Pielgrzymka państwowa

Państwo polskie z rozmachem wzięło udział w XXVI Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Prezydent państwa polskiego Andrzej Duda na urzędowej papeterii wystosował do organizatorów i uczestników specjalne przesłanie na ręce ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. Prezydent RP bardzo się cieszy, że „państwa wspólnota rozwija się i coraz pełniej rozkwita, wciąż owocuje nowymi dziełami”, takimi jak Radio Maryja, Telewizja Trwam, „Nasz Dziennik” – profesjonalne, wiarygodne środki masowego przekazu, a także Wyższa szkoła Kultury Społecznej i Medialnej.

Premier państwa polskiego wystosowała do uczestników peregrynacji obszerny list, w którym czytamy m.in., że „przede wszystkim wyróżnia was nieustanna działalność ewangelizacyjna w lokalnych środowiskach”. To chwalebna, ale i odpowiedzialna misja, która przejawia się „poprzez okazywanie miłosierdzia i otwarcia serca na drugiego człowieka”. Nie byłoby tej i innych pielgrzymek, „gdyby nie wasz przewodnik, ojciec Tadeusz Rydzyk. Jego posługa, jego dzieło, zasługuje na wyrazy szacunku i wdzięczności” – napisała premier. Szefowa polskiego rządu życzyła m.in., by „wstawiennictwo Matki Bożej przyniosło uczestnikom nowe siły”.

W pielgrzymce udział wzięli m.in. wicemarszałek Sejmu, ministrowie obrony narodowej, sprawiedliwości i inni, a także tysiące pielgrzymów.

Trzy dni przedtem papież Franciszek zwrócił się z apelem do uczestników szczytu najbogatszych państw (G20) w Hamburgu, by nadali „absolutny priorytet ubogim, uchodźcom, cierpiącym, bezdomnym i wykluczonym”. Państwo polskie, jego prezydent i premier, miało jednak inny priorytet – pielgrzymkę Radia Maryja.