Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

5.03.2017
niedziela

Precz z Polakiem na czele Rady Europejskiej!

5 marca 2017, niedziela,

Wysunięcie przez polski rząd (na otwarte życzenie PiS) kandydatury Jacka Saryusza-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej to „gorzej niż zbrodnia – to błąd”.

Polska, mając praktycznie zagwarantowany wybór na to stanowisko Donalda Tuska, oddaje prawie pewną wygraną praktycznie nie wiadomo komu, prawdopodobnie socjalistom, z którymi Kaczyńskiemu normalnie nie jest po drodze. Głupi wyskok z kandydaturą Saryusza-Wolskiego ma tylko jeden cel: utrącić Tuska.

Kolejny raz międzynarodowy interes Polski ma zostać złożony na ołtarzu rozgrywek krajowych. Osłabić Tuska za wszelką cenę, po to, żeby nie zagrażał Kaczyńskiemu po powrocie, upokorzyć go przed Polską i Europą – czyż to nie jest partyjniactwo w najbrudniejszym wydaniu?

Wyobraźmy sobie sytuację odwrotną – prawie murowanym kandydatem na drugą kadencję przewodniczącego RE jest Saryusz-Wolski, a może raczej prof. Legutko lub inny znany polityk PiS. Czy jest możliwa ofensywa Platformy, Nowoczesnej, Kukiza, PSL przeciwko polskiemu kandydatowi? Nie chce mi się wierzyć.

Odmawiając poparcia Tuskowi, PiS odchodzi od swojej zasady popierania Polaków na stanowiska międzynarodowe. W dodatku oskarżając Tuska niemal o zdradę interesów narodowych. No, ale mniejsza o wiarołomstwo – jakie mogą być skutki najnowszej decyzji premier Szydło?

1) Tusk mimo wszystko zostaje wybrany. Skutek: ośmieszenie Polski, która się wygłupia, torpedując własnego, silnego i popularnego polityka.
2) Saryusz-Wolski zostaje wybrany – absolutnie nierealne, rządy i państwa Unii Europejskiej są zbyt poważne, żeby z dnia na dzień wybierać między Polakami. Nikt nie uzna stanowiska przewodniczącego jako należnego Polsce. Skutek: jak wyżej.
3) Europa uznaje, że nie chce się mieszać w wewnętrzne polskie spory, kandydatura Tuska zostaje osłabiona na tyle, że wygrywa „ten trzeci”. Skutek: jak wyżej.

Żaden realny scenariusz nie jest już dla polskiego rządu dobry. Trio Kaczyński–Szydło– Waszczykowski, przy współpracy takich autorytetów jak PP. Duda, Szczerski, Legutko i inni, wyrządziło Polsce szkodę, wyłącznie z własnej inicjatywy, kierując się niskimi pobudkami. Partyjniactwo, zawiść, nienawiść są złymi doradcami i oby nie dotknęły tych, którzy je dzisiaj uprawiają. Polska na tym tylko traci.

PS Żeby jeszcze pozostać przy polityce zagranicznej. Trwa proces czyszczenia MSZ do pokoleń wstecz. Nie tylko MSZ, ale również obniżki rent, emerytur byłym funkcjonariuszom itd. wskazują na coraz ostrzejszy kurs wobec „byłych”.

Prezes Kaczyński kilkakrotnie dawał wyraz niezadowoleniu ze zbyt wolnego procesu zmian w ministerstwie. Nowy projekt Ustawy o Służbie Zagranicznej, art. 2a.1., mówi, że w służbie zagranicznej „nie może być zatrudniona osoba, która w latach 1944-1990 była współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu Ustawy z 2006 roku”. Co teraz z ambasadorem w RFN, prof. Andrzejem Przyłębskim?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 412

Dodaj komentarz »
 1. Pełna zgoda z opiniami pana Daniela Passenta .
  Temat ważny -dlatego wyjątkowo zajrzałem do ” Kawy na Ławę” atam prowadzący cytuje wpis S_ Wolskiego – *Wysiadłem na przystanku POLSKA *
  Nieprawda wysiadł pan panie Wolski na przystanku WSCHOD – mroczne czasy .
  ps.
  Zaczyna się bój ( nie bójmy się słów ) o Europejską przyszłość Polski .

 2. Kaczyński ma w d–ie polską Polskę on chce tylko kaczej Polski.Trzeba mu nakopać w ten kaczy kuper.Mie ma na co czekać.

 3. „Odmawiając poparcia Tuskowi, PiS odchodzi od swojej zasady popierania Polaków na stanowiska międzynarodowe.”

  – jak mozna popierac Tuska, skoro donosil na Polske i byl za sankcjami nalozonymi na Polske?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Co mnie obchodzę te infantylne gierki i wojenki partyjnej hołoty „na górze”. To ich kraj i ich sprawa.

  Polska zresztą jest członkiem UE przez nieporozumienie. Mentalnie i instytucjonalnie praktycznie nigdy nie odeszła z ruskiego kołchozu.

 6. „Odmawiając poparcia Tuskowi, PiS odchodzi od swojej zasady popierania Polaków na stanowiska międzynarodowe”

  To JS-W jest Eskimosem? Nie wyglada, ale pozory moga mylic. Czy p. redaktor nie sprawdzil dokladnie?

 7. Waldemar
  5 marca o godz. 11:53

  „Zaczyna się bój ( nie bójmy się słów ) o Europejską przyszłość Polski .”

  – bój to jest nasz ostatni 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=hZbFSIBnTLA

 8. @ Snakeinwenb ….. Mentalnie i instytucjonalnie praktycznie nigdy nie odeszła z ruskiego kołchozu…….I ten kolchoz aktywnie wspiera polski Kosciol jeszcze zwany katolickim…..!! Bez jego poparacia z ambon kosciolow , PIS nigdy by nie rzadzil samodzielnie…..! Tzn na dzien dzisiejszy mamy Kato -Komune….

 9. PiS to nie jest Polski oblicze tylko Watykanu jako siermiężny katolicyzm z tym obliczem.Można zapytać czy katolicy to jeszcze Polacy bo realizują wytyczne proboszczów z obawy przed karą za grzechy a mają ich mnogo na sumieniu mimo pościgu Ziobry.Za odpuszczenie przyjmuje się głosowanie w kratce wyborczej podpowiedzianej z ambony.Tak ludzie mówią w parafiach.Co przypomina szansę na paszport i na wyjazd za żelazna kurtynę.Jak ostatni ambasador PiS w Berlinie .To Lech Kaczyński podpisując Traktat Lizboński oddał na kolanach suwerenność Polski pod berło Brukseli co próbują nazywać teraz wstawaniem z kolan i pozwolił wysyłać tzw.donosy do Brukseli a nie do Moskwy.Jak czynili szefowie prowadzący np. Piotrowicza,męża prezes TK,Kryżego,Jasińskiego i innych komunistycznych z pochodzenia twarzy PiS obok tzw.wyklętych.Kaczyńscy mieli szczęście bo dziwnym trafem nie zostali sierotami lub nie mieli szansy na poczęcie wobec filozofii katolików-wyklętych co to mordowali co się rusza co jest komunistycznym pomiotem. PiS obecnym kultem bandziorów wyklętymi w myśl 10 przykazań popiera w założeniu zamordowanie rodziców Pana prezesa gdyby była okazja ?To piłowanie gałęzi genealogicznej IV RP. To pochwalanie zbrodni nazywanej zabijaniem bliżniego też dziecka Boga i na jego podobieństwo.Dziś katolicy wypowiadają lojalność państwu świeckiemu bo w strukturach państwa powołują się na klauzulę sumienia ale prywatnie nadal mordują,kradną,bija rodziców i żony.Ziobro szuka kary śmierci za VAT jak komuniści za spekulację mięsem wydzielanego na kartki aby głodem zmusić do poddaństwa.Tak sobie myślę,że warto sprawdzić jakie donosy poszły z konfesjonałów do Watykanu przy pomocy/kontroli/ UB i SB i dlaczego Kaczyńscy donieśli na Wielgusa na podstawie powielaczowych świstków jak sugerował Glemp.Wałęsa miał rację: teraz mamy rządy małpy z brzytwą !

 10. xmax , 11:46
  Nikt tak brzydko nie duka po angielsku jak Donald ( zupelnie jak odczytanie przemowienia przez znachora Donalda w amerykanskim parlamencie we wtorek ).

 11. Panie Tusk jest takie dosc powszechnie znane w PL powiedzenie : Jak sie ma miekkie serce , to trzeba miec twarda du..e ! Ktore idealnie pasuje do aktualnej sytucji ….Gdyby w 2007 rozliczono PIS , gdyby pod katastrofie smolenskiej dano skuteczy odpor na pisowsko koscielno goebelsowska propagande …..To PIS nigdy juz nie rzadzil w PL…..

 12. Zgadzam się, że manewr z kandydaturą Saryusz-Wolskiego to kolejny majstersztyk Kaczyńskiego. Polski kandydat Saryusz-Wolski z niemieckim Tuskiem nie ma szans, ale Polska wygrywa

 13. Tusk lobbował ukaranie Polski i tego nie da się obronić

 14. W politycznej układance jaką jest wybór szefa RE obecnie wszystko zależy od europejskich socjalistów.
  Po objęciu funkcji szefa PE przez włoskiego chadeka Tajaniego, który zastąpił niemieckiego socjaldemokratę Schultza parytet polityczny wynikający z umowy koalicyjnej europejskich socjalistów z europejskimi chadekami (EPL) został zakłócony. Socjalistom zostało jedynie stanowisko szefowej europejskiej dyplomacji.
  Wstępna zgoda na na kandydaturę Tuska z EPL na szefa RE wszystkich państw UE (z wyłączeniem RP) sugeruje, że socjalisci mają raczej ochotę na przejęcie KE po skróceniu kadencji Junckera.
  No ale jak się zachowają w obliczu PO – PiSowego zamieszania nie wiem. Nie wiem czy zechcą wykorzystać tę sytuacje.
  W każdym razie jeśli bedą mieli apetyt na stanowisko szefa RE to mają je na wyciągnięcie ręki.
  Z tym, że w sensie sprawowania realnej władzy stanowisko szefa KE jest o niebo ważniejsze niż przewodniczenie RE i tym się chyba będą kierować europejscy socjaliści.
  Poza tym są jeszcze parytety regionalne. Ta nieszczęsna wschodnia zona UE też musi coś mieć do powiedzenia. Głównie dlatego Tusk objął posadę przewodniczącego RE.

  Cała sprawa się rozstrzygnie między 6 a 9 marca w Wersalu gdzie najpierw przywódcy Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch odniosą się do nowej sytuacji a potem decyzje podejmą szefowie państw i rządów grupy socjalistów w Unii Europejskiej.
  Tak więc za kilka dni się dowiemy czy szefem RE pozostanie Tusk czy któryś z europejskich socjalistów.

 15. @xmax
  5 marca o godz. 12:20

  „ jak mozna popierac Tuska, skoro donosil na Polske i byl za sankcjami nalozonymi na Polske?
  ====

  „I wygląda na to, że PiS zapomniało już jak samo donosiło na Polskę do Brukseli!

  Sfałszowane wybory samorządowe
  Po wyborach samorządowych w 2014 roku, PiS w Brukseli twierdziło, że wybory zostały sfałszowane.Z inicjatywy europosłów PiS, frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Europarlamencie złożyła wniosek o debatę w sprawie przebiegu wyborów samorządowych.” Wybory z 16 listopada są pierwszymi po 1989 roku budzącymi tak wiele wątpliwości co do prawidłowości ich przeprowadzenia”- uzasadniał Ryszard Legutko. Debaty ostatecznie nie przeprowadzono.

  Błaszczak, a czynsz Legii
  Siedem lat temu, ówczesny poseł PiS, a obecnie szef MSW Mariusz Błaszczak (47 l.) złożył w Komisji Europejskiej skargę, domagając się wyjaśnień w sprawie – według niego- podejrzanej pomocy publicznej dla Legii. Chodziło o zbyt niski czynsz na stadionie, na którym miał zarabiać koncern ITI, a tracić stołeczny ratusz.
  Teoria zamachu w Smoleńsku
  W 2012 roku, z inicjatywy PiS w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie ws. katastrofy smoleńskiej. Eksperci z zespołu Antoniego Macierewicza, przekonywali wtedy że w śledztwie popełniono dużo nieprawidłowości. Mówili wtedy też m.in. o teorii zamachu. Takich wysłuchań przed Europarlamentem było zresztą więcej”.
  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/nie-tylko-po-donosila-na-polske-do-brukseli-zobacz-jak-robilo-to-pis/q0hyrcm

  Jak można popierać PiS, skoro donosił na Polskę?

 16. @jacek2
  5 marca o godz. 13:16

  Po przejęciu władzy w 2007 wielu członków PO domagało się od Tuska rozliczenia PiS (co w praktyce osłabiłoby tę partię tak, że skończyłaby jak SLD), ale Tusk oświadczył, że będzie sobie „hodował PiS”, bo łatwiej mu będzie rządzić, strasząc swoich wyborców PiSem. Pisze o tym Robert Krassowski w swojej znakomitej książce „Czas Kaczyńskiego”. A poza tym, to było widać, to „hodowanie PiS”, przez całe 8 lat. Zwłaszcza po katastrofie smoleńskiej…

 17. Podobna sytuacja byla w Francji:
  François Hollande tez mial zamiar kandydowac na prezydenta Rady Europy. Fillon (kandidat na prezydenta Francji) juz wtedy zapowiadal ze gdyby Hollande kandydowal wtedy on -Fillon- jako prezydent Francji nie popieralby Hollande. To normalne bo Hollande jest w partii socjalistycznej a Fillon jest u Republikanów w Francji. Malo tego Tusk jest w Europie w tym samym obozie jak Fillon (Europejska Partia Ludowa), wiec francuz Fillon popieralby Polaka Tuska bez watpliwosci – a co wazne wszyscy mysleliby ze to normalnie. Poza tym Tusk dobrze pracuje a to chyba najwazniejszy argument.

  Mysle ze teoretycznie gdyby PO kiedys popierala Legutko albo Dude, Szydlo wtedy Polska stracilaby calkiem wiarogodnosc. Ale mam nadzieje ze PO a inni demokraci nie beda nigdy popierac Legutko, Dude albo innych antidemokratów w Europie.

  jesli ktos mowi po francuzku na ten temat:
  http://www.lexpress.fr/actualite/politique/ps/francois-hollande-souhaite-t-il-devenir-president-du-conseil-europeen_1870534.html

 18. Tusk nie może być brany pod uwagę bo to niemiecki kandydat jak sugeruje pan prezes ale żołnierz wehrmachtu Benedykt mógł zostać papieżem i celem modlitw Kaczyńskiego w kościele.Tak sobie myślę kiedy zostanie wyjaśniona tajemnica koronowania Żyda Jezusa na króla Polski tym samym głowy KK wprowadzonego na terytorium Słowian też.germański sposobem.

 19. Przez ostanie dni mamy prawdziwy pokaz najgorszych cech Polaków: zazdrości, zawiści i zaprzaństwa. Kompromitujemy się przed całym światem a z takiego obrotu sprawy chyba najbardziej mogą być zadowoleni na Kremlu.
  Przestaje już mnie dziwić, że Polska zniknęła na 150 lat z map Europy. Atak Saryusza-Wolskiego na swoich byłych partyjnych kolegów przelał już ostatecznie kroplę goryczy. Jacek Saryusz-Wolski w jednym momencie stracił nie tylko całą swoją dotychczasową wiarygodność. On właściwie odebrał wiarygodność wszystkim polskim politykom.

 20. Z pojawiających się w mediach komentarzy obserwatorów polskiej sceny politycznej wynika, że Prezes Trójmorza proponując JS-W na prezydenta Europy, wykonał ten ruch na użytek wewnętrzny – ma to przekonać do PiS, jak największą liczbę ludzi niezdecydowanych, mających problem, po której stronie stanąć, jakie stanowisko zająć, jednocześnie utwierdza wierny lud pisowski w tym, że chce dobrze dla Polski, że dla jej dobra gotów jest -jak na wybitnego polityka przystało – wznieść się ponad podziały. Saryusz-Wolski, w momencie, gdy ta propozycja padła, był -przynajmniej formalnie — członkiem wrażej partii, mającej przecież na rękach krew „niepodległościowej elity”. W ten sposób Pierwszy pokazuje, iż w swoich decyzjach kieruje się rozsądkiem, prawdą i sprawiedliwością (jest sędzią sprawiedliwym – za dobre wynagradza, za złe karze). Prezes jakby mówi: „Stawiam na ludzi przyzwoitych, takich, którzy chcą dobra Polski, są tacy również i w opozycji. Chcemy Polaka wiernego ojczyźnie, a jednocześnie kompetentnego i nieważne, do jakiej partii należy.
  Ten przekaz jednak jest również kierowany na zewnątrz. Saryusz-Wolski prezydentem RE nie zostanie, ale w świat poszła wieść, że Pierwszy chce Polaka na tym stanowisku, bez względu na proweniencję polityczną, może być nawet z przeciwnego obozu, ale musi to być osoba kompetentna i przyzwoita, a nie przestępca Tusk -zbrodniarz i złodziej, szwabski sługus, oszust zamieszany w aferę Amber Gold, rozkradający Polskę poprzez złodziejską prywatyzację, wnuk zbrodniarza hitlerowskiego. Nie ujmowałem w cudzysłów powyższych, dotyczących Tuska, epitetów wierząc, że większość z Was zorientuje, że ironizowałem.
  Wydaje mi się, że wybieg z Saryuszem-Wolskim, może – choć nie w sposób istotny -wpłynąć postrzeganie Kaczyńskiego w Europie, że już nie będzie odbierany jako polityk jednostronny, dyktator, może też się zdarzyć, że niektórzy zaczną się zastanawiać, czy Tusk jest taki super, PiS taki zły. I chyba o to chodzi. W tym kontekście pomysł ten, autorstwa Bielana zapewne, wcale nie jest taki głupi i podejrzewam, iż ma on jeszcze inne pomysły zmianę sposobu postrzegania PiS, zarówno wewnątrz kraju, jak i na zewnątrz.

 21. A cel najważniejszy-wyjść z UE.Bo jak nie wybiorą Polaka ,nowy argument do tej decyzji.

 22. Jeżeli w wyniku głupoty i żądzy zemsty JK Tusk przepadnie w reelekcji na stanowisko PRE to PiS poniesie klęskę podwójną:
  – miedzynarodową w UE i grupie wyszehradzkiej,
  – krajowej – Tusk wróci do Polski jako ofiara zawiści PiS.
  Brawo Polacy.

 23. Ludzki pan … coraz bardziej przypomina Jozefa W. ktory ( w powiesciach) po ubzdryngoleniu sie gruzinskim koniakiem przyjaznil sie z poetami i pil z nimi przez telefon ( kazdy nalewal sobie sam sila rzeczy) .
  Zamarzylo mu sie widziec Tuska w wiezieniu a przynajmniej naslac mu o 5-tej rano kominiarzy a nastepne 4 lata czekac .. to moze byc za dlugo .
  Leczenie JW z dwutygodniowego zatwardzenia opisane przez pozbawionego rosyjskiego obywatelstwa Aksionowa (cos to jakby .. przypomina ..) , coz za malownicza godna polecenia (przeczytania ) scena

 24. Jak polskim kandydatem na stanowisko szefa RE moze byc ktos, dla kogo „polskosc to nienormalnosc”?,….ktos kto jest kamerdynerem kanclerzycy, ktos ktorego kolega partyjny jest wzywany do ambasady niemieckiej?

  JSW, za prowadzenie pro polskiej polityki zostal wywalony z partii i wiadra POmyj zaczely lac sie strumieniem.

 25. ThomasZNiemiec
  5 marca o godz. 13:35
  Mój komentarz ironiczny

  Thomas, wysuwasz jakże niemiecki argument na rzecz Tuska – że dobrze pracuje. Co za obrzydliwość! Przecież Tusk pracuje dla Niemiec. Dlaczego pracuje dla Niemiec? Bo pracuje dla swoich, bo jest ukrytym Niemcem (Polacy nie miewają dziadków w Wermachcie, a Tuska miał).

  Nie wspomniałeś także o takich zasadniczych politycznych wadach Tuska, jak to, że jest rudy, farbuje włosy (takie argumenty jak najpoważniej przytaczają PiSowcy), gdy czyta napisane mu przez Niemca przemówienie po angielsku, to cała sala się śmieje, boki zrywać. Poza tym nie weisz Thomas ile powodzi przez Tuska w Polsce było, ile ludzi nie wie jak żyć, ile dzieci się nie narodziło, ile samolotów spadło na ziemię, ile aut rozharatało się na drogach. To wszystko wina Tuska. Czyż taki wredny rudzielec, liberało-lewak, sługus niemiecki może reprezentować cokolwiek i kogokolwiek na forum UE? Sam widzisz, że nie.

  Thomas, powyższa idiotyczna argumentacja w ustach PiSowców wcale nie jest traktowana idiotycznie.
  Trudno w Umęczonej utrzymać szare komórki w równowadze, gdy na stołkach w Warszawie siedzą takie wadze.
  Pzdr, TJ

 26. @jacek2

  PiS jest tylko wierzchołkiem góry lodowej pływającym w gnoju ruskiego kołchozu. To najdoskonalsza i finalna forma osiągnięć III RP, postkomunistycznej okupacji Polski przez bydło partyjne.

  Co do kościoła, to fakt, że życzyłbym sobie jego większej aktywności w polityce i energiczniejszego lansowania wartości etycznych i demokratycznych w polityce. Ale to nie jest zadanie misyjne kościoła i ten musi jak my sobie jakoś radzić w tym gnoju i dbać by się nie utopić.

 27. PiS to nie jest Polski oblicze tylko Watykanu jako siermiężny katolicyzm na podbitym słowiańskim obszarze.Można zapytać czy katolicy to jeszcze Polacy bo realizują wytyczne proboszczów z obawy przed karą za grzechy a mają ich mnogo na sumieniu mimo pościgu Ziobry.Za odpuszczenie przyjmuje się glosowanie na kartce wyborczej w rubryce podpowiedzianej z ambony. Tak ludzie mówią w parafiach a IPN nie zaprzecza. Co przypomina szansę na paszport i na wyjazd za żelazną kurtynę.Jak ostatni ambasador PiS w Berlinie. To Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński i oddał suwerenność Polski pod berło Brukseli a nie Moskwy.Jak czynili to szefowie prowadzący np.Piotrowicza,męża prezes TK,Kryżego,Jasińskiego,Jasińskiego i innych komunistycznych z pochodzenia twarzy PiS obok tzw. wyklętych. Kaczyńscy mieli szczęście bo dziwnym trafem nie zostali sierotami lub nie mieli szansy na poczęcie według filozofii katolików wyklętych co to mordowali co się rusza co jest komunistycznym pomiotem. PiS obecnie otacza kultem bandziorów wyklętych w myśl 10 przykazań i popiera w założeniu zamordowanie rodziców Pana prezesa gdyby była okazja ? To piłowanie gałęzi genealogicznej IV RP.To pochwalanie zbrodni nazywanej bliżniego też dziecka Boga i na jego podobieństwo.Co z ochrona życia poczętego ? Dziś katolicy wypowiadają lojalność państwu świeckiemu bo w strukturach państwa powołują się na klauzulę sumienia ale prywatnie nadal mordują,kradną,biorą łapówki,biją rodziców,żony,dzieci.Ziobro szuka kary śmierci za VAT jak komuniści za spekulację mięsem wydzielanego na kartki aby głodem zmusić do poddaństwa.Tak sobie myślę,że warto sprawdzić jakie donosy poszły z konfesjonałów do Watykanu przy pomocy/kontroli/ ub i sb i dlaczego Kaczyńscy donieśli na Wielgusa na podstawie powielaczowych świstków sb jak sugerował Glemp. Wałęsa ma rację teraz mamy rządy małpy z brzytwą. Dla katolika dzień bez donosu to dzień stracony o czy świadczą też wyjazdy do Brukseli w „mrocznych”czasach „reżimu” Tuska.

 28. Po co Polak miałby być wybrany w 2017 roku na czteroletnią kadencję unijną skoro w 2019 roku nie będzie już Polski w Unii ?

  Ani Tusk, ani S-Wolski ! Unio ! Obudź się ! Daj sobie spokój z Polską i z Polakami. Idź swoją drogą, jakakolwiek ona nie miałaby być, a Polskę i Polactwo zostaw samym sobie !

  Z ziemi wolskiej do Wolski ! To przecież wersja Ziemniaka z Ziolibozia. On to wyśpiewał już parę lat temu. Zamknięta we własnym grajdołku ziemniaczsno-buraczany kołchoz katolicki. Ciekawe czy Napoleon będzie jak ba’tka Łukaszenka, wykopywać kartofle na jesieni. Moze przez przypadek dam siebie wykopie. Z ziemi wolskiej…

 29. Jobrave, cała otoczka promocyjna, pokrętna argumentacja, frazy patriotyczne, w tym te wypowiadane przez samego Sariusza-Wolskiego, to czysty Bielan, człowiek, który doskonale wie, co znaczy być chorągiewką dachową i jak z chorągiewki zrobić sztandar.
  Pzdr, TJ

 30. Coraz większa PLEMIENNOŚĆ…..

  Przynależność do właściwego plemienia daje pomimo braku kompetencji, czy predyspozycji, dostęp do państwowego koryta.
  Tyle, że niszczy to lojalność wobec Państwa, przekierowuje na służalczość wobec wodza partyjnego.
  Jak na razie, zarządzanie przez konflikt idzie nadspodziewanie sprawnie.
  Tyle że długofalowe skutki będą tragiczne.

  Szanowni- obecni tu- antykomuniści.
  Podobno komuna łamała charaktery…..
  Na waszych oczach odbywa się proces kubek w kubek podobny.
  Kto karku nie ugnie, nie wyjedzie, ma przechlapane.

 31. Jacobsky
  5 marca o godz. 15:07

  Nic tylko wyjechać, oh wait…

  Żeby jeszcze ten trailer park z głowy mi wyjechał :/

 32. Ja tam bym chciał, żeby polski kk utopił się w gnoju. W gnoju, który sam produkuje.

 33. gdzieś dawno temu przeczytane

  „pamiętacie jak Platforma straszyła PiSem? I co, nie miała racji?”

 34. Panie xmax-manie panskie zaangazowanie sugeruje amatorskie kamerdynerstwo bo do „Dziffsa” to troche panu jednak brakuje .
  Wylewanie nieczystosci to pisowska specjalnosc . Szkoda mi czasu na osmioletnia z okladem wyliczanke . (M.in . sugerowanie kradziezy obrazkow z palace prezydenckiego )
  Prawdziwy butler to jednak zupelnie cos innego , z wylewaniem nie majacy nic wspolnego zawod w ktorym lojalnosc w stosunku do pracodawcy jest tylko jedna z zalet. .
  Watacha wydaje sie o tym pamietac kiedy to ich dotyczy ( kamerdynerski rzad i prezydent ktorzy nie pamietaja kto jest pracodawca ) bo dalej to juz conajmniej wada .. ale po co ja sie mecze . To groch o sciane

 35. Pan Passent dziwi się temu, że nowy projekt Ustawy o Służbie Zagranicznej mówi, że donosiciele (za czasów PRL-u) nie mogą reprezentować Polski za granicą.
  Przecież donosicielstwo – wg p. Passenta, jak widać – było wtedy zupełnie normalnym zachowaniem.

  PS. „Precz z Polakiem na czele Rady Europejskiej!” – krzyczy pan Passent, insynuując, że właśnie tym kieruje się PiS popierając nowego kandydata.
  To Jacek Sayrusz-Wolski, którego kandydaturę popiera PiS, nie jest Polakiem?
  Pogubiłem się zupełnie w tych meandrach myśli panaPassentowej.

  PS2. Jak widzę, PO wywaliło Sayrusza-Wolskiego z partii tylko dlatego, że zgodził się na tę kandydaturę.
  „Czyż to nie jest partyjniactwo w najbrudniejszym wydaniu?” – można się zapytać, cytując p. Passenta.

 36. https://www.youtube.com/watch?v=pdZ-bUNcm58

  Dziadek Tuska w całej krasie….

 37. Panie wiesiek59 pochwal sie pan wlasnym , jezeli ma pan kim bo cos mi mowi , ze nie ma kim i jakas zazdrosc pana zzera…

 38. Katolicyzm to nie polski wynalazek lecz prowokacja germańska na zasadzie propozycji nie do odrzucenia z czeskim udziałem ichniej pani Walewskiej o imieniu Dobrawa.Potem katoliccy zakonnicy krzyżakami zwanymi z Bogiem na ustach zawlekli germańską wersję katolicyzmu na terytorium tzw.Pogan czyli suwerena tubylczego.Prawo okupanta nie pozbawia suwerena do oporu przed prawem okupanta.Morawiecki /stary/ walczył z okupantem komunistycznym jak Słowianie z krzyżackim katolicyzmem w formie chrztu zbiorowego.Tak sobie myślę,że Morawiecki podważył legalność zbiorowego chrztu w 966 roku co powinien wyjaśnić składając stosowny wniosek do TK bo nie było referendum.Już Gowin sugerował,że prawo okupanta ma w nosie !

 39. xmax
  5 marca o godz. 14:15
  Jak polskim kandydatem na stanowisko szefa RE moze byc ktos, dla kogo „polskosc to nienormalnosc”?,

  Mój komentarz
  Xmax, opluwanie Tuska „polskością jako nienormalnością”, to płaski standard. Stać Cię na więcej. Biegasz po blogu i wołasz – Tusk, Tusk idzie! Bierz go bukiet, tego Niemiaszka, wermachtowca, bierz go!!
  Xmax, od tego są inni. Ty xmax powinieneś przekonywać, a nie szczuć.

  Oto próbki Twojej argumentacji:
  xmax
  5 marca o godz. 11:42
  Dla was, POwskich lemingow, komunistow i postkomunistow, SBeckich .Nowoczesnych, KODerastow wiadomego sortu, ruskich i niemieckich pogrobowcow, to i tak bez roznicy. 

  xmax
  5 marca o godz. 11:54
  „potomek dziadka z Wermachtu Donald Tusk, donosil na Polske, dla niego „polskosc to nienormalnosc”, on reprezentuje Niemcy.”

  Xmax, przecież to są epitety, wyzwiska i to nie Twoje xmax epitety, tylko wyznaczone przez PiSowskich spindoktorów i podane do posługiwania się przez lud by jeszcze bardziej wzniecić jego frustrację i nienawiść do innych – obcych (przede wszystkim do Niemców), rudych, lewaków, komunistów i złodziei i innych pogrobowców, czy jak oni tam sięzwą?

  Xmax, To ma być Twój wkład w debatę blogową?t
  Pzdr, TJ

 40. To jest jednak paradne. PiS popiera kandydaturę członka PO na stanowisko przewodniczącego RE, a Passent oburza się, że jest to „partyjniactwo w najbrudniejszym wydaniu”.

 41. Jeszcze kilka zdań na temat bałamutnejj tezy tutejszych mediów, że Przewodniczący RE powinien reprezentować interesy państwa z którego pochodzi. Tezy, która zresztą też jest upowszechniana blogu.

  W RE interesy polityczne państw prezentują szefowie ich rządów. W przypadku Polski ta rola przypada premierze Szydło.
  Natomiast przewodniczący RE ma szukać kompromisów między tymi interesami tak by osiągać polityczne cele UE.
  Taka jest rola Tuska, za to mu Unia płaci.
  Od zdolności do osiągania satysfakcjonujących dla członków RE kompromisów zależy też los przewodniczącego.

  Przypomnę, że jest on powoływany na mocy art. 15, pkt 5 „Traktatu o Unii Europejskiej”, który brzmi:

  „Rada Europejska wybiera swego przewodniczącego większością kwalifikowaną na okres 2,5 roku; mandat przewodniczącego jest jednokrotnie odnawialny. W przypadku przeszkody lub poważnego uchybienia Rada Europejska może pozbawić przewodniczącego mandatu zgodnie z tą samą procedurą”.

  Jak z powyższego wynika uchybienie polegające na forsowaniu interesu państwa z którego pochodzi oznaczałoby koniec kariery przewodniczącego RE.

  Link na zasady stosowania większości kwalifikowanej w RE poniżej

  http://www.consilium.europa.eu/pl/council-eu/voting-system/qualified-majority/

 42. NeferNefer,

  wyjechać, ale tam, gdzie żyją normalni ludzie.

  Wczoraj w Wyborowej przeczytałem o planach zlikwidowania ostatniej z polskich placówek w Montrealu, Misji Handlowej, która „robi” także za punk konsularny po likwidacji w 2015 konsulatu RP. Wiadomo, że rodactwo w większości głosuje na pis. I tak też było w 2015 w Montrealu, i jeszcze intensywniej, częściowo z żalu za zamknięcie konsulatu. No i teraz co ? Ljubimyje waditieliej z pis zamykają ostatnią placówkę RP w mieście, placówkę istniejącą od wielu dekad. Skowyt kopniętego psa przez umiłowanego pana: no jak to tak ? Przecież Polonia montralska popiera pis … Auuuuuu !!!

  Komentarze pod artykułem trafne: wiedzały cymbały na kogo głosowały. A i tak znowu zagłosują na kartofla i na pana Dudę. To jest w genach, wyssane z krwią matek.

  NeferNefer : wyjechać? Tak, ale wtedy trzymać się z daleka od rodactwa, zasymilować się jak najsilniej w miejsce utonięcia w trójkącie polonijnym „polska parafia – polska kiełbasiarnia – polska zabawa taneczna z bigosem i soplicą”.

 43. Pomimo braku poparcia polskiego rządu wygląda na to, że Tusk ma drugą kadencję w kieszeni. Ale po Brexicie i Trumpie niczego już nie można być pewnym.

 44. Jeszcze kompetencje przewodniczącego RE wynikając też z art 15 Traktatu o Unii Europejskiej:

  „Osoba sprawująca tę funkcję ma przede wszystkim:

  – przewodniczyć posiedzeniom Rady Europejskiej i kierować jej pracami
  – czuwać nad przygotowaniami do posiedzeń Rady Europejskiej oraz nad ciągłością jej działań (we współpracy z przewodniczącym Komisji oraz na podstawie wyników prac Rady do Spraw Ogólnych)
  – przyczyniać się do spójności i konsensusu na forum Rady Europejskiej
  – zdawać relację Parlamentowi Europejskiemu po każdym posiedzeniu Rady Europejskiej.

  Ponadto przewodniczący Rady Europejskiej reprezentuje Unię na zewnątrz:
  w kwestiach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – wraz z wysokim przedstawicielem Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (który pomaga realizować tę politykę i zapewniać jej jednolitość, spójność i skuteczność)
  na szczytach międzynarodowych – z reguły wraz z przewodniczącym Komisji Europejskiej.”

 45. olborski
  5 marca o godz. 15:37

  Jestem dość odporny na propagande wszelkiej maści.
  Psy wieszane na Tusku, fotomontaże, paszkwilanckie teksty wychodzące spod jednej sztancy- nie robią na mnie wrażenia.
  Tyle że większość ludzi za dobrą monetę weźmie wszelkie informacje wychodzące z TV „Kurski”, czy z Żoliborza….

  Osobiste animozje uniemożliwiające współpracę, są na przestrzeni dziejów główną przyczyną naszych klęsk.
  Mściwość, zawiść i małostkowość, to nasza narodowa przywara.
  I w tym kontekście rozpatruję sytuację.
  To nie Tusk wykopał topór wojenny, tylko akolici Kaczyńskiego z nim na czele……
  Jeden z nich dokonał fotomontażu, i zacznie to żyć własnym życiem…

 46. Skoro przewodniczący RE nie powinien reprezentować interesów państwa z którego pochodzi, to skąd to całe halo o Polaka na tym stanowisku?

  Moim zdaniem, jest oczywiste to, że o tym, kto powinien być kandydatem, powinny decydować kompetencje – i właśnie bezstronność – a nie narodowość kandydata.
  (Tylko że tym, którzy kierują się partyjniackim sposobem myślenia, nie może się to pomieścić w głowie.)

 47. Cały problem w tym, że wizje polityczne, czy priorytety Tuska i Kaczyńskiego są na ogół przeciwstawne.
  To samo z organizacją partii.
  Tusk tolerował jednak wewnętrzną opozycję, jakis pluralizm, dyskusje, skrzydła i frakcje.
  Kaczyński uznaje jedynie poddaństwo całkowite.
  Cóż, predyspozycje osobowościowe…….

 48. O, widzę że antypolonizm też kwitnie na blogu D. Passenta, jak nigdy dotąd.

  Co na to Gospodarz? Czy też cierpi z tego powodu?

 49. Nazywajmy rzecz po imieniu, Polskę po obaleniu tzw.komunizmu rozwalają katolicy,których mentalność polityczną przypominają uczestnicy pokazów garnków z antyrakowym działaniem.Tak sobie myślę,że imigranci przyniosą więcej wiedzy co chciał Jezus wszak byli bliżej ale dajmy im szansę na bezpośrednia relacje bez cenzury Kaczyńskiego. Wszak gość w dom…PiS proponuje ABW.

 50. @wiesiek59

  „Jestem dość odporny na propagande wszelkiej maści.”

  Bzdura. Gostek podpisujacy sie tutaj jako Wiesiek z numerkiem powtarza i wkleja durne propagandowe bzdety, kopiowane bezmyslnie i bezrefleksyjnie z szowinistycznych czy wrecz neonazistowskich witryn. Gostek podpisujacy sie tutaj jako Wiesiek wierzy ewidentnie we wklajana (kopiuj/wklej) propagande – im bardzie ta propaganda durna, kretynska i wariacka, tym mocniejw nia wierzy. Warto zauwazyc, ze wklejki obWiesia czesto koliduja miedzy soba. Zauwazyc jednak sprzecznosc – to terz wymaga co nieco rozumu.

  No dobra, ja do swoich zajec – a obWiesia uprasza sie, zeby nadal kiergolil jak poparzony o Rotszyldach, Sorosie i o tym, jak dobry i szlachetny Iran, pokojowo nastawiony, pada celem niecnych atakow globalistow.

  Zawczasu zostawiam okno otwarte, bo przewiduje, ze forum zostanie zapaskudzonie wklejkami obWiesia.

 51. Jacobsky.
  Prawda, niestety przekonalem sie na wlasnej dupie jakie sa te polonijne srodowiska. Trzymam sie z daleka, a gdy slysze gdzies na ulicy rodzimy jezyk, oddalam sie aby nie slyszec i nie czuc tego co maja do powiedzenia. Smutne to niestety, ta nasza narodowa przypadlosc.

