Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

4.10.2016
wtorek

Coś nareszcie pali się!

4 października 2016, wtorek,

„Pożar! Pożar! Coś nareszcie pali się!”. W Studenckim Teatrze Satyryków w 1958 roku śpiewano „Strażackiego walca” Agnieszki Osieckiej (muzyka Stanisław Młynarczyk i Edward Pałłasz). Dzisiaj partię strażaka śpiewa premier Beata Szydło, która zgasiła Witolda Waszczykowskiego.

„Wezwała” – jak mówi – a nie „poprosiła do siebie” swojego ministra dyplomacji i zbeształa go za niemądre i szkodliwe (nie tylko dla PiS, ale w ogóle dla Polski) komentarze na temat czarnych protestów, jakie ogarnęły nasz kraj. „Niech się bawią…”, problem chyba tylko w „Gazecie Wyborczej”… i tym podobne brednie ministra mocno zaszkodziły Prawu i Sprawiedliwości, które jest zaskoczone skalą protestów.

Fakt, że większość sejmowa odrzuciła obywatelski, liberalny projekt ustawy aborcyjnej, a do pracy w komisji skierowała fundamentalistyczny projekt prawicy, zaskoczył polityków PiS. Partia rządząca chwaliła się bowiem, że w odróżnieniu od wrednej Platformy ona nie wyrzuca projektów obywatelskich do kosza (prezes Kaczyński głosował zgodnie z linią partii).

Gdy okazało się, że już na pierwszym etapie utrącono projekt liberalny, zwolennicy równouprawnienia i przeciwnicy całkowitego zakazu aborcji wstali z kolan, zerwali (może lepiej „zerwały”) się do walki, w ciągu kilku dni zorganizowali czarne marsze i protesty, z których jeden dotarł nawet na ulice Nowogrodzką, przed siedzibę władz PiS. Protest, wymierzony w ekstremalnie radykalny projekt ustawy, siłą rzeczy obrócił się przeciwko największej partii w Sejmie, i to partii konserwatywnej.

Pożar rozprzestrzeniał się błyskawicznie i politycy PiS (ci mądrzejsi od Waszczykowskiego) rzucili się do gaszenia. Adam Bielan już 3 października zapewniał, że w tej wersji projekt na pewno nie zostanie przyjęty przez Sejm. Prezes zlecił swojej ekipie opracowanie nowego, bardziej „kompromisowego” projektu ustawy, a premier Szydło ustawiła do pionu ministra Waszczykowskiego. Ten bowiem sądził, że wszystko jest po staremu i można poniżać adwersarzy, tak jak Timmermansa, Komisję Wenecką, „komunistów i złodziei”.

Tymczasem na konferencji prasowej premier gasiła pożar: zapewniła, że rząd nie pracuje nad żadną zmianą ustawy aborcyjnej, liberalny projekt obywatelski został odrzucony z inicjatywy PSL, i to przez wszystkie kluby poselskie, a w ogóle to Szydło wezwała do studzenia atmosfery, nie wzniecania namiętności. Nic dziwnego – nastroje w tej sprawie skierowane są przeciwko PiS oraz rządowi, trzeba je więc je studzić.

Być może dla odwrócenia uwagi od czarnego protestu prezes Kaczyński w wywiadzie dla „Polska The Times” wrzucił kolejny temat. Jego zdaniem rząd nie powinien poprzeć kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. Druga kadencja byłaby „ryzykowna” ze względu na rozmaite śledztwa i dochodzenia, które mogą dotknąć byłego premiera, przewodniczącego Rady. Polska nie może tej kandydatury zawetować, więc teoretycznie Tusk może zostać wybrany, ale bez wsparcia ze strony swojego kraju, co byłoby zdumiewające.

Tak czy owak rzuca to złe światło na nasz kraj, który w oczach Europy przenosi swoje podziały na cały kontynent. No, ale może o to właśnie chodzi, żeby w Polsce nieustannie coś się paliło.

„Lewica została obudzona” – pisze Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Ciekawe, czy lewica zauważy, że coś nareszcie pali się, czy znów pogrąży się w letargu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 296

Dodaj komentarz »
 1. To już drugi pożar tej stodoły zwanej „obrona życia poczętego”

  Wygląda mi na to, że PiS gra w klipę z Kościołem. Niby chce, krząta się, lecz za każdym razem pożar się wznieca. W kwietniu br. tak było i PiS zdołał ugasić. Podejrzewam, że będą podpalać co kilka miesięcy, potem gasić, aż wszystkim się znudzi protestować????????

  Nie wiem jak rozumieć ostatnie zdanie wpisu red. Passenta. Lewica w letargu? nie zauważył pożaru?
  To wymaga dodatkowego wyjaśnienia, co to jest lewica i w jakim letargu był przez ostatnie kilka dni.

 2. To jeszcze nie ten pożar ale każdy się liczy.

 3. Być może rząd premiery Szydło nie pracuje nad prawem ograniczającym i tak ograniczone mozliwosci aborcji ale PiS je akurat popiera.
  Tak wiec nie ma powodu by doszukiwać się w słowach premiery Szydło jakiś wiekszych znaczeń.
  To po prostu chwilowa zmiana linii politycznej po oszacowaniu skutków ostatnich protestów.

  Piszę chwilowa, bo prezes Kaczyński już w kwietniu tego roku zapowiedział zakaz aborcji z powodu wad rozwojowych płodów.

  W tym przypadku jest zastanawiajace czemu prezes Kaczyński głosował przeciw skierowaniu takiej nowelizacji prawa antyaborcyjnego do prac w komisjach sejmowych.
  To tak wyglada jakby się chciał posłużyć innymi pisowcami samemu stając z boku, dystansując się do sprawy – wbrew swym wcześniejszym zapowiedziom.
  Ciekawe czemu?

  Ps. Pisze red Passent: „Ciekawe, czy lewica zauważy, że coś nareszcie pali się, czy znów pogrąży się w letargu.”
  Chciałby przypomnieć, że „Czarny protest” to właśnie kampania polityczna lewicy

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Też się bardzo cieszę. Wczoraj kobiety, w najbliższych dniach rolnicy przeciwko CETA i nauczyciele przeciwko zwolnieniom. Zaczynają się wreszcie autentyczne protesty przeciwko rządom PiS. Rok po wyborach, czyli w czasie, gdy można już coś rzeczywiście powiedzieć o nowym rządzie i jego polityce.

  To zupełnie co innego niż KOD, który zaczął wyprowadzać ludzi na ulice dwa tygodnie po zaprzysiężeniu rządu, żeby bronić watykańskiego agenta Andrzeja „Aborcja jest zabójstwem” Rzeplińskiego. KOD kierowany przez drewnianego lidera i sterowany nie wiadomo przez kogo, czyli przez Sorosa.

 6. remm

  „w najbliższych dniach rolnicy przeciwko CETA”

  No własnie, warto przypomnieć, że 25 października jest demonstracja przeciwko CETA, w ramach kampanii europejskiej.
  Warto też zwrócić uwagę, że tę kampanię włączył się Kukiz15 i nagłaśnia sprawę jak może. Zresztą to samo robi lewica, która pewnie będzie też obecna na demonstracji.

  Trzeba też zwrócić uwagę, że na wczorajszych protestach pojawiły się licznie kobiety z KOD dać tym dowód, że bliskie im są również lewicowe przekonania.
  Jak wyczytałem w GW prawniczka poznańskiego KOD udzieliła pomocy prawnej aresztowanym przez policję demonstrantom, nawet usilowała ich wyciągnąć z paki.

  Tylko przyklasnąć tym sensownym działaniom wokół politycznych problemów tworzonych przez pisowski rząd.

 7. Popisdzieleni już szczytują. Jedni, udający rządy, znęcają się nad smoleńskimi trupami, nawet co do jednego rozkopując. Drudzy, udający opozycję, znęcają się nad nienarodzonymi dzieciakami i je żywcem wyskrobując.

  Niech was wszystkich popisdzielonych szlag trafi. Normalnych do Sejmu nie wolno wybierać, bo obywatelom w Polsce ustawa zakazuje zgłaszania i wybierania normalnych. Partyjne bydło zapewniło sobie monopol wystawiania kandydatów w wyborach do Sejmu.

 8. Coś nareszcie pali się! Jak w tej piosence.
  Pożar to się zacznie po wyborach listopadowych, jak kobieta zostanie najważniejszą osobą na świecie. Abortować , abortować to będzie globalne hasło, jak wygra kolejna „societas leonina”, rodzinna lwia spółka .
  Całe szczęście, że Amerykanie nie tracą poczucia humoru politycznego:
  To jest fenomen na skalę światową . Prezydent sypiał z przyszłym prezydentem i utorował mu drogę do sukcesu wyborczego?

  Dwóch prezydentów z jednego łóżka
  to polityczna wydmuszka.
  —————————————————

  The two presidents from one bad
  is a politycal shell.
  —————————————————

  Los dos presidentes de una cama
  es un politico drama.

  Kobiety z Polski są na „dobrej” drodze do zwycięstwa nad elitami styropianowymi. Potem będzie wolność, same ze sobą będą się żenić .
  Wtedy KK może im zakazywać aborcję , ona dla nich będzie nie straszna.
  świat jednak świruje, pełna aporia.

 9. kukiz wyglada, ze ma twardego, ale najwiekszy jest wesolutki – prezesa 🙂

 10. Pod tekstem (równie entuzjastycznym) redaktora Bendyka nie ma miejsca na komentarze, więc pozwolę sobie skomentować go tutaj. Bendyk pisze:

  „Teraz czas, by zaproponowały alternatywę, dopełniając rewolucję, jaką zaczęły i poprowadziły, a z jakiej zostały wypchnięte przez mężczyzn. To oczywiście rewolucja Solidarności. Polskie kobiety wypchnięte z tej najpiękniejszej w drugiej połowie XX wieku opowieści o godności i wolności” (podkreślenie moje)

  To nie jest rewolucja „Solidarności”. To jest rewolucja przeciw „Solidarności”.

  Rządy wywodzące się z „Solidarności” odebrały Polkom prawa przyznane im przez PRL. Premier Mazowiecki wprowadził religię do szkół, spychając kraj w otchłań ciemnoty, jaką powojenne pokolenia znały tylko z książek Boya-Żeleńskiego. Jeśli ktoś później próbował zliberalizować prawo aborcyjne, to tylko „komuchy” z SLD – raz nawet im się to udało, choć na krótko. Odkąd rządzi postsolidarnościowy POPiS, miały miejsce wyłącznie próby zaostrzania zakazu. To, że Tusk fachowo udawał liberalnego i światłego, niczego tu nie zmienia.

  Na wczorajszych manifestacjach widać było Kijowskiego. Teraz się przyłączył, pewnie dlatego, że KOD słabnie. W pierwszych dużych protestach, zorganizowanych przez „Razem” na wiosnę, nie brał udziału, a zapytany, odpowiedział, że on jest od Trybunału Konstytucyjnego.

 11. kiedy morawiecki sie modli. to wildstein zakladal teflin a najsztub wycinal chasydzkie holubce;

 12. Prawo aborcyjne w PRL-u można spokojnie uznać za jedną z najcięższych zbrodnii komunistycznych. Że też niektórzy się za tym systemem stęsknili.

 13. ciekawie w „wyborowej” o cyrankiewiczu;
  prawda jest taka: kto nie wspolpracowal – szedl kominem;

 14. nuta optymizmu:
  tysiace gazuja, a ty przelatujesz przez ruszta;

 15. @snakeinweb
  4 października o godz. 20:54

  „Prawo aborcyjne w PRL-u można spokojnie uznać za jedną z najcięższych zbrodnii komunistycznych. Że też niektórzy się za tym systemem stęsknili”.

  Prawie się z Tobą zgadzam. Jedną z najcięższych zbrodni komunistycznych było prawo aborcyjne, ale nie PRL, lecz Rumunii pod rządami Ceausescu. Niektórzy się za tym systemem rzeczywiście stęsknili. Trzeba powiedzieć Kaczyńskiemu, żeby w ramach akcji stawiania pomników wszelakich nie zapomniał o Geniuszu Karpat, który bronił życia nienarodzonego lepiej niż Opus Dei w Nikaragui, a potem poległ męczeńską śmiercią z rąk zdrajców.

 16. temat aborcji jest rozgrywany zawsze przed wyborami, albo by przykryć jakąś niewygodną decyzję rządu.
  schemat zawsze działał do tej pory bez pudła, powodując emocjonalne zaangażowanie, medialny jazgot, zepchnięcie ważniejszych wiadomości na margines.
  tym razem,standardowa niejako zagrywka rządzących nieoczekiwanie przerodziła się w groźną burzę, której konsekwencje są nieprzewidywalne.

  Czy miano przykryć CETA, mianowanie kolejnego amerykańskiego nadzorcy w MSZ, jakąś tajną umowę z Ukrainą- możliwości jest wiele.
  Demokracja demokracją, ale tajność poczynań demokratycznych rządów przed obywatelską kontrolą musi być zachowana.

  Ten czarny poniedziałek może przemeblować leniwie toczące się na synekurach życie partyjne dotychczasowego poststyropianowego establishmentu.

  „Moja szparka nie dla Jarka”, jest jednym z celniejszych memów.
  Jeżeli panie tego samego memu użyja choćby w stosunku do innych posłów, wynik będzie przesądzony……..
  No, chyba że opracowano juz pigułkę znaną z Seksmisji.
  I popęd płciowy przekierować się da na ambicjonalny…..

 17. Pan Tusk jest solą w oku Kaczyńskiego.
  Prywatna nienawiść przekłada się na niemożność współpracy, nawet dla dobra kraju.
  Dawniejsi magnaci mieli dokładnie takie same objawy.
  Pieniactwo, insynuacje, sugestie, pomówienia- to typowe metody używane przez szarą propagandę.
  Raczej niegodne człowieka honoru.
  Ale, w uszach widowni takie aluzje zawsze spotykały się z uznaniem.

  Prawnikiem co prawda nie jestem, ale oskarżenie ministra, czy premiera z paragrafów karnych łatwe nie jest bez dowodów.
  A proces przed Trybunałem Stanu jest raczej niemożliwy do przeprowadzenia.
  Skonkretyzowanie zarzutów samo w sobie byłoby niesamowitą żonglerką.

 18. Rozdziobią nas (kanadyjskie) kruki, wrony

  Red. Solska donosi z frontu CETA:
  Zagrożeni czują się też europejscy rolnicy. Żywność w Kanadzie, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, jest tańsza. Obecnie przed zalewem importu bronią nas ostrzejsze, europejskie normy, bardziej chroniące interes konsumentów. Gdyby miały one zostać obniżone, zalałyby nas kanadyjskie kurczaki i żywność. Polska mogłaby przestać być tak wielkim eksporterem żywności, zmniejszyłaby się jej sprzedaż, zwłaszcza do innych krajów Wspólnoty. Słychać wprawdzie zapewnienia, że standardy dopuszczania żywności do rynku obniżone w Unii nie zostaną, ale wydaje się to dość mało prawdopodobne. Potężna gałąź polskiego rolnictwa, jaką jest produkcja drobiu, przestałaby być na europejskim rynku konkurencyjna.

  Skąd ona wyssała informację, że kanadyjski drób jest tańszy niż polski? Weźmy ceny detaliczne: 1kg kurczaka (w Lidlu) kosztuje 10 zł, zaś w kanadyjskim tanim sklepie półhurtowym (Costco) $5,50 (czyli ok. 15 zł) czyli o 50 % drożej, z tym że polski kurczak jest „zagrodowy”; a taki w Kanadzie kosztuje conajmniej $12 za kg. I tak jest z wołowiną, o taniości polskiej wieprzowiny w relacji do kanadyjskiej szkoda gadać. A jabłka, 2 razy droższe ($1,50 czyli ponad 7 zł/kg), warzywa, owoce produkowane lokalnie. Zatem kurczaki i inne eksportowe towary żywnościowe z Polski utrzymają się na rynku unijnym, nie ma obaw. Może poprzedni rząd to policzył, ale w przerzucaniu papierów dla słynnego audytu rządzenia Tuska i Kopacz, gdzieś się PiSiakom zawieruszyły te wyliczenia i teraz ma być debata sejmowa o tym, czy CETA jest dobra, czy zła.

  Red. Solska rzuca kolejne paniczne hasło: (CETA) Wzmocni tych, którzy już są konkurencyjni, ale może wyeliminować z rynku słabych. i wyciąga oczywiste wnioski: my jesteśmy słabi (Polska do gigantów nie należy), więc będzie źle.

  Dalej wali prosto z most: Na umowie najbardziej zyskałyby wielkie korporacje międzynarodowe. Polska takich silnych firm, liczących się w międzynarodowym handlu, nie posiada.

  Skąd wzięła założenie, że zyskają najwięcej wielkie korporacje, skoro one już zyskały. Najwięcej zyskać mają właśnie firmy małe i średnie, którym będzie łatwiej wejść na odgrodzony dotąd rynek. Nie będą musiały procedować z administracją importera, np. przy sprzedaży polskich okien, czy jachtów, czy tych słynnych dronów Morawieckiego. Ktoś to powinien rzetelnie sprawdzić. Ciekawe co sądzą moje znajome biznesłumenki w kraju o CETA i o tym całym rozgardiaszu plebsowi zamiast słoniny rzucanej prosto do kaszy. Czy im CETA odpowiada, czy nie? Rozesłałam zapytania, ciekawa jestem.

  I tak to się kręci…..

 19. snakeinweb
  4 października o godz. 20:54

  „Prawo aborcyjne w PRL-u można spokojnie uznać za jedną z najcięższych zbrodni komunistycznych”.

  Ta zbrodnia zakazana była do 1956 roku.

  (4 października o godz. 20:27)
  „Niech was wszystkich popisdzielonych szlag trafi”.

  Uważaj na siebie, zrelaksuj się, odżywiaj zdrowo, spaceruj, dbaj o poziom cholesterolu; życie bywa przewrotne, o efekcie bumerangu słyszałeś?

 20. „Parasolkowa rewolucja”, czyli mamy w kraju drugi Hong-Kong

  Porównują „czarny poniedziałek” do protestu Islandek sprzed 40 lat. A to przecież był protest w obronie wolności przeciw dyktaturze (nam narzuconej przez Watykan), czyli tak jak 2 lata temu w Hong-Kongu:

  ,https://pl.wikipedia.org/wiki/Protesty_w_Hongkongu

  Prezes przykrywa parasolkową rewolucję

  Goście Passenta (bodaj red. Chrobota) stwierdzili, że on to robi już od piątku. Wtedy dał wywiad o podejrzanym Tusk i na inne bujne, wysoce spekulatywne tematy. Co, jak mi się zdaje, potwierdza teorię o reżyserowaniu „kina kaczyńskiego”, czyli gry z Kościołem i resztą jego menażerii, pardon – społeczeństwa.

  ,http://wyborcza.pl/1,75398,20791068,kaczynski-wariant-zmiany-premiera-na-powaznie-nie-byl-rozwazany.html

  Kim jest Elena Ferrante

  Lecz najsilniejsze emocje, oburzenia i radości zarazem, wzbudza ujawnienie tożsamości mej ulubionej 😉 pisarki. Jest tłumaczką z Rzymu, kiepsko zarabiającą do czasu, aż zabrała się za pisanie powieści. Teraz wiadomo, że jedna z dróg do sławy pisarskiej i milionowych zarobków prowadzi przez tłumaczenia tekstów, np. na polski. Lub z polskiego …

  ,http://wyborcza.pl/7,75410,20788664,elena-ferrante-jest-tlumaczka-z-rzymu-czytelnicy-oburzeni-ujawnianiem.html

 21. „Parasolkowa rewolucja”, czyli mamy w kraju drugi Hong-Kong

  Porównują „czarny poniedziałek” do protestu Islandek sprzed 40 lat. A to przecież był protest w obronie wolności przeciw dyktaturze (nam narzuconej przez Watykan), czyli tak jak 2 lata temu w Hong-Kongu.

  Prezes przykrywa parasolkową rewolucję

  Goście Passenta (bodaj red. Chrobota) stwierdzili, że on to robi już od piątku. Wtedy dał wywiad o podejrzanym Tusk i na inne bujne, wysoce spekulatywne tematy. Co, jak mi się zdaje, potwierdza teorię o reżyserowaniu „kina kaczyńskiego”, czyli gry z Kościołem i resztą jego menażerii, pardon – społeczeństwa.

  http://wyborcza.pl/1,75398,20791068,kaczynski-wariant-zmiany-premiera-na-powaznie-nie-byl-rozwazany.html

  Kim jest Elena Ferrante?

  Lecz najsilniejsze emocje, oburzenia i radości zarazem, wzbudza ujawnienie tożsamości mej ulubionej 😉 pisarki. Jest tłumaczką z Rzymu, kiepsko zarabiającą do czasu, aż zabrała się za pisanie powieści. Teraz wiadomo, że jedna z dróg do sławy pisarskiej i milionowych zarobków prowadzi przez tłumaczenia tekstów, np. na polski. Lub z polskiego …

 22. @wiesiek59

  „Prawnikiem co prawda nie jestem,”

  Przynajmniej w tym wzgledzie wypadasie zgodzic w calej rozciaglosci.

  ” ale oskarżenie ministra, czy premiera z paragrafów karnych łatwe nie jest bez dowodów.”

  Ee tam. Bajery-rowery. W systemie w ktorym prawo dziala wstecz mozliwe jest wszystko. Ugrupowanie, ktore obecnie sprawuje rzady, lubi sie odwolywac do radycji II RP. Otoz w II RP chetnie i czesto wsadzano osoby niemile wladzy nie tylko do pierdla ale i do obo… pardon, do sanatorium w Berezie Kartuskiej, bez takich drobiazgow jak sad czy wyrok. Jeszcze w 39-ym wpakowano do pierdla Witosa.

  Problemem moze byc szmal z UE (bo sie urwie) – ale rzad sie na pewno jakos wyzywi.

 23. Przekazanie do dalszych prac w sejmowych komisjach restrykcyjnego projektu antyaborcyjnego i odrzucenie przez Sejm projektu liberalizującego prawo aborcyjne uruchomiło lawinę zdarzeń. W czasie odbywających się w ostatnich dniach w całej Polsce „czarnych protestów”, pojawiły się nowe zjawiska, których PiS nie może zbagatelizować – mówi w rozmowie z Interią dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog i socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

  http://fakty.interia.pl/autor/aleksandra-gieracka/news-problem-pis-z-czarnymi-protestami,nId,2285530

 24. Cudze ale dobre . Dobre bo cudze . Cudze , mozna sie wyprzec , ze nie moje .

  „Zaiste, PiS nie miał nic wspólnego z żadnym z tych projektów. Jedynie głosy posłów PiS sprawiły, że jeden z nich przepadł, a drugi został przyjęty do dalszych prac. Tylko tyle i aż tyle. To jest fakt, ale przecież fakty są nudne. „

 25. @Mauro Rossi
  4 października o godz. 22:58

  Dzięki za przypomnienie. W istocie PRL przyznał Polkom należne im prawa dopiero na fali odwilży w 1956 roku. Wcześniej, w czasach bolszewickiego terroru, obowiązywały takie przepisy aborcyjne, jakich dziś chce Kaczyński.

  Dlatego Pomnik Obrońców Nienarodzonych powinien upamiętniać trzy postacie – Ceausescu, Bieruta i Stalina.

 26. Dlatego Pomnik Obrońców Nienarodzonych powinien upamiętniać trzy postacie – Ceausescu, Bieruta i Stalina. Zapomniałeś o Hitlerze, Mussolinim i Franco……..

 27. Przytomnym sugeruje, by zwrocili uwage na inicjatywe PiS, by w spec uchwale Sejm IV RP oddal czesc/hold koniom. Byc moze za wczesne dzis spekulowac o co idzie, ale ja obawiam sie, ze Pan Prezes moze w nastepnych wybrach prezydenckich postawic na konia w miejsce A.Dudy (ksywa prezydent).

  I niewykluczone, ze bedzie to Arab z Janowa Podlaskiego.

  Milego dnia Obywatele.

 28. wiesiek59,22:24
  ,, Moja szparka nie dla Jarka „- wreszcie demonstranci zaczynaja mowic ludzkim glosem !
  Jesli oficerowie prowadzacy zza Wielkiej Wody nie kaza panu jareczkowi napasc na Kaliningrad,
  to dla kaczystow moze to byc poczatek konca.
  W Czarny Poniedzialek demonstracje byly rownie dobrze zorganizowane co obalanie Muru Berlinskiego.
  Razem pokazuje, ze ma szanse zostac autentycznym glosem na scenie politycznej , nawet jak nie bedzie zapraszane do telewizora.

 29. I owszem, też zwróciłam uwagę na wzniosłą i historyczną inicjatywę PiS. Wszak Onufry Zagłoba już tłumaczył, jak to się stało, że Rzplita ma doskonałą jazdę, czyli konnicę, pancernych towarzyszy, husarię, czy dragonów; a Niemcy mają doborową piechotą. Otóź Bóg tworząc świat, i narody go zamieszkujące przyprowadził konia i zapytał Niemca, co to jest? Pferd – odpowiedział Niemiec. Co! – oburzył się Pan Bóg – fe mówisz na to wspaniałe zwierze, odtąd będziesz walczył z wrogami jako piechur, a konia daję Polakowi …

  A ułani szarżujący na czołgi wehrmachtu, i konna artyleria …. podpowiada mi teraz sąsiad, który wpadł na kielicha wieczorową porą.

  A jak się wchodzi na Pole Mokotowskie od wschodu – zwróciłam mu uwagę – to przez jakie rondo się wchodzi?

  Przez Rondo Jazdy Polskiej! Za zdrowie konia – wrzasnął sąsiad.

  Ale ale – zaczęłam się zastanawiać, jeśli to ma być koń arabski z Janowa i Michałowa, jak sugeruje mr.off, to czy to będzie ogier, czy klacz. Bo jak mówimy o husarii, która dla polski ma rynki zagraniczne, husarii eksportowej, to musi to być klacz. Klacze zawsze dostawały na aukcjach najlepsze ceny. Za 13-letnią Kwesturę w 2007 roku zapłacono 1125 tys euro.

  Zdrowie polskiej klaczy arabskiej!

 30. folwarkPn
  5 października o godz. 2:48

  Nie zartuj Pan az tak okrutnie, pls.

  Rezim Kaczynskiego jest dzis skrajnym marginesem Unii Europejskiej. Skansenem cywilizacyjnym. Chorym (na umysle) Czlowiekiem Europy. Co powoduje, ze z POLITYCZNYCH wzgledow dla Ameryki NIE ISTNIEJE.

  Z definicji.

  I nigdy nie zaistnieje w sporze USA-Rosja, gdyz Polska (politycznie, militarnie, gospodarczo, demograficznie, kulturowo, itd.) to waga slomkowa, a nie ciezka.

  Ciemny lud IV RP wypasiony przez Radiokomitet J.Kurskiego (i szcxzujnie IV RP) tego nie wie.

  Ale Pan wie.

  Wiec?

  Pozdro.

 31. folwarkPn
  5 października o godz. 2:48

  PS. Na polskiej scenie politycznej nie ma autentyczniejszego (oddolnego) glosu partii politycznej niz RAZEM.

  Choc sklamal bym nie zauwazajac swietnej MERYTORYCZNEJ ekipy politycznej KOBIET Nowoczesnej (R.Petru pomijam) oraz kilku myslacych ludzi od Kukiza (ktory jest EWIDENTNYM politycznym analfabeta). Tudziez kilku pojedynczych ludzi lewicy, ktora sie kompletnie pogubila jako formacja polityczna ze wzglegu na ambicje/EGO dwoch przywiedlych kogutow: Millera i Palikota.

 32. Jak widać widać katolicyzm w Polsce prowadzi do pomroczności politycznej i społecznej szczególnie upartyjnionych katolików.Przebranych dla zmylenia w partyjne ornaty ale z parafialnym oddaniem Watykanowi pod nim. Kolejna fazą strajku powinien być bojkot mszy np. w pierwszą niedzielę bo pomroczność obejmuje również ambony czy kolędowania w prywatnym mieszkaniu uczestników protestu prawdziwych członków kościoła. Do kontaktów z Bogiem wymyślona przez świeckich hierarchia kościelna nie jest potrzebna.Religia bez pośredników to prawo suwerena. Tak sobie myślę,że bojkotowanie siermiężnych form religii narzucanych przez biskupów to sposób na reformę KK jak próbował Luter.Nie lękajcie się ! wpuśćcie sprawiedliwość do bizantyjskich kościołów.Suweren może wszystko jak sugeruje Kaczyński i nie musi być traktowany jak ciemny lud lub zaćmiony jak sugeruje biskup na widok protestu. A to w biskupach widzę ciemność mawiał klasyk. Ciemności No pasaran !

 33. SŁOWIANIN STANISŁAW
  5 października o godz. 8:30

  RELIGIA BEZ POSREDNIKOW TO PRAWO CZLOWIEKA.

