Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

23.12.2017
sobota

Nie dajmy się zwariować

23 grudnia 2017, sobota,

„Gdyby głupota była bólem, tobyś pan wył” – pomyślałem, słuchając najnowszego przekazu PiS. Patryk Jaki oraz inni oficjele odkryli, dlaczego Europa, w tym Niemcy, nas zwalcza, dlaczego zastosowała broń atomową, czyli art. 7.1 traktatu unijnego…

Z tego mianowicie powodu, że powstająca z kolan gospodarka polska stanowi dla nich zagrożenie ekonomiczne. Tylko patrzeć, jak Polska uderzy Niemcy po kieszeni, a o to nam przecież chodzi, bo to nasz najważniejszy partner handlowy, więc trzeba mu szkodzić.

Niemcy podobno już się boją, że nasz Centralny Port Lotniczy, który budujemy (?) pod Łodzią, i centralny węzeł („hub”) komunikacyjny odbiorą im dochody, bo mamy świetne położenie geograficzne. Frankfurt (ponad 61 mln pasażerów) i Monachium (37 mln) robią już w portki ze strachu przed CPL im. Solidarności. Podobnie pękają Charles de’Gaulle (61 mln) i Heathrow (70 mln).

To argument tak śmieszny, że trudno go traktować serio. Wielkie koncerny zachodnie miałyby kazać rządom swoich państw zaatakować Polskę za rzekome naruszenie praworządności, a faktycznie za zagrożenie ich pozycji, wpływów i dochodów. Zachodni kapitał każe Merkel i Macronowi, a także Unii Europejskiej, zemścić się na Polakach za to, że ci wstają z kolan i zagrażają ich dochodom.

Bardzo bym chciał, żeby to była prawda, aczkolwiek wolę Okęcie w Warszawie niż Solidarność pod Łodzią, ale rozumiem konieczności. Lotnisko w mieście nie ma sensu ani perspektyw. Tylko dlaczego zaraz dorabiać Zachodowi antypolską maskę? Oni raczej na budowie CPL zarobią (Siemens chyba na pewno), niż stracą. Nie bardzo też wierzę, że Chińczycy to sfinansują, ale pomarzyć wolno. Przypomnijmy, że Niemcy – choć z trudem i wielkim opóźnieniem – budują ogromne lotnisko Brandenburgia, które ma spełnić podobne cele co nasze. Z tym że lotnisko Brandenburgia już stoi (acz ciągle nieczynne), zaś CPL fruwa w sferze marzeń. Niemiecka budowa przekroczyła wszelkie kosztorysy i stanowi wstydliwy aspekt działalności rządu p. Merkel. To dobre ostrzeżenie dla nas.

Zdaniem mędrców à la Patryk Jaki Niemcy czują się również zagrożone, bo podobno odbudujemy żeglugę na Odrze. Plany premiera Morawieckiego w dziedzinie żeglugi śródlądowej są ambitne. Pamiętajmy jednak, że na razie żegluga na Odrze jest „kaputt”. Utonęła z różnych powodów na różnych odcinkach, chociaż transport wodny był (jest?) najtańszy. I znów: dobrze, jeżeli Mateusz Morawiecki marzy o karierze Eugeniusza Kwiatkowskiego (COP, Gdynia). To dobrze, marzenia dodają skrzydeł. Były wielkie budowle socjalizmu, w ZSRR odwracano bieg rzek, teraz jest epoka wielkich budowli IV RP. Ale dlaczego spławna Odra miałaby być eksploatowana przeciwko Niemcom i powodować zastosowanie wobec Polski artykułu 7? Przecież takie rzeki jak Mozela, Ren czy Dunaj raczej łączą narody, niż je dzielą. Chyba że ktoś za wszelką cenę chce się rozwijać przeciwko innym, żeglować pod prąd, co jeszcze nikomu na dobre nie wyszło.

Kolejną odpowiedzią Polski na atak na naszą praworządność ma być odbudowa przemysłu stoczniowego. Niestety, transformacja rozłożyła nasz przemysł stoczniowy, co uznawane jest za błąd. Stocznie niemieckie, chińskie, koreańskie dają sobie radę, a my strzeliliśmy sobie w stopę. Ale pamiętajmy, że polski przemysł stoczniowy był chronicznie deficytowy, latami, także z przyczyn politycznych, do stoczni dopłacano, były one nastawione w dużym stopniu na potrzeby ZSRR, który się rozpadł. Utrzymywanie nierentownych stoczni miało rozładować problemy załogi.

Nie jestem specjalistą, jeżeli odbudowa przemysłu stoczniowego ma sens – OK. Ale dlaczego zdaniem ministra Jakiego ma to być zagrożeniem dla Niemiec? I powód, żeby nasz kraj stawiać do kąta za… łamanie praworządności? Może Niemcy w ten sposób mszczą się za nasze drony i elektryczne samochody przyszłości?

Wszystko to razem nie wytrzymuje krytyki. Nie drony, tylko androny.

Radosnych Świąt i głowa do góry, nie dajmy się zwariować.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 240

Dodaj komentarz »
 1. Panie Redaktorze, argumenty PiSowskich bonzów, liderów i akolitów były i są śmieszne. Absurdalne, pompatyczne, ignoranckie, kabaretowe. Argumenty te są odbiciem ich myśli, intencji i czynów. Myśli bardzo rozwichrzonych, intencji niechwalebnych, czynów ni w pięć nie w dziewięć.
  Pzdr, TJ

 2. I znowu to samo. PiS pieprzy astronomiczne androny, więc pan Passent wraz z współtowarzyszami z zawodu, musi to gównienko ze ścieków powybierać, rozpowszechnić gdzie się da i skomentować. Czyli narobić smrodu. Gdzieś w TVN właśnie słyszałem, że Olechowski w studiu musiał również dyskutować z tymi bredniami podsuniętymi mu pod nos przez dziennikarza w cuchnącym nocniku.

  Pan Passent z współtowarzyszami mogą być ze swego działa dumni. Mam na myśli cały ten pisowski syfilis i ich syfiaste nierządy.

 3. Jeszcze przed dwoma laty Polska była otoczona przez przyjaciół.
  Obecnie wróg , na wrogu , a zagrożenie czaji się za każdym rogiem.
  Ostatni ratunek , to dobrowolny powrót pod opiekuńcze skrzydła Moskwy
  i to jest cel i strategia PiSu, który bez sensu , ale i też bez jakiejkolwiek żenady
  przejął od Putina tak bliską słowiańskiemu sercu propagandę oblężonej twierdzy.
  I to wszystko pod przewodnim hasłem bojowym chyba najwybitniejszego polskiego symetrysty:
  „Rodacy ratujcie Niemcy mnie biją !”

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Rozmyślania nad bronią atmową (art. 7.1).
  Ten guzik atmowoy jest w nienadzwyczajnych rękach. 🙂

  „Podstawowym problemem Włoch jest bardzo słaba gospodarka. W latach 2000-2016 jej realny (z uwzględnieniem inflacji) PKB na mieszkańca obniżył się o 5 proc. według danych Eurostatu. Strefa euro urosła w tym czasie o 12 proc., cała Unia o 18 proc. w Polsce wzrost wyniósł aż 75 proc. Ciekawostką może być fakt, że rezultat Włoch jest gorszy nawet niż Grecji (…)
  Niewielkie są również szanse, by ta fatalna sytuacja gospodarcza Włoch uległa szybkiej poprawie. M.in. dlatego, że widać znaczne zaległości w budowaniu kapitału ludzkiego. Odsetek osób, które nie uczestniczą w edukacji, nie szkolą się oraz nie pracują (NEET) wynosi we Włoszech aż 30,7 proc. dla przedziału wiekowego 20-34 lata (ostatnie dane Eurostatu za 2016 r.). To gorszy rezultat niż w Grecji (30,5 proc.). Unijna średnia i wyniki Polski to ok. 18 proc., a rezultaty Szwecji czy Holandii są poniżej granicy 10 proc. Dodatkowo, według publikacji Eurostatu, Włosi legitymują się najniższym w całej Unii odsetkiem osób z wyższym wykształceniem. W przedziale wieku 25-54 lata studia ukończyło tylko 19,4 proc. obywateli. Zaskakujący może być również fakt, że jest to nie tylko najgorszy wynik w UE, ale wyższym poziomem może pochwalić się Turcja (19,8 proc.) czy Macedonia (22,5 proc.)”. (wGospodarce)

 6. PISiarnia łowi procenty popularnosci, aby je sobie powiesić na słupkach sondażowych. Są dwie teorie o tym, gdzie najlepszy połów. Jedna każe się skupić na samym dnie, czyli wśród ciemnego ludu. Przynętą są androny i od nazwiska (i imienia) autora nazywa się ją teorią Jacka Ku. Druga teoria jest nieco przeciwna pierwszej (ale chyba nie całkiem) i jest ciężkiego kalibru. Jest to teoria Morawieckiego, której ma się dodać do nazwy drugi człon – Kaczyńskiego. Każda sprawdzona i wprowadzona w życie teoria PIS musi mieć nazwisko prezesa w swej nazwie. Teoria Kaczyńskiego-Morawieckiego mówi o zdobyciu procentów sondażowych w centrum elektoratu, w jego konserwatywnej części. Dlatego ruszyła kampania CBA przeciw politykom Platformy, aby ich skorumpować w oczach celowej grupy wyborczej. Do tego puzla pasuje jeszcze plotka granicząca z wiadomością, że Morawiecki chce odwołania Kurskiego z szefostwa TVP. I tak wyglądają puzle krajowe na Wigilię 2017. O puzlach europejskich nowy premier wspominał w exposé, o umiejętnym wpasowaniu Polski i jej potężniejącej gospodarki do puzla Unii, a nie wciskaniu tego kawałka na siłę. O tym będzie w nowym roku.

  Pamiętam jak w czasach potężniejącej gospodarki PRL za Edwarda Gierka, przezywanego wonczas złośliwe i z węgierska – egyō gyerek, jako prezent świąteczny w domach ówczesnej elity pojawiły się puzle, które sprawniejsza część rodziny układała przez resztę świąt aż do Trzech Króli. Czego wszystkim Blogowiczkom i Blogowiczom życzę: Długich Świąt w sprawności umysłu, wielu wciągających prezentów – mogą być drony. Androny też, na zdrowie!

 7. „Teraz budować zaczniemy
  od dymu z komina”…..

  Morawiecki ma przynajmniej jakis projekt.
  poprzednicy, nie mieli nic….

  Czy zamierzenia się zrealizują?
  Będziemy obserwować.

 8. Bywalec 2
  23 grudnia o godz. 12:27

  „Jeszcze przed dwoma laty Polska była otoczona przez przyjaciół”.

  Przyjaciól masz przy piwie, w polityce masz ineteresy. Co prawda jesteś kompletnym amatorem i mozesz tego nie wiedzieć, choć w twoim wieku to juz by wypdało.

  „Rodacy ratujcie Niemcy mnie biją”.

  A może należy ci się lekki łomot? 🙂

 9. WYgląda mi na to, że część rodzinki (biało-czerwonej) spędzi święty na smętnym porównywaniu tego, jak Polska jest teraz – każdy widzi, a jak Polska była jeszcze przed dwoma laty – kto to jeszcze pamięta? Może najstarsi górale.

  Otóż wtedy Polska była „montownią Europy”, teraz jest „fabryką Europy” (exposé MaMo).
  Wtedy w Polsce kończył się okres zwany … „przez ostatnie osiem lat Polki i Polacy …” (wypowiedzi BeSze), a teraz na zakończenie 2-lecia poprzedniego rządu MaMo wyznaje – „ciężko pracowaliśmy dla Polski”.
  Wtedy – „Polska w ruinie”, teraz – „Polska zagraża ekonomicznie Unii Europejskiej”.

  słowa słowa słowa

 10. snakeinweb
  23 grudnia o godz. 12:00

  ” Olechowski w studiu musiał również dyskutować z tymi bredniami podsuniętymi mu pod nos przez dziennikarza w cuchnącym nocniku”.

  No ale sam Olechowski (TW Must) to istna perfuma, sama z siebie dająca odpór cuchnącemu nocnikowi. Komunistyczny kapuś na Zachodzie prowadzony przez Czempińskiego, czyli dyskretny odór bolszewizmu to jest to co mamy najlepszego. Nie trzeba chować Olechowskiego tylko codziennie pokazywać go ludziom w TV, informując przy okazji w jaki sposób doszedł do swego majątku. Niech ludzie poczują …

 11. Wtedy, dwa lata temu – nie było żadnego planu, teraz – jest plan Morawieckiego. Jaki? Kilkuletni. „wydatki na ochronę zdrowia osiągną 6 procent PKB za kilka lat”. Albo – „inwestycje muszą być na poziomie 25 procent PKB”.

  Wtedy była „ciepła woda w kranie”, a teraz co? Jesteśmy po(d)miotem w Europie.

  Wtedy Tusk przesiadywał w Brukseli, aby wyszarpnąć kilka miliardów z puli dla Polski zamiast dla jakiejś Meklemburgii, a teraz Morawiecki w połowie narady w Brukseli zwija papiery, pełnomocnictwo zostawia przyjacielowi (jó borat) Madziarowi i niech się Unia boi potęgi gospodarczej Polski osiągniętej w dwa lata.

 12. „Pan Passent z współtowarzyszami mogą być ze swego działa dumni. ”
  Armata Passenta ( prawdop.tzw gruba rura ) potrafi rozwalic kazde skrzydlate marzenie nawet takie aby nastepny poslaniec mial gdzie wyladowac ..
  Pierwszy Posłaniec tzw Omamuniu przylecial za wczesnie bo nic jeszcze nie gotowe i byl bez skrzydel dlatego jego ladowania gdyby nawet bylo gdzie , nie daloby sie z niczym porownac
  Jezeli byl pierwszy to beda nastepni , z tym nie ma powodu dyskutowac ( nawet Eleonora Sz. i inni juz wiedza). Ze „pod Łodzią,”? Ech ta W-wka .. z Ł. Fabryczna bylo to samo.
  Ps. Nie napisalem „Pana Passenta” bo „armata Pana Passenta ” wydalo mi sie , choc byloby cytatem , zbyt … ee , wiadomo

 13. Pan Strosmajer mówił dosadniej o pielęgniarce.Cynizm i obłuda ,,to nie głupota.To gra ,aby zyskać sympatie durni.Jaki uważa mnie za durnia mówiąć o porcie lotniczym.Nie zyska mojej sympatii ,dlatego ,że wódz z premedytacją wyprowadza na z UE i nie będą do nas latać ,bo już zapomnieli ,co to jest wiza.Debilne działania wymagają debilnych uzasadnień.A gołębice, jak to ptactwo ,wszystko biorą za dobrą monetę.Ba, sroki nawet kradną świecidełka.

 14. Mnie osobiście pamięć wydarzeń jeszcze dawniejszych chyba dopisuje.
  „Aby Polska rosła w siłę, a Polakom żyło się dostatniej”. To nie był jakiś przelotny toast noworoczny. To był program. Hasło naczelne. Teraz w dobie masowej komunikacji twittowo-blogowej hasła są ciut dłuźsze. Wtedy, w latach 1970. byliśmy wg. gierkowskiej propagandy sukcesu 10-tą potęgą przemysłową świata. Do czego zmierzamy tym razem? – nasuwa się pytanie.

  „Jarosław Kaczyński może rządzić tylko krajem osamotnionym i skłóconym ze wszystkim” – rzuca swą tezę Anne Applebaum w GW. Osamotnionym? A potężny i „spolegliwy” Viktor Orban?

  Zauważa: „Przecież twierdzenie, że chodzi o dekomunizację sędziów, to wierutna bzdura. Ponad 90 procent z 9 tys. sędziów zostało mianowanych po 1989 roku. A ich średnia wieku to 35-40 lat”.

  Sugeruje: „Polacy powinni więcej się dowiedzieć, jak wyglądają dzisiejsze Węgry. Viktor Orbán stworzył oligarchię i skrajnie skorumpowane jednopartyjne państwo. To już nie jest demokracja ani państwo sprawiedliwe, gdzie wszyscy mają równe szanse”.

  W końcu snuje pytyjskie przepowiednie:
  „W Europie zanikło poczucie solidarności z Polską, które leżało u podstaw jej przyjmowania na członka. Nie ma i nie będzie już poczucia winy wobec Polski za Jałtę i lata dyktatury komunistycznej. Opowieść o tym, że Polska była liderem walki przeciw komunizmowi, została kupiona w Europie, z pewnością w Niemczech i przez Angelę Merkel. To dlatego Niemcy od początku postawiły na specjalne stosunki w Polską i sprawiły, że Polska była wyjątkowo traktowana w UE, również w sprawach unijnego budżetu.
  To się skończyło i nie wróci. Nawet gdyby PiS nagle zmienił postępowanie. Chyba żeby rząd PiS upadł.

  (…)
  Uważam, że PiS w gruncie rzeczy boi się, że przegra wybory. Dlatego tak się spieszy z niszczeniem demokracji, sądów i instytucji. Dlatego grzebie przy ordynacji wyborczej. Bo gdyby był pewny swojej popularności, to nie musiałby tego robić w ten sposób.
  Orbán na Węgrzech wszystko, co zrobił, robił powoli i legalnie. Kaczyński wszystko robi bardzo prędko i nielegalnie. Właśnie dlatego, że boi się, iż przegra.”

  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,22822516,anne-applebaum-polska-poza-unia-europejska-jest-cena-jaka.html

 15. Niektórzy biorą na serio słowa pisowskich polityków obliczone na wewnętrzny użytek i rzucają się do obrony przepotężnych Niemiec. Można zrozumieć, że niezły stan polskiej gospodarki w połączeniu z pomyślną reformą sądownictwa sprawiają ból, ale żeby aż tak?! Uszy do góry, Niemcy wprawdzie dzisiaj nierządem stoją, ale za parę miesięcy przecież wyjdą z dołka i czy z Mutti Merkel, czy już bez niej, na powrót dobiorą się PiS-owi do skóry. Innej drogi nie ma. To zmawianie się z Grecją w sprawie reparacji wojennych, to ciągłe zapominanie, że “ten kraj” zdewastowali Naziści, a nie żadni Niemcy, ten nieustanny anty-nordstreamizm, to jawne łamanie radzieckiego prawa i konstytucji, no i wreszcie ta samowolna rekonstrukcja rządu… – nie, pora z tym kończyć, póki nie jest za późno. Na szczęście “ten kraj” nie jest monolitem i są tam prawdziwi patrioci zawsze gotowi wspomóc sprawę niemiecką. Pomogą wprawdzie tyle, co kot napłakał, ale nie trzeba ich zniechęcać, każdy tubylec się przyda, zwłaszcza jak przyjdzie do głosowania…

 16. Rossi
  Pytasz , czy „należy mi sie lekki łomot”
  Z twojej PiSowskiej perspektywy pewnie tak.
  Wiesz o czym piszesz , bo ciebie już całkiem porąbało.
  Jeśli jest tak jak piszesz i w polityce liczą się tylko interesy , a nie ma przyjaciół.
  to zdradź mi jeszcze jaki wspólny interes ma Polska z Trumpem,
  którym próbujecie sie przed „ubogimi duchem”podpierać.
  Wspólne interesy to wy macie , ale z Putinem, a ten ma wspólne interesy z Trumpem
  I co PiS myśli poważnie ,
  ze Trumpowi potrzebna jeszcze do wykarmienia „zdradziecka morda” Jarosław Wspaniałego,
  dla zrobienia interesu z Putinem ?

 17. Był Związek Radziecki były stocznie,kopalnie w rozkwicie,przemysł włókienniczy,hutnictwo dymiło aż milo było patrzeć,cukier sypał się też.Wszystko z polskich zakładów.O spółdzielczości GS i Społem nie wspomnę.To były polskie Biedronki.W sporcie byliśmy potęgą.Tak sobie myślę,że ktoś to s-pieprzył.Będzie komisja śledcza.

 18. @dandy (13:41) serwuje nam sandwicza na modłę brytyjską chyba:.
  Die cienkie kromeczki: „Niektórzy biorą na serio słowa pisowskich polityków obliczone na wewnętrzny użytek” od góry; „każdy tubylec się przyda, zwłaszcza jak przyjdzie do głosowania” od spodu, świeże i chrupiące. A pomiędzy? Pozwijany plaster suchej, zzieleniałej szyneczki – „pomyślna reforma sądownictwa” – potraktowanej sosami i przyprawami – „reparacje wojenne”, „ten kraj zdewastowali nie Naziści”, „anty-nordstreamizm”, „łamanie radzieckiego prawa i konstytucji” – o dziwnym zapachu, o smaku lepiej nie myśleć, lodówka dandy’ego chyba jest kaputt.

  I kto się raduje najmocniej z tej PISowskiej garmażerki? No kto? Aż ręce zaciera, no kto? No komu to pasuje do euro-azjatyckiego puzla? No komu? WW Putinowi pasuje jak ulał.

 19. Chwała Armii Czerwonej za wyzwolenie na zlecenie Teheranu i Jałty.To mniejsze zło niż Generalna Gubernia z katolickim wehrmachtem na karku.Tak sobie myślę o pomroczności politycznej.

 20. wyzysk

  Pozwolę sobie wrócić pod tym tematem do wątku z poprzedniego, bo się trochę wiążą.

  Pisze pan:

  „Chodzi o absolutna wladze technokratow w Brukseli, ktorzy z roku na rok przykrecaja srube poszczegolnym panstwom Europy, prowadzac etapami do budowy rzadu swiatowego.”

  Gdzie pan to zauważa?
  Ja widzę, że Europa (UE) grzeje się politycznie a koncepcje tzw „postpolityki” czyli np rządów „technokratów” są w odwrocie. Przecież linkowałem nie tak dawno wywiady z ideologami „postpolityki”, którzy się kajali za swe błędy sprzed ćwierć wieku, posypywali łby popiołem i przepraszali, że się pomylili.
  Nie widzę też jakiś konstruktywnych efektów „przykręcania śruby” – jak pan to określa. Owszem czytam deklaracje o konieczności „przykręcania śruby” ale zauważam również bezradność wobec społecznej materii, która się „przykręcać” po prostu nie daje.
  Globalizacja jest obiektywnym procesem społecznym i gospodarczym, w dużej mierze żywiołowym. W tym kontekście mówienie o jakimś „rządzie światowym” jest nadużyciem. Szczególnie w momencie gdy globalizacja budzić zaczyna równie żywiołowy opór.

  „Grecy pod naciskiem Brukseli mieli tyle do gadania, co my w 1945 nie przyjmujac pomocy UNRRA.”

  W 1945 Polska pomoc UNRRA przyjmowała w najlepsze. W 1946 przestała przyjmować.

  Teza, że „pod naciskiem Brukseli Grecy nie mieli nic do gadania” jest obraźliwa dla lewicy greckiej. Czego jak czego ale poczucia realizmu politycznego nie można bowiem Tsiprasowi odmówić. Wycisnął dla Grecji w czasie kryzysu z Brukselą ile mógł. Łącznie z tym, że ocalił swój lewicowy rząd bo przecież planowano zamienić go na politycznie bliższy – oparty np o jakieś klany Papandreów albo Papadimosów, co w sumie nie stanowi żadnej róznicy. Dzięki temu w tym roku może np przekazać najuboższym Grekom niezajętą przez wierzycieli część nadwyżki budżetowej – w gotówce. Zresztą ku osłupieniu Brukseli i MFW.
  Tsipras, Waraufakis i Grecy w których imieniu walczyli z Brukselą nigdy nie byli i nie są antyunijni. Doskonale rozumieli, że jedyną drogą wyjścia z kłopotów jest wspólna waluta, wspólny rynek i polityczny wpływ na to co dzieje się w UE.
  No bo jaką mieli inną alternatywę? Rozpalenie jakiejś helleńskiej wersji Komuny Paryskiej czy zjazd do statusu izolowanego pseudopaństewka bałkańskiego z Turkami na karku?
  Poza tym Tsipras z Waraufakisem rozumieli, że strategia polityczna oparta na „wszystko albo nic” choć efektowna to jednak najczęsciej bywa bezproduktywna. Jak również, jako marksiści, wiedzieli, że czasem warto poczekać. W tym kontekście polecam panu wspomnienia Waraufakisa z okresu jego wojny z Brukselą. Głównie w częsci dotyczącej jego i Tsiprasa relacji z Macronem wykazującym „niepoprawną politycznie” solidarnośc i zrozumienie dla Grecji. Przypomnę – Macronem będącym wówczas ledwie ministrem w strachliwym rządzie socjalistów francuskich.

  „wiesiek59 9:34 przytacza ciekawy artykul konserwatystow francuskuich w ,, Le Figaro””

  Tekst czytałem – przyznaję, że ciekawy. Tym niemniej stoi w sprzeczności z pana tezą, że „brukselscy technokraci” „przykręcają srubę”. Gdyby bowiem „przykręcali” to centroprawicowe i wpływowe „Le Figaro” tego tekstu nie puściło.

  Reasumując – nie ma co uderzać w katastroficzne tony, bo na zimno patrząc jak na razie nie ma ku temu powodów. Wszystko przed nami. W tym to o czym nie mamy nawet pojęcia.
  Mozna więc powtórzyć za Heglem, że „Sowa Minerwy wylatuje o zmierzchu a nie o świcie”.

 21. Ktoś, kto jest stale poza Polską, a wiedzę o niej czerpie z Gazety Wyborczej, wie o tym, co dzieje się w kraju, o czym i jak myślą Polacy, tyle, ile Zulus słuchający tam – tamów.
  Jeśli na domiar swój kulawy ogląd polskiej rzeczywistości podpiera cytatami z Anne Applebaum – jest po prostu półgłówkiem.

 22. tejot
  23 grudnia o godz. 11:57

  … argumenty PiSowskich bonzów, liderów i akolitów … sa adekwatne do oczekiwań i myślowych horyzontów elektoratu. To przykre ale 30 procent (?) polskiego spoleczeństwa tak właśnie myśli. Aby się o tym przekonać nie trzeba daleko szukać, wystarczy zernąć na internetowe fora.