 52. radzilowJedwabne
  5 marca o godz. 16:08

  Wypadku przy pracy wachmana…..

  Poziom dyskusji mi nie odpowiada.
  Merytorycznie, albo wcale.
  Z gorliwością neofity reklamujesz tu jakies chore teorie.
  Poczucie winy, czy nadgorliwość i chęć zasłużenia na uznanie nowych ziomali?

 53. …a gdy slysze gdzies na ulicy rodzimy jezyk, oddalam sie aby nie slyszec i nie czuc tego co maja do powiedzenia…

  O biedny ty! Wyobrażam sobie twoje katusze, kiedy musisz chodzić po ulicach rodzimego kraju, będąc wszędzie narażonym na dźwięk polskiej mowy.

 54. cieszę się, że Tusk jako wysokiego szczebla polityk unijny nie reprezentuje polskich interesów. To bardzo cenny dla Tuska zarzut. Wierzę, że Tusk ma na tyle oleju w głowie, żeby z tego buraczano-kartoflanego zarzutu zrobić atut dla własnej kampanii.

  czaro,

  taka prawda. Uwaga ! Obaj szerzymy antypolonizm ! 🙂

 55. Przecież PiS doskonale wie, że JSW nie ma żadnych szans. Zgłoszenie tej kandydatury to środek do zamydlenia oczu „ciemnemu ludowi” w Polsce.
  Prawdziwym celem jest zemsta, ślepa zemsta na Tusku, za to, że osiągnął coś, na co Kaczyński ani żaden inny pisior nie ma najmniejszych szans . Jestem pewna, że to nie koniec walki z Tuskiem.Jeżeli Tusk zostanie wybrany na następną kadencję, Kaczyński tego nie zniesie.Europejski nakaz aresztowania zostanie wydany.

 56. Wykłady objaśniające zawiłości polityki prezesa znajdziemy w 6 odcinku kabaretu „ucho prezesa” . „Prezes – władca wasali” robi politykę rączkami wiernych mu poddanych, sam nie ponosząc żadnej odpowiedzialności. Jednak dobrowolny udział w tym cyrku S.-Wolskiego jest zastanawiający. Na kogo liczy prezes w tej grze o tron? Kto jest jego potencjalnym, zagranicznym sojusznikiem? Pusto wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie? Polityka jest sztuką wykorzystywania okoliczności zaistniałych przez splot wydarzeń jakie tworzy historia. Decyzja prezesa marnuje taką szansę. Osobiste obsesje są najgorszym doradcą. Jaki będzie ostatni odcinek „ucha prezesa”?
  Czy prezes sam obetnie sobie ucho, w szale autoagresji, co się zdarzało w przeszłości innym geniuszom?

 57. Próbka złotych myśli rozsiewanych na blogu D. Passenta. przez inteligentów nic niemających wspólnego z „buraczano-kartoflaną” Polską.

  Polskę po obaleniu tzw. komunizmu rozwalają katolicy

  Tusk, Komorowski, Gronkiewicz-Walz, Petru, Schetyna… wszyscy są katolikami, ergo: rozwalają Polskę.

 58. Wszyscy się mylicie – Po prostu Prezes Kaczyński, który chociaż udaje poglądy narodowo-katolickie jest socjalistą i ma zamiar umożliwić objęcie stanowiska przewodniczącego Rady Europy kandydatowi europejskich socjalistów Kandydatury JSW nikt nie potraktuje poważnie, tym bardziej, że została ona wysunięta w ostatniej chwili, zaś po takiej wolcie Polski istnieje realna możliwość, że RE w ogóle nie zechce kandydata z tak nieodpowiedzialnie rządzonego kraju

 59. D. Passent: Precz z Polakiem na czele Rady Europejski

  A Saryusz-Wolski to już nie Polak? Od kiedy, po wyrzuceniu go z PO?

  Tusk jako autor słów „Polskość to nienormalność” (Znak 1987) oraz zwolennik nałożenia sankcji na Polskę, a też całkiem jawnie mieszający się w krajową politykę, średnio nadaje się na wysokie stanowisko w UE

  „Polska, mając praktycznie zagwarantowany wybór na to stanowisko Donalda Tuska … „.

  Nie Polska wygląda Tuska w Brukseli jak kania dżdżu, tylko opozycja zrzeszona w związku zawodowym odsunietych od władzy prominientów III RP?

 60. @xmax,

  W poprzednim wątku napisałeś m.in.: „(….)ja nie mowie, ze wszystko zostało i jest zrobione tak jak potrzeba, ze jest idealnie, bo sie nie da, jest za duzy odpor zgnilizny, ale te zmiany sa, beda i nie bedzie powrotu do tego co bylo….).”

  Pomimo swoich poglądów nie sprawiasz wrażenia osoby ograniczonej intelektualnie, więc chętnie podejmę dyskusję.
  Z przytoczonego cytatu wnioskuję – nie wiem, czy słusznie – że „dobrą zmianę” popierasz, natomiast masz zastrzeżenia co do tempa realizacji. Rozumiem, że kierunki owych zmian nakreślonych przez PiS akceptujesz bez zastrzeżeń, a jedyne, co Cię boli, to zbyt wolne tempo zmian. Sugerujesz, że na przeszkodzie do zrealizowania idei kaczego raju stoi „zgnilizna” broniąca „ancient regime’ u.”
  Żeby nie było wątpliwości, co i kto składa się ową paskudną narośl na zdrowym ciele narodu polskiego, czyli tych ca 20 proc. społeczeństwa, wymieniasz w następnych akapitach, piszesz bowiem: „(…)Dla was, POwskich lemingow, komunistow i postkomunistow, SBeckich .Nowoczesnych, KODerastow wiadomego sortu, ruskich i niemieckich pogrobowcow, to i tak bez roznicy. Przeciez wam od poczatku nie podobalo sie, ze PIS zostal wybrany i rzadzi.(…).”
  Nie bawisz się w subtelności, powyższe określenia stosujesz wobec wszystkich przeciwników tzw. dobrej zmiany, dla Ciebie każdy, kto jest przeciwnikiem pisowskich idei, to swołocz. Dałbyś sobie głową uciąć, za to, że tak jest?
  Do tego mało zacnego grona zaliczyłeś również mnie, a ja akurat nie podpadam pod żadne z tych określeń – nie byłem żadnym esbekiem, agentem, komuchem itp. lecz wręcz przeciwnie jestem tzw. solidarnościowym kombatantem, przeżyłem internowanie, kilkanaście 48. godzinnych zatrzymań, zarówno przed jak i po stanie wojennym. Jestem obywatelem brytyjskim, z Polski wyjechałem 16 lat temu, nie dlatego, że zostałem oderwany od koryta przez zmiany rządów, lecz z powodu ustawicznego wkur*wiania się na oszołomstwo, na debili klękających przed flagą i całujących ją, na katolenie Polski, pomniki JPII, bogoojczyźnianość, pseudopatriotyzm, obawa przed tym, że kiedyś do władzy dojdzie PiS-bolszewia i o moim życiu będzie decydował jakiś człon na kaczych łapach. I niestety moje obawy ciałem się stały. Polska się cofa do czasów stalinowskich i wcale w moim stwierdzeniu nie ma wielkiej przesady – mechanizm przejmowania Polski, jako żywo przypomina czasy, kiedy przejmowała ją komuna. To, że nie ma masowych aresztowań, mordów sądowych itp., wynika tylko z tego, iż Polska nie leży, gdzieś na peryferiach świata, lecz demokratycznej Europie. Jednak tak czy inaczej, demolka instytucji stojących na straży demokracji, demontowanie III władzy, zawłaszczenie mediów publicznych i plany „repolonizacji” prywatnych, nie pozostawia wątpliwości, że psychopacie z Żoliborza marzy się państwo totalitarne.

  Określając ludzi, którzy nie chcą takiej Polski, mianem komuchów, esbeków, złodziei itp. zachowujesz się identycznie, jak Twój kaczy idol, który lży myślących inaczej, niż on, Polaków.

 61. @ Mauro- pozwolisz, że zacytuję kiedyś niezłego satyryka „Wyście są głupie czy tylko udawacie ?” Jasne, że JSW jest Polakiem, ale czy ma jakiekolwiek szanse na objęcie stanowiska po Tusku, w razie utrącenia jego kandydatury ?

 62. Jacobsky
  5 marca o godz. 15:46

  Ja od 11 lat jestem wyjechana i dlatego to „oh, wait”. Od tzw kościelnej i w ogóle Polonii trzymam się z dala, zasymilować z tubylcami jakoś mi nie idzie, do kościoła nie chodzę, a w tancbudzie byłam dwa razy, czyli pierwszy i ostatni 10,5 roku temu i uciekłam, bo jako żywo, bigos i soplica.

  Chodzi mi o to żeby mnie przestało tak obchodzić czy boleć co się w Polsce teraz wyrabia a nie chce przestać. Czego ja to wszystko czytam, cholera najjaśniejsza mnie trafia, co za szumowiny, sprzedawczyki, idioci, krętacze – … i tak bym mogła przez dwie godziny rzucać siarczystymi epitetami.

  Widziałam ten artykuł o zamknięciu placówki. Też powiem „dobrze im tak” Nie mogę wyść z zadziwienia żeśmy to jacy tacy, głupi i bez pomyślunku, ćwoki, ciemnota – i tak mogę przez dwie godziny. Lepsze zdanie miałam, zderzenie ze skrzeczącą rzeczywistością zwyczajnie boli. Cytat z Kuklinowskiego się przypomina „kiń do licha tę paskudną twierdzę” ale jak wyrwać tę twierdzę z głowy :/
  sigh…

 63. No wreszcie jakaś samokrytyka!
  NeferNefer: Nie mogę wyść z zadziwienia żeśmy to jacy tacy, głupi i bez pomyślunku, ćwoki, ciemnota… co za szumowiny, sprzedawczyki, idioci, krętacze…

 64. czyli uderz w stół

 65. Mauro Rossi
  5 marca o godz. 16:46
  D. Passent: Precz z Polakiem na czele Rady Europejski
  A Saryusz-Wolski to już nie Polak? Od kiedy, po wyrzuceniu go z PO?
  Tusk jako autor słów „Polskość to nienormalność” (Znak 1987)

  Mój komentarz
  Rossi, podlutkie to i malutkie wskazywanie na Tuska jako autora słów „polskość, to nienormalność”, czyli posługiwanie się wypreparowaną, by nadać jej negatywny wydźwięk, frazą z jakiejś wypowiedzi, zatajanie jaka to była wypowiedź i o czym.

  Jest to dużo gorsze od cytowania słów kapitana Tu-154M w Smoleńsku „odchodzimy na drugi krąg” z zatajeniem najistotniejszej informacji zapisanej w czarnych skrzynkach – ta wypowiedź odbyła się na wysokości około 40 m nad pasem lotniska, czyli była grubo spóźniona. Miała być wypowiedziana przed osiągnięciem wysokości 100 ma nad pasem, została wypowiedziana około 40 m nad pasem.

  W ten sposób insynuacja, pomówienie staje się prawdą o człowieku, o zdarzeniu, prawdą, której wartość polega na odwróceniu znaczeń, okłamaniu słuchaczy, czytelników, z dodaniem szczerego zapewnienia – że tak było. No bo przecież Tusk napisał te trzy słowa. A może nie?
  Podobnie jak kapitan TU-154M wypowiedział komendę o odchodzeniu. A może nie?
  Pzdr, TJ

 66. Tusk nie zrzekał się obywatelstwa aby dostać się do koryta jak to robią papieże.Tusk jest nadal Polakiem czego nie można powiedzieć o JP II bo to „tylko” papież z Polski.Mała rzecz ale czyni Tuska normalnym . Tak sobie myślę,że w czasach ZSRR zrzeczenie się obywatelstwa było zdradą. Mit JP II to bańka pisowskiego nacjonalizmu choć wyparł się dla dobra Watykanu polskości ?

 67. NeferNefer
  5 marca o godz. 17:00

  pewnie nie da się do końca, taki nasz zas… los wyjechanych, że będziemy do końca jakoś tam przejmować się wolskim grajdołem. Pewnie trochę mniej z wiekiem, kiedy bliskość z krajem się rozluźni z przyczyn biologicznych (zejście rodziców, itp).

  Tak już wylosowaliśmy na loterii losu, że przypisano nas do Polski, a nie do Danii, Norwegii czy Szwecji dla przykładu, normalnych krajów pochodzenia, wręcz nudnych politycznie. Na szczęście tu, gdzie mieszkam tubylcy naprawdę są normalni, lokalne problemy są naprawdę łagodne w porównaniu z tym, co obecnie ma miejsce w Wolsce, i w sumie wystarczy tylko nie czytać za dużo niusów z Wolski, aby z tej normalności korzystać i nią nasiąkać.

  Tyle, że czasem naprawdę krew się burzy.

  Ale głowa do góry ! Historia również przyjdzie i po nich i tym razem, mam nadzieję, nikt nie będzie się litować nad watahą.

 68. Zanim odpowiem to zobaczcie oświadczenie Manfreda Webera (dół strony, newshub) EPP wyleje Saryusza-Wolskiego jeśli ten będzie podtrzymywać swoją kandydaturę

  http://www.europarl.europa.eu/meps/en/28229/MANFRED_WEBER_home.html


  Organy decyzyjne @EPPGroup zbiorą się w tym tygodniu. Pan Saryusz-Wolski zostanie wykluczony jeśli podtrzyma swoją kandydaturę.

  oops

 69. No nie – nie sposób traktować poważnie tzw. „debaty politycznej”, która ma miejsce w Polsce.

  Oto mała próbka wypowiedzi pod adresem Jacka Saryusz-Wolskiego, który ośmielił się zgodzić na wysunięcie jego kandydatury na stanowisko przewodniczącego RE:

  – on po prostu i tylko wykonuje najstarszy zawód świata (k…two)

  – Knur dołączył do stada rasowych świń, brawo Jarosław i zbaw Wolskę !!Wolska dla wolaków !! prostata dla prostaków ,nie ja wysiadam !!

  – zywot nadetych balonow jest przewidywalny i krotki. Tak trzymac pisiory !!!

  – Bytes, jestes i bedziesz tylko nedznym oslem, dzwigajacym ciezkie wory wlasnej glupoty i gnajacym za marchewka na kiju Ojdyra Rydzyka… Zalosny widok

  – kasa mu szmata oczy przeslonila i to jest pan cos tam Wolski.

  – Pan Wolski nie tylko się zeszmacił ale zgnoił.

  – Ohydny ZDRAJCA !!

  – chce się zeszmacic,to jego sprawa. Kaczor go wydyma.

  – kiedyś wolski wrócisz do kraju …zdrajco !!!!

  – wieprz musi dolaczyc do chlewni pisowskiej.

  – Taki knur, jak z „Folwarku zwierzęcego” … !knur, jak z „Folwarku zwierzęcego” … !Taki knur, jak z „Folwarku zwierzęcego” … !

  – widac dolaczyl do reszty swin

  – zwykła szmata szpicel !

  – a to zwykły karierowicz i bydlę

  – wolski ty wygladasz na szmaciarza, bedziesz cumlal kaczorowi fajeczke,a potem on cie wycumla.

  (…)

  Wszystkie wypowiedzi pochodzą stąd:
  http://polityczek.pl/index.php/uncategorised/3450-giertych-w-liscie-do-saryusza-wolskiego-to-tusk-pozwolil-panu-na-kandydowanie-w-trzech-ostatnich-wyborach-do-pe

 70. Słowianin Stanisław
  5 marca o godz. 15:37

  „Katolicyzm to nie polski wynalazek lecz prowokacja germańska na zasadzie propozycji nie do odrzucenia z czeskim udziałem ichniej pani Walewskiej o imieniu Dobrawa …”.

  Zanim Słowianie pojawili się nad Wisłą wcześniej byli tu Germanie. Nie narzekaj na „prowokację”, ciesz się, że nie podzieliliśmy losów Prusów, którzy nie chcieli się ochrzcić, a nawet demonstracyjnie zabili Adalaberta (po słowiańsku Wojciecha), później uznanego za świętego, nota bene krewnego owej Dobrawy. Gdzie są teraz Prusowie to się domyślasz?

 71. Bar Norte
  5 marca o godz. 15:44

  „Taka jest rola Tuska … uchybienie polegające na forsowaniu interesu państwa z którego pochodzi oznaczałoby koniec kariery przewodniczącego RE”.

  A jest tam coś o działanu przewodniczącego Rady Europejskiej na rzecz opozycji w swoim kraju? W gruncie rzeczy można te jego działania podciągnąć pod „forsowanie interesu państwa z którego pochodzi”. Bo jeśli reżim kaczystowski jest niedemokratyczny i faszystowski (z pewnością Bruksela się z tym zgodzi, prawda?), to działania przewodniczącego Rady Europejskiej do spółki z krajową opozycją na rzecz obalenia owego strasznego reżimu forsują w sposób oczywisty interes państwa z którego Przewodniczący pochodzi. Co powinno oznaczać koniec kariery Przewdniczącego RE. No wiec ja tego teraz oczekuję: koniec brukselskiej kariery Tuska; ze spokojną głową będzie mógł teraz stanąć przed sejmową komisją ds. Amber Gold.

  „Tak więc za kilka dni się dowiemy czy szefem RE pozostanie Tusk czy któryś z europejskich socjalistów”.

  Zatem jestem za socjalistami. Ale może być nawet koń Junckera, Incitatus Bis. 🙂

 72. supertramp
  5 marca o godz. 15:43

  To jest jednak paradne. PiS popiera kandydaturę członka PO na stanowisko przewodniczącego RE, a Passent oburza się, że jest to „partyjniactwo w najbrudniejszym wydaniu”.

  Nie takie parady i robinsonady zaliczał w swoim życiu red. Passent. 🙂

 73. wiesiek59
  5 marca o godz. 16:03

  „Tusk tolerował jednak wewnętrzną opozycję, jakis pluralizm, dyskusje, skrzydła i frakcje”.

  Przecież dobrze wiadomo, że władza Tuska w PO polegała na napuszczaniu na siebie poszczególnych frakcji. Dzięki temu owe frakcje i grupy nautralizowały się, a pozycja Tuska nigdy nie była zgrożona. A jaka jest wartość dodana w istnieniu skłóconej partii będącej u władzy i zajmujacej się głównie swymi wewnętrznymi konfliktami to ja nie wiem.
  Ale może ty wiesz?

 74. Ubieganie się o stanowisko z wyboru przez obce rządy, bez zgłoszenia i poparcia przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, powinno być w odniesieniu do obywatela RP traktowane jako zdrada główna i odpowiednio karane.

 75. Należało się tego spodziewać, dziwi mnie Pana zdziwienie.
  To chyba również nie jest niespodzianka dla Tuska chyba nie spodziewał się akceptacji Kaczyńskiego. Fakt, że złożył swoją kandydaturę świadczy, że wybór ma chyba pewny. PiS kolejny raz się ośmieszy, ale to nikogo już nie dziwi. Kaczyński jest autokratą niszczących każdą niezależną osobę w swoim otoczeniu, w przypadku Tuska nie działa racjonalnie, jego reakcje są tym samym łatwe do przewidzenia.

 76. NeferNefer
  5 marca o godz. 17:35

  „EPP wyleje Saryusza-Wolskiego jeśli ten będzie podtrzymywać swoją kandydaturę”.

  Saryusz załamie się, wprost szlochał będzie. 🙂
  Za to zostanie później mianowany na komisarza europejskiego, w miejsce Bieńkowskiej, która zostanie z gołymi 6 tys. miesięcznie. Co za los.

 77. krebs06
  5 marca o godz. 17:49

  „PiS kolejny raz się ośmieszy …”.

  Poliytyka to nie jest zajęcie dla dzieci, wiec nie zajmuj się tym.
  PiS ośmieszyłby się, gdyby poparał Tuska, który jawnie współdział z krajową opozycją.

 78. Dylemat kogo powinien reprezentować Przewodniczący Rady Europejskiej

  Z pozycji mainstreamowych „europejczycy” (w kraju i za granicą) twierdzą, że powinien stawiać interes UE nade wszystko.

  Polacy twierdzą jednak, że jest Polakiem chyba, nie po to go tam wysłaliśmy, PiS zapewne go popierał – choć roboczo nazwał to ucieczką – ale prezes zacierał ręce przecież na wyjazd Tuska do Brukseli, tylko się obawiał, że stanowisko może za wysokie dla Donaldka, więc na pierwszym miejscu do cholery powinien Tusk przepychać interes Polski, tę enigmę, pardon – szeroki temat, na który jest kilkaset teorii dyskutowanych w niedzielne popołudnie.

  Zaś prawdziwi Polacy, aktywni i patriotyczni, bez zmrużenia oka powiedzą, że powinien reprezentować interes PiS, czyli rządu wybranego przez suwerena, z prezesem na czele. I tego red. Passent nie akceptuje i nigdy nie zaakceptuje. Przecież Donald Tusk występował przeciw demokratycznemu porządkowaniu spraw wokół Trybunału, do czego się kolesie jego przyczynili, teraz Tusk kolesi broni i popiera, kolesiom sprzyja, co każdy widzi. Prezes też ma oczy.

  Czy red. Passent tego nie widzi?

 79. @Mauro

  Przypominam że wypowiedziałam ci odpowiedzi już dawno i nic się nie zmieniło.

 80. Pisałem wyżej, że w przypadku Jacka Saryusz-Wolskiego PiS odstępuje od zasady, że zawsze popiera Polaka na stanowisko międzynarodowe. Z tego wcale nie wynika, iż J.S.-W. nie jest Polakiem. Chodzi mi o to, że jego kandydatura ma na celu niedopuszczenie do reelekcji polskiego polityka , Tuska, będącego już na stanowisku, a jego następcą na pewno nie będzie inny Polak. Dlatego w tym przypadku stanowisko polskiego rządu godzi w polskie interesy.

 81. Morawiecki twórca Manifestu PKWN-bis zachęca Polaków na emigracji do powrotu choć Wanda Wasilewska z broszką nie odwołała ruiny w miejscu osiedlenia.Co przypomina komunistów aresztujących naiwnych weteranów walczących na Zachodzie.Tak sobie myślę czego władza nie wymyśli aby oszukać jak oszukano frankowiczów i stworzyć konkurencję dla np. Ukraińców już pracujących w Polsce. Morawiecki milczy czy w Polsce firmy płacą jak w Londynie czy co łaska.

 82. Erykko
  5 marca o godz. 17:44

  „Ubieganie się o stanowisko z wyboru przez obce rządy, bez zgłoszenia i poparcia przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, powinno być w odniesieniu do obywatela RP traktowane jako zdrada główna …”.

  Zauważ łaskawco, że Tusk pochodzi z Kaszub, miał dziadka w Wehrmachcie, jest człowiekem bez właściwości, współdział z krajową opozycją ― dawnymi kolegami ― w obalaniu rządu w Polsce, czego z pewnością robić nie powinien. Zaś Saryusz-Wolski nie pochodzi z Kaszub, nie miał dziadka w Wehrmachcie, jest człowiekiem z zasadami i znanym z tego, że pracując w Brukseli dbał o polski interes, a nie partyjny.

 83. Daniel Passent

  „Chodzi mi o to, że jego kandydatura ma na celu niedopuszczenie do reelekcji polskiego polityka , Tuska, będącego już na stanowisku, a jego następcą na pewno nie będzie inny Polak”.

  „Na pewno” inny Polak Komorowski miał wygraną w kieszeni (przegrał pechowo przez zakonnicę), referendum w UE na pewno powinni wygrać euroentuzjaści, ale przegrali, Trump był skazany na kleskę jeszcze w przededniu wyborów … 🙂

 84. @Erykko, @Mauro Rossi

  „Wolski: Liczę, że Tuska po powrocie do kraju będzie czekał długi wyrok”

  „Nie sądzę, dynamika sprawy smoleńskiej i blamaż Tuska w Europie sprawia, że jest on dla opozycji najgorszym z możliwych kandydatów.”

  „Ja optymistycznie sądzę, że Tusk do kraju nie wróci, a jeśli tak, to będzie go czekał długi wyrok w którymś z zakładów karnych. ”

  „To się nazywa być przyklejonym do stołka. Komorowski wywiózł z Pałacu Prezydenckiego nawet meble!”

  „Wolski: „Stróż żyrandola ukradł żyrandol! ”

  „Wolski: To, że coś nie jest zabronione prawnie nie oznacza, że jest dozwolone.”

  Ja tez czekam na ten dlugi wyrok, ale nie rozumiem, czemu ciagle jeszcze kary nie poniosl Bul. Za Zbrodnie Smielenska, za kradziez zyrandola czy w ogole za caloksztalt. Mazgai sie ta wasza wladza. W epoce brzesko-kartuskiej to by juz dawno kazdy, kto by sie osmielic przeciwstawiac wladzy, siedzial za drutami kolczastymi badz otrzymywal odpowiednia obrobke w twierdzy brzeskiej. Przypomnijmy, ze w tamtych czasach nikt sie nie przejmowal jakimis wyborami czy opinia zagranicy, wladze zagarnieto za pomoca karabinow i bagnetow, potem dzielnie i walecznie odbijano palkami nerki nieslusznym poslom.

 85. Jacobsky
  5 marca o godz. 17:29

  Dzisiaj wróciłam po tygodniu w Pl, wszędzie warkot pił mechanicznych i drzewa pokotem. Nic mi nie mija. Rodziny bliskiej już nie mam. Czytam niusy z Polski i szlag mnie trafia, jedyne czego nie oglądam to ku-wizja (dwa razy mi post zjadło przez to słowo)

  Dziękuję – wiem że przeminą ale ziemię a wodę (znów cytując Sienkiewicza) po sobie zostawią :/ i po co, po co (tu kwiecista wiązanka) Jak widzę tutejszego premiera czy rozmowy o szkolnictwie to tylko głową kręcę…

  Przepraszam że może bez ładu i składu telegraficznie odpowiadam ale zmęczenie po podróży daje się mocno we znaki.

 86. Unia Europejska (co najmniej) dwóch prędkości

  Mnie najmocniej zastanawia, z jaką prędkością posuwa się Polska PiS (ang. PiSland).
  Bo kierunek tego poruszania jest mi znany.

  Kilka miesięcy temu The Guardian spekulował nad tym, że brak poparcia rządu polskiego osłabi szanse Tuska. W ostatnich dniach górę bierze przekonanie, że „zarzuty prezesa” i „ruchy Beaty Broszki” wzmacniają szanse Tuska na ponowny wybór. Nawet sojusznicy z Międzymorza – Czechy i Słowacja – popierają go mocno, o Merkel, Francuzach i innych krajach.

  http://www.politico.eu/article/polish-criticism-boosts-european-council-presidentdonald-tusks-bid-for-second-term/

  Poszedł prezes na wojnę z Europą, to ból poczuje własną żopą.

 87. Mauro Rossi

  „A jest tam coś o działanu przewodniczącego Rady Europejskiej na rzecz opozycji w swoim kraju?”

  Jak napisałem wyżej, dla przewodniczącego RE wiążący jest głos rządzących w danym państwie UE. To oni bowiem mają demokratyczne prawo do prezentowania interesu politycznego państwa.

  Z tym, że również wiążacy (zgodnie z traktatem unijnym) jest głos Komisji Europejskiej lub grupy innych państw.

  Rada Europejska ma bowiem jedną kompetencję, która może mieć zastosowanie w odniesieniu do sytuacji wewnętrznej w RP:

  „Rada Europejska stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji lub 1/3 państw członkowskich, po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego, może stwierdzić poważne i stałe naruszenie wartości demokratycznych lub praw człowieka w jednym z państw członkowskich. Państwo zainteresowane nie bierze udziału w głosowaniu. W takim przypadku Rada Unii Europejskiej może zawiesić niektóre prawa takiego państwa.”

  Z tym, że Rada Europejska się tym, jak dotąd, nie zajmowała.

 88. Muszynianka
  „Poszedł prezes na wojnę z Europą, to ból poczuje własną żopą”.

  Używając twojej poetyki, należysz chyba do pożytecznych idiotek, które nie wiedzą co to jest i jak w praktyce działa UE.

  „Jacek Saryusz-Wolski ✔ @JSaryuszWolski
  Nie akceptuję donoszenia na własny kraj
  i popierania przeciw niemu sankcji.
  Nie po to wprowadzałem Polskę do Unii Europejskiej”.

 89. Mauro Rossi
  Podziwiam pasję w wyrażaniu własnych – jedynie słusznych,jak mniemam, przekonań Oczywiście jeśli to autentyczne a nie zwykły trolling.
  Polityka ww Polsce może i nie dla zieci, ale czy muszą się do niej garnąć osoby niezrównoważone.

 90. Daniel Passent
  5 marca o godz. 17:57
  Pisałem wyżej, że w przypadku Jacka Saryusz-Wolskiego PiS odstępuje od zasady, że zawsze popiera Polaka na stanowisko międzynarodowe. Z tego wcale nie wynika, iż J.S.-W. nie jest Polakiem. Chodzi mi o to, że jego kandydatura ma na celu niedopuszczenie do reelekcji polskiego polityka , Tuska, będącego już na stanowisku, a jego następcą na pewno nie będzie inny Polak.

  Mój komentarz
  Panie Redaktorze, dokładnie tak. Jarosław K zobaczył jakąś szansę dla siebie (uwalenie Tuska na arenie europejskiej) w wystawieniu kandydatury S-W na szefa RE (osoba S-W jest tu najmniej ważna). Szansa ta polega na tym aby nie uzyskał wyboru Tusk. Celem posunięcie Prezesa jest wygenerowanie zamieszania, bałaganu z oczekiwaniem, że w tym zamieszaniu kandydatura Tuska może padnie.
  Kaczyński ma nadzieję, ze jego chytre manipulacje ktokolwiek będzie rozpatrywał jako uczciwe posunięcia broniące honoru Polski narodu, państwa i prawa. Kaczyński myli retorykę polityczną z wyobraźnią ludową.

  Dalsze konsekwencje (bardzo poważne) związane z manipulacją z wystawieniem S-W jako kontrkandydata Tuska, o których redaktor napisał, dla Kaczyńskiego są mało ważne. Jego celem jest wysadzenie z siodła Tuska jakąkolwiek metodą, twórczą, czy burzącą, zimną, czy gorącą. Każde rozwiązanie bez Tuska na stanowisku szefa RE, to by było zwycięstwo pieczętujące wygraną Jarosława Ka w Polsce. On tego niesłychanie pragnie i dlatego tak szybko, moim zdaniem zbyt pochopnie, połakomił się na kandydaturę S-W.
  Pzdr, TJ

 91. @Mauro Rossi,
  18:05
  l´uomo con qualità come sempre….

  pieprzysz bratku o Tuskowym dziadku

  ——a jego wlasciwosci —-ponizej

  Strzez sie wariatow. Ci sa mili,
  Poki w zakladach ich wiezili,
  Albo trzymali w zwyklej stajni.
  Sa dzis wariaci m i a r o d a j n i.
  I kazdy macha swa paleczka
  Zaiste, wariat na swobodzie
  Najwieksza kleska jest w przyrodzie
  (Czeslaw Milosz)

  Przyznam, ze przebywanie w towarzystwie MR, trubadura Prezesa i „poganiacza mulow”, napawa mnie wstretem.

 92. Szanowny Panie Redaktorze Passent, był Pan łaskaw napisać : – Chodzi mi o to, że jego kandydatura ma na celu niedopuszczenie do reelekcji polskiego polityka , Tuska, będącego już na stanowisku, a jego następcą na pewno nie będzie inny Polak. Dlatego w tym przypadku stanowisko polskiego rządu godzi w polskie interesy.

  Przyznam, że nie bardzo rozumiem dlaczego „w polskie interesy” ma godzić to, że „nie-Polak” a szczególnie „nie-Tusk” będzie przewodniczącym Rady Europejskiej. Jakoś nie dostrzegłem i wręcz trudno mi sobie wyobrazić jakieś „korzyści” z tytułu przewodniczenia Radzie Europejskiej przez Donalda Tuska. Powiem więcej, jeżeli to „nie-Polak” zostanie przewodniczącym RE, to przecież dla zapewnienia pewnej równowagi w Unii musi się otworzyć droga do zajęcia innego stanowiska czy stanowisk, może nie tak prestiżowych ale praktycznie mających istotniejsze znaczenie dla naszych, polskich interesów Jest Pan pewien, że Donald Tusk na stanowisku przewodniczącego PE to jednoznaczna dla Polski korzyść?

 93. Atak histerii wśród polityków PO, a także środowiska politycznego popierającego tę formację – rzucili się na Saryusz-Wolskiego. Seans przemysłu pogardy, któremu ton nadają fanatyczni zwolennicy Tuska

 94. @Mauro Rossi, @puszynianka, @NeferNefer

  „pożytecznych idiotek”

  Wszystko sie moze zdarzyc. Czasem nawet klamczuch i hejter @MR wypowie pare slow sensownych i zgodnych z prawda.

  Znow mam przed oczyma spotkanie piesciarzy z RFN z niemniej walecznymi piesciarzami z NRD. Obojgu Pieknym Umyslom zyczy sie zatem walecznej postawy w ringu, wytrwalosci, silnej piesci i odpornosci na ciosy.

  @NeferNefer

  Obowiazek Wzmozonej Czujnosci, Wrog Nie Spi – a ty jeszcze ciagle na mnie nie nakablowalas? Tu, na blogu Passenta brakuje konfidenta! Bierz sie do roboty – donos sami sie nie napisze!

 95. Mauro Rossi

  Jedna jedna uwaga do mysli, którą napisałeś:

  „Zatem jestem za socjalistami.”

  Pamiętaj, że dla socjalistycznego przewodniczącego RE ewentualne wnioskowanie do RUE o zawieszenie Polski w prawach członka UE będzie zdecydowanie mniejszym problemem niż dla Tuska.

  Partia Europejskich Socjalistów już bowiem od dawna się do tego przymierza.

 96. Mauro Rossi
  5 marca o godz. 18:05

  Mój komentarz
  Rossi, dlaczego tak namolnie podkreślasz, że Tusk pochodzi z Kaszub? Czy to dobrze, czy źle, czy przez to swoje pochodzenie mógł zostać człowiekiem bez zasad?
  Rossi, Twoje insynuacje na temat Tuska i jego kaszubsko-wermachtowskiego pochodzenia są tak ciekawe, że nie mogę się doczekać dalszych uściśleń od Ciebie.
  Pzdr, TJ

 97. @Mauro Rossi

  „Nie akceptuję donoszenia na własny kraj”

  Ta, jasne. Aczkolwiek jak Kali donosic to byc dobry uczynek:

  „wygląda na to, że PiS zapomniało już jak samo donosiło na Polskę do Brukseli!

  Sfałszowane wybory samorządowe

  „Po wyborach samorządowych w 2014 roku, PiS w Brukseli twierdziło, że wybory zostały sfałszowane.Z inicjatywy europosłów PiS, frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Europarlamencie złożyła wniosek o debatę w sprawie przebiegu wyborów samorządowych.” Wybory z 16 listopada są pierwszymi po 1989 roku budzącymi tak wiele wątpliwości co do prawidłowości ich przeprowadzenia”- uzasadniał Ryszard Legutko”

  „Siedem lat temu, ówczesny poseł PiS, a obecnie szef MSW Mariusz Błaszczak (47 l.) złożył w Komisji Europejskiej skargę, domagając się wyjaśnień w sprawie – według niego- podejrzanej pomocy publicznej dla Legii. Chodziło o zbyt niski czynsz na stadionie, na którym miał zarabiać koncern ITI, a tracić stołeczny ratusz”

  „W 2012 roku, z inicjatywy PiS w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie ws. katastrofy smoleńskiej. Eksperci z zespołu Antoniego Macierewicza, przekonywali wtedy że w śledztwie popełniono dużo nieprawidłowości. Mówili wtedy też m.in. o teorii zamachu. Takich wysłuchań przed Europarlamentem było zresztą więcej.”

  „Kto jest twoim ulubionym bohaterem powiesciowym i dlaczego Kali”?

 98. Saryusz-Wolski: „Międzynarodowe stanowiska to nie lekarstwo na kompleksy płytko i klęcznikowo zokcydentalizowanej części polskiej elity, a instrument państwa”. !

 99. tejot
  5 marca o godz. 18:40

  „Rossi, dlaczego tak namolnie podkreślasz, że Tusk pochodzi z Kaszub”?

  Nie słyszałem, aby się tego wstydził. Poza tym, że Kaszubi mają płaskie czoła są wporzo, jak mawia młodzież. 🙂

 100. @Mauro Rossi i jego durne klamstwa:

  „Podobno te Spike LR (na uzbrojeniu od 2004) miały kłopoty z trafianiem w polskich warunkach (niepustynnych). W 2019 Spike LR będą zastąpione nowszym systemem, choć wcześniej były przewidziane na 30 lat. SLD jak zwykle zrobiła niezły interes (chodziły o tym plotki).”

  Poniewaz @MR nigdy swoich zafa..nych klamstw nie odszczekal – nalezy mu je pod oczy podsuwac.

  Otoz „podobno” to zafaj..ne durne hejterstwo ma ..wno do gadania takze w Polsce. Obecne polskie wladze nie tak dawno zdecydowaly sie na zakup dodatkowego tysiaca rakiet SPike, produkowanych w Mesko na izraelskiej licensji. Plugawe hejterstwo umie jednynie chlustac bluzgiem („SrajPhony”) – tyle wie i rozumie ile wysra.

  Niech zatem hejterstwo produkuje .owno, ile odbyty dadza.

  ” 2019 Spike LR będą zastąpione nowszym systemem,”

  Klamie to durne hejterstwo glupio i nieudolnie.

  „Na podstawie podpisanej w grudniu 2015 roku umowy, w tym roku powinny trafić do wojska pierwsze partie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR DUAL. Przez pododdziały WP będą użytkowane na przenośnych wyrzutniach oraz montowane na KTO Rosomak.” (www.pch24.pl)

  Rakiety Spike kupilo ze dwadziescia krajow, w tym Niemcy, WB, Finlandia, Indie w wielkich ilosciach, Hiszpania, Korea, Singapur, Rumunia. Prymitywne buraczane hejterstwo niech sie dalej popisuje bluzgiem („SrajPhony”) – tyle hejterstwo wie i rozumie ile wysra.

 101. @Mauro Rossi
  5 marca o godz. 18:27

  Potencjalne sankcje nie są wymierzone przeciwko Polsce, tylko przeciwko rządowi PiS, który nie przestrzega standardów i zasad obowiązujących w Unii, co nie przeszkadza mu na tejże Unii pasożytować.

