Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

8.06.2015
poniedziałek

Przechył na prawą burtę

8 czerwca 2015, poniedziałek,

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że na scenie politycznej panuje chaos.

Nie wiadomo na przykład, czy i jaka zawiąże się koalicja rządząca po wyborach parlamentarnych. W powietrzu latają nazwiska przyszłego premiera: Kaczyński, Kukiz, Szydło… Niby wielkie zamieszanie, ale coś się jednak wyłania: przede wszystkim rosnąca przewaga prawicy.

(Wiem, wiem, dokładna definicja prawicy jest niemożliwa, ba, są tacy, którzy uważają, że podział na lewicę i prawicę już nie istnieje, ale ja do nich nie należę).

A teraz fakty. Wybór dra Andrzeja Dudy – kandydata zjednoczonej prawicy – na stanowisko prezydenta dowodzi, że najwyższy urząd w kraju przesuwa się na prawo. Bronisław Komorowski jest politykiem centroprawicy, uformowanym przez Unię Wolności, a przedtem opozycję demokratyczną. Jego polityka historyczna, stanowisko w takich sprawach jak in vitro i konwencja „antyprzemocowa” – na pewno nie zadowalały ani prawicy, ani lewicy.

Jego następca, prezydent elekt, obraca się w trójkącie Jasna Góra, Katedra, Świątynia Opatrzności. Deklaruje, że będzie prezydentem wszystkich Polaków, ale nie ukrywa, że myśli tak jak Episkopat i stamtąd natychmiast po wyborze nadeszły gratulacje. Resztę dopowiedział kardynał Dziwisz.

Fakt drugi: sukces Pawła Kukiza. I znów – co prawda trudno go zaklasyfikować, padają różne określenia: populista, anarchista, demagog, radykał, ale raczej bliższy PiS niż Platformie. W serwisie Polityka Insight ukazały się profile ludzi z najbliższego otoczenia politycznego wokalisty.

„Są to na ogół samorządowcy z Dolnego Śląska o poglądach prawicowych” – pisze J. Skibicki i podaje przykłady. Jeden kiedyś głosował na PO, potem na Korwin-Mikkego i wreszcie na Jarosława Kaczyńskiego. Drugi znany jest z niechęci do Platformy. Trzeci głosował na Korwina, potem PiS, teraz związany jest m.in. z wydawcą prawicowego tygodnika „Do Rzeczy”. Niektóre wypowiedzi Kukiza sytuują go wyraźnie po stronie prawicy.

Fakt trzeci: NowoczesnaPL. Jeżeli ten ruch przetrwa, to okaże się, że jest to raczej organizacja pracodawców niż pracobiorców, raczej biznes niż praca najemna. W takich sprawach jak umowy śmieciowe stanowisko pana Petru jest raczej umiarkowane, kompromisowe, ale w żadnym wypadku lewicujące czy związkowe.

Fakt czwarty: Lewica kaputt, może nawet zabraknąć jej przedstawiciela w Sejmie.

Fakt piąty: Umocnienie, ba, zdecydowana dominacja konserwatystów w Episkopacie.

Fakt szósty: Umocnienie linii konserwatywnej w mediach papierowych i elektronicznych – od tabloidów po „Arcana” i „Frondę”.

Fakt siódmy: Trzecia RP drży w posadach, ugina się pod atakiem z prawa, natomiast z lewej strony nikt i nic jej nie zagraża.

W sumie co prawda nie wiadomo jeszcze dokładnie, kto jakie funkcje na statku „Polska” będzie pełnił, ale kapitan jest już wybrany, a kurs nietrudny do przewidzenia. Może wzrośnie progresja podatkowa, ale pod wieloma innymi względami raczej nastąpi regres.

Oby przechył na prawą burtę nie okazał się za silny i woda nie dostała się na pokład.

ZAPROSZENIE
Rewolucja czy burza w szklance wody? Co się wyłoni z polskiego chaosu? Ludwik DORN, polityk, były marszałek Sejmu, i dr Anna MATERSKA-SOSNOWSKA, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego – będą naszymi gośćmi w Radiu TOK FM, jak zwykle w wtorek (9 czerwca) o godz. 20.05. Zapraszam!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 142

Dodaj komentarz »
 1. Jak wieją wiatry historii to i przechyły muszą być. Jak również akcje ratunkowe i zatopione jednostki. 10 w skali Beauforta. Jak wiatr trochę osłabnie, wybiorę się na plażę zobaczyć wyrzucone na brzeg wraki.

 2. Fakt kolejny: czy p. Duda przesłał panu Lisowi kwiaty za pomoc, którą nieświadomie mu okazał? :D, chociaż ten „dziennikarz” ma swoją wersję, dlaczego p. Komorowski przegrał, a miał wygrać, bo takie wielkie poparcie wielu dziennikarzy miał 😀
  Fakt kolejny: czytanie pana profesora Hartmana tylko upewnia, dlaczego z lewicą jest, jak jest i dobrze czas jakiś nie będzie jeszcze.

 3. „A teraz fakty. Wybór dra Andrzeja Dudy – kandydata zjednoczonej prawicy – na stanowisko prezydenta dowodzi, że najwyższy urząd w kraju przesuwa się na prawo”

  A teraz fakty po faktach:

  Duda został wybrany, bo zwrócił uwagę na problemy z natury lewicowe i socjalne takie jak wiek emerytalny. Pod tym względem jest to zdecydowany przegląda na lewo. Tak, wiem, publicyści Polityki będą się podniecać łapaniem hostii i to im wyznaczy przechył na prawo. Śnijcie dalej.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Fakty wymienione przez red. Passenta dowodzą, że przechył na prawą burtę statku”Polska” trwa i będzie trwał do październikowych wyborów do Sejmu i Senatu. Wyborcy mający ochotę do oddania głosu na jedną z prawicowych partii postsolidarnościowych PO lub PiS jeszcze się wahają.Kto zagłosuje na lewicę? Tego się przez najbliższe miesiące nie dowiemy, gdyż tworzenie wspólnej listy polskiej lewicy będzie trwało na tyle długo, że nie wiadomo, czy uda się ją ułożyć. Zgłoszona przez OPZZ propozycja Okrągłego Stołu Lewicy wymaga ustępstw ze strony SLD i akceptacji przez inne partie lewicowe i stowarzyszenia mające zabarwienie socjalistyczne. Czy tak się stanie? Tego dzisiaj nie wie nikt.

 6. Moim zdaniem, wybory jesienne i ich wynik, są NIEPRZEWIDYWALNE.
  Ale….
  Obstawiłbym bardzo dobry wynik wszystkich sfrustrowanych obecną sytuacją.
  O ile Kukiz nie popełni błędu, może mieć nawet 30%.
  Partia Petru będzie raczej kanapowa- tak liczna na ile starczy kasy sponsorom.
  PiS nie zyska, a nawet może stracić mając swojego prezydenta kilka procent.
  SLD- największy błąd to rozwalenie LiD, teraz równia pochyła.
  Palikot- chyba nie przetrwa, choć parę nazwisk z TR zabłysło na stałe na firmamencie.
  PO….wielka niewiadoma, może skończyć jak AWS, czy ZCHN, albo przetrwać.

  Katolików gorliwych, jest w naszym kraju ponoć 41%.
  Nadreprezentacja tego nurtu w polityce, mediach, może się zemścić.
  Prawica buduje frazeologiczną nadbudowę, ideologiczne, bogoojczyźniane byty.
  Kto będzie budował pewność jutra, stałość zatrudnienia, pensje pozwalające przeżyć?
  Caritas?

 7. Ów przechył na prawą burtę trwa od dawna. Ale czy zaistniały stan rzeczy zasługuje na tak elegancką metaforę? Chyba uczciwiej byłoby stwierdzić, że po prostu Polskę zdominowała głupota. Jakież to żałosne, że prezydent elekt rzeczywiście wierzy w samobójcze recepty uszczęśliwienia narodu, a papuciowy JPII dzięki owym papuciom sądzi, że poprzez nie spłynęła na niego wielkość pryncypała. Nie, ani Duda nie będzie moim prezydentem, ani papuciowy JPII moim autorytetem. Zgodnie ze swym credo, by kochać bliźnich ale omijać bałwanów, Ci i im podobni panowie dla mnie nie istnieją.
  Z niesmakiem odbieram „uczone” analizy przyczyn początku klęski III RP. Proszę szanownych uczonych, to nie pragnienie zmian lecz lenistwo umysłowe jest glebą dla triumfu ciemnogrodu. Już niebawem emigrację ekonomiczną zastąpi emigracja ambicjonalna – któż zechce żyć pod demokratycznie wybraną władzą matołków?

 8. Polska krajem przechyłów jest

  Może właśnie w tym kraju podziały trzymają się tak mocno, mocniej nawet niż w Australii, a nawet nabierają mocy.

  Tutaj podział na prawicę i lewicę – jak najbardziej istnieje, i to w przejawach skrajnych, żeby nie być posądzonym o przypisywanie skrajności lewicy – prawica i lewica są odległe o lata świetlne w sprawach obyczajowych. Zaś Pawła Kukiza zakwalifikowałbym jako woklaistę pop-rockowego.

  Podział na tzw. „pracodawców” i „pracobiorców” też jest wyśrubowany do granic absurdalnych sprzeczności, z „walką klasową” na czele, z powoływaniem się na Pikietty’ego do granic rozumowego wnioskowania, a nawet je przekraczając. Ze swojego skromniutkiego punktu siedzenia zakwalifikowałbym partię Petru jako partię gospodarki-głupcze. Aby te podziały rozwikłać i przechyłów uniknąć powstaje Rada Dialogu Społecznego (ma zastąpić trupa Komisji Trójstronnej). Co do podatku progresywnego (właściwie każdego podatku) na początku proponuję ustalić na co dodatkowe przychody mają być wydatkowane. Bo dla samego przykopania w tłuste dooopsko burżujom to nie jest etyczne, ni estetyczne. Cel powinien być bardziej pozytywny (żeby negatywy zrównoważyć choć częściowo). Generalnie jestem za … czy w Australii podatek PIT też jest progresewny?

  Od tych podziałów, sporów i intelektualnych debat to – parafrazując Słonimskiego – to ja mam blog en passant. A sam tymczasem zagłębię się w innych letnich lekturach.

  Drogi Panie Redaktorze Passent. co Pan poleca do przeczytania na plaży, oraz na tarasie z widokiem na góry?

 9. Paweł Kukiz
  Osoba publiczna · 341 107 osób lubi to · 27 maja o 09:00 ·

  Dla „niepotrafiących czytać ze zrozumieniem”…
  W jednym z postów napisałem „program”. Nie MÓJ program tylko „Solidarności” z 1980 roku.
  Naiwnie liczyłem na przebłyski intelektu u niektórych i znalezienie ANALOGII do naszej dzisiejszej sytuacji. Że zauważą,iż od ponad 30 lat w tym „cudnym, demokratycznym i niezabetonowanym” Systemie partiokratycznym mamy prawie IDENTYCZNE problemy
  Czyli: m.in. podawanie w mainstreamie nieprawdziwego obrazu sytuacji- społeczno – gospodarczej, brak dostepu do mieszkan dla młodych ludzi, niskie płace, wysoki wiek emerytalny, PARTYJNIAKÓ bez kwalifikacji i BEZKARNYCH w spółkach SP za kolosalne pieniądze, dramatyczny stan Słuzby Zdrowia i opieki medycznej, itd …
  Chciałem tym postem uświadomić tym wszystkim bojącym sie „zabetonowania” sceny politycznej, ze juz BARDZIEJ SIĘ NIE DA jej zabetonowac.
  Oni wszyscy juz byli! Od 1989 – ba, od 1945- wybierają sie sami spomiedzy siebie a problemy jakie były- takie zostały.
  Jedno pewne. W tym obecnym „niezabetonowanym” Systemie z całą pewnością im się żyje coraz lepiej i dostatniej.

 10. Ruan do geniusz22: To jest podstawa programu Kukiza i jego ugrupowania
  Należy:
  1.Wprowadzić JOW-y z możliwością odwołania wybranych posłów. Procedura odwołania powinna uwzględniać wynik wyborczy (im lepszy tym trudniej odwołać). Taki sposób wyboru powoduje, że wybrany zależmy jest od wyborcy, a nie od SZEFA partii i odporny na naciski lobbystów.
  2.W JOW-ach mogą startować tylko MIESZKAŃCY OKREGU czyli nie ma spadochroniarzy.
  3.Wprowadzić DECENTRALIZACJĘ zarządzania i finansowania państwa. Taki system ogranicza korupcję dlatego, że kontrola społeczna jest „bliżej” możliwych patologii.
  Instytucje centralne ograniczone są do działań kontrolnych, a nie decyzyjnych – czyli są zainteresowane w łapaniu przekrętów (nic na tym nie tracą). Poza tym brak „dojnych krów” – trudno okradać samego siebie.
  4.Oba w/w punkty powodują, że ludzie utożsamiają się ze swoim „heimatem” i tworzy się Społeczeństwo Obywatelskie – oczywiście z czasem !!!
  5.Jak powinien wyglądać np: 10-cio miejscowy JOW – 3-4 miejsca są zarezerwowane dla partii, które uzyskały najlepsze wyniki w okręgu w ostatnich wyborach, 2 miejsca dla stowarzyszeń lokalnych (ta sama zasada), pozostałe (5-4) dla osób, które uzyskały najwięcej podpisów przed wyborami.
  6.Muszę dodać, że zasada wyboru w TYM przypadku to jeden z dziesięciu – czyli jest JEDEN wygrany. Ilość miejsc w JOW-ie to oczywiście sprawa do uzgodnienia.
  7.Taki system premiuje indywidualności i lokalnych liderów – co powoduje napływ do polityki nowych twarzy.

 11. @wiesiek
  „5.Jak powinien wyglądać np: 10-cio miejscowy JOW – 3-4 miejsca są zarezerwowane dla partii, które uzyskały najlepsze wyniki w okręgu w ostatnich wyborach, 2 miejsca dla stowarzyszeń lokalnych (ta sama zasada), pozostałe (5-4) dla osób, które uzyskały najwięcej podpisów przed wyborami.”

  A co to za kosmiczne brednie? Jakie miejsca? Miejsca to są w teatrze, tu są mandaty. I zgodnie z rozwinięciem skrótu Jednomandatowe Okręgi Wyborcze jest on tylko jeden.

 12. Błąd Tuska (POrada POniewczasie)

  Jeszcze przed wyjazdem do Brukseli, nawet z trzy lub pięć miesięcy przed wyjazdem powinien był Donald Tusk przeforsować utworzenie Rady Dialogu. Z prezydentem Komorowskim jako jej przewodniczącym-założycielem. Niechby Rada dyskutowała co dalej robić i w którą strone iść – oczywiście w sferze społeczno-gospodarczej, innowacyjnej, edukacyjnej, podatkowej, etc. Bo sprawy obyczajów i moralnego zdrowia niech sobie naród ze społeczenstwem debatuje we własnym zakresie, rodzinny i klubowym, byle nie ulicznym, np. na Placu Zbawiciela, a potem niech zaniesie te spory kościelnemu Episkopatowi i ich do którejś racji przekona.

