Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

28.02.2018
środa

Enigma rozszyfrowana

28 lutego 2018, środa,

Premier i prezydent w jednym stoją domu. Z woli wyborców i zwycięskich polityków prawicy dwa najważniejsze stanowiska w Polsce trafiły w ręce osób w pewnej mierze podobnych. Panowie po czterdziestce, przyzwoicie władający językami, o skromnym lub żadnym doświadczeniu politycznym. Kiedy obejmowali swoje stanowiska, opinia publiczna o jednym (Andrzej Duda) trochę wiedziała na podstawie kampanii wyborczej, o drugim (Mateusz Morawiecki) tyle co nic, bo jako minister trzymał się z dala od polityki, raczej w cieniu.

Miniony rok zmusił obu polityków do odsłonięcia się… Po raczej niemrawym prezydencie Komorowskim, z jego fatalną, zasłużenie przegraną kampanią, Andrzej Duda – znacznie młodszy, elokwentny, z efektowną małżonką, ciężko na wygraną pracujący, gorliwy katolik z profesorskiej krakowskiej rodziny – mógł początkowo budzić jakieś nadzieje.

Wkrótce okazało się, że jest to polityk mało samodzielny, podporządkowany swojemu liderowi, zwłaszcza w dziele niszczenia niezawisłego wymiaru sprawiedliwości. Podpisywał niezwłocznie podsuwane mu ustawy i z wyjątkiem problematyki obronności nie wykazywał większej samodzielności, znosił kolejne upokorzenia ze strony prezesa PiS i ministra Macierewicza. Tego ostatniego w końcu przetrzymał. Upajał się atrybutami władzy, delektował się statusem niestałego członka Rady Bezpieczeństwa, chętnie powtarzał: „ja jako prezydent, ja jako zwierzchnik sił zbrojnych…”. W kontaktach międzynarodowych na pewno nie przynosił wstydu, aczkolwiek musi „świecić oczami” za politykę rządzącej prawicy.

Mateusz Morawiecki – podobnie. Początkowo stwarzał nadzieje – podobnie jak Duda – dobrze wypadał na tle swojej poprzedniczki. Ona lokalna, prowincjonalna, gminna, spięta, posłuszna do bólu (1:27). On – milioner, dobrze ułożony, nowoczesny, znający języki, bankowiec, wiceprezes wielkiego banku zagranicznego, doświadczony menedżer i finansista. Wizerunkowo nie pasował do partii biednych i pokrzywdzonych prowincjuszy, ale ponieważ nie kandydował w wyborach i stanowisko dostał na tacy, więc niewiele mu to zaszkodziło. Gdy obejmował urząd, wiele osób nie wiedziało jeszcze, co ten człowiek myśli i co myśleć o nim.

Po ostatnich tygodniach wiadomo dużo więcej. Mateusz Morawiecki nie jest technokratą, specjalistą wynajętym do wykonania pewnego programu. To jest polityk, który nie dał sygnału, że wykona swoją misję i wróci do finansów. Przeciwnie – gra jak polityk. Jako premier zaczął wytyczać perspektywy odpowiedzialnego rozwoju, tworzyć wizje wielkich projektów od lotnictwa do żeglugi śródlądowej, dronów i samochodów elektrycznych. Oby te wizje się spełniły (oprócz lotniska pod Łodzią).

Kiedy w Monachium udzielił fatalnej dla Polski odpowiedzi, której skutki gaszą teraz polscy emisariusze od Waszyngtonu do Jerozolimy, nie zdawał sobie sprawy, że palnął głupstwo, nie poprawił się, nie czuł bluesa, zamiast empatii – zabrał się do wymieniania „sprawców”. Nigdy nie odwołał swoich słów ani do nich nie wrócił. Gorliwie za i z przekonaniem wraca do tezy, że przez minionych prawie 30 lat nauki historyczne znajdowały się w letargu, podczas gdy faktycznie badania i publikacje naszych naukowców m.in. na temat dziejów Zagłady i stosunków polsko-żydowskich są powodem do dumy. Zamiast pedagogiki wstydu premier mógł sięgnąć do pedagogiki dumy, bo są powody. Premier jest do tego stopnia gorliwy, że nawet przyjmując kwiatki od przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu, zamiast po prostu serdecznie podziękować, nie omieszkał przypomnieć, że państwo polskie „po wielu latach zaniedbań walczy o prawdę”.

Żeby nie było wątpliwości, co myśli i czuje, szef polskiego rządu złożył kwiaty na grobach Brygady Świętokrzyskiej NSZ, której historia obejmuje współpracę z Wehrmachtem. A mógł przecież – jak wspomniał Adam Szostkiewicz w Radiu TOK – złożyć kwiaty w nieodległym Dachau, gdzie Niemcy zamordowali dwa tys. polskich duchownych. Premier Morawiecki coraz mniej jest enigmą, wpisuje się dokładnie w scenariusz z ulicy Nowogrodzkiej, w całą tę hecę z „demokratyzacją sądownictwa” i wolą ludu, która stoi ponad prawem. Jak wykazał angielski profesor Laurence Pech, dane przytaczane w tej sprawie przez premiera nie są prawdziwe. Pod względem sprawności polskie sądy są na 5. miejscu w Europie, a nakłady są poniżej europejskiej przeciętnej. Potwierdza to tylko tezę, że celem „reformy” sądów jest ich przejęcie.

W sumie premier Morawiecki lokuje się więc w nurcie narodowym swojej partii, a nawet na prawym jej skrzydle.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 254

Dodaj komentarz »
 1. Mateusz jest nieodrodnym synusiem tatusia Kornela. Został przez niego wychowany i ukształtowany. Myślę, że niczego nie trzeba więcej tłumaczyć. I chociaż tatuś fizyk, a synuś historyk, to mentalnie stanowią jedność.

 2. Jedyne, co łączy Premiera Morawieckiego i Enigmę, to wygląd: facjata tego pierwszego istotnie przypomina nieco kanciaste pudło. Ach, no i jeszcze przyciski. Prezes je przyciska, a maszyna się kręci.

 3. Prawe – lewe skrzydło: te pojęcia obecnie nie mają większego sensu. (Jeśli już, to PiS leci raczej na obu skrzydłach.)

  W sumie premier Morawiecki lokuje się więc w nurcie narodowym swojej partii

  Czy to takie złe?
  Co w tym dziwnego?
  W jakim miałby się lokować? Kosmopolitycznym?
  Jest przecież Polakiem. Zdecydowana większość społeczeństwa polskiego to Polacy, członkowie narodu polskiego.
  Czy to dziwne, że premier jest również Polakiem?

  Ja jego wrogości (ani nawet niechęci) do mniejszości narodowych będących częścią społeczeństwa polskiego nie zauważam. Państwo polskie nie dyskryminuje żadnego ze swoich obywateli ze względu na jego pochodzenie etniczne.
  A tym bardziej takiego zamiaru nie ma Morawiecki ani jego rząd.

  Mam wrażenie, że dla red. Passenta określenie „narodowy” jest określeniem pejoratywnym. (Bo być może pisząc „narodowy” ma na myśli „nazistowski” a może nawet „faszystowski”?)

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. zak1953
  28 lutego o godz. 19:48
  Nie daleko spada zgniłe jabłko od suchej jabłoni. Syn chuligana i terrorysty nie może być inny.

 6. Czekam na milion samochodów elektrycznych, tylko żeby prądu nie zbrakło, jak już je zbudujemy z moich podatków. Będą to pojazdy narodowe w formie i socjalistyczne w treści.

