Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

17.03.2016
czwartek

Ten jest z Ojczyzny mojej…

17 marca 2016, czwartek,

Dobrze się stało, że w Markowej koło Łańcuta otwarto dzisiaj Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów, zainicjowane w 2008 roku. Wyjątkowe bohaterstwo zasługuje na wieczne upamiętnienie.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił dobre przemówienie. Powiedział m.in., że nie ma różnicy pomiędzy tymi, którzy walczyli z bronią w ręku, i tymi, którzy ukrywali Żydów. „Jedni i drudzy oddali życie za drugiego człowieka, za wolność, bo wolność to godność, a to, że ukrywali swoich sąsiadów, znajomych czy nawet obcych ludzi, było świadectwem sprzeciwu wobec okrucieństwa, pogardy, nienawiści, czyli tego wszystkiego, co przynieśli na naszą ziemię niemieccy naziści. Antysemityzmu, z którymi ci ludzie nie chcieli się pogodzić i nie godzili się, jak widać w tym miejscu, do końca swojego życia”.

Prezydent podkreślił, że obecnie każdy, kto głosi i sieje nienawiść między narodami, każdy, kto sieje i podsyca antysemityzm, depcze po grobie rodziny Ulmów. Prezydent zaapelował, żeby tragedia II wojny światowej była lekcją, z której wnioski przekażemy następnym pokoleniom. „Musimy im przekazać prawdę o Holokauście, o tym, co się działo, prawdę o bohaterstwie i czasem smutną prawdę o draństwie” – powiedział Andrzej Duda.

To nie są proste sprawy. Tak się składa, że moja rodzina doświadczyła zarówno bohaterstwa tych wszystkich, dzięki którym zostałem ocalony (i którzy mają teraz muzeum, a także drzewko w Jerozolimie oraz tytuł Sprawiedliwy wśród narodów świata), jak i nikczemności tego, kto zdradził moich rodziców.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 104

Dodaj komentarz »
 1. To nie są proste sprawy. Tak się składa, że moja rodzina doświadczyła zarówno bohaterstwa tych wszystkich, dzięki którym zostałem ocalony (i którzy mają teraz muzeum, a także drzewko w Jerozolimie oraz tytuł Sprawiedliwy wśród narodów świata), jak i nikczemności tego, kto zdradził moich rodziców.
  Dobrze, ze Pan rozroznia, przynajmniej, te dwie kategorie Polakow. Niektorzy z panskich redakcyjnych kolegow i kolezanek mowia bez ogrodek o genetycznym polskim antysemityzmie. Wtedy i teraz.
  By taki pomysl, aby postawic pomnik tym zasluzonym w Warszawie. Zbierano wtedy podpisy pod petycja przeciw temu pomyslowi, bo mial stanac na terenie dawnego Getta, a to nie uchodzilo, podobno, aby mieszac ofiary z przesladowcami. Moze pan wrocic do stosownej dyskusji u A. Szostkiewicza,kilka lat temu,aby przeczytac,co tam wypisywano.

 2. Dobra wiadomość szczególnie w dzisiejszych czasach.

 3. Ludzie są różni, w sytuacjach ekstremalnych wychodzą i dobre i złe cechy. Żaden naród nie jest tylko dobry albo tylko zły. Obecnie jako społeczeństwo ujawniamy znów te różnice.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Wisława Szymborska miała rację pisząc: ” Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.”
  Obyśmy nie musieli się sprawdzać w aż tak ekstremalnych próbach.

 6. Przeczytałam, z zadumą.

 7. @Antonius

  Polecam łaskawej uwadze
  Bez akrobacji i łamigłówek.
  Polska tradycja i „pull up!”

 8. Dziś zdobywaliśmy Kołobrzeg i zaślubiliśmy Bałtyk.
  http://trybuna.eu/18-marca-1945-r-kolobrzeg-zdobyty/

 9. Wczoraj tuż przed 24:00 otrzymałem 2 fotki z tła budynku Stanowego w Chicago ,gdzie na telebimie z tłumaczeniem symultanicznym przemawiał Andrzej Duda ( pisze o tym Daniel Passent ) Obok postawiono tablice z pamiątkowymi fotografiami . Konsulat RP (?! ) zadbał o ten pokaz z ” Poślizgiem ) tam była godzina ca.17:00 .OK!!!
  Przechodzień , tu moja Córcia wychodząca z pobliskiej pracy napisała też OK !! z komentarzem, nie wybrali dobrego czasu ,bo tuż za rogiem zielona River na św. Patricka a nadto miasto akurat wybrało w II rundzie dotychczasowego Mera na kolejna kadencje .To Rahm Emanuel o Żydowskich korzeniach -dziadek z Mołdawi ( kiedyś w kancelarii Prezydenta Obamy ) wygrał z Jezusem Garcia _Latynosem .Polacy chyba nie startowali ,bo , tam mają słaba pozycje od lat , nawet chyba tylko 1 radny na 50 -ciu w tym dużym mieście.

 10. Giez pisze o 9:40 o Zdobywaniu Kołobrzegu i żaślubin Bałtyku
  Ta Władza PiS z ich prezydentem ignoruje niezwykle ważny dzień ,woli być na Wschodnim wybrzeżu i tam świętować dawne rocznice ,
  Komentuje jednym zdaniem – To Polityczni Głupcy -demonstrują Chłodny stosunek do Opola ,Wrocławia Zielonej Góry , Szczecina itd.
  .W Lutym minęła kolejna rocznica wbicia PIERWSZEGO słupa granicznego w Chelinie n/Odra… Przemilczeli Głupole .Formalnie nie moja sprawa ale szkoda ,że tacy ONI są .

 11. Muzeum Zydow Ratujacych Polakow powinno powstac w centrum Warszawy w ktoryms z budynkow bylego UB.

 12. GajowyM.
  18 marca o godz. 8:47

  Mój komentarz
  Prezydent zaraz po wypadku z powagą ogłosił, ze takie wypadek nie miał prawa się zdarzyć, co sugerowało przyczyny zewnętrzne, może zamierzone, kto wie. Inni prominenci PiSu sugerowali działania celowe, itd.
  Jak się okazało po raz kolejny PiSowcy nie biorą pod uwagę czegoś takiego jak polnische Wirtschaft, przyjęli jako pewnik, że coś takiego nie istnieje, bo gdyby istniało, to by obrażało godność Polaka, poniżało by go w oczach innych. W partii tej obowiązuje reguła – jeżeli czegoś PiS (przede wszystkim Prezes) nie uznaje, to tego nie ma.

  Jak się okazało kolejny raz, zwykle lekceważenie zwykłych procedur plus jakieś niby nie groźne zdarzenia pomocnicze (wyzwalające łańcuszek przypadków) i mamy wypadek, groźny wypadek. Taki wypadek w oczach PiSowców, jak zresztą każdy inny przypadek z udziałem ważnych osób, samobójstwo, nagła śmierć wskutek choroby, jest z punktu przypisywany obcym siłom, doszukują się oni w tych zdarzeniach przyczyn nadzwyczajnych, działań celowych, a nawet zamachowych.

