Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

28.10.2016
piątek

Polityka nie hańbi

28 października 2016, piątek,

Polski rząd odpowiedział na stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie praworządności w naszym kraju odmownie, arogancko i w ostatniej chwili. To ostatnie chyba po to, żeby pokazać Europie, kto tutaj się liczy, i że mamy ważniejsze sprawy na głowie niż pouczanie nas przez europejskich prawników.

Jeden z argumentów (?) premier Szydło jest taki, że stanowisko europejskich prawników jest upolitycznione, motywowane politycznie. Oskarżenie, że coś lub ktoś ma motywy polityczne, jest jednym z ulubionych chwytów polemicznych Prawa i Sprawiedliwości. Wniosek jest taki, że od uprawiania polityki jest tylko PiS, a reszta świata ma robić swoje.

Zaczęło się od prezesa Trybunału, profesora Rzeplińskiego. Kiedy profesor zaczął zachowywać się nie po myśli PiS, zaczęto go oskarżać, że „jest politykiem, zachowuje się jak polityk”, a nawet ma – o zgrozo – aspiracje prezydenckie. Nie jestem filozofem, nie będę przytaczał rozmaitych definicji polityki – od Arystotelesa po Szydło – napiszę krótko: każdy sędzia TK czy Sądu Najwyższego zmuszony jest zajmować stanowisko w sprawach politycznych, takich jak przerywanie ciąży, katechizacja w szkołach, kara śmierci i setki innych. Do pewnego więc stopnia każdy z nich zajmuje stanowisko w sprawach publicznych, a czymże to jest, jak nie polityką?

Dlaczego wybór sędziów Sądu Najwyższego w USA wywołuje tyle namiętności? W ustach działaczy i mediów PiS określenie „polityk” ma mieć wymowę pejoratywną, bo polityka to zajęcie brudne, niegodne prawnika, zwłaszcza sędziego, a jednocześnie zarezerwowane dla wybranych. Jest to jednak zwykłe nadużycie. Gdyby przyjąć rozumowanie PiS, to każdy ekspert, nawet meteorolog, który wypowiada się w sprawie pogody w czasie katastrofy smoleńskiej, czy inżynier komentujący wady lub zalety śmigłowca – jest politykiem, bo jego opinia dotyczy spraw politycznych.

Kolejny przykład tej logiki to reakcja ministra Błaszczaka na list kilkudziesięciu policjantów do premier Szydło. Przypomnijmy, że policjanci, którzy – nieraz z narażeniem zdrowia – na ulicach stawiają czoła rozmaitym kibolom i awanturnikom, skarżyli się, że w Polsce panuje zbyt duża tolerancja wobec sprawców i zbyt surowe kryteria w ocenie działań policjantów. Klubowe szaliki miałyby być ważniejsze niż policyjne czapki z orzełkiem. Głosy silnych i zorganizowanych mniejszości są politykom potrzebne. Policjanci nie czują wsparcia rządu i wymiaru sprawiedliwości. Minister spraw wewnętrznych skomentował, że list policjantów jest motywowany politycznie.

Znów ta cholerna polityka. Czyżby minister Błaszczak nie rozumiał, że oczywiście obrona prawa, bezpieczeństwa mieszkańców i – jednocześnie – wolności zgromadzeń to w praktyce polityka? Jeżeli demonstranci atakują policjantów, nie wykonują poleceń policji, skandując przy tym rasistowskie hasła, a prokurator nie widzi w tym znamion czynu zabronionego – to policjanci mają prawo napisać taki list. Podobnie jak druga strona – jeśli jej zdaniem policja na ulicach posuwa się zbyt daleko, nadużywa siły, narusza wolność zgromadzeń i wolność słowa – też ma prawo do wyrażenia swojej opinii. To wszystko jest polityką, a żaden minister nie ma monopolu na uprawianie polityki. Nawet minister Błaszczak.

Typową sprawą polityczną są losy niedoszłego kontraktu na helikoptery Caracale. Pozorne chodzi o parametry techniczne, uzbrojenie, przydatność w różnych okolicznościach, cenę, offset itd. itp. A w praniu okazuje się, jak wielkie znaczenie polityczne miał mieć ten kontrakt i ma jego zaniechanie. Z takim czy innym kontraktem związane są losy tysięcy ludzi, konsekwencje strategiczne, ekonomiczne, polityczne. Nie może być tak, że opinie inne niż rządzących są dyskredytowane jako polityczne, antynarodowe, niepatriotyczne.

Polityka to sprawa zbyt poważna, by ją zostawiać wyłącznie rządzącym. Zaangażowanie w nią nie jest grzechem, a może być cnotą. Polityka nie hańbi – hańbi zła polityka.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 188

Dodaj komentarz »
 1. Przepraszam.Nie ma polityki dobrej i złej.Dla jednych dobra ,to dla innych zła.Natomiast jest coś takiego na kształt świdra.Ni pies ni wydra.Skundlenie działań na rzecz paranoicznych chcic i pragnień.Taki efekt motyla.Ruch skrzydeł na Florydzie ,powoduje zawroty świadomości u człowieka w innym kraju.Chaos tańczy z szaleństwem.A za pare lat będą magistry ,doktory i profesory, pobierać tantiemy za opis tych idiotycznych czasów.Jężeli na pogrzebie wybitnego Polaka ,artysty ,nie ma ministra kultury ,to jest polityka podła polityka.

 2. Minister Błaszczak używa przymiotnika „polityczny” by zdyskredytować każdą niezrozumiałą przez niego opinię. Na więcej go nie stać.

  Pani Premier Szydło poszła dalej. Powiedziała w sprawie zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego gnębionego przez bałaganiarskie postępowanie PiS co następuje:

  „Nie będziemy wprowadzać do polskiego porządku prawnego żadnych zaleceń, które są niezgodne z interesem polskiego państwa i obywateli ani nie opierają się na przesłankach merytorycznych ”

  Pani Szydło, aby zdyskredytować zalecenia KE, mówi o interesie polskiego państwa i obywateli i o nie opieraniu się na przesłankach merytorycznych w tych zaleceniach, co jest w sumie krętactwem, mówieniem nie na temat.

  Zalecenia te dotyczą porządku demokratycznego w Polsce, porządku konstytucyjnego, który to porządek narusza ekipa rządząca PiS na czele z prezydentem i panią premier (nie drukowanie orzeczeń TK, a tym samym niedopuszczanie bokiem, trickiem administracyjnym do ich obowiązywania, nie zaprzysięganie prawomocnie wybranych sędziów TK przez Sejm, uchwalanie ustaw nacelowanych na podporządkowanie TK partii rządzącej, sprzecznych jaskrawo, totalnie z konstytucją) i nie mówi prawdy w czym rzecz.

  Otóż rzecz idzie o prawo. O porządek prawny w Polsce, a nie, jak z zadęciem pani premier oświadcza ogólnikowo – o interes polskiego państwa i obywateli. KE wyraźnie pisze o naruszaniu podstaw państwa prawa przez rządzącą ekipę, która prowadzi państwo niezgodnie z interesem tegoż państwa i obywateli do zredukowania w nim roli trzeciej władzy – jej reprezentanta – Trybunału Konstytucyjnego do administracyjnego zarządzania kontrolnym redagowaniem aktów prawnych oraz do podporządkowania TK większości parlamentarnej, co w sumie można uznać jako zamach na TK.

  O tym pani premier nie raczyła ani słówkiem się zająknąć. A o tym właśnie mówią zalecenia KE, o zaniechaniu tego zamachu.
  Zamiast meritum, insynuacje i oskarżenia oraz przyrzeczenia, że my się nie damy – nie będziemy wprowadzać.
  Krętactwo pierwszej klasy.
  Pzdr, TJ

 3. ” … każdy sędzia TK, czy Sądu Najwyższego, zmuszony jest zajmować stanowisko w sprawach politycznych, takich jak przerywanie ciąży, katechizacja w szkołach, kara śmierci i setki innych. Do pewnego więc stopnia każdy z nich zajmuje stanowisko w sprawach publicznych, a czymże to jest, jak nie polityką?”

  Cenna uwaga.

  Z tym, że warto dodać iż od początku konfliktu o TK obie jego strony, atakująca i broniąca, robiły wszystko co mogły by nadać mu pozór apolitycznego sporu prawnego – głównie poprzez oderwanie go od kontekstu społecznego.
  Cała realna polityczność owego konfliktu utonęła w tzw dogmatyźmie konstytucyjnym co spowodowało, że ten kluczowy dla ustroju konflikt przestał większość obywateli interesować.
  Co nie wyszło na dobre TK.

  Dodam, że ta trwająca od lat tendencja do „odzierania” z polityki rozmaitych sfer życia społecznego nie tylko w przypadku prawa przynosi zgubne skutki.
  Przykładem jest ekonomia. W tym przypadku jednemu z nurtów, akurat dominującemu w ostatnim ćwierćwieczu, również pracowicie nadawano wymiar „apolityczności” na skutek czego zmagamy się z poważnym politycznym kryzysem.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. W Polsce są dwie olbrzymie bariery odgradzające społeczeństwo od polityki, zarazem odgradzające społeczeństwo od ich państwa.

  Pierwsza jest formalna, o której tutaj ciągle wspominam polegająca na fizycznej niemożności oddolnego włączania się obywateli do centralnej polityki poprzez odebranie im faktycznie praw wyborczych (biernego prawa wyborczego) i systemowa monopolizacja życia publicznego przez partyjne kliki.

  Druga jest psychologiczna i dotyka poruszanej tutaj problematyki. Polityka tak się zdegenerowała i skompromitowała, że każdy przyzwoity człowiek trzyma się na milę od polityki. W powszechnej opinii umaczanie się w polityce jest bezeceństwem podobnym jak w komunie. To tak jakby wprost przyznać, że się jest łajdakiem bez zasad i złodziejem. To tak jakby wstępował do mafii, do UB, czy do prostytucji.

  To jest oczywiście nastawienie fatalne i wielce szkodliwe, chociaż zrozumiałe w polskiej mafiokracji. Ale stanowi to poważną barierę i niejako kolejny pancerz ochronny dla sobiepaństwa struktur partyjno-mafijnych.

  Partyjniacy to wiedzą i świadomie tę barierę budują i pielęgnują. Między innymi takimi gadkami jak tutaj wspomniano. Przy czym nie jest to specjalność PiS-u lecz stale używana technika całej tej partyjnej sitwy. W PO robił to systematycznie i w sposób szczególnie irytujący niejaki Szejnfeld, który ciągle syczał „patrzcie na tego sukinsyna, on przecież uprawia politykę”. Politycy zachowują się jak podstarzałe kurtyzany, które gdy zobaczą w pobliżu młodszą kobietę, syczę na około „patrzcie co za dziwka i ladacznica”.

  Moim zdaniem trzeba pracować nad rozmontowywaniem tych obu barier, a zwłaszcza tej podstawowej pierwszej. Ta druga będzie wymagała czasu, ale może być przezwyciężana tylko w praktyce, a więc w zależności od zlikwidowania pierwszej.

 6. Snakeiweb
  bredzi .
  W Polsce powstają coraz to nowe partie polityczne i na pniu dostają w wyborach parlamentarnych do Sejmu.
  W ostatnich wyborach były to: Nowoczesna i Kukiz 15.
  Polski krajobraz partyjny jest wyjątkowo nieustabilizowany i napewno łatwiej w nim się przebić do parlamentu, jak w wielu innych „starych” demokracjach.
  Snakeiweb może chodzić tylko o to, że sam osobiście czuje się tak bardzo politycznie predysponowany , że jest przekonany o tym , że gdyby polski system parlamentarny funkcjonował właściwie, to musiałby go bez jego osobistego przyczynku , całkiem automatycznie zanieść do Sejmu, a że system tego nie czyni, to musi być zły, a Snakeiweb musi ględzić .

 7. Skoro polityka nie hańbi to katolicy zapisali się do partii politycznych aby obejść 10 przykazań jak muzułmanki pijące alkohol w samolocie bo oderwał się od Ziemi to jak ornat ochronny.Siermiężny katolicyzm w wykonaniu obalaczy tzw.komuny pokazuje ciemność ludu na który powołuje się Karczewski choć sprowadza problem do protestu już wyzwolonych kobiet w czerni.Już widzę zakonnice w bieli aby nie były uznane za wyznające ideologię KOD pozostając w czerni powołania.Tak sobie myślę,że to katolicyzm hańbi tradycje państwa słowiańskiego do czego sprowadza się tzw.klauzula sumienia bo to wypowiedzenia lojalności dla świeckości co uczynił prezes TK przyjmując order papieża za „papieskości” wyroków TK. Czyli wydawanie orzeczeń w interesie obcego państwa nawet kiedy Bóg nie istnieje o czym świadczy brak udziału Boga świetle ustaleń katolickiej prokuratury o „twardym” lądowaniu a Smoleńsku.Dlaczego katolik Kaczyński chce ukamienować Rzeplińskiego też katolika choć są grzesznikami od urodzenia jak sugerują biskupi rezydujący w Polsce choć ich obywatelstwo Watykanu jest ukrywane.Czy katolicy to jeszcze Polacy jak pyta Pawłowicz oto jest pytanie.

 8. https://pl.sputniknews.com/polityka/201610254129355-Rada-Praw-Czlowieka-ONZ-Aleppo-Rosja/
  Nic nie pomogło. Rosja straciła swoje miejsce w Radzie Ochrony Praw Człowieka na rzecz Węgier i Kroacji.
  Indoor napewno się ucieszył ?

 9. tejot
  28 października o godz. 16:45

  Do Twojej trafnej analizy, dodałbym pewną uwagę.
  Otóż, w wypowiedzi tej pańci nie ma niezręczności, a jest ukryta toksyczna insynuacja, czyniona jak najzupełniej i wbrew pozorom na trzeźwo, oraz, z jej podanego punktu widzenia – merytorycznie.
  Mianowicie, to właśnie cywilizowany porządek prawny jest kluczowym interesem Państwa Polskiego i jego obywateli,, jest esencją merytoryki rządów i państw demokratycznych.
  Konstrukcja i treść wypowiedzi pańci, tworzy natomiast fałszywą antynomię pojęć, celem wytworzenia manipulatywnego dystansu poznawczego.
  Tym sposobem, my, Obywatele, mamy wszyscy zakuć bezwiednie w tępe pały, że prawo (cywilizowane) prawem, a interes (szajciany) – interesem.
  Przy czym, dla pokornych i niemyślących, droga do zblatowania z szajką i podpięcia się pod jej interesy ze swoimi, ponad prawem, jest otwarta.
  To jest wykładnia i oferta w jednym.
  I wtedy będzie już umysłowy i moralny Narodowy Ajn Piss Folk, jak znalazł pod mikroskopem mierzonego ajn lidera.

 10. @Bywalec 2

  „Rosja straciła swoje miejsce w Radzie Ochrony Praw Człowieka”

  Nie moj cyrk, nie moje malpy. Jesli jednak ktos ten cyrk (tj „Rade Ochrony Praw Czlowieka”) traktuje serio, co mozna sie co najwyzej usmiechnac z politowaniem. Zeby nie byc posadzonym o stronniczosc, cytuje ze skrajnie prawicowego, polskiego portalu „Bibula”:

  ___________________
  „Działająca przy organizacji Rada Praw Człowieka na tegorocznej sesji marcowej przyjęła 4 rezolucje potępiające Tel Awiw. Czyli Izraelowi dostało się czterokrotnie więcej niż jakiemukolwiek innemu państwu ze 192 członków ONZ.

  A więc mamy 4 rezolucje w sprawie Izraela. A także jedną w sprawie Korei Północnej – kraju, w którym władze torturują swoich obywateli, gdzie panuje głód, zniewolenie, dochodzi do gwałtów, porwań i morderstw, żeby wymienić choć kilka ze zbrodni władz koreańskich przeciw ludzkości.

  4 rezolucje w sprawie Izraela. Oraz jedną o Syrii. Gdzie liczba ofiar śmiertelnych po 4 latach wojny przekroczyła 100 000. 10 milionów ludzi uciekło ze swoich domów, a bomby beczkowe chlorem zyskują coraz większą popularność na syryjskich ulicach.

  4 rezolucje w sprawie Izraela. I jedna o Iranie. Gdzie nie ma ani wolnych wyborów, ani wolności słowa, a korupcja na stałe zagościła wśród polityków”
  _______________

  Odkad ta, przepraszam za wulgaryzn, _rada_ powstala – zdazyla potepic zly i niedobry Izrael w 82-och rezolucjach. Do tej (ponownie przepraszam za wulgaryzm) _rady_ naleza takie wzorowe pod wzgledem przestrzegania praw czlowieka panstwa, jak Arabia Saudyjska. Algeria i Afryka Poludniowa.