 7. Premier M., to kolejny z serii polityków mających szczęście nawinąć się pod rękę Jarosławowi Ka jako rozprowadzającemu. Mateusz jako nawinięty prze selekcjonera, nie może być samodzielny, a jako co najmniej średnio inteligentny (polityk) nie może nie zdawać sobie sprawy z tego jaka czekałaby go przyszłość, gdyby naraził się Jarosławowi i zboczył z kursu politycznego uradzonego na Nowogrodzkiej. A to oznacza, że lepiej jest dla niego, dla jego kariery być premierem malowanym i autentycznie PiSowskim, czyli technicznym (pod ręką Prezesa Polski każdy premier jest techniczny), jest powtarzanie ideowych bredni i komunałów członków rady przybocznej Jarosława Ka (takich jak projektant Maszyny Bezpieczeństwa Narracyjnego) niż wystawianie się na krytykę Jarosława-Prezesa za podleganie obcym wpływom, wpasowywanie się w trendy obce nam Polakom, nurty nieprawidłowe, lewacko-liberalne, itd.

  Musi żeglować, tak jak wieje wiatr od Nowogrodzkiej i dobrze wsłuchiwać się w kolejne komendy radnych Prezesa dotyczące dyscypliny którą uprawia – cała naprzód, stop, wolno do przodu, ani kroku w tył, itd.
  W takim układzie Premier staje się podpremierem, podpodwykonawcą i robi z siebie chcąc nie chcąc drugą najważniejszą w państwie marionetkę po prezydencie – czołowym łamaczu konstytucji.

  Tej marionetkowości doświadczało wielu współpracowników Jarosława Wielkiego i większość z nich chwaliła to sobie i chwali, a swoją obecną, czy byłą pacynkowatość nazywają służbą, postępowaniem w interesie ludu, ojczyzny, w obronie rodziny, wartości, Polski, jej suwerenności, itp.
  Takie są reguły polityczne PiSu. Aby funkcjonować jako polityk PiSowski każdy kandydat do tej godności musi zrozumieć partyjne PISowskie reguły – po co są wymyślone, przez kogo i kto ich pilnuje, jak tego się przestrzega. Każdy z kandydatów na pacynkę ma świadomość, że jego obowiązkiem będzie wpasować się w ten stan rzeczy.

  Polityk tak wpasowany podlega licznym rygorom, zakazom i nakazom, musi się poddać sformatowaniu przez te przymusy. Przede wszystkim musi pleść stale komunały, kręcić, kłamać wmawiać, pozorować, fałszywie uzasadniać, pleść bez ładu i składu, serwować co rusz i przy byle okazji tego rodzaju machinacje słowne całemu ludowi w kraju i na obczyźnie/Niedawny przykład takiej słownej manipulacji – Polski w 1968 roku nie było. Przykład bliźniaczo podobny do prezesowego oświadczenia sprzed 2 lat – orzeczenia TK nie było, to orzeczenie jest non est.

  Pół biedy, jeśli takie komunały są wygłaszane przez najważniejszych polityków tylko w kraju. Cała bieda, a nawet więcej, gdy komunały są wygłaszane przez tych samych technicznych polityków na arenie międzynarodowej, w tonie aroganckim, obraźliwym, pouczającym, często gęsto kpiącym i szydzącym ze wszystkiego, co zagraniczne, jako, że zagraniczne może być, jest obce, nieprzyjazne, chce nas okrążyć, zhołdować i ubezwłasnowolnić, a my się nie damy.

  Co mogą na to politycy innych państw zaprzyjaźnionych i związanych z nami wspólnotą interesów i wspólnotą traktatową?
  Mogą tyle co w wobec tego szatniarza – nie ma pańskiego płaszcza i co mi pan zrobisz.

  Do czasu, bo nie jest możliwe palenie głupa w nieskończoność, powtarzanie tych samych cwaniackich formuł i nie wyjście w końcu na durnia.
  Pzdr, TJ

 8. Panie Redaktorze Passent!
  Napisał pan mądrą i prawdziwą opowieść o polskim prezydencie i premierze. To wiemy, ale na co możemy liczyć? 1:27= 65000 PLN Taki rachunek partia władzy wystawia Społeczeństwu

 9. supertramp
  28 lutego o godz. 20:24 Narodowi sa tez politycy i parlamentarzysci u naszego jedynego sojusznika na Bliskim Wschodzie, wiec to chyba zaden wstyd ?

 10. Już ja wolałam niemrawego Komorowskiego niż zbyt mrawych jak na mój gust pisowców.
  Cytat z Felicjana Dulskiego niniejszym wszystkim pisowcom serdecznie dedykuję.

 11. Acha, a jutro jak słyszę sejm (z małej litery) ogłosi że to nieznani sprawcy czyli jakowiś komuniści byłi winni wydarzeniom z 1968. Szeregowiec Hermaszewski też będzie miał powody do radości.

 12. Nefer
  28 lutego o godz. 21:08
  Duda nie jest Krakusem z tradycji rodzinnej. To galicyjski awans społeczny okresu po drugiej wojnie światowej. Ale trzeba przyznać – szybko nasiąkający dulszczyzną.
  A Mateusz M.? Na pewno nie jest rdzennym Dolnoślązakiem. Historyk-bankster jest wyłącznie osobnikiem do wynajęcia.

 13. zak1953
  28 lutego o godz. 21:18

  Nie chodziło mi o to skąd który jest. Kwestia Dulskiego tyczy wszystkich jak leci, tak z całego serca.

  Na deser, Nadprezes został pono ukarany upomnieniem przez Komisję Etyki za słynne mordy bez trybu. Upomnieniem. Owsiak zapłacił stówę za co innego. Mam wolne 1000 zł, mogę poświęcić.

 14. Tymi upomnieniami to on sobie może kiereję podbić :/

 15. Czy Paryż wart był mszy, wiadomo.
  Czy Polska jest warta mszy, gloryfikowania zdrajców i morderców, mnożenia konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych, okaże niestety jedynie CZAS…..

  Poznamy po owocach, i sami będziemy musieli je jeść.
  Bilans wcale nie musi byc jednoznaczny.

  Moim zdaniem, możemy ocenić w miarę obiektywnie sytuację jedynie z perspektywy Polaka- szaraka.
  Co REALNIE zmieni się w jego życiu.
  Reszta to plewy medialne, które rozwieje wiatr historii.

 16. Jacobsky
  27 lutego o godz. 23:00
  Napisałem
  „Żaryn kłamie , dla mnie uczestnika strajku marca 68 jest to jasne jak słońce.”
  ty odpowiadasz
  „Także broń sobie swojego Żaryna, jeśli chcesz.”
  Jeżeli to jest obrona , to znaczy tylko jedno , albo nie rozumiesz języka polskiego, albo lubisz kłamać

 17. Nefer
  28 lutego o godz. 21:35
  To już 46 lat po maturze jestem i nie mam pojęcia, czy PAD lub PMM mieli w szkole Zapolską. Dulszczyzna może być dla nich pojęciem obcym, którego ich nie uczono, a tylko praktykowano w domu – nieświadomie jednak.

 18. Nefer
  28 lutego o godz. 21:15
  Ja się na prawdę dziwię jak ludzie dorośli mogą wieżyc w takie banialuki jakie opowiadają ci niby politycy.
  Większość Polaków już umie sobie radzić z szukaniem w necie i nie ma problemów by wyszukać przyczyny marca 68. Wystarczy hasło Moczar
  W trakcie walki wewnętrznej o władzę w partii Moczar umiejętnie posłużył się nastrojami antyżydowskimi wśród jej członków, i mimo pewnego sukcesu usunięcia z partii i ze środowisk akademickich wielu ludzi wspierających liberałów partyjnych i wywalenia wielu z Polski (a więc osłabienia liberałów) (Moczar to beton partyjny) antysemicka kampania, nie przyniosła mu – wskutek zręczności Gomułki i niechęci do niego tzw towarzyszy radzieckich – zwycięstwa w walce o władzę.
  Ten teatr na ulicach i robotnicy z hasłami antysyjonistycznymi był tylko pod wpływowych partyjniaków by wsparli go i częściowo to się powiodło.

