Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

3.04.2016
niedziela

Gesty się liczą

3 kwietnia 2016, niedziela,

Nareszcie jakiś inny głos w sprawie naszego stosunku do uchodźców. Warto zwrócić uwagę na artykuł Jerzego Haszczyńskiego, „Nieczuły jak Polak” („Rz.”, 30 marca).

„Totalny sprzeciw wobec przyjmowania uchodźców na długo zaszkodzi wizerunkowi naszego kraju – ostrzega publicysta. – Polska nie wyciąga lekcji z trudnej walki z kłamliwym określeniem »polskie obozy«”.

Nie jest intencją publicysty porównywanie dzisiejszej sytuacji uchodźców do sytuacji Żydów w III Rzeszy, ale „stosunek do tragedii uchodźców zaczyna odgrywać podobną rolę jak stosunek do tragedii Żydów. Kształtuje oceny moralne jednych narodów wobec drugich”. Zdaniem Haszczyńskiego nasza obecna polityka imigracyjna przyczyni się do negatywnego stereotypu Polaków. „Nasze dzieci, wnuki i prawnuki, słysząc zagraniczne opinie o polskim podejściu do uchodźców w II dekadzie XXI wieku, będą czuły to co my, gdy czytamy o kolejnym użyciu określenia »polskie obozy« – wściekłość i bezradność. Z tym że polskich obozów nie było (…) natomiast sprzeciw wobec przyjmowania jakichkolwiek uchodźców jest prawdziwy”.

Zdaniem autora kiedy Zachód nagle otworzył się na imigrantów (choć obecnie znów się zamyka), ukształtował się podział na dobrych i na złych. „Polska pod rządami PiS jeszcze go utrwala. Wciąż jesteśmy pierwsi na froncie antyimigracyjnym i ciągle głośno o tym informujemy”.

Głośno mówimy, że nikogo nie przyjmiemy. To poszło w świat, trafiło do mediów światowych, które nie zauważyły otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

Haszczyński twierdzi, że „w obnoszącym się ze swoim katolicyzmem kraju” takie stanowisko musi dziwić. Należało wykonać symboliczny gest wobec najbardziej potrzebujących uchodźców. „Właśnie gest, bo z pomocą wszystkim potrzebującym nie da sobie rady nawet Angela Merkel”. Brak gestu, a w dodatku głośne deklaracje na „nie”, to błędy polityki rządu Szydło. Zdaniem publicysty zmarnowana została okazja wykazania gestu, a ponadto przydałoby się więcej finezji w deklaracjach, w takich sprawach „milczenie jest złotem”, politycy innych krajów zazwyczaj grają rolę zatroskanych, kluczą, są nieprecyzyjni, wyrażają gotowość, podczas gdy z Polski płynie jednoznaczne „nie”. Zatroskanie niewiele kosztuje, ale jego brak będzie kosztowny – kończy Haszczyński.

Podzielam jego stanowisko. Natychmiastowy odruch, gest poszedłby w świat, jego spełnienie leżałoby w granicach możliwości naszego kraju. Polski rząd kieruje się w tej sprawie jedynie względami polityki wewnętrznej, nie chciał wykonać kroku wbrew polskiej opinii publicznej (ponad 70 proc. przeciw przyjęciu uchodźców). A przecież czasami trzeba iść pod prąd. Krok taki miałby wpływ na opinię o naszym kraju. Ale skoro milczy nawet Kościół, zajęty dobijaniem praw kobiet, nie dziwmy się, że stereotypy są żywotne i trudne do zwalczenia.

Oczywiście, natychmiast rozlegną się (i już się rozległy…) głosy, że jeżeli ktoś jest za uchodźcami, to niech ich przyjmie do siebie, do domu, ale wiadomo, że gest – choćby tysiąc uchodźców – nie oznaczałby, że polskie państwo nie potrafiłoby sobie z tym poradzić. W porównaniu z akcją 500+ byłaby to kropla w morzu.

Gesty w polityce się liczą. Po ustanowieniu dyktatury Pinocheta w Chile Włochy wysłały tam samolot, by ewakuować swoich obywateli oraz uchodźców chilijskich, którzy schronili się na terenie ambasady włoskiej. Na pokładzie tego samolotu znajdował się ówczesny minister spraw zagranicznych Włoch. To był właśnie gest. Wśród ewakuowanych uchodźców była studentka prawa, Clara Szczaranski, która po latach została przewodniczącą Narodowej Rady Bezpieczeństwa. Dobrze zapamiętała gest włoskiego ministra. Sama o tym opowiadała. Gesty się liczą.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 114

Dodaj komentarz »
 1. Proszę nie kłamać. KK ma w sprawie uchodźców bardzo jasne i pozytywne stanowisko. I co więcej pomaga nie tylko werbalnie, ale i praktycznie.

  Za: http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x92097/polscy-biskupi-o-uchodzcach-teraz-czas-na-nasza-goscinnosc/
  Cytat:

  W kontekście apelu papieża abp Stanisław Gądecki stwierdził, że nie wystarczy już o pomocy mówić. Już w sobotę przewodniczący Episkopatu Polski stwierdził: „Trzeba, żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani, którzy przyjadą tutaj, oczekując pomocnej ręki i tego braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują”.

  – Papież Franciszek i abp Stanisław Gądecki w sprawie uchodźców mówią jednym głosem – zauważył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Adrianik. Podkreślił, że pomoc uchodźcom nie jest w Kościele w Polsce czymś nowym. Tylko w ub. roku katolicy w naszym kraju przekazali na ten cel ponad 5 mln zł.

  Abp Gądecki zwraca uwagę, że musimy przygotować się na to, co może nadejść, „tak abyśmy nie tylko pod wpływem Ewangelii wychodzili ku drugiemu człowiekowi, ale również z tytułu sprawiedliwości, bo przecież ostatecznie nasi rodacy znaleźli gościnę w Europie, w obu Amerykach i w Australii. – Teraz przychodzi czas na naszą gościnność – podkreślił.

  W opinii abp. Henryka Hosera, dzięki swoim instytucjom, które niosą potrzebującym pomoc w wymiarze zarówno materialnym, jak i duchowym, Kościół powinien się włączyć w proces przyjmowania uchodźców i zrobi wszystko, co w jego mocy, by takiego wsparcia udzielić.

  Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał w wywiadzie dla KAI, że działania Kościoła w Polsce obejmują prowadzoną w ostatnich latach i bardzo intensywną pomoc dla uchodźców w Syrii, Iraku czy Libanie. Pomoc w obozach przejściowych i wsparcie na miejscu prowadzą Caritas Polska i „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Pomoc w tych krajach nie jest ograniczona jedynie do chrześcijan, ale kierowana do wszystkich, którzy jej potrzebują.

  W Polsce natomiast ważną rzeczą jest to, abyśmy to nasze zewnętrzne doświadczenie pomocy uchodźcom potrafili dobrze wykorzystać. Najlepiej przygotowane do tego są właśnie Caritas Polska i „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Te organizacje ze strony kościelnej powinny być animatorami pomocy.

  Wsparcie wobec uchodźców, których niewielka liczba przybyła niedawno do naszego kraju, realizowane jest już na terenie archidiecezji wrocławskiej. Abp Józef Kupny poinformował kilka dni temu, że takiej pomocy diecezjanie udzielili czterem rodzinom z Syrii.

  Wrocławscy chrześcijanie wspólnie podzielili pomiędzy siebie obowiązki dotyczące opieki nad uchodźcami. – Chodziło o to, by zapewnić im mieszkanie, wyżywienie, stopniowo wprowadzać ich w naszą kulturę, uczyć zasad funkcjonowania w mieście. Wspólnota solidarnie ponosi koszty utrzymania uchodźców i trudno mieć im za złe, że nie przyjęli np. kilkudziesięciu rodzin. Dokładnie rozpoznali swoje możliwości i zdecydowali, iż są w stanie pomóc takiej, a nie innej liczbie osób – wyjaśnił abp Kupny.

 2. Szanowny Panie Passent.
  Co to za argumentacja: pomagajmy bo to się może opłacać. Wyjątkowa bezduszność i arogancja. A prawda wygląda dzisiaj następująco.
  Assad zwany ostatnio ponownie prezydentem, że zniszczenia w Syrii wyniosły 200 miliardów USD. Zaczyna się zanosić na pokój i wszyscy już myślą o odbudowie. Najlepszy interes zrobią Rosjanie bo odbudują Palmyrę. Wycieczki będą oglądać to na pewno częściej niż warszawskie Stare Miasto. Jednocześnie Assad stwierdził, że nie ma kto tego odbudowywać. Tam są potrzebni bogaci, wykształceni, zdolni i aktywni ludzie. Tacy właśnie jak uchodźcy. Na nich kraj czeka jak kiedyś Polska na emigrantów. Może nie? Ale wdzięczni będą oni (i robili z nimi interesy) tym, którzy im w trudnej sytuacji pomogli i przyjęli. A nie tym, którzy tu na forach paplą albo gorzej o tym, że rzekomo ktoś zostanie terrorystą w trzeciej generacji. Jakichkolwiek śladów człowieczeństwa w tym brak.
  No ale trzeba by było zacząć od dogadania się z tym, który doprowadził do przełomu w Syrii zamiast wyzwisk na jego temat pod dyktando różnych Nulandów. I od napisania prawdy o tym, co się działo i dzieje w Syrii i nie tylko. W co wątpię.
  A schronienia można było udzielić od początku tylko na czas wojny. Proste.

 3. Daniel Passent pisze

  „Natychmiastowy odruch (pomocy uchodźcom), gest poszedłby w świat, jego spełnienie leżałoby w granicach możliwości naszego kraju.”

  Zgoda, tylko jesli mowa jest o natychmiastowym odruchu to powinien on nastąpić wiosną i latem ubiegłego roku – wtedy gdy rozpoczęła się ta wędrówka ludów.

  To wtedy ówczesny rząd miał mozliwość zorganizowania misji w Turcji, Libanie i Grecji dokonujacych selekcji uchodźców pod kątem możliwości udzielenia im azylu.

  Oczywiscie zgadzam się z tezą, że wtedy taki polityczny odruch pozwoliłby uniknąć problemów politycznych z którymi się zmagamy dziś na arenie międzynarodowej.

  Ponadto przypomnę, że latem ubiegłego roku ponad połowa krajan wykazywala chęć przyjecia uchodźców – wg sondaży.

  Chcialem też dodać, że episkopat dwukrotnie wzywał wiernych do przyjecia uchodźców – w czerwcu i we wrześniu ubiegłego roku. Tak więc akurat w tej sytuacji znalazł się na miejscu.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pięknie, ładnie.
  Wszyscy chcieli pomóc uchodźcom, przyjąć ich, ludność i kościół nasz. Kto powiedział nie tym nosicielom parazytów i innych chorób szkodliwych dla Polaków? No powiedz blogowiczu, kto?
  Jarosław Kaczyński powiedział w Sejmie, wygrał dzięki temu wybory. Teraz powtórzyła to Beata Szydło zdecydowanym NIE.

  Po prawdzie, kto zaszkodził dobremu imieniu Polski?
  Polak nie wie co z uchodźcami zrobić powinien, to przecież Tusk winien.

 6. Jesli Daniel Passent pisze o „natychmiastowym odruchu” to jest oczywiste, że wystąpić on mógł w maju, czerwcu ubiegłego roku, gdy problem z uchodźcami sie rozpoczął.