  (copyright slowianin stanislaw)

 34. snakeinweb
  4 października o godz. 20:54
  Czarnuchu. Ci tzw komuniści jeszcze w 46 roku uchwalili ustawy o zakazie bicia służby domowej i o bibliotekach. Przy okazji nauczyli Ciebie pisać. Niestety nie zdołali nauczyć kultury.

 35. Cudze ale dobre ..itd
  „Kobiety – wzywam Was do podjęcia akcji „Czarna Jest Noc”. Jeżeli Wasz mąż głosuje na PIS – nie „dawajcie” mu aż do wyborów … „

 36. SŁOWIANIN STANISŁAW
  5 października o godz. 8:30
  Popieram jedyną skuteczną inicjatywę. NIE CHODZIĆ DO KOŚCIOŁA, NIE CHODZIĆ NA MSZE, NIE DAWAĆ NA TACE. /Modlić się w domu./
  To zaboli prawdziwych sprawców.

 37. Przy okazji zawieszenie przez Rosję umowy z USA o utylizacji plutonu, Putin nałożył na Amerykę obowiązek pokrycia strat , które poniosła Rosja w związku z amerykańskimi sankcjami. Wynika to prawdopobnie z pogarszającej się sukcesywnie sytuacji gospodarczej w kraju. Jest to pierwszy raz , że Putin o takich stratach oficjalnie wspomina.
  Nie jest jeszcze dokładnie znana wysokość tych strat i czy będą musiały być spłacone przez USA w jednej transzy , albo kilku.
  Należy się ale obawiać , że także inne kraje , które przyłączyły się do sankcji wobec Rosji spotka ta sama kara.

 38. Coś nareszcie rusza się, a zwłaszcza kobiety.

 39. O zasługach PSL w utrąceniu społecznego projektu złagodzenia obecnego prawa aborcyjnego powinien Pan redaktorze pisać dużymi literami. Te kołtuny i cwaniaki niby chłopskiej partii ukryły się teraz za szerokimi plecami PiS.
  Ktoś tu wspomina o Kukiz 15, który jest partią zabobonu, ciemnoty i kompromitującego nieuctwa. Nie chwalcie Kukiza, bo jeszcze sobie chłopina pomyśli, że ma coś do powiedzenia.
  Lewicy faktycznie w Polsce nie ma i już raczej nie będzie. Prawica też zniknie razem z PO (ta najpierw) i PiS (ta później). Podział rysuje się na poziomie kulturowym: jedni za otwartością, a drudzy nie. To już będzie zupełnie co innego od tych podziałów światopoglądowych, które znamy z przeszłości.
  Na razie jednak muszą się takie partie wykrystalizować. Widać, że coś się dziej: KOD, KOBIETY. Obydwie inicjatywy narodziły się spontanicznie i mieszczą w sobie ludzi o różnych poglądach, ale jedno im jest wspólne: otwartość. Bardziej liczę na KOBIETY niż KOD, ale mogę się mylić.
  Nie bardzo natomiast wiadomo, co lub kto zastąpi tą tradycyjną polską prawicę. Ja obstawiam coś takiego jak Kukiz 15. Tego typu ugrupowania będą miały poparcie ludzi, którzy łatwo ulegają różnym strachom: szczepionki, GMO, wiatraki, in vitro i diabli wiedzą jeszcze co. Generalnie będą to ludzie, którzy lubią się bać i wierzyć w różne zabobony.

 40. Kaczynskiego trafi szlag kiedy Europa wybierze Tuska na druga kadencje. A z pewnoscia wybierze, bo Tusk sie sprawdzil, a EU nie straci okazji do pokazania hordzie barbarzyncow i hien PiS-owskich gdzie ich miejce. Kaczynski i Ziobro juz zaczynaja szykowac szubienice dla Tuska z pominieciem wszelkich zasad praworzadnosci.
  Szczytem szczescia byloby, gdyby Tusk wrocil i zeby „gorsza” czesc Suwerena wybrala na Prezydenta. Atak serca u Kaczora murowany!

 41. Palic to dopiero bedzie sie,Rosja wysyla do Syrii systemy S 300
  szykujac sie do wiekszej konfrontacji.
  http://i.alalam.ir/news/Image/Inner-Media/2015/12/18/alalam_635860467875455568_25f_4x3.jpg

 42. Paryz,atrakcja kulturowa czyli multi kulti.
  https://www.youtube.com/watch?v=6bwlDAC6XJQ

 43. Zapanowala moda na gwizdanie,niedawno Dude teraz Merkel
  wygwizdano w Dreznie.
  https://www.youtube.com/watch?v=yKTOxBkiZfg

 44. Życie w kraju pełnym obsesjonatów seksualnych, animozji personalnych, frustratów, fobów na różnym tle, dostarcza wielu niezapomnianych ważeń…..
  Wszyscy kontrolują władzę państwową, wpływają na jej decyzje tyczące polityki krajowej i zagranicznej.

 45. Kosciol nie zaplaci i nic mu nie zrobia,koszty pokryja tacy jak
  nasz blogowy Giez;
  http://strajk.eu/olbrzymie-rachunki-za-sdm-chetnych-do-placenia-brak/

 46. @Arcadio

  Niestety, ale jesteś w błędzie. Powrót do ustawy Wilczka sprawiłby, że każdy Kowalski mógłby wziąć los w swoje ręce. A tym samym mogliby bez większego problemu prowadzić działalność gospodarczą, oczywiście pod warunkiem, gdyby opodatkowanie nie było wysokie, a także gdyby zniesiono wszelkiej maści regulacje. Jest to o tyle ważne, gdyż spadłoby bezrobocie, a tym samym te zachodnie korporacje nie miałyby ludzi do pracy. Oczywiście warunkiem jest prowadzenie odpowiedniej polityki imigracyjnej. Wyobraź sobie jakie możliwości daje legalizacja marihuany, czy pozwolenie na to, aby każdy mógł legalnie produkować bimber, czy na legalną produkcją kiełbas, czy wędlin, które można byłoby sprzedać na bazarze, czy w swoim lokalnym sklepie. Nie wspominając o tych wszystkich murarzach, glazurnikach, czy mechanikach, którzy obecnie działają w szarej strefie. To oczywiście tylko przykłady, ale pokazuje, jakie istnieją możliwości, aby ludzie się bogacili.

  W ostatecznym rozrachunku pozwoliłoby na wzbogacenie znaczącej części społeczeństwa, a tym samym stworzyłoby to ogromne problemy dla zachodnich korporacji, którym odpowiada tania siła nabywcza w Polsce. Oni dobrze wiedzą o tym, że oferują troszkę większe pieniądze niż lokalne podmioty. Tak więc kluczowy warunek jest taki, aby ludzie, którzy pracują dla zagranicznych korpo mogli otworzyć coś na własną rękę bez większych przeszkód.

  Ale tak, czy inaczej małe sklepy nie będą w stanie konkurować z zachodnimi korporacjami, które dostawały dotacje na pracownika w wysokości nawet 30 tysięcy złotych rocznie, dzięki czemu mieli niewolników, bo nie musieli im płacić. Czy nasz rząd stać na takie dotacje? Nie i raczej nie będzie go stać. Bo pieniądze nie leżą na ziemi, a dodruk w kraju, którego walutą nie jest rezerwą walutową skończy się inflacją.

  Obecne działania rządu powodują, że spada siła nabywcza pieniądza, a to tym samym oznacza, że ludzi nie stać, aby kupować w innych marketach niż zagranicznych. Takie działania poczynione. Pamiętam jeszcze jak 10 lat temu moi rodzice kupowali jedynie w polskich sklepach, czy marketach. Ale to było 10 lat temu.

  Już państwo stworzyło podatek handlowy, który został zablokowany przez Komisję Europejską. Problem polega na tym, że został źle skonstruowany o czym wspominał prof. Robert Gwiazdowski, który miał okazję współpracować z byłym ministrem finansów, Adamem Szałamachą.

  Jaki „wolny” rynek doprowadził do uprzywilejowanej pozycji obcych w naszym kraju? Milton Friedman przestrzegał Polskę, aby nie dawała żadnych przywilejów dla zagranicznych przedmiotów, ale aby konkurowali na takich samych zasadach. Niestety nikt nie posłuchał i wyszliśmy na tym jak Zabłocki na mydle.

  Polska nie szła na rękę zachodnim kapitalistom, bo to nie są żadni kapitaliści. Kapitalistą jest osoba, która konkuruje na wolnym rynku, a oni nie konkurują na wolnym rynku. To są zachodni wyzyskiwacze, którzy chcieli wprowadzić socjalizm w Polsce, bo dzięki temu lokalne podmioty mają wyższe opodatkowanie, to na dodatek lobbują za odpowiednimi regulacjami, które niszczą lokalny rynek. To, że ktoś jest chytry, nie oznacza z marszu, że jest kapitalistą.
  Problem polega na tym, że okazja czyni złodzieja. Osobiście znam ludzi, którzy prosili w swoich firmach, aby obniżyli im dochody, bo dzięki temu mogli dostać 500+. To oczywiście jako przykład.
  Problem jest taki, że u nas mamy demokrację, a w demokracji nikt nie myśli długoterminowo, tylko politycy wychodzą z założenia, że chcą się jak najszybciej nakraść, bo potem może nie być okazji. Ale wcale mnie nie dziwi, jak słyszę od ludzi, że gdyby mieli okazję, to robiliby tak samo. Wniosek jest prosty: Trzeba sprawić, aby nie było okazji.

  Oczywiście w PiSie jest fajny pomysł, który został zaproponowany przez Adama Abramowicza, aby mikroprzedsiębiorstwa płaciły podatek w wysokości 25% do 5000 złotych przychodu, ale nie wiadomo, czy ten pomysł wejdzie w życie, bo z tego co wiem z dobrych źródeł, to niekoniecznie patrzą na to przychylnym okiem. Likwidacja ryczałtowego ZUS-u, jeśli przejdzie to będzie jednym z ważniejszych kroków, aby wyswobodzić Polaków z rąk zachodnich korporacji.
  ==============

  Walka toczy się o kontrolę rynku, reszta to igrzyska dla ciemnego ludu……
  I w tej walce przegrywamy jako społeczeństwo.

 47. Bodek
  @Arcadio

  Jak Państwo chce rozwiązac taki oto problem? Zachodni bank proponuje zachodniej korporcji kredyt na stałe oprocentowanie w PLN na zakup samochodu na 3,6%. Na ten sam samochód ten sam bank ale polskiemu przedsiębiorcy nie zaoferuje stałego oprocentowania a jedynie zmienne oferta na dzień dzisiejszy 8,4%. Skąd różnica 4,8%? Czy nasze Państwo zna odpwiedź?

  Idę więc do PKO BP znaczy się banku który wspiera polskiego przedsiębiorcę. Rozmowa z Paniami analityczkami w PKO BP przypomina rozmowę z sołtysem w Wąchocku. Nikt w tych departamentach oceny ryzyka nie czyta dokumentów finansowych spółek po angielsku, po francusku nie wspomnę. Każą sobie przynieść wszytsko tłumaczone zero wysiłku, horror. Oferta tego naszego wspaniałego państwowego banku 9% na taki sam samochód w PLN też oczywiście nie na stały procent bo i po co.

  Pisałem o ofercie na stałe oprocentownaie w PLN na kredyty hipoteczne. Właśnie dowiedziałem się, że Pan premier Morawiecki przesunął premierę tego poduktu na styczeń 2017. Czyli generalnie nie będzie takiego produktu bo za trudny dla nich jest. Jaki jest problem pożyczać tanio w PLN dla małego polskiego przedsiębiorcy ?
  =========

  Przykład dbania Państwa o równość konkurencji dla polskich firm……
  System który został stworzony przez 27 lat, preferuje OBCYCH….

 48. Przypomina mi to sytuację z podwórka. Jesteś dziewczyną, masz kumpla, który podskakuje, chcesz mu wlać. Ten zaczyna wrzeszczeć: „Tylko nie po jajach!”
  Przestrzegałam tej zasady do póki taki jeden wrzeszczący nie podbił mi oka dechą….
  Jak każda kobieta w tym kraju odebrałam niejedna lekcję męskiego „rycerstwa” więc tanio tego pożaru nie damy ugasić.

 49. pawel markiewicz
  5 października o godz. 10:27

  Wydawało mi się że jakiś zarys planu był. Komorowski miał wygrać na drugą kadencję, w międzyczasie druga tura Tuska kończy się w UE i ten wraca do Polski jako kandydat na prezydenta. No ale dudy w miech, szkoda.

  Bywało tak, prezydent Litwy była wcześniej komisarzem KE.

  To że Tusk wczoraj zaczepił Kaczyńskiego na Twitterze widzieliście chyba?

  Szydło zaczyna po kątach ustawiać, patrzcie państwo. Pfffttt.

 50. Można prowadzić dyskusję z przeciwnikiem przygotowanym. Trudno jest dyskutować z kimś niedouczonym, i przekonanym przy tym o swojej inteligencji i racji. Właściwie powinno się ich ignorować, ale to skutkuje że piszą ciągle bzdury mieszając w głowach tym, którzy chcą się uczyć.

  Jeśli ktoś nie chce douczać się o merkantylizmie Ludwików, bo to dawne dzieje, to proponuję pozycję o nowszych dziejach:
  Blum William – Killing Hope, US Military and CIA Interventions since World War II (2003)
  Bacevich Andrew – The New American Militarism; How Americans Are Seduced by War [2005]
  Bradley James – The Imperial Cruise, A Secret History of Empire and War [2010]
  Briody Dan – The Halliburton Agenda. The Politics of Oil and Money [2004]
  Coleman John – We Fight For Oil, A History of US Petroleum Wars [2008]
  Engdahl F. William – A Century of War, Anglo-American Oil Politics and the New World Order [1992]

  itd., nie chce mi się wklejać bo tylko o 20tym wieku jest kilkadziesiąt pozycji. Drugie tyle o „wolnym rynku” w imperium brytyjskim, a trzecie tyle przekrojowo, szczegółowo, i jeszcze z innej strony.

  Trzeba być wyjątkowo naiwnym aby wierzyć w wolny rynek i ustawy Wilczka w środowisku opanowanym przez nie-polskie korporacje, w tym banki.
  ==========

  Spis lektur polecany wierzącym w wolny rynek….

 51. Przychodzi baba o kulach do lekarza.
  A lekarz pyta: co pani jest?
  Baba: panie doktorze, mam zlamana noge.
  A lekarz na to: pani cialo, pani sprawa.

 52. „Coś nareszcie pali się!”
  No to leccie niczym cmy do tego ognia.
  Skonczycie jak one.
  Bedzie wreszcie z Wami spokoj.

 53. Levar

  a tak wlasciwie to Ty o czym?

 54. Levar,
  Walisz kupę w wentylator, a nie widzisz, że dmucha w twoją stronę.

 55. @wiesiek59
  4 października o godz. 22:33

  Kompromitujemy się w Europie i na świecie. Trudno mi sobie wyobrazić inny kraj, który by zwalczał swojego przedstawiciela na wysokim stanowisku w instytucji międzynarodowej. ( wykluczam wina Tuska – chyba, że przy następnych winobraniach)

 56. vannelle
  5 października o godz. 11:34
  Szanowny Pan (Pani?) sie powtarza.
  To juz nudne.
  Na nic innego nie stac?

 57. pawel markiewicz
  5 października o godz. 11:33
  O tym samym.

 58. Chrześcijańska trzódka wszelkich wyznań, rozmnaża się dość słabo.
  Z wyjątkiem krajów gdzie panuje bieda, analfabetyzm, neofeudalne stosunki, niska pozycja kobiety w społeczeństwie, kultura „macho”…..

  Polki były jednymi z pierwszych na świecie, które miały prawa OBYWATELSKIE- 1918 rok.
  Wprowadzili je socjaliści.
  Ta swoista kontrrewolucja, cofnięcie kobiety do roli rozpłodowej, wydaje się anachroniczne.
  Ma jednak głęboki sens z punktu widzenia KK.
  W społeczeństwach biednych rola religii się zwiększa.
  A duży przyrost naturalny sprzyja biednieniu społeczeństwa.

  Sojusz naszych rodzimych Talibów, z innymi- spod innych znaków religijnych, jest naturalny. Produkcja rzesz wiernych przekłada się na wpływy kasowe i polityczne.

 59. m_malgorzata 5 października o godz. 10:58 Nie mnóżmy wojenek. Ta damsko – męska jest zbędna. To prawda, że stare dziady (wątpliwi mężczyźni) chcą dysponować waszymi macicami, ale są jeszcze inni. Co się zaś tyczy podwórka, to my z siostrą wlaliśmy każdemu i każdej. Wystarczyło, że jedno z nas zostało napadnięte przez osobnika (płeć się nie liczyła) silniejszego. Jak osobnik się nie poddawał, dostawał po prostu cegłówką i lała się krew. Potem był naszym najlepszym kumplem.

 60. Dyskusja o przyszłości Tuska jako szefa RE niestety grzęźnie w polskich kontekstach i narracji godnościowej w związku z czym umyka sedno sprawy.

  A ona jest dość prosta.
  Jeśli rząd RP zgłosi sprzeciw przeciw jego kandydaturze to najprawdopodobniej ona upadnie.
  Choćby z tego powodu, że posadą tą żywo są zainteresowani europejscy socjaliści, którzy forsują na to stanowisko Włocha z silnym poparciem Francji i innych krajów południowej Europy.

  Kluczowe posady w Unii (szef PE, Szef KE, szef RE) są przedzież rozdzielane wg parytetu politycznego – głównie miedzy frakcją ludową i socjalistyczną.
  Parytet przewidywał, że socjaliści europejscy otrzymają posadę szefa PE (Schultz) na jedną kadencję, która się niedługo skończy. Jesli Schultz jej nie obroni to socjalisci dostaną w zamian stanowisko szefa RE – zajmowane obecnie przez Tuska.

  Przyszłość Tuska zależy więc od skomplikowanych układów i rywalizacji między frakcjami.
  Biorąc to pod uwagę – pomysł Kaczyńskiego w jego ulubionym stylu „konia kują a żaba nogę podstawia” nie jest jakimś czynnikiem sprawczym ale co najwyżej bezsensownym pretekstem, który bez skrupułów wykorzystają frakcje walcząc o wpływy czyli stanowiska.

 61. Wiesiek
  Ciebie ten spis lektur oczywiście nie obowiązuje , bo ty jesteś nie wierzący w „wolny rynek” , albo wszystko przeczytałeś i dlatego nie wierzysz ?

 62. Wiesiek
  Oczywiście wiem , że czytałeś .
  A to znasz o wolnym rynku ?
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wolny_rynek

 63. Czas na wykład guzdrowy na temat:
  Otwarcie sezonu ulicznego

  Witam przybyłych na blog po sezonie ogórkowym.

  Zwracam uwagę, że zmieniają się nie tylko dyrektorzy scen, ale i aktorzy.

  Mimo użycia tysięcy parasolek przed napływem wysokiej fali na Grubą Kaśkę będącą w nurcie nie objawił się jako echo @Bar Norte, a strajk.ue zajął się obojętnością kodeksu drogowego wobec osób poruszających się wraz wózkami nieMTB.

  Sezon służewiecki, rok akademicki i sezon koncertowy – one rozpoczęte.

  Czas na ulicę.

  Po zbiorowej parasolkowej uwerturze w światłach rampy stanął aktor grający wiodącą rolę. Niezrażony tym, że Budapesztanie oraz prowincjusze panońscy nie wykupili biletów na widowisko otwarcia sezonu i reżyser naddunajski zostawił sobie miesiąc na przemyślenie: Apatia czy korniki?

  Na widowni łysiny. Aaktor Tomasz Terlikowski zorientował się, że wygłasza kwestie z nieswojej roli, a Witold Waszczykowski zorientował się, że na otwarcie sezonu ulicznego nie przygotowano komedii Gra uczuć i przypadku.
  Zapowiadany jest także Wagner i łzy do Renu.

  Tymczasem trzeba publisi tego wykładu – składającej się głównie ze staruszek, staruszków oraz wkładek młodzieżowych – przypomnieć, że przeświadczenie Antoniego Krauzego o tym iż on jest reżyserem przypomina pluton Napoleonów żyjący w pewnej placówce w Drewnicy.

  Drugim co do rangi reżyserem (tym wykonawczym i będący brygadzistą sceny) widowiska otwierającego sezon uliczny jest także Jarosław Gowin wykładający w Akademii Teatralnej groteskę.

  Czas na wspomnienia @Bar Norte z wrocławskiego Mostu Grunwaldzkiego.

  Wtedy to zapowiadający się na trybuna ludowego student socjologii został zanurzony w dymach scenicznych i dowiedział się, że skutecznym rekwizytem scenicznym jest gaz łzawiący po rozczarowaniu publisi ekshumacją ojca Hamleta.

  Ambicją wszystkich reżyserów dobrej zmiany jest przejście do historii.
  Tymczasem dziesiątki tysięcy niedoszłych studentów kierunku mafijna dzikie przejęcie gospodarki śmiećmi wyjdą na oczekiwaną przez @Bar Norte rozróbę z okrzykami:
  Uprawiaj seks, a nie propagandę!

  Przewiduję, że do CNN będą przychodziły twity treści:
  Niech Tusk powie kto to jest Kaczalnik

  Jarosław Kaczyński nie dorósł biologicznie do tego, aby wartości ważne dla Polaków przekazać w genach.

  Więc poznamy z ulicznych transparentów echo słynnej odzywki Brata:

  Pieprz się sam dziadzie!

  Jeśli dobra zmiana ma polegać na unieważnieniu reformy rolnej oraz zlikwidowanie skutków walki z analfabetyzmem, to następnym dramatem na który młodzi będą stali po bilety dniami i nocami będzie:

  Tramwaj zwany pożądaniem

  I po lamach ekranów medialnych przetoczy się fala piany burleskowej:

  Czy to Adam nie umiał zaspokoić Ewy?

  Młodzież przecierając oczy z gazu Błaszakowego będzie po kolejnym piwie podsumowała teorię kapitału w duchu publicystyki Roberta Krasowskiego:

  Dwie są wartości nadrzędne nad tymi, którym nie idzie z kobietami:
  racja i kasa.

  Dziękuję za klikanie w kwiatki przewinięte.
  To bardzo staroświeckie.

  A woda z płukania kufli panie @Bar Norte w rynsztokach się nie mieści.

  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gruba_kaska.JPG

 64. Bywalec 2
  5 października o godz. 13:07

  Wolny Rynek jest hipotetyczna konstrukcją, realnie nie istnieje nigdzie na świecie.
  Dokładnie tak jak miłość bliźniego, czy miłosierdzie chrześcijańskie.
  Podobnie, komunizm…….

  Tą są idee majace wpływ na świat, ale nigdzie nie zrealizowane w praktyce.
  Historia gospodarcza i polityczna świata, również przeczy istnieniu wolnego rynku.
  Chyba że założymy iż wolny znaczy dyktat silniejszego?

 65. @Waldek B
  5 października o godz. 10:27
  „Ktoś tu wspomina o Kukiz 15, który jest partią zabobonu, ciemnoty i kompromitującego nieuctwa”.

  Zgadzam się, że pod względem światopoglądowym Kukiz 15 jest „partią ciemnoty”, jednak nie bardziej niż niedawno rządząca koalicja PO-PSL, która zwiększała fundusz kościelny o 20% rocznie, na stanowiskach ministerialnych umieszczała funkcjonariuszy Opus Dei, a średnio raz na dwa lata próbowała po cichu wprowadzać całkowity zakaz aborcji.

  Kilka dni temu to nie Kukiz, ale Władysław Kosiniak-Kamysz – gwiazda rządu Tuska, a później manifestacji KOD – złożył wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu liberalizującego prawo aborcyjne. Niemniej jednak o Kosiniaku nie informują żadne z media związane z PO, natomiast wypowiedzi Kukiza na temat aborcji wszystkie portale walą na pierwszej stronie.

  Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę sprawy „bliższe ziemi”, tj. dotyczące państwa, prawa i interesów polskiej gospodarki, to Kukiz’15 jest jedyną partią, która myśli i działa racjonalnie, no i nie kradnie (zob. incydent z panią Krzywonos z PO, która w celu okradania podatnika przyłączyła się do PiS i pisała donosy na posła Tyszkę od Kukiza, który im w tej kradzieży przeszkadzał). Na przykład w sejmowej dyskusji przed głosowaniem o „pińcet” poseł od Kukiza jako jedyny przedstawił rzetelną analizę szkodliwości tego projektu, bez argumentów typu „biedota przepije”, ale z punktu widzenia kosztów ekonomicznych, które obciążą następne pokolenia. „Oświecona” Platforma zaproponowała wtedy „pińcet dla wszystkich”.

  Trzeba jednak przyznać, że gdyby Kukizowcy pozbyli się samego Kukiza, dużo by na tym zyskali.

 66. Znikły z mych oczu komentarze opublikowane po 4 października o godz. 18:49.

  Licząc się z ich pojawieniem się, proszę kolegę @Bar Norte o nie zawracanie mi głowy Raszynem. Do czasu odzyskania Pałacu Radziwiłłów jako tła miesięcznic oraz odebrania Śląska Cieszyńskiego przez Grochalskich ty mi obrońco pańszczyźnianych mojej wolskiej głowy nie zawracaj.

  Może Philips zwróci się o odzyskanie terenu między Przyokopową a Karolkową?

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/72/PL_Warsaw_R%C3%B3%C5%BCa_Luksemburg.jpg

 67. Administrator bloga chyba uległ depeszowcowi @Wieśkowi59:

  najnowsze komentarze tuż za wpisem gospodarza

 68. pawel markiewicz
  5 października o godz. 10:27

  „kiedy Europa wybierze Tuska na druga kadencje. A z pewnoscia wybierze, bo Tusk sie sprawdzil”.

  Masz na myśli Brexit? 🙂
  Czy może chodzi o rolę pudelka (dowcip prasy niemieckiej) kanclerz Merkel?

 69. ..chcieliscie czegos nowego ,to macie !!! dobra zmiana dobrze zrobi ! ostudzi i pobudzi tych zaspanych a moze i tych co byli na wierchu ! tez !

 70. pawel markiewicz
  5 października o godz. 10:27

  „kiedy Europa wybierze Tuska na druga kadencje. A z pewnoscia wybierze, bo Tusk sie sprawdzil”.

  Masz na myśli Brexit?
  Czy chodzi ci o rolę pudelka (to dowcip prasy niemieckiej) kanclerz Merkel?

 71. mr.off
  5 października o godz. 3:54

  „Choc sklamal bym nie zauwazajac swietnej MERYTORYCZNEJ ekipy politycznej KOBIET Nowoczesnej”.

  Chodzi ci o tzw. myszki agresorki. One są merytoryczne? Sam oceń.

  Wystąpienia sejmowe „świetnej MERYTORYCZNEJ” posłanki J. Schering-Wielgus niezmiennie są hitami internetu.

  https://www.youtube.com/watch?v=XwnlABrvLYc

  Tak, ta sama merytoryczna Schering-Wielgus, która na Pl.Zamkowym podczas czarnego protestu wzniosła okrzyk: „Precz z dyktaturą kobiet”.

  Znów biedacze something pokićkało.

 72. Muszynianka
  5 października o godz. 3:09

  „A ułani szarżujący na czołgi wehrmachtu”.

  To mit użyty przez Wajdę (wówczas pieszczocha komuny) w „Lotnej”. Prawda w filmach fabularnych niekoniecznie dobrze się sprzedaje. Ale komuna pomysł Wajdy doceniła, przez lata używając go w antysanacyjnej propagandzie. W rzeczywistości jednostki kawalerii miały regulaminowy zakaz atakowania jednostek wyposażonych w broń pancerną. Nikt takich rozkazów ułanom nie mógł wydać, podobnie jak np. saperom atakowania piechoty.

 73. Bar Norte
  5 października o godz. 13:02

  „Dyskusja o przyszłości Tuska jako szefa RE niestety grzęźnie w polskich kontekstach i narracji godnościowej w związku z czym umyka sedno sprawy”.

  Przypominam ci Bar Norte, że także używasz „narracji godnościowej” w odniesieniu do świata pracy.

  Nic zdrożnego oczywiście, przeciwnie, taką narrację można znaleźć w wielu encyklikach papieskich, choćby „Laborem exercens” JPII. Nie obrazisz się chyba, kiedy po twoim kolejnym wpisie o godności pracownika najemnego, który powinien lepiej zarabiać, odpowiem: Panie Boże wielki zapłać. 🙂

  „pomysł Kaczyńskiego w jego ulubionym stylu „konia kują a żaba nogę podstawia” nie jest jakimś czynnikiem sprawczym ale … który bez skrupułów wykorzystają frakcje walcząc o … czyli stanowiska”.