  Rada w sprawie umów cywilnoprawnych o pracę – zakładam, że uzgodnionoby na wstępie, że hejt w słowach „umowy śmieciowe” zarzuconoby tymczasem – ustaliłaby, że równocześnie trzeba przedyskutować zmiany w przestarzałym Kodeksie Pracy i umowach branżowych.

  W sprawie płacy minimalnej doszliby do porozumienia, że trzeba ją zróżnicować, w większym stopniu skupić się na minimalnej stawce godzinowej, i ustalić jakąś formułę jej wzrostu w oparciu o ceny konsumpcyjne, PKB, płacę średnią etc.

  W sprawie kwoty wolnej PIT, zaproponowano by jej zwiększanie w czasie kilku lat z jednoczesnym obniżaniem najwyższego progu PIT i niewielkim podnoszeniem stopy podatkowej po jego przekroczeniu, co miałoby ograniczać ubytek dla dochodów budżetu. Z tym można by powiązać wzrost wydatków na opiekę zdrowotną, bez podnoszenie składki zdrowotnej, przy jej likwidacji w dalszej perspektywie.

  I jeszcze kilka powiązanych ze sobą rozwiązań o trudnych do przewidzenia skutkach społecznych i budżetowych. Co oczywiście -nie jestem taka naiwna trwałoby miesiącami, wręcz latami. Coś od do czasu rządowi udałoby się uszczknąć z głównego strumienia i wrzucić do procesu legislacyjnego. Ale głównym, choć ukrytym celem, byłoby rozkręcenie języków, rozpalenie umysłów, wciągnięcie Kukizów i inne wątki popowe, wychwycenie przywódców, przekonanie ludzi do włądzy – jako cel osiągalny w niewielkim tylko stopniu.

  Najgorzej jest gdy spóźnimy się na pociąg czy samolot, nawet na autobus, który miał nas zawieźć do Opery, ale jeśli jest to wehikuł historycznych przemian – rzecz jasna przesadzam z patosem – jeśli jest wehikuł przetasowań wyborczych pod koniec bezprecedensowej drugiej kadencji, to jest bardzo nieprzyjemnie. Wręcz głupio.

 13. Pilzner:
  Podatek dochodowy jest progresywny nawet w jaskini gospodarki kapitalistycznej, czyli w USA i Kanadzie. Mozna bajdurzyc o tym jedynie w neoliberalnej III RP.
  Jest nawet placa minimalna powyzej $8.15 na godzine, przynajmniej w Michigan. I $11.25 w Ontario.

 14. Koniec z głosowaniem na „mniejsze zło”

  Ludzie mają dość tego przymusu, jakże niedemokratycznego, i biorą sprawy w swoje wyborcze ręce — zagłosują na „większą niepewność”.

 15. Kluczowa dla zrozumienia sytuacji politycznej fraza z felietnu Daniela Passenta:

  „Może wzrośnie progresja podatkowa”

  O to własnie idzie.

 16. PA 19:21
  Chyba nie podejrzewasz mnie, że będę dyskotuwał jak przenieść podatki i inne jaskiniowe rozwiązania z USA i Kanady do Polski. To ponad moje siły.

  Sam musisz sobie pociągnąć te dialogi platońskie.

 17. Ojciec Narodu jest efektem jego wyboru. Jaki naród- taki jego wybraniec. Zamiast dwóch ośrodków władzy: Wiejska-Miodowa proponuję zlikwidować Wiejską. Będzie bardziej przejrzyście, chociaż nie taniej, na pewno zaś śmieszniej. Po drodze można polikwidować urzędy wojewódzkie,- wystarczą kurie. Zamiast gmin- parafie.

 18. PA i BN
  Mogę tylko ze swej skromniutkiej, nieuświadomionej strony dodać, że w Czechach i na Węgrzech podatek PIT jest płaski, kompletnie płaski i wynosi 15 procent.
  Słowacja wprowadziła progresję od 2013 r (nieco większą niż obecnie jest w Polsce).

 19. Pilzner:
  Nic nie istnieje w prozni, rowniez model podatkowy. Jezeli Polska chce miec tak stabilny model gospodarczo-socjalny jak Amerykanie lub Kanadyjczycy to nie moze opierac swojego modelu podatkowego na Burkina Faso. Sa chyba pewne reguly, ktore cos gwarantuja, w tym przypadku stabilny rozwoj gospodarczy. Wspominajac Ameryke Pln mialem na mysli to, ze polscy neoliberalowie sa bardziej kapitalistyczni niz Amerykanie. Oni jakos stronia od modelow skrajnych i maja ku temu powody.

 20. W złotej epoce amerykańskiego kapitalizmu (latach 50-60) najwyższe podatki w USA wynosiły 80-90%. I co, jakoś im to nie przeszkadzało?

 21. Pilzner:
  Z autopsji przypomne, ze to co dostaje „na reke” z mojej pensji jest ubozsze od „brutto” o wiecej niz 30%.

 22. Chińczykom bujnął się ostatnio statek na burtę i zatrzymał się stępką do góry. Kiedy w Polsce kiedyś tak bujnęło politycznie, było kilkaset ofiar śmiertelnych. Są w Polsce tacy, którym takiego scenariusza brakowało. Strach się bać. Musimy jednak poczekać. I wtedy się zobaczy.

 23. Z drugiej strony słaby obrońca z urzędu w starciu z silnym prokuratorem może przegrać sprawę, którą inny adwokat wygrałby bez problemu, składając odpowiednie wnioski dowodowe. Rodzi to wniosek, że grubość portfela będzie miała jeszcze większe znaczenie w procesie, niż obecnie. – Nie mylą się też niektórzy eksperci, że od 1 lipca będziemy mieli proces dla bogatych. Ci ostatni bowiem będą korzystali z prywatnych opinii, które staną się dowodem w sprawie. Biedni po takie opinie nie będą mogli sięgnąć ze względów finansowych – mówi prok. Skała. Winni przestępcy pozostaną bezkarni?

  Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk w zeszłym roku mówił, że skutkiem wejścia w życie reformy będzie „radykalny wzrost liczby uniewinnionych”. – Zdecydowana część osób uniewinnionych to będą winni, którzy pozostaną bezkarni – przekonywał Martyniuk.
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wielka-reforma-procedury-karnej-1-lipca/qgjhkj
  ================

  a W TAK ZWANYM MIĘDZYCZASIE……..

 24. Na którą stronę jest przechył? Na prawą!
  Kto ciągnie na lewą?

  Bo ten blog szaleje za progresją podatkową – dopiero 19 komentarzy, raptem 2 godziny minęły – wszak progresja podatkowa jest „przechyłem na lewą stronę”.

  Jeszcze raz, powtarzam, jestem za progresją podatkową w Polsce, która zresztą jest w PIT, ale nie w składkach na ZUS, NFZ, etc; do tego progresję podatkową robi podniesienie stopy wolnej.

  W sumie progresja PIT jest tematem niemal tak zastępczym jak JOW-y.

  Porównywanie Polski z Kanadą, czy USA jest poronione, bo oprócz korelacji między progresywnością podatku i zamożnością w kapitalizmie, nie ma związku. Na pewno nie ma związku przyczynowo-skutkowego, to jest zwykła fata mrugana, mówiąc Wiechem.

  Nota bene, w Polsce PIT i inne daniny pobierane od zarobków są na zbliżonym poziomie co w Kanadzie, tyle że siła nabywcza zarobków jest inna. W Kanadzie nie ma składki zdrowotnej, chociaż w PIT prowincji Ontario (w odróżnieniu od PIT federalnego) istnieje od kilku lat pozycja „Ontario health premium” (line 73 w ON428), bardzo progresywna, wprowadzona przez Partię Liberalną (sic!).

  Skoro już otworzyłem (kanadyjski) formularz podatkowy, to płacenie ponad 30% płacy brutto na PIT i inne składki oznacza, że zarabiający ma dochodu ponad $200 tys. rocznie. Jeśli nie ma takiego dochodu, to potrzebuje na gwałt doradcy podatkowego.

 25. Passent duuuuuuuuużo, duuuuuuuuuuuuużo zrobił, aby zatopić lewicę. I nadal się stara, nawet nieźle mu to wychodzi. Pozdrówka dla Misia.

 26. mzak
  8 czerwca o godz. 19:30

  PO razem z PSL dała klerowi 16 mld. Nikt nie dał więcej, no, nie na próżno Tusk kolędował do Dziwisza. Nie na darmo.

 27. Pilzner:
  „Health premium” po raz pierwszy pojawilo sie w Albercie, wiecej niz 20 lat temu. Alberta, wiadomo najblizej USA. Niekiedy firma placi te skladke za pracownika jako czesc benefitow socjalnych. Dodam, ze w Albercie placi sie rowniez skladke, jezeli chcesz korzystac z biblioteki publicznej.
  Nie podniecaj sie rowniez nazwa „Liberals”. W zaleznosci od prowincji (partie federalne nie maja czesto nic wspolnego z partiami prowincjonalnymi o tej samej nazwie) sa one programowo zblizone do Konserwatystow (w BC) lub troszeczke bardziej lewicowe, nawet bliskie NDP (Quebec).
  „Skoro już otworzyłem (kanadyjski) formularz podatkowy, to płacenie ponad 30% płacy brutto na PIT i inne składki oznacza, że zarabiający ma dochodu ponad $200 tys. rocznie. Jeśli nie ma takiego dochodu, to potrzebuje na gwałt doradcy podatkowego.”
  Chyba otworzyles nieprawdziwy formularz podatkowy. 30% to datki z mojego 2-tygodniowego slipu. Sam policzylem. I nie zarabiam 200k.

 28. Pan Redaktor pisze:
  „Przechył na prawą burtę”.

  A moze, po prostu, usuwanie resztek po PRL-u i powrot do normalnosci?

 29. Na lewicy też się tworzą fajne rzeczy np. partia Razem
  http://partiarazem.pl

  Szkoda że Polityka, ponoć lewicowa, tak długo milczy o tej partii…

 30. Szczerze mówiac to nie zauważam nagłego „przechyłu na prawą burtę”.

  Przecież ten przechył trwa już od dobrych 10 lat i ostatnie dni go jak na razie nie pogłebiły.
  W ostatnich dwóch tygodniach skala przechyłu prawicowego osiąga stany średnie jak poziom Wisły pod Babimostem.

  Za to z satysfakcją zauważam próby niwelacji prawicowego przechyłu lewicowym, porządnym socjalem, którego perspektywy coraz wyraźniej się rysują. Wygląda na to, że cięzki balast socjalny nowa załoga przerzuci na lewą burtę.

  Tak więc przesilenie polityczne sprawadza się do tego by miliony ludzi skłonić do tolerowania prawicowego przechyłu światopoglądowego przy pomocy polityki społecznej państwa.
  Ceną za tkwienie w prawicowym przechyle jest owa progresja podatkowa o której odważnie wspomniał Daniel Passent.

  Tak więc za dryf w przechyle prawicowym klasa rządząca po prostu będzie musiała w takiej czy innej formie milionom dotąd lekceważonych wyrobników zapłacić.

 31. Ta diagnoza jest zdecydowanie przedwczesna. Wyborcy Kukiza wcale nie muszą pójść na wybory parlamentarne. Podobnie jak rzekomi zwolennicy Petru, których ostatecznie może nie być. Wybory prezydenckie na większym terenie wygrał Komorowski, tak samo ja było w przypadku wyborów samorządowych. Mandaty są rozdzielane terytorialnie. Mobilizacja żelaznych elektoratów może skończyć się tak, że większość będzie miała koalicja PO-PSL-SLD. Zarówno SLD jak i PO mogą przyciągnąć lewicowych polityków bez przydziału. Nawet jeśli powstanie rząd PiS-Kukiz, to nie na długo i z niewielką większością, a zwycięstwo Dudy raczej zdemobilizuje elektorat prawicy (po zwycięstwie Wałęsy wybory wygrywało SLD, a po zwycięstwie Kwaśniewskiego AWS). Nie widzę też powodu dla którego PiS miałby podnosić progresję podatkową, poprzednio tego nie zrobił. Oni raczej się skoncentrują na dotowaniu Biereckiego i spółki niż jakiś większych ruchach. Moim zdaniem istnieje duża szansa, że PiS i Kukiz te wybory przegra. Potrzebna jest mobilizacja Platformy i odnowienie przekazu, wstawienie nowych ludzi do TV.

 32. Polityczne żeglowanie

  Z ledwością daję sobie radę z teatrzykiem politycznym i rotującą sceną, na której grają te spektakle. Ale jeśli idzie o żeglowanie po akwenach, to oczywiste jest, że jak wieje ostry wiatr z prawej to trzeba balastować po prawej stronie. Bo balastowanie na lewo, szczególnie socjałem, wywróci łajbę niechybnie. Zresztą balastowanie socjałem jest zawsze niebezpieczne i nie jedną łajbę zatopiło …

  Czytałam onegdaj artykuł, że Kukiz jest jak Chavez, a nawet lepszy w swej retoryce, bo enigmatyczny, nie ma lewicowego balastu, itd … ale nie doczytałam do końca. Natopiast POLITYKA wysuwa Beatę Szydło na premiera. Numer POPiSowy.
  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1621889,1,beata-szydlo-premierem-kim-jest-szefowa-sztabu-andrzeja-dudy.read

  Moja teoria jest dwupoziomowa. Na poziomie elit politycznych między PO i PiS dopuszcza się swobodny przepływ kadr, szczególnie jak któraś partia słabnie, czyli nabiera wody. Między nimi nie ma wielkiej różnicy, ani animozji. Wyjątek stanowią wodzowie: Kaczyński i Tusk.

  Natomiast na poziomie elektoratu przepaść jest niemała. I dlatego PiS musi adrresować swój przekaz do swojego elektoratu, pieścić go Macierewiczem i Ziobrą, itd. I jest to elektorat betonowy, bo PiS o niego dba. I przez to ma znaczny „elektorat negatywny”, że się posłużę skrótową frazą. Elektorat Platformy jest bardziej efemeryczny, rozlany, nie stały, przepływowy. I Platforma o niego dba sporadycznie, bo ma wyższe cele programowe nieustannie na uwadze. I z realizacji tych programów wytworzył się peowski „elektorat negatywny”. I hejt chwycił.

  Bo tak prawdę mówiąc, statki państwowe nie są zbudowane symetrycznie. Lewa burta ciąży siłą rzeczy, bo lewusów jest w społeczeństwie więcej, szczególnie w Polsce. Zaś liberałów, przedsiębiorców, innowatorów jest o wiele mniej w społeczeństwie, gdzie jest wyborcza wolna amerykanka. I to trzeba balansować, wyrównywać polityczną gimnastyką. Bo przecież socjał rozwala każdą łódź, choć nie wszyscy się z tym zgodzą, gdyż nie pamiętają minionego PRL.

  Będzie przechył na kościelną burtę, aż młodym to zacznei przeszkadzać. Niewątpliwie w wiek wyborczy wchodzi echo powojennego wyżu demograficznego, czyli w wieku 20-30 lat. Teraz im ten przechył wisi.