  Teorie spiskowe, to żywioł PiSu. Vide opowiadanie liderów PiSu, ze to nie Unijni urzędnicy cokolwiek się dowiedzieli o aferze TK, to nie amerykańscy urzędnicy przekazali opinię o aferze do Washington DC, to nie członkowie Komisji Weneckiej wydali opinię, tylko wszystkim tym siłom zostały podsunięte wiadomości z Polski przez ich agentów, wiadomości spreparowane, szkalujące PiS i Polskę, stawiające w złym świetle nasz kraj, oczywiście celowo, aby zniszczyć wizerunek Polski na świecie. PIS z tym nie ma nic wspólnego, to agenci knują, obce siły niszczą, ci którzy stracili władzę i chcą ją odzyskując sprzymierzając się z tymi siłami (KOD).
  Wypadki i przypadki w PiSie nigdy nie mają przyczyn zwyczajnych, tylko nadzwyczajne, zaprojektowane w zaciszach szpiegowskich central, przekazane do wykonania siłom specjalnym, agentom wpływu, agentom uśpionym, ludziom nieświadomym, a podstawionym, itd.
  Taka naturę ma naszość PiSowska, że każde zło, to obcy, każde dobro, to my (dobra zmiana). Nam wciąż ktoś przeszkadza, hamuje dobrą zmianę, rzuca kłody pod nogi, ogłosimy niedługo listę tych sił.
  Lista wciąż się nie może ukazać. Jest tak jak z wybuchami w Tu-154M. Były, a wciąż nie ma dowodów. To znaczy niby są dowody (zdjęcia wrakowiska, obliczenia prof. Biniendy), ale nie ma dowodów ostatecznych. Nie ma dowodów ostatecznych, bo komisje badające przyczyny szły na pasku obcych sił. Wszędzie ci obcy.
  Pzdr, TJ

 13. folwarkPn
  18 marca o godz. 10:25

  Mój komentarz
  Mówią, że w Polsce nie ma antysemityzmu. FolwarkPn reprezentuje antysemityzm uchachany. Ciekawa odmiana.
  Pzdr, TJ

 14. Terry Jones z Monty Pythona zrobil wlasnie film krytykujacy NEOLIBERALIZM pt ” Boom Bust Boom „.

 15. Androny wypowiadane na poważnie przez Prezesa

  Kolejny przykład bujd na resorach, farmazonów, andronów i konfabulacji, które wypowiedział dla „Rzeczpospolitej” Prezes:

  1) „Trybunał to „mała korporacja, która ma nawet własny system emerytalny – co jest szkodliwe”.”

  2) „Dziś na szczytach polskiej hierarchii zamożności są ludzie, którzy w 80 proc. byli współpracownikami SB – czyli mieli wyjątkowo złe cechy – stwierdził.

  3) „Zdaniem Kaczyńskiego dotyczy to również tych pokoleń Polaków, które weszły w dorosłe życie po 1989 roku. – Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem resortowych dzieci, które widać szczególnie wyraźnie w wymiarze sprawiedliwości.

  4) „Według Kaczyńskiego, odmowa publikacji orzeczenia TK to rodzaj „quasi-kontroli”.
  – Może być stosowana w wypadkach skrajnych, ale jest. Załóżmy, że TK na czyjś wniosek wydaje orzeczenie, że jakieś województwo zostaje odłączone od Polski. Premier miałby to ogłosić? – pytał Kaczyński.”

  Mój komentarz
  Cóż tu komentować. Jakieś konsylium by się przydało, bo TK np. jest w stanie odłączyć województwo od Polski i zrobiłby to, gdyby nie Prezes, który czuwa, by inni mogli spać spokojnie. Należy chronić Prezesa, to nasza polisa narodowa. Nad ubekami i innymi resortowymi dziećmi należy mieć kontrolę. Prezes nam ją zapewnia.
  Pzdr, TJ

 16. NeferNefer
  18 marca o godz. 8:47. Ja też przeczytałam, jeszcze wczoraj. Twój krótki wpis uświadomił mi, że właśnie takiego wpisu powinnam była dokonać także; nie wystarczy tylko przyjąć do wiadomości, trzeba też o tym zawiadomić- dziękuję za lekcję.

 17. @PA2155, niestety, redaktor Passent złożył swój podpis pod tą petycją.

 18. Bamse, dobrze że zacytowałeś Szymborską. Zachowanie np. w sytuacjach wyjątkowych, gdy nie ma czasu na rozważenie „za i przeciw”, zaskoczyło chyba niejednego człowieka. Pozdrawiam, M.

 19. Przyznam, że mi wczorajsze uroczystości w Markowej umknęły. Tak wiele się dzieje, że po prostu prześlizgnąłem się bezrefleksyjnie nad tą wiadomością.

  Tymczasem nocny tekst „Ten jest z Ojczyzny mojej…” przypomina, że są sprawy ważne i mniej ważne.
  O czym niestety czasem zapominamy.

 20. @Margit
  18 marca o godz. 11:27

  Nie wiem co odpowiedzieć, w każdym razie dziękuję.

 21. Pomniki stawia się obcym i zasłużonym.
  Ale co myśleć o tych, którzy masowo niszczą pomniki obcych a stawiają pomniki sobie. Po kolei i za wszystko.

 22. (zapomniałam ciepło pozdrowić Margit, więc pozdrawiam i przepraszam)

 23. O potrzebie polityki historycznej, wersja PiS, zrewidowana i poprawiona

  Nowa rzecznik PiS już stała się sławna w portalach społecznościowych. Jedna z jej wypowiedzi z tekstu o niej w „Gazecie Wyborczej” stała się prawdziwym hitem sieci. Elżbieta Witek wspominała wtedy swoje studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Prof. Henryk Zieliński umożliwił mi dostęp do prohibitów i z zapartym tchem siedziałam w bibliotece i czytałam. To były przedwojenne gazety i książki historyczne z okresu międzywojennego. Stamtąd czerpałam wiedzę o Katyniu czy układzie Ribbentrop-Mołotow – stwierdziła na łamach gazety.

 24. Jacobsky
  18 marca o godz. 14:44

  Jeżeli dla tej pani okres międzywojenny to czas 1945-81, to wszystko się zgadza…..

 25. Jacobsky
  18 marca o godz. 14:44

  Mój komentarz
  PiSowcom w tym całym zamęcie wszystko się pieprzy, miesza – żołnierze wyklęci, UB agenci, nieznane fakty, przedwojenne pakty, enkawudyści i zomowcy, ormowcy, borowcy i leśni chłopcy, zamachu powody, KODu szkody, resortowe dzieci, niepokorni poeci, pięćset plus, konie w kłus, się nie poddamy, Prezesa omamy i wszystkie inne ważne karierze szczegóły głoszone w dobrej wierze, z dobrym zamiarem, z dobrą zmianą, Polacy się zbudzą i powstaną.
  Pzdr, TJ

 26. Giez
  18 marca o godz. 14:37

  Kurdowie mają trzy poważne wady:
  1-są świeccy
  2-lewicujący
  3-wchodzą częściowo w skład Turcji, jako członka NATO.

  Każdy z tych powodów wystarczy, by Zachód nie udzielił im wsparcia, ani nie przyznal prawa do secesji.
  Prawa Człowieka i możność samostanowienia narodów, to puste frazesy.
  Liczą się interesy.

 27. Podła zmowa satelitów przeciwko syryjskim uciekinierom.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ue-zatwierdzila-porozumienie-z-turcja-ws-migracji/dkj4kn
  I będą zabijać dalej. Uciekać z życiem także będą. A bankierzy USA będą liczyć dolary i chichotać z głupich Europejczyków

 28. Tak sobie do siebie powiem że może długo trwało ale w końcu mnie oświeciło i nareszcie wiem dlaczego lubię pracownika LP. I że odwieczny zapalczywy adwersarz sprawia o wiele gorsze wrażenie niż na dostępnym jedynie piśmie. I tyle, bo fi donc, ale widać charakter mam słaby. Mam nadzieję że ten kamuflaż dotrze do adresata bo inteligentny bardzo, chyba że tym razem udało mi się doskonale podrobić styl staruszka. Rsvp można kiwnąć głową. Albo i nie.