 11. @Gekko, @tejot

  „cywilizowany porządek prawny jest kluczowym interesem Państwa Polskiego i jego obywateli,”
  „Otóż rzecz idzie o prawo. …– o interes polskiego państwa i obywatel”

  Obywatele wylonili obecny rzad i obecnego prezydenta w uczciwych wyborach. Ewidentnie szeroki ogol obywateli uwaza, iz obecny rzad i obecny prezydent nalezycie dbaja o ich (obywateli) interes. Dowodza tego takze kolejne badania opinii publicznej, zgodnie z ktorymi poparcie dla rzadzacych jest masowe. Moze nie w kazdej kwestii – np nie w kwestii dopuszczalnosci aborcji przy ciezkich wadach rozwojowych plodu – ale generalnie spoleczenstwo jest na „tak”.

  Jak to wytlumaczyc? Ano bardzo prosto: Szerokie rzesze spoleczenstwa upatruja swoj interes w zupelnie innych kategoriach, niz praworzadnosc, konstytucyjnosc i swobody demokratyczne.

  Generalnie wybory wygral hejt, szowinizm, zarzadzanie strachem. Kwestie praworzadnosci bledna z sugestywnym obrazem setek tysiecy czy milionow najezdzcow, ktorzy przybeda na ziemie Piastow z Koranem w jednym lapsku a Semtexem w drugim, majac za cel profanacje kosciolow, pohanbienie miejscowych niewiast i utworzenie stref szariatu.

  Do obrazu muzlmanskiego najezdzcy z nozem w zebach dochodzi widmo pazernego, pejsatego Zyda, ktoremu Bul z radkiem jakoby obiecali szescdziesiat piec miliardow zielonych i w tym celu juz-juz mieli sprzedac Puszcze Bialowieska. Zubry ponoc mialy pojsc na konserwy – ale na szczescie Dobra Zmiana wygrala wybory. Od razu zabrala sie zreszta do wycinania wlasnie Puszczy Bialowieskiej – ale to zupelnie co innego, to dobry uczynek bo to Kali wycinac.

  Ojczyzna w niebezpieczenstwie, tu najazd „ciapatych”, tam pazerne lapska „pejsatych”, jednoczesnie paskudna Rosja pcha swoje paluchy w polskie strefy wplywow – na przyklad w Aleppo. W takiej sytuacji trzeba zewrzec szeregi i dac odpor a nie rozmyslac o praworzadnosci. Zreszta, panie, ci sedziowie i adwokaci to jedna mafia, nawet w telewizji mowili, placa sobie po dwadziescia tysiecy pensji, wcinaja osmiorniczki i w ogole. Trzeba z nimi zrobic porzadek, nawet szwagier tak mowil.

  Syndrom Oblezonego Miasta trzeba teraz budowac, bo jak w koncu rzeka szmalu przestanie doplywac, to bedzie wiadomo, ze winni sa Oni – lewacy, masoni, ta cala Unia, co to propaguje gender i strefy szariatu – a takze banksterzy i Putin. I w ten wlasnie sposob rzadzaca ekipa moze sobie zapezpieczyc wladze na czas wlasciwie nieograniczony.

 12. Gekko
  28 października o godz. 19:50
  to właśnie cywilizowany porządek prawny jest kluczowym interesem Państwa Polskiego i jego obywateli,, jest esencją merytoryki rządów i państw demokratycznych.
  Konstrukcja i treść wypowiedzi pańci, tworzy natomiast fałszywą antynomię pojęć, celem wytworzenia manipulatywnego dystansu poznawczego.

  Mój komentarz
  Gekko, tak jest, ładnie to ująłeś. Wypowiedź pani premier Szydło, to zwód i jednocześnie przynęta do przełknięcia dla nie myślących o państwie inaczej jak o kobyle do ujeżdżania przez rządzących, rzekomo na rzecz społeczeństwa.
  Prawo w tym myśleniu, jeżeli istnieje, to tylko śladowo, ma zastosowanie wyłącznie w celach porządkowych.
  TK w tym myśleniu jest kaprysem, wymysłem, wybrykiem teoretycznym, przeszkodą w naprawie państwa, jakąś wykombinowaną nie wiadomo po co i dlaczego trzecią władzą.
  Pzdr, TJ

 13. Jedwabne
  Oczywiście można traktować jako sukces rosyjskiej polityki i dyplomacji ,rosnąca międzynarodową izolację tego kraju.
  Utrata przez Rosję miejsca w Radzie Ochrony Praw Człowieka jest tu kolejnym powodem do dumy.
  Co do izraelskiej polityki na okupowanych terenach Palestyny , to tutaj zdanie opini międzynarodowej jest raczej jednoznaczne i pewno stąd te rezolucje .
  Jestem teraz antysemitą ?

 14. ,,jak fajnie by bylo byc ministrem spraw wewnetrznych gdyby tylko nie bylo tych policjantow,ktorzy jeszcze maja jakies postulaty.

 15. Lud popiera swoich wybrańców:
  Duda – 62 %
  Szydło – 57 %
  Kukiz – 47 %
  Ziobro – 44 %
  Kaczor – 37 %
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,20905633,sondaz-cbos-komu-ufaja-polacy-prezydentowi-premier-i-bedziecie.html#MT2
  Pan dał swojemu ludowi błogosławieństwo ep[episkopatu i pan odebrał mu rozum.

 16. @ Bywalec 2
  Jak nie wyczuwasz różnicy między kilkoma pajacami z telewizji wyciągniętymi Żakowskiemu i Olejnik z dupy a partią polityczną, to ja nic nie poradzę, że jesteś ślepy i głupi.

  Takich 40 osobowych partii politycznych jak kukiz to można wyprodukować ze 20 każdego miesiąca a raz na rok w telewizji jako partię polityczną wylansować i wprowadzić do Sejmu. Mylisz kolejne odcinki szmiry Niewolnica Izaura z demokracją.

  Poza tym jak ktoś głosuje na „partię” wyciągniętą znikąd z kapelusza na 3-4 miesiące przed wyborami, to nie jest obywatelem tylko zwykłym durniem, który łyknie wszystko co wychodzi z dupy Monisi Olejnik, Michnika i Żakowskiego.

 17. Redaktor Passent pisze :
  ,, Dlaczego wybór sędziów Sądu Najwyższego w USA wywołuje tyle namiętności? ”

  Politycy w USA i mianowani przez nich sedziowie od czasu zmiany systemu
  z demokracji na oligarchie w 2010 roku
  ( https://en.wikipedia.org/wiki/Citizens_United_v._FEC ),
  sa znienawidzeni coraz bardziej przez spoleczenstwo, bo przestali mu sluzyc.

 18. Snakeiweb
  A jak ty byś to chciał ?
  Jak miałaby wyglądać ta partia polityczna , która tobie by odpowiadała, albo forma zaangażowania polityczna , która odpowiadałaby twoim ambicjom ?

 19. radzilowJedwabne
  28 października o godz. 15:09

  @Mauro Rossi

  „Faktem jest, że Armia Czerwona do Berlina dojechała amerykańskimi ciężarówkami. ”

  „… oraz amerykanskimi czolgami T-34, amerykanskimi czolgami IS-1 i IS-2, amerykanskimi samolotami Il-2 („Sztormowik”), z amerykanskimi pepeszami i z amerykanskimi rkm-ami tygu Diegtariow. A momby spuszczaly na Niemcow amerykanskie samoloty bombowe typu Pe-2”.

  Jeszcze raz, bo najwyraźniej prosty tekst nie dociera: Rosja miała swoje uzbrojenie, ale niewystarczające (dlatego Stalin koniecznie chciał uniknąć wojny) i większość ciężkiego sprzętu stracono w pierwszym roku wojny, kiedy Armia Czerwona podniosła gigamtyczne straty.

  Więc, jak pisałem: „Samym bolszewikom USA dostarczyły: 15 000 samolotów, 700 000 samochodów ciężarowych, 51 000 samochodów terenowych, 7 000 czołgów, 35 000 motocykli, 27 okrętów wojennych, 2 000 radarów. Nie licząc wielu innych drobnych rzeczy, jak środki higieny”.

 20. @Mauro Rossi

  „dlatego Stalin koniecznie chciał uniknąć wojny”

  Ze jak? Przeciez podobno parl do wojny pelna para, zreszta nie od jeden, bo podobno bolszewicy mieli zamiar polkac Europe i napoic konie w slonych wodach Atlantyku jeszcze w 1920-tym roku, na cale szczescie jasniepan Pilsudzki nie dopuscil. A tu nagle „chcial uniknac wojny”? Chyba powinniscie stanowiska uzgodnic.

  „Rosja miała swoje uzbrojenie, ale niewystarczające”

  Jak to – tak calkiem swoje? To znaczy, ze te jakoby niepismienne, durne Iwany cos tam jednak byly w stanie sklecic? Teraz to chyba Mauro Rossi zapuszcza sie na wrogie pozycje.

  ” niewystarczające”

  Oczywiscie nic sie nie moglo wowczas rownac z najlepszymi na swiecie, przeciwpancernymi lancami polskich ulanow (wz 38, model z proporczykiem). Niemniej jednak wystarczylo to uzbrojenie na tyle, zeby zatrzymac arcychrzescijanska armie („Gott mit uns” na pasach) pod Moskwa w 41-ym roku i bardzo morowo dokopac Hansom i Helmutom. Oczywiscie cala zasluga jest po stronie amerykanskich ciezarowek – w boju przeciwko czolgom Guderiana najlepszy srodek ogniowy to ciezarowka Studerbaker.

  „2 000 radarów”

  Ta, zwlaszcza w 41-ym. Szczegolnie, jak sie wezmie pod uwage, ze w 41-ym to sami Amerykanie jeszcze nie wiedzieli co to radar.

  „Więc, jak pisałem:”

  Obawiam sie, ze sam w sobie Mauro Rossi jeszcze nie stanowi nie dajacego sie poddac w watpliwosc zrodla.

  „środki higieny”

  … ktore rozstrzygnely losy bitwy pod Stalingradem. To byl najcenniejszy srodek ogniowy przeci niemieckiej broni pancernej, zwlaszcza jak montowany na Studerbakerach.

 21. radzilowJedwabne
  28 października o godz. 15:03

  „Merde, Rossi „Ja akurat na cmentarzu na Okopowej byłem kilka razy i nigdy nie płaciłem za wejście… Ciekawi efektów pójdą raz i tyle. Skończą się za to: wyprowadzania psów i pijackie libacje.”

  „Cmentarz Żydowski na Bródnie zostanie ogrodzony, dzięki temu ludzie przestaną traktować tereny nekropoli jako miejsca do wyrzucania śmieci czy też wyprowadzania psów.

  Koniec z profanowaniem cmentarza żydowskiego na Bródnie.”

  „Wypada miec nadzieje, ze Rossi czerpie nalezyta, patriotyczna dume ze sposobu, w jaki jego rodacy przyprowadzaja psy na zydowskie groby”.

  Nie piszę o twojej dumie, ty powstrzymaj się z obraźliwym pisaniem o mojej. Udowodniłem ci, że od wielu lat jest to niemożliwe, bo cmentarz żydowski na Bródnie jest ogrodzony. Dałem link google street view z 2014 roku na którym widać to ogrodzenie.
  Żydowski cmentarz na Bródnie przez dziesięciolecia (za komuny) był nieogrodzony i zaniedbany, wiec takie rzeczy jak pisałeś mogły się zdarzać. Na Targówku, w tej okolicy, nie mieszkały elity tylko półświatek, często przestępczy, dziś jest znacznie lepiej.
  No i co ma do tego cmentarz żydowski przy Okopowej? Ogrodzony, pilnowany, w dobrej okolicy, często przyjeżdżają wycieczki szkolne z Izraela. Pod opieką gminy żydowskiej.

 22. radzilowJedwabne
  28 października o godz. 21:42

  EOT

 23. @Bywalec 2
  ” ,rosnąca międzynarodową izolację tego kraju.
  Co do izraelskiej polityki na okupowanych terenach Palestyny , to tutaj zdanie opini międzynarodowej jest raczej jednoznaczn”

  /ciach/

  Nie jeden Bywalec nie bardzo umie rozroznic miedzy swymi marzeniami a twarda rzeczywistoscia.

  „Putin reaffirms Israel-Russia ties … 22 Oct 2016
  “Russian-Israeli relations have a special character, largely because Israel is home to over a million of our compatriots”

  „The Eurasian Economic Union (EEU) will soon start talks with Israel on creating a free trade zone, said Russian Prime Minister ”

  „The Eurasian Economic Union (EEU) will soon start talks with Israel on creating a free trade zone, said Russian Prime Minister ”

  Izolacja az furczy. Znaczy miedzynarodowa. Izolacja zlej i niedobrej Rosji jest najbardziej widoczna na przykladzie rury Nord Stream II. Juz takie morskie potegi jak Wegry, Czechy i Slowacja zabronily Putinowi i Markeli klasc te rure.

  Izolacja Izraela, ktory bezczelnie i po chucpiarsku okupuje Izrael i nie zamierza wycofac sie z Izraela do jakiegos duzego komina – jest jeszcze bardziej widoczna. Na przyklad pociski ppanc typu Spike kupily jak dotad Bundeswehra, Finlandia, Chorwacja, Kolombia, Ekwador, Italia, Litwa, Lotwa, Holandia … itd itp. Polska tez kupila licencje. Kupial za rzadow Millera, ale obecne wladze wlasnie zamowily jeszcze tysiac licencyjnych Spike’ow.

  Podsumowujac: probuje ten Bywalec opluc i nafa. strygowac, powiedzmy.

  I jakos nie jarzy, ze te jego cztery litery maja zbyt mala nosnosc. Tyle, ze sobie buty ubadzial.

 24. @Mauro Rossi

  „Udowodniłem ci, że od wielu lat jest to niemożliwe,”

  Udowodniles, ze lzesz. Zeby twoje lgarstwa byly widoczne – przytoczylem szereg wypowiedzi ludzi, ktorzy relacjonuja, jak sie w Polsce plugawi i profanuje zydowski cmentarz, przyprowadzajac tam psy, zeby mogly fajdac na zydowskie groby. Przytoczylem takze swiadectwo czlowieka, ktory usiluje sie tym cmentarzem opiekowac.

  Mineles sie z powolaniem. Kiedys moglbys pisac izviestija dla „Prawdy”. Albo prawde dla „Izviestii”.

 25. Czynnik ludzki czyli żołnierz Armii Czerwonej złożonej z narodów ZSRR w nawet użyczonym w części uzbrojenia np. na czołgach/ USA ubij sukinsyna adolfa/ pokonał kanalię katolicką III Rzeszę z logo Gott mit uns ! na klamrach wehrmachtu i błogosławieństwem papieża Piusa XII. I chwała Bogu bo Bóg ukarał agresorów rękami Armii Czerwonej podobnie jak pychę PiS w Smoleńsku.Tak sobie myślę,że Bóg ma słowiańską duszę choć jest Żydem jak sugeruje IPN.

 26. Daniel Passent: „Typową sprawą polityczną są losy niedoszłego kontraktu na helikoptery Caracale. Pozorne chodzi o parametry techniczne,(…) A w praniu okazuje się, jak wielkie znaczenie polityczne miał mieć ten kontrakt i ma jego zaniechanie”.

  Warunki kontraktu nie były dobre, ale ostatecznie można by to przełknąć. Nie takie złe interesy z Zachodem robiono już w Polsce po 1989 roku. Ale ta decyzja oczywiście jest też wyborem politycznym. Rosja wykazuje się coraz większą agresywnością (w ciągu sześciu lat: Gruzja-Krym-Ukraina) i nasz region potencjalnie stał się niebezpieczny. Jesteśmy członkiem NATO, ale tak naprawdę NATO to przecież US Army. Bez armii amerykańskiej nikt w NATO za przysłowiowy Gdańsk umierał nie będzie, Francuzi już to kiedyś udowodnili. Armia amerykańska ma tę zaletę, że jest ― jak kiedyś rzymskie legiony ― zarówno realną machiną wojenną jak i czynnikiem odstraszającym. Płacimy politykom, aby myśleli o naszym bezpieczeństwie realnie, a nie fantazyjnie.

 27. @Mauro Rossi

  „Armia amerykańska ma tę zaletę, że jest ― jak kiedyś rzymskie legiony ― zarówno realną machiną wojenną jak i czynnikiem odstraszającym. ”

  Ta. Polska juz kiedys miala sojusz. Znaczy z Anglia i Francja.

  A jeszcze wczesniej – sojusz z Napoleonem, przy czym dzielna postawa pani Walewskiej do dzis napawa Polakow patriotyczna duma.

  Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi mial na przyklad Wietnam. Znaczy Poludniowy.

  Ze sie jakos nikt nawet na wlasnych bledach uczyc nie umie…

 28. radzilowJedwabne
  28 października o godz. 22:24

  „Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi mial na przyklad Wietnam. Znaczy Poludniowy”.

  I Izrael.

 29. SŁOWIANIN STANISŁAW
  28 października o godz. 22:15

  „logo Gott mit uns ! na klamrach wehrmachtu i błogosławieństwem papieża Piusa XII”.

  Papież zapewne dziękował nazistom za uwięzienie w Dachau 1780 polskich księży, czego połowa zginęła w obozie.