  Zaś rząd jaki powstanie, będzie dzielił owoce dynamicznej, chwalonej w całym świecie polityki gospodarczej lat 2008-14. Jak mawiał Słonimski, zdaje mi się – od walki z kryzysem to ja mam Platformę, liberałów, Rostowskiego i Tuska, a potem hulaj duszo socjalno-bytowa. Niemniej myślę, że rząd Beaty Szydło nie będzie hulał. Będzie miał sporo ograniczeń. Zaś prezydent Duda będzie łapał opłatki, chodził w pielgrzymkach, przedwyborczy uśmiech zamieni na rozmodlone oczy. I będzie liczył pieniądze, które obiecał rozdać, centuś jeden.

  Oczywiście będę głosować na kogoś innego …

 33. Od dawna zastanawiam sie, czy duet Pilsner/Muszynianka to objaw lagodnej schizofrenii, czy cos jeszcze lagodniejszego jak mowienie do siebie i dyskusja z samym soba?
  Widzimy to od czasu do czasu na kortach tenisowych.

 34. @Levar – klerykalno-faszyzującą Polskę przed-prlowską naprawdę trudno nazwać „normalnością”.
  A co do „przechyłu na prawo” – Polska od wielu już lat jest tak daleko na prawo, że stoi przy samej ścianie, desperacko waląc weń wygolonym łbem w kretyńskiej chęci posunięcia się jeszcze dalej.

 35. Krzysztof Mazur

  „Nie widzę też powodu dla którego PiS miałby podnosić progresję podatkową, poprzednio tego nie zrobił”

  Poprzednio nie musiał a teraz musi, bo jest inna sytuacja. Są inne oczekiwania.

  Już się ludzie prezesa nie wymigaja od zaspokojenia roszczeń socjalnych iluzorycznym „szukaniem oszczedności w systemie” czyli ekscytowania publiki łapaniem złodziei. Tym bardziej, że te „oszczędnosci” na roszczenia nie starczą.
  Jak na razie PiS się boi głośno powiedzieć o konieczności zastosowania progresji podatkowej. Więc gledzi coś ogólnikowo o opodatkowaniu „obcych”.
  No ale jasnę jest, że uspokoić sytuację polityczną tak by spokojnie administrować krajem może tylko zwiekszenie najogólniej pojętego socjalu. Czyli zmiana polityki społecznej państwa.

  Ktokolwiek by nie rządził musi to zrobić.

 36. PA
  Jesteś trudnym rozmówcą dla mnie.

  Nie wiem jak ci to powiedzieć – wszak nie sprawdzisz tego w Wiki czy gdziekolwiek, ale w Ontario OHIP premium $30 na osobę i $60 na rodzinę/mies było już 30 lat temu. Imigrantom niezależnym rząd płacił przez pierwsze 6 miesięcy, potem każdy porządny pracodawca, jak piszesz. W 1989 to zniesiono (konserwatyści). Ostatnio przywrócono w formie mocno progresywnej (liberałowie), ale mnie to bynajmniej nie podnieca, raczej ciebie jak wnoszę z reakcji. Nie dziwie się, bo to jest b. progresywny „tax grab”.

  Za kilka miesięcy sprawdź swój pay slip, bo się okaże, że CPP i EI już nie potrącają, a to może być nawet $300 na 2 tygodnie. Ty chyba masz ciężkie życie?

 37. W poprzednim felietonie nasz Gospodarz był uprzejmy podkreślić, zaprzeczając tezie Dudy, że dziś nikt się z Polską nie liczy, żeł: – Gdyby rzeczywiście z Polską nikt się nie liczył, to bylibyśmy dzisiaj państwem osamotnionym i bezbronnym. Czy Jerzy Buzek byłby przewodniczącym Parlamentu Europejskiego? A Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej?

  I ma rację, że się z Dudą nie zgadza, bo wprawdzie w zeszłym roku na spotkaniu Bilderberg Group nie było żadnego Polaka ale w tym roku będzie z Polski sama Anne Applebaum! A może ona do Telfs-Buchen w Tyrolu tylko do fryzjera?
  Ale czy w ogóle jakaś Bilderberg Group istnieje? – jeśli tak, to pewno tylko w umysłach skażonych „spiskową teorią dziejów” oszołomów, nieprawdaż?

 38. D.Passent: ” … prezydent elekt, obraca się w trójkącie Jasna Góra, Katedra, Świątynia Opatrzności”.

  A powinien w trójkącie bermudzkim: Fundacja Batorego – redakcja „Wyborczej” – Sowa i Przyjaciele?

  D.Passent: „Deklaruje, że będzie prezydentem wszystkich Polaków, ale nie ukrywa, że myśli tak jak Episkopat”.

  Może chce być prezydentem i tych Polaków, kórzy zasiadają w Episkopacie? Nie słyszałem, aby III RP pozbawiła ich obywatelstwa i ekspulsowała za granicę.

 39. Wybór dra Andrzeja Dudy – kandydata zjednoczonej prawicy – na stanowisko prezydenta dowodzi, że najwyższy urząd w kraju przesuwa się na prawo.

  Jasnowidz jakiś – czy co?

  Bedąc daleko od wyborczego amoku, podziwiam nadwiślańską energię do dyskusji ekstremalnych, napie….lanki o prognozy oraz fantasmagorie, rzadko o fakty. Polski elektorat podzielił głosy drugiej tury w proporcji bliskiej 50/50; czyje to spektakularne zwycięstwo, wzglednie wielka porażka?

  Leżąca pozycja polskiej lewicy jest wielce zasłużona. Sądząc po blogo-wpisach lefties, biedaczyska nie domyślają się nawet, że elektorat z kurnika kradnie im lis, którego starają się wszystkim z uporem obrzydzać.

 40. lspi

  W Szwecji prawie że nie ma prawicy, a w Polsce lewicy.

 41. Wyborcze oczekiwania rosną

  Z jednej strony wyborczej lady jest kiełbasa wyborcza, a z drugiej … ech, już nie będę pisała o psach Pawłowa.

  I to już jest po raz kolejny, niech zliczę, 1991, 1993, 1997, 2001, 2005, 2007, 2011 … w 2005 pamiętam jak straszono liberałami (wtedy jeszcze bez „neo”), że lodówki będą puste. Zawsze idzie o kiełbasę. W 2001 Belka się wciął ze swoją teorią ekonomiczną w wywaidzie w POLITYCE. Belka z koniem się nie kopie, ale język ma długi … i za to Miller zapłacił utratą większości.

  Nie wyobrażam sobie, aby bezproduktywnemu marginesowi, szczególnie 50+, manna z socjalnego nieba miała się posypać. To byłoby nie patriotyczne.

  Proszę sobie kontrolować apetyty.

 42. Pizner:
  Przyjechalem do Ontaro w 1990 r. i nie pamietam, zebym placil jakies OHIP premium. Masz racje, wprowadzil to Liberal, Dalton McGuinty, przyjaciel polityczny konserwatysty S. Harpera. Moj pracodawca nie placi za to i potracaja mi z moich dochodow. U mojej zony-odwrotnie.
  W ukladzie 2-tygodniowego czeku nie placi sie skladki EI i CPP tylko pod koniec roku.
  P.S. w 1989 r. w Ontario rzadzili Liberalowie (premier Peterson), potem- NDP (Bob McRae, ktory potem zostal Liberalem federalnym) , potem- PC (Mike Harris), a potem- Liberalowie.

 43. Krzysztof Mazur

  Dodam, że prezes i jego ludzie zapewne intelektualnie przepracowali swe doświadczenia polityczne z okresu IVRP.

  Jak pamietasz wtedy prezes hojnie obdarowywał tutejszy kapitał choćby uwalniając go podatku spadkowego i innych uciązliwych danin. Prezes wówczas liczył na jego wsparcie.
  I się przeliczył, bo kapitał wykazał czarną niewdzieczność i skutecznie rozwałkował prezesa wypychajac go na 8 chudych lat do opozycji.

  Tak więc nie sadzę by pisowcy mieli jeszcze jakieś sentymenty co do krajowego kapitału i by mieli opory w zastosowaniu progresji podatkowej, by zjednać sobie tym zabiegiem sympatię tzw „prostych ludzi” złaknionych socjalnego bezpieczeństwa.

 44. duende
  8 czerwca o godz. 22:27

  Bedąc daleko od wyborczego amoku, podziwiam nadwiślańską energię do dyskusji ekstremalnych, napie….lanki o prognozy oraz fantasmagorie, rzadko o fakty. Polski elektorat podzielił głosy drugiej tury w proporcji bliskiej 50/50; czyje to spektakularne zwycięstwo, wzglednie wielka porażka?

  Mój komentarz

  Ten ostatni fakt jakoś uchodzi uwadze politologów. Nakręcają się oni raczej wiktorią PiSu, rewelacyjnym wcinaniem się Kukiza w klasę polityczną niż tym prawie 50/50 faktem odstającym bardzo od fantasmagorycznych prognoz politologów wsłuchujących się w głos ludu, a słyszących tylko to, co chcą usłyszeć, czyli nadchodzącą burzę (od burzenia) lub rewolucję lub ruchawkę na brukowce, w ostateczności tonięcie na prawą burtę.
  Pzdr, TJ

 45. wiesiek59
  8 czerwca o godz. 18:23
  Zupełnie źle oceniasz sytuację. Kukiz to marionetka która grają politycy. A więc nie Kukiz popełni błąd tylko ci sterujący nim popełnią , ale najbardziej prawdopodobne jest , że Kukiz dostał skrzydeł i jak widać przestaje się słuchać tych co na jego kampanię wyłożyli forsę. Robi już błąd za błędem i wystarczy poczytać wpisy pod artykułami o nim (to niczego dobrego jego ruchowi nie wróży). Juz sondaż CBOS pokazuje że zaczyna się zjazd, a przecież upłynęło bardzo niewiele od kapani prezydenckiej. Jóź prasa pokazuje kto lgnie do Kukiza (Guzioł, Bossak, Robert Raczyński,Patryk Wild,Tymoteusz Myrda,Krzysztof Maj,Patryk Hałaczkiewicz itd)

 46. Przechył w prawo jest też firmowany przez media, utrzymujące fikcję istnienia jednej lewicy zjednoczonej wokół przegranej i wypalonej SLD. Wszystkie realizowane w ostatnich dniach sondaże uparcie pomijają istnienie partii Razem – mimo jej coraz aktywniejszego działania na krajowej scenie i zawierania międzynarodowych sojuszy. Sprawia to wrażenie jakby wszystkim zależało na tym, abyśmy ciągle byli skazani na więcej tego samego.

 47. .

  —W palacu DODO, lewica in a DOODOO—

  .
  Z dystansu patrzac na PL widzi
  mi sie ze lewica za malo dostala
  w doope, debris field po jej implozji
  zasmiecony glownie resztkami SLD

  Resztkom tym wydaje sie ze sa
  ciagle relevant, kurczowosc Millera
  budzi litosc, to on i jego kumple
  sprzedawali kraj vatykanowi,
  i tego sie im nie zapomni

  Ziemia spalona Palikotem ktoremu
  sznur sie ino ostal moze pozostac
  ugorem dluzej niz bysmy chcieli,

  Lewica potrzebuje DUDY to PISS
  on them, podlana szczodrze watla
  roslinka lewicy zakwitnie z nowa
  moca za czas jakis, well may be

  Wypadkowa zmeczenia, niedojrzalosci
  mlodej demokracji, plus inne opcje
  (emigracja) jakimi elektorat dysponuje
  rokuje slabo short & medium term

  Ludzie w przeciwienstwie do kotow
  zycie maja jedno i trza je jakos przezyc,
  w polsce czy poza nia, at this point

  WHO GIVES A DAMN

  ~

 48. Niech sobie będę lewicowe/ prawicowe czy centrowe jakąkolwiek gębę media establiszmentu będą chciały im dokleic.
  Byleby dokonały koniecznej i gruntownej reformy państwa i mialy przekonywujaca wizję zmian.
  I ludzi naprawde żyjących służbą publiczną.

  Akurat PiS jest partią lewicowa po polsku…i tak jest ze wszystkim.
  Centrowosc PO wynika z braku jakichkolwiek przekonan oprócz sondaży i rzadzy władzy a tzw. lewica (patrz Hartman) jest po prostu niewiarygodna i odpychajaca.

 49. „Nieważne, czy kot jest czarny, czy biały. Ważne, aby łowił myszy”
  Deng Xiaoping
  Nie dajmy sie wpuscic establiszmentowym mediom w tematy zastepcze.
  Typu Duda schylil sie po hostie… zamiast co mysli o reformie system podatkowego.
  Robia to celowo…

  Polacy potrafili wybrac „lewice” od parlamentu do prezydenta (podpisali konkordat a prezydent wzial slub koscielny…) by pare lat poznie wybrac PiS I Kaczynskiego.

  Polsce potrzebna jest:
  1.Gruntowna reforma emerytalna obliczona na 25-30 lat tak zeby dzisiejsi mlodzi bez stalych etatow (to przeszlosc) mieli za co godnie zyc.
  2. Gruntowna reforma system podatkowego by znalezc zdrowy balans miedzy polityka prorozwojowa a strefa biedy I wykluczenia.
  3. Polsce potrzebna jest swiadoma polityka gospodarcza z naciskiem na ludzi a nie jedynie na betonowy obled inwestycyjny
  4. Panstwowa lub mieszana polityka mieszkaniowa
  5. Zblizenie z Rosja I Chinami
  6. Szybka kolej Pekin Moskwa Warszawa Berlin Paryz Londyn
  7. Funkcjonujaca sluzba zdrowia – radze spojrzec jak to dziala w innych krajach i gdzie to dziala…

  To moja 7-ka.
  Zlikwidowalbym zupelnie niepotrzebny Senat I przemyslal forme JOW-ow.

  Nie mam pojecia co zrobic z mediami.
  Sa fatalnie upolitycznione i manipulacyjne.
  Mam nadzieje, ze internet sam je wykonczy…

 50. A ty Andrzej ciągle optymista. Indoor ma rację – w Polsce obowiązuje inna logika. I „nie da się”.
  A chór wujów będzie się nad tobą pastwił przez następne pół roku.

 51. Pilzner – 19:24
  Zgoda – tkwiąc w bagnie po kolana trzeba czasem zdecydować się na zanurzenie się po pas albo nawet po szyję , by wyjść na twardy i suchy grunt !
  Nie przekonują mnie JOW-y – zbyt duże prawdopodobieństwo nie reprezentatywności w skali kraju i groźba nadmiernie rozdrobnionego parlamentu.
  Wady tej są pozbawione są Wielomandatowe Okręgi Wyborcze z JEDNĄ, WSPÓLNĄ dla WSZYSTKICH partii i ugrupowań listą kandydatów.
  Można się zastanawiać, czy wyborca będzie miał jeden głos, czy więcej głosów ( np. tyle, ile mandatów do obsadzenia ).
  A poza tym – GOSPODARKA Drodzy Państwo. !!! Jeżeli będziemy mieli rozwinięty WŁASNY przemysł i usługi zdolne zaspokoić większość potrzeb społeczeństwa i wytworzyć nadwyżkę na eksport, by w zamian za to sprowadzać to czego sami nie wytwarzamy a przez to stworzymy wystarczającą dla wszystkich ilość miejsc pracy to większość dzisiejszych problemów niemalże same się rozwiąże.
  Zamiast kombinować jak ( używając przenośni ) pomieścić wszystkich na wozie ciągniętym przez wychudzoną chabetę, co zrobić z „luzakami” należy zadbać , by tych wozów było jak najwięcej to konie będą mniej obciążone, luzaki będą miały zajęcie a samym pasażerom będzie wygodniej.
  Tak myślących i działających polityków nam potrzeba.

