Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

2.10.2007
wtorek

Południowe Włochy? Jestem za!

2 października 2007, wtorek,

Podczas wczorajszej debaty Pan Premier Kaczyński porównał z pogardą III RP do Południowych Włoch. Tak się złożyło, że debatę oglądałem właśnie w tej części Europy, dokładnie na granicy włoskich prowincji: Bazylikaty i Kalabrii, dokładnie w miasteczku Maratea. Gorąco Panu Premierowi rekomenduję wizytę w tej części Włoch.

Panie Premierze, tu jest pięknie! Mam na myśli nie tylko to, co stworzył Pan Bóg, ale i to, co zrobili ludzie. Drogi są wspaniałe! Wczoraj przejechałem Włochy w poprzek – z Maratei do Matery, znanej z jaskiń, w których ludzie mieszkali od 9 tys. lat. Ostatni mieszkańcy wyprowadzili się z jaskiń w połowie lat 50. ubiegłego wieku. Dziś Matera to kwitnące miasto, o nowoczesnej architekturze, a w dawnych jaskiniach mieszczą się śliczne kafejki, pracownie artystów, muzea i wystawy. Infrastruktura jest taka, że daj nam Boże na Euro 2012! Niezliczone tunele, wiadukty, autostrady wiszą w powietrzu na podniebnych słupach – wszystko to wprawia w zdumienie i zasługuje na najwyższe uznanie. Jest też gdzie – i co – zjeść oraz wypić.

Baza hotelowa też przygotowana. Może Pan Premier śmiało przyjeżdżać. Nie ma się czego bać. Mafia dawno wytrzebiona, karabinierzy i policja powitają Pana z honorami.

Wyborców niezdecydowanych, na kogo głosować, namawiam – głosujcie na Południowe Włochy!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 78

Dodaj komentarz »
 1. tak ,tak kto nie widział niech jedzie .I nie dotyczy to tylko Włoch .Autostrady albo na poteznych i wysokich estakadach albo długich kilometrach tuneli wydrążonych w górskich stokach .To koniecznie trzeba zobaczyć ,to koniecznie pokazać naszym budowniczym autostrad .to wszystko zaczeło sie w latach 5o-tych przy technice tamtych lat.To powinny
  pokazywać media naszym pracusiom drogowym ,naszym inżynierom ,naszym wodzusiom.Oj duzo Panie Danielu mamy do zrobienia w Polsce ,oj duzo .Nie wiem czy ktoś w Polsce odważy sie Polakom wszczepić kulture i kult pracy .Może emigranci czegoś sie nauczą .
  Nas Bóg obdazył innym klimatem i innym płaskim terenem i nawet w tym terenie nie potrafimy zbudować dobrych dróg .Gdyby nas obdarzył takim jak Włochy pewnie jeździlibysmy na osiołkach .

 2. Panie Danielu!

  Zazdroszczę trochę perspektywy, z której oglądał Pan debatę.
  Po wczorajszym spektaklu do głowy przyszło mi pytanie : Gdzie bylibyśmy my i Polska, gdyby po 1989 roku do władzy doszliby Kaczyńscy?

 3. Premier „Oczywista oczywistość” Kaczyński posłużył się stereotypem Włoch, choć tak przecież krytykował posługiwanie się stereotypami. No, ale oczywistą oczywistością jest, że dla premiera liczy się tylko on i jego punkt widzenia…

  Pozdrawiam serdecznie

  Intel-e-gent – pierwszy bloger kandydujący do Sejmu

  Lewy Sierpowy – lewicowy punkt widzenia
  http://zapiskizoblezonegomiasta.blox.pl

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Witam po urlopie!
  Tęskniliśmy za Panem Redaktorem. Cieszę się, że urlop się udałał.
  W Kraju tymczasem politycy i niektórzy dziennikarze powtarzają „dawne prawdy”, czyli tak jak pan Premier, południowe Włochy to zacofany biedny kraj. Tak samo powtarza się głupoty o Niemcach, Rosjanach czy Ukraińcach i nikt tego nie prostuje. Politycy mogą naopowiadać bzdur, a my nie mamy możliwości powiedzenia, co o nich myślimy. Tylko blogi, takie jak Pański, ratują nasze zdrowie psychiczne, bo nam się wtedy wydaje, że mamy jakiś wpływ na naszą rzeczywistość. Mamy nadzieję, że ktoś z „nich” to czyta.
  Dobre i to?

  Serdecznie pozdrawiam.

 6. witam szczęśliwego wczasowicza
  Pan premier napewno wiedział że red D. Passent udał się w ten rejon i chciał Pana sprowokować, udało mu się! 😉
  ogólnie – NIESTETY – 0:2 dla IVRP, Olka też ograł.

 7. Tak to mroczny świat zakurzonych stereotypów zderza się z obserwacjami wykształciuchowatego kosmopolity.

  Panie Danielu! Niech Panu te plusy nie przesłaniają minusów. Niech Pan dostrzeże tę brzydotę szerokich betonowych autostrad i ciepłego słońca!

 8. „Mafia dawno wytrzebiona” – i trzeba to zrobic w Polsce Panie Danielu – dlatego PIS sie klania i Kaczynscy a nie sycylijscy mafiozo.

 9. Panie Danielu !
  A jak tam w południowych Włoszech usługi stomatologiczne . Konsultanci Premiera zapewne zalecali mu dawkowanie uśmiechu i On to robił , przez to jednak odsłaniał wyszczerbione siekacze koloru brązowawego ,wymaga dentystycznej pomocy.
  ps.
  Dla mnie zwycięzcą wieczoru był Zbigniew Brzeziński .którego spotkanie w Gdańsku transmitowała TVN24 . Zbig kreśląc przyszłość świata wskazał na potrzebę tworzenia zjednoczonej politycznie Europy ,(nie tylko ekonomicznie ) w tym jako warunek wstępny pojednanie i współpraca Polska -Niemcy i Niemcy -Polska z istotną rola Ukrainy jako sojusznika UNII.
  Tym samym , na tym polu , jeszcze przed debatą na zwycięzcę wskazał Kwaśniewskiego .
  Debata AK contra JK słabo przygotowana przez dzinnikarzy moderatorów .Np. Monika Olejnik była przekonana, że to” Kropka nad i ” Pani nie przygotowała się do pracy tego wieczoru .
  W tej sekwencji brakowało mi pana Marka Ostrowskiego z tygodnika POLITYKA.

 10. Premier przy swojej „znajomości” świata nie powinien się wypowiadać, jeżeli nie jest czegoś absolutnie pewny. Poslużyl się starym stereotypem o zacofanym poludniu Wloch . Niestety, gdy się jest otoczonym samymi klakierami i nie przyjmuje się niczego do wiadomości, kompromitacja przy byle okazji gotowa.

 11. Fajnie sie czyta ten panski tekst, troche jak reklamowke taniego biura podrozy. Nie chce mi sie pisac wlasnych opinii, bo robie to zawodowo i troche mnie to juz nudzi, a jestem gosciem leniwym. Wiec pozwole sobie na ciekawy cytat z pierwszego lepszego artykulu na internecie autorstwa Radosława Kucharskiego pt. ,,Kamorra – neapolitańska mafia” Geozeta nr 8.
  Opisy podobne do tego mozna znależć w prasie polskiej i swiatowej wśród ludzi którzy podobnie jak pan Passent szczęśliwie zaliczyli podróż do południowych Włoch. Wystarczy napisac na dowolnej wyszukiwarce hasło ,poludniowe Wlochy”, nic wiecej.
  Ten opis jest tendencyjny pokazuje jedna strone zycia na poludniu Wloch, ale czy pan red. Passent nie robi tego samego?

  ,, …Tworzenie się i umacnianie nowej kamorry to historia trwająca od lat siedemdziesiątych do chwili obecnej. Współczesna organizacja niewiele ma wspólnego z tą historyczną. Powiązana jest silnie z „Cosa Nostra” w stanach i mafią sycylijską. Kontroluje nie tylko rynek owocowo-warzywny i papierosowy, ale przede wszystkim handel narkotykami i bronią. Nakłada haracz na wszelką działalność prowadzoną w mieście. Zarządza inwestycjami, budownictwem, pożyczkami; czerpie dochody z rządowych inwestycji. Znów, tak jak na przełomie wieków ma silne powiązania z polityką.
  – Kamorra wciąga najmłodszych – ciągnie Paulo. – Dzieci z ubogich rodzin zamiast chodzić do szkoły szukają zatrudnienia. Daje im je właśnie kamorra. Młodzi sprzedają szmuglowane papierosy, narkotyki; kradną. Dziwiłem się, że nic wam się nie stało w Neapolu. Bardzo dużo jest tu napaści rabunkowych na turystów. Podjeżdża do ciebie na motorku chłopaczek, zrywa z szyi biżuterię, czy też wyciąga z kieszeni portfel i znika tak samo szybko jak się pojawił. Podobnie, dzieci kamorry czyhają w metrze, pociągach.
  – A więc dzieci, które zaczęły współpracować z mafią przestają chodzić do szkoły. Jak to możliwe? Czyż nie ma u was obowiązku szkolnego?
  – Oczywiście, że jest, ale problem w tym aby go wyegzekwować. Kamorra dba o to, by dziecko nie wróciło do szkoły. Zazwyczaj zastraszają policjantów, urzędników, a ci dla spokoju własnego i rodziny zapominają o gromadce dzieci pozostającej na ulicy.
  – To rzeczywiście duży problem.
  – Ogromny! W Neapolu dotyczy osiemdziesięciu procent dzieci! Z czasem dorastający człowiek, który nie skończył żadnej szkoły, nie ma żadnej możliwości wyrwania się z organizacji. Co więcej, nie zdaje sobie sprawy, że to, co robi jest złe. Dla niego nie istnieje świat bez kamorry.
  Zaczęliśmy zdawać sobie sprawę dlaczego Paulo dziwił się, że podobał nam się Neapol. Przypomnieliśmy sobie młodych mężczyzn sprzedających papierosy nieopodal kiosków tytoniowych. Oczywiście dziwili nas oni. Teraz okazało się, że sprzedawali tańszy, pochodzący z przemytu z Bałkanów towar.
  – Mimo tego, co powiedziałeś, to nadal twierdzę, że podobał mi się Neapol. Ludzie są tu sympatyczniejsi.
  – To prawda, – odpowiada Paulo – rzeczywiście tak jest. My Neapolitańczycy żartujemy, że na północy Włoch ludzie mają pieniądze, a my serca. U nich panuje typowo konsumpcyjny styl życia. Pogoń za pieniądzem, wykształceniem, coraz lepszą pracą, większym domem, lepszym samochodem. Zgubiono w tym pędzie wartości i tradycje, które zachowały się na południu. Czy wiecie, że na północy o wiele mniej par decyduje się na małżeństwo? Partnerzy żyją razem, ale każde z nich ma swoich, osobnych przyjaciół, własną pracę, osobne życie. Gdy się rozstają nic ich nie wiąże. Małą wagę przywiązuje się do kontaktów rodzinnych. U nas jest zupełnie inaczej. Moje wesele trwało dziesięć dni. Przyjechała z Polski rodzina i przyjaciele mojej żony. Teraz mieszkamy w pobliżu Wenecji. Cztery razy w roku jeździmy w odwiedziny do rodziców żony, często też odwiedzamy moją rodzinę w Neapolu. Moi znajomi z północy nie rozumieją dlaczego tak marnuję pieniądze”.

  Czy ja bym chcial zyc na kwitnacym poludniu Wloch? Nie dziekuje! Ale polecam emigracje redaktorowi Passentowi!

 12. Chris Domaradzki pisze: „dlatego PIS sie klania”

  Do diabła! Przegapiłem ten moment, kiedy PiS się ukłonił. 🙂

 13. Bravo Panie Danielu!!! Bravissimo!!!! Tak trzeba tepic glupote. Verba docent, exempla trahunt.

 14. Pani Staniszkis zwycięstwo w debacie przyznała JK. Chwaliła go za zdecydowanie, dobre riposty itp. Nie zwróciła uwagi, że gadał jak zwykle bzdury, obrażał większość Polaków i był bardziej lewicowy niż AK.

 15. Szanowny Gospodarzu, od zawsze serce miałem po lewej stronie i niecierpliwie czekałem wczorajszej debaty, bo z góry się cieszyłem, że pierwszoligowy gracz A.Kwaśniewski wykaże miałkość, prymitywizm, obskurantyzm i tupet bez jakiegokolwiek pokrycia w faktach(gospodarka, polityka zagraniczna) J.Kaczyńskiego. Srodze się zawiodłem. Jeśli nawet A.Kwaśniewski osiągnął remis, to jest to jego przykra porażka (bo to tak, jakby Legia W-wa zremisowała na wyjeździe z V- ligową drużyną, np. LZS Kozia Wólka). Oczekiwałem, że A.Kwaśniewski – na tle Kaczyńskiego – wypadnie, niczym Ronaldinio na tle obrońcy z III ligi polskiej, tymczasem Kwaśniewski nie pokazał nic spektakularnego, był taki ślamazarny, bez polotu, refleksu, nie potrafił niczym skofundować prymitywnego gracza. Smutne lecz prawdziwe.
  Swojego czasu skarcił mnie Pan życzliwie za mój zbytni
  pesymizm, gdy wieszczyłem, że wojnę na maczugi wygra Kaczyński, bo nikt mu w tym nie chce inteligentnie przeszkodzić.
  Przebieg wczorajszej debaty utwierdza mnie – niestety, że czeka nas jednak smuta.
  Zazdroszczę udanego urlopu; taki urlop daje świetny dystans do polskiego badziewia, jest Pan wyluzowany, ale Panie Danielu, nima lekko – jak mówią na Śląsku; czas zabrać się do poważnej pracy organicznej w tłuczeniu „kamieni”.Wszystkie ręce na pokład (choć temu wezwaniu sam jego autor z konwecji LiDu nie bardzo chce sprostać).
  Pozdrawiam

 16. Co tam debata jestem rozczarowana ,panowie nie wymyślili nic nowego i tak troszkę było nudno.
  A polska polityka dalej przypomina dowcip abstrakcyjny.
  Jadą trzy samochody ,jeden w prawo drugi w lewo a trzeci za nimi.