 30. Mauro Rossi

  Jesteś w argumentacji przewidywalny do bólu.

  Nie nudzi cię powtarzanie wciąz tego samego?
  Nie czujesz potrzeby jakiegoś uatrakcyjnienia „przekazów dnia”?

 31. @Mauro Rossi

  „I Izrael.”

  Chyba tego Rossi pogielo.

  Ta, „sojusz” to zwmaszcza istnial podczas wojny o niepodleglosc. Przejawial sie w tym, ze Amerykanie wprowadzili embargo na sprzedaz broni do Izraela. Amerykanin-ochotnik, jesli go Amerykanie namierzyli – tarfial do wiezienia. Czasem tracil tez obywatelstwo.

  Jeszcze lepszy sojusz byl w 56-tym roku, kiedy USA i ZSRR reka w reke nakazali Izraelowi oddanie Synaju – a Anglii i Francji wyniesienie sie z BW i oddanie Kanalu Sueskiego pod panowanie Egiptu. Dalekowzroczne to bylo ze hoho .

  A super sojusz byl w przededniu Wojny Szesciodniowej. Wlasciwie dopiero ta wojna dala troche do myslenia. Malo ze sie Zydzi nie dali zepchnac do morza, to jeszcze dali po paluchach wlasnie Amerykanom.

  Oeneria w pietke goni.

 32. @Mauro Rossi

  „Papież zapewne dziękował nazistom za uwięzienie w Dachau 1780 polskich księży”

  Tak jakby. W kazdym razie blogoslawil niemieckie dywizje idace na front.

 33. @ Daniel Passent – nie podejrzewam aby Pan to na powaznie ot taka zapchajdziura felietonowa..

  Przeciez władza sadownicza w III RP odbiega zupelnie od standardow jakie obowiazuja w zachodnich demokracjach Tam kazdy rodzaj wladzy czyli -ustawodawcza,wykonawcza i sadownicza nosi wspolny mianownik kontroli i wyboru przez obywateli W USA gdzie mieszkam 70 % sedziow jest wybieranych w wyborach bezposrednich przez obywateli a 30 % jest wybieranych i ocenianych przez zarolwnO wladze ustawodawcza i wykonawcza ktorych wybieraja obywatele..

  Polski system sadowniczy jest dalej sredniowieczny ,gdyż wladza sadownicza to cech czeladniczy .Sam sie wybiera ocenia zas obywatele nie maja zadnych praw oceny tego srodowiska i korekcji .Każda proba jakiegokolwiek oceny pracy i uporzadkowania kończy sie krzykiem -ze atak na wladze sadowniczą co jesteśmy obecnie świadkami..Do tego doszło ,ze juz sa nawet są klany rodzinne sadownicze jak emerytowany sedzia dziadek,urzedujacy sedzia syn sedzia a wnuczek w trakcie aplikacji sedziowskiej.

  Ciekawskich odsylam do Konstytucji 3 Maja -Rozdzial VIII – Wladza sadownicza jakie wtedy obowiazywały zapisy a proszę porównac z obowiazujaca obecnie.

 34. To wyrazny sygnal ze strony PiS-u, ze Unie Europejska zamierzaja calkowicie ignorowac. A przejecie i ubezwlasnowolnienie TK to
  najbardziej istotny krok do otwarcia dla nad-prezesa
  Jaroslawa K. drogi ku dyktaturze!

 35. geozak

  Ale przecież red Passenta w felietonie dowodzi, że sądziowie w RP są jak najbardziej polityczni – wbrew obłudnej tezie o ich apolityczności, którą się od lat lansuje.

  Nie zmienia tego fakt, że istotnie w realiach ustrojowych RP stanowią coś w formie „średniowiecznego cechu” – jak piszesz.

  To, że nie pochodzą z powszechnego wyboru i nie są poddani politycznej kontroli wcela nie oznacza iż są apolityczni.
  Są polityczni do szpiku kości.

 36. Jak nie bez satysfakcji pisze „Wyborcza”, powołując się na „Tagesspiegel”, kino Delphi w Berlinie (Delphi Filmpalast przy Kantstrasse 12) wycofało się z pierwotnej zgody na zorganizowanie przez polską Ambasadę seansu filmu „Smoleńsk” (7 listopada). Wyjaśniając, że „film jest tak kontrowersyjny, że ze względów bezpieczeństwa i dla ochrony gości oraz obiektu kino rezygnuje z pokazu”.

  „Tagesspigel” pisze jednak, że film nie wzbudzi zainteresowania i będzie „cienko z publicznością”, nie wyjaśniając skąd zatem obawy kierownictwa kina Delphi o „względy bezpieczeństwa i ochronę gości” oraz przed czym lub przed kim?

  Dla kina, które w lewicowym Berlinie regularnie wyświetla eksperymentalne, często drastyczne i kontrowersyjne filmy, ostatnie dzieło Antoniego Krauzego „Smoleńsk” okazuje się absolutnie nie do zniesienia, jeszcze przed pokazem?

  „Tagesspigel” nam to wyjaśnia, pisząc, że odmowa, zdaje się być zrozumiała. „Film o katastrofie smoleńskiej (…) stoi w sprzeczności ze szczegółowymi wynikami badań polskiej i rosyjskiej strony”. I to jest chyba najciekawsze z tekstu niemieckiej gazety. Okazuje się, że kierownictwo kina Delphi niewzruszenie stoi na gruncie raportów gieneralicy Anodiny i Laska-Millera, przyczyniając się do utrwalenia jedynie słusznej prawdy o katastrofie smoleńskiej.

 37. @ Bar Norte
  Fikcji zaprzeczajacej ROZUMOWI w ocenie władzy sadowniczej w III RP jest bez liku .

  Problem apolitycznosci jest tak głupi zaprzeczajacy wszelkiej logice jest oczywisty.Przecież każdy z Sedziów bierze udział w wyborach parlamentarnych,Prezydenta i samorzadowych.W trakcie glosowania musi dokonac wyboru kogo i kitora partie czy jakiś program popiera.

  Dla zachowania tzw .apolitycznosci Sedzia III RP po odejsciu od urny musiałby dostać łomem w glowę aby doznał mozgo -wstrzasu czyli amnezji i zapomniał jakie ma poglady i na kogo glosował.

  W dodatku konstytucja III RP jest dokumentem politycznym gdzie interpretacja zależy od opcji politycznej.Pelno w niej odnośnikow do wszelkich rad ,korporacji itp.

  Biorąc pod uwagę ,że wladza wykonawcza i ustawodawcza ma wiekszy mandat gdyz jest poddawana ocenie obywateli jest zrozumiałe ,ze z naturu rzeczy jej przypadałoby wieksza możliwośc interpratacyjna zapisow spoleczno -polittycznych .

  To decyzje Suwerena czyli Obywateli moga dokonać oceny jak daleko wladza wykonawcza może posunać sie w tej interpretacji w postaci uchwalanych ustaw i prawa.W kolejnych wyborach Obywatele dokonaja tej oceny.

  Przecież nie mowimy tu o ograniczaniu uniwersalnych praw obywatelskich które w tym przypadku sa raczej lamane przez sady w wyniku przewlekłosci dochodzenia do sprawiedliwego wyroku.W miare szybki i sprawiedliwy wyrok sadowy to jest elementarne prawo obywatela w zachodniej demokracji.Prawo to w III RP jest ewidentnie lamane.

  Dodam ,że w USA Sedzia każdego szczebla ma obowiazek sie określic dla wyborcy jaka partie popiera.Jest to zrozumiałe gdyż nikt nie bedzie tu tolerował fikcji ,ze sedzia to wybraniec Boży a nie normalny polityczny Obywatel..

 38. Bar Norte
  28 października o godz. 22:48

  „Jesteś w argumentacji przewidywalny do bólu”.
  Możesz to nazwać stabilnością poglądów.

  Ja natomiast podziwiam różnorodność twoich przekazów.
  Zandberg zajmuje się sprawami socjalnymi i pracowniczymi.
  Zandberg nie idzie w obyczajówkę.
  Zandberg nie idzie z KOD.
  Zandberg idzie w obyczajówkę.
  U boku KOD.

 39. Watykan chronił oficerów ss o czym świadczy ich eksport do obu Ameryk przed spodziewanym sukcesem Armii Czerwonej w Europie.Gdzie watykanizm tam zbrodnie np. Mussoliniego założyciela terytorialnego Watykanu bo dał glebę pod to monstrum w rozumieniu prawa międzynarodowego.Dachau to miejsce resocjalizacji komunistów jak każdy KL i skutków celibatu w postaci gejostwa pod sutanną jak sugerował Bender ulubieniec Kaczyńskich.Sugerował bowiem ,że w jadłospisie KL było mleko.W KL załogę obozu stanowili w większości katolicy dlaczego nie ratowali też katolików księży .Oto jest pytanie. Tak sobie myślę,że warto zgłosić IPN 1780 nazwisk księży poległych w Dachau za polskość w wyniku zdrady dyplomatycznej Piusa XII zwolennika ss i wehrmachtu.Bo Watykan zawsze był szwabski !

 40. Dobry ruch Lukaszenki,Polacy moga jechac na Bialorus bez wizy.
  Ciekawe co teraz zrobi polski MSZ,moze zabroni Polakom tam jezdzic
  tak jak w imie demokracji zabroniono wlasnym obywatelom
  w ameryce jezdzic na Cube.
  http://poland.mfa.gov.by/pl/embassy/news/da6034a0b1d015ae.html%5b/url%5d/

 41. usprawiedliwione różnicą czasu porachunki z poprzedniego blogu:
  @Giez, @Ted’dy bear; Panowie!, wy wiecie jak udobruchać kobietę, więcej szczegółów na poprzedniej stronie
  @folwarkPn godz.15:03 Dobrze rzecz ująłeś w dwóch zdaniach, nawet kwotowo. I pomyśleć że ja tyle słów musiałam nadużyć, żeby wytłumaczyć dlaczego w obecnych czasach chętnych na przyswajanie wiedzy (nawet zakazanej) nie ma i nie będzie. Konsumpcjonizm.

 42. kolega @radzilowJedwabne zasługuje na osobny komentarz w związku z jego wczorajszymi refleksjani z godz.13:56. Ja czytam Pańskie komentarze z zainteresowaniem i przychylam się do wiekszości prezentowanych poglądów, razi mnie jednak chorobliwe doszukiwanie sie u wszystkich blogowiczów przejawów antysemityzmu. W konkretnym przypadku: – prosze nie zawłaszczać tragedii która była udziałem nie tylko ludzi pochodzenia żydowskiego.
  A Timur i jego drużyna? Kilka lat temu na tym właśnie blogu Timur upublicznił, czyli udostępnił jak najszerszerszemu w jego wierze forum, wiersz żydowskiego poety Paula Celana:

  Fuga Śmierci
  Czarne mleko świtania pijemy je zmierzchem
  pijemy południem i rankiem pijemy je nocą
  pijemy i pijemy
  sypiemy w przestworzach hen grób tam nie leży się ciasno
  Mieszka w domu ów mąż ten igra z wężami i pisze
  i pisze gdy się ściemnia do Niemiec twe włosy złociste Margarete
  to pisze i staje przed dom a gwiazdy się iskrzą on gwiżdże na psy swe gończe

  George Grosz – Filary Społeczeństwa – 1926
  i gwiżdże na Żydów też swych i każe grób sypać pod ziemią
  rozkaz nam daje no grajcież do tańca

  Czarne mleko świtania pijemy cię nocą
  pijemy cię rankiem południem pijemy cię zmierzchem
  pijemy i pijemy
  Mieszka w domu ów mąż ten igra z wężami i pisze
  i pisze gdy się ściemnia do Niemiec twe włosy złociste Margarete
  Twe włosy spopielone Sulamit sypiemy w przestworzach hen grób tam nie leży się ciasno

  On krzyczy ryć głębiej w głąb ziemi wy jedni wy drudzy śpiewać i grać
  i sięga do pochwy po stal wygraża ma oczy niebieskie
  ryć głębiej łopatą wy jedni wy drudzy do tańca wciąż grać
  Czarne mleko świtania pijemy cię nocą
  pijemy południem i rankiem pijemy cię zmierzchem
  pijemy i pijemy
  mieszka w domu ów mąż twe włosy złociste Margarete
  twe włosy spopielone Sulamit on igra z wężami
  On krzyczy grać słodziej tę śmierć śmierć mistrzem co rodem jest z Niemiec
  on krzyczy ciemniej pociągnąć po skrzypcach potem w przestwór wstąpicie jako dym
  potem grób posiądziecie pośród chmur tam nie leży się ciasno
  Czarne mleko świtania pijemy cię nocą
  pijemy południem śmierć mistrzem co rodem jest z Niemiec
  pijemy cię zmierzchem i rankiem pijemy i pijemy
  śmierć mistrzem co rodem jest z Niemiec jego oczy niebieskie
  i trafia cię kulą z ołowiu i trafia dokładnie
  mieszka w domu ów mąż twe włosy złociste Margarete
  psy szczuje na nas swe gończe w przestworzach daruje nam grób
  on igra z wężami i marzy śmierć mistrzem co rodem jest z Niemiec
  twe włosy złociste Margarete
  twe włosy spopielone Sulamit

  Zarzut antysemityzmu to zarzut dyskryminacji, prosze tego nie mylić z ocenami polityki zagranicznej innych państw, w tym państwa Izrael – do tych nie zawsze profesjonalnych opinii mamy prawo.

 43. o, znajduje że coś więcej przy okazji się skopiowało, ale nie umiejsza to samej poezji tym bardziej że także z dziedziny sztuki i politykihttp://kodzachodniopomorskie.pl/artykuly/george-grosz-filary-spoleczenstwa-czyli-mem-sprzed-90-ciu-lat/
  i coś tam piszą o nocnikach na głowie…

 44. Mauro Rossi

  „Możesz to nazwać stabilnością poglądów.”

  Mauro, nie mam nic przeciwko stabilności twoich poglądów. Akurat owa stabilność, wbrew wszystkiemu, robi wrażenie.

  Pisałem natomiast o przwidywalnej argumentacji – o tej „Francji, która już przecież kiedyś zdradziła”, o Amerykanach „jak rzymskie legiony”, o Zandbergu co „idzie w obyczajówkę” … .

  Tak a propos „obyczajówki” … .

  Skąd ty ten zapomniany zwrot wykopałeś?
  Jakoś mi się kojarzy z porucznikiem Borewiczem z kultowego serialu „07 zgłoś się”.

 45. radzilowJedwabne A propo Sydrom Oblężonego Miasta to dodałbym jeszcze Pomroczność Smoleńską.
  Zastanawiam się nad wyborami w USA.Trump jako polityk gburowatego hejtu wcale mi się nie podoba ale ma dla Europy i międzyinnymi i Polski istotne przesłanie,że Legiony Amerykańskie wcześniej czy później opuszczą nasz kontynent a sądząc po nastrojach pisopodobnego pospólstwa USA może to się stać wcześniej niż myślimy.Za naszymi plecami Rosja ze swoim imperialistycznym nastawieniem i surowcami bezwględnie,małymi ale znaczącymi krokami rozszerza swoją strefę wpływów.Niemcy powiązane surowcowo z Rosją napewno nie będą broniły naszej niepodległości.Nie wspominając o reszcie krajów zachodu.My Polacy natomiast zajmujemy się nasraniem na własne podwórko i grzebaniem w tym gównie.Już w tej chwili sytuacja przypomina okres „międzywojnia”.Czujemy się bezpiecznie bo UE i NATO?Nic bardziej złudnego.Wypinamy dupę na Niemcy,wypieliśmy na Rosję.Rosyjskie elity pewnie śmiech ogarnia widząc czym my się zajmujemy.Wprawdże „zrójnowana” przez PO gospodarka jeszcze funkcjonuje i jest to jedyna jakaś sensowna rzecz w naszym państwie ale pewnie już niedługo.Tak w ogólności „rękę w nocniku” już mamy.Ciekawe jakie będzie przebudzenie?