 52. Ze współczuciem pochylamy się nad nędznym losem resztek lewactwa. Ginąca od własnego brudu, niezdolna do życia mutacja – właśnie traci kolejny punkt zaczepienia. Nie bójcie nic, Passent, wszak to naturalne, zgodne z zasadami ewolucji.
  Matka Natura (albo Bóg Ojciec, Jahwe, czy też Czysty Przypadek – zależy od sekty) nie pieści się z odpadami, usuwa bez litości. Nie umiecie powstrzymać frustracji, nienawiści i zwykłego, ciemnego chamstwa – idziecie na Mazury macać kury.
  I basta.

 53. Przepraszam – nie polityków lecz MĘŻÓW STANU , bo trzeba myśleć o przyszłych pokoleniach
  Politycy nie są do tego zdolni, gdyż ich horyzont czasowy sięga najbliższych wyborów.

 54. Zabawnie brzmia kpiny z Kukiza rockmana.
  Tak jakby elektryk po zasadniczej byl lepszy.

  Liczy sie umiejetnosc mobilizowania ludzi.
  Co do programu zamiast psioczyc zapraszam na strone Kukiza.
  https://www.facebook.com/pkukiz?fref=nf

  Niezly ubaw

 55. Pan Bronisław Komorowski
  Prezydent RP

  Panie Prezydencie!
  Przed drugą turą wyborów skierował Pan w trybie pilnym wniosek o przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum w sprawie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych a Senat Pański wniosek uchwalił.
  W tym czasie – padały pod Pańskim adresem zarzuty, że jest to działanie koniunkturalne i że tak na prawdę zarówno Pan jak i Platforma Obywatelska jesteście wrogami JOW. Zarzucano też, że wniosek o referendum wypływał z chęci pozyskania tych osób, które głosowały na mnie popierając zmianę ordynacji wyborczej i postulat wprowadzenia JOW w wyborach do Sejmu.
  Tłumaczył Pan wówczas, że to nieprawda i że referendum inicjuje Pan z własnej woli jako zwolennik zmiany ordynacji.
  Pozwalam sobie – Panie Prezydencie – zwrócić uwagę, iż jutro upływa termin, w którym ma Pan zatwierdzić uchwałę Senatu podjętą na Pański wniosek. Mam nadzieję, że nie zapomni Pan tego uczynić i pozostawi Pan po sobie jednak pamięć tego prezydenta, który w tej ważnej sprawie umożliwił Narodowi wypowiedzenie się.
  W przeciwnym razie byłby Pan zapewne pierwszym prezydentem, który wetuje uchwałę podjętą na własny wniosek.
  Chcę wierzyć, że nie tylko zdobędzie się Pan na konsekwencję, ale i zechce odejść w sposób pozwalający zachować o sobie dobre zdanie i referendum przez Pana zainicjowane dojdzie do skutku.

  Pawel Kukiz

 56. Kosciol Katolicki jakiego nie znacie
  https://www.youtube.com/watch?v=tU9udR6Rt-o

  Szczerze ubawiony i pelen uznania 100% i zadeklarowany ateista
  Jedrek Falicz

 57. Ciekawy artykul o ludziach Kukiza…

  „…Czas przedstawić całe towarzystwo, które ponoć nie ma nic wspólnego z 25 latami przy korycie, te „nowe twarze”, tę młodość nie uwikłaną w partyjniactwo i przede wszystkim tych samodzielnych, co to ich wódz nie wybiera. Gdy nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że ktoś musiał za to zapłacić i na tym zarobić. Zacznijmy zatem od wybranych sponsorów KW Bezpartyjni Samorządowcy, którzy na początek zrobili z Kukiza radnego i proponuje zwrócić uwagę na bardzo charakterystyczne prawidłowości publiczno-rodzinno-biznesowe:

  1. Tadeusz Kielan, Lubin – 25 000,00 zł – (Wójt Gminy Lubin, wcześniej Wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lubinie)

  2. Jarosław Wantuła, Lubin – 25 000,00 zł, (obecny Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lubinie)

  3. Ryszard Zubko, Szprotawa – 25 000,00 zł (członek zarządu Powiatu Lubińskiego)

  4. Edward Siwak, Lubin – 25 000,00 zł (Prezes zarządu MPO sp. z o.o.)

  5. Artur Dubiński, Lubin – 25 000,00 zł (były prezes Lubińskiej Spółki Inwestycyjnej. Wiceprezes Lubina 2006)

  6. Lech Dłubała, Lubin – 25 000,00 zł (Doradca Wójta Tadeusza Kielana i Sekretarz Miasta Lubina, członek rady nadzorczej Mundo)

  7. Marek Dłubała, Szklary Górne – 25 000,00 zł (syn Lecha, wiceprezes Regionalnego Centrum Sportu, zarządzającego halą sportową),

  8. Witold Kulesza, Lubin – 25 000,00 zł (Prezes MKS Zagłębie Lubin)

  9. Andrzej Górzyński i Górzyńska Teresa, Lubin – 5 000,00 zł (Przewodniczący Rady Miasta Lubina)

  10. Andrzej Pudełko, Legnica – 25 000,00 zł (Naczelnik wydziału kultury i oświaty w Urzędzie Miejskim)

  11. Marek Zawadka i Jolanta Zawadka, Górzyn – 25 000,00 zł (dyrektor Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe w Lubinie z żoną)

  12. Aneta Lubaś, Lubin – 24 500,00 zł ( Kierownik Biura Kadr w Starostwie)

  13. Piotr Midziak, Głogów – 25 000,00 zł (prezes Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie)

  14. Tomasz Jeger, Lubin – 25 000,00 zł (RTBS Lubin)

  15. Damian Stawikowski, Lubin – 25 000,00 zł (Wicestarosta Powiatu, Prezes RTBS, hali w której Prezydent Kukiz miał swoje show wyborcze i tam miała odbyć się debata)

  16. Elżbieta Niemiec, Lubin – 25 000,00 zł (żona Andrzeja Niemca, właściciela Pressmedial sp. z oo. -TV Regionalna, http://www.lubin.pl, wydawca „Wiadomości lubińskich”)

  17. Ewa Legienc, Lubin – 11 600,00 zł (Kierownik Biura Zarządu w Starostwie)

  18. Ewa Myrda, Lubin – 25 000,00 zł (PKS Lubin)

  19. Tomasz Ochocki i Anna Ochocka, Lubin – 18 100,00 zł (były prezes TVL sp. z oo -starostwo powiatowe)

  20. Tymoteusz Myrda, Lubin – 18 100,00 zł (przewodniczący Stowarzyszenia Lubin 2006, dyrektor ds. rozwoju w MPWiK, radny sejmiku).

  Dłuższa lista tutaj (to znaczy…tam)

  Perpetuum mobile, prawda? Za kasę uzyskaną dzięki stanowiskom w samorządach i spółkach miejskich ci sami wybrańcy lokalnego narodu ustawiają się na tych samych stołkach. Genialne w swojej prostocie i jeszcze do tego hala miejska dla Prezydenta Kukiza w pakiecie na potrzeby kampanii. Większość „działaczy” przez 13 lat poustawiał jeden „wódz” – Raczyński. Chyba nie będzie wielkim zaskoczeniem jeśli na liście sponsorów KW Prezydent Kukiz pojawią się podobne nazwiska i nowe gwiazdy z tej samej drużyny? Bardzo krótko i trójka z brzegu, bo sam Kukiz też się nie chce chwalić:

  1. Ewa Myrda, Lubin – 10 500,00 zł (PKS Lubin )

  2. Robert Raczyński i Elżbieta Andruszków-Raczyńska, Lubin – 10 000,00 zł (prezydent Lubina i Szanowna Rodzina)

  3. Marek Jakubiak, Warszawa – 10 000,00 zł (znany „narodowiec” biznesmen, browarnik, który sponiewierał miłośnika stosunków homoseksualnych, boksera Michalczewskiego. Zarobił krocie na wylewaniu piwa)

  KW Prezydent Kukiz miał na koncie prawie milion złotych, póki co udostępnił grosze, zebrane według modelu Palikota: babcie, ciotki, studenci, działacze, biznesmeni po 5, 10, 20 tysięcy złotych od głowy.

  Ścisły komitet KW Prezydent Paweł Kukiz.

  Robert Raczyński – zawodowy polityk od 25 lat i wieczny działacz samorządowy. Od 13 lat niezatapialny prezydent Lubina. Drugi Jacek Karnowski z Sopotu albo Paweł Adamowicz z Gdańska. Mózg całej operacji pod kryptonimem „Prezydent Kukiz”. Macher, który ustawił w miejskich spółkach i samorządach wszystkich głównych sponsorów swoich własnych komitetów wyborczych. Członek Partii Chrześcijańskich Demokratów, Akcji Wyborczej Solidarność, Polska XXI, były człowiek związanego z PO Rafała Dutkiewicza i współtwórca jego „bezpartyjnego” komitetu Obywatelski Dolny Śląsk….”

  reszta pod
  http://kontrowersje.net/zacznijcie_si_mia_z_antysystemowego_kukiza_bo_za_chwil_b_dziecie_p_aka

 58. Serdeczne podziękowanie Passentowi za to, że zajmuje się d…perelami, a nie np. ELEWARR Sp. z o.o. Ludzie, co by to było, gdyby choć raz spojrzał władzy na ręce i zrozumiał, co się dzieje z jego i czytelników forsą…

 59. Spać nie mogę to się powyzłośliwiam.

  Prezydent Duda wygrał wybory bo cieniasów miał za przeciwników.
  Że też go Komorowski nie zapytał podczas debaty czy on i jego żona, jak najbardziej jeszcze płodna pani Dudowa, zamierzają dawać narodowi lekcje naturalnych metod planowania rodziny?

  Osiągnęli przecież wyraźny sukces w tym planowaniu, tylko jedno dzieciątko po tylu latach wzorowego, katolickiego pożycia małżeńskiego… z pewnością na naturalnej drodze, żadnych gumek, pastylek, spiralek, ani, apage, Satanas, tak zwanych aborcji…

  Czy pan doktór Duda umie rozróżniać szklistość-przezroczystość oraz lepkość-ciekłość śluzu swojej małżonki czy też jego forte są pomiary temperatury i staranne prowadzenie wykresów w Excelu?
  I czy mógłby kandydat Duda zdradzić tajemnicę ich małżeńskiego sukcesu w wypełnianiu przykazania o zapełnianiu Ziemi?

  Jak myślicie, czy Komor zmieściłby się w czasie z tym pytaniem?

  Tak, w moim dzisiejszym humorze rozszarpałbym wiekszość część tych hipokrytów. Ciekawe, że większa część moich dzieci ma ich w doopie. A przecież większość z nich zaliczyła katolickie szkoły. Płatne, oczywiście że płatne, thank you very much.

 60. Poniewaz Stasieku
  moze byc zatroskany losem polskich politykow sredniego szczebla, ktorym sie nienajlepiej powodzi…
  Skad wzieli tyle kasy dla obywatela nieupolitycznionego Kukiza?

  Wiekszość tych dotacji dla antysystemowego…Kukiza
  to są pieniądze wyciągnięte ze spółek miejskich.

  Zarobki rzędu 200 -250 tyś złotych rocznie z pojedyńczych funkcji prezesowskich, dyrektorskich są na porządku dziennym.

  Stanowiska te sa oczywiscie z klucza politycznego, rodzinnego i kumplowskiego.
  Nie maja zadnego zwiazku z kompetencjami.

 61. Poniewaz nie chce mi sie czekac na moderatora… zamieszczam jeszcze raz z jednym tylko linkiem… (dwa sprawdza moderator)

  Wpis powyzej odnosi sie do ludzi KUKIZA.

  Ciekawy artykul o ludziach Kukiza…
  “…Czas przedstawić całe towarzystwo, które ponoć nie ma nic wspólnego z 25 latami przy korycie, te „nowe twarze”, tę młodość nie uwikłaną w partyjniactwo i przede wszystkim tych samodzielnych, co to ich wódz nie wybiera. Gdy nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że ktoś musiał za to zapłacić i na tym zarobić. Zacznijmy zatem od wybranych sponsorów KW Bezpartyjni Samorządowcy, którzy na początek zrobili z Kukiza radnego i proponuje zwrócić uwagę na bardzo charakterystyczne prawidłowości publiczno-rodzinno-biznesowe:
  1. Tadeusz Kielan, Lubin – 25 000,00 zł – (Wójt Gminy Lubin, wcześniej Wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lubinie)
  2. Jarosław Wantuła, Lubin – 25 000,00 zł, (obecny Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lubinie)
  3. Ryszard Zubko, Szprotawa – 25 000,00 zł (członek zarządu Powiatu Lubińskiego)
  4. Edward Siwak, Lubin – 25 000,00 zł (Prezes zarządu MPO sp. z o.o.)
  5. Artur Dubiński, Lubin – 25 000,00 zł (były prezes Lubińskiej Spółki Inwestycyjnej. Wiceprezes Lubina 2006)
  6. Lech Dłubała, Lubin – 25 000,00 zł (Doradca Wójta Tadeusza Kielana i Sekretarz Miasta Lubina, członek rady nadzorczej Mundo)
  7. Marek Dłubała, Szklary Górne – 25 000,00 zł (syn Lecha, wiceprezes Regionalnego Centrum Sportu, zarządzającego halą sportową),
  8. Witold Kulesza, Lubin – 25 000,00 zł (Prezes MKS Zagłębie Lubin)
  9. Andrzej Górzyński i Górzyńska Teresa, Lubin – 5 000,00 zł (Przewodniczący Rady Miasta Lubina)
  10. Andrzej Pudełko, Legnica – 25 000,00 zł (Naczelnik wydziału kultury i oświaty w Urzędzie Miejskim)
  11. Marek Zawadka i Jolanta Zawadka, Górzyn – 25 000,00 zł (dyrektor Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe w Lubinie z żoną)
  12. Aneta Lubaś, Lubin – 24 500,00 zł ( Kierownik Biura Kadr w Starostwie)
  13. Piotr Midziak, Głogów – 25 000,00 zł (prezes Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie)
  14. Tomasz Jeger, Lubin – 25 000,00 zł (RTBS Lubin)
  15. Damian Stawikowski, Lubin – 25 000,00 zł (Wicestarosta Powiatu, Prezes RTBS, hali w której Prezydent Kukiz miał swoje show wyborcze i tam miała odbyć się debata)
  16. Elżbieta Niemiec, Lubin – 25 000,00 zł (żona Andrzeja Niemca, właściciela Pressmedial sp. z oo. -TV Regionalna, wydawca „Wiadomości lubińskich”)
  17. Ewa Legienc, Lubin – 11 600,00 zł (Kierownik Biura Zarządu w Starostwie)
  18. Ewa Myrda, Lubin – 25 000,00 zł (PKS Lubin)
  19. Tomasz Ochocki i Anna Ochocka, Lubin – 18 100,00 zł (były prezes TVL sp. z oo -starostwo powiatowe)
  20. Tymoteusz Myrda, Lubin – 18 100,00 zł (przewodniczący Stowarzyszenia Lubin 2006, dyrektor ds. rozwoju w MPWiK, radny sejmiku).
  Dłuższa lista tutaj (to znaczy…tam)
  Perpetuum mobile, prawda? Za kasę uzyskaną dzięki stanowiskom w samorządach i spółkach miejskich ci sami wybrańcy lokalnego narodu ustawiają się na tych samych stołkach. Genialne w swojej prostocie i jeszcze do tego hala miejska dla Prezydenta Kukiza w pakiecie na potrzeby kampanii. Większość “działaczy” przez 13 lat poustawiał jeden “wódz” – Raczyński. Chyba nie będzie wielkim zaskoczeniem jeśli na liście sponsorów KW Prezydent Kukiz pojawią się podobne nazwiska i nowe gwiazdy z tej samej drużyny? Bardzo krótko i trójka z brzegu, bo sam Kukiz też się nie chce chwalić:
  1. Ewa Myrda, Lubin – 10 500,00 zł (PKS Lubin )
  2. Robert Raczyński i Elżbieta Andruszków-Raczyńska, Lubin – 10 000,00 zł (prezydent Lubina i Szanowna Rodzina)
  3. Marek Jakubiak, Warszawa – 10 000,00 zł (znany „narodowiec” biznesmen, browarnik, który sponiewierał miłośnika stosunków homoseksualnych, boksera Michalczewskiego. Zarobił krocie na wylewaniu piwa)
  KW Prezydent Kukiz miał na koncie prawie milion złotych, póki co udostępnił grosze, zebrane według modelu Palikota: babcie, ciotki, studenci, działacze, biznesmeni po 5, 10, 20 tysięcy złotych od głowy.
  Ścisły komitet KW Prezydent Paweł Kukiz.
  Robert Raczyński – zawodowy polityk od 25 lat i wieczny działacz samorządowy. Od 13 lat niezatapialny prezydent Lubina. Drugi Jacek Karnowski z Sopotu albo Paweł Adamowicz z Gdańska. Mózg całej operacji pod kryptonimem “Prezydent Kukiz”. Macher, który ustawił w miejskich spółkach i samorządach wszystkich głównych sponsorów swoich własnych komitetów wyborczych. Członek Partii Chrześcijańskich Demokratów, Akcji Wyborczej Solidarność, Polska XXI, były człowiek związanego z PO Rafała Dutkiewicza i współtwórca jego “bezpartyjnego” komitetu Obywatelski Dolny Śląsk….”
  reszta pod
  http://kontrowersje.net/zacznijcie_si_mia_z_antysystemowego_kukiza_bo_za_chwil_b_dziecie_p_aka
  Twój komentarz czeka na moderację.