 17. Pan Redaktor powrócił z wojaży, nic dziwnego,że wpis jest krótki i konkretny.
  Ja nawiąże jednak do tematu mniej konkretnego, który jak dotychczas nie był tematem dla licznych wypowiedzi kimentujących wczorajszą debatę.
  Oto Pan Premier otwożył niwy front walki. Po lekarzach, prawnikach, oligarchach, własnych ministrach i łapownikach przyszła pora na korporacje. Wprawdzie pomysłodawca jak zwykle nie sprecyzował dokładnie o kogo chodzi, jest to dla niego duża wygoda, wierni działacze PiS mogą zaatakować kogo trzeba, od filatelistów do notariuszy. Ważne jest tylko jedno – dochodzi nowe, bardzo pojemne kryterium podziału.
  Zamiast szukać poprawy np. ubezpieczeń zdrowotnych czy tempa i sposobu budowy autostrad wszyscy „rządowi” publicyści zaczną wymieniać nieprawości i przewinienia wytypowanych korporantów.
  Jest to jeszcze jeden przykład taktyki Narodowych Braci – za wszelką cenę uciec od jakiejkolwiek dyskusji o przyszłości, jakiś to będzie, zawsze MY z bratem na przedzie.

 18. Panie Danielu, dzisiejszy Pana wpis przypomnial mi jak po wyjezdzie z Polski w 1968 r, znalezlismy sie z Rodzicami we Wloszech, gdzie czekalismy kilka miesiecy na pozwolenie osiedlenia sie w USA.
  I tam wlasnie, w czasie jednej z naszych wycieczek krajoznawczych, moj bl. p . Ojciec, czlowiek powazny i stateczny, wykrzyknal nagle na cala ulice:

  Dzisiaj na naszej ulicy swieto:
  Moczar w Warszawie, a my w Sorrento!

  Wesolego pobytu w Italii!

 19. Szanowny panie Danielu,

  debaty nie ogladalam, bo mnie nie interesuje(od ponad 26 lat zyje poza granicami Polski). Ostatnie dwa tygodnie spedzilismy na wyprawie rowerowej wzdluz Renu. Obecnosc starozytnych Rzymian jest i tutaj bardzo widoczna i do dnia dzisiejszego bardzo pozytywna dla gospodarki i kultury tego regionu (na liscie UNESCO!).Prawdopodobnie juz wtedy przed ponad 2000 lat stwierdzili, ze Polska ani piekna, ani bogata i sie na wschod nie zagalopowali. Wlasciwie szkoda, ale taka jest rzeczywistosc. Byc moze sa starozytni Rzymianie winni, ze Polsce sie tak zle wiedzie? Nowy argument dla jednego z panow K. w czasie debat w Brukseli: gdyby nas Rzymskie Legiony odkryly, to ….

 20. Paweł pisze: „Nie chce mi sie pisac wlasnych opinii, bo robie to zawodowo i troche mnie to juz nudzi, a jestem gosciem leniwym.”

  Czas zmienić pracę na coś ekscytującego. Co powiesz na poskramianie lwów? Albo jeszcze lepiej – leniwców? 🙂

 21. Po pierwsze ,pozdrowienia dla Heleny!

  Po drugie jak tu jechac do Wloch kiedy sie nie ma konta w banku ?
  W tej sytuacji mozliwe sa tylko te pod Warszawa( poza tym tam sie nie trzeba usmiechac )

 22. Niech Pan uważa. Kaczmarek też był na urlopie we Włoszech.

 23. Jeszcze jedno, co to jest ” szwung ” iskad to pochodzi ??

 24. Sycylia, Kalabria, również Słoneczna Toskania – jestem ZA!

  Panie Redatorze, przede wszystkim gratuluję udanego urlopu.
  Podobnie jak Pan oglądałem Debatę Gigantów z Włoch, tyle że ze Słonecznej (nadal jeszcze, bo za kilka tygodni zaczną podać deszcze) Toskanii. Przyjechaliśmy tu kilka dni przed 1.05.2004 r. kiedy Polska została uroczyście i z honorami przyjęta do Unii Europejskiej.

  W całości podzielam Pana opinię, że Dzieło Boże w połączeniu z dziełem człowieka jest piękne, wspaniałe i godne szczególnego podziwu. To w kontekście infrastruktury ale nie tylko.

  Kilka dodatkowych, drobnych uwag.
  O porządku i bezpieczeństwie. Jest to z pewnością temat bardzo istotny, ale o którym nie mówi się tak dużo jak obecnie w Polsce. Bo po prostu jest bezpieczniej. Jakoś nikt się nie kwapi aby odjechać czyimś otwartym samochodem i to do tego z kluczykiem w stacyjce, którego właściciel własnie pije kawę w barze lub kafejce i przy tym głośno dyskutuje o polityce, pracy, cudzoziemcach (to taki codzienny rytuał). Jakoś też nikt nie chce wsiąść na czyjś nowy rower, ale może być problem ze starym. Im bardziej pordzewiały i wiekowy tym bardziej jest pielęgnowany i ceniony. Szczególnie takie sprzed dwudziestu i więcej lat. Ktoś na przykład pożyczył sobie – o zgrozo – naszego starego „trupa” na parę tygodni i potem go zwrócił.

  Karabinierzy, owszem też są widoczni, ale mniej z orkiestrami jak to jest na południu. W mundurach oczywiście, zazwyczaj mili, zaczepiają nawet i żartują z dziećmi.

  Policja miejska – ich również można zauważyć – w mieście często na rowerkach. Kiedyś żona zgubiła torebkę ze wszytkimi dokumentami, po paru minutach zadzwoniły do domu dwie policjantki. W pierwszej chwili myślałem, że był jakiś wypadek, ale potem się okazało, że znalazły torebkę z całą jej zawartością.

  Oczywiście, tu raju też nie ma, pojawiły się nowe problemy związane z przystąpieniem do Unii nowych krajów, imigracją z państw afrykańskich.
  Mafia jednakże naprawdę istnieje. Nawet tu, bardziej na północy są przedstawiciele rodzin – o czym można od czasu do czasu przeczytać w prasie. Z tym, że najczęściej są to dobrotliwi, wykształceni, bardzo bogaci i najczęściej cieszący się szacunkiem panowie. Więzienia nie zostały niestety jeszcze zamienione na muzea. Piszę to tylko aby nie być całkiem
  jednostronnym.

  Gorąco namawiam, aby głosować na Zaścianek Europy (bez obrazy oczywiście) – Sycylię, Kalabrię ale również bardziej północną Słoneczną Toskanię. Ja jestem ZA!

  A dla tych co w Polsce zastanawiają się jeszcze czy 21-go pójść na wybory, zdecydowanie TAK.

  Mówiąc całkiem poważnie, wybieramy się całą rodziną, jest to swego rodzaju mała wyprawa bo pociągiem do Rzymu w obie strony trzeba jechać ok. 5 godzin, o kosztach ponad 100 euro nie wspomnę. Ale warto i trzeba. Aby Polska była Polską.

  P.S. Panie Redaktorze, odnośnie jedzenia i picia. Serdecznie zapraszam na coś regionalngo i do tego oczywiście Chianti, jeżeli tylko jeszcze nie przekroczył Pan Alp Apuańskich.

 25. Do Joanny. Obawiam sie, ze po wyborach moze byc podobnie jak w innym dowcipie;

  Pojechal chlop na jarmark i kupil sobie skrzypce. Przyjechal do domu, a tu mu swiatlo zgaslo !

 26. Wlasnie czytam ze poslanka PO wraz z burmistrzem z LID brali 250,000 zl lapowke, gdy zostali nakryci. Ludzie ta koalicja nawet do wygranych wyborow nie moze doczekac bez zlodziejstwa. A co do debaty telewizyjnej to trzeba miec oczy ponizej pasa aby nie zobaczyc porazki mafiozo, zauwazyl to nawet najwiekszy wrog PIS’u niejaki readaktorzyna Lis.

 27. @ martynika, intel-e-gent – A czegóż się spodziewać po tępogłowym doktrynerze, któy nie zna ani świata, ani języków obcych ?

  @ waldemar – oprócz wizyty u dentysty wodzusiowi przydałaby się też wizyta u krawca, choćby i po to, żeby mu uszył taką koszulę, w której można zapiąć kołnierzyk pod krawatem. Jak sam nie ma, może niech od brata pożyczy.

 28. Otago,
  der Schwung, z niemieckiego rozpęd, zamach, werwa,
  szwung jako określenie, że coś nabrało rozpędu, typowy germanizm Rzadko, ale czasami sam używam tego słowa.

  Niestety język, jakim posługuje sie nasz premier na pewno nie należy do najlepszych.
  Pozdrawiam

 29. Chris Domaradzki pisze: „zauwazyl to nawet najwiekszy wrog PIS’u niejaki readaktorzyna Lis.”

  Z wypowiedzi Pana Premiera wynika, że największym wrogiem PiSu jest oligarchiczny układ korporacyjny, więc masz chyba nieaktualne informacje. PiS wycisnął Lisa z Polsatu niczym nastolatek ropiejącego wągra ze swojej twarzy. 🙂

 30. Pan Panie Passent na wywczasach, a u Nas wrzała praca, aż furczało.
  Przecinano wstęgi kończące REALIZACJE kolejnych obwodnic, Garwolin 6 km, to aż 6 dni czekano. Tyle przecięć, że trudno podołać.
  Planowane są kolejne REALIZACJE po dzisiejszych, świeżych aresztowaniach.
  Świeże flaki, świeże (pamiętam ten zapach z Kercelaka)!
  Świeżo aresztowany poseł, albo poseł świeżo aresztowany.
  To brzmi smakowicie, jak nowa potrawa w jadłodajni.
  hortensja (10:48) zauważa, że Pan Premier nigdzie nie był, więc nie powinien powtarzać bzdur. Dodałbym, że JK czarował nas przewrotnością.
  Stawiał kolejne tezy, które udowadniał zwrotem, że to oczywiste.
  Nie dopuszczał innej oceny niż własna, jak co do polityki zagranicznej.
  Już nas do tego przyzwyczaił.
  Przeinaczał, kręcił i manipulował nami w jakże prostacki sposób.
  Usiłuje nas zahipnotyzować, jak kobra królika.
  To co robi ma tylko wytworzyć w nas określone emocje.
  „Ubogacić wiarę” wyznawców, oszołomić przeciwników hucpą i insynuacjami.
  Ta przewrotność i bezczelność jest tak „porażająca”, że aż skuteczna.
  Bo ją zapamiętujemy i coś w nas zostaje z tego szumu.
  W końcówce , tłumacząc się z nie wykrycia układów, opisał likwidację JEDYNEGO, który sam przecież stworzył, a AK to przegapił.
  Nie jest w dobrej formie albo jeszcze zmęczony.
  Ostatnia nadzieja „muchomorów” nie sprostała.
  Tak jak w siatkówce kobiet – pora na odmłodzenie składu.
  Jarosław K jest mistrzem w odwracaniu kota ogonem.
  Co na to obrońcy dręczonych zwierząt, co z Alikiem?
  Teraz dręczy Donalda, żądając deklaracji, że PO nigdy z LiDem.
  Inaczej z nim nie porozmawia.
  Jedzie po krawędzi, nie da się go ominąć, żeby wyprzedzić.
  Nie wykluczam koalicji PiS-LiD.
  Przecież jak mu z powyborczych rachunków wyjdzie, to zrobi to.
  Dla dobra Polski, doda.
  No i PiS zadmie w surmy, że oto mamy HISTORYCZNY KOMPROMIS.
  A że się z tego po roku może wycofać, to oczywiste.
  Miejsce w historii gwarantowane!

 31. Jesli infrastruktura i jej mentalne wypelnienie zalezalaby li tylko od imprez sportowych, to nalezy nam zyczyc mistrzstw rokrocznie przez nastepne sto lat.

 32. A ja się zastanawiam jakie to wielkie osagnięcia mamy w edukacji, którą to dziedziną chwalił sie p.Premier. Szkoły nadal siermiężnie wyposażone, .( przykład uczniowie uczą się chemii nie widząc żadnego doświadczenia bo nie ma pracowni chemicznej, historii bez map itp, i itd) na zajęcia pozalekcyjne brak pieniędzy,klasy przepełnione a pensje nauczycieli…?
  To są osiągniecia w edukacji !!!!