 23. Ongiś amerykański imperializm teraz pisowska dyktatura – ten sam tygodnik, ten sam redaktor, te same osądy.
  Jak widać pewnej narodowosci można sprzedawać te same, zjełczałe nonsensy po kilka razy.

 24. Nie dajmy się zwariować.Rosja w ramach swojej „biedy” kończy budowę Mostu Krymskiego a nawet kupiła 800 ton złota.Bo była okazja.I tak od okazji do okazji klepie „biedę”. Nawet skraplają swój gaz na Jamale też przy okazji wydobycia. Tak sobie myślę,że z klepania biedy też można wyżyć bez wsparcia Unii.

 25. Lubicz56
  23 grudnia o godz. 15:33
  tejot
  23 grudnia o godz. 11:57
  … argumenty PiSowskich bonzów, liderów i akolitów … są adekwatne do oczekiwań i myślowych horyzontów elektoratu.

  Mój komentarz
  Tak jest w każdym państwie, że demokracja konfrontuje się z niewiedzą (wiedzą inaczej, interpretacją faktów mitologizującą, symboliczną, obrzędową lub trywialną) zamierzoną, wmówioną lub nabytą dobrowolnie lub wciśniętą na zasadzie atrakcyjnych propozycji do głów ludu przez niektórych polityków na zasadzie Jarosława Kur. – głupi lud to kupi.
  Przykładem jest kampania brexitowa w GB. Chociaż czas pokazał, że niektórzy mądrzeją po szkodzie, to większość z tych którzy byli za brexitem, pozostaje niewzruszona.
  Pzdr, TJ

 26. Narracja min. sprawiedliwosci, Jakiego, jako zywo przypomina ta z poczatkow budowania panstwa pod rzadami jedynie slusznej partii, PPR Jesli nie zna ze szkoly, to mu ja przypomne dla porownania:
  Rosnie kraj, skrzypia wyciagi,
  Z ruin podnosza sie miasta.
  Pracuja warsztaty, pedza pociagi
  Dzien nam roboczy dzis nastal!

  Dzwigaja czarne, kamienne plony
  Ludzie podziemni, slaskie pierony:
  Wegiel, wegiel niosa z glebiny
  Na zer spragnionej ruchu maszyny.

  Maszyna spiewa: juz, juz drgnelam, zyje,
  Juz , juz motorem bije,
  Ogniem blysnal ped, duch,
  Zawyl, swisnal ruch, ruch!
  Kola wzebione w zebate szyny,
  Tloki pompy, tloki turbiny
  Drgaja raznym rytmem zelaznym-
  Warczy, turkocze serce maszyny…

  Podobnie wyglada sytuacja dzis w propagandzie sukcesu jedynie slusznej partii, PiS oraz ministra Jakiego.

 27. Drogi Stanisławie Słowianinie.
  A kto twierdzi , że poza Unią nie da się wyżyć ?
  Jak się żyje poza UE , Polska wie przecież doskonale i musi być przypasowało jej,
  inaczej nie miałoby sensu , żeby większość i to ta naprawdę patryjotyczna,
  popierałaby ruska agenturę PiSu w Polsce.

 28. „Jeśli na domiar swój kulawy ogląd polskiej rzeczywistości podpiera cytatami z Anne Applebaum – jest po prostu półgłówkiem.”
  O czym i jak myślą Polacy, mozna sie przekonac czytajac komentarze pod jej tekstami albo o jej tekstach . Sa to zapewne Polacy czytajacy GW i bm cale ( skoro komentuja , ale to nie jest pewne )teksty A.A. ale nie wszyscy . Co mysli ta reszta ktora czyta kogo innego albo nie czyta niczego i ogląd pr komentuje bez podpierania go czymkolwiek ?.
  Wynikaloby z tego , ze caly ten syf opisany przez Sz. Red. to przez… ee chcialem napisac , ze prawie wszyscy ministrowie i v-min. polskiego rzadu czytaja A.A. (?) bo to co mowia musi byc przeciez czyms .. cos przeciez musza czytac !?

 29. Święta , święta, oby jak najszybciej Nowy Rok 2018
  Wydarzenia na świecie, poprzedzające Święta 2017 roku nie nastrajają do optymizmu. Nieoczekiwana decyzja prezydenta Trumpa przeniesienia ambasady Izraela do Jerozolimy wywołała nową falę protestów. Głosowanie nad rezolucją ONZ potępiającą przeniesienie ambasady zostało poparte przez wszystkie liczące się kraje, będące członkami tej organizacji. Polska wstrzymała się od głosu wraz z grupą państw trzeciego świata. Tuż przed świętami zaczyna pękać bańka spekulacyjna wirtualnego Bitcoina, który stracił w ciągu jednego dnia 37 procent swojej sztucznie zawyżonej wartości. W Polsce katastrofa Miga 29, który ścina kilkadziesiąt metrów lasu nie powodując pożaru. Informacje zamieszczane w mediach przez przedstawicieli MON są sprzeczne ze sobą w kolejnych dniach po katastrofie. Brexit staje się faktem już nieodwracalnym. Dobre wyniki ekonomiczne polskiej gospodarki wydają się lekko przesadzone. Unia Europejska grozi Polsce sankcjami ekonomicznymi za wprowadzenie oczekiwanych reform w polskich sądach. Kombinat miedziowy KGHM ma poważne kłopoty finansowe. W najbliższym czasie może się okazać, że ten ostatni klejnot polskiej gospodarki został narażony na ogromne straty w wyniku nieodpowiedzialnych zakupów inwestycyjnych w krajach odległych od Polski o tysiące mil. Wybitny felietonista i publicysta polityczny Stanisław Michalkiewicz ogłasza Alarm na swojej stronie internetowej, obawiajając się o przyszłość Polski, po aprobacie przez Senat Stanów Zjednoczonych aktu S.447, znanego jako Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017. Publicysta sugeruje, że w tajemnicy przed polskimi wyborcami, toczą się rozmowy i składane są obietnice rekompensaty finansowej, co miałoby fatalne skutki finansowe dla polskich obywateli.
  Te i inne wydarzenia kładą się ponurym cieniem nad całym rokiem 2017, który jeszcze miesiąc temu wydawał się niezwykle udany dla Polski.
  Miejmy nadzieję, że Święta rozwieją te mgły gromadzące się nad nami i wejdziemy w ten Nowy Rok 2018 pełni optymizmu i zaufania do polityków, którzy rządzą w naszym imieniu tym naszym światem, o czym często zapominają.

 30. A propos śmiesznych wypowiedzi czołowych PiSowskich polityków. Dowcip opowiedziany przez Górskiego.
  Przychodzi Macierewicz do lekarza.
  A lekarz mówi – nareszcie!
  Pzdr, TJ

 31. Miałem sen.Brygady WOT śpiewają pisowską wersję Sziraka strana maja radnaja…Gdie tak wolno dyszit czeławiek.Tak sobie myślę,że patriotyczne plagiaty mile widziane.

 32. Z Anne Applebaum się nie dyskutuje. Kropka.
  Można ją co najwyżej … ech, nie wchodzę w detale, ani w głąb PISowskiego umysłu.

  Notabene, co o rzeczywistej strategii prezesa JaKa piszą w gazetach innych niż Wyborcza? W GPC, Sieci, etc.? To samo co w GW, że jak przyjdzie co do czego, jak nas Europa tak traktuje z Niemcami na czele, to należy z Unii Polskę wyprowadzić, wręcz uciekać gdzie pieprz rośnie.

  Nikt na enpassancie nie cytuje tych narodowych żurnali. Wyjątkowo czasami red. Passent zacytuje, ostatnio, że „min. Jaki oraz inni oficjele odkryli, dlaczego Europa, w tym Niemcy, nas zwalcza, dlaczego zastosowała broń atomową, czyli art. 7.1 Traktatu Unijnego… z tego mianowicie powodu, że powstająca z kolan gospodarka polska stanowi dla nich zagrożenie ekonomiczne”.

  Muszę przyznać, że tego nie wymyśliłaby nawet sama Applebaum. A ona pomieszkuje w Polsce, zdaje mi się.

 33. Wszystkim blogowiczom, bez wyjątku , tym porozrzucanym przez te , albo inne koleje losu i przełomy historyczne , z własnego , a czasami i cudzego wyboru po całym swiecie, oraz tym wszystkim , którzy jeszcze pozostali w kraju
  Życzę
  Radosnych Świat Bożego Narodzenia

 34. SS

  Ja również codziennie składam ręce w podzięce Armii Czerwonej za wyzwolenie, niekiedy potajemnie płaczę ze wzruszenia.

  Jestem na 100 % przekonany, że bez ich poświęcenia, katolicki Wehrmacht trzymałby nas buciorami w ordungu pełzającym do dzisiaj, zmuszając do śpiewania Heilige Nacht w pozycji horyzontalnej.

  Z koncepcją mostu krymskiego – również się zgadzam. Mosty łączą. Najskuteczniej zakonotowli tenże fakt Japończycy, którzy po ukończeniu udanego projektu birmańskiej linii kolejowej – w tym mostu na Maeklong – przekuli nienawiść w wieczną przyjaźń.

 35. Bywalec 2.Dzięki za inicjatywę.Przyłączam się

 36. Miarą pobożności w IV RP będzie liczba wolnych miejsc przy stole wigilijnym.Zapewne Kurski zarządzi sondaż.Rodzi się bowiem fatalna tradycja likwidacji wolnego krzesła przy stole.Dworce i stadiony zastępują rodzinny stół wigilijny.Przecież rdzenni bezdomni mają rodziny, należą do parafii i nie są z parchami jak sugeruje Kaczyński.Dlaczego biskupi i proboszczowie nie zapraszają bezdomnych i imigrantów do swoich siedzib.Tak sobie myślę,że po czynach ich poznacie cytując klasyka. Czy puste miejsce raus !

 37. Bywalec 2
  23 grudnia o godz. 13:58

  „to zdradź mi jeszcze jaki wspólny interes ma Polska z Trumpem …”.

  Nie tylko z Trumpem, przeoczyłeś, że w 2013 Obama wycofał się z resetu z Moskwą i zaproponował Berlinowi zakończenie przyjaźni niemiecko-rosyjskiej. Berlin odmówił, w Polsce Tusk też posłał Murzyna na drzewo twardo stając przy opcji niemieckiej (a Niemcy przy rosyjskiej), nic więc dziwnego, że został nagrodzony „za wierność” posadą w Brukseli. Za Trumpa amerykańska polityka konfrontacji względem Rosji została utrzymana. Jej celem jest rozdzielenie stref wpływów niemieckich i rosyjskich w Europie Środkowej. PiS popiera politykę amerykańską z przyczyn oczywistych.

 38. *Michaił Saakaszwili oświadczył, że nie potrzebuje holenderskiej wizy, bo ma prawo ubiegać się o obywatelstwo tego kraju.Byłem już na Zachodzie, w każdym momencie mogę wyjechać do dowolnego państwa w Europie. Mam propozycję obywatelstwa od kilku europejskich państw, a przynajmniej wiodących polityków. Mam automatyczne prawo do holenderskiego obywatelstwa, dlatego że moja rodzina pochodzi z Holandii” — powiedział Saakaszwili na antenie ukraińskiej stacji NewsOne. Polityk ma też, jak mówi, oferty pracy w wielu państwach Europy i w USA. Saakaszwili zauważył, że ma zamiar bronić swoich praw na Ukrainie, której nie planuje w najbliższym czasie opuszczać. Media poinformowały wcześniej, że Holendrzy wydali Saakaszwilemu wizę na podstawie „łączenia rodzin”, bo jego żona Sandra Roelofs jest obywatelką Holandii.
  ==========

  Kolekcjoner paszportów?
  Zawodowy mąciwoda?
  Agent specjalny?

 39. Z najnowszego sondażu poparcia, jaki zaprezentowały „Fakty” TVN, wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na bardzo duże poparcie. Badanie przeprowadził instytut Millward/Brown.
  Wynika z niego, że na PiS chce głosować 38% Polaków. To wzrost o 2 pp. w porównaniu z poprzednim badaniem tego instytutu (w lipcu). Nie licząc niezdecydowanych ta grupa sięga ponad 40 procent.
  Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska z poparciem 20 procent (spadek o 2 pp.), dalej: Nowoczesna (8 procent, bez zmian), Sojusz Lewicy Demokratycznej (8 procent, +2 pp.). W Sejmie zmieściłby się jeszcze ruch Kukiz‘15 (6 procent, spadek o 2 pp.).

  Nie CBOS i na zlecenie TVN-u?
  I już po zapowiedzi uruchomienia artykułu siódmego?
  No, a co na to Ania Drzewojabłkowe?!

 40. „Polskie złudzenia narodowe” są naszą narodową specjalnością nie od dzisiaj. Jednak „Tak, by nam się serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy. A tu pospolitość skrzeczy…”
  Nie ma się co podniecać. Rurociąg Odessa – Brody, w zamierzeniach antyrosyjski, ułatwił rosyjską penetrację ukraińskiego rynku paliw. Budowaliśmy latami korwetę „Gawron”, ale nie poleciał ten gawron, ani nie popłynął. Jestem jakoś dziwnie spokojny, że nie powstanie CPL, ani nawet nie przekopią Mierzei Wiślanej

 41. @Mauro Rossi

  … wypowiedzial swoje zdanie o obecnych polskich wladzach (23 grudnia o godz. 13:12)

  „obecny faszystowski rząd pisowski ”

  Jesli taka opinia hejtera i krzykacza poslugujacego sie ksywa „Mauro Rossi” – to chyba dobrze, ze swoje poglady otwarcie wyglosil. Nie dziwie sie, ze @Mauro Rossi obecnych polskich wladz bardzo nie lubi, chocby ze wzgledu na niedawne glosowanie w ONZ. Ale to juz problem krzykacza-hejtera.

 42. W przerwach na gotowanie, męczę Ziemkiewicza- Złowrogi cień Marszałka.
  Klimaty dość podobne.
  Ktoś, kiedyś, być może napisze- Złowrogi cień Kaczora?

  Historia jest spiralą.
  Więc powtarzamy stare błędy w nowych odsłonach i nieco innym sztafażu.
  Istota rzeczy, czyli katalog ludzkich zachowań, pozostaje niezmienny.
  Ot, coś w rodzaju wielowiekowego „Dnia świstaka”…..

 43. krzyk i niemota (niemoc?): katalanie sie burzą, a ślunzacy milczą;

 44. nawet (autocenzura) sie uspoko i, co najwyzej, obluzgają jewreja (sic);

 45. txl ist die neue luftbrücke; ein würdiger nachfolger;

 46. @snakeinweb 12:00
  „PiS pieprzy astronomiczne androny, więc pan Passent wraz z współtowarzyszami z zawodu, musi to gównienko ze ścieków powybierać”

  IV władza (teraz już chyba druga, no i ciekawe jak długo jeszcze?) jest od tego, żeby patrzeć politykom na ręce. Jak nie będzie tego robić, to tym samym będzie przyzwalać na „syfiaste nierządy”. A że polityka to jedno wielkie bagno, to i dziennikarze polityczni babrają się w tym wszystkim.

  A jak komuś to przeszkadza, to po co czyta felietony Polityki?

 47. czytam wlasnie liste z kim ostatnio prowadze wojne (jako podatnik);

 48. hallo polska! a co jest z korwinem? wszystkie pomysly mu juz ukradli? kukiz fajnie spiewa, prawie tak jak cohen, ale chór ma kiepski;

 49. a mpo znowu strajkuje, no, ostatnie dzwony…;

 50. @miasto
  Patrzenie władzy na ręce to zupełnie coś innego niż zalewanie sfery publicznej potopem bredni. Tego pierwszego IV władza nie robi w ogóle natomiast do wszelkich bredni i lansowania pisowskich bredni jest pierwsza. PiS może IV władzy zwłaszcza tej „opozycyjnej” ucałować rączki i rozdać medale.

  Ilu członków płacących składki ma PiS i PO, ile setek milionów złotych otrzymał w ostatnich latach PiS, na co je wydał i ile poszło na kluby Gazety Polskiej i kluby Ronina, a dokładniej na inwestowanie w kiboli i przekształcanie ich w bandy faszystowskie?

  Wiesz? Nie wiesz. A widziałbyś, gdyby IV władza patrzyła władzy i partiom politycznym na ręce.

 51. zawsze jest komu dopier…, poczytaj londona;

 52. woytek
  23 grudnia o godz. 16:38

  „decyzja prezydenta Trumpa przeniesienia ambasady Izraela do Jerozolimy (…) Głosowanie nad rezolucją ONZ potępiającą przeniesienie ambasady zostało poparte przez wszystkie liczące się kraje”.

  Z tych „liczących się” to np. Białoruś oraz Burkina Faso. 🙂 Zaś Międzymorze (Polska, Węgry, Czechy, Rumunia, Chorwacja i Łotwa) wstrzymało się od głosu. Moim zdaniem Polska powinna głosować przeciw rezolucji ONZ, aczkolwiek nie ma ona żadnego znaczenia i należałoby ją ciepłym moczem olać. Jerozolima nigdy nie była palestyńska i tak musi pozostać.

  „W Polsce katastrofa Miga 29, który ścina kilkadziesiąt metrów lasu nie powodując pożaru”.

  Dziecko plus zapałki równa się pożar. Nie słyszałem by MiG-29 plus drzewo też równało się pożarowi. 🙂

 53. co z marksa egzystuje w swiadomosci spolecznej?
  mc i mu;

 54. a co z darwina?

 55. @Mauro Rossi & Jacobsky

  … usilowali nasr.c i nafa.dac:

  „Intel to tak naprawdę zbitka od słów In Tel-aviv, bo tam mieści się centrum badawczo-rozwojowe tej firmy, think tank, IA i w ogóle. … Wszyscy wiedzą, że Izrael buduje odrzutowce. Odrzutowce ósmej generacji, zupełnie niewidzialne. To znaczy niewidoczne”

  Widoczne, widocznie. To, ze zafajdane naziolskie gnidy o czyms nie wiedza, nie oznacza, ze „niewodoczne”:

  „Fresh upgrade boosts Colombia’s Kfir fleet

  13 DECEMBER, 2017 SOURCE: FLIGHTGLOBAL.COM BY: ARIE EGOZI TEL AVIV
  Israel Aerospace Industries has upgraded the Colombian air force’s Kfir fighters to its latest C-60 standard, enabling the type to carry an expanded range of weapons and sensors. … Benjamin Cohen, general manager of IAI’s Lahav division, says the avionics suite at the heart of the upgrade is similar to the one installed in the Lockheed Martin F-16 Block 52. … Flight Fleets Analyzer records the Colombian air force as having an active fleet of 21 of the IAI-produced combat aircraft”

  https://www.flightglobal.com/news/articles/fresh-upgrade-boosts-colombias-kfir-fleet-444132/

  Widoczne. Lataja az milo. A teraz zacheca sie do darcia ryja na temat Morela, Wolinskiej i „apartheidu”.

 56. @Mauro Rossi & Jacobsky

  … usilowali nasr.c i nafa.dac:

  „Intel to tak naprawdę zbitka od słów In Tel-aviv, bo tam mieści się centrum badawczo-rozwojowe tej firmy, think tank, IA i w ogóle. … Wszyscy wiedzą, że Izrael buduje odrzutowce. Odrzutowce ósmej generacji, zupełnie niewidzialne. To znaczy niewidoczne”

  Widoczne, widocznie. To, ze zafajdane naziolskie gnidy o czyms nie wiedza, nie oznacza, ze „niewodoczne”:

  „The Kfir was retired from IAF service in 1996 but is still used by several export customers. Due to the J79 being a U.S design it meant that Israel had to gain permission from the U.S State Department to export the Kfir which did limit the export potential but was bought by Colombia, Ecuador and Sri Lanka and have been used extensively by those nations. … Twenty five examples were also used by the U.S Navy as aggressor aircraft operating out of NAS Fallon and were given the name of F-21A.”

  https://theaviationist.com/2013/09/30/kfir-upgrade/

  Widoczne. Lataja az milo. A teraz zacheca sie do darcia ryja na temat Morela, „apartheidu” i „zydowskich zbrodniarzy”.

 57. 23 grudnia o godz. 19:58

  „Rurociąg Odessa – Brody, w zamierzeniach antyrosyjski …”.

  Yes, każdy nierosyjski ropociąg automatycznie jest antyrosyjski? No bo wszystkie powinny być rosyjskie. 🙂 To bolszewicka szkoła handlu surowcami rozwijana przez czekistę Putina.

  „Jestem jakoś dziwnie spokojny, że nie powstanie CPL, ani nawet nie przekopią Mierzei Wiślanej”.

  Byłeś dziwnie spokojny, że za rządów PiS gospodarka się zawali. Ech te marzenia starego bolszewickiego zaprzańca szybują sobie po niebie i szybują. Może zmień sobie obywatelstwo na ruskie.

 58. @Mauro Rossi & Jacobsky

  … usilowali nasr.c i nafa.dac:

  „Intel to tak naprawdę zbitka od słów In Tel-aviv, bo tam mieści się centrum badawczo-rozwojowe tej firmy, think tank, IA i w ogóle. … Wszyscy wiedzą, że Izrael buduje odrzutowce. Odrzutowce ósmej generacji, zupełnie niewidzialne. To znaczy niewidoczne”

  Widoczne, widoczne. To, ze zafajdane naziolskie gnidy o czyms nie wiedza, nie oznacza, ze „niewodoczne”:

  „The Gulfstream G200, formerly known as the IAI Galaxy, is a twin-engine business jet. It was designed originally by Israel Aerospace Industries (IAI) and was produced for Gulfstream Aerospace from 1999 through 2011. … The Galaxy first flew on December 25, 1997. By December 1998 it had received certification from the US and Israeli aviation agencies. Deliveries began the following year.[6][8] … Status In service Produced 1997–2011 Number built 250[1]”

  Filmik:

  https://www.youtube.com/watch?v=vpj36cnbHKg

  Widoczne. Lataja az milo. A teraz zacheca sie do darcia ryja na temat Morela, Wolinskiej i „apartheidu”.

 59. @Mauro Rossi

  „Byłeś dziwnie spokojny, że za rządów PiS gospodarka się zawali.”

  Sukcesy powalaja, fenomenalne sukcesy:

  „Bielsko-Biała: Izba przyjęć zawiesza działalność. Brak lekarzy”

  „Kolejny szpital ma problemy przez brak lekarzy. Zamknął oddział wewnętrzny … Problemy szpitala powiatowego w Oleśnie na Opolszczyźnie: w placówce zawieszono działalność oddziału wewnętrznego. Powodem – jak poinformował starosta oleski Stanisław Belka – jest brak wystarczającej liczby lekarzy.”

  „”Dramatyczny brak lekarzy”. Szpital musi przesuwać zabiegi, ogranicza liczbę pacjentów … – Przy braku personelu bardzo trudno zapewnić jest ciągłość pracy na oddziale intensywnej terapii – mówi prof. Janusz Skalski kierownik Kliniki Kardiochirurgi Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, gdzie już 93 lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out.”

  „Szpital w Morągu zawiesił działalność oddziału pediatrycznego. Powodem brak lekarzy …
  Szpital w Morągu zawiesił działalność oddziału pediatrycznego. Powodem brak lekarzy

  Szpital miejski w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie) zawiesił od piątku działalność oddziału pediatrycznego. Dzieci z Morąga i okolic mają trafiać w razie potrzeby do szpitali w Ostródzie, Iławie i do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.”

  Jest zaje..scie. Sukces goni sukces. I sukcesem pogania.

 60. @ Mauro z Rosji :
  „Za Trumpa amerykańska polityka konfrontacji względem Rosji została utrzymana. Jej celem jest rozdzielenie stref wpływów niemieckich i rosyjskich w Europie Środkowej. PiS popiera politykę amerykańską z przyczyn oczywistych.”
  Mógłbys w prostych słowach wyjaśnić o co tu chodzi ? tzn czy Polska ma się wg Wuja Sama znaleźć w strefie wpływów rosyjskich czy niemieckich ? I dla czego jest oczywiste, że PiS popiera amerykańską koncepcję przywrócenia podziału Europy ?

 61. @Mauro Rossi

  „Byłeś dziwnie spokojny, że za rządów PiS gospodarka się zawali.”

  Sukces goni sukces i sukcesem pogania. Ludziom zyje sie dostaniej:

  „Drugim istotnym wskaźnikiem jest dominanta, czyli najczęściej powtarzające się wynagrodzenie w Polsce, które – jak wynika z najnowszego odczytu – wynosi 2074,03 zł brutto, a więc 1511,61 zł netto. To mniej niż w poprzednim badaniu (2469 zł brutto, ok. 1787 zł netto), co wiązać można z forsowanym przez rządzących upowszechnieniem umów o pracę.”

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tyle-zarabia-sie-w-Polsce-Mediana-plac-ok-2500-zl-na-reke-7557767.html

  Poltora kola na reke. To jest urwal dobrobyt! To sa dopiero sukcesy gospodarcze! Starczy na dwie pary porzadnych butow i jeszcze zostanie na szalik i czapke.

 62. Autor: dobry tekst: jeden z pierwszych w mediach tzw. opozycji totalnej uznajscy slusznosc kaczorowej diagnozy Polski i potrzebnych przemian. Na razie tych ekonomicznych.
  Jedna jaskolka wiosny nie czyni, ale wolek i osiolek bozenarodzenie jaknajbardziej.

