Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

11.04.2016
poniedziałek

Dziękuję, postoję!

11 kwietnia 2016, poniedziałek,

„To” się zanosi na długo, „to” potrwa co najmniej 2-3 kadencje, dokąd by stąd wyjechać? – pośród demokratów, lemingów i obrońców III RP słychać głosy rezygnacji i apatii. Moim zdaniem – niesłusznie. Trzeba temu przeciwdziałać. Im bardziej autorytarna władza – tym bardziej boli ją opozycja i nieposłuszeństwo. Tym większą złość budzą jej przeciwnicy.

Pamiętajmy, że PiS wybrany został przez 18 proc. społeczeństwa, nic nie jest wieczne, trzeba się przygotować na długi marsz, ale nie stać w miejscu, tylko już stawiać pierwsze kroki oporu, robić swoje. Kiedy prezes Kaczyński wzywa do sądu, kiedy marszałek Senatu zapowiada, że polski rząd nie poprze Tuska w staraniach o drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, trzeba przypominać, że jeszcze kilka miesięcy temu ci panowie (i panie, z Beatą Szydło) zapowiadali: „żadnego odwetu”, „żadnej zemsty”, „razem”, „wspólnota” itd. itp. Nawet wczoraj prezydent powtarzał te słowa.

Jedno wielkie oszustwo i kłamstwo wyborcze. Nigdy nie dość jego przypominania. A myśl o tym, że polski rząd może nie poprzeć kandydatury Polaka na jedno z najwyższych stanowisk w Europie, wskazuje, że ci panowie mają dobro Polski na drugim planie, najważniejsze są zemsta, poniżenie, zniesławienie. Pani profesor Staniszkis powiedziała dzisiaj, że liczyła, że Jarosław Kaczyński w przemówieniu z okazji 6. rocznicy Smoleńska ogłosi nowe otwarcie, każe opublikować orzeczenie TK i otworzy nowy etap. Kobieto, puchu marny! O naiwności!

Żadnego odwetu? To dlaczego usuwają setki ludzi, ostatnio Grzegorza Gaudena z Instytutu Książki? Dlatego gorąco popieram protest wybitnych pisarzy przeciwko tej decyzji. Co prawda sami pisarze domyślają się, że „ich protest nie odniesie skutku”, ale obowiązkiem nas wszystkich, a już szczególnie pisarzy, jest dawać świadectwo, głośno protestować, żeby głos opinii publicznej nie osłabł, nie został zagłuszony przez werble i fanfary niekończących się celebracji rządowo-państwowych.

Trzeba głośno krzyczeć „Nie!”, żeby kiedyś nie żałować, że siedziało się cicho. W takich przypadkach taktyka PiS jest prosta: swoich krytyków dyskredytować, dezawuować jako komuchów, animalsów, ludzi najgorszego sortu. Na to pozwalali sobie nawet w przypadku Adama Zagajewskiego. Ale czy można to zrobić wobec Juliusza Kornhausera? Myślę, że najnowszy protest pisarzy będą starali się zamilczeć. Dlatego trzeba o nim przypominać.

Pisarzom jest może łatwiej, najwyżej wykreślą ich książki z lektur szkolnych i uderzą ich po kieszeni, ale i tak są oni niezależni w porównaniu np. z sędziami, których awanse i nominacje zależą od „góry”. A co dopiero nauczyciele, dziennikarze, młodsi pracownicy nauki, dyplomaci – jakże łatwo utrzymać ich w szachu. Jakże łatwo zastraszyć. Zesłanie byłych prokuratorów wojskowych do odległych garnizonów pokazuje, ile kosztuje niezależność i uczciwość, jak mściwa i małostkowa jest nowa władza. Jej projekt jest nieograniczony. Teraz zapowiada, że katastrofę smoleńską (oczywiście w wersji politycznie poprawnej) należy wprowadzić do podręczników szkolnych.

Otwierają się nowe możliwości działania dla dyspozycyjnych „historyków”. Czy zamiast wygodnie jechać w rządowym rydwanie, powiedzą: „dziękuje, postoję”?

Zaproszenie
Pora stawiać szubienice? Eliza Olczyk („Wprost”, „Rzeczpospolita”), Roman Imielski („Gazeta Wyborcza”) i Sławomir Sierakowski („Krytyka Polityczna”) będą naszymi gośćmi w Radiu TOK FM, we wtorek, 12 bm., godz. 20.05. Do usłyszenia!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 178

Dodaj komentarz »
 1. Trzeba głośno krzyczeć „Nie!”, żeby kiedyś nie żałować, że siedziało się cicho.

  Mam dziką satysfakcję, że zarówno w czasie stanu wojennego, jak i teraz w czasie „dobrej zmiany” stałem/stoję po przeciwnej stronie barykady do ZOMO.

 2. To wszystko da sie strescic w ten sposob:

  Your movement relies on the light of actions ever since perceptual reality constructs new bliss and intuition meditates on unique happiness. Remember, the unexplainable belongs to the expansion of brains and imagination is inherent in immortal excellence.

 3. Hehe, dalo sie przekiblowac lata komuny, no to da sie przekiblowac lata kato-pisizmu. Emigracja wewnetrzna, drugi obieg, postawy moralnego niepokoju, im gorzej, tym lepiej – widac w takim kadrze Polakow stac na cos wiecej, niz wieczne niezadowolenie i kwiczenie, ze mogloby byc lepiej, sprawiedliwiej, weselej i cieplej.

  Skumbrie w tomacie, macie co macie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jacobsky
  11 kwietnia, g.22:53
  Hehe, no to ciesz się bratku, żeś dawno „wyjechany”.
  Ale póki co granice otwarte…
  I pomyśleć, że mówiło się jakieś 30 lat temu – „ostatni gasi światło”.
  Jednak odporny z nas naród.

 6. mag,

  red. Passent ma racje. Tych, co nie sa za kato-kaczyzmem jest znacznie wiecej, niz tych, ktorzy naleza do kwaczacej sekty. Trzeba tylko dotrzec do tych ludzi i ich jakos zmobilizowac. Jesli jednak wiekszosc chce kato-kaczyzmu, no to wola ludu. Nic, tylko czekac az wytrzezwieja.

  Z daleka smutno to wyglada, ale co zrobic. The show must go on !

 7. Obecna sytuacje zawdzieczamy poprzedniej wladzy calujacej grube zadki starszych panow w czarnych sukienkach.
  Jak slusznie napisal klasyk ,, religia to opium..”,
  i tej metody uzywaja politycy w Polsce by sie przy wladzy utrzymac.
  TK probowal wprowadzic panstwo szariatu :
  cytat przytoczony przez blogowicza w poprzednim odcinku
  ,,
  „Trybunał Konstytucyjny patrzył w prawo
  Wreszcie polski Trybunał Konstytucyjny. Wiemy, że dziś to główna ofiara polityki PiS oraz zdecydowany obrońca demokracji, dlatego też jego krytyka jest źle odbierana. Ale nie zmienia to tego, że żadna instytucja nie skręciła Polski równie skutecznie na prawo co Trybunał, i to szczególnie obecny. To TK jeszcze z 1997 r. piórem prof. Andrzeja Zolla radykalnie ograniczył prawo do aborcji. Ten sam profesor Zoll dwa lata temu próbował poprzez Komisję Kodyfikacyjną przywrócić karalność za „doprowadzenie do śmierci dziecka poczętego”.
  Tylko w zeszłym roku Trybunał nie tylko utrzymał karalność za „obrazę uczuć religijnych” (co zbliża nas do Iranu i Arabii Saudyjskiej), ale także zalegalizował nieograniczony ubój rytualny zwierząt, noszenie burek oraz rytualne obrzezanie dziewczynek w imię „wolności religii”, którą prezes Andrzej Rzepliński nazwał „źrenicą konstytucji”. Zeszłoroczny wyrok Trybunału w sprawie klauzuli sumienia lekarzy de facto już wtedy zupełnie zdelegalizował aborcję oraz badania prenatalne. Katolickie sumienie lekarskie jest w Polsce królem, nawet jeśli musi umrzeć kobieta, bo – choć płód zagraża jej zdrowiu i życiu – to powinna rodzić.
  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75968,19897656,jak-karmilismy-demona.html#ixzz45Xz7tDCd
  Czas na osmieszanie wladzy : kabarety polityczne kwitly w PRL, jest pelno dowcipnych i inteligentnych ludzi, mozna przekazywac wideo na youtube, mailami i innymi sposobami wykorzystanymi podczas Arabskiej Wiosny.
  Mozna przywrocic wyklady Uniwersytetu Latajacego ,nadawac z Monachium program Radia Wolna Europa i poprosic burmistrza Madrytu o pomoc.
  Bojowkarzom faszystowskim mozna przeciwstawic bojowki socjalistyczno- anarchistyczne, jesli ich Nadredaktor M. najpierw nie zadusi.

 8. „Pora stawiać szubienice?”
  Mam lepszy pomysl – wydzierżawic od Putina karne obozy zeby zoliborski prezes mogl osobiscie , po przyznaniu nie spieszac sie , jednak przebaczac .( thumb up)
  Wtedy moze sie .. zaspokoi

 9. .

  —Virtuti Militari—

  .

  Przyznano tysiące od 1792,
  Krzyż Smoleński stan na dziś
  to mniej niż 100, to będzie rarytas
  już widzę parę jego smaków:

  – z liściem dębowym
  – z mieczami
  – brązowy
  – srebrny
  – złoty
  – Wielki Smoleński – Polonia Restituta

  .

  I jak zwykle, mój szczery i nieustający
  podziw dla dziejowej mądrości Suverena

  .

  ..)

 10. Jak zrozumiałem felieton red Passenta miał mieć charakter motywacyjny – by trwać w oporze.

  I może przez te akcenty „trwania” jakoś nie motywuje.
  No bo w czym trwać, czego to trwanie ma dotyczyć? Trwać w świecie III RP? Jak – skoro czasu się nie cofnie? Koncepcja restauracji dawnego porządku jest w nowych realiach nierealna.

  Sadzę, że raczej trzeba tworzyć nowe projekty polityczne na podstawie krytycznej analizy przeszłości i pozyskiwać dla nich wyborców – alternatywne wobec III i IV RP.
  Trzeba sięgać po potencjał polityczny grup społecznych dystansujących się dotąd z rozmaitych powodów od polityki.

  Zresztą to się dzieje z tym, że wspomniani w felietonie zniechęceni „demokraci, lemindzy i obrońcy III RP” zdaje się tego nie zauważają.

 11. @folwarkPn
  11 kwietnia o godz. 23:52

  Wyborcza o tym napisała? A cóż to się stało, koniec świata się zbliża? Jesienią ubiegłego roku „Krytyka Polityczna” zamieściła bardzo mocny tekst tych samych autorów, podsumowujący działalność prezesa Rzeplińskiego i jego drużyny z okazji otrzymania przez tegoż Rzeplińskiego orderu od Watykanu. Kilka tygodni później Sierakowski by już tego nie puścił, bo dostał instrukcję od Wielkiego Filantropa, że Rzepliński to demokracja, a demokracji trzeba bronić, no i biedny Sierakowski musiał zdzierać gardło na manifestacjach w obronie Rzeplińskiego, znaczy demokracji, biznes jest biznes. Podawałem już linka do tego artykułu na tym blogu, ale podam jeszcze raz:
  http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/opinie/20151014/trybunal-koscielny-konstytucyjny-bem-makowski

 12. Nie ulega wątpliwości, że Kaczyński panuje teraz nad Polską i nie ma nikogo, kto mógłby się mu sprzeciwić.
  Pytanie jednak jest takie, czy on jeszcze nad samym sobą panuje? Bo wygląda na to, że to co było przecież tylko środkiem do zdobycia władzy, jakby mu się wymykało i przybierało nieoczekiwane kształty!
  Podobno psychopata, to taki rodzaj wariata, który sprytnie planuje i kalkuluje na zimno, ale ja za cholerę nie mogę się dopatrzyć w działaniu prezesa jakiejś długofalowej strategii czy nawet zwykłej logiki. Czym on chce rządzić, jeżeli wpierw wszystko zniszczy?

 13. .

  @ folwarkPn
  11 kwietnia o godz. 23:52

  Celna diagnoza!

  Otóż to, Zolle, Rzeplińskcy i inni z TK
  mają wspaniały i niezapomniany udział
  w ustanowieniu szariatu katolowego
  w Polsce, zniewoleniu Polek i utuczenia
  kleru kosztem kraju

  O ironio potknęli się na PISSie, uśmiałem
  sie jak norka, TK obsadzony niestronniczymy
  sędziami którzy mają interes kraju i jego
  obywateli na względzie w wymiarze XXI
  wieku?, śmieszne, że sparafrazuję tytuł
  filmu
  .

  Polska is no country for a democracy

  .

  ..)

 14. @Bar Norte

  Bardzo słuszna uwaga i to trzeba ciągle przypominać i wypominać. Powrotu do symbolicznej III RP ja nie chcę i wątpię, aby ktoś jeszcze taką koncepcją przyciągnął ludzi. Kaczyński to szczyt i zgniły owoc III RP. Jest syntezą i podsumowaniem dorobku III RP w zakresie kultury państwowej i politycznej na centralnym szczeblu.

  III RP jako „demokracja bez obywateli” oraz „państwo wrogie obywatelom”, państwo zawłaszczone przez wyalienowane społecznie sprywatyzowane partyjki polityczne została już całkowicie skompromitowana, mało kogo pociągnie i mało kogo znajdzie by jej trupa bronić. Będzie zdychać powoli lub szybciej jak komuna w Stanie Wojennym, który bronił przegranej sprawy.