  Jeśli Kaczyński ma choć odrobinę honoru, to niech razem ze swoim kłębowiskiem glizd przegłosuje ustawę, na mocy której od przyszłego miesiąca Polska przestanie przyjmować dotacje unijne. A zanim PiS taką ustawę przegłosuje, to niech „premier” Szydło da osobisty przykład i skłoni swojego męża, który od lat żyje z wyłudzania dotacji unijnych, aby natychmiast zaprzestał tego procederu, a pobrane pieniądze zwrócił.

  Wtedy Kaczyński będzie mógł się skarżyć na Tuska. Bo na razie to Kaczyński swoim postępowaniem przynosi Polsce znacznie większe szkody, nie tylko wizerunkowe, na arenie międzynarodowej niż Tusk. Nawet Orban się od niego odcina.

 102. Bar Norte
  5 marca o godz. 18:40

  ” … dla socjalistycznego przewodniczącego RE ewentualne wnioskowanie do RUE o zawieszenie Polski w prawach członka UE będzie zdecydowanie mniejszym problemem niż dla Tuska”.

  Do tego trzeba mieć rzeczywisty, a nie wyimaginowany powód. Jeśłi chodzi o bieżąca politykę socjaliści myślą racjonalnie i w oparciu o fakty, chyba się z tym zgodzisz?

  Natomiast Ryży działa emocjonalnie i impulsywnie, bo w Polsce grożą mu procesy.

  Sryusz-Wolski: „Wrocław był momentem przekroczenia ostatniej czerwonej linii nielojalności wobec własnego państwa – wyjaśnił. We Wrocławiu, 17 grudnia, Donald Tusk porównał zablokowanie wyjazdu posłów PiS z Sejmu i interwencję policji do pamiętnych „grudniów” w naszej historii. Nie sprecyzował, czy chodziło mu o strzelanie do robotników na Wybrzeżu w 1970 r., czy o wprowadzenie stanu wojennego ponad dekadę później”.

 103. NeferNefer,

  z tymi drzewami to rzeczywiście jakaś wyjątkowa obsesja ze strony pisielców. Typowy prymityw umysłowy ujęty w słynnym „Chłop żywemu nie przepuści…”. Wystarczy popatrzeć na tę nieskażoną intelektem twarz Szyszki. Razem z Terleckim wyglądają niemal jak bracia syjamscy.

  Historia w końcu wypluje pisielców, zrobi z nich mokrą plamę, która zetrze się ścierka i do kosza.

  A drzewa odrosną. One mają to do siebie, że odrastają. Katedry i kościoły się rozlecą, a na ich miejsce wyrosną wspaniałe drzewa. I to będzie najwspanialszy rewanż w tyłek ze strony natury.

 104. Mauro Rossi
  5 marca o godz. 18:52
  tejot
  5 marca o godz. 18:40
  „Rossi, dlaczego tak namolnie podkreślasz, że Tusk pochodzi z Kaszub”?
  Nie słyszałem, aby się tego wstydził.

  Mój komentarz
  Rossi, nie zmieniaj tematu. Podkreślasz mocno (dwukrotnie), ze Tusk pochodzi z Kaszub, a lepszy kandydat na szefa RE, nie pochodzi z Kaszub. Oraz insynuujesz i plujesz na Tuska głosząc, że jest on człowiekiem bez zasad pochodzącym z Kaszub i wermachtowcem.

  Więcej o Tusku nie napisałeś, jak to, że jest z Kaszub (dwukrotnie) i jest człowiekiem bez zasad oraz wermachtowcem. Teraz, by się uwolnić od ksenofobicznego smrodku, który wytorzyłeś na EP, rżniesz najzwyczajniej głupa i piszesz o czym innym.
  Pzdr, TJ

 105. Głupek z tego Sariusza-Wolskiego. Pcha się jak ćma do świecy. Kartofel potrzebuje go tylko po to, żeby zrobić koło pióra Tuskowi, a kiedy Sariusz-Wolski odegra swoje w teatrzyku kurdupla, to ten pozbędzie się głupiej ćmy tak szybko, jak tylko kurdupel to potrafi.

  Ciekawe, że pisielcy mają zawsze jakiś cholerny problem, z mniejszościami narodowymi. A to Ślązacy, a to Kaszubi…

  Tak, ziemniaczano-buraczany „patriotyzm” pisielców to wyjątkowa zaraza.

 106. Gadka o dziadkach…..

  Niespecjalnie podoba mi sie grzebanie w genealogii, rozkopywanie grobów, oskarżanie wnuków za grzechy czy przynalezność do jakiejś nacji przodków.
  Wpływu na przeszłość te osoby nie mają.
  Namolne grzebanie zaś, może mieć wpływ na ich przyszłość.

  Celuje w tym jedna partia jedynie, bardzo zresztą wybiórczo traktując te „wykopki”…
  Swoi, mocą dyspensy Prezesa, są zwolnieni z udowadniania polskości do siedmiu pokoleń wstecz.
  Uzurpowanie sobie prerogatyw udzielania certyfikatów na polskość, jest dość bezczelne ze strony tego osobnika.
  Powinien sobie zerknąć do lustra, i własnej genealogii…..

  Niestety, w Katolandzie nie ma równej miary w ocenie ludzi i zjawisk.
  I celują w tym ludzie mający korzenie w „Priwislanskim Kraju”.
  Mentalność się dziedziczy?
  Tak się zastanawiam….

  Ps.
  W toku działań wojennych, przesiedleń ludności, industrializacji, zatarły sie w Polsce granice etniczne, zanikły regionalizmy, gwary, podziały religijne.
  Obecnie gra się na nich dla bardzo doraźnych kalkulacji politycznych.
  Czym grozi przywołanie tych upiorów, codziennie widzimy w TV z różnych zakątków swiata.
  Tylko idioci grają na tej nucie.
  Ale, takich osobników w polityce zdaje się u nas dostatek….

 107. remm
  5 marca o godz. 18:56

  „Potencjalne sankcje nie są wymierzone przeciwko Polsce, tylko przeciwko rządowi PiS, który nie przestrzega standardów i zasad obowiązujących w Unii …”.

  🙂
  Jakiś konkret, czy polegniesz jak Magda Jethon, była szefowa „Trójki”, w rozmowie z Robertem Mazurkiem, który zadaje pytania?

  – Ciężko?
  – Mam nadzieję, że to sytuacja tymczasowa, to się musi jakoś zmienić. Strasznie mnie ten Kaczor wpieprza.
  – Co robi?
  – Wpieprza! Przecież my żyjemy w jakimś kosmosie!
  – To już dyktatura?
  – Jesteśmy na najlepszej drodze, ale jeszcze pewne swobody obywatelskie zostały zachowane.
  – Pewne swobody?
  – Na razie nawet większość tych swobód, ale kierunek jest naprawdę bardzo niebezpieczny.
  – A które swobody nam odebrano?
  – Mam to wszystko wymieniać?
  – Choć jedną.
  – Hmm, nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć. Może nie odebrano nam swobód tak wprost, ale pojawił się strach przed wyrażaniem poglądów.
  – Najpierw mówi pani, że zachowaliśmy tylko pewne swobody, potem – że większość, a jak pytam konkretnie, to nie potrafi pani wskazać ani jednej, którą nam odebrano?
  – Chciałabym na to inaczej odpowiedzieć. Skoro ludzie z radiowej Trójki boją się konsekwencji rozmów ze mną, czy z innymi wyrzuconymi, to znaczy, że jakieś swobody zostały im odebrane.
  – Dowodem na to, że PiS pozbawił Polaków swobód obywatelskich, jest to, że dziennikarze Trójki nie chcą z panią rozmawiać?
  – W pewnym sensie tak. Może źle się wyraziłam o swobodach obywatelskich, ale każdy widzi gołym okiem, że dziś w Polsce nie jest przestrzegana konstytucja.
  – A w jakich dziedzinach?
  – Chce mnie pan teraz przepytywać z konstytucji?
  – Ani trochę. Pytam tylko, co z niej nie jest przestrzegane.
  – Jestem słabym rozmówcą, jeśli chodzi o konstytucję.
  – Na Boga, przecież sama pani narzuciła ten temat.
  – Dobrze, wpuściłam się w kanał, na którym się nie znam. Nie mam siły teraz kombinować …

 108. SAMOBÓJCZY LOT SMOLEŃSKI-symbolizuje upadek Rzeczypospolitej.

 109. Jacobsky,
  wiesz co trzeba zrobić, żeby drzewa odrosły?
  POSADZIĆ SZYSZKĘ.

 110. tejot
  5 marca o godz. 19:08

  Znasz dowcip, dlaczego Kaszubi mają płaskie czoła?

  Kaszub jak co rano wychodzi przed chatę i mówi do siebie:

  Co tak dziś szumi?
  A racja, uderza się dłonią w czoło – to morze.

  I dlatego Kaszubi mają płaskie czoła.
  Przyjrzyj się Tuskowi. 🙂

 111. Znajdz siedem roznic pomiedzy PO i PiS.

  – Kult tzw „Zolnierzy Wykletych”

  – Rozwalanie pomnikow zolnierzy, ktorzy wyzwolili Polske spod okupacji hitlerowskiej,
  dewastacja i plugawienie miejsc spoczynku poleglych

  – „Ochrona zycia poczetego”

  – Prsymusowa „nauka religii”, tzn indoktrynacja od przedszkola

  – „Duszpasterstwo wojskowe” rosnace w postepie geometrycznym, w miare
  samolikwidacji sil zbrojnych

  – Forsowanie „przyjazni” z banderowcami

  – Oddawanie w rece KK nieruchomosci o ogromnej wartosci za bezcen, za jeden procent rzeczywistej wartosci

  Roznice sa… subtelne, powiedzmy. Ultrapobozna ultraprawica walczy zajadle z ultrapobozna ultraprawica.

 112. Jacobsky
  5 marca o godz. 19:04

  „A drzewa odrosną”.

  Abys nie zapętlił się do reszty i nie zachorował z powodu „zielonej gorączki” przeczytaj sobie, bo nawet nie wiesz o co tu chodzi.

  http://wpolityce.pl/polityka/330128-8-faktow-nt-wycinki-obroncy-drzew-ulegli-takiej-samej-manipulacji-jak-uczestniczki-czarnych-protestow-ten-sam-mechanizm-ta-sama-dezinformacja

 113. Jacobsky
  5 marca o godz. 19:04

  Jedyne, jedyne co dobre z tej wycinki to to, że te puste wyrąbane miejsca będą ludzi w oczy koleć i przypominać kto jest temu winien. Bo zagadać, kota ogonem wykręcić ani zasłonić się nie da (chyba że hotelem albo galerią handlową) przez lata te drzewa jednak nie odrosną.

  A Zalewska? A Xiążę Pan, Gliński, Waszczykowski? Skąd on ich wszystkich powyciągał :/

 114. radzilowJedwabne
  5 marca o godz. 18:54

  „Mauro Rossi i jego durne klamstwa:
  „Podobno te Spike LR (na uzbrojeniu od 2004)”.

  Już o tym pisałes parę razy, po co wklejasz swoje stare wpisy? Że też moderacja, która bez przerwy czegoś się czepa, na to zezwala? Co nas obchodza jakieś rakiety od Rafaela, czy tam Archanioła, napisz nam coś o doskonałych izraelskich ziemniakach. Przecież to wasz hit eksportowy.

 115. remm
  5 marca o godz. 18:56

  „Jeśli Kaczyński ma choć odrobinę honoru, to niech razem ze swoim kłębowiskiem glizd przegłosuje ustawę, na mocy której od przyszłego miesiąca Polska przestanie przyjmować dotacje unijne”.

  Jesteś absolutnie pewien, że Tusk z własnych oszczędności te dotacje Polsce wypłaca? 🙂

 116. Mauro Rossi

  „Do tego trzeba mieć rzeczywisty, a nie wyimaginowany powód. Jeśłi chodzi o bieżąca politykę socjaliści myślą racjonalnie i w oparciu o fakty, chyba się z tym zgodzisz?”

  Mauro, stanowisko europejskich socjalistów została jasno wyrażone w PE – w trakcie dyskusji nad stanem demokracji w Polsce i głosowań.

  Nie miej więc złudzeń – frakcja europejskich socjalistów uważa, że demolujecie demokrację.
  Oni po prostu na was patrzeć nie mogą i nawet tego nie ukrywają.

  Tak więc Komisja Europejska bez problemu, również głosami socjalistów, uzyska w tej sprawie akceptację PE. Akceptację tym wiekszą, że przepychając Syriusza Wolskiego wbrew woli frakcji chadeckiej nadepneliście jej na odcisk.

  Wtedy wniosek KE o waszej działalności trafi do Rady Europejskiej której socjalistyczny przewodniczący zrobi wszystko by pozyskać większość kwalifikowaną do wykazania „naruszenia wartości demokratycznych lub praw człowieka” w Polsce. Bronić się nie będziecie mogli bo tego typu decyzje podejmuje się pod nieobecność objętego procedurą państwa.
  Socjalista na pewno nie będzie z Polski, nie będzie miał tu interesów politycznych jak Tusk, więc nic na tym nie straci.

  Jesli RE przyjmie tzw „konklucje” i przekaże je Radzie Unii Europejskiej to ta zawiesi was w prawach. No i macie pozamiatane.

  A wariant powyższy jest całkiem realny.

  Jak widzisz warto patrzeć perspektywicznie gdy się tego typu decyzje podejmuje. No i warto się wyrwać ze swego mentalnego zaścianka gdy decyzje podejmowane są gdzie indziej.

 117. Rossi, ale dlaczego Ty mi tu wklejasz jakieś pogaduszki pani z radia?

  Ja pisałem o suwerenności i honorze.

  Dla Ciebie blokowanie Trybunału Konstytucyjnego, przegłosowywanie ustaw bez konsultacji społecznych czy demonstrowana przez rząd podległość władz państwowych wobec hierarchii kościelnej to sytuacja normalna, dla Unii nie. Unia płaci, Unia wymaga. To Unia (reprezentowana przez jej organy) ma prawo oceniać, czy Polska spełnia jej wymagania, czy nie.

  Kaczyński mówi w kółko o „suwerenności” i „honorze”, i o rzekomej szkodliwości zachodnioeuropejskich standardów kulturowych, z „dżęderem” na czele, ale pieniądze od Unii bierze. Tak nie postępuje przywódca narodu. Tak może postępować tylko skrzyżowanie pasożyta z prostytutką.

 118. @Jacobsky, „kiedy Sariusz-Wolski odegra swoje w teatrzyku […], to ten pozbędzie się głupiej ćmy tak szybko, jak tylko […] to potrafi.”

  Niekoniecznie. Jeśli SW da sie przeczołgać, publicznie upokorzyć a potem będzie opowiadał przekazy dnia i wielbił wodza, to dostanie stanowisko. Ta formacja dramatycznie potrzebuje umiejętności. Pierwszy rzut zarządców juz dawno wyleciał a wśród ludzi kompetentnych brak chętnych do utraty twarzy i dorobku przez maczanie palców w „dobrej zmianie”.

 119. @Mauro Rossi

  „po co wklejasz swoje stare wpisy? ”

  Po to, dziadu zaklamany, ze klamiesz, lzesz – a jak ciebie, dziadu, przylapac na ewidentnym klamstwie, to zamiast odszczekac cuchnace klamstwo, jeszcze probujesz do oczu skakac.

  ” Co nas obchodza jakieś rakiety od Rafaela”

  Was jest raz, klamczuchu. Chyba cie „obchodza”, skoro na poczekaniu wymyslasz cuchnace klamstwa na wzmiankowany temat. Temat, klamczuchu sa rozpoczeles, cuchnacymi bzdetami na temat „ziemniakow” „z kibucu”.

  „Przecież to wasz hit eksportowy.I”

  Hit eksportowy to wlasnie te rakiety, ktorych dodatkowy tysiac dopiero co zamowilo polskie wojsko. A skoro usilowales nafajdac i naklamac – to ci sie po raz kolejny dowod pod oczy podsuwa:

  „„Na podstawie podpisanej w grudniu 2015 roku umowy, w tym roku powinny trafić do wojska pierwsze partie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR DUAL. Przez pododdziały WP będą użytkowane na przenośnych wyrzutniach oraz montowane na KTO Rosomak.” (www.pch24.pl)

  Rakiety Spike kupilo ze dwadziescia krajow, w tym Niemcy, WB, Finlandia, Indie w wielkich ilosciach, Hiszpania, Korea, Singapur, Rumunia. Prymitywne buraczane hejterstwo niech sie dalej popisuje bluzgiem („SrajPhony”) – tyle hejterstwo wie i rozumie ile wyfajda.

  „Że też moderacja, która bez przerwy czegoś się czepa, na to zezwala?”

  No to zapitalaj do tej waszej moderacji na skarge, klamczuchu i hejterze.

 120. Naprawdę, nie było w polskiej historii takiej kreatury. No, może pasowałby do porównania nieszczęsny Henryk Walezy, który, gdy mu się nieoczekiwanie otworzyły perspektywy objęcia tronu w Paryżu, po prostu uciekł, rzucając cała tę zakichaną Polskę w diabły

 121. @remm

  „demonstrowana przez rząd podległość władz państwowych wobec hierarchii kościelnej to sytuacja normalna, ”

  W/w podleglosc charakteryzuje zarowno PO jak PiS. Patrz wyzej („Znajdz siedem roznic pomiedzy PO i PiS.”)

 122. Mauro Rossi

  „socjaliści myślą racjonalnie”

  Jak rozumiem sugerujesz, że się można z nimi dogadać.

  No ale żeby się z nimi dogadać to trzeba najpierw mieć z nimi jakieś relacje, stosunki.
  Mauro, ale przecież to dla was „komuna” i godność, poczucie moralno-politycznej wyższości wam nie pozwalało z nią nawiązywać relacji.

 123. Sankcje ZAWSZE odbijają się na ludziach, nie rządzie.
  Nie ma ani jednego przykładu ich skutecznosci wobec elit.
  Nawet indywidualne restrykcje można obejść, choćby paszportem na inne nazwisko. Z czym elity nie mają najmniejszego problemu…..

  Latynoskie dyktatury zawsze działały według schematów, w czasie puczu wojskowego.
  -zajęcie mediów
  -ministerstw
  -siedzib władzy
  -resortów siłowych

  W ramach demokracji i bezczelnego zawłaszczania, to się już w Polsce dokonało.
  Przyniosło to sporo pozytywów.
  Ale i negatywnych konsekwencji.
  Co przeważy w dłuższej perspektywie, trudno wyrokować.

  Dyktatura PiS może ze względu na atmosferę rodem z „Torquemady” – zastraszania populacji- mieć bardzo różne efekty.
  Jedynym w miarę obiektywnym miernikiem będą wpływy do kasy.

  Tzw. „opinia miedzynarodowa” niekoniecznie jest bezinteresowna.
  Też liczą wpływy do kasy wyborczej, gdy ich sponsorzy wściekają się na działania wpływające na ich interesy w Polsce……
  I naciskają na efekty presji- by zrobić interesy według założonego biznesplanu…..

  Dlatego można mieć bardzo mieszane uczucia wobec PiS….
  O ile ktoś oczywiście wysili się na wieloaspektową analizę zagadnienia…

 124. Kaczyński to sprawny manipulator, ale tym razem chyba przestrzelił. Jego zagranie z Saryuszem-Wolskim najprawdopodobniej przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Przywódcy krajów i instytucji unijnych odebrali to bardzo negatywnie, bo nikt nie ma wątpliwości, że Kaczyńskim kieruje wyłącznie osobista nienawiść do Tuska. Teraz pewnie niektórzy poprą Tuska, aby zademonstrować sprzeciw przeciwko tak obrzydliwemu zachowaniu. Nawet Orban się odwrócił od prezesa.

  Kaczyński się pogubił, bo znalazł się w trudnej sytuacji: cokolwiek się stanie, będzie dla niego niekorzystne. Ponowny wybór Tuska będzie dla Kaczyńskiego ciosem ambicjonalnym, jeśli natomiast Tusk przegra, wróci do kraju i wzmocni opozycję. Wprawdzie Kaczyński zamierza go ciągać po sądach i komisjach, ale doskonale wie, że wbrew temu, co wmawia ciemnemu ludowi, ani w sprawie Amber Gold, ani Smoleńska nie może postawić Tuskowi żadnych zarzutów. Wielu ludziom z kręgów PO miałby co zarzucić, ale na tym Kaczyńskiemu nie zależy, bo jemu nie zależy na sprawiedliwości. Jedynym motorem jego działań jest osobista zemsta na tych, z którymi kiedyś przegrał. Na Michniku, który po zwycięstwie Solidarności nie wpuścił go do swojego „salonu”, i na Tusku – wiadomo za co.

  O Tusku nie mam dobrego zdania, o czym nieraz pisałem na tym forum, ale w tej rozgrywce życzę mu wygranej. Może Kaczyński wreszcie udławi się własnym jadem.

 125. @radzilowJedwabne, „W/w podleglosc charakteryzuje zarowno PO jak PiS. [o podległości KK]”

  Gwoli ścisłości, podległość ta charakteryzuje wszystkie rządy po 89r ze wzgledu zarówno na JP2 i potężne zakorzenienie w społeczeństwie samego KK.

  W samym wpływie KK nie ma nic złego, jednak ostatnio wobec utraty wiernych (30% przez 20 lat) i własnej bezradności w zderzeniu z nowoczesnością, KK poszedł w celebrę, katolicyzm ludowy i postanowił zwalczać laickość żelazną pięścią. To jest główna przyczyna obecnego zamieszania i dla tej przyczyny zapasy będą trwały bardzo długo przy pasywności społecznej lub do przesilenia, jeślli Polacy wykarzą się instynktem samozachowawczym.

 126. @Mauro Rossi
  5 marca o godz. 19:32

  Te dotacje pochodzą głównie z podatków niemieckich. Niemcy są największym płatnikiem, Polska – największym beneficjentem.

 127. @Wiesiek59

  „Nie ma ani jednego przykładu ich skutecznosci wobec elit.”

  .. klei glupa.

  Kiedys Urban sie chwalil, ze rzad sie zawsze jakos wyzywi.

  Ale jakos sie nie wyzywil i obaj synowie Rakowskiego poprosili o azyl na Zachodzie.

 128. @radzilowJedwabne
  5 marca o godz. 19:44
  W/w podleglosc charakteryzuje zarowno PO jak PiS.
  ====

  Tak, dlatego już dawno przestałem głosować na PO. Niemniej jednak w przypadku PO miało to zdecydowanie mniejszy zakres, no i PO ograniczało się do robienia dobrze oficjalnym władcom Kościoła, podczas gdy rząd PiS regularnie składa hołdy Rydzykowi (raz nawet Macierewicz się ta spieszył, że spowodował kraksę) – jednemu z najzagorzalszych przeciwników Unii Europejskiej od samego początku.

 129. @tejot, 🙂 dzieki za reakcje. Smieszny i strasne.

 130. Ze spokojem oczekuję na wybór Tuska na drugą kadencję. Na szczęście Europa jeszcze nie zwariowała.

 131. @remm

  „nie może postawić Tuskowi żadnych zarzutów”

  Nie bylbym taki pewien.

  Podczas poprzedniego rozdania wsadzono do pierdla znakomitego chirurga, specjaliste od przeszczepow („Ten pan juz nikogo zycia nie pozbawi”).

  Wpakowac do mamra znanego i popularnego przywodce opozycji – to chyba swietny ruch, sposob pokazania, ze TKM.

  Az sie dziwie, ze jeszcze nie zadzialal przyklad Turcji.

 132. Saryusz-Wolski co prawda nie ma najmniejszych szans na pokonanie Tuska ale za to o TW Wolfgangu jakby cicho się nagle zrobiło. Przyłębskiego można by łatwo i bezboleśnie wymienić ale zastąpić jego żonę to już zupełnie inna para kaloszy. Kaczyński broni raz zdobytego TK i o to w tym wszyskim chodzi.

 133. Mauro Rossi
  5 marca o godz. 19:18

  Mój komentarz
  Rossi, usiłujesz wybrnąć z problemu propagowania smrodliwej ksenofobii przez Ciebie na EP (Tusk pochodzi z Kaszub, jest wermachtowcem i człowiekiem bez zasad) poprzez opowiadanie dowcipów z brodą, czyli mówieniem nie na temat, co jest ulubioną metodą Pisowego ludu. To ja powiedziałem – Rossi-Jarząbek, łubu-dubu-dubu.
  Pzdr, TJ

 134. @Mauro Rossi jednoczesnie straszy wiezieniem

  „Natomiast Ryży działa emocjonalnie i impulsywnie, bo w Polsce grożą mu procesy”

  i klei glupa, zze niby to nie rozumie „które swobody … odebrano”

  Zamordyzm tym sie rozni od demokracji, ze polityk, ktory przegral wybory, znajduje sie w opozycji – a nie w wiezieniu, bo mu waadza wykombinuje „proces”.

  Tyle tylko, ze zarowno PO jak PiS odwoluja sie do tradycji II RP. A II Rp byla tamim fajnym krajem, w ktorym jak ktos waadzy podpadl – to bez takich drobiazgow jak „proces” czy costam wsadzano go za druty kolczaste do Berezy. Albo bito tak, ze wybijano nie tylko zeby ale i oczy.

 135. To zabawne,
  oskarżając PiS o siermiezny nacjonalizm broni się Tuska bo jest Polakiem(!?)
  na ważnym stanowisku.

  A może powinniśmy zamiast Polaka wybrać dynamicznego Europejczyka z wizja i wolą reformowania UE.

 136. Opowieść o dwóch opozycjach

  Czyli o dwóch rządach. I o dwóch donoszeniach do Brukseli.
  „Nie akceptuję donoszenia na własny kraj” – kategorycznie się deklaruje kontrkandydat Saryusz-Wolski, jak donosi Mauro (18:27). I to mi się podoba, taka postawa, patriotyczna i klarowna. Dwukrotnie zajmował to stanowisko, jak rozumiem. Po raz pierwszy, gdy PiS donosił wielokrotnie na jego partię (PO), m.in. w sprawie „zamachu w Smoleńsku” i „sfałszowanych” wyborów – dowodów brak. A donosy PiS były w sprawach urojonych prezesa. Właściwie jak Saryusz-Wolski wtedy protestował? Tego nikt nie wie, może Mauro nam powie???

  Dzisiaj sytuacja się odwraca. Niezłomny Saryusz-Wolski, może nawet bardziej niezłomny od prezydenta Dudy, porzuca swoją partię, bo wystąpienie jako kontrkandydat naprzeciw Tuska jest porzuceniem partii PO i ugrupowania europejskiego EPL-ED i znienacka rzuca się na „donosiciela”. Zaraz, na kogo, na Waszczykowskiego? To on sprowadził Weneckich „Krzyżaków” do Polski, aby wtykali nos w wojnę z Trybunałem. Wyrok tego donosicielstwa jest straszliwy: oto Polska do Europy się nie nadaje, gdyby teraz aplikowała do UE, to by ją odesłano z kwitkiem. I jak by wtedy planował Morawiecki? Jaki rozwój? Nieodpowiedzialny? Saryusz-Wolski ma rację, że kandyduje na stanowisko ministra spraw zagranicznych Polski i w ten sposób odsuwa donosiciela na Polskę do Komisji Weneckiej.

 137. Bardzo tu nie tak dawno chwalona Magdalena Ogórek, (…) nazywa Jarosława Kaczyńskiego „wybitnym politycznym strategiem”.
  Czyzby mialo to znaczyc , ze jest bardziej wybitny od L. Millera ? Trudno mi w to uwierzyc .. Choc tnp czy LM byl kiedykolwiek jakimkolwiek ?

 138. A propos Tuskowego dziadka z Wehrmachtu – dla odświeżenia pamięci pisowskich sklerotykow i trolli grasujących na tym blogu.

  „(…) dziennikarze odnajdują dokumenty, że dziadek Tuska istotnie był w Wehrmachcie, ale został tam wcielony siłą i natychmiast zdezerterował do Polskiego Wojska we Francji – dokumenty, o których istnieniu nikt wcześniej nie wiedział (Kaczyñscy i Kurski te¿). To czysty przypadek. Zwracamy uwagę, że Kurski twierdził, iż dziadek Tuska był w Wehrmachcie na ochotnika. To zupenie co innego, niż przymusowe wcielenie byłego wiêźnia Stuthoffu i jego szybka de-zercja do Polskiego Wojska.(…).”
  albo to:
  „(…) Prześledźmy sekwencję zdarzeń dotyczącą słynnego „dziadka z Wehrmachtu”. Kolejnoœæ była nastêpująca:
  Dzieñ pierwszy: Jarosław Kaczyñski mówi w telewizji, że jego brat Lech zna fakt, z powodu którego Tusk nie powinien byæ prezydentem, ale nie powie, co to za fakt. Zwracamy uwagê, że jest to rekord świata w dziedzinie nieuczciwego pomówienia. Podaje siê do publicznej wiadomoœci, na ca³¹ Polskê, że istnieje jakiœ fakt
  kompromitujący Tuska, a nie mówi siê jaki. W ten sposób ofiara pomówienia nie
  mo¿e siê broniæ, bo nie wie przed czym, a oszczerstwo dzia³a.
  Dzieñ drugi: Lech Kaczyñski mówi publicznie (telewizja), ¿e istotnie coœ wie,
  ale nie powie. Tego samego dnia wieczorem Jacek Kurski mówi w wywiadzie dla Angory, że dziadek Tuska był w Wehrmachcie na ochotnika.
  Dzieñ trzeci: bracia Kaczyñscy milczą do wieczora i nie dementują, wystêpując w tym czasie wiele razy przed dziennikarzami. Dopiero wieczorem, przyparci do muru przyznają, że to nieprawda, i zwalają wszystko na Kurskiego, który jest wyraźnie zaskoczony nagłą utratą poparcia w tej akcji.
  Tego samego dnia: w studio radia TOK-FM, w czasie przerwy w audycji (a więc poza anteną), Jacek Kurski zwróci³ siê do Tomasza Lisa słowami: „Z tym Wehrmachtem to lipa, ale jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi.” Jacek Kurski nie zastrzegł przy tym, że jest to rozmowa nie do publikacji, wiec Tomasz Lis powtórzył rzecz na antenie.
  Jakiś czas później: Tomasz Lis otrzymuje pocztą pismo od Jacka Kurskiego, który grozi mu sądem i domaga siê sprostowania, że on nic takiego nie mówi³. Pisze też, że jeśli potwierdzi tê rozmowę przed sądem inni obecni przy niej dziennikarze, to „dopuszczą siê krzywoprzysięstwa”. W dniu 28 października 2005 r. w porannej
  audycji dwaj świadkowie rozmowy, Tomasz Wołek i Wiesław Władyka, potwierdzili na antenie, iż rzeczywiście taka wypowiedź Jacka Kurskiego miała miejsce. Dodali, że Kurski mówił to z poczuciem dumy z siebie, że tak sprawnie zamanipulowal. Uderzył ich też cynizm Kurskiego i jego pogarda dla społeczeñstwa („ciemny
  lud”), a dokładnie dla tej części, która stanowi elektorat PiS. świadkami rozmowy były jeszcze 2 osoby. (…).”

  Cytaty pochodzą z publikacji pt. „Raport gęgaczy.(…)”, dostępnej w całości w internecie. Bardzo ją polecam, ponieważ demaskuje wszystkie kłamstwa, fałszerstwa oraz manipulacje PiS łącznie z podrasowanymi życiorysami Braci Mniejszych. Autorami są m.in. Krzysztof Łoziński i Waldemar Kuczyński.
  http://pslmonki.weebly.com/uploads/4/0/8/9/40892269/raport_gegaczy.pdf

 139. @jobrave

  „dziadek Tuska istotnie był w Wehrmachcie, ale został tam wcielony siłą i natychmiast zdezerterował do Polskiego Wojska we Francji – dokumenty, o których istnieniu nikt wcześniej nie wiedział”

  Zaraz, zaraz. Jakie to „dokumenty”? Kto je widzial? Kiedy zostaly upublicznione? Bo samo w sobie „dziennikarze widzieli” to raczej marny argument. Roznie dobrze moze ktokolwiek napisac, ze „dziennikarze widzieli”, ze dziadek Tuska/ojciec Bula/ojciec Kaczynskiego byl dajmy na to genialnym kompozytorem/bohaterem/alpinista/pacyfista/okulista/sekretarzem KC KPZR – w zaleznosci od tego, czy chcemy dokopac i czy wyniesc na cokoly.

  A swoja droga – na ile pokolen wsztecz trzeba u was wykazywac sie Genetycznym Paytiotyzmem? Czy Resortowe Dzieci maja u was Resortowe Wnuki?

 140. olborski
  5 marca o godz. 20:24

  Można się z nią w pewnym sensie zgodzić.
  Kaczyński jest niezłym TAKTYKIEM.
  Potrafi krótkookresowo rozgrywać polityczne pionki, grając na ich ambicjach.
  Ofiarą tego padł i Saryusz- Wolski.
  Obietnice i granie na ambicjach osobistych, kosztują jedynie sporo słów.
  Ileż to naobiecywano ustami Lipińskiego pani Beger…….

  Tyle że to osobiste rozgrywki na poziomie polskiego podwórka.
  Jakichś STRATEGICZNYCH- i realnych koncepcji, jakoś nie dostrzegam.
  Co obstawienie, to pudło….

  Geopolitycznych SOJUSZNIKÓW jakoś nie widać.
  Dotychczas obstawiani- UK, USA, Turcja, niespecjalnie sie palą do sojuszu. Izolowanie Polski na arenie międzynarodowej jest faktem.
  I tona własne życzenie.
  Marzenia o Międzymorzu, czy Trójmorzu?
  Jakoś trudno dostrzec realne efekty polityki pana Waszczykowskiego….

 141. Bar Norte, 18:40
  Socjaldemokrata Gianni Pattelli chce opodatkowac globalistow i przywrocic programy socjalne.

 142. @radzilowJedwabne
  5 marca o godz. 20:05

  Ludzie masowo wyszliby w obronie Tuska na ulice.

  Zwolennicy PO i jej klonów (Nowoczesna, KOD) nie chcą widzieć, jak bardzo Tusk przyczynił się do późniejszego zwycięstwa PiS (że wspomnę tylko o ustępstwach wobec Kościoła czy ustawowym wprowadzeniu kultu „wyklętych”). On jest dla nich legendą, jedynym prawdziwym przywódcą, który ich opuścił tylko dlatego, że okazał się tak wielki, iż Europa powołała go do ważniejszych zadań.

  Faktycznie, odkąd wyjechał z Polski, obóz PO zaczął się rozpadać. Najpierw nieudolna Ewa Kopacz (którą wyznaczył osobiście Tusk, ale o tym też nikt nie pamięta) doprowadziła Platformę do wyborczej klęski, potem pojawili się Petru i Kijowski, którzy na początku budzili duże nadzieje, ale potem było coraz gorzej, aż na przełomie roku dokonali spektakularnego samozaorania.

  Zwolennicy post-Platformy czują się osieroceni i oszukani, już praktycznie nikt nie przychodzi na manifestacje KOD. Oni czekają na Tuska jak na zbawcę. Dla niego wyszłoby na ulice co najmniej tyle osób, ile bywało na pierwszych manifestacjach KOD.

  Tusk ma jeszcze jedną zaletę – w odróżnieniu od Petru i Kijowskiego, którzy byli politycznymi amatorami, jest starym wyjadaczem, mistrzem zakulisowych intryg, manipulacji i PR. Na pewno nie popełniłby takich szkolnych błędów, jak wyżej wymienieni. Przez dwa lata w Europie z pewnością się wiele nauczył i dowiedział, i zyskał wielu nowych przyjaciół, na których może liczyć. Tak, że nawet gdyby Kaczyński zaczął go nękać, to niekoniecznie musiałoby się to skończyć tryumfem Kaczyńskiego.

  A co do przykładu Turcji, to do tego Kaczyński się nie posunie, bo wówczas Unia nie mogłaby się już ociągać z wprowadzeniem sankcji, a wszystkie projekty świetlanej przyszłości „suwerennej, wolnej od dżędera i ciapatych” Ojczyzny autorstwa Kaczyńskiego i spółki są oparte na jałmużnie od Niemców.

 143. @Mauro Rossi
  5 marca o godz. 17:37
  A kto wyrżnął w pień tych Prusów, za to że nie dali się otumanić? Nie chrześcijanie przypadkiem? Przecież to rycerze Watykanu dokonywali safari na ludach, którzy bronili się przed katolickim jarzmem. Prusowie nie chcieli i w efekcie została tylko po nich nazwa.

 144. Roza Thun (Europoslanka PO)

  – Jacek Saryusz-Wolski gdzieś odpłynął, gdzieś odleciał. Jedynym efektem tego wszystkiego jest ośmieszanie Polski. Wychodzimy wszyscy razem, wszyscy Polacy na kraj awanturników. To jest tragicznie szkodliwe dla naszego kraju – mówiła w programie ”Fakty po faktach” w TVN 24 Róża Thun, europosłanka PO. – Jeżeli Jacek Saryusz-Wolski kogoś zdradził, to Polskę.

 145. Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein rok temu była bardzo mocno zaangażowania w utrącenie kandydatury Janusza Wojciechowskiego do ETO (Europejskiego Trybunału Obrachunkowego) choć ze wszystkich kandydatów miał najwyższe kompetencje. Ośmieszyła się razem z Piterą (ksywka – „Picerą”), bo ich histerie nie pomogły i Wojciechowski do ETO trafił. Niektórzy sugerują, że działały na zlecenie pewnego finansowego grandziarza.

 146. Odnosze wrażenie, że taki stary wyjadacz jak JSW dał sie rozegrac jak dziecko.
  Człowiek doświadczony, inteligentny, pracowity, nietuzinkowy, służący swoimi wieloma talentami Polsce, okazał sie pierwszym naiwnym w spektaklu reżyserowanym przez Prezia……

  Beger taka naiwna nie była….

  ISW dał się „skundlić”….
  Osobiste ambicje wpłynęły na zimną ocenę sytuacji, kalkulację szans i ceny jaka przyjdzie zapłacić.
  Cóż…..szkoda sensownego człowieka…..

 147. remm

  „Zwolennicy post-Platformy czują się osieroceni i oszukani, już praktycznie nikt nie przychodzi na manifestacje KOD. Oni czekają na Tuska jak na zbawcę. Dla niego wyszłoby na ulice co najmniej tyle osób, ile bywało na pierwszych manifestacjach KOD.”