 19. supertramp
  28 lutego o godz. 20:24

  Prawe – lewe skrzydło: te pojęcia obecnie nie mają większego sensu. (Jeśli już, to PiS leci raczej na obu skrzydłach.)
  Nie mam pojęcia czemu nasi dziennikarze polityczni z takim uporem piszą o PiS prawica, kiedy każdy widzi że to partia kompletnie bezideowa (tak jak jej przywódca JK) dążąca jedynie do zdobycia jak największej władzy by z niej korzystać.Wszystkie działania są robione pod tzw punkty poparcia – nic innego ich nie interesuje.

 20. maciek.g
  28 lutego o godz. 22:24

  Nie chodzi o to w co wierzą ludzie albo co sobie mogą wyguglować o ile im się chce. Chodzi o to jak ci politycy mają czelność opowiadać takie bzdury i je urzędowo ogłaszać.

 21. „To już 46 lat po maturze jestem i nie mam pojęcia, czy PAD lub PMM mieli w szkole Zapolską. ”
  Don Mateo Moraviezzi (ponoc taka ma ksywę w Brukseli) Zapolską miał w szkole na pewno. Czy Duduś miał to nie wiem, był w IV klasie jak już rządził styropian.

 22. maciek.g
  28 lutego o godz. 21:57,

  OK, powtórzę: Żaryn kłamie jak bura suka, kłamie w kwestii marca 1968, że nie tylko aparat partyjny, ale zwykle Polactwo, od ciecia i dozorcy, a skończywszy na sąsiadach, do końca utrudniało życie którzy zdecydowali się przyjąć bandycką ofertę nie do odrzucenia i wyjechać z Polski. Żaryn kłamie w kwestii stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy pamiętają i są spisane i opublikowane relacje, i tego nawet 1000 zakłamanych Żarynów i ipeenów nie zablokuje ani nie zagłuszy.

 23. Np tutaj (L. Grosman):

 24. Niestety, fragment wspomnien nie przechodzi, nie wiem dlaczego.

  Wspomnienia Lodki Grosman
  Z ksiązki Henryka Grynberga pt. Drohobycz, Drohobycz i inne opowiadania

 25. @ Jacobsky
  Stosunki polską-żydowskie trwają dalej. Oto wspomnienie sprzed 10 laty znalezione w internecie:

  / felieton zamieszczony w Polish Daily News – „Dziennik Zwiazkowy” w Chicago /
  Rok 2008 – lipiec /

  Nieprawdopodobna rezolucja

  Gazeta.pl informuje czytelników o przygotowaniach rezolucji która ma być przyjęta przez Kongres USA, a która wzywa rząd polski do wypłaty odszkodowań za mienie „zagarnięte” podczas i po II wojnie światowej. Tytuł tej gazetowej informacji jest zaskakujący, cytuję : „Amerykanie żądają przeprowadzenia reprywatyzacji w Polsce”.
  Według tej gazety, to niby Amerykanie żądają, ale tekst rezolucji przygotowują organizacje skupiające Żydów amerykańskich. Ciekawe, gdyby tak Kongres Polonii Amerykańskiej skupiający Amerykanów pochodzenia polskiego sformułował projekt własnej rezolucji wzywającej organizacje żydowskie do zastanowienia i zajęcia się aktualnymi problemami Ameryki, to czy media by opatrzyły taką informację tytułem – „Amerykanie żądają opamiętania od szefów organizacji żydowskich”. Bardzo wątpię, napisano by, że to KPA wystąpiła z taką propozycją.
  Amerykanie jako naród, to coś więcej niż tylko organizacje żydowskie. Wyróżnianie tylko jednej nacji jest sprzeczne z duchem i literą konstytucji każdego demokratycznego kraju. Nadużywanie własnej pozycji i wysuwanie żadań w stosunku do Polski w imieniu całego narodu amerykańskiego, to jest ewidentne nadużycie. Rząd amerykański miał dostatecznie dużo czasu, na uporządkowanie relacji polsko-amerykańskich po zakończeniu II wojny światowej i dawniej nikt nie słyszał o zaniedbaniach w tej materii stosunków bilateralnych. Mieszanie ogromnej Ameryki w sprawy narodowości żydowskiej, która nie potrafi się zdecydować do którego państwa należy, jest tylko przejawem arogancji i lekceważeniem innych nacji mających takie same prawa. Gdyby od Ameryki zażądano ingerencji we wszystkie konflikty w jakich uczestniczą przodkowie Amerykanów, to byłby z tego taki bigos, że Kongres by nie nadążył z uchwalaniem rezolucji i nadzorowaniem ich realizacji. Sprawy II wojny światowej nigdy nie zostaną sprawiedliwie uregulowane, ponieważ zgoda aliantów na zmianę granic Rzeczpospolitej
  i oddanie Polski pod zarząd ZSRR, zmieniła na pół wieku bieg historii.
  To sami alianci stworzyli polską tragedię po zakończeniu II wojny, tak skomplikowaną, że nie rozstrzygnie ich nawet „geniusz” obecnych organizacji żydowskich. Każde nowe żądania pociągną następne. Logika podpowiada nam, że problemami ludzi narodowości żydowskiej raczej powinien się zajmować Izrael, ale okazuje się, że istnieje grupa bardzo bogatych ludzi w Ameryce, która wzięła na siebie ciężar reprezentowania tych właścicieli, którzy utracili 70 lat temu majątki na skutek awantur wojennych. Polska w tej wojnie była ofiarą, a nie agresorem. Każdy normalny człowiek wie, że ci co utracili majątki w Polsce w latach 1939-1945 i później, byli wtedy Polakami, a więc ich interesy powinien reprezentować rząd Polski. Teraz okazuje się, że oni nie byli Polakami, tylko Żydami. To jest szczególny wypadek zamienności ról i przynależności narodowej. Tak więc rezolucja organizacji żydowskich, która niby jest firmowana przez Amerykanów, dotyczy obywateli polskich żyjących w tamtych latach na terenach Rzeczpospolitej.
  Państwa Izrael w tym czasie jeszcze nie było wśród narodów miłujących pokój, sprawiedliwość i demokrację. Teraz już istnieje, więc miejmy nadzieję, że podział kompetencji między Ameryką a Izraelem zostanie w najbliższym czasie rozstrzygnięty. Treści tej rezolucji jeszcze nie znamy, ale możemy się pokusić o podpowiedzenie organizacjom żydowskim w Ameryce tematu następnej rezolucji, która powinna dotyczyć problemów aktualnych. Otóż amerykańskie organizacje żydowskie powinny wystąpić do własnych braci z apelem o wstrzymanie się z wywozem fabryk i kapitału amerykańskiego z terenu Ameryki i nawoływać ich do powrócenia do Ameryki z tym już wywiezionym kapitałem. Jak wszyscy wiemy z terenu Stanów wywieziono setki miliardów dolarów w postaci kapitału i całych fabryk w pogoni za szybkim zyskiem. Operacja ta okazała się sukcesem nielicznych i stworzyła setki nowych milionerów, a wśród nich jest wielu biznesmenów wspierających organizacje żydowskie w Ameryce.
  Apel do tych Amerykanów pochodzenia żydowskiego byłby bardzo potrzebny i bardziej aktualny, niż zasłanianie się potęgą Ameryki i szukanie dla niej nowych wrogów wśród Polaków kosztem zaspokojenia partykularnych interesów małej grupy własnych współbraci.
  Miejmy nadzieję, że taka rezolucja nie przerasta intelektualnie tych organizacji i ona zostanie również złożona w Kongresie USA?

  15 lipca 2008

  PS. Po 10 latach w roku 2018, media i politycy włączyli tę samą płytę, tę samą „powtórkę z rozrywki”, te same żądania finansowe, które młode pokolenie Polaków zamieni w fellachów pracujących dla nowych, globalnych panów świata.
  Zagrożenie ignorują polskie elity polityczne, które stały się wasalami obcych interesów
  i dla własnej kariery politycznej gotowe są na współpracę z nowym ekonomicznym okupantem Polski.