  Wszystkiego najlepszego!

  marcin.lazarowicz

 63. Stwierdzam, że politycy PiS’u wspierający czynnie Jarka i łamiący prawo bo on im tak przykazuje, są bezdennie głupi. Oni marzę o wieloletniej władzy i korzyści jakie z tej władzy idą , ale nawet na chwilę nie zastanawiają się co będzie jak im się przejąć władzy nie uda?
  Wygląda, że są pewni tego, że ekipa (czy ekipy) które wezmą władze pozwolą im politykować jako opozycja. Pewnie w tej sprawie utwierdziły ich rządy PO, które mimo, że PiS ich atakował metodą wszystkie chwyty dozwolone i często łamał lub naruszał prawo , praktycznie nie dały spraw do sądów, by tych ludzi rozliczyć z łamania prawa. Kamińskiego dopiero osądzono tuz przed wyborami 2015r i nie zdołano doprowadzić sprawy do końca bo wybory nowa władza i jej prezydent sprawę praktycznie zakończyli. Ziobro nawet tknięty nie został (o innych nie wspomnę )
  Ale przecież tak być nie musi i teraz oczywiście nie będzie, bo gdy uda się odsunąć PiS od władzy ci ci władzę uzyskają będą starali się to zagrożenie zlikwidować raz na zawsze, mając 100% możliwości wykonania tego po prostu kierując wnioski o naruszanie prawa (i nie tylko) do sądów. Praktycznie można będzie wsadzić wszystkich najistotniejszych członków tej partii, a to oznacza definitywny jej koniec. Kary za łamanie konstytucji w celu obielenia ustroju oczywiście muszą być bardzo dotkliwe by innym na długo odechciało się takich działań. Kary wieloletniego wiezienia bez możliwości skrócenia kary przerazi pis’owców i będą z partii wiać jak szczury z tonącego okrętu. Partie jako zagrażającą demokracji oczywiście zdelegalizuje się.
  To jest bardzo prawdopodobny scenariusz

 64. neospasmin
  23 grudnia o godz. 22:43
  Jesteś przy zdrowych zmysłach? Jaka jest Kaczorowa diagnoza dla polski?
  Ja takiej nie znam i nie jest to dziwne bo takiej nie ma. JK natomiast wciąż podkreśla, że są kontynuatorami myśli Piłsudskiego , a to oznacza, że chce zlikwidować (tak jak zrobił to marszałek , demokrację) Wszystkie działania JK pokazują że to robi (rozwalenie TK , przyporządkowanie Ziobrze sądów , likwidowanie znaczenia Prezydenta itd) i sam siebie zrobić naczelnikiem.

 65. Mad Marx z Moskwy
  23 grudnia o godz. 21:56

  „Mógłbyś w prostych słowach wyjaśnić o co tu chodzi ? tzn czy Polska ma się wg Wuja Sama znaleźć w strefie wpływów rosyjskich czy niemieckich ? I dla czego jest oczywiste, że PiS popiera amerykańską koncepcję przywrócenia podziału Europy” ?

  W Polityce nic nie jest dane raz na zawsze. Odrzuć dawne zimnowojenne schematy i naiwne koncepcje końca historii oraz powszechnej szczęśliwości w ramach (sklerotycznej niestety) UE. Ameryka od 2013 znów stała się rywalem Rosji, a administracja Trumpa nie zmienia tej polityki, nawet ją zaostrza. (Właśnie dlatego rozgrzana do czerwoności agentura rosyjska rozpisuje się o rzekomych powiązaniach Trumpa z Rosją). Możesz oczywiście mówić, że Polska staje się amerykańską strefą wpływów (podobnie jak kiedyś, Japonia, Korea Południowa, Niemcy itd.), ale to będą tylko słowa. Poza słowami są jeszcze fakty, czym stały się te kraje mając nad sobą parasol amerykański i dostęp do tamtejszego rynku. Ameryka nie chce sojuszu Rosji z Niemcami (a w praktyce ze starą UE), bo wie jak to się może dla Europy i dla niej samej skończyć ― wypchnięciem z Europy. A że życie polityczne próżni nie znosi próżni więc w to miejsce pojawi się Rosja Putina lub jego następcy. Możesz przypuszczać, że taśmy kelnerów, które ułatwiły zwycięstwo PiS, to czysty przypadek, ale równie dobrze możesz spekulować, że to niekoniecznie musiał być przypadek.
  A może heglowski duch czasów? 🙂

 66. radzilowJedwabne
  23 grudnia o godz. 21:37

  „Moim zdaniem Polska powinna głosować przeciw rezolucji ONZ”
  „Co ty urwal powiesz? Od kiedy urwal „twoim zdaniem”?

  Tylko krowa nie zmiena poglądów, ludzie mogą. No w końcu przejrzałem na oczy po dłuższej rozmowie z K. Jasiewiczem. Od dziś możesz mnie wyzywać od filosemitów. 🙂

 67. I znowu Mauro Rossi i Jacobsky w jednym stoja domu,ale czy beda mowic
  tym samym glosem ? niewiadomo.

 68. Mauro Rossi, 0:18 Polska moze sobie glosowac jak chce,ja osobiscie jestem
  za stolica Israela w Jerusalem.

  https://www.rt.com/news/413884-unga-meeting-jerusalem-decision/

 69. Mad Marx do Mauro Rossi

  „Mógłbyś w prostych słowach wyjaśnić o co tu chodzi”

  Mauro pytany czy nie pytany od dobrych trzech dni tłumaczy jak amerykański młot wbija polski klin między Niemcy i Rosję.
  Zauważam u niego pewną fascynację tą geopolityczną teorią

 70. P. Maciej

  Nie wiem czy jestem przy zdrowych zmyslach, wiec nie odpowiem na to panskie pytanie.
  Poprosze natomiast by sie pan zastanowil czemu nie zwracam sie do pana w podobny sposob jak pan zwraca sie do mnie, ok?

  Jesli chodzi o kaczorowa diagnoze ( te w kwestiach rozwijowych/ ekonomicznych) to prosze poczytac felieton pod ktorym komentujemy.

  Co do Kaczora i p. Szydlo to gdyby nawet niczego w zyciu eiecej nie dokonali to i tak przejda do historii Polski jako ci ktorzy zlikwidowali biede posrod polskich dzieci. Zrobili to przy pomocy programu 500+.
  Chcialbym wierzyc ze kazdy nastepny rzad RP uzna te kwestie ( zwalczanie biedy) za swoj priorytet. A pan?
  Uwaza pan ze do takich problemow rzad nie powinien sie znizac boo przeciez sa fundacje w rodzaju tej p. Owsiaka?

  ml

 71. P. Mauro

  Czy zechcialby pan napisac czemu w bliskieschodnim konflikcie nie stoi pan po stronie pokrzywdzonych- Palestynczykow?

  ml

 72. Watykan powinien wrócić do Jerozolimy.Mussolini faszysta dał glebę pod dotychczasową siedzibę.To fatalne zjawisko,które zaciążyło nad poczynaniami Piusa XII w czasie II WŚ. Takie coś za coś.To ZSRR Gruzina przyczynił się do powstania państwa Izrael.Dlatego IV RP Kaczyńskiego nie głosuje za utrwalaniem jego statusu.Żydzi z Europy Wschodniej stanowili i stanowią elitę Izraela.Tak sobie myślę,że Gruzin chytrze pokazał im światełko w tunelu zamiast jak Niemcy w kominie.A Watykan milczał w czasie okupacji jak teraz KK o czasach IV RP.

 73. @woytek

  ” Szkoda, że własnych rad sam nie praktykujesz na tym blogu.”

  Alez praktykuje. Zreszta nie ja jeden. W pelnej rozciaglosci.

  Otoz jesli twoje urwal ziomy dra ryje „A na drzewach zamiast lisci beda wisiec syjonisci” – to jest cos, co dotyczy bezposrednio mnie i moje dzieci.

  Jesli na waszych urwal stadionach w tysiace gardel Prawdziwi Patrioci dra ryje „Auschwitz Birkenau sia la la la la” – to jest cos, co dotyczy bezposrednio mnie i moje dzieci..

  Jesli w tym twoim urrwal kraju taka popularnoscia ciesza sie ludobojcze „dowcipy” o „wartosci opalowej” „zydkow” – to jest cos, co dotyczy bezposrednio mnie i moje dzieci…

  Generalnie to jezt tak, ze jak komus, z wlasnej i nieprzymuszonej woli, obiecujesz i zapowiadasz ciezka, straszna smierc, odgrazasz sie gazem i piecem – to zawsze zachodzi ryzyko, ze upatrzona ofiara jednak nie bedzie potulnie czekac na zapowiedziany otwarcie gaz i piec.

  No dobra, teraz zapitalaj z donosem do „moderacji”. Albo se spal kukle.

  Dlaczego kukle? No jak to dlaczego: A skad wezmiesz prawdziwy obiekt? Trzeba bylo nie wypedzac tak dokladnie, to by co nieco zostalo na kolejne „wydarzenia”.

 74. Poniżej wykaz komuchów, daleko niepełny jeszcze, powiązanych z PiS. Może się przydać, kiedy Mauro i mauropodobni zaczną pluć na KOD, czy na Obywateli RP

  1. Andrzej Kryże – Wiceminister Sprawiedliwości IV RP- członek PZPR do jej końca. Skazywał działaczy opozycji w stanie wojennym.
  2. Wojciech Jasiński – Minister Skarbu IV RP, członek PZPR w latach 1976-1981, szef Wydziału Spraw Wewnętrznych w Płockim Urzędzie Miasta, przybudówki SB. Zasłynął umorzeniem milionowych długów PC, byłej partii Jarosława Kaczyńskiego.
  3. Karol Karski (PiS) – działacz władz centralnych socjalistycznego ZSP na Wydziale Prawa i Administracji UW. Pod koniec lat 80 startował z poparcia PRON (organizacji utworzonej przez PZPR w stanie wojennym) w wyreżyserowanych i sfałszowanych przez komunistów wyborach do rad narodowych.
  4. Andrzej Aumiller – Minister Budownictwa IV RP, zasłużony komunista, wieloletni członek PZPR.
  5. Anna Kalata – Minister Pracy i Polityki Społecznej IV RP. Członek PZPR jak i SLD, a dalej w Samoobronie.
  6. Zbigniew Graczyk – Wiceminister Gospodarki Morskiej IV RP – przez 20 lat należał do PZPR będąc między innymi członkiem jej Komitetu Wojewódzkiego w Szczecinie. Był również w kierownictwie nomenklaturowej spółki Interster, która była folwarkiem partyjnych dygnitarzy, m. in. Sekuły i Rakowskiego.
  7. Marek Grabowski – Wiceminister Zdrowia IV RP (członek PZPR i SLD) dzięki rekomendacji SLD był zastępcą głównego inspektora sanitarnego w rządach Leszka Millera i Marka Belki.
  8. Ewa Sowińska – Rzecznik Praw Dziecka IV RP. W latach 1977-1980 należała do PZPR.
  9. Krzysztof Zaręba – Wiceminister Środowiska IV RP, były członek PZPR, od 2005 roku w Samoobronie.
  10. Bogdan Socha – Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej IV RP – był do samego końca członkiem PZPR.
  11. Romuald Poliński – kolejny Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej IV RP. Przez wiele lat członek PZPR, a w rządach SLD doradca ministra Kołodki
  12. Maciej Łopiński – Rzecznik Prezydenta IV RP; w okresie 1975 – grudzień 1981 należał do PZPR
  13. Ryszard Siewierski – Zastępca Komendanta Głównego Policji IV RP – członek PZPR do końca (1990).
  14. Stanisław Kostrzewski – od 25.02.2006 skarbnik i finansista PiS – był aktywnym członkiem PZPR do końca jej działalności. 15. Henryk Biegalski – nominowany na szefa Centralnego Zarządu Służby Więziennej IV RP, był członkiem PZPR od 1969 r. do końca lat 80.
  16. Jerzy Bahr – 19.05.2006 mianowany ambasadorem RP w Moskwie. W latach 1976 – 1980 w randze I sekretarza pracował w Ambasadzie PRL w Bukareszcie. Do stanu wojennego był członkiem PZPR.
  17. Krzysztof Czabański – mianowany 01.07.2006 na prezesa Polskiego Radia S.A. – były dziennikarz m.in. ‚Sztandaru Młodych’ i ‚Zarzewia’. W latach 1967-1980 należał do PZPR.
  18. Stanisław Podlewski – mianowany 17.07.2006 dyrektorem departamentu rybołówstwa w ministerstwie rolnictwa – należał do PZPR do końca jej istnienia.
  19. Marcin Wolski – 21.07.2006 mianowany został dyrektorem I programu PR – od 1975 roku do końca był w PZPR, będąc m.in. sekretarzem POP w PR.
  20. Jan Sulmicki – kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego, zgłoszony 11.12.2006 przez Kaczyńskiego – były aktywista PZPR w SGPiS (obecnie SGH), także w stanie wojennym.
  21. Janusz Kaczmarek – szef MSWiA, prokurator krajowy z ramienia PiS – Członek PZPR od 1986 r.
  22. Piotr Cybulski – poseł PiS. Były członek ZSMP i PZPR
  23. Aleksander Chłopek – poseł z Gliwic. Członek PZPR od roku 1978. W latach 80. był członkiem egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR.
  24. Halina Molka – posłanka na Sejm RP V kadencji. Były członek PZPR. Od 23 sierpnia 2007 posłanka PiS
  25. Stanisław Piotrowicz – W 1978 rozpoczął pracę w Prokuraturze Rejonowej w Dębicy, następnie w 1980 został przeniesiony do Prokuratury Wojewódzkiej w Krośnie, na początku lat 80. przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Od 1978 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był członkiem egzekutywy PZPR w Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej w Krośnie.
  26. Katarzyna Łaniewska- W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP, donosiła na kolegów. Następnie należała do PZPR.

 75. Nędza nędzę intelektualną v-ministra sprawiedliwości Jakiego goni. Człowiek, z wykształcenia politolog, współzarządza prawem i sprawiedliwością w IV RP. Bez, choćby minimum, wiedzy ekonomicznej i prawnej kieruje komisją sejmową ds. reprywatyzacji w Warszawie i podpisuje orzeczenia tej komisji. W minionym dwuleciu „dobrej zmiany” awansował z pozycji radnego z Opola na ministerialny stołek w Warszawie. Nie kryje się z tym, że celem jego działań politycznych jest start w wyborach samorządowych i wygranie prezydentury Warszawy. Czy tak się stanie? Można mieć nadzieję, że to się mu nie uda.

 76. Daniel Passent.
  Znowu musze odczytać odwrotnie !

  Oczywiscie nie dajmy sie zwariować ale fakty mowią same za siebie.

  Wystarczy przyjrzeć co ostatnio robił niby safanduła Waszcz i druh Macierowicza Naimski w stolicy naftowej USA czyli Houston -Texas . Tutaj tęgo się pije whisky and soda lub whisky on ice ale Panierredaktorze nawet po pijanemu mowi sie o byznesie nafty i gazu. Texas i Luizjana leżą na olbrzymich wciąz odnawialnych zasobach gazu i nafty 3 -krotnie większych jak w South Dakota .Dodam ,ze w moim stanie Illinois sa odkryte gotowe do eksploatacji olbrzymie złoża gazu i nafty z łupkow. USA stały sie samowystarczalne w zakresie ropy i gazu .Cena mojego gazu (ogrzewanie domu ) zmalala w ciagu 5 lat dwukrotnie zas energii elektrycznej 40 %.Nadwyżki trzeba eksportować przy utrzymaniu stabilnej ceny za baryłke ropy miedzy $ 50 – 60 .

  Niemcy wybudowali z Rosja Nordstream I I planują Nordstream II. Do dystrubycji gazu w kierunku południa i Europy środkowej wybudowali ostatnio rurociag Opal biegnący wzdłuż Odry po stronie niemieckiej.Rzad PiS protestował i w dodatku domagal sie zbezpieczenia 50 % przepustowosci dla innych dostawcow i częściowo dla Polski zgodnie z przepisami UE..Przegrał gdyz Haga stwierdziła ,że nikt tego nie wykorzysta bo w Europie sa tylko nadwyżki gazu z konsorcjum niemiecko -rosyjskiego.Król Europy Donald Tusk zyczacy jak najlepiej Polsce nawet nie wydał mrukniecia w tej sprawie a niby tak dba o polskie interesy.w Brukseli.

  Wyobrażmy sobie ,że zacznie płynac gaz do Swinoujscia z USA i zostana rozbudowane moce przerobowe.Caly Norstream I może sie okazac kompletnym niewypałem ekonomicznym .Swinoujscie i Polska nie dostarczy tyle gazu ale popchnie dobry interes niemiecko – rosyjski w beczke bez dna w kierunku nierównowagi.Cena ropy $ 65 za baryłke i przelicznie od tego cen gazu to na dłuzsza mete katastrofa dla konsorcjum niemiecko – rosyjskiego Pożyczki w Doutsche Bak trzeba splacać a brak spłat to katastrofa dla banku i Niemiec.

  .Obecnośc żołnierzy USA oznacza tylko jedno .Oni nie beda bronić Kowalskiego w Polsce tylko zapewnić bezpieczeństwo napływu kapitału amerykańskiego
  i zeby tankowce USA bezpiecznie przybijały do portów na Bałtyku..

  Czy to moze dłużej trwać ?. To co było złym zrządzeniem losu Polski geograficzne położenie Polski miedzy Rosja a Niemcami teraz stało się dobrem obecnie i wazne strategicznie aby przerwać cheć czy możliwośc powstania osi Francja- Berlin – Moskwa – Pekin .USA lokując się w Polsce pilnują aby Rosja nie urosła w siłę i nie została przeciagnieta na strone Pekinu.Rosja nie bedzie rosła w siłe gdy konsorcjum niemiecko -rosyjskie bedzie funkcjonowało przynoszac straty.Dlatego stronictwo pruskie na czele z Donaldem Tuskiem zostało zastąpione stronnictwem amerykańskim czyli Pisiakami.

  CPL to nie mrzonka ale realny projekt.Chińczycy po prawie trzyletnich rokowaniach z Niemcami ( zakonczyły sie niepowodzeniem ) nie moga wejśc szerokim zakresie na rynek europejski.Dlatego chińskie samoloty nie beda latać i lądować w Branderburgii zas beda ladować na CPL Solidarnosc które trzeba wybudować..
  Dlatego Polska moze być Hubem i zwornikiem globalizacji z kierunku atlantyckiego USA i chińskiego.Chiny i USA doskonale dogaduja sie odnośnie współpracy gospodarczej i handlu.USA i Chiny mogą sie podzielić olbrzymim rynkiem konsumentów w Europie srodkowej idąc pasem Trójmorza oraz w kierunku republik azjatyckicj byłego ZSRR oraz oczywiscie Rosji – to rynek 600 mln konsumentów..

  Tak wiec Panie Danielu to co mówi Jaki to może tylko nawałanka polityczna ale poważna gra sie zaczeła gdy do Andrzeja Dudy dołaczył Premier Mateusz Morawiecki specjalista od finansów i inwestycji w dodatku patriota i Polak z wizją.

  .Zaczynaja sie poważne sprawy z Goldman Sachs i Morgan Stanley które zdecydowały sie na wejscie na szerszą skalę do Polski . Doutsche Bank i Angela Merkel z niepokojem obserwuja co Pisiacy wyrabiaja w Warszawie i na nic wspieranie stronictwa POpruskiego . Jedyny argument to wystrzał z kapiszona czyli uruchomienie artykulu 7.1 przez głupków z Brukseli..

  Z wioski Palatine,Illinois – Jerzy Zakrzewski

 77. Pan Redaktor pisze :

  ,, Ale pamiętajmy, że polski przemysł stoczniowy był chronicznie deficytowy, latami , także z przyczyn politycznych, do stoczni dopłacano, były one nastawione w dużym stopniu na potrzeby ZSRR, który się rozpadł. ”
  Wielki i chlonny rynek rosyjski istnieje nadal, tylko Imperium Dodra zakazuje nam wolnego handlu z sasiadem.

 78. Panie Danielu,
  O wielu lat wsuchuje i wczytuje sie w losy naszego kraju. Bardzo cenie pana perspektywe na dzisiejsza Polska rzeczywistosc. W czasie ostatniego mojego pobytu w kraju za cel postawilem sobie sledzenie tylko i wylacznie mediow pro-rzadowych (TVP, Radio Maryja,itp). Chcialem byc w pozycji odbiorcy…Z przerazeniem widze jak niezwykle efektowna i efektywna moze byc prostacka i cyniczna manupulacja…
  Jeszcze bardziej przerazony jestem poziomem ignorancji nas, Polakow…
  Przeciez przerobilismy (przyszlismy jako narod tak wiele)…lacznie z Dziennikiem Telewizyjnym…Dzisiaj slucham zatroskanych politykow, intelekualistow, prawnikow, ekonomistow. Ostatnim ‚winnym’ jest Pan Duda, ktory tym razem podpisal. Wszyscy sie marwia o Polske, poza ogromna czescia Polakow (sondaze)…jakos to bedzie…
  I jeszce jedna uwaga…caly Swiat robi interesy z przeroznymi niedemokratycznymi tworami (Chiny, Taiwan, itd). Bedzie je rowniez robil z Polska, nawet jesli bedzie u nas „dyktatora wiekszosci”. Jesli Polacy sami sobie nie pomoga, nikt za nas porzadku w domu nie zrobi.
  Pozdrowienia z drugiego konca Swiata, Marek

 79. geozak
  Może zamiast pisać bajki powoła się pan na fakty.
  Taka jest rzeczywistość:
  https://www.eia.gov/tools/faqs/faq.php?id=727&t=6

 80. IV RP popiera komunistów chińskich a nie własnych.Tybet w chińskiej niewoli nie jest przeszkodą do przyjmowania 30 srebrników na budowę centralnego lotniska Lechistanu.Tak sobie myślę,że Pawlak miał swoją filozofię po co mi nowy komunista jak starego właśnie dezubekizuję.Na podobieństwo Piotrowicza.Czym przyłączenie Tybetu różni się od powrotu Krymu do macierzy.Pytam Tuska.

 81. ” (…) Najzabawniejsze są cierpienia polskich artystów i „bulwersujące” wpisy niektórych publicystów. Nie mogą oddychać dusznym powietrzem polskiego nacjonalizmu, czują zapach tanków, widzą na ulicach czołgi. Osaczeni przez reżim. To tylko pozy, maski, za którymi straszy intelektualna pustka. Ani Marcin Król, ani Adam Michnik, ani Paweł Śpiewak, nie mają Polsce nic ciekawego do zaproponowania, nie mają nic ciekawego do powiedzenia. Mogą jedynie krytykować i manipulować, mogą odrzucać i wzywać do buntu, mówiąc, że do niego wzywają.”
  /Grzegorz Gołębiewski, s24/

  I to by było na tyle, Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

 82. Specjalne stosunki Polski z Trumpem , oś Waszyngton-Warszawa wbijająca klin w sojusz niemiecko-rosyjski , to jest w wielkim skrócie polityka PiSu.
  Trochę niejasne jest jeszcze jaki interes w bajeczce miałaby mieć Polska, ale cała rzecz brzmi dumnie , szkoda tylko , ze nie nic wspólnego z realiami.
  Kiedy PiS karmi tą propagandą rodaków, UE z inicjatywy Macrona i Merkel, przedłużyła sankcje wobec Kremla , z których szczególnie niezadowolone są polskie i węgierskie jabłka.
  Niemcy dalej są największym partnerem gospodarczym Polski , a dzieki dobrej koniunkturze w obu krajach współpraca gospodarcza dalej rośnie. Podobnie dzieję sie w obronnosci i współpracy militarnej na wszystkich szczeblach.
  Co do Nord Stream 2, to ta inwestycja jest bardzo kontrowersyjnie dyskutowana w UE, ale jest to inwestycja prywatnego konsorcjum i jesli te uważa , ze sie mu opłaci , to jest tojuz jego ryzyko .
  Dodatkowo jeszcze dostawy skroplonego gazu napewno przyczynia się ostatecznie , dzieki rosnącej konkurencji i podąża, do spadku cen gazu w Europie . Wbrew ale wszelkim oczekiwaniom, strategiczne znaczenie surowców energetycznych od 70 lat ubiegłego wieku , kiedy to jeszcze OPEC trzęsło światem, sukcesywnie maleje, za to rośnie konkurencja
  khttp://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/515115,gaz-usa-europa-rynek-pieniadze-lng-gazprom-wojna-cenowa-nord-stream-2.htmlonkurencja

 83. chris6
  24 grudnia o godz. 6:01

  W budowie, bądź rozbudowie umożliwiającej skraplanie, jest w USA siedem instalacji na obu wybrzeżach.
  Działania rządu amerykańskiego mają zapewnić im odbiorców.
  Toczy się walka o rynki zbytu, wszystkie chwyty są dozwolone.
  Jednym z tych rynków jest Europa……

  Więcej może pan doczytać:
  http://nowadebata.pl/2017/05/11/amerykanska-gra-energetyczna-o-europe-czesc-1/

 84. Dzień Wigilijny ważny dzień ,tradycja .
  Składam panu Danielowi Passentowi i jego bliskim najserdeczniejsze życzenia Noworoczne — Zdrowia dobrego i przygotowania na swój piękny Jubileusz 80 lecia .
  Blogowiczom, byśmy trzymali się choć kilka dni tematu komentarza pana Daniela Pasenta – choć kilka dni .

 85. Akrobacje przynoszą sukces

  Rząd Orbána całkowicie zmienił sektor energetyczny. Odzyskał koncern MOL z rosyjskich rąk, odkupił wcześniej sprzedane sieci i magazyny gazu, odzyskał kontrolę nad rynkiem i importem gazu. Odszedł od modelu, w którym państwo ogranicza się jedynie do roli regulatora, oddającego kolejne fragmenty energetyki inwestorom zagranicznym. Nie poddał się naciskowi na wprowadzenie europejskiego modelu. Odrzucił go na tyle, na ile było to możliwe w ramach europejskich regulacji. Stworzył narodowy system energetyczny i zabezpieczył dostawy taniego gazu z Rosji. Wybrał tanią energię, umożliwiającą rozwój przemysłu, przedkładając ją nad wartości, które w rzeczywistości służyły przejęciu przez zagraniczne przedsiębiorstwa rynku i likwidacji podmiotowości w energii.