  Trzeba tworzyć nowe projekty, które zabezpieczą państwo przed opanowaniem przez partyjne i inne sitwy, które zagwarantują otwartość i decentralizację systemu oraz mechanizmy oddolnej społecznej kontroli instytucji państwa. To musi być państwo dla obywateli w powiatach a nie grupek uzurpatorów zabunkrowanych w warszawskich salonach, studiach i kawiarniach.

  Niech tę III i IV RP szlag trafi a powstanie RP normalna z zwyczajną demokracją.

 15. @ Bar Norte
  Koncepcja restauracji dawnego porzadku nigdy nie jest realna. Co osiagnela np la Restauration we Francji? Wydarzenia tocza sie niezaleznie od naszych zyczen a projekty polityczne przynosza, bywa, zaskakujace rezultaty. Apel red.Passenta jest prosty jak drut i sluszny – chodzi o czynny opor wobec bezprawia, czy tez bodaj nieprzylaczanie sie do niszczycieli praw obywatelskich. To jest nasza busola i podstawa jakiegokolwiek postepu, inaczej nowe projekty (wierze, ze masz na mysli poprawe organizacji gospodarki i spoleczenstwa) albo nie ujrza swiatla dziennego albo obroca sie w kolejny koszmar historii. Zabrzmialo patetycznie ale tez sytuacja jest powazna.

 16. Smolensk 10 kwietnia 2010 roku,warto obejrzec caly film.

  http://www.ntv.ru/video/1274124/

 17. Konstanty Ildefons napisał;
  GDY WIEJE WIATR HISTORII
  LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM
  ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST
  TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM

  staram się nie być pętakiem ale na razie ten ” wiatr historii” mnie przytłacza
  coś marne to światełko w tunelu..

 18. Gospodarz blogu: „Pamiętajmy, że PiS wybrany został przez 18 proc. społeczeństwa…”

  Warto również pamiętać, że obecnie PiS ma poparcie 38 proc. społeczeństwa, czyli prawie takie, jak Nowoczesna, PO i Kukiz’15 razem wzięci (18 + 13 + 8). Na blogu wprawdzie panuje grobowy nastrój, ale blisko połowa Polaków (38 + 8) jest wyraźnie zadowolona z rozwoju sytuacji. Około 10 proc., na które składają się zwolennicy PSL, Razem, Korwina i pozostałego politycznego planktonu, nie ma wielkich powodów do rozpaczy. Zaś reszcie społeczeństwa jest najzupełniej obojętne, kto rządzi. Owszem, nic nie jest wieczne, ale w polityce 2-3 kadencje to właśnie wieczność. Ilu z dzisiejszych obrońców demokracji ma wytrwałość i determinację prezesa, żeby podjąć „długi marsz” i dojść do celu? Na dzisiejszej scenie politycznej raczej nie widać ani jednego, więc o czym my tu mówimy? Władzę z rąk PiS będą przejmować zupełnie inni, nikomu w tej chwili nieznani ludzie…

 19. @Folwark. Pn Czyzby za kazdym razem, kiedy czesc spoleczenstwa ( moze nawet wieksza czesc) nie zgadza sie z orzeczeniem SN to trzeba wyjsc na ulice i demonstrowac. To po co SN? Mozna przeciez zawsze droga referendum, lub demonstracji wywalczyc decyzje zgodna z zyczeniem pewnej grupy.
  Sadownictwo jest jak wiesz trzecia noga i jest to bardzo powaznie traktowane tu gdzie mieszkam.
  Niezliczone ilosci prawnikow wyszukuja sposoby, azeby „odwrocic nieodwracalne” czyli zle decyzje SN. Nie wszystkie sa zle. Dlatego ta najgorsza z ostatnich lat o niegraniczonych donacjach na partie w jakis sposob zostanie zmieniona, w co nie watpie.
  No i jeszcze w jednym sie roznimy. Mimo, ze wiem, ze Scallia przez ponad 30 lat podejmowal decyzje, ktore czesto mozna nazwac szkodliwymi i z zadowoleniem uslyszalam informacje ze zwolnil stolek udajac sie do nieba nigdy nie nazwalabym go starcem w czarnej sukience. Dlaczego Polacy tak lubia sie przezywac, nadawac ksywy… Dlaczego wyzywaja od starcow, toc Kaczynskiego juz 10 lat temu odsylano na zasluzona emeryture. Spojrz na kandydatow prezydenckich USA: Sanders 74 ( tyle lat mial Scallia), Trump 70, Clinton 69. I nikt ich nie wyzywa od staruszkow, a roboty (zeby zniszczyc do reszty Ameryke i swiat) beda mieli huk. Poza tym, niestety, Scallia byl sakramencko zdolny a ostatni dzien zywota spedzil na ulubionym polowaniu. Polakom trudno uwierzyc, ze nielubiany przeciwnik moze byc zdolny.
  @ Bar Norte, tyle to ja tez umiem, klikalam w podany link i pokazuje mi sie tylko pierwszy akapit, bo reszta jest dostepna dla prenumeratorow internetowych GW

 20. Jakos mi nie pasuje autor bloga i nawolywanie do bycia w opozycji. Moze to kwestia mojego wieku i pamieci ze znacznie mocniejsze konflikty spoleczne stawialy go ZAWSZE po stronie wladzy? Dosc zlosliwosci.

  Pretensje ze rzad RP nie bedzie popieral/ utrzymywal na stanowiskach swoich przeciwnikow wydaja mi sie dziwne. Brak takiego poparcia to zadna zemsta, tylko norma. Inna sytuacja bylaby (czy raczej jest ) szalenstwem.
  Az sie dziwie ze tak dlugo trwa tu zmiana. Jak dlugo w imieniu polskiego rzadu i jego agend wystepuja jego przeciwnicy. Dotyczy to tak p.Suchockiej, p.Gaudena, p.Tuska czy chocby ambasadora RP w Waszyngtonie.

  Co do dlugiego marszu to jest w tym pewna slusznosc; nie majac spoleczenstwu wiele do zaoferowania=idac pod prad wiekszosci, jedyna szansa na zwyciestwo opozycji bedzie przyjecie taktyki p.Kaczynskiego z jego ostatnich 8 lat- czekac az rzad (wczesnej PO dzis PiS) sam sie skompromituje.
  Niestety czy stety medialne usilowania skompromitowania rzadu juz dzis ponosza klape za klapa- poparcie dla Kaczora wciaz rosnie.

  Marzy mi sie tekst -wizja Polski za 4-8 lat. Zmiany w swiadomosci spolecznej, pozycja w swiecie, gospodarka, rozwiazywanie problemow jakie dusza RP od lat (gornictwo chocby). Marzy mi sie taki tekst, nie powodowany sympatia do jednych czy drugich, ale probujacy opisu, nie propagandy. Jesli polityka zdobylaby sie na cos takiego to bb bym sie ucieszyl- byloby to wspaniale wyjscie poza wlasne ograniczenia a przez to mogloby sie to pozytywnie odbic na nakladzie. 🙂

  marcin lazarowicz

  PS. P. Kornhauser na imie ma Julian. A tak przy okazji ; czy ktokolwiek z tu piszacych ,z autorem wlaczne, czytal jakikolwiek jego wiersz? Warto?

  ml

 21. Rżniesz ordynarnie głupa .
  Tutaj już dawno nie chodzi o obronę jakiś urojonych , albo rzeczywistych przywilejów elit III RP.
  Tutaj chodzi o nasze, albo lepiej wasze podstawowe prawa i wolności . Możesz to najlepiej obserwować na projekcie całkowitego zakazu aborcji. Takich zakazów będzie dużo więcej i może któreś także będą dotyczyć twoich osobistych wolności i wtedy istnieje jeszcze znikoma szansa , że zrozumiesz , że pińćset to nie wszystko .
  Nigdy nie jest za późno zacząć się koncentrować na nowej polskiej rzeczywistości i wreszcie odpuścić sobie tą należącą już do przeszłości III RP.

 22. Kłamstwa PiS-u są tak prymitywne i prostackie, że człowiek zaczyna myśleć, to niemożliwe, żeby aż tak kłamali ludzie kościoła i dużo jest takich, którzy im wierzą.
  Ostatnio np., Duda chce mi jak swego czasu polscy biskupi coś wybaczyć. Nie wiem co, ale po chrześcijańsku mi wybacza.
  Drogi Prezydencie. Nie potrzebujesz przebaczenia z mojej strony. To czego Ci nigdy nie mam zamiaru wybaczyć możesz w prosty sposób przy pomocy jedynie długopisa naprawić.

 23. remm
  12 kwietnia o godz. 0:39
  Ten Rzepliński to dobry cwaniaczek. Kiedyś był w PZPR, czego mu nie można brać za złe, nie tacy bowiem należeli. Być może nawet był w opozycji i to demokratycznej, wielu takich bywało. Ale on także jest autorem ustawy o IPN, instytucji hańby, kłamstwa i terroru psychologicznego. Co go dyskwalifikuje. Coś podobnego jak ten geniusz praw z Krakowa, niejaki Zoll.

 24. Trochę o Trybunale i sprzedajnych prawnikach:
  „To TK jeszcze z 1997 r. piórem prof. Andrzeja Zolla radykalnie ograniczył prawo do aborcji. Ten sam profesor Zoll dwa lata temu próbował poprzez Komisję Kodyfikacyjną przywrócić karalność za „doprowadzenie do śmierci dziecka poczętego”.

  Tylko w zeszłym roku Trybunał nie tylko utrzymał karalność za „obrazę uczuć religijnych” (co zbliża nas do Iranu i Arabii Saudyjskiej), ale także zalegalizował nieograniczony ubój rytualny zwierząt, noszenie burek oraz rytualne obrzezanie dziewczynek w imię „wolności religii”, którą prezes Andrzej Rzepliński nazwał „źrenicą konstytucji”. Zeszłoroczny wyrok Trybunału w sprawie klauzuli sumienia lekarzy de facto już wtedy zupełnie zdelegalizował aborcję oraz badania prenatalne. Katolickie sumienie lekarskie jest w Polsce królem, nawet jeśli musi umrzeć kobieta, bo – choć płód zagraża jej zdrowiu i życiu – to powinna rodzić.

  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75968,19897656,jak-karmilismy-demona.html#ixzz45amdfdj1

 25. Od dłuższego czasu już mam wrazenie, ze Redaktor Passent nie ma dla kogo pisać. Ale tak jest, jak się stawia na sieroty po PRL-u…

 26. Zastanawiam sie ile razy Oan Passent powiedzial; dziekuje , nie, postoje….

 27. neospasmin
  12 kwietnia o godz. 5:23
  Ja czytałem. A swoją drogą piszą, że w domu było lewicowo, ale był opozycjonistą demokratycznym i parę dni internowany. Czyli ma piękną kartę, niestety teraz jest nieszczęśliwie chory.

 28. Po Długim Marszu proponuję Wielki Skok i jako naturalną konsekwencję tych dwóch pierwszych – na deser Rewolucję Kulturalną. Kwestia czy można zbudować w ogóle kapitalizm w jednym kraju i czy może się to udać bez reformy rolnej i kolektywizacji zostawiam na później.

 29. Jest tu specjalista od kiblowania. Kiblował, kibluje i będzie kiblował. Ot taki charakter.

 30. Droga mag
  Piszesz „Jednak odporny z nas naród.” Nie ma sie z czego cieszyc bo odporni jestesmy, ale glownie na wiedze. Jak nikt inny wchodzimy w to samo blocko od pokolen. nie ma sie czym chwalic!

 31. To nic nowego. To wszystko już było. A Tuwim pisał o tym tak:

  Gdy znów do murów klajstrem świeżym
  Przylepiać zaczną obwieszczenia,
  Gdy „do ludności”, „do żołnierzy” /wyklętych?/
  Na alarm czarny druk uderzy
  I byle drab, i byle szczeniak
  W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
  Że trzeba iść i z armat walić,
  Mordować, grabić, truć i palić;
  Gdy zaczną na tysięczną modłę
  Ojczyznę szarpać deklinacją
  I łudzić kolorowym godłem,
  I judzić „historyczną racją”,
  O piędzi, chwale i rubieży,
  O ojcach, dziadach i sztandarach,
  O bohaterach i ofiarach;
  Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
  Pobłogosławić twój karabin,
  Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
  Że za ojczyznę – bić się trzeba;
  Kiedy rozścierwi się, rozchami
  Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
  A stado dzikich bab – kwiatami
  Obrzucać zacznie „żołnierzyków”. –
  – O, przyjacielu nieuczony,
  Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
  Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
  Króle z panami brzuchatemi;
  Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
  Gdy ci wołają: „Broń na ramię!”,
  Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
  I obrodziła dolarami;
  Że coś im w bankach nie sztymuje,
  Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
  Lub upatrzyły tłuste szuje
  Cło jakieś grubsze na bawełnę.
  Rżnij karabinem w bruk ulicy!
  Twoja jest krew, a ich jest nafta!
  I od stolicy do stolicy
  Zawołaj broniąc swej krwawicy:
  „Bujać – to my, panowie szlachta!”