 29. Giez (14:37)

  „Europa daje d….y.”

  To dzień hańby dla UE. Handel żywym towarem z tureckim dyktatorem po 85 tysięcy euro za głowę nieszczęśnika. Ciekawe czy im grają Odę do Radości jak ich pakują do ciężarówek?

 30. Bar Norte,

  Dopiero co pisałam do ciebie o szefowej MSZ Unii, Mogherini. Ta idiotka, nie potrafię jej już inaczej nazwać, właśnie dziś wezwala wszystkie kraje, już nie Europy, ale teraz świata (!) do przyłączenia się do unijnych sankcji przeciwko Rosji.

  http://www.euronews.com/newswires/3168165-eu-calls-for-more-countries-to-impose-sanctions-over-crimea/

 31. Zobaczcie jaki jest efekt artykułu Balcerowicza bardzo krytycznego dla PiS
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/prof-leszek-balcerowicz-polska-zmaga-sie-z-najgrozniejszym-precedensem-od-1989-roku/vjzl5s
  prawie 3000 wpisów , ale gro od pisowców. Wygląda ż e strasznie się go boją

 32. NeferNefer
  Kto to jest – fi donc -„pracownik LP”?
  Z ciekawości pytam, bo dawno mnie tu nie było i widocznie czegoś nie czaję.
  Pozdro

 33. ” Ta idiotka…”
  Nie mówi się idiotka, tylko merkel (przymiotnik rodzaju wszelkiego używany w zwrotach typu: ”nie bądź taki/a merkel” w określeniu do ludzi, którzy często merkelą)

 34. Jak będziecie w samym Łańcucie, nie zapomnijcie odwiedzić tamtejszej synagogi. Jest prawie naprzeciw pałacu. Opiekuje się nią prawdziwy pasjonat, który będzie was prowadził w synagodze przez dzieje Żydów w Łańcucie, aż do ich zakończenia. Zajrzyjcie też na kirkut i stańcie nad ohelami dwóch tamtejszych cadyków.
  Jeśli możecie, zabierzcie w tą podróż dwie książki: „Księgi Jakubowe” i „Czarna ziemia – holokaust jako ostrzeżenie”.

 35. Przeczytałem książkę wschodzącej gwiazdy wolnej publicystyki POLITYKI i GW pana Ziemowita Szczerka pt.”Tatuaż z Tryzubem”. http://www.instytutksiazki.pl/ksiazki-detal,literatura-polska,10144,tatuaz-z-tryzubem.html Także autora nudnego blogu POLITYKI. Książka o Ukrainie po amerykańskiej rewolucji godności. Chciałem zobaczyć jak ta godność oligarchów wygląda i jak czują się ludzie po spadku o 50 procent stopy życiowej, ale nienawidzących Rosji. Zobaczyłem nędzę , brud, smród, ubóstwo, oligarchów i terror banderowców. Dość wierna fotografia czarno biała bez wniosków konkluzji lub ocen. Wniosków ważnych także dla nas. Pan Szczerek nie byłby publicystą gdyby nie odniósł się także do własnej ponurej biografii i wyniesionej z niej traumy. Przeżył dramat PRL i szaty rozdziera, że ten wredny kraj nie pozwolił mu nauczyć się sposobu używania specjalnych widelczyków do spożywania ostryg lub do poprawnych sposobów noszenia skarpetek męskich. Ludziom chodziło o dach nad głową i o przeżycie terroru żołnierzy wyklętych, a jemu o widelczyki. Biedak zapomniał wspomnieć o papierze w rolkach i o sposobie jego stosowania. Widocznie kupował w Peweksie.

 36. Polska to kraj pomnikow,kapliczek,krzyzy i muzeow gdzie przechowuja
  przestrzelone manaszki wiec jedno muzeum wiecej nie robi juz na
  nikim wrazenia.

 37. Nie bylo mnie tu 3 tygodnie i wojna nie wybuchla,tak jak pisalem
  wczesniej zachod nie pojdzie na otwarta konfratacje z Rosja tylko
  bedzie dalej kombinowal jak Rosje wykonczyc ekonomicznie,co mu
  sie z pewnoscia nie uda i sam ekonomicznie polegnie.
  Rosja po szczepionce jaka jej zaaplikowal Garbaczow a potem Jelcyn
  teraz wytrzyma i przetrzyma wszystkich.
  https://pracownia4.wordpress.com/2016/03/17/uchodzcy-jako-narzedzie-nato-projektuje-na-rosje-swoja-ciemna-strone/

 38. http://novorossia.today/z-tarcza-czy-na-tarczy/

  Podsumowanie rosyjskiej operacji e Syrii.

 39. Waldek B
  No to dorzucę jeszcze jedną szczęśliwie ocalałą synagogę późnorenesansową z XVI w. w Szydłowie (Świętokrzyskie).
  Dziś to zaledwie siedziba gminy, ale przez kilka stuleci Szydłów miał prawa miejskie, zamek i do dziś zachowane fragmenty średniowiecznych murów miejskich z zachowaną Bramą Krakowską (stąd bywa, trochę na wyrost, nazywany polskim Carcassonne).
  W zrewitalizowanej synagodze (zachowała się tam oryginalna „aron ha-kodesz”!) jest oczywiście muzeum które (oprócz stałej wystawy judaików), pełni funkcję lokalnej placówki kulturalnej.

 40. Murzynianka

  „Dopiero co pisałam do ciebie o szefowej MSZ Unii, Mogherini … ”

  Dziekuję za przypomnienie tej już nieco zapomnianej postaci. Odkąd zaczęły się trudne dni dla naszej UE, kłopoty na granicach Mogherini jakoś znikla z mediów – w każdym razie tutejszych.

  Nawet się niepokoiłem co się z nia stało.

  A tu taki niespodziewany powrót z mobilizujacym przeciw Rosji apelem.

  Nie wiadomo czy cieszyć się czy smucić … .

 41. „Prezydent podkreślił, że obecnie każdy, kto głosi i sieje nienawiść między narodami, każdy, kto sieje i podsyca antysemityzm, depcze po grobie rodziny Ulmów.”

  Mam wrazenie , ze prezydent mowiac wczesniej o sobie i ludziach ktorzy najzwyczajniej (…) mijajac sie z prawda „uczynili” go prezydentem , „my jestesmy ludzmi pierwszej kategorii ” , deptal po innych grobach np . brata mojej matki , ojca i wielu innych .

 42. olborski
  Mam identyczne odczucia, gdy chodzi o Pierwszego Narciarza Rzplitej, bo raczej na pewno nie, Prezydenta.