  Przez wiele lat Węgrzy prowadzili skomplikowaną i niebezpieczną grę geopolityczną, wykonując akrobatyczne figury między Moskwą a Brukselą i Waszyngtonem. Osiągnęli z tego wymierne korzyści: tani gaz i elektrownię jądrową w Paks. Choć z powodu obstrukcji wielkich graczy niektóre duże projekty upadły, bilans polityki energetycznej Orbána z pewnością jest dla Węgier korzystny.
  http://nowadebata.pl/2017/12/13/wegierskie-akrobacje-energetyczne/
  ==========

  Jak to robią MĄDRZY politycy……

 86. Nie mogac spac z powodu wlasnych intelektualnych (?) chyba , przeciagow ( przeciagi pojawiaja sie czesto tam gdzie niczego nie ma i wiatr intelektualny ma gdzie hulac ), czytam.. cos co stoi na drodze tego ..przewiewu ;
  Polscy artysci cierpia a publicysci , niektorzy publicysci popelniaja „bulwersujace” wpisy .
  „Nie mogą oddychać dusznym powietrzem polskiego nacjonalizmu, czują zapach tanków, widzą na ulicach czołgi. ”
  Bardzo bulwersujace mnie ( AM,AM, PS’ !) zdanie bo czuja tanki a widza czolgi ! Jezeli to nie jest ciekawe to co mogloby byc ?
  „Mogą jedynie krytykować i manipulować, mogą odrzucać i wzywać do buntu, mówiąc, że do niego wzywają.”
  Wzywać do buntu, mówiąc, że do niego wzywają.” Gdyby wzywali mówiąc, że do niego nie wzywają , bylo by to rzeczywiscie intelektualnie jakies pewnie zaawansowane a tak ? Oznajmianie tego , to co to wlasciwie jest za intelekualna zabawa , rewelacja , czy przeciag ? Pisanie czegos takiego jest zapewne dla wlasciciela intelektualnej.. glebi ( kogos kto nie posiada pustki?) deprymujace . To cos jak czuc tank i widzec tank . To potrafi kazdy .
  Bardzo to wszystko bulwersujace (bez „.. ” )a najbardziej , ze niewiadomo zupelnie kto to ten Grzegorz Gołębiewski i nie wiadomo co czuc , przeciag czy jakis nieswiezy , malo swiateczny zapach ..

 87. Święta to nie jest polski wynalazek.Zostały zawleczone z krzyżakami.Karpia dodali komuniści a szpiegującą choinkę Niemcy.Same zapożyczenia jak programy w mediach.Czyli religijna propaganda.Jaka jest gwarancja,że świętujący nawrócą się przez święta.A po zaczną przeprowadzać staruszki przez jezdnię i czynić dobro.Nawet w ramach 10 przykazań wszak przykazania nie są świstkiem papieru jak konstytucja.Co sugeruje Duda wyrywając z konstytucji kartki kiedy podpisuje heretyczne ustawy IV RP. Kiedy będzie repolonizacja świąt kościelnych w IV RP i zmiana tekstu modlitwy w pierwszej kolejności za polskiego prezydenta przed głową obcego państwa i jego administratorami.Wszak jesteśmy w Polsce a nie w Watykanie. Polscy Tatarzy modlą się za Dudę a katolicy nie.Tak sobie myślę,że kolejne święta zostaną też odfajkowane w ramach puszczania pary w gwizdek.Czyli Alleluja i do przodu.

 88. Z okazji świąt wyrazy głębokiego współczucia ofiarom agresji i zbrodni amerykańskich w Syrii na na całym obszarze Bliskiego Wschodu. http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/liban-dzieci-uchodzcow-stracone-pokolenie/exx1hrb

 89. Pozdrawiam więzionych bez wyroku w gułagu Guantanamo.Wasz obecny oprawca Trump mógł zabić ale darował życie.A Duda wykreślił Guantanamo z wachlarzyka podróży.Chytry wybieg obozy koncentracyjne nie w USA ale na Kubie.Po ludobójstwie rdzennych Indian yankesi powinni zadławić się opłatkiem bo kradzione nie tuczy.Czy będzie reprywatyzacja indiańskiego mienia.Tak sobie myślę,że IV RP toleruje zbrodnie sojuszników a wypomina stan wojenny katolickim sędziom.

 90. Zamiast homilii bożonarodzeniowej. Adama Jaśkow.
  ” Katolicko-chrześcijańsko-komercyjne święta to chyba dobra okazja by poświecić chwilę refleksji świeckości. Nie można mówić o świeckości państwa, (społeczeństwa) bez rzetelnej analizy religii i realizowanych przez nią funkcji społecznych i politycznych.

  Po pierwsze religia pełni funkcje legitymizacji władzy i systemu prawnego. Religie nie tworzą systemu prawnego lecz jedynie go sankcjonują. Nie tworzą władzy lecz władcy używają religii do legitymizacji swojej władzy. Nie tworzą systemów etyczno-moralnych lecz je adaptują korygują lub wypaczają.

  Koniec epoki feudalnej to koniec religii. Nic dziwnego, że religie utrzymują się tam gdzie działa system feudalny, a system feudalny tam gdzie dominuje religia.

  System polityczny, czy to opierający się na demokracji czy też na innej formie nie feudalnej nie potrzebuje religii. Religia nie potrafi go legitymizować. Co więcej może stać się przyczyną zaburzeń systemowych

  Z tradycji oświeceniowej czyli antyfeudalnej wywodzą się dwie społeczne filozofie współczesnych systemów politycznych – liberalna demokracja i marksizm. Obie filozofie odrzucają dominację religii, tak jak odrzucają feudalizm.

  Ani liberalna demokracja w dowolnej postaci ani socjalizm w dowolnej postaci nie są możliwe w społeczeństwie w którym dominuje religia. Oczywiście wprowadzony przez kapitalizm quasi religijny konsumeryzm karmi się religiami, ale przekształca je tak by móc z nich czerpać korzyści co, niejako przy okazji pozwala im na przetrwanie. Tym niemniej religia w obecnym kształcie nie stanowi istotnego czynnika wpływającego na życie polityczne i gospodarcze.

  Normy społeczne zawsze były tworzone obok religii. System norm społecznych dominujących w dzisiejszej Europie (również Kanadzie i po części w innych krajach rozwiniętych) jest dziedzictwem oświecenia i został sformalizowany w Karcie Praw Człowieka i obywatela i w unowocześnionej postaci w Europejskiej karcie praw społecznych oraz całym systemie praw człowieka którzy formalnie obejmuje całą Europę (państwa sygnatariuszy Rady Europy)

  Świeckość państwa nie jest tożsama ze świeckością społeczeństwa czy areligijnością jednostek. Zakłada jedynie, że argumentacja odnosząca się do religii nie jest wystarczająca lub jeśli nawet nie jest w ogóle dozwolona przy dyskusjach politycznych.

  Rosnąca fala fanatyzmu może być ostatnią falą obrony religii. Reżymy feudalne i autorytarne posługują się religią wtedy, gdy nie są w stanie użyć już żadnych argumentów do rozwiązania nabrzmiałych problemów społecznych stąd biorą się flirty autokratycznych reżimów z religiami (Saudowie, schyłkowy Kadafi). Religia ma służyć odwróceniu uwagi jednostek i społeczeństw od realnych problemów i od racjonalnych prób ich rozwiązywania. Jest opium dla ludu i marihuaną dla elit. Dostarcza iluzji za które karze sobie płacić realnymi pieniędzmi.

  Nie tylko przetrwanie demokracji wymaga świeckości ale również przetrwanie ludzkości jej wymaga. I sprawiedliwości społecznej.”

 91. W wiosce Palatine w stanie Illinois geopolityka furczy, wieje na świat, aż Międzymorze się trzęsie.

  Pomieszanie z poplątaniem. Sojusz pruski, oś USA-Polska, klin polski, olbrzymie lotnisko polskie hubem dla Europy i łącznikiem z Chinami, rurociąg nord stream – pruski wymysł przeciwko Polsce zbankrutuje, terminal Świnoujście, gaz łupkowy, oś Niemcy-Francja-Rosja nie powstanie, Kaczyński ma program geopolityczny, Morawiecki już realizuje, Jaki jest mądry, Międzymorze, pas południkowy w Europie – olbrzymi rynek zbytu dla Chin, USA – ropa tanieje, gaz tanieje, Prusacy drżą, itd. Będą się nas bać, wszyscy przegrają.

  Ziołolecznictwo oraz łociec prać.
  Pzdr, TJ

 92. Czy tego bandytę US/NATO Stoltenberga nie interesuje ponad 1000 amerykańskich baz i setki łodzi podwodnych rozmieszczonych po całym świecie. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosyjska-aktywnosc-lodzi-podwodnych-najwyzsza-od-zimnej-wojny-ostrzega-szef-nato/xwxpnd8
  I w tych bazach chwalą Jezuska i śpiewają Cicha noc. A Ruscy wtedy śpią lub piją wódkę.

 93. Bar Norte
  23 grudnia o godz. 15:15

  „Chodzi o absolutna wladze technokratow w Brukseli, ktorzy z roku na rok przykrecaja srube poszczegolnym panstwom Europy, prowadzac etapami do budowy rzadu swiatowego.”
  Gdzie pan to zauważa?”
  Imperium Dobra rozlokowalo ponad sto baz wojskowych naokolo swiata, co pozwala na wymuszanie realizacji wytycznych spekulantow z Wall Street. Sponsorowani przez globalne korporacje politycy klamia obywatelom w zywe oczy, bo maja za soba sponsorowane przez te same globalne korporacje zalezne media.O budowie nieodpowiedzialnego przed spoleczenstwem globalnego rzadu mowia przez caly czas czolowi amerykanscy profesorowie-dysydenci :
  Cornel West, Harvard
  Michael Hudson, UM Kansas City, jedyny osrodek uniwersytecki przeciwny neoliberalizmowi,
  Joseph Stiglitz,Columbia University, przeciwnik waluty Euro,
  Richard Wolff, NYU,
  Noam Chomsky,MIT,
  Sheldon Wolin,Berkley.
  Budowe obecnego systemu absolutystycznego okresla Wolin jako ,, totalitaryzmem do gory nogami-inverted totalitarism ”, gdzie korporacyjni technokraci jak Koch,Sheldon Adelson,Robert Mercer czy Soros zajeli miejsce Mussoliniego i Stalina.
  U nas Mateuszek Morawiecki planuje przeksztalcic kraj w specstrefe ekonomiczna -poprzednia nazwa Arbeitslager.
  Przykrecanie sruby nastepuje rownie powoli, co gotowanie zaby.
  Nie widzę też jakiś konstruktywnych efektów „przykręcania śruby” – jak pan to określa. Owszem czytam deklaracje o konieczności „przykręcania śruby” ale zauważam również bezradność wobec społecznej materii, która się „przykręcać” po prostu nie daje.

  Nikt nie twierdzi, ze sytuacja na pewno sie pogorszy, ale jest to bardzo mozliwe.
  ,,Globalizacja jest obiektywnym procesem społecznym i gospodarczym, w dużej mierze żywiołowym. W tym kontekście mówienie o jakimś „rządzie światowym” jest nadużyciem. Szczególnie w momencie gdy globalizacja budzić zaczyna równie żywiołowy opór.”
  Wielu uwaza, ze gospodarka i polityka sa planowane a nie oddane na zywiol.
  „Grecy pod naciskiem Brukseli mieli tyle do gadania, co my w 1945 nie przyjmujac pomocy UNRRA.”
  W 1945 Polska pomoc UNRRA przyjmowała w najlepsze. W 1946 przestała przyjmować.”
  Absolutna racja, mialem napisac ,,Plan Marshalla”, ale glowa niesprawna, bo pracuje w kieracie branzy turystycznej i jestem ostatnio wykonczony.
  ,,Teza, że „pod naciskiem Brukseli Grecy nie mieli nic do gadania” jest obraźliwa dla lewicy greckiej. Czego jak czego ale poczucia realizmu politycznego nie można bowiem Tsiprasowi odmówić. Wycisnął dla Grecji w czasie kryzysu z Brukselą ile mógł. Łącznie z tym, że ocalił swój lewicowy rząd bo przecież planowano zamienić go na politycznie bliższy – oparty np o jakieś klany Papandreów albo Papadimosów, co w sumie nie stanowi żadnej róznicy. Dzięki temu w tym roku może np przekazać najuboższym Grekom niezajętą przez wierzycieli część nadwyżki budżetowej – w gotówce. Zresztą ku osłupieniu Brukseli i MFW.
  Tsipras, Waraufakis i Grecy w których imieniu walczyli z Brukselą nigdy nie byli i nie są antyunijni. Doskonale rozumieli, że jedyną drogą wyjścia z kłopotów jest wspólna waluta, wspólny rynek i polityczny wpływ na to co dzieje się w UE.”
  Noblista Joseph Stiglitz uwaza, ze wspolna waluta spowoduje likwidacje Unii Europejskiej. Wspolny rynek powoduje deindustralizacje krajow slabszych jak Polska.
  ,,No bo jaką mieli inną alternatywę? Rozpalenie jakiejś helleńskiej wersji Komuny Paryskiej czy zjazd do statusu izolowanego pseudopaństewka bałkańskiego z Turkami na karku?
  Poza tym Tsipras z Waraufakisem rozumieli, że strategia polityczna oparta na „wszystko albo nic” choć efektowna to jednak najczęsciej bywa bezproduktywna. Jak również, jako marksiści, wiedzieli, że czasem warto poczekać. W tym kontekście polecam panu wspomnienia Waraufakisa z okresu jego wojny z Brukselą. Głównie w częsci dotyczącej jego i Tsiprasa relacji z Macronem wykazującym „niepoprawną politycznie” solidarnośc i zrozumienie dla Grecji. Przypomnę – Macronem będącym wówczas ledwie ministrem w strachliwym rządzie socjalistów francuskich.
  „wiesiek59 9:34 przytacza ciekawy artykul konserwatystow francuskuich w ,, Le Figaro””
  Tekst czytałem – przyznaję, że ciekawy. Tym niemniej stoi w sprzeczności z pana tezą, że „brukselscy technokraci” „przykręcają srubę”. Gdyby bowiem „przykręcali” to centroprawicowe i wpływ\owe „Le Figaro” tego tekstu nie puściło.”
  ,, Le Figaro” jest glosem rzadkim na tle calofrontowej nagonki. Jedna jaskolka wiosny nie czyni.
  Neoliberalna ,, gazeta wyborcza” tez dopuszcza czasami glosy sprzeciwu.
  cdn

 94. Myślę, że tym tytanom intelektu przyda się kuracja stosowana w czasach „Szwejka”.
  Proszę w miejsce nazwisk tych nieszczęśników z lektury wpisać dowolne nazwisko miłościwie nam panujących ministrów rządu Morawieckiego. Króciutki cytat ze Szwejka.
  „Nadeszła pora popołudniowej wizyty. Wojskowy lekarz Grünstein chodził od łóżka do łóżka, a za nim podoficer sanitariusz z księgą ordynacyjną.
  – Macuna?!
  – Jestem!
  – Lewatywa i aspiryna! Pokorny?!
  – Jestem!
  – Płukanie żołądka i chinina! Kovarzik?!
  – Jestem!
  – Lewatywa i aspiryna! Kotiatko?!
  – Jestem! – Płukanie żołądka i chinina!
  I w takim porządku szło jedno za drugim, mechanicznie, ostro, bez litości.
  – Proszę pisać: Szwejk, ścisła dieta, dwa razy dziennie płukanie żołądka, raz na dzień lewatywa, a co dalej, to się pokaże. Tymczasem odprowadzić go do gabinetu, przepłukać mu żołądek, a jak troch oprzytomnieje, zrobi mu lewatywę, ale porządną, żeby wołał wszystkich świętych. Zaraz się ten jego reumatyzm przestraszy i ucieknie.”
  Po takiej kuracji nawet Adrian zmieniłby się w Andrzeja a Prezes Wszystkich Prezesów wraz ze swoim kocurem, cichcem wyjedzie do Orbana. Wszak on ci ma teraz moc i tylko w nim nadzieja! Nadzieja?

 95. Bywalec 2
  24 grudnia o godz. 8:43

  „UE … przedłużyła sankcje wobec Kremla , z których szczególnie niezadowolone są polskie i węgierskie jabłka”.

  Straszliwe są te europejskie sankcje, jeszcze Rosja zdechnie bez tych jabłek na awitaminozę i co wtedy?

  „Co do Nord Stream 2, to ta inwestycja jest bardzo kontrowersyjnie dyskutowana w UE, ale jest to inwestycja prywatnego konsorcjum”.

  Jawohl, jawohl ich liebe alkohol. 🙂 No w końcu 4 nitki podmorskiego gazociągu o przepustowości 110 miliardów metrów sześciennych rocznie (NS1 plus NS2) nie podlegają sankcjom, bo to zwykły prywatny biznes. Jabłka, pietruszka i tarta bułka są strategiczne, a gaz i ropa w żadnym wypadku, przynajmniej według sklerotycznych „europejskich” kryteriów.

 96. Podejrzewam, ze z centrum przeladunkowego tzw „kolei transsyberyjskiej” nic nie bedzie. Slowacy i Austriacy pilnie rozbudowuja odnoge pod Wieden a pozniej dalej.

 97. 65 procent katolików odmawia gościny przy stole wigilijnym.Widocznie katolicyzm prowadzi do zaniku staropolskiej gościnności.Tak sobie myślę czy katolicy to jeszcze Polacy czy już watykańczycy.Wszak gość w dom, Bóg w dom.

 98. Trzymam się tematu .
  @geozak z Ilinois prawdopodobnie spisał treści z polonijniego dziennika ( tam takie głupoty wypisują – byłem niedawno , wiec znam z autopsji ) @tejot skomentował .
  Red Daniel Passent przywołuje vicemistra Jakiego i jego poglądy o mocy żeglugi śródlądowej na Odrze . Facet jest posłem z Opola (?) wiec powinien cos wiedzieć , a nie wie !
  W dniach18/19 października br. w Szczecinie miała miejsce Konferencja NAVIRAIL .
  poswiecona transportowi kolejowemu i wodnemu
  Jerzy Materna vice minister Gospodarki MOrskiej zaniepokojony mówił tam ;
  w 2016 przewozy na Odrze spadly o 1/4 .a przewozy międzynarodowe o 60%
  Rzad PiSu utrzymuje ,ze doprowadzi do podniesienia klasy żeglugi na Odrze z dotychczasowej III na IV . Problem w tym ,że nie daja rady utrzymać klasy III a klasa IV byłaby możliwa pod warunkiem podpisania nowej umowy z Niemcami i zabezpieczenia kasy ca .30 mld PLN – tu cisza ,nic nie robią ,
  Taka ogolna sytuacja niemocy organizacyjnej nie powstrzymała pana Słaboszewskigo -prezesa Zespołu Portowego Szczecin _Świnoujście od ogłoszenia
  *Polska liderem na Bałtyku * Maja pomysł budowy na wschód od portu gazowego HUBA ” kontenerowego , to że zatoka jest plytka – a co to szkodzi ,trzeba mieć pomysły taka moda . Morawiecki ma pilne zadanie pokazać konkrety o Centralnym Porcie Lotniczym >Niemcy po swojej kompromitacji inwestycyjnej z lotniskiem w Berlinie ( podaje za internetowym Bildem ) maja zamiar uruchomić to lotnisko gigant październiku 2020 r.a miało być w 2011 …..kawałek stępki na pochylni Wulkan pod marzenia o potędze przemysłu stoczniowego od czerwca 2017
  leży i rdza go atakuje . Rok 2018 będzie egzaminem gospodarczym PiS.

 99. jobrave
  24 grudnia o godz. 1:51

  Poniżej wykaz komuchów, daleko niepełny jeszcze, powiązanych z PO i totalną opozycją. Może się przydać, kiedy jobrave i jaobravopodobni będa pluć na PiS.

  1. Andrzej Rzepliński, wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego z poparcia PO, kandydat PO na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w 2005 r., do 1981 należał do PZPR. Pod koniec lat 70. II sekretarz POP PZPR w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.

  2. Tomasz Nowak, poseł PO był 1 marca 1989 r. zarejestrowany przez SB z Konina jako kontakt operacyjny, ps. “Aktor”. Pozyskany do sprawy o krypt. “Pegaz” (“zagadnienie” – kultura i sztuka). Zdjęty z ewidencji 9 stycznia 1990 r. Materiały zniszczono. (W 2011 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że poseł złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne i choć zarejestrowany został przez SB jako kontakt operacyjny o pseudonimie „Aktor”, to jednak odbyło się to bez jego wiedzy, a on sam w żaden sposób nie współpracował z SB red.).

  3. Zbigniew Pawłowicz, senator PO był zarejestrowany w 1977 r. jako tajny współpracownik Wojskowej Służby Wewnętrznej, czyli kontrwywiadu wojska PRL, ps. “Pawlik”. (W 2009 Sąd Okręgowy w Bydgoszczy orzekł, że jego oświadczenie lustracyjne, w którym zaprzeczył współpracy ze służbami specjalnymi PRL jest zgodne z prawdą, oddalając wniosek IPN – red.).

  4. Marek Konopka, senator PO został w 1982 r. zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu wojska PRL ps. “Marzena”. (Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał w 2009 r., że Marek Konopka, senator Platformy Obywatelskiej z Białej Piskiej, złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Nie był tajnym współpracownikiem peerelowskiej Służby Bezpieczeństwa – red.).

  5. Michał Boni, doradca premiera Tuska w 1992 roku został wymieniony jako TW “Znak” na tzw. liście Macierewicza. 31 października 2007 wydał publiczne oświadczenie, że w 1985 Służba Bezpieczeństwa za pomocą szantażu zmusiła go do podpisania deklaracji współpracy.

  6. Stanisław Jałowiecki, eurodeputowany PO występuje w katalogu IPN jako konsultant” SB z 1973 r., w tym roku został ostatecznie uznany przez Sąd Najwyższy za “kłamcę lustracyjnego”.

  7. Andrzej Olechowski, współtwórca PO i do dziś jej członek znalazł się w 1992 r. na liście Macierewicza. Jako jeden z nielicznych polityków centroprawicowych złożył oświadczenie lustracyjne o przyznaniu się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL – w okresie pracy w instytucjach międzynarodowych współpracował z wywiadem (Departament I MSW). Był jego kontaktem operacyjnym o pseudonimie “Must”. Członek PZPR.

  8. Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO w PRL związana z “Głosem Robotniczym”, organem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łodzi. W 1997 była kandydatem na stanowisko ministra kultury i sztuki w gabinecie Jerzego Buzka; wycofała się na skutek protestu AWS po oskarżeniu jej o udział w antysemickiej nagonce w 1968.

  9. Kazimierz Kutz, poseł PO w 1971 r. został zarejestrowany przez SB jako kandydat na tajnego współpracownika. Po trzech latach zmieniono mu kategorię na “zabezpieczenie”, a półtora roku później sprawę zakończono “z powodu braku możliwości operacyjnych”. W latach 70. uczestniczył w naradach Komitetu Centralnego PZPR na temat kultury. Wygłosił przemówienie gdzie zaatakował Stanisława Bareję używając terminu “bareizm” jako synonimu kiczu. Od tego czasu reżyser “Misia” nie podał ręki Kutzowi. W stanie wojennym zwolniony z internowania po podpisaniu `deklaracji o lojalności’. Od 1983 mieszka w Warszawie w tzw. “Zatoce czerwonych świń”. W 2005 członek Komitetu Honorowego Kandydata na Prezydenta RP Włodzimierza Cimoszewicza.

  10. Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Donalda Tuska w latach 1972-1981 członek PZPR, był szefem uczelnianej Podstawowej Organizacji Partyjnej. Według dokumentów IPN został zarejestrowany jako kandydat na tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa w 1985 r. Zaprzeczył jakiejkolwiek propozycji współpracy, a sam fakt zarejestrowania wiąże z wyjazdem na półtoraroczne stypendium do RFN w 1986 r.

  11. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Donalda Tuska karierę polityczną zaczynała w latach 70. w PZPR. Z partii wystąpiła po wprowadzeniu stanu wojennego.

  12. Jana Kuriata, po pięciu latach procesu lustracyjnego został oczyszczony z zarzutów współpracy z SB. Sąd orzekł prawomocnie, że złożył on prawdziwe oświadczenie lustracyjne.

  13. Marian Czerwiński, poseł PO. W 1989 został posłem na Sejm X kadencji (tzw. Sejm kontraktowy) z okręgu Dębica z listy PZPR. Przewodniczący PO w powiecie dębickim.

  14. Leszek Korzeniowski, poseł PO, przewodniczący PO w województwie opolskim, były członek PZPR.

  15. Miron Sycz, poseł PO, b. członek PZPR. Należy do Stowarzyszenia Ordynacka.

  16. Bożena Sławiak, posłanka PO, była członkiem PZPR.

  17. Karol Węglarzy, radny sejmiku śląskiego z PO, w latach 1980-1985 pełnił funkcję posła na Sejm PRL VIII kadencji z listy PZPR. Od 2001 należy do Platformy Obywatelskiej.

  18. Gen. Janusz Bojarski, dyr. Departamentu Kadr w Ministerstwie Obrony Narodowej, w przeszłości dwukrotnie pełniący funkcję szefa rozwiązanych Wojskowych Służb Informacyjnych. Absolwent m. in. Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego, znany również jako wieloletni współpracownik gen. Dukaczewskiego.

  19. Robert Kowalski, absolwent Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGiMO) w czasach ZSRR. Zwolniony ponad rok temu ze stanowiska teraz został wiceszefem departamentu kadr i szkoleń w MSZ.

  20. Marek Staszak, prokurator krajowy, ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1980-1984 pracował w Prokuraturze Rejonowej w Międzyrzeczu i Poznaniu. Był prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Środzie Wielkopolskiej (1985-1989) i podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w czasach rządów SLD (2001-2003).

  21. Zdzisław Skorża, wiceszef ABW, były funkcjonariusz SB.

  22. Maria Wągrowska, wiceminister obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska, podała się do dymisji 13 grudnia, wg `Trybuny’ po tym, jak w IPN znaleziono materiały na jej temat. Oficjalny powód odejścia: `z powodów rodzinnych’.

  23. Tadeusz Nalewajk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji z nominacji PSL, podał się do dymisji 7 stycznia 2008, `ze względów osobistych’. Wg `Trybuny’ powodem jego dymisji były materiały znalezione w IPN.