  Natychmiastowy bowiem oznacza „następujący natychmiast, bezzwłocznie po czymś”.

  W czerwcu ubiegłego roku około 55 procent krajan wyrażało akceptację dla przyjecia uchodźców.

  Zas komunikaty episkopatu z czerwca i września ubiegłego roku wzywające katolików do pomocy uchodźcom bez wzgledu na wyznanie są dostępne w necie.

  A co potem wyprawiano z tematem uchodźców zarówno w Polsce jak i w Europie to już zupełnie inna historia i nie mająca żadnego związku z cytowanym „natychmiastowym odruchem”.

 7. @Bar Norte
  Słuszne uwagi. Dodajmy do tego jeszcze, że pomoc uchodźcom wychodzi w Polsce skromnie z różnych powodów, ale najważniejszym jest chyba ten, że uchodźcy wcale się nie pchają do Polski, wręcz przeciwnie, ciągnie ich do swoich, czyli tam gdzie ich są już setki tysięcy. Oni są znakomicie usieciowieni i wiedzą gdzie mają dobre punkty zaczepienia i lepsze szanse stanięcia na nogi. Polska nie jest na razie (i chyba nie będzie) krajem atrakcyjnym pod tym względem

 8. Mnie w pamięci utkwiło powiedzenie Mariusza Błaszczaka ( z mównicy sejmowej) , że Merkel zaprosiła uchodźców, więc to jej problem a nie Polski- to nie jest cytat, ale sens na pewno ten; mnie wypowiedź ta zirytowała, wywołała niesmak do pana Błaszczaka. Dobranoc. M.

 9. @Bar Norte, z poprzedniego watku. Nie watpie, ze Razem wie przeciwko czemu organizowalo demonstrancje. Co do przewazajacej reszty mam watpliwosci graniczace z pewnoscia, ze nie wiedzieli skoro nawet Polityka umiescila tytul: „Co skandowali przeciwnicy calkowitego zakazu aborcji”.
  Przeogromna ilosc Polek 20+ i 30+, tez wyksztalconych, nie wie, ze 25 lat temu aborcja byla na zyczenie kobiety.

 10. Szczaranski to takie piekne wloskie nazwisko.

 11. W trwającej od 25. października 2015 r. „dobrej zmianie” nie zabrakło żadnych gestów, które wystawiły na międzynarodowe pośmiewisko nasz kraj. Człowiek nazwiskiem Waszczykowski kilka takich gestów wykonał, a mimo to dalej pełni ważną funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło. Ciekaw jestem kiedy PiS zgłosi do Sejmu wniosek o wotum nieufności dla tego ministra, który może uchodzić za mistrza Europy w liczbie popełnionych gaf?. Dlaczego rządząca partia powinna zgłosić ten wniosek? Bo jego kariera dyplomatyczna nie zostanie przerwana przez prezesa J. K.. Jest on bowiem jednym z najbardziej wiernych sług swego pana. Na losach jego kariery można zobrazować zasadę Petera, która głosi, że każdy urzędnik państwowy w całym okresie swej służby, w drodze kolejnych awansów w ostatnim jej etapie osiąga, a następnie przekracza poziom kompetencji. I to się przydarzyło ministrowi Waszczykowskiemu w dniu, gdy został powołany na konstytucyjnego ministra. Nie daje on sobie rady z pełnieniem swego stanowiska. Sam się do tego przyznał wkrótce po powołaniu go w skład obecnego rządu, gdy stwierdził, że nie jest dyplomatą. Już wtedy premier Szydło powinna zmusić go do dymisji.

 12. To fakt: skuteczny polityk to dość bezduszny, cyniczny kłamca, który potrafi skutecznie mataczyć, naobiecywać tak, żeby nie musieć się z niczego wywiązywać. Nasz obecny rząd to jak dzieci w piaskownicy.
  Jednak zawsze pozostanie otwarte pytanie, komu taki skuteczny polityk służy. „Poznacie ich po ich owocach” – wszystkich, tych nieskutecznych zresztą też.

 13. Ispi

  Wystarczy powiedziec: Waszczu. I wszystko momentalnie staje sie jasne.

  „Nie zabijajcie nas”

 14. Jezeli Europa chce przyjmowac emigrantow i w miare zachowac swoja
  tozsamosc i swieckosc,musi kompletnie zmienic prawo dotyczace
  emigrantow.Nie moze byc tak ze obrosniete brody i szmaciane glowy
  beda tworzyc panstwo w panstwie.Niech ktos po swojemu sprobuje
  zyc w kraju islamskim,tam nawet na ulicy trzeba sie dopasowac do ich
  wymagan.Zadne dobre gesty niczego w ich swiatopogladzie nie zmienia
  trzeba juz od terac brac krotko za morde cale to religijne dziadostwo.
  Trzeba powiedziec im w prost jak chca zyc wedlug swojch praw to
  niech jada tam gdzie to prawo obowiazuje,Europa ma byc laicka i swiecka
  koniec kropka,zreszta polski kosciol w Polsce nie jest lepszy,tez ktos
  powinien mu powiedziec gdzie jest jego miejsce.
  Wszystkie religie swiata to RAK ktory niszczy zdrowa tkanke narodu
  powinien byc przynajmniej zneutralizowany.
  http://cs629408.vk.me/v629408332/3b553/qFtsupO4F3o.jpg
  Czy cos moze byc bardziej wymowne.

 15. olborski:
  Nie osmieszaj sie tymi slodkimi definicjami z broszurek propagandowych o Bnai Brith. W wielu krajach, w tym w Kanadzie jest to lobby izraelskie. Moze lagodniejsze w dzialaniu niz AIPAC, ale lobby. Nie wiem, czy celem polskiego dyplomaty jest praca dla tego lobby. Powinien dokonac wyboru, czy jako dyplomata reprezentuje interesy Polski, czy Izraela. Jak na razie oba kraje nie maja wspolnych placowek dyplomatycznych i ich interesy nie zawsze sa zbiezne. Moze dla osob prywatnych BB, to organizacja charytatywna, ale musisz dodac, ze tylko dla osob pochodzenia zydowskiego. To tak jak Taglit jest biurem podrozy pokazujacym mlodziezy swiata uroki Izraela.
  A cobys napisal,gdyby ambasador Schnepf pracowal dla lobby rosyjskiego.

 16. @ Bar Norte
  Zabawne, ze i Ty przylaczasz sie poniekad do choru „wina Tuska”. Nie moge podwazac wynikow sondazy, ktore cytujesz (nie chce mi sie ich szukac) ale przypomne, ze latem ubieglego roku GW musiala zamknac swoje forum dla czytelnikow pod kazdym artykulem traktujacym o uchodzcach. Z jakich powodow na pewno wiesz. Podniosl sie wrzask o zamachu na wolnosc slowa. Z czyjej strony – tez musisz wiedziec. Wreszcie malo istotne jest, ze poprzedni rzad nie zareagowal natychmiast, toczyly sie przeciez rozmowy o kwotach uchodzcow i w koncu Ewa Kopacz przyjela pewne zobowiazanie wobec Unii. Nastroje antyimmigracyjne mialy swoja wlasna dynamike i nie mozna ich przypisywac nieudolnosci poprzedniego rzadu. Okropne jest to, ze wiekszosc rodakow odmawia przyjecia nawet symbolicznej liczby uchodzcow a nasz rzad wydaje sie byc dumny ze swej nieugietosci w schlebianiu ksenofobii. Red.Passent ma racje – gesty sie licza. Polacy chca sie uwazac za kraj meczennikow i bohaterow wystawiajac jednoczesnie swiatu te swoja druga wredna gebe. I ta geba moze przeslonic nasza wczesniejsza reputacje.

 17. ”Nareszcie jakiś inny głos w sprawie naszego stosunku do uchodźców. Warto zwrócić uwagę na artykuł Jerzego Haszczyńskiego, „Nieczuły jak Polak” („Rz.”, 30 marca).”

  Oczywiście europejskie elity polityczne i ci, którzy nimi z tylnego siedzenia, przez nikogo nie wybierani i bez żadnej odpowiedzialności, sterują (dysponenci i czołowi – twarzowi – pracownicy mediów ”opiniotwórczych”) są w głównej mierze odpowiedzialni za bardzo złożone zjawisko, które określamy mianem ”uchodźcy”.

  Są bowiem pośród ”uchodźców” i tacy, którzy w sposób naturalny uciekli spod noży umiarkowanych i radykalnych obcinaczy głów p. Killary, są sami obcinacze (dla przypomnienia około połowa najemników z państw zachodnich wróciło już do domu. Przeszkolonych i bogatszych w ciekawe doświadczenia) jest też potok ściągniętych do Turcji (i obecnie tymczasowo tam żerujących) przez biuro turystyczne ”G.Soros i siedemnaście winogron” młodych Muzułmanów, którzy u siebie nie mają szans kobiety zobaczyć z bliska, bo są jednym z trzech na czterech mężczyzn z kategorii ”startowali jeszcze”.

  Więc Pan, panie Passent jest jednym z głównych odpowiedzialnych za to że kilka milionów ludzi, którzy nie zdążyli uciec – umarło, kilka milionów postanowiło skolonizować Europę (nie wiadomo dlaczego nie pobliski Izrael lub bogatych krajów arabskich)
  Chyba, że Pan pokaże swoje teksty w których Pan głośno protestuje przeciwko utworzeniu w Europie dwóch nigdy przedtem nie istniejących państw muzułmańskich w Europie (Bośnia i Kosowo) , rozwaleniu Sudanu, Libii, Egiptu, Syrii, Jemenu itd…
  Może być to też rezygnacja z pracy na znak protestu wobec niepublikowania tekstu wyrażającego wątpliwości w sprawach powyższych.

  Więc jeśli Pan wskaże swoje teksty to może zechcę przeczytać Pana tekst dalej niż pierwsze zdanie. Tak to ograniczam się do komentarzy.

 18. ”Więc jeśli Pan wskaże swoje teksty to może zechcę przeczytać Pana tekst dalej niż pierwsze zdanie. Tak to ograniczam się do komentarzy”

  Generalnie od jakiegoś czasu jestem zdania, iż wobec zalewu bredni i kłamstw z mediów kiedyś ”ambitnych”, adresowanych do debili nie znających ani geografii ani historii – najwyższy czas przypominać osobistą odpowiedzialność DZIENNIKARZY i ”DZIENNIKARZY” za ostatnie 25 lat nikczemnych kłamstw .

  Jak Pan śpi Panie Passent? Nie dręczą Pana koszmary? Ile uchodźców PAN Osobiście przygarnął? Lub Pana córka?

 19. Niby po co Polska miałaby przyjmować uchodźców ?
  Czyżby niedojść jest teraz już tych „gorszego sortu” własnego chowu?
  Uchodźcy, nawet jeśli nie są terorystami, to i tak tylko roznoszą wszy i zarazy, jak poświadcza w swojej nieomylnej mądrości Prezes Kaczyński i po co nam takie ludzkie badziewie ?

