Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

1.10.2016
sobota

MSZ i Tyrmand – podwójna kompromitacja

1 października 2016, sobota,

Jakiś czas temu, może rok, może dwa, pojawił się w Warszawie Matthew Tyrmand, syn Leopolda – autora „Złego” i innych powieści. Szybko przylgnął do prawicy, której czasopisma pisały o nim per publicysta, biznesmen, ekonomista itp. Co prawda jego publicystyki nikt nie znał, o jego sukcesach jako biznesmena i konsultanta nic konkretnego w Polsce nie słychać, ale nazwisko budzi sympatię. A każdy, kto przyjeżdża z „Hameryki”, ma na głowie aureolę. Specjalista z Ameryki to ho! Ho!

Młody Tyrmand szybko zaczął udzielać wywiadów, w mig zorientował się, że jest popyt na zdemaskowanie zachodnich mediów, które piszą krytycznie o Polsce PiS. Ciesząc się opinią dobrze poinformowanego Amerykanina, znawcy waszyngtońskich korytarzy, Tyrmand Jr zaczął snuć teorie spiskowe. Jego zdaniem Anne Applebaum (znana publicystka, laureatka nagrody Pulitzera za książkę „Gułag”), komentatorka „Washington Post” (i małżonka Radka Sikorskiego), pociąga za sznurki, napuszcza zachodnich dziennikarzy na Polskę PiS i tępi tych, którzy krytykują „dobrą zmianę”. Małżeństwo Applebaum–Sikorski odpowiada za fatalną prasę, jaką Polska ma od czasu wyborów 2015. Ludzie tacy jak prezes Kaczyński może i oficjalnie wierzą, że media na Zachodzie są wolne i pluralistyczne, ale jeśli chodzi o ich stosunek do Polski, to nie mają złudzeń – stoi za tym spisek, wspólnota interesów (część polskich mediów jest w rękach obcego kapitału), zmowa liberałów, przebrzmiałe autorytety odstawione od koryta.

Młody i obrotny Tyrmand szybko zorientował się, że polskie władze są łase na komplementy i wrażliwe na punkcie wizerunku w mediach. W celu jego poprawienia powołały nawet specjalną narodową fundację z budżetem sto milionów złotych rocznie! Na łamach tygodnika „Do Rzeczy”, w cotygodniowych pogadankach, Tyrmand Jr wymieniał nazwiska, tytuły, koneksje, szybko zyskiwał na wadze, paradował jako niezależny amerykański „ekspert” w dziedzinie gospodarki, polityki, mediów i kreowania wizerunku.

Latem 2016 roku Tyrmand z eksperta amerykańskiego stał się ekspertem polskim. W lipcu polski MSZ podpisał z nim umowę jako ze specjalnym społecznym doradcą ministra Waszczykowskiego do spraw pozytywnego wizerunku naszego kraju, kontaktów z mediami, zagranicznymi środowiskami opiniotwórczymi, elitami politycznymi itp. Tyrmand miał odgrywać zaszczytną rolę społecznie, bezpłatnie (tytuł specdoradcy ministra zawsze się zdyskontuje w przyszłości), a ewentualne koszty jego zbawiennej działalności miała pokrywać ambasada Polski w Waszyngtonie.

Rzecz całą, włącznie z fotokopią umowy, ujawnił Henry Foy – korespondent „Financial Times” w Polsce. Foy należy do najbardziej zaciekle atakowanych przez Tyrmanda i prawicowe media dziennikarzy zachodnich. Sprawa nabrała rozgłosu w ostatnich dniach, po kolejnym „antypolskim” artykule Applebaum, w którym znana publicystka przestrzega przed populizmem opartym na kłamstwie…

Tyrmand Jr to swoisty Misiewicz z importu. Za szybko wykreowany na autorytet, bez znaczącego dorobku, ale za to z tupetem, okazuje się młodym człowiekiem, który jeszcze dużo musi się nauczyć, zanim zacznie ferować wyroki i zajmować stanowiska. Bardziej niż Tyrmand Jr skompromitowało się polskie MSZ, które zaangażowało go do roli specjalnego doradcy do spraw wizerunku, kontaktów z elitami politycznymi i podobnych bzdur. Minister Waszczykowski, który z lekceważeniem wypowiada się o elitach Brukseli i Wenecji, postawił na złego konia i wraz z nim wpadł na minę.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 186

Dodaj komentarz »
 1. Patryk Jaki powinien zostac ministrem propagandy neoliberalnego rezymu kaczystow.
  W pysku rownie mocny co chromy doktor literatury a mniejsza wiedze kompensuje normalny wyglad.

 2. To tylko wg GW ale zabawne
  „Jeden z dyplomatów powiedział nam. – Proszę zwrócić uwagę, że nominacja nie została napisana na oficjalnym papierze firmowym MSZ. Oznacza to, że nie przeszła przez biuro dyrektora generalnego, tak jakby taki fakt trzeba było ukryć. Oznacza to, że osobistą odpowiedzialność za to co się stało ponosi szef MSZ. ”
  Jeszcze lepsza to ta antysemicka nagonka na p. Aplebaum

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Jakie to przykre. Leopold Tyrmand tak bardzo chcial wytwarzac pozytywny wizerunek Polski na swiecie. A teraz wlasnie jego syn przyczynia sie do pograzenia nas w oczach innych.

 5. Za znieksztalcenie nazwiska p. Applebaum , przepraszam

 6. „Tyrmand Jr zaczął snuć teorie spiskowe. Jego zdaniem Anne Applebaum (znana publicystka, laureatka nagrody Pulitzera za książkę „Gułag”), komentatorka „Washington Post” (i małżonka Radka Sikorskiego), pociąga za sznurki, napuszcza zachodnich dziennikarzy na Polskę PiS i tępi tych, którzy krytykują „dobrą zmianę”.”
  Pomijajac paranoje PiS-ludzi, nie jest wielka tajemnica, ze pani Applebaum od lat szczerze nie cierpi PiS i daje temu upust w sposob „wojujacy”. A jako ze nie jest byle wyrobnikiem w byle brukowcu, to nie ma co udawac – ma znacznie wieksze wplywy niz byle wyrobnik w byle brukowcu i smieszne jest sugerowanie, ze nie pociaga za sznurki i nie napuszcza zachodnich dziennikarzy na Polske PiS. Co do tepienia tych, ktorzy krytykuja dobra zmiane, to cos sie Panu sypnelo, bo podwojne zaprzeczenie (tepienie krytykow) sugeruje, ze jest tej zmiany zwolennikiem.

 7. Młody, obrotny, a jaki tupet!

  Tyrmand Jr. to nie jest Misiewicz z importu; jego dorobek, a to w krytykowaniu polskiej rzeczywistości, jest poważniejszy. Nie znaczy to, że się z nim zgadzam w całej rozciągłości, czy choćby w trzech czwartych. Po prostu Matthew Tyrmand nie zna, nie czuje, nie rozumie kontekstu polskich przemian, politycznego procesu i rozkładu sił na polskiej scenie. Ani trudności przełożenia 1. Poprawki do Konstytucji USA na grząski teren polski, o 2. Poprawce lepiej nie wspominać. Tyrmand po ojcu jest przeświadczony o podejrzanym charakterze moralnym, prawnym i politycznym wszystkiego co jest „left of centre”.

  https://www.youtube.com/watch?v=tSNK7DPYr1o

  Cały skandalik pokazuje, jak trudno jest się importować z USA do Polski. Dziwić może, że MSZ tak szybko się poddał i zrezygnował z bezpłatnie świadczonych usług bez istotnego powodu, jeśli wcześniej uważał je za niezbędne. Prawdopodobnie nie spodziewał się takiej aktywności ze strony swego konsultanta, nie rozeznał co się święci, nie instruował go. Po co im był potrzebny? Żeby się przepychać z Anne Applebaum i bronić dobrego imienia Polski PiS w Ameryce i Europie?

 8. W kraju katolickim pomawianie bliżniego to norma.W parafii nawet z ambony dzień bez pomówienia to dzień stracony.Pójdzie taki do spowiedzi prześle na mszy znak pokoju i jest oczyszczony.Można grzeszyć dalej w ramach nowego limitu.I co mu zrobicie skoro prokuratura też katolicka pomówienia traktuje jako cytaty z pisma świętego a to nie jest grzech.Tym bardziej przestępstwem świeckim.Tak sobie myślę,że pomawianie z urzędu staje się polskim hitem eksportowym na zasadzie dajcie człowieka a my go pomówimy nawet z pomocą IPN lub nie ma ludzi niewinnych bo tylko żle zostali pomówieni.Media prawicowe i ostatnio publiczne są do wynajęcia za co łaska. Pomawiamy ?!

 9. Kariera godna Nikodema Dyzmy,,,,

 10. A Passent w PRL-u nie demaskował zachodnich mediów piszących krytycznie o Polsce?

 11. POPiS traktuje spoleczenstwo jak barany.
  Najpierw CIA naslalo nam Tyrmanda Seniora.
  Teraz zeby nas dobic , to Tyrmanda Juniora- facet ma wyglad wikarego obsciskujacego male dzieci.

 12. W młodości, przed 50 laty, czytałem „Złego” Tyrmanda, w III RP przeczytałem różne powieści tego autora. Wiem, że wniósł on wiele nowinek w modzie (m.in. kolorowe skarpetki do garnituru) i był znawcą jazzu. Jego syn, którego minister Waszczykowski zatrudnił w MSZ-cie w charakterze doradcy, nie odziedziczył po ojcu nic istnego. Dlaczego? Piszą o tym Dean Hamer i Peter Copeland w książce „Geny a charakter. Jak sobie poradzić z genetycznym dziedzictwem” – Wydawnictwo „Świat Książki” z 2002 r. Widać syn Tyrmanda nie urósł swemu ojcu do pięt.

 13. Co to jeden Tyrmand, jak w mamy tysiące Tyrmandów. Cały styropian to Tyrmandy.

 14. wiesiek59, 7:56
  Banksterzy przygotowuja podatnikow do kolejnej skladki na rzecz kapitalizmu..
  Drugi co do wielkosci bank najsilniejszego kraju Europy Zachodniej we wladzy neoliberalow jest pierwszym z gangu, ktory bedzie potrzebowal wsparcia.
  https://www.theguardian.com/business/2016/oct/02/deutsche-proof-banking-regulators-hoping-for-best
  Po uspolecznieniu prywatnych strat w 2008 neoliberalowie nie zmienili przepisow bankowych.
  Teraz czeka nas kolejne strzyzenie, bo Deutsche Bank ma problemy z wyplacalnoscia, a ich kompani z Federal Reserve ,, zagubili” 2 biliony dolarow.

 15. Rektor UJ pan Wojciech Nowak pisze:
  „Kto w komunie myślał, aby się uczyć języka obcego, kiedy trudno było czasem przejechać z miasta do miasta?”
  Działy się wtedy różne rzeczy. Byli także głupi rektorzy. Ale takich bredni jak Nowak nie opowiadali. Tak się kłamie, buja, fantazjuje i bredzi. Może to robić jakiś styropianowiec. Ale rektor? Z miasta do Miasta? Idiota!

 16. Bar Norte
  Tyrmand Mlodszy bedzie pacyfikowal 99 procent.

  Ale 99 procent powoli zaczyna mowic wlasnym glosem.
  ,, Porazka ” to nowe forum dla oszukanych przez neoliberalny kapitalizm.
  Jest odpowiedzia na propagandowy magazyn ,, Sukces ”.
  Dzisiejsza ”wyborcza” ma dlugi wywiad z pomyslodawca.
  http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,20763535,tworca-magazynu-porazka-polacy-sa-biedni-i-wkurzeni-nie.html#TRwknd
  Cytat na zachete:
  ,,- Chyba jestem uczniem mistrzów jukenduityzmu – tępej i mało wrażliwej postawy „you can do it!” – i coachingu, wszystkich tych memologów, którzy piszą niewyobrażalnie głupie rzeczy o tym, jak bardzo nie należy się poddawać i jak wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas. To, co robię, to REINTERPRETACJA
  ich dorobku.”

 17. Do Giez
  Proszę się nie wypowiadać o rzeczach o których nie ma pan/pani pojęcia. Pamiętam do dzisiaj przepychanki na dworcach PKS które przekształcały się w regularną bitwę o wejście do autobusu. Byłem przerażony jako dziecko jak mnie rodzice wpychali na siłę w największą ciżbę ludzi, krzycząc Uwaga, dziecko! To było w latach 1970.

 18. folwarkPn
  2 października o godz. 9:12

  Cały świat został oparty na kredycie.
  Począwszy od ziarna na siew i inwestycji w ropę, skończywszy na dystrybucji towarów.
  Do tego niezbędne są banki umożliwiające ten proceder.
  Strach się bać, jak się te kostki domina posypią…..
  A im bardziej zakredytowane państwo i obywatele, tym będzie gorzej.

 19. folwarkPn

  Nastroje polityczne się zmieniają więc „GazWyb” straciła przychody z rządowych reklam wiec ostro walcząc o czytelników sięga po lewicującą antysystemowo młodzież.

  Zresztą za przykładem Polityki, która też dzięki zauważalnemu zwrotowi na lewo (np red Woś bulwersujący marksizmem) zyskuje na sprzedaży. Wzrosty dają jej stabilne drugie miejsce sprzedaży w kategorii tygodników – co cieszy.
  Gratulacje „Polityko”!

  Tzw „niewidzialna ręka rynku” określa profile polityczne obu pism.
  Po prostu rośnie popyt na treści, które neoliberalna prawica określa jako „defetystyczne” dla systemu.

 20. folwarkPn

  Korekta, szyk sie posypał w zdaniu

  Pierwsze zdanie powinno brzmieć:

  „Nastroje polityczne się zmieniają więc „GazWyb”, która straciła przychody z rządowych reklam, ostro walcząc o czytelników, sięga po lewicującą antysystemowo młodzież.”

 21. Ach, gdyby tak On tylko byl ‚nasz’, to bysmy Mu wszystko wybaczyli i jeszcze zaprosili do ‚salonu’. A tak to co; trzeba Go zwalczac.

 22. Waszczykowski ma oczy zamglone bielmem nienawiści do Sikorskiego i robi wszystko by go zdeprecjonować i dopaść, stąd takie głupie wpadki 🙂

 23. Bar Norte
  Media niesubsydiowane przez aparat wladzy powinny dbac o odbiorce.
  Sroczynski w ,, gazecie” i Wos w ”Polityce „‚ ( sa jeszcze inni, np w Duzym Formacie ) to
  jaskolki ”Polskiej Wiosny”.
  ministrant Morawiecki przyzwala na upuszczanie krwi z polskiej gospodarki,
  a tymczasem ludziom zyje sie mniej dostatnio niz za Gierka.
  Wladza zabiera biednym a daje bogatym.
  ,,Przyczyną nr 1 niskich zarobków jest natomiast klin między kosztami pracodawcy a wypłatą netto czyli wszystko to co zdziera nasze miłościwe państwo. Otóż płaca 2 tys. zł brutto kosztuje w rzeczywistości 2400 zł (400 zł ukryte po stronie kosztów pracodawcy) i 550 zł po stronie pracobiorcy. Innymi słowy państwo najbiedniejszej części społeczeństwa z zarobku 2,4 tys. zł zabiera aż 950 zł a do wypłaty zostaje 1450 zł. Te proporcje netto i klin składkowo-podatkowy są jednymi z najbardziej niekorzystnych w UE. Biedni pozostają biedni bo utrzymują w swojej masie to niewydolne państwo”.
  Blogowy komentarz pod wywiadem ,, wyborczej” z tworca ” Porazki ”.
  Panszczyzna z przed zaborow ( ktora opisal Jan Sowa ) wraca dzieki solidarnosci89.

 24. Pozwólcie moi mili i pan redaktorze, że po raz kolejny się zdziwię. To piękne skądinąd uczucie nie przestaje mnie ogarniać szczególnie, gdy obserwuję polskich polityków, polską scenę polityczną. Być może gdzie indziej jest tak samo, ale nie o tym tu mowa. Moje zdziwienie dotyczy tego, że przecież po 25 latach funkcjonowania w Polsce partyjnych bloków, wymieniających się władzą, żadna z partii nie dorobiła się wystarczającej ilości kompetentnych specjalistów, o których moglibyśmy powiedzieć, że są równie dobrzy jak poprzednicy. Różnica między nimi polegałaby jedynie w tym, co realizują z programu wyborczego. Mnie już nie chodzi o to, czy wygrana partia zagarnia pod siebie co się tylko da, ale o to żeby ci nowi byli kompetentnymi urzędnikami. Niech mi ktoś powie, co siedzi w ministrze Waszczykowskim, że zachowuje się tak idiotycznie? Przecież nikt nie może powiedzieć, że brak mu wykształcenia. Misiewicz to inna sprawa, on jest kolejnym Dyzmą i za chwilę ktoś chwyci za pióro (laptop), żeby napisać dobrze sprzedającą się powieść „Kariera Nikodema Misiewicza”. Czy Dyzmowie tego świata robiliby te niezwykłe kariery, gdyby nie mieli swoich promotorów? Dlaczego tak się dzieje, że inteligentny i wykształcony człowiek daje się nabierać takim typom jak Tyrmand i Misiewicz?