 33. Dodam, przepraszając za przydługi wpis z 15.03, że jak Jarosławowi K. wyjdzie z rachunków, że LiD mu wystarczy do koalicji, to zrobi to.
  Wówczas ich wyeliminuje.
  Jeśli się zgodzą – to On ich zje (świeże flaki!) w bieżących grach.
  Będzie kabaret!
  Jeśli się nie zgodzą – to ma ich na widelcu (odtrącają HISTORYCZNIE wyciągniętą rękę, która dopiero co Alika głaskała!).
  I po LiD. Próźnia na lata, taka szkoda (a taki był ładny, amerykanski, szkoda!).
  W obu przypadkach wygrywa JK.
  Dlatego to zrobi.
  Bo to jest tylko polityka.

 34. Kwaśniewski wygrał debatę, a blog jak zaczarowany emigruje do Włoch Południowych. Jeśli nie sensu stricto, czyli ciałem, jak Autor, to przynajmniej duchem, czyli sensu lato, choć to właściwie już jesień. Co jest panie i panowie! Coście tak pozwieszali nosy na kwintę. Że przyłapali na gorącym uczynku posłankę z PO i burmistrza LiDu?! Też mi dopiero powód do smutku! Albo to pierwszy raz. W przyrodzie nic nie ginie. Jeśli karabinierzy przegonili mafię z południowej Europy, to przecież musiała gdzieś się bidna podziać. A że padło na Italię północy, czyli Hel? Cóż, to w końcu tyż jest półwysep, nie?

  I kto wie, czy cała ta debata, nie była tylko pozorowaną akcją PiS-u, dla odwrócenia uwagi hydraulików w rodzaju Kaczmarka od prawdziwej akcji wyborczej w wykonaniu funkcjonariuszy CBA. Wcale bym się nie zdziwił, że już takich środków trzeba się chwytać, żeby hydraulicy z LiD-u choć na chwilę wyłączyli swoje wierne komórki i nie uskutecznili przecieku.

  Jak to się jednak ładnie wszystko harmonizuje – posłanka z PO, burmistrz z LiD-u, istna koalicja PO-LiD w miniaturze.

  Co było do okazania.

 35. Premier wysłał w czasie debaty b. prezydenta na nauki ekonomiczne. „Krajom mniejszym, takiej Łotwie, Estonii, Słowacji łatwiej osiągnać sukces gospodarczy niż dużej Polsce” – odkrył oczywistą oczywistość ekonomiczną genialny premier. Czy po zwycięstwie PiSu w wyborach można się spodziewać podziału Polski na 10-15 małych kraików i wtedy pójdzie jak z płatka?

 36. intel-e-gent – 09:16,
  może nie pierwszy, może też nie ostatni. Wspomniałam: http://passent.blog.polityka.pl/?p=346#comment-56823 .
  Pozdrawiam, Teresa Stachurska

 37. Trzecie wejście – to dręczenie Donalda.
  Rację miał wczoraj Prezydent K.,że ze znacznym wzrostem liczby studiujących, poziom kształcenia spada.
  Donald T. jest już ugotowany, tylko o tym jeszcze nie wie.
  Przecież JK już na wstępie ustawia go PONIŻEJ GRUNTU, żądając deklaracji, że NIGDY nie będzie POLiD. A to są niby równorzędne podmioty, PO i PiS.
  PO ma (teoretycznie) wolną wolę i prawo do swobodnej decyzji koalicyjnej.
  I to powinna po MĘSKU oznajmić.
  Odpowiemy po wyborach.
  Ale JK ich zahipnotyzował licytacją w antymuchomoryźmie.
  Na tym polega szatański spryt JK, że TERAZ już w PO nie mają wyjścia.
  Jak odpowiedzą, że NIE, NIGDY Z LiDem, to po ewentualnej wygranej PO Jarosław K. to wygrywa, przeciwko nim.
  Albo idą z PiSem (tu On ich zje), a gdyby zmienili zdanie i jednak poszli z LiDem to rozlegnie się taki galaktyczny krzyk, że aż Ziemia zacznie obracać się w drugą stronę. Rozpocznie się atak medialny, prawna pomoc Prezydenta, no i ludzie PiS-u, nieusuwalni na kluczowych stołkach przez pewien czas.
  Państwo bedzie się chwiać i słabeusze z PO pójdą do kolejnych przedwczesnych wyborów.
  Tylko jeszcze Waldemar Pawlak ma szansę nie ulec hipnozie JK.
  Po pierwsze, to on powinien sprowokować JK do dyskusji, ale na jego warunkach.
  – Chętnie wysłuchałbym odpowiedzi Pana Premiera na moje pytania, np. dlaczego kłamał/kłamie Pan w sprawie A, B,C …
  Jest tego cały alfabet pytań i wątpliwości.
  – Dlaczego ukrywał Pan informację, że realizację SPOSOBU i SKUTKU zatrzymania B.Blidy zaplanowaliście w taki a nie inny sposób ?
  I dalej w tym stylu, stylu JK.
  Z nim tylko tak należy rozmawiać.
  Inaczej w rankingu emocjonalnym, to On wygrywa.
  W krótkim okresie przedwczesnych wyborów, nie argumenty, fakty i liczby się liczą.
  Kto kazał zgłosić się na ochotnika AK do rozmów z JK?
  Tam nie ma wykształciuchów?
  A może jakiś PiSowski KRET to im podpowiedział.
  Rację miał wczoraj Prezydent K., że ze znacznym wzrostem liczby studiujących, poziom kształcenia spada.
  Kiedy kończył studia Olejniczak?

 38. Witam w wirtualnym kraju, mlekiem i miodem płynącym (wg.JK)

  Debata mnie nie rozczarowała , bo nie oczekiwałam, że będzie pasjonująca. Słowa wyświechtały się przez przez te dwa lata, argumenty spowszedniały ,ludzie okopali się na swoich pozycjach. Potrzeba nam Kosmitów przywracających właściwe proporcje.

  Mnie zainteresowali kandydaci na posłów, prezentujący się na tym blogu. Ciekawa jestem, czy będą mieli czas na odwiedzanie nas, czy podzielą się swoimi szczerymi spostrzeżeniami w sprawie np. zmiany optyki widzenia spraw ważnych dla kraju…(znani mi kandydaci już na poziomie Konwencji, są nieco zaszokowani panującymi obyczajami)
  Pozostania sobą, życzy „naszym kandydatom”
  Halszka

 39. no jest Pan, don Daniele !
  Na prawdę się martwiłem ! I już chciałem rano iść na targ rybny, żeby w razie skrzywdzenia Pana mieć pod ręką rybę do wysłania komu trzeba

 40. Pani Staniszkis ostatnio wygaduje wierutne bzdury – wszedzie widzac geniusz genialnego stratega ….
  Boze miej nas w opiece od TAKICH strategow !!

 41. Obawiam się, że nie ma co wzorować się na południowych Włoszech – vide „Making Democracy Work: Civic Traditions in Modern Italy” Roberta D. Putnama. Nie pamięam polskiego tytułu. Tu strzał premiera był celny.

 42. Do Otago
  Szwung pochodzi z niemieckiego – Schwung – rozmach, zapał. Czasem używa sie po polsku.
  Panie Redaktorze – zazdroszczę wyjazdu do Włoch. Są cudne. Też lubię tam jeździć. Zauważyłam, że nasi rodacy często Włochami gardzą. Zawsze mnie zastanawiała taka pogarda do narodu, o którym wielu gardzących nic nie wie.

  Jeśli chodzi o debatę – za słabo argumentował Kwaśniewski. Na argumenty pana premiera to słusznie ripostuje pan profesor Bartoszewski. O takich ludziach trzeba właśnie tak mówić – dewianci i dyplomatołki.
  Przeraża mnie poparcie dla PISu. Komunizm już nie wróci, nie te czasy, faszyzm natomiast jak najbardziej może się rozwijać. A Tusk? Nie wyklucza koalicji z PISem! Można naprawdę popaść w czarną rozpacz! Dlaczego nie ma żadnych charyzmatycznych przywódców opozycyjnych?

 43. „NASZ” PREMIER NIE MA PRAWA JAZDY, NIE MA KONTA W BANKU, NIE MA ŻONY, NAPEWNO NIE MA PRAWDZIWEJ KOCHANKI NA TAKIEGO WYGLĄDA A MA PRETENSJE ABY PRZEWODZIĆ POLSCE, JAK TO MOŻLIWE ŻE OKOŁO 30% POLAKÓW CHCE NA NIEGO GŁOSOWAĆ NA TAKIEGO NIEUDACZNIKA??? NASI RODACY CZĘSTO BUDZĄ SIĘ Z RĘKĄ W TZW. NOCNIKU A POTEM POMSTUJĄ, ŻE WINNI SĄ „ONI” CZYLI CYKLIŚCI LUB MASONI A JA UWAŻAM, ŻE MOŻE JEDNAK TAKŻE OPUS DEI??? KTO TO WIE.
  TO JEST COŚ NIEPRAWDOPODOBNEGO, NAWET NIEKTÓRZY BISKUPI SKRĘCAJĄ SIE ZE WSTRĘTEM NA TO CO SIĘ DZIEJE– VIDE BP PIERONEK OKAZAŁ SIĘ PRAWDZIWYM MĘŻCZYZNĄ I SIĘ ZAPIENIŁ– BRAWO!!!
  ALE NASZ PREMIER COŚ MA TAK JEST MA KOTA PRAWDZIWEGO I UROJONEGO „KOTA” W POSTACI WIZJI POLSKI GDZIE LUDZIE NIE BĘDĄ MIELI PRAWA JAZDY, NIE BĘDĄ MIELI KONTA W BANKU , NIE BĘDĄ MIELI PRAWDZIWYCH KOCHANEK BO PO CO PRZECIEŻ WYSTARCZĄ IM STARUSZKI MAMUŚKI I INNE PANIE W MOCHEROWYCH BERETACH.
  SERDECZNIE POZDRAWIAM
  OBSERWATOR

 44. PANI PROFESOR J STANISZKIS Z CAŁYM SZACUNKIEM OSTATNIO PIEPRZY GŁUPOTY
  POZDRAWIAN P PROFESOR

 45. Wszedzie dobrze gdzie nas nie ma … Tak sie bowiem dziwnie sklada, ze zachodnia Europa wydaje sie byc, sadzac po relacjach Szanownego Redaktora, krajem miodem i mlekiem plynacym po zawieszonych nad ziemia autostradach. Natomiast w naszej siermieznej Polsce drogi pozostawiaja nadal wiele do zyczenia. Jedyna ich dobra strona jest to, ze w wypadku inwazji naszych sojusznikow z zachodu moga na nich utknac unio-europejskie czolgi z dykty. Jedyna zastanawiajaco okolicznoscia jest to potezne Drang nach Osten jakie przejawia UE. Jakie sa przyczyny tego, ze dobrotliwa, bogata i libertynska Unia chce tak bardzo ucywilizowac tych barbarzynskich kmiotkow, ktorzy oblizuja sie na mysl o dobrze wykonanej karze smierci, przejawiaja zdrowy poped antysemicki oraz, rzecz to nieslychana, wydaja sie nawet wierzyc w Boga. I w dodatku absorpcja Polski to bynajmniej nie koniec unijnych marzen! W odwodzie czekaja jeszcze prymitywniejsze zastepy molojcow z Ukrainy i Bialorusi oraz poganska Turcja. Czyzby UE miala za malo problemow z uciazliwymi afrykanami juz obecnie kalajacymi nasz katolicki kontynent? Zapewne zachodni europejczycy wola ciezko tyrajacych bialych murzynow z Polski od leniwych emigrantow z ich bylych (ale stopniowo podbijanych na nowo) kolonii zamorskich. Czy jednak nie jest w tym pewna przesada? Jak pisze tu wielu blogierow nasi drodzy Niemcy opodatkowuja sie specjalnie aby podniesc stope zyciowa polskich untermensch-ow (podludzi), ktorzy rewanzuja sie im kasajac reke, ktora karmi. O ty ludzka niewdziecznosci, na imie ci Polska!

 46. Prezydent Kaczyński spędzał urlop na Sycylii więc zna tamte tereny z autopsji. Może napotkał tam Dona Corleone i zamienił z nim parę słów, oczywiście poprzez tłumacza, bo nasz pan prezydent, o mamma mia, nie zna żadnego języka obcego.

  Przydałaby się taka wyprawa dla brata bliźniaka, powinien zając się nie tylko swoim kotem, a pogadać z ludźmi, byleby zlazł w końcu ze swojego świecznika, na którym pozuje na nowego Napoleona. Może powinien polecieć z posłanką Szczypińską :

  http://www.air-europa.pl/1906,news.html ? 🙂

 47. A ja na właśnie wróciłem z Hiszpanii. Miałem okazję spędzić trochę czasu w Sargosie, gdzie odbędzie się Expo 2008. Wszystko rozkopane, trochę spóźniają się Hiszpanie. Czyli z nami nie jest tak źle – wiadomo – Polak za ważne rzeczy bierze się w ostatniej chwili, robi szybko, dobrze i ze sprytem. Czyli PiS będzie rządził tak gdzieś do 2010 roku, murowane…

  Ciekawy pomysł na program – oglądałem 59 sekund. Tam politycy mają określony czas na wypowiedź. W razie przedłużania mikrofon chowa się w blat stołu. Dobre. Wychodzi czasami na prawdę komicznie. Debata ogólnie spokojna i rzeczowa, chociaż w Hiszpanii to lewica prezentuje styl naszej „prawicy”.