 43. mag 19 marca o godz. 10:31 Faktycznie, zgromadzono w tej synagodze mnóstwo judaików z imponującą kolekcją zwojów pięcioksięgu.
  W tym roku zamierzam zakończyć podróżowanie wakacyjne śladami polskich cadyków na Podkarpaciu.
  Nie czarujmy się, to może się powtórzyć. Zamiast Żyda ofiarą może paść dowolna mniejszość etniczna lub wyznaniowa, albo nawet światopoglądowa. Na dobrą sprawę Żydzi stanowili dla Hitlera tylko pretekst, bo w końcu w całych przedwojennych Niemczech było ich tylko około 300 tys., co w porównaniu z Polską jest ilością śmieszną. W dodatku byli to ludzie całkowicie zasymilowani, nie do zidentyfikowania na ulicy. Tak więc, przeciętny polski liberał i lewak niczym się szczególnym nie wyróżnia w tłumie, a jednak może go z niego władza wyłuskać i unicestwić. Mogą być oczywiście inne scenariusze, bo pretekstów w dzisiejszej Europie nie brakuje. Polscy nacjonaliści mniemają, że świetnie się dogadają z innymi nacjonalistami, co jakoś w 1939 roku słabo wyszło. Kto ich opamięta?

 44. Waldek B
  W podlaskim Tykocinie zapewne byłeś. Oprócz odremontowanej pięknie synagogi jest też świetna restauracja żydowska przy rynku. Nie pamiętam jak się zwie.
  Nieopodal Tykocina, w Pętowie jest tzw. wioska bociana (kilkadziesiąt gniazd!), jedna z największych w Europie. Od wielu, wielu pokoleń te ptaki tam przylatują. Mimo że znacznej części populacji tubylczej zwyczajnie zabrakło w pewnym momencie.
  Ciekawe czy ptaki takie rzeczy „wiedzą”?
  W Sejnach też ocalała synagoga. Nie wiem jak dziś wygląda, bo widziałam zaledwie początki renowacji ponad 10 lat temu.

 45. ” Tak więc, przeciętny polski liberał i lewak niczym się szczególnym nie wyróżnia w tłumie, a jednak może go z niego władza wyłuskać i unicestwić. ”

  A czy przeciętny polski liberał i lewak też może kogoś wyłuskać i unicestwić? A może Jemu nie przystoi? Bo zdaje się był już przykład w historii.

 46. Jak UE się dogadała i uchodźców pewno dla wszystkich nie starczy, to ze swoich Nor wyłażą wszyscy zatroskani o i los , co tak chętnie by ich przyjęli , byleby nie przyszli.
  Porozumienie UE w sprawie uchodźców jest kompromisem i jak to przy kompromisie, wszyscy wygrali , a nawet zyciężyli.
  Turcja i tak bezdyskusyjnie wygrała , Merkel wygrała bo UE dogadała się z Turcją i Szydło wygrała , bo uchroniła Polskę przed przyjmowaniem zawszonych , roznoszących choroby, islamskich terorystów.
  To właśnie są uroki kompromisu , że na końcu wszyscy są wygrani , oczywiście oprócz tych których i tak się pytać nikt nie zamierza. Może PiS też zdoła się z tego coś nauczyć i zrozumie , że nie zawsze musi iść na całość i konfrontacje i że kompromis to przecież też może być pikne zwycięstwo.

 47. Wiceminister zapisuje sie do partii-sekty.
  Qui bono ?

  Opony na prezydenckiej limuzynie mialy 6 lat ?
  To znaczy, ze PiS i PO jednakowo powaznie podchodza do wykonywania podstawowych obowiazkow !

 48. Rząd chce udrożnić polskie rzeki. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma na ten cel pozyskać około 60 miliardów złotych. Informacyjna Agencja Radiowa poznała główne założenia Programu Rozwoju Śródlądowych Dróg Wodnych.
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad-ma-plan-dotyczacy-polskich-rzek,81,0,2043473.html
  ==========

  Cuda!!!
  Ktoś w końcu zaczął myśleć, czy też lakiś lobbysta się przebił do tych tłumoków, od 25 lat torpedujących żeglugę?

 49. Moskwa buduje 20 kilometrowy most na Krym.
  Guardian :
  „As cities around Russia prepared to celebrate the second anniversary of Moscow’s “reunification” of Crimea, Putin visited the site and said the bridge, which will stretch 12 miles across the Kerch Strait, would integrate the peninsula with Russia.”

 50. ”Opony na prezydenckiej limuzynie mialy 6 lat ?
  To znaczy, ze PiS i PO jednakowo ”

  No nie są winne w jednakowym stopniu. Bo i za kogo bardziej się zestarzały? No..?

 51. Wg mnie rozsądnie mówi
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Dr-Pawel-Kukiz-Szczucinski,wid,18222367,wiadomosc.html
  Ale komentarze są jak zwykle beznadziejne

 52. folwarkPn
  19 marca o godz. 18:39
  Nie źle myślisz , to z powodu dobrej zmiany
  Poniżej ustalenia Izabeli Kacprzak z „Rzeczpospolitej”

  Ujawnia ona, że prezydencka limuzyna przez wiele tygodni stała w garażu Biura Ochrony Rządu czekając na nowe ogumienie, gdyż 20 stycznia podczas pobytu prezydenta Andrzeja Dudy w Krakowie , zniszczona została jedna opona.
  BMW 7 high security powinno zostać tam tak długo, aż producent dostarczy nowe opony, ale pojawiła się „pilna potrzeba” jego użycia i w BOR zdecydowano o zdobyciu potrzebnej opony z… magazynu części wycofanych z eksploatacji.!!! Z tego miejsca rzeczy zazwyczaj trafiają na śmietnik, ale tym razem funkcjonariusze część przeznaczoną do zutylizowania postanowili założyć w limuzynie!!!

 53. A.L.: Może w tak nieprzewidywalnym świecie nie można określić celów?

  R.Z.: Można, tylko trzeba to umieć zrobić. Poza min. Krzysztofem Skubiszewskim, kolejni ministrowie spraw zagranicznych byli z przypadku. Np. min. Geremek wyspecjalizowany w historii średniowiecza we Francji, a nie w polityce zagranicznej, szybciej mówił niż myślał. Jak mógł odnosić sukcesy? Ten resort był łupem politycznym. W 2007 r., kiedy rząd PiS wyznaczył na min. spraw zagranicznych Annę Fotygę, prezes PiS oświadczył: „wzięliśmy MSZ”. Czyli to był łup.

  A.L.: A co wynika z tej strategii?

  R.Z.: Nic. Jest w niej parę sloganów, ale nie ma wyspecyfikowanych celów. Polityka zagraniczna musi mieć cele nie tylko krótkookresowe, ale i średniookresowe, tak jak to jest w USA, Niemczech, Francji. Tymczasem u nas tego nie było i nie ma. W związku z tym rządzący mają dużą dowolność w określaniu celów bieżących i w reagowaniu na wydarzenia. Kiedyś prof. Remigiusz Bierzanek mówił, że politykę to prowadzą duże państwa, jak USA, ZSRR, Wielka Brytania, Francja, Niemcy RFN, a innym się tylko wydaje, że prowadzą. I ja myślę, że naszym politykom wydaje się, że to, co robią, to polityka zagraniczna.

  A.L.: Bo może uważamy, że w razie czego, to i tak Unia Europejska lub USA nas uratuje…

  R.Z.: Kiedy zrealizowaliśmy nasze podstawowe cele strategiczne z 89 r., czyli wstąpienie do NATO i UE, to nasi politycy przestali już myśleć o strategii. W dodatku nasza polityka stała się bezalternatywna.
  http://www.geopolityka.org/komentarze/wywiady/ryszard-zieba-polska-polityka
  ===========

  Bardzo ciekawe teksty na tym portalu….

