Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

22.01.2018
poniedziałek

Gdzie są służby i policja?

22 stycznia 2018, poniedziałek,

Z Wiertniczej na Rakowiecką? Reportaż TVN z uroczystych obchodów urodzin Hitlera przez grupę jego polskich wielbicieli poszedł w świat, zrelacjonowała go agencja Associated Press i inne media. Znów trzeba będzie dołożyć kilka milionów na obronę wizerunku Polski.

Pośród niezliczonych pytań, jakie się nasuwają, wybieram jedno: gdzie były służby i policja, odpowiedzialne za zwalczanie i penetrację środowisk przestępczych prowadzących działalność sprzeczną z prawem, w tym z konstytucją? Gdzie są dymisje odpowiedzialnych? Jeden znakomity reporter potrafi więcej niż cała służba do tego przeznaczona. Instytucje państwowe, takie jak IPN, wojewodowie, szkoły, media publiczne, skupione na dekomunizacji umysłów, ulic i pomników, jakoś dziwnie mało zajmują się defaszyzacją, radykalną prawicą, spadkobiercami pogromów, wyznawcami Adolfa. Nie zabrakło ich na Marszu Niepodległości.

Czy wystarczy „amerykańska” TVN, żeby zwalczać patologie w Polsce? Jeśli tak, to może przenieść siedzibę tej telewizji z ulicy Wiertniczej na Rakowiecką?

Podobną bezczynnością i bezradnością wykazały się służby oraz policja i wreszcie MSWiA w sprawie śmierci Igora Stachowiaka na komendzie policji we Wrocławiu. Najpierw nic nie wiedzieli (albo milczeli) o brutalnych praktykach sadystów w mundurach na komendzie, w samym sercu policji, potem kręcili, kto wiedział, kto nie wiedział, kto oglądał nagranie, a kto nie wie nic o niczym i jest czysty jak łza.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że gdyby nie reporter Wojciech Bojanowski oraz TVN, tragedia na policji pozostawałaby jeszcze długo nieujawniona. Potrzebny był rasowy reporter oraz niezależna telewizja, żeby prawda wyszła na jaw. Gdyby nie było niezależnej telewizji, taki reportaż by nie powstał, bo przecież TVPiS by sobie na to nie pozwoliła, a gdyby powstał, toby pozostał na półce. Odpowiedzialny za pracę policji minister Zieliński pozostał na stanowisku i przetrwał rekonstrukcję rządu, a minister Mariusz Błaszczak został ministrem obrony.

Ciekaw jestem informacji, jaką w sprawie organizacji ekstremistycznych ma w czwartek, 25 stycznia, złożyć w Sejmie nowy szef MSWiA, Joachim Brudziński. Zobaczymy, jak ten problem naświetli i czy będzie się kajał za resort, którym jeszcze kilka tygodni temu kierował jego partyjny kolega, Błaszczak.

Może minister Mariusz Kamiński – gospodarz służb – oraz (kolejny) komendant główny policji zwołają konferencję prasową, podziękują TVN-owi, wręczą odznaczenia autorom demaskatorskich reportaży i podzielą się refleksjami, jak to się dzieje, że reporterzy i media wyręczają służby i policję?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 371

Dodaj komentarz »
 1. Gdzie są służby i policja?

  Szykują się do miesięcznicy.

 2. „…to może przenieść siedzibę tej telewizji z ulicy Wiertniczej na Rakowiecką?”
  I wszystkich dziennikarzy TVN? Proszę odpukać w nie malowane drewno.

 3. Przecież to też katolicy.Dziwnym trafem katolicyzm sprzyja faszystom i wzajemnie.Należy obawiać się,że antykomunizm katolickiego wehrmachtu i ideologia III Rzeszy zostaną zrównane z wynalazkiem IV RP zwanym wyklętością. Tak sobie myślę,że zwycięską Armię Czerwoną zastępuje faszystowskie kibolstwo wyhodowane pod Częstochową.Mafia pod Watykanem też krzyżem się obnosi.Co jest mniejszym złem ACz czy faszyzm.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. W kazdej chyba polskiej rodzinie mozna znalezc conajmniej jedna osobe ( wiem to po swojej ) np brata ojca lub matki ktora , ta osoba zginela z rak nazistow lub Wermachtu . Nie bez powodu dziadek z Wermachtu byl uzyty w swoim czasie . Jednak „opinie” w rodzaju
  „Brak znajomości religii katolickiej nie pozwala na pełne zrozumienie polskiej kultury i współobywateli. Jak ważna to sprawa, pokazuje szok doznany w 2015 roku przez wyalienowane z polskości, ateistyczne, samozwańcze elity.”
  albo wypowiedzi min SW Brudzinskiego na temat reportazu z urodzin Hitlera
  ( nie ma miejsca ale na napady na biura poselskie PIS tez , co ustawia sprawcow w jednym szeregu )
  nie powoduja natychmiastowego zbanowania albo dymisji autorow .
  To co Pan napisal to zdaje sie tez glos zszokowanej , wyalinowanej, samozwanczej elity

 6. Marzenie Brudzińskiego
  Ach! Gdyby się udało podczas demonstracji „komunistów” z KOD-u znależć „ołtarzyk” piświęcony Stalinowi z okazji jego urodzin. Dobra, chociaż Leninowi.

  P.S. Oczywiście po tych wyklętych faszystach z lasu notowania PiS-u idą w górę. Polactwo wie, że to była manipulacja TVN-u.

 7. …juz znam odpowiedz politykow PIS !! to wszystko wina D.Tuska my jestesmy ,,dobra zmiana,, i narod nas wybral !! Tylko ze ten narod od wiekow zle wybiera !!

 8. Nie trzeba bylo dlugo czekac a prawdziwe nie zszokowane nie wyalienowane i co najwazniejsze nie samozwancze elity doszly wreszczie glosu ..
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22931173,prezydent-nie-zabieral-glosu-az-w-koncu-umiescil-na-twitterze.html#BoxNewsImg&a=167&c=96

 9. Bylbym zapomnial .. Jak na razie nikt nie powiedzial ” Idziemy po was !” Elity chyba nie widza powodu ..

 10. W Polsce faszyzm? Chcieliście to macie. Do tego z poparciem kościoła. Jak za Hitlera.

 11. Ja się dopytam gdzie były służby i policja, jak również dziennikarze w 2010 roku, kiedy zaczynały się „Marsze Niepodległości” a organizatorzy mieli oficjalne strony i sklepy w sieci z wizerunkami Hitlera, prawdziwymi hitlerowskimi swastykami i plakatami „rzymskiego pozdrowienia”?

  Gdzie był Tusk, służby, policja, dziennikarze jak PiS dostawał z budżetu państwa setki milionów złotych, a część tych pieniędzy pchał w Kluby Ronina i w Kluby Gazety Polskiej na pracę organiczną tworzenia kadr i bojówek nazistowsko-kibolskich?

  Ja się więc pytam, gdzie żeście byli jak się to całe barachło z publicznych pieniędzy tworzyło i były wołania o ustawowe ucywilizowanie partii politycznych i zasady rzeczywistej jawności?

  Wtedy Tusk, służby, policja i dziennikarze pompowali PiS i ruchy nazistowskie (jako „opozycję”), bo te poprzez strach i przerażenia miały gwarantować ówczesnemu nierządowi Tuska długą władzę.

  Ale żeście się przeliczyli. Ludzie tę grę rozgryźli i się nie przestraszyli. Wręcz przeciwnie. Odpowiedzieli zobojętnieniem a PiS i hordy nazistów ze smyczy spuścili i was nimi poszczuli. Teraz się z naziolami sami walcie. To wasi wychowankowie i wasze dzieci.

 12. @snakeinweb
  22 stycznia o godz. 21:20

  „Teraz się z naziolami sami walcie.”

  A ty myslisz, ze naziole po ciebie nie przyjda? Oj, naiwny jest, naiwny…

 13. Polskie naziolstwo ma wymiar medialno-salonowy, podobnie jak partie i elity intelektualne. Więc nich się tam walą w tych swoich salonach i telewizorach. To ich małpi cyrk.

  Oni wszyscy są za ciency w uszach by ruszyć się z salonów i pójść w pole. Strachy na lachy. Wystarczy pstryknąć odpowiednim guzikiem na pilocie i już naziolstwa, wojny „polsko-polskiej”, partyjek i publicystów nie ma. Nie trzeba kałacha. Wystarczy pilot.

 14. Polacy, nic się nie stało. Wyszło tylko szydło (inne z fotela) z worka. Jak rekonstrukcje, to rekonstrukcje. A rozpoczynano od bitwy pod Grunwaldem. Po powstaniu warszawskim przyszedł czas na urodziny wodza III Rzeszy. Czyż nie jest to naturalna kolej rzeczy?
  Kogo Pan chce ścigać Panie Passent? To nie byli Polacy. Komuniści też Polakami nie byli. O tym kto jest Polakiem decyduje kto inny, albo inni.
  Przeszło dwadzieścia lat wesołej edukacji narodowo katolickiej dało niespodziewany rezultat. Czyżby? A tak na poważnie, to komu szkodzi geburstag Adolfa? Kto i co na tym stracił? Młodzież się zabawiła i poszła do domu. O co tyle hałasu?
  Ci sami z tego lasu jednak robią jeszcze inne rzeczy, które godzą w konkretnych żywych ludzi i nic się nie dzieje. Ostatnio dokazywali pod Jasną Górą, gdzie poturbowali i znieważyli spokojnych ludzi. Czy ktoś ich zatrzymał i ukarał? Nie, nic się takiego nie stało. Co innego hajlowanie i tort z hakenkrojcem. Ooo tego być nie będzie. Lewaków to sobie mogli bić i znieważać, ale co to to nie. Czy tu w Polsce mieszkają jeszcze normalni ludzie?

 15. @Daniel Passent

  … udaje zdziwienie? Bo jakos trudno uwierzyc, zeby ktokolwiek byl na serio zdziwiony czy zaskoczony. Chyba trudno „nie zauwazyc”, co ludzie _naprawde_ mysla. Niech sie wypowie Jozef Mackiewicz:

  „W okresie okupacji nie było dosłownie ani jednego człowieka, który by nie słyszał powiedzonka: „Jedną rzecz Hitler dobrze zrobił, że zlikwidował Żydów, tylko nie trzeba o tym głośno mówić” (…) dyspozycja tego zakłamania aprobowana i przyjęta została przez cały niemal kolektyw narodowy.”

  Serddecznie pozdrownienia dla „moderacji”.

 16. „Zdziwionym” i „zaskoczonym” moznaby polecic co nieco Jozefa Mackiewicza:

  „Kto był w tym czasie w kraju, pamięta dobrze, że Żyd, któremu udało się uzyskać dokumenty opiewające na Polaka-Aryjczyka, uważał się w praktyce za uratowanego. Była więc przepaść między losem Polaków i losem Żydów.”

  „W okresie okupacji nie było dosłownie ani jednego człowieka, który by nie słyszał powiedzonka: „Jedną rzecz Hitler dobrze zrobił, że zlikwidował Żydów, tylko nie trzeba o tym głośno mówić” (…) dyspozycja tego zakłamania aprobowana i przyjęta została przez cały niemal kolektyw narodowy.”

  Uchylajac wirtualnej jarmulki –

 17. A może to tak wygląda , że organizacje tego typu tworzą służby specjalne , a potem te same służby podpuszczają do uroczystych obchodów urodzin faceta , który Polaków uważał za podludzi, a na końcu te służby robią medialny przekaz i wreszcie biorą się za ich zwalczanie.
  W krajach o rozwiniętej demokracji , nie takie numery można zobaczyć na ulicach w czasie marszu podobnych czubków ale nikt nie rozdziera szat nad happeningiem marginesu społecznego.
  Polska ma większe problemy z własnymi „elitami” niż z własnymi czubkami.

 18. Jesli sledzic portale rzadowej telewizji, to sa znacznie gorsze problemy:

  „Jeśli amerykański Senat przegłosuje ustawę wprowadzającą prawo wzywające do wypłacania organizacjom żydowskim odszkodowań za mienie ofiar Holokaustu, które nie pozostawiły spadkobierców, to może to kosztować Polskę dziesiątki miliardów – ostrzegają publicyści tygodnika „Sieci”” … „Amerykański Senat jednogłośnie przyjął ponadpartyjną ustawę nr 447 o nazwie „Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST, czyli sprawiedliwość dla ocalonych, którym nie zadośćuczyniono)”, autorstwa prominentnego senatora Republikanów Marca Rubio oraz senator Demokratów Tammy Baldwin.”

  Vhyba czas najwyzszy, aby durnym Jankesom walnac ultimatum: Ten wasz senat ma odszczekac „ustawe” w terminie 48 godzin. A nie posluchacie – to ekspedycja karna. Nikt sie nie bedzie z wami patyczkowac. Polskie pancerniki i lotniskowce juz sie szykuja do wyjscia w morze w porcie PMW w Gdyni…

 19. @woytek

  ” organizacje tego typu tworzą służby specjalne , a potem te same służby podpuszczają do uroczystych obchodów urodzin faceta , który Polaków uważał za podludzi, ”

  /ciach/

  A moze to jest tak, ze znakomity pisarz, Jozef Mackiewicz, uwiecznil to, co ludziom w duszy gralo:

  „„W okresie okupacji nie było dosłownie ani jednego człowieka, który by nie słyszał powiedzonka: „Jedną rzecz Hitler dobrze zrobił, że zlikwidował Żydów, tylko nie trzeba o tym głośno mówić” (…) dyspozycja tego zakłamania aprobowana i przyjęta została przez cały niemal kolektyw narodowy.”

 20. @snakeinweb
  22 stycznia o godz. 21:44

  To jest „pfeifen im dunklen Wald”. Humor poprawia, rzeczywistosci nie zmienia. A ta cala dotychczasowa przemoc nazioli to sobie tez z glowy „wypstrykales”?

 21. @snakeinweb

  „Gdzie był Tusk,”

  Ja tez mysle, ze wine za fetowanie Adolfa ponosi przede wszystkim Tusk. Tuska wina. Bedzie jeszcze jedna podstawa ku temu, zeby go wsadzic.

 22. @Daniel Passent

  Hop, hop, Panie Redaktorze!

  Oto glebokie przemyslenia polskich internautow. Jak dotad nie wzbudzaly niczyjego oburzenia ani zainteresowania. Milej lektury!

  „gość 2017.03.09 [17:12]
  Dlaczego Żydzi wyrządzają tyle zła na świecie. Dlaczego mając bomby atomowe nie można spalić żydostwa. Jakby wybić tych parchatych Żydów (kuwa rzygam) to i ciapki by się uspokoiły… Przecież to jest naturalne dla mnie, że jak widzę Żyda to zabijam, nie zabijam człowieka, zabijam żyda, gnidę, pasożyta, gówno ludzkie”

  https://f.kafeteria.pl/temat/f1/czy-tutaj-mozna-pisac-ze-hitler-mial-racje-a-zydzi-to-ludzka-zaraza-p_6733503

  Dodac wypada, ze powyzsze to raczej myslenie zyczeniowe. Coz – marzenia sa rzecza piekna i nic nie kosztuja.

  A teraz czekam na bana.

 23. Hop, hop, Panie Redaktorze!

  Oto glebokie przemyslenia polskich internautow. Jak dotad nie wzbudzaly niczyjego oburzenia ani zainteresowania. Milej lektury!

  „. I uważam, że żydzi to biologiczny i społeczny odpad, gówno do usunięcia i spalenia bo szkoda dla nich ziemi na pochówek. Sam bym ich dziabał siekierą gdybym tylko mógł. Mielonka dla kotów (absolutnie nie dla psów) z żydów byłaby ok.”

 24. @Daniel Passent

  Hop, hop, Panie Redaktorze!

  Oto nader w Polsce popularne dowcipy. Stron internetowych z takimi dowcipami sa tysiace. Z dowcipow wynika jednoznacznie, ze pamiec historycznych zaszlosci jest w narodzie zywa. Ze przechodzi z pokolenia w pokolenie. Jak dotad nie wzbudzaly niczyjego oburzenia ani zainteresowania. Milej lektury!

  „Czym sie rozni maly zyd o duzego?- Wartoscia opalowa.
  – Duzemu wystaja nogi z pieca.
  – Duzy dluzej sie pali.

  Najlepszy samochod dla zyda – Gazik.

  Czym sie rozni zyd od piasku? – Piasku widlami nie mozna przerzucac.”

  http://forum.pclab.pl/topic/44888-KAWA%C5%81Y-O-%C5%BBYDACH/

  Nadal czekam na bana – przeciez nie bedzie Pan tolerowal nieslusznych wypowiedzi.

 25. Ted’dy bear

  „Paliwo dla Radzia.”

  Mnie to rybka. Raczej nie bede funkcjonowal jako „paliwo” w takich czy innych „wydarzeniach”, moje dzieci tez raczej nie. Trudno dokopac komus, kto jest fizycznie nieobecny.

 26. Radziu,znowu opacznie to zrozumialec albo moze ja juz nie czuje tego co pisze
  co na jedno wychodzi.
  Mnie chodzilo o to abys tak trzymal i nie popuszczal i tu chodzilo o to ,,paliwo”
  ktore powinno byc w cudzyslowie.

 27. @Daniel Passent

  … udaje zdziwienie? Bo jakos trudno uwierzyc, zeby ktokolwiek byl na serio zdziwiony czy zaskoczony. Chyba trudno „nie zauwazyc”, co ludzie _naprawde_ mysla. Niech sie wypowie ktos, kto mial jakie.takie zaslugi (choc dzis to pewnie nie „zaslugi” tylko „zydokomunistyczne zbrodnie” czy costam). W kazdym razie – oddaje glos:

  „Koło mnie stanął nagle jakiś starszy pan, może miał 40 lat. A ja, wie pani, najbardziej się bałam szmalcownika-inteligenta, który to robi dla Jezusa – bo tak oni mówili. I ten pan, ja od razu się zorientowałam, że to jest szmalcownik, do mnie mówi: – O, jak mnie jest żal tych Żydów. To ja mu z miejsca brudno odpowiedziałam: – Gówno mnie to obchodzi. – A pani wie, po co ja tu przyszedłem? – Odpieprz się pan. – Moja żona prosiła, żebym jakąś Żydówkę przyprowadził, bo my moglibyśmy kogoś uratować. We mnie krew zakipiała. Ja jego zameldowałam od pradziada! A obserwował to granatowy policjant: – Ty kutasie, co ty się przypieprzyłeś do niej?! Możliwe, że ja się tego wyrażania na szmuglu nauczyłam. Bo kto jeździł za szmuglem? Takie bandzioraki. Ja jeździłam z tą żoną oficera i w pociągu spotykałyśmy takich chłopaków. Raz jeden wracamy z naszymi paczkami całą grupą. A myśmy wiedzieli, że jak pociąg zwalnia, to są Niemcy. Kolejarze, proszę pani, zdali egzamin na 102 w czasie wojny. Więc pociąg zwalnia i my wszyscy oknem wyskakujemy”

  http://www.tygodnik.com.pl/numer/2703/grupinska.html

  No i nadal czekam na tego bana Nadal czekam na bana – przeciez nie bedzie Pan tolerowal nieslusznych wypowiedzi.

 28. Myślę, że tutaj nie powinno mieć miejsca popisywanie się cytowaniem obrzydliwych niegdysiejszych publikacji, czy jakichś sieciowych wypowiedzi ludzi chorych z nienawiści do mitycznego i nieobecnego wroga. Naszym problemem jest to co się z nami, Polakami stało. Niestety, ale nie ulega wątpliwości, że kościół oraz elity postsolidarnościowe, z obu stron obecnej linii podziału, tak namiętnie zwalczały wszelkie ślady „czerwonego” oraz nostalgię za PRL-em, że aż doprowadziły do tego, iż brunatna hydra odżyła, w kraju tak boleśnie doświadczonym przez wojnę.

 29. @marc68

  Spokojnie, jak zostane zbanowany to wszystkie niewygodne cytaty znikna. I kazdy sie bedzie mogl cieszyc. Znaczy dopoki po niego nie przyjda. Jakos nikt nie jarzy ze marzec 68 to pikus, pryszczyk. W porownaniu z tym, co potrafia Prawdziwi Patrioci.

 30. Tytuł z faktu taki jakby zapowiadał wspaniała wiadomość dla emerytów
  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/waloryzacja-emerytur-najwyzsza-od-lat/19hn347
  A naprawdę to co oznacza ta waloryzacja ? ano to że wzrosła znacznie inflacja i emeryci dostawali mniejsze świadczenia (wartościowo) niż wypracowali. Waloryzacja to wyrównanie straty po czasie ,a więc mimo wszystko strata. a na dodatek rząd zrobił emerytów w jajo
  Prawdziwa rewaloryzacja powinna wynosić 3.3% tak wychodzi z podanych danych GUS.A tu proszę historyczna rewaloryzacja 2,9
  Ale pewnie po takim artykule emeryci wspierający PiS są szczęśliwi – jaki ten PiS dobry

 31. Chciałem napisać komentarz do tekstu pana Celińskigo,ale chyba mnie zablokował, więc piszę u Pana, Panie Danielu.
  Otóż już chyba 15 lat temu Ryszard Kapuściński pisał: „Dziś nie ma lewicy ani prawicy,są tylko ludzie o mentalności otwartej,liberalnej,chłonnej,zwróconej w przyszłość, oraz ludzie o mentalności zamkniętej,sekciarskiej,ciasnej,zwróconej w przeszłość”.Od siebie dodam,że są też łajdacy…

 32. @maciek.g

  Jak ktos ma w realu (a nie w teatrzyku wyobrazni) core, ktora jakoby wyciaga meisiecznie wiecej, niz premier i wiecej, niz minister – to na pewno olewa waloryzacje emerytur. INflacja, tromtadacja, sytuacja – jak ktos ma dzieci, ktore (jakoby) wyciagaja powyzej åietnascie tausenow co miesiac – to sie nie pzejmuje rewaloryzacja.

  Co innego, jak te finansowe sukesy to tylko w teatrzyku wyobrazni.

  A bardziej serio – mozna sie przyjrzec przechwalkom nosiciela ksywy @gaciek.m. Chwali sie ten gaciek, ze jego cora ma do wydania czy tez zarabia pietnascie kola. Wiarygodne? Ano popatrzmy:

  „Ile zarabia premier?
  16,5 tys. zł
  ….
  Ile zarabia minister?
  Blisko 15 tys. zł
  Przy czym wynagrodzenia zasadnicze to 10 tys. zł, a dodatek funkcyjny – 2,7 tys. zł. Reszta do dodatki.

  Powyzsze to swieze dane (2017) ze stuprocentowo polskiej i aryjskiej witryny wiadomosci.dziennik.pl. Pietnascie kola (brutto) to uposazenie ministra. Z tego leci podatek. Do reki jakies dwanascie.

  Idac tropem agresywnego, bunczucznego samochwalstwa – mozna sobie obejrzec siatke plac i statystyke zarobkow w ojczyznie gosta o ksywie @gaciek.m tutaj:

  https://m.bankier.pl/wiadomosc/Tyle-zarabia-sie-w-Polsce-Mediana-plac-ok-2500-zl-na-reke-7557767.html

  Najciekawsze – to ile wynosci dominanta. Kto umie czytac, to pewnie wie, co to znaczy, reszcie tlumaczyc nie warto:

  „Drugim istotnym wskaźnikiem jest dominanta, czyli najczęściej powtarzające się wynagrodzenie w Polsce, które – jak wynika z najnowszego odczytu – wynosi 2074,03 zł brutto, a więc 1511,61 zł netto. To mniej niż w poprzednim badaniu (2469 zł brutto, ok. 1787 zł netto), co wiązać można z forsowanym przez rządzących upowszechnieniem umów o pracę.”

  A ponizej jest porzadny wykres, z ktorego wynika, ze wiecej niz trzynascie kola (_brutto_) – zarabia 2.3% pracownikow w Polsce. Jednym slowem – cora gostka, co sie tu tak przechwala, miesci sie w tym jednym najlepiej zarabiajacym procencie. No bo pietnascie kola netto to odpowiednio wiecej brutto. Wiecej, niz zarabia minister. Ze dwa razy tyle co wyciaga dobry lekarz-stomatolog, senator czy podsekretarz stanu:

  „le zarabia senator? A ile poseł?
  Ponad 10 tys. zł
  Podstawą jest uposażenie, które „odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat. Obecnie jest to kwota 9,9 tys. zł”.”

  Samochwała w kącie stała.
  I wciąż tak opowiadała:
  „Zdolna jestem niesłychanie,
  Najpiękniejsze mam ubranie,
  Moja buzia tryska zdrowiem,
  Jak coś powiem, to już powiem,
  Jak odpowiem, to roztropnie,
  W szkole mam najlepsze stopnie

  itd itp ad absurdum.

 33. @cyrylica

  „Od siebie dodam,że są też łajdacy…”

  ???

  Z mojego punktu widzenia jest inaczej.

  Sa ludzie, ktorych ja i moje dzieci po prostu nie obchodzimy. Zyja sobie i ludzie i gites.

  No i sa tacy, ktorych caly sens istnienia sprowadza sie do tego, zeby nas „do gazu”.

  „a stadionie Legii kibice skandują „Żydzi do gazu”, policja zbiera materiał dowodowy, stają przed sądem, a sąd nawet nie rozpoczyna procesu. Sprawę umarza, bo kibice nie przyznają się do winy”

  http://natemat.pl/28387,kibice-legii-krzeczeli-zydzi-do-gazu-sad-umarza-sprawe-mimo-dowodow-to-zatrwazajace

  :-)))
  :-)))!!!!

 34. Mnie zupełnie nie dziwi pojawianie się takich „imprez” i brak reakcji władz na nie. To jest właśnie pokłosie niszczenia i nieprzestrzegania prawa w Polsce w którym obecnie bryluje obecna Partia będąca przy władzy. Pisałem już wielokrotnie „Aby kraj mógł żyć, trzeba, aby żyły prawa”
  Niestety Polska powoli umiera, i umrze, jeżeli Polacy się nie otrząsną.

 35. Ted

  „Putina”

  Mam ci przypomniec, kto po raz pierwszy w historii dokopal sowieciarzom tak zdrowo i morowo, ze wszystkich zatkalo? Dwa razy pod rzad: Niedzwiedz usiluje rozdeptac muche. A potem kwiczy ze to bylo nie fair i ze ukoszony slip boli.

  :-))

 36. No masz rację Teodor, jest tak.I straszne to jest.Ale jaka recepta? Przecież nie wyjedziemy wszyscy, nie wyjedziesz Ty z rodziną nie wiadomo dokąd. Mówi się, że to wina braku edukacji. Ale przecież od prawie 30 lat mamy nauczanie religii w szkołach! Więc co jest do cholery?

 37. Teodor, 0:36.

  Trzeciego razu nie bedzie,tym razem niedzwiedz ma do pomocy nie Polakow
  ale dragona a tych jest wiecej niz much.

 38. A prof.Wyka już w latach 70-tych pisał: ” z ogromnym żalem i wstydem patrzyłem, jak mieszkańcy Krzeszowic chętnie przejmowali majątki i zajmowali domy po Żydach wywożonych do Auschwitz” …

 39. Dzis ogladalem wczorajszy dziennik Polsatu.
  Bylo o krowie co wolnosc w Bialowiezy posrod zubrow wybrala.
  Jedna krowa wiosny nie czyni, ale to wlasnie wyjatkowosc jej postepku spowodowala ze znalazla sie we wiadomosciach.

  To samo z urodzinami hitlera. Dzis to zdarzenie jednostkowe, dotyczace kilkunastu- kilkudziesieciu ludzi na prawie czterdziestomilonowy narod.
  Stad hit medialny.

  Mnie glodno uogolnien, nie takich jak pp.Passenta czy Szostkiewicza ale dziennikarzy Polityki ruszajacych w Polske by pokazac ze pochwala hitlera i Niemiec, ze imprezy pod hitlerowskimi znakami to zjawisko wiecej nizli jednostkowe. Rusza w Polske reportazysci Polityki czy juz takich nie ma?

  Zaimponowalo mi natomiast oburzenie Autora: gdzie byla policja? gdzie tajniacy?
  Zaimponowalo boo po tej stronie barykady nawolywan do zaciesnienia kontroli, do panstwa policyjnego (cokolwiek mialoby ono nie kontrolowac) jeszcze nie slyszalem.
  Teraz czas na ministra policji- moglby wystosowac zaproszenie do uczestnictwa w Radzie do Spraw Kontroli i Nadzoru nad Dzialalnoscia Niepozadana.
  Przyjalby pan, Autorze, takie zaproszenie?

  A co do tych „urodzinowych gosci” to zamiast okrzykow zgrozy chetnie poczytalbym co z tego co zrobili podpada pod paragrafy? Co z tego co zrobili mozna przypisac organiazcji a co jedynie poszczegolnym osobom?
  Czy byla to impreza prywatna czy tez organizacyjna?
  Czy naruszono prawo czy tylko przyzwoitosc?

  Te pytania wazne boo cos mi sie wydaje ze z tej chmury bedzie bardzo maly deszcz.
  Nie dlatego ze brak woli do scigania ale ze podstawy kruche.

  Rozczulilo mnie jeszcze porownywanie imprezy polskich hitlerowcow z prowadzona wlasnie ustawowa dekomunizacja. Rozczulilo boo nie slyszalem by byla gdzies w Polsce ulica Hitlera, aleja Rumkowskiego czy plac Bandery. By takie nazwy nalezalo usuwac z przestrzeni publicznej.

  I jeszcze deklaracja: dla mnie tort ze swastyka jest obrzydliwoscia. Nawet jesli wafelki to oryginalne princepolo. Wieszanie hitlerowskich flag- tak ale tylko jako scenografia filmowa.
  Co zrozumiale w Palestynie, niedopuszczalne w Polsce. To z racji historii.

  marcin.lazarowicz

 40. Prawica sugeruje,że Armia Czerwona stała tam gdzie stało zomo.Pomniki żołnierzy ACz są burzone ale pomniki katolickiego wehrmachtu w parafiach zostały.Tak sobie myślę,że katolicyzm dominował w szeregach niemieckiego agresora.O czym milczą na prawicy. Dobry antykomunista to nawet faszysta.Jak mawiają jankesi o umiarkowanych terrorystach.

 41. Duda sugeruje,że PO wspierała nazizm bo zarejestrowała faszystów.A co z Piusem XII błogosławiącym katolicki wehrmacht z Gott mit uns ! maszerujący na Warszawę.Tak sobie myślę czy łamanie konstytucji nie jest popieraniem w innej formie nazizmu.Co jest gorsze.

 42. Cały problem widzę w następujący sposób: PIS w swoich deklaracjach nie nawiązuje do wartości ogólnoludzkich, obrony praw człowieka, demokracji, wspólnoty wszystkich obywateli Polski, tylko do polskiej historii, religii i zwyczajów. Cała dyskusja jest emocjonalnie podbarwiona i pozbawiona racjonalnych i zdrowo-rozsądkowych podstaw. Dodatkowo sytuację pogłębia trauma, którą musieli przeżyć członkowie PIS-u po wypadku w Smoleńsku. Ten fakt nadaje dyskusji zbyt osobisty i subiektywny wymiar. Tylko koncentrując się na tym co nas łączy, co wspólne dla wszystkich ludzi ponad podziałami, jesteśmy w stanie stanąć w obronie prawdy, a nie bronić honoru grup czy grupek nazistów, tylko dlatego że pochodzą z tego samego kraju co my. Dobrze się stało, że rząd wreszcie wyciągnął wnioski ze zdarzeń, które miały miejsce w czasie pochodu 11 listopada. Jednak ta reakcja była z niewiadomych przyczyn spóźniona. Podsumowując chciałabym podkreślić, że zbyt emocjonalnie naładowane przekazy medialne dzielące obywateli Polski na swoich i innych tworzą w Polsce atmosferę nie do wytrzymania, a głosy zwykłych obywateli, którzy protestują przeciwko takim aberracjom nie są słyszane i nie są włączane do ogólnej dyskusji. Media mają w tej sytuacji szczególną odpowiedzialność. Wydaje mi się, że dobrym pomysłem jest zaadoptowanie anglosaskich zwyczajów na nasz grunt, a mianowicie, że zdarzenia opisywane w prasie powinny charakteryzować się obiektywnością i dystansem, nie huśtając ponad miarę emocjami czytelników. Tylko wtedy jesteśmy w stanie przyjąć dystans do tego co się dzieje, a przede wszystkim zacząć wprowadzać zmiany, w celu naprawienia sytuacji. Nawołuję tym samym do konkretnych kroków, które rząd powinien przedsięwziąć, do działania, do akcji do konstruktywnego rozwiązywania problemów, a nie do szukania etykietek dzielących ludzi zamieszkujących nasz kraj.

 43. @cyrylic

  ” nie wyjedziesz”

  ???

  Mnie i moja rodzine juz dawno wypedzono. Za troszke piecdziesiat lat minie.

  Duza czesc frustracji to wlasnie z tego powodu, ze jak sie wszystkich wypedzi, to potem nie ma komu dokopac. A spalic kukle to jednak nie to samo.

 44. marc68
  22 stycznia o godz. 23:37
  Ona nigdy nie umarla. W kraju, w ktorym poprawnosc polityczna, ekolodzy, fministki……….etc. sa konotowani negatywnie i funkcjonuja na zasadzie „brzydkich slow” nawet mnie to nie dziwi.

 45. Historia Zydow polskich traktowana jest czysto instrumentalnie. Ludzie wiedzieli i wiedza “swoje”, wszystkiemu jest winna “zydokomuna”oraz “cwaniacy” zydowscy.Wielu z nas uparcie twierdzi, ze polscy zydzi nie byli Polakami. Pozostaje do wyjasnienia kwestia roli dzisiejszego kosciola katolickiego w postrzeganiu zydow. Pytanie sluszne, bo mozemy szukac na nie odpowiedzi w kosciele Rydzyka lub koscieleTisznera.

  Dlaczego jednak w kosciele, w obszarach publicznych wystarczyliby w zupelnosci Encyklopedysci.

  Empatyczne i empatyczni sa wprawdzie na tropie subkultury postpolitycznej, sami jednak wpadaja celowo lub bezwiednie w pulapke populistow.Temat ciagle ten sam od lat. Temat wykluczenia, emigracji i wypedzenia jest ciagle aktualny. Glabiasty MR ciagle nie potrafi zrozumiec, o co chodzi w postawach anrysemickich. Wtoruje mu oczywiscie Mag, Wiesio, 404…

  Po dojsciu nazistow do wladzy w Niemczech antysemityzm stal sie niejako aksjomatem kultury w wielu krajach europejskich.