  Trywializujesz, w końcu na tym polega dobra strategia i polityka. Nie sztuka osiągnąć coś, kiedy ma się nadmiar siły, to potrafią przeciętniacy. Na początku swej kariery Napoleon wygrał wiele bitew we Włoszech, choć był wyraźnie słabszy od przeciwników. Ale był od nich dużo bardziej inteligentny.

  Siły, które chcą usunięcia Tuska z posady w Brukseli mogą uzyskać wzmocnienie z Polski, na zasadzie: do ut des. A jakiś kozioł ofiarny za Brexit powinien się jednak znaleźć. Kogo wyrzucą z sań jak nie Tuska? Kaczyński pomoże. 🙂

 74. remm
  5 października o godz. 0:38

  „Dzięki za przypomnienie. W istocie PRL przyznał Polkom należne im prawa dopiero na fali odwilży w 1956 roku”.

  Typowe dla PRL, jednym przyznał, a drugim zabrał ― tym nie narodzonym, konkretnie zabrał im prawo do życia. Partia uznała, że na wyż demograficzny już niema kasy, właśnie kryzys gospodarczy znów się zaczął, czy tez poprzedni nie skończył. Ale niewykluczone, że dzięki Bierutowi ty się urodziłeś, więc może powinieneś docenić tow. Tomasza. Czasem Bóg pisze prosto po liniach krzywych.

 75. @Bar Norte

  Szlachta Grocholska zrobi to czego nie potrafili zrobić od pół wieku politycy Polscy.

  W Polsce żyją myszy i ludzie podlewający grona gniewu dotacjami do ugorowania.

  I Grocholscy pobudzają ich do przeniesienia się ze spaniem pod most Świętego Krzyża, a swoich stangretów Wileńska będą wozić metrem.

  https://youtu.be/gNoWol4vSX8

 76. guzdra
  5 października o godz. 14:13

  „najnowsze komentarze tuż za wpisem gospodarza”.

  Tak, wszytko jest upside-down. Kwestia konwencji, można tak, można inaczej.

 77. @Mauro Rossi udaje nieustannie kogoś kto nie rozumie komentarzy @guzdra(!!!). Ta postawa jest wynikiem przerażenia, że musiałby przyznać rację komuś głupszemu niż on sam (no nie całkiem – w jego sitwie jest jeszcze paru innych pyszałków).

  Więc stojąc za ogrodzeniem kącika PiSaczy pytam:
  Po ile teraz na warszawskiej giełdzie chodzi Bóg zapłać!?

  Chwilowy bałagan na tym blogu i reakcja nań @Mauro Rossi’ego uświadamia mi że jego budowany most ma pierwsze przęsło podwieszone, następne, a kolejne piszą się z Marcinem Wolskim do spółki.

  Bo to bywały w świecie arystokrata umysłu.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/Saint-benezet_in_southeastern_France.jpg

 78. Następne przęsło było podparte świętą racją , co stwierdzili archeolodzy rzeki gadania.

 79. guzdra
  5 października o godz. 15:39

  Rawenna, Sant Apollinare in Classe stoi od 1500 lat.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sant%E2%80%99Apollinare_in_Classe#/media/File:Ravenna_BW_3.JPG

 80. Mauro Rossi

  „Przypominam ci Bar Norte, że także używasz „narracji godnościowej” w odniesieniu do świata pracy.”

  Też pozwolę sobie po raz kolejny przypomnieć ci Mauro, że nie zajmuję się rozważaniami o godnosci („narracja godnosciowa”) tylko piszę o interesach politycznych (s)paperyzowanych, wykluczanych systemowo grup społecznych.
  A nie jakiegoś „świata pracy”. „Świata pracy” w tradycyjnym rozumieniu tego pojęcia już nie ma, bo rozpieprzyliscie go przez ostatnie 30 lat.

  Jak napisałem w komentarzu wszystko wskazuje na to, że na uwaleniu przez rząd RP kandydatury Tuska skorzystają europejscy socjaliści obsadzając na jego miejscu Włocha-lewicowca, który bedzie miał na uwadze interesy polityczne połudnowoeuropejskiej lewicy.

  Nie mam nic przeciwko temu.

  Ale moje pytanie brzmi: czy prezes Kaczyński traktowany przez ową lewicę jako reakcyjna zakała UE ma to na uwadze?

 81. folwarkPn
  5 października o godz. 2:48

  „Razem pokazuje, ze ma szanse zostac autentycznym glosem na scenie politycznej, nawet jak nie bedzie zapraszane do telewizora”.

  Oj będzie, będzie zapraszana. Na skrajną lewicę zawsze znajdzie się czas antenowy. Jeden warunek, partia musi być w dostatecznym stopniu antykaczystowska, nie dla medialnego picu tylko realnie. Tak, partia „Razem” koniecznie powinna być zapraszana, co najmniej tak często jak niegdyś Palikot ― efekt też będzie murowany. Trzeba ludziom pokazać z kim mają przyjemność (albo nieprzyjemność), oraz jakiego świrowania powinni spodziewać się w przyszłości.

 82. Bar Norte
  5 października o godz. 16:08

  „nie zajmuję się rozważaniami o godnosci („narracja godnosciowa”) tylko piszę o interesach politycznych”.

  Czyli jakby nie o ludziach rozumianych integralnie. No ale rozumiem, personalistą przecież nie jesteś.

  „na uwaleniu przez rząd RP kandydatury Tuska skorzystają europejscy socjaliści obsadzając na jego miejscu Włocha-lewicowca … Nie mam nic przeciwko temu. Ale moje pytanie brzmi: czy prezes Kaczyński traktowany przez ową lewicę jako reakcyjna zakała UE ma to na uwadze”?

  Nie wiem, ale ja osobiście sądzę, że to nie ma znaczenia, bo gorzej już być nie może. Zbiurokratyzowana radykalna lewica europejska pod różnymi zmyłkowymi nazwami (jak chadecja, socjaldemokracja) obsadziła UE i prowadzi ją donikąd.

  A tak to przynajmniej kraj z radością powita Tuska.

 83. Obecna kadencja Przewodniczącego Rady Europy zakończy się zanim w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii zgaśnie chaos pobrexitowy.

  Imperium nad którym niegdyś nie zachodziło słońce, musi pogodzić Magna Carta Libertatum z budową betonowego muru budowanego po południowej stronie Kanału Angielskiego.

  Jej Wysokość Królewska Pani Premier musi wyposażyć Robinhuda (coś zeszczuplał) w miecz laserowy. Najtańsza niechińska oferta na rynku jest Estońska, bo tam dziecko następnego dnia po poczęciu umie się posłużyć klawiszami Esc i Enter.

  Tym czasem – w odróżnieniu od czasu 800 lat – Przewodniczący Rady Europy opowiada się za murem wirtualnym i za odcięcia poddanych Królowej tylko od Mąki Szymanowskiej, w której oni odnaleźli dobry smak.

  Ponadto Donald Tusk nie chce się ośmieszyć zaprotestowaniem wobec wymogu stawianym kandydatom na emigrantów po obejrzeniu przez nich źródła nazwy Albion:

  Powiedz z oksfordzkim akcentem: Boże chroń Kólową!

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:White_cliffs_of_dover_09_2004.jpg

 84. Obarczanie za Brexit Tuska, jest tak samo sensowne jak przypisywanie winy Obamie.
  Niektóre narody są SUWERENNE i takie też decyzje podejmują.

  Inną sprawą jest, czy wyjdzie im to na dobre w dłuższej perspektywie.
  Elity finansowe lobbowały za wyjściem, bo było to w ich interesie.
  Czy było to w interesie pracujących Wielkiej Brytanii, to się okaże.

  Tusk miał reprezentować interesy CAŁEJ Unii, nie tylko Polski.
  W tych „ciekawych czasach” pogodzenie wszystkich obecnie 27 krajów, wypracowanie wspólnego stanowiska, jest raczej niemożliwe w praktyce.
  Tu też nie funkcjonuje wolny rynek- idei- ale interesy największych graczy dyktujących korzystne dla siebie rozwiązania, kosztem słabszych partnerów.

 85. Mauro Rossi

  „jakby nie o ludziach rozumianych integralnie”.

  Znów muszę wrócić do propedeutyki polityki.

  Polityka w najbardziej ogólnym ujeciu to społeczna przestrzeń wyrażania i artykulacji potrzeb oraz interesów politycznych.

  Owo wyrażanie może się również przejawiać w „narracji godnosciowej” – popularnej w środowiskach tutejszej prawicy.
  Z tym, że oczywiste jest iż ta moralizatorska, kaznodziejska forma przekazu kryje potrzeby i interesy polityczne wyrazicieli – z natury subiektywne i moralnie obojętne.

  To nie forma jest ważna ale ukryta pod nią treść polityczna.

 86. @Mauro Rossi chyba nie rozumie co robi – pokazuje puste kościoły!

 87. Odniósł się też do wystąpienia posła PiS Dominika Tarczyńskiego, który mówił, że absolutnym priorytetem jest obecność Polaka pośród pięciu sędziów UE w sądzie arbitrażowym”.

  – Tutaj przed chwilą poseł Tarczyński mówił: „no jak to dobrze, bo w Trybunale będzie Polak”. Jak on już tam będzie, to on nie będzie Polakiem. Jeśli on będzie jakiekolwiek decyzje podejmował, biorąc pod uwagę, że jest Polakiem, to powinien być momentalnie wyrzucony, bo sama umowa mówi, że tak mu nie wolno. Więc nie ma znaczenia, czy tam będzie Polak, czy nie. Na czele UE też stoi Polak i co, mamy z tego jakąś korzyść? Ja nie widzę – powiedział poseł Długi.

  – Bądźmy Europejczykami i starajmy się zachowywać tak jak inteligentni Europejczycy się zachowują, natomiast nie idźmy na rzeź bez świadomości tego – mówił.

  Jego klubowy kolega Piotr Apel oświadczył natomiast: „Apeluję, by opamiętać się, przestać wspierać tymczasowe stosowanie umowy, bo to jest zdrada stanu, to jest zdrada stanu, nie boję się tego powiedzieć, zdrada stanu to jest działanie wbrew interesowi Rzeczypospolitej. Jaki interes mamy w tym, żeby doprowadzić nasze rolnictwo i przemysł do bankructwa?”.
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/kukiz-15-o-ceta-wspieranie-tymczasowego-stosowania-umowy-ceta-to-zdrada-stanu/ylw1me
  ============

  Wbrew pozorom, Kukizowcy jedynie dbają o polskie interesy.
  I chyba również, rozumieją że na pewnym poziomie nie liczy sie narodowość, tylko FACHOWOŚĆ.

  Popieranie umowy TAJNEJ, której nawet nasi rządzący nie znają, jest co najmniej dziwne.
  To podpisywanie weksla in blanco, na podstawie którego będzie można zażądać dowolnej kwoty.
  Dlaczego nasze elity tak ochoczo tego dokonują?
  Czy to racja- czy zdrada stanu?

 88. remm 5 października o godz. 14:02 Chyba nie czytasz moich postów (nie ma przymusu, to tylko zabawa), bo napisałem to samo inaczej: ” PSL schowało się za szeroki plecy PiS”. Mnie chodzi, że partii Kukiza są ludzie, którzy poważnie traktują szkodliwość szczepień ochronnych, zapłodnienia in vitro (niedługo na świecie urodzi się chłopiec z dwóch mam i jednego ojca !!!! ), trującego działania modyfikowanej genetycznie żywności (a truskawki im nie szkodzą?). No i dodać trzeba do tego te wszystkie brechty o zalewających Polskę muzułmańskich imigrantach zarobkowych. Tych bredni zapewne będzie więcej, ale na razie tylko tyle wyszło z szydłem z worka. To że tam znalazło się kilka osób trzeźwo myślących o swoich interesach (z naciskiem na słowo „swoich”), to nie dziwota. Tacy są w każdej partii.

 89. Sprawdza się stare przysłowie.
  Sukces ma wielu ojców, klęska jest sierotą……

  Ustawa zaostrzająca przepisy aborcyjne jest projektem społecznym.
  Promotorzy są znani, ale zaczynają się dystansować od tego poronionego pomysłu.
  Koszty, będą ponosić jedynie kobiety.
  Bez wsparcia finansowego Państwa, opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi będzie co najmniej trudna. Ktoś policzył skutki?

 90. Mam wrażenie że coś tu trzeba przykryć, CETA, przetarg na śmigłowce czy „Misiewicze”
  a może roszady w rządzie. Niedługo się okaże. Czyż by kobiety miały obalić ten rząd?
  A swoją drogą czerń ma w tym kraju swoją symbolikę. Czy nie jest absurdem że w
  TVN siedzi siedmiu facetów 40+- co najmniej- i dyskutują o aborcji, wśród nich przedstawiciel partii która łagodniejszy projekt odesłała do kosza. Los PiSu może być
  podobny do tego co spotkało AWS. Brawo panie.

 91. MEM na fcb: głosowanie kto jest za aborcją, las rąk w górze, jednogłośnie. A kto chce
  adoptować niesprawne dziecko po urodzeniu żadna ręka się nie podniosła

 92. @Waldek B
  5 października o godz. 17:16

  Przeczytałem Twój list w całości. Owszem, napisałeś o PSL, ale mianem „partii ciemnoty” nazywasz nie PSL, tylko Kukiza. Tak samo, jak większość Polaków otumanionych propagandą mainstreamowych mediów. Mamy przykład nawet dziś na portalu „Polityki” – pół strony głównej zajmuje zdjęcie Kukiza. Czy kilka dni temu potraktowano tak samo Kosiniaka? Nie przypominam sobie.

  Pod względem światopoglądowym posłowie Kukiza są bardzo zróżnicowani, ale nie odbiegają od POPiS-owej średniej. Media nagłaśniają jednak tylko ich wypowiedzi na takie tematy. A szkoda, bo fajnie byłoby posłuchać na przykład, co myślą o prawach gejów posłowie Platformy, którzy przez 8 lat mimo nacisków UE blokowali każdy projekt ustawy w tej sprawie, albo co ludzie z PSL sądzą o in vitro.

  A zamiast komentarza do Twojego zdania:

  To że tam znalazło się kilka osób trzeźwo myślących o swoich interesach (z naciskiem na słowo „swoich”)…

  zamieszczam informację o wspomnianym incydencie z Henryką Krzywonos:
  http://www.rp.pl/Polityka/160809106-Poslowie-PiS-PO-i-PSL-doniesli-na-Tyszke-bo-jest-przedstawicielem-obywateli.html

  Gdy poseł Tyszka od Kukiza zaprotestował przeciwko kupowaniu posłom strojów do biegania i innych dóbr za pieniądze podatnika, „zespół ponad podziałami” złożony z posłów PO, PiS i PSL, ze wspomnianą Henryką Krzywonos, poskarżył się marszałkowi Sejmu, że „mimo politycznych różnic praca w tym zespole była zawsze zgodna”, dopóki nie zjawił się Tyszka, który popsuł im interes i jeszcze bezczelnie podkreślał, że „jest przedstawicielem wyborców, a nie kogoś innego”.

  Krótko mówiąc, pani Krzywonos, posłanka PO, gwiazda KOD i „legenda Solidarności”, stwierdziła, że poseł nie może reprezentować interesów wyborców, tylko interesy posłów. A gdy poseł Kukiza się temu sprzeciwił, Krzywonos doprowadziła do jego usunięcia z komisji.

 93. Wiesiek
  Moje pytanie było inne i dotyczyło polecanej lektury .
  Z odpowiedzi wnioskuje , że polecasz, zamiast najpierw samemu poczytać ?
  Exignorant to cała Krynica twojej mądrości ?

 94. @Mauro Rossi

  Urodziłem się w czasach, gdy aborcja była dozwolona. Moi rodzice chcieli, żebym się urodził. Gdybym miał zostać urodzony tylko dlatego, że jakiś bolszewik czy katobolszewik zakazał aborcji, to wolałbym nie urodzić się wcale.

  Pod poprzednim wątkiem w odpowiedzi na moje pytanie napisałeś, że nie adoptowałeś żadnego dziecka z Downem. Postępujesz więc nieetycznie. Jeśli walczysz o to, aby porzuconych i niepełnosprawnych dzieci było jak najwięcej, to powinieneś zrezygnować z własnego potomstwa, żeby zapewnić tym nieszczęśnikom dom i jak najlepszą opiekę. Ciebie jednak ich los nie obchodzi. Zupełnie jak dyktatora Ceausescu, prawdopodobnie największego „obrońcy życia nienarodzonego” w historii świata.

  W Rumunii też rodziły się tysiące nikomu niepotrzebnych dzieci z wadami i HIV, które potem gniły (dosłownie) w nędznych sierocińcach. Jeśli ktoś ich wydobywał z tego piekła, to ludzie z takich krajów, jak Holandia czy Szwecja, które nasz wielki rodak Jan Paweł II nazywał „cywilizacją śmierci”. Polscy katolicy jakoś się nie garnęli do pomocy rumuńskim sierotom. Nie mieli czasu. Byli zajęci walką o to, aby takich dzieci rodziło się jak najwięcej również w Polsce.

 95. Bywalec 2
  5 października o godz. 18:48

  Cytuję czasem przemawiające do mnie komentarze z różnych źródeł.
  Ten spis lektur, akurat z innego bloga- Indepedenttrader 21.
  Same tytuły mówią za siebie.

  Dokładnie tak samo, jak FAKTY tyczące rozwoju gospodarczego i jego przyczyn.
  Różnimy się ich interpretacją, co składam na karb propagandy za miliardy. której większość ludzi ulega.
  Bez socjalizmu, związków zawodowych, rywalizacji ideologicznej- słowem przeciwwagi dla kapitalizmu w Darwinowskiej formie, nie było by tak na Zachodzie dobrze.
  Z chwilą zwycięstwa ekonomicznego, zaczęło sie pogarszać.
  Ten 25 letni prymat Zachodu na każdym polu okazał sie dla krótkowzrocznych polityków i rządów zabójczy.
  W międzyczasie wyrosła nowa konkurencja, a własne społeczeństwa spauperyzowano.
  Koszty ciągu bezsensownych wojen, załatwiły resztę dobrobytu na kredyt……

 96. Reset
  @ helvetia

  „Zgadzasz sie z ponizszym ?”
  ———
  Nie zgadzam się.

  Po pierwsze ideologia Smitha ładnie brzmi w teorii, w praktyce masz wcześniej przywołane przykłady Fakro, Ursus, polskich tirów, Lidla, rurociągu w Syrii, i kilka lektur proponowanych przezemnie, w których widać jak bogacą się narody, pod warunkiem że są wspierane przez FED, CIA, Blackwater, Navy Seals itd.

  Po drugie – i to tylko wzmiankuje bo nie mam czasu na wyszukanie źródła i nie pamiętam szczegółów – istnieje poważna książka analityczna wskazująca krok po kroku fałszywość wniosków Smitha. Książka jest mało popularna bo katolicka, ale nie soc-katolicka, tzn. nie ma nic wspolnego z teologią wyzwolenia itp., jest konserwatywna.

  Po trzecie rzekomy liberalizm angielski to kłamstwo historyczne narzucone światu przez zwycięzcę, czyli Imperium Brytyjskie. Panował tam brutalny merkantylizm wspierany przez instytucje analogiczne do FED, CIA, Blackwater, Navy Seals. Różnił się on od francuskiego tym, ze francuski miał co do zasady służyć ogółowi francuzów, a angielski w pierwszej kolejności służyć miał budowaniu chazarskiej potęgi i rozprzestrzenianie jej w innych krajach. Ktoś tu rekomendował książkę Ha-Joon Chang, więc cytuję:

  W 1721 r. premierem został niejaki Robert Walpole. Uważał on, że nic tak nie służy bogactwu państwa jak eksportowanie wysoko przetworzonych produktów a importowanie surowców. Dlatego radykalnie podniesiono cła na te pierwsze, a obniżono na drugie. Rząd wprowadził subsydia eksportowe i państwową kontrolę jakości eksportu. Urzędnicy pilnowali, by za granicę wysyłano tylko produkty odpowiedniej jakości, tak by budować renomę u zagranicznych klientów.

  Tę politykę kontynuowano aż do połowy XIX w. Na przykład jeszcze w 1820 r. średnie cło na importowane do Wielkiej Brytanii produkty wynosiła 45-55 proc., podczas gdy w Niemczech i Szwajcarii było to zaledwie 8-12 proc. Dodatkowo zabroniono eksportu z kolonii brytyjskich produktów, które mogłyby konkurować z brytyjskimi, takich jak bawełniane czy wełniane ubrania (te pierwsze uderzyło w Indie, a drugie zniszczyło przemysł wełniany w Irlandii). Z tych samych powodów Walpole zabronił budowy hut stali w USA. Pod koniec wojen napoleońskich, czyli po blisko 100-latach protekcjonistycznej polityki przemysł Wielkiej Brytanii byli powszechnie uważany za najbardziej wydajny na świecie.”

  I rodzynek:

  „Państwo, które ma najbardziej rozwinięty przemysł na świecie, nie może zrobić nic mądrzejszego, jak ogłosić wszem i wobec, że wcześniej zbłądziło na ścieżkę protekcjonizmu, by teraz powrócić na właściwą drogę wolnego handlu. ”

  Po czwarte antyfrancuska, tzn. antyburbońska propaganda lewacka kłamie pisząc o rzekomej biedzie w Francji będącej skutkiem merkantylizmu. Francja w czasach nocy św. Bartłomieja ok. 1580 to był dziki kraj toczony od wieków nieustannymi wojnami. Dziś to wydaje się trudne do uwierzenia ale Polska w tym czasie stała o kilka szczebli wyżej od Francji pod każdym względem, militarnym, kulturalnym, finansowym, naukowym, filozoficznym, czy nawet higienicznym (w Polsce każdy dwór i prawie każda wieś miała łaźnie tzw.banię parową, i miejsce do wysrywania się, na Wawelu od średniowiecza były kanalizacja i łazienki z ciępłą wodą, w Luwrze ludzie nie myli się śmierdzieli, i wysrywali się publicznie na korytarzach). Merkantylizm przeniosł Francję na miejsce lidera świata, Francuzi zaznali 200 lat pokoju na ziemiach wewnętrznych, i możliwości bogacenia się. „Bieda” dotyczy czasów półgłupiego Ludwika 16, i w istotnej części wynikała z a. wybuchu wulkanu i szeregu lat bez słońca (i plonów) oraz b. intryg przygotowujących do rewolucji.

  Po piąte rzekomy liberalizm tak przyczynił się do bogactwa Anglików, że w 19 wieku masowo ryzykowali karę śmierci grożącą za to, i kradli chleb aby nakarmić dzieci. A irlandzcy poddani króla Anglii tylko dzięki kartoflom nie wymarli wszyscy z głodu.

  Tak podsumowując, wolny rynek to utopia, liberalizm zaś to produkt propagandowy, służący jako broń w walce o dominację.
  Jeśli ktoś chce wdrażać utopie, to lepiej niech poświęci się budowaniu Projektu Venus. Prawdopodobieństwo sukcesu podobne, ale ewentualny sukces nieporównywalnie „lepszy”.
  ===========

  Ciąg dalszy cytowanego watku……

  Liberalizm jest bardzo dobry.
  Ale, w odpowiednim czasie i na określonych przez NAS warunkach.
  Jeżeli KTOŚ nam określa parametry, może być to katastrofalne w skutkach.

  Logicznym wydaje się, że gdyby liberalizm panował w światowej gospodarce, to niepotrzebne byłyby umowy handlowe, traktaty, cła, zezwolenia, kontyngenty, certyfikaty, warunki dopuszczenia, homologacje, i tysiące innych PROTEKCJONISTYCZNYCH instrumentów……

 97. Na czym polega ten druk pieniądza.

  W normalnych czasach bank centralny pożyczał bankom komercyjnym, czyli takim które zajmowały się obsługą firm i ludności, pieniądze pod zastaw wartościowych aktywów. Najczęściej tymi aktywami były obligacje rządu, uznawane za bardzo bezpieczne. Jednak te pożyczki pod zastaw były niewielkie, ponieważ banki komercyjne finansowały akcję kredytową przede wszystkim z zebranych lokat od ludności i tych firm, które miały nadwyżki środków finansowych. Ale czasy się zmieniły. Obecnie skala zebranych depozytów już w żaden sposób nie ogranicza działalności banków, one po prostu decydują ile kredytu i komu udzielić, jakich inwestycji dokonać, i po podjęciu tych decyzji po prostu zwracają się do banku centralnego żeby im dostarczył odpowiednią ilość dolarów, euro, jenów czy funtów oprocentowanych na blisko zero procent dla realizacji tych inwestycji. I banki centralne dostarczają kolejne miliardy, prawie bezkosztowo, bo w tym celu nie trzeba nawet drukować banknotów, tylko wystarczy kilka razy kliknąć myszą, i na rachunkach banków komercyjnych prowadzonych w banku centralnym pojawiają się kolejne miliardy.
  http://www.wyszperane.info/2016/10/02/drukarze-przyszlosci-piramida-finansowa-caly-czas-puchnie/
  ==============

  Wolny rynek jest wtedy, kiedy my dostarczamy naszym firmom kredyt o zerowym oprocentowaniu, podczas gdy obce firmy płacą kilka- kilkanaście %.
  Jest to równa konkurencja…….
  Rybiński nieźle ujął temat.

  Polecam Bywalcowi i Muszyniance.

 98. >>> Jaki „wolny rynek”? jakie „my”? jakie „firmy” jakim „firmom”?

  Teraz jest deflacja CPI, czyli na masowym rynku dóbr konsumpcyjnych. Trzeba ilość pieniądza podpompować dla pobudzenia konsumpcji, itd. Tak działają koła i kółeczka obecnie istniejących gospodarek kapitalistycznych. 40 lat temu sytuacja był diametralnie inna.

  Poza tym ludzie kiedyś mieli mniej czasu wolnego, mniejszy dostęp do przeróżnych mądrali, i może większą odpowiedzialność. Nie pletli fantasmagorii o makroekonomii bez podstawowego kursu uniwersyteckiego. O czytaniu podstawowych podręczników już nie ma co mówić.

  Zawracają głowę tylko. Jadę więc oglądać łososie wędrujące w górę rzeki Don, oraz czaple (blue heron) je łapiące.

 99. p.s. Jaka jest data tego artykułu linkowanego?

  „Fed dalej drukuje w tempie 85 mld dolarów miesięcznie” – wszak amerykański Fed (bank centralny) przestał drukować w X 2014, czyli dwa lata temu. Staroć jakaś zatem. Od tego czasu the Fed podniósł raz stopy procentowe i przymierza się do kolejnego w tym roku. Kompletna staroć. Rynek pracy w USA zaczyna się zacieśniać, co może przebiegać różnie w zależności od tego, czy ludzie dotychczas nieaktywni ruszą na poszukiwanie pracy. Nota bene, kandydat Trump zarzucił szefowej the Fed, że sztucznie trzyma stopy procentowe nisko, aby pomóc Obamie oraz Clinton w jej kampanii.

  Debilne to wszystko, te dyskusje, zaś jesień jest piękna, jeszcze nie kolorowa, a już oszałamiająca …

 100. remm
  5 października o godz. 18:52

  „Urodziłem się w czasach, gdy aborcja była dozwolona. Moi rodzice chcieli, żebym się urodził”.

  Więc dałbyś też szansę innym się urodzić. Nie zabijaj, bo przecież nie potrafisz ożywić. W Niemczech nie można zabijać cielnych krów, z powodów „humanitarnych”, bo cielęta jeszcze przez 4 godziny umierają w cierpieniach dusząc się. Cieląt też mi żal.

  „nie adoptowałeś żadnego dziecka z Downem”.

  Żadnego nie adoptowałem, mam swoje. Gdyby takie się trafiło też bym je przyjął.

  „W Rumunii też rodziły się tysiące z wadami i HIV, które potem gniły (dosłownie) w nędznych sierocińcach”.

  HIV w komunistycznej Rumunii to włóż między bajki, niezależnie od tego kto i co diagnozował oraz z jakiego powodu to robił. Gruźlica, żółtaczka, infekcje to owszem, ale na te trywialne choroby nie było zachodnich środków pomocowych, a na „modny” HIV to od razu. Podobny syndrom „zwalczania HIV” zaistniał w Afryce i dlatego nagle wybuchła tam „straszliwa epidemia HIV”, a faktycznie obecna tam zawsze gruźlica i stare dobre infekcje związane z niskim poziomem higieny. A widzicie, to nie jest tylko problem homoseksualistów i narkomanów w Nowym Jorku czy Paryżu, ale nas wszystkich, pisały usłużne media, jak zwykle robiąc ludzi w balona.

  Zapytaj tych, którzy byli w sierocińcu, czy woleliby, aby ich wcześniej zabito, czy może jednak chcieliby żyć. Nie każdy kto ma szczęśliwe dzieciństwo ma też udane życie i na odwrót.

