Ciemny lud niegłupi

W drodze na manifestację KOD „Wolne Media” na ulicy Świętokrzyskiej zagadnęła mnie pewna pani w wieku balzakowskim.

Szłam tutaj ze strachem, czy ludzie przyjdą, ale kiedy zobaczyłam ten tłum, to nie mogłam powstrzymać łez wzruszenia – powiedziała. Nie potrafię powiedzieć, czy na placu Powstańców, przed siedzibą TVP, było 5 czy 10 tysięcy uczestników, ale cały plac, od Świętokrzyskiej do Brackiej, był wypełniony tysiącami ludzi.

Pan, który stał obok mnie, szacował powierzchnię placu, mnożył przez 2 osoby na metr kwadratowy, i wyszło mu 20 tysięcy. Wszystko jedno. Moim zdaniem było mniej, ale dosyć.

Mimo przygnębiających okoliczności nastroje były dobre. Jakaś pani dała mi znaczek „Jestem gorszego sortu”, niektórzy trzymali transparenty i domowej roboty plakaty z napisami: „Ciemny lud niegłupi / TV PiS nie kupi”, „Życie z Szydło mi zbrzydło”, „Damy radę dobrej zmianie / Kaczor mediów nie dostanie”.

Nagłośnienie na wiecu było jak zawsze fatalne, a że nie widziałem trybuny, dopiero w domu dowiedziałem się, kto przemawiał, m.in. Jarosław Kurski, Seweryn Blumsztajn, Sławomir Sierakowski, Renata Kim i Jacek Żakowski.

Podobne demonstracje, ale na mniejszą skalę, odbyły się podobno w ponad 20 miejscowościach. Ciekawe, czy i w jaki sposób potencjał zgromadzony w KOD odegra jakąś rolę polityczną. Ile można wiecować? Jak skutecznie protestować? Niektórzy moi rozmówcy uważają, że tylko ulica może zachwiać władzą. Ze strony parlamentu nie można oczekiwać zmiany, wybory dopiero za kilka lat, cóż innego pozostaje?

Opinia zagraniczna coraz bardziej niekorzystna dla Polski. „Der Spiegel” donosi, że czołowi politycy koalicji CDU/CSU w Niemczech, Volker Kauder – szef frakcji w Bundestagu i Herbert Reul – szef frakcji w Parlamencie Europejskim, domagają się sankcji wobec Polski. I pomyśleć, że jeszcze kilka miesięcy temu był to najbliższy partner Polski w Europie, a Merkel i Tuska łączyły bliskie stosunki.

PiS rujnuje stosunki z Niemcami i naszą pozycję w Unii tak, jak zrujnował Trybunał Konstytucyjny. Pozostanie tylko Orbán. Za co się wezmą, to spaprzą.

ZAPROSZENIE

Prawo i bezprawie – to temat dyskusji, w której udział wezmą: prof. Mirosław WYRZYKOWSKI – sędzia TK w stanie spoczynku, dr Anna MATERSKA-SOSNOWSKA, politolożka, UW, oraz red. JAN ORDYŃSKI – publicysta TVP i Polskiego Radia.
Wtorek, 12 bm, godz. 20.05, Radio TOK FM. Do usłyszenia!