Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

15.01.2018
poniedziałek

Czardasz Orbana

15 stycznia 2018, poniedziałek,

Czardasza – narodowy taniec węgierski, narodzony w Siedmiogrodzie – cechują podobno dynamiczne zmiany tempa i figur. Jeśli tak, to premier Viktor Orbán jest nieodrodnym synem swojej ziemi.

Nie dalej jak w ubiegłym roku mówił, że Węgry „nie uważają tych ludzi za muzułmańskich uchodźców. Uważamy ich za muzułmańskich najeźdźców. Wielokulturowość to złuda. To migranci ekonomiczni poszukający lepszego życia”.

W sprawie imigrantów (na Zachodzie nazywanych „uchodźcami”) Orbán nie robił złudzeń. „Nigdy nie dojdzie do zgody w sprawie podziału imigrantów między państwami Unii Europejskiej”. Orbán należy do najtwardszych i coraz liczniejszych przeciwników otwierania bram Europy dla uchodźców. Nie tylko zresztą Europy. Niedawno Ameryką wstrząsnęły słowa prezydenta Donalda Trumpa, wypowiedziane w gronie współpracowników w Owalnym Gabinecie: „Dlaczego przyjeżdżają tutaj ci wszyscy imigranci z krajów na zadupiu?” (mowa o Haiti, Salwadorze i państwach Afryki Zachodniej).

Nic dziwnego, że dla rządu PiS Węgry Orbána wydawały się najlepszym sojusznikiem w walce z unijną polityką imigracyjną, w tym z nieszczęsnymi kwotami. Węgry były pierwszym państwem, w którym złożył wizytę nowy premier Polski, Morawiecki. „W interesie Węgier jest stanięcie obok Polski” – zapewniał Orbán w grudniu. „Kampania przeciw Polsce nie powiedzie się” – obiecał. W pewnym sensie Węgry stały się naszą twierdzą, kotwicą Polski w Unii. Głosy, jakoby Orbán był nieprzewidywalny, na zmianę nieprzejednany i elastyczny, były zbywane wzruszeniem ramion.

Aż tu nagle, jak w czardaszu, nieoczekiwanie pojawiła się nowa figura. W wywiadzie dla wczorajszego „Welt am Sonntag” premier Orbán odpowiedział m.in. na pytanie, „czy Węgry będą uczestniczyć w nowym unijnym systemie podziału uchodźców?”, następująco: „Pod pewnymi warunkami. Nie pozwolimy, by Bruksela dyktowała nam, kogo mamy przyjąć do naszego kraju. Tylko Węgrzy mogą zdecydować, komu wolno przebywać na węgierskiej ziemi. Po uwzględnieniu tego chętnie weźmiemy udział w systemie podziału uchodźców”.

Tylko tyle i aż tyle. „Fakt” napisał, że Jarosław Kaczyński „się wścieknie”. Istotnie, wypowiedź ta odbiega w tonie i w treści od tego, co mówił prezes o pierwotniakach roznoszonych przez imigrantów, od kategorycznych zapewnień Beaty Szydło i innych polityków PiS: „Ani jednego imigranta. Pomagamy tam, a nie tu”.

Na dowód czego pokazano w telewizji minister Kempę, jak lituje się nad chorymi dziećmi w Jordanii. Jutro ta przyjemność ma spotkać dzieci syryjskie. Moim zdaniem już sam wybór pani Kempy na stanowisko minister do spraw pomocy humanitarnej ma odstraszyć uchodźców – to postać krewka i konfrontacyjna, a nie samarytanka. Ale mniejsza o to.

Ważne, iż kolejna figura Orbána ma pokazać, że Budapeszt gotów jest rozmawiać, stawia warunki, a nie powtarza w kółko „nie”. Teraz, kiedy nowy rząd polski prowadzi ofensywę dyplomatyczną mającą pokazać, że w naszym kraju zmieniają się nie tylko twarze, ale i polityka, warto wziąć to pod uwagę. Może tak jak Orbán – zatańczyć z Europą, zamiast stać do niej tyłem.

Zaproszenie
Andrzej Olechowski i Jerzy Baczyński będą naszymi gośćmi w Radiu TOK FM we wtorek, 16 stycznia, godz. 20.05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 285

Dodaj komentarz »
 1. Zbawienie polskiej opozycji w Budapeszcie? Piękne jest to czepianie się nadziei, że może jednak Orban zdradzi…

 2. „Zbawienie polskiej opozycji w Budapeszcie? Piękne jest to czepianie się nadziei, że może jednak Orban zdradzi…”

  Przeciez juz was wystawil do wiatru. Doskonale stosunki z Rosja, rusckie mu buduja elektrownie jadrowa. Teraz se poprawi malym kosztem stosunki z Unia – przeciez ci „uchodzcy” i tak dadza dyla tam, dzie socjal lepszy i blondynek wiecej.

  To jest cwaniak. Brunatny – ale cwaniak. Z ciezkich farjerow ma tylko dobry ubaw.

 3. @Danie Passent

  .. tez kocha tzw „uchodzcow”? Zaiste – dziwny jest ten swiat:

  „he most intense wave of anti-Semitism to hit Europe since World War II spurred by the mass Muslim immigration into France is forcing French-Jewish families to flee from their Paris suburb homes.

  The changing demographics in the Seine-Saint-Denis suburb – which is now more than 40 percent Muslim – on the outskirts of Paris is making it nearly impossible for French Jews to live without fearing for their lives – as Muslims continue to take over neighborhoods and spread anti-Semitism.”

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Daniel Passent

  „Czy Węgry będą uczestniczyć w nowym unijnym systemie podziału uchodźców?”

  „Uchodzcy” sie nie bawia w detal. A przed AK-47 czy pociskami RPG to nawet zoliborskie osiedle z cieciem i szlabanem raczej nie chroni.

 6. @panteodor
  Jakoś brunatny kolor i koleżeństwo z zimnym kagiebistą nie przeszkadza polskiej opozycji, żeby modlić się do Orbana…

 7. Wydaje się, że doszło do nieporozumienia na poprzednim blogu.
  To ważna sprawa i trzeba ja wyjaśnić.
  Cham i idiota NIGDY nie kojarzy mi się z pochodzeniem (wieś, miasto, kraj, kontynent), kolorem skóry, orientacją seksualną, płcią, pozycją społeczną, czy jakością, albo brakiem wykształcenia.
  To zachowanie i mentalność może być chamska, albo idiotyczna.
  Pozdrawiam

 8. @zyta2003
  15 stycznia o godz. 16:58
  Dziękuję za polecaną książkę. Napewno się za nią zabiorę w najbliższym czasie. Ja też lubię tego autora.
  Pozdrawiam

 9. Autor

  Gdyby nie to ze nalezy przywalic p.Kempie (jaki to zly i niesympatyczny czlowiek) nie dowiedzialbym sie ze istnieje w rzadzie polskim stanowisko ministra do spraw humanitarnych.
  To nowa posada czy tylko poprzednicy p.Kempy niczego nie dokonali stad bylo o nich cicho?
  Ma ta minister jakies jasno nakreslone cele, budzet czy to tylko ,niczym 500+, kolejna pisowska sciema?
  Ma zaplecze intelektualne (ngosy, koscioly) sklonne z nia wspolpracowac?

  To ona, ewentualnie, bedzie reprezentowac RP w kwestii relokacji uchodzcow do Polski czy to wogole nie wchodzi w gre?

  Dla mnie juz samo istnienie takiego ministerium to cos wyjatkowego w politycznej historii Polski. Znak ze dla RP problemy innych krajow(w tym tych z EU) nie sa obojetne.

  I znow: dobry Orban, zly Kaczor a ty czytelniku uciesz sie gdy p.Passent zawiadomi cie ze znow ktos chce Polske zdradzic. Chce?
  Sam pomyslalbym ze skoro kwestia relokacji uchodzcow jest tak drazliwa dla Polski, Wegier i EU to zaden ruch ze strony Polski/Wegier nie jest dokonywany bez konsultacji z druga strona. Ze wywiad jakiego udzielil p.Orban byl w Warszawie przeczytany jeszcze zanim wegierski premier go udzielil.
  Ale to ja tak mysle, nie p.Passent.

  marcin.lazarowicz

 10. Orban może mieć rację o imigrantach najezdzcach .Historia USA zna takie fakty imigranci najechali rdzenną ludność zamykając w gettach zwanych rezerwatami.przy okazji wytłukli główny prowiant zwany bizonami.Potem wprowadzili niewolnictwo dla nawet nie drugiego sortu.Bo „czarnych” nie uważali za ludzi.Nawet „żółtych” traktowali podobnie.Potem założyli obóz koncentracyjny zwany Guantanamo z torturami w menu.Potem znudzeni napadli na Wietnam z napalmem a teraz chemicznie na Syrię.A wszystko z nudów.Tak sobie myślę czy imigrant to brzmi dumnie.Chrześcijańska ponoć Ameryko odpowiedz merytorycznie bo nawet komuniści nie mają tylu grzechów bo za szybko upadli.A KK istnieje 2000 lat i milczy wobec tych grzechów jak w czasie okupacji np.ludobójstwo Indian w Amerykach,niewolnictwo.Treść 10 przykazań przez cały okres grzechu nie była zmieniana.A zabijali, poniżali nawet z Gott mit uns ! Orban potomek imigrantów zza Urala ma w genach plemienne taktyki i w tym celu znaczy granice terytorium.Co w przyrodzie jest normalne.Sortowanie imigrantów przypomina targ niewolników pokaz zęby i muskuły.

 11. Pod poprzednim wpisem gospodarza @Mauro Rosi dał kontekstową definicję źródła religii smoleńskiej:
  Wiara pochodzi z rozumu.
  No i opisał jeden ze skutków braku rozumu , czyli brak łaski wiary:
  Jarosław Kaczyński może spać spokojnie.

  Guzdra nie będzie budził nikogo, kto spadł z Księżyca.

  https://www.youtube.com/watch?v=yKgEe77mpHA

 12. p.Guzdra

  „Jarosławowi Kaczyńskiemu nie chodziło – moim zdaniem – o polskie dzieci.
  Naczelnikowi chodziło i chodzi o zapisanie się w historii Rzeczpospolitej co najmniej jako proroka, a najlepiej jako Zbawcę”

  Zastanawiam sie jaki jest powod przypisywania Kaczorowi najgorszych intencji, niskich pobudek? Jesli nie ma sie po temu przeslanek to moze poprzestac na skutkach dzialania?
  A te, chyba nie ma tu watpliwosci, pozytywne.

  marcin.lazarowicz

 13. p.Guzdra

  https://www.youtube.com/watch?v=oi97fcnVjjM

  To piosenka grupy powazanej w kraju w ktorym zyje bardziej chyba nizli krolowa.
  The Wiggles.
  Ukrytym celem utworu byla proba zmiany nawykow zywieniowych miejscowej ludnosci: odejscie od diety ziemniaczano-dyniowej.
  Grupa docelowa wybrana z rozmyslem- dzieci -boo proba zmiany przyzwyczajen doroslych to marnowanie czasu, nie uwaza pan?

  Ta dieta ziemniaczano-dynowa byla niegdys bbb sensowna- wielu odkrywcow/ podroznikow ginelo w cierpieniach po spozyciu nieznanych owocow/warzyw. Moze nie dlatego ze one zatrute, ale dlatego ze wyposzczony organizm reagowal jak najgorzej na dawke kwasu i nowych bakterii. Stad przez pokolenia trzymanie sie tego co znane.

  Piosenka wykonywana jest w lokalnym jezyku, ale to chyba dla pana problem niewielki. Myle sie?

  ml

 14. Nie ma się co podniecać – Orban bynajmniej nie zmienił strategii. Zmienił tylko, czy raczej dostosował do bieżących okoliczności taktykę. Cel pozostaje ten sam: zero „najeźdźców”. Zachód z czasem (im prędzej, tym lepiej) zaakceptuje to i sam wejdzie na tę ścieżkę. Jeśli tego nie uczyni, to Europę czeka przyszłość pod światłym kierownictwem Le Pen, AfD, Wilders’a czy austriackich nacjonalistów.

 15. Orban znowu wystawił Polskę do wiatru. Czekam na dalszy ciąg.

 16. A ja z uporem maniaka powrócę do tych określeń kontrowersyjnych dla coponiektórych. Pojawia się na blogu taki, co to dziury nie zrobi, a krew wypije. Chamstwa zarzucić mu nie można, ale idiotyzm z pewnością.
  Swoją drogą to możliwe, że zabranianie takich określeń jest po to, żeby idiotyzmów obecnej wierchuszki nie nazywać po imieniu, tylko traktować ich jakby wszystkie klepki mieli w porządku. Jednym słowem udawać, że dureń i przechera.. to mądry i rzetelny człowiek. Że białe, to czarne i na odwrót.
  Odnośnie mendowatości (to nazwa medyczna). pojawiającej się tutaj, to słyszałam kiedyś świetne określenie doskonale pasujące: słodko-pierdzący.
  Co pan o tym sądzi panie Neospasmin?

 17. Wolna dla swoich Polska krajem oszustwa, kantu, złodziejstwa, grabieży, korupcji. wyzysku i szantażu.
  http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,22886268,amber-gold-dla-bogatych-gdzie-jest-500-mln-zl-ktore.html

 18. Cycowianka, udająca samarytankę na Bliskim Wschodzie dostała tekę, albo teczkę mnistra, bo coś za „proszę mi pozwolić dokończyć” (zawsze na wdechu) musiała dostać.

 19. Różnica między Polską (pisowską, rzecz jasna!) a Orbanem polega na tym, że Orban jest jest wytrawnym, dyplomatycznym graczem i z każdej, nawet beznadziejnej sytuacji, potrafi się wywinąć, z korzyścią dla siebie. Polska, pod światłym pisowskim przewodem, stawia się niczym koci ogon, wszystkich obraża, nie potrafi z nikim współpracować i co chwila budzi się z ręką w nocniku.
  Beata Kempa objęła urząd lansu i propagandy a nie rzeczywistej pomocy komukolwiek.Jedni lasują się na ściankach, a „dobra pani” pojechała się lansować do obozów uchodzców, za kasę podatników oczywiście. Obłuda tej baby przyprawia mnie o mdłości.

 20. ..dlaczego Morawiecki mial brudne spodnie na kolanach ??…rozpaczliwe szukanie poparcia dla wlasnej glupoty zaprowadzilo rzad RP do Orbana wiadomo Polak Wegier dwa bratanki i do szbli i do szklanki li tylko !!!

 21. Jarosław Kaczyński już dawno zadeklarował jako cel swego działania zbawienie Polski.
  Nie ja to wymyśliłem.
  Nie mnie oceniać czy zbawienie Polski to niecny zamiar.
  Z tego co zdołałem rozumieć, to zbawieni idą do góry. Ale ja w tym jestem kiepski.

 22. Ponieważ autor bloga popełnił nowy wpis tuż po moim wklejam wpis jeszcze raz.
  Przy okazji nadmieniam, że wygląda na to J.Kaczyński doskonale zdaje sobie sprawę z faktu niekomfortowej sytuacji i zabiega jak może o możliwie duże poparcie i marginalizację opozycji

  legat
  15 stycznia o godz. 22:04
  Pamiętasz może poparcie dla partii politycznych z 2006r ze stycznia?
  Przypominam
  PiS- 39%
  PO – 25%
  SO – 8%
  LPR i SLD po 5%
  reszta poniżej progu
  reszta poza PiS miała 38%
  Obecnie
  PiS -42,7
  PO – 18,8
  Kukiz -8,4
  N – 8,2
  SLD -6,0
  Czyli reszta prawie tyle co PiS 41,4
  Jak wiemy za rok PiS sromotnie przegrało z PO któremu wystarczył PSL by rządzić.
  Obecnie przewaga PiS nad reszta minimalna tak jak i w 2006r
  Nie wyciągaj przedwcześnie wniosków
  Sytuacja PiS wcale nie jest tak lukratywna jak wygląda z sondaży. Rośnie elektorat nienawidzący tej partii i co ważne wściekli zaczynają być ci co zazwyczaj na wybory nie chodzą

 23. guzdra
  16 stycznia o godz. 11:02
  to powiedział sam J.Kaczyński do T. Torańskiej w wywiadzie z nią.

 24. Kuchciński znowu namieszał.
  „Wszystkiemu winna była podwójna negacja. Posłowiem i posłanki głosowali nad wnioskiem Kukiz’15 o odrzucenie projektu komitetu „Ratujmy Kobiety”. Poseł, głosując „za”, popierał wniosek o odrzucenie projektu, a „przeciw’ – skierowanie go do dalszych prac. Dużo z osób zasiadających w ławach Prawa i Sprawiedliwości nie zrozumiało tej konstrukcji i zagłosowało „z automatu”.”
  To fragment artykułu wyjaśniającego konfuzję naczelnej dziewicy pisowskiej i posłów Nowoczesnej.
  http://natemat.pl/227437,pomylilismy-sie-bylismy-wsciekli-krystyna-pawlowicz-tlumaczy-sie-z-glosowania-za-projektem-ratujmy-kobiety

  To się panie porobiło!
  Już nawet nie wiedzą na co głosują?
  A wszystkie konie się śmieją….

 25. handzia55
  16 stycznia o godz. 9:55
  Orban już zrobił w jajo PiS głosując za Tuskiem i wyszło 27:1. Jak widać rozgrywa Kaczyńskiego jak dzieciaka.

 26. @Ryszard Kubaszko,
  W poprzednim wątku zarzucił mi Pan, że nie zrozumiałem Pańskiego komentarza, ponieważ czytam z prawa do lewa. Domyśliłem się, że to taka elegancka aluzja, w stylu niejakiego Michalkiewicza Stanisława, sugerująca moją przynależność do Mojżeszowego ludu. Myli się Pan, ale mniejsza oto. To raczej Pan nie zrozumiał mojej odpowiedzi.
  Z Pańskich wpisów wynika, że jest Pan osobnikiem kat. -narodowym, czyli pisowcem, lub „okołopisowcem” ( co na jedno wychodzi) tak czy owak – oszołomem.
  Wyraził się Pan krytycznie o obecnej Polsce, którą rządzą kat. -narodowcy, odniosłem więc wrażenie, iż Pan tego nie dostrzegł, toteż uznałem za stosowne przypomnienie Panu, że Polska jest już Polską, ponieważ rządzą nią ludzie bliscy Panu poglądami.

 27. @guzdra, @maciek g.

  „…to powiedział sam J.Kaczyński do T. Torańskiej w wywiadzie z nią.” -napisał Maciek
  ———————————————————————————-
  To prawda, on (Kaczyński J.) powiedział Torańskiej: „Chciałbym być emerytowanym zbawcą narodu.”
  Tu fragmencik tego wywiadu: https://www.youtube.com/watch?v=Pdt8HU_djEU

 28. 404
  16 stycznia o godz. 9:35
  Zmienila tenor wpisow, z plotkarsjkiego na kloaczny.

 29. panteodor
  16 stycznia o godz. 1:00
  Ma klopoty z definicja uchodzcy i stygmatyzuje wszytskich, siebie pomija.
  Zapomina nieszczesny, ze kazdy z nas prawie wszedzie jest obcy.

 30. @maciek.g

  Wywiad Teresy Torańskiej upubliczniający zamiar doprowadzenia Polski przez Jarosława Kaczyńskiego do zbawienia był kilkakrotnie wymieniany na tym blogu.

  Nie podawałem tego wywiadu jako źródła, bo nie zamierzam wszystkowiedzących emigranckich etyków i publicystów wyręczać w kwerendach. Moje komentarze tutejsze są przejawami grafomanii, ale zarówno zło jak i dobro wydobywające się ze mnie musi mieć swoje granice. Przekraczanie to ja zakończyłem zejściem nocnym zalodzoną ścieżką z Zawratu, po tym jak kwadranse wcześniej nie udało mi się zabić spadając ze Świnicy.

  Ewangelizator Mateusz II świeżo się zdumiał inicjatywą Broszki poszerzenia grona wspomaganych z funduszy programu 500+, a Bogdan Chazan chce karać taksówkarzy za aborcję. A nasi rodacy za granicą i tak mają wystarczający mętlik w głowach, aby im guzdra przypominał, że rodzenie dzieci to kara za grzech pierworodny.

  A Janusz Onyszkiewicz którego poznałem pół wieku temu żałuje, że nie wszedł na K2. Ostatni raz widziałem go z Wandą Rutkiewicz w podwarszawskiej Puszczy Kampinoskiej. Ona zapewne spadła w szczelinę lodowca a guzdra i Onyszkiewicz żyją, być może dlatego, że wstrzymali się od czegoś trywialnego w banalnych okolicznościach. My dwaj dotknęliśmy Teorii modeli [modeli teorii matematycznych] i troszeczkę znamy się na katogoryczności.

  I wiemy, że sa takie modele, co na Trójcę Świętą chcą patrzeć z góry.

  Dopust boży aka szumy ewolucji.

  Czołem!

 31. Nie wiem skąd się wzięło pisowcom ze Węgry to jakiś ,,sojusznik, przyjaciel , bratanek i co tam jeszcze,, dla Polski. Po pierwsze Orban koleguje się z Putinem a to wielki minus, ruskiemu jak się poda rękę trzeba policzyć palce. Tak było i jest. Nie jest to rusofobi ale zwyczajna ostrożność wynikającą z historii. Po drugie Orban robi swoje deale , tu postraszy tam ustąpi, doskonałe zna angielski i unijnych przwodcow. Korzysta z unijnej forsy i wie że tak musi być. Po trzecie żadnych uchodźców czy tam migrantów ani w Polsce ani na Węgrzech NIE BĘDZIE. Oni też mają telefony z Internetem i wiedzą gdzie jest dobry socjal i nie- wrogie nastawienie do uchodźców – dodam że ani Węgry ani Polska nie spełniają tych warunków. Straszenie uchdzcami to zwyczajne straszenie postkomunistycznej homosovieticusa czymś czego ow osobnik nie zna , boi się bo tak go sowiecki system ukształtował.. Nie przypadkiem te jazdy są w dawnych krajach komunistycznych , duch kacapa mocno się tu trzyma.
  Orban dodatkowo wie że nie będzie wiecznie rządził , kosi forsę , jak skoro dość i/lub skończy się jego czas na Węgrzech będzie miał dość forsy by żyć albo na Węgrzech albo w dowolnym kraju – obstawiam to drugie . Kiedyś odejdzie i nie pali za sobą mostów. A Kaczyński? Ani rodziny, ani znajomych polityków, ani języka obcego, jego interesuje tylko bycie dożywotnie wodzem Narodu i te stronę zmierzą. Nie zakłada żadnych przegranych wyborów . Myśli że będzie żył i rządzi wiecznie . Jak każdy caudillo.

 32. Smutne i wzniosłe zamiast czardasza Vittorio Monti; nie mogę odmówić Koleżeństwu
  wzruszeń:
  https://www.youtube.com/watch?v=AxAGLXom3uI&list=RDAxAGLXom3uI&t=2

  Po raz pierwszy w historii blogu zgadzam się z @maćkiem g. – Gospodarz popełnia wpisy raz po raz, – powolni odpadają.

 33. „Prawdziwiej więc będzie zapytać „dlaczego przyjeżdżają tu z takich zasranych dziur jak Haiti, a nie na przykład z Norwegii”. I dopiero wtedy wiemy dokładnie o co chodzi.
  Nie pudrujmy tej świni. ”
  To wydaje sie potwierdzac moje domysly dlaczego Norwegowie nie oblegaja Czestochowy.
  „Moim zdaniem już sam wybór pani Kempy na stanowisko minister do spraw pomocy humanitarnej ma odstraszyć uchodźców – to postać krewka i konfrontacyjna, a nie samarytanka. ”
  Przypudrowana pyskata samarytanka w odpowiednio przy… odpowiednim towarzystwie ..
  Czy te dzieci sa jeszcze nie wystarczajaco wystraszone ?

 34. Panie Lazarowiczu,
  Kępa Beata jako członek rządu RP jest także moim – co za nieprzyzwoitosc – reprezentantem , Miałem nieoatroznisc kilka razy te osobę widząc oraz słyszeć i stwierdzam że razi moje poczucie przyzwoitości i inteligencję. Krótko mówiąc nie życzę sobie by była moim reprezentantem i w nadchodzących wyborach będę tak głosować by jej więcej nie widzieć . Jak się nie uda to w kolejnych i kolejnych. Pan natomiast jako obywatel Australii nie mieszkający w Polsce usiłuje mi przedstawiać zalety Kępy Beaty. W żadnym wypadku KB nie jest i nie będzie pańskim przedstawicielem – chyba że wyjdę,ie do Australii i tam zostanie ministrem w co nie wierzę jakos- więc proszę z łaski swojej nie wybierać kto mnie ma reprezentować .Ma Pan Nowa ojczyznę , na pewno w rząd,ie Australii jest wśród ministrów ktoś kto Pani tak się spodoba jak KB i jej działania. Więc proszę tam pisać o tej osobie o jej zaletach a mnie proszę nie urządzać mojego kraju. Który Pani obrzydl tak bardzo ze aż się Pan z niego wyprowadził.. Więc – do roboty Panie Lazarowiczu, ale na australijskich forach, australijskich tygodników. Tam ma pan swoich reprezentantów , w Australii

 35. neospasmin
  16 stycznia o godz. 7:48

  „Zastanawiam sie jaki jest powod przypisywania Kaczorowi najgorszych intencji, niskich pobudek?”

  Powod jest prosty:
  to jest jedyny punkt programu tzw.”totalnej opozycji”.
  Spor na linii Kaczynski-totalna opozycja wyglada mniej wiecej tak:

  Kaczynski:
  – trzeba zreformowac System oswiaty, bo jest kiepski
  – sluzba zdrowia wymaga sanacji
  – musimy wzmocnic nasz potencjal militarny
  – musimy rozwijac gospodarke
  – nalezy zreformowac wymiar sprawiedliwosci

  Totalna opozycja:
  a ty jestes wstretny kurdupel, stary kawaler i sperma bije ci na mozg.

  No i dyskutuj tu z tlumokami.

 36. Tam gdzie trzeba reform pracują katolicy.Dlaczego czepiają się miejsc pracy parafian.Oto jest pytanie.Tak sobie myślę,że rękami państwa KK dyscyplinuje rozbrykane owieczki bo pasterz dostał zadyszkę i stracił posłuch.Taki kościelny gest Kozakiewicza parafian.