  24. Dariusz Rosati w latach 1966–1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był sekretarzem Komitetu Uczelnianego PZPR na SGPiS. Agent SB TW Buyer.

  25. Włodzimierz Cimoszewicz w 1972 wybrany został na stanowisko przewodniczącego SZSP (komunistcznej organizacji) na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1971 do rozwiązania w styczniu 1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Syn oficera stalinowskiej Informacji Wojskowej. Agent SB TW Carex.

  26. Marcin Święcicki Od 1967 członek Związku Młodzieży Socjalistycznej, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego koła związku na UW. Od 1972 do 1982 był głównym specjalistą w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów. Od 1979 do 1981 był członkiem egzekutywy oddziałowej organizacji partyjnej. Od lipca 1989 do stycznia 1990 pełnił funkcję członka Komitetu Centralnego PZPR, a od lipca do września 1989 był sekretarzem KC.

  27. Gromosław Czempiński, współtwórca Platformy Obywatelskiej, wieloletni funkcjonariusz komunitystycznych służb specjalnych, w roku 1988 przewerbowany przez CIA. Oficer prowadzący A. Olechowskiego.

 100. wyzysk

  „Imperium Dobra rozlokowalo ponad sto baz wojskowych naokolo swiata”

  Ale sieć tych baz powstała ponad 70 lat temu, po wojnie światowej. Ta siatka militarna się zresztą zmienia, w zależności od politycznych czy gospodarczych okoliczności – zmniejsza, zwieksza, zwęża, rozszerza … . Oczywiście mozna do ich istnienia podchodzić krytycznie ale nie widzę powodu by po tylu latach nagle bić na alarm.
  Powiedziałbym, że w przypadku „imperiów”, jak pan to określa, to normalna praktyka. Imperium rzymskie też swe interesy polityczne chroniło za pomocą baz.

  „O budowie nieodpowiedzialnego przed spoleczenstwem globalnego rzadu mowia przez caly czas czolowi amerykanscy profesorowie-dysydenci”,

  Bombarduje mnie pan tzw „autorytetami” a ja mam w stosunku do autorytetów, szczególnie w dziedzinie polityki i ekonomi, mieszane uczucia choćby z tego powodu, że akurat w tych dziedzinach na perspektywę naukową wpływają poglądy. Co oczywiście nie oznacza, że odrzucam ich teorie. Ale nie traktuję ich jak wyroczni.
  Poza tym mam watpliwość do określania ich „dysydentami”. „Dysydenci” bowiem nie tylko przeciwstawiają się władzy ale też są z tego tytułu represjonawi. Natomiast pan podaje ich tytuły naukowe, uczelnie na których pracują – w tym prestiżowe, przedstawia ich poglądy na podstawie licznych publikacji i wywiadów więc trudno mówić o dotykających ich represjach.

  „korporacyjni technokraci jak Koch,Sheldon Adelson,Robert Mercer czy Soros”

  Przecież ci ludzie mają poglądy polityczne, są wyrazicielami politycznych interesów więc jak można ich nazywać „technokratami”?

  „Nikt nie twierdzi, ze sytuacja na pewno sie pogorszy, ale jest to bardzo mozliwe.”

  Ale to jest tak samo możliwe jak to, że się polepszy. Po prostu tego nie wiemy.

  „Wielu uwaza, ze gospodarka i polityka sa planowane a nie oddane na zywiol.”

  Ja uważam, że procesy społeczne mają charakter dużej mierze nieprzewidywalny. Owszem, znamy ogólne prawa, które nimi rządzą ale samych procesów nie ogarniamy. To co pan uważa za sterowanie procesem społecznym jest co najwyżej reakcją na to co on przynosi. Tak więc z góry odrzucam teorie o jakimś rządzie światowym planującym przyszłość, bo przecież można najwyżej mówić o kontroli tego co jest a nie tego co będzie. Zresztą kontroli ograniczonej, która często przypomina dziecinna gonitwę za morskimi falami.

  „Noblista Joseph Stiglitz uwaza, ze wspolna waluta spowoduje likwidacje Unii Europejskiej. Wspolny rynek powoduje deindustralizacje krajow slabszych jak Polska.”

  Jak napisałem wyżej znamy „prawa ruchu” procesu społecznego. Jeśli więc UE i tworzące ją podmioty uwzględnią owe „prawa ruchu” w swej polityce, jesli dokonają zgodnie z nimi korekty politycznej to zarówno strefa euro jak i wspólny rynek będą kwitły. Jeśli zaś nie uwzględnią to oczywiście będą kłopoty. Ten temat może być przyczynkiem do owej nieprzewidywalności procesów społecznych o których wyżej pisałem.

  „Le Figaro” jest glosem rzadkim na tle calofrontowej nagonki”.

  Proszę nie przesadzać. Sam pan linkuje często np teksty z „Guardiana” więc trudno mówić o jakiejś nagonce.
  Moim zdaniem pluralizm się dobrze broni.

 101. janadam48
  Nareszcie ! Ale nie byl bym specjalista od rozmaitych przeciagow ( emerytowanym ale, cos tam..itd ) gdybym nie wyrazil aprobaty a nawet entuzjazmu aby te sama terapie zastosowal byl raczyl Pan Passent na swim blogu mimo , ze zostalem potraktowany ” dziobkiem w dol ” . Nie znam mechanizmu tych dziobkow tylko sie domyslam dlatego nie narzekam bo domyslam sie tez dlaczego nie robi za doktora G.
  Pisze tak peryfrastycznie (” eufemistyczno- enigmatycznie ” ) zamiast „efuistycznie ” bo mimo przebywania dlugiego poza „krajem ” jeszcze Lylye’go nie daje rady czytac .
  T.c.in. spowiedz (.. ) uwazam za akt gleboko perwersyjny . Wystarczy wyobrazic sobie spowiadajacego sie przezesa wszechczasow albo pr. AD i Tego biednego ksiedza .. ( bo przeciez mogly to byc on )
  Ale do rzeczy .. Nie smiesza proby robienia lewatywy Nadziei .
  Zeby choc probowali jakos dogadac sie z A . Jabłoneczką zamiast z A . Drzewemjabłkowym .. Ania Drzewojabłkowe?!
  Pozdrawiam

 102. Tajny rząd władający całym globem odchodzi do lamusa. Spiskowe teorie dziejów karmią się dzisiaj historiami biznesowych gigantów.

  Myślę czasem, że to rząd światowy/ Penetruje zakamarki mojej głowy/ Jak bestia z koszmaru, nieludzka zjawa/ Obudźcie mnie, to nie może być prawda/ To nie może być prawda”. To fragment piosenki „Rząd światowy” zespołu Dezerter. Teorie na temat tego, że na świecie istnieje grupa, która spotyka się potajemnie i decyduje o losach ludzkości, wciąż mają się dobrze, choć na zdrowy rozum wydaje się, że „to nie może być prawda”.

  Masoneria, Zakon Iluminatów czy Opus Dei są passé dla większości piewców spiskowej teorii dziejów. Ich miejsce zastąpiły nieformalne spotkania polityków z przedstawicielami biznesu i świata mediów.
  http://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1093881,bilderberg-masoneria-zakon-iluminatow-czy-opus-dei-sa-pass-teraz-interesuja-nas-macki-korporacji.html
  =============

  No to pospekulujmy…..

 103. Interesujące.
  http://www.rp.pl/Opinie/312229967-Anatomia-kleski—reforme-sadownictwa-komentuje-Tomasz-Pietryga.html
  ======================================================
  Miłych Swiąt!

 104. Bar Norte
  24 grudnia o godz. 14:09

  „Imperium rzymskie też swe interesy polityczne chroniło za pomocą baz”.

  To uproszczenie, E. Luttwak absolutnie by się z tym nie zgodził. Rzymskie interesy polityczne były chronione poprzez włączanie miejscowych elit w obręb grecko-rzymskiej cywilizacji. Okazywało się to na tyle skuteczne, że po paru pokoleniach miejscowe elity mówiły i myślały po rzymsku (oraz grecku) mając dostęp do wszystkich stanowisk w prowincjach i Rzymie (senat) nie wyłączając stanowiska cesarza, o ile armia tak zadecydowała. Natomiast wojska rzymska (bazy ― stałe obozy) rozlokowana były wzdłuż granic (limes).
  Edward Luttwak: „The Grand Strategy of the Roman Empire from the First Century AD to the Third”.

 105. Bar Norte
  24 grudnia o godz. 14:09

  „Imperium rzymskie też swe interesy polityczne chroniło za pomocą baz”.

  To uproszczenie, E. Luttwak absolutnie by się z tym nie zgodził. Rzymskie interesy polityczne były chronione poprzez włączanie miejscowych elit w obręb grecko-rzymskiej cywilizacji. Okazywało się to na tyle skuteczne, że po paru pokoleniach miejscowe elity mówiły i myślały po rzymsku (oraz grecku) mając dostęp do wszystkich stanowisk w prowincjach i Rzymie (senat) nie wyłączając stanowiska cesarza, o ile armia tak zadecydowała. Natomiast wojska rzymska (bazy ― stałe obozy) rozlokowana były wzdłuż granic (limes).

 106. Aby juz dac spokoj bm osowialemu ( przypadkowa zbieznosc , czego „dowodem” Doroszewski ) mlodemu jeszcze ksiedzu siedacemu ze swoja matka przy wigilijnym stole .
  Osowialemu bo bm zastanawiajacemu sie czy .. ona spowiada sie komus i komu z tego co do mnie mowi ?
  Bardziej wigilijny od kazdej koledy , jak co roku wyzbyty z wszelkich eufuizmow L. Cohen

  https://www.youtube.com/watch?v=kkSERbdl39Q&list=RDcZI6EdnvH-8&index=10
  tbbnt

 107. Fakt, że blog red. Passant jeszcze istnieje jest miarą poziomu intelektualnego pewnej kategori czytelników tygodnika Polityka.
  Czemu właściwie dziennikarstwo w takim wydaniu służy poza podsycaniem podziałów społecznych?

 108. Święta przeradzają się w kult Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.W kolędach ani słowa o Polsce jako Ojczyżnie.Tak sobie myślę,że po świętach będzie rzeczywistość czyli polityczne chamstwo. Czyli wróci normalność.Katolicyzm jest od święta.

 109. Kilka dni temu, kilku wyznawców kaczyzmu zachłystywało się sondażami korzystnymi dla PiS, że aż 50 proc. poparcia. Obecnie, wg. najnowszego sondażu, poparcie wynosi 38 proc., a pisoidy nadal się zachłystują, a przecież 50-38 =12.

 110. Imperium rzymskie, …

 111. Imperium rzymskie, które wprowadziło „Pax

 112. Imperium rzymskie, które wprowadziło „Pax Romana”

 113. Imperium rzymskie, które wprowadziło „Pax Ro….” zaraz po obaleniu elitarnej Republiki rządzonej przez arystokratyczny senat – wtedy ekspansja terytorialna generalnie dobiegła kresu, zostało przejęte przez doktrynę chrześcijańską nadstawiania drugiego policzka i podobnych metod miękkie siły. Z imperium USA trudno porównywać, gdyż mesjański komunizm nie dał rady go przeniknąć, ani opanować. Obecne imperium jest bardziej elastyczne, poddaje się obróbce od wewnątrz, można chyba powiedzieć. Aczkolwiek nie wiadomo w jakim kierunku Amerykę zaprowadzi „trumpizm” jako szersze zjawisko populistycznej rewolty i rosnącej plutokracji zarazem z wszechogarniającym twitto-demagogią. Czy tradycyjny system polityczny dwupartyjnej dyktatury przetrwa? Na razie partia demokratyczne żmudnie odrabia straty z poprzedniego sezonu wyborczego.

  Hej kolęda, ko-lę-DAAAAAAAA …

 114. Pozdrawiam Kozaków z Kubania szczególnie mieszkańcom Stanicy Piereprawnaja.Tak sobie myślę o słowiańskiej spłacie długów za przygarnięcie Polaków z Wołynia.

 115. Mauro Rossi

  „To uproszczenie …”

  Masz rację, uprościłem bo w polemice z wyzyskiem chodziło mi o wskazanie uniwersalnej zasady, że za interesami politycznymi stoi twarda siła, która ich realizację gwarantuje. W tym sensie tak jak forty rzymskie wyznaczały terytorialne granice rzymskiego świata tak amerykańskie bazy wyznaczają granice amerykańskiego świata – ale już w skali globalnego wpływu a nie tylko terytorium państwa. Stąd ten skrót myślowy.

  Masz też rację wskazując, że obok twardej siły imperium rzymskie dysponowało siłą miękką czyli zdolnością do asymilacji społeczności włączonych w obręb jego cywilizacji – z uwagi na jej atrakcyjność. I to na tyle skutecznie, że ta cywilizacja czy raczej jej kluczowe elementy okazały się bardziej trwałe niż samo imperium. Mam na myśli oczywiście imperium jako polityczny byt.
  Zresztą Amerykanie też miękką siłą przyciągania w odniesieniu do swej cywilizacji dysponują (tzw „amerykanizacja”). Z tym, że trudno ją porównywać do rzymskiej, bo USA jako imperium istnieją, więc jak na razie nie sposób wyrokować co po nich pozostanie – jak np po Cesarstwie Rzymskim.

 116. norte:
  „okazały się bardziej trwałe niż samo imperium”;
  tak bylo i z bułgarami, plemieniem tureckim, ktore probowało zdobyc konstantynopol, a na koniec przyjelo chrzescijanstwo, cyrylice i slowianski dialekt; podobnie bylo z normanami w anglii, czy litwinami w polsce;

 117. Millward Brown dla TVN:
  Prezydent postąpił słusznie podpisując ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym:
  Tak – 44%
  Nie – 43%
  Nie wiem 13%

 118. litiwni spolszczyli sie w mig; w tri miga nauczyli sie łaciny i zostali najwierniejszym sojusznikem watykanu lol;
  ( a co zrobiła czerwona szlachta ludowej wiedza chyba wszyscy)

 119. Tygodnik Polityka ostrzega czyetelników, że mogą się obudzić w państwie autorytarnym.
  Nigdy nie obudzimy się w państwie autorytarnym, bo to by wymagało wewnętrznej zgody słowiańskiego charakteru , a takiej zgody nie ma i nie było nigdy.
  Państwo autorytarne może powstać w krajach nordyckich, bo tam, ta wewnętrzna zgoda z decyzjami polityków jest prawdopodobnie genem, zbliżonym w swojej strukturze do genu cynizmu. Nasi politycy są niezdarni i próby ich cynicznej obłudy zdradza ich mimika. Nikt nie uwierzy politykowi, którego mimika zdradza obłudę.
  Politycy z krajów anglosaskich są perfekcyjnie obłudni. Polska powinna ostrzegać społeczeństwa zachodnie przed ich własnymi politykami, ale wrodzone kompleksy własnej małości nie pozwalają politykom polskim do wystąpienia o nałożenie sankcji na polityków zachodnich, którzy prowadzą UE na skraj przepaści. Unia Europejska okazała się dobrym pomysłem, ale elity polityczne zachodu nie dorosły do stworzenia wielkiej, zjednoczonej Europy.

 120. byk

  Tak, bo to są normalne procesy cywilizacyjne czy kulturowe.

  Niektórzy upatrują np źródeł problemów Europy Środkowo-Wschodniej a więc również Polski w tym, że takich procesów nie doświadczyły. Chodzi o to, że na obszarze między Bałtykiem, Łabą i Litawą, Dunajem, Morzem Czarnym i Dnieprem nie było nigdy dominującej i na tyle silnej cywilizacji, która byłaby zdolna nadać zamieszkującym je społecznościom jednolity charakter – głównie jako alternatywę dla Wschodu czy Zachodu. Piszą, że to „pas ziemi niczyjej”, którego społeczności na skutek powyższego „niewydarzenia się” nie potrafią się same, autonomicznie określić bez oglądania się na „wydarzonych” czyli „innych”, ze Wschodu czy Zachodu – w sensie pozytywnym czy negatywnym.

  Trzymając się tej teorii głównym problemem leżacym u źródeł np współczesnego podziału w UE jest brak wpływów rzymskich na tych terenach. No bo granica imperium kończyła się na Dunaju.

 121. @woytek, @mauro rossi & cala reszta hejterstwa:

  ” ale wrodzone kompleksy własnej małości nie pozwalają politykom polskim do wystąpienia o nałożenie sankcji na polityków zachodnich,”

  Alez nakladajcie se urwal sankcje. Jak taka urrwal potega jak ten wasz kraj „nalozy sankcje na politykow zachodnich” to sie urwal wszyscy od razu poplacza.

  Caly wasz rzad i wszystkie wasze „wyzsze sfery” woza.. cztery litery, powiedzmy –
  limuzynami marki Audi, BMW albo Mercedes. „Wasze” hihi „fabryki samochodow” skrecaja zusammen do kupy Ople, Fiaty i inne tam takie cacka, zaprojektowane od poczatku do konca w Niemczech, we Wloszech czy w USA.

  Samoloty to albo zdecydowanie zachodnie Boeingi albi zdecydowanie zachodnie Airbusy. Samoloty bojowe to albo poradzieckie MiG-i – albo muzealne egzemplarze F-16 blok C/D. Czolgi to albo poradzieckie T-72 albo cokolwieczek „zachodnie” Leopardy z niemieckiego demobilu. Internet by sie sfajdal bez izraelskich firerwalli Checkpoint i bez izraelskich procesorow sieciowych EZChip. Telefonia komorkowa by sie zes.ala bez infrastruktury od Ericssona, ktory to Erisccon solidnie zainwestowal w Krakowie.

  Wprowadzie te urwal sankcje. W ramach retorsji caly szereg waszych ziomow starciloby prawo do pobytu i pracy w onlozonych sankcjami krajach zachodnich. Domyslam sie, ze wszystkichm znaczy trzy miliony – potrzebujecie w ty Przemysle Stoczniowym, co idzie jak burza, bo „Polska wstala z kolan”. No i te fabryki elektrycznych samochodow, zapowiadanych przez Pana Premiera Morawieckiego („elektromobilnosc”) – podobno zatrudniaja robotnikow, majstrow i inzynierow. na trzy zmiany.

  Wprowadzcie urrwal te samkcje. Juz kiedys ten wasz general (ten w ciemnych okularach) wprowadzal sankcje na amerykanska nauke i kulture. Jak wiadomo, po takim strasznym ciosie Ameryka nigdy sie na dobre nie podniosla.

 122. @teo

  „Aczkolwiek nie wiadomo w jakim kierunku Amerykę zaprowadzi „trumpizm” ”

  Wiadomo, wiadomo. I to calkiem dokladnie.

  Jak na razie Prezydent Donald Trump uznal w koncu, ze stolica Izraela jest Jerozolima i zapowiedzial, ze przeniesie ambasade. Czy przeniesie – przyszlosc pokaze. Ale milo zauwazyc, ze chore z kure.skiej, ludobojczej nienawisci zas.ane hejterstwo od razu podnioslo wielce oburzony klangor, jak ponizej:

  „W chwili obecnej wszystkie kraje świata, może z jakimiś wyjątkami, popierają rozwiązanie 50-letniego konfliktu palestyńsko-izraelskiego przez utworzenie drugiego państwa. ”

  Zachcialo sie urwal twoim kudlatym braciom w Adolfie wojny – to dostali wojne. Tyle ze nawet pelne poparcie Ukladu Warszawskiego wiele nie pomoglo, Arabowie dostali zupelnie niesamowity wp..ol. Podobno to dlatego, ze „Zydzi to tchorze” ((c) Zofia Kossak-Szczucka). Tak sie bali „spychania do morza”, ze z samego strachu spuscili Arabom kompletny to totalny wp..ol.

  Jankesi nawet probowali sie wtracac i wpychac paluchy, trzeba im bylo dac po paluchach, zeby i sie nie wydawalo, ze to ich kolonia czy panstwo wasalne. Oczywiscie „przez pomylke”, przeproszono, bo ameryka to w koncu Ameryka – ale przekaz byl jednoznaczny, po paluchach przylano. I to morowo. I przekaz dotarl.

 123. @Mauro Rossi

  „No w końcu 4 nitki podmorskiego gazociągu o przepustowości 110 miliardów metrów sześciennych rocznie (NS1 plus NS2) ”

  „Tamar in the first half of 2017 produced about 4.9 billion cubic metres of gas. It is responsible for the majority of Israel’s power generation and also exports to Jordan.”

  Lewiatan znacznie wiekszy niz Tamat. A Tamar to juz teraz prawie dziesiec miliardow metrow szesciennych rocznie.

  Zalecam darcie ryja n/t Wolinskiek, Morela, „apartheidu” i „masakry”. Darcie dutnego ryja nie przysporzy ani „twardych” ani „miekkich”, ale moze poprawic samopoczucie.

  Czlowiek rzeczywiscie nie krowa, moze poglady zmienic. Ale chory z wairiackeij nienawisci hejter pogladow nie zmienia, bo ich nie posiada, za glupi na to. Durna wariacka nienawisc to cale jego jestestwo. Kameleon z niego marny.

 124. Panie Radzilow, Pan tak do mnie pyszesz i pyszesz, a ja nie jestem psychiatryst żeby panu pomóc.
  Oj szkoda, ale ja znam jedną wyszmienitą mówie panu psychiatrę na Park Aveniue, no może pana trochu kosztowacz, ale radze spróbowacz, wysmienita jest, pani sie nazywa Sari Haipert. Podacz panu telefon? 347 983 9183, zadzwoń pan, możesz sie pan powołacz na mnie, radze dobrze, zaufana a jak fachowa doktor. Dzwoń pan, powiedz, że teo polecił.

 125. @Symetryczny

  „Ty nudziarzu, dałbyś sobie spokój chociaż w wigilię i w boże narodzenie. I tak twoich bredni nikt nie czyta.”

  Najwyrazniej czytasz, debilku, skoro glos dajesz.

 126. @woytek

  „Państwo autorytarne może powstać w krajach nordyckich, bo tam, ta wewnętrzna zgoda z decyzjami polityków jest prawdopodobnie genem,”

  „Panstwo autorytarne” to juz bylo, z odbijaniem poslom nerek policyjnymi palami w twierdzy brzeskiej, z obozem koncen.. sorry, z sanatorium w Berezie Kartuskiej, gdzie wladza wsadzala kogo chciala bez sadu i bez wyroku, z tlumieniem strajkow za pomoca karabinowych salw w tlum i z wymuszaniem zeznan za pomoca bicia i za pomoca specjalnie szkolonych psow, ktore szarpaly skazanca za jadra. Czy powstanie na nowo jak ten Feniks z popiolow – niedlugo sie okaze.

 127. Przesłanie wigilijne prezydenta Rosji: /z sieci/
  „Pan Władimir Putin Prezydent Federacji Rosyjskiej wygłosił niesłychanie interesujące i zarazem intrygujące przemówienie na dorocznym spotkaniu z kadrą dowódczą Ministerstwa Obrony na Wojennej Akademii Wojsk Rakietowych im. Piotra Wielkiego (Военную академию Ракетных войск стратегического назначения имени Петра Великого ВА РВСН). Całość tekstu [tutaj], poniżej w tłumaczeniu swobodnym wybrane fragmenty, warto jednak przeczytać cały tekst. Pan Prezydent odnosi się do zagrożeń jakie wynikają z amerykańskiej bazy rakietowej w Polsce.

  „Мы не будем опираться исключительно на «военные мускулы», мы не будем втягиваться в истощающую нашу экономику бессмысленную гонку вооружения, не будем этого делать ни в коем случае (…)”

  Nie będziemy polegać jedynie na potędze militarnej, nie będziemy wdawać się w nieprzemyślany wyścig zbrojeń, pogrążający naszą gospodarkę. Nie postąpimy tak, bez względu na okoliczności.

  „На что же мы тогда должны опираться в решении задач в сфере обороноспособности и безопасности? Ответ очень простой: на мозги, на интеллект, на дисциплину и организованность при решении задач, стоящих в этой сфере (…).

  Na czym więc powinniśmy opierać się w polityce obronnej i bezpieczeństwa? Odpowiedź jest bardzo prosta (…) na rozumie i intelekcie.

  „Есть ещё нечто, на что мы опираемся при этих расчётах. Я говорю без иронии, мы опираемся на нашу миролюбивую внешнюю политику. Это важно, потому что нам не нужно бесконечное число баз по всему миру, и мы не собираемся играть роль мирового жандарма. Нам по определению это не нужно, это просто дорого стоит и не входит в наши планы совершенно (…).”

  (…) Jest także inna rzecz, którą bierzemy pod uwagę w rozważaniach. Powiem bez ironii, że będziemy polegać na naszej pokojowej polityce zagranicznej. To ważne, bo nie potrzebujemy niezliczonych baz wojskowych na całym świecie. Nie będziemy pełnić funkcji światowego żandarma. W ogóle tego nie potrzebujemy. To po prostu zbyt drogie i nie jest w naszych planach.

  W tych kilku słowach pan Prezydent nakreślił pryncypia rosyjskiej polityki obronnej. Rosja stawia na dyplomację, a jeżeli chodzi o przeciwdziałanie konfrontacji woli zaawansowane soft power i analitykę, od stosowania siły. Rosja nie planuje rozbudowy baz za granicą, ponieważ to się jej po prostu nie opłaca. Rosja nie będzie światowym żandarmem.

  Czy można w sposób bardziej wyrazisty powiedzieć w kilku prostych słowach – chcemy pokoju? Stawiamy na dialog i porozumienie? Nie chcemy stosować przemocy? Rosyjska dyplomacja jest znana z licznych sukcesów i linii, która może być wzorem dla innych państw. Co ciekawe, pan Prezydent sam podkreślił, że „bez ironii” zamierza polegać na rosyjskiej pokojowej polityce zagranicznej.

  Nie jeden analityk na Zachodzie i w Chinach ma teraz problem z tym przesłaniem, ponieważ jest ono radykalnie inne od obrazu Rosji, jaki wytworzono w zachodnich mediach na potrzeby rusofobicznej propagandy.