  I na okrągło nabijają się z JPII (w Katalońskim kanale „Sexta”). A z Panzerpapy nie mogą?? 😉

  Dla równowagi dodam, że byłem w Toledo. Nie sądzę, abym kiedykolwiek zobaczył piękniejsze miasto. Miasto trzech religii, tu się genialnie wszystkie łączą w jedno. Taka namacalna metafora…

  Szkoda, że nie obejrzałem debaty, ale po komentarzu/ach poznaję, iż nie spełniła oczekiwań przeciwników obozu KiK. Powtarzać się nie będę, ale zaczynam wierzyć we własne słowa, które dość przekornie napisałem wcześniej odnośnie rzeczywistości przed- i powyborczej.

  Nie wiem, czy Państwo zauważyliście, ale komentarze polityków PiS’u względem dzisiejszej pokazówki CBA są co najmniej dziwne. Otóż mają pewność, że „kierownictwo PO nic o działaniach pani posłanki z pewnością nie wiedziało”. Druga strona została przemilczana. Czyli kierownictwo na pewno wiedziało 😉 Ot co. Jeszcze przed wyborami (w razie nieprzyjęcia Kaczego ultimatum przez PO) to się może zmienić 😉

  Pozdrawiam!

 48. Ja w temacie cywilizacyjnych realiow poludniowych Wloch. Wlochy od lat 3 ogladam z pozycji pracujacego w Rzymie na czasowym kontrakcie a do poludniowych Wloch (tzn na poludnie od Rzymu) zadarzylo mi sie wpadac ze dwa razy na rok.
  Otoz, wbrew pozorom, przy zachwaniu proporcji, porownanie Kaczynskiego nie bylo tak calkiem od rzeczy:

  – w lipcu zabralem rodzine na Sycylie samochodem z Rzymu i wlasnie gdzies od Bazylikaty zaczely sie „schody”, a juz na pewno od Kalabrii. Ja na tutejsza rzeczywistosc nie patrze juz okiem zachwyconego turysty. Autostrada A3 miedzy Salerno a Villa San Giovanni (terminal promowy do przeprawy na Sycylie)… konczona jest od 40 lat z tym samym skutkiem. Jest klasyfikowana jako najgorsza autostrada na terenie Unii (nie wiem czy ta klasyfikacja obejmuje nasza A4), od dziesiecioleci czynny jest pas tylko w jedna strone a betonowe plyty rozlaza sie tak jak niegdys pod Wroclawiem. W szczycie sezonu urzadzono nam 100 kilometrowy objazd drogami loklanymi przez trzy miasta dla turystow udajcych sie na Sycylie. Oczywiste jest ,ze Wlosi buduja swoje autostrady sprawniej i profesjonalniej niz Polacy ale moze akurat nie w tym regionie

  -Mafia Wloska ma sie na dzis calkiem „dobrze”. Neapolitanska Camorra dokonala w ciagu ostatnich dwoch lat kilku spektakularnych porwan i morderstw o czym pisala miejscowa prasa. Nie znikla tez sycylijska Cosa Nostra. Moi tutejsi koledzy okreslaja caly obszar na poludnie od Neapolu jako „mafijny” nie wdajac sie w szczegoly. O bezwzglednym wykorzystywaniu cudzoziemskich robotnikow pracujacych na czarno w Pugli pisal rok temu rowniez prasa polska

  – nastroje polityczne sa we Wloszech nieodlegle od tego co dzieje sie w Polsce: R. Prodi wygral w 2006 o wlos z Forza Italia Berlusconiego i stoi na czele rzadu zlozonego z lewicowego planktonu a daje sobie rade coraz gorzej.Proby sanacji finasow napotykaja na opor spoleczny. Perspektywy mlodych, wyksztalconych ludzi rowniez tu sklaniaja wielu do emigracji.
  Polityczna demagogia jest tu na porzadku dziennym a nowe partie (glownie na lewicy) mnoza sie jak grzyby po deszczu z czego bardzo niewiele wynika. Sa na pewno silniejsze nastroje pacyfistyczne niz w Polsce i nacisk na wycofanie oddzialow z Azji ale pomyslu na rzadzenie tez jakby brak, tyle ,ze u nich permanantny kryzys rzadowy jest stanem „normalnym” od zakonczenia II wojny. Cudu gospodarczego w latach 60-tych dokonano tu za wzglednie stabilnych rzadow chadeckich (podobnie jak w Niemczech) i to troche daje do myslenia. Niestety PiS nie jest materialen na cywilizowana chadecje.

  Kaczynski nie jest politykiem z mojej bajki ale z lewicowa koalicja tez nie potrafie wiazac wiekszych nadziei a do kraju wracam za kilka tygodni.

 49. Z wzorowaniem się na południowych, czy nawet północnych Włoszech faktycznie nie jest tak prosto jak pisze Gospodarz – jego obserwacje ślizgają się po powierzchni wiaduktów i galeryjek, są jak cienie na ścianach starożytnej jaskini. Ale również nie jest tak jak pisze tomek.n – system serwowany Polsce przez Kaczyńskiego nie jest wcale putnamowski, wcale nie jest obywatelski, ani elegancki anglosaski.

  Właściwie myślę sobie, że wytrzebienie korupcji w Polsce, nie chodzi tu o jakiś gigantyczny czy symboliczny układ, ale pewien nadmiar korupcji w porównaniu na przykład z Niemcami czy Skandynawią, to jednak sparaliżowałoby kraj. Dokładnie tak jak kadencja Kaczyńskiego w Ratuszu opóźniła wiele inwestycji drogowych i mostowych w Warszawie. Polska dusza się kłania. Pewien element osobisty, ludzki, rozrywkowy, w koncu korupcyjny musi w zamówieniach publicznych istnieć w tym kraju. Tak jak istnieje on we Włoszech, w Lombardii i Kalabrii, inaczej tamtejsze autostrady nie wisiałyby w powietrzu zbyt długo.

 50. To byl pojedynek podgrzewanego kurczaka w sosie unijnym z kaczka dziwaczka w sosie bialoruskim.
  Debata byla nudna,dziennikarze slabo przygotowani a caly scenariusz debaty zly,ot taka mydlana operetka o tym co bylo,wypelniona frazesami.
  To bylo zwykle oszustwo,no bo przeciez taka debata powinna sie odbywac miedzy kandydatami w wyborach prezydenckich a my wybieramy do Sejmu.
  W Warszawie knadydatem Pisu jest Kaczynski,Po -Tusk a Lidu- Borowski i taka debata mialaby sens.
  A tak mielismy silikon show.

 51. Komentarze debaty zarzucają Kwaśniewskiemu, że był ogólnikowy i niekonkretny. Ale przecież Kaczyński nie zostawał wcale w tyle. “Gdyby nie pana rządy to bylibyśmy kilka lat dalej” – rzucił po raz kolejny, jeszcze bardziej od niechcenia, tym wyświechtanym ogólnikiem nie udowodnienie ani w tą ani w tamtą stronę. Więc konkretnie, panie premierze, gdzie bylibyśmy? Czy bylibyśmy już po odzyskaniu państwa ze wszystkimi instytucjami i Konstytucją włącznie? Czy raczej po ostatecznym upadku kaczyzmu i jego przejściu do historii jako epizodu podobnego do rządu Olszewskiego? Czy może jednak chodziło panu o osiągniecie przez wydatki na społeczną opiekę zdrowia poziomu 15% PKB? Czy o stadiony, autostrady i miliony nowych mieszkań?

  Dlatego musi się odbyć druga debata, aby sprowadzić te hasełka i górnolotne tezy do poziomu jakichś uchwytnych detali – może 3-godzinna tym razem – przy tej okazji może premier wyjaśni jak należy odczytać protokół z posiedzenia Rady Gabinetowej w lutym, któregoś tam roku, na temat rosyjskich inwestycji w Polsce.

 52. SPROSTOWANIE.
  Dzisiaj o 15.03 obwodnica Garwolina zmalała do 6 km w stosunku do 13 km z wpisu na poprzedniego blogu (29.09.07 godz. 13.35).
  Zastanawiam się, czy aby poprzednio nie sumowano dwóch oddzielnych jezdni. Bo to PRAWIE autostrada.

 53. Drodzy Państwo.
  W ogniu ocen, krytyki, narzekań odnośnie debaty K – K ośmiele sie postawić teze że:
  – odbędzie się jej powtórka
  – Prezydent zaplanował akcje na dwie tury, w pierwszej poniedziałkowej miał tylko powrócić do gry – zakończyć temat ukrainy i wywiadu niemieckiego, być spokojny, przesadnie nie atakować żeby nie sprowokowac pyskówki ( aż prosił się Premierek o walnięcie w pysk konkretami – opinia że Kaczy wypadł świetnie jest zdecydowanie na wyrost, poprostu przeciwnik wstrzymywał ciosy )
  – w drugiej rundzie kupuje popcorn, chipsy, skrzynke piwa i oglądam kombinacje lewy sierpowy + lewy podbródkowy :))
  Jeśli tak nie będzie to przestaje rozumieć strategie Prezydenta Kwaśniewskiego i chyba emerytura polityczna wtedy będzie dla niego nieuchronna… A ja skupie sie na skrzynce piwa w smutnej konstatacji że już ‚po wszystkiemu’… No ale bez defetyzmu, nie chce mi się wierzyć że aż tak stępił Mu się zmysł polityczny. Jestem mimo wszystko OPTYMISTĄ.
  Pozdrawiam, szczególnie Gospodarza 🙂

 54. Tak myslalem! Z niemieckiego.Pachnie ten „szwung ” jakims dziadkiem albo babka.

 55. Diaspora jest czujna! (Albo – nie)

  Rozumie, ze Szanowny Pan Redaktor doznawal rozkoszy zycia nie muszac jak w Warszawie ciagle ocierac sie o struktury ktorych we Wloszech juz brak. Z tekstu wyraznie wynika, ze daje sie zyc. Jaki cel wyprawy do Wloch byl naprawde, dowiemy sie z nastepnych paszkwili w „ Corriera della Sierra ” w kierunku PiS-u, Fotygi, Kaczynskich, Ziobry itp. Mowi sie, ze podroze ksztalca. Zobaczymy? Podroznikom Alhambre proponuje zwiedzic. Tam nic w powietrzu nie wisi, wszystko na ziemi stoji, wierzyc sie nie chce, ze to czlowiek zbudowal a nie ktos inny.

  F.S. von/od Diasporski

 56. Bobola
  „…nasz katolicki kontynent?…”
  Rozumiem, że to drobna nieścisłość. O ile dobrze ze szkoły pamiętam to akces do kręgu cywilizacji zachodnioeuropejskiej (rzymskokatolickiej wtedy) zgłosił Mieszko I w 966r i to w podobnych do dzisiejszych, pomijając postęp techniczny, okolicznościach. Już nie ze szkoły pamiętam czasy zwolenników tezy, że na wschodzie też jest jakaś cywilizacja. Dzisiaj na szczęście wracamy do normalności. W UE nie zginęli Hiszpanie, nie zginęli Irlandczycy, Niemca od Francuza też da się odróżnić . Nie zginą i Polacy. Temat dróg zniknie za parę lat choć nie sądzę by równie szybko zniknęli patrioci? wykrzykujący bij komucha*, żyda*, agenta*, murzyna*.

  * niepotrzebne skreślić

 57. Wielce Szanowny Panie,
  W ostatniej (z 3.10) Polityce w swoim felietonie używa Pan określeń: dziennikarze prorządowi, gazeta prorządowa. Uważam, że bliższe prawdy są określenia: gazeta reżimowa, dziennikarz reżimowi. Może to nie jest ważne, ale gazeta prorządowa w normalnym układzie może być uczciwa i obiektywna, natomiast jaka jest reżimowa, to każdy z czytających Polaków wie.
  Pozdrawiam i czekam na Pańskie felietony. Od nich zaczynam lekturę.

 58. Szanowny Panie Danielu,
  stwierdzenie „Mafia dawno wytrzebiona…” sklonilo mnie do polecenia Panu wydanej nidawno we Wloszech ksiazki „Gomorra” autora Roberto Saviano.
  Z reszta Panskiego tekstu zgadzam sie w stu procentach.
  Pozdrawiam

 59. do jacka2 i OBSERWATORA: piszecie, że pani Staniszkis ostatnio gada głupoty. Nie zgadzam się z Wami; przede wszystkim dlatego, iż piszecie, „że ostatnio”…
  Od dawna obserwuję panią Staniszkis i stwierdzam, że owszem, ma często ciekawe wypowiedzi, poparte erudycją , ale ona nigdy nie wypowiada się, jako bezstronny naukowiec, lecz jako zaślepiony prawicowiec. Dlatego uważam, że ona nadużywa tytułów naukowych do uprawiania propagandy prokaczyńskiej. Bez przerwy „uprawia” przypowieść o belce w oku i źdźble pod lasem. To nie przystoi naukowcowi. A w wypowiedziach po Debacie zachowywała się, jak egzaltowana gimnazjalistka. Kilka miesięcy temu, jak potrącił ją walec lustracji, była taka przerażona, widziała dużo błędów w formule lustracji itd., gdy jednak sprawy się częściowo wyjaśniły, powróciła do swojego agitatorstwa prokaczyńskiego. Powtarzam, jej wypowiedzi są często ciekawe, przenikliwe, to nie jest osoba formatu „Kurski,Karski, Brudziński, Dudziński”, ale nie powinna być zapraszana do telewizji w roli eksperta, lecz propagandzisty.