 32. „Pamiętajmy, że PiS wybrany został przez 18 proc. społeczeństwa”. Pan Passent, a takze inni publicysci pisza o tylko 18-19% tych, ktorzy wybrali PiS. PiS ma w sondazach ca. 40% poparcia ! Czyli wieksze poparcie niz w wyborach. Wyglada na to, ze jednak 40 % obywateli odpowiada polityka PiSu. A 40 % to niemalo. Ja jestem zdecydownie przeciw PiS: nie chce ich, nie trawie ich, zle oceniam, wysmiewam, nie zgadzam sie z nimi, nic mi sie u nich nie podoba. Widze jednak, ze 40 % ich popiera, a mamy demokracje. Pisac trzeba prawde: 40% jest za t.zw. dobra zmianą.

 33. @neospasmin

  obawiam sie ze dlugo bedziesz czekal na tekst z rozsadnym planem na 4-8 lat. nasza historyczna specjalizacja jest prowizorka, chaos. jesli dolozyc do tego wszedobylska milosc do miernoty i sredniactwa podlana duza doza arogancji i zarozumialstwa, to w zasadzie nie ma oczym mowic. Narody czy kraje, ktore powszechnie uwaza sie za rozwiniete, maja znakomita zdolnosc samokrytyki, wyciagania konstruktywnych wnioskow z popelninych bledow. Czego mozna oczekiwac od narodu, ktory wybiera do Sejmu egzemplarze w stylu Pawlowicz, Macierewicza, Ziobry, Schetyny czy Kukiza. Gdzie tu samokrytyka, uczenie sie na bledach?

 34. neospasmin
  12 kwietnia o godz. 5:23
  j.kornhauser: polecam, krytyczny i wnikliwy obserwator rzeczywistosci;
  raczej do myslenia niz spiewania (specjalnosc tzw. „bialy wiersz”);

 35. paweł markiewicz
  12 kwietnia, g.9:24
  Przecież to była gorzka ironia.
  Ale masz rację, najbardziej jesteśmy odporni na wiedzę i na rozsądek.

 36. PIS się kiedyś skończy i co dalej?
  Pokażcie mi kogokolwiek, kto zechce skończyć z kościelnym feudalizmem w Polsce, a nawet jeśli ktoś taki się znajdzie, to go nigdy lud boży do niczego nie wybierze.
  Wszyscy następni po PIS, nadal będą robić to, co robili wszyscy przed PIS.
  Kto młody i nie opętany katopatriotyzmem, powinien pożegnać ten kraj.
  Bo jak można żyć w kraju, gdzie ludzie chcą, aby było tak jak przed wojną?
  Na to brak określenia; zamiast patrzeć w przyszłość, chcą międzywojnia – jeszcze chwila, a zechcą średniowiecza. Żałosny stan umysłów.
  Jedno jest pewne – paranoję można zaindukować nawet na odległość.

 37. Zapamiętać

  Masz oczy, więc patrz.
  Nie uroń ani listeczka z tego okrągłego świata,
  ani jednej żyłki z jego delikatnego naskórka,

  patrz i zapamiętaj:
  to jest dąb, który nigdy nie opuści ziemi,
  to jest gwiazda trzymająca twe sny na sznurku,

  to jest dom, napuszony jak mądra sowa,
  a to mama, wyjmująca gorące ziemniaki z garnka.

  Julian Kornhauser

 38. jednego nie można piso-bolszewii odmówić – dokonała, wydawałoby się, niemożliwego: obudzenia i zaktywizowania milionów obywateli, którym nie jest wszystko jedno :). oczywiście dokonało się to wbrew woli oberkapo ale takie są, najczęściej, skutki działań zaślepionych nieudaczników. budujące było usłyszenie opinii ludzi mówiących, że 500+ im ust nie zamknie. a „dobra zmiana”, realizowana w takim tempie, skutecznie będzie zniechęcać kolejnych obywateli do rządzącej kato-komuny…

 39. @bacz14

  ale dlaczego znowu trzeba grac Larum bo „Ojczyzna w niebezpieczenstwie”? Czy nie moznaby raz po prostu wybrac dobrych poslow a nie matolow, gamonii, kryminalistow czy komediantow?

 40. pawel markiewicz

  niestety nie ma dobrej odpowiedzi na twoje pytanie…:( niestety, coraz bardziej wydaje mi się, że – o ile polska mogła się „wybić” na niepodległość – to na normalność już nie daje rady.

 41. folwarkPn 11 kwietnia o godz. 23:52 Tezy zawarte w twoim wpisie i cytacie z prasy powtarzam od lat. Pierwszeństwo w manipulowaniu treścią polskiej konstytucji trzeba oddać profesorowi Zollowi, który teraz wszedł na barykady i walczy z PiSDudą. W obecnym składzie TK nie ma ani jednego sędziego, o którym moglibyśmy powiedzieć, że ma poglądy lewicowe lub liberalne. To wszystko są nominanci partii PO i PiS. Wspomniałeś o wyroku TK w sprawie obrony uczuć religijnych, który był zupełnie odmienny (prawie w tej samej sprawie) od wyroku SN (tu było trochę tak, że jakbyś się nie obrócił, dupa zawsze z tyłu).
  Mniejsza z tym, bo musimy sobie zadać pytanie: kto nam to zrobił? PO nie jest tu ofiarą, ofiarą jesteśmy my wszyscy, którzy chcieliśmy państwa coraz bardziej obywatelskiego i samorządnego. Tusk miał nas w dupie i tam teraz siedzimy. Nie możemy w żadnym razie drugi raz zaufać politykom z PO tym bardziej, że oni nie stanowią zespołu o zbliżonych poglądach na obywatelskość i samorządność. Dajmy im skończyć jak SLD.
  Stawiam na KOD i rodzącą się nową lewicę. To może potrwać i będzie sporo do odbudowy, ale innego wyjścia nie ma.

 42. Zamiast grzebania w kaszy gryczanej lub wioslowania w zalewajce ( bo jestem kobieta i tylko na tym sie znam )

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19904408,gronkiewicz-waltz-slowami-stankiewicz-o-karze-smierci-dla-tuska.html#BoxNewsImg

 43. Proszę Państwa,

  uświadommy sobie w końcu, że p. Kaczyński et consortes to nie jest jakaś tam odosobniona grupa ekstremistów i oszołomów. To jest właśnie emanacja narodu polskiego, jego mentalności i wyznawanych zasad (moja chata z kraja, niech na całym świecie wojna, a to mam za całe zdrowie, pouczać to my, ale nie nas, obaliliśmy komunizm więc nam się należy i tak dalej). To jesteśmy my, Polacy, w swej większości. Udowodniły to ostatnie wybory. Przez chwilę wydawało się, że nadajemy się na Europejczyków.

  Właśnie piszemy kolejny rozdział książki pt. „Dzieje głupoty w Polsce”. Wątpię, czy Aleksandrowi Bocheńskiemu byłoby do śmiechu…

 44. Irytuje mnie postawa partii Kukiz’15, która uporczywie dąży do napisania nowej konstytucji dla której nie widać możliwości stworzenia większości konstytucyjnej mogącej ją przegłosować. Nawet gdyby udało się przegłosować tę wspaniałą, nową „ustawę zasadniczą” to jakie będzie ona mieć znaczenie. Przecież mamy już nową super konstytucję i to bardzo zwięzłą, składa się z dwóch paragrafów:

  § 1
  Prezes ma zawsze rację.
  § 2
  W przypadku wątpliwości patrz paragraf 1.


  Czego chcieć więcej ? Zawsze byłem zwolennikiem lapidarności. Mało słów a ile skuteczności, efektywności i przejrzystości. No może jest mały problem w niedookreśloności pojęcia „prezes”, ale pewien stopień ogólności jest jak najbardziej właściwy w tego typu dokumentach. Nie ma też wątpliwości kogo dotyczy powyższy przepis – ponieważ nie wymienia nikogo więc obowiązuje domniemanie, że wszystkich. Nie ma najmniejszego powodu, aby jakieś inne gremia ( które tracą swe znaczenie przez domniemanie ) weryfikowały powyższe paragrafy ponieważ wywodzą się one ( te paragrafy ) bezpośrednio z prawa NATURALNEGO. Kto tego nie rozumie będzie poddany reedukacji, gdyż w przeciwnym razie automatycznie i dobrowolnie kwalifikowałby się do wrogów suwerena czyli zdrowej części narodu.

  🙂 To tak tytułem komentarza… Panie Pawle, a takie fajne pieśni Pan wykonywał. I komu to przeszkadzało…

 45. @neospasmin,

  Polska za 4-8 lat? Bardzo ciekawy temat, pokuszę się o komentarz:

  – zmiany w świadomości społecznej – marazm z kultem prezesa, kościelnym średniowieczem i rosnącym dystansem do wolnego świata. To jedyna dostępna ideologia na rynku, na razie nie ma konkurencji. Młode pokolenie balansuje dziś między cynizmem a wygłupem, głosując w 70% na partie antysystemowe, inteligencja i umiejętności są w pogardzie, dominuje roszczeniowość i pretensje. Postawy tych ludzi określają przyszłość.

  – pozycja w świecie: dość dobra gospodarczo w Europie ze słabą pozycją zadłużonego rządu. Politycznie Polska jako strefą buforowa NATO, bez wpływu na politykę regionalną. Kulturalna autoizolacja.

  – gospodarka: jeśli obecnej władzy uda się wprowadzić projekt węgierski, to gospodarka będzie oligarchiczna i uznaniowa. Na Węgrzech w czasie rządów Orbana poziom nędzy wzrósł dwukrotnie a Węgry po raz pierwszy w historii stały się biedniejsze od Polski. Zdemontowanie umów o ochronie inwestycji zajmie obecnym władzom ok. 10 lat, więc oligarchizacja odbywać się będzie stopniowo.

  – górnictwo: prywatne ma się dość dobrze, górnictwo państwowe na 15mld strat i potrzebuje 2mld dopłat każdego roku. Decyzja w rękach rządzących: płacić co roku 2mld czy tez sprywatyzować. Nie mam zdania, co zrobią rządzący.

  Pozdrawiam,

 46. ”Stawiam na KOD i rodzącą się nową lewicę. ”

  Już czekają stypendia .
  ” … Ulrich Beck at the University of Munich. He was awarded scholarships from the Collegium Invisibile, Ministry of Education, Warsaw, the Goethe Institute and the German Foundation GFPS and DAAD, and the U.S. The German Marshall Fund, and Open Society Institute. He also participated in study visits to Paris at the invitation of the Government of France, and to the United States at the invitation of the American Jewish Committee and the Forum for Dialogue Among Nations, and has been visiting fellow at universities and scientific centres in Europe and the United States, including Princeton University, Yale University, Harvard University and the Institut für die Wissenschaften vom Menschen in Vienna”

  To jest Prawdziwa Lewica. Jak poprzednia Prawdziwa Lewica skończy na Yale, Harvard i Princeton.

 47. Wyczuwam, że Daniel Passent w tekście odwołuje się do modelu opozycyjności korowskiej z lat 70 a potem solidarnościowej z lat 80.

  Wprost proponuje tę formę działania Andrzej Celiński – również na blogach Polityki w tekście „Perspektywa roku 2019”.

  Mam w związku z tym pytanie do komentatorów pamietających tamte czasy:

  W niedzielę, w tym samym czasie w którym odbywały się obchody smoleńskie, w Białymstoku doszło do zamieszek. Demonstrantów rozpędzano przy pomocy armatki wodnej, aresztowano ponad 20 osób.
  Powodem demonstracji była tajemnicza śmierć chorego psychicznie mężczyzny po interwencji policyjnej.

  Pytanie brzmi – jak by się 30-40 lat temu opozycja korowska zachowała wobec sytuacji?

 48. ,, ..religia to opium…”jest glowna podpora dla kolejnych styropianowych ekip administracyjnych,
  bo inaczej niemozliwe jest
  PASERSTWO MAJATKU
  zgromadzonego przez 40 , albo nawet 1000 lat.
  Moze przeczytajmy konspekty prac Edwarda Kwiatkowskiego , to moze da sie tworzyc plan rozwoju ?
  „Zagadnienie przemysłu chemicznego na tle wielkiej wojny” (1923),
  „Postęp gospodarczy Polski” (1928),
  „Polska gospodarcza w roku 1928” (1928),
  „Powrót Polski nad Bałtyk” (1930),
  „Dysproporcje. Rzecz o Polsce przeszłej i obecnej” (1932).

 49. ” Przez chwilę wydawało się, że nadajemy się na Europejczyków.”
  Ale wlasnie przypomnielismy sobie , ze nie jestesmy i nigdy nie bedziemy protestantami . Juz chyba blizej nam do prawoslawia i o paradoksie , do judaizmu
  ( jezeli to jest to o czym mysle , bo raczej slabo sie znam na tym akurat . Chodzi tu raczej o mentalnosc niz religie)

 50. Witam, dopiero zaczęłam czytać nowy wpis – dotarłam do B..N.. (Kartka) i muszę sobie ulżyć (potem przeczytam resztę). BN chce, jak zawsze być „najmądrzejszym z całej wsi”, a przynajmniej od Gospodarza blogu, podając swoje enigmatyczne ( jakie programy, jaka alternatywa itd, itp). Pozdrawiam blogowiczów i biorę się za dalszą lekturę

 51. Pytanie brzmi – jak by się 30-40 lat temu opozycja korowska zachowała wobec sytuacji?

  A jak by się zachował Jezus ?

 52. Hehe, specjalista od kiblowania pozdrawia specjalistę od Global Sracz 🙂

 53. hmmmm – wybaczcie dosłowność – ale jebbbbać tę krainę. Komuś potrzebna?
  I tak robią na NAS kasę kaczelniki i inne takie. Jako mieszkaniec Gdańska – poproszę do enerfiu….

