Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

10.04.2010
sobota

Żałoba

10 kwietnia 2010, sobota,

Jestem wstrząśnięty tragedią, jaka nas wszystkich dotknęła. Śmierć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki, Pani Marii, kilkudziesięciu czołowych osobistości w państwie polskim, posłów, ministrów, wybitnych postaci prawicy i lewicy, w tym kandydata na prezydenta  – Jerzego Szmajdzińskiego, prezesa IPN Janusza Kurtyki, potworna katastrofa, wielki cios w państwo polskie, w Rodziny Zmarłych, w tym dla Jarosława Kaczyńskiego i Jego Matki.

Wszystkim składam wyrazy głębokiego  współczucia, łączę się w bólu.

Oddaję swój blog do dyspozycji wszystkich, którzy pragną złożyć kondolencje i nic ponadto. Na pytania o pytania o przyczyny i skutki przyjdzie czas. Reszta jest milczeniem.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 268

Dodaj komentarz »
 1. Chylę czoła przed Ofiarami tej tragedii o wymiarze państwowym. Cześć Ich pamięci!

 2. Wyrazy współczucia dla bliskich ofiar i nas wszystkich – obywateli Polski, magrud

 3. Straszne…

  Dołączam się do wyrazów współczucia rodzinom osób, które zginęły.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ile ten biedny kraj moze wycierpiec ?

 6. Jak kruche jest nasze zycie, jak niewazne sa nasze spory – w obliczu Tego.
  Skorb’.

 7. Szczere wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin i bliskich.
  Cios i fatum.
  Sympatyk DP.

  PS. Trzeba z żywymi naprzód, wspólnie …….

 8. My condolences to the families of President Lech Kaczynski, his wife, and the other passengers killed in a fatal plane crash.

 9. + + +

 10. Wyrazy głębokiego współczucia

 11. Potworna tragedia. Ludzie stoją na ulicy i próbują ochłonąć z szoku. Stalem na Nowogrodzkiej, z córką i z zięciem, kiedy usłyszałem „Szczęść Boże!” Podszedł do mnie biskup Piotr Jarecki. Trzymając się za ręce, łamiącymi się głosami, rozmawialiśmy o tym, co się stało. Zaczęli do nas podchodzić przechodnie. – Panie redaktorze, w takich chwilach musimy być razem, lewica, prawica, rząd , opozycja, wszyscyśmy Polacy – mówił. – Jak można w takich momentach wierzyć w Boga? – zapytałem. – My w takiej chwli mówimy: „Jezu, ufam Tobie” – odpowiedział.

 12. Przesyłam wraz z rodziną serdeczne wyrazy głębokiego współczucia rodzinom i przyjaciołom ofiar tragicznej katastrofy oraz nam wszystkim Polakom
  Kropkozjad

 13. Głębokie wyrazy współczucia dla rodzin tej tragedii…

 14. Głębokie wyrazy współczucia wszystkim osobom najbliższym ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Wyrazy współczucia wszystkim nam Polakom.
  Reszta jest milczeniem. Katyń też.

 15. Wyrazy współczucia dla rodzin, bliskich i przyjaciół ofiar.

 16. Każda tragedia każe pochylić głowy nie tylko nad ofiarami,ale i nad jej przyczynami.Tym bardziej,że w takich wypadkach mamy do czynienia z tłem politycznym,polityki zewnętrznej.
  Za tragedią z pewnością stoją nie tylko warunki pogodowe,ale i jakość techniczna sprzętu.
  Bardziej się dbało o techniczne zabezpieczenie pola walki,co wynika z wasalnej polityki wobec nadużywania bezwzględnego prawa silniejszego.
  Z pewnością opinia publiczna będzie mogła się dowiedzieć jaka miała być treść wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego na cmentarzu ofiar koalicji,a następnie walki złego ze złem to jest faszyzmu z komunizmem.
  Idąc tropem poety od romantyki sumienia ofiary nie powinny iść na marne i tych ofiar zbrodni katyńskiej,i tych póżniejszej zbrodni przemilczenia,i tych ofiar katastrofy lotniczej.
  Ofiary katastrofy to w większości “żołnierze” o Europę Ojczyzn i oponenci w stosunku do utopii globalnego wolnego rynku.

 17. Najglebsze wyrazy wspolczucia .
  Ode mnie i mojej calej zagranicznej rodziny.
  Salute

 18. Ofiarom ofiar swą ofiarę ofiaruję.

 19. Straszna tragedia dla rodzin ofiar i dla Polski …

  Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie …

 20. Nieprawdopodobna tragedia… Najszczersze kondolencje dla rodzin i bliskich.

 21. CZESC ICH PAMIECI.TO WIELKA TRAGEDIA.BARDZO CI WSPOLCZUJE DANIELU.TWOJ SZKOLNY KOLEGA.
  JUREK POPLAWSKI
  TEL-AVIV

 22. Wyrazy współczucia rodzinom ofiar

  Polska będzie już inna. Nastąpiła tragiczna wymiana (albo – eliminacja) dużej części elit III RP (bo epizodu z IV-tą traktować poważniej nie można). Wydaje mi się, że to dziś autentycznie i na prawdę kończy się III RP.

  WODNIK53

 23. Nie przypuszczałem, że los może zrealizować tak coś tak niesamowitego…

 24. Serdeczne wyrazy współczucia dla rodzin i przyjaciół ofiar tragedii.
  Jest we mnie złość, złość przeogromna….

 25. ku pamięci

 26. Rozmiar tej tragedii jest zapewne o wiele większy niż potrafię sobie wyobrazić. To niewyobrażalna tragedia dla rodzin i przyjacół ofiar. Dla Polski także. Nic poza wyrażeniem olbrzymiego współczucia nie przychodzi mi do głowy.

 27. Wyrazy głębokiego współczucia z powodu strasznej tragedii dla wszystkich, którzy stracili w tej katastrofie bliskich i przyjaciół. Brak mi słów, aby opisać to, co czuje.

 28. Jurek Popławski:

  Jurku, dziękuję, ściskam Cię, tak jak przed 60 laty, kiedy razem chodziliśmy do szkoły.

 29. Tragedia odbierająca mowę!
  Żal.

 30. I co tu pisać? Nie wiem.

 31. Znow ta klucha w gardle.
  Kwiecien juz na zawsze bedzie miesiacem pamieci narodowej.

 32. Przeogromna tragedia dla kraju, trudna do ogarniecia. Szok. Brak slow. Kondolencje dla rodzin i bliskich ofiar tej katastrofy. Osobiscie skladam wyrazy smutku i szacunku rodzinie pani Krystyny Bochenek.

 33. Nie sposób nie dołączyć do tych wszystkich, których wstrząsnęła ta tragedia mająca taki wymiar i nie podzielić wraz z nimi smutku jaki się z nią łaczy.

 34. Niech ta kruchość życia będzie przypomnieniem i przestrogą.

 35. tragiczny kraj i straszna tragedia.

 36. Najszczersze kondolencje rodzinom ofiar oraz Wam wszystkim.

 37. Szok i niezrozumienie losu. W tym przypadku bardzo zlosliwego dla wszystkich Polakow. Kiedy rano obudzilam mojego 25 letniego syna, wychowanego wlasciwie za granica, i powiedzialam mu o tragedii- ten bez slowa wstal, wyciagnal czarna wstazke i zawiesil ja na polskiej fladze, ktora i tak wisi caly czas na naszym balkonie. Wtedy dopiero sie rozplakalam. Ja, stara baba, ktora nie kocha ani polityki, ani politykow… Ta tragedia mnie przerosla. Wyrazy wspolczucia dla Rodzin i Bliskich.

 38. Wyrazy wspolczucia.

  vandermerwe

 39. Panie Danielu, dziękuję za wpis i udostępnienie bloga. Składam rodzinom ofiar szczere wyrazy współczucia. Ciągle jeszcze nie dowierzam, w to co się stało…

 40. Skladam wyrazy wspolczucia wszystkim bliskim, oraz calej Polsce.

 41. Zginęli ludzie. Zabraklo mi w jakichkolwiek wiadomościach i komentarzach infomacji, że, pomijając przynależność partyjną, zginęli przede wszystkim Polacy. Nasi bracia i siostry, rodacy….
  To rzecz najważniejsza…. Reszta to tylko polityka…
  CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

 42. Po tej tragedii w Smoleńsku schylamy głowy nad ofiaramy tej katastrofy,nie patrząc czy to politycy,tylko poprostu LUDZIE,których ogromnie żal..

 43. Zgineli ważni Obywatele Polskiego państwa .ŻAL każdego z nich ,sprawowali tylko rożne role i funkcje w kwietniu 2010 r.
  Nie myślmy dziś o tym ,że uroczystości w Katyniu mogły się zakończyć 7 kwietnia.

  Symboliczna Klątwa Katynia .

 44. Powtórzę za marszałkiem Zychem…
  „Co Bóg chciał nam przez to straszne wydarzenie powiedzieć?”

 45. Slowa glebokiego wspolczucia dla rodzin osob, ktore zginely w katastrofie pod Smolenskiem, kondolencje dla obywateli Polski
  T.O.

 46. Taka niewyobrażalna tragedia uświadamia, że osoby publiczne, w zasadzie obce, jednak przez to, że widzi się je na co dzień w telewizji, stają się jakoś bliskie. Niesamowity wstrząs! Zginął Prezydent, głowa państwa! I tyle osób!
  Cześć ich pamięci!

 47. Oglądam TVN24. W zwolnionym tempie, w czarno-białych barwach przechodzą postacie jeszcze wczoraj tak barwni, pełni życia, planów… Szok. Współczuję Rodzinom.

 48. „Zycie to jest marnosc i pogon za wiatrem”

  Ksiega Przyslow /Przypowiesci/ i Ksiega Koheleta /Zgromadzajacego/
  Krola Salomona

 49. Jesli Zych tak powiedzial (Co Bog chcial nam powiedziec?), to powiedzial wyjatkowo niemadrze. Bog nie zajmuje sie stracaniem samolotow (ani zsylaniem na kogos raka, ani odberaniem komus rozumu).
  Rozumiem, ze chcial wtrynic w to PB, ale moze lepiej sie zastanwoic jakie z tej tragedii nalezy wyciagnac wnioski. Np. kto ponosi odpowidzilnosc za bezpieczenstwo pasazerow na pokladzie samolotu – czy personel znajacy sie na samolotach czy tez Bardzo Wazny Pasazer? Czy nalezalo do jednego samolotu wrzucac tyle waznych osobistosci w zyciu Panstwa, po to by stanowily nalezna oprawe dla Bardzo Waznego Pasazera?
  Te pytania niestety trzeba bedzie sobie zadac. I ewentualnie poprosic PB abu obdarzyl rozumem przy szukaniu odpowiedzi.

 50. May they all rest in peace.

 51. Bractwo Motocyklistow Polskich na Obczyznie składa rodzinie i przyjaciołom ofiar katastrofy wyrazy głębokiego współczucia.

 52. bardzo mi przykro z tego powodu 🙁
  chce się płakać , i kto by pomyślał że dwunastolatka się tym przejmie

 53. Nie piszmy o elitach.Nie mieszajmy do tego Boga (jeśli on jest). Zginęli po prostu ludzie.
  Każda osoba z poległych miała rodzinę i dla nich przede wszystkim jest to cios. Każda tragedia jest głupia, ta też. Wyjaśnić bezpośrednie przyczyny tej tragedii trzeba, bo takie są przepisy i takie obyczaje. Ale szacunek dla śmierci i powaga śmierci wymagają, żeby nie budować teorii spiskowych.
  Uszanujmy ICH pamięc milczeniem

 54. Serce przepełnione żalem,oby nie przyszło nam zwariować.
  Cześć Ich pamięci!

 55. Składam kondolencje wszystkim,
  którzy zostali poruszeni i osieroceni po śmierci pasażerów samolotu.
  Szkoda każdego życia.
  Szczególnie jednak myślę o dwojgu osób mi bliskich.
  O Pani Poseł Izabeli Jarudze-Nowackiej
  i o Księdzu Kapelanie Prezydenta RP Romanie Indrzejczyku.
  Będzie mi Was bardzo brakować.

 56. Współczuje.

 57. Kondolencje rodzinom ofiar, i nam wszystkim…

  Sebastian

 58. Nie mogę myśleć, gdy cień kształtem się staje, nie mogę odczuć, gdy ciemność zachodzi, nie mogę ciała zmierzyć, gdy światło blednie, nie mogę cierpieć, gdy słońce w blasku.
  Cierpię.
  NIE – bo, stało się bliskością, odczuwam ciemność i światło.
  NIE -bo, się nie godzę.
  Słońce ważne dla Nich.

  Nie mogę myśleć, że…
  zginęli
  że, już Ich nie ma, że nie będę się wściekać na mojego Prezydenta „Kaczora”, że nie będę w zgodzie z p. Natalii-Świat, z p. Kochanowskim, p.Kurtyką…, że nie zobaczę p.Putry z wąsami, że…

  Przeżywam tę tragedię bardzo osobiście, w czułości myśląc o Rodzinach.

 59. Nie wiem jak to wyrazić, ale jest mi niezmiernie przykro z powodu tak strasznej tragedii.
  Rodzinom skladam wyrazy wspólczucia.

 60. Żal wielki, dla wyrażenia którego nie da się znaleźć właściwych słów i ogromne współczucie dla Rodzin i Bliskich wszystkich ofiar tej strasznej tragedii

 61. Wszystko wciąż wydaje mi się nierzeczywiste, tak jakby nie mogło, nie miało szans się zdarzyć. Telefonują krewni, przychodzą znajomi – wszyscy czują podobnie.
  Zginął Lech Kaczyński, ale wraz z nim zginęły dziesiątki innych osób, z których każda, w tych samych ułamkach sekund, zabrała ze sobą „na drugą stronę” swój własny mikroświat – a tutaj zostawiła synów, córki, wnuki, rodziców, przyjaciół, ukochanych, znajomych, sąsiadów. Głęboko im współczuję.
  Któryś z komentatorów powiedział kilka godzin temu, że postara się wkrótce podać nazwiska najważniejszych osób, które zginęły w katastrofie.
  Każda z osób na pokładzie tego samolotu była dla kogoś najważniejsza.

 62. Serdeczne wyrazy współczucia dla rodzin wszystkich, którzy zginęli w tej okropnej katastrofie.

 63. Można tylko milczeć… (*)

 64. Ewa z Poznania u Doroty

  Zal wielki,dla wyrażenia którego nie da się znaleźć właściwych słów i ogromne współczucie dla Rodzin i Bliskich wszystkich ofiar tej strasznej tragedii.

