Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

30.12.2017
sobota

Ducha nie gaście!

30 grudnia 2017, sobota,

Gdyby mnie ktoś zapytał, co przyniesie rok 2018, tobym odpowiedział: „Więcej tego samego”.

Rok odchodzący kończy się pod znakiem bezapelacyjnego zwycięstwa Jarosława Kaczyńskiego i jego populistycznej partii narodowo-konserwatywno-socjalistycznej. Okazuje się, że to nie liberałowie (którzy cieszyli się z praw obywatelskich, członkostwa w Unii i NATO, i z dumą obserwowali wskaźniki, nie widząc takich zagrożeń jak rozwarstwienie i korupcja towarzysząca prywatyzacji), ale ich krytycy, narodowi i etatystyczni, wierzący i patriotyczni, wrażliwsi na poczucie krzywdy i niesprawiedliwości, podatni na ideologię „Poland First” i wstawanie z kolan, lepiej wyczuli potrzeby znacznej części społeczeństwa, często odległej od dużych miast, rzadziej wyjeżdżającej za granicę.

Dzięki dobrej koniunkturze i jako takiej polityce gospodarczej rządzący dali ludziom chleb, a poza tym zapewnili igrzyska: dyskredytację elit, kompromitowanie sędziów, niszczenie instytucji, miesięcznice, żołnierzy wyklętych, z którymi łatwo się utożsamić. „Ciemny lud” ma chleb i igrzyska, jest zadowolony, że wreszcie ktoś robi porządek w stajni Augiasza na ulicy Noakowskiego, mało go wzrusza „Klątwa” w teatrze, los organizacji pozarządowych i grymasy unijnych „urzędników”.

Groteskowa rekonstrukcja nie okazała się kompromitacją, ponieważ na miejsce prowincjonalnej Beaty Szydło przyszedł człowiek nowocześniejszy i bardziej reprezentacyjny. Teraz Kaczyński ma do dyspozycji duet marzeń – dwóch reprezentacyjnych egzekutorów i kandydatów na swojego sukcesora, w tym bezwolnego prezydenta, któremu prezes i minister obrony nie podlegają. Minister edukacji, pani Zalewska, czuje się pewnie na swoim stanowisku, chociaż nie wie, kto kogo mordował w Kielcach i w Jedwabnem.

Przed nimi ta sama agenda co w roku odchodzącym. Dworskie rozgrywki Kaczyński – Duda – Ziobro – Macierewicz. Żadnych uchodźców. Kasa bez ograniczeń dla ojca dyrektora. Zamiast akademii dyplomatycznej – szkoła kadr w Toruniu. Czystka w sądach. Dwa i pół samolotu dla VIP. Minister obrony dotrwa zapewne do 10 kwietnia, bo ktoś musi zakomunikować narodowi wyniki prac podkomisji smoleńskiej, a profesor B. czmychnął ze wszystkimi sekretami do Ameryki. Ziobro dotychczas nie wystąpił o jego ekstradycję. Gigantyczne obchody stulecia odzyskania niepodległości, w czasie których okaże się, że jej ojcem był Lech Kaczyński, a jego kontynuatorem jest genialny strateg, Jarosław Kaczyński (ten od „kanalii” i „zdradzieckich mord”).

Na razie nic nie wskazuje, by w nowym roku układ sił miał się zmienić. Alternatywa dla IV RP jeszcze się nie wyłoniła. Czeka nas więcej tego samego. Niech każdy czyni, co może, żeby tak się nie stało. Ducha nie gaście!

Zaproszenie
Co to będzie, co to będzie? Jerzy Baczyński (redaktor naczelny POLITYKI), dr Anna Materska-Sosnowska (UW), Robert Feluś (redaktor naczelny „Faktu”) będą gośćmi Radia TOK FM we wtorek, 2 stycznia, o godz. 20.05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 442

Dodaj komentarz »
 1. Z pod poprzedniego wpisu ba pasuje do obecnego jak ulał

  Ten jasnowidz Jackowski nieźle główkuje. Że Kaczyński ma problemy zdrowotne to każdy już wie, a gdy poparcie zacznie spadać to będzie typowo, zwykle gdy wódz nie ma sukcesów zaczyna się przeciw niemu bunt.

  http://www.se.pl/wiadomosci/polska/doda-bedzie-krolowa-kaczynski-w-cieniu-jackowski-przepowiednie_1034100.html

 2. I tak na was i na ten wasz „cudowny” PiS nie zagłosuję. Czy nie ma nic ciekawszego, niż pisanie ciągle tego samego w próżnię?

 3. z pod poprzedniego wpisu urywek pasujący do obecnego
  Obecnie widać, że polityczna realizacja rozdawnictwa spowodowała już inflacje i wzrost kosztów żywności o 10 % więcej niż w 2016r . Z tego tez powodu rząd tak intensywnie szuka nowych danin do budżetu , mimo ogromnych pożyczek z zewnątrz.
  Przyszły rok więc oceniają jako bardzo ciężki dla budżetu i chcą jakoś finanse zabezpieczyć.
  Nie ma już mowy o jakiś kosztownych propagandowych działaniach, można jedynie wykorzystywać te bezkosztowe, a te najkorzystniejsze często już całkiem skompromitowali.
  Zamach Smoleński już nie tylko nie przynosi korzyści , ale jest wręcz kamieniem u szyi (tylko jak się go pozbyć?) i tak stało się już z wieloma innym sztandarowymi propagandami (przykładowo lustracja, całkiem skompromitowana już nie używana przez PiS)
  A więc może ten 2018 nie będzie podobny do obecnego?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. ,,Na razie nic nie wskazuje, by w nowym roku układ sił miał się zmienić”.
  POPiS-Frakcja WegetarianskoKolarska nie ma nic do zaproponowania sprzataczkom, straznikom i emerytom.
  ,, Opozycji ” nalezy przypomniec odnoszacy sie DO NIEJ teraz fragment z Bertolda Brechta :
  … Czy nie
  byłoby wszak prościej, gdyby rząd
  rozwiązał naród i
  wybrał inny?…

 6. No, ja starałem się nie gasić, wręcz przeciwnie, mową wiązaną próbowałem dodać liberałom ducha. Rezultat? Sam zostałem zgaszony. Mało tego, teraz robię za oprycznika, co lada chwila zaaresztuje Tuska. Wot sprawiedliwość en passantowska!

 7. Ducha nie gaście !
  To był rok disengagement, ale to miał być rok dywersyfikacji importu energii. Tak wyglądała ta dywersyfikacja w mediach obcych:

  Russian tanker Christophe de Margerie has brought the first batch of liquefied natural gas (LNG) from Yamal to the United Kingdom. London had to urgently turn to Russian gas targeted by US sanctions due to supply outages. A global positioning service puts the tanker in Harwich on Wednesday, although it had previously shown the ship was heading for the Isle of Grain port in Kent, where there is a regasification terminal.
  —————————————————————————————-
  Published time: 22 Nov, 2017 13:08
  Get short URL
  Poland tackles ‚Russian gas domination’ by paying double for American LNG
  © Issei Kato / Reuters
  The Polish PGNiG energy group has signed a five-year contract with British firm Centrica to deliver liquefied natural gas (LNG) from the US. The signing comes despite warnings from European energy companies that American LNG is twice as expensive as Russian pipeline gas.“This agreement is the first PGNiG contract entered into under the medium term LNG contract portfolio. Most of them will serve to provide diversified gas supplies to Poland and Central and Eastern Europe to increase the energy security of the region, historically dominated by Russian gas,” said Piotr Wozniak, President of the Management Board of PGNiG.

  / Świetne interesy robi dobra zmiana /. To był rok Dywersyfikacji.
  Miejmy nadzieję, że media kłamią ,a „Wiadomości” mówią prawdę.

 8. Kto i kiedy ma ducha nie gasić? Rok 2018 będzie dalej rokiem „wielkiej smuty”. Czy parlamentarnej i pozaparlamentarnej opozycji uda się 11 listopada przyszłego roku w wyborach samorządowych pokonać narodowo-katolicko- socjalną partię, która rządzi naszym państwem od ponad 2. lat? Wielu wyborców, którzy zlekceważyli wykorzystać swą kartę wyborczą i nie poszło 25 października 2015 r. do urn, chyba dziś żałuje swej decyzji. Im nie wystarczą obiecane przez PiS w tamtych wyborach chleb i igrzyska (500+ oraz obalenie demokracji). Oni chcą, zapisanego w Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r, demokratycznego państwa prawnego, które umarło 20 grudnia 2017 r., gdy prezydent, dr praw, Andrzej Duda, po raz kolejny złamał Konstytucję i podpisał ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS.

 9. Siermiężny katolicyzm górą.A KK milczy jak w czasie okupacji.Można się spodziewać rehabilitacji katolickiego wehrmachtu za jego antykomunizm na podobieństwo tzw.wyklętych.Gott mit uns !Drang nach Osten i błogosławieństwo Piusa XII dowodzą,że na Wschodzie nie mordowano z niskich pobudek.To był misja.Tak sobie myślę, może faktycznie byli umiarkowani Niemcy jak teraz pod wodzą USA mamy umiarkowanych terrorystów obalaczy legalnej władzy.Np.Syria,Ukraina.

 10. Żadne komunistyczne lewactwo nie będzie rządzić w Polsce.
  Polską będą rządzić Polacy.

  1. Złoty mistrzem świata. Polska waluta właśnie wyprzedziła konkurentów i jest w tym roku najsilniejsza.
  Od kilku miesięcy w wyścigu o to, która będzie w tym roku najmocniejsza liczą się tylko dwie waluty – polski złoty i czeska korona. Dotąd korona minimalnie wygrywała, ale w ostatnich dniach roku osłabła i to złoty jest tą walutą, która w 2017 zyskała najbardziej.

  2. Osiem milionów za „Polskie Nagrania” czyli o tym, jak Platforma dbała o polskie dziedzictwo kulturalne. „Polskie Nagrania” dysponują katalogiem 36 tys. utworów polskich artystów, wśród nich takich sław jak Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Marek Grechuta czy Czesław Niemen. Nie powstrzymało to jednak rządu PO-PSL przed sprzedażą tego dorobku firmie Warner Music Poland. Budżet państwa zyskał na tej transakcji… 8 milionów złotych. Czyli mniej więcej tyle, ile urzędnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz wydawali na odszkodowania za dwie, trzy wyłudzone od miasta kamienice.

  Próba odzyskania dorobku narodowej kultury i przywrócenia go społeczeństwu podjęta przez obecny rząd skończyła się – na razie – niepowodzeniem. Początkowo mówiło się, że transakcja dojdzie do skutku za 20 mln złotych. Niestety, 29 grudnia okazało się, że „Polskie Nagrania” nie wrócą w polskie ręce. Wedle nieoficjalnych informacji powodem mogła być nowa wycena „Polskich Nagrań” dokonana na zlecenie firmy Warner Music Poland. Cena miała podskoczyć nawet do 80 mln., a więc dziesięciokrotnie więcej, aniżeli Warner zapłacił w 2015 roku za „Polskie Nagrania” rządowi PO-PSL. Wygląda więc na to, że tantiemy za polską muzykę nadal będziemy odprowadzać do kieszeni obcej firmy.

  3. Airbus Helicopters poinformował polskie władze, że kieruje do trybunału arbitrażowego sprawę zakończenia postępowania na śmigłowce wielozadaniowe caracal. Francuska firma zarzuca stronie polskiej podjęcie negocjacji bez woli zawarcia umowy, czyli tzw. negocjacje pozorne. Dowodzić mają temu słowa Antoniego Macierewicza w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, w którym mówił, że nie zgodzi się na zakup caracali dla polskiej armii. Antoni Macierewicz nie był wtedy jeszcze ministrem obrony narodowej.
  Niedawno okazało się, że 75 proc. śmigłowców typu caracal, które są na wyposażeniu francuskiej armii jest uziemionych.

 11. Program opozycji:

  Świąteczny spot PO o jajkach i seksie. „Niczym film z kampanii pana Zdziśka na radnego”.

  Internet śmieje się z PO. „Nie widziałem głupszego spotu”
  Platforma Obywatelska przygotowała spot, w którym składa bożonarodzeniowe życzenia. Chciała jednocześnie uderzyć w rząd Prawa i Sprawiedliwości. Z komentarzy internautów wynika jednak, że się to jej nie udało. Za to pogrążyła sama siebie.

 12. I ja myślę; ducha nie gaście! W 2018 na jesieni dojdzie do spektakularnej klęski PO, ZSL i innych w wyborach samorządowych. Ta klęska może spowodować jednak pozytywne zmiany. PO zniknie ze sceny politycznej, a w najlepszym razie dokona się jej wewnętrzna istotna przebudowa. Tym samym pojawi się szansa na stworzenie nowej nietotalnej opozycyjnej partii, przedstawiającej alternatywny program dla Polski. Taka partia będzie miała rok czasu do wyborów parlamentarnych. Jeśli go nie wykorzysta, to przejdzie w niesławie do historii.

 13. Zycze panstwu i sobie by w nowym roku zdarzyly sie same dobre rzeczy.
  I by, tak jak w tekscie p.Passenta o polityce gospodarczej, dalo sie znalezc takie obszary polskich osiagniec, ktorych pozytywna ocene podzielac beda obie strony politycznego sporu.

  ml

 14. Lider4
  31 grudnia o godz. 4:35
  Uziemienie caracali wcale nie świadczy o ich złej jakości, świadczy jedynie źle o zarządzających którzy zapomnieli że samo kupno nie wystarcza i trzeba mieć na eksploatacje.
  była taka opowiastka ze niemajetny gość za wszystko co miał kupił ekskluzywny samochód.Spytali go znajomi dlaczego nim nie jeździ , odparł b nie mam pieniędzy na jego eksploatacje.

 15. Skoro katolicy olewają świecką konstytucję to powinni zamiennie ściśle przestrzegać 10 przykazań.W ramach klauzuli sumienia.Takie coś za coś.A jak przestaną kraść to wtedy sądy niepotrzebne,policja,prokuratury,zakłady karne można mnożyć zbędne obszary.Tak sobie myślę czy siermiężny katolicyzm jest reformowalny.Wystarczy chcieć porządkować świat począwszy od siebie.Proste jak budowa cepa.

 16. W nowym roku z pewnością Putin zdecydowanie wygra wybory. Trzeba mu tego życzyć i gratulować osiągniętych sukcesów osobistych jako męża stanu i lidera rozwoju cywilizacyjnego Rosji.
  Słowa uznania i życzenia pomyślności należą się także przywódcy wielkich Chin Xi Jinpingowi.
  Dwie postacie, które kształtują rzeczywistość dzisiejszych czasów, narażonych na wojny, podboje, wyzysk, ludobójstwa ze strony militarnych bloków US/NATO i agresywnych knowań neokonów i mafii AngloZionist.

 17. Pracowitego Nowego Roku 2018 serdecznie życzę i na tym tle Polsce sukcesów w gospodarce , na razie ” toniemy ” w obietnicach i zapowiedziach .
  Symbolem tych zapowiedzi był fragment stępki którą w czerwcu 2017 po budowę promu morskiego na pochylni WULKAN w Szczecnie , położyli i tabliczki znamionowe przybili Morawiecki , Brudziński , Gróbarczyk ( minister ) Ta sztandarowa inwestycja , w czerwcu 2017 nie miała projektu i nie ma do dziś .

  9 czerwca 2016 Paweł Brzezicki ( komisarz w PŻM ) na IV Kongresie Morskim * Promy mają pływać na linii Świnoujście -Ystad w połowie 2019 roku *
  „Ducha nie tracie „, wprawdzie do dziś nie ma projektu ,nie ma kasy , nie ma ludzi , samych spawaczy potrzeba ca 300 osób , ale o wymaganych kwalifikacjach do tej pracy nie ma na rynku …
  jedna sekcja denna ( czyli kawałek rzeczywistego dna statku ) w czerwcu 2017 zaprezentowana przez Morawieckiego ( wtedy wice premiera ) w obecności kamer telewizyjnych – nazwana stępka ,niedawno otrzymała im .BEREJI .

 18. maciek.g
  31 grudnia o godz. 9:44
  była taka opowiastka ze niemajetny gość …
  Może nie opowiastka,ale fakt autentyczny. Rzecz działa się w Wiedniu. Pewna sekretarka „fundnęła” sobie Porsche. Aby jeździć do pracy. Odległość ok. 1 km. Na pytanie czy jeździ dalej , powiedziała ,że jej nie stać…
  Swego czasu pytałem właściciela takiego samochodu ile to-to pali… Do 30 l – brzmiała odpowiedź.

 19. Wyzysk:

  Strrrasznie jadowite te panskie zyczenia. 🙂

  ml

 20. Brzmi optymistycznie. Sądzę, że więcej tego samego, będziemy mieli „po wiek wiekom”.
  Nawet jeśli wybory wygra ktoś inny, to albo zostanie jak jest, albo zastosuje metody pisowskie, żeby przywrócić normalność – z demokracją będzie to miało niewiele wspólnego. Kaczyński zmienił Polskę na długie lata.
  Ten stan rzeczy odpowiada, chyba, większości. Obstawiam, że do demokracji tęskni parę procent populacji.
  Pamiętam jakieś bardzo stare badania z których wynikało, że tzw. inteligencji w Polsce jest 7 (siedem) procent. Teraz może 3. i do tego na wymarciu. Reszta ma raczej mgliste pojęcie czym demokracja jest.
  I o to chodziło katabasom.

 21. Żadne komunistyczne lewactwo nie będzie rządzić w Polsce.

  Ciekawe co to jest to …komunistyczne lewactwo…?

 22. „Teraz może 3. i do tego na wymarciu. Reszta ma raczej mgliste pojęcie czym demokracja jest.
  I o to chodziło katabasom.”

  To sie nie zmieni dopoki koscioly nie opustoszeja . Puste koscioly , pelne duchow , tego – umarlej inteligencji „nam”trzeba. 3% od 36mln to daje ok .( well..),~ 5,5 tys pustych kosciolow

  http://allofbach.com/en/bwv/bwv-565/
  – Kwadrans na sio’dma- poinformowal hrabia
  -Merci – rekl Glo’wko
  Hrabia Pac zadygotal .
  – Co to znaczy ?
  – Co?
  -Nono to merci .
  – Z przyzwyczajenia. Bylem w obozie z Francuzami , panie hrabio.
  – Ja protestuje . Jestem Kokowalski ,z biednej rodziny.
  – Ech wy , zupelnie jak dzieci – westchnal torowy .
  (…)
  U kolchozie dobra zyc
  Adin kosic , wosiem spic
  A kak solnce prypiace ,
  To i hetyj uciace
  – zaspiewal nagle cieniutkim glosem Ildefons Korsak i osunal sie na ziemie .

 23. @Guzdra
  Uważam, że należy się wytłumaczenie mojego milczenia. Proszę nie protestuj.
  Najpierw komputer, ale to tylko kilka godzin, ale tak naprawdę to jakaś koszmarna depresja….. W pewnym momencie nie mogłam niczego po polsku oglądać… łzy lały się jak na zawołanie. Zrozumałam, że muszę zacząć malować koguty (Rosjanie nazywają je pituchi), albo jelonki… bo mogę jak to mówią zwariować. A kto to chce? napewno nie ja!
  Wiem, że SM samotny i nie kochany będzie mędził, ale to nic.. ja i chyba nie tylko ja … my love You i życzymy Ci najcudowniejszego Nowego Roku 2018 Tobie i Twojej ukochanej Rodzinie. Szkoda, że nie mogę ći wysłać obrazka mojego pięknęgo pituha (oczywiście skierowanego w lewo), ale życzenia są takie same … Wszystkiego Dobrego!!!

 24. Zetus 1,
  Olborski,
  Jacobski,
  Najlepsze Zyczenia Noworoczne!
  https://www.youtube.com/watch?v=p9bbYSuMQCU&list=RDJiaTyt4EnGY&index=6

 25. Generalnie trudno nie zgodzić się z Szanownym Panem Redaktorem, może za wyjątkiem niefortunnego stwierdzenia: „Rok odchodzący kończy się pod znakiem bezapelacyjnego zwycięstwa Jarosława Kaczyńskiego…”. Dlaczego? O zwycięstwie można mówić wtedy, gdy staje naprzeciw siebie 2 przeciwników, którzy przestrzegają pewnych ustalonych reguł (takich np. jak ta, że w piłce nożnej nie strzela się bramek za pomocą ręki i ze „spalonego”, czy w boksie nie zadaje się ciosów poniżej pasa). Jeśli nawet tak się dzieje, jest bezstronny arbiter, który odpowiednio zareaguje. Natomiast Kaczyński nie przestrzega absolutnie żadnych zasad i reguł, swoje „zwycięstwa” osiąga za pomocą cwaniactwa, podstępu i oszukańczych metod. A nawet jeśli pojawiają się arbitrzy (w postaci teoretycznie niezależnych instytucji), to są to również niemal w 100 % ludzie Kaczyńskiego. Czy w tym kontekście można to nazwać jeszcze zwycięstwem?

 26. Pan Daniel Passant!
  Wszystkiego Najlepszego z Nowym Rokiem
  W załączeniu piosenka specjalnie na tę okazję (do zatańczenia)
  https://www.youtube.com/watch?v=9_guNEfxTII&list=RDJiaTyt4EnGY&index=15

 27. W odróżnieniu od P. Passenta twierdzę, że Nowy Rok, jak zwykle, przyniesie wiele niespodzianek.

 28. @Guzdra
  oczywiście zapomniałam o najważniejszym przy okazji życzeń.
  Ale teraz naprawiam.
  Moja Najbardziej ukochana Cesaria Evora dzisiaj śpiewa dla Ciebie
  https://www.youtube.com/watch?v=oWYKTiqPvYA&index=2&list=RD-b7PdAwyoJs

 29. 404 (!)
  Pozdrow teo , jesli Go spotkasz. WS z NR
  Ps „Pan Daniel Passent ” (!)

  „Więcej tego samego” pod Morskim Okiem

  ‚Wraz ze zwycięstwem wyborczym PiS wybiło (…), a (…) pływa na wierzchu. „Zwykły człowiek”, ulubieniec Szydłowej, uzbrojony w darmochę za pieniądze z moich podatków wyruszył rechrystianizować świat. Coraz częściej jestem zadowolony, ze zostałem zaliczony do gorszego sortu. Do lepszego żadne katofaszystowskie (…) mnie nie zaciągnie. Nawet perszeronami z Włosienicy.”

 30. @404

  Dziękuję za życzenia i życzę ci pogodnego i ciekawego roku 2018 naszej ery.

  A na depresję najlepsze jest pomilczeć z kimś żywym i życzliwym.

  Wbrew pesymistom uważam, że nie będzie to rok sukcesów dobrej zmiany …
  … i nie będzie to era dramatycznie złych wiadomości.

  Głowa do góry!

  I tka trzymać!

 31. olborski
  31 grudnia o godz. 13:43
  Jak mam pozdrowić Teo. jak go kompletnie nie znam?

 32. Bywalcom blogu, również tym co bardziej zadziornym, życzę noworocznie, by ducha nie gasili, a także więcej życzliwości i tolerancji okazywali swoim ziomalom i nieziomalom.
  mag
  W szczególności: 404, guzdra, jobrave, jakobski, zetus1, olborski, maciek.g, sugadaddy (dawno niewidziany), symetryczny giez (sic!) – najlepszego!

 33. @guzdra
  31 grudnia o godz. 13:50
  Jak się cieszę, że jesteś.
  A jeśli chodzi o depresję, to niestety , ale nie mam nikogo w okolicy z dobrym ramieniem, więc radzić trrzeba sobie samej. Dzęki jednakże za poradę,
  (tutaj happy face)

 34. W szczególności: 404, guzdra, jobrave, jakobski, zetus1, olborski,
  Bywalcom blogu, również tym co bardziej zadziornym, życzę noworocznie, by ducha nie gasili, a także więcej życzliwości i tolerancji okazywali swoim ziomalom i nieziomalom.
  mag
  W szczególności: 404, guzdra, jobrave, jakobski, zetus1, olborski, maciek.g, sugadaddy (dawno niewidziany), symetryczny – najlepszego!

 35. Sorry za „zakłócone” życzenia. Pierwsze niedokończone zdanie pochodziło z poprzedniego wpisu, który moderator zatrzymał z powodu jednego nicka – jak widać – zakazanego.

 36. @Mag
  Bardzo. bardzo dziękuję i ze swojej strony przesyłam Najserdeczniejsze życzenia Dla Ciiebie i Twoich Ukochanych w Nowym 2018 roku
  (swoją drogą, to ja byłam przekonana. że nigdy nie dożyję takiego czasu.)
  Myślałam kiedyś, że 40ka to tragiczna starość i małam nadzieję, że jej nie dożyję. a zwłaszcza, że podejmowałam ryzyka, które ……. Universe jednak wie lepiej.
  All the best! in 2018
  https://www.youtube.com/watch?v=GqCXG9a2qi8&list=RDL7m61Em4A5k&index=9

 37. “Na razie nic nie wskazuje, by w nowym roku układ sił miał się zmienić.”

  Panie Redaktorze, traktuję powyższe Pańskie słowa ze śmiertelną powagę. We wtorek 13 lutego 2007 roku pisał Pan, że rząd Kaczyńskiego chyli się ku upadkowi. Nikt w tę prognozę tak naprawdę nie wierzył, tymczasem dziewięć miesięcy później rząd Kaczyńskiego rzeczywiście upadł. Od tego czasu nabrałem respektu dla Pańskich proroczych talentów i gdybym w tym wpisie przeczytał, że obecnemu rządowi grozi upadek, w następnej chwili słałbym do kancelarii premiera bijące na alarm e-maile. Ale tym razem nie przewiduje Pan rychłej zmiany układu sił. Dla rządu jest to bardzo dobra wiadomość. Zastanawiam się, czyby nie wysłać bijącego na alarm e-maila do opozycji.

 38. 404
  Pozdrawiaj kazdego podejrzanego

 39. http://www.newsweek.pl/swiat/polityka/nasz-raport-o-stanie-swiata-jaki-byl-2017-r-w-polityce-miedzynarodowej-,artykuly,420871,1.html
  ==========

  Dobre podsumowanie roku.
  Obawiam się, że w następnym, takich zjawisk będzie ZNACZNIE WIĘCEJ…

  Od dwóch lat obserwujemy SANACJĘ bis.
  Z wszelkimi jej przypadłościami personalnymi.
  Z jednym wyjątkiem.
  Sojusz Sanatorów z KK przed wojną był nie do pomyślenia.
  Opozycja nie ma pomysłu, planu, koncepcji rządzenia.
  Więc system wprowadzony przez Kaczyńskiego będzie trwał….

 40. @olborski
  what’s wrong with you? Are you fucked up priest?

 41. „Więcej tego samego”.

  „Czy niedźwiedź zdąży dobiec do strumienia obmyć pysk po gazie pieprzowym?”
  W oryginale , „omyć „

 42. Życzę wszystkim Poliakom , którym dobrobyt i zachodni styl życia uderzeł do głowy i którzy teraz bez momentu zastanowienia , znowu z obleśnego wygodnictwa i bez oporu wsiadają w ruskie kibitki , które PiS podstawił pod ich dome , tej chwili zastanowienia , który pozwoli im zrozumieć , gdzie znowu wylądują , gdy znowu odwrócą się d.pą do Europy .
  Tylko nie opowiadajcie mi znowu , że to będzie HAmeryka i to teraz już napewno bez wizowo.

 43. 404
  Trzy slowa wystarczaja abys wpadl-a w panike ..
  To ja teraz „pojde” za guzdra (poki zyje ) tbbnt

 44. Syndrom smoleński jest tak głęboko zakorzeniony w PiSowskiej polityce, stanowiący o wiarygodności tej partii, ze stał się niemożliwy do pozbycia, do odrzucenia, do jakiejś formy łagodnej niespektakularnej rezygnacji.

  To jest poważny problem dla PiSu, problem dla Prezesa, bowiem z jednej strony jest to samograj propagandowy generujący na zawołanie nienawiść (podstawowe paliwo PiSu), mobilizujący lud „na nie” – przeciwko zdradzieckim mordom i kanaliom, z drugiej strony to jest wierzchowiec dobrze odżywiony przez Macierewicza, ale który w każdej chwili może się zbiesić, a koń jest bez rynsztunku, ujeżdżać go umie tylko Antoni.

  Z Macierewiczem Prezes Polski ma stałe problemy, z których Antoni stale wychodzi cało. Ma tu miejsce wzajemne klinczowanie się Antoniego i Prezesa. Ja dla ciebie podtrzymuję, pielęgnuję, wyjaśniam, udowadniam zamach smoleński, trzymam na pierwszym planie, ciągle w pogotowiu, stale czynny i uczynny, a ty nie wtrącasz się w moje sprawy, bo wiesz – nie chcę być niesympatyczny, ale wiesz, nie? Padnie zamach smoleński, padnie podkomisja, padną hipotezy, to padniemy obaj, więc starajmy się nie szkodzić sprawie.
  Taki jest mechanizm tego klinczu.

  Prezes nie może bezboleśnie odłączyć od siebie Macierewicza, pozbyć się go, ponieważ byłoby to postrzegane przez wiernych PiSowskich jako votum nieufności dla tego, który zbudował dla PiSu najsprawniejszą polityczną maszynę propagandową – mit smoleńskiego zamachu, który jest moralną podbudową polityki PiSu, uzasadnieniem nieufności, jaką PiS okazuje do wszystkiego, co komunistyczne, obce, bo to coś przyszło ze wschodu, stamtąd, gdzie strzelało się jeszcze niedawno do naszych w tył głowy, gdzie zamordowano naszego prezydenta i to w zmowie z wrogami wewnętrznymi uplasowanymi w Polsce na najwyższych stanowiskach.

  Teoria zamachu smoleńskiego jest tak szeroka i głęboka, że jej reperkusje mogą docierać wszędzie, mit smoleński może pełnić różnorodne role, np. może być moralnym uzasadnieniem dla czystek przeprowadzanych gdziekolwiek w państwie przez ekipę PiSu, bo czystki te można uzasadniać jako usuwanie złogów komunizmu a komunizm skąd przyszedł – stamtąd, gdzie zamordowano naszego prezydenta. Itd. Mit ten może stanowić uzasadnienie nieudolnej polityki zagranicznej prowadzonej na kierunku wschodnim. Może pełnić rolę straszaka – głosujcie na naszych, bo jak nie, to przyjdą komuchy i zrobią swój porządek, a metody mają skuteczne, jak widzieliście w Smoleńsku. Itd.

  Zapowiadaną jako ostateczne ujawnienie prawdy (nawet takiej, która nie da się ustalić) rocznicę katastrofy smoleńskiej (wiosna 2018 roku) Prezes będzie się starał rozegrać bezboleśnie dla siebie z punktu widzenia wizerunkowego i jak najmniej konfliktowo dla swojej partii.

  Niemniej Prezes chyba jest świadom, że takiego kalibru sprawy nie da się spławić, zamieść pod dywan udając, ze nic się nie stało, że badania trwają lub że zmieniły się okoliczności, musimy poczekać., itp.
  Każda wymówka w sprawie tej tak rozdmuchanej, naprzyrzekanej, naprzysięganej, że prawda jest tuż, tuż, że naukowcy mają w reku niezbite dowody, że komisje dotychczasowe kłamały, itd., co by nie mówić, wróci od społeczeństwa echem, które zapyta – a dlaczego tak się stało? Tyle lat badań, śledztw, naukowych sympozjów, narad i nic?

  Prezes zdaje sobie sprawę z tego, że z tym problemem stoi pod ścianą. Tu się nic nie da więcej wygłówkować.
  Pzdr, TJ

 45. Bardzo rzadko podejmuję wątek wprowadzony czołowym wpisem gospodarza.
  Tym razem chłodno przyjmuję życzenia gospodarza blogu politycznego tego samego w roku następnym.

  Sadzę, że Polacy objawią w 2018. roku znużenie dobrym samopoczuciem rządzącej formacji politycznej.

  (spotkałem się ze stosowaniem kropki po liczbie odbieranej zwykle jako liczebnik główny; ponoć kropka czyni z tego zapisu liczebnik porządkowy …)

  Rok 2018 według mnie Polacy powitają stwierdzając: Dobra zmiana zdominowała prawie wszystko i pozostały tylko media do podporządkowania.

  Takie podporządkowanie, to byłoby postawienie kropki kończącej opis pierwszej fazy dobrej zmiany. A ja spodziewam się po tej uwerturze wprowadzenia tematu głównego dominującego w kilkuset w miarę świeżych komentarzach tego blogu.

  Moim zdaniem, 500+ osłabiło w suwerenie chęć zemsty i z szeroko otwartymi oczyma suweren będzie przyglądał się staraniom mścicieli.

  Nie będzie cudownego przywrócenia do życia ojca Zbigniewa Ziobro i nie zstąpi na ziemski padół Lech Kaczyński.

  Z maniakalnym uporem zwracam uwagę, że dobra zmiana nie pobieliła Polakom Świąt Bożego Narodzenia na Niżu Europejskim, a naszym rodakom na północy USA i w Kanadzie uniemożliwiła radosne pochody kolędników. Jeśli Kaprysy polskiej pogody będą takie jak w roku 2017. , , to truskawki w Milanówku będą drogie i kwaśne.

  Promowanie w okresie świątecznym Zenka Martyniuka przez dobro-zmianową telewizję nie zaspokoi potrzeby igrzysk, jaką ma nie cierpiący już głodu suweren.

  Aby zamknąć usta łagodnej oraz totalnej opozycji, trzeba zablokować internetowe pyskowanie. Zalew informacyjnego śmiecia i walka o dochody z reklam sprawią, iż to nie tylko guzdrzący się staruszkowie będą na tym blogu do przewinięcia, a także powiadomienia o rewelacyjnie skutecznym nauczeniu się przez Marysię mandaryńskiego w trzy dni.

  Wrzuć SMSa za 12 PLN, to podam ci adres mejlowy do Marysi!

  Nic nie będzie takie jak w 2017.

  Najzagorzalszy narodowiec w mojej rodzinie ma zamiar swój mały biznesik przenieść na Słowację podobnie jak jego biznesowe otoczenie. Słowaccy operatorzy teleinformatyczni wzbogacą sie na roamingu jednolitych plików kontrolnych.

  Trzeba ci było niedźwiedziu w odstępach siedzieć, ale cię Szyszko obudził …

 46. 404: dziękuję, także za piosenkę. Ubolewam, że całkowicie wyszły z obiegu (z mody?) piosenki francuskie, rosyjskie, latynoskie czy włoskie. Tylko „I love you” i „I love you”. Niedawno rozmawiałem z pewną młodą (20+) osobą, która zajmuje się śpiewaniem. Nazwisko Aznavour nic jej nie mówiło.
  Pozdrawiam!

 47. http://fakty.interia.pl/swiat/news-wladze-iranu-obcy-agenci-odpowiedzialni-za-smierc-protestuja,nId,2483766
  ==========

  Kolejna kolorowa rewolucja?
  Plan jest realizowany z żelazną konsekwencją…..

 48. Rezultatem tej wojny między Białym Domem a mediami jest to, że Amerykanie nie wiedzą co myśleć o tym, co słyszą w telewizji i czytają w gazetach. „Zaufanie do mediów spadło do niskiego poziomu. Ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na reputację danej stacji czy tytułu. Nie ma wątpliwości, że krytyka ze strony Trumpa w dużej mierze przyczyniła się do takiego stanu rzeczy” – twierdzi w rozmowie z „Guardianem” Samantha Barbas, ekspertka ds. komunikacji z University of Buffalo.
  http://www.rp.pl/Prezydent–USA/307029940-USA-Donald-Trump-kontra-Mika-Brzezinski.html
  ==========

  Nie wiedzą biedacy co myśleć?
  Czas na naukę SAMODZIELNEGO myślenia.
  Bez suflerów….

 49. Ciekawe podsumowanie bo i rok cały należał do ciekawych. Żeby jeszcze był dobry. Mówię oczywiście za siebie , gorzej bywało ale lepiej też. Narpdowcy podobno potrafią ciekawie rozprawiać, może decyzje podejmują na racjonalnych przesłankach nie na podstawie ideologii. Nie wiem czy z tego powodu ciekawie było , no ale w koalicji są podobno narodowcy.

 50. www pozwoliło polskim emigrantom z kilku pokoleń obserwować co dzieje się w ojczyźnie.

  Ale aby na bieżąco wiedzieć co piszczy na warszawskich trawnikach trzeba być tutaj (szczególnie na warszawskiej Ochocie) lub zrezygnować z blogowego ujadania, na tych którzy wypchnęli do obcych.

  Tymczasem Broszka zarządzająca teraz uchodźcami do Polski nie ma lekko.

  Polscy przedsiębiorcy chcąc nie chcąc muszą się zapoznać z językiem białoruskim, bo przybysze z Białorusi lepiej są przygotowani do pracy, są lepiej wykształceni i są mniej kłopotliwi niż Ukraińcy i Ukrainki. No i więcej Białorusinek i Białorusinów wymaga uświadomieni, kto jest Panem Ziemi i Nieba.

  Najtrudniej im będzie wytłumaczyć, że duchem mają zarządzać bezdzietni kawalerowie kiepsko śpiewający.

  A może trzeba było za radą Bułata ruszyć w świat i uczyć się od świata, a nie uczyć świat

  https://www.youtube.com/watch?v=Ga5Wy5TYnBE

 51. ***
  Noworoczne oredzie prezydenta Rosji Wladimira Putina 2018
  https://www.youtube.com/watch?v=Kjda5H0gvnU

 52. Przyszlosc Ukrainy zalezy od Rosji i osobiscie od Putina
  __________________________________
  (Jakov Kiedmi, j.ros, kanal Rossija 1)

  https://www.youtube.com/watch?v=FCXFrE2GpX4

 53. Moje programy na RT America z cyklu On Contact, podobnie jak moje felietony na portalu Truthdig, wzmacniają przekaz dysydentów takich jak Tariq Ali, Kshama Sawant, Mumia Abu-Jamal, Medea Benjamin, Ajamu Baraka, Noam Chomsky, Dr. Margaret Flowers, Rania Khalek, Amira Hass, Miko Peled, Abby Martin, Glen Ford, Max Blumenthal, Pam Africa, Linh Dinh, Ben Norton, Eugene Puryear, Allan Nairn, Jill Stein, Kevin Zeese i innych. Gdyby media publiczne funkcjonowały prawidłowo, a prasa komercyjna była wolna od korporacyjnej kontroli, ludzie ci byliby częścią dyskursu toczącego się w nurcie głównym. Nie można ich kupić. Odznaczają się prawością, odwagą i często geniuszem. Są uczciwi. Z tych właśnie powodów korporacyjne państwo traktuje ich jako bardzo niebezpiecznych.
  […]

  Mamy tu do czynienia z wojną idei. Państwo korporacyjne nie może w tej rywalizacji konkurować uczciwie. Zrobi więc to, co robią wszystkie despotyczne reżimy – wykorzysta masową inwigilację, kłamstwa, czarne listy, bezpodstawne oskarżenia o zdradę, ostrą cenzurę i ostatecznie przemoc.
  https://exignorant.wordpress.com/2017/12/24/uciszajac-glosy-sprzeciwu/
  ================

  Czy zaistniał nowy byt- „Demokracja korporacyjna”?

 54. Pozdrawiam Gospodarza sylwestrowo- a czytam od czasów „Bywalca”.
  Moje życzenie na 2018 to – za Młynarskim: „Róbmy swoje” .Wystarczyło przed 1980 -tym, zadziała i obecnie.
  PS. Ukłony dla mag , obyczaje na blogu były łagodniejsze ,gdy zabierała Pani głos częściej.
  Pozdrowienia.

 55. danielpassent
  31 grudnia o godz. 16:21

  Podejrzewam, że zapytał Pan tę młodą adeptkę śpiewania w sposób nieprawidłowy. Zamiast ” A zna Wura”? – należy młodzież pytać ” A zna Dodę , a zna Rubik?”.

  Doceniam trud w utrzymaniu wysokiego poziomu wypowiedzi na en passant. Nawet noworoczne symptomy wzmożenia pańskiej trzódk, są wysokiego lotu.

  Selektywne, noworoczne pierdulżenie, adresowane do wybranych nicków podtrzymuje piękną tradycję polskiej serdeczności, uprzejmości oraz dyplomacji.

  A ja również się dołączam, pozdrawiam: Józka, Edka, Marychnę oraz Wiesię. Teo nie pozdrawiam – bo mi się za bardzo z Teo Tse Tungiem kojarzy.

  Wszystkim rowerzystom – do siego, natomiast pozostałej blogowiźnie – dosiego.
  Urwał! 😎

 56. @404

  Bliżej mi rege niż do salsy.

  No i z Nowym Rokiem nastawiony jestem do rzadszego odwiedzania takich tutejszych manów.

  https://www.youtube.com/watch?v=c-AEfjGZ8xU

 57. Żegnam mną tegorocznych zachwyconych oraz mną rozdrażnionych bez szampana ale z udziałem bąbelków!

  https://www.youtube.com/watch?v=nMWUF3LYd88

 58. maciek.g
  31 grudnia o godz. 9:44

  „Uziemienie caracali wcale nie świadczy o ich złej jakości, świadczy jedynie źle o zarządzających”

  Za 3,5 mld dolarów (13,4 mld zł) Turcja kupiła 109 Blackhawków. Polska, pod rządami PO za 13,3 mld zł wynegocjowała …. 50 sztuk Caracali. Blackhawki byly wielokrotnie sprawdzone w działaniach wojennych na całym świecie, a Caracale w czasie pokoju okazały się uziemione w …. kraju producenta. Jeśli kontrakt PO na Caracacle nie był powiązany z łapówką, to z czym?!

 59. Iran uratował tyle krajów przed „kolorową rewolucją” , kto uratuje Iran ?
  Wiem , wiem ,
  głupie pytanie ,
  oczywiście znowu Putin !

 60. Bywalec 2
  31 grudnia o godz. 19:04

  Turcję uratował…..

 61. wiesiek59
  31 grudnia o godz. 18:03
  To wspaniale, ze dziennikarz New York Timesa, ktory odszedl kiedy zakazano mu krytykowania inwazji na Irak, jest prezentowany polskim czytelnikom !
  Hedges jednym z najwazniejszych krytykow systemu w usa.
  Zyczenia dalszej owocnej dzialalnosci na blogu w Nowym Roku !

 62. @Mauro Rossi

  Przyjdzie beknac za te Caracale. Znaczy wyskakiwac z kasy.

  Mozna oczywiscie olac sikiem stromym wyrok trybunalu arbitrazowgo – ale wtedy mozliwosci importu beda takie jak ma Korea Polnocna.

  Co innego pierdy o PO na uzytek wewnetrzny – a co innego podpisane kontrakty.

  Fajdanie na miedzynarodowe umowy to w ogole rzecz delikatna. Jeszcze hy komus przyszlo do glowy kwestionowac umowy graniczne, np przebieg granicy na Odrze i Nysie…


 63. 31 grudnia o godz. 19:08
  @Mauro Rossi

  „Przyjdzie beknac za te Caracale. Znaczy wyskakiwac z kasy”.

  Może z kasy zaczną wyskakiwać ci, co wzięli lapówkę. Sam widzisz o co w Polsce toczy się walka.

 64. Utrzymujący się impas w polityce niemieckiej wpływa na Europę. Francja zamierza wprowadzić drakońskie prawa, „gwałcące prawa człowieka” by pozbyć się nielegalnych przybyszów.. Włosi już działają podobnie, naruszając owe prawa, by potok ludzki zatrzymać w Libii. Współpracują z policją libijską i wspierają finansowo. Każdy radzi sobie bez UE gdy poważne problemy trzeba rozwiązać. Tylko lewicowe partie się oburzają ale Bruksela przymyka oko na naruszenia „praw człowieka”.