  Aksjomatem tym poslugiwala sie rowniez grupa ”narodowcow” w Polsce przedwojennej, “wspomagana” skutecznie przez kosciol katolicki. Antymodernizm i antysemityzm tworza tu niespojna pare, ze wzgledu na emancypacje niektorych zydow( wiekszosc “klepala” jednak biede) w uprzemyslowieniu i ubankowieniu, ktore lamaly owczesne spoleczne struktury.
  Koniec wojny i lata powojenne byly cezura oraz czasem pustki kulturowej, w ktorej opis przeszlosci wydawal sie zbedny po wojennych tragediach, a na opis i definicje przyszlosci spoleczenstwo nie bylo przygotowane.; rzekome nieprzygotowanie jest widoczne po dzien dzisiejszy.
  Dzisiejsi politycy przescigaja sie bowiem w uzywaniu atrybutow; narodowy, patriotyczny, polski , meczenski i powstanczy. Prowadzi to do uproszczen w narodowej pamieci spolecznej. Pamiec spoleczna nie powinna opierac sie na mitotworstwie.

 46. Gdy dekorowanie prawdy w czasach zaborow mialo sens, to kontynuowanie i pielegnowanie mitow narodowych nie pomniejsza naszej alienacji. Zatracamy w ten sposob zdolnosc rozumienia realnych warunkow bytu panstwowo-narodowego.
  Czesto mowimy o wyjatkowym polozeniu Polski, ktore od stuleci czyni z niej ofiare sasiadow. O tym, ze sasiedzi mieli rowniez pozytywny wplyw na nasz rozwoj i my na sasiadow, raczej zapominamy. Megalomanskie sa przy tym nasze oceny i samoocena.
  Stereotypy swiadczace o naszej niezwyklosci sa smieszne i niebezpieczne, bo w historii Polski mity tworzyly czesto fakty historyczne.. Zapominamy, ze nasi rodacy sluzac w obcych, zaborczych armiach podbijali Balkany, Kaukaz, Azje i czynili to nie tylko pod przymusem. Dlatego jakiekolwiek relatywizowanie ciezaru naszej historii jest niedorzecznoscia sama w sobie.
  Spoleczna pustka prowadzi czesto do konfliktow spoleczno-politycznych. Po wojnie nastapilo silowe industrializowanie Polski oraz urbanizowanie Polek i Polakow.
  Prowadzilo to do poglebiania sie procesu alienacji duzych grup spolecznych (nie wspominam o przymusowych przesiedlenia ze Wschodu i na wschodzie Polski).
  Kultura obwatelska wyrastala powoli w swiadomosci postpanszczyznianskiej, w ktorej “kwitl” antysemityzm ludowy, wykorzystywany w celach politycznych w zaleznosci od potrzeb rodzimej mysli narodowej.

  Kosciol katolicki chetnie korzystal (korzysta) z elementow antysemityzmu ludowego. Antysemityzm niemiecki i polski laczy natomiast jego antropologiczny opis.

  Powtarzam antysemityzm, nie zbrodnia i zaglada.

  Chodzi tu o ciagle obecne majaczenia w opisie natury zydow oraz ich dzialan, cechujacych sie zawsze i wszedzie podstepem. Oczywiscie owe cechy sa mniej lub bardziej eufemistycznie krytycznie wyrazane czy tez bezkrytycznie wychwalane.

  …Zydzi nie przyjechaliby do kraju, w ktorym grozilyby im pogrom… Charakter podobnych elukubracji prowadzacy do tego, ze zblizamy sie niebezpiecznie do granicy teorii spiskowych, mozna dostrzec rowniez w blogosferze.

  Geneza konspiracjonizmu jest latwa do okreslenia; bierze sie on znikad, tak jak znikad biora sie jego autorki i autorzy, przypominam wybuch histerii 404..

 47. https://www.adl.org/news/article/neo-nazis-stage-events-commemorating-hitlers-birthday-and-legacy

  Rozliczne bandy naopajaców urządzają sobie imprezy urodzinowe Hitlera, w amerycę Obamy. Wniosek? Obama wspiera neonazistów.
  Na filmie z urodzin hitlera widzimy całych 5 „adolfów” z czego 2 to agenci tvn. Po prostu masowa organizacja…
  Cały reportaż mocno niesmaczny, ale odkrycie, że mamy w polsce kilka tysięcy idiotów, nie czyni go sensacyjnym.

 48. Ze względu na biegunkę jednego z komentatorów bloga proponuje reset.

 49. A to zwyczajny kult brutalnych ludzi jest. Policja i służby nie wszystkiego dowiedzą się z podsłuchiwania naszej aktywności telefonicznej i w internecie. Ich problem leży w osobowych źródłach informacji. Kto dzisiaj zechce współpracować z państwem i jego organami?

 50. Można zrozumieć gloryfikację przeszłości jakiejś opcji politycznej funkcjonującej przed, czy w czasie wojny.
  Ustaszowcy, Czetnicy, UPA, Szaulisi, Żołnierze Wyklęci, itp.- to wpisuje się w jakąś narrację.

  Ale kult Hitlera w krajach dotkniętych jego działaniami, to jakas aberracja.
  Świadczy to chyba o zagubieniu tych młodych, poszukiwaniu na siłę jakiejś idei, nadaniu swojej egzystencji jakiegoś celu istnienia.
  Takie grupy istnieją nawet w najciężej poszkodowanym kraju- Rosji.

 51. snakeinweb
  22 stycznia o godz. 21:44

  Strachy na lachy? Wystarczy pilot?

  Być może ale i tak warto przypomnieć. W listopadzie 1923 do powstrzymania Hitlera wystarczył kordon monachijskiej Policji. 10 lat później Hitler był już kanclerzem Rzeszy. Zaczyna się zwykle niewinnie lub wręcz operetkowo ale kończy się zawsze tragicznie.

 52. A dlaczego KK milczy/?Przypominam ,że szli w marszu NIepodległości chwaląc Boga!!!

 53. „Snakeinweb” ma sporo racji pisząc, że polskie neonaziolstwo nie zaczęło się z PiS, ja dodam tylko, że również nie za Tuska. Ono sięga jeszcze czasów PRL, a ściślej początków lat 80. Zaczęło się od skinheadów. Trudno dziś orzec, na ile ich pojawienie się było skutkiem przyjętej z Zachodu mody, a na ile inspiracją tajnych służb, faktem jest, że ówczesnej władzy było to na rękę, albowiem skinheadzi zwalczali młodzieżowe ruchy alternatywne powiązane najczęściej z opozycją antykomunistyczną, a później podziemiem, oraz anarchistów itp. Skinheadzi byli również zaczynem kibolstwa, a później „ekstremalnego patriotyzmu”. Do 2015 roku nic z tym nie zrobiono, tolerowano wszelkie wyskoki, bagatelizowano, sąd w Białymstoku uznał swastykę, za „hinduski symbol szczęścia”, pomimo kontekstu w jakim owego znaku użyto. O „hajlowaniu” mówiono, że to „rzymskie pozdrowienie”, a ostatnio przeczytałem gdzieś, że słowiańskie, piastowskie. Pamiętam, jak -w 2011 roku – Kempa Beata poręczyła za kibola -bandytę, niejakiego „Starucha” podejrzanego o rozbój i kradzież, karanego wcześniej za pobicie piłkarza Legii, Jakuba Rzeźniczaka.
  W 2015 roku, kiedy PiS objął władzę, zaczęło się dopieszczanie „wspaniałej patriotycznej młodzieży”, co zaowocowało spaleniem kukły Żyda, skopaniem KOD-wca w Radomsku [rzeczniczka PiS i wicemarszałek w jednym, stwierdziła, że ubolewa z tego powodu, ale rozumie kopiących(sic)], zaczęły się mnożyć napady na tle rasistowskim, pobito Polaka, który mówił po niemiecku, obrzucono obelgami młodych muzułmanów z Niemiec, którzy przyjechali zwiedzać Lublin, 11 listopada ub. roku. w Warszawie, skopano i wytarmoszono kontr-demonstrantki (policja chroniła kopiących), niedawno pielgrzymka kibolska spuściła, pod Jasną Górą, wpier*dol paniom z ruchu Obywatele RP, podpalając ich transparent (policja zwinęła panie, zamiast kiboli). Przykładów można mnożyć i mnożyć, jeśli komuś mało, to niech zajrzy do bloga red. Siedleckiej, choćby.
  Dzięki boogojczyźnianej i hurrapatrriotycznej narracji PiS, zapowiedziom repolonizacji Polski, naziolskie robactwo wypełzło z nor. Pocieszamy się, że to margines. Nie twierdzę, że nie, ale z marginesami bywa różnie, szczególnie ze społecznymi, przykład, który podaje wyżej @Lubicz, dobitnie o tym świadczy.

  Mnie nigdy nie przestanie dziwić to, że w kraju, w którym, co szósty obywatel był ofiarą nazizmu, ahumanitarne idee, tak dobrze się przyjmują.

 54. Czy służby mundurowe nie mogą odmawiać w ramach klauzuli sumienia pałowania innych katolików.To teraz takie modne.Tak sobie myślę czy za 30 srebrników żołdu warto wypierać się wiary.

 55. wiesiek59
  23 stycznia o godz. 11:28
  „Takie grupy istnieją nawet w najciężej poszkodowanym kraju- Rosji.”
  W tym nie ma żadnej tajemnicy. Tacy osobnicy szanują wyłącznie tzw. mocnych ludzi. A III Rzesza nieźle przetrzepała skórę radzieckim. Wystarczy spojrzeć na dysproporcje strat. Mimo wszystko może budzić szacunek. W samej operacji berlińskiej Armia Czerwona straciła ponad 200 tyś. żołnierzy.

 56. Dzisiejszy Watykan to spadkobierca Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego a katolicyzm narzucony „ciemnym ludom” to germańska wersja katolicyzmu.Z Germanami jako pierwszy sort.Pozostali to kolaboranci rasy aryjskiej.Z listy ogólnej volks czy goralen.Papieże wybierani byli dymem z niemieckiej słomy.Tak sobie myślę,że prawica to „ciemny lud” a parafie to biura werbunkowe Watykanu.

 57. Sluzby ipolicja nie pochwalaja obchodow urodzin Hitlera ale rozumieja.

 58. Kiedy państwo miało podsłuchy w konfesjonałach wszystko było pod kontrolą.Tak sobie myślę komu to przeszkadzało.

 59. Nazywanie neofaszystow idiotami i gowniarzami nie tylko bagatelizuje zjawisko, lecz swiadczy o nas; nie zauwazamy bowiem, ze nieladnie pachniemy.

 60. Dziwie sie, ze niektorzy zdziwieni wyrazaja swoje obruszenie w blogosferze. Mamy bowiem bogata tradycje nacjonalistyczna, od przedwojnia.

 61. Lubicz56

  „warto przypomnieć. W listopadzie 1923 do powstrzymania Hitlera wystarczył kordon monachijskiej Policji. 10 lat później Hitler był już kanclerzem Rzeszy.”

  No właśnie – warto przypomnieć, że pucz stłumiono siłą, NSDAP zdelegalizowano, 250 puczystów aresztowano, drugie tyle zmuszono do ucieczki z Niemiec, 40 puczystów pokazowo skazano … .
  W listopadową noc 1923, po zdławieniu puczu, rozhisteryzowanego Hitlera policja wywlekła z sypialni w której się na klucz przed nią zamknął – w piżamie do której przypiął sobie ze strachu dwa krzyże żelazne.
  No a 10 lat później był już kancelerzem Rzeszy.

  Istotnie warto przypomnieć jak to się stało. To jest bardzo pouczające.

 62. Czytajac ponizsze przypomnialem sobie jak absurdalne jest relatywizowanie rzeczywistosci w poszukiwaniu tzw.glebszej prawdy przy pomocy argumentow czasu i przestrzenii.

  Oto przyklad ks. F. Wozniaka, ktory cieszy sie, ze urodzil sie w Polsce, bo na zachod od Polski musialby zdradzic swoje chrzescijanstwo na rzecz hitleryzmu. Na wschod od Polski upodlilby swoja wiare na rzecz bolszewizmu. Z laski Boga urodzil sie na swietej ziemi polskiej, nad ktora stalo juz w zenicie niczym nie zachmurzone Slonce naszego ducha, Jezus podany przez rece Maryji, strojnej w czestochowskie sukienki.

 63. KAŻDA organizacja o zasięgu regionalnym co najmniej, musi mieć źródła finansowania.
  Od pewnego poziomu, na działalność, rekrutację, propagandę, potrzebne są pieniądze.

  Kto finansował organizacje nazistowskie w latach 30′, wiadomo.
  Kto finansuje różne polskie grupy, w tym neonazistowskie obecnie?
  Nasze służby powinny iść tym tropem.
  Nikt nie rozdaje pieniędzy za darmo….

  Na marginesie……
  Politycy powołują różne byty dla własnych celów.
  Uważając, że mają kontrolę nad procesami społecznymi zachodzącymi w takich organizacjach.
  Niestety, jest dokładnie odwrotnie, tworzenie dżinów jest groźne dla twórców.
  Szefowie powołanych przez kogoś organizacji, tez mogą mieć ambicje….

 64. Saldo mortale
  23 stycznia o godz. 14:39

  Urodzenie się na północ, czy południe od nas, czym by skutkowało w przypadku tego księdza?
  Miejsce urodzenia determinuje przyszłość jednostki…..

 65. AlicjaRz-chciałbym też jednak czy wyobrażasz sobie JK bez kłów?

 66. wiesiek59

  „Kto finansował organizacje nazistowskie w latach 30′, wiadomo. (…) Nasze służby powinny iść tym tropem.”

  W przypadku NSDAP nie było jakiegoś konspiracyjnego finasowania, którym by się musiała zajmować policja.

  NSDAP finasowano jawnie, bez skrępowania i ukrywania na jaki cel pieniądze mają być przeznaczone.

  „Na wiosnę roku 1927* do partii dołączył Wilhelm Keppler, wpływowy kapitalista i dyrektor szeregu fabryk chemicznych, Keppler został doradcą Hitlera ds. gospodarczych. Kolejnym kapitalistą który wstąpił do partii był Emil Kirdorf, który przekazał NSDAP sto tysięcy marek niemieckich. Redaktor jednej z poczytnych gazet centroprawicowych „Berliner Börsenzeitung”, Walther Funk stał się kierownikiem Gospodarczego Biura Prasowego partii, a także kolejnym doradcą Hitlera ds. gospodarki. Wsparcia finansowego nazistom udzieliły przedsiębiorstwa amerykańskie, a także Hjalmar Schacht pełniący funkcję prezesa Banku Rzeszy”

  * Stało się to po II Parteitagu NSDAP w 1926, gdy partia na dobre wyrzekła się postulatu poddania przemysłu i bankowości kontroli robotniczej, parcelacji majątków junkierskich oraz strajku jako narzędzia walki politycznej. Zastępując to oczywiście programem rasistowskim.

 67. @Bar Norte
  23 stycznia o godz. 14:31

  „No a 10 lat później był już kancelerzem Rzeszy.”

  Masz na mysli, ze niepotrzebnie go wtedy „molestowono” i zamknieto? Wiec „naszych” mlodych naziolskich byczkow tez nie wolno?

 68. Miejsce urodzenia determinuje przyszlosc jednostki napisal Wiesio;
  np.
  ur. w Polsce
  studia: Polska, Niemcy, Francja
  praca: Niemcy, Francja
  miejsce zamieszkania: Szwajcaria

  Wiesio raczyl zapomniec o czasie. Zapomnial o najwazniejszym; miejscu socjalizacji. Wiesio powtorzyl za ksiedzem gaga. Wiesio, zacznij prosze myslec samodzielnie. Skoncz prosze z przepisywaniem. Wiem, ze stac Cie na wiecej.

 69. Bar Norte
  23 stycznia o godz. 15:14
  Zapominasz, ze H. zarobil miliony po wydaniu ksiazki. Dysponowal duza gotowka, o tym malo kto wspomina.

 70. mały fizyk

  „Masz na mysli, ze niepotrzebnie go wtedy „molestowono” i zamknieto?”

  Ale skąd?
  Potraktowano ich tak jak zazwyczaj traktuje się przegranych puczystów. Zresztą władze Republiki Weimarskiej potraktowały ich z pełnym poszanowaniem prawa.

  Z tym, że owe uzasadnione prawno-karne zabiegi okazały się politycznie całkowicie nieskuteczne.

  Mój komentarz był więc polemiką z tezą, że z poważnymi problemami politycznymi można się uporać za pomocą metod karnych.
  Przykro mi ale lata 20-30 w Niemczech dowodzą, że nie można.

 71. Saldo mortale

  Materiały historyczne na temat finasowania NSDAP są dość szczegółowe.
  I wynika z nich, że honoraria autorskie za „Mein Kampf” jak i składki członkowskie nie były wstanie pokryć kosztów utrzymania partii – nawet w minimalnym dla przetrwania politycznego zakresie.

 72. Pyta Pan gdzie były służby,gdzie była policja?Na mszy, a potem na nieszporach.

 73. urodziny „obchodzi sie” dopiero za trzy miesiace (20 IV);
  chyba, ze chcecie „miesiecznice” takze w niemczech,ale to bedzie trudno, bo lutry i kalwiny za karnawałem nie przepadaja i nie ida tutaj na kompromis („arbeit macht frei”);

 74. poza tym zdradze tajemnice…

 75. @Bar Norte
  23 stycznia o godz. 15:27

  „Mój komentarz był więc polemiką z tezą, że z poważnymi problemami politycznymi można się uporać za pomocą metod karnych.
  Przykro mi ale lata 20-30 w Niemczech dowodzą, że nie można.”

  Sa inne przyklady, tez z Niemiec: terror RAF w latach 70-tych. Rozprawiono sie z nimi przy pomocy prawa, mimo ze byli wspierani przez Arafata i DDR 🙂

 76. inteligentny człowiek nie potrzebuje okazji, aby sie napic;

 77. ciekawe byloby sie dowiedziec ile dzieci powstaje podczas pracy,
  n.p. podczas jazdy ciezarowka na autostradzie;

 78. mały fizyk

  „Sa inne przyklady, tez z Niemiec: terror RAF w latach 70-tych”

  Ale to są zupełnie odmienne sytuacje, choć o ten sam kraj chodzi.

  Niemcy lat 70, państwo powszechnego dobrobytu i opartej na solidnym społecznym fundamencie demokracji, to nie były trawione permanentnym kryzysem Niemcy z lat 20 i 30 w których właściwie wszystkie kluczowe grupy społeczne wypchnęły NSDAP do władzy.

  Chodzi o zupełnie odmienne sytuacje gospodarcze, społeczne i polityczne.

 79. 1923; ta „rewolucja” sie nie udala, takze dlatego, gdyz otaczajace republike weimarska kraje (przede wszystkim francja, czechy i polska) pospieszyly by z „bratnia pomoca”, wiec policja bawarska otworzyła ogien (t.z.w.”chrzest krwi” obchodzony corocznie przez nsdap w monachium);
  sytuacja gospodarcza w niemczech zaczyna sie juz polepszac,
  a adenauer buduje juz pierwsza autostrade;
  nikt jednak nie jest w stanie przewidziec czarnego piatku i jego konsekwencji – gron gniewu;

 80. byk

  Dziś czytałem w DW, że elektorat SPD masowo przepływa do AfD – już ledwie 4 punkty procentowe w sondażach dzielą te partie.

 81. @Bar Norte
  Inna ciekawostka zasłyszana w oficjalnym punblikatorze.
  Ok. 6 tygodni temu postanowiono w Brukseli opublikować listę krajów, których banki były czy też są podejrzewane o niezbyt czyste/przejrzyste operacje… Dzisiaj ta lista ma zostać wycofana. Pytany o przyczynę znawca przedmiotu wyjaśnił ,że wśród członków Unii są kraje , które nie są zainteresowane istnieniem takiej listy. I tu wymienił : Holandia, Luxemburg, Cypr i Malta. Komentujący uzasadniał ,że w owych krajach korporacje płacą b. małe podatki od takiej czy innej działalności , wymieniając dosłownie 0,00..5% (w miejsce kropek jeszcze ze dwa zera – zupełnie poważnie). Hmmm… na miejscu Morawieckiego przyjrzałbym się temu i zadał parę pytań np. Junker’owi… ;–)

 82. Marsz czarnych koszul na Rzym się powiódł….

  Czyli, najpierw bojówki musza mieć odpowiednią siłę, potem dopiero atakować porzadek prawny.
  Nieodzowne są również problemy wewnętrzne, by wytworzyc masę krytyczną.
  W Polsce jak na razie, ani nie ma silnych bojówek partyjnych, ani kłopotów gospodarczych.
  Ale, hodować fanatyków na cięzkie czasy nie zawadzi…..

 83. norte:
  „elektorat SPD masowo przepływa do AfD”; gdzie tam masowo, zawsze sa frustraci (jeden nawet przeszedl na islam, i.t.p.), ale
  elektorat spd wymiera w sposob naturalny, bo to co soltys nazywa „narodowym kompromisem” (wielka koalicja), jest w oczach wyborcow zabezpieczaniem wlasnych stolkow przez nastepne cztery lata w orkiestrze szeryfowej i pod jej batuta;

 84. @ Bar Norte
  już ledwie 4 punkty procentowe w sondażach dzielą te partie.
  Według mnie obecny przewodniczący niemieckich socjalistów zadał „coupe de grace” swojej partii.

 85. Bar Norte 15:14

  Adolf kochał Rzeszę – ale, jeszcze mocniej reichsmarki, z czego jego elektorat w większości nie zdawał sobie sprawy.

  Tantiemy z Mein Kampf (10% od egzemplarza?), w szczytowym okresie popularnosci „pisarza” dawały dochód 1 milion dzisiejszych dolarów rocznie. Nie przepuszczał żadnej okazji do zarobienia dodatkowej marki, nawet pieczątki z jego podobizną jego twarzyczki,
  obwarowane były prawami autorskimi.

  W połączeniu z jawnymi szwindlamii podatkowymi oraz sztuce dojenia funduszy partyjnych – np. na budowę gniazdka Berghof (takie alpejskie Mar Lago) – stał się miliarderem. No i oczywiście, był wytrawnym „kolekcjonerem” dzieł sztuki…

  Autorzy wyemitowanego przed kilku laty brytyjskiego dokumentu „The Hunt for Hitler’s Millions”, oceniają wartość prywatnego majątku AH w 1945 na 6 mld. (dzisiejszych) dolarów.

 86. takiego zdania sa „jusos”, organizacja mlodziezowa spd, ktora stoi w opozycji do estabishment’u;

 87. tak jak sld w III rp dryfuje niemiecka socjaldemokracja w kierunku marginesu;

 88. „…. naziolskie robactwo wypełzło z nor.”
  Zapytam, czy robactwo jest czymś więcej od pierwotniaków? W norach mieszkają też biedni ludzie, więc uważałbym z takimi śmiałymi sądami.
  Od idiotów do robactwa w dalszym ciągu niczego nie wyjaśnia.
  Zapytam więc i na tym blogu, czy nie wydaje się wam moi mili, że ci „leśni ludzie” chcą sobie dodać czegoś, co może budzić strach. Przecież historia wielbionej przez nich ojczyzny obfituje raczej w piękne katastrofy i moralne zwycięstwa, a oni pragną czegoś innego. Adaptują więc historię należącą do kogoś innego i wystarczy się tylko przebrać w odpowiedni kostium. Jeszcze jedna rekonstrukcja historyczna więcej i tyle. Tu nie wystarczy czegoś zakazać i straszyć latami więzienia za głoszenie jakiejś skompromitowanej ideologii. Trzeba lat pracy w szkole i dopiero wtedy przyjdą efekty. Jest jednak tak, że to właśnie ONR ma pootwierane drzwi wszystkich szkół, do prowadzenia swojej misji prania mózgów i agitacji dziatwy szkolnej. Ktoś na to pozwolił i nie jest to tylko PiS moi mili. Tu inni szatani też byli czynni.
  Całe szczęście, że nic dwa razy się nie zdarza. Może jednak wyrosnąć z tego zupełnie coś innego, niepodobnego do faszyzmu i nazizmu, równie morderczego.
  Jest już z późno, nie jest za późno?

 89. zezem

  „Ok. 6 tygodni temu postanowiono w Brukseli opublikować listę krajów, których banki były czy też są podejrzewane o niezbyt czyste/przejrzyste operacje… Dzisiaj ta lista ma zostać wycofana. (…) na miejscu Morawieckiego przyjrzałbym się temu i zadał parę pytań”

  Będzie miał okazję, bo się wybiera na coroczny spęd sektora bankowo-politycznego do Davos. Zapewne, jak co roku, będą się nawzajem usilnie przekonywać do prowadzenia czystych interesów. Co oczywiście, jak co roku, będą obficie relacjonowały media.

 90. byk

  Szkoda SPD, to jedna z najstarszych na świecie partii z rodowodem robotniczym. Chyba ze dwa razy delegalizowana – jak sobie przypominam.

 91. duende

  „Adolf kochał Rzeszę – ale, jeszcze mocniej reichsmarki, z czego jego elektorat w większości nie zdawał sobie sprawy.”

  Dlatego mam duże wątpliwości co do tezy Saldo mortale, że przekazywał kasę z tantiemów za „Mein Kampf” na funkcjonowanie NSDAP – nawet w burzliwych dla tej partii latach.

 92. „W Polsce jak na razie, ani nie ma silnych bojówek partyjnych, ani kłopotów gospodarczych.”

  Bojówek jeszcze nie ma, ale są za to tysiące skretyniałych emerytów, do przeszłości solidnie przyspawanych, fałsz i szyzmę propagujących.

 93. byk

  „Chyba (SPD) ze dwa razy delegalizowana – jak sobie przypominam.”

  Dobrze sobie przypomniałem – SPD zdelegalizowano w 1878 (na 12 lat) i w 1933 (na 8 lat)

 94. norte:
  powiedzmy szczerze – wymieraja robotnicy, a ich miejce zajmuja najemnicy (praktycznie: niewolnictwo) i roboty;

 95. Bar Norte
  23 stycznia o godz. 17:44
  to nie jst moj cytat, ale sie zgadza;

 96. 23 stycznia o godz. 17:46
  p.s.
  teraz rosnie i umacnia sie inna klasa spoleczna – klasa trójpanów;

 97. Nazizm czy faszyzm, uzyskiwały wsparcie finansowe od wielkich przemysłowców między innymi dlatego, by były przeciwwagą dla wpływów komunistów i socjalistów.

  Obecnie w Polsce, takich potrzeb nie ma, więc strumyczek finansowy jest wątły.
  Nie ma potrzeby rozwalania ruchu związkowego, bo prawie nie istnieje.
  A ten który się tworzy, jest skutecznie rozwalany przez obecną „Solidarność”…..
  http://strajk.eu/bezczelnosc-solidarnosci-pozwala-bojowych-zwiazkowcow-z-volkswagena/

 98. duende
  23 stycznia o godz. 17:43

  Rzekł kretyn, spoglądając w lustro….

  Pańska autodiagnoza, czy też krytyczne spojrzenie na własne wypociny swiadczy, że jeszcze nie wszystko stracone.
  Mniej pić, więcej ruchu.
  Może wpisy będą mądrzejsze.
  Nie ad personam, a ad meritum?

 99. na temat nsdap:
  ta partia chciala byc partia robotnika i chlopa, ale nie byla i w ostatecznosci powiodla niemcy w kierunku obskuranckiego sredniowiecza, gdzie centralna role (III rzesza) odegraly szare myszy i zakapióry;

 100. Gdzie byli tzw.wyklęci kiedy trzeba było walczyć z katolickim wehrmachtem zwanym też agresorem.Woleli mordować sąsiadów zajętych odbudową kraju.Tak sobie myślę,że religijność prowadzi do pomroczności politycznej.Już od krzyżaków zakonników ludobójców Słowian z pomocą ognia i miecza.Krzyż i swastyka to obce agresora symbole. To nie jest polski wynalazek używając współczesnego określenia ludności zgermanizowanej przez zbiorowy chrzest agenta Stasi zwanym Mieszkiem.W tych okolicznościach krzyż jak sierp i młot to blizniacy symbole „skundlenia ciemnego ludu”. IPN nie przeczy tym faktom.

 101. byk

  Jakbyś nie patrzył to robotnicy jako grupa społeczna w sensie społecznym wywodzili się z niewolników (feudalizm) – w największym skrócie. Owo uwolnienie niewolników z feudalnej niewoli miało zapewnić mobilną siłę roboczą w pączkujących kapitalistycznie miastach.

  Tak więc nie ma co załamywać rąk bo jak widać historia kołem się toczy i wchodzimy w to co dawno temu było. Oczywiście mądrzejsi o doświadczenia ostatnich 300 lat.

 102. byk

  Korekta, ba masło maślane wyszło:

  Miało być:

  „Jakbyś nie patrzył to robotnicy jako grupa społeczna wywodzili się z niewolników (feudalizm) – w największym skrócie.”

 103. janosik:
  feudalizm to NIE jest niewolnictwo;

 104. @Wiesiek59

  … zadaje retoryczne pytanie:

  „Kto finansował organizacje nazistowskie w latach 30′, wiadomo.

  W waszym kraju juz chyba ustalono?

  „Wybitny historyk, śp. prof. Paweł Wieczorkiewicz, w krótkiej wypowiedzi porusza temat finansowania zbrojeń III Rzeszy przez kapitał międzynarodowy, w tym żydowską finansjerę, której część liczyła na to, iż wybuch wojny spowoduje masową emigrację Żydów do Palestyny.”

  „Prof. Paweł Wieczorkiewicz: „Żydowska finansjera i Hitler” … Wybitny historyk, śp. prof. Paweł Wieczorkiewicz, przypomina nam jak syjoniści oraz żydowska finansjera robili wszystko co w ich mocy, żeby rozpętać 2 wojnę światową. Chcieli żeby żydzi uciekali do Izraela, ponieważ mieli plany stworzenia państwa. Czy plan się powiódł, odpowiedź pozostawiamy Wam.”

  https://www.wykop.pl/link/3371279/prof-pawel-wieczorkiewicz-zydowska-finansjera-i-hitler/

  „Kto finansuje różne polskie grupy, w tym neonazistowskie obecnie?”

  Znajac @Wieska59 – to pewnie Soros i Rotszyld, w spisku z Szechterem. Aczkolwiek moze byc inaczej: Na przyklad Cukierberg z Szechterem, wspomagani przez Rotszylda.

  Ani Wiesiek59 ani ci, co urodziny obchodzili – prochu raczej nie wymysla. Ich, przepraszam za wulgaryzm, _swiatopoglad_ jest uksztaltowany przez autorytety. Jak ktos pacholeciem bedac zostal nauczony, ze „zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa” a poza tym „morduja palestynskie dzieci” i „mordowali polskich patriotow”, to dosc szybko nabierze sympatii do „Adzika”. Jaka jest norma spoleczna – uczciwie opisal m in Jacek Kaczmarski:

  „Tu Godny się ożywił słysząc temat „Żydzi”.
  – Zlatują się, jak muchy, a my – jak padlina!
  Nie dość, że takie żyje, to jeszcze z nas szydzi!
  A ja? – nic nie mówiłem. Czytałem kryminał.

  – Polacy Adzikowi* winni są pomniki
  za to, że tyle tego robactwa wypalił!
  – Ale żydki się w Krzyżu kryją, jak korniki!
  Papieżowi jarmułkę założyć kazali!

  – Odwiedzał synagogę – tłumaczył Telewidz,
  ale go zakrzyczała rakowa rodzina.
  – Niech pan tutaj nie broni żydowskiej bolszewii!
  A ja – nic nie mówiłem. Czytałem kryminał.”

  Jaka jest norma spoleczna, co ludzie _naprawde_ mysla – trafnie zrekapitulowal Jozef Mackiewicz:

  „W okresie okupacji nie było dosłownie ani jednego człowieka, który by nie słyszał powiedzonka: „Jedną rzecz Hitler dobrze zrobił, że zlikwidował Żydów, tylko nie trzeba o tym głośno mówić” (…) dyspozycja tego zakłamania aprobowana i przyjęta została przez cały niemal kolektyw narodowy.”

  To chyba dosc oczywiste, ze jesli sie poczynania Adolfa tak goraco popiera – to osobniki co mlodsze i nienawykle do dwojmyslenia otwarcie wyraza swoj zachwyt?

  Tak czy owak – zabawa przednia.

 105. byk

  W komentarzu z 19,04 zastrzegłem, że podaję myśl „w największym skrócie”.

  To rozszerzając – miałem na myśli rentę feudalną czyli pańszczyznę.

 106. Bar Norte
  23 stycznia o godz. 16:23

  „Chodzi o zupełnie odmienne sytuacje gospodarcze, społeczne i polityczne.”

  Wiec twoj przyklad z Hitlerem (ze sie niby polskich nazioli przy pomocy prawa nie pokona) jest kompletnie nieprzydatny 😉

 107. @Wiesiek59

  … groznie przemowil z samej glebi brzucha:

  „Niestety, ty nie dorobisz się zbyt wiele.
  Współczesne pokolenia są zbyt cyniczne i zorientowane w temacie.”

  Jak na gostka, ktory „dorobil sie” telewizora sprzed lat trzydziestu i nie kupi sobie skarpetek za piec zlotych, bo piec zlotych piechota nie chodzi – to @Wiesiek59 stanowi Doniosly Autorytet w kwestii, kto sie „dorobil” a kto sie nie „dorobil”.

  Skrzyniasty telewizor „Sony”, zakupiony w roku 2003-cim, oddalem w 2008-ym za friko komus, kto twierdzil, ze sie moze przydac rodzicom-rencistom. Jak kazdy – wolalem plaska plazme-piecdziesiatke od wielkiej skzryni z zaledwie 32-calowym ekranem.

  W ogole w Internecie kazdy jest miliarderem, inzynierem, biznesmenem albo przynajmniej astronauta. Tyle ze sie czasem wygada. Gostek pozujay na multimilionera wygadal sie, jak sie pochwalil autem z podwojnym gaznikiem – i okazalo sie, ze to auto jest z 1976-go roku. Inny chwali sie corka, ktora jakoby zarabia wiecej niz premier i grubo wiecej niz senator czy minister.

  W ryju kazdy mocny.