 65. Spróbujmy stanąć razem,ponad to co nas dzieli.Spróbujmy.

 66. Kondolencje i hartu ducha rodzinom i wszystkim Polakom

 67. Wyrazy głębokiego współczucia wszystkim dotknietym tą tragedią. To niewyobrażalny cios dla Polski..Spokój duszom ofiar katastrofy…[*]

 68. pojawia sie pytanie kto wymusil na pilocie lodowanie w Smolensku w niesprzyjajacych warunkach? Czy mogla sie powtorzyc sytuacja z innej wyprawy prezydenta w ktorej pilot odmowil ladowania? Teraz tego pilota zwolnili. Czy moglo dojsc do sytuacji w ktorej pilot poinformowal LK ze nie mozna wyladowac w Smolensku na co ten odparl ze to on decyduje gdzie i kiedy mozna wyladowac. Czy nowozatrudniony pulot mogl byc bardzies ulegly wobec glowy panstwa? Ergo czy mozliwe jest ze LK odpowiada za smierc wspoltowarzyszy podrozy???
  Miejmy nadzieje ze to juz koniec polityki historycznej. Do 20000 ofiar dolozylismy wlasnie 96 wspolczesnych

 69. Łączę się w bólu ze wszystkimi bliskimi ofiar tej strasznej tragedii.Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie…. a nam wszystkim siłę by to znieść.

 70. Cześć Ich Pamięci!
  Rodzinom ofiar i wszystkim Polakom składamy najszczersze kondolencje. To jest okropna tragedia. Brak słów…
  Sergiusz i Aleksandra, St. Petersburg

 71. Katastrofa Casy gdzie zginęła elita polskich pilotów niczego nie nauczyła, więc uważam że ta katastrofa również przejdzie bez konsekwencji. Sprawdzą się znów słowa „nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi”. Zawsze precedens musi pochodzić z naszego kraju?
  Wyrazy współczucia dla rodzin i bliskich ofiar.

 72. Pani Izabela Jaruga-Nowacka na zawsze pozostanie w mojej pamięci.

 73. Przejmujący szok. Brak słów, by to wyrazić.

 74. Dwa pytania dla pana Passenta:
  1. Czy Jaroslaw K zyje, bo gazety podaly ze tez byl na liscie pasazerow.
  2. Winne ponosi pogoda (mgla) ale o ladowaniu zadecydowal Lech Kaczynski, i to on w koncu ponosi wine za swoja i innych smierc. Pilot nie odwazyl sie zawrocic do Minska czy Moskwy. Prezydent Polski przeciez nie bedzie sluchal ruskich. Tragiczna farsa.
  Do konca byl konsekwentny w swych nieodpowiedzialnych decyzjach. Dzis tego pisac nie wypada, ale historia go oceni jako nieodpowiedzialnego czlowieka.

 75. Czesc ich pamieci.

  Lena

 76. Wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom ofiar tragedii składam razem z całą swoją rodziną – cześć Waszej pamięci !!!

 77. wyrazy współczucia rodzinom wszystkich ofiar. Uderza mnie fakt, że nigdzie nie widzę nazwisk załogi, osiem bezimiennych ofuar

 78. Przesylam glebokie wyrazy wspolczucia.

 79. Tyle było problemów ze stanem technicznym tego samolotu dlaczego rząd nie zakupił samolotu tylko zawsze były problemy z pieniędzmi co z rodzinami tych ludzi można było tego uniknąć gdyby politycy nie bili się między sobą o pieniądze tylko pomyśleli o bezpieczeństwie kraju jak mają żyć rodziny tych ludzi!!!!!!!!!

 80. Wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin tej strasznej katastrofy.
  Najbliższe tygodnie będą będą wielkim testem dla naszych polityków.
  Zobaczymy na co ich stać i ile naprawdę są warci.

 81. Ból staje
  się

  w

  ucieczce
  nagłej

  cierpliwy

  Ból ustaje
  gdy
  jabłoń
  za
  kwitnie

  Pragnę myśli i czułość Rodzinom przekazać.

  Jestem wstrząśnięta.

 82. lacze sie w bolu i modlitwach za ofiary katastrofy i ich rodziny.
  Okropna strata dla wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na swiecie

 83. Wyrazy współczucia dla bliskich ofiar i nas wszystkich – obywateli Polski [*]

 84. Odeszli Najwięksi Patrioci, wierni swym zasadom, tradycjom i Polsce.
  Kto będzie bronił Polski przed zachłannością i fanatyzmem tych, którzy wypaczyli pojęcie „władza”?
  Wierzymy, że zło zostanie pokonane przez dobro i „wilcze”, hańbiące czyny nie zniszczą tego kraju, bo Polska jeszcze nie zginęła wraz z ostatnimi Patriotami, którzy jeszcze zostali…
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …

 85. Boleję nad tą tragedią i współczuje osieroconym Rodzinom.
  Ponieśliśmy niepowetowane straty, niezależnie od tego, jaki mamy sympatie, czy antypatie polityczne.
  Pana Redaktora czytam „od zawsze”, głównie w „Polityce”, dlatego w takim dniu , jak dzisiaj wolałabym nie czytać postów p.Heleny z Londyny, bo wiadomo,że jest obłudny.!Ponad ludzką miarę.Przepraszam za ten wtręt.

 86. Pomilczę trochę…

 87. Nie moge sie oprzec wrazeniu ze ta katastrofa tak bardzo polska:
  tak bardzo polskie jej przyczyna -brawura i pospiech.

  Nie moge sie oprzec wspomnieniu podrozy prezydenta do Gruzji i jego poleceniom wydawanym pilotowi: ja jako zwierzchnik sil zbrojnych rozkazuje panu ladowac…

  Nie moge sie oprzec mysli ze i dzisiejsze 4 nieudane podejscia do ladowania poklosiem tamtych, gruzinskich zdarzen.

  Sposrod tych ktorzy/ktore zgineli nie powybieram tych blizszych mi i obcych.Szkoda wszystkich. Szkoda tylu niepotrzebnych smierci.

  Jedyne co dobre to nadzieja ze jako narod czegos sie z tej tragedii nauczymy.
  Nauczymy by nie isc sladem powstancow warszwskich: by widziec cel i drogi do niego wiodace.Nie po trupach.

  marcin lazarowicz

 88. Straszna tragedia. Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar.

 89. Wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin tej strasznej katastrofy.Daj wszystkim duszom tragicznie zmarłych wieczne odpoczywanie.Roman

 90. [‚] [‚] [‚]

 91. teraz z komentarzy wynika że tej strasznej katastrofy są winni piloci ale to nie prawda za całą tą tragedie obarczył bym stronę rosyjską i polski rząd polaków za brak odpowiedzialności polskiego bezpieczeństwa urzędników państwowych a stronę rosyjską za nawigacje i to nie mgła była przyczyną katastrofy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 92. Wyrazy sympatii dla rodzin ofiar tragedii.

  Ulotnosc egzystencji jest w konflikcie z frazesami.

  Slawomirski

 93. Olbrzymia tragedia. Trudno w to uwierzyc.

 94. Gospodarz zadał pytanie biskupowi, które nasuwa się w takiej chwili każdemu z nas.
  Często odpowiedź o przyczynę takiej tragedii powinno się szukać w nas samych.
  Ogrom tego nieszczęścia przytłoczył mnie swoim rozmiarem w chwili, gdy zobaczyłem listę ofiar.

 95. Hipokamp mam, lecz mimo to przykro mi niezmiernie i po ludzku łączę się w bólu z rodzinami także tych zmarłych, z których tak wielu zostało pozbawionych dziś drugiej szansy, prawdopodobnie tylko dlatego, że ktoś chciał udowodnić, iż wie lepiej i nie do trzech, a do czterech razy sztuka. Niech wszyscy spoczywają w pokoju. Jak chcę wierzyć, wkrótce spotkamy się po tamtej stronie i spojrzymy sobie prosto w oczy w obliczu prawdy, dlatego dziś podejmując decyzje dobrze byłoby pamiętać, iż omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius.

 96. Współczuję – Rodzinom, Przyjaciołom i Znajomym tych, którzy zginęli w tym strasznym wypadku lotniczym.
  Szczególne wyrazy ubolewania kieruję do Córki Pary prezydenckiej. Nagle i niespodziewanie została osamotniona. Bardzo przykro.

 97. Przede wszystkim zgineli Ludzie. Wyrazy wspolczucia dla Rodzin i Przyjaciol Zmarlych.

 98. Zegnajcie. Dziekuje za sluzbe narodowi

 99. To takie dziwne uczucie, takie emocjonalne rozbicie. Polska bez Prezydenta [*] Polecieli oddać cześć ofiarom Katynia, a teraz Im złóżmy cześć. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI [*]

 100. Najgłębsze wyrazy współczucia rodzinom, bliskim i przyjaciołom ofiar tej katastrofy. Brakuje słów w obliczu takiej tragedii…

 101. „Takiego dramatu współczesny świat nie widział”.
  Współczuję. Szanuję. Będę pamiętać.
  Składam szczere kondolencje. [*]

 102. Tragedia, która się dzisiaj wydarzyła, nigdy nie powinna mieć miejsca. Ale stało się. Straciliśmy bezpowrotnie prawdziwych Mężów STANU. Wiem, że polityka nie znosi próżni………
  Solidaryzuję się z rodzinami tych, którzy zginęli w katastrofie. Niektórych znałam osobiście.
  W szczgólności jednak chcę złożyć wyrazu głębokiego współczucia Marcie Kaczyńskiej i jej bliskim. Wiem, że jest to dla niej ogromy szok. W jednej minucie straciła oboje rodziców. Jednocześnie chcę jej powiedzieć: MARta!!!!!!!!!!!!!!! Bądź dumna. Miałaś wspaniałego ojca i matkę!!!!!!!!!!!!Jestem z Tobą!!!!!!!!!!!

 103. Patrycja,
  W mojej również. Bardzo żałuję, że poleciała…

 104. Tragiczna decyzja o lądowaniu w Smoleńsku, zamiast w Mińsku lub Moskwie. Wyrazu współczucia dla rodzin ofiar.

 105. Jestem głęboko poruszona i wstrząśnięta. „Słowa, słowa, słowa” nic tu nie zmienią, ale dołączam się do wyrazów współczucia i żalu, które Państwo składają rodzinom i bliskim ofiar. Zginęli ci, którzy tworzyli najnowszą historię Polski, i jestem pewna, że do Historii przejdą.

 106. PROCEDURE ! Szanuj wiecej niz matke i ojca. Bohaterstwo sie skonczylo. Ze 100 metrow, potem z 60, przy widocznosci prawie zero i szybkosci ponad 250 km/godz, zaden normalny nie siada. I nie snuje sie nad drzewami robiac przechyly. Zal zalogi i ofiar. A pasy w Minsku i Moskwie czekaly.

 107. Wyrazy najglebszego wspolczucia dla Rodzin wszystkich ofiar,
  calym sercem laczymy sie z Waszym bolem

  Anna i Ron Doviak
  PA,USA

 108. Panie Redaktorze,
  za nadmiar wpisów moich dzisiaj przepraszam, ale okoliczność szczególna, a, i przeżywanie, tragiczne, miotam się, nie mogę utulić w sobie myślenia, że to prawda. Nie mogę w sobie wyobrazić przekonania, że tylko chwila znaczy,że życie chwilą znaczy. Że odejście to… znaczy- odejść. A potem… jeśli …

 109. Wielkie współczucie dla Rodzin,
  d.m.n.n.b.

 110. Myślę, że moje głębokie wyrazy współczucia nie będą nawet przez nikogo oczekiwane.W obliczu tak wielkiej tragedii nie ma słów które choć na moment przyniosłyby ukojenie. Jedyne co chcę tu powiedzieć to to, że będę się modlić za duszę zmarłych w katastrofie i ich bliskich. To chyba ostatnie, co jesteśmy im winni i czego mogą od nas oczekiwać.

 111. Wielka tragedia i brak słów.
  Po prostu brak słów.
  Smutek i żal

 112. Czy to się dzieje naprawdę? I dlaczego los nam to robi? A córka? A rodziny tych, ktorzy zginęli? Jak im pomóc?

 113. Szkoda, że tak głupio zginęli. Cześć ich pamięci !

 114. Dopisuję więc swoje kondolencje. Niesamowity szok. Niesamowity. Jako Polka czuję się osierocona, czuje także obawy..co dalej? jak dalej potoczą sie losy naszego kraju?

  W ogniu politycznych potyczek, wzajemnych utarczek międzypartyjnych, musiało coś się stać. Musiała się przelać szala goryczy. Dlaczego tylko w tak krwawy i bezsensowny sposób? Wiem jedno. MUSIMY z tego wydarzenia wyciągnąć naukę.

  Jeszcze raz składam kondolencje rodzinie Prezydenta Kaczyńskiego oraz rodzinom wszystkich, których ta tragedia dotyczy.

 115. NIEOPISANY ŻAL … NIEOPISANY BÓL…. ŁZY >>>

 116. Jak to śmierć zmienia optyke postrzegania…. Kurtyka – świeć Panie nad jego duszą – wybitny przedstawiciel prawicy. (ocenzurowano zgodnie z zyczeniem red. Passenta) Śmierc śmiercią, ale niech sie to nie przeradza w festiwal hipokryzji i zakłamania. Prawda jest prawdą, a fakty faktami i żadna śmierc tego nie zmieni.

 117. Juz dzis dziennikarze biora sie za pisanie resume tragicznie dzis zakonczonej prezydentury. Za mniej lub bardziej obiektywne opisywanie plusow i minusow.

  Biora sie za szacowanie szans drugiego z braci w walce o prezydenture.
  Za roztrzasanie jaki kredyt maja w Polsce rodziny ofiar: tych katynskich i tych, dzisiejszych- smolenskich.

  Oki, ale o tym czytac bedziemy nie dzis- za kilka dni.

  Dzis prosze o te dobra pamiec.

  Sam bylem dzis warszawskim schronisku dla psow na Paluchu.
  Obecny stan tego miejsca- murowane pawilony, opieka, zakorzenienie w umyslach radnych ze Warszawa ma wymierne powinnosci wobec swych 2,5K bezdomnych psow to bezsprzeczny dorobek prezydentury p.Kaczynskiego. Tego nikt mu nie odbierze.