  Przede wszystkich naruszone zostały prawa mieszkańców Europy do decydowania o swoim losie, do bezpiecznego bytu. Nikt ich nie zapytał czy chcą i na ile chcą ugościć przybyszów. Decyzje coraz częściej podejmowane są nad ich głowami, autorytarnie przez rządy albo ponadnarodowe instytucje. Ludność Europy jest traktowana jak stado baranów prowadzonych w nieznanym przez nikogo kierunku.
  https://www.salon24.pl/u/bratbrata/832702,kryzys-demokracji-i-praw-czlowieka-w-europie-koniec-roku-2017
  ===========

  Niezłe i obiektywne.

 65. Wiesiek
  przecenia Erdogana.
  Szczęśliwego Nowego Roku .

 66. mag
  31 grudnia o godz. 14:03
  Dziękuje za życzenia i nawzajem życzę przede wszystkim zdrowiano i pisania na blogach polityki.

 67. wiesiek59

  a konkretnie to przed czym ten satrapa Turcję uratował ? może Pan wyjaśni ?

 68. danielpassent
  31 grudnia o godz. 16:21
  Córka sąsiada ( licealistka) robiła „garden party” dla przyjaciół.
  Zaskoczony słucham, jakiej muzyki ta młodzież słucha i słyszę Brendę Lee i jej „I’m sorry” !!!

 69. blackley
  31 grudnia o godz. 19:59

  Jakiś drobny wojskowy zamach stanu….
  Nie obiło się o uszy?

 70. szalom hospicjum,
  na czele gospodarz, rycerze trzej, sanitariuszka mag, oberfaszo radziu, stoczniowcy i ppp!
  wsiewo charosziewo s nowam godam and happy new year!

 71. ciekawe, ze to benito bandito sie o polskich staruszkow (uj) upomnial , a nie szwedzkie cioty;

 72. polska wikipedia jest ciekawa, ale do obiektywizmu to jest jej daleko; co najmniej połowe haseł trzeba by było, i to natychmiast, zredagować( jeśli nie wyrzucić);

 73. w faz pisza, ze w egipcie jest 869 ateistow i uwazani sa za najwieksze zagrozenie dla sil dobra, ktore obecnie opr w ministeriach; zapowiada sie bangladesz za zlotym rogiem;

 74. z czeczota:
  hej, idzie kuroń z gwiazdą, paszczą kłapie…

 75. szanowny @byku

  dobrego nowego roku 2018

 76. tejot
  31 grudnia o godz. 15:42
  Macierewicz jest dla Prezesa bardzo ważnym ministrem bo czyści mu wojsko z ludzi mu nieprzychylnych i wsadza uległych. Wojsko jest bardzo ważne, bo tam jest siła i ta siła może go zlikwidować (Pucz i po prezesie).
  Na dokładkę M osłabia Prezydenta pokazując mu, że to on , a nie Duda jest wodzem w wojsku. Dlatego M wszystko uchodzi płazem i nic dla prezesa nie znaczą te fatalne notowania jakie zbiera. Smoleńsk to taki dodatek którego obecnie już nikt nie chce firmować, a M się zgodził i to tez jest istotne.

 77. Jestem takiego samego zdania jak Dorn
  cytuję
  „Jest zagrożenie zamienienia poważnego aktu wolnych wyborów do samorządu w akt bałaganiarsko-groteskowy – skomentował Ludwik Dorn w „Faktach po Faktach”. Były marszałek Sejmu odniósł się do proponowanych przez PiS zmian w ordynacji wyborczej. Jak stwierdził, „wszystko utonie w awanturach, bałaganie, grotesce”

 78. >> Mauro Rossi
  31 grudnia o godz. 19:17

  31 grudnia o godz. 19:08
  @Mauro Rossi

  „Przyjdzie beknac za te Caracale. Znaczy wyskakiwac z kasy”.

  Może z kasy zaczną wyskakiwać ci, co wzięli lapówkę. […]”<<
  ——————————————————————————–
  A wziął ktoś? Może nazwiska jakieś?

 79. @Olborski
  Uwaga, do której się odnosisz nie wyszła z mojego pióra.
  Wyraźnie komuś spodobał się mój i twój nick
  Pozdrawiam

 80. „Więcej tego samego”? – eh, pobożne życzenie red. Passenta. Czego więcej? „Zdradzieckich mord” i „kanalii”? Więcej zbliżania się do prawdy, której nigdy nie poznamy? Więcej bajdurzenia ze smoleńskiej ambony na Krakowskim Przedmieściu?

  Osobiście należę do tej drugiej szkoły, która twierdzi na temat najbliższych 12 miesięcy, że będzie inaczej. Pojawią się nowe hasła, nowe obelgi, nowe strachy na Lachy. Inaczej ten kaczyrowóz nie pociągnie ludu ciemnego/pracującego miast i wsi w koleiny PISiarni. Nie powiedzie ku wizjom prezesa.

  A w sferze realnej, niegołosłownej, będą wybory do samorządów. Już kraczą nawet na en-passancie, że coś zasadniczo się w nich zmieni, że padnie „totalna opozycja”, zdechnie, zniknie, aczkolwiek nie potrafią zwerbalizować myśli, co na ich miejsce wejdzie. Kadry prezesa? Ha, ależ za dużo jest stanowisk do obsadzenia. Ale jeśli prezes kadry zwerbuje, to je wszystkie obejmie swoim strategicznym umysłem? Krótko sumując – będzie dużo tego samego, oraz sporo całkiem innego.
  Dosiego Roku!

 81. Dlatego Mistrale sprzedali za 1 dolara.Jak sugeruje dzięki wywiadowi naczelny J-23.Tak sobie myślę,że chcą sobie odbić straty.

 82. mag
  31 grudnia o godz. 14:03,
  Pięknie dziękuję i równie pięknie odwzajemniam 🙂

 83. „В стране были проблемы, мы зашли чересчур далеко. Первое место в списке последних нам казалось не так глубоко. Что же нам делать, куда бежать? Дайте совет, мудрецы. И кто-то шепнул: выбирайте немедля человека из Винницы. Он говорит по-английски, он очень умен и богат. Он взял бразды в свои руки, и все сразу пошло на лад. Плечом к плечу стали братья, затем кумовья и отцы. И с каждым днем все больше в столице человеков из Винницы”
  https://www.youtube.com/watch?v=UoHEEqsdSjo

  Piosenka o tym jak Ukraińcy poradzili sobie z wyborem prezydenta Poroszenki, który „Mówi po angielsku, jest bardzo inteligentny i bogaty” i zaraz potem obsadzeniu wszelkich innych stanowisk ważnych i ważniejszych.

  Poniżej googlowe tłumaczenie:
  W kraju pojawiły się problemy, posunęliśmy się za daleko. Pierwsze miejsce na liście tych ostatnich nie wydawało nam się tak trudne. Co mamy robić, dokąd mamy uciekać? Daj radę, mędrcu. I ktoś szepnął: wybierz natychmiast człowieka z Winnicy. Mówi po angielsku, jest bardzo inteligentny i bogaty. Wziął cugle w dłonie i wszystko od razu poszło gładko. Ramię w ramię było bratem, a potem kumplami i ojcami. I każdego dnia coraz więcej w stolicy ludzi z Winnicy

 84. Panie Radzilow,
  Pysz pan, ta psychiatra co ją panu polecałem na Park Avenue przyjęłaby pana za pół darmo. Pan jestesz taki przypadek, że nic tylko pisacz artykuły do naukowego żurnala o pańskiej dolegliwoszczy. Pan jestesz samograj, taki patefon, co jeden kupiec na Nalewkach żonie kupił, a ona tę samą płytę bez końca na tym patefonie puszczała, aż połowa lokatorów się wyprowadziła, a kamienicznik w końcu kupca przepędził do stu diabłów, aż w końcu się zdarła, panie Radzilow, ja w pana wierze, że pan się nie zedrzesz, pysz pan do mnie, pysz, pan jestesz specjalny przypadek.

 85. „Ta sama agenda co w roku odchodzącym: dworskie rozgrywki Kaczyński – Duda – Ziobro – Macierewicz”

  Ależ dwór prezesa się rozrósł. Doszedł Morawiecki z ojcem, ojciec kliku posłów przyprowadził, osiem kresek. Gminną Szydło zamienił prezes na powiatowego Morawieckiego. Rekonstrukcja rządu będzie kontynuowana. Ale nie ma już nic do przykrycia. Walka z Unią nie jest już dziwną wojną. Albo Polska pozostaje Polską, albo pozostaje w Unii – takie hasło prezes już ukręcił na Nowy Rok.

  Jak szybko ta wojna pochłonie swoje ofiary? Wiele zależy od Niemców, czyli od tempa zawiązania rządu. Układ Elizejski II, Macrona i Merkel popchnie Polskę jeszcze bardziej ku Polsce. Czyli ku Białorusi. PISiarnia blogowa będzie dworskie miny stroić, prawdę o smoleńskim zamachu przeżuwać, caracalami miotać, Tuska na długoletnie więzienie skazywać za osiem wyborczych kampanii wygranych z prezesem. Ale Polska będzie na europejskimi aucie. Przez ostanie dwa lata Polki i Polacy stali się już Pół-euroazjatami.

 86. Jestem zalamany bo moj narzadzik robi sie coraz mniejszy.

 87. nie ukrywam, wzruszył mnie komentarz naszej blogowiczki

 88. i pozwolę sobie tym razem nie kierować się dostojeństwem w wyborze a zwykłą ludzką serdecznością – droga koleżanko!, życzę jedynie słonecznych chwil; w potrzebie proszę pamiętać o blogu En passant.
  Szanownemu Gospodarzowi dziękuję za miejsce gdzie możemy się spotykać, wzajemnie pocieszać, lubić i nienawidzić, ale najważniejsze – być razem.
  Szczęśliwego Nowego Roku! życzy B.W.

 89. a Rycerzom tego blogu nieustającej odwagi. Życzy żabka itd.

 90. Bar Norte
  Ciekawych ksiazek i filmow w Nowym Roku !
  Najciekawszy tekst, przelozony na polski, zostal wczoraj zalinkowany przez wiecznie czujnego wieska59. Tez bardzo polecam.

  ,,wiesiek59
  31 grudnia o godz. 18:03

  ,,Mamy tu do czynienia z wojną idei. Państwo korporacyjne nie może w tej rywalizacji konkurować uczciwie. Zrobi więc to, co robią wszystkie despotyczne reżimy – wykorzysta masową inwigilację, kłamstwa, czarne listy, bezpodstawne oskarżenia o zdradę, ostrą cenzurę i ostatecznie przemoc.
  https://exignorant.wordpress.com/2017/12/24/uciszajac-glosy-sprzeciwu/

 91. Ted’dy, odwagi – nie jesteś odosobniony

  ………Z czasem wszystko przemija, z czasem bieżą lata
  Z czasem koniec państw idzie, z czasem tego świata
  Z czasem sława, dowcip i rozum niszczeje,
  Z czasem gładkość, uroda, udatność wiotszeje……*

  *Daniel Naborowski

 92. https://www.youtube.com/watch?v=lK7_C5cUtLo
  jeszcze raz zamieszczam tę pieśń, bo słowa znalazłam, a wydają się dzisiaj tak samo aktualne.
  Oto one:

  Булат Окуджава
  Антон Палыч Чехов однажды заметил,
  что умный любит учиться, а дурак – учить.
  Скольких дураков в своей жизни я встретил –
  мне давно пора уже орден получить.

  Дураки обожают собираться в стаю.
  Впереди их главный во всей красе.
  В детстве я думал, что однажды встану*,
  а дураков нету – улетели все.

  Ах, детские сны мои – какая ошибка,
  в каких облаках я по глупости витал.
  У природы на устах коварная улыбка…
  Видимо, чего-то я не рассчитал.

  А умный в одиночестве гуляет кругами,
  он ценит одиночество превыше всего.
  И его так просто взять голыми руками,
  скоро их повыловят всех до одного.

  Когда ж их всех повыловят – наступит эпоха,
  которую не выдумать и не описать…
  С умным – хлопотно, с дураком – плохо.
  Нужно что-то среднее. Да где ж его взять?

  Дураком быть выгодно, да очень не хочется,
  умным – очень хочется, да кончится битьем…
  У природы на устах коварные пророчества.
  Но, может быть, когда-нибудь к среднему придем.

 93. wiesiek59
  31 grudnia o godz. 20:40

  blackley
  31 grudnia o godz. 19:59

  Jakiś drobny wojskowy zamach stanu….
  Nie obiło się o uszy?

  Wojskowy zamach stanu ? Tak mówi ten satrapa i jego swita. Natomiast ludzie mówią, ze to był jedyny sposób pozbycia się tego łobuza , manipulującego ordynacją i wynikami wyborów.
  Jest podobna partia ”grająca ” na tych samych nutach i w Polsce . Też ma 30 parę procent poparcia , też manipuluje przy ordynacji i zachodzi podejrzenie że będzie manipilować przy wynikach wyborów. Jej – tej partii – przywódca o Turku-dyktatorze zawsze wypowiada się ciepło . Co nie dziwi , satrapa zawsze satrapę będzie chwalił a o demokracji zawsze wypowie się z obrzydzeniem. Polski satrapa nie ma wąsów a Polska wciąż należy do UE co powstrzymuje go od wprowadzenia kary smierci . Bo sądy , które będą wydawać potrzebne mu wyroki już ma .

  Nie obiło się o uszy ?

 94. Jeszcze jeden tekst znalazłam o durakach, też Okudżawy.
  Można wrzucić do Googla i przetłumaczyć, jeżeli ktoś nie zna rosyjskiego.

  Текст песни Булат Окуджава – Песенка о дураках
  Вот так и ведется на нашем веку:
  на каждый прилив – по отливу,
  на каждого умного – по дураку,
  всё поровну, всё справедливо.

  Но принцип такой дуракам не с руки,
  с любых расстояний их видно.
  Кричат дуракам: „Дураки, дураки”!
  А это им очень обидно.

  И чтоб не краснеть за себя дураку,
  чтоб каждый был выделен, каждый,
  на каждого умного – по ярлыку
  повешено было однажды.

  Давно в обиходе у нас ярлыки –
  по фунту на грошик на медный.
  И умным кричат: „Дураки, дураки!”
  А вот дураки – незаметны.

 95. @żabka konająca
  Najlepsze życzenia Noworoczne
  dla Ciebie i Wszystkich Tobie bliskich

  Dedukuję Ci https://www.youtube.com/watch?v=h_lhWoWIKbM&index=7&list=RDJiY133ESCYg

  Музыка: Окуджава Б.
  Слова: Окуджава Б.

  Давайте восклицать, друг другом восхищаться,
  Высокопарных слов не надо опасаться.
  Давайте говорить друг другу комплименты,
  Ведь это всё любви счастливые моменты.

  Давайте горевать и плакать откровенно,
  То вместе, то поврозь, а то попеременно.
  Не будем придавать значения злословью,
  Поскольку грусть всегда соседствует с любовью.

  Давайте понимать друг друга с полуслова,
  Чтоб ошибившись раз, не ошибиться снова.
  Давайте жить во всем друг другу потакая,
  Тем более, что жизнь короткая такая.

 96. Magdalena Środa z życzeniami dla PiSlandu.
  „Okropny był ten rok, oby taki więcej się nie powtórzył! Nie chodzi tylko o systematyczne i skuteczne niszczenie demokracji i jej instytucji, o tę atmosferę autorytaryzmu, zastraszenia, niepewności, zadziwienia (bo jednak mnóstwo osób ciągle nie wierzy w to co się stało). Nawet nie chodzi o chamstwo, które rozlazło się po sferze publicznej w sposób niekontrolowany ale bardzo chętnie kupowany przez media. Chodzi głównie o rzeczywistą degradację wartości. Przyzwoitość jest nazywana zdradą, zniewolenie – wolnością, konformizm – służbą, hucpa i pycha – godnością, kompromitacja – wstawaniem z kolan, rydzykomania – chrześcijaństwem. Fałsz nazywany jest prawdą, wolna opinia – jest karana kryminałem, faszyzm nazywany jest patriotyzmem, chamstwo – sukcesem medialnym. Różne gnidy cieszą się popularnością, ludzie prawi spychani są do podziemi. Na sztandarach (politycznych i medialnych) jest kłamstwo i szaleństwo. Degradacja Polski staje się faktem. Brrr.. trzeba to wszystko odwrócić. Niech 2018 będzie rokiem Odwrócenia.”

 97. 404
  1 stycznia o godz. 10:58
  Bułat Okudżawa wzrusza do łez. Uspokaja, dodaje otuchy i optymizmu.

 98. Nie uroniwszy w Ub Roku przy K.nawet jednej łezki a przespawszy najgorsze , zagladam bo „w potrzebie proszę pamiętać .” zgodnie z apelem –
  ” Niech każdy czyni, co może” , czytam , a tu .. „wiecej tego samego”
  „wszystko utonie w awanturach, bałaganie, grotesce”
  ” ja w pana wierze, że pan się nie zedrzesz, ”
  „Ted’dy, odwagi – nie jesteś odosobniony”
  jezeli Ted’dy z taka pewnoscia nie jest .. to moze, ee.. wiecej tego samego ?

  ” -No to abysmy.
  -Prosze, prosze, tu zajaczek pieczony.
  -A skad go pani ma?- spytal torowy.
  -Pan Jasiu przyniosl , a ja upieklam .
  Torowy spojrzal uwaznie na partyzanta ktory zgarnial proteza kruszyny chleba ze stolu
  i wsypywal je wolno do ust.
  -Wy macie bron, Krupa .
  -Alez skad, kto to powiedzial ? Zdalem kiedy bylo trzeba. A zajaczek ? Lecial kolo rzeki , poslizgnal sie , uderzyl glowa w muchomora i nieszczescie gotowe.”
  (…)
  – Ja was dobrze znam, Krupa .

 99. Uwielbiam „Ostatni trolejbus” w wykonaniu samego mistrza, choć Machalica junior też śpiewa nieźle Okudżawę. Pozostańmy jednak przy wersji klasycznej.
  https://www.youtube.com/watch?v=P32x9vJq9YE

 100. Zapomniałam o dedykacji dla 404, żabki konającej i Symetrycznego, podobnie jak ja, fanów Okudżawy.

 101. Wg Sigmara Gabriela min. Spr. Zagr. Niemiec::
  „The United States current withdrowal under Trump from its role as reliable guarantor of Western-influenced multilateralism is accelerating the transformation of the global order… The foundation of security and prosperity are being called into question and the risk of trade wars, arms races and armed conflicts is increasing.”
  =>

  Obecne wycofanie sie USA pod rządami Trumpa z roli odpowiedzialnego gwaranta multilateralizmu w stylu zachodnim przyśpiesza transformację porządku światowego… Fundamenty bezpieczeństwa i dobrpbytu sa podważane a ryzyko wojen handlowych, wyścigu zbrojeń i konfliktów zbrojnych wzrasta.

  Źródło: Fareed Zakaria: Trump resigned US as world’s leader

 102. @tejot, @404, @mag, @jobrave i innym
  Najlepszego w nowym roku 2018, dziekuję także za życzenia – blog czasami zbliża 🙂
  Przeczyrałem własnie „Stanisław Lem – życie nieziemskie” książkę Wojciecha Orlińskiego ( pewnie Saldo Mortale i @rJ by sie zainteresowali ) – polecam wszystkim.

 103. wyzysk
  30 grudnia o godz. 23:55

  „”,, Opozycji ” nalezy przypomniec odnoszacy sie DO NIEJ teraz fragment z Bertolda Brechta :
  … Czy nie
  byłoby wszak prościej, gdyby rząd
  rozwiązał naród i
  wybrał inny?…””

  Piekne.
  Zwlaszcza ten ‚chamski’, z ktorego o zdejmowaniu aureoli ostatnio wypowiadal sie nowy wodz tzw. Komitetu Obrony (o zgrozo) Demokracji (naturalnie tej elitarnej jej czesci)

 104. zetus1
  1 stycznia o godz. 16:25

  Multilateralizm?
  Raczej hegemonizm.

  Czy to służyło światu, czy jedynie kilku krajom?

 105. Rosja
  to też nie świat,
  Chińczykom multilateralizm
  przypasował.
  A złej tanecznicy …
  Wiesiek jeszcze wciąż
  cieszy się
  Na trumpowe :
  „America first”
  Tośma sie pofyrtanych
  amerykanistów
  z putinowej łaski
  dochowali .

 106. jobrave
  31 grudnia o godz. 23:06

  „”>> Mauro Rossi
  31 grudnia o godz. 19:17
  31 grudnia o godz. 19:08
  @Mauro Rossi
  „Przyjdzie beknac za te Caracale. Znaczy wyskakiwac z kasy”.
  Może z kasy zaczną wyskakiwać ci, co wzięli lapówkę. […]”<<
  ——————————————————————————–
  A wziął ktoś? Może nazwiska jakieś?""

  Cierpliwosci, rok 2018 dopiero sie zaczal.

 107. @wiesiek59
  1 stycznia o godz. 17:15

  Przeciwieństwem „multilateralizmu” jest widzenie świata w kategoriach 0-1 czyli działania bilateralne na zasadzie kto kogo sprawniej naciągnie.
  Ten sposób zna Trump z rynku nieruchomości w NY
  Tak działała Rosja sprzedając Polsce gaz po cenie „dla Polszy”. Wiem z Twojej zaszłości, że uważasz takie rozgrywanie za jedynie możliwe w stosunkach miedzy państwami ( agresywny darwinizm) Jestem innego zdania.

  Multilateralizm to szukanie konsensusu wśród wielu (wykorzytywanie umów wielostronnych), gdzie nikt nie jest zadowolony, ale wszyscy są w stanie zakceptować.

  Obecny rząd Polski z pewnością nie jest zwolennikiem „multilateralizmu”

 108. @DP
  Dla red Daniela Pasenta po francusku o śniegu:
  Tombe la neige – SALVATORE ADAMO

  No „I love you” 🙂

 109. zetus1
  1 stycznia o godz. 17:51

  Świat wielobiegunowy to pieśń niedalekiej przyszłości.
  Jak dotychczas, był to jednostronny dyktat.
  I jednostronne korzyści.
  Anglosasi dyktowali warunki wymiany, kontrolując wszelkie formy współpracy międzynarodowej.
  Nieprzypadkowo pod ich kontrolą są główne instytucje, takie jak WHO, MFW, agencje ratingowe, system nadzoru przepływów międzybankowych, większość rajów podatkowych, największe giełdy świata, ustalanie stóp procentowych, główne waluty wymienialne.

  Ten okres bezpowrotnie mija.
  Urosła badź konkurencja, bądź też na arenie światowej ostały się te państwa, którym nie da się za pomocą sankcji narzucić niekorzystnych dla nich warunków wymiany handlowej, lub zablokować jej.
  Takie kraje jak Rosja, Chiny, Brazylia, Iran, uzyskały podmiotowość i pole manewru.
  Nieprzypadkowo też stworzyły BRICS jako pewnego rodzaju przeciwwagę dla anglosaskiego dyktatu.

  UE mogłaby być kolejnym blokiem pilnującym własnych interesów gospodarczych.
  Ale, chyba- moim zdaniem- do tego nie dojdzie.
  Nie da się zbudować konsensusu, bez jednego ośrodka decyzyjnego.
  Interesy narodowe przeważają nad wspólnotowymi.
  No i politycy są formatu lokalnego, nie GLOBALNEGO.
  Uzgodnienie czegoś w demokracji trwa wieki……

  Ps.
  Państwami zawsze rządziły elity, posiadały głos decydujący, decydowały o losie współobywateli, czy poddanych.
  W kolejności, były to :
  -dynastie
  -rody magnackie
  -kupcy i bankierzy
  -przemysłowcy
  To ich wpływy polityczne decydowały o kierunku i formie ekspansji, stanowiły o wojnie i pokoju.
  Z łatwością można było zidentyfikować po nazwisku konkretne decyzje.

  Obecnie, jest to niemożliwe.
  Decyzje zapadaja anonimowo.
  Politycy w krajach demokratycznych jedynie wykonują polecenia, służąc za figurantów, marionetki.
  Decydenci pozostają anonimowi i bezkarni.
  Co pozwala w imię PRYWATNEGO zysku, obciążyć na przykład społeczeństwa kosztami wojny „O demokrację i prawa człowieka”.

  Jest parę tekstów prof Koniecznego, wartych przeczytania.
  Cywilizacje są różne.
  Ta Turańska zaczyna mieć po stuleciach coraz więcej do powiedzenia….
  Nie jest ani gorsza, ani lepsza, po prostu INNA.

 110. @zetus,
  Serdecznie dziękuję, z nie mniej serdeczną wzajemnością. 🙂

 111. Bywalec 2
  1 stycznia o godz. 17:28

  Po raz n-ty powtórzę.
  Pan Trump jest wytworem amerykańskiej kultury, systemu kształcenia, stereotypów panujących w tym konkretnym społeczeństwie.
  Pod względem wiedzy i poglądów, nie odbiega od PRZECIĘTNEJ.
  Przy czym, jest konsekwentny w swych poglądach.
  Jedyną niespodzianką jest, że realizuje w miarę możliwości to, co obiecał w kampanii wyborczej.
  Co z nich wbrew własnej partii i opozycji da się zrobić, to zrobi.

  Czytałem jakąś analizę, że zięć czy córka, mogą mieć na niego wpływ, modyfikować jego decyzje.
  Jak na razie, nic takiego nie miało miejsca.
  Ani o jotę nie odbiegł od swoich poglądów.
  On jest chyba rzeczywiście binarny….
  Zaprogramowano go z 30 lat temu, i dalej działa według tego programu.

 112. Dziękuję Paniom za noworoczne życzenia.
  Dzisiaj jest szczególny dzień i postarajmy się być dla siebie mili – żadnych małych i dużych złośliwości, zero chamstwa i brutalnych przepychanek – do następnego dnia pozostało niewiele godzin i myślę że Koleżeństwo wytrzyma.

 113. Jak życzyć, to życzyć 🙂
  Panu Gospodarzowi, Danielowi Passentowi, by nadal imponował znakomitą formą, przytomnością umysłu i wyrozumiałością, aby nieustająco omijał go stres i problemy zdrowotne, i łoił na korcie młodzieniaszków.
  Blogowiczom natomiast, nawet tym, z którymi brzydko się różnię, by omijały ich osobiste nieszczęścia. 🙂

 114. Lider4…..”Żadne komunistyczne lewactwo nie będzie rządzić w Polsce.
  Polską będą rządzić Polacy.”
  mama cię upuściła na głowę – podczas porodu??
  Musi komunistyczna służba zdrowia nie dopilnowała…..

  Polak – Lider4 – bendzie żondził…..i zróbcie Mu cóś??

 115. >> panjanek
  1 stycznia o godz. 17:42

  jobrave
  31 grudnia o godz. 23:06

  „”>> Mauro Rossi
  31 grudnia o godz. 19:17
  31 grudnia o godz. 19:08
  @Mauro Rossi
  „Przyjdzie beknac za te Caracale. Znaczy wyskakiwac z kasy”.
  Może z kasy zaczną wyskakiwać ci, co wzięli lapówkę. […]”<<
  ——————————————————————————–
  A wziął ktoś? Może nazwiska jakieś?""

  Cierpliwosci, rok 2018 dopiero sie zaczal. <<
  ———————————————————————-
  No tak, ale na 2018 roku świat się kończy i przyjedzie np. czas, że trzeba będzie beknąć, za zakupy Macierewicza, szczególnie te "bez żadnego trybu" i parę innych, co najmniej dziwnych zakupów, branżowo innych.

 116. Lider4 – twoją mamę zgwałcili Tatarzy czy chłopaki z wafel-SS? – polaku??

 117. Trump
  to produkt amerykański przewidziany na szefa wyborów „ Miss Universe”, łapania za cipki, specjalistę od oszukańczych plajt , ale nie na prezydenta.
  Amerykańskiego prezydenta zrobił z niego Putin i to jest znakomitym świadectwem stanu „amerykańskiej demokracji” i głupoty Putina , który za ten numer jeszcze gorzko zapłacze

 118. Lider4 – opowiedz jak to w ramach prześladowań ubecy nasłali na Ciebie proboszcza-pedofila? I jak – pomimo bulu doopy – na złość komuchom – zdałeś egzamin z polskich literek. Lider4 – sam wiesz – nie będzie proboszcz pluł wam w twarz….czymkolwiek….LOL
  syndrom przynależności doopy do bata……….LOL

 119. Wiesiek59,

  BYŁO TAK ODRAZU.Nie strzepilbym języka czy tam klawiatury. ,, Teorie,, niejakiego Koniecznego , nieprawdopodobny splotem okoliczności tytulowanego ,,profesorem,, sa warte mniej niż papier na których je zapisano. Gość był chory . A Pan ma nieostroznosc jego teorie przyswajac oraz nieprzyzwoitosc jego teorie rozpowszechniac. Sierota po prl i do tego ksiezycowe , śmierdzące myszami ,,teoryje,,…ziew.

 120. Wiesiek ogłasza na blogu nową semantykę. Dla niego słowo „binarny” to coś z komputerami, aha, znaczy się zaprogramowany (Trump jest binarny, został zaprogramowany).
  Wiesiek odrzuca termin „multilateralny”, bo jest to słowo niedozwolone w propagandzie poradzieckiej, to jest termin anglosaski, zwodniczy, który się wiąże z anglosaskim panowaniem globalnym, należy unikać tego słowa, lepiej mówić o demokracji w BRIC oraz gniciu i upadku Zachodniej kultury, która opierała się na anglosaskim, multilateralnym, narzuconym światu porządku, itd.
  Mądrości Wieśka zdobywanie w internecie wyłażą z niego jak słoma z butów.
  Pzdr, TJ

 121. @Symetryczny, ja bardzo sobie cenię Panią Magdalenę Środę, za całokształt – tak to sobie nazwijmy. Ale Twój cytat niczego nowego nie wnosi, to nad czym Pani filozof się pochyla i ubolewa nie zaczęło się w chwili kiedy PIS przejęło władzę.
  Za dwa lata będziemy uroczyście obchodzić okrągłą rocznicę – tu cytuję: niekontrolowanego chamstwa, degradacji wartości, zdrady, zniewolenia, konformizmu, hucpy i pychy, itd…, czyli demokracji w polskiej odsłonie.

 122. @panjanek zaleca mi cierpliwość.

  Ja nie będę czekał do czasu, aż na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści.

  A że u mnie kiepsko jest z metaforami konstytuujących człowieczeństwo, to jako żem świnia wydana na ten padół, aby natychmiast rozlepiać plakaty z Manifestem PKWN ociekając wodami płodowymi, oddalam się od kasy z której wyskakują ci, których trzeba powiesić. Ja takich przenośni nie rozumiem, bo ja wrzucałem do świnki a ona mi brzęczała.

  Jako chwilami aspirujący lękliwy plebejski oportunista zostawiam was trybuni plebis i oddalam się, bo nie chcę zginąć tak głupio jak Rienzi w trakcie turyńskiego uniwersalnego procesu społecznego owiniętego w cudowny całun będąc za głupim na zrozumienie tego procesu i niezdolnym do wchłaniania bełkotu dymów jakie zostały w kasie po patrycjuszach.

  Ewangelista Mateusz II złagodzi wasze cierpienia pocierając szmatą obietnic Lampę Alladyna wypożyczoną z lochów Città del Vaticano.

  Wkrótce jednak naraził się Kościołowi polityką fiskalną i zginął w czasie rozruchów. Bo elektryczny pstryczek nie zadziałał i pozostał tylko rozruch na korbę zemsty.

  Nie ze mną te liczby porządkowe!

  https://www.youtube.com/watch?v=OovYr0w7BMA

 123. blackley
  1 stycznia o godz. 20:07

  Powiedzmy, że te teorie pasują mi jako sposób odwzorowania reguł rządzących swiatem, czy zachowaniami ludzkich stad.
  Jak na razie, żadne fakty nie przeczą ich prawdziwości.
  Nie zgadzasz się z nimi?
  W jakich kwestiach?

  Na Ziemi istnieje kilka cywilizacji, o różnym zasięgu geograficznym, nie ma żadnej dominującej, czy uniwersalnej.
  Kropka…

 124. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
  Czy istotnie zmian nie bedzie tego nie jestem pewien.
  Sytuacja ekonomiczna kraju nie wyglada najlepiej:http://bobolowisko.blogspot.com/2017/12/poznaj-sile-twoich-pieniedzy.html
  Ale Szanowny Redaktor, ostoja polskiego dziennikarstwa napewno sobie poradzi.

 125. Bywalec 2
  1 stycznia o godz. 19:52

  ,,Amerykańskiego prezydenta zrobił z niego Putin i to jest znakomitym świadectwem stanu „amerykańskiej demokracji” i głupoty Putina , który za ten numer jeszcze gorzko zapłacze”.

  Zadna agencja szpiegowska nie ma dowodow, ze Rosja pomogla Trumpowi zagarnac stanowisko prezydenta.
  Jesli Pan takimi dowodami dysponuje, to prosze je przeslac sluzbom specjanym albo Gensekowi Partii ,, Demokratycznej”.

 126. tejot
  1 stycznia o godz. 20:20

  Ze mnie może wychodzić słoma z butów, z ciebie szanowny polemisto- buta, bezczelność i prymitywizm.
  Nie tolerujesz innego niż zgodne z własnym postrzeganiem świata poglądów.
  Przy dość wątłych podstawach merytorycznych.

  Termin multilateralny, wielobiegunowość, oznacza że istnieje jakiś wybór, różne siły sprawcze, do których można się przyłączyć zgodnie z własnymi interesami.
  Przez ostatnie 150 lat, istniał jednostronny dyktat krajów zachodnich w zakresie porządku świata, granic państw, podległości, stref wpływów.
  Tylko, co taki gostek może o tym wiedzieć?

  Trump jest wytworem konkretnej kultury, tak samo jak Merkel, Macron, Putin, czy Xe, Erdogan.
  Pomijanie tego w rozważaniach to oznaka niekompetencji.
  To kultura w jakiej wzrastamy definiuje ogląd świata- w tym i przyszłych decydentów.
  To tylko ludzie….

 127. wiesiek59
  1 stycznia o godz. 20:43

  „Na Ziemi istnieje kilka cywilizacji, o różnym zasięgu geograficznym, nie ma żadnej dominującej”.

  Przykro mi, ale jest zupełnie inaczej. Wprawdzie to co napisałeś jest poprawne politycznie (jak to zwykle u ciebie), ale całkowicie błędne. Wystarczy prześledzić wkład w naukę, technikę, czy choćby nagrody Nobla w ostatnim stuleciu. Niektóre cywilzacje są twórcze, inne odtwórcze, europejska była w najwyższym stopniu twórcza, z czego to wynikało to osobna kwestia. W XV wieku poziom techniki żeglarskiej w Europie i Chinach byl podobny, ale to nie Chińczycy odkryli i zdominowali Europę, stało się na dokładnie odwrót.

 128. żabka konająca
  1 stycznia o godz. 20:35

  „ja bardzo sobie cenię Panią Magdalenę Środę …. Pani filozof …”.

  Ona jest tak filozofem jak ty żabką zdrowiejąca. A jeśli folozof to specjalnej troski, jak docent pomarcowy. Jedyne co panią Środę ratuje to atrakcyjny wygląd, ale i to, prawdę mowiąc, vanitas vanitatum. 🙂

 129. jobrave
  1 stycznia o godz. 19:34

  „Przyjdzie beknac za te Caracale. Znaczy wyskakiwac z kasy”.
  Może z kasy zaczną wyskakiwać ci, co wzięli lapówkę. […]”<

  "A wziął ktoś? Może nazwiska jakieś?"

  Bez kontraktu na Caracale nie byłoby zgody Francji na Tuska, w Brukseli wszyscy o tym wiedzą od dawna. Tusk miał działać na rzecz Polski (korupcyjne alibi), ale faktycznie działa na rzecz opozycji w Polsce. Jeśli nie jest to korupcja polityczna, to co to jest? Dzięki kontraktowi na Caracale Tusk "wskoczył na kasę" króla Europy, wiec logicznie, że teraz czekamy aż z niej wyskoczy.

 130. Bywalec 2
  „Amerykańskiego prezydenta zrobił z niego Putin i to jest znakomitym świadectwem stanu „amerykańskiej demokracji” i głupoty Putina , który za ten numer jeszcze gorzko zapłacze”
  Slaba musi byc ta wiodaca demokracja swiata, ze moga sprowadzic ja na manowce maniupulacje rosyjskich hackerow.
  Moze Twoje teorie, ze wszystko, co zle to putinowska manipulacja sa po prostu, mowiac dyplomatycznie, uproszczone (jezeli nie prostackie).

 131. 404, mag, jobrave i inni: Dziękuję za Okudżawę i za ciepłe, przyjazne wpisy noworoczne na naszym blogu. Tak trzymać!

 132. tejot:
  „binarny”, czyli w systemie dwojkowym (0 lub 1). Tym rowniez posluguje sie logika, chociaz nie mieszajmy tej nauki z prymitywnym sposobem myslenia.
  W ukladzie trumpowskim cos jest „dobre” albo „zle”. Niewiele zjawisk mozna opisac w ten sposob.

 133. guzdra
  31 grudnia o godz. 16:15
  „[…]Sadzę, że Polacy objawią w 2018. roku znużenie dobrym samopoczuciem rządzącej formacji politycznej. […]”
  ——————————————————————————
  I ja tak sądzę, a zacząłem w drugiej połowie ubiegłego roku.
  PiS, co prawda, nadal podbija bębenek, tumani, przestrasza, ale to już powszednieje i nuży, a zamykanie popeeselowców i innych „złodziei” na które tak cieszy się świeżo pojawiony na blogu @panjanek, może zakończyć się tym, czym skończyło się w latach 2005-2007. No i podwyżki cen nośników energii idą, a kasandryci z Centrum Adama Smitha złośliwie wieszczą podwyżki stóp procentowych i kilka innych niemiłych wydarzeń…
  A tu podbijanie bębenka i nie tylko. Takie, to pewnie Ci się spodoba.
  https://www.youtube.com/watch?v=TNMS3O3xDFc

 134. jobrave
  1 stycznia o godz. 19:34

  „”>> panjanek
  1 stycznia o godz. 17:42
  jobrave
  31 grudnia o godz. 23:06
  „”>> Mauro Rossi
  31 grudnia o godz. 19:17
  31 grudnia o godz. 19:08
  @Mauro Rossi
  „Przyjdzie beknac za te Caracale. Znaczy wyskakiwac z kasy”.
  Może z kasy zaczną wyskakiwać ci, co wzięli lapówkę. […]”<<
  ——————————————————————————–
  A wziął ktoś? Może nazwiska jakieś?""
  Cierpliwosci, rok 2018 dopiero sie zaczal. <<
  ———————————————————————-
  No tak, ale na 2018 roku świat się kończy i przyjedzie np. czas, że trzeba będzie beknąć, za zakupy Macierewicza, szczególnie te "bez żadnego trybu" i parę innych, co najmniej dziwnych zakupów, branżowo innych.""

  To fajnie, zobaczymy co nam ten 2018 przyniesie. Potem bedzie 2019, 2020, naturalnie, taki to system. Pozdrowienia.

 135. żabka konająca
  1 stycznia o godz. 20:35
  Dobrze, że po długim czasie się pojawiłaś. O Środzie mam podobną opinię. Przeraża natomiast ta okrągła rocznica i zakres klęski poniesionej przez naród w zorganizowanym podboju. Kilka jej rodzajów ujawniła Pani Środa, ale sama pominęła wiele swoich przewinień, jak zachłyśniecie się tzw zwycięstwem, odurzeniem wolnością, kłamstwem, manipulacją i zdradą dwóch powojennych pokoleń Polaków. Ona przy tym była. Teraz już jest za późno. Pozdrawiam

 136. >> Mauro Rossi
  1 stycznia o godz. 21:10

  jobrave
  1 stycznia o godz. 19:34

  „Przyjdzie beknac za te Caracale. Znaczy wyskakiwac z kasy”.
  Może z kasy zaczną wyskakiwać ci, co wzięli lapówkę. […]”<

  "A wziął ktoś? Może nazwiska jakieś?"

  Bez kontraktu na Caracale nie byłoby zgody Francji na Tuska, w Brukseli wszyscy o tym wiedzą od dawna. Tusk miał działać na rzecz Polski (korupcyjne alibi), ale faktycznie działa na rzecz opozycji w Polsce. Jeśli nie jest to korupcja polityczna, to co to jest? Dzięki kontraktowi na Caracale Tusk "wskoczył na kasę" króla Europy, wiec logicznie, że teraz czekamy aż z niej wyskoczy. <<
  ——————————————————————————–
  No cóż, na dwoje babsko wróżyło – albo korupcja polityczna była, albo jej nie było.
  Pewnie masz jakichś, wysoko postawionych, kumpli w Brukseli, że masz takie informacje, bo jeśli nie, to sorry, ale to tylko domysły i nawet prawdopodobieństwo ich nie uwiarygadnia. Normalni ludzie natomiast, uważają, że Tusk, jest zręcznym i skutecznym politykiem, który jednym zdaniem potrafi więcej zdziałać, niż PiSPrezes z całym swoim aparatem, choć -oczywiście – nie w tym rzecz oczywiście, lecz w tym, że jest sprawny, dobrze sobie radzi zarówno w świetle jupiterów, jak i w kuluarach, zna języki, jest błyskotliwy, ma czyste buty, jest dobrze ubrany itp., czyli ma wszystko to, czego nie ma Żoliborski Inteligent ani nikt w PiS.

 137. Mauro Rossi
  1 stycznia o godz. 20:57

  Masz w dużej mierze rację.
  Nauka i technika Zachodu była do czasu niezrównana.
  I napędzana rabunkiem, mozliwym dzięki przewadze technologicznej.
  Czyli, samofinansowała się.
  Obecnie, jest to już niemożliwe.
  Wysychają źródła finansowania.
  Nie da się eksploatować Chin- na przykład, ani zasobów Indii.
  Dodruk walut światowych, zadłużenie, dało kilkanaście lat trwania systemu eksploatacji świata.
  Co dalej?

  Cywilizacje twórcze mają swoje apogeum.
  Potem, ulegają stagnacji.
  Pałeczkę przejmują inne, bardziej ekspansywne, bezwzględne.
  Dawniej przodujące, ulegają degradacji, sybaryci nie tworzą, konsumują.
  Dekadencja to raczej normalny tryb w dotychczasowych znanych nam etapach rozwoju cywilizacji?

 138. Mauro Rossi porzucił Smoleńsk i przesiadł się na Tuska. Widać taki przekaz dnia dostał. Jak nie wiedział co ma pisać to się na blogu nie odzywał przez prawie tydzień.

 139. jobrave
  1 stycznia o godz. 21:51

  „Pewnie masz jakichś, wysoko postawionych, kumpli w Brukseli, że masz takie informacje …”.
  Jakis musi byc powód, że przepłaciło o 100 proc. za ten szmelc.

 140. @Wiesiek, wystarczy że koleżeństwo zignorowało moją prośbę o łagodność w dniu dzisiejszym. Ja się postaram:
  „-Pan Trump jest wytworem amerykańskiej kultury, systemu kształcenia, stereotypów panujących w tym konkretnym społeczeństwie” – tu zgadzam się z Tobą nie komentując wysokości zawieszenia poprzeczki,
  „-Pod względem wiedzy i poglądów, nie odbiega od PRZECIĘTNEJ” -jak najbardziej, brak jedynie powodów do aplauzu
  „Przy czym, jest konsekwentny w swych poglądach.” – a jakże, można ten sposób funkcjonowania nazwać nieprzyjmowaniem niczego do wiadomości
  „Jedyną niespodzianką jest, że realizuje w miarę możliwości to, co obiecał w kampanii wyborczej” – żadna niespodzianka, obecny prezydent reprezentuje gospodarcze interesy swojej klasy, interesy białych, najprawdziwszych Amerykanów zarówno biednych i bogatych których łączy właściwa troska o czystość ras.

 141. wiesiek59
  1 stycznia o godz. 21:58

  „Nauka i technika Zachodu była do czasu niezrównana”.

  Nadal tak jest. Ostatnie dwa największe wynalazki cywilizacyjne, komputer i Internet to made in USA.

  „I napędzana rabunkiem, możliwym dzięki przewadze technologicznej”.

  Jaki tam rabunek? Sama przewaga technologiczna wystarcza.