 20. ~guest : Kilka faktów, o których milczą polskie media:
  1) wśród tzw uchodźców znajdują się na masową już skalę: Pakistańczycy, Bangladeszanie, Birmańczycy, Nepalczycy, Algierczycy, Tunezyjczycy, Marokańczycy, Mauretańczycy, Etiopczycy, Erytrejczycy, Somalijczycy, obywatele Nigru, Nigerii, Czadu, Senegambii itd.
  To typowi imigranci ekonomiczni. Problemem jest przeludnienie i brak perspektyw. Działalność organizacji humanitarnych sprowadza się do szczepień, dostarczania żywności, leków. Pomniejsza to śmiertelność, więc Afryka płodzi się na potęgę, a perspektyw brak.
  2) W lutym b.r. minister spraw zagranicznych Austrii był w Etiopii. W 1974 r ten kraj liczył 24 mln mieszkańców. Dziś 99 mln! Bieda niesłychana, z jego raportu wynika, że ok. 5-6 mln mieszkańców tego państwa ZAMIERZA W TYM ROKU UDAĆ SIĘ DO EUROPY.
  3) Tzw. szlak bałkański zablokowali Austriacy. Tak, ci sami, którzy jeszcze w sierpniu, wrześniu witali przybyszy pluszakami, balonikami i czekoladkami. Tymczasem okazało się, że przybysze to nie inżynierowie i łagodne baranki. Powszechny jest handle narkotykami na masową skalę i to w biały dzień. Gangi,głównie z północnej Afryki, Afganistanu i Czeczeni, bezlitośnie walczą o wpływy. W ruch idą noże i podcinanie gardeł konkurencji w centrach miast w obecności ludzi wracających z pracy.
  Na 150 przedszkoli muzułmańskich w Wiedniu, w 144 ŻADNE DZIECKO NIE ZNA NIEMIECKIEGO A JEDYNYM PODRĘCZNIKIEM JEST KORAN.
  Przedszkola te finansowane są przez budżet. Okazało się też, że część przedszkoli to fikcja, a środki wypłynęły na finansowanie ISIS. Na 111 tys przybyłych w ub. roku do Austrii imigrantów, tylko 100 podjęło studia. Wśród tej masy jest tylko ok kilkudziesięciu osób mających dyplomy medyczne, ale barierą jest brak znajomości nawet języka angielskiego.
  3) W Niemczech ukazał się wywiad z emerytowaną nauczycielką, która dobrowolnie zgłosiła się do nauczania nowo przybyłych. Poddała się po ok. 4 miesiącach. W tym czasie nikt nie miał ochoty do nauczenia się choćby podstawowych słów. Większość nie umiała trzymać długopisu w ręce!
  Opublikowano dane o przestępczości. Wzrosły straszliwie włamania do mieszkań. Zagadnienie to znam akurat b. dobrze, bo dzielnica w której mieszkałem lat naście i nie było żadnych włamań, do mieszkania przez mnie niegdyś zamieszkanego, w drugiej połowie roku były dwa włamania. Do Niemiec przybywają gangi z całego świata aby rabować, np. z Gruzji. Gruzini wiedzą, że nie mają szans na azyl, ALE PROCEDURA TRWA 9-12 MIESIĘCY I W TYM CZASIE RABUJĄ ILE WLEZIE.
  4) Za chwilę ruszy lawina via Włochy i Hiszpanię. Austriacy już przygotowują się do blokady przełęczy na Brennerze.
  Wszystko to TO JEST NAJAZD NA EUROPĘ ELEMENTÓW WYWROTOWYCH I KRYMINALNYCH. Wśród nich jest garstka rzeczywiście potrzebujących pomocy. Gdyby było inaczej, nie walili by do Niemiec i Szwecji, gdzie rozdają socjal (jeszcze), a naiwniacy m.in. z GW, użalają się nad nimi i plotą bzdury.
  zwiń
  =================

  Koś ładnie zebrał FAKTY….

  Emocjonalny stosunek do uchodźców przystoi może wierzącym i kapłanom.
  Politycy powinni na zimno rozpatrywać sytuację.

 21. Wiesiek59
  Powinno być: ktoś ładnie zebrał „FAKTY” … z darmowej prasy brukowej jak np. „Heute”. Tak się składa, że trzy czwarte ludności Wiednia ma emigranckie korzenie a jedna trzecia to emigranci w pierwszym i drugim pokoleniu. Pomimo to, lub może wlasnie dlatego Wiedeń to metropolia, która prowadzi we wszystkich światowych rankingach jako miasto o największej jakości życia. Dziwne prawda?
  To co napisałem nie oznacza, ze żyje sie we Wiedniu całkowicie bezproblemowo i bezkonfliktowo a mieszkam tu już od 30 lat więc raczej wiem co piszę. Po prostu w każdej większej społeczności (także etnicznie homogenicznej) są, były i bedą występować problemy a zadaniem polityki jest ich łagodzenie i rozwiązywanie. Skoro udaje się we Wiedniu to dlaczego nie miałoby sie udać gdzie indziej.

 22. http://gazetawarszawska.com/politics/885-putin-muzulmanie-maja-przestrzegac-rosyjskie-prawo

  Rebiata,uczyc sie od towarzysza Putina albo przyjdzie wam zginac
  jak wiosenny snieg.

 23. Lubicz56
  4 kwietnia o godz. 8:20

  Czym innym jest kontrolowana migracja ekonomiczna, czym innym całkowicie, niekontrolowana fala uciekinierów z kilkudziesięciu krajów świata do Europy.
  Tej wędrówki ludów nie da się opanować.
  Przez najbliższe lata, napływ coroczny kilku milionów ludzi, może zdestabilizować funkcjonowanie naszych krajów.
  Nie ma w zapasie tylu miejsc pracy, mieszkań, infrastruktury przygotowanej na taką falę, kadr zdolnych do przygotowania takiej ilości ludzi do nowych całkowicie warunków życia.

  Jeżeli my nie jesteśmy w stanie podyktować im norm, to oni będą żyli według własnych, wziętych z krajów pochodzenia, absolutnie nie kompatybilnych z naszymi.
  I odtworzą czynniki które spowodowały migrację z ich krajów….

  Podkreslam- ten proces będzie trwał kilkanaście lat.
  Politycy zachodnioeuropejscy w ogóle nie biorą tego pod uwagę, nie myślą perspektywicznie nawet w minimalnym stopniu.

  Neoliberalizm zniszczył nisze ekologiczne i stosunki społeczne w wielu krajach.
  Uniemożliwił przeżycie setkom milionów ludzi.
  Bez zmiany tego czynnika, gęsto zaludniona Europa będzie musiała stawić czoła kolejnym wedrówkom ludów.

 24. Polska brała udział pośredni i bezpośredni w agresji US/NATO na Bliskim Wschodzie. Jest współwinna dramatu milionów. Warto spojrzeć na bezludne ruiny miast Syryjskich. Wyglądają gorzej niż ruiny warszawy. Bliski Wschód znajduje się w stanie rozkładu, płonie i miliony ludzi uciekają ratując życie. Są to ofiary polskiej agresji, więc Polska ma obowiązek przyjść im z pomocą. Płynąca Rzeka ludzi jest nie do zatrzymania. Cała satelicka Europa ma obowiązek. Za wielki wyzysk kolonialny i za zbrodniczą służalczość wobec USA. Będzie to koniec Europy.

 25. Panama Papers. Wielkie oszustwa rajów podatkowych zostały ujawnione wyłącznie do celów propagandowych. Dlatego, że na liście znalazł się Putin. Raje są wytworem neoliberalnego kapitalizmu dla przykrycia gigantycznego oszustwa oligarchów, bankierów i polityków. Ocenia się, że zgromadzono w nich ponad 60 bilionów dolarów. Dolarów skradzionych głodującym miliardom ludzi na globie. Z żyjących dziś na ziemi 7 osób, tylko jedna żyje w przyzwoitych warunkach. 6 żyje w nędzy, głodzie, bez wody, dachu nad głową, bez nadziei i przyszłości. Tylko raje podatkowe krwiopijców mają się dobrze.

 26. Imigranci zabierają ikony z niepilnowanych kościołów i wykorzystują je jako materiał potrzebny do rozpalenia ogniska.

  Duchowni informują o innych niestosownych zachowaniach imigrantów z Bliskiego Wschodu. W Pireusie mieli oni zażądać zdjęcia krzyża z cerkwi, na północy kraju zdjęli dzwon z cerkiewnej dzwonnicy, a w innej miejscowości rozdawali ulotki o następującej treści – „Grecy, uwierzcie słowom Mahometa, abyście mogli uratować siebie i swoje rodziny. Wojna dotarła do waszego kraju. Teraz krew płynąć będzie jak rzeka!”.

  Greckie władze zostały skrytykowane przez metropolitę kalawryckiego, Ambrożego. Zarzucił on władzy, że stoi po stronie imigrantów, których nazwał najeźdźcami – „Mam pretensje zarówno do polityków lewicowych, jak i naszej prawicy. Przedstawiciel tej ostatniej kilka dni temu oświadczył, że z pomocą imigrantów kryzys demograficzny w Grecji będzie rozwiązany raz na zawsze! Mam nadzieję, że nie tylko dla nas, jest sprawą niepojętą jak władze mogą stać po stronie imigrantów. Dziś – naszych najeźdźców”.

  ndie.pl / kresy.pl
  ============

  Hmm……..

  Główne, opiniotwórcze gazety, są w pełni kontrolowane, obowiązuje filtracja doniesień.
  Te regionalne, nie należące do sieci, mogą dawać znacznie prawdziwszy obraz sytuacji.

  Niezorganizowane tłumy zdesperowanych ludzi można opanować jedynie za pomocą narzuconej im dyscypliny.
  Niestety, siłowo jedynie.
  Dobre słowo i wielkie serce, empatia i życzliwosć, nie wystarczą.

 27. Syty zachod na razie reaguje tak,ale popcorn time niebawem
  sie skonczy i zacznie sie zgrzytanie zebow.

  https://pp.vk.me/c543101/v543101340/15a76/3z4GR8aAatk.jpg

 28. Wiesiu, ( 9:49)
  cosik mi się zdaje, że dałeś się wpuścić w maliny tymi „straszliwymi” newsami. Przecież to bzdury, czy nie widzisz, że są to teksty celowo preparowane na wywołanie strachu przed „obcym”? Ja bym się bardziej bała swoich….

 29. Ewa-Joanna; co o tym myslisz.

  http://i.imgur.com/tbcALCv.jpg

 30. Ted’dy ,
  może tam coś kopią? Patrzyłeś na mapę?

 31. PA2155
  4 kwietnia o godz. 5:35
  ” Moze dla osob prywatnych BB, to organizacja charytatywna, ale musisz dodac, ze tylko dla osob pochodzenia zydowskiego. To tak jak Taglit jest biurem podrozy pokazujacym mlodziezy swiata uroki Izraela.
  A cobys napisal,gdyby ambasador Schnepf pracowal dla lobby rosyjskiego.”

  No i wylazl z ciebie prawdziwy katolik . Nic nie musze dodawac
  Co bym napisal ?
  Ze zadna filantropia z Watykanu nie wyglada dobrze bo Watykan to nie jest towarzystwo dobroczynnosci ale przeciwnie .
  Zastanow sie lepiej co bys napisal o tych wszystkich watykanskich lobbystach w Polsce i nie udawaj gluchego . Ale..po co ja to pisze … Gondolierzy i cyklisci . Nie mecz sie .

 32. Ewa-Joanna
  4 kwietnia o godz. 10:25

  Już obecnie, nie udało się zapobiec gettoizacji i powstawaniu slumsów w miastach europejskich. I związanych z tym problemów.
  Nie można mieć więc złudzeń co do nasilania się tego procesu w przypadku zwielokrotnienia liczby osób wykluczonych, nie znających języka, nie mających legalnej pracy.
  Oni będą chcieli sie jakoś urządzić.
  Jak myślisz, w jaki sposób?