  Jeżeli porównamy spokojne przemówienie pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej z retoryką pana Donalda Trumpa Prezydenta Stanów Zjednoczonych – to widać różnicę klas tych polityków. Niestety za tą retoryką kryją się realne działania, z jednej strony pokojowa polityka Rosji, a z drugiej agresywne i konfrontacyjne nastawienie USA. Życzmy sobie podobnego podejścia, rozsądku i szczerości ze strony USA. Świat nie potrzebuje większego prezentu na święta niż pokój.”

 128. – A pod jakim zarzutem miał Pan być aresztowany?

  – Formalnie dlatego, że 20 marca próbowałem zorganizować Okrągły Stół w Czerniowcach, poświęcony ochronie praw mniejszości narodowych. Impreza nie doszła do skutku z powodu najazdu nacjonalistów, zresztą korzystających z pomocy policji i, jak się potem okazało, także SBU. Wtedy mnie pobito. Ale śledztwo przeciwko mnie zaczęło się toczyć z artykułu 110 kodeksu karnego. Przewiduje on sankcję za separatyzm, jak się mówi obecnie na Ukrainie, formalnie – wezwanie do bezprawnego naruszenia integralności Ukrainy.
  http://strajk.eu/ludzie-sami-dojda-do-europy/
  =========

  „Demokracja” w natarciu…..

 129. Stąd kolejna próba Majdanu. Protestujący, w dużej części płatni, blokują ulice i skandują profesjonalnie: „Bandu het!” (Precz z bandą) Dym ulicznych ogni i palonych opon znów przenika chłodne powietrze Kijowa. Policja ponownie próbuje usunąć namioty i transparenty protestujących. Skala tych demonstracji jest jednak wielokrotnie mniejsza niż cztery lata temu, gdy demonstranci na Majdanie obalili prezydenta Wiktora Janukowycza. Ale po raz kolejny chodzi o przewrót na samej górze.
  http://jeznach.neon24.pl/post/141632,zmeczeni-ukraina
  ==========

  Władzę można zmienić, interesy są niezmienne….

 130. Ten sie smieje kto sie smieje ostatni.

  http://theduran.com/how-the-us-swindled-russia/

 131. radzilowJedwabne
  25 grudnia o godz. 10:53
  Szabra Szatira
  „Państwo autorytarne ” to Jedyny Apartheid na Bliskim Wschodzie.

 132. Ciekawe czy ulubieniec prawicy katolik pinochet świętował po czy przed zrzuceniem zaplanowanej dziennej „dawki” komunistów do morza z samolotu.Tak sobie myślę o sacrum i profanum a nawet o znaku pokoju.

 133. http://wiadomosci.onet.pl/forum/byly-szef-cia-ingerencja-rosji-w-amerykanskie-wybo,2,3433568,0,czytaj-najnowsze.html
  ===========

  Już się nie dziwię, że Amerykanie przegrywają każdą wojnę……
  Mając takich analityków, i wysokich oficerów wywiadu, to w pełni zrozumiałe.

 134. Cała idea syjonizmu była taka, żeby zaprzeczyć wizerunkowi diaspory, który kształtowali antysemici: słabego Żyda, zepchniętego do getta, zamkniętego, kulturowo zacofanego, będącego słabą mniejszością. Izrael miał być państwem nowego hebrajskiego Żyda, silnego, często na plakatach wyglądającego wręcz jak aryjscy Niemcy – mówi Ala Qandil, reporterka i była współpracowniczka PAP w Izraelu i Palestynie.
  http://krytykapolityczna.pl/swiat/palestyna-izrael-jerozolima-trump-tycner-ala-qandil-rozmowa/
  =========

  Lapidarnie ująć skomplikowany problem, to sztuka.
  Brawa dla tej pani….

 135. Przeciętny Amerykanin wierzy, że USA wydaje na pomoc zagranicy jakieś 20-30% budżetu. Faktycznie, jak można narzekać na dług publiczny i wydawać tyle hajsu? Ostatecznie w USA też nie brakuje bezdomnych, głodnych i innych „pasożytów”. Tymczasem pomoc zagraniczna stanowi 1% budżetu USA i nie bez powodu dotychczas była jedną z niewielu rzeczy, o którą Demokraci i Republikanie nie darli kotów.

  Nawet najbardziej zatwardziały fiskalny konserwatysta jest świadomy, że ten stosunkowo niewielki wydatek kupuje Ameryce specjalny status, dzięki któremu USA może ingerować w rządy, agresywnie promować amerykański biznes, dorywać się do lokalnych zasobów naturalnych lub przynajmniej krzewić proamerykański sentyment. Słowem, jak chce się rżnąć dobrego policjanta, trzeba mieć w kieszeniach parę cukierków
  http://krytykapolityczna.pl/felietony/agata-popeda/bo-jak-nie-my-to-kto-o-tym-jak-ameryka-pomaga-swiatu/
  =========

  Niezłe……

  Niestety, dolary przestały wygrywać wojny, choć gdzieniegdzie, można zainstalować jeszcze „swojego s…syna”….

 136. norte:
  a gdzie tam, problem w tym, ze polskanie chce byc przedmiotem, a podmiotem polityki od trzystu juz lat,ale nie bardzo to wychodzi (zreszta nie tylko w polsce);
  gros mieszkancow pomiedzy nysa a dunajem, ktora wyjezdza na zgnily zachod ma z reguly tylko dwie mozliwosci :
  jackowo albo asymilacja, wiekszosc wybiera to drugie;

 137. polityka moze wplywac na historie, zarowno spoleczna jak i jednostkowa, ale ten ganges (historia) porywa jej (nasze) prochy i niesie do nirwana om

 138. majac do wyboru maneken pis czy plac czerwony nasz jasny wiesiu nawet sie nie zastanawia lol;

 139. natomiast taki donald the little sie miota jak august poniatowski;

 140. byk

  „polskanie chce byc przedmiotem, a podmiotem polityki od trzystu juz lat,ale nie bardzo to wychodzi (zreszta nie tylko w polsce)”

  Właśnie wg tych teorii, które w kilku zdaniach wcześniej streściłem, to jest niemożliwe, bo na terenach środkowo wschodniej Europy nie było tak silnej i atrakcyjnej cywilizacji, która ciągnęła by zamieszkujące ją społeczności do góry, za uszy, do zdolności do uzyskania samodzielnej, autonomicznej podmiotowości.
  Tak jak Rzym, który dał tę zdolność społecznosciom zachodniej Europie.

 141. norte:
  maskawa trietij rim, czietwiortogo nie budjet 🙂

 142. @Wiesiek

  „Cała idea syjonizmu była taka”

  /ówno spuszczone z wodą/

  Cala idea syjonizmu jest taka, ze jak Zydzi maja swoje panstwo, to juz sie raczej nie da ponownie wywozic zneinawidzonych i pogardzanych Zydow do gazu i do pieca. Malo tego – nawet do oblanej benzyna stodoly jest raczej trudno. To oczywiscie boli kazdego zafajdanego naziola, ktory popularyzuje neonazistowski oglad swiata za pomoca wklejek z witryny IHR i przytacza madrosci Marka Webera. Taki chory z kur.wskiej nienawisci hejter nie moze sie pogodzic z faktem, ze na BW zyje i oddycha szesc milionow dozych i malych „syjonistow” plci obojga. I ze nie da sie ich ani do komina, ani „do morza”.

  Durne brunatne hejterstwo moze sie co najwyzej cmoknac. Znaczy w numerus. A takze w clausus.

 143. podobno egipcjanie mieli problemy z rozszyfrowaniem wiadomosci jakie przekazywaly sobie oddzialy izraelskie;
  dopiero wezwani pospiesznie , ale poniewczasie, doradcy z moskwy, stwierdzili, z duzym zdziwieniem, ze komunikowaly sie one… po polsku;

 144. @Symetryczny

  Przesłanie wigilijne prezydenta Rosji: /z sieci/
  „Pan Władimir Putin Prezydent

  :-)))
  :-)))!!!!

  „Rosjanie dysponują obecnie na terenie Syrii najnowocześniejszym systemem obrony przeciwlotniczej S-400 „Triumf”. Ma on namierzać i strącać wszystko, co jest potencjalnym zagrożeniem w promieniu 400 km. Izraelski samolot udowodnił jednak, że system da się oszukać, powodując przy tym potężne szkody.

  13 stycznia samolot Izraela bez problemu nadleciał nad główne lotnisko reżimu Asada pod Damaszkiem, które równocześnie jest siedzibą tamtejszego wywiadu oraz bazą przeładunku broni Hezbollahu. Na tym jednak się nie skończyło. Nie dość, że udowodnił tak wybrakowanie rosyjskiego systemu obrony, to spowodował także potężny pożar poprzez ostrzelanie obiektu.”

  http://pikio.pl/w-syrii-coraz-gorecej-izraelski-samolot-totalnie-osmieszyl-rosjan/

 145. pascal ma racje, gdybysmy mogli usiedziec na dupie w domu to bylby spokoj, ale kto to wytrzyma?

 146. byk

  Rosja to za Dnieprem była. Wzdłuż Dniepru rozciągały się ich zachodnie peryferie.
  W Europie środkow-wschodniej to oni byli tymczasowo. Po prostu sobie wzięli to co im samo w ręce się pchało. Zresztą się specjalnie nie wysilali by cywilizacyjnie pozyskiwać społeczności na zachod od Dniepru – jak niegdyś Rzymianie na pozyskiwanych terenach.

  Putin zresztą chyba to rozumie i chyba na korekcie do Dniepru się skończy przywracanie tradycyjnej lokalizacji Rosji.

 147. Bar Norte
  24 grudnia o godz. 14:09
  Kazda wladza traktuje obywateli raz gorzej a raz lepiej.Jankeskimi odpowiednikami stalinizmu byly okresy po wojnach :
  Pierwszej , gdzie zlikwidowano organizacje anarchistyczne, socjalistyczne, komunistyczne i zwiazki zawodowe,
  Drugiej, gdzie ludzi nawet posadzanych o sympatie socjalistyczne zwalniano z pracy w szkolach srednich.
  Mase ludzi pozabijano i powsadzano do wiezien.
  Moze dlatego, ze przeciwnicy wladzy w usa sa zdziesiatkowani i wspomnienia lat szescdziesiatych sa nadal zywe, nie stosuje sie metod totalitarnych.
  Nie mozna traktowac sytuacji w Pierwszym Swiecie tak samo jak sytuacji w Drugim czy Trzecim Swiecie. Slownik Uniwersytetu Cambridge okresla dysydenta jako przeciwnika wladzy , publicznie ja krytykujaca a nie osobe wieziona za przekonania. Noam Chomsky nie jest zapraszany do CNN ale australijczyk Julian Assange po opuszczeniu schronienia pewnie zgnije w wiezieniu.
  https://dictionary.cambridge.org/us/dictionary/english/dissident
  My jestesmy przyzwyczjeni do definicji narzuconych przez aparat propagandy RWE / CIA.

  Trzesacy obecnie Ameryka oligarchowie / plutokraci, a co za tym idzie calym swiatem ,to technokraci [ geniusze w wybranych dziedzinach dzialalnosci gospodarczej] , ktorzy kupuja sobie politykow do organizowania swiata wedlug ich wlasnych zachcianek.
  Dawid i Charles Koch sa specjalistami od petrochemii,
  Sheldon Adelson operuje kasynami gry na calym swiecie,
  Robert Mercer jest geniuszem komputerowym
  a George Soros spekulacyjnym.
  Slownik Uniwersytetu Oxford okresla technokrate jako przedstawiciela technicznie wyksztalconej elity.
  Glos ,, Le Figaro” moze byc rownie wyjatkowy, co ,, Guardiana” -w usa nie ma jednego dziennika o takim prestizu i zasiegu. A w Anglii ,, Guardian” jest chyba samotna wyspa.
  Mam oczywiscie nadzieje, ze to Pan ma racje i nie pograzymy sie w na wieki w mrokach kolejnego totalitaryzmu.

 148. radzilowJedwabne
  25 grudnia o godz. 22:21

  Deirjassin.
  usa przegrala wojne w :
  Korei – amerykanskie miasta moga byc sproszkowane rakieta nuklearna ,
  Wietnamie-wygrali komunisci,
  Afganistanie,Iraku i Libii-wygral Taliban i Panstwo Islamskie.
  A teraz kapitalisci rosyjscy wybrali jankesom prezydenta, ktory szabruje kraj [zemsta za Jelcyna ].

 149. wyzysk

  Konflikty polityczne i związane z nimi represje w USA nie są dla mnie nowością. Głównie za sprawą amerykańskich historyków, publicystów czy artystów poruszali i poruszają w bardzo otwarty a czasem przejmujący sposób ten temat.

  Za tę otwrtość w przedstawianiu swych wewnętrznych problemów, za rozliczenia z przeszłością cenię ten kraj. Oczywiście sympatyzując z jego lewicą.

  Słowo dysydent rozumiem w europejskim znaczeniu czyli jako „człowieka przeciwstawiającego się panującej władzy i represjonowanego z tego powodu”. W tym rozumieniu wspomniany przez pana Noam Chomsky, choć izolowany w niektórych mediach, dysdentem nie jest natomiast Julian Assange na pewno nim jest.

  Natomiast tzw „technokracja” czy „technokratyzm” to w moim rozumieniu po prostu ściema propagandowo-ideologiczna z zasobów tzw „postpolityki” służaca wmówieniu społeczeństwu, że rządzą nimi jacyś apolityczni fachowcy – najczęsciej kierujący się w tych rządach kryteriami naukowymi czy technicznymi.
  Tymczasem, jak napisałem do pana wcześniej, ci faceci mają wyraziste poglądy polityczne, reprezentują polityczne interesy wpływowych grup społecznych, które je desygnowały i uprawiają w najlepsze politykę. Deklarowany przez nich „technokratyzm” ma tylko mistyfikować ten stan rzeczy. Jak sądzę mało kto się już na to nabiera.

  Co do mroków nowego totalitaryzmu, które pana niepokoją … .
  Zauważam od kilku lat duże ożywienie polityczne, które wyraża się również we wzroście publikacji krytycznych. Najwyraźniej ludzie zaczynają szukać informacji o źródłach problemów, które im doskwierają. Dziś np ubawił mnie niemiecki biskup Marx, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, który w świątecznym wywiadzie dla „Welt am Sonntag” powiedział „Jestem pewien, że przeżyjemy renesans marksizmu”.
  Jeśli przedsstawiciel tak szacownej i doświadczonej politycznie instytucji składa podobne oświadczenia to chyba nie ma powodu by się martwić o przyszłość.

 150. wyzysk

  Wspomniałem wcześnie o krytycznych publikacjach.

  Poniżej omówienie „Raportu o nierównościach światowych 2018”, który współtworzył Pikkety.

  Ciekawy materiał, mam nadzieję, że pana zainteresuje

  http://strajk.eu/neoliberalizm-czyli-basn-o-sw-mikolaju/

 151. Bar Norte

  ,, Krytyka polityczna ” publikuje wywiad z enfant terrible ,, gazety wyborczej ” Grzegorzem Sroczynskim :
  ,,Chciałbym – pisząc i redagując teksty w Gazeta.pl – odebrać prawicy patent i monopol na populizm. Moim odkryciem intelektualnym z czasu światowego kryzysu finansowego było to, jak bardzo boimy się populizmu, a przecież on może być czymś zdrowym. Amerykański ruch „Jesteśmy 99 procent” – czysty populizm. I całkowicie uzasadniony. Populizm traktuję nie jako nienawiść do migrantów czy „agentów zagranicy”, tylko pewne zdrowe podejście do artykulacji słusznych interesów grupowych. Również jako sceptycyzm wobec elit. To jest zdrowe. Ludzie mają pełne prawo nie ufać ekspertom, bo ci pokazali w czasie kryzysu bezradność w najlepszym, a cynizm i interesowność w najgorszym wypadku.”

 152. Obraz swiat bozegonarodzenia na pierwszej stronie polityka.pl:

  – swieta to uciazliwosc, dysgust etc. To pierwszy tekst zaraz po otwarciu strony.

  -Polacy nie msjs pojecia czym jest bozenarodzenie boo nie czytaja papieza Franciszka;

  -Polacy nie chca przyjmowac pod swoj dach uchodzcow , ergo nie sa chrzescijanami, ergo bozegonarodzenia obchodzic nie powinni,

  I nawet skrawka zyczen.
  Pisza to i redaguja ludzie ktorzy, niezaleznie czy wierzacy czy agnostycy/ ateisci swieta obchodza.

  A potem jeszcze ktos sie dziwi ze Kaczynski, nie faworyci “Polityki” , jest u wladzy.

  marcin.lazarowicz (fanatyczny ateista)

 153. ,,Słowo dysydent rozumiem w europejskim znaczeniu czyli jako „człowieka przeciwstawiającego się panującej władzy i represjonowanego z tego powodu”.
  Uniwersytet Cambridge jest uniwersytetem europejskim, wiec ich definicja pasuje jak najbardziej do sytuacji Pierwszego Swiata. Sila argumentow nie jest proporcjonalna do srogosci represji. Spuscizna intelektualna kardynala Wyszynskiego jest wieksza niz ksiedza Popieluszki, mimo ze ten drugi zostal zameczony na smierc.
  To , ze Noam Chomsky czy Chris Hedges ( ktory po 3O latach pracy w New York Timesie zrezygnowal po zakazie krytyki wojny w Iraku ( nie sa zapraszani do CNN, gdzie prym wioda emerytowani generalowie poprzebierani w garnitury i pracujacy dla firm zbrojeniowych, gardlujacy za nastepna wojna i zwiekszeniem wydatkow na zbrojenia, jest strata dla ogolu spoleczenstwa , ktorej prezentuje sie swiat z perspektywy interesow Jednego Procenta.

 154. Bar Norte
  Poprzedni wpis dla Pana. Budowa totalitarnego rezymu swiatowego jest krytykowana przez intelektualistow z autorytetem akademickim: Noam Chomsky jest uwazany za najwazniejszego intelektualiste w dniu dzisiejszym.

 155. Ciekawe czy katolicy wykorzystają święta do nawrócenia się na normalność.W celu likwidacji chamstwa w publicznej przestrzeni.Tak sobie myślę,że wiara czyni cuda.Bo jakiś sens świętowanie ma.To było pierwsze in vitro.

 156. „Z tego mianowicie powodu, że powstająca z kolan gospodarka polska stanowi dla nich zagrożenie ekonomiczne.”

  Mocnym uderzeniem w rynek niemiecki jest obniżenie wieku emerytalnego w Polsce, szczególnie dla kobiet. Polskie pielęgniarki i opiekunki ludzi starszych opanowały rynek opieki nad starymi już „dziećmi i wnukami niemieckich faszystów” (vide „Polityka”) i tego „rynku” już dzięki „dobrej zmianie” nie oddadzą co spowowodowało, że niemieckie pielęgniarki i opiekunki idą masowo na bruk. Z kolei polscy emeryci i renciści powoli opanowują rynek cieci i parobków na wsi w Niemczech.
  Niech żyje siła polskiej gospodarki!

 157. Proponuję nową tradycję zamiast zapalania świeczek w oknie wystawiać liczbę dobrych uczynków w roku.Tak sobie myślę o religijności na pokaz.Moja liczba 12.

 158. Polski „sado-maso – himalaizm” . Zwraca uwage funkcja -„kierownik sportowy ”
  ( o – rozjezdzaniu polskich chrzescijan na przejsciach dla nich i poboczach i ” juz wylaczonej (!?olb.) sygnalizacji ” innym razem)

  http://www.sport.pl/inne/7,64998,22827576,polacy-chca-dokonac-niemozliwego-zimowa-wyprawa-na-k2.html#Czolka3Img2
  – „20% śmiertelność (80 trupów na 380 prób) i się to promuje. A gdy człowiek chciałby sobie zapalić skręta z marihuaną, to do wiezienia, bo sobie może zaszkodzić. „

 159. Czary-mary

  Elity polityczne co rusz puszczają w obieg słowa i zwroty niezbyt zrozumiałe dla przeciętnego obywatela. Pierwszy przykład z brzegu. System autorytarny – co to jest za zwierzę?

  To nie zwierzę. Tak liderzy obozu postępu nazywają system sprawowania władzy, która chwilowo lub na dłużej znalazła się nie w ich rękach. Gdy władza wraca w ich ręce, system autorytarny w mgnieniu oka zamienia się w liberalny. A paliwo już może być nawet i po siedem złotych.

 160. Czy komuś przeszkadzaja systemy autorytarne, monarchie absolutne, dyktatury wojskowe, systemy monopartyjne?

  Absolutnie nikomu, pod warunkiem że to sojusznicy…..

  Większość nieeuropejskich sojuszników NATO, czy USA, trudno nawet podejrzewać o demokrację, czy liberalizm.
  Media przechodzą nad tym faktem z zadziwiającą lekkością.
  Ciężkie armaty pod byle pretekstem, wytaczając jedynie wobec krajów
  które nie dały się zdominować przez Zachód.
  Ot, schizofrenia…..

 161. Za Polski Ludowej się nie bała. Teraz się boi mimo, że ma miliony dolarów i jej mąż wywalczył jej wolność. I ją ma! http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,22827808,danuta-walesa-w-wywiadzie-dla-niemieckiej-agencji-czuje-sie.html#BoxNewsImg&a=167&c=96

 162. III Rzesza Niemiecka przegrała wojnę, oficjalnie. Ale nieoficjalnie, a za to realnie, jej przywódcy nie tylko uszli z życiem, ale ich wpływy do dziś dnia oddziaływają na otaczającą nas rzeczywistość polityczno-ekonomiczną. Hitlerowscy naukowcy przejęci przez CIA i NASA wytworzyli w latach służby u nowego pana całą sieć kontaktów i znajomości, dzięki którym zaczęli infiltrować te instytucje, jak również szereg innych agend rządowych USA. Poza tym szefowie NSDAP zbudowali w neutralnych krajach sieć powiązanych ze sobą 750 korporacji, tworząc w ten sposób prawdziwe imperium gospodarcze. Makia Freeman uważa, że wraz z całą masą osób tam zatrudnionych, często wybitnych specjalistów w swojej dziedzinie, zarządów tajnych paramilitarnych grup, działających na zlecenie byłych liderów, upadłego w 1945 r. państwa, imperium to można nazwać „III Rzeszą Niemiecką na wygnaniu”.
  http://talbot.nowyekran.pl.neon24.pl/post/141666,czy-iii-rzesza-wygrala-wojne
  ==========

  W ramach teorii spiskowych…..

 163. @Wiesiek59

  „Ale nieoficjalnie, a za to realnie, jej przywódcy nie tylko uszli z życiem, ale ich wpływy ”

  Ta, z zyciem uszli, jak powszechnie wiadomo, Adolf Hitler, Herman Goering, Joseph Goebbels, Hans Frank, Joachim von Ribbentrop, Julius Streicher, Rudolf Höß, Martin Borman.

  Jak hejterstwo cos wyfajda z glebi kiszki stolcowej – to wesolo sie robi.

 164. wiesiek59
  26 grudnia o godz. 14:50

  jakoś dziwnie prześlizgujesz się w tym, ilu hitlerowców i zbrodniarzy z SS zasiliło po wojnie szeregi radzieckiej nauki i techniki, czyli nauki i techniki na służbie państwa i systemu, który był równie zbrodniczy, co hitleryzm.

  Swoją drogą jaka ta Ameryka bidna i zgnojona. Jak nie rządzi nią żydowskie lobby, banksterzy z Wall Street i masoni, to steruję Ameryką III Rzesza na wygnaniu, Rzesza rządzona przez byłych liderów Reichu…

  Zapomniałeś chyba o kosmitach. Roswell się kłania. Może coś z tej strony ?

  Za duzo makowca i sernika, czy za mało świeżego powietrza ?

 165. Jacobsky
  26 grudnia o godz. 15:35

  ZSRR załapało się na resztówki naukowców, czy inżynierów.
  A tych z tatuażami SS rozwalano w trybie doraźnym.
  Masowe poddawanie się zachodnim aliantom zaś, jest faktem powszechnie znanym…..
  Zabezpieczenie finansowe zawarte w tekście, składające się z łupów wojennych, umieszczane zostało w zachodnich bankach.

 166. Nie rozwalano, bo w kwestii przydatności Sowieci potrafili być całkiem pragmatyczni.

  Banki na ogól były zachodnie, bo w bankach sowieckich mało kto chciał trzymać cokolwiek. Nawet sowieckie gasiudarstwo miało swoje konta w Szwajcarii czy gdzie indziej.

  Z tymi resztówkami to też byłbym ostrożniejszy. Dynamiczny rozwój techniki na usługach zbojeń w ZSRS niewziął się z wozducha. Sowieci wywozili fabryki i personel. Byli nie tylko pragmatyczni, ale też metodyczni.

  Na szczęście mamy polskie blogi. To dzięki nim, a nie dzięki amerykańskim mediom (podobno w rękach żydowskich) dowiadujemu się o hitlerowcach trzęsących Ameryką. Tak trzymać ! Polska miszczem Polszy !

 167. Jacobsky
  26 grudnia o godz. 15:59

  Ten akurat tekst, wrzuciłem jako ciekawostkę, pełną spekulacji i częściowo sprawdzalnych faktów.
  Jakos w UFO nie chce mi się wierzyć, pomimo odtajnienia niedawno filmu z takim obiektem w roli głównej.

  Polegałbym bardziej na książkach Suttona jako bazie wiedzy o współpracy nazistów z Wall Street.

