Owsiak – trzymaj się!

W tym roku wrzuciłem do puszki więcej, bo im silniejsza nagonka na Owsiaka – tym bardziej go wspieram. Im więcej młodzieży kwestuje na rzecz WOŚP, im więcej pieniędzy trafia do puszek, im głośniej i bardziej donośnie gra Orkiestra – tym więcej ataków na jej dyrygenta. Już nie chodzi tylko o demoralizację i „róbta co chceta” (a nie co chce katecheta), ale o cały katalog oskarżeń. Że rodzice Owsiaka pracowali w milicji, że za czasów PRL Jurek świadomie i przebiegle odpolityczniał młodzież, żeby się nie buntowała przeciwko komunie, a teraz odwrotnie – upolitycznia młodzież i wciska jej Komorowskiego, że kradnie, pobiera wygórowaną prowizję, wspiera go państwo „za nasze pieniądze” i Bóg, a raczej Szatan wie co jeszcze. W TVN 24 red. Semka krytykował Owsiaka za wypowiedzi o charakterze politycznym, co jakoby oznacza w jego przypadku mieszanie ról. A niby dlaczego Owsiak ma mieć szlaban na wypowiedzi polityczne, czy on jest duchownym i obowiązuje rozdział Owsiaka od państwa? Bzdura.
Wszystkie te ataki pochodzą z prawej strony, vide TV Republika, „Do Rzeczy” itp. Nie twierdzę, że Owsiak jest niewiniątkiem (kto jest – niech rzuci kamieniem), zapewne – jak każdy – ma to i owo na sumieniu, ale przecież nie o to w tych atakach chodzi. Moim zdaniem, przyczyną jest bezsilna zazdrość, bezinteresowna zawiść, że jemu się udało, a nam nie. W Polsce każde osiągnięcie musi być pomniejszone, zepsute, oszpecone.
Na prawicy jest wiele osób, które – w odróżnieniu od Owsiaka – mają komunistyczną przeszłość, jak choćby PP. Marek Król, Krzysztof Czabański, Jerzy Targalski, z poetą od wieszania włącznie. I jakoś to nikomu nie przeszkadza. A Owsiakowi wypominają rodziców! Toż to obłęd. Mają mu za złe, że swoją działalnością przesłania zasługi Caritasu (które są niewątpliwe i nikt ich nie kwestionuje), a przede wszystkim że nie jest „nasz” tylko „ich”. Można się założyć, ze gdyby porównywalną Orkiestrę stworzyły kluby Gazety Polskiej, wSieci czy Do Rzeczy – byłaby to najpiękniejsza akcja, pokrapiana przez tysiące kropideł.
Zasługi WOŚP są ogromne. W Polsce, gdzie tak trudno o współdziałanie, współpracę i wzajemne zaufanie, powstał ruch dobrej woli, który krzewi dobroć, solidarność, życzliwość, a nawet dumę z tych dzieci, radość z ich uśmiechu. Miejmy nadzieję, że dobro okaże się silniejsze od jego przeciwników.
PS. ZAPROSZENIE
Ukrzyżować Owsiaka? Pogonić Tuska, a może Kaczyńskiego? Zapraszam do rozmowy z udziałem dr Karoliny WIGURY (UW, Kultura Liberalna), Pawła LISICKIEGO („Do rzeczy”) i Romana IMIELSKIEGO. Radio TOK FM, wtorek, 14 bm, g. 20.05.