 62. ”…Jóź…” Jak już jóź, to czemu nie ióź lub yóź.
  Falicz.
  Co do zbliżenia z Rosją to mam dwie uwag.
  1. Weź se globus Polski. od strony północy tam gdzie jest niebiesko, tam jest morzę (dokładniej na pewno) a dalej w prawo to Federacja Rosyjska (okręg kaliningradzki). Bardziej zbliżyć się po prostu nie da.
  2. Rozumiem, że chodzi o odtworzenie stosunków handlowych, politycznych itd. Takie zbliżenie gospodarczo-polityczne. Tu sprawa nie jest taka prosta. Na pewno można by sformułować taki postulat, by polscy politycy przestali reprezentować interesy najbardziej antypolskich (w efekcie) kół w USA (bo tak jest w istocie, robią to nawet w stosunku do urzędującej amerykańskiej administracji) w zamian za jakieś intratne stanowisko w organizacjach ponadnarodowych, serię płatnych śniadań lub trzymiesięczny kurs językowy w Washingtonie itd. Dwa dni temu Donald Tusk jako ”prezydent Europy” domagał się od G7 zaostrzenie sankcji w stosunku do Rosji. Okazało się, że jego zdanie nie podzielają (drobiazg) Niemcy i Francja. Pytanie : w czyim imieniu Donald Tusk postuluje zaostrzenie sankcji?
  Więc co do zbliżenia to kwestia wspólnej polityki z pozostałymi krajami w Europie, a nie naciskanie na Europę w interesie -Nie wiem kogo. Nawet nie ”w interesie USA”, bo tam istnieją różne interesy i różne grupy nacisku.
  Wymagałoby to przedefiniowania (a dokładnej to określenie) polskiej racji stanu.
  Podobnie z koleją Pekin-…-Londyn. Oczywiście możemy próbować taką kolej wybudować lub lansować ideę takiej kolei, ale trzeba pamiętać, że konkurują Węgry i Słowacja (zamiast Warszawy – Wiedeń).
  Naszym atutem mógłby być fakt, że kolej przez Warszawę omija Ukrainę.
  Atutem Węgier i Słowacji jest za to, że ich kolej omija Polskę.
  Kończy się na tym, że wybudują most pomiędzy Petersburgiem a Rostockiem.

 63. ”…a nie np. ELEWARR Sp. z o.o..”
  ELEWARR to banał. Akurat przy tylu Nikodemów Dyzm (Dyzmów) jacy nami rządzą od 25 lat akurat przechowanie zboża ma być czyste, jasne i klarowne?

 64. Widzę, że syjoniści nie są w stanie przegryźć tego, ze Polska to kraj chrześcijański.

 65. Czy to koniec PO?
  Mam nadzieje
  https://www.facebook.com/pierydolefiskusa.stonoga/videos/vb.602190836525024/813024062108366/?type=2&theater

  Zbigniew Stonoga na swoim facebuku umieszcza akta sprawy podsluchowej skrzetnie zamiatanej przez PO pod dywan.

 66. Indoor!
  Ja nawet nie mam o z kreska na kopie – niestety.

 67. Indor,

  Masz racje.
  Mnie sie wydaje, ze Niemcy tak naprawde by bardzo chcieli zeby z Rosja wszystko wrocilo do normy i wspolpracy.
  Juz nie moga sie doczekac!
  Cholera wie jakie tam nagrania na Frau Merkel ma NSA…

  Natomiast dla Amerykanow zblizenie UE z Rosja to potencjalne zepchniecie USA ze stolka rozdajacego karty.
  Polska natomiast jest gdzie jest (sprawdzilem na globusie faktycznie tam gdzie sugerowales).
  Rola frontowego osla trojanskiego USA jest do dupy!
  Zamiast korzystac ze swojego polozenia – sabotujemy je.

  Istnieje oczywista synergia miedzy technologicznie zaawansowana Europa i przebogata w surowce Rosja.
  Europa od oceanu do oceanu…

  Euroazjatycki kolos – polaczony z Chinami moglby sie prawie calkowicie wypiac na wuja Sama.
  Ma wszystko – od surowcow przez sily wytworcze do mysli technologicznej i rynku zbytu.
  Mogliby sie jankesi pozegnac z porzadkiem jaki ustawili pod siebie po II wojnie swiatowej.

  Interes USA jest w opozycji do interesu UE i Polski.

 68. przez glupie czterylitery jestem moderowany.
  Bez przesady!

 69. Andrzej Falicz
  9 czerwca o godz. 4:07

  Mój komentarz
  Program Falicza jest rewelacyjny. Polsce potrzebne jest to i to, żeby w nie było biedy lub mało biedy by było, bezrobocie precz, dobra służba zdrowia, dobry system emerytalny, dobre stosunki z sąsiadami, kolej do Chin, itd. Przypomina mi to sprzed lat dialog dziennikarza z Wałęsą, Dziennikarz pytał – jaką politykę W. będzie prowadzić. Odpowiedź Wałęsy brzmiała – dobrą politykę.
  Pzdr, TJ

 70. Co slychac u prezydenta z PO Bronka.
  Podobno zalamal sie psychicznie otoz:

  „..Nie chce z nikim rozmawiać, jest w kompletnej rozsypce.

  Sam nie wie, co ma dalej robić: czy kandydować do Senatu czy też stanąć na czele PO – mówi nam polityk PO. Problemem prezydenta jest nie tylko to, że na nowo sam musi ułożyć sobie życie zawodowe.

  Także to, że przez jego przegraną straci pracę ok. 40–50 osób pracujących w Kancelarii Prezydenta. – Gdyby spodziewano się przegranej, dla nich załatwiono by pewnie miękkie lądowanie – miejsca w spółkach, na placówkach zagranicznych.

  A teraz jest na to za mało czasu – nasz informator zadziwiająco szczerze zdradza szczegóły funkcjonowania „układu”…”

  A jak przegra PO na jesieni?
  Kto sie zajmie tymi dzisiatkami tysiecy nierobow partyjnych plus znajomi i rodziny?
  Kto da im da fuchy i synekury?
  Tragedia!

 71. Andrzej Falicz!
  jak ja cytuję, to zwykle nie zwracam się po nickname, jeśli z kolei zwracam się poi nick, to dlatego, że nawiązuję do całości wypowiedzi lub większego fragmentu.
  Tu się kilka wątków pomieszało – wspomniane ”jóź” oczywiście nie pochodzi od Ciebie, tylko od kogoś wcześniej – zgodnie z netykietą zresztą nie wypada wypominać błędów gramatycznych (szczególnie jeśli ktoś tyle popełnia błędów co ja) ale ”jóź” bardzo mi się spodobało.

 72. Jako wuj chórzysta donoszę, że wpisy Gospodarza oraz komentarze gości bloga są prezentowane zgodnie z systemem kodowania Unicode majacym akronim UTF-8 (Several Unicode Transformation Format 8).

  W formacie tym można zakodować 1 112 064 znaków!!!, w tym wszystkie litery swoiste dla polskiej pisowni.

  W poniższym przykładzie pokazuję jak wstawić literę ó oraz literę Ó do tekstu w tworzonego w dowolnym alfabecie stosowanym w językach europejskich.

  Nieposiadanie polskich liter przez zamorskiego naprawiacza Polski przywołuje mi anegdotę z czasów Nikodema Dyzmy:
  Jak języki posiada, to niech siada!

  Uwaga!
  Bez elementarnej znajomości HTML nie da się powtórzyć w tekście prawych ciągów znaków interpretowanych w tekście komentarza jako litery ó lub Ó!!!!

  ó — ó
  Ó — Ó

 73. tejot
  9 czerwca o godz. 10:07
  Andrzej Falicz
  9 czerwca o godz. 4:07
  Mój komentarz
  Program Falicza jest rewelacyjny…”

  Dziekuje dziekuje.
  Ale nie zasluzylem.

  To jedynie lista spraw waznych – wedlug mnie.

  Wazniejszych od rozwazan na ktora strone niby przechyla sie polska scena polityczna i czy prezydent elekt podniosl hostie czy nie.

  Nie zmienia to faktu, ze chetnie przeczytam Twoj program TJ-ocie bo jak widze uwielbiasz programy.
  Najlepiej taki co sie sam wprowadzi w zycie…

 74. Istnieje prosty sposób wstawiania polskich liter dający się zastosować przez osoby nietracące czasu na sianie mrzonek latarnika.

  Wystczy opanować korzystanie z tablic dostepnych pod adresem:

  http://www.kurshtml.boo.pl/generatory/unicode.html

 75. No to &#190

 76. Naprawianie Polski proponuje zaczac
  od rezygnacji z wszystkich tych smiesznych literek.
  Dziekuje powolniku
  ale nie skorzystam.

  Wypisywac glupoty przez – ł
  i gledzic przez -ę i – ć moze kazdy… jak widze.

 77. &#8754

 78. Paweł Kukiz proponuje rewolucję w mediach. Na swoim profilu na facebooku przedstawił propozycje, które jego zdaniem, mogłyby naprawić rynek medialny.

  Postulaty programowe Kukiza wyglądają następująco:

  1. Wprowadzenie zakazu koncentracji więcej niż 20% mediów lokalnych (dziś prawie 90% mediów regionalnych ma jedna grupa : Verlagsgruppe Pasau)

  2. Zakaz koncentracji powyżej 20% rynku mediów centralnych.

  3. Kary za rozpowszechniania nieprawdy zwiększone w przypadku nieprawdziwych informacji uderzających w polską rację stanu (kłamstwo oświęcimskie typu „Polskie Obozy”).

  4. Zakaz reklamy firm państwowych oraz organów władzy publicznej w wydawanych w Polsce mediach o kapitale zagranicznym (za wyjątkiem mediów branżowych reklam w mediach wydawanych za granicą do tamtejszego klienta)

  5. Zakaz zatrudniania w mediach publicznych dziennikarzy pracujących jednocześnie dla mediów zagranicznych (Vide Tomasz Lis – z jednej strony „dziennikarz” TVP z drugiej płacą mu Niemcy wydający Newsweeka) .

  6. Zakaz reklamy firm państwowych w mediach ukaranych sądowo za publikację nieprawdziwych materiałów sprzecznych z polską racją stanu.

  Swoja droga to ciekawe, ze 90% polskich przeciez
  mediow lokalnych jest w posiadaniu Niemcow!?

 79. Muszynianka
  8 czerwca o godz. 19:17
  Błąd Tuska (POrada POniewczasie)
  Jeszcze przed wyjazdem do Brukseli, nawet z trzy lub pięć miesięcy przed wyjazdem powinien był Donald Tusk przeforsować utworzenie Rady Dialogu. …”

  Przeciez taka rada juz istnieje pod kierownictwem Olejnik i Lisa.
  Jest tez na TOK Fm… radza i radza.

 80. Stonoga jak Snowden – w tle chińskie serwery.

  Trzymajac się klasyków od „Sowy …” – „Ale jaja, ale jaja … „

 81. Andrzej Falicz
  9 czerwca o godz. 10:31
  Mój komentarz
  Lista spraw ważnych. Co to może oznaczać. Sprawy do załatwienia. Sprawy trudne? Sprawy, których PO nie załatwiło? Itd.

  Mi się zdaje, że to była lista Twoich życzeń i nic więcej. Takich list zapewne jest tysiące. Z faktu wielości list i ich życzeniowości nic konkretnego, praktycznego nie wynika oprócz jednego – lud jest niezadowolony, trzeba coś zrobić. Takie listy, to zbiór narzekań, objaw niezadowolenia, indykator nastrojów. AF sprawia wrażenie, że zwraca się tym zestawem życzeń do jakiejś PKPG (dla przypomnienia – Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego, planowała kolejne pięciolatki), która weźmie to na warsztat i uściśli. W ten sposób z inspiracji AF mielibyśmy konkretny, ścisły, rozpisany na terminy program.
  Jak to nie można? Można, tylko trzeba chcieć. Ten leitmotiw stał się dziś progandowym kluczem do umysłów ludu.