 26. woytek
  1 marca o godz. 0:05

  powtarzasz się. To już szło u Szostkiewicza. Z takim samym skutkiem: brednie na użytek Polactwa z Jackowa.

  Yeah, yeah, chicagowski Dziennik Zwiazkowy…. Dlaczego nie Przegląd Katolicki z okresu przedwojennego ? Tam szły jeszcze lepsze kawałki o Żydach. Albo Rycerz Niepokalanej z tego samego okresu ?

 27. „PS. Po 10 latach w roku 2018, media i politycy włączyli tę samą płytę, tę samą „powtórkę z rozrywki”, te same żądania finansowe, które młode pokolenie Polaków zamieni w fellachów pracujących dla nowych, globalnych panów świata.”
  Przepraszam a kogo analogiczne żądania sprzed 10 lat zmieniły w „fellachów ” ????
  P.S. Przenoszenie produkcji, zwłaszcza tej wymagającej dużego nakładu ludzkiej pracy w postaci głównie mało wykwalifikowanych robotników do krajów biedniejszych było zawsze praktykowane przez przemysłowców żydowskich, brytyjskich, francuskich, niemieckich i każdych innych. Zwalanie tego procederu akurat na Żydów ma raczej mało sensu…..

 28. @ woytek
  Jeżeli nawet Polska jest nadal rezerwuarem taniej siły roboczej dla zagranicznych firm, to należy się starać ten stan rzeczy zmienić zamiast go konserwować. Polska Zjednoczona PRawica w UE usiłuje zablokować wykonanie dyrektywy o pracownikach delegowanych, zgodnie z którą KAŻDY polski pracownik wykonujący pracę za granicą powinien za czas pracy tam zarabiać przynajmniej minimalną stawkę przewidzianą prawem kraju w którym akurat przebywa. PZPR krytykował postawe poprzedniej, platfusowskiej władzy w tym względzie a dziś robi dokładnie to samo !

 29. Są sklonowani skoro wychowali się i wykształcili w czasie komunistycznej okupacji.Stary Morawiecki jak Japończyk na Filipinach wysadzał mosty nawet po Okrągłym Stole zanim się ujawnił.Choć Urban sugerował ,że nie był wcale ścigany.Szykuje się ciekawy precedens Kaczyński chce zdegradować generałów z czasów okupacji „komunistycznej” bo wtedy Polski nie było.Czy Rokossowskiego też.A co z dyplomami. Kaczyński jest bez wykształcenia bo komunistyczne świadectwa Macierewicz unieważnił jako okupacyjne.Co ze ślubami pod przymusem okupacyjnym też nieważne.Przybędzie żyjących na kocią łapę symbol IV RP.Kot jak Incitatus z szansą na senatora.Członkiem WRON-y była Szewińska w komitecie wyborczym bliżniaka też.Zapewne grozi pozbawienie medali olimpijskich za kolaborację z reżimem.Jak Pawłowski za szpiegostwo na rzecz USA.A potem będzie gumkowanie w tabelach.Tak sobie myślę,że to nie enigma lecz pociąganie sznurkami z tylnego siedzenia.

 30. supertramp.No i twoje skojarzenie związane z wrażeniem jest dobrym określeniem zaściankowego patriotyzmu rodem z pierwszej połowy XX wieku .Pan Passent bardzo celnie to kojarzy.

 31. To tzw artykul felietonopodobny: napisany na zapas, a opublikowany gdy autor chce miec troche czasu dla siebie a termin “oddania” tekstu pili.

  Uzasadnienie: nie ma w nim nic odkrywczego, nawet proby wyobrazenia przyszlosci.
  A moze chodzi o uspokojenie atmosfery po serii tekstow w Polityce, tekstow ktore trudno uznac za pisane z polskiej strony konfliktu z Zydami.

  Jesli tak, to znaczy ze badania opinii publicznej ( polskiej) sugeruja by Polityka skorygowala swa linie

 32. Mimo komunistycznej okupacji jak sugeruje ortodoksyjna prawica.Niemal cała stara wiekowo elita IV RP pobrała nauki w czasach mrocznego PRL.Wyczuwalny w tym jest ślad rewolucyjnej czujności i gen dewastowania wszystkiego co poprzednicy narzucili.Czekam kiedy złoty narzucony prze komunę zostanie repolonizowany i np.Lechem nazwany bo idziemy w stronę Lechistanu.Do czego brakuje 500 pomników aby świat uznał walutę krajowa a nie euro.Złoty bez złota wprowadza w błąd i przypomina komunistyczną solidarność przez równy podział nędzy.Tak sobie myślę,że Słowianie też zostaną zdegradowani za kolaborację z Rusami.Ale słowiańska gościnność będzie wiecznie żywa bo wspólne żony,dzieci czy kotły to była prawdziwa Solidarność ludowa.Takie małe ojczyzny rodowe.Jeszcze przed komunami i kibucami.Komu to przeszkadzało.Porównać statystyki kryminalne w parafiach z danymi z osad słowiańskich.Dziś to Sodoma i Gomora. Na rozszyfrowanie przyczyn enigma polityczna nie wystarczy.

 33. Swoją drogą wyraźna wyższość intelektualno-moralna syna Kornela nad synami Lecha, a przecież i w tym pierwszym przypadku ojca w domu nie było bo Polsce służył, 6 lat nie ani chwili było. Kornel też dużo dzieci, choć nie aż tyle co Lech Wałęsa, bo bodaj 5 „tylko”.

 34. Celebrują święto bandytów, rabusiów, zbrodniarzy i zdrajców.

 35. Zemsta i odwet mściwej hołoty. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/rzad-przyjal-projekt-tzw-ustawy-degradacyjnej/n03nrnm
  Byłem porucznikiem Wojska Polskiego z medalem zasługi za obronność kraju. I teraz mam ich w dupie

 36. Jacobsky
  28 lutego o godz. 23:53

  maciek.g
  28 lutego o godz. 21:57,

  ” zwykle Polactwo, od ciecia i dozorcy, a skończywszy na sąsiadach, do końca utrudniało życie którzy zdecydowali się przyjąć bandycką ofertę nie do odrzucenia i wyjechać z Polski”

 37. Z czym się będą kojarzyć Polakom pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej? W wersji wizualnej jeden z komiksem „Tytus, Romek i A Tomek” gdzie grupa postaci wchodząca na schody wykrzykuje coś podobnego do zapisu w czarnej skrzynce samolotu „Rytm, symbol, znak, op-pop-art.!”, drugi z postacią faceta kroczącego w nieokreślonym kierunku, prawdopodobnie na wschód. W wersji ideologicznej oba pomniki będą symbolem katastrofy samolotu i klęski polityki zagranicznej, która wlecze się za naszymi służbami od lat, szczególnie ostatnich. Miejsce w których pan prezes zamierza ustawić te pomniki jest dla Polaków szczególne. Plac ten nazywał się Placem Zwycięstwa, a obecnie nosi oficjalną nazwę Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, Marszałka ,którego postać szlachetna i pełna żołnierskiej chwały, symbolizuje zwycięskie odrodzenie Polski po 123 latach zaborów. W takim miejscu ustawienie pomników katastrofy i klęski moim zdaniem niweczy ten wspaniały przekaz podkreślony symbolem najważniejszym czyli Grobem Nieznanego Żołnierza i Krzyżem Papieskim. Plac czterech pomników, jak nazwał go Redaktor Passent to już nie będzie ten sam plac, to będzie jego parodia.

 38. Symetryczny
  1 marca o godz. 9:18

  wyklęci o termin jednoznaczny.
  dziś, będą to ci z AL, GL, BCH.