  Polska polityka?
  Istnieje tylko teoretycznie……
  Tak jak fachowość innych służb….

 54. ” Np. min. Geremek wyspecjalizowany w historii średniowiecza we Francji, a nie w polityce zagranicznej, szybciej mówił niż myślał.”

  Coś w tym jest. Pamiętam jak fighter Społeczności Międzynarodowej niejaki Monika O. w telewizorze TVN zapytał ministra (cytuję z głowy) ”Panie Ministrze! Czy jest elegancko zbombardować wszystkie mosty w Belgradzie?” na co Geremek bez zastanawiania odparł ”A czy wysadzenie średniowiecznego mostu w Mostarze było eleganckie?” zapomniawszy, że stary most w Mostarze wysadzili popierani przez nas gorąco Chorwaci w walce z równie gorąco popieranymi przez nas Bośniakami. Za karę minister specjalista od kanalizacji średniowiecznego Paryża załatwił zbombardowanie mostów w Belgradzie.

 55. @folwarkPn
  18 marca o godz. 10:25

  „Muzeum Zydow Ratujacych Polakow powinno powstac w centrum Warszawy w ktoryms z budynkow bylego UB.”

  … i należy umieścić tam listę ówczesnych pracowników. Koniecznie z notami biograficznymi.

 56. „Dobrze się stało, że w Markowej koło Łańcuta otwarto dzisiaj Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów, zainicjowane w 2008 roku. Wyjątkowe bohaterstwo zasługuje na wieczne upamiętnienie.”

  Panie Passent: Polacy ratowali Zydow, Zydzi ratowali Polakow. Polacy zabijali Zydwow , Zydzi zabijali Polakow. Reszte czasu spedzali obywatele tego wspanialego kraju budujac, tworzac, inspiujac i pomimo prowincjonalnej prozy tez znalezli nisze dla Pana.

 57. Za karę minister specjalista od kanalizacji średniowiecznego Paryża załatwił zbombardowanie mostów w Belgradzie.
  Dla mnie czyms fenomenalnym bylo to,ze bojownicy rewolucji bez rewolucji tak ochoczo przylaczyli sie do wszelkich wojenek u boku przyjaciol amerykanskich. Do Geremka dodalbym prof. Bartoszewski. Czesi mieli w tej sprawie swojego Havla. Byli opozycjonisci dodawali tym awanturom slusznosci.

 58. ””Turcja i tak bezdyskusyjnie wygrała ,…”

  Póki co Obama załatwił z parą Tusk-Merkel rekompensatę za straty finansowe rodziny Erdogana.

  ”To właśnie są uroki kompromisu , że na końcu wszyscy są wygrani”

  Tylko kłopot w tym, że Turków żadne umowy zawarte z niewiernymi w założeniach do niczego nie obowiązują. Wie to każdy Węgier od momentu gdy się nauczy czytać i jako pierwszą książkę na dzień dobry przeczyta Gwiazdy Egeru. Twierdzenie powyższe (o umowach zawartych z niewiernymi) zawarte jest w pierwszym rozdziale.

 59. B. Geremek specjalizowal sie w sredniowiecznych prostytutkach paryskich, jak sie orientuje. A poza tym byl to Wszystkowied.

 60. Notabene drugi rozdział Egri Csillagok z kolei opisuje jak to wojska tureckie przebrani za turystów zajęli stolicę Węgier (Budę). Ciekawostka – o wojska te postarała się Izabela Jagiellonka której się wydawało, że jest królową Węgier. Miały (wojska tureckie) pomóc obrońcom Budy (zwolennikom Izy) obleganym przez Austriaków. Zanim Turcy przyszli – Austriacy już sobie poszli. Ale jak już Turcy przeszli taki kawał Europy (ku niewątpliwej radości ludów żyjących do tego czasu po drodze przemarszu) chcieli popatrzeć na zamek od środka. Takie pozwolenie dostali a jak już byli w środku wyrznęli załogę w pień i przez następne 150 lat sobie w Budzie urzędowali. Iza w czasie zajęcia zamku spokojnie prezentowała Sulejmanowi Wielkiemu karmienie piersią.

 61. Zresztą okupacja turecka była pikuś w stosunku do wyzwolenia przez Austriaków. Za Turkami nikt nie płakał. Nie było komu. Wyzwoliciele nikogo nie oszczędzali.

 62. Indoor prawdziwy
  19 marca o godz. 23:53

  Historia lubi się cytować……
  Polska załoga Gdańska poprosiła Krzyżaków o pomoc przeciw Brandenburczykom.
  I zostali, na następne 100 lat…..
  Konrad Mazowiecki poprosił o pomoc.
  I też zostali.
  Obecnie, prosimy o bazy NATO.
  Też zostaną?

  Majstersztykiem dyplomatycznym jest, że za działania USA i Francji na Bliskim Wschodzie, płacić będzie Europa jako całość.
  To kolejna odsłona prywatyzacji zysków i uspołeczniania strat.
  Cóż, „murzyńskość” naszej polityki zagranicznej i braku jej priorytetów, celów do osiągnięcia, daje takie dziwne efekty.

 63. Wiesiek59; 0:01.

  A czy ty widziales albo slyszales aby ktos pomagal za darmo ? no moze
  Polska jest tu wyjatkiem, mam na mysli polityke,pozatym wszystko
  sie zgadza.
  http://demotywatory.pl/4110943/Iluzja-kapitalizmu

 64. PA2155 & Ted’dy bear
  I Wy jesteście „z Ojczyzny mojej”? Really?
  Koniec świata!

 65. „zarzekała się żaba błota
  a błoto to mi do czego
  starczy mi moja cnota
  nie trzeba więcej niczego

  zarzekała się żaba błota
  pójdę pomieszkam do lasu
  tu przecież sama miernota
  szkoda mojego czasu

  w lesie to pięknie być musi
  tam drzewa i ptaki śpiewają
  i sama siebie tak kusi
  niepomna żaby tam nie mieszkają

  zarzekała się żaba błota
  a co tam mogę spróbować
  i poszła a teraz tęsknota
  każe żabce żałować

  a żabki życzliwe mówiły
  las do żab nie pasuje
  wrócisz tu nie ma siły
  jak cię tylko igliwie pokłuje

  zarzekała się żaba błota
  no i ma czego chciała
  duma po piekle ją miota
  uwiera jak twarda skała

  a mówi już stara nauka
  co mądrość pokoleń liczy
  natury się nie oszuka
  żab to także dotyczy”

 66. Krytyk amerykanskiego establishmentu, Gary Null, cytuje na swoim programie w sieci zeznanie pod przysiega programisty komputerowego z Florydy,ze zostal mu zlecone napisanie programu, ktory przestawia liczbe glosow o pare procent, dajac zwyciestwo wybranemu przez zleceniodawcow kandydatowi.
  YOU TUBE CLIP: https://www.youtube.com/watch?v=JEzY2tnwExs
  Uploaded on Mar 2, 2006
  Computer Programmer testifies that Tom Feeney (Speaker of the Houe of Florida at the time, currently US Representative representing MY district ) tried to pay him to rig election vote counts.
  See more videos like this at http://www.TruthStream.Org – Streaming Videos of TRUTH to the American People!
  Najlepszym sposobem zmiany wladzy jest znalezienie dowodow, ze wybory sa sterowane.
  Ale poprzedni uklad boi sie, ze wyborcy na nich nie zaglosuja, wiec wola zostawic wszystko jak jest i blokowac wszelkie zmiany za srebrniki Sorosa i Wall Street przez pelzajacy , bezkrwawy Majdan.