  „Nie da się eksploatować Chin – na przykład, ani zasobów Indii”.

  Przewaga technologiczna nie polega na rabunku, rabują słabo rozwinięci, w końcu inaczej nie potrafią i dla nich to dodatkowe źródło zasilania.

 142. niemcy;
  noworoczne oredzie szeryfowej:
  ostrzega, ze mamy zabrac sie do roboty (keiner wartet auf uns);
  no, dobra, ale czy my niedostatecznie zapier….my?
  afganistan, mali, jordania, dwa miliony nowych obywateli (o roznych statusach – azyl,nielegalnie, i.tp.) eksplodujacy wrecz dax i muszelka paroweczka? czy to nie wystarczy?
  nie, twierdzi kanclerzyna i rumieni sie jak carskie jajo;

 143. von allen (vorhandenen) keksen
  sind deine, ich schwöre, die besten,
  ene mene muh, meine liebe kuh;

 144. Logika PiSu – łańcuszek memów
  Rossi szaleje ze logiką PiSowską na EP. Na propozycję by podał, kto wziął łapówkę za caracale od Francuzów, Rossi napisał:

  „Bez kontraktu na Caracale nie byłoby zgody Francji na Tuska, w Brukseli wszyscy o tym wiedzą od dawna. Tusk miał działać na rzecz Polski (korupcyjne alibi), ale faktycznie działa na rzecz opozycji w Polsce. Jeśli nie jest to korupcja polityczna, to co to jest? Dzięki kontraktowi na Caracale Tusk „wskoczył na kasę” króla Europy, wiec logicznie, że teraz czekamy aż z niej wyskoczy.”

  Rossi pisząc, że „w Brukseli wszyscy o tym wiedzą od dawna”, nie dał szans blogowiczom EP. Nie może być lepszego argumentu do potwierdzania faktu łapówki wziętej przez Tuska niż ten, że „w Brukseli wszyscy wiedzą”. Łapówki danej Tuskowi przez Francję w postaci zgody na wskoczenie na kasę króla Europy, na którym to stanowisku króla Europy Tusk zgodnie z logiką PiSu miał działać wyłącznie na rzecz Polski, a zgodnie z korupcyjnym poparciem Francji działa na rzecz Francji oraz opozycji w Polsce.
  Pod wpływem łapówki od Francuzów za caracale i głosowania 27 do jednego Tusk działa korupcyjnie i alibijnie na rzecz opozycji w Polsce.

  Niezły wężyk logiczny Rossi wykombinował. PiSowska koncepcja opisu świata realnego, to rzeczywistość równoległa, czyli twór wymyślony, fantastyczny, złożony z zamachów, podstępów, agentów, fobii PiSowskich, z zaklęć o patriotyzmie rzucanych do ludu, z opisów swoich partnerów politycznych jako nienawistników, macherów, łapówkarzy, fałszywych patriotów, niepolaków, drugiego i trzeciego sortu, zdradzieckich mord i kanalii, wrogów ludu, przestępczej kasty, komunistycznych złogów, itp.

  W tej koncepcji nie chodzi o logikę. Tutaj chodzi o łączenie memów takie by oddziaływać na emocje, wzbudzać nieufność, podejrzenia i nienawiść, wykluczać, oskarżać, itd.
  Należy połączyć ze sobą w odpowiednich dla danej sprawy kombinacjach PISowskie memy – fantazmaty – wróg, drugi sort, komuch, ubek, złóg komunistyczny, lewak, łapówka, wszyscy wiedzą, zamach, zmowa, tajne rozmowy, naukowe dowody, dobra zmiana, naprawa państwa, delikt, suweren, społeczna kontrola, itd.
  Wystarczy zapoznać się z podstawowymi memami PiSu i można tworzyć teorie geopolityczne, prawne, dekonstrukcyjne i anihilujące, które w każdych warunkach będą słuszne i prawdziwe oraz zbawienne.

  Należy opanować kilka chwytów propagandowych proponowanych, aktualizowanych na bieżąco przez tego, który „bez żadnego trybu”, połączyć je zgodnie z PiSowską logiką w całość i już na scenie politycznej mamy „zaorywanie” przeciwników i horror dla gawiedzi jak się patrzy. A z widowni oklaski i miarowe skandowanie – PiiiS, biiiis, PiSSSS, bisss!
  Pzdr, TJ

 145. Jeśli ktoś opacznie zrozumiał pojęcie „Rycerze tego blogu” to wyjaśniam że jest ich niewielu. Kilku.
  Na pewno lubią poezję i znają, pozostałym przesyłam cały wiersz na wypadek gdyby ponownie chcieli zacytować.
  https://milosc.info/daniel-naborowski/do-anny/

 146. p.s.
  wdzianko szeryfowej przypominało mi żupan doży weneckiego lol;

 147. @Symetryczny, czyli że się zgadzamy. Jak zazwyczaj.

 148. „Na wschodnich rubieżach Unii Europejskiej niezwykle przyczyniamy się do obniżenia napięć. Przyjęliśmy już co najmniej kilkadziesiąt, a może nawet sto kilkadziesiąt tysięcy uchodźców z Ukrainy – stwierdził premier Morawiecki w noworocznym wywiadzie dla TVP.

  – Mój ojciec ma bardzo ciekawe poglądy w niektórych sprawach, radykalne w innych, nie zmienia to ani na jotę stanowiska rządu, jak będziemy podchodzić do kwestii uchodźców – premier odniósł się w ten sposób do niedawnej wypowiedzi Kornela Morawieckiego, że rząd powinien uruchomić korytarze humanitarne dla uchodźców”. (Salon24)

 149. Mauro Rossi
  1 stycznia o godz. 22:55
  „Na wschodnich rubieżach Unii Europejskiej niezwykle przyczyniamy się do obniżenia napięć. Przyjęliśmy już co najmniej kilkadziesiąt, a może nawet sto kilkadziesiąt tysięcy uchodźców z Ukrainy

  Mój komentarz
  Premier Morawiecki żongluje znaczeniami licząc na to, ze ciemny lud nie odróżni gastarbaiterów ukraińskich od uchodźców ukraińskich, a zachodni agenci opozycji polskiej nie będą mieli innego wyboru, jak tylko zgodzić się z premierem-bajarzem wmawiającym publicznie wszystkim naokoło, że Polska już przyjęła może nawet sto kilkadziesiąt uchodźców z Ukrainy.

  Premier dobrze wie, bo premier jest zobowiązany czytać raporty wszelkich służb (a nawet w tajnych kancelariach podpisuje tajne dokumenty), że w Polsce nie udzielono statusu uchodźcy stu kilkudziesięciu tysiącom pracującym w Polsce Ukraińcom, że to nie są uchodźcy, bowiem przyjechali do Polski na normalnych papierach (paszport, teraz bez wizy) i starali się według tych papierów poprzez pracodawców o pozwolenie na pracę, które to pozwolenie Ukraińcy otrzymują w Polsce bez większych problemów i to nie jako uchodźcy, a gastarbeiterzy. Nie ma to nic wspólnego z uchodźctwem do Polski z Ukrainy. Premier Morawiecki bajeruje publikę uchodźcami (kłamie), nie pierwszy to raz.
  Pzdr, TJ

 150. wyzysk

  Dziekuję i wzajemnie!

  Na nowy rok nie ma nic lepszego jak współczesna proza brytyjska – Sarah Hilary „Smak strachu”:

  „Osiedle Garret składało się z czterech wysokich bloków połączonych systemem wspólnych balkonów. Bloki były obskurnymi betonowymi pudłami, które oferowały swym mieszkańcom, najbiedniejszym londyńczykom, bezlitośnie olśniewający widok na rzekę. Mieszkania socjalne, ale śmierdzące w najlepszym przypadku anonimowością, a w najgorszym izolacją. Zabite deskami drzwi i okna przypominały o panującej tu paranoi; to było chyba jedyne co tu kwitło, bo w cementowych donicach zamiast roślin widać było śmieci. Trawa między chodnikami wyraźnie głodowała, bardziej szara niż zielona. Nawet garffiti, niemal całkowicie wypłowiałe, sprawiało przygnębiające wrażenie.
  Na południowej stronie osiedla para dzieciaków kopała osmalony po podpaleniu kosz na śmieci. Kiedy zobaczyły policję, kopały mocniej, aż któryś z mundurowych nie ruszył w ich stronę; wtedy zniknęły szybko między blokami, wessane przez długie cienie wysokich budynków.
  – Strach to normalna reakcja na życie w społeczeństwie. – Noah dogonił Marnie. – Czy nie tak mówią?
  – Jak dla mnie te dzieciaki wcale nie wyglądały na wystraszone. Co najwyżej znudzone.
  – Ojciec nazywał to spadkiem po Thatcher. Nie ma już społeczeństwa, jedynie rodziny i jednostki. Konkurujące jednostki. Wszyscy ze sobą konkurują więc każdy jest zagrożeniem. Udajemy istoty społeczne ale w rzeczywistości jesteśmy przerażeni. – Noah podrapał się po policzku. – Mój ojciec w rzeczywistości jest znacznie fajniejszy, niż może się wydawać po tym co powiedziałem. Ale lubi marudzić o starych dobrych czasach, tak coś koło tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego siódmego.
  – Wtedy się urodziłeś, prawda?
  – W miejscu takim jak to. – Wyciągnął szyję by spojrzeć na przedłużony balkon nad nimi. – Ojciec nazywał to gułagiem. Między innymi.”

 151. Mauro Rossi

  Jesli już cytujesz premiera Mateusza Morawieckiego to w całości. I nie chodzi mi tutaj o sprawy politycznych gier, które prowadzi wspólnie z ojcem Kornelem i innymi członkami swej frakcji, ale o uchodźców.

  W tym kontekście premier powiedział:

  „… przyjęliśmy już co najmniej kilkadziesiąt, a może nawet sto kilkadziesiąt tysięcy uchodźców z Ukrainy, tylko nie przyznajemy im statusu azylantów”.

  Niestety nie jest to prawdą ponieważ od 2014 roku wnioski o uzyskanie statusu uchodźcy złożyło około 6 tysięcy Ukraińców z czego ów status lub tzw pobyt tolerowany otrzymało 183.
  Blisko sześć tysięcy odmów przyznania statusu uchodźcy i pobytu tolerowanego to nie jest kilka tysięcy czy sto kilkadziesiąt tysięcy – jak twierdzi premier.
  Nie mówiąc już o tym, że uchodźca, któremu odmowiono przyznania statusu uchodźcy przestaje być uchodźcą.

  Mam więc wrażenie, że się premier w tych obrachunkach trochę pogubił. Choć mniej niż jego poprzedniczka, która twardo twierdziła, że jej rząd nadał status uchodźcy milionowi imigrantów zarobkowych z Ukrainy.

 152. Mauro Rossi

  Korekta:

  Miało być:

  „Blisko sześć tysięcy odmów przyznania statusu uchodźcy i pobytu tolerowanego to nie jest „kilkadziesiąt tysięcy” czy „sto kilkadziesiąt tysięcy” – jak twierdzi premier.”

 153. zabka konajaca; 10:04.

  Witaj zabciu,wszystkiego najlepszego w nowym roku.
  Nie czuje sie odosobniony tak jak piszesz a wrecz przeciwnie
  odwagi tez mi nie brakuje,za to odwagi brakuje temu co bazgrze
  pod moim nickiem o 6:35 zamiast wejsc slownie w besposrednia
  potyczke ze mna.

  https://www.youtube.com/watch?v=-nvjojq8cH4

 154. Chociaz raz wespre Mauro Rossi;aby nie czol sie osamotniony.

  https://www.youtube.com/watch?v=KEnazj9mrD0

 155. Cos dla Symetrycznego; moze zechce to skomentowac.

  http://www.internationalman.com/articles/more-to-come

 156. wiesiek59
  1 stycznia o godz. 21:58
  Slynny amerykanski general piechoty morskiej, Smedley Butler, napisal w swojej ksiazce ,,Wojna to oszustwo”, ze Al Capone rabowal trzy dzielnice, podczas gdy on rabowal trzy kontynenty :
  ,,… bylem gangsterem kapitalizmu. Pomoglem uczynic Meksyk bezpiecznym dla przedsiebiorstw naftowych w 1914 roku. Pomoglem uczynic Kube i Haiti przyzwoitym miejscem dla bankierow National City . Pomoglem zgwalcic pol tuzina krajow latynoskich dla dostepu dla Wall Street.”

 157. @Ted’dy bear
  2 stycznia o godz. 1:15
  Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku,
  a tutaj trochę inna wersja dwóch swołoczy, śpiewających czastuszki.
  Nawet sami mówią:
  gawaril ja tiebia milka, nie guliaj so mnoj.

  https://www.youtube.com/watch?v=OodVHf9tHN8

 158. 85 lat temu polscy matematycy złamali kod „Enigmy”

  85 lat temu, 31 grudnia 1932 r. matematyk Marian Rejewski odczytał pierwsze informacje przesyłane za pośrednictwem niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Współautorami złamania kodu „Enigmy” byli Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

  Matematycy Rejewski, Różycki i Zygalski, studenci Uniwersytetu Poznańskiego, uczestniczyli w kursie dla kryptologów zorganizowanym na tej uczelni przy współudziale wojska. Po ukończeniu kursu zostali zatrudnieni w 1930 roku w Biurze Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Rozpracowywali tajemnicę działania niemieckiej elektromechanicznej maszyny szyfrującej „Enigma”. Skonstruowana w latach 20. XX wiekumaszyna miała służyć utajnianiu korespondencji handlowej. Szybko jednak wykorzystano ją w niemieckich siłach zbrojnych.

  Według Marka Grajka, autora książki „Enigma. Bliżej prawdy”, złamanie szyfru „Enigmy” uważano za niemożliwe. Polacy osiągnęli sukces dzięki zastosowaniu metody matematycznej zamiast lingwistycznej. Na ten pomysł wpadł ppłk Maksymilian Ciężki z Biura Szyfrów.

  Trzej matematycy zaprojektowali kopię maszyny szyfrującej. Egzemplarze tego urządzenia powstawały w warszawskiej Wytwórni Radiotechnicznej AVA. Kilka połączonych ze sobą maszyn tworzyło tzw. bombę kryptologiczną, przeznaczoną do automatycznego łamania niemieckiego szyfru.

  W obliczu nadchodzącej wojny, latem 1939 roku w ośrodku radiowywiadu w Pyrach k. Warszawy polskie władze wojskowe przekazały przedstawicielom wywiadu Francji i Wielkiej Brytanii egzemplarze kopii maszyny „Enigma” wraz z informacjami dotyczącymi złamanego szyfru.

  Prace nad łamaniem kolejnych wersji i udoskonaleń szyfru „Enigmy” kontynuowano w brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park. Zdaniem historyków dzięki temu, że alianci znali informacje przesyłane przez „Enigmę”, II wojna światowa trwała krócej o 2-3 lata.

  „Złamanie szyfrów Enigmy z pewnością uratowało tysiące ludzkich istnień i skróciło wojnę. To w dużej mierze zasługa Polski” – mówił b. ambasador W. Brytanii Robin Barnett podczas uroczystości w 75. rocznicę przekazania kodu Enigmy. Podkreślił, że starali się o to brytyjscy specjaliści, a francuskie służby usiłowały wykraść księgi szyfrów, „ale to Polacy zrozumieli, że tylko matematycy będą w stanie złamać szyfr Enigmy”. „To właśnie polski zespół matematyków pod kierownictwem Mariana Rejewskiego odniósł sukces” – zaznaczył brytyjski ambasador.

 159. @wiesiek59
  1 stycznia o godz. 19:01

  „Obecnie, jest to niemożliwe.
  Decyzje zapadaja anonimowo.
  Politycy w krajach demokratycznych jedynie wykonują polecenia, służąc za figurantów, marionetki.”

  Mylisz się w sposób ewidentny. np.: w Polsce wiemy kto podejmuje decyzje – chociaż wątpię czy poniesie odpowiedzialność.

  Co do powołanego wpisu to nie zgadzam się w każdym szczególe z tym co napisałeś.

 160. Ted’dy ja ciągle lubię Chrisa Rea.
  W podziękowaniu masz pieśń prawie stuletnią w nowszym wykonaniu zwaną cygańskim hymnem:
  Gelem Gelem lungóne droménsa,
  Maladilém shukare Romensa.
  Gelem Gelem lungóne droménsa,
  Maladilem baxtale romenca.
  Oooh, Romalé!
  Oooh, chavralé!

  Chodziłem, chodziłem długimi drogami
  Szukałem szczęśliwego Cygana
  Chodziłem, chodziłem długimi drogami
  Znalazłem szczęśliwego Cygana
  Hej Cyganie, ech chłopcze!
  https://www.youtube.com/watch?v=LCUv9W0ViRc

  Oryginalny tekst i tłumaczenie pozwoliłam sobie zapożyczyć z facebook – Tańce w kręgu – Lublin-posty.
  Pozdrawiam

 161. W nowym roku 2018 przyszedł mi pomysł jak pomóc panu ministrowi zdrowia z problemem braku lekarzy. Proponowałbym ustawić przed każdym szpitalem duże pojemniki z kuleczkami homeopatycznymi ze stosownym opisem na jakie choroby działają np.: zawał serca, kończyny dolne, głowa w tym alzheimer, żołądek, płuca, rak trzustki itd. itp.

  Tu degresja. Kiedyś, dawno temu, byłem na Rynku Łazarskim w Poznaniu i sprzedawano tam w gustownych kolorach żółtym i czerwonym opakowania z maścią z tygrysa (pochodziła z Chin). Obok wisiała karteczka z przypadłościami na które działa niezawodnie. Było ich kilka, ale jedną zapamiętałem: „ból żebra”. Do tej pory nie wiem dlaczego na jedno i o które konkretnie chodziło. Przypuszczam, że w przypadku bólu wielożebrowego należało kupić odpowiednio większą liczbę opakowań.

  Kuleczki homeo są tanie w produkcji, nie szkodzą ( to tylko cukier ) i każdy mógłby wsypać sobie sam do pojemniczka właściwą ilość odpowiednio pokolorowanych kuleczek z właściwym opisem. Proponuję kolory pastelowe w barwach modnych tego roku. Ponieważ zasada w lekach homeopatycznych jest taka, że im mniej składnika aktywnego tym lek skuteczniejszy w moim przypadku zastosowałem tę zasadę do mojej skromnej osoby i połknąłem kiedyś jedną taką kuleczkę i zadziałała – do tej pory nie muszę już zażywać, bo czym mniej tym skuteczniej. W przypadku ministra zdrowia potrzebna byłaby tylko odpowiednio intensywna akcja propagująca na bilbordach to nowe rozwiązanie (10 – 15 mln wystarczy).

 162. zetus1
  2 stycznia o godz. 7:36

  Miło mi, że ŁADNIE się nie zgadzamy…..

  Na obecnym poziomie rozwoju, wystarczy uchwalić odpowiednią ustawę, by mieć wpływ na sferę gospodarczą danego kraju.
  Kilkukrotnie w poprzednich latach dochodzono, kto zgłosił jakąś poprawkę do ustawy, dającą przywileje jakiejś grupie/ koncernowi.
  Bez skutku.
  Ojcowie sukcesu pozostali anonimowi…..

  Co do służby zdrowia.
  Wykształcenie lekarza to koszt miliona zł.
  Eksport 10 000 medyków na Zachód, kosztował nas więc dziesięć miliardów.
  Taki jest nasz wkład w subwencjonowanie zachodniego poziomu życia.
  To samo tyczy pielęgniarek, inżynierów, pracowników technicznych.
  Drenaż mózgów- to współczesny sposób drenowania zasobów kolonii.

 163. A co do przewagi technologicznej Zachodu…..

  Słabnie.
  Komputer kwantowy już w Chinach działa.
  Działa przemysł kosmiczny oparty na ich konstrukcjach.
  Nie mówiąc już o nadganianiu dystansu w uzbrojeniu.
  Obecny szał zakupów zachodnich firm, dysponujących technologiami, patentami, kosztował Chiny ponad bilion $- o tyle zmniejszyły się zasoby dolarowe chińskiej nadwyżki handlowej ze światem.
  Własne rozwiązania w dziedzinie informatyki dają niezależność.
  Plusy centralnego sterowania gospodarką są ewidentne.
  Przynajmniej dla mnie…..

 164. zetus1
  2 stycznia o godz. 8:07
  W Nowym roku pozdrowienia dla krajana !
  Na Rynku Lazarskim najlepsze byly pocztowki dzwiekowe i kawa po turecku.
  Podobno wiekszosc ludzi chcialaby sie z Poznania wyprowadzic, tak twierdzila ,, wyborcza”.

 165. nie, nie i jeszcze raz nie!
  To nie Rosjanie czy kosmici pomogli D.Trumpowi zostać prezydentem USA; nad przebiegiem wyborów czuwały siły znacznie wyższe, powiedzmy szczerze – najwyższe, którym przeciwstawić się nie sposób.
  Oto opinia jednego z wyborców, głos w blogowej dyskusji mająca na celu pognębić przeciwnika: „D.Trump poświęcił swoje wspaniałe życie żeby zostać prezydentem i codziennie przeżywa piekło przez takie mendy jak ty. Bóg [GOD] wybrał go żeby zbawił Amerykę i co najsmutniejsze on również pomoże tobie, mimo że na to nie zasługujesz. On pomaga wszystkim ludziom , ale ty nie jesteś tego godny. Jesteś leniwą i zazdrosną osobą. Uwierz mi, on się nie bogaci, on oddaje każdego centa na sprawy które są konieczne….”

  A wszystko zaczęło się od prasowej informacji o kosztownej sukni żony prezydenta USA ( $5,500 ), która to suknia wedle jednej z komentatorek przypominała stare zasłony prysznicowe w podrzędnym motelu (old shower curtains Motel 6 threw away a few years ago), a inną z kolei niewiastę (Judith) poraziła cena sukni przeliczona na miesięczny czynsz wynajmowanego mieszkania:
  „THE RICH GET RICHER……AND WHO CARES WHAT THEY WEAR…WHEN PEOPLE IN OUR COUNTRY DON’T KNOW WHERE THEIR NEXT HOUSE PAYMENT WILL COME FOM…” (pisownia oryginalna)
  Dyskusja trwa, w tej chwili 3035 komentarzy, w większości zwolenników Trumpa, miesza z błotem niedowierzających boskiemu posłannictwu prezydenta. Jak by się komuś jeszcze chciało poczytać może znajdzie kolejne perełki w tekście
  https://www.yahoo.com/lifestyle/melania-trump-ivanka-trump-both-131244147.html

 166. Na Wschodzie bez zmian

  wyzysk
  23 grudnia o godz. 4:32
  Piszac niedorzecznosci nie zdaje sobie sprawy z tego, ze kiedys zanie bedzie musial odpowiedziec, nie przy tablicy oczywiscie.

  neospasmin
  23 grudnia o godz. 2:24
  Dolaczyl do klubu Niedorzecznych….

  wyzysk
  23 grudnia o godz. 0:39

  Odgraza sie Zachodowi, ze bedzie eksportowal na Zachod swoje mysli, swoke Zlote mysli-

  Mauro Rossi
  22 grudnia o godz. 16:14

  Oplacil skladki czlonkowskie celem przedluzenia czlonkostwa na rok 2018 w Klubie Niedorzecznych

  wiesiek59
  21 grudnia o godz. 21:48
  Pisze TJ, ze Wieseik jest przeeidywalny. Jest. Tak jest.

  wiesiek59
  21 grudnia o godz. 21:01
  Prasowany przez prase ni zna Szwecji, lecz donosi…..

  etc………………………………………….

 167. Wiecej tego samego autorstwa niestrudzonych przodowniczwek i przodownikow blogosfery mozna zauwazyc powyzej.

 168. Bar Norte
  Polecam przrczytanie calego tekstu, znaleziomnego przez wieska59:
  https://exignorant.wordpress.com/2017/12/24/uciszajac-glosy-sprzeciwu/
  Oto fragment
  ,,W 2008 roku fala niechęci do obu partii zaniosła Baracka Obamę do Białego Domu, gdzie spędził osiem lat dokonując aktu zdrady zaufania, jakim obdarzyła go opinia publiczna. Uderzenie Obamy w swobody obywatelskie, włącznie z wykorzystaniem ustawy o szpiegostwie do ścigania informatorów, było jeszcze bardziej destrukcyjne niż w przypadku George’a W. Busha. Przyspieszył napaść na edukację publiczną poprzez prywatyzuję szkół, zwiększył skalę wojen na Bliskim Wschodzie, w tym naloty z udziałem dronów, wprowadził mało znaczące reformy w zakresie ochrony środowiska, zignorował trudną sytuację klasy robotniczej, deportował więcej ludzi niż inni prezydenci, narzucił sponsorowany przez korporacje program opieki zdrowotnej, który był pomysłem prawicowej Fundacji Dziedzictwo, i zabronił Departamentowi Sprawiedliwości ścigania bankierów i graczy instytucjonalnych, którzy zafundowali przekręt z derywatami i napompowali rynek nieruchomości, co uwarunkowało krach finansowy w 2008. Wzorem Billa Clintona Obama uosabiał bankructwo Partii Demokratycznej. Clinton prześcignął późniejsze „osiągnięcia” Obamy – dał nam Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA), demontaż systemu opieki społecznej, deregulację branży usług finansowych i ekspansję więziennictwa. Osłabił też rolę nadzorczą Federalnej Komisji ds. Komunikacji – zmiana ta pozwoliła garstce korporacji kupić informacyjny mainstream.”

 169. Postanowilem kontynuowac pisanie sciagi dla “wietrznie” watpiacych oraz zdziwionych jawynch i ukrytych antysemitow, swiadomych i nieswiadomych oraz zainteresowanych, oscylujacych w zamknietym swiecie antysemityzmu i filosemityzmu, nie majacych ani czasu ani miejsca w swoim mysleniu na postrzeganie “pomiedzy”.
  Warto przy tym wspomniec ksiazke Przemyslawa Czaplinskiego “Szkola bezboznikow”. Dla kontrastu podaje ponizej kilka typowych przykladow poboznego myslenia:
  1. Termin Holokaust przywlaszczyla sobie strona zydowska
  2. Diaspora zydowska w Ameryce-ukrywajac swoja wine i milczenie w czasie wojny-oskarza Polakow o biernosc, nawet o wspoluczestnicwto w zbrodni
  3. Prawda jest natomiast taka, ze spolecznestwo polskie bylo w „ tym samym czasie i pod okupacja tych samych oprawcow w podobny sposob eksterminowane“. Razem cierpielismy, razem dotknela nas zbrodnicza sila niemieckiego faszyzmu. Bylismy wspolnie upodleni, tak samo zniewoleni, podobnie bezsilni“.
  4. Niezrozumialy jest udzial tak wielu osob pochodzenia zydowskiego w budowie i utrwalaniu totalitaryzmu komunistycznego, w tym ich rola w fizycznym i moralnym niszczeniu wolnosciowego podziemia w powojennej Polsce“. Slowo“niezrozumialy“ jest tu raczej eufemizmem.
  Niestety calkowicie rozne byly szanse narodu okupowanego i narodu, ktorego przeznaczeniem (bo tak wymyslili sobie nazisci) jest zniszczenie.

  Gdyby Polacy chcieli zrozmiec na czym polegala ostatecznosc losu zydow nie dochodziloby do falszywych porownian i rzekomego podobienstwa losu. Moim zdaniem jakiekolwiek kwantytatywne porownania nie maja dla obu stron zadnego sensu.

  Obie strony pozornych i czesto li tylko werbalnych konfliktow dosc ucierpialy, aby w przyszlosci unikac jakiejkolwiek licytacji ofiar. Pozostaje pytanie, czy Polacy mieli szanse zauwazyc jako swiadkwie te niewyobrazalna zbrodnie, czy wogole byli w stanie ja zauwazyc.

  Z pewnoscia nie zauwazyli lub nie przejeli sie zniknieciem 10% populacji Polski przedwojennej. Mitologizowanie wlasnej przeszlosci bez dozy samokrytyki jest rowniez bezsensowne, jak jakakolwiek licytacja na ten temat. Prowadzi to w kazdym razie do relatywizowania Holokaustu.

 170. Warto przypomiec ksiazke Marka Kuci “ “Auschwitz jako Fakt spoleczny”. Postrzegamy np. wyraznie u slowackich sasiadow negatywne stanowisko kosciola katolickiego wobec Zydow, a zapominamy o dzielach naszych duchownych; o o. Kolbe, ks. Trzeciaku, ktory podziwial wielkosc Hitlera (1939) jako wyslannika opatrznosci celem poskromienia zlosci zydowskiej i uratowania ludzkosci przed zydo-komuna. Jak zauwazamy, termin ten ma tradycje przedwojenna.

  Hitler objawial sie wiec niektorym jako ojciec opatrznosciowy realizujacy dawne zamysly kosciola. Rozne sa tez zdania wsrod samego kleru o rzekomych mordach rytualnych i krwawych przesladowaniach zydow w Sandomierzu. Przypomina mi sie historia obrazu z Katedry Sandomierskiej.

  Podczas wojny uslyszec mozna bylo na bazarze, w tramwaju, czy na ulicy slowa aprobujace czyny nazistow (Hiltlera) np. “Hitler czyni przynajmniej jedna dobra rzecz dla Polski-uwalnia ja od zydow; patrz “gazetka zydowska” z czerwca 1942 roku. Watpiacym polecam wrazenia Aliny Margolis-Edelmann, ktora na Wielkanoc 1943 znalazla sie poza murami getta.

  Podobnie zapamietala laczniczka miedzy gettami, Chawka Folman-Raban “nieraz w pociagu slyszalam, jak ludzie mowili miedzy soba-jedna rzecz Hitler robi dobrze, ze wykancza zydow”. Tych cytuje opinie z niedrukownych pamietnikow; tenor wypowiedzi ten sam; z dodatkiem o wielkiej zasludze historycznej Niemcow. Niektorzy martwili sie, co Polska po wojnie zrobi z pozostalymi przy zyciu zydami. Podobne wypowiedzi slysze po dzien dzisiejszy.

  Warto jednak zastanowic sie nad argumentami antysemitow dotyczacymi czasow stalinowskich. Sa one dosc czeste i niejako zrozumiale nie tylko dla populistycznie je artykulujacych. Smutne byly tez wystapienia do niedawna w parlamencie, mediach i demonstracjach poslow Ligi Polskich Rodzin. Nikomu nie przyszlo do glowy zdelegalizowac Mlodziez Wszechpolska.

  Wracajac do polityki izraelskiej, to obwinianie Zydow europejskich za te polityke jest niewatpliwie przejawem antysemityzmu. Nalezy przy tym pamietac, ze antysemityzm skompromitowal dopiero Hilter. Przed nim bycie antysemita bylo niejako powszechnie tolerowane. Nie pomine tu oczywiscie patrona najwiekszego ronda w stolicy oraz jego polityki, Dmowskiego.

  Antysemityzm w Europie i USA przed wojna nie byl niczym nagannym w percepcji spolecznej. Obecny w dzisiejszej Polsce antysemityzm jest ciekawym zjawiskiem, bo istniejacym niezaleznie od obecnosci Zydow, czy tez aktualnej polityki Izraela wobec Palestynczykow.

  Solidarnosc z Palestynczykami nie jest jednak obecna w debacie spolecznej. Smutny jest fakt, ze pokrzykujacych politykow z prawej strony nie interesuje naprawde, oprocz natezenia ich wlasnego glosu, los wykrzykiwanych ofiar. Traktuja je li tylko przedmiotowo. Podobnie jest z krytycznymi glosami przodownikow blogosfery.

 171. Antypolonizm jest tak samo wredny jak antysemityzm. Ktos tu leczy swoje kompleksy z przeszlosci.

  Zastanawiam sie , jaka bylaby reakcja nielubiacych trolizmow, gdyby Niemcy chcieli wrocic na swoje ziemie. Czy nielubiacy troluizmow broniliby ich jak bronia Palestyncuzykow, nie majac pojecia o konflikcie.

  tejot
  29 grudnia o godz. 14:54
  Podobnie klamal nowy premier w wywiadzie udzielonym w USA.

  Iluminowany Wiesio pisze….

  …Trzymanie w obozach uchodźców z Palestyny, uniemożliwienie im asymilacji, to patent krajów arabskich na trwanie konfliktu.
  Poza Jordanią, nikt nie nadał im obywatelstwa, o ile wiem….

  Malowany Wiesio nie pisze, ze Jordania okupuje/okupowala Palestyne

  Mag nie zauwazyla sciskania tematu zydowskiego przy okazji zagajeskiego……

  Mag donosila….

  mag

  obecni żydzi to przecież mieszańcy. Wśród nich można rozpoznawać cechy wielu ras (czasem nawet widać czysta rasę , ale nie semicką) Semitów obecnie wśród żydów na lekarstwo, ale i tak będą trąbić o antysemityzmie.

  Nastepny przyklad antysemickie M a g

  Nawet Żydzi dają najlepsze efekty w „mieszankach”.
  Coś mi się błąka po głowie takie określenie myszigene (mieszaniec?).
  Mam zresztą dowód w postaci bardzo udanego syna (duże sukcesy zawodowe i osobiste) z matki gojki, czyli mnie.
  Oczywiście, piszę to z pewnym przymrużeniem oka na twoje – jak sądzę – przymrużenie.

 172. przyklad antysemickiej M a g
  Nawet Żydzi dają najlepsze efekty w „mieszankach”.
  Coś mi się błąka po głowie takie określenie myszigene (mieszaniec?).
  Mam zresztą dowód w postaci bardzo udanego syna (duże sukcesy zawodowe i osobiste) z matki gojki, czyli mnie.
  Oczywiście, piszę to z pewnym przymrużeniem oka na twoje – jak sądzę – przymrużenie.

 173. @jobrave

  Nie wiem czy docierają do ciebie ploteczki polityczne i czy przechodzą przez jakiś ochronny filtr.

  Pani magister eleganci Krystyna Pawłowicz powiadamia, że planują ponownie pokonać Polskę.

  Zaczęli od obrażania nas zniekształcanie polskiego hymnu po drugim naszym zwycięstwie w narciarskim Turnieju Czterech Skoczni.

  Namawiają służbę ochrony naszej wschodniej granicy do śmiesznie dziecięcego domagania się spełnienia obietnic.

  aaahttp://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/565730,straz-graniczna-straz-pozarna-protest-platne-l4.html

  Gdy nie będzie dotrzymania, to nie to zatrzymają na granicy wnuczki komsomolskiej bogini o czym donosi ci inny

  Wśród znużonych jest guzdra nie potrafiący grać na trąbie …

  https://www.youtube.com/watch?v=5ENsHVAlPcU

 174. Saldo mortale
  Dawno nie ględziłeś na mój temat. W kółko o tym samym.
  Kolejny roczek twoich bredni murowany.

 175. Ponizej „brednie” antysemickiej M a g

  …@mag 7 czerwca o godz. 19:23
  „a najbardziej tępogłowe okazują osobniki (czki) o genach super narodowych. Danej nacji, rzecz jasna.”
  Za wyjątkiem Żydów?
  Nie znoszę teorii narodu wybranego ani w wydaniu izraelskich syjonistów ani polskich katolików ani wyjątkowych Amerykanów, aryjskich Niemców, boskich Japończyków czy mądrych Chińczyków. Niemniej procent żydowskich naukowców czy twórców w ich populacji jest cholernie wysoki. Może jednak geny?

 176. Deliberacje rasistowskiej Mag o genach tym razem….

  …a najbardziej tępogłowe okazują osobniki (czki) o genach super narodowych. Danej nacji, rzecz jasna.”
  Za wyjątkiem Żydów?
  Nie znoszę teorii narodu wybranego ani w wydaniu izraelskich syjonistów ani polskich katolików ani wyjątkowych Amerykanów, aryjskich Niemców, boskich Japończyków czy mądrych Chińczyków. Niemniej procent żydowskich naukowców czy twórców w ich populacji jest cholernie wysoki. Może jednak geny?

 177. Ksenofobiczna Mag donosi:

  Mag napisala….

  Może i Europa ( w tradycyjnym tego słowa znaczeniu z jej niby chrześcijańskimi, czyli humanitarnymi wartościami) zasłużyła sobie na wymarcie.
  Nie przyszło ci to nigdy do głowy? Dość się nawyzyskiwała tych „gorszych” od siebie.
  Polityka multi-kulti jakoś nie bardzo się w Europie udała.

 178. Gdyby powyższe przeszło, dalibyśmy za darmo organizacjom żydowskim miliardy dolarów, całkowicie im nienależne, za które organizacje te mogły by wykupować sprzedawane przez Polskę Lasy Państwowe. Powstałby samonapędzający się mechanizm przejmowania 1/3 terytorium Polski przez podmioty niepolskie. – Warto w tym miejscu przypomnieć sobie historię powstania Izraela. Wtedy też żydowskie organizacje latami wykupowały ziemię w Palestynie, na wykupionej ziemi osiedlali się imigranci żydowscy z Europy, co w konsekwencji stworzyło warunki do powstania w Palestynie państwa Izrael. – Myślę, że ten manewr chce się powtórzyć, tyle że w przeciwnym kierunku, kosztem Polski.
  http://ziut.neon24.pl/post/130497,sensacja-to-jest-warte-wiecej-niz-legendarny-zloty-pociag
  ===========

  Salto……
  Przestań judzić.
  Chodzi po prostu o kasę….
  Ewentualnie, miejsce do życia gdyby zrobiło się na Synaju gorąco.

 179. Mag i przodownikom blogosfery…………………….

  Moim zdaniem niezbedne jest odklamanie historii naszego kraju, zaklamanej przez 50 lat “realnego socjalizmu”, a dzisiaj przez “möchte gern” historykow, uslugodawcow prawicowej polityki. George Orwell twierdzil, ze antysemityzm nie zostanie wyrugowany z indeksu chorob, bez wyleczenia choroby jaka jest nacjonalizm. Anytsemityzm nie moglby istniec bez nacjonalizmu.

  Tak bylo we Francji przy aferze Dreyfusa, w Polsce get lawkowych i polowania na studentow zydowskich czy podczas nazistowskiego Holokaustu.. Marks mylnie sadzil, ze wyzwolone narody pozbeda sie nacjonalizmu. Nacjonalizm oraz antysemityzm potrzebuja realnego lub wirtualnego wroga: Trudno pogodzic sie, ze przyczyna antysemityzmu bylo zabicie boga Europy i swiata. Jezusa Chrystusa.

  Zydzi jednak w kosciele katolickim funcjonuja po dzien dzisiejszy jako “bogobojcy”. Podobnie bylo w kosciele ewangelickim. Chrzescijanstwo powstalo jako sekta odrzucona przez Zydow.

  Stereotypy antysemickie tworzyly sie juz w sredniowiecznej Europie. To zaowocowalo przesladowaniem Zydow, az do rozwiazania ostatecznego po konferencji w Wansee.

  Tym razem dla ciagle spiskujacych i poszukujacych spisku jako remedium na wszystko oraz oczywiscie ukrytych i jawnych antysemitow…..
  Przykladem naszej antysemickiej mowy, ciagle wspolczesnej sa nastepujace cytaty; To se Zydki swieto zrobily – reakcja na uroczystosci w Jedwabnem. (Swiadectwem bezmowy byla natomiast nieobecnosc hierarchow koscielnych podczas uroczystowsci w Jedwabnem.

  Milym zaskoczeniem byla mowa Kwasniewskiego; po dzien dzisiejszy warta uwagi i przez wielu powazana). Wracajac do dzisiejszego jezyka, to podane nizej przyklady sa wymowne. Nie zydz pan! Dawaj wiecej- slowa do sprzedawcy. Odpowiedz sprzedawcy..- Zyd to smiec! Uslyszane przeze mnie w pociagu do Krakowa; polski konduktor w niemieckim wagonie probowal naprawic uszkodzona klimatyzacje po zydowsku, jak sam sie wyrazil. Noga potraktowal szafe z bezpiecznikami. Smutne sa to reakcje w kraju, w ktorym dokonala sie najwieksza zbrodnia nowozytnej Europy.

  W kraju, w ktorym podczac wojny bycie Zydem oznaczalo smierc. Po jej zakonczeniu bycie Zydem oznaczalo natomiast szykany i represje zakonczone dopiero w roku 1968.

  Przy czym zakonczenie jest tu li tylko eufemizmem. Antysemici majacy dyzurnych zydow lub wysiadajacy na przystanku na zadanie zakrywaja sie czesto eufemizmem I zdaniami podowjnie zlozonymi.

 180. wiesiek59
  2 stycznia o godz. 11:53

  Donosi jak Alicja w krainie czarow.

 181. Jak informuje mój Honorable Correspondant w USA, 12 grudnia br. Senat Stanów Zjednoczonych aprobował Act S.447, znany jako Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017. Otwiera to drogę do przekazania go pod rozwagę Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów. Jeśli zostanie on przez Izbę Reprezentantów zatwierdzony, to stosowna dokumentacja może trafić na biurko prezydenta Donalda Trumpa, a po podpisaniu ten akt stanie się obowiązującym w USA prawem.

  Stwarzałby on pozory legalności dla przejmowania przez żydowskie organizacje przemysłu holokaustu tak zwanego „mienia bezspadkowego”, to znaczy – znajdujących się w Polsce nieruchomości stanowiących własność skarbu państwa, albo własność samorządów terytorialnych.
  http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=4095
  =========

  Jak nie wiesz o co chodzi, to na pewno o pieniądze…

 182. Wykształcenie lekarza to koszt miliona zł.
  Eksport 10 000 medyków na Zachód, kosztował nas więc dziesięć miliardów.
  Taki jest nasz wkład w subwencjonowanie zachodniego poziomu życia.
  To samo tyczy pielęgniarek, inżynierów, pracowników technicznych.
  Drenaż mózgów- to współczesny sposób drenowania zasobów kolonii.

  Powyzej przyklad rachunkow z porachunkow spisskujacych w blogosferze:

  Brak w nich jednak transferu dewiz emigrantow do Polski. Brak danych o ich inwestycjach, nowych prywatnych klinikach, o transferze technologii etc..

  Brak informacji, ze wiekszosc emigrantow ostatnich lat, to jednak pracowniczki i pracownicy niewykwalifikowani. Nie pielegniarki, lecz pomocnice opiekunek do osob chorych, starszych, nie inzynier, lecz tzw. zlota raczka (wolabym jednka majstra lub inzyniera…..

  Powyzej przyklady niejakiego roznosiciela les duperelles. Obroncy Polski i Europy, w przyszlosci swiata, moze nawet wszechswiata, zalzy od lektury iluminatora blogosfery.

 183. wiesiek59
  2 stycznia o godz. 12:02
  Odurzony propaganda wierzy w brednie Michalkiewicza.

 184. Saldo
  Trzeba być chorym umysłem, naznaczonym jakąś ciężką traumą i kompleksami, by moje wypowiedzi sprzed lat, które cytujesz od lat, uznać za przejawy antysemityzmu czy ksenofobii.

 185. wiesiek59,

  panie szanowny, nie mam życzenia się z panem spoufalać. Ja wiem – niektórzy mowią , ze internet to , internet tamto. Nie umie pan czytać ze zrozumieniem ? Spoufalać się proszę z innymi , panu podobnymi feuadałami tęskniącymi za prl. Do mnie proszę się zwracać ” per pan ” . To tak w kwestiach porządkowych . Natomiast merytorycznie – tu cytat z panskiej twórczości – ;Powiedzmy, że te teorie pasują mi jako sposób odwzorowania reguł rządzących swiatem, czy zachowaniami ludzkich stad” – to o ” teoriach ” niejakiego Koniecznego .
  Panie szanowny , nieświadomie czy też bezmyślnie napisał pan że ” teorie ” te pasują PANU. Nie jakiemuś gremium ludzi myślących i wykształconych , nie naukowcom uznanym za ich dorobek tylko PANU.
  Wszyscy normalni ludzie – a pan też – wiedzą że ” dorobek ” Koniecznego to nie była żadna nauka tylko zbiorek rasistowskich , obskuranckich ” przemyśleń ” ignoranta , który na tytuł profesorski w żadnej szanującej się uczelni nie miałby szans.
  To taka sama ” nauka ” jak eugenika – też byli profesorowie w tej dziedzinie z tym , że dziś o eugenice ze wstydem się milczy , a pan teorie Koniecznego wyciąga z brudnego kąta , odkurza i prezentuje z dumą swiatu bo panu PASUJĄ . A do czego ? Do pańskiego chorego widzenia swiata ii rzeczywistości , wreszcie ma pan” dowód” , że pańskie ” przemyślenia ” są ”prawdziwe” .
  NIE SĄ.