  Produkcja kolejnych białych plam w naszej historii jest błędem.
  Fałszując ją, uniemożliwiamy wyciąganie z niej prawdziwych wniosków na przyszłość.

 39. teodor
  28 lutego o godz. 22:46
  @Wiesiek59
  … raz po raz blyska intelektem:
  Wiesio jest przeciez naczelnym Iluminatorem blogosfery, potrafi przepisywac z sieci, swiata jednak nie zna i jak wielu
  Ktos napisal, ze ma wrazenie, majac na mysli razenie, porazenie?

  Jacobsky
  1 marca o godz. 0:32
  woytek
  1 marca o godz. 0:05
  powtarzasz się. To już szło u Szostkiewicza. Z takim samym skutkiem: brednie na użytek Polactwa z Jackowa.
  Yeah, yeah, chicagowski Dziennik Zwiazkowy…. Dlaczego nie Przegląd Katolicki z okresu przedwojennego ? Tam szły jeszcze lepsze kawałki o Żydach. Albo Rycerz Niepokalanej z tego samego okresu ?

 40. Przodownikom blogosfery………………………..

  Tendencje eliminowania zydow z zycia spolecznego byly (sa) obecne w naszym postrzeganiu swiata. Postulaty masowej emigracji byly wyraznym wariantem antysemityzmu eliminacyjnego. Nie mozna rowniez twierdzic, ze los zydow w Polsce byl spolecznie obojetny. Najchetniej widzianoby ich poza granicami kraju. Podobnie myslano po ostatniej wojnie, gdy nie chodzilo juz o 10%, lecz o 1 %. populacji.
  Mowienie przy tym o dominacji ydow w polskiej polityce po wojnie oraz o antypolonizmie jest conajmniej niedorzecznoscia. Stereotyp dominacji politycznej zydow funkcjonuje i nikomu nie przyjdzie do glowy (oka), aby to po prostu sprawdzic.

  Swiat opisywany przez
  Milosza “Zydzi-lata dwudzieste”, Zdziechowskiego “W obliczu konca”, Bergmanna “Narodowa Demokracja wobec problematyki zydowskiej w latach 1918-1929”, Lipskiego “Katolickie panstwo narodu polskiego”, Czajke “ “W jednym stali domu”, Natkowska “Numerus Clausus” przedstawia koncepcje rozwiazania kwestii zydowskiej w latach 1933-1939. Owa rzeczywistosc nie ma nic wspolnego z arkadia oraz przywilejami Zydow w owczesnej Polsce.

  Wedlug endekow dobry katolik powinienen byc antysemita. Zyd pozostaje zawsze i wszedzie zydem, asymilacja wiec moze byc tylko pozorna. Nie wspomne tu o czesto podkreslanej tzw. solidarnosci zydowskiej. Podkreslanie takie, nawet bez zlych zamiarow jest typowo antysemickie.

  Dla niewtajemniczonych; jakiekolwiek uogolnianie jakichkolwiek cech, czy postaw na caly narod, grupy wyznaniowe, spoleczne jest postawa conajmniej ksenofobiczna, jesli chodzi o Zydow, z pewnoscia antysemicka. Nie chodzi przy tym o to, czy postrzegamy ich pozytywnie, czy negatywnie. Zalosne jest zawsze, gdy poslugujemy sie wyzej wspomnianym kolem ratunkowym.

  Milosz pisal, ze polskie antysemickie obsesje siegaly psychozy, a w poznych latach trzydziestych wrecz obledu, uniemozliwiajacego jasne uswiadomienie sobie niebezpieczenstwa wojny. Obecnie lepiej rozumiem konflikt przy pogrzebie Milosza. Antysemityzm ludowy stanowi wizerunek postawy niechetnej wobec tego, co obce. Pisalem w blogu o corocznym (wielkanocnym) paleniu kukly – Zyda w miejscowosci Pruchnik niedaleko Jaroslawia (ostatnio w 2009).

 41. Jacobsky
  28 lutego o godz.
  Jeszcze raz bo niechcący nacisnąłem Enter
  Piszesz
  ” zwykle Polactwo, od ciecia i dozorcy, a skończywszy na sąsiadach, do końca utrudniało życie którzy zdecydowali się przyjąć bandycką ofertę nie do odrzucenia i wyjechać z Polski”
  Ja natomiast pisałem, że Studenci PW w swym strajku występowali w obronie relegowanych studentów głównie pochodzenia żydowskiego. Pisałem, że dla studentów UW ci relegowani byli przywódcami ideowymi.
  Tak, że nie zakłamuj historii
  Żydowski Instytut Historyczny podaje
  „Po wojnie sześciodniowej i w wyniku kampanii antysemickiej 1968 (Marzec ’68) wyjeżdżano do Izraela z jednostronnym dokumentem podróży. Prawdopodobnie emigrowało wówczas 15–25 tys. osób pochodzenia żydowskiego; szczególnie licznie wyjeżdżali przedstawiciele inteligencji: dziennikarze, lekarze, inżynierowie, prawnicy, oficerowie.”
  coś mało o tych cieciach i dozorcach.
  Mocniejsza frakcja partyjna pozbywała się ludzi zaangażowanych partyjnie po przeciwnej stronie, nie zaangażowani nic ich nie obchodzili. Naciągano jak tylko można żydowskie pochodzenie. Przykładowo Gross wg prawa żydowskiego nie jest żydem , matka Polka, ojciec ateista uważający się za Polaka, choć niewątpliwie miał matkę żydówkę.
  Nie wszystkich udało się zmusić do wyjazdu – przykładowo Adam Michnik został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. W 1969 skazano go na karę 3 lat pozbawienia wolności za tzw. wybryki chuligańskie. Wyższe wyroki (o pół roku) otrzymali wyłącznie Jacek Kuroń i Karol Modzelewski. Jak wiesz zostali oni w Polsce i brali czynny udział w tworzeniu nowej Polski. Jacek Kuroń i Karol Modzelewski byli współorganizatorami protestów studenckich, które rozwinęły się w wydarzenia marcowe i mimo to nie wyjechali z Polski.
  Trzeba pisać prawdę.
  Prawdą jest, że wielu Polaków od swych rodziców miało wszczepione że żyd to niemoralny krętacz, oszust, tchórz, i człowiek pazerny na pieniądze, trzymający tylko ze swymi (tj żydami). Dochodziło do tego że najczęściej komunista. Z tego powodu tak łatwo ludzi napuszczać przy pomocy tzw semityzmu.
  O Rosjanach tez rodzice informowali swe dzieci, że to prymitywne chamy, kompletnie bez moralności , złodzieje i komuniści. Jaruzelski o tym pisał i pisał jak otrzeźwiał jak znalazł się na Syberii wśród Rosjan i zobaczył że to kompletna nieprawda. Dlatego tak zmienił o nich zdanie.

 42. Dziesiec przykladow postrzegania zydowskich wspolobywateli na opak przez wielu z nas; powtorzone za Stanislawem Janeckim oraz Jerzym Slawomirem Macem:

  • milczenie/ summa wlasna; ciagle poszukiwanie okolicznosci lagodzacych oraz tlumaczenie przyczyn nie zmienia faktow milczenia i zaniechania.

  • obojetnosc/ jeden przyklad dajacy wiele do myslenia; Getto sie palilo, a za murem “krecila sie karuzela”. Wielu zydow pozostalo w Gettcie, bo tam czuli sie bezpieczniejsi. Zdaje sobie sprawe z paradoksu tego twierdzenia, proponuje jednak sie na tym zastanowic.

  • chciwosc/przejecie nieruchomosci i majatku polskich wspolmieszkancow(zydow). W przedwojennej Warszawie 40% nieruchomosci bylo wlasnoscia zydow.