 25. Bar Norte
  Redaktor Passent od lat wspiera zdrowy rozsadek w Polsce, pozwalajac na komentarze rownie obrazoburcze, co te na blogach ,, wyborczej”.
  U nich grasuje wielu troli roznych grup nacisku, ale na razie sa latwo rozpoznawalni po rodzaju przedstawianych argumentow.

 26. Klin, klinem……

  Chyba największym absurdem jest ZUS, a raczej jego wysokość.
  Bez względu na dochody na początku działalności, przedsiębiorczy Polak płaci na starcie minimum 1 000 zł.
  Ile płaci przedsiębiorczy Anglik, czy Niemiec?

  Gdyby nie ta bariera na starcie, być może byłoby lepiej?

  Narzucenie takiego modelu na początku przemian, skutkuje obecnymi patologiami.
  Nawet nasi sąsiedzi mają lepsze rozwiązania.

 27. Blogowi komentatorzy jakby chcieli zasugerować, ze istnieją kraje bez ZUSu i bez podatków, tylko miejscowi politycy, nami rządzący się uparli się by okradać obywateli.
  To wszystko jest za wysokie, powinno być mniejsze, to mnie hamuje, odbiera mi dochody. Ileż to razy słyszałem na różnych zjazdach, spotkaniach i w przygodnych rozmowach narzekania drobnych i średnich przedsiębiorców na okradanie ich przez państwo z dochodów. Gdyby nie ten cholerny ZUS, to oni by frunęli, ho, ho, rozwój, miód dla gospodarki, elegancja Francja by była dla ich kieszeni.
  Pzdr, TJ

 28. Historia wyglada +/- tak:

  Polski rzad nie ma przedstawicielstwa w Waszyngtonie, boo trudno uznac ze obecny ambasador reprezentuje rzad p.Szydlo.
  Nie mogac radykalnie zmienic tej sytuacji szuka alternatyw.
  P. Tyrmand wydawal sie swietna alternatywa- Zyd, Amerykanin, ze znanym w Polsce nazwiskiem, cos tam piszacy i jeszcze podzielajacy opinie PiS na temat tych ktorzy wspolczesnej Polsce kolo piora robia.

  Co robi minister SZ?
  Zachowuje sie najzupelniej ostroznie; nie powoluje p.Tyrmanada na zadne panstwowe stanowisko, nie adoruje go kasa czy zaszczytami, podchodzi ostroznie.
  Gdy okazuje sie ze p.Tyrmand nie rokuje ,natychmiast sie z nim zegna.

  Gdzie tu blad p.Waszczykowskiego? Co mogl zrobic lepiej?

  Mnie samego ciagle jeszcze swiezbi historia p.Aleksandra Kadyksa/Abe Goldberga. Cisza na jego temat oznacza ze musial oplacac sie wszystkim; od lewa do prawa i od prawa do lewa.
  Takie rzeczy tylko w Polsce….

  marcin lazarowicz
  neospasmin.blox.pl

 29. @Waldek B

  Użyłeś zdziwienia jako formy publicystycznej uznawanej za wyraz poprawności politycznej. Otóż mniej powściągliwi publicyści uważają, że tak duża zbiorowość jaką jest społeczeństwo polskie pozostaje od ponad 30 lat w stanie zdziwienia.

  Wpierw dobrano fatalne w skutkach hasło Socjalizm tak! Wypaczenia nie!, potem wyniesiono chłopski rozum do rangi najwyższej wartości i następnie wskazano kredyt jako lekarstwo na biedę. Nie było socjalizmu bez wypaczeń; nie ma i nie będzie. Chłopski rozum sprawił, połowa upraw leszczyny leży na roli należącej do prawników, a na wynajem stancji dla studenta z chłopskiej rodziny pieniędzy brak.

  Uwięzione na wsi dwa miliony dawnych rolników jest poddawanych argumentom fizycznym o treści: Samolot z człowiekiem drugim co ważności w historii narodu nie mógł spaść sam z siebie! A obrońcy ponoć zagrożonego polskiego katolicyzmu powiadamiali: Nie licz na miłosierdzie gminy! Idź zbierać szczaw i mirabelki!

  Przedstawiciel elity kulturowej pracujący na rzecz lichwy śmie powtarzać: Liczą się ludzie!

  Brakuje zdziwienia przedstawicieli ośrodków opiniotwórczych, że kupa żelastwa może latać.

  Tymczasem dwa dni temu pani bizneswomen odnosząco sukcesy określiła mi krótko obecny stan spraw publicznych w Polsce następująco:

  Mężczyzna ni mający żony nie powinien kierować państwem!

  Państwem polskim rządzą kawalerowie.
  Niekiedy wspierani przez żonatych niepomni iż umrą szybciej niż rówieśnicE:
  Nie zabijajcie nas!

  I to jest naczelne hasło z jakim Polska idzie do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

  Polityce nie przypadł do gustu synek ojca wychowanego na propozycjach:
  Kup pan cegłę!

  Za oswajanie ciemnego narodu z rzeczywistością odpowiada teraz człowiek mający za złe złodziejom i komunistom, że na miejscu na parking dla niego jest trawnik. On na mandaty zarobi. Też temu się dziwisz?

  Bo Polską rządzi gadanie.
  I pisanie.

  A Szwajcarzy harują jak głupi. I nie zamierzają przysłać polskim bystrzakom śmigłowców kultu cargo z milionami franków.

 30. folwarkPn

  Przypomnę, że jeszcze kilka miesięcy temu linia polityczna obu pism (GW, Polityka) się ważyła.
  Chodzi mi o konflikt z „symetrystami”, który się wydostał na łamy i wzbudził szeroką dyskusję czytelnikow.
  Mówiąc najkrócej związanym z PO oponentom „symetrystów” chodziło o to by opozycja jak jeden mąż zajęła się z jednej strony bezkrytyczną gloryfikacją 25 lecia a z drugiej strony zredukowała konflikt polityczny w kraju do tematyki trybunalsko-smoleńskiej. Oczywiście nie zauważając, że to oderwanie narracji opozycyjnej od interesów decydujących wyborczo grup społecznych jest PiS-owi politycznie na rękę.
  Jak sadzę, utrzymujące się jeszcze wysokie wskaźniki poparcia dla PiS również efektem tej błędnej strategii sprzed miesięcy.

  Na szczęście pragmatyzm biznesowy, polityczny w obu pismach wygrał i lewicowi „symetryści” mogą bez przeszkód (jak na razie), coraz śmielej i z powodzeniem podbijać polski „rynek polityczny” – trzymając się kapitalistycznej konwencji.
  I to w newralgicznych a zarazem trudnych „sektorach” – np młodzieży. O czym świadczy tekst z GW, który pan dziś polecił.

 31. Schetyna będzie likwidował w Polsce CBA i IPN. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,20777392,konwencja-po-w-gdansku-lech-walesa-do-dzialaczy-przegraliscie.html#BoxNewsImgZ15
  Dwa fundamenty prawdy, wolności i demokracji. A co na to Episkopat? Chyba jego wcześniej zlikwidują

 32. wiesiek59
  Tyrmand Mlodszy to kolejny wodzirej wyciagniety przez wladze jak krolik z kapelusza, zeby odwrocic uwage spoleczenstwa od rzeczywistych problemow.
  Moze Singapur powinien byc dla nas wzorem rozwoju ?
  Tak sugeruje czytelnik bratniej ,, gazety wyborczej ” :
  W roku 1987 dochód na mieszkańca w Singapurze wynosił 4000 $. Po 29 latach wynosi 85000 $. Co Polska osiągnęła w czasie o 2 lata krótszym? Polska, kraj bogaty w zasoby mineralne, mająca rolnictwo, Singapur nie mający nic, wszystko musi importować. Ale ma mądrych przywódców, którzy nie zmieniają co rok wizji państwa, którzy nie pozwalają na tematy zastępcze typu aborcja, czy reforma edukacji. Kraj bez żadnej przeszłości, z mieszanką kulturową i językową ma jedne z najlepszych uczelni na świecie. A u nas wciąż się robi reformy szkolnictwa wyższego. Ale od reformowania pieniędzy nie przybywa. Kiedyś Singapur zdobywał rynki tanią robocizną. Ale jednocześnie inwestował w rozwój i edukację. Teraz ma wykształconych obywateli, którzy sprzedają swoją mądrość korzystając z taniej robocizny w Malezji, Indonezji, Tajlandii, Chinach. W Singapurze już w roku 1987 otwarcie firmy trwało 15 minut. A ile trwa w Polsce dzisiaj? Jak tam coś działa, to się nie zmienia. A u nas, co przyjdzie nowa ekipa do włądzy, reformy, których oczywiście nie zdąży wdrożyć, bo zastąpi ją po wyborach nowa ekipa z nowymi ideami. A za te zabawy władzy płacimy my, wiec nie stać nas na nic innego.”
  Jak mozna porownac droge rozwoju Polski i Singapuru ?

 33. „Bo Polska rzadzi gadanie. I pisanie ”
  Gadanie i pisanie M. Tyrmanda nie zmienilo entropii waszyngtonsko – warszawskiej . W te strone ”plynie sie” jej latwiej czyli wzrasta .
  Min. Waszczykowski wydaje sie byc pod wrazeniem nocnego pisania amerykanskiego Donalda i jak poprzednio latwo wpada w panike . Nie zabijajcie nas ..

  Islandzkie gadanie i pisanie da rade porzadzic ? Czy islandzka entropia bedzie wystarczajaco latwa do zagospodarowania ?. Latwiejsza od entr. goracych zrodel torunskich ?
  „Black Monday. Polskie siostry jestesmy ze .. wami” ..
  bo państwem polskim rządzą kawalerowie i żonaci inaczej

 34. Przypisy do mego dzisiejszego komentarza z 12:55.

  Cytowana bizneswomen niebawem urodzi drugie dziecko.

  Gdy czyta się komentarze na Enpassant to można odnieść wrażenie, że poprawność polityczna dozwala wbijanie młotkiem Paramonowa gwoździ w ten błog.

  A czołowy komentator tego bloga nie cytuje pism świętych przedmarksowskich.
  I wali FAKTAMI w łby wszelkich tutejszych bywalców niedotyczących jego interpretacji tao.

 35. folwarkPn
  2 października o godz. 13:31

  Nic mnie nie zdziwi, po dwudziestoletnich „doradcach” pana Macierewicza, gabinetach politycznych obsadzonych ludźmi w trakcie studiów, młokosach w radach nadzorczych.
  Kariery godne czasów Napoleońskich co najmniej……

  Być może, kilku z nich jest naprawdę wartych ze względu na świeżość spojrzenia, czy wiedzę, inteligencję, takiej forsownej promocji.
  Ale, śmiem wątpić.
  Tupet, arogancja, znajomość języka, to jedyne przepustki do kariery politycznej.

  Singapur rządzony był dyktatorsko, konsekwentnie realizowano PLAN.
  Więc nie ma sensu porównywać jego wskaźników do naszych.
  Nami rządzą trumny i bezhołowie….

 36. tejot
  2 października o godz. 12:43

  Blogowi komentatorzy beznamiętnie rejestrują fakt powstawania polskich firm na Słowacji, Litwie, Wielkiej Brytanii, tylko i wyłącznie ze względu na niską barierę wejścia finansowego w biznes, życzliwość urzędników, całkowicie inaczej skonstruowane opłaty na fundusz emerytalny.

  Co z tym faktem zrobią blogowi mędrcy, nie jest moją sprawą.
  Jest fakt, jest wniosek…..tak być nie powinno.
  Chyba że celowo skonstruowano taki mechanizm.
  ZUS zawarty w PIT, wydaje się zmianą w dobrym kierunku.
  Poczekamy na szczegóły, bo to one zdecydują o ocenie.

  Jak się nazywa w UK odpowiednik polskiego ZUS-u i jakiej wielkości składki przedsiębiorca tam opłaca?

  Odpowiednik ZUS-u w UK to tak zwany HMRC – HM Revenue & Customs. Osoba prowadząca jednoosobową działalność płaci 2,70 funta tygodniowo a więc niecałe 11 funtów miesięcznie składki na National Insurance. To jest jedyny koszt jaki ponosi osoba samozatrudniona bez zarobkow. Następnie jeśli w roku podatkowym zarobi się mniej niż 8 000 funtów wtedy ta osoba jest zwolniona od płacenia podatku. Co jest wielką ulgą dla poczatkujących przedsiębiorców. Następnie wraz z tym jak zwiększają się Twoje zarobki zaczynasz płacić podatek.
  http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/6235/polak_prowadzacy_biznes_w_uk_place_tu_11_funtow_na_zus

 37. „Ale de facto bardzo ważną częścią składową daniny, którą płacimy do państwa, jest tzw. ZUS, mówiąc w uproszczeniu. A ten ZUS przestają płacić ludzie, którzy zarabiają 30-krotność średniego wynagrodzenia. Czyli powyżej 120 tys. zł rocznie ten kto zarabia, przestaje płacić ZUS, a w dużym stopniu ci, którzy zarabiają mniej, w związku z tym procentowo płacą więcej, czyli system jest degresywny, a nie progresywny.
  http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/310029978-Jednolity-podatek-Morawiecki-zarabiajacy-wiecej-powinni-placic-troszeczke-wiecej.html#ap-1
  ==========

  Kto lobbował za takim przepisem, na przykład?

 38. GIEZ 2 X godz. 9:35:
  Czy można prosić o źródło z którego pochodzi przywołana przez Pana wypowiedź rektora UJ, prof. Nowaka?

 39. Tutaj , Panie Redaktorze

 40. GajowyM: dziękuję, nie wierzyłem własnym oczom.

 41. danielpassent
  2 października o godz. 15:04
  Oto źródło. Tomasz Mann pisał w Doktorze Faustusie, że uniwersytet krakowski w XVI wieku był jedyną uczelnią w Europie, na której wykładano magie. Trwa to do dziś. Za wyjątkiem czasów Polski Ludowej.
  http://wiadomosci.onet.pl/krakow/rektor-uj-wojciech-nowak-o-finansowaniu-polskiej-nauki/4w4fgp
  Nowaka miałem okazję spotkać. Niedawno zachował się przyzwoicie finansując druk dzieła o grypsach Cyrankiewicza.
  Pozdrawiam
  Pozdrawiam

 42. Niedawna polskosc prof Nowaka czyli magia grypsow Jozefa C.
  ” Niedawno zachował się przyzwoicie finansując druk dzieła o grypsach Cyrankiewicza.”
  Polscy studenci dla swojego dobra powinni zgubic troche tej polskosci i zrozumiec , ze trudnosci w znalezieniu pracy to bedzie glownie ich a nie UJ wina . Takie sportowo- finansowe podejscie do edukacji nikogo na tzw zachodzie nie dziwi . Tak samo jak pracujacy „byle gdzie” studenci . O podrozach z „Miastka do Miasta” ( z braku widocznej magii , czytalem po po lebkach ) nic tam chyba nie ma

 43. Można sobie poczytać o znikających zawodach.
  Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakich zabraknie za dziesięć choćby lat.
  W tym układzie, najlepsza nawet uczelnia poza umiejętnością myślenia, nie oferuje żadnej pewności przydatności wiedzy na rynku pracy.

  Studia wyższe zawsze były dla wybitnych, obejmowały raczej jednocyfrową populację.
  Taki jest mniej więcej zasób utalentowanych jednostek.
  Stworzenie iluzji studiów wyższych dla 50% populacji, musiało drastycznie obniżyć poziom.
  Koń z forsą ukończyłby zapewne obecne uczelnie….

  Reformujemy oświatę od 40 ponad lat.
  Co minister, to koncepcja.
  Jakie efekty, każdy może ocenić.

 44. wiesiek59,14:39

  Oligarchowie w USA tak ustawili podatki, ze wielka czesc dochodow unika opodatkowania na ich ZUS
  (Social Security ).
  Czesc dochodu powyzej 117 tysiecy dolarow brutto rocznie nie jest opadatkowana na system ubezpieczen spolecznych.
  http://time.com/money/2795271/stop-paying-social-security-taxes/
  Polskojezyczni neoliberalowie brali przyklad z najbardziej niesprawiedliwego systemu Zachodu.

 45. RP4 to idealna przystań dla wszelakich dziwaków i ekstremistów ultrakonserwatyzmu.
  Wiec i ten przycumował do nas.
  Tak jak przed stuleciami Rzeczpospolita jest obecnie przedmurzem ultrakonserwatywnego Katolicyzmu oraz wszelkiej maści obskurantyzmu, nacjonalizmu, szowinizmu i reakcjonizmu.
  Zadziwia mnie to niesamowicie, ponieważ Polskie Społeczeństwo jest w większości nowoczesne.
  Niestety ciemnogród jest dobrze zorganizowany a nowoczesność rozbita jest na zwalczające sie ugrupowania.

 46. Nie wiem ile wpływu ma Applebaum na złą prasę Polski w Ameryce , z mojego punktu siedzenia w Niemczech mogę tylko stwierdzić, że także tutaj PiSowski rząd ma równie złą opinię i to raczej bez Applebaum.
  Wiem , że to raczej nie spędza snu z powiek polityki PiSu, a wręcz przeciwnie potwierdza słuszność narodowej polityki powstawania z kolan , tego ugrupowania w Europie .
  Nie rozumiem tylko dlaczego PiS tym co uważam za sukces swojej polityki zagranicznej w Europie , w stosunkach transatlantyckich koniecznie chce się dzielić z p. Applebaum ?