  @Wiesiowi59 mozna zyczyc, zeby nadal pilnie cerowal skarpetki, bo piec zlotych piechota nie chodzi.

 108. @Danie Passent

  Hop, hop, Panie Redaktorze!

  Jak juz sie czepiac – to moze panskich kolegow po piorze, zdaniem ktorych ten Adolf to byl calkiem w porzo gosciu?

  „Następnie historyk zajął się kwestią odpowiedzialności Adolfa Hitlera za eksterminację Żydów podczas II wojny światowej. Pytał on: Czy Hitler ponosi winę za Zagładę? Za okrucieństwa, do których doszło m.in. na terytorium Polski? Oczywiście, że tak. Był głową państwa i z konstytucyjnego punktu widzenia jego wina jest bezdyskusyjna. To, co mnie jednak interesuje, to to, co Hitler wiedział o zabijaniu Żydów? Moim zdaniem niewiele.

  Hitler do końca wojny miał być przekonany, że „kwestia żydowska” została rozwiązana w sposób bardziej humanitarny, poprzez zmuszenie Żydów do emigracji z Europy. Jak dowodzi Irving, świadczy o tym m. in. tekst sporządzonego przez nazistowskiego dyktatora testamentu.”

  https://histmag.org/David-Irving-Hitler-niewiele-wiedzial-o-Holokauscie-4680

  Warto zauwacyc, ze jak Irwing przyjechal wyglaszac swoje rewelacje do Austrii, to go tam uhonorowano solidnym wyrokiem wiezienia. W panskim pieknym kraju Irwing wyglaszal swoje rewelacje w hotelu „Mariott”, ktory to doniosly fakt upamietnil Piotr Zychowicz.

 109. teodor
  23 stycznia o godz. 20:20

  Miernoto…..
  Gdy zażywasz odpowiednie pigułki, potrafisz pisać mądrze.
  Wycieczki osobiste świadczą o braku kasy na te właściwe.
  O braku klasy nie wspominam…

  Mnie interesuje funkcja, przydatność, trwałość, a nie poszukiwanie coraz nowszych gadżetów i wymiana ich na coraz nowsze.
  Ma działać, aż do śmierci technicznej, lub utraty funkcjonalności.
  Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, wydaję na wszystko na „K”.

 110. mały fizyk

  „Wiec twoj przyklad z Hitlerem (ze sie niby polskich nazioli przy pomocy prawa nie pokona) jest kompletnie nieprzydatny”

  Przepraszam, ale to nie był mój przykład z Hitlerem. Zerknij do dyskusji, moje komentarze były polemiką z Lubiczem56, który napisał:

  ” … warto przypomnieć. W listopadzie 1923 do powstrzymania Hitlera wystarczył kordon monachijskiej Policji. 10 lat później Hitler był już kanclerzem Rzeszy.”

  Tak więc w powyższym kontekście mój argumentacja była trafna, bo delegalizacja NSDAP nie powstrzymała tej partii przed przejęciem władzy w Niemczech.

 111. Według Suttona, obie rewolucje- i ta w Rosji, i ta w Niemczech, miały to samo źródło- Wall Street.
  Ile jeszcze sfinansowano?
  I po co?

  Obecnie, również finansowane są różne ruchy, czy rewolucje, w różnych krajach.
  Przypuszczam, że motywy są podobne.
  KASA którą można zarobić na zmianach.
  Koszty ludzkie w biznesplanie nie są uwzględniane.

 112. @Wiesiek59

  „Miernoto…..”

  Chlusta ten @Wiesiek59 cuchnacym, plugawym bluzgiem jak pijany kolchoznik krowim nawozem w dzien wyplaty. Nic w tym dziwnego – bluzg to jedyny, przepraszam za wyrazenie, _srodek wyrazu_ dostepny komus z hmm.. umyslowoscia @Wieska.

  „Mnie interesuje funkcja, przydatność, trwałość”

  Hasne, Piekny Umysle. Przeciez kazdy rozumie, ze „funkcja” jest najdoskonalsza w ogromnej skrzyni z malym ekranem. Do ktorej nawet kompa czy Chromecast’a nie da sie podlaczyc, wiec mozesz ogladac tylko to, co ci „dadza” vel co akurat „leci”. Przeciez kazdy rozumie, ze czterokrotnie wiekszy ekran to gorsza „funkcja” a dobry wzmacniacz i glosniki 5+1 to jeszcze gorsza „funkcja”.

  Takie cuda techniki, jak to twoje pudlo to sie oddawalo za friko wtedy, kiedy wielkie, plaskie telewizory plazmowe staly sie tanie i ogolnie dostepne. Znaczy jesli sie trafiala jakas ofiara losu, ktora na takie pudlo reflektowala.

  „wydaję na wszystko na „K””

  ??? Nie mam pojecia, na co „wydajesz”. W kazdym razie nie na skarpetki, bo piec zlotych piechota nie chodzi.

 113. wiesiek59

  „Według Suttona, obie rewolucje- i ta w Rosji, i ta w Niemczech, miały to samo źródło- Wall Street.”

  Żródłem rewolucji w Rosji było np to, że imperium Romanowów przez trzy kolejne lata wywalało w błoto (w okopy) połowę swego budżetu.
  Również to, że na cztery lata wypędzono w błoto (w okopy) niezbędne dla gopodarki 10 procent populacji.
  Po czym nakazano zastapić owe 10 procent dzieciom, kobietom i starcom. Skutkiem tego był np spadek produkcji rolnej o 30 procent.
  Mało – gdy obalono już Romanowych ich następcy liberałowie wierząc w niewidzialną rękę rynku doprowadzili np między lutym a październikiem 1917 do 16 krotnej podwyżki cen ziemniaków i 20 krotnej podwyżki cen chleba.

  Szkoda, że Sutton tego nie zauważa.

 114. @Wiesiek59

  „Według Suttona”

  Niech ktos, kto ma dobre serce, przetlumaczy @Wieskowi59 rewelacje Suttona. To musial byc zupelnie wyjatkowy kretyn (Sutton, nie @Wiesiek), jesli walnal cos takiego:

  „In a few words: there is no such thing as Soviet technology. Almost all — perhaps 90–95 percent — came directly or indirectly from the United States and its allies. In effect the United States and the NATO countries have built the Soviet Union. Its industrial and its military capabilities. This massive construction job has taken 50 years. Since the Revolution in 1917. It has been carried out through trade and the sale of plants, equipment and technical assistance.”

  Przeciez chyba nawet @Wiesiek59 musial slyszec o Sputniku, o locie Gagarina, o car-bombie, o czolgach T-34 czy samolotach Il-2 „Sztormowik”. Albo o dzisiejszych kolosach An-124.

  To musial byc zupelnie wyjatkowy kretyn. Znaczy Sutton.

  Wiesio, ktory tylko powtarza nazwisko, zeby erudycja blysnac – nie jest wyjatkowy.

 115. Panie Marcinie czy wiesz, że w Polsce policja ma za zadanie pilnować prawa?
  Art. 256 KK wyraźnie zabrania tego, co oburzyło autora blogu i miał prawo zadać pytanie gdzie była policja?
  Uniemożliwianie łamania prawa nie ma nic wspólnego z państwem policyjnym , ale jest obowiązkiem w państwie prawa.
  Pan zdecydowanie nie wie co oznacza termin państwo policyjne cytuje w wielkim skrócie może Pan zrozumie różnicę
  „Państwo policyjne – państwo rządzone przy pomocy terroru policyjnego, w którym obywatel nie ma zapewnionych środków obrony przed aparatem przymusu państwowego”

 116. wiesiek59

  „Według Suttona, obie rewolucje- i ta w Rosji, i ta w Niemczech, miały to samo źródło- Wall Street.”

  Zródłem rewolucji w Rosji było np to, że imperium carskie przez trzy kolejne lata, od 1914 do 1917 wywalało w błoto (w okopy) połowę swego budżetu.
  Również to, że na te trzy lata lata wypędzono w błoto (w okopy) niezbędne dla gopodarki 10 procent populacji.
  Po czym nakazano zastapić owe 10 procent dzieciom, kobietom i starcom. Skutkiem tego był np spadek produkcji rolnej o 30 procent.
  Mało – gdy obalono już tę carską kamarylę ich następcy liberałowie wierząc w niewidzialną rękę rynku doprowadzili np między lutym a październikiem 1917 do 16 krotnej podwyżki cen ziemniaków i 20 krotnej podwyżki cen chleba.
  I co gorsza, swym zwyczajem, wyłgali się od przekazania chłopom wcześniej obiecanej ziemi.

  Szkoda, że Sutton snując teorie spiskowe tego nie zauważa.

 117. BWTB
  23 stycznia o godz. 9:39
  Niestety reset nic tu nie pomoże, jedyne co pomaga to nie karmienie i głodzenie. (czyli traktowanie jak powietrz i przewijanie – najlepiej nie czytając- bo po co?) Już parokrotnie widziałem jak tacy rozwalili blogi bo tym ciekawym i rozsądnym blogowiczom przestało się chcieć pisać na tak spaskudzonym blogu.
  Dlatego tak jak pisał Młynarski „róbmy swoje”, i durniami się nie zajmujmy. (banowanie ich tez niewiele pomaga bo nicki zmieniają jak rękawiczki)
  A przy okazji uwaga do tych normalnych wyraźnie i poprawnie piszmy nicki do osób do których się zwracamy, bo to umożliwia szybkie nieznalezienie przy pomocy funkcji edycja i względnie normalna dyskusję mimo biegunki troili

 118. Błąd oczywiście znalezienie wpisu , a nie jak napisałem ” nieznalezienie”

 119. Bar Norte
  23 stycznia o godz. 21:12

  Stan rewolucyjny był wynikiem wojny.
  Finansowanie konkretnej partii, to już inwestycja.
  Takie Venture capital”….

  Od Zapaty, czy Fidela, niewiele rewolucji nie miało zewnętrznego finansowania zainteresowanych ich powodzeniem.
  Zagraniczne wsparcie było warunkiem powodzenia wiekszości.
  Możemy sie pobawić, oceniając, które miały zewnętrzne wsparcie, a które polegały na własnych zasobach.
  Ostatnio- moim zdaniem- tych powodowanych własnymi problemami coraz mniej.
  Zewnętrzna inspiracja pochłania coraz więcej środków.
  I o dziwo, źródło jest dalej to samo- Wall Street.

 120. Kaczyński dziękował za otrzymaną władzę watykańczykom i dyrektorowi z Torunia. Zabronił podnosić na nich ręki, bo to spadkobiercy idei Gott mit uns. I co ?

 121. Bar Norte
  23 stycznia o godz. 21:12
  Co do Suttona to oczywiście masz rację natomiast
  bardzo zniekształciłeś te przyczyny powodzenia rewolucji w Rosji.
  A to co piszesz to kompletna nieprawda „gdy obalono już tę carską kamarylę ich następcy liberałowie wierząc w niewidzialną rękę rynku doprowadzili”
  Przecież tam powstała dwuwładza i kompletny bałagan. O jakich „liberałach ” piszesz? może o Piotrogrodzkiej Radzie Delegatów Robotniczych i Żołnierskich ? (bo to jeden z dwóch ówczesnych rządzących)
  A może zrobił to to Lenin co go po rewolucji lutowej przerzucili do Rosji Niemcy ? (uważano, że rewolucja bolszewicka osłabi Rosję, a więc przeciwnika w wojnie)
  Nie pisz bajeczek

 122. Kolejna GroKo to bedzie , oczywiście jesli do niej dojdzie , prawdopodobnie pocałunek śmierci dla SPD.
  Mimo tego uważam , że dla pracowników najemnych taki rząd w Niemczech , napewno jest lepszy od jakiejś koalicji z skrajnie egoistyczną FDP, której obecnemu jej szefowi Lindner, chodzi tylko o osobista karierę polityczna i nie tracę nadzieji , że na tym przejedzie się.

 123. wiesiek59

  „Stan rewolucyjny był wynikiem wojny.
  Finansowanie konkretnej partii, to już inwestycja.”

  Ale nie kwestionuję faktu finansowania partii bolszewików przez banki niemieckie, bo to jest udowodnione. Poza tym logiczne skoro Niemcy prowadzili wojnę z Rosją. Byli więc zainteresowani destabilizacją w tym kraju.

  Natomiast nie zgadzam się z tezą, że przyczyną rewolucji w Rosji było jej finansowanie z zewnątrz. To jest moim zdaniem uproszczenie nie do przyjęcia.
  Owszem, na pewno między lutym a listopadem 1917 bolszewkom te pieniądze pomogły w zorganizowaniu przynajmniej dwóch nieudanych prób przejęcia władzy. Na przykład po tzw „Masakrze na Newskim Prospekcie”, w lipcu 1917 pomogły im się ukrywać, bo na krótko, na skutek represji zeszli do podziemia.

  Ale już w listopadzie wzięli władzę bez problemu, bo leżała na ziemi. Po prostu Rosja jako państwo nie istniała a władza rządu tymczasowego kończyła się na schodach rządowego budynku.

  Podobnie wyglądał upadek Republiki Weimarskiej. Hitler wziął władzę, bo leżała na ziemi. Jedynie niedobitki komunistycznych i socjaldemokratycznych (SPD) deputowanych głosowały przeciwko nadzwyczajnym pełnomocnictwom (Akt Upoważniający) dla niego i NSDAP. Reszta partii systemu weimarskiego dokonała samodelegalizacji siebie i dotychczasowego systemu politycznego.
  Ale to nie był wynik finansowania jego partii przez kapitał, który się z tym zresztą jak napisałem wcale nie krył, tylko sytuacji gospodarczej a co za tym idzie politycznej w Niemczech w okresie między 1926 a 1932.

 124. @ Bar Norte

  To moze bys sie teraz jednoznacznie okreslil, czy z polskimi naziolami mozna sie rozprawic przy pomocy prawa?

  PS. Nie neguje, ze z ideologia nazistowska trzeba walczyc politycznie. Ale to moze powstrzymac najwyzej jeszcze niezdecydowanych. Na tych zagorzalych pomoze tylko wyegzekwowanie prawa.

 125. wiesiek59
  23 stycznia o godz. 20:55
  Gdybyś był technikiem i znał technologie USA i ZSRR to byś po takiej
  „rewelacji” cytuje, od razu wiedział, że ten Pan jest 100% niewiarygodny
  „wzrost gospodarczy Sowietów w latach 1917-1930 był zupełnie zależny od pomocy technologicznej z Zachodu i że co najmniej 95 procent infrastruktury przemysłowej otrzymało tego typu pomoc”
  Gdyby tak było wytwory techniczne powinny być bliźniaczo podobne , a tymczasem są diametralnie różne.

 126. maciek.g

  Piszę o rządzie tymczasowym najpierw liberała Lwowa a potem socjalliberała Kiereńskiego.

  To nieudolność rządu tymczasowego doprowadziła do powstania dwuwładzy czyli alternatywnego systemu sowietów robotniczych i żołnierskich.

  Zaś kwestię przerzutu z emigracji i finasowania w Rosji bolszewików wyjaśniłem w komentarzu do wieśka59 z 22,21.

 127. mały fizyk

  „To moze bys sie teraz jednoznacznie okreslil, czy z polskimi naziolami mozna sie rozprawic przy pomocy prawa?”

  Nie ma się co określać, bo przecież jest oczywiste, że można jesli istnieją ku temu prawne przesłanki i mozliwości.
  Natomiast pytanie powinno brzmieć – czy skorzystanie z tej mozliwości będzie politycznie skuteczne?

  Jak widać na przykładzie Niemiec może to się różnie ułożyć.

 128. mały fizyk
  23 stycznia o godz. 22:32
  To co napisałeś jest wprost oczywiste. Jest obecnie w Polsce prawo Art. 256 KK i wystarczyło by go bezwzględnie egzekwować i nie było by nic słychać o nazizmie w Polsce.

 129. Panie Macieju,

  Czy gdyby policja/ CBA ulokowala agentow we wladzach partii opozycyjnych po to by zapobiec mozliwej korupcji to byloby wg pana panstwo policyjne czy nie- byloby “ pilnowaniem prawa”?

  Dokladnie to samo z apelem p. Passenta- wiecj policji w zyciu spolecznym, wiecej kontroli i mamy panstwo policyjne.

  Prosze jeszcze zwrocic uwage na charakter czynow nagannych tych polskich neohitlerowcow- nie byly. to czyny przeciwko zyciu i zdrowiu, nie byly to czyny przeciw mieniu, nie byla to zdrada wojskowego czy dyplomatyczna. Byly to czyny przeciw narodowej pamieci, przeciw symbolice polskiej ktora te hitlerowska (zupelnie slusznie) wyklucza.
  Trudno sie wobec tego dziwic ze policja/ ABW nie rzuca swych sil w sciganie ludzi co sie zs Ss manow przebieraja. Nie robi tego boo jej priorytety inne- zapewnienie bezpieczenstwa na obszarze RP.

  ml

 130. @ byk :
  „feudalizm to NIE jest niewolnictwo;”
  Oczywiście, że jest. Ustrój feudalny polegał na tym, że właściciel ziemi był jednocześnie właścicielem pracujących na niej chłopów, miał nad nimi władzę i prawo do korzystania z ich pracy nieodpłatnie ( w niektórych krajach miał również prawo do korzystania z ich kobiet) Jeżeli to nie jest niewolnictwo to co ? Oczywiście zachód Europy zaczął od tych praktyk odchodzić już w średniowieczu ( w Niemczech np po powstaniu Munzera) i chłopów stopniowo uwalniano a ziemię dawano im w dzierżawę. W Polsce ustrój feudalny przetrwał do połowy XIX wieku a niewolnictwo znieśli dopiero zaborcy.

 131. Car rosyjski, Mikołaj II postanowił abdykować na rzecz brata, Michała Aleksandrowicza. Ten jednak nie przyjął korony
  W pozostawionym samym sobie kraju władzę ostatecznie udało się uchwycić grupie demokratów i polityków różnych opcji, skupionych w Rządzie Tymczasowym, który zapowiedział dalszą wojnę z Państwami Centralnymi i demokratyzację Rosji. Przewodniczącym rządu był Gieorgij Lwow, a Aleksander Kiereński objął tekę ministra sprawiedliwości. Tym samym rozpoczął się okres dwuwładzy. Dwa dni wcześniej powstała w Pałacu Taurydzkim Piotrogrodzka Rada Robotników i Żołnierzy. Już tego samego dnia na pierwsze posiedzenie przyjechało dwustu pięćdziesięciu delegatów, by w kilka dni później w przestronnych salach pałacu pomieścić ich ponad dwa tysiące. Rwetes był ogromny.
  Czy ty na prawdę wierzysz że Lwow mógł prowadzić skuteczną politykę liberalną w takich warunkach? Czy wierzysz że w okresie swych zaledwie 4 miesięcznych rządów mógł skutecznie wprowadzać reformy?
  Nie były to rozpaczliwe próby pozyskania sobie wsparcia i spełzły one na niczym.

 132. @maciek.g
  „Jest obecnie w Polsce prawo Art. 256 KK i wystarczyło by go bezwzględnie egzekwować i nie było by nic słychać o nazizmie w Polsce.”

  @Bar Norte
  „Jak widać na przykładzie Niemiec może to się różnie ułożyć.”

  Czy uda sie z polskim naziolstwem rozprawic przy pomocy prawa? Aby to sprawdzic jest potrzebna po pierwsze wola. A tej w parti PiS i rzadzie raczej nie widac. I to juz od poczatku 🙁

 133. @

  „Nie robi tego boo jej priorytety inne- zapewnienie bezpieczenstwa na obszarze RP.”

  Rzeczywiscie, kulsony maja inne priorytety 🙁

 134. Bar Norte
  23 stycznia o godz. 22:33
  to powyżej to odpowiedź dla ciebie , jak sobie w tych warunkach wyobrażasz dobre rządzenie?

 135. Czy w kontekscie wzmozenia narodowego zwiazanego z „afera TVNowsko-neohitlerowska” gdy grupka ludzi przebiera sie w niemieckie mundury, gdy swietuje urodziny niemieckiego wodza, gdy uzywa niemieckiej symboliki i wykrzykuje niemiecke hasla zmienil sie u panstwa stosunek do czynu pijaczka ktory we warszawsskim tramwaju chcial obic gebe ludziom mowiacym po niemiecku?

  Czy jego (bez watpienia naganny) czyn nie jest w kontekscie tego narodowego wzburzenia jakie obserwuje po reportazu TVN bardziej zrozumialy?
  Nadal da sie go tlumaczyc szowinizmem? Naprawde?

  marcin.lazarowicz

 136. @ red Passent
  Zgadzam się, że świętowanie w Polsce urodzin Hitlera jest obrzydliwe. Natomiast jeżeli odbywa się to prywatnie i na zamkniętej imprezie, to prawo nie powinno tu wkraczać. Dobrze, że taki fakt nagłaśniają dziennikarze, bo widać o czym myślą nasi „patryjoci” I jeżeli poseł do Sejmu takich „patryjotuf” broni , to też widać kim on jest – albo kretynem albo cynicznym sk****em. Jeżeli jego klub parlamentarny milczy, to znaczy że tam jest większość ludzi tego samego autoramentu.

 137. @ neospasmin-
  Gdyby np Ukrainiec dał Ci po ryju w tramwaju to byś go usprawiedliwiał, bo przecież Piłsudski w 1921 roku wystawił Semena Petlurę, który wspomagał go w wojnie z Sowietami do wiatru ?

 138. Robi na mnie wrazenie stwierdzenie Autora ze afera „tvn-neohitlerowcy” bedzie kosztowala Polske grube pieniadze.
  Wydac je trzeba bedzie na „obrone wizerunku Polski”.

  To dosc mocne stwierdzenie boo oparte na zalozeniu ze to Polska odpowiada za czyny tej grupki swoich obywateli.

  Zupelnie tak nie uwazam. Dokladnie tak samo jak nie uwazam ze USA odpowiadaja za amerykanskich neonazistow, Republika Czeska za swoich neohitlerowcow a Niemcy za swoich. Tak nie jest.

  Przypisywanie takiej wlasnie odpiwiedzialnosci, tak jak zrobil to p.Passent, przypomina obarczaniem Polski odpowiedzialnoscia za mord w Jedwabnem.

  ml

 139. p.Mad Marx

  Dokladnie tak- wszystkie te wydarzenia maja swe odniesienia w niezagojonych ranach przeszlosci.
  Jesli tego sie nie rozumie to nie ma sie co ciskac ze ktos tort ze swastyka z wafelkow zrobil.

  ml

 140. A co red. Passent sadzi o decyzji rzadow lotewskiego i estonskiego o uznaniu czlonkow Waffen SS kombatantami. To troszeczke przekracza normy. A co o banderowcach fetowanych na Ukrainie. Przeszlo to nieco bez echa. Wyzej wspomniani ludzie byli zbrodniarzami wojennymi. Wyzywali sie jako nazisci nie tylko werbalnie.
  Nawet Teodor milczy.

 141. p. Lazarowicz-
  I tu sie bardzo różnimy. Wg Ciebie chuligaństwo można usprawiedliwiać, np jakimiś historycznymi zaszłościami, wg mnie chuligan to chuligan, niezależnie od tego, czy dorabia sobie do swojego chuligaństwa ideologię czy nie. Ten co dorabia nawet jest gorszy !

 142. neospasmin
  23 stycznia o godz. 22:54
  Czy tak trudno ci pojąć, że w państwie policyjnym policji prawo w niczym nie wiąże i obywatel nie ma szansy na wygraniu w sądzie żadnej sprawy przeciw policji. Policja nie ma przestrzegać prawa, a ma skutecznie wypełniać rozkazy rządzących i za to jest rozliczana.

 143. Pamietacie panstwo sprawe mecenasa Piesiewicza?
  Placil on gruga kase ze swe zdjecia na ktorych wystepowal w damskich ciuchach i nawalony jak stodola.
  Takie zachowanie naruszalo godnosc zawodu adwokata jaki wykonywal?
  Jak najbardziej.
  I co? I nic, zupelnie.
  Te „balety” to prywatne zycie pana mecenasa i wara komukolwiek od niego.

  Prosze teraz przez ten sam filtr popatrzec na osobnikow przebierajacych sie w hitlerowskie mundury.
  I co? Kto ma racje; mec.Piesiewicz czy red Passent ze swym oburzeniem na polskich neohitlerowcow?

  ml

 144. maciek.g

  „Czy wierzysz że w okresie swych zaledwie 4 miesięcznych rządów mógł skutecznie wprowadzać reformy?”

  Maciek.g, Lwow jak i Kiereński po prostu nie chcieli wprowadzać zapowiedzianych wcześniej reform, bo ich zaplecze społeczne tego nie chciało. Rozwiązanie podstawowych problemów społecznych, robotniczych i chłopskich (reforma rolna!), odłozyli na później mamiąc zrewoltowane masy rozstrzygnięciem ich problemów przez Konstytuantę – w bliżej nieokreślonej przyszłości.
  Poza tym zdecydowali się na kontynuację wojny, której owe masy w tej sytuacji sobie nie życzyły.

  I to zadecydowało o ich upadku i przejęciu władzy przez bolszewików.

  Maciek.g, to nie były czasy w których można by się było powoływać na potrzebę komfortu rządzenia – np w zakresie reformowania.
  Nikt się nie zastanawiał jak Lwow z Kiereńskim zrobią to co zapowiedzieli. Po prostu poczekano na efekty ich działań przez kilka miesiecy a potem zrobiono z nimi porządek.

 145. mały fizyk
  23 stycznia o godz. 23:23
  Właśnie o tym piszę i boleję, że Polska nie jest państwem prawa co wynika oczywiści z braku politycznej woli by go przestrzegać.

 146. @ neospasmin_
  Picie alkoholu albo przebieranie się w babskie ciuchy (przez faceta) nie jest żadnym przestępstwem. Większość rodaków pije, czasem ostro. Jeżeli p. mecenas poza tym dobrze wykonywał swoją pracę, to ja do niego nic nie mam. Natomiast jak ktoś mieni się polskim patriotą i jednocześnie czci pamięć człowieka odpowiedzialnego za zniszczenie własnego kraju i śmierć kilku milionów współobywateli to jest albo idiotą albo skrajnym cynikiem

 147. p.Mad Marks

  „Wg Ciebie chuligaństwo można usprawiedliwiać, np jakimiś historycznymi zaszłościami, wg mnie chuligan to chuligan, niezależnie od tego, czy dorabia sobie do swojego chuligaństwa ideologię czy nie. Ten co dorabia nawet jest gorszy !”

  Wg panskich kryteriow zrywanie flag hitlerowskich we Warszwie 1943-4 przez harcerzy z Malego Sabotazu tez mozna nazwac czynami chuliganskimi.

  Po to by jakis czyn mozna bylo uznac za chuliganski konieczne jest by jego powodem byly niskie pobudki. W zadnym z naszych przykladow takich nie bylo.
  Trudno tez , w kontekscie „afery tortowej” przypisac szowinizm pijaczkowi co chcial bic za to ze ktos po niemiecku w mejscu publicznym mowil.

  ml

 148. @neospasmin
  23 stycznia o godz. 22:54

  „Nie robi tego boo jej priorytety inne- zapewnienie bezpieczenstwa na obszarze RP.”

  Rzeczywiscie, kulsony maja inne priorytety 🙁

  https://siedlecka.blog.polityka.pl/2018/01/23/superwizjer-obnazyl-hipokryzje/

 149. p.Mad Marx

  „… jak ktoś mieni się polskim patriotą i jednocześnie czci pamięć człowieka odpowiedzialnego za zniszczenie własnego kraju i śmierć kilku milionów współobywateli to jest albo idiotą albo skrajnym cynikiem”

  Absolutnie sie z panem zgadzam tylko to ze ktos jest idiota/cynikiem nie oznacza ze ma miec sprawe karna a caly aparat panstwowy ma sie zastanawiac jak mu sie do d… dobrac.

  ml

 150. Bar Norte
  23 stycznia o godz. 23:52
  Pisz nie nie chcieli , nie mieli najmniejszych sans by to robić. Tak jak pisałem starano pozyskać wsparcie do rządzenia, jak widać bezowocnie.
  Oczywistym błędem była decyzja kontynuacji wojny , ale nie sprawdzałem, czy nie było nacisków zagranicznych partnerów (bo to mogło mieć wpływ)
  Jedyna możliwością było , to o czym Lwow wspominał, ale stwierdzał ze tego z powodów swych poglądów zrobić nie może, czyli próbować siłowo rozprawić się z opozycją.

 151. @ neospasmin-
  No cóż-Jeżeli uważasz, że chuligan bijący współpasażera z tramwaju, bo ten się odezwał po niemiecku, 70 lat po wojnie, działał z wysokich pobudek i jeszcze go porównujesz do harcerzy zrywających flagi okupanta ( za co groziła śmierć lub zesłanie do kacetu) to nie mamy o czym dyskutować

 152. p.maly fizyk

  Gdybym sam byl ministrem policji to hierarchie spraw usystematyzowalbym wg kolejnosci artykulow kodeksu karnego oraz kolejnosci problemow z jakimi w swej subiektywnej opinii borykaja sie obywatele/moeszkancy.

  A pan? Jaka hierachie by pan przyjal? Swastyka z wafelkow na czele?

  ml

 153. neospasmin
  23 stycznia o godz. 23:37
  Możesz nie uważać , ale pan redaktor był ambasadorem i wie co mówi.

 154. pan Maciej

  w panstwie policyjnym ( i to jest jego zasadnicza cecha) kazdy aspekt zycia spolecznego podlega kontroli panstwa a granica miedzy tym co prywatne a publiczne przesuneta jest daleko na niekorzysc zycia prywatnego. Zycie prywatne przestaje byc prywatnym.

  Cechy jakie pan wymienil sa cechami wtornymi i niekoniecznymi do okreslenia ustroju panstwem policyjnym.

  ml

 155. p.Maciej

  „Możesz nie uważać , ale pan redaktor był ambasadorem i wie co mówi.”

  W Salonie Niezaleznych byl na takie twierdzenia jak panskie skecz- powiedzienia:
  -A ja mam specjalna legitymacje uprawnajaca do skorzystania z toalety poza kolejnoscia.

  ml

 156. Mad Marx
  23 stycznia o godz. 23:28
  Impreza odbywała się na wzgórzu, w lesie niedaleko Wodzisławia Śląskiego.
  Pewnie to był prywatny las nie?

 157. neospasmin
  24 stycznia o godz. 0:13
  Skąd wziąłeś definicje?
  w Wikipedii definiują to tak
  Państwo policyjne – państwo rządzone przy pomocy terroru policyjnego, w którym obywatel nie ma zapewnionych środków obrony przed aparatem przymusu państwowego. Państwo w sposób niekontrolowany może stosować represje wobec swoich obywateli.

 158. Bar Norte
  23 stycznia o godz. 21:12

  ” Szkoda, że Sutton snując teorie spiskowe …”.
  Konserwatysta Sutton byl popierany przez ,, naszego” sepa wojny, Zbigniewa Brzezinskiego i ,, naszego” krajana , profesora Richarda Pipesa. Sutton dzialal w Hoover Institution na Stanfordzie i ma olbrzymi dorobek naukowy. Tylko dlatego, ze Sky i CNN nie trabia na jakis temat 24 godziny na dobe, to nie znaczy , ze trzeba to zlekcewazyc jako kolejna teorie spiskowa.

 159. p.Maciek

  Definicje wzialem z glowy, nie z wikipedii.
  Jesli interesowaloby pana z czyjej glowy to z wlasnej.

  Czy prowokacje wykonywane przez CBA za pierwszych rzadow PiS to juz panstwo policyjne?
  Wg panskiej definicji nie- obywatel nie byl pozbawiony srodkow obrony przed aparatem przymusu panstwowego.

  ml

 160. maciek.g

  „Pisz nie nie chcieli , nie mieli najmniejszych sans by to robić”

  Maciek.g, przykro to pisać ale bolszewicy po przejeciu władzy przy pomocy dekretów załatwili w ciągu kilku miesięcy wszystko to czego Lwow i Kiereński nie chcieli się podjąć – wbrew swym wcześniejszym obietnicom.

  Podaję wybrane dekrety – o pokoju, o ziemi (reforma rolna), o ośmiogodzinnym dniu pracy, o kontroli robotniczej nad przedsiębiorstwami, o proklamowaniu suwerenności narodów dawnego imperium, o nacjonalizacji banków, o zniesieniu rang cywilnych i stanów, o wprowadzeniu rozwodów, o oddzieleniu państwa i edukacji od cerkwi, o konfiskacie majątku rodziny carskiej, o likwidacji kolei prywatnych itp itd.

 161. wyzysk

  Nie kwestionuję kwalifikacji zawodowych Suttona.
  Ale akurat teza, że upadek Republiki Weimarskiej i rewolucja w Rosji zdarzyły się na skutek finansowych intryg Wall Street jest bzdurą.

 162. Pan Mad Marx

  „No cóż-Jeżeli uważasz, że chuligan bijący współpasażera z tramwaju, bo ten się odezwał po niemiecku, 70 lat po wojnie, działał z wysokich pobudek..”

  Pan pierwszy uzyl argumentu ze 70 lat po wojnie nie mozna sie powolywac na krzywdy z nia zwiazane. Jesli nie w tramwaju to moze i mundur SS nalezy traktowac obojetnie- niczym srediowieczna zbroje rycerska? Naprawde?

  Sam pisalem cos zupelnie innego- ze w kontekkscie afery swastyki z wafelkow zachowanie pijaczka z warszwskiego tramwaju wydaje sie duzo bardziej zrozumiale.
  Nie akceptowalne, ale tez nie szowinistyczne ani chuliganskie.

  ” i jeszcze go porównujesz do harcerzy zrywających flagi okupanta ( za co groziła śmierć lub zesłanie do kacetu) to nie mamy o czym dyskutować”

  Pokazalem panu jedynie ze do okreslenia czynu nie wystarczy opis co zostalo zrobione ale bb istotna jest motywacja. Przyklad ze zrywaniem niemieckich flag jest tu na czasie.

 163. Usprawiedliwianie lania po mordzie postronnych, przypadkowych osób mówiących po Niemiecku w Polskim tramwaju i kreowanie lejącego na patryjote , to szowinizm.

 164. neospazmin 0:03
  Używanie w Polsce symboli faszystowskich jest karalne , a wiec dlaczego w tym przypadku robić wyjątek ,
  ze względu na przychylność władz i twoja ?