 54. Bardzo podoba mi się propagowanie koncepcji powrotu nad Bałtyk. Może nawet od tego powinniśmy rozpocząć odbudowę silnej, suwerennej Polski, która bez powrotu nad Bałtyk nigdy nie będzie suwerenna i silna..

 55. Popełniłem wpis tytułem komentarza do komentarza tekstu blogowego gospodarza. Zamiast odpowiedzi (tutaj piszemy po polsku) wkleję link, który gorąco polecam wszystkim tu komentującym: http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20160412/byliscie-glupi-byliscie-glusi-jestescie-slepi
  Powiem wam moi mili, że naprawdę nie przeczytałem tego tekstu przed blogiem pana Passenta i dopisaniem komentarza. Autor Jan Śpiewak rozwinął to, co ja napisałem w dwóch zdaniach. W południe podczas posiłku wspominaliśmy, jak to rzetelnie TVP PO pokazywała protesty anty ACTA i za legalizacją marihuany. Wtedy też wychodziły na ulice tysiące młodych ludzi, a telewizje pokazywały tylko migawki albo nic. Teraz ja mam potępiać telewizję koreańską w wydaniu PiS? Wtedy mnie wkurzała stronniczość i unikałem patrzenia na ewidentne manipulacje. Teraz nawet nie próbuję tego oglądać, niech sobie na to patrzy ciemny lud Kurskiego.

 56. Szanowny Redaktorze, szanowni dyskutanci,ja sądzę, że umyka w tej dyskusji najważniejsza sprawa. Otóż najważniejszą sprawą jest Zjednoczona Europa i zagrożenia płynące z antyeuropejskiej polityki PiSu. W 1939r Beck mówił, że ani guzika nie oddamy. Z jednej strony był upiór brunatny, a z drugiej upiór czerwony. Samotność Polski i tromtadrackiej polityki kosztowało naród polski 6 mln. ofiar ,całkowitą dewastację kraju.Gehennę i poniewierkę miliony ludzi. Teraz gwarantem, że chyba się nie powtórzy ta gehenna jest zjednoczona Europa. Ale co my słyszymy? Jeden z najważniejszych polityków niemieckich (M.Schulz) mówi,że Europie grozi implozja. A kto najbardziej w Europie dewastuje wspólnotę? Ano głupie Polaczki poprzez sposób sprawowania władzy, czyli PiS.W 1939r byliśmy osamotnieni.Teraz PiS robi wszystko, żebyśmy znowu byli osamotnieni. Już jesteśmy pośmiewiskiem Świata. Wystarczy posłuchać wywiadu z prof. Z. Brzezińskim. Jeśli Europa ulegnie atomizacji poprzez durne sprawowanie władzy ,to kto będzie za samotną Polskę umierał w Europie? Gdyby w 1939-45r. ktoś powiedział, że troskę o Polskę będzie wyrażał prominentny polityk niemiecki,to cały świat by uznał to za cynizm. Dzisiaj Niemcy bronią nas przed nami samymi. Polityka Polski prowadzi do osamotnienia, do ośmieszenia, do nieszczęścia. Oczywiście J.Kaczyński et consortes poradzą sobie lepiej, niż J.Beck i inni i nie będą chyba musieli uciekać poprzez Zaleszczyki, ale cały naród nie ucieknie przez Zaleszczyki. Dla mnie sprawa jest prosta: taka polityka ,jaką prowadzi teraz polska władza jest polityką antypolską, bo prowadzi naród do zguby. Dewastacja polityki zagranicznej, dewastacja systemu sprawiedliwości, dewastacja gospodarki, mam dalej wymieniać? Hoholi taniec z końmi w Janowie jest klasycznym przykładem, że Polacy nie umieją się rządzić i Bismarck miał rację,ale dlaczego ja i miliony Polaków mamy za to ponosić odpowiedzialność, że mamy takie rządy? Apeluję do światłych publicystów: pokazujcie w mediach, że PiS prowadzi Polskę do izolacji, a więc do zguby! Wielka Brytania,Francja, Niemcy dadzą sobie radę bez Polski, ale Polska samotna będzie w gorszej sytuacji, niż była w 1939r. Panie Michale,larum grają! a ty się nie zrywasz? szabli nie chwytasz? Co się stało z tobą, żołnierzu?

 57. ” Jeden z najważniejszych polityków niemieckich (M.Schulz) mówi,że Europie grozi implozja.”

  Schulz zagrożenia widzi nie w PiS, bo wedle Schulza PiS to konsekwencja ”utraty zaufania ludzi do polityków europejskich i lokalnych” (cytat z głowy).
  Nie słyszałem za to by zechciał w konsekwencji zrezygnować ze stanowiska, bowiem jako ”polityk europejski” sam twierdzi iż utracił zaufanie Europejczyków (według mnie nikt nigdy mu nie ufał). Wobec faktu, iż Europejczycy nie mogą wybrać sobie nowego Schulza, najwyższy czas, by Schulz i reszta wybrali sobie nowy kontynent. Proponuję Antarktydę jako stosunkowo słabo obstawioną politykami.

 58. ”Powiem wam moi mili, że naprawdę nie przeczytałem tego tekstu przed blogiem pana Passenta i dopisaniem komentarza…. ”

  Tekst Śpiewaka jest jest słuszny.

 59. Marsz może być krótszy niż nam się teraz wydaje, PiS pod wodzą Kaczyńskiego za bardzo odstaje od rzeczywistości i zdrowego rozsądku, a świat pędzi szybko naprzód.

 60. @ remm , 0:39
  Panstwo Biskupie na pewno bedzie popierane przez ponadnarodowe korporacje, bo im sie najlepiej
  wspolpracuje z systemami totalitarnymi.
  Dlatego spekulanci z Wall Street najechali na Libie ( gdzie zwykli ludzie zyli dostatniej niz w innych krajach Afryki ) przy pomocy Clinton i Sorosa.
  Po Afryce i Ameryce Poludniowej czas na kolonizacje Europy, zaczynajac od jej CHOREGO CZLOWIEKA.

  Jednak my jako spoleczenstwo nie musimy sie poddawac- wystarczy spojrzec na obywatelkie ruchy niezgody.
  Nasza sila sa kabarety, wiec moze od tego nalezy zaczac.
  Mozna tez przejac pare pomyslow od Dobrego Wojaka Szwejka.
  Przeciez przed wojna opor przeciw koscilkowi byl bardzo silny, wbrew temu co nam propaganda RWE i ich nastepcow usiluje wmowic od wielu lat.

 61. @ sugadaddy 12 kwietnia o godz. 10:36

  PIS się kiedyś skończy i co dalej?

  Bez obaw. Wyciągną Trynkiewicza z psychiatryka, obok postawią w telewizji Kononowicza i będziesz dalej mógł wybierać „mniejsze zło”. W końcu masz głos, masz wybór. I będzie jak teraz.

 62. Mgla smolenska
  – wyborowa
  – luksusowa
  – wytrawna
  – debowa
  – wisniowa
  – babuni
  – gorzka
  – 5krotnie destylowana
  – chlopska
  – rocznicowa
  – koszerna
  – wybuchowa
  – zamachowa …

 63. oczywiście chocholi,a nie hoholi,przepraszam

 64. zyta2003

  Nie mam problemów z dostępem do tekstu Bema i Makowskiego „Jak karmiliśmy demona”.

  Chyba go już GW „uwolniła”.

  Ale na pewno dostęp jest do polemiki Jana Śpiewaka z tym tekstem zatytułowanej „Byliście głupi, byliście głusi, jesteście ślepi” i polecanej wyżej przez Waldka B.
  Zgadzam się z nim – warto przeczytać.

  Ponawiam wiec link:

  http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20160412/byliscie-glupi-byliscie-glusi-jestescie-slepi

 65. olborski
  12 kwietnia o godz. 11:56 zapomina jak niebezoieczne jest asocjowanie religii z mentalnoscia; przykladem moze tu byc Izrael….

 66. Jacobsky
  11 kwietnia o godz. 22:53
  Przekiblowanie komuny nie bylo faktycznie trudne. Zmarnowalismy w ten sposob cale lata rozwoju spolecznego oraz zniweczylismy czesc pamieci spolecznej. Krotko mowiac, kiblujac cofalismy sie. Nastepnie rewolucja bez rewolucji i wybieranie mniejszego zla. Obecnie przychodzi czas na zaplate pokoleniowa.

 67. Przykro jednak patrzeć na staczającą się „Politykę” i jej coraz bardziej nakręconych agitacyjnie redaktorów, którzy z szanowanego kiedyś pisma opinii, (którego czytelnikiem byłem przez wiele dekad) zrobili propagandową tubę „jedynie słusznej” opcji.

  Paradoksalnie, „Politykę” zepsuła „wolność”, która (ponoć) zapanowała w mediach po ustrojowej transformacji. Tygodnik ten, korzystając z tej wolności, wybrał kumoterstwo i alians z pewnym kręgiem ludzi władzy i pieniędzy, co wiązało się właśnie z urobieniem profilu pisma pod jeden konkretny układ, który de facto pozbawiał jej niezależności w dalece większym stopniu, niż to było za PRL-u.

 68. Nie takie rzeczy przeżywaliśmy. Teraz historia zrobiła nam dowcip i nie wiadomo dlaczego jesteśmy chwilowo pod rządami tchórzliwego intryganta, opanowanego przez poczucie krzywdy, manię wielkości i chęć odwetu. To minie. Już widać jak mu się nogi plączą. Niby same sukcesy, a jednak nie do końca. Nie wiem czy ludzie się przebudzą i zobaczą, że król jest nagi i walczy nie o Polskę, tylko o zaspokojenie swoich chorych ambicji. A może wydarzy się coś niby niewiele znaczącego, co wszystko zmieni. Wielu ludzi wyrzucano z pracy i nic się nie działo. A nagle dotknęło to suwnicową ze stoczni i… świat się zmienił.

 69. pielnia11 12 kwietnia o godz. 13:07 -„Apeluję do światłych publicystów”
  folwarkPn 12 kwietnia o godz. 13:55 – „Nasza sila sa kabarety”
  ===================================
  Panowie raczycie zartowac.
  Gdzie w/g was sa ci swiatli politycy czy kabarety?
  Bo chyba nie w Polsce. Niestety!!!

 70. Saldo mortale
  12 kwietnia o godz. 15:24

  wychodzi na to, że jedyna szansa dziejowa, jaka w historii niedawnej trafiła naszemu nieszczęsnemu narodowi to rozbiory, ze szczególnym uwzględnieniem zaboru pruskiego.

  Kto wie, historia kołem się toczy, i być może mądrzej będzie przenieść się do Polski zachodniej, niż do wschodniej.

 71. Margit 12 kwietnia o godz. 11:57
  Witam, dopiero zaczęłam czytać nowy wpis – dotarłam do B..N.. (Kartka) i muszę sobie ulżyć
  ===========================================
  Ulzylas sobie?
  To spusc wode,bo strasznie cuchnie.

 72. supertramp
  12 kwietnia o godz. 15:24
  Popieram, nie czytam. To wstyd brać do ręki..

 73. pielnia11
  12 kwietnia o godz. 13:07
  Ty także kiedyś wyciągałeś paluchy w V. To masz co chciałeś.

 74. Mówili, że jak wygra PIS, to wyjadą z kraju. A nawet się nie spakowali?

 75. Monitor tramwaju marki PESA informował dziś * Gróbarczyk , za 4 lata ODRA będzie sprawnym szlakiem na całej długości * Projekty stare , czy Niemcy 0 tym wiedzą ,ponieważ bez nich i środków UE – Dupa blada panie ministrze .
  W tym tygodniu Szydło zapowiadała wizytę innego swojego ministra Kowalczyka ,pan ma ogłosić budowę tunelu pod Świną .Brawo ,czekamy .
  Pierwszy projekt mostowej przeprawy Wolin -Uznam oglądałem jako żółtodziób przy okazji otwarcia Nowego portu przeładunkowego przy ujściu Świny – był to rok 1969-późny Gomułka , to autentycznie polska inwestycja z modernizacja szlaku kolejowego G. Śląsk via Lubuskie ( elektryfikacja , przebudowa węzła Szczecin – Dąbie + port kolejowy na Wolinie ).

 76. Indoor prawdziwy 12 kwietnia o godz. 13:13 Szkoda że nie dodałeś do swojego komentarza tych, które zamieszczono pod tekstem na stronie TOK FM.pl. Wyłazi narodowy charakter jak słoma z chłopskich butów. Rzygać się po prostu chce. Jakim cudem i dlaczego UE przyjęła ciemnogrodzian do swojego grona? Przecież kult cargo nie uczyni z was Europejczyków w tej samej mierze jak krzyżyki i medaliki nie spowodowały pojawienia się w Polsce chrześcijan.

 77. Jak podkreślono, obecnie w Polsce 86 proc. to transport drogowy, 12,5 proc. kolejowy, a jedynie 0,4 proc. odbywa się drogą wodną. Tymczasem zobowiązania w tzw. białej księdze wobec Unii Europejskiej zakładają, że do 2030 r. drogą wodną powinno odbywać się 30 proc. transportu.
  Ministerstwo szacuje, że na użeglownienie polskich rzek trzeba wydać około 60 miliardów złotych. Pieniądze będą pochodzić z wielu źródeł. Kierownictwo resortu chce zainteresować inwestycjami firmy energetyczne i samorządy. Chce też pozyskać środki unijne. Plan rozpisany jest do 2030 roku
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/program-zeglugi-srodladowej-rzad-chce-wydac,103,0,2058343.html
  =============

  Nadbudowa jakoś średnio zaczęła mnie interesować, ale za to BAZA dalej wciąga.
  Gospodarka głupcy, jest ważniejsza niż dyrdymały….