 67. That’ s totally curable, by the way

 68. mag;1:12, no coz,pozostaly jeszcze korzonki i jakos zapomniec sie nie da.

 69. @ maciek.g 21.01
  Kaczysci nie potrafia nawet zamowic zapasowych opon do limuzyny Prezydenta.
  Jesli krasnal ogrodowy da sie namowic Hillary Clinton do ataku na Rosje, to skutki beda podobne jak dla Iraku i Gruzji.
  maciorkiewicz zaopatrzy naszych szwejkow w mokry proch, wojska pancerne w skorupy Leopardow bez najnowszej elektroniki a ulanow w zdechle niedawno klacze z Janowa Podlaskiego.

 70. mag:
  PA2155 & Ted’dy bear
  I Wy jesteście „z Ojczyzny mojej”? Really?
  Koniec świata!
  Wyobraz sobie,ze tak.
  Moze czas dokonac na zimno obrachunku legend i stereotypow, ktore ulegly skamienieniu w Polsce.
  Ciebie stac, niestety, na powtarzanie sloganow i wielbienie brazownikow.
  Zreszta,mozesz mnie ignorowac, to nic, jak to kiedys mnie nazwalas.

 71. mag:
  Dodajac do dorobku prof.Geremka. Moze jego studia byly jakims przyczynkiem do badan sredniowiecznej Francji, nawet ciekawym w sobie. Nie pamietam natomiast zadnej ksiazki jego autorstwa o syntezie historii Francji lub o sredniowieczu (K.Modzelewski napisal ich kilka o duzej wartosci). Zabieral natomiast glos w sprawach politycznych, a w polityce dorobek naukowy to rzecz wtorna. Wybral role polityka. Nie wiem, czy podzielalem jego poglady w tej dzialce. Moze dla ciebie byl autorytetem, ale Polska i Polacy to taki specyficzny twor lubiacy wieszczow i autorytety. Troche jak Rosja.

 72. PA2155
  Czemu, mój totalny krytyku, nie skorzystałeś z najprostszego do zastosowania stereotypu Polaka PRAWDZIWEGO patrioty i nie pozostałeś w kraju, by go budować od podstaw oraz przykładem służyć słusznej i rozumnej polackości?
  Niestety, nie lubię być pouczana przez Polaków „zamorskich” , którzy wiedzą, najlepiej, jak i po co żyć w „hajmacie” czyli „faterlandzie”, płacąc gdzie indziej podatki i głosując na liderów nie mających nic z Polską wspólnego.

 73. mag:
  Przy okazji dodam cos jeszcze o twoich ciagotach do monopolizacji pewnych wlasnosci.
  Przypominasz mi nieco w tym moja polska kolezanke w pracy, zagorzala katoliczke, wyznawczynie teorii Polaka-katolika w wersji ortodoksyjnej.
  U ciebie Polak, twoj krajan to ten, kto wyznaje twoje poglady. Stad to czeste szermowanie prawem w okreslaniu, kto tym Polakiem jest, a kto, twoim zdaniem, nie.
  Troche jak w czasach komunizmu, gdy wladze komunistyczne pozbawialy obywatelstwa ludzi, ktorzy im sie nie podobali, tak jak gdyby byli pod tym wzgledem wladni.
  Droga mag, moze tych naszych poskich ojczyzn jest wiecej niz jedna. Mieszkaj w ktorej chcesz i dziel ja z kim tylko chcesz. Kto ci tego zabrania.

 74. mag:
  Czemu, mój totalny krytyku, nie skorzystałeś z najprostszego do zastosowania stereotypu Polaka PRAWDZIWEGO patrioty i nie pozostałeś w kraju, by go budować od podstaw oraz przykładem służyć słusznej i rozumnej polackości?
  Przyznam, ze w pewnym momencie poczulem sie bezsilny i postanowilem wyjechac z kraju, aby zaczac zycie od nowa.

 75. PA2155
  Ja nie tworzę stereotypów, a tym bardziej w nie nie wchodzę , bo TU żyję nieprzerwanie realem a nie mitologią migrancką i manipilacjami „w temacie”
  Drogi PA!
  Masz rację – ojczyzn jest wiele, pewnie tyle, ile docelowych migracji, bo tak się zlożyło, zasiedzialo itp.
  Kochaj swoją nowa ojczyznę, jeśli jest ci przyjazna, a pewnie jest, skoro tam żyjesz, ale …
  odpieprz się od starej. W tym sensie, że jej nie urządzaj według swoich sympatii politycznych, , skoro już tu nie mieszkasz, pisząc np. o moich „ciągotach”, nagannych twoim zdaniem.
  I po co ta hipokryzja na koniec?
  „Mieszkaj w której chcesz (ojczyźnie) i dziel ją z kim tylko chcesz. Kto ci tego zabrania.” .
  Ty mi nie tyle zabraniasz, ile wskazujesz na mnie paluchem piętnującym, że to ja jakoby sugeruję i wytyczam, kto jest Polakiem prawdziwym, a kto nie. Musowo to krajan o moich poglądach. Niby jakich poglądach? bo nie precyzujesz.
  Matko moja! Trudno o bardziej idiotyczne i bezczelne wnioski.
  W końcu każdy może sięgnąć do archiwum blogu. A ja nie zamierzam udowadniać, że nie jestem wielbłądem.

 76. PA2155
  Kurka wodna, dałeś mi niechcący popalić, przyznając, ze wyjechałeś bo już miałeś dosyć . Czemu trudno się dziwić i mieć pretensje o wybór takiej akurat opcji.
  No to wyznam ci szczerze, że szczerze żałuję swojego NIE wyjazdu, bo po 1989 uwierzyłam, że ten kraj może być normalny.
  Otóż, nie może.
  A na wyjazd definitywny jest dla mnie za późno.

 77. Bardzo serdecznie dziękuję Panu Redaktorowi Passentowi za ten najnowszy felieton. Dzisiaj udaję się na cmentarz żydowski we Wrocławiu aby pochylić się nad grobami Żydów tam pochowanych. Mam taką potrzebę w każdy pierwszy dzień wiosny. Oni są też z Ojczyzny mojej.

 78. na temat a wlaściwie na smutno
  To jest wiersz Zuzanny Ginczanki rozstrzelanej w więzieniu na Montelupich w 1944r. Była Żydówką, poetką i piękną kobietą, zginęła mając zaledwie 27 lat. Wiersz niezwykły, poświęcony kobiecie która wydała ją gestapo (Chominowej); autorka cytat Horacego użyła z goryczą pisząc o przedkładaniu wartości rzeczy materialnych nad ludzkim życiem.
  Non omnis moriar – moje dumnie włości
  Łąki moich obrusów, twierdze szaf niezłomnych,
  Prześcieradła rozległe, drogocenna pościel
  I suknie , jasne suknie pozostana po mnie.
  Nie zostawiłam tutaj żadnego dziedzica,
  Niech więc rzeczy żydowskie twoja dłń wyszpera,
  Chominowo, lwowianko, dzielna żono szpicla,
  Donosicielko hyża, matko folksdojczera.
  Tobie, twoim niech służą, bo po coż by obcym.
  Bliscy moi – nie lutnia to, nie puste imię.
  Pamiętam o was,wyście, kiedy szli szupowcy,
  Tez pamietali o mnie. Przypomnieli i mnie.
  Niech przyjaciele moi siądą przy pucharze
  I zapiją mój pogrzeb i własne bogactwo:
  Kilimy i makaty, półmiski, lichtarze –
  Niechaj piją noc całą, a o świcie brzasku
  Niech zaczną szukac cennych kamieni i złota
  W kanapach, materacach, kołdrach i dywanach.
  O, jak będzie się palić w ręku im robota,
  Kłęby włosia końskiego i morskiego siana,
  Chmuty prutych poduszek i obłoki pierzyn
  Do rąk im przylgną, w skrzydła się zamienią ręce obie;
  To krew moja pakuły z puchem zlepi świeżym
  I uskrzydlonych nagle w aniołow przerobi.