 60. Diaspora jest czujna! (Albo – nie)

  Rzeczywiscie o TV sparingo-meczu Kaczynski – Kwasniewski malo sie mowi, brak wiwatow i lez zachwytu. Jezeli juz to tylko bardzo niezgrabne podporki. Strzal taktyczny W. Putina przycmil wszystko i wszystkich. W tym ukladzie jedynym rozsadnym wyjsciem jest brnac w strone wartosci o ktorych Tomasz Mann pisal

  przytomny2 – 2.10., godz.19:38
  W Uni polska A4 nie jest jako autostrada postrzegana – tylko jako biznes – w ktorym na mostach + przejsciach stosuje sie wloska pape. Dobry nadzor budowlancow mielismy ( p r a w d a ? ), adekwatny do poziomu tych ktorzy za SLD/LiD tesknia. Zobaczmy nasze inzynieryjne partackie schody bo juz sa.

 61. pielnia 1 (10.28) – to jest właściwa ocena tej Pani.
  Nazywam ją „Piękna Jadzia”, bo jest elegancką kobietą z klasą.
  Dla młodziezy: „klasa u kobiety” nie zależy od wieku, tak jak np. u Pani Beaty Tyszkiewicz.
  Ona liczy, że się może załapie na jakiegoś ważnego doradcę, ministra, itp.
  Chyba tylko jej tego do posiadanych tytułów brakuje.
  Inaczej chyba nie zajmowałaby się politycznym nierządem.
  Tak to wygląda przy jej erudycji.
  Mam nadzieję, że Administrator to puści, to nie jest wulgaryzm!.
  JS nie wie, że ma skazę, która mimo pełnej wobec KACZYZMU dyspozycyjności, nie dopuści jej na wyżyny PiS.
  Jest WYKSZTAŁCIUCHEM i to ją mimo wszystkio eliminuje z kręgów bliskich Wodzowi. Ona nie przekona żyjącej z renty starszej Pani z Podlasia, w walącej się chałupinie, którą dzieci odwiedzają coraz rzadziej.
  Tą starszą Panią to przekonali już Mistrzowie: Brudziński, Kurski albo ZŁOTOUSTY Cymański, no i Ojciec Dyrektor.

 62. Zamiana imienia Krzysztof na Chris (p. Domaradzki) na pewno nie zmieniła jednego czyli poziomu intelektu właściciela. Wciąż tkwi ponizej pasa. Permanentne obrażanie innych ,w tym przypadku Tomasza Lisa, to wrodzona niemal cecha katolickiej „łagodności” wyznawców braci K. Zamieszkiwanie poza granicami jak widać niczego nie uczy….kultura polemiki wciąż nieosiagalna! WysyPiSko.

 63. Jesli Pani Staniszkis jest jak piszesz jest zaslepionym prawicowcem to jakim cudem ta pani popiera PIS , ktora z prawica nie ma nic wspolnego !!
  Sa to po prostu narodowi socjalisci ….
  Nie wiem dlaczego w dalszym ciagu PIS nazywa sie partia prawicowa , sa oni bardziej lewicowi od LID !!!

 64. Podobają mi się wpisy krytykujące piękno Włoch, mafię itd. To przypomina mi stary dowcip o tym jak to Rosjanin i Amerykanin przechwalali się że każdy z nich ma lepiej niż drugi. Na przechwałki Amerykanina o dobrobycie, zwiedzaniu świata, możliwościach rozwoju każdego mieszkańca, itd Rosjanin odpowiedział „a u was biją Murzynów”.
  Zakompleksieni ludzie tak mają, im do głowy nie przyjdzie że można naturalnie się cieszyć z pobytu w innym kraju, żyć wolniejszym tempem, zwiedzać, odpoczywać.
  A podsłuchać, podejrzeć, opluć bezkarnie i gromić anonimowy układ, dawać igrzyska tłuszczy dla samej przyjemności rządzenia to dopiero jest uciecha.
  Miłego pobytu, może by Pan zabrał tam tych zawistników i obłudników na wycieczkę, byłoby u nas spokojniej.

 65. Mamy rząd „mroczno zaciemnionych”. Jaka jest propozycja „jaśnie oświeconych”? Słupy ogłoszeniowe w moim śląskim miasteczku wytapetowane są plakatami LiD-u z ryjem starego wyjadacza, wieloletniego przewodniczącego, radnego i posła, któremu blisko do wieku emerytalnego. Nie pytajcie go, co dobrego zrobił dla kraju i regionu…

 66. „Moi tutejsi koledzy okreslaja caly obszar na poludnie od Neapolu jako “mafijny” nie wdajac sie w szczegoly.”

  Zobaczyć znaczy uwierzyć. Ja byłem w Rzymie i ukradła mi moją komórkę w metrze, nie kto inny, ale pewna Cyganka. Cyganka wiele rzeczy potrafi przepowiedzieć, ale również „ocyganić” dlatego na Cyganów mówi się teraz poprawnie politycznie Romowie (od Romy, czyli Rzymu, bo mają dużo wspólnego ze współczesnymi Włochami). Z opowieści moich znajomych również wyłania się obraz Neapolu jako miasta, które zobaczyć równa się umrzeć, ale naprawdę 🙂

  Poza tym Neapol tonie ostatnio w … śmieciach :

  http://fakty.interia.pl/newsroom/news/wielkie-sprzatanie-ton-smieci-z-ulic-neapolu,915992

  Niemniej jednak Włosi to wspaniały naród, bardzo komunikatywny i otwarty na cudzoziemców. Włochy to kraj ze wspaniałymi zabytkami, a jednocześnie bardzo nowoczesny, z którego my Polacy powinniśmy brać przykład, a nie uprawiać ksenofobię tak jak pan premier Kaczyński. Ponadto nasz hymn zawiera słowa „Z ziemi włoskiej do Polski” o czym pan premier raczył zapomnieć, ale on słabo zna nasz hymn, a jeszcze gorzej go śpiewa 🙂

 67. Kaczynski jeszcze raz pokazal, jak jego glowa wypchana jest stereotypowa sieczka. Jak mafia – to poludniowe Wlochy. I przez to stracil Kaczynski szanse, zeby naprawde uszczypnac Kwasniewskiego, bo wystarczylo trzymac sie twardo osi Wschod-Zachod (Moskwa – Bruksela), i z tamtad czerpac natchnienie dla swych metafor. Poludnie Rosji bardziej teraz pasuje jako ilustracja mafijnosci, a na dodatek odwolanie sie do przykladu tego kraju automatycznie stwarza podstawy wyjsciowe do ataku na kierunku uklad-oligarchia.

  No wlasnie… gdyby nie ta stereotypowa sieczka.

  Z drugiej strony byc moze Kaczynski nie powinien tak szermowac przykladem z Rosja po tym, jak Putin zapowiedzial kandydowanie na premiera Rassiji po zakonczeniu prezydentury. W polskiej rzeczpospolitej jednojajowej czeka nas jeszcze wiele niespodzianek w wykonaniu Blizniakow. Byc moze przy nich numer Putina to naprawde maly pikus. Putin nie moze byc jednoczesnie na dwoch stolkach, zas z Kaczynskimi nic nie wiadomo. Kto z daleka pozna, czy to Lech, czy Jaroslaw ? I tak moze byc przez… nastepnych 18 lat ??????

  Pozdrawiam.

 68. rzeczywiście KWAśNIEWSKI dał plamę .Powinien rozjechać Kaczyńskiego , ale
  zabrakło mu polotu i fantazji .Zamiast nokautu , ciężko wywalczony remis.

 69. Niewierzacy/praktykujacy: a mnie w zeszly roku ukradl polski kelner w eleganckiej londynskiej restauracji Ogniosko nowiutki aparat cyfrowy Kodaka. Czy powinna wyciagac z tego jakies wnioski dotyczace Polakow?
  Zgadzam sie natomiast co do przykladu, ktory nalezy brac z tych narodow, ktore jak powiadasz „nie uprawiaja ksenofobii”.
  Nazwa Romowie nie pochodzi od Romy czyli Rzymu tylko od slowa Rroma, czyli lud w jezyku romanez.

 70. Witam z utęsknieniem .
  Przeczytałam własnie Pański artykuł na temat książki pana Lubowskiego. Wcześniej mialam możlwość przysłuchiwania się rozmowie z autorem w Trójce. Jestem bardzo ciekawa tej ksiażki, niestety po wizycie w Empiku i na Merlinie stwierdzam z ubolewaniem, że jest niedostępna. Mam nadzieje ze to się wkrótce zmieni.
  Pozdrowienia

 71. Stychowski 5.31
  Mistrz bełkotu wprawdzie nie pisze już
  w rytmie schodków
  jak niejaki Majakowski, ale nie byłby
  sobą gdyby nie zakapował, że to
  Passent donosi na Kaczoland
  za pośrednictwem
  „Corriere della sera”. Ach, gdyby tak zbliżył się
  do mnie na dystans ciosu nogą
  z półobrotu. Marzenia……ech, marzenia…

 72. Jacek2 znalazł najlepsze określenie dla rzadów Kaczyńskich – narodowy socjalizm. Nic dodać, nic ująć. Warto przeanalizować, zastanowić sie nad znaczeniem tego określenia i wyciagnąć wnioski. Przy wyborach.
  Panie Danielu, serdecznie pozdrawiam!

 73. owl (22.17), ale jesteś bystry?
  Czy jutro odkryjesz tarcie, jak się poślizgniesz … nieważne na czym.
  Ksiązka taka była (albo i moze film) „Zwyczajny faszyzm”.
  Panie G.OKON, dopomoże Pan co do szczegółów?
  Widuję często na tym blogu określenie ZWYCZAJNY KACZYZM. Łapiesz ?
  Tak się tu pisze i gdzie indziej też.
  W ten sposób nikt nikogo nie może o nic oskarżyć.
  A co do wyborów, to przecież na tym blogu wiadomo.
  A po wyborach to może już nie być INTERNETU, bo będzie dostępny tylko w sali katechetycznej. Stoją puste odkąd religia jest w szkołach.

 74. Premier Bez: Konta,Mieszkania,Żony,Kochanki,Prawa Jazdy,Samochodu itd.itp i tak przecież wie wszystko najlepiej, choć nigdzie nie był jako tzw. zwykły człowiek. Ma przecież kota i bratową czarownicę – to jak widać wystarczy by tworzyć narodowy socjalizm.
  Sporo tu podobieństw z pewnym Adolfem – zachowując proporcje oczywiście.

 75. Diaspora jest czujna! (Albo – nie)

  absolwent – 3.10., godz. 22:03

  Ahoj!, Tyyy…. rozbrykany brutalu. Szkoda, ze jestes mankutem.

  F.S. von/od Diasporski

 76. Dziś mija 70 rocznica uchwalenia przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych RP – DECYZJI o wydzielaniu odrębnych miejsc na salach wykładowych dla studentów żydowskiego pochodzenia.
  Czy nie ma dziś przypadkiem jakichś spadkobierców ideowych ówczesnych Tytanów Nauki, Humanizmu i Przyzwoitości?

 77. Diaspora jest czujna! (Albo – nie)

  andy – 3.10., godz. 23:52

  Swoim tokiem myslenia Sokratesa przypominasz – zachowujac proporcje oczywiscie.

  F.S. von/od Diasporski

 78. „Nazwa Romowie nie pochodzi od Romy czyli Rzymu tylko od slowa Rroma, czyli lud w jezyku romanez.”

  Tak, naciągnąłem swoją teorię na Rzym, bom tam był i wino pił, a com widział i słyszał tom tutaj opisał 🙂

  Niemniej jednak więcej łączy Cyganów z Włochami niż by się to mogło na pierwszy rzut oka wydawać.

 79. DLACZEGO PIS ZROBIŁ TAK MAŁO PRZEZ TE DWA LATA?!!

  Najwyższy czas poznać prawdę o tym, ile nasz rząd zrobił przez ostatnie dwa lata. Ta lista obnaża suche fakty, nad którymi można dyskutować, ale nie można ich istnieniu zaprzeczyć. Informacje są podzielone na poszczególne działy, nie trzeba czytać wszystkiego, niech każdy przeczyta to co go interesuje najbardziej, ale niech przeczyta cokolwiek, aby miał wiedzę na temat tego, co się faktycznie dokonało.