  Smutna prawda może być tuszowana przez dłuższy czas.
  Ale, nie da się jej ukrywać wiecznie.
  Imamowie finansowani przez kraje zatoki zadbają, by z tej frustracji wyciągnąć korzyści.
  Jakie będą ich cele, łatwo przewidzieć.

 33. kruk, Bywalec 2

  Proszę mnie nie wplątywać w przepychanki peowsko-pisowskie, bo nie tego dotyczyły moje komentarze. Nie tego również dotyczy felieton red Passenta jak i przywołany w nim tekst red Haszczyńskiego.

  Nocą odniosłem się do polityki azylowej RP, która powinna być na mocy umów międzynarodowych i konstytucyjnie zagwarantowanego prawa do azylu niezależna od koniunktury politycznej w kraju.

  W komentarzach poparłem tezę red Passenta, że państwo polskie powinno zareagować na kryzys uchodźczy natychmiast i samodzielnie, nie czekając na unijne rozstrzygnięcia tj wiosną i latem ubiegłego roku. Tak jak niezwłocznie zareagowali Włosi w latach 70 wywożąc z Chile uchodźców politycznych ukrywających się w ich ambasadzie – wspomina o nich red Passent.

  Zresztą państwo polskie wpadło na ten pomysł tyle, że jak zwykle niezdolne było do jego realizacji. Przypomnę, że podjeto próby osiedlenia w Polsce azylantów – chrześcijan syryjskich. Z tym, że nie dość, że przyjęto idiotyczne bo ideologiczne kryterium azylowe (wyznanie) to na dokładkę z braku mozliwości organizacyjnych powierzono selekcję uchodźców prywatnej fundacji.
  Efektem było to, że do kraju trafili ludzie przypadkowi, którzy przy pierwszej okazji czmychnęli do Niemiec.

  Ale jestem przekonany, że gdyby RP sensownie dopracowała tę koncepcję i miała zdolności do jej realizacji nie byłoby dzisiejszych kłopotów.
  Gdyby do Polski trafiały starannie wyselekcjonowane kontyngenty azylantów (np kobiety z dziećmi) bezpośrednio z Turcji, Libanu czy Grecji z jasnym przesłaniem, że to ochrona czasowa w okresie wojny (azyl!) opinia publiczna przyjęła by je z lepszym nastawieniem. A RP zyskałaby sensowny argument w negocjacjach unijnych.

  Taka politykę azylową prowadzi Hiszpania dokonując samodzielnie selekcji i naboru uchodźców wg swoich kryteriów – w uzgodnieniu z władzami Maroka.
  I mimo, że uchyla się od przyjęcia kontyngentów brukselskich nikt z niej nie robi kozła ofiarnego fiaska unijnej polityki azylowej.

 34. Drodzy komentatorzy, moja ograniczona pojemność nie pozwala przeczytać tej nieograniczenie dużej ilości wpisów. Przejrzałam je pobieżnie.
  – @Ewo Joanno, zgadzam się z twoją uwagą odnośnie @wieśkowych wyliczeń zbrodniczych zachowań imigrantów, zresztą bez podania jakichkolwiek źrodeł.
  -@Indoorze, ty jednak uprawiasz hejt, ty czasem ( masz także pogodniejsze spojrzenia), tak ja to odczuwam, zioniesz nienawiścią. I tak, jak już kiedyś pisałam, obrażasz- np. gospodarza tego blogu. Piszesz : „Więc Pan, panie Passent jest jednym z głównych odpowiedzialnych za to że kilka milionów ludzi, którzy nie zdążyli uciec – umarło, kilka milionów postanowiło skolonizować …”(4 kwietnia o godz. 6:47) i z następnego wpisu: ”Więc jeśli Pan wskaże swoje teksty to może zechcę przeczytać Pana tekst dalej niż pierwsze zdanie. Tak to ograniczam się do komentarzy” oraz ostatnie zdanie tego wpisu. @Indoorze, nie musisz w ogóle czytać wpisów Pana Passenta, łaski mu nie robisz. Koniec. Dobrego dnia z pogodniejszym spojrzeniem na świat życze. Margit

 35. wiesiek59
  4 kwietnia o godz. 9:37

  … Czym innym jest kontrolowana migracja ekonomiczna, czym innym całkowicie, niekontrolowana fala uciekinierów z kilkudziesięciu krajów świata do Europy …

  Pelna zgoda, jednak obecnie ponad 70 procent uciekinierów to ludzie z terenów ogarniętych wojną (Syria, Irak, Jemen).

  … Nie ma w zapasie tylu miejsc pracy, mieszkań, infrastruktury …

  Nawet jeśli to prawda, to bogatą Europę stac na zmianę tej sytuacji.

  … Jeżeli my nie jesteśmy w stanie podyktować im norm …

  To zalezy wylącznie od nas. Jesli na 100 migrantów, 5 ma problemy z normami, to jest to problem do rozwiązania.

  Co zaś do oceny neoliberalizmu to z braku miejsca i szacunku dla Szanownego Adwersarza nie podejmuję się.

  PS. Wędrówki ludów to nieodlączny fenomen nie tylko europejskiej historii. Skoro Europa przezyla fale migracyjne po I i IIWS to i teraz się raczej nie zawali.

 36. zyta2003

  „Przeogromna ilosc Polek 20+ i 30+, tez wyksztalconych, nie wie, ze 25 lat temu aborcja byla na zyczenie kobiety.”

  Demonstracje a własciwie cała kampania polityczna, która się rozpoczyna mają na celu własnie przypomnienie kobietom realiów sprzed ćwierć wieku.

 37. Ostatnio w ramach totalnej opozycji modne jest odwracanie kota ogonem i manipulacja.

  Nie chodzi o nie przyjmowanie zadnych uchodzcow ale o prawidlowe i wnikliwe sprawdzenie ich zanim sie ich przyjmie.

  Zbudowana przez emigrantow Ameryka, ktorej Bliski Wschod zawdziecza w duzej mierze obecny bajzel sprawdza i selekcjonuje takich chetnych latami.

  To samo robi bezwzglednie Australia.
  Mnie przeswietlano 8-em miesiecy co bylo jak na australijskie warunki blyskawicznie

  Zapraszanie dziesiatkow i setek tysiecy by przybywali… jak zrobila to Merkel to skrajna nieodpowiedzialnosc i glupota.

  I o tym powinnismy dyskutowac a nie o kolejnych przejawach prowincjonalnych kompleksow „co tu zrobic na pokaz i co o nas pomysla”

 38. Na szczęście bogate kraje Zatoki Perskiej nie muszą się martwić o swój wizerunek. Wystarczy, że kupią sobie jakieś mistrzostwa sportowe lub nawet olimpiadę, wybudują kolejną sztuczną wyspę dla milionerów lub jeszcze wyższy, sięgający chmur wieżowiec (raczej nie na mieszkania komunalne..), i mają ustawiony wizerunek. National Geographic lub Discovery nakręcą usłużne reportaże z budowy, image pójdzie w świat w ramach kolejnej serii o siedmiu cudach świata: patrzcie, jaki u nas poziom życia, powszechne szczęście i dobrobyt.

  Tylko dlaczego te tłumy zdesperowanych ludzi wciąż prą na zachód, a nie na wschód, przez Mekkę do Dubaju, do Kuwejtu i w okolice ? Dlaczego Europa sama sobie ciosa kołki na głowie, że za mało przyjęła uchodźców, dręczy się, że może więcej (bo podobno stać Europę na to – patrz wyżej), urządza sobie zbiorowy psychodramat, a potem katharsis, za każdym razem, kiedy może wypluje zwłoki małego topielca, podczas gdy opasłe, szmaciane łby nie wiedzące co robić z nagromadzoną petro-kasą nawet nie zająkną się w temacie przyjęcia jednego uchodźcy, a co dopiero tysięcy swych braci w wierze i w obyczaju ? Taka Arabia Saudyjska ma bogate doświadczenie w organizowaniu masowych przewozów osób. Na coroczną pielgrzymkę do Mekki setki samolotów przywożą pielgrzymów do miejsca kultu, a potem z niego odwożą, sprawnie i profesjonalnie. Kasa, misiu ! Jeszcze więcej kasy (wydojonej z pielgrzymów). A taki uchodźca co ma do zaoferowania kupcom saudyjskim ?

  Bogatą Europę stać na wiele. Albo na jeszcze więcej. Gites ! Pierwszy, który tak twierdzi niech da przykład tego altruizmu, przykład w wydaniu osobistym. Podobno nie zdajemy sobie sprawy, ile tak naprawdę zależy od nas samych. Co tam zgniła Europa ! Panie Lubicz56 ! Nie udawodniaj, co bogata Europa może (jeszcze) zrobić dla uchodźców, ale raczej opisz jak ty podzieliłeś się swoimi koszulami, skarpetkami i czym tam jeszcze. Jakby nie było bogactwo w oczach tych, którzy tutaj przybywają, a myślę, że skoro należy pan do bogatej Europy, to i Pana stać na jeszcze więcej.

 39. Jacobsky ; godzina 13:37
  Zwykle zaczynam czytanie od końca .Odpowiada mi Twój pogląd na Sprawę .

 40. Lubicz56
  4 kwietnia o godz. 12:57

  Uchodźcy z terenów ogarniętych wojną, to jedynie 25% przybyłych.
  Pozostali przybywają z terenów ogarniętych nędzą.

  Jaka jest przyczyna tego stanu?
  Między innymi, neokolonialna polityka kilku krajów, popierających skorumpowanych przez siebie polityków- często masowych morderców.
  Tolerowanie wyprowadzania przez nich miliardów do angosaskich głównie rajów podatkowych.
  Wspieranie ograbiania z zasobów przez własne koncerny, bogactw naturalnych tych krajów.
  Niszczenie wszelkich rządów niezależnych, nie sprzyjających zachodowi.

  Zachodni raj został zbudowany na kościach nieszczęśników.
  Skoro pozbawiliśmy ich nadziei na życie u siebie, przyjdą do nas.
  Tyle że skala tego marszu przerasta moim zdaniem nasze możliwości.
  Bez zmiany polityki wobec tych nieszczęśników się nie obejdzie.
  Tyle, że obniży to ZYSKI globalnych firm…..

 41. Bar Norte
  Mój zarzut jest całkiem osobistej natury i dotyczy ciebie.
  Poraz kolejny koncentrujesz się na zarzutach skierowanych pod adresem byłego POwskiego rządu i całkowitym milczeniem pomijasz nową skrajnie nacjonalistyczną i rasistowską linię obecnego polskiego rządu w sprawie uchodźców, Rządu który urzęduje już od jakiegoś czasu w Polsce i ponosi teraz samodzielną i całkowitą odpowiedzialność za polską politykę i wizerunek Polski w świecie.

 42. @wiesiek59
  4 kwietnia o godz. 12:16
  Ale to nie jest wina tych ludzi, to wina władz krajów, które ich dyskryminują i nie zapewniają właściwej informacji i zatrudnienia.
  Wiesiu, jak wiesz mieszkam w multi kulti i tam gdzie władze nie dopuściły do powstania dzielnic etnicznych, tam jest spokój. Każdy emigrant ma szkolenie z prawa, dostaje informacje o tym jak działa ten kraj i jakie daje możliwości. I doceniają to , pracują i uczą się dokładając swoja cegiełkę do rozwoju nowej ojczyzny. Jak złamią prawo – zostaną potraktowani zgodnie z prawem.