  „Jeśli ktoś ich wydobywał z tego piekła, to ludzie z takich krajów, jak Holandia czy Szwecja, które nasz wielki rodak Jan Paweł II nazywał „cywilizacją śmierci”.

  A w którym dokumencie JP II wskazywał, tym kontekście, na Holandię czy Szwecję? Nawet nie szukaj, bo nie znajdziesz, papież nie adresował tych słów do konkretnych krajów tylko do wszystkich. Szwecja ma za sobą eugenikę, Holandia praktykuje eutanazję, to są elementy cywilizacji śmierci. Ty pewnie powiesz, że po prostu cywilizacji i tu się różnimy.

 101. SPIKOR
  5 października o godz. 18:21

  „Mam wrażenie że coś tu trzeba przykryć … przetarg na śmigłowce czy „Misiewicze”.

  Tak to już bywa, czas biegnie szybko.
  Misiewicze przykryły interesy życia, czyli prywatyzację kamienic w Warszawie, pod rządami PO.

  Z kolei aborcja przykryła zerwany przetarg na francuskie śmigłowce (przepłacone tak ze 2 razy, bez offsetu). W Polsce produkuje się śmigłowce w dwóch fabrykach, ale według PO mieliśmy je kupować je we Francji, a w kraju to je malować.

  Z kolei Aborcję przykryją jutro POsiewicze z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Spółki PGZ SA rozdawały pieniądze na lewo i prawo, ale zawsze swoim, oficjalnie „na reklamę”. I tak niejaki ekspert lotniczy Hypki dostał od PGZ 2,5 mln zł i dzięki temu miesiącami nie wychodził ze studiów telewizyjnych przekonując widzów do rosyjskiej wersji katastrofy pod Smoleńskiem. Na Salonie24 postulowano wówczas, aby panem Hypkim zajął się może kontrwywiad, ale dziś już wiadomo, kto mu płacił i za co. No ale co się dziwić, Polski Przemysł Obronny za czasów PO-PSL w raporcie Transparenting International kwalifikowany był jako skrajnie zagrożony korupcją i znajdował się w podobnej lidze co zakłady zbrojeniowe w Iraku i Jordanii.

 102. @Mauro Rossi

  „Szwecja ma za sobą eugenikę, Holandia praktykuje eutanazję, to są elementy cywilizacji śmierci. ”

  Szwecja zla i niedobra, Holandia jeszcze gorsza. Cywilizacja smierci, aborcja na zadanie, w Szwecji podobno piecdziesiat szesc stref szariatu (czy moze szecdziesiat piec, chyba ze to te twarze Greya), poza tym wstretna Szwecja nie wykonala Europejskiego Nakazu Aresztowania i nie wydala w rece wladz Najjasniejszej „stalinowskiego zbrodniarza” Stefana Michnika. Eugenika i zbrodnia Michnika. Nic tylko skrocic i wyrzucic.

  I dziwi tylko nieco, czemu do tej zlej i niedobrej Szwecji twoi rodacy pchaja sie drzwiami i oknami. Pchaja sie jeden przez drugiego. Do Holandii zreszta tez sie pchaja. A do Szwecji – to prawdziwa inwazja. Tyle tylko, ze szwezka prasa i opinia publiczna pyta nie bez powodu – jesli Polacy tak bardzo nie lubia obcych to czemu sie pchaja do Szwecji, do Anglii i wszedzie tam, gzdzie sie mozna zapalac na dobry socjal?

  Jak ta „cywilizacja smierci” taka odrazajaca – to moze nie nalezy sie pchac akurat tam, gdzie jest tak zle i niedobrze? „Piekna wasza Polska cala / piekna zyzna i niemala” – wiec na kiego grzmota pakowac sie akurat tam, gdzie „eugenika”, „cywilizacja smierci” i „strefy szariatu”?

 103. Muszynianka
  5 października o godz. 20:29

  Ostatnio pani z FED nie mogła wytłumaczyć na przesłuchaniu w Kongresie, skąd sie wzięło w bilansie oddziału 2 biliony$……

  Rybiński łopatologicznie tłumaczy przewagę konkurencyjną krajów dysponujących walutą światową nad innymi.
  I ich bezkarność w przypadku kreacji z niczego.

  Te pieniądze nie trafiaja do ludzkich kieszeni, tylko krewnych i znajomych królika- instytucji finansowych.
  Jakie będą efekty, najstarsi górale nie wiedzą……

  Najlepsze łapówki dają firmy zachodnie, w tym i zbrojeniowe.
  Ich nie wolno korumpować, one mogą.
  Caracalle to DUŻE śmigłowce.
  Mniej więcej, dwa razy większy udźwig niż produkowane w Polsce.
  Śmigłowiec uderzeniowy od transportowego różni się znacznie.
  Jako że walka o rynek trwa, ciekaw jestem jaki kraj przeforsuje swoje interesy.
  Na Polskę bym nie liczył.

 104. guzdra
  5 października o godz. 16:50

  „Mauro Rossi chyba nie rozumie co robi – pokazuje puste kościoły”!

  Kościół, który ma 1500 lat może być na zdjęciu pusty, bo tak się zwykle fotografuje zabytki. Ale gdybyś uważniej przyjrzał się to byś zobaczył dwa ołtarze, w tym jeden w absydzie – przedsoborowy, świece, ławki. Kościół jest jak najbardziej czynny, mimo że zabytkowy.

 105. radzilowJedwabne
  5 października o godz. 21:50

  „I dziwi tylko nieco, czemu do tej zlej i niedobrej Szwecji twoi rodacy pchaja sie drzwiami i oknami. Pchaja sie jeden przez drugiego”.

  Po pierwsze, żaden kraj nie jest idealny, po drugie ― istnieje opłacalny poziom ryzyka w stosunku do spodziewanych korzyści. Amerykanie pchali się na Dziki Zachód zupełnie nie podzielając poglądów facetów w pióropuszach na temat ich zwyczajów skalpowania przybyszy. Z kolei Żydzi wyjeżdżając z Polski do ciepłego Izraela lądowali często w zimnej Szwecji. Życie jest bogatsze w niuanse niż to się filozofom śniło.

 106. @Mauro Rossi z uporem traktuje mnie jak kretyna, który nigdy nigdzie nie był.

  Byłem w tym kościele lat temu kilkanaście.

  I potrafię znaleźć materiały w różnych językach i różnej postaci o obiektach traktowanych jako dziedzictwo kulturowe ludzkości.

  Ty mi nie opisuj jak się fotografuje kościoły tak jak komuś niedorozwiniętemu.

  Ty dobrze wiesz, że twa pokrętna propaganda zderza się ze zmęczeniem prostego ludu gadaniem i pisaniem przez tych, którymi w gruncie rzeczy ty i tobie podobni pogardzacie.

 107. @Mauro Rossi

  „Po pierwsze, żaden kraj nie jest idealny, po drugie ― istnieje opłacalny poziom ryzyka w stosunku do spodziewanych korzyści. Amerykanie pchali się na Dziki Zachód zupełnie nie podzielając poglądów facetów w pióropuszach na temat ich zwyczajów skalpowania przybyszy.”

  Znaczy te twoje ziomy pchaja sie do Holandii czy Szwecji z takimi zamiarami, jak Amerykanie wzgledem „facetow w pioropuszach”, tzn z zamiarem wymordowania ludnosci tubylczej? Planuja dzialania w stylu „dobry Szwed to martwy Szwed” (vide „dobry Indianin to martwy Indianin”)? Przeciekawe. Holendrow ani Szwedow jak na razie nikt o takich zamiarach nie poinformowal – dobrze, ze je otwarcie wyartykulowales. Pytanie, czy raczki nie za krotkie. Drugie pytanie – jak by gospodarzy zlikwidowac, to od kogo by sie socjale ciagnelo? Ale same plany likwidacji – arcyciekawe.

  „i wyjeżdżając z Polski do ciepłego Izraela lądowali często w zimnej Szwecji. ”

  Specow od eticznych czystek i wypedzania ludzi w charakterze kary za nadmierna dlugosc nosa frowno moze obchodzic, dokad wypedzani („Zydzi wynocha z Polski!”, „Polska dla Polakow!”, „Syjonisci do Dajana!”) wyjechali – a dokad nie wyjechali. Nie ich (specow od czystek etnicznnych) zafa.. strygowany interes. Nie ich broszka. Fajnie jednak, ze otwarcie zapowiadaja potraktowanie rdzennych populacji Holandii czt Szwecji tak, jak potraktowano amerykanskich Indian.

 108. wiesiek (21:59)

  Po pierwsze, wypada się odnieść do moich pytań (o datę artykułu i znaczenie wyrazów tego lotnego zdania, które zacytowałam).
  Po drugie, o które przesłuchanie Janet Yellen chodzi, jaki oddział, skąd pochodzi ta informacja???
  Po trzecie, co mają śmigłowce oraz firmy zbrojeniowe do polityki pieniężnej. Trzeba wyraźnie napisać jaki jest związek jednych z drugim, bo nie każdy jest tak lotny, a niektórzy wolą dyskusję uporządkowaną.
  Po czwarte, te frazy „znajomi królika”, „najstarsi górale” pasuja do pogaduchy na imieninach … albo przy układaniu staruszka na spoczynek, o ile się nie mylę.

 109. @Mauro. zelazna logika chrzescijanska,: „nie adoptowalem, bo mam swoje.” W Ameryce, bardzo duzo rodzin adoptuje juz biologiczne dzieci i czesto zaledwie zwyczajna sytuacje materialna. Zreszta w Polsce tez tak sie adoptuje.

 110. Ted’dy bear
  5 października o godz. 23:26
  Dominantą polityki światowej jest atak i zniszczenie Rosji przez kryminalny kartel US/NATO. Wszystkie działania są temu celowi podporządkowane. Także wypowiedź tego pajaca Kerrego. Rządzą tym doktryny Brzezińskiego i Wolfowitza a szczegółowe cele są wytyczane przez kompleks militarno przemysłowy, CFR i komisję trójstronną. Oni nawet desygnują prezydenta, pozorując kabaretowe wybory. Prawda jest taka, że Rosja wydaje na zbrojenie tylko 8 procent tego co wydaje US/NATO. Mimo tego Rosja trzyma ich w szachu. Tak czy owak wszystko to prowadzi do wojny i totalnego zniszczenia, którego efekty rodacy mogą oglądać na zdjęciach ze zniszczonego Aleppo. Taka będzie i Polska.

 111. Rome Stataute. /dla pzrypomnienia/
  “crime of aggression” means the planning, preparation, initiation or execution, by a person in a position effectively to exercise control over or to direct the political or military action of a State, of an act of aggression which by its character, gravity and scale, constitutes a manifest violation of the Charter on the United Nations.

 112. Giez ,9:47
  Rzad Rosji prowadzi proby dla ludnosci cywilnej w schronach atomowych najwiekszych miast.
  http://www.theeventchronicle.com/news/europe/russia-conducting-nuclear-drills-us-threatens-attacks-cities/#
  Czy neoliberalowie zbudowali przez 30 lat chociaz jeden schron dla ludnosci w Warszawie ?
  Rosja jest gotowa na wypadek agresji nuklearnej NATO.
  NATO w swoim programie zalozycielskim mialo rozwiazywac konflikty pokojowo.

 113. Giez; 9:47.

  Uwazam ze US/NATO wojny z Rosja nie rozpoczna,dobrze wiedza
  ze bylaby ona nie do wygrania zadnej ze stron,te kraje mozna rozwalic
  tylko od wewnatrz co tez probuje sie robic.
  Jak na razie Rosja ma Putina i silna pozycje czego nie mozna powiedziec
  o Ameryce,groza jej niepokoje spoleczne i upadek petro – dolara bez
  ktorego Ameryka nie przetrwa.
  Zreszta aby jakies imperium moglo egzystowac i roslo w sile musi stac
  mocno na trzech filarach to jest kultura,gospodarka i armia,dwa pierwsze
  filary w Ameryce leza juz w gruzach.
  Rosji pozostalo robic uniki i czekac.
  http://www.thecommonsenseshow.com/2016/09/29/america-is-the-craziest-worst-paid-and-sickest-of-all-the-modern-nations/

 114. Levar; 5 października o godz. 12:19

  …czyli o czym?

 115. Mauro Rossi; 5 października o godz. 14:25

  Jak wierzysz w to ze Tusk naklonil Anglikow do Brexit-u, to pewnie wierzysz ze brzoza w smolensku i bomba helowa tez byly a za sterami to siedzial Walesa tylko on mial spadochron i zdazyl wyskoczyc. Puknij sie w czolo czlowieku!

 116. „Krok do tyłu, dwa kroki do przodu”

  PiS wycofał się ze wsparcia projektu tzw „ordojurków” dotyczącego zakazu aborcji.
  Można się było spodziewać, że prezes Kaczyński pójdzie po rozum do głowy i jednak pod naciskiem zrewoltowanych kobiet zdecyduje się na chwilowy rozejm w wojnie o aborcję – zgodnie z parafrazą leninowskiej zasady „krok do tyłu, dwa kroki do przodu”.

  Ów „krok do tyłu” miał zresztą w parlamencie dość humorystyczny przebieg z powodu zachowań opozycji, która wczoraj i dziś za wszelką cenę usiłowała się podpiąć pod udane uliczne protesty i jakoś na nich politycznie ogrzać. Na przykład usiłująć przeciągać sprawę wywalenia w niebyt projektu „ordojurków”aż do stycznia. Praktycznie oznaczałoby to polityczne spalenie tematu w przygnębiających dyskusjach na tle plastikowych embrionów; dyskusjach o tzw „kompromisie aborcyjnym” lub „cywilizacji śmierci/miłości (niepotrzebne skreślić)”; dyskusjach dobijających nudą bo przecież trwających z różnym nasileniem od ponad ćwierć wieku.
  Podobnie zresztą jak wcześniej spalono politycznie skandal z demolką TK grzęznąc w jałowym, nie przekładającym się na interesy wyborców dogmatyźmie konstytucyjnym.

  Chwilowy rozejm ogłoszony przez prezesa Kaczyńskiego jest potrzebny ruchowi kobiecemu, który spontanicznie rozbudził się w ciągu ostatnich dni. W tym przypadku nie tylko chodzi o organizacyjne okrzepniecie ale i o okreslenie stategicznego celu. Przypomnę, że opozycja liberalna („Antypis”) w ramach szerszej stategi „politycznej restauracji” jako ten cel widzi kultywowanie tzw „kompromisu aborcyjnego” z 1993 natomiast lewica pozaparlamentarna, organizacje kobiece organizujace protesty w ramach zmiany politycznego status quo za cel strategiczny uznają liberalizację prawa aborcyjnego.
  Z tym, że jasno widać już iż wygra opcja liberalizacji.

  http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,20798021,to-ona-wymyslila-czarnyprotest-mowili-ze-lajkami-na-facebooku.html

  Oczywiście rozejm jest najbardziej potrzebny prezesowi Kaczyńskiemu by mógł nabrać sił na „dwa kroki do przodu” i przeprowadzić kampanię przygotowującą polityczny grunt do zaostrzenia prawa aborcyjnego.
  W tym przypadku warta uwagi jest zapowiedź zwiekszenia pomocy socjalnej dla rodzin borykajacych się z kosztami pielęgnacji osób niepełnosprawnych z powodu wad rozwojowych. To na pewno potrzebna inicjatywa i warta wsparcia.
  Tym niemniej, wbrew intencjom PiS, ów standard cywilizowanej polityki socjalnej nie ma związku z prawem aborcyjnym co ruch kobiecy będzie musiał tej parti jasno uświadomić – pewnie znów na ulicy.

  Rozejm jest też potrzebny opozycji na podjęcie innych tematów politycznych. Kalendarz wskazuje, że na pierwszy plan wysuwa się sprawa umowy CETA – protest w W-wie 15 października.
  W tym przypadku podziały są inne. Za podpisaniem umowy jest liberalny „Antypis” i liberalna frakcja oraz „jastrzębie atlantyckie” w PiS reprezentowane przez Morawieckiego co skłania tę partię do stawania na pozycji idiotki ze starej piosenki Hemara pt „Chciałabym a boję się”. Przeciw jest Kulkiz15, lewica pozaparlamentarna, zieloni, chłopskie związki zawodowe i organizacje konsumenckie.
  Jak widać ten konflikt, podobnie jak aborcyjny, będzie się też rozwijał głównie poza parlamentem z zamiarem przebudzenia politycznie uspionej jak dotąd wsi.

  Ps. Uchwała Sejmu wyrazajaca zgodę na czasowe obowiązywanie CETA (bez ratyfikacji przez parlament) została dziś przyjęta zgodnymi głosami „PiS-u” i „AntyPiS-u” (PO-PiS).

 117. Bar Norte
  6 października o godz. 14:50

  Czyli, za są elity poststyropianowe i lobby bankowe……
  To było do przewidzenia, zważywszy na znaczny udział w nich, finansowanych przez zachodnie fundusze aktywistów.
  Klient płacił, teraz czas na realizację długów wdzięczności.

 118. wiesiek59

  No takie mają interesy.

  Teraz pozostaje jedynie czekać aż te interesy wejdą w nieuchronny konflikt z interesami innych grup społecznych – głównie chłopów.
  Zresztą nie tylko w Polsce, bo to dotyczy całej UE.
  W tym przypadku tutejsza gra polityczna wokół CETA jest elementem wiekszej całości.

 119. Wiesiek
  Bar Norte
  Co wam na CETA przeszkadza , ale proszę konkretnie i bez komunałów ?
  CETA , to nie TTIP i jednym z najbardziej zagorzałym przeciwnikiem tej umów , oczywiście oprócz was obu , jest właśnie amerykańska administracja , która się obawia, że po CETA, musiałaby w TTIP dotrzymać podobnych standartów.
  A o co wam chodzi, ale proszę dokładnie i bez sloganów i komunałów ?
  https://www.mr.gov.pl/strony/zadania/wspolpraca-miedzynarodowa/wspolpraca-gospodarcza/kompleksowa-umowa-gospodarczo-handlowa-z-kanada-ceta/

 120. Ted’dy bear
  Nie docenia zacietrzewienia i desperacj USA , które traci na znaczeniu kulturowym i którego gospodarka jak słusznie sam zauważa, upada .
  Ostatnia nadzieja w zachowaniu hegomonistycznej pozycji USA, leży w rzekomej przewadze militarnej tego państwa . Już same ćwiczenia antyatomowe w Moskwie wskazują na to, że Kreml traktuje te zagrożenie poważnie i uważa je za realistyczne .

 121. Dlaczego NATO nie potrzebuje schronów atomowych tak jak Rosja ?
  Może dlatego, że NATO w przeciwieństwie do Rosji, nikt nie zagraża ?

 122. Bywalec 2

  Podzielam wiekszość wątpliwości zawartych w poniższym tekscie:

  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/980577,co-to-jest-ceta-10-rzeczy-ktorych-nie-wiecie-o-umowie-ue-kanada.html

  Biorąc pod uwagę, że rząd RP nie przeprowadził kampanii informacyjnej na rzecz przyjęcia tej umowy swe wątpliwości uznaję za uzasadnione, bo zapewne rządem kierowała niechęć do podejmowania, odniesienia się do problemów ujętych zwięźle w tekście z Dziennika Gazety Prawnej.

 123. Bar Norte
  To są przepisy obowiązujące GMO w UE.
  Chętnie wyszukam ci dane dotyczące całego importu żywności z Kanady do Unii.
  http://www.greenpeace.org/poland/pl/co-robimy/stop-gmo/Sytuacja-GMO-w-Polsce-a-prawo-krajowe-i-unijne/

 124. Opowiadanie , że CETA zagraża strukturze polskiego rolnictwa, to bajeczka .
  Z drugiej strony nie wiem , czy zachowanie tej struktury jest godne pożądania. Wszystkie badania statystyczne podają , że Polska wieś jest dalej przeludniona i to ona jest największym siedliskiem ubóstwa , a nie miasta i to mimo wysokich dotacji
  https://canada.trade.gov.pl/pl/wymiana-handlowa/159892,polsko-kanadyjska-wymiana-handlowa-w-okresie-styczen-wrzesien-2015-roku.html

 125. pan jareczek ” Urban ” ma schron atomowy czy pojedzie do Zaleszczyjk?

 126. Bywalec 2
  6 października o godz. 19:22

  Polska wieś jest przeludniona…….
  Ale, zapewnia byt kilkuset tysiącom ludzi.
  Gdzie pójdą, gdy zostaną wyeliminowani z rynku ci drobni i nieefektywni ponoć?
  Ktoś się nad tym w ogóle zastanawiał?
  Pomiędzy ubóstwem, a nędzą, jest spora różnica.
  Praca socjalizuje, zasiłki demoralizują………albo, kryminalizują.

  Poza tym, formuła „utraty POTENCJALNYCH ZYSKÓW” jakoś do mnie nie przemawia.
  ożemy to przerobić po raz kolejny na przypadku Caracalli.
  Airbus zaskarży niesfinalizowanie umowy.
  Max- 900 milionów w plecy.

 127. Wiesiek
  A co ma CETA do Caracalli ?
  Bez CETA Polska nie będzie musiał dotrzymywać zawartych umów międzynarodowych ?

 128. Dlaczego Rosja ćwiczy i buduje schrony?
  Czy ktoś zagraża NATO?

  Rosja wydaje na zbrojenia jakieś 8% kwot, wydawanych przez NATO.
  To spora dysproporcja.
  Do tego, składa się ze 100 ponad narodowości i grup etnicznych, kilkudziesięciu religii, języków. Taki kraj łatwo podzielić na mniejsze, rozgrywając mniejszości przeciwko władzy centralnej. Przerabiano już ten model w historii nowożytnej kilkadziesiąt razy.
  W historii starożytnej, ZAWSZE.

  Czy ktoś zagraża NATO?
  Poza głupotą przywódców?
  Raczej nie……
  To kraje NATO uczestniczą w wojnach poza terytorium traktatowym.
  A poszczególni członkowie rozgrywają siłowo swoje interesy strategiczne i ekonomiczne.
  Wciągając w to resztę członków.
  Efektem jest kłopotliwa sytuacja wewnętrzna.
  Małe zwycięskie wojenki przerodziły się w falę emigracji, której nie da się wstrzymać.
  Rykoszetem, oberwą inni, niezaangażowani członkowie.

 129. Wiesiek
  Dlaczego Rosja buduje schrony atomowe ?
  Teraz to ty zadałeś to pytanie .
  Z twojej odpowiedzi wynika :
  Bo wydaje tylko 8% tegona zbrojenia co NATO
  Bo jest krajem wielonarodowym i wieloreligijnym
  Mnie się wydaje , że chodzi o coś innego. Ostatnie ćwiczenia mają wzmocnić czujność i świadomość narodu rosyjskiego przed grożącą mu zagładą atomową ze strony zachodu.

 130. Wiesiek
  Rosja jest krajem o dochodzie narodowym na poziomie Italii i to do tego w kryzysie i trudno o niej przecież wymagać , aby wydawała tyle na zbrojenia , ile całe NATO .
  http://m.bankier.pl/wiadomosc/Wydatki-wojskowe-Rosji-w-2016-roku-zostana-obciete-o-5-proc-3488326.html

 131. Zasiłki i dopłaty na szczęście nie demoralizują na wsi , a tylko w mieście .
  http://www.minrol.gov.pl/Wsparcie-rolnictwa/Platnosci-bezposrednie/Platnosci-bezposrednie-w-2016-r

 132. @Mauro Rossi
  5 października o godz. 21:13

  Żadnego nie adoptowałem, mam swoje. Gdyby takie się trafiło też bym je przyjął.

  Ale tu nie chodzi o Twoje dziecko. Prawo zezwalające na aborcję nikomu nie zabrania rodzić dzieci z wadami. Ty chcesz zmuszać do tego kobiety/rodziny, które nie są w stanie takiego potomstwa przyjąć. Chcesz, aby takich dzieci było jak najwięcej. Nie Twoich. Cudzych. Porzuconych. Gdyby taki zakaz wszedł w życie, byłbyś współodpowiedzialny za cierpienia tych dzieci i ich rodzin.

  ====
  Zapytaj tych, którzy byli w sierocińcu, czy woleliby, aby ich wcześniej zabito, czy może jednak chcieliby żyć.

  1. Nie można zabić kogoś, kto się jeszcze nie urodził. Można nie dopuścić do jego urodzenia.

  2. http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107880,20798543,mowicie-ze-kazdy-chce-zyc-coz-nie-rozmawialiscie-z-osmiolatkami.html#MT

 133. Nareszcie jakaś dobra wiadomość!

  Rosja obcięła budżet wojenny o 3,8% w 2015, oraz o 5% w 2016, jak dalej tak pójdzie to może obetnie o 15% w przyszłym roku. I o to chodziło krajom nakładającym embargo na tego agresora zakłócającego pokój nie tylko u swych granic.

  Ale są i złe wiadomości dla mnie. Jeśli CETA nie przejdzie, to nici z obniżki cen win importowanych, z Francji czy Włoch, oraz serów, bo lokalne podróbki nie smakują tak jak wyroby prosto z Normandii. Co najważniejsze, nie stają bmw. Przymierzam się do kupienia takiej jednej, upatrzonej, no ile można jeździć w kółko lexusem. A jak przyjeżdżam do starego kraju, to powalają mnie horrendalne ceny ryb i owoców morza, w tym homarów z Nowego Brunszwiku. Koszmar.

 134. Bywalec 2
  6 października o godz. 20:00

  Wieś nie zmusza do noclegów pod mostem, ani nurkowania w śmietnikach…….
  Wsie likwidowane w wielu krajach, zmuszają do życia w slumsach.
  Zysk wypiera godność człowieka na margines.

 135. Bar Norte
  6 października o godz. 14:50

  „natomiast lewica pozaparlamentarna, organizacje kobiece organizujące protesty w ramach zmiany politycznego status quo za cel strategiczny uznają liberalizację prawa aborcyjnego”.

  Czy te protestujące biedne istoty, wytatuowane, inne poprzekłuwane, jeszcze inne lewicowo-wulgarne, wiedziały że protestują w ramach „zmiany politycznego status quo”? Miały świadomość, że ktoś nimi manipuluje? Czy skrajna lewica sprzymierzona z Ojcem Adamem i „Wyborczą” ma jakiś pomysł na cokolwiek? Palikot na krótko się udał i jego los powinien dawać do myślenia.

  „Z tym, że jasno widać już iż wygra opcja liberalizacji”.

  Na pewno? 17 tys. na ciemnym marszu (dane policyjne) w Warszawie. Jaki to procent, czy raczej promil mieszkańców miasta?

  Dziś widać, że Kaczyński to starcie łatwo wygrał, pozycjonując CAŁĄ opozycje na skrajnej lewicy. Dla której klimatu w Europie to już nie ma. Tym bardziej w Polsce.

 136. Co ma CETA do Caracalli?

  Mechanizm wymuszenia na państwie przez korporacje opłat…..

  Wymuszono ostatnio na db, VW, spore opłaty na rzecz Suwerena.
  Co mu będą konkurencję robić…..
  Swojego miejsca nie znają w szeregu wasali?

 137. „Polska wieś jest przeludniona i największym siedliskiem ubóstwa”

  I tak ma być. Proboszcze gdzieś muszą nieść swoją najlepszą nowinę. Tego skansenu nie wolno niszczyć, bo jak dzieci w szkole przeczytają lektury Orzeszkowej i Reymonta to nie uwierzą, że tak mogło być. I to nie dawno. Z takiego ludu najlepiej jest tworzyć WOT. Nie potrzebne nam caracale i inne eurocoptery, skoro wiejscy chłopcy wyposażeni w kosy i pistolety nas obronią od wschodu. Od zachodu obrona jest coraz szczelniejsza. Stamtąd zagraża nam kapitał, korporacje transgenderowe, pardon transgraniczne, rynek, konkurencja, no i ta anglosasko-hiszpańska bezduszność. I francuska lekkość życia, picia itd.

 138. Bywalec 2

  Dobrze wiem, że jak na razie ustawodawstwo krajowe i unijne chroni rynki UE przed zmodyfikowaną genetycznie żywnością.
  Tym niemniej podzielam obawy DGP, że umowa może wpłynąć niekorzystnie na te unormowania prawne.

  W tekście tak o tym pisze Kanadyjka Maude Barlow, założycielka organizacji Council of Canadians, zajmującej się między innymi ochroną środowiska:
  ” po podpisaniu NAFT-y (umowa handlowa między Kanadą, Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi) w Kanadzie nastąpiło ,,równanie w dół’ – wszystkie nasze normy w zakresie bezpieczeństwa żywności, zabezpieczenia społecznego i ochrony środowiska dostosowano do amerykańskich, dużo bardziej liberalnych. Tak samo będzie teraz w Europie, gdzie standardy są wyższe niż w Ameryce”.