 37. Zastanawiające, że niektórzy blogowicze, od dawna nie mieszkający w Polsce, ale widać za nią tęskniący, skoro niejako rekompensują sobie ową nieobecność bywaniem na blogach polityki, zajmują głos w sprawach krajowych, jakby od nich coś tu zależało.
  Oczywiście nie odmawiam im prawa do wyrażania swoich poglądów, ale wolałabym, żeby – jak ktoś to już napisał – nie meblowali nam domu, z którego się wyprowadzili.
  Dziwnym trafem są to przeważnie osoby popierające „dobrą zmianę” i choć żyją w krajach, gdzie konstytucja raczej nie jest łamana, demokracja oznacza demokrację, opozycja opozycję, a nie wroga rządzących, są całkowicie impregnowani na przejawy nierządu krajowego rządu. Co ich tak uwiodło i nadal uwodzi w w PIS-ie i Naczelniku?

 38. W tradycji rosyjskiej zrzeczenie się obywatelstwa to zdrada.A Czarnecki idzie dalej i nazywa szmalcowizną.Tak sobie myślę czy za tym nie idzie zakaz wypowiadania w „temacie”. Najciemniej pod latarnią o czym wzmiankowałem o 6.17. Udzielanie pomocy na miejscu Trumpowi będzie właściwe.Starczy odwagi ?

 39. Panie mag-u,
  Dzięki , że Pan się odezwał. To ja jestem ten ktoś który uprasza obywateli obcych państw , którzy kiedyś podobno byli polskimi obywatelami by ,, nie meblowali domu z którego się wyprowadzili,, .
  Tak się składa , ze Ci Państwo mies,kaja zazwyczaj w liberalnych demokracjach , gdzie jak Pan zauważył , konstytucji nikt nie łamie , istnieją sądy , opozycji nikt nie nazywa zdradzieckich mordami etc itp itd gdzie kobiety decydują o swoim ciele a nie P roboszczowie, gdzie prześladowanie innych nacji , wyznań , orientacji seksualnych jest KARANE. Sami Ci Państwo wyjechali do tych obcych krajów ,ktoś ich przygarnal, dał pracę i mieszkanie choć byli dla bogatych zachodnich mieszczan nie mniej egzotyczni niż niż Syryjczycy dla nas.
  Więc Państwo Ci żyjąc w liberalnych demokracjach wswoich nowych ojczyznavh dla nas chcą jakiegoś choletnego katotalibanu z władzą dziefziczona lub wskazywanie następców. Mnie to bardzo drażni i nie rozumiem tej perwersji.

 40. Panie levar-ze,

  O „”wzmacnianiu potencjału militarnego „” przez tzw dobrozmiencow Pan sobie poczyta w Polityce. Pan Marek Świerczyński jest autorem, pan poczyta , się zastanowi i wróci do rozmowy.

  ,,sanacje,, służby zdrowia robił xsiaze Pan Radziwiłł DWA lata. Ze skutkiem takim ze nie jest już ministrem a lekarze wciąż strajkuja.

  Rozwijanie gospodarki wg PiS to tworzenie kolejnych instytutów, agencji i posad . Oraz majaki o ,,milionów aut elektrycznych,,

  System sprawiedliwości Kaczyński uzna wtedy za zreformowany gdy znajdzie się jakiś sędzia który skaze Tuska za zglafzenie L.Kaczyńskiego

  O kurduplu słyszałem – marny dowcip, ale nikt jak do tej pory nie wolą ,,Kaczora powiesić ,, tak jak pewien radny PiS z Łomży o PO.
  Stary kawaler – fakt to wada bo o świecie nie wie za wiele.

  Walenie spermy na mózg ,,,,,,,to ”dowcip”” w Waszym, tzw narodowym stylu, nie czytałem tu na Polityce by ktoś tak o KL się wyrazil

 41. Zastanawia mnie ile opinii tu wyrazanych opartych jest nie na interesach( narodowych, lokalnych czy wrecz prywatnych) ale na negatywnych emocjach.
  Macie panstwo kogos ( jakis prad polityczny, partie, przywodce) ktoremu kibicujecie czy wszystko na “ nie”?
  Tylko prosze nie pisac ze Polsce ktos kibicuje boo ostatni ktory to robil to byl p.RJ
  m

 42. Chicago jako miasto zbankrutowało choć jest polonijną Częstochową.Korespondencyjne popieranie IV RP może zmierzać do wykupienia bankruta przez Mazowieckiego na podobieństwo wykupienia Stoczni Gdańskiej z ukraińskich rąk.Tak sobie myślę czy doradzanie mieszkańca miasta bankruta jest wiarygodne skoro nie wziął losu do własnych rąk jak Ferdynand Kiepski.Ale on został na ugorze do zaorania.

 43. @blackley

  Komentator mag to postać nadająca sobie gramatyczny rodzaj żeński.
  Ucieleśnienia @mag nie widziałem na oczy.

  ***

  Wszystkim tym którzy nie zechcą odnaleźć choćby zdawkowego wyjaśnienia teorii kategoryczne podpowiadam, że taka teoria ma tylko jeden model. Czyli potocznie rzecz przedstawiając: jedno ucieleśnienie.

  Większość z nas z tą wyjątkową właściwością spotkała się w postulatywnym stwierdzeniu: Wszystkie dzieci są nasze.

  Dzieci zwykle nie mają przyswojonej jakiejś teorii, ale niektórzy z nas wiedzą, że ojcostwo bez specjalnych badań jest słabo rozstrzygalne, a macierzyństwo jest względnie mocno rozstrzygalne.

  Ten akapit jest dedykowany metafizycznemu socjologowi definicyjno-historycznemu w tutejszych podpisach występującemu jako @Bar Norte. Panowie z Panów przebywający długie miesiące za domem niekiedy zastawali po powrocie żonę przy nadziei lub wręcz z niemowlęciem. Zdarzało się takiej Pani być zamurowaną z pociechą w ścianie zamku. Bo oni kategorycznie obstawali, iż niepokalane poczęcie ma tylko jeden model.

  Ciekaw jestem, czy 500+ spowodowało iż dwóch ojców uznało się za ojca tego samego – mającego jedną tożsamość – dziecka.

  Ja jako byt blogowy mam różne wcielenia i jedno z nich urodziło się gdy piłem wodę mineralną Muszyniankę. Narodziło się ono pod imieniem Gadacz i z Muszynianką blogową niewiele ma wspólnego. Otoczenie przyzwyczajone do moich dziwactw przełknęło iż będę gadał w esperanto. Jednak żywot tego wcielenia był krótki, bo demon sieci orzekł, ze muszę mieć numer i maskę Gadaczxxx.
  No to porzuciłem gadacza i zdecydowałem się na grafoman. I wtedy kolega zapytał: A ty będziesz pamiętał ten swój wielocyfrowy numer?

 44. Panie Lazarowiczu,
  A dlaczego mam nie pisać że POLSCE ???

  Właśnie POLSCE a nie katotalibanowi
  Krajowi inicjatywy Owsiaka a nie tzw kibiców dracych mordy WHIETE POWER !!!! na – co za perwersja – Jasnej Górze.
  Na pański wtret ze od finansowania ochrony zdrowia jest Państwo a nie Owsiak przypomnę panu ze istnieje British Heart Foundation , zupełnie nierzadowa funndacha , która prowadzi sieć sklepów ze starzyzna i zyski oddaje na służbę zdrowia . A IK to znacznie bogatszy kraj od Polski,. Mnogość przeróżnych zbiórek, kwasy , fundacji itd w UK jest niesamowita.
  Oczywiście znam arggumenty ze zOwsiak za dużo zarabia , na za duży dom i za drogie auto. Informuje Pana ze daje mu coroku kilka stowek i nie mam z tym żadnego problemu gdzie mieszka i czy jeździ. A jeśli Pana Owsiak drażni to w celu skanalizowania podrażnienia sugeruje zacząć tropić jakąś australijska fundację w Australii. Ta owsiakowa dla jego donatorow jest ok.

 45. Przepraszam Panią mag za nazwanie Panem magiem
  Od dziś tylko PANI MAG.

 46. Co zrobiła np. amerykańska Polonia aby zlikwidować obóz koncentracyjny w Guantanamo z torturami w menu. Milczy jak KK w czasie okupacji o KL w celu resocjalizacji przez pracę komunistów z mlekiem w menu jak sugerował Bender. Tak sobie myślę czy sumienie nie gryzie.

 47. Na zimno patrząc trudno jest odmówić „brunatnemu” Orbanowi skuteczności i finezji w osiąganiu zamierzonych celów politycznych.
  Jeśli chodzi o uchodźców i imigrantów zarobkowych to trzeba by się było cofnąć do początków kryzysu na ich tle tj do momentu gdy uformowane, wielotysięczne kolumny syryjsko-afgańskie weszły szlakiem bałkańskim, od strony Serbii na Węgry.
  By uniknąć losu Grecji czy Włoch Orban najpierw wygrodził drutem kolczastym granicę, następnie wymusił na kanclerz Merkel ich przyjęcie przy okazji destabilizując sytuację polityczną w Austrii i Niemczech co na koniec skłoniło Brukselę do zamknięcie szlaku bałkańskiego (tzw Plan Tuska). A przy okazji, na fali umiejętnie podsycanych lęków ksenofobicznych, podpompował sobie poparcie.
  Teraz, gdy już osiągnął zamierzone cele, może więc śmiało zamknąć sprawę przyjmując na zgodę z Brukselą jakieś wyselekcjonowane, nieliczne grupy z tej ludzkiej masy, której wcześniej się pozbył. Tym bardziej, że ma je gdzie trzymać, bo opustoszałe, wybudowane w 2015 roku na puszcie za unijną kasę obozy, czekają.
  Okazją do wykonania takiego probrukselskiego gestu mógłby być np przewidywany kryzys polityczny we Włoszech po przyśpieszonych wyborach – w marcu. A jego celem lepsza politycznie pozycja Węgier w dyskusji nad przyszłym budżetem UE.

  Z góry bym też nie zakładał, że Orban „zdradził” prezesa Kaczyńskiego. Przecież nie znamy treści poufnych rozmów, które odbył z premierem Morawieckim. Może więc nie chodzi o „zdradę” tylko o wspólne uzgodnienia czyli zgodne odtańczenie „czardasza” – jak to red Passent obrazowo ujął.
  Przypomnę, że dwa tygodnie temu w PiS odbyła się ciekawa dyskusja dotycząca uchodźców zainspirowana przez wypowiedź taty premiera, Kornela Morawieckiego o konieczności ich przyjęcia z unijnego rozdzielnika lub (i) tzw „korytarzami humanitarnymi” czyli wprost z Bliskiego Wschodu. Pisano wtedy, że ta dyskusja jest rodzajem politycznego testowania elektoratu PiS. Ale równie dobrze mogła być oswajaniem go z tą myślą.

  Biorąc powyższe pod uwagę nie można wykluczyć, że ministra Kempa pod pretekstem troski o arabskie dzieci bada w obozach w Jordanii możliwości ewakuacji częsci ich mieszkańców do Polski.

 48. Te negatywne emocje tlumaczyc sobie moge tym ze jeszcze nigdy antykaczorowa opozycja nie byla w takim dole w jakim dzis sie znajduje.
  Rozsypka w sejmie przeklada sie na poczucie ze nic i z nikim nie da sie juz zrobic.
  Jedyna nadzieja pan Owsiak!

  Skoro tak to moze wlasnie w nim nadzieja?
  Jerzy Owsiak kandydatem Polityki na prezydenta!
  I na premiera tez!
  I jeszcze kandydatem na Kaczora!

  ml

 49. p. Bar norte

  Dziekuje za panski komentarz- bardzo mi imponuje tskie pisanie. Pokazuje te elementy ukladanki ktore pominal p. Passent.
  I nie ma nic wspolnego z ocenianiem.

  Chapeau bas!

  ml

 50. Panie Lazarowiczu,

  Może Pan Owsiak , może kto inny. . To nie pańska sprawa, wybory które są istotne dla Pana odbywają się w Australii. W pańskiej nowej ojczyźnie. Tam , na antypodach może Pan się martwić opozycja lub jej brakiem , emocjami złymi, średnimi oraz dobrymi. Nam proszę nie meblowac domu. Pana już tu NIE MA. Jestem przekonany, ze w Australii są partie , politycy, fundacje , ich prezesi , opozycja oraz rząd , które spełnia pańskie oczekiwania. W Polsce będą wybierać CI KTORZY TU MIESZKAJĄ. Pan nie.

 51. Panie Blakely
  Prosze sie tyle nie mondrzyc. Oraz nie rosiewac tresci o charakterze antyrosyjskim.
  Apropo pana mag, to nie menzczyzna. To starsza ale sympatyczna pani. Pani Magowna.

 52. Panie Bar Norte,

  Przecież nic innego nie proponował poprzedni rzad- przyjąć trochę uchodźców, zdaje była mowa o 7 tyś. I pokazać światu ze Polska robi co może , izaopiekować się tymi ludźmi tak jak mówił prymas Polak.

  Po co było to pisowski szczycie ? Te bzdury o pasozytach i pierwotniakach głoszone przez JK? No ale w jakiś bęben trzeba było walić. Ciekawe jak PiS przekona swój elektorat do przyjmowania uchodźców bo ze przyjmować się będzie nie ulega wątpliwości. Stalin zdaje się potrzebował trzech dni na przekonanie Rosjan ze dotychczasowy sojusznik ,Niemcy , jest wrogiem . A JK ile dni będzie potrzebował ?

 53. Saldo mortale; 12:19.

  Musze ci doniesc bo nie wiesz, radzilowJedwabne;zmienil nick albo zostal
  zbananowany i musial zmienic,teraz pisze pod nickiem panteodor.

 54. Panie Teddy bear-ze,

  O rodzajniku jakiego należy używać pisząc o ,,mag,, już było . Niedokładnie Pan czyta.

  To są realia Panie Szanowny a nie ,,antyrosyjskosc,, . W stosunku do tych ludzi trzeba być zawsze ostrożnym i podejrzliwym . Co nie znaczy że trzeba drzec mordę śmierć ruskim.

  Apropo a mondrzyc się to w jakim języku ?
  .

 55. Jak się okazuje Viktor Orban nie musi czekać z uchodźcami do marca – jak przypuszczałem.

  Przyjął bowiem już potajemnie pierwszy kontyngent brukselski:

  „W 2017 roku Węgry potajemnie przyjęły około 1300 uchodźców. Stało się tak pomimo rządowej antyimigranckiej propagandy. Informację ujawnił zastępca sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu Kristóf Altusz w rozmowie z „Times of Malta”.”

  Tak więc cel wizyty ministry Kempy w obozach w Jordanii staje coraz bardziej oczywisty.

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wegry-przyjely-uchodzcow/zb2n306

  Ps. Panie Neospazmin, dziękuje. Nie wiem czym zasłużyłem na takie komplementy. Po prostu staram się z lewicowego, marksowskiego punktu widzenia oceniać sytuację. Zachęcam więc do lektury klasyków tego nurtu.

 56. Saldo mortale;12:19.

  Musze ci doniesc bo nie wiesz, rJ czyli Radzio;zostal zbananowany
  i teraz pisze pod nickiem panteodor.

 57. blackley

  „Przecież nic innego nie proponował poprzedni rzad- przyjąć trochę uchodźców, zdaje była mowa o 7 tyś. I pokazać światu ze Polska robi co może , i zaopiekować się tymi ludźmi tak jak mówił prymas Polak.”

  Zgadzam się z panem, rząd premiery Ewy Kopacz dokładnie to proponował. I miał w tym przypadku rację!
  Dawno należało przyjąć te kontyngenty.

 58. Nie leczymy katolików zaczyna się pojawiać w służbie zdrowia zatrudniającej katolików realizujących klauzulę sumienia.Bo choroba to kara boska za grzechy.Katolik lekarz nie przyłoży ręki do obchodzenia wyroków boskich.Ale wskaże najbliższą parafię w celu modlitwy i datku za ozdrowienie.Tak sobie myślę,że to cel reformy służby zdrowia w IV RP.

 59. blackley; 14:58.

  Po pierwsze wpis do ciebie nie jest moj , po drugie w przyszlosci nie zwracaj sie
  do mnie pan bo mierzi mnie to slowo,jak juz musisz cos stawiac przed nickiem
  to pisz towarzysz,

 60. @żabka konająca
  16 stycznia o godz. 12:31
  Piękne.
  Zamorscy patrioci cradle-to-grave naznaczeni nacjonalistycznym i katolickim rytem: nie meblujcie nam Polski.
  @guzdra
  cha, cha, cha – znakomite:)
  Dla wszystkich blogowiczów pozdrowienia z Wrocka.

 61. @mag
  16 stycznia o godz. 13:15
  @blackley
  16 stycznia o godz. 13:36

  Rozumiem waszą frustrację.
  Przyczyn takiej postawy (dużej części) jest kilka.
  Pierwsza i podstawowa to ogólna dostępność Tv Trwam, a teraz i TVP i Polonii.
  To są główne źródła ich informacji.
  Drugie to kościoły i to co się mówi po mszy pod kościołem.
  Istnieją też radia polonijne, które niestety przeważnie są opanowane przez zakutych propisielców. To są podstawowe problemy.
  Jeżeli dołożymy do tego fakt, że najgłośniej gardłujący o niepodległości .. to jednostki z poniżej średnią inteligencją… to zobaczycie państwo wyniki w postaci wpisów jak na tym blogu.
  Czyli INFORMACJA jest podstawową sprawą.
  Zapomniałam dodać, że pisowcy bardzo aktywnie podtrzymują kontakty z Polonią, której jak widać b. efektywnie robią wodę z mózgu. Oczywiście oni nie przejmują się, używając kłamstwo, pomówienie, kadzicielstwo i takie tam narzędzia, żeby trafić do odbiorcy. I mamy, co mamy.
  Pozdrawiam

 62. Panie Bar norte

  Lewica , ok , niech tam sobie będzie. Niezdrowo jak nie istnieje pelne spektrum. Ale ,, marksizm ,, !!!!!?????? Chyba że o jakiś inny marksizm chodzi , nie ten prl-owski?

  A ile dni zajmie PiS przefarbowanie swojej antyuchodzczej koszuli , jak Pan sądzi ? Bo ze ich trochę przyjmą to wiadomo.Tym sposobem Kaczyński musi zjeść własne g .zje bez obaw, ale co elektorat na to wszystko ? Po co było lkanie Fał Szydło Beaty ze ,,Polcy i Polacy są bezpieczni ,, bo Becia się Brukseli postawiła ?

 63. Blogowiczu Teddy bear,

  Towarzyszu?? Proszę darować , ale zbyt gruba nieprzyzwoitosc jak dla mnie ten ,, towarzysz,, . Jeżeli blogowicz nie życzy sobie zwrotu Pan , pozwolę sobie zwracać się do niego w trzeciej osobie , ,, on ,, . Tak będzie ok ?

 64. mag
  16 stycznia o godz. 13:15,
  Zgadzam się z Tobą w zupełności, pomimo tego, że -jak Ci wiadomo- od lat mieszkam poza Polską 🙂
  Napisałaś m.in.: „Dziwnym trafem są to przeważnie osoby popierające „dobrą zmianę” i choć żyją w krajach, gdzie konstytucja raczej nie jest łamana, demokracja oznacza demokrację, opozycja opozycję, a nie wroga rządzących, są całkowicie impregnowani na przejawy nierządu krajowego rządu. Co ich tak uwiodło i nadal uwodzi w w PIS-ie i Naczelniku?”

  Ano właśnie – intrygujące jest to, że ci, wymienieni przez Ciebie, choć wielu z nich żyje w cywilizowanych krajach nawet kilkadziesiąt lat, to nadal czują się tam obco, nadal nie mogą zrozumieć, jak to jest, że prawo nie jest łamane, że istnieją niezależne instytucje stojące na straży praworządności, że konstytucja jest święta, że wszyscy mają równe prawa, że nie ma obywateli lepszych i gorszych itp.
  To, że wspomniani przez Ciebie panowie są tacy, wynika z tego, że oni mentalnie nadal tkwią w PRL, ona pozostała w ich umysłach. Nienawidzili jej, bo była bieda, ale trafili jeszcze gorzej, ponieważ znaleźli się w świecie, w którym ludzie mowią niezrozumiałym językiem, że nie działa tam zasada”czy się stoi, czy się leży…”, lecz trzeba tyrać bez gwarancji, że „dotyra” się do emerytury, w którym bycie rodakiem Kościuszki i JP II niczego nie załatwia, a Cud nad Wisłą, Monte Cassino i żołnierze wyklęci -nic nie mówi. To zetknięcie się polskiego homo sovieticus brutalną rzeczywistością, upokorzenia, którego tam doznał i nadal doznaje, ta niezdolność do integracji z cywilizowanym społeczeństwem, wykształciło mechanizm obronny przed ową „obcością”, potęgując jednocześnie tęsknotę za komuną, tyle że bez wypaczeń, czyli taką z religią w szkołach, bez Murzynów i ciapatych i „rządów okradających Polaków”, z robotą dla wszystkich. za to z „dobrym I-szym Sekretarzem”, który dba o Naród Polski, przed nikim niue pada na kolana itd.
  Inkryminowani Panowie jarają się „dobrą zmianą”, ponieważ ona zwalnia ich od rachunków sumienia, od autokrytycyzmu, załatwia im komfort psychiczny, dzięki temu, że Kaczyński podaje im na tacy prawdziwych winowajców – komunistów, sowietów, Tuska, Niemców, Czechów, Anglików, Francuzów, carów i cesarzy, pedałów, świadków Jehowy, islamistów, baptystów, ekologów, cyklistów i innych.
  Panowie dobrozmianowcy, to sieroty po PRL, ale PiSkomuna nie tylko ociera im łzy, ale i PRL im funduje i to taką o jakiej marzyli -katolicką.

 65. Panie 404,

  Frustracja to niewłaściwe słowo. Zdziwienie raczej. Co obchodzi faceta który nie mieszka w Polsce 30 lat i nie będzie mieszkał ,ma obywatelstwo zupełnie innego kraju – jak urządzony jest MÓJ kraj ?chcą meblowac nie swoje mieszkanie , tej perwersji nie mogę pojac.
  Kłaniam sie

 66. blackley
  16 stycznia o godz. 15:23

  Panie Bar norte

  „[…]Ale ,, marksizm ,, !!!!!?????? Chyba że o jakiś inny marksizm chodzi , nie ten prl-owski? […]”
  —————————————————————————-
  Ło Jezu- „marksizm prl-owski”, a cóż to takiego???!!!

 67. Panie jobrave,

  Jest Pan Mistrzem. Prosto, jasno, elegancko.

  Dodam ,ze każdy jeden ,,dobrozmieniec na uchodźstwie,, przedstawia się jako ciężko opłacany inżynier.

  Kłaniam sie

 68. Panie jobrave,

  Marksizm prl owski to politgramota jaka tloczyli feudalowie prlu za prlu zwykłym ludkom.

  Kłaniam sie

 69. Jeszcze do niedawna, kiedy rozmawiałem ze sobą, mówiłem do siebie przez „ty”, dziś stwierdziłem, że zacząłem zwracać się do siebie per „pan”.

 70. Panie jobrave,

  Muszę przyznać , jako były członek klasy robotniczej prl zatrudniony niegdyś w tzw państwowym zakładzie pracy , ze za taką komuną bez wypaczen , murzynów ciapatych, za to z religią i 1 sekretarzem oraz robota dla ws,ystkich z równą pensja marzyło 90 proc ówczesnej klasy robotniczej. Jakby im kto powiedział jak będzie , ze Balcerowicz ,ze bezrobocie ,,ze to i tamto nie było by żadnego Sierpnia tylko sierpien

 71. blackley
  16 stycznia o godz. 15:39

  Panie jobrave,

  Jest Pan Mistrzem. Prosto, jasno, elegancko.

  Dodam ,ze każdy jeden ,,dobrozmieniec na uchodźstwie,, przedstawia się jako ciężko opłacany inżynier.

  Kłaniam sie
  ———————————————————————-
  Dziekuję za pochwałę, choć niezasłużoną – już za stary jestem, niestety, żeby w czymkolwiek osiągnąć mistrzostwo, lub choćby zbliżyć się do niego 🙂 ale miło było przeczytać.

 72. Dlaczego lustracją nie objęto tzw.Polonię.Czy przy okazji emigracji nie przepchano tam agentów PRL tylko Kiszczak wiedział.Ojciec Solidarności.Nie jest tajemnicą,że konfesjonały mają głośniki też w Watykanie.Tak sobie myślę,że świat nie jest tylko czarno-biały.

 73. 404
  16 stycznia o godz. 9:46

  „Cycowianka …”.

  To zazdrość? Kompleksy?

  ” …. udająca samarytankę na Bliskim Wschodzie dostała tekę, albo teczkę mnistra …”.

  Polska od dwóch lat udziela dużej pomocy w Syrii, mimo że to nie Warszawa rozpoczęła tam interwencję tylko Paryż. Teraz już wiesz kto powinien się wstydzić? „Cycowanka” będzie tę pomoc koordynowała, także w innych rejonach. W działaniach międzynarodowych liczy się siła polityczna w kraju.

 74. mag
  16 stycznia o godz. 13:15
  Czysta etnicznie Mag wyklucza rodaczki i rodakow mieszkajacych poza Polska. PRLbis???

  Mag zajmuje sie lustracja???

 75. Bar Norte
  „By uniknąć losu Grecji czy Włoch Orban najpierw wygrodził drutem kolczastym granicę, następnie wymusił na kanclerz Merkel ich przyjęcie przy okazji destabilizując sytuację polityczną w Austrii i Niemczech co na koniec skłoniło Brukselę do zamknięcie szlaku bałkańskiego (tzw Plan Tuska). A przy okazji, na fali umiejętnie podsycanych lęków ksenofobicznych, podpompował sobie poparcie.”
  Zaden kraj, nawet Kanada, kraj przyjmujacy emigracje, nie przyjmuje nikogo na zasadzie ulicznej lapanki. Kanada przyjmuje wyselekcjonowanych uchodzcow, glowne rodziny, z obozow w Turcji i Grecji. W TV pokazuje, ze uchodzcy w Niemczech i we Wloszech to glownie mlodzi mezczyzni, nieznanej proweniencji. Kiedys zetknalem sie z takim towarzystwem w obozie przejsciowym w Holandii. Mozna miec uraz i watpliwosci na ten temat.