  Kto da wiecej? Wiecej dobrej pamieci?

  m.lazarowicz

  PS.zwrocono mi uwage ze to miejsce na kondolencje, nie na proby zrozumienia, zadawania pytan co dalej. To byla sluszna uwaga.
  Stad jesli, autor bloga uzna ze to nie miejsce na inne procz kondolencji tematy to prosze na neospasmin.blox.pl

  m@B

 118. Od mniej wiecej dwunastu godzin probuje znalezc slowa na okreslenie tego , co dzis sie wydarzylo i… nie znajduje,niestety.RIP

 119. Moje wyrazy szczerego wspolczucia rodzinom ofiar

  zappatist

 120. Among those on board, according to the Gazeta Wyborcza newspaper theWeb location, Mr. Kaczynski, his wife, Mary, former president of Poland in exile Ryszard Kaczorowski, the deputy chairman of parliament of Poland Katyn Massacre http://usspost.com/katyn-massacre-7954/

 121. Ogromna strata dla narodu polskiego…

  Składam najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin i bliskich Ofiar tej strasznej i niepojętej tragedii, a także dla wszystkich moich Rodaków.

  Los nas nie oszczędza. Wyciągnijmy wnioski z tej koszmarnej (kolejnej) lekcji.
  Bądźmy Razem.
  Zawsze.
  Nie tylko w trakcie żałoby…

  Cześć Ich pamięci.
  Sylwia Ladorucka

 122. andrzej pisze:

  2010-04-10 o godz. 18:38
  Ignorowanie procedur to główny powód tej katastrofy tak jak katastrofy Casy. Rosyjska strona nie ma z tym nic wspólnego, ostrzegali, proponowali inne lotniska. To wszystko co mogli uczynić. Przypominam zachowanie Rokity na pokładzie samolotu Lufthansy oraz zachowanie załogi samolotu. Na pokładach samolotów pochodzacych spoza Polski rządzą dowódcy załóg i procedury, na pokładach polskich samolotów rządzi kto chce z wyjątkiem załogi (ze strachu przed utratą pracy) a procedury są tylko na papierze..

 123. Straszne.
  Kecej

 124. Cena, jaką zapłacili Ci, którzy zginęli, jak i Ci, dla których Oni byli najbliżsi,
  jest najwyższa, ale może jedyna i niezbędna dla tego, abyśmy mogli wreszcie porozumieć się z naszymi słowiańskimi braćmi Rosjanami oraz abyśmy zaprzestali robić z siebie nawzajem wrogów i zaczęli szukać przyjaciół wśród najbliższych sąsiadów. Należy szukać za wszelką cenę z tej tragedii optymistycznych przesłanek.

 125. Wyrazy wspolczucia dla Rodzin zmarlych.

 126. Dawno nie pisałam. Z różnych przyczyn. Dzisiaj piszę, ale właściwie brak mi słów……
  Rodzinom ofiar składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia, w szczególności rodzinie Jakuba Opary, z którym miałam przyjemność znać się osobiście i organizować kilka imprez kiedy blisko był związany z Muzeum Powstania Warszawskiego, zanim rozpoczął swoją pracę w Kancelarii Prezydenta.
  Obyśmy umieli im ulżyć w bólu. Tylko tyle możemy zrobić.

 127. Chciałem żeby odszedł.
  Nie w ten sposób…
  Nie tak…

 128. Taki kruchy ten płomień życia. Pozostaje pamięć i zaduma,[*]

 129. niesamowicie ciężko, niesamowicie smutno, niesamowicie boli… wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar
  „życie choć piękne tak kruche jest, wystarczy jedna chwila by stracić je”

 130. Najglebsze wyrazy wspolczucia dla bliskich wszystkich osob, ktore zginely w tej katastrofie, a w szczegolnosci dla rodzin zalogi.

 131. Izabela Jaruga-Nowacka, szczegolnie odczuwam te strate…

 132. Kiedy śmierć zabrała nieprzyjaciół,
  zabrała i gniew i nagle poczuliśmy
  jak ciężko bez nich żyć.

 133. Straszna tragedia. Wspolczujemy. Ludmila i Wlodzimierz z Moskwy.

 134. Czyżby zamknęło się koło klątwy?…

 135. je ne sais pas.. pour moi, il faut prendre de chose positive…

  nic zlego nie ma co dobre nastapi.
  Amen.

 136. oczywiście to ogromna tragedia i wszyscy teraz łączą się w bólu, ale powinniśmy równolegle zacząć zadawać pragmatyczne pytania – jak będą wyglądały wybory prezydenckie, które odbędą się już za 2 miesiące?

  czy PiS i SLD w tej sytuacji w ogóle wystawią jakichkolwiek kandydatów?
  jeśli tak, to kogo? Jarosława z PiS i Olejniczaka z SLD?
  czy Komorowski podtrzyma swoją kandydaturę i w tym wypadku wygra zdecydowaną większością, czy przeciwnie – przegra z kretesem z Kaczyńskim, na którego w ramach współczucia zagłosuje ponad połowa wyborców?

 137. przykro to pisac ale dzisiejsza tragedia jest niestety kolejna hucpa PiSu i braci K. Gdyby nie ich bezkompromisowa polityka historyczna i wymachiwanie szabelka za wszelka cene nie byloby tej tragedii. Po co jechac do Smolenska po raz drugi skoro uroczystosci odbyly sie 3 dni temu? Po co zbierac swite ludzi zupelnie niepotrzebnych (prezes NBP, Walentynowicz prezes PKOI???) tylko po to aby wyprawa LK nie wygladala na chybiona???
  JK i LK za jego namowa hulali na granicy obledu siejac szalej gdzie popadlo. I niestety zebrali straszliwe plony.
  Szkoda kazdego zycia ale dzisiejszej katastrofy mozna bylo uniknac gdyby nie zadufanie, pycha i arogancja jakie cechowaly duet JK-LK.

 138. czy nagrania z czarnych skrzynek zostana w calosci udostepnione??

 139. Szczere wyrazy wspolczucia dla rodzin ofiar. Dowiedzialam sie dzis na 2 godziny przed swoim lotem z Polski do Brukseli. Roztrzeslo mnie.
  Kaczynski nie pozostanie dla mnie osoba z brazu tak jak i nie byl nia wczesniej. Jestem jednak poruszona ta tragedia.

 140. W obliczu tragedii pod Smoleńskiem, składam kondolencje rodzinom ofiar, i będąc chrzescianinem przywołuję najwaniejsze przykazanie Chrystusa aby podanej przez Niego treści tej milości bliźniego nie zapomnieć wobec rodaków i innych narodowości. Zostawmy politykę i dzielenia skóry na niedźwiedziu, co przez cały dzień przenikało z telewizji z inspiracji głownie polityków.

 141. Daniel Passent pisze o godz. 12:21:

  „- Jak można w takich momentach wierzyć w Boga? – zapytałem.”

  Błąd.
  Może ludzki błąd.
  Może awaria mechanizmu.
  Ale co Bóg ma z tym wspólnego?
  Nie był ani pilotem, ani kontrolerem lotu, ani mechnikiem przygotowującym samolot.

 142. Serdeczne wyrazy współczucia dla Rodzin Tych którzy odeszli w tak tragicznych okolicznościach.

  Uszanujmy Prośbę Gospodarza – proszę.

 143. Nieludzka ziemia po raz kolejny odcisnąła tragiczne piętno na historii Polski.
  Niech spoczywają w pokoju.

 144. Ksiądz Roman Indrzejczyk…
  W Poniedziałek Wielkanocny udzielił mojej córce śłubu w żoliborskim kościele. Umówili się na spotkanie po Jego powrocie z Katynia…
  Żegnaj Wspaniały Duszpasterzu!

 145. Serdeczne wyrazy współczucia dla rodzin i bliskich wszystkich, którzy zginęli w tej okropnej katastrofie.

 146. Dołączam się do kondolencji i dziękuję za taktowny wpis.

 147. Polska niewyobrazalna tragedia wstrzasnela dzis nami wszystkimi.
  Razem z calym swiatem jestesmy mocno zszokowani.
  Laczymy sie z cala Polska w bolu i modlitwie, przesylajac wyrazy wspolczucia i zalu dla bliskich i rodzin Ofiar.
  Monika, USA

 148. Każda śmierć jest tragedią………..
  Śmierć czołówki polityków różnych opcji jest tragedią wielką dla kraju.
  Implikacji opróżnienia tylu ważnych stanowisk nie przewidzi nikt.
  Ludzki wymiar , osobisty, przeżywają osoby bliskie.
  Ja łączę się w zadumie nad kruchością życia…………..

 149. Śmierc Prezydenta Kaczyńskiego jest wielką stratą dla Polski.
  Tragedią jest też śmierć mlodych ludzi pracujacych dla Prezydenta RP, wybrali panstwową slużbę i zginęli ze swoim zwierzchnikiem na posterunku. O wielu dowiedzieliśmy się po raz pierwszy – zaloga i oficerowie BOR-u. Inni (politycy) np. Jerzy Szmajdziński czy Wladyslaw Stasiak na zawsze pozostaną w pamięci jako inteligentni i pogodni partnerzy wywiadów w Radio i TV. Urzędnicy Kancelarii tak samo z klasą tworzyli wizerunek Polski w świecie. Wszyscy którzy na forach krytykowali Prezydenta RP i wyśmiewali jego żonę że poprawiala mu krawat czy dawala torbe z jedzeniem może się zastanowią jak oni by reprezentowali Polskę (na wymienianie z nazwiska tej „journaille” nie odpowiednia chwila !) i czy umieliby sprostać tej pracy !?

 150. milczenie, modlitwa ,refleksja bez natretnego szukania winy moze sa droga do rozwazniejszego jutra.. z uracjonalnego bolu moze narodza sie trwale wartosci w polskim spolecxzenstwie

 151. Po szoku przychodzi moment na refleksje. Po glowie chodza mi dwie:
  1. Czemu tak duzo waznych osobistosci w samolocie prezydenta?
  2. Rysynek Mleczki (samolot + samolot BOR-u) – proroczy omen?

 152. szczegolnie zal mi pilota, bo zginal wykonujac ROZKAZ

 153. Zegnajcie kochani Rodacy i patrioci. Zostanie po Was wielki smutek i zal. Lacze sie w bolu z z Waszymi Rodzinami. Bedzie nam Was brak, na zawsze pozostaniecie w naszej pamieci…

 154. „Potworna tragedia. Ludzie stoją na ulicy i próbują ochłonąć z szoku. Stalem na Nowogrodzkiej, z córką i z zięciem, kiedy usłyszałem “Szczęść Boże!” Podszedł do mnie biskup Piotr Jarecki. Trzymając się za ręce, łamiącymi się głosami, rozmawialiśmy o tym, co się stało. Zaczęli do nas podchodzić przechodnie. – Panie redaktorze, w takich chwilach musimy być razem, lewica, prawica, rząd , opozycja, wszyscyśmy Polacy – mówił. – Jak można w takich momentach wierzyć w Boga? – zapytałem. – My w takiej chwli mówimy: “Jezu, ufam Tobie” – odpowiedział.”

  Szanowny redaktorze, No i co?

 155. Oczywiste jest, ze to tragedia na ktora zmarli i ich rodziny nie zasluzyli.

  Ale:

  Czyja pycha spowodowala, ze Lech Kaczynski chcial kopnac Tuska i Ruskich w kostke i zrobic konkurencyjna impreze w Katyniu.

  Kto zdecydowal, ze tyle osobistosci polecialo tym samym samolotem.

  Kto zdecydowal, ze musza ladowac w Smolensku mimo ostrzezen.

  To Polacy a nie Ruskie.

 156. Smutek, szok, pustka nagla i zamglone serca. To byla elita Patriotow Polski. Przed Ambasada RP w Waszyngtonie tez gromadki ludzi i wiazki kwiatow. Ale tlumy mysli, wspomnien i serdecznych wspolczuc Rodzinom, Kolegom i Sasiadom. Niedziela Milosierdzia bedzie wspolna modlitwa Polakow na calym swiecie. Krewnym, znajomym i wszystkim osobom zaangazowanym wyrazy wspolczucia i wspolnoty. Dziekuje Panie Redaktorze za otworzenie Pana blogu. Czesc Boze Wam, Rodakom a IM, niech Swiatlosc wiekuista na wieki wiekow.

 157. Straszna tragedia!!!
  Stawia tyle pytan – dlaczego tyle waznych osobistosci lecialo jednym samolotem?, dlaczego pilot 4 razy podchodzil do ladowania? dlaczego pilot rzadowego samolotu to 34 letni mlody czlowiek? dlaczego rosyjskie nielzja nie znaczy to samo co amerykanskie NO? Dlaczego katastrofa Casy i ladowanie prezydenta Kaczynskiego nie w Tibilisi nie nauczylo niczego? Dlaczego nie ma procedur zapobiegajacych samowolce p.t. jakos bedzie? Czy stac nasz narod na utrate politycznych elit?
  Kiedy docenimy polityczna dojrzalosc Rosjan reprezentowanych przez premiera Putina i prezydenta Miedwiediewa? Moze ta tragedia pozwoli nam polepszyc stosunki z Rosja?
  Chyba jednak zbyt piekne, aby moglo byc prawdziwe, mamy przyklad gdzie po latach ktore uplynely po smierci Jana Pawla II zostaly tylko kremowki…

 158. Wiesz, ten samolot, to jak Polska w miniaturze! – znalazł się w trudnych warunkach w niebezpieczeństwie! Ale dowodzili fachowi dowódcy, pojęli powagę sytuacji i chcieli się wycofać, nie chcieli awantury dla swojego kraju, ale „stery” dowodzenia przejął „zwierzchnik”, „naddowódzca”! Samolot pt. Polska przegrał, musiał przegrać! I nie pierwszy już raz, skoro tak jest dowodzony! Udowodnisz mi że tak nie było? Bo ja jestem pewien, miałem sen! Mam wiele współczucia, szczególnie dla tych niewinnych, ale maksymalnie jestem wkurwiony, bo mi żal, że my Polacy, wychodzimy kolejny raz na żałosnych żałobników!

 159. Ponownie ogromna strata dla narodu polskiego, głębokie wyrazy współczucia dla Rodzin Ofiar i dla Rodaków

 160. marku
  Mam nadzieje ze moze ta tragedia uswiadomi wyborcom ze nalezy glosowac na ludzi powaznych i roztropnych. Oni (przywodzy) biora odpowiedzialnosc za losy kraju. Jezeli bezpiecznie nie potrafia zorganizowac wyprawy lotniczej to moim zdaniem nie nadaja sie do rzadzenia. Dla mnie wyjasnienie przyczyn tej tragedi i decyzji jakie za nia stoja – lub braku tych decyzji- ma kapitalne znaczenia w przyszlych wyborach . Dosc ryzykanctwa – tego jakos to bedzie- spieszymy sie-nie sluchamy fachowcow bo my wiemy lepiej- itd. Kluczowa sprawa kto podjal decyzje o wyprawie tylu ludzi jednym samolotem, kto zadecydowal o landowaniu w tych warunkach (nei wypadalo lecie do Moskwy lub Minska) – pilot , czy ktos na nie go naciskal – jezeli tak to ludzi tego typu nalezy trzymac z DALEKA od kluczowych dla panstwa decyzji. To jest podstawowa nauka z tej tragedi.