 47. Korea Północna ma za sobą już pierwsze kosmiczne doświadczenia. Obecnie nad naszymi głowami krążą dwie północnokoreańskie satelity (KMS-3-2 oraz KMS-4). Dyrektor północnokoreańskiego programu kosmicznego ujawnił niedawno, że jedna z nich cztery razy dziennie okrąża Ziemie i z każdym razem przesyła do bazy w Pjongjangu zdjęcia wykonane na orbicie. Przedstawiciele innych krajów oficjalnie nie zweryfikowali tych twierdzeń.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Kim-Dzong-Un-na-Ksiezycu-Korea-Polnocna-chce-latac-w-kosmos-a-USA-ostrzegaja-ze-to-tylko-przykrywka-dla-rozwoju-rakiet-balistycznych,wid,18523896,wiadomosc.html?ticaid=117d5a
  ==============

  Można by złośliwie skomentować, że jesteśmy sto lat za Koreą Pn……
  A podobno taki z naszego nowoczesny kraj….

  Jak się nie ma planu, woli politycznej, konsekwencji działania, to trudno o jakieś wymierne efekty.
  Przez 27 lat tzw. „wolności” nie zrobilismy w kierunku własnych technologii rakietowych nic.

  Innym wytłumaczeniem takiej sytuacji, jest zabronienie nam tego przez kolejnego Wielkiego Brata.
  Tylko, czy jest to wolność?

 48. Wiesiek
  Z twoich doniesień wiemy już , że to wielki brat zabronił wam budowy kanału śląskiego, to że także on stoi w drodze temu , abyście poszli za przykładem Korei Północnej i zostali mocarstwem rakietowym , jest nowe.
  Kim by to Polska już wszystkim nie była i kim już wszystkim była i tylko wielki brat stoi w drodze .

 49. Bywalec 2
  2 października o godz. 18:38

  Własne konstrukcje rakietowe mają nasi sąsiedzi- Białoruś, Ukraina, Szwecja, Norwegia, Niemcy. My skazani jestesmy na zakupy.
  Dlaczego?

 50. wiesiek59
  1 października o godz. 21:53

  „Na przykład, co robił Jandarbijew w Katarze”?

  Był na emigracji i pewnie po pieniądze. Katar do dziś wspiera muzułmanów w Rosji. Uważasz, że w Katarze rządziła al-Kaida? A słynny Inwestor Katarski za Tuska to kto, terrorysta? 🙂

  Rosjanie mordowali każdego autentycznego (czyli niezależnego od Kremla) przywódcę czeczeńskiego: Dudajewa, Basajewa, Maschadowa, Jandarbijewa, Sadułajewa, Gełajewa, w końcu Doku Umarowa. O każdym Moskwa mówiła, że jest terrorystą, także o Maschadowie, wcześniej pułkowniku Armii Czerwonej, który skłonny był zawrzeć z Putinem kompromis. Nic z tego, został wytropiony i zastrzelony. Ponieważ list terrorystów było zawsze kilka (ONZ-towska , amerykańska, europejska, rosyjska itd.) to reżim Putina starał się umieszczać swoich przeciwników politycznych na jakieś liście terrorystycznej. W końcu bywało i tak, że ci którzy byli na amerykańskiej liście nie figurowali na rosyjskiej i na odwrót. Najbardziej miarodajna i konkretna była zawsze No Fly List.

  W tym powierzchownym hasełku w Wikipedii oczywiście nie było o tym jak zakończyła się sprawa zabójstwa Jandarbijewa. Agenci GRU, którzy go zabili szybko zostali złapani i skazani na dożywocie. W odwecie Rosjanie złapali na lotnisku w Moskwie drużynę koszykarską Kataru, zamknęli i oświadczyli, że mogą ich wymienić na zabójców Jandarbijewa. Katar się ugiął, co miał robić, rosyjski państwowy terroryzm znów zwyciężył.

  „polityk to człowiek który poświęci każdą ilość cudzych dzieci, dla realizacji własnych interesów”. Ponadczasowe, uniwersalne”.

  Niemądre choć efektowne, jak każde uproszczenie.

 51. Claudio
  2 października o godz. 17:53

  „Niestety ciemnogród jest dobrze zorganizowany a nowoczesność rozbita”.

  Może jednak ta „nowoczesność” jest piramidalnie głupia, jeśli nie potrafi się nawet zorganizować? A jeśli jest głupia to może ona jest ciemnogrodem? Wystarczy posłuchać Nowoczesnego Petru, aby mieć właściwie pewność.

 52. Giez
  2 października o godz. 16:05

  „Oto źródło. Tomasz Mann pisał w Doktorze Faustusie, że uniwersytet krakowski w XVI wieku był jedyną uczelnią w Europie, na której wykładano magie”.

  Czy powieść jest źródłem faktów historycznych? I np. rozróżniasz film dokumentalny od fabularnego? Pytałem już raz na której stronie i w jakim wydaniu „Doktora Faustusa” to jest i nadal i cisza. Więc ponawiam pytanie.

 53. folwarkPn
  2 października o godz. 11:39

  „a tymczasem ludziom zyje sie mniej dostatnio niz za Gierka”.

  Musisz należeć do tzw. gierkowskich złogów, bo tylko oni mają takie wisielcze poczucie humoru.

 54. Muszynianka
  1 października o godz. 22:18

  „Trzeba było zwolennikom łagodzenia ustawy organizować wiece”.

  Łagodzenie ustawy oznacza jej zaostrzenie dla innego innego życia.

 55. Bar Norte
  1 października o godz. 22:32

  „W tej sytuacji PiS jawi się jako obrońca życia, poważny i umiarkowany”.

  „Chyba tak sam sobie się jawi”.

  Ostatni wypowiedź Kaczyńskiego na ten temat: „Na pewno trzeba zatrzymać proceder uśmiercania dzieci, które mają różne wady rozwojowe. To jest coś nieludzkiego i z tą eugeniką trzeba w Polsce skończyć. Dalej posunąć się w moim przekonaniu nie można. (…) Są zresztą pewne granice działania państwa. Państwo nie może nakazać umrzeć kobiecie, która chce ratować swoje życie. Po prostu nie ma takiego prawa. Nie ma też prawa nakazać urodzić zgwałconej nastolatce”.

  Według mnie to jest umiarkowane.

  PS. Ordo Iuris zebrało 450 tys. podpisów, proabrocjoniści 250 tys.

 56. Mauro Rossi

  „Według mnie to jest umiarkowane.”

  Niewątpliwie według ciebie to może być „umiarkowane” – skoro sam to deklarujesz. Tego typu oceny moralne (np „umiarkowania”) z natury mają charakter subiektywny.

  Ale nie ma żadnego znaczenia odwoływanie się w przypadku subiektywnych z natury ocen moralnych do woli jakiejś większości lub mniejszości – typu ilość podpisów pod projektami ustaw.
  Bo to już nie moralność ale polityka. Mieszanie jednego z drugim to ani moralność, ani polityka tylko mataczenie.

  Podając wyniki sonadażu IPSOS wg którego jedynie 11% badanych krajan chce zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej pisałem wyłącznie o polityce.

 57. @Mauro Rossi
  Bo tzw „Nowoczesność” jest pazernie liberalna w sensie ekonomicznym. PiS ich ograł jak małe dzieci na najważniejszych sprawach socjalnych!
  No i mamy, co mamy.
  Ale jest iskierka nadziejo: PO i Nowoczesna sie uczą, co widać w ostatnich programach partyjnych.
  Najwyższy czas pożegnać sie z Balcerowiczem i całym tym betonem monetaryzmu!

 58. Mauro Rossi
  2 października o godz. 19:29

  Biesłan- szkoła.
  Dubrawka- teatr.
  To nie były działania terrorystyczne?

  Poprawność polityczna co prawda nakazuje milczeć o finansowaniu przez kraje Zatoki „eksportowej” wersji Islamu, ale…..
  Pieniądze, broń, pomoc logistyczna, fanatycy, pochodzą z tamtego obszaru.
  W kilku krajach udalo się takimi działaniami rządy obalić.
  Efekt jest obserwowalny.
  Prożnia władzy sprzyja ekstremistom, normalni ludzie nie mają prawa do życia.
  Dylematy moralne czasów pokoju zastępowane są bezwzględnością.
  Bo niestety, jedynie takie metody odnoszą skutek.

  Eliminowanie przywódców buntu może odbywać się różnie.
  Zdalnie sterowana rakieta jest równie skuteczna co oddział specjalny.
  To też ostatnio obserwujemy.
  Dziesiątki tysięcy ludzi giną niejako przy okazji.

 59. Za „Gościem Niedzielnym” o tzw. „aborcji eugenicznej”

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jego ugrupowanie odpowiada się za zakazem aborcji eugenicznej – gdy występuje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby.

  Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

  „Względy eugeniczne, które są w tej chwili jedną z podstaw do legalnej aborcji powinny być wycofane” – ocenił w poniedziałek Kaczyński…

  Czyli prezesa „Projekt dla Polski” pcha ten kraj – geograficznie, na wschód; historycznie – w Średniowiecze. PiS odpuści przerywanie ciąży z przestępstwa, i gdy zagraża życiu (ew. zdrowiu) kobiety. Ale płody ciężko i nieodwracalnie uszkodzone obroni się przed „aborcją eugeniczną”.

  Sam język, jego wymyślność dech zapiera. A co dopiero prawo, które chcą kobietom i rodzinom narzucić. Niektóre badania prenatalne mogą być zakazane. Jądro ciemności, czyli horror.

 60. „Najwyższy czas pożegnać sie z … całym tym betonem monetaryzmu!”

  To już nie będą przejmować się inflacją i wydrukują złotych ile będzie trzeba?

  A co z „betonem fiskalizmu”?! Czy UE nie przyłoży procedurą jakąś?

  Jest jeszcze najnowsza metoda opodatkowania, oraz ściągnięcia podatków ze zdwojoną uważnością. Czekamy na jej rezultaty.

  Mi się zdaje, że PiS wyskrobie wszystko do cna z budżetowych zaskórniaków na swoje programy i dla .N or PO nie zostanie nawet grosik, gdyby chciały wygrać wybory obiecując jeszcze więcej. Może nawet będzie trzeba redukować wydatki. Nie daj bóg, Chiny spowolnią jeszcze, za nimi Niemcy, to i nasz wzrost PKB wyzeruje i trzeba będzie jeszcze więcej obciąć. Tłuste lata 2013-16 przeminą raczej wcześniej niż później.

  Populizm budżetowo-rozdawniczy goni resztką napędu.
  Niech .N i PO coś innego wymyśli, zresztą już wymyślają. Może nawet rozpadająca się gospodarka zniechęci PiS do rządzenia.

 61. Ciekawe , kto ministra Waszczykowkiego wpuścił w maliny w niedawnej wpadce z panią Applebaum? Cytat z Onet.pl:
  „Zamieszanie wokół Anne Applebaum. Wczoraj szef dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział, że w związku z publikacją w „The Washington Post” jej artykułu dot. katastrofy smoleńskiej, została ona zwolniona z Center for European Policy Analysis. Wczoraj wieczorem zaś sam think tank temu zaprzeczył. Informacja onet.pl /22 września 2016/”
  Ci doradcy MSZ /z poręki/ może mają zupełnie inne zadania ? Dezinformacja jest tak samo ważna jak informacja. O czym doskonale wiedzą wyszystkie „think tank”.

 62. @ Muszynianka.

  Podgląd i ogląd…
  W kwestii pana M., to chyba ten blog podgląda GW, osobliwie jeden pan G. drugiego pana Ge(kko), oświecającego Muszyniankę. 😉
  Zachęcam do lektury (poniżej link), przydaje się przed oglądem pałerpojntów i recydywie zawierzenia wymysłom peło, hihi.
  No i zabija nudę przekonania, że populizm populistom się znudzi, z braku cudzej kasy do wydojenia…
  Prędzej kapitalistom braknie sznurka do wieszania się… 😉
  Pozdrówka.

  ‚http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059,20771096,mateusz-morawiecki-zongler.html

 63. @Claudio

  Gdy spotykam jedno ze słów: { idealna | idealny | idealne | … } to wiem, że pochodzi ono od zacofanego idealisty.

  Przedstawicieli islamu zbiorowość chrześcijańska uważa za zacofaną, bo rzeczywistość jest im tłumaczona w mowie a nie w piśmie. Wszelkie podstawowe prawa świata są zawarte w Koranie i wszelkie pisane interpretacje tej świętej księgi naruszają zawartą w niej prawdę.

  Tymczasem, w Polsce kwitnie czytelnictwo. Czytają głównie kobiety i większość czytanych przez nie publikacji jest daleka od ideałów człowieczeństwa, jak również sytuuje się z dala od dobrej literatury.

  Przystań w spokojnej zatoce kojarzy mi się z czasem burzy i naporu. Tymczasem w Polsce mamy spokojny zalew uzewnętrznianego przez przedstawicieli władzy przywiązania do obrzędowości kościelnej. Ktoś poruszający się w różnych warstwach polskiego społeczeństwa widzi, że polski kościół katolicki jest apostolski, ale nie jest powszechny. Kościołem są księża, zakonnicy i zakonnice, ale nie rady kościelne.

  A z tym obskurantyzmem jest współcześnie inaczej niż to jest opisane w komentarzu datowanym na dziś, na godzinę 17:53. To nie Ryszard Petru jest tłem ciemnogrodu. Tenisistka zachwalana przez gospodarza tego bloga nie zachwala Pana Boga w obrazach spoza kortu lecz pewną markę samochodu. Niegdyś kojarzyła się z niewstydzeniem się Jezusa, a teraz nie wstydzi się limuzyny.

  W parku zwanym Polem Mokotowskim było dziś kilkaset osób podczas poobiedniego mego spaceru. Nie rzucało się w oczy szukanie Boga i łańcuszki z krzyżykiem. Co krok spotykało się panie i panów z małymi słuchawkami zestawów głośno mówiących i z drukowanymi mapkami szukali pokemonów a nie zbawienia.

  Narzekanie na obskurantyzm w stylu jaki to robił Tadeusz Boy-Żeleński jest dziś nieporozumieniem. Zaleca się – z katedr – unikania picia wody święconej, a warszawska kranówka jest czystsza niż deszcz (zapowiadany!!!) na dziś w Warszawie.

  Czy wiesz jak wygląda Archanioł Gabriel? – pyta mama siedmiolatka.
  Nie wiem! Jeszcze nie wałczył z Anakin Skywalkerem!

 64. Jest zupelnie naturalnym, ze pani AA zwiazana uczuciowo z kims tracacym polityczne wplywy wystepuje przeciw przeciwnikom meza gdzie tylko moze.
  A moze to zrobic i w Polsce i w Ameryce;
  Wiec niezaleznie of kompetencji, wieku, dyplomow etc pan Tyrmand piszac, ze pani AA „szyje buty” PiSowi w Ameryce ma RACJE bo ona dokladnie to robi jak by robila kazda zona przeciwnikom kochanego meza. Pani AA robi to tez i w Polsce i w EU wiec dlaczego by nie miala robic tego za Atlantykiem. Odnosze wrzenie, ze felietonista/blogista powaznie przesadza lekcewazac zupelnie poprawne spostrzezenia pana Tyrmanda i go zupelnie niepotrzebnie lekcewazy i zniewaza.

 65. Mauro Rossi
  2 października o godz. 19:42
  W stosunku do Ciebie Tomasz Mann był zbyt poważnym pisarzem aby mógł w wielkim swoim dziele zamieszczać niesprawdzone informacje. W pierwszym wydaniu dzieła w Polsce informacja znajduje się w końcowych fragmentach. Jeżeli czytałeś możesz łatwo odnaleźć.

 66. Kobiety powinny miec prawo do przerywania ciazy, skoro wladza nie zapewnia opieki zdrowotnej,
  zlobka , przedszkola i pracy po szkole.
  Po co nowi ludzie, skoro dla zywych nie ma szans ?

 67. Giez
  2 października o godz. 21:21

  „W pierwszym wydaniu dzieła w Polsce informacja znajduje się w końcowych fragmentach”.

  Taka „wskazówka bibliograficzna” to solidna amatorszczyzna.

  Tomasz Mann był pisarzem i wybitnym erudytą, ale jednak nie historykiem. Nie słyszałem, by miał jakieś specjalne kompetencje akurat w historii UJ. Podaj rok wydania, wydawnictwo oraz numer strony. Niewykluczone, że jestem w stanie u siebie w domu to odszukać.

  Możliwe że ty masz rację, a ja czytając „Doktora Faustusa” wiele lat temu najzwyczajniej nie nie pamiętam, choć wydaje mi się, że akurat coś takiego jednak bym zapamiętał. 🙂

  Jeśli miałeś rację, że Mann to napisał (co nie musi być zgodne z prawdą historyczną), oczywiście publicznie na blogu to przyznam.

 68. Koscioly mozna zamienic na zlobki , przedszkola i szpitale.

 69. guzdra
  2 października o godz. 21:02

  „W parku zwanym Polem Mokotowskim było dziś kilkaset osób podczas poobiedniego mego spaceru”.