 76. blackley
  16 stycznia o godz. 15:46,
  Tak, ja zresztą doskonale te czasy pamiętam, chciało się wtedy więcej demokracji, ale tej „prawdziwej”, czyli ludowej 🙂 z dobrym, czyli oświeconym skeretarzem na czele 🙂

 77. Przodowniczkom i przodownikom blogosfery; z wyroznieniem Mag i 404

  Zyd krytykuje Zydow. Jest to typowy przyklad kola ratunkowego dla antysemitow.

  Taka argumentacja posluguja sie czesto antysemici obecni w blogosferze. Ciekawie wypowiedzial sie R. Bugaj twierdzac, ze podtrzymywanie tezy o antysemickiej Polsce sluzy uzasadnieniu roszczen majatkowych wobec Polski. Rownez historyk Szarota tlumaczy okolicznosci mordu w Jedwabnem przy pomocy argumentow antysemickich.

  Dyskusja o Jedwabnem pomogla jednak wielu zrozumiec, ze regula podczas okupacji nie bylo ratowanie Zydow przez Polakow, a ich mordowanie czy wydawanie Niemcom bylo marginesem. Reakcje na ksiazke Grossa mialy tenor katoendeckich antysemitow przedwojennych. Zdaje sobie sprawe, ze czytanie Grossa jest ciezarem.

  Dziwne jest, ze byly to przewaznie reakcje mlodych historykow i publicystow. Problemem percepcji Grossa nie sa fakty, przez wielu znane, lecz nieznany dotychczas jezyk.

  Przed Grossem nikt tak nie pisal o stosunku Polakow wobec Zydow. Dyskusja o polskich lekach nie dotyczy faktow, pisze Pawel Mackiewicz. Wielu z nas „dotyka“ rzekomo oskarzycielski i radykalny ton slow Grossa. Ciekawie pisze Z. Bauman w Le Monde diplomatique w 2006 roku. Interesujace jest rowniez przypomnienie Jedlickiego w odpowiedzi do kard. Glempa o czuwaniu demonow.

  Wszystko zmienilo sie w powojennej Polsce po roku 1989. Jedno co pozostalo, to tenor wypowiedzi pelnych resentymentow, jezyk dyskryminacji i pogardy. Mowa ta jest czesto proba pokazania swoistego humoru. Piszacy nie zdaja sobie jednak sprawy, ze ich osobiste tyrady niesmacznie sie asocjuja z nadludzmi z czasow zaprzeszlych. Poza tym kazdy ma prawo do wypisywania swoich nawet bezsensownych przemyslen.

  Nalezaloby sie wiec zastanowic nad rzeczowa krytyka lub narazac sie na ironie lub nieuwage ludzi z pozalizakowego obszaru myslenia. Wracajac do Grossa, to jego zarzuty nie sa klamliwe i nie sa antypolskie (Lisicki, Nowak, Jastrzebowski, terlikowski, Kurtyka). Gross nie generalizuje, nie tworzy stereotypu o wspolpracy Polakow z Niemcami.

  Dziwne jest, ze zdanie oznajmiajace, …Polacy ratowali Zydow w czasie wojny jest zdaniem przyjmowanym przez kazdego czytajacego, a zdanie ; Polacy mordowali Zydow wymaga dodatkowych wyjasnien. Owe wyjasnienia sa obecne w ksiazkach Grossa.

  Gross pisze o konkretnych zdarzeniach w konkretnych miejscach, popelnionych przez konkretnych ludzi. Dobrze jednak, ze na temat jego ksiazek nie wypowiadali sie bohaterowie rozrywkowych programow TV. Zauwazylem przy debacie o Grossie, jak daleko na prawo poszly polskie media drukowane. Jak blisko maja do o. Rydzyka i jak czesto “kunsumuja” je przodownicy blogosfery

  Specjalnie dla nich cytuje z pamieci Blonskiego, ktoremu daleko jest do tego typu przedstawicieli naszej spolecznosci. PB potrzebuja autorytetow, sami nie sa w stanie generowac wiedzy:… Zdaje sobie sprawe, ze burzenie pozytywnego mitu moze prowadzic do nadreagowania, co PB czynia chetnie w blogosferze. PB sa wierni sredniowiecznemu kanonowi postrzegania Polski; Polska byla miejscem schronienia dla Zydow. Jest to oczywiscie zdanie prawdziwe.

 78. jobrave
  16 stycznia o godz. 11:59

  „To prawda, on (Kaczyński J.) powiedział Torańskiej: „Chciałbym być emerytowanym zbawcą narodu”.

  Jeśli nie uwzględnisz poczucia humoru Kaczyńskiego (ma duże) i konwencji rozmówców (znali się dobrze od lat), to niczego nie zrozumiesz.
  Ale czy tobie chodzi o zrozumienie?

 79. Ryszard Kubaszko
  16 stycznia o godz. 1:16

  ” … koleżeństwo z zimnym kagiebistą …”.

  Jeśli chodzi o „koleżeństwo z zimnym kagebistą” trzeba skupić się na rzeczy absolutnie podstawowej, strategicznym sojuszu niemiecko-rosyjskim jaki teraz kwitnie (jak tysiąc kwiatów). To Orban określił Putina „szczerym demokratą”, czy raczej siedzący w kieszeni u Putina były kanclerz federalny Schröder?

 80. ….W TV pokazuje, ze uchodzcy w Niemczech i we Wloszech to glownie mlodzi mezczyzni, nieznanej proweniencji….

  Kiedys mowilo sie o inteligencji tv, stzare wraca????

  Piszacy o nieznanej proweniencji zapomnial doda, ze w kazdej dloni trzymaja I-Phone i sa dobrze zbudowani.

 81. azur
  16 stycznia o godz. 9:01
  „Orban znowu wystawił Polskę do wiatru”.

  Proponuję skupić się na faktach zamiast wierzyć we własną, kiepską w dodatku, propagandę. Od kilku lat Orban czasem kluczy, jak to polityk, ale ciągle idzie w tym samym kierunku.
  Pan Bóg czasem pisze prosto po liniach krzywych.

 82. Pisowcy Polacy to dobrzy i czuli ludzie ,
  ale też honorowi i bezkompromisowi ,
  to mają wspólnego z Ruskimi,
  Ruski wiadomo ; jak dobry
  to do rany przyłóż , ale jak zły…
  i tak w tej swojej dobroci
  naród pisowki szuka piersi
  do której mógłby się przytulić ,
  a kto wszystko już nie był :
  od Litwy, przez Gruzję , aż do Ukrainy
  no i kraje wyszehradzkie,
  Ale to wszystko h.je
  a teraz ino Orban się ostał ?
  A czy aby on tez, nie zdradzi i przytuli
  biedny , skołatany naród Pisowski ,
  to może znowu ino sznur Polsce sie ostał ?
  Oczywiście nie ,
  jak długo w hameryce rządzi Trump
  przyjaciel Putina ,
  który czeka na Polskę z otwartymi ramionami.

 83. mag:
  „Zastanawiające, że niektórzy blogowicze, od dawna nie mieszkający w Polsce, ale widać za nią tęskniący, skoro niejako rekompensują sobie ową nieobecność bywaniem na blogach polityki, zajmują głos w sprawach krajowych, jakby od nich coś tu zależało.
  Oczywiście nie odmawiam im prawa do wyrażania swoich poglądów, ale wolałabym, żeby – jak ktoś to już napisał – nie meblowali nam domu, z którego się wyprowadzili.”
  Wydaje mi sie, ze po raz kolejny domagasz sie od kazdego potepienia w czambul swojego nielubianego Kaczelnika, czy jak go tam nazywasz. Moze przyjmiesz do wiadomosci, ze nie kazdemu pasuje babranie sie bez konca w polskim szambie. Wszystko na ten temat zostalo juz wielokrotnie powiedziane, ad nauseam. Zauwazylem to podczas mojej wizyty w Polsce, gdy moja rodzina prowadzila rozhowory z telewizorkiem w czasie tzw. wiadomosci. Wiadomosci bylo tyle, co kot naplakal. Nazwalbym to sesja nienawisci, gdy jedna strona podjudzala druga. Ogolnie, polskie newsy maja strukture dawnej „Prawdy”: 4 strony propagandy, pol kolumny innych wiadomosci w tym te ze swiata i prognoza pogody.

 84. „Piszacy o nieznanej proweniencji zapomnial doda, ze w kazdej dloni trzymaja I-Phone i sa dobrze zbudowani.”
  Chyba wyczerpaly sie tematy o polskim antysemityzmie, autorstwa osoby o nieskazitelnej prowieniencji, produkujacej dziennie kilka saznistych kawalkow na ten temat. Od matki/ojca tzw. hybrydy.

 85. @blackley
  Rozumiem podenerwowamie. Ale nie wszystkim psom Burek. To, że Polacy zamieszkali za granicą dalej się nimi czują i chcą partycypować w życiu Polski, to nie jest źle.
  To jest coś, o co każdy kraj zabiega. Mieć swoją silną diasporę. To się w polityce bardzo liczy. A przekonania, jak widzisz.. są różne. Tak jak i w Polsce. Chodzi o to, żeby ludzie mieli dostęp do innej informacji.
  Radzisz tu takiemu jednemu żeby pisał do miejscowych gazet…. To nie jest możliwe, bo on jak to się mówi nie spika, więc tutaj musi się mądrzyć, bazując na „wiedzy” z TV Trwam. Odnośnie fałszywych wpisów pod nickami, to niestety zdarzają się, więc nie warto od razu nerwowo reagować.
  Widzę, że @sm znowu dopadł jakiejś katarynki i daje o o sobie znać. Ktoś wyniuchał, że czasem udaje mu się uciec, albo nawet legalnie na przepustkę z Tworków wydostać i wtedy zalewa enpassanta swoim rozgoryczeniem. Jego podszywanie się pod cudze nicki też jest brane pod uwagę.
  Pozdrawiam
  Btw, dzięki za ciekawe info o pomidorach. Zawsze się zastanawiałam, dlaczego te z zielonymi łodyżkami b. smakują. Dzięki Tobie dzisiaj to rozumiem.

 86. Co do Grossa i jego interpretacji historii stosunkow polsko-zydowskich podczas okupacji. Rzadko wspomina sie jego wczesne dzielo „Revolution from abroad” i wnioski z niego plynace.

 87. blackley

  „A ile dni zajmie PiS przefarbowanie swojej antyuchodzczej koszuli , jak Pan sądzi ?”

  Myślę, że niewiele, tym bardziej, że czas goni (procedura unijna przeciwko RP). Zmiana linii politycznej jest już zresztą widoczna. Wczoraj w TVP zwróciłem np uwagę na relację z wizyty ministry Kempy w obozach. Zaprezentowano zupełnie odmienne podejście do uchodźców niż dotychczas – pełne współczucia i zrozumienia. Tak więc próba zmiany nastawienia już zachodzi. Piszę „próba” bo nowy premier, który musiał wziąć tę zmianę na siebie, jednak w elektoracie PiS budzi silną podejrzliwość.

  Zresztą media PiS nie bez kozery przypomniały wypowiedź prezesa Kaczyńskiego z ubiegłego roku o tym, że nie ma nic przeciwko „korytarzom humanitarnym”.

  Co do marksizmu … .
  Oczywiście, że to nie ma nic wspólnego z ponurą, wulgarną wersją znaną z tzw „realnego socjalizmu” służącą jako propagandowo – ideologiczny kościec tej ustrojowej konstrukcji.

  Dla mnie to po prostu metoda analizy rzeczywistości społecznej i politycznej. Czytam uważnie pana komentarze, również krytyczne wobec PRL i często przyznaję panu rację – choć patrzę na politykę właśnie z tej perspektywy.
  Warto pamiętać, że krytyczny wobec „realnego socjalizmu” marksizm (np tzw rewizjonizm) był bardzo tępiony. Może nawet bardziej niż inne nurty rozkruszające światopoglądowo ten system.

 88. Rossi
  maracje jesli chodzi o Orbana .
  Orban to polityk cwany , który dokładnie wie w którym momencie trzeba sie wycofać i sobie odpuścić i dlatego Unia ma takie kłopoty żeby go przygwożdzić.
  Z Pisem to była ale dotychczas całkiem inna sprawa , PiS walił z pełnym rospędem i z pustym łbem przeciwko każdej ścianie i nazywał ta politykę 27/1 „powstawaniem z kolan” i „upodmiotywaniem” Polski. Dlatego Unia akurat na Polsce chciała pokazać co grozi krajom członkowskim , które nie trzyma sie demokratycznych standartów.
  Po ostatniej rekonstrukcji rządów i wyrzuceniu najbardziej skompromitowanych w Europie członków , wszystko wskazuje na to , że Kaczyński się wystraszył własnej odwagi i wraca do polskiej polityki spolegliwości wobec Brukseli , a przedszystkim Berlina. Na to, że Kaczyński sie wystraszył Niemców najlepiej wskazuje sprawa reparacji wojennych , która równie szybko ucichła , jak wybuchła.
  Polityka Polska wraca na utarty szlag i może Kaczyński bedzie jeszcze kiedyś prezydentem rady EU po Tusku, a Orban szefem komisji.

 89. Saldo mortale
  16 stycznia o godz. 15:57

  „Dyskusja o Jedwabnem pomogła jednak wielu zrozumieć, ze reguła podczas okupacji nie było ratowanie Żydów przez Polaków, a ich mordowanie czy wydawanie Niemcom było marginesem”.

  To co napisałaś właściwie zaliczyć można do klasyki polonofobii. Powiesz tak o zakonnicach ratujących żydowskie dzieci? Księżach dających im lipne zaświadczenia chrztu? O ludziach ukrywających Żydów z narażeniem życia? O tych, których Niemcy zabili za pomoc ukrywających się Żydom? Dlaczego w Yad Vashem najwięcej jest polskich nazwisk? Tylko w Polsce i na Ukrainie za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci i to całej rodzinie. W Holandii za ukrywanie Żyda dostawało się mandat. Totalna wojna rodzi totalną demoralizację ludzi, pogłębioną upadkiem struktur państwowych, w tym policyjnych, co powodowało gwałtowne zwiększenie się marginesu przestępczego. Z tego między innymi powodu zjawiska szmalcownictwa rzecz jasna były, nikt temu nie przeczy, ale i tu dominował margines i półświatek przestępczy. Demoralizacja wojenna dotyczyła też Żydów, o policji żydowskiej w gettach (gdzie dominowali inteligenci), o judenratach współpracujących z Niemcami musiałaś słyszeć. Więc jak ci nie wstyd coś takiego pisać i tak kompromitująco szermować uogólnieniami?

  PS. Wielu Żydów przyznaje dziś, że w sytuacji odwrotnej na pewno nie pomagałoby Polakom skazanym na eksterminację, co wynika ze specyfiki i tradycji żydowskiej. Polacy byli na ogół chrześcijanami, więc powinni pomagać, choć łatwo się to pisze po latach wymagając od innych heroizmu.

 90. PA2155

  „Kanada przyjmuje wyselekcjonowanych uchodzcow, glowne rodziny, z obozow w Turcji i Grecji”

  Zgadzam się z tym podejściem. W przypadku uchodźców selekcja oznacza wykazanie, że istnieją podstawy do udzielenia azylu.

  W przypadku Węgier problemem było to, że z racji położenia na tzw „szlaku bałkańskim” na nich w świetle prawa unijnego spadał obowiązek dokonania owej selekcji. Co było niemozliwe przy takim napływie ludzi. Po prostu oznaczało, to że Wegry zamienią się obóz dla migrantów – jak Włochy czy Grecja. I z tego się Orban zręcznie wywinął.

  RP była w innej sytuacji, bo nie dość, że odmawiała dokonania selekcji azylowej w krajach zalanych migrantami (Włochy, Grecja, Turcja …) to na dokładkę odmawiała przyjmowania już wyselekcjonowanych czyli azylantów.

 91. Mauro Rossi
  16 stycznia o godz. 15:58

  jobrave
  16 stycznia o godz. 11:59

  „To prawda, on (Kaczyński J.) powiedział Torańskiej: „Chciałbym być emerytowanym zbawcą narodu”.

  Jeśli nie uwzględnisz poczucia humoru Kaczyńskiego (ma duże) i konwencji rozmówców (znali się dobrze od lat), to niczego nie zrozumiesz.
  Ale czy tobie chodzi o zrozumienie?
  ——————————————————————————-
  Szkoda, że nie zauważyłeś, iż nie komentowałem słów Kaczyńskiego. Przytoczyłem i tyle.
  Prezesowi Polski nigdy nie odmawiałem poczucia humoru (dużego), nie kwestionowałem również jego wysokiej inteligencji, mam wyłącznie zastrzeżenia do jego cech charakterologicznych i nie podoba mi się to, że jego charakteropatia ma decydujący wpływ na to, co dzieje się w Polsce.
  A o zrozumienie chodzi mi -oczywiście – jak najbardziej.

 92. Oho, odezwały się nożyce, czyli @saldo mortale, który pojawia się, co jakiś czas by odreagować swoje szajby i frustracje, niestrudzenie prześladując swoich blogowych „ulubieńców/czynie”.

 93. Bar Norte
  Zgadzam się z tym podejściem. W przypadku uchodźców selekcja oznacza wykazanie, że istnieją podstawy do udzielenia azylu.
  Kanada jako taka nie jest zainteresowana azylantami. Selekcja kandydatow na podstawie tzw. punktow wartosciowych obejmuje glownie przydatnosc dla gospodarki kanadyjskiej (wiek, znajomosc jezyka, umiejetnosci i chwilowe potrzeby rynku pracy). Tzw. czysci azylanci to margines imigracji kanadyjskiej. Nie jest to zywiolowe. Zywiolowosc jest specjalnoscia Europy.

 94. Bywalec 2
  16 stycznia o godz. 16:24

  „Orban to polityk cwany …”.

  PiS robi dokładnie to samo i tak samo jak Orban. Węgierski premier już na samym początku zmienił na Węgrzech to, co uznał za absolutnie niezbędne i nie negocjowalne. Przez pierwsze lata wchodził w te same spory z Brukselą, Berlinem (ale nie Monachium), Wiedniem i Paryżem, co Kaczyński i oskarżany był przez neomarksistów oraz liberałów z Brukseli o to samo, ten sam „faszyzm” i „gawłcenie demokracji”. Ale tak naprawdę chodziło o interesy (polityczne, gospodarcze, ideologiczne) wielkich graczy Unii. Po to m. in. Kaczyński zmienił Szydło na Morawickiego, żeby teraz premierowi było łatwiej. Morawiecki może teraz mówić, to nie ja, to ona. 🙂

  „Dlatego Unia akurat na Polsce chciała pokazać co grozi krajom członkowskim , które nie trzyma się demokratycznych standardów”.

  Faceci z Brukseli jeśli takie kwiatki czytają to pewnie dostają spazmów ze śmiechu, że ich mało wyszukane wrzutki propagandowe traktowano są śmiertelnie poważnie, nawet na blogach.

 95. Podsumowujac szkice SM o antysemityzmie Polakow dochodzimy do wniosku, ze to nazisci chronili Zydow przed polskimi zbrodniarzami. SM ma na to rozliczne dowody, w tym historycznie dobrze udokumentowane broszurkowate dziela prof. Grossa.

 96. PA2155
  g.16:02
  Od nikogo niczego nie wymagam, ale też nie widzę powodu ukrywać, że uważam JK za największego szkodnika spośród polskich polityków, tym bardziej niebezpiecznego, że skutecznego.
  Nikt tak jak on nie zasłużył się w skłóceniu Polaków, dzieląc ich na lepszy i gorszy sort, żywiąc do tych, którzy nie z nim, czyli „zdradzieckich mord” najgorsze uczucia (wcale ich nie ukrywa), a i w gruncie rzeczy gardząc tymi, którzy się do niego łaszą. Władza jest jego narkotykiem i sensem istnienia.
  Poza tym z wieloma twoimi opiniami/obserwacjami „z oddali” się zgadzam, bo masz zdrowy, trzeźwy ogląd.

 97. jobrave
  16 stycznia o godz. 16:35

  ” i nie podoba mi się to, że jego charakteropatia ma decydujący wpływ na to, co dzieje się w Polsce”.

  Prawdopodbnie każdy zdolny lub wybitny polityk jest charakteropatą. Weżmy choćby de Gaulle’a. Jakim musiał być charakeroptą by znieść to o czym wcześniej wiedział, że Brytyjczycy przejmą i częściwo zniszczą francuską flotę wojenną w Tulonie i Algierii (operacja Katapulta), a przy okazji zginie wielu Francuzów. Uznał to za konieczne z punktu widzenia interesów Francji, która wyłoni się po wojnie.

 98. Co zrobił Orban dotychczas- tak z pamięci….

  -obłożył podatkami zachodnie korporacje
  -dokonał renacjonalizacji przedsiębiorstw komunalnych
  -wymusił obniżkę cen energii na zachodnich właścicielach
  -ustabilizował zadłużenie i obecnie je zmniejsza
  -doprowadził do inwestycji niemieckich w motoryzację
  -zrezygnował z dyktatu MFW i jego pożyczek

  Nieźle, i wbrew radom i rozkazom Brukseli.
  Wszystko to wymagało scentralizowania decyzji, rozbicia opozycji, konfrontacji z biurokratami.
  Bez konsolidacji kraju byłoby niemożliwe.
  Że niedemokratyczne metody?
  A jest jakaś firma, korporacja, która jest zarządzana demokratycznie i przynosi dochody?

 99. mag
  „Od nikogo niczego nie wymagam, ale też nie widzę powodu ukrywać, że uważam JK za największego szkodnika spośród polskich polityków, tym bardziej niebezpiecznego, że skutecznego.”
  Moze pociagne temat moich dyskusji rodzinnych w Polsce o polityce krajowej. To co mnie razilo, to powtarzanie bez konca tych samych argumentow o tzw. „gebach pisowskich” i ich milosc do PO, bo „moze tacy sami, ale lepiej sie prezentuja”. Zauwazylem rowniez nieprzyjmowanie argumentu (chociaz bylo to udowodnione tysiac razy przedtem i nawet ostatnio w sprawie aborcji), ze tzw. opozycja ma mniej wiecej te same poglady w sprawach zasadniczych. I na koniec- byly chyba przyczyne poparcia przez wyborcow opcji PiSu, czyz nie? Moze warto porozmawiac o kondycji spoleczenstwa polskiego na serio.

 100. Mauro Rossi
  16 stycznia o godz. 17:02

  jobrave
  16 stycznia o godz. 16:35

  E tam de Gaulle, Stalin to dopiero był gość – nie tylko patrzył swego, ale i Polsce się bardzo przysłużył, co prawda zabrał nam kresy, ale przywrócił prastare ziemie piastowskie, zastał Polskę multi-kulti, a zostawił ją „całą białą”, bez podludzkich Ukraińców, Białorusinów, Litwinów i innej hołoty. A Hitlerowi też się parę ciepłych słów należy, dzięki niemu możemy żądać teraz reparacji bilionowych reparacji, żyć bez Żydów. Można rzec, że Hitler i Stalin byli bardziej otwarci na inne narody, niż szowinista de Gaulle.
  Charakteropata Kaczyński, też wejdzie do historii, bo zostanie on nie tylko „emerytowanym zbawcą Polski”, lecz również „emerytowanym zbawcą Międzymorza”, a -kto wie – może i Europy, po tym, jak już ją Morawiecki zrechrystianizuje. 🙂

 101. wiesiek59
  16 stycznia o godz. 17:13

  Co zrobił Orban dotychczas- tak z pamięci….
  […]
  ——————————————————————————–
  Ja też tak z pamięci – takie Czechy np. tego wszystkiego nie zrobiły, a mają duuuuuuuużo wyższe PKB na łeb, od Węgier i jeszcze większe od Polski i poziom bezrobocia niższy albo podobny.

 102. @Wiesiek,
  Aha, no i państwo, to nie korporacja, nie firma.

 103. jobrave
  16 stycznia o godz. 17:46

  Czechy zawsze były klasyfikowane znacznie wyżej od Polski, czy Węgier.
  Były uprzemysłowione znacznie wcześniej, nie zniszczyły ich działania wojenne.
  No i mają szczęście do polityków dbających o współobywateli.
  Dlatego cenię ich pragmatyzm, stawiam wielokrotnie za wzór dla naszych oszołomów.

  Robić interesy, nie nadymać się mocarstwowo, nie grać w znacznie wyższej niż możliwości lidze.
  Handel, kooperacja, kierowanie się WŁASNYM interesem narodowym.
  „Pawiem narodów i papugą” być nie musimy….

 104. Byt blogowy @404 tworzy komentarze tu umieszczane używając żeńskiego rodzaju gramatycznego.

  Ja do wielu pań oraz panów goszczących na tym blogu zwracam się w drugiej osobie.
  Przeczuwając możliwość urażenia stosuję pani oraz pan odpowiednio.

  Rzeczywistym i wirtualnym postaciom występującym w obszarach ekspresji pisemnej bardzo często są przypisywane cechy rozczarowania i zwykłej głupoty.

  I nie pomaga zwracanie uwagi, iż Mozart był kabotynem, a wielu zasłużonych uczonych to osoby wredne i prostackie. Nowość telekomunikacyjnej formy współistnienia jest przeszkodą bo dopiero obecne dzieci dojrzewają w konwencjach takiego porozumiewania się. I jest tu co najmniej jeden z szatanów o jakich Jarosław Kaczyński zapewne myślał gdy mówił o czynnych szatanach. Ten szatan to nadzwyczajna mnogość czynników oraz aktorów komunikacji.

  Cywilizowany współcześniak jest na smyczy komórki a rzesza agentów reklamowych (osobowych i programowych) zwraca mu uwagę iż jest upośledzony, bo skosztował tylko setki win spośród tysięcy dostępnych na globalnym rynku.

  A ja lekceważąc brak piątych klepek i brak zrozumienia staram się przełamywać bariery zachęcając do pójścia w obszar bajeczności.

  Spotkaliście pijanego słonia?

  To zapytajcie o amarulę na najbliższym rogu, na którym niegdyś był punkt usług kserograficznych.