 43. Bar Norte
  4 kwietnia o godz. 12:22
  na pocieszenie powiem tobie,primo: ze i ode mnie (brandenburgia) tez 2/3 zaraz ucieklo, a 99 procent reszty zrobi to po „grzecznemu” i najpierw urodzi dzieci (przyznaj, kto lubi zbierac szparagi, albo robic za kelnera?): jedni na piechote (za miedze, do berlina), a inni roznymi srodkami lokomocji do innych centrow ” socjalnie magnetycznych” (hamburg,kolonia, monachium, etc.);
  secundo: nie tylko polska, unia europejskia tez zawiodla na CALEJ linii
  i jak zwykle, w ostatnie lato, szeryfowa przejela inicjatywe (w sytuacjach kryzysowych jest trudna do pobicia);

 44. Ewa-Joanna
  4 kwietnia o godz. 14:27

  I tutaj pełna zgoda.
  Stare chińskie przysłowie mówi, że jak uratujesz komus życie, to jesteś za nie ODPOWIEDZIALNY.
  Twój rząd ma plan, procedury, kadrę, przygotowane z góry projekty, limity przyjęć.
  I zgodnie z nimi postępuje, nie szarpiąc się na rzeczy niemożliwe, niewykonalne.
  Podobnie postępuje jeszcze kilka krajów.
  Puszczenie tego na żywioł, przecenienie własnych możliwości, jest błędem nie tylko w stosunku do własnych obywateli.

  Najgorszą rzeczą jest danie komuś nadziei, a potem jej odebranie….

 45. kieszonkowcy z rumunii( ktorych ostatnio marokanczycy wyparli z nad renu) strasznie narzekaja; mowia, ze wiecej by nakradli bukareszcie, niz stolicy niemiec;

 46. zebracy to potwierdzaja 🙂

 47. na starosc – sredniowiecze; a co po smierci, cesarstwo rzymskie?

 48. Bywalec 2

  „całkowitym milczeniem pomijasz nową skrajnie nacjonalistyczną i rasistowską linię obecnego polskiego rządu w sprawie uchodźców”

  Nie pomijam, natomiast trzeci raz powtarzam, że odnoszę się do tekstu red Passenta, który jasno pisze o „natychmiastowym odruchu, geście”.

  Taki „natychmiastowy gest, odruch” siłą rzeczy mozliwy był jedynie wiosną i latem ubiegłego roku gdy nagle i z całą mocą ujawniła się kwestia migracji uchodźców. Później, gdy było już „po ptakach” trudno mowić o „odruchu” – tym bardziej „natychmiastowym.”

  Natomiast o nacjonalistycznej i ksenofobicznej specyfice prawicy pisowskiej pisałem wielokrotnie, w różnych kontekstach i nie widzę powodu by to powtarzać przy każdej okazji.

 49. wiesiu samarytaninie, na tej zasadzie to w koncu nikt nie zadzwoni po pogotowie!

 50. http://www.zerohedge.com/news/2016-04-03/mossack-fonseca-nazi-cia-and-nevada-connections-and-why-its-now-rothschilds-turn

  Zdaje się, że największa afera z wyciekiem dokumentów, dotknie jedynie osoby nielubiane.
  Kariery polityczne wielu ludzi, mogą ulec znacznemu skróceniu…
  Pozostali, będą trzymani na krótkiej smyczy i robili to, czego życzą sobie dysponenci ich kont.
  Fantastyczna metoda kontrolowania polityków wielu krajów, nie uważacie?
  W ten sposób można obalić niejeden rząd.

  W linkowanym tekście ciekawa dygresja.
  Jedynym krajem który nie będzie zadawać pytań o pochodzenie fortun, mogą zostać USA.
  Jaka wspaniała okazja do przekierowania sum z innych rajów podatkowych do Nevady.
  A wówczas, będzie się miało w garści poważny argument.
  Jesteś niegrzeczny, zajmiemy ci konto……

 51. Zwalanie odpowiedzialności w znalezieniu wspólnej , europejskiej polityki względem uchodźców, na jakąś tajemniczą Unię Europejską jest antyunijnymi populizmem .
  UE jest organizacją zrzeszającą 28 suwerennych krajów i to egoistyczna postawa wielu członków Unii nie ułatwia znalezienie porozumienia w tej sprawie. W takiej skrajnie egoistycznej postawie bryluje teraz także Polska pod swoimi nowym rządem. Mimo tego, to właśnie Unia robi co może , dla znalezienia kompromisu wszystkich 28 w tej trudnej sytuacji.

 52. byk

  „ode mnie (brandenburgia) tez 2/3 zaraz ucieklo, a 99 procent reszty zrobi to po „grzecznemu” i najpierw urodzi dzieci (przyznaj, kto lubi zbierac szparagi, albo robic za kelnera?): jedni na piechote (za miedze, do berlina), a inni roznymi srodkami lokomocji do innych centrow ” socjalnie magnetycznych” (hamburg,kolonia, monachium, etc.)”

  Uciekli, bo to nie byli azylanci polityczni tylko imigranci ekonomiczni. Trudno im się dziwić, takie są priorytety i strategie życiowe imigrantów ekonomicznych.

  Natomiast inną kategorią są azylanci, którzy dostają schronienie, państwową ochronę przed prześladowaniami w ramach gestu humanitarnego na czas określony.
  Tych życie powinno być określane przez inne priorytety.

  Zresztą czasem o tym piszesz wspominając o polskich azylantach politycznych klepiących przed laty biedę na obcych brukach w zamian za ochronę.

 53. Bar Norte
  Na ludzkie odruchy nigdy nie jest za późno.
  Trzepiesz się słówek. Czy naprawdę zamierzasz usprawiedliwiać swój wybór i politykę PiSu przez pełną kadencję , 4 lata, byłymi przewinieniami PO. Wróć do teraźniejszości !

 54. norte:
  „Uciekli, bo to nie byli azylanci polityczni tylko imigranci ekonomiczni. Trudno im się dziwić, takie są priorytety i strategie życiowe imigrantów ekonomicznych.”; glowny powod jest prozaiczny – w duzych aglomeracjach miejskich nie wpadasz tak latwo w oko;
  poza tym powstaly juz centra(afganczycy, hamburg,etc. wspominalem juz wyzej), u wiekszosci uchodzcow dominuje pierwotny uklad spoleczny (klan, plemie); nawet wsrod zeuropieizowanych turkow nie jest wiele inaczej;

 55. Syryjczycy to nawet nie azylanci, ale uchodźcy wojenni i tych żadną miarą podług wszelkich ludzkich praw , które podpisała prawdopodobnie cała społeczność międzynarodowa, w obecnej sytuacji do Syri odesłać się nie da.
  Co do emigracji ekonomicznej , to od narodu który ma niebagatelny udział w niej, można by oczekiwać nieco więcej wyrozumiałości dla niej, chyba że chodzi tu o obawy przed arabską konkurencją , na niemieckim rynku pracy, a więc znowu tylko prymitywny narodowy egoizm.

 56. Bywalec2:
  to raczej ty sie szamotasz; jak tam wiosna w lasku arkonskim? czy kwitna juz magnolie?

 57. I na koniec dzisiejszego dnia bo umnie dochodzi juz prawie polnoc
  cos dla naszych blogowych dobrodusznych Dam.

  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nielegalni-imigranci-urzadzaja-polowania-samotne-kobiety-niektore-czuja-sie-zwierzyna-lown

 58. Bywalec 2

  Nie muszę się usprawiedliwiać, bo byłem i jestem otwarty na przyjecie uchodźcow – czego nigdy nie ukrywałem.
  Akurat należę do tej częsci krajan, która sobie prawicowej wody z mózgu nie dała zrobić.
  Więc nie stosuj wobec mnie jakiejś odpowiedzialnosci zbiorowej, bo mi się to jak najgorzej (w sensie historycznym) kojarzy.
  I obciązaj mnie skutkami wyborów Polaków bo ja ciebie nie obciązam wyborami Niemców choć też mi się nie wszystko w polityce niemieckiej podoba.

  Nie wciskaj mi w usta tego czego nie napisałem, bo wskazywanie przyczyn nie jest usprawiedliwieniem. Już ci kiedyś napisałem, że stwierdzenie to iz grypa roznosi się drogą kropelkową nie jest usprawiedliwianiem grypy.

  Zresztą zachęcam, żebyś zamiast szukać winnych gdzie się da też się poważnie zastanowił nad przyczynami problemów politycznych w twoim kraju.
  Bo na zimno patrząc na pewno nie są nimi jedynie głupota, nacjonalizm i ksenfobia rządu polskiego.

 59. tylko w republice gornej wolty( a moze to senegal, bo mi sie ostatnio kicka, a nie mam czasu sprawdzic) mamy tuzin jezykow i 267 narzeczy;

 60. byk
  Co to jest lasek arkoński i dlaczego się szamotam ?
  Może zdołasz wydusić z siebie dwa sensownie powiązane ze sobą zdania ?

 61. teddy:
  nareszcie! ciesz sie, przedtem zarzucano to… polakom 🙂

 62. bywalec2:
  przepraszam, jednak mi sie kicka, myslałem, ze jestes ze szczecina, ktos tutaj wspominał, ze lubi chodzic po tym lesie, a to jest dobre na uspokojenie, bo przeginasz; twoj neologizm – „antyunijny” przypomina mi odrobine stara łatke, „antysocjalistyczny” ;

 63. byk

  „poza tym powstaly juz centra(afganczycy, hamburg,etc. wspominalem juz wyzej), u wiekszosci uchodzcow dominuje pierwotny uklad spoleczny (klan, plemie); nawet wsrod zeuropieizowanych turkow nie jest wiele inaczej”

  Dzięki, twoje zwięzłe relacje mają duże walory edukacyjne. Jedno zdanie ma ich więcej niż jakieś opasłe, zagmatwane artykuły.

 64. @Bywalec 2

  Osobisty zarzut. Próbujesz zredukować problem uchodźców do standardowej popisowej nawalanki na kije bejsbolowe, tym czasem jak w mało której kwestii, w sprawie uchodźców można dostrzec ciągłość i brak istotnych różnic między PiS i PO (tak jest zresztą w większości kwestii)

  PO w ubiegłym roku wiło się jak piskorz by się wymigiwać z europejskiej solidarności w kwestii uchodźców i w końcu się zgadzając na ustępstwa i kwoty zupełnie symboliczne, i to na dość nieokreśloną przyszłość. Pewnym wytłumaczeniem była atmosfera przedwyborcza i ściganie się POPiS-u na ‚eurosceptycyzm’. PiS jest oczywiście retorycznie bardziej obcesowy i chamski niż PO, ale w sumie jest to ta sama mentalność i ta sama rodzina.