 161. Współczuję żyjącym najbliższym. Ale ta tragedia to w najwyższym stopniu wyraz najpotężniejszej głupoty. Jej moc opisał Erazm z Totterdamu, czyż nie ? Polaków ona cechuje ponad miarę !

 162. Krol Salomon cyt.

  „Na wszystko jest wyznaczony czas-
  czas na kazda sprawe pod niebiosami:
  czas rodzenia i czas umierania;
  czas sadzenia i czas wykorzeniania
  tego, co zasadzono;
  czas zabijania i czas leczenia;
  czas burzenia i czas budowania;
  czas placzu i czas smiechu;
  czas lamentowania i czas plasania;
  czas milosci i czas nienawisci;
  czas wojny i czas pokoju.

  Jaka korzysc ma wykonawca z tego,
  nad czym sie trudzi?
  Widzialem zajecie, ktore Bog dal synom
  ludzkim, by sie nimi zajmowali.
  Kazda rzecz pieknie uczynil w jej czasie.
  Nawet czas niezmierzony wlozyl w ich serca,
  zeby czlowiek nigdy nie zglebil dziela,
  ktore prawdziwy Bog uczynil od poczatku
  do konca.

  Poznalem, ze nie ma dla nich nic lepszego
  niz to, by kazdy sie radowal i czynil dobrze
  za swego zycia, a takze to, by kazdy czlowiek
  jadl i pil, i widzial dobro za caly swoj trud.
  Jest to dar Bozy”.

 163. RIP
  Czy nastepny rzad wybierze sie starym samolotem w poszerzonym skladzie (najlepiej lewica i prawica w komplecie) . Zmiany sa mile widziane ?!?
  Gorzej niz SMUTNO !!!

 164. Najszczesze wyrazy współczucia dla bliskich tych, którzy odeszli…

  Mimo tej tragedii, nie bądźmy hipokrytami. Sprokurowaliśmy sami tę tragedie. Począwszy od „wyścigu” do Katynia, kto upamiętni, akto nie. Kto będzie w Katyniu, a kogo zabraknie. Zapomnieliśmy o Rodzinach pomordowanych. Wciągnęliśmy je w tę szatańską rozgrywkę.

  Nasuwają się pytania: KTO pozwolił na skład taki a nie inny delegacji wojskowej? Pan Klich NATYCHMIAST do dymisji, nie on składa dymisję, ale premier go odwołuje. Rzecz berz precedensu w najnowszej historii świata. W zadnej wojnie w jednej chwili nie zginęli jednocześnie najwyżsi dowódcy wojskowi.

  Kto zmusił pilota do lądowania? Dlaczego uległ tym poleceniom?

  Trzeba zadawać te pytania. Trzeba ŻĄDAĆ odpowiedzi na te pytania.
  I bez klajstrowania, bez zatajania nawet najbardziej niewygodnych faktów. Ze względu na szacunek dla tych, którzy zginęli. I dla nas, którzy to obserwują.

  PS. Dziennikarze znów nie zdali egzaminu. Zwłaszcza ci telewizyjni.

 165. Zły los?
  Tak jak wszyscy rodacy czuję się zaszokowany i przygnębiony ostatnim tragicznym wydarzeniem jakie spotkało mój naród. Tak jak chyba wielu ludzi teraz zadaję sobie pytanie, czy przypadkiem nie jesteśmy rzeczywiście narodem wybranym, ale wybranym nie tak jak głosili to nasi wieszcze, ale przez niepowodzenie, nieszczęście tragedię losu i ludzi.
  Wystarczy wspomnieć te wieloletnie utraty niepodległości, nie do końca wygrane, albo przegrane wojny. Zostaliśmy narodem, który pod wieloma względami wśród narodów europejskich najbardziej ucierpiał w czasie drugiej wojny światowej. Dlaczego dotyczyło to wszystko właśnie nas?
  Pamiętamy niedawne obchody wybuchu drugiej wojny światowej obchodzone na Westerplatte a więc tu gdzie ta wojna się zaczęła i odcisnęła największe piętno. Teraz obchody rocznicy mordu w Katyniu rozbite z powodów politycznych, rzekłbym małostkowych na dwa etapy, które skończyły się taką tragedią.
  Pomijając odległą historię, bo to raczej sfera dla historyków, którzy się na tym znają, jeśli zastanowimy się, czy mogliśmy uniknąć tragedii drugiej wojny światowej, moim zdaniem nie. Nawet gdybyśmy się poddali i przyjęli wszystkie żądania Niemców to i tak oni starali by się nas wykończyć, może zmniejszyło by to jedynie straty.
  Czy rzeczywiście przydarzyły się nam ostatnio same tragedie i niepowodzenia? Wiemy dobrze że los nie był aż taki zły. Przed laty wybrano na Papieża Polaka, upadł znienawidzony system komunistyczny i wydostaliśmy się spod ścisłego nadzoru naszego wielkiego wschodniego sąsiada a on sam stracił wiele ze swojego wigoru. Dostaliśmy się do Unii Europejskiej i przyjęto nas do NATO ze wszystkimi pozytywami tych wydarzeń. Sytuacja ekonomiczna w Polsce, choć nie możemy porównywać się z rozwiniętymi krajami Europy nie wygląda źle.
  Jednym z dotychczas nierozwiązanych problemów były złe stosunki z sąsiadami. Ku ogólnemu zaskoczeniu na tle tych smutnych rocznic i wydarzeń ostatnio rysują się perspektywy poprawy stosunków z Rosją. Gdyby to się udało była by to dla Polski niezwykle ważna sprawa. Z dużym zdziwieniem, wręcz zaskoczeniem czytałem wypowiedzi na forum Onetu niezwykle pozytywnie oceniające postawę przywódców rosyjskich wobec ostatniej tragedii. Wygląda na to, że Rosja wyciąga do nas rękę, nie powinniśmy tego zaniedbać.
  Wiele słyszeliśmy o tzw. tarczy antyrakietowej, której usilnie domagamy się od Amerykanów i która w co święcie wierzymy ochroni nas w przyszłości od imperialnych zapędów Rosji. Moim zdaniem to całkowicie błędne mniemanie. Rosja ma tak potężny arsenał militarny, nie tylko nuklearny, że parę rakietek na terytorium Polski to packa na muchy wobec niedźwiedzia. Jeżeli porównujemy je do tarczy to powiedzmy coś o mieczu. Tarcza jest niepotrzebna jeśli obok mieszka przyjaciel, który nie wejdzie do naszego domu z mieczem. Rosja wcale nie musi być naszym odwiecznym wrogiem. Uściśnijmy wyciągniętą rękę i uczcijmy to flaszką Stolicznej.

 166. Składam kondolencje wam wszystkim Polakom z powodu tej strasznej bolesnej katastrofie!
  Współczuję wam głęboko i szczerze!
  Dawny student z niemiec na polskiej Politechnice w latach przełomu i stały obserwator waszych aktualnych dyskusji.
  Skłaniam się.

 167. Panie Danielu, Pana mądre słowa mówią to co ja myślę w tej chwili.
  Tyle istnień, każde jedyne i niepowtarzalne, jaka wielka szkoda. Tylu bliskich w rozpaczy. O, gdybyśmy , my Polacy, potrafili przejrzeć na oczy i dostrzec, co ważne, co nie.

 168. Kondolencje
  Mimo tragedji, porownywanie tego wypadku z mordem Katynskim uwazam za delikatnie powiedziane – niesmaczne.

 169. Proszę, trzymajcie się prośby pana Daniela, nie komentujcie tej tragedii i nie pytajcie o przyczyny mimo, że to pytanie samo się nasuwa. Straciłem w tej tragedii ukochaną osobę ale uważam, że na prawdę przyjdzie jeszcze czas.

 170. Straszna Tragedia.
  Ale godziny i dni najwiekszego zaklamania wypowiadajacych sie :politykow, dziennikarzy i innch ludzi. Nagrywam te madrosci bo bedzie napewno ciekawe porownywac te „wspaniale” dzisiaj wypowiedzi z tym co przyniosa wypowiedzi w nastepnych tygodniach.Slucham niejakigo Rymanowskiego pierwszega napuszczacza ludzi na siebi. Co powie za pare tygodni.

 171. Panie Redaktorze !

  Mimo traumy i żalu na usta i do świadomości muszą się cisnąc pytania i wnioski, które stawiają (ja w pełni popieram te głosy) dziś na tym Blogu: „citizen” (11.04. h: 8.08.), „sceptyk” (11.04. h: 8.06.), „1705” (11.04. h: 7.05.), „ZiBil” (11.04. h: 6.17.) czy „karul” (11.04. h: 5.12.).
  Trzeba sobie powiedzieć jasno – TEJ TRAGEDII MOŻNA BYŁO UNIKNĄĆ, gdyby nie beztroska, polska byle-jakość (jeden z forumowiczów pisze „jakoś-to-będzie”), myślenie na dziś (albo „do tyłu”) nie do przodu (jak winien czynić wytrawny polityk).
  Do wszystkich postawionych wyżej pytań dodałbym Drodzy Blogowicze jeszcze jedno:
  – kto organizuje taki wyjazd na „ostatni moment”; chciałbym wiedzieć kto personalnie odpowiadał bezpośrednio za „taką” wspaniałą organizację ?
  – zgadzam się z jednym w przedmówców – Minister Klich winien być zdymisjonowany natychmiast i bezwzględnie ! Z katastrofy CASY nie wyciągnięto w MON żadnych wniosków.
  – na postawione pytania o przyczynę tak znacznej liczby znacznych osób w państwie w jednym miejscu odpowiem może tak: to polska, sarmacka, tradycja – potrzeba dworu, a im on większy tym ranga posesjonata i Pana rozleglejsza !
  Może ta bezsensowna tragedia – bo po 24 h od katastrofy uważam ją za bezsensowną, bezmyślną i wynikającą z naszego polskiego bezhołowia (najbardziej mnie mierzą te glosy o porównywaniu ofiar „tamtego” Katynia i współczesnego Katynia – jak my lubimy, jak my kochamy symbole, zadęcia i mistyczny żar, a jak nam brakuje racjonalnego, chłodnego i pragmatycznego przewidywania ! *) – coś zmieni w sposobie myślenia tego społeczeństwa – choć to raczej pobożne życzenia niż argument wypływający z empirii.
  I jeszcze jedno – polscy dziennikarze telewizyjni – poniżej niedostatecznego. Kompletne dno – i to zarówno w TV publicznym jak i komercyjnych.
  WODNIK53

  PS 1 – Rosja daje w tych dniach lekcję naszemu cywilizowanemu i europejskiemu (w naszym mniemaniu – przypominam retorykę i posunięcia wielu polityków i komentatorów w stosunku do FR) krajowi empatii, pójścia na rękę (temu kto tą rękę przez ostatnie 20 lat stale jawnie i „zza węgła” kąsał) i współpracy, a także „poddzierżki” w tych trudnych chwilach.

  PS 2 – Jeszcze raz Rodzinom ofiar składam najszczersze kondolencje.

  * – I dlatego tu nie w opiece boskiej jest oparcie a w ludzkim rozumie i racjonalnym (czyli oświeceniowym) myśleniu.

 172. Zgineli Polacy. Nasz Prezydent i ludzie rowniez oddaleni
  ideologicznie od niego. Zgineli juz w tych spokojniejszych
  czasach dla Polski. Nie w obozach, nie roztrzeliwani
  masowo na ulicach, nie na polach walki o pokoj, o Polske.
  Zgineli niejako na sluzbie dla ojczyzny, ale tez dramatycznie.
  Pamietajmy o nich i byc moze zastanowmy sie glebiej,
  czy jest konieczne tak bezwzglednie walczyc miedzy soba.
  W rodzinie, w miejscu pracy, w szkole, na ulicy i w parlamencie.
  W duzej mierze to zalezy od wzorcow idacych z gory.
  Moim zdaniem red. Daniel Passent rowniez nalezy do osob,
  ktore maja wiekszy albo mniejszy wplyw na nasza krajowa
  przyszlosc.

 173. Obudzil nas telefon. Nie podnieslismy sluchawki poirytowani, ze ktos wyrywa nas z blogiego leniuchowania w sobotni poranek. Kiedy uslyszalam glos kolegi, ktory zostawil nam message poderwalam sie na rowne nogi. Natychmiast oddzwonilam nie wierzac w to co uslyszalam. Moze nie chcialam uwierzyc. Wlaczylam telewizor i juz nie bylo wątpliwości. Mieszkamy w Nowym Jorku wiec kiedy do nas dotarla tragiczna wiadomosc, Polska byla pograzona w kilkugodzinnej zalobie. Siedzielismy z mezem przed odbiornikiem i oboje plakalismy. Zadne z nas nie probowalo komentowac. Nie wstydzilismy sie naszych lez. Bol byl obezwladniajacy. Po pierwszym szoku zlapalismy za nasze telefony i dzwonilismy do przyjaciol. Rozmawialismy i plakalismy nie rozumiejac jak moglo dojsc do takiej tragedii. Nie moglismy znalezc sobie miejsca w domu. W ciszy, aby nie stracic ani jednego slowa komentarza blakalismy sie jak cienie. Bylo nam zle, czulismy sie tak samotni w tym bolu, ze po raz kolejny chwycilismy za telefony. Tym razem dzwonilismy do przyjaciol, aby sie spotkac razem przy POlskim Konsulacie i tam oddac hold ofiarom katastrofy. Nie bylo innego lepszego miejsca na przezywanie tych dramatycznych chwil, wielkich, wspolnych i narodowych. Kupilismy znicze bialo-czerwone i rozdalismy przyjaciolom. Kiedy znalezlismy sie pod konsulatem wzruszyl mnie fakt, ze nikt nas nie zwolywal, nikt nie zapraszal, a pod konsulatem bylo juz wiele wiazanek i ciagle ludzie przychodzili, aby zapalic znicz lub zlozyc kwiaty. Bukiety bialo-czerwone. Myslalam o wszystkich ofiarach, ale w oczach mialam naszego prezydenta trzymajacego za reke zone. Naszej Prezydenckiej Parze bylo lzej, byli razem i umierali razem . Nie potrafilam i wciaz nie potrafie pohamowac wzruszenia, lez. Mimo, ze dotarla do mojej swiadomosci cala ta gorzka prawda wciaz nie moge opanowac emocji. Wciąz zadaje sobie pytanie dlaczego, dlaczego wlasnie tam tyle wybitnych osob poleglo po raz kolejny.
  Trzy miesiace temu odprowadzilam moja Mame na wieczna droge i nie przypuszczalam, za tak szybko znowu bede przezywac tak bolesne chwile.
  Przez cala noc ogladam przekaz z Polski. Chcialabym pocieszyc rodziny ofiar. Nie ma slow pocieszenia. Bol jest zbyt silny, aby slowami uspokoic rozszalale serca. Mam tylko jedna prosbe do moich rodakow … nie spekulujcie, nie zmieniajcie historii, nie szukajcie winnych i nie ignorujcie przeznaczenia. Oddajmy hold i czesc poleglym. Uszanujmy te chwile i ten dramat. Wierze, ze ten smutek jaki przezywamy z powodu kolejnej straty polskiej elity politycznej nie bedzie dzielil polskiego i rosyjskiego narodu. Zachowajmy godnosc, godnosc narodu. Jestesmy razem i zjednoczmy sie w bolu. To nam moze tylko pomoc. Jestesmy w wiekszosci katolikami i masza wiara mowi o naszym spotkaniu w innym wymiarze . Zamiast szukac winnych pomodlmy sie wspolnie.
  Drodzy rodacy jest to dramat nie tylko dla rodzin ofiar, ale nasz polski dramat.