 168. Mówię o tym, co powiedział kiedyś Tristan Harris, były „etyk designu” w Google’u: „Jeśli kontrolujesz menu, kontrolujesz wybory”. Według prowadzonych przez psychologa Roberta Epsteina badań z 2014 r., kontrolując menu, Google może zdeterminować 25 proc. wyników wyborów na całym świecie. A jeśli kontrolujesz i menu, i proces? Oto jak FB eksperymentował z frekwencją wyborczą w USA w 2010 r. Jedni użytkownicy mogli deklarować, że wzięli udział w wyborach, klikając w przycisk „I Voted”. Inni użytkownicy mogli zrobić to samo, ale ci widzieli też uśmiechnięte twarze znajomych, którzy już głosowali. W drugiej grupie, demograficznie identycznej z pierwszą, głosowało o 340 tys. osób więcej. Ile głosów zdecydowało o wygranej Trumpa? Nędzne 100 tys. A gdyby odpowiednia wiadomość szła wyłącznie do wybranych okręgów wyborczych? Panie Zuckerberg, modlę się, żeby nie chciał pan zostać prezydentem, bo w pana przypadku najwyraźniej chcieć to móc.
  http://forsal.pl/lifestyle/technologie/artykuly/1093855,zatraceni-w-krzemie-nowe-technologie-niszcza-autonomie-i-zatruwaja-demokracje.html
  ============

  Ciekawe implikacje…..

 169. radzilowJedwabne
  26 grudnia o godz. 15:41

  Jedyny Apartheid na Bliskim Wschodzie !

  Nie wspomnial Pan poprzednio, ze Jankesi przegrali wojny w Korei i Wietnamie a w Afganistanie, Iraku i Libii sytuacje kontroluje Taliban i Panstwo Islamskie.

 170. Jacobsky
  26 grudnia o godz. 16:46

  Świetny tekst.
  Szczególnie podsumowanie:

  „”Myślę, że fundamentalnie zmieni to strukturę Internetu, (który) … został zaprojektowany przez otwartą przestrzeń, a główną cechą tego jest to, że informacje przepływały przez system w sposób niezakłócony przez te, które kontrolowały System, który się zmieni: firmy, które dadzą nam dostęp do Internetu, będą mogły decydować, jakie treści widzimy i jakich treści nie widzimy (i) … w tempie, w jakim je widzimy. istotna zmiana w charakterze Internetu (Internet), jednak Internet jest już filtrowany na wiele innych sposobów i jednym z największych sposobów: jest filtrowany do nas za pośrednictwem platform, więc Facebookowi w ciekawy sposób pozwolono usiąść na zewnątrz debaty na temat neutralności sieci, a jednocześnie filtruje treści, które widzą jej użytkownicy, więc myślę, że prawdopodobnie znajdziemy się w miejscu, w którym będziemy mieli dwa filtry w Internecie. ”
  ==============

  Pasterze będą decydować, jaką karmę informacyjną można zapodać owcom…..

 171. wiesiek59
  26 grudnia o godz. 18:40

  tak, to jest rzeczywiscie niepokojace. I najśmieszniejsze jest to, że ludzie sami pchają się z sidła. Fejsbuk, google, amazon, apple…, smart TV czy smart lodówka. Ile to razy można było usłyszeć znawców w dziedzinie nowych technologii, którzy ostrzegają, żeby nie być za bardzo gadatliwym w obecności smart-urządzeń.

  W zlinkowanym epizodzie audycji cbc.ca pada coś takiego, jak:

  nie Orwell, ale Huxley. Dziś ludzie nie są zmuszani do posłuszeństwa, ale raczej posłuszeństwo osiąga się za pomocą uzależnienia od rozrywki oferowanej przez ww. koncerny internetowe. W końcu nawet amazon idzie w kierunku finansowania kultury masowej.

  Podobno nawet już nie pasterze decydują, ale stworzone przez nich algorytmy, bo to one podsuwają treść według wypracowanego przez nie profilu odbiorcy.

  Brave new world, nie ma co.

 172. Jacobsky
  26 grudnia o godz. 19:08

  Monopol na przepływ informacji, pieniądza, ustalanie ratingów, cen surowców i produktów rolnych, rodzi pokusę użycia tych narzędzi dla własnej korzyści.
  Jakże LUDZKĄ….
  Kto się jej oprze, nie będzie człowiekiem.

  Zawsze dostęp do informacji, lub wpływ na przekaz, implikował zakres sprawowanej władzy.

 173. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/korea-polnocna-dysponuje-bakteriami-waglika/k41j263
  =============

  Ile razy można odgrywać tę samą sztukę?
  Mogliby zmienić repertuar……

  Sensowny komentarz:

  ~wassermann do ~tak pytam: Masz rację. W USA uwielbiają powielanie scenariuszy. Jeśli któryś z nich udało się zrealizować to po lekkich modyfikacjach będzie on stosowany do czasu aż nikogo już nie da się nabierać i oszukiwać! W przypadku Korei powielany jest scenariusz z Iraku i Libii, które to kraje ponoć posiadały broń chemiczną, biologiczną, jądrową i jaką tylko zdołalibyśmy wymienić lub wymyślić, wspierały terroryzm, były morderczymi reżimami i oczywiście miały zagrażać „całemu demokratycznemu światu” cokolwiek pod tym pojęciem rozumieć (pewnie najbardziej demokratycznej na świecie Arabii Saudyjskiej?). Nikt jakos nie zwracał uwagi na fakt, że ani Libia ani Irak nie dysponowały dostatecznymi środkami przenoszenia broni ABC w postaci odpowiednich rakiet czy samolotów! Ja wiem, że w Korei panuje zamordyzm, że władca udaje porąbanego itd., ale nie dajmy się ogłupiać amerykańskiej propagandzie. USA chodzi o zajęcie Półwyspu Koreańskiego ze względów strategicznych (oraz surowcowych)! I to jest podstawowy cel. Chiny powiedziały USA – nie. Stany Zjednoczone urządzają prowokacje licząc, że Kim nie wytrzyma i uderzy a wtedy Chiny będą zmuszone dać zielone światło jankesom do inwazji. Tylko czy Chiny będą stać z boku? zwiń

 174. wyzysk :
  ” Drugiej, gdzie ludzi nawet posadzanych o sympatie socjalistyczne zwalniano z pracy w szkolach srednich.
  Mase ludzi pozabijano i powsadzano do wiezien.
  Moze dlatego, ze przeciwnicy wladzy w usa sa zdziesiatkowani i wspomnienia lat szescdziesiatych sa nadal zywe, nie stosuje sie metod totalitarnych.”
  Nie przesadzaj. ludzie o sympatiach socjalistycznych lub nawet komunistycznych (Woody Guthrie albo Leadbelly, później Bob Dylan albo John Lennon, zeby wymienić tych najbardziej znanych) nie byli szczególnie prześladowani a już napewno nie tak jak ludzie o sympatiach prozachodnich w „obozie socjalistycznym”. Nawet w najgorszych latach MC Carthyzmu John Ford mógł nakręcić ‚W samo Południe” (sam John Ford znalaz się w pewnym momencie na czarnej liście i nagle większość jego przyjaciół i znajomych zerwała z nim stosunki). Jednak tradycja szacunku dla prawa w krajach zachodniej cywilizacji jest nieporównywalnie silniejsza niż w krajach tzw międzymorza……

 175. „Drodzy Czytelnicy „The Washington Examiner”! Kilka dni temu mogli Państwo zapoznać się z artykułem polskiego premiera Mateusza Morawieckiego pt. „Dlaczego mój rząd reformuje sądownictwo”. Artykuł zawiera przeinaczenia i przemilczenia zaskakujące u szefa rządu i wprowadzające w błąd czytelników w USA.”
  – tak się zaczyna pierwszy w 2018 roku felieton red. Passenta. Dalej jest już tylko coraz mocniej i dosadniej.

  Nareszcie zaczyna się coś ruszać i nabierać rozpędu w polskiej polityce. Do tej pory raczej nuda, harcowanie, przedbiegi były.

 176. Dzis Polska Akcja Humanitarna obchodzi 25 lecie dzialalnosci.
  Dzielo pani Janiny Ochojskiej bylo na sztandarach tej “swiatlej/ liberalnej” Polski.
  Transporty darow do Sarajewa byly na czolowkach gazety wyborczej czy Polityki.
  Dzis grobowa cisza, ciezka praca by zapomniec, wykluczyc ze spolecznego obiegu.
  PAH nadal dziala. Czemu usuwany na margines?
  Poszukajcie panstwo sami.

  To jeden z przykladow jakie pozwalaja zrozumiec wspolczesny antysemityzm. Jego zrodla nie w fobiach, nie wobec “tych ktorych nie ma”, ale w reakcji na realne postawy konkretnych srodowisk.

  marcin.lazarowicz

 177. wyzysk

  ” …. enfant terrible ,,gazety wyborczej” Grzegorzem Sroczynskim”

  Na tym przykładzie najlepiej widać, że nie musi się pan martwić „totalnym reżimem” opiniotwórczym, bo rynek go łamie.
  Okropne dziecko Gazety Wyborczej tak jej politycznie zaszło za skórę, że matka Agora przeniosła je z misyjnej Wyborczej.pl do komercyjnej Gazeta.pl. Oczywiście z uwagi na jego poczytność. Rynek – popyt wymusza podaż.
  Teraz tam pisze swe obrazoburcze teksty z krzyczącym na czerwono nagłówkiem „Sroczyński – tylko u nas”.
  Podobnie zresztą jak czołowy symetrysta Rafał Woś.

 178. Przejzalem naglowki gazeta.pl, tej na smartfony, probujac znalezc opis swiat 2017:

  Szopka: akcja pani z Femen na placu swPiotra i koszmarna szopka w katedrze sw. Jana

  Pasterka: zla homilia bp. Glodzia i komentarz do niej p.Walesy ( negatywny)

  Choinka : wsccieklosc mieszkancow Rzymu na ich miejska choinke

  Kryminalki: dwoje pieszych wracajacych z pasterki zabite w wypadku w Kobylce, smierc w trakcie powigigilijnej libacji, dane o pijanych kierowcach.

  Przedruki z facebooka: swieta u pp Lewandowskich, Dody, Siwiec, Krupy. + komentarze internautow. Nie bardzo swiateczne.

  To sa polskie swieta oczami redaktorow gazeta.pl. Ani wiecej , ani mniej.

  I ktos sie jeszcze dziwi ze Kaczor ma tak dobre notowania? Jesli gazeta.pl oferuje mu tak wszechstronna pomoc to nie ma powodu do zdziwienia.

  marcin.lazarowicz

 179. @neospasmin

  „Przejzalem naglowki”

  Do szkoly do hejterstwo jednak mialo pod gorke.

  „Ponad trzy miliony złotych rocznie przeznaczają polskie władze na pomoc dla Autonomii Palestyńskiej. Chodzi o pomoc rozwojową, która jest finansowana ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polska pomaga w ten sposób palestyńskim rolnikom, gospodyniom domowym, a także sierotom i włącza się w projekty kulturalne. … Goście zjeżdżają do miejsca narodzin Chrystusa. Wśród nich Polacy … Polska na kiermaszu w Betlejem .. Autonomia Palestyńska jest jednym z kluczowych dla Polski regionów pomocowych. Od 12 lat w Ramallah na Zachodnim Brzegu istnieje polskie przedstawicielstwo, ”

  Czemu tak malo? Nie lepiej przeznaczyc ze trzy miliardy a nie marne trzy miliony na Semtex, automaty AK 47 i co tam jeszcze Palestynskie Kobiety i Dzieci potrzebuja?

  Tak w ogole „Betlejem” to tak naprawde Bejt Lehem. Znaczy w „zargonie” zlych i niedobrych syjonistow, ktorzy „ulrzyzowali Pana Jezusa”.

 180. Bar Norte
  26 grudnia o godz. 23:46
  Syberia dla Grzegorza Sroczynskiego zarzadzona przez naczelnika ,, wyborczej” swiadczy raczej, ze odwilzy nie bedzie.
  gazete.pl czytaja tylko sutenerzy.

 181. Fenomen polskego antysemityzmu:
  Wydaje sue ze on nie w nienawisci, ale w braku szacunku, pogardzie.
  Taka postawe duzo trudniej sie zmienia.

  W mej ocenie srodki uzywane do przeprowadzenia zmiany ( wzbudzanie poczucia winy, przemoc, sila, pieniadze) sa w przypadku Polakow przeciwskuteczne.
  Charakter narodowy dezawuuje takie srodki a priori a przy tym cel dla jakich one uzywane.

  Co wiec w zamian? Jak doprowadzic do zmiany zapatrywan? Czy droga “niemiecka”- postrzegania Niemcow przez Polakow bylaby tu pomocna?
  A moze koncepcja “homofobii” jako antidotum na negatywny obraz pederastii?
  Kto z panstwa pierwszy do odpowiedzi?

  marcin.lazarowicz

 182. neospasmin; 2:00.

  Zlikwidowanie w Polsce antysemityzmu jest stosunkowo latwe mysle za Zydzi
  tez juz o tym wiedza a mianowicie.
  Nalazy do Polski sprowadzic z krajow arabskich a najlepiej z Palestyny
  kilkanascie tysiecy radykalnych islamistow czyli szmacianych lbow jak ich
  Jacobsky;nazywa i niech ta grupa sie rozrasta.
  W krotkim czasie problem antysemityzmu w Polsce zniknie a zacznie sie
  problem islamski,malo tego Polacy beda sie cieszyc kiedy Zydy beda ich
  tluc na bliskim wschodzie.
  W przyszlosci kto wie moze jeszcze Polak – Zyd dwa bratanki,no bo jak
  sie czyta naszego Radzi; to widac,slychac i czuc ze wiecej w nim Polaka
  anizeli Zyda.

 183. Teddy bear:

  Czy uwaza pan ze wejscie w czerwcu 41 Niemcow na wschodnie ziemie przedwrzesniowej Polski spoeodowalo ze stosunek Polakow do Sowietow sie poprawil? Sam tak nie uwazam, stad pomysl na sprowadzenie do Polski licznej grupy arabskich imigrantow nie wydaje mi sie trafny.

  Nie wspomne juz o niedorzecznosci jaka byloby rozpalenie konfliktu polsko- arabskiego tylko po to by Polacy pokochali Zydow.
  Kto by na tym zyskal a kto stracil?

  Wiec moze inaczej: moze trzeba jakiejs przemiany w charakterze narodowym Zydow, by zdjecie odium pogardy bylo mozliwe?
  A moze bycie wieczna mniejszoscia nie dozwala na taka przemiane? Nie dozwala boo oznaczalaby ona samobojstwo?

  ml

 184. Harry Franfurt: On BullShit
  „Kłamanie to działanie ostro nakierowane na cel. Jest zaplanowane po to, żeby wstawic fałsz w konkretnym punkcie. Aby wyprodukować kłamstwo wogóle ( kłamca ) musi mieć świadomośc co jest prawdą. Ale któś kto zajmuje sie opowiadanie bzdur (B.S.) nie ustawia się ani po stronie prawdy ani kłamstwa. Jego perpetktywa jest panoramiczna, nie szczegółowa, posiada przez to wiecej możliwości do improwizacji, koloru i gry wyobraźnią. To jest bardziej sztuka niż rzemiosło. Stąd powstało powiedzenie (BullShit Artist) (spec od bzdur)”

  „Kłamcy i mówiący prawdę są bolesnie świadomi faktów. Spec od bzdur traci wszelką łącznośc z rzeczywistością. Tym sposobem bzdura jest wiekszym wrogiem prawdy niż kłamstwo”

  Farid Zakaria:
  „Widzimy konsekwencje. Podczas gdy szalone wypowiedzi się mnożą, standardowe reguły prawdy, faktów i rzeczywistości, przestały istniec w tej kampanii. Donald Trum nagromadził tak wielkie pokłady swojego firmowego produktu na scenie politycznej, że smród otacza nas ze wszystkich stron i stał się nieznośny.”

  Fareed’s Zakaria: Trump is a B.S. artist

  Myślę, że B.S. otacza nas również coraz ciaśniejszym kołnierzem, a czy się kiedyś oswobodzimy zależy od nas samych i naszej determinacji.

 185. As much as on any other issue, the government was elected – and elected decisively – to overhaul this deeply flawed system – m.in. argumentuje nowy premier w „The Washington Examiner”. Kuriozalny jest ten artykuł. Morawiecki wspomina o krokach ku sankcjom przeciw Polsce podjętym przez Parlament Europejski rzekomo w związku z Marszem Niepodległości, jak sugeruje premier. Oto Polska jest w sporze z Unią Europejską i dlatego premier wyjaśnia istotę sporu na łamach konserwatywnego i pro-republikańskiego, anty Washigtonton Post ustawionego dziennika dla amerykańskich elit rządowych. Chciałby spór z UE przenieść do arbitrażu w Waszyngtonie.

  Podaje republikanom w Ameryce PISowską wersję skorumpowanej władzy sądowniczej w układzie bez checks and balances, stworzonym przez Okrągły Stół w umowie z Jaruzelskim. I taką Polskę po wieloletnich negocjacjach i weryfikacjach Unia Europejska zaakceptowała i przyjęła na członka w 2004 roku? No w pale się nie mieści z jakimi przeciwnościami rząd PIS musi walczyć o wolność w Poslce. Rząd wybrany w sposób zdecydowany – cokolwiek to może znaczyć dla waszyngtońskich konserwatywnych elit, czy oni wiedzą, że mniej niż 38 procent głosów wyborców stanowi „zdecydowaną większość”? – dla naprawy tego podstawowego defektu polskiej demokracji jaką stanowi skorumpowana, stronnicza i niewydajna kasta sędziowska.

  Dziwaczne pomysły ma Morawiecki. Czy prezes uzna to za dobry krok polityczny? Czy raczej obaj brzytwy się chwytają tonąc w odmętach tej wojny na górze o kontrolę PIS nad sądami?

 186. Morawiecki z racji stanowiska przymuszony do bycia propagandystą PiSu
  Lektura artykułu Morawieckiego, to lektura PiSowskiej propagandy. Selektywność ocen, pomijanie istotnych faktów (jak np. łamanie konstytucji), nie nazywanie rzeczy po imieniu, tylko sugestiami, ogródkami, aluzjami, kurczowe trzymanie się linii PiSowskich zatwierdzonych centralnie haseł o państwie i prawie z uporczywie brzmiącym i natrętnie dozowanym dla Amerykanów hasłowym dodatkiem „check and balance”, powoływanie się na większość, nazywanie sądownictwa skażonym (błędnym, uszkodzonym) systemem, przytaczanie (bardzo ogólnikowe) epitetów i potocznych prostych w wymowie pomówień o sędziach jako lichwiarzach handlujących przydzielaniem spraw wedle przewidywanych zysków, które mogą popłynąć do kieszeni sędziów od posiadaczy bogatych kont, itd.
  Jakbym, słyszał Janusza na imieninach cioci Grażyny.

  Morawiecki ciągle się uczy, w tej chwili pracuje nad swoją transformacją w polityka PiSowskiego uzdrawiającego, zatroskanego Polską, a w niej skorumpowanym, skażonym nepotyzmem i bezkontrolą społeczną sądownictwem. Morawiecki wraz z PiSem i z suwerenem, (który jest „most”, czyli bezdyskusyjną większością), wypala z sądownictwa korupcję, lichwiarstwo, nepotyzm, brak kontroli ludu nad sędziami oraz komunistyczną złogowość sędziowską, którą mianował na stanowiska rosyjski czynownik Jaruzelski, twórca prawa stanu wojennego, inicjator Okrągłego Stołu, przy którym taki skażony system w sądownictwie został przyklepany i funkcjonuje do dziś.

  Jak powiedział wczoraj znany ekspert od państwa prawa, Błaszczak – tym samym w Polsce skończył się komunizm (ostatni bastion komunizmu – sądownictwo), z chwilą podpisania przez prezydenta ustaw o sądownictwie.
  Błaszczak brutalnie, Morawiecki – elegancko – przywracamy check and balnce.

  Morawiecki w tym obłudnym artykule jest PiSowski do imentu, stosuje się do wszystkich zasad PiSowkiej propagandy – selektywność w dobieraniu faktów, wymyślanie z czapy nowych faktów, lekceważenie statystyk, stosowanie inwektyw pod czytelnika – dla ludu wprost mówi się o zdradzieckich mordach, dla jakichś przypadkowych amerykańców pisze się elegancko – o „ flawed judicial structure”, „this very peculiar flaw of governance ”, „deeply flawed system”.

  Morawiecki nie wspomina słowem o najważniejszym – jaki to ma związek z konstytucją i czy konstytucja polska w ogóle się zajmuje się problemem niezależności sędziów.

  Pisze o korupcji sędziów, o nepotyzmie, o „sprzedawaniu” lukratywnych spraw kolegom, a nie wspomina w ogóle o niezależności władzy sądowniczej. Wprost przeciwnie, Morawiecki sugeruje, podsuwa w artykule niesprecyzowaną tezę, że niezależność sędziów jest szkodliwa dla państwa, z dwóch powodów:

  a) bo jest skonstruowana nieprawidłowo na sposób komunistyczny, jest produktem, miazmatem Okrągłego stołu

  b) bo generuje korupcję, nepotyzm, kolesiostwo, wiąże, uzależnia sądy od bogatych klientów (w artykule Morawieckiego jest mowa, sugestia o sędziach lichwiarzach). To jest nawiązanie do szeroko wykorzystywanego memu. Jak się powie – lichwiarz, to wiadomo o kogo chodzi, kto opanował sądownictwo, jaka kasta. Lud doskonale to zrozumie, kupi.

  Morawiecki przekazuje czytelnikowi swoje głęboko słuszne przekonanie – reforma sądownictwa, która przeprowadza rząd (?) sprawi, że komunistyczne przeżytki znikną z sądownictwa, ulotni się nepotyzm, kolesiostwo i lewe zatrudnianie sędziów, sędziowie staną się uczciwi (do wczoraj nie byli uczciwi, a od dzisiaj staną się uczciwi), bo nowe ustawy wprowadzają nowe check and balance” nazywane przez pisowską propagandę „kontrola społeczną”. Sędziowie staną się uczciwi.

  Ciekawy jest wstęp Morawieckiego, w którym pisze on o Marszu Niepodległości w Warszawie zdominowanym przez faszystów (na cała szerokość ulicy) – że mała grupka ekstremistów antysemickich i rasistowskich (niedostrzegalna przez większość uczestników marszu) sprytnie skupiła na siebie uwagę międzynarodowych mediów.
  Tego sformułowania nie powstydziłby się, nie powiem kto.

  Morawiecki ani słowem w swoim artykule nie wspomniał o najważniejszych sprawach dotyczących check and balance. Są to dwie kwestie:

  1) Ustawy o sądownictwie naruszają konstytucję.

  2) Ważny projekt nowego prawa nie był przedyskutowany w szerokiej debacie społecznej, ani w Sejmie. Był na chybcika, chyłkiem przepchany przez partię PiS w parlamencie i gdyby nie veto prezydenta i rozgłos jakie ono przyniosło w mediach, oraz oddźwięk w Unii Europejskiej, żadnemu PiSowcowi nie przyszło by na myśl tłumaczyć się w amerykańskich środkach przekazu z polskiego check and balance, po prostu nie dostałby zamówienia od Prezesa na takie wymądrzanie się.
  Pzdr, TJ

 187. Ted’dy bear
  27 grudnia o godz. 4:21

  tak, nazywam i będę nazywać radyklanych islamistów szmacianymi łbami.

 188. Polska wraca w zawrotnym tępie do PRLu.
  Nie dojść , ze sądownictwo znajduje się już w rękach prlowskich prawników ,
  to jeszcze premier na eksportowy wynos ,ma całkiem inną „dobrą zmianę”,
  w której Prezes karci prawdziwych patryjotów,
  jak na potrzeby krajowe , w którym im oczywiście chołubi.
  Czasy PRLu i szczególnej dbałości o produków eksportowy , na koszt bublli politycznych na rynek krajowy , to już codzienność

 189. Jeśli z grupy krajów rozwijających się wyłączylibyśmy Chiny, to okaże się, że nie ma postępu, czyli tzw. efekt doganiania to mit – powiedział PAP Jacek Tomkiewicz, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego. Dodał, że zjawisko nierówności w ostatnich latach nasiliło się.

  Według Tomkiewicza tzw. renta doganiania praktycznie nie występuje. „Wbrew powszechnym opiniom biedniejsze państwa nie rozwijają się wcale szybciej niż bogate. Jeśli z grupy krajów rozwijających się wyłączylibyśmy Chiny, to okaże się, że praktycznie nie ma postępu. Ameryka Łacińska, Afryka, duża część Azji – pozostają daleko w tyle w stosunku do rozwiniętej części świata” – powiedział.
  http://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1094273,tomkiewicz-panstwa-biedne-dogonia-kiedys-bogate-ekonomista-to-mit-taki-efekt-praktycznie-nie-wystepuje.html
  ==========

  Od dawna wiem, że to „oczywista oczywistość”…..
  Nie ma najmniejszych szans na to, by kraje rozwijające się nadgoniły w jakiejkolwiek dziedzinie przepaść dzielącą je od krajów rozwiniętych, dzięki liberalizacji dostępu do własnego rynku.
  Jedynie protekcjonizm i polityka gospodarcza zapewnia takie możliwości.

  Ale, do tego trzeba być potężnym rynkiem zbytu i mieć patriotyczne elity….

 190. Ty, bywalec, jesteś tylko dyslektykiem, czy aż półgłówkiem?
  („tępo”, „chołubi”).
  Pomijam wartość merytoryczną twego „przekazu”.
  Masz jakąś inną możliwość rozładowania twoich kompleksów, niż pisanie na blogu??
  Na przykład poprzez szydełkowanie, albo wyszorowanie toalety…

 191. Co robic gdy nie ma sie kompleksow i nie ma wtedy mozliwosci ich rozladowania pretensjonalnymi nickami ? Trzeba sie podpisac imieniem i nazwiskiem . Mozna probowac jeszcze , nie rozladowywac czyms co nickiem jest tylko pozornie ( „czesciowo” ) ale to jakby na inny temat

  – „Niestety, wobec zjawisk i procesów zachodzących w mojej Ojczyźnie, w których ku rozczarowaniu wielu milionów Polaków bierze Pan aż nadto znaczący udział, nie mogę tego medalu przyjąć. Nie mogę przyjąć czegoś, co pochodzi z nadania człowieka, który jest z wykształcenia prawnikiem z cenzusem uniwersyteckim, a który w sposób świadomy łamie Konstytucję RP. Konstytucję, na którą przecież Pan przysięgał – i to deklarując publicznie poszukiwanie pomocy Boga dla jej przestrzegania!” – napisał profesor Bielecki. 
  Jak tłumaczy zniesienie trójpodziału władzy, które za sprawą podpisania przez Andrzeja Dudę ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS właśnie się dokonało to „przykłady destrukcji prowadzącej do marginalizacji Polski w Europie i świecie”. 
  – „Mam też nadzieję, że w dającej się przewidzieć perspektywie „My Naród” wypracujemy zbiorowe strategie naprawcze i zatrzymamy obserwowany dziś proces wypychania nas w mroki średniowiecza; degrengolady narodowej i europejskiej tożsamości naszego kraju. Później zaś wrócimy tam, gdzie jeszcze nie tak dawno byliśmy, po to by konsekwentnie aplikować o właściwe naszym marzeniom i aspiracjom miejsce” – kończy swój list naukowiec.