  To pewnie się minęliśmy. Jechałem dziś przez Pola Mokotowskie ok. 14.30 (czarny rower MTB, czerwona koszulka) i po cichu odmawiałem różaniec.

  „Nie rzucało się w oczy szukanie Boga i łańcuszki z krzyżykiem”.

  A jak wygląda szukanie Boga w parku i czy zaglądałeś w każdy dekolt? 🙂

 70. folwarkPn
  2 października o godz. 22:45

  „Koscioly mozna zamienic na zlobki , przedszkola i szpitale”.

  Tak, zwłaszcza na żłobki, przedszkola i szpitale. A najlepiej do tego się nadają gotyckie katedry. Naziści i komuniści już kościoły przerabiali, jesteś trochę spóźniony, myśli nie całkiem świeże …

 71. Mauro Rossi

  Pierwowzorem „Doktora Faustusa” Manna był Johann Georg Faust, średniowieczny mag, alchemik, lekarz i astrolog.

  Wg kilku źródeł ów Faust uczył się magii na uniwersytecie w Krakowie.

  Na przykład Filip Melanchton, współpracownik Lutra znający Fausta tak o tym pisał:

  „Znałem pewnego człowieka o imieniu Faust z Kundling, miasteczka leżącego niedaleko mych stron rodzinnych. Podczas swych studiów w Krakowie wyuczył się on magii, gdzie sztuka ta już przedtem była wytrwale uprawiana i gdzie prowadzono o niej publiczne wykłady”

  Również w biografii maga wydanej w Niemczech, w 1587, jest o tym wzmianka:

  „Udał się zatem do Krakowa w Polsce, do uniwersytetu sławnego podówczas z czarnoksięstwa i tam znalazł sobie podobnych, którzy zajmowali się chaldejskimi, perskimi, arabskimi i greckimi słowami, figurami, znakami, przysięgami, zaklęciami i tym podobnymi czarodziejstwami”

  Tak więc możliwe jest, że jak pisze Giez, iż Thomas Mann w „Doktorze Faustusie” o tym wspomniał.
  Nie pamietam tego fragmentu, ksiązki nie mam pod ręką więc głowy sobie za to nie dam urwać.
  Ale na pewno to z ciekawosci sprawdzę.

 72. Mauro Rossi

  Znów korekta, jakiś czarny dzień:
  Zdanie winno brzmieć:

  „Tak więc możliwe jest, jak pisze Giez, że Thomas Mann w „Doktorze Faustusie” o tym wspomniał”.

 73. wiesiek59
  2 października o godz. 20:25

  „Biesłan- szkoła. Dubrawka- teatr”.

  A jeszcze dodaj czeczeński atak na szpital w Budionnowsku. I bezładny szturm wojska, co musiało skończyć się masakrą.

  „To nie były działania terrorystyczne”?

  Były, oczywiście, tylko co my o tym więcej wiemy? Podobno komando które jechało do Biesłanu zostało zatrzymane przez wojsko i puszczone dalej. Sama akcja odbicia szkoły była chaosem i kompromitującą amatorszczyzną. Podobnie z Teatrem na Dubrowce. Wśród terrorystów z Dubrowki jeden z ocalałych był rosyjskich agentem, zapewne GRU. Niewykluczone, że z tego powodu rosyjskie władze o ataku na teatr wiedziały wcześniej i przygotowały „misterny plan” uśpienia wszystkich i likwidacji samych tylko terrorystów. W warunkach rosyjskich „misterny plan” oznaczał nie taki gaz usypiający co trzeba i 130 trupów wśród zakładników, którzy się udusili własnymi wymiocinami. Ale Putin pokazał swoją tężyznę, co mu tam 130 trupów.

  Rosja się nie zmienia, mamy te same klimaty co w czasach Ochrany. Po zabiciu w zamachu Stołypina, rosyjskiego ministra spraw wewnętrznych, gen. Gierasimow, naczelnik petersburskiego oddziału Ochrany, szedł korytarzem i wzburzony krzyczał: to nie mój agent, to nie mój agent, to zrobili Socjal–Rewolucjoniści–Maksymaliści pułkownika Trusiewicza. Podobno Stołypin zatwierdzał na siebie zamachy, pod warunkiem, że się nie powiodą. Raz poszło coś nie tak i Stołypin zginął w teatrze od bomby.

 74. Bar Norte
  2 października o godz. 23:26

  „Tak więc możliwe jest, jak pisze Giez, że Thomas Mann w „Doktorze Faustusie” o tym wspomniał”.

  To jedno, a jak w było w realu to drugie.
  Rzeczywistość medialna powoduje, że ludzie obie te rzeczywistości plączą.

  Swoja droga, że Giez czyta Tomasza Manna to ciekawostka, choć właściwie pozytywna.

 75. Muszynianka
  2 października o godz. 20:25

  „Sam język, jego wymyślność dech zapiera. A co dopiero prawo, które chcą kobietom i rodzinom narzucić”.

  Kobieta po aborcjach to rodziny raczej mieć nie będzie, trzymaj się Muszynianko logiki. Brak dzieci daje wprawdzie wolność, ale na starość zastaje ona wymieniona na opiekę społeczną.

  „Niektóre badania prenatalne mogą być zakazane”.

  A czego to wnosisz? Na pewno badania prenatalne nie powinny służyć eugenice.

  „Jądro ciemności, czyli horror”.

  Ja bym słowo horror zarezerwował do filmu (jest ich sporo) z przeprowadzonych późnych aborcji ― do odszukania w sieci. Tylko nie odwracaj oczu Muszynkanko, miej odwagę patrzeć.

 76. Mauro

  Twój język jest jeszcze bardziej plebejski od języka prezesa – „kobieta po aborcjach”.
  Cry wiesz co znaczy termin „eugenika”, skoro obracasz nim bez zastanowienia? Eh, już tyle moich pytań pozostaje bez odpowiedzi.

  Horror z filmu o aborcji, nawet „późnej aborcji” – cokolwiek to znaczy, jest mniejszym horrorem niż urodzenie dziecka z ciężką wadą, o wychowywaniu go lepiej nie mówić. Rodziny wtedy może nie być już.

  Kogo chcesz oszołomić tą prymitywną, nielogiczną agitką?

 77. @FolwarkPn jak omal zawsze tywoje wrzutki z tematow zza wody to klamstwo, a moze nie wiesz. Niestety coraz czesciej uwazam, ze swiadomie klamiesz.
  Tak, na Socjal Securite czyli odkladanie na emeryture placi sie za ten rok do zarobku 113 tys, dolarow za rok. Jesli ten zarobek osiagnales w miesiacu wrzesniu, to juz nie musisz placic do konca roku, niektorzy przestaja placic w pierwszymm dniu Nowego Roku.
  Wysokosc emerytury jest ograniczona. Obecnie maxymalna wynosi 2,639 dol/ miesiac. Sciaganie pieniedzy od ludzi, ktorzy ten pulap emerytury juz osiagneli jest nieuczciwe.W inny sposob mozna sciagnac nadmiary pieniedzy od bogatych, do ktorych na pewno nie zaliczja sie ci co zarabiaja ponad 100tys.
  To nie jest obligatoryjne, jesli jeszcze nie osiagnales max. wysokosci emerytyury, to mozesz placic dalej az ci sie nie uzbiera.
  Wiec po co klamiesz?
  Dodam, ze wysokosc skladki emerytalnej jaka placi pracownik wynosi 6,2% zarobku, druga polowe placi pracodawca. Jesli jestes samozatrudniajacy placisz oczywiscie calosc.
  Skladke na emerytalne ubezpieczenie zdrowotne czyli medicare placi sie do konca zatrudnienia niezaleznie od wysokosci zarobku i obecnie jest to 1,4%

 78. Życie zionie nudą, w kapitalizmie i na blogowej łące

  @ Gekko, o co chodzi …

  Co z tego, że Gadomski pisze. Wiem, że pisze. Jedna myśl mi się przebiła, że prezesa pasją jest złapanie motyla na guru gospodarki. Może być wszawy i nie latać, byle łopotał skrzydełkami i mienił się kolorami.

  Już napisałam czego brakuje w tej prezentacji SOR. Bodaj trzech rzeczy: celów policzalnych, związku z tym co robi prezes poza tym, oraz ma on już 10 miesięcy i nic tylko wisi. Logika może być ukryta przed widzem i wyjdzie kiedyś, albo i nie. Raczej nie, w tym przypadku. Pisałam już tysiące kwiatuszków na łące namalowałam, co mam jeszcze wróżyć z nich?

  Lubię prezentacje. Zamówiłam do tego pieczyste z grila, batata i malbec, jeśli już muszę podać detale, dlaczego mi się podobała. Soczysta, pachnąca prezentacja.

  A jakie towarzystwo do pogawędki.

 79. Niemcy czytali Tomasza Manna co nie przeszkadzało im budować obozy koncentracyjne w Polsce i kierować wehrmacht do Polski z logo Gott mit uns ! w ramach Drang nach Osten ! Tak sobie myślę czy literatura niemiecka doprowadziła do pomroczności nacjonalistycznej niemieckich lemingów.

 80. Muszynianka
  3 października o godz. 5:09

  Ludzie piszą, co docet, skąd na półkach ocet…

  Z tego, co ludzie piszą, można odczytać historię przyszłości. A jak wiadomo, historia uczy …głupców. Mądrzy ludzie widzą więc prezentacje, a Gadomski opisuje, czego nie widzą, by nie wyjść na głupców znających historię.
  Gadomski nie nazywa po imieniu misji, jaką niesie kolaż prezentacyjny, a warto, bo znana historii pod wdzięczną nazwą „manewru gospodarczego”.
  Manewr gie, swego czasu prezentował wizerunek medialny misji zamiany octu na półkach w tryumf ekonomii politycznej socjalizmu. Obecny manewr pana M., zgodnie z zamówieniem „pierwszego” (dziś to ksywa: „prezes”) odwrócenia koła historii, prezentuje zamianę ekonomii w ocet.
  To naprawdę jest polityka historyczna, wcale nie odłożona na półkę, a robiąca na półce miejsce octowi. Różnica w tym, że dziś, urobek z kosztów tej alchemii słowa ukazanego pepointem, wpadną nie do krasnych karmanów, a zasilą dzieło boże.
  W czytaniu ekonomów dobrej zmiany sens tkwi między slajdami, jak kiedyś w Trybunie Ludu – między wierszami.
  A tu rządzi komunikat „wstaw czarny slajd na zakończenie”.
  To jest ten rodzaj nudy, w czytaniu, co zwiastuje nudności.

 81. magii na uniwersytecie w krakowie nie wykladano, koteczki, tylko astrologie, mamusie astronomii; nie wszystkim to sie podobalo (n.p. jezuici);
  byl to wtedy normalny przedmiot naukowy od bolonii po paryz, a za pisanie bzdur mozna bylo wyladowac na stosie, albo co najmniej pod pregierzem na rynku, gdzie handel relikwiami i cudownymi kremami szedl w najlepsze;

 82. byk
  3 października o godz. 8:50

  „a za pisanie bzdur mozna bylo wyladowac na stosie, albo co najmniej pod pregierzem na rynku, gdzie handel relikwiami i cudownymi kremami szedl w najlepsze”.

  Tak, to był XV wiek, szaleństwo religianctwa, wstecznictwa, stosów, pręgierzy, ciemnoty, czarów i braku postępu (strzeliste katedry wybudowali kosmici).

  Przesuńmy się w czasie, mamy XX wiek, wiek postępu.
  Jak napisał Philip Norman w (podobno) najlepszej biografii czwórki z Liverpoolu, „Szał! Prawdziwa historia Beatlesów”, kiedy w 1965 roku zespół koncertował w USA, w handlu szybko pojawiły się kilkucentymetrowe kawałki pościeli pozyskane z hoteli, gdzie nocowali Beatlesi. Przy cenie 10 dolarów za sztuka (z pisemnym certyfikatem autentyczności) cieszyły się dużym powodzeniem.

 83. Wytłumaczenie octu na półkach jest banalne.
  Widocznie octownie nie strajkowały i produkowały.
  W przeciwieństwie do innych zakładów dostarczających na półki inne towary.
  Produkcja mitów propagandowych skutkuje.

  Nawet pan rektor uwierzył w kolejny…..

 84. @byk

  Co chce widzieć @Mauro Rossi to jest gotów łyknąć każdy ciężko zaatakowany autysta.

  Ja widziałem w parku głębokie dekolty odsłaniające pozostawienie stanika w domu oraz nachalną propagandę Polski w ruinie, bo połowa pań chodziła w podartych dżinsach.

  Do dziś dotrwały tylko te katedry, które się nie zawaliły. A połowa starych miast ma w murach kamienie z tych zawalonych katedr.

  Gdy ktoś chce widzieć rozum, to niech nie zdejmuje poświaty z głowy Zbawcy Polski.
  Bo nie lubimy się zawieść.

 85. Profesor Łagowski pisze; Dopóki nad polityką ciąży heroistyczny etos, rządy mają wolną rękę, gdy chodzi o wydatki na zbrojenia i mieszania się do krwawych konfliktów w bliskiej zagranicy. Przeklinanie bohaterskich rządów wybucha dopiero, gdy bomby spadają na miasta, co polskich rządów nie trwoży, bo mają wypróbowany sposób ratunku uciec za granicę…. W czasach pokoju ucieka z Polski lud, w czasie wojny rząd.”
  Ciekawe gdzie uciekać teraz będą Duda, Macierewicz, Tusk Schetyna lub Kaczyński razem z etosem?

 86. Nie wiem czy blog nudzi @Muszyniankę.

  Więc na wszelki blogowy przypadek przypomnę jej jak maszeruje się spod remizy do Narożnika PiSaczy:

  https://youtu.be/gjuLt36r4qo

  Emigranci narzekają:
  Już dawno { uciekłem | wyjechałem | wypadłem z obiegu } i mimo to nic się w Polsce nie poprawiło!

  Nie wiem czy wierchuszka dobrej zmiany obiecała emigrantkom i emigrantom leczenie gratis przez Księcia Radziwiłła.

  … przez egzorcystów …

 87. Uciec tam gdzie octownie strajkuja z byle powodu a nie ma wojny
  „Wytłumaczenie octu na półkach jest banalne.
  Widocznie octownie nie strajkowały i produkowały.
  W przeciwieństwie do innych zakładów dostarczających na półki inne towary.”

  Co robily kobiety dawniej produkujace towary ktore nie miescily sie na polkach z powodu rozmiarow ?
  Zapisywaly sie (tworzyly komitety kolejkowe przedtem)do stania po nie w kilku .. czasem dziewieciomiesiecznych(..) kolejkach , bez rzadnych wstepnych badan po co kolejka ta stoi ..

 88. „Być może Andrzej powinien porozmawiać z Kopacz, żeby uświadomić jej powagę sytuacji. Jak będą szli w zaparte i cynicznie rozgrywali projekt, to potem nie powinni się dziwić wynikom wyborów”

 89. wiecej niz podwojna kompromitacja!

  „Być może Andrzej powinien porozmawiać z Kopacz, żeby uświadomić jej powagę sytuacji. Jak będą szli w zaparte i cynicznie rozgrywali projekt, to potem nie powinni się dziwić wynikom wyborów”

 90. „Twój komentarz czeka na moderację.” – emails

 91. moderacja nie „trawi” slowa „w.ciek” „Twój komentarz czeka na moderację.”

 92. guzdra
  3 października o godz. 10:12

  „Ja widziałem w parku głębokie dekolty odsłaniające pozostawienie stanika w domu oraz nachalną propagandę Polski w ruinie …”.

  W parku widziałeś nachalna propagandę?
  O laboga, a w której jego części?
  A co do głębokich dekoltów, twoja heteronormatywność nie jest dziś modna. Staromodny jesteś, wiesz o tym? 🙂

  „Do dziś dotrwały tylko te katedry, które się nie zawaliły”.

  Dla dalszego radosnego utwierdzania się we własnych poglądach ― do obejrzenia katastrofa budowlana w Poznaniu (XXI w.) 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=MNxbJKPU1Is

  „Gdy ktoś chce widzieć rozum, to niech nie zdejmuje poświaty z głowy Zbawcy Polski”.

  Rosji, sowietyzmu (i tego typu myślenia) rozumem się nie pojmie.

 93. Muszynianka
  3 października o godz. 0:25

  „Twój język jest jeszcze bardziej plebejski od języka prezesa – „kobieta po aborcjach”.

  Myślę, że twoje poczucie arystokratyzmu jest mocno na wyrost, o ile nie nuworyszowskie.

  „Czy wiesz co znaczy termin „eugenika”, skoro obracasz nim bez zastanowienia”?