 174. O 15.00 godz. pomodlimy sie za tragicznie zmarle w Pilznie na polskiej mszy.

 175. [*] [*] [*}

 176. Wyrazy szczerego współczucia dla rodzin i bliskich ofiar tragicznej katastrofy. Przestroga dla wszystkich,którzy dla polityki przez małe p igrają historią i życiem ludzi. Najbliższa przyszłość pokaże, że dzisejsza histeriaszybko minie i dlatego warto całą sprawę na spokojnie przeanalizować i wyciągnąć wnioski mogące pomóc modernizować nasz kraj.

 177. Przed chwilą wysłuchałem audycji Moniki Olejnik w której goście wspominali ofiary katastrofy-szczególnie osobę Lecha Kaczyńskiego. Spostrzeżenie.Trochę szkoda,że będziemy wspominać po latach niektóre osoby przez pamięć tego co zdziałali na politycznym poletku,bo w życiu prywatnym ,na co dzień byli zupełnie inni,zwyczajni,ludzcy.

 178. Wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin i bliskich.

 179. Wielka tragedia. Przekujmy ją w coś dobrego.
  Modlitwą otaczam wszystkich których dosięgła.
  Rico

 180. ” Trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe, a nie ….” Jaki jednak bolesny żal po tych ludziach, pomimo wszystkie różnice.

 181. To jest cios, ogromny cios, dla całego narodu – bez względu na sympatie, na to czy jesteśmy po lewicy, czy prawicy, a nawet – czy interesujemy się polityką na co dzień, czy tylko podczas wyborów.

  W tej katastrofie zginął Prezydent RP, wybrany przez nas w wyborach powszechnych, posłowie wszystkich ugrupowań zasiadający w sejmie, senatorowie, przedstawiciele wojskowi i świeccy, prezes NBP, Rzecznik Praw Obywatelskich, prezes IPN… Członkowie rodzin ofiar katyńskich. Świeccy, duchowni oraz wojskowi. KAŻDY POLAK MA TAM SWOJEGO PRZEDSTAWICIELA. Jest to tak głęboko symboliczne. Cały naród cierpi.

  Moje szczere kondolencje rodzinom ofiar.
  Oraz wszystkim Polakom – bo to tragedia całego narodu.

 182. Stalo sie. To nie kaprys historii, to nie fatum, to zycie po prostu. Niesprawne samoloty dla najwazniejszych, lamanie procedur, ot, natura ludzka. Zal i strach, bo przciez moglo byc inaczej, bo moglo byc lepiej. Serce peka na mysl, ze znowu, ze po raz kolejny, ze nic sie nie zmienia.
  Najszczersze wyrazy wspolczucia dla bliskich ofiar-wiem jak to jest, bo kiedys tez stracilam rodzine. Modlmy sie za nich i za nas, zebysmy to przetrwali, zeby zal nie zawladnal naszymi umyslami.

 183. Nadal nie moge tego pojac. Patrze na zdjecia ofiar, slucham medii i choc serce placze, to nie dociera ta tragedia do mojej glowy;(
  …i ciagle pytania, ktore mimowolnie nasuwaja sie… Co teraz?
  Kiedy ktos tak tragicznie i nieoczekiwanie odchodzi na tamten swiat czas sie zatrzymuje. Pamietajmy! Pamietajmy o tym, ze nasze zycie jest zbyt kruche i ze nikt nie zna dnia ani godziny. To co ziemskie przemija, wszystkie dobra materialne zostana na niej…a dusza? Zatroszczmy sie o nia!
  Drodzy Rodacy,
  spojrzmy na polityke w innym swietle, pamietajmy ze nie jestesmy w stanie ocenic kogos tylko przez pryzmat mediow!
  Niech ta ogromna tragedia nie zostanie zapomniana.
  Pomodlmy sie za wszystkich, ktorzy stracili zycie, za ich bliskich, za wszystkich ktorzy ich oplakuja oraz za Polske….

  Z wielkim szacunkiem dla ofiar

 184. WODNIK53, 09.26 Na dramat Smoleński patrzę przez telewizje rosyjską. Unikam w ten sposób zalewu hipokryzji polityków i tzw dziennikarzy, którzy nie dorośli do sytuacji i fałszywej religijności narzucanej przez kościół, który ma swoje 5 minut i je skrupulatnie wygrywa. Rosja natomiast pokazuje nam gdzie jesteśmy. Sprawność akcji ratunkowej, szybkość informacji, zaangażowanie najwyższych władz na czele z Miedwiediewem i Putinem. Oni pokazali prawdziwe ludzki oblicze, wzruszenie, poświęcenie i współczucie Polakom. Trzeba zazdrościć Rosjanom przywódców i wrażliwości w dzieleniu smutku z bliźnim. Pokazują ludzi dyżurujących na moskiewskich dworcach gotowych do świadczenia wszelkiej pomocy dla rodzin ofiar tam przybywających. Koszty tej pomocy ponosi rada moskiewska.

 185. „NIE MA RZECZY BARDZIEJ NIEWIARYGODNEJ OD RZECZYWISTOŚCI” – Fiodor Dostojewski

 186. Po ponad cwierc wieku w Australii, kiedy pytajac sam siebie kim jestem odpowiadalem ze chyba bardziej juz Australijczykiem niz Polakiem wczoraj zdalem sobie sprawe z tego ze jest inaczej.
  Tragedia ta wstrzasnela moja swiadomoscia,pozwolila jakby na nowo poczuc wiez z krajem mojego urodzenia.
  Plakalem jak bobr nie mogac opanowac wzruszenia spowodowanego uczuciem zalu.
  Lacze sie z wszystkimi ktorzy czuja to samo.

 187. 24 godziny pozniej ;
  Telewizja ‚PLanieta ” z Moskwy od 24 godzin niezwykle dokladnie przekazuje Informacje ,unikajac komentarza co do organizacji LOTU , skupiają się na ustaleniach potwierdzających NATARCZYWOŚĆ pilotow TU -154 do USIŁOWANIA lądowania mimo stałych wielokrotnych ostrzeżeń obsługi lotniska .
  Prezydent Rosji .Premier Rosji, ministrowie ich tysięczne slużby państwa Rosyjskiego zdają egzamin sprawności i przyjacielskiej pomocy .
  Wnioski ;
  1.Samolot był sprawny technicznie ;
  1. Nie łaczyć Katynia 1940 roku z Katastrofą nad lotniskiem w Smoleńsku
  2. Jednym z widocznych grzechow to PYCHA ,która nakazala zabrać tak liczna dekoracje Osob i bezasadną „konieczność „lądowania na siłe z narażeniem życia 96 osób ,po to by Ceremonia Odbyla sie ,bez zwloki a… zakończyla sie Zwłokami .
  Jaki udział w tragicznych decyzjach Pilota pozostaje (awał) na życzenie nie żyjacego Prezydenta ?
  Katastrofa na życznie ,tak to po 24 godzianch wyglada .

 188. Najglebsze slowa wspolczucia dla wszystkich Rodzin ofiar tego tragicznego wypadku.
  Hold ich pamieci !
  Wierze w przenaczenie. Nasze zycie jest dawno zapisane…

 189. Moje kondolencje dla wszystkich Rodzin ofiar tej tragedii i wszystkich Polakow na calym swiecie.
  Niech im ziemia lekka bedzie !

 190. Pamięci Ofiar Katynia!

  W miejscu zbrodniczej kaźni,
  Na Prochach Pomordowanych.
  W bestialski, okrutny sposób,
  Przez NKWD zgładzonych.

  Na Szczątkach Oficerów,
  Najznamienitszych Polaków.
  Strzałem w tył głowy zgładzonych
  Przez rosyjskich katów.

  Znów czarna chmura zawisła
  Śmierci Niepojętej.
  Niczym sztylet dobiła
  Śmierć Pary Prezydenckiej.

  Wraz z dziesiątkami ważnych
  Polskich Osobistości.
  Zginęli Tu, chcąc hołd złożyć
  Ofiarom stalinowskim.

  O Losy Niepojęte,
  Okrutne, Nieprzejednane.
  W śmiertelny całun śmierci,
  Ponownie dziś ubrane.

  Polskiej Delegacji
  Dziesiątki miejsc pustką tchną.
  Pusto dziś w naszych sercach,
  Spowitych Katyńską Mgłą.

  Szukać sensu w tej śmierci,
  Próżno, gdy łez łykasz kęs.
  Lecz może w tym Planie Bożym
  Kryje się głębszy sens.

  Może ofiary Polaków
  Otworzą oczy świata.
  Na Katyńską Zbrodnię,
  Co tyle lat nas przytłacza?

  Przywrócą słowa Prawdy,
  Zmienią oblicza Narodów.
  Znajdą nić pojednania,
  Wyciągną rękę do wrogów.

  By żyli ze sobą w zgodzie,
  W Świecie, w Kraju, w Rodzinie.
  Wówczas Pamięć Tych Ofiar
  Nie Zginie, Nie Przeminie!

  Dziś Wszystkim Patriotom
  ODDAJEMY CZEŚĆ!
  Wspólnie z ich Rodzinami,
  Krzyż Ofiar Będziemy Nieść!

  Dorota Grobelna

 191. Tak, jest to historyczny precedens jeśli chodzi o skalę tej tragedii…
  Amerykanie mają 11 września, a my 10 kwietnia.
  Jestem teraz wściekły na naszą straszną historię. Od tysiąca lat ciąży na nasz jakieś fatum. Było mnostwo cierpień, porażek i wielkich narodowych tragedii: rozbiory, obie wojny, prześladowania i komuna… Mieliśmy wielkich ludzi, mędrców, noblistów, przywódców, mieliśmy m.in papieża, który jak nikt inny nawoływał do pokoju, miłości i jedności. Teraz odeszli następni wartościowi ludzia i tym samym jest ich coraz mniej. Czy wyciągnęliśmy jakieś wnioski z tego wszystkiego? Raczej mało. Jesteśmy kłębkiem narodowych kompleksów. Uwielbiamy zawiść, nienawiść, uwielbiamy się kłócić i pogardzać sobą nawzajem. Widać to na każdym kroku. A przecież dzięki temu miażdżącemu bagażowi doświadczeń mamy niezwykły potencjał i doświadczenie, siłę i mądrość, której wystarczy tylko w sobie poszukać i czasem posłuchać…
  Jest mi niewesoło, bo świat znowu na nas patrzy i to nie z powodu czegoś pozytywnego, jakiegoś epokowego osiągnięcia,odkrycia, tylko znów na nas patrzy z litoscią i (co prawda szczerym) współczuciem, bo Polsce stało się coś bardzo złego. Wciąż jesteśmy sławni z powodu porażek i tragedii i krzywd. To co stało się wczoraj utrwala nasz wizerunek męcznnika świata. Znów będziemy z lubością celebrować kolejną datę Wielkiej Porażki.
  Mamy bardzo okrutną historię, z której płynie wysokich lotów nauka. Uszanujmy ją wreszcie i wyciągnijmy pozytywne wnioski. Zmieńmy się. Wnieśmy jakiś cień refleksji do naszej szarej konsumpcyjnej rzeczywistości. Spowodujmy, żeby świat nas podziwiał i chwalił, a nie opłakiwał lub wyśmiewał.
  Tej katastrofy można było uniknąć, bo jednak w bardzo duzym stopniu jesteśmy reżyserami swoich losów.

  Wyrazy bólu, żalu, współczucia dla Ofiar i ich Bliskich

 192. Współczuję Rodzinom Ofiar. Znam to uczucie, które ich przenika, ale wiem też, jak wcześniejsze szukanie Prawdy, wiara oparta na wiedzy biblijnej – objawieniu – pomaga w takich chwilach. W przeciwnym razie jesteśmy narażeni na rozpaczliwe decyzje często wykorzystywane przez „zawodowców” religijnych czy światopglądowych. Na tej tragedii najlepiej wyjdą, jak zawsze, właśnie oni. Przecież nawet Pan Daniel ich pyta o ekspercką opinię.
  O przyczynach tej tragedii można wiele wnioskować, nie tylko z zachowania polityków. Spójrzmy raczej, jak duch samowoli, fanfaronady szerzy się na co dzień. Popatrzmy na naszych kierowców, jak łamia prawa drogowe i urągają zwykłemu rozsądkowi. Nic nie pomoże ustalanie procedur lądowania, zakupu samolotów rządowych do 25 miejsc itp, jeśli duch czasów się nie zmieni. Przecież wystarczy stanąć na dowolnym skrzyżowaniu i zobaczyć, ilu kierowców manewruje gadając z komórką przy uchu. Polaków w aniołów nie przerobi żaden człowiek ani procedura.

 193. Kondolencje, ktore naplynely do redakcji Scholara z Polski i spoza Polski (przetlumaczone na j. polski) pod naszym artykulem

  http://www.scholar-online.pl/articles.php?article_id=89

  Pozdrawiam, Anna Brakoniecka

 194. Więc wróciłem z mamą ze sklepu i włączyłem internet. Mogła być 10 godz. Tak losowo, chciałem zrobić prasówkę i pierwsze co zrobiłem to kliknąłem na POLITYKĘ.pl. A tam piszą jakieś bzdury ! Pomyślałem, ale durnie, przecież to już po Prima Aprilis ! I się zastanawiałem, że to jakiś pomury żart i, że to musi być atak hakerów. Ja głosowałem na PO od razu to było dla mnie czymś bardzo ale to bardzo niestosownym. Dopiero włączam telewizję, nie było jeszcze ze wstążeczkami ale już mówili, że była katastrofa. I dziś tak sobie pomyślałem, że takie wiadomości są tak NIEMOŻLIWE DO UWIERZENIA , że chyba niejeden tak zareagował, ze to jakiś ŻART. Pewnie lata miną i ludzie bedą wspominać co robili w TYM momencie jak się dowiedzieli.