 186. Do Duplikata blogosfery…..

  blackley
  2 stycznia o godz. 13:07

  wiesiek59,
  panie szanowny, nie mam życzenia się z panem spoufalać. Ja wiem – niektórzy mowią , ze internet to , internet tamto. Nie umie pan czytać ze zrozumieniem ? Spoufalać się proszę z innymi , panu podobnymi feuadałami tęskniącymi za prl. Do mnie proszę się zwracać ” per pan ” . To tak w kwestiach porządkowych . Natomiast merytorycznie – tu cytat z panskiej twórczości – ;Powiedzmy, że te teorie pasują mi jako sposób odwzorowania reguł rządzących swiatem, czy zachowaniami ludzkich stad” – to o ” teoriach ” niejakiego Koniecznego .
  Panie szanowny , nieświadomie czy też bezmyślnie napisał pan że ” teorie ” te pasują PANU. Nie jakiemuś gremium ludzi myślących i wykształconych , nie naukowcom uznanym za ich dorobek tylko PANU.
  Wszyscy normalni ludzie – a pan też – wiedzą że ” dorobek ” Koniecznego to nie była żadna nauka tylko zbiorek rasistowskich , obskuranckich ” przemyśleń ” ignoranta , który na tytuł profesorski w żadnej szanującej się uczelni nie miałby szans.
  To taka sama ” nauka ” jak eugenika – też byli profesorowie w tej dziedzinie z tym , że dziś o eugenice ze wstydem się milczy , a pan teorie Koniecznego wyciąga z brudnego kąta , odkurza i prezentuje z dumą swiatu bo panu PASUJĄ . A do czego ? Do pańskiego chorego widzenia swiata ii rzeczywistości , wreszcie ma pan” dowód” , że pańskie ” przemyślenia ” są ”prawdziwe” .
  NIE SĄ.

 187. Mialoby do Wiesia…..Duplikata blogosfery….

 188. byc

 189. mag
  2 stycznia o godz. 12:52
  donosi, ze jej antysemityzm ma date waznosci, ktora uplynela. Wszystko na marne, biedna rzeka.

  Data waznosci M a g rowniez mija……………………………..

 190. mag
  2 stycznia o godz. 12:52
  Twierdzi, ze jej niedawne antysemickie donosy cytowane sa od lat. Mag wierzy w cuda.

 191. wiesiek59
  2 stycznia o godz. 11:53
  ma klopoty z odroznianiem czasownikow; dawac, oddawac, posiadac, administrowac.

 192. „Alternatywa dla IV RP jeszcze się nie wyłoniła”. „Opozycja w rozsypce”. Skończmy już tę pedagogikę płaczu i klęski, Panie redaktorze. Alternatywa istnieje, a Kaczyński i jego klerykalno-nacjonalistyczna klika nie są wieczni. Coraz bardziej będzie widać, że król jest nagi, prezydent jest figurantem, a kiełbasa wyborcza się kończy, za to rosną długi, które trzeba będzie spłacać.

 193. winno być K o n e c z n y , teorie wciąż bezwartościowe i zaśmiecające rzeczywistość, ale jak się okazuje PASUJĄCE niektórym

  Znam w realu admiratora i wyznawcę tych ”teorii” …zieeew. Ciekawe, że niegłupi facet tak dał się otumanić.

 194. W Polsce feudalizmu nie było; zaledwie coś niecoś tu i ówdzie się do Polski przesączyło. Naturalny rozwój stosunków doprowadził do tego, iż wspólnota rodowa zanikała i w połowie XII wieku przeważała już w Polsce stanowczo własność osobista. Warstwa wojskowa, osiadła na własności ziemskiej, pochodząca z gospodarzy i gospodarować nie przestająca, łączyła i u nas pług z mieczem w jednym ręku Przez to zbliżaliśmy się do Zachodu chrześcijańsko-klasycznego, a niemiecko- bizantyńskie urządzenia stały się nam do reszty obcymi. Jak brakiem feudalizmu, podobnież różniliśmy się od Zachodu pojęciami o stosunku państwa do dynastii. Nieznaną była w Polsce zasada, jakoby państwo było dynastii. Dlatego sławny zapis Gryfiny na rzecz króla polskiego był aktem bez znaczenia w polskiej umysłowości. Bez znaczenia też wobec Polaków było oddanie pod zwierzchnictwo króla niemieckiego Rudolfa Habsburga w roku 1290. Dokonał tego Wacław czeski, tytułem swego zwierzchnictwa nad pewnymi księstwami śląskimi, a wasalstwa swojego wobec Niemiec. Oddał więc Śląsk swemu suwerenowi i dopiero od niego przyjął go z powrotem pod swą zwierzchność, jako lennik Rzeszy Niemieckiej, posiadający swoich wasalów drugiego rzędu w osobach książąt śląskich. Wobec prawa feudalnego było to czymś całkiem naturalnym. Podobnież postąpił Wacław później, gdy wyjeżdżając z Pragi na koronację do Gniezna, najpierw poddał całą koronę polską Albrechtowi I, synowi Rudolfa Habsburga.
  http://geopolityka.net/feliks-koneczny-polska-miedzy-wschodem-zachodem/
  ===

  Profesor pisze o odrębnych ścieżkach rozwoju różnych cywilizacji i ich uwarunkowaniach.
  Nic o rasizmie…….

  Prekursorami rasizmu byli uczeni francuscy i brytyjscy- gdyby się ktoś pytał.
  Eugenikę natomiast stosowali do lat 60′ Anglosasi i Nordycy.
  Dyskusja zakłada jakąś podstawową wiedzę na dany temat.
  Szanowni panowie raczej nie dorośli do tematów…..

 195. panie Saldo mortale,

  ciekawe, że nikt i nigdy nie podnosi kwestii żydowskiej w troszkę innym kontekście. Kiedyś próbowałem ”zarzucić temat ” ale bez odzewu a ów temat ciekawie porusza prof.Andrzej Leder w ” Przesnionej rewolucji” a także Norman Davies tak naprawdę w każdej ze swoich książek .

  Nienawiść do Żydów skądś się wzięła , do dziś KK propaguje tezę , że to ”mordercy Chrystusa ” – nie dodając że przecież ów Chrystus był Zydem ;-))))), Ale to niecała sprawa. Moim zdaniem chodzi o głęboką i wielopokoleniową nienawiść do Zydów która powstała na tle ekonomicznym. Większośc z nas to potomkowie chłopów. Niewolników w dużej większości. Polak nie jest potomkiem żadnych szlachciców ani nie wychował się we dworze. Nasi dziadkowie byli zwyczajnymi c h ł o p a m i . Nie tak dawno temu , mój Dziadek rocznik 1900 , duużo o tych sprawach opowiadał, oczywiscie nie przezył pańszczyzny ale ciężar tamtych czasów czuł.
  Ludzie nie mieli podmiotowości ani nazwisk tak to sobie ”błękitnokrwiści ” wymyślili. Nie mogli się kształcić,pracy nie było,wolne zawody i rzemiosło opanowali od pokoleń Żydzi. Sprawcami tej sytuacji byli owi ”błekitnokrwiści ” ale ludzie obwiniali Żydów.
  Po 1 wojnie konflikt się nasilił stukrotnie. Zydzi mieli kapitał kulturowy , zasoby, tradycję kształcenia dzieci , krótko mówiąc byli na uprzywilejowanej pozycji w stosunku do Polaków nie-Zydów. Za owo uprzywilejowanie Zydzi byli nienawidzeni wg mnie najbardziej . Oczywiscie Zydzi nie byli temu winni , nie oni ustalili reguły gry , reguły ustalili ” błekitnokrwiści” , starozakonni jedynie wykorzystali sytuację .
  Wyobrazmy sobie młodych Polaków nie-Zydów w dwudziestoleciu międzywojennym , niektórzy zdobyli wykształcenie ale widzieli że , jak to się mówi ” wszystkie komórki są zajęte” . Handel,rzemiosło , wolne zawody, nieruchomosci itd wszystko było w rękach zydowskich. Nie Zydzi byli winni że naród czy jak kto woli społeczenstwo polskie było trzymane przez ” błekitnokrwistych ” jak inwentarz folwarczny.
  Wygląda na to , że nienawiść , którą winni być ”obdarowani ” nasi ”błekitnokrwiści ” przypadła w udziale Zydom .
  Oczywiście nie usiłuję niczego usprawiedliwiać ani relatywizować. Zło jest złem. Warto jednak spojrzeć na kwestię ze wszystkich stron.

 196. wyzysk

  Czytałem zalinkowany przez wieśka59 esej Chrisa Hedgesa.
  Mam do niego dwie uwagi.

  Po pierwsze autor wyważa drzwi dawno otwarte. Wiekszość informacji, którymi dowodzi swych tez była i jest znana. Tak więc w miarę uważny obserwator życia politycznego do wniosków Hedgesa miał szansę dojść sam – bez lektury eseju. W tym sensie praca Hedgesa ma charakter wtórny.

  Po drugie Hedges ma słabość do teorii spiskowych. Jakby nie zauważał, że widząc życie społeczne w tych kategoriach sam staje się elementem spisku – stąd ten chyba podświadomy wątek o „dysydentach”. Z tym, że nie wiem z jakich powodów grzeźnie w tych spiskach – czy to jego naturalna perspektywa poznawcza czy amerykańscy odbiorcy jego prac w innych kategoriach nie są wstanie zrozumieć rzeczywistości politycznej.
  Nie ukrywam, że razi mnie stosowana przez niego personalizacja polityki czy nadawanie siły sprawczej konkretnym firmom czy instytucjom. A razi mnie dlatego, że ten sposób opisu sprowadzajacy się do personaliów mistyfikuje czy nawet ukrywa realne, grupowe konflikty społeczne. Inaczej to ujmując – Hedges pisząc w ten sposób dobrze robi tym, których usiłuje zwalczać.

  Tego błędu nie robi np Sarah Hilary, której powieści poleciłem panu nocą. Ona jasno i zrozumiale pisze między kim a kim, o co i na skutek czego toczy się wojna polityczna na ulicach, w dzielnicach czy miastach trawionej kryzysem społecznym Europy. Jej historie pozbawione politycznej agitacyjnosci a zarazem tchnące prawdą o realiach współczesnego życia są na tyle pociągające dzięki tej prawdzie, że ludzie po nie sięgają – stąd masowe nakłady. O ile opowieści Hilary przekładają się na praktykę życiową ludzi to publicystykę Hedgesa o abstrakcyjnych spiskach moznych tego świata na tę praktykę jest trudno przełożyć. Tak więc wpływu na skuteczność jego oddziaływania nie mają ograniczenia administracyjne na które się uskarża ale jego forma przekazu.
  W tym przypadku Sarah Hilary pisząca o tym co w zasięgu ręki, wzroku … skuteczniej w obszarze racjonalnej myśli czy emocji kruszy współczesny kapitalizm niż Chris Hedges.
  I to nie z pozycji „dysdentki” ale uznanej i nobilitowanej nagrodami pisarki.

 197. W grudniu 2017 roku, wioska Al Arakib została najechana buldożerami już po raz 122. Co więcej, jeden z mieszkańców, 68-letni Abu Madiam został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności oraz karę finansową w wysokości 10 tysięcy dolarów. Sąd oskarżył go o wielokrotne nielegalne wtargnięcia na teren Izraela.

  Abu Madiam przedstawił dokumenty z 1905 roku, które dowodzą, że ziemia należy do Beduinów i była zameszkiwana przez ich przodków od 750 lat. Tymczasem państwo Izrael powstało dopiero w 1948 roku i za wszelką cenę próbuje pozbyć się mieszkańców traktując ich jak intruzów.
  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/izrael-zdemolowal-wioske-beduinow-al-arakib-po-raz-122-i-przesladuje-jej-mieszkancow
  ============

  „Demokracja” po Izraelsku…..

 198. blackley
  2 stycznia o godz. 15:22
  Hipoteza jedna wiecej. Bylaby ciekawa, gdyby nie bylo biednych zydow w Polsce miedzywojennej i wczesniej. Wiekszosc byla biedna .

 199. blackley
  2 stycznia o godz. 15:22
  Zgadzam sie calkowicie co do naszego pochodzenia oraz braku wyksztalcenia. Stad prawopodobnie ciagle szukanie kozla ofiarnego, „gorszego”.

  Dzisiaj Izrael zastapil zydow.

  Zastanawiam sie jak zareagowalby Wiesio, gdyby Niemcy przyjechali na Slask i domagali sie oddania im, ich gruntow, przedstawiajac oczywiscie odpowiednie dokumenty. Osobnicy typu Wiesio chca dolozyc zydom, izraelczykom i dokladaja. Czesto slusznie, czesciej nieslusznie, przepisujac propagande. Wiesio wie jedynie, co jest sluszne i prawdziwe, co nie jest sluszne, tego raczy nie wiedziec. Moze lepiej.

 200. Wiesiowi i pozostalym „wietrznie” myslacym………

  De facto ist der Westen Jerusalems also im Jahr 2017 seit 67 Jahren die Hauptstadt des Staates Israel und seit 50 Jahren steht die ganze Stadt unter israelischer Verwaltung. Die überlässt allerdings die Verwaltung der Al-Aqsa-Moschee auf dem Tempelberg in der Jerusalemer Altstadt seit 50 Jahren einer autonomen muslimischen Administration und schützt die heiligen Stätten des Islams in Jerusalem mit israelischer Polizei vor der Entweihung durch Nichtmuslime (etwa durch jüdische Extremisten).
  Nichtsdestoweniger betrachtet der Staat Israel Jerusalem als seine ewige und unteilbare Hauptstadt – die seit rund 3000 Jahren die Heilige Stadt des Volkes der Kinder Israels ist. Diese Sichtweise entspricht einer jüdischen Perspektive, die wohl im Wesentlichen von den meisten Jüdinnen und Juden geteilt wird. Man muss diese Perspektive nicht teilen – und die Nachfahren der Bewohner des alten Landes Kanaan, die in den letzten 3000 Jahren von Israeliten zu assyrischen und babylonischen Aramäern, Samaritanern, Griechen und Römern, zu aramäischen und byzantinischen Christen sowie zu christlichen und muslimischen Arabern wurden, können durchaus andere Perspektiven hinsichtlich des Landes Israel und der Stadt Jerusalem haben. Auch unter Jüdinnen und Juden in Israel und in der Diaspora gibt es hierzu verschiedene Perspektiven und Standpunkte. Doch die israelische und jüdische Mehrheitsperspektive ist weder überraschend noch neu. Und es ist auch nicht wirklich neu, dass Präsidenten der Vereinigten Staaten von Amerika die Realitäten in Israel als solche anerkennen:
  Am 4. Juni 2008 bekannte sich der damalige US-Senator und Präsidentschaftskandidat Barack Obama in einer Rede vor dem American Israel Public Affairs Committee dazu, dass die Sicherheit des Staates Israel sakrosankt und nicht verhandelbar sei. Den Palästinensern sprach er in dieser Rede das Recht auf einen lebensfähigen eigenen Staat zu. Zugleich machte er aber deutlich, dass jedes Übereinkommen mit dem palästinensischen Volk die Identität Israels als jüdischer Staat wahren müsse – eines Staates mit sicheren und anerkannten Grenzen, die zu verteidigen sind. Und er fuhr wörtlich fort: „Jerusalem wird die Hauptstadt Israels bleiben, und sie muss ungeteilt bleiben.“
  Obamas Anerkennung von Jerusalem als Hauptstadt Israels war damals keine Sensation. Schon Bill Clinton hatte als Präsidentschaftskandidat 1992 Jerusalem als Hauptstadt Israels bezeichnet, die eine ungeteilte Stadt bleiben müsse. Und im Jahr 1995 beschloss der US-Kongress, die Botschaft der USA in Israel von Tel Aviv nach Jerusalem zu verlegen. Diese Willenserklärung der gesetzgebenden Gewalt der USA wurde allerdings weder von Bill Clinton noch von einem anderen Nachfolger im Amt des US-Präsidenten einschließlich Barack Obama umgesetzt.
  Am 6. Dezember 2017 kündigte US-Präsident Donald Trump nun an, dem Kongress-Beschluss von 1995 folgend die US-Botschaft nach Jerusalem zu verlegen, d.h.: in die Stadt, in deren Westen das Parlament, die Regierung und der Oberste Gerichtshof des Staates Israel ihren Sitz haben und die Trump jetzt offiziell als Hauptstadt Israels anerkannte. Mit diesem Schritt sei jedoch keine Festlegung hinsichtlich der Fragen zum dauerhaften Status und der Grenzen der israelischen Hoheit in Jerusalem erfolgt. Die Klärung der strittigen Fragen der Grenzziehungen sei Angelegenheit der beteiligten Parteien. Ebenso versicherte Trump (und wenig später Israels Premierminister Netanjahu), der Status der Heiligen Stätten von Christen und Muslimen in Jerusalem werde sich nicht ändern: Der Felsendom und die Al-Aqsa-Moschee bleiben den Muslimen, die Grabeskirche bleibt den Christen und den Juden bleibt die »Klagemauer« (Kotel). An den faktischen Realitäten in Israel und in den palästinensischen Gebieten hat die Erklärung von US-Präsident Donald Trump zur Anerkennung Jerusalems als Hauptstadt Israels und zur Verlegung der US-Botschaft in Israel (die wohl kaum im Osten Jerusalems etabliert werden soll) also an sich nicht viel geändert.
  Natürlich sind die USA eine weltpolitisch größere Macht als die Tschechische Republik, deren Parlament im Mai 2017 Jerusalem als die Hauptstadt Israels anerkannt hat, ohne dass es danach zu größeren antitschechischen und israelfeindlichen Ausschreitungen kam.

 201. czytam to wiem Poniedziałek, 01 Stycznia 2018, 20:30
  „USA mają kryzys za sobą i faktycznie trochę schudły, ale dalej są najgrubsi w klasie” – co za samooszukiwanie się… W latach 60. USA miały 60% światowego PKB i były wierzycielem, a nie dłużnikiem, a teraz mają 25% i ciągle spadają i mają największe zadłużenie na świecie. 60% a 25% to „trochę”? Jak nie widzisz co się dzieje, to współczuję wady wzroku. 18 stycznia rusza giełda ropy w Szanghaju z cenami i opcjami w juanach. To początek końca petrodolara. Chiny już nie chcą płacić za ropę dolarami, a są największym importerem ropy (USA spadły na 2 miejsce) i teraz Arabia Saudyjska wpada w panikę – dotąd była największym sprzedawcą ropy dla Chin, ale umowa z USA zabrania jej sprzedawania ropy nie za dolary. Rosja przyjmuje zapłatę w juanach, Iran też oraz Angola (to teraz najwięksi sprzedawcy ropy dla Chin) a chętni są Wenezuelczycy i Brazylia. Kontrakty na ropę w juanach uruchamia również Dubaj. Bez sprzedaży ropy Saudyjczycy padną, jak zaczną sprzedawać za juany, to stracą parasol USA i też padną. Juany za ropę na tej samej giełdzie można od razu wymienić na złoto (prawdziwe, a nie papierowe jak w Londynie i Nowym Jorku). Ponieważ Rosja dostaje juany, to oczywiście zaczyna zakupy robić w Chinach i handel Rosja-Chiny rośnie błyskawicznie, więc w UE i USA korporacje wpadają w histerię, bo widzą, że gdy sankcje na Rosję zostaną zniesione, to już na ten rynek nie wrócą, stąd ostatnie nawoływania do szybkiego zniesienia sankcji na Rosję. To osikowy kołek w wampira z Bretton-Wood wysysającego gospodarczą krew z całego świata. To dlatego Trump w strategi USA oskarża Chiny i Rosję, że „podważają porządek światowy”, „są rewizjonistycznymi mocarstwami”, „godzą w ekonomiczne dobro USA i wolnego świata”. Tu nie chodzi o Krym czy Koreę Północną. Przypominam, że Saddam odmawiał sprzedaży ropy za USD i sprzedawał ją w euro a Kadafi chciał w Afryce wprowadzić złotego dinara wymienialnego na złoto. Ale Chiny to nie Irak czy Libia i tu lotniskowcami tego USA zatrzymać się nie da.

  P.S. 50 lat w życiu państwa to mało. Europejskie mocarstwa (nawet takie jak Węgry) trwały setki lat. Jak hegemonia USA skończy się w 100 lat, to znaczy, że USA wybitnie zmarnowały głupotą (głównie Clintona i obu Bushów) swoją szansę. Wielkiej Brytanii, okupującej 1/4 lądów na Ziemi, wydawało się, że jak wydzierżawiają Hong Kong od marionetkowego państwa na 99 lat, to jest to na wieki, bo za 100 lat zmuszą do przedłużenia albo anektują… 50 lat to tak mało, że dopiero po 50 latach wychodzą wady wprowadzonych głupot ekonomicznych (np. przymusowych emerytur państwowych, przymusowej „dywersyfikacji” białych dzielnic itp.).
  ==========

  I świetny komentarz….

 202. wiesiek59

  ” wiesiek59
  2 stycznia o godz. 14:49

  W Polsce feudalizmu nie było”

  To coś nowego ;-)))) .Pańszczyzny, znaczy niewolnictwa , też nie ?

  Zauważył pan , ze ”Dyskusja zakłada jakąś podstawową wiedzę na dany temat.” No własnie .
  O eugenice napisałem , że była taka ciemna karta w historii społeczeństw z tym , ze dziś nikt przytomny nie opowiada o tej sprawie jako o ” teorii która mi pasuje” . Jest to wstydliwy temat tzw ” nie do opowiadania” . Pan natomiast wywleka zakurzone , ignoranckie teoryjki ,buduje wokół nich jakieś chore narracje i domaga się aplauzu .
  Pan wybaczy , ale aplauzu nie będzie.

  Panskie wywody to nic nowego , w takim sensie że już je spotkałem .
  To typowy zestaw teorii wygłaszanych i wyznawanych przez prl-owskich
  dygnitarzy drobniejszego kalibru – może i w yższego ale tych wyższego kalibru nigdy nie spotkałem- a także róznego rodzaju i drobnego kalibru prl-owskich feudałów oraz zwyczajnych beneficjentów prl-owskiej , zakłamanej rzeczywistości. Było takich osobników trochę , w końcu prl nie utrzymał się sam z siebie tyle lat , utrzymywali go tacy ” teoretycy”
  Zestaw jest taki sam – antysemityzm , nienawiść do ”anglosasów” – przyznam że wiele lat tego słówka nie spotkałem , dziwaczne poszukiwania jakichś ” trzecich dróg ” i różnych alternatywnych konfiguracji które nie istnieją , nie istniały i istnieć nie bedą – coś jak pis i jego ” miedzymorze ” , protekcjonalny i obleśny stosunek do kobiet, dziwaczne przekonanie że ”państwowe lepsze ” – choć rzeczywistość przeczy , wogóle jakas dziwaczna predylekcja do niesprawdzalnych i ksiezycowych teorii – sowieci też usiłowali rzeki zawracać . Mógłym tak długo bo tego jest duzo ale 1. nie chce mi się 2. większość obecnych na blogu wie o czym mowa
  kłaniam się

 203. no właśnie , ten opasły , chyba w cudzysłów wzięty więc nie pana wieska59 tylko innego ” mędrca ” o rychłym upadku USA dowodzi jak bardzo jest pan zainfekowany sowieckim , ” geopolitycznym ” myśleniem . \ Ziew . Daj pan spokój . I jeszcze te Węgry jako ” mocarstwo ” ;;;;Ja panie szanowny w Węgrach mam zdanie słabe . Za komuny w latach 80 tych jezdziło się na Wegry . Wszędzie , dosłownie wszędzie były sowieckie , czerwone gwiazdy – na przystankach , sklepach , pieniądzach , wszędzie dosłownie . U nas taka gwiazda nie przetrwała by nocy , Węgrom zupełnie nie przeszkadzała .
  klaniam się

 204. panie Saldo mortale ,


  2 stycznia o godz. 15:22
  Hipoteza jedna wiecej. Bylaby ciekawa, gdyby nie bylo biednych zydow w Polsce miedzywojennej i wczesniej. Wiekszosc byla biedna .”

  I co z tego wynika ? czy gdzieś napisałem że wszyscy Zydzi byli bogaci ? Nie napisałem . Ale byli WOLNI. A większość wolnych zawodów , rzemiosła itd ” zajęta ” była przez Zydów i siłą rzeczy Polacy nie-Zydzi nie mieli szans .

 205. blackley
  2 stycznia o godz. 16:09

  Proszę zorientować się, co oznacza „struktura feudalna” jako forma organizacyjna państwa.

  Węgry były potęgą dyktującą traktaty papieżom i cesarzom niemieckim w XIV- XV wieku. Potrafiły samodzielnie wstrzymywać ekspansję turecką.
  Pan patrzy na Węgry okrojone przez Trianon, jak się zdaje.
  To państwo zawdzięcza swój obecny stan zachodnim mocarstwom i ich interesom politycznym.

 206. Obszerny raport opracowany przez Biuro Analiz Sejmowych powstał na zlecenie szefa parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań wojennych Arkadiusza Mularczyka (PiS).
  Reklama

  Dokument opisuje sytuację w 21 krajach, które dochodziły lub mogły dochodzić roszczeń po II wojnie światowej w wyniku działań Rzeszy Niemieckiej. BAS przeanalizował sytuację w: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Czarnogórze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Izraelu, Litwie, Łotwie, Macedonii, Norwegii, Słowacji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Raport liczy 71 stron, a poseł PiS otrzymał go 27 grudnia.

  „Z perspektywy czasu widzimy, że Polska i Polacy byli dyskryminowani i źle traktowani” – ocenił Mularczyk. Jak dodał, Niemcy wypłacili wszystkim krajom łącznie 67 mld euro, z czego Polacy otrzymali 2 proc. „To pokazuje wielką dyskryminację i niesprawiedliwość” – podkreślił.

  „Opinia BAS jest niezwykle ważna, bo pokazuje, że sprawa politycznie i prawnie jest otwarta. Cały czas zapadają decyzje dotyczące odszkodowań i są one płacone” – powiedział poseł.

 207. wiesiek59

  panie szanowny, patrzę na Węgry z perspektywy nie ” jak się zdaje ” tylko z takiej że sowieki ustrój i gwiazdy zupełnie im nie przeszkadzały . Nie mówimy o czasach 500 lat temu tylko 30 parę .Czasy 2 wojny czyli też nie 500 lat temu tylko zupełnie niedawno to czasy w których Węgry były wiernym sojusznikiem Hitlera. A tak że czasy dzisiejsze kiedy Orban instaluje u siebie ruskie elektrownie i jest przyjacielem podpułkownika kgb pelniącego rolę głównego feudała w Rosji. Wiem że pana to nie brzydzi a nawet pan to pochwala bo sowietofilia to kolejna cecha post- prlowskich feudałów.
  Stan Wegier , ich okrojenie czy też nieokrojenie i przez kogo nic mnie nie obchodzi . Panu zaś przypomnę że był to nasz zaborca przez ponad sto lat . Wiem , wiem , Niemcy też 😉 ale Niemcy chociaż powtarzają wciąż że ” było to niewłasciwe ” – tak w skrócie. Od Ruskich i Węgrów nic takiego nigdy nie słyszałem .

  Panie , a tak szczerze co panem powoduje ? Napiernicza pan w cywilizację zachodnią , ” anglosaską ” jak to miał pan nieprzyzwoitość się wyrazić a gloryfikuje pan różne wschodnie reżimy w rodzaju Rosji, Węgier, Chin , Korei , i temu podobne Wenezuele ?

  Zadam panu jedno pytanie . Gdzie chciałby pan zyć jako zwyczajny , podkreślam ZWYCZAJNY człowiek – taksówkarz, budowlaniec, magazynier, pracownik stacji benzynowej itd ? Takie miejsce gdzie pan zyje zarabia , wysyła dzieci do szkoły , idzie do szpitala itd A. W którymś z krajów ” anglosaskich ” czy też zachodnich , tam gdzie jest ” przymusowa państwowa emerytura ” tak obsmiana przez pana czy B. w Rosji , Chinach , Korei , Wenezueli itd ?

  podkreslam – jako ZWYCZAJNY człowiek a nie beneficjent i członek kasty urzędniczo- mundurowej , to ważne rozróżnienie

 208. blackley
  2 stycznia o godz. 17:03

  Bezdyskusyjnie, największe benefity dla przeciętnego człowieka ofiaruje Europa Zachodnia.
  Dokładnie takie same, ofiarowała niegdyś Europa Wschodnia.
  W całej reszcie świata, wszystko jest PŁATNE, lub niedostępne ogółowi.

  Może sobie pan wyrywkowo sprawdzić, co oferuje obywatelowi jakiś kraj Ameryki Łacińskiej, kraj Maghrebu, Afryki Centralnej, Pakistanu, Indii- poza harówką aż do śmierci.

  Krajów czynnie uczestniczących w eksterminacji Polaków jest kilka.
  Łotwa, Litwa, oddziały ukraińskie.
  Nie uczestniczyły w tym żadne siły rumuńskie, włoskie, czy węgierskie.
  Pomimo sojuszu z Niemcami Hitlera.

  Zachodnia cywilizacja oparta jest na rabunku, wymuszeniu, zbrojnej ingerencji w wewnętrzne sprawy innych krajów.
  I pełna hipokryzji, tumanieniu własnej opinii publicznej co do motywów działań rządów na arenie międzynarodowej.

  Węgry, Czechy, Słowacja, prowadzą RACJONALNĄ politykę.
  Realizują własne, nie cudze interesy, pod cudze dyktando.
  A to przekłada się bezpośrednio na miejsca pracy, koszty utrzymania, energii dla przemysłu.
  Zaszłości typu Budapeszt 56, czy Praga 68, jakoś na politykę nie wpływają.
  Liczą się REALIA EKONOMICZNE, nie zaszłości historyczne.
  Czego i naszym politykom życzę…..

 209. Kazimierz Przezrwa-Tetmajer – proroczo aktualny w wierszu „Patryota” z 1898 roku
  ku refleksji noworocznej polecam

  W zdrowym ciele zdrowa dusza!
  Hoc! Hoc! Hopsa! tylko śmiało!
  Jeszcze Polska nie zginęła!
  Co się stało, to się stało!
  Jak Bóg da, to odbierzewa!
  Hulaj dusza bez kontusza!
  Huha! Vivat „patryota”!

  Rozum, wiedza, talent, praca
  U nas, bratku, nie popłaca!
  Postęp i cywilizacja
  W kąt, gdy wchodzi do gry nacya!
  I „guanem” wnet dostanie
  Kto nie z nami, mocium panie,
  Bo jest jedna tylko cnota,
  Byś był, wasze, „patryota”!
  Możesz kpem być i cymbałem,
  Możesz dureń być siarczysty,
  Byleś z mocą i zapałem
  Kraj miłował macierzysty!
  Co się stało, odstać może!
  Jedno, drugie, trzecie morze…

  Huha! Hopsa! Każdą nową
  Myśl witamy krzyżem pańskim
  Precz z geniuszem Europy
  Farmazońskim i szatańskim!
  My o jedno tylko szlemy
  Modły k niebu z naszej chaty:
  By nam buty mogły śmierdzieć,
  Jak śmierdziały przed stu laty!

  Gdzieś tam jakiś Francuz wściekł się –
  Bęc! Już sterczy na indeksie!
  Ojciec święty siedzi w Rzymie,
  Na plebanii ksiądz Walenty –
  Wara, chłystku, mi tu wnosić
  Swoje „ludzkie dokumenty”!
  Londyn, Berlin i Warszawa
  Niech Ci krzyczy: Sława! Sława!
  Chociaż wiem, jak ci zależy,
  Abyś u mnie był przyjęty,
  Ja ci domu nie otworzę
  Nie dla takiej on hołoty!
  U mnie w duszy cnota leży –
  Vivat skromność „patrioty”!

  Hoc ha! Hopsa! Byle zdrowo,
  Zdrowa dusza – zdrowe ciało!
  Niechaj śmierdzi, jak śmierdziało,
  Byle tylko narodowo!
  Wolę polskie g… w polu
  Niż fiołki w Neapolu!
  Swojsko, polsko, po naszemu,
  Hoc! Hoc! Hopsa! Tak jak wtedy,
  Gdy nas naprzód tłukły Szwedy,
  Potem Niemcy i Moskale –
  Hoc! Hoc! Hopsa! Doskonale!
  Po swojemu! Po staremu!
  Lepiej dostać w łeb w kontuszu,
  Niż we fraku natrzeć uszu!
  Niechaj żyje stara cnota!
  Daj nam dalej kisnąć Boże!
  Jedno, drugie, trzecie morze –
  Vivat „prawy patryota”!…

 210. Uprzejmie informuję, że w dzisiejszym (2 I) programie „Goście Passenta”, TOK FM godz.20.05, udział wezmą: dr Anna Materska-Sosnowska (UW), Robert Feluś („Fakt”) i Łukasz Lipiński (Polityka Insight).
  Zapraszam!

 211. blackley
  2 stycznia o godz. 17:03

  ” …. czasy dzisiejsze kiedy Orban instaluje u siebie ruskie elektrownie i jest przyjacielem podpułkownika kgb pelniącego”.

  Panie blackley, głupich nie sieją, musi pan to przyznać.

  Co takiego robi premier Orban, czego wcześniej nie robiłaby kanclerz Merkel (Nord Stream 1 i 2)? Kto mówił o Putinie , że to „szczery demokrata”, Orban, czy może jednak poprzedni kanclerz federalny Gerhard Schröder, który ma liczne wysokopłatne fuchy w Rosji, np. zasiada w radzie dyrektorów Rosnieftu?

  „Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w ostrych słowach krytykuje w sobotę byłego kanclerza Gerharda Schroedera za przyjęcie stanowiska szefa rady dyrektorów w rosyjskim koncernie naftowym Rosnieft, nazywając jego decyzję „aferą państwową”.

 212. Czy Unia zareaguje na polski faszyzm?

  Agata Bielik-Robson nazywa zapaść w polskiej polityce po imieniu – to faszyzm, nie neoautorytaryzm, neopopulizm, neodemokracja, neoetatyzm, nawet nie jest to neofaszyzm, to po prostu stary, sprzed niemal stulecia faszyzm. Oczywiście nie „faszyzm” w sowieckim rozumieniu, który złamał umowę i napadł i Armia Czerwona się z nim zmagała przy poparciu zachodnich aliantów.

  Faszyzm Musoliniego, etatyzmu, nie socjal-liberalne państwo opiekuńcze, lecz z formą państwowej opieki, do której dochodzą jeszcze dodatkowe apanaże. Do tego obietnica zemsty na elitach III RP, symboliczne potwierdzenie „naszości“ opartej na jawnej nienawiści do wszystkich obcych, w tym zwłaszcza do uchodźców, oraz powrót starych dobrych wartości, kiedy to nikt jeszcze nie słyszał o żadnej emancypacji: kobiet, mniejszości etnicznych i gejów.
  Wiele najnowszych badań pokazuje, że pakiet ten jawi się jako coraz bardziej atrakcyjny polskiej młodzieży, która jednocześnie nie chce wyjścia z Unii. Na pytanie, jak zamierzają pogodzić ze sobą twardy nacjonalizm z unijną tożsamością, niewzruszeni młodzi odpowiadają, że to Unia musi się zreformować tak, by nie naruszać suwerenności państw narodowych – w czym Polska daje jej światły przykład.

  http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,100865,22847429,ta-zapasc-polityczna-w-ktorej-powoli-pograzamy-sie-wszyscy.html

  Idea polskich faszystów vis-à-vis Unii Europejskiej jest prosta, chcemy być w Unii, ale takiej jakiej my chcemy, to Unia musi się zreformować na nasze kopyto, my możemy jej pomóc …

  A jak się nie zreformuje? Tego faszyści nie mówią, przynajmniej otwarcie, nie zastanawiają się nawet głębiej, co będzie, gdy Unia jednak powie twarde nie. Jedyna odpowiedź jaka pada to – Unia się rozleci. Nie dlatego, że Polski w niej nie będzie, lecz tylko dlatego, że nie reformowała się na polskie kopyto.

  I gdyby sięgnąć do wcześniejszej historii, to taka idea już była, w wiekach XVII i XVIII na ziemiach polskich. Sarmatyzm. Faszyzm-sarmatyzm, gdzie on Polskę zaprowadzi?

  Ciekawych do oglądania z dala konfliktów na świecie jest wiele, choćby Barcelona-Madryt, Pyongyang-Waszyngton, Teheran-Rijad, Moskwa-Kijów, Caracas-Caracas. Polski nie jest bynajmniej najważniejszym, raczej marginesowy pełzający konflikt sprzed wieków – kłótnia Polski z resztą świata.

 213. blackley
  2 stycznia o godz. 15:22

  „Nienawiść do Żydów skądś się wzięła , do dziś KK propaguje tezę , że to ”mordercy Chrystusa ”

  Masz to gdzieś w oficjalnym Katechizmie Kościoła Katolickiego zapisane lub może w dogmatach wiary? No nie masz. Czyli że to co piszesz to tylko banalne stwierdzenie historyczne (biblistyczne). Równie dobrze można mówić, że Goci lub Wandale nienawidzili Rzymian i że z wzajemnością. W starożytności Żydów najbardziej nienawidzili pogańscy Grecy, też z serdeczną wzajemnością. W tle była konkurencja i to wielowymiarowa, choć często także kwestie religijne. Były pogromy Żydów przez Greków w Aleksandrii i na odwrót, pogromy Greków dokonywane przez Żydów. Jak widać brak ci historycznego backgroundu, więc powtarzasz zapyziałe stereotypy.

 214. Mauro Rossi
  2 stycznia o godz. 18:32
  „FAZ” opisuje „aferę państwową” nie pisząc o innych.
  Inaczej mówiąc pisze się co komu pasuje lub jak każą.

 215. teo
  2 stycznia o godz. 18:42

  „Czy Unia zareaguje na polski faszyzm”?

  Czy Unia sfinansuje in vitro kosmitów? Czy Bielik-Robson to jest duża vagina plus mały móżdżek, czy może na odwrot?

  A poważniej, prawdę mówiąc Bielk-Robson ociera się o faszyzm, który zaczyna się od słów i seansów nienawiści.

 216. zezem
  2 stycznia o godz. 19:15
  „„FAZ” opisuje „aferę państwową” nie pisząc o innych”.

  Nie interesuje mnie o czym nie pisza tylko co napisali, w konkretnym kontekście, który był przedmiotem mojej wymiany zdań z blackleyem.

 217. Saldo mortale
  2 stycznia o godz. 11:54

  ” … podczas uroczystowsci w Jedwabnem … Milym zaskoczeniem byla mowa Kwasniewskiego”.

  Nie do takich numerów był zdolny Kwaśniewski, ma przeciez za sobą solidny trening jako „liberalny aparatyczyk” w latach 80. Ale w końcu też nie wiemy, czy nie nie byla to odmiana choroby filipińskiej (filistyńskiej). 🙂

 218. teo
  2 stycznia o godz. 18:42

  W epoce 1920- 40, miałaś wykwit nacjonalizmów z domieszką autorytaryzmu.
  Koncepcje Salazara, Franco, Mussoliniego, Horthy’ego, Piłsudskiego, Hitlera, Tiso, Antonescu, były dość podobne.

  Epatowanie faszyzmem w kontekście tej epoki jest moim zdaniem nieuprawnione.
  Tym bardziej, że w innych rejonach świata, funkcjonowały postacie o podobnych przekonaniach, których władza miała podobne parametry.

 219. @MR
  Przecież piszę w drugim zdaniu. Kazali to napisali.
  Jakby co to służę pewnym odnośnikiem. Warunek: znajomość mowy sąsiadów.

 220. Trzeba przyznać, że Agata Bielik Robson robi co może by zwiekszyć poparcie dla PiS.

  Soczyste wycinki z jej tekstu dla Wysokich Obcasów własnie zagościły na czołówce portalu wPolityce.pl braci Karnowskich – w ramach umownego cyklu „Co liberalne elity myślą o żwykłych ludziach”

  Tytuł: „Uwaga! Uwaga! Nadchodzi! Faszyzm. Wykryła go dr hab. Agata Bielik-Robson w „Wysokich Obcasach”. Wredny suweren zżera brunatne ziarna i tak mu dobrze, że wraca do czasów kompletnego niedorozwoju cywilizacji i kultury.”

  Warto w tym miejscu zacytować pisarza Szczepana Twardocha, który w wywiadzie udzielonym Kulturze Liberalnej powiedział:

  „Rządy PiS-u są wyjątkowo głupie i szkodliwe. Niestety jednak, sposób wypowiadania się niektórych liberalnych oponentów Kaczyńskiego jest równie głupi. I na tym polega problem”

  Całość wywiadu poniżej – polecam!

  https://kulturaliberalna.pl/2018/01/02/szczepan-twardoch-wywiad/

 221. Na ten sam temat co Szczepan Twardoch, czyli o „betonowaniu poparcia dla PiS przez liberalnych intelektualistów”, wypowiedział się dziś również politolog, profesor Rafał Chwedoruk w TOK FM – z tym, że grzeczniej.

  Rozmowa nosi tytuł „Gorzka refleksja.”Jeśli liberalna inteligencja chce władzy, musi dziś sporo przemyśleć”.

  Tekst poniżej

  http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,22848273,liberalni-intelektualisci-betonuja-poparcie-pis-to-oni-musza.html

 222. dla fejsa nadchodza heavy times, przynajmnie w niemczech,
  ma teraz 24 godz. na decyzje skasowac, czy nie;
  wirtualny swiat jest odbiciem naszego i tam gad gryzie wlasny ogon;

 223. P. Blackley:

  Czemu twierdzi pan ze eugenika, jako cos niewlasciwego, zniknelo z zycia spolecznego?

  Przeciez najczesciej stosowana podstawa legalnej aborcji we wspolczesnej Polsce jest wlasnie ta eugeniczna: wady plodu.

  Stad eugenika nie dosc ze nie zniknela z zycia spolecznego to jeszcze zajela istotne miejsce w polskim systemie prawnym. Jako jedna z wartosci ksztaltujacych ten system.

  marcin.lazarowicz

 224. kogo by tutaj pasowac na rycerza? no, nie ma, jak nie bylo, same cwoki i ich wielbicielki, albo i gorzej, trzepacze intelektualni;

 225. byk

  Cenzura formą promocji

  W Sylwestra, we Francji doszło do próby linczu na policjantce – w gettcie arabskim pod Paryżem. Próbę linczu sfilmowano i umieszczono w sieci. Najprawdopodobniej pod naciskiem władz facebook film usunął.
  Dziś ta historia była obecna na większości portali informacyjnych. Ale nie z powodu próby linczu ale ingerencji cenzorskiej.
  Podobnie zresztą jak ocenzurowanie sylwestrowego tweetu Beatrix von Storch z AfD.
  Gdyby nie cenzura to mało kto by się tymi incydentami zainteresował.

 226. norte:
  no, gdyby nie inkwizycja, to nie wiedzielibysmy, co sie dzialo w przeszlosci; return to forever;

 227. Fascynuje mnie uzywanie slowa “faszyzm”.
  Wydaje mi sie ze ono sie tak rozmylo, tak zostalo sprowadzone do epitetu ze juz niemzliwe jest ustalenie co oznacza.
  Myle sie?

  Jesli tak to wdzieczny bylbym za krotka definicje. Ustrojowa, nie historyczna.

  ml

 228. Bar Norte
  2 stycznia o godz. 20:23
  Górne „10 tys.” nerwowo , niemal histerycznie reaguje na niewygodne pytania i stwierdzenia.

 229. ciekawe sa wspomnienia cenzorow nieboszczki ludowej: wielokrotnie łapałem sie za głowe;

 230. zezem

  „Górne „10 tys.” nerwowo , niemal histerycznie reaguje na niewygodne pytania i stwierdzenia.”