  No ale nie przypominam sobie by te demonstrację robiły na Kaczyńskim jakieś wrażenie.
  To, że protesty te usychają własnie z bezsilności wynika.
  Nie sądzę by powrót Tuska mógł coś w tym zakresie zmienić. Na czym bowiem miałaby ta wartość przez niego wniesiona polegać?
  Mało, uważam, że stając na czele opozycji liberalnej pogorszyłby jej sytuację.

  Dlatego własnie Kaczyńskiemu tak zależy by go tutaj ściągnąć.

 148. Legat, 5 marca, godz.18,34: Dlaczego jest w interesie Polski, żeby Polak pozostał przewodniczącym Rady Europejskiej? Z kilku powodów. Po pierwsze -promocja kraju, dowód, że Polska to nie tylko Chopin i JP II, ale i żywy, sprawny polityk klasy międzynarodowej, bezstronny i na poziomie. Na promocję wyrzuca się miliony euro, a w Brukseli mamy za darmo. Po drugie – kontakty, wartość bezcenna w polityce międzynarodowej, które mogą być korzystne w przyszłości. Po trzecie – dostęp do informacji, do sposobu myślenia innych. Więcej nie podaję, może inni uzupełnią.

 149. radzilowJedwabne
  5 marca o godz. 20:44
  Czy tak trudno poszukać informacji na ten temat w wikipedi?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Tusk

  Kurski który uruchomił tę historyjkę sam mówił „To bzdura , ale ciemny lud to kupi” . To polityczne działanie by osłabić Tyska uruchomiło szukanie faktów na ten temat. szybko ustalono, że dziadek był więźnie obozu Sztuthoff , Potem ustalono , że faktycznie był jak większość Kaszubów wcielony do pomocniczych jednostek wermachtu – resztę ustaleń masz w wiki.

 150. @radzilowJedwabne
  5 marca o godz. 20:44

  „A swoja droga – na ile pokolen wsztecz trzeba u was wykazywac sie Genetycznym Paytiotyzmem? Czy Resortowe Dzieci maja u was Resortowe Wnuki?”

  ===

  To nie jest tak jak myślisz.

  Jarosław łaskawym panem jest. Kto za Nim idzie, odkupuje grzechy swoich przodków, a nawet własne, włącznie ze skazywaniem opozycjonistów w stanie wojennym lub donoszeniem do SB. Jeżeli jednak ktoś z własnego wyboru idzie przeciwko Niemu, to musi się liczyć z tym, że zawsze mu jakiegoś felernego przodka wynajdą. Na przykład dziennikarz Tomasz Lis trafił na listę „resortowych dzieci”, bo jego ojciec w czasach PRL był dyrektorem stacji hodowli zwierząt w Zielonej Górze.

  (O ojcu Jarosława krąży w necie tekst pt. „Cudowne przypadki z życia Kaczyńskich”, ale nikt nie śmiałby na tej podstawie wysnuwać jakichkolwiek wniosków, bo sam fakt spłodzenia Zbawcy Narodu zmywa z niego wszystkie grzechy… ).

 151. @maciek.g

  „a ten temat w wikipedi?”

  Wikipedia nie jest zadnym „dokumentem” ani „zrodlem”. Wikipedia ma to do siebie, ze kazdy moze tam zamiescic wszystko. Z tego wzgledu Wikipedia jest znosnym zrodlem informacji na tematy niekontrowersyjne (zasada dzialania silnika Diesla, druga predkosc kosmiczna, wynalazek maszyny parowej) – a zupelnie bezwartosciowa, jesli chodzi o tematy, w ktorych dominuje polityka i/lub ideologia.

  To po pierwsze.

  Po drugie – w Wascinym pieknym jezyku, Panie Polaku – odmieniajac rzeczowniki, uzywac nalezy podwojnego „i” (” w Wikipedii”, „w geografii”, „w zoologii”). To tak na marginesie, rozumiem oczywiscie, ze do szkoly bylo pod gorke.

  „szybko ustalono, że dziadek był więźnie obozu Sztuthoff ”

  Bardzo mozliwe, ze byl. Albo – ze nie byl. Dzieki Wikipedii z kazdego mozna zrobic bohatera albo esesmana – w zaleznosci od tego, czy komus chcemy dokopac czy odwrotnie – wyniesc na cololy.

 152. Bar Norte, 21:45
  Tusk tak pomoze przeciwnikom kaczyzmu, jak Hillary Clinton przeciwnikom Trumpa.
  Kontynuacja korporatyzmu z ludzka twarza nie znajduje juz zwolennikow.
  Car zniosl niewolnictwo chlopow polskich, wiec lepiej bedzie jesli socjaldemokrata Gianni Pittella zastapi polskojezycznego neoliberala, bo wtedy sie kazdemu polepszy.
  Pittella ma dobre kontakty z przeciwnikami neoliberalizmu-Hamonem, Corbynem i Tsiprasem oraz Zielonymi i pozaparlamentarna Lewica.
  Jesli Pittella dotrzyma wiecej obietnic wyborczych niz Obama i Trump, to Unia wkroczy z powrotem na droge rozwoju.

 153. Zaczne od konca, prosze moze zwolennicy Donalda Tuska wytlumacza mi dlaczego?

  https://pbs.twimg.com/media/C5__X4cXEAEoj-X.jpg

 154. @remm

  „Na przykład dziennikarz Tomasz Lis trafił na listę „resortowych dzieci”, bo jego ojciec w czasach PRL był dyrektorem stacji hodowli zwierząt w Zielonej Górze.”

  Ze mna byloby jeszcze gorzej. Zanim zostalismy naklonieni do wyjazdu z Polski, moja bl pamieci Mama pracowala w zbrodniczej, komunistycznej organizacji o nazwie „Zjednoczenie Jajczarsko-Drobiarskie”. Domyslam sie, ze juz z tego tytulu zaliczam sie do Resortowych Dzieci. A moje dzieci – do Resortowych Wnukow. Ze zgroza – ale uczciwie – przyznaje, ze w w/w Zjednoczeniu Jajczarsko-Drobiarskim nawet nie bylo kapelana.

 155. „Tego się po nim nikt nie spodziewał. Tak jak i sukcesów, które zaczęły iść z nim w parze. (…) No tak, ale dlaczego akurat Poniatowski ma być zbawcą Ojczyzny, skoro są od niego lepsi? Przynajmniej we własnym mniemaniu. (…) Zdumiony Napoleon … co rusz musiał czytać przywożone z Warszawy donosy na Poniatowskiego. Szczególnie dużo wysyłał ich minister skarbu Matuszewski, który podburzał szlachtę przeciw księciu … (…) Mało tego – szlachta litewska i wołyńska ubrdała sobie, że nie można budować Polski na bazie ustrojowej Księstwa Warszawskiego jako zbyt radykalnej (opartej o Kodeks Napoleona). Twierdzili, że lepsze stosunki panują w… zachodnich guberniach Rosji i te powinny być wzorem. Książę Czartoryski uważał, że należy obalić Poniatowskiego i podjąć natychmiastowe pertraktacje z Aleksandrem, ogłosić cara królem i trwać z Rosją w unii personalnej, co zapewni wszystkim pełnię szczęścia.”

  Przydługi cytat, ale pasuje jak ulał. Pochodzi z tekstu Jerzego Łukaszewskiego:
  http://studioopinii.pl/jerzy-lukaszewski-i-cant-get-no-satisfaction/

  Czyli ta zawiść to nic nowego pod słońcem. Historia Poniatowskiego ukazuje też drogę i cel dzisiejszych władców Polski: odwrót od Europy.

 156. Daniel Passent

  A może warto popatrzeć na działalność Tuska w RE z punktu widzenia interesu UE. Przeciez jesteśmy również obywatelami UE. Większość tu komentujących, bez względu na poglądy, różne wizje jej funkcjonowania, czasem krytycyzmu wobec Brukseli, jednak się z Unią identyfikuje.
  W tym sensie powinno nam zależeć by intytucje unijne sprawnie działały.

  No a Tusk kierując RE niewątpliwie się sprawdził. Świadczy o tym to, że na dziś 27 państw, mimo róznic interesów, go jednak popiera – chce by kierował pracami RE przez następne 2,5 roku.

  Tusk jest politykiem europejskim i mnie ten wymiar pasuje. Jakoś nie czuję potrzeby by walory narodowe w ocenie jego działań podkreślać.

 157. @remm

  Jeszcze a propos genetycznych patriotow:

  „MAŁA ZAGWOZDKA HISTORYCZNA

  Smutnej pamięci dziadek naszego bohatera
  Królowi Karolowi Szwedzkiemu towarzyszył w Prusach i Warmii,
  Zaś tata bohatera był to dość znany generał
  A potem nawet feldcechmistrz wrogiej, austriackiej armii.

  Prababcia była Włoszką, nosiła nazwisko Rofranco,
  Natomiast z dwóch babek każda szła swoją ścieżką,
  Bo jedna była Litwinką, druga austriacką poddanką,
  Atoli po swoim tatusiu Kinskim, w połowie Czeszką.

  Bohater nasz się urodził w Wiedniu, przy Herrengasse.
  Ochrzczony został natychmiast w pobliskiej Schottenkirche,
  I poszedł z tym całym bagażem na swoją życiową trasę
  Na której go spotkały co krok przeżycia nieliche.

  Wsławił się w damskich sypialniach i na bitewnych polach
  Z bagnetem w ręku żołnierzy własnym przykładem krzepił,
  I wszedł na karty historii jako typowy Polak.
  A zginął w błotnistej Elsterze. A zwano go „książę Pepi”.”

 158. folwarkPn

  Ma coś dla pana!

  Fragment ksiązki Janisa Varufakisa „A słabi muszą ulegać”.

  Bardzo ciekawe!

  Poniżej fragment fragmentu na zachętę:

  „Był środek lata, gdy w Camp David, wiejskim ustroniu prezydenta Stanów Zjednoczonych, sekretarz skarbu Richarda Nixona i eksgubernator Teksasu John Connally przekonali swego prezydenta, by niczego niepodejrzewającym liderom politycznym Europy zafundować niesławny szok Nixona. Pod koniec rozstrzygającego weekendu konsultacji z najważniejszymi doradcami prezydent Nixon postanowił wygłosić w telewizji, na żywo, zaskakujące przemówienie: globalny system walutowy, który Ameryka zaprojektowała i od zakończenia wojny wspierała, zostanie za jednym zamachem zdemontowany. Kalendarz pokazywał niedzielę, 15 sierpnia 1971 roku.

  Kilka godzin po telewizyjnym orędziu prezydenta, dokładnie o północy, wojskowy samolot transportowy wystartował z bazy Sił Powietrznych Andrews w kierunku Europy. Leciał nim Paul Volcker, podsekretarz Connally’ego, gotowy do konfrontacji z ministrami finansów Europy, już wtedy bliskich zbiorowego załamania nerwowego. W tym samym czasie Connally przygotowywał mowę do narodu, by następnie samemu polecieć do Europy, gdzie miał oznajmić gromadzie jej zadufanych w sobie premierów, kanclerzy i prezydentów, że jest po zawodach. Waszyngton zdecydował o wyłączeniu wtyczki zasilającej z globalnego systemu finansowego, który sam opracował w 1944 roku i nad którym od tamtej pory troskliwie czuwał.”

  Całość fragmuntu pod linkiem

  http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/a-slabi-musza-ulegac/

 159. „Dlaczego jest w interesie Polski, żeby Polak pozostał przewodniczącym Rady Europejskiej? ”

  – tak, jak najbardziej Polak, ale Polak ktory bedzie mial na pierwszym miejscu dobro Polski, a nie Niemiec. Prosze jak Niemcy „martwia” sie o Polske. Stosuja ta sama zbitke co i redaktor Passent.
  Ha, ha, ha Jacek Saryusz-Wolski, nie jest Polakiem,…to kim on jest, czy Shrek oprocz wywalenia w/w z partii, rowniez pozbawil go OBYWATELSTWA? Debilizm w najczystszej formie!

  Niemiecka prasa: Polska przeciwko Polakowi

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,50352,title,Niemiecka-prasa-Polska-przeciwko-Polakowi,wid,18718674,wiadomosc.html?ticaid=118bcf&_ticrsn=3

 160. Daniel Passent
  5 marca o godz. 21:48

  no nieźle ! Syndrom papieża-Polaka się odzywa ?

  Tusk lo prostu robił swoje, robił dobrze, skoro ma nadal poparcie, a więc tu nie chodzi o polskość czy niemieckość, ale o fachowość.
  nie wiem, czy Tusk wpisuje się w to wszystko, o czym Pan pisze i moim zdaniem nie musi się wpisywać. Tusk na swoim stanowisku nie reprezentuje Polski, ale Unię.

 161. Daniel Passent 5 marca o godz. 21:48 do mnie: – ” Dlaczego jest w interesie Polski, żeby Polak pozostał przewodniczącym Rady Europejskiej?
  Z kilku powodów. Po pierwsze -promocja kraju, dowód, że Polska to nie tylko Chopin i JP II, ale i żywy, sprawny polityk klasy międzynarodowej, bezstronny i na poziomie. Na promocję wyrzuca się miliony euro, a w Brukseli mamy za darmo. Po drugie – kontakty, wartość bezcenna w polityce międzynarodowej, które mogą być korzystne w przyszłości. Po trzecie – dostęp do informacji, do sposobu myślenia innych. Więcej nie podaję, może inni uzupełnią.

  Szanowny Panie Redaktorze,
  dziękuję za zwrócenie uwagi na mój wpis. Mój niesforny, polemiczny charakter nie pozwala jednak na bezkrytyczne przyjęcie Pańskich uwag.
  Sprawy dot prestiżu nie kwestionuję i o niej wspomniałem a poza tym, to w odniesieniu do sensownej promocji nie uważam, że „wyrzuca się miliony euro” a raczej te miliony korzystnie inwestuje (to taka sobie tam uwaga).

  Z tymi kontaktami, to też zależy w jaki sposób się je wykorzystuje, bo np. poprzednik Donalda Tuska wykorzystał je do uzyskania posady w Goldman&Sachs zdaje się, no chyba że wcześniej skrycie lobbował by Portugalczycy skutecznie przekonali pozostałych unionistów, że marchewka to owoc i że breję z niej można nazywać dżemem czy marmoladą (dokładnie nie wiem) i jeśli miał w tym udział to wbrew obowiązującym go zasadom.

  W korzyści międzynarodowe w przyszłości i w przypadku Donalda Tuska pozwalam sobie powątpiewać (vide np. jego występy dot. innego Donalda).

  Ten dostęp do informacji i rozumienie sposobu myślenia innych, o których to kwestiach raczył Pan napomknąć, uważam za bardzo ważne ale też zależy jak będą wykorzystane. Jeśli do walki a nie wspomagania reprezentantów Polski w ułatwianiu współpracy przedstawicielom mojego Kraju z instytucjami unijnymi a wręcz przeciwnie, do wspomagania opozycji do walki z nimi, to może jest to tylko korzystne dla tej części naszego społeczeństwa które charakteryzuje się idiosynkrazją w stosunku do PiS i Kaczyńskiego, a których zresztą na tym blogu jest co niemiara z Panem włącznie – wydaje mi się.

  Tak, że czekam na na te spodziewane przez Pana uzupełnienia, może będą przekonujące.

  Z poważaniem, legat

 162. @Bar Norte
  5 marca o godz. 21:45

  Masy mają to do siebie, że nie kierują się analizami, tylko emocjami i skojarzeniami. Tusk pod koniec swoich rządów kojarzył się z ośmiorniczkami i zamiataniem afer pod dywan, ale dziś, po ponad 2 latach nieobecności, jest odbierany inaczej. Te 2 lata były tak bogate w wydarzenia w Polsce i na świecie, że czasy Tuska wydają się bardziej odległe niż w rzeczywistości.

  O ośmiorniczkach już trochę zapomniano, zwłaszcza że nowa władza też sobie nie żałuje. Słysząc hasło „skompromitowany przywódca obozu liberalnego”, większość Polaków widzi dziś twarz Kijowskiego lub Petru, a gdy sięgnie dalej w przeszłość, to Ewy Kopacz (Schetyna niczym się nie skompromitował, ale jest tak nijaki, że w ogóle z niczym się nie kojarzy).

  Dziś Tusk wydaje się być „świeży”, żeby nie powiedzieć „spoza układów”, a okres jego rządów kojarzy się ze stabilnością, która zaczęła się chwiać po jego odejściu. Sieroty po KODzie chętnie Tuskowi zaufają. Być może zrobi to również wielu Polaków, którzy mają już serdecznie dość PiSu, ale brakuje im lidera.

  Jeśli Kaczyński będzie chciał oskarżyć Tuska za Amber Gold lub Smoleńsk, to będą to oskarżenia mocno naciągane. A wtedy na ulice może wyjść więcej ludzi niż w obronie Wałęsy, wobec którego zarzuty naciągane nie były. Nie powiedziałbym, że Kaczyński nie boi się masowych demonstracji. Protesty kobiet zdaje się zrobiły na nim spore wrażenie. No i jeszcze jedno – Kaczyński boi się Tuska, bo wie, że to jest w tej chwili jedyny w Polsce gracz, który może usiąść z nim do politycznych szachów jak równy z równym.

  Z tym, że Tusk z tego samego powodu boi się Kaczyńskiego. Dlatego wcale nie jest powiedziane, że w przypadku przegranej wróci do kraju. Języka się nauczył, znajomości porobił, więc na pewno sobie poradzi również za granicą. Biorąc pod uwagę dotychczasowe zachowania Tuska uważam, że ta opcja jest najbardziej prawdopodobna. Wtedy, niestety, Kaczyński będzie tryumfował. Bo dla niego (i jego luda) będzie to dowód na każde przestępstwo i zbrodnię Tuska, jaką sobie wymyśli.

 163. Daniel Passent
  5 marca o godz. 21:48

  Jesteśmy już tak skompromitowani że jeden wysokiej klasy polityk już wiosny nie uczyni – raczej ledwo trzymamy głowę nad wodą dzięki niemu. Kontakty, a kto z nami teraz chce się kontaktować… chyba Timmermans drogą oficjalną :/

  Przy okazji, uwaga do @legat, Barroso (szef KE) nie był poprzednikiem Donalda Tuska.

 164. NeferNefer
  oczywiście masz rację (z tym Barroso). Tak mi się, chyba z pośpiechu – się głupio pousprawiedliwiam 😉

 165. jobrave
  5 marca o godz. 16:50
  @jobrave

  Sa rzeczy, ktore bola i maja bolec, one nam przypominaja o wyborach, ktorych dokonujemy i dokonalismy w zyciu, a jak sa wybory to i musza byc konsekwencje, inaczej sie nie da.

  Piszesz: „dla Ciebie każdy, kto jest przeciwnikiem pisowskich idei, to swołocz.”. Nie, nie uwazam tak, ja nie kieruje sie podzialem politycznym (chociaz z tego co tutaj pisze tak moze to wygladac), mam na uwadze dobro Polski, jestem Polakiem chociaz podobnie jak Ty nie mieszkam w Polsce.
  Wszedzie sa ludzie i ludzie, u mnie sa oni albo dobrzy albo zli.

  Byl czas w moim zyciu jak mieszkalem w Polsce, ze mialem do czynienia z komuchami, milicja i SBekami, moge powiedziec tylko tyle, ze wsrod komuchow spotkalem porzadnych ludzi ktorzy pomogli mi w zyciu i tego nie zapomne. Pozostale dwie formacje, to tylko niemile wspomnienia – zli ludzie, panowie z SB powiedzieli mi kiedys, cytuje: „jesli chcez zyc to wyp*erdalaj stad”, wiedzialem, ze to bylo ich ostatnie slowo.

 166. TJ,

  przepraszam, czesciowa odpowiedz na to co pisales do mnie w swoim komentzrzu @15:41 znajdziesz w moim do „jobrave” @23:28.

  Co do Tuska, swoja opinie wyrazilem wczesniej, jak rownierz w swoim komentarzu @22:37.

  Tusk nie jest polskim kandydatem, tylko NIEMIECKIM, ma sluzyc NIEMCOM, nie Polsce.

 167. @legat

  Nic to. Rozróżniajmy jednak komu ten zegarek itd.
  Dobranoc waćpaństwu.

 168. remm

  Pozwolisz, że zacytuję greckiego filozofa: „Nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki, bo juz inne napłynęły w nią wody.”

  Bezsilności opozycji liberalnej o której pisałem wcześniej wynika z tego, że o tym przysłowiu zapomniala. Zamiast patrzeć do przodu, kombinować o przyszłości wciąż ogląda się do tyłu.

  Wyczekiwanie na Tuska trochę mi przypomina powojenne wyczekiwanie na Andersa, który też miał wrócić na białym koniu i wyzwolić.

  Zresztą myślę, że Tusk jest świadomy tego iż epoka polityczna, którą firmował w kraju przez 8 lat jest definitywnie zamknięta.

 169. „Jest „oczywistą nieprawdą” mówienie, że jest dwóch kandydatów na stanowisko przewodniczącego RE. Ponieważ żaden rząd nie zgłosił formalnie kandydatury Donalda Tuska, więc oficjalnie nie jest on kandydatem na przewodniczącego RE. – Traktaty mówią wyraźnie, jakie są procedury. Nie ma tak, że polityk się zgłasza – mówił Bochenek. – Ktoś musi formalnie zgłosić kandydata i my tych przepisów się trzymamy i zgłosiliśmy Jacka Saryusz-Wolskiego – dodał.”

 170. „Jeśli Kaczyński będzie chciał oskarżyć Tuska za Amber Gold lub Smoleńsk …”

  W tym zdaniu rozwijającym się tak wdzięcznie najbardziej niepokoi mnie „lub”. Przecież Kaczyński oskarża Tuska za Amber Gold i Smoleńsk jednocześnie. Z Putinem na molo w obu sprawach spiskował. Oczywiście dla Putin Amber Gold to jak splunąć, nawet nie tyle, ale przecież nie w Putina Kaczyński mierzy. Bo po co, Putin władzy mu nie odbierze, jak przyjdzie co do czego.

  Zresztą „jeśli będzie chciał oskarżać” też jest wątpliwe bardzo. Jakżeby Kaczyński zechciał oskarżać, jeśli by cokolwiek kiedykolwiek chciał … KACZYŃSKI TUSKA JUŻ OSKARŻYŁ. Do Merkel oskarżał Tuska i obiecał wysłać europejski nakaz aresztowania. Tu w CNN/FOX/BBC pokazują jak Tusk strofuje Amerykanów i jak Pence się tłumaczy się w obecności Tuska i mu wyjaśnia, że prezydent Trump popiera NATO i silną zjednoczoną Unię Europejską, a tu w małym okienku.pl pokazuje się Kaczyński, który Tuska oskarża.

  „Żaden rząd nie zgłosił Tuska” – cytują nie wiadome źródła skażone. Po co mieli zgłaszać, skoro on kandydował automatycznie, nikt nie kwestionuje Tuska kwalifikacji i moralności, ani jego linii w walce o Unię, jedynie cienki głos z Warszawy, pardon – z Żoliborza (z przekaźnikiem w Alejach Ujazdowskich) – odezwała się i wysunął nieznanego bliżej kandydata bez kwalifikacji na ten urząd. Bo należy być premierem, bądź byłym premier, Marcinkiewicz by się nadawał, nawet sam Kaczyński. Ale nie ten … Saryusz-Wolski.

  Teraz premierzy i szefowie krajów członkowskich mają zagwozdkę. Formalnie weto Polski, jednego kraju, nie ma znaczenia. Ale jest jakoś nieelegancko, nie jednomyślnie, bez Polski. Na dworze tureckim w XIX wieku robiono problem z tego …

 171. Bar Norte
  Don Corleone twierdzi, ze jedna z 17 agencji szpiegowskich podsluchiwala jego rozmowy.
  Nie dodal jednak , ze Wall Street zbudowalo Drugie NRD, w ktorym KAZDY obywatel jest podsluchiwany.
  Kontakty telefoniczne i w sieci sa rejestrowane przez kompleks komputerowy w stanie Utah, ktory jest siedem razy wiekszy od Pentagonu.
  http://wyborcza.pl/7,75399,21457093,bialy-dom-chce-zeby-oskarzenia-trumpa-wobec-obamy-zbadal-kongres.html

 172. „Epoka polityczna Tuska jest definitywnie zamknięta”

  To fakt, następna epoka będzie należeć do partii „Razem”. Ale wkrótce potem, kto powiedział, że nie może być II epoki Tuska. Kaczyński ma teraz swoją drugą epokę, Piłsudski też miał, Churchill sprawował rządy w dwóch oddzielnych okresach historycznych, o takim Haroldzie Wilsonie, wspaniałym labourzyści starej socjaldemokratycznej postury nie wspominając.

  Tusk przyjeżdżając do kraju w potrzebie może zupełnie śmiało rozpocząć zupełnie nową epokę. Ma kontakty w świecie, bezcenne w polityce międzynarodowej, wie jak kraj promować, nawet Wałęsę i Chopina można by zwolnić z tej funkcji, „sprawny, bezstronny i na poziomie” – jak oceniają renomowani dyplomaci, ma dostęp do informacji, wie jak myślą inni, co nad Wisłą było zawsze piętą achillesową. Kaczyński mógłby pozostać negocjatorem wyszehradzkim, spotkać się z Orbanem w „Porąbanej Owieczce”, wydać orędzie do narodu przed pomnikiem księcia Pepi, w Toruniu, w Częstochowie pomodlić za pomyślność narodu …

 173. Najlepiej polski i to nie tylko pisowki stonosunek ojczyzny do Tuska , wyraził Legat na tym blogu .
  Tu nie chodzi o jakieś merytoryczne zastrzeżenia, ale o tradycyjny polski kocioł i polską zawiść, a więc uczucia bezinteresowne i wspaniałomyślne , niedopuszczające możliwość racjonalnego działania .
  A ten wasz pisowski Syriusz jakiś tam i tak dalej, ze swoją racjonalną kandydaturą , to niezłą szmatę i pośmiewisko z siebie zrobił.

 174. jp2 i Donald Tusk to troglodyci cofajacy Europe o sto lat do tylu.

 175. Sprawa JSW to klasyczny przykład, jak nienawiść zakłóca działanie umysłu.

 176. No coz,
  nalezy tylko podziwiac zapal, z ktorym oswieceni, postepowi i tolerancyjni
  „Europejczycy” popieraja kandydature „Polaka”.
  Bo coz im to szkodzi, ze dla tego „Polaka” polskosc to nienormalnosc?
  Wszak z nich tacy sami „Polacy” jak i z niego.

 177. Normą w krajach cywilizowanych, jest popieranie krajan w walce o najwyższe stanowiska w różnych organizacjach ponadnarodowych.
  Polska Norma jest przeciwstawna ogólnym tendencjom……

  Jak kończy się takie bezsensowne mnożenie kandydatur, przekonali sie ostatnio Bułgarzy przy walce o urzad sekretarza ONZ.

  Polska nie jest krajem normalnym, skoro przy polskim kotle nie trzeba diabłów do pilnowania……

 178. Idiosynkrazja na Tuska por favor

  „Ten dostęp do informacji i rozumienie sposobu myślenia innych, o których to kwestiach raczył Pan napomknąć, uważam za bardzo ważne ale też zależy jak będą wykorzystane. Jeśli do walki a nie wspomagania reprezentantów Polski w ułatwianiu współpracy przedstawicielom mojego Kraju z instytucjami unijnymi a wręcz przeciwnie, do wspomagania opozycji do walki z nimi, to może jest to tylko korzystne dla tej części naszego społeczeństwa które charakteryzuje się idiosynkrazją w stosunku do PiS i Kaczyńskiego, a których zresztą na tym blogu jest co niemiara z Panem włącznie – wydaje mi się.”
  Takie zagadkowe uzywanie niezrozumialych dla wiekszosci na blogu i napewno poza nim , przez to pozornie trafnych – wydaje mi sie slow , charakterystyczne dla ludzkiego prezesa , pozwala uniesc sie niczym tnp nieuzasadnionej fantazji , ze Jego laskawa ludzkosc siegnela Enpassanta ( jest jeszcze niezwykle dosc zaangazowanie Redaktora , ( moja fantastyczna idiosynkrazja ))
  – Uczulenie wrodzone (!) na (!) pewne substancje bialkowe lub chemiczne ( zawarte w lekach , pokarmach) objawiajace sie wysypka , podwyzszona temperatura ciala , wymiotami (!) , a nawet ciezkim zatruciem ; w przen. wstret i antypatia .
  Charakerystyczne dla ludz.prez . odwracanie kota ogonem ktorym sie tu posluzylem ( moje wrodzone ) wskazuje na Niego . ( wykrzykniki moje)

 179. Wieśku 59,
  przecież rząd PO-PSL popierał Tuska i poparłby go pewnie i dziś gdyby PO i PSL nie oddały władzy PiSowi. Po co i dlaczego oddali?

 180. I jak to nie pochylić się z zadumą nad stwierdzeniami w rodzaju, że „jak widzę Polaka za granicą to od razu przechodzę na drugą stronę ulicy” albo „najgorszą mendą, jaką możesz spotkać za granicą to twój rodak – wykiwa cię i ośmieszy”. Sami sobie podkładamy nogi, a obcokrajowcy patrzą na nas ze zdumieniem. Wcale się nie zdziwię, jeśli stanie się tak jak pisze autor, czyli Europa wybierze sobie kogoś innego, stwierdzając „po co będziemy się zajmować tymi Polakami. Niech się sami nawzajem pozagryzają”. Pytanie tylko, czy upokorzony Tusk wracający z niczym do Polski to naprawdę to czego chce prezes? To może być poważny błąd taktyczny.

 181. Jak zwykle zapomnialem o najwazniejszym..
  „przedstawicielom mojego (!) Kraju ” . „Mojego” fantazje i wyjatkowo nieudolna opozycje unicestwia

 182. – Mnie imponuje postawa Macierewicza w tej sprawie: „swoich będę bronił i nie oddam ich”. Rannych na polu walki się nie zostawia – powiedział Hofman.
  Czyli Tamci pod Smolenskiem jednak nie polegli !?

 183. J.E. Baka
  6 marca o godz. 10:11

  „Pytanie tylko, czy upokorzony Tusk wracający z niczym do Polski to naprawdę to czego chce prezes”?

  Proszę przypomnieć sobie powroty Wałęsy, Kwaśniewskiego, Oleksego, Pawlaka, Cimoszewicza.

 184. olborski
  6 marca o godz. 10:34

  „Tamci pod Smolenskiem jednak nie polegli”!?

  Ale co o tym było wiadomo 10 kwietnia 2010?

 185. Panie MR please ! To bylo o Hofmanie .. ( bo P. Misiewicz odbiera nadgodziny , wiec moze by.. .)

 186. olborski
  6 marca o godz. 10:08

  „… które charakteryzuje się idiosynkrazją w stosunku do PiS i Kaczyńskiego … „.

  Idiosynkrazja jest słowem wieloznaczynym, kiedyś używanie w dyskursie politycznym było częste i wcale nie był konieczny ogląd ejdetyczny by rozumieć. 🙂 Dziś też nie musimy mieć problemu, w końcu wszyscy brawurowo posługujemy się Googlem. Ale istnieją słowa, raczej terminy z pogranicza wielu dziedzin, których znaczenie dużo trudniej znaleźć w sieci. Testowo polecam np. aspekt ofidyjski, życząc powodzenia. Przedwojenny absolwent liceum klasycznego nie miałby problemu ― uczył się greki. Generalnie to poligloci lub choćby filolodzy klasyczni nie mają problemów z rozumieniem jakicholwiek słów. Należy popierać powrót łaciny do szkół.

 187. Bar Norte
  5 marca o godz. 23:51

  „Zresztą myślę, że Tusk jest świadomy tego iż epoka polityczna, którą firmował w kraju przez 8 lat jest definitywnie zamknięta”.

  I znów się muszę z tobą zgodzić. Wiesz, Bar Norte, zaczyna to mnie niepokoić. 🙂

 188. test
  Idiosynkrazja
  aspekt ofidyjski
  ogląd ejdetyczny

  przeszło

 189. Ciekawe, który z tych dżentelmenów ma dziś dyżur i skonfiskował moją odpowiedź Olborskiemu na jego wpis z 6 marca o godz. 11:48?
  https://static.polityka.pl/_resource/res/path/6e/2e/6e2e1545-fdd4-4d4e-bb28-eabdbbe69ddb_714x

 190. olborski
  5 marca o godz. 11:47
  Nie wie, ze Tusk jest kandydatem europejskim.

  1. Muszynianka
  2 marca o godz. 23:39
  @tejot (20:58)
  Moja teoria o czasach PRL 1956-80
  Pisze Muszynianka. Ja myslalem, ze chodzi raczej o historie. Muszynianka dala sie nabrac na rzekoma wolnosc pelna nibywesolosci ortaz mydelaka fa i dlugopisu bic.

 191. Muszyniance i pozostalym epigonom PRLu…..

  Mitologizowanie wlasnej przeszlosci prowadzi do relatywizowania wlasnej historii, redukuje nasze mozliwosci rpzwoju spolecznego w przyszlosci. Obwinianie Zydow europejskich za polityke Izraela jest niewatpliwie przejawem antysemityzmu. Obecny w dzisiejszej Polsce antysemityzm jest ciekawym zjawiskiem, bo istniejacym niezaleznie od obecnosci Zydow, czy tez aktualnej polityki Izraela wobec Palestynczykow. Solidarnosc z Palestynczykami nie jest jednak obecna w debacie spolecznej.

  Malo jest solidarnosci oraz krytyki w naszej polityce zagranicznej w analizie innych konfliktow na politycznej mapie swiata, swiata dla nas ograniczonego do wlasnych granic. Niezbedne jest odklamanie historii naszego kraju, zaklamanej przez 50 lat “realnego socjalizmu”, a dzisiaj przez “möchtegern” historykow, uslugodawcow prawicowej polityki. Marks mylnie sadzil, ze wyzwolone narody pozbeda sie nacjonalizmu (nie pomylil sie jednak w ocenie tzw. kapitalu).

  Nacjonalizm oraz antysemityzm potrzebuja realnego lub wirtualnego wroga: Zydzi w kosciele katolickim funkcjonuja po dzien dzisiejszy jako “bogobojcy”. Podobnie jest w kosciele ewangelickim. Przykladem naszej wspolczesnej antysemickiej mowy, ciagle aktualnej sa nastepujace cytaty; To se Zydki swieto zrobily. Nie zydz pan! Dawaj wiecej- slowa do sprzedawcy. Odpowiedz sprzedawcy..- Zyd to smiec! Uslyszane przeze mnie w pociagu do Krakowa; polski konduktor w niemieckim wagonie probowal naprawic uszkodzona klimatyzacje po zydowsku, jak sam sie wyrazil. Noga potraktowal szafe z bezpiecznikami (nie potrafil przeczytac instrukcji obslugi w jezyku niemieckim).

  Sa to reakcje w kraju, w ktorym dokonala sie najwieksza zbrodnia nowozytnej Europy. W kraju, w ktorym podczac wojny bycie Zydem oznaczalo smierc. Po jej zakonczeniu bycie Zydem oznaczalo natomiast szykany i represje zakonczone calkowitym wykluczeniem dla wiekszosci w roku 1968. Zadaje sobie pytanie, skad u naszych rodakow bierze sie nienawisc lub awersja do Zydow, nie do konkretnych Zydow, lecz do wszystkiego co zydowskie. Skad ta zgoda w negatywnym postrzeganiu Zydow wsrod ludzi o roznym wyksztalceniu, wieku, zawodach etc..

  Stygmatyzowanie Zydow nie bylo wymyslem Niemcow (ktos nieslusznie zauwazyl w blogosferze). Rowniez wielu dzisiejszych politykow z prawej strony jest ciagle przekonanych o spisku Zydow celem oslabienia Polski i przejecia przez nich “wladzy”. Negacja Zydow byla i czesto jest tozsama z negacja komunizmu. Wielu z nas upatruje w Zydach tych, ktorzy za kulisami kieruja wszelkimi wrogimi organizacjami, ideologiami, polityka, ba calymi narodami Tego rodzaju „zazydzenie“ imputuje oczywiscie „odzydzenie“, chociaz dziwie sie obecnym politykom narodowym oraz walczacym z antypolonizmem, kogo przed kim chca i usiluja ratowac.

 192. Daniel Passent
  5 marca o godz. 21:48
  Raczej w interesie Europy. Obecny rzad jest aeuropejski i stad caly halas. Wielu z nas nie rozumie, ze nie chodzi tu o POlske, lecz o Europe.

 193. Waszczykowski wyleci z roboty lub sam podda się do dymisji po nokaucie jaki czeka kandydatura S-Wolskiego już w tym tygodniu .
  ps .
  pracowitość na blogu @ M.Rossiego ,mniejsza Xmaxa i Lewara zasługuje na wyróżnienie Prezesa – tylko ,że te wysiłki są bez sensu ,bo to moim zadniem nie POLSKA ( gdzie wysiadł na przystanku SW ) tylko PiS jest celem UE i w takiej „formie” upadną , a główna przyczyna to Głupota .

 194. TKosowski
  5 marca o godz. 22:26

  „Historia Poniatowskiego ukazuje też drogę i cel dzisiejszych władców Polski: odwrót od Europy”.

  Nawet niezły przykład podsumowujący czasy obecne, choć w sposób niezamierzony. 🙂

  Poniatowski ginie w rzece (1813) z powodu pomyłkowego ostrzału francuskich grnadierów (klasyczny friendly fire), do końca związany z Napoleonem, choć inni odpowiedznio wcześniej z nim zerwali. Reżim Napoleona w roku śmierci Poniatowskiego był już w zaawansowanym rozkładzie po klęsce w Rosji i za dwa lata miał defintywnie upaść. W 1815 powstanie na całe sto lat zupełnie inna już Europa. Poniatowski był bohaterem i ofiarą już przegranej w 1813 roku sprawy. Nie trzeba przywiązywać się niewolniczo do schematów Frau TKosowski. To A. Czartoryski miał wóczas rację.

 195. Antysemitkom i antysemitom obecnym w blogosferze…..celem porawienia nie tylko samopoczucia, lecz rowniez zdrowia, nad ktorym ubolewa M u s z y n i a n k a…….