 195. do wodnik53 2010-04-11 godz 0926

  zgadzam się z każdym twoim słowem, wnioskami. Nic dodać – nic ująć.
  Oby takie głosy, takie opinie nie zostały zagłuszone banałem, pseudo wrażliwością. Właśnie w trosce o Ojczyznę powinniśmy bezwzględnie napiętnować tych, którzy swoją beztroską, brakiem przewidywania, niekompetencją doprowadziły do bezsensownej śmierci tylu ludzi…
  Ale jak znam zycie, nadal będziemy głupi po szkodzie…

 196. Ten wypadek kojazy mi sie z rozbiciem sie w Alpach polskiego autobusu z pielgrzymami, kiedy kierowca kilkakrotnie zlekcewazyl wielojezyczne napisy i zakazy wjazdu.

 197. Szanowny Panie Redaktorze,

  Polecem Panu główną myśl Czesława Miłosza z wiersza pt. „Warszawa”, zawierający jego refleksje po powstaniu, tragedii nieporównywalnej, z tą, która stała się dziś naszym udziałem;

  „Co czynisz na gruzach katedry,
  Świętego Jana, poeto,
  W ten ciepły, wiosenny dzień?

  Co myślisz tutaj, gdzie wiatr
  Od Wisły wiejąc rozwiewa
  Czerwony pył rumowiska?

  Przysiegałeś, że nigdy nie będziesz
  Płaczką żałobną.
  Przysięgałeś, że nigdy nie dotkniesz
  Ran wielkich swojego narodu
  Aby nie zmienić ich w świętość, co ściga
  Przez dalsze wieki potomnych.”

  Uszanuję regułę, którą nam Pan wczoraj narzucił.
  Ale proszę zauważyć, że po raz kolejny media zamieniają nasz naród w płaczkę żałobną. I dobrze by było, byśmy z najwyższym szacunkiem dla zmarłych , ale możliwie jak najszybciej, poważnie porozmawiali o dramacie, jaki dotknął państwo polskie.
  Żebyśmy zdąrzyli, zanim zamienią go w świętość, która wymyka się odpowiedzialności i racjonalnej ocenie.

  Z wyrazami szacunku, magrud

 198. Brazylia 3 dni zaloby – czy aby nie zwiazane z straszna katostrofa zywiolu w Brazylii. Tak chyba jakos te dwie tragedie sie nalozyly. A nasi dziennikarze powtazaja bez zastanowienia co gdzies uslyszeli

 199. @”Jasny gwincie” z dn. 11.04.2010 h: 11.59.
  Też śledzę dramat smoleński głównie za pośrednictwem Viesti (wspomagam się też niemieckojęzycznymi ZDF-em lub ARD). Tam mniej zadęć, psuedo-religijnych uniesień, płaczliwej atmosfery rodem z tandetnych oper mydlanych etc. – a to właśnie króluje w naszych mediach.
  Większość dziennikarek (i z komercyjnych stacji i publicznej) idzie jak widzę w ślady nieocenionej w tej mierze I.Schymalli z TVP – dostało z tytułu tragedii koło Katynia orgazmu, wzdycha, ocha, acha i przewraca na wizji oczami. Śmieszne, infantylne, pełne hipokryzji i słabo udawanego „duszoszczipatielstwa”. Czy u nas nie można nawet w takich chwilach czuć normalności (a powaga i skupienie jest teraz właśnie są najbardziej potrzebne – bo to jest aktualnie normalnością) ?
  Odsyłam Cię „jasny gwincie” do mego ostatniego wpisu u Szostkiewicza, pod Jego felietonem „Pytania smoleńskie” z dn. 11.04. h: 13.41.).
  Wrocław płacze dziś solidnym deszczem. Zimno, wychodzić się z domu nie chce.
  Pozdrawiam.
  WODNIK53

 200. i naród oszolomiony ta tragedia oraz współczujący wybierze na prezydenta J. i wszystko będzie w kółko Macieju

 201. WODNIK53 pisze:
  2010-04-11 o godz. 09:26

  skoro nawolujesz do tego, to wydaje mi sie, iz nie ma podstaw do dymisjonowania kogokolwiek przez min. Klicha.

  Tutaj mozna przeczytac dlaczego.

  „Informuję, iż fakt uczestnictwa przedstawicieli kierowniczej kadry Sił Zbrojnych RP w składzie delegacji lecącej samolotem Tu-154M do Smoleńska nie wiązał się z jakimkolwiek złamaniem obowiązujących w tym zakresie procedur wojskowych” – czytamy w oświadczeniu przesłanym portalowi Onet.pl przez rzecznika prasowego Sztabu Generalnego WP płk. Sylwestra Michalskiego. (cytat z linkowanego artykulu).

  Po drugie: kazda glowa panstwa podrozuje z ekipa plus z zaproszonymi osobistosciami. US AirForce 1 nie od parady jest taki duzy. Na poklad tego samolotu mozna zabrac bardzo duzo osob i tak czesto sie dzieje. Z prezydentem USA lataja wazni generalowie, wazni urzednicy federalni, czesto w sposob roboczy, pracujac w trakcie lotu (konferencje, breefingi) lata chamra dziennikarzy oraz „bezpiecznikow” plus personel techniczny, nawet kucharz. To jest cala swita, jesli chcesz, ale nie ma w tym nic sarmackiego ! Litosci ! Dla wielu osob fakt zaproszenia na poklad prezydenckiego samolotu jest zaszczytem, czy to w Polsce, we Francji czy w USA. I nie ma w tym nic nadzwyczjanego czy wymagajacego wolania o wyciaganie konsekwencji. Teoretycznie samolot prezydencki powinien byc najbezpieczniejszym z latajacych statkow powietrznych. I tak bylo rowniez w przypadku Tu-154 (Polish AF-1, jak go tutaj nazywaja). Jednak czy amerykanski, czy polski samolot prezydencki, jesli pilot podejmuje bledne decyzje (bez wnikania w ich przyczyny), to kazdy samolot skonczy tak, jak skonczyl wczoraj samolot prezydencki pod Smolenskiem.

  Co do reszty – bardzo celnie.

  Pozdrawiam.

 202. Wyrazy współczucia dla bliskich i przyjaciół oraz dla współpracowników ofiar.

  Współczuję wszystkim Polakom, których ta tragedia zabolała i zasmuciła.

  Konrad K.

 203. wielki dramat dla rodzin tragicznie zmarłych, wielki ból również dla Ludwika Stommy, którego Iza była wielką miłością. proszę panie Danielu o przekazanie wyrazów współczucia panu Ludwikowi.

 204. Z tej katastrofy płyną trzy najważniejsze wnioski:
  1) nie wolno uprawiać polityki na cmentarzach i miejscach temu podobnych
  2) nie wolno politykom nadużywać władzy zmuszając podwładnych i innych
  obywateli do łamania procedur i prawa, które sami uchwalają.
  3) ta katastrofa jest dobrą okazją na poprawienie stosunków z Rosją. Rosjanie wczoraj wyciągnęli „rękę przyjażni”. Od nas tylko zależy czy podamy swoją.

 205. Starajac sie nie spekulowac co do przyczyn mimo woli mysle o ironii (?) losu .
  Nie jestem pewny czy to wlasciwe slowo bo prof. Rotweld mowil na TOKFM , ze ta tragedia moze byc paradoksalnie „impulsem” do przelomu w stosunkach polsko- rosyjskich. Mowil tez o rownie tragicznej, jezeli chodzi o skutki dla Polski katastrofie w Gibraltarze w 1943 r
  Na pokladzie Tu 154(!) oprocz Pr RP ( o jego sposobie uprawiania „rosyjskiej polityki ” nie czas teraz pisac ) i jego malzonki byl tez ostatni Pr RP na uchodztwie R. Kaczorowski , aktor J. Zakrzenski ktorego zdjecie w charakteryzacji Pilsudzkiego jest wsrod zdjec ofiar. Wszystkie te symboliczne w historii Polski miejsca – Katyn , Gibraltar i postaci wydaje sie cos laczyc ale nie chce pisac co to jest ani tego nazywac. Jednak nie moge tej nienazwanej mysli odpedzic. Bedziemy chyba o tym czyms dumac jeszcze przez dlugie lata.

 206. Obejrzałam właśnie transmisję z powitania na lotnisku trumny z ciałem pana prezydenta. Uroczyście, poważnie jak przystoi… ale na koniec trębacz zagrał melodię „Jak to na wojence ładnie!”
  Znając cały tekst zastanawiam się – czy to było przemyślane, czy też jak zawsze; miało być jak należy a wyszło, jak wyszło?

 207. Niestety, już zaczęła się kampania wyborcza, prosze popatrzeć jak na jedynce red. Ziemkiewicz i Janecki zieją jadem na aktualnie rządzących. Jeszcze ciała ciepłe a gnidy już się aktywizują……

 208. @ „Jacobsky” z dn. 11.04.2010 h: 15.47.
  ad vocem:
  – to Klich ma być wg mnie zdymisjonowany
  – co do „dworu” i „sarmackości”; widocznie Drogi Blogowiczu nie wyczułeś moich intencji – w tym akurat przypadku chodziło mi o to, iż prawdopodobnie ów „dwór” ilością i jakością miał przyćmić (to rywalizacja, konkurencyjność pobytu w Katyniu, spory o pierwszeństwo i ważność etc.) uroczystości w Katyniu sprzed dwóch dni z udziałem Premiera
  Tu jest wg mnie owa sarmackość, działanie na zasadzie postaw się a zastaw się (a jakoś to będzie). Ale te elementy charakteryzują en bloc polską sytuację. To nieszczęście uwidacznia po raz kolejny fasadowość naszej sytuacji (w każdej prawie dziedzinie) – pięknie odmalowane fronty, a syf na zapleczu.

  Pozdro
  WODNIK53

 209. Rosjanin potrafi, ale Polak też nie gorszy. Rosjanie po najdłuższym okresie pokoju w dziejach swoich (i chyba nie tylko) doprowadzili własne imperiumo własnych siłach do zapaści i rozpadu. To jest rekord, którego już nikt w dziejach człowieczych nie pobije. A Polak? Skasował za jednym razem sześciu najważniejszych generałów w państwie. Nie słyszałam , by komukolwiek udało się to wcześniej. Nawet w czasie wojny. I coś czuję, że ten rekord świata też nie zostanie pobity prędko. Co?

 210. to nie było “Jak to na wojence ładnie!”
  to się gra na pogrzebach wojskowych, jest to w oficjalnym regulaminie

 211. Jacobsky pisze:
  2010-04-11 o godz. 15:47

  (…) nie ma podstaw do dymisjonowania kogokolwiek przez min. Klicha.

  Tutaj mozna przeczytac dlaczego.

  —–

  Niekoniecznie nie ma, Jacobsky. Co z tego, że procedury nie zostały złamane? Po katastrofie CASY procedury miały zostać zmienione. Zostały, ale zmian nie przenieśli na inne niż lotnictwo dziedziny.

  Czyli – za nienaprawienie durnego prawa. Za nieuczenie się na błędach

  ———

  Ciepłe myśli kieruję dp wszystkich najbliższych ofiar. Straszna rzecz. Jak zły sen. Pokój ich duszom.

 212. do Jakobsky z 2010-04-11 godz.15:47

  Czy nie zauważasz idiotyzmu w tym rozporządzeniu? Nie mogą razem lecieć dowódca i zastępca, ale WSZYSCY dowodcy rodzajów sił zbrojnych TAK? Lub WSZYSCY dowódcy np dywizji, pułków? I jeszcze cytowanie tego fragmentu rozporządzenia przez rzecznika MON uważam za cyniczne w stosunku do nas, Polaków. Obłed….

 213. WODNIK53,

  nie bardzo rozumiem dlaczego to Klich ma byc zdymisjonowany …

  Co do samrackosci i dworu:

  chwileczke, tak naprawde, to jedynymi osobistosciami rangi panstwowej nie majacymi merytorycznych powodow, zeby leciec na uroczystosci katynskie byly Pan Skrzypek, prezes NBP i Pan Nurowski z PKOl. Byc moze Panowie ci mieli powody prywatne – tego nie wiem, jednak wymienia sie ich jako oficjeli.

  Z uwagi na charakter miejsca (jakby nie bylo cmentarz, na ktorym leza zamordowani mundurowi), na charakter popelnionej tam zbrodni, na ekumeniczny charakter uroczystosci, z uwagi na respekt dla tzw. „rodzin katynskich” i calej sieci organizacji z tym zwiazanych, oraz z uwagi na polityke nie widze nic anormalnego w skladzie delegacji prezydenckiej. Samolot mogl poleciec w polowie pusty, ale polecial pelny. Czy rzeczywiscie chodzilo o przycmienie ? – to trzeba bedzie udowodnic, a wiec lepiej nie wyrokowac ad hoc.

  Pozdrawiam.

 214. mak, sceptyk.pl,

  procedury to procedury. Albo sa i sie ich przestrzega, albo sa i sie je lamie.

  Dlaczego „durne prawo” ? Czy ciag dowodzenia zalamal sie po smierci dowodcow rodzajow wojsk ? Chyba nie. Sa zastepcy, ktorzy przejmuja role i calosc dziala dalej. Tak jest wszedzie, a wiec jakie „durne prawo” ? Jaki cynizm ? Dlatego nie podrozuja razme dowodcy i ich zastepcy, ale rozni dowodcy moga razem podrozowac. Nie popadajmy w paronoje, panowie, bo dojdzie do tego, ze samolotow zabraknie do wozenia wszystkich, ale kazdego z osobna !

  Bardzo modne sa podroze politykow w otoczeniu szefow firm, tzwe misje gospodarcze, szczegolnie do krajow typu Chiny czy Indie. Razem z premierami leca wielcy biznesmeni, JEDNYM SAMOLOTEM ! Przeciez firma jest jak armia i musi funkcjonowac chocby zabraklo big bossa ! i I tak jest w rzeczywistosci. Leca bossowie, ale nie zarzad spolek i wiceprezesi, a jesli juz, to osobno, co latwo zrozumiec.