  Lekarze twierdzą, że obecnie niemal nie rodzą się dzieci z zespołem Downa. Powodem jest coraz lepsza diagnostyka USG ― to właśnie jest narzędzie eugeniki. Ścieżka w świece już jest wytyczona (in vitrio), o ile niczego się nie zrobi to za chwile będziemy mieli selekcję wedle płci (jak w Chinach) koloru włosów, pewnie kształtu kobiecych warg, a korporacje i armie będą zamawiały cechy ludzkie szczególnie im przydatne. W krajach nordyckich już praktykowano eugenikę, co później potępiono, a teraz wyrzucona drzwiami wraca przez okno.
  Dziś jeszcze osoby kalekie oficjalnie traktuje się z szacunkiem, organizujemy im przecież olimpiadę sportową, co jest rodzajem cynizmu, bo jednocześnie takich ludzi w świetle prawa likwiduje się w fazie prenatalnej. Ludzie to widzą, rozumieją i bądź pewna, że z czasem staną się bardziej bezwzględni niż byli kiedyś. Albo istnieje ludzki solidaryzm i pomoc słabszym albo tego nie ma, pozostaje konsumpcyjny egoizm ze wszystkimi skutkami. Także dla ciebie.

 94. byk

  „magii na uniwersytecie w krakowie nie wykladano, koteczki”

  Mnie jest akurat obojętne co tam wykładano.

  W komentarzu odniosłem się do ciekawego tropu literackiego.

 95. Moim zdaniem już niedługo sowieci opóźnią świt za oknem @Mauro Rossiego.
  I tak go będą nękali wiele tygodni.

  Biedni ci pijący ze Źródła Prawdy.
  Eugonicy nie chcą się nimi zajmować, a Naczelnik zapowiedział cierpienia jeszcze kilku pokoleń, bo guzdrowaci są upierdliwie nieufni i stosują dziurawe gumy.

 96. guzdra
  3 października o godz. 10:43

  „leczenie gratis przez Księcia Radziwiłła”.

  Rozumiem twój głęboki szacunek dla arystokracji, ale jednak, czy w gruncie rzeczy nie lepsza jest arystokracja ducha? Twoi przodkowie prawdopodobnie wcześniej byli ludźmi cywilizowanymi niż ochrzczeni na przełomie XIV i XV wieku dość dzicy (wówczas) litewscy Radziwiłłowie.

  Podobnie z Habsburgami. Wszyscy oni pochodzą od hrabiego Bryzgowii Guntrama (X wiek), który rządził na terenie zajętym przez swych przodków Alemanów. Alle Männer ― to związek plemienny Swebów, Markomanów, Hermundurów itd., który w III wieku zajął południkowo-zachodnią część rzymskiej Germanii (obecnie Nadrenia-Palatynat) i tam już pozostał. Alemanię jako samodzielny twór zlikwidował ostatecznie Karol Młot, ale do dziś po francusku Niemcy to Allemagne. Jeśli oglądałeś „Gladiatora” Ridleya Scotta, to wśród ubranej w skóry i czaszki niedźwiedzi dziczy, wychylającej się z lasów Germanii już początku filmu (za chwilę dostaną w kość od Rzymian), musieli być przodkowie dostojnych Habsburgów.

  A wiec bez kompleksów, guzdro. 🙂

 97. guzdra
  3 października o godz. 13:34

  „i stosują dziurawe gumy”.

  Aluzju paniał, ale nie podejrzewam cię o kolegowanie się z nieznanymi sprawcami, umarł byś ze strachu.

 98. guzdra

  „Moim zdaniem już niedługo sowieci opóźnią świt za oknem @Mauro Rossiego.
  I tak go będą nękali wiele tygodni.”

  Jestem tego samego zdania.

 99. http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/brak-zgody-w-rzadzie-ws-ceta-weto-ziobry/5r01d0

  Na co mi przyszło……
  Chwalić Ziobrę……
  No, ale trzeba zachować jakiś podstawowy obiektywizm w ocenach ludzi i zdarzeń.

 100. olborski
  3 października o godz. 11:48

  W ramach czasu wolnego, kobiety robiły dzieci, przy drobnej pomocy również strajkujących panów. Ta produkcja dała spory przyrost naturalny.

  W międzyczasie, aniołki zajęły się produkcją i dystrybucją towarów, by katolickiemu narodowi niczego nie brakło.
  Porozumienia postrajkowe gwarantował wypłatę wynagrodzenia jak za czas przepracowany, co załatwiło stabilność systemu finansowego kraju.
  Takie podwaliny pod hiperinflację.

  Tamten system obalono.
  Mamy ponoć lepszy.
  W którym nawet dzieci się do niedawna nie opłacało mieć.
  Mamy wolność.
  Emigracji na zmywaki…..
  Ale, zapewne już niedługo.

 101. Bar Norte
  3 października o godz. 13:48

  „Moim zdaniem już niedługo sowieci opóźnią świt za oknem @Mauro Rossiego”.

  No, niemal było już coś podobnego. Pamietasz dość realistyczny dowcip o „świcie za oknem” i twoim ideowym koledze (no, trochę bardziej radykalnym) Erichu Honeckerze?

  Budowniczy muru berlińskiego wychyla się rankiem przez okno, na wschód i mówi” ― Dzień dobry Słoneczko. ― Dzień dobry tow. Honecker, odpowiada Słoneczko. Miłego dnia.
  Wieczorem tow. Honecker spogląda na zachodzące słońce i mówi ― Do widzenia Słoneczko, do jutra. Słoneczko na to ― Teraz tow. Honecker to możecie mnie pocałować w dupę, jestem już na Zachodzie.
  🙂

 102. Mauro Rossi

  Mauro, jak mawiają: „Słyszysz, że dzwonią ale nie wiesz w którym kosciele”

  Ale rozmiem, cięzki politycznie dzień. Wszystko nie tak, trudno ogarnąć … .

 103. 2016-10-03 09:57

  Arcadio
  @lenon
  Piszesz do #Reset: „Oderwałeś się od rzeczywistości tworząc scenariusz zakładający bierność strony niemieckiej”

  Nie sądzę, że #Reset zakłada bierność strony niemieckiej. Ja zauważam, że strona niemiecka jest w ciągłym ataku na Polskę, przynajmniej od 27 lat kolonizując nasz kraj. I nie jest bierna, broni się jak może, żeby zysków nie straciły np. ich sieci handlowe. Rzecz w tym, żeby wreszcie zacząć się bronić poprzez kontratak, ale do tak kreatywnego myślenia niewielu polskich inteligentów jest zdolnych.

  Piszesz: „Repolonizacja kapitału to tylko jego transformacja. Od tego kapitału nie przybywa”

  Otóż przybywa. Skro obcy są w posiadaniu rentownych biznesów w Polsce a zyski wyciągają do siebie, to jeśli te biznesy przejmiemy to i zyski zostaną u nas i kapitału będzie więcej. Rzecz w tym, żeby tanio kupić. A więc nie jak PZU, które najpierw przepłaciło za Aliora, później za następne. Polska ma możliwości, żeby doprowadzić do upadku wybrane biznesy obce i powinna z tego korzystać, w celu przejęcia tych biznesów.

  Piszesz: „Zamiast wypędzać obcy, dzięki któremu mamy korzyści, lepiej ten rodzimy inwestować”

  A dzięki któremu obcemu kapitałowi mamy korzyści ? Bo na pewno nie dzięki obcym bankom, marketom czy branży FMCG. Jedyne korzyści widzę z firm exportowych, głównie meblarskiej i automotive. Tym pozwolimy zostać.
  A gdzie właściwie chciałbyś ten rodzimy inwestować ? Bo chyba nie zagranicą z takim MSZ i wojskiem jak obecnie. Obce państwa oczywiście namawiają nas na inwestowanie u nich, bo wiedzą, że nie mamy ekspozycji siły na egzekwowanie swych praw na ich terytoriach, dlatego najpierw coś nam drogo sprzedają, kasę biorą a później nasz biznes doprowadzają do upadku żeby ewentualnie taniej odkupić. Vide Chile, USA, Niemcy Kanada w kwestii inwestycji KGHM, Norwegia w kwestii inwestycji Lotosu, czy Litwa względem Orlenu
  ============

  Dokładnie tak się to odbywa…..

 104. wiesiek59

  „Na co mi przyszło……
  Chwalić Ziobrę……”

  Pan Zbyszek czuje, że ta umowa to polityczna mina, czuje problemy i dlatego wetuje. Najwyraźniej poważnie i perspektywicznie mysli o swej karierze politycznej.

  No ale bez względu na pobudki, które nim kierują trzeba to wetowanie docenić.

 105. 2016-10-03 10:20

  gruby
  helvetia zapytał:

  „Chcesz powiedziec ze plan jest taki aby instytucje w USA przejely akcje DB.
  Potem nastapi bail-out, gdzie z kasy podatnikow bank zostanie doinwestowany ale akcje dalej beda w rekach firm z USA ?”

  Jakbym wiedział jaki jest plan to już bym na tym zarabiał.

  Ale: taki scenariusz wydaje mi się możliwy. W 2008 roku rozpoczęto transfer greckich papierów dłużnych z kieszeni wierzycieli prywatnych do kieszeni wierzycieli (na papierze) publicznych, czyli do banków centralnych. Ta akcja uwolniła wierzycieli prywatnych od ryzyka strat wywołanych przez wtedy prawdopodobne bankructwo Grecji.

  Teraz sytuacja wygląda podobnie: władza w Europie pyskuje że nie ma zamiaru pomagać bankom ponownie i że bankom mają pomagać ich akcjonariusze. No to wyprowadza się te akcje poza zasięg europejskiej jurysdykcji, armii i floty (a to my mamy w ogóle coś takiego ?) podrzucając zgniłe jajko miejscowym rządom. A niech tylko spróbują tego banku nie uratować …

  Doprecyzowałbym: Deutsche Bank może zostać uratowany z pieniędzy niemieckich bądź też szerzej ujmując europejskich podatników dlatego, że firma ta ma w nazwie „Deutsch” oraz dlatego, że jest zarejestrowana we Frankfurcie nad Menem czyli w jurysdykcji Republiki Federalnej Niemiec a szerzej ujmując na terenie Unii Europejskiej. Dlatego pytanie brzmi również ile miliardów Euro na ratowanie DB zostanie wysupłane z budżetu Rzeczypospolitej Polskiej, która (poprzez państwowy podobno NBP) posiada 5,12 % udziałów w EBC ?

  To, że właściciele firmy DB wyprowadzają swoje udziały z Europy to może być przejaw ochrony majątku właścicieli DB przed kosztami jego naprawy. Właściwie takie działanie nie jest nawet moralnie naganne: ochrona posiadanego kapitału jest mottem przewodnim Tradera21. Wielokrotnie powtarzał on tutaj przecież że czasy są takie, że ochrona kapitału jest zadaniem ważniejszym od jego pomnażania. Dziwisz się, że własciciele firmy DB słuchają naszego Tradera ?

  😉

  W kontekście historycznym ta ewakuacja kapitału z Europy zaczyna mi wyglądać podobnie do ewakuacji pewnego narodu z Niemiec rozpoczętego w 1933 roku. Najpierw wyjeżdżali najmądrzejsi i to dobrowolnie (niejaki Albert Einstein, na przykład), potem w drugiej fali wyjeżdżali inni, mniej lub bardziej dobrowolnie, sprzedając aryjczykom fabryki i nieruchomości za półdarmo. A właściwie to ten upust był ceną za prawo do wejścia na statek z wbitą w paszport jednorazową wizą wyjazdową. Na końcu ci najbardziej uparci żeby zostać i jakoś to przetrwać zostali zagazowani.

  Mrówki zaczynają mi po grzebiecie przebiegać kiedy pomyślę czym ta ewakuacja kapitału z Europy może się skończyć … Europa nie jest przygotowana na konflikt. Europa przestaje działać już wtedy, kiedy pomiędzy 500 milionów ludzi trzeba rozdzielić 160 tysięcy uchodźców. Strach pomyśleć co będzie dalej, kiedy zaczną się prawdziwe problemy typu „z kogo ściągnąć 1 bln euro na pierwszą fazę ratowania DB ?”

  Jedno wiemy już dzisiaj: żadne konta w Delaware nie zostaną zajęte, żeby ratować Deutsche Bank. Bo to USA ma bazy wojskowe w Europie a nie na odwrót. Uzywając ulubionego tutaj powiedzenia: nie oddadzą nam płaszcza w szatni. I co możemy szatniarzowi zrobić ?
  ===========

  Trochę praktycznej ekonomii….

 106. @Mauro Rossi

  Ty nie strasz. Choć nie jesteś strasznie śmieszny.

  Nie zapędziłeś rzeszy do kruchty i podzielisz los Pawła Szałamachy:

  Jesteś jak polskie pasieki tej wczesnej jesieni. Mało z ciebie pożytku.

 107. Jeszcze kilka miesięcy temu nikt na osiedlu nie miał problemu z jedzeniem. Pobliski market – Stokrotka, wystawiała przeterminowany towar na zewnątrz sklepu. To był dla nas prawdziwy raj. Jogurty, sery, wędliny, owoce i warzywa – tylko lekko nadpsute. Były dobre, nikt się nie pochorował. Teraz sąsiedzi pożyczają sobie chleb na kromki i nie robią tego zbyt chętnie. Na pytanie czy nie mają pożyczyć czegoś do jedzenia, najczęściej odpowiadają, że sami dzisiaj nie mieli nic w ustach.

  Teraz niestety skończyło się to marketowe el dorado. Po zmianie przepisów produkty, którym skończył się podany przez producenta termin ważności – muszą zostać zniszczone, lub wyrzucone do śmietnika zamykanego na kłódkę i ze skierowaną nań kamerą. Cóż, ludzie nie mogą, to przynajmniej robaki się najedzą.
  http://lewica.pl/index.php?id=31391
  =========

  Koszty neoliberalizmu, odpadki transformacji…..

 108. „Młody i obrotny Tyrmand szybko zorientował się,”

  A stary bolszewicki propagandysta do dzis zorientowac sie nie potrafi”

 109. Wrześniowy LMD przedstawia scenariusz III Wojny. Ostatniej wojny.
  http://www.monde-diplomatique.pl/index.php?id=1_3
  Zachęcam także do przeczytania obszernego artykułu polskiego ekonomisty L. Dowbora o paraliżu państw narodowych przez potężne siły szantażu finansowego neoliberałów.

 110. Czarny Marsz, czarnych kobiet w czarnej rzeczywistości, czarnego państwa, czarnej przyszłości. Gdzie one były w czasie karnawału ciemnych palantów S, kiedy decydowała się ich niewola. Wszyscy pamiętają wyciągnięte paluchy V i jadowite spojrzenia zemsty i zwycięstwa. Teraz się tylko chichotać.

 111. guzdra
  3 października o godz. 14:49

  ” …. podzielisz los Pawła Szałamachy”.

  Dzięki, Szałamacha ma zostać szefem KNF. 🙂

 112. wiesiek59
  3 października o godz. 14:46

  „z kogo ściągnąć 1 bln euro na pierwszą fazę ratowania DB ?”

  Już wielokrotnie odpowiadałeś na to pytanie, „wydrukuje się” potrzebną sumę. To znaczy nastąpi seria kliknięć, bo teraz to się robi przy pomocy myszki komputerowej.

  K. Rybiński wyjaśnia dlaczego nic nie daje pompowanie dużych sum, uprzednio „wydrukowanych”, do gospodarek zachodnich. Kasa trafia nie do przemysłu (w Europie jest w zaniku) tylko do sektora finansowego i służy spekulacji.

  http://www.rybinski.eu/

 113. Bar Norte
  3 października o godz. 14:42

  „Ale rozmiem, cięzki politycznie dzień”.

  Nie, wszystko idzie dobrze, nawet na „czarny protest” deszcz pada. 🙂 Tłumów tyle, że dużo mniej niż na każdej miesięcznicy smoleńskiej. Opozycja poszła w obyczajówkę, więc naród znów utwierdza się w przekonaniu, że ona nie nadaje się do rządzenia.

 114. Wojciech Orliński pisze w GW. Obudzili sie. Za późno!
  „Kiedy teraz słyszę polityków głównego nurtu wzywających do obrony tego „kompromisu”, wzruszam ramionami. A brońcie sobie. Kiedy jeszcze miałem siłę protestować, protestowałem właśnie przeciwko temu kompromisowi. Nie zacznę go teraz bronić tylko dlatego, że jakieś Ordo Iuris jest jeszcze bardziej antykobiece od was.

  To wy odpowiadacie za stworzenie tego zjawiska, tak samo jak wasza prostacka agitacja za strywializowanym neoliberalizmem odpowiada za to, że gimnazjaliści są dziś za Korwinem. Jeśli przez ostatnie 25 lat licytowaliście się nawzajem, kto z was bardziej kocha Jana Pawła II, a kto Miltona Friedmanna, to kogo oczekiwaliście w następnym pokoleniu? Nowoczesnych Europejczyków?

  Do dzisiejszego stanu doprowadziło nas wyeliminowanie z politycznego spektrum lewicy i zastąpienie jej postkomunistyczną atrapą. To grzech pierworodny polskiej demokracji.”

 115. Mauro Rossi

  Powtórzę jeszcze raz: nic mnie tak optymizmem politycznym nie napawa na przyszłość jak twoje dobre samopoczucie.

  Bo jak mówi Pismo:

  „pycha chodzi przed upadkiem, a wyniosłość ducha przed ruiną.”

 116. Mauro Rossi
  3 października o godz. 16:50

  Ja to wiem, ty to wiesz, coraz więcej ekonomistów to powtarza.
  Ale, nie przekonaja żadne racje paru tutejszych bywalców, że król jest nagi.
  „Nic ich nie przekona że czarne jest czarne a białe jest białe”.