  Warto zauwazyc, ze obecna struktura narodowosciowa Polski powinna zaprzeczac tezom stawianym przez antysemitow. Klisze antysemickie w rodzaju „Judeopolonii“ czy „zazydzenia“ Polski ciagle sa obecne w obiegu spoleczno-politycznym. Zydowstwo, masoneria i lewicowcy sa naszymi upiorami i wrogami. Poszukiwanie i widzenie wroga pomaga rzekomo w samoidentyfikacji. Spotykamy sie z tym zjawiskiem czesto w blogosferze. Myslenie i bladzenie duktem Dmowskiego i Piaseckiego jest ciagle aktualne. Wedlug sondazy Demoskopu ponad 30% odpowiadajacych deklaruje postawy antysemickie, wyraza niechec do Zydow i lek przed Zydami. W naszej nieswiadomosci istnieje ciagle obraz Zyda-wroga. Warto zastanowic sie nad partia Narodowe Odrodzenie Polski oraz publicystami Szczerbca, ktorzy ciagle lekaja sie Judeopolonii. Pisza, ze Polska opanowana jest przez wplywy semickie. Polscy antysenici dowodza, ze Zydzi traktowani sa duzo lepiej , niz na to zasluguja. Kolejno dwaj premierzy byli Zydami, szef URM i minister spraw zagranicznych , minister spraw wewnetrzynch, finansow, przeksztalcen wlasnosciowych, marszalek sejmu, kierownictwo UD, przew. Sejmowej komisji spraw zagranicznych, 20% poslow i senatorow, setki sedziow oraz prokuratorow, wyzszych urzednikow panstwowych. Wyraznie pisze o tym St. Witkowski w “ Zydzi przestancie klamac”. Pisze on rowniez, ze izolacja Zydow na terytorium Polski byla ich wina. Wielu w blogosferze sadzi nadal, czesto bezwiednie, jednak nie bezwolnie, ze antysemityzm jest konieczna postawa obronna Polakow. Ujawnianie Zydow jest niejako naszym obowiazkiem. W naszej (dzisiejszej) mowie obecny jest zwrot, przyznal sie, ze jest Zydem, homoseksualista etc.. O broszurach i zeszycikach z kioskow Ruch-u nie wspominam. Ks. Prof Chrostowski uwaza pomysl przeproszenia Zydow za Jedwabne za conajmniej chorobliwy. Chorobliwym obrazem byla dla niego rowniez ksiazka Kosinskiego. Sam Kosinski w przypomnianym niedawno wywiadzie (Odra, listopad 2009) odwoluje sie do wolnosci pisarza i narratora, ktorych nie nalezaloby utozsamiac.

  Muszynianka widzi jednostki chorobowe oraz chore osoby w blogosferze….nie postrzega jednak wlasnego filisterstwa.

  Wierzymy slepo w slowo pisane o autorze, nie wierzymy natomiast w slowo pisane przez autora.

 196. Waldemar
  6 marca o godz. 12:14

  ” … po nokaucie jaki czeka kandydatura S-Wolskiego już w tym tygodniu …”.

  Rzeczony Saryusz-Wolski uważa, że takie rzeczy powonno się pisać na klęczkach. Masz już klęcznik?

  Rząd RP zgłosił swojego kandyata.

  Zobaczymy kto zgłosi Tuska? 🙂 Może wolne, hanzeatckie miasto Gdańsk? I wieloletni prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, dumny posiadcz 36 kont bankowych i kilkunastu mieszkań?

 197. Waldemar
  6 marca o godz. 12:14

  – wiesz co to jest „demokracja fasadowa”?….wlasnie kandydatem „df” na przewodniczacego RE jest Donald Tusk.

 198. Saryusz-Wolski jet za to kandydatem Wolski, adoptowany syn Ziemi Wolskiej. Musi być jeszcze niższy od Kaczyńskiego, skoro kartofel zgodził się na kandydaturę S-Wolskiego.

 199. Donald Tusk, nie jest polskim kandydatem, jest niemieckim kamerdynerem.

 200. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/jacek-saryusz-wolski-odchodzi-z-europejskiej-partii-ludowej/jbvms43

  On mówi że odchodzi, EPL że go usunęli. Tusk jedynym kandydatem EPL.

 201. xmax
  6 marca o godz. 13:17 gubi sie w sieci informacji. Wyraznie mu nie sluza.

 202. Jeśli pan J. Saryusz-Wolski właśnie dojechał do przystanku „Polska”, to kogo wcześniej wprowadzał i reprezentował w europarlamencie?

 203. A przeciez sprawa jest prosta. PAN prezes tlumi w ten sposob wlasne wyrzuty sumienia za posrednie spowodowanie smierci brata. Przypuszczam, ze kazdy psycholog uznalby to za wiarygodne: znalezc kogos innego, kto moglby byc winny i na niego skierowac wszystkie negatywne emocje. Bez wzgledu na skutki w mikro i makroskali Ciagly atak, histeria i msciwe emocje maja zagluszyc podswiadomosc i poczucie winy. Az do „sfiksowania”.

 204. Cała Europa służy Niemcom. Najwyższy już czas, żeby Najjaśniejsza wypisała się z Europy i dołączyła do Turcji, Białorusi, Uzbekistanu. Turcja daje przykład jak rozmawiać z Niemcami. Nic, tylko się uczyć od Turków.

  Ach, tylko ten Erdogan… Znowu ktoś wyższy od kartofla. I odważniejszy, bo w przeciwieństwie do kartofla, Erdogan rządzi oficjalnie, a więc bierze odpowiedzialność za państwo na siebie, bez figurantów. Kartofel to pospolity tchórz, zwykła gnida schowana za plecami pacynek.

 205. xmax
  6 marca o godz. 13:17

  Pan Tusk nie jest przedstawicielem Polski- zgoda.
  Jego rolą jest dbanie o interesy Europy…..
  Często więc, będą to rozwiązania dla Polski niekorzystne.
  Definiowanie tych interesów nie zależy od niego, tylko całej obecnie 27.
  On ma jedynie być twarzą, realizować, organizować, wykonywać.
  Nie jest od myślenia tylko organizacji procesu, wykonywania ustaleń.

  Definiowanie celów politycznych należy do kompetencji prezydentów i premierów.
  W tym przypadku, pani Szydło.
  To co ona wywalczy, Tusk będzie realizował…..

  Co do Niemiec zaś….
  Jest to jedyny sensowny partner dla Polski, mający zbieżne z nami interesy. Świadczy o tym choćby poziom wymiany handlowej, i nasza spora w nim nadwyżka.
  Oczywiście, można się oprzeć na księżycowych sojuszach.
  Do których będziemy mocno dopłacać.
  Tylko po co?
  Dla Niemiec będziemy ważnym partnerem, dla USA, GB, czy Francji, jedynie wasalem.
  Ich interesy, główny ciężar polityki, leżą na innych kontynentach.

 206. Mauro Rossi

  „Zobaczymy kto zgłosi Tuska?”

  Malta, bo sprawuje prezydencje UE i to należy do jej kompetencji. To znaczy nie tyle zgłosi jego kandydaturę co poinformuje RE o tym jakie Tusk ma poparcie.
  Następnie Rada Europejska przyjmie to do wiadomości albo zarządzi głosowanie.

  Ps1 Wyjaśniła się sprawa z europejskimi socjalistami o ktorych dyskutowaliśmy nocą. Hollande w wywiadzie dla europejskiej prasy poinformował, że mimo naruszenia parytetu stanowisk ustalonego z EPL zamierzają poprzeć Tuska.
  Pozostaje więc poczekać na potwierdzenie tej wiadomości na szczycie szefów państw i rządów grupy socjalistów w Wersalu – 9 marca.

  Ps2 Wyjaśniła się też sprawa z europejską przynależnością partyjną Saryjusza Wolskiego. Jak pisze złożył rezygnację z członkostwa w EPL tym samym przestając być jej wieceprzewodniczącym. Jest więc aktualnie „Saryjuszem bez Ziemi”.

 207. „Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Joseph Daul napisał w opublikowanym dziś oświadczeniu, że Saryusz-Wolski akceptując propozycję rządu PiS utracił automatycznie stanowisko wiceprzewodniczącego EPL. „Głęboko ubolewamy nad brakiem lojalności i szacunku dla jedności i wartości jego własnych partii – PO i EPL” – napisał Daul.
  Dramatu polskiej polityki ciąg dalszy.
  Produkcja „żołnierzy wyklętych” trwa nadal. Saryusz-Wolski został właśnie „Żołnierzem wyklętym” Unii Europejskiej . Kto będzie następny w tej fabryce marionetek prezesa?

 208. Sojusz i bliskie partnerstwo z San Escobar: tym interesom ma służyć prawdziwie polski patriota-kandydat na jakiekolwiek stanowisko unijne.
  ——-
  Dziś Gliński (minister, nie reżyser) pedałuje do tyłu w kwestii Lex Szyszko. „Kiks legislacyjny” – to jego słowa (Glińskiego). No, ale wPolitycze napisali, oznajmili, a więc…

  Czyim interesom służy ten Gliński ?

  Inne kuriozum z wypowiedzi Glińskiego: Prezes Kaczyński zdecydowanie powiedział, że będzie nowa regulacja.

  Gdzie jest Beata z Brzeszcza, bo to chyba ona kieruje pracami ministrów ?

  Chyba na środkowym palcu ręki kartofla (z angielskiego: middle finger).

 209. Panie @Rossi – widzę, że się Pana żarty trzymają. Żaden z nich nigdzie nie wracał. A poza tym – jeśli się Panu wydaje, że Donald Tusk jest już na aucie to się Panu tylko wydaje. To rasowy gracz, który jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.

 210. @J.E. Baka
  Jaki tam pan. Zreszta Rossi też nie powiedział ostatniego słowa.To strasznie pyskata pisowska gnida

 211. Muszyniance marzacej o sanacji blogosfry………

  Ciekawe jest spostrzezenie H. Grynberga; … w Polsce nie ten jest Polakiem, kto sie uwaza za Polaka, tylko ten kogo uwaza sie za Polaka. Tak samo jak Zydem jest nie ten, kto sie uwaza za Zyda, lecz ten, kogo uwaza sie za Zyda. Bycie jednym i drugim jest wykluczone. Bycie Polakiem i katolikiem natomiast powszechne? Obecni kontynuatorzy mysli narodowej nie maja nic nowego do powiedzenia. Dlatego wazne sa wpisy i ich tenor w blogosferze. Obecni tu patrioci bezwiednie lub celowo prowokuja i wywoluja ducha czasow, wydawaloby sie zaprzeszlych.

  Warto zauwazyc, ze obecna struktura narodowosciowa Polski powinna zaprzeczac tezom stawianym przez antysemitow. Klisze antysemickie w rodzaju „Judeopolonii“ czy „zazydzenia“ Polski ciagle sa obecne w obiegu spoleczno-politycznym. Zydowstwo, masoneria i lewicowcy sa naszymi upiorami i wrogami. Poszukiwanie i widzenie wroga pomaga rzekomo w samoidentyfikacji. Spotykamy sie z tym zjawiskiem czesto w blogosferze. Myslenie i bladzenie duktem Dmowskiego i Piaseckiego jest ciagle aktualne. Wedlug sondazy Demoskopu ponad 30% odpowiadajacych deklaruje postawy antysemickie, wyraza niechec do Zydow i lek przed Zydami. W naszej nieswiadomosci istnieje ciagle obraz Zyda-wroga. Warto zastanowic sie nad partia Narodowe Odrodzenie Polski oraz publicystami Szczerbca, ktorzy ciagle lekaja sie Judeopolonii. Pisza, ze Polska opanowana jest przez wplywy semickie. Polscy antysenici dowodzili, ze Zydzi traktowani sa duzo lepiej , niz na to zasluguja. Kolejno dwaj premierzy byli Zydami, szef URM i minister spraw zagranicznych , minister spraw wewnetrzynch, finansow, przeksztalcen wlasnosciowych, marszalek sejmu, kierownictwo UD, przew. Sejmowej komisji spraw zagranicznych, 20% poslow i senatorow, setki sedziow oraz prokuratorow, wyzszych urzednikow panstwowych. Wyraznie pisze o tym St. Witkowski w “ Zydzi przestancie klamac”. Pisze on rowniez, ze izolacja Zydow na terytorium Polski byla ich wina. Wielu w blogosferze sadzi nadal, czesto bezwiednie, jednak nie bezwolnie, ze antysemityzm jest konieczna postawa obronna Polakow. Ujawnianie Zydow jest niejako naszym obowiazkiem. W naszej (dzisiejszej) mowie obecny jest zwrot, przyznal sie, ze jest Zydem, homoseksualista etc.. O broszurach i zeszycikach z kioskow Ruch-u nie wspominam. Ks. Prof Chrostowski uwaza pomysl przeproszenia Zydow za Jedwabne za conajmniej chorobliwy. Chorobliwym obrazem byla dla niego rowniez ksiazka Kosinskiego. Sam Kosinski w przypomnianym niedawno wywiadzie (Odra, listopad 2009) odwoluje sie do wolnosci pisarza i narratora, ktorych nie nalezaloby utozsamiac.

  Muszynianka widzi jednostki chorobowe oraz chore osoby w blogosferze….nie postrzega jednak wlasnego filisterstwa.

  Wierzymy slepo w slowo pisane o autorze, nie wierzymy natomiast w slowo pisane przez autora.

 212. Mauro Rossi
  Może wolne, hanzeatckie miasto Gdańsk? I wieloletni prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, dumny posiadcz 36 kont bankowych i kilkunastu mieszkań?
  Gdańsk? Nie lepiej pisać już Danzig skoro hanzeatyckie?
  36 kont… Skoro go stać na to…

 213. Czterdzieści lat później, w 1988 roku, przeglądając papiery i książki Keynesa w King’s College w Cambridge, dostrzegłem egzemplarz Wojny peloponeskiej Tukidydesa w starogreckim oryginale. Zdjąłem go z półki i zacząłem kartkować. I znalazłem – podkreślony ołówkiem – ów słynny fragment, w którym potężni wodzowie ateńscy tłumaczą bezsilnym Melijczykom, dlaczego „sprawiedliwość” może panować tylko wówczas, gdy „po obu stronach równe siły mogą ją zabezpieczyć”, w związku z czym oni zamierzają postąpić z Melijczykami tak, jak im się będzie podobać. Tak już bowiem jest, że „silni osiągają swe cele, a słabi muszą ulegać”[14].
  http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/a-slabi-musza-ulegac/
  ============

  Niektóre teksty są ponadczasowe….

  Triumfalizm jest niebezpieczny, szczególnie dla wpadających w samozachwyt.
  Wcześniej czy później następuje rewanż…..

 214. Panie Danielu moze lepiej pisac o tym co sie dzieje w kosmosie,temat mniej stresujacy.

 215. zezem
  6 marca o godz. 16:31

  „Gdańsk? Nie lepiej pisać już Danzig skoro hanzeatyckie”?

  A niby dlaczego? Do Hanzy należał też np. Wrocław, Kraków, Brugia, Toruń, Visby (Gotlandia) Sztokholm … etc.

  „36 kont… Skoro go stać na to…”.

  No tak, urzędnik miejski mający 36 kont to rzecz przecież zwyczajna.
  Cuda Tuska ― i te klimaty. 🙂

 216. Saldo mortale
  6 marca o godz. 16:14
  Muszyniance marzacej o sanacji blogosfry …”.

  „Ciekawe jest spostrzezenie H. Grynberga; … w Polsce nie ten jest Polakiem, kto sie uwaza za Polaka, tylko ten kogo uwaza sie za Polaka”.

  Znów jojczysz i teoretyzujesz, a zajmij się kiedy faktami. Ivanka Trump wyszła za żyda i przeszła na judaizm, oczywiście także na jedzenie koszerne itd. Rabini w Izreaelu długo nie chcieli potwierdzić tej konwesji ― do czasu. Natychmaist zmienili zdanie, kiedy Donald Trump został kandydatem na prezydenta. To się nazywa pragmatyzm, no i godny podziwu timing.

 217. J.E. Baka
  6 marca o godz. 15:19

  „Donald Tusk jest już na aucie to się Panu tylko wydaje. To rasowy gracz …”.

  To niech gra na wyściagach, albo i w pokera, teraz już ma za co. Co Polsce po graczach, niechby i rasowych?

 218. Zasłyszane przed chwilą w radio Kraków ( internetowe ) .Jutro mija 20 rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej , Poświecono kilka minut jej osobie , twórczości oraz wspomnieniom Agaty Passent …. tak niedawno było, a minęło aż 20 lat.

 219. woytek
  6 marca o godz. 14:18

  „Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Joseph Daul napisał (…) że Saryusz-Wolski akceptując propozycję rządu PiS utracił automatycznie stanowisko wiceprzewodniczącego EPL. „Głęboko ubolewamy nad brakiem lojalności i szacunku dla jedności i wartości jego własnych partii – PO i EPL” – napisał Daul”.

  Sam widzisz jak działa „eurodemokracja”, coraz bardziej upodabniająca się do demokracji ludowej. Przecież nie kluby w PE wysuwają kandydata, ale państwo członkowskie. Jednak w praktyce kandydat przechodzi pod stołem na mocy nieczytelnych dla wyborców układów, czyli wzajemnych usług i świadczeń. Zdaniem Daula JSW powinien byc przypisany nie do swego kraju tylko do partii, niemal jak chłop pańszczyźniany, a kiedy się wybił na niezależność i podmiotowość, to znaczy, nie miał „lojalności i szacunku dla jednośći”.

  „Kto będzie następny w tej fabryce marionetek prezesa”?

  JSW zajmuje się sprawami europejskimi od zawsze, nie rozmawia w Brukseli na klęczkach, ma wybitne kwalifikcje, więc na marionetkę słabo się nadaje, prędzej Tusk. O Tusku „Der Spigel” pisał, że jest „pudelkiem Merkel”.

 220. „Sukces” dyplomatyczny pana Waszczykowskiego jest pewny…..
  Tak jak poprzednie- postawienie na GB, Turcję, czy USA.
  Genialna wprost strategia, budująca mocarstwową prawie pozycję Polski.

  Może to on powinien grać w pokera, nie Tusk?
  Błyskawicznie przefrymarczyłby cały majątek.

  Z wielu wzgledów, kontynuowanie kadencji przez Tuska, odpowiada wielu krajom.
  Obstawiam, że przy ostrym sprzeciwie Polski, może z niewielkim prawdopodobieństwem rzędu 15% zostać szefem inny kandydat.
  Ale nie będzie to na pewno JSW……
  Droga do Wolski w wymiarze krajowym jest dość realna.
  W wymiarze międzynarodowym, to kiepski pomysł.
  Jesteśmy silni przy wsparciu naszych sojuszników.
  Obecnie, nie widzę żadnego na horyzoncie…..
  Trzeba mieć talent, by zniszczyć wszystkie sojusze i porozumienia.
  Pozostaje wasalizm i całowanie waszyngtońskich klamek.
  Ale i tam przyjmą nas w korytarzu…..

 221. Według Zaoralka wystawienie innych niż Tusk kandydatów może skończyć się tym, że nowym szefem Rady Europejskiej będzie kroś spoza Europy Środkowej i Wschodniej: Dlatego będę trzymać się tego, co mówiłem od dłuższego czasu: że Donald Tusk to był dobry wybór. Rozumiał problemy, które się pojawiały i wydaje mi się, że jeżeli byliby inni kandydaci, to rezultat może być niezbyt przyjemny, a mianowicie, że Europa Środkowa i Wschodnia straciłaby swojego przedstawiciela na tym najwyższym stanowisku, […] Nasi polscy przyjaciele znają nasze stanowisko i nie jest ono dla nich niespodzianką. Moje zdanie jest jasne: obawiam się, że to może doprowadzić do tego, że Europa Środkowa i Wschodnia straci swojego przedstawiciela, co uznałbym za poważny błąd.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/czechy-beda-popierac-kandydatura-donalda-tuska-na-szefa-rady-europejskiej
  ============

  Cos jeszcze do dodania?

  Jakos wolę realistów od mitomanów…
  Od zawsze….

 222. Mauro Rossi

  „Przecież nie kluby w PE wysuwają kandydata, ale państwo członkowskie.”

  Mauro, wprowadzasz woytka w błąd.

  W przypadku Tuska zgłaszanie kandydatur przez państwo członkowskie nie jest konieczne, bo traktat lizboński stwierdza, że mandat przewodniczącego może być odnowiony i nie opisuje procedury zgłaszania.

  Dlatego wyżej napisałem ci, że prezydencja maltańska jedynie poinformuje członków RE jakie Tusk ma poparcie. W efekcie RE albo przyjmie do wiadomości, że Tusk na skutek poparcia pozostanie jej szefem albo odbędzie się głosowanie.

 223. Mauro Rossi

  Jeszcze jedna uwaga w nawiązaniu do wypowiedzi szefa MSZ Czech Zaoralka, którą wyżej przytoczył wiesiek59

  Aby mogło dojść do bezproblemowego wyboru przez RE jej przewodniczącego przy zachowaniu zasady konsensusu w jej dalszym działaniu muszą nastąpić wcześniej kompromisowe uzgodnienia dotyczące pogladów politycznych kandydata (jego przynależność partyjna) jak również tego z jakiej częsci Europy się wywodzi.
  Silnym, jeśli nie podstawowym, atutem Tuska przed objęciem tej posady było to, że reprezentował wschodnią część EU.

  Chodzi o zachowanie parytetów politycznych i regionalnych.

  W tym kontekście np nowy przewodniczący PE nie tylko reprezentuje najsilniejszą w nim frakcję (EPL) ale równocześnie reprezentuje jako Włoch południową Europę.

 224. : )
  Jeden z komentarzy zamieszczony w GW
  _______________________________________________________
  milleniusz3 godziny temu
  Tę całą alt-prawicę, niezależnie skąd pochodzi, charakteryzuje przynajmniej jedna wspólna cecha: kompletny brak odpowiedzialności za słowo i totalne oderwanie od rzeczywistości.

  Nasi durnie mogą mówić o zamachu, pancernej brzozie, puczu, czy okrętach za dolara, to czemu ten amerykański nie może o podsłuchach. Następnym razem odkryje spisek reptylian, a wszyscy ze znudzeniem wzruszą ramionami.

  Problemem nie jest jeden z drugim mitoman. Problemem jest to, że masy ludzi im wierzą…

 225. Bar Norte
  6 marca o godz. 14:08

  „Zobaczymy kto zgłosi Tuska?”
  „Malta, bo sprawuje prezydencje UE i to należy do jej kompetencji”.

  Trzymajmy się realiów, Merkel poprosi Maltę o zgłoszenie Tuska. Zapewne tonem nie znoszącym sprzeciwu.

  „Hollande … poinformował, że … zamierzają poprzeć Tuska”.

  Tusk bez wątpienia jest politykiem lewicowym, może jeszcze nie marksistą, ale na najlepszej drodze.

  „Jest … aktualnie „Saryjuszem bez Ziemi”.

  Miał jakąś ziemię? Gdyby miał to by się może uwłaszczył, raczej jest zbiegłym niewolnikiem.

 226. Bar Norte
  6 marca o godz. 19:27

  „Silnym, jeśli nie podstawowym, atutem Tuska przed objęciem tej posady było to, że reprezentował wschodnią część EU”.

  Jak przenikliwie napisal wyżej (6 marca o godz. 19:38) ozzy: ” … prawicę, … charakteryzuje … totalne oderwanie od rzeczywistości”.

  W ramach tego „oderwania od rzeczywostości” nieśmało można zauważyć, że i Saryusza-Wolskiego trudno jest oderwać od wschdniej części EU.
  Pochodzi z Łodzi. 🙂

  Poza tym JSW ma jeszcze i ten atut, że popiera go polski rząd. Czegóż chcieć węcej?
  Ale może JSW jest za mało lewicowy?

 227. ozzy
  6 marca o godz. 19:38

  Trump wie co mówi, co pośrednio potwierdzają przecieki z podsłuchów jego najbliższych współpracowników, na podstawie których kilku jego kandydatów do stanowisk uwalono.

  Politycy są od rozmów.
  Nawet z przeciwnikami.
  Politykę robi sie w kuluarach, na nieformalnych spotkaniach, przy użyciu niestandardowych kanałów wymiany informacji.

  Moga je różne słuzby udrażniać, albo blokować.
  Ich działanie zależy jedynie od interesów.
  A te związane są z funduszami.
  Opcja militarna, zbrojeniowa, zimnowojenna, stara się by strumień finansowania ICH działań był jak największy.
  I pewne kandydatury stara się zablokować.

  Pewne informacje niestety, znajdziesz jedynie na marginesie głównego przekazu medialnego.

  Na przykład:

  – Prezydent nie miał racji twierdząc, że Obama zarządził założenie podsłuchu na serwerze w Trump Tower. Myślę jednak, że [Trump] ma rację, że były podsłuchy – powiedział Michael Mukasey w wywiadzie dla telewizji ABC.

  Mukasey nie wierzy jednak, że to Trump był przedmiotem decyzji sądu, która pozwoliła na zainstalowanie podsłuchów.

  Jak twierdzi – Oznacza to, iż były pewne podstawy, aby sądzić, że ktoś w Trump Tower może być aktywnym agentem Rosjan.

  Dodał – FBI śledzi ludzi, którzy działają jako agenci obcych rządów.

  Mukasey przypomina, że w czerwcu 2016 sąd odrzucił pierwszy wniosek o założenie podsłuchu. Takie pozwolenie zostało jednak wydane w październiku 2016 roku.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/byly-amerykanski-prokurator-generalny-przynaje-trumpowi-czesciowa-racje-ws-podsluchow

 228. Bar Norte
  6 marca o godz. 19:09

  „W przypadku Tuska zgłaszanie kandydatur przez państwo członkowskie nie jest konieczne …”.

  Żadne przepisy tego nie wykluczają. Dlatego polski MSZ oficjalnie zgłosił JSW. Ma on jedną taką samą zaletę jak Tusk (należy do PO) i dwie których, Tusk nie posiada: merytoryczne kwalifikacje europejskie i poparcie swego państwa. 3: 1 dla JSW.

 229. 60. rocznica powstania Europejskiej Unii Gospodarczej & Donald Tusk …

  http://journal-neo.org/2017/03/06/eu60-and-the-dying-europe-patient/

 230. Jacobsky
  6 marca o godz. 14:39

  „Sojusz i bliskie partnerstwo z San Escobar …”.

  Tak uczciwie, od kiedy dowiedziałeś się o istnieniu San Cristóbal y Nieves (ang. Saint Kitts and Nevis), małego wyspiarskiego państewka na Morzu Karaibskim w pobliżu Wysp Dziewiczych, oczywiście nie myląc go z miastem San Cristóbal de las Casas w stanie Chiapas (Meksyk)? Czy nie od czasu niefortunnego przejęzyczenia Waszczykowskiego?

  Przynajmniej teraz wiesz ile mu zawdzięczasz ― z geografii. 🙂

 231. Mauro Rossi

  „3: 1 dla JSW.”

  Ty jesteś o tym przekonany ale tego poglądu nie podzielają członkowie RE, którzy sobie będa wybierać szefa-moderatora.

  Umyka ci, że to jednak nie twoja decyzja.

  Widzisz Mauro, świat nie jest taki jaki chcemy by był tylko taki jaki jest.

  Kurcze, znowu marksizm przeze mnie przemówił.

 232. Mauro Rossi
  6 marca o godz. 19:58

  Lubię twoje wpisy- w większości merytoryczne.
  Ale, czasem podejmujesz się dość karkołomnej obrony głupich decyzji.

  Klasycy wojskowości mówią, że nie da się wygrać wojny na dwa fronty.
  PiS otworzył tych frontów już kilkanaście.
  Nie wróżę powodzenia takiej taktyce, bo o strategii nie da się w tym kontekście powiedzieć….

  Mnie osobiście, interesuje jedynie SKUTECZNOŚĆ.
  Test prawdy będziesz miał już za kilka dni.
  Odniesiecie zapewne kolejne „moralne zwycięstwo”…..
  Tylko że te kolejne spektakularne klęski zaczynają być nudne.
  Chciałbym doczekać się pasma spektakularnych sukcesów….

 233. Z ostatnich wieści….
  By wybrać szefa UE. trzeba mieć poparcie 65% populacji Unii- poprzez głosy jej przedstawicieli.
  Jakie poparcie ma kandydatura JSW?
  Sama Polska, to jakieś 5%
  Mamy jakichś SOJUSZNIKÓW?
  Czarno widzę…..

 234. Saldo mortale
  6 marca o godz. 12:04

  „Raczej w interesie Europy. Obecny rzad jest aeuropejski i stad caly halas”.

  … aeuropejski, astygmatyzm … 🙂

  Chyba miało być antyeuropejski?

  Opozycja w PRL była antysojalistyczna, bo komunizm, jak tłumaczono, dany jest raz na zawsze i nie można tego zmienić. „Polska będzie socjalistyczna lub nie będzie jej wcale” ― tłumaczył W. Jaruzelski w 1982 roku. A ty nam tłumaczysz, że trzeba na klęczkach przed marksistami i liberałami w Brukseli pod groźba suspensy i kary. To przypomina casusus J. Poniatowskiego, który niepotrzebnie zginął w 1813, dwa lata przed Waterloo, a z nim ginęła Polska. Inny marszałek napoleoński, Bernadotte, mniej więcej w tym czasie już zdradził Napoleona i zakładał dynastię panującą w Szwecji do dziś.

  „Wielu z nas nie rozumie, że nie chodzi tu o Polskę, lecz o Europę”.

  Europa przegrywa globalnie, bo przez ostatnie ćwierć wieku rządzona była przed dogmatyków. Świat się zmienia, a oni tkwią w swych dogmatach i fantazjach, w dodatku samobójczo ignorując demokrację. UE należy popierac pod warunkiem, że się zmieni i zreformuje, a nie na klęczkach i bezwarunkowo. Europa wymaga aktywnej polityki, a nie na kolanach z wystawianiem grzebitu do głaskania.

 235. wiesiek59
  6 marca o godz. 20:16

  „Klasycy wojskowości mówią, że nie da się wygrać wojny na dwa fronty”.

  Są oczywiście liczne przykłady zaprzczające tej tezie.
  RJ by zaczał od Izraela i wojny śześciodniowej.
  Ja bym na tym skończył.

  Ale dla porządku wymień te liczne fronty, które PiS otworzył?

 236. radzilowJedwabne
  5 marca o godz. 22:16
  Typowe dla maluczkich – jak nie ma się do czego czepić to czepić się błędu dwóch ii , co w sprawie o której rozmawiamy nie ma najmniejszego znaczenia. No cóż ego to ma Pan bardzo przerośnięte. Proponuje Panu wpisać jakąś bzdurę w Wikipedii i zobaczyć czy tam zaistnieje. Oczywiście Wikipedia nie jest 100% źródłem pewnej informacji, ale daje niezła wstępna wiedzę o sprawie. Jak temat cię interesuje nie ma problemów by go lepiej poznawać z różnych źródeł , bo materiału na temat dziadka Tuska jest już w necie wiele. By jednak z tych informacji wyłonić te najbardziej prawdopodobne trzeba sporo czasu poświecić i posiąść spora wiedzę historyczna.

 237. @MauroRossi,
  Przypominam sobie, kiedy to drzewiej, czyli dwa i pół roku temu, kiedy to Donald Tusk otrzymał posadę prezydenta RE, wówczas pisiorki od najmniejszego do największego, pokładały się ze śmiechu, że Tusk za lizanie dupy Merkelowej dostał posadę odźwiernego, tudzież ciecia na europejskich salonach, że to funkcja „dekoracyjna”, że osoba na tym stanowisku nie ma żadnego wpływu na politykę.
  Minęło dwa i pół roku, i pisiorki mówią zupełnie coś innego, to mianowicie, że to stanowisko kluczowe dla UE, dla Polski i dla Polski w UE, do tego stopnia „kluczowe”, że Tusk spowodował BREXIT, napędził uchodźców do UE, groził Polsce sankcjami finansowymi za to, że nie chce wpuszczać cudzoziemców, że wykorzystuje swoje stanowisko do szkodzenia Polsce.
  Oświeć mnie Mauro, bo jestem zdezorientowany, jak ten kot z Monty Pythona, wyjaśnij – jak to jest z tym cieciem, że ma takie wpływy.

 238. @MR

  „merytoryczne kwalifikacje europejskie i poparcie swego panstwa” (czytaj: namaszczenie od Prezesa, czyli Panstwo to Ja)

  PS
  JSW(olski) pamietam z hali gdynskiej Olivii na II turze zjazdu „S” (Rzeczpospolita samorzadna lodzka) 1981 r – owczesni zwolennicy koncepcji Leszka Balcerowicza)

 239. @Wiesiek59

  a poparcie Orbána Viktora? Ile to procent?

 240. Rossi napisał:
  „UE należy popierać pod warunkiem, że się zmieni i zreformuje, a nie na klęczkach i bezwarunkowo. Europa wymaga aktywnej polityki, a nie na kolanach z wystawianiem grzebitu do głaskania.”

  Mój komentarz
  Rossi już dawno powstał z klęczek przed Europą marksistowsko-lewacką, odsunął grzbiet do głaskania i pręży muskuły Saryusza-Wolskiego, od którego to prężenia Europa pokornie podłoży się do głaskania reformatorowi Kaczyńskiemu, kontrrewolucjoniście proeuropejskiemu, a traktaty Lizbońskie otworzą się na dobre zmiany zapostulowane przez zespół ekspertów prawnych pod przewodnictwem prokuratora psuja-konstytucjonalisty Piotrowskiego pod światłym kierownictwem ideowym wybitnego teoretyka naprawy państw i całych kontynentów Jarosława Ka.
  Pzdr, TJ

 241. Mauro Rossi
  6 marca o godz. 18:54
  O Tusku „Der Spigel” pisał, że jest „pudelkiem Merkel”.
  Dla równowagi dobrze byłoby przytoczyć co pisze o Kaczyńskim.

 242. ozzy

  „JSW(olski) pamietam z hali gdynskiej Olivii na II turze zjazdu „S” (Rzeczpospolita samorzadna lodzka) 1981 r – owczesni zwolennicy koncepcji Leszka Balcerowicza)”

  Ciekawa uwaga, tym bardziej, że w dyskusji jakoś wstydliwie pomija się poglądy polityczne JSW. Chyba dlatego, że reprezentował dotąd PO.

  Ale JSW poglądy polityczne ma dość proste – to konserwatywny beton, typowy przedstawiciel wspólnego dla PO i PiS środowiska politycznego, którego symbolem jest Gowin.

  W polityce zgranicznej sprowadza się to do bezwarunkowego popierania USA ze szczególnym uwzględnieniem tamtejszej prawicy. Jesli chodzi zaś o stosunek do Rosji to determinuje go rusofobia.

  Natomiast jesli chodzi o sprawy społeczno-ekonomiczne to JSW prezentuje charakterystyczny dla prawicowego pokolenia 60+ taczeryzm.

 243. @maciek.g

  „Typowe dla maluczkich – jak nie ma się do czego czepić to czepić się błędu dwóch ii”

  Farfoclu („maluczkich”), sprobuj zajarzyc, ze jak sie nie ma Hansa albo chociaz paru granatowych do pomocy, do bluzg nie jest dobrym pomyslem.

  „Proponuje Panu wpisać jakąś bzdurę w Wikipedii i zobaczyć czy tam zaistnieje.”

  Na tej waszej polskojezycznej Wikipedii bzdura goni bzdure.

  ” niezła wstępna wiedzę o sprawie.”

  Raczej cuchnace brednie – a nie „wiedze” o „sprawie”.

  „Jak temat cię interesuje nie ma problemów by go lepiej poznawać z różnych źródeł”

  Ee tam. W twoim kraju istnieja Zrodla Jedynie Sluszne – a za powolywanie sie na inne niz te Jedynie Sluszne to Kodeks Karny przewiduje trzy lata pierdla. Jest kilka gumowych paragrafow, na przyklad 133KK („Art. 133. Kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”).

  A wracajac do meritum – jak opanujesz swoj wlasny jezyk w zakresie chocby szkoly powszechnej, to bedzie mozna ci wyjasnic, ze Wikipedia nadaje sie swietnie do sprawdzania kwestii, kto napisal powiesc „Idiota”. Albo jak sie nazywala de domo znakomita polska sportsmenka, Irena Szewinska. W kwestiach zas kontrowersyjnych Wikipedia jest tak wiarygodna jak trzydolarowy banknot.

  Tytul powiesci powinien byc ci bliski…

 244. @Mauro Rossi

  „Europa przegrywa globalnie, bo przez ostatnie ćwierć wieku rządzona była przed dogmatyków. Świat się zmienia, a oni tkwią w swych dogmatach i fantazjach”

  … a twoje ziomy pchaja sie do tej zlej i niedobrej Europy jeden przez drugiego, milionami sie pchaja. Jak nie do Londynu na zmywak to do rajchu szparagi zbierac u Bauera, jak nie podlogi szorowac w Kopenhadze to podcierac ..py sedziwym Szwedom i Szwedkom. Twoje ziomy jednoczesnie dra ryjki o tym, jaka ta Europa zla i niedobra – i pchaja sie do tej zlej i niedobrej Europy w takim tempie, ze tybylcy juz coraz czesciej maja dosc. W Anglii juz wam powiedzieli, ze starczy.

  No dobra, hejterze, pierdyknij jakis ..ewski dowcip o „Ryżym”, malo rozgarniety klamczuchu i hejterze.

 245. @Mauro Rossi

  „A ty nam tłumaczysz, że trzeba na klęczkach przed marksistami i liberałami w Brukseli pod groźba suspensy i kary.”

  Skadze, trzeba zmusic te Bruksele do uleglosci. Marksistow chyba na galaz, liberalow do pierdla. Na co tu czekac? Jakies dwadziescia-trzydziesci dywizji pancernych na te Bruksele, ze dwie dywizje powietrzno-desantowe, zeby ten brukselski ciamajdan wziac za twarz. No bo dobrowolnie to przeciez marksici-liberalowie sie nie ukorza przez Majestatem Prezesa Tysiaclecia.

  Widze jednak pewien slaby punkt takiego rozwiazania.

  Po pierwsze – nie macei armat…

 246. Trwająca już ponad dwa dni akcja „Precz z Polakiem na czele Rady Europejskiej”, świetnie opisana przez redaktora Daniela Passenta, jest atakiem na Donalda Tuska mającym nie dopuścić go do dalszego przewodzenia RE. Zgadzam się z red. Passentem, że żaden realny scenariusz wyniku tej akcji nie jest już dla polskiego (pisowskiego) rządu dobry, bowiem partyjniactwo, zawiść, nienawiść są złymi doradcami i aby nie dotknęło tych, którzy je dziś uprawiają. Polska na tym tylko traci.