  Ps. jeśli są błędy, tzw. literówki to moja wina, przepisałam z antologii poezji polskiej 1939-1988, „Od Staffa do Wojaczka”, autorzy: B.Drozdowski, B.Urbankowski

 79. chwilowa wiosna w ogrodzie i uciekł mi cały poprzedni wpis Gospodarza. Starałam się przeczytać wiekszość komentarzy:
  @Wiesiek59, polecony artykuł o porozumieniu w Monachium przygnębiający, jak niewiele jest warte ludzkie życie i ludzkie cierpienie wobec „podziału stref wpływów”.
  Nie wiem na ile tezy autora są słuszne.
  @Giez, bezradny wobec najazdu młodych katolików: odwagi!
  Ewentualnie wyjedz do krewnych na Mazurach.
  @Muszynianka i temat jak wyżej, 2 miliony zł przeznaczone na ochronę uczestników światowych dni to niewiele w porównaniu z 17 miliardami. Z tymi ostatnimi mogą konkurować jedynie wydatki na obronę państwa; jako ateistka i pacyfistka uważam że sa to pieniądze wyrzucone w błoto, a co ty o tym sądzisz w kontekście 500- ?
  @Jacobsky, obecny, nieobecny a może zajęty lekturą:
  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1654906,1,watergate-w-brazylii-ale-to-nie-lula-jest-nixonem.read
  Osobiście radzę przeczytać

 80. @Giez 18 marca o godz. 9:40
  Filmy o wojnie (ale nie tej gwiezdnej) powinni oglądać wszyscy idioci bez wyobrazni którym tak tęskno do kolejnej światowej zawieruchy.
  Zapamiętałam z dzieciństwa śpiewaną przez ojca piosenkę o frontowych szoferach, oczywiście w języku polskim. Poszukałam na youtube i znalazłam oryginał wraz filmami z tamtych lat, widać (w 2 min.17 sek) tam też polską ludnośc z biało-czerwoną flagą witajacą wyzwolicieli:
  https://www.youtube.com/watch?v=dH4KuCZOTF8

  jeśli któryś z blogowiczów języka obcego nie trawi jest też wersja śpiewana przez Andrzeja Stockingera.

 81. @Ociec Padre!!! 20 marca o godz. 1:22
  Ja to robię tak: zanim zacznę czytać komentarze przyciskam Ctrl+F i wpisuje swój nick żeby się upewnić czy ktos do mnie nie napisał osobiście np. kolega @Olborski. Teraz znajduje dziesiątki tych żab ale nie mam pewności bowiem cel: „nick” to nie jest pożądany przez nas poziom?

 82. Wobec kolejnych ataków tubylców wobec obcych dla pewności zapytuję: mam grać?

 83. ”Wobec kolejnych ataków tubylców wobec obcych dla pewności zapytuję: mam grać?”
  Daj se spokój z ”atakiem” mag. Kobita od lat nic nie ma do powiedzenia tylko lustruje kolejne blogi pod katem poprawności politycznej uczestników mając przy tym siebie za wzorzec ”demokraty” ”liberała” i wszystkiego co z siebie Ludzkość wydaliła najlepszego w ciągu ostatnich 2000 lat.

 84. PA2155
  20 marca o godz. 2:23
  W dorobku Geremka należy uwzględnić wiele lat jego działalności w PZPR i funkcji sekretarza. W czasie gdy likwidowano komitety, Geremek usilnie poszukiwał klucz od lokalu partyjnego. Można sądzić, że go znalazł i zrobił to co Wałęsa ze swoją teczką.

 85. Krzysztof Kieślowski kiedyś napisał; „Chuj zawsze pozostanie chujem – z ręką czy bez”. Lepiej by brzmiało z krzyżem czy bez. O czym wielu powinno pamiętać.

 86. maciek.g
  19 marca o godz. 21:01
  Na fotografii wygląda jakby oni jechali na tej zniszczonej oponie kilkadziesiąt kilometrów. Czyli to brak odpowiedzialności i polskie niechlujstwo. Podobne jak w Smoleńsku. Tam zginęła elita, a tu elit ocalał.

 87. Hotel WENTZEL ( rynek 19 ) jak o poranku donoszą mi z Krakowa, gościł Senatorów USA i prezydenta Dudę z jego przybocznym . @Giez czy masz informacje z okolic tego hotelu ? komentarze ulicy ?

 88. Ipsi ; 20 marca o 4:44
  Cmentarz żydowski ( przedwojenny ) w Szczecinie uległ likwidacji .Obecnie tam park miejski ( Okolice Dzielnicy Niebuszewa .Po II WS w tej dzielnicy ( tradycja?,zamieszkali nowi Żydzi . Mieli swoja szkole podstawową ( lata 1947 -1970 ) -pozostała tablica pamiątkowa przy Giedroycia .
  Na Nekropoli przy ul KU Słońcu znajdujemy wydzielona kwaterę . Tam spoczywają wybitni i mniej wybitni pionierzy Polskiego Szczecina po 1945 r. Ich historia kończy się ( daty nagrobków ) też po 1970 r

 89. Waldemar
  20 marca o godz. 10:20
  WENTZEL to nie hotel a starodawna, jeszcze przed wojenna, może jeszcze austriacka restauracja przy Rynku Głównym tuż koło Wierzynka. W Rynku istnieją praktycznie tylko restauracje i kilka banków. Zlikwidowano wszystkie księgarnie, panuje hałas i ogólny harmider. Krakowianie praktycznie unikają tego miejsca. Ja bywa tam we Wierzynku raz w miesiącu na posiedzeniu klubu. Wierzynek jest własnością tutejszego oligarchy, urządzony w złym guście, lipna kuchnia w sumie nie przyciąga gości. Duda wybrał Wentzla, bo być może należy on do któregoś z jego partyjnych kumpli.

 90. Giez
  20 marca o godz. 10:05
  Opona została tak zniszczona ponieważ gnali 170km/h ,mimo że komputer ostrzegał o problemach z ciśnieniem w oponie. Na dokładkę opona ta była wyeksploatowana do granic swych możliwości (jeżeni nie powyżej). Z powodu prędkości samochodu nie udało się opanować i darł po poboczu wyrzucając fontannę kamieni (co widać na filmie gościa co wypadek nagrał). Zanim samochód wpadł do rowu zdążyło to oponę do cna zniszczyć.

 91. żabka konająca
  20 marca o godz. 6:44
  „nick” to nie jest pożądany przez nas poziom?
  (??)!
  „Za jakie grzechy, dobry Boże ” . To polski tytul francuskiego filmu ale nie moge sluzyc odp „linkiem” choc polecic .. osobiscie polecam dialogi miedzy zieciami , nie majac pewnosci czy to jest pozadany przez nas poziom .
  Jak mawia D. – ‚nie samym holokaustem czlowiek zyje ‚ – a moglaby …
  Nie musze chyba wyjasniac , ze Olborski to nie jest moje nazwisko ale.. mam do niego prawo .