  Państwo

  1. Utworzenie CBA, dotychczas aresztowano 115 osób, skierowano 297 zarzutów o popełnienie przestępstwa, zabezpieczono na poczet przyszłych kar około 13,5 mln złotych.
  2. Rozwiązanie nie zweryfikowanych po 1989 roku WSI i powołanie nowych służb wojskowych (Wywiad i Kontrwywiad).
  3. Wprowadzono nowe procedury zakupu sprzętu wojskowego oraz organizowania przetargów.
  4. We wrześniu b.r. przedstawiono pierwszy w historii polskiej piłki nożnej akt oskarżenia o korupcję, obejmujący 34 osoby. Od 2005 roku przeprowadzono 36 kontroli w 18 związkach sportowych, w czterech przypadkach zawieszono władze, wprowadzając kuratora.
  5. Przygotowano projekt zmian dotyczących lustracji majątkowej osób pełniących funkcje publiczne, nakazujących nie tylko przedstawienie swojego majątku, ale również jego źródeł.
  6. Ocena działalności Policji wg badań CBOS poprawiła się z 57% w październiku 2005 roku do 73% w maju 2007 roku. W 2006 roku ogólna liczba przestępstw w porównaniu z 2005 rokiem spadła o około 90 tys. czyli o prawie 7%, natomiast wykrywalność przestępstw wzrosła z 58,6% w 2005 roku do 67,4% w 2007 roku.
  7. Przygotowany został plan modernizacji Policji oraz m.in. Państwowej Straży Pożarnej, zgodnie z którym do roku 2009 na Policję zostanie przeznaczone około 4,4 mld złotych natomiast na PSP niespełna miliard złotych. Płace Policjantów w samym 2007 roku wzrosły o 219 złotych brutto.
  8. Od stycznia 2008 roku Polska wejdzie do Systemu Informacyjnego Schengen, dzięki czemu zniesione zostaną kontrole graniczne na przejściach na zachodniej oraz południowej granicy, natomiast od marca 2008 roku również na przejściach lotniczych.
  9. Przygotowany został pierwszy w historii informatyzacji polskiej administracji publicznej `Plan informatyzacji państwa’, który wszedł w życie w kwietniu 2007 roku. Najważniejsze jego elementy to: rejestry medyczne, rozliczenia podatków dla firm i obsługa podatkowa obywateli (e-Deklaracje i e-Podatki), nowy system ewidencji ludności (PESEL2), informatyzacja ksiąg wieczystych, Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (e-PUAP) oraz elektroniczne dowody tożsamości. W 2007 roku rozpoczęła się realizacja 16 takich i podobnych projektów.
  10. W czerwcu 2007 roku zatwierdzony został `Plan działań w zakresie rozwoju szerokopasmowej infrastruktury dostępowej do usług społeczeństwa informacyjnego w Polsce’. Zakłada on, że do 2010 roku liczba linii szerokopasmowych przypadających na 100 mieszkańców wzrośnie z 6 do 15%, natomiast do 2013 roku wzrośnie do około 50%. Spowoduje to również szerszy dostęp do Internetu na wsi, oraz obniżenie kosztów użytkowania z sieci.
  11. Od 2007 roku obowiązuje nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym, która silniej integruje ze sobą instytucje podległe MSWiA oraz określa współpracę z wojskiem.
  12. W grudniu 2006 roku ustanowiony został specjalny program rozwoju służb ratownictwa morskiego, na co przeznaczone zostanie około 81 mln złotych. Zakupione zostanę m.in. nowe jednostki przeznaczone do celów ratownictwa morskiego, powstaną stacje brzegowe w Ustce i Darłowie oraz zostanie zbudowana zostanie baza zwalczania zanieczyszczeń w Świnoujściu.
  13. Za sprawą starań polskiej dyplomacji w przyjętym na szczycie Rady Europy w marcu 2007 roku Planie Działania podkreślono potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych dla Unii Europejskiej w oparciu o zasadę solidarności między państwami członkowskimi.
  14. Prowadzone są rozmowy mające na celu zapewnienie alternatywnych źródeł surowców energetycznych z takimi państwami jak: Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan, Arabia Saudyjska (przykładowo pierwsza w historii Polski oficjalna wizyta króla Arabii Saudyjskiej), Tunezja czy Algieria.
  15. W lutym 2007 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zakupiło udziały w norweskich złożach gazu ziemnego, których wielkość szacuje się na 36 mld m2. Spółka wybuduje również gazociągi łączące Polskę ze złożami norweskimi. Realizacja polityki dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych to również podjęcie decyzji o budowie w Świnoujściu terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego. Przyjęto również program `Polityka dla przemysłu gazu ziemnego’, który uporządkuje sektor przemysłu gazowego.
  16. W 2006 roku PKN Orlen wygrał międzynarodowy przetarg na zakup akcji litewskiej Mazeikiu Nafta, a w grudniu nastąpiło oficjalne przejęcie rafinerii w Możejkach. Transakcja ta spowoduje powstanie największego koncernu rafineryjno-petrochemicznego w Europie środkowo-wschodniej.
  17. Prowadzone są prace nad budową rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk, czym zajmuje się polsko-ukraińska spółka `Sarmatia’, do której w lipcu 2007 roku przystąpili nowi udziałowcy z Azerbejdżanu, Gruzji i Litwy. Budowa tego rurociągu umożliwi dostarczenie ropy naftowej znad Morza Kaspijskiego na Polski oraz dalej na zachód.
  18. Jesienią 2007 roku Polska przystąpi do Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MEA), co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Samo przystąpienie do tej organizacji stanowi swoisty certyfikat jakości dla polskiego sektora energetycznego, ponieważ wymagane były do tego szczegółowe warunki wstępne.
  19. W grudniu 2006 roku premierzy Polski i Litwy podpisali umowę o budowie połączenia energetycznego pomiędzy systemami polskim i litewskim. Umożliwi to włączenie Litwy, Łotwy i Estonii do systemu energetycznego Unii Europejskiej. Program ten został skoordynowany z budową elektrowni jądrowej na Litwie.
  20. Finalizowana jest realizacja `Programu dla energetyki’, który zakłada m.in.: zastosowanie mechanizmów rynkowych, przebudowę struktur firm energetycznych oraz utworzenie na drodze konsolidacji silnych grup energetycznych. Zakładane jest utworzenie czterech takich grup, tak aby mogły stanowić skuteczną konkurencję na rynku tak krajowym jak i międzynarodowym. Dotychczas utworzono trzy z czterech takich grup: Energetyka Południe SA, ENERGIA SA, oraz Polska Grupa Energetyczna. Kończone są prace nad powstaniem czwartej – Grupy Centrum.
  Sprawiedliwość
  21. W maju 2007 roku podwyższono z 3 tys. do 10 tys. grzywny jakie można nałożyć na: świadka, biegłego, tłumacza lub specjalistę w przypadku nieusprawiedliwionego niestawienia się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie.
  22. Od sierpnia 2007 roku obowiązuje zmieniona ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych, która wprowadza specjalny przyspieszony tryb udzielania zezwoleń na tymczasowe aresztowanie sędziego w razie podejrzenia go o popełnienie przestępstwa, zbrodni lub występku, za które grozi co najmniej 8 lat więzienia. W takim przypadku sąd dyscyplinarny będzie zobowiązany do rozpoznania wniosku o zezwolenie na tymczasowe aresztowanie w terminie 24 godzin. Na realizowaną reformę sądownictwa składają się również zmienione zasady powoływania prezesów sądów, opiniowania kandydatów na stanowiska sędziowskie, trybu powoływania i odwoływania dyrektorów sądów. Pozostałe zmiany pozwalają na bardziej elastyczne kształtowanie struktury sądownictwa oraz dostosowanie działalności organów sądów i samorządu do realizacji zadań wymiaru sprawiedliwości.
  23. Od marca 2007 roku obowiązuje znowelizowany Kodeks postępowania cywilnego, w którym uproszczono i usprawniono przebieg procesu cywilnego, zwłaszcza postępowanie w sprawach gospodarczych.
  24. Od marca 2007 roku działają sądy 24-godzinne, odnoszące się do drobnych ale uciążliwych dla porządku publicznego przestępstw, w których sprawcy zostali schwytani na gorącym uczynku lub zaraz po jego popełnieniu i które są zagrożone karą do 5 lat więzienia.
  25. We wrześniu Sejm uchwalił przygotowaną przez rząd ustawę wprowadzającą nowy sposób odbywania kary pozbawienia wolności – system dozoru elektronicznego poza zakładem karnym (SDE), przeznaczony dla osób skazanych za drobne i niegroźne dla porządku publicznego przestępstwa i występki, w których orzeczono karę pozbawienia wolności do 6 miesięcy lub roku w szczególnych przypadkach. Docelowo system ma objąć około 15 tys. skazanych i ma służyć: skuteczniejszej resocjalizacji skazanych, przeciwdziałaniu negatywnemu wpływu atmosfery więziennej na skazanego oraz przeciwdziałać przepełnianiu się więzień.
  26. Od czerwca 2007 roku obowiązują przygotowane przez rząd, znowelizowane tzw. ustawy korporacyjne. Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie nadzoru nad korporacjami prawniczymi, przeciwdziałanie ich nadużyciom oraz zmniejszenie cen usług prawniczych. Rząd zaproponował także nowe sądownictwo dyscyplinarne dla zawodów prawniczych.
  27. Zgodnie ze znowelizowaną w czerwcu 2007 roku ustawą o pracownikach sądów i prokuratur, zaostrzono warunki jakie musi spełniać kandydat na urzędnika sądowego. Podniesiono wymagania dotyczące wykształcenia oraz zatwierdzono że nie mogą być to osoby karane lub przeciwko którym toczy się postępowanie o przestępstwa z oskarżenia publicznego lub skarbowego. Wprowadzono także konkursy na staż urzędniczy. Uporządkowano sprawy związane z działalnością komorników. Od grudnia 2007 roku zwiększy się liczba komorników sądowych, zmniejszą się koszty egzekucyjne, a samo postępowanie egzekucyjne będzie szybsze i skuteczniejsze.
  28. Przygotowany został `Program informatyzacji wymiaru sprawiedliwości’, dzięki któremu zapewniona zostanie pełna informatyzacja wszystkich wydziałów grodzkich i karnych, informatyzacja sal rozpraw, wdrożenie projektu elektronicznej księgi wieczystej. Realizacja tego projektu zostanie zakończona w 2009 roku.
  29. We wrześniu 2007 roku Sejm przyjął ustawę O ujawnianiu stanu posiadania państwa w nieruchomościach, która ma na celu likwidację wieloletnich zaniedbań w księgach wieczystych, dotyczących mienia państwowego. Pozwoli to na przeprowadzenie inwentaryzacji majątku publicznego i ustalenie stanu posiadania państwa.
  30. Przygotowywany jest nowy Kodeks karny, którego najważniejsze zmiany mają uskutecznić karanie sprawców przestępstw szczególnie brutalnych oraz recydywistów, wzmocnić ochronę pokrzywdzonych, poszerzyć granicę obrony koniecznej, ułatwić walkę z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną i korupcją, obniżyć do 15 lat wiek od którego nieletni będą mogli być sądzeni jak dorośli za popełnione zbrodnie i najpoważniejsze występki, wprowadzenie zakazu stadionowego dla chuliganów, którego złamanie traktowane będzie jako przestępstwo oraz zaostrzenie kar dla pedofilów.
  31. Od września 2007 roku w ramach specjalnego programu ministerstwa sprawiedliwości powstają w województwach mazowieckim, opolskim i śląskim Lokalne Ośrodki Wsparcia dla ofiar przestępstw. Udzielają one pomocy i schronienia ofiarom przestępstw ze szczególnym okrucieństwem, molestowania seksualnego, przestępstw względem dzieci, osobom starszym i niepełnosprawnym. Gwarantowana jest pomoc specjalistów, psychologów, pracowników socjalnych, Policji, lekarzy a także duchownych. Ośrodki te stanowią również miejsce przeprowadzania mediacji. Program zakłada tworzenie podobnych Ośrodków w całym kraju.
  32. Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt wprowadzenia licencji prawniczych, co spowodowałoby zwiększenie konkurencyjności usług prawniczych, zmniejszyłoby ich koszty oraz ułatwiło do nich dostęp. Klient mógłby bowiem sam decydować czy chce korzystać z usług prawnika należącego do samorządu zawodowego czy też z usług prawnika legitymującego się licencją prawniczą.
  Gospodarka
  33. W ciągu ostatnich dwóch lat Polska osiągnęła najlepsze w historii wyniki gospodarcze. Wg danych GUS w pierwszym kwartale 2007 roku wzrost PKB osiągnął 7,4%, podczas gdy w roku 2005 wzrost PKB wynosił zaledwie 3,6%.
  34. Z danych GUS wynika, że w ciągu ostatniego roku płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o średnio 10,5% osiągając 2885,97 zł, co stanowi najwyższy wzrost płac od 2000 roku. W ciągu ostatniego roku zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 4,8% i doszło do 5,18 mln. Przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwach domowych wzrósł w porównaniu z 2005 rokiem o 8,5% osiągając wartość 835 zł.
  35. Systematycznie wzrasta polski eksport (wartość z pierwszego półrocza 2007 roku wynosi 182,58 mld zł, tj. o 11,3% więcej niż przed rokiem). Nakłady inwestycyjne w ciągu ostatniego roku wzrosły o 31,4% i wyniosły po pierwszym półroczu 2007 roku 38,8 mld zł.
  36. Stopa bezrobocia wg danych GUS w sierpniu 2007 roku spadła do 12%, podczas gdy w analogicznym okresie 2005 roku wynosiła ona 17,7%, co stanowi spadek o 32,2%.