 247. @mauro Rossi

  „Ivanka Trump wyszła za żyda i przeszła na judaizm, oczywiście także na jedzenie koszerne itd.”

  … a niejaka Maria Costa przypomniala sobie o polskich korzeniach, przerobila sie raz-dwa na Marie Anders i dzieki nazwisku pozyskala zaszczytna godnosc senatora. Gleboki patriotyzm Marii Costa przejawial sie m in w ten sposob, ze jej syn w ogole nie mowil po polsku. Sama Pani Senator jakos tez z Polska nie miala nic wspolnego – az do momentu, kiedy mozna bylo zalapac sie na daleko idace korzysci. Wtedy przyjela polskie obywatelstwo (trzecie z rzedu) i w polskich dokumentach zaistniala jako Maria Anders.

  To się nazywa pragmatyzm, no i godny podziwu timing.

 248. Zawsze aktualne:

  „Lucyfer chodzi po piekle. Przygląda się, jak diabły pilnują kotłów z ludźmi różnych nacji. Przy jednym warty nie ma, diabeł odpoczywa, w środku – okazuje się – Polacy.

  – Nie chcą się wydostać z kotła? – dopytuje Lucyfer. – Ależ chcą. Tylko jak jeden zaczyna wspinać się na ściankę, to reszta go łapie i ściąga z powrotem w dół.”

 249. Warto się zastanowić, co skłoniło europosła wielu kadencji, pana Jacka Saryusz – Wolskiego, do udziału w tej akcji przeciwko Donaldowi Tuskowi. Cały dorobek pana Saryusza – Wolskiego, jego pozycja polityczna, wiedza i doświadczenie, został użyty w tej haniebnej akcji, której wykonawcą jest najgorszy od wielu lat minister spraw zagranicznych, którego nazwiska nie warto wymieniać.

 250. Mauro Rossi
  6 marca o godz. 20:15

  tak sie sklada, ze jestem posrednio w biznesie, ktory sprzedaje mapy Karaibow:

  http://www.midok.com

  Znajomy z lego miasta, polski werbista, prowadzil dwa lata parafie na St-Kitts.

  To tak na powaznie.

  PS. Nie jest mi wiadomo, czy midok wyda mape St-Escobar. Chyba nie. Za powazna firma (w przeciwienstwie do Waszczykowskiego).

 251. A ten cały Saryjusz, to jeszcze niedawno wrogiem narodu polskiego, sorry- Narodu Polskiego był, na pasku odwiecznego wroga chodził, do eurokołchozu wciągał, a teraz już fajny chłop z niego.

 252. ozzy
  6 marca o godz. 19:38

  jak możesz, to odsłuchaj sobie ten wykład dostępny albo na CBC

  http://www.cbc.ca/radio/ideas/the-causes-and-consequences-of-brexit-timothy-garton-ash-1.3951927

  albo w iStore/podcasts/The ideas

  Na przykładzie Brexitu wytłumaczone jest jak to działa.

 253. Wałęsa wie lepiej

  Rozkładanie Saryusz-Wolskiego na elementy nie może się obejść bez opinii eksperta od kontaktów ze służbami, jakim się stał Wałęsa Lech w ostatnich latach. „Mają na niego wielkiego haka”.

  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/walesa-o-kandydaturze-saryusz-wolskiego-wstyd-mi-za-to-co-sie-dzieje/3blqe4v

  Wg. tej teorii nie chodzi o Tuska, lecz o pokazanie narodowi po raz kolejny do czego służą haki, jaką rolę społeczno-polityczną odgrywają w II PRL.

 254. wstyd mu? no, nareszcie;

 255. ach, ci angielscy katolicy, znowu nadchodzi dla nich czas wielkiej proby i walki z diabelskimi pokusami ( patrz: teczka „romeo”)?

 256. Co Państwo na to? Następny ruch PIS-u po ew. wyborze Tuska: wszczęcie postępowania o pozbawienie go polskiego obywatelstwa…

 257. jobrave
  6 marca o godz. 22:37

  „A ten cały Saryjusz, to jeszcze niedawno wrogiem narodu polskiego … był, na pasku odwiecznego wroga chodził, do eurokołchozu wciągał, a teraz już fajny chłop z niego”.

  A jakiś dowód na to, czy mamy ci wierzyć na słowo? No przecież zmyślasz w żywe oczy. Jeśli chodzi o sprawy europejskie to nikt w PiS nie miał do niego pretensji o cokolwiek. JSW znany był z tego, że zawsze interes Polski miał w tyle głowy, co nie jest typowe dla PO.

 258. lspi
  6 marca o godz. 22:27

  ” … co skłoniło europosła wielu kadencji, pana Jacka Saryusz – Wolskiego, do udziału w tej akcji przeciwko Donaldowi Tuskowi”.

  Once more, kandydatem Polski jest Jacek Saryusz-Wolski, nie jest nim D. Tusk. I jak na razie nikt go nie zgłosił, a nie ma automatycznego przedłużenia kadencji. Powód oczywisty ― Polska była jedynym krajem UE w której sprawy wenętrzne mieszał się Przewodniczący Tusk. W dodatku robił to na zlecenie swych partyjnych kolegów i na ich rzecz. Jak mawiał G. Schetyna: ulica i zgranica, to jest Bruksela, konkretnie Tusk i Frans Tindemans. Jeśli się nad tym zastanowić sprawa ta ma posmak skandalu. Powód drugi, JSW jest dużo bardziej kompetentnym urzędnkiem europejskim niż drugoligowy macher polityczny jakim jest D. Tusk. Rozumiesz teraz dlaczego D. Tusk nie może być kandydatem Polski? UE zrobi co chce i jeśli mimo wszystko wybierze Tuska, będzie to kolejnym czytelnym sygnałem arogancji, braku zasad, nieprzejrzytości w podejmowaniu decyzji przez ekipę sprawującą rzeczywistą władzę w Brukseli.

 259. Jezeli to sie potwierdzi to wasze blogowe dywagacje mozna o kant dupy potluc.
  Zastanawiam sie nad jednym,czy kaczynski to taki wybitny strateg czy moze
  stoi za nim Putin.

  http://crowdmedia.pl/pis-obiecalo-saruysz-wolskiemu-zamian-start-przeciw-tuskowi/

 260. Mauro Rossi
  7 marca o godz. 0:09

  A co – nie był Saryjusz w PO? Był. Chodziła PO na pasku Niemców? Chodziła. Okradała Naród Polski? Okradała.
  Po drugie: Na jakiej podstawie twierdzisz, że nikt w PiS nie miał pretensji do JSW? rozmawiałeś z każdym z pisowców i masz to na piśmie, czy zmyślasz w żywe oczy?

 261. radzilowJedwabne
  6 marca o godz. 22:18

  „… a niejaka Maria Costa przypomniala sobie o polskich korzeniach, przerobila sie raz-dwa na Marie Anders …”.

  Z lenistwa do Wikipedii nawet nie zajrzałeś. A piszą tam: „Urodziła się 22 listopada 1950 jako córka generała Władysława Andersa i Ireny Anders”. Wystarczający powód do obywatelstwa, czy za mało?

  Córka lub wnuczka Mosze Dajana mogłaby się starać o obywatelstwo i uznanie etnicznego pochodzenia, czy może rabini by odmówili. 🙂

  Izrael sprowadzał do siebie i hurtowo uznawał za żydów czarnoskórych Etiopczyków (Falaszy), wiec nie wybrzydzaj. A podobo istnieją także chińscy żydzi.

 262. jobrave
  7 marca o godz. 0:32

  „Na jakiej podstawie twierdzisz, że nikt w PiS nie miał pretensji do JSW? rozmawiałeś z każdym z pisowców i masz to na piśmie, czy zmyślasz w żywe oczy”?

  Nie ma takich wypowiedzi pisowców i nie jest to przypadek. Jeśli jednak jakieś znajdziesz to odwołam, że jeteś kłamcą. Nawet przeproszę.

 263. Ted’dy bear
  7 marca o godz. 0:31

  Dobre. Tekst o Smoleńsku i Antku, też 🙂

 264. A swoja droga te wszelkie roszady niczego nie zmienia barany
  i tak pojda na rzez.

  http://i.imgur.com/D9K1COJ.jpg

 265. radzilowJedwabne
  6 marca o godz. 22:20

  „ … w środku – okazuje się – Polacy.
  – Nie chcą się wydostać z kotła? – dopytuje Lucyfer. – Ależ chcą. Tylko jak jeden zaczyna wspinać się na ściankę, to reszta go łapie i ściąga z powrotem w dół.”

  A widzisz, w Polsce panuje wolna konkrencja i ten dowcip jest właśnie o tym. Dzięki czemu zostawiliśmy Izraelowi produkcję smacznych ziemniaków i bierzemy się za rzeczy poważniejsze niż drewniane palety ― samochody elektryczne. Ile Izrael produkuje samochdów elektrycznych, bo nie pamiętam? 🙂

 266. Nic nie muszę udowadniać, PiS zawsze wyrażał się o PO, że to zdrajcy, złodzieje i mordercy pana prezydenta.

 267. @Mauro Rossi,

  No, a jak to jest z tym odźwiernym, cieciem? Czy PiS chce upokorzyć Saryjusza, za to, że ma krew na rękach i dlatego pcha go w cieciostwo? Czy jednak wbrew temu, co mówiło wcześniej uważa, że jest to wpływowa funkcja i nominuje fachowca na tę funkcję? Nadążasz?

 268. tejot
  6 marca o godz. 21:01

  ” … zespół ekspertów prawnych pod przewodnictwem … Piotrowskiego …”.

  Tejot, G. Piotrowskiego nikt wam nie odbierze, zapewniam. Cały jest wasz. 🙂

 269. Aktywność trolla Mauro Rossi na dzisiejszym blogu Daniela Passenta dowodzi, że w ostatnich dniach akcji PiS pt. „Polakiem w Polaka”, aż do piątku 10 marca br., zarządzone zostało na ul. Nowogrodzkiej pospolite ruszenie blogerów wszystkich odmian. @Mauro Rossi na wielu blogach „Polityki” od dawna jest aktywny. Dziś odnosi swoje komentarze do postów prawie wszystkich autorów. Myślę, że wart mu tego pogratulować i życzyć pogłaskania po głowie przez prezesa.

 270. Bar Norte
  6 marca o godz. 21:12

  ozzy: „JSW(olski) pamietam z hali gdynskiej Olivii na II turze zjazdu „S” (Rzeczpospolita samorzadna lodzka) 1981 r – owczesni zwolennicy koncepcji Leszka Balcerowicza)”.

  Bar Noirte: „Ciekawa uwaga … „.

  Raczej niemądra, łagodnie mówiąc. Na zjeżdzie „S” w sierpniu 1981 nikt o Balcerowiczu nie słyszał, ja dowiedziałem się o jego istnieniu 6 lat później, w 1987 roku. W latach 1978–1980 Balcerowicz zatrudniony był w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR.

  Na I KZD „S” (sierpień 1981) były omawiane dwa programy gospodarcze, liberalizujący program prof. Stefana Kurowskiego i socjaldemokratyczny Ryszarda Bugaja.

  „Ale JSW poglądy polityczne ma dość proste – to konserwatywny beton …”.

  Przy współczesnych marksistach to może on i beton, ale przeciez ci marksiści mają bardzo pozytywne stosunek do wspołczesnego turbo-kapitalizmu z którym są w sojuszu. W tym sensie oni z betonem nie mają nic wspólnego, jakże są elstyczni. Różnice tkwią w nadbudowie, marksiści i marksistki 8 marca wyjdą na ulice pod tradycyjnie wulgarnymi hasłami, JSW jako człowiek poważny będzie z dala od takich szaleństw. W tym sensie bliżej mu do PiS niż do coraz bardziej lewicowej PO.

  „60+ taczeryzm”.

  Powinniście jednak zrewidowąć swoje poglądy poprzez dopasowanie ich do rzeczywistości. Ile można żyć ideami platońskimi? Taczeryzm przy współczesnym kapitaliźmie był naprawdę poczciwym systemem, przynajmniej dawał ludziom pracę. Ten współczesny kapitalizm jest spekulacyjny i opresyjny. Zabiera ludziom pracę dając im w zamian tanie podkszulki z Azji.

 271. jobrave

  „Oświeć mnie Mauro, bo jestem zdezorientowany, … ”

  … no widzę ….

  „… jak ten kot z Monty Pythona, wyjaśnij – jak to jest z tym cieciem, że ma takie wpływy”.

  Cieciem powszechnie określa się Pawła Grasia (dlaczego to chyba wiesz, jeśłi nie to wygoogluj), którego Tusk zabrał ze sobą w charakterze maskotki do Brukseli, gdzie został ― dalej przy Tusku ― cytuję, „… starszym doradcą ds. polityki i komunikacji odpowiedzialnym za kontakty z Parlamentem Europejskim, parlamentami narodowymi i partiami politycznym …”, cokolwiek to oznacza w praktyce. No, przynajmniej oznacza pieniądze.

  Szalony awans i kolejny z cudów Tuska. Może rację miał poseł Sławomir Nowak (ten od autostrad ukraińskich, koneser zegarków), że „Tusk jest dotknięty przez Boga wielkim geniuszem”. I takiego właśnie UE teraz potrzebuje, geniusza. 🙂

 272. lspi
  7 marca o godz. 1:22

  Zawsze możesz zwiększyć swoją aktywność. „Do roboty”, jak mawiał tow. premier Marek Belka.

 273. xmax, 6 marca, 13:17
  Donaldu Tusku, podobnie jak Donaldu Trampu, jest oszustem.

 274. wiesiek59, 6 marca, 19:52
  W Disneylandzie Wall Street kazdy obywatel jest podsluchiwany przez wladze.

 275. Zeby przypomniec Saryuszowiwolskiemu to inicjatorami i egzekutorami targowicy byli:
  michał jerzy poniatowski – prymas polski, skazany przez sad kryminalno wojskowy na kare smierci za zdrade ojczyzny.
  józef kossakowski – biskup inflandzki, powieszony za zdrade ojczyzny 9 maja 1794 w warszawie
  ignacy jakub massalski – biskup wilenski, powieszony za zdrade ojczyzny 28 czerwca 1794 r w warszawie
  wojciech skarszewski .- biskup chelmski, skazany przez sad kryminalno wojskowy na kare smierci za zdrade ojczyzny,
  michał roman iesrakowski – biskup pomocniczy przemyski.
  adam naruszewicz – biskup lucki.
  antoni onufry okęcki – biskup poznanski.
  jan stefan giedroyć – . biskup Żmudzki
  ferdinando maria saluzzo – nuncjusz papieski…

  Oto obraz Polskiego Kościoła byl, jest i bedzie

 276. czy mowicie o tym Wolskim herbu kiszki a wlasciwie trzy dziury w dupie ? Sprzedal sie za obietnice wymiany za Waszczykowskiego. Taki bedzie z niego dyplomata jak te trzy dziury w herbie.

 277. Trolle ruscy juz bezposrednio i bez oslonek popierani przez Macierewicza i Kaczynskiego, ktory nie zwazajac ze ojciec dyrektor trzodki trolli nazwal jego brata blizniaka oszustem, bratowa czarownica ktora nalezy spalic na stosie a ich dom szabem, spieszyl calowac szanowne raczki. A Macierewicz tak pedzil ze rozbil trzy limuzyny a 300 000 euro kazda. Niestety tu tez sporo tych sluzacych Moskwie trolli.

 278. @ Mauro Rossi z 7 marca o godz. 1:47
  Kolejny komentarz, który dowodzi, że jesteś na służbie trollowej PiS. Mam nadzieję, iż za nocną pracę dobrze ci płacą. Ja piszę bez żadnych gratyfikacji. Twoje komentarze tylko dzisiejszej nocy mnie zainteresowały, bo było ich mnóstwo.

 279. lspi
  7 marca o godz. 5:17
  Tzw. praca MR nie jest oplacana, bo niewiele warta. MR „komentator” drugiej predkosci probuje zwiekszyc tempo, co niestety jest niemozliwe.

 280. Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że rejestratory, które na zlecenie prokuratury zbadał biegły, wykazały, iż kierowca audi wcisnął hamulec, gdy na liczniku było 85 km/h
  Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, dzień po wypadku zapewniał, że kolumna aut poruszała się z godnie z przepisami, z prędkością ok. 50 km/h

  Jeżeli to się potwierdzi, co wymyśli w.w. minister…

 281. 1. Mauro Rossi
  7 marca o godz. 0:35
  MR jest nie tylko antysemita, jest jednoczesnie rasita: patrz wpis MR nizej:

  ….Izrael sprowadzał do siebie i hurtowo uznawał za żydów czarnoskórych Etiopczyków (Falaszy), wiec nie wybrzydzaj. A podobo istnieją także chińscy żydzi….

  Podobno sa blogujacy pierwszej predkosci. Pisowski MR jest wypisankiem drugiej predkosci i nic/nikt tego stanu rzeczy nie zmieni.

 282. Saldo mortale z 7 marca o godz. 8:18
  Zgadzam się z Tobą, że praca Mauro Rossi jest niewiele warta , gdyż jest on „komentatorem” drugiej prędkości. Jedną tylko mają wartość jego wpisy: potwierdzają, że jest PiS – owskim trollem, który w trudzie i znoju, lecz głupio atakuje wszystkich myślących i dobrze piszących blogerów na różnych blogach redaktorów tygodnika „Polityka.

 283. Antysemitkom i antysemitom, z wyroznieniem „akulturalnego” MR, intelektualisty drugiej predkosci…………

  Czesto w blogosferze cytowany jest Finkelstein, dyzurny zydowski politolog z USA. Celowo napisalem, zydowski, bo dla niektorych jest to znaczace i wazne; Zyd krytykuje Zydow. Jest to typowy przyklad kola ratunkowego antysemitow. Ciekawie wypowiedzial sie R. Bugaj twierdzac, ze podtrzymywanie tezy o antysemickiej Polsce sluzy uzasadnieniu roszczen majatkowych wobec Polski. Tenor wypowiedzi Krasnodebskiego zbliza sie do teorii antypolonistycznych. Podobny jest problemem percepcji Grossa. Przed Grossem nikt tak nie pisal o stosunku Polakow wobec Zydow. Dyskusja o polskich lekach nie dotyczy faktow, lecz jezyka (f a k t y sa powszechnie znane). Dziwne jest, ze zdanie oznajmiajace, …Polacy ratowali Zydow w czasie wojny jest zdaniem przyjmowanym przez kazdego czytajacego, a zdanie ; Polacy mordowali Zydow wymaga dodatkowych wyjasnien.

  Wszystko zmienilo sie w powojennej Polsce po roku 1989. Jedno co pozostalo, to tenor wypowiedzi pelnych resentymentow, jezyk dyskryminacji i pogardy. Mowa ta jest czesto proba pokazania swoistego humoru. Piszacy nie zdaja sobie jednak sprawy, ze ich osobiste tyrady typu nadredaktor (Michnik) niesmacznie sie asocjuja z nadludzmi z czasow zaprzeszlych. Gross nie generalizuje, nie tworzy stereotypu o wspolpracy Polakow z Niemcami. Jestesmy wierni sredniowiecznemu kanonowi postrzegania Polski; ktora byla miejscem schronienia dla Zydow. Jest to oczywiscie zdanie prawdziwe. Powtarzanie tego zdania do XXI wieku nie czyni go jednak prawdziwszym. Nastepnym, chetnie powtarzanym przykladem jest ilosc “polskich” drzewek “Sprawiedliwych” w Yad vashem. Sa to typowe kola ratunkowe. Podczas pesudodyskusji o Grossie i Lanzmanie dostrzegalismy z zaklopotaniem, ze wzory myslenia antysemickiego i ksenofobii narodowych demokratow przetrwaly wojne, a ich mysliciele znalezli miejsce we wspolczesnych partiiach rzadzacych i w opozycji. Fakt ten utrudnia jakakolwiek debate na ten temat. Moim zdaniem nalezaloby postepowac wlasnie “na opak”, zwrocic sie ku przyszlosci, bo w ten sposob unikniemy ciaglego wywolywania wczorajszych “duchow”. Rozumiem rowniez, jak wspomnialem wyzej niechec do Milosza, kotry nie mowil wprawdzie o winie Polakow, lecz o fakcie ludobojstwa, ktore mialo miejsce na naszej ziemii i stanowilo niejako odcisk (w sensie pieczeci) na naszej pamieci. Historie narodu oraz jego ojczyzne w przyszlosci tworzy jednak pamiec o przeszlosci. O przeszlosci nie mozemy decydowac w zaleznosci od naszych upodoban, nawet wtedy, gdy nie jestesmy jako indywidua za nia bezposrednio odpowiedzialni. Niesiemy ja w przyszlosc, nawet jesli jest niewygodna i bolesna. Oczywiscie, ze nie nalezy stawiac wszystkich Polakow w jednym szeregu z mordercami. Nalezy jednak stawiac pytania dotyczace obojetnosci, biernemu przygladaniu sie.

 284. A ja się tak zastanawiam czy to nie jest strzał w stopę PiSu, bo jednak opozycji brakuje kogoś wyrazistego kto opozycję mógłby zjednoczyć. Tusk, kiedy wróci do Polski będzie jak znalazł. Ja bym na ich miejscu zostawił go w spokoju w Brukseli, chyba że uznali że za 3 lata wybory, a po 2,5 letniej kadencji Tusk wróci w pełni chwały i dopiero rządzący będą mieli problem…..

 285. Riosii napiosał:
  ” Rozumiesz teraz dlaczego D. Tusk nie może być kandydatem Polski?”

  Mój komentarz
  Rossi, rozumiem. Bo jest rudy, farbuje włosy, pochodzi z Kaszub i miał dziadka w Wermachcie.
  Pzdr, TJ

 286. Patrze na zdjecia p.Saryusza -Wolskiego na stronie gazeta.pl : usmiechniety, normalny facet. Przy zdjeciach teksty mu uragajace.
  Dysonans- w tej samej gazecie.pl jesli ktos ma byc kojazony z PiS to zdjecia wybierane sa dosc okrutne; czlowiek wyglada na nich albo jak niespelna rozumu, albo jak okrutnik.
  Wystarczy przyjzec sie zdjeciom pp.Macierewicza, Waszczykowskiego, Dudy, Morawieckiego, Blaszczaka, Ziobro…

  Przygladam sie zdjeciom p.Saryusza- Wolskiego i juz mam:
  on jeszcze nedawno byl „nasz”, POwski, gazetowyborczy, wiec nikt mu takich zdjec nie robil, a jesli juz to przez przypadek stad zaraz kasowal.

  Kiedy wiec p.Saryusz-Wolski przestal byc „swoj” to NIE BYLO zdjec ktorymi mozna bylo go zaczac obrzydzac.Jedyne jakie dostepne przedstawialy go jako postac pozytywna.

  Stad dramat wydawcow gazeta.pl- na zdjeciu dobry/madry czlowiek a w opisie szuja.

  A ja jak zdradzony kochanek- znow sie okazalo ze gazeta.pl z obiektywnym medium nie ma wiele wspolnego.

  marcin lazarowicz
  neospasmin.blox.pl

  PS. Teraz zagadka; czy wystawiajac kandydature p.S-W pan Kaczynski osiagnie cel jaki sobie zaklada?
  I druga; jaki cel ma p.S-W w wejsciu w intryge p.Kaczynskiego?
  I co mogloby przewazyc straty jakich dzis doznaje od PO i EPL?

  marcin lazarowicz
  neospasmin.blox.pl

 287. „I Herkules dupa, kiedy wrogów kupa”……
  Pan Kaczyński zdążył ich sobie sporo narobić….
  Niestety, polityka zagraniczna nie jest jego mocna stroną.
  W krajowej, trafiło sie ślepej kurze ziarno.
  Dziobania jeszcze na trzy lata.
  Co potem?

 288. „gorzej niż zbrodnia – to błąd”

  niestety, to gorzej niz blad – to glupota…

 289. tejot
  7 marca o godz. 10:18
  Szanowny Panie,
  gdyby pan Tusk mial kiedykolwiek zamiar zrobic cokolwiek pozytecznego dla polski,
  nie cieszylby sie takim entuzjastycznym poparciem potomkow UB-ekow, volksdeutschow i rezunow z UPA czyli calego tego towarzycha, ktore prezes Kaczynski
  okreslil kiedys elegancko mianem „ludzi gorzego sortu”.
  Poparcie dla pana Tuska oznacza ustawienie sie w jednym szeregu z takim wlasnie elementem. Czyz mozna od przyzwoitych ludzi oczekiwac, ze zniza sie do takiego poziomu?

 290. >Saldo Mortale, w kwestii wojennego antysemityzmu:

  Na kwestie wzrostu nastrojow antysemickich posrod ludnosci polskiej zwracal uwage w swym raporcie Jan Nowak-Jezioranski.

  Po krotce przedstawie powody powszechnosci takich postaw:

  1.Zydzi, w powszechnym odbiorze, byli tymi ktorzy zdradzili Polske i Polakow na ziemiach wcielonych do ZSRR. patrz: Pawel Spiewak: ” Zydokomuna”

  2.Zydzi postrzegani byli jako ci ktorzy w najwiekszym stopniu, bez porownania z udzialem innych nacji, przyczyniali sie do eksterminacji wlasnego narodu; to oni sami wyznaczali kto ma zostac wywieziony do obozu zaglady, to oni sami drewnanymi palkami zaganiali wyznaczonych na smierc na umschlag platz, to oni sami zapedzali tych ludzi do komor gazowych.
  Cytujac (nieprecyzyjnie) H.Arendt nie byloby zaglady gdyby nie udzial w niej Zydow.
  To wlasnie oni byli najgorliwszymi wykonawcami woli Niemcow.

  Prosze sobie teraz wyobrazic jak wiele samozaparcia wymagalo, w takich kontekstach, okazywanie przez Polakow wspolczucia tej nacji .
  Obojetnosc? Pomoc Zydom zagrozona byla kara smierci, w kontekstach jakie powyzej w imie jakich racji nalezalo ryzykowac zyciem swoim i swoich bliskich?
  Patrzac z perspektywy p.Arendt i pamietajac zle doswiadczenia ziem radzieckiego zaboru i majac w glowie ryzyko utraty zycia trudno bylo sie spodziewac postaw innych niz obojetnosc wobec przesladowan Zydow.

  Mnie samego dosc wzburzaja epizody w rodzaju Jedwabnego przedstawiane jako udzial Polakow w ZAGLADZIE Zydow.
  Wzburzaja bo ich waga/ liczebnosc jest zaledwie czasteczka udzialu samych Zydow w zagladzie wlasnego narodu. Kwestia proporcji a za nia kwestia smaku.

  Wzburzaja boo ich intencja nie jest opis wydarzen, jest nia przypisywanie winy, tak by przekierowac ja z tych ktorzy naprawde tu winni.

  marcin lazarowicz

 291. Jak słusznie pisze Levar „prawdziwy Polak” jest niekompatybilny i niezdolny do jakich kolwiek kompromisów.
  W świetle tego odkrycia potwierdza się teza, że Tusk nie jest Polakiem i odebranie mu obywatelstwa jest wpelni uzasadnione .
  Prawdziwa Polska jest jak Kaczyński , pozbawiona przyjaciół, samotna i osaczona przez wrogów .
  To jest prawdziwa nieugięta Polska , bo im więcej wrogów , tym bardziej honorowo i ku chwale ojczyzny.

 292. TJot,
  tytuł felietonu Gospodarza jest mylący, bo to nie jest -„Precz z Polakiem …”, to jest -precz z Tuskiem … itd.

  Sądzę, że gdyby to nie chodziło o Donalda Tuska a innego polskiego byłego premiera, np. Millera, Pawlaka, Belkę, Buzka czy Suchocką, to rząd PiS (czyt. J. Kaczyńskiego) nie robiłby tego „dymu”.
  Prezes PiS jak i czołowe postaci z tej partii uważają Donalda Tuska za psuja, który piastując aktualnie funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej jest szkodnikiem w odniesieniu do polskich interesów w Unii. Przy tym nie kryje on jawnej niechęci do pisowskiego rządu i daje temu wyraz wspierając opozycję.
  Sprawy dot. kwestii z uchodźcami, jego brak zainteresowania w związku z łamaniem unijnych zasad dot kwestii solidarności energetycznej (bo tak pasuje Niemcom – Tusk ok. 40 razy organizował spotkania na szczycie i w „agendzie”, za którą on jest odpowiedzialny sprawy „Opala” i „Nordstreamu II” nigdy nie stanęły – dlaczego? – bo komu to nie pasuje?) itd.

  Poza tym, unijni „wielcy” mają go w „głębokim poważaniu”, bo nie dość, że nie miał udziału w przygotowaniu tego „min-iszczytu wersalskiego”, to nawet nie zaprosili go jako obserwatora – „A precz z nim uważają?”

  W ogóle to ta zajadła obrona Tuska w meNdiach jak i na tym blogu mnie zadziwia, bo to przecież on i jego polityka jako premiera rządu doprowadziło do wygrania wyborów tak prezydenckich jak i parlamentarnych przez PiS.
  Skoro tak, to „precz z nim”, niech już przestanie psuć, szkodnik. 😉

  PS. Na dodatek … jest rudy, farbuje włosy, pochodzi z Kaszub i miał dziadka w Wermachcie.

 293. Neospasmin

  To ze jestes antysemita jest oczywiste i Twoim wyborem. To ze piszesz niedorzecznosci rowniez. Moim zadaniem jest jednak wskazywanie na bzdury, ktore wypisujesz….

  Ogranicze sie do jednego przykladu, podwanego zreszta przez wielu …. co wcale nie zwalnia Cie od odpowiedzialnosci tworzenia dalszych wypisanek.

  ….Obojetnosc? Pomoc Zydom zagrozona byla kara smierci, w kontekstach jakie powyzej w imie jakich racji nalezalo ryzykowac zyciem swoim i swoich bliskich?….

  P i s z e s z p o w y z s z e j pomijajac, celowo lub nieswiadomie, nie jest wazne, ze za handel miesem tez skazywano na kare smierci…………………….

  Nie czekam na odpowiedz, bo trudno odpowiadac na stek niedorzecznosci .

 294. p.Bywalec:

  Eee tam.;P. Kaczynski to raczej postac ktora w dosc nekomfortowych warunkach zdolala przekonac do siebie i swojej wizji przyszlosci Polakow.
  To wlasnie on zjednal sobie przyjaciol podczas ostatnich wyborow.
  Nie byl wtedy samotny, o nie. I patrzac na slupki paparcia ta tendencja sie poglebia.

  Co do Europy i swiata to wydaje mi sie ze tak jak w UK czy USA, dla rzadu RP sprawy zagraniczne sa drugoplanowe. I wlasnie przychodzi czas na sprawy drugiego planu: przeciwstawienie sie niemieckim koncepcjom Europy dwoch predkosci (slyszeliscie panstwo ocene tej koncepcji przez p.Tuska?), szukanie poparcia w UK czy USA, budowanie sojuszy, wycinanie urzednikow EU nieprzychylnych obecnej Polsce.
  Nie watpie ze i w tej dyscyplinie p.Kaczynski da sobie rade, nonsorry.

  Pisze to nie z milosci do PiS, raczej z przeswiadczenia ze tak bedzie, ze swiat przedstawiany w mediach, z tym realnym ma niewiele wspolnego.

  marcin lazarowicz

 295. lspi
  7 marca o godz. 8:28
  Jest tu wiecej oswiecony iluminatorow. Ostatnio pojawil sie Neospasmin trzeciej predkosci.

 296. „Kiedy jednak wpisywano literę „G”, komputer zawiesił się.”- b.m. honorowo
  „Rannych na polu walki się nie zostawia – powiedział Hofman. ” , computer – nic bo co mu do cudzego honoru ( wydaje sie , ze postawa p. Maciarewicza wydala sie Hofmanowi honorowa . Bylejakie pociagi , do ktorych wsiadamy byle dalej , zostawmy h. na boku)
  Prawdopodobnie p. Misiewicz slyszal gdzies , ze przedwojenni zawodowi wlamywacze mieli swoj honor i takie tam. Wprawdzie jedno wlamanie nie czyni prawdopodobnie wl. zawodowcem ale honor dobrze jest zabrac na robote .
  Zostal odznaczony wiec pora zostac rannym , zeby sie nie czepiali . Nie wiadomo kto kogo prosil o przysluge ale faktem jest , ze Hofman nadaje sie jak malo kto , sam zostal ranny w Madrycie ( jak widac nie smiertelnie ) wiec zna sie .
  Pole walki rozciagnelo w ten sposob zgrabnie (‚g’ a k. nic) od Smolenska moze nawet Uralu az po Polwysep Iberyjski ( byc moze odwrotnie bo lepiej brzmi )
  O honorze polononijnym – ( Bog Honor i Ojczyzna ) innym razem .
  Ps . Dla ew. madrali – honor osob pelniacych funkcje publiczne ( za nasze pieniadze ) jest naszym honorem rowniez .

 297. p.Saldo Mortale:

  p.Arendt tez byla antysemitka? A p.Spiewak?

  Czy moze przylozymy panska miarke do wspolczesnego swiata: ilu izraelskich Zydow protestowalo przeciw budowie muru otaczajacego resztki Palestyny?
  Ilu wobec calej populacji Izraela zdecydowalo sie na prostest przeciwko czemus co wypisz wymaluj przypomina mur warszawskiego getta?
  Ilu protestowalo mimo ze taki protest nie pociaglalby za soba kary smierci dla nich i ich rodzin?

  marcin lazarowicz

 298. No przecież Tusk jako Kaszub nie jest Polakiem ! Już 2001 roku raczył stwierdzić mandaryn z Żoliborza – pełniący funkcję Kawalera Stanu, że „każdy gdańszczanin i Ślązak ma zakodowaną fascynację niemieckością” Oczywiście On nie dzieli Polaków, on stwierdza tylko fakty jako rzecze on sam i jego przydu..si.

 299. p.Galicjusz:

  objasnie slowa „guru z zoliborza””

  Na mocy porozumien PRL-RFN cala masa obywateli PRL wyemigrowala do Reichu (RFN).
  Z jakich historycznych dzielnic wspolczesnej Polski pochodzila najlicznejsza grupa owczesnych emigrantow?
  Z Podlasia czy z Kurpii/Kurpsiow? A moze z Podhala czy Malopolski? Nie? Skad wiec?

  I tu dylemat: wolno twierdzic w zwiazku z tym ze Kurpie maja silniejszy zwiazek z polskoscia nizli np.Slazacy? Pewnie mozna, nie mozna natomiast wywodzic z tego roznych praw dla mieszkancow roznych dzielnic.
  przez pojecie „roznych’ rozumiem tak umniejszanie praw obywatelskich jak i ich zwiekszanie ponad to co maja inni (autonomia).
  Nie mozna, boo to prosta droga do rozsadzenia wspolnoty.

  marcin lazarowicz

 300. Neospasmin

  Europa dwóch prędkości już była i wówczas, jak to widać z poźniejszej perspektywy, oznaczała kres ambitnego projektu uniwersalnego cesarstwa rzymskiego, które można traktowac jako historyczny marker, przynajmniej w przypadku Europy.

  W trzecim wieku n. e. wycofano legiony z leżącej na północ od Dunaju Dacji (obecnie Rumunia), zdobytej sto lat wcześniej, bo pojawy się oznaki ostrego kryzysu państwa i problemy z obroną tej prowincji. Częśc zromanizowanej ludności przeniosła się na południe od Dunaju, resztę pozostawiono na pastwę ludów barbrzyńskich. Na początku piątego wieku wschodnie cesarstwo już odpadło od Zachodu, podobny los spotkał Brytanię najeżdżaną z kontynentu przez barbarzyńskich Anglów i Sasów. Zromanizowanej ludności Brytanii poradzono, by broniła się sama, bo już nie ma pieniędzy na armię. Oczywście ludność Brytanii nie była w stanie się obronić i padła ofiarą germańskich barbarzyńców. W alpejskiej prowincji Noricum (dziś Austria), także porzuconej przez Rzym, samoobroną kierowal Seweryn, później ogłoszony świętym ― patron Austrii. Nakładał podatki na bogatych (dziesięciny), aby wykupywać od barbarzyńców porwanych mieszkańców prowincji. Italia broniła się do końca, ale i tu nastał kres w 476 r. Życie nie znosi próżni, więc autorzy Europy dwóch prędkosci też szybko przepadli, ale na odrodzenia państwowości w Italii trzeba było czekać 1400 lat. 🙂 Zaś porzucone prowicje dały sobie radę znacznie szybciej. W X wieku polityczna mapa Europy bardzo już przypomina tę współczesną.

 301. neospasmin
  7 marca o godz. 12:26

  A Tusk ? Wyemigrował czy został ?

  Gdyby Polska była normalnym krajem, a nie peerelem, to prawdopodobnie emigracja do RFN nie byłaby aż tak masowa, gdyż co tu dużo nie mówić: lepiej było jeździć oplem, niż syrenką, żyć normalnie, a nie od kolejki po smalec do kolejki po srajtaśmę czy po wyrób butopodobny. Zresztą na taki sam pomysł wpadł kolejny milion (lub więcej) Polaków, którzy – tym razem już nie w ramach łączenia rodzin – wyjechali „turystycznie” do Niemiec, by tam zostać za wszelką cenę. Byli wśród nich Kurpie, Górale i Rzeszowiacy. I oni wszyscy robili takie wygibasy w urzędach (np. podrobione papiery na dziadka z Wehrmachtu kupiona na pchlim targu), żeby tylko dostać status lepszy niż azylant.

  Można na siłe promować swój blog na blogu Passenta, ale lepiej robić to inteligentnie, a nie pisać tak, jak po zażyciu neospazminy.

 302. Neospasmin ogrzewa na EP tezę o tym, że Żydzi wymordowali się sami. Powołując się przy tym naukowo na Hannah Arendt.
  Naiwny, czy idiota, hejter, czy swołota? Przepraszam za wyrażenie.
  Pzdr, TJ

 303. legat, 11:20
  Amerykanscy socjaldemokraci uwazaja, ze Bernie Sanders mial duze szanse na wygranie prezydentury, ale oligarchowie popierajacy Hiilary Clinton oszukali wyborcow i nadziali sie na jeszcze sprytniejszego geniusza komputerowego Mercera, ktory dal zwyciestwo Mad Donaldowi.
  Donald Tusk reprezenuje szkodliwa opcje neoliberalna i powinien byc zastapiony Giannim Pittella.