 165. pan Bywalec

  Nikogo nie usprawiedliwiam, pokazuje jedynie ze w kontekscie potepiania swastyki z wafelkow czyn pijaczyny z tramwaju przestaje byc szowinistycznym czy chuliganskim.

  Insynuacja jest twierdzenie ze jestem przychylny uzywaniu symboli faszystowskich/hitlerowskich.
  Insynuacja jest twierdzenie ze nawoluje do bezkarnosci wobec lamania prawa.

  W zwiazku z tym oczekuje panskich przeprosin.

  marcin.lazarowicz

 166. neospazmin
  Porównywanie bohaterskiego protestu harcerzy przeciw niemieckiej okupacji , dokonanego z narażeniem życia z łomotem pijaka , który czuje za swoimi placami poparcie , albo conajmniej wyrozumiałość ,dla swojego czynu i to nie tylko „prawdziwych Polaków”, ale i władz , to najlepszy przykład , że obecnie nacjonalistyczny kontekst w Polsce wiele usprawiedliwia.

 167. neospazmin 0:03
  Ja cię zaraz przeproszę .
  A co mial oznaczać bełkot , któryś pan wydał 0:03, że niby nie każdemu milusińskiego należy się sprawa , jak tylko cynik/idota z powodu używania hitlerowskich symbol
  To jaki był ten czyn pijaka w tramwaju , jak nie był szowistyczny i chuligański , patryjotyczny?
  Co do hitlerowskich symboli , to z wpisów jednoznacznie wynika , że conajmniej bagatelizuje pan ich używanie w Polsce, czy pan popiera ich używanie w to musi pan juz sam z sobą …
  Ja cię przeproszę , jaja sobie robisz pan ?

 168. Bar Norte
  23 stycznia o godz. 15:40
  Masz racje, chcialem tylko powiedziec, ze nie byl biednym czlowiekiem; stac go bylo na dom/mieszkanie etc.; zdanym li tylko na pomoc drugich. Slusznie jednak zauwazyles, ze to nie bylo wystarczajace.

 169. Neoprzodownikowi………………………..

  Geneza konspiracjonizmu jest latwa do okreslenia; bierze sie on znikad, tak jak znikad biora sie jego autorki i autorzy, przypominam wybuch histerii 404..
  Podatna na takie irracjonalno-paranoidalne idee jest skrajna prawica, nieobce sa one rowniez lewicy. Bohaterami sa zydzi, masoni, jezuici, Anglo-Sasi (USA), imperialisci i inni. Ponad podzialami kulturalnymi, spolecznymi i politycznymi odnajdujemy opisy historii, spoleczenstw, polityki, w ktorych dominuja spisek i rozwiazania polityczne tzw. sciagi-gotowce na kazdy problem. Czesto poczatkiem jakiegokolwiek konfliktu i jego rozwiazaniem sa wlasnie zydzi lub lewicowcy (czy tez zydzi o lewicowych pogladach).
  Tak zwani intelektualisci ubarwiaja je ironia, “samousmiechaniem” lub szczypta uogolnienia zblizajac sie do dyskursu majacego pozory filozofowania. Nie moze on jednak byc przerywany na przystanku“na zadanie” w zaleznosci od naszego nastroju politycznego. Taki stosunek do rzeczywistosci jest niezdrowy lub przynajmniej frustrujacy.
  Uogolnienia ocieraja sie o antysemityzm i ksenofobie. Antysemityzm jest trudny w racjonalnym postrzeganiu, gdy z religii przenoszone sa akcenty na rase. Gdy lek zamienia sie w niechec. Gdy koincydencja staje sie regula. Najbardziej ostra forma antysemityzmu jest nienawisc do zydow i jednoczesne oskarzanie ich o spisek, chec opanowania swiata, dominacje nad narodami arabskimi, a nie np. pragnienie bezpieczenstwa i pokojowej egzystencji, co przeksztalca ich w pierwszoplanowych wrogow kazdego czlowieka.
  Zrzucanie winy na wszystkich zydow za dzialanosc poszczegolnych rzadow izraelskich oraz wyrazanie przy kazdej okazji, jednostronnej krytyki Izraela swiadczy li tylko o przyproszeniu oczu. “Protokoly medrcow syjonu” odwoluja sie do paradygmatu oportunistycznej teorii trwajacego od tysiecy lat spisku. Zydzi kryja sie w kazdej organizacji i instytucji. Podporzadkowani sa swojej “centralnej” wladzy. Odnosza sukces. Sa oszczedni, majetni, solidarni etc.. Dziwi mnie rowniez niecierpliwosc moich interlokutorow piszacych o sytuacji w Palestynie i Izraelu, zapominajac calkowicie o roli Jordanii. Pozostalych krajow nekanych przez konflikty wewnetrzne i zewnetrzne nasi blogowi przodownicy intelektualni nie wymieniaja.
  Zapominamy przy tym czesto, ze Europa potrzebowala na tworzenie struktur obywatelskich prawie tysiaca lat. Pamietamy natomiast, opisujac “wystepki” zydow o trwajacym tysiace lat “spisku” oraz konflikcie. Podobnie jest z krytyka Izraela, czesto niezbedna i sluszna. Zapominamy przy tym, ze Izrael jest jedyna “demokracja”na Bliskim Wschodzie. Zapominamy rowniez, ze polityka rzadu izraelskiego, popierana wprawdzie przez uzyskana wiekszosc w Knesecie, krytykowana jest przez mniejszosc, ktora moze stanowic prawie polowe populacji Izraela.
  Problem wielostronnie zlozony postrzegamy przewaznie jednostronnie. Niepodzielnie dyskutujemy na temat sprzecznosci zlozonych problemow polityczno-spolecznych bladzac w blogosferze do nikad. Pytania zasadnicze o konlikt arabsko-arabski, palestynsko-palestynski, izraelsko-izraelski etc. pozostaja bez odpowiedzi (chyba, ze empatyczne panie M zaczna pisac rzeczowo, a nie wyrywkowo-rozrywkowo) .

 170. p.Bywalec

  Czy w dziesjszej Warszawie zerwanie flagi (ukrainskiej, izraelskiej, EU, papieskiej, australijskiej…) mozna kwalifikowac jako czyn chuliganski?
  Absolutnie!
  Czy zerwanie hitlerowskiej flagi we Warszawie w roku 44 zeszlego wieku wolno tak nazwac?

  Juz pan wie czemu dokladnie taki sam czyn moze miec rozne kwalifikacje?

  Dokladnie to samo z osobnikiem bioracym sie do bicia ludzi za to ze po niemiecku w warszawskim tramwaju rozmawiaja. Jesli uzna pan jego twierdzenie ze bil boo po niemiecku (nie po angielsku, czesku, wlosku czy norwesku czy jakimkolwiek innym jezyku) mowiono to trudno bedzie wykazac ze czyn jakiego sie dopuscil mial podloze chuliganskie czy szowinistyczne.
  To sie przed sadem nie obroni.

  Co do swastyki z wafelkow to jak wyzej juz pisalem, larum podniesione w zwiazku z ta afera jest zupelnie nieproporcjonalne do wagi wydarzenia. Do spolecznej nieistotnosci tego co zaszlo. Jestem przeswiadczony ze zakonczenie tej sprawy wykaze ze mam racje- ze nie da sie przypisac prawnej odpowiedzialnosci organizacji a za palenie swastyki kara bedzie mandat. Boo odbylo sie to w lesie.
  A organa panstwa beda stawac na dwunastnicy by doprowadzic do skazania.
  Beda dopuszczac sie dzialan ktore podejmowane wobec innych powodowalyby zarzut ze Polska staje sie panstwem policyjnym.
  Tu nie- publiczne oburzenie, koniecznosc dania odporu usprawiedliwi wiele.
  I bedzie jak z Alem Capone- poszedl siedziec za podatki.

  To co mnie boli w aferze swastyki z wafelkow to dzialanie na zapotrzebowanie- wykazac ze to wlasnie dzis nastapilo takie rozpasanie, taka eskalacja zla jak nigdy wczesniej.
  Ze jednostkowe zdarzenie sluzy do nieuzasadnionych uogolnien.
  Dokucza mi twierdzenie ze za tych ludzi (cynikow czy idiotow) Polska przed swiatem odpowiada.
  To ostatnie dal do zrozumienia p.Passent.
  Takie twierdzenie uwazam za zlo.
  Zlo znacznie gorsze, o znacznie donislejszych negatywnych skutkach nizli sama afera swastyki z wafelkow.

  ml

 171. @neospasmin
  24 stycznia o godz. 0:07

  Prosze poczytac (ze zrozumieniem) ponizszy artykul. I zastanowic sie nad priorytetami pisowskich organow scigania.

  https://siedlecka.blog.polityka.pl/2018/01/23/superwizjer-obnazyl-hipokryzje/

 172. neospazmin
  Co pan ma z tym pijakiem ?
  http://www.pudelek.tv/video/10-miesiecy-wiezienia-za-pobicie-profesora-ktory-mowil-po-niemiecku-Nie-poczuwam-sie-jako-rasista-15291/2/
  Powszechna jest opinia , ze to becny rząd jest odpowiedzialny przez swoją propagandę za wzrost nastrojów nacjonalistycznych , szowinistycznych i ksenofobię w Polsce, bo te nastroje to jeden z jego głównych wechikulow władzy.
  Wyjątkowo perfidna jest obłuda z jaką rząd rozgrywa w kraju antyniemiecka i antyeuropejska kartę , kiedy na zewnątrz udaje spolegliwego.

 173. Pan Maly fizyk

  . Jedynymi, którzy się im [neofaszystom]naprawdę przeciwstawiają, są działacze pozarządowej, demokratycznej opozycji, których rząd PiS za to prześladuje.

  To cytat z tekstu pani Siedleckiej.
  Czy podziela pan jej opinie ze rzad RP przesladuje opozycje?

  Reszta tekstu p.Siedleckiej jest na podobnym poziomie.
  Dla mnie wstrzasajacym jest stwierdzenie autorki ze karac nalezy nie za dopuszczenie sie konkretnych, opisanych w kodeksie czynow ale za poglady- tu narodowe. Nie sadzilem ze taka deklaracje przeczytam w Polityce.

  ml

 174. P.Bywalec

  Pisze pan o powszechnej opinii. Powszechnej to znaczy czyjej. Kto jest w stanie opisac wspolczesna Polske obiektywnie?
  Pan Passent a moze pani Siedlecka?

  ml

 175. Bar Norte
  24 stycznia o godz. 0:45
  Oto jaka metoda wprowadzali swe dekrety ci wychwalani przez ciebie

  „Masowe demonstracje uliczne w Piotrogrodzie w obronie Konstytuanty zostały stłumione przez bolszewików przy użyciu broni palnej. Bolszewicy zażądali od Zgromadzenia uchwalenia zrzeczenia się uprawnień legislacyjnych. Miało ono zatwierdzić wszystkie dekrety już wydane przez Radę Komisarzy Ludowych”
  „Rozpędzenie Zgromadzenia Konstytucyjnego przez władze radzieckie oznaczało całkowitą, jawną likwidację formalnej demokracji w imię rewolucyjnej dyktatury”
  No tak w ten sposób to można było wszystko wprowadzić i o tym mówił Lwow ale stwierdził że zasady moralne jakie ma mu na to nie pozwalają

 176. neospazmin
  napewno nie pan , „panie drogi”
  przebywający na antypodach , jest w stanie opisać Polskę obiektywnie.
  Zaufaj pan przynajmniej informacjom , ktore do pan docierają i nie traktuj je tak selektywnie ,jak to co napisała Siedlecka.
  wydłubywanie „rodzynek” i pomijanie rzeczywistej treści, nie przyczyni sie do tego, że zdoła pan ocenić przemiany zachodzące w kraju.

 177. neospazmin
  jeszcze coś o rosnącym szowinižmie i rasiźmie w Polsce.
  Do ciebie takie informacje nie docierają ?
  http://natemat.pl/210387,mielismy-juz-antysemityzm-bez-zydow-teraz-mamy-szowinizm-bez-uchodzcow-a-rzad-pis-tylko-podsyca-takie-nastroje

 178. Bar Norte
  24 stycznia o godz. 0:45
  coś obecne szadzenie PiS przy pomocy uchwał przypomina mi te bolszewickie przy pomocy dekretów. Na razie PiS wojska i policji z ostrą bronia przeciw ludziom jeszcze nie wyprowadził. Jak Polacy będą pozwalać mu rosnąć to wypprowadzi

 179. mały fizyk
  24 stycznia o godz. 9:38
  @neospasmin
  24 stycznia o godz. 0:07

  Prosze poczytac (ze zrozumieniem) ponizszy artykul. I zastanowic sie nad priorytetami pisowskich organow scigania.

  Mój komentarz
  Neospasmin podnosi na EP liche argumenty usprawiedliwiające neofaszystów i faszystów polskich – że to pojedyncze przypadki (każdy przypadek jest pojedynczy), szczegoły, że Polska nie odpowiada za to co pojedynczy idiota wyprawia, że to prywatna zabawa, że zrywanie hitlerowskich flag(?) to dopiero było bohaterstwo, itd.

  Lista pojedynczych przypadków”:

  – tort ze swastykami, to był jeden szczegół

  – swastyka paląca się na drzewie, to drugi szczegół

  – sławiące Hitlera przemówienie przedstawiciela legalnej organizacji, to trzeci szczegół

  – koncert pieśni nienawistnych i na nim recytacja przez publiczność „kto ty jesteś – Polak mały” i „Sieg heil”, to czwarty szczegół

  – publiczne wieszanie portretów parlamentarzystów PE jako zdrajców Polski, to piąty szczegół

  – asystentowanie jednego z szefów idiotycznej, prywatnej, neofaszystowskiej organizacji posłowi do parlamentu RP, to szósty szczegół

  – organizowanie publicznej zbiórki pieniędzy na rzecz ostatniego żołnierza wyklętego – Walusia odbywającego dożywocie w RPA za morderstwo, to siódmy szczegół

  – próby blokowania przez protektorów neofaszystów w parlamencie RP śledztwa w sprawie szerokich na cała ulicę i przekazywanych przez media na cały świat transparentów faszystowskich (w Polsce!), rac i okrzyków faszystowskich na Marszu Niepodległości, to ósmy szczegół

  – niemrawe śledztwo w sprawie katowickiego wieszania portretów zdrajców, na początek prokurator postanowił przesłuchać tych wieszanych (??), to dziewiąty szczegół

  – obecność w sejmie parlamentarzystów po cichu, oględnie, usprawiedliwiająco sympatyzujących z faszystami, to dziesiąty szczegół
  Itd., itp.
  Ze szczegółów świat jest zbudowany.
  Pzdr, TJ

 180. @neospasmin
  24 stycznia o godz. 10:09

  To poczytaj pan sobie Art. 256 Kodeksu Karnego. Wtedy pan zrozumie, o czym p.Siedlecka pisze.

 181. Pan tejot

  Uwaza pan ze publiczna zbiorka pieniedzy “na Walusia” to cos nielegalnego? Ze to powinno byc zakazane?
  Na jakiej podstawie?

  A wieszanie portretow? Przekracza granice krytyki czy nie? Nie sadze by uzyskal pan tu jednolita opinie.

  Te szczegoly jak je pan opisal dotycza jednej i tej samej grupki osob, nie tego ze zachowania nazistowskie sie rozlewaja po Polsce.

  ml

 182. Co do prokuratora ktory najpierw chcial sluchac “powieszonych” to nie ma w tym nic zdroznego: chcial sie najprawdopodobniej id nich dowiedziec czy czuja sie poszkodowanymi i czy w zwiazku z tym poczynia kroki prawne przeciw sprawcom, kroki ktoreby dublowaly postepowanie prokuratorskie.

  ml

 183. @jobrave
  23 stycznia o godz. 12:52
  „Dzięki boogojczyźnianej i hurrapatrriotycznej narracji PiS, zapowiedziom repolonizacji Polski, naziolskie robactwo wypełzło z nor. „

  Ludzie o poglądach nacjonalistyczno-szowinistycznych zawsze istnieli. Różnica polega na tym, że wcześniej czuli potępienie i zagrożenie sankcjami, teraz czują bezkarność i wiatr w plecy. Po ~25 latach religii w szkołach ( 2 lekcje w tygodniu ) mamy wspaniałe osiągnięcia. Miłość bliźniego i współczucie/empatia przelewa się falami na marszach (hasło: „my chcemy Boga” sąsiaduje z „Białą Europą” ) i demonstracjach uświetnionych szubienicami.

 184. @neospasmin
  24 stycznia o godz. 11:49

  Pan nie ma zielonego pojecia o zadaniach prokuratury. Bo w przypadku grozb przemocy przeciw poslom MUSI oskarzac z urzedu a nie na zyczenie. A czy poslowie wywioda sprawe cywilna to ich sprawa a nie zadne dublowanie.

 185. @ all

  Proponuje potraktowac nazwe blogowicza neospam(ina) na serio. Czyli wrzucic jego wpisy do spamu.

 186. neospazmin
  Ty to jesteś wogóle wielbiciel Walusia , apartheidu , a co za tym idzie rasistą i nacjonalistą, zgadza się , albo z tym Walusiem to wyjątek ?

 187. >> BWTB
  23 stycznia o godz. 17:19

  „…. naziolskie robactwo wypełzło z nor.”
  Zapytam, czy robactwo jest czymś więcej od pierwotniaków? W norach mieszkają też biedni ludzie, więc uważałbym z takimi śmiałymi sądami.
  Od idiotów do robactwa w dalszym ciągu niczego nie wyjaśnia.<<
  ——————————————————————————
  Cytat o "naziolskim robactwie" pochodzi akurat z mojego komentarza, więc czuję się upoważniony do zabrania głosu.
  Nie jestem badaczem, nie nie analizuję psychiki członków, organizacji neonazistowskich, zwolenników Hitlera, czy jemu podobnych, ich motywacji itp. Użyłem takiej, a nie innej przenośni, ponieważ tak mi się kojarzą – z robactwem, które należy tępić.
  Rozumiem, że według Ciebie należy nad każdym naziolkiem pochylić się i oceniać go indywidualnie. Najpierw sprawdzić, czy mamusia go przytulała, czy koledzy w szkole nie naśmiewali się z nie niego, z powodu odstających uszu, czy nauczyciele się na niego uwzięli, czy miał powodzenie u kobiet, czy w robocie szef go nie lubił.
  Domyślam się, że żal Ci małego Hitlerka, czy Stalinka – obu tatusiowie bijali, a tatuś tego drugiego, to nawet pijał (tu przerywam na chwilę, by otrzeć łzy).
  Robactwo wypełza z nor tylko wtedy, gdy ma sprzyjające warunki, jeśli nie ma to siedzi tam i albo ogranicza się do form przetrwalnikowych, lub -najnormalniej -zdycha.
  Nb. nie sądziłem, że będę musiał objaśniać, tak lichą, prymitywną metaforę.

 188. @marc68
  22 stycznia o godz. 23:37
  „…kościół oraz elity postsolidarnościowe, z obu stron obecnej linii podziału, tak namiętnie zwalczały wszelkie ślady „czerwonego” oraz nostalgię za PRL-em,…”

  Słusznie prawisz… Jakoś tak źle mi się kojarzy to wymienianie nazw ulic, ten IPN ( to takie Ministerstwo Prawdy z Orwela) . Wiadomo kto palił książki i kto malował „Jude raus” na witrynach. Szkoda tylko, że przypomina nam to w sposób nachalny powtarzając to samo wielokrotnie (flooding), z dodatkiem wulgaryzmów, @te-odór vel Radzio, Jedwbnik lub @Saldo Mortale.

  Ciekawe czy dożyję czasów kiedy będzie następna fala zmian nazw ulic i rond. Rządzącym się wydaję, że będą rządzić wiecznie i koniecznie trzeba się utrwalić w świadomości, żeby maluczcy nie zapomnieli. Niesiołowski kiedyś wysadzał pomnik Lenina, bo wtedy było to nazwisko „en voque” dla władzy. Przypomina się spadający pomnik Saddama w Iraku, Lenina w Berlinie czy Dzierżyński w Moskwie. Czy kiedyś ich los podzieli pomnik Lecha Kaczyńskiego ?
  Do niedawna USA były przykładem przekazywania władzy w ładnym stylu, ale ostatni prezydent działa w stylu autorytarnym, więc wszystko przed nami, może zdąży i postawi sobie pomnik za życia.

 189. http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,22937185,najbardziej-szokujacych-scen-nie-wyemitowalismy-kittel-o-reportazu.html#BoxNewsLink&a=66&c=96

  „- Na koniec reportażu pojawia się informacja, że zespół ds. praw człowieka przy MSWiA został w 2016 zlikwidowany, a urzędniczka alarmująca ws. działalności Mateusza S. straciła pracę.”
  Byc moze ta urzedniczka odkryla , ze dziadkowie lesnych patriotow , wszyscy co do jednego , byli swego czasu w Wermachcie i dlatego alarmowanie bylo w stosunku do nich nieuczciwe jakies takie szmalcownicze nawet i trzeba bylo to ukro’cic .Szmalcownictwo jest nieladne.. a ona nie chciala przeprosic ,.. byc moze

 190. Radykalizacja społeczeństw, polaryzacja, prowadzi do nakręcania agresji.
  Inaczej myślący nie będą tolerowani.
  Niestety, politycy bedą grać na takich emocjach, podsycać je dla krótkowzrocznych, koniunkturalnych celów.
  Jaki mogą osiągnąć cel?
  Wyhodują sobie Walusiów, Cybów, Breivików……
  A potem będą się dziwić, że kupowane na zapas pancerne limuzyny, w końcu okażą się przydatne.

 191. Jak wyliczył kiedyś znany ekonomista Jeffrey Sachs [11], do zlikwidowania skrajnej nędzy na całym świecie wystarczyłoby wydawać 175 mld USD rocznie przez 20 lat. Czyli w sumie ok. 3,5 biliona. Gdyby więc USA zamiast na prowadzenie swych bliskowschodnich kolonialnych wojen i finansowanie związanego z nimi państwa policyjnego w domu, przeznaczyły pieniądze na likwidację światowej nędzy, zostałoby im w kieszeni co najmniej 500 miliardów, i, optymistycznie rzecz biorąc, skończyły by się bliskowschodnie wojny, a także zalew uchodźców, terroryzm i głód. Wymagałoby to jednak rozmontowania w USA machiny „warfare state” – Państwa Dobrobytu Wojennego, którego gospodarka opiera się w znacznym stopniu na jedynej znaczącej gałęzi produkcji pozostawionej w kraju – broni, i na wojnach, które zapewniają jej zbyt. W którym dobrobyt i zarobki milionów ludzi-wyborców pochodzą z pracy dla gigantycznej maszyny wojennej i wywiadowczej. W którym największe zyski dla 1% mogą pochodzić, poza spekulacjami finansowymi, z wojen i ich obsługi.

  Taka drastyczna zmiana kursu jest jednak w praktyce niemożliwa i wymagałaby albo rewolucji, albo bankructwa obecnego systemu.
  https://pracownia4.wordpress.com/
  ==========

 192. Zalewska, pytana w radiowej Jedynce o to, w jakiej branży najbardziej brakuje specjalistów, odpowiedziała: „Szczerze? Wszystkich. W tej chwili możemy spokojnie mówić, że wszędzie mamy lukę pokoleniową. To zaniedbania tak naprawdę ostatnich kilkunastu lat, dlatego że uznaliśmy, że szkolnictwo zawodowe nas nie interesuje. Przestaliśmy inwestować, przestaliśmy o tym mówić i mówiliśmy, że tak naprawdę jest tylko ścieżka liceum ogólnokształcącego”.
  http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1099761,zalewska-w-szkolach-zawodowych-brakuje-specjalistow.html
  ============

  Jeszcze jeden wielkopomny sukces styropianowców….

 193. Szanowny panie redaktorze , czy pan jest tak naiwny, ze nie wie, gdzie byly skuzby i gdzie sa? Przeciez to widac golym okiem: tropia korupcje u przeciwnikow politycznych, walcza z protestujacymi podczas miesiaczek Kaczynskiego, zamykaja kobiety protestujace pod Sejmem lub na ulicach, sledza totalna opozycje itp itd. Sluzby panstwa polskkiego, kierujacego sie tradycjami Polski przedwojennej wspomagaja organizacje lub przynajmniej im nie przeszkadzaja typu slynnej juz DiN. Bo to sa wszystko patrioci, ktorzy przysluzyli sie do zdobycia wladzy PiS i obecnie ja wspomagaja, zwalczajac przeciwnikow politycznych. Jak mozna zwalczac cos, co samemu sie posrednio stworzylo swoja polityka, propaganda i dzialalnoscia?

 194. mały fizyk
  24 stycznia o godz. 12:01

  @neospasmin
  24 stycznia o godz. 11:49

  Pan nie ma zielonego pojecia o zadaniach prokuratury. Bo w przypadku grozb przemocy przeciw poslom MUSI oskarzac z urzedu a nie na zyczenie. A czy poslowie wywioda sprawe cywilna to ich sprawa a nie zadne dublowanie.
  ——————————————————————————–
  Zgadza się – to klasyczny przypadek gróźb karalnych, tymczasem W. Cz. Pan Marcin „Neospasmin” Lazarowicz uprawia tu, nie mniej, ni więcej, kazuistykę.
  I tak np. @tejot wyszczególnił m.in. zbiórkę pieniędzy na Walusia, a W.Cz. Pan Marcin zaraz się przyczepił pytając, czy ta zbiórka jest nielegalna? Przeczytałem dokładnie wpis „tejota”, stąd wiem, że nic takiego on nie sugerował, jednakowoż W.Cz. Pan Marcin wyrwał sobie z kontekstu, ów fakt i pastwi się nad tym.
  Sama zbiórka, jest oczywiście legalna, ale też nie rzecz w jej legalności. Wchodząc na stronę „Dumy i Nowoczesności”, a ściślej na podstronę, na której „DiN” zachęca do zrzuty na Walusia, przekonujemy się, że organizatorzy pochwalają czyn Walusia, pochwalają przemoc, krwawe rozprawy z przeciwnikami politycznymi itp. Zbiórka ta nie ma więc charakteru pomocy humanitarnej, lecz polityczny, ideologiczny, jest nagrodą dla Walusia, jego czynu, nb. przypomnę, że Waluś wyraził żal i potępił swój czyn, czym organizatorzy akcji się nie przejmują. Jest to dodatkowa okoliczność obciążająca, pomimo tego, iż niezagrożona bezpośrednio karą, jednak w kontekście całej dzialalności wzmacnia zarzuty karne.

  „Prywatny charakter imprezy” również jest mocno dyskusyjny (choć nie w ocenie W. Cz. Pana Marcina) na co, zresztą, zwracali uwagę już wcześniej inni dyskutanci. Poza tym nie ma większego znaczenia, czy był to spęd prywatny, czy nie, ponieważ prawo zostało złamane i sąd (jeśli zechce), to właśnie tak to oceni.

 195. >> zetus1
  24 stycznia o godz. 11:56

  @jobrave
  23 stycznia o godz. 12:52
  „Dzięki boogojczyźnianej i hurrapatrriotycznej narracji PiS, zapowiedziom repolonizacji Polski, naziolskie robactwo wypełzło z nor. „

  Ludzie o poglądach nacjonalistyczno-szowinistycznych zawsze istnieli. Różnica polega na tym, że wcześniej czuli potępienie i zagrożenie sankcjami, teraz czują bezkarność i wiatr w plecy. Po ~25 latach religii w szkołach ( 2 lekcje w tygodniu ) mamy wspaniałe osiągnięcia. Miłość bliźniego i współczucie/empatia przelewa się falami na marszach (hasło: „my chcemy Boga” sąsiaduje z „Białą Europą” ) i demonstracjach uświetnionych szubienicami. <<
  —————————————————————————–
  I to jest zadziwiające – tylu żarliwych katolików w Polsce, a jednocześnie nienawiść zieje z ambon, z katolickich mediów (w -tym publicznych obecnie), z ust – ostentacyjnie katolickich polityków oraz katolickich mas. Tym bardziej że religia w szkołach uczona jest od czasu istnienia szkół ogólnie dostępnych, a więc od ostatniej fazy zaborów, poprzez całe Międzywojnie, część komuny (formalnie do 1961 roku) oraz po 1989 r. po dziś dzień. Ponadto nieskrępowany dostęp do praktyk religijnych również podczas okupacji, jak i komuny, tysiące sanktuariów, dzisiątki tysięcy kościołów, krzyży, kapliczek i figur na każdym świąt kościelnych co drugi dzień (samych maryjnych ponad 50!), papieża-Polaka itd. itp.

 196. maciek.g

  Niepotrzebnie moim zdaniem usiłujesz wprowadzić do dyskusji o upadku liberalnego rządu tymczasowego w Rosji, w 1917 roku, jakieś wartościowanie moralne, bo temat dotyczy wyłącznie pragmatyzmu politycznego.
  Bezdyskusyjne bowiem jest to, że rząd Lwowa/Kiereńskiego upadł wraz z państwem rosyjskim na skutek zaniechania podstawowych reform społecznych oraz decyzji o kontynuowaniu wojny. To było powodem przejęcia władzy przez bolszewików. Bezdyskusyjne jest też, że umocnili oni na przełomie 1917-18 swą władzę, bo przeprowadzili podstawowe reformy.
  W obliczu dramatycznych konsekwencji politycznych tych wydarzeń późniejsze tłumaczenie przez Lwowa swych karygodnych zaniechań „zasadami moralnymi” zakrawa na kpinę. Bo tak naprawdę, patrząc bez emocji, liberalne środowiska polityczne, których interesy reprezentowali Lwow z Kiereńskim uknuły antycarski spisek chcąc przeprowadzić pucz ale w swej głupocie wywołały rewolucję, która ich przerosła. Inaczej – której z powodu swych klasowych ograniczeń nie sprostali.
  I to nie pierwsza w historii taka sytuacja, bo w czasie Rewolucji Francuskiej było podobnie z liberałami.

  Ale jesli cię przykład bolszewików drażni to w sensie tego pragmatyzmu politycznego można się odwołać do sytuacji w Polsce w 1918 roku. Mam na myśli powierzenie przez Piłsudskiego, w obliczu szalejącej na wschodzie rewolucji i pierwszych jej symptomów w kraju, funkcji premiera socjaliście Jędrzejowi Moraczewskiemu. Przypomnę, że celem misji Moraczewskiego było przeprowadzenie podstawowych reform społecznych ale bez naruszania stosunków własnościowych. I Moraczewski, w ciągu trzech miesięcy, nie bacząc na wściekłość prawicy i wymierzone w jego rząd próby puczu, to zrobił. Wprowadził powszechne prawo wyborcze (obejmujące również kobiety!), ustanowił ośmiogodzinny dzień pracy, zagwarantował legalność związków zawodowych i prawo do strajku, wprowadził inspekcję pracy, ubezpieczenia chorobowe, ochronę lokatorów, uchwalił dekret o walce z paskarstwem itp itd . I nie chciałbym cię maćku.g załamywać, ale on wszystkie te reformy wprowadził za pomocą dekretów.
  Ale na skutek tego Moraczewski z Piłsudzkim realizując społeczne oczekiwania politycznie spacyfikowali nastroje rewolucyjne i zagwarantowali II RP kiepską lecz jednak demokrację.

  Jeszcze jedna sprawa … .
  Jeśli na siłę usiłujesz wiązać powyższe sytuacje z PiS-em to zastanów się nad zaniechaniami politycznymi jego poprzedników w realizacji oczekiwań społecznych. Zastanów się czy w obliczu tego co się dzieje dziś w kraju np warto było latami uchylać się od wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej. Czy ten egoizm społecznych grup korzystających z wyzysku od 1989, który w ich interesie wyrażało państwo, w sensie politycznym się temu państwu dziś opłaca?

 197. Wielbiciele Hitlera z „DiN” nawoływali do zabójstwa Tuska. Czyż to nie paranoja? Przecież Tusk, to swój człowiek -wnuk żolnierza Wehrmachtu.

  >>W materiale „Superwizjera” TVN o neonazistach nie wyemitowano fragmentu nagrania, na którym słychać nawoływanie do zabójstwa Donalda Tuska. – Wiemy kto to powiedział, mamy nagrania – mówi w TOK FM jeden z autorów reportażu. <<
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,22937503,tych-slow-w-superwizjerze-dziennikarze-nie-wyemitowali-to.html#Czolka3Img

 198. jobrave
  24 stycznia o godz. 14:27

  mały fizyk
  24 stycznia o godz. 12:01

  Ciagle sie zastanawiam, dlaczego Neo musi robic z siebie „durnia”.

 199. NEOprzodownikowi……

  Podobnie jest przy dyskusjach o lewicowej Europie. Mowimy wprawdzie o wybranych prawicowych rzadach, zapominajac o drugiej polowie spoleczenstwa. Pomijamy spoleczno-polityczny mainstream. Jest to typowe dla myslenia “wykluczajacego”. Natomiast irracjonalna niechec do zydow prawie nigdy nie wynikala z osobistego doswiadczenia, lecz niejako ze stereotypowej niecheci.

  Podobnie w dzisiejszej Polsce, obecny jest antysemityzm przy nieobecnych zydach. Oczywiscie niedorzecznoscia byloby mowienie, ze wszyscy Polacy sa antysemitami. Mozna jednak analizowac skale zjawiska. Irracjonalne postawy prowadza czesto do irracjonalnych dzialan.

  Blogujacy czesto uzywaja kola ratunkowego w postaci bylego zydowskiego przyjaciela z dzieciecego podworka lub placu zabaw. Kolem ratunkowym moze byc rowniez polityka Izraela lub tesciowa, co nabiera cech humoru rodzinnego. Jakkolwiek wiara nie zawsze jest podstawa okreslenia bytu zydowskiego, to dla wielu wazna jest ilosc przodkow, ktorzy byli jej wyznawcami. Takie perwersyjne kalkulacje mialy miejsce w polskiej polityce po 1989 roku.

  Zapominamy przy tym wlasna historie, mianowicie fakty, ze spiskowe podejrzenia doprowadzily do wyniszczenia zydow, wyniszczenie poprzedzila izolacja i wykluczanie z danej spolecznosci. Zmiana paradygmatu spolecznego i narodowego oraz dominacja czystosci rasowej nadaly celowi, ktorym byla zaglada pewna spojnosc w realizowaniu niemieckiej doktryny narodowosocjalistycznej.