 46. * O tych wydatkach z budżetu MON się nie mówi: ruszyła kolejna fala wniosków o odszkodowania w związku z katastrofą smoleńską. Do tej pory MON podpisało ugody z 26 rodzinami. Wypłaciło im 5,2 mln zł. Ale prawie tyle domaga się sama Beata Gosiewska. Przed katastrofą była z mężem w separacji, teraz jednak udowadnia, że katastrofa pokrzyżowała ich wspólne życiowe plany. Pokazuje, w którym miejscu kariery zawodowej byłby teraz jej mąż. Dowodzi, że jego uposażenie wzrosłoby dwukrotnie. Wylicza, że gdyby Przemysław Gosiewski nie zginął w katastrofie, „budżet rodzinny zmarłego zostałby przez niego zasilony kwotą ponad 3,5 mln zł”. Tymczasem portal Oko.press informuje o aktualnym majątku Beaty Gosiewskiej: „posłanka zarobiła w ubiegłym roku niemal 400 tys. zł i zadeklarowała, że ma na koncie 1,4 mln zł i 107 tys. euro oraz papiery wartościowe o wartości blisko 290 tys. zł. Gosiewska jest właścicielką samochodu Toyota i nie posiada mieszkania ani domu”. Ma dwoje niepełnoletnich dzieci. W imieniu swoim oraz każdego z nich zawnioskowała do Ministerstwa Obrony Narodowej o: przyznanie każdemu z dzieci oraz sobie samej po 1,25 mln zł + 400 tys. zł w ramach odszkodowania (co razem daje prawie 5 mln zł), a także 2 tys. zł renty rodzinnej miesięcznie oraz 72 tys. wyrównania renty. Gosiewska uważa, że to, co do tej pory dostała od państwa w ramach zadośćuczynienia, nie wystarczy. Według ustaleń Oko.press posłanka otrzymała 750 tys. zł ze Skarbu Państwa, 40 tys. zł jednorazowej pomocy od rządu, 100 tys. zł odszkodowania z Kancelarii Sejmu. Ponadto: Donald Tusk przyznał dzieciom Przemysława Gosiewskiego 2 tys. zł miesięcznej renty, a związana ze SKOKami Fundacja na rzecz Polskich Związków Kredytowych przyznała im również stypendium w wysokości 2,5 tys. zł miesięcznie. Jednak renta została po jakimś czasie obniżona do 1846 zł brutto. Beata Gosiewska pisze we wniosku, że ta suma „nie pozwala na kontynuowanie zajęć terapii sensorycznej” córki, która jest dyslektyczką. Do tej pory MON podpisało ugody z 26 członkami rodzin smoleńskich. Jednak suma pojedynczego przyznanego odszkodowania nie przekroczyła 250 tys. zł.
  ===========

  Bizneswoman……

 47. prospector
  29 października o godz. 10:57

  Globalne mocarstwo jakim jest USA, ustala STANDARDY postępowania na świecie.
  Tu dokona zamachu stanu, tam sponsoruje zbrojną opozycję, ówdzie zainstaluje marionetkowy rząd.
  Nałoży sankcje, embargo handlowe, wymusi nierównoprawne warunki wymiany gospodarczej…..
  Za pomocą kontrolowanych przez siebie mediów, czy instytucji finansowych, zalewa nas propagandą, bądź manipuluje stopami procentowymi, dostępnością kredytów.

  Jak na tym tle wygląda Rosja?

 48. radzilowJedwabne

  Z wielką przyjemnością i podziwem czytam jak celnie punktujesz idiotów.

  Ukłony

 49. „To ostatnie chyba po to, żeby pokazać Europie”

  Spokojnie.
  Paru zdegenerowanych glupkow z Brukseli to jeszcze nie Europa.
  A Prawda wyglada tak, ze coraz wiecej Europejczykow ma po dziurki
  w nosie glupkow z Brukseli.
  Polski rzad odgrywa w tym przypadku role prekursora. Wczesniej, czy pozniej
  pojda za nim inni. Bo przeciez nie da sie na dluzsza mete ukryc przed ludzmi,
  ze glupki to glupki.

 50. Członkom kapituły noblowskiej chyba kamienie z serca spadły bo Bob Dylan po długim namyśle jednak przyjął do wiadomości, że jest laureatem literackiej nagrody Nobla – podziekował i zapewnił, że nagrodę odbierze oraz przemowę wygłosi.

  Poniżej Bob Dylan wraz Joan Baez ożywiają lewackimi piosenkami tzw „Marsz na Waszyngton” w 1963.

  https://www.youtube.com/watch?v=WLwHnNybADo

 51. „Bo przeciez nie da sie na dluzsza mete ukryc przed ludzmi,
  ze glupki to glupki.”

  Dotyczy w szczególności pisich rządów.
  Nawet głupkowi czasami się udaje napisać prawdę 🙂

 52. Bar Norte
  Rafal Wos kontynuuje niedopieczona krytyke neoliberalow ( frakcja parafialna ) za oszukiwanie obywateli i kontynuowanie zdradzieckiej wobec spoleczenstwa polityki przedsmolenskiej.
  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1681008,1,ceta-dopchnieta-kolanem-co-to-oznacza.read

  Walonczykom pewnie zagrozono uprowadzeniem rodziny, a naszym dozorcom pewnie obiecano lepsze posady dla rodziny w globalnych korporacjach.

 53. vannelle
  29 października o godz. 14:27
  Na takich madralach jak Wy sie ludzie juz poznali.
  Dlatego pogonili Was od koryta.
  Teraz mozecie co najwyzej strzykac jadem przez sprochniale zeby.
  Tyle Wam pozostalo.

 54. Pycha nigdy nie popłaca, także i w tym przypadku.

 55. Dodam.Mamy prawo szamba.Jak się do niego wpadnie ,i smród zabija rozum. ,tonie się powoli a skutecznie.

 56. Jak u .. udo…..ć kobietę,

  „Panowie!, wy wiecie jak udobruchać udobruchać kobietę, więcej szczegółów „-
  zbedne , wystarczy odpowiedniej glebokosci … woda , i ekscesy intelektualne moga sie obyc bez zahaczania nosem o dno .
  Nie wiadomo dlaczego przypomnialo mi to dosc juz stary am. film o czasach na krotko przed wojna am. Poludnia z Polnoca w ktorym .. szczegoly tez sa zbedne ale pewien kolorowy ale nieszablonowy pod pewnym wzgledem intelekualista po intel. ekscesach zostal przez innego ale intelektualnie ociezalego i nielubiacego eksperymentow wlasciciela ( szcz. zbedne) ugotowany zywcem w kotle .

 57. Obecny rzad jest emanacja najnizszych wartw spolecznych, to glownie ich dotyczy odsetek czytelnictwa w Polsce (jeden z najnizszych w Europie). Gdyby czytali (cokolwiek), dowiedzieliby sie, czym jest polityka i na czym polega. Smiesznosc wystapien publicznych przekroczyla juz dawno bariere smiesznosci. Teraz balansuje wciaz na granicy zenady i wstydu. Zainteresowani tego nie widza, bo nie maja jak ocenic swoich zwyczajowych zachowan. Suwerenowi sie to podoba, bo sam by tak sie zachowywal. Mnie poraza chamstwo tych ludzi. Istna rewolucja- wspolczesna kalka z 1917 roku.

 58. Dlaczego polski obywatel miałby przejmować się opinią ludzi, na których wybór nie ma najmniejszego wpływu, a którzy aspirują do tego, by go w określony sposób reprezentować, czy coś na jego otoczeniu wymuszać? Tak jest w przypadku urzędników KE. Zastanawiające, że EU nie okazuje się być tak silnie zsolidaryzowanym organizmem gdy idzie o kwestię gazociągu „Nord Stream”. To są poważne sprawy, w których tego typu organizacja winna wykazywać się względną gotowością wsparcia i koordynacji swoich działań. Nie swoiście rozumiane „standardy demokratyczne”, które nie zmusiły sił europejskich do interwencji w sytuacji, gdy nie tak dawno temu w Polsce strzelano do protestujących gumowymi kulami, albo gdy w Niemczech zakazywano antyrządowych protestów. To wskazuje, że dość wybiórczo i relatywnie ujmowane są mityczne „standardy”.

  Autorowi przypomnę, iż prof. Rzepliński postawił się w roli polityka wcale nie ze względu na rozpatrywanie w pracach TK konkretnych spraw o zabarwieniu politycznym, ale przez wzgląd na swoje nieodpowiedzialne, formułowane od dawna, wypowiedzi w mediach, jak choćby ta o tym, że „bliżej mu do PO”. Wypowiedzi, których nie powinna formułować PUBLICZNIE osoba stojąca na czele z definicji niezależnej, nieuwikłanej politycznie instytucji rozsądzającej, o potężnej władzy i proporcjonalnym autorytecie. O kwestii zaangażowania w polityczne prace nad niekonstytucyjną w części ustawą nawet nie wspomnę. Wówczas Pan Prezes miał pełnić funkcje doradcze, o to został poproszony, co ciekawe zgodził się na wzięcie udziału w tym politycznym projekcie, a jak „doradził” i merytorycznie „czuwał”, to był efekt w postaci niekonstytucyjnych zapisów.

  Francuzom Polska nic nie jest winna. Zdradzali przed laty, po latach nie chcieli w strukturach Unii. Interesem podstawowym powinna być w pierwszej kolejności wydajność bojowa i jakość sprzętu dla wojka i celów obronności, aniżeli pomniejsze korzyści jak miejsca pracy, czy „przyjacielskie” relacje, które w polityce są iluzją. Obowiązuje wciąż złota zasada sformułowana przed laty przez Henry Temple: „Anglia nie ma wiecznych przyjaciół, ani wiecznych wrogów. Anglia ma tylko wieczne interesy”.

 59. nela lepsza niz makrela 🙂

 60. @Sylabariusz

  „Dlaczego polski obywatel miałby przejmować się opinią ludzi, na których wybór nie ma najmniejszego wpływu, a którzy aspirują do tego, by go w określony sposób reprezentować, czy coś na jego otoczeniu wymuszać? ”

  Dlatego, Szanowny Polski Obywatelu, ze ty i twoje ziomy zyjecie z tego, co ta zla i niedobra Unia da. Kazdego roku twoj kraj zasysa dziesiatki miliardow eurosow z tej zlej i niedobrej Unii. Do tek pory twoj kraj wyeksportowal do tejze Unii i innych krajow „starej Europy” ponad trzy miliony swoich obywateli. Jezeli tam u ciebie jeszcze nie ma marszow glodowych, jesli wasza policja nie musi strzelac do tlumu, jak w pieknych latach trzydziestych – to tylko dlatego, ze twoj kraj bierze – i daje. Bierze miliardy eurosow kazdego roku. W zamian daje – swoja biede i swoje bezrobocie.

  A jak sie paru twoich ziomow zalapie na zmywak w Londynie czy do firmy sprzatajacej w Kopenhadze – to od razu pouczac chca gospodarzy. I pouczaja, ze „za duzo ciapatych” i ze Jugendamty. I ze gender oraz strefy szariatu.

  Jakos nikt nie jest w stanie zajarzyc. ze nie nalezy odgryzac reki, ktora karmi. No ale to juz nie jest na male rozumki oenerii.

 61. a to ciekawe:
  w ciagu kilku minut wpis neli ulegl zasadniczym zmianom 😉

 62. folwarkPn

  „Walonczykom pewnie zagrozono uprowadzeniem rodziny”

  Z tego co piszą wynika, że im zapłacono za zgodę.

 63. ach, gdyby ja takie rzeczy potrafil, to mialbym nobla;

 64. @Sylabariusz

  „Francuzom Polska nic nie jest winna.”

  Chyba odwrotnie. Do dzis Francja nie zaplacila za wysoce kunsztowne uslugi, ktore cesarzowi Francji swiadczyla twoja urodziwa rodaczka, Maria Walewska.

  Z zaszlosci historycznych dotyczacych Francji mozna takze wyciagnac wniosek, ze nie zawsze warto maszerowac na Moskwe, nawet U Boku Sojusznika. Zreszta co tam Moskwa – nawet wyprawa na Kijow nie zakonczyla sie pelnym sukcesem, Odwiecznie Polski Kijow nie zostal jednak Przylaczony do Macierzy.

 65. @vannelle

  „Dudni woda, dudni
  w najtezszych glowach, jak w studni.
  Trudno nie pisac satyry,
  a w siec ja wpuscic – najtrudniej!”

 66. @vanelle

  „Nawet głupkowi czasami się udaje napisać prawdę ”

  Malo tego. Czasem nawet minister powie prawde. Naprawde sie zdarza! Na przyklad cos mu sie wymsknie…

 67. byk

  „a tutaj bob odrobine pozniej”

  Bo się wtedy nawrócił, ochrzcił.

  Ale Nobla dostał za ten okres przed nawróceniem.

 68. berlin; odwolanie premiery filmu(p.w.) ma raczej przyczyny prozaiczne: wystarcza zadymy na ulicy ryskiej;

 69. Znowu zbrodnicze, antypolskie ekscesy:

  „EU members say Salmonella outbreak linked to Polish eggs

  It’s unclear how many members of the European Union received eggs from Poland that have been implicated in an ongoing Salmonella outbreak that began in July 2015 and has sickened almost 150 people.”

  Malo tego:

  „Poland’s PGNiG threatens to sue European Commission over Gazprom deal”

  Az szkoda tych gostkow z Komisji Europejskiej. Marny ich los, jak zostana wydani w rece polskiego wymiaru sprawiedliwosci, zeby poniesc zasluzona kare.

  Poza tym Polska zapewne rozwiaze te durna Komisje Europejska:

  „‚Bring him down to size!’ Poland leads calls for Juncker to be stripped of growing powers … POLAND has tonight championed calls for Jean-Claude Juncker’s unelected EU Commission to be stripped of its powers.”

 70. norte
  29 października o godz. 16:31:
  ur sure?

 71. nie jestem pewien, ale moze pan gospodarz pomoze, czy zadaniem ambasadora jest dolewanie oliwy do ognia?

 72. wpis:
  (autocenzura/niestety); grozi nam wiele;

 73. byk

  Jest bogata literatura na temat życia duchowego Boba.

  A Nobla dostał za „tworzenie nowej poetyckiej ekspresji w połączeniu ze wspaniałą tradycją amerykańskich songów”.
  Czyli za wczesny okres folkowej twórczości w latach 60.

 74. nawet najlepszy niemiecki batalion czolgow litwy nie uratuje;
  dzisiaj dlf (13:17) komentator potwierdzil:
  „zawar werden diese soldaten nicht stand halten koennen, aber putin versteht diese sprache”;
  zabawa idzie w najlepsze;

 75. norte:
  przyznam szczerze, ze wypocin komitetu nie czytalem;

 76. czytales „widzenia nad zatoka san francisko” milosza?

 77. andrzejki po slowiansku:
  wosk lac przez klucz od katakumb, cmentarza,wzglednie katedry i sluchac przy tym „czerwonych gitar”, a jak nie masz cos takiego pod reka, to zapomnij:

 78. byk

  „czytales „widzenia nad zatoka san francisko” milosza?”

  Nie, nie czytałem.

  Czy to jest też o środowisku politycznym Boba?

 79. nie, ale o tamtych czasach w hameryce;

 80. zawsze legia albo lech (zimny):
  niewidomo jakbys piers naprezal pozostajemy zasciankiem;
  dlaczego nie poszlismy sladem szawajcarow (gwardia)?

 81. byk

  Miłosz się chyba nie zaadaptował do tych „kontrkulturowych” klimatów.

  Z artystów bloku wschodniego najlepiej się zaadaptował do nich Roman Polański (niestety na krótko) i Milos Forman – na stałe.

 82. byk

  Miłosz się chyba nie zaadaptował do tych „kontrkulturowych” klimatów.

  Z artystów bloku wschodniego najlepiej się zaadaptował do nich Polański (niestety na krótko) i Milos Forman – na stałe.

 83. no, ale jestem optymistyczny, bo przed nami – eony;

 84. w hameryce mozesz wszystko, norte, dac sie zaadoptowac, albo isc wlasna droga i za to chyba bob te nagrode dostal, mysle…

 85. bob to nie jest postac tuzinkowa, co mnie cieszy;

 86. dlatego krzycze: muzyka;

 87. ad 17:32
  oczywizda,TYLKO; te pierwsze „czg”, z klenczonem;

 88. Jedwabne
  Znalazłem coś dla ciebie o budowie Nord Stream 2.
  http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/10/27/eu-parlament-fordert-baustopp-von-nord-stream-2/
  Dotknąłem zaledwie faktu izraelskiej okupacji palestyńskich terytoriów, co zresztą deprawuje i nie przynosi zaszczytu demokratycznemu krajowi , jakim jest Izrael. O czym zresztą wiedziało i wie wielu izraelskich polityków i intelektualistów , a ty oskarżasz mnie zaraz o antysemityzm i chęć likwidacji Izraela.
  Jeśli ja sobie , podług ciebie obsryw pięty, to tobie ale ktoś dobrze do łba nasrał i niestety ,ale źle pomieszał.
  Przeprasz cały blog za fekalną dygresję , ale przy Jedwabnym nie mogę się powstrzymać.
  Często mam wątpliwości , czy jego wpisy nie są aby zwykłą prowokacją , mająca kompromitować Żydów i państwo Izrael.

 89. premierom nie wierze, ale kanadzie, tak;

 90. jak mowi szeryfowa?
  wir schaffen das;

 91. Przełom w relacjach Chin i Eurazji

  W czasie, kiedy USA próbują zmusić Europę do „dywersyfikacji” naturalnych dla niej źródeł gazu kosztem Rosji i jednocześnie kontrolować dostawy bliskowschodniej ropy i gazu, tak bardzo potrzebnych Chinom do zasilania ich rozwijającej się gospodarki, Rosja, Chiny i Iran aktywnie „dywersyfikują” i poszerzają swoje własne tradycyjne powiązania gospodarcze.