  Amarula – pochodzący z RPA likier wytwarzany z owoców maruli. Dojrzałe owoce są myte, macerowane, a następnie mieszane ze świeżą homogenizowaną śmietanką z cukrem i poddawane naturalnemu procesowi fermentacji. Likier zawiera 17% alkoholu. Obecnie dostępny także w Polsce.

  Pozycja we Wikipedii z której wyjąłem ten cytat przemilcza, że owoce maruli wprowadzają słonie w stan upojenia. Zwracam uwagę na cień, którego nie akcentuję się w bajecznych opisach o pożytkach z maruli.

  Owoce maruli zbiera się w Phalaborwa, w północnej części RPA w Prowincji Limpopo. Przy zbiorze maruli bierze udział aż 60 000 osób, przyjmowani są wszyscy, którzy chcą zarobić dodatkowy pieniądze. Za jeden pełny kosz owoców maruli otrzymują 10 PLN.

  A na Negev wręcz hodują.

  W RPA natomiast …

  Tradycyjną metodą zakończenia kłótni małżeńskich było przywiązanie obydwu małżonków do pnia drzewa marula i pozostawienie ich do czasu, kiedy się pogodzą.

  http://www.africangamesafari.com/drzewo_marula.html

  Smacznego!

 105. jobrave
  16 stycznia o godz. 17:48

  Kraje zarządzane jak korporacja, odnoszą duże sukcesy, dostarczając swym członkom/ udziałowcom, spore dywidendy.
  Patrz Singapur, Chiny, Japonia.
  Żadna korporacja nie funkcjonuje bez planu rozwoju, ekspansji, strategicznej myśli, jednego ośrodka decyzyjnego.
  A to warunkuje skuteczność działania.

 106. mag
  16 stycznia o godz. 16:58
  Do kogo teraz pretensje. Kaczyński jest polskim patriotą, którego popiera większość rodaków. Do tego jest z samego Żoliborza. Wywodzi się z samego centrum Twojej Solidarności. Nie pamiętasz jak podnosiłaś paluchy? Mimo, że poeta dużo wcześniej pytał „Polska? Ale jaka?” A przecież to już wtedy śmierdziało. I tak niestety już pozostanie z woli narodu. /i kościoła/

 107. @Mauro Rossi
  To „koleżeństwo z zimnym kagiebistą” i brunatny kolor to zarzuty jankeskiej agentury.
  Moim zdaniem, nie ma nic złego w dobrych stosunkach z sąsiadem, zwłaszcza, gdy nie ma istotnej sprzeczności interesów. Straszenie Rosją to lustrzane odbicie, w podobnych celach, straszenia przez komunistów Niemcami. Z tym, że to straszenie Niemcami, jak okazało się po latach, miało swoje podstawy.

 108. jobrave:
  „Ja też tak z pamięci – takie Czechy np. tego wszystkiego nie zrobiły, a mają duuuuuuuużo wyższe PKB na łeb, od Węgier i jeszcze większe od Polski i poziom bezrobocia niższy albo podobny.”
  Lubie, jak ktos manipuluje danymi.
  Czechy- 33 232 $
  Polska- 27 764 $
  Zauwazylem, ze kraje duze maja z reguly nizsze wskazniki niz kraje male. Nie wnikam w zawilosci historii. Czech uszly na sucho ze zniszczen wojennych i przypadlosci lat 80-tych. Przed wojna mialy poziom zycia porownywalny do Francji.
  Ale, gdzie Czechom do takiego mocarstw jak Gwinea Rownikowa (38, 639 $). Nie wspomne Bahrajnu, Macau i Kataru. To prawdziwe raje.

 109. jobrave:
  Przesledzilbym rowniez fortune UK na tle czasow 🙂

 110. Każdy działacz lewicowy oraz sympatyk lewicy powinien umieć odpowiedzieć na pytanie: Czy w Polsce był komunizm?

  Komunizm to idea a nie ustrój. Można ją streścić bardzo krótko: Każdy według swoich możliwości. Każdemu według jego potrzeb.
  Idea ta, choć szlachetna i humanitarna, okazała się nierealna, ponieważ:
  • możliwości obywateli są ograniczone i nie zawsze potrzebne społeczeństwu,
  • brak zachęt do wykorzystania posiadanych możliwości ogranicza zaangażowanie pracowników w zaspokojenie potrzeb konsumentów,
  • zasoby, którymi dysponuje społeczeństwo, są ograniczone, a potrzeby obywateli są nieograniczone.
  Nie było więc możliwości pełnej realizacji takich zasad. Można tylko podążać w takim kierunku różnymi drogami, co czyniły różne kraje z różnymi ustrojami i różne grupy społeczne, z różnym powodzeniem.
  Pamiętając, że każde rozwiązanie przynoszące efekty ma również swoje mankamenty, a każdy okres historyczny obfituje w sukcesy i zasługi oraz klęski i podłości, historia powinna uwzględniać wszystkie te elementy i uwarunkowania przedstawianych okresów.
  http://trybuna.info/opinie/7354-czy-w-polsce-byl-komunizm
  =============

  Jako że pan Blackey miewa wątpliwości…….

 111. Szanse lewicy…

  Pomysł Kaczyńskiego, aby manewrem z Morawieckim najpierw „oskubać” PO, a potem powoli ją „skonsumować” jest niczym innym, jak powrotem do koncepcji POPiS-u. A więc próbą stworzenia szerokiej formacji prawicowej, od centrum, aż po skrajną prawicę. W takim scenariuszu racjonalne działanie lewicy, a w szczególności SLD, może się okazać superważnym.
  Trzy ostatnie sondaże potwierdzają coraz silniejszą pozycję SLD, dając Sojuszowi 7-8 proc. poparcia. Warunkiem wzrostu pozycji SLD jest tworzenie realnej alternatywy – programowej i osobowej – zarówno dla PiS, jak i dla PO. Tylko lewica podążająca własną drogą ma realne szanse na wyborczy sukces. Do wyborów parlamentarnych pozostało jeszcze sporo czasu i wskazana jest konsekwencja w budowaniu „trzeciej drogi”.
  Próba dogadywania się z Platformą i Nowoczesną i tworzenie jakiś mitycznych „antypisów” jest ślepą uliczką i wstępem do kolejnej porażki. Na politycznym ringu, naprzeciwko lewicy powinny znaleźć się obie partie prawicowe: PO i PiS. A może już niezadługo, po prostu Nowy POPiS.
  http://trybuna.info/polska/7377-trzecia-droga-lewicy

 112. Handlarze bronią. Najwięksi zbrodniarze.
  Rank Company Country Arms sales (2016) Arms as % of sales
  #1 Lockheed Martin USA $40.8B 86%
  #2 Boeing USA $29.5B 31%
  #3 Raytheon USA $22.9B 95%
  #4 BAE Systems UK $22.8B 95%
  #5 Northrop Grumman USA $21.4B 87%
  #6 General Dynamics USA $19.2B 61%
  #7 Airbus Group EU $12.5B 17%
  #8 BAE Systems (U.S.) USA $9.3B 93%
  #9 L3 Technologies USA $8.9B 85%
  #10 Leonardo Italy $8.5B 64%

 113. Polacy wpuścili kiedyś Niemców i Żydów. Z fatalnym skutkiem. Teraz Polacy będą mądrzejsi przed szkodą.

 114. Krzysztof J. Wojtas 16.01.2018 12:53:33
  @Jarek Ruszkiewicz SL 11:33:06
  W ostatnim numerze tygodnika „Do Rzeczy” Marek Jan Chodakiewicz – obywatel Stanów Zjednoczonych (gdzieś czytałem, że to on napisał przemówienie które odczytał prezydent Trump w Polsce podczas ostatnich odwiedzin) – pisze tak:
  „opór wobec roszczeń popartych aktami normatywnymi Kongresu USA wpłynie fatalnie na pozycję Warszawy jako alianta Waszyngtonu. Rozkręcona machina medialna może doprowadzić do RYSY (!!!) na wizerunku naszego kraju w USA. A przy okazji przecież Bruksela zaciera ręce, by – wraz z Berlinem – utrzeć nosa rządzonemu przez krnąbrny i nieznośny PiS państwu nad Wisłą. Nad zawłaszczającymi cudze mienie Polakami ronić będzie też krokodyle łzy ROSJA”.
  W dalszej części Chodakiewicz trochę lekceważy te żądania: „Polska to nie Szwajcaria” – (niby, że z nami się trzeba liczyć!) by na końcu napisać coś bardzo groźnego:
  Polska powinnna odrzucać te pozwy… „chyba, że strategiczna sytuacja geopolityczna Polski będzie wymagać pewnego quid pro quo. Wtedy można się zastanowić, co za cenę takiego bezczelnego szantażu RP może uzyskać.”
  Zwróć uwagę na tę bezczelność: Amerykanie wbrew zasadom prawa domagać się będą od nas miliardów a w razie „OPORU” rozkręcą nam taką „machinę medialną” która może doprowadzić do „RYSY na naszym wizerunku”…Tak się o nas troszczy pan Chodakiewicz. Swój człowiek!
  Jakoś na razie p. Chodakiewicz jeszcze nam nie podaje kiedy dla nas może się to stać dobrym geszeftem.
  Jakieś propozycje? Co dostaniemy od USA za 65 mld dolarów? Pochwalą nas, poklepią po plecach?
  Międzymorze pod amerykańskim protektoratem – to jest oferta Chodakiewicza i Michalkiewicza.
  Strach mieć takiego protektora.
  ===========

  Policzyć paluszki po uścisku Anglosasów?

 115. Maciek G, 16 stycznia o godz. 11:06 pisze do mnie m.in. –Ponieważ autor bloga popełnił nowy wpis tuż po moim wklejam wpis jeszcze raz.
  Przy okazji nadmieniam, że wygląda na to J.Kaczyński doskonale zdaje sobie sprawę z faktu niekomfortowej sytuacji i zabiega jak może o możliwie duże poparcie i marginalizację opozycji … Jak wiemy za rok PiS sromotnie przegrało z PO któremu wystarczył PSL by rządzić.
  Obecnie przewaga PiS nad reszta minimalna tak jak i w 2006r
  Nie wyciągaj przedwcześnie wniosków
  Sytuacja PiS wcale nie jest tak lukratywna jak wygląda z sondaży. Rośnie elektorat nienawidzący tej partii i co ważne wściekli zaczynają być ci co zazwyczaj na wybory nie chodzą

  i ilustruje swe wnioski danymi „słupkowymi”.

  Maćku G.,
  Przede wszystkim jestem mile zaskoczony, że poświęciłeś tyle czasu, energii i zachodu, by ustosunkować się do moich „sądów nieuczesanych”.
  Sądzę jednak, że Twój osąd skażony jest „myśleniem życzeniowym” bo załóżmy, że masz rację w kwestii wzrostu liczby tych „wściekłych” na PiS a dotychczas olewających udział w wyborach. Czy gdyby (hipotetycznie), dzisiaj, nagle, ze sceny politycznej zniknęła PO i Nowoczesna, to ta liczba „wściekłych na PiS” by się zmieniła i słupki PiS by wzrosły?
  Moim zdaniem absolutnie nie! – bo słupki PiS rosną m.in. właśnie dlatego, że alternatywą dla władzy Kaczyńskiego (z przydatkami) jest PO i Nowoczesna!

  To jest powód bym uważał, że zalinkowany przez Teo artykuł z GazWybu to wytwór (jak by to pewnie określił Włodzimierz Ilicz L.) „pożytecznego (czy może użytecznego) idioty”.
  Twa teza o „marginalizowaniu opozycji” przez Kaczyńskiego jest – moim zdaniem – nietrafna bowiem życzeniem każdej władzy byłoby utrzymywanie przy życiu takiej klasy opozycji jaką reprezentują PO i Nowoczesna, skompromitowanej, nieudolnej, nędznej programowo, bo z taką to PiS nie przegra „do Końca Świata a może i dzień dłużej”.
  Odpowiedz sobie sam na pytanie – Czy PO i Nowoczesna mają szansę się odrodzić do poziomu zagrażającego PiSowi?

  Moim zdaniem NIE i jeszcze raz NIE! Taki wniosek z aktualnej sytuacji jest jednak widać za trudny do zatrybienia dla „pożytecznych idiotów” z GazWybu i nie tylko.

  Maćku G., pozwól, że przy okazji podziękuję też
  Remm’owi
  za przychylną opinię w odniesieniu do mojej uwagi.

 116. Porównywanie cwanej polityki Orbana, z politykąPiSu jest bez sensu.
  Orban nigdy w UE nie był tak izolowany jak Polska 27/1 .
  Orban nigdy nie doprowadził Węgier do takiej sytuacji ,
  żeby jego ostatnią szansa była Polska, jak to Kaczyński uczynił w stosunku do Węgier
  taki głupi jak Kaczyński to on nie jest.
  Reorganizacja rządu , to dramatyczna próba poprawa próby pozycji Polski w UE.
  Orban nigdy nie doprowadziłby do sytuacji , w której musiałby ustąpić ze stanowiska ,
  aby ratować pozycję Węgier.
  Kaczyński nie jest premierem ,
  bo wtedy rzeczywiście musiałby przejąć odpowiedzialność za swoją politykę ,
  a zwolnić mógłby co najwyżej siebie,

 117. * Marginalna lewicowa Partia Razem Adriana Zandberga przedstawiła pięć projektów, z którymi zamierza pójść do wyborów parlamentarnych. Obejmują one m.in. ograniczenie pensji parlamentarzystów oraz zmniejszenie wymiaru godzin pracy w tygodniu. Polska potrzebuje prawdziwej opozycji. Prawdziwa opozycja stoi po stronie praw kobiet, a nie tchórzy przed proboszczami. Prawdziwa opozycja stoi po stronie pracowników, a nie usprawiedliwia reprywatyzacyjne złodziejstwo. Prawdziwa opozycja jest poza układami, wie czego chce i ma pomysł na Polskę – powiedział Adrian Zandberg, lider Partii Razem, na briefingu prasowym ugrupowania. Dziś widać już jasno, że tą prawdziwą opozycją nie są skompromitowane sejmowe partie. Katarzyna Lubnauer i Grzegorz Schetyna stracili w ostatnich dniach wiarygodność. Ludzie już im nie ufają, bo nie wiedzą czego się po nich spodziewać. Wszyscy widzimy jak beznadziejny jest ten Sejm z którym mamy do czynienia – powiedział Zandberg. Przewodniczący partii stwierdził, że mieszkańcy Polski mają już dosyć „okrągłych słów o demokracji” i oczekują konkretnego programu działania od opozycji. – Chcemy przedstawić 5 projektów z których Razem pójdzie do wyborów, złoży w Sejmie i o które będzie walczyć, bo żeby być prawdziwą opozycją, trzeba umieć walczyć – ogłosił lider.
  ===========

  Per aspera ad astra….
  Praca u podstaw może dać mierzalne skutki, po długim czasie…..

 118. Rossi zgodnie z logiką PiSowską gada od rzeczy. Przytoczył on argument niby żartobliwy za tym, że każdy wybitny polityk jest charakteropatą (to o Kaczyńskim), że to nic szczególnego, to normalka.
  Rossi porównał Kaczyńskiego do de Gaulle’a w kontekście operacji Catapult wykonanej przez brytyjską flotę i lotnictwo na flocie francuskiej będącej w dyspozycji rządu Vichy współpracującego z Niemcami. Operacja ta wobec odmowy rządu Vichy ewakuacji floty w inne miejsca poza zasięgiem i możliwością przejęcia okrętów przez Niemców była konieczna i nie cierpiąca zwłoki.

  Vichy został po wojnie doceniony nie tylko przez de Gaulle’a, również przez wymiar sprawiedliwości francuski – za owocną współpracę z Niemcami został nagrodzony karą śmierci.
  Tak to Rossi historyzując, prowadząc politykę historyczną na EP, fałszuje historię, używa jako prezentacji (de Gaulle i Kaczyński – koń by się uśmiał), nie dopowiada, nie mówi całej prawdy, kłamie.
  Pzdr, TJ

 119. No i okazało się, że Trump opłacał (130 tysięcy dillarów miesięcznie) pewną ładną aktoreczkę od porno. Dlaczego? Za milczenie!
  Myślę, że też bym milczała za taką forsę, ale nie przeszło mu do głowy na mnie ten eksperyment przeprowadzić. Może ona miała jakiś okropny głos, a on chciał jej w ten sposób pomóc?
  Wczoraj, albo przedwczoraj ogłoszono alarm na Hawajach, który brzmiał;
  Natychmiast do schronów. Rakiety balistyczne zmierzają! To nie jest próbny alert!!!!
  Ludziska zgłupieli. Przebywający na wakacjach Clintonowie i i ich obsługa zaraz wskoczyli w maski (tak jak by te maski mogły ochronić przed rakietami?)
  Dopiero po 38 minutach odwołano alarm. Okazało się, ze to tak przez pomyłkę wyszło, bo chcieli sprawdzić tylko czy system działa.
  Złośliwi podejrzewają, że Trump chciał napędzić cykora Clintonom. Ale, kto to wie?
  A dla tych co bronią mojego gender „Tombe la neige”, czyli to co widzę za oknem.
  https://www.youtube.com/watch?v=HbF8HszsfEM
  Pozdrawiam zzapiecka

 120. wiesiek59
  16 stycznia o godz. 18:57
  Niw szkoda Panu czasu na zajmowanie sie bredzeniem „wodza” marginalnej sekty?
  Widac, ze Polska normalnieje, a bolszewia schodzi do roli jaka odgrywala
  przed wojna:
  kryminalnego marginesu na uslugach obcego panstwa.

 121. Levar
  16 stycznia o godz. 19:32

  Bez lewicowej presji, nic by się nie zmieniło w sprawach społecznych, prawach pracowniczych.
  Prawica, konserwatyści, właściciele, ani o cal nie cofnęliby skali wyzysku.
  Nie bez powodu ruchy lewicowe były krwawo zwalczane na całym swiecie.

 122. wiesiek59
  16 stycznia o godz. 17:53

  jobrave
  16 stycznia o godz. 17:46

  Czechy zawsze były klasyfikowane znacznie wyżej od Polski, czy Węgier.
  Były uprzemysłowione znacznie wcześniej, nie zniszczyły ich działania wojenne.
  No i mają szczęście do polityków dbających o współobywateli.
  Dlatego cenię ich pragmatyzm, stawiam wielokrotnie za wzór dla naszych oszołomów.

  Robić interesy, nie nadymać się mocarstwowo, nie grać w znacznie wyższej niż możliwości lidze.
  Handel, kooperacja, kierowanie się WŁASNYM interesem narodowym.
  „Pawiem narodów i papugą” być nie musimy….
  ——————————————————————————-
  Podpisuję się pod tym obiema łapskami i zastanawiam się, dlaczego u nas władza wzoruje się na Węgrzech, a nie na Czechach – tam jakoś demokracja w niczym nie przeszkadza – nawet partia komunistyczna, jest tam legalna i regularnie wchodzi do parlamentu. A w Polsce ciągle ta tęsknota do jednoosobowego przywództwa, kogoś, kto „weźmie to wszystko za mordę”, a jak z mordę brano, to się nie podobało, chociaż…jeszcze parę lat temu liczba aprobujących stan wojenny wprowadzony przez Jaruzelskiego, była taka sama jak przeciwników. Polska, to być dziwna kraj – jak mawiał Zulu Gula.
  Natomiast, jeśli chodzi o interes narodowy, to podobno właśnie PiS wreszcie oń zadbał, podobno nim się właśnie kierujemy – tak właśnie pyskowanie do wszystkich i obrażanie się, odbiera lud pisowski.
  Nie zgadzam się natomiast, co do tego, że takie zarządzanie państwem, jak w Chinach, Singapurze, czy Korei Płd. bądź w Japonii zdałoby egzamin w Polsce albo w państwach cywilizowanej Europy -zbyt wiele różnic i w zw. z tym zbyt wiele rozwiązań, które by nie przeszły dając odwrotny skutek. Trochę się to udało na Węgrzech, ale Węgrzy, to zupełnie inny naród niż Polacy.

 123. „Czardasz Orbana” oraz „Polonez Polonii Amerykańskiej”
  to nowe polityczne tańce?
  Stanisław Michalkiewicz w najnowszym felietonie informuje o niezwykłym zjawisku, czyli absolutnym braku reakcji oficjalnych „patriotów” skupionych wokół PiS oraz opozycji i reakcję Polonii amerykańskiej na podstępne działanie lobby żydowskiego w Stanach. Oto fragment jego felietonu:
  Polonia Amerykańska wyręcza Umiłowanych Przywódców
  Felieton • Portal Informacyjny „Magna Polonia” (www.magnapolonia.org) • 16 stycznia 2018

  „Na mojej stronie internetowej 14 grudnia ub. roku ogłosiłem „alarm” w związku z przyjęciem przez Senat USA w dniu 12 grudnia Aktu nr 447, na postawie którego rząd Stanów Zjednoczonych stworzyłby sobie podstawę prawna do wywierania na Polskę rozmaitych nacisków, gdyby ociągała się ona z realizacją roszczeń majątkowych, jakie od 1996 roku wysuwają wobec naszego kraju żydowskie organizacje przemysłu holokaustu, a od roku 2011 – również Izrael. Sytuacja była tym bardziej alarmująca, że w niezależnych mediach głównego nurtu, zarówno pozostających w służbie obozu zdrady i zaprzaństwa, jak i pozostających w służbie obozu płomiennych dzierżawców monopolu na patriotyzm, zapanowała zmowa milczenia.”
  W Ameryce jednak działa demokracja , a w Polsce „milczenie wasalnych owiec”, czyli karierowiczów politycznych rekrutujących się z kombatantów przegranej transformacji własnościowej.

 124. legat
  16 stycznia o godz. 18:46
  Jak czytam twój wpis to od razu wiem że zupełnie nie masz pojęcia jak realizuje sie sondaże wyborcze. To nie tak jak myślisz ankieterzy na chybił trafił dzwonią do ludzi i ich pytają. Tak zrobiony sondaż na próbie jak piszą 1000 osób musiałby dać kompletnie wypaczone wyniki. Aby wyniki były sensowne sondażownia musi znaleźć tzw typowych przedstawicieli wyborców (to realizuje się przepytując ludzi podczas wyborów) i właśnie do nich dzwoni się by dowiedzieć się jak zagłosują.
  Sondażownie nie są w stanie ocenić jak zagłosują ci którzy zazwyczaj na wybory nie chodzą a raptem zostają do tego zdopingowani sytuacją polityczna. Właśnie taki przypadek miał miejsce w czasie wyborów 2007r i dlatego J.Kaczynski tak sromotnie się przeliczył. PiS przed wyborami zlecił sondaż który wykazał że ma wygrana w kieszeni i dlatego Kaczyński rozpisał przedwczesne wybory.
  Właśnie obawiając się powtórki PiS jak może stara się przygotować prawo wyborcze by móc zmanipulować wybory.

 125. jobrave
  16 stycznia o godz. 20:02

  Jak to się nazywało w Czechach?

  „Partia Umiarkowanego Postępu w granicach prawa”?
  Przemyśleli nieco inaczej reprywatyzację, Dekrety Benesza, są odporni na naciski kolejnego Wielkiego Brata, handlując bronią ze wszystkimi za nią płacącymi.

  Zapamiętałem kwestię handlu bronią.
  Na hasło- zlikwidować eksport do krajów nieprzyjaznych USA, odpowiedzieli:
  „zapłaćcie za konwersję przemysłu”.
  I sprawa ucichła…..

  Tylko, do takiej postawy trzeba mieć jaja.

 126. „Czymże jest istnienie, gdy brak miłości odbiera tchnienie?” #ogorkizm
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114883,22905028,fala-ogorkizmu-zalala-internet.html#Czolka3Img

  Wylansowana przez nieszczęsnego Millera Ogórek napisała książkę.
  A pod powyższym adresem reakcje na nią.

 127. legat
  16 stycznia o godz. 18:46

  „Odpowiedz sobie sam na pytanie – Czy PO i Nowoczesna mają szansę się odrodzić do poziomu zagrażającego PiSowi? ”
  Wyobraź sobie, że jest to całkiem możliwe, bowiem poparcie suwerena pa pstrym koniu jeździ i czasem drobna niby przyczyna uruchamia lawinę.
  Obecnie wielu ludzi jest kompletnie wkurzonych na postsolidaqrność i często odpowiadają ze na nikogo nie zagłosują. gdy jednak dochodzi do wyborów głosują i to wcale nie za partia która im się najlepiej podoba , a przeciw partii które im się zdecydowanie nie podoba. Tak już w Polsce bywało. Pamiętam jak głosowano na Wałęsę tylko po to by utrącić Tymińskiego.

 128. Parę cytatów z tfurczej Ogórek;
  „Zamawiam tosty francuskie z syropem klonowym – nie mają sobie równych w całej Warszawie. Ktoś wpadł na pomysł, by do ciasta dodać szczyptę cynamonu – dzięki temu posiadają tak wyjątkowy smak.”

  „Wrażliwość historyka często jest jak zakurzony fortepian – potrąć dawno nieużywane struny, a wydadzą z siebie dźwięk fałszywy i będą oto niepokoić, dopóki nie znajdą właściwego miejsca na pięciolinii wydarzeń. Dwugodzinne spotkanie z cierpieniem norweskiego symbolisty sprawia, że jego nieutulony ból przenika mnie na wskroś.”

  „Nie wiem, czy przyczyną jest dosyć silna klimatyzacja, czy trafność spostrzeżeń malarskich Bruegla, ale nagle ogarnia mnie przenikliwy chłód.”

  „Po 6:00 budzą mnie pierwsze promienie słońca. Przez moment leżę nieruchomo w łóżku, ale po chwili odrzucam ciepłą kołdrę i wstaję. Dzień ponownie zapowiada się upalny, choć ja zmarzłam tej nocy. Dopiero podczas śniadania udaje mi się rozgrzać czarną herbatą z cytryną. Gdy po godzinie wychodzę z hotelu, słońce nad Wełtawą przygrzewa już mocno. Dokładnie taki sam słoneczny dzień jest we wrześniu 1941 r. Do Pragi przybywa kat Hitlera, Reinhard Heydrich, nowy Protektor Czech i Moraw”

 129. Teraz Miller chyba nie ma wyjścia.
  Albo operacja plastyczna, co by zmienić się do niepoznania. Albo wyjechać, gdzie nikt go nie zna. Albo kupić sobie coś z kapturem i po ciemku, opłotkami się przesuwać, nie robiąc hałasu. I po co mu to było?