  Kilka dni temu słuchałem wypowiedzi ekonomisty z tytułem profesora w radiu propisowskim. Ironizował on na temat tych niedowiarków, licznych i trzymających stronę rządową, który głoszą, że nic nie można, nie ma pieniędzy, że Duda głosił program, którego nie wytrzyma żaden budżet, itd.
  Profesor ten przekonywał, że jest to puste narzekanie – nic nie można, nie ma pieniędzy A czy ci narzekający zastanowili się nad tym, gdzie te pieniądze można znaleźć, że należy szukać, ze zmianie (słowo-wytrych) może ulec polityka budżetowa, że można wygospodarować środki, itd. Rozważania tego profesora były prowadzone na takim samym bezpiecznym poziomie ogólności, jak lista Falicza – potrzebne jest to i tamto, należałoby się zastanowić, czy by nie podnieść przychodów, uszczelnić system podatkowy, należałoby sprawdzić, czy przesunięcie przychodów do innego działu nie da w efekcie przyrostu. I tak dalej – przez kilka minut. Wprawdzie trudno było się doszukać jakichś ekonomicznych konkretów w tej rozmowie profesora, ale wypowiedzi dla mediów profesor udzielił i wykazał, że jednak można, zmiana jest konieczna.
  Wszyscy powtarzają, że nie można, a on w kilku zdaniach udowodnił, że można, tylko trzeba chcieć. I takową na czasie zachętą spuentował swoje rozważania profesor od ekonomii.
  Pzdr, TJ

 82. Ech tejot,
  kręcisz. Bo czy naprawdę musimy kupować ten wojskowy złom?
  Czy nie dotarło, że właściwie NATO nie ma racji bytu bo tak naprawdę to i wroga nie ma?

 83. „Sikorski: wyciek akt prokuratorskich to demolowanie instytucji państwa”

  – przeciez to panstwo istnieje tylko teoretycznie,….zapewne mial na mysli demolowanie PO, z tej formacji w niedlugim czasie nie pozostanie kamien na kamieniu,….wyglada na to ze afery z tasmami nie da zamiesc sie pod dywan,….komus na tym zalezy.

 84. Ewa-Joanna
  9 czerwca o godz. 11:07
  Ech tejot,
  kręcisz. Bo czy naprawdę musimy kupować ten wojskowy złom?
  Czy nie dotarło, że właściwie NATO nie ma racji bytu bo tak naprawdę to i wroga nie ma?

  Mój komentarz
  Ech, Ewo-Joanno, niebiańskie koncepcje Cię nachodzą.
  Pzdr, TJ

 85. Granie Patrioty wraz ze stosowaniem dulszczyzny w sferze językowej jest charakterystyczne dla skrzywdzonych przez Polskę.

  Wielokrotnie na tym blogu i na innych blogach namawiałem do pisania alabetem łacińskim i niemizdrzenia się.

  Sam tego chciałeś Grzegorzu Faliczu: piszesz pierdoły alfabetem łacińskim.

  A Ewa Joanna pokazała świadectwo ukończenia podstawówki.

 86. Pytanie?Czy teraz jest śmieszniej i durnowato ,ćży w latach Tymińskiego i powrotu eks tzw komunistów-nazwa idiotyczna -w 2003.?Wtedy było tylko śmiesznie i wesoło.Bo zniknęły puste półki z octem.Teraz jest straszno ,bo tam gdzie już bogato, dochodzi do zbiorowego szaleństwa .Pazerność i chciwość ,połączona z nirwaną władzy ,doprowadza do oszustw w walce o nią i czynów niegodnych.Tak mieliśmy w ostatnich miesiącach.A plony zbierzemy na jesieni ,zatrute wołkiem zbożowym,A gdy przeważy chęć zemsty ,to wtedy klękajcie narody.I czy znajdą się tacy instytucjach siłowych ,którzy powiedzą – NIE.

 87. Czy przed nami Wielkie Pojednanie?

  Senator PO Janusz Cepioł w rozmowie z Radiem Kraków:

  „Cepioł: …. Jesteśmy gotowi na inne rozwiązania. Nie wiem czy w momencie rozwoju ugrupowań populistycznych nie należy pomyśleć o wielkiej koalicji.

  Dziennikarz: Czyli?

  Cepioł: PO – PiS. Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić. Wiele rzeczy jednak ciężko było sobie wyobrazić. Upadek Związku Radzieckiego ciężko było sobie wyobrazić a się wydarzył.

  Dziennikarz: Czyli POPiS zrealizowany?

  Cepioł: Nie wykluczam tego. PO nie ma Tuska. PiS lideruje bez Kaczyńskiego.

  Dziennikarz: Ma Beatę Szydło i Andrzeja Dudę.

  Cepioł: Beata Szydło kiedyś chciała wstąpić do PO. Może trzeba o tym porozmawiać?”

 88. RAZEM to nowa nadzieja autentycznej lewicy, ale Gospodarz kierujac sie nawykami z poprzedniego systemu nawet zdania jej nie poswieca.

 89. Poparcie dla Janusza Korwin-Mikke oraz dla Pawła Kukiza odczytuję jako pośredni skutek daleko idącej laicyzacji polskiej młodzieży.

  Poprawa materialnego bytu polskiej młodzieży wymaga powszechnego solidaryzmu o którym ta młodzież nie słyszała.

  Dopuszczam myśl, iż nadchodzące w czasie pielgrzymki do Częstochowy będą cieszyły się powodzeniem. Polska młodzież nie jest tak anarchaizująca, jak o to modlił się @Kartka Z Podróży. Ona jest chaotyczna i trzyma w rękach kubły do nałożenia pierwszym napotkanym frajerom.

  Są czipsy, to będzie impreza.

  A Paweł Kukiz jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi zaśpiewa sequel pod tytułem:
  Zetchaen przybył!

 90. Andrzeju Falicz, tam gdzie Niemcy nie mają 100% lokalnej prasy, wybory wygrywał Duda i generalnie PiS ma lepsze notowania. To Wschód.
  Kiedyś były na ten temat dane ale znikają „jak sen jaki złoty”.
  Pozdrawiam, Nemer

 91. Myślę, że społeczeństwo ma już doś układu po-pis. Platforma pada jako pierwsza. Prawdopodobnie w jesiennych wyborach wygra PIS… i będą to ostatnie 4 lata tej partii. Potem nastanie nowe ale czy lepsze?

 92. ciekawe czy wg nowych sonadzy POparcie bedzie dalej roslo sitwie, w tym po.ebanym kraju gdzie afera goni afere, gdzie podsluchiwane sa najwazniejsze osoby w panstwie wszystko jest mozliwe, nawet wygrana w jesiennych wyborach, jak nie z tym to z tamtym koalicjantem.

  Ci ludzie zapewne wiedza, ze na wielu z nich czeka pierdel.

 93. Widać po naszym gospodarzu, że nie pali się do stawiania diagnozy ostatecznej, opisuje fakty. Tak, to są fakty Panie Passent, ale proszę się nie migać od ustalenia odpowiedzialnych za nie.
  Mnie osobiście cieszy postawa polskiego ciemnego i nieprzejednanego kleru, który już przebiera nogami, żeby zagarnąć jeszcze więcej władzy, jeszcze więcej majątku, ale tak, żeby w przyszłości za nic nie odpowiadać. To ludzie niemyślący w perspektywie kilkudziesięciu lat do przodu. Mylą się jednak panowie biskupi co do tego, że nie zostaną ukarani tu, w rzeczywistości całkowicie ziemskiej. Polscy obywatele skopiują prędzej czy później mieszkańców Częstochowy, którzy przejrzeli na oczy i próbują odzyskać swoje miasto z rąk chciwych i obłudnych mnichów.
  To, że mamy taką scenę polityczną, jest wynikiem ostatnich 25 lat, w czasie których elity, mające niegdyś wysoką pozycję zaufania w społeczeństwie, rzuciły się do wyrywania kasy, bez oglądania się na koszty. Skompromitowali się nie tylko politycy, bo nie gorsi od nich okazała się profesura, prawnicy, lekarze, bankowcy. Wymieniłem zawody szczególnego zaufania społecznego z pominięciem oczywiście kleru i jak tu żyć moi mili, jak żyć?
  Czym się oni wszyscy zajmowali przez 25 lat:
  1) Politycy tak zbudowali swoją władzę, że liderów nie da się wymienić inaczej niż skreślić całą partię w wyborach.
  2) Profesura skompromitowała się podejmując po kilkanaście etatów na byle uczelniach, a jak tego zaczęło ubywać, to wyrywała granty na tzw. słupy (to samo co wyłudzanie kredytów ze SKO-ów).
  3) Prawnicy zakładają kancelarie specjalizujące się w wyrywaniu bezbronnym ludziom majątku, zwrotu nienależnego podatku VAT, zakładaniem fikcyjnych spółek do zacierania śladów machlojek finansowych.
  4) Lekarze do spółki z farmacją zarabiają na eksporcie refundowanych leków.
  5) Banki tak konstruują umowy z klientami, żeby ci nie zorientowali się, że są okradani.
  I niech nikt nie myśli, że jakaś z tych grup zawodowych popełnia przestępstwa, oni działają w ramach prawa. Czy Pan Bierecki i słynna kancelaria prawnicza wyprowadzili pieniądze ze SKOK-ów do prywatnej spółki niezgodnie z prawem? Nie, nie można się przyczepić.
  Piszę to po, żeby nam się poskładało w cymbałach to, czego nie może pojąć większość komentatorów politycznych z czołowych mediów. Zawiedli wszyscy i dlatego Kukiz robi taką zawrotną karierę polityczną.
  Pozdrowienia

 94. Duża część polskiego społeczeństwa już zawsze żyła w przeświadczeniu, że ktoś im wziął , albo nie chce dać, to co im się słusznie należy i że wystarczy dokonać jakiejś prostej operacji politycznej , aby odrodzić się pięknym , młodym i bogatym.
  Ta rozmarzona grupa Polaków pokłada tym razem swoje nadzieje w Kukizie i JOWach i spewnością i tym razem całkowicie słusznie , dostanie to co jej się już zawsze należało.

 95. Powolnik,
  zajmij sie pisaniem o sprawach a nie tania psychoanaliza innych blogowiczow.

 96. tejot
  9 czerwca o godz. 10:59
  Andrzej Falicz
  9 czerwca o godz. 10:31
  Mój komentarz
  Lista spraw ważnych. Co to może oznaczać. Sprawy do załatwienia. Sprawy trudne? Sprawy, których PO nie załatwiło? Itd….”

  TJ-ot,
  proponuje Ci sie zastanowic i sprobowac odpowiedziec na niektore pytania przy pomocy wlasnego mozgu.
  Najpierw ktos Ci mial tlumaczyc australijski system wyborczy teraz ja mam Ci tlumaczyc cos innego.
  A pytan masz jak zwykle multum…

  Zgadnij!

 97. T-jot
  czekam na Twoj szczegolowy program!
  Czekam i czekam.

 98. Co kraj to obyczaj.
  Protestujący wyborcy w Grecji wybrali Tsipras, w Hiszpani mają Podemos z politologiem na czele, a w Polsce mają ku… Kukiza.

 99. @Andrzeju Faliczu!

  Nie będziesz nikim ważnym dla krajowych spraw.

  Bo jesteś niedopieszczonym i niedoinformowanym emigrantem mającym niezaspokojoną potrzebę nauczania innych.

  A twe rady, o tym czym ja mam się zajmować, świadczą, że niewiele zrozumiałeś z ostatniego dwudziestopięciolecia polskiej rzeczywistości. Poproś Gospodarza, aby mnie zbanował!

  A ponieważ pisanie banialuk jest potrzebne do utrzymania wysokiej klikalności, to chyba obaj ujdziemy z wirtualnym życiem.

  Przetrwanie indywidualnego rolnictwa w Polsce po nastaniu socjalistycznej utopii sprawiło, że badylarze jeździli pojazdem mającym karoserię syrenki i silnik volwo. I to rozszczepienie rozlało się na ducha społeczeństwa. Oblany tą nieufnością nie wierzę w żadne twoje słowo włącznie z przyimkami i spójnikami.

  Tak jak @Kartka Z Podróży utrzymywał przy życiu @tejota służąc mu za spaaring partnera, tak twoje marzenia karmią innych frustratów.

  Niemieccy przedsiębiorcy już mają biznes-plany tworzenia w Polsce budownictwa z mieszkaniami na wynajem i osiedli przyjaznej starości.

  A ty masz mrzonki na wynajem dla innych fantastów i nie wiesz, że właśnie episkopat rozważa co zrobić z polską biedą. Nie sądzę, aby zajął się nudzącymi się emigrantami pokroju Stana Tymińskiego.

  Pisz o sprawach skoro musisz.
  A ja piszę bo lubię pieprzyć.

  Kalwini mogliby stwierdzić, że przed urodzeniem byłeś skazany na @powolnika. Chociaż żaden z historycznych przywódców reformacji nie znał pojęcia kółko przewijania.

  Stać cię na lepszy komputer – taki z ogonkami.
  I na marzenia o swym przywództwie.

 100. @ Andrzej Falicz , 9 czerwca ,4:07
  Lotnisko w Bydgoszczy , z ktorego pewnie bedzie korzystal glownie marszalek Petain-Sikorski i inne piramidy III RP , sluza jedynie likwidacji srodkow finansowych na sprawy naprawde potrzebne.
  Polskie spoleczenstwo stracilo wielki potencjal ludzki przez wywozki do Rosji i Niemiec,straty na frontach, pacyfikacje ,emigracje i 40-letnia tresure okresu PRL.
  Nie stac nas na eksperymenty , wiec trzeba znajdowac gotowe wzorce u tych, ktorzy potrafili sie urzadzic.
  Zamiast pozwolic bylemu towarzyszowi Leszkowi budowac utopijne zamki z piasku, trzeba bylo wzorowac sie na sasiednich Niemczech i szwecji w urzadzaniu gospodarczym panstwa.Jest to nadal mozliwe i jesli Beata Szydlo zostanie polska Makrela, to mozemy sie w tym kierunku posunac.
  JOW sluza jedynie oligarchom amerykanskim i angielskim , wiec jest to slepa uliczka.
  Program polityczny RAZEM i geniusz organizacyjny Kukiza moglby przyblizyc nam zaistnienie polskich odpowiednikow PODEMOS i SYRIZY.

 101. Kogo mamy od zatrzymywania światowego i europejskiego kryzysu u granic Polski?

  Ano mamy PLATFORMĘ OBYWATELSKĄ, czyli neoliberałów, d. liberałów-aferałów.

  Muszynianka (8-VI 22:07) zrobiła tę maleńką obserwację. Nikt z pt. Blogowiczek/-ów nie podjął tej kwestii, zdaje mi się, nie oburzył się, teoryjki nie zburzył, nie zaatakował, nawet jej nie tknął. A ja się nad nią pochylę i swoją skromniuteńką analizę skrótowo wyłożę.

  Oto w roku 2011 były wybory. Platforma rządzeniem już była zmęczona, „PiS siedział jej na kółku, a Palikot podszczypywał” – jak donosił felietonista na swym blogu. Bezrobocie było wysokie, wyższe niż dzisiaj o kilka pkt. procentowych, 1386 żł – tak marna była płaca minimalna, co prawda podniesiona z 934 zł na koniec rządów PiS/SO/LPR. Los młodzieży był beznadziejny, o kilka szczebli niżej na skali beznadziejności niż dzisiaj: „„Kolega naturalnie nie ma szans na mieszkanie – nie ma zdolności kredytowej. Ma 26 lat. Mieszka z rodzicami. A jednak żyje na swój koszt i nie traci nadziei, chociaż OBECNA POLSKA ZA LATA SPĘDZONE NA UCZELNI MA MU DO ZAOFEROWANIA TYLKO TYLE” – tak stan tlącej się nadziei opisywali młodzi w GW.

  I co się stało przy urnie? Nieiwiele.
  Platforma straciła nieco głosów, i ze 2-3 mandaty w Sejmie, ale sytuacja na scenie nie zmieniła się o jotę, poza casusem Palikota jako wschodzącej gwiazdy na lewicy. (Ale przechył na prawą burtę już był, nota bene).