  Tak naprawdę, to Polska nie jest przygotowana na przyjmowanie żadnych uchodźców, bo Polska jest nie materialnie, ale mentalnie i intelektualnie w całkowitej ruinie. Terror psychiczny jakiemu jest poddawane od lat polskie społeczeństwo przez zdziczały hordy propagandystów udających dziennikarzy i bandytów udających polityków spowodował, że społeczeństwo jest już tylko bezładną i oślepioną masą, kłębkiem nerwów, strachów i lęków, w którym żaden dosłownie już temat i żaden problem nie może być rozpatrywany w sposób spokojny, kompleksowy, perspektywiczny, empatyczny i racjonalny. A problem uchodźców jest tylko jednym z wielu przykładów irracjonalizmu polskiej sfery publicznej i uchodźcy w Polsce staliby się prawdopodobnie tego stanu umysłów ofiarą. Polska mentalnie i intelektualnie jest pogorzeliskiem takim w jakim w wymiarze materialnym jest dziś Syria, a wpuszczanie dzisiaj uchodźców do Polski mogłoby się okazać dla samych uchodźców niebezpieczne. Polacy zanim zaczną przyjmować ludzi ze świata powinni sami pozbyć się najpierw rodzimych terrorystów z POPIS-u i całej reszty tej mafii partyjnych wykreowanych w telewizji, które wzięły polski kraj pod okupację i paraliżują całe społeczeństwo bezprzykładnym zmasowanym psychicznym terrorem.

 65. czy tutaj jeszcze kto pamieta jak był cielakiem i jakie figle płatał?

 66. Bar Norte
  Zapewniam cię , że niemieckie problemy polityczne nie uchodzą mojej uwadze, nie są mi obojętne i napawają mnie prawdziwą troskę. W każdym kraju istnieje jakiś procent populacji, który jest podatny na nacjonalistyczne hasła i który w swojej niezmierzonej głupocie wierzy w to , że w narodzie i nacjonaliźmie jest jakaś specjalna siła i zwiazane z tym wybawienie ze wszystkich ziemskich trosk.
  Z drugiej strony nie mogę się powstrzymać od uwagi , że podobne problemy, co mają Niemcy, Polsce można by tylko życzyć.
  Niemiecka, nacjonalistyczna AfD, która jest w natarciu zasiada w PE w jednej frakcji z PiSem. AfD w najlepszym przypadku to kilkanaście procent w wyborach federalnych. PiS rządzi samodzielnie w Polsce.
  W Niemczech trzeba było przeszło 1 mln uchodźców dla przebudzenia się nacjonalizmu na jednak ograniczoną skalę , w Polsce ani jednego, aby PiS doszedł do władzy.
  Twoja troska o stosunki polityczne w Niemczech napełnia otuchą , a przedwszystkim to , że znajdujesz na nią miejsce mimo całego nawału polskich problemów.

 67. norte:
  walczymy 🙂

 68. jak rzep, uczepi sie i nie puszcza;

 69. Bar Norte
  Zapomniałem jeszcze wspomnieć , że nacjonalizmy i narodowe egoizmy są szczególnie silne w Niemczech na terenie byłej NRD , gdzie Brak cudzoziemców, jest odwrotnie proporcjonalny do ilości nacjonalistów.
  Potwierdza to moją tezę , że z dobrego komunisty może tylko być dobry nacjonalista.
  Podobne mechanizmy polityczne możemy obserwować na terenie całego byłego Układu Warszawskiego.

 70. moze zakochany?

 71. byk, Bywalec, byk bywalec, byk Bywalec, byk, Bywalec, byk Bywalec, byk Bywalec i śmierdzące gówno.

 72. Bywalec 2
  4 kwietnia, g.15:58
  Ja w ogóle nie mogę się nadziwić, że niektórym blogowiczom spędza sen z powiek nie „cały nawał polskich problemów”, ale imperializm amerykański (również w ujęciu historycznym), kłopoty Putina jako szczerego demokraty dbającego o pokój na świecie, albo nie dość ich satysfakcjonujące stosunki polityczne w Niemczech.
  Swoją drogą nieco komiczny jest protest premiery Szydło i w ogóle PIS wobec przyjmowania w Polsce jakichkolwiek uchodźców (po zamachach w Brukseli), skoro oni w ogóle się tu nie pchają, a tym bardziej drzwiami i oknami, bo nie jesteśmy dla nich krajem wystarczająco atrakcyjnym dla migracji.

 73. @jasny Giez
  g.16:16
  Fe, starszy kulturalny pan z Krakowa i takie słownictwo…

 74. Giez
  Ty jeszcze tutaj ?
  Putinowskie miliardy już dawno w Panamie, a pieniądz nie śmierdzi.

 75. Bywalec 2

  „Zapomniałem jeszcze wspomnieć , że nacjonalizmy i narodowe egoizmy są szczególnie silne w Niemczech na terenie byłej NRD , gdzie Brak cudzoziemców, jest odwrotnie proporcjonalny do ilości nacjonalistów. Potwierdza to moją tezę , że z dobrego komunisty może tylko być dobry nacjonalista.
  Podobne mechanizmy polityczne możemy obserwować na terenie całego byłego Układu Warszawskiego.”

  A co z Francją i Marynią Le Panówną?

 76. olborski
  No i wylazl z ciebie prawdziwy katolik . Nic nie musze dodawac
  Co bym napisal ?
  Ze zadna filantropia z Watykanu nie wyglada dobrze bo Watykan to nie jest towarzystwo dobroczynnosci ale przeciwnie .
  Zastanow sie lepiej co bys napisal o tych wszystkich watykanskich lobbystach w Polsce i nie udawaj gluchego . Ale..po co ja to pisze … Gondolierzy i cyklisci . Nie mecz sie .

  Tylko gdzie, pokaz mi,wspomnialem Watykan. Co mnie obchodza ich lobbysci. Argument nieco z serii a u was bija Murzynow.
  Nie powiem, co wyszlo z ciebie.
  Nb. moj wpis usunieto, czyli moderator ma podobne poglady na BB jak i ty. Gratuluje.

 77. Strasznie emocjonalne podejście mają do problemu przybyszy niektórzy z dyskutantów.
  Jednostkowe podejście to współczucie, miłosierdzie, empatia, życzliwość.
  Milion, jest innym problemem- logistycznym.
  W tym momencie, należy emocje odłożyć na bok.
  I zacząć MYŚLEĆ jak rozwiązać problem.
  Zamiary dostosować do sił.

  Mag.
  Geneza jest jednoznaczna.
  Bez zlikwidowania źródła, nie rozwiąże się problemu.
  Nie dostrzegasz tego powiązania celowo, czy z braku wiedzy?
  Wojna to kontynuacja polityki.
  Zgadnij, które państwa stoczyły ich najwięcej od 1945?
  Na pewno, nie dla zbawienia świata, tylko by realizować swoje polityczne i ekonomiczne cele…..

 78. Bar Norte
  Ta francuska Maryna , to rzeczywiście słaby punkt mojej teori o szczególnej podatności byłych demoludów na nacjonalistyczne ideję wyssane z mlekiem komunizmu.
  Tutaj pocieszam się myślą, że Le Pen jeszcze niczego nie wygrała i mam nadzieję na to, że demokratyczne siły w tym kraju nie dopuszczą , żeby wygrała.
  W demoludach wygląda to już całkiem inaczej , patrz Węgry i Polska.

 79. Bywalec
  4 kwietnia o godz. 16:56

  Może, łatwo różnice w podejściu wytłumaczyć prostym faktem- dostępnością miejsc pracy?
  Emigranci wypychają tubylców, stanowią konkurencję, więc sa niemile widziani.
  Zarówno Polska, jak i dawne landy wschodnie, masowo eksportują swe nadwyżki ludności do miejsc, gdzie były dotychczas zagospodarowywane.
  Obecnie będzie to utrudnione, o ile nie niemożliwe.

  Generalnie, w UE bez pracy pozostaje 25 milionów młodych jej obywateli.
  Pomysłów na ich zatrudnienie politykom brak….

 80. Joschka Fischer powiedział, że europejscy nacjonaliści walczą obecnie przedewszystkim z Unią Europejska.
  A z kim będą walczyć jak Unii zabraknie ?
  Ze sobą znowu.

 81. Komuna w Polsce była ultranacjonalistyczna a nawet w pewnym sensie konserwatywna, ale nacjonalizmu nie wyssano z „mlekiem komunizmu”. Komunizm raczej zamroził rozwój społeczny w niektórych obszarach zamiatając niejako problemy z XIX i 1. połowy XX wieku pod dywan niczego nie rozwiązując lecz konserwując.

  To widać było w Jugosławii, która po upadku reżimu komunistycznego niemal z automatu wpadła w bałkański kocioł zamrożonych porachunków narodowościowych. To samo widzimy niemal w całym obszarze postsowieckim włącznie z Rosją, a szczególnie na Węgrzech, w byłym NRD a teraz w Polsce.

  W Polsce nigdy nie było szczerego rozliczenia z półfaszystowską II RP, z polityką kolonizacyjną na Wschodzie, z dość poważnym antysemityzmem. Komuna nie mogła tego zrobić wiarygodnie, bo sama była jeszcze gorsza i traktowała wszystko, również historię tylko ideologicznie. Co więcej II RP była bezkrytycznie gloryfikowana w opozycji do komuny, co jest psychologicznie zupełnie zrozumiałe. Ale po upadku komuny zaczęto powracać na archaicznej z dzisiejszego punktu widzenia ideologii i sposobu myślenia z II RP próbując to koślawie dopasowywać do zupełnie odmienionej globalnej rzeczywistości. Najdobitniej to widać w kompletnie nieracjonalnym, wręcz paranoidalnym podejściu do Rosji, którym zarażone są praktycznie wszystkie frakcje polityczne od lewicy po skrajną prawicę.

  Dlatego czasem mówię, że Polsce brakuje nie tylko gruntownej dekomunizacji, ale równie bardzo brakuje jej rzetelnej defaszyzacji. Dzisiaj niemal całe państwo (głównie w centrum), jak i cała debata publiczna jest obarczona bezkształtną mieszaniną myśli bolszewisko-faszystowskiej co widać szczególnie wyraźnie po jakości państwowych instytucji. TVP na pstryknięcie palcem zamieniła się gadzinówę z najmroczniejszych czasów stalinowskich i hitlerowskich. Zresztą całokształt świata mediów politycznych nie jest i nie był w ostatnich 25 latach wiele lepszy. Stalinowski model prokuratury trwał w najlepsze 25 lat i na pstryknięcie palce przyjął też stalinowskie funkcje pod wodzą prokuratora Ziobroszyłowa. Tak zwane „partie polityczne” to niemal bez wyjątku karykaturalne kopie partii bolszewickich i nazistowskich będącymi prywatną własnością równie karykaturalnych Führerów i Generalissimów, do tego stojące całkowicie poza i ponad prawem. A konstytucją, państwem prawa i biernym prawem wyborczym to obywatele i naród tak jak kiedyś mogą sobie co najwyżej tyłek podetrzeć.

  Nie mówię, że wszystko jest w takim stanie, ale centralne instytucje państwa to obraz nędzy i rozpaczy. Takie połączenie ruskiego kołchozu z polskim obozem koncentracyjnym. Tyle, że bez zasieków i płotów, więc łatwo z niego uciec. Co zresztą Polacy czynią milionami.