  Bywalec 2, zdaję sobie sprawę, że niemiecka SP, którą popierasz zdecydowała się na politycznie ryzykowne wsparcie CETA tylko dlatego, że jej szef Gabriel odpowiadający za sprawy gospodarcze w rządzie RFN na to naciskał. Tak więc za poparciem tej umowy stały powody lojalnościowe.
  No ale ja akurat powodów oczywistych zwolniony jestem z takich dylematów lojalnosciowych jak niemieccy socjaldemokraci.

  W większości swych komentarzy złożeczysz na rząd PiS mając pewnie na myśli na myśli by go tutaj jak najszybciej ludzie wykopali w kosmos.
  CETA jest świetną okazją by się po PiS-ie przejechać, obrać go z elektoratu wiejskiego. Czemu się więc temu sprzeciwiasz gardłując wraz PiS-em za tą umową.

  Czy naprawdę uważasz, że można PiS odsunąć od władzy ględząc o Hitlerze i dyktaturze?

 139. „Dla skrajnej lewicy w Europie klimatu już nie ma”

  I to dopiero jest ocieplenia. Wkrótce ustawy zakazujące aborcji uchwalą wszystkie parlamenty i zgromadzenia narodowe od Uralu po Wyspy Azorskie. I co poczną nasze bidne kobitki, feminichy, i inne kostuchy cywilizacji śmierci? Nie pojadą już do Wiednia, Pragi czy Berlina na swe ulubione skrobanki? Co one zrobią? Polecą do Gander i Halifaxu!

 140. Wiesiek
  Co ma CETA wspólnego z karami nałożonymi w USA , na VW i DB, za oszustwa i nieprzestrzeganie przepisów do przestrzegania których te firmy na amerykańskim rynku same się zobowiązały ?

 141. @wiesiek59
  6 października o godz. 19:41

  „Polska wieś jest przeludniona…….
  Ale, zapewnia byt kilkuset tysiącom ludzi”.

  Z tą wsią i bytem to niezupełnie tak. Gdy kilka lat temu była mowa o likwidacji KRUS, bo to jedna wielka patologia (rolnik płaci 10 razy mniejszą składkę niż rzemieślnik z miasta, ale ma za to takie same świadczenia na koszt podatnika), to goście z PSL argumentowali, że to nieludzkie, bo rolników nie stać na wyższe składki. Rolnicy są tak biedni, że 70% czy nawet 80% nie sprzedaje nic na rynku, produkty z gospodarstwa przeznacza tylko na własne potrzeby.

  W ten sposób peeselowcy niechcący przyznali, że 70-80% zarejestrowanych rolników to nie są żadni rolnicy, tylko cwaniacy, którzy rolników udają, żeby móc bezkarnie okradać podatników, a na życie zarabiają zupełnie gdzie indziej. Taki mamy chory system. Znam wprawdzie tylko jedną wieś, gdzie mieszkają moi krewni, ale to właśnie tak wygląda. Na przykład dziadek podzielił swoje trzy hektary między trzech wnuków, żeby każdy miał po hektarze i prawo do KRUS. Jeden wnuk mieszka w mieście i pracuje na śmieciówce, ale mu to nie przeszkadza, bo ma KRUS, pracodawcy też w to graj. Drugi już dawno wyemigrował, ale KRUS sobie płaci, przecież to grosze, a w życiu nigdy nic nie wiadomo. Trzeci mieszka w domu po dziadku, ale pracuje jako kierowca tira, też na KRUSie, żona siedzi w domu z dziećmi i „prowadzi gospodarstwo”, co polega na tym, że od czasu do czasu wynajmie kogoś, żeby coś tam zasiał czy skosił, no bo ziemię trzeba mieć, ziemia to ojcowizna, daje KRUS i dotacje.

 142. Mauro Rossi

  Obawiam się, że nie zagadasz wczorajszej kompromitacji PiS.
  A uprzedzałem przecież, że tak to się skończy.

 143. Bar Norte
  Wysokie polskie normy w jakiejkolwiek dziedzinie życia w porównaniu z kanadyjskim są bajką.
  Wymiana handlowa polski ma marginalny charakter, podobnie jest też między Unią i Kanadą.
  Porównywanie pozycji Kanady i USA , z pozycją UE względem Kanady jest absurdem , podobnie jak ideja , że po CETA Kanada będzie dyktować warunki Europie .

 144. Żadne ustawodawstwo, unijne, krajowe, czy powiatowe nie chroni przed żywnością GMO

  I to od wieków. Czy pszenica speedway albo jenga, o zwykłym przedwojennym zytku nie wspominając, nie jest rośliną zmodyfikowaną genetycznie? A krowa rasy polskiej, to nie jest ryczące gmo? Przecież te stworzenia kiedyś genetycznie zmodyfikowane, prymitywnie, jak wszystko wonczas robiono, ale genetyka maczała w tym palce. Inżynieria krzyżowania naturalnego też kiedyś była nowością przerażającą niejednego chłopa i babę. Tak jak i lokomotywa. I kto się wtedy pytał?

  Cóż tu dużo pisać. Są obawy w sprawie GMO. Nie sprawdzone, żadne obawy nie zostały potwierdzone. Są przecież wątpliwości, jak to będzie przebiegało w jelitach ludzi za kilka dekad. Czy nowe białka nie wybuchną nagle w nas, nie rozsierdzą, nie rzucą nas do internetu w poszukiwaniu remediów … Ech, już rzuciły.

 145. Bywalec 2

  Nie odnosisz się ani do tego co napisałem, ani do tego co zalinkowałem – tekst z DGP.

 146. CETA ma wiele wspólnego i to ze wszystkim

  Nawet z ETA ma. Ale bez żartów. CETA łączy się w jedną wielką całość. Jeszcze brakuje nam, aby red. Passent napisał felieton na jej temat, i wyliczył z czym jeszcze się łączy. Więc zróbmy listę:
  – żarcie gmo,
  – niskie udział płac w PKB,
  – zmniejszenie liczby miejsce pracy we wszystkich krajach,
  – śmigłowiec „caracal”,
  – auto „vw”,
  – oscypek (mnie najbardziej kojarzy się z oscypkiem, czy się pojawi na ontaryjskim rynku? ta niepewność daje mi bezsenność i ssanie w dołku,
  … co jeszcze???

 147. Efektem CETA, czy może spożywania żywności GMO może być …

  – to, że ludzie nie będą się odnosić do tego, co napisane i zlinkowane,
  – to, że Kanada będzie dyktować warunki (niech najpierw podyktują warunki u siebie),
  – to, że kanadyjskie normy dościgną polskie normy, ale chyba z drugiej strony (ziemia jest okrągła),
  – to, że opieka lekarska w Polsce zostanie obniżona do poziomu kanadyjskiego,
  – to, że jakość powietrza w polskich miastach obniży się do poziomu kanadyjskich miast,
  – to, że puszcze polskie bedą pachniały niepolską żywicą …

 148. pawel markiewicz
  6 października o godz. 14:39

  PM: „Jak wierzysz w to ze Tusk naklonil Anglikow do Brexit-u” …

  MR: Napisałem w odpowiedzi na twoje zdanie: „kiedy Europa wybierze Tuska na druga kadencje. A z pewnoscia wybierze, bo Tusk sie sprawdzil”.

  MR: Masz na myśli Brexit? To chyba oczywiste.

  Bo przeciez Bruksela nic nie zrobiła, żeby temu zapobiec. Ani sam Tusk w pojedynkę, ani samowtór (z Junckerem), ani samotrzeć (z Junckierem i Schulzem) nie zrobili nic, aby Anglików odwlec od pomysłu opuszczenia Unii. Schultz, jak przysłowiowy głupek, nawet podgrzewał nastroje wysyłając Anglikom ukryte groźby.

  „…. to pewnie wierzysz ze brzoza w Smoleńsku i bomba helowa tez były ….”

  W brzozę pancerną to wierzy Lasek, opisał ją w raporcie, choć nawet nie zmierzył jej wysokości.

  O bombie helowej to nie słyszeli nawet internetowi „specjaliści” od „teorii porwania”. Może chodzi ci o bombę wolumetryczną? Tak w dużym skrócie: rozpowszechniana w sieci w 2010 roku (m. in. w Salonie24) teoria porwania polegała na tym, że rządowy tupolew nie wyleciał z Okęcia, a jak wyleciał to wylądował na innym lotnisku w Smoleńsku, wszyscy zostali uprowadzeni przez Ruskich, żyją wprawdzie, ale uwięzieni na Syberii. 🙂

  Czemu ten nonsens miał służyć? By to zrozumieć należy przypomnieć sobie o nożycach pułkownika Golicyna (sprawdź w sieci, kto zacz). Na początku i w miarę szybko przedstawia się teorię „od czapy”, nakładając ją na świeże ludzkie emocje, a później (nożyce się rozwierają) przedstawia inną, politycznie wygodną, ale całkowicie zakłamaną wersję (jak raport MAK, Laska/Millera), która przy teorii „od czapy” wygląda na racjonalną i do przyjęcia przez społeczeństwo. To są wyżyny manipulacji. Ale sam tego nie próbuj.

 149. Bar Norte
  Jak to się nie odniosłem .
  Porównałeś stosunki UE z Kanadą z tymi, między Kanadą i USA.
  Przeszło 80% wymiany handlowej Kanady przypada na o wiele potężniejszą gospodarkę USA. To , że USA poprzez NAFTA ma dodatkowy wpływ na kanadyjską gospodarkę , jest możliwym , ale co to ma wspólnego z CETA , gdzie układ sił i uzależnienia są całkiek inne ?
  Co do SPD , to rzeczywiście moje pogądy są w tym wypadku te same co Gabriela , ale nie jest to jedynie podyktowane lojalnością partyjną.
  W Niemczech zaczyna przeważać opinia, że CETA to dobre porozumienie międzynarodowe, które może kiedyś być standardem dla podobnych porozumień międzynarodowych , może także z USA.

 150. guzdra
  5 października o godz. 22:38

  „Mauro Rossi z uporem traktuje mnie jak kretyna, który nigdy nigdzie nie był”.

  A czy ja coś takiego napisałem? Pokazałeś, że coś się zawaliło, ja że coś od 1500 lat stoi. Tylko tyle.

  „Byłem w tym kościele lat temu kilkanaście”.

  To dobrze.

 151. Wyelowyeyska rules!

  Kaczyński zapewne skonsultował wcześniej swoją decyzję z biskupami i przekonał ich prostym argumentem: wojna aborcyjna doprowadzi w przyszłości do liberalizacji prawa – spekuluje redaktorka Wybiórczej, aż dymi: http://wyborcza.pl/1,75968,20801069,taktyka-aborcyjna-kaczynskiego-rozegral-to-zrecznie-i-kluczy.html

  Dlaczego dymi? Bo pożar był i teraz są już tylko zgliszcza. Dalej: W politycznym bilansie Kaczyńskiego po stronie strat i zagrożeń w sprawie aborcji na pewno znalazł się punkt pt. „Bardziej radykalne formacje przejmą zwolenników całkowitego zakazu”. Uznał jednak, że zaostrzeniu ustawy sprzyja niewielu Polaków i że narodowcy są wciąż za słabi, by PiS zagrozić. Radykałowie zaś wiedzą, że to PiS wciąż najpewniej gwarantuje utrzymanie obecnego surowego prawa antyaborcyjnego. Dziś mogą być wściekli, ale za trzy lata znów zagłosują na PiS, nie mając wyboru.

  Jeszcze dodam, że gdyby narodowcy-kukizowcy-korwinowcy-etc się wzmocnili, to PiS i prezes Kaczyński dla zgromadzonych po liberalnej stronie sceny będą jej środkiem, obrońcą przed radykalizmem, wręcz zbawcą obywatelek. Coś na podobieństwo Fideszu w bratankowym kraju.

 152. „W Niemczech zaczyna przeważać opinia, że …”

  Od dawien dawna wierzyłam w kwadratogłową racjonalność Niemców. Może dlatego tak mają, że masowo czytają „Neue Zzürcher Zeitung” (zzz).
  http://www.nzz.ch/wirtschaft/wirtschaftspolitik/ceta-und-ttip-naechster-halt-bratislava-ld.118267

 153. Bywalec 2

  Ale mnie w niczym nie przeszkadza twoja niczym niezachwiana wiara w rozmaite sojusze transatlantyckie – nawet wbrew politycznym realiom.

  Nie jest dla mnie problemem, że się z ufnością odnosisz do CETA.

  Po prostu polityczna przyszłość twojego, mojego kraju i Unii rozstrzygnie kto z nas miał rację.

 154. Bar Norte
  6 października o godz. 21:06

  „Obawiam się, że nie zagadasz wczorajszej kompromitacji PiS. A uprzedzałem przecież, że tak to się skończy”.

  Piszesz jak Wyrocznia Delficka, ani tak, ani nie, tylko dajesz znaki. No więc jak to się skończy? Chyba już się skończyło. Protest skrajnej lewicy to jak pożar trzech snopków siana. Późnej trzeba iść na sojową latte do hipsterów albo na zdrową rybkę do restauracji Sen-o-sushi. 🙂

  Już wolę jak Zandberg robi polityczną akcję przemianowania skweru w Łodzi na plac „Włókniarek Łódzkich”. Mała rzecz, ale konkretna.

  http://lodz.tvp.pl/24010250/partia-razem-chce-utworzenia-placu-lodzkich-wlokniarek

  Ale i tak prawdopodobnie więcej dla łódzkich włókniarek zrobił Roman Polański z Krzysztofem Komendą. Kiedy o szóstej rano po jakiejś balandze wracali samochodem do akademika wychylali się z okien i krzyczeli: łódzkie włókniarki (akurat szły do pracy), czemu jesteście takie zmęczone? Jednak tamto pokolenie miało więcej fantazji i finezji niż pokolenie Zandberga.

 155. Bar Norte
  Dziękuje za interesującą wymianę argumentów i tyle tolerancji z zupełnie nieoczekiwanej strony.

 156. Mauro Rossi

  Gorycz przez ciebie przemawia. Trudno się zresztą dziwić po wczorajszej i dzisiejszej kompromitacji politycznej.

  Ale powinieneś docenić, że cię zwykle w przypadku podobnie idiotycznych akcji prezesa Kaczyńskiego uprzedzam, że się fatalnie skończą.

 157. Ostatnia nadzieja oPOzycji umieszczona w macicach feminiscipek spalila na panewce w czarnych majtkach zanim jeszcze zdazyla sie wypalic, a z calej czarciej akcji POzostala jedynie smuga sadzy i odorus smrodikatis.

 158. W Syrii się robi gorąco – w sensie globalnym.

  Z komunikatu rzecznika rosyjskiego MON, za Onet;

  „Ministerstwo obrony Rosji wydało oświadczenie skierowane do Stanów Zjednoczonych, by poważnie się zastanowiły, zanim dokonają nalotów na pozycje syryjskiej armii. Rosjanie twierdzą, że taki atak stanowiłby zagrożenie dla ich wojskowych.”
  Potem wyszczególnienie sprzętu do odparcia ataku lotniczego, który rozmieścili w Syrii.

  Mówiąc wprost Rosjanie informują, że zestrzelą co nadleci.

 159. Muszynianka
  6 października o godz. 21:47

  „Wyelowyeyska rules”!

  Chyba Wielowieyscy rules, przynajmniej jak do tej pory. 🙂
  Andrzej Wielowieyski – wiadomo, jeden z ojców chrzestnych III RP;
  Agnieszka Wielowieyska – dyrektorka MSZ, KPRM;
  Dominika Wielowieyska – cyngiel „Wyborczej”;
  Piotr Wielowieyski – spółeczka skarbu państwa (wiceprezes Unipetrolu, czeskiej spółki zależnej Orlenu).

  Kiedy Wielowieyska będzie w „Gazecie” tropić „Misiewiczów” niech nie zapomni o rodzonym bracie („POsiewiczu”).

  „Kaczyński zapewne skonsultował wcześniej swoją decyzję z biskupami i przekonał ich prostym argumentem: wojna aborcyjna doprowadzi w przyszłości do liberalizacji prawa – spekuluje redaktorka Wybiórczej”.

  Wielowieyska nie musi spekulować, to przecież oczywiście wiadomo. Biskupi (w tej sprawie mówią jednym głosem) wielokrotnie dawali do zrozumienia, że obecny kompromis jest relatywnie dobry, a jego naruszenie może pogorszyć sytuację, bo lepsze jest wrogiem dobrego. Kaczyński co prawda jest omnipotens (jak uważają jego wrogowie), ale nawet on nie rządzi w Ordo Iuris. Ale skoro taki projekt pojawił się, jako obywatelski, to został przez PiS rozpatrzony, a politycznie wykorzystany. Znów opozycja wyłożyła się jednocząc się w protestach na warunkach skrajnej lewicy. Najgłupiej wyszła PO protestując na ulicy wraz ze skrajną lewicą, ale w Sejmie nie chciała szybkiego odrzucenia ustawy przewidującej karanie kobiet, dopiero ewentualnie po konsultacjach, czyli w styczniu 2017.

 160. Bar Norte
  6 października o godz. 22:39

  „W Syrii się robi gorąco – w sensie globalnym”.

  A podobno w Polsce miało być gorąco.

 161. Bar Norte
  6 października o godz. 22:15

  Odpowiedziałem ci szerzej, ale „komentarz czeka na moderację”.
  Ty to masz znajomości. 🙂

 162. Mauro Rossi

  Widzę twój komentarz z 22,09.

  Istotnie, formalnie rzecz ujmując czeka w moderacji, bo o tym informuje napis kursywą pod spodem.

  Ale realnie nie czeka bo go mogę przecież przeczytać.

  Własnie do jego tresci odniosłem się w komentarzu o 22,15

 163. zdjęcia ( bosych nog )
  „naruszają powagę parlamentu i stoją w sprzeczności szeroko rozumianą kulturą osobistą i taktem”.
  Bose nogi w parlamencie nie stoja w sprzecznosci z rzadnym nawet najwezszym taktem i wyspecjalizowana ( cienko rozumiana ) kultura osobista bo w Kancelarii Sejmu RP na kazdego polskiego parlamentarzyste czekaja ostrogi , jakby co .
  Czym sie rozni szeroko rozumiana kultura osobista od wąsko ?

 164. Bywalec 2, 18:31
  ,,Dlaczego NATO nie potrzebuje schronów atomowych tak jak Rosja ?
  Może dlatego, że NATO w przeciwieństwie do Rosji, nikt nie zagraża ?”

  Zachod ma w opinii 1% za duzo ludzi, wiec trzeba zlikwidowac przewage 99%,
  wdrazajac pomysly Malthusa.

 165. Bar Norte, 22:39
  Samolot Wall Street , to nie musi byc F-16, wystarczy zeby dron podobnie wygladal
  i mamy Radiostacje w Gliwicach..

 166. Bar Norte
  Ciekawy fragment cytowanego przez Pana opisu CETA w ,, Rzeczpospolitej ”:

  ,, We wrześniu 2016 roku zostało opublikowane badanie, z którego wynika, że CETA będzie miała daleko idące konsekwencje dla pracowników. Z powodu tej umowy do 2023 roku spodziewana jest w UE utrata 200.000 miejsc pracy. Wzrośnie rola kapitału, a zmniejszy się udział płac. Zwiększona presja konkurencyjna inwestorów i ograniczenie pola manewru poszczególnych państw spowoduje również zmniejszenie dochodów budżetowych netto. Według badania, we wszystkich krajach UE zwiększy się także stosunek deficytu budżetowego do dochodu krajowego brutto. Zwiększą się nierówności, zyska kapitał, a przegranymi będą pracownicy. ”
  Gladiatorzy wszystkich krajow, laczcie sie !
  Czas na braci ;
  nie kaczynskich ale Pilsudskich.

 167. To muszą być bardzo „wybitni naukowcy”, którzy policzyli, że z powodu CETA w UE zostanie zlikwidowanych do 2023 roku 200 000 miejsc pracy.
  Dla 505 000 000 Unii, w której aktywność zawodowa wynosi 64% oznacza to minus o 0,06%.
  Ciekawe, czy ci sami naukowcy wiedzą jakiemu wachania tylko w jednym miesiącu , mamy często na europejskim rynku pracy .
  Ile zwiększona wymiana handlowa przyniesie nowych miejsc pracy w Europie tego już napewno ci „naukowcy” nie policzyli, bo byłoby sprzeczne z założeniem, że CETA jest złe i przyniesie tylko straty

 168. Pomysły Malthusa miały raczej pokojowy charakter i najlepiej sprawdzają się w krajach na niższym szczeblu rozwoju.
  Ty wiesz kogo mam na myśli .

 169. Rząd amerykański rozważa teraz dostarczenie nowoczesnej broni obrońcom Aleppo i bombardowanie rakietami cruise pozostających na lotniskach samolotów i helikopterów syryjskich, które reżim używa do nalotów na cywilne cele na terenach zajętych przez rebeliantów.
  Unieszkodliwienie syryjskich sił powietrznych jest warunkiem stworzenia „bezpiecznych stref” dla cywilów, do czego wzywa wielu polityków, jak prominentny senator republikański John McCain. Poparła to także kandydatka Demokratów na prezydenta Hillary Clinton, a ostatnio kandydat GOP na wiceprezydenta Mike Pence.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-putin-ze-strony-usa-nie-ma-sie-czego-obawiac,nId,2286643#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ===============

  Dostarczanie broni obcinaczom głów i obalanie legalnych rządów…..
  Po co?
  By przeforsować własne rozwiązania?
  Czy żeby handel szedł na dziesięciolecia?

 170. Nie wiem na ile cenne i co wytwarzają te miliony ludzi zatrudnionych w reklamie, ochronie, sprzedaży bezpośredniej, marketingu.
  Co produkują?
  Moim zdaniem, jest to tak samo ukryte bezrobocie, jak to wiejskie.
  Zbędne zawody, marnowanie kapitału ludzkiego.
  Ile takich stanowisk mamy w Polsce?
  ze dwa miliony?

 171. mr.off 05/10
  Zagraniczne serwery po to wybraly pana jareczka, zeby jak slomke wtykac nas w nos rosyjskiego niedzwiedzia.
  Jednej stronie Wall Street pozyczy pod zastaw amerykanskich podatnikow, a drugiej stronie pod zastaw ziemi.
  Na zadnej wojence jeszcze lichwiarze nie stracili.
  pan antoni ( zawsze Polak ) i pan jareczek ( zawsze Dziewica ) , poparci przez panow w czarnych sukniach,
  wepchna nas do pieca ( Iskanderow ).

 172. PAŹDZIERNIK! Polski Październik 56 roku. Mija 60 lat. Wielkie i ostatnie dzieło polskiej inteligencji. Zapomniany i zagłuszony hałaśliwą propagandą, skłóconych prawicowych palantów, złogów po KORze. Nieudanej sitwy sfrustrowanych i zbałamuconych opozycjonistów, agentów CIA. Rezultaty tego poronionego tworu wszyscy widzą w postaci wolnej polski, pisowsko kościelnej smuty.

 173. Rosyjski generał Leonid Iwaszow poinformował podczas audycji w telewizji Rossija 1, że Kreml zdecydował o zaangażowaniu się w wojnę w Syrii z powodu chęci zabezpieczenia interesów Gazpromu. O sprawie poinformował portal InfoResist.org.
  „Jeśli Rosja nie wsparłaby militarnie reżimu Baszara al-Asada to dziś mielibyśmy do czynienia z poważnym pytaniem o przetrwanie budżetu centralnego. Ta wojna toczy się o gazociągi. W Katarze i Iranie są gigantyczne rezerwy gazu. Najlepszym rynkiem zbytu dla tego surowca jest Europa. Najlepszą opcją jego transportu gazociąg przez Syrię nad Morze Śródziemne” – stwierdził Iwaszow.
  http://www.energetyka24.com/463998,rosja-w-syrii-z-powodu-gazpromu
  ===========

  Wojen nie toczy się dla idei, tylko INTERESÓW……

 174. Wiesiek 9:32
  Twoje „przemyślenia” coraz bardziej zbliżają cię do maoizmu i czerwonych khmerów.

 175. Bywalec 2
  6 października o godz. 20:31
  Wiesiek
  Rosja jest krajem o dochodzie narodowym na poziomie Italii i to do tego w kryzysie i trudno o niej przecież wymagać , aby wydawała tyle na zbrojenia , ile całe NATO .
  ==========

  Dlatego też, Rosja nie prowadzi wojen permanentnie, tak jak robi to kilka krajów NATO.
  A jeżeli już, to są to krótkie wojenki.
  Nie trwają jak dotychczas dziesięcioleci, w przeciwieństwie do tych toczonych przez USA czy Francję.

 176. ”Wojen nie toczy się dla idei, tylko INTERESÓW……”

  Wszystkie rzeczy na świecie mają wiele przyczyn.
  Jeśli Ci się wydaje, że USA angażuje się w Iraku, w Libii i w Syrii po to, by Europie dobrze robić (by Europę uwolnić od rosyjskiego gazu), to Ci życzę udanego dnia.

 177. Inteligenci rozmawiają tak:

  …to tym masz znajomości …

  Nie wiem czy on ma plecy i jest znajomym królika, ale pod swoim komentarzem napisał:

  Istotnie, formalnie rzecz ujmując czeka w moderacji, bo o tym informuje napis kursywą pod spodem.

  Ale realnie nie czeka bo go mogę przecież przeczytać.

  W moim dotychczasowym rozumieniu powiadamianie mnie, że mój komentarz czeka na opracowanie przez moderację było równoznaczne z tym, że tego mojego komentarza inni komentatorzy nie widzą.

  Lubię się czepiać, ale gdyby nie dwa zaklęcia, to bym się nie uczepił dopóty, dopóki modernizatorzy blog nie opanują chaosu programowego.

  @Bar Norte nie ma znajomości organizacji bloga, chociaż parę umiejętności ma i zna niektóre tajniki używania komputera oraz zna kilka osób, bo prowadzi bar.

  Natomiast ujawnia swój pogląd na guzdrowe tłumacząc tak opisany:

  Co jest realne, to ja decyduję.

  Wielokrotnie sygnalizowałem tu, że rozmowa dwóch polskich inteligentów jeszcze za panowania ulicy (poczytajcie o niej w Rzeczpospolitej ekranowej) zostanie zredukowana i twity nie muszą dopuszczać więcej znaków niż teraz:

  BULBA !!!!
  – PHI~~~~~~~~~~~~~~~~!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Formalnie (ponoć) zakończona walka z analfabetyzmem, realnie owocuje komicznym przekonaniem, że Rzeczpospolitą rządzi czerń.

  Nierozumienie tego co samemu się mówi lub pisze jest powszechne i prawie jak oliwa sprawiedliwa na wierzch wypływa.

  Bo ten co Polską rządzi to jest po prostu daltonista. Biały jak anioł.
  Avatar Morawiecki nie ma zaprogramowanej autodestrukcji i nie będzie zabiegał o fundusze dla tych co nie wiedzą, że czarno widzą??????

  Jak tu napisała blogowa bogini: nuda.

  Wperw jezuici muszą przeprowadzić następną monachomachię i odebrać redemptrorystom prawo udzielania chrztu, a później zorganizować ochronki dla tych co w poniedziałek chcą protestować przeciwko zredukowaniem polskiej edukacji do brytyjskiego:

  czytać, sylabizować, pisać bazgrząc i liczyć na miłosierdzie gminy.

 178. wiesiek59,9:21
  Imperialisci nowojorscy uzyli tej samej taktyki do zrownania z ziemia najbogatszego kraju Afryki.

 179. guzdra

  Nie ukrywam, że czekałem na twoją opinię na temat percepcji komentarzy realnie widoczny choć zaopatrzonych w podaną kursywą informację, że są niewidoczne.

  Piszesz, że przyzwyczajenie rządzi ową percepcją.
  Polega to na tym, że komentatorzy są pewni iż ich opinie choć dla nich widoczne dla innych czytelników są niewidoczne gdy zaopatrzone są w adnotację „Twój komentarz czeka na moderację.” Oczywiście tak jest gdy system charakteryzuje się uporządkowaniem.

  Inaczej to jednak wygląda gdy system podlega kryzysowi, „chaosowi” – jak zauważyłeś.

  Z taką sytuacją mamy doczynienia od kilku dni na blogach Polityki. Ów „chaos” objawia się również tym, że widzimy opinie innych komentatorów zaopatrzone w napis mowiący, że są niewidoczne. A jednak je widzimy!

  Na tym tle rodzi się filozoficzne pytanie: czy nasza percepcja kieruje się realnym obrazem świata czy informacją o tym obrazie?

  To kilkudniowe doświadczenie z „chosem” systemu informatycznego blogów, którego ofiarą padł Mauro Rossi ma charakter uniwersalny, daje się przenieść również na płaszczyznę percepcji politycznej i zawiera się w pytaniach:

  Czy realia polityczne oceniamy na podstawie tego co realnie widzimy czy na podstawie instrukcji interpretacyjnych?

  Czy formułując oceny polityczne kierujemy się przyzwyczajeniami czy uwzględniamy zmienność obserwowanych realiów?