  Obecnie, niestety czesto sie o tym zapomina i przesuwa odpowiedzialnosc spoleczna na osobe wodza.
  Podobnie (przesuwanie odpowiedzilanosci na osobe wodza) jest w opisach czasow stalinowskich. Tak reagujemy przy opisywaniu naszej historii powojennej. Nasuwa mi sie tu przyklad Jaruzelskiego i nasze oraz jego stanowisko wobec stanu wojennego. Debaty takie sa bezsensowne, bo powoduja zaniki pamieci przy analizie czasow przed i po stanie wojennym.

  Motyw eliminacyjny natomiast pokrywa sie niejako z chrzescijanskim porzadkiem moralnym, w ktorym zydzi wystepuja jako jego wrogowie oraz ci, ktorzy zamordowali Chrystusa. Oczywiscie nie jest moim zamiarem ustawianie w jednym szeregu Jaruzelskiego i Chrystusa.

  Istotne jest przy tym, ze sam antysemityzm nie tylko opisuje zydow, jest on rowniez nosicielem informacji o antysemitach, z czego antysemici rzadko zdaja sobie sprawe. Tendencje eliminowania zydow z zycia spolecznego byly (sa) obecne w naszym postrzeganiu swiata. Postulaty masowej emigracji byly wyraznym wariantem antysemityzmu eliminacyjnego. Nie mozna rowniez twierdzic, ze los zydow w Polsce byl spolecznie obojetny.

  Najchetniej widzianoby ich poza granicami kraju. Podobnie myslano po ostatniej wojnie, gdy nie chodzilo juz o 10%, lecz o 1 %. populacji. Mowienie przy tym o dominacji zydow w polskiej polityce po wojnie oraz o antypolonizmie jest conajmniej niedorzecznoscia. Stereotyp dominacji politycznej zydow funkcjonuje i nikomu nie przyjdzie do glowy (oka), aby to po prostu sprawdzic.

 200. Woodrow Wilson w swoim zadufaniu uważał, że raj na ziemi już zapanował w Nowym Świecie i w kieszeniach Starego, a założywszy, że ludzkie namiętności można okiełznać, uznał, że ów raj zanurzy ostatecznie świat w powodzi demokracji. Zadufanie Lenina miało w sobie więcej żywiołu ognia. Uważał on, że świat jest w swojej strukturze tak niesprawiedliwy, iż jedynie ogień rewolucyjnego zrywu – gdy uwolnią się ludzkie namiętności – może wypalić krępujące ludzkość pnącza i umożliwić rozwój nowego życia. Ostatnie 100 lat Rosja i Ameryka poświęciły na wzajemne kopiowanie w najmniejszych detalach przejawów swojej wybujałej ambicji oraz licznych porażek na drodze do jej zaspokojenia. Rosja i Ameryka – a być może cały Zachód – zbudowały swoje współczesne tożsamości na jasnym i trwałym wzajemnym przeciwstawieniu: amerykańska droga była amerykańska, gdyż stanowiła odrzucenie sowieckiej i odwrotnie.
  http://nowadebata.pl/2017/12/30/jak-rok-1917-odmienil-oblicze-zachodu/
  ==============

  Ciekawe spojrzenie……

 201. IV RP przypomina czasy Piusa XII błogosławiącego…Tak sobie myślę,że KK milczy jak w czasie okupacji.To też dzieci Boga i na jego podobieństwo a do tego grzesznicy od urodzenia jak mawiają biskupi.

 202. Ze zdumieniem przeczytałem życiorysy Lecha i Jarosława Kaczyńskich zamieszczone w Encyklopedii Solidarności, publikacji powstałej, jak twierdzi wydawca, we współpracy z IPN. Życiorysy te nie tylko tworzone są „metodą Adama Słodowego – czyli coś z niczego”, ale i zawierają informacje ewidentnie nieprawdziwe.
  http://mediumpubliczne.pl/2016/02/sfalszowane-zyciorysy-lecha-i-jaroslawa-w-encyklopedii-solidarnosci/
  =========

 203. Osobiscie jestem zdania, ze zasada wolnosci slowa i zebran ma wieksza wage od przepisow kodeksu karnego. Partie nacjonalistyczne w Polsce i Europie maja dobra uzasadnienie w historii najnowszej http://bobolowisko.blogspot.com/2015/09/o-zaletach-apartheidu-i.html

 204. Bobola
  24 stycznia o godz. 19:57

  Dawno, BARDZO dawno nie widziany……
  Mocne wejście….

  W dużej mierze się zgadzam.
  Politycy prowadzą nas na skraj przepaści- jak lemingi.
  I będą krzyczeć NAPRZÓD!!!
  Sami pozostając na zapleczu, w strzeżonych enklawach.
  Multi- kulti ich nie dotyczy.

 205. neospasmin
  24 stycznia o godz. 9:12
  *To co mnie boli w aferze swastyki z wafelkow to dzialanie na zapotrzebowanie- wykazac ze to wlasnie dzis nastapilo takie rozpasanie, taka eskalacja zla jak nigdy wczesniej.*
  przynajmniej nie wcześniej niż z 70-parę lat
  „Grupa około 15 osób, prawdopodobnie pseudokibiców, uzbrojonych w pałki teleskopowe i gaz, kontra czworo nastolatków ……
  Do napaści doszło w sobotni wieczór w centrum Oliwy. Tam, w Domu Zarazy, odbywała się impreza, której głównym hasłem była wolność od przemocy, równość i tolerancja. Przesłanie najprawdopodobniej nie spodobało się przedstawicielom skrajnej prawicy, którzy pojawili się w okolicy. Po napaści nastolatek z ranami głowy trafił do szpitala, gdzie wykonano mu obdukcję.
  http://www.dziennikbaltycki.pl/wiadomosci/gdansk/a/brutalny-atak-z-gazem-i-palkami-na-nastolatkow-w-gdansku-zaatakowali-bo-nie-podobali-sie-im-lewacy,12876707/

  zaczyna się od swastyk z wafelków, wydłubywania kotkom oczek…. takie nieszkodliwe zabawy młodych….

 206. >>wiesiek59
  24 stycznia o godz. 18:01

  Ze zdumieniem przeczytałem życiorysy Lecha i Jarosława Kaczyńskich zamieszczone w Encyklopedii Solidarności, publikacji powstałej, jak twierdzi wydawca, we współpracy z IPN. Życiorysy te nie tylko tworzone są „metodą Adama Słodowego – czyli coś z niczego”, ale i zawierają informacje ewidentnie nieprawdziwe.
  ‚http://mediumpubliczne.pl/2016/02/sfalszowane-zyciorysy-lecha-i-jaroslawa-w-encyklopedii-solidarnosci/<<
  ——————————————————————————
  Przeczytaj to: wiesiek59
  24 stycznia o godz. 18:01

  Ze zdumieniem przeczytałem życiorysy Lecha i Jarosława Kaczyńskich zamieszczone w Encyklopedii Solidarności, publikacji powstałej, jak twierdzi wydawca, we współpracy z IPN. Życiorysy te nie tylko tworzone są „metodą Adama Słodowego – czyli coś z niczego”, ale i zawierają informacje ewidentnie nieprawdziwe.
  —————————————————————————-
  Przeczytaj to, a będziesz zdumiony jeszcze bardziej:
  https://www.docdroid.net/Q0tICMw/raport-gegaczy.pdf

  Były działacz opozycji solidarnościowej, Krzysztof Łoziński, obecnie szef KOD, w swojej książce "Raport gęgaczy" (link do książki wyżej), demaskuje znacznie więcej fałszerstw ubogacających biografię Kaczego.

 207. Wiesiek59,
  Sorry, pomyliłem coś przy wklejaniu, stąd dwa razy, ale link jest OK.

 208. Osobiscie jestem zdania , ze pani prof Sroda ma racje .. nadchodzi czas zabijania
  Tytulowe pytanie juz nie aktualne
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,22940230,trzej-uczestnicy-urodzin-hitlera-wychodza-na-wolnosc-wsrod.html#Czolka3Img

 209. P. Olborski

  Czas zabijania juz nadszedl- Ryszard Cyba go rozpoczal.

  P. Maria Barring

  W tej gdanskiej historii najwazniejsza jest reakcja organow panstwa. Co zrobila policja by nie dopuscic do aktow przemocy i co kiedy do nich doszlo.
  Napisze pani?

  W kontekscie takich wlasnie sytuacji trudno nie docenic dzialan policji na rzecz ochraniania miesiecznic smolenskich: nikomu tam sie nic zlego nie stalo, odpukac….

  ml

 210. „Osobiscie jestem zdania, ze zasada wolnosci slowa i zebran ma wieksza wage od przepisow kodeksu karnego.”
  „W kontekscie takich wlasnie sytuacji trudno nie docenic dzialan policji na rzecz ochraniania miesiecznic smolenskich ”

  To i to powyzej tego … a tnp cala lektura Enpassanta potwierdza domniemanie, ze
  „Zycie jest prostsze , gdy nie masz zadnych zasad „

 211. Bar Norte
  24 stycznia o godz. 14:55
  Było zupełnie odwrotnieniz twierdzisz. Władza bolszewików powstała dwa dni wcześniej niż rząd Lwowa. Powstała dwuwładza. Chwilowo większe możliwości miał Lwow bo ludzie Cara jeszcze znajdowali się na urzędach. Jednak wpływ Lwowa malał .Z tego powodu te układy między tymi rządami.. Odwrotnie nisz piszesz bezdyskusyjne jest to, że rząd Lwowa nie miał najmniejszych szans w konfrontacji z rządem bolszewików którzy poszli po władzę metoda wszystkie chwyty dozwolone , prawo i moralność nas nie krępuje. Bolszewicy bowiem rozpoczęli bowiem siłowe przejmowanie władzy i jedynym co mogło ich przed tym powstrzymać była siła. W mojej ocenie Lwów i liberałowie siłowo byli słabsi niż bolszewicy wspierani przez żołnierzy i robotników. i w konfrontacji zbrojnej szans nie mieli. Żadne , nawet najlepsze propozycje reform były bez znaczenia. Tak jak obecnie PiS, tak wtedy bolszewicy oświadczyli by ludowi że bogaci liberałowie chcą ich oszukać i jedynym słusznym działanie jest wsparcie ich jako gwaranta prawdziwych reform. Żołnierzy mieli po swej stronie w większość na dodatek wspartą robotnikami.
  Na działania polityczne nie liczące się z prawem jedynym możliwym działaniem jest siła. Po wygraniu walki trzeba bezwzględnie postawić przed sądami winnych takiej polityki i drastycznie ukarać. (to wystraszy ewentualnych naśladowców)
  Jeżeli tego się nie zrobi skutek jest jasny – to oni zlikwidują swych przeciwników politycznych i przejmą władzę.

 212. Wolnosc slowa gimnazjalna , konkursowa w Kolobrzegu . Tam zycie wydaje sie prostsze

  „Czym innym jest wolność słowa, a czym innym odpowiedzialność za własne czyny. To właśnie mieliśmy na celu, rozmawiając z naszą uczennicą. Wolność jednostki w tym przypadku godzi w dobro innych osób – naszych pozostałych uczniów. Nie mogliśmy się na to zgodzić.”

 213. olborski
  24 stycznia o godz. 23:31
  Ludzie kompletnie nie pojmują, ze gdy jest grupa murza powstać bezwzględnie szanowane zasady, bo bez tego grupa się rozsypie co sprawi, że przestanie stanowić siłę, a słaby się nie liczy.
  Z tej prostej przyczyny jest absolutnie pewne ze aby kraj funkcjonował musi być przestrzegane prawo Nie przestrzeganie go prowadzi do anarchii i samowoli , a ta skutecznie osłabia i niszczy. Mamy mnóstwo przykładów z historii potwierdzających do czego prowadzi nie przestrzeganie prawa

 214. maciek.g

  „Władza bolszewików powstała dwa dni wcześniej niż rząd Lwowa. Powstała dwuwładza.”

  Ale to normalne w czasie rewolucji, że powstaje kilka alernatywnych ośrodków władzy – w różnym czasie, równolegle. W czasie rewolucji francuskiej też tak bywało.

  „Chwilowo większe możliwości miał Lwow bo ludzie Cara jeszcze znajdowali się na urzędach.”

  Nie rozumiem. Przecież spiskowcy skupieni wokół Lwowa obalili wcześniej w sposób nielegalny monarchię. Czemu mieli więc by mu pomagać urzędnicy monarchii?

  „rząd Lwowa nie miał najmniejszych szans w konfrontacji z rządem bolszewików którzy poszli po władzę metoda wszystkie chwyty dozwolone , prawo i moralność nas nie krępuje.”

  Znów nie rozumiem. Jaki rząd bolszewików? Przecież był jeden rząd – rząd tymczasowy liberałów. Tak na marginesie … . Ludzie skupieni w tym rządzie przecież przejęli władzę też na zasadzie „wszystkie chwyty dozwolone, prawo i moralność nas nie krępuje”. Przecież obalili monarchię drogą rewolucyjną.

  „Bolszewicy bowiem rozpoczęli bowiem siłowe przejmowanie władzy”

  Owszem, w lipcu 1917 – tzw „dni lipcowe”. Zapłacili za to delegalizacją, aresztowaniem blisko 400 aktywistów, likwidacją biur i zamknieciem gazety „Prawda”. Sam Lenin zmuszony został do ucieczki z Rosji.

  ” Żołnierzy (Bolszewicy) mieli po swej stronie w większość na dodatek wspartą robotnikami.”

  Tak, ale trzy miesiące później – dopiero w listopadzie 1917. Dodałbym jeszcze chłopów. Jak sądzisz – dlaczego?

  „Żadne , nawet najlepsze propozycje reform były bez znaczenia. (…) wtedy bolszewicy oświadczyli by ludowi że bogaci liberałowie chcą ich oszukać”

  Ale przecież ci pisałem, że od lutego 1917 już nie propozycje szło tylko o realne reformy. Propozycje to składano wcześniej, gdy potrzeba było pozyskać sojuszników do obalenia cara.
  Poza tym gdyby przeprowadzono obiecane reformy to przecież bolszewicy nie mogliby zarzucać liberałom oszustwa.

  „Na działania polityczne nie liczące się z prawem jedynym możliwym działaniem jest siła. Po wygraniu walki trzeba bezwzględnie postawić przed sądami winnych takiej polityki i drastycznie ukarać. (to wystraszy ewentualnych naśladowców)”

  Ale co to ma do rzeczy?

 215. PP JOBRAVE i MALY FIZYK

  „Pan nie ma zielonego pojecia o zadaniach prokuratury. Bo w przypadku grozb przemocy przeciw poslom MUSI oskarzac z urzedu a nie na zyczenie. A czy poslowie wywioda sprawe cywilna to ich sprawa a nie zadne dublowanie.”

  Czy jesli „powiieszeni” zdecyduja sie przyjac role oskarzycieli posilkowych w ewentualnym procesie karnym (nie cywilnym!) to prokurator bedzie zobowiazany do przeprowadzania czynnosci ( zbierania dowodow, przesluchiwania swiadkow i podejzanych, stawiania zarzutow) w obecnosci rzeczonych oskarzycieli posilkowych badz ich pelnomocnikow?
  A jesli jakies czynnosci zostaly juz dokonane to czy oskarzyciel posilkowy moze zadac ich powtorzenia w swojej/swego pelnomocnika obecnosci?
  Juz pan wie czemu nalezalo zaczac od przesluchania poszkodowanych?
  Czemu prokurator postapil wlasciwie?

  marcin.lazarowicz

 216. pan Wiesiek

  „Ze zdumieniem przeczytałem życiorysy Lecha i Jarosława Kaczyńskich zamieszczone w Encyklopedii Solidarności, publikacji powstałej, jak twierdzi wydawca, we współpracy z IPN. Życiorysy te nie tylko tworzone są „metodą Adama Słodowego – czyli coś z niczego”, ale i zawierają informacje ewidentnie nieprawdziwe.”

  dobrze byloby napisac kto, imiennie stworzyl te zyciorysy, boo nie sadze by Kaczor za to odpowiadal.

  ml

 217. teodor
  23 stycznia o godz. 21:09
  Ty,odUr .
  T34 mial amerykanska przekladnie biegow a Sputnika zbudowali kolesie Von Brauna, wzieci do niewoli.
  Lenin powiedzial, ze chciwi kapitalisci sprzedadza im wszystko, co trzeba.
  Sutton caly czas twierdzil, ze korporacjom nie przeszkadzal komunizm ani hitleryzm, liczyla sie forsa. Rodzina sponsorow Trumpa, pejsatych braci Koch, budowala rafinerie Stalinowi i Hitlerowi.

 218. Bywalec

  „neospazmin
  Ty to jesteś wogóle wielbiciel Walusia , apartheidu , a co za tym idzie rasistą i nacjonalistą, zgadza się , albo z tym Walusiem to wyjątek ?”

  1.Jedyne czego jestem wielbicielem to prince polo, stad dusza mnie zabolala gdy ktos z niego swastyke zrobil. Sie nie godzi…

  2.Janusz Walus. Jest on ostatnim jencem wojennym w poludnowoafrykanskiej wojnie domowej. Wojna juz dawno sie skonczyla a on wciaz siedzi. Tak byc nie powinno. Dlatego uwazam ze kazda inicjatywa by mu pomoc jest dobra. Niezaleznie kto ja podnosi. Nie znajde takich w Polityce, GW czy TOK fm to ciesze sie ze choc polscy narodowcy sie tym zajmuja.
  Czy sam Walus wyda zebrane srodki na prawnikow czy na to zeby znalezc sobie kat do zycia po zwolnieniu z pierdla to mnie niewiele interesuje.
  Niewiele mnie tez interesuje co bedzie robil po zwolnieniu: pisal pamietniki czy prowadzil dzialanosc polityczna. Znaczenie ma to ze juz dawno powinien zostac wypuszczony.

  3.Apartheid. Latwo go ocenic porownujac do wspolczesnej Poludniowej Afryki.
  To w co sie ona przerodzila jest bez dwoch zdan zlem. Czy to znaczy ze nalezalo zachowac apartheid? To tak jakby pisac ze lepiej byloby by Niemcy nie dopuscili by Sowieci zajeli Polske w roku 1944.
  Stad nie ide w oceny apartheidu poprzez to co nastapilo po nim.
  Uwazam apartheid za zlo- patrz Izrael i jego polityka.

  4.Rasizm. Jedyne rasy w jakie wierze to te psie. Szczegolna role maja u mnie airedale terriery.

  5.Nacjonalizm. Mam wielkie klopoty z odroznieniem go od patriotyzmu.Granica bbb nieostra.
  Ostatnio zaczalem podejzewac ze to to samo tylko opisywane przez osoby o roznym poziomie utozasamiania sie z panstwem/narodem.

  marcin.lazarowicz

 219. Pan Maciej

  Wladze w Madrycie twierdza ze zawiesily autonomie Katalonii, wprowadzily tam brutalnie dzialajaca poliicje po to by Katalonczycy zaczeli przestrzegac prawa.
  Czy wedlug pana maja racje – poniewaz w konstytucji krolestwa Hiszpanii nic nie ma na temat oglasxzania niepodleglosci przez czesci tego panstwa to Katalonczycy lamia prawo i jako tacy powinni dostac po glowie? czy moze jest inaczej: jest cos waznejszego nizli przestrzeganie prawa (tu: konstytucji)?

  ml

 220. Nacjonalizm to kult miejscowej rasy panów według tutejszego obrządku religijnego.W przyrodzie to normalne np.zadziobią albinosa.Taki odruch Pawłowa.Tak sobie myślę czy ludzkość wraca na drzewo.

 221. NEO nie obchodzi najwazniejsze w kwestii Walusia; mianowicie to czy sie resocjalizowal i jakie sa prognozy resocjalizacyjne. Zastanawiam sie dlaczego NEO musi ciagle robic z siebie „durnia”.

 222. Sprawdzam kto @Bobole polecił – okazuje się że on sam się reklamuje. Sprawdzam kto utożsamia się z jego wstecznymi poglądami i oczom nie wierzę.
  Oto np. opinie o kobietach: „.. W efekcie panie, ktore maja co najwyzej kwalfikacje przywodcze wystarczajace do postawienia ich na czele kola gospodyn wiejskich czy innej organizacji wzajemnej adoracji sa zmuszone do podejmowania decyzji przekraczajacych ich umyslowe mozliwosci. Tu winni sa wyborcy, ktorzy powinni zdawac sobie sprawe, ze wybieraja na stanowiska powszechnego zaufania istoty, ktorych cechy wybitne nie ida w parze nawet z zaletami wygladu slynnej Kleopatry. Kobiety sa niezastapione w rozplodzie ale poza tym ich przydatnosc jest ograniczona. Nie zadajmy od nich wiecej niz moga dostarczyc! ”
  Panie Bobola, mogę jedynie współczuć kobiecie która poświęciła swoje życie na egzystencje przy pańskim narcystycznym boku i służyła jednie jak Pan to ujął do „rozpłodu”.
  Kto ma ochotę przeczytać wyjątkowo obrzydliwy, rasistowski wpis może to uczynić, – znajdzie tam takie oto odrażające przemyślenia:
  „..Zaniechanie tej polityki jest jedna z przyczyn obecnego kryzysu ludnosciowego i moze w przyszlosci doprowadzic do zaniku rasy bialej na calym swiecie. Kazdy kto mysli, ze wprowadzenie duzej ilosci „mlodych kolorowych byczkow” do spoleczenstwa skladajacego sie w 50% z bialych i nadmiernie wyzwolonych kobiet moze skonczyc sie inaczej niz gwaltami i produkcja kolrowych bekartow nie wie nic o naturze ludzkiej…”

 223. Jeszcze jeden samiec.
  Panie Lazarowicz, niech już pan się nie kompromituje, Pańskie poglądy są wsteczne szczególnie w sprawach dotyczących praw kobiet, praw innych ras. A niejaki Waluś powinien zgnić w więzieniu, to dla przykładu m.inn. dla wszystkich upiorów piszących na tym blogu. Przynajmniej nie będzie płodził przyszłych rasistów.

 224. P. saldo

  Pojecie resocjalizacji zupelnie nie laczy sie z pojeciem jenca wojennego. Ten ostatni wychodzi na wolnosc wtedy gdy nastaje pokoj.
  Stad aspektu resocjalizacji zupelnie nie biore pod uwage.
  Nie bralbym go rowniez dlatego ze wiezniowi po 25 latach odsiadki trudno ufac-za bardzo mu uwiezienie zycie przeoralo.
  Nie bralbym resocjalizacji pod uwage rowniez dlatego ze czasy sie tak w ciagu tych 25 lat zmienily ze pan Walus nie ma szans na powrot do przestepstwa za jakie siedzi.

  Jeszcze raz chcialbym panu podziekowac za “dohumanizowanie” pojecia antysemityzmu. To dzieki panu nie czuje wstydu myslac z naleznym dystansem o Zydach. Szczegolnie o tych polskich.

  ml

 225. Zabka konajaca.

  Wspolczesnie Janusz Walus moze plodzic i z wiezienia.
  Mam nadzieje ze to dla pani nie odkrycie?

  Co do ras to jest pani pierwsza osoba komentujaca na tym blogu ktora z rasy robi kryterium podzialu.

  Ten wlasnie pani poglad trudno nazwac postepowym.
  Nie mnie boo osobiscie pogladow nie dziele na te postepowe i wsteczne. Gdybym byl stalinista to co innego….

  ml

 226. Bar Norte
  25 stycznia o godz. 1:23
  Nie pisz nieprawdy
  „Nie rozumiem. Przecież spiskowcy skupieni wokół Lwowa obalili wcześniej w sposób nielegalny monarchię. Czemu mieli więc by mu pomagać urzędnicy monarchii?”
  bowiem 12 marca 1917 po południu, na posiedzeniu Konwentu Seniorów Dumy został powołany Komitet Tymczasowy Dumy – organ wykonawczy Dumy, na czele z jej przewodniczącym – Michaiłem Rodzianką. Komitet, złożony z przedstawicieli wszystkich partii politycznych (od socjaldemokratów do umiarkowanych nacjonalistów), 13 marca 1917 przejął de facto wykonywanie obowiązków rządu Rosji. 15 marca 1917 Mikołaj II uznał, że utrzymanie władzy jest niemożliwe i abdykował na rzecz młodszego brata, wielkiego księcia Michała Aleksandrowicza, na żądanie umiarkowanych polityków i monarchistów. Wskutek ciężkiej sytuacji w kraju, wielki książę nie przyjął korony i zrzekł się jej następnego dnia, przekazując całą władzę Komitetowi Tymczasowemu Dumy.
  Jak to się ma do twego nielegalnego obalenia monarchy?

  15 marca 1917, w dniu abdykacji cara, Komitet Tymczasowy Dumy, w porozumieniu z Komitetem Wykonawczym Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich, powołał koalicyjny Rząd Tymczasowy, którego premierem został przedstawiciel liberalnych kadetów książę Gieorgij Lwow.
  Gdzie masz tu nielegalne obalenie monarchy?

  W kraju powstał system dwuwładzy – z jednej strony oficjalną władzę sprawował Rząd Tymczasowy, który faktycznie był kontrolowany przez Piotrogrodzką Radę Delegatów Robotniczych i Żołnierskich i jej Komitet Wykonawczy. Rada na własną rękę administrowała i stanowiła prawa, częstokroć nie informując o tym nawet rząd.
  Czym była ta PRDRiŻ? władzą robotniczą prawda czy fałsz?
  Czy dziwne jest że żadnego sukcesu nie udało się odnieść 6 listopada 1917 gdy Rząd Tymczasowy Lwowa rozpaczliwie próbował zniszczyć rosnących w sile bolszewików i zadecydował o zamknięciu bolszewickich gazet oraz wymianie oddziałów garnizonu stolicy?
  Przecież to działanie nie miało wcale poparcia przez PRDRiŻ i było inicjatywą Lwowa i jego rządu.
  7 listopada 1917 Lenin rozpoczyna działania siłowego przejęcia władzy co kończy się sukcesem.
  Gdzie tu było miejsce na te reformy i ich oddziaływanie?
  Tu nic nie można było takimi jak piszesz metodami zdziałać – jedynie można było wygrać siła , a tej jak widac była po stronie bolszewików.

 227. neospazmin
  To, że nacjonaliści nie odróżniają nacjonalizmu od patryjotyzmu, to juz taka przywara ludzi podłych .
  Dla mnie patryjotyzm to bezinteresowna miłość do ojczyzny , kiedy nacjonalizm ma w sobie coś rasistowskiego i koniecznie potrzebuje wrogów aby skonsolidować naród. Patrz ilu wrogów musiał narobic Polsce sobie Kaczyński , aby podkreślić swój nacjonalizm.
  Co do Walusia , to z niego taki jeniec wojenny , jak z koziej dupy trąba . W RPA na szczęście do wybuchu wojny domowej nie doszło a jego terorystyczny zamach , był ostania próba zwolenników apartheidu spowodowania jej wybuchu. Co do systuacji w RPA , to zależy kogo spytać , z pozycji białej rasy panów napewno jest gorzej , z pozycji wyzwolonej z apartheidu ludnosci miejscowej niekoniecznie. Co do Walusia to on nigdy do tej rasy panów nie należał, to było tylko kupne białe gówno i durne narzędzie w jej rękach, ale jak na polskich nacjonalistów to bohater.

 228. maciek.g
  25 stycznia o godz. 10:32

  Lenin przywiózł do Petersburga 10 milionów marek w złocie.
  Tyle warte było co najmniej dla Niemiec zlikwidowanie walki na dwa fronty.
  Trocki przywiózł z NY 6 milionów $ w złocie.
  Tyle warte było przedłużenie wojny dla bankierów z USA.

  Te pieniądze posłużyły między innymi Bolszewikom do wynajęcia „chińskich cyngli”, przekupienia niektórych oddziałów wojskowych.
  Czyli, kupienia siły niezbędnej dla przejęcia pełni władzy.
  Mało się pisze o najemnikach i ich udziale w sukcesie rewolucji.

 229. neospasmin
  25 stycznia o godz. 5:31

  PP JOBRAVE i MALY FIZYK

  „Pan nie ma zielonego pojecia o zadaniach prokuratury. Bo w przypadku grozb przemocy przeciw poslom MUSI oskarzac z urzedu a nie na zyczenie. A czy poslowie wywioda sprawe cywilna to ich sprawa a nie zadne dublowanie.”

  Czy jesli „powiieszeni” zdecyduja sie przyjac role oskarzycieli posilkowych w ewentualnym procesie karnym (nie cywilnym!) to prokurator bedzie zobowiazany do przeprowadzania czynnosci ( zbierania dowodow, przesluchiwania swiadkow i podejzanych, stawiania zarzutow) w obecnosci rzeczonych oskarzycieli posilkowych badz ich pelnomocnikow?
  A jesli jakies czynnosci zostaly juz dokonane to czy oskarzyciel posilkowy moze zadac ich powtorzenia w swojej/swego pelnomocnika obecnosci?
  Juz pan wie czemu nalezalo zaczac od przesluchania poszkodowanych?
  Czemu prokurator postapil wlasciwie?

  marcin.lazarowicz
  ——————————————————————————-
  Trzeba zacząć od pytania, czy „wisielcy” zawiadomili prokuraturę o „podejrzeniu popełnienia przestępstwa” z art.190 par.1 kk. ?
  Nie rozumiem pytania o oskarżycieli posiłkowych – może jaśniej by się dało.

 230. neospasmin
  25 stycznia o godz. 6:18
  Ja tu na tym blogu nie robię za nauczyciela i nie jestem od wyjaśniana problemów politycznych których blogowicz nie rozumie.
  Mogę jedynie ustosunkowywać sie do wpisów gdy tego chcę.
  Blogowicze czytający blog oceniają piszących a nie ja. Zastanów sie jak jesteś oceniany? Przecież z wpisów jest to jasno widoczne

 231. Celem iluminacji NEO……

  Utrwalony w wyobrazeniach ludowych obraz zyda jest semantycznie modyfikowany w zaleznosci od potrzeb. Jest to jednak obraz zawsze negatywny. Dzisiejszy zyd to juz nie tylko karczmarz, sklepikarz, lichwiarz, szachraj, czlowiek przebiegly, chciwy, smieszny, zabawny, z dlugim nosem, broda, czapeczka, ubrany w chalat, lubiacy czosnek i cebule, innowierca, meczychryst, lecz czesto bankier, miedzynarodowy finasista, miedzynarodowy spiskowiec, mason, komunista, bolszewik, sila rozkladowa, wrog wewnetrzny, wrog podstepny. Zyd jest nie tylko gorszy i smieszny, lecz grozny i agresywny. Do jego natury nalezy bycie bankierem i lewicowcem.

  Oczywiscie obecnie nie uzywa sie juz argumentow czosnkowo- zapachowych. Dzisiaj chetnie krytykujemy rasizm drugich, przyproszajac jedno oko w naszej percepcji rzeczywistosci, co prowadzi bezwiednie do wykluczania z niej drugich. Czytajac prase postendecka mozna przewidziec, ze obok okreslen typu rasa, intryga, nienawisc, masoneria, finansjera pojawi sie atrybut “zydowska”. Dominacja w narodzie polskim Polaka-katolika jako jedynego reprezentanta wyklucza wieloetnicznosc Polski oraz kultury polskiej.

  Dlatego wazne sa aspekty pamieci w historii spolecznej naszego kraju. Polacy nie przestaja uwazac Zydow za politycznych, gospodarczych i ideowych wrogow Polski, ktorzy nienawidza Polakow bardziej niz Niemcow. Niechetnie burzymy nasz wlasny obraz postrzeganych wylacznie jako ofiary. Faktem jest, ze tysiace Zydow emigrowalo z powojennej Polski do Niemiec. Przyczyny owej emigracji nie byly jednak natury ekonomicznej (w powojennych Niemczech cala populacja cierpiala na biede).

  Warto zauwazyc, ze zydowska i polska tragedia mialy miejsce obok siebie. Sytuacja nie byla jednak symetryczna, mimo ze tak jest przez wiekszosc „postrzegana“. Spoleczenstwo, ktore jest zaobsorbwane jedynie tragedia wlasna nie jest w stanie postrzegac tragedii drugiego.

  W naszym przypadku nie chodzi o przekazywanie winy na nastepne pokolenia. Chodzi li tylko o poczucie odpowiedzialnosci, za wczoraj i jutro. Podczas wojny Polacy byli uwazani przez okupanta w dalszym ciagu jako ludzie. Mieli do konca mozliwosc wyboru, Zydzi tej mozliwwosci nie posiadali. Polacy, ktorzy walczyli z Niemcami nie potrzebowali Zydow. Zydzi natomiast nie mieli szans na przezycie bez pomocy Polakow.

  Zydzi byli poniekad wydani na laske sasiadow, na ich milosc blizniego, na ich gotowosc do pomocy, wspolczucie i nienawisc, na obojetnosc i zachlannosc. Haslo Polska dla Polakow przetrwalo okupacje i jest czesto powtarzane. Wystarczy zastanowic sie nad logika aktualnych napisow na budynkach warszawskich, czy krakowskich. Napisow czesto w jezyku niemieckim. Owe napisy nie budza zadnej debaty politycznej, debaty jednak niezbednej (NEO nadal udaje niewidomego). Oczywiscie Polska nie jest tu wyjatkiem. Wyjatkowe w Polsce jest jednak milczenie i pozostawianie owych napisow na scianach budynkow. Paradygmat; Niemcy dokonali zbrodni, to maja obowiazek o niej myslec, a Polacy byli ofiarami i zadnego obowiazku winy oraz odpowiedzialnosci nie maja jest intelektualnym bladzeniem. Tak postrzegamy wspolczesny swiat. Wlasny swiat. Kieszonkowy swiat „noszacy“ atrybuty autystyczne.

  W Polsce panuje klimat tolerancji i przyzwolenia dla antysemityzmu, ksenofobii, bo kto toleruje pisanie na murach, ten sprzyja temu zjawisku i staje sie za nie wspolodpowiedzialny.

  Nie bylo symetrii miedzy losami Zydow i Polakow podczas ostatniej wojny, jest natomiast symetria wspolodpowiedzialnosci, szczegolnie za przyszlosc. W ostatnich latach zmienil sie styl polityki zagranicznej i spolecznej w Polsce, nie zmienil sie natomiast jezyk resentymentu i antysemityzmu. Jezyk dyskryminacji. Swiadcza o tym wypowiedzi kardynala Dziwisza, arcybiskupa Nycza, Jana Kurtyki, Pawla Lisiciego, Tomasza Terlikowskiego i Piotra Semki. Z jednym sie zgadzam, niepotrzebny jest nam rachunek sumienia oparty o jakakolwiek wiare.