  Jak już wspomniano, Chiny inwestują w afrykańską ropę oraz infrastrukturę kolejową, drogową i energetyczną, potrzebną do transportu ropy na wybrzeże. W ubiegłym miesiącu chińskie firmy ukończyły realizację 656-kilometrowej linii kolejowej, łączącej stolicę Etiopii Addis Abebę z wybrzeżem Dżibuti. Chiny budują również autostrady i port dalekomorski w Pakistanie, żeby połączyć swój kraj bezpośrednio z Morzem Arabskim, trwają też prace przy budowie linii kolejowej i portu morskiego w Bangladeszu. Wszystkie te inwestycje są realizowane zgodnie z chińskim planem dla regionu Oceanu Indyjskiego „Sznur Pereł”. Pierwsze w historii obu krajów wspólne chińsko-indyjskie ćwiczenia wojskowe, jakie odbyły się kilka dni temu w Dżammu i Kaszmirze, stanowią jeden z elementów przygotowań do realizacji tego planu. Kiedy weźmie się również pod uwagę chińskie roszczenia dotyczące Morza Południowochińskiego – tzw. linię graniczną dziewięciu kresek, nine dash line – wyłoni się obraz prawdziwego wyrwania się Chin z gospodarczego i politycznego „więzienia”, w jakim Waszyngton starał się zamknąć największą potęgę gospodarczą i wojskową w Azji.
  https://pracownia4.wordpress.com/2016/10/29/rosyjskie-dzialania-w-syrii-elementem-radykalnego-zmieniania-globalnego-porzadku-na-horyzoncie-pojawia-sie-nowy-swiat/
  =============

  Jedni wolą budować, inni bombardować…..

 92. Bywalec 2

  ” tobie ale ktoś dobrze do łba nasrał i niestety ,ale źle pomieszał.”

  Plugawy bluzg odnotowany, spuszczony z woda. Co bardziej wybitni uczestnicy niniejszego forum urodzili sie za pozno. Nie zalapia sie na zadne nowe Zlote Zniwa.

 93. Bywalec 2

  ” izraelskiej okupacji palestyńskich terytoriów, ”

  Gdzyby Zydzi w Izraelu mieli choc troche przyzwoitosci, to juz dawno wycofaliby sie z „terytoriow palestynskich” (tzn z Izraela) do… no wlasnie, nie wiadomo – „do morza” czy do jakiegos duzego komina. A ci wstretni Zydzi, zamiast sobie wybudowac jakis duzy komin i sie do niego wycofac – to bezczelnie zyja i oddychaja, ktory to fakt sam w sobie stanowi Zbrodnie Przeciw Ludzkosci oraz Zbrodnicza Antypolska Prowokacje.

  Nie po to w koncu Zydow (tych, co sie nie zalapali na gaz ani nawet na stodole) tak sumiennie z Polski wypedzano („Zydzy wynocha do Izraela!”, „Polska dla Polakow!”, „Syjonisci do Dajana!”) – zeby sobie dalej zyli i oddychali. Male, smieszne zydowskie panstewko miala przeciez zmiazdzyc potezna piesc polaczonych arabskich armii, z pelnym poparciem Ukladu Warszawskiego.

  Tyle tylko, ze z pieknych planow wyszlo jedno wielkie… no, nie bede konczyl. Gdybym dodal, ze rowno – zrobilby sie rym. W kazdym razie te bezczelne Zydowiny niechrzczone po chucpiarsku zyja i oddychaja w tym wlasnie Izraelu, do ktorego rodacy Bywalca ich nie tak dawno wypedzali („Zydy wynocha do Izraela!”). Po solidnym laniu w … no wlasnie – juz jakby nie ma chetnych na spychanie do morza.

  Folksdojczerii kominowej zasyla sie wyrazy wspolczucia.

  A takze cieple zyczenia – niech sie folksdojczerii dymiace kominy przysnia.

  Bo na jawie to ich juz folksdojczera nie zobaczy…

 94. Jedwabne
  Twoje prymitywne i bezmyślne oskarżanie wszystkich o antysemityzm , którzy tobie na tym blogu nie pasują , na nic lepszego, jak na taki bluzg nie zasługują.
  W tym gównie to sam zacząłeś mieszać, ja co najwyżej mogę ci tutaj poprowadzić rączkę.

 95. Trudne pytanie
  @radzilowJedwabne
  Zainspirowany Twoją krytyczną postawą wobec historii stosunków polsko-żydowskich w Polsce pytam Ciebie o delikatną pewnie sprawę.
  A mianowicie ilu ludzi, jaki mniej więcej procent społeczeństwa w Izraelu reprezentuje podobne jak Ty nastawienie do antysemityzmu w Polsce?
  Przedstawiam Twoją postawę w skrócie, tak jak ją widzę – Polacy są, byli zwolennikami, masowymi sprawcami, pomagierami, współsprawcami Shoah, są do dziś zwolennikami radykalnych działań w rozwiązaniu wyobrażonego przez siebie problemu żydowskiego w Polsce (antysemityzm bez Żydów, ściślej mówiąc antysemityzm z Żydami urojonymi), co projektują na Izrael i życzą temu państwu wszystkiego najgorszego.

  Chodzi mi o odczucie własne co do postaw ludzi w Izraelu oraz o badania opinii publicznej. Pewnie pytań o radykalizm w sondażach się nie zadaje, lecz pośrednie pytania – tak i kto jest na miejscu, może wyciągnąć z takich badań wiele wniosków i poczynić szereg uogólnień.
  Nie chodzi mi o słynny antypolonizm, który jest wymyślony w Polsce jako symetria do antysemityzmu. Chodzi mi o postawy rozpowszechnione w Izraelu, a dotyczące między innymi mieszkańców Polski i środkowowschodniej Europy.
  Pzdr, TJ

 96. Ten @Bywalec to najwyrazniej u Hansa robi, bo po ichniemu szprecha:

  „http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/10/27/eu-parlament-fordert-baustopp-von-nord-stream-2/”

  Chyba sie gostek probuje zalapac na glowe cukru i litr spirytusu. I nie jarzy, ze czasy jakby inne. A kumate i niewatpliwie rozgarniete rajchsdojcze, zeby sie nie lapac na opcje Samsona, dostarczaja kolejne okrety podwodne:

  „Kiel: Drei weitere U-Boote für Israel
  Es könnte ein nächstes Milliardengeschäft für die Kieler Werft ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) werden: Israel erwägt den Kauf dreier weiterer deutscher U-Boote. „

 97. radzilowJedwabne
  29 października o godz. 19:12

  Marudzisz……

  Syjoniści zdobyli, zasiedlili, uprzemysłowili teren dzisiejszego Izraela.
  Więc mają kraj, Państwo.
  Tą samą drogą – podboju- powstała większość państw świata.
  Woja polityczna i siła militarna kreowała byty państwowe, nie jakieś archaiczne prawa do ziemi.
  Rewizja skutków takich wyczynów jest w wiekszości niemożliwa.
  Nie ma tubylców którym można by zwrócić ziemię……

  Do tego dochodzą czystki etniczne, masowe przesiedlenia, wymiana ludności. W ostatnim stuleciu było takich gigantycznych akcji sporo.
  W różnych krajach świata zresztą.

 98. @tejot

  „Przedstawiam Twoją postawę w skrócie, tak jak ją widzę – Polacy są, byli zwolennikami, masowymi sprawcami, pomagierami, współsprawcami Shoah,”

  Chyba posiada Pan jakis specjalny aparat do czytania mysli na odleglosc, Szanowny Panie Tejot. Tyle, ze ten aparat kiepsko dziala. Wpycha mi Pan na sile w usta slowa i tresci, ktorych nie wypowiedzialem – zeby mnie publicznie chlostac za niewypowiedziane slowa i mysli.

  Proponuje zawezic ewentualna dyskusje do wypowiedzi – a nie do tego, co Panu sie wydaje, ze ja jakoby mysle. Moje twierdzenia (te, ktore rzeczywiscie upubliczniam) opieram na solidnych zrodlach – na przyklad opracowaniach polskich historykow, relacjach naocznych swiadkow, sprawdzalnych wypowiedziach osob publicznych.

  A na czym Pan opiera panskie twierdzenia dotyczace mojej skromnej osoby? Na glebokim przekonaniu, ze panskie urzadzenie czyta na odleglosc niewypowiedziane mysli?

 99. @Bywalec 2

  „W tym gównie” „” tobie ale ktoś dobrze do łba nasrał ”

  nadal popisuje sie kultura dyskusji. Wachmanskie slownictwo i dobrze opanowany bluzg – jak po szkole straznikow obozowych w Trawnikach.

 100. @Radziłów jedwabne, zastosowałeś metodę „w żywe oczy”. I tak to się toczy, zareagowałeś żwawo, przyznałeś sobie prawo – słowa się nie liczą, wymagam rentgena. Zeszło powietrze uciekła wena.
  Pzdr, TJ

 101. Jedwabne
  Widzę , że to gówno nie wychodzi ci z głowy.
  To jest właśnie twój największy problem i dlatego pewnie nie może dotrzeć do ciebie , że nie trzeba być antysemitą , aby nie lubić twojej agresywności i chamstwa. Twoje zdziwienie , że za twoje chamstwo można odłacić ci pięknym za nadobne , jest rosbrajające.
  To nie musi być ale zaraz antysemityzm . Powinieneś to brać bardziej osobiście .

 102. @@Bywalec 2

  … nadal korzysta z tej formy, jaka jest dla niego dostepna:

  „to gówno nie wychodzi ci z głowy”, „W tym gównie” „” tobie ale ktoś dobrze do łba nasrał ”

  Przerzucanie sie plugawym bluzgiem na bezpieczna odleglsosc, zza anonimowej ksywy – to zabawa w sam raz dla takiego Bywalca. Nie gustuje w fekaliach, odnotowuje cuchnacy bluzg – i spuszczam z woda.

 103. @Bywalec 2

  „twoje chamstwo”

  Rozbrajajace slowa w ustach ludzika, ktorego sposob wypowiadania sie („„to gówno nie wychodzi ci z głowy”, „W tym gównie” „” tobie ale ktoś dobrze do łba nasrał ”) przypomina jako zywo maniery wachmana po szkole straznikow obozowych w Trawnikach. Gostek, ktory bez cuchnacego bluzgu i bez podpierania sie fekaliami nie jest w stanie sklecic trzech zdan – ma zdumiewajaca czelnosc zarzucac komukolwiek… chamstwo.

  Swoja droga – czasy jakby nie te, plugawy, cuchnacy hejt nie zawsze poplaca. Wlasnie mecz z Realem sie odbedzie przy pustych trybunach, no reszta swiata jakos nie zrozumiala, ze darcie ryjow w dziesiatki tysiecy gardel „Jude, jude” ze stadionowych trybun jest cacy i oki.

 104. ”To jest właśnie twój największy problem i dlatego pewnie nie może dotrzeć do ciebie , że nie trzeba być antysemitą , aby nie lubić twojej agresywności i chamstwa. ”

  Już dawno zostało ustalone, że radzilowJedwabne jest prowokatorem. Nie wiem czemu dacie się podpuszczać.

 105. ” Nie licząc wielu innych drobnych rzeczy, jak środki higieny”
  A ponczochy i tuszonka?

 106. @tejot

  „słowa się nie liczą, wymagam rentgena. Zeszło powietrze uciekła wena.”

  Wasciny talent rymowania
  pochwaly wart, slowa uznania.

  Ad rem – zalecam znow przesledzic
  moje i cudze wypowiedzi.

  Nie walic wirtualna cegla,
  nie czytac mysli na odleglosc

  tylko przy faktach pozostawac –
  bo tylko prawda jest ciekawa.

  Nie dokonuje zas oceny
  wascinych metod czy tez „weny”.

 107. znakomity film, z innej perspektywy o tym samym:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Tommy_(film)

 108. @tejot

  ” Chodzi mi o postawy rozpowszechnione w Izraelu, a dotyczące między innymi mieszkańców Polski i środkowowschodniej Europy.”

  Jesli Panu _rzeczywiscie_ o to chodzi – to latwo chyba sie przekonac, jak sie sprawy maja.

  Niemal wszystkie izraelskie publikacje prasowe sa dostepne w wersji angielskiej. Niektore takze w rosyjskiej. Nie bedzie Panu latwo doszukac sie w tych ogolnie dostepnych publikacjach negatywnych opinii i tych „postaw rozpowszechnionych w Izraelu”, w ktore Pan chyba na serio wierzy.

  A jak wyglada druga strona medalu? To tez jest latwo sprawdzalne. Z uwagi na mode..je dalsza czesc odpowiedzi w osobnym komentarzu (jesli m..a pusci).

 109. hospicjum ma wierzeja szeroko otwarte;

 110. @tejot

  Teraz czas na druga strone medalu. Oto co nieco wypowiedzi polskich internautow z witryny poswieconej ciekawym ksiazkom. Charakter witryny taki, ze tam raczej zagladaja ludzie wyksztalceni, tacy, ktorzy sie interesuja ksiazkami.

  http://ksiazki.wp.pl/tytul,Imre-Kertesz-ujawnia-antysemityzm,wid,4075,wiadomosc.html?ticaid=1108d7

  „kasa dla binladena zrobi porzadek z zydami polacy otworzcie piece w majdanku auschwitz dla zydow niszczacych polske parchy do gazu
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~luksusowy jaczt [2005-02-18 00:00]
  ANKA! PISZESZ ZE WSTYDZISZ SIE BYC POLKA CZYTAJĄC TE KOMENTARZE. TO JA CI POWIEM ZE JA SIE WSTYDZE TAKICH POLAKOW JAK TY ZA !!!NIEWIEDZĘ!!! TAKICH „NAIWNYCH BARANOW” (SLOWA PEWNEGO PEDALA W JARMULCE – WLASCICIELA PEWNEJ DO-GAZety) JAK TY TO W TOWARZYSTWIE LUDZI SWIADOMYCH Z SIEDMIORAMIENNYM SWIECZNIKIEM SZUKAC… CIESZCIE SIE ZYDZI BO GLUPCOW I GOJÓW W POLSCE MACIE OGROMNE ZASOBY.
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~BRZ-E [2004-08-20 00:00]
  Polska dla polaków. Europa dla białych. ANTY JUDE.
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~afex [2004-08-12 00:00]
  Czy jeżeli powiem , że nie lubię sałatki po żydowsku to będę antysemitą?
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~DaeTH (Jude Raus Fan) [2004-06-28 00:00]
  Żyd to zaraza! Wydup**ć żydów z polski. Niech se żyją w tym swoim zadupiu a nie siedzą w polsce! Żydzi do krematorium
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~Anka [2004-06-21 00:00]
  Boże, jak ja się wstydzę, że jestem Polką
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~polish anty jude front [2004-06-17 00:00]
  zgadzam sie zydzi to zaraza sa jak szczury zyja miedzy ludzmi niewidoczni i podstepni
  odpowiedz
  Ocena: 0 [0]
  ~Zyd to zaraza [2004-06-05 00:00]
  mam nadzieje że znajdzie się więcej polaków którzy mają takie poglądy jak ja jestem antysemitą i nie kryje się z tym bo żydzi to rak który toczy tą planete”
  Fajnie ze sie zw swymi pogladami nie kryja tylko glosza otwarcie: „Zydzi do krematorium”, „parchy do gazu”.

 111. @tejot

  Prosze zatem zrozumiec, ze wezwania takie jak przytoczone powyzej („kasa dla binladena zrobi porzadek z zydami polacy otworzcie piece w majdanku auschwitz dla zydow niszczacych polske parchy do gazu”) moga w jakis sposob zniechecac. Moga na przyklad nie podobac sie ludziom, ktorym otwarcie zapowiada sie gaz i piec – teraz, dzisiaj.

 112. Słusznie napisał w swoim felietonie red. Daniel Passent: „Polityka to sprawa zbyt poważna, aby ją zostawiać wyłącznie rządzącym. (…) Polityka nie hańbi – hańbi zła polityka.” Z klinicznym dowodem złej polityki mamy do czynienia od 25 października 2015 r., gdy do władzy doszedł PiS głosami 18,9% uprawnionych do głosowania i większością 38% wyborców. Na szczęście raz na 4 lata wyborcy mają możliwość wyboru nowych rządzących. Karta wyborcza to potężna broń. Już za niecałe 2 lata jej siłę poznamy w wyborach samorządowych, a za 3 lata w wyborach parlamentarnych.Wtedy obywatele naszego państwa ocenią korzyści polityczne, społeczne i gospodarcze, jakie przyniosła im „dobra zmiana”.

 113. @Indoor prawdziwy

  „Po spotkaniu klub wydał oświadczenie, w którym napisano m.in., że „nie są prawdziwe medialne doniesienia, jakoby kibice Legii mieli skandować „Jude Jude BVB””

  … a w szerokim swiecie, zamiast zrozumiec, ze „nie sa prawdziwe medialne doniesienia”, uwierzono niestety temu, co zarejestrowaly kamery i mikrofony. Bedzie mecz przy pustych trybunach , solidna kara finansowa. Swiat jest jednak bezlitosny.