 92. Gazeta zamieszcza wywiad A. Lubowskiego z Carlem Gershmanem, prezesem złowrogiej amerykańskiej fundacji na rzecz demokracji NED /National Endowment for Democracy/. W rzeczywistości jest to forpoczta CIA, organizująca i finansująca wszelkie rewolucje kolorowe, przewroty, majdany, wojny i najazdy. http://wyborcza.pl/magazyn/1,151482,19789922,carl-gershman-demokracja-to-kruchy-kwiat-nie-przeszkadzac.html Ten Carl może być porównany ze współczesnym Himmlerkiem lub Goebbelsem. Jest odpowiedzialny za dzisiejsze wojny, ludobójstwo i dramaty narodów. Hipokryta i kłamca. Nie mówi nic o owocach i sukcesach demokracji już zbudowanych w Afganistanie, Jugosławii, Iraku, Libii, Syrii, Jemenie, na Ukrainie i w Polsce. I tych będących w trakcie przygotowań w Kazachstanie, Kirgizji, Gruzji i innych byłych republikach. Z Rosji został przepędzony stąd zionąca nienawiść do Putina.

 93. Giez

  „Duda wybrał Wentzla, bo być może należy on do któregoś z jego partyjnych kumpli.”

  Nie, wygląda na to, że było wręcz przeciwnie.

  Niejaka Katarzyna Kukieła, współwłascicielka Wentzla tak odniosła się do wizyty Dudy w swej knajpie, hotelu:

  „”Napisałam w komentarzach na tablicy PADa, pod linkiem z transmisją z Wenzla.
  Tyle mogłam zrobić. Jestem oczywiście współwłaścicielem, ale to tam, na tamtej
  tablicy, nie ma znaczenia:
  „Panie prezydencie jadłeś dzisiaj kolację i spotykałeś się z senatorami Stanów Zjednoczonych w moim hotelu. Czy nadal ty i twój elektorat uważacie, że ja jestem
  w KOD i od 3.grudnia protestuję pod TK i biorę udział we wszystkich marszach
  i manifestacjach dlatego, że oderwaliście mnie od, jak to elegancko i typowo po waszemu określiliście, koryta?!!! Mam nadzieję, sądząc po zadowolonej pańskiej
  minie, że jedzenie z mojego koryta wszystkim smakowało, a wnętrza i ich wystrój
  do gustu przypadły. I proszę pamiętać, rzucając słowa o dojnej ojczyźnie, że dla niektórych Ojczyzna to coś bardzo cennego i słowa wypowiedziane przez pana ranią. Bo Polska jest ważna, a Konstytucja niepodważalna””.

  Rozumiem, że Kukieła najpierw przyjęła o potem się odcięła.

 94. Putin bierze w opieke kolejne panstwa na bliskim wschodzie
  tym razem Tunezje i Maroko.

  https://russian.rt.com/inotv/2016-03-19/Boulevard-Voltaire-Vsled-za-Siriej

 95. Niemcy prosza Rosje o ponowne wyzwolenie.

  http://cs633516.vk.me/v633516338/22d4d/pg7RQ6hRcec.jpg

 96. „Duda wybrał Wentzla, bo być może należy on do któregoś z jego partyjnych kumpli.”

  Bardziej od jaka jest kategoria tego Wentzla , istotne jest pytanie kogo on w tym Wentzlu , ktora kategorie – reprentowal bo przeciez wszystkich na raz nie mogl a zadnej to juz napewno nie . Nawet gdyby tylko przyjmowal zamowienia . Tyle , ze on zdaje sie do kazdego wystroju pasuje .

 97. Giez
  20 marca o godz. 11:12

  Wywiad z gościem który za ciężkie pieniądze z jakiejś fundacji, reklamuje na świecie jej koncepcje, nie jest specjalnie ciekawy. Ot, standard misjonarza przy pracy.
  Zacięcie Świadka Jehowy….
  Misjonarze kierowani są do krajów wrogich, by tam namieszać.
  Do krajów zaprzyjaźnionych, absolutnie nie.
  Ot i cała tajemnica wiary.
  Rozciągnąć doktrynę Monroe na cały świat, a będzie lepiej?
  KOMU ten kit wciska ten pan?

  Ale, trafiłem na inny wywiad, z innym misjonarzem.
  Z cynizmem jestem oswojony, ale mnie zaskoczył:

  „Sanders, czy Trump?

  To wybór między dżumą a cholerą. Trump ma autorytarne tendencje, zgrywa twardziela. Przypomina mi Mussoliniego. Myśli, że problemy rozwiązuje się poprzez wydawanie edyktów, wygłaszanie mocnych słów i zwalnianie ludzi. Nie sądzę też, że rozumie podstawy ekonomii. Niedawno narzekał, że „Chiny kradną nam 500 mld dolarów”, bo mamy z nimi „ujemny bilans handlowy”. Czy to naprawdę powód do zmartwień, że w zamian za zielone papiery z wizerunkami naszych prezydentów Chińczycy przysyłają nam realne dobra? Każdy „deficytowy” dolar to dolar, który zostanie gdzieś zainwestowany, np. w japońskiego jena. Koniec końców do nas wróci. Nawet, gdyby miał nie wrócić, jesteśmy po „właściwej” stronie tego równania.
  http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/o-slusznosci-ekonomicznej-teorii-decyduja-wartosci/

  Imbecyl „EKSPERT” infantylnie gaworzący, nie rozumie że długi zostały już spłacone.
  Technologiami, nieruchomościami, patentami, umiejętnościami chińskich studentów nabytymi na zachodnich uczelniach, budową przemysłu.
  Reszta zostanie w jakiś sposób również wyegzekwowana.
  I to niekoniecznie według dyktatu USA…..

  Największym błędem jest niedocenianie przeciwnika.

 98. @ maciek.g
  20 marca o godz. 11:07

  ***Z powodu prędkości samochodu nie udało się opanować i darł po poboczu wyrzucając fontannę kamieni (co widać na filmie gościa co wypadek nagrał). Zanim samochód wpadł do rowu zdążyło to oponę do cna zniszczyć.***

  Macieku! On darł kamienie lewymi kołami, a pękła prawa!

 99. @Olborski, rzecz w tym że jakiś czas temu (2 -3 lata wstecz?) z niejasnych dla mnie pobudek usiłowałes mi dokuczyć jako osobie. Przykre wspomnienia wypieramy z pamięci i stąd twój nick ulegał stopniowej redukcji, tym bardziej że mam dyslekcję (kto doświadcza tej przypadłości ten wie) a twoje nie-nazwisko aż się prosi żeby poprzestawiać w nim litery.
  Najlepiej byłoby gdybyś zachował wobec mnie wyniosłą obojętność, wiem że to trudne; moje komentarze są tak inspirujące.

 100. żabka konająca
  21 marca o godz. 8:42
  Wyniosłą obojętność wobec dyslekcji , to nie bedzie trudne . Przestawianie liter w nazwiskach i „tak” inspirujących komentarzach ,, stopniowa redukcja nickow … Pani wybaczy ale jestem na to za stary . Klaniam sie .

 101. smutne to: i starość i nick wymagający takiej troski i na koniec brak dystansu wobec własnej osoby. Wesołych Świat!

css.php