 304. @legat
  6 marca o godz. 10:10
  „…gdyby PO i PSL nie oddały władzy PiSowi.”
  Oddały – bo tak jest w demokracji po przegranych wyborach. Oczywiście można było obiecywać 1000+, i każdemu po pół litra za friko z wypłatą, ale oni w naiwności swojej myśleli, że reguły demokratycznego państwa prawa są niewzruszone. Co za naiwność! Myślę, że teraz doczekaliśmy się wreszcie rządów pozbawionych tej naiwności.

 305. @ozzy
  6 marca o godz. 19:38

  „Problemem nie jest jeden z drugim mitoman. Problemem jest to, że masy ludzi im wierzą…”

  To jest rzeczywiście problem. Kiedyś myślałem, że rozpowszechnienie, komputerów i ułatwienie dostepu do informacji wniesie więcej racjonalnosci. Myliłem się zasadniczo 🙁

 306. zetus1
  7 marca o godz. 14:02

  To że obecnie panują rządy bezwzględnych cyników, jeszcze nie gwarantuje im wiecznotrwałości……

  Trzeba przyznać, że pion gospodarczy pewne rzeczy zaczął realizować.
  Z martwego punktu ruszyły też płace.
  Niestety, nadbudowa, wizerunek, czy sprawy zagraniczne, lezą i kwiczą….

 307. Antysemitkom i antysemitom oraz reprezentujacym druga predkosc….

  Zydzi nie maja zadnej przyszlosci w Polsce, ich po prostu u nas nie ma. Ci, ktorzy przyjezdzaja, odwiedzaja istniejace groby bliskich lub pogrobowiska obozowe. Szkoda, ze niewielu z nas rozumie roznice podkreslana przez Blonskiego, roznice miedzy udzialem, a „wspolwina“.

  Dotyczy to oczywiscie wszystkich innych nacji europejskich.

  Tradycje endeckie sa obecne w dzisiejszej polityce i gloszonych haslach; “Nie my powinnismy pozostac w UE, NATO, nie mozemy byc wiecznym petentem, Nicea, albo smierc. Wstanmy z kleczek, zalozmy czapke. Mamy swoj kraj, swoje zasoby swoje wartosci. Wrocmy do korzeni, tradycji, historii, religii, kultury.

  Przestanmy byc papuga narodow. Stac nas na wlasny model spoleczenstwa, kultury i gospodarki. Stac nas na swoj wlasny, polski rzad. Robmy Polske polska”. Przy czym chetnie przypominamy o naszej tolerancji, ktora ma byc wyroznikiem polskosci. Panstwo polskie nigdy nie przesladowalo swoich mniejszosci wyznanionych czy etnicznych. Polska pozwalala sie im zasymilowac. Wielu najlepszych Polakow ma pochodzenie obce. Slowa te brzmia jednak dosc obco, gdy dzisiaj socjolodzy mowia o integracji. Wiemy bowiem, ze asymilacja niszczyla tozsamosc asymilowanego. Integracja pozwala natomiast na jej zachowanie. Powolujac sie na koscielna historiozofie protestuja srodowiska narodowe przeciw nadawaniu imion Brzechwy, Korczaka, polskim szkolom. Obecnie zyje w Polsce okolo 12.000 do 15.000 Zydow (wlacznie z dziecmi i wnukami ocalalych). Wielu z nich poznalo swoje kulturalne, religijne i historyczne“korzenie” dopiero po 1989 roku.

  Zmienil sie sposob postrzegania Zydow Polskichw w Polsce w ciagu ostatnich dwu dziesiecioleci. Nie mowi sie dzisiaj o judeo-chrzescijanskich korzeniach Polski, lecz o tradycji lacinskiej.

  Tak dokonuje sie zmiana dyskursu i paradygmatu spolecznego oraz ustawienie w tym samym szeregu zydow oraz nie-chrzescijan., z socjalistami i „demokratami“.

  Izrael zastapil dzisiaj niejako “brzydkie” slowo Zyd. Dziwie sie, ze nie krytykuje sie danego rzadu izraelskiego, wybranego wprawdzie przez wiekszosc (mniejszosc stanowi rowniez znaczna czesc spoleczenstwa izraelskiego), lecz krytykuje sie Izraelczykow i Izrael.

 308. Mauro Rossi

  „JSW jako człowiek poważny będzie z dala od takich szaleństw”

  Muszę się z tobą zgodzić. Wkrótce będzie z dala. Nie tylko zresztą od takich szaleństw jak demonstracje z okazji dnia kobiet ale i od głównego nurtu unijnej polityki w którym jak czytam ponad dwudziestu kilku lat wytrwale płynął.
  To „oddalanie” na skutek waszej nieudolnej polityki idzie mu bardzo szybko – jeszcze w sobotę był wpływowym wiceszefem największej frakcji w PE a już w poniedziałek znalazł się na aucie. I to w poniżający dla siebie sposób.

  „Taczeryzm przy współczesnym kapitaliźmie był naprawdę poczciwym systemem, przynajmniej dawał ludziom pracę”

  No tak, poczciwym … , Dawał pracę głównie w brytyjskim przemyśle – z górnikami na czele.

  Ostatnio złapałem się na tym, że brak mi na blogu rozczulających opowieści z tamtej epoki – o „skapywaniu” i „przypływach, które wszystkie łódki podnoszą”. Jakoś wysechł ten nurt narracyjny.
  To wzruszające, że do niego wracasz – w ramach remanentów odchodzącej na naszych oczach epoki.
  Masz talent do laudatio funebris.

  Ps Piszesz:
  „Na zjeżdzie „S” w sierpniu 1981 nikt o Balcerowiczu nie słyszał, ja dowiedziałem się o jego istnieniu 6 lat później, w 1987 roku. W latach 1978–1980 Balcerowicz zatrudniony był w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR.”

  Przykro mi ale się mylisz. I to nie tylko w tym, że zjazd odbył się w sierpniu, bo odbył się na przełomie września i października 1981.
  Mylisz się również pomijając rolę Balcerowicza w przygotowaniach do tego zjazdu. Balcerowicz był bowiem współautorem jego podstawowego dokumentu programowego – koncepcji „Rzeczpospolitej Samorządnej”, w częsci dotyczącej przejęcia gospodarki z rąk partyjnej nomenklatury przez samorządy robotnicze czyli rady (sowiety). Natomiast masz rację pisząc, że tę koncepcję zapewne przeniósł do związku „Solidarność” z „Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu”.

  Włodziemierz Tomaszewski w tekście „Rzeczpospolita Samorządna Łódzka” tak wspomina początek prac nad koncepcją „Rzeczpospolitej Samorządnej”:
  „Jeszcze w grudniu 1980 roku (w dniach 20–21) – na fali solidarnościowego zrywu – na Uniwersytecie Łódzkim odbyła się ogólnopolska konferencja „Reforma gospodarcza a warunki realizacji porozumień społecznych” (…) Bardzo aktywnym w organizowaniu konferencji był ówczesny pracownik Uniwersytetu i członek „Solidarności” – Jacek Saryusz-Wolski, pełniąc funkcję sekretarza konferencji. Mało kto dziś to wie, że właśnie podczas tej debaty największe uznanie większości jej uczestników zdobyła koncepcja reformy młodego doktora Leszka Balcerowicza. Był to wówczas projekt łagodnego przejścia z gospodarki planowej do gospodarki pół-wolnorynkowej opartej na samorządach pracowniczych.”

  Czyli leninowski NEP po prostu.

 309. radzilowJedwabne
  6 marca o godz. 21:3
  Z durniem nie ma sensu rozmawiać – bez odbioru

 310. maciek.g
  7 marca o godz. 14:46 twierdzi, ze jest przemadrym z recyklingu.

 311. xmax
  7 marca o godz. 15:00
  Uczy sie rozmowy, pozostaje pytanie kto jest signifinat, kto signifié.

 312. zetus1 7 marca o godz. 14:02 do mnie: – Oczywiście można było obiecywać 1000+, i każdemu po pół litra za friko z wypłatą, ale oni w naiwności swojej myśleli, że reguły demokratycznego państwa prawa są niewzruszone.

  Zetusie 1,
  masz wiele racji ale nie tak do końca. Pokłady biedy i nędzy, hańba dla III RP były zupełnie jasne dla PO i zaprosili do rządu człowieka, który miał koncepcję czegoś w rodzaju „500+” jeszcze na dość długo przed wyborami. Sposób przez niego zaproponowany mógł być bez zastrzeżeń akceptowany przez trzon elektoratu PO, czyli tzw. klasę średnią. W skrócie miało to polegać na tym, że te „pińcet” miało być od każdego dziecka ale jako zwolnienie podatkowe. Czyli też kasa ale dla tych co pracują i płacą podatki! Z punktu widzenia „pracodawców” a więc elektoratu PO nie byłby psuty rynek pracy a „kasa” za dzieci byłaby taka sama. Ja tam się na ekonomii nie znam ale dla gospodarki – wydaje się – byłoby korzystniejsze a „pińcety” nie rzuciliby się głosować na PiS jak szczerbaty na suchary.
  Co z tą koncepcją zrobił rząd PO-PSL? – olał, choć miał ją przygotowaną przez swojego ministra. Ten sam gość miał koncepcję rozpoczęcia walki z bandami VATowników w ramach przedstawianej na rządzie koncepcji reformy finansów publicznych. Wszystkie pomysły były akceptowane z wyjątkiem tych, które miały w założeniu zapobiec okradania budżetu z dziesiątek miliardów. Na dodatek, gdy teraz Ziobro z Jakim wprowadzają drastyczny system karania gangsterów od VAT, poseł PO z trybuny sejmowej krytykując te pomysły mówi, że biznesmeni i pracodawcy się wyniosą za granicę z obawy przed tymi karami.
  Lobbing na rzecz gangsterów okradających budżet? – a niech wy……ją stąd byle szybciej.

  W ten sposób, to jeszcze dużo wody upłynie zanim PiSowi coś zagrozi. Sprowadzanie wszystkich „plusów” do „pińcet”, to WIELbłąd. Opozycja, by zdobyć władzę musi zaproponować jakieś „plusy” mające szanse na realizację by myśleć o sukcesie. Samo krytykowanie wszystkiego w czambuł jest może łatwe ale mało skuteczne i zaczyna nużyć. Nic korzystniejszego politycznie nie mogło spotkać J. Kaczyńskiego i jego partii jak takiej klasy opozycja jaka z nim toczy boje. Powinien ją sobie dalej hodować i podlewać duperelnym nawozem by jej przypadkiem nie wykończyć.

 313. Saldo mortale;

  Jakoś nikt nie zauważa oczywistego antypolonizmu Jedwabistego, czyżby z tytułu bycia Żydem jest mu wolno więcej?
  Tenże osobnik uważa, że IDF jest święta i żadnych zbrodni nie popełniła, zupełnie jak nasi „patrioci” lansujący „wyklętych”, też zbrodniarzy.
  Zbrodnia jest zbrodnią. Polacy popełnili zbrodnię w Jedwabnem ale w żaden sposób to nie usprawiedliwia zbrodni popełnianych przez Żydów w Palestynie.

  Czy powyższe czyni mnie antysemitą?

 314. niektorzy z historii nie wyciagneli zadnych wnioskow, albo udaja…

  https://twitter.com/michalrachon/status/838469928223133696

 315. Z przecieków wynika, że do gry o szefostwe RE wchodzi Enda Kenny, premier Irlandi, lider chadeckiej partii Fine Gael („Ród Irlandczyków”), dawniej „Niebieskie koszule”.

  Jak piszą Enda jest sympatyczny i lubiany przez przywódców europejskich państw.

 316. Bar Norte, a propos Jacka Saryusza-Wolskiego.
  W poprzednim wpisie zwróciłeś uwagę, że Jacek Saryusz-Wolski jest rusofobem. Już sam ten jeden fakt , poza stosem innych – wydaje się – przesądza, że na zastąpienie Tuska nie ma szans. Chyba o tym wiedzą zarówno on sam jak i Kaczyński stąd podejrzewam jakąś grę w inne klocki niż się to pokazuje na zewnątrz.

 317. xmax
  7 marca o godz. 15:00

  a nie masz przypadkiem instrukcji dla polskich panow jak rozmawiac z chlopem, ktory jest wlasnoscia dziedzica ? Najpiewniej uzywajac jakiegos prekursora alfabetu Morse’a: ilosc batow lub nahajek zastepuje slowa, bo po co gadac z gmienem, nawet jesli to chlopskie bydlo to tez byli Polacy, tak jak panowie szlachta ?

  Polska szlachta i magnateria byla bardzo patriotyczna i katolicka, prawda ? Warto byloby poczytac jak ten kwiat polskosci, katolicyzmu i pratriotyzmu iw ogole dialogowal z parobkami. Zdaje sie, ze polski chlop jak wiezien KL: przed polskim panem czapke mial zdejmowac, tak jak wiezien KL przed SS-manem, nie tak ? Nawet po uwlaszczeniu, nawet po odzyskaniu niepodleglosci czapkowal, mietoszac w reku swoj kaszkiet, kiedy mial o cos poprosic swojego dziedzica. A wiec po co onanizowac sie dokumentem niemieckim, wydanym w 1942 roku, a wiec w kontekscie historycznym raczej bezdyskusyjnym ? Bo to dokument niemiecki, a wiadomo: jak niemiecki, to i kaszubski, co nie ?

 318. Precz z Preczem….

  Pan Passent nawiazal kiedys do sztuki Sartre’a zmuszajac nas poniekad do…
  Nie wiem czy czytajacy sie domyslili, ze chodzilo wowczas o cytat ze sztuki « Zamkniete drzwi » . Mam jednak nadzieje, ze zastanowili sie z pewnoscia nad swoim wlasnym losem.

  Czy asocjacja Passenta jest dzisiaj aktualna…???

  Tytul sztuki naklada sie w stu procentach na opisywana koscielna rzeczywistosc, w ktorej wszystko odbywa sie przy drzwiach zamknietych. Nieliczne proby otwarcia sie na nic sie zdaja, bo w koscielnej autokratycznej rzeczywistosci liczy sie glos i ciezkie , rzadko owierane wrota Watykanu. O lochach nie wspominam, bo do nich kiedys z pewnoscia wrocimy (biedny Lafcadio). Problemem Startre’a byly proby nadinterpretacji jego slow. Fraza potocznie rozumiana, ze pieklo to inni, miala wlasciwie calkowicie inna wymowe.

  Wedlug autora inni sa najwazniejsza czescia nas samych, sa niezbedni celem « samopoznania ». Kiedy myslimy o sobie, kiedys usilujemy poznac nasze wnetrze, uzywamy srodkow, ktorymi inni nas opisuja. Cokolwiek mowimy o sobie, powtarzamy ocene drugich o nas samych. Cokolwiek czujemy o sobie, czujemy ocene drugiego nas samych.

  Owa calkowita zaleznosc od drugiego implikuje uczucie znalezienia sie w piekle. Wielu z nas nie jest owo uczucie obce, uczucie calkowitej zaleznosci od osadow drugich. Nie znaczy to jednak, ze nalezaloby unikac zwiazkow z innymi. Wystarczy zdawac sobie sprawe z zasadniczej wagi drugich dla kazdego z nas. Inni umozliwiaja nam dopiero poznanie nas samych. Sartre usilowal rozbic zamknieta przestrzen kazdego z nas, przestrzen wypelniona naszymi przyzwyczajeniami, zwyczajami, ktorych nie chcemy zmienic nawet za cene cierpienia z powodu krytyki drugich.

  Stajemy sie poniekad « zywymiumarlymi », bo nie godzimy sie na jakakolwiek zmiane, nawet za cene wiecznej troski, cierpienia i zdziwienia z powodu krytycznego osadu naszych dzialan. W ten sposob pozostajemy dobrowolnie w piekle, we wlasnym piekle, o wiele bardziel przytulniejszym, bo wlasnym. Jednoczesnie dziwimy sie z powodu reakcji drugich, ktorzy nie dziela z nami naszej wlasnej wiarygodnosci, lepionej wlasnymi rekami lub recami, w zaleznosci od tego, co komu wyroslo.

  Mam nadzieje, ze anegdotyczny tenor ostatniego zdania nie pomniejsza powagi sztuki Startre’a. Czesto brakuje nam wiary lub godnosci, czesto jednego i drugiego. Nie pisze wogole o probach dotykania i definiowania wolnosci, bo owe sa najtrudniejsze. Rzadko tez podejmowane w blogosferze. Trudno jest nam sie pogodzic z wysilkiem uczestniczenia w zyciu spolecznym, jednoczesnie zbyt latwo i naiwnie oczekujemy naszego udzialu w « zyskach » spolecznego zaangazowania drugich czy nas samych.

  Widoczne jest to prawie pod kazdym wpisem w blogosferze. Cechuje szczegolnie empatycznie piszacych celem opuszczenia szeregu drugiej predkosci.. Coz, nawet Sartre mogl byc i przez wielu pozostaje niezrozumiany.

  Do czego doszlo, w czasach, w ktorych wypadaloby ponownie zajac sie lektura Camus, podpieramy sie Sartrem.

 319. sztubak
  7 marca o godz. 15:21
  Nic nie czyni Cie antysemita, ostatni wpis rowniez nie. Swiadczy on jednak kim jestes. Prawdopodobne maruderem z pierwszej predkosci. Sugerujesz bowiem koniecznosc naprawiania bledow, blednej polityki , bledami derugich, co jest , delikatnie mowiac, niedorzeczne. Piszac o antypolonizmie kogokolwiek, pokazujesz wlasna naga twarz. myslalem, ze nalezysz do mocnych mlodopolskich, ktorzy nie reaguja takimi stwierdzeniami. Unadaradawiasz wiare i to ustawia Cie na granicy drugiej predkosci postrzegania swiata.

 320. Dla Sztubaka….

  Ustawianie antysemityzmu antypolonizmu w jednym szeregu imputuje, ze jedno zjawisko wynika z drugiego. Nie postrzegam tu jednak zadnego zwiazku przyczynowo-skutkowego. Podczas gdy antypolnizm ukazuje sie li tylko bladzacym profesorom dorabiajacych wierszowka, to antysemityzm jest ciagle obecny w naszej rzeczywistosci, nawet przy sladowej ilosci Zydow. Wielu z nas ma natomiast permanentne klopoty z percepcja antypostawy jaka jest nacjonalizm, szowinizm, ksenofobia i antysemityzm w Polsce. Percepcja ta jest zaklocona u rycerzy z TWA wysmiewajacych “bezzwiednie” polityczna poprawnosc.

 321. Jacobsky
  7 marca o godz. 15:37

  no tak, …..nie tak latwo bedzie znalezc, „Jak rozmawiac z polskim kamerdynerem” w 2017 roku 🙂

 322. xmax
  7 marca o godz. 15:51

  nie mam nic przeciwko kamerdynerom. Taka sama robota, jak kazda inna. Natomiast nie kazdy ma te szanse, zeby zostac blogowym trollem, w tym parobkiem na uslugach np. Nowogrodzkiej.

  Ty, to masz chlopie farta ! Cieplo ci w uchu prezesa ?

 323. legat

  „podejrzewam jakąś grę w inne klocki niż się to pokazuje na zewnątrz.”

  Też się zastanawiam czy akcja Saryusza z Tuskiem nie była tylko pretekstem do wywalenia go z chadeckiej frakcji (EPL) PE – własnie z uwagi na jego konserwatywne poglądy.
  Saryusz bowiem nie dość, że nie ukrywał swej sympatii do Trumpa i nakręcał się tą swoją rusofobią to na dokładkę ostro lobbował na rzecz Ukrainy, która w UE ma ostatnio fatalną opinię z uwagi na ponoszone na nią bezproduktywnie koszty.
  Tak więc jego wpływ na frakcję (wiceprzewodniczący) mogł po prostu przestać być tolerowany w nowych realiach politycznych.

  Zwykle dobrze poinformowana red Szymańska Borginion, która dla RFM FM nadaje z Brukseli napisała, że Saryusz obiecał Kaczyńskiemu, że pozyska dla swej kandydatury poparcie frakcji chadeckiej. W tym nastroju szedł cały w skowronkach, w poniedziałkowy ranek, na spotkanie z jej zarządem.
  Tymczasem po po godzinie wystawiono pokazowo go za drzwi uniewazniając mu nawet przepustkę do budynku EPL.
  Wyszedł upokorzony bez mozliwości powrotu.

 324. Saldo mortale,

  Pocieszyłeś mnie co nieco co do antysemityzmu, dzięki łaskawco.

  Rusofobia, żydofobia, germanofobia, polonofobia, e.t.c to jednak ta sama choroba.

 325. Mimo że nie na temat pozwalam sobie wkleić poniższy link.
  Dla zainteresowanych.
  http://cicero.de/berliner-republik/massenmigration-islamische-werte-frei-haus#comments
  Artykuł pisany przez Libańczyka,a więc znawcę kultury i mentalności ludzi Wschodu na temat polityki imigracyjnej w Europie, zwłaszcza w Niemczech.

 326. Adrian Zandberg o kulcie żołnierzy wyklętych:

  „Pojęcie „żołnierze wyklęci” jest w dużym stopniu fałszem historycznym – ocenił polityk partii Razem”.

  Weźmy takiego Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, cichociemnego, zrzuconego do kraju w 1943 roku. Działał na Lubleszczyźnie, po wojnie wydano na niego siedmiokrotny wyrok śmierci, a przed egzekucją w wiezieniu mokotowskim wykonanym sowiecką metodą (strzał w tył głowy), jeszcze bestialsko go pobito. Z grupy sądzonej wraz z Dekutowskim przeżył jedynie Władysław Siła-Nowicki (przebywał w więzieniu do 1956 r.).

  Jak czytamy w uzasadnieniu stalinowskiego wyroku: „Upadające i przeżyte klasy społeczne nie rezygnują dobrowolnie ze swego przodującego stanowiska. Opierają się, walczą, wykorzystując wszystkie dostępne sobie środki …”. (…) Zbankrutowana reakcja polska przegrawszy w okresie międzywojennym i w okresie drugiej wojny światowej ostatecznie wszystkie swe atuty w walce ze zwycięskim naporem postępu społecznego, reprezentowanego w dobie dzisiejszej przez Polskę Demokracji Ludowej, nie wahała się nadać w swej polityce formy wyjątkowo brutalne …”.

  No i marksista Zandberg się zainspirował.

 327. Jacobsky
  7 marca o godz. 15:57

  – V kolumna daje znac o sobie

 328. Bar Norte
  7 marca o godz. 16:01

  „Saryusz bowiem nie dość, że nie ukrywał swej sympatii do Trumpa i nakręcał się tą swoją rusofobią …”.

  Bar Norte, nie rozumiesz znacznie słowa rusofobia, podobnie jak niektórzy dżentelmeniu na tym blogu nie wiedzą co to jest antsemityzm. Albo też bezwiednie poddajesz się manipulacji. Krytyka rosyjskiej polityki nie jest rusofobią, podobnie jak krytka polityki Izraela nie jest antysemityzmem. Rosjanie przyglądali się dłużej jakie korzyści odnoszą środowiska żydowskie z zafałszowania pojecia antysemityzmu i wpadali na podobny pomysł, zaczęłi stosować uniwersalną pałkę „rusofobii”. Odtąd krytkowanie Putina np. za skrytobójstwa na rosyjskich dysydentach (casus Litwinienki) jest, jak się domylasz, „rusofobią”.

 329. Oczywiscie, ze V kolumna. Zygmunta.

  I na dodatek kosmici, i cyklisci, i kto tam jeszcze, kto w durnej lepetynie kartofla legnie sie codziennie.

 330. Mauro Rossi

  Temat „rusofobii” był na blogu wielokrotnie podejmowany i w moim przekonaniu jest wyczerpany.

  Podobnie zresztą jak temat „narracji narodowej” w tym jej podtemat – tzw „wyklęci”.

  Rozumiem, że temat podjęty przez Gospodarza jest ci nie na rękę ale to nie powód by wyciągać z lamusa jakieś tematy zastępcze.

 331. Mauro Rossi
  7 marca o godz. 17:31

  WiN i UPA zaopatrywał w broń, środki łączności, fundusze, ten sam ośrodek decyzyjny. Umiejscowiony w Wielkiej Brytanii.
  Rekrutując wśród uchodźców dywersantów, liderów, wywiadowców.
  Walke z Niemcami zastapiono walka z Sowietami.
  Pomimo wcześniejszych porozumień o podziale stref wpływów.
  Anglosasi ZAWSZE pilnują własnych interesów.
  W tym przypadku, zainteresowani byli przedłużaniem wojny domowej.

  Bandy UPA zostały wybite, ludność przesiedlona i rozproszona, co przyniosło upragniony przez wszystkich pokój.
  Dokładnie tak samo postąpiono z innymi formacjami, mianowanymi ostatnio na nosicieli wolności.

  Można przedłużać wojny domowe, dopisywać zasługi, gloryfikować.
  Niemniej jednak, sa to najbrudniejsze i najkrwawsze ze starć.
  Chocby ze względów logistycznych, i psychologicznych, uczestnicy stają się rzezimieszkami, masowymi mordercami, katami ludności cywilnej.
  Szczytne ideały zastępuje bandytyzm pospolity.

  Nawiasem mówiąc, strzał w potylicę jest nieco bardziej humanitarny niz powieszenie, poćwiartowanie, nabicie na pal, ukrzyzowanie, przybicie do drzwi stodoły, przepiłowanie, przebicie widłami, spalenie żywcem, zakopanie żywcem, i setki innych metod stosowanych przez sponsorowanych przez anglosaskich „humanistów” bohaterów…….

 332. zezem
  7 marca o godz. 16:53

  Sprowadzenie islamu do Europy, wprowadzi w niej islamskie stosunki polityczne i społeczne- w dłuższej perspektywie czasowej.
  Nie ma bogatego kraju islamskiego- nawet te zasobne w ropę nie są w stanie być samowystarczalne żywnościowo choćby.
  Islamizacja Europy przez uchodźców różnej maści, odtworzy w niej warunki ekonomiczne panujące w krajach ich pochodzenia.
  A przed nimi przecież uciekli do humanistycznej, prężnej ekonomicznie i LAICKIEJ Europy….

  Religijne islamskie bagienko wciągnie i przybyszy i gospodarzy w otchłań biedy….

 333. Jacobsky
  7 marca o godz. 17:53

  „….w durnej lepetynie kartofla legnie sie codziennie.”

  – gdyby to byla „durna lepetyna”, kanclerzyca by nie prosila o spotkanie, …durniami sa ci ktorzy byli w ambasadzie niemieckiej.

 334. Mauro Rossi
  7 marca o godz. 13:08

  Neospasmin

  Europa dwóch prędkości już była i wówczas, jak to widać z poźniejszej perspektywy, oznaczała kres ambitnego projektu uniwersalnego cesarstwa rzymskiego, które można traktowac jako historyczny marker, przynajmniej w przypadku Europy.
  W trzecim wieku n. e. wycofano legiony z leżącej na północ od Dunaju Dacji (obecnie Rumunia), zdobytej sto lat wcześniej, bo pojawy się oznaki ostrego kryzysu państwa i problemy z obroną tej prowincji. Częśc zromanizowanej ludności przeniosła się na południe od Dunaju, resztę pozostawiono na pastwę ludów barbrzyńskich. Na początku piątego wieku wschodnie cesarstwo już odpadło od Zachodu, podobny los spotkał Brytanię najeżdżaną z kontynentu przez barbarzyńskich Anglów i Sasów. Zromanizowanej ludności Brytanii poradzono, by broniła się sama, bo już nie ma pieniędzy na armię. Oczywście ludność Brytanii nie była w stanie się obronić i padła ofiarą germańskich barbarzyńców. W alpejskiej prowincji Noricum (dziś Austria), także porzuconej przez Rzym, samoobroną kierowal Seweryn, później ogłoszony świętym ― patron Austrii. Nakładał podatki na bogatych (dziesięciny), aby wykupywać od barbarzyńców porwanych mieszkańców prowincji. Italia broniła się do końca, ale i tu nastał kres w 476 r. Życie nie znosi próżni, więc autorzy Europy dwóch prędkosci też szybko przepadli, ale na odrodzenia państwowości w Italii trzeba było czekać 1400 lat. Zaś porzucone prowicje dały sobie radę znacznie szybciej. W X wieku polityczna mapa Europy bardzo już przypomina tę współczesną.

 335. Mario Rossi,
  Zaobserwowałem, że w swym niezłomnym patriotyźmie zaprzeczysz dzialaniu grawitacji i myślę, że jesteś w tym szczery i prawdziwy, za co Cię cenię.

  Tym niemniej tak zwani żołnierze wyklęci to zwykli mordercy którzy nie posłuchali rozkazu swoich dowódców.

 336. Saldo mortale
  7 marca o godz. 15:40

  „Rrzadko owierane wrota Watykanu. O lochach nie wspominam …”.

  Wrota cały czas są otwarte. Można zamówić przejażdkę pojazdem elektrycznym po ogrodach watykańskich, rezerwacja w tym samym dniu na Pl. św. Piotra (najlepiej rano) z lewej strony od wejścia do Bazyliki. Podziemia Balzyliki też są udostępione, polecam, schodzi się, jakby cofając w czasie, na poziom I wieku n. e.

  Mógłbys w ramach rewanżu polecić Ścianę Płaczu w Jerozolimie.

  Zaś lochów watykańskich nie polecam, tam siedzi Inkwizacyja, Opus Dei i zastępy krwiożerczych jezuitów, niemal tak groźnych jak szwadrony Ziobry. 🙂

 337. sztubak
  7 marca o godz. 18:14
  ” … tak zwani żołnierze wyklęci to zwykli mordercy którzy nie posłuchali rozkazu swoich dowódców”.

  Mordercy to ci, których tu zainstalowała Armia Czerwona. Poczytaj cokolwiek o staliniźmie.

  Armia Krajowa została rozwiązana, ale powstały inne organizacje, jak WiN. Oni zresztą nie mieli wyjścia, mogli uciec za granicę lub walczyć. Cytat: „Do listopada 1946 r. oddziały z jego zgrupowania [Dekutowskiego ps. Zapora] podejmowały walkę z grupami pościgowymi UB i KBW; przeprowadzały także akcje przeciwko wsiom, w których komuniści mieli znaczne wpływy. Po wyborach parlamentarnych i ogłoszeniu amnestii z lutego 1947 r. ujawnił oddziały „Jadzinka” (Tadeusza Skraińskiego), „Samotnego” (Stanisława Jasińskiego) i „Rysia” (Stanisława Łukasika); z czasem zaprzestał tej akcji, ponieważ wielu żołnierzy – mimo gwarancji amnestii – aresztowano. Od tego czasu, razem ze swoim zwierzchnikiem, Władysławem Siłą-Nowickim, prowadził na szczeblu Inspektoratu WiN pertraktacje z wysokimi funkcjonariuszami MBP i KBW na temat warunków ujawnienia się pozostałych w konspiracji oddziałów (jednym z nich było uwolnienie aresztowanych żołnierzy AK-WiN)”. W czerwcu 1947 r. zaprzestał akcji zbrojnych i ujawnił się. We wrześniu 1947 r. wydał swój ostatni rozkaz i przekazał dowództwo kpt. Zdzisławowi Brońskiemu ps. „Uskok”. Zagrożony aresztowaniem wspólnie z grupą swoich podkomendnych oraz Inspektorem Inspektoratu Lubelskiego WiN Władysławem Siłą-Nowickim podjął kolejną próbę ucieczki na Zachód. Zorganizowany wyjazd i przerzut za granicę był najprawdopodobniej prowokacją UB. Wszyscy jego uczestnicy zostali aresztowani pomiędzy 15 a 17 września 1947 r. w okolicach Nysy”. (prac. na temat oddziału Zapory, autor: Adam F. Baran).

 338. Bar Norte
  7 marca o godz. 15:25

  „Z przecieków wynika, że do gry o szefostwe RE wchodzi Enda Kenny … Jak piszą Enda jest sympatyczny”.

  Tak, to najważniejsze. 🙂 Powinien jeszcze mieć miękie futro jak dobrze odżywiony kot i umiejętność mrużenia oczu oraz mrucznia. Przydałyby się też spiłowane pazury.
  No i czy Tusk się nie nadaje?

 339. wiesiek59
  7 marca o godz. 18:05
  Podobne komentarze piszą czytelnicy linkowanego portalu. Jednak są to nieliczni w masie słuchających bądź czytających sieczkę tzw. głównego nurtu i co za tym idzie nie zdających sobie z konsekwencji jakie nastąpią czy już następują. Parę dni temu czytałem inny artykuł bijący na alarm ,że poziom szkolnictwa i wykształcenia powoli też jest ściągany w dół.
  Autor rzeczonego artykułu czytający m.in. „wymianę zdań” np. na FB opisuje ,że nowoprzybyli w gruncie rzeczy nie są zainteresowani dostosowaniem się do nowych warunków/środowiska czy (wy)kształceniem.
  Dodam ,że jest to nie jedyny autor pochodzący z Bliskiego Wschodu,a mieszkający od lat w Europie, który krytykuje łatwowierność, indolencję czy bezwład polityków w tej kwestii.

 340. Bar Norte, 17:54
  Historyk ekonomii, profesor uniwersytetu pekinskiego, Michael Hudson, przytacza wypowiedz prezydenta Rosji, ze neoliberalizm uczynil wieksze spustoszenie demograficzne niz Druga Wojna Swiatowa.
  Wladze Rosji chca polepszyc sytuacje rodzin, zeby ograniczyc straty.
  http://www.sfgate.com/politics/article/Putin-seeks-incentives-to-boost-Russia-s-2497397.php

 341. Mauro Rossi,
  Oni tak jak Ty, prawdziwi patrioci, zaprzeczali grawitacji.
  Rabowali i zabijali w większości niewinnych.
  W sytuacji geopolitycznej nie mieli szans, nikt nie chciał następnej wojny.

 342. Bar Norte
  7 marca o godz. 14:41

  „Muszę się z tobą zgodzić. Wkrótce [JSW] będzie z dala … i od głównego nurtu unijnej polityki … „.

  No wiem że go lubisz i podziwiasz, ów główny nurt oczywiście. Jednak licz sie z tym, że najlepsze lata ma za sobą i teraz będzie już tylko gorzej. „Europa dwóch prędkości” wygląda na ostatnie stadium kryzysu.
  Już tak było, upadek Cesarstwa Rzymskiego w praktyce polegał na różnych prędkościach dla poszczególnych prowincji, skąd stopniowo wycofywano wojska pozostawiajac je na żer barbarzyncom. Italia broniła się jeszcze trochę, ale i tu nastał kres w 476 r., więc ówcześni autorzy Europy dwóch prędkości też poprzepadali. Tyle że na odrodzenia państwowości w Italii trzeba było czekać aż 1400 lat, porzucone prowicje dały sobie radę szybciej. W X wieku polityczna mapa Europy bardzo już przypominała tę współczesną. Z wyjątkiem Italii.

  Pamiętaj o tym.

  ” … jeszcze w sobotę był wpływowym wiceszefem największej frakcji w PE a już w poniedziałek znalazł się na aucie. I to w poniżający dla siebie sposób”.
  Typowe myślenie i marzenie establshemntu marksitowskiego: ach, być w głównym nurcie.

  A „krew naszą długo leją katy” kierujecie teraz do Kaczyńskiego, obwiniając go o 500+. 🙂

 343. xmax,

  Widac Merkel jest na tyle profesionalna i odpowiedzialna, że nawet z durniem potrafi się spotkać, jeśli trzeba, i nie zrobic z tego hecy.

  Jakoś trudno to powiedzieć o ziemniaku i o jego kartoflano-buraczanej świcie, która z zasady „temu ręki nia poda, bo…”, „z tamtym się nie spotka, bo…”, a jemu, to podstawi nogę, chocby nie wien co, bo nie swój”.

  Typowa kiolka polityczna.

 344. sztubak
  7 marca o godz. 18:54

  „Oni tak jak Ty, prawdziwi patrioci, zaprzeczali grawitacji”.

  Istnieje grawitacja dodtania i ujemna, wiesz na czym polega?

  „Rabowali i zabijali w większości niewinnych”.

  Zabijali w większości kolaborantów, prowokatorów i funkcjonariuszy NKWD, UB. Żadna armia partyzancka nie dokonuje eksterminacji ludności na terenie, gdzie działa. Robi wprost przeciwnie, ochrania tę ludność . Oddział mjra Dekutowskiego zatrzymał kiedyś kolejowy transport krów, zarekwirował go, a zwierzęta porozdawał okolicznym chłopom.

 345. folwarkPn
  7 marca o godz. 18:44
  „Michael Hudson, przytacza wypowiedz prezydenta Rosji, ze neoliberalizm uczynil wieksze spustoszenie …”.

  Mógły dodać, że neoliberlaizm sprzymierzony ze współczesnym marksizmem. Jedno napędza przecież drugie.

 346. legat
  7 marca o godz. 15:17

  ” .. miało to polegać na tym, że te „pińcet” miało być od każdego dziecka ale jako zwolnienie podatkowe. Czyli też kasa ale dla tych co pracują i płacą podatki”!

  A jak nie mają pracy, albo mają sezonową, to co??? ― A to na drzewo, mówi Platforma.

  ” Z punktu widzenia „pracodawców” a więc elektoratu PO nie byłby psuty rynek pracy a „kasa” za dzieci byłaby taka sama”.

  „Psuty rynek pracy” w wydaniu PO przypomiana głośną w 2014 roku sprawę:

  „Proces w sprawie usiłowania zabójstwa 23-latka przez pracodawcę rozpoczął się w sądzie w Radomiu. Dominik B. został brutalnie pobity przez pracodawcę i jego współpracownika, gdy upomniał się o wypłatę. Oskarżonym grozi kara co najmniej 8 lat więzienia”.

  http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-chcieli-zabic-pracownika-bo-upomnial-sie-o-wyplate,nId,1476791#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  „Samo krytykowanie wszystkiego w czambuł jest może łatwe ale mało skuteczne i zaczyna nużyć”.

  Zauważ, że oni robia co mogą. Nie mogą wiecej z powodu swych ograniczeń inetelektualnych. Trzeba ich zrozumieć, a nie pastwić się na nimi.

 347. Mauro Rossi

  „„Z przecieków wynika, że do gry o szefostwe RE wchodzi Enda Kenny … Jak piszą Enda jest sympatyczny”.

  Tak, to najważniejsze.”

  Twoim zdaniem członkowie RE powinni sobie wybrać jako organizatora swej pracy aroganckiego chama – na przykład?