  W ogole Prawdziwi patrioci cos ostatnio nie maja farta, w Madrycie tez sie ich czepiaja.

 114. ironia losu: kapiemy sie w ogniu tak, jakby to byla plaza nad styksem;

 115. Radziłówjedwabne, zjeżdżasz z tematu. Sugerujesz, ze czytam Twoje myśli i na tym się zatrzymujesz.
  Pytałem Ciebie, czy jesteś w stanie powiedzieć coś o stosunku społeczeństwa w Izraelu do postaw mieszkańców Polski i środkowo-wschodniej Europy wobec Holocaustu, wczoraj i dziś.
  Pzdr, TJ

 116. „Z wielką przyjemnością i podziwem czytam jak celnie punktujesz idiotów.”
  Jedyne co przychodzi na myśl to – tzw caloksztalt czyli jedwabne gówno , (bez specjalnej .. a nawet zadnej , przyjemnosci )

 117. Jutro zmieniają czas. Ale Rosja się nie zmienia.
  „Jedyną nadzieją dla Słowian jest wspieranie idei Rosyjskiego Świata, ponieważ to Rosja trwa, Rosja okazała się najsilniejsza – wytrzymała wielowiekowe parcie Zachodu! Co więcej, we współczesnym świecie w którym problem zasobów naturalnych i dostępu do nich staje się kwestią „być lub nie być”, decydującą o możliwości rozwoju, stagnacji lub wręcz powrotu do średniowiecza – Rosja posiada aktywa, pozwalające jej być podmiotem, a nie przedmiotem globalizacji. To jest bardzo ważne, należy to zrozumieć – dlatego powtórzymy – Rosja jako jedyne państwo Słowian (i innych zjednoczonych Narodów) posiada aktywa, pozwalające jej być podmiotem a nie przedmiotem w procesach globalizacji. Próbowaliśmy to samo osiągnąć, aspirując do Unii Europejskiej, ale niestety się nie udało. Pomimo całego optymizmu i pro-europejskości, niestety trudno jest projekt unijny uznać za udany – bądźmy obiektywni! Tymczasem dla Rosji ten stan – globalnej podmiotowości jest przynależny z samej istoty jej istnienia. Po prostu nie da się Federacji Rosyjskiej zdefiniować inaczej, niż w kategoriach globalnego termonuklearnego supermocarstwa. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, może kiedyś mieć przykrą okazję zapłacić straszną cenę za swój błąd.”

 118. @radzilow Jedwabne

  A byłbyś łaskaw z tego swojego bełkotu wyłonić jakąś myśl względnie spójną i konkretną? Jestem chociażby ciekaw tego, kto miałby tworzyć to zaszczytne grono moich „ziomów” w Kolegi pojmowaniu? Co miałbym mieć wspólnego z przedziwnym (po)tworem językowym jakiego wytworzyłeś pod nazwą „oenerii”?

  Po pierwsze, Polska znacznie więcej swoich środków do EU wkłada niż z niej otrzymuje. I jest to, swoją drogą, naturalna prawidłowość, bowiem w tym świecie nie ma właściwie nic za darmo, a altruizm w czystej postaci nie występuje. Stad EU nie jest wcale „ręką, która karmi”, ale tworem, który jedną ręką daje, a drugą odbiera i to znacznie więcej niż ofiarowuje.

  O Francji wypowiedziałem się dość w poprzednim swoim wpisie i nie widzę potrzeby, aby powtarzać się tutaj. Sapienti sat. Twoje chaotyczne pseudoucczoności nieszczególnie mnie zajmują.

 119. @tejot

  „Pytałem Ciebie, czy jesteś w stanie powiedzieć coś o stosunku społeczeństwa w Izraelu do postaw mieszkańców Polski i środkowo-wschodniej Europy wobec Holocaustu, wczoraj i dziś”

  Trudno odpowiedziec, bo to nie jest temat czesto poruszany. Na ogol poruszany jest w kontekscie Sprawiedliwych, w kontekscie Polakow ratujacych Zydow. Od czasu publikacji „Sasiadow” pojawiaja sie informacje o drugiej stronie medalu. Generalnie – w Izraelu sa bardziej palace tematy i bardziej aktualne konflikty. Nie ma zreszta sensu, zeby akurat mnie pytac – zdrowa zasada to chyba nie polegac na czyichkolwiek subiektywnych wypowiedziach, tylko sprawdzac bezposrednio.

  Probuje wrzucic co nieco linkow do artykulow na takie wlasnie tematy, mam nadzieje, ze bedzie Pan sobie mogl wyrobic opinie. Zachecam takze do poszukiwan na wlasna reek – jesli Pan uwaza, ze warto. Linki w osobnym postingu – zdaje sie, ze mo..ja nie lubi wypowiedzi, zawierajacych zbyt wiele odnosnikow.

  Moja opinia (z ktora Pan sie moze zgodzic lub nie) jest taka, ze w Izraelu probuje sie na sile szukac pozytywow i ze wklada sie sporo wysilku w to, zeby „nie zauwazac” wszelakich okropnosci, dawnych i obecnych. Generalnie – ludzie patrza w przyszlosc a nie wstecz.

 120. SOrry . tak jak sie spodziewalem, moderacja nie lubi linkow (albo wylapuje konkretne zwroty). Sprobuje na raty:

  http://www.timesofisrael.com/is-new-polish-law-an-attempt-to-whitewash-its-citizens-roles-in-the-holocaust/

 121. Poszlo, teraz nastepny. A moze chodzi o to, zeby linki nie byly obszerniejsze niz odautorski tekst?

  http://www.jpost.com/Diaspora/Poland-grappling-over-Holocaust-role-opens-museum-for-Righteous-Gentiles-448409
  ==============================================
  ==============================================

 122. @tejot, cont

  Probuje wrzucic co nieco linkow do artykulow na takie wlasnie tematy, mam nadzieje, ze bedzie Pan sobie mogl wyrobic opinie. Zachecam takze do poszukiwan na wlasna reek – jesli Pan uwaza, ze warto. Linki w osobnym postingu – zdaje sie, ze mo..ja nie lubi wypowiedzi, zawierajacych zbyt wiele odnosnikow.

  http://www.jpost.com/International/Passing-the-torch-from-generation-to-generation-452698

 123. @tejot, cont…
  Probuje wrzucic co nieco linkow do artykulow na takie wlasnie tematy, mam nadzieje, ze bedzie Pan sobie mogl wyrobic opinie. Zachecam takze do poszukiwan na wlasna reek – j

  http://www.jpost.com/Diaspora/Polish-death-camps-fight-spills-onto-pages-of-the-New-York-Times-464842

 124. Chyba „moderacja” blokuje komentarz, ktory zawiera wiecej linkow niz wlasciwego tekstu. Ciekawe podejscie – rewelacje wyssane z palucha przechodza znacznie latwiej niz cos, co jest porzadnie udokumentowane.

 125. @Sylabariusz

  ” tego swojego bełkotu”

  Merde, specu od bluzgu.

  „Kolegi”

  Nie jestem twoim „kolega”, specu od bluzgu.

  „oenerii”?

  Nie wiesz, co to ONR? Ciekawe, bo dopiero co twoje ziomy z ONR demonstrowaly pod haslem „An na drzewach zamiast lisci beda wisiec syjonisci”.

  „Po pierwsze, Polska znacznie więcej swoich środków do EU wkłada niż z niej otrzymuje.”

  Serio? No to k… wypad z Unii, jesli ta Unia taka zla i niedobra. Nikogo tam na lancuchu nikt nie trzyma.

  „, który jedną ręką daje, a drugą odbiera i to znacznie więcej niż ofiarowuje.”

  Serio? No to k… wypad z Unii, jesli ta Unia taka zla i niedobra. Nikogo tam na lancuchu nikt nie trzyma, specu od bluzgu.

 126. @olborski

  ” jedwabne gówno ”

  Olborski tez sie o pare lat za pozno urodzil, na zlote zniwa sie nie zalapal. Tyle jego, ze chlusta cuchnacym bluzgiem jak parobek krowim nawozem.

 127. @Sylabariusz

  Na dlugo przed historia z Caracalami o twoim kraju wypowiedzial sie prezydent Francji. To wprawdzie nie taki VIP jak ty – ale wypowiedzial sie konkretnie.

  „Hollande will Polen aus der EU werfen … wenn die Medienfreiheit bedroht ist, Verfassungen oder Gesetze verletzt werden, kann die Europäische Union nicht einfach als Sicherheitsnetz fungieren, sondern sollte Verfahren einleiten solche Länder aufgrund der Verletzungen aus der EU zu entfernen“”

  To po zagramanicznemu, ale mozesz poprosic jakiegos tutejszego umsiedlera czy innego folksdojczera o przetlumaczenie.

 128. Z jakiejs przyczyny moj komentarz na blogu Loose Blues podlega przesluchaniu wiec postanowilam opublikowac moj komentarz na blogu En Passant. Blog Loose Blues jest dzisiaj o Halloween.

  Kopia mojego komentarza

  —-

  Mark Twain powiedzial, ze do nieba idzie sie po znajomosci. Gdybysmy szli do nieba za zaslugi i za dobry charakter, wtedy tylko nasze pieski bylyby w niebie.

  Dodam od siebie, ze moj kot rowniez jest w niebie.

  “Heaven goes by favor. If it went by merit, you would stay out and your dog would go in.”
  Mark Twain

  Mam dowod na reinkarnacje.
  Angelina Jordan wykonuje „What a difference a day makes”

  https://vimeo.com/146410569

  Happy Halloween, all

  Halloween jest 31 Pazdziernika. Nastepne swieto to Swieto Zmarlych w Polsce, 1 listopada, i rowniez Swieto Zmarlych w Meksyku, 1 – 2 listopada.

  W Meksyku Swieto Zmarlych jest obchodzone inaczej niz w Polsce.

 129. radzilowJedwabne
  29 października o godz. 21:51

  Mój komentarz
  Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że Polska i środkowo-wschodnia Europa, to dla większości społeczeństwa Izraela historia. Powolutku pozostaje w tyle.
  Pzdr, TJ

 130. @tejot

  ” Rozumiem, że Polska i środkowo-wschodnia Europa, to dla większości społeczeństwa Izraela historia.”

  Zaraz, zaraz. Pytanie bylo o zaszlosci historyczne – i odpowiedzialem zgodnie z moja najlepsza wiedza.

  A patrzac do przodu – to istnieje dobra wspolpraca w roznych dziedzinach. Na przyklad – licencyjna produkcja rakiet „Spike” w zakladach Mesko:

  „Izraelska firma Rafael ogłosiła, że wypełniła w 95 proc. swoje zobowiązania offsetowe w Polsce, planowane na lata 2004-2014.”

  Tak w ogole – Polska stracila miliardy z powodu niespecjalnie madrych antyse.., pardon, antyeskimoskich uprzedzen. Grube miliardy. Polska mogla eksportowac do Izraela samoloty szkolno-bojowe „Orlik”. Izraelski biznesmen, ktory w polskich stoczniach kupowal za dobre pieniadze statki Ro-Ro do przewozu samochodow, chcial wykupic zagrozona upadkiem stocznie. Zwyciezyl oczywiscie poglad, ze lepiej, aby zaklad zbanczyl a ludzie stracili prace – niz splamic sie transakcja handlowa z panstwem zy.. pardon, eskimoskim.

  Generalnie to jest tak, ze nienawisc kosztuje. Ma wymierna cene. W najlepszym razie – tylko finansowa.

 131. radzilowJedwabne
  29 października o godz. 22:28
  @tejot
  ” Rozumiem, że Polska i środkowo-wschodnia Europa, to dla większości społeczeństwa Izraela historia.”
  Zaraz, zaraz. Pytanie bylo o zaszlosci historyczne – i odpowiedzialem zgodnie z moja najlepsza wiedza.
  Izraelski biznesmen, ktory w polskich stoczniach kupowal za dobre pieniadze statki Ro-Ro do przewozu samochodow, chcial wykupic zagrozona upadkiem stocznie. Zwyciezyl oczywiscie poglad, ze lepiej, aby zaklad zbanczyl a ludzie stracili prace – niz splamic sie transakcja handlowa z panstwem zy.. pardon, eskimoskim.
  Generalnie to jest tak, ze nienawisc kosztuje. Ma wymierna cene. W najlepszym razie – tylko finansowa.

  Mój komentarz
  RJ nie pytałem o zaszłości, tylko o dzisiejszy stosunek społeczeństwa, ludzi w Izraelu do problemu antysemityzmu w Polsce i środkowowschodniej Europie (Holocaust i dzisiejsze o przejawy antysemityzmu).

  RJ, przyczepianie antysemityzmu do problemu upadku stoczni w Polsce, to gruba przesada, a właściwie fikcja.
  Stocznia w Gdyni, ta która sprzedawała statki izraelskiemu biznesmenowi (samochodowce) upadła, następnie powstała pod zarządem innych oraz po kilku latach znów się przetransformowała i jest teraz pod zarządem jeszcze innych.
  Biznesmen izraelski płacił tyle ile wynosiła cena rynkowa plus jego utarg przy negocjacjach. W takim handlu nie ma pojęcia – dobrze płacił. W takim położeniu, w jakim była stocznia, to fakt, że w ogóle płacił był dla stoczni korzystny. Pierwsze słyszę, że coś takiego, jak upadek Stoczni Gdynia był związany z antysemityzmem polskim.
  Pzdr, TJ

 132. @tejot

  Wolne zarty.

  Cytuje z „Naszego Dziennika”:

  „Stocznia Gdynia

  „Sytuacja w stoczni była najtrudniejsza z tego względu, że pakiet blokujący (tzw. negatywna kontrola) był w ręku izraelskiego konsorcjum Ram Navig. Jego szef Rami Unger blokował wszystkie inicjatywy, które były sprzeczne z jego interesem (zakupił akcje od Kredyt Banku za symboliczne 20-30 tys. zł). Ponieważ był głównym i dominującym klientem stoczni, jego kontrakty były największym problemem dla przedsiębiorstwa. Do każdego stocznia dopłacała ok. 20-30 mln złotych.”

  Jak zatem widac, problemem bylo, ze zly i niedobry Zyd zamawial i kupowal statki. Do kazdego statku, ktory kupowal, stocznia doplacala. Oczywiste, ze w takiej sytuacji jego ekscelencja pan minister Grad nie mogl pozwolic, aby ktos tak niedobry i kontrowersyjny polozyl pazerna lape na polskiej stoczni. Stocznie juz-juz mial nabyc inwestor z Kataru, ale ponoc dostal kataru i nie nabyl.

  Co sie dzialo dalej? Chyba nie calkiem to, co w postingu, na ktory odpowiadam. Cytuje z polskiej Wikipedii:

  „tocznia Gdynia S.A. – stocznia morska w Gdyni powstała w 1922 roku. Od 2009 roku w stanie likwidacji – nie prowadzi działalności produkcyjnej.”

  To chyba dobra wiadomosc, bo lepiej pozostawac na zasilku niz tyrac dla Eskimosa.

 133. @tejot P.S.

  Jednego nie kumam. Skoro stocznia doplacala do kazdego statku zamawianego przez zle i niedobre koszerne konsorcjum – to na kiego grzyba bylo przyjmowac zamowienia?

 134. Znudziła mnie dyskusja między radzikowJedwabne a tejotem na temat nie mający nic wspólnego z problemem pt. „Polityka nie hańbi” na blogu Red. Passenta. Idę spać.

 135. Bar Norte
  Ciekawa krytyka CETA pod balwochwalczym felietonem w jednym z sasiednich blogow:
  ,, Umowa CETA (TTIP) nie będą służyć liberalizacji, wzrostowi gospodarczemu itp. Jest to ordynarny skok na kasę i wyrugowanie najsłabszych uczestników rynku, a więc z całą pewnością my jako kraj i społeczeństwo poniesiemy tylko straty. Polskiego przemysłu, bankowości czy handlu praktycznie nie ma. Mamy jeszcze w miarę dobrze prosperujące rolnictwo, ale ono także padnie po wejściu w życie CETA. Do tej pory konkurujemy tylko niskimi cenami (czytaj: niskimi zarobkami), po wejściu CETA ten atut też odpadnie.
  Dzisiaj nie jest problemem zwiększenie produkcji/podaży. Problemem jest brak nabywców, a powolne acz systematyczne ubożenie całej ludności, także na Zachodzie, sprawi, że rynki będą jeszcze mniej chłonne. I właśnie CETA/TTIP mają oczyścić pole dla największych graczy. I tylko oni odniosą korzyści, ze stratą dla dziesiątek/setek milionów ludzi.
  Cała nadzieja, że gra o umowę CETA nie jest jeszcze skończona. Na Zachodzie nie tylko Walonia była przeciw, chociaż tylko ona miała prawną możliwość przynajmniej chwilowego blokowania, podczas gdy np. włoskie regionalne parlamenty nie mogły tego uczynić, chociaż są przeciwne tej umowie. Ale np. w Niemczech musi tę umowę zatwierdzić jeszcze Bundesrat, czyli reprezentacja Landów. A tam na 16 Landów w 11 współrządzą Zieloni i oni nie zgadzają się na umowę.
  Gdyby jednak „przekonano” wszystkich decydentów i umowa jednak wejdzie w życie, to nie dziwmy się, że ludzie już zupełnie oleją (przepraszam za słowo) tradycyjne partie, które już tylko zachowują fasadę demokracji. I wtedy dojdą do władzy różne Le Peny, AfD czy inni „nacjonaliści”. ”

 136. „Polityka nie hańbi cyników”
  Prawdziwy , globalny Halloween, to będzie świat celebrował za kilka dni, jak Bill Clinton przebrany za Hillary Clinton zasiądzie na fotelu prezydenckim globalnego mocarstwa.
  Czy globalni kreatorzy mody na Halloween przygotowali odpowiedni strój dla uwiecznienia tego wydarzenia , nie mającego precedensu w demokracji halloweenowej.

