Wiadomości dobre i złe…

Wiadomości dobre i złe, ale zawsze prawdziwe:

Kanclerz Angela Merkel ogłosiła oficjalnie, że będzie po raz czwarty ubiegać się o godność kanclerza RFN, czyli o najważniejsze stanowisko w Europie i jedno z najistotniejszych na świecie. Od prezydenta Obamy po prezesa Kaczyńskiego – Zachód (acz nie cały) popiera niemiecką kanclerz, mimo takich czy innych zastrzeżeń, np. otwarcia przez nią drzwi do Europy dla uchodźców i imigrantów. Największe atuty obecnej kanclerz to przyzwoitość, przewidywalność, umiarkowanie, kontynuacja – walory bezcenne w sytuacji, gdy świat w dotychczasowym kształcie drży w posadach.

W Stanach Zjednoczonych prezydentem zostaje polityk bez programu w polityce zagranicznej, który stawia znak zapytania nad NATO, bezpieczeństwem wschodniej flanki, dotychczasowym układem sił w Europie, na Bliskim Wschodzie, wszędzie, gdzie zaangażowana jest Ameryka (i Rosja). Kanclerz Merkel daje przynajmniej nadzieję, że fala ksenofobii i nacjonalizmu, która rozpościera się od Wielkiej Brytanii po Europę Wschodnią, nie zwycięży w Niemczech, a AfD (Alternatywa dla Niemiec) nie będzie sięgała po władzę.

We Francji pani Le Pen jest coraz bliżej Pałacu Elizejskiego. Hiszpania z trudem powołała rząd, premier Włoch jest niepewny dnia ani godziny. Polska i okolice, w tym republiki bałtyckie, czują się zagrożone przez Rosję. Przyszłość takich znaczących państw jak Turcja i Ukraina jest niepewna. Angela Merkel zasługuje na uznanie za to, że nie uchyla się od odpowiedzialności, która jest ogromna. Wobec słabości Trumpa i zmiany administracji w USA, a także wobec Brexitu, Angela Merkel urasta do roli przywódczyni Zachodu w czasach bardzo trudnych i nie do pozazdroszczenia. Trzymajmy za nią kciuki, bo lepszej kandydatury nie widać.

Z innych wiadomości: w Polsce trwa przygrywka do wyborów samorządowych. CBA kontroluje zdominowane przez Platformę i PSL samorządy, na celowniku PiS są prezydenci największych miast: Hanna Gronkiewicz-Waltz (reprywatyzacja i kamienica na Noakowskiego), Paweł Adamowicz (Gdańsk, mieszkania), Hanna Zdanowska (Łódź, zarzut o poświadczeniu nieprawdy w sprawie kredytu dla osoby bliskiej), Lublin… PiS jest na najlepszej drodze do przejęcia Polski samorządowej.

Oprócz samorządów Prawo i Sprawiedliwość dobiera się do organizacji pozarządowych, uderzając w prominentnych ich przedstawicieli, jak np. były prezes TK Jerzy Stępień. Demaskując prawdziwy czy wyimaginowany nepotyzm i korupcję, PiS de facto sięga po tę część Polski, której jeszcze nie kontroluje. Putin pokazał, jak rozprawić się z NGO-sami i nie ulega dla mnie wątpliwości, że obóz rządowy nie pogodzi się z równoległą do oficjalnej Polską obywatelską.

W prawicowym piekiełku trwa wojenka pomiędzy Tomaszem Sakiewiczem („Gazeta Polska”), a środowiskiem TVP i braci Karnowskich („wSieci”). „Gazeta Polska Codziennie” przyniosła kolejną rewelację smoleńską: już pierwsza ekshumacja i sekcja zwłok ma rzekomo świadczyć, że samolot zetknął się z ziemią kołami, a nie plecami, jak wynika z raportów obu komisji – Anodiny i Millera. Tym razem Tomasz Sakiewicz ma twarde lądowanie – jest rozgoryczony, że Wiadomości TVP przemilczały jego rewelacje. Faktycznie nie chodzi o żaden samolot, tylko o dominację w mediach i o kasę, która jest pełna reklam i ogłoszeń spółek państwowych. Wiadomości czy „Gazeta Polska” – wart Pac pałaca.