  Czy za pomocą instrukcji o przesłaniu, że czegoś w realiach politycznych nie ma mozna spowodować iż ludzie przestaną to widzieć – choć to realnie istnieje i ich doświadcza?

 180. Indoor prawdziwy
  7 października o godz. 11:56

  Przeczytaj…..
  Jako że wpis wisi od rana.
  http://www.energetyka24.com/463998,rosja-w-syrii-z-powodu-gazpromu

 181. Rezygnacja z pociągania do odpowiedzialności karnej jest dziś powszechnym zjawiskiem, co równolegle sprawia, że czyny nielegalne stają się źródłem finansowania dla rządów. Oto na przykład Deutsche Bank zapłacił w 2015 r. karę w wysokości 2,6 miliarda dolarów, Crédit Suisse płaci karę w wysokości 2,5 miliarda na mocy wyroku z 2014 r. i tak dalej, przy czym tak dzieje się ze wszystkimi gigantami korporacyjnymi. Próbę systematyzacji przestępczości finansowej można znaleźć na portalu Corporate Research Project, na którym przedstawia się wyroki skazujące i ugody zawierane przez poszczególne firmy. George Monbiot nazywa to „sprywatyzowanym systemem wymiaru sprawiedliwości służącym globalnym korporacjom” i uważa, że „w takich okolicznościach demokracja jest niemożliwa” (7) .
  http://dowbor.org/2016/08/dowbor-przechwytywanie-wladzy-przez-system-korporacyjny-2016-11-str.html/
  ==========

  Próba opisu. Matrix…….

 182. Przyjrzyjmy się teraz nieco tym wielkim korporacjom. Rzecz zadziwiająca – do 2012 r. nie mieliśmy żadnego globalnego studium funkcjonowania światowej sieci kontroli korporacyjnej. Na Politechnice Federalnej w Zurychu – jest to rodzaj MIT w Europie – wybrano 43 tysiące najważniejszych grup światowych i dogłębnie przestudiowano całokształt kontroli sprawowanej przez nie za pośrednictwem krzyżujących się udziałów i łączenia się przedsiębiorstw. Uzyskano w ten sposób niezwykłe dane, które zmieniły nasz obraz światowego systemu ekonomicznego: zaledwie 737 grup kontroluje 80% świata korporacyjnego, przy czym trzon, na który składa się 147 grup, kontroluje 40%. Te ostatnie giganty to zasadniczo (w 75%) grupy finansowe. Znaczy to, że nie muszą one bezpośrednio kontrolować procesu podejmowania decyzji, lecz zabezpieczają system kontrolując – tak to nazwijmy – wrażliwe części ciała, a mianowicie dostęp do zasobów. Tak niewielka liczba grup korporacyjnych sprawujących kontrolę nie wymaga tajemniczych konspiracji – ich przedstawiciele zawierają ze sobą znajomości na polu golfowym czy na rozgrywkach tenisowych w rodzaju Australian Open i wygodnie dopasowują się do siebie. Autorzy wspomnianych badań szwajcarskich dochodzą do wniosku, że nie ma sensu mówić o działaniu mechanizmów rynkowych w tym klubie (15) .==========

  Wolny rynek w praktyce…..

 183. Wolfgang Streeck zarysowuje interesującą systematyzację tego przechwytywania władzy publicznej na szczeblu samych rządów. Za pośrednictwem zadłużenia państw i innych przedstawionych wyżej mechanizmów rodzi się i rozwija proces, w którym rząd w coraz większym stopniu musi rozliczać się przed „rynkiem” i obciążać kosztami obywateli. W rezultacie, aby przetrwać, nie musi troszczyć się o to, czy i w jakiej mierze działa w interesie społeczeństwa, które go wybrało, lecz o to, czy rynek, to znaczy zasadniczo interesy finansowe, czuje się zadowolony z prowadzonej przez niego polityki na tyle, że może ogłosić, iż jest to rząd „godny zaufania”. Zamiast res publica, rzeczy pospolitej, mamy dziś res mercatori, rzecz rynkową – lub, w terminologii Streecka, mamy w „demokratycznym państwie dłużnym” dwa „ludy”: państwowy, Staatsvolk, i rynkowy, Marktvolk.

 184. Prezydent Francji François Hollande nie przyjedzie do Polski, po zerwaniu przez kaczystowski rząd negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców Caracal. Macierewicz i spółka powinni to przemyśleć, czy 13,1 mld zł to drogo za kilkudniową wizytę francuskiego męża stanu?

 185. wiesiek59
  7 października o godz. 9:21

  „Rząd amerykański rozważa teraz dostarczenie nowoczesnej broni obrońcom Aleppo ….
  Dostarczanie broni obcinaczom głów i obalanie legalnych rządów….”.

  Patrzę na twoje próby zrozumienia tego co się dzieje w Syrii i jej okolicach niemal z podziwem. Na podstawie tego co czytasz nie jest to możliwe, z pewnością część z tego co czytujesz to celowe dezinformacje. Ty je powielasz.

  Gdybyś miał dostęp do sekretów CIA, GRU, Mossadu etc. twoja sytuacja byłaby niewiele lepsza. Musiałbyś przez kilka lat tylko tym się zajmować i znać język arabski. A tak pozostaje ci powarzenie tego co inni wymyślają w różnych celach.

  Jako odtrutkę na to co zwykle czytasz polecam ci serwis DebkaFile: http://www.debka.com/

  Oczywiście nie traktuj tego jak wyrocznię, to źródło izraelskie, ale nadzwyczaj dobrze i szybko poinformowane w sprawach bliskowschodnich. Po dłuższym czasie lektury sam się o tym przekonasz, ale też zawsze przedstawiające punkt widzenia Tel Awiwu.

 186. Bar Norte
  7 października o godz. 15:32

  „To kilkudniowe doświadczenie z „chaosem” systemu informatycznego blogów, którego ofiarą padł Mauro Rossi ma charakter uniwersalny, …”.

  Nie przypuszczam, pewnie „Polityka” wypożyczyła sobie z „Gazety Wyborczej” jakiegoś stażystę (w sieci krążą o nich legendy) i rzuciła go na odcinek moderacji. A on robi co może.

  Lub też moderator jest na umowie śmieciowej i to będzie w jego wykonaniu strajk włoski? W takim razie lewica powinna ten strajk poprzeć. 🙂

  Jeśli tak to i ja nie zgłaszam sprzeciwu.

 187. Ty @Bar Norte nigdy nie zaprzeczyłeś, że FAKT jest bliższy prawdy niż fakt.

  I ja rozumiem, że zbiorowość pracujących w Polsce przed 1690. rokiem przy wydobyciu soli nie miała wsparcia przez witrynę strajk.eu, bo Wokulski jeszcze nie zatrudnił subiekta Rzeckiego w formie umowy cywilnoprawnej.

  Ty mnie nie pytaj akademicko o bełkot krótko wyabstrahowany w (uwaga! plagiat):
  Dopóki żre, to karmić!

  Mława zaatakowała tunezyjskie plantacje truskawek i dostarczyła do Milanówka.

  A inteligencja pisowska – po odjęciu od niej klubu jagiellońskiego – nic z powyższego guzdrowego bełkociku nie kuma.

  To guzdrowe bełkotanie to jest kliniczny przypadek, odnotowany w tym samym psychiatryku, w którym badano zaspakajanie pań przez gwałt i przez placebo w grupie ślepej.

  Otóż błąd metodologiczny tego przedsięwzięcia badawczego polega na tym, że odrzucono w obu próbach badawczych mających różnorakie bruzdy w poprzek.
  Puszka po kokakoli sojowej słabo się sprawdza we wzorcowaniu koloru nastroju.

  Inteligent zachwalający upadający bank twierdzi, ze liczą się ludzie. I aby sprawy nie zagadywać (wyjaśnienie ma się zmieścić w twicie) przemilcza się, że KODyści i czarno ubrani manifestantki i manifestanci, to jednostki ćwiartkowe ( w opinii klubu jagiellońskiego: nie rozwinął się w nich spin z połówkowego w pełny).

  Na mój parasol z gwarancją jednodeszczową z gwiaździstego nieba pada deszcz prawdy o ładzie moralnym i ciekawość czy w poniedziałek barbarzyńscy nauczyciele wedrą się do nowogrodzkiego ogrodu dobra.

  Jak by nie liczyć pieprzyć gardłowo i klawiaturowo może każdy, a skrypt wordpressowy ma cierpliwość bogini Kali i karmi się truchłem.

  https://www.youtube.com/watch?v=hmMtKt9Bfl4

  Czy one są GMO, tego Jan Szyszko jeszcze nie wydziobał.

 188. Mauro Rossi
  7 października o godz. 18:52

  oczywistą oczywistością jest, że Imperia stosują imperialne metody…..
  Czy było to 5 000 lat temu, czy obecnie, ludzie rządzący imperiami się nie zmienili mentalnie.

  Tak więc, nie mam problemu ze zrozumieniem tego co się na naszych oczach dzieje…..
  Ta fikcja roztaczana przez media przed opinią publiczną, stosowana już była wielokrotnie.
  Jeżeli poczytasz komentarze pod sponsorowanymi tekstami, to przekonasz się że już nie działa na większość ludzi.
  Nie maja ochoty nadstawiać karku za cudze interesy.

  Niezłą analize masz na przykład w wykonaniu pana Kaźmierczaka.

  Wrażenie takie wzmacnia szczególnie niedawna wizyta Antoniego Macierewicza w Stanach Zjednoczonych. Minister Obrony spędził nad Potomakiem aż trzy dni. Spotykał się z oficjelami – znanym amerykańskim militarystą, przewodniczących komisji sił zbrojny izby wyższej amerykańskiego parlamentu senatorem Johnem McCainem oraz dyrektorem Agencji Obrony Przeciwrakietowej. Znalazł jednak także czas aby 30 września wystąpić, jako główny prelegent, na konferencji na temat bezpieczeństwa organizowanej przez Rutgers University w Nowym Brunszwiku. Wyłożona przez Macierewicza wizja polityki zagranicznej poraża, bo można ją ująć, parafrazując XIX-wieczną deklarację galicyjskich lojalistów – „przy Tobie, Najjaśniejszy Prezydencie USA, stoimy i stać chcemy”.
  http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/hold-lenny-ministra-macierewicza

 189. O zagrożeniach związanych z umowami CETA i TTIP mówi się odwołując do mechanizmu ISDS (investor-to-state dispute settlement), czyli specjalnego narzędzia ochrony inwestycji przed państwem, które za ingerowanie w status quo może być pozywane przez korporacje przed prywatne trybunały arbitrażowe. Mówi się też o zagrożeniu dla polskiego rolnictwa. By jednak zyskać bardziej całościowy pogląd na konsekwencje tych umów najlepiej przeanalizować skutki jej wielkiej poprzedniczki NAFTA, która działa już ponad dwie dekady.
  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10046/
  ==========

  Interesujące, ale najciekawsza jest konkluzja:

  „Obecnie trwa wyścig globalny między USA a Chinami o nowy podział świata. Wydaje się, że o to przede wszystkim chodzi z TTIP i CETA. Polska leży na granicy obu tych światów, i najwięcej byśmy zyskali, gdybyśmy stali się strefą neutralną otwartą na Wschód i Zachód. W przeciwnym razie możemy zostać sprowadzeni do kresów strefy atlantyckiej, gdzie nie tyle kwitnie gospodarka i kultura, co rozwijane są druty kolczaste i wieżyczki wartownicze, stojące na straży szczelności nowej żelaznej kurtyny.”

 190. guzdra

  Wspomniałeś o Wokulskim a ja ostatnio myślałem o Rzeckim.

  Ale nie w kontekście chaosu w który popadł system obsługujący blogi Polityki tylko w kontekście informacji o mozliwym powrocie pewnego polityka z Brukseli na ojczyzny łono.

  Niezłomna wiara, że ten polityk wróci i odmieni bieg zdarzeń przebija z wielu tekstów uznanych publicystów.

  Gdy zastanawiałem się nad tym zastanawiającym zjawiskiem wiary w jednostki, które zdolne są kierować masami, historią przypomniał mi się Rzecki i jego bonapartyzm.

  Tak to Prus ujął:

  „Służący wbiegł ciężkim kłusem i zakręcił gaz. Po chwili rozległo się zgrzytanie ryglów, szczękanie sztab i do sklepu wszedł dzień, jedyny gość, który nigdy nie zawodzi kupca. Rzecki usiadł przy kantorku pod oknem. Klejn stanął na zwykłym miejscu przy porcelanie.

  – Pryncypał jeszcze nie wraca, nie miał pan listu? – spytał Klejn.

  – Spodziewam się go w połowie marca, najdalej za miesiąc.

  – Jeżeli go nie zatrzyma nowa wojna.

  – Staś… Pan Wokulski – poprawił się Rzecki – pisze mi, że wojny nie będzie.

  – Kursa jednak spadają, a przed chwilą czytałem, że flota angielska wpłynęła na Dardanele.

  -To nic, wojny nie będzie. Zresztą – westchnął pan Ignacy – co nas obchodzi wojna, w której nie przyjmie udziału Bonaparte.

  – Bonapartowie skończyli już karierę.

  – Doprawdy?… – uśmiechnął się ironicznie pan Ignacy. – A na czyjąż korzyść MacMahon z Ducrotem układali w styczniu zamach stanu?… Wierz mi, panie Klejn, bonapartyzm to potęga!…

  – Jest większa od niej.

  – Jaka? – oburzył się pan. Ignacy. – Może republika z Gambettą?… – Może Bismarck?..

  – Socjalizm… – szepnął mizerny subiekt kryjąc się za porcelanę.”

 191. ”Jako że wpis wisi od rana.”
  Dowolny wpis czy zwis nie zwalnia od myślenia.
  Zauważ kolejny artykuł w tej samej ”energetyce24”
  ”Pokój w Syrii wywróci europejski ład energetyczny?”
  Oczywiście wywróci. Tylko to dlaczego tam jest wobec tego wojna? Przecież nie Ruscy zaczęli?
  Dlaczego pokój nie wywrócił tego ładu przez lata gdy tam panował – nie wiem.
  Jeśli Ameryce zależy od wywracania ładu (wyeliminowania Gazpromu) – dlaczego pracuje nad libiaizacją(?) Syrii ? przecież jest to gwarancja, że żadna rura tamtędy nie pobiegnie.
  Dlaczego Europa ma kupować gaz od Kataru (od USA) a nie od Iranu via Syria? Jak USA zapewnią, że gdy droga będzie wolna – rura kończy się w Katarze a nie w Iranie ?
  To nie są proste sprawy:
  powtarzam – rzeczy mają wiele przyczyn.
  Gra (i wojny na bliskim wschodzie) rzeczywiście toczy się w celu wyeliminowania Rosji i Europy jako potencjalnego konkurenta – dlaczego politycy europejscy biorą w tym udział , to jest tajemnica. Sądzę, że tajemnica bankowa .

 192. Wolfgang Streeck jest emerytowanym porofesorem socjologi , a nie ekonomistą. Jego diagnozy straciły dramatycznie na aktualności w Niemczech w tym momencie , w którym państwo przestało się zadłużać , zaś wydawane przez nie obligacje mają ujemne oprocentowanie. Najlepszym sposobem uniezależnienia się państwa od sektora finansowego są zdrowe finanse publiczne .

 193. CETA nie zawiera ISDS.

 194. Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA) > Promoting and protecting investment
  a tam ( o cudo)
  Further information on investment protection and investment dispute settlement

  http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2013/november/tradoc_151918.pdf

  Czyżby Bywalec 2 wprowadzał w błąd?

 195. Bar Norte
  7 października o godz. 19:49

  ” Wierz mi, panie Klejn, bonapartyzm to potęga!…
  – Jest większa od niej.
  – Jaka? – oburzył się pan. Ignacy. – Może republika z Gambettą?… – Może Bismarck?..
  – Socjalizm… – szepnął mizerny subiekt kryjąc się za porcelanę.”

  Zgadza się, to była potęga. Skończyło się Deutsche Arbeiterpartei (z której wyewoluowała NSDAP), później Stalinem, Mao, Pol Potem, dynastą Kim: Kim Ir Senem, Kim Dzong Ilem, Kim Dzong Un jeszcze walczy. Dynasta Castro już się chyba poddała.

 196. Bywalec 2
  7 października o godz. 19:55

  Ekonomia jest nauką INTERDYSCYPLINARNĄ…..

  Jak chcesz osiągnąć cele działań ekonomicznych, bez znajomości socjologii, psychologii, uwarunkowań środowiskowych, psychologicznych, i kilku jeszcze dziedzin?
  Z historią włącznie?

  Proste modele ekonomiczne nie działają w praktyce.
  Te skomplikowane, są niedoskonałe ze względu na human factors.
  Dlatego ekonomia nie jest nauką.
  Raczej sztuką realizowania celów przy pomocy różnych metod oddziaływania na tłum.
  Inicjacja, ukierunkowanie, wykorzystanie zachowań stadnych- w skrócie……
  Ze sporym prawdopodobieństwem, sięgającym może 60 % max.

 197. wiesiek59
  7 października o godz. 17:13
  Jak tylko USA zaczęły bombardować Syrię, zabijać i niszczyć jej dobytek publikowałem tutaj mapy obrazujące przebieg rur gazowych z zatoki do Europy wprost przez Syrię. O rury chodziło od początku. W wyniku zabito już 400 tysięcy ludzi, kilka milionów uciekło i zniszczono starożytne miasta.

 198. wiesiek59
  7 października o godz. 19:21

  „Wyłożona przez Macierewicza wizja polityki zagranicznej poraża, bo można ją ująć, parafrazując XIX-wieczną deklarację galicyjskich lojalistów – „przy Tobie, Najjaśniejszy Prezydencie USA, stoimy i stać chcemy”.

  Jakby o czym innym pisałem.

  Ale odpowiadając …

  W czasach studenckich nieco ironicznie śpiewaliśmy:

  Nikt nam nie ruszy nic, nikt nam nie zrobi nic,
  Bo z nami jest, bo z nami jest
  Marszałek Śmigły-Rydz!
  (hymn młodych piłsudczyków, lekko przerobiony)

  Albo …

  W ten ranek tak słoneczny piosenka nasza brzmi.
  Słowiańska ziemia miękka poniesie nas na bój –
  Imperium gdy powstanie, to tylko z naszej krwi.
  (piosenka Uderzeniowych Batalionów Kadrowych)

  Ty najwyraźniej jesteś za polityczną autarkią (we współczesnym świecie?), ale ponieważ nie masz wpływu na nic, może być to nawet sympatyczne, jak te piosenki.

 199. Rosyjska TV Planeta pokazała dziś w dzienniku obszerny materiał o banderowskich zbrodniach WOŁYŃ. Było kilka wywiadów z twórcami. Szydzono z ukraińskiej propagandy ,że film finansował Putin.

 200. Indoor
  Jeśli czujesz się wprowadzony w błąd przezemnie , co do ISDS w CETA , to najlepiej przeczytaj treść porozumienia.
  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/DE/TXT/HTML/?uri=CELEX:52016PC0444&from=EN

 201. Kilka razy już, w różnych porozumieniach międzynarodowych, po wielu latach wychodziły tajne klauzule……
  Utajnienie negocjacji, ich zakresu, daje sporo do myślenia.
  Tak negocjują mafie, triady.
  A nie demokratyczne rządy.

  Za moment obudzimy się w krajach w których władzę sprawują koncerny.
  Rządy narodowe będą miały podyktowany zakres działania.
  Trzymać tubylców w szachu, pisać prawo pod interesy decydentów korporacyjnych.
  W zamian, członkowie rządów będą mieć immunitet i miękkie lądowanie po zużyciu politycznym.

  Podział typu zyski- korporacje
  koszty i odpowiedzialność- państwo
  jest może z punktu widzenia władców marionetek słuszny.
  Tyle że prowadzi do feudalizmu.
  A to już przerabialiśmy niejednokrotnie.

  Co do socjalizmu……
  Raczej jeszcze nie umarł.
  Przynajmniej w Europie jego zdobycze mają się nieźle.
  Ale, on ogranicza zysk i wyzysk.
  Więc robi się wszystko by go rozmontować.

 202. Giez
  7 października o godz. 21:13

  Caracalle to śmigłowce TRANSPORTOWE, nie uderzeniowe.
  Masz ciekawostkę:

  Wskazywałoby to na potrzebę wprowadzenia maszyn o podobnych możliwościach operacyjnych, jednak realnie rzecz biorąc żadna z oferowanych w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe maszyn, łącznie ze zwycięzcą, nie stanowi równorzędnego następcy Mi-17 w tym zakresie. Ładownia Mi-17 może pomieścić 4 tony ładunku lub 35 żołnierzy z pełnym wyposażeniem, mogących wejść na pokład po tylnej rampie. Nawet zwycięzca w procedurze, czyli H225M Caracal, oferuje miejsce dla mniej niż 20 żołnierzy z pełnym wyposażeniem, a ładunki dostępne dla ładowni Mi-8 może przenosić jedynie podwieszone na haku. Jest to metoda znacznie ograniczająca zarówno prędkość lotu, jak też zasięg czy możliwości manewrowania śmigłowca, zarówno ze względu na opór aerodynamiczny, jak też trudne do kontrolowania ruchy podwieszonego gabarytu. Szerzej temat porównania możliwości transportowych poruszałem już w jednej z wcześniejszych publikacji, dotyczącej wspólnej platformy.
  http://www.defence24.pl/240865,modernizacja-mi-817-zaprzepaszczona-szansa-czy-koniecznosc
  ===============

  Cóż, rusofobia determinuje wybory.
  Prymat ideologii nad ekonomią trwa.

 203. Wiesiek
  Tajne klauzule , spisek przeciwko własnej ludność. Kanadyjski rząd i UE to mafia , triady.
  Czy da się wogóle i warto dyskutować z takimi teoriami spiskowymi.
  Najpierw i słusznie , krytykuje się sposób prowadzenia negocjacji CETA . Ale czy inna forma prowadzenia tych rozmów w oczach teoreyków spiskowych coś by zmieniła , skoro po opublikowaniu treści układu , zaczynają oni zaraz opowiadać o tajnych klauzulach ?

 204. Bywalec 2
  7 października o godz. 21:47

  Nie można dyskutować z psychologią jednostek ludzkich.
  Jest taka jaka jest, ta psychika.
  To nie spisek, tylko ogólna motywacja rządzących.
  Maksymalizować SWOJE profity.

  I tu ideałem jest demokracja.
  Decydent nie odpowiada za decyzje…..

  Autokrata odpowiada głową swoją, rodziny i klanu z nim związanego.
  Moze dlatego są bardziej prospołeczni?
  Wiedzą co im grozi w przypadku wkurzenia większości niezadowolonej z ich rzadów?
  Nie zawsze Zachód udziela im azylu…..

 205. Mauro Rossi

  Miło cię drażnić – nawet bonapartyzmem.

  Choć przyznam, że rozdrażniony jesteś dość monotematyczny. No ale cóż, starość nie radość – jak mawiają.

 206. Bar Norte
  7 października o godz. 22:21

  „Miło cię drażnić – nawet bonapartyzmem.
  Choć przyznam, że rozdrażniony jesteś dość monotematyczny”.

  Myślałem, że korzystając z okazji napiszesz coś pozytywnego o socjalizmie i pokrewnych ideach. Coś tam chyba można.

 207. Giez
  7 października o godz. 21:13

  „Po co komu te chujowe Caracale i inne maszyny do zabijania”?

  Aby zabijać w obronie. Nawiasem mówiąc, Putin już się swoich śmigłowców do zabijania pozbył? Czy może rosyjskie nie są do zabijania, a jedynie zrzucania gałązek oliwnych?

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,20805948,prezydent-francji-przeklada-wizyte-w-polsce-reuters-decyzja.html#MT

  Na forum pod tym osobliwie naiwnym tekstem (jak to w „Gazecie”) jest ciekawy wpis:

  Decyzja fatalnie przyjęta we Francji, bo nasze zamówienie mogło uratować Airbus Helicopters:
  „Francuskie media nazywają zerwanie negocjacji przez polski rząd „zdradą”, „zadaniem ciosu nożem” i „upokorzeniem Francji”. Za tą reakcją kryje się motyw o wiele bardziej prozaiczny niż urażona duma narodowa. Airbus Helicopters ma od dłuższego czasu poważne problemy finansowe, brakuje zamówień i rezygnacja Polski z zakupu caracali może oznaczać przyśpieszenie masowej redukcji personelu firmy, w chwili gdy prezydent Francois Hollande szykuje się do walki o reelekcję.

  A jednym z głównych filarów jego kampanii jest obietnica „ożywienia francuskiego przemysłu”, idąca w parze ze zmniejszeniem bezrobocia. Redukcję zatrudnienia w Airbus Helicopters zapowiedział dzień po zerwaniu przez Warszawę negocjacji ws. caracali prezes spółki Guillaume Faury. Według francuskiego dziennika „Les Echos” firma problemy ma już od dawna, kontrakt z Polską opiewający na ok. 13,5 mld zł (3,14 mld euro) miał pozwolić jej odbić się nieco od dna. Liczba zamówień spadła w tym roku bowiem dramatycznie i spółka przewiduje, że ta trudna sytuacja utrzyma się także w 2017 r.

  Przyczyny są znane. Oprócz załamania się sprzedaży ciężkich śmigłowców ze względu na kryzys w sektorze naftowym, Airbus Helicopters cierpi z powodu zakazu lotów dla śmigłowca H225 – cywilnej wersji Super Pumy – po tym jak jeden z nich rozbił się w kwietniu w Norwegii. A kontrakty z Chinami i Kuwejtem ruszą najwcześniej w 2018 r.
  —wyjaśniają „Les Echos”. „

 208. niemcy; popularnosc szeryfowej skoczyla o 10 punktow w gore, realnego przeciwnika politycznego nie widac (archaniol z spd bardzo by chcial, ale nie moze, bo ma belferska nature);
  prorokuje, ze makrela bedzie rzadzic (wybory 17) i nastepne cztery lata, ale tym razem z zielonymi; dla niemieckiej socjaldemokracji bedzie to chyba ostatnia szansa, aby wyciagnac reke z nocnika i przypomniec sobie skad pochodzi;

 209. a norte z rossim graja w cymbergaja;

 210. niemcy; trzej dyplomaci tureccy poprosili o azyl;
  zabitych puczystow grzebie sie za bosforem jak psy; cos takiego zdarzylo sie w turcji, po raz ostatni, dokladnie sto lat temu (sic!);

 211. Wiesiek
  Ja tutaj mam do czynienia w momencie tylko z jedną „psychologią jednostki ludzkiej” .
  Twoja i ta jest dojść wypaczona .

 212. Mauro Rossi
  8 października o godz. 1:33
  Gdy wreszcie ziszczą się marzenia i w końcu zaatakujemy Rosję można przewidywać, że w ciągu kilku minut te wszystkie Caracale, Lamparty, brygady, tarcze, F-16 i inne maszyny znikną z powierzchni ziemi, wyparują. Miasta zamienią się w Aleppo, nie wspominając o ludziach i o księżach. Zostanie dymiące pobojowisko. Takie jak już było.

 213. Holland nie jest bohaterem z mojej bajki, ale należy wyrazić uznanie, że pokazał niezrównoważonemu psychopacie środkowy palec.

 214. wiesiek59,21:24
  Wall Street przesuwa systemy uzbrojenia pod rosyjska granice a w odpowiedzi Rosja umieszcza na wyposazeniu brygady wojsk rakietowych w Kaliningradzie rakiety sredniego zasiegu ( 500 km)
  Iskander-M, ktore mozna uzbroic w glowice nuklearne.
  Rakiety, wg administracji estonskiej, plyna z Petersburga na statku handlowym Ambal.
  https://www.theguardian.com/world/2016/oct/07/russia-moving-nuclear-capable-missiles-into-kaliningrad-says-estonia

 215. wiesiek59, 6 pazdziernika, 19:41

  Polska administracja jest zupelnie nieprzygotowana na zakonczenie dotacji unijnych dla drobnych gospodarstw rolnych, co spowoduje wymuszona migracje i powstawanie na obrzezach miast koczowisk dla tysiecy ludzi wypchnietych ze wsi.
  Podobna sytuacja w krajach Trzeciego Swiata jest przygnebiajaca.
  Jeszcze jest czas, by wymusic na wladzach ( przez strajk generalny ) nie przyjmowanie CETA i ograniczenie importu rolnego .

 216. folwark
  Czy to już pewne, że wraz z przyjęciem przez Polskę CETA, zniesione zostaną unijne dotacje dla polskiego rolnictwa ?
  https://www.mr.gov.pl/media/18263/Kanada_9_01_2016.pdf

 217. Czym się skończyła ostatnia runda zimnej wojny mamy wszyscy jeszcze żywo w pamięci.
  Nie wierzę w to, że Putin pozwoli na powtórzenie się takiej sytuacji .