  Nie zgadzam sie jednak, ze Polacy powinni sie obawiac postaw antypolskich. Zmiana pradygmatu postrzegania Polakow jako ofiary jest niewygodna prawda i trudna do uniesienia przez spoleczenstwo, opisywane dotychczas z heroicznych pozycji.

 232. Waluś – ostatni żołnierz wyklęty RP w więzieniu RPA
  Zabójca zastrzelił zza węgła upatrzoną ofiarę, wszczęto śledztwo, został zidentyfikowany, osądzony, odbywa karę za zabójstwo.

  Co by tu wymyślić by wyciągnąć zabójcę z więzienia lub przedstawić go jako niewinnego?
  -Już wiem!
  Opowiem, ze to nie było morderstwo, tylko akt wojenny. Dwie strony walczyły ze sobą, odbywała się wojna, a na wojnie wiadomo, są ofiary. Zdarza się i tak, że żołnierz jednej strony jest wzięty do niewoli. Takim żołnierzem był Waluś. I został wzięty przez prokuraturę jako jeniec.
  Jeńcy obu walczących stron są internowani na czas wojny. Gdy wojna się kończy, jeńców się wypuszcza z obozów, miejsc internowania, z więzień na wolność.
  Waluś jest jeńcem, wojna się skończyła, więc Waluś powinien wyjść na wolność.

  My narodowo zorientowani patrioci (tak w ogóle, to uważamy, że nie ma na świecie patriotów niezorientowanych narodowo) zbieramy pieniądze na pomoc prawną dla Walusia, który rzekomo odbywa karę za zabójstwo, a w rzeczywistości jest ostatnim żołnierzem wyklętym RP przetrzymywanym bezprawnie jako jeniec w więzieniu RPA.

  Takie kity neospasmin wciska blogowi. Pewnie sądzi po cichu, że blogowicze to w większości idioci.
  Pzdr, TJ

 233. Rasistka Zabka konajaca pisze co nastepuje….

  …w sprawach dotyczących praw kobiet, praw innych ras…

  Zabka konajaca nie wie, ze mamy Deklaracje Praw Czlowieka, a w niej zapisane , ze godnosci czlowieka jest nienaruszalna, czlowieka, kazdego czlowieka,a

  nie

  r a s.

  Zastanawiam dlaczego Neospasmin i zabka konajaca koniecznie rabia z siebie „…..”…

  Neospasmin, ciagle w trakcie wojny i walki o wyzwalanie jencow wojennych wie o co chodzi, to zanczy nuie wie. Oboje sa niedorzeczni.

 234. Czy Polacy walczacy z Niemcami podczas II wojny to byli nacjonalisci czy patrioci czy moze internacjonalisci?
  Wroga w kazdym razie mieli. I to bez dwoch zdan.
  Pisania ze patrioci kochaja ojczyzne bezinteresownie jako opozycja do milosci ojczyzny nacjonalistow nie kupuje, nonsorry.
  Twierdzenie ze istnial element rasistowski w sposobie pojmowania swiata przez nacjonalistow czasu wojny rowniez nie wydaje mi sie prawdziwe.
  To moze jakas bardziej trafna a mniej emocjonalna definicje sprbowalby pan zaproponowac?
  Z gory dziekuje!

  Co do oceny RSA przez ludnosc naplywowa ( z polnocy) boo taka wlasnie wiekszosc tych ktorych uciskal apartheid to sa badania. Wystarczy wygooglac jak im sie “poprawilo”.

  Wojna domowa w Poludniowej Afryce byla faktem. Chris Hani byl jednym z jej istotnych motorow..
  Slyszal pan o mordowaniu ludzi przy pomocy plonacych opon? Naszyjnikow Haniego?

  Nie jestem nacjonalista, nie ma we mnie pogardy( rowniez dla pana), Janusz Walus ne jest moim bohaterem a jednak uwazam ze dawno juz powinien byc zwolnony.

  ml

 235. tejot
  25 stycznia o godz. 10:53
  To Neospasmin jest po prostu „durniem”, Przodownikiem w blogosferze.

 236. neospazmin
  Apartheid, segregacja rasowa i pozbawienie ludnosci tubulczej imkolorowej praw , to system polityczny , doktryna państwowa , która u swojego schyłku powszechnie uważana za przestępczą i doprowadziła do izolacji politycznej i gospodarczej RPA . Próba utrzymania tego systemu doprowadziłaby do ruiny gospodarczej , nie mówiąc o wywołaniu wojny domowej , która ci sie marzy.
  Co do obecnych rządów w RPA , to są one przynajmniej demokratyczne, wybrane przez wiekszosć

 237. P.Jobrave

  Nie pojmuje co ma to ze “wisielcy” zawiadomili prokurature o popelnieniu przestepstwa badz nie do tego ze moga sie wlaczyc w postepowanie wszczete z urzedu? Wlasnie jako oskarzyciele posilkowi.
  Bylby pan tak mily i to wytlumaczyl?

  ml

 238. @neospasmin
  25 stycznia o godz. 5:31

  Co za glupie tlumaczenie. Jezeli poslowie sami zlozyli wniosek do prokuratury, to ta prokuratura nie musiala ich wzywac. Nawet nie jako swiadkow, bo ich na tej demonstracji nie bylo.

  Koncze, bio szkoda mi czasu na spamy.

 239. Babę trza przykuć do kaloryfera, niech się z chałupy nie rusza, bo nie dość, że nie ugotuje, nie upierze, to jeszcze ciapatych, czarnych, żóltych i czerwonych „nawpuszcza” (słowo zaczerpnięte z prawicowego forum).
  Naturze, też bym nie ufał, bo jak do tej pory się zbytnio nie sprawdza – potopiła trochę tych uchodźców, ale to kropla w morzu. Byłoby prościej potraktować ich bombami neutronowymi i to jeszcze na miejscu, zanim wyruszą mieszać się z nami.
  No, muszę przyznać, że już dawno – na tym blogu- nic mnie tak nie zaszokowało, jak ten – „pragmatyczny” – komentarz pana Boboli.

 240. neospasmin
  25 stycznia o godz. 11:04

  P.Jobrave

  Nie pojmuje co ma to ze “wisielcy” zawiadomili prokurature o popelnieniu przestepstwa badz nie do tego ze moga sie wlaczyc w postepowanie wszczete z urzedu? Wlasnie jako oskarzyciele posilkowi.
  Bylby pan tak mily i to wytlumaczyl?
  ——————————————————————————–
  Jeśli nie zawiadomili, to nie ma sprawy, więc nie ma o czym dyskutować. I co się Szanowny Pan tak czepił, tych oskarżycieli posiłkowych? Gdyby doszło do procesu karnego miałoby to jakieś znaczenie. Ale nie doszło.

 241. Pan Bywalec

  “Co do obecnych rządów w RPA , to są one przynajmniej demokratyczne, wybrane przez wiekszosć”

  Jak to jest: argument demokratycznego wylonienia wladz RSA jest dla pana kluczowy w ocenie tego kraju podczas gdy w przypadku Polski jest on dla pana nieistotnty lub zupelnie nieistotny?

  Prosze poczytac co dla mieszkancow RSA jest istotne a co dla Polakow. I jak sie ma ocena realizacji tych istotnosci przez oba panstwa. Oczywiscie oczami mieszkancow.

  ml

 242. neospazmin
  Patryjotyzm to jest rzecz emocjonalna.
  Co do Walusia , to porównywanie dokonanego przez niego mordu , z walka polskich partyzantów w czasie II wojny światowej uwłacza pamięci tych ostatnich. A cele polityczne mordu dokonanego przez Walusia, stawiają go w pobliżu niemieckich faszystów , a nie polskich patryjotów.
  Zostawmy Walusia rasistą .

 243. P. Jobrave

  Panski wpis byl pretensja do prokuratora ze w sprawie o “wieszanie portretow” zdecydowal ze pierwszych sluchac bedzie “powieszonych”.
  Wytlumaczylem czemu z punktu widzenia procedury karnej panskie pretensje sa nieuzasadnione.
  Trzeba bylo uzyc do tego, byc moze dla pana nieznanych, uprawnien oskarzyciela posilkowego.
  Trudno nazwac me usilowania objasnienia panom sensu zdarzen czepianiem sie.

 244. Pan Bywalec

  Wedlug pana patriotyzm to sfera emocji a nacjonalizm nie. Dobrze zrozumialem?

  ml

 245. neospazmin
  A gdzie ja napisałem , że dla mnie jest nieistotnym, ze Polacy wybrali PiS.
  Ja przyjąłem to z wielkim smutkiem i żalem
  I ten fakt ale także pana pisanie, skłania mnie do konkluzji ,
  że miejsce Polski nie jest w Europie , ale u boku Rosji.
  Dymisja Macierewicza i tak wskazuje na to,
  że Rosja ma swoich agentów na najwyższym szczeblu w PiS

 246. P. Maly Fizyk

  Czy prokurator mogl wezwac “wisielcow” nie jako swiadkow ale jako pokrzywdzonych?
  Czy wie pan czemu moglo byc/ bylo istotne by zrobic to zaraz na samym poczatku postepowania?

 247. Neospazmin
  Nic pan nie zrozumiał
  Dla patryjotyzm to sfera dobrych emocji, związanych z bezinteresowną miłością do ojczyzny,
  a nacjonalizm to złe emocje ; związane z odgradzanie sie od swiata , szukania wroga , rasizmu, stawianie swojego narodu ponad inne.

 248. Pan Bywalec

  Napisal pan ze walorem RSA jest demokratyczne powolanie jej wladz.
  Panskie pisanie o wspolczesnej Polsce nawet jednym slowem nie wspomina demokratycznego wyboru wladz RP jako wartosci pozytywnej.
  Musze przyznac ze trudno mi to pojac.

  ml

 249. Wszy w kolebce /Solidarnościowej/ http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,22939555,wszy-we-wlosach-dzieci-plaga-w-gdanskich-przedszkolach-i-szkolach.html#Czolka3Img
  Od kogo one się namnożyły. Najpierw były gnidy, mnóstwo gnid. Znanych gnid.

 250. Kolejny dom wariatów. Prezydent Krakowa finansuje budowę w Krakowie pomnika szpiega i zdrajcy Kuklińskiego. http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,22940440,radni-za-dotacja-na-budowe-pomnika-ryszarda-kuklinskiego.html

 251. P. Bywalec

  Twierdzi pan ze patriota nie stawia swego narodu przed innymi? Taki patriota to wg dawnej nomenklatury nazywal sie albo internacjonalista albo kosmopolita.

  Pisanie ze nacjonalisci sie odgradzaja nie ma sensu- chocby w kontekscie afery tortowej sam czytalem na temat wspolpracy nacjonalistow polskich, czeskich, brytyjskich, wloskich czy niemieckich.

  Sprobuje pan jeszcze raz?

 252. „[…]W naszym przypadku nie chodzi o przekazywanie winy na nastepne pokolenia. Chodzi li tylko o poczucie odpowiedzialnosci, za wczoraj i jutro. Podczas wojny Polacy byli uwazani przez okupanta w dalszym ciagu jako ludzie. Mieli do konca mozliwosc wyboru, Zydzi tej mozliwwosci nie posiadali. Polacy, ktorzy walczyli z Niemcami nie potrzebowali Zydow. Zydzi natomiast nie mieli szans na przezycie bez pomocy Polakow. […]”

  Niby jasne, niby oczywiste, do zweryfikowania na każdym kroku, a mimo to gołym okiem widać, jak topnieje w nas wiedza i zrozumienie tej oczywistości, które chyba nigdy wielkie nie było.
  Boję się, że jeśli nic się nie zmieni, to za 10 lat, wśród Polaków, zapanuje powszechne przekonanie, że Holocaust, to dotknął ich, a nie Żydów.

 253. P. Bywalec

  Prosba o sprobowanie raz jeszcze dotyczyla przedstawienia roznicy miedzy patriotyzmem a nacjonalizmem.
  Jak do tej chwili panskie rozroznienie polega na tym ze patriota to ten dobry a nacjonalista to ten zly.

  To co? Jeszcze raz pan sprobuje?

  ml

 254. @saldo mortale,
  Mój komentarz dotyczy Twojego wpisu z 25 stycznia o godz. 10:51.

 255. Pan Jobrave

  Za 10 lat zapanuje przekonanie ze II wojne swiatowa rozpetali nie Niemcy ale Nazisci.
  A holocaust? Wydaje mi sie ze to slowo zniknie tak jak zniknelo slowo pager czy walkman. Zostanie slowo zaglada.
  Sam bylbym za takim procesem znikania- holocaust jest slowem nie polskim, obcym. Trudno internalizowac pojecie gdy nawet jego nazwa brzmi obco.

 256. neospasmin
  25 stycznia o godz. 12:02

  Usprawiedliwia pan zabójstwa powodowane motywami politycznymi.
  Listę takich przypadków można mnożyć.
  Tych dokonanych przez naszą nację było sporo, również na innych kontynentach.
  Nie tylko Waluś, ale i Czołgosz, Kaczynski…..
  Terror indywidualny jako środek walki o jakąś ideę?
  Obecnie nazywa się to terroryzm, i jest zwalczane ponoć przez wszystkie kraje świata?
  No, może z wyjątkiem niektórych, gdzie „eliminacja” wrogich przywódców to norma….

 257. 10 sposobów manipulacji umysłem człowieka. https://www.globalresearch.ca/10-modern-methods-of-mind-control/5422942
  Rezultaty są już widoczne, mimo, że nie zastosowano jeszcze wszystkich.

 258. P. Wiesiek

  Gdzie napisalem ze usprawiedliwiam zabojstwa motywowane politycznie?
  Chodzi panu o Ryszarda Cybe czy o Kutschere?
  O kogokolwiek by panu nie chodzilo to nic takiego nie pisalem.

  ml

 259. neospazmin
  Nacjonalisci tak długo są w stanie współpracować ze sobą , jak długo są w opozycji i uzależnieni od Moskwy .
  To były jeszcze czasy jak ojczyzną każdego prawdziwego komunist był Związek Radziecki, teraz Moskwa jest sponsorem
  ruchow nacjonalistycznych w całej Europie
  A nacjonaliści juz ze swojej natury ‚kiedy dorwą sie do władzy, to jeszcze nigdy nie wpadli na lepszy pomysł , jak tłuc sie po łbach , aczkolwiek trochę ma pan racji, Führe i Duce się lubili .
  Ale natura nacjonalist to wrogość wobec innych.

 260. P. Jobrave

  “Podczas wojny Polacy byli uwazani przez okupanta w dalszym ciagu jako ludzie. Mieli do konca mozliwosc wyboru, Zydzi tej mozliwwosci nie posiadali. Polacy, ktorzy walczyli z Niemcami nie potrzebowali Zydow.”

  Czemu pisze pan takie rzeczy?

  Okupant uwazal Polakow jako ludzi? Gdzie? W Palmirach? W Wawrze?

  Kto mial mozliwosc wyboru? Ojciec Kolbe?

  Mozliwosc wyboru mieli nie Polacy ale Zydzi: mieli ja pod okupacja sowiecka. Pamieta pan co wybrali? Nie jako jednostki ale jako nacja?

  Ci sami Zydzi mieli mozliwosc wyboru czy uczestnicza czynnie w zagladzie czy nie. Co wybrali? Postac Adama Czerniakowa jest szczegolna boo jest wyjatkiem.
  Typowa jest postawa Chaima Rumkowskiego czy dopuszczania do smierci z glodu dzieci w warszawskim getcie. Slyszal pan o podobnych przypadkach znieczulicy po polskiej stronie? Typowa jest postawa Calela Perechodnika zydowskuego policjanta ktory by przezyc zapedzil do wagonu do Treblinki swoich bliskich.
  Twierdzi pan dalej ze Zydzi nie mieli wyboru?

 261. P. Bywalec

  To ze Hitler i Mussolini “sie lubili” nie odpowiada na pytanie czym sie rozni nacjonalista od partioty. Slowo!

 262. Symetryczny/jasny gwint poprzez systematyczne linkowanie nakłania blogowiczów do wiary we współczesne zabobony szerzone przez nawiedzonych propagandzistów na witrynie globalresearch.

  Zabobony te, to przekonanie uczonych publikujących na globalressearch, że wszyscy są globalnie sterowani (z wyjątkiem tych uczonych). Nasze myśli są modyfikowane przez kilku sterowniczych, którzy poprzez takie środki, narzedzia jak suplementy diety, fale elektromagnetyczne, aspartan w żywności, nanoboty i światłowody sterują nami dla swoich korzyści i dla naszej zguby poprzez obumieranie komórek nerwowych, popadanie w apatię na przemian z ekscytacją, w bezwolność i posłuszeństwo wobec tych sterowniczych (pewnie w rządzie światowym), itd.
  Pzdr, TJ

 263. Symetryczny poprzez systematyczne linkowanie nakłania blogowiczów do wiary we współczesne zabobony szerzone przez nawiedzonych propagandzistów na witrynie globalresearch.

  Zabobony te, to przekonanie uczonych publikujących na globalressearch, że wszyscy są globalnie sterowani (z wyjątkiem tych uczonych). Nasze myśli są modyfikowane przez kilku sterowniczych, którzy poprzez takie środki, narzedzia jak suplementy diety, fale elektromagnetyczne, aspartan w żywności, nanoboty i światłowody sterują nami dla swoich korzyści i dla naszej zguby poprzez obumieranie komórek nerwowych, popadanie w apatię na przemian z ekscytacją, w bezwolność i posłuszeństwo wobec tych sterowniczych (pewnie w rządzie światowym), itd.
  Pzdr, TJ

 264. Jego Wielmożność
  Pan
  Marcin „Neospasmin” Lazorowicz

  Drogi Panie,
  W nawiązaniu do Pańskiego komentarza z
  25.01.2018, który był Pan łaskaw wysłać o godz. 11:25 w odpowiedzi na mój wpisy z dn. 25. 01. 2018, a dotyczący sprawy tzw. wisielców, uprzejmie informuję, że nie nigdy nie zgłaszałem pretensji do prokuratora z tytułu podjęcia decyzji, iż – jak Szanowny Pan był łaskaw to ująć – >>”pierwszych sluchac bedzie “powieszonych”.<<
  Przypisywanych mi pretensji zgłaszać nie mogłem, jako że w poruszanej przez W. Cz. Pana nie miałem najbledszego pojęcia. Nie wiedziałem, czy prokurator wszczął stosowne postępowanie, czy też nie. Jeśli wszczął, to ciekaw jestem- a sprawdzać w Internecie mi się nie chce -jaka była kwalifikacja owego czynu, bo w przypadku groźby karalnej (art. 190 par 1 Kk), konieczny byłby wniosek/zawiadomienie ze strony osób pokrzywdzonych, jeśli z urzędu, to również chciałbym poznać kwalifikację i podstawę(y) prawną (e).
  W jednym ze swoich komentarzy wyraziłem opinię, iż zachowanie organizatorów omawianego "happeningu", można zakwalifikować, jako groźby karalne. I tylko tyle w rzeczonej kwestii.
  Jednakowoż, jeśli rzeczywiście toczy się jakieś postępowanie w kwestii "wisielczej", to mniemam, że jeszcze za wcześnie, by mówić o oskarżycielach posiłkowych, ponieważ nie to jeszcze właściwe stadium.
  Łaczę wyrazy szacunku,
  jobrave

  P. Jobrave

  Panski wpis byl pretensja do prokuratora ze w sprawie o “wieszanie portretow” zdecydowal ze pierwszych sluchac bedzie “powieszonych”.
  Wytlumaczylem czemu z punktu widzenia procedury karnej panskie pretensje sa nieuzasadnione.
  Trzeba bylo uzyc do tego, byc moze dla pana nieznanych, uprawnien oskarzyciela posilkowego.
  Trudno nazwac me usilowania objasnienia panom sensu zdarzen czepianiem sie.

 265. neospasmin
  25 stycznia o godz. 12:11

  Jak zwał, tak zwał.

 266. P. Jobrave

  Zupelnie sie z panem zgadzam: dobralo sie dwoch znawcow procedury karnej nie jeden: maly fizyk i pan.
  Patrz: jobrave 24.01 godz. 14:27.
  Oburzenie na prokuratora tego pierwszego podjal drugi.

  ml

 267. Daniel Passent: „… gdzie były służby i policja, odpowiedzialne za zwalczanie i penetrację środowisk przestępczych prowadzących działalność sprzeczną z prawem, w tym z konstytucją? Gdzie są dymisje odpowiedzialnych”?

  Pan Redaktor kpi, czy pyta o drogę? Chyba że pyta o służby podległe rządowi Donalda Tuska, a później dziwne zachowanie TVN.

  Fakty:
  1/ 27 października 2011 – zalegalizowanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność,
  2/ 23 stycznia 2014 wpisanie stowarzyszenia DiN na listę Organizacji Pożytku Publicznego.
  3/Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zadał pytania redaktorowi naczelnemu TVN24 w sprawie materiału wyemitowanego 20 stycznia 2018. Niżej treść dokumentu.

  Pan Adam Pieczyński,
  Redaktor Naczelny TVN24
  W związku z wyemitowanym przez Pana stację reportażem p.t. „Z kamerą wśród polskich neonazistów”, Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich uprzejmie prosi o wyjaśnienie:

  a/ podstawy prawnej, w oparciu o którą Redakcja zataiła fakt popełnienia przestępstwa (wg informacji podanych przez TVN24, do przestępstwa doszło w kwietniu 2017r., tymczasem emisja materiału miała miejsce 20 stycznia 2018 r.).
  b/ kto podjął decyzję o wielomiesięcznym przetrzymaniu materiału i niepoinformowaniu organów ścigania?

 268. Mauro Rossi znawca wszechrzeczy już się pojawił ! Zna się nie tylko na katastrofach lotniczych ale na mediach, prawie i Bóg wie jeszcze czym…Prawdziwy człowiek renesansu.

 269. neospazmin
  Porównywanie patryjotyzmu z nacjonalizmem, na co niestety dałem się nabrać , w sumę jest bez sensu.
  Kiedy patryjotyzm to jest stosunek do ojczyzny , to nacjonalizm to jest przedewszystkich ruch polityczny z ubiegłego wieku , który jest odpowiedzialny za najgorsze mordy i nieszczęścia ludzkość , a teraz ma byc odpowiedzią dla maluczkich na globalizacje.
  Paradoksalne jest , że pan , polski emigrant korzystajacy z gościnności Australi , nagle przypomniał sobie , ze powinien stanąć w obronie nacjonalizmu.
  Co by było np. z takim hasłem „Australia dla Australijczyków” ?

 270. Mauro Rossi
  25 stycznia o godz. 12:59

  Te same zarzuty SDP powinno swego czasu wysunąć w stosunku do Wyborczej i afery Rywina….

 271. P. Bywalec

  Nie staje w obronie nacjonalizmu ani patriotyzmu.
  Staje w obronie zdrowego rozsadku a nie przerzucania sie etykietami.

  Pisanie na blogu p. Passenta o Australii wydaje mi sie bezsensowne: patrzac na to o czym tu sie pisze to obecnych interesuje Kaczor we wszystkich jego wcieleniach oraz kwestia zydowska. I jeszcze Trump Donald. I koniec.

  ml

 272. neospasmin
  25 stycznia o godz. 12:18

  Ech, ta logika i semantyka…..
  Jedynym usprawiedliwieniem buntu przeciw władzy, jest udany bunt- jak pisał Clavell.
  Zabijali z przyczyn politycznych w Irlandii, USA, Polsce, Holandii, Rosji, Hiszpanii.
  A władza nieobalona, karała takie czyny jako mordy pospolite, niespecjalnie wnikając w motywy.

  Trzeba znaleźć jakąś wspólny miarę, mianownik, dla oceniania takich czynów.
  Zwalniamy Walusia, to i może tych z ETA, IRA, czy Szarych wilków?
  A co, Agca gorszy?

  Zabijanie w imieniu Państwa jest czymś nieco innym niż w imieniu własnym, czy organizacji- moim zdaniem.
  Monopol na przemoc pozwala utrzymać jakis porządek, niezbędny do życia zwykłym ludziom.

 273. wiesiek59
  25 stycznia o godz. 13:28

  „Te same zarzuty SDP powinno swego czasu wysunąć w stosunku do Wyborczej i afery Rywina ….”.

  Przypomnij sobie kto wówczs rządził w SDP.

 274. handzia55
  25 stycznia o godz. 13:18

  „Mauro Rossi znawca wszechrzeczy już się pojawił ! Zna się nie tylko na katastrofach lotniczych ale na mediach, prawie i Bóg wie jeszcze czym…Prawdziwy człowiek renesansu”.

  Może spróbuj odnieść się merytorycznie.

 275. P. Wiesiek

  Absolutnie tak: ETA, IRA.
  Tam juz nie ma wojny. Czas do domow!

  Pisalem o Walusiu boo wspolnota jezyka, kultury jest dla mnie istotna. Boo kto ma sie za nim wstawiac jak nie Polacy? Burowie?

  ml

 276. P. Mauro

  Komentarze jak ten handzi bb lubie- pokazuja ze to juz koniec rozmowy, ze wygral pan szlema bez atu.
  Ze nie ma zadnych kontrargumentow.
  A skoro nie ma argumentow to pojawia sie agresja.

 277. neospazmin
  Myli sie pan .
  Ja np. Chętnie dowiedziałbym sie z pierwszej ręki
  co słychać w australijskiej polityce ?

 278. jobrave
  25 stycznia o godz. 11:59
  Niestety, tak jest i tak chyba zostanie, a pierwsze objawy widoczne sa u Przodownika iluminatora, kotry probuje wlozyc brunatna koszuke w anegdote lub tania prowokacje.
  Neo nieladnie pachnie.

 279. p. Jobrave

  Prosze bardzo: The Guardian, the Australian, the Age.
  Gazety z mojej wsi (The Canberra Times) nie polecam- oprocx nekrologow jest wtorna.

  Tam poczyta pan (i popisze) o sprawach Australii.

  ml

 280. Przrpraszam: poprzedni moj komentarz byl do p. Bywalca.

  ml

 281. neospasmin
  25 stycznia o godz. 13:43

  Waluś otrzymał obywatelstwo RPA, wdał się w działalność polityczną tego kraju, poniósł konsekwencje zgodnie z tamtejszym prawem.
  Polaków z urodzenia, będących w podobnej sytuacji i odsiadujących wyroki, jest sporo.
  To ludzie dorośli, zapewne świadomie podejmujący decyzje.
  Niech zajmuje się nimi prawo.
  Sentymenty w takich przypadkach należy odrzucić.

  Chyba że zastosujemy logikę Kalego.
  Zabił „czerwonego” to dobrze….
  Ostatnio stosuje się ja zresztą dość często.
  Nawet zabicie kilku osób we Francji tworzy medialny zgiełk, zabicie kilkuset w krajach arabskich zbywane jest zdawkową adnotacją.

 282. Stachanowcom recyklingu intelektualnego;ABCDE..N…M…O…P..R…STU….Z

  Tragedia Zydow jest tragedia absolutna, bo byla ludobojstwem. Dlatego tez zydowska pamiec zaglady jest pamiecia powszechna, dotyczaca nas wszystkich. Postrzeganie zaglady i rola ofiary oraz koniecznosc zachowania symetrii miedzy Zydami, a Polakami (jakby Zydzi polscy nie byli Polakami) wygenerowalo termin “antypolonizm”.

  Piszacy zapominaja jednak, ze rzekomy, czy faktyczny antypolonizm nikogo nie niszczy, antysemityzm natomiast powodowal ofiary i w koncu zaglade. Gdyby Polacy chcieli zrozumiec na czym polegala ostatecznosc losu Zydow nie dochodziloby do falszywych porownian i rzekomego podobienstwa. Pozostaje pytanie, czy Polacy mieli szanse zauwazyc jako swiadkwie te niewyobrazalna zbrodnie, czy wogole byli w stanie ja zauwazyc. Z pewnoscia nie zauwazyli lub nie przejeli sie zniknieciem 10% populacji Polski przedwojennej.

  Mitologizowanie wlasnej przeszlosci prowadzi do relatywizowania wlasnej historii, redukuje nasze mozliwosci rozwoju spolecznego w przyszlosci.

  Obwinianie Zydow europejskich za polityke Izraela jest niewatpliwie przejawem antysemityzmu. Obecny w dzisiejszej Polsce antysemityzm jest ciekawym zjawiskiem, bo istniejacym niezaleznie od obecnosci Zydow, czy tez aktualnej polityki Izraela wobec Palestynczykow. Solidarnosc z Palestynczykami nie jest jednak obecna w debacie spolecznej.

  Malo jest solidarnosci oraz krytyki w naszej polityce zagranicznej w analizie innych konfliktow na politycznej mapie swiata, swiata dla nas ograniczonego do wlasnych granic. Niezbedne jest odklamanie historii naszego kraju, zaklamanej przez 50 lat “realnego socjalizmu”, a dzisiaj przez “möchtegern” historykow, uslugodawcow prawicowej polityki. Marks mylnie sadzil, ze wyzwolone narody pozbeda sie nacjonalizmu (nie pomylil sie jednak w ocenie tzw. kapitalu).

  Nacjonalizm oraz antysemityzm potrzebuja realnego lub wirtualnego wroga: Zydzi w kosciele katolickim funkcjonuja po dzien dzisiejszy jako “bogobojcy”. Podobnie jest w kosciele ewangelickim. Przykladem naszej wspolczesnej antysemickiej mowy, ciagle aktualnej sa nastepujace cytaty; To se Zydki swieto zrobily. Nie zydz pan! Dawaj wiecej- slowa do sprzedawcy. Odpowiedz sprzedawcy..- Zyd to smiec! Uslyszane przeze mnie w pociagu do Krakowa; polski konduktor w niemieckim wagonie probowal naprawic uszkodzona klimatyzacje po zydowsku, jak sam sie wyrazil. Noga potraktowal szafe z bezpiecznikami (nie potrafil przeczytac instrukcji obslugi w jezyku niemieckim). Sa to reakcje w kraju, w ktorym dokonala sie najwieksza zbrodnia nowozytnej Europy.

 283. P. Wiesiek

  Nie uwazam ze zabicie czerwonego to dobrze.
  Nie uwazam zabijania kogokolwiek za dobro.
  Uwazam ze wojna rzadzi sie innymi regulami nizli czas pokoju.
  Zeby pan nie wiem ilu zabil przeciwnikow na wojnie to po niej ma pan prawo wrocic do domu.
  Z niewoli czy idac do cywila.

  To samo z Walusiem. Wystarczy- czas do domu!

  ml

 284. maciek.g

  Rozumiem, że jako legaliście trudno jest przyjąć ci do wiadomości, że monarchię w Rosji obalono siłą. Cara do abdykacji zmuszono przemocą – drogą rewolucyjną. Opisy w jak burzliwy i krwawy sposób to się działo znajdziesz bez problemów w necie.

  Tak więc twoje wywody dotyczące legalności powołania i działań liberalnego rządu tymczasowego dotyczą tylko stwarzania pozorów legalności niezbędnych nowym władzom do legitymowania swej władzy.

  Mnie ten nielegalny sposób obalenia monarchii akurat nie bulwersuje, bo historia dowodzi, że gdy legalnie nie można usunąć władz stojących na drodze do zmian społecznych to nic innego nie pozostaje jak usunąć je nielegalnie – również przemocą. Tak więc rozumiem liberałów rosyjskich, którzy uknuli spisek i dołożyli swego kopniaka do rozpieprzenia spróchniałej monarchii.
  Ale nie widzę powodu by to wstydliwie ukrywać, nie przyjmować do wiadomości albo nadawać temu jakieś pozory legalności.

  Ciągle wracasz do systemu dwuwładzy choć napisałem ci nocą, że to w przypadku rewolucji jest normalne. Istnienie rad robotniczych i żołnierskich miało gwarantować przeprowadzenie obiecanych przez liberałów reform. To była rezerwa przemocy konieczna dla ich wymuszenia. Owe rady, jak zauważasz, wyrażały interesy robotnicze i chłopskie, których rządy liberalne nie miały najmniejszego zamiaru realizować – wbrew wcześniejszym obietnicom. Przecież od lutego do listopada nawet palcem nie kiwnęły w interesie tych środowisk.
  Ta sytuacja jest odwzorowaniem schematu politycznego z Rewolucji Francuskiej, gdy rolę owych rad pełniły kluby jakobińskie, których rolą było wymuszanie na konwencie i rządzie reform społecznych. A gdy to nie przyniosło rezultatów zastąpienie owych organów władzy własną dyktaturą.

  Ponieważ rząd Lwowa/Kiereńskiego swych obietnic z lutego 1917 nie spełnił więc go w listopadzie tego roku pozbawiono resztek władzy. Celowo piszę „pozbawiono resztek władzy” bo go już nikt nie bronił. Po prostu cała struktura państwa (policja, wojsko, urzednicy, sedziowie, dziennikarze …) wypowiedziała temu rządowi posłuszeństwo.
  Ten moment miał charakter symboliczny, bo bez żadnej próby oporu żołnierze podlegli komitetom rewolucyjnym zastąpili na posterunkach przed gmachami rządowymi żołnierzy podległych rządowi tymczasowemu. Państwo rosyjskie (liberalna demokracja) powołane w lutym 1917 w tym momencie ostatecznie upadło. A własciwie rozpadło się jak domek z kart.
  Tak wiec zrewoltowane masy, które oczywiście miały przewagę siłową, nawet nie musiały tej siły stosować – wbrew temu co później twierdziła nasycona patosem propaganda komunistyczna.

 285. neospasmin
  25 stycznia o godz. 14:17

  Waluś miał jakieś prawa kombatanckie?
  Pierwsze słyszę….
  Robienie z niego żołnierza moim zdaniem uwłacza temu zawodowi.
  W RPA nie doszło do wojny domowej, między innymi dzięki wzorcowi Okrągłego Stołu i mądrości Mandeli i jego przeciwnikom po stronie rządowej.
  Oszołom Waluś chciał zniszczyć rysujące sie porozumienie.

  W Izraelu to się udało.
  Zabijając Rabina, ten izraelski oszołom odniósł sukces.
  Krew leje się dalej….

 286. P. Saldo

  “Solidarnosc z Palestynczykami nie jest jednak obecna w debacie spolecznej.“

  Ma tu pan 100% racje. Przykladem moze byc historia Polskiej Akcji Humanitarnej.
  Ruszali w 92 wozac pomoc do oblezonego Sarajewa.
  Byli na sztandarach tych “liberalnych” mediow conajmniej tak czesto i intensywnie jak fundacja pana Owsiaka.
  Do czasu az zabrali sie za pomoc Palestynczykom.
  Za studni budowanie.
  I wtedy jak za dotknieciem czarodziejskiej rozdzki fundacja pani Ochojskiej zostala zniknieta z debaty spolecznej. Nie ma i koniec!