  • biernosc/tlumaczenie biernosci kara smierci jest kolejnym eufemizmem; kara smierci grozila rowniez za zabicie prosiaka, sluchanie radia, za posiadanie nie zarejestrowanych krow, za niedozwolone pieczenie bulek…Za uczestnictwo w walce podziemnej. Paradoksem jest, ze wielu sprawiedliwych z polskiej spolecznosci nie ujawnialo faktu ratowania zydow z powodu leku przed reakcja sasiadow.

  • niewdziecznosc/w 1939 roku sluzylo wpolskiej arii 100.000 Zydow po mobilizacji. 32.000 zginelo w walkach, pozostali wzieci do niewoli zostali zamordowani. Ponad 400 zydow w polskich mundurach zostalo zamordowanych w Katyniu. W Monte Cassino znajduja sie 43 groby zydow, zolnierzy drugiedo korpusu. Jedna trzecia deportowanej populacji do sowjeckiej Rosji stanowili zydzi.

  • odrzucenie/ traktowanie trzech milionow obywateli jako obcych. Na poczatku lat trzydziestych 27% polskich przedsiebiorstw nalezalo do zydow-Polakow, ktorzy placili podatki, dawali miejsca pracy, eksportowali polskie towary. W latach 1935 – 1937 mialy miejsce 150 pogromy.

  • panstwowy antysemityzm/ ponad siedemset lat probowali zydzi integrowac sie spolecznie; wielu sie to udalo. Wiekszosc z nich byla traktowana jako obywatele drugiej klasy. Przypominam tu jednak rowniez pozytywny przyklad corki Pilsudskiego.

  • nadwyrezone sumienie/ w przedwojennej Polsce wiekszosc marzyla o pozbyciu sie zydow z Polski. Tak sie tez przy pomocy nazistow stalo. Zydzi zdaja sobie jednak sprawe, ze my z takiego stanu rzeczy jestesmy zadowoleni.

  • mit o Zydokomunie; zydzi stanowili 0,16% – 0,29% polskich komunistow przed wojna. Warta lektury jest praca Andrzeja Paczkowskiego “Zydzi w UB. Proba weryfikacji stereotypu”. Faktem jest, ze zydzi nie odgrywali roli kluczowej w budowaniu komunizmu importowanego z ZSRR.
  Mamy czesto do czynienia z dwoma negujacymi sie mitami; AK mordujaca zydow i zydzi w UB mordujacy Polakow. Na 28.000 kadrowych pracownikow UB, 438 bylo zydami.

 43. Bandera nie był na Wołyniu.Stalin nie był w Katyniu.Tusk nie był w Smoleńsku.Nieobecność uniewinnia.Taka jest doktryna totalnej prawicy.Tak sobie myślę,że pomawianie bliżniego to grzech jak mawiają kościelni.Czekam na moment rehabilitacji katolickiego wehrmachtu za antykomunizm w ramach tzw.wyklętości.Każdy ma swoich banderowców.Nie zabijaj ale tylko swoich to logo totalnej prawicy.A KK milczy jak w czasie okupacji czy ludobójstwa Indian z Bogiem na ustach.Ile złota zrabowano w czasie misjonarskich podbojów i wyrywania złotych zębów w obozach koncentracyjnych papież milczy.Czy Szwajcaria wyprzedzi świat w otwarciu sejfów zbrodniarzy i ofiar II wojny światowej oraz amerykanizacji tzw.bananowych republik.Może polską reprywatyzację wyprzedzi właśnie Szwajcaria bo inaczej Milka będzie kojarzyć się z dojeniem ofiar wojennych.Dzięki Kaczyńskiemu świat ma okazję wyrównać rachunki aż do Adama i Ewy.Żadnych świętych krów. Kradzione nie tuczy.

 44. Rozszyfrowany zostal przed przejeciem urzedu premiera udzielajac wywiadu dla NYT; klamal podajac mieszkajacych i pracujacychw Polsce Ukraincow jako uchodzcow. Jegio poprzedniczka mowila podobnie.

 45. Nie tsak.

 46. Pani Szewińska nie była członkiem WRO a PRON.I cześć JEj i chwała.A panów opisywanych różni wychowanie w określonych warunkach.Pan premier żył w ciągłym strachu i w pajaniu nienawiści do komuny.Świadczą o tym jego działania i atak na PRL ,na każdym kroku.Ostanio w URM ,powiększono listę generałów do odstrzału.Łączy jedno.Amok i ADHD po uzyskaniu awansu.Szaleństwo jazdy po kraju ,wypowiadaniu się na każdy temat ,pouczaniu ,i mijaniu się z rzeczywistością.Próby wyrwania się na niepodległość ,kończone klęską.Łaczy jedno też ,wypowiadanie rzeczy zdumiewających ,a premier w ciągu kilku miesięcy pobił prezydenta w tej sprawie i jest przodownikiem gaf .Dlatego dziękujmy ,że czuwa pan Naczelnik ,bo gdyby tak puścić ich samotnie na popas ,poumieralibyśmy ze śmiechu.

 47. Cudze nie tuczy .. (Skoro i tak kazdy temat konczy sie na- Jak to ze lnem bylo ..)

  „pedro.666przed chwilą

  Krótka historia nienawiści polsko żydowskiej (przepraszam za uproszczenia – to z braku miejsca)

  1) Rok 1861. Polacy razem z Żydami biorą udział w antycarskich demonstracjach. Na grobach zabitych rabini modlą się razem z księżmi. Szczytowy okres przyjaźni polsko żydowskiej. Już nigdy później nie będzie tak fajnie 🙁

  2) Pierwsze lata po powstaniu styczniowym. Car odbiera majątki Polakom zaangażowanym w powstanie, a ich samych wysyła na Sybir. Majątki przejmują Rosjanie, zwykle oddają je pod zarząd Żydom. Czasami Żydzi przejmują je sami, co powoduje pierwsze zgrzyty polsko żydowskie, ale to jednak są ciągle „nasi” Żydzi – często mówiący po polsku, związani z Polską i polską kulturą. Fajne chłopaki, w porównaniu z… ale o tym za chwilę…

  3) Lata 70-te. Narasta rusyfikacja. Polacy przeciwko niej protestują, Żydzi jakby mniej. W zasadzie wcale… Narasta finansowa emancypacja naszych Żydów, często kosztem Polaków. Carskie władze na zasadzie „dziel i rządź” patrzą łaskawszym okiem na naszych Żydów, niż na Polaków. W związku z tym narastają „kwasy wzajemne”, sytuacja coraz gorsza, ale to są ciągle „nasi Żydzi”, choć lubimy ich nieco mniej, bo uważamy, że za carskim pozwoleniem „zaczynają się panoszyć”. Ten etap opisał zresztą Prus w „Lalce”.

  4) Kluczowy moment: Polak Hryniewiecki zabija cara Aleksandra II – marzec 1881. W grupie zamachowców była rapem JEDNA Żydówka, ale władze rosyjskie reagują odgórnie zarządzanymi pogromami Żydów. Następnie Żydzi są zmuszani do masowej emigracji z Rosji. Duża część (setki tysięcy!) w latach 80-tych, 90-tych i na początku XX wieku osiada w Polsce. To już nie są „nasi Żydzi”. To są tzw „Litwacy” – kompletnie niezwiązani z polską kulturą, mówiący tylko po rosyjsku i w jidysz. Nielubiani nawet przez „naszych Żydów”, nazywani przez nich pogardliwie „szajgecami”. Szajgece – co ciekawe – kochają cara, mimo, że ich wyrzucił. Kochają Rosję. Polski NIE ZNOSZĄ, jest dla nich jakąś dziwną abstrakcją. I z wzajemnością – w latach 90-tych powstaje endecja – stworzona miedzy innymi „przeciwko” tym właśnie rosyjskim Żydom.