  Mamy ciemny lud od wieków.
  Oświetlany karpiami, kagankami, łojówkami.
  Zapieprzający od świtu do zmierzchu, by utrzymac się prze życiu.
  Mamy też jaśnie oświeconych- z Żoliborza ostatnio- nie szczędzących kosztów na świece, kandelabry, żyrandole, lampy gazowe i elektryczne.
  Ci jasnie oświeceni prowadzą ciemny lud do świetlanej przyszłości……

  Ale jeżeli nie doprowadzą, ciemny lud weźmie sprawy w swoje ręce.
  Po raz kolejny…..

 78. Pan Redaktor jako człowiek doskonale zorientowany w latynoskich klimatach, wie doskonale jak się przejmuje władzę w tamtych krajach.
  Media, wojsko, policja, sądownictwo, są kluczowe w każdym puczu.
  Mieliśmy pucz?
  Demokratyczny taki…..
  PiS zdobył władzę, ponosi odpowiedzialność.
  Jak na razie, cieszy sie wysokim poparciem sondażowym, pomimo otwarcia wielu frontów.

  Najciekawsze jest to, że wszystkie działania polaryzujące zdają się przynosić ciekawe skutki. Ludzie zaczęli dyskutować, organizować się, kontestować decyzje.
  Społeczeństwo się obudziło z marazmu.
  Rodzi się nowa jakość w tym społeczeństwie- zaangażowanie.

 79. Pan Redaktor pisze:
  „Pamiętajmy, że PiS wybrany został przez 18 proc.”

  Szanowny panie Redaktorze,
  jesli za PiSem stoi 18% spoleczenstwa, to za Wami co najwyzej 5.
  Nie macie wiec i tak co podskakiwac.
  Radzilbym Wam, nie robic zbyt wiele halasu, bo jak sie pozostale 77% spoleczenstwa obudzi, to nastepne wybory moze wygrac ONR lub NOP i dopiero wtedy bedziecie mieli
  problem.
  Siedzcie wiec lepiej spokojnie i dogorywajcie sobie powoli na smietniku historii,
  na ktory wyrzucili was Polacy.

 80. pawel markiewicz
  12 kwietnia o godz. 10:14
  ………………………………..
  Taka jest prawda. Dobra konkluzja.

 81. Stalinogród=Ciemnogród.
  Tyle, że WTEDY to były „tylko” Katowice, a TERAZ Polska cala sterowana przez JaroslawaPolskęzbawa. Własnego chowu genseka.

 82. Twoi przyjaciele, znajomi i koledzy cenią ciebie takim, jaki jesteś. Nie musisz nikogo udawać. Co wcale nie znaczy, że – zwłaszcza jeśli bywasz arogancki lub nieskory do kompromisów – nie powinieneś tego zmienić. Bądź najlepszą wersją siebie. Jeśli znajdziesz złoty środek, sukces murowany – mówi stara zasada.

 83. Klasyczne znane z psychologii przeniesienie emocji?
  Oni są źli, oni mnie nienawidzą – stąd ja zachowuję się adekwatnie do zagrożenia. Jestem podły, kłamię, manipuluję faktami…

 84. Charakterystyczne cechy faszyzmu według Umberto Eco
  „14 cech charakterystycznych faszyzmu”:
  1) Brak miejsca na rozwój wiedzy (tradycjonalizm)
  2) Odrzucenie modernizmu, irracjonalizm
  3) Kult działania dla samego działania, podejrzliwy stosunek do świata intelektualnego
  4) Uznawanie odmiennych poglądów za przejaw zdrady
  5) Rasizm
  6) Szukanie poparcia przede wszystkim u sfrustrowanych klas średnich
  7) Nacjonalizm, wiara w teorie spiskowe
  8) Postrzeganie wrogów jednocześnie, jako nadzwyczajnie silnych i nadzwyczajnie słabych
  9) Uznawanie, że pacyfizm jest równoznaczny z brataniem się z wrogiem, i postrzega-nie ludzkiego życia jako wiecznej walki
  10) Pogarda dla słabych
  11) Kult śmierci
  12) Kult męskości, czyli lekceważący stosunek do kobiet i bezwzględne prześladowa-nie wszelkich niekonformistycznych skłonności seksualnych
  13) Przekonanie, że jednostka praw, jako takich nie ma, połączone z wyobrażaniem sobie narodu jako monolitu wyrażającego wspólną wolę
  14) Nowomowa

  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75968,19902347,czy-grozi-nam-noc-krysztalowa.html#ixzz45dPEFsdb

 85. ” wiara w teorie spiskowe”
  Pytanie : czy faszysta może spiskować i czy to iż nie wierzy we własne spiski oznacza, że przestanie być faszystą?

 86. @mag
  12 kwietnia o godz. 19:32

  OK, tylko praktycznie wszystkie te punkty (niektóre z pewnymi modyfikacjami – np. „naród” należałoby zastąpić „wspólnotą religijną”) definiują również kulturę islamską: tradycjonalizm, irracjonalizm, postrzeganie wrogów („niewiernych”) równocześnie jako bardzo silnych i bardzo słabych, kult męskości, stosunek do kobiet i mniejszości seksualnych, no i oczywiście kult śmierci.

  Wciąż nie mogę zrozumieć, dlaczego w Polsce te same środowiska, którym tak bardzo przeszkadza fundamentalizm katolicki, obskurantyzm pisowski czy rozumiany zgodnie z powyższą definicją faszyzm, chciałyby, aby w Polsce powstały dzielnice islamskie, i jeszcze uzasadniają, „że tak jest na Zachodzie, a my przecież doganiamy Zachód”. Czy gdyby Merkelowa kazała Polsce przyjąć 50 tysięcy neonazistów, to „Gazeta Wyborcza” też by pisała, że ubogacą nas kulturowo?

 87. Tylko w jednym z komentarzy z tej serii jest wyrażone przekonanie, że dni głupawki kaczej są policzone a przenośnie można to z przesadą wyrazić tak: Już jutro!

  Otóż odnoszę wrażenie, że te tutejsze kilka lat oczekiwania na upadek kaczyzmu są przejawem starczego myślenia.

  A jutro na ulicę wyjdą młodzi w obronie Kasi, która dogodziła księdzu i urodziwszy synka jako mająca tylko jedno dziecko nie dostanie żadnego wsparcia finansowego i została zaaresztowana za obrazę uczuć religijnych.

  A literacka wyobraźnia staruszka Bar Norte nie sięga dalej niż jedno z wcieleń rozdzielonego umysłowo uważającego, że gmo czyni bezpłodnym a drugie z wcieleń uważa, że uczęszczanie szećiolatka do szkoły powoduje autyzm.

  A gdyby Karol Marks dziś żył, to prześladował by Bar Norte tak jak Stalin prześladował Trockiego. Tyle że nękałby go nowocześnie atakami masowego przesyłania na kompa Bar Norte milonów komentarzy Gieza i Wieśka.

  Panie i panowie wyrośli na bajeczkach i książeczce Falskiego nic nie czaicie z wiralu.

 88. Ile ma być pomników prezydenta tysiąclecia w Warszawie? 100, 200 lub tysiąc, w każdej ulicy i w każdym WC tablica. Będzie niekończąca się dyskusja, spory i kłótnie. Tylko Kraków został najbardziej zbezczeszczony i sprofanowany umieszczeniem tutaj trucheł poległych pod Katyniem.

 89. Przerwa na reklame.

  Na lotnisku SeaTac w Seattle widzimy rozne samoloty ze wszystkich krajow swiata. Najwieksze zainteresowanie zawsze budzi seria samolotow linii Alaska Airlines. Jest to tak zwana „theme line”. Alaska ma kilka samolotow pomalowanych w stylu popularnych tras. Na przyklad Hawaii, Disney lub w barwach uniwersytetow ze stanu Washington. Glowne biuro Alaska Air miesci sie w Seattle.

  Nigdy nie wiadomo czy samolot o nazwie „Spirit of the Islands” na trasie HI-Seattle zabierze nas z powrotem do domu. Tak wyglada „Spirit of the Islands” na trasie HI – Seattle.

  ‚https://picasaweb.google.com/112949968625505040842/HIPowrotDoDomu#6083638907398323954

  Air Force One zawsze laduje na lotnisku fimy Boeing, the Boeing Field.

  Samolot, ktory wyladowal dzisiaj na lotnisku SeaTac jest bardzo unikalny. Zespol o nazwie The Iron Maiden przylecial swoim samolotem na koncert o nazwie Book of the Souls Tour. Koncert odbedzie sie w Tacoma Dome. Na samolocie jest miedzy innymi napis Ed Force One i lista miejsc, gdzie odbywaja sie koncerty.

  Zdjecia samolotu:

  http://komonews.com/news/local/gallery/photos-iron-maiden-in-seattle-for-book-of-souls-world-tour#photo-1

 90. Wlodzimierz (12 kwietnia o godz. 0:41) zastanawia się, czy Prezes jest psychopatą. Moim zdaniem nie jest nim w sensie klinicznym, ale w sensie teatralnym. Udaje wariata, dlaczego? Presja suwerena – jego nawoływanie do zemsty, rozliczeń, procesów sądowych, nalotów o godzinie 6 rano – jest stanowczo za mocna dla Prezesa. Z jednej strony musi spełnić żądania plebsu, ale z drugiej strony wie, co mu grozi za parę lat. Stąd pomysł kierowania z tylnego siedzenia, ale nawet to nie jest gwarancją uniknięcia Trybunału Stanu. Kiedy dojdzie do rozprawy, dowiemy się, że oskarżony jest chory psychicznie i nie może odpowiadać za swoje postępowanie.

 91. guzdra

  „A gdyby Karol Marks dziś żył, to prześladował by Bar Norte tak jak Stalin prześladował Trockiego.”

  Nie wiem czy sobie to przypominasz. Wpada w ucho.

  https://www.youtube.com/watch?v=LWlkWPXfvXc

 92. Strajk wloski moze obalic wladze jesli bedzie skkordynowany przy pomocy internetu.
  Na OPZZ i Solidarnosc Bis ( w skrocie SB ) nie ma sie co ogladac !

 93. Kody, Feministki, Tęczowi!. Macie mało czasu. Powstaje SA (Obrona Terytorialna). SS powstało z „ochroniarzy” Hitlera i liczyło podobno, w momencie utworzenia, ok. 150 osób. Ile Prezes ma „ochroniarzy”?. Wszystko przed nami. Będzie ciekawie. Ja co prawda, nie chcę „żyć w ciekawych czasach”, ale mając siedemdziesiąt lat, to ile muszę przeżyć, by przekleństwo się spełniło?.

 94. Wszystko pięknie ładnie. Ale dlaczego znowu „to” musimy przerabiać? Ćwoki jedne.

  ****

  @Ociec Padre!!!
  12 kwietnia o godz. 15:55

  Wiesz, przeczytałam to co napisałeś do Margit i zrobiło mi się przykro. Za nią, bo jest miła i za ciebie bo myślałam że jesteś fajniejszy.

 95. remm
  12 kwietnia, g.20:15
  Islam w Polsce?
  Toż migranci muzułmanie wprost marzą, by znaleźć się w Polsce.
  Jak na razie, to ani rząd pisowski ich nie zaprasza, a nawet wprost przeciwnie, ani sami zainteresowani nie są Polską zainteresowani (podążają na prawdziwy Zachód, traktując nasz kraj najwyżej jako przystanek po drodze), a już najmniej prawdziwi Polacy.
  Natomiast Lechistan – Katoliban już mamy.

 96. Jak może byś w Polsce dobrze skoro gazety i portale oszukująca potęgę obywateli, a odpowiednie urzędy w ogóle na to nie reagują. I żeby było jasne nie chodzi tylko o politykę gdzie redaktorzy ze strachu przed rządzącymi piszą pod nich (oszukując zazwyczaj).
  Joz od dawna czytam ogłoszenia takie ja to poniżej
  ,http://101rad.pl/artykuly/formexplode-5_kr/
  opatrzone, a jakże zdjęciem pana wyraźnie mocno leciwego z ciałem młodzika. Cytat z artykułu ” Po dwóch dniach miałem dosłownie 2 kg mięśni więcej”
  Tak się składa, że znam historię pana doktora z pokazanego zdjęcia
  to doktor Jeffry S. Life, był kiedyś lekarzem rodzinnym w Tunkhannock w Pensylwanii, a żeby udowodnić swoje teorie został kulturystą w wieku lat 60. Teraz ma 72 lata.
  ,http://joemonster.org/art/19523
  Ten Pan wcale nie stosuje „rewelacyjnego specyfiku reklamowanego kłamliwym artykułem, a ad lat ćwiczy i wspomaga się testosteronem.
  Na dokładkę nawet najskuteczniejsze anaboliki nawet zastosowane (u osób w ogóle ich nie stosujących) nie są w stanie spowodować większego przyrostu mięśni jak 500 do 750 g mięśni miesięcznie. I to przy zastosowaniu bardzo dużej ilości białka oraz przy treningu pięć razy w tygodniu !!! (czyli przez dwa dni przyrost max 20gram)
  Przecież taka reklama spowoduje, że wielu naiwnych przeleje na konto oszustów znaczne kwoty nie uzyskując w zamian dosłownie nic oprócz lżejszego portfela. Takie oszustwa powinny być w praworządnym państwie ścigane z urzędu. W Polsce takie ogłoszenia pojawiają się już od dłuższego czasu i prokuratura nie reaguje , nie reaguje tez urząd mający chronić konsumenta. Pan Ziobro (minister) ma ważniejsze sprawy na głowie (ściganie i straszenie opozycji)

 97. NeferNefer
  12 kwietnia o godz. 21:53
  Daj sobie spokój z tym blogowiczem który swoje frustracje wylewa na forach. Szkoda czasu na odpisywanie takiemu blogowiczowi co nie tylko nie ma nic na temat i ciekawego do powiedzenia , a jedynie co potrafi to smrodzić i starć się dokuczyć wybranej ofierze. Takich durni należy olewać , niech się sami uduszą we własnym smrodzie.