 215. „Polski Prezydent sam decyduje gdzie laduje”.
  To jest kluczowe zdanie katastrofy lotniczej w Smolensku. Zdanie, ktore moze sluzyc jako kwintesencja tragicznego nieporozumienia jakim byla prezydentura +Lecha Kaczynskiego. Obserwuje na biezaco program TVP.
  Czesc propagandowa programu przerasta do tego stopnia, czesciowo ukryte, ale w sumie obiektywne, acz niepelne jeszcze relacje z przebiegu wypadkow, ze moja rodzina mieszkajaca w Polsce uwaza Prezydenta Kaczynskiego i osoby mu towarzyszace za kolejne ofiary Mordu Katynskiego. Gesty Premiera Putina, sa interpretowane z gory jako nieszczere, a ja zyczylbym sobie tylko podobne gesty ze stony polskiej. Niechby nawet byly nieszczere.
  Na naszych oczach rodza sie kolejni tragiczni polscy bohaterowie i pisany jest wbrew oczywistym faktom, kolejny rozdzial polskiej mitologi.
  W TVP krazy zdanie, ze „Prezydent Kaczynski tak zginal jak zyl”.
  To chyba niestety prawda.

 216. ” (…) przeleciał ptak przepływa obłok
  upada liść kiełkuje ślaz
  i cisza jest na wysokościach
  i dymi mgłą katyński las… ”
  Z. Herbert „Guziki”

  Niech spoczywają w pokoju.

 217. Czy zawsze musimy byc pierwsi ?
  Czy stale musimy skupiac na sobie oczy swata?
  Moze zacznijmy byc normalni
  Moze zacznijmy postepowac jak dojrzali ludzie tacy ktorzy przewiduja skutki swych dzialan.
  Po co byly dwie uroczystosci?
  Po co brano Sztab Generalny – komus wypowiadalismy wojne?
  Prezesa banku – miano placic jakies rachunki?
  Prezesa MKOL -biegi sztafetowe byc mialy?
  Nie bede innych wspominal bo serce sie sciska przeciez bylo tam wielu wspanialych ludzi nawet jezeli nalezeli do swity prezydenckiej.
  A zgineli przez niefrasobliwosc , by gorzej tego nie nazywac nie chce.
  Zal bo mogli zyc i pracowac dla Polski , zal bo mogli by dzis byc ze swymi bliskimi a nie stanowic zagadke do odszyfrowania przez patologow – dotychczas rozpoznano jedna trzecia zwlok.
  Wiec moze lepiej zadbajmy by znowu nie zadziwiac swiata swymi katastrofami by potem twierdzic ze TO JAKIES FATUM.
  Najpierw pomyslmy a potem zrobmy wszystko by ewentualne straty byly minimalne.

 218. Cześć pamięci wszystkich ofiar zapiekłej „polityki historycznej „. Kolejny raz tzw. mesjanistyczna polityka poniosła klęske . Zginęli niewinni ludzie .
  Nie musieli !
  Pilot mógł słuchać „Ruskich ” Nie musiał ulegać . Jak podano ok. 20 -tej , po negatywnej ocenie warunków lądowania przez kontrolę lotniska … nie kontaktował sie przez radio ! Zaczął kolejne podejście !

  Widoczność 500 m , kiepskie lotnisko . Lądowanie na dobrym (!) lotnisku z ILS jest możliwe przy widoczności min. 550 m (!) .
  Czy potrzeba czegoś jeszcze ? A w TV zalew słów niepotrzebnych i załganych !
  A może to był ZNAK dla zapiekłości …

  Przy okazji tragedii – czy ktoś czytał komunikat komisji z katastrofy śmigłowca Kania z 01 11 2009 na Białorusi ?

 219. Anca Nela,
  a co powiesz na późniejsze „Jak dobrze mi w pozycji tej, pozycji horyzontalnej…”?
  Co się komu kojarzy ze znanymi melodiami to jego sprawa.

 220. taka tragedia, nieszczescie moze sie wydarzyc w krajach „trzeciego swiata”
  natomiast tam gdzie jest demokracja, przestrzeganie prawa, wysoka kultura polityczna to takich wypadkow nie dochodzi, niestety jestemy durni…

 221. Żal wielki, żal ofiar a przede wszystkim ludzi im bliskich.

 222. ad – 17:38
  gajowyM. – 19:42
  #
  Mam płytę z wyborem piosenek patriotycznych „Radosna Niepodległości”.
  Piosenka „Jak to na wojence ładnie jest na dziewiątej pozycji, po „Przybyli ułani” a przed „Białe róże” i „Hej, hej, ułani”.
  A kiedy byłam dzieckiem, to mój tata legionista śpiewał ją albo gwizdał.
  To żadne skojarzenie, tylko znajomość tej i paru innych legionowych i wojskowych piosenek.
  Słowa za nic nie pasują do chwili takiej, jak dzisiejsza.
  Przynajmniej ja tak uważam.
  A Zembaty śpiewał o wiele później i akurat tu mi się nie kojarzył – choć przyznaję – mógł.

 223. Wielka tragedia, wielka strata, wielki żal. I wielka złość, że to skutek niewytłumaczalnej i niezdrowej ambicji, żeby nie ustąpić pola premierowi, który został zaproszony przez premiera Rosji. I chyba nieodpowiedzialności. Bo tylko tym można wytłumaczyć zgromadzenie przez zwierzchnika sił zbrojnych dowódców armii i wszystkich rodzajów wojsk na jednym pokładzie.

 224. sceptyk.pl pisze:
  2010-04-11 o godz. 17:44
  do Jakobsky z 2010-04-11 godz.15:47

  Czy nie zauważasz idiotyzmu w tym rozporządzeniu? Nie mogą razem lecieć dowódca i zastępca, ale WSZYSCY dowodcy rodzajów sił zbrojnych TAK?

  Ja nie widzę.
  Dowódca i zastępca nie może lecieć razem bo nie ma zastępcy w razie wypadku.
  A Wszyscy dowódcy mają wszystkich zastępców w razie nieszczęścia.
  Czy mógłbyś znając listę pasażerów tragicznego lotu i ich funkcję napisać kto Twoim zdaniem powinien zostać?

 225. Tak dawno tu nie pisalam, ze nie pamietam swojego nicku. Ale mam wewnetrzna potrzebe gdzies sie wypowiedziec. Gdybym mieszkala w Warszawie poszlabym pewnie na Krakowskie Przedmiescie.
  Ktos, zapewne zwolennik PIS wykrzyczal (co dosc wyjatkowe dzisiaj), ze „pluli na prezydenta Kaczynskiego, to teraz maja wyrzuty sumiena”. Cos w tym jest. Ja tez moze „plulam”, bo jego opcja nie jest moja opcja.
  Ale nie zgadzanie sie, nie oznacza szczerego zalu. Plakalam po uslyszeniu tej wiadomosci, bardzo mi zal pani Kaczynskiej, bardzo mi zal wszystkich.
  Uslyszalam dzis wywiad z p.Brudzinskim. Nie lubilam go, bo taki ostry twardziel. Ale ten ostry twardziel dzis plakal. To mna wstrzasnelo.
  Tak bardzo bym chciala, zeby z tego nieszczescia i z tego bolu urodzilo sie jakies dobro. Moze jestem naiwna ale juz rodzi sie we mnie pewna nadzieja, jesli chodzi o stosunki polsko-rosyjskie.
  no a juz niewatpliwa implikacja tej tragedii jest to, ze swiat uslyszal o Katyniu.
  Czesc ich pamieci!

 226. Our condolences to the families of President Lech Kaczynski, first Lady Maria Kaczynski, and the other Poles killed in a fatal plane crash. Rest in Peace +

 227. Lacze sie w bolu i cierpieniu z rodzinami ofiar katastrofy i calym moim narodem pograzonym w zalobie.Ten dzien zapisal sie czerwonym krwawym atramentem na kartach dziejow polski.To dziwne przeznaczenie Naszego Narodu ze poswieca zycie nawet w czasach pokoju.Dlaczego?Wszyscy zadajemy sobie to pytanie.Wstrzasnieta jestem tym ale mysle ze kazda smierc ma jakies znaczenie i przeslanie a szczegolnie w tym przypadku tak dziwnie powiazanym z 70 rocznica obchodow mordu w Katyniu.Obysmy je dobrze odczytali.
  „Jeszcze Polska nie zginela…”

 228. W miarę przebiegu wydarzeń i obserwacji zachowań ludzi związanych z dramatem Smoleńskim można dostrzec niespotykanie pozytywną reakcję Rosji jako całości. Ludzi na ulicach miast, duchowieństwa a szczególnie przywódców tego wielkiego kraju. Czyny i osobiste zachowania Prezydenta Miedwiediewa i Premiera Putina w pełnych dramatycznych zdarzeń godzinach wykraczają poza wszelkie rutynowe i nadzwyczajne zachowania ludzi. Tym bardziej ludzi obcych, niechętnie u nas widzianych i przez ostatnie 20 lat posądzanych o wszelkie niecne czyny. Z wielką dla nas szkodą we wszystkich dziedzinach życia, od kultury począwszy. Rosja okazała swoją wielkość w sytuacjach tragicznych, sprawność organizacyjną, skuteczność działań, nowoczesność techniki a nade wszystko oddanie i serce ludzi. Kto widział na świecie Premiera mocarstwa, który wieczorem przylatuje do obcego miasta, organizuje wielką procedurę ratunkową, wygłasza ze łzami w oczach posłanie do polskiego narodu, wita i obejmuje premiera Polski, po czym na drugi dzień organizuje wzruszającą ceremonię żegnania trumny łącznie z defiladą kompanii honorowej kilku rodzaj wojsk. To nie pojęte, gdyż tego nie musiał i żaden protokół tego nie przewiduje. Przewidują to natomiast wielkość ducha i wyznawane zasady. Tego Polacy, nawet wbrew wrodzonej rusofobii władz nigdy nie powinni zapomnieć. Powinni natomiast otworzyć swoje serca tak, jak szeroko otworzyli je Rosjanie w tragicznych dla nas chwilach. Wielkiego ducha przywódcy Rosji powinni być wynagrodzeni nie tylko ludzką sympatią, ale także najwyższymi honorami i odznaczeniami jakimi kraj dysponuje. Refleksje moje w dużym stopniu wynikają ze śledzenia mediów Rosyjskich i mojej odporności na próby ich zniweczenia przez nieudolne i w wielu przypadkach nikczemne reakcje mediów polskich.

 229. Daj Panie wieczny odpoczynek Tym co odeszli.
  Daj spokój Tym, którzy zostali.

  Wyciągnijmy jakieś wnioski z tej tragedii, a nie już szukamy winnych, oskarżamy, a nawet nie znamy do końca faktów.
  Ręce opadają co do poniektórych komentarzy.

 230. Pięć lat temu los zmusił mnie do pożegnania dziecka. Z bólu i odrętwienia nad grobem wyrwało mnie pytanie koleżanki z pracy, niewiele starszej od córki- jak Ty teraz będziesz żył? Zmusiłem się do myślenia, odpowiedziałem: z bólem, z dziurą w sercu. To nieprawda, że czas leczy rany, przynajmniej nie rany duszy. Dziura w sercu się nie zabliźnia, ból nie ustępuje. Jedyne co robi czas to uczy, jak z tym bólem żyć, kochać, pracować, a nawet się uśmiechać. Piszę te słowa do krewnych ofiar. To Wy będziecie żyć z raną w sercu i wiecznym bólem. Wasi najbliżsi Was kochali, chcieliby byście znaleźli siły aby żyć, a kiedyś, kiedy nauczycie się znosić ból- nawet się uśmiechać. Ich miłość i miłość do nich pozwala przetrwać najtrudniejsze chwilę. Proszę przyjąć wyrazy najgłębszego współczucia i solidarności.

 231. Jacobsky 18.51
  Coś ty sie tak zaparł jak 10 osłów ?
  Uwierzyłęs że aktualne procedury podrożowania wierchuszki w armii polskiej są absolutnie nieomylne, czy co ?
  Znam wiele historii o małżeństwach ktore nie latają wspólnie aby dzieci miały po wypadku chociaż jednego rodzica !
  I wreszcie czy nasi generałowie wybierali się na wojne, czy na supermanewry, że musieli lecieć w komplecie ? i z kapelanami ?
  Najpierw myśl – potem pisz – to sie sprawdza !

 232. Szanowni blogowicze, miały być tylko wpisy kondolencyjne;proponował to Gospodarz.Ponieważ jednak znaczna część blogowiczów stawia pytania dot. przyczyn, pytania dot. skojarzeń z fatum ziemi Katyńskiej , więc wypowiem i ja swoje zdanie:
  1. przywódcy Rosji pokazali klasę i wczoraj i dziś. Cała Rosja pokazała klasę. Jest to trochę nie w smak polskim niektórym polskim pismakom i politykom.Oni by woleli, żeby można nadal było pisać o ruskich kacapach.Teraz już nie mozna bez ośmieszania się. Rosja i jej przywódcy pokazli wyjątkową klasę.
  2. Wiadomo, że bezpośrednią przyczyną tej tragedii jest błąd pilota, który prawdopodobnie był pod wpływem potrzeby jak najszybszego wylądowania, bo ….tam już wszystko czekało….Gdyby pasażerami byli zwykli obywatele,pewnie pilot by poleciał do Mińska, a tu był pod wielką presją psychiczną, bo wszystko zorganizowano na ostatnią chwilę, bez żadnej rezerwy czasowej.Ale podstawowa, aczkolwiek pośrednia przyczyna, to pamiętliwość Polaków. Pamięć jest oznaką kultury i cywilizacji, ale Polacy w większości charakteryzują się pamiętliwością .Jest to wredna cecha ,taka małostkowa. Ta cecha powoduje te nieustające udawane orgazmy u większości dziennikarzy(Wodnik pisał o pani Schymalli), ta pamiętliwość poparta rusofobią jest przyczyną nieustannego znęcania się nad tematem Katynia, jest przedmiotem gierek na najwyższych szczytach polskiej władzy, jest przyczyną, że jest to obrzydliwe zadęcie, fobie pomiędzy pałacami. Teraz wszyscy wylewają łzy…Przegięcie aż bije po oczach…. Za kilka tygodni znowu wezmą się za łby i będą grać tragedią, i będą się licytować, kto jest lepszym patriotą, kto bardziej dosoli ruskim. Ale klasa, którą pokażała wczoraj i dziś Rosja spowodują, że takie zachowanie będzie odbierane, jako zwierzęca bezmyślna nienawiść i zajadłość (prezentuje ją na blogu imć Sławomirski).
  3. Myślę, że ta tragedia pozwoli jednak większości Polaków wyzwolić się z tej prymitywnej pamiętliwości i antyrosyjskości,; trzeba zachować pamięć,ale przestać uprawiać cierpiętnictwo.