  Nie da się ukryć.

 231. byk

  „Czarna księga cenzury PRL” Strzyżewskiego to był kiedyś bestseller. Faktycznie czytało się z wypiekami na twarzy.

 232. norte:
  no, jak sie czyta raporty inkwizycji to wypieki sa gdzie indziej lol;
  do darwina uwazano dzdzownice za sprawke diabelska, dzisiaj wiemy, ze bez nich marsa nie podbijemy;

 233. wiesiek59

  na początek cytat z szanownego pana ”Bezdyskusyjnie, największe benefity dla przeciętnego człowieka ofiaruje Europa Zachodnia.
  Dokładnie takie same, ofiarowała niegdyś Europa Wschodnia.”

  Coś ustaliliśmy. Co prawda nie odpowiedział pan wprost na moje pytanie , tu je przypomnę – ” gdzie wolał by pan zyć jako zwykły człowiek ? na Zachodzie czy w Rosji , Węgrzech, Wenezueli czy innym autorytarnym/dyktatorskim kraju ” nie przeszło panu przez gardło proste twierdzenie wprost ” tak , jeśli miałbym wybierać , wybralbym zycie na Zachodzie ” . Podejrzewam , że w Polsce w czasach prl nie był pan zadnym zwyczajnym człowiekiem tylko własnie członkiem kasty urzędniczo-mundurowej w związku z tym zakłada pan , ze w którejś z tych dziwacznych dyktatur czy półdyktatur , ze względu na panskie cechy charakteru i / lub doswiadczenie -kontakty z przeszłosci stał by się pan gładko członkiem owej kasty urzędniczo-mundurowej .

  Co do drugiego zdania ze jakieś ” benefity kiedyś oferowała Europa Wschodnia ” znaczy porównywalne czy takie same jak Europa Zachodnia to informuję pana że ZWYKŁYM NORMALNYM LUDZIOM EUROPA WSCHODNIA NIE OFEROWAŁA ZADNYCH ”BENEFITÓW ” PORÓWNYWALNYCH Z TYMI JAKIE OFEROWAŁA EUROPA ZACHODNIA.
  co za okropne słowo ” benefity ” , nie jest pan w stanie uzyć polskiego słowa?

  Nie było zadnych benefitów panie szanowny. Zwykły , normalny człowiek nie miał takich mo zliwości . Co innego członek kompleksu mundurowo- urzędniczego , tacy ludzie w prl mieli wszystko lub prawie wszystko w zależności od miejsca w hierarchii . Oczywiście były prawie darmowe mieszkania i prawie darmowe w nich czynsze ale NIE dla zwykłych ludzi , chyba ze po 15 latach oczekiwania na mieszkamie od razu do remontu. Oczywiście były talony na samochody za niskie ceny ale NIE dla zwykłych ludzi , ja znałem jednego człowieka , który dostał taki talon – miejscowy lekarz i to miało jakies uzasadnienie bo zdarzało mu się jezdzi c na wizyty domowe.
  Oczywiście były sklepy w których mozna było kupić różne , normalnie niedostepne towary ale NIE dla zwykłych ludzi . Zwykłym ludziom zostawały PEWEXy ale tam dopiero zwykły człowiek ze swoją 20 dolarową pensją doświadczał metafizycznej mizerii swojej prl-owskiej wyplaty….
  Nie mam pewności ale podejrzewam ze nie ma pan pojęcia o zyciu zwykłych ludzi za prl bo nie był pan , eufemistycznie mówiąc , zwykłym człowiekiem . To co pan opowiada to BAJKI. Nie znam i nie znałem NIKOGO – oczywiscie sposród ZWYKŁYCH ludzi- człowieka , który nie pragnął by uciec z prl NA ZACHÓD. Oczywiscie ludzie nie mieli pieni edzy , mozliwości , odwagi ale jeśli ówczesny rząd prl-owski otworzył by granice to zostali by jedynie członkowie kompleksu urzędniczo – mundurowego , szanowny panie .

  tego cytatu ”Może sobie pan wyrywkowo sprawdzić, co oferuje obywatelowi jakiś kraj Ameryki Łacińskiej, kraj Maghrebu, Afryki Centralnej, Pakistanu, Indii- poza harówką aż do śmierci.” szanowny panie nie rozumiem . Wspominałem gdzieś o Pakistanie lub Indiach jako o kraju potencjalnej emigracji ? nie i nic mnie te kraje nie obchodzą.

 234. panie Rossi ,

  ” Czyli że to co piszesz to tylko banalne stwierdzenie historyczne (biblistyczne”

  Nie mam pojęcia czy ono – to stwierdzenie – jest banalne ,historyczne czy biblistyczne . Słyszałem je na własne uszy – co prawda dawno , z 50 lat temu , – od księdza katolickiego . Nic nie poradzę .

  reszty panskiej wypowiedzi nie komentuję , bo co tu komentować

 235. @byk
  „w faz pisza, ze w egipcie jest 869 ateistow i uwazani sa za najwieksze zagrozenie dla sil dobra”

  Hahaha. W Polsce siły dobra za największe zagrożenie uznały kobiecą antykoncepcję; na drugim miejscu jest dżender, trzeci chyba Tusk?

 236. Nie, wiadomo co oznacza faszyzm. Jeśli pan, panie Marcinie zapomniał, niechże pan poczyta trochę. Literatury nie brakuje. Mój ojciec (84 lata) pamięta co znaczy nazizm z własnego doświadczenia. I też z przyjemnością panu te wspominienia przybliżę.

 237. @Gospodarz

  Sto lat! Wiem, nowy rok nie urodziny, ale kurde: sto lat co najmniej, w dobrym zdrowiu!!!

 238. wiesiek59

  ten smakowity cytat przegapiłem ”Zachodnia cywilizacja oparta jest na rabunku, wymuszeniu, zbrojnej ingerencji w wewnętrzne sprawy innych krajów.
  I pełna hipokryzji, tumanieniu własnej opinii publicznej co do motywów działań rządów na arenie międzynarodowej.”

  Pan się dobrze czuje? rabunek , wymuszenia zbrojna ingerencja w wewn etrzne sprawy Polski to specjalność ROSJI. A nie cywilizacji Zachodu . Oraz hipokryzja w tumanieniu własnej opinii publicznej . To wszystko Rosja .
  No ale działania Rosji , członkowie prl-owskiego kompleksu urzędniczo – mundurowego zawsze lubili przedstawiać jako ” geopolityczną konieczność ” i odpowiadali ” a u was murzynow biją ” .

  Od Zachodu spotkało nas wiele dobrego , przykład ostatnich lat to rozwoj Polski za fundusze UE. Ze wschodu przyszedł jedynie brud , morderstwa i bałagan . Ale , tu przyznam panu rację , wschodnie standardy to obietnica dobrego życia dla członków kompleksu urzędniczo-mundurowego wszystkich szczebli . Więc niektorzy tęsknią.

 239. P. Karol May:

  Mam wrazenie ze pojecia “faszyzm” uzywa sie dzis jak niegdys pojecia “sredniowiecze”.
  Zlo i ciemnota.
  Jesli przyjzy sie pan jak wspolczesna historiografia traktuje sredniowiecze to moze uda sie panu i pojecie faszyzmu odrzec z etykiet.

  Zaczac dyskutowac z idea, nie z etykietami.

  I na koniec disclaimer ( ktorego nie powinienem wlasciwie deklarowac): nie kibicuje faszyzmowi, nie kibicuje antysemityzmowi, nie kibicuje radzieckiemu komunizmowi czy singapurskiej demokracji.
  Coraz bardziej rozumiem natomast sily spoleczne i wartosci jakie staly/ stoja za tymi ideami.
  Im bardziej je rozumiem tym trudniej mi je potepiac.
  I nie ma to mic wspolnego z relatywizacja.
  Tu nalezy oddac szacunek gosciom p.Passenta: nie poswiecilbym tyle uwagi pojeciu antysemityzmu, gdyby nie ich ciagle wysilki na rzecz dyskutowania tego zjawiska.

  Wracajac do mego pytania: jak pan rozumie pojecie faszyzmu?

  ml

 240. „””Epatowanie faszyzmem”””

  Biorę w potrójny cudzysłów, bo kompletnie nie rozumiem. Kto epatuje (wprawia w zdumienie, szokuje) faszyzmem? Agata Bielik-Robson, czy Jarosław Kaczyński?

  Bo mnie się wydaje, że ten drugi. Po jaką cholerę potrzebna mu była awantura z Komisją Wenecką i Timmermansem na czele? Te zmiany, łamiące Konstytucję, przynoszą koszty polityczne, więc po co są? Znając Jarosława Kaczyńskiego z lat 1989-2015 może on zrobić wszystko, np. sfałszować wybory – i to dziwi Twardocha, dla niego to znowu jest niczym nie uzasadnione „straszenie PISem”. Czy demolowanie sądownictwa i podporządkowanie go partii nie jest składnikiem faszyzmu? Na wojnie z Unią oczywiście PIS może tracić, ale też i wiele zyskać politycznie. Twardoch nazywa to „zagospodarowaniem potrzeby godności mas ludowych w Polsce”, a Bielik-Robson nazywa to faszyzmem.

  Słowo „faszyzm” szokuje, szczególnie symetrystów spod znaku sierpa i młota. Jak można. Inni symetryści powiedzą – nie wypada tak „epatować’, to fakt, że kaczyzm ma wiele znamion faszyzmu, ale przecież tamta władza nie była bez grzechu …

  I jest pytanie z głupia frant – jak jest krótka definicja faszyzmu, ustrojowa. A proszę sobie poszukać w encyklopedii i porównać, przytoczyć kilka cech charakterystycznych faszyzmu i udowodnić, że PIS inaczej uprawia politykę i mebluje Polskę w odmienny sposób. Faszyzm to nie tylko system władzy, ustrój państwa, ale sposób uprawiania polityki i zdobywania popularności na najgorszej demagogii, szkodzącej polskiej racji stanu oraz interesom społeczeństwa. Faszyzm to ucieczka w najgorsze tradycje narodowe. Faszyzm to rzucanie niewinnych wydawałoby się, niedorzecznych ochłapów spragnionemu ludowi typu „rechrystianizacja Europy”, gdy Polska jest członkiem Unii i jej beneficjentem, aby tylko zdobyć kilka punktów na słupku, czy populistycznie przeprowadzić prostą wydawałoby się operację rekonstrukcji rządu.

 241. M2:
  nic nowego, za ludowej bylo podobnie, tylko zamiast tuska byl gierek i nie stala za nim bruksela, nie mowiac o berlinie, czy sofii;

 242. Państwo faszystowskie charakteryzuje się dyktatorskim sprawowaniem władzy, którego podporą jest monopartyjny system parlamentarny. Funkcje ustawodawcze i wykonawcze przejmował wódz: we Włoszech Duce – Mussolini, który łączył różnorakie stanowiska znane z państw demokratycznych: prezydenta, premiera, zwierzchnika sił zbrojnych oraz głównodowodzącego. Bezpośrednio jemu podlegał szeroki aparat policyjno-kontrolny, który miał cały szereg zadań z dziedziny kontrwywiadowczo-inwigilacyjnych. Dodatkowo eliminował faktycznych opozycyjnych, jak i domniemanych przeciwników politycznych. Mussolini dysponował potężnym urzędem OVRA, który łączył zadania policyjne, kontrwywiadowcze i ogólnonarodową walkę propagandową.

  Polski Mussolini dyktuje program, ustawy, obsadę stanowisk, inwigilację ze swej siedziby przy Nowogrodzkiej. Sprzeciwia się wszelkiej kontroli spoza partii. Dąży wszelkimi sposobami do systemu monopartyjnego przez eliminowanie przeciwników, pardon – wrogów politycznych. Wszelką krytykę traktuje nasłaniem policji, albo warknięciem – „wy mordy zdradzieckie”.

 243. Ideologiczne korzenie faszyzmu sięgają lat 80. XIX wieku, szczególnie okresu fin de siècle. Założenia tego okresu wpłynęły na faszyzm poprzez sprzeciw wobec panującym w filozofii i nauce materializmowi, racjonalizmowi, pozytywizmowi, a także demokracji i burżuazyjno-liberalnemu społeczeństwu. Różnorodne nurty rozwijające się w okresie fin de siècle wynosiły ponad nie emocjonalność, irracjonalizm, subiektywizm i witalizm, uważały że cywilizacja jest w okresie kryzysu.

  Dokładnie to głosi naczelny ideolog, prof. Zybertowicz oraz tysiące naśladowców.

  W Polsce słowo „faszyzm” jest epitetem, zaś epitet – w potocznej polszczyźnie – to obelga, obraźliwe wyzwisko. Mam wrażenie, że Joanna Bielik-Robson nie sięgnęła po potoczne rozumienie.

  Ale dla przeciętnego PISiak obrażanie jest normą, jest częścią dyskursu publicznego, w którym adwersarza należy jak najszybciej wgnieść w glebę. Ośmiać, wulgaryzmami oblepić. Dla niego i jego rozmówców liczą się emocje i irracjonalny subiektywizm, a rozum trzeba zdusić w zarodku.

 244. Gospodarka państwa faszystowskiego była przykładem silnego modelu etatystycznej gospodarki rynkowej, tzn. że państwo respektowało istnienie własności prywatnej i nie zakazywało funkcjonowania prywatnej przedsiębiorczości, ale prowadziło bardzo silny interwencjonizm gospodarczy, a powiązania z wielkimi koncernami lub zakładami nie odbywały się na zasadzie procentowego udziału państwa w danej spółce, lecz zwyczajnych zleceń-kontraktów desygnowanych przez państwo do poszczególnych przedsiębiorstw (nawet prywatnych). Podsumowując, w państwie faszystowskim własność była dwojakiego rodzaju; albo całkowicie państwowa albo całkowicie prywatna, wszystko jedno czy na zasadzie konsorcjum czy pojedynczego właściciela. Majątki „wrogów narodu”, działaczy opozycyjnych, były jednak przejmowane przez państwo. Zarazem polityka ekonomiczna ukierunkowana głównie na duże zakłady produkcyjne skutkowała zupełnym upadkiem małej i średniej przedsiębiorczości – głównej siły napędowej gospodarki rynkowej. W czasie rządów faszystów we Włoszech mamy do czynienia z upadkiem średnich prywatnych zakładów o charakterze wytwórczym (zwykle rodzinne przedsiębiorstwa). Ogólnie cały sektor średniej gospodarki przeżywał trudności związane z brakiem środków kredytowych. Wspieranie przez państwo przemysłu ciężkiego i militaryzacja gospodarki pochłaniała większą część finansów do sektorów: a) budżetowego (wysokie podatki, pozwalające sfinansować szereg państwowych inwestycji, b) przemysłu ciężkiego powiązanego z państwem.
  Wielu faszystów powoływało się na gospodarkę rynkową. Sam Benito Mussolini odwoływał się wielokrotnie do kapitalizmu i leseferyzmu.

  Jednym z przejawów faszystowskiego modelu w gospodarce PIS jest finansowanie nierentownych KWK i przerzucanie kosztów w postaci wysokich cen energii elektrycznej na gospodarstwa domowe, oraz na mniejszych wytwórców.

 245. Model gospodarki państwa faszystowskiego zakładał przede wszystkim gospodarowanie na rynku wewnętrznym. Totalitaryzm odrzuca gospodarcze współdziałanie z innymi, a więc wspomożenie własnego przemysłu poprzez nałożenie wysokich ceł na artykuły importowane wiązało się z identyczną polityką innych państw, które uczestniczyły w wymianie handlowej z państwem faszystowskim, a w konsekwencji oznaczało to swoistą alienację gospodarczą państwa totalitarnego.
  W kwestii walki z bezrobociem faszyści wybierali wybitnie etatystyczną metodę walki z nim – szeroko zakrojone działania państwa finansowane z budżetu. Organizowano roboty publiczne (budowa autostrad, portów, lotnisk, ogólnie rzecz biorąc konstrukcja i modernizacja infrastruktury), ponadto stosowano masowe zatrudnianie w przemyśle ciężkim, tym zarówno państwowym, jak i prywatnym. Zwiększano liczebność armii oraz powoływano masę organizacji paramilitarnych, skupiających młodzież szkolną, jak i tę tuż po ukończeniu nauki.

  Faktycznie, czasy są inne dla PISiarni. Poprzednicy zostawili gospodarkę otwartą, z szybko malejącym bezrobociem i najszybszym wzrostem PKB w Europie. Więc polski faszyzm ma z górki. I choć faszystowska doktyrna gospodarcza skompromitowała się, to PISiarnia ją propaguje. Nie chce napływu obcego kapitału. Chciałoby budować mega lotniska i porty, przekopywać kanały – bez względu na opłacalność. Ale skąd weźmie na to pieniądze?

 246. szeryfowa i makaronik to malzenstwo z rozsadku, nie romans,
  a renkloda i jego kawalerowie trzymaja nad tym sakre amen dlatego
  jestesmy skazani na sukces, jak ten osiolek, ktoremu w zloby dano;

 247. nie wchodzi? pasuje;

 248. Czym epatuje prezes JaKa?
  Epatuje poparciem dla młodzieży wszechpolskiej, oenerowskiej. I to jest przejaw faszyzmu.

  Hasło: Polska ma być katolicka!
  Odzew: Czolem wielkiej Polsce!
  I to jest przejaw faszyzmu. Notabene, w sarmackim wydaniu.

 249. p.Teo

  mam wrazenie ze system wladzy w ktorym skupiona ona jest w reku jednej osoby mozemy znalezc w systemie prezydenckim USA.
  Tez faszystowskie czy ta cecha staje sie pejoratywna gdy nie o „naszych” chodzi?

  Wydaje mi sie rowniez ze definicje jakie pan podaje dezawuuja nie tylko faszyzm, ale rownez pojecie narodowej tozsamosci kulturowej.

  Pisanie ze faszyzm stal okoniem wobec materializmu, pozytywizmu i racjoinalizmu nie wydaje mi sie trafne: jego interpretacja idei panstwa i narodu odbywala sie poprzez uwienczenie materializmu- darwinizm.
  Pozytywizm to wielkie dokonania industrializacyjne/ cywilizacyjne epoki Duce czy Hitlera. To samo co robil prez. Roosevelt.
  Materializm to zmniejszenie udzialu religii w zyciu narodu/panstwa (Wlochy w szczegolnosci).

  Co do przesladowan opozycji to czy wg pana jest to warunek sine qua non istnienia faszyzmu czy tez ustroj w ktorym pan Nowak moze sie cieszyc swymi zegarkami do konca dni swoich nadal nazwie pan faszyzmem?
  Czy jesli na skutek demokratycznie przeprowadzonych wyborow, pierwszy raz w historii rzad tworzy jedna partia a nie zlepek wielu to taki ustroj tez nazwie pan monopartyjnym, ergo faszystowskim?

  Reasumujac: czy moglby pan przedstawic (zwiezla)definicje faszyzmu ale taka zeby przystawala do historii? Jesli takiej nie ma to moze to co poprzez faszyzm rozumiemy jest zaledwie „geba”/etykietka?

  ml

 250. p.Teo

  nie mozna pisac ze panstwo( RP )zamyka gospodarke na zewnatrz, ze nie chce zagranicznego kapitalu, nie widzi potrzeby wymiany ze swiatem a zarazem wytykac mu inwestycje w lotniska, porty czy przekopywanie mierzeji wislanej.

  To raczej restrykcje dotyczace pracownikow delegowanych czy polskich kierowcow wydaja sie zamykaniem (tu francuskiej)gospodarki.

  ml

 251. teo

  „Słowo „faszyzm” szokuje”

  A cóż w tym określeniu może szokować?

  W tym, że niemiecki kapitał w drugiej połowie lat 20 postawił na czarne by uniknąć czerwonego torując tym samym drogę do władzy NSDAP nie ma nic szokującego.

  Powiedziałbym, że to klasyka.

  Może w tych rozważaniach nad faszyzmem warto by było z tej perspektywy popatrzeć na współczesną Polskę?

 252. p.Teo

  Sa dwie drogi w kwestii mlodziezy wszechpolskiej: pierwsza to ta liberalna: skoro ich dzialanosc jest zgodna z prawem to naleza im sie takie same prawa i przywileje jak kazdej innej partii/ ugrupowaniu. Nalezy im sie szacunek jak kazdemu innemu ugrupowaniu.

  Co wiecej- ten szacunek nie wynika z zachwytu nad ich programem, ale z demokratycznych praw ich wyborcow.

  Druga droga to ta totalitarna: zakazac i moze jeszcze do wiezenia wsadzic. By mlodziez wszechpolska przemyslala swe postepowanie.

  Jak moze pan zauwazyc przez 25 lat RP (niezaleznie kto u wladzy) zwyciezala opcja liberalna. Uwaza pan ze teraz powinno sie to zmienic?
  To dlatego zeby Kaczor pokazal jakim jest faszysta= jaki ma wykluczajacy stosunek do opozycji?

  Teraz pytanie: kim sa Polacy?
  Pytam nie o kolor skory ale o dominujacy system wartosci.
  Nie sa aby katolikami? Nie odbija sie to na ich kulturze, obyczaju, wartosciach, prawie?
  Nie sa aby katolikami w stopiniu/odsetku wiekszym nizli jakiekolwiek spoleczenstwo Europy? Czy ta +/- homogenicznosc powinna niesc za soba skutki prawne/instytucjonalne?

  Rozumie pan juz skad postulat „Polska ma byc katolicka”?

  pytam pana o to ja- ateista

  ml

 253. p. neospa

  Czy pan jest niedoinformowany, czy rżnie głupa?
  I do tego nie ma dostępu do encyklopedii?

  System prezydencki w USA nie skupia władzy w jednym urzędzie. Weź pan pierwszą z brzegu gazetę i poczytaj. Nie wiem czym dezawuuje, podaję tylko wyrywki tekstu na temat faszyzmu. I do nich oraz wielu innych idee PIS wyrażane na lewo i prawo pasują do to tych opowieści o faszyzmie jak ulał.

  Tyle, że wielbiciele prezesa i PIS robią uniki, nieuczciwe intelektualnie, np. mówią o przynależności Polski do Unii, jednocześnie robiąc wszystko, aby z Unią zerwać. Prawda jest oczywista, że PISu ideologia nie pasuje do wartości Unii. Parafrazując bodaj Chruszczowa, Unii pasuje do Polski PIS, jak siodło do krowy. Czy o to chodzi w walce o utrzymanie polskiej narodowej tożsamości kulturowej?

  PIS narzuca Polakom swoją rozumienie „tożsamości kulturowej”. I brnąc dalej w pańskie anegdoty i alegorie o Polsce, to czy minister chwalący się, z jaką szybkością przyjechała jego kawalkada z Warszawy do Torunia nie jest objawem faszystowskiego zawłaszczania państwa? Czy uznanie, że pędząca po autostradzie z szybokością ponad 150 km/h opancerzona limuzyna prezydenta wpadła do rowu z powodu niedbalstwa w utrzymaniu opon, a nie zderzyła się z ruchem przeciwnym co mogło doprowadzić do „zamachu” niemal o skali smoleńskiego, za zdarzenie losowe nie jest objawem faszyzacji wladzy? Czy nie ustalenie winnych śmierci w wrocławskim komisariacie niewinnego 22-latka nie jest objawem faszyzmu? Czy rozbicie miga-29 pod Mińskiem Maz. w zeszłym miesiącu najprawdopodobniej z braku paliwa nie jest objawem nieuzasadnionych oszczędności w wojsku i nieudolnej faszyzacji doktryny wojskowej? Itd. Itd. Itd. Nazbierało się tego dziesiątki już afer i to w dwa lata.

  A pan po raz setny będziesz o zegarkach Nowaka?

 254. Polska ma być katolicka?
  Czy dlatego, że Iran jest szyicki?

  Polska ma być demokratycznym krajem europejskim. Zaś liczba osób praktykujących katolicyzm jest sprawą drugorzędną. Nie cofajmy się w tych porządkach do XIV wieku.

 255. A poszli jusz won spac, chuje.

 256. Jak spółka polityczna niemieckiego kapitału z państwem faszystowskim wyglądała dobrze obrazuje fragment pracy Richarda Grunbergera „Historia społeczna Trzeciej Rzeszy”:

  „Pewne zdarzenie ujawnione w toku procesów norymberskich doskonale ilustruje euforyczną atmosferę, w jakiej przebiegała ta ekspansja. 18 maja 1940 roku Krupp, jeden ze wspólników firmy Henkel (produkującej detergenty), oraz dwóch innych przemysłowców spędziło wiele godzin nad mapą północno-zachodniej Europy, słuchając jednocześnie radia. W miarę jak radio podawało nowe wieści o postępach wojsk Wehrmachtu w Holandii, czterej panowie byli coraz bardziej podnieceni, wyrywali sobie z rąk mapę i omal jej nie podarli. «Ta fabryka jest dla pana, tamta dla pana, a właściciela tamtych dwóch każemy zamknąć…». Podczas tej krzątaniny jeden z przemysłowców zadzwonił do zarządu swojej firmy z poleceniem, by natychmiast załatwić zgodę Wehrmachtu na wizytę dwóch uczestników tej narady w Holandii następnego dnia”.

  Czy polski kapitał ma politycznie podobne aspiracje?

 257. Bar

  Nazizm w Niemczech twórcza naśladował faszyzm (we Włoszech), jak i stalinizm. Klasy wyższe, tzw. wielki kapitał, nie tylko w Niemczech, był podzielony i wrogów Hitlera było wielu. O dojściu Hitlera do władzy zadecydowała Wielka Depresja oraz narodowa trauma po przegranej Wielkiej Wojnie (I w.ś.).

  Polska jest bliższa Włochom w wielu warstwach kulturowych, rzecz jasna. Poza tym sytuacja społeczno-gospodarcza jest zasadniczo różna. W 2008-9 kapitalizm przeszedł Wielką Recesję. A jedyna polska trauma to pociąg do sarmatyzmu. Np. Węgrzy przeżywają jeszcze co innego – traumę traktatu z Trianon.

  Ale pójdźmy tropem tej „perspektywy współczesnej Polski”. Oto wielki kapitał zagrożony w swych interesach w Polsce dopiął swego i obalił reżim PO-PSL, przy okazji kupił Tuska i ściągnął do Brukseli, wreszcie dał władzę PISiarni z prezesem JaKa jako Il Duce. Hm, teraz dopiero kraj się zadłuża, coraz więcej kapitał Polsce pożycza, oprocentowanie rośnie, Morawiecki oczywiście dywanowo pokrywa te wydarzenia swoim planem z prezentacją w kilku obcych językach, i kapitał się dorabia ile wlezie, płace – pardon, koszty pracy są minimalizowane …
  Co dalej, Bar? Co dalej z tą narracją?

 258. P.Teo

  Nie wydaje mi sie by opowiadanie ze RP chce zerwac z EU bylo trafne.
  Rownie nietrafne wydaje mi sie stwierdzenie ze to EU chce zerwac z Polska.
  Dla mnie te dwa byty sa dynamiczne- nawzajem oddzialywuja na siebie.
  Co wiecej- wydaje mi sie ze to EU jest bytem subsydiarnym wobec Polski czy jakiegokolwiek innego kraju czlonkowskiego stad to ona powinna sie dostosowac.

  Co do opowiadan o wykroczeniach drogowych notabli to ja ich nawet rozumiem: przez cale swe polskie zycie jezdzilem po kiepskich drogach.
  Gdybym dzis przyjechal do Polski to niewatpliwa radosc sprawliloby mi przejechanie sie autostrada na ktorej tablicach nazwy polskich miast.
  Zrobilym to nie zastanawiajac sie czy mam za to dziekowac prezydentowi Jaruzelskiemu,Walesie, Kwasnewskiemu czy Komorowskiemu. To juz jest- polskie, nie unijne, pisowskie czy powskie.
  Moze pan sobie bez trudu wyobrazic jak wyrazilbym swoja radosc- rozpedzajac auto do takiej predkosci jaka nigdy polska droga nie jechalem.
  Stad rozumiem dygnitarzy do ktorych ma pan pretensje.

  Co do faszyzacji sil zbrojnych a z niego braku paliwa do samolotow bojowych to wydaje mi sie ze kraje faszystowskie opieraly swa sile na rozbudowie sil zbrojnych a nie na oszczedzaniu na paliwie. Czy podziela pan ma opinie?

  Co do smierci chlopaka na wroclawskim komisariacie to najzupelniej sie z panem zgadzam- faszyzacja kraju objawila sie tu w postaci wolnych mediow, ktore ujawnily zlo. Faszystowskie znaczy wolne, czy tak?
  Co do samego zdarzenia- smierci chlopaka na komisariacie to nie mam watpiwosci ze takie zdarzenia byly i beda. Tak dzialaja policjanci- ludzie na codzien stykajacy sie z przemoca i brutalnoscia. Co wiecej- nie ma watpliwosci ze aparat przemocy bedzie sie staral takie wydarzenia ukryc: tak bylo w przypadku Grzegorza Przemyka, Polaka ktory zginal razony paralizatorami na lotnisku w Toronto czy chlopaka z Wroclawia.
  Z faszyzmem nie ma to nic wspolnego.

  ml

 259. teo

  Zapewniam cię, że gdy prezydent Duda wyłączy z gwarancji konstytucyjnych tzw „szczególną ochronę pracy” a premier Morawiecki zdemontuje kodeks pracy jako komunistyczny złóg krajowy kapitał wszystko PiS-owi wybaczy.

  Wszystko pójdzie w zapomnienie. W tym rozważania o faszyźmie.

 260. p.Teo

  ” W 2008-9 kapitalizm przeszedł Wielką Recesję. A jedyna polska trauma to pociąg do sarmatyzmu.”

  Wydaje mi sie ze tu wylazi z pana syndrom mieszkanca wielkego miasta, sytego inteligenta.

  Wg mnie najwieksza polska trauma byly skutki planu Balcerowicza. Te negatywne skutki: zdeprecjonowanie dorobku pokolen, bezrobocie a z niego utrata szacunku dla szarego czlowieka. Przez 25 lat nawet rzady lewicowe nie oferowaly nieczego dla odreagowania tej traumy. Niczego procz swojskiego discopolo.

  ml

 261. p.Teo

  „Polska ma być katolicka?”

  Czy to sie panu czy mnie podoba czy nie Polska jest katolicka.
  I to niezaleznie czy nazywa sie PRL czy III/IV RP.
  To dlatego chocby p.Passent skladal zyczenia swiateczne w przededniu wigilii an nie chocby prawoslawnego bozonarodzenia.

  Z demokracja i panstwem prawa ma to tyle wspolnego co kolor mego volvosaurusa z ograniczeniem predkosci na sasiedniej ulicy.

  ml

 262. „Druga droga to ta totalitarna: zakazac i moze jeszcze do wiezenia wsadzic.”

  p. neospa
  Masz mnie pan za idiotę?

  Prezes im list pochwalny wysłał, w którym nie krył, że sam korzystał z „dorobku intelektualnego R. Dmowskiego”.
  W mateczniku narodowców – w Drozdowie i Łomży – zainaugurowano tegoroczne ogólnopolskie uroczystości 79. rocznicy śmierci R. Dmowskiego w ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze szturmówkami wszechpolaków i oenerowców oraz przesłaniem od Jarosława Kaczyńskiego.
  Senator (z ramienia PiS) Jan Żaryn mówił:
  – Nie ma wolnej i niepodległej Polski, jeżeli nie będzie jednocześnie Polską katolicką, jeżeli nie będzie Polską chrześcijańską. Nie będzie Polski niepodległej, jeżeli nie uznamy, że mamy w sobie ten dynamizm polskości z przyjęcia dziedzictwa katolickiego, chrześcijańskiego.

  I pan wierzysz w te bzdury, że nie może być niepodległej Polski, jeżeli nie będzie ona katolicka vel chrześcijańska?

  Nie chodzi o to czy im pozwalać, ale o to, że PIS narodowców/oenerowców wspiera, bo to jest ich sprzymierzona bojówka. Na wzór faszystowski. Po co demokratycznej partii tacy sprzymierzeńcy? Czy liberałowie miali jakichś kiboli, czy jakichś nazioli do pomocy, którzy biegaliby za Kaczyńskim i wołali – Kaczor matole, obalą cię kibole?

 263. Bar

  „gdy prezydent Duda wyłączy z gwarancji konstytucyjnych tzw „szczególną ochronę pracy” a premier Morawiecki zdemontuje kodeks pracy …”

  Gdybanie. To nie jest narracja wysokich lotów.
  Na razie Duda, Szydło, Kaczyński i jego komanda zdemolowali TK i władzę sądowniczą. Ale to symetrystów spod znaku sierpa i młota bynajmniej nie dotyka. Gdybajcie sobie dalej.

 264. syndrom mieszkanca wielkego miasta, sytego inteligenta

  p. neospa

  Czy syty inteligent w wielkim mieście ma prawo do czegokolwiek?
  Te wasze lamenty na Balcerowicza i Polskę w ruinie dobre są w poście, a nie w karnawale. Ale pan jesteś ateista, to nie rozumiesz tego.

  Czy aby syndrom sztokholmski z pan nie wyłazi, panie neospa, ofiary komunizmu.

 265. Chodzi mi po glowie sytuacja zwiazana z wypowiadaniem klauzuli op-out przez lekarzy.
  Po ich stronie pojawi sie czas na odpoczynek, na zycie pozazawodowe oraz znaczny(?) spadek dochodow.
  Taka sytuacja sprzyjac bedzie radykalizowaniu nastrojow: za miesiac/dwa spodziewam sie strajkow lekarzy. Strajkow ktorych najwaznejszym punktem bedzie zadanie podwyzek plac.
  Strajkujacy beda miec wolny czas (na knucie) i drastyczny spadek dochodow- to juz tworzy sytuacje rewolucyjna.
  Jak uspokoic nastroje nim one wybuchna?

  zaimportowac w trybie plinym lekarzy- zaoferowac chocby prace tym z zagranicvznych studentow ktorzy odbyli nauki na polskich uniwersytetach medycznych?
  zakontraktoweac szpitalne uslugi medyczne gdzies zaraz za granica? Tam gdzie jezyk polski zrozumialy?
  Juz dzis podwyzszyc stawki za godzine pracy lekarza? To ostatnie nie zwiekszy podazy pracy, ale moze uspokoic nastroje.

  A panstwo, macie jakis pomysl co z tym zrobic?

  ml

 266. p. neospa

  „tyle wspolnego co kolor mego volvo saurusa z ograniczeniem predkosci na sasiedniej ulicy”

  Teraz rozumiem, skąd pochodzą pańskie lamenty i pogróżki. Bo pan się nie nasycił kolorem swojego auta. Ani wielkomiejskością ulic wkoło.

  Powiedz pan, co ma do rzeczy pana angdota o życzeniach red. Passenta – o ile dobrze pamiętam, nie były one z okazji BN, tylko państwowych dni wolnych od pracy – z tym, że PIS w ramach kontraktu wyborczego z Kościołem próbuje narzucić polskim kobietom wbrew ich zapatrywaniom (sondaże są wyraźne) zaostrzenia zakazu aborcji? Czy tak ma wyglądać katolicka niepodległość Polski?

 267. p.Teo

  A pan? Czytal pan Dmowskiego? Jest z czego czerpac czy on nie ma zadnego dorobku?
  Jesli to pierwsze to znaczy ze sposob w jaki Kaczor oddal szacunek narodowcom jest wlasciwy.

  Sam z latwoscia porownalbym kiboli z ludzmi, ktorych kordon policji nie byl w stanie oddzielic od pokojowych przemarszow podczas obchodow smolenskich („miesiecznic”).
  Ta sama ekspresja, podobne emocje. Polityczni kibole.

  ml

 268. „A panstwo, macie jakis pomysl co z tym zrobic?”

  Bezradny, jak PISiak.

  Z samych kosztów bilbordów z napadami na sędziów w Polsce zebrałoby się na opłatę dyżurów dla kilkudziesięciu lekarzy. Dorzucić do tego rozwalone limuzyny. Do tego wypłaty dla ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, którą można było z łatwością uniknąć.

 269. „od pokojowych przemarszow podczas obchodow smolenskich”

  Pokojowość z tymi miesięcznicami ma tyle wspólnego, co pańskie volvo z tupolewem.
  Sam prezes przyznał, że to był element wojny politycznej, który on wymyślił, on postawił na to, wbrew sceptykom w jego otoczeniu. Akcja tworzy reakcję. Czy jazda Tuskobusem po kraju musiała gromadzić koboli na jej drodze, o kampanii Komorowskiego w 2015 nie wspominając.

  PISiarnia uprawia politykę w sposób prymitywny, kloaczny, i do tego poziomu sprowadzić chce całą scenę.

 270. „Co do samego zdarzenia- smierci chlopaka na komisariacie to nie mam watpiwosci ze takie zdarzenia byly i beda”

  I to jest gadanie PISiarni i jej imposybilizm. Nie idzie o to, czy się zdarzają w cywilizacji śmierci Błaszczaka takie wypadki, tylko co on z tym potem zrobił. Czy zbadano, kto zawinił i w jaki sposób? Czy opracowano zmiany procedur policyjnych, aby nie dopuścić do takich przypadków w przyszłości? Czy wdrożono je w całym kraju? Czy podano do wiadomości publicznej co zrobiono, aby takie zdarzenia wyeliminować w państwie PIS?

  Nie. Nic z tego nie zrobiono. Bo to państwo PIS jest z tektury, i to zetlałej.

 271. p.Teo

  „Teraz rozumiem, skąd pochodzą pańskie lamenty i pogróżki. Bo pan się nie nasycił kolorem swojego auta. Ani wielkomiejskością ulic wkoło.”

  Czy zechcialby pan wskazac mi pogrozke w mych komentarzach? Choc jedna? A lament?
  By sie choc sprobowac nasycic kolorem mego auta musialbym je pierwej umyc. Nie dzis, oki?
  Co do wieklomiejskosci ulic to mnie pan ubawil: miasto w ktorym zyje, moje miasto, jest przy Warszawie wiocha, nonsorry.

  „Powiedz pan, co ma do rzeczy pana angdota o życzeniach red. Passenta – o ile dobrze pamiętam, nie były one z okazji BN, tylko państwowych dni wolnych od pracy”

  Te „panstwowe dni wolne od pracy” nie maja najmnejszego zwiazku z bozymnarodzeniem. To pan chcial napisac?

  „…że PIS w ramach kontraktu wyborczego z Kościołem próbuje narzucić polskim kobietom wbrew ich zapatrywaniom (sondaże są wyraźne) zaostrzenia zakazu aborcji? Czy tak ma wyglądać katolicka niepodległość Polski?”

  Absolutnie tak. Tak jak zakaz orzekania i wykonywania kary smierci. Mimo ze Polacy sa za jego zniesieniem/ przywroceniem KS (sondaze sa wyrazne), to nie ma zadnej istotnej sily politycznej/medialnej ktoraby forsowala zmiane.
  Teraz prosze rzucic okiem na dynamike zmian w ocenie przez Polki i Polakow prawnych przeslanek do aborcji. Co pan widzi? Szczegolnie jesli chodzi o aborcje eugeniczna? Za 2-3 lata nawet pani Czubaszek nie mialaby czego tu bronic. Nie sadzi pan?

  ml

 272. p.Teo

  „Z samych kosztów bilbordów z napadami na sędziów w Polsce zebrałoby się na opłatę dyżurów dla kilkudziesięciu lekarzy. Dorzucić do tego rozwalone limuzyny. Do tego wypłaty dla ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, którą można było z łatwością uniknąć.”

  Szanowny panie, kasa jest- szpitale sa sklonne placic ja miesiac w miesiac lekarzom za pelnione dyzury, problem polega na tym ze nie ma ich komu placic- lekarze (ich czesc) powiedziala ze nie bedzie juz wiecej pracowac tyle godzin co dotychczas.

  ml

 273. Panie Radzilow
  Idź pan sprowadź całą anti-defamation league, bo ja pana prosiłem uprzejmie abyś pan przestał piszacz i piszacz do mnie, bo mi się przykro robi, że pańskie piękne żydowskie palce takimi bzdetami się paprają.
  Ale pysz pan, skoro to panu ulżyć może w czymś.

 274. p.Teo

  „Pokojowość z tymi miesięcznicami ma tyle wspólnego, co pańskie volvo z tupolewem.”

  Znow za panem nie nadazam: ploty, kordony policjanow sluzyly by zapobiec fizycznej agresji ze strony uczestnikow miesiecznic wobec tych ktorzy ich otaczali czy wrecz odwrotnie: napastnikami byli przeciwnicy miesiecznic?

  ml

 275. p. neospa

  Pan jednak jesteś nie czytaty. Lekarze wypowiedzieli umowę, w której zgadzali się na pracę ponad 50 godzin w tygodniu. Dlatego, że rząd nie chciał im zagwarantować odpowiednio szybkiego wzrostu wydatków na ochronę zdrowia. Bo rząd uznał, że nie ma na to pieniędzy. Zapewne także kalkulował sobie prezes, że można lekarzy olać, bo nie stanowią istotnej siły politycznej, np. takiej jak górnicy, zz solidarność, czy moherowe słuchaczki radia maryja. Ale zdaje mi się, że prezes przekalkulował się. A teraz pan lamentujesz, z miłości do prezesa, że w takiej parszywej jest sytuacji, bo ludzie chorzy zaczną sarkać, tupać, aż w końcu wyjdą na ulicę i min. Mariusz B. znów będzie musiał „niepotrzebnie” wydać ileś tam setek tysięcy i milionów złotych za pracę swoich chłopakom. I to jest „dobra zmiana”. Taki kryptonim. Jak „ośmiorniczki”, albo „zdradzeni o świcie”, czy „Duda to się uda”.

 276. p.Teo

  „Czy zbadano, kto zawinił i w jaki sposób? Czy opracowano zmiany procedur policyjnych, aby nie dopuścić do takich przypadków w przyszłości? Czy wdrożono je w całym kraju? Czy podano do wiadomości publicznej co zrobiono, aby takie zdarzenia wyeliminować w państwie PIS?

  Nie. Nic z tego nie zrobiono.”

  Z tego co czytalem usunieto przelozonych oskarzonych/podejzanych policjantow do stopnia komendanta wojewodzkiego wlacznie. Z tego co czytalem policjanci maja miec wlaczone kamery przymocowane do mundurow przez caly czas dyzuru.
  Z tego co czytalem toczy sie postepowanie karne w sprawie smierci tego chlopaka.
  Ma pan jakies lepsze metody by uniemozliwic zamiatanie spraw pod dywan?
  Czegos tu minister zaniedbal?
  Moze sa jakies rozwiazania, ktore by uporac sie z podobnymi problemami, wprowadzono w innych krajach a w RP nie?

  ml

 277. „Znow za panem nie nadazam”

  Lepszą taktyką jest udać trupa.
  Obywatele RP zbierali się naprzeciw Pana Jarosława, który – jak namawia poeta – jest coś winien bratu, z kontrhasłami i zapytaniami, co drażniło oko prezesa, ucho też, bo mieli oni megafony, więc chłopaki min. Mariusza musieli ich odgrodzić i zepchnąć.

  Ale w głównej kwestii, to udajesz pan trupa. Po co te „miesięcznice”? Po co to gadulstwo o zamachu, o wybuchach na skrzydłach, o „poległych pod Smoleńskiem”. Po co te miliony wydane na eksperymenty w szopie i na podkomisję. A ta szopka, wcale nie chrześcijańska, kosztuje podatnika, i cierpią pacjenci też.

 278. p.Teo

  „Pan jednak jesteś nie czytaty. Lekarze wypowiedzieli umowę, w której zgadzali się na pracę ponad 50 godzin w tygodniu. Dlatego, że rząd nie chciał im zagwarantować odpowiednio szybkiego wzrostu wydatków na ochronę zdrowia

  Moje zrodla to gazeta.pl i polityka.pl. Tam jak byk: wypowiadamy umowy op-out bo nie chcemy juz pracowac ponad sily.
  Twierdzi pan ze gdyby rzad podwoil wydatki na sluzbe zdrowia w ciagu 2018 to lekarze uznaliby ze 300h/ mc to oki? Naprawde?

  ml

 279. p.Teo

  „Obywatele RP zbierali się naprzeciw Pana Jarosława, który – jak namawia poeta – jest coś winien bratu, z kontrhasłami i zapytaniami, co drażniło oko prezesa, ucho też, bo mieli oni megafony, więc chłopaki min. Mariusza musieli ich odgrodzić i zepchnąć.”