  Zachodni system generowania z powietrza gigantycznych sum, służących finansowaniu zachodniego poziomu życia i przejmowaniu dochodowych aktywów w świecie, dobiegł kresu. Nie ma już czego przejmować.
  To co jest, jest uzbrojone wystarczajaco silnie, by bez poważnych walk nie dało się nagiąc do dyktatu.

  A przenoszenie zadłużenia prywatnego na poziom banków centralnych, da oddech na krótką metę.
  Są dwa wyjścia:
  -wojna
  -reset długów
  Pokrzydzone zostaną dawcy rzeczywistego kapitału- kraje rozwijające się.

 117. Bar Norte
  3 października o godz. 17:09

  „Bo jak mówi Pismo: „pycha chodzi przed upadkiem, a wyniosłość ducha przed ruiną.”

  No ale z drugiej strony siły reakcji zbyt wysoko podnosząc głowę, czują się za pewnie, co musi skończyć się niepokojami społecznymi i politycznym przesileniem, wówczas do głosu dojdzie klasa wyzyskiwana, prowadzona przez swoich nowoczesnych wyzwolicieli.

  🙂
  PS. Trochę się miejscami zamieniliśmy. Chyba mógłbym pisywać w „Krytyce Politycznej”, co? Skoro Michalski może …

 118. Mauro Rossi

  „Chyba mógłbym pisywać w „Krytyce Politycznej”, co?”

  Ty mógłbyś pisać wszędzie.

 119. Tak mi wpadło na myśl, że chyba dojrzelismy do jakiegoś Okrągłego Stołu II…..

  Niech spotkają się rządzący, dysydenci, opozycjoniści.
  Niech ustalą jakiś ponadpartyjny plan dla Polski.
  Niech dyskutują, ważą racje, ocenią słabe i mocne strony, błędy sukcesy, wynaturzenia.
  Tracimy czas, energię społeczną, pieniądze, na bicie piany.

  Elity powinny byc odpowiedzialne za przyszłość Narodu, czy Społeczeństwa.
  Jakoś tego jak na razie nie widać.
  PRYWATA zgubiła I Rzeczpospolitą.
  Czy IV też?

 120. wiesiek59,18:21
  Dobry pomysl, ale imperialisci nowojorscy wola trzymac pijawki na stolkach, jak w wielu innych koloniach.
  Jan Sowa twierdzi, ze I RP nie potrafila sie zreformowac.
  Moze czeka nas znowu uzdrowienie przez zabory.
  Pruski chyba lepszy od Rosyjskiego ?
  Moze nasladowac Finlandie ?

 121. Nie przekonaja żadne racje paru tutejszych bywalców

  Nie przekonają, bo „racje” są nieracjonalne, są racjami pożywki składającej się z ignorancji, demagogi i szerzenia popłochu wśród polskiego ludu. I co to znaczy, że „król jest nagi”.

  Przyczyną spadającej od roku 2007 wartości akcji Deutsche Bank jest jego „business model” – ogromne oszczędności Niemców inwestowane w ryzykowne operacje finansowe; do tego dochodzą pokryzysowe regulacje, które wymagają dużo więcej zabezpieczeń, niezarabiających rezerw i ograniczeń w dostępie do ryzykownych operacji. Do tego dochodzi spowolnienie w globalizacji, zarówno w handlu jak i w operacjach finansowych. DB dalej jechał po bandzie podniesionego ryzyka. W 6/2016 MFW raportował, że Deutsche Bank „appears to be the most important net contributor to systemic risks in the global banking system.” W 7/2016 amerykański oddział DB ponownie nie przeszedł „stress test”; zaś wymaganego CET1 capital ratio ponad 12% nie dotrzymywał o 1,5 pkt proc.

  Jeśli DB uda się obniżyć karę wymierzoną przez US Dept. Sprawiedliwości z $14b do $5b (mld dolarów), sprzeda niektóre aktywa i zmieni swój model, to bankructwa uniknie. Ostatecznie stoi za nim rząd BRD, który zabezpieczy interesy niemieckich ciułaczy.

  coraz więcej ekonomistów to powtarza
  Blogowi poławiacze sensacji i kaloszy z dna internetowego strumienia wrzucają je pasyjnie na kwitnący blog. Krzysztof Rybiński kryje się pod „rybinski.eu” i krzewi prawicową myśl ekonomiczną PJN (J. Gowin, także M. Tyrmand) oraz KNP. Pisze on w linkowanym wyżej artykule:
  DB miał zawarte transakcje na instrumentach pochodnych na kwotę ponad 55,6 bilionów euro (55 tysięcy sześciuset miliardów euro). Część tych transakcji była wyceniana z zyskiem, część ze stratą i efekt netto dla Deutsche Banku to była pozytywna wycena na kwotę 20 mld euro

  Sama kwota poraża zwolenników teorii o „nagi królu”. Aby uniknąć zarzutu ignorancji, Rybiński wyjaśnia dalej, choć nago-królowcy mogą z wrażenia już nie doczytać tego:

  Finansiści argumentują, że te wielkości nie mają znaczenia, bo bardzo często bank zawiera transakcje w taki sposób, że jedna ubezpiecza drugą, więc nie ma ryzyka rynkowego. Zgadam się, w normalnych czasach nie ma, ale żyjemy w czasach nienormalnych i wystarczy, że część transakcji nie zostanie rozliczona (na przykład z powodu bankructwa kontrahenta) i może ruszyć domino, w którym poszczególne kostki mają wagę bilionów dolarów i euro. Nie miliardów, tylko bilionów.

  Czasy są nienormalne, czy Rybińskiego argumenty są „nienormalne”. Argumentem za nienormalnością czasów w gospodarce i finansach ma być Quantitative Easing, czyli „drukowanie pieniędzy”. Wielu ekonomistów argumentuje, z Krugmanem na czele, że ta operacja pomogła gospodarce amerykańskiej szybciej wyjść z kryzysu. A w Europie lewicowi politycy żądają porzucenia polityki „austerity”, czyli zaciskania pasa …

  Powiem tak: czasy nie są łatwe, na pewno nie tak łatwe jak 10 i 20 lat temu — nie wchodzę w to dlaczego tak jest. Niektórzy zakrzykną – neoiliberalizm jest winien, wracajmy do keynesizmu, marksizmu, a może i do kamienia łupanego. Czasy są jak widać zwariowane. Mnie poławiacze kaloszy w mętnym stawie internetu nie przeszkadzają, jak długo to ćwiczenie wychodzi im na zdrowie. Byle czystej, źródlanej wody nie zasmradzali swoimi bąblami H2S.

 122. Bar Norte
  3 października o godz. 13:33
  ciekawe literackie tropy? to raczej popluczyny, propaganda rekcyjnej czerni, z ktora tak uroczo sie przekamarzasz;

 123. Mauro

  Skoro minne doriskas to powiem niepoprawnie, jest to język magla i kruchty.

  Lekarze twierdzą, że obecnie niemal nie rodzą się dzieci z zespołem Downa. Powodem jest coraz lepsza diagnostyka USG ― to właśnie jest narzędzie eugeniki.

  To dobrze, czy źle? Nie napisałeś, może w twym maglowym pojęciu jest to oczywistość. A ja muszę się domyślać, że przykruchtowe lobby „eugeniką”, czy „aborcją eugeniczną” nazywa przerywanie ciąży, gdy płód jest cieżko uszkodzeny, najczęściej uwarunkowane genetycznie. Co może oznaczać zespół Downa.

  Znam osobiście przypadki takich rodzin, takich ciąży i takich aborcji. Rodzin z dwojgiem i trojgiem dzieci, rodzin bardzo szczęśliwych. Ty i przykruchtowe lobby dąży do ograniczenia wyboru, do pozbawieniu ludzi tego szczęścia rodzinnego.

 124. = skoro mnie dociskasz (poprawiam Maca)

 125. wiesiu ma racje:
  zatoczylismy kolo i znajdujemy sie w punkcie wyjscia;

 126. byk

  No przekomarzam się… . Masz rację.

  Ale co się mam użerać skoro dzięki wysiłkom „reakcyjnej czerni” wszystko idzie w dobrym kierunku? Czyli na wielkie bum!

  Ps.
  Piszą w DW, że w Dreźnie tłum wygwizdał Merkel z jej świtą. Nasycona goryczą relacja.

  Na Węgrzech zaś Orban przegrał frekwencyjnie referendum co przeczy prawicowej tezie, że Orban, jego polityka jest najlepszym, pożądanym przez lud politycznym antidotum na kryzys europejski.
  Widać w tym kryzysie o coś wiecej chodzi skoro antidotum węgierskie słabnie.

 127. ech tam, bum, psy szczekaja karawana szeryfowej idzie dalej, a na wszelki wypadek drezno jest otoczone przez bundeswehre;
  sciagneli wszystko, co na drzewa nie ucieklo, a transportery opancerzone stoja na rogatkach miasta;
  trzeci pazdziernika jest w tym roku nie tylko niemieckim swietem narodowym, ale i dniem „otwartych meczetow”, jest to przypadek, bo islamskie swieto ofiary jest jak wielkanoc, ruchome( ponad tysiac swiatyn mahometanskich w rfn wzielo w tym udzial);

 128. byk

  Ciekawie piszesz. I z nutą optymizmu.

  To ja też akcent optymistyczny … .
  W kraju w dobrym kierunku idą sprawy. Dzieki skrajnej głupocie rządzących i energii opozycyjnej młodzieży udało się rozbujać politycznie społeczeństwo. Interesujące rzeczy się dzieją.
  Obejrzyj relacje w telewizji.

 129. populizm orbana ma swoje granice;

 130. True Pundit relacjonuje, że osoby znajdujące się z Clinton w pokoju 23 listopada 2010 roku zaczęły śmiać się z jej komentarza, zanim stało się jasne, że ówczesna sekretarz stanu mówiła całkiem poważnie. Podobna miała zacząć się wściekać i określić Assange’a „miękki celem”(ang. – soft target.)

  Po sugestiach Clinton, aby użyć drone przeciwko Assange’owi Departament Stanu zaczął rozważać, aby wyznaczyć nagrodę każdemu, kto pozwoli ująć australijskiego dziennikarz i pomoże w jego ekstradycji do US. Anonimowe źródła mówią, że na spotkaniu padła kwota 10 milionów dolarów.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/clinton-chciala-zabic-assangea-za-pomoca-drona
  ==========

  Zabić wszystkich, bóg pozna swoich….

 131. Paweł Szałamacha udał się do KNF zgasić światło.

  To nie jest tak, że dobra zmiana wskazuje swoje porażki jako sukcesy.

  To tylna część ogona nie nadąża za początkowym odcinkiem – tym z zębami jadowymi. Naczelnik kiedyś musi spać. Krótko musi – ale musi. A gwardia tłumaczy kiepsko kuma polszczyznę i twierdzi, że aborcja to ulubiona rozrywka polskich bab.

  @Mauro Rossi’emu stęsknionemu za czasami gdy musiał się zdecydować się jakiej będzie płci.

  https://youtu.be/UtxG1M8GKVA?list=PLAff4eTqMTILtm2tMR3Co6WUJ0myG1cnx

 132. Dla tych co nie przyznają się do udziału w mszach smoleńskich:

  https://youtu.be/p5BBPoAZUvE

 133. Wiesiek
  Z którego obiegu masz te wiadomości , że udział polski na EBC wynosi 5,12% ?
  https://www.ecb.europa.eu/ecb/orga/capital/html/index.de.html

 134. Bywalec 2
  3 października o godz. 20:41

  W dolnej tabelce z twojego linku wołami napisano……

  Ps.
  Niemieckiego nie znam, więc nie domagaj się znajomości treści w sposób zadowalający.
  Tłumacz bywa zawodny.

 135. Wiesiek
  Piszesz , że True Pundit relacjonuje .
  Czy ten „True Pundit” był obecny przy tym ?

 136. KBC z dziewięciu krajów UE, które nie należą do strefy euro, mają wkład w koszty operacyjne EBC związanego z udziałem banków centralnych tych państw w Europejskim Systemie Banków Centralnych, wpłacić niewielki procent ich udziału w subskrybowanego kapitału EBC. Od 29 grudnia 2010 roku udziały tych krajów do 3,75% jej całkowitego udziału w subskrybowanych kapitale. Obszar spoza strefy euro wypłacane przez KBC państwa kapitale do 120 192 € 083.17 i jest podzielony w następujący sposób:
  Składki spoza strefy euro KBC do kapitału EBC

  Narodowy Bank Centralny klucza kapitałowego (w%) Kapitał wpłacony (w EUR)
  1) Możliwe Sumy względu na zaokrąglenia
  Българска народна банка (Bułgarski Bank Narodowy) (Bułgaria) 0,8590 3487 005,40
  Česká národní banka (Republika Czeska) 1,6075 6525 449,57
  Bank centralny Danii (Dania) 1,4873 6037 512,38
  Hrvatska bank centralny (Chorwacja) 0,6023 2444 963,16
  Magyar Nemzeti Bank (Węgry) 1,3798 5601 129,28
  Narodowy Bank Polski (Polska) 5,1230 20 796 191,71
  Narodowy Bank Rumunii (Rumunia) 2,6024 10 564 124,40
  Sveriges Riksbank (Szwecja) 2,2729 9226 559,46
  Bank Anglii (UK) 13,6743 55 509 147,81
  Razem 1 29,6085 120 192 083,17
  Obszar KBC spoza strefy euro nie będą uprawnione do zyskach EBC, ani nie są odpowiedzialni za jakiekolwiek straty EBC.

 137. Bar Norte
  3 października o godz. 17:33

  „Chyba mógłbym pisywać w „Krytyce Politycznej”, co?”

  „Ty mógłbyś pisać wszędzie”.

  Nie będe dowcipkował, że i ty mógłbyś u Ojdyra w „Naszym Dzienniku”, bo to oczywiste. 🙂

 138. Bywalec 2
  3 października o godz. 21:14

  Informacja jako taka ciekawa.
  Świadczy o nieistnieniu moralności, czy szacunku do życia czy demokracji u pani Clinton.
  Zimna, cyniczna, interesowna, bezwzględna.

  Czy informacja jest prawdziwa?
  Tu juz decyduje indywidualne podejście do takich informacji.
  Moim zdanie, bardzo prawdopodobne.

  Istniejące w amerykańskiej polityce- i nie tylko- kobiety, są znacznie bardziej bezwzględne i nieludzkie, niż nawet jastrzębi mężczyźni.
  Zaszokował mnie materiał z podsłuchu pani Tymoszenko, planującej atomowe bombardowanie opozycji.
  Sawczenko przy niej to ANIOŁ pokoju…..

 139. Afera aborcyjna jest stałym fragmentem gry wolnej politycznej Polski organizowanym przez Kościół dla jego wrednych celów i dla celów politycznych jego nominatów PiSu. Problem aborcji w Polsce został dawno skutecznie rozwiązany przez sąsiednie kraje, w których tanio i komfortowo Polki mogą dokonać przewrócenia okresu. Skutecznie także pracuje krajowe podziemie aborcyjne realizowane przez ginekologów niezależnie od stanu konfliktu sumienia. Realnego problemu więc nie ma. Jest problem polityczny mający za zadaniu ukrycie wielu innych afer i kryzysów, różnych Macierewiczów, Misiewiczów, Tyrmandów, nieudolnych premierów, i postępującego procesu kolonizacji kraju. I głupie baby po raz kolejny dały się nabrać i w deszczu protestują ku radości biskupów, Dudy, Kempy, Ziobry i innych mężów stanu.

 140. Mauro Rossi

  ” … i ty mógłbyś u Ojdyra w „Naszym Dzienniku”…”

  Nie, nie mógłbym.

 141. Wiesiek
  Najpierw co do procentów i liczb.
  Doszło do ciebie, że klucz kapitałowy to nie jest procentowa wysokość udziału NBP na EBC, albo potrzebujesz dalej jeszcze pomocy ?
  Co do twoich sensacji na temat Clinton , to pytałem czy wiesz kto to jest „True Pundit” , który relacjonował rozmowę Clinton i jeszcze wciąż nie mam odpowiedzi ?

 142. Muszynianka
  3 października o godz. 18:40

  „Przyczyną spadającej od roku 2007 wartości akcji Deutsche Bank jest jego „business model” – ogromne oszczędności Niemców inwestowane w ryzykowne operacje finansowe”.

  Uwielbiam formy nieosobowe („ogromne oszczędności Niemców inwestowane”) za spore możliwości omijania prawdy. To nie „business model” jest winien, spekulacji nie można nazwać biznesem, trzeba po imieniu. Nie na Wall Street mawiano that greed is good, co Oliver Stone zacytował w swoim filmie? To całkiem nowa etyka, coś jak „proszę państwa do gazu”, no skoro chciwość jest dobra to i legalna? W poczciwym kapitalizmie zrodzonym jak pamiętamy z ducha chrześcijańskiego było to jednak nie-do-pomyślenia, ale świat się zmienia. Upadek religii, upadek etyki, upadek obyczajów (choćby i handlowych), prawo nie dość że z gumy, to głównie dla silniejszego.

  „czasy nie są łatwe, na pewno nie tak łatwe jak 10 i 20 lat temu — nie wchodzę w to dlaczego tak jest”.