  5) I Wojna Światowa. Polska walczy o niepodległość. Żydzi, zwłaszcza Litwacy, którzy zdążyli już ZDECYDOWANIE zdominować „naszych Żydów”, są PRZECIW. Wolą być częścią Wielkiej Rosji (handel bez granic, aż po Japonię!), niż czegoś tak dziwacznego i „eksperymentalnego”, jak Polska (zresztą trudno im się dziwić). Polacy nienawidzą ich za to, a także za dominację ekonomiczną, zwłaszcza w handlu i wolnych zawodach. Polacy uważają też Żydów za zdrajców, z uwagi na ich poparcie dla krajów zaborczych i ich wojsk. Rewanżują się pogromami.

  6) Okres międzywojenny. Polacy chcą być nowoczesnym narodem. Nowoczesny naród musi stworzyć własną „klasę średnią” (określenie dzisiejsze). Ale to miejsce *handel, wolne zawody, rzemiosło) zajęli Żydzi, którzy „nie chcą się posunąć” – i trudno im się dziwić. Uważają, że Polacy powinni pozostać chłopami, bo do tego są stworzeni. Polacy uważają, że Żydzi powinni opuścić Polskę. Konflikt narasta… pogromy, getto ławkowe, numerus clausus, OBUSTRONNA bitwa o handel. Żydzi nienawidzą Polaków, a Polacy Żydów. Lata po śmierci Piłsudskiego są już takie, iż wydaje się, że gorzej być nie może…

  7) …owszem, może: II Wojna Światowa. Na terenach zajętych przez ZSRR Żydzi dość masowo (a w każdym razie „dostrzegalnie”) popierają Sowietów. Polacy stają się zwierzyną łowną, Żydzi dość często współpracują z NKWD wydając i wyłapując Polaków. Żydowscy szmalcownicy. Polacy im tego nie zapomną…

  8) Atak Hitlera na ZSRR. Niemcy masowo mordują Żydów i pozwalają się zemścić Polakom. Ślepa, zbiorowa zemsta polskich bandytów na Żydach. Jedwabne, Radziłów, Tykocin… polscy szmalcownicy… i cała reszta…

  …resztę znamy…”

 48. Czy tzw.areszty wydobywcze w IV RP nie przypominają Guantanamo-bis.O obozach boję się pisać aby nie obrazić IV RP.Bronionej teraz jak kiedyś socjalizm.Piskorski czy Serafin to przykładowe nazwiska na opieszałość prokuratury.Zatrzymać,aresztować w końcu musi się przyznać do napisania Pana Tadeusza.Nie ma ludzi niewinnych są tylko żle przesłuchani.Dajcie człowieka a znajdziemy na niego paragraf bo tworzymy pojemne prawo.Likwidujemy domniemanie niewinności bo to pozostałość liberałów.Każdy jest grzesznikiem jak sugerują biskupi.To ważne świadectwo.Tak sobie myślę,że tylko Ziobro zatrzyma przestępczość w gronie katolików i sprzyjającym patologi w środowisku sądom bo wydawały opieszałe wyroki i pobłażały w wyrokach.Byli w zmowie.Reforma wymiaru sprawiedliwości zlikwiduje takie patologie.Może sądy boże w parafiach to jest to !Kto wytrzyma w czasie przesłuchań rozgrzany krzyż/jako nowy symbol państwa/ w dłoni zasługuje na uniewinnienie.Duda z Kamińskim nie czekał.

 49. supertramp
  28 lutego o godz. 20:24
  Uwaza, ze nie zauwaza. Uwaga! Monteskiusz juz pisal o roznych moralnosciach gluchego lub slepego.

 50. Zawleczenie katolicyzmu z pomocą krzyżaków na polecenie germańskiego Watykanu przez tzw. chrzest przypomina zawleczenie komunizmu z pomocą Teheranu i Jałty.Tak sobie myślę,że Kaczyński powinien ten bałagan unieważnić bo to nie jest polski wynalazek.Jeżeli IV RP jest słowiańską a nie tylko parafią Watykanu.

 51. Żydzi nas nienawidzą?

  Jacy Żydzi? Ta ogromna diaspora amerykańska, Żydzi, którzy czują się pełnoprawnymi obywatelami USA i nie mają zamiaru osiedlać się w Izraelu?

  To stamtąd przywędrował do nas filmik o polskim Holokauście…

  Tam jest sporo potomków ocalałych z wojny, niektórzy mogą mieć w pamięci dramatyczne opowieści o szmalcownikach. To może być jeden powód ich niechęci, ale może i być drugi.

  Jaki?

  Wielu Żydów z Ameryki ma wyrzuty sumienia za swoją bierność w czasie II wojny światowej. Stany Zjednoczone i prezydent Roosevelt milczeli, gdy na ziemiach polskich ginęli Żydzi. Przecież to polski delegat Jan Karski jeździł do Ameryki prosić o pomoc dla mordowanych Żydów. I co? Roosevelt go zlekceważył. Zamiast o zabijaniu Żydów chciał rozmawiać o tym, czy Polska potrzebuje koni. I dziś Amerykanie chcą się z tych wyrzutów oczyścić, a Polacy im o nich przypominają.
  http://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1107999,weiss-byly-dwie-stodoly-w-jednej-mordowano-w-drugiej-mnie-uratowano.html
  =============

  Istnieją PRAWI Żydzi….
  Istnieją też szuje chcące się dorobić, bądź zbić kapitał polityczny.

 52. Polecam stronę Związku Polaków na Kaukaskich Wodach Mineralnych.Cenię za normalność przekazu.Tak sobie myślę,że poczucie braku Ojczyzny przodków nie musi prowadzić do zagubienia.Tam dom gdzie mieszkam.

 53. Cudze nie tuczy ( skakanie po cudzych grobach)
  „dobre polskie słowo mówiące, żeście „wy syństwo z kur”.”

 54. Debata nad negatywnymi konsekwencjami imigracji, a także nad jej konsekwencjami kulturowymi, społecznymi i ekonomicznymi w perspektywie dalszej niż pojedyncza kadencja premiera, staje się niemożliwa. Jak dowodzi Douglas Murray, rzetelna debata nie ma szans powodzenia, gdyż zamiast argumentów padają inwektywy, zamiast uczciwych danych mamy politycznie poprawną narrację, zamiast uczciwych raportów – zmanipulowane liczby. Argumenty rozpowszechniane przez zwolenników imigracji czy budowy społeczeństwa wielokulturowego opierają się w dużej mierze na nieuzasadnionych frazesach.
  https://wolnemedia.net/bezsilnosc-manipulacja-imigracja/

 55. Mad Marx
  1 marca o godz. 0:59

  @ woytek
  Jeżeli nawet Polska jest nadal rezerwuarem taniej siły roboczej dla zagranicznych firm, to należy się starać ten stan rzeczy zmienić zamiast go konserwować.”

  100/100 .tylko wtedy – znaczy kiedy te kilo roboty /eksportu bedzie kosztować więcej – ludzi zacznie być stać na mieszkania, auta , itd .

  Z niewolniczej pracy ludzi korzystał pr konstruując przy tym ” obszary płatnicze ” . Po 1989 pewnie tak byc musiało – ze musielismy za tanio pracować . Teraz nie ma co plakać że Ukraincy konkurują z nami w sektorze ” taniej siły roboczej ” . ROZWIJAĆ SIĘ NAZEŻY a nie wciąż zbijać palety – przy całym szacunku dla produkujących palety .

 56. Symetryczny
  1 marca o godz. 13:31

  panie poruczniku LWP, nie przekonał się pan jeszcze że Rosja zazwyczaj kłamie ? Wie pan , że żadnych superrakiet balistycznych za cccp nie mieli tylko ciągali puste rury na lawetach w czasie defilad w Moskwie ?

  Lepiej niech Rosja zajmie się swoimi obywatelami . Jak na razie umierają w szybkim tempie na alkoholizm , ubywa ich a żaden ruski dygnitarz nie ma odwagi leczyć się w ruskim szpitalu . Wie pan gdzie się operował pewien podpułkownik kgb ? W Wiedniu i Niemczech . Nie w Moskwie . czemu ?