  Dlaczego w tamtych trudnych warunkach społecznych i napięciach ekonomicznych wyborcy nie skrzyknęli się, nie shejtowali Platformy, nie odnaleźli Kukiza, czy innego trybuna, aby zwokalizował i wykrzyczał ich protest, aby owinął się w biało-czerwoną flagę, sięgnął po niezmierzone pokłady nadziei i zrobił wreszcie tę zmianę?

  Oczywiście kilka drobnych powodów da się wyliczyć:
  (1) trybun a la Kukiz nie miał okazji wyskoczyć na scenę w kampanii prezydenckiej, która daje możliwości rozpropagowania kandydata bezpartyjne, „spoza ukladu politycznego”, spoza kasty rządzącej,
  (2) obowiązywała posmoleńska trauma ze wszelkimi jej konsekwencjami,
  (3) protesty przweciw ACTA w Polsce i w Europie zimą 2012, także protesty w upadłych krajach strefy euro, nie stały się wzorcem, nie dolały oliwy, nie nasmarowały internetowych trybów młodzieżowego protestu.

  Jednak najsilniejszym powodem moim zdaniem była groźba powrotu kryzysu. Polska gospodarka jeszcze z nią się nie uporała, nie było wiadomo, czy wyspa jest zielona, i czy jeszcze mocniej się zazieleni. I dlatego siły polityczne, opozycyjne oficjalnie lub potencjalnie nie były skore do sięgania po władzę.

  Teraz sytuacja gospodarcza jest o wiele korzystniejsza do rządzenia. Zadłużać się można na nowo, szara strefa jest ziemią obiecaną dla poszukuących dochodów dla budżetu, płace można podnosić bez obawy o rynek pracy, czy to minimalną, czy medianę, czy w budżetówce. Kryzys jest słowem zapomnianym. Teraz jest zmiana.

  A od zmiany to mamy, w zależności od poglodów, od lewego do prawego – partię RAZEM, Gowina, Dudę, parę Szydło-Kaczyński, Kukiza oczywiście, a nawet Petru z Balcerowiczem, a nawet bez. Wybierać można jak na jarmarku, na dożynkach, czy innym festynie, dla każdego coś zmienionego. Powiedzmy, odświeżonego na potrzeby wyborów.

  Tylko sytuacja społeczno-gospodarcza jest inna niż w roku 2011, czy 2008. O wiele zmieniona, i kto jest temu winien? Tusk czy Ona?

 102. PA (8-VI 22:34)

  Zgadza się.
  Znaczy się, liczenie jaki podatek płacą w Kanadzie na podstawie pay slip, czyli ostatniej wypłaty obarczone jest grubym błędem, jak się okazuje.

  Ja sięgnąłem do rocznego, czyli „ostatecznego”, faktycznego rozliczenia PIT w prowincji Ontario. Symulacyjnie. Tj. wprowadziłem średnią przemysłową płacę, w zaokrągleniu rocznie 50000 dolarów (CAD) i wyszło mi, że PIT (bez ulg i upustów) wyniesie 8400 dolarów, plus skłądki (CPP i EI) 3300 dolarów, łacznie 11700, co stanowi 23,4% zarobku. Oczywiście jest progresja: jak się wrzuci płacę 100000 dolarów rocznie, to PIT jest 26200, plus te same składki, łacznie 29500, czyli 29,5% zarobku.

  I taką informację należało w tym temacie podać na blogu.

  Gdyż w Polsce rodzą się bajońskie opinie o kanadyjskich emeryturach i podatkach, o systemie socjalnym, nawet o zapachu żywicy.

 103. Mieliśmy w Polsce bardzo wiele afer, które wywoływały najczęściej chwilową burzę medialną, ale w istocie nikt nie poniósł żadnych konsekwencji. Skupiamy się tutaj na nielegalnym nagraniu prywatnych rozmów osób piastujących najwyższe urzędy, ale nikt nie pochyla się nad tym, co zostało nagrane. Jeżeli Jan Kulczyk na swoje polecenie zwołuje rząd do restauracji tylko dlatego, że ma zamiar budować farmę wiatrową na Ukrainie, a członkowie rządu lobbują za tym interesem, to jest to moim zdaniem nieetyczne i o tym społeczeństwo powinno wiedzieć – powiedział w rozmowie z Money.pl Zbigniew Stonoga. Biznesmen zapowiada, że to nie ostatnia afera, którą zamierza nagłośnić. Teraz zajął sprawą finansowania i przepływów finansowych w Platformie Obywatelskiej z ostatnich 5 lat. – Będzie można porównać sobie materiały z ustawą o finansowaniu partii politycznych – zapowiada.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Wyciek-akt-tzw-afery-podsluchowej-Dokumenty-zamiescil-w-internecie-Zbigniew-Stonoga,wid,17615368,wiadomosc.html
  ==================

  Jeszcze kilka takich nagłośnionych rozmów, a PO nie będzie miało czego szukać w Sejmie..

  Jaka klasa rządząca jest, każdy widzi.
  Poziom tych ludzi to żenada.
  Na tle niektórych, Kukiz może być wzorcem doskonałości?
  A pan Duda przyzwoitości?

  Ps.
  Dziennikarze i politycy dalej nie mogą dojść do siebie i w miarę sensownie ocenić co się takiego w tym kraju stało.
  A to przecież proste.
  Poziom frustracji wzrasta.
  Tak samo jak poziom alienacji dotychczasowych elit politycznych.
  Arogancja władzy oderwanej od realiów, to stały fragment gry nad Wisłą.

 104. Charakterystyczne, że nasze pseudomedia koncentrują się albo na tym kim jest Stonoga lub jak to wyciekło a najmniej co te materiały mówią o rzadzacych w Polsce elitach i mechanizmach.

  Zupełnie jak na tym blogu.

 105. AF, nie sugeruję Ci byś pisał programy dla polityków, czy dla jakichkolwiek partii i tłumaczył cokolwiek. Czytam Twoje komentarze i do niektórych (bardzo rzadko) odnoszę się.
  Zbiór życzeń, to jest zbiór życzeń.
  Odnośnie australijskiego systemu glosowania do Izby Reprezentantów, to żaden Australijczyk nie wychylił się na blogu, by go omówić. Omówienie takie nie oznacza wędrówki po systemach wyborczych dla zdobycia satysfakcji, że wiem, lecz oznacza lepszy wgląd do propozycji kukizowców i ich sympatyków, którzy proponują między innymi ten system australijski jako jedną z wersji JOW przydatną dla Polski.
  Pzdr, TJ

 106. wiesiek59

  „Dziennikarze i politycy dalej nie mogą dojść do siebie i w miarę sensownie ocenić co się takiego w tym kraju stało.”

  – chyba zartujesz?!

 107. Powolnik,
  Po raz kolejny proszę Cię odwal się ode mnie.
  Odpycha mnie Twój moralizatorski ton mędrka schowanego za pseudonimem.
  Jest to zwyczajne gowniarstwo przykryte pozorowana erudycja

  Pisz o sprawach.
  Jak będziesz miał coś interesujacego od siebie chętnie przeczytam.

 108. Stonodze udało się odzyskać 170 mln złotych, po został wysłany na placówkę do Niemiec i stał się ścigany listem gończym. Po powrocie do Polski spędził w areszcie 2,5 roku, po tym czasie zarzuty umorzono. Skazano go jedynie za niespłacony debet na karcie debetowej w wysokości 19 tysięcy złotych na 3,5 roku pozbawienia wolności, jednakże Sąd Najwyższy na wniosek prokuratora w 2006 roku uchylił ten wyrok.
  http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zbigniew-stonoga-kim-jest-biznesmen-ktory,63,0,1823807.html
  ==============

  Ciekawe, że w Polsce można na lata wsadzić człowieka pod byle pretekstem…..

 109. T-jot
  Mój zbiór życzeń to zbiór życzeń.
  BRAWO!
  Jednak jak chcesz to potrafisz.

  Moim życzeniem, co wyraźnie napisalem – było żeby zamiast zajmować się problemem jakiego koloru jest kot, rozliczyć go z łapania myszy.

  Ja swoje wypuściłem.
  Dla Gospodarza ważna jest etykietka prawica lewica.
  Dla innych, że schylil się po hostie.

  Dla mnie co zrobi/zrobią z moimi 7-ma myszami.

 110. Folwark,
  Też mam taką nadzieję.
  Choć poczekajmy zobaczymy.

  Gorszej władzy chyba być nie może.
  Biorąc pod uwagę historyczną koniunkturę nie było by gorzej gdyby przez ostatnie 8 lat rządził szympans.
  ( to w związku z porownaniem wyników doradców finansowych i decyzji podejmowanych na podstawie miejsca, w które trafiał piłeczka wyjątkowo inteligentny szympans).

 111. http://www.alertfinansowy.pl/alerty/13-alert-absurd/1033-paradoks-zarabiaja-krocie-a-zostaja-w-tyle.html

  Szympansica Lucy!
  Gdyby rządziła przez ostatnie 8 lat spisalaby się prawdopodobnie lepiej niż PO.
  Na pewno kosztowalaby mniej i mniej by ukradła.

 112. Pilzner:
  „Gdyż w Polsce rodzą się bajońskie opinie o kanadyjskich emeryturach i podatkach, o systemie socjalnym, nawet o zapachu żywicy.”

  Progresja podatkowa rozpoczyna sie od 50k, no i liczy sie od dochodu rodziny, nie zas pojedynczego osobnika.
  System socjalny jest zaden, w porownaniu z Holandia lub krajami skandynawskimi. Trzeba byc beznadziejnym welferem, aby uwazac to za wsparcie. Oczywiscie, sa tacy, ktorzy sa na welferze od kilku pokolen. Rowniez, mlodzi w wieku 18 lat, bez pracy, wyrzuceni przez rodzicow na bruk.
  Podobnie, emerytury. Nawet Wuj Sam jest hojniejszy. W Kanadzie oplaca sie byc urzednikiem lub nauczycielem. Albo samochodziarzem z linii montazowej.
  To co jest na slipie mniej wiecej odzwierciedla, co trzeba zaplacic plus/minus C$100. Wysokosc podatku sciaganego z czeku ustawia sie w zaleznosci, czy ktos woli najpierw przyjemnosc i wieksza wyplate a zaplacic chce pozniej lub na odwrot.

 113. _sens,

  „Widzę, że syjoniści nie są w stanie przegryźć tego, ze Polska to kraj chrześcijański.”

  Katolicki to i owszem, chrzecijaski to nie za bardzo.

 114. Według GUS, grupę najbardziej zagrożoną ubóstwem skrajnym (oznacza to wydatki poniżej 540 zł miesięcznie dla osoby samotnie gospodarującej lub 1 458 zł dla gospodarstwa czteroosobowego: dwie osoby dorosłe plus dwoje dzieci) – stanowiły rodziny wielodzietne. W 2014 r. poniżej tego minimum egzystencji żyło ok. 11 proc. osób w gospodarstwach małżeństw z 3 dzieci oraz ok. 27 proc. osób w gospodarstwach małżeństw z 4 lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu.

  Zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia wyniósł ok. 10 proc, a osoby w tym wieku stanowiły prawie jedną trzecią populacji zagrożonej ubóstwem skrajnym.
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/gus-2-8-mln-polakow-zylo-w-2014-r-w-skrajnym-ubostwie/cwb3rb
  ===================

  TYLKO 10%???????
  Statystyki…..

 115. – Nasze systemy ochrony socjalnej muszą być przygotowane na przyszłość. Myślę, że kluczem jest tu spójność socjalna – powiedziała dzisiaj unijna komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen. Jej zdaniem taką spójność i zmniejszanie różnic w poziomach ochrony socjalnej można stopniowo osiągać poprzez ustanowienie pewnych minimalnych standardów socjalnych i punktów odniesienia.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ke-sugeruje-minimalne-standardy-ochrony-socjalnej-w-ue/z02cp2
  ================

  Dobry komentarz…….

  ~Socjolog : Rynek jest wolny, liberalny i sam się reguluje. Jak dżungla – wszyscy tam są wolni: lew, bo może zeżreć kogo chce i kiedy chce oraz mysz – bo może spieprzać w swobodnie wybranym kierunku.

 116. @ wiesiek59 ,8 czerwca , 19:04

  JOW sluzy jedynie oligarchom w USA.
  Bracia Koch,ktorych ojciec zrobil fortune produkujac benzyne do kibitek Stalina , sponsoruja setkami milionow dolarow najbardziej wscieklych politykow korporacyjnej miedzynarodowki, probujacych cofnac organizacje spoleczenstwa do czasow kamienia lupanego a przynajmniej do czasow ” Ziemi Obiecanej „.
  Parlament amerykanski jest w duzej mierze glosem JEDNEGO PROCENTA -powszechna sluzbe zdrowia proponowal wprowadzic juz republikanski prezydent Teddy Roosvelt.
  Jako spoleczenstwo mamy przetracony kregoslup i nie stac nas na eksperymentowanie.
  Potrzebna zdroworozsadkowa polityka stopniowych zmian.
  Mieszko przyjal system feudalny,Duda moglby wprowadzic kapitalizm z ludzka twarza , wzorujac sie na Niemczech i Szwecji.
  Lekcje religii mozna by zastapic intensywnym angielskim i niemieckim , albo przynajmniej religia po angielsku.Lekcje religii mogly by tez pokazac nie tylko katolicyzm, ale i protestantyzm , ktory tak dobrze sprawdzil sie w organizowaniu spoleczenstw Europy Polnocnej czy Judaizmu – z Talmudu mozna sie nauczyc bardzo wiele
  Niemcy tez wzorem Anglii przymierzaja sie do ograniczenia u siebie imigracji zarobkowej, ale poki maja ujemny przyrost naturalny to bedzie to szansa dla naszych bezrobotnych , jesli beda znali jezyk kraju pracodawcy.

 117. Bar Norte 10:55,

  „Stonoga jak Snowden – w tle chińskie serwery. Trzymajac się klasyków od “Sowy …” – “Ale jaja, ale jaja … “”

  Kiedyś władza “ludowa” zwalczała stonkę, teraz walczy ze stonogą. Same plagi w tym nieszczęsnym kraju.

 118. „‚Trojka’ fatalnie pomyliła się co do makroekonomicznych konsekwencji programu, który narzuciła (…). A kontynuowanie go w obecnych warunkach zakrawa na szaleństwo” – pisze Stiglitz. Tłumaczy, że kraj, z którego ucieka kapitał i utalentowani ludzie, w którym spadają wynagrodzenia oraz eksport, nie jest w stanie spłacać długów, jeśli kontynuowana będzie kuracja polegająca na zduszaniu gospodarki.

  Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18089385,Noblista_o_Grecji___Trojka__fatalnie_sie_pomylila_.html#ixzz3cb1MGcCj
  ===============

  Szykujemy sobie to samo.
  Uciekają młodzi i utalentowani.
  A długi rosną…..

 119. Wycieka szambo wolności. Kamieni kupa.

 120. folwarkPn
  9 czerwca o godz. 21:35

  Podtrzymuje swoje zdanie, zgodnie z wyczytanym gdzieś wnioskiem, iż z 7 krajów G-7 w sześciu obowiązują JOW.
  To nie przypadek, tylko miara SKUTECZNOŚCI takiej formuły, przekładającej się na decyzyjność i siłę Państwa.