 130. wiesiek59
  16 stycznia o godz. 20:22

  jobrave
  16 stycznia o godz. 20:02

  Jak to się nazywało w Czechach?

  „Partia Umiarkowanego Postępu w granicach prawa”?
  —————————————————————————-
  Tak, założył ją Haszek, który demokracją pogardzał 🙂

 131. PA2155
  Odpisałem Ci dość obszernie na temat mojej „manipulacji”, ale niechcący wcisnąłem „alt+R” i cały tekst poszedł na Berdyczów, czyli szlag go trafił 🙁 Muszę zlapać nastrój, żeby jeszcze raz napisać to samo.

 132. Jest kilka różnic między Orbánem i jego rządem a PISiarnią z prezesem w siodle.

  1. Orbán w roku 2010 dostał gospodarkę i budżet w opłakanym stanie. W 2008 PKB spadło o prawie 5%, przez kilka poprzedzających lat deficyt finansów publicznych oscylował wokół 8-10 procent rocznie. To był efekt rządów socjalistów węgierskich, którzy odsunęli Orbana od władzy w 2002 i wprowadzili drugą falę rozdawnictwa, podwyżek płac dla budżetówki, etc. Efektem była kompromitacja socjalistów, masowe protesty i chaos w okresie 2006-10. Orbán powrócił do władzy jak odnowiciel, z poparciem 53% głosów (socjaliści dostali 19%).

  Kaczyński nigdy nie był w sytuacji faktycznego odnowiciela, po rządach Belki w 2005 roku oraz PO-PSL dostawał gospodarkę w rozkwicie i przyspieszającą, deficyt budżetu pod kontrolą.

  2. Polityka gospodarcza Orbana opiera się na pobudzaniu inwestycji, dlatego podatki bezpośrednie PIT i CIT są niskie, i na ograniczaniu konsumpcji, VAT wynosi 27% i jest najwyższy w Unii.

  Polityka PIS jest odwrotna, popiera konsumpcję, a o zwiększeniu inwestycji tylko się mówi, faktycznie one spadły.

  3. Aborcja na Węgrzech jest legalna, choć „reglamentowana”. Liczba zabiegów powoli spada, w 2016 wykonano ich 30439. W Polsce legalnie 1-2 tys., nielegalne zabiegi szacuje się na 10-150 tys.

  4. Orban jest premier, kontroluje rząd i dlatego jest w stanie elastycznie reagować na zmiany w otoczeniu politycznym, w tym także w Unii.

  Kaczyńskiego możliwości elastycznego reagowania są ograniczone. Gdy Morawiecki pojechał do Brukseli na szczyt, który zresztą spędził przytulony do Orbana, i gdy było wiadomo, że KE szykuje artykuł 7 na Polskę, wtedy prezes ciupasem ściągnął premiera do kraju do „tajnej kancelarii z tajnymi papierami do podpisania”. Morawiecki każdą istotną decyzję musi uzgodnić z bossem.

  Orban jest szefem dla siebie. Jest młodszy od Kaczyńskiego o 15 lat.

 133. teo
  16 stycznia o godz. 21:10

  Moim zdaniem, podstawową różnicą pomiędzy Kaczyńskim a Orbanem jest kwestia odpowiedzialności.
  Orban firmuje swoje decyzje osobiście.
  Kaczyński wystawia figurantów, osobiście nie grozi mu nic.
  ZERO konsekwencji za podejmowane decyzje.

  Takich polityków z odwagą cywilną jest sporo
  Tyle że niekoniecznie w naszej strefie kulturowej.

 134. godne ubolewania
  „…. prawo nie jest łamane, że istnieją niezależne instytucje stojące na straży praworządności, że konstytucja jest święta, że wszyscy mają równe prawa, że nie ma obywateli lepszych i gorszych itp….”
  Który z blogowiczów to napisał?, niczym kobiecina dorzucająca drew do stosu gdzie miał spłonąć Jan Hus. Nieszczęśnik nie rzekł że „konstytucja jest święta”, mówił coś o świętej naiwności.
  Szanowny kolego – moja łagodniejsza ocena tego wystąpienia – Pan chciał się po prostu przymilić, przypodobać pewnej części blogowiczów. Pan nie stoi ufnie z tym naręczem drewienek.

 135. woytek
  16 stycznia o godz. 20:12

  O tej próbie wydarcia kasy przez nikczemnych Żydów, biednym, acz szlachetnym Polakom, słyszę i czytam od lat kilkunastu – a wiedzę tę czerpię głównie od Michalkiewicza Stanisława. Sporo tego równieżw tzw. mediach niepodległościowych, wydawnictwach -nomen omen – Bubla i innych profitentów „polocaust biznesu” (nie to nie pomyłka- „polocaust”). No i minęło kilkanaście lat, a jakoś Żydom się nie udało nie udało się wydrzeć kasy, choć -jak wiadomo rządzili Polską Żydzi, Żyd Mazowiecki, Żyd Pawlak, Żyd Oleksy, Żyd Miller, oraz Żydzi: Buzek, Tusk (sorry, jeśli jakiegoś Żyda rządowego pominąłem).
  Biznesmen Michalkiewicz, który goli z kasy naiwne bydełko karmiąc je żydowskimi spiskami. Podobno już Żyd Tusk, na początku swoich rządów dogadał się ze swoimi pejsatymi pobratymcami z Ameryki i szykował się do przekazania im własność wszystkich należących do państwa nieruchomości w postaci budynków, działek budowlanych, łąk zielonych, pól uprawnych oraz lasów iglastych, liściastych oraz mieszanych, ale przede wszystkim Puszczy Białowieskiej. Kilka dni temu usłyszałem na YT, jak Michalkiewicz chwalił eks-ministra Szyszko, za to, że powycinał białowieskie drzewa, twierdził, że akcja protestacyjna, była inspirowana i opłacana przez Żydów, bo to oni chcieli te drzewa sobie wyciąć i sprzedać. Michalkiewicz straszył, że jak już Żydzi dostaną te pola, lasy, nieruchomosci i fabryki, to będziemy mieli „szlachtę jerozolimską”, która weźmie Polaków pod but i z Polski tylko Polin albo Judeopolonia jakaś tylko pozostanie. Obecnie Michalkiewicz twierdzi, że Żydy przekabaciły Kaczora, więc ten wyznaczył Żyda Morawieckiego, żeby swoim pobratymcom z USA, załatwił tę Judeopolonię, dlatego Prezes postanowił wywalić z rządu prawdziwych Polaków. Tako rzecze Michalkiewicz. Sprawę tę nadzorują b. WSI, opłacane przez Żydów i władze USA. A co będzie, kiedy Kaczyński też nie da Żydom nic, ani pól, lasów, budynków, ani ekwiwalentu pieniężnego (podobno 65 mld dolarów)? Spokojna głowa – Michalkiewicz ma nieograniczoną fantazję i niesłychane poczucie humoru, już on coś wymyśli, więc jego „dzieła” nadal będą szły, jak ciepłe bułeczki, jego „wykłady” nadal będą się odbywać wypełnionych po brzegi salach parafialnych i innych obiektach, dopóki i tych Żydy nie zagarną, czyli co najmniej do dni ostatnich Michalkiewicza Stanislawa. 🙂

 136. https://www.youtube.com/watch?v=EwqfKMZurTw
  czszardasz to raczej taniec nizinny, ale i goralom sie podoba;

 137. @ mag, 16 stycznia o godz. 13:15
  Puszczam w niepamięć ten komentarz. Nie dociekam powodów. Ze względu na kilkulenią znajomość.

 138. Nie uwierzysz Szefie, ale na obozie harcerskim w Murzasichle uczono nas śpiewać (!) czardasza , tak to szło „…leci, szumi, bystry potok …”.
  I śpiewaliśmy, bez skrzypiec.

 139. Kiedy czytam tekst p.Passenta i komentarze do niego jedna kwestia rzuca mi sie w oczy: stosunek do Wegier p. Orbana.

  To juz nie jest morderca demokracji, okrutny samodzierzca, dyktator prawie. Nie ma tu krztyny nawet brukselskich opinii na jego temat.

  Jest madrym, skutecznym politykiem realizujacym interesy swego kraju.

  I dobrze- trudno bedzie teraz “liberalnym” mediom wykonac wolte i ponownie atakowac Wegry. Konsumenci tych mediow tego nie kupia.

  Zle jest tylko jedno- ta przemiana postrzegania ma swe zrodlo w nadzieji na konflikt polsko-wegierski. W nadzieji ze p. Orban, taki zwinny, zdradzi Polske.

  Wiecej to mowi o komentatorach i autorze nizli o Orbanie.

  ml

 140. zapomniałam dodać „że to za komuny było…”

 141. Czardasz Orbana, czy Kadesz Passanta?
  Rząd polski wyraził przecież gotowość przyjęcia przewśladowanych przez ISIS syryjskich chrześcijan, ale humanitarny EU nie wyraził zgody na takie rozwiązanie.
  A teraz zapewne RJ będzie miał wiele do powiedzenia.

 142. @wiesiek59 16 stycznia o godz. 18:57
  Ciekawe. I ciekawe kiedy kościół katolicki zdusi rzecz w zarodku.

  Ps. co ja tu robię, o czym piszę kurza twarz!,
  Zaraz Prawdziwi Polacy zaczną skandować: polskie blogi dla Polaków z ważnym dowodem osobistym, z zameldowaniem, z zaświadczeniem z parafii, z wywiadem dzielnicowego, z donosami sąsiadów!
  Wiesiu to nie do Ciebie, ale twoi wrogowie przeczytają – na to liczę.

 143. byk
  16 stycznia o godz. 22:12

  https://www.youtube.com/watch?v=EwqfKMZurTw
  czszardasz to raczej taniec nizinny, ale i goralom sie podoba;
  —————————————————————————
  Ściślej: Czardasz, to taniec węgierskich górali nizinnych, zamieszkujących Pusztę i okolice.

 144. @jobrave godz.22:10
  Twierdzisz , że – „Michalkiewicz ma nieograniczoną fantazję i niesłychane poczucie humoru,”.

  To jakie wspaniałe „poczucie humoru” ma amerykański Senat przyjmując 12 grudnia Akt nr 447 ?
  Zabawa więc trwa. Tylko poczucia humoru nie mają politycy PiS , ani ich opozycja.
  Oni w Polsce robią za bacę , prowadzącego /naród /stado owiec do strzyżenia.

 145. jobrave
  16 stycznia o godz. 22:10
  Mój komentarz
  Michalkiewicz i Macierewicz. Ten sam sposób przekonywania – mieszanie faktów z fantazjami, argumentacja godnościowo-strasząca (obce siły chcą nami ostatecznie zawładnąć, chcę naszych pieniędzy i naszej własności, na początek chcieli lasy, lecz to im się nie udało), niedomówienia, pominięcia, ostre dyskryminacje, analizy przedmiotu dziurawe jak kołkiem poprzebijany przetak.

  Macierewicz w problematyce – zamach smoleński oraz różne inne tematy – systemy rakietowe za grosze, mistrale za dolara, helikoptery polsko-ukraińskie już wkrótce, itd.
  Michalkiewicz w problemie dużo szerszym – oni nami rządzą, chcą Judeopolonii, holocaust industry, zamach na polskie lasy i pola, oni są podstępni, zamaskowani, małomówni, skryci, chytrzy.
  Dwaj siebie warci eksperci.
  Pzdr, TJ

 146. 404
  16 stycznia o godz. 20:47
  „Parę cytatów ”
  Dajmy na to , ze kiedy tu sie nia zachwycano Ciebie tu jeszcze nie bylo ale ci co to robili tez powinni sie … zamknac na tym blogu
  Ze tez ten Miller ma jeszcze cokolwiek do powiedzenia !
  Grafomanstwo polityczne Millera przyczynilo sie do tych brakujacych Komorowskiemu kilku procent .
  Nie chce mi tego kontynuowac , ogarnia mnie przenikliwy chłód a wiem co jest przyczyna – zakurzony fortepian , wiec starym zwyczajem wysadze kolubryne .. Pozdr.

 147. @mopus11
  W jednym się zgadzamy – Piękne. A to porozumienie znaczy bardzo, bardzo dużo.

  ale takie zdanie:”..Zamorscy patrioci cradle-to-grave naznaczeni nacjonalistycznym i katolickim rytem: nie meblujcie nam Polski…”, co to ma być?!, abstrahując od tego że ja niewierząca jestem.

 148. Aby bylo jasne „tez” dotyczy LM oplotkami itd

 149. p. Wiesiek

  “Moim zdaniem, podstawową różnicą pomiędzy Kaczyńskim a Orbanem jest kwestia odpowiedzialności.
  Orban firmuje swoje decyzje osobiście.
  Kaczyński wystawia figurantów, osobiście nie grozi mu nic.”

  W mej opinii p.Kaczynski nie uchylal sie i nie uchyla sie od zasadniczej odpowiedzialnosci jaka ciazy na polityku, przywodcy- kryterium wyborow.
  Jesli popelni jakis blad, zaplaci zan cala jego formacja polityczna.
  Pisanie o jego ekipie per figuranci nie ma sensu: sam porownalbym ich raczej do pilkarzy a Kaczora do trenera ktory gre ustawia, dokonuje zmian na boisku, ale sam nie gra.

  ml

 150. żabka konająca
  To nie do ciebie było pite, ani do wielu „zamorskich” blogowiczów, którzy mają oczy i uszy szeroko otwarte, a ich uwagi są ważne i cenne, lecz do tzw. prawdziwych Polaków, tyle że na obczyźnie.

 151. panie wiesiek59,

  już to usilowalem panu wyjasnić – uzywając słowa KOMUNIZM na okreslenie ustroju panującego w prl i innych demoludach uzywałem skrótu myslowego. Po prostu. Zresztą feudałowie prl-owscy mówili o sobie” komunisci ” , no to co komuniści mieli wprowadzać ? Kapitalizm ? chyba komuniści wprowadzają komunizm , czyż nie ?
  Pan już dostatecznie się skompromitował mówiąc że komunizm własciwie istnieje , tyle ze w starych , bogatych krajach kapitalistycznych jak Szwajcaria , Niemcy czy Norwegia. Chyba było też o Szwecji. Ta filipika to typowy przykład prl-owsko – pisowskiego odwracania kota ogonem . Panskie krętactwa jasno opisał , nie widząc że będzie pan istniał, niejaki Eric Arthur Blair znany szerzej jako George Orwell .

  Panska niezdrowa fascynacja Czechami jest nawet zabawna. Tyle ze pamiętać trzeba , że w 1989 roku my bylismy w zasadzie pustynią przemysłową – znaczy były fabryki ale były to – UWAGA SKRÓT MYSLOWY – ” FABRYKI PRODUKUJĄCE CZĘSCI DO PRODUKCJI FABRYK PRODUKUJĄCYCH CZOŁGI ” . nie mój skrót, załuję bo błyskotliwy i superprawdziwy. Autor prof Andrzej Leder.
  Czesi mieli jednak przemysł , kulturę techniczną i społeczenstwo ludzi wolnych od stuleci. U nas niedawno ludzie zyli w ustroju FEUDALNYM – moj niezyją cy Dziadek doskonale pami etaał czasy ledwo-po-panszczyzniane.
  W latach 1989-2017 dokonał się skok 200 letni , szanowny panie , z tym że , ma pan rację , nie jest to komunizm tylko kapitalizm .

 152. .>> żabka konająca
  16 stycznia o godz. 22:09

  godne ubolewania
  „…. prawo nie jest łamane, że istnieją niezależne instytucje stojące na straży praworządności, że konstytucja jest święta, że wszyscy mają równe prawa, że nie ma obywateli lepszych i gorszych itp….”
  Który z blogowiczów to napisał?, niczym kobiecina dorzucająca drew do stosu gdzie miał spłonąć Jan Hus. Nieszczęśnik nie rzekł że „konstytucja jest święta”, mówił coś o świętej naiwności.
  Szanowny kolego – moja łagodniejsza ocena tego wystąpienia – Pan chciał się po prostu przymilić, przypodobać pewnej części blogowiczów. Pan nie stoi ufnie z tym naręczem drewienek. <<
  ——————————————————————————–
  Pani Żabko Konająca,
  No ja to napisałem, ja "jobrave". Przymilić to się nikomu nie chciałem, no, bo po co?
  Pisząc w pośpiechu wyraziłem się-być może-nadto entuzjastycznie i nieprecyzyjnie, choćby w kwestii łamania prawa. Nieprecyzyjnie, ponieważ nie zastrzegłem, że chodzi o łamanie prawa przez władzę. Jeśli jej się zdarzy, to są niezależne instytucje, do których można się odwołać, zgłosić itp. Miałem na mysli to, że są takie państwa, w których niemożliwe jest dokonywanie zmian ustrojowych przez partię, która nie ma większości konstytucyjnej (choć ja akurat mieszkam w państwie, ktore nie ma konstytucji, jako takiej, ale i tu ustawy ustrojowe muszą być uchwalane przez 2/3 posłów, co najmniej. To przede wszystkim miałem na myśli pozwolę sobie upierać się przy tym, że demokracje zachodnie jednak różnią się od satrapii, czy pół-satrapii, tudzież demokratur.
  Zarzuca mi Pani naiwność, ale chyba niesłusznie, bo raczej zdają sobie sprawę z tego, gdzie i w czym żyję, czego doświadczam na co dzień. Mogę się natomiast zgodzić, z tym, że nie ustrzegłem się przesady.

 153. PA2155

  „Tzw. czysci azylanci to margines imigracji kanadyjskiej. Nie jest to zywiolowe. Zywiolowosc jest specjalnoscia Europy.”

  W UE azylanci również są marginesem fali imigranckiej.
  Dowodzi tego np dzisiejsza informacja o przyjęciu w 2017 przez Węgry 1300 azylantów z innych krajów UE. Organizacyjnie wygladało to tak, że w 2015 z dziesiątki (?) tysięcy migrantów syryjskich, afgańskich … przechodzących z Serbii składało na Węgrzech wnioski azylowa. Potem ta masa ludzi ruszyła dalej składając kolejne wnioski gdzie popadło. Z całej tej fali ludzkiej w innych państwach UE jak dotąd 1300 uzyskało azyl i zostało cofnięte do pierwszego kraju w którym złożono wnioski – czyli znów na Węgry. Czyli cofnięto kosztownych w utrzymaniu azylantów pozostawiając sobie imigrantów zarobkowych.

  Tak więc tylko z pozoru wygląda to na żywiołowość. Wrażenie żywiołowości stworzono z powodów ściśle politycznych. Temu własnie służyło zamienne stosowanie przecież odrębnych pojęć „uchodźca” i „imigrant zarobkowy”.

 154. panie Lazarowiczu,

  jeśli chodzi o pana Orbana… co on tam realizuje w swoim kraju nie bardzo mnie interesuje, nie jestem Węgrem , nie mieszkam i nie będę mieszkał na Węgrzech więc nie zamierzam Węgrom kraju urządzać. Pan Orban nie wzbudza mojego zaufania a raczej budzi nieufność ze względu na fakt że utrzymuje bliskie stosunki z niejakim Putinem , podpułkownikiem KGB i mówi – Orban – że Rosje ” trzeba rozumieć ” …. Trzeba nie kraść , nie zabijać opozycjonistów i nie napadać sąsiednich krajów i wtedy Rosja będzie normalnym krajem , nie trzeba bedzie jej ” rozumieć ”

 155. panie jobrave,

  ”Nie zgadzam się natomiast, co do tego, że takie zarządzanie państwem, jak w Chinach, Singapurze, czy Korei Płd. bądź w Japonii zdałoby egzamin w Polsce albo w państwach cywilizowanej Europy -zbyt wiele różnic i w zw. z tym zbyt wiele rozwiązań, które by nie przeszły dając odwrotny skutek. Trochę się to udało na Węgrzech, ale Węgrzy, to zupełnie inny naród niż Polacy”

  tu się z panem zgodzę- że Wegrzy to zupelnie inny narod niż Polacy. Byłem na Wegrzech w okresie najciemniejszym stanu wojennego w Polsce – w robocie . U nich wszędzie byly sowieckie , czerwone gwiazdy , na przystankach , sklepach , nawet na pieni adzach. U nas takie przystanki z gwiazdą nie przetrwały by jednej nocy. Im – nie wadziły.

 156. @jobrave

  „więc jego „dzieła” nadal będą szły, jak ciepłe bułeczki, jego „wykłady” nadal będą się odbywać wypełnionych po brzegi salach parafialnych ”

  Coz zrobic – zapotrzebowanie spoleczne na tego rodzaju dziela i wyklady jest wlasciwie niewyczerpane. A odpowiednia infrastruktura w postaci chocby wyzej wspomnianych sal parafialnych tez jest zawsze do dyspozycji. Istnieja w przyrodzie pewne niezmienniki – predkosc swiatla w prozni, stala Plancka czy tez sposob, w jaki sie w Polsce mowi i pisze „o Zydach”. To jest takie perpetuum mobile – kazde pokolenie jest od malego uczone tej niezbednej wiedzy.

  Nienawisc, wariacka, ludobojcza nienawisc – to nie chwast, tylko roslina uprawna. Sama nie wyrosnie. Kto chce zebrac burze, musil najpierw starannie zasiac wiatr. Tyle pracowite sianie wiatru jest raczej groteskowe niz przerazajace.

  Teatromani pamietaja zapewne sztuke Mrozka, w ktorej odbywa sie scenka polowania. Pelno mysliwych, tyrolskie kapelusiki, sztucery, dubeltowki, drylingi, kordelasy. Jest jeden szkopul: W lasku juz od dawna nie ma zwierzyny. Dla picu jest jeden jedyny lis. A poza tym – zwierzyny nie ma. Nie ma jak zapolowac.

 157. Testing

 158. @jobrave

  „więc jego „dzieła” nadal będą szły, jak ciepłe bułeczki, jego „wykłady” nadal będą się odbywać wypełnionych po brzegi salach parafialnych ”

  Coz zrobic – zapotrzebowanie spoleczne na tego rodzaju dziela i wyklady jest wlasciwie niewyczerpane. A odpowiednia infrastruktura w postaci chocby wyzej wspomnianych sal parafialnych tez jest zawsze do dyspozycji. Istnieja w przyrodzie pewne niezmienniki – predkosc swiatla w prozni, stala Plancka czy tez sposob, w jaki sie w Polsce mowi i pisze „o Zydach”. To jest takie perpetuum mobile – kazde pokolenie jest od malego uczone tej niezbednej wiedzy.

 159. Nienawisc, wariacka, ludobojcza nienawisc – to nie chwast, tylko roslina uprawna. Sama nie wyrosnie. Kto chce zebrac burze, musil najpierw starannie zasiac wiatr. Tyle pracowite sianie wiatru jest raczej groteskowe niz przerazajace.

 160. Teatromani pamietaja zapewne sztuke Mrozka, w ktorej odbywa sie scenka polowania

 161. Milosnicy teatru pamietaja zapewne sztuke Mrozka, w ktorej odbywa sie scenka polowania. Pelno mysliwych, tyrolskie kapelusiki, sztucery, dubeltowki, drylingi, kordelasy. Jest jeden szkopul: W lasku juz od dawna nie ma zwierzyny.

 162. Cenzura coraz bardziej groteskowa. Slowo na tym blogu zakazane to slowo t.e.a.t.r.o.m.a.n.i. Najwyrazniej jest nieprzyzwoite albo costam.

 163. @jobrave

  „więc jego „dzieła” nadal będą szły, jak ciepłe bułeczki, jego „wykłady” nadal będą się odbywać wypełnionych po brzegi salach parafialnych ”

  Coz zrobic – zapotrzebowanie spoleczne na tego rodzaju dziela i wyklady jest wlasciwie niewyczerpane. A odpowiednia infrastruktura w postaci chocby wyzej wspomnianych sal parafialnych tez jest zawsze do dyspozycji. Istnieja w przyrodzie pewne niezmienniki – predkosc swiatla w prozni, stala Plancka czy tez sposob, w jaki sie w Polsce mowi i pisze „o Zydach”. To jest takie perpetuum mobile – kazde pokolenie jest od malego uczone tej niezbednej wiedzy.

  Nienawisc, wariacka, ludobojcza nienawisc – to nie chwast, tylko roslina uprawna. Sama nie wyrosnie. Kto chce zebrac burze, musil najpierw starannie zasiac wiatr. Tyle pracowite sianie wiatru jest raczej groteskowe niz przerazajace.

  Milosnicy teatru pamietaja zapewne sztuke Mrozka, w ktorej odbywa sie scenka polowania. Pelno mysliwych, tyrolskie kapelusiki, sztucery, dubeltowki, drylingi, kordelasy. Jest jeden szkopul: W lasku juz od dawna nie ma zwierzyny. Dla picu jest jeden jedyny lis. A poza tym – zwierzyny nie ma. Nie ma jak zapolowac.

 164. @Bar Norte

  ” Temu własnie służyło zamienne stosowanie przecież odrębnych pojęć „uchodźca” i „imigrant zarobkowy”.

  To drugie okreslenie jest zdecydowanie mylace. Spece od dojenia zasilkow, dzihadu i pasozytniczego zerowania na socjalu to moze i „imigranci” – ale na pewno nie „zarobkowi”, bo nawet im w glowie nie postanie, zeby podjac prace zarobkowa. Nawet w krajach, w ktorych w/w „uchodzcow” goscinnie przyjmowano, nastrije bardzo szybko sie zmienily. Dobry przyklad to Szwecja, gdzie biedni, przesladowani uchodzcy dopiero co usilowali podpalic synagoge w Goteborgu i urzadzili sobie w Malmo wiec pod haslem „Bedziemy zabijac Zydow”. No i troche zlej krwi narobila wiadomosc, ze trzeba solidnie podwyzszyc podatki i jednoczesnie obciac emerytury. Sa tacy uchodzcy, co przywoza ze soba nawet trzy zony. Jeno mieszkanie dla takiej rodzinki nie wystarczy,

 165. Na stronie Kongresu znalazłem coś takiego, czyli ów osławiony akt 447 „Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017.”
  https://www.congress.gov/bill/115th-congress/senate-bill/447

  Jest tam kilka ogólnych stwierdzeń, które w żadnym wypadku nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń – zero konkretów. Tym aktem można sobie podetrzeć tyłek, ale ostrożnie, bo papier z drukarki miękki nie jest.
  A, że są tacy, którzy odnoszą korzyści ze wzbudzania anty-zydowskiej histerii, to inna sprawa.
  Ja nie twierdzę, że wśród Żydów nie ma przekręciarzy, którzy próbują tu i ówdzie wyłudzić kasę, ale jesli tak, to raczej się nie obłowią. Nie tylko w Polsce, ale w całym cywilizowanym świecie jest tak, że majątek bez spadkobierców przechodzi na własność państwa i ono nim dysponuje. Państwo może dać, może sprzedać, może wydzierżawić, albo nie nie dać, nie sprzedać, nie wydzierżawić. O wydanie majątku może się ubiegać tylko ktoś, kto posiada do niego prawo, czyli właściciel bądź jego spadkobiercy, a na to muszą być dowody w postaci dokumentów, świadkowie itp. Ta organizacja żydowska, która rzekomo występuje z roszczeniami, musiałaby dysponować stosownymi dokumentami i mieć pełnomocnictwa od właścicieli bądź spadkobierców, ale nie dysponuje, ponieważ ani własciciele, ani spadkobiercy nie żyją. I koniec pieśni, ale Michalkiewicze i inne Buble, będą bić pianę dopóki żyją.