  „Typowe myślenie i marzenie establshemntu marksitowskiego: ach, być w głównym nurcie”

  No nie … Przecież ostatnim expose minister Waszczykowski się chwalił, że wracacie do głównego nurtu
  Ale jeśli jednak nie wracacie może warto by było powiedzieć o tym elektoratowi. Choćby z uwagi na przelewy netto na miliard euro miesięcznie – z głównego nurtu.
  Mam wrażenie, że opowieściami o dobrotliwym majorze Dekutowskim i krowach tego miliarda nie zastąpicie.

 348. Mauro Rossi
  7 marca o godz. 19:05
  Żadna armia partyzancka nie dokonuje eksterminacji ludności na terenie, gdzie działa. Robi wprost przeciwnie*, ochrania tę ludność
  Wręcz przeciwnie* akcje „Burego” przeprowadzone wobec mieszkańców podlaskich wsi, wspomagały komunistyczny aparat władzy i to przede wszystkim poprzez obniżenie prestiżu organizacji podziemnych, dostarczenie argumentów propagandowych o bandytyzmie oddziałów partyzanckich.
  http://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/9989,Informacja-o-ustaleniach-koncowych-sledztwa-S-2802Zi-w-sprawie-pozbawienia-zycia.html
  *można rzec dwie grawitacje, o znakach przeciwnych.

 349. fowlarkPn

  „Historyk ekonomii, profesor uniwersytetu pekinskiego, Michael Hudson, przytacza wypowiedz prezydenta Rosji, ze neoliberalizm uczynil wieksze spustoszenie demograficzne niz Druga Wojna Swiatowa.”

  No ale neoliberalizm się kończy. U was Trump a tutaj Kaczyński to jego ostatnie, terminalne stadium.

 350. Mauro Rossi,
  O ile wiem to ojciec Twojego idola chociaż był w AK to w PRL-u mimo tego nieźle mu się powodziło. Nie był niezłomny i chwala mu za to.
  Co do tych krów, może i rozdali, tym niemniej musieli się żywić a więc musieli rabować.
  Jakoś miewiele atakowali Armię Czerwoną, rzeczywistego okupanta.
  Jak sam napisałeś głównym celem ich ataków byli „kolaboranci”, czyli rodacy.

 351. Jacobsky
  7 marca o godz. 19:01

  „Jakoś trudno to powiedzieć o ziemniaku i o jego kartoflano-buraczanej świcie, która z zasady „temu ręki nia poda, bo…”, „z tamtym się nie spotka, bo…”, a jemu, to podstawi nogę, chocby nie wien co, bo nie swój”.

  – wszystko kwestia wychowania, sa ludzie ktorym nie przeszkadza „podawac reke”, „spotykac sie”,…. poniewaz sa takimi samymi kanaliami jak ci pierwsi, a swoj do swego zawsze ciagnie.

 352. a jutro 8 Marca / Dzien Kobiet
  ( w Szwecji tylko nieliczni swietuja ten dzien)
  ___________
  „Dagens Nyheter” w sobotnim/4 marca/ ilustrowanym dodatku zamiescil rozmowe z
  Nadija Sawczenko, pilotem-nawigatorem, bezpartyjna poslanka do Rady Najwyzszej Ukrainy. Historia tej odwaznej kobiety jest znana czytelnikom „Polityki”

  ” Jestem gotowa podac reke diablu, jesli to bedzie konieczne”. Zostala oskarzona przez wladze ukrainskie, ze jest „na uslugach Putina”. Dosc czesto odwiedza ukrainskich zolnierzy wzietych do niewoli przez separatystow rosyjskich. Niedawno na lamach
  „Nowej Gazety” zostala oskarzona przez Zoriana Szikirjaka, ukrainskiego doradce ministra spraw wewnetrznych o „zdrade ojczyzny” i ze powinna byc postawiona przed
  trybunalem za swoje wizyty w Doniecku, ktore sa uwazane z „prowokacje”.
  – Jaki jest Pani stanowisko w sprawie feminizmu? – pyta Nadije Sawczenko szwedzka dziennikarka.
  (Sawczenko smieje sie i przez chwile zastanawia sie)

  W XVII i XVIII wieku kobiety nie byly traktowane jako zbyt rozsadne stworzenia i wiele pozniej zrobiono w sprawie kobiet az do czasow wspolczesnych. Nalezy sie duze uznanie tej walce, ze dzisiaj moga zyc kobiety jako wolne obywatelki. Osobiscie jestem
  osoba bardzo zrownowazona, ktora nie lubi przesady obojetnie w jakakolwiek strone.
  Nie lubie ani Femen ani Pussy Riot a obnazanie piersi to zaden feminizm ale debilizm.
  W przeciwnym wypadku jestem feministka.

  ——„Nie ma zlych narodow a jedynie sa zli ludzie: w Rosji jest wiele rozsadnych osob”
  (Nadija Sawczenko)

 353. sztubak
  7 marca o godz. 19:40

  „Jak sam napisałeś głównym celem ich ataków byli „kolaboranci”, czyli rodacy”.

  Nie napisałem, że głównym. W czasie działań wojennych kolaborant jest śmiertelnym zgrożeniem. Przez nich ludzie szli do piachu. Jakoś ci twoi rodacy potrafili strzelać w tył głowy.

 354. @Wiesiek59
  17:58

  jak nie zgadzam sie dosc czesto z Toba, to z trescia tego tekstu nie sposob jest sie nie zgodzic – wymowny jest bardzo ostatni akapit.
  Bandytyzm pospolity.

 355. Bar Norte,

  Ee tam, to żaden koniec neoliberalizmu, jeszcze przez parę lat ten niszczycielski prąd będzie hulać. Myślę, że w końcu rozwali się w proch na mężnej piersi marksizmu.

  Neoliberalizm przyniósł faktycznie spadek libido narodu rosyjskiego, w konsekwencji – spustoszenie demograficzne spowodowane wypieraniem zdrowego rosyjskiego jedzenia oraz napoi poprzez zachodnią truciznę. Myslę, że nawet najważniejszy rosyjski alfa man, wielki WP, może być ofiarą tego spisku. Do tej pory, udało się jemu wydziumdziać zaledwie dwójke potomstwa (dokładniej 2 potiomkinie).

  Poczytaj wnikliwie smsy FolwarkPn, wówczas tragiczne skutki sypania DDT na kartofle widać będzie jak na dłoni.

 356. Poprzedni wpis poszedł w kosmos, więc może inaczej……
  Strzał w potylicę stał się synonimem zbrodni.
  Jak więc nazwać inne rodzaje mordów, dokonywanych za anglosaskie pieniądze w różnych krajach, znacznie wymyślniejsze?
  Katalog stosowanych w różnych krajach świata od 1945 roku, jest znacznie wymyślniejszy……

 357. Kolejne przecieki na temat możliwości zastąpienia Tuska przez polityka z innego kraju UE.
  „Le Soir” pisze, że premier sprawującej obecnie prezydencję Malty Joseph Muscat wchodzi do gry. Jest on wprawdzie socjalistą, ale może liczyć na poparcie kilku liderów państw zrzeszonych w EPL.
  Przywódcy państw zrzeszeni we frakcji Europejskich Socjalistów zbierają się 9 marca i wtedy można oczekiwać konkretów.

 358. duende

  „to żaden koniec neoliberalizmu, jeszcze przez parę lat ten niszczycielski prąd będzie hulać”

  Encyklopedyści już go przenieśli do lamusa historii:

  „Neoliberalizm (ang. neoliberalism) – nurt w historii myśli ekonomicznej …
  Kategoria: historia myśli ekonomicznej – doktryny”

  Ps. Co tam u marksisty Berniego Sandersa? Bo tutaj nic o nim nie piszą.

 359. Bar Norte
  7 marca o godz. 19:36

  „No ale neoliberalizm się kończy. U was Trump a tutaj Kaczyński to jego ostatnie, terminalne stadium”.

  Nie rozumiesz albo sobie żartujesz ― co obstawiam. Kapitalizm może być zabójczo i opresyjnie egoistyczny albo jakoś tam znośny dla ludzi, o ile daje im prace i działa według reguł. Państwo, o ile nie jest beznadziejne słabe jak III RP, może na system wpływać, oczywiście o ile chce to robić nie podając się dyktatowi „głównego nurtu”. Właśnie tak się teraz dzieje w Polsce, choć może zbyt powoli, zaś tobie jako marksiście to się nie podoba. Czemu?

  Ano dlatego, że marksiści mają teraz zupełnie inny cel, robią rewolucję w nadbudowie. Marksistom bardzo podobało się przedstawienie w Teatrze Powszechnym, a jutro przebrani na czarno wyjdą na ulice miast. Zandberg też wyjdzie. To ich kręci: cipki i macice, „pier…ę nie rodzę” (copyright by S. Blumsztejn) i ogólna tęczowość, czyli dekadencja. Pisałem już, że kapitalizmowi bardzo podoba się rewolucyjna dekonstrukcja nadbudowy (w tym moralności), bo to oznacza dla nich wolność od reguł oraz ludzkiej przywoitości. Burżujom to zawsze ciążyło, napisano o tym setki powieści, Balzaka lubisz, wiec czytałeś. Sojusz marskistów z kapitałem jest najgorszą rzeczą jaką mogła się ludziom zdarzyć. Ale się zdarzyła, niestety.

 360. Bar Norte, 19:36
  Jak mowia pobratymcy Nadredaktora Adama ,, Z Panskich ust do uszu Najwyzszego”.
  Ale obserwatorzy i analitycy korporacjonizmu twierdza, ze raczej grozi nam ” 1984”.

 361. Bar Norte
  7 marca o godz. 20:58

  „Kolejne przecieki na temat możliwości zastąpienia Tuska przez polityka z innego kraju UE”.

  Należy zakładać, że już po Tusku. Doigrał się.

 362. @BN

  skad tylu tych „marksistow?; trudno jest sie polapac, kto nim nie jest.

 363. duende

  Z dzisiejsze wywiadu Kultury Liberalnej z Sikorskim:

  „Kultura Liberalna: Barack Obama powiedział kiedyś, że Rosja to po prostu wielka stacja paliwowa, która ma tak niewydolną gospodarkę, że kiedyś będzie musiała się zmodernizować.

  Sikorski: To marksistowskie podejście, zgodnie z którym baza ekonomiczna będzie określać rosyjską świadomość….”

  Jak widać marksizm się szerzy w najmniej oczekiwanych miejscach.

 364. Mauro Rossi, 19:08
  Neoliberalizm jest oczywiscie droga do realiow Korei Polnocnej, ale poniewaz finansuja go globalisci to posrednim stadium beda realia ,, Z ziemi Obiecanej ”.

 365. ozzy
  7 marca o godz. 21:15
  @BN
  skad tylu tych „marksistow?; trudno jest sie polapac, kto nim nie jest.

  Mój komentarz
  Wchodzi taki jeden geopolityk, politolog PiSowski na blog i fanzoli o sojuszu marksistów z dzikim kapitalizmem, kleci teorie o patriotyzmie wyklętym, jak ta, że do kolaborantów trzeba było strzelać, bo to niebezpieczni ludzie, opisując w ten sposób w czarno-białych tonacjach (jednobarwnie) tragiczne czasy powojenne i tragiczne wybory dokonywane przez znajdujących się w ślepej uliczce żołnierzy podziemia.
  Pzdr, TJ

 366. Nie ma chyba kraju zachodniego z dodatnim bilansem urodzeń, czy dzietnością w ramach populacji tylko autochtonicznej.
  Tym syndromem dotknięte są WSZYSTKIE prawie kraje kręgu kultury judeochrześcijańskiej, o wysokim poziomie zycia, pozycji kobiet, wykształceniu, dostępie do wiedzy o planowaniu rodziny, środków antykoncepcyjnych.

  Alternatywa?
  Zgnoić kobiety….
  Mają być głupie, niepiśmienne, poddane samcom.
  Kubek w kubek, importowane do Europy z krajów islamskich.
  Podbiją dzietność- co oczywiste.
  I wniosą do naszej kultury „obogacające wartości”…..

 367. Nie wiem czy ta dyskusja na temat szans Tuska ma jakikolwiek sens. Jeśli Tusk postanowił kandydować, to znaczy, że rozpoznał sytuację znacznie wcześniej, wysondował czy może liczyć na poparcie, niewykluczone nawet, że uzyskał gwarancje. Błaźni się pisiorstwo po raz kolejny, a najbardzie Wicio „Nie zabijajcie nas” Waszczykowski, który własnym nazwiskiem firmuje tę farsę.
  Trzeba na łeb upaść, by sądzić, że nagłe zgłoszenie Sariusz-Wolskiego, jako kontrkandydta Tuska, w przedzień wyborów zmieni coś, co już dawno zostało przyklepane.

 368. Bar Norte
  7 marca o godz. 19:30

  „członkowie RE powinni sobie wybrać jako organizatora swej pracy aroganckiego chama – na przykład”?

  Między Misiem Uszatkiem, a aroganckim chamem jest przecież rozsądny środek, o który nam chodzi. Zaś przykładów aroganckiego zachowania jest w UE bez liku:

  1/ Słynna rozmowa (przesłuchanie) przez marksitę Cohn-Bendit Vaclava Klausa w Pradze (2008);
  2/ „Nie skorzystali z okazji by siedziec cicho” Chiraca;
  3/ Czy liczne wystąpienia liberałów i marksistów: Schulza, Timmermansa, czy Verhofstadta, o PE nie wspominając.

  „No nie … Przecież ostatnim expose minister Waszczykowski się chwalił, że wracacie do głównego nurtu”.

  Nawet jeśli, to aby go zmieniać lub przynajmniej moderować, a nie nadstawiać sierść do pogłaskania. W ten główny nurt raczej nie warto przesadnie inwestować, najlepsze lata to on ma za sobą.

  „Choćby z uwagi na przelewy netto na miliard euro miesięcznie – z głównego nurtu”.

  Jak wyliczono 80 proc. tych dotacji wraca w ten, czy inny sposób z powrotem, sami też wpłacamy do budżetu UE, a niedługo będziemy płatnikiem netto, więc sam rzumiesz, ile waży ten „argument”. To raczej balon z helem.

 369. Mauro Rossi

  ” Właśnie tak się teraz dzieje w Polsce, choć może zbyt powoli, zaś tobie jako marksiście to się nie podoba. Czemu?”

  Skąd ci to wpadło do głowy? Czy napisałem choć jedno krytyczne słowo na temat reform socjalnych, które wprowadzacie?

  Czy Zandberg na którym wieszasz psy choć jednym krytycznym słowem odniósł się do tych reform?

  Zresztą myślę, że wiem więcej o tym co robi resort ministry Rafalskiej niż ty. Przyznam, że jestem zdumiony, że nie podnosicie głośno tych reform w swoich przekaziorach – tak jakbyście się ich trochę wstydzili.

  Z tym, że mam pewność, że te reformy wynikają jedynie z waszej kalkulacji politycznej bo wasz polityczny los zależy od poparcia grup społecznych, które są reform beneficjentami.
  Tak więc nie robicie tego w ich imieniu tylko opłacacie ich wsparcie by robić swoje. Sięgacie w ten sposób po ich wsparcie gdy wam trzeszczy lod pod nogami.
  Mam też pewność, że gdy spacyfikujecie opozycję liberalną, do końca podporządkujecie aparat państwowy sobie to z neoliberalną logiką uderzycie w te grupy, którym dziś pomagacie. Puścicie ich z torbami. Wtedy odbierzecie im z nawiązką to co im dziś dajecie. Tak logika przecież co chwila wychodzi z was jak szydło z worka. Dowodem na to jest to co tu prezentujesz – choćby pisząc z sentymentem o Theatcher.

  Dokladnie tak puścicie miliony ludzi z torbami w 1989 roku – ludzi na których plecach doszliście do władzy.

 370. Mauro Rossi
  7 marca o godz. 21:13

  Bar Norte
  7 marca o godz. 20:58

  „Kolejne przecieki na temat możliwości zastąpienia Tuska przez polityka z innego kraju UE”.

  Należy zakładać, że już po Tusku. Doigrał się.

  Puszczają Ci nerwy Mauro – prestajesz myśleć i – w panice -zaczynasz bredzić.

 371. jobrave
  7 marca o godz. 21:34

  „Trzeba na łeb upaść …” …

  Ale chyba nie jesteś ranny …

  ” … by sądzić, że nagłe zgłoszenie Sariusz-Wolskiego, jako kontrkandydta Tuska, w przedzień wyborów zmieni coś, co już dawno zostało przyklepane”.

  Zaraz, zaraz, to UE działa podobnie transparentnie jak sycylija mafia i coś przyklepuje pod stołem? To chcesz nam powiedzieć, do takiej UE namówić? Państwa członkowskie zgłaszają kandydatów na przwodniczącego Rady Europejskiej, no to Polska zgłosiła JSW.

  A że Tusk mówi, „ja też chcę”, nie ma nic do rzeczy.
  Pytam się kto go zgłosił?

 372. Mauro Rossi

  „Jak wyliczono 80 proc. tych dotacji wraca w ten, czy inny sposób z powrotem, sami też wpłacamy do budżetu UE, a niedługo będziemy płatnikiem netto, więc sam rzumiesz, ile waży ten „argument”. ”

  Mauro, skoro się nie wam nie kalkuluje udział w UE, pożytku nie widzicie, to z niej wyjdźcie. Przecież to jest dobrowolna organizacja.
  Tylko niech to prezes najpierw powie krajanom

 373. jobrave
  7 marca o godz. 21:41

  To Tuskowi puściły nerwy. Jako Przewodniczący Rady Europejskiej mieszał się w wewnętrzne sprawy kraju członkowskiego oraz na rzecz dawnych kolegów partyjnych, nawet do Wrocławia przyjechał w okresie największego wzmożenia ciamajdanu pod Sejmem. Wielu krajom to się bardzo nie spodobało. Czy myślisz, że w Warszawie nie ma ambasad krajów europejskich, które rzetelnie informują swoje rządy o sytuacji w Polsce? W przeciwieństwie do bzdetów prasy niemieckiej.

 374. Bar Norte
  7 marca o godz. 21:45

  „Mauro, skoro się nie wam nie kalkuluje udział w UE …”.

  Nie napisałem, że się nie kalkuluje, zasugerowałem jedynie, że trzeba na to spojrzeć wielaspektowo, czyli z różnych stron. Jeśli z kimś robi się interes, to aby miał on sens, dwie strony powinny być zadowolone. Tak to kiedyś zostało w UE mądrze ustalone. Człowiek może byc św. Franciszkiem z Asyżu, ale żaden kraj zbiorowo nigdy nim nie był. A tam gdzie interes państwa członkowskiego wyraźnie by ucierpiał, myślę o rolnictwie franuskim, polscy rolnicy mają połowę dopłat, a nie 100 proc.

 375. sztubak
  7 marca o godz. 19:40,

  Zdaniem Mauro Rossiego Rajmund Kaczyński nie kolaborował z komunistami – był po prostu tak wybitnym fachowcem, że czerwoni nie mieli wyjścia i czynili wszystko, by go pozyskać, ponieważ odbudowa Polski bez niego nie powiodłaby się.
  Prawicowy poeta, pisarz, eseista, tłumacz Bohdan Urbankowski, pisał w swojej „Czerwonej mszy”, że tylko bardzo zasłużeni dla ustroju otrzymywali wille na Żoliborzu i Mokotowie, z powodu zniszczeń wojennych były to obiekty do remontu. Rajmund się na taką załapał. Aha, no i paszporty. Rajmund wyjeżdżał na Zachód służbowo kilka razy – za Bieruta i raz prywatnie – za Gomułki.

 376. Bar Norte
  7 marca o godz. 19:30

  ” … opowieściami o dobrotliwym majorze Dekutowskim i krowach tego miliarda nie zastąpicie”.

  Sądziłem, że chociaż to ci się spodoba. To jest fakt, tak było. Z tym oczywiście, że komuniści wkrótce opanowali tę wieś no i te darowane krowy ludziom pozabierali. Nie muszę dodawać na kogo ich potomkowie dziś głosują.

 377. Mauro Rossi

  „zasugerowałem jedynie, że trzeba na to spojrzeć wielaspektowo, czyli z różnych stron”

  Mauro, już mnie nie osłabiaj.
  Przecież jesteście ostatnimi, których można podejrzewać o „wieloaspektową” perspektywę.
  Przecież nie macie najmniejszej zdolności do zrozumienia innych interesów aniżeli swoje. Zresztą podejrzewam, że swoich interesów też do końca nie rozumiecie.

 378. a propos interesów.
  Prof. Andrzej Blikle powiedział: -„Ojciec dał mi radę: – Dobry interes to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel.”

 379. jobrave
  7 marca o godz. 22:00

  „Zdaniem Mauro Rossiego Rajmund Kaczyński nie kolaborował z komunistami – był po prostu tak wybitnym fachowcem …”.

  Nie zajmuję się R. Kaczyńskim, to jest wasz stały problem, czy raczej obsesja. Nie umiecie sobie tego wszystkiego do kupy złożyć, a jest to dość proste.

  Tam gdzie mieszkałem w dziecińśtwie ubecy dostawali po wojnie mieszaknia, ale nigdy na parterze, zawsze więsze i na pierwszym piętrze, nie było windy. Inżynierowie, ktorych było mniej niz ubeków, dostwali mieszkania wyżej. Pierwszy telefon w budynku pojawił się u mojego kolegi w 1957, jego mama był lekarką.

 380. Bar Norte
  7 marca o godz. 22:12

  „Przecież nie macie najmniejszej zdolności do zrozumienia innych interesów aniżeli swoje”.

  To prawda, PiS zaniedbuje inetersy opozycji, nie wchodzi z nią w żadne układy, jak tak można? 🙂

 381. Mauro Rossi
  7 marca o godz. 21:58
  polscy rolnicy mają połowę dopłat, a nie 100 proc.

  Mój komentarz
  Rossi, piszesz, co Ci ślina na język przyniesie. Wysokość dopłat jest ustalona umowami i nie jest dla każdego kraju jednakowa jeśli chodzi o wysokość dopłat na hektar użytków. Wysokość dopłat unijnych w rolnictwie generalnie zależy od wydajności, od produktywności rolnictwa w danym kraju. Ta została określona, uzgodniona i według niej są przyznawane dopłaty.

  Rossi, podobnie chytrości propagandowe antyunijne wypisujesz o „powracaniu dopłat” unijnych do Unii, sugerując w ten sposób, że dopłat nie ma, dopłaty, to oszustwo.

  Rossi, czy mógłbyś skończyć z prymitywną propagandą, z wymyślaniem postfaktów, odwracaniem znaczeń, ogólnie z robieniem z blogowiczów EP idiotów.
  Pzdr, TJ

 382. Każdemu, i każdej (!) się polepszy

  Z tym upadaniem neoliberalizmu to ściema?
  Bo jak nie, ale powiedźcie, że nie oszukujecie i neoliberalizm upada – lada moment upadnie, bo jak upada to ja wychodzę z ukrycia. Zdejmuję kominiarkę, którą dostałam od Sorosa, okulary przyciemnione chowam, golę wszystkie maskujące zarosty i … oddycham pełną piersią. Każdy liberał przyparty do muru lub wykopany, Donald jeden i drugi, Kaczor trzeci i od razu mi się polepsza. Bo mi dziś PiS nie pomaga wcale, zatem nie puści mnie z torbami. Oooooooo … jak mi lekko. Kogo jeszcze wywalić, aby się nam polepszyło, Franciszka może zaproponować do dymisji. Merkelowa na wybieg, jest jeszcze tyle neoliberałów, że polepszaniu doli nie będzie końca, a na koniec do dołu z tą doktryną, do Korei z nią.

 383. @Mauro Rossi,
  Nie wiem, czy tryb wybierania przewodniczącego RE jest transparentny, czy nie i mało mnie to obchodzi, podobnie jak- wbrew pozorom – to, kogo wybiorą. Wiem natomiast, że Saryjusz nie spełnia wymogów formalnych i -już z tego powodu -jego kandydaturę można przekreślić.
  Nagłe i niespodziewane zgłoszenie JS-W, jest według mnie przejawem paniki w szeregach PiS, oraz -jak powiedział wczoraj europoseł Kazimierz Ujazdowski – „zaciekłości i małostkowości”, a ja dodam, że przede wszystkim te emocje, przypadłości dotyczą Prezesa Nad Prezesy.
  Zapomnij Mauro o przegranej Tuska, nikt rozsądny nie wątpi w jego wygraną. Przewiduję, że to nie pierwszy i nieostatni kubeł lodowatej wody wylanej na pisowskie łby – zabawa się dopiero zaczyna.

 384. Mauro Rossi

  „To prawda, PiS zaniedbuje inetersy opozycji, nie wchodzi z nią w żadne układy, jak tak można?

  To pytanie jest też „sugestią, że spoglądasz na problemn wielaspektowo, czyli z różnych stron”?

 385. Bar Norte,

  Berni od dłuższego czasu zaniedbuje niwę marksizmu. Szczyt jego formy przypadł na rok 1963, działalność w kibucu Sha’ar Ha’amakim na zaproszenie organizacji Hashomer Hatzair, próbującej zbawić świat
  (etap pośredni – syjonizm, przystanek końcowy – komunizm ).

  Oprócz okruchów socjalistycznej retoryki, dzisiejszemu Sandersowi daleko do marksistowskiej utopii. Nie krzyczy „maszyny i banki w ręce ludu”, chce zwiekszyć podatki od dochodów zarówno pracującego ludu jak i jego krwopijców. Czy widziałeś kiedykolwiek marksistę postulującego podwyzkę czegoś, co w marksistowskim raju nie powinno istnieć?

  Przypadek ciąży częściowej?

 386. Mauro Rossi

  Co do tych niesprawiedliwych unijnych dopłat … .

  Przecież rząd premiery Szydło może sam wypłacać chłopom sprawiedliwe dopłaty – nie oglądając się na UE.

  Z tego co piszą to obligacje RP się świetnie sprzedają.

 387. duende

  „Berni od dłuższego czasu zaniedbuje niwę marksizmu”

  No popatrz a tutaj piszą, że Bernie to drugi Marks. A przy nim Obama jak Engels. Zaś Clintonowa jak Róża Luxemburg.

  Ale nie wiedziałem, że Bernie miał doświadczenie „wspolnotowe”- kolektywistyczne. Burzliwe lata 60!

 388. duende

  „tutaj piszą, że Obama to Hitler.”

  Widzę, że to popularne porównanie w kręgach waszej prawicy.

  Nie przejmuj się, tutaj jest podobnie. Hitlery i Marksy fruwają w powietrzu jak kufle w barowej bójce.
  W sumie mało potrzeba żeby Hitlerem dostać. Albo Marksem.

 389. Ameryka jest podzielona

  W barach na północy fruwają Marksy, na południu rzucają Hitlerami.
  W stanach niebieskich rzucają w Trumpa, w stanach czerwonch w Obamę.

  Nie ma to jak cichy spokojny trucker’s saloon:
  https://www.youtube.com/watch?v=5wMdvn2GU6Q

 390. Kuklinski swojego czasu uciekl na zachod a przyjdzie czas ze Antoni Trotylenko
  droga przez Smolensk ucieknie na wschod.

  http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,21463061,nie-bede-milczal-bede-krzyczal-szczecinski-general-o-sytuacji.html

 391. Dla naszych blogowych kobiet w dniu ich swieta 8 Marca.

  https://www.youtube.com/watch?v=lE7vuukNn2w

 392. Moje tez z Moskwy, ale duzo fajniejsze https://www.youtube.com/watch?v=my_4qStQfo4

 393. Ted’dy bear
  8 marca o godz. 0:31
  Na niedorzecznosci nie odpowiadam. Oczywiscie wiem dlaczego; Summa lat doswiadczen pracy i zycia w spoleczenstwie interkulruralnym. Zdaje sobie jednak sprawe, ze procesy integracyjne sa dlugie i trudne. W larach 89-92 mowiono wiele o migrantach z Polski i ich klopotach integracyjnych (Zelazna kurtyna etc.). Reagowalem podobnie. Ty wierzysz w slowo pisane. Gdy w UE debatowano kiedys powaznie o ogorkach i bananach (taka byla koniecznosc ze wzgledu na baze ustalania cen tychze), to sie pewnie z tego smiales. Kwestie rzekomego szariatu bierzesz powaznie. Brak Ci doswiadczenia socjologicznego i antropologicznego. Przykro mi, bo oscylujesz w grupie trzeciej predkosci.

 394. duende
  7 marca o godz. 22:50
  Ted’dy bearmoze zrozumiec doslownie. Slowo pisane nas okresla.

 395. Mauro Rossi
  7 marca o godz. 18:24
  Nie znasz Watykanu i religii. Wrota sa otwierane rzadko. Jestes w gronie przedstawicieli drugiej predkosci i to sie nie zmieni. Zabraknie Ci czasu na nauke.

 396. zezem
  7 marca o godz. 16:53
  Libanczyk jest madrym czlowiekiem i przyjacierlem naszego rodaka Marka H. Brodera. Warto go czytac, nie warto jednak przyjmowac tez jako prawdy, jedynej prawdy. Mialem okazje czesto dyskutowac z Libanczykiem. Zezem nie widzi, ze Liban wlasnie byl kiedys interkutturalnym tyglem. Nie muzulmanie byli problemem w Libanie, dotychczas quasi socjalistyczny „rzad” syryjski i jego wojenna polityka.

 397. Izrael krytykuje wiekszosc (moj adersarz nic nowego nie odkryl; szkoda jednak, ze zapomina prymarnego cytatu o muchach rowniez w tej kwestii), Palestynczykom finansowo pomagala jedynie UE, pozostali, w tym kraje arabskie, chetnie zapominaja o bratniej pomocy. Utozsamianie Panstwa Izrael ze spolecznestwem izraelskim jest niedorzecznoscia sama w sobie. Niedorzecznoscia jest wrzucanie do jednego “worka” wielomilionowej dosc heterogennej, polaczonej religia spolecznosci. Zakladam, ze w Izraelu zyja rowniez ateisci. Poza tym 38 roznych nacji roznych wyznan. Sadze, ze obecny antysemityzm w Polsce nie ma nic wspolnego z polityka Izraela. Oczywiscie, ze nie mozna utozsamiac krytykow Izraela z antysemitami. Moim zdaniem nalezaloby w toczacych sie debatach o antysemityzmie oddzielic kwestie Holokaustu i antysemityzmu oraz rzekomego antypolonizmu.

  Fakt ukrywania antysemityzmu nie swiadczy o jego zaniku. Antysemici ulegaja rowniez pewnemu procesowi rozwoju i zmieniaja tenor swoich wypowiedzi. Dotyczy to rowniez kosciola. Zmian tych nie mozna jednak postrzegac jako zanik antysemityzmu. Mam nadzieje, ze w blogosferze swiadomosc odpowiedzialnosci za nasza przyszlosc bedzie nadal rosla. Mamy bowiem czesto do czynienia z dwoma negujacymi sie mitami; AK mordujaca Zydow i Zydzi w UB mordujacy Polakow. Moim zdaniem, dziesiatki lat po wojnie mozliwa jest rzetelna analiza tamtych czasow bez uciekania sie do relatywizowania losu Zydow polskich. Poza tym synowie oraz corki Zydow aktywnie dzialajacych w owczesnym aparacie bezpieczenstwa zaplacili adekwatna cene w swojej walce aby Polska byla Polska (KOR) wiezieniem i ponizeniem. Zaplacili tez proba pokazania prawdy: Mimo ze urodzeni ponad dwadziescia lat po smierci Stalina nie uciekaja od odpowiedzialnosci za zlo wyrzadzone przez ich protoplastow. Nie neguja koniecznosci poczucia odpowiedzialnosci.

  Przychodzi mi na mysl Canetti; “tylko ten kto jest w stanie poczuc wstyd, traktuje siebie powaznie”. Druga, pozytywna strona odslaniajaca szarocienie naszej przeszlosci broni sie sama i nie widze koniecznosci jej zaznaczania. Mowienie jednak o dzisiejszym antypolonizmie, gdy zajmujemy godne miejsce w strukturach europejskich jest przynajmniej nieporozumieniem. Porownujac przytoczone argumenty swiadczace o obecnym antysemityzmie w Polsce z potencjalnym i realnym antypolonizmem zaczynam sie zastanawiac, czy Polacy wychodza sobie na przeciw, czy przeciw. Sztubak budzi sie ze snu o drugiej predkosci.

  Wyobrazam sobie “przebranego za ortoksyjnego Zyda” autora artykulu o antypolonizmnie spacerujacego po Krakowie lub Warszawie oraz tego samego autora “przebranego za mnicha” spacerujacego po Jerozolimie.

  Majac klopoty ze snem widze w polsnie wszedzie w Polsce “Mlodziez Wszechizraelska” szykanujaca Polki i Polakow na ulicach polskich miast. Obudzony widze Mlodziez Wszechpolska, ciagle politycznie obecna w Polsce. Dlatego wazne byloby okreslenie miejsca i czasu wystepowania obu zjawisk goraco tu dyskutowanych w blogosferze.

  Dotyczy to rowniez wypisujacych o lekach przed muzulmankami muzulmanami. Do leku kazdy ma prawo, sa leczone, do propagowania niedorzecznosci niekoniecznie.

 398. Zauwazylem, ze wiekszosc tu bladzacych i piszacych o Europie ma informacje z drugiej reki, o drugiej predkosci nie wpsominam. Perfidne jest wmawianie Europejczykom calkowitego wynarodowienia i akkulturyzacji, zalania wrecz islamem, gdy chodzi li tylko o wypisywane wlasne wyimaginowane leki. Polska bez muzulmanow, bez zydow, a mimo wszystko Ci uwieraja tu piszacych i koloryzujacych przedswiateczne wypisanki.

 399. Saldo mortale
  8 marca o godz. 9:10
  Czytam też Henryka M. Broedera . Co do poruszanej kwestii ma podobny pogląd jak wspomniany autor. Interkulturalny libański tygiel nie ma nic do rzeczy o której to piszą/pisują obaj panowie. I mają wiele racji.
  Przy okazji – nie wiem kim czuje się H.M.B. Miejsce urodzenia niekoniecznie musi definiować pochodzenie.

 400. HMB czuje sie HMB. Znam dobrze obu. Usmiechanie , przesmiewanie oraz satyra nie powinny byc postrzegane doslownie. Mam wszystkie ksiazki HMB . Przeczytalem je, zycie toczy sie jednak dalej. Czas mija.

 401. Sciagi bez sciagania odziezy, bo chodzi o odkrywanie twarzy…

  Wart lektury jest esej Aliana Finkielkraut “Au nom de l’autre. Réflexions sur l’antisemitisme qui vient.”. Stanowisko utozsamiajace krytyke Izraela z antysemityzmem zajmuje w Polsce wiele opiniotworczych srodowisk.. W blogosferze pojawiaja sie proby zaprzeczania temu trendowi, sa to jednak proby nieudolne i niekonsekwentne, a “probujacy” wpadaja (swiadomie lub bezwiednie) w “pulapke” antysemityzmu, nieudolnie sie jednak bronia uzywajac przyslowiowej juz maczugi jako kontrargumentu. Nieudolnie, bo brakuje w takich krytykach podzialu obszarow krytycznych, co sprawia czesto wrazenie wyciaganie kota z worka. Czytajac podobne, poniekad konieczne glosy krytyczne mam wrazenie, ze chcieliby krzyczacy o sprawiedliwosc nadrobic straty swoich rodzicow, ktorzy nie mieli okazji biegac wsrod lakrymogenow po ulicach paryskich w 1968 roku.
  Antysemityzm staje sie trudny w racjonalnym postrzeganiu, gdy lek zamienia sie w niechec. Gdy koincydencja staje sie regula. Najbardziej ostra forma antysemityzmu jest nienawisc do Zydow i jednoczesne oskarzanie ich o spisek, chec opanowania swiata, dominacje nad narodami arabskimi, a nie np. pragnienie bezpieczenstwa i pokojowej egzystencji, co przeksztalca ich w pierwszoplanowych wrogow kazdego czlowieka. Fokusowanie zydow na dzialanosc poszczegolnych rzadow izraelskich oraz zaznacznanie jednoczesnie przy kazdej okazji, jednostronnej krytyki Izraela swiadczy li tylko o przyproszeniu oczu.

 402. Saldo mortale
  8 marca o godz. 10:53
  HMB czuje sie HMB.
  Czego tutaj się wstydzić?

 403. Muszynianka
  8 marca o godz. 0:00

  „Ameryka jest podzielona”

  Czy mozliwa jest wojna domowa 2.0.?. Wojna przeciwko swoim.

  „It’s chilling to acknowledge it but we must: large sections of the American right want another civil war. They have spent years amassing the weaponry for it; and their signifier of choice – hunting camouflage – also gives a major clue as to what they are thinking. In this situation, the choice of the US left, of minorities, of women should be: to resist – but do not give the enemy what they want.”
  Mass peaceful disobedience against Trump is a reality. Combined with judicial defence of the constitution, and determined resistance in Congress, it can ensure the White House becomes a padded cell for these fantasists – not the command bunker for American civil war 2.0.”

  http://tvo.org/video/programs/the-agenda-with-steve-paikin/war-against-ones-own

 404. duende, 20:54
  Rosja zakazala trefnej zywnosci GMO.

 405. Pełzający PLexit

  Waszczykowski oskarża Tuska m.in. o „przyłączenia się ideowo do próby puczu” (w grudniu ub.r.), co ma świadczyć o braku bezstronności i jest pretekstem, równie śmiesznym dla Unii jak kontrkandydatura Saryusza-Wolskiego. Pretekstem do rozbijania jedności Unii i przykrycia sporu o łamanie praworządności w PiSlandzie. Prezydentura Polaka w Radzie Europejskiej świetnie się do tego celu nadała.

  Czy Unia ugnie się przed Kaczyńskim?

  Unia już się pogodziła z faktem, że Polska jest na coraz dalszej zewnętrznej orbicie, że jej wpływ na decyzje maleje. Polskę powili releguje się do roli kraju ze strefy wolnego handlu, z ruchem towarów i usług, spadającego ruchu kapitału i ruchu pracowników w jedną stronę. Słynnego z prelekcji ministra od plakatowego rozwoju. Gdzie wzrost długu publicznego nabiera prędkości w warunkach spadającego bezrobocia. Unii wystarczy taka Polska.

 406. Saldo mortale;8:59.

  Moge byc i w 10 tej grupie predkosci ale zaden ciec od religij nie bedzie
  mnie mowil jak mam zyc.
  Zawsze wole burdel niz jakakolwiek swiatynie

 407. Zyta2003; 4:12.

  Nic nowego ja ten link tu juz podawalem kilka miesiecy temu.

css.php