Pralnia czy magiel?

Kampania wyborcza to pralnia, w której Polska się oczyszcza, czy raczej magiel, w którym nasz kraj się zanieczyszcza?

Niestety, jedno i drugie. Przy okazji wątpliwej działalności senatora Biereckiego jakaś przepierka SKOK-om się należy. 3,2 mld złotych to nawet nie jest przepierka, to wielkie pranie, które będzie jeszcze kosztować, bo – jak słychać – kilka SKOK-ów będzie jeszcze wymagało kroplówki z naszych pieniędzy.

Także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz działacz PO w Piasecznie Łukasz K. zasługują na przepierkę. Dobrze, że w praniu wychodzą plamy, niech to będzie przestrogą dla innych.

Są plamy, które wywabić trudno. Należą do nich nieostrożne słowa marszałka Sikorskiego o 7 ofiarach śmiertelnych i możliwej żałobie narodowej po zamachu w Tunisie. Mnożenie ofiar bez pewności co do stanu faktycznego powiększa tylko koszmar rodzin (im więcej zabitych, tym mniej nadziei) i wszystkich, którzy przejęli się rozmiarami zbrodni. A spekulacje wokół żałoby narodowej niepotrzebne.

Niestety, od pralni do magla tylko jeden krok. A w maglu smuta z powodu milionów nagromadzonych przez braci Biereckich. Okazuje się, że wielkie pranie to „zemsta układu”, „władza popiera zagraniczny kapitał, wykazuje nienawiść do polskich przedsiębiorców” (cytaty z portalu „wpolityce”). Wychodzi na to, że list szefa KNF do premiera i szefów służb to antypolska robota.

A gdzie debata merytoryczna? Oto i ona. Pojawiła się już książka o tragicznym upadku III RP: „Wygaszanie Polski 1989-2015” (Wyd. Biały Kruk) – przykład dogłębnej analizy naszej rzeczywistości. Spis treści zawiera ponad 20 „dogaszaczy” i mówi sam za siebie:

Bogdan Chazan – wygaszanie służby zdrowia.
Piotr Gliński – wygaszanie społeczeństwa obywatelskiego.
Marek Gróbarczyk – wygaszanie gospodarki morskiej.
Andrzej Jaworski – wygaszanie stoczni.
Janusz Kawecki – wygaszanie szkolnictwa wyższego.
Grzegorz Kwaśniak – wygaszanie sił zbrojnych.
Antoni Macierewicz – wygaszanie obronności.
Andrzej Nowak – wygaszanie pamięci narodowej.
Dariusz Oko – wygaszanie rodziny.
Marek Sitarz – wygaszanie kolejnictwa.
Wojciech Reszczyński – wygaszanie polskich mediów.
Krzysztof Szczerski – wygaszanie polskiej dyplomacji.

Jeżeli ktoś ma ochotę zapoznać się nie tylko ze spisem treści, to prosimy o wrażenia. Czy to bardziej pralnia czy magiel? Przyjemnej lektury!

ZAPROSZENIE
Pralnia czy magiel? Senator Aleksander POCIEJ (PO) i poseł Jarosław SELLIN (PiS) będą „Gośćmi Passenta” w Radiu TOK FM, jak zwykle we wtorek (24 marca) o godz. 20.05. Zapraszam!