 166. @blackley

  „W latach 1989-2017 dokonał się skok 200 letni , szanowny panie”

  Specjalisto-ekspercie, blysnij wiedza i doswiadczeniem z dziedzinie silnikow samochodowych, znaczy z „podwojnym gaznikiem”, ktore to cacka „miales w rekach”. Miales w rekach chyba dobra flache, bo w normalnym swiecie gazniki snikly z silnikow samochodowych ponad trzydziesci lat temu. Moze i miales „malucha”, Baronie Munchausenie, bo maluch do konca mial gaznik.

 167. Narobilo sie tu Panow na blogu do cholery i ciut,ciut i jak tu zyc jak pisac
  kiedy Pan na Panu siedzi i Panem pogania.
  Mamy juz Janka Pana Teodora Pana nijakiego blackley;a czy jakos tak
  tez kaze sie nazywac Panem prawie kazdy nick to Pan.
  A przeciez w Polsce Panow nie ma i byc nie moze, Towarzysz Stalin kazal
  wszystkich Polskich Panow roztrzelac i chwala mu za to i wielkie dzieki
  ze wytepil tych pasozytow.
  Polskiego prawdziwego Pana mozna juz tylko zobaczyc wiszacego w museum
  na obrazie obsranego przez muchy.

 168. @jobrave

  „Nie tylko w Polsce, ale w całym cywilizowanym świecie jest tak, że majątek bez spadkobierców przechodzi na własność państwa i ono nim dysponuje.”

  Chyba ma Pan nie calkiem scisle wiadomosci, Szanowny Panie Jobrave. Nie tak dawno Szwajcaria musiala wyskakiwac z kasy, na calkiem spora kwote, poltorej duzej banki. Wstretne, pazerne Zydy-przekreciarze jakos nie chcialy zrozumiec, ze jesli Szwajcarzy polozyli lape na zydowskich depozytach, to im sie nalezalo, za kare, ze „Zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa” i za caloksztalt. Bylo troche pisku i wrzasku, ale w koncu z kasy wyskoczyli. Jak Pan nie wierzy to sluze odnosnikami.

 169. @jobrave

  „„Nie tylko w Polsce, ale w całym cywilizowanym świecie jest tak, że majątek bez spadkobierców przechodzi na własność państwa i ono nim dysponuje.””

  Chyba ma Pan nie calkiem scisle wiadomosci, Szanowny Panie Jobrave. Nie tak dawno szaulisy musialy wyskakiwac z kasy – nie na wielka sume (piecdziesiat baniek zielonych) ale to w koncu maly kraj. Tyle, ze bedzie trzeba wykaszlec wiecej kasy:

  „US Officials Urge Lithuania to Return Jewish Property … Matulionis recently discussed the issue with US State Department special envoy for Holocaust issues Thomas Yazdgerdi in Vilnius”

  Moim zdaniem i tak zle sie stalo. Lepiej, zeby szulisy nie musialy z kasy wyskakiwac, ale zeby nadal stanowily republike czy gubernie czy cosik. Szaulisom to sie jednak upieklo.

 170. @jobrave

  „koniec piesni”

  Serio? Bo w Austrii to jakas inna melodia:

  „2. Austrian National Fund
  In 1995, Claims Conference negotiations led to the Austrian National Fund for Nazi Victims, providing one-time payments of ATS 70,000 (€5,087) to each Holocaust victim in and from Austria. About 30,700 Austrian survivors, worldwide – 80-85 percent of them Jewish – have received this payment, for a total of €165 million.

  Under the 2001 Washington Agreement signed with Austrian government and industry, every surviving Austrian Jew was to receive $7,000 for loss of rental apartments, business leases, household furniture and/or personal belongings. Approximately 20,500 supplemental payments have been made, for a total of approximately $143.5 million.”

  http://www.claimscon.org/what-we-do/negotiations/austria/

 171. Teodorze czyli Radziu; bo do slowa Pan czuje jakis wstret.

  Wiem ze zostales zbananowany i musiales zmienic nick ale czy musiales
  nazwac sie Panem,czyzbys czul sie nie dowartosciowany ?
  Przeciez mogles byc Zydteodor,Mosiekteodor albo poprostu jak chciales
  sie zamaskowac to Towarzyszteodor byloby to elegancko i ja nie musialbym
  cierpiec piszac to cholerne Pan.

 172. @jobrave, @woytek

  Szwajcaria to nie Mocarstwo. Szwajcaria nie Wstala z Kolan. To cienkie bolki. Chcial, nie chcial, musial – trzeba bylo wyskakiwac z kasy, nie bylo przepros:

  „AS THEIR lives draw to a close, Edward Fagan’s 30,000 clients are trying to recover property they lost in the cataclysm of the second world war. “I lose five to ten clients a day,” says Mr Fagan, who thinks European banks and insurers owe up to $54 billion to survivors of the Nazi Holocaust, though they or their families are unlikely to get more than a fraction of that.

  On July 1st another clock started ticking: American state and local officials lifted a moratorium on sanctions against Switzerland’s two biggest banks after negotiations on a settlement with Holocaust victims broke down. The longer the dispute drags on, the tougher the sanctions are likely to get.”

  Powyzsze to z 98-go roku. Jak walecznych potomkow Wilhelm Tella przycisnieto – to z kasy wyskoczyli.

 173. panteodor
  17 stycznia o godz. 0:23

  >>@jobrave

  „więc jego „dzieła” nadal będą szły, jak ciepłe bułeczki, jego „wykłady” nadal będą się odbywać wypełnionych po brzegi salach parafialnych ”

  Coz zrobic – zapotrzebowanie spoleczne na tego rodzaju dziela i wyklady jest wlasciwie niewyczerpane.[…]”<<
  —————————————————————————–
  Ja właśnie się nieraz zastanawiałem nad tym, czy owo zapotrzebowanie społeczne rzeczywiście istnieje, czy jest ono kreowane. I mam wrażenie, że jednak to drugie.

 174. @Ted’dy bear

  „Przeciez mogles byc Zydteodor,Mosiekteodor ”

  Przeciez mozesz przyjac nick „lagerkapo” albo „Scharführer” i doskonale by pasowalo.

 175. @jobrave

  ” I mam wrażenie, że jednak to drugie.”

  To chyba oczywiste, sama w sobie nienawic to slomiany ogien. Szybko sie wypala.

  Moze nie warto, zeby i Pan mimowolnie przyklada reke do siania wiatru? Ja oczywiscie rozumiem, ze „mienie pozydowskie” w Radzilowie czy w Jedwabnem nalezy sie Polako-katolikom, ktorzy tak starannie zadbali o to, zeby sie zadni spadkobiercy nie uchowali. Problem w tym, ze moga – o zgrozo – zaistniec takze inne opinie, vide przyklad Szwajcarii.

 176. https://www.rt.com/uk/416103-hijab-muslim-school-banned/

  Jak ich wezma do Polski to Polacy skopia im dupe,pozycia idealna do kopania.

 177. Radziu,1:04.

  Mozna i tak, ale dla mnie bedzies zawsze tylko Teodorem.

 178. >>panteodor
  17 stycznia o godz. 0:52

  @jobrave

  „koniec piesni”

  Serio? Bo w Austrii to jakas inna melodia<<
  ——————————————————————————-
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Umowy_indemnizacyjne

 179. @jobrave

  Mowa jest nie o rekompensatach z tutulu nacjonalizacji tylko o megarabunku „mienia pozydowskiego”, megarabunku na niespotykana skale, rabunku Zydow mordowanych w pogromach i tych wymordowanych w niemieckich obozach smierci.

  Ponownie – Ja oczywiscie rozumiem, ze „mienie pozydowskie” w Radzilowie czy w Jedwabnem nalezy sie Polako-katolikom, ktorzy tak starannie zadbali o to, zeby sie zadni spadkobiercy nie uchowali. Problem w tym, ze moga – o zgrozo – zaistniec takze inne opinie, vide przyklad Szwajcarii.

 180. panteodor
  17 stycznia o godz. 1:07

  @jobrave

  ” I mam wrażenie, że jednak to drugie.”

  To chyba oczywiste, sama w sobie nienawic to slomiany ogien. Szybko sie wypala.

  Moze nie warto, zeby i Pan mimowolnie przyklada reke do siania wiatru? Ja oczywiscie rozumiem, ze „mienie pozydowskie” w Radzilowie czy w Jedwabnem nalezy sie Polako-katolikom, ktorzy tak starannie zadbali o to, zeby sie zadni spadkobiercy nie uchowali. Problem w tym, ze moga – o zgrozo – zaistniec takze inne opinie, vide przyklad Szwajcarii.
  ——————————————————————————–
  A w którym momencie ja tę rękę niby przykładam? I kiedy ja twierdziłem, że „mienie pożydowskie należy się Polakom-katolikom?” Odniosłem się jedynie do sytuacji prawnej, a nie moralnej, o kwestiach moralnych i udziale moich rodaków w haniebnych czynach przeciwko Żydom pisywałem wcześniej i całkiem sporo.

 181. panteodor

  Wydaje mi sie niestosownym porownywanie odpowiedzialnosci Austrii za straty mienia zydowskiego z odpowiedzialnoscia Polski.
  Inna byla w tamtej wojnie rola Austrii, inna Polski.
  To panskie porownanie przypomina opowiadanie ze to Polacy odpowiedzialni sa za zaglade Zydow.

  Niestosownym wydaje sie tez twierdzenie ze ugoda szwajcarska miala cos wspolnego z praworzadnoscia i tymi ktorzy mieli depozyty w szwajcarskich bankach.
  W mej opinii byl to raczej „przekret na wnuczka” tylko na znacznie wieksza skale.

  Co do roszczen zydowskich wobec Polski to sugerowalbym jeszcze uwzglednenie kosztow chleba, soli i wodki jaka zydowska ludnosc II RP witala wkraczajaca Armie Czerwona.
  W koncu gdyby nie ta straszna Polska to panscy rodacy nie musieliby sie az tak wykosztowywac. Doliczajac odsetki za 78 lat i napiwek dla karczmarzy, uwgledniajac jeszcze prowizje dla lebskiego buchaltera co to wszystko zliczy wyjdzie z tego niezla sumka.

  Czytam jeszcze raz co pan napisal i wlasciwie powinienem byc zadowolony: odgrzewanie kwestii odszkodowan, i to w formie w jakiej pan to robi jest Polsce na reke- jest jeszce jednym glosem za rozliczeniem strat wojennych z Niemcami.

  ml

 182. @neospasmin

  ” jaka zydowska ludnosc II RP witala wkraczajaca Armie Czerwona.”

  Wydaje mi sie, ze szeroki ogol szmalcowerow, folksdojczerow i wszelakiej swoloczy, ktora tak usluznie pomagala herrenvolkom, nie powinna tam starannie szukac guza.

  Nikt nie probowal zaplacic za zydowskie dzieci zywcem wrzucane do huczacego ognia w Radzilowie czy w Jedwabnem. Bylo, minelo. Moznaby do tych czasow juz nie wracac. Chyba ze ktos na sile chce na nowo ozywic hitlerowska propagande.

  Nie wszystkie rachunki sa przeliczalne na pieniadze. Nie przelicza sie na pieniadze zycia dziecka zywcwm wrzuconego do ognia za kare, ze „zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”.

  Tyle ze szkoda takie elementarne rzeczy wyjasniac szmalcownikom i folksdojczom drugiej generacji. Male rozumki ciagle nie sa w stanie przyswoic najprostszych faktow – dzis stosunek sil jest ciutke inny niz w roku 41-ym czy 43-cim.

  ” jeszce jednym glosem za rozliczeniem strat wojennych z Niemcami.”

  No wlasnie. Zycze powodzenia. Podobno Niemcy tak sie przestraszyli sprawiedliwega gniewu Pana Prezesa ze juz z kasy wyskakuja. Zaplaca trylion. Chyba ze kwadrylion.

 183. Wracaja stare tematy. Tylko gdzie zapodzial sie Hans i jego kumpel granatowy.

 184. Dodalbym, ze Radzio Jedwabnik powinien czuc sie szczesliwy, ze opuscil Polske (mam nadzieje, ze nie w wagonie bydlecym) i tych strasznych szmalcownik-folksdojczow w ktoryms tam pokoleniu (jest to wg niego genetyczne). Nie musi czuc sie przez nich przesladowany. Przypuszczam, ze jego tatele stracil okazje, aby rzadzic tym stadem baranow, za jakich uwazal Polakow i stad jego stress, z ktorego nie moze sie wyleczyc.
  Stad, powraca jak widmo i powtarza te same skargi jak gdyby plyta mu sie zaciela w patefonie.

 185. @PA2155

  Hans jak wrocil z Kolymy w 57-ym to byl siwy ale madrzejszy. Juz wiedzial ze zabawy z gazem i piecem maja smutny koniec.

 186. „Hans jak wrocil z Kolymy w 57-ym to byl siwy ale madrzejszy”
  Moze zostal potem czlonkienm SED i budowal komunizm w NRD. Moze dotrwal do zburzenia Muru Berlinskiego i zostal porzadnym Niemcem.

 187. Teodorze;

  Milo mi ze posluchales mojej dobrej rady,teraz kiedy bede widzial twoj nick
  bedziesz mi sie kojarzyl z Parnickim a to byl gosc nie lada.

 188. p.Teodor

  robi na mnie wrazenie sposob w jaki pisze pan o ludobojstwie:” zabawy z gazem i piecem”.
  Sam bym sie tak nie osmelil

  ml

 189. @PA2155
  Radzio Jedwabny czyli Teodor zapewne opuścił PRL jako jedna z ofiar „tradycyjnego polskiego antysemityzmu”. Skoro nawet INTEL przeniósł do Izraela, wygląda na to, że władze USA odmówiły mu prawa pobytu co z reguły spotykało oddanych,wypróbowanych i zasłużonych towarzyszy.

 190. „bedziesz mi sie kojarzyl z Parnickim a to byl gosc nie lada.”
  „Srebrne orly” i „Tylko Beatrycze ” sa na liscie moich ulubionych ksiazek. Szkoda tylko, ze byl on katolikiem. 🙂

 191. Czytalem te wszytkie ksiazki . I wiele innych tez czytalem. Lubiem literature pienkna. Podobnie libiem muzyke ale glownie klasycystyczna. Np Dla Elizy. Pozdrawiam.

 192. alamakotalive:
  „wygląda na to, że władze USA odmówiły mu prawa pobytu co z reguły spotykało oddanych,wypróbowanych i zasłużonych towarzyszy.”
  Nie do konca prawda, bo i tow. J. Swiatlo (zasluzony na polu walki z reakcyjnym podziemiem) jak i tow. S. Olszowski (czlonek BP i sekretarz PZPR) dostali tam prawo pobytu.

 193. Jedrus; 4:20, znajdz sobie jakas prace i przestan warcholic pod moim nickiem
  bo w koncu zwarjujesz i wezma ciebie w straitjacket.

 194. Orban rozmawia z Putinem jak równy z równym bo też ma w genach pamięć o zaborach Polski w ramach Austro-Węgier i okupację w ramach Generalnej Guberni.Taki bratanek to tylko na zdjęcie rodzinne z polską prawicą.Oczywiście w mundurze CK i wehrmachtu.Co ćwiczono z Tuskiem.Tak sobie myślę,że IPN milczy w tej sprawie jak KK w czasie okupacji.

 195. A ja -po prostu nie wierzę, w to, że przyjeżdża sobie kilku gości do premiera i mówią: „Dawaj kasę (65 mld zł), albo nieruchomości”. Nie wyobrażam sobie, że tak bez inwentaryzacji, wyceny itp. Są jakieś oficjalne źródła oprócz kilku zdań w osławionym akcie? Żródła, a nie radiomaryjne brednie i plotki.

 196. ile tych kontenerow do chin poszlo nie wiem,w kazdym razie cala fabryka, oprocz hal i budynkow (slynna wieza stoi nadal), szyny wzieli oczywiscie tez;

 197. strasznie nudzicie, szanowni hospicjanci;

 198. @jobrave

  „Dawaj”

  Bo to jest bzdura. Od poczatku do konca. Nawet Rydzyk juz sie odczepil. Na placu boju pozostal tylko Mlichalkiewicz i paru smetnych debili. Nawet Rydzyk podpadl Prawdziwym Patriotom bo przedzedl na Wrogie Pozycje. Wiecej wieczorem.

 199. czy ktos moze sobie wyobrazic robota, ktory dostaje okres?

 200. model „pielegniarka”, mowi we wszystkich narzeczach, przewinie, nakarmi, opowie bajeczke, made in china;

 201. Nie wiem ktory mis prawdziwy a ktory falszywy. „Srebrne orly” doskonale. „Aecjusz ostatni Rzymianin” moze jeszcze lepszy. Mis (prawdziwy) niech przemysli moral epizodu zawartego w opowiadaniu Puszkina „Dubrowski”. Ryk i stawanie na tylnych lapach nie zawsze dobrze sie koncza.

 202. blackley
  16 stycznia o godz. 23:26

  Kompletnie się nie zgadzam z pańską tezą.

  Gdyby Polska była pustynią, to nie sprzedawano by majątku przemysłowego, tylko piasek.
  Wyjeżdżaliby pasterze kóz, poganiacze wielbłądów, a nie inżynierowie, wykwalifikowani robotnicy, lekarze.

  Propaganda ma spory wpływ na ludzi.
  Ale w pańskim przypadku zdumiewająco silny…

  Dzięki nieudolności rządów poststyropianowców pozbyliśmy się z kraju trzech milionów ludzi w sile wieku, produktywnych.
  Nasze panie rodzą obywateli innych krajów, zwiększa się luka demograficzna.
  Jeszcze kilka takich „sukcesów” a przejdziemy do historii jako naród…..

 203. p.wiesiek59
  17 stycznia o godz. 9:06″

  Bardzo trafia do mnie panska diagnoza.
  Zastanawiam sie tylko czy mozna bylo cos wiecej/lepiej zrobic by na przelomie epok nie stracic az tak bardzo?

  ml

 204. neospasmin
  17 stycznia o godz. 9:27

  Solidna analiza sytuacji, porównanie do naszych sąsiadów i ich drogi do przemian społeczno- ustrojowych, na pewno by się przydała.
  Niestety, więcej jest ideologicznych koncepcji niż porównań faktów.
  Czas ślepego entuzjazmu minął, pora na diagnozy.

 205. pani 404

  w kwestii mej (nie)udolnosci jezykowejL

  Narysowalem wczoraj dowcip. Kartun jak mowia miejscowi.
  Narysowalem go po polsku. To dlatego zeby zdazyc nim zapomne co i jak chcialem przedstawic.
  Tez dlatego ze nie potrafilem go przelozyc na jezyk lokalny.
  Nadal nie wiem- zapytam znajomych kobitek w pracy. To nie wczesnej niz w poniedzialek, kiedy skoncze z grypa.

  A moze pani da rade? Moze pani canadiennois temu sprosta? http://www.neospasmin.blox.pl. zaraz na samej gorze. 🙂

  ml

 206. wiesiek59
  17 stycznia o godz. 9:06
  Czyli zwijamy się. Dzieci się nie rodzą, co mądrzejsi uciekli a ziemie piastowskie okupuje zamorska armia gotowa do agresji na wschód. Znikniemy tak jak w XVIII wieku. Z tym, że dziś nie ma nas kto zabrać. Może Niemcy w ramach drang nacht osten. Minęły więc 45 lat świetności Polski Ludowej.

 207. Symetryczny
  17 stycznia o godz. 9:48

  Paradoksem jest, że przegrane powstania kosztowały nas po kilkanascie tysięcy ludzi.
  To warszawskie kilkaset.
  To ponoć zwycięskie obalenie „komuny” kilka milionów….
  Pyrrusowe to zwycięstwo, patrząc z perspektywy czasu.

 208. @neospasmin
  17 stycznia o godz. 9:44
  Zapytał czy sprostam przełożyć z neospasminowego na jakiś? następujące zdanie;
  „które aparats mają szparkę wpoprzek” (dokładnie przepisałam)

  Nie, nie jestem w stanie sprostać temu zadaniu.
  Ale cieszę się, że pan pokazał jeszcze jedną swoją stronę, którą zazwyczaj pan skrzętnie ukrywa. Jednym słowem, moja zaczepka przyniosła nieoczekiwany rezultat.

 209. Wiesio nie jest w stanie zrozumiec, ze jesli mamy wolnosc przemieszczania sie, to mamy prawo z niej korzystac. Z prawa tego korzystaja rowniez inne nacje i przemieszczaja sie do Polski, gdzie pracuja tworza etc..

  Wiesio ubolewa nad milionami ludzi, ktorym obecne (PRL li tylko przymusem i zamknietymi granicami) pantwo nie stworzylo godziwych warunkow pracy i bytowych.
  PRL, jak wspomnuialem nie mogl sobie z tymi problemami rowniez poradzic, dlatego granice byly faktycznie, przynajmniej dla chcacych legalnie pracowac, zamkniete.

  Wierze, wiara czyni ponoc cuda, ze Wiesio stworzy nam nowy raj na ziemi, jablek nam nie brakuje, w ktorym wszyscy bedziemy sie zajadali jablkami do syta.

 210. wiesiek59
  17 stycznia o godz. 9:06

  Ubolewa nad majatkiem narodowym (wyprzedanym za grosze-nie byl wiecej warty). Mozna byloby ten majatek zatrzymac, lecz utrzymanie (koszty personalne np., nierentowne ……) go byloby drozsze niz sprzedaz za przyslowiowych pare groszy. O tym Wiesio nie pisze, bo wie, ze musialby w dalszym ciagu korzystac z „uslug ” Frani (pralka).

 211. PA2155
  17 stycznia o godz. 2:31

  Uprawia gimnastyke antysemicka i obrasta w miesnie. Ducha brak……..

 212. mag
  16 stycznia o godz. 23:26
  czysta etnicznie jak zawsze w dlaszym ciagu dzieli rodaczki i rodakow na in i za, le i go.

 213. MR
  Przeczytaj to jeszcze raz; zwykle zdanie oznajmujace

  …„Dyskusja o Jedwabnem pomogła jednak wielu zrozumieć, ze reguła podczas okupacji nie było ratowanie Żydów przez Polaków, a ich mordowanie czy wydawanie Niemcom było marginesem”…

  Moze po kolejnej lekturze MR dozna iluminacji i zrozumie prosty tekst.

 214. MR
  Skad te kompleksy narodowe?

 215. Czystym etnicznie polonofilkom i polonofilom, Pzrodowniczkom i Przodownikom blogosfery

  z wroznieniem Mag i MR……

  PB sa wierni sredniowiecznemu kanonowi postrzegania Polski; Polska byla miejscem schronienia dla Zydow. Jest to oczywiscie zdanie prawdziwe.

  Powtarzanie tego zdania do XXI wieku nie czyni go jednak prawdziwszym, PB rowniez nie. Nastepnym, chetnie powtarzanym przykladem jest ilosc “polskich” drzewek “Sprawiedliwych” w Yad vashem. Sa to typowe kola ratunkowe, ktorych PB chetnie sie “czepiaja”.

  Wiekszym zlem jest jednak czepianie sie konkretnych ludzi, ktorych PB chetnie i “wybiorczo” stygmatyzuja. Jednoczesnie pobicie Rabina w Warszawie jest dla nich nic nie znaczacym incydentem. Podobne narodowe bratanie sie mialo miejsce po ukazaniu sie flmu Shoah Claude’a Lanzmanna w 1985 roku. Owczesny rzad i kosciol zjednoczyly sie w jednoglosnej krytyce filmu.

  Tygodnik P o l i t y k a dolaczyl sie do owej bezzasadnej krytyki. Warto przy tym zauwazyc, ze ogladalnosc tego filmu byla bardzo niewielka. Polacy postrzegaja mylnie jakakolwiek krytyke Polakow i Polski jako przesuwanie winy z Niemcow na drugich. Podczas pesudodyskusji o Grossie i Lanzmanie dostrzegalismy z zaklopotaniem, ze wzory myslenia antysemickiego i ksenofobii narodowych demokratow przetrwaly wojne, a ich mysliciele znalezli miejsce w owczesnej partii i w opozycji.

  Fakt ten utrudnia jakakolwiek debate na ten temat. Moim zdaniem nalezaloby postepowac wlasnie “na opak”, zwrocic sie ku przyszlosci, bo w ten sposob unikniemy ciaglego wywolywania wczorajszych “duchow”. Rozumiem (jednak nie akceptuje) rowniez niechec do Milosza, kotry nie mowil wprawdzie o winie Polakow, lecz o fakcie ludobojstwa, ktore mialo miejsce na naszej ziemii i stanowi niejako odcisk (w sensie pieczeci) na naszej pamieci.

  Mowil on jednoczesnie, ze literatura i poezja oraz kolektywna pamiec spoleczna nie moga trwac w inercji, jakby sie nic nie dzialo i nic nie stalo w latach ostatniej wojny oraz po wojnie do 68 roku.

  Historie narodu oraz jego ojczyzne w przyszlosci tworzy jednak pamiec o przeszlosci. O przeszlosci nie mozemy decydowac w zaleznosci od naszych upodoban, nawet wtedy gdy nie jestesmy jako indywidua za nia bezposrednio odpowiedzialni.