 218. byk

  „popularnosc szeryfowej skoczyla o 10 punktow w gore (…) prorokuje, ze makrela bedzie rzadzic (wybory 17) i nastepne cztery lata, ale tym razem z zielonymi”

  Doświadczenia polskie, i nie tylko, uczą, że dobrze jest mieć dystans do bieżacych sondaży popularnosci partii i polityków.

  Co wcale nie znaczy, że źle życzę niemieckim „Zielonym”

 219. Giez, 9:38
  ,,north atlantic TERROR organization ” wprowadzi teraz zakaz lotow w Syrii i doprowadzi do zrownania kraju z ziemia, tak jak zrobiono to w najbogatszym kraju Afryki, Libii.
  http://www.nytimes.com/interactive/2015/10/19/us/elections/presidential-candidates-on-syria-no-fly-zone.html?_r=0

 220. Bar Norte
  8 października o godz. 11:59
  Cytat: „…Libia. Kraj na północnym wybrzeżu Afryki był kiedyś
  kotwicą stabilizacji ,o ile politycznie raczej wątpliwą. Od czasu upadku dyktatora Muammara Kadaffiego Libia uległa implozji. Nie istnieje żaden rząd centralny, również żaden partner do
  rozmów n.t. migracji”
  „Zwalczanie przyczyn migracji? Strategia Syzyfa”.
  „Przeciętnie 7,5 dziecka na kobietę”
  „Migranci jako czynnik gospodarczy nr 1”
  To nie cytaty z rosyjskiego „Sputnika”!
  Pani Merkel bawi z wizytą w Nigrze, ostatniej nadzieji na powstrzymanie lawiny z Afryki.

 221. Jak podają absolutnie wiarygodne źródła, Rosja jest gotowa do wprowadzenia zakazu lotów dla amerykańskich samolotów nad Syrią .
  https://de.sputniknews.com/zeitungen/20161006/312844912/russlandist-schaffung-flugverbotszone-syrien.html

 222. Żarty się kończą .
  W przeciwieństwie do Rosji , zachód napewno nie jest gotów umierać za Aleppo, tak jak i kiedyś za Gdańsk.
  Wychodzi ale na to, że jedyną logiczną konsekwencją dla Putina wynikającą z jego całej polityki , jest wojna.
  Tylko na tej drodze ma jakąś szansę uzasadnić swoje wielkomocarstwowe aspiracje .

 223. zezem

  Kartkuję powieść kryminalną Michaela Kobra i Volkera Klupfela pt „Serdeczna krew” wydaną w Monachium, w 2013 – polskim wydawcą jest „akcent” w ramach serii „Europa czyta”.

  Akcja tej napisanej z przymrużeniem oka powieści dzieje się w Bawarii ok 2010. Wątek sensacyjny jest wątły za to tło społeczne rozbudowane. Głównie chodzi o codzienne życie i problemy Bawarczyków.

  Powieść uświadamia jak cholernie zmieniły się realia przez ostatnie kilka lat. Kartkuję tę ksiązkę a po głowie plącze mi się myśl, że to już świat bezpowrotnie utracony.

 224. Ludzie czerpią swoją wiedzę o świecie z literatury drugorzędnych kryminałów, też dobrze.

 225. Bywalec 2

  Nie lekceważ literatury popularnej majac na uwadze, że Balzaca też dawno temu lekceważono pisząc, że uprawia „niższy rodzaj twórczości” i formułując inne małostkowe zarzuty. Balzac dotarł do czytelników ponad głowami zblazowanych krytyków.
  Zresztą sposód klasyków nie tylko Balzaca lekceważono zarzucając „drugorzędność literatury”.
  No a teraz nawet pod szkolnym przymusem czerpie się wiedzę o życiu w XIX wiecznej Francji własnie z Balzaca.

  Z tym, że akurat powieść Kobra i Klupfela jednak ma na okładce bardzo dobrą recenzję ze Spiegla – choć ten pisarski duet to jednak nie Balzac.

 226. Bar Norte
  Nie czytam literatury trywialnej.
  Co ty czytasz to twoja rzecz. Ja tylko odnosłem się do tego, że moim zdaniem wysuwasz zbyt daleko idące wnioski z twojej świetnej lektury i gdybyś tych wniosków tu nie publikował , to byłaby to też twoja rzecz.
  Myślę , że cała rzecz nie warta jest tego czasu, którą właśnie na nią tracimy .

 227. Paramagnetyczne umyslowe plaskostopie sejmowe ..
  ” Ukarac marszalka sejmu ” , za karanie zbyt plaskich a przez to naruszajacych powage i stojacych w sprzecznosci z wielo.. trojwymiarowym taktem , zdjec .
  Na podstawie zdjecia jednej tylko stopy zdjetej pod nieodpowiednim ( niewystarczajacym) katem nie da sie wywnioskowac czy jest wystarczajaco plaska aby mozna juz mowic o jednowymiarowej sejmowej topologii zamiast o kancelaryjnej patologii .
  Nww o ewent . plaskostopiu noblistow – czy mialo jakikolwiek wplyw na norweskie jury .. nie da sie nic sensownego napisac ..
  http://www.msn.com/en-ca/news/photos/greatest-discoveries-by-nobel-prize-winners/ss-BBx2wOJ?li=BBwQkPG

 228. Bywalec 2

  Ale na podstawie realistycznej (choć pisanej z przymrużeniem oka) powieści Kobra i Klupfela wysunąłem tylko jeden, dość oczywisty wniosek – opisanego przez pisarzy 6 lat temu świata już nie ma i nie będzie.
  Chocby dlatego, że bawarscy bohaterowie powieści nie deklarują, że „nie chcą umierać za Aleppo” – jak to dziś czynisz.

 229. Dla odroznienia , paramagnetyczne umyslowe plaskostopie enpassanciane po topologicznej ( w domysle ) zmianie ( tzw zmiana top. enpassantowa) czyli wyciaganie wnioskow z literatury bo strony sa wystarczajaco plaskie aby mogly sluzyc do wymyslania teorii top. przemian i zapisywania jej na marginesach.
  „Myślę , że cała rzecz nie warta jest tego czasu, którą (y) (olb.) właśnie na nią tracimy .”
  Jeszcze nie wszystko stracone .. itbbnt

 230. @wiesiek59
  7 października o godz. 21:24

  Parametry helikopterów mają tu najmniejsze znaczenie.

  Gdyby zakłady w Mielcu należały do Francuzów, a jeszcze lepiej Niemców, to poprzedni rząd PO złożyłby zamówienie na helikoptery w Mielcu, a przy okazji zrobiłby sobie kampanię piarową na temat wspierania polskiego przemysłu, miejsc pracy, blablabla. Nowy rząd PiS stwierdziłby teraz, że mu przykro, ale te helikoptery z Mielca nie spełniają warunków, bo za małe, za duże, zbyt pękate, zbyt kanciaste – niepotrzebne skreślić. Rosja szykuje się na wojnę, my będziemy tu budować bazy NATO, więc jedyną opcją są helikoptery z USA, które będziemy sprowadzać statkami, ewentualnie postawi się nową montownię w Łodzi i stworzy nowe miejsca pracy.

  Ponieważ jednak Mielec należy do Amerykanów, a PO zawarło umowę z Francuzami, to PiS przeniesie zamówienia do Mielca, a przy okazji zrobi sobie kampanię piarową na temat wspierania polskiego przemysłu, miejsc pracy, blablabla.

 231. remm
  8 października o godz. 16:54

  „Parametry helikopterów mają tu najmniejsze znaczenie”.

  Czyzby?

  „Kluczem dla zrozumienia przebiegu przetargu na śmigłowce i jego rozstrzygnięcia są (według mnie) kryteria techniczne. To na ich niespełnianie przez dwóch oferentów, powoływał się v-premier Tomasz Siemoniak i całe kierownictwo MON, ogłaszając i uzasadniając wybór maszyny EC-725 do dalszego etapu przetargu. Powoływał się nie na cenę i koszty eksploatacyjne, ale właśnie na parametry techniczne”.(mpolska24.pl)

 232. „Niemcy najpierw zakontraktowały 202 śmigłowce (80 szturmowych Tiger oraz 122 NH 90), po czym zredukowały tą liczbę do 157 (82 NH-90TTH, 18 NH-90NFH – wersja morska oraz 57 szturmowych Tiger). Mimo to cena jednostkowa jest aż o 15 mln euro niższa niż polskiego EC-725! Mało tego widać, iż nasze śmigłowce transportowe są zamówione w cenie niemieckich śmigłowców szturmowych – rzecz niespotykana na świecie! Trudno powiedzieć (znając już niemieckie konfiguracje), iż są one uboższe od konfiguracji polskich (które nota bene nie są jeszcze dopracowane). Co ciekawe w ostatnim czasie w Niemczech powstał raport, który podważa tak wysoka cenę zakupu śmigłowców (!) Bardzo ciekawy jestem, jak MON uzasadni tak wysoką cenę jednostkową śmigłowca transportowego w tym przetargu? Porównując go do przetargu w Niemczech, nie da się jej uzasadnić, ani konfiguracją, ani jakimś specjalnym wyposażeniem EC-725? Dalej robi się jeszcze ciekawiej”.
  Nieprzypadkowo EC-725 nie został wybrany śmigłowcem Wojsk Lądowych Francji.
  http://pressmania.pl/?p=13733

 233. Giez
  8 października o godz. 9:41

  „Holland nie jest bohaterem z mojej bajki, ale należy wyrazić uznanie, że pokazał niezrównoważonemu psychopacie środkowy palec”.

  Twoje reakcje są jak zwykle dość prostackie. Staraj się czasem myśleć. Być może kontrakt na te śmigłowce został częściowo opłacony poparciem Francji dla kandydatury Tuska na króla Europy, a Paryż nie przewidywał, że Komorowski przejedzie ciężarną zakonnicę na pasach i ośmiorniczki przegrają, choć wcześniej nie miały z kim.
  I teraz ktoś ma problem.

 234. Nową świecką tradycją, stało się w naszym kraju unieważnianie przetargów podpisanych przez konkurentów politycznych- po objęciu władzy.
  W szczególności, kontraktów związanych ze zbrojeniami.
  Jako że prowizje są tłuste w tym segmencie, każda nowa ekipa stara się zasiąść przy tym stole…..
  Zresztą, nie jest to tylko polska przypadłość.
  Wystarczy pośledzić doniesienia z ostatnich kilku lat, tylko z Europy.
  To raczej norma- wręczanie łapówek przez szacowne firmy zachodnie decydentom, niż wyjątek.

  Mauro Rossi
  8 października o godz. 17:21
  Bardzo interesujący tekst.
  Porównać Polski z Turcją się nie da.
  Ani naszych klas politycznych.
  Tureccy politycy konsekwentnie realizują cel- budowanie potęgi państwa, rozwijanie własnego przemysłu, tworzenie miejsc pracy.
  Polscy politycy poza budowaniem własnej pozycji, robią dokładnie odwrotnie.
  Tak przynajmniej było dotychczas- wyprzedaż majątku i uzdrawianie przez likwidację wielu branż przemysłowych.

  Hollande jest typowym przedstawicielem zachodnich polityków.
  Dba o WŁASNE firmy, stara się pilnować zatrudnienia, zabiega o zamówienia dla przemysłu, promuje francuskie marki przy kazdej zagranicznej wizycie.
  Nasi politycy do niedawna tego nie potrafili.
  Pierwszym, był chyba Piechociński, który na poważnie zajął się promocją eksportu…..

 235. Jak Ukraińcy zabijali Polaków; Gazeta Wyborcza.
  „Jak pojedli, jeden z nich zapytał mamę, czy mamy siekierę. Wziął tę siekierę i poszedł do drugiego pokoju. Zaczęli wprowadzać tam Rosjan po kolei. Co który wszedł, to słychać było tylko taki głuchy odgłos i więcej nic, cisza. Potem kazali nam się położyć. Musimy was związać, mówili, żeby Niemcy nie ukarali was za pomoc partyzantom.

  Rodzice, dziadek obok babci, dalej stała kołyska z 1,5-roczną Bogusią. Lila z prawej strony, Witek z lewej.

  Bili po kolei obuchami w głowę od tyłu. Ocknąłem się po jakimś czasie, głowa mnie bolała. To cud, że nie zacząłem jęczeć, bo oni jeszcze byli w domu (…).

  Usłyszałem, że odjeżdżają saniami. Wszędzie krew, martwi rodzice, babcia, dziadek. Obok stos zarąbanych Rosjan.

  Ojciec leżał z siekierą wbitą w kark, piękny warkocz mamy był odcięty. Bogusia żyła jeszcze przez chwilę (…).

  W każdym gospodarstwie to samo. Skrępowane ofiary, rany od uderzeń siekierą.

  Kilku mężczyzn było obdartych ze skóry pasami, niektórzy mieli wyrywane żyły od pachwiny do stóp, kobiety miały poobcinane piersi. Niektórzy poobcinane uszy, nosy, wargi, oczy powyjmowane, głowy często poobcinane. W jednym z domów było niemowlę przybite bagnetem do stołu. W rozchylonych ustach miało niedojedzony ogórek.”

 236. Mauro Rossi
  8 października o godz. 17:31
  Mógłbyś po polski wyjaśnić co ten Twój chory bełkot znaczy?

 237. ”Hollande jest typowym przedstawicielem zachodnich polityków.”

  Może typowy, moim razem wyjątkowo tępy, nawet jak na polityka.

 238. Piątego października 2016 roku w Sejmie RP zdekomunizowano Chińska Republikę Ludową. Według szefa gabinetu polskiego ministra spraw zagranicznych ChRL ostrzej rozliczyła się z komunizmem niż Polska. Komentarz Piotra Gadzinowskiego.

  Piątego października 2016 w Sejmie RP zdekomunizowano Chińska Republikę Ludową.

  Uroczystego aktu dekomunizacji dokonał wiceminister Jan Parys – Szef Gabinetu Politycznego ministra Witolda Waszczykowskiego.

  Dokonał tego w czasie debaty politycznej podczas sejmowego Dnia Azji i Pacyfiku odbywającego się pod patronatem Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego i ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

  Dokonał tego w obecności licznych ambasadorów państw azjatyckich, w tym JE Xu Jiana ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej.

  W czasie swego, niezwykle interesującego, wystąpienia pan minister Jan Parys oświadczył, że władze polskie nie będą okazywać popularnego w zachodnich, liberalnych środowiskach poczucia wyższości nad Chińską Republiką Ludową.

  Bo obecne władze polskie uznają, że są inne niż zachodnia, liberalna, wolnorynkowa droga rozwoju. Są też inne tradycje. Inne doktryny organizowania społeczeństwa.

  Zakwestionował też recenzowanie przez państwa cywilizacji zachodniej państw Azji wedle zachodniego systemu wartości, zwłaszcza z perspektywy „praw człowieka”.

  Zadeklarował, że od tej pory Polska nie będzie oceniała wewnętrznej polityki państw azjatyckich, bo my mamy inne systemu wartości niż oni. Polska będzie współpracowała ze wszystkimi państwami Azji i Pacyfiku, które akceptują standard międzynarodowe, czyli Kartę ONZ.

  Minister Parys uznał Chińską Republikę Ludową za państwo „postkomunistyczne”. Bo w Chinach obecnie dominuje gospodarka rynkowa z udziałem państwowego planowania. A przede wszystkim dlatego, że:

  „Władze w Chinach rozliczyły się ostrzej z komunizmem niż w Polsce. Niektórzy komunistyczni przywódcy Chin stracili życie”.

  Poproszony o komentarz do wypowiedzi ministra Parysa jeden z dyplomatów chińskich obecny wtedy w Sejmie RP powiedział, że pomimo deklaracji polskiego ministra Komunistyczna Partia Chin nie zmieni swojej nazwy na „Postkomunistyczną”.

  Chinami dalej będzie rządzić partia „Komunistyczna”, dalej przewodniczący komunistycznej partii będzie pełnić funkcję prezydenta Chin. A mój rozmówca dalej będzie członkiem partii komunistycznej i będzie się dalej uważał za chińskiego komunistę.

  Ale on i inni komuniści chińscy nie będą się obrażać kiedy władze polskie będą nazywać ich „postkomunistami”. Chińczycy nie ingerują w wewnętrzną politykę polską i z zadowoleniem przyjmują, że Polska nie będzie ingerować w ich politykę.

  „Wy macie swoją drogę rozwoju, którą my szanujemy, a my mamy swoją drogę rozwoju. Świat jest wielokolorowy” – ocenił mój chiński rozmówca.

  I jedynie przez tradycyjną chińską grzeczność nie dodał, że tak naprawdę Chińczykom wisi wielkim kalafiorem jak Polacy będą o nich mówić.

  Ale kalafiorem nie wisi liderom PiS-u jak są w Polsce Chiny nazywane.

  Władze PiS są pod wielkim wrażeniem chińskich sukcesów gospodarczych i chcą z Chinami współpracować. Tu jednak liderzy PiS mieli ideowy problem.

  Jak pogodzić polski, PiSowski antykomunizm z współpracą z komunistycznymi Chinami ?

  Teraz już tego dylematu nie będą mieli, bo minister Parys zdekomunizował im chińskich komunistów. Przechrzcił ich na „postkomuchów”.

  P.S.

  Gdyby przyjąć kryteria dekomunizacji zaproponowane przez ministra Jana Parysa, czyli liczba uśmierconych przywódców komunistycznych, to największym dekomunizatorem na świecie byłby towarzysz Jozef Stalin. On to przeciez najwięcej komunistycznych liderów wymordował.
  http://trybuna.eu/pis-chiny-nie-sa-juz-panstwem-komunistycznym/
  ==============

  Coś mają ci poststyropianowcy……
  Głupsi niż ustawa przewiduje……

 239. wiesiek59

  Biorąc pod uwagę zażyłość polityczną między PiS a Komunistyczną Partią Chin jak również leżące PiSowi na sercu zwiększenie rozrodczości w Polsce można by było prezesowi Kaczyńskiemu polecić następującą inicjatywę w tym zakresie, (za Kulturą Liberalną):

  „Kilka dni temu władze miasta Yichang w prowincji Hubei, gdzie współczynnik urodzin jest jednym z najniższych w kraju i wynosi 0,72 dziecka na kobietę (do zastępowalności pokoleń potrzebne jest minimum 2,1), wydały okólnik skierowany do członków partii i urzędników. (…) :

  „Domagamy się od wszystkich członków partii i Komunistycznej Ligi Młodzieży, zatrudnionych w administracji i w firmach, zwłaszcza tych zajmujących stanowiska kierownicze, do stanięcia na czele i wykazania się wysokim stopniem odpowiedzialności w trosce o szczęśliwą przyszłość kraju, dobrobyt ludu i swoich przyszłych potomków poprzez pełne wdrożenie treści „polityki dwójki dzieci” (kampania KPCh „Róbcie dzieci, ojczyzna ich potrzebuje!”) i za pomocą czynów udzielenie odpowiedzi na wezwanie partii. […] Młodsi towarzysze powinni zacząć od siebie, starsi wiekiem powinni edukować i nadzorować swoje dzieci”.

 240. Wygląda na to, że Mauro Rossi znów nie nadąza za linią polityczną swej partii – tym razem coraz bardziej życzliwej wobec Komunistycznej Partii Chin o czym świadczą wypowiedzi cytowanego przez wieska59 Parysa.

  Przecież wczoraj, gdy dokonywał dekomunizacji „Lalki” Bolesława Prusa odnalazł w postaci subiekta Klejna pierwowzór między innymi Mao Tse Tunga – szefa biura politycznego oraz Przewodniczącego Komitetu Politycznego Komunistycznej Partii Chin.
  Co oczywiscie, na tzw przykładzie osobowym, miało dowodzić zbrodniczego charakteru socjalistycznych pogladów subiekta.

 241. Bratanku;21:21 cos jest na rzeczy.

  https://www.youtube.com/watch?v=3LEK-Hja_rg

 242. ”Bratanku;21:21 cos jest na rzeczy.”

  Nie wiem. Nie lubię polityków i dziennikarzy. Jak zobaczę takiego w tramwaju, to wysiadam. Póki co zawsze dojechałem. Kiedyś się mówiło : ”należy mu się jak psu zupa”. Moje psy po zupie rzygają. Mówię więc: „należy mu jak Blairowi (Obamie… itd. ) Nobel” albo ”jak Passentowi Pulitzer”.

 243. wiesiek59
  ,, Polityka pelnego zatrudnienia w Europie Zachodniej jest modelem przeszlosci”.
  Prezydent Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi, jest tak cytowany przez czolowego amerykanskiego krytyka neoliberalizmu, profesora MIT, Noama Chomskyego w wykladzie
  ,, Powstajacy Nowy Porzadek ”.
  https://www.youtube.com/watch?v=PD7fkWSRBYA
  Chomsky porownuje tez statuty prywatnych bankow centralnych, zyjacych na koszt podatnika,
  Bank Rezerwy Federalnej i Centralny Bank Europejski.
  Oba maja zapisane jako podstawowy cel walke z inflacja, ale EBC ( moze dlatego, ze zalozony w czasach neoliberalizmu-1998 ) nie wspiera polityki pelnego zatrudnienia .
  Takie statutowe zadanie ma, przynajmniej formalnie, Bank Rezerwy Federalnej, zalozony prawie sto lat wczesniej – w 1913 roku.
  Powstanie prekariatu nie jest wiec rezultatem dzialania rynku,
  ale konsekwencja swiadomej polityki bankow centralnych.

 244. folwarkPn
  9 października o godz. 12:36

  Instynkt przetrwania jest jednym z najsilniejszych…..
  Mając na karku 50% bezrobocie młodych, politycy będą musieli coś wymyślić.

  Starożytni władcy wiedzieli czego trzeba- panem et circenses…
  Inaczej lud objawiał swoją destrukcyjną siłę.
  Współcześni władcy jakby zapomnieli o przypadkach przodków.

 245. Polskę stworzymy takom jakąś k…wa sobie wymarzylibyściesie. http://www.polityka.pl/TygodnikPolityka

 246. O jak przyjemnie kołysać się wśród fal.

  Jeszcze większą przyjemność sprawia mi fakt, że w blogowisko nie reaguje na podrygi maleńkich rozumków 5 etatowych radzieckich trolli. 😉

  Najwiekszym cierpieniem dla ekshibicjonisty jest brak odbioru. Pozostaje jedynie jedyna, opcja – demonstrowanie przejrzałych wdzięków wśród swoich, czyli perwert – perwertowi.

  No excitement?

 247. Co do TTIP nie chciałbym używać słowa „negocjacje”. Oni starają się zrobić z tego wszystkiego tajemnicę, jest obecna presja i wpływy polityczne. Z demokracją to wszystko nie ma absolutnie nic wspólnego. TTIP jest korzystne dla amerykańskiego przemysłu, a przede wszystkim sektora finansowego. I Amerykanie „przepchną” ten projekt, ponieważ mają duże wpływy. Mają dolara, który pozostaje walutą rezerwową numer jeden na świecie. Jeśli niemieccy politycy wypowiadają się krytycznie o TTIP, to tylko w kontekście kampanii wyborczej — w walce o głosy wyborców. Jednak w końcu oni poddadzą się i porozumienie o TTIP zostanie podpisane. – Ale to przecież Stany Zjednoczone w rzeczywistości wymyśliły ten szalony system finansowy i są jego największą częścią. Czy one same nie ryzykują wywierając nacisk na takiego światowego giganta, jak Deutsche Bank? — Oczywiście, one igrają z ogniem. Deutsche Bank jest jednym z głównych graczy globalnego „finansowego kasyna”. Jeśli on runie, to padnie także cały światowy system finansowy. Jest to kolejny dowód na to, w jak rozpaczliwej sytuacji znalazły się USA. Trzeba jednak zastanowić się, dlaczego Amerykanie wzięli na cel Deutsche Bank i dlaczego oni robią to właśnie teraz. Moim zdaniem ich rozrachunki są następujące: oni chcą zmusić niemiecki rząd do interwencji i przynajmniej częściowo, a może też zupełnie, znacjonalizować Deutsche Bank. Wtedy oni zdestabilizowaliby wewnątrzpolityczną sytuację w Niemczech, ponieważ ludność kraju byłaby kategorycznie przeciwna temu. Ponadto Niemcy znalazłyby się w izolacji w ramach UE, ponieważ one same są zdecydowanie przeciwne podobnemu ratowaniu włoskich banków. Możemy więc mówić o bezpośrednim uderzeniu w UE i jej najsilniejszy kraj — Niemcy. Jednak w efekcie końcowym Stany Zjednoczone tym samym silnie zaszkodziłyby same sobie, ponieważ jeśli runie Deutsche Bank, to powstanie „efekt domina”: za nim pójdą Credit Suisse, JP Morgan i cały światowy system finansowy.
  =============

  Interesująca konkluzja….

 248. Konflikt zbrojny z Rosją lub Chinami będzie „bardzo śmiercionośny i szybki”, a skala większa niż w jakimkolwiek innym konflikcie w ciągu ostatnich 60 lat. Do takich wniosków doszli amerykańscy generałowie, informuje „The Independent”. Generał major William Hix twierdzi, że sztuczna inteligencja i zautomatyzowane systemy uzbrojenia przyśpieszą przyszłe konflikty zbrojne. – Szybkość, z którą maszyny mogą podejmować decyzje w odległej przyszłości, rzuci wyzwanie naszym możliwościom sterowania nimi, co będzie wymagać rozwoju nowych relacji między człowiekiem a maszyną – podkreślił generał Hix.
  http://jeznach.neon24.pl/post/134229,sobota-8-pazdziernika-2016
  ==========

  Panowie generałowie, w filmach s/f już wszystko było.
  Łącznie ze skutkami przyszłych konfliktów zbrojnych…..

 249. Dobra wiadomość aż z Pekinu! Radwańska zarobiła dla was kolejny milion dolarów. Będziecie bogatsi o nowy milion, coraz więcej milionów. Cieszcie się i radujcie

 250. Prezes błysnął znów tupeciarskim kłamstwem. W wywiadzie dla zachodnich mediów powiedział:
  „ponad milion Ukraińców to uchodźcy przyjęci w Polsce.”

  Mój komentarz
  Owóż powiedział Prezes, że uchodźcy zostali przyjęci w Polsce, przyjęci, znaczy się, jako uchodźcy przez państwo, czyli Prezes zasugerował kłamliwie i bezczelnie, że państwo Polskie poniosło olbrzymie koszty i ponosić musi nadal, bo uchodźcom trzeba przecież płacić – na życie, na mieszkanie, na kursy językowe, na dzieci, itd. Tak wyglądała by sprawa miliona uchodźców w każdym innym kraju unijnym. Lecz nie w Polsce. W Polsce są to uchodźcy wirtualni, są a jakoby ich nie było, uchodźcy „non est” (ulubiona formuła Prezesa, która lubi czarować lud).

  Jak iść na bezczela, to nie wolno się cofać. Uchodźców ukraińskich w Polsce, czyli w Kraju nigdzie, jest może kilkudziesięciu lub kilkuset. Ten rzekomy milion uchodźców, to przyjezdni Ukraińcy, którzy starają się załapać na pracę w Polsce. Nie maja oni statusu uchodźców, mają pozwolenia na prace, ale nie jako uchodźcy, nie otrzymują zasiłków uchodźczych, dopłat do mieszkań , itd. Dla państwa są to po prosu pracownicy, którzy sami się utrzymują i którzy są tańsi płacowo niż inni. Prezes idzie na bezczela zakładając zapewne, ze szczegóły mało kogo obchodzą i wali mediom bujdę na resorach o milionie uchodźców z Ukrainy przyjętych w Polsce (nie wiadomo przez kogo). I co mu pan zrobisz?
  Pzdr, TJ

 251. Stan rozwoju energetyki jądrowej
  Obecnie na świecie pracuje 441 reaktorów energetycznych o łącznej mocy 376,6 GWe, 61 bloków jest w budowie1, a do roku 2030 planowane jest zbudowanie ok. 500 nowych bloków2. Powód główny to właśnie opłacalność energetyki jądrowej.
  O tym, które źródło energii jest najtańsze, świadczy najdobitniej decyzja rządu Niemiec, który kazał płacić niemieckim elektrowniom jądrowym ponad 4 miliardy euro rocznie, by wspomóc energetykę odnawialną3. Uzasadnienie? Bo elektrownie jądrowe produkują energię elektryczną tak tanio, że powinny przekazać swe dochody
  dla subwencjonowanej energetyki odnawialnej4, dla wiatraków i źródeł słonecznych, które rzekomo dają energię „za darmo”. Chociaż ani wiatr, ani słońce nas „nic nie kosztują”, subsydia rządowe dla energii słonecznej w Niemczech są tak wysokie, że deweloperzy paneli słonecznych otrzymują za energię elektryczną 320 euro/MWh5.
  Jest to wielkie obciążenie dla budżetu państwa – i energetyka jądrowa musi ratować sytuację. Oto realia – a nie hipotetyczne rozważania firm ratingowych
  http://www.kierunekenergetyka.pl/artykul,3368,polemika-czy-jadrowa-sie-oplaca.html
  ============

  Bywalec?
  Jesteś?