  Nie, nie ma co zwalać wszystkiego na komunizm. Trzeba zrobić narodowe powstanie i dokonać w Polsce rzeczywistej dekomunizacji i defaszyzacji. Nie w sensie personalnym, lecz instytucjonalnym. Co należy zrobić to wynika z powyższego. Nowa ordynacja wyborcza rolę partii politycznych ograniczająca a oddolne mechanizmy wyborcze uruchamiająca. Rozwiązanie wszystkich mafii politycznych i rozpoczęcie ich budowy od zera na bazie ustawy o partiach politycznych wzorowanej na tej z Niemiec. Rozgonienie stalinowskiej kliki prokuratorskiej na cztery wiatry i stworzenie instytucji wolnego oskarżyciela publicznego działającego przy sądach. Rozwalenie gadzinowatych mediów publicznych do fundamentów i stworzenie normalnych społecznych najlepiej tylko regionalnych mediów publicznych z zakazem zbliżania się do nich polityków kontrolowanym przez władzę sądowniczą. Penalizacja praktyk terroryzowania społeczeństwa przy pomocy masowych technik psycho-manipulacyjnych. Całkowite wywalenie polityków ze szkół, wyższych uczelni, systemów emerytalnych i ochrony zdrowia, wymiaru sprawiedliwości, a przede wszystkim przedsiębiorstw państwowych. Absolutny zakaz pisania ustaw przez władzę wykonawczą, przeniesienie RCL do Narodowego Centrum Legislacji jako apolitycznej instytucji działającej przy prezydencie lub sejmie.

  Jednym słowem należy stworzyć to państwo od nowa dla obywateli a nie dla partyjnych bandytów. III RP kompletnie się zużyła i skompromitowała jako niereformowalny bękart poroniony z nazizmu i komuny i będący w istocie rzeczy wrogą narodowi polskiemu i polskim obywatelom kontynuacją nazistowskiej i komunistycznej opresji i okupacji.

 82. Bywalec (16:56)

  “… teori o szczególnej podatności byłych demoludów na nacjonalistyczne ideję wyssane z mlekiem komunizmu. Tutaj pocieszam się myślą, że Le Pen jeszcze niczego nie wygrała… W demoludach wygląda to już całkiem inaczej , patrz Węgry i Polska.”

  Nie tylko Węgry i Polska. Widzę, że nie śledzisz sytuacji np. na Słowacji.

  https://www.euractiv.com/section/elections/news/neo-nazi-wins-local-election-in-slovakia/

 83. Kiedyś przeczytałem, że przepadło bez śladu 10 tys. dzieci uchodźców. Niech Polacy odszukają te dzieci i przyjmą do swoich rodzin. Prosty rachunek pokazuje, że 10 dzieci przyniesie adoptującej rodzinie dochód 4.500 zł miesięcznie. Niech Polska specjalizuje się w przyjmowaniu najmniejszych uchodźców.

  Trzy Grosze

 84. Horwaccy neo nazis też gruszek w poiele nie zasypują…

  http://slackbastard.anarchobase.com/?p=919

 85. Łotewscy neo-nazi też wytrwale pielęgnują swoje tradycje narodowe. Edukacja zaczyna się już w szkole podstawowej.

  http://www.city-data.com/forum/history/1731353-why-baltic-states-hate-stalin-soviets-6.html

 86. Na temat sytuacji politycznej na Słowacji warto oddać głos samym Słowakom.

  Powyborcza rozmowa Michała Sutowskiego z Michałem Vasecka, naukowcem na Uniwersytecie Masaryka w Brnie i członkiem Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji.

  Fragment tekstu noszacego tytuł: „Dlaczego wyborcy tatrzańskiego „Tygrysa Gospodarczego” głosują na faszystów”

  „Michał Sutowski: Dlaczego wyborcy tatrzańskiego „tygrysa gospodarczego” głosują na faszystów? Krótko mówiąc, skąd wzięła się Partia Ludowa Mariana Kotleby w słowackim parlamencie?

  Michal Vašečka: Wszyscy o to pytają: kraj ma wzrost gospodarczy, więc dlaczego jest tu tylu populistów? Pamiętajmy, że Partia Ludowa to nie jedyny problem – podobny wynik, tzn. ponad 8 procent głosów dostała też Słowacka Partia Narodowa, czyli bardziej „umiarkowani” nacjonaliści, a poza tym niemal wszystkie partie mają u nas silnie „suwerennistyczną” agendę. Powodów widzę co najmniej kilka. Pierwszy, może najbardziej banalny, to gospodarka.

  Weszliście do strefy euro, Jaguar będzie u was produkował samochody…

  Kłopot w tym, że dla bardzo wielu ludzi – podobnie jest chyba w Polsce i na Węgrzech – sukces transformacji odbierany jest jako sukces kogoś innego. To znaczy: nie nas, zwykłych ludzi. Empirycznie rzecz biorąc to nie do końca prawda, bo w porównaniu z sytuacją roku 1989 lepiej jest niemal w każdym regionie, choć w dalece nierówny sposób – ludzie głosujący na populistów często widzą, że np. tym z Bratysławy powiodło się dużo lepiej.
  Druga kwestia to usługi publiczne: choć gospodarczo kraj stoi nieźle, to np. oświata i służba zdrowia są w szokująco złym stanie, odczuwalnym na każdym kroku. Jakość szkół i uczelni spada z każdym rokiem – żadnego słowackiego uniwersytetu nie ma w czołowej pięćsetce czy nawet czołowym tysiącu na świecie. Służba zdrowia też się załamuje pomimo tego, że Słowacja statystycznie przeznacza na nią więcej pieniędzy niż Polska czy Węgry.

  I gdzie one wyciekają.

  No, kradnie się po prostu.
  Jeśli tomograf komputerowy dla szpitala powinien kosztować na rynku, powiedzmy, 400 tysięcy euro, a z publicznych pieniędzy płaci się za niego 2 miliony, to znaczy, że komuś zostało dużo w kieszeni – a dla kogoś innego w pobliskim szpitalu może nie wystarczyć na leki.
  Taka strukturalna korupcja, na skalę przypominającą raczej Ukrainę niż Europę Środkową, to symptom szerszego zjawiska. Słowacja to kraj oligarchiczny, nieporównanie bardziej niż Czechy, Polska czy Węgry. Ci, którzy formalnie rządzą, niekoniecznie podejmują decyzje – także o tym, dokąd i na co idą pieniądze. A efekty odczuwają wszyscy: i obrońcy liberalnej demokracji, i głosujący na Smer Roberta Fico, i ci głosujący na faszystów. To byłby powód trzeci.”

  Całość pod linkiem:

  http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/swiat/20160318/slowacja-wyborcy-glosuja-na-faszystow

 87. Budują Wielkie Węgry. Stworzyli oddziały gwardii wzorowane na starej SA. Zaczęli od walki z Romami…

  https://www.youtube.com/watch?v=zxOKZ5sYW18

 88. uzupelnijmy – w tym samym, ponurym czasie, o ktorym wspomina anka 19:21
  ————————————————–
  Okaleczyli wybitnego muzyka, już nie zagra
  Rosyjska milicja ograbiła i okaleczyła szacownego profesora konserwatorium muzycznego do tego stopnia, że wykładowca i wybitny muzyk nie będzie mógł więcej przekazywać tajników swojego rzemiosła studentom.
  Znanego pianistę „stróże porządku” pobili w samym centrum Jekaterynburga. 62-letnim poszkodowanym okazał się Siergiej Biełogłazow, profesor katedry fortepianu Uralskiego Państwowego Konserwatorium im. M. Musorgskiego, postać wielce zasłużona dla rosyjskiej muzyki.

  Profesor wracał do domu ze sklepu. Był TRZEZWY i normalnie ubrany. Na jednej z ulic podszedł do niego umundurowany pracownik milicji. Nie przedstawił się, lecz od razu zażądał okazania dokumentów. Biełogłazow nie miał przy sobie dowodu osobistego. Wtedy „stróż porządku” soczyście zaklął i nakazał mężczyźnie podążać za nim. Na pytanie Biełogłazowa o powód zatrzymania, milicjant odpowiedział ciosem, który zwalił pianistę z nóg. Następnie zaczął bić i kopać swoją ofiarę po plecach i głowie. Jeden z ciosów dosięgnął łokcia, co spowodowało utratę czucia w ręce. Na tym gehenna profesora się nie skończyła. – Jedziemy cię zabijać – usłyszał muzyk, zaciągnięty do celi na posterunku przy pobliskim dworcu.

  W końcu milicjanci wypuścili swoją ofiarę, zabierając jej wcześniej pieniądze.

  Krótka znajomość profesora „z organami ochrony porządku” zakończyła się dla Biełogłazowa faktycznym kalectwem. Profesor i wykładowca konserwatorium stracił czucie w ręce i nie może grać na fortepianie.
  ———————————————
  i jak tu nie pić?

 89. Zbliża się dzień święta Niepodległości , a niepodległości jak nie było od 1939 roku, tak dalej nie ma.
  Kraj bez własnych banków , bez własnej armii z poboru, bez Trybunału Konstytucyjnego,
  z nowymi opiekunami w dawnych bazach po poprzednim okupancie, nie może mieć poczucia niepodległości. A może ktoś oświeci nas światłem inaczej rozumianej niepodległości.

 90. Vera
  3 kwietnia o godz. 23:21
  Assad zwany ostatnio ponownie prezydentem
  ……………………………………………………………………………………………
  Fakt, jakaś dziwna metamorfoza w mediach, przynajmniej niektórych.
  To nie wojska reżimowe ale …rządowe opanowały po długich walkach Palmirę… Ba, napomyka się oswobodzeniu tych czy innych wiosek i miast…

 91. Bywalec 2
  4 kwietnia o godz. 17:19
  Joschka Fischer powiedział, że europejscy nacjonaliści walczą obecnie
  …………………………………………………………………………………………
  Ten to miał zawsze niezłą „gadanę”. Piękny przykład jak się z revoluzzera można przeobrazić na faceta wykładającego w Yale.

 92. Szukającym otuchy , śledzącym z troską to co się dzieje u sąsiadów informuję ,że b. kanclerz Niemiec , Helmut Kohl chce się spotkać z… Viktorem Orbanem…

 93. ”Joschka Fischer powiedział,…”
  To on nie siedzi? Nie ma srawiedliwości. Wyjątkowo podły typ.

 94. zyta2003

  Wracając do tematu wczorajszych demonstracji.

  Znalazłem z warszawskiej krótką relację, która jak myslę pozwoli byś wyrobiła sobie pogląd jak w kraju to wyglada.

  https://www.youtube.com/watch?v=B31_Kj-M_Ho&feature=youtu.be

 95. ” na faceta wykładającego w Yale.” Co wykłada? Bo zdaje się on nawet matury nie ma.

 96. Wszelkiej maści strzałokrzyżowcy oraz kibole, po raz kolejny udowadniają braki w zrozumieniu słowa pisanego.

  Redaktor Passent proponuje jedynie działania mające na celu polepszenie wizerunku Umęczonej, nigdzie nie nawołując do użycia tradycyjnej polskiej gościnności względem miliona muzułmanów. Chodzi zatem o skuteczny polka-show – przy minimum włożonego wysiłku oraz szmalu. Paniali?

  Niezrozumienie tekstu, rodzi agresję oraz wysyp głupawych pytań w stylu: Ile uchodźców PAN Osobiście przygarnął? Lub Pana córka?

 97. byk
  4 kwietnia o godz. 19:30

  To wyjatkowo muzykalny naród.

 98. ”Paniali?”

  Aha. Krzyczeć ”przychodźcie przychodźcie” wiedząc że i tak nikt nie przyjdzie. Ale wizerunek będzie korzystny. Więc Ci powiem – jeśli taki gest ma poprawić wizerunek Polski to ja się pytam – u kogo ma poprawić? I czy opinia takiego kogoś jest wart tego pustego okrzyku?
  Bo u mnie na przykład samo zbiorcze określenie ”uchodźcy” dyskwalifikuje. Nawet ”imigrant ekonomiczny” jest nieadekwatny.
  Chodzi o całkiem coś innego.