  Znow nie nadazam: twierdzi pan ze powodem kordonow/interwencji policji byly megafony i zapytania kontrmanifestantow? Skad ci policjanci ich spychali?
  Nie byloby policji podczas miesiecznic gdyby nie agresja kontrdemonstrantow. Myle sie?

  Co do samych miesiecznic to na jakiej zasadzie chcialby ich pan zakazac?
  Boo przedstawiaja opinie inne nizli panskie? Boo sa celebracja pamieci ludzi ktorych pan nie szanuje? To nie jest aby faszyzm z panskiej strony?

  ml

 280. p. neospa

  TVN dopiero po roku od śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie dotarła i ujawniła. Przez 12 miesięcy – od maja 2016 roku0 nic nie było wiadomo. Nagrania zniknęły. Aż się dziwię, że kontrolowana przez PIS i Rydzyka KRRiT nie ukarała TVN za ten niesłuszny program jakąś milionową grzywną.

  Zanim TVN nie dotarło do świadków, to MSW nie wszczęło postępowania, nikt nie został zwolniony, nikomu nie postawiono zarzutów karnych. Tego nie zrobiono nawet do tej chwili. I to jest uważa pan w porządku, panie Neospa? W państwie prawa i sprawiedliwości? Czy ja mam za tym rozumowaniem nadążyć?

 281. p. neospa

  Faktycznie udaje pan trupa. I to doskonale – Żadnego śladu akcji mózgu.

  „celebracja pamieci ludzi ktorych pan nie szanuje?”

  Znak zapytania, który pan postawił jest jedyną oznaką, że coś panu klika. Ale co to ma do rzeczy, czy ja kogoś szanuję. „Miesięcznice” ciurkiem przez ponad siedem lat są demonstracją stricte polityczną. Ludzie pamiętają o zmarłych i im szacunek oddają w inny sposób. Ten jest jakiś pogański chyba?
  Czy odbywały się miesięcznice po zastrzeleniu JFK? Albo Olafa Palme? Aldo Moro? A oni faktycznie zostali zamordowani. Po śmierci de Gaulle, czy Adenauera? Margaret Thatcher? A oni mieli o wiele większe zasługi dla swoich krajów niż choćby Lech Kaczyński?

  To nie jest celebracja, to zakrawa na cyrk i uzurpację. I przeciw temu protestowali Obywatele RP. I to się panu tak bardzo nie podoba. Dlaczego? Bo ma pan odmienne zdanie.

  Natomiast ONR jest programowo organizacją rasistowską i z nią flirtuje PIS.

 282. p.Teo

  Ma pan racje; to ze pan sie dziwi ze KRRiTV nie ukaralo TVN za ujawnienie nagran z paralizatorow jest juz oznaka faszyzacji kraju. To zdziwienie jest juz oznaka.

  Nagrania zniknely? To znaczy gdzie byly przez ten rok? Gdzie je odnalazl dziennikarz? Na plus faszyzacji kraju jest to ze w ciagu calego roku nikt ich nie zniszczyl/ponownie na nich cos nagral tylko zabezpieczyl.
  Jak pan sadzi czemu? Moze byly/sa one dowodem w sprawie? Nie sadzi pan?

  Co do dzialan MSW- czy czegos zaniedbali, byli w czymkolwiwk opieszali gdy nagrania zostaly ujawnione? Wszczeto postepowanie wewnetrzne, pozwalniano przelozonych za brak nadzoru? Jak wg pana powinen sie zachowac w twj sprawie minister policji?

  Powtorze: zle sie stalo ze zginal(zmarl?) ten chlopak. zle sie stalo ze policjanci zamiatali sprawe pod dywan. Sposob zalatwienia sprawy po ujawneniu nagran i samo ujawnenie pokazuje jednak ze nie taka ta Polska faszystowska.

  ml

 283. „gdyby rzad podwoil wydatki na sluzbe zdrowia w ciagu 2018 to lekarze uznaliby ze 300h/ mc to oki? Naprawde?”

  p. neospa

  Nic nie twierdzę, nic nie gdybam. Podaję tylko fakty, w październiku PISowski minister negocjował z lekarzami-rezydentami jak potrafił. Z Polakami. Wykształconymi i ciężko pracującymi. A wcześniej obietnice składała Beata Szydło, w kampanii wyborczej i w expose premiera. Czyli był czas na znalezienie forsy, kilkunastu mld zł, wcale nie podwojenie, lecz wzrost z 4,2 procent PKB do 6,5 w dwa lata. Oczywiście problem jest do rozwiązania w okresie kilku lat, i nie tylko chodzi o pieniądze. Ale przede wszystkim o nie. I o wykształcenie nowych lekarzy, bo ich w kraju brakuje i danie im zarobków konkurencyjnych z unijną zagranicą. Zapewne o wymyślenie nowych reguł gry w zawodzie. Ale tego PIS nie robił zajęty „miesięcznicami”, „zamachem” smoleńskim, zamachem na Konstytucję i Trybunał, itd.

  No i teraz trzeba to piwo wypić. A pan biadoliś, panie Neospa.

 284. Bar Norte
  2 stycznia o godz. 15:25

  ,,…Hedges ma słabość do teorii spiskowych.”
  Slownik PWN podaje dedinicje :,,spisek «tajne porozumienie grupy osób dla osiągnięcia jakiegoś celu»
  Co jest zlego w tym , ze byly korespondent New York Timesa i laureat nagrody Pulitzera obserwuje na arenie politycznej usa grupy, ktore chca obalic demokratyczny system rzadow ?
  Klan Kochow po to kupil sobie prezydenta, wielu poslow i senatorow, zeby wykonywali ich polecenia.
  Onet.biznes pisze:Ojciec braci Kochów wzbogacił się na współpracy z Józefem Stalinem. Im zarzuca się zatruwanie środowiska, udział w kartelach, oszustwa i współpracę z państwem sponsorującym terroryzm. Chętnie mieszają się do polityki. Mówi się, że chcieli sobie kupić fotel prezydenta USA. Barack Obama oskarża ich nawet o próby przejęcia demokracji. Charles Koch i David Koch to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjni miliarderzy na liście najbogatszych ludzi świata.”

  Nie ukrywam, że razi mnie stosowana przez niego personalizacja polityki czy nadawanie siły sprawczej konkretnym firmom czy instytucjom. A razi mnie dlatego, że ten sposób opisu sprowadzajacy się do personaliów mistyfikuje czy nawet ukrywa realne, grupowe konflikty społeczne. Inaczej to ujmując – Hedges pisząc w ten sposób dobrze robi tym, których usiłuje zwalczać.
  Znany jest przyklad korporacji petrochemicznej BP, ktora przy pomocy tajnych amerykanskich i brytyjskich sluzb specjalnych obalila demokratyczny rzad Iranu i zainstalowala brutalny rzad szacha.
  https://www.huffingtonpost.com/2010/06/08/bps-long-history-of-destr_n_604511.html
  Wystarczy pocztac ksiazke johna Perkinsa, ktory opisuje jak miedzynarodowe korporacje obalaja rzady w celu przejecia zasobow danego kraju.
  https://pracownia4.wordpress.com/ksiazki/john-perkins-hit-man-wyznania-ekonomisty-od-brudnej-roboty/
  Hedges opisuje polityczna sytuacje usa z perspektywy ptaka, ale takiego widzenia potrzeba by zrozumiec przeszlosc i przyszlosc. W przeciwienstwie do pieknoduchow z Razem i SLD, na co dzien dziala w celu polepszenia sytuacji ludzi na dnie-np. jako woluntariusz w ciezkim wiezieniu w New Jersey uczy historii z ksiazki Howarda Zinna.
  Co SLD i Razem zrobilo dla najubozszych ?

 285. p.Teo

  „Miesięcznice” ciurkiem przez ponad siedem lat są demonstracją stricte polityczną. Ludzie pamiętają o zmarłych i im szacunek oddają w inny sposób.”

  Ludzie pamietaja o zmarlych starajac sie ich uczcic w odpowiedni sposob.
  Taki sposob to chocby pomnik.
  Do wyborow 2015 nie bylo szans by taki pomnik powstal.
  Gdzies na prowicji, na cmentarzu, oki, ale nie tam gdzie ludzie przychodzili skladac kwiaty po katastrofie.
  To nie wchodzilo w gre i powod tego niewchodzenia byl najzupelniej polityczny.

  Stad idea miesiecznic- nie dopuscic do zapomnienia o katastrofie i jej ofiarach az do chwili gdy nie powstanie miejsce w ktorym godnie bedzie mozna oddawac szacunek ofiarom.

  Mam znow problem z panskim twierdzeniem: „Ludzie pamiętają o zmarłych i im szacunek oddają w inny sposób”

  Miesiecznice to msza w katedrze, przemarsz na miejsce gdzie plonely swieczki 10.4.2010 i przemowienie Kaczora. Ktora z czesci miesiecznicy wg pana jest niestosowna? Jak powinna przebiegac by zyskala panska akceptacje?

  ml

 286. „pozwalniano przelozonych za brak nadzoru”

  p. Neospa, panu trzeba wszystko rysować, tu jest maj 2016, tu jest maj 2017, tu jest czerwiec 2017 …

  Pozwalnianio dopiero po programie TVN, Przedtem było cicho sza. Przez 12 miesięcy. Opozycyjne gazety pisały, pisowskie się święcie oburzały, aż dziennikarze wolnej stacji TVN, którą PIS chciałby od amerykanów spolonizować, czyli przejąć, doniosły opinii publicznej. Dopiero wtedy pozwalniano policjantów. Nie wcześniej. Ale pan udajesz trupa.

 287. p. neospa

  Ileż to przemówień typu „zdradzieckie mordy” padło z tej abony na Krakowskim Przedmieściu. Poszukaj pan sobie, wszystko jest nagrane. Świece zapłonęły 10.4.2010 nie w tej intencji. Nie po to, aby dzielić Polaków na zdrajców, wrogów i drugi sort. Oraz na otoczenie prezesa.

  Czyli chodzi o pomnik? Prezes żąda pomnika dla siebie, czy dla swojego brata bliźniaka. Dla najgorszego i najmniej popularnego prezydenta III RP. I to oburza nie tylko mnie. Nawet nie jest pan w stanie pojąć jak wielu ludzi to oburza.

 288. p.Teo

  Naprawde twierdzi pan ze polski inzynier, biurwa, nauczyciel, policjant powinien dostawac polskie (znacznie nizsze niz w najbogatszych krajach EU) stawki a polski lekarz powinien byc wynagradzany wg tych w EU najwyzszych?
  Jesli nie to zada pan by polskie place doskoczyly do tych norweskich czy irlandzkich w ciagu roku czy dwoch. Wszystkie place.
  To jest nierealne. I nie ma nikogo, nawet sposrod opozycji totalnej kto twierdzilby cos innego.I nawet jesliby wydatki na sluzbe zdrowia osiagnely 8% PKB to i tak do tego nie dojdziemy- boo PKB na glowe znacznie nizsze.

  Istota dzisiejszego konfliktu nie jest natomiast kasa na sluzbe zdrowia: jest przewlekly deficyt lekarzy sklonnych do pracy w kraju.
  Nie rozwiaze sie tego przez rok ani piec.Nie rozwiaze boo problem przewlekly a proces szkolenia nowych lekarzy dlugi. Slowo!

  ml

 289. p.Teo

  „Pozwalnianio dopiero po programie TVN, Przedtem było cicho sza. Przez 12 miesięcy. Opozycyjne gazety pisały, pisowskie się święcie oburzały, aż dziennikarze wolnej stacji TVN, którą PIS chciałby od amerykanów spolonizować, czyli przejąć, doniosły opinii publicznej. Dopiero wtedy pozwalniano policjantów. Nie wcześniej.”

  To co pan pisze sugeruje ze ci co wczesnej nie zwalniali policjantow (i ich przelozonych) wiedzieli o calej sprawie. Wiedzieli ze paralizatory byly uzywane niezgodnie z prawem.
  Skad taka sugestia? Ma pan jakies przeslanki by tak twierdzic/sugerowac?

  Co do tej wolnej stacji TVN to slyszalem ze nie chodzi o jej przejecie przez skarb panstwa tylko zastosowanie dokladnie takich samych standardow w dziedzinie wlasnosci mediow jakie obowiazuja w krajach takich chocby jak Francja.

  ml

 290. p.Teo

  „Ileż to przemówień typu „zdradzieckie mordy” padło z tej abony na Krakowskim Przedmieściu. Poszukaj pan sobie, wszystko jest nagrane. Świece zapłonęły 10.4.2010 nie w tej intencji. Nie po to, aby dzielić Polaków na zdrajców, wrogów i drugi sort. Oraz na otoczenie prezesa.”

  W jakiej wiec intencji palil pan swiece 10.4.2010 pod palacem prezydenckim? W jakiej intencji palili inni? Moze pan za nich odpowiedziec? Pamieta pan scysje „pieknych dwudziestoletnich” z ludzmi ktorzy przyszli tam sie pomodlic?
  Krzyz tez tam trafil przypadkiem boo wlasnie szlo na panstwowe swieto pierwszego maja? Dla mnie dzis wstydem ze miesiecznice trwaly tak dlugo: ze oponentom uczczenia ofiar tak dlugo udawalo sie dzielic Polakow w kwestii postawienia pomnika.

  „Czyli chodzi o pomnik? Prezes żąda pomnika dla siebie, czy dla swojego brata bliźniaka. Dla najgorszego i najmniej popularnego prezydenta III RP. I to oburza nie tylko mnie. Nawet nie jest pan w stanie pojąć jak wielu ludzi to oburza.”

  Jedni uwazaja ze Pilsudski jest najwiekszym mezem stanu , inni ze Dmowski. Zwolennicy pierwszego nie zostawiali suchej nitki na drugim i vice versa. Dzis we Warszawie stoja pomniki obu mezow stanu.
  Panski punkt widzenia (oburzajace oddwac szcunek L.Kaczynskiemu) wyklucza racje przeciwnej strony. Nie uwaza pan ze to jest wlasnie faszyzm?

  Dla mnie normalnoscia jest ze panstwo czci swego tragicznie zmarlego prezydenta w sposob odpowiednio okazaly. Niezaleznie jakie ten prezydent mial slupki poparcia. Boo tego wymaga poczucie wlasnej narodowej wartosci.

  ml

 291. @yteo
  Z dużym zadowoleniem przeczytałam Twoje ostatnie posty. Cieszę się, że jest więcej osób, wyciagających wnioski z tego co sie dzieje. Oby ich jeszcze więcej było.
  Na Neospasminę nie trać czasu. nie warto. To jest niestety mur. Kiedyś napisał, że w wodach płodowych można wykryć gejowskie upodobania. Jednym słowem brak słów.
  Ostatnio prowadzisz polemikę na temat zamordowania młodego Stachowiaka na komisarjacie. Obejrzałam dalszy ciąg i okazuje się ku mojemu ogromnemu zdziwieniu, że część odpowiedzialnych nie tylko zdegradowano, ale AWANSOWANO. Już po tym jak sprawa wyszła na światło dzienne. To wszystko co Błaszczaki paplają, to zawoalowane kłamstwa.
  Podobnie ze sprawą matki księdza zmierzającej za wielkie pieniądze podatników co tydzień do Brzeszczów. Kłamali, że jechali na sygnale, a świadkowie twierdzą, że nie… WIĘC świadków poddano iwigilacji typu: kim byli twoi rodzice, czy pili, skąd ta operacja, czy nie masz zabyrzeń związanych z nią, itd, w sumie wielokrotne spotkania z prokuratorem i PSYCHOLOGIEM w celu intimidacji potencjalnych świadków. Bo przecież Błaszczak mądlący się publicznie co miesiąc już rok temu światu ogłosił, że młodzian 20 to letni wszyskiemu winien i jego malutkie autko zepchnęło rządową limuzynę na drzewo. Oczywiście ta z zasznurowanymi zębami, pomimo synka księdza okazało się, że spała i nic nie pamięta. Niezwykle wygodne wyjście z sytuacji. Chociaż synek napewno rozgrzeszenia udzieli, bo w końcu cóż znaczy jednostka i jej poświęcenie na ołtarzu celów wyższych, takich jak Naród, Jarek Kaczyński, chrystianizacja, walka z muzułmanizmem, czy z sędziami złodziejami? Całe szczęście jest Ziobro, a on przecież wie najlepij kto ma być winny, a kto nie. Zresztą przekupa przyłębska wespół z bramkarzem (z klubów tanecznych) pomogą.
  Cóż miała być krótka pochwała, a wyszło, co wyszło.
  Pozdrowienia i Dosiego Roku
  Tak trzymać

 292. p. neospa

  Niczego nie twierdzę w sprawie stawek dla lekarzy.
  Po pierwsze, to sprawa rządu, aby problem rozwiązać. Po drugie, rozum chyba podsuwa, że jak personel wyjeżdża, to znaczy, że trzeba go czymś zatrzymać. Te inne wymienione zawody nie wyjeżdżają, bo albo nie są mobilne z obiektywnych różnych przyczyn, albo różnica zarobków nie jest aż tak wielka. Po trzecie, sam pan pisze, że trzeba wykształcić więcej lekarzy, a do tego trzeba ich zachęcić, bo studia są wymagające, czyli trzeba płacić lekarzom więcej.

  I to nie musi być tyle samo co w Norwegii. Wystarczy nieco mniej, i w uwzględnieniu do siły nabywczej, dodatkowe korzyści można dorzucić jakieś w Polsce, np. dobre szkoły (bez obowiązku tracenia czasu na religię), poprawę atmosfery – w tym powietrza, itd, itp. Jakie są proporcje dochodów lekarzy i urzędników w Norwegii?

  Ja nic nie twierdzę, lekarzom trzeba więcej płacić. Pisałem, że trzeba zmienić reguły gry w tym zawodzie. PIS olał temat, a pan biadoli na kogoś, nie wiem kogo, na lekarzy?

  Pan nie popiera PIS, to rozumiem. Ale nie chciałby pan, aby zwyciężyła opcja liberalna, bo już przez 25 lat III RP się narządziła. I PIS jest opcją anty-liberalną. I to jest cecha faszyzmu: antybolszewizm i antyliberalizm, to w kółko powtarzacie, PIS oraz pan ze swej strony. Bo z faszyzmem jest jak z kozą. Jeśli zwierze ma łeb jak koza, sierść jak koza, kopyta jak koza, beczy jak koza, gdy żre dokładnie to co koza i daje kozie mleko, to znaczy że to jest koza. Tak samo jest z PISem, to jest faszyzm.

 293. @neospasmin
  3 stycznia o godz. 4:05
  Panie ml!
  Po pierwsze to karakan Kaczor ani jeden ani drugi NIE SĄ I NIGDY NIE BYLI mężami stanu!!!
  Jedyno co im wyszło nieźle to po znajomości w PRLu załapali się do filmu jak ukraść księżyc. That is ALL!!
  Widac popularność im przypadła do gustu, a ktoś zadbał, żeby ich nauczyć manipulacji i niewątpliwie uzbroić (może ze względu na marny wygląd zewnętrzny) w POCZUCIE WIELKOŚCI, w sumie bez znaczenia, że nie zasłuzone.
  Ja napewno nie chcę ŻADNEGO pomnika kaczystowskiego i wiem, że jest nas znacznie więcej tzn. ludzi którym szare nie zamieniły się w dziury.
  To by było na tyle.
  Odnośnie modłów.. Większość ubolewała nad tragedią, która się wydarzyła, wię palili np. świeczki, ale nie dlatego, że zginął jakiś mędrzec kaczyński. Niech to do pana w końcu dotrze!

 294. p.404

  wydaje mi sie ze nieuwaznie czytala pani to co pisalem o algorytmie ustalajacym preferencjie seksualne na podstawie zdjecia.

  Tu zrodlo:

  https://www.theguardian.com/technology/2017/sep/07/new-artificial-intelligence-can-tell-whether-youre-gay-or-straight-from-a-photograph

  ml

 295. „W jakiej wiec intencji palil pan swiece 10.4.2010 pod palacem prezydenckim?”

  p. neospa

  A pan był wtedy w kraju? Gdy dowiedziałem się o katastrofie, to zamarłem z oburzenia, że doszło do niej. I to oburzenie mnie nie opuszcza do tej chwili, tylko się pogłębia. O krzyż się przecież z panem nie będę szarpał, bo pan jesteś ateista.

  Lecha Kaczyńskiego potraktowano w sposób nadmiernie okazały (Wawel), moim zdaniem. Pogrzeb był państwowy, z pełnym protokołem. Mało jeszcze honorów najgorszemu i najmniej popularnemu prezydentowi III RP. I to wliczając generała Jaruzelskiego.

  Osobiście cenię innych polskich mężów stanu niż Piłsudski i Dmowski. Nawet o księciu Pepim nie jestem najlepszej opinii. Ale nie jestem na tym punkcie dęty. Podobno Lech ma stanąć tyłem do Marszałka. Który pierdnie pierwszy, za przeproszeniem?

  Polonizacja TVN (jak pan twierdzi na wzór francuski) byłaby PISizacją. Czyli nigdy społeczeństwo nie dowiadywałoby się o takich śmierciach jak na komisariacie we Wrocławiu.

  Panu uwiera liberalizm, faszyści mieli tę dolegliwość, pan jest ateistą, ale żałuje jak się domyślam, że jeszcze nie ma totalnego zakazu aborcji w odległej Polsce. Podobna zna się pan nawet na wodach płodowych.

 296. @404

  Dziękuję za dobre słowo.
  Idę już spać, czego panu też życzę i spokojnego snu.
  A co będzie dalej, to się zobaczy w Nowym Roku. Damy im radę!

 297. p.Teo

  „Podobno Lech ma stanąć tyłem do Marszałka. Który pierdnie pierwszy, za przeproszeniem?”

  Wydaje mi sie ze poziom naszej rozmowy osiagnal radzilow/jedwabne czyli dno.
  Sam nie napisalbym „z przeproszeniem” ale przeprosilbym poprostu.

  Pisalem ze nie moze pan pisac o intencjach tych ktorzy palili swieczki 10/4, boo utozsamial sie pan nie z tymi ktorzy je palili ale tymi ktorzy je gasili.

  Pisalem ze nawet gdyby prez Kaczynski mial ujemne slupki poparcia to byl prezydentem RP. Stad nalezy mu sie szacunek. Stosowny do tragicznie zmarlej glowy panstwa. Formy okazywania takiego szacunku sa powszechnie znane. Pomniki, ulice imienia, fundusz stypendialny, fundacja…

  Co do polonizacji mediow to gdyby powstal fundusz chcacy zainwestowac w TVN (odkupujac po cenach rynkowych udzialy od podmiotow zagranicznych) to by pan zainwestowal w takie przedsiewziecie? To a propos panskiego twierdzenia ze polonizacja oznacza upanstwowienie.

  ml

 298. p.404

  Wie pani, za samo 500+, za zlikwidowanie tym biedy posrod polskich dzieci, Kaczor ma juz dzis miejsce w historii Polski.
  Jest tez pierwszym politykiem III RP ktory w demokratycznych wyborach samodzielnie zdobyl wladze. Samodzielnie to znaczy nie muszac konstruowac koalicji.
  Takiego poziomu poparcia spolecznego nie mial nikt przed nim.

  ml

 299. @neospasmin
  3 stycznia o godz. 4:56
  Gardian przedstawił kolejne próby (które co najmniej 500 lat trwają) jak antrplogowie, socjologowie, biologowie ewolucyjni, filozofowie, etymologowie, itd..
  żeby zrozumieć potencjał człowieka, czy to na podstawie budowy biologicznej np. czaszki, czy warunków środowiskowych, kulturowych itp.
  Bardzo wielu niestety zabierało sie do tych badań w celu praktycznie udowodnienia aktualnych poglądów politycznych. Tak było z wynalazkiem rasy negroidalnej, która wg. „znawców” miała być inferioralna w stosunku do rasy białej. To bardzo ucieszyło właścicieli niewolników np. w Ameryce. Były rasy mongoidalne , śródziemnomorskie, malajskie i wiele innych. Arianie, czyli biali pochodzący z indo-europejskiego źródełka mieli być najlepsi, no i w czasie IIWŚ starali się to pokazać.
  Do czego zmierzam, To nic nowego, takie badania. Gardian tylko reportuje. Nie mówi, że to PRAWDA absolutna (ktoś tu by powiedział aksjomat).
  Zresztą zaznacza, że podstawą do tych „badań” były zdjęcia z facebooka. A tam wiadomo, że ludzie w atmosferze dzisiejszej nie tylko nie ukrywają swoich skłonności „genderowych”, ale wręcz je propagują. Zwyczajnie swój szuka swego i nic w tym złego. Jednak baza taka nie może w żaden sposób być obiektywna, jeżeli wogóle o jakiejś obiektywności tutaj można mówić.
  Podobnie ustalanie możliwości człowieka na podstawie testów IQ, itd, itd.
  Jedno, co polecam i serdecznie życzę w Nowym Roku… to po pierwsze czytać ze zrozumieniem artykuły i zapoznać się nieco więcej z tematem, żeby móc ciekawostki odsiać od wiadomości.
  Pozdrawiam
  Ps. jednego jestem pewna, że po twarzyczce płodu „prof” Kosiński, czy jak mu tam, nie jest w stanie nawet za pomocą najmądrzejszych algorytmów stwierdzić do kogo mały nieszczęśnik będzie miał pociąg. I o tym jestem w 100% przekonana. Gdyby jeszcze ten profesor wymyślił więcej procent niż 100, to też bym je tu użyła.
  Tak swoją drogą, to on chyba z jednego podwórka z prof na K (Kuncewicz, czy jakoś tam), ten, co twierdzi, że w Polsce feudalizmu nigdy nie było, a chłopi jak nigdzie na świecie studiowali na uniwersytetach już od Sredniowiecza. Jednym słowem chłopów mieliśmy najbardziej wykształconych i może dlatego uczyliśmy Francuzów, że lepiej zrobić wychodek, niż biegać za kotarę.

 300. p.404

  Guardian przedstawia wyniki badan a nie je kwestionuje.
  Moze dlatego ze jest gazeta a nie pismem naukowym?
  Moze dlatego ze tezy oryginalnej publikacji sa trudne do zakwestionowania?
  Ze nie znalazl sie jeszcze nikt mogacy obalic wyniki badan?

  Pani natomiast jest w stanie zakwestionowac wyniki badan na podstawie notki o nich w gazecie codziennej.
  Chyle czola- sam az taki pochopny nie jestem.

  marcin.lazarowicz

 301. @neospasmin
  3 stycznia o godz. 6:01
  Panie ml,
  500 plus jest dobre, ale powinno być dawane również matkom samotnym, a napewno nie ludziom takim jak Radziwił. On pomimo, że napłodził sporo, to jednak ma duże zarobki. Niestety, ale wiele osób b. dobrze sytuowanych też dostaje taki zasiłek. A to już koszmarne marnotrastwo.
  Jestem za pomocą dzieciom i ich rodzicom, ale nie za nagradzaniem nażartych, tylko dlatego że mają dzieci. To idzie z czyjejś kieszeni w końcu. Napewno nie kaczystowskiej. Ten pana bohater kosztuje państwo polskie zdrowo. Sama jego ochrona, to nie tylko ci zatrudnieni przez jego partię, ale teraz to cała państwowa milicja koczuje pod jego chałupą. A koszt bzdurnego śledztwa smoleńskiego, a koszty modłów co mieięcznych itd. Jak pan sądzi? kto za to płaci? a długi, które zaciąga, kto będzie spłacał, a zrażanie wszystkich do Polski, sądzi pan, że kaczor na tym ucierpi, albo jego obłowiona bratanica, czy inni jego ziomale?
  Nie! zapłacą za to zwykli Polacy, niestety obecnie w dużym stopniu ogłupiali.
  Młodzi zapłacą napewno, ale to ich sprawa. Dzisiaj siedzą w ciepełku, zamiast protestować, to mi ich nawet nie żal. Bo duraków, którzy jak pan wierzycie w tego bożka to wcale mi nie żal. Nawet muszę przyznać, że byłoby zabawne obserwować jak Ziobro dobiera się do waszych tyłków.
  Pozdrawiam

 302. @Neospasmin
  „Chyle czola- sam az taki pochopny nie jestem.”
  Co pan plecie?
  Niby pan chyli czoła, a tu z wyższścią swojej inteligencji wyskakuje.
  W myśl tych teorii, w które pan tak wierzy, to na dowód wysooookieeeeej inteligencji powinien mieć pan wysokie czoło (łysina się nie liczy) i dwa guzy na nim. Jeżeli brak tych atrybutów, to nic innego nie pozostaje, tylko jak koziołek matpłek tryknąć w ściankę i sobie je nabić, co by dowodów na wyższość nie zabrakło.
  Pozdrawiam

 303. pani 404

  500+ juz teraz jest dobre- zlikwidowalo biede posrod polskich dzieci.

  ml

 304. ad 404
  3 stycznia o godz. 6:08
  ERRATA
  nie arianie, a aryjczycy!!!!

 305. pani 404

  „…to nic innego nie pozostaje, tylko jak koziołek matpłek tryknąć w ściankę i sobie je nabić, co by dowodów na wyższość nie zabrakło”

  Jestem jednak pochopny- spodziewalem sie rozmowy, nie tego co pani przez rozmowe rozumie. Mea culpa!

  ml

 306. arianie a aryjczycy……niby podobnie brzmiące określenia, a całkiem co innego znaczą.
  Przydałby się ktoś do korekty, co nie znaczy cenzury.
  Doszliśmy do momentu, gdzie słowo nie znaczy słowo, prawda nic wspólnego z prawdą często nie ma, miłość, kocham cie, to takie coś jak odwal się, że o honorze już nie wspomnę. Kiedyś któś kto mnie obrzydliwie oszukał, na moje zapytanie: „gdzie twój honor” spokojnie odrzekł: „honor nie popłaca”. A jest to osoba tzw. filar społeczeństwa. I co tu gadać? Może w tej sytuacji to nawet errat nie warto robić? Bo i tak odbierane to wszystko jak bicie piany? Ciekawostki to wiedza. Słyszałam, że kosmici wylądowali na Ukrainie tylko zastanawiam się co oni tam robią?
  No i zrobiło się se la wi.

 307. @neospasmin
  3 stycznia o godz. 6:39

  „500+ juz teraz jest dobre- zlikwidowalo biede posrod polskich dzieci.”

  Pojedyńczy rodzice z jednym dzieckiem mają bardzo CIĘŻKO często.
  A swoją drogą to czyta pan, co napisałam? bo wspomniałam o dotacjach dla osób majętnych, tylko dlatego, że maja drugie dziecko.
  Jak to się wszystko ma do biedy, do planowania rodziny, dzieci, przyszłości, finansów, ze o sprawiedliwości społecznej nie wspomnę.
  Jakaś ciumcia lumcia z rządu obecnego załatwiła sobie np. pracę w państwowej dużej spółce za kilkaset tysięcy zł rocznie, chociaż nie tylko umiejętności nie ma, ale nawet urody, która na co poniektórych w rączki całującym ma wpływ. Co prawda gusta są różne i różniste. Jak popatrzeć na naszych reprezentantów, to jestem w stanie uwierzyć, że mieliśmy zawsze najbardziej wykształconą chłopską elitę.
  Co je prawda, to je prawda.

 308. @Neospasmin

  „Jestem jednak pochopny- spodziewalem sie rozmowy, nie tego co pani przez rozmowe rozumie. Mea culpa!”

  To sie nazywa: passive aggressive zachowanie.
  Znowu z jednej strony udaje pan takiego dobrótkiego, zgodnego, ale matołkowatości się pan wcale nie wstydzi. Mało tego, wręcz nia się pan szczyci.
  Taki szczególny powód do dumy.
  Swoją drogą, kto to dzisiaj rozumie, co duma znaczy?
  Chwalipięctwo to co innego, to wiadomo…

 309. @Neospasmina
  3 stycznia o godz. 5:54
  „Pisalem ze nawet gdyby prez Kaczynski mial ujemne slupki poparcia to byl prezydentem RP. Stad nalezy mu sie szacunek. Stosowny do tragicznie zmarlej glowy panstwa. Formy okazywania takiego szacunku sa powszechnie znane. Pomniki, ulice imienia, fundusz stypendialny, fundacja…”

  A co byś pan rzekł, gdyby tak go na KRÓLA patryjotę pośmiertnie dać?
  Jest jeszcze pomysł, który na WŁASNE uszy słyszałam…..
  co by z niego ‚BŁOGOSŁOWIONEGO” zrobić.
  Tylko po co? już teraz sie gremialnie do niego modlą.
  Chyba chodzi o to, ze jak naród się tak już gruntownie ogłupi, (a co sprytniejsi uciekną na saksy, albo dalej) to im się wmówi, że to największy święty …. i już po ptokach będzie.
  To chyba cele jarka. A co pan na to , panie ml?

 310. „Wietrznie wczorajszym” oraz oczywiscie czystej etnicznie M a g….

  Zadaje sobie pytanie, skad u naszych rodakow bierze sie nienawisc lub awersja do Zydow, nie do konkretnych Zydow, lecz do wszystkiego co zydowskie. Skad ta zgoda w negatywnym postrzeganiu Zydow wsrod ludzi o roznym wyksztalceniu, wieku, zawodach etc.. “Naznaczenie” Zydow nie bylo wymyslem Niemcow. Mag dobrze o tym wie.

  Czwarty sobor lateranski w 1215 roku nakazal Zydom noszenie specjalnych oznak wstydu, aby z daleka moznabyloby ich rozpoznac. Na synodzie w Budzie w 1279, w ktorym uczestniczyli takze polscy duchowni postanowiono, aby Zydzi obojga plci nosili okragly kawalek czerwonego materialu przyszyty do ubrania na lewej piersi. Jednoczesnie wydano zarzadzenie papieskie nakazujace osiedlanie sie Zydow w gettach. W tym kontekscie ciekawa jest lektura Jamesa A. Haught “Swiety koszmar. Ilustrowana historia mordow i okrucienstw religijnych”.

  Najwiecej Zydow wypedzono z Europy Zachodniej miedzy XIV a XVII wiekiem. Osiedlanie sie Zydow w tolerancyjnej wtedy Polsce prowadzilo jednak do wielu konfliktow i napiec spolecznych. Byly one natury ekonomicznej i kulturowej. Pawdopodobnie mogly rowniez prowadzic do wspolczesnego antysemityzmu.

  Kryzys ekonomiczny pod koniec XIX w. powodowal wzrost tych nastrojow. Zydzi, postrzegani jako wlasciciele wielkiego kapitalu stawali sie latwym celem nie tylko krytyki. Postulowano wobec nich ograniczenie praw obywatelskich, wyborczych, awansu zawodowego. Ciekawie pisza o tym Max Horkheimer i Theodor W. Adorno.

  W Polsce uwazano Zydow poniekad jako zagrozenie spoleczne, zarowno na wsi jak i w miastach. Celowali w tym idelolodzy ruchow narodowych (Jan Ludwik Poplawski i Feliks Koneczny).

  Dmowski obwinial Zydow o spowodowanie zapoznienia cywilizacyjnaego Polski. Dmowski byl autorem terminu „zydomasonerii“. Dziwie sie, ze obecni politycy nurtu narodowego tak rzadko i malo czytaja Dmowskiego. Owczesni i obecni politycy tego nurtu sa natomiast ciagle przekonani o spisku Zydow celem oslabienia Polski i przejecia przez nich wladzy.

  Negacja Zydow byla i czesto jest tozsama z negacja komunizmu. Wielu z nas upatruje w Zydach tych, ktorzy za kulisami kieruja wszelkimi wrogimi organizacjami, ideologiami, polityka, ba calymi narodami Tego rodzaju „zazydzenie“ imputuje oczywiscie „odzydzenie“, chociaz dziwie sie obecnym politykom narodowym, kogo przed kim chca i usiluja ratowac. Aktualne sa mysli o. M. Kolbe artykulowane przed rokiem przez redaktora naczelnego Glosu Narodu, dziennika wydawanego przez kurie krakowska; ks. Jana Piwowarczyka; oto jak pisze pozniejszy redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego;

  … widzimy jasno, ze hitleryzm mial i ma powody do zdecydowanego wystapienia przeciwko zydom. Nie pochwalajac jego barbarzynskich metod, uznajemy cel jego walki za sluszny…( ).

 311. neospasmin
  3 stycznia o godz. 0:32

  Obdarowuje nas wlasnym recyklingiem paraintelektualnym i to bez dluzszej przerwy. Narusza w ten sposob przepisy BHP.

 312. blackley
  2 stycznia o godz. 16:23
  10% populacji opanowalo cale rzemioslo? Kolejny absurd. Dzieci i kobiety pracowaly rowniez i do tego cala dobe? Chorzy i starcy rowniez???

 313. neospasmin
  3 stycznia o godz. 0:48
  Nie wie, ze Polska (powinno byc Polki i Polacc) nie jest katolicka. Jest teokratyczna.

 314. teo
  3 stycznia o godz. 2:09

  Poswieca sie zmierzajac duktem wlasnego recyklingu……..Facet sie produkuje, reprodukuje, regeneruje i degenuje intelektualnie, aby w ostatniej fazie poddajac sie recyklingowi odnowic sie w blogosferze.

 315. Ale jajcarz z tego Neospazmina .
  Chce uczyć kultury politycznej liberałów
  I domaga sie szacunku dla wszechpolaków.
  Ale jak Prezes wyzywa swoich oponentów w Sejmie
  od „Zdradzieckich mord „,
  a ich wyborców od „gorszego sortu”,
  To jest pewno taki szczególny, prezesowy sposób
  wyrażania szacunku dla ludzi o nieprawidłowych poglądach.
  A co do faszyzmu , to napisano o nim tony
  i wystarczy odrobina inteligencji , aby PiS w nim się rozpoznał.
  To , że ten pisowski nie jest jeszcze doskonały
  Wynika z tego , że PiS znajduje sie dopiero od 2 lat u władzy

 316. Mag i Wiesiowi……………………

  Prymas polski August Hlond pisal w1936 roku, ze problem zydowski istnieje i bedzie istniec, dopoki zydzi beda zydami. W czasie okupacji Stronnictwo Narodowe nie zmienilo stosunku do Zydow. W czasie likwidacji warszawskiego getta Zofia Kossak-Szczucka pisala w swojej odezwie ; uczucia nasze wzgledem Zydow nie ulegly zmianie. Nie przestajemy ich uwazac za polityczych, gospodarczych i ideowych wrogow Polski..

  Prasa ONR-owska pisala o Zydach w gettach; dzis Zydzi sa slabi i bez wplywow, ale w wolnej Polsce zechca od razu zwalic mury getta, odebrac swoje fabryki, sklepy i domy… Nie mozemy do tego dopuscic. Pogromy nie skonczyly sie z chwila wejscia Niemcow do Polski (Wielkanoc 1940 w Warszawie), lipiec w Jedwabnem (polecam tu lekture T. Szaroty, “U progu Zaglady“. Niechlubnie zaznaczyli swoja dzialanosc funkcjonariusze polskiego panstwa podziemnego zatrudnieni na pocztach, ktorzy nie ostrzegali Zydow-Polakow przed donosami sasiadow etc.. Szmalcownikami zaczeto sie interesowac dopiero wiosna 1943 roku.

  Zydzi pozostawali dla przywodcow Podziemnego Panstwa Polskiego elementem obcym. Prowadzilo to do tego, ze ukrywajacy sie Zydzi po „aryjskiej“ stronie bardziej obawiali sie Polakow niz Niemcow.

  Bylo to spowodowane tym, ze Polacy znacznie lepiej „rozpoznawali“ Zyda i czesto oraz chetnie z tej umiejetnosci korzystali. Polecam lekture wspomnianej wyzej Barbary Engelkind, „Zaglada i pamiec“ Obraz polskiego szmalcownika ginie lub nie pojawia sie u polskich swiadkow zaglady, czesto jest natomiast obecny we wspomnieniach zydowskich. Ciekawe jest spostrzezenie H. Grynberga;

  … w Polsce nie ten jest Polakiem, kto sie uwaza za Polaka, tylko ten kogo uwaza sie za Polaka. Tak samo jak Zydem jest nie ten, kto sie uwaza za Zyda, lecz ten, kogo uwaza sie za Zyda.

  Bycie jednym i drugim jest wykluczone. Bycie Polakiem i katolikiem natomiast powszechne? Obecni kontynuatorzy mysli narodowej nie maja nic nowego do powiedzenia.

  Dlatego wazne sa wpisy i ich tenor w blogosferze. Obecni tu patrioci bezwiednie lub celowo prowokuja i wywoluja ducha czasow, wydawaloby sie zaprzeszlych (Mag; MR; Zetus, Wiesiek). Warto zauwazyc, ze obecna struktura narodowosciowa Polski powinna zaprzeczac tezom stawianym przez antysemitow.

 317. p.Saldo mortale:

  tekst ktory wkleila pani powyzej byl juz wklejany na tym blogu.
  Jak to jest mozliwe by system go pani nie odrzucil jako duplikatu?
  Jest pani moderatorem/cenzorem na polityka.pl?

  I jeszcze jedno: teksty jakie pani publikuje sa kompilacja cudzych wypowiedzi.
  Czy bylaby tak pani mila i zamieszczala bibliografie?

  marcin.lazarowicz

 318. p. z dystansu

  dobrze jest pamietac o kontekscie tych „zdradzieckich mord”.
  Kaczor stwierdzil ze nie pozwoli na wyvcieranie sobie geby bratem”
  Czy pamieta pan moze co mial na mysli?
  Kto i jak wg niego sobie gebe wycieral?

  Zapytam moze jeszcze o ten „gorszy sort”.
  Czy chodzilo o protesty przeciw zmniejszeniu emerytur i rent bylym esbekom?
  Pamieta pan?

  Co do faszyzmu i PiS to wspolnie ustalilismy ze:
  Kaczor nie przesladuje opozycji politycznej
  Kaczor nie zamyka polskiej gospodarki na obcy kapital
  Kaczor nie dystansuje sie od religii
  Kaczor nie dystansuje sie od mniejszosci narodowych
  Kaczor nie forsuje systemu jednopartyjnego

  Ma pan jeszcze jakies cechy ustroju faszystowskiego poprzez ktore mozna ocenic obecny „rezim”?

  ml

  marcin.lazarowicz

 319. @ neospasmin:

  Wie pani, za samo 500+, za zlikwidowanie tym biedy posrod polskich dzieci, Kaczor ma juz dzis miejsce w historii Polski.
  Jest tez pierwszym politykiem III RP ktory w demokratycznych wyborach samodzielnie zdobyl wladze. Samodzielnie to znaczy nie muszac konstruowac koalicji.
  Takiego poziomu poparcia spolecznego nie mial nikt przed nim.”
  500+ biedy wśród dzieci nie zlikwidowało i nie zlikwiduje. Tylko odsuwa ją trochę w czasie. (ok 10% wzrost cen podstawowych artykułów niezbędnych do życia zresztą już ten wpływ 500 zł w wielu przypadkach zniwelował.
  Poparcie dla PiS a nie dla tow Jarosława, który w kampanii się nie pokazywał, wynosiło w ostatnich wyborach 38%. PO i SLD miewały wyższe. Większość parlamentarna PiSu wynika z przypadku- gdyby np SLD przekroczyło próg 7 % (czyli gdyby dostało poniżej 1 % głosów więcej, albo gdyby zgłosiło listę jako partia a nie koalicja PiS koalicję musiałby zmontować.

 320. p.Mad Marx

  to o niezlikwidowaniu biedy to panskie przeczucie czy statystyka?

  prosze sprobowac skalkulowac dochod rodziny ktorej dodatek do dochodow w wysokosci PLN 500 konsumuje wzrost kosztow utrzymania (nie podstawowych art spozywczych!) o 10%. To sa ludzie biedni czy raczej o dochodach netto na poziomie srednej krajowej?
  Jak pan sadzi?
  Jesli trudno panu policzyc na palcach prosze skorzystac z kalkulatora.