 57. olborski
  1 marca o godz. 11:52

  Wywód podobnej treści czytałem u Normana Daviesa . To poważny historyk , którego ”zydożercą ani antysemitą ” nazwać się NIE DA.

 58. Duda i Morawiecki to politycy cyniczni, zakłamani, o gładkiej powierzchowności na użytek tych bardziej naiwnych, którzy dadzą się na to nabrać.

 59. maciek.g

  Dozorcy i cieciowie to aryjczycy, którzy, kiedy dowiedzieli się o wyjeździe mieszkańców bloku, rzucali się jak sepy i hieny, żeby cos wyszarpać za bezcen. Niektórzy porównywali to do czasów, kiedy Niemcy dali Żydom nakaz przesiedlenia sie do getta, co oznaczało bonanzę dla co poniektórych aryjskich sąsiadów.

  No widziesz. Studenci PW protestowali w 1968 w obronie relegowanych kolegów i chwała im za to. Ja dziś, po hecy z ustawą ipeenowską i wyskokami Żaryna czuje sie w obowiązku przypominać o tym, co jest spisane i czego ipeen i lumpen-patrioci z Morawieckim i Świrskim na czele nie zmienią nawet pod groźbą kary bardziej wyszukanej, niż 3 lata kicia.

  Oczywiście, że nie wszyscy Żydzi wyjechali, tak, jak nie wszyscy Żydzi zginęli w czasie wojny, nawet wśród tych złapanych i wysłanych do Auschwitz. Ale to nie znaczy, że w sumie nie było tak źle, że „Polacy, nic się nie stało”. Słusznie piszesz o polskiej ksenofobii, o niemal pogardzie dla innego. Ten stosunek jest gdzieś zakodowany w świadomości zbiorowej sporego sektora społeczeństwa polskiego, żyjącego w świecie bajek patriotycznych i wyimaginowanych cierpień „narodowych”. Zwalanie winy na Żydów za nasze polskie wady, wyprodukowane i ugruntowane przez polskie bagno historyczno-socjologiczne, stanowi wygodną sposób maskowania odpowiedzialności środowisk winnych zacofania mentalnego społeczeństwa polskiego, czyli utrzymujących sie z pańszczyzny herbowych wszelkiej maści oraz utrwalający ten hierarchiczny stan rzeczy nawet po wułaszczeniu nacjonal-katolików i kk polskiego jako takiego. To głowny gnój, na którym kwitnie chwast polskiej ksenofobii z antysemityzmem na czele.

 60. Jednoetnicznemu Przodownikowi….Wiesiowi, ktory obcokrajowca widzial w TV…..

  Ow utrwalony w wyobrazeniach ludowych obraz Zyda jest semantycznie modyfikowany w zaleznosci od potrzeb. Jest to jednak obraz zawsze negatywny. Dzisiejszy Zyd to juz nie tylko karczmarz, sklepikarz, lichwiarz, szachraj, czlowiek przebiegly, chciwy, smieszny, zabawny, z dlugim nosem, broda, czapeczka, ubrany w chalat, lubiacy czosnek i cebule, innowierca, meczychryst, lecz czesto bankier, miedzynarodowy finasista, miedzynarodowy spiskowiec, mason, komunista, bolszewik, sila rozkladowa, wrog wewnetrzny, wrog podstepny. Zyd jest nie tylko gorszy i smieszny, lecz grozny i agresywny. Do jego natury nalezy bycie bankierem i lewicowcem.

  Oczywiscie obecnie nie uzywa sie juz argumentow czosnkowo- zapachowych. Dzisiaj chetnie krytykujemy rasizm drugich, przyproszajac jedno oko w naszej percepcji rzeczywistosci, co prowadzi bezwiednie do wykluczania z niej nas samych. Czytajac prase postendecka mozna przewidziec, ze obok okreslen typu rasa, intryga, nienawisc, masoneria, finansjera pojawi sie atrybut “zydowska”.

  Dominacja w narodzie polskim Polaka-katolika jako jedynego reprezentanta wyklucza wieloetnicznosc Polski oraz kultury polskiej (przoduje tu niezmeczony W i e s i o). Dlatego wazne sa aspekty pamieci w historii spolecznej naszego kraju. Wielu z nas nie przestaje uwazac Zydow za politycznych, gospodarczych i ideowych wrogow Polski, ktorzy nienawidza Polakow bardziej niz Niemcow.

  Niechetnie burzymy nasz wlasny obraz, postrzeganych wylacznie jako ofiary. Faktem jest, ze tysiace Zydow emigrowalo z powojennej Polski do Niemiec. Przyczyny owej emigracji nie byly jednak natury ekonomicznej (w powojennych Niemczech cala populacja cierpiala na biede).

  Warto zauwazyc, ze zydowska i polska tragedia mialy miejsce obok siebie. Sytuacja nie byla jednak symetryczna, mimo ze tak jest przez wiekszosc „postrzegana“. Spoleczenstwo, ktore jest zaobsorbwane jedynie tragedia wlasna nie jest w stanie postrzegac tragedii drugiego.

  W naszym przypadku nie chodzi o przekazywanie winy na nastepne pokolenia. Chodzi li tylko o poczucie odpowiedzialnosci, za wczoraj i jutro. Podczas wojny Polacy byli uwazani przez okupanta w dalszym ciagu jako ludzie. Mieli do konca mozliwosc wyboru, Zydzi tej mozliwwosci nie posiadali. Polacy, ktorzy walczyli z Niemcami nie potrzebowali Zydow. Zydzi natomiast nie mieli szans na przezycie bez pomocy Polakow.

 61. wiesiek59 !”że za 40 lat „rdzenni Brytyjczycy” będą stanowili mniejszość w całym Zjednoczonym Królestwie”.Jakby nie liczył;300000 tysięcy imigrantów rocznie to w ciągu 40 wychodzi około 15 milionów a poza tym podobno około 100000 brytyjczyków rocznie emigruje z UK tj. około 4 miliony w ciągu 40 lat.Populacja WB wynosi około 66 milionów.To liczmy 66-4-15=47 .Można jeszcze odliczyć już mieszkających imigrantów w kolejności:polaków,hindusów,chińczyków,afrykanerów i na końcu muzułmanów to wychodzi z grubsza 41 milionów rdzennych brytyjczyków i to dopiero za 40 lat.Przytaczanego przez ciebie nawet nie warto wymieniać ale ty będąc od dawna na tym blogu powinieneś mieć trochę więcej dystansu do tego typu publikacji w internecie.A tak naprawdę o co ci chodzi z tą rdzennością?Ja osobiście jestem nierdzenny gdyż moi przodkowie ze strony babci przybyli ze Szkocji parę pokoleń temu i jak się mam teraz zrobić rdzenny.Nie jestem polakiem?

 62. Saldo mortale, 12:12 Brystygierowa chce nas wywalic z UE i NATO . Prawdziwych przyjaciol poznaje sie w biedzie.http://wyborcza.pl/10,158533,23083576,anne-applebaum-nie-wiem-jak-dlugo-polska-bedzie-w-unii-europejskiej.html#HPw6

 63. prospector
  1 marca o godz. 14:11
  a kiedy to brytyjczycy stanowili wiekszosc, za krolowej wiktorii?

 64. wiesiu (poufnie i tylko miedzy nami):
  bad news, arabowie to tez semici;

 65. Cudze nie tuczy , albo – Jak to ze lnem ..
  Jezeli mozemy zaufac Normanowi D. to powinnismy Mironowi B.. Ja mam do niego wcale nie dlatego , ze do kogos musze – mozna by napisac , zaufanie bez specjanego powodu ..

  „Harmider. Huki, pociski, bomby nie do wytrzymania. A najgorsze, ze ida ci Ukraincy. I