  Na innym modelu można zbudować jakość życia- kraje skandynawskie.
  Ale, nie z naszą klasą polityczną.
  Szukającą zwady nawet na antypodach, czy w krajach nigdy nie będących naszymi konkurentami geopolitycznymi.

 121. Faszyzujący wyliniały rockman uderzył w to, co lubimy najbardziej, czyli nieskrępowane media. Już po nim.
  Stonoga mi się podoba, a zwłaszcza jego wypowiedź: „możecie mi skoczyć na kant …JA”.
  Środkowoeuropejskim mocarstwem wyciera sobie obsraną dupę facet, który nie mógłby nic robić, poza przesiadywaniem na kolejnych rozprawach przeciw niemu. Czemu znajduje czas na szczanie na Najjaśniejszą? Osobiście nigdy bym nie chciał być prezydentem takiej małpiarni.
  Stonoga na prezydenta, premiera i prymasa!
  Pozdro

 122. Artoo

  Dzisiejsza walka władz ze Stonogą to tajemnicza historia.

  Z tego co pamietam tajne akta śledztwa ktore noca wywiesił w necie Stonoga od konca lutego są w dyspozycji redakcji mediów – od Wyborczej do Niezależnej.pl. Oczywiście media uzyskały je nielegalnie.
  Dziennikarze od marca do maja sporo tekstów na ich podstawie napisali nie ukrywając, że piszą na podstawie tajnych akt.

  W tej sprawie zresztą toczy się od marca dochodzenie prokuratorskie.

  To po co i o co walczyć ze Stonogą? I po co kolejne dochodzenie?

 123. Bar Norte
  9 czerwca o godz. 22:04

  Pan Stonoga jest takim naszym Snowdenem.
  Odsłania kuchnię WŁADZY.
  A to jest niebezpieczne dla krzątających się wokół kociołka.
  Ingrediencje do niego sypane i produkty nie pierwszej świeżości, mogą upewnić plebs co do szkodliwości dań serwowanych przez niedouczonych naturszczyków.
  Mistrzami kuchni to oni nie są…..

  Jednym z efektów takiego gotowania jest biegunka- legislacyjna.
  Innym, kolka prawna.
  Zawałów i miażdżyc co niemiara.
  Amputacje postępują……
  Wszystko pod okiem lekarza pediatry…..

 124. Bar Norte 22:04,

  “To po co i o co walczyć ze Stonogą? I po co kolejne dochodzenie?”

  Tu chyba chodzi o nasze przywiązanie do tradycji. Najjaśniejsza to kraj konserwatywny, ludziska lubią żeby było ’jak drzewiej’. Więc za Bieruta była walka ze stonką, za czasów Millera była ośmiornica, a pod Kopaczową jest teraz stonoga. Aż strach pomyśleć jaki animals będzie na następnym froncie walki o jeszcze większą sprawiedliwość w Najjaśniejszej.

 125. wiesiek59
  9 czerwca o godz. 21:54
  folwarkPn
  9 czerwca o godz. 21:35
  Podtrzymuje swoje zdanie, zgodnie z wyczytanym gdzieś wnioskiem, iż z 7 krajów G-7 w sześciu obowiązują JOW.

  Mój komentarz
  Wiesiek jak zwykle propaguje nie cała prawdę. Dla,przykładu, w RFN obowiązuje ordynacja mieszana. 50 % mandatów pochodzi z JOWów, 50 % mandatów pochodzi z list partyjnych w ordynacji proporcjonalnej. Obowiązuje próg 5 %.
  Ta więc, Wieśku odnośnie RFN podałeś dokładnie pół prawdy.
  Jak podaje Deutsche Welle w jednym z omówień ordynacji niemieckiej, wyborcy w RFN nie bardzo rozumieją strukturę ordynacji, właśnie ze względu na jej dwoistość.
  Pzdr, TJ

 126. Premiera Kopaczowa ujawniła przez nieuwagę podczas konferencji prasowej, że goszczący w Polsce premier Kanady Stephen Harper odwiedzi fregatę HMCS Fredericton, która bierze udział w ćwiczeniach NATO na Bałtyku. Wizyta ta była utrzymywana przez rząd kanady w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. O sprawie napisał serwis bloomberg.com.

 127. @tejot
  9 czerwca o godz. 16:39
  Odnośnie australijskiego systemu glosowania do Izby Reprezentantów, to żaden Australijczyk nie wychylił się na blogu, by go omówić.
  No to kurcze blade jak cała reszta twoich wypocin ma tyle prawdy co w tym zdaniu, to jesteś zwyczajny koniunkturalny kłamca i manipulator.
  A teraz czepiasz się Wieśka i imputujesz mu pisanie półprawdy.
  Dodatkowo uważasz, że wyborcy niemieccy nie rozumieją struktury własnej ordynacji więc zapytam: A polscy rozumieją?

 128. Wiesiek59, Artoo

  Odnoszę wrażenie po dzisiejszej akcji, że władzy zależało na tym by jak najwięcej ludzi mogło te akta poznać. Zależało im by jak najwiecej ludzi zainteresować tymi papierzyskami. Których treść zresztą jest dla władzy kompromitująca.

  I nie wiem po co?

  Przestaję ogarniać to co wyprawia ten rząd.

 129. tejot
  9 czerwca o godz. 22:21

  Jaka jest SKUTECZNOŚĆ tej ordynacji?
  Zdecydowanie wyższa niż naszej.
  I jest to jedyny wyjątek, dostosowany do niemieckiej specyfiki.
  O czym- o ile czytujesz co piszę- doskonale wiesz z poprzednich wpisów.

  System wodzowski się w naszych warunkach nie sprawdza.
  Nie ma wodza, nie ma partii.
  Wprowadzenie zaś nowych na polityczny firmament to pieniądze i lata pracy przy obecnej ordynacji. Efemerydy są regułą, nie wyjątkiem.

 130. Bar Norte 22:33,

  „Odnoszę wrażenie po dzisiejszej akcji, że władzy zależało na tym by jak najwięcej ludzi mogło te akta poznać. Zależało im by jak najwiecej ludzi zainteresować tymi papierzyskami. Których treść zresztą jest dla władzy kompromitująca.

  I nie wiem po co? Przestaję ogarniać to co wyprawia ten rząd.”

  Chyba jednak nie “ten” rząd. Na naszych oczach trwa właśnie spektakl dorzynania PO. Nie bardzo jeszcze wiadomo w imię jakich nowych celów.

 131. Bar Norte,
  to ktoś gra sobie w pliszki. Stonoga to instrumentalnie wykorzystywany szajbus przez „graczy”.

  Przy sprawie podsłuchów platforma miała szansę się odnowić przez znalezienie poważniejszej grupy kozłów ofiarnych i „oczyszczać się” na oczach gawiedzi dając trochę padliny meRdiom głównego ścieku. Miała na to przeszło rok. Zaniechała wejścia pod prysznic a frajer Komorowski się od tej padaki się nie odciął więc przegrał o koński łeb bo się do platformerskiego smrodu przyzwyczaił.
  Myślę, że poprzez Stonogę ktoś im mówi, żeby pootwierali okna i przewietrzyli, bo to najwyższy czas i im nawet chroniąca ich przez cały rok prokuratura nie pomoże.

  Pozdrawiam, Nemer

 132. Artoo

  „Na naszych oczach trwa właśnie spektakl dorzynania PO”

  Dlatego właśnie całej sprawy nie rozumiem, bo z omówień akt zamieszczonych w mediach przed kilkoma tygodniami wynikało, że szef „nagrywaczy” pracował dla służby specjalnej podległej rządowi.

  Można więc określić owo „dorzynanie” jako harakiri.

 133. Nemer

  Dziś w INFO jakiś młody człowiek anonsowany jak specjalista od ochrony informacji w necie mówił, że materiał odpalony nocą przez Stonogę lezał sobie spokojnie i czekał na swój czas na serwerach np nowozelandzkich – jakiegoś serwisu pirackiego. I na wielu innych serwerach, których nie miał czasu jak zidentyfikować. Może faktycznie chińskich.
  W każdym razie, jak twierdził, w wielu miejscach był wcześniej zdeponowany.

  Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że Sikorski rano w Sejmie z przygnębieniem mówił, że nowe taśmy podobno mają być odpalone w poniedziałek.

 134. Bar Norte,

  Szef może i pracował ale ’kierowniczą rolę’ sprawował chyba ktoś inny.

 135. Bar Norte,
  nie, nie śledzę już tego z uwagą bo mam wrażenie, że robione jest jakieś widowisko a ja mam być publiką. Mam ich w d..pie. Poczekam cierpliwie, żeby poobserwować za parę dni, kogo to raduje, kto obciera buty, bo wlazł w coś nie patrząc pod nogi.
  Wiesz, przypomina mi się ta wpadka Seremeta przed jakąś konferencją, co go nagrali – „Przyjdzie PiS i nas wszystkich powsadza”.
  Pozdrawiam, Nemer

 136. wiesiek59
  9 czerwca o godz. 16:23
  Wg mnie komuś zależy na uwaleniu PO. Na dokładkę wygląda, że to jest gra w która współgrają służby specjalne.
  Masz rację nikt się nie stara ocenić materiału podsłuchanego (bo nawet go obecnie nie upubliczniono, a jedyne jakieś interpretacje ), a dziennikarze starają się robić medialny szum. Ta cała akcja pod tzw „ciemny lud”. To nic dobrego nie zrobi. Ludzie myślą że ci z innych partii są lepsi (bo nie wiedzą co mówili w prywatnych rozmowach).
  Ktoś kiedyś powiedział, że gdybyśmy wiedzieli co o nas mówią sąsiedzi , którzy tak miło nas pozdrawiają , to byśmy ich znienawidzili.
  Niestety każda władza deprawuje , a „elity postsolidarnościowe” wielkich morale nie miały i nie ma się co dziwić nagraniom.
  Obecnie widać jak media włączyły się w kampanię wyborczą. Widać jak chcą utrącić inicjatywę Petru (ona zagraża i PO i PiS). Po bardzo mocnym wspieraniu Kukiza , zmiana jest znaczna , wiadomo że Kukis jest nie na rękę PO , ale jak widać coś nie najlepiej idzie układanka z PiS (dogadywanie się przez media – Pawłowicz , coś tu nie gra).
  W necie widać że Kukiz zaczyna denerwować tych co go wsparli, a to nie wróży dobrze ewentualne partii która ma na nim być oparta

 137. Andrzej Falicz,

  „zamiast zajmować się problemem jakiego koloru jest kot, rozliczyć go z łapania myszy.”

  Prezes jednego z upadłych banków na rozliczenie dostał prawie 150 milionów US$s.

  Tego kota to najpierw trzeba wychować a może nawet genetycznie zmodyfikować.
  Nie pozwolić aby obrósł sadłem bo wiadomo, że kot tak jak i kogut, musi być chudy aby spełniał swoje zadanie.

  Rozliczanie przeważnie nic nie daje, mają układy i mają konta w Szwajcarii. Lądują, jak to koty na cztery łapy.

  Polacy wybierają władzę i oczekują, że ta władza zrobi im dobrze. Władza robi sobie dobrze, nie ma znaczenia prawa czy lewa czy kościelna.
  Równie dobrze można by wybierać króla, nawet lepiej gdyż jednego jest łatwiej rozliczyć no i dużo taniej.

 138. Wiesiek59,

  „Podtrzymuje swoje zdanie, zgodnie z wyczytanym gdzieś wnioskiem, iż z 7 krajów G-7 w sześciu obowiązują JOW.
  To nie przypadek, tylko miara SKUTECZNOŚCI takiej formuły, przekładającej się na decyzyjność i siłę Państwa.”

  A moim zdaniem Jowy, nie Jowy czy wybieralny monarcha niczego nie zmienią bez zmiany społeczeństwa.
  Siłą państwa są jego obywatele, w naszym państwie znaczna ich większość ma to państwo w d*pie.
  Władza z wyboru tego społeczeństwa nie może być lepsza.

 139. @PA2155, 3:26
  Jak zwykle, ze swobodą tubylca, opisujesz zjawiska w Polsce.
  Teraz piszesz o „alternatywie”, której Ci brak.

  Kiedy codziennie podchodzę do stoiska ‘prasa’, w dowolnym punkcie sprzedaży, widzę kilka pięknych, na drogim papierze wydanych tygodników, z okładkami przedstawiającymi (to ostatnio) p. Komorowskiego na świni, w czapce z gwiazdą sowiecką, itp.
  Gdzieś z boku, często zasłonięta, jest wystawiona okładka Polityki.
  Swoje pisma wydają narodowcy, korwinowcy i pewnie za chwilę wyda cos Kukiz.
  E-J przypomniała, że kiedyś wydał się ‘obrzydliwy komuch’ Urban i odniósł finansowy sukces.
  PIS dostał w ramach podziału PRLowskich mediów Ekspres Wieczorny, bardzo poczytną gazetę popołudniową i nie odniósł sukcesu, gazeta umarła.

  Kukiza fragment programu dotyczący mediów jest czymś tak kuriozalnym w Europie, że nawet Putin by się zarumienił.

  Biorąca udział we wczorajszym programie Daniela Passenta dr Anna Materska-Sosnowska bąknęła dwa razy coś w rodzaju ‘akcja Kukiza to jakiś większy, wcześniej przygotowany plan’.
  Panowie Dorn i Passent nie podtrzymali wątku.
  O co chodziło p. M-S?
  PS
  Rozmowa w TOK FM była wyjątkowo ciekawa, właśnie przez obecność p. Dorna, polecam podcast.

 140. stasieku:
  Te okladki polskich periodykow ogladam od czasu do czasu w „polskim sklepie”. Kiedys je kupowalem, potem tylko kartkowalem przy stojaku; teraz je omijam. Jest jeden powod: nie lubie nachalnej w formie i tresci propagandy. Ja wciaz do tego wracam: kiedys „Polityka” miala aspiracje,aby konkurowac z „The Economist” a GW przynajmniej z „Le Monde” lub „Guardianem”. Ta ostatnia to moze konkurowac ale z zoltymi gazetami Murdocha. Ta pierwsz jest jakims magazynem, nie wiadomo o czym. Ladny papier i druk, ale nic dla mnie. Wolalem te siermiezna na papieru pakowym z czasow PRL. Podobnie z polska telewizja i radiem. Te pierwsze (TVN, Polsat i TVPolonia”) ogladalem kiedys na satelicie. Wydawalo mi sie, ze to sentyment, czekajac na dobra dziennikarke, ktorej nigdy tam nie bylo. Teraz uwazam, ze to strata pieniedzy i czasu. Mam dobry dziennik w BBC Newsworld i Al-Jazeera. Dociera rowniez francuskie 24 i DW i telewizja japonska. Wydaje mi sie, ze polskie media ida w kierunku stylu mediow Murdocha, szalenie jednostronnych i traktujacych odbiorce jak skonczonego idiote bez kontaktu z rzeczywistoscia.
  Mozesz wierzyc lub nie, ale w AP sa media niezalezne, nawet na komercyjnej satelicie i kablu. Warto tam zajrzec od czasu do czasu, gdy sie ma dosc Briana Williamsa na NBC News lub prezenterek z CNN.

css.php