  37. W 2007 roku inwestorzy zagraniczni zainwestują w Polsce co najmniej 10 mld euro, dzięki czemu powstanie około 10,5 tys. nowych miejsc pracy. Również w roku 2006 inwestycje zagraniczne osiągnęły znakomite rezultaty sięgając rekordowych 11 mld co stanowiło wzrost o 40% w porównaniu z rokiem 2005.
  38. Od listopada 2005 roku rada Ministrów przyjęła 9 programów wsparcia projektów realizowanych m.in. przez LG Electonic Wrocław, Sharp, Shell, Bridgestone, Indesit, Toshiba, Dell. Łącznie nakłady inwestycyjne realizowane przy współpracy tych programów umożliwią stworzenie ponad 11,5 tys. nowych miejsc pracy.
  39. Polska stała się europejskim liderem w produkcji telewizorów LCD. Szacuje się, że w 2010 roku będziemy zaspokajać prawie 80% europejskiego zapotrzebowania w tej dziedzinie.
  40. Wg badania Ernst & Young Polska jest niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-wschodniej pod względem atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów (wysoka ocena wzrostu gospodarczego oraz klimatu do inwestowania).
  41. Wg rankingu Federacji Europejskich Pracodawców na 2007 rok Polska jest najatrakcyjniejszym miejscem do inwestycji wśród 31 europejskich państw.
  42. Dobiegają rozmowy z Komisją Europejską na temat sposobu wykorzystania funduszy strukturalnych w latach 2007-2013. Polska w tym czasie będzie największym beneficjentem unijnej polityki spójności. Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów członkowskich, które osiągnęły porozumienie w tej sprawie z partnerami unijnymi. Zgodnie z propozycją rządu w ramach planu Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia aż 60% funduszy przeznaczono na badania i rozwój, innowacje i tworzenie nowych miejsc pracy. Zakończono negocjacje programów: Pomoc Techniczna, Rozwój Polski Wschodniej, Kapitał Ludzki oraz Infrastruktura i Środowisko. Trwają aktualnie negocjacje nad programem Innowacyjna Gospodarka.
  43. Opracowano 16 Regionalnych Programów Operacyjnych, w celu wsparcia wykorzystania 16 mld euro bezpośrednio przez samorządy wojewódzkie. Pieniądze te zostaną przeznaczone na badania technologiczne, inwestycje środowiskowe, transportowe i energetyczne oraz rozwój przedsiębiorczości.
  44. Rząd kończy też prace nad przyjęciem programów wykorzystania środków dostępnych w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej, co umożliwi uściślenie współpracy samorządów terytorialnych z partnerami z zagranicy, budowanie dróg oraz organizowanie imprez kulturalnych.
  45. Rząd opracował pierwszą w Polsce strategię makroregionalną – Rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do 2020 roku, którego głównym zadaniem będzie maksymalne wykorzystanie funduszy unijnych. Jednym z elementów tej strategii jest Regionalny Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013, na który przeznaczono 2,3 mld euro.
  46. Utworzono Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, co usprawniło wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych poprzez przyspieszenie realizacji regionalnych programów operacyjnych. Tylko do końca 2006 roku wydano 10,5 mld zł co stanowi 32% środków przyznanych Polsce na lata 2004-2006.
  47. W ramach przygotowanych przez rząd zmian ukierunkowanych na uproszczenie procedur udzielania zamówień publicznych, uporządkowanie procedur odwoławczych, wprowadzenie nowego trybu udzielania zamówień zwiększono kwotę, która nie obliguje do przeprowadzenia postępowania przetargowego z 6 tys. euro do 14 tys. euro, co wspomogło przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa natomiast sprawy dotyczące procedury odwoławczej od października 2007 roku przejmie niezależna Krajowa Izba Odwoławcza (KIO), skupiająca zawodowych arbitrów. Sformułowano również nowe wymagania dotyczące jawności organizowanych przetargów i zamówień publicznych (udostępniono internetowy Portal Urzędu Zamówień Publicznych).
  48. W ramach wsparcia dla firm realizowany jest program `Kapitał dla przedsiębiorczych’ umożliwiający małym i średnim przedsiębiorcom dostęp do finansowania zewnętrznego oraz tworzone są na terenie całego kraju punkty konsultacyjne udzielające bezpłatnych informacji na temat prowadzenia działalności gospodarczej.
  49. We wspólnym raporcie OECD i Komisji Europejskiej uznano Polskę za lidera w upraszczaniu prawa wśród nowych państw członkowskich. Przyjęty przez rząd w sierpniu 2006 roku Program Reformy Regulacji `Przedsiębiorca ma prawo’ zainicjował prace nad stworzeniem stabilnego systemu prawa gospodarczego, którego celem będzie ograniczenie biurokracji oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców.
  50. W czerwcu 2007 roku Sejm przyjął ustawy o powołaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego zadaniem będzie umożliwienie efektywniejszego wykorzystania zdobyczy nauki przez gospodarkę oraz promowaniem i rozwojem nowatorskich dziedzin nauki jak biotechnologia czy IT (inteligentne technologie). Znowelizowano również ustawę o zasadach finansowania nauki, tak aby umożliwić przedsiębiorcom ubieganie się o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych. W lipcu 2007 roku znowelizowano ustawę o jednostkach badawczo-rozwojowych określając przejrzyste reguły prowadzenia przez nie działalności gospodarczej. Dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców cieszył się również program `Inicjatywa technologiczna’, ułatwiający rozwój nowych produktów i technologii w oparciu o polskie osiągnięcia naukowo-techniczne.
  51. W lipcu 2007 roku przyjęto Strategię działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2015 roku. Najważniejsze jej elementy to zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez zaspokojenie krajowego zapotrzebowania na węgiel kamienny, w tym również wykorzystanie węgla do produkcji paliw płynnych i gazowych; zabiegi o utrzymanie konkurencyjności tego sektora w warunkach gospodarki wolnorynkowej; zapewnienie stabilnych dostaw węgla kamiennego o określonych właściwościach od dostawców krajowych i zagranicznych; wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań dotyczących technologii, bezpieczeństwa pracowników i ochrony środowiska. Ustalono także zasady dalszej restrukturyzacji przemysłu węglowego, chociażby poprzez przyjęcie przez Sejm we wrześniu 2007 roku ustawy określającej zasady likwidacji kopalń, wypłacania ekwiwalentu, sprawowania nadzoru właścicielskiego i źródeł finansowania.
  52. W listopadzie 2006 roku przyjęto Strategię Rozwoju Kraju na lata 2007-2015, zakładającą gruntowną modernizację kraju poprzez uproszczenie i zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, racjonalizację wydatków publicznych, usprawnienie administracji publicznej, poprawę sytuacji na rynku pracy, łatwiejszy dostęp do edukacji i wzrost bezpieczeństwa. W ramach tej strategii od grudnia 2006 roku obowiązuje ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
  Finanse
  53. Już do projektu ustawy budżetowej na rok 2006, Rada Ministrów dodała autopoprawkę umożliwiającą przeznaczenie specjalnych funduszy m.in. na dożywianie dzieci i młodzieży, dłuższe urlopy macierzyńskie oraz podwyższenie dodatków pieniężnych z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe), z kolei deficyt budżetowy został obniżony do 30,5 mld zł. W budżecie na rok 2007 zwiększono wydatki na cele społeczne, wieś, służbę zdrowia, rozwój infrastruktury, finansowanie nauki, obronę narodową oraz bezpieczeństwo publiczne, jednocześnie zachowując kotwicę budżetową na poziomie 30 mld zł. Na podwyżki dla pedagogów przeznaczono w 2007 roku dodatkowe 1,5 mld zł, na dodatki dla najuboższych emerytów i rencistów 1,7 mld zł. Wydatki na ochronę zdrowia wzrosły w porównaniu z 2006 rokiem o ponad 1,2 mld zł, a o 200 mln zł zwiększono wydatki na szkolnictwo wyższe. W projekcie budżetu na rok 2008 przewidziano z kolei zwiększenie płacy minimalnej, dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników niepełnosprawnych, przywrócenie corocznej waloryzacji rent i emerytur, dalsze obniżenie składki rentowej, waloryzację kwot progów podatkowych, kosztów uzyskania przychodu, podwyższenie kwoty ulgi podatkowej dla osób posiadających dzieci oraz kwoty wolnej od podatku. Budżet na 2008 rok będzie zawierał elementy budżetu zadaniowego, stanowiącego nowoczesną metodologię zarządzania finansami publicznymi, natomiast do 2011 roku budżet ma przyjąć już w pełni formę budżetu zadaniowego, co zwiększy przede wszystkim efektywność wydawanych pieniędzy, ponieważ będą one wydawane na konkretne cele.
  54. Pierwszy etap reformy finansów publicznych jest realizowany poprzez włączeniu do budżetu państwa środków unijnych, określenie procedur finansowania krajowych i regionalnych projektów unijnych, zwiększenie przejrzystości ustalania planów finansowych agencji i pozostałych państwowych osób prawnych. Kolejny etap reformy finansów publicznych na lata 2008-2009 zakłada konsolidację sektora finansów publicznych, która ma przynieść około 10 mld zł oszczędności m.in. poprzez: likwidację zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych oraz wszystkich funduszy celowych. Opracowana została również koncepcja zapobiegania narastaniu długu publicznego.
  55. W 2007 roku po raz pierwszy od 5 lat odmrożono progi podatkowe oraz podwyższono kwotę wolną od podatku. Na rok 2009 zaplanowana jest zmiana progów podatkowych na dwustopniową (18 i 32%). Z opodatkowania zwolniono m.in.: alimenty na dzieci, spadki i darowizny od najbliższych, darowizny od osób nie będących rodziną pożyczkobiorcy do 5 tys. złotych od jednego pożyczkobiorcy oraz od 25 tys. złotych od wielu pożyczkobiorców, koszty reklam. Parlament zdecydował że od podatku za rok 2007 można będzie odliczyć 1145 zł za każde dziecko. Od stycznia 2007 roku mali przedsiębiorcy uzyskali możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych do 50 tys. euro (tzw. odpis amortyzacyjny). Do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy mogą również zaliczać wydatki na finansowanie świadczeń zdrowotnych dla pracowników.
  56. Od lipca 2007 roku o blisko połowę zredukowano składkę rentową, natomiast od stycznia 2008 roku składka rentowa zostanie zredukowana do 2% płacy brutto, co spowoduje, że pensje wzrosną o około 9%.
  57. Przeprowadzono konsolidację nadzoru finansowego poprzez zlikwidowanie trzech komisji kontrolujących: spółki giełdowe, fundusze, firmy ubezpieczeniowe oraz polskie banki i zastąpienie ich przez jedną Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).
  Rodzina
  58. Przygotowano program polityki prorodzinnej zawierający m.in.: wprowadzenie podatkowych ulg rodzinnych, ulg finansowych dla firm zatrudniających osoby powracające z urlopów macierzyńskich i wychowawczych, wydłużenie urlopu macierzyńskiego, wprowadzenie elastycznego czasu pracy dla kobiet mających małe dzieci (np. praca na pół etatu, bądź też praca w domu), wydłużenie czasu pracy przedszkoli, zachęcanie oraz finansowe wsparcie pracodawców do tworzenia żłobków i przedszkoli dla dzieci swoich pracowników. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi również medialną akcje przeciwdziałającą zawodowej dyskryminacji ze względu na wiek i macierzyństwo np.: `Mamy w pracy mogą więcej’, `Poszukiwana 45+: Rzetelność, Zaangażowanie, Doświadczenie’. Prowadzona jest również kampania `SpełniONA’ zachęcająca kobiety do zakładania własnego przedsiębiorstwa.
  59. Od grudnia 2006 roku obowiązuje znowelizowany Kodeks pracy, w którym o dwa tygodnie wydłużono urlopy macierzyńskie do 18 tygodni po pierwszym dziecku, do 20 tygodni po każdym następnym oraz do 28 tygodni przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka. W perspektywie przewidywane jest dalsze wydłużenie urlopów macierzyńskich.
  60. W październiku 2008 roku wejdzie w życiu ustawa przywracająca Fundusz Alimentacyjny został zlikwidowany w 2004 roku, w czasie kiedy z jego pomocy korzystało około 530 tys. osób). Ustawa zmierza także do wzmocnienia ściągalności alimentacyjnej oraz zastąpienia egzekucji komorniczej egzekucją administracyjną prowadzoną przez naczelnika urzędu skarbowego.
  61. Od stycznia 2006 roku wypłacane są jednorazowe dodatki z tytułu urodzenia dziecka tzw. becikowe w wysokości 1000 zł.
  62. Od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrośnie do 1126 zł brutto, czyli o 190 zł do stanu obecnego (wzrost o 20,3%) i będzie stanowić około 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
  63. Weszła w życie przygotowana przez rząd nowelizacja Kodeksu pracy określająca zasady wykonywania telepracy, sposoby zatrudniania telepracowników, regulująca ich prawa oraz obowiązku pracodawcy.
  64. Od września 2006 roku podwyższono zasiłki rodzinne na dzieci, wzrósł również dodatek z tytułu wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Wyższe są również dodatki na dojazdy dzieci do szkoły z tytułu zamieszkania w internacie oraz rozpoczęcia roku szkolnego. Zwiększono również kwoty niektórych świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (np. od października 2006 roku zweryfikowano kryteria dochodowe osób, którym taka pomoc przysługuje).