  Robi na mnie wrazenie twierdzenie ze glosowanie na PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych i prezydenckich nie bylo glosowaniem na Kaczora.
  Prosze sie wiec zdecydowac: PiS to partia dyktatorska, z jasno zdefiniowana pozycja przywodcy czy takie cos gdzie glosy oddane na partie to jedynie suma glosow oddanych na poszczegolne osobowosci lokalne.

  Co do tego ze Kaczor moze rzadzic samodzielnie z przypadku to sie zgadzam o ile uznamy ze SLD uwalilo wybory tez z przypadku. Naprawde tak pan uwaza?

  ml

 321. neospasmin, Opamiętaj się człowieku. Idź się trochę przespać. Tego co gryzmolisz dzień i noc nikt nie czyta.

 322. p.Symetryczny

  Eee tam: sam mam cos lepszego: Litwa, kraj majacy alergie na Polske, wprowadza program 500+. Skarlaly, bo skarlaly, ale jest!

  ml

 323. p.Symetryczny

  Jesli pan nie czyta tego co pisze to jakie ma dla pana znaczenie czy/ze pisze?

  ml

 324. neospazmin
  tutaj masz ten kontekst wypowiedzi prezesa o „zdradzieckich mordach „ do opozycji .
  Miał prawo , prokuratura go nie ściga przynajmniej ?
  http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/jaroslaw-kaczynski-odpowie-za-zdradzieckie-mordy-prokuratura-zdecydowala_1025430.html

 325. neospazmin
  Tu masz o „gorszym sorcie”
  i co o ubekow chodziło .
  Łżesz jak bura suka .
  https://m.youtube.com/watch?v=SKFgVD2KGXw

 326. p.z dystansu:

  Czy w pana opinii piszac o wypowiedzi pt „wycieranie sobie geby bratem przez zdradziecka morde” nie nalezaloby zaczac od wypowiedzi posla Budki?
  Ta ostatnia wg pana byla prowokacyjna czy raczej koncylliacyjna? 🙂

  ml

 327. Good to see you back 404. Sorry to hear you’re down in the dumps. The Black Dog, as we call depression down under, can leave some nasty bite-marks and I empathize. .Hope you’ll snap out of it soon with Bulat’s help.

  Po Smolenskoy dorogie lesa, lesa, lesa….

 328. p. z dystansu

  „Tu masz o „gorszym sorcie”
  i co o ubekow chodziło .
  Łżesz jak bura suka .”

  1.Nie lze. Zapomnialem kontekstu. Zapytalem on i ninejszym dziekuje za jego przypomnenie

  2. Po wysluchaniu panskiego youtubka wywod wydaje mi sie jasny.
  Sprowadza motywacje opozycji do niskich pobudek.
  Opozycja na to jak p.Boni po spoliczkowaniu przez p.Mikke.
  Uwaza pan ze to dobra taktyka? Krzyczec „lapac zlodzieja” i w tym samym czasie uciekac z lupem?
  Sam nie wiem- trzebaby pewnie badania zrobic co dla Polakow znaczy dzis „gorszy sort”

  ml

 329. neospazmin
  badaj , badaj , wy macie możliwości .
  Ja wiem co dla Prezesa znaczy „gorszy sort”,
  to jest jego pojęcie
  ja to znam przy jajkach
  i dla mnie w stosunku do ludzi
  to też faszyzm.
  Obaj znamy wystąpienie posła Budki,
  jeśli uważasz, ze wspomnienie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
  jako konstytucjonalistę,
  uzasadnia wyzwanie opozycji od „zdradzieckich mord”
  to poraz kolejny podziwiam twój obiektywizm.
  A tak miedzy nami
  Co płacą, żeby robić z siebie takiego durnia ?

 330. Co do odbijania elektoratu PiSu,
  to jestem innego zdania.
  Temu na demokracji nie zależy
  i trzeba spisać go na straty.
  Opozycja powinna zająć sie bardziej
  mobilizcją własnego elektoratu,
  co przyznaje bedzie trudne
  przy znakomitej sytuacji gospodarczej Polski
  pod rządami PiSu

 331. „Gdyby mnie ktoś zapytał, co przyniesie rok 2018, tobym odpowiedział: „Więcej tego samego”.”

  To znaczy ze:
  – „czolowi publicysci” zgromadza jeszcze wiecej sliny do oplucia rzadu
  – niemieckie fundacje przekaza jeszcze wiecej kasy „totalnej opozycji”
  – „totalna opozycja” bedzie jeszcze glosniej drzec pyski i mocniej kopac
  w barierki
  – „obroncy demokracji” beda jeszcze czesciej jezdzic na skargi do Berlina
  i Brukseli
  – coraz wiecej ludzi zacznie trzezwiec i odwracac sie plecami do
  „sil postepu i socjalizmu”
  – pogrozeni w rozpaczy „czolowi publicysci” beda wyrywali sobie jeszcze wieksze klebki
  klakow z glow (przynajmniej ci, ktorzy Maja jeszcze co wyrywac)
  W sumie wyglada na to, ze zanosi sie na kolejny dobry rok dla Polski i Polakow
  ku utrapieniu wszystkich polonofobow.

 332. Z dystansu
  3 stycznia o godz. 11:3
  Neospasmin robi z siebie „durnia” gratis.

  Podobnie Symetryczny.

 333. Budowniczy podnosnik , byly przodownik cieszy sie z utrapienia polonofobow. Pisze wprawdzie o Polakach, zapomina jednak o Polkach. Tak to bywa z kochajacymi tylko Polske.

 334. Robiacemu z siebie…..

  Moj tekst o antysemityzmie byl wielokrotnie „wklejany”w blogosferze. I bedzie jeszcze wiele razy umieszczany , przynajmniej tak dlugo, jak dlugo antysemitki i antysemici zaszczyca tu nas swoja obecnoscia, dotyczy to rowniez pracujacych gratis.

  Gwoli informacji, nie jestesm cenzorem, cenzorka rowniez nie; ja tu „robie” za sprzataczke lub sprzatacza.

 335. Ponizej n i e d o r z e c z n e wyliczanki……………………………………….gratis.

  Co do faszyzmu i PiS to wspolnie ustalilismy ze:
  Kaczor nie przesladuje opozycji politycznej
  Kaczor nie zamyka polskiej gospodarki na obcy kapital
  Kaczor nie dystansuje sie od religii
  Kaczor nie dystansuje sie od mniejszosci narodowych
  Kaczor nie forsuje systemu jednopartyjnego

 336. ….przy znakomitej sytuacji gospodarczej Polski
  pod rządami PiSu….

  Napislabym, jesli moge…. podczas rzadow PiSu. Ramy budowane byly wczesniej.

 337. Neo Neronowi blogosfery!

  Ciekawe jest spostrzezenie H. Grynberga;
  … w Polsce nie ten jest Polakiem, kto sie uwaza za Polaka, tylko ten kogo uwaza sie za Polaka. Tak samo jak Zydem jest nie ten, kto sie uwaza za Zyda, lecz ten, kogo uwaza sie za Zyda.

  Powyzszy tekst „wklejalem” juz wiele razy. Neo polecam lekture ksiazek Grynberga, oczywiscie gratis.

 338. Neo, ktory robi z siebie xxx gratis.

  Klisze antysemickie w rodzaju „Judeopolonii“ czy „zazydzenia“ oraz Polski ciagle sa obecne w obiegu spoleczno-politycznym. Do tego dochodzi rzekomy antypolonizm. Zydowstwo, masoneria i lewicowcy sa naszymi upiorami i wrogami. Poszukiwanie i widzenie wroga pomaga rzekomo w samoidentyfikacji. Spotykamy sie z tym zjawiskiem czesto w blogosferze.

  Myslenie duktem Dmowskiego i Piaseckiego jest ciagle aktualne. Ociera sie to o psychopatologie naszego zycia codziennego.Wedlug sondazy Demoskopu z 1994 ca 40% odpowiadajacych deklaruje postawy antysemickie, wyraza niechec do Zydow i strach przed Zydami.

  W naszej nieswiadomosci istnieje ciagle obraz Zyda-wroga. Tejkowski (dzisiaj na szczescie troche zapomniany) pisze w tym samym roku; Zydzi i Niemcy sa zawsze przeciw Polsce oraz Slowianszczyznie., niezaleznie od tego czy walcza ze soba czy sa w sojuszu.. Warto zastanowic sie nad partia Narodowe Odrodzenie Polski oraz publicystami Szczerbca, ktorzy ciagle lekaja sie Judeopolonii. Pisza, ze Polska opanowana jest przez wplywy semickie. Podobnie pisal Jeznach ze Stronnictwa Narodowego na poczatku lat dzewiedziesiatych.

  Przy “awanturze” o klasztor siostr Karmelitanek na terenie bylego obozu w Oswiecimiu prymas Polski kard. Glemp powiedzial na Jasnej Gorze … m.i. obok Zyda-karczmarza, ktory rozpijal chlopow, obok Zydow-szerzycieli komunizmu, byli posrod Izraelitow ludzie, ktorzy dali Polsce i talent i zycie… Sa to najbardziej rozpowszechnione stereotypy antysemickie, ktorch slady widzimy w prasie i literaturze juz w XIX wieku.

 339. Nowalijki Neospasmina………………….

  Co do faszyzmu i PiS to wspolnie ustalilismy ze:
  Kaczor nie przesladuje opozycji politycznej
  Kaczor nie zamyka polskiej gospodarki na obcy kapital
  Kaczor nie dystansuje sie od religii
  Kaczor nie dystansuje sie od mniejszosci narodowych
  Kaczor nie forsuje systemu jednopartyjnego

 340. P.Saldo mortale

  “… dlugo antysemitki i antysemici zaszczyca tu nas swoja….”

  Czy mogla by pani/pan napisac kto to sa ci “my”(nas) z powyzszego komentarza?
  Sam pisze w pierwszej osobie liczby pojedynczej i jeszcze sie podpisuje imieniem i nazwiskiem stad ma ciekawosc jakie to masy stoja za pania/panem.

  ml

 341. Saldo mortale
  3 stycznia o godz. 12:11
  „Klisze antysemickie w rodzaju „Judeopolonii“ czy „zazydzenia“ oraz Polski ciagle sa obecne w obiegu spoleczno-politycznym.”

  Czuje sie Pan osobiscie dotkniety?

 342. P. Saldo mortale

  Chcialem okazac panu/pani ma wdziecznosc – to dzieki pani/pana komentarzom odczarowalo sie w mej glowie slowo “antysemita”. Przestalo miec pejoratywne znaczenie- stalo sie slowem neutralnym. Takim jak slon czy muminek.

  Jeszcze raz dziekuje

  marcin.lazarowicz

 343. Neo odkryl obnazona twarz, tym razem rowniez gratis. Z glowa czy bez glowy, na jedno wychodzi.

 344. Fabrycznemu donosze……………ze jestem oczywiscie dotkniety, jak kazdy nie postpolitycznie zaangazowany obywatel.

 345. Neo „zatrzyna” spiskowac i snuc kolejna teorie bazylejska.

 346. Przodownikom blogosfery, dotknietym jak Neo wirusem gratis……….

  Obecnie przekonanie, ze Zydzi wykoncypowali komunizm, a pozniej stanowili trzon najbardziej represyjnych organizacji politycznych jak NKWD i UB wykracza poza zasiegi srodowisk antysemickich i jest czescia naszej pamieci narodowej. Glemp mowil dalej; …wasza (Zydow) potega sa srodki spolecznego przekazu, bedace w wielu krajach do waszej dyspozycji. Glemp sprowadzal przy tym widza i czytelnika do roli bezmyslnego konsumenta, obrazajac przy tym nie tylko Zydow, lecz cale europejskie nacje. Podobne “myslenie” pojawia sie czesto w blogosferze niezaleznie od tego czy mowimy o Zydach. Kod ONI funkcjonuje bez zaklocen. Glemp nawolywal do odrozniania Oswiecimia, gdzie gineli Polacy i inne narody od Brzezinki, gdzie gineli przewaznie Zydzi.

  Glemp mowil rowniez, ze gdyby nie bylo antypolonizmu, to nie byloby antysemityzmu.
  Podobnie bije z nagich twarzy zetusa i 404. Wtoruja mu przodownicy blogosfery.

  Pomijam swiadomie pisemo “Prosto z mostu” , Piaseckego. Nie wspominam o Switoniu. Przypominam jednak kazanie ks. Jankowskiego z 1995 roku, ktory w obecnosci prezydenta mowil, ze symbol Gwiazdy Dawida jest wpisany w symbole swastyki i sierpa i mlota. Przypomniala mi sie tu szopka Jankowskiego.

  Polscy antysenici dowodza (nie Polki i Polacy), ze Zydzi traktowani sa duzo lepiej , niz na to zasluguja. Kolejno dwaj premierzy byli Zydami, szef URM i minister spraw zagranicznych , minister spraw wewnetrzynch, finansow, przeksztalcen wlasnosciowych, marszalek sejmu, kierownictwo UD, przew. Sejmowej komisji spraw zagranicznych, 20% poslow i senatorow, setki sedziow oraz prokuratorow, wyzszych urzednikow panstwowych.

 347. neospasmin
  3 stycznia o godz. 6:01
  Kaczor ma juz dzis miejsce w historii Polski
  …Takiego poziomu poparcia spolecznego nie mial nikt przed nim.

  Mógłby pan przedstawić konkretne dane? Tzn. ile osób głosowało bezpośrednio na wybrańca narodu.
  Zgodzę się ,że nazwisko prezesa narodu znajdzie się w annałach.

 348. „Win” Iranu jest wiele. Pierwsza i najważniejsza to fakt, że w ogóle istnieje i to w dodatku na bogatych, trzecich co do wielkości, złożach ropy na świecie a wszystkim wiadomo, że wszelkie dobra na planecie Ziemia należą do pewnego koczowniczego plemienia i tylko tymczasowo są administrowane przez tubylców drugiej kategorii.

  Następną „winą” Iranu jest chęć sprzedaży swojej ropy za waluty inne niż amerykański dolar co już na dniach stanie faktem a wiadomo, że potęga USA oparta jest przede wszystkim na dolarze jako środka rozliczeniowego w handlu surowcami, przede wszystkim ropą. Odejście od dolara w rozliczeniach stwarza bardzo poważne problemy dla finansów USA, które nie będą miały z czego finansować swojego deficytu Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, że niecała jedna trzecia PKB USA pochodzi z realnej gospodarki, reszta to handel zielonym papierkiem.
  https://wolnemedia.net/niepokoje-w-iranie-czyli-imperium-kontratakuje/
  ============

  Zobaczymy, co się urodzi……

 349. Z dystansu
  3 stycznia o godz. 11:30

  Ja na żyjącego w pisowskim matrixie, to nasz blogowy NEO radzi sobie całkiem nieźle.
  zważywszy na fakt, że pis to pewien stan umysłu.

 350. Wiesiowi obojetny jest los Iranek i Iranczykow; nie obchodzi go czego one i oni pragna. Lewicowy lub antyamerykanski czy antyizraelski Wiesio wie sioje.

 351. Jacobsky
  3 stycznia o godz. 15:14
  Niech bedzie, tylko dlaczego robi z siebie durnia, jak ktos trafnie zauwazyl.

 352. O czym nie pisze Wiesio: dwadziescia osob zabitych w Iranie….

  Co pisze Wiesio kopijuac samizdaty:
  Niepokoje w Iranie czyli imperium (Izrael i USA) kontratakuje
  Opublikowano: 03.01.2018 | Kategorie: Polityka, Publicystyka
  Ostatnie protesty na tle ekonomicznym, które są wyolbrzymiane przez media mainstreamowe i przedstawiane jak „masowy protest przeciwko reżimowi Ajatollahów” nie są niczym nowym w Iranie.

  Zdarzają się co jakiś czas jak w każdym normalnym kraju. Obecne protesty, zapoczątkowane upadkiem jednego z banków irańskich oraz zapowiedzianymi podwyżkami cen paliwa i żywności zostały szybko rozdmuchane medialnie. Ale co jednak charakterystyczne, widać tam elementy starej kalki „majdanowej” czyli małe grupki opłaconych wichrzycieli, którzy nie wahają się nawet dokonywać ataków na posterunki policji…..

  Dlaczego NEO robi z siebie ………gratis wiem.

  Dlaczego Wiesio robi z siebie……..tracac czas i nerwy, nie wiem.

 353. Zrodla Wiesia nie sa solidne, chociaz opisuja swiat teologicznie…., w ktorym dominuje wiara w slowo pisane.

  np.

  30 grudnia 2017
  Izrael i USA podpisały tajne porozumienie
  Antyirański program ustalono w listopadzie 2017 r.

  Tajne porozumienie, a Wiesio juz wie, wiesio wiesiowiedzacy.

 354. teo

  „Gdybanie”

  Nie wiem czy to jest „gdybanie” skoro Mauro Rossi zaczyna wklejać pozytywne recenzje rządu Morawieckiego autorstwa wpływowego politycznie „Lewiatana” – dotąd jednoznacznie kojarzonego z liberałami. Co prawda Mauro ogranicza się do warstwy opisowej recenzji pomijając postulatywną ale przecież ta postulatywna jest dostępna w sieci i nie pozostawia złudzeń co do tego czego oczekuje od nowego premiera krajowy kapitał. No i traf chciał, że akurat nie o wspomniane przez ciebie sądy im idzie.

  Warto też przypomnieć, że przepustką do premierostwa dla Morawieckiego był „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, który zafascynował prezesa Kaczyńskiego. Co prawda nie podjąłem trudu studiowania tego dokumentu ale dziennikarze, którzy go przeczytali zwrócili uwagę, że dedykowany jest właściwie jednej grupie społecznej. Tak jakby inne klasy czy grupy w świadomości premiera politycznie nie istniały, nie miały znaczenia dla owego „odpowiedzialnego rozwoju”.

  To jest istotne w kontekście podnoszonej przez ciebie tezy, że źródłem podnoszonej przez Bielik Robson „faszyzacji” kraju mogą być „sarmackie” tradycje ustrojowe. Przypomnę, że „sarmacka” patologia ustrojowa wynikała z bezwzględnej dominacji politycznej i ekonomicznej jednej klasy społecznej co się wyrażało w kluczowych dla niej wskaźnikach dotyczących stopy podatkowej, stopy zysku, kosztach pracy itp. Te wskaźniki z perspektywy współczesnego biznesu mogą fascynować wiec może mieć on interes w tym by się z rządem PiS układać.

 355. Saldo mortale
  3 stycznia o godz. 15:57

  Szkoda mi tracić czas na wymianę zdań z osobnikiem skrajnie niedoinformowanym, pozbawionym podstawowej wiedzy o świecie.

  Śmierć kilkudziesięciu osób, to tragedia.
  Rozpętanie wojny domowej przyniosło by śmierć setek tysięcy.
  A tym zainteresowanych jest kilka krajów- ścierwojadów, od dziesięcioleci żywiących się w ten sposób truchłami upadłych państw.
  Sianie chaosu zdaje się być jedynym intratnym zajęciem.

 356. Wiesio…
  a wojna z Irakiem i tysiace uchodzcow z Iranu w Europie. Wiesio o tym nie wie, bo skad.

  Wiesio ma/na piec (nota bene wyraz z Farsi). Wiec niech Wiesio policzy ile osob zginelo od powrotu wodza do Iranu.

 357. „Jak informuje Gazeta Wyborcza …. Izrael wezwał właśnie migrantów z Afryki do opuszczenia kraju. Imigranci mają to zrobić w ciągu trzech miesięcy. Jeśli tego nie opuszczą Izraela, zostaną aresztowani”. (wPolityce)

 358. cd …
  „Istotna jest argumentacja premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który nie tylko zwraca uwagę na zagrożenie terrorystyczne, jakie niesie ze sobą niekontrolowana imigracja. Netanjahu wprost przyznaje, że niekontrolowany napływ imigrantów z Afryki może zagrażać, uwaga, żydowskiemu charakterowi państwa.
  Znów zadam to samo pytanie. Wyobrażacie sobie reakcje na słowa o tym, że imigracja zagraża „polskiemu charakterowi państwa”? Nie byłoby już oskarżeń o ksenofobię. Pojawiłyby się wprost odniesienia do faszyzmu i nacjonalizmu. Izrael oczywiście jest oskarżany przez skrajną lewicę o nacjonalizm, choć tak naprawdę krytyka Izraela ma najczęściej podłoże antysemickie. Tyle, że jest ona ubrana w bezpieczne szaty antysyjonizmu. Niemniej jednak te ataki nie są aż tak szaleńcze i skoordynowane”.

 359. panie neospasmino,

  1. jak rozumiem jest pan na emigracji
  2.czemu ? ja rozumiem za Tuska – wygonił pana , ale teraz ???? za tzw ” dobrej zmiany ”??????/ co pana powstrzymuje przed powrotem do tego raju jaki Kaczynski fabrykuje ?
  3.czemu , skoro pan tu znaczy w Polsce NIE MIESZKA , urządza pan mi zycie w kraju w którym ja MIESZKAM ????Proszę urządzać swoje życie w swojej nowej ojczyznie od urządzania mi zycia WARA !!
  4. CO DO 500plus – panie szanowny , pieniądze są z tego że się je ZARABIA PRACUJĄC a nie z tego że się pobiera zasiłki
  5.PO co pan się podpisuje swoim czy nie swoim imieniem i nazwiskiem ? nie mam życzenia pana poznawać w realu , proszę sobie darować

  kłaniam się

 360. wiesiek 59

  ”Rozpętanie wojny domowej przyniosło by śmierć setek tysięcy.
  A tym zainteresowanych jest kilka krajów- ścierwojadów, od dziesięcioleci żywiących się w ten sposób truchłami upadłych państw.
  Sianie chaosu zdaje się być jedynym intratnym zajęciem.”

  panie , powinien pan jeszcze napisać o ” odwetowcach z Bonn” , ”spekulantach ” , ” kułakach ” , ” zaplutych karłach reakcji” , może być też jeszcze o ” odrąbywaniu rąk” i ” zrzucaniu stonki ”

  ten sam pakiet politgramoty , nędznej , dawno przebrzmiałej , cuchnącej komunizmem politgramoty …..
  Nie wierzę w to że panu ktoś płaci. Robi pan to z przekonania .I to jest najgorsze , że pan w to NAPRAWDĘ WIERZY.

 361. Cos dla Bar Norte: 🙂 „Nowa Partia Komunistyczna Wielkiej Brytanii będzie protestować przeciwko – UWAGA! – „prześladowaniu polskich komunistów”!

  Może chodzi o synów Wandy Nowickiej, komunistów, ale nie słyszałem, żeby byli prześladowani.

  http://niezalezna.pl/213100-nowa-partia-komunistyczna-wielkiej-brytanii-bedzie-protestowac-przeciwko-uwaga-przesladowaniu-polskich-komunistow

 362. Jacobsky
  3 stycznia o godz. 15:14

  „Ja na żyjącego w pisowskim matrixie …”.

  Żyjesz w ortograficznym matrkisie. Nie znana w polskim alfabecie litera x może byc użyta jedynie w mianowniku (wyraz obcy). W pozostałych przypadkach polskiej fleksji używamy „ks”.

 363. PANIE neospasmina ,

  to cytat z pana tworczości ”Wie pani, za samo 500+, za zlikwidowanie tym biedy posrod polskich dzieci, Kaczor ma juz dzis miejsce w historii Polski.”

  Mnie wychowali rodzice w latach gdy nie było żadnych zasiłków za to była bieda ale głodny i obdarty nie chodziłem . Do tego Tata miał nieostrożność być prawie ” kułakiem ” więc nie dość że nie było zasiłków to jeszcze były tzw ” obowiązkowe dostawy ” – chyba tona żyta i 5 swin za cenę kury.
  Ja wychowałem swoje dzieci bez żadnych zasiłków też z powodu posiadania ziemi oraz prowadzenia działalności gospodarczej . Nikt nie chodził głodny i bosy , jak było trzeba wyslać na wycieczkę czy obóz to się wysyłało bez zasiłków.
  otóż uświadomię pana , że to rodzice są od zapewnienia bytu dzieciom a nie panstwo czy Jarosław Kaczynski ze swoimi wspólnikami.
  Pan sobie daruje łzawe łkania że ” Balcerowicz zlikwidował pgr y i Tusk zrobił biedę ”. Trzeba pracować a nie liczyć na zasiłki. Zasiłki zamiast zarabiania pieniędzy – smierdzi komunizmem na kilometr taka konstrukcja.

 364. „Profesor Kazimierz Nowaczyk wskazał na kolejne dowody obalające teorię tzw. Pancernej brzozy. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami podkomisji, „możemy mówić, że to nie brzoza zniszczyła skrzydło, tylko była tego zupełnie inna przyczyna”.

  – Skrzydło składa się z paru części. Przed skrzydłem, przy lądowaniu wysuwa się taka część – po polsku określana jako skrzela, po angielsku – slot. To jest pierwsza część skrzydła, która musiałaby uderzyć w drzewo. W wyniku bardzo szczegółowych prac, setek zdjęć, odnaleźliśmy wszystkie fragmenty tego slotu. Złożyliśmy je razem i tam nie ma miejsca, przez które mogłaby przejść brzoza. Nie ma śladu uderzenia w brzozę. To znaczy, że ten slot musiał być zniszczony wcześniej. Na to mamy jeszcze parę innych dowodów, ale ten jest dowodem decydującym. Od tego momentu możemy mówić, że to nie brzoza zniszczyła to skrzydło, tylko że zdarzyło się to w wyniku zupełnie innej przyczyny – stwierdził przewodniczący podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego.
  Profesor Nowaczyk wskazał również na duże wątpliwości związane z rozbieżnością w odczytach zapisów z polskiego rejestratora. Wyjaśnił on, że polska skrzynka działa na zasadzie zapisu w pamięci komputerowej, zapisu zero-jedynkowego.

  – To jest tak, jakbyśmy odczytywali zapis dysku twardego. Na tym dysku jeden odczyt od drugiego nie może się różnić, to jest chyba oczywiste dla każdego użytkownika komputera – mówił prof. Nowaczyk.
  Tymczasem okazuje się, że mamy cztery różne odczyty ostatnich sekund lotu… (rozmowa z dr Nowaczykiem, Niezalezna.pl)

 365. O red. Passencie sympatycznie na Salonie24: „Ten Kurski to musi być straszny desperado skoro nam na Sylwestra zafundowł jakieś portorykańskie despacito. Starszy brat trochę spokojniejszy. Nakład też mu leci na łeb na szyję, ale żadnych latynoskich dziennikarzy z Kuby o wsparcie nie prosi. Czasem tylko gościnnie Passenta. Ale Passent to jest wykonawca. Ten to i do Jaruzelskiego list wyśle z poparciem stanu wojennego, a jak poproszą to i Kaczyńskiego potrafi zganić za łamanie demokracji”.
  https://www.salon24.pl/u/siukumbalala/833707,kurski-oddaj-abonament

 366. Mauro Rossi

  „Cos dla Bar Norte”

  Czemu dla mnie? Komunizm to przecież twój ulubiony temat.

  Mnie akurat jest bliska jest Labour Party Jeremy’ego Corbyna.

  http://www.alamy.com/stock-photo-labour-party-jeremy-corbyn-banner-at-political-anti-austerity-march-88154768.html

 367. Bar (16:34)

  „Mauro Rossi zaczyna wklejać”

  Co, gdzie, kiedy? Niepokój mój stąd, że być może przeoczyłem jakiś ważny ruch faszystowskiej PISiarni.
  I co ważniejsze – nie mogę się ustosunkować co oni tam z tym Lewiatanem knują i przeciw komu.
  Dla mnie ten spór symetryzmu z kaczyzmem jest jak staropolski bigos, im dłużej pojawia się na stole tym mocniej pachnie i lepiej smakuje. Aż do obrzydzenia.

  Ideologia faszyzmu to atak na dwa fronty: na bolszewika i na liberała. Jego nowsza odmiana, kaczyzm, wdzięcznie łączy obu wrogów politycznych w jedno zbitkę pojęciową: liberalno-lewacki. I to jest fakt, aczkolwiek ważniejsza jest przewrotność języka PISiarni, jakże przydatna w manipulowaniu ideami i programami. A w sferze gospodarczej najważniejsze co nas czeka to rosnące inflacja i opodatkowanie. To ostatnie w ukrytych formach podatków pośrednich, akcyz, podnoszenie cen regulowanych przez państwowe molochy, m.in. w energetyce, ale także przez rynek, jak w postaci podatku bankowego przenoszonego na klientów.

  „Lewiatan”, jak rozumiem to Konfederacja Lewiatan z Henryką Bochniarz. Organizacja nagradzająca Balcerowicza, Wałęsę, Hübner, a ostatnio Michnika, Smolara, Łętowską, Frasyniuka, Owsiaka, Osiatyńskiego, POLITYKĘ i Baczyńskiego. Z czymże przychodzą posłowie PIS do Lewiatana? PIS zaczyna chodzić po prośbie, na nauki do Budapesztu, do polskich przedsiębiorców prywatnych z bliżej nie określonym koniem do podarowania.

  Rok 2018 zaczyna się fascynująco dla PISiarni. Dlatego zbijają się ciasno.

 368. blackley
  3 stycznia o godz. 17:11

  W prawie wszystkie rozpierduchy po II światowej, zaangażowane są trzy kraje:
  -USA
  -Francja
  -Wielka Brytania.
  Było ich ponad TRZYSTA.
  Nie liczę zamachów stanu, czy mordów politycznych, jedynie konflikty zbrojne.

  Teza że kraje demokratyczne nie napadaja na siebie, nie wyklucza faktu, że napadają na inne, znacznie od siebie słabsze, bądź napuszczają na siebie różne frakcje tubylców, by zainstalować posłuszny sobie rząd.

  Może być pan oczywiście ślepy i głuchy na fakty.
  Ale, to już nie moja sprawa.

 369. Saldo mortale
  3 stycznia o godz. 16:48

  Debilątko ty moje…..

  Emigracja z przyczyn ekonomicznych, to raczej norma w kapitalizmie.
  Ludzie głosują nogami w poszukiwaniu pracy, szansy na lepsze życie.
  Szczególnie w sytuacji podpalenia im kraju „demokratycznymi” bombami, czy sankcjami gospodarczymi.
  A w tym celują zachodni dostawcy uzbrojenia, zachodnie rządy, banki i korporacje.
  By wywołać zamieszki, wystarczy podwyższyć ceny żywności na świecie, obniżyć wartość towarów eksportowanych z danego kraju, podnieść oprocentowanie udzielonych wcześniej kredytów.

  Tylko co taki gostek może o tym wiedzieć, wykładając kafelkami łazienki na uniwersytecie?
  Zero informacji merytorycznych, prób argumentacji.
  Jedynie wtręty godne palanta……

 370. Zamykanie zagranicznych rajów podatkowych, aby samemu stać się jednym z nich, to bardzo zła strategia dla USA – czytamy w komentarzu redakcyjnym agencji Bloomberg.

  Siedem lat temu to z USA wypłynęła inicjatywa, aby rozwiązać problem, z którym borykały się rządy na całym świecie – problem rajów podatkowych. Szacuje się, że każdego roku podatnikom udaje się unikać płacenia podatku dochodowego na kwotę ok. 2,5 bln dol. Ta niebotyczna kwota mogłaby zostać wykorzystana np. na walkę z ubóstwem, poprawę jakości infrastruktury czy obniżenie podatków dla tych obywateli, którzy przestrzegają prawa.

  Tymczasem dziś to USA stają się jednym z najlepszych państw na świecie, gdzie można ukryć pieniądze przed fiskusem.
  http://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1095117,bloomberg-usa-zamykaja-zagraniczne-raje-podatkowe-bo-same-chca-stac-sie-jednym-z-nich.html
  ===========

  Jest diametralnie różne coś mówić, a coś robić…..
  Niech żyje HIPOKRYZJA!!!

  Starą regułą jest, że grabie zawsze do siebie.
  Inaczej się nie da….

 371. Dla nas wszystkich, w kraju i na emigracji od Tasmanii po Grenlandię, rok 2018 pod rządami PISiarni zapowiada się fascynująco. Dla tych co walczą z liberalno-lewacką dominacją przez ostatnie 25 lat III RP i tych, którzy swoje idee Polski czerpią z innych źródeł.

  Już dzisiaj mieliśmy zajmowanie pozycji przed bitwą z Unią. Już słyszę, jak zastępy PISowczyków śpiewają nowo dopisaną zwrotkę: Kopniem liberałów, spluniem na lewaków/będziem Polakami/Dał nam przykład Viktor Orban/jak Unię pokonać mamy. Wojna z Unią Europejską zabierze wiele szarż husarii Morawieckiego, Waszczykowski z całą redutą nie raz się wysadzi w powietrze … męską, twardą batalistykę może sarmacki naród polubić bardziej od obrazka szarmanckiego prezesa witającego polską Joannę d’Arc na lotnisku z bukietem kwiatów (ale jej kanarkowego kostiumu długo mi będzie brakować). Ta wojna potrwa długie dwanaście miesięcy i się nie zakończy podpisaniem pokoju z Unią.

  Drugie wydarzenie będzie już wkrótce, za trzy miesiące, bo tak prezes zapowiedział. Staną dwa pomniki, a prawda o tym co się wydarzyło w Smoleńsku w mglisty ranek 10. kwietnia zostanie uroczyście odsłonięta. Na jednym postumencie stanie Lech tyłem do Marszałka, w uliczce między Krakowskim Przedmieściem i Placem d. Zwycięstwa, d. Saski; nie jestem pewien, czy sam, czy z małżonką. Drugi pomnik będzie na skwerze naprzeciw, dla równowagi. Nie znamy projektu, ani kto wygrał konkurs na pomniki, ale przecież staną, bo prezes jest jemu winien, jej też i całej reszcie. Pomniki za 3 miesiące i tydzień! Na 8. rocznicę. Co za ekscytująca okazja.

  Trzecie to obchody 100-lecia połączone nierozwiązalnie z nową Konstytucją RP, której projekt będziemy dyskutować we wspólnocie, tzw. wspólnocie lepszych i gorszych sortów. Mam nadzieje, że komunistów i złodziei do tego czasu się rozpracuje, zidentyfikuje i odizoluje – idę o zakład, że będą kwiczeć o drugiej Berezie i o faszyzmie.

  Czwarte to samorządy. Celem samorządów jest wykonywanie decyzji suwerennie wybranej władzy w Warszawie, czyli przy ul. Nowogrodzkiej. Więc po co są wybory do samorządów? Aby pokazać, że Platforma już nie istnieje. Czy to nie wystarczy na cztery kwartały przed nami. Już nikt nie będzie mówił, czyja jest zima, a czyja wiosna. Ani się zastanawiał, czyj ma być prezydent, a czyj premier. Nasz? Wasz? Nie, obaj są prezesa.

  Podobno w Ameryce jest dokładnie tak samo. Siedzi sobie prezes w biurze przy Nowogrodzkiej i obmyśla co mają zrobić przy Alei Pennsylwania, w Białym Domu i w Kongresie, oraz w Ministerstwie Sprawiedliwości, których sędziów zwolnić w Teksasie i Oregonie.

 372. Mauro z Rosji to na dodatek Wielki Językoznawca….

  Pisizm = stan umysłu, nie ma co.

 373. wiesiek59

  Nic mnie to nie obchodzi i to nie moja wina . Nawet jesli USA, UK i Francja gdzies wojuje to jest ich sprawa do momentu w którym nie zaczęły by wojować w Polsce. Co nie miało nigdy miejsca.
  Nie zna pan powodów dla ktorych te kraje gdzieś walczą. To znaczy opowiada pan tu łzawą historię o ” ropie , surowcach i dolarach ” . Panie , ja te historie słyszałem przez całe moje zycie , znaczy przez tę jego część przeżytą w prl . Z ust prl-owskich ” specow ” od tzw ” geopolityki ” . Nie wierzyłem im , nie wierzę i panu, ta cała ” geopolityka ” to wielkie goowno a pan jest jego operatorem .
  Mnie jako zamieszkuj acego ziemię na d Wisłą interesuje jedynie to żeby rusek trzymał swoje łapy z dala od naszego kraju . Jedynym sposobem na zatrzymanie kacapskich zapedów które były i są zawsze takie same jest USA i NATO. Więc co oni robią w Iranie czy tam Iraku guzik mnie obchodzi . DOTARLO ?
  Wiem , że pan tego nie rozumie bo osobnicy panskiego pokroju nie uważają sowietów za wrogów tylko za przyjaciół. Cała zresztą pańska ”tfurczość ” to pudrowanie ruskiego ” miru” a obsrywanie Zachodu ale tak żeby nie było widać. ;-))) może jakiś naiwny nie widzi co pan robi . A to zwykła , prl-owska politgramota , szanowny panie , nie ukrył się pan ….

 374. blackley
  3 stycznia o godz. 19:39

  Te gry wojenne, walki o strefy wpływów, cudze zasoby, kosztowały jak na razie świat jaieś 40 milionów ludzi.

  W polityce nie ma ani przyjaciół, ani wrogów.
  Liczą się jedynie INTERESY.
  Co doskonale rozumieją nasi sąsiedzi z Południa.

  Albo istnieją jakieś wartości- życie ludzkie na przykłąd- albo jedynie kasa.
  Trzeba się zdecydować.

  Nie mam potrzeby opowiadać się za wschodnią czy zachodnią dominacją.
  Marzeniem niespełnionym, byłoby trzymanie się od tego z daleka.
  Niestety, nasze elity mają dość giętki kręgosłup.
  Dlatego nasi żołnierze bedą służyć, i ginąć za obce interesy, w krajach które absolutnie nas obu nie obchodzą.

  Nie wiem, jakim osobnikiem jest pan, jakiego pokroju.
  Obawiam się jednak, że pański ogląd świata jest dość ograniczony.
  „Cztery nogi dobre, dwie nogi złe” to cały zakres pana wiedzy o współczesnym świecie.
  Światem rządzą świnie, niestety….
  „Folwark zwierząt” się kłania.

 375. Jacobsky
  3 stycznia o godz. 19:39

  W twoim przypadku to tylko ciemnogród, ale tego się nie leczy. Sorry.

 376. teo
  3 stycznia o godz. 18:56

  O czym to chciałeś napisać, myśli ci latają po głowie dość niezbornie?

 377. wiesiek59
  3 stycznia o godz. 18:16

  W prawie wszystkie rozpierduchy po II światowej, zaangażowane są trzy kraje:
  „USA, Francja, Wielka Brytania”.

  Wieśku, to lewacka politgramota nastawiano na genetycznie naiwnych, takich jak ty. A ci którzy po cichu szczuli w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej to niby kto, kosmici? Czy może Ruscy i Kubańczycy, plus reszta ostbloku, a wcześniej Chińczycy. Zachód nie miał powodu ani chęci palcem ruszać np. w Angolii w latach 70. i 80. Dopóki nie pojawiła się tam uzbrojona przez Kubę i Ruskich MPLA, a później do akcji weszli i sami Kubańczycy. To tylko drobny przykład. Scenariusz był wszędzie dość podobny, w miejscowy konflikt wewnętrzny mieszali się Rosjanie tworząc lewicowe partyzantki i robili konfrontację z Zachodem, ale ostrożnie, by za dużo nie ryzykować, po czym zmywali się i zostawiali skutki konfliktu sobą, często w postaci masakr (Etiopia przykładem). Przypomnij sobie lewicowy pucz w Indonezji i ok. miliona ofiar w wyniku wojny domowej oraz statki z PRL, które woziły tam broń, by konflikt za szybko nie wygasł. Zachód był zbyt bogaty, leniwy i wygodny, by generować konflikty w Trzecim Świecie, ponosząc z tego tytułu dodatkowe koszty. Reszta to lewacka propaganda, udająca niezależny punkt widzenia, która orze ci w mózgu coraz głębiej. Nie pozwól sobie na to, chyba że to lubisz i żyć bez tego nie możesz. Jeśli tak to przepraszam.

 378. Teo
  „Lewiatan”, jak rozumiem to Konfederacja Lewiatan z Henryką Bochniarz. Organizacja nagradzająca Balcerowicza, Wałęsę, Hübner, a ostatnio Michnika, Smolara, Łętowską, Frasyniuka, Owsiaka, Osiatyńskiego, POLITYKĘ i Baczyńskiego”.

  Crème de la crème postkomunizmu. 🙂

 379. Bar (16:34)
  „Mauro Rossi zaczyna wklejać”.

  To i ty wklejaj, jeśli nie umiesz czas się nauczyć.

 380. Bar Norte
  3 stycznia o godz. 17:45

  Mauro Rossi „Cos dla Bar Norte”

  „Czemu dla mnie”?
  Słyszałem, że komunizm zaliczamy do lewicy.

 381. Mauro Rossi

  „Słyszałem, że komunizm zaliczamy do lewicy.”

  A ja wyżej czytam, że PiS zaliczają do lewicy.

 382. teo

  „„Lewiatan”, jak rozumiem to Konfederacja Lewiatan z Henryką Bochniarz. Organizacja nagradzająca Balcerowicza, Wałęsę, Hübner, a ostatnio Michnika, Smolara, Łętowską, Frasyniuka, Owsiaka, Osiatyńskiego, POLITYKĘ i Baczyńskiego. Z czymże przychodzą posłowie PIS do Lewiatana?”

  Tak, dobrze rozumiesz – to o tę samą Konfederację chodzi.
  Z tym, że to nie posłowie PiS chodzą do „Lewiatana” tylko „Lewiatan” kolęduje u drzwi rządu Morawieckiego.
  Mauro wkleił początek konfederacyjnej kolędy:

  „Na rynku pracy mamy do czynienia z sytuacją, która nie miała miejsca od 25 lat. Dane płynące z gospodarki – rosnący PKB, spadające bezrobocie, rosnące wynagrodzenia i zapotrzebowanie na pracowników – sprawiają, że można nasz rynek pracy nazwać „rynkiem pracownika””

  Natomiast pominął to co nastąpiło dalej czyli zawile sformułowaną listę próśb, postulatów i oczekiwań związanych z powyższym dramatem. Jak się domyślasz chodziło głównie o koszty pracy. Nie będę cię szczególami zanudzał bo od ćwierć wieku Konfederacja „Lewiatan” kolęduje z powodzeniem o to samo.
  Śmiało więc mozna założyć, że jeśli premier Morawiecki ulży „Lewiatanowcom” w niesieniu ciężarów związanych z zakupem pracy na wrogim im rynku, pozwoli mniej płacić i taniej zwalniać, to znajdzie się wsród laureatów Nagród Lewiatana, których wyżej wymieniłeś. Obok Michnika i Balcerowicza.
  Nie sądzę bowiem by pragmatyczna Henryka Bochniarz miała z powodu jakiś sądów potrzebę wcielać się w postaci z antyfaszystowskich powieści Remarque’a – jak romantyczka Agata Bielik Robson.

 383. Mauro Rossi
  3 stycznia o godz. 20:36

  Lewicowe, czy antykolonialne ruchy niepodległościowe sa faktem.
  I to niekoniecznie animowanym przez tzw. państwa komunistyczne, tylko sytuację wewnętrzną.
  Podleglość zachodnim marionetkom, czy dyktaturom wspieranym przez kraje zachodnie, niczego dobrego raczej tym krajom nie przyniosło.

  Zachód- wbrew twojej opinii- generuje konflikty w krajach bogatych w surowce, w trosce o zyski swoich kompanii wydobywczych.
  Nad najemnikami nikt przecież nie płacze…
  Jako dowód, wystarczy los syna pani Thatcher.

  Masakra w Indonezji jest nieźle opisana.
  To nie komuniści masakrowali na zlecenie Moskwy, tylko komunistów i lewicowców, działaczy związkowych, masakrowano na zlecenie Waszyngtonu.
  Czy Indonezja zyskała coś na tym ekonomicznie, politycznie, pod względem poziomu życia?
  Ot, milion prawie trupów, dla utrzymania strefy wpływów, nic ponadto.