 252. Dla @Bar Norte coś innego niż jego ulubione łupucupu:

  https://youtu.be/65FvKaKSxwg?list=RDEMuW9X1DBMJmO-pLteOQOJFA

 253. No i coś bardziej znanego z polskich ulic niż wskazany wyżej oksytański Gaskończyk.

  https://youtu.be/8ZrENhiJg8s?list=RDEMuW9X1DBMJmO-pLteOQOJFA

 254. tejot
  9 października o godz. 20:50

  Ukraińcy to rzecz jasna uchodźcy, głównie ekonomiczni, dokładnie tak jak w Europie Zachodniej. Ale w odróżnieniu od tamtych mają dokumenty, pracują, nie wyciągają ręki po zasiłek i mieszkanie socjalne, nie gwałcą Polek. Ich obecność w Polsce nie wiąże się z ryzykiem obniżenia poziomu bezpieczeństwa. Wielu z nich ma polskie korzenie, cześć z nich wróci, cześć zostanie.

  Podobnie robił Berlin w latch 90. zezwalając na emigrację Niemców z Rosji.

  Ponieważ ty tejot masz mentalność skolonizowanego tubylca nadwiślańskiego, repatriację Niemców z Rosji będziesz chwalił, a emigracja z Ukrainy bardzo ci się nie podoba, zwłaszcza jako argument blokujący napływa przybyszów z państw arabskich. Głupców nie sieją tylko dostarczają ich w pakiecie wraz z „Gazetą Wyborczą”.

 255. guzdra

  Dzięki!!!

  To piekna muzyka z francuskich Pirenejów i ich pogórza (Tuluza, Pau, Bayonne) – od strony Atlantyku. Zresztą muzyka zwana gascon-bearnais przenika też na stronę hiszpańską – od Jaca do wybrzeża atlantyckiego. Własciwie to kompilacja wpływów hiszpańskich, baskijskich i francuskich.

  Stąd na głowie Jana de Nadau baskijski beret.

 256. Rossi Mauro;

  Z niepokalanego poczecia urodzil nam sie drugi Jezusek,ale kosciol
  powszechny i apostolski jakos milczy w tej sprawie,zamiast cieszyc
  sie radowac i larum grac.
  http://www.se.pl/wiadomosci/swiat/szok-zakonnica-nie-wie-jak-zasza-w-ciaze_376469.html

 257. Bar Norte
  9 października o godz. 0:08

  „Wygląda na to, że Mauro Rossi znów nie nadąza za linią polityczną swej partii – tym razem coraz bardziej życzliwej wobec Komunistycznej Partii Chin o czym świadczą wypowiedzi cytowanego przez wieska59 Parysa”.

  Ty Bar Norte nadążasz, bo twoja partią jest establishment III RP (z dobrodziejstwem całego bogatego inwentarza).

  Partia w Chinach jest tak komunistyczna jak ty jesteś chadecki.

  „odnalazł w postaci subiekta Klejna pierwowzór między innymi Mao Tse Tunga …”.

  Poprzednio można było z tobą polemizować, ale teraz postanowiłeś kąsać po łydkach. Dość wyraźnie napisałem, że z pierwotnej idei socjalistycznej (wyznawanej przez subietka Klejna) wyrosły różne rzeczy:

  nie lubię cytować siebie, ale muszę:
  „– Socjalizm… – szepnął mizerny subiekt kryjąc się za porcelanę.”

  MR: Zgadza się, to była potęga. Skończyło się Deutsche Arbeiterpartei (z której wyewoluowała NSDAP), później Stalinem, Mao, Pol Potem, dynastą Kim: Kim Ir Senem, Kim Dzong Ilem, Kim Dzong Un jeszcze walczy. Dynasta Castro już się chyba poddała”.

  Po namyśle mógłbym jeszcze dodać Piłsudskiego, ale on wcześnie wysiadł z tego „zbrodniczego biznesu” na przystanku niepodległości.

 258. Ted’dy bear
  9 października o godz. 23:34

  To wiadomość z cyklu: biorący łapówki działacze lewicy obżerają się ostrygami i kawiorem popijając Dom Perignon. Później rzygają, ale nie dlatego, że mają wyrzuty sumienia.

  Kawior był astrachański, nieświeży. 🙂

  A poważniej:
  Nobody`s perfect, czyli świat jest grzeszny, rzecz znana od zawsze. O ile ta informacja jest prawdziwa, bo źródło takie sobie, mówiąc oględnie.

 259. Mauro Rossi

  Przykro mi ale powtórzę, że w tzw „przekazach dnia”, które tu serwujesz jednak nie nadążasz za linią partyjną. Nie raz cię na tym złapałem.
  Na podstawie codziennej lektury pisowskich portali wPolityce.pl i niezależna.pl mogę powiedzieć, że piszący w nich autorzy dużo lepiej sobie radzą z interpretacją zaskakujących meandrów linii pisowskiej polityki.
  Może dlatego im łatwiej, że ci najczęsciej młodzi ludzie nie mają potrzeby ciągłego podkreślania swej pisowskiej wyższości moralno-politycznej i konserwatyzmu.
  Pewnie dlatego nie pakują się na zastawiane przez samych siebie miny – jak ty.

  To, że Komunistyczna Partia Chin z którą PiS wiąze nadzieje nie jest komunistyczna w sposób komiczny wyjaśniał cytowany przez wieśka59 Jan Parys. Nie sądzę byś to zrobił zabawniej od niego.
  Swoją drogą te tłumaczenia Parysa i twoje komunistów chińskich są rozbrajające.

  Natomiast lustrację polityczną subiekta Klejna z „Lalki”, jak to masz w zwyczaju, zrobiłeś połowicznie. Po prostu wybrałeś to co ci pasuje do tezy nie wspominając, że we współczesnym, demokratycznym świecie istnieją, rządzą również partie socjalistyczne. A nawet komunistyczne (KPCh) z którymi twoja partia chcąc nie chcac musi utrzymywać stosunki.
  Dlatego własnie Kaczyński, Duda i Szydło nie plotą co im ideologiczna slina na język przyniesie – np o zbrodniczym Mao.

  Co do establishmentu III RP … .

  Mauro, to już jest historia, to jest nieistotne. Teraz ty jesteś tutejszą emanacją aktualnego establishmentu RP

 260. Giez
  8 października o godz. 21:13

  „Mógłbyś po polski wyjaśnić co ten Twój chory bełkot znaczy”?

  Więc prościej, abyś już dłużej nie stresował się: kontrakt na śmigłowce Caracal jest tak absurdalnie głupi i szkodliwy dla Polski, że ― na logikę ― ktoś musiał przytulić prowizję za jego przyjęcie, nie przesądzając w jakiej ona była formie i kto głównie skorzystał. Możliwe że, przynajmniej częściowo, Tusk zostając „królem Europy”, a bez poparcia Berlina i właśnie Paryża nie byłoby to możliwe. Tusk już wcześniej nęcił Paryż budową dwóch elektrowni atomowych w Polsce, które najprawdopodobniej budowaliby Francuzi. W tym celu powstała nawet spółka PGE EJ, zarządzana od połowy 2012 roku przez A. Grada, która w latach 2009-2014 zdążyła nie wiadomo w jakim celu wydać 182 miliony i można sobie łatwo wyobrazić, do kogo poszła ta kasa. Teraz sprawdza to CBA.

 261. wiesiek59

  „Jak pogodzić polski, PiSowski antykomunizm z współpracą z komunistycznymi Chinami”?

  Słyszałeś, by ktoś zanim kupi w Chinach sto kontenerów komputerów lub telefonów komórkowych, żądał od Pekinu zmiany nazwy kraju i wprowadzenia tam europejskiego liberalizmu, genderyzmu?

  Nikt poważny tego nie robi, choć wielu by chciało. Na pewno Soros, który niedawno groził Pekinowi, teraz zdaje się jest w Chinach persona non grata. Rzecz sprowadza się do nazwy kraju. I to jest cały chiński komunizm. Jak zegarek chińskiej armii wz. 1963, świetnie sprzedający się w Europie, z upodobaniem nosi go lewica. A to replika, produkowana przez supernowoczesną fabrykę Sea-Gull w Tjanjin, ale nie gorzej wykonany niż współczesne szwajcarskie, tylko cena jakby z ziemi, a nie Księżyca.

  http://www.watchunique.com/seagull-1963.html

  Pisząc „jak pogodzić pisowski antykomunizm i Chiny” demonstrujesz fałszywą świadomość i to w czystej postaci. Nie ty jeden, większość „pisologów” robi to od lat, dzięki czemu Kaczyńskiemu łatwiej.

  Chiny są interesujące jako druga lub potencjalnie pierwsza siła dominująca w świecie, również dlatego, że Pekin ma zupełnie inną strategię, niż ta, która obowiązywała do tej pory. Ta strategia wynika wprost z historii i państwowej tradycji ― Chiny nigdy nie miały kolonii, nie prowadziły podbojów w takim sensie jak robiła to Europa. Z perspektywy chińskiej strategia zachodnia to sieć bezustannych konfliktów i dominacja aktualnie najsilniejszego. Chiński pomysł, oparty jest na harmonii i współpracy gospodarczej, można go opisać metaforycznie: kiedy w mniejszych rzekach jest woda to i w dużej rzece jej nie brakuje.

 262. Bar Norte
  10 października o godz. 0:26

  „w tzw „przekazach dnia” jednak nie nadążasz za linią partyjną”.

  Być może ty Bar Norte jesteś kretem Kaczyńskiego, skoroś lepiej niż ja zorientowany w pisowskich przekazach dnia? 🙂

  A poważniej, do PiS nie należę, do niczego nie jestem zobowiązany, nic nie muszę, naprawdę. Co bardzo sobie cenię, jestem indywidualistą.

  ” ….piszący w nich autorzy dużo lepiej sobie radzą z interpretacją zaskakujących meandrów linii pisowskiej polityki”.

  Jak wyżej, ja piszę jedynie to co chcę.

  „nie mają potrzeby ciągłego podkreślania swej pisowskiej wyższości moralno-politycznej i konserwatyzmu”.

  Może tak to odbierasz, natomiast dla mnie liczą się argumenty, logika i zdrowy rozsądek, a nie wyższość ― niższość, to chyba z marksowskiej teorii klas. Oczywiście, pewnie uważasz, że w marksizmie kryje się nadzwyczaj zdrowy rozsądek, ale realne doświadczenia temu przeczą.

  „że Komunistyczna Partia Chin z którą PiS wiąze nadzieje nie jest komunistyczna w sposób komiczny wyjaśniał cytowany … Jan Parys”.

  Kto tu jest komiczny Bar Norte? Poważnie obawiam się o ciebie. Czy kraj taki jak Chiny, w którym są paszporty, prywatna własność, giełda i setki dolarowych milionerów można nazwać komunistycznym? Jeśli Chiny są komunistyczne to na pewno komunistyczna nie jest Korea Północna, cokolwiek by nie rozważać o różnych odcieniach komunizmu. Ale każdy ci powie, że owszem, Korea Północna jak najbardziej jest komunistyczna. Jeśli wszyscy mówią, że jesteś pijany to z pewnością piłeś. Chyba że na trzeźwo odwracasz znaczenia słów, już Orwell opisał jak to działa?

  „Swoją drogą te tłumaczenia Parysa i twoje komunistów chińskich są rozbrajające”.

  Jakich komunistów, no zlituj się? To są mandaryni, a trzymają się atrapy z czerwoną gwiazdą, no bo co mają robić? Reaktywować cesarstwo? Utworzyć dynastię? A kto konkretnie miałby ją założyć i dlaczego akurat on? Okres międzywojenny uważają za narodowe nieszczęście, więc absolutnie nie będą do tego nawiązywać. Mają zostać demokracją liberalną, no Bar Norte na litość … Oni nie mają ochoty na dekadencję tylko na rozwój. Dlatego zostają przy tym co mają, przynajmniej na razie, robiąc to samo co Angole, przecież UK jest formalnie monarchią, ale czy Windsorowie rządzą?

  „Dlatego własnie Kaczyński, Duda i Szydło nie plotą co im ideologiczna slina na język przyniesie – np o zbrodniczym Mao”.

  Staraj się zrozumieć i zapamiętać. Ja przeciez nie jestem premierem, ani żadnym urzędnikiem, więc piszę i mówię wyłącznie to co chcę. Mao był oczywiście komunistycznym zbrodniarzem na masową skalę.

  „Co do establishmentu III RP … Mauro, to już jest historia, to jest nieistotne. Teraz ty jesteś tutejszą emanacją aktualnego establishmentu”.

  No wiec nie jestem żadną emanacją czegokolwiek z powodów jak wyżej ― to już wyjaśniłem. Poza tym mylisz rządy doraźne (być może doraźne) z establishmentem, a to jest przecież coś znacznie, znacznie więcej. Przyjrzyj się przy okazji, kiedy w Polsce przychodzi co do czego, to poza PiS wszystkie partie, łącznie z pozaparlamentarnymi, śpiewają jednym głosem na tę samą nutę. Te istniejące od od lat i powstałe po ostatnich wyborach w dość konkretnym celu (jak KOD). Dlaczego tak jest pewnie wiesz, są to kolejne emanacje establishmentu. Oczywiście, taki establishment nie powstanie w parę miesięcy po wyborach, tworzy się latami poprzez sieć interesów, układów i zależności etc. Tak tworzył się postkomunistyczny establishment w III RP i zdajesz sobie sprawę jakie ma nadal pozycje w kraju i za granicą. Gdyby PiS porządził z sukcesem trzy, cztery kadencje to można by się zastanawiać, czy już stał się establishmentem, nie wcześniej.
  Dość często twoje argumenty są dziecinne.

 263. Zmarł najwybitniejszy polski reżyser Andrzej Wajda. Ciekawe, kto pierwszy wykorzysta śmierci reżysera do ataku na politycznych konkurentów?

  Przypuszczam, że znów Adam Michnik.

 264. Mauro Rossi

  „do niczego nie jestem zobowiązany, nic nie muszę, naprawdę. (…) jestem indywidualistą.”

  Być może. Z tym, że cały twój indywidualizm wyraża się w obronie linii politycznej PiS. Nie zauważyłem jakiś jego innych przejawów.
  Problem polega na tym, że ci ta obrona nie idzie – plączesz się, gubisz, nie nadązasz … . Moim zdaniem wiecej PiS-owi szkodzisz niż pomagasz w aktywności blogowej. Najwyraźniej realia polityczne władzy PiS jakoś się rozmijają się czy nawet kłócą z twym kostyczno-dogmatycznym światopoglądem.
  Co mnie zresztą nie martwi.

  „dla mnie liczą się argumenty, logika i zdrowy rozsądek, a nie wyższość ? niższość, to chyba z marksowskiej teorii klas”

  Czy mógłbyś mi wyjaśnić co ma poczucie wyższości, takie nadęcie, nabzdyczenie moralno-polityczne, bo o nim wczesniej pisałem, z marksizmem ?
  Co ma wspólnego osobowa przypadłość psychiczna z nurtem filozoficzno-światopoglądowym?

  „Czy kraj taki jak Chiny, w którym są paszporty, prywatna własność, giełda i setki dolarowych milionerów można nazwać komunistycznym?”

  Oczywiście, przecież rządzi nim dykratorsko komunistyczna partia za pomocą swej nomenklatury. Wyżej zamiesciłem nawet okólnik sprzed miesiąca w którym komunistyczna partia wydaje polecenie partyjne swej nomenklturze by rodziła dzieci w związku z depresją demograficzną – okólnik w warstwie merytorycznej i stylistycznej jak wziety z czasów Mao. To, że Chiny Ludowe wyglądają teraz tak a nie inaczej wynika jedynie z tego, że KPCh wybrała taki kurs polityczny. Nie odżegnując się od swej najnowszej historii, która cię tak brzydzi, którą uważasz za „zbrodniczą”. Mało – kultywując z powodzeniem te tradycje.
  KPCh jak niepodzielnie rządziła Chinami od 1949 tak i dziś rządzi – z tym, że innymi metodami. Jak to kiedyś mówiono – „taka prawda kolejnego etapu.”

  To, że ty i Parys usiłujecie w mniej lub bardziej komiczny sposób na wewnętrzny, tutejszy użytek”dekomunizować” Chiny wynika jedynie z głupiej sytuacji do której doprowadził was antykomunistyczny dogmatyzm.

  „nie jestem żadną emanacją (establishmentu)”

  Przykro mi ale jesteś emanacją establishmentu. I to całą gębą.

  Za słownikiem języka polskiego:

  „osoby, instytucje mające władzę w danym państwie, wywierające wpływ na życie publiczne; elita władzy”

  Tak więc Mauro całe to twoje zwalanie odpowiedzialności politycznej na stary „establishment”, kombinowanie, wydziwianie sensu nie ma bo „establishment” to jest to co tu i teraz.
  Czyli PiS.

 265. @Mauro Rossi
  10 października o godz. 3:34
  Dziś w nocy zmarł Andrzej Wajda, który przeżył 90 lat i nakręcił 40 filmów fabularnych. Był wybitną postacią umierającej polskiej inteligencji. Gdy na blogu Daniela Passenta zadają pytania o Wajdę takie pisowskie trolle, jak Mauro Rossi, to trafia mnie cholera.

 266. @Bar Norte
  10 października o godz. 4:23
  Dawno już zacząłem ignorować nadmiernie płodnego MR czego i tobie życzę ( brak logiki – nie daje się polemizować ). Jest tak kontrowersyjny, że czasami mam chęć coś odpowiedzieć, ale to próżny trud – z trollami nie można dyskutować.

 267. Mauro Rossi
  9 października o godz. 23:17

  Mój komentarz
  Rossi jak zwykle nie na temat pisze, podejmuje i rozwija wątki poboczne o emigrantach ekonomicznych i przesiedleńcach niemieckich z Rosji do Niemiec i podsumowuje się – ja Rossi mam rację, Ukraińcy w Polsce, to są uchodźcy, co jest z kolei nawiązaniem do kłamstwa Prezesa o ukraińskich uchodźcach, których „milion przyjęliśmy”. W ten sposób kłamstwo Prezesa przestaje być kłamstwem, bo jednak Ukraińcy w Polsce, to są uchodźcy, itd.
  I co mu pan zrobisz?
  Pzdr, TJ

 268. Aleppo czy Warszawa. Tu rozgrywają się losy świata metodami budowania amerykańskiej demokracji. https://www.rt.com/news/362205-aleppo-isis-snipers-exclusive/

 269. Andrzej Wajda. Widziałem większość jego filmów. Za wyjątkiem fałszywego Katynia. Był doskonałym reżyserem. Nie pozostawił jednakże dokumentu zamian cywilizacyjnych Polski i Polaka w latach rewolucji społecznej 1939 – 56. W końcowej fazie twórczości stał się oportunistą. Do historii przejdzie jedynie „Popiół i Diament”.

 270. W Argentynie to normalne
  „Skubaniec znał większość jego filmów i zaklinał się, że w jego środowisku to normalne – Felliniego i Wajdę się tam ceniło. „

 271. To czego sie nie widzialo musi byc fałszywe

 272. wiesiek59
  Imperium za wschodnia granica ma dlugofalowa wizje, nie to co dworacy w Warszawie.
  Tygodnik,, Przeglad” pisal latem ( 02/08 ) piorem Andrzeja Walickiego o wplywie na Prezydenta Rosji czterech rosyjskich myslicieli.
  Solzenicyn odmowil spotkania z Jelcynem, ale odbyl dluga rozmowe z Putinem na temat swojej ksiazki
  z 1998 roku ,, Rosja w zapasci”.
  Putin poleca studiowanie trzech innych dziel :
  Iwan Illijn ,, Nasze zadania ”1956, Paryz o budowaniu Rosji poradzieckiej,
  Wlodzimierz Solowiow ,, Uzasadnienie dobra ”, gdzie OBOWIAZKIEM panstwa jest zapewnienie obywatelowi godnego zycia
  i Mikolaj Bierdiajew,,Filozofia nierownosci”o przewinieniach moralnych klas posiadajacych oraz kryzysie kosciola.
  Polsce potrzeba osrodka , ktory opracuje plan na dzis i jutro.

 273. Czyszcząc swój katalog internetowy spotkałem zapomniany przeze mnie przykład wsparcia muzycznego zespołu korsykańskiego L’Arcusgi dla Basków.
  Nazwa tej tradycyjnej pieśni jest baskijska i jest formą gramatyczną zespołu słów związanych z morfemem słowa określającego pojęcie wolności.

  Nazwa ta dla osoby stykającej się po raz pierwszy z językiem baskijskim może być trudna do zrozumienia i może na przykład oznaczać dla niego zarówno wyzwoliciela, wyzwolonego jak i bojownika o wolność.
  Piszę o tym bo w baskijskim języku nawet rzeczownik ma formę bierną i czynną.

  Ponadto w euskerze jest coś co w polszczyźnie zanika: abyście, abym, abyśmy ….

  Dobra zmiana w Polsce – jak każda wyrazista polityczna siła rządząca – zawłaszcza język. Pojęcia ruina, godność, prawda, zniewolenie, niezależność w tekstach @Mauro Rossiego należałoby rozumieć inaczej niż w tekstach @Bar Norte.

  Pierwszemu wiara w boga chrześcijan przynosi wolność prawdy, a drugi wskazuje zakłamanie pierwszego i niechęć do uznania iż prawda i każdy wybór zniewalają.

  Prosty lud polski radzi sobie z opowiadaniem o swej roli przedstawiając banalne w gruncie rzeczy sytuacje bardzo dramatyczne dla godnościowego wrażliwca.

  – Jasiu! Nie ciągnij tego kota za ogon!
  – Babciu! Ja go nie ciągnę! Ja go tylko trzymam! On się sam wyrywa!


  – Córko! Coś w tej spowiedzi idziesz do wyznania opłotkami.
  Przyznaj: spało się z cudzym!
  – A bo to cudzy da pospać!!!

  Zarówno Koryska jak i Kraj Basków mają swe ludowe języki odrębne od języków państwowej większości etnicznej. Z tym, że baskijski (euskera) ma tajemnicze pochodzenie i jest daleki od języków europejskich, a język korsykański jest w grubych uproszczeniach traktowany jako swoista mieszanka francuskiego i włoskiego.

  Baskowie krwią swoją i cudzą wywalczyli formę autonomicznego socjalizmu widocznego w urbanistyce jako ujednolicenie. Natomiast Korsyka stała się ostatnio siedzibą gangsterki podobnie jak Marsylia. Baskijska ETA nie odcinała się o czerwonej pięcioramiennej gwiazdy.

  Motywem wyraźnym w obu kulturach jest emigracja. Podczas gdy Portugalczycy mają w Luksemburgu nauczanie swych dzieci języka portugalskiego, to Euskadi i Corsica nigdy nie miały kolonii i są względnie izolowane.

  Wracając na tereny polskie, to tu rzecz ma się odwrotnie. Dominującą w Polsce siłą polityczną jest Kościół nazywający się powszechnym. Czy się @Mauro Rossi będzie się odcinał, czy nie, to nie uniknie zderzenia swego ja z politycznymi manifestacjami (moim zdaniem agresywnymi) kilkudziesięciu tysięcy prezbiteran oraz fanatyków wspólnoty Polskiego Kościoła Katolickiego.

  Polsce nie zagrażają żadni zazdrośni o polską nową ewangelizację.

  To wmawianie Polakom iż świat nie rozumie, iż Pan zlecił Narodowi misję zbawienia Europy jest przesadną formą reakcji na pustoszenie kościołów i na polski wysyp Zbawców.

  Jutro uczniowie polskich szkół powszechnych być może będą musieli logować się kartą zbliżeniową w bramie kościoła w niedzielny poranek i być może GPS oraz bazy telefonii komórkowej będą wskazywały, iż ostatni raz Kowalski był w kościele z okazji śmierci Jana Pawła II.
  (Anachronizm czyli niezgodność w czasie nie jest sprzeczny z jakąkolwiek religią – a Pan zstąpił na odnawianą tą ziemię z bagażem milionów telefonów komórkowych i komputerów)

  Bo Polscy fanatycy w pokroju Wojciecha Cejrowskiego nakążą chodzenie boso i zabronią dzieciom lepienia bałwanów.

  Akwitania piętnaście wieków temu została skrytykowana za rozwiązłość, a dziś dzieci polskich imigrantów wracających z Walii dziwią się, że w polskiej szkole ściąga się.

  Baskowie nie mówią oksytańskim. Podobnie jak Korsykanie.

  A ja proszę o ograniczenie prób leczenia @Mauro Rossiego z posiadania tylko jednego oka i tylko jednego ucha. SKoro Pan tak chciał, to zajmijmy się dwustronnymi bojownikami o wolność.

  https://youtu.be/_hh07JN59v4

 274. Macierewicz w wywiadzie dla Rzeczpospolitej powiedział, że ujawnione będą nowe bardzo ważne materiały dotyczące katastrofy smoleńskiej.
  No, nareszcie jakieś konkrety poznamy – gdzie i ile było wybuchów, jak były zdetonowane bomby wolumetryczne w samolocie Tu-154M, jakie materiały wybuchowe zastosowano, itd.

  Tymczasem, jak podaje onet.pl:
  „Z wywiadu szefa MON Antoniego Macierewicza, opublikowanego w piątek na łamach dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że nie będzie to ostateczny materiał, lecz – jak zapowiada sam Macierewicz – wystarczający, aby rzucić istotne światło na przebieg i przyczyny katastrofy smoleńskiej. Idąc krok dalej, będzie to materiał, który ma obciążyć odpowiedzialnością za tą tragedię osoby, które wówczas sprawowały władzę, czyli rząd PO i samego Tuska.”

  Tak więc jeszcze nie będą to ostateczne materiały. Ciekawe, jakie to materiały mogłyby być ostateczne w pojęciu Macierewicza. Tyle materiałów, co zespół Macierewicza przestudiował i wyprodukował, to wystarczyłoby na ustalenie przyczyn dziesięciu katastrof, napisanie piętnastu raportów, ogłoszenie trzech białych ksiąg, wsadzenie do pierdla 100 bojowników Putina, zdelegalizowanie PO jako organizacji zbrodniczej, sprawiedliwe osądzenie wszystkich agentów Tuska na podstawie zeznań byłego premiera, a teraz pożal się Boże szefa Rady Europejskiej (szkodnika i ruskiego kreta) jako świadka koronnego.

  Na przykład materiały z podsłuchanych rozmów Putina z Tuskiem na molo w rodzaju – tak jest panie prezydencie – rozwalić ich trzeba, ma pan moje poparcie, a sprawą niech się zajmą w szczegółach wasi. Nu, dobra – odpowiedział Putin. Po czym obaj odwrócili się od balustrady na sopockim molo i słali twarzami radość pojednania dziennikarzom.
  Czy takie materiały mogą być ostateczne?

  Tymczasem, jak zapowiada Macierewicz:
  „nie będzie to ostateczny materiał, lecz wystarczający, aby rzucić istotne światło na przebieg i przyczyny katastrofy smoleńskiej.”

  Co to znaczy, ze materiały rzucą wystarczające światło? Na przebieg katastrofy? Ze była mgła jak mleko i kapitan samolotu w locie o statusie Head nie miał prawa podejmować próbnego podejścia? Wystarczające do czego? Na co rzucą światło? Na wybuchy? Na zamach? Ile tego światła będzie?

  Krętacz bez końca będzie kręcić. Złapany za rękę będzie twierdzić, że to nie jego ręka. Ale jakieś światło rzuci na sprawę, bowiem wg logiki smoleńskiej trudno będzie wykluczyć z cała pewnością, że to nie jego ręka.

  Dziesiątki ekspertów (rzekomych) od katastrof lotniczych pracuje dla Macierewicza od lat. Dziś mają oni do dyspozycji wszystkie tajne szafy, nagrania, sprawozdania, raporty, ekspertyzy, itd. I co? -Nico.
  Nie będzie to ostateczny materiał – tako rzecze ten specjalista od prawdy smoleńskiej.
  Gdzieś się zapodział materiał ostateczny. Na razie powinien wystarczyć materiał nieostateczny.
  Pzdr, TJ

 275. @takei-butei
  11 października o godz. 8:09
  „Ci silniejsi to skąd mają swe bogactwo? Czy tylko z pracy, nauki? Czy może z liczebności oraz bandytyzmu, rabunku, rzezi niewinnych ludzi?”

  Czy to może katolicka moralność skłania cię to takich „gołębich” opinii. Może tylko to ciebie i podobnych powstrzymuje przed napaścią na innych, że jesteście za słabi. A kiedy ci silniejsi nas napadną to wystarczy ci sprytu, żeby się podłączyć i też coś z tego mieć ? Gratuluję kręgosłupa moralnego.

css.php