 98. Supertramp,
  te „Paryżanki” to Nigeryjki.

 99. Saldo mortale
  12 kwietnia o godz. 15:18
  Polska „kraina” jest nie gorszym a nawet lepszym przykladem „asocjowania” . Jak to jest niebezpieczne to wlasnie tam , teraz widac . A gdzie tu zapominanie ?
  Katolicka mentalnosc czy ” zydowska mentalnosc” ( jest to ryzykowne okreslenie ale mozna to w Izraelu zobaczyc kiedy sie przyjrzec , nie ma to nic wspolnego z antysemityzmem bo jest mi znane z pierwszej reki tak samo jak katolicka)
  Mentalnosc spowodowana katolicyzmem jest przeciez inna , niewiele upraszczajac , od „protestanckiej” . Chodzi tu glownie o stosunek do religii wlasnie , ktora w krajach protestanckich jest generalnie prywatna sprawa a w Polsce i Izraelu zupelnie nie . Jakie zapominanie ?

 100. Nasze obozy dla uchodzcow Maciarewicz zapelni przeciwnikami wladzy.

 101. Ewa Joanna,
  Nigeryjki, które są stałymi mieszkankami Paryża, są Paryżankami.
  (Czy według Ciebie Paryżanka musi być biała?)

 102. e-j:
  nigeria to. co prawda, byla kolonia angielska, ale supi ma racje:
  jesli,p.ex., „oswiecimianka” przeniesie sie w-wy, to staje sie „warszawianka” i kuniec;

 103. biedny jasny giez
  zamiast robotniczego bicepsa
  wiodą go dzisiaj
  ku świetlanej przyszłości
  mięśnie podbrzusza

 104. Ewa Joanna pewnie by już nie miała zastrzeżeń co do tej Paryżanki:

  https://wizjalokalna.wordpress.com/#jp-carousel-26071

  Nie tylko biała, ale i szykowna, dumna i elegancka.

 105. zniknelo ( w niemczech, oficjalnie zarejstrowanych jako uchodzcy) 6 tys. dzieci; ciekawe, ile z nich zostalo juz zjedzonych przez cc *);
  ———————————————————————————
  *) cannibals connection

 106. ciekawe sa portale internetowe dla „smakoszow inaczej”;
  slowianskiej braci tez tam nie brakuje 🙂

 107. moze gnostycy maja racje i (autocenzura) to nikt innny jak monstrualny, nigdynienasycony kanibal(patrz: blake albo zagajewska);

 108. dobra pogoda; z libii (i nie tylko) plyna setki, jesli nie tysiace, „pontonow”;
  tylko wczoraj frontex(dla niewtajemniczonych: siedziba w w-wie) wylowil z morza srodziemnego(terytorium wloskie) 5 tys. uciekinierow;

 109. maciek.g 10 kwietnia o godz. 23:37
  Ociec Padre!!! 10 kwietnia o godz. 1:21
  Przeżyć nie możesz że wyszedłeś na durnia?
  ==============================
  Dalej piszesz niesamowite bzdety,kumaty mamacku.g .
  Twoją sugestią,ze rocznica katastrofy jest świętem państwowym po dwakroc wyszedłeś na… No wiesz.)

  Raz piszesz o naiwnych biskupach,ktorzy dali sie wykorzystac Kaczynskiemu.
  Teraz z kolej,ze to Kaczynski aborcja splaca dlugi wobec kk.
  Wiec,kto tu wychodzi na przyslowiowego nawet nie glupka tylko gupka?

 110. NeferNefer 12 kwietnia o godz. 21:53
  @Ociec Padre!!!12 kwietnia o godz. 15:55
  Wiesz, przeczytałam to co napisałeś do Margit i zrobiło mi się przykro. Za nią, bo jest miła i za ciebie bo myślałam że jesteś fajniejszy.
  ========================================
  NeferNefer.
  Mnie również przykro tylko,ze to ktos podszyl sie pod mojego nicka.
  Niemniej jednak wyrazam glebokie ubolewanie I Margit
  serdecznie przepraszam.
  PS.
  Nawet mam pewne podejrzenia kto jest taki mily.
  Zawsze w pogotowiu kiedy trzeba.
  Ktosia ostrzegam:Nie próbuj wiecej.

 111. maciek.g 12 kwietnia o godz. 23:34
  …. Daj sobie spokój z tym blogowiczem który swoje frustracje wylewa na forach. Szkoda czasu na odpisywanie takiemu blogowiczowi co nie tylko nie ma nic na temat i ciekawego do powiedzenia , a jedynie co potrafi to smrodzić i starć się dokuczyć wybranej ofierze. Takich durni należy olewać , niech się sami uduszą we własnym smrodzie.
  =================================
  Rozumiem,ze piszesz o sobie I musze sie z toba zgodzic.
  SZczegulnie z ostatnim zdaniem.

 112. Jednym z tematow poruszanych przez Gosci Passenta bylo porownanie obecnej sytuacji w Polsce do tego, co dzialo sie w Niemczech w latach 30. Zgodnie stwierdzono, ze nie ma w Polsce faszyzmu. Ja tez twierdze, ze scena polityczna w Polsce jest unikalna w dziejach ludzkosci. Czegos takiego nigdy nie bylo i nigdy juz nie bedzie.

 113. @remm
  niestety tzw Panstwo Islamskie szuka sobie przyczolkow w krajach o niskim poziomie rozwoju intelektualnego, w skansenach kulturowych, gdzie wciskanie kitu jest norma a masa narodowa to bezmyslne matoly, ktore lykna wszystko. Z Polska muzulmanie beda mieli klopot, bo gdzie rusz to swinie. W roznych postaciach!

 114. Wszelkie próby nawiązania kontaktu z PiSem to rzucanie grochem o ścianę.
  „Dziękuję. Postoję!”
  Czekam tylko na kolejne wezwanie KODu do demonstracji. Jeśli będziecie coś wiedzieć, dajcie znać.
  Mowa okazała się trawą. Jestem zdruzgotany.

 115. @Markiewicz
  Dlatego panstwo islamskie stworzylo przyczolki w Belgii a dokladnie w stolicy UE, we Francji, UK i Niemczech…?

 116. @byk jak zwykle po byku.
  Te rzekome „zniknięte dzieci” uchodźców. W niektórych miejscach na rejestrację ludzi przybyłych do Niemiec czeka się nawet 3 miesiące. Czy to są właśnie ci „zniknięci”?

 117. A mialo byc o szubienicach ..
  „Zgodnie stwierdzono, ze nie ma w Polsce faszyzmu. Ja tez twierdze, ze scena polityczna w Polsce jest unikalna w dziejach ludzkosci ”

  Unikalna Pawlowicz sila rzeczy fonetyczna ” uskfam ad mortem defekatum
  prosze zajrzec do slownika !”
  Zajrzalem do codziennej laciny a tam ;
  – Usque ad finem
  – Usque ad nauseam
  – Usque ad necem
  Zadnego uskfamu i zadnego defekatum czyli nic o szubienicy .. no ale wydano to to w 1970 -tym jeszcze przed kieslowskim Dekalogiem .
  Potrzebna chyba jakas swiateczna lacina spec. na uzytek WN Krysztalowej (?)
  (ciekawe czy to moder.przelknie ?)

 118. @mag @remm
  12 kwietnia o godz. 22:59
  @Remm po prostu stosuje znaną metodę walczenia z poglądami których druga strona nie wyraziła (” te same środowiska … chciałyby, aby w Polsce powstały dzielnice islamskie”). To są metody nie fair. Podobnie jak poparcie dla kompromisu antyaborcyjnego zwalczają jako nakłanianie do aborcji.

  Ciekawe czy @remm uważa, że przed powstaniem X przykazań (przekazaniem kamiennych tablic Mojżeszowi) ludzie zabijali się codziennie bez powodu oraz kradli co popadnie. Nawet w XXI wieku istnieją wspólnoty który nie słyszały o „X przykazaniach” i nie powybijały się (zaskakujące – skąd oni to wiedzą ?). Czyli nie potrzeba zakazów wykutych w kamieniu, żeby ludzie odróżniali dobro od zła.

  Czemu tylu ludzi myli „BRAK ZAKAZU” z „ZACHĘTĄ” ? Myślę, że robią to celowo, chcą przypisać oponentom złe intencje, a siebie pokazać jako tych dobrych.

 119. Zakończono budowę najdłuższego tunelu na świecie. W Szwajcarii. Ma 57 kilometrów. http://podroze.onet.pl/ciekawe/tunel-gotarda-najdluzszy-tunel-swiata-pod-alpami-w-szwajcarii/bk4ns4
  W Krakowie od długich lat wolności planują tunel pod kopcem Kościuszki, długi aż na 800 metrów. Nigdy go nie wybudują bo grozi katastrofą finansową państwa.

 120. Katolicka mentalnosc czy ” zydowska mentalnosc… pisze Olborski . Zakladajac, ze w Izraelu jest 38 religii, o jakiejkolwiek mentalnosci mowy byc nie moze. Nie ma rowniez spojnej „mentanosci” katolickiej, bo byc nie moze. Sugerowanie wplywu religii na struktury panstwowe w Europie czy Izraelu jest niedorzeczne. Spoleczenstwo izraelskie, niezaleznie w jakich obszarach wiekowych ma inne problemy,
  niz nasze antysemickie gaworzenie o mentalnosci. Antropolodzy wysmioewaja takie proby opisow, bo prowadza one do nikad.

 121. Kontynuując tematykę moich komentarzy muszę wam moi mili zarekomendować (przepraszam gospodarza) esej Ziemowita Szczerka w najnowszej Polityce (nic z tego nie mam). Wprawdzie Szczerek ma swój blog nieopodal, ale nie funkcjonuje tak jak ten tutaj. Panie Passent, po lekturze tego eseju trudno uwierzyć, że opcja „wzruszającej” naiwności reprezentowana chwilowo przez PiSDuda potrwa tak krótko 2-3 kadencje. Wydaje się, że to co było przeminęło raz na zawsze, bo budowanie państwa demokratycznego o liberalnych zasadach jest zadaniem zbyt trudnym dla Europy Wschodniej. Chęć bycia Europejczykiem możliwa jest do zrealizowania, ale z całą pewnością nie w Polsce, Węgrzech, Słowacji, Macedonii itd. Europa Zachodnia wymaga od tej upośledzonej części za dużo, więc nie pozostaje nic innego jak dzicz Rosji, która te kraje i narody przytuli bez tych brukselskich ceregieli.
  Dlaczego wierzę bardziej Szczerkowi? Nie wiem, ale coś mi się zdaje, że słuchając twórców, a Szczerek kimś takim jest, lepiej zobaczymy przyszłość.

 122. remm
  12 kwietnia o godz. 20:15 probuje nieskutecznie faszystowskiego belkotu.

 123. mag
  12 kwietnia o godz. 18:59 spycha wszystko na wodza Jaroslawa uspakajajac swoje sumiene?

 124. ”Nie wiem, ale coś mi się zdaje, że słuchając twórców, a Szczerek kimś takim jest, lepiej zobaczymy przyszłość.”

  Chyba, że akurat twórca kłamie.

 125. supertramp
  12 kwietnia o godz. 15:24 Polityka zawsze byla listkiem figowym. Obecnie staje sie ofiara, jak my wszyscy, opcji mniejszego zla. Czyli przychodzi zaplacic za lata opportunizmu.

 126. Ewa-Joanna
  12 kwietnia o godz. 23:38 zapomniala dodac, czy z lewego lub z prawego brzegu rzeki……piszac o Paryzankach.

 127. Ewa Joanna!
  Trudno o bardziej infantylną propagandę niż podane przez Ciebie video o panamapampersach.

 128. Jacobsky
  12 kwietnia o godz. 15:54 na to wszak wychodzi W Poznaniu moja familia po dzien dzisiejszy mowi, Ci z Kongresowki…..Mowi rowniez, ze latwiej z madrym stracic. Abstrahujac jednak od anegdoty, to samo nigdy, nigdzie sie nie stanie. Ostatnia rewolucja zostala nam wszakze podarowana na taniej tacy, a my cieszylismy sie mniejszym zlem, zabawiajac sie w blogosferze. Obecnie jest podobnie w ciekawym poniekad i koniecznym spolecznym ruchu KODu; otoz wszytscy chca zmiany majac nadzieje, ze zmienic wodza wystarczy. Nic bardziej naiwnego.