 233. Z Lechem Kaczyńskim zetknąłem się roku 1999
  Jako czynny jeszcze zawodowo dziennikarz przeprowadzałem z Nim wywiad na temat Jego startu w wyborach prezydenckich
  Nie będę oszukiwał, nie zrobił na mnie dobrego wrażenia
  Mówił sloganami powoływał się wciąż na brata, a w pewnym momencie nagranie przerwał telefon od matki i ponad 20to minutowa z nią rozmowa
  Możliwe że m.in i to zaważyło na moim późniejszym stosunku do Niego i Jego sposobu sprawowania urzędu Prezydenta
  Nie, nie kochałem i nie podziwiałem Go
  Ale od wczoraj jest mi niewymownie smutno, coś łapie cholera za gardło
  Nie, to nie nagły przypływ uczucie spowodowany tragedią lecz fakt że to jest mój Kraj, a On był jego Prezydentem któremu winien jestem szacunek i coś ciepłego, ludzkiego jak żal że odszedł w taki bezsensowny sposób.
  Panie Prezydencie czy mogę liczyć na wywiad po tamtej stronie?
  Cześć Jego pamięci

 234. absolwent pisze:
  2010-04-11 o godz. 22:30 ,

  to, co robia prywatne pary malo mnie obchodzi. Moga latac balonem, chodzic na piechote, albo siedziec na czterech literach.

  W dyskusji chodzi o ludzi, ktorzy lataja z obowiazku, sluzbowo, a nie na wakacje.

  Najpierw myśl – potem pisz – to sie sprawdza !

  Dokladnie absolwent, w Twoim przypadku.

 235. Nie rozumiem tych wpisów próbujących spłycić tę tragedię. Zawsze byliśmy narodem spontanicznym, porywczym, zadziornym i jak ktoś napisał „uprawiającym cierpiętnictwo”. Może m.in. te cechy, tak przez niektórych wyśmiewane , doprowadziły nas w końcu do wolności.
  Dlaczego niektórych z Państwa tak razi narodowe opłakiwanie zmarłych?
  Dlaczego mamy być inni? Ten brak empatii i zrozumienia i tolerancji dla zachowań ludzkich jest poruszający.
  do magrud
  nie dziwię się, że Czesława Miłosza mogło drażnić „dotykanie
  Ran wielkich swojego narodu”.

 236. Nie mogę ochłonąć, nawet chyba nie uświadomiłam sobie rozmiarów tragedii.
  Nie mogę przeżyć śmierci wszystkich, szczególnie Pani Jolanty Szymanek -Deresz i Izabeli Jarugi-Nowackiej, Marii Kaczyńskiej. Lekarz Prezydenta pan Lubiński był bliskim krewnym pracownicy mojej córki.
  Klasa Premiera Putina.

 237. I znów zadziwiliśmy ŚWIAT – fanfaronadą „elit”, umiłowaniem strojenia się w koronę cierniową, stawianiem symboli ponad realne życie („Bóg, Honor, Ojczyzna” – a gdzie ŻYCIE?) szastaniem losem wykształconych ludzi i dowódców (okazuje się, że bez nich można się obyć?) docenianiem ludzi dopiero po ich śmierci…
  Do tego biskup Dziwisz, puszczający publicznie pokątne bąki o „katastrofie w niewyjaśnionych okolicznościach” – może osoba duchowna wyjaśniłaby wpierw problem z własnego podwórka – z jakiego powodu zmarł poprzednik JPII, niezbyt długo będący Papieżem?
  Co do nowoczesnych samolotów… zamiast nich bardziej potrzebna jest nam Świątynia Opaczności (!) jako votum za „Bożą pomoc w odzyskanie wolności” – już bez pytania o brak bożej ingerencji wtedy, gdyśmy tę umiłowaną wolność tracili, na rzecz Oświęcimia i Katynia.
  Ponieważ nic nie jest do końca złe ani dobre, uznajmy tę – niepotrzebną jak Powstanie Warszawskie katastrofę lotniczą – za ofiarę na ołtarzu zgody POLSKI i ROSJI.
  Niech ta myśl łagodzi cierpienia rodzin i bliskich ofiar katastrofy.

 238. Byłam dziś i przed Sejmem i na Krakowskim Przedmieściu.
  Mam osiemnastoletnią córkę i chciałam, by doświadczyła udziału w historycznym wydarzeniu. Mimo, iż byłyśmy pod siedzibą prezydenta około godz. 21 tłum był tak gęsty, iż uniemożliwaiał swobodne poruszanie się. Pomimo tego ścisku nie zaznałyśmy poczucia wspólnoty. Poszczególne rodziny, czy grupki znajomych nie nawiązywały miedzy sobą kontaktu. Żadnych spojrzeń, słów, czy gestów wymienianych pomiędzy nieznajomymi. Ocieraliśmy się o siebie w całkowitej obcości.
  Jacek Kaczmarski – bard Solidarności powiedział mi kiedyś, że Polacy , to społeczeństwo widzów. Biernych widzów.
  I tak jest naprawdę. Choć te tłumy wyglądały w TV imponująco, to w środku wiało pustką. Za kazdym razem, gdy uczestniczę w podobnych spędach zadziwia mnie, jak wiele próżni może sie zmieścić w tak szczelnym tłoku.
  No cóż, dystanu pomiędzy ludżmi nie powinno mierzyć się w cm, tylko w skali zaangażowania w to, co wspólne, w to, co społeczne.

  PS.
  Zgadzam się w ocenie rosyjskich przywódców z Jasnym Gwintem i Wodnikiem 53. Nasi demostrują ckliwość, tamci współczucie i dojrzałość.

 239. Pochowac tragicznie zmarlych.
  Zajac sie zywymi.

 240. pielnia1 pisze:
  2010-04-11 o godz. 22:40

  Znakomity komentarz. Z powodow wymienionych ja nie jestem w zalobie za prezydentem i jego dworem. L Kaczynski nie byl moim prezydentem.

  Jednakze pojednanie jest dobrym pomyslem. Niech rzad zlikwiduje instytucje nienawisci jak IPN i tajne sluzby, niech KK przestanie podzegac, niech zniknie polityka nienawisci. Niech sie wreszcie opierdola od Jaruzelskiego. Bedzie to oznaka ze rzad jest powazny i ma na mysli pojednanie.

 241. +
  +
  ++++++++
  +
  +
  +
  +
  +
  +

  Wyciszmy się…tyle ludzi odeszło….

 242. To nie czas na spory.
  To chwila w zyciu narodu solidarnosci i porozumienia.
  Chyle glowe nad nimi wszystkimi

 243. Mojej ulubionej kolezance ANCA_NELA,

  Nie zrozum mnie zle prosze.
  Nie chcialbym stworzyc wrazenia, ze stoje na pozycji Boga.
  Sprawa jest bardzo delikatna. Sytuacja dramatyczna.
  Jenak odwaze sie i powiem to.
  „Bog nie straca samolotow”

  Jestem naprawde poruszony tym wszystkim i rozumiem
  red. Passenta, ktory rowniez kieruje swoje mysli
  do Stworcy Wszechswiata i niejako zadaje mu osobiste,
  przepelnine troska o zmarlych pytanie:
  „Jak mozna w takich momentach wierzyc w Ciebie, Panie Boze?”
  / w domysle: Bog jest miloscia, a tu taka niewyobrazalna tragedia/
  Krol Salomon to wyjasnil:
  Odpowiedni czas i zdarzenie /przypadek/ niejednokrotnie
  decyduja o zyciu czlowieka.

 244. [*] [*] [*] ………………….. + + + + .

  Cześć Ich pamięci ! .

 245. par excellence – 07:31
  Dzięki za miłe słowo. Jednak nasuwa mi się nieustępliwie takie powiedzonko; „Bóg go dotknął złośliwym palcem”…
  Wklejam tu z blogu Kuczyńskiego, bo sama bym tego nie wyszukała.
  Komentować już nawet nie próbuję, sam tekst tego, co pod odnośnikiem starczy za wszystkie komentarze….
  Tylko czemu aż tylu innych do towarzystwa?
  To już nie uśmiech losu, ale jakieś okrutne rżenie.
  #

  Kwiecień 12th, 2010 at 02:14

  List P. Gosiewskiego po locie do Gruzji

  http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.n…..n/4D0917D9

 246. Jacobsky 23.09
  No i wreszcie wiadomo kto tu jest nieomylny i wszystko wie najlepiej. Twoje polemiki polegające na negowaniu faktów, logiki i rzeczywistości oraz plagiatu cudzych argumentów – to żenada.

 247. absolwent,

  nie spodziewalem sie az takiej samokrytyki z Twojej strony.

  Doceniam i pozdrawiam.

 248. Z całym szacunkiem dla ofiar tej katastrofy, zaszokowany rozmiarami, współczuciem dla bliskich, nie mogę milczeniem uszanować czasu żałoby…………jestem przerażony po lekturze kilku stron netowych i blogów, gdzie miast łączyć się w żałobie, rozkwita szaleństwo……………na apele zbiorowej mądrości odpowiedzią jest wykopywanie jeszcze większej przepaści pomiędzy…………! nie wolno milczeć, ..trzeba tonowac, wspierać, uspokajać, wyjasniać……………przecież to się zrobiła prawie samo-nakręcająca sie zabawka, skrajna, paranoiczna…………..!!!…………mimo uspokajających słów publicystów w mediach, jest ich za mało by wstrzymać te szalone wykopywanie przepaści!….

 249. Szczere wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin i bliskich.

  Примите выражение глубочайшего сочувствия родным и близким трагически погибших в этой ужасной катастрофе и всему польскому народу.

 250. Juz 4.10 o godz. 20.23 napisalem:

  PROCEDURE ! Szanuj wiecej niz matke i ojca. Bohaterstwo sie skonczylo. Ze 100 metrow, potem z 60, przy widocznosci prawie zero i szybkosci ponad 250 km/godz, zaden normalny nie siada. I nie snuje sie nad drzewami robiac przechyly. Zal zalogi i ofiar. A pasy w Minsku i Moskwie czekaly.

  Nie lubimy procedur i porzadku. Wylegarnia dla kukulczych jaj.

 251. Наша семья выражает всему Польскому народу глубокие соболезновния, вместе с вами скорбим об утрате и чуствуем вину, что не смогли оградить от трагедии. С уважеинем, семья Сергеевых.

 252. Od kilku dni wieczorem myślę, że następny dzień będzie łatwiejszy. Rano jest mi równie trudno. I tym większą mam nadzieję, że Rodziny Ofiar tej katastrofy znajdą łzy, które pozwolą ukoić ból…
  Codziennie chodzę na Krakowskie Przedmieście, ale nie odnajduję tam tego, co pokazują media; nie ma tam poczucia wspólnoty. Czułam je w sposób niemal ‚namacalny’ tylko raz, w sobotę, gdy w małej jeszcze grupie warszawiaków spoglądałam na opuszczoną do połowy masztu flagę; ktoś stojący obok mnie powiedział wtedy: ‚Chciałbym już nigdy więcej nie oglądać takiego widoku’. Jakby wyjął to z moich ust. Jest dla mnie jednak jasne, że od tego, co się wydarzyło, zacznie się wiele dobrego w polsko-rosyjskich stosunkach. Jeśli się mylę, trudno- wolę przeżyć taki zawód niż z pobrzmiewającym dokoła fatalizmem powtarzać, że nie umiemy inaczej układać naszych stosunków z Rosjanami. Byłam kilka lat temu w Smoleńsku i Katyniu i pamiętam, jaką serdecznością otoczyli mnie i moich przyjaciół całkiem obcy Rosjanie. Pamiętam białe i czerwone kwiaty, które dostałam tam, w Katyniu do położenia na mogiłach. Wierzę w Rosjan, ale nie wiem, co z nami. Jedyne, co pozostaje, to iść do pracy i przez pamięć o ludziach takich jak Andrzej Przewoźnik wykonać obowiązki najlepiej, jak potrafię: uczyć, a poza tym uczyć odpowiedzialności, szacunku i akceptacji.

 253. Podziwiam Pana za odwagę,że skrytykował Pan Wawel jako miejsce pochówku pary prezydenckiej. Niestety wielka grupa Polaków niesiona jest przez emocje i nie potrafi myslec racjonalnie.

 254. Sobotnia i niedzielna żałoba za sprawą nie znających umiarów mediów, zwłaszcza telewizji, a ponadto decyzji kard. Dziwisza przemieniła się w jej parodię.
  Głosów rozwagi, takich jak red. Passenta, jak na lekarstwo.

 255. Примите мои искренние соболезнования, поляки, родственники, друзья погибших в Смоленске.
  Хочу сказать, что мне стыдно за себя в данный момент, когда я прочитал Ваши комментарии, переведенные на русский здесь http://perevodika.ru/articles/13035.html.
  В русском интернете идет интенсивный обмен мнениями об этой трагедии. К сожалению многие, в том числе и я, попали под влияние политической суеты в этом обсуждении. И это еще раз показало, какая грязная вещь – политика и обслуживающая ее пресса… У меня есть друзья-поляки, у нас очень теплые отношения, но даже это не помешало мне на какое-то время втянуться в политические склоки.
  И я далеко не один такой… Однако, я могу с уверенностью сказать, что это не от фобии какой-либо, не от злопамятности. Это, скорее, от обиды, от досады, что из нас делают врагов в то время, когда нам бы со своими проблемами разобраться. Потому что я знаю, ЗНАЮ, что несмотря на то, что мы, русские, позволяем себе говорить о поляках, о Польше, МЫ ЛЮБИМ ПОЛЯКОВ, ЛЮБИМ ПОЛЬШУ!! Ведь невозможно не любить братьев, даже если они вредничают. Мы, русские, выросли на „Четырех танкистах и собаке”, на „Болеке и Лёлеке”, это НАШИ фильмы, мы любим их как свои. Мы любили и любим Польшу, не думая о том, чем там занимаются политики.
  Знайте об этом и всегда помните. И старайтесь не обращать внимания на политическую шелуху. Она осыпется, а любовь и братство останется.

 256. Алексей,
  Спасибо большое за такие теплые и дружественные слова.

 257. Мои искренние соболезнования всем полякам…с этой чудовищной трагедией, которую переживает весь польский народ….до сих пор слезы стоят в глазах, как подумаю о вашей боли….

 258. Скорбим вместе с Польшей. Искренне.
  Примите слова соболезнования.

 259. Żegnaj Panie Prezydencie,żegnaj Prawy Człowieku.
  Spokój duszy Twojej i Twojej Małżonki.
  Spokój duszom wszystkich ofiar tej tragedii.

 260. Polska to moja miłosc…Najserdeczniejsze wyrazy współczucia dla bliskich ofiar i wszystkich obywateli Polski z powodu strasznej tragedii w Smoleńsku …Cała Ukraina łączy się z Wami.

 261. Przypom”ina mi się spotkanie z red.Passentem w Łodzi gdzie o swoim blogu wspomnial ,że blogowicze zaczynają kłócic się między sobą zupelnie zapominając o Gospodarzu.Wolalbym inną formę dyskusji.

css.php