  Niesiemy ja w przyszlosc, nawet jesli jest niewygodna i bolesna. Oczywiscie nalezy probowac ja oczyscic. Dedykuje LL wiersz Milosza “Campo di Fiori”. Jesli dobrze pamietam, Wajda zrobil rowniez piekny film o tamtym “Wielkim Piatku”. Pozwole sobie przy tym na pytanie czy obojetnosc moze by postrzegana jako postawa wroga? Jedno jest pewne, Milosz uratowal tym wierszem honor polskiej poezji. Przodownicy probuja tworzyc, wedlug nich niezbedny, nowy porzadek, ow z podniesionym czolem. Do tego nie potrzeba zadnych apeli i okrzykow. To sie przeciez staje samo.

  Oczywiscie, ze nie nalezy stawiac wszystkich Polakow w jednym szeregu z mordercami.

  Nalezy jednak stawiac pytania dotyczace obojetnosci, biernemu przygladaniu sie. Zdaje sobie sprawe, ze sa one bolesne. Jan XXIII twierdzil, ze stosunki chrzescijansko-zydowskie nie moga byc budowane na zasadzie wyliczania oraz dodawania wlasnych win po obu stronach, a takze na zasadzie szukania przyczyn w sferze ekonomicznej, spolecznej, intelektualne etc..

 216. Wiesiek59
  Tkwi Pan w mylnym błędzie. Nie mam czasu i ochoty na powtarzanie 10 raz tego samego.
  Zadam

 217. Ależ Drogi Panie Passencie, jaki czardasz? Zwykły, ordynarny discofox czyli dwa kroki do przodu, jeden w tył lub prawą nogą dwa kroki w prawo a lewą jeden krok w lewo. Nie wiem jak z czardaszem ale ten taniec Orbán opanował do perfekcji.

 218. Poniżej fragment z;
  Wstyd
  Małgorzata Sikorska
  https://punkts.blog.polityka.pl/2017/12/21/wstyd/?nocheck=1
  „…Przekaz PiS promowany podczas kampanii wyborczej, obok obietnicy skończenia z „pedagogiką wstydu”, bazował także na krytyce poprzedniej ekipy za „rozkradanie Polski”, „ośmiorniczki” i „kolesiostwo”. Tylko jak w tym kontekście zrozumieć obsadzenie 38 wysokich stanowisk w 10 spółkach skarbu państwa przez osoby związane z PiS – a przede wszystkim ze Zbigniewem Ziobrą – którym w jednym roku wypłacono 28 mln 559 tys. złotych? (Dane z roku 2016 za OKO.press). Jak tłumaczyć przekazanie przez instytucje państwowe 1 mln 608 tys. złotych Fundacji Lux Veritatis Ojca Tadeusza Rydzyka? (dane za okres od 8 listopada 2016 roku do 18 kwietnia roku 2017, za Stowarzyszeniem Sieć Obywatelska Watchdog).

  Jak nie łączyć z „kolesiostwem” wprowadzonego w 2016 roku w nowelizacji ustawy o służbie cywilnej zniesienia zasady obsadzania wyższych stanowisk na drodze konkursów, a zamiast tego zatrudnianie na drodze powołania? Jak rozdzielić od „TKM” zniesienie np. wobec szefa służby cywilnej wymogu posiadania doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub w jednostkach sektora finansów publicznych oraz likwidację zakazu bycia członkiem partii politycznej w okresie 5 lat przed objęciem stanowiska?

  Mówiąc najkrócej: co zjawisko „Misiewiczów” ma wspólnego z przywracaniem godności? No chyba, że chodzi o przywracanie godności „Misiewiczom”?…”

 219. …”obsadzenie 38 wysokich stanowisk w 10 spółkach skarbu państwa przez osoby związane z PiS – a przede wszystkim ze Zbigniewem Ziobrą – którym w jednym roku wypłacono 28 mln 559 tys. złotych? „

 220. Zatrudniają ludzi niekompetentnych, płacąc im na wagę..
  A na służbę zdrowia NIE MA!!!!

  Walczą o zarodki, a ludzie umierają bez pomocy!!!

  Inwestycji nie ma, za to kwitnie rozdawnictwo za pożyczone!

  Awanturnictwo i w kraju i z każdym innym krajem. Walka, bojowość …
  i to ma być ta nowa godność?

  Kołtuństwo opanowało wszystko co się da i wprowadza dyktat.
  Konformi,sci łapy zacierają, przy wturze durniów ogłupionych…

  EEEEEeee…

 221. p. 404

  Nie nadazam za pania: skad PiS mial brac zaufanych czlonkow rad nadzorczych spolek skarbu panstwa?
  Sposrod dzialaczy KOD?

  Suma nagrod: by ons cos mowila trzebaby ja odniesc do sumy z poprzrdniego roku. Inaczej jest zaledwie populistyczna zagrywka nastawiona na bechtanie najnizszych instynktow.

  ml

 222. P.404

  Pisanie ze zatrudnia sie ludzi niekompetentnych dobrze jest zestawic z wynikami finansowymi instytucji zatrudniajacych. Potrafi pani tym sposobem wykazac ze oni rzeczywiscie niekompetentni?

  Na sluzbe zdrowia nie ma? Byl w historii Polski budzet z tak wysoka kwota na sluzbe zdrowia jak ten na 2018?
  A co z siecia szpitali- systemem gdzie nie ma limitow przyjec boo na kazdy zabieg jest kasa?

  ml

 223. „Proszę nie stosować wobec Polaków uporczywej moralnej przemocy przy użyciu takiej interpretacji zasad naszej wiary (…) Chrystus nie nauczał islamu, Chrystus nie był muzułmaninem, ani ‚uchodźcą’ czy ‚migrantem’ w obecnym groźnym i odpychającym znaczeniu (…) Proszę nas, Księże Kardynale, proislamsko nie agitować i nie zawstydzać „nieprzyjmowaniem uchodźców”, (KP)

  „Uporczywa moralna przemoc ” wlasnego sumienia ktore nie wiadomo czym jest ale nakazuje i zawstydza .
  Podpisywanie klauzuli sumienia , klauzuli nie wiadomo czego , ta uporczywa moralna przemoc wlasnego sumienia – zawstydzanie praktykowane przez sumienie na jego wlascicielu powinno byc zakazane .

 224. @neospasmin
  Proszę powrócić do mojego wpisu z 17 stycznia o godz. 11:38
  Tam jest link (na czerwono). Proszę na niego kliknąć i przeczytać . Wyjaśnienia tam będą.

 225. @olborski
  17 stycznia o godz. 12:24
  To Krycha zawsze (chyba?) dziewica tak o sumieniu rezedrganym do kardynała…
  z protestem, co by temu sumieniu większej krzywdy nie czynił.
  Niby taka katoliczka, a tupet to Ohoho, albo OHOHO

 226. @jobrave
  16 stycznia o godz. 17:41
  Uwielbiam kpinę , drwinę i szyderstwo. To jest ta broń, przed którą osobniki Mauro-podobne są bezbronne, bo są nastroszone, nadęte, pełne pseudo-patriotyzmu, kłamstwa, bzdury, nonsensu. Jak polemizować z nonsensem nie wchodząc w niego ? Jak bronić się przed zarzutem bycia koniem ? Chyba tylko przyznaniem się do bycia olbrzymim koniem ze złotymi podkowami.

  Oto przykład z US jeszcze z kampanii wyborczej:
  Bill Maher & Kellyanne Conway
  Czym szybciej i więcej ktoś mówi tym mniej mu wierzę. Jest taka partia w Umęczonej, której wielu przedstawicieli jest obciążonych chorobą określaną przez specjalistów jako „logorrhea”, która ma wiele wspólnego z „diarrhea”, tylko ujście jest inne.

  Bill Maher: „I am not getting nervous because Trump is good but because people are stupid” 🙂

 227. Niedługo po powstaniu getta pod Tel-Awiwem zaczęły się żydowskie manifestacje przeciw „infiltratorom”, a potem rasistowskie pogromy i napaści. W końcu, w 2014 r., po kolejnym pogromie czarni imigranci z izraelskimi flagami w ręku zorganizowali manifestację przeciw poniżaniu i łapankom, ale miała ona odwrotny skutek: gdy Izraelczycy zobaczyli w telewizji 30-tysięczny pochód Afrykańczyków, jeszcze bardziej się przestraszyli. Domaganie się deportacji całej tej populacji stało się powszechne. Izrael stawia na sprowadzanie białych. Pierwsze miejsce wśród osiedlających się w Izraelu mają Ukraińcy i Rosjanie.

  Izraelska determinacja w wyczyszczeniu kraju z osób o niepożądanym pochodzeniu budzi szacunek niemal całej europejskiej skrajnej prawicy. Geert Wilders z holenderskiej Partii Wolności jest przekonanym syjonistą, stawia za wzór izraelski rasizm i traktowanie muzułmańskich uchodźców. To samo zjawisko ideowe dotyczy włoskiej Ligi Północnej, austriackiej FPOe, niemieckiej AfD, i znacznej mierze francuskiego FN. Wszystkie te partie są eurosceptyczne podobnie jak Izrael, który uważa Unię za zbyt mało proizraelską.
  https://wolnemedia.net/izrael-krzyczy-imigranci-na-madagaskar/
  ==========

  Komentować?

 228. @404
  16 stycznia o godz. 20:52
  Myślę, że nie doceniasz Ogórek. Na razie wydaje książki, robi interesy, prowadzi program w TV, używa Tweatera – znamy przecież takiego co został POTUSem.

 229. @ neospasmin:
  „A co z siecia szpitali- systemem gdzie nie ma limitow przyjec boo na kazdy zabieg jest kasa?”
  Skąd się wzięła ta kasa ? O ile wyższy jest budżet na ochronę zdrowia?

 230. @neospasmin
  17 stycznia o godz. 11:50
  Kaziu zabił dziesięciu, a ja tylko jednego człowieka. Hura! Jestem dziesięć razy lepszy od Kazia.

  Gratuluję logiki. Aborygeni by się obśmiali, nawet po trzech piwach.

 231. wiesiek59
  17 stycznia o godz. 13:12

  Wiesio w swoim niedouczeniu zapomina, ze rzad Izraelski przyjal calkiem niedawno tysiace zydow (czarnych) z Afryki, konkretnie z Erytrei. Moze to wlasnie ci protestowali?

 232. Historia może tam kogoś coś nauczyła ale to się rzadko zdarza a polaków to już na pewno nic.I tak od ponad 300 lat, no może prócz krótkich okresów przytomnienia.
  Najtrwalsza jest postawa obywatelska rodem z PRL „czy się śpi czy się leży to mi się należy”.I do tego przez niektórych nazywana „racjonalną”.To nie partia rządząca jest a ci co ją wybrali i ci ,którzy wybory mieli w d–pie(jakiekolwiek by nie były).W Szwajcarii zapytano suwerena czy chce tzw.płacy gwarantowanej i stała się rzecz wg. polaków niesłychana-suweren odpowiedział,że nie.Jak myślicie jaki u nas byłby wynik takiego referendum?Nikt nie musi dążyć do rozbiorów Polski.Wystarczy poczekać.

 233. 404 pisze niedorzecznie…..

  …Inwestycji nie ma, za to kwitnie rozdawnictwo za pożyczone!…

  404 nie wie, ze mozna stymulowac gospodarke przez konsumpcje. 404 sugeruje, ze oszczedzanie byloby lepsza opcja. tylko ze oszczedzanie budzetowe nie gwarantuje niczego. Remis wiec. Nie wszystko co robi PiS w obszarach socjalnych jednym ruchen zadowala prekariuszy oraz stymuluje gospodarke. Pisanie o rozdawnictwie sugeruje, ze 404 stawia sie wyzej od potrzebujacych wsparcia. Koniuktura gospodarcza daje racje PiSowi, czy nam sie to podobo czy nie. Dlatego wazne byloby znalzc tematy godne krytyki, a nie zastepcze. 404 tego jednak nie pojmuje.

 234. prospector
  17 stycznia o godz. 14:47
  W Finlandii realizuje sie projekt placy gwarantowanej. Pomysl w fazie badawczej w innych krajach europejskich wszakze obecny, kiedys bedzie standardem.

 235. wiesiek59
  17 stycznia o godz. 13:12
  Wiesio wpada w pulapke wysiadania na przystanku na zadanie, gdy tlumaczy zlo jednych zlem drugich. Nieladnie pachnie nasz Wieslaw.

 236. 404 nie wie, ze kompetetni maja byc fachowcy i prawdopodobnie sa. Politycy oraz managerowie na stanowiskach politycznych maja byc skuteczni (Maja gwarantowac partyjna oraz parlamentarna wiekszosc i prawdopodobnie ja gwarantuja. Sa za to dobrze oplacani i tak jest dobrze. Tak bedzie rowniez, gdy opozycja dojdzie do wladzy.

 237. ….Kołtuństwo opanowało wszystko co się da i wprowadza dyktat.
  Konformi,sci łapy zacierają, przy wturze durniów ogłupionych…

  donosi 404 i probuje sugerowac, ze jest lepsza; NIE ZAUWAZYLEM.

  404 w tenorze plotkarskim zaznacza swa obecnosc w blogosferze, czyzby nie byla konfotmistka, nie wiem czy z lapami, rekami lub recami. Chyba jednak recami.

 238. …Propaganda ma spory wpływ na ludzi.
  Ale w pańskim przypadku zdumiewająco silny…

  Donosi powyzej Wiesio i prpbuje sugerowac, ze sam propagandzie nie ulega.

  Wpisy Wiesia z wyprzdazy sa li tylko propaganda. To sa wypisanki z Samizdatow.

 239. Pa zapomnial o SEW. Szkoda. Widywalem bowiem Pa przy Lassenstraße.

 240. neospasmin
  17 stycznia o godz. 11:50

  p. 404
  Nie nadazam za pania: skad PiS mial brac zaufanych czlonkow rad nadzorczych spolek skarbu panstwa?
  Sposrod dzialaczy KOD?
  Suma nagrod: by ons cos mowila trzebaby ja odniesc do sumy z poprzrdniego roku. Inaczej jest zaledwie populistyczna zagrywka nastawiona na bechtanie najnizszych instynktow.

  I TU 404 NICZYM NIE ROZNI SIE OD PiSu.

 241. Saldo mortale
  17 stycznia o godz. 14:51.Tak,wiem o tym.Jest to projekt pilotażowy.W wielu krajach już w tej chwili funkcjonują programy wspomagające ludzi o niskich dochodach ale warunkowo a nie na zasadzie bo mi się należy.Nie sądzę,żeby program prowadzący do dezaktywacji jednostki był pożyteczny dla społeczeństwa.Tylko niektórzy są wstanie w takiej sytuacji pozostać twórczym i aktywnym.Zdecydowana większość będzie leżeć i tyć.To nie jest zdrowe.I to ma być standartem?

 242. @404

  Saldo śmiertelnie cię pokochał, ale wygląda na to, że nie wybiera się na cmentarz blogowy.

  Aby tą funeralną nutę odsunąć na bok wysłuchaj fragmentu opery Nina (szczegóły w napisach początkowych). Libretto jest o nieszczęśliwej miłości, a w światowym repertuarze tę operę reprezentuje tylko ta pieśń.

  https://www.youtube.com/watch?v=TdxYReqpm7U

 243. Nieszczęśliwie można się zakochać w hospicjum, na co zwraca uwagę @byk, ale częściej to zdarza się w przedszkolu.

  https://www.youtube.com/watch?v=dzTuMKXWdkw

 244. prospector
  17 stycznia o godz. 15:14
  Mimo prawie zerowego bezrobocia nie bedzie pracy dla wszystkich w przyszlosci, bedzie brakowac jednoczesnie rak do pracy. Pozorna sprzecznosc bedzie juz jest rzeczywistoscia. Stad te proby, oczywiscie masz racje, ze inercja nie sprzyja zdrowiu w zadnej mierze. Dlatego beda wprowadzane progamy oslaniajace, aktywujace. Praca i jej Charakter w dygitalnym swiecie zmienia sie i my sie zmienimy. W sumie chodzi o mala grupe spoleczna.

 245. Pewien tu oszołom znowu dopadł swojej katarynki …
  ale, żeby nie było.
  Na najwyższe stanowiska w państwowych spółkach powsadzali ludzi, którzy nie mają pojęcia co tam robią. Jedyne co wiedzą, to że manna leci.
  Pierwszy lepszy przykład. Facet, co pracował w sklepie z rybkami, dzisiaj jest na dowódczym stanowisku w zakładach produkujących dynamity i tym podobne pizdryki dla NATO. Można tak przytaczać długo. Jeżeli kogoś to interesuje, a do tej pory się nie zorientował, to może sobie poszukać w sieci. Wszystko tam jest.

  Odnośnie rozdawnictwa…
  Poruszę jeden tylko aspekt, bo nie mam już czasu.
  Matki, nawet te samotne z jednym dzieckiem dostają NIL, a ludzie majętni, tylko dlatego, że mają dwoje, albo więcej dzieci, to jak najbardziej po pińset od drugiego wzwyż. Gdzie tu sens?
  Poza tym konsumpcja nie pokrywa kosztów tego socialu. To idzie na kredę. Ktoś to będzie musiał spłacać z procentem.
  Ja jestem za wsparciem dla dzieci, czy rodziców, którzy je wychowują. Ale niech to będzie rozumne działanie, a nie po sztampie.

 246. @404
  Znalazłem coś bardzo pasującego do ostatnich glosowań w sprawie ustaw około-aborcyjnych :

  Hatewatch with Jon Stewart

  Okazuje się, że w US senacie też nie czytają ustaw za którymi głosują 🙂
  Wywołuje to podobny efekt na elektoracie jak to zademonstrował JS
  Stare, ale aktualne. Enjoy!

 247. Dlaczego nie ma Polskiej Partii USA.Tak sobie myślę,że to lepsze niż tylko blogowanie.

 248. 404 ciagle nic nie rozumie, bo wg niej najlepszym szefem Instytutu Pogrzebowego powinien byc zmarly.
  Nie szef, lecz zastepca ma miec wiedze. Szef z prtyjnego rozkladu/ukladu ma zapewniac wiekszosc partyjna, wyborcza etc..i Tak znienawidzony w piswskiej Polsce ksiegarz (madry czlowiek) zostanie wicekanclerzem. Prezendentami Niemiec byli zacni ludzie, bez matury. Joschka Fischer nie mial matury, a byl najlepszym dotychczas ministrem spraw zagranicznych.

 249. Sztampowa 404 nie lubi sztampy.

 250. wiesiek59,

  szan . panie , nie będę maglował po raz 34 tematu bo mi sie nie chce . Zadam panu jedno , jedyne pytanie

  SKORO W PRL BYŁO TAK CUDOWNIE TO CZEMU LUDZIE NIE DALIŚCIE PASZPORTÓW I PRAWA WYJAZDÓW GDZIE KTO CHCE ??

  A teraz drugie

  Skoro w prl było tak cudownie to czemu były strajki ROBOTNIKÓW gdzie strzelano doROBOTNIKÓW w panstwie podobno robotniczym ??

  daty dla ułatwienia 1956-70-76-80 ????

  Piszę WY bo był pan członkiem kompleksu urzędniczo – mundurowego prl dręczącym zwykłych ludzi.

 251. W Republice Czeskiej (Czechia), po miesiącu od zaprzysiężenia, upadł dziś rząd Andreja Babisia. Andrej Babiś stojący na czele ruchu społecznego „Ano” reprezentuje popularny w Europie Środkowo-Wschodniej liberalizm oligarchiczny.
  Z tym, że na użytek wyborów, które zresztą wygrał, wcielił się w tzw „populistę” – zgodnie z aktualnie popularnym w UE trendem uprawiania „polityki wcieleniowej”.

  Prezydent Zeman, któremu najprawdopodobniej pozostał tydzień rządzenia postanowił dać Babisiowi jeszcze jedną szansę sformowania rządu w oparciu o jakąś (jakąkolwiek) większość parlamentarną.

 252. panie Lazarowiczu,

  ”Bardzo trafia do mnie panska diagnoza.
  Zastanawiam sie tylko czy mozna bylo cos wiecej/lepiej zrobic by na przelomie epok nie stracic az tak bardzo”

  Panie po 1. co to pana obchodzi czy ktoś stracił czy nie ? to nie panski kraj , pan ma nową ojczyznę więc proszę zadawać pytanie o straty w Australii

  po 2. Ja i wiele milionów ludzi NIC nie stracilismy ,, zyskalismy za to nowy kraj wolny od syfu prl-u . Wolny rynek poprostu usunał fikcję. Nierentowne zakłady , pgr-y , itp byty poprostu zniknęły . Bo już nie bylo chętnych na dokładanie do interesu .

  Czy w Australii , panskiej nowej ojczyznie , panstwo utrzymuje nierentowne kopalnie, zakłady przemysłowe albo gospodarstwa rolne ?

  Stracili członkowie komleksu urzędniczo-mundurowego prl , wszelkiej maści feudałowie prl-owscy roznych kalibrów . Osobnicy w rodzaju panskiego kolegi wieska59.

  Była u nas tzw ” rolnicza spółdzielnia produkcyjna ” , odmiana pgr . Ci ludzie , którzy stracili robotę w tej instytucji do dziś wspominają jak było wspaniale za prl . Ja natomiast do dziś nie mogę zapomnieć mega- bumelanctwa , sprzedawania na lewo paliwa , nasion , oprysków i czego tam się tylko dało w wykonaniu tych bezzebnych już dziś obywateli okupujących miejscowy sklep spozywczo-przemysłowy z winem marki alpaga w ręku .

 253. Chwała żołnierzom Armii Czerwonej za wyzwolenie Polski z łap katolickiego wehrmachtu i węgierskich kolaborantów rodaków Orbana.Tak sobie myślę w ramach normalności.

 254. panie jobrave,

  obawiam się , że nie jest tak jak pan sądzi w kwestii nieruchomości żydowskich pozostawionych w Polsce. Jeżeli znajdzie się spadkobierca potrafiący udowodnić swoje prawa do spadku tzn , że jest rzeczywiście spadkobiercą oraz , że prawa własności nieruchomości spadkodawcy , to taki współczesny spadkobierca albo prawnicy którzy odkupili roszczenia łatwo wygrają w sądzie. Jesli nie w Polsce to z pewnością w USA.

  Ja osobiście nie widzę w tym nic niezwykłego bo prawo własności to prawo SWIETE. Sprawa nie jest prosta bo dokumentów nie ma za wiele ale nie jest niewykonalna. Z tym, ze sądzę , ze Zydzi jesli by mogli to łatwo zrobić dawno by zrobili. Nie mogą bo brak dokumentacji , Polska to nie UK że są dokumenty sprzed 500 lat , wojny , zabory, powstania, sowieci , prl – zrobiły swoje. Podejrzewam , że Zydzi czekają na ustawę o jakiejś formie zadośćuczynienia , kolejni rządzący mają swiadomośc braku dokumentacji oraz reakcji społeczenstwa polskiego. Niemniej jednak jakaś forma rekompensaty tym którzy są w stanie swoje prawa udowodnić by 1. załatwiła sprawę 2. byłaby pijarowo korzystna

 255. panie levar-ze,

  ” Levar
  16 stycznia o godz. 19:32

  ”wiesiek59
  16 stycznia o godz. 18:57
  Niw szkoda Panu czasu na zajmowanie sie bredzeniem „wodza” marginalnej sekty?
  Widac, ze Polska normalnieje, a bolszewia schodzi do roli jaka odgrywala
  przed wojna:
  kryminalnego marginesu na uslugach obcego panstw”

  Wie pan , gratulacje. Prosto, jasno , czysto i elegancko. Dawno nie czytałem tak trafnej i ujętej w krótkie słowa definicji tzw ” lewicy ” . Ja bym jeszcze wplótł gdzieś-jakoś słówko ” NIEROBY ” . Extra, naprawdę

 256. wiesiek59

  ”Co zrobił Orban dotychczas- tak z pamięci….
  -doprowadził do inwestycji niemieckich w motoryzację”

  Dobrze że ” tak z pamięci ” a nie ” spod palca ” . Te panskie informacje ”spod palca ” ostatnio okazały się , jak to dziś mówią ” fakenewsem ” ale ja wolę starą , dobrą nazwę KŁAMSTWO.

  No i od kiedy ”niemieckie inwestycje w motoryzację” to jest to ” dobre ” ? W Polsce za poprzedniego rządu , niemieckie czy jakiekolwiek inwestycje to było ” oszustwo , wykorzystywanie taniej siły roboczej , itd itp ” . Za ” nieliberalnej demokracji ” czyli normalnej na sowiecką modłę oligarchii partyjnej partii Orbana ” niemieckie inwestycje ” są dobre. Panie , kiedy pan mówi prawdę ?

 257. ” Saldo mortale
  17 stycznia o godz. 14:52

  wiesiek59
  17 stycznia o godz. 13:12
  Wiesio wpada w pulapke wysiadania na przystanku na zadanie, gdy tlumaczy zlo jednych zlem drugich. Nieladnie pachnie nasz Wieslaw.”

  szanowny Panie Salto ,

  ma pan rację jeśli idzie o ” nieładny zapach” . Z tym że ja wolę stare , dobro słowo ” SMRÓD” . Smród komucha.

 258. Dziś rocznica wyzwolenia Warszawy. https://pl.sputniknews.com/polska/201801177132490-Sptunik-wyzwolenie-Warszawy/
  Odbudowanej po wojnie, którą dziś mafia solidarnościowa rozkrada.

 259. „Dlaczego nie ma Polskiej Partii USA. Tak sobie myślę, że to lepsze niż tylko blogowanie.”

  Stanisławie,

  Pytasz retorycznie, mądrze oraz przenikliwie.

  Pamiętam jak około 1970 przyjechał z Hameryki wujek kogoś z blokowiska. Ludziska mocno rechotały ponieważ wujek miał zęby niczym z plastiku – równiutkie oraz czyste.

  Gwolli sprawdzenia czy prawdziwe, jeden z dresiarzy wybił wujkowi 2 przednie. Wydarzenie miało dla blokowej społeczności aspekt poznawczy, rozrywkowy, jednocześnie odwetowy.