 129. Indoor prawdziwy
  12 kwietnia o godz. 13:13 nie widzi roznicy miedzy politykami europejskimi,a niemieckimi. Schulz nie jest waznym politykiem niemieckim.

 130. Indoor,
  nie wiem, nie miałam czasu tam wejść i poczytać, ale tam po lewej stronie jest cała lista – widziałeś?

 131. ”po lewej stronie jest cała lista – widziałeś?”
  Mało kompletna jakaś. Powtarzam: infantylna propaganda szyta na miarę pokolenia, którego inteligencja skupiona jest w smartfonach.

 132. Saldo Mortale,
  srata tata – powiedział ów, że nie wie z jakiego kraju – to mu powiedziałam. A ty z którego brzegu jesteś jedyny sprawiedliwy?

 133. ” nie widzi roznicy miedzy politykami europejskimi,a niemieckimi. Schulz nie jest waznym politykiem niemieckim.”

  Gdzie ja twierdze, że jest ważnym politykiem niemieckim? Mówi o utracie zaufania Europejczyków do polityków europejskich. I się zgadza, ja mu nie ufam tak jak pozostałym. I to nie brak matury u niego jest tego powodem.

 134. Ociec Padre!!!; 5:18.

  Widze ze nie jestem sam pod ktorego sie podszywaja.Albo ktos byl
  sprytny i wlamal sie na blog Polityki przechwytujac adresy albo robi
  to ktorys z gospodarza cenzorow,ale jak to w Polsce wszedzie balagan
  i niechlujstwo.Na blogach rosyjskich czy angielsko-jezycznych jest to
  nie do pomyslenia aby cos takiego moglo sie wydarzyc.

 135. Kapo Schulz jest przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, członkiem prezydium niemieckiej socjaldemokracji SPD. Jest traktowany jako alternatywny kandydat z ramienia tej parti do urzędu kanclerskiego w przyszłych wyborach , wzamian za słabnącego Gabriela.
  Ograniczanie jego politycznego znaczenia i rangi jedynie do obecnie sprawowanej funkcji , to tylko pół prawdy.
  A co do wykształcenia , to wielu politykom np. w takiej Polsce i to nawet z tytułem profesora, też rozumu nie dodało .

 136. Andrzeju Falicz; moje uznanie.

  Sprytny i przebiegly jestes i na dodatek szybko sie uczysz,tylko czemu
  ty nie lubisz kobiet ?.
  Ps.
  Czy nadal nosisz ten szary pulowerek.

 137. Demokracja nie jest w stanie sama stworzyć te fundamenty na których może być zbudowana. W krajach Europy Wschodniej coraz bardziej staje się widocznym, że tych fundamentów brakuje. Demokracja zaś jest dla nich systemem obcym politycznie , narzuconym z zewnątrz przy akcesji do UE.

 138. Giez; 13:06.

  Co tam tunel pod kopcem,ktorego i tak nigdy nie wybuduja.
  Zobacz sobie, w Holandii w miescie Assen stoji sobie wielki pomnik
  Vladimira Ilyicha Ulyanova Lenina i jakis nikomu to nie przeszkadza
  w Polsce byloby to nie do pomyslenia.

  https://brucewpeterson.files.wordpress.com/2013/03/dscf1878.jpg

 139. https://www.google.com.au/search?hl=pl-AU&source=hp&biw=&bih=&q=zamknieto+meczet+w+lodzi&gbv=2&oq=zamknieto+meczet+w+lodzi&gs_l=heirloom-hp.3…1231.16836.0.17551.24.10.0.14.1.0.215.1919.1j0j9.10.0….0…1ac.1.34.heirloom-hp..15.9.1511.Wxmy0I6FfuY
  Wyglada na to ze Europa sie budzi,oby sie wzieli jeszcze za koscioly
  i przerobili na zlobki,przedszkola i szkoly.

 140. Cos dla nienawiestnikow Putina. Rosja buduje najdluzszy most w Azji.Ten sie smieje
  Co sie smieje ostatni.
  http://mobile.reuters.com/article/idUSKCN0XA198

 141. 36 tysiecy amerykanskich pracownikow korporacji telekomunikacyjnej Verizon zaczelo dzisiaj strajk przeciwko jej wladzom.
  http://www.nytimes.com/2016/04/14/business/verizon-workers-strike.html?_r=0

  Po co czekac 4 lata, kiedy strajkiem generalnym mozna doprowadzic do wyrazenia wotum nieufnosci wobec panujacych TALIBOW i rozpisania nieoszukanych wyborow ( glosowanie tylko papierowymi kartkami ).

 142. Indoor prawdziwy
  13 kwietnia o godz. 14:17
  W dzisiejszym internetowym wydaniu „die Welt” obszerny artykuł (H.M. Broeder) na p.t.:”Propaganda partaczy UE rujnuje Europę”,a tam m.in. o obecnym prezydencie Parlamentu UE, Martin’ie Schulz’u.
  Autor analizuje krytycznie „lepiej wiedzących” niemieckich korespondentów pisząc m.in. „Nicht zum ersten Mal hat eine deutsche Fachkraft für das richtige Verständnis der Demokratie einem anderen Volk den Vorwurf gemacht, falsch gewählt zu haben.” (nie po raz pierwszy niemiecki ekspert/specjalista mający właściwe rozumienie demokracji czyni zarzuty innemu narodowi ,że wybrał fałszywie) – tu chodzi o niedawne referendum w Holandii dot. asocjacji Ukrainy z UE.
  W innym miejscu autor pisze:

 143. guzdra

  Chodzą mi po głowie postacie Stalina i Trockiego, o których wczoraj napomknąłeś. Oczywiscie w kontekście tekstu Daniela Passenta o trwaniu w opozycyjności.

  Kilka dni temu skończyłem opasła (650 stron) ksiązkę Dennisa Lehane „Miasto niepokoju”. Akcja dzieje się w okresie 1917 -19 w Bostonie czyli w okresie gdy w Europie ton życiu politycznemu nadają moze nie tyle jeszcze Stalin co Lenin i Trocki. Również Ameryka zaczyna odczuwać podmuchy rewolucji.

  Tytułowe „Miasto niepokoju” czyli Boston jest podminowane konfliktami społecznymi. Produkcja w związku z zakonczeniem wojny jest ograniczana, zarobki zmniejszane, trwają masowe zwolnienia bo z wojny wracją żołnierze i trzeba dla nich organizować pracę. Na bruku ladują więc nowi emigranci, kobiety i członkowie mniejszości etnicznych. Równocześnie z Europy docierają wciąz nowe kontyngenty imigrantów. Część z nich z powodu działalnosci rewolucyjnej ucieka przed prześladowaniami, wielu też chce wzniecić w USA rewolucję.
  Tak wiec nabrzmiewają konflikty socjalne, rasowe, etniczne i polityczne – miasto wstrząsane demonstracjami, zamieszkami, strajkami jest w przededniu wybuchu.

  Władze zdajac sobie z tego sprawę kierują tajniaków do infiltracji związków zawodowych, stowarzyszeń czy kosciołów walczących o prawa wykluczonych. Jednym z nich jest bohater powieści.
  Facet jest młodym policjantem w wpływowej irlandzkiej rodziny, ktorego do tego zajęcia skłania obietnica awansu oficerskiego. Zresztą ma też osobiste powody, bo na skutek eksplozji bomby wrzuconej do komisariatu spędził kilka miesięcy w szpitalu.

  Z tym, że ta infiltracja mimo, że się stara, czyta bibułę, wgryzaw marksizm, tygodniami nie goli się, nie myje mu nie idzie. Syndykaliści, anarchiści, bolszewicy nauczeni przesłuchaniami, wiezieniami i represjami jakoś mu nie wierzą. Czują w nim psa.

  Poza tym nie daje mu spokoju to, że przełożeni nie tyle oczekuja od niego wykrywania komórek zajmujących się terrorem co raczej nazwisk ludzi działających w legalnych przecież związkach czy stowarzyszeniach – list subskrybentów lewicowej pracy, list obecności na zebraniach czy wiecach, numerów samochodów parkujacych pod lokalami partyjnymi.

  Potem zresztą okazuje się, że owe listy z nazwiskami i adresami wyżsi oficerowie policji sprzedawali za cięzkie pieniądze fabrykantom by ci mogli na ich podstawie unikać zatrudniania „elementu politycznie niepewnego”.

  Reasumując: tajniak doznaje wyobcowania zarówno ze strony swej firmy jak środowisk do których się zbliżał – chcąc nie chcąc również psychicznie.
  I traci motywacje.

  Ale co dalej nie napiszę, by ci nie spaprać przyjemnosci czytania – o ile się oczywiście zdecydujesz na lekturę.
  Dodam, że warto, bo od ksiązki się oderwać nie mozna. Tym bardziej, że tchnie tragiczna prawdą w ludziach wessanych w wir kryzysu politycznego.

  Poniżej fotka Johna Reeda, pisarza i szefa jednej z dwóch partii komunistycznych działających w tamtych latach w USA. Jego postać też się przewija w powieści – obok Emmy Goldman czy Edgara Hoovera – rozpoczynajacego w tych burzliwych latach karierę.
  Uwieczniony na fotce Joh Reed wkrótce umrze na tyfus w Moskwie.

  http://www.oregonhistoryproject.org/articles/biographies/john-reed-biography/

 144. …. (c.d.)
  o książce Ulrike Guerot cytując Alberta Einsteina:” Definicją szaleństwa jest: czynić zawsze to samo, oczekując czego innego”

  To ostatnie odnosi się nie tylko do pewnych konstrukcji myślowych na zachodzie Europy ,ale także i u nas…

 145. mag:
  cos tam lost in translation z tym ecco, ecco si?
  przeciez nikt nie byl bardziej modernistyczny niz musollini, a kobiety w ludowej mialy tak fajnie, naprawde? wlozysz reke w ogien?
  tak prl – miala najnowoczesniejszy kodeks praw seksualnych (rfn – to bylo wtedy sredniowiecze, za stosunki homoseksualne szlo sie, nie majac znajomosci, czy forsy, do pierdla, tak jak oscar wild’e, do roku 1993 wlacznie ), ale to wszystko bylo na papierze, i jedyne co sie zakorzenilo w narodzie polskim (nie poraz pierwszy w jego historii) to chyba to najgorsze – „skrobanka”; i tak ten przepiekny kraj ugrzazl mentalnie w
  blotach prypeci, podczas gdy cala europa polnocno-zachodnia (chetnie, czy nie, to inna sprawa) zbudowala elektroniczna autostrade do pacific palisades;(przepraszam, musze przerwac, bo wazny telefon;)

 146. vera:
  jest jeszcze gorzej niz pani sobie wyobraza znikneli tez ulomni starcy i obloznie chore babcie, a lacznie ok 500 000 ludzi; te 5 tys. to dzieci, ktore zostaly zarejestrowane na granicach republiki federalnej jako bedace bez opieki , a ktore „zniknely w drodze” do miejsca przeznaczenia (czesto panstwowe, lub prywatne domy dziecka, czy tzw „rodziny opiekuncze” wyspecjalizowane w pomocy obcokrajowcom); przejasnia sie?

 147. byk:
  moze niektore damy salonowe z braku wiedzy podpieraja sie tym, co napisze GW. Moja siostra w Polsce cytuje mi zlote mysli red. Lisa, bo namietnie czytuje Newsweeka, a red. Lis taki przystojny,ze musi mowic czysta prawde.
  W zasadzie, te 14 przykazan Umberto Eco pasuje jak ulal do kazdego systemu politycznego, czyli swiat albo zmierza ku nazizmowi lub juz w nim tkwi

 148. Po głosowaniu w PE automatycznie nasuwają się takie oto określenia postawy posłów III RP, którzy opowiedzieli się za rezolucją w sprawie Polski:

  targowica
  zdrada
  zaprzaństwo
  nikczemność
  kolaboracja
  przeniewierstwo
  draństwo
  odszczepieństwo
  wiarołomstwo
  nielojalność
  łajdactwo

  Jeśli pominąłem jakieś, to proszę uprzejmie blogowiczów o uzupełnienie.

 149. @mayor, 18:43

  Zażalenia do Pana Jarka – to on zgotował nam ten los! Ktoś, kto ma pełnię władzy, ma również pełnię odpowiedzialności. Ponadto, Prezes uchodzi za wielkiego stratega, czyli obecne wydarzenia w PE były przez niego przewidywane, jeżeli nie zaplanowane.

 150. @ byk , 16:42
  Jak mowiono w ,, Czterech pancernych „, salata w tym roku lepiej wyrosnie.

 151. mag:
  (c.d.) ad 11. to nie jest kult smierci samej w sobie (jak n.p. u niektorych satanistow (woodu etc., a i tam rzadko) tylko kult smierci bohaterskiej, albo rytualnej;

 152. @mayor
  13 kwietnia o godz. 18:43

  grzech
  łotrostwo
  nieprawość
  szubrawstwo
  cios poniżej pasa
  nóż w plecy
  hultajstwo

 153. ad.5.
  miles davies mowil otwarcie , ze jest rasista, czy byl z tego powodu faszysta?
  https://www.youtube.com/watch?v=jJarvWcSNMY

 154. @zetus1
  13 kwietnia o godz. 12:20

  „znaną metodę walczenia z poglądami których druga strona nie wyraziła (” te same środowiska … chciałyby, aby w Polsce powstały dzielnice islamskie”.
  ====

  Być może nikt nie powiedział tego dosłownie, ale taki przekaz płynie od wszystkich sił na lewo od PiS, i przyczynił się w dużej mierze do zwycięstwa Kaczyńskiego.

