„Zemsta”

Jak poinformowała Wirtualna Polska, znany aktor, a także członek opozycji demokratycznej w Polsce, odmówił przyjęcia nagrody specjalnej im. Zbyszka Cybulskiego, przyznanej mu przez Fundację Kino. Jak wyjaśnił aktor w liście otwartym, nie mógłby przyjąć nagrody „za prześladowanie na polu artystycznym z powodów politycznych”. (Obok Seweryna nagrody specjalne otrzymali Joanna Szczepkowska i Bogusław Linda).

– Chcecie mnie nagrodzić nie za moją pracę, sztukę, rolę, ale za to, że wyraziłem kilkakrotnie publicznie mój negatywny stosunek do ówczesnego systemu politycznego – napisał Seweryn (cytuje za WP – Pass), który w 1968 roku spędził kilka miesięcy w więzieniu za protest przeciwko wkroczeniu wojsk bloku sowieckiego do Czechosłowacji, a od 1976 r. współpracował z KOR.

„Bywało, że w związku z aktywna działalnością antykomunistyczną aktorzy nie otrzymywali ról na miarę swojego talentu” – napisano w uzasadnieniu przyznania nagród specjalnych. Uzasadnienie to jest absurdalne, wynika zeń bowiem, że z powodu wszystkich moich skonfiskowanych przez cenzurę artykułów i felietonów, ja tez byłem represjonowany. Nic dziwnego, że Seweryn, który jest człowiekiem poważnym i wiele lat mieszkał oraz pracował we Francji, zaprzeczył takiemu uzasadnieniu. Przypomniał, że np. Halina Mikołajska (osoba niewątpliwie represjonowana) zagrała w filmie Zanussiego „Barwy ochronne”, a on sam zagrał w tym czasie m.in „Ziemi obiecanej”, „Albumie polskim”, „Nocach i dniach”, „Polskich drogach”, „Bez znieczulenia”, „Dyrygencie”, w sumie w 13-tu filmach, do 1979 r. zagrał w 50 teatrach TVP, pracując z wybitnymi reżyserami, m.in. Bardinim, Majewskim, Woszczerowiczem, Hubnerem, Świderskim, Korzeniowskim, Warmińskim i innymi, czyli samą elitą kultury polskiej.

„Jak mógłbym przyjąć nagrodę – pisze Seweryn – (…) skoro np. z paszportem służbowym PAGART-u odwiedziłem z teatrami lub ekipami filmowymi Francję, Włochy, Niemcy, Mongolię, ZSRR, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Czechosłowację, Norwegię i Szwecję”.

Prezes Fundacji Kino, przyznającej nagrodę, Jacek Cegiełka, odmówił komentarza.

Nie odmówili natomiast internauci. Oto pierwszych kilkanaście wpisów pod tą wiadomością na WP: „Jestem nie tylko pełen uznania dla Pana Andrzeja, co również dla komentarzy pod…”; „w tym świecie bez ideałów to jest wspaniały czyn”, „to postawa godna człowieka honoru i aktora”; „Chyba jedyny porządny człowiek z kręgu artystów”; „Mało mamy ludzi honoru. Dziękuję za taki wspaniały przykład”; „Trzeba przyznać ma klasę, czego nie można powiedzieć o innych”; „Nareszcie ktoś miał odwagę powiedzieć prawdę”: „och, żeby każdy z ludzi publicznych miał taką klasę”; „Kłaniam się w pas”; „Chylę czoła. Pan jest wielki!”

I ja dołączam się do tej owacji na stojąco! Ciekaw jestem komentarzy na naszym blogu. Brawo Andrzej Seweryn!