Jedna czy dwie polityki?

Sprawy bieżące w skrócie telegraficznym.

* Wyrok sądu w sprawie Alicji Tysiąc – popieram. Można się różnić, ale nie wolno drugiej osoby poniżać i obrażać. (To jest też zasada na tym blogu.)

* Inicjatywa posła Dorna to będzie taki sam niewypał, jak kandydatura Andrzeja Olechowskiego oraz inicjatywa Pawła Piskorskiego.

* Polowanie mediów na winnych w sprawie katastrofy w kopalni na szczęście trochę ustało. Rola mediów w takich wypadkach, zwłaszcza telewizji informacyjnej, jest katastrofalna. Jątrzą, żerują i wyciskają łzy.

* Jeżeli premier Tusk nie pojawi się do końca na kongresie kultury w Krakowie, to popełni fatalny błąd, będzie to dowód pewności siebie i arogancji. Mówi się, że Platforma to tylko PR. Ja tu nie widzę żadnego PR, wręcz przeciwnie. Po ustawie medialnej kolejny afront wobec środowiska twórców oraz inteligencji. Szkoda. Stwierdzenie premiera, że telewizja go nie podnieca, bo kto ją ma ten przegrywa wybory, jest dowodem, że Tusk nie docenia innych niż polityczne zadań TVP: misja, kultura, cywilizacja, informacja, rozrywka. Czyżby to też było nieważne?

* Prezydent Kaczyński w ONZ. Dobrze, że go posadzono blisko Obamy, bo to na otarcie łez. Tarcza była ukochanym projektem PiS, a jej fiasko to dla nich cios. Teraz Sikorski przyznaje, że gdyby tarczy nie podpisał, to by mu prawica urządziła sądny dzień. (PO ugina się pod presją prawicy co krok, nie rusza lustracji, nie zaprosiła Jaruzelskiego na obchody 1 września, ugięła się w sprawie tarczy i w sprawie ludobójstwa, na szczęście dotrzymała słowa w/s rozdziału prokuratury od ministerstwa Sprawiedliwości – dobre i to).

„Wybuch” tarczy akurat 17 września nie był afrontem, ani nawet przeoczeniem. Podobno był przeciek z okolic Białego Domu i gorączkowe telefony Obamy do Pragi i do Warszawy to był wyścig z czasem (zdążyć przed mediami). W polityce zagranicznej mamy trudne chwile. Na szczęście Polska jest bezpieczna, ale NATO jest na rozdrożu i bez programu, USA zmieniają kurs, a Polska się miota. Jak mówi wysoki funkcjonariusz MSZ – mamy dwie polityki zagraniczne. Polityka prezydencka, to wymachiwanie szabelką, wyrównywanie rachunków z Rosją i z Niemcami, walka z Moskwą do ostatniego Gruzina i Ukraińca, w polityce historycznej nie oddamy ani guzika. I polityka rządowa – nie szarpać tygrysa za wąsy, skoro jesteśmy osamotnieni i możemy liczyć tylko na siebie, to nie ma co pokazywać tylko własne rany i pretensje, krok po kroku, na zasadzie kropla drąży skałę, realizować przedsięwzięcia nieefektowne, ale potrzebne, jak partnerstwo wschodnie UE czy Wspólnota Demokracji – przedsięwzięcia nie po myśli Rosji, ale takie, przeciwko którym trudno protestować, jak kiedyś przeciwko „Helsinkom”. Czeka nas przewodnictwo w Unii , jego główne kierunki to Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne, wspólne polityka obronna i zagraniczna Unii.

Spotkałem się także z opinią, że Polska nie ma dwóch polityk zagranicznych – nie ma żadnej, ale ja się z tym nie zgadzam, raczej widzę dwie niż żadną.

***
PS.

Drodzy Blogowicze – zapraszam na Festiwal Agnieszki Osieckiej!

Koncert Finałowy Laureatów XII edycji „Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej”
10 października (sobota) godzina 19:00
Studio PR im. Agnieszki Osieckiej
Rezerwacja biletów pod numerem tel. (22) 3 333 333
Retransmisja w Trójce w niedzielę o godz. 20.05

Koncert „Miłość nieduża“ w wykonaniu Chóru kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod batutą Andrzeja Borzyma
W programie piosenki Jeremiego Przybory i Agnieszki Osieckiej.
11 października (niedziela) godzina 18:00
Nova Scena Teatru Roma, wejście od ul. Św. Barbary 12, Warszawa
Bilety w kasie Teatru ROMA, tel. (22) 628 03 60

Koncert „Dobranoc panowie“ z udziałem Andrzeja Poniedzielskiego
11 października (niedziela) godzina 21:00
Nova Scena Teatru Roma, wejście od ul. Św. Barbary 12, Warszawa
Bilety w kasie, tel. (22) 628 03 60

Koncert Galowy Laureatów XII edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej“.
Gwiazdą wieczoru będzie Stanisław Soyka z zespołem Soyka Kwintet +.
Przedstawi premierowy recital utworów Agnieszki Osieckiej.
12 października (poniedziałek), godzina 19:00
Teatr Roma, ul. Nowogrodzka 49, Warszawa
Bilety w kasie, tel. (22) 6280360