  Gdy rok temu temat uchodźców po raz pierwszy pojawił się w polskich mediach, była mowa o ich sprowadzaniu bezpośrednio z Syrii lub obozów w krajach ościennych. Nie wywołało to szczególnych nastrojów antyimigranckich, najwyżej obawy o charakterze ekonomicznym. Syryjczycy kojarzyli się w Polsce pozytywnie, to jeden z najbardziej cywilizowanych narodów tamtego regionu.

  Później jednak zobaczyliśmy tłum, w którym Syryjczycy stanowili tylko połowę i który wyglądał raczej na inwazję islamską z wizji Oriany Fallaci niż falę uchodźców. Ta inwazja była wynikiem „zaproszenia” Angeli Merkel, która teraz nie mogła sobie z nią poradzić, więc postanowiła zmusić inne kraje do przyjęcia migrantów według wskaźników procentowych, z obowiązkiem pilnowania, żeby nie uciekli do Niemiec.

  Wówczas politycy PO zaczęli przekonywać, że migranci „ubogacą nas kulturowo”, a „Gazeta Wyborcza” ― że „czas zacząć się oswajać” z wizją Euro-Arabii i traktować burkę jako „element mody”. Zdaniem „Wyborczej” wielki meczet w Warszawie, który niedawno zbudowała powiązana z ISIS Liga Muzułmańska „może wzbogacić kulturową mozaikę Warszawy o jeszcze jedną barwę”.

  Ten przekaz bardzo pomógł PiSowi w zwycięstwie, a teraz pomaga mu utrzymać się przy władzy.

  Na przykład projekt całkowitego zakazu aborcji oburzył ostatnio miliony Polaków, również tych apolitycznych. Być może wielu z nich zagłosowałoby na partię „Razem”, która zorganizowała protesty, ale gdy zajrzą do netu, dowiedzą się, że niedawno „Razem” krzyczało na ulicy, że chce „Polski multi-kulti”, no i nie zagłosują. Będą dalej swoim milczeniem popierać PiS.

  Oczywiście każdy ma prawo się ze mną nie zgadzać, ale niech nie marudzi, że PiSowi znowu wzrosły notowania.

 155. @zetus1
  13 kwietnia o godz. 12:20

  „Ciekawe czy @remm uważa, że przed powstaniem X przykazań (przekazaniem kamiennych tablic Mojżeszowi) ludzie zabijali się codziennie bez powodu”…
  ====

  Nie wiem, co to ma wspólnego z poruszonym przeze mnie tematem, ale zakaz zabijania obowiązywał chyba w każdej wspólnocie od początku świata i wynikał z biologicznego instynktu, bo ułatwiał wspólnocie i jej członkom przetrwanie. Warto zauważyć, że zawsze – od pierwotnych wspólnot plemiennych po nowoczesne państwa – dotyczył wyłącznie „swoich” (w walce z „nie swoimi” o ziemię czy inne zasoby zabijanie było chwałą), i to tych, którzy nie dopuścili się czynów zagrażających wspólnocie, takich jak zabójstwo współplemieńca czy zdrada stanu (za to karano śmiercią). Polecam „Samolubny gen” Dawkinsa.

 156. Pan Passent!
  Pisze Pan: „PiS wybrany został przez 18 proc. społeczeństwa”.
  To ja zwracam uwagę, że kilka miesięcy wcześniej na prezydenta PiS głosowało ponad 50% owego społeczeństwa. Czy myśli Pan, że opowiadając bajeczki do lustra zmieni Pan tych, który w nim się indyczą? Nie mówiąc o rzeczywistości? Chyba nawet siebie Pan nie przekona, a to nie jest ta droga.

 157. ad: a tak, ogolnie, to jestem tego samego zdania co wilhelm reich, ze jezeli ktos sie zabiera do „zwalczania faszyzmu”, to powinien zaczac od siebie;

 158. @Vera
  13 kwietnia o godz. 21:20

  Dokładnie rzecz biorąc, to na prezydenta PiS głosowało 51 proc. przy frekwencji wyborczej 55,3 proc. czyli 28,2 proc. uprawnionych do głosowania.

 159. Jedna minuta i Gajowy mnie uprzedził. Bo się chciałam uprzejmie zapytywać czy frekwencja była 100% na wyborach prezydenckich skoro te 50%…

 160. niestety, jak czesto, polski wpis na jego temat w wiki jest… okropny;

 161. remm

  „Być może wielu z nich zagłosowałoby na partię „Razem”, która zorganizowała protesty, ale gdy zajrzą do netu, dowiedzą się, że niedawno „Razem” krzyczało na ulicy, że chce „Polski multi-kulti”, no i nie zagłosują.”

  Razem nie krzyczało, że chce „multi-kulti”.

  O co chodzi Razem masz poniżej:

  https://pl-pl.facebook.com/partiarazem/posts/504867129681348

  Krótko mowiąc Razem chodzi o to by wypełniać zobowiązania międzynarodowe (np wynikające z konwencji Genewskiej 1951) i dać mozliwość potrzebującym ochrony skorzystania z konstytucyjnego prawa do azylu na terenie RP.
  Odnosi się to do osób przesladowanych (uchodźcy), które są w stanie dowieść owych prześladowan i na skutek tego otrzymać czasowy azyl.

  To wynika ze stanowiska partii Razem, które zalinkowałem.

 162. Vera
  13 kwietnia o godz. 21:20
  Passent przesadził bo tak na prawdę to na Dudę głosowało 14,38 % uprawnionych do głosowania.
  Uściślam bo Gajowy podał wszystko ale trzeba z tego wyliczyć czy redaktor się pomydlił.

 163. ”Razem chodzi o to by wypełniać zobowiązania międzynarodowe (np wynikające z konwencji Genewskiej 1951) i dać mozliwość potrzebującym ochrony skorzystania z konstytucyjnego prawa do azylu na terenie RP.”

  To przypominam artykuł ”filantropa” Sorosa z września zeszlego roku, którego wolontariusze zorganizowali i organizują nadal najazd muzułmanów z całego świata – na Europe.

  https://www.project-syndicate.org/print/rebuilding-refugee-asylum-system-by-george-soros-2015-09

  ”Adequate financing is critical. The EU should provide €15,000 ($16,800) per asylum-seeker for each of the first two years to help cover housing, health care, and education costs – and to make accepting refugees more appealing to member states. It can raise these funds by issuing long-term bonds using its largely untapped AAA borrowing capacity, which will have the added benefit of providing a justified fiscal stimulus to the European economy.”

  Znaczy Soros wie, że UE nie ma pieniędzy, ale te kilkanaście milliardów chętnie pożyczy, by ”uchodźcom” Europa mogła sprzedać to co sama wyprodukowała (stąd ten korzystny wpływ na europejską gospodarkę). Oczywiście pieniądze trzeba będzie Sorosowi kiedyś oddać…

  I wtenczas Razem zaczyna gardłować coś o jakichś azylantach. Niech się pałują.
  Ludzie niekoniecznie czytają project-syndicate ale instynktownie wiedzą, że są robieni ordynarnie w konia przez ”liberałów”, ”filantropów” oczywiście w imię ”praw człowieka”
  I bardzo słusznie każdy, który powtarza argumenty Soros’a (w tym elity europejskie, pracowników mediów) automatycznie traktują jako zdrajców i sprzedawczyków.
  A ci, którzy dziś jeszcze nie, jutro z pewnością.

 164. Indoor prawdziwy

  A co ma wspólnego akcja zorganizowana przez Sorosa oraz polityka imigracyjna Niemiec z konwencjami miedzynarodowymi przyjetymi przez Polske i konstytucyjnie zagwaranotowanym prawem do azylu dla prześladowanych z pobudek politycznych?

  W stanowisku Razem mowa jest o uchodźcach, o ludziach ubiegajach sie o ochronę przed przesladowaniami czyli o azyl.
  Jesli spełniają kryteria azylowe, jesli dowiodą swych prześladowań to mają prawo do czasowej ochrony.

  Jeszcze raz wiec powtarzam – w stanowisku Razem jest mowa o uchodźcach czyli o ludziach mających podstawy do otrzymania azylu.

  Chodzi o taką sytuacje, która pozwoliła na udzielenie azylu w okresie PRL Grekom, Macedończykom, Chilijczykom a w RP np Czeczenom.

  Mam nadzieję, że jasno wyjasniłem iż powyższe humanitarne obowiazki państwa o których wspomina Razem nie maja nic wspólnego z Sorosem czy polityką imigracyjną Niemiec.

 165. Republika Wendecka
  Polska pod panowaniem PiS utracila prawo do nazywania sie Rzeczpospolita. Jest republika, bo wladza wybrana zostala demokratycznie, ale ta legalna wladza nie liczy sie z opozycja i jej glosem. Zamiast sprawowac rzady, przygotowuje warunki do przeprowadzenia akcji represyjnej – wendety, mowiac dosadniej.
  Dlatego ten okres dziejow panstwa polskiego przejdzie do historii pod nazwa Republiki Wendeckiej.

 166. @remm
  13 kwietnia o godz. 21:10

  Od solidarności w rozwiązywaniu problemów występujacych w Europie („uchodźcy/ emigranci”) do chęci budowania osiedli muzułmańskich w Polsce droga jest naprawdę daleka – stąd mój komentarz. Nie przypominam sobie tekstów w stylu „ubogacą nas kulturowo” szczególnie, że słowo „ubogacać” należy do arsenału kościelnego. Nie jestem fanem islamu, ale to co zaprezentowałeś to raczej zbliża się do fobii. Tak się złożyło, że wojny są obecnie w krajach muzułmańskich i nie można wybrać np.: katolików, żeby im akurat pomagać. Przecież jak widzisz rannego to nie pytasz najpierw w jakiego boga wierzy …

  Wczoraj cytowano Bono (U2), :
  He had particular praise for German Chancellor Angela Merkel, saying in a few short days she „has become a moral symbol for Europe.”
  Może jest w tym też jakaś racja. W końcu to córka pastora luterańskiego.

  „Ten przekaz bardzo pomógł PiSowi w zwycięstwie, a teraz pomaga mu utrzymać się przy władzy.”

  Władzę to PIS już przejął i nie widać obecnie możliwości, aby ją szybko utracił. Problem jest w tym, że w kampanii mówili to co pozwoliło zdobyć władzę, a później robią coś zupełnie innego . Wniosek: nie można wyrabiać sobie opinii o ugrupowaniu na podstawie tego co mówi ( banał ). Stopień zakłamania przekazów politycznych osiągnął nienotowany dotąd szczyt. W mediach używamy pojęcia „przekaz” (a nie np.: pogląd / stanowisko) co staje się synonimem doraźnego „kłamstwa”. Ewentualnie mamy do dyspozycji „narrację” ( sposób przedstawienia przekazu, który ciemny lud kupi ). @remm, zajmujesz się problemem: jaką „narrację” powinna stosować opozycja, żeby przebić PIS i ten cel, chociaż szczytny, nie może usprawiedliwiać metod bo wchodzimy na grząski teren gdzie PIS się czuje pewniej.

  Ci sami ludzie, którzy chcą ochrony życia poczętego chcą też wprowadzenia kary smierci, co nie jest zbyt logiczne.
  Czy dlatego, że większość jest za karą śmierci należy ją wprowadzać ?
  Czy dla zdobycia poparcia można głosić wprowadzenie kary śmierci ?
  Czy musimy się godzić na to, że nie można wierzyć w żadne deklaracje polityków ?
  Pewnie to kwestia proporcji (?): czy kłamstwo w 100% czy tylko w 50% . Wybiorę tych których kłamstwa są mniej absurdalne. Taką mamy alternatywę ?

  „Będą dalej swoim milczeniem popierać PiS. …
  … ale niech nie marudzi, że PiSowi znowu wzrosły notowania”

  To mi przypomina „narrację” NRA(Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie) w USA po zamordowaniu dzieci w szkole przez psychola: „Co może obronić dzieci przed złym człowiekiem z bronią – dobry człowiek z bronią” (wzrośnie sprzedaż broni i kupią ci którzy dotąd jej nie mieli )

 167. @remm
  13 kwietnia o godz. 21:12

  Rzeczywiście niewiele ma wspólnego z tematem (sorry). Chciałem tylko odnieść się do „narracji” tych, którzy chcą wprowadzenia zakazów ustawowych w sprawach, których klasyfikacja moralna nie jest dla wszystkich jednoznaczna, a metodą jest celowe mylenie braku zakazu z promocją / nakłanianiem do działań (np.: aborcji – niechętnie podaję jako przykład).

  Uważam, że zakaz w formie zapisanej (na kamiennych tablicach czy w ustawie) nie oznacza, że poprawi się poziom etyczny człowieka, gdyż wynika on raczej z tradycji i kultury niż z zapisów choćby najpiękniejszych i wyposażonych w sankcje karne. Zasady, które przytoczyłeś nadal są aktualne ( vide: współczesne podziały plemienne – można i trzeba zwalczać należących do innego „plemienia”, współplemieńców popieramy ) chociaż się z nimi nie zgadzam.
  To tak jak „survival of the fittest” ( przetrwanie najbardziej przystosowanych) rządzi ewolucją, ale nie chcę żeby rządziło życiem społecznym.

  „Selfish gen” czytałem … 🙂

 168. Na szczęście są lepsze partie niż PIS
  https://www.youtube.com/watch?v=wNYu2EcFt2c

css.php