 137. Taki ”jedwabisty” chocby nie wiem ile mial pouczajacych merytorycznych odpowiedzi- ZOSTANIE WIECZNYM SUWERENEM.

 138. folwarkPn

  Przyjęcie CETA to już nie jest sprawa polska.

  Na pewno część inwestycyjna umowy będzie blokowana poprzez sprzeciwy (odmowa ratyfikacji) poszczególnych parlamentów krajowych państw UE.
  Myślę, że te sprzeciwy wobec ratyfikacji CETA będą narastały wraz z falą krytyki wobec establishmentów państw członkowskich – również za bezczelne dopychanie w ostatnich dniach umowy kolanem, jak to okreslił Woś.

  Jak w kontekście powyższego będzie wyglądała realizacja części handlowej umowy, która zostanie dziś tymczasowo przyjęta, nie wiem.
  Ale nie sądzę by środowiska zainteresowane umową miały się hamować w swej pazerności w trosce o trwanie rządów, które jutro będą przyklepywać ten ich interes. Czy trwanie samej UE.
  Przecież oni zarówno stabilność rządów europejskich jak i stabilność samej UE mają w doopie.

  W każdym razie w kraju pełną odpowiedzialność polityczną za skutki tej umowy przyjął na siebie PiS.
  Trudno mieć pretensję do mniejszości sejmowej czyli PO i Nowoczesnej za poparcie umowy, bo ich elektorat, w każdym razie ten świadomy swych interesów ekonomicznych czy politycznych liczy, że na CETA skorzysta.

  Natomiast jesli ktoś może na niej stracić to głownie obecny elektorat PiS czyli spauperyzowane grupy społeczne – zgodnie z zasadą, że im bogaci bogatsi tym biedni biedniejsi.
  No a konsekwencje tego będą dla tej partii jednoznaczne, bo się przy władzy utrzymuje tylko dzięki temu elektoratowi.

  Pisałem tu jakiś czas temu, że w moim odczuciu politycznym grabarzem PiS będzie Morawiecki, który już się w tej roli sprawdza jako skuteczny adwokat CETA.

 139. Indoor prawdziwy
  29 października o godz. 20:41

  ” Nie licząc wielu innych drobnych rzeczy, jak środki higieny”
  „A ponczochy i tuszonka”?

  Chodziło o środki owadobójcze na Pediculus humanus.

 140. Bar Norte
  29 października o godz. 9:46

  „Tak a propos „obyczajówki” … . Skąd ty ten zapomniany zwrot wykopałeś”?

  Jak najbardziej używany, choć może nie tam, gdzie przebywasz. Lewica tworząc nowego człowieka, musi mu zmienić obyczaje, aby istotnie był nowy. To chyba naturalne? Temu służy gender, tęcza, walka z nietolerancją, etc. Żeby było zabawniej, duże korporacje bardzo popierają te pomysły lewicy, widocznie mają swoje powody. Zakładając sobie gdzieniegdzie konto przez internet można trafić na „trzecią płeć” do wyboru, na razie określaną jako „inna”.

 141. Bar Norte
  Inny czytelnik sasiedniego blogu polecil wywiad ,, Kultury Liberalnej ”
  z koreanskim krytykiem neoliberalizmu Changiem na temat CETA.
  http://kulturaliberalna.pl/2016/10/25/ha-joon-chang-wywiad-ceta-ttip/
  W internetowym wydaniu Polityki jest coraz ciekawiej, bo wlasnie zobaczylem ,
  ze Rafalowi Wosiowi przydzielono blog.

 142. Bar Norte
  30 października o godz. 0:41

  „Natomiast jeśli ktoś może na niej stracić to głownie obecny elektorat PiS czyli spauperyzowane grupy społeczne – zgodnie z zasadą, że im bogaci bogatsi tym biedni biedniejsi”.

  Klasyczny lewicowy dogmat, ładnie brzmi niewiele oznacza.
  Polacy mieszkający w USA mówią, że nigdy nie dostali pracy u biednego, zawsze u bogatego.

 143. Kto tworzy historię XXI wieku?
  Koniec roku 2016 przejdzie do historii globalizmu. Dwa wydarzenie, które mają miejsce na przełomie października i listopada, określą pozycję światowego globalizmu, który podporządkował sobie rządy mocarstw i wielu bezsilnych krajów, będących w podobnym położeniu, w jakim znalazła się Polska. Te dwa wydarzenia, to podpisanie umowy CETA między ogromną, kilkuset milionową Unią Europejską, a 35 milionową Kanadą oraz wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Gdyby globaliści mieli poczucie humoru, to powinni umowę „CETA” podpisać między Unią Europejską a rajem podatkowym na Cyprze. Efekt by osiągnęli podobny, ponieważ w tej umowie chodzi o dalsze podporządkowanie państw narodowych globalnemu porządkowi prawnemu. Umowę CETA dopchnięto do podpisania kolanem, po przekupieniu oponentów. Co ofiarowano oponentom, nie wie nawet pani premier, ani pan prezydent, ani opinia publiczna, ponieważ w czasie pośpiesznego przekonywania oponentów nie było czasu na konsultacje z krajami członkowskimi UE. Śpieszono się bardzo, żeby umowę podpisać ze „słupem”, czyli z Kanadą, przed wyborami w Stanach. Teraz przez Kanadę, ale tylko formalnie, „przepłyną” towary prosto z Azji. W Kanadzie zainstalują się przedstawicielstwa globalnych firm i wszystko będzie zgodnie z prawem CETA. Towar będzie dostarczany z Azji czy Ameryki południowej, ale Firmy będą zarejestrowane w Kanadzie. Globalne apetyty przemysłowych mocarstw europejskich także zostaną zaspokojone, co potwierdza umowa zawarta wcześniej między firmą Bayer, a Monsanto. Po podpisaniu tej umowy Unia staje się ramieniem Globalnego, nieformalnego rządu, który za nic ma opinię narodów, które podporządkowuje ekonomicznie. Wielka Brytania niby wyszła z UE, ale globalizm przekuje Brexit w Enter. Zobaczycie sami, jak oni to zrobią. Niby wyszli, ale zostaną. Po raz kolejny potwierdza się, że Globalizm jest karykaturą komunizmu, tylko Biuro Polityczne Globalistów ma anonimowych członków /towarzyszy/ z ponadnarodowych instytucji finansowych typu Export-Import. Globalizm nie dba o żaden kraj, nawet o wielkie mocarstwa, które zazwyczaj najpóźniej budzą się ze snu, uśpione zadufaniem we własną wielkość. Polska bez targu, jak zawsze, podpisała umowę CETA. Polska w roku 2016 staje się tworem wirtualnym, całkowicie podporządkowanym globalizmowi. Drugie wielkie wydarzenie to wybory w Stanach Zjednoczonych. Tak wielkich emocji w czasie wyborów nie pamiętają nawet najstarsi Indianie. Media popierające globalizm, oczywiście popierają Hillary Clinton, o nastrojach wyborców popierających Donalda Trumpa dowiadujemy się za pośrednictwem mediów popierających Hillary Clinton. O programach wyborczych obu kandydatów dowiadujemy się z telewizji, w przerwach między potężnymi dawkami informacji o skandalach, jakie media serwują wyborcom. Media wyrządzają ogromną krzywdę wyborcom. Donald Trump jest kandydatem spoza układów i elit politycznych. Jego sloganem wyborczym jest odbudowanie wielkości Ameryki. Samo sformułowanie propozycji odbudowania wielkości potężnego mocarstwa, powinno wzbudzić niepokój wyborców, że Ameryka oglądana oczyma Amerykanina, człowieka finansowego sukcesu, wymaga przywrócenia jej wielkości. Propozycje jego są konkretne, ale z jego propozycjami media nie dyskutują, wypominając mu zaloty do kobiet sprzed kilkudziesięciu lat. Pani Clinton wypomina się słusznie, używanie własnego serwera do przekazywania informacji, które mogły zagrozić bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych. Program gospodarczy przedstawiany przez Hillary Clinton jest kontynuacją obecnego programu, czyli dalszej globalizacji, co Donald Trump uważa, za najważniejszą pomyłkę polityczną kilku kadencji demokratów. Wybory te są najważniejszym wydarzeniem roku 2016. Globalizm stał się bezmyślnym narzędziem ponad narodowych korporacji, który jak odkurzacz wciąga kolejne kraje do wspólnego worka, powodując napięcia polityczne, grożące wojną. Donald Trump wygrywając wybory zapowiada przegląd globalnych porozumień i tu wchodzi na odcisk globalnym korporacjom. Czy ten niepokój o losy świata podzielą wyborcy amerykańscy, udzielając poparcia Donaldowi Trumpowi, dowiemy się za kilka dni.

 144. Woytek; 6:17.

  Dobry komentarz,mozna go jeszcze uzupelnic tym linkiem.

  http://alternews.pl/uncategorized/banksterzy-szantazuja-polski-rzad/

 145. Jedwabny Radziu; 19:43 i 22:05.

  Wyreczyles mnie,ja juz nie musze sie wysilac.
  A z tymi linkami to pamietaj jeden tekst, jeden link inaczej wszystko
  idzie automatycznie do przechowalni i najczesciej laduje w koszu.

 146. Zabciu; 7:09.

  Dziekuje za komplement,ja mam we krwi to o czym piszesz,poprostu
  lubie zmyslowe kobiety nie skazone zadna religia, te tracone jakims
  bogiem wyczowam na odleglosc i unikam jak lis trutki.
  https://www.youtube.com/watch?v=zC9C-ZvDXzc

 147. Popieram stanowisko Gospodarza. Wszak dla ludzi PiS wszystko to, co powie w kwestiach Konsytutucji, uprawnień TrybunaŁu Konsytutucyjnego i prawa prof. Rzepliński jest to ponoć dyskwalifikująca Go polityka. A czymże jest wszystko to, co o tych samych sprawach mówi prezes J.K. jak nie polityką?! Tak oto kłania się prawo pisowskiego Kalego: „KALEMEMU UKRAŚĆ KROWĘ TO ŹLE. KALI UKRAŚĆ KROWĘ TO DOBRZE”.

 148. @Bar Norte 29 października o godz. 14:24 zasłuchałam się. Tak to własnie bywa – znajdujesz jedno, potem kolejne – o Joan Baez piszę. Jeden z komentatorów pod poleconym przez ciebie utworem napisał „… the most amazing singer the world has ever known, namely… Joan Baez, of course!…” i ja sie z tym zgadzam; kiedyś nawet polecałam jej piosenke na tym blogu (baby I’gonna leave you), z kolei jeden z kolegów upierał się że wykonanie Led Zeppelin jest lepsze. Ja sie z tym nie zgadzam, jak nie wierzysz to sprawdz. Jak to było?, znajdujesz jedno a potem kolejne, więc polecam ci jeszcze Buffy Sainte-Marie.
  A żeby nie było, że za bardzo odbiegam od polityki polecam artykuł
  http://muzyka.onet.pl/gdzie-sie-podzialy-protest-songi/l5h3p

 149. Mauro Rossi

  Widzę, że nadal jakoś nie możesz uatrakcyjnić argumentacji.

  No a temat red Passent ciekawy podrzucił. Najogólniej mówiąc rozważania o (a)politycznych sędziach dotyczą tzw „polityczności”.

  Nie ukrywam, że liczyłem iż może nawiązesz do tematu. Na przykład w kontekście lektur formacyjnych PiS – choćby „Teologii politycznej” Carla Schmitta, bo on się „politycznością” zajmował.

  Zawsze by była jakś ciekawa odmiana w tym twoim młotkowaniu.

 150. ”Chodziło o środki owadobójcze na Pediculus humanus.”
  Ostatnio stała przede mną w aptece Pani z Córką (córka była nieco zapuszczona, wiek 12-13 lat, lewe oko podbite, włosy rozczochrane) i mówi ”Poproszę szampon ‚Cathy Eastwood Formula'” Aptekarka „Taki szampon na wszawice?”

 151. żabka konająca

  Dzięki za ciekawy tekst o protest songach.

  Ale autor trochę zawraca kijem Wisłę marudząc, że nie ma nowych.
  Nie ma nowych bo stare są wciąż aktualne, wciąz wracają w nowych wykonaniach, aranżacjach i interpretacjach. I chwytają za serce.
  Wystarczy popatrzeć na liczniki tych piosenek na youtube – to są miliony odsłon.

  Zaś jeśli chodzi o „baby I’gonna leave you” … .

  Wpada w ucho, wzrusza w rozmaitych interpretacjach, bo to świetny, uniwersalny folkowy kawałek – zresztą z lat 50.
  Poniżej notka o zapomnianej autorce:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Anne_Bredon

  A dyskusja jak najbardziej polityczna bo przecież wybory w USA.

 152. 2016-10-30 09:53

  gruby

  3r3 napisał:

  „Dużo mamy anegdotek w Polsce, przecież śmigłowce produkujemy dalej sami, czołgi też. To statystyczna nieprawda że czołgi nam wcisnął Rheinmetall, bo przecież produkcja przemysłowa w Polsce nie spadła – więc produkcja czołgów na pewno nie spadła – wszak to wyrób przemysłowy. A śmigłowce skoro mamy własne to awantura o import obcych jest anegdotką.”

  Ta dyskusja przypomina mi trochę dyskusję o szwajcarskości zegarków produkowanych w Szwajcarii. Otóż aby móc na zegarku napisać „swiss made” trzeba 60% jego kosztów produkcji ponieść w Szwajcarii. Do niedawna to zarządzenie dotyczyło tylko zawartości koperty, od stycznia 2017 roku dotyczyć będzie całego, gotowego wyrobu. Czemu właściwie nie moglibyśmy przejąć mądrych wzorów i zacząć jakoś odróżniać „składane” w PL helikoptery od „wyprodukowanych” ?

  Coś mi się wydaje, że byłoby to potężne uderzenie w dobre samopoczucie co poniektórych statystyków. Bo gdyby rozłożyć takiego BiedaHawka na elementy pierwsze to okazałoby się, że polskości jest w nim tyle ile ręcznie wbitych nitów. Awionika z importu, silniki z importu, blacha z importu, szkło z importu, rotory z importu … pewnie wyszłoby na to, że w Polsce stoi montownia. No i politycy musieliby podkulić ogony. Ba, nagle okazać by się mogło, że na przykład taki Solaris albo inna Pesa to właściwie z polskością też nic nie mają wspólnego bo kluczowe (czytaj najdroższe) komponenty przychodzą gotowe z zagranicy a w Polsce są tylko składane do kupy.

  Po wprowadzeniu takich zasad jakie mają szwajcarzy w przemyśle zegarmistrzowskim z „made in Poland” zrobiłoby się „assembled in Poland”. Więc ten pomysł raczej nie przejdzie, bo wtedy „made in Poland” to moglibyśmy sobie co najwyżej na jabłka naklejać. Jak to mówią jeśli fakty przeczą tezie to tym gorzej dla faktów.

  Made in Poland rulez 🙂
  =======

  Pod rozwagę……..

  Państwa mogą być sojusznikami.
  Ale korporacje będą zawsze konkurentami.
  I to ma miejsce w Polsce- walka o umieszczenie na naszym rynku własnych produktów.

  Jak na razie, naszym sojusznikom idzie to nad podziw dobrze.
  Po wyeliminowaniu naszej produkcji z rynków światowych i przejęciu naszych kontraktów, skazani jesteśmy na rolę rynku zbytu.

 153. „Faszyści przyszłości będą nazywać się antyfaszystami” – Winston Churchill. KE niech się łaskawie odpczepi od Polski i zajmie islamskim armagedonem w Europie, który sama spowodowała

 154. radzilowJedwabne
  29 października o godz. 23:34
  @tejot
  Wolne zarty.
  Cytuje z „Naszego Dziennika”:

  Mój komentarz
  Cytowanie „Naszego Dziennika” jest tak samo efektywne dla wyjaśnienia upadku Stoczni Gdynia jak powoływanie się na artykuł w jakimś portalu typu narodowcy.net.
  Stocznia Gdynia formalnie upadła dawno temu. Nie ma to nic wspólnego z antysemityzmem, jak Ty uparcie sugerujesz. Na miejsce tej stoczni powstała druga, a teraz jest trzecie przedsiębiorstwo. Produkcja odbywa się na tym samym majątku produkcyjnym – byłej Stoczni Gdynia.
  Pzdr, TJ

 155. radzilowJedwabne
  29 października o godz. 23:36
  @tejot P.S.
  Jednego nie kumam. Skoro stocznia doplacala do kazdego statku zamawianego przez zle i niedobre koszerne konsorcjum – to na kiego grzyba bylo przyjmowac zamowienia?