  Naród wiedział swoje, oprócz wyssanego z mlekiem tomizmu – nosił w sobie w sobie bagaż goryczy za trefne masło z UNRY, za stonkę, napalm oraz nieumiejętność jazdy na biegi.

  Społeczność nasza, wędrująca po drabinie bytów (zwięrzeta – anioły), wciąż jest w fazie przewagi czynnika poznawczego nad pożądawczym. PPU zniszczyłaby tenże delikatny balans, promując złe wartości rodem z Las Vegas (złodziejstwo oraz dziwki).

  Póki co – blogujmy ile się da, bez pospieszunku.

 260. panie panteodorze,

  jak dobrze , ze się pan przypomniał 😉 Najsamprzod mały cytacik

  ”pecjalisto-ekspercie, blysnij wiedza i doswiadczeniem z dziedzinie silnikow samochodowych, znaczy z „podwojnym gaznikiem”, ktore to cacka „miales w rekach”. Miales w rekach chyba dobra flache, bo w normalnym swiecie gazniki snikly z silnikow samochodowych ponad trzydziesci lat temu. Moze i miales „malucha”, Baronie Munchausenie, bo maluch do konca mial gaznik.”

  Jaguar Daimler ds 420 rocznik 1976, którego silnik remontowałem, ma DWA gazniki systemu Stromberg – bez przepustnic za to w srodku jest iglica otwierana i zamykana podcisnieniem z silnika . Wogóle silnik Jaguara o którym mowa całe sterowanie silnika ma podciśnieniowe. Gaznik wygląda jak puszka czy kubek z takim koreczkiem-srubką na wierzchołku i był powszechnie stosowany w brytyjskich samochodach typu Jaguar, wszelkiej masci Austiny, Rovery ale do lat 1980-85 kiedy to brytyjska motoryzacja się zapadła pod wpływem konkurencji niezawodnych aut niemieckich i japonskich i zaczęli Brytyjczycy różne mariaże a to z Hondą a to z kim tam jeszcze . Skutek był taki ze z brytyjskich samochodów zastały tylko marki z wieloletnią tradycją a silniki , osprzęt i cała reszta jest NIEMIECKA albo japonska albo GM.

  Wracając do Bentleya , którego miałem więc był to Bentley r4 , rocznik 1952 tak dokladnie. Kupiłem w Szkocji od syna własciciela , auto stało ze 30 lat w garażu . Po przywiezieniu do Polski został wypiaskowany i polakierowany , tapicerka uszyta nowa, silnik , zawieszenie skrzynia biegów dostały nowe zycie . Silnik 6-cio cylindrowy , gaznik z przepustnicą Solex – nieoryginalny . Drewno w srodku dało się odnowić bo samochód stał w suchym . Auto zostało wyremontowane i sprzedane z zyskiem 200%. Informuj ę pana , ze wyremontowałem i sprzedałem niejeden pojazd a wszystkie stare i nigdy nie znałem zadnego ” producenta palet ” . Z maluchami czyli fiatami 126 skonczyłem jak tylko komuna upadła i mozna było jakiś normalny samochód niemiecki od Niemców kupić.
  A wódki – nie piję więc nie wiem czemu miałbym ” flachę w ręku trzymać ‚;
  Odbudowałem sporo aut wiec ch etnie z panem podyskutuję 😉
  Pojazd o którym ostatnio wspominałem – no wie pan ten z firmy produkującej silniki lotnicze ;-))))), MA 6 – cio cylindrowy silnik , rz edowy o pojemnosci troch ę ponad 3 litry. Podwozie z kołami , hamulcami , silnikiem , skrzynią itd kupowało się w tej firmie a nadwozie zamawiało się w którejś z firm budujących karoserie. To co wyszło z firmy silników lotniczych – podwozie , koła , itd kosztowało w 1933 roku 7000 funtów – mam oryginalne rachunki . Nadwozie kolejnych 3000 funtów. Co jeszcze chce pan wiedzieć ? Wiem że panu nie miesci się w ciasnej głowie że Polacy , odkąd się skonczył prl i Polska jest w UE mogą kupić auto w dowolnym kraju Europy , odrestaurować i nim sobie w niedzielę jezdzić . Ale tak jest . I musi pan z tym zyć że panska emigrancka pensja 1-2 tys usd na nikim nie robi teraz w Polsce wrazenia . Jak pan wyjezdzał to ludzie pracowali za 18-20 usd na miesiąc więc uważał się pan po odebraniu pierwszej imigranckiej wyplaty za króla conajmniej .. Teraz 600 usd ma sprzątaczka a 1000 każdy . No to na razie tyle . Bajo.

 261. Bardzo nisko oceniam inteligencje i zdolność do logicznego myślenia ludzi wspierających PiS sądzących że ta partia jest lepsza od pozostałych , i będzie demokratycznie rządzić Polska.
  Wyjaśniam dlaczego tak oceniam.
  Każdy, jako tako wykształcony człowiek powinien wiedzieć, że aby kraj funkcjonował musi być przestrzegane prawo. Znane jest wszystkim stwierdzenia „aby kraj żył muszą żyć prawa”
  Tymczasem PiS zaczął swe rządy od razy od łamania prawa (wsadził Kaminskiego na ministra mimo, że ten przegrał proces karny w pierwszej instancji i przy pomocy swego prezydenta wciskał ciemnotę ludziom ze ułaskawienie to abolicja)
  Potem już było tylko gorzej. Nawet prawa drogowego nie przestrzegają (o oni władza , to nie musza). PiS tylko dlatego, że Polska nie jest (i nigdy nie była państwem prawa) robi politykę katastrofą smoleńską która jest jawnym łamaniem prawa. (nikt bowiem nie może pomawiać publicznie, bez dowodów o zbrodnie i działanie na rzecz obcych mocarstw, w państwie prawa. Z urzędu powinien wkroczyć prokurator i ostro ukarać oszczerców. Przecież PiS oskarżył przywódców PO o najcięższe zbrodnie , a mianowicie o zabicie z premedytacją z powodów politycznych Prezydenta i 100 innych osób we współpracy z obcym nieprzyjaznym mocarstwem. Gdyby to była prawda ci przywódcy powinni dostać dożywotnie wiezienie , a PO jako organizacja przestępcza powinna zostać zdelegalizowana. Takie oskarżenia mogło i podzieliło, oraz skłóciło Polaków , a to jest bardzo szkodliwe dla Kraju..
  Politycy którzy nie wahają się przed tak niemoralnym działaniem, są zdolni zrobić z pewnością, każde nawet największe świństwo , by tylko zyskać .
  Nie ma żadnej wątpliwości, że łamiący notorycznie prawo nie stworzą państwa prawa i prawa nie naprawią , jedynie jeszcze bardziej go zepsują. Większe zepsucie spowoduje anarchie i rozwalanie Polski.
  Poza tym widać jasno, że PiS dąży do rozwalenia demokracji i objęcia władzy autorytarnej. (Sam Kaczynski mówi jesteśmy spadkobiercami myśli Piłsuskiego, a ten nienawidził demokracji)
  Podporządkowywanie TK , sądów i prezydenta pod władze prezesa jasno wskazuje na cel.

 262. blackley
  17 stycznia o godz. 18:06

  Zdaje się jest pan odporny na argumenty, otwarty na propagandę.
  I w ostatnich wpisach nieco…bucowaty.
  Nadmierna pewność siebie poparta szczątkową wiedzą, nie popłaca w dłuższej perspektywie.

  Z pozdrowieniami „komuch”…..

 263. Podczas debaty liderów partii w szwedzkim parlamencie dominowały kwestie bezpieczeństwa państwa. Premier rządu mówił, że krwawe porachunki między gangami i powiększająca się szara strefa coraz częściej stają się realnym zagrożeniem dla szwedzkiego społeczeństwa. – Dalej będziemy zdecydowanie i cierpliwie zwalczać alternatywne społeczeństwa. Kiedy uda nam się odciąć możliwości finansowania grup przestępczych, zmniejszy się przemoc na ulicach – powiedział premier Loefven. Podczas swojego przemówienia lider antyimigranckiej partii Szwedzkich Demokratów zaproponował, by do walki z gangami wprowadzić wojsko.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/premier-szwecji-nie-wyklucza-pomocy-wojska-w-walce-z-gangami/d9bx441
  ===========

  Zdaje się że wbrew dotychczasowej propagandzie, multi- kulti się nie sprawdza…..
  Szwedzi mogą być przyjaźni i współczujący, pytaniem jest, czy przybysze odpowiedzą takim samym stosunkiem do gospodarzy.
  Wygląda na to, że niekoniecznie…….

  Czyli, wzmiankowana gdzieś instrukcja o zachowaniu się w czasie wojny, tyczy wojny DOMOWEJ…..

 264. wiesiek59

  Argumenty, propaganda…..panie szanowny a co ze starym zwykłym słowem ” PRAWDA ” ?

  1. SKORO prl to był 1.raj , 2 . panstwo robotnicze to czemu podobno robotnicza władza strzelała do ROBOTNIKÓW ? Przypomnę 1956-1970-1976-1980 , protesty były r o b o t n i c z e , nie przyjechali protestować ani ” odwetowcy z Bonn” ani ” kapitaliści ” . Protestowali robotnicy bo w tym zas….ranym robotniczym panstwie byli dręczeni i gnębieni . Czym ? A tym że wypłata na nic im nie starczała a normy były coraz wyzsze – co potwierdzam bo byłem robotnikiem.

  2.SKORO prl to był raj to czemu ludzie nie mieli w domach paszportów żeby tak poprostu móc wyjechać gdzie będą chcieli ? Ja wiem dlaczego nie daliscie ludziom paszportów – bo w ciągu roku w tym waszym ” raju” zostalibyści SAMI z garstką obłoznie chorych i umierających .
  A pan co wie ? DLACZEGO ludzie nie mieli paszportów ?

  Wiedzą bym na pana miejscu nie usiłował się popisywać . Ostatnio ju ż ” wiedział pan spod duzego palca ” że swiatłowody wymyslili Polacy za prl. Co nie jest prawdą . Wiec jak z panską wiedzą ? Mnie si ę wydaje ze nie do konca ok.

 265. Claim Conference – była tytanem Przemysłu Holokaustu, gigantyczną pompą zasysającą pieniądze w tymże szczególnym sektorze „wydobywczym”. Do roku 1978, tj. po 25 latach swego funkcjonowania wyciągnęła od Zachodnich Niemiec 53 miliardy marek. Państwo niemieckie oświadczyło, że w roku 2014 wpłaciło ofiarom Shoah dalsze 760 milionów dolarów, a w roku 2015 kwota ma wynieść 900 milionów.

  Wygląda na to, że ilość ofiar Shoah – po prawie 100 latach od końca III Rzeczy – zamiast zmniejszać się, co byłoby rzeczą naturalną –
  http://ram.neon24.pl/post/142037,o-tym-jak-claims-conference-produkowala-ofiary-shoah
  ===========

  Niezły biznes sobie wymyślili…..
  POLSKA MOŻE BYĆ KOLEJNYM POLEM WYDOBYWCZYM.

 266. wiesiek59

  Wie pan co to prawo własnosci ? Jezeli ktoś może udowodnić swoje prawa do owej własności NALEŻY mu ją oddać . Proste. Ale żeby to rozumieć trzeba owo prawo szanować . Pan zdaje się do słowa ” własność ” ma stosunek , mówiąc w skrócie ” wybiórczy ”

 267. „. UWAŻAM, że – nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań
  – lekarze katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem.”

  Jak mozna pogodzic nie narzucanie swoich pogladow z wymaganiem szacunku dla nich i wolnosci w wyk. czynnosci zawodowych ?.
  Nie ja jeden pisze a potem dopiero zastanawiam sie co napisalem .. a moze jednak , bo autor (-ka) powyzszego wydaje sie poprzestal (- a) na napisaniu .
  Mozna by to moze zaakceptowac gdyby nie brali , lacznie z min. zdrowia , zadnego wynagrodzenia za swoja prace

 268. blackley
  17 stycznia o godz. 19:18

  PRL nie był rajem, ale też nie był dyktaturą porównywalną z na przykład krajami Azji, czy Ameryki Pd.
  Pan tego nie zauważa.
  W tamtym regionie robotników czy działaczy związkowych likwidowano TYSIĄCAMI.

  Co do paszportów.
  Do wyjazdu potrzebne były wizy- o ile pan zapomniał, oraz środki finansowe na wyjazd i pobyt.
  Paszport można było otrzymać bez specjalnego problemu w latach 70′.
  Byliśmy chętnie widziani, czy niekoniecznie?
  Z mojej klasy wyjechało do Niemiec w ramach transakcji chyba z 10 osób mających „pochodzenie”.
  Ich rodzice jako wykwalifikowani pracownicy ze znajomością języka, na pewno nie przepadli po zmianie środowiska.
  Ale, ich wykształcenie, doświadczenie, KOSZTOWAŁO.

  Pan zdaje się preferuje indywidualny sukces jednostki.
  A co ze społeczeństwem?
  Nieistotne?

  Obecnie, ludzie zapieprzają na wysokości lamperii z prędkością dźwięku, poddani całkowitej kontroli i widzimisię właściciela firmy.
  Mają z tego tyle samo co leniwi robotnicy z pana bajek o PRL, bądź mniej.
  Sporej części nie stać na luksusy poprzednio dostępne typu wczasy, opieka medyczna, ogrzanie mieszkania, nakarmienie dzieci.
  Polepszyło się jakimś 30% do których pan należy.
  I z takich egoistycznych pobudek dyskredytuje pan całą resztę.

 269. blackley
  17 stycznia o godz. 19:26

  A to już pieprzenie bez znajomości faktów.
  Rewizja praw własności umożliwia zmianę stosunków społecznych.
  I nową redystrybucję dóbr.
  Bez tego, nigdy nie wydobylibysmy się z metod działania monarchii absolutnych.
  Rządzili by nami feudałowie niespecjalnie dbający o swoich dzierżawców czy poddanych.

  Do zmiany potrzebna jest rewolucja.
  Odgórna, bądź oddolna- gdy kumulacja bogactwa w rękach nielicznych podcina podstawy bytu czy przeżycia przeważającej cześci populacji.
  Zdychać z głodu w =imię „świętych praw własności”- najczęściej zagrabionych w poprzedniej fazie, nikt nie zamierza.
  Tylko groźba buntu plebsu skłania rządzących do ustępstw.

 270. wiesiek59 ,

  nie pisałem ani o monarchii absolutnej ani o feudałach. Piszę o tym , ze jeżeli ktoś potrafi UDOKUMENTOWAĆ swoje prawa do nieruchomosci należy mu ją WYDAĆ .
  Pan nie zna faktów, ot co.

  Co to wogóle za facecje ??”Rewizja praw własności umożliwia zmianę stosunków społecznych.
  I nową redystrybucję dóbr”

  Rewizja praw własno sci ? to nowa nazwa na KRADZIEŻ a” nowa redystrybucja ” to nowa nazwa na rozdawanie NIESWOJEGO mienia.

  Nie pisałem o własnosci ZAGRABIONEJ , panie szanowny . Np mój pradziad kupił ziemię od dziedzica za PIENIĄDZE. Masa ludzi w Polsce ma działki , domy , mieszkania , posiadłosci , gospodarstwa i mają – zazwyczaj – DOKUMENTY czyli księgi wieczyste i ludzie ci są GŁĘBOKO zainteresowani zeby osobnicy panskiego rodzaju trzymali z dala łapy od ich wlasno sci . To że pan nic nie ma nie upowaznia pana do wzywania żeby ludziom kraść własność .

  Jeżeli ktoś potrafi udowodnić że ma prawa do własności nalezy mu ją wydać lub wypłacić stosowne odszkodowanie . Przyklad – jest mieszkanie , nalezało przed wojną do panskiego dziadka , pan ma dokumenty na tę okoliczność . Więc co ? chce pan zwrotu bo kiedyś panskiemu tacie/mamie kwaterunek zabrał mieszkanie dla jakichś ludzi ? czy nie ? daruje pan ? no ????? Ja mówię o tego rodzaju przypadkach . A nie o jakichś feudałach – widział pan feudała w Polsce ? ?? Feudałów w słownikowym słowa znaczenia NIE MA. Za prl byli , wydawało im się że mają panstwo w zarządzie , inaczej mówiąc ” PILI KONIAK W IMIENIU KLASY ROBOTNICZEJ ” Po 1989 roku żeby ” koniak pić ” wystarczy go sobie KUPIĆ

 271. wiesiek59
  17 stycznia o godz. 19:43
  Zaczynasz post z sensem i rozsądnie , a potem odlatujesz.
  Ja pracowałem zarówno w PRL jak i po przemianach i po co piszesz takie kosmiczne bzdury „ludzie zapieprzają na wysokości lamperii z prędkością dźwięku, poddani całkowitej kontroli i widzimisię właściciela firmy”
  Pracowałem zarówno na własny rachunek, jak i pod rządami czterech prywatnych właścicieli firm i zaręczam ci, że pracowało mi się normalnie. Z jednym się rozstałem bowiem po prostu mnie zwolnił (uważał że jestem za słaby fachowiec i chciał jakiegoś super) Niedługo po tym fakcie firma się rozleciała bo narobiono jakiś szwindli i wszedł prokurator. Stosunkowo szybko znalazłem znów niezłą pracę gdzie mnie ceniono.
  W firmie w której doczekałem emerytury wcale nie zapieprzałem jak mały motorek , ale wręcz pracowało mi się luksusowo i przez właściciela byłem bardzo ceniony. Gdy zakład zlikwidował, ze względu na wykup jego terenów pod autostradę ja jako jedyny poza główna księgowa dostałem propozycję od niego bym pracował nadal przy likwidacji zakładu. Powiedział, że mogę pracować do emerytury, a właściwie dokąd będę chciał (zakład zlikwidowano gdy do emerytury brakowało mnie pół roku) Zgodnie z ta rozmową pracowałem tam jeszcze 4 lata i sam zadecydowałem o zakończeniu współpracy.

 272. wiesiek59

  ”PRL nie był rajem, ale też nie był dyktaturą porównywalną z na przykład krajami Azji, czy Ameryki Pd.”

  No ale nie mówiliście że prl to dyktatura tylko że ” panstwo robotników i chłopów” . Do robotników co parę lat strzelaliście a o tym jak miał się chłop powiedzą ci co pamiętają co to były ” obowiązkowe dostawy ” – prawie darmowa dostawa wyznaczonej części plonów , którą zniesiono dopiero w 1972 roku. Czyli mam być wdzięczny że przeżyłem w tym ” panstwie robotników i chłopów” ? No tak , tak jak Stalin ” tylko pobił a mógł zabi ć ”

  ”Co do paszportów.
  Do wyjazdu potrzebne były wizy- o ile pan zapomniał, oraz środki finansowe na wyjazd i pobyt.
  Paszport można było otrzymać bez specjalnego problemu w latach 70′”

  Paszporty w prl ” bez problemów” ? to zylismy w innych prl-ach . Wiza i srodki ? przecież to powinien być problem chcących wyjechać a nie władzy ? Po co pan się o to martwi ? Było dać ludziom paszporty a z resztą dali by sobie radę . CZEMU ICH NIE DALIŚCIE ? bo zostalibyście w prl SAMI i nie było by już komu pracować za 20 usd na miesiąc , nie było by NIEWOLNIKÓW , panie szanowny.

  ”Z mojej klasy wyjechało do Niemiec w ramach transakcji chyba z 10 osób mających „pochodzenie”.- ludzie mieli tak dość waszej obłudy że wymyslali sobie jakieś ”POCHODZENIE ” – nic nie mające z rzeczywistością co sam pan trafnie zauwazył – i UCIEKALI od pracy za 20 usd . Taki był raj dawaliście wczasy , mieszkania , wyzywienie dzieci i co tam jeszcze a ludzie woleli udać Niemców i uciec od waszej ” dobroci ” . I co pan na to panie szanowny ?

  ”Pan zdaje się preferuje indywidualny sukces jednostki.
  A co ze społeczeństwem?
  Nieistotne?”

  w jaki sposób sukces jednostki koliduje ze społeczenstwem ? chyba w taki że w Polsce generalnie nie lubi się ludzi którzy ” dają radę ” a pan do nich jak widać nalezy . TZn nie do tych co ” dali radę ” tylko do tych co zazdroszczą zamiast wziać ię do pracy . Prl był pełen takich mędrków , przebywali głównie w knajpach , kazda , najmniejsza miejscowość bez knajpy lub kilku a w nich chlania i mędrkowania nie mogła się obyć .
  Społeczenstwo to ludzie , jesli ludzie mają sukces to społeczenstwo ma sukces . Z tym , ze od razu dodam – kazdy ma taki sukces jaki moze mieć . LUDZIE NIE SĄ , NIE BYLI I NIE BĘDĄ RÓWNI tak samo mądrzy i sprytni . A wie pan dobrze , ze wszystko ZACZYNA SIE W GŁOWIE. nie widziałem człowieka wykształconego, maj acego fach , umiejącego coś zrobić który by klepał biedę .
  Resentyment – tak się nazywa to co pana toczy .

  ”Sporej części nie stać na luksusy poprzednio dostępne typu wczasy, opieka medyczna, ogrzanie mieszkania, nakarmienie dzieci.”

  taaaa a już pisałem – tak ludziom wszystko dawaliście ze aż udawali Niemców aby od was uciec . Dość .

  ”Polepszyło się jakimś 30% do których pan należy.
  I z takich egoistycznych pobudek dyskredytuje pan całą resztę.”

  Nie wiem ilu procentom się pogorszyło. Wiem za to komu – NIEROBOM oraz dawnym feudałom prl , którzy stracili swoje przywileje związane z prl i pełnieniu w nim swoich funkcji.

  Nikogo nie dyskredytuję . Nazywam jedynie rzeczy po imieniu – bez pracy nie ma kołaczy , a nawet jak się pracuje to nie wszyscy mają po równo bo nie wszyscy mają tyle samo wiedzy , szczęścia , kapitału społecznego i finansowego.

  Wy za prl decydowaliscie kto jak ma mieć bo ” mu się należy ” . Teraz nie jesteście potrzebni . Na wszystkie te prl-owskie cuda przed którymi ludzie do Niemiec uciekali udając Niemców wystarczy ZAROBIĆ . nie musicie już byc mikołajami z worem wczasów i talonów , ludzie sami sobie kupują . I to was boli najbardziej .

 273. wiesiek59
  17 stycznia o godz. 19:43
  Tak trzymać! Nie popuszczać! Popieram!

 274. wiesiek59
  17 stycznia o godz. 19:43
  Przestań się podniecać i nie pisz co ci ślina na język podsunie, ale pisz prawdę i sprawdzaj fakty, bo tworzysz jakieś kosmiczne mity. PRL to wcale nie był jednolity okres. Zupełnie inaczej było zaraz po wyzwoleniu za rządów Bieruta inaczej za Gomułki, Gierka czy Jaruzelskiego. Ba zmiany były spore nawet za czasu rządów Gomułki.
  Jedynie okres Stalinowski trzeba określić jako rządy zdecydowanie zbrodnicze, potem coraz bardziej łagodniały. Już za późnego Gomułki można było gadać na rząd i PZPR co się chciało i nikogo za to nie prześladowano.
  W pierwszym okresie zabierano własność ludziom i czasem dosłownie wyrzucano ich na bruk. Jednak dokumentów własności nigdy nie zniszczono i potem jak trochę się znormalizowało, to były wybiórczo przestrzegane. Prawo własności powoli wracało i jeszcze za PRL niektórzy ludzie odzyskali swoje mienie trwałe.
  Po przewrocie procesy przywracania własności ruszyły z kopyta , ale zaszłości narobiły mnóstwo problemów. Wiele własności kompletnie zrujnowano i często odbieranie nie miało sensu. Wiele własności było zasiedlonych przez PRL i to też stwarzało ogromne problemy. Ci posiadacze z prawa Kaduka często strasznie niszczyli dawane im mieszkania. Na dokładkę strasznie trudno było ich się pozbyć ze swej własności, bo nie mieli dokąd pójść.
  Znam te sprawy z autopsji bowiem moja rodzina miała liczne własności.
  Sam też byłem i jestem współwłaścicielem domu, który wybudował mój dziadek i zamiast korzyści mam z tym same problemy , bowiem dom ten uznano za zabytek i mógłbym w nim jedynie mieszkać , ale ani wynająć , ani sprzedać nie mogę bo jest to tzw współwłasność a ja mam 1/16 całości nie wiadomo gdzie. Ponieważ życie rzuciło mnie do innego miasta, gdzie się zagospodarowałem , nie ma sensu wracać. Ale mimo, ze ustrój zmieniono, to nie mogę samodzielnie decydować o swej własności, a wręcz jestem ścigany przez urząd zabytków bym remontował ten budynek i wciąż mam w sądzie sprawy z nim związane.
  Na razie zamiast korzyści dokładam do interesu.
  Siostra mojego taty wyszła za mąż za bogatego człowieka mającego majątek ziemski i dwór. Po wyzwoleniu oczywiście majątek mu zabrano i wyrzucono ba bruk (dosłownie). Chłopi którzy pracowali u niego w majątku przywieźli go na furmance z tym co się dało na nią zabrać do domu mego dziadka gdzie wygospodarowano mu pokój. On i jego zona zmarli jeszcze za PRL ‚u, ale obecnie wnuk odzyskał posiadłość i pospłacał mających do niej prawa. Odrestaurował i przywrócił poprzedni wygląd wsadzając tam mnóstwo pieniędzy, (wszystko z sentymentu ) obecnie ze względu na koszty użytkowania chce sprzedać , bo go ta posiadłość za dużo kosztuje. To nie jest tak różowo z ta własnością jak to niektórzy piszą. Wszystko zależy gdzie się ją ma i jakie są prawa z nią związane.

 275. Epidemia odry przyszła do Morlin ze Wschodu a nie jak sugerował Kaczyński z Afryki.Nareszcie mamy dowód,że Ukraińcy to imigranci jak wyjaśniał Morawiecki.Po wirusie ich poznacie.Tak sobie myślę,że prezes to ma czuja.

 276. Szef Zarzadu Centrali Przemyslu Glupoty pozwolil sobie na kolejny antysemicki wpis. Wiesio gubi sie powoli przepisujac dzielnie Samizdaty.

 277. wiesiek59
  17 stycznia o godz. 19:20
  Wiesio osiagnal wreszcie tenor antysemicki………

css.php