 99. http://independenttrader.pl/eliminacja-gotowki-czesc-wiekszego-planu.html

  ============

  Dość mocne podsumowanie tego, co dzieje się na naszych oczach.

  Ps.
  Parę miesięcy temu spekulowałem, że nieuniknione jest poszczucie wasali w Azji Środkowej, w celu destabilizacji regionu.
  I stało się…..
  Komu kibicujemy?
  Chrześcijańskim Ormianom, czy muzułmańskim Azerom?
  Wielka szachownica Brzezińskiego jest dalej aktualna.
  Ten ruch był dziesięcioleci planowany.

 100. Jest mi wstyd, że mieszkam w Polsce i muszę z tym jakoś żyć. Przeprowadziłem dziesiątki rozmów na poruszony przez gospodarza temat i muszę przyznać, że im więcej czasu upływa, tym stosunek polskich obywateli do kwestii uchodźców staje się bardziej wrogi. Tak moi mili, nie obojętny, a wrogi. W obecności antysemity przedstawiam się jako Żyd i mam spokój, kloaczna dyskusja się kończy. Ale co mam wymyślić na uchodźców? Jako niebieskooki blondyn mogę od biedy uchodzić za Żyda, ale nikt mi nie uwierzy, że jestem syryjskim uchodźcą.
  Jestem zdruzgotany postawą rządu i prezydenta w sprawie ambasadora Schnepfa. Okazuje się, że człowiek zmieszany z błotem przez prawicowe szczekaczki nie może się bronić!!! Przecież on jest ambasadorem Polski w USA!!!
  Czym się to skończy?

 101. Wielki kraj zbudowany przez emigrantow.
  Jedyne supermocarstwo mieszajace zgodnie ze swoim interesem na calym globie, glownie na Bliskimi Wschodzie…
  przyjmie laskawie
  10 000 syryjskich uchodzcow.
  Polska ma przyjac 7 000…

  Wlasnie pokazano tryumfalnie rodzine syryjska, ktora Po DWOCH LATACH wnikliwego sprawdzania przybywa do USA.

  amerykaneskich jakoś za bardzo sie nie przejmuja co o nich pomysli „postepowa” opinia publiczna.

 102. Jeszcze apropos rosyjskiej, muzykalnej duszy …

  Siergiej Roldugin, tata chrzesny Maryni Putinównej, jednocześnie świetny wiolonczelista – może dla innych muzyków świecić przykładem dobrej kiepeły do interesów.

  Wystarczy tylko boskie tchnienie… Jego panamska firma Sandalwood Continental potrafi kupić za 1 dolara, a nastepnie po 3 miesiącach odsprzedać za 133 miliony. Albo otrzymać z banku wielkiej Rossiji pozyczkę 800 milionów bez konieczności spłaty.

  Inna firma Roldugina, International Media Overseas, opanowała technikę pożyczania dowolnej wielomilionowej sumy, po kilku miesiącach zamienianej na 1 dolarową darowiznę. Prorok jaki?

  W kanale panamskim, oprócz radzieckiegio goovna, pływa sporo nieczystości z innych, nieskazitelnych stron świata. Koła ratunkowego rozpaczliwie poszukuje m.in wychwalany tu pod niebiosa premier Islandii.

  Jedynie, jak na mój gust, za mało w kanale neoliberalnej hołoty. Musowo, ta jakaś kolejn, krecia robota CIA.

  http://www.bbc.com/news/world-europe-35918845

 103. Tak się zastanawiam….
  Do jednego worka wrzuca się postępowanie elit krajów demokratycznych i niedemokratycznych- mających podobno znacznie wyższe standardy postępowania.
  A tymczasem jedynym czynnikiem wspólnym dla obu sfer, jest CHCIWOŚĆ.

  Poza tym, różnic w postępowaniu nie ma żadnych.
  Kraje autokratyczne sa własnością ich elit.
  Nic dziwnego zresztą.
  Ale, przecież my z nimi współpracujemy…..
  I nikogo to nie dziwi?

 104. Narody i narody.
  Poniewaz po raz kolejny uzywa sie lewackiego mlota „polskiego antysemityzmu”
  Oraz dbania o wizerunek (?!) narodu warto zwrocic uwage na przywolany stosunek do Zydow i ich panstwa Izraela.

  Otoz dla wladz Izraela najwazniejsze jest bezpieczenstwo ich obywatelii.
  Bezwzglednie i bezwarunkowo.
  Nie smieszny druciany plotek „faszysty” Orbana ale 7-mio metrowy mur z wiezyczkami strazniczymi.
  I ani jednego uciekiniera z bezposredniego przeciez sasiedztwa.
  ZERO!
  Mało tego miliony wygnanych, czesto z wiszacymi na szyjach kluczami do domow pozostawionych na terenie teraz zydowskiego panstwa gnije od pokolen w obozach…
  I ” niech gnije”

  No tak ale to Izrael a nie Polska.

  A wizerunek?
  Jedyna demokracja Bliskiego Wschodu.
  Kwitnacy ogrod.
  Holubiony uczestnik Eurowizji i innych europejskich wydarzen jak rozgrywki sportowe, niezliczone festiwale, muzea itp itd.
  Premier Izraela nie musi prosic o przyjecie przez prezydenta USA ani o pare amerykanskich czolgow..

  Moze tak nalezy dbac o wizerunek narodu czym tak martwi sie Redaktor Passent.
  Twardo i zdecydowanie dbajac o swój narodowy intetes.

 105. Nie ma się co podniecać kwitami (zapewne część zasobów) z jednej kancelarii w Panamie.

  „Skrócony wykaz rajów podatkowych:

  Z listy krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatków dochodowych usunięto Wyspę Man, Jersey i Baliwat Guernsey.

  1) Księstwo Andory;

  2) Anguilla – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

  3) Antigua i Barbuda;

  4) Aruba/Sint-Maarten/Curacao – Terytoria Królestwa Niderlandów;

  5) Wspólnota Bahamów;

  6) Królestwo Bahrajnu;

  7) Barbados;

  8) Belize;

  9) Bermudy – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

  10) Brytyjskie Wyspy Dziewicze – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

  11) Wyspy Cooka – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią;

  12) Wspólnota Dominiki;

  13) Gibraltar – Terytorium Zamorskie Korony Brytyjskiej;

  14) Grenada;

  15) Sark – Terytorium Zależne Korony Brytyjskiej;

  16) Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;

  17) Kajmany – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

  18) Republika Liberii;

  19) Księstwo Liechtensteinu;

  20) Makau – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;

  21) Republika Malediwów;

  22) Republika Wysp Marshalla;

  23) Republika Mauritiusu;

  24) Księstwo Monako;

  25) Montserrat – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

  26) Republika Nauru;

  27) Niue – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią;

  28) Republika Panamy;

  29) Niezależne Państwo Samoa;

  30) Republika Seszeli;

  31) Federacja Saint Kitts i Nevis;

  32) Saint Lucia;

  33) Saint Vincent i Grenadyny;

  34) Królestwo Tonga;

  35) Turks i Caicos – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

  36) Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych – Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych;

  37) Republika Vanuatu.”

  Ilość kancelarii chyba niepoliczalna.

 106. W Arabii Saudyjskiej i emiratach nie ma podatkow od dochodow.
  Nic niczego nie omija i nie kombinuje.
  Wladcy tych krajow sa ich De facto wlasciecielami.

  Przytoczenie ich to typowe dwulicowe lewackie granie na rasizmie i ksenofobii.
  Ze niby „patrzcie co za towarzystwo”.,,

  Nagle Putin pojawia sie ze wzgledu na otoczenie ale byly szef warszawskiej platformy i jej sekretarz generalny to już nie byle otoczenie Tuska?

  Pisze sie o rosyjskich firmach ale skrzetnie pomija sie setki firm izraelskich I izraelskie banki zamieszane w ten legalny proceder.

  Poprawnosc polityczna posunieta do absurdu czy celowa manipulacja?

 107. Indoor prawdziwy 21:35

  Jak wytłumaczyć dorosłemu rozmówcy 60+, po co i komu potrzebny jest wizerunek Polski w świecie – doprawdy nie wiem.

  Przestrzeń prywatna oraz przestrzeń publiczna mają różne prawa. W domu wal swoje atawizmy ile chcesz – ale w cywilizowanej przestrzeni publicznej obowiazuje kod regulujący transmisję potencjalnie uwłaczających treści.

  Czy widząc otyłą, niezbyt urodziwą kasjerkę w Biedronce wygarniasz jej całą prawdę „ale bozia panią pokarała” ?

  Wiadomo, że dywagacje na temat uchodźca czy cwaniak nie odzwierciedlają istoty problemu. Rasistowskim bolkom, do spółki ze świętobliwą społecznością wierzącą w swoją katolicką wyjątkowość, nadarzyła się wreszcie epokowa okazja do wygarnięcia z jelit tego co bolało.

  Głośno, po lepperowsku, z prawdą na ustach, tak silną i szczerą, że wystarczy jej do uśmiercenia całego światowego terroryzmu, nie mówiąć już o zasztyletowaniu mało urodziwej kasjerki z Biedronki.

 108. @Ewa-Joanna
  4 kwietnia o godz. 14:27

  A ja myślę, że nie można tak mówić to nie ich wina. W końcu to oni się rozmnażają w sposób niekontrolowany, a problemy przerzucają na Europę. Wystarczy popatrzeć na wzrost populacji w Afryce ( np. Somalia 4 krotny wzrost od 1950 ), żeby zrozumieć, że nie można zagospodarować milionów ludzi którzy cywilizacyjnie odstają o 50-100 lat. O różnicach wyznaniowych też nie można zapominać, bo jak pokazuje historia to konflikty często mają podłoże wyznaniowe. Nie sądzę, żeby na religii księża uczyli, że islam to inna, ale równie dobra religia. Jeżeli wystąpi na większym obszarze Afryki jakaś katastrofa naturalna (np.: susza) to co wtedy ? Czy Europa przyjmie np następne 10 mln imigrantów/uchodźców. Pewnie dobre byłoby określenie rocznych ilości imigrantów jakie poszczególne państwa są gotowe przyjąć. Oby to nie było ZERO.

  W BBC World widziałem reportaż z terenów Nigru gdzie codziennie jadą na północ (Libia) Toyoty wypełnione kolejnymi chętnymi do przepłynięcia na Lampeduzę choćby wpław. Business przemytniczy kwitnie. Myślę, że rozwiązanie podobne do tego co robi Australia („boat people”) będzie konieczne.

  Chciałbym przy tym zaznaczyć, że nie podoba mi się umywanie rąk przez nasz rząd i nie dzielenie problemów z innymi państwami UE. Inni nie zapomną jak zareagowaliśmy i kiedy u nas będzie problem odwdzięczą się „pięknym za nadobne”. Jest takie dobrze znane słowo „SOLIDARNOŚĆ”, które nie tylko jest nazwą związku zawodowego, ale ma też znaczenie słownikowe, a nie polega tylko na braniu, ale również na dawaniu.
  Poza tym Polakom kraje Europy pomagały w okresie stanu wojennego i w po zmianie systemu. Przyjęto przecież ok 2 mln Polaków, którzy byli emigrantami ekonomicznymi. Chyba, że nazwiemy ich „zdrajcami narodu” gdyż opuścili polską ziemię i nie przyznamy się do nich.

css.php