Kaczyński ante portas

Od liberalnego „Newsweeka”, mocno antypisowskiego, po prawicowe i prokaczyńskie „Do Rzeczy” – nie mówiąc o analizach „Polityki” – panuje zgoda: PiS jest coraz bliższe władzy i to bez pomocy koalicjantów.

W Warszawie zapachniało Budapesztem, gdzie premier Orbán ma bezwzględną większość w parlamencie i właśnie zapowiada kres ustroju liberalnego na rzecz rządów silnej ręki, na podobieństwo Rosji, Chin i Turcji. Ostatnie sondaże są bezlitosne dla Platformy – wszystkie wskazują na przewagę PiS od kilku do kilkunastu procent.

PiS odnotowuje ponad 40 proc. poparcia, sen o władzy absolutnej jest coraz bardziej realny. Towarzyszy temu znaczny spadek zaufania do rządu, zwłaszcza do niektórych jego członków. Coraz trudniej się pocieszać, że piłka jest okrągła i dopóki piłka w grze… Paradoksalnie za granicą Polska ma nadal dobrą prasę i pozycję w Unii Europejskiej. W kraju narasta zniechęcenie.

Najczęściej wymieniane przyczyny postępów PiS:

ZMĘCZENIE władzą. PO i rząd straciły efekt nowości, „wypaliły się”. Społeczeństwo jest znudzone Platformą i rządem, nie spodziewa się po nich wiele. Narasta potrzeba zmiany.

NIELICZNE reformy koalicji PO/PSL były nieprzyjemne i dotkliwe, przede wszystkim wydłużenie okresu pracy do 67 lat oraz reforma ubezpieczeń. Inne były mocno kontestowane (6-latki do szkół).

STRACH przed PiS jest coraz mniej podzielany, młodzież „nie kuma”, o co chodzi. Prezes Kaczyński występuje w nowym kostiumie, to dobrotliwy ojciec, który przyjmuje synów marnotrawnych. Macierewicz schowany, o Smoleńsku czy dekomunizacji cicho. PiS zapowiada rozprawę z winnymi katastrofy i afer, ale to dotyczy wąskiego grona polityków rządzących. Przeżywa fazę umiarkowania, trzyma dystans do narodowców i Korwin-Mikkego.

AFERA taśmowa pogrążyła Platformę. Społeczeństwo, które na każdym kroku rzuca k…, poczuło się zdegustowane, że rządzą nami tacy prostacy, w dodatku knują, spiskują, jedzą, piją, lulki palą, i to wszystko za nasze pieniądze. Tusk zachował Sienkiewicza – to najlepszy dowód na istnienie sitwy.

OPOZYCJA inna niż PiS jest słaba, lewica oscyluje wokół 10 procent, Nowa Prawica nawet mniej. PiS ma przed sobą szerokie pole działania.

OFENSYWA kulturowa konserwatystów działa na korzyść Prawa i Sprawiedliwości. Coraz większe aspiracje Kościoła (np. w sprawie aborcji czy oceny z katechezy na świadectwach maturalnych), Golgota, prof. Chazan – to wszystko mobilizuje prawicę i przeciwników rządu Tuska.

BEZRADNOŚĆ Platformy, brak oferty ideowej, programowej, własnej interpretacji najnowszej historii oraz wizji przyszłości – wszystko to zniechęca, odpycha, a nie przyciąga do Platformy i koalicji rządzącej. Inicjatywy z energią i szerokim echem, takie jak Woodstock, są dziełem outsiderów, takich jak Jurek Owsiak, i działają jak płachta na coraz silniejszą opozycję… Poza tym „róbta, co chceta” i „ciepła woda w kranie” to już za mało.

PS ZAPROSZENIE
Wojna o serca i umysły Polaków – to temat rozmowy, w której udział wezmą m.in. Andrzej Celiński (polityk, b. minister kultury) i Zdzisław Pietrasik (krytyk, publicysta, znawca duszy polskiej). Radio TOK FM, wtorek, 5 sierpnia, g. 20.05. Zapraszam!