  Mój komentarz
  Państwo dopłacało bezpośrednio lub pośrednio (przez udzielanie gwarancji kredytowych) do stoczni. Obie praktyki są zakazane przez unijne przepisy, co było wyegzekwowane długo po – przyjęciu Polski do UE (2004 rok).
  Dekoniunktura na rynku statków oraz konkurencja tańszych i szybszych stoczni dalekowschodnich oraz brak dopłat, przyczyniły się do tego, że stocznie zaczęły robić bokami i redukować produkcję, a tym samym zatrudnienie. Szereg stoczni upadło, w tym Stocznia Gdynia. Na miejscu tej stoczni powstała inna, która prowadzi działalność wytwórczą, lecz nie są to już długie serie statków typu masowce, kontenerowce, czy inne popularne typy.

  Stocznie zmuszone były podjąć się innej wytwórczości, takiej jak produkcja statków i urządzeń dla przemysłu off shore (elementy wież wydobywczych, statki do budowy morskich elektrowni wiatrowych, elementy wież wiatrowych) inne statki specjalistyczne i urządzenia wodne. Jednym słowem stocznie weszły w nisze rynkowe o małej pojemności, wymagające co do złożoności konstrukcyjnej wyrobów i ich unikalności.
  W Gdańsku i Gdyni funkcjonują i dają radę dwie stocznie remontowe, które remontują statki, produkują wyposażenie, budują nowe.
  Pzdr, TJ

 156. 30 października o godz. 8:00

  „Wszak dla ludzi PiS wszystko to, co powie w kwestiach Konsytuacji, uprawnień Trybunału Konstytucyjnego i prawa prof. Rzepliński jest to ponoć dyskwalifikująca Go polityka. A czymże jest wszystko to, co o tych samych sprawach mówi prezes J.K”.

  Chyba nie rozumiesz na czym polega monteskiuszowski podział władzy. Sędzia wypowiada się poprzez wyroki, a nie deklaracje polityczne. Tym rożni się od polityka, który reprezentuje władzę wykonawczą lub parlamentarną. Sędzia zaś sądowniczą. W średniowieczu oraz wcześniej władze te były połączone, król był także sędzią, ale od tego systemu chyba już odeszliśmy, prawda? Może chciałbyś wrócić?

 157. Bar Norte
  30 października o godz. 9:17

  Mauro Rossi „Widzę, że nadal jakoś nie możesz uatrakcyjnić argumentacji … „.

  Mam zaśpiewać i zatańczyć, jak dowcipkował Kwaśniewski przed komisją Rywina?

  „Zawsze by była jakaś ciekawa odmiana w tym twoim młotkowaniu”.

  Tłumaczenie skrajnej lewicy prostych i oczywistych rzeczy niestety przypomina młotkowanie.
  Oporny materiał, nawet twardogłowy. 🙂

 158. Ja sie pytam poco taki jedwabny na ten blog przychodzi.Coby mieszac?
  Glupich sie tu jusz duzo przewinelo. Zadnej wiedzy tylko morde drze.

 159. Mauro Rossi

  „Mam zaśpiewać i zatańczyć”

  Przecież nic innego nie robisz tylko „śpiewasz i tańczysz.”
  Uderzająca prostota przekazu.

  Nawet premiera Szydło wyraża wątpliwości wobec CETA chcąc jakoś odróżnić się od opozycji liberalnej i zaasekurować na przyszłość.

  Ale co tam Szydło … . Nie ma jak to prosty przekaz … .

  Widzę, że na Carla Schmitta się jednak nie dasz namówić. Widać zbyt skomplikowany.

  Szkoda

 160. Ciekawi mnie to co te wszystkie hamerykanskie popaprance zrobia jak Putin w koncu odejdzie a przyjdzie jakis szantrapa, ktory nie bedzie sie patyczkowal w polityce.

 161. 30 października o godz. 9:17

  D.Passent: „każdy sędzia TK czy Sądu Najwyższego zmuszony jest zajmować stanowisko w sprawach politycznych, takich jak przerywanie ciąży, katechizacja w szkołach, kara śmierci i setki innych. Do pewnego więc stopnia każdy z nich zajmuje stanowisko w sprawach publicznych, a czymże to jest, jak nie polityką”?

  To co Pan wymienił (oraz wiele innych spraw) reguluje parlament w konstytucji lub ustawach. TK już kiedyś orzekł, że liberalizacja prawa aborcyjnego nie jest zgodna z konstytucją. Poglądy sędziów odegrały w tej sprawie swoją rolę, podobnie jak odgrywają w każdej innej. Wiadomo na przykład o poglądach prof. A. Rzeplińskiego i prof. A. Zolla w sprawie aborcji. Ale w końcu skład TK wybierany jest przez większość parlamentarną, wiec ostatecznie prezes TK jest także emanacją woli społeczeństwa lub narodu, jak Pan woli, choć wybrany drogą pośrednią. Jest jednak różnica, czy ktoś wybrany jest do rządzenia, czy do sądzenia. W tym ostatnim przypadku obowiązują inne reguły określające dopuszczalny sposób zachowania się sędziego i polityka. W przypadku sędziego są one bardziej surowe, może i dlatego, że tryb jego odwołania jest znacznie bardziej skomplikowany niż w przypadku polityka.

  Wśród umiarkowanych entuzjastów demokracji żywe są obecnie rozważania, na razie teoretyczne, czy nie dałoby się rządzić bez demokracji, która jakoby sprzyja populistom? Nie jest to myśl zupełnie nowa, w systemie demokratycznym nie wszystko da się zrobić szybko, co rozsądne i niezbędne. Chodziłoby więc o rządy oparte w większym stopniu o autorytet władzy sądowniczej, która w wielu krajach (nie dotyczy państw anglosaskich) w dużej części sama wybiera się i replikuje, więc nie podlega weryfikacji wyborczej. Taki system władzy, mający oparcie w mediach i dużych korporacjach prędzej, czy później przerodziłby się w nową opresję. Nie mniej tęsknotę do takiej władzy dostrzec można w tekście D. Passenta, który zdaje sobie sprawę, że dla jego formacji politycznej powrotu do władzy w Polsce już nie ma. Słabością tego pomysłu byłyby media, jako główna podpora „władzy sędziów”, w epoce internetu nie mają przecież monopolu na dystrybucję informacji, no chyba że zaczęłoby się kontrolowanie sieci pod jakimś pozorem, np. zwalczania mowy nienawiści. Polski Facebook już to zresztą robi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło: Sylwia de Weydenthal. Ta lewicowa aktywistka rządzi polskim Facebookiem no i go cenzuruje (jest mnóstwo przykładów). Zapewne to rodzina Jana de Weydenthala, który w lipcu 1989 przyjechał do Polski i swoim zdumionym rozmówcom, w tym także mnie, mówił „bez cenzury” i otwartym tekstem, że opozycja ma natychmiast brać w Polsce władzę. Pracował jako analityk w RWE w Monachium.

 162. Mauro Rossi

  Przepraszam, że się wtrącam w twoją polemikę z abronisławem ale myśl, którą mu przekazałeś mnie zainspirowała.

  Chodzi o ten fragment komentarza:

  „Chyba nie rozumiesz na czym polega monteskiuszowski podział władzy. Sędzia wypowiada się poprzez wyroki, a nie deklaracje polityczne”

  Czy naprawdę sądzisz, że monteskiuszowski podział władz sprowadza się do form wypowiedzi?

 163. Bar Norte
  30 października o godz. 12:44

  „Widzę, że na Carla Schmitta się jednak nie dasz namówić. Widać zbyt skomplikowany”.

  A co mnie obchodzi Carl Schmitt, tyle co ciebie Smoleńsk. Też skomplikowane. 🙂

  Poza tym idę oglądać tenis, finał WTA w Singapurze, Kerber – Cibulkova.
  „Słowianki górą” jak by powiedział tutejszy bloger, czy blagier, SłowiańskiStanisław.

 164. Mauro Rossi

  „A co mnie obchodzi Carl Schmitt”

  Po prostu pomocą Carla Schmitta byłoby ci prościej polemizować z red Passentem.
  Nie musiałbyś się motać w tym formaliźmie.

 165. wiesiek59
  Wladza spycha koszty dzialalnosci korporacji globalnych na obywateli, ktorzy ledwo wiaza koniec z koncem.
  Darzona przez Pana szacunkiem neoliberalna premier Teresa May zostala zmuszona przez obywateli do ujawnienia ukrywanego od roku dokumentu, ktory gwarantuje chinsko- francuskiemu zespolowi, budujacemu elektrownie nuklearna Hinkley Point, pokrycie kosztow zamkniecia po kilku dekadach tej elektrowni
  i skladowania odpadow przez nastepne stulecia.
  https://www.theguardian.com/uk-news/2016/oct/30/hinkley-point-nuclear-waste-storage-costs
  oczywiscie w wypadku katastrofy jak w Fukushimie, obywatele pokrywaja wiekszosc kosztow.
  Fukushima ma samych tylko obywateli Japonii kosztowac 100 miliardow dolarow- tak twierdzi Financial Times w Londynie.
  Pesymisci twierdza , ze to bedzie wielokrotnosc tej sumy.
  Dochodza do tego koszta dla innych panstw nad Pacyfikiem, bo skazenie rozprzestrzenia sie po calym oceanie- w tej chwili zachodnie wybrzeze Ameryki Polnocnej ma juz zwiekszone ilosci odpadow nuklearnych w odlawianych rybach.
  https://www.ft.com/content/97c88560-e05b-11e5-8d9b-e88a2a889797
  Trudno sobie wyobrazic co bedzie jak nasze neoliberaly, w osobie pana jareczka czy sepleniacego lamana angielszczyzna pana donka, zbuduja wreszcie cos u nas.
  Wlosi zamkneli swoje 4 elektrownie po Czernobylu, ale na pewno pan antoni znajdzie na Sycylii przedsiebiorcow budowlanych , ktorzy chetnie podejma dzialalnosc w naszej republice bananowej.

 166. znafca in spe
  30 października o godz. 13:27
  „Ciekawi mnie to co te wszystkie hamerykanskie popaprance zrobia jak Putin w koncu odejdzie a przyjdzie jakis szantrapa, ktory nie bedzie sie patyczkowal w polityce.”

  To jest wysoce intelektualne, retoryczne pytanie.

  Z pewnością, jeżeli będzie to szantrapa in spe, to wszelkiej maści nadwiślańskie popaprańce, bez patyczkowania rzucą się jemu na szyję. Ewentualnie laskę. Hamerykańce legną, po czym nastąpią lata upragnionego pokoju oraz prosperity. 😎

 167. W takim wariancie, wojna na Ukrainie (wraz ze wszystkimi tymi sankcjami i kontr-sankcjami) nie będzie skierowana przeciwko Rosji, lecz będzie sztucznie sfabrykowaną – specjalnie dla Europy – projekcją rzekomego zagrożenia rosyjskiego, co pozwoli Stanom Zjednoczonym „bronić” swoich naiwnych sojuszników.
  Lecz, patrząc z drugiej strony, dobrobyt gospodarczy Stanów Zjednoczonych opiera się na ich kontroli nad światowym handlem, a w konsekwencji – na utrzymaniu morskich dróg handlowych. Zaś Rosja i Chiny, chcąc się rozwijać, pragną uwolnić się od amerykańskiej kurateli, a w konsekwencji muszą otworzyć kontynentalne szlaki handlowe. Taka jest istota projektu [przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej] Xi Jinpinga, zakładającego budowę dwóch jedwabnych szlaków, z których jeden ma docierać, jak w czasach antycznych, przez Azję Środkową, Pakistan, Iran, Irak i Syrię do Morza Śródziemnego, a drugi ma prowadzić przez Rosję do Niemiec. Obie te drogi są dziś zablokowane: przez IPIS (ISIS) w Lewancie i przez Ukrainę w Europie.
  http://jeznach.neon24.pl/post/134689,polityka-zagraniczna-usa

 168. @radzilow Jedwabne

  „Merde, specu od bluzgu.”.

  Jeśli już, to preferowałbym raczej „specu od krytycznego namysłu nad zastaną rzeczywistością”, który to namysł z jakimkolwiek „bluzgiem” nie ma nic wspólnego. Twoje przedziwne błędy naturalistyczne niespecjalnie mnie interesują.

  „Nie jestem twoim „kolega”, specu od bluzgu”.

  Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno. 🙂

  „Nie wiesz, co to ONR? Ciekawe, bo dopiero co twoje ziomy z ONR demonstrowaly pod haslem „An na drzewach zamiast lisci beda wisiec syjonisci”.”

  Wiem, czym był ONR. Nie wiem, czym jest „oeneria”, gdyż pojęcie to nie funkcjonuje w jakimkolwiek słowniku tudzież zbiorze leksykalnym i traktować je należy wyłącznie jako dość prymitywnej natury neologizm językowy.

  Nie mam jakichkolwiek „ziomów z ONR”. Z przyczyn oczywistych, gdyż na co dzień żyję w miejscu, gdzie ich po prostu być nie może.

  „Serio? No to k… wypad z Unii, jesli ta Unia taka zla i niedobra. Nikogo tam na lancuchu nikt nie trzyma”.

  Bardzo polecam to rozwiązanie decydentom. Ja nim nie jestem, ani problem bezpośrednio mnie nie dotyka. Co nie oznacza, że nie mam w związku z nim osobistych przemyśleń.

  No! To miłego dnia… ssssss zanowny Panie… 🙂

 169. @radzilow Jedwabne

  Aha! Wypowiedzi prezydenta Francji, podobnie zresztą jak i Twoje, i Jego, rozliczne błędy naturalistyczne, nieszczególnie mnie zajmują. Dobrze by było, aby w kwestii wolności mediów pochylił się raczej nad sytuacją we własnym kraju, gdzie prezenter pogody jest wyrzucany z pracy za niewłaściwe poglądy polityczne. Pomijam już fakt „wysokiego” poziomu wolności we Francji, czego najlepszym wyrazem są wyłaniający się zza niemal każdego rogu, uzbrojeni po zęby komandosi gotowi na wszystko.

  Jakby to powiedział Kargul, wolność taka, że aż normalnie „życi nie umierac”.

  „To po zagramanicznemu, ale mozesz poprosic jakiegos tutejszego umsiedlera czy innego folksdojczera o przetlumaczenie.”

  Dla Twej wiadomości – nie muszę kogokolwiek prosić o tłumaczenie, gdyż niemiecki znam w stopniu bardzo dobrym. Nie tak dobrze, płynnie, naturalnie, jak z przyczyn naturalnych, angielski, ale znam.

  Bye

 170. Poza tym idę oglądać tenis, finał WTA w Singapurze, Kerber – Cibulkova.

  Hmm… ciekawe czy Rossi to nie jest przypadkiem nowe wcielenie kadetta…

 171. hehe, w istocie: podpisali.

  jak widać inny Ch.j staną z wściekłego podniecenia i strzyknął 🙂

 172. Giez
  30 października o godz. 17:47

  Może być to śluza tylko w jedną stronę- z Kanady do Europy.
  W strone przeciwną- na rynek kanadyjski, działać to nie będzie.
  Kanada nie ma takiej siły nabywczej, by importować znacznie więcej.
  A reeksport do USA może być skomplikowany………

  W ten oto prosty sposób, prosty lud został wydymany, negocjatorzy zarobili na sowite wynagrodzenie, politycy na datki na fundusz wyborczy.
  Koń USmański został wprowadzony do Twierdzy Europa.
  I zacznie się rzeź idiotów- w pierwszym rzędzie małych firm.

 173. 29 października o godz. 18:56 i kolejne
  ech wiesiek, wiesiek, lubię takich zmysłowych facetów jak ty

 174. jak to było?(całkiem niedawno).. jeśli masz z kims do czynienia mów mu prawde a wtedy on też powie ci prawdę, chyba że jest człowiekiem bez honoru…*
  @radzilowJedwabne, pytanie było postawione uczciwie. Pan nie odpowiedział. Proponuję swoje ukłony skierować w stronę Stolicy Apostolskiej i ich wysłanników; szczególnie w Polsce gdzie na wieki wieków zadomowił się katolicyzm. To co Pan wyczytuje na różnych blogach to pochodna edukacji społeczeństwa w dziedzinie prostej obsługi komputera.

  *przytaczam w wersji jaką pamiętam a pamięć już nie ta

 175. Ta arogancja odbije się PiS-owi i Kaczyńskiemu czkawką.

css.php