 192. Wspominanie jedynie w Chinach , a pomijanie Indi świadczy już o nierzetelności autora.
  Prawdopodobnie ma on podobnie jak Wiesiek słabość do systemów autorytatywnych,
  jako jedynej gwarancji postępu w tzw. III świecie ?

 193. Neopotyzm , kolesiostwo , rączka myje rączkę , to polska tradycja , którego PiS już chodźby z samego patryjotyzmu , jest perfekcyjną emanacją i wraz z uwolnieniem się spod unijnego jarzma , może być tylko lepiej.

 194. Bywalec 2
  27 grudnia o godz. 18:12

  Kraje w których przyrost naturalny jest większy niż wzrost gospodarczy, są skazane na porażkę.
  Indie należą do takich krajów.
  I nic nie mogą zrobić w tej sprawie, bo byłoby to „niedemokratyczne” rozwiązanie.

 195. Bywalec 2
  27 grudnia o godz. 18:22

  Nie lubię Ziemkiewicza jako publicysty, cenię jako pisarza.
  Paralele pomiędzy Piłsudskim a Kaczyńskim są uderzające.
  Co doskonale wywiódł w „Cieniu Marszałka”.
  Władza za wszelką cenę, wszelkimi metodami, dzięki przez siebie zmontowanej klice.

  Cenę demontażu przez Piłsudskiego demokracji znamy.
  Cenę demontażu przez Kaczyńskiego, poznamy wkrótce.
  Ale, może się okazać, że jego koncepcja rządzenia krajem będzie skuteczna.
  I co wtedy?

  „Dla Polaków można wiele zrobić, z Polakami nic”?

  Więc nie obstawiam, czasem trzeba bata, czy autorytaryzmu, by coś osiągnąć dla społeczeństwa, wbrew jego woli….

 196. Wiesiek
  Przyrost naturalny w Indiach wynosił 1,2%,
  a gospodarka wzrosła o przeszło 7%.

 197. Wiesiek
  Co do „bata na Polaków” i że niby nie dorośli do demokracji,
  To tutaj popularność rządów Kaczyńskiego w narodzie wydaje się dawać tobie rację .

 198. @neospasmin

  „Wiec moze inaczej: moze trzeba jakiejs przemiany w charakterze narodowym Zydow, by zdjecie odium pogardy bylo mozliwe?”

  Problem w tym, ze ty raczej nie dysponujesz odpowiednimi srodkami, zeby do tej „przemiany” doprowadzic. Same dobre checi nie wystarcza. Juz pare razy probowano dokonac „przemiany w charakterze narodowym Zydow”, na wieksza skale np w roku 1967-ym i pozniej w 1973-cim. Ostatnia zorganizowana prpba miala miejsce w roku 2014-tym. Kolejne proby byly ambitne – ale specjalnie wiele nie przyniosly. Samo w sobie darcie ryja moze poprawic samopoczucie – ale poza tym nczego nie zmieni.

  „konfliktu polsko- arabskiego”

  Czyzby istnial taki „konflikt”? Przeciekawe, bo jeszcze niedawno istnialo w panskim pieknym kraju okreslenie „arabeska”. Nie oznaczalo jako zywo ozdobnego ornamentu. Dzis przyjelo sie okreslenie „modelki”:

  „Apetyt 23-latki jeszcze się zwiększył, gdy „sponsor” obiecał jej prezent w postaci sandałków Louboutin. Dziewczyna tak bardzo nie mogła doczekać się butów, że podała… adres domowy swojej mamy, która mieszka w Nowym Sączu. Potem wysłała „szejkowi” także zdjęcie dowodu osobistego ze wszystkimi danymi, których jednak nie opublikujemy przez szacunek dla rodziców Pauliny.

  Dalej poszło już z górki: dziewczyna zgodziła się na układ proponowany przez Internet, stwierdziła, że jest „otwarta” na fetysze i chociaż woli alkohol, nie wykluczyła wciągania kokainy w trakcie imprezy. Wdzięczna za wyróżnienie z grona innych „modelek” napisała nawet, że „szejk” będzie jej „królem” oraz że cała sprawa wygląda jak „marzenie księżniczki”.”

  https://www.pudelek.pl/artykul/114987/kolejna_polka_chciala_wyjechac_na_seks_do_dubaju_to_wyglada_jak_marzenie_ksiezniczki/

  Kazdy kraj cos eksportuje, Szanowny Panie Neospasmin. Jeden procesory i rakiety, drugi rope naftowa – a trzeci slynie z eksportu _modelek_.

 199. @Wiesiek59

  „Kraje w których przyrost naturalny jest większy niż wzrost gospodarczy, są skazane na porażkę.”

  … a kraje, w ktorych dziesiec procent populacji (cztery miliony) dalo dyla za granice, zeby uciec przed nedza i bezrobociem – skazane sa na Doniosle Sukcesy.

  Prasa donosi ze swietnie sie rozwija eksport „modelek” do Dubaju oraz „opiekunek” do starszych panow w rajchu.

 200. Marcin napisał

  „Co do Kaczora i p. Szydlo to gdyby nawet niczego w zyciu eiecej nie dokonali to i tak przejda do historii Polski jako ci ktorzy zlikwidowali biede posrod polskich dzieci. Zrobili to przy pomocy programu 500+.”

  odpowiadam dlatego, że wielu Polaków coś w podobnym duchu powtarza, a tymczasem biedy nie likwiduje się dając zapomogi,
  Przekonano się na akcjach pomocy w Afryce , że dawanie nie tylko nie rozwiązało problemu ale go powiększyło. Tamtejsi biedacy przestali starać się coś samemu wytworzyć i zaczęli oczekiwać na transporty z pomocą i bić się o dostarczane produkty.
  Ktoś kiedyś wymyślił taka sekwencję -chcesz pomóc głodnemu to nie dawaj mu ryby , ale wędkę .
  Biedę najskuteczniej likwiduje wzrost zamożności kraju i rozsądna polityka rządzących wspomagająca tych co znaleźli się w trudnej sytuacji w taki sposób by sami stanęli na nogi.
  Nie ma najmniejszych szans na to by te 500+ zlikwidowało biedę w Polsce , bowiem nawet na dłuższą metę nie bardzo wspomoże rodziny z dziećmi . W ciągu roku głównie z powodu rozdawnictwa z deflacji zrobiła się 2,5% inflacja , a ceny żywności wzrosły o ponad 10%.
  Rodzina więc z dwojgiem dzieci mająca dochód około 6000 mimo tego 500+ ma ten sam poziom życia co w 2016r. , bo te zżarła drożyzna..
  Rodziny i osoby z jednym dzieckiem praktycznie 500+ nie dostają ( dostają gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800zł czyli gdy jest skrajna bieda)
  Kryterium dostania 500+na jedno dziecko jest ostre (złotówka więcej i pa pa pomoc)
  Ze to głupota to każdy widzi (ale przecież te 500+to działanie stricte polityczne, bo dano też tym co wcale tek pomocy nie potrzebują ma 10000na osobę i tez dostanie)
  Rozdawnictwo i nie tylko powoduje że inflacja się nasila , a zagrożenia finansów kraju rosną..
  Widać wyraźnie że PiS pożycza ogromne pieniądze na realizacje swej polityki .Jeśli takie tempo zostanie utrzymane, to w ciągu całego 2017 r. dług Polski powiększy się o blisko 100 mld zł!
  To wzrost znacznie szybszy niż wzrost PKB. (to bardzo groźne zjawisko)
  Obecnie gwarancją dla pożyczkodawców jest przynależność Polski do UE. Działania PiS niepokoją, że może nastąpić Polexit i może to znacząco utrudnić branie pożyczek oraz znacznie pogorszyć warunki ich uzyskiwania. To wszystko bardzo źle wróży dla gospodarki..
  Z UE otrzymujemy jeszcze na + około 20 mld zł i to tez może się urwać.
  Te obecne doskonałe wyniki budżetu to trzecia prawda Tischnera. , bowiem to skutek manipulacji i dezinformacji. Pamiętamy jak wspaniale rokował się budżet na rok 2016 i jak to zdechło w ostatnim miesiącu roku. W wyniku wyszło sporo gorzej niż. w 2015.
  Teraz już z nadwyżki nic nie zostało i błyskawicznie rośnie deficyt. A przecież rząd wpompował ogromne pieniądze w rynek i musiało to się zwrócić w postaci VAT i Akcyzy.
  Czyli te pianie o uszczelnianiu są bzdurne , bo to przyniosło znacznie mniej niż panowie politycy prawią. Na dokładkę US przetrzymuje zwroty VAT , i blokuje pieniądze pod dowolnym pretekstem (i większość trzeba będzie zwrócić). Rząd w tym roku otrzymał ogromne nieplanowane pieniądze itd
  Morawiecki co innego głosi o deficycie w Unii , a co innego w kraju.
  Jeszcze w tym roku jakoś budżet wyjdzie , ale co będzie w następnym?
  Wszystko wskazuje na zbliżanie się katastrofy finansów , tym bardziej, że kończy się światowy okres prosperity.
  Wracając do „likwidacji biedy
  ” to widać, że ta bieda dopiero eksploduje.

 201. Wiesiek
  Popatrz na datę swoich sensacji.
  Przed pisałeś coś o stosunku wzrostu liczby ludnosci , do wzrostu produktu narowego ,
  Niby , że w Indiach ludność rośnie szybciej jak PNB, ale to cię zdaje się już nie interesuje.
  https://de.tradingeconomics.com/india/gdp-per-capita

 202. P. Maciej

  Jest rok 2035. Zmierzch ery kaczyzmu. Sam Kaczor lezy juz kolo brata na Wawelu. Na skutek konfliktu w obozie wladzy , po 30 latach nieprzerwanych rzadow, PiS przegrywa dmikeatyczne wybory. Prezyrent Ziobro przyjmuje dymisje rzadu premiera Misiewicza.
  Do wladzy dochodzi koalicja pogrobowcow partii Razem, Mlodziezy Wszechpolskiej, PSL, SLD, PO i Zielonych.

  Pan w tej koalicji otrzymuje teke ministra rodziny i opieki spolecznej.

  Polska jest w dibrej kondycji: wyszla obronna reka z kolejnego swiatowego kryzysu gospodarczego, bezrobocie jes takie jak w roku 2017, zlotowka jest jedna ze swiatowych walut.

  Teraz panskie zadanie: rekoomenduje pan premierowi zakonczenie programu 500+ ( wtedy juz pewnie 1000+; w koncu to juz z gora 20lat…) czy wrecz odwrotnie.

  Do podjecia decyzji ma pan twarde dane dokonan tego programu, boo przeciez populizmem sie pan brzydzi.

  Wiec jak?

  ml

 203. wyzysk

  Gazeta.pl należy do czterech najbardziej popularnych mediów informacyjno – rozrywkowych w kraju. Według statystyk zajmuje pod wzgledem popularności trzecie miejsce za Wirtualną Polską i Onetem. Za nią są Interia.

  Grupa Gazeta.pl określa się jako „masowe medium informacyjno-rozrywkowe z rozbudowaną społecznością użytkowników oraz szeroką grupą serwisów tematycznych, narzędzi i usług zaspokajających codzienne potrzeby: informacji, porad, wymiany opinii, komunikacji, rozrywki, zapełnienia czasu.”

  W czerwcu tego roku dział informacyjno-publicystyczny Gazeta.pl miał 3 769 638 realnych użytkowników i zanotował 65 351 065 odsłon.

  Zaznaczam, że nie odnoszę się do treści podawanych uzytkownikom na tym portalu tylko zwracam na podstawie statystyki uwagę na jego popularność.

  W tym kontekscie chciałem pana spytać co jest złego w tym, że lewicowi publicyści Grzegorz Sroczyński i Rafał Woś piszą na tym masowym portalu?

  Jeśli z jednej strony zwraca pan uwagę, że lewicowym publicystom czy naukowcom zamyka się dostęp do mediów masowych (przykład Chomskiego i CNN) to z drugiej strony, gdy już do nich uzyskają dostęp, pan dyskredytuje te media. A co gorsza ich odbiorców.
  Czy nie jest to sprzeczność?

  Poza tym pozwolę sobie przypomnieć co napisałem do wcześniej. Medium Gazeta.pl jest przedsięwzięciem biznesowym. W tym kontekście zatrudnianie przez medium publicystów lewicowych oznacza, że zmieniają się preferencje polityczne jego odbiorców.
  A to powinno cieszyć a nie skłaniać do krytyki.

 204. neospasmin; 5:14.

  Wejscie Niemcow w 41 r na ziemie wschodnie Polski spowodowalo
  za Polacy juz inaczej zaczeli patrzec na Rosjan o tym pisze W Jaruzelski
  w swojch ksiazkach w jednej wspomina tak.
  Nie lubialem Rosjan i balem sie ich jak diabla ale po kontakcie z nimi
  i blizszym poznaniu zauwazylem ze oni sa tacy sami jak my,juz potem
  nigdy sie jch nie balem,trudno aby mu w to nie wierzyc co pisal.
  Polacy to taki twor ze musza miec koniecznie wroga bez niego egzystowac
  nie potrafia a sprowadzenie do Polski radykalnych islamistow z pewnoscia
  odwruci uwage of Zydow.
  A przemiany w charakterze Zydow sa niemozliwe i zbyteczne,Zyd jest jak
  oliwa w wodzie,obojetnie jak dlugo by nie mieszac to i tak na wierzch
  wyplynie – dobra to cecha wiec Polacy powinni sie od nich uczyc a nie
  myslec o przemianach charakteru Zydow.
  https://www.youtube.com/watch?v=BLvDRroADxo

 205. Jacobsky; 13:57.

  Te szmaciane lby to jest wlasnie to co czasami nas laczy.

 206. @radzilowJedwabne
  27 grudnia o godz. 20:33

  Oczekiwalem bardziej kulturalnej odpowiedzi badz dyskusji. Ale widocznie cos ci nie bardzo to wychodzi ostatnio i zamiast dyskutowac obrzucasz swoich interlokutorow stekiem wulgarnych slow. Miales u mnie wysoka note do niedawna za swoja wiedze i ciety jezyk, niestety. Nie odpisuj bo nie ma sensu dyskutowac w taki sposob.

 207. p.Teddy bear

  Ma pan racje- postrzeganie Rosjan przez Polakow po czerwcu 41 zmienilo sie. Najbardziej bylo to widoczne w decyzji aliantow w kwestii armii gen. Andersa: zamiast buzi- buzi z oprawcami z Katynia oni fruu do Persji.

  Co do Zydow i Arabow to polecalbym kibicowanie tym ostatnim. Nie dlatego ze oni jacys lepsi ale dla dwich innych powodow: dla poczucia sprawiedliwosci oraz dla przywrocenia rownowagi.

  Co do pogardy to sa dwie opcje: zmienia sie podmiot lub przedmiot tego uczucia. Czemu uwaza pan ze to akurat podmiot musi sie zmenic?

  Nie uwazam ze Polacy szukaja wrogow- to ci ostatni pchaja sie i pchali do polskich domow. Nie odwrotnie.

  ml

 208. Tyle ze moj szmaciany leb juz chyba nie tak tegi jak lata temu. Za duzo wiskey hyba.

 209. @Rodz

  „kulturalnej”

  No to masz prze.ebane. Ci grzeczni i kulturalni trafili do oblanej benzyna stodoly. Na zasadzie doboru naturalnego uchowali sie glownie niegrzeczni. Wrocili (na czas jakis) z Berlingiem.

  Zalecam darcie ryja n/t Wolinskiej, Morela i Plasteliny.

 210. @Rodz™
  28 grudnia o godz. 1:15
  Witaj w klubie. Polecam zapoznać się z historią występów tego „przyjemniaczka”. Omijać!

 211. Polskim ekspertom (…) nie udalo sie ustalic z jaka predkoscia jechalo auto (BMW?) B. Szydlo i podobno poprosili o pomoc niemieckich , co potwierdzaloby moja bmw ( byc moze wigilijna ) osowialosc itd.
  Ponizej .. osowialosc cudza , niepoważna – cos z czym sie nie zgadzam
  – „Domaganie się od Niemców, aby współuczestniczyli w kłamstwie oświęcimskim jest czymś niepoważnym.”

 212. Gdzie się podział Mauro Rossi? Czyżby w ramach przedświątecznych porządków komputer mu wyrzucili? A może pracowite łapki ucięli?Ten Hyde Park bez niego jest jak bigos bez kapusty, barszcz bez buraków i wódka bez zagrychy.

 213. P. Handzia

  Moze Mauro zajmuje sie teraz prawdziwym, nie internetowym, zyciem?

  mo

 214. Teo polecił blogowisku felieton red. Passenta w papierowej “Polityce” zaczynający się od słów: “Zawłaszczenie wymiaru sprawiedliwości potrzebne jest rządowi nie po to, żeby go naprawić, tylko żeby dokończyć przejmowanie wszelkiej władzy.” Na blogu z kolei red. Passent napisał: „W mediach publicznych trąbi się o rzekomo monstrualnych patologiach w sądownictwie.” Odniosłem się do tego stwierdzenia, ale mój komentarz utknął w Berdyczowie, więc odnoszę się ponownie:

  “Słodziutko brzmi słowo „rzekomo” w kontekście doniesień Onetu, z których wynika, że dyrektorzy krakowskich, zakopiańskich, małopolskich i dolnośląskich sądów masowo zawierali lipne umowy z zewnętrznymi firmami. Ponieważ umowy były lipne, trudno się dziwić, że nigdy ich nie wykonywano. Nierzekome były jedynie pieniądze; ze skarbu państwa wyciekły w ten sposób grube miliony. Za to trafny pozostaje tytuł blogowego felietonu: „Gwałt na Temidzie”. Wygląda na to, że dyrektorzy wymienionych sądów istotnie dopuścili się gwałtu na Temidzie. Tyle, że Autor blogu próbował zdaje się dać swoim czytelnikom do zrozumienia, że żadnego takiego gwałtu nie było – to gwałciciele są gwałceni. Jaka jest prawda orzekną pisowskie sądy. Do tego czasu obowiązuje zasada domniemanej niewinności.”

 215. Lokomotywa UE zasapała się i nie może ruszyć. Niemcy nie chcą już Mutti Merkel. Co to Pan na to, Panie Passent?

 216. Lokomotywa UE zasapała się i nie może ruszyć. Niemcy nie chcą już Mutti Merkel. Co Pan na to, Panie Passent?

 217. Szybciutko kończy się skala siłom postępu. Szef rządzącej w Polsce partii to dla nich od razu Hitler. Każdy Polak biorący udział w Marszu Niepodległości to w trybie ekspresowym nazista. Polska bez żadnego stopniowania z miejsca staje się państwem zbójeckim (patent “The Guardiana”). A co będzie jak Kaczor rzeczywiście zamknie GW? Z kim wtedy porówna go jasna strona mocy, skoro skala skończyła się jej już przy demokratycznym objęciu władzy? Ma ktoś jakiś sensowny pomysł?

 218. „Nie dajmy się zwariować”
  Za pozno panie Redaktorze, wiekszosc panskich redakcyjnych kolegow zdaje sie
  zdradzac objawy postepujacego szalenstwa. Bez kaftanow bezpieczenstwa i obitych
  miekka wykladzina pomieszczen bez klamek chyba sie juz nie obejdzie.

 219. Friedman nie był wcale odosobniony w swoich zaleceniach, ponieważ cała idea wypłacania pensji za sam fakt istnienia ma swoje źródło w charakterze współczesnego świata finansów. Od kilkudziesięciu lat żyjemy w świecie, w którym wielkie banki dzięki przywilejowi udzielonemu przez państwo drukują wielkie ilości pieniędzy. Pieniądze te zasilają giełdy i obecne na nich ogromne spółki, których sytuacja finansowa jest jednak uzależniona także od tego, czy społeczeństwo zgłasza popyt na świadczone przez nie usługi. Pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego wynika więc w krajach zamożnych nie tyle z chęci dogodzenia najbiedniejszym, ile odpowiedniego „naoliwienia” systemu finansowego tak, aby maluczcy mieli jeszcze więcej pieniędzy na konsumpcję dóbr i usług oferowanych przez napędzane sztucznie wytworzonym pieniądzem korporacje.
  https://gf24.pl/wydarzenia/swiat/item/868-czy-sie-stoi-czy-sie-lezy-bdp-sie-nalezy
  ======

  Cóż, skoro roboty nie kupują, a zbyt biedni stają się większością, jakoś należy ratować wielkie firmy i banki……
  Teoria skapywania?

 220. zetus1

  „„przyjemniaczka”. Omijać!”

  … napisal raz w zyciu cos uczciwie i bez sciemy:

  „Wiele lat temu, spytałem Palestyńczyków studiujących w Polsce jak widzą rozwiązanie konfliktu bliskowschodniego.
  P-cy: ” To proste. Oni opuszczą nasze ziemie, a my wrócimy do swoich domów”
  Ja: „A co z Żydami?”
  Oni:” Nie nasz problem. Niech pływają w Morzu Śródziemnym”

  Wyglada na to, ze nie ja jeden jestem winien Zetusowi przeprosiny. No bo zamiast „plywac w Morzu Srodziemnym” – upieram sie bezczelnie, zeby zyc i oddychac. Latwo zrozumiec, ze @Zetusa1 szlag trafia – no bo jak to? Zydzi, zamiast dac sie potopic w Morzu Srodziemnym – bezczelnie i po chucpiarsku zyja? Toz to oczywisty rasizm, faszyzm, ksenofobia, islamofobia oraz Zwierzecy Antypolonizm.

  Uczciwie i bez sciemy napisal @jobrave – jak wiadoma Kwestia jest postrzegana wsrod Polakow:

  „@jobrave, wpis 27 grudnia 2016 o godz. 18:46.

  „Nie raz i nie dwa spotykałem się ze stiwerdzeniami w rodzaju: „Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.””

  Przepraszam @zetusa najmocniej za to, ze zyje i oddycham. Niemniej jednak nie zamierzam udac sie „do morza”.

 221. @dandy

  „demokratycznym objęciu władzy?”

  Dandy to jednak jajczarz.

  „”nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami”. (http://www.tvn24.pl)”

  „Lokomotywa UE zasapała się i nie może ruszyć”

  No to urwal WYPAD jak nie pasi.

 222. Kto wygrywa w Palestynie?

  Na początek, ten najdłuższy, najbardziej zażarty i uporczywy – syjonistycznej kolonii – Izraela, z autochtonami, o zrabowaną im ziemię w Palestynie, i z regionem. Od początku swego istnienia Izrael zdecydowanie wygrał prawie wszystkie bitwy i niemal wszystkie wojny. Nie zrealizował jednak ani swego celu strategicznego – podboju całej Palestyny i wyparcia z niej rodzimej ludności, ani politycznego – akceptacji jako prawowitej części regionu. Nie ma też w obecnej sytuacji najmniejszych szans na zmuszenie przeciwników do szczerego, trwałego i wiążącego pogodzenia się z istnieniem państwa żydowskiego, a wreszcie jego doktryna polityczna i wojenna absolutnie wyklucza traktowanie Palestyńczyków jako prawdziwych partnerów. Wszystkie zwycięskie fanfary izraelskich rządów i światowych Syjonistów są zatem w znacznym stopniu propagandą, okłamującą własne społeczeństwo i resztę świata.
  http://mediumpubliczne.pl/2017/12/bajki-wojenne-klamie-sie-o-wojnie/

 223. Zwycięstwo w obu tych konfliktach jest w obecnych układach całkowicie niemożliwe przy użyciu dotychczasowych strategii. Nie ulega wątpliwości, że przywództwo polityczne zarówno Izraela jak i Stanów Zjednoczonych zdaje sobie w jakimś stopniu z tego sprawę, jednak przez ideologiczne zaślepienie i dla doraźnych korzyści politycznych gotowe jest kontynuować „Wojnę z Terrorem”, poświęcając długoterminowe dobro ogółu dla dogmy i dogodzenia interesom oligarchicznych elit, które ciągną za ich sznurki, a które na tym wojowaniu zarabiają. Bezterminowa kontynuacja konfliktów umożliwia przecież pompowanie kolosalnych sum z kieszeni podatników przez koncerny zbrojeniowe, grupy nacisku (lobbies), generalicję, “służby” wywiadowcze i porządkowe, co z kolei pomaga im kupować polityków. Pozwala też przywódcom na pozowanie na „Obrońców Ojczyzny”, co jest najpewniejszym sposobem na zdobywanie głosów odpowiednio nastraszonych wyborców. A wyborcy/podatnicy w taki czy inny sposób płacą gigantyczne i wciąż rosnące koszty wojowania i zaciąganych na zbrojenia i prowadzenie wojen długów. W sumie, jest to typowa dla ostatnich kilkudziesięciu lat wciąż bardziej skrajna prywatyzacja zysków i nacjonalizacja strat.”
  ===========

  KLUCZOWY AKAPIT….

 224. Ted’dy bear
  28 grudnia o godz. 1:02
  „Polacy to taki twor ze musza miec koniecznie wroga bez niego egzystowac
  nie potrafia”

  Szanowny Panie,
  to tak, jakby zarzucac owcy, ze nie potrafi zyc bez wilka.
  Z pewnoscia by potrafila. Problem w tym, jak sie s…syna pozbyc.

css.php