  Nie zyskali na tym również inspirowani przez cIA przywódcy Indonezji- straszliwie „demokratyczni” Sukarno i Suharto- generałowie zresztą.
  Gdy tylko zaczęli dbać o interesy własnego państwa, wybijali sie na niepodległość, czekał ich smutny koniec.

  Moim zdaniem, procesy dekolonizacyjne trwaja nadal.
  Co bardzo nie pasi kilku krajom.
  Ponoć demokratycznym…..
  Uprawianie demokracji na własnym terytorium, zamordyzmu na podległym, przychodzi im nadzwyczaj łatwo.
  A tacy jak ty biorą frazesy za dobrą monetę.

 384. teo

  „„Lewiatan”, jak rozumiem to Konfederacja Lewiatan z Henryką Bochniarz. Organizacja nagradzająca Balcerowicza, Wałęsę, Hübner, a ostatnio Michnika, Smolara, Łętowską, Frasyniuka, Owsiaka, Osiatyńskiego, POLITYKĘ i Baczyńskiego. Z czymże przychodzą posłowie PIS do Lewiatana?”

  Tak, dobrze rozumiesz – to o tę samą Konfederację chodzi.
  Z tym, że to nie posłowie PiS chodzą do „Lewiatana” tylko „Lewiatan” kolęduje u drzwi rządu Morawieckiego.
  Mauro wkleił początek konfederacyjnej kolędy:

  „Na rynku pracy mamy do czynienia z sytuacją, która nie miała miejsca od 25 lat. Dane płynące z gospodarki – rosnący PKB, spadające bezrobocie, rosnące wynagrodzenia i zapotrzebowanie na pracowników – sprawiają, że można nasz rynek pracy nazwać „rynkiem pracownika””

  Natomiast pominął to co nastąpiło dalej czyli zawile sformułowaną listę próśb, postulatów i oczekiwań związanych z powyższym dramatem. Jak się domyślasz chodziło głównie o koszty pracy. Nie będę cię szczególami zanudzał bo od ćwierć wieku Konfederacja „Lewiatan” kolęduje z powodzeniem o to samo.
  Śmiało więc mozna założyć, że jeśli premier Morawiecki ulży „Lewiatanowcom” w niesieniu ciężarów związanych z zakupem pracy na wrogim im rynku to znajdzie się wsród laureatów Nagród Lewiatana, których wyżej wymieniłeś.
  Obok swych dobrych znajomych – Michnika i Balcerowicza.

 385. 404
  3 stycznia o godz. 7:02

  Ja juz wyjaśniałem panu Marcinowi że myli się bardzo, bo +500 biedy nie zlikwidowało. Ale co zrobić gdy ktoś się uprze? Ze mną dał sobie spokój to próbuje gdzie indziej, a nuż mu ktoś rację przyzna?

  „@neospasmin
  3 stycznia o godz. 6:39
  „500+ juz teraz jest dobre- zlikwidowalo biede posrod polskich dzieci.”

  Tu link do mego komentarza na ten temat.

  https://passent.blog.polityka.pl/2017/12/23/nie-dajmy-sie-zwariowac/#comment-788164

 386. Mowa Nowaczyka o badaniu katastrofy smoleńskiej, jak było przedtem tak jak i teraz, opiera się na zaprzeczeniach zaprzeczeń, rozważaniach nie na temat, tworzeniu nieistniejących sprzeczności oraz wyrażaniu wątpliwości wyprowadzanych z faktów wymyślonych.

  Przykładem takiej wątpliwości wymyślonej jest orzeczenie Nowaczyka, że mamy cztery różne zapisy ostatnich sekund lotu. Ilu sekund, jakie zapisy, jakich parametrów, na którym nośniku, zapisy czego?

  Taka enigmatyczna gadka, która niczego nie wyjaśnia, lecz gmatwa dostatecznie, by smoleński lud miał materię do fantazjowania – ruskie kłamią, sfałszowali zapisy ostatnich sekund lotu na czterech nośnikach (aż czterech, czyli wszystkich dwóch, które odczytano plus dwa, które wymyślił i odczytał Nowaczyk), odnaleziono sloty, poskładano je, są całe (sensacja, dlaczego komisje Millera i MAK nie mogły ich odnaleźć?), nie było uderzenia w brzozę, itd.

  Jest to mowa-żenada, daleka od faktów, błąkająca się po ekstremach, wydumkach i pobożnych życzeniach.
  Nowaczyk przedstawił „konkrety”, które nie zawierały ani jednego konkretu. Przepraszam, konkretem jest to, że Nowaczyk jednak coś przedstawił – swoje fantazje jako dowody na wybuchy i zamach w Smoleńsku.

  Przykład fantastyki Nowaczyka.

  „– Skrzydło składa się z paru części. Przed skrzydłem, przy lądowaniu wysuwa się taka część – po polsku określana jako skrzela, po angielsku – slot. To jest pierwsza część skrzydła, która musiałaby uderzyć w drzewo. W wyniku bardzo szczegółowych prac, setek zdjęć, odnaleźliśmy wszystkie fragmenty tego slotu. Złożyliśmy je razem i tam nie ma miejsca, przez które mogłaby przejść brzoza. Nie ma śladu uderzenia w brzozę. To znaczy, że ten slot musiał być zniszczony wcześniej ”

  Jego gadka o slocie lewego skrzydła, o tym jak to na setkach zdjęć (?) odnaleziono wszystkie fragmenty slotu, „złożono je razem” (jak złożono zdjęcia razem?) i okazało się, że tam nie ma miejsca, gdzie mogłaby uderzyć brzoza, nie ma śladu uderzenia w brzozę. Prymitywne kłamstwo obliczone na techniczną ignorancję przeciętnego smoleńskiego ludzika.

  Wypowiedź ta oznacza, że zdjęcia, które przedstawiła komisja Millera, na których widać z różnych stron złożone do kupy obie części lewego skrzydła TU-154M w Smoleńsku, widać spowodowany przez zderzenie z brzozą przełom na lewym skrzydle rozpoczynający się od slotu, widać slot, widać ślady uderzeń, wgniecenia, miejsce przerwania slotu i skrzydła itd.

  Z fantastycznych wypowiedzi Nowaczyka wynika, że te zdjęcia nie istnieją, lub nie są to zdjęcia prawdziwe, skoro podkomisja odnalazła setki innych zdjęć, które rzekomo pokazują, że skrzydło zostało urwane w inny sposób (wybuchem).

  Nie mówiąc już o tym, ze ani słowem nie wspomniał Nowaczyk o ładunku wybuchowym, który miał rzekomo urwać skrzydło. Gdzie ten ładunek był, dlaczego był niewidoczny, dlaczego był wybuchowo bezgłośny i dlaczego nie uszkodził slotu, skoro to był ładunek wybuchowy.
  Ten gość ma fantazję. Jasnowidz.
  Różdżkarstwo w służbie nauki.
  Pzdr, TJ

 387. @ Mauro z Rosji :
  „Zachód nie miał powodu ani chęci palcem ruszać np. w Angolii w latach 70. i 80. Dopóki nie pojawiła się tam uzbrojona przez Kubę i Ruskich MPLA, a później do akcji weszli i sami Kubańczycy.”
  To kiedy wg Ciebie w Angoli pojawiła się MPLA ?
  pytanie nr 2 : Kto finansował FNLA i Unitę ?
  Pytanie nr 3- Kiedy powstały te w/w organizacje ?
  Nie oszukujmy się- wszystkie dawne mocarstwa kolonialne oraz USA i ZSRR po cichu lub jawnie uczestniczyły w konfliktach zbrojnych, chcąc zapewnić sobie wpływy polityczne i ekonomiczne. Doktryny w tym względzie były przez USA i ZSRR głoszone jawnie.

 388. Mad Marx
  3 stycznia o godz. 21:36

  Niezły film, czy książkę kiedyś czytałem.
  „Psy wojny”….
  Zachód nie miał powodu ingerowania, pod warunkiem, że nie było na jakimś terenie zasobów do zrabowania.
  jeżeliby były, narzędzie czy chętni, byli na wyciągnięcie ręki.
  Karierę robił swego czasu niejaki Denard.
  Ileż to rządów w Afryce ustawił zgodnie z zamówieniem…..

 389. @ Mauro-
  Pytanie nr 4 :
  Kto i kiedy rozpoczął militarny konflikt pomiędzy organizacjami wyzwoleńczymi a Angoli ?

 390. wiesiek59

  panie , ale o czym jest pański post z godziny 20.06??

  O interesach ? ok , więc naszym, polskim interesem jest trzymanie ruska tak daleko jak tylko się da od naszych granic. Gwarantem trzymania ruska daleko jest TYLKO i wyłącznie współpraca i sojusz z USA , i trochę NATO . bO Rusek TYLKO się boi USA. Zrozumiał pan?
  Zna pan trochę historię Polski ? I chyba pan wie , że rusek=kłopoty , złodziejstwo, wojna , rabunek, morderstwa, gwałty itd , itp ?? tak czy nie ? a może pan zna jakieś inne dzieje Polski gdzie rusek nie gwałcił i mordował tylko budował i pomagał , hę ???!!!!! no śmiało , pan przytoczy jakiś przykład !! NIE MA ? no właśnie …

  więc , jak sam pan stwierdził , najważniejsze są interesy , a naszym interesem jest trzymanie kacapa z dala , gwarantuje to tylko USA więc co tam USA gdzie robi nic nas nie obchodzi bo liczy się INTERES .

  Jakieś marzenia o ” trzymaniu się z daleka ” to zwyczajne bzdury , Polska to nie Szwajcaria , mamy nieszczęscie leżeć na trasie odwiecznych , ruskich marszów na Zachód . Oczywiście te marsze nie miały nigdy na celu zwiedzanie , jedynie RABUNEK i Zniszczenie . Niech pan przestanie oopowiadać klechdy o tym co nigdy nie nastąpi , panie szanowny.

  A Folwark Zwierzęcy przeczytałem , także w oryginale. Orwell zapoznał się z sowieckim systemem smierci w czasie wojny w Hiszpanii, wiedział co pisze . Pan natomiast – nieswiadomie lub z głupoty pisze bajki .

 391. Sam czesto pisze że popierający PiS zachowują się jak zakochane kobiety i żadne racjonalne argumenty do nich nie docierają , a bronić sa skłonni nawet fizycznie , gdy argumentów zabraknie
  dlatego przypadł mi do gustu ten oto felieton
  http://racjonalista.tv/dlaczego-polacy-kochaja-pis/

 392. blackley
  3 stycznia o godz. 22:08

  Proponuję zmodyfikować Plan Rapackiego, ewentualnie finlandyzować Polskę, trzymając się z dala od rozgrywek Wielkich.
  Nawet średnim to nie służy…

  Zaborców było TRZECH- dla przypomnienia.

 393. Ciekawa rozmowa na temat Pakistanu……
  Jak kończą sojusznicy USA?
  Jak zwykle?

 394. wiesiek59

  panie , po raz kolejny pragnie pan czegoś co nie nastapi, słyszał pan o czymś takim jak realia ? doświadczenia historyczne ? o wyciąganiu wniosków z przeszłości na przyszłość ? czy tylko umie pan prezentować zwyczajne , naiwne chciejstwo ?

  1. plan Rapackiego – pamiętam z lekcji tzw ” wychowania obywatelskiego ” za prl – zwyczajne , naiwne chciejstwo , żaba podstawiła nogę do podkucia , polscy komuniści z poduszczenia rosji wypuścili taką klechdę której nikt poważny nie traktował poważnie bo zapewnień ruska nie traktuje się poważnie – kolejny raz pan gdyba w sferze nierealnej
  2. FINLANDYZACJA !!!?????? czyli oddanie Polski w dzierżawę ruskim , pan dobrze sie czuje !!!!??????? choć w sumie , odsłonił pan swoją prawdziwą twarz – sowiekiego agenta wpływu . BYŁO TAK OD RAZU.

  Oczywiście , że zaborców było trzech . Z tym że Wegrzy udają ze ich sprawa nie dotyczy , Ruskie udają głupka . Natomiast Austriacy swój dług splacili przyjmując dziesiątki a może i setki tysięcy uciekinierów z prl , dając im dach nad głową , zasiłki , pracę , czas na wyjazd do innego kraju – Kanada, Australia, USA, RPA . Wiem cos o tym bo sporo moich znajomych i osób z rodziny korzystało z gościnności Austriaków . Nie bylismy członkami kompleksu urzędniczo- mundurowego i uciekaliśmy z tego syfu , który pan opisuje jako nieomal raj na ziemi , panie szanowny.
  Niemcy – mają swoje za uszami i sporo jeszcze trzeba im powiedzieć do słuchu , a także jeszcze muszą zapłacić za zniszczenia . Ale nie mają planów podboju i zniszczenia Polski tak jak Ruskie.

  Panie , czemu pan tak za ruskimi ? za forsę ? czy tak pana za prl nauczyli ? czy co ? czemu wybiera pan onucę zamiast skarpetek ?

 395. tejot
  3 stycznia o godz. 21:33
  Dochodzę do wniosku, że Polska nie była i nie jest państwem prawa.
  W państwie, w którym działa prawo nie można bezkarnie bez dowodów (i wręcz na przekór dowodom) oskarżać ludzi o zamordowanie z rozmysłem 100 osób we współpracy ze służbami obcego mocarstwa. Takie pomówienie w wykonaniu osób publicznych i ogłoszone w mediach powinno być natychmiast ścigane z urzędu. Prokuratura powinna zażądać dowodów oskarżenia i w przypadku ich braku skazać za skrajnie niebezpieczne dla Polaków (i Polski) pomówienie (ludzie mogą ocenić ze rządzą zbrodniarze). Przecież gdyby zamach był prawdą to ci co go zorganizowali powinni dostać dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia , a partia która przewodzili powinna zostać zdelegalizowana.

 396. panie maćku.g,

  czytałem , dobre. Czasem myślę , ze musiało do tego dojsć . Do dojscia do władzy faszyzującego reżimu w Polsce . Większość krajów w Europie miało taki epizod tyle że kilkadziesiąt lat temu . U nas prl zamroził te tendencję i chyba musi się to dziadostwo wygotować .

  klaniam sie

 397. panie macku.g,

  ” reforma ” sadownictwa ma na celu sprawne skazanie Tuska i kogoś jeszcze za katastrofę komunikacyjną samolotu tu 154 pod Smolenskiem .

  Mam nadzieje ze zaden sedzie si ę nie odważy , ale to tylko nadzieje. Przecież są ” prawnicy ” z ” uczelni ” niejakiego Rydzyka Tadeusza , nie ma powodu by nie stali się sedziami , a oni watpliwości mieć NIE BEDĄ MIELI .

 398. Bar

  Jeszcze wyjaśnij, jeśli możesz czyje jest to zdanie, Mauro czy Lewiatana?
  „Na rynku pracy mamy do czynienia z sytuacją, która nie miała miejsca od 25 lat”.

  Objaśnienie detaliczne, o co w nim chodzi ma dwa człony:
  „rosnący PKB, spadające bezrobocie, rosnące wynagrodzenia i zapotrzebowanie na pracowników”.

  I tu jest nie prawda. PKB, wynagrodzenie, zatrudnienie rosło w 2015 roku, i w poprzednim i w kilkunastu latach wcześniej. Więc nic w tym nowego – aczkolwiek PIS stwierdził, że „Polska w ruinie”, więc tego aksjomatu nie wolno dyskutować, ani podważać.

  W drugim członie czytam: „… można nasz rynek pracy nazwać ‚rynkiem pracownika'”. Faktycznie, chyba tak źle nie było na rynku pracy przez całe 27 lat. I to jest katastrofalna wiadomość dla PIS, i przede wszystkim dla Polaków. Tak bywało w wielu sektorach rynku pracy w PRL, gdy brakowało wykwalifikowanych pracowników. To jest powrót do „gospodarki niedoboru” dokumentnie obnażonej przez Kornaia.

  Jak jest tego efekt? Tydzień temu opowiadała mi pewna inżynier nadzoru budowlanego, jak firma stawiała blok mieszkalny w dużej metropolii. Ściana była krzywa, do wyburzenia. Wołają brygadzistę, który najlepiej z brygady mówi po polsku, bo brygada jest ukraińska, że trzeba postawić ścianę na nowo, skoro wzięli za nią forsę.
  – Co! – oburzył się brygadzista – stawiajcie sobie sami, bo my zbieramy manatki i nie pracujemy już w tej firmie.
  – Jak to, kto to naprawi? – oburzył się szef fimry budowlanej.
  – Eee, nie martwcie się. Z Ukrainy już jedzie kolejna brygada budowlana, to ona wam to zrobi. Tylko musicie jej zapłacić.

  I tak to się kręci na tym PISowskim „rynku pracownika”.

 399. teo
  3 stycznia o godz. 22:58

  ” …. aczkolwiek PIS stwierdził, że „Polska w ruinie”.

  TVP co parę dni złośliwie pokazuje Rostowskiego „kompetentnie” tłumaczącego w 2015 roku, że „pieniędzy w budżecie na 500+ po prostu nie ma!”. To jest ta ruina, bo za rok się znalazły, nie tylko zreszta na to. Wystarczyło p przestać kraść i pozwalać na kradzież. Nagle wszystkie spółki skarbu państwa okazały się dochodowe i dobrze zarządzane.

  „W drugim członie czytam: „… można nasz rynek pracy nazwać ‚rynkiem pracownika’”. Faktycznie, chyba tak źle nie było na rynku pracy przez całe 27 lat”.

  Jedyna rada to zrezygnować ze wzrostu 5 proc. PKB rocznie i wrócić do stagnacji z czasów PO i ówczesnego szkolnictwa ― chluby III RP. 2 proc. PKB rocznie plus deflacja i kłopty z deficytem budżetpowym to jest właśnie to. Wszyscy kończą na prowincji fantazyjne kierunki studiów (zwykle płatne), po których nie mają zawodu, pracy ani perspektyw. No ale za to ciepła woda w kranie. Teraz jest w kranie gorąca i niektórym to przeszkadza, PiS chce ich poparzyć. Zawsze coś da się zrobić, nie trać nadziei.

 400. p.Maciej

  „Ja juz wyjaśniałem panu Marcinowi że myli się bardzo, bo +500 biedy nie zlikwidowało. Ale co zrobić gdy ktoś się uprze? Ze mną dał sobie spokój to próbuje gdzie indziej, a nuż mu ktoś rację przyzna?”

  Tu pierwszy z brzegu artykul na temat likwidacji biedy wsrod dzieci jako skutku programu 500+:

  https://finanse.wp.pl/skrajne-ubostwo-w-polsce-zostalo-ograniczone-to-efekt-500-6169947346561153a

  Ciekawe czy pod jego wplywem zmieni pan zdanie?
  Gdybym pracowal dla PiS/ mediow prorzadowych poszedlbym z tym teskstem, danymi GUS do rzecznika praw obywatelskich i do rzecznika praw dziecka. Poprosilbym o komentarz.
  To dlatego ze niczyje pochwaly bardziej wartosciwe nizli te od przeciwnikow.

  marcin.lazarowicz

 401. wiesiek59
  3 stycznia o godz. 21:56

  Niezły film, czy książkę kiedyś czytałem.
  „Psy wojny”….

  W celu uzupełnienia twojej legendarnej erudycji polecam jeszcze powieści Heleny Mniszkówny.

 402. Bar Norte
  3 stycznia o godz. 21:01

  „Lewiatan” kolęduje u drzwi rządu Morawieckiego”.

  To żadna sensacja, a Lewiatan jest przereklamowany, to tylko specyficzne lobby. Polski biznes już jakiś czas temu przeszedł na stronę PiS. Po doświadczenaich z PO uznał, że to jest dla niego dużo lepsza opcja. PO sprzedawała nawet wodociągi, a biznes woli byc u siebie i na swoim, a nie podwykonawcą zagranicznych koncernów. Wytłumacz dziś np. pracownikom LOT, że PO była ok. Zabiją cię śmiechem.

 403. wyzysk

  „Co jest zlego w tym , ze byly korespondent New York Timesa i laureat nagrody Pulitzera obserwuje na arenie politycznej usa grupy, ktore chca obalic demokratyczny system rzadow?”

  Wlaśnie w tym sęk, że on nie obserwuje grup społecznych, ich konfliktów na tle sprzecznych interesów tylko koncentruje się na złowrogich „korporacjach” i demonicznych jednostkach powiązanych spiskami. Tym samym wskazuje je jako źródło zła coraz bardziej wk…nym swym położeniem społecznym ludziom. Trudno się potem dziwić, że wyborcy w skrajnie spersonalizowanych wyborach upatrują w kandydatach jakiś wcieleń szatana lub boga (pisała o tym ciekawie żabka konająca) albo na odmianę mafijnie powiązanych bohaterów telenowel – zapominając o swych interesach politycznych czy ekonomicznych. To własnie ta spiskowa, skrajnie spersonalizowana a co za tym idzie zmistyfikowana perspektywa widzenia społecznej rzeczywistości rozwala system demokratyczny.

  „Znany jest przyklad korporacji petrochemicznej BP …”

  Ale to jest dość oczywiste – na tym polega ekspansja kapitału. Z tym, że jest to proces obiektywny, który trudno ujmować w kategoriach spisku. To trochę jakby definiować burzę jako spisek piorunów, wiatrów i ulewnych deszczy.

  Wyzysk, mnie w tej polemice nie chodzi akurat o krytykę Hedges’a jako publicysty tylko o sposób dotarcia z przekazem lewicowym do ludzi. Dlatego wczesniej przeciwstawiłem mu pisarkę brytyjską Hilary, która ze swym pozbawionym agitacyjności lewicowym przesłaniem lepiej, skuteczniej do nich dociera – sądząc po masowych nakladach.
  Innym przykładem może być ceniony również przez pana brytyjski reżyser Ken Loach – przecież jak najdalszy od teorii spiskowych.
  Przyzna pan chyba, że „Whisky dla aniołów” ma większy potencjał lewicowości niż ciągłe pomstowanie na korporacje i prostytuujących się z nimi polityków.

 404. Bar Norte
  3 stycznia o godz. 20:50

  MR: „Słyszałem, że komunizm zaliczamy do lewicy.”
  BR: „A ja wyżej czytam, że PiS zaliczają do lewicy”.

  Zwłaszcza OjDyra z Torunia. 🙂 PiS jest partią wrażliwą społecznie, jak niemiecka CSU/CDU po wojnie i wiele innych partii w Europie Zachodniej, formalnie nielewicowych. Siła Zachodu tkwiła w dynamicznym rozwoju i pokoju społecznym. Opozycja działa w Polsce w fatalnym timingu (po 25 latach III RP) i dlatego zmuszona jest kompromitować się niemal codziennie. Na inne pomysły intelektualnie jej nie stać.

 405. To że trzeba ludziom płacić to akurat dobrze. DO tej pory był rynek pracodawcy , teraz , jak to w kapitalizmie , nastąpiła zmiana koniunktury . Do tego nie zanosi się by szybko nastąpiła kolejna zmiana – dużo ludzi wyjechało i nie chce wracać mimo że bankier-historyk namawia , emerytury , społeczeństwo się starzeje , ludzie nie chcą robić słabo pretiżowych robót , ale jak mówię – TO DOBRZE. Ludzie będą mieli więcej forsy to więcej wydadzą , a będzie to forsa ZA PRACĘ a nie z zasiłku.

  a teraz do pana Rossi – panie Rossi ,

  założę się o co pan chce , że żadna , jak pan to ujął ” prowincjonalna uczelnia ” nie zniknie . Te brzydzące pana ” prowincjonalne uczelnie ” to jednak jakaś alternatywa dla niezamoznych ludzi i doskonale pan wie , że np w USA jest masę stanowych uczelni niebędących przecież Harvardem , czyż nie ? Należy je , te uczelnie tak pana napełniające obrzydzeniem , odpowiednio prowadzić , tak zeby zapewniały porz adne wykształcenie na akceptowalnym poziomie w kierunkach potrzebnych lokalnym pracodawcom . Słabe upadną same.
  Wie pan doskonale , ze owe ” prowincjonalne uczelnie ” są zwykle na prowincji a prowincja to elektorat PIS i nikt sobie NIE POZWOLI na likwidację tychże. Uczelni znaczy. Lepiej w prowincjonalnym miescie mieć uczelnię , nawet niezbyt mocną , niż nie mieć wcale czyż nie ?

  Po za tym , nawet słaba ” prowincjonalna uczelnia ” czegoś jednak uczy i daje jakiś kapitał kulturowy i intelektualny. Nie na miarę Oxfordu czy Harvardu ale chyba nikt nie zakłada idąc na studia w Łomży czy Ostrołęce – przy całym szacunku dla w/w miast – że dostanie wiedzę w gatunku Oxfordu czy Harvardu ?
  Nie wszyscy jeżdżą Mededesami czy Landroverami . Niektórzy Hyundajami i Oplami . Czyż nie ?

 406. p.Blackley

  1. jak rozumiem jest pan na emigracji
  2.czemu ? ja rozumiem za Tuska – wygonił pana , ale teraz ???? za tzw ” dobrej zmiany ”??????/ co pana powstrzymuje przed powrotem do tego raju jaki Kaczynski fabrykuje ?

  Nikt mnie nie wyganial.Ani polityka ani pieniadze. Jestem/ bylem w tej szczesliwej sytuacji ze moglem i moge wybierac gdzie i czemu akurat tu chce mieszkac.

  3.czemu , skoro pan tu znaczy w Polsce NIE MIESZKA , urządza pan mi zycie w kraju w którym ja MIESZKAM ????Proszę urządzać swoje życie w swojej nowej ojczyznie od urządzania mi zycia WARA !!

  Niczego panu nie urzadzam. Jak pan zauwazyl komentowanie u p.Passenta sluzy wymianie opinii, nie konstytuowaniu nowych pradow politycznych.
  Posrod tu piszacych znaczna czesc to ci z zagranicy. Nie widze powodu by zakazywac im/nam wypowiadania sie o polskich sprawach.

  4. CO DO 500plus – panie szanowny , pieniądze są z tego że się je ZARABIA PRACUJĄC a nie z tego że się pobiera zasiłki

  Ostatnio co i raz czytam ze pieniadze to pochodza z tej dobrej EU.
  To ona dala na drogi, na dotacje dla rolnikow, na metro…
  Wiec jak to jest z tymi pieniedzmi?

  5.PO co pan się podpisuje swoim czy nie swoim imieniem i nazwiskiem ? nie mam życzenia pana poznawać w realu , proszę sobie darować

  Wydaje mi sie ze kiedy czlowiek podpisuje sie imieniem i nazwiskiem to czuje sie bardziej odpowiedzialny za swoje wypowiedzi. Nie pisze agresywnie, obrazliwie, nie rzuca slow na wiatr. Pan tez tak sadzi?

  marcin.lazarowicz

 407. teo

  „Jeszcze wyjaśnij, jeśli możesz czyje jest to zdanie, Mauro czy Lewiatana?
  „Na rynku pracy mamy do czynienia z sytuacją, która nie miała miejsca od 25 lat”.”

  Cały zacytowany przez Mauro tekst pochodzi z konferencji prasowej „Lewiatana”. Z tym, że jak napisałem te kilka zdań to wstęp do całej litanii postulatów i próśb skierowanych do premiera Morawieckiego – oczywiście dotyczących kosztów pracy.
  Na pewno z punktu widzenia interesów biznesu zrzeszonego w tej konfederacji to są sprawy istotne. Z tym, że nie tyle mnie one interesują w tym przypadku co raczej udowodnienie tezy, że kapitał politycznie nie grymasi. Po prostu Monteskiusz czy demokracja mu snu z powiek nie spędzają gdy jego interesy są gwarantowane. W tym przypadku potrzeba taniej pracy skłania liberalny biznes z „Lewiatana” do układania się pisowskim rządem.

 408. panie Rossi ,

  tu cytat ”epsza opcja. PO sprzedawała nawet wodociągi, a biznes woli byc u siebie i na swoim, a nie podwykonawcą zagranicznych koncernów. Wytłumacz dziś np. pracownikom LOT, że PO była ok. Zabiją cię śmiechem.”

  Prawda i nieprawda. Akurat zagraniczne firmy lepiej płacą i lepiej traktują ludzi – zazwyczaj . Pracownicy LOT czy czegokolwiek innego raczej mało mnie obchodzą , obchodzi mnie tani bilet i dobra obsługa.

  Prawda , że lepiej być na swoim niż podwykonawcą bo forsę bierze zlecający rzecz podwykonawcy . Ale proszę pamiętać , że po impolzji prl ani kapitału ani wiedzy za bardzo nie mielismy . Jak w kapitalizmie – przyszła inna koniunktura , teraz na kapitalizm panstwowy . nIE jest to dobre dla klienta rozwiązanie – panstwowe monopole to gaz i prąd . Chyba pan placi rachunki i wie pan że są bardzo wysokie i coraz wyższe ? to samo było w zamierzchłej przeszłości z telefonami stacjonarnymi – panstwowa Telekomunikacja nie była w stanie mnie podlączyć przez 25 lat . Jak weszły prywatne firmy rzecz się stała w poł roku.

  kłaniam się

 409. Mauro Rossi

  „Polski biznes już jakiś czas temu przeszedł na stronę PiS”

  Tak, zgadzam się. To było widoczne w ostatnich 2 latach.

 410. PANIE neospasmina ,

  a jak to się stało , że ” mógł pan wybierać ” ? czasem nie z tego powodu że znienawidzona przez pana UE przyjęła Polskę , otworzyła granice, zezwoliła na wyjazdy i osiedlanie , hę ?

  Nie dowiemy się bo nawet jak tak było to pan zaprzeczy ;-))))))

  oczywiście , ze to forum wymiany myśli , oczywiście , ze nie ma pan siły sprawczej by swoje wpisy zamienić na ustawy , jeszcze by tego brakowało . Zyjąc sobie wygodnie w jakimś liberalnym , zachodnim kraju , korzystając ze zdobyczy demokracji liberalnej jednoczesnie kibicuje pan wprowadzaniu tzw ” nieliberalnej demokracj;”i w Polsce . Skoro tak pana rajcuje quasi – faszystowski ustrój to proszę opuścić obecne miejsce zamieszkania i spróbować w Polsce Kaczynskiego ? Co pana POWSTRZYMUJE PRZED POWROTEM ?

  Zycia mi pan nie urządza ? a na kogo pan głosował nie mieszkaj ąc w POLSCE i nie mając zamiaru wrócić jak widzę ? co pana to obchodzi kto bedzie U NAS rządził ??

  Skoro ma pan predylekcje do publikowania do sławy i pisania pod własnym nazwiskiem to niech pan próbuje w papierowych wydaniach . Zapłacą i będzie pan sławny . Na forach Polityki -prawie – nikt sie nie podpisuje i obrzucania się obelgami nie ma . Więc panski argument- kolejny -upadł

  kłaniam się

 411. tejot
  3 stycznia o godz. 21:33

  „… orzeczenie Nowaczyka, że mamy cztery różne zapisy ostatnich sekund lotu. Ilu sekund, jakie zapisy, jakich parametrów, na którym nośniku, zapisy czego”?

  Nowaczyk powiedział wyraźnie: „polskiego rejestratora”, mógłbyś sprawdzić w sieci, czego z lenistwa nie zrobiłeś, że to rejestrator parametryczny (ATM-QAR). A jeśli tak to zapisy dotyczą parametrów lotu.

  „Taka enigmatyczna gadka, która niczego nie wyjaśnia …”.

  Tobie nikt nic nie wyjaśni, a jak wyjaśni to nie zapamiętasz, jak zapamiętasz to nie zrozumiesz, ogólnie to w twoim przypadku sprawa raczej beznadziejna.

  ” … odnaleziono sloty, poskładano je, są całe (sensacja, dlaczego komisje Millera i MAK nie mogły ich odnaleźć?)”.

  Naiwne pytanie, oni nie zajmowali się wyjaśnianiem przyczyn katastrofy tylko jej gmatwaniem. Więc czemu mieliby cokolwiek robić?

  Nowaczyk: „Przed skrzydłem, przy lądowaniu wysuwa się taka część … slot. To jest pierwsza część skrzydła, która musiałaby uderzyć w drzewo. W wyniku bardzo szczegółowych prac, setek zdjęć, odnaleźliśmy wszystkie fragmenty tego slotu. Złożyliśmy je razem i tam nie ma miejsca, przez które mogłaby przejść brzoza. Nie ma śladu uderzenia w brzozę. To znaczy, że ten slot musiał być zniszczony wcześniej.”

  „Jego gadka o slocie lewego skrzydła, o tym jak to na setkach zdjęć (?) odnaleziono wszystkie fragmenty slotu, „złożono je razem” (jak złożono zdjęcia razem?)”.

  A np. o technice HDR (High Dynamic Range) słyszałeś? Jak widać nie. Z kilku zdjęć możesz zrobić jedno, lepsze. Wy macie pecha, bo nie ma takiej drugiej katastrofy tak dobrze obfotografowanej. W 2010 roku już królowała fotografia cyfrowa w pełnym w rozkwicie no i smartfony z funkcją foto/film. Praktycznie każda większa część samolotu ma dziesiątki lub nawet setki zdjęć.

  „Prymitywne kłamstwo”.

  Tejot, jak molierowski pan Jourdain, nie wie, że mówi prozą i o sobie. 🙂

  ” … ani słowem nie wspomniał Nowaczyk o ładunku wybuchowym”.

  Nie wspomniał też o Bing-Bangu, może dlatego, że nie był o to pytany.

  „A tacy jak ty biorą frazesy za dobrą monetę”.

  Jeśli z setek zdjęć wyszło im ze sloty nie zostały zniszczone przez brzozę, bo to fizycznie niemożliwe, mamy KOLEJNY już dowód, że drzewo nie nic wspólnego z katastrofą. Co zatem spowodowało katastrofę jeśli nie brzoza? W raportach MAK i KBWLLP w ramach sprawcy występuje brzoza, ergo raporty są zafałszowane.
  Spróbuj myśleć czasem, to nie bardzo boli.

 412. blackley
  4 stycznia o godz. 0:17

  „Zyjąc sobie wygodnie w jakimś liberalnym , zachodnim kraju , korzystając ze zdobyczy demokracji liberalnej jednoczesnie kibicuje pan wprowadzaniu tzw ” nieliberalnej demokracj;”i w Polsce”.

  Sugerujesz, że „demokracja liberalna” jest bezalternatywna? Tylko czy to jest jeszcze demokracja? Jeśli są wybory, ale wygrać je może tylko „demokracja liberalna”, to mamy problem z demokracją jako taką. Krótko mówiąc mamy liberalny zamordyzm. Czymś „demokracja liberalna” różniłaby się (w fazie wyborów) od „demokracji socjalistycznej”? Tam też były wybory, ale „demokracja socjalistyczna” zawsze dostawała powyżej 90 proc.

 413. Mauro

  Czy TVPiS pasuje już do pieśni salonowych?
  https://www.youtube.com/watch?v=4j_o-F9Mv7Q

  Nie oglądam niestety i nie wiem jak wypowiedź Rostowskiego zmontowano w kurmediach. Jedno wiem, że nie dali mu szansy wyjaśnić, choćby raz. I że oglądalność tej tubie-stacji nieustannie spada.

  Zdaje mi się, że przez dwa lata rządów PIS nieco wolniej rosło PKB niż przez poprzednie dwa lata. I Rostowski mówi prawdę. Na 500 zł na dziecko w budżecie pieniędzy nie było. Trzeba było się zapożyczyć, głównie za granicą. Za PiS, dokładniej od wygranej Dudy rentowność polskich obligacji wzrosła z 2 do 3,3 procent, co powoli zaczyna się odkładać coraz wyższym kosztem obsługi długu. W krajach normalnie rządzonych, gdy jest dobry wzrost PKB i oprocentowanie kredytu rośnie to budżet się równoważy. Trzeba przyznać, że ludzie Morawieckiego dwoją się i troją w szukaniu metod ściągania forsy do budżetu z portfeli Polaków.

  Czy Rostowski mówił też, że w budżecie nie ma pieniędzy na wszystkie obietnice PIS? Takie jak ratowanie „frankowiczów”, obniżenie stawki VAT, podniesienie (dla wszystkich) kwoty wolnej PIT, wzrostu wydatków na ochronę zdrowia. A co ze sztandarowym planem Morawieckiego podniesienia inwestycji do 25 procent PKB (jest 18%). Nie ruszyło podniesienie udziału płac w PKB. 5 procent wzrostu PKB w 2017, rok wcześniej było raptem 2,3%, w 2011 roku było 4,7% – ale to podobno było oszustwo z VATem; Morawiecki i jego chłopaki ostatnio też coś kręcą na VAT-cie, ten wzrost PKB może też jest podejrzany???

  Tak czy owak, relacjonuj nam co ciekawsze kawałki z TVPiS, bo oglądać tego ciurkiem się nie daje. Jak zrobicie ten skok na TVN to już będzie PRL, „partia z narodem, naród z partią” do oglądania.

 414. panie Rossi ,

  nie komentuję bo panskiego wpisu skomentować się nie da. Demokracja liberalna w skrócie tym się różni od ”nieliberalnej ” że nie usiłuje anihilować ” nieliberałów” . Natomiast ” nieliberalni demokraci” własnie to usiłują zrobić – anihilować czyli fizycznie zniszczyć ” liberalnych demokratów” . Słyszał pan te ” zdradzieckie mordy” i ” was trzeba zdelegalizować ” o ” totalnej opozycji ” odmienianej we wszystkich przypadkach ?

  Zobaczymy czy tzw ” nieliberalni demokraci” nie sfałszują wyborów , bo łapki ich swędzą. Będziemy widzieć czy nie zorganizują sobie 90 proc poparcia. Mają dużo wzorców i pomocników z prl więc kto wie?

  a i jeszcze jedno , panie Rossi . Per pan . Proszę się do mnie zwracać per pan. Nie mam zyczenia spoufalać się z panem .

  kłaniam się

 415. panie Rossi ,

  da już pan spokój. Dobrze pan wie , a i Kaczynski już to zapodał , że winnych nie będzie . Z tej przyczyny, ze nie można udowodnić Tuskowi ani podłozenia bomby ani rozpylenia mgły z Putinem , winnego nie będzie.
  Jeden ” ekspert ” juz uciekł do USA , kolejni nawet za 10 lat nic nie przedstawią. To znaczy nic sensownego. Prawda jest taka że nie nalezało lądować i że pilot nie miał doświadczenia , oraz że był zmuszany do lądowania . No ale ” faktem jest , że musimy to robić do skutku ” . Czy tak jakoś .

  kłaniam się

 416. p.Blackley

  Mieszkam w Australii, stad wejscie RP do EU ( i EU do RP) nie ma tu nic do rzeczy.
  Wystrzegam sie sformulowani w rodzaju „ktos mi ZEZWOLIL sie gdzies osiedlic”.
  Tak moze pisac poddany, suplikant, ktos kogo stosunek do panstwa takiego czy innego odbywa sie na kolanach.

  Dosc trudno byloby mi podjac decyzje o powrocie do Polski tylko z powodu polityki i zmian ktorym kibicuje. To dlatego ze polityka nie wyznacza sciezek mego zycia.

  Od czasu wyjazdu nie glosuje w polskich wyborach. To koncept mej zony, ale bbb mi on imponuje.

  Obchodzi mnie to co sie dzieje w Polsce boo to wciaz moj kraj. Mam poczucie ze jestem Polakiem. Nie tylko dlatego ze mam dwa paszporty.

  „Na forach Polityki -prawie – nikt sie nie podpisuje i obrzucania się obelgami nie ma .”

  To w mej opinii najlepsze z panskiego komentarza. Wystarczy chocby porownac te panska wypowiedz z inna, adresowana do kogos innego:

  „Panie , czemu pan tak za ruskimi ? za forsę ? czy tak pana za prl nauczyli ? czy co ? czemu wybiera pan onucę zamiast skarpetek ?”

  Watpie by podobne rzeczy pisal pan podpisujac sie pod nimi imieniem i nazwiskiem..

  marcin.lazarowicz

 417. @Saldo mortale
  2 stycznia o godz. 15:00

  „Zetus podobnie jak Mag udaje nieswiadomego antysemite.”

  Czyli nieświadomie udajemy coś bardzo niepochlebnego (rasizm, szowinizm) – czyli chcemy pogorszyć swój wizerunek, a robimy to nieświadomie, gdyż mamy niedostatki IQ. Dogłębna analiza, zaiste.

  Trawestując:
  Saldo mortale podobnie jak rJ udaje nieświadomego chama i oszczercę – mogę napisać w odpowiedzi. Tylko dokąd to prowadzi ? Pewnie chodzi Ci o percepcję, żeby przykleić etykietkę antysemity do naszych nicków. Ty jako sędzia niezawisły, samoustanowiony masz do tego oczywiste prawo kaduka.

  Czy przy którymś kolejnym Nowym Roku dojrzejesz na tyle, żeby nie bazować na epitetach ? Życzę otrzeźwienia i wyścia z obsesji.
  Kein Antwort bitte!

 418. panie neospasmina ,

  to że pan nie głosuje nie mieszkając w Polsce – chwali się

  jednak zmianom pan kibicuje – ”dobrej zmianie ” znaczy się , mieszkając jednoczesnie w jednym z bardziej liberalnych krajów świata , korzystając z tego co liberalne demokracja i SĄDY NIEZALEZNE dają obywatelowi , mieszkancom Polski zafundował by pan chętnie rodzaj kalifatu – co się dzieje . tak w skrócie – My tu w Polsce w kalifacie Kaczynskiego a pan w liberalnej demokracji w Australii, tak pan sobie wmyslił .

  w Australii nie ma osiedlania ot tak sobie , tak się składa , że panu ZEZWOLILI więc proszę się tak nie obrażać . DOSTAŁ pan zezwolenie TO SIĘ PAN OSIEDLIŁ .

  Pytanie o wybor skarpetek czy onuc to obelga ? panie , musi pan zajrzec koniecznie na jakiś prawicowy portal , tam pan sobie poczyta obelgi

  to wolny – na razie – kraj , niech się pan podpisuje , to bez znaczenia

 419. p.Blackley

  Z tego co czytam panska wiedza o zmianach ustrojowych w RP porownywalna jest z ta na temat Australii.
  Prosze mi wierzyc- tu sedziowie sami sie nie wybieraja. 🙂

  Co do mnie to nie tak- nie dostalem zezwolenia, tylko spelnilem warunki do stalego zamieszkania a nastepnie paszportu z kangurem. Nikt mi grzecznosci nie robil.
  Panska podejscie do administracji i jej kompetencji przypomina kogos kto kupil bilet na pociag a gdy wsiadl to zaczal konduktorowi rece calowac ze ten chcial go zabrac. To nie tak, slowo!

  Pytanie czy ktos ” za ruskimi boo mu za to placa” jest w Polsce obelga bez dwoch zdan. Sugeruje tu by przeprosil pan tego kogo w ten sposob obrazil.

  ml

 420. Przykład logiki PiSowskiej, za pomocą której Rossi wyjaśnia mona wszyztsko, prawdę obróca w kłamstwo/ kłamstwo zamienia w prawdę:

  „Sugerujesz, że „demokracja liberalna” jest bezalternatywna? Tylko czy to jest jeszcze demokracja? Jeśli są wybory, ale wygrać je może tylko „demokracja liberalna”, to mamy problem z demokracją jako taką. Krótko mówiąc mamy liberalny zamordyzm.
  Pzdr. TJ

 421. panie Lazarowiczu,

  rosja to nasz odwieczny wrog wiec za rusofilie nie bede przepraszal

  klaniam sie

 422. p.Blakley

  Oczekuje ze przewprosi pan za pomowienie.
  Pomowienie ze ktos wyglasza pewnie sady bo mu za to placa.
  Nawet jesli na koncu postawi pan znak zapytanie to pomowienie pozostanie pomowieniem. Stad me oczekiwanie ze przeprosi pan tergo kogo pomowil.

  To jest wlasnie przyklad na nieprawdziwosc twierdzenia ze na portalu Polityki nikt nikogo wyzwiskami nie obrzuca.

  ml

css.php