  To proste dlaczego, musiałbyś zrobić auto- da-fe, a chyba nie jesteś gotowa. 🙂

 143. Giez
  3 października o godz. 21:27

  „Problem aborcji w Polsce został dawno skutecznie rozwiązany przez sąsiednie kraje, w których tanio i komfortowo Polki mogą dokonać przewrócenia okresu”.

  Ponieważ być może cierpisz na zanik uczuć wyższych to wyobraź sobie, że Giez ma trzy miesiące od chwili poczęcia i jego matka „tanio i komfortowo dokonuje sobie przywrócenia okresu”.

 144. Bywalec 2
  3 października o godz. 21:33

  Kapitał EBC wpłacony przez państwa z poza strefy euro, polski wkład to ponad 5%….
  Drobne 20 000 000 nie dające nic.

  Nie mam obowiązku ani pragnień znać wszystkie internetowe publikatory różnych treści.
  Ale, Wikileaks wyrobiło sobie pewną markę, jest cytowane przez różne portale.
  Ta informacja pasuje mi do profilu psychologicznego tej pani.
  Zapewne pojawią się kolejne informacje na ten temat.
  Czy bardziej wiarygodne?
  Nie sądzę.
  Najprostszym sposobem ukrycia prawdy jest zalew innych informacji ją przykrywających.
  To zaburza percepcję i hierarchie istotności zdarzenia.

 145. Co podpiszą Scheuring-Wielgus, Nowacka i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, i kiedy?

  http://wyborcza.pl/1,75968,20785368,ten-rzad-obala-kobiety-wzniecona-dzis-fala-za-nieco-ponad-tysiac.html

  Ten komentarz do dzisiejszych protestów nieźle mnie nakręcił. Pozytywnie – zaznaczam.

  Oto tworzy się koalicja, która wg. sondażu Rzepy (IBRIS) ma na razie 25+5+5 procent sondażowego poparcia dla .N, SLD z Nowacką i RAZEM. Która – wg. Michała Danielewskiego jesienią 2019 r. … po długich, trudnych i bolesnych negocjacjach Scheuring-Wielgus, Nowacka i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Razem podpiszą umową koalicyjną tworzącą nowy rząd Rzeczypospolitej Polskiej.

  Przy obecnie 29% dla PiS, 10% dla Kukiza po stronie narodowo-popiulistyczno-katolickiej, zaś 13 procent PO stanowić będzie języczek u wagi …

  W tym wszystkim realne jest to, że PiS polecieć może z powodów nie gospodarczych, z tzw. „nadbudowy”. A to się prezes wpakował. Nic mu Morawiecki nie pomoże ze slajadmi super rozwoju. Wolność jest ważniejsza, w dniu dzisiejszym – wolność kobiet.

 146. Bar Norte
  3 października o godz. 19:00

  „Na Węgrzech zaś Orban przegrał frekwencyjnie referendum”.

  Ja bym tak tego nie określił. Jeśli Orban przegrał, to kto wygrał? Opozycja z wynikiem 2:98, wśród tych, którzy poszli? Węgrzy nie poszli na referendum, bo mają cały czas popularnego Orbana, który im problem uchodźców na bieżąco załatwia, już zapowiedział zmiany w konstytucji. W referendum o nic pilnego nie chodziło, czego bez referendum na pewno by nie było, więc Węgrzy nie zmobilizowali się ― jakież to ludzkie i skąd my to znamy?

 147. ZAPROSZENIE
  Bogusław Chrabota – redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, prof. Elżbieta Mączyńska (SGH), przewodnicząca PTE i red. Wojciech Szacki – Polityka Insight – będą naszymi gośćmi w Radiu TOK FM, wtorek, 4 października, godz. 20.05. Czarny weekend, plan Morawieckiego, jeden rząd – dwójka premierów, to niektóre tematy wieczoru.
  Zapraszam!

 148. Co do czarnego poniedziałku……

  Pewien nasz mądry- bo z importu król stwierdził:

  „Nie jestem panem sumień waszych”……

  Nasz obecny, nie zrozumiał przesłania z historii.
  Cynicznie rzecz biorąc.
  Faceci kontrolują w jakimś stopniu własne dupy.
  Usiłowanie kontrolowania cudzych, to arogancja, głupota, pycha.

 149. Muszynianka
  3 października o godz. 22:02

  „Co podpiszą Scheuring-Wielgus, Nowacka i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, i kiedy”?

  Założą Partię Kobiet ver. 2.0.1 i podpiszą porozumienie o współpracy z Partią Emerytów, na pewno jakaś istnieje.

  „Ten komentarz do dzisiejszych protestów nieźle mnie nakręcił”.

  To zrozumiałe, feministka Scheuring-Wielgus każdego potrafi nakręcić. W sobotę krzyczała przed Sejmem: „Precz z dyktaturą kobiet”. Też musiała się wcześniej nakręcić, ale chyba się nie dokręciła.

  Z kolei zandbergistów i zandbergistki najbardziej na wiecu nie kręciła posłanka Mucha z Lublina. Jej wystąpienie uznali za spory polityczny przekręt.

 150. RT i FOX news rzuciło się na wczorajsze doniesienie TruePundit

  „Rewelacyjnie szalone” słowa Clinton w listopadzie 2010 roku wywołały i wywołują histeryczne komentarze.
  Np. że Clinton poważnie sugerowała zamordowanie Assange (Wikileaks) przebywającego od 5 lat w konsulacie Ekwadoru w Londynie.

  Faktycznie dyskutowano w Dept. Stanu jak uciszyć przestępcę kradnącego tajne informacje USA. Jakie „legalne” i „pozalegalne” (a nie „nielegalne”) metody są dostępne.

  Wszystko to w ramach kampanii prezydenckiej, która Trumpowi się rozłazi. Już myślałam, że ruskie już darowali sobie tego „kandydata”.

 151. Muszynianka
  3 października o godz. 18:49

  „Lekarze twierdzą, że obecnie niemal nie rodzą się dzieci z zespołem Downa. Powodem jest coraz lepsza diagnostyka USG ― to właśnie jest narzędzie eugeniki”.

  „To dobrze, czy źle”?

  Oceń sama, czy powinno się zabijać dziecko z zespołem Downa, ma ono stosunkowo niewielką wadę genetyczną spowodowaną obecnością w genotypie dodatkowego chromosomu. W krajach rozwiniętych średnia długość życia osób dotkniętych zespołem Downa wynosi ok. 50 lat.

  Za wiki: Znane osoby z zespołem Downa

  Bobby Brederlow, niemiecki aktor
  Chris Burke, aktor i autobiograf (Dzień za dniem)
  Charles Waring Darwin, syn Karola
  Pascal Duquenne, belgijski aktor
  Anne de Gaulle (1928–1948), córka Charles’a de Gaulle’a
  Stephane Ginnsz
  Max Lewis, aktor
  Lauren Potter, amerykańska aktorka
  Isabella Pujols, adoptowana córka Alberta Pujolsa grającego w St. Louis Cardinals, która stała się inspiracją dla Fundacji Rodziny Pujols
  Judith Scott, artystka
  Piotr Swend, polski aktor (Klan)
  Miguel Tomasin, piosenkarz w argentyńskim zespole Reynols
  Jamie Brewer – amerykańska aktorka

 152. Muszynianka
  3 października o godz. 22:32

  „wywołały i wywołują histeryczne komentarze.
  Np. że Clinton poważnie sugerowała zamordowanie Assange (Wikileaks) przebywającego od 5 lat w konsulacie Ekwadoru w Londynie”.

  Ale co ciebie dziwi? Ze rozważano likwidację Assange? Wczoraj się urodziłaś i do przedszkola biegasz? To są normalne działania, tyle że zwykle nie ujawniane. Laureat pokojowej nagrody Nobla Barack Obama nie tylko rozważał, ale i podejmował decyzje. Putinowi, czy premierom Izraela etc. też ręka nie drga. Trump to wywleka, bo na razie jest antysystemowy, ale w razie czego jemu też ręka nie drgnie.

 153. Można by stwierdzić, że Kaczyński świadomie lub nie, jest katalizatorem.
  Swoimi działaniami w zakresie nadbudowy czy prawodawstwa powoduje emocje.
  Czyli, WYMUSZA na społeczeństwie zajęcia stanowiska, budzi ludzi.
  Takiego zaangażowania dawno nie było.

  Czy jest to działanie intencjonalne, świadome, czy przypadkowa wypadkowa, całkowicie niezamierzona, trudno powiedzieć.
  Ale, możemy podziwiać nieprzewidywalne efekty……

 154. Mauro Rossi

  „W referendum (węgierskim) o nic pilnego nie chodziło”

  Mauro, wiesz dla mnie politycznie Orban to „ani brat ani swat”.

  No ale ta sytuacja polityczna rodzi pytanie:

  Skoro o „nic pilnego nie chodziło” to po co je organizowano przy tak dużym nakładzie kosztów i pracy?

  Orban najwyraźniej potrzebował nadzwyczajnej politycznej legitymacji (referendum) do swych działań i zwrócił się do Węgrów o tego typu poparcie. Niestety, nie znam odpowiedzi na co go skłoniło do takiego pomysłu.

  Natomiast Węgrzy go olali. Orban nie osiągnął zamierzonego celu więc przegrał.

  Nie da się ukryć, że owo spektakularne olanie referendalne to dla Orbana nienajlepsza prognoza na przyszłość.
  Najwyraźniej Węgrzy po tylu latach jego rządów są już nim znużeni.

 155. wiesiek59

  „Można by stwierdzić, że Kaczyński świadomie lub nie, jest katalizatorem.
  Swoimi działaniami w zakresie nadbudowy czy prawodawstwa powoduje emocje.”

  Jestem przekonany, że „nieświadomie”.
  Akcja z aborcją jest po prostu efektem błędu, głupoty politycznej PiS – z czego teraz po prostu nie potrafią wybrnąć.
  Tego typu akcji bedzie zresztą coraz więcej. PiS bedzie wylatywał w powietrze na minach, która sam na siebie zastawia.

  Przypomnij sobie co o Kaczyński i PiS pisał Krasowski – wszystko się sprawdza.

 156. Orban to mistrz pozoracji i tematów zastępczych , odwracających uwagę od rzeczywistych problemów i istotnych przemian . Ta gra jest ulubionym zajęciem Orbana . Zainteresowanie nią ale maleje i wkrótce Orban może grać przy pustej widowni.

 157. Co do Orbana, to pozwolę sobie przypomnieć, że na Węgrzech aborcja jest dostępna na życzenie (tj. również z tzw. przyczyn społecznych), a geje mogą zawierać związki partnerskie.

  W Polsce nikt o tym nie wie, bo ani jedna, ani druga strona nowotworu zwanego POPiSem nie kwapi się do informowania o tym opinii publicznej nawet podczas obecnego sporu. Strona PO to ukrywa, bo okazałoby się, że tej faszysta Orban jest bardziej liberalny i racjonalny od Tuska, a strona PiS – bo wyszłoby na to, że idol Kaczyńskiego to „morderca nienarodzonych”.

  I tak się manipuluje ciemnym ludem.

 158. @Mauro Rossi
  3 października o godz. 22:37

  Ile dzieci z zespołem Downa adoptowałeś albo przynajmniej wziąłeś na swoje utrzymanie?

 159. CZARNY PONIEDZIALEK prezentuje sie fantastycznie !
  Kobiety pokazaly, jak prowadzi sie dialog wladza- spoleczenstwo.
  KOD i inne grupy opozycyjne powinny wziasc przyklad.
  Moze droga postepu prowadzi przez pojedyncze tematy, ktore bezposrednio dotykaja duzej czesci spoleczenstwa.
  Szamani w czarnych sukienkach z TK nikogo nie obchodza.

 160. Najbardziej skuteczną formą protestu antyreżimowego jest absencja w kościele i nie płacenie na tacę. To najbardziej boli rzeczywistych inspiratorów czarnego terroru.

 161. Matthew Tyrmand to taki nasz(po drugiej strone Odry) Micha „Paolo Pinkel” Friedmann.

 162. wiesiek59
  Dlugofalowy plan gospodarczy dla USA zostal wprowadzony przez Aleksandra Hamiltona w 1793 roku co pozwolilo krajowi uniknac losu Afryki.
  Raegan zniszczyl reguly gospodarki pracujacej na rzecz calego spoleczenstwa.
  Od tego czasu gospodarka pracuje jedynie na rzecz globalnych korporacji.
  http://truth-out.org/archive/component/k2/item/92730-eleven-ways-to-rebuild-our-country

 163. Definicja czasu w Konstantynowie Lodzkim nie istnieje dlatego ludzie go tam nie maja. Jak mozna miec cos co nie wiadomo czym jest ?. Wiadomo tylko , ze plynie wolno . W Aleksandrowie Lodzkim zapewne jest tak samo . Tam tez , w malym izolowanym ukladzie w stanie rownowagi (?) entropia osiagnela max. wartosc

  http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,20786659,czarny-protest-w-malym-miescie-witamy-w-polsce-ktora-chciala.html#MT

 164. miedzy hartman’em a wildstein’em:
  kto wygra?

 165. a co tam u najsztuba, co to argentyne (przy lekkiej pomocy dr faustusa) nawrocil na demokracje, pozwole sie zapytac?

 166. to (patrz: wyzej) moi muszkieterowie;
  blysk ich szabel towarzyl mi od dziecka, ich odwaga, szlachetnosc i majetnosc zatyka mi do dzisiaj oddech w piersi;

 167. a nad nimi – bajkopisarz kolczasty, ktorego ksiazki wyrywaja sobie (nie tylko niemcy) z rak;

 168. Po politycznym oszacowaniu wczorajszych demonstracji PiS zmienia linię polityczną.

  To było zresztą już zauważalne wcześniej, na profilach twitterowych publicystów PiS publikujących wyniki głosowań nad zmianami prawa aborcyjnego. Na owych zestawieniach na czerwono podkreślano, że Jarosław Kaczyński oraz jego bliscy współpracownicy głosowali przeciw skierowaniu projektu zaostrzającego prawo do prac sejmowych.

  Dziś premiera Szydło tak zarysowuje nową linię polityczną partii, za Onet:

  „Rząd PiS nie pracował i nie pracuje nad żadnym prawem zmieniającym aktualnie obowiązujące przepisy związane z prawem aborcyjnym w Polsce. Do parlamentu trafił projekt przygotowany przez obywateli. (…) Zaznaczę również, że nie aprobuję takich wypowiedzi o uczestnikach „czarnego protestu”, jak ta, która padła z ust ministra Witolda Waszczykowskiego – oświadczyła premier Beata Szydło.

  – Złożony został też drugi projekt – liberalizujący prawo. Wniosek o jego odrzucenie złożył klub PSL, a nie PiS. Na wniosek klubu PSL odbyło się głosowanie, na jego podstawie wniosek odrzucono – taka była decyzja wszystkich klubów, a każdy z nich był podzielony w sprawie tego projektu – wyjaśniała premier Beata Szydło w trakcie zwołanej dzisiaj konferencji prasowej, odnosząc się do zarzutów, że to jej rząd chce zaostrzenia prawa dotyczącego aborcji w Polsce. Projekt liberalizujący prawo przedstawił komitet „Ratujmy kobiety”. Projekt obywatelski zaostrzający prawo jest z kolei autorstwa komitetu „Stop Aborcji”. Decyzją parlamentu to on został skierowany do dalszych prac sejmowych.
  – Emocje, które narosły powinny być studzone przez polityków. Dyskusja jest trudna, sytuacja bowiem dla wielu osób, które taką decyzję podejmują, jest dramatyczna. Duże emocje są złym doradcą. Nie aprobuję wypowiedzi, które np. padły z ust ministra Waszczykowskiego. Każdy przejaw takiego podburzania emocji jest niepotrzebny. Wezwałam dzisiaj na rozmowę ministra Waszczykowskiego i oczekuję, że pozostali ministrowie również dostosują się do mojej prośby w tej sprawie. Naszą odpowiedzialnością jest studzenie emocji – podkreśliła Szydło.”

  Natomiast Fakt ujawnia kulisy głosowania nad prawem aborcyjnym:

  ” Sejm, godzina 9.25. Na sali plenarnej rozpoczyna się seria głosowań. Między innymi nad projektem łagodzącym zapisy antyaborcyjne, jak i tym zaostrzającym. Nieobecnych jest jedenastu posłów Platformy. Godzinę później, gdy parlamentarzyści mają zdecydować o losach projektu zaostrzającego przepisy, lista nieobecnych zwiększa się do 15.
  Ostatecznie na głosowaniu nad projektem łagodzącym przepisy antyaborcyjne nie pojawia się 21 (dziesięciu z nich wróciło na kolejne sejmowe głosowania, w tym m.in. Ireneusz Raś i Roman Kosecki).
  W tym samym czasie trzynastu innych polityków PO otwarcie sprzeciwia się skierowaniu do dalszych prac w sejmie przepisów łagodzących przepisy antyaborcyjne (chodzi o projekt komitetu „Ratujmy Kobiety” zatytułowany „O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie”, przewidujący prawo kobiety do przerwania ciąży do końca 12. tygodnia – przyp. red.). To między innymi Marek Biernacki, Elżbieta Radziszewska czy Joanna Fabisiak. Sumując zatem posłów nieobecnych tego dnia, tych, którzy zniknęli oraz tych otwarcie sprzeciwiających się obywatelskiemu projektowi, to okazuje się, że jedna czwarta klubu PO nie przejęła się zbytnio losem kobiet.

  Jak ustalił Fakt24, posłowie Platformy Obywatelskiej dostali czytelną instrukcję jak głosować – kiedy zareagować na „rękę prowadzącego” i nacisnąć odpowiedni przycisk.

  Jeśli chodzi o partię rządzącą, która w pakiecie demokratycznym wpisała zakaz odrzucania projektów obywatelskich w pierwszym czytaniu i nakaz kierowania ich do sejmowych komisji, to hipokryzja również w tym przypadku sięga zenitu. Podczas głosowania nad odrzuceniem projektu łagodzącego zapisy antyaborcyjne, z sali zniknęło pięciu polityków klubu PiS. I to nie byle jakich, bo chodzi między innymi o Beatę Szydło, Jarosława Gowina czy Zbigniewa Ziobrę. Tylko 43 parlamentarzystów tej partii wywiązało się z wyborczych obietnic – nie „zmieliło” setek tysięcy podpisów obywateli. 176 posłów PiS o swoich obietnicach postanowiło zapomnieć.”

 169. Po politycznym oszacowaniu wczorajszych demonstracji PiS zmienia linię polityczną.

  To było zresztą już zauważalne wcześniej, na profilach twitterowych publicystów PiS publikujących wyniki głosowań nad zmianami prawa aborcyjnego. Na owych zestawieniach na czerwono podkreślano, że Jarosław Kaczyński oraz jego bliscy współpracownicy głosowali przeciw skierowaniu projektu zaostrzającego prawo do prac sejmowych.

  Dziś premiera Szydło tak zarysowuje nową linię polityczną partii, za Onet:

  „Rząd PiS nie pracował i nie pracuje nad żadnym prawem zmieniającym aktualnie obowiązujące przepisy związane z prawem aborcyjnym w Polsce. Do parlamentu trafił projekt przygotowany przez obywateli. (…) Zaznaczę również, że nie aprobuję takich wypowiedzi o uczestnikach „czarnego protestu”, jak ta, która padła z ust ministra Witolda Waszczykowskiego – oświadczyła premier Beata Szydło.

  – Złożony został też drugi projekt – liberalizujący prawo. Wniosek o jego odrzucenie złożył klub PSL, a nie PiS. Na wniosek klubu PSL odbyło się głosowanie, na jego podstawie wniosek odrzucono – taka była decyzja wszystkich klubów, a każdy z nich był podzielony w sprawie tego projektu – wyjaśniała premier Beata Szydło w trakcie zwołanej dzisiaj konferencji prasowej, odnosząc się do zarzutów, że to jej rząd chce zaostrzenia prawa dotyczącego aborcji w Polsce. Projekt liberalizujący prawo przedstawił komitet „Ratujmy kobiety”. Projekt obywatelski zaostrzający prawo jest z kolei autorstwa komitetu „Stop Aborcji”. Decyzją parlamentu to on został skierowany do dalszych prac sejmowych.
  – Emocje, które narosły powinny być studzone przez polityków. Dyskusja jest trudna, sytuacja bowiem dla wielu osób, które taką decyzję podejmują, jest dramatyczna. Duże emocje są złym doradcą. Nie aprobuję wypowiedzi, które np. padły z ust ministra Waszczykowskiego. Każdy przejaw takiego podburzania emocji jest niepotrzebny. Wezwałam dzisiaj na rozmowę ministra Waszczykowskiego i oczekuję, że pozostali ministrowie również dostosują się do mojej prośby w tej sprawie. Naszą odpowiedzialnością jest studzenie emocji – podkreśliła Szydło.”

 170. No, właśnie dobrze byłoby wiedzieć co teraz, mają do powiedzenia chłopy z PSL? Pochowali się do stogów siana? Nikt ich nie szuka i o nic nie pyta w tej sprawie?
  Zostawmy jednak PSL, bo nie on odwoła ten idiotyczny rząd drobnych cwaniaczków i tępych złodziei.
  Zgadzam się z tezą, którą zresztą od dawna głoszę, że PiS odwoła się sam. O pardon, zrobi to jak zwykle Kaczyński. Jako Demiurg (jedna z wyszukiwarek stawia w tej roli prezesa na trzecim miejscu) wielkiej polityki nie bierze pod uwagę drobiazgów. Teraz wkurzył i wykurzył z domu kobiety. Zachodzę w głowę na czym on się wyłoży? Wygadał się, że nie będzie popierał Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej. Chce go wysmołować i wytarzać w pierzu. Szczerze wyznaję, ze sam zrobiłbym Donaldowi to samo, ale brak mi możliwości jakie ma Demiurg. Tu jednak nasz prezydent i premier w jednym może wejść w poślizg z którego już nie wyjdzie cało. Tusk też nie wyjdzie, ale udławi sobą Kaczyńskiego. Wydaje mi się, że Polacy nie lubią tego typu wendety i nie zakochując się ponownie w Tusku, poślą Kaczyńskiego na emeryturę.

 171. @Mauro Rossi

  ” premierom Izraela etc. też ręka nie drga.”

  Facet,

  czy „Izrael” ma jakikolwiek zwiazek z tematem tej waszej wymiany zdan, czy po prostu musisz wykorzystac kazda okazje, zeby nafajdac na Izrael?

  Moze lepiej napisz pare slow o tym, jak w twoim pieknym kraju torturowano Arabow i innych muzulmanow – az szydlo wyszlo z cuchnacego wora i twoj kraj za to publicznie beknal?

  Moze napisz czy twoim ziomom „reka drgnela” jak wyzwalali Irak od Arabow i Afganistan od Pasztunow? Domyslam sie, ze to byla wojna sprawiedliwa i obronna – Irak pewnie na was napadl przez wspolna granice, wiec sie musieliscie bronic?

 172. mentalne dzieci xerxesa dywaguja o europie;

 173. @Waldek B
  4 października o godz. 16:38
  „No, właśnie dobrze byłoby wiedzieć co teraz, mają do powiedzenia chłopy z PSL?”

  PSL zawsze popierało całkowity zakaz aborcji. W 2011 roku miała miejsce taka sama sytuacja – Kościół złożył taki sam „obywatelski projekt” ustawy. Za dopuszczeniem projektu do dalszych prac razem z PiS-em głosowało pół Platformy i 90% PSL. Nikt nie protestował, choć stało się dokładnie tyle, co teraz. Ale wiadomo, przeciwko Platformie protestować nie wypadało, przecież taka ładna była, europejska, a jeśli Tusk wybrał sobie za koalicjanta PSL, to znaczy, że PSL też jest ładny i europejski.

  „Obrońcom demokracji” nigdy też nie przeszkadzało, że Kosiniak-Kamysz, który teraz osobiście złożył wniosek o odrzucenie ustawy liberalizacyjnej, paradował w pierwszym szeregu na manifestacjach KOD. Jak znam życie, za miesiąc-dwa, gdy awantura aborcyjna ucichnie (Kaczyński nie miał najmniejszego zamiaru zmieniać „kompromisu”, rozpętał burzę w celu przykrycia paru niewygodnych tematów) znowu będzie paradował, a KOD znowu będzie bronił sędziego Rzeplińskiego, który jako szef TK zawsze orzekał po myśli biskupów, za co otrzymał order od Watykanu, a niedawno powiedział wprost: „Nieważne, jak byśmy próbowali to elegancko nazwać, aborcja jest zabójstwem”.

 174. Arcadio
  „Druga fala kapitalizmu w Polsce musi zostać wywołana przez państwo”

  Już wyjaśniam Zespołowi IT dlaczego to rola państwa a nie ludzi. Bo ludzie nie dają rady. Polska obecnie znajduje się w mackach zachodnich korporacji i potężnego, darmowego, obcego kapitału. Jak przeciętny Polak ma sobie poradzić z konkurowaniem z tymi korporacjami ? Jak przeciętny Polak ma prowadzić choćby sklep, skoro niemieckie sieci stawiają swoje markety jak grzyby po deszczu w każdym wolnym miejscu, za darmowe kredyty ?
  Jeśli ma dalej funkcjonować taka wolna amerykanka, a państwo się wycofa, to czeka nas nie tylko „pułapka średniego rozwoju” ale wręcz recesja przykładem republik bananowych, najpierw się wykorzystuje tubylczą ludność na maxa, zadłuża państwo a później bankructwo państwa i obywateli, a zachodni kapitał z walizkami pieniędzy wyjeżdża szukać innych wdrażaczy demokracji.
  TYLKO państwo może wpłynąć na zabezpieczenie polskich inwestycji zagranicznych, o których tutaj ostatnio pisałem,
  TYLKO państwo może asymetrycznymi działaniami doprowadzić do wyrównania szans między polskimi i obcymi przedsiębiorcami tutaj w kraju,
  bo TYLKO państwo posiada odpowiednie środki argumentacji w postaci tworzenia prawa i egzekwowania prawa.
  To „wolny” rynek doprowadził do uprzywilejowanej sytuacji obcych w naszym kraju. „Wolny” dlatego, bo obcy mają potężny, darmowy, wydrukowany kapitał w ręku, a Polakom mogą go co najwyżej pożyczyć na 10% np.
  Podawanie ustawy Wilczka sprzed 28 lat to jakieś nieporozumienie w kontekście obecnej sytuacji. Wtedy nie było żadnych prywatnych inicjatyw, a ludziom wszystkiego brakowało. Rynek był ogromny. Teraz wszelakich produktów i usług pod dostatkiem. Nie wystarczy coś robić, nie wystarczy w jednym okienku działalność założyć, nie wystarczy ZUSu nie zapłacić, jak wielu tutaj by chciało. Trzeba mieć przewagę kapitałową, żeby uzyskać efekt skali – a tego nie mamy. Bądź przewagę konkurencyjną na własnym rynku w wyniku unormowań prawnych wyrównujących szansę naszych przedsiębiorców w stosunku do obcych – i to może zapewnić państwo. A czy zapewni ? Do tej pory przez 27 lat, „polskie” państwo szło ręka w rękę z zachodnimi kapitalistami, więc w sumie dlaczego miałoby się zmienić teraz.
  ===========

  Nic dodać…..

 175. wiesiek59 i inni. Radzę przeczytać książkę He Joona „Źli samarytanie” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/zli-samarytanie-ha-joon-chang-384#.V_PQNiRSE14 o katastrofie kapitalizmu i o zbrodniach neoliberalizmu. Polska stanowi karykaturalny przykład.

 176. Wiesiek
  Piszesz o asymetrycznych działaniach państwa dla wyrównania szans polskich przedsiębiorców w konkurencji z darmowym , zagranicznym kapitałem.
  Czy mógłbyś konkretniej napisać co masz na myśli ?
  Obawiam się , że wiele tych asymetrycznych działań mogłoby się okazać niezgodnych z prawem unijnym i tak pierwszym krokiem do uzyskania pełnej suwerenności do asymetrycznych działań, jest wystąpienie z tej organizacji .
  Krok który i ja gorąco popieram .

 177. remm, 16:38
  Wladza po to wprowadza rozne faszystowskie regulacje :
  1922- Mussolini – nauka religii w szkolach publicznych, Konkordat z Watykanem,
  restrykcje praw kobiet,
  drakonskie kary za posiadanie narkotykow na wlasny uzytek,
  zeby silniej kontrolowac poddanych.
  Nowojorscy imperialisci na calym swiecie popieraja wladze antydemokratyczne,
  zeby latwiej eksploatowac dany region.
  Amerykanski Duda, wbrew calemu parlamentowi, nie chcial pozwolic ofiarom 9/11 pozwac Arabii Saudyjskiej do sadu.
  Sredniowieczny radykalizm islamski propagowany przez Arabie Saudyjska Wall Street finansuje, a oswiecony, postepowy i tolerancyjny islam Libii zrownuje sie z ziemia.

 178. radzilowJedwabne
  4 października o godz. 16:40

  ” premierom Izraela etc. też ręka nie drga.”

  „Facet, czy „Izrael” ma jakikolwiek zwiazek z tematem tej waszej wymiany zdan, czy po prostu musisz wykorzystac kazda okazje, zeby nafajdac na Izrael”?

  Gdybym wykazywał podobna agresję zacząłbym od zmiany nicku, np. na Sabra and Shatila. Wszystko podlega krytyce, także państwo Izrael.

  Chodziło o to, że Hillary Clinton rozważała likwidację Snowdena, czyli jego zabójstwo ― pośrednio lub bezpośrednio ― przez amerykańskie służby specjalne. Napisałem, że i Putin wydawał takie rozkazy, przywódcy Izraela także. Ta lista oczywiście nie jest pełna. Znanym przykładem jest zaplanowana likwidacja terrorystów odpowiedzialnych za atak na sportowców izraelskich podczas Olimpiady w Monachium (operacja Gniew Boży), na co zgodę wydała Golda Meir. Karanie śmiercią bez procesu ma tę wadę, że pomyłkowo można zabić kogoś innego. Tak było i w tym przypadku, agenci Mossadu pomyłkowo zastrzelili w Lillehammer niewinnego Marokańczyka, zwykłego kelnera. Więcej zrozumienia mam dla uprowadzenia Eichmanna i skazania go w sądzie na karę śmierci.

 179. folwarkPn
  4 października o godz. 18:31

  „1922- Mussolini – nauka religii w szkołach publicznych”.

  No i …

  1958 – Gomułka – nauka religii w szkołach publicznych.

 180. Bar Norte
  3 października o godz. 23:15

  „Akcja z aborcją jest po prostu efektem błędu, głupoty politycznej PiS – z czego teraz po prostu nie potrafią wybrnąć”.

  Zwracałem ci już uwagę, że to jest nonsens. To z pewnością nie jest ta „nowa sytuacja” o którą chodzi skrajnej lewicy. 450 tys. podpisów organizacji Ordo Iuris za zaostrzeniem przepisów i 250 tys. podpisów zwolenników aborcji na życzenie do 12 tygodnia, to są ekstrema. PiS jest za nie ruszaniem tego i utrzymaniem 20-letniego kompromisu. PO, która dopiero co ogłosiła się „prawicą”, nie wytrzymała i poparła „czarny protest”, aby utrzymać się we zjednoczonym froncie antypisowskim, ale politycznie przegrała. PO była już „lewicą”, „prawicą”, tylko partią chłopską jeszcze nie była. Ale skoro projekt wpłynął do Sejmu z taką liczbą podpisów to został wstępnie rozpatrzony i odesłany do komisji. Senat przygotowuje nowy projekt, który chyba będzie podobny do ustawy obecnie obowiązującej. Na skrobankach w III RP nikt nigdy niczego politycznie nie wygrał, ale każdemu wolno żyć złudzeniami. Z danych Ministerstwa Zdrowia (ostatnie za 2014 rok) wynika, że z powodu wad płodu dokonano legalnie 921 aborcji, ze względu na zagorzenie życia matki – 48. Taka jest skala problemu. Porównaj to z poziomem histerii.

 181. remm
  4 października o godz. 0:02

  „Ile dzieci z zespołem Downa adoptowałeś albo przynajmniej wziąłeś na swoje utrzymanie”?

  Mam swoje zdrowe, więc nie miałem okazji.

 182. Bar Norte
  3 października o godz. 23:04

  „Najwyraźniej Węgrzy po tylu latach jego rządów są już nim znużeni”.

  Jak zwykle wishfulthinking. Węgierska opozycja (ta od „kłamaliśmy w dzień i w nocy”) , czyli tamtejsze SLD plus UW, praktycznie nie istnieje.

 183. @Mauro Rossi

  „Gdybym wykazywał podobna agresję zacząłbym od zmiany nicku, np. na Sabra and Shatila.”

  To tam, gdzie twoi wspolwyznawcy (tzw chrzescijanscy falangisci) wymordowali dosc spora liczbe arabskich cywilow-muzulmanow? Znaczy Arabowie-chrzescijanie mordowali Arabow-muzulmanow a wine usilujesz zwalic na Zydow?

  ” Wszystko podlega krytyce, także państwo Izrael.”

  Ee tam. Na mocy odpowiednich przepisow KK nie wolno poddawac krytyce zachowan twoich ziomow, bo za to grozi trzy lata pierdla (choc projekt ustawy przewidywal piec lat). Jego Ekscelencji Pana Prezydenta Najjasniejszej tez nie wolno poddawac krytyce, bo i za to grozi kara trzech lat pierdla.

  ” pomyłkowo zastrzelili w Lillehammer niewinnego Marokańczyka,”

  No widzisz jakie te Zydy zle i niedobre. Jak twoi rodacy – snajperzy „likwidowali” „terrorystow” w Iraku to oczywiscie kazdemu najpierw urzadzano proces. Znaczy z lawa przysieglych. Jeden w waszej „Polityce” sie zwierzal, ze w ciagu jednego dnia „zlikwidowal” 18-tu „terrorystow”. Przy czym „terrorysci” to byli zolnierze regularnej armii suwerennego kraju, ktorzy suwerennosci tegoz kraju bronili.

  Domyslam sie, ze to byla wojna sprawiedliwa i obronna – Irak pewnie na was napadl przez wspolna granice, wiec sie musieliscie bronic?

css.php