  65. Sejm przyjął rządowy program `Pomoc państwa w zakresie dożywiania’, zgodnie z którym w latach 2006-2009 corocznie na cel dożywiania dzieci i młodzieży przeznaczanych będzie 500 mln zł. W samym 2006 roku z pomocy tej skorzystało blisko 2,5 miliona osób.
  66. We wrześniu 2007 roku Sejm przyjął projekt rządowy projekt ustawy o corocznej waloryzacji rent i emerytur.
  67. Parlament przyjął rządową nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawę Karta nauczyciela.
  68. We wrześniu 2007 roku Sejm znowelizował ustawę o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz bytu państwa polskiego. Oznacza to, że osoby represjonowane w latach 1945-1989 będą mogły ubiegać się o odszkodowanie do 25 tys. złotych. Dotychczas uprawnienie takie miały osoby represjonowane tylko w latach 1945-1956. Co więcej o odszkodowanie będą mogły obiegać się również dzieci oraz małżonkowie represjonowanych.
  Zdrowie
  69. Od 2005 roku wydatki publiczne na ochronę zdrowia wzrosły o 10 mln złotych czyli o 26%. W budżecie na 2007 rok zaplanowano blisko 4,5 mld zł, natomiast w 2008 roku zaplanowano dodatkowo 3,5 mld zł. Do 2011 roku wydatki na służbę zdrowia mają osiągnąć 6% PKB, co w sposób wymierny poprawi jej sytuację. Przyjęto również wieloletni projekt `Wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli’. Placówki ochrony zdrowia o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa pacjentów otrzymają 750 mln zł.
  70. W maju 2007 roku Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności cywilnej, zgodnie z którą leczenie ofiar wypadków samochodowych będzie finansowane z OC sprawców tych wypadków.
  71. W 2006 roku przyznano 30-procentowe podwyżki dla pracowników służby zdrowia
  72. Od stycznia 2007 roku obowiązuje przygotowana przez rząd ustawa o Ratownictwie Medycznym, korzystająca z doświadczeń zachodnich. Zakłada ona finansowanie ratownictwa przedszpitalnego z budżetu państwa (przeznaczono na ten cel 1,2 mld zł), upowszechnienie wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy w placówkach oświatowych i wprowadzenie instytucji ratownika jako wykwalifikowanej osoby, udzielającej pierwszej pomocy w jednostkach Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz w społecznych organizacjach ratowniczych.
  73. W marcu 2007 roku Sejm uchwalił przygotowaną przez rząd nowelizację Prawo farmaceutyczne, regulującą jakość leków oraz ich dystrybucję, wprowadzającą ułatwienia do nabywania leków, określającą zasady nabywania leków przez Internet.
  74. Znowelizowana została ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, zgodnie z którą wprowadzone zostały mechanizmy antykorupcyjne, przede wszystkim chodzi tu o wyeliminowanie nadużyć związanych z refundacją leków.
  75. W czerwcu 2007 roku minister zdrowia przedstawił koncepcję `koszyka’ gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. `Koszyk’ umożliwi wprowadzenie dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych i kompleksowe rozwiązanie problemów płacowych w służbie zdrowia.
  76. W marcu 2007 roku rząd przedstawił wieloletni program `Polskie sztuczne serce’, którego zadaniem jest stworzenie trzech nowoczesnych protez serca: krótkoterminowej (przeznaczonej do wspomagania pracy serca na okres od tygodnia do kilku miesięcy), średniookresowej wszczepialnej (wspomagającej pracę serca od miesiąca do kilku lat) oraz długookresowej wszczepialnej (przeznaczonej na nieograniczony czas trwania terapii). W Polsce na niewydolność serca choruje około miliona osób.
  77. W 2006 roku na program `Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych’ przeznaczono 250 mln zł, natomiast w 2007 roku na ten cel przeznaczono już 272 mln zł. Program ten, przewidziany na dziesięć lat jest ukierunkowany na zakup nowoczesnego sprzętu do placówek onkologicznych oraz na działania profilaktyczne.
  Infrastruktura
  78. W 2006 roku przeznaczono rekordową kwotę na inwestycję drogowe w wysokości 7,2 mld zł. W ciągu ostatnich dwóch lat oddano do użytku 214 kilometrów autostrad (do października 2005 roku Polska miała 470 kilometrów autostrad, co oznacza, że przez ostatnie dwa lata długość autostrad w Polsce zwiększyła się o niemal 50%), 72 kilometry dróg ekspresowych, 19 obwodnic. W tym czasie na modernizację 3,7 tys. kilometrów dróg krajowych przeznaczono 3,8 mld zł. W obecnym momencie w budowie jest kolejnych 186 kilometrów autostrad.
  79. W styczniu 2007 roku parlament przyjął przygotowaną przez rząd ustawę o drogowych spółkach specjalnego przeznaczenia (SSP), których powołanie przyspieszy budowę autostrad oraz dróg krajowych. Będą one również nadzorowały jakość dróg włączonych do europejskich korytarzy transportowych, oraz pomogą lepiej wykorzystywać środki unijne.
  80. Od kwietnia 2007 roku obowiązuje jazda na światłach mijania przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe, co jest ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa na drogach. W 2006 roku doszło do 47 tys. wypadków drogowych w których zginęło około 5 tys. ludzi. W porównaniu z rokiem 2005 liczba wypadków zmniejszyła się o ponad 3% natomiast liczba zabitych o 3,7%.
  81. W lutym 2007 roku przyjął projekt ustaw o osobach kierujących pojazdami, wprowadzających m.in. nowe zasady uzyskiwania prawa jazdy mające na celu eliminację korupcji i wypaczeń.
  82. Od maja 2006 do czerwca 2007 dzięki realizacji rządowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBID udało się wyeliminować 92 niebezpieczne miejsca na drogach samorządowych.
  83. W maju 2007 roku rząd przyjął specjalny program określający zasady budowy i lokalizacji lotnisk. Po raz pierwszy również sektor lotniczy uzyska wsparcie z Funduszu Spójności w wysokości 346 mln euro.
  84. W kwietniu 2007 roku rząd przyjął `Strategię dla transportu kolejowego do 2013 roku’, która zakłada m.in. oddłużenie spółki PKP Przewozy Regionalne do 2009 roku, przy pomocy udzielonej z budżetu państwa pożyczki w wysokości 1,8 mld zł, a następnie zostanie przekazana nieodpłatnie samorządom wojewódzkim.
  85. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy Prawo ochrony środowiska, przyspieszy i uprości procedury związane z budową i rozbudową linii kolejowych wraz z infrastrukturą.
  86. Dzięki zaaprobowanej przez rząd definicji budownictwa społecznego 7-proc. stawka VAT na sprzedaż i budowę mieszkań zostanie po 31 grudnia 2007 roku utrzymana. Niższy VAT będzie można również odliczyć w przypadku remontu części budynków objętych wspólnym użytkowaniem oraz wymiany okien i drzwi wyjściowych w lokalach. Opodatkowane 7-proc. stawką mogą być remonty w budynkach dwu- i wielomieszkaniowych niezależnie od wielkości zużytych materiałów.
  87. Od stycznia 2007 roku obowiązuje znowelizowana ustawa dotycząca praw lokatorów, chroniąca ich przed nieuzasadnionymi podwyżkami czynszów i opłatami za używanie lokali.
  88. Dzięki obowiązującej od stycznia 2007 roku ustawie samorządy i organizacje pozarządowe, które chcą tworzyć mieszkania socjalne, noclegownie i domy dla bezdomnych, mogą otrzymać z budżetu państwa dofinansowanie kosztów budowy bądź adaptacji budynków na lokale socjalne. Na lata 2007-2014 na ten cel przewidziano ponad 2,5 mld zł, co pozwoli na wybudowanie 100 tys. lokali socjalnych i mieszkań chronionych, oraz zorganizowanie około 20 tys. miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych.
  Obszary wiejskie
  89. W budżecie państwa na rok 2007 wydatki na rolnictwo w porównaniu z rokiem wcześniejszym wzrosły o ok. 10 mld zł. Na wniosek Polski do Komisji Europejskiej udało się zmniejszyć kary dla polskich producentów mleka za przekroczenie wskazanych limitów.
  90. W lipcu 2007 roku Komisja Europejska przyjęła polski `Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013′, nad którym prace zostały rozpoczęte w grudniu 2005 roku. Budżet programu wynosi 17,2 mld euro, które zostaną przeznaczone na poprawę konkurencyjności rolnictwa poprzez restrukturyzację i modernizację gospodarstw rolnych, poprawę jakości życia na obszarach wiejskich, wspieranie różnego rodzaju działalności gospodarczej na wsi oraz poprawę stanu środowiska naturalnego.
  91. Zrealizowano program pomocy dla rolników dotkniętych klęską suszy w 2006 roku. W formie jednorazowych zasiłków przekazano 500 mln zł. Pomoc finansowa kierowana jest do sadowników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków w 2007 roku i skorzysta z niej około 74 tys. gospodarstw. Hodowcy drobi uzyskali 15,8 mln zł rekompensaty za straty poniesione w związku z zagrożeniem epidemią ptasiej grypy w 2005 roku. W 2006 roku rozpoczęto też wdrażanie systemu dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
  92. W lutym 2007 roku, po wielu miesiącach negocjacji Ukraina zniosła zakaz importu polskiego mięsa i produktów mięsnych na swoje terytorium. Nadal prowadzone są negocjacje związane z dopuszczeniem polskiego mięsa na rynek rosyjski, które są jednak o tyle trudniejsze, że u podstaw wprowadzonego zakazu stoją przesłanki polityczne a nie faktycznie sanitarne.
  93. Na wniosek polski wprowadzono również na terenie Unii Europejskiej cła antydumpingowe na import mrożonych truskawek z Chin, dzięki czemu tanie truskawki azjatyckie nie zaleją europejskiego rynku, co zagwarantuje na nim silną pozycję polskich producentów.
  94. W marcu 2007 roku podpisano w Warszawie dokumenty określające warunki eksportu polskich produktów rolnych do Chin. W pierwszej kolejności na chiński rynek trafią polskie produkty mleczarskie i drobiarskie.
  95. Znowelizowana została ustawa o grupach producenckich, dzięki czemu prowadzenie działalności gospodarczej na wsi stało się prostsze oraz zniwelowane zostały bariery organizacyjne dzięki możliwości włączenia spółdzielni rolniczych do grup producentów rolnych. Obowiązujące od stycznia 2007 roku rozwiązania umożliwiają wykorzystanie majątku i kapitału ludzkiego, przyczyniając się do rozwoju lokalnych rynków gospodarczych i tworzenia nowych miejsc pracy. Grupy producentów rolnych otrzymały specjalne przywileje m.in. zwolnienie z podatku od budowli wykorzystywanych do sprzedaży wytworzonych w gospodarstwie produktów.
  Edukacja
  96. W celu przeciwdziałaniu przemocy w szkole oraz zjawiskom patologicznym realizowany jest program `Zero tolerancji’, którego kluczowym zagadnieniem jest przywrócenie równowagi między prawami a obowiązkami uczniów.
  97. Poprawę bezpieczeństwa i porządku w szkołach zapewnić ma również realizacja rządowego programu `Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach’, na który w 2007 roku przeznaczono 40 mln zł, a którego realizacja potrwa do 2009 roku.
  98. Od roku szkolnego 2007/2008 obowiązują jednolite ubrania noszone w szkołach tzw. mundurki, mające niwelować wpływ różnic majątkowych pomiędzy uczniami, oraz utrudnić wniknięcie osób spoza szkoły na teren placówki (dotyczy to przede wszystkim dilerów narkotyków). Wg sondażu przeprowadzonego w maju 2007 roku przez TNS OBOP aż 70% respondentów uznało ten projekt za właściwy.
  99. W budżecie na rok 2007 na cele oświatowe, edukacyjne i wychowawcze przeznaczono 31,2 mld zł, podczas gdy w 2005 roku na ten cel przeznaczono 27,9 mld zł, co oznacza wzrost tych nakładów o około 12% w ciągu dwóch lat. Na subwencję oświatową dla jednostek samorządu terytorialnego przewidziano 28,2 mld zł podczas gdy w 2005 roku na ten cel przeznaczono 26,1 mld zł, co oznacza wzrost nakładów o 8% w ciągu dwóch lat.
  100. Znowelizowana Karta nauczyciela daje nauczycielom w wieku emerytalnym korzystanie ze świadczeń emerytalnych przy jednoczesnym kontynuowaniu pracy, w przypadku kiedy miejsce to pozostaje wolne.
  101. W maju 2007 roku znowelizowana została ustawa o systemie oświaty wprowadzając zaostrzenie kar za znęcanie się nad nauczycielem oraz za jego znieważanie i nietykalności osobistej. Nauczyciele zostali objęci ochroną na zasadach określonych w Kodeksie karnym, co oznacza że czyny wyrządzone przeciwko nim będą ścigane z urzędu a nie jak dotychczas z oskarżenia prywatnego.
  102. Rząd realizuje program dofinansowania zakupu podręczników, przyborów naukowych oraz mundurków dla dzieci z rodzin w których dochód na osobę nie przekracza 351 zł. Program na dofinansowanie podręczników obejmuje około 500 tys. uczniów, natomiast program na dofinansowanie mundurków obejmuje około miliona uczniów.
  Podsumowanie prac rządów Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego:
  W ciągu ostatnich dwóch lat Rada Ministrów przyjęła m.in.: 380 projektów ustaw, 368 rozporządzeń, 447 uchwał, 611 dokumentów rządowych w tym programowo-analitycznych.

css.php