  Osmieli sie pan w kontekcie losow PAH pisac ze wspolczesna Polska to anyysemityzm BEZ Zydow?
  Bo to nie oni wyrugowali PAH z debaty publicznej?
  To nie oni przestawili polska polityke zagraniczna z propalestynskiej na proizraelska?

  ml

 287. Pan Wiesiek

  W RSA trwala wojna domowa. Mordy, rowniez te dokonywane przez podeladnych Chrisa Haniego byly na porzadku dziennym.

  Jak pan pamieta prawa kombatantow powstancy warszawscy dostali przy upadku powstania.
  Czy bedzie pan takim legalista ze uzna ze brak takich praw usprawiedliwial wczesniejsze rizstrzeliwanie bez sadu kazdego poestanca schwytanego z bronia w reku?

  ml

 288. Pan Marcin był łaskaw napisać m.in.:
  „Okupant uwazal Polakow jako ludzi? Gdzie? W Palmirach? W Wawrze?”

  Pan tak na poważnie? Ja tamtych czasów pamiętać nie mogę, ponieważ jestem za młody, ale są książki, filmy, dokumenty, a z nich wynika, że w porównaniu z Żydami i Cyganami Polacy byli traktowani znacznie lepiej. Polaków nie zamykano w gettach, nie utylizowano ich w fabrykach śmierci. Żydzi zgrupowani w gettach nie mogli wyjść poza ich mury, chyba że na łono Abrahama, Polacy natomiast mieli, w porównaniu z nimi, całkiem sporą swobodę poruszania, nie tylko w miejscu zamieszkania, ale i poza nie. Jesli Żydowi, jakimś cudem, udało się wyrwać z getta, to jesli nie miał po „aryjskiej” stronie zaprzyjaźnionych Polaków, jego szanse na przeżycie były równe zeru. Szanowny Pan uważa zapewne, iż Żydzi nie mieli źle, bo Niemcy o nich dbali pomagając im w tworzeniu samorządów, mieszkańcy getta mieli własne służby porządkowe, kina, kawiarnie, restauracje, teatry, sklepy. Ponadto Niemcy dbali o ich bezpieczeństwo – mury getta chroniły ich przed Polakami, sprzyjały integracji, wzmacnianiu tożsamości.

  Założę się, że gdyby Szanownemu Panu przyszło żyć w tamtych czasach, to marzyłby Pan o tym, żeby być Żydem, żyć sobie spokojnie w getcie i uniknąć losu Polaków pomordowanych Palmirach, Wawrze i innych miejscach, albo udać się na sympatyczne wczasy do Brzezinki, Treblinki, czy odetchnąć pełną piersią na uroczej polanie w Sobiborze, czy innych uroczych miejscach.
  A niech Pan powie, kto miał większe szanse na przeżycie w obozach koncentracyjnych? Polacy, czy Żydzi? A słyszał Pan coś o komorach gazowych, w których hurtowo unicestwiano Żydów i Cyganów.
  Wg. planów Hitlera Polakom, jako podludziom, wyznaczono rolę niewolników, co oznaczało-jednak – przeżycie, Żydów natomiast potraktowano, jak uciążliwe insekty, a nawet gorzej.
  Nie chcę przez to powiedzieć, że podczas okupacji etnicznym Polakom żyło się, jak u Pana Boga za piecem, bo doskonale wiemy, jak było.
  Dziwi się Pan, iż Żydzi szli pokornie na rzeź, zamiast chwycić za broń, ale skąd niby mieli ją wziąć?
  Wspomina Pan Adama Czerniakowa, pijąc do tego, iż Żydzi układali się, w początkowej fazie okupacji z władzami okupacyjnymi, ale co mieli robić? Na czyją pomoc mogli liczyć?

  SM już o tym wspominal, a ja przypomnę: 120 tys. Żydów brało udział w kampanii wrześniowej (zamiast zdezerterować), ponad 30 tys. żołnierzy żydowskiego pochodzenia zginęło, 450 oficerów zginęło w Katyniu, choć mogli przejść na stronę bolszewików, a jeszcze ci, ktorzy służyli po Andersem, a jeszcze ci, którzy służyli Polsce wiernie w inny sposób.
  Ku mojemu ubolewaniu mało kto w Polsce, o tym wie, choć o tym należy trąbić już w podstawówkach, tymczasem, jeśli – już mówi się o Żydach, to tylko jako ubowskich, czy enkawudowskich siepaczach, stalinowskich sędziach i prokuratorach, sowieckich kolaborantach, zdrajcach itp.

  „Kto mial mozliwosc wyboru? Ojciec Kolbe?” – był Pan łaskaw zapytać?

  Ano miał, miał szanse przeżyć, ale zdecydował się oddać życie, za Franciszka Gajowniczka.

  Polecam Panu lekturę (dokładną) komentarza @saldo mortale, tego, którego krótki fragment zacytowałem – warto, bo wyważony, słuszny i dający do myślenia, skłaniający do refleksji.

 289. neospasmin
  25 stycznia o godz. 14:42

  Waluś został osądzony i skazany, a nie skrytobójczo zamordowany przez jakieś bojówki.
  Takiego szczęscia nie mają inni bojownicy o jakieś idee, odstrzeliwani na całym świecie przez różne rządy.
  Też maja prawa kombatanckie według pana?
  Mierzmy równą miarą WSZYSTKIE przypadki używania terroru dla celów politycznych.

  Wojen domowych jest mnóstwo na całym świecie, nawet obecnie.
  Zamachów na pojedyńczych ludzi czy wspólnoty, również.
  Tylko nieliczni wykonawcy będą sądzeni zgodnie z jakimś prawem.
  Większość może liczyć co najwyżej na sąd doraźny.
  I natychmiastowe wykonanie wyroku.

 290. Waluś nie był żołnierzem , a w RPA nie było wojny , ale jak go tak lubisz to zamiast wciskać go i kit rodakom w kraju , weź go sobie do Australi.

 291. neospazmin
  A usprawiedliwianie jednego mordu innym mordem, to juz najniższa szuflada.

 292. jobrave:
  W opisie okupacji mozna wybrac te obrazki, ktore nam pasuja. Okupacja byla rownie okrutna dla getta jak i tzw. strony aryjskiej. Trudno ja porownywac do sytuacji Francuzow,Belgow lub Holendrow. Ale tamte nacje rowniez na swoj sposob zalatwily problem zydowski. W sposob cywilizowany, czyz nie.
  Teraz o udziale zolnierzy zydowskich w kampanii wrzesniowej i pozniej. Byli polskimi obywatelami i podlegali takim samym prawom jak inni polscy obywatele.
  Nie bardzo widze, aby w dyskusjach blogowych rozliczano konflikty polsko-zydowskie. Powtorze jeszcze raz: Zyd amerykanski jest Amerykaninem pochodzenia zydowskiego; Zyd polski to obiekt specjalny, lepszy od Polaczkow- folksdojczow (termin uzywany na tym blogu bezkarnie), pelen krzywd i zaszlosci, domagajacy sie ciaglych rekompensat i dowartosciowania. Nie bardzo wiadomo, jak moje pokolenie i ludzie urodzeni w III RP maja im to skompensowac.

 293. P. Jobrave

  Nie dziwie sie ze Zydzi szli pokornie na rzez. Niczego takiego nie napisalem. Dziwie sie temu ze Zydzi uczestniczyli czynnie w tez rzezi- dopomagajac w mordowaniu nie tylko swych pobratymcow ale i swoich bliskich.

  Pamieta pan zdjecia dzieci umierajacych z glodu na ulicach warszawskiego getta? Nie? To moze przypomni sobie pan scene gdy rozbawiony tlum sytych , dobrze ubranych ludzi wychodzi na ulice po koncercie Szpilmana w jednej z luksusowych restauracji warszawskiego getta?
  Moze pan sobie takie sceny wyobrazic po polskiej stronie muru? Umierajacy na ulicach i obok panowie i panie z towarzystwa wracajacy do domow?
  Dzieci ktore na ulicach z glodu i zimna umieraja?
  I twierdzi pan ze Zydzi wyboru nie mieli?
  Korczak ktory poszedl z dziecmi ze swego sierocinca na smierc, Adam Czernakow ktory popelnil samobojstwo nie chcac pomagac w organizowaniu wywozek do treblinki byli norma czy wyjatkem?
  Raczej wyjatkiem boo norma byli ci co przejeli obowiazki po Czerniakowie i wysylali swych rodakow na smierc. Robili to do samego konca.
  Getto lodzkie jest spotwornieniem tego jak Zydzi czasu zaglady traktowali sie wzajem.
  Nie mieli wyboru?

  Kiedy pisze pan o arnii Andersa to prosze pamietac o masowych dezercjach kiedy jednostka ta dotarla do Palestyny. Wtedy dla jej zydowskich zolnierzy wojna z Hitlerem jskos przestala byc wazna?

 294. P. Wiesiek

  Czy jesli nie moze pan pomoc wszystkim na swiecie ktorzy pomocy ( praw kombatanckich, sadu, sprawiedliwosci, wolnosci…) potrzebuja to nie pomoze pan nikomu?

  ml

 295. jobrave
  25 stycznia o godz. 14:57

  Jakakolwiek wymiana zdan z Neoprzodownikiem nie ma sensu. Podejmij prosze probe wysuszania tego antysemity, antyhumanisty i po prostu dyletanta, ktory wysila sie w blogosferze „lowi” na anegdote. Najwieksza kara dla takiego osobnika bedzie ignorowanie go; zaczynam od teraz. Zauwazysz, po tygodniu taki egzemplarz zemrze z glodu.

  Z drugiej strony spogladajac na takie nagie antysemickie, keseonofobiczne twarze mozemy zauwazyc jacy jestesmy naprawde. Neon jest stereotypowym iluminatorem, swiatla jednak nie daje.

 296. P. Bywalec

  Ja napisze ze w RSA byla wojna, pan na to ze wojny nie bylo. I juz- koniec rozmowy.Rozbieznosc zdan jest za duza by doszlo do jakiegokolwiek porozumienia.

  To dla mnie taka sama sytuacja jak ta z Mauro i handzia: gem, set i mecz, nonsorry.

  ml

 297. .p. Saldo

  Jeszcze raz dziekuje za wydatka pomoc w odarciu pojecia “antysemita” z pejoratywnosci.
  Bez wydatnej panskiej pomocy by mi sie to pewnie nie udalo.

  ml

 298. neospazmin
  pan poprostu nagina fakty do swoich teori.
  W RPA do wybuchu wojny domowej po upadku apartheidu , dzięki rozsądkowi polityków obu stron nie doszło , a Waluś to napewno żaden żołnierz, tylko płatny morderca

 299. Michael Thumann, publicysta „Die Zeit” komentuje polską dyskusję o reperacjach wojennych: „dla populistów reparacje są idealnym instrumentem”
  Zdaniem autora rząd niemiecki musi znaleźć odpowiedź na moralne roszczenia, które wysuwają kraje takie jak Polska, Włochy, czy Grecja
  Niemiecki prawnik, Christian Tomuschat, ocenia, że polska nie ma szans na sukces. „Jeżeli Polska czegoś żąda, to niemieccy wypędzeni też mogą zaskarżyć Polskę” – pisze prawnik
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/die-zeit-rzad-niemiec-musi-znalezc-odpowiedz-na-roszczenia-odszkodowawcze/p7vdz82
  ========

  Puszka Pandory……

 300. neospasmin
  25 stycznia o godz. 15:33
  Nie dziwie sie ze Zydzi szli pokornie na rzez. Niczego takiego nie napisalem. Dziwie sie temu ze Zydzi uczestniczyli czynnie w tez rzezi- dopomagajac w mordowaniu nie tylko swych pobratymcow ale i swoich bliskich.

  Mój komentarz
  Neospasmin po raz kolejny usiłuje zrobić z blogowiczów idiotów, a z zabójcy Walusia odsiadującego w RPA 25 lat uczynić ostatniego żołnierza wyklętego RP (ostatnich gryzą psy), który bohatersko zamordował czarnego przywódcę w obronie czegoś tam i będąc w chwili morderstwa po właściwej stronie. Z Żydów neospasmin robi kompletnych durni i samobójców, którzy się sami zamordowali.

  Odwracanie znaczeń, projekcja win w dowolna stronę, wymyślanie faktów i budowanie na kanwie tych wyfantazjowanych faktów niesamowitych teorii, to chleb powszedni prawdziwie polskich socjalnarodowców buszujących po EP, patrz uczony Irving głoszący prawdę (nie było Holocaustu, nie ma na to dowodów, nie ma podpisu Hitlera), patrz uczeni smoleńscy dedukujący ze spojrzeń Putina na Tuska i Tuska na Putina na molo w Spocie i w smoleńskim namiocie teorię zamachowo-samolotowo-wybuchowo-termobaryczną.
  Pzdr, TJ

 301. wiesiek59
  25 stycznia o godz. 10:41
  Wiadomo że polityka wieka bez pieniędzy praktycznie nie istnieje. Jasne jest że to o czym piszesz praktycznie zadecydowało o tym co stało się w Rosji.
  Jak sprawdzam skutki mieszania w cudzych garnkach przez polityków to widzę że wychodzi co innego niż to co zamierzali uzyskać. W Rosji jak widać poszło to najgorzej jak tylko mogło i politycy wyhodowywali sobie potwora z którym potem nie mogli sobie poradzić. Próba zlikwidowania potwora doprowadziła do największej katastrofy w dziejach ludzkości do II wojny światowej (wspomogli powstanie drugiego potwora i przy pomocy tegoż chcieli obydwa zlikwidować samo zgarniając śmietankę i wyszło jak wyszło)

 302. Bar Norte
  25 stycznia o godz. 14:24
  Ciekaw jestem kogoś na blogu przekonał do swej tezy , że wygrana bolszewików w Rosji była wynikiem tego, że rząd tymczasowy popełnił błędy (głównie dwa zasadnicze – jeden kontynuacja wojny, drugi dotyczył chłopów i pańszczyzny)

 303. maciek.g do wieśka59

  „Wiadomo że polityka wieka bez pieniędzy praktycznie nie istnieje. Jasne jest że to o czym piszesz praktycznie zadecydowało o tym co stało się w Rosji.”

  Czy masz na myśli „wielkie pieniądze” np księcia Gieorgija Jewgienjewicza Lwowa, pierwszego premiera rządu tymaczasowego z 1917 roku w Rosji, który nie miał jakoś ochoty rozparcelować swych latufundiów i przekazać ziemi chłopom bez odszkodowania – tak jak sobie życzyli, bo im to wcześniej obiecano w zamian za ich udział w obalaniu cara.

  Jeśli tak to masz rację pisząc, że w ten sposób „wyhodowano sobie potwora”.

 304. maciek.g

  „Ciekaw jestem kogoś na blogu przekonał do swej tezy , że wygrana bolszewików w Rosji była wynikiem tego, że rząd tymczasowy popełnił błędy (głównie dwa zasadnicze – jeden kontynuacja wojny, drugi dotyczył chłopów i pańszczyzny)”

  Nie sądzę bym musiał kogoś do tej tezy przekonywać, bo w tej kwestii historycy są zgodni.

 305. Bar Norte
  25 stycznia o godz. 18:13

  Pańszczyznę zniesiono znacznie wcześniej, co zresztą niekoniecznie zmieniło stosunki feudalne związane z posiadaniem ziemi.
  Prawo zwyczajowe trwa znacznie dłużej niż zmiana prawa pisanego.

  Spiskowa teoria mówi, że reformy Stołypina skierowały Rosję na właściwe tory, więc by pozbyć się potencjalnej konkurenta, zmontowano jedną z pierwszych „kolorowych rewolucji”.
  Źródła finansowania od 400 lat sa w zasadzie niezmienne- banki anglosaskie ….
  Wojna jest zbyt dobrym biznesem, by zapanował pokój.
  Chyba w tamtym roku, równo w 100 lat, spłacono ostatnią transzę kredytu za I swiatową……
  Nalezności za tę drugą, zapewne dalej są spłacane.
  Grunt to DŁUGOFALOWE interesy z państwami.

 306. wiesiek59

  Jak już napisałem wcześniej, nie kupuję tezy, że np za trwającą dziesiątki lat i okupioną krwią walką robotnikow o legalne związki zawodowe czy 8 godzinny dzień pracy stały „banki anglosaskie”.
  Lub, że bezrolnych chłopów do walki do ziemię szczuli „agenci Wall Street”.

 307. Bar Norte
  25 stycznia o godz. 18:37

  Odwrotnie od ciebie uważam, że korporacyjne czy bankowe grupy interesów, finansują różne działania destabilizujące, w różnych krajach, i to od wieków.
  Często posługujac się w tym „zboznym dziele” rządami- na które maja wpływ.
  Polecam rzucenie okiem na działalność Kompanii zatoki Hudsona, Wschodnio, czy Zachodnioindyjskiej, Moskiewskiej

  Robienie interesów na destabilizacji, to stary patent.
  Wymuszanie na słabych rządach koncesji gospodarczych, też ma wieki historii.
  Czasem, finansowanie jakichś grup opozycyjnych głoszących prawa socjalne w danym kraju, jest jedną z lepszych opcji zdestabilizowania konkurencji.
  Co nie wyklucza oczywiście możliwości samodzielnego podejścia do tematu zainteresowanych tym chłopów czy robotników.

  Przykład Piłsudskiego i PPS.
  Z ilu źródeł finansowych czerpali, z ilu krajów?
  Japonia niekoniecznie chciała socjalizmu w Polsce, ale dane wywiadowcze, sabotaż, wart był wyłożenia jakichs kwot…..

  Związki zawodowe pacyfikowali agenci Pinkertona i mafia.
  Kto za to płacił pieniędzmi, a kto krwią?

 308. W lutym 1920 roku pewien chłopak z Lesznej Górnej „ujrzał na drodze z Trzyńca do Lesznej automobil bez numeru, a jeno o chorągiewce białej z czerwonem kołkiem w pośrodku. Z automobilu tego wyszło kilku panów o skośnych oczach i żółtej cerze i poczęli fotografować góry”.

  Tak zaczyna się jedna z korespondencji w „Gwiazdce Cieszyńskiej”. Dalej czytamy: „Podejrzanem się to wydawało młodemu Lesznaninowi i chciał całą tę gromadkę aresztować jako szpiegów czeskich. Z trudem udało się im w języku niemieckim wytłumaczyć, że są japońskimi członkami komisyi alianckiej. Dr Yamada musiał nawet złożyć na dowód swój bilet wizytowy”.
  http://gazetacodzienna.pl/artykul/kultura/pierwsi-japonczycy-na-slasku-cieszyskim
  ============

  Taka ciekawostka…..
  Co Japonia miała do granic Polski?

  W Gliwicach jest cmentarz żołnierzy brytyjskich, włoskich, francuskich, poległych w czasie plebiscytów.
  Jakie INTERESY mieli mocodawcy, że wysyłali do nas swoje oddziały?

 309. Bar Norte
  25 stycznia o godz. 18:13
  Zarozumiałość to nie najlepsza cecha. A ta zgodność to tylko w twej wyobraźni

 310. wiesiek59

  „Przykład Piłsudskiego i PPS.
  Z ilu źródeł finansowych czerpali, z ilu krajów?”

  No i co z tego?

  Prowadzili walkę więc musieli brać na nią pieniądze. To przecież nie jest zajęcie dla cnotek. Za coś musieli kupować broń, wydawać gazety i ulotki, finansować ucieczki z więzień, koszty utrzymania w konspiracji … .
  Ale ich rola w odzyskaniu niepodległości i organizacji państwa jest bezdyskusyjna. Moraczewski o którym pisałem wyżej do maćka.g był posłem z ramienia PPS do austriackiego parlamentu a więc od Austrii brał diety. Ponieważ konspirował to pewnie część z tych diet przeznaczał na konspuirację.
  Jakie to ma znaczenie w kontekście jego działań jako socjalistycznego premiera, który w 1918 dekretami zagwarantował prawa robotnicze chroniąc tym samym kraj od tragicznych skutków rewolucji? Moim zdaniem żadne.
  Jakie znaczenie miało finansowanie Piłsudskiego przez Japończyków w stosunku do jego politycznych osiągnięć w tym okresie? Powtórzę – żadne!

  Wyżej przywołaleś przykład polityki agrarnej Stołypina. Z tym, że umknęło ci iż ta polityka agrarna była efektem rewolucji 1905 roku. To rewolucja, która wstrząsnęła podstawami imperium wymusiła na jego władzach te skromne reformy. To nie światły i dobrotliwy umysł Stołypina zadecydował o tych reformach tylko dość elementarna refleksja, że metody policyjne już nie jest wstanie uratować rozpadu imperium.
  Tak więc krwią te symboliczne reformy wymuszono na gnijącej monarchii.

  I co skwitujemy tę tragiczną rosyjską rewolucję tezą, że to za „anglosaskie pieniądze”?
  Albo z naszej, równie tragicznej rewolucji w 1905 w Łodzi (i nie tylko) zrobimy ruchawkę sprowokowaną przez płatnych agentów „Wall Street”?
  Lub z Okrzei członka płatnej agentury lub durnia ogłupionego przez płatnych agitatorów – np obcych mocarstw?

 311. maciek.g

  W ubiegłym roku była setna rocznica rewolucji rosyjskiej. Ukazało się sporo ksiązek i tekstów na jej temat. Część jest dostępna w necie.
  Jest więc okazja już z dystansu, bez propagandowych czy ideologicznych obciązeń pogląd na jej temat wyrobić.

 312. Organizacje ekstermistyczne w Polsce
  „Ciekaw jestem informacji, jaką w sprawie organizacji ekstremistycznych ma w czwartek, 25 stycznia, złożyć w Sejmie nowy szef MSWiA, Joachim Brudziński.”

  Pani Wiktoria Beczek..

  „W przemówieniu ministra na każde zdanie o nazizmie przypadały dwa o komunizmie. Może coś przegapiłam, ale nie widziałam w ostatnim czasie nagrań z tajnych spotkań komunistów, rozpalania sierpa i młota i wygłaszania peanów na urodziny Stalina. Dzięki reportażowi „Superwizjera” mówimy o grupach neonazistów, które w Polsce funkcjonują. „

 313. Bar Norte
  25 stycznia o godz. 20:57
  Jakoś nie wszyscy są tak zgodni by wspierać niezgodne z faktami opowiastki zwane historią. Rewolucji tak jak ja pokazywano w filmach nie było. Krwawe walki były dopiero później

  http://www.fakt.pl/hobby/historia/wielka-rewolucja-pazdziernikowa-to-jeden-potezny-mit/9yvk33g

 314. Bar Norte
  25 stycznia o godz. 20:57
  Wikipedia też jakoś nie wspiera twego stanowiska

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rewolucje_w_Rosji_1917_roku

 315. Bar Norte
  25 stycznia o godz. 20:46

  Moja metoda spojrzenia na rewolucje, czy kontrrewolucje, polega na rzucie oka na sponsorów.
  Jakie interesy kryły się za finansowaniem.
  Bo niewiele jest takich, które były wyłącznie wynikiem wewnętrznych napięć.
  Moi zdaniem, jest to klucz do zrozumienia.
  Bardzo rzadko na sfinansowanie takiej akcji wystarczają wewnętrzne źródła- wymuszenia, napady na banki, handel narkotykami, surowcami.
  Zewnętrzni sponsorzy bywają niezbędni, i to w każdych czasach.
  Co zresztą widać obecnie dość wyraźnie.

 316. maciek.g

  „Rewolucji tak jak ja pokazywano w filmach nie było”

  Ale przecież o tym ci wyżej napisałem.
  Spróchniała manarchia runęła po trzech dniach zamieszek, natomiast upadek rządu tymczasowego (demokracja liberalna) nastapił w jedną noc – w sumie bezboleśnie. To, że propaganda komunistyczna ujmowała te upadki w sposób patetyczny i miotomański nie miało nic wspólnego z rzeczywistością.

  Natomiast później, jak piszesz, zaczęła się krwawa wojna domowa, bo dokonano rewolucyjnych przekształceń własności co naruszyło podstawowe interesy ekonomiczne grup społecznych dotąd sprawujących wladzę.
  Nie mówiąc już o tym, że ponowne scalenie czy odbudowa państwa po upadku miało przebieg dramatyczny.

 317. maciek.g

  „Wikipedia też jakoś nie wspiera twego stanowiska”

  Jak nie wspiera skoro pod podanym przez ciebie linkiem czytam o nastrojach w maju 1917:

  „…na wsi doszło do żywiołowych wystąpień chłopów zajmujących majątki obszarnicze. (…) Rząd Tymczasowy odłożył decyzje co do oczekiwanej przez rosyjską wieś reformy rolnej do decyzji Zgromadzenia Konstytucyjnego (w pełni demokratycznie wybranego parlamentu Rosji), zwlekał jednocześnie z decyzją o wyznaczeniu terminu wyborów i utrzymywał udział kraju w wojnie. W Rosji narastało w konsekwencji znużenie wojną i świeżo ustanowionymi swobodami demokratycznymi.”

  Zresztą temu znużeniu trudno się dziwić, bo „swobód demokratycznych” nie da się włożyć zamiast ziemniaków do garnka. Przypomnę, że od lutego do listopada 1917 ziemniaki podrożały 16 krotnie.

 318. Bar Norte
  25 stycznia o godz. 20:57
  A tu inne spojrzenie

  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/01/15/kto-naprawde-wywolal-rewolucje-pazdziernikowa/#2

  a w Wikipedii
  Wystawione przez Parvusa pokwitowanie odbioru miliona rubli gotówką od posła Niemiec
  ,https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandr_Parvus

  Działanie Niemiec w celu destabilizacji Rosji jest zupełnie pewne

 319. wiesiek59

  „Moja metoda spojrzenia na rewolucje, czy kontrrewolucje, polega na rzucie oka na sponsorów.
  Jakie interesy kryły się za finansowaniem.”

  Przecież tego nie odrzucam. Uważam, że to są cenne ale uzupełniające kontekst wydarzeń informacje. Po prostu nie nadaję im pierwszorzędnego znaczenia tak jak ty.

  Nigdy nie kwestionowałem tego, że Lenin z Trockim uzyskali pożyczki na prowadzenie działalności w rewolucyjnej Rosji jak również tego, że ułatwiono im przedostanie się do niej. Z tym, że gdyby nie ekstremalne napięcia społeczne składające się na sytuację rewolucyjną w tym kraju to oni mogliby sobie za te pieniądze co najwyżej nagwizdać. Tak więc ta kasa była pomocna ale nie decydująca.
  Nie mówiąc już o tym, że na miejscu upadłego imperium stworzyli komunistyczną potęgę wbrew woli swych pożyczkodawców.
  No i tych pożyczek nigdy nie spłacili.

 320. Bar Norte
  25 stycznia o godz. 20:57
  A tu inne spojrzenie

  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/01/15/kto-naprawde-wywolal-rewolucje-pazdziernikowa/#2

  a w Wikipedii
  Wystawione przez Parvusa pokwitowanie odbioru miliona rubli gotówką od posła Niemiec

  Działanie Niemiec w celu destabilizacji Rosji jest zupełnie pewne
  linka nie wstawiam bo nie wejdzie

 321. maciek.g

  „Wystawione przez Parvusa pokwitowanie odbioru miliona rubli gotówką od posła Niemiec”

  Przecież nie odkrywasz jakiś tajemnic. To są fakty powszechnie znane – wyżej napisałem o tym do wieśka59.

 322. @Bar Norte

  Pan najwyrazniej nie rozumie przekazu. A przekaz jest jednoznaczny. Z zalinkowanego artykulu w dzienniku „Fakt” mozna sie dowiedziec, ze

  „Jednak jeszcze bardziej zaskakujące są kulisy powrotu do Piotrogrodu Lejby Dawidowicza Bronsztejna, czyli Lwa Trockiego, … utrzymywany przez tamtejszą finansjerę. Nie jest bowiem spiskową teorią dziejów, że niektóre kręgi Wall Street mocno wspierały bolszewików … lukratywne koncesje, …, kiedy Trocki płynął przez Atlantyk do ojczyzny, wiózł ze sobą prawdziwą fortunę – 10 tys. dolarów w złocie (dziś to równowartość 205 tys. dol., czyli 800 tys. zł).”

  Jak zatem widac – wszystkiemu winien Lejba, znaczy Bronsztejn oraz nowojorska „finansjera”. No i kazdy rozumie, ze „800 tys. zł” to prawdziwa fortuna. Taki szmal odegral doniosla role w finansowaniu tej niby „rewolucji”, ktorej tak naprawde nie bylo.

  Fakt to jednak wielkonakladowy dziennik, wiec bardziej daje do zrozumienia i puszcza oko ni wywala kawe na lawe. Ale juz Klub Inteligencji Polskiej otwarcie wymienia winnych i odpowiedzialnych:

  „Żyd Parvus wyposażony w milion marek, udał się (w maju 1915) do Zurychu, odwiedzić kałmuckiego Żyda Haima Goldmana vel Władimir Uljanow vel Lenin. Zaproponował onemu Leninowi wielkie, niemieckie pieniądze. … Drugi co do znaczenia w hierarchii przewrotu bolszewickiego „rosyjski” rewolucjonista, najemnik -„rewolucjonista”, kolejny Żyd Lejba Bronstein vel Lew Trocki miał dobre powiązania z międzynarodowymi bankierami poprzez swego krewniaka Abrahama Givatovzo, który za czasów carskich udawał antybolszewika. Przed wybuchem rewolucji bolszewickiej zarządzał on bankiem syberyjskim. … Trocki rozumiał się z Parvusem znakomicie. Nie tylko obaj Żydzi, ale jak się okaże mieli tych samych sponsorów swojego rewolucjonizmu. Dodatkowo, łączyła ich obu nienawiść do Rosji i Rosjan … Żydzi ci oddali Niemcom we władanie wszystkie obszary na zachód od etnicznej granicy Rosji właściwej: Finlandię, Łotwę, Estonię ,Litwę Białoruś, Ukrainę, … stopadowy przewrót bolszewicki, o czym już wspomniano był dywersyjną akcją bezpośrednio przeprowadzoną przez niemiecki wywiad w oparciu o żydowskich dywersantów i sfinansowany z niemieckich funduszy. … ”

  Calosc donioslych ustalen Klubu Inteligencji Polskiej, gdyby Pan byl ciekaw – do przeczytania tutaj:

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/05/prawda-o-wielkiej-zydowskiej-rewolucji-pazdziernikowej-w-rosji/

  „Wall Street i rewolucja bolszewicka w Rosji … Faktycznym celem tej tzw. „rewolucji” ,a nazywając po imieniu przewrotu bolszewickiego ,nie była wcale poprawa bytu narodów Rosji, a wręcz przeciwnie ich destrukcja i ograbienie, zaś przebieg tej rewolucji był stale kontrolowany i finansowany z zewnątrz … To amerykańska żydomasoneria zakulisowymi działaniami doprowadziła Stany Zjednoczone do Wojny Secesyjnej.”

  Jak Pan widzi – panscy interlokutorzy prochu raczej nie wymysla, po prostu nasiakneli pewnym, przepraszam za wulgaryzm, _swiatopogladem jak nie przymierzajac deski stodoly – benzyna.

 323. Skutki komuny europejskiej.

  Jak wynika z badań przedstawionych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, nawet 20 procent polskich dzieci mogło doświadczyć eurosieroctwa. Ankietę w tej sprawie po raz pierwszy przeprowadzono wśród dzieci.

  „To od lat bardzo duży problem” – powiedziała podczas posiedzenia sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. „Trudności w nauce, niewłaściwa komunikacja rówieśnicza, problemy formalno-prawne, tęsknota czy samotność. To jest oczywiste, każdy nauczyciel, bez specjalnego badania, mógłby stwierdzić czego może doświadczać dziecko które jest opuszczone przez jedno bądź dwoje rodziców” – dodała.

  Marzena Machałek powiedziała, ze Ministerstwo pracuje nad nowym programem wsparcia eurosierot i ich rodzin. „Mamy dodatkową grupę dzieci, o której możemy powiedzieć, że mają dodatkowe potrzeby edukacyjne i wychowawcze. Dlatego też Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju i Edukacji powinny przygotować nauczycieli, przygotować narzędzie i sposoby pracy z uczniami i ich rodzicami – mówiła wiceminister Machałek.

  Eurosieroctwem wśród dzieci nazywany jest skutek długotrwałego wyjazdu zarobkowego jednego lub dwojga rodziców. Problem zaczął narastać po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu się zachodnich rynków pracy dla Polaków.

 324. Bar Norte
  25 stycznia o godz. 21:53
  to nie jest wsparcie dla twej argumentacji.
  Wojna przegrana zawsze powoduje ogromne problemy finansowe i głód , a to napędza niezadowolenie które politycy starają się wykorzystać do swych celów.Rząd tymczasowy praktycznie nie panował nad sytuacja w kraju , a rządem kierował praktycznie Kiereński (umiarkowany rewolucjonistą), bo Lwow się wycofał. Od marca 1917 powrócił oficjalnie do Partii Socjalistów-Rewolucjonistów i stał się jednym z jej liderów. Tak, że te twoje mówienie o rządzie tymczasowym jako liberalnym coś słabe.

 325. maciek.g

  Tak na marginesie … .

  Przypominam sobie, że czytałem iż ambasador Niemiec chyba w 1918 czy 1919 zaczął upominać się o te pieniądze.
  No i wyobraź sobie, że dziwnym trafem, tuż po tym wystąpieniu, ciężko postrzeliła go jakaś eserówka – jak pisano w bolszewickiej prasie „obłąkana” Tak więc trafiła na leczenie a nie do sądu.

  I tak się zakończyły próby egzekucji zaciągniętego przez Parvusa długu.

 326. maciek.g

  Przecież już ci pisałem, że ksiązę Lwow był zaprzysięgłym liberałem a Kiereński, który w jego rządzie pełnił funkcję ministra sprawiedliwości a potem go zastąpił był socjalliberałem – jak to określano w Rosji. Mówiono o nim „Czerwony liberał”.

 327. „Zyd polski to obiekt specjalny, lepszy od Polaczkow- folksdojczow (termin uzywany na tym blogu bezkarnie), pelen krzywd i zaszlosci, domagajacy sie ciaglych rekompensat i dowartosciowania.”

  Jak na razie to rekompensat domagaja sie wielkim glosem Polacy-aryjczycy.

  „6 mln ofiar 25 bilionów złotych strat! Premierze, walcz o reparacje od Niemiec! … Szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych z PiS Arkadiusz Mularczyk (47 l.) wzywa rząd do ostrego boju o reparacje wojenne od Niemiec!”

  „Reparacje wojenne. Polska ma mocne argumenty, by domagać się pieniędzy od Berlina” … „Od tygodnia prawicowe media prześcigają się w rzucaniu wyliczeń, ile Polska miałaby dostać. Zaczęło się od kilku bilionów złotych. W tej chwili kwoty dobijają już do prawie 25 bilionów złotych. Tyle warte są reparacje wojenne zdaniem Grzegorza Kostrzewy-Zorbasa, ”

  Polacy-aryjczycy domagaja sie wielkim glosem „rekompensat”, znaczy szmalu. To jest kasiory. Coz zrobic – jak sie umie odpowiednio _gospodarowac_ to nawet po otrzymaniu za friko Slaska z kopalniami tez sie klepie biede. Jak sie umie odpowiednio _gospodarowac_ – to zeby sie w ogole wyzywic, trzeba zapitalac do Londynu na zmywak albo do Kopenhagi podlogi szorowac. Trzy miliony daly doge po okraglym stole, jeszcze milion wczesniej. Dla chleba, panie, dla chleba.

  Jak mozna sobie poprawic humor, skoro po dlugim zyciu spedzonym na zmywaku w charakterze dorobku jest tylko Hartz 2 czy 4? Oczywiscie drac jape na temat zlych i niedobrych Zydow, co to zadaja „rekompensat”. Kazdy sposob dobry, zeby sie dowartosciowac.

 328. @Lider4

  „Problem zaczął narastać po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu się zachodnich rynków pracy dla Polaków.”

  No to mozna zostac w domu, gdzie Wartosci, Patriotyzm i Dobra Zmiana. I nie pchac sie jeden przez drugiego na te „zachodnie rynki pracy”, jednoczesnie obrzucajac najgorszym lajnem kraje, ktore te rynki udostepnily.

 329. Teodor

  Istotnie, nie wglębiłem się w ten tekst.

 330. @neospasmin

  ” To dzieki panu nie czuje wstydu myslac z naleznym dystansem o Zydach. Szczegolnie o tych polskich”

  I w tym momencie blady strach zapanowal w calym kraju – od Naharii poprzez Tel-Awiw az do Ejlatu. Do tej pory to jeszcze byly jakies mizerne widoki na przetrwanie, ale skoro taki potentat jak @neospasmin stracil cierpliwosc i zaczal myslec „z nalezytym dystansem” – to klamka zapadla.

 331. Bar Norte
  25 stycznia o godz. 22:24

  Te 6 milionów od Wartburga, skutkowało zamówieniami na 100 milionów od Rosji Sowieckiej, płatnymi surowcami.
  Niezła przebitka.

  Te 100 milionów wpakowanych w Solidarność, skutkowało bilionem zwrotu w aktywach przemysłowych.
  Niezła stopa zwrotu.
  Inwestycje venture capital w rewolucje, są ryzykowne, ale oszałamiająco zyskowne- o ile projekt wypali.

  Dlatego trzeba beznamiętnie oceniać przyczyny i skutki.
  Przyczyny są najczęściej endogeniczne, ale można je wzmocnić, wykorzystać dla wlasnych celów.
  Ryzykuje się niewiele, zyskać można stukrotnie.
  W dobie waluty drukowanej według chęci, jest to tym bardziej kuszące.
  W dobie parytetu złota było bardziej ryzykowne.
  Mozna było stracić REALNE pieniądze.

 332. @zetus1

  „Wiadomo kto palił książki i kto malował „Jude raus” na witrynach”

  Wiadomo tez, kto wprowadzil i egzekwowal haslo „Nie kupuj u zyda”, zreszta dokladnie skopiowane („Kauf nich bei Juden”). Wiadomo, kto rozbijal witryny, kto palkami, zyletkami i nozami wprowadzal w zycie zasade „numerus clausus” i getto lawkowe, kto sie domagal getta dla Zydow i kto kombinowal, jak wszystkich wypedzic „na Madagaskar”. Wiadomo, kto dzis udaje niewiniatko.

 333. @Wiesiek59

  „Te 100 milionów wpakowanych w Solidarność, skutkowało bilionem zwrotu w aktywach przemysłowych.”

  Co najmniej trylionem zwrotu.

  Te znakomite zaklady przemyslowe, ktore produkowaly samostoje marki „Polonez”, telefony z tarcza, aparaty fotograficzne „Feniks” oraz motocykle WSK byly warte co najmniej trylion. Albo kwadrylion. I do dzis by Polska rosla w sile a ludzie zyli dostatnie – tylko Rotszyld z Sorosem wszystko popsuli. Nawet takiego Prawdziwego Patriote ja Wiesiek59 tez ktos zmusil zeby przytargac do chalupy obcy kulturowo i mapitalistyczny telewizor „Sony”: Czemu nie „Ametyst”? Albo „Lazuryt”?

 334. @wyzysk

  „pejsatych braci Koch”

  Slownictwo akurat takie, jakiego wymagano w szkole straznikow obozowych w Trawnikach. Tyle tylko, ze szkola od jakiegos czasu nieczynna i zaden folksdojcz-drugiej generacji juz nikogo przez komin nie przepusci.

 335. Lider4
  25 stycznia o godz. 22:21
  Napisz chłopie coś od siebie, a nie częstuj nas tekstami zerżniętymi z Onetu:
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/men-nawet-20-procent-polskich-dzieci-moglo-doswiadczyc-eurosieroctwa/ld5nsms
  W Jacka, NH się bawisz?

 336. wiesiek59

  Blok wschodni upadł na skutek wewnętrznych problemów strukturalnych z którymi niepodobna się było uporać.
  Upadły kraje zarówno zadłużone jak i niezadłużone, upadły kraje z opozycją i kraje bez opozycji.
  Po prostu jak to bywa w historii cywilizacji pewna epoka się skończyła, wyczerpała więc nie ma sensu obwiniać kogoś za to. Owszem, ten koniec epoki jest wart analizy bo przecież mozna by było przejść go mniej boleśnie. Wnioski z tych rozważań na pewno są potrzebne by poprawić prowadzoną politykę. Zresztą jej korekta zachodzi.
  No ale nie ma sensu z tego powodu piętnować realiów tego świata.

  Na przykład tego, że z najczęsciej politycznie izolowaną Rosją Sowiecką przez 100 lat prowadzono owocne interesy. I to nawet mimo ścisłego embarga, którym ja momentami chciano gospodarczo zadusić.

  Prowadzenie interesów nie ma żadnego związku z tym, że komunista Parvus pożyczył w 1917 w imieniu Lenina od Niemców pieniądze na rewolucję.

 337. p.Jacobsky:

  czytalismy chyba rozne teksty: z tego mojego wynika ze p.Pawlowicz sama zaproponowala swej uczelni odejscie za porozumieniem stron.
  Nie ze uczelnia ja zwolnila czy ona sie zwolnila.
  Autor tekstu zaledwie insynuuje ze list sprzeciwiajacy sie komentarzowi p.Pawlowicz w kwestii samobojstwa 14 latka mial jakis zwiazek z koncem pracy tej pani w alma mater volominiesnsis(?).

  Trudno to nazwac kopem, ale moze rzeeczywiscie panski link wiedzie do roznych tekstow: w zaleznosci kto czyta i co chce wyczytac?

  I juz na koniec: nie oceniam p.Pawlowicz, oceniam insynuacyjny sposob pisania ( tu: w onecie) i latwosc z jaka daje sie pan powodowac przez taki tekst.

  ml

 338. Ja sie wstydzem ze neospazmin z mojech stron.

 339. Przodownikom blogosfery; Przodowniczki sie ukryly……

  W Polsce podczas wojny bycie Zydem oznaczalo smierc. Po jej zakonczeniu bycie Zydem oznaczalo natomiast szykany i represje zakonczone calkowitym wykluczeniem dla wiekszosci w roku 1968. Zadaje sobie pytanie, skad u naszych rodakow bierze sie nienawisc lub awersja do Zydow, nie do konkretnych Zydow, lecz do wszystkiego co zydowskie. Skad ta zgoda w negatywnym postrzeganiu Zydow wsrod ludzi o roznym wyksztalceniu, wieku, zawodach etc.. Stygmatyzowanie Zydow nie bylo wymyslem Niemcow (ktos nieslusznie zauwazyl w blogosferze).

  Rowniez wielu dzisiejszych politykow z prawej strony jest ciagle przekonanych o spisku Zydow celem oslabienia Polski i przejecia przez nich “wladzy”. Negacja Zydow byla i czesto jest tozsama z negacja komunizmu. Wielu z nas upatruje w Zydach tych, ktorzy za kulisami kieruja wszelkimi wrogimi organizacjami, ideologiami, polityka, ba calymi narodami Tego rodzaju „zazydzenie“ imputuje oczywiscie „odzydzenie“, chociaz dziwie sie obecnym politykom narodowym oraz walczacym z antypolonizmem, kogo przed kim chca i usiluja ratowac.

  Ciekawe jest spostrzezenie H. Grynberga; … w Polsce nie ten jest Polakiem, kto sie uwaza za Polaka, tylko ten kogo uwaza sie za Polaka. Tak samo jak Zydem jest nie ten, kto sie uwaza za Zyda, lecz ten, kogo uwaza sie za Zyda. Bycie jednym i drugim jest wykluczone.

  Bycie Polakiem i katolikiem natomiast powszechne? Obecni kontynuatorzy mysli narodowej nie maja nic nowego do powiedzenia. Dlatego wazne sa wpisy i ich tenor w blogosferze. Obecni tu patrioci bezwiednie lub celowo prowokuja i wywoluja ducha czasow, wydawaloby sie zaprzeszlych.

  Warto zauwazyc, ze obecna struktura narodowosciowa Polski powinna zaprzeczac tezom stawianym przez antysemitow. Klisze antysemickie w rodzaju „Judeopolonii“ czy „zazydzenia“ Polski ciagle sa obecne w obiegu spoleczno-politycznym. Zydowstwo, masoneria i lewicowcy sa naszymi upiorami i wrogami. Poszukiwanie i widzenie wroga pomaga rzekomo w samoidentyfikacji (tak wielotwarzowy Swiatowidzie). Spotykamy sie z tym zjawiskiem czesto w blogosferze.

  Myslenie i bladzenie duktem Dmowskiego i Piaseckiego jest ciagle aktualne. Wedlug sondazy ponad 25% odpowiadajacych deklaruje postawy antysemickie, wyraza niechec do zydow i lek przed zydami. W naszej nieswiadomosci istnieje ciagle obraz zyda-wroga. Warto zastanowic sie nad partiami narodowymi oraz publicystami, ktorzy ciagle lekaja sie Judeopolonii (pozdrawiam tu moja rodaczke Zabke konajaca) pisza, ze Polska opanowana jest przez wplywy semickie.

 340. teodor
  25 stycznia o godz. 22:59
  Nie reagowalbym na spiskowcow. Owe egzemoplarze „tak maja”, ze powtorze za reklama.

 341. tejot
  25 stycznia o godz. 17:30
  Ten egzemplarz (NEO) udaje, ze udaje glupiego……………………………

 342. Przodownikowm i spiskowcom udajacych sie na kolejna wycieczke w strone gornego Renu…

  Polscy antysemici dowodza, ze zydzi traktowani sa duzo lepiej , niz na to zasluguja. Kolejno dwaj premierzy byli zydami, szef URM i minister spraw zagranicznych , minister spraw wewnetrzynch, finansow, przeksztalcen wlasnosciowych, marszalek sejmu, kierownictwo DU, przew. Sejmowej komisji spraw zagranicznych, 20% poslow i senatorow, setki sedziow oraz prokuratorow, wyzszych urzednikow panstwowych. Wyraznie pisze o tym St. Witkowski w “ Zydzi przestancie klamac”. Pisze on rowniez, ze izolacja Zydow na terytorium Polski byla ich wina. Podobnie pisala Magrud. Podobnie mysla Mag i Muszynianka

  Wielu w blogosferze sadzi nadal, czesto bezwiednie, jednak nie bezwolnie, ze antysemityzm jest konieczna postawa obronna Polakow. Ciekawie broni swoja antysemicka twarz Neospasmin. Ujawnianie Zydow jest niejako naszym obowiazkiem . W naszej (dzisiejszej) mowie obecny jest zwrot, przyznal sie, ze jest zydem, homoseksualista etc..

  O broszurach i zeszycikach w kioskach nie wspominam. Ks. Prof Chrostowski uwaza pomysl przeproszenia zydow za Jedwabne za conajmniej chorobliwy. Chorobliwym obrazem byla dla niego rowniez ksiazka Kosinskiego. Sam Kosinski w przypomnianym wywiadzie (Odra, listopad 2009) odwoluje sie do wolnosci pisarza i narratora, ktorych nie nalezaloby utozsamiac.

  Wierzymy slepo w slowo pisane o autorze, nie wierzymy natomiast w slowo pisane przez autora.

  Czesto w blogosferze cytowany jest Finkelstein, dyzurny „zydowski“ politolog z USA. Celowo napisalem, zydowski, bo dla niektorych jest to znaczace i wazne; Zyd krytykuje zydow. Jest to typowy przyklad kola ratunkowego antysemitow. Ciekawie wypowiedzial sie R. Bugaj twierdzac, ze podtrzymywanie tezy o antysemickiej Polsce sluzy uzasadnieniu roszczen majatkowych wobec Polski. Tenor wypowiedzi Krasnodebskiego zbliza sie do teorii antypolonistycznych. Podobny jest problemem percepcji Grossa. Przed Grossem nikt tak nie pisal o stosunku Polakow wobec Zydow. Dyskusja o polskich lekach nie dotyczy faktow, lecz jezyka (fakty sa powszechnie znane). Tego Neospasmin nie dostrzega.

  Dziwne jest, ze zdanie oznajmiajace, …Polacy ratowali Zydow w czasie wojny jest zdaniem przyjmowanym przez kazdego czytajacego, a zdanie ; Polacy mordowali Zydow wymaga dodatkowych wyjasnien.

  Wszystko zmienilo sie w powojennej Polsce po roku 1989. Jedno co pozostalo, to tenor wypowiedzi pelnych resentymentow, jezyk dyskryminacji i pogardy. Mowa ta jest czesto proba pokazania swoistego humoru. Piszacy nie zdaja sobie jednak sprawy, ze ich osobiste tyrady typu nadredaktor (Michnik) niesmacznie sie asocjuja z nadludzmi z czasow zaprzeszlych.

  Gross nie generalizuje, nie tworzy stereotypu o wspolpracy Polakow z Niemcami. Jestesmy wierni sredniowiecznemu kanonowi postrzegania Polski; ktora byla miejscem schronienia dla Zydow. Jest to oczywiscie zdanie prawdziwe. Powtarzanie tego zdania do XXI wieku nie czyni go jednak prawdziwszym.

  Nastepnym, chetnie powtarzanym przykladem jest ilosc “polskich” drzewek “Sprawiedliwych” w Yad vashem. Sa to typowe kola ratunkowe. Podczas pesudodyskusji o Grossie i Lanzmanie dostrzegalismy z zaklopotaniem, ze wzory myslenia antysemickiego i ksenofobii narodowych demokratow przetrwaly wojne, a ich mysliciele znalezli miejsce we wspolczesnych partiiach rzadzacych i w opozycji. Fakt ten utrudnia jakakolwiek debate na ten temat.

  Moim zdaniem nalezaloby postepowac wlasnie “na opak”, zwrocic sie ku przyszlosci, bo w ten sposob unikniemy ciaglego wywolywania wczorajszych “duchow”. Rozumiem rowniez, jak wspomnialem wyzej, niechec do Milosza, kotry nie mowil wprawdzie o winie Polakow, lecz o fakcie ludobojstwa, ktore mialo miejsce na naszej ziemii i stanowilo niejako odcisk (w sensie pieczeci) na naszej pamieci.

  Historie narodu oraz jego ojczyzne w przyszlosci tworzy jednak pamiec o przeszlosci. O przeszlosci nie mozemy decydowac w zaleznosci od naszych upodoban, nawet wtedy, gdy nie jestesmy jako indywidua za nia bezposrednio odpowiedzialni. Niesiemy ja w przyszlosc, nawet jesli jest niewygodna i bolesna.

 343. Dziwne jest, ze zdanie oznajmiajace, …Polacy ratowali Zydow w czasie wojny jest zdaniem przyjmowanym przez kazdego czytajacego, a zdanie ; Polacy mordowali Zydow wymaga dodatkowych wyjasnien.

  OBA zdania sa wprawdzie oznajmujace, oba sa jednak nieprawdziwe.

 344. Od 200 lat na świecie budują torowiska kolejowe. W Polsce do dziś nie nauczyli się jak zrobić to poprawnie. Stąd spier.olili Piero.lino za kilkadziesiąt milionów złotych.

 345. teodor
  25 stycznia o godz. 22:19
  Po drodze Anglicy przyskrzynili Trockiego z walizką dolarów w Halifaksie, po czym na interwencję Wall Street szybko go wypuścili. Razem z Leninem dokonali zamachu stanu w interesie kapitału i mocarstw zachodnich. Była to kolejna, tym razem udana po Napoleonie inwazja zachodu w celu zniszczenia Rosji. Po nich nastąpiła krwawa inwazja Hitlera, której skutki znamy. A Rosja wciąż trwa, i będzie trwać coraz mocniejsza i większa. A tzw zachodnia cywilizacja zanika.

 346. W sprawie łamania konstytucji poprzez uchwalanie aktów niższego rzędu – ustaw niezgodnych z konstytucją, PiSowcy jak jeden mąż idą w zaparte
  Identycznie jak w sprawie naziolskich demonstracji w Marszu Niepodległości, czy w sprawie wieszania w Katowicach przez nazioli portretów posłów PE – zdrajców Polski.

  Nie odnoszą się do problemów prawnych, tylko czarują swój lud i zagranicznych wścibskich kręcących nosem na to zuchwałe łamanie konstytucji ściśle sformatowanymi gadkami nie odstępując ani o krok od zadanego szablonu, jak:

  a) to jest reforma sadownictwa i to jest nasza wewnętrzna sprawa

  b) to jest reforma państwa, wyzwalamy państwo z komunistycznego jarzma

  c) reformy przeprowadzane przez nas są zgodne ze standardami Unii Europejskiej

  d) celem tych reform jest odbudowa państwa, pozbycie się komunistycznych przeżytków w sądownictwie jeszcze ze stanu wojennego przetrwałych. Celem naszym jest usprawnienie funkcjonowania sądownictwa, polepszenie pracy organów naszego państwa, przyspieszenie, itd.

  e) Polacy szeroko popierają tę reformę, Polska rośnie w siłę, nie cofniemy się, no pasaran

  f) nie pozwolimy wtrącać się w wewnętrzne sprawy państwa, nie będą nam dyktować żadne komisje weneckie, czy europejskie co mamy robić. Tu jest Polska. Tuuuu jest Polska!

  g) Będziemy prowadzić rozmowy wyjaśniające z politykami unijnymi, aby ich poinformować co do celów i metod reform, pokazać, jak są prawidłowe, prawne, potrzebne i wyczekiwane, bo politycy ci są zamknięci w jakimś domu bez okien i nie maja pojęcia, co w Umęczonej się działo, kto rządził, kto sprzedawał Polskę, komu na rękę był taki system i co teraz się dzieje, itd.

  h) W Polsce wszystko funkcjonuje normalnie, zgodnie z prawem. Polska jest atakowana przez agentów PO w Parlamencie Europejskim, przez tych agentów i z ich inspiracji (donosy) są obrażani polscy posłowie, jak np. wiceprzewodniczący PE Czarnecki. Komuś zależy na tym, by kalać dobre imię Polski, zatrzymać ją w rozwoju, sparaliżować reformy ekstremalnymi żądaniami podporządkowania się dyrektywom wydawanym przez unijnych urzędników niepoinformowanych prawidłowo w sprawie reform w sądownictwie polskim, nie znających Polski i Polaków (tych prawdziwych).

  Z kombinacji tych elementów można teoretycznie ułożyć, w różnej kolejności, z powtórzeniami i bez powtórzeń z różnymi łącznikami i komentarzami dziesiątki tysięcy wypowiedzi „wyjaśniających” tłukom unijnym, że niczego nie rozumieją, dziesiątki tysięcy różnych składanek, które idą w świat i zaświadczają o mądrości i dalekowzroczności PiSowskich przywódców.

  Itd.
  Można by jeszcze dopisać jakieś 5 – 15 elementów (memów), z których PiSowscy łamacze konstytucji budują swoje wyjaśnienia udając, że są one najprawdziwszą prawdą podzielaną przez suwerena, wyznawaną i praktykowaną przez przeciętnego obywatela, który o TK (za sprawą m.in. PiSu, który gmatwa wszystko, co się da) może tyle powiedzieć, że jest to skrót składający się z dwóch liter – T i K, pomijając, ukrywając nieznośną dla siebie prawdę – że nikt w UE, poza skrajną prawicą, nie uznaje tych wyjaśnień za wiarygodne, uczciwe, nośne i zgodne z unijnymi normami, zasadami i standardami tyczącymi się współpracy wewnątrzunijnej, układaniu stosunków między sąsiadami bliższymi i dalszymi, wyrównywaniu szans, zasypywaniu podziałów, równaniu w górę, itp.

  Unijne instancje delikatnie wypominają, ponaglają, domagają się szanowania traktatów unijnych, a PiSowcy reformatorzy wciąż z tą samą odzywką – a o co chodzi, przecież my nic nie łamiemy, a raczej łączymy, prostujemy i czyścimy. Wszystko funkcjonuje normalnie.
  Pzdr, TJ

 347. P. Tejot

  Naprawde wierzy pan ze instytucje EU wplyna na bieg spraw w Polsce?
  Ze maja po temu narzedzia oraz wole?

  ml

 348. Zbitka z onet.pl i z wiadomosci.pl

  Pod koniec listopada naukowcy wystosowali list do rektor Wyższej Szkoły Administracji i Prawa w Ostrołęce, gdzie wykładała Krystyna Pawłowicz. Domagali się postępowania dyscyplinarnego przeciwko posłance PiS.

  – Pani profesor zwróciła się do mnie z listem w tej sprawie i wyraziłam zgodę na rozwiązanie pracy za porozumieniem stron – powiedziała rektor WSAP dr Elżbieta Maria Łojko w rozmowie z TVN24.

  Wpis Krystyna Pawłowicz wywołał ogromne oburzenie. 2000 osób, w tym ponad 200 naukowców, podpisali się pod listem do rektor Wyższej Szkoły Administracji i Prawa w Ostrołęce, w której pracowała posłanka PiS. Zaapelowali o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec posłanki Pawłowicz.

  „Prof. Pawłowicz w ciągu ostatnich kilku lat swojej działalności publicznej i obecności w dyskursie medialnym przyczyniła się do znacznego obniżenia poziomu debaty publicznej w Polsce poprzez notoryczne szerzenie treści ksenofobicznych, homofobicznych, rasistowskich oraz używanie przy tym obraźliwego języka względem swoich adwersarzy politycznych, jak również zwykłych obywateli niepodzielających jej przekonań. Są to fakty powszechnie znane i szeroko komentowane w mediach, dlatego dziwi nas niezmiernie fakt, że publiczne wystąpienia prof. Pawłowicz nie stały się jak do tej pory przedmiotem troski Pani Rektor” – tłumaczono w liście.

  Autorzy listu napisali, że czarę goryczy przelał wpis dotyczący śmierci 14-letniego Kacpra. Wpis posłanki nazwali „niezwykle nieetycznym”. Dodali, że „wiktymizuje ofiarę i usprawiedliwia sprawców, przez co daje przyzwolenie dla takich zachowań”. Autorzy listu uznali postępowanie posłanki PiS za niezgodne z Kodeksem Etyki Pracownika Naukowego. Dlatego zaapelowali do rektor uczelni o rozwiązanie umowy z posłanką PiS.

  Rektor uczelni dr Elżbieta Łojko w rozmowie z dziennikarzami magazynu „Czarno na białym” telewizji TVN24 poinformowała, że Krystyna Pawłowicz nie jest już pracownikiem uczelni. – Pani profesor zwróciła się do mnie z listem w tej sprawie. Wyraziłam zgodę na rozwiązanie pracy za porozumieniem stron – powiedziała rektor uczelni w Ostrołęce. Dr Łojko dodała, że powinno się protestować w takich sprawach. „By ten sposób myślenia o drugim człowieku nie miał miejsca, (…) sposób pełen uprzedzeń” – tłumaczyła w „Czarno na białym”.

  Inicjator listu ws. posłanki Pawłowicz, dr. hab. Jakub Urbanik z UW powiedział w rozmowie z WP, że „cieszy się, że pani Pawłowicz już nie uczy i nie przekazuje dalej swoich poglądów”.

  neospasmin, uwagi o problemach z czytaniem ze zrozumieniem prosze sobie zachowac dla siebie.

 349. P. Jacobsky

  Nigdy i do nikogo nie pisze o czytaniu ze zrozumieniem. Pomylil mnie pan z kims innym.
  Pisalem ze przeczytal pan nie to co bylo napisane ale to co piszacy chcial by z tekstu zrozumiec i zapamietac. Insynuacje ze byl zwiazek miedzy listem protestacyjnym a odejsciem tej pani ze szkoly w ktorej byla profesorem.
  ml

 350. Rektor uczelni dr Elżbieta Łojko w rozmowie z dziennikarzami magazynu „Czarno na białym” telewizji TVN24 poinformowała, że Krystyna Pawłowicz nie jest już pracownikiem uczelni. – Pani profesor zwróciła się do mnie z listem w tej sprawie. Wyraziłam zgodę na rozwiązanie pracy za porozumieniem stron – powiedziała rektor uczelni w Ostrołęce. Dr Łojko dodała, że powinno się protestować w takich sprawach. „By ten sposób myślenia o drugim człowieku nie miał miejsca, (…) sposób pełen uprzedzeń” – tłumaczyła w „Czarno na białym”.

  neospasmin, no te czytaj dalej, koleżko ze śniegu ulepiony

 351. Pan Jacobsky

  “ Krypa wreszcie dostala stosownego kopa w cztery litery”

  Czy w kontekscie cytowanych przez pana dwoch tekstow, powyzsza pana wypowiedz mozna uznac za prawdziwa?
  Co wiecej: czy tytul tekstu jaki pan zalinkowal przystaje do tego co pod nim?

  ml

 352. „Pisalem ze przeczytal pan nie to co bylo napisane ale to co piszacy chcial by z tekstu zrozumiec i zapamietac.”
  Przeczytac cos innego niz bylo napisane , cos co piszacy chcial by… To jakas wyzsza szkola jazdy . Co chcial aby bylo przeczytane , piszacy powyzsze ?
  Zycie napewno jest prostsze gdy nie masz zadnych zasad i czytasz cos czego nigdy nikt nie napisal . Nie jestem jedynym .. ? Mozna by dojsc do wniosku , ze Enpassant to jakas ekstremistyczna organizacja pisania i czytania ..
  Bez napisania zrozumiec to cos a nawet .. zapamietac .

 353. Rzeczywiscie, nie dostala jednego kopa, ale 2000 kopow, bo mniej wiecej tyle osob podpisalo poetycje, ze wybryki tej pisowskiej krowy sa nie do pogodzenia ze starusem nauczyciela akademickiego („Takie postępowanie jest z kolei niezgodne z Kodeksem Etyki Pracownika Naukowego i budzi naszą niezgodę, jako środowiska ludzi nauki” – pisano w petycji). Zrodlo znajdz sobie sam.

  A tak w ogole, to przytoczone teksty napisalem ja, Krypa odeszla na wlasna, niczym nie wymuszona prosbe, ot tak, bo tak sie KryPie zachcialo.

 354. „Victor Orban zaczął szczyt czwórki państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Premier Węgier w tej chwili jest przewodniczącym prezydencji w V4. W piątek od rana trwały rozmowy szefów rządów państw członkowskich. Money.pl jest w Budapeszcie.

  – Czy mogliśmy przewidzieć, że „czwórka wyszehradzka” będzie miała taką pozycję? Taką siłę w Unii Europejskiej, takie wyniki gospodarcze? Wywalczyliśmy swoje miejsce pod słońcem. A jednocześnie jesteśmy krajami silnie zaprzyjaźnionymi. Wszyscy pielęgnują stosunki pomiędzy sobą. Wszyscy wspólnie cierpieliśmy, mamy jednakowe dziedzictwo – wyjaśniał.

  – Na Wschodzie są takie słowa jak suwerenność, niezależność, bóg, ojczyzna, rodzina, praca, honor, bezpieczeństwo, trzeźwy umysł. To nasze słownictwo. My się rozumiemy, jesteśmy zdolni do rozmów o skomplikowanych sprawach – podkreślał. Jednocześnie odniósł się do gospodarek pozostałych krajów. I Orban pochwalił wszystkich.

  – Spójrzmy na wielkość handlu państw Grupy z Niemcami. To dobry punkt widzenia o sile krajów w Europie. Przewyższa o 55 proc. handel pomiędzy Francją a Niemcami. Jest dwa razy większy niż obrót z Brytyjczykami i trzy razy niż z Włochami. Nie musimy z szacunkiem, z ukłonem stać do kasy europejskiej. Mamy własne sukcesy – przekonywał”. (monej.pl)

 355. tejot
  26 stycznia o godz. 11:55

  choćby to ….
  ” jest reforma sadownictwa i to jest nasza wewnętrzna sprawa”.

  A w Niemczech jeszcze bardziej. Tam sędziów federalnych mianuje i odwołuje prezydent federalny, a sędziów landowych – minister landu właściwy do spraw wymiaru sprawiedliwości. Robią to na wniosek komisji ds. powoływania sędziów wybieranych przez władze ustawodawcze i wykonawcze. Zatem wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wybór sędziów w prawie niemieckim jest decydujący.

  To co w Niemczech ok. w Polsce jest faszyzmem i brakiem demokracji. Czy przypadkiem nie są to podwójne standardy, jeden dla ludzi, drugi dla europejskich nadludzi?

 356. wiesiek59
  25 stycznia o godz. 22:51
  Po co piszesz takie głupoty?
  Niemcy po przegranej I wojnie światowej to katastrofa finansowa na wielką skalę. Plan pokonania Rosji przy pomocy Parvusa nie powiódł się. Plan zakładał, że Rosję uda się łatwo pokroić na kawałki i podporządkować Niemcom. Nic z tego nie wyszło , musiano podpisać rozejm z Bolszewikami by zwiększyć swe siły na zachodzie. Mimo to i tak Niemcy przegrały i poniosły ogromne konsekwencje finansowe.
  Pieniądze na realizacje planu przepadły.
  O jakich zyskach piszesz , bo nic nie rozumiem.

 357. @ Mauro z Rosji-
  Wypowiedź p. Orbana to oczywiście propaganda. Wysoki obrót handlowy z Niemcami to głównie efekt tego, że z powodu niskich kosztów niemiecki przemysł szuka podwykonawców na wschodzie a nie np we Francji. Zapomniał nasz bratanek powiedzieć o tym, że większość tego obrotu, to towar produkowany dla niemieckich firm, wg ich zamówienia i niemieckich projektów albo np montowane w naszych krajach niemieckie samochody. Zapomniał też o tym, że Węgry są największym per capita konsumentem unijnych dotacji…..

 358. Mad Marx z Moskwy
  26 stycznia o godz. 19:27

  „Wypowiedź p. Orbana to oczywiście propaganda”.

  Nie, to stwierdzenie faktów, sam to poniekąd przyznajesz przytaczając dalsze informacje.

  Po pierwsze, jak molierowski pan Jourdain, nie wiesz, że mówisz prozą. 🙂

  Po drugie, nie rozumiesz słowa propaganda, co oznacza kształtowanie postaw. Zaś Orban mówił krótko i konkretnie ― o faktach i liczbach.

  „Wysoki obrót handlowy z Niemcami to głównie efekt tego, że z powodu niskich kosztów niemiecki przemysł szuka podwykonawców na wschodzie ….”.

  „a nie np. we Francji”.

  Najzwyczajniej w świecie Francja sobie na to nie pozwoli. A Grupa Wyszehradzka musi? Może nie musi. Dlaczego Grupa Wyszehradzka ma być dyskryminowana, przecież w UE obowiązuje zakaz dyskryminacji?

 359. Saldo mortale
  26 stycznia o godz. 8:02

  „Sam Kosinski w przypomnianym wywiadzie (Odra, listopad 2009) odwoluje sie do wolnosci pisarza i narratora, ktorych nie nalezaloby utozsamiac”.

  Kosiński był notorycznym kłamcą, co Joanna Siedlecka udowodniła w książce „Czarny ptasior”. Autorka zdała sobie trud sprawdzenia tego co on pisał i okazało się, że Kosińskiego „Malowany Ptak” (1965) to po prostu zbiór kłamstw udających literaturę. W wątpliwej twórczości Kosińskiego jest też plagiat, bo jego „Wystarczy być” to kopia przedwojennej powieści „Kariera Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

  Jeśli uważasz jak Kosiński, który miał sporo za uszami, że narrator może wszystko, bo pisarz jest wolny, to proponuję doświadczenie myślowe. Piszesz prozę z taką oto tezą narratora w tle, że holocaust jest wymysłem Żydów i niczego takiego w ogóle nie było.

  A później czekasz na reakcję. 🙂

 360. Wlasnie przeczytalem w gazeta.pl tekst o tym ze katolicki (bio)etyk nie dostal pracy na WUM.
  Abstrahujac od tego konkretnego przypadku i tego czy p. Terlikowski powinien byl otrzymac posade czy nie, ciekawi mnie na ilu polskich uczelniach medycznych wykladana jest katolicka bioetyka?
  Pytam o nauczanie medycyny w kraju w ktorym olbrzymia wiekszosc mieszkancow jest chrzescijanami czy wrecz katolikami.

  Strategia jest jasna, tak jak z ruchem na rzecz praw dla homoseksualistow: zdobedziemy media, zdobedziemy edukacje a potem juz wszystko nasze….

  To dziala w obie strony: dlatego takie oburzenie na o. Rydzyka i jego uczelnie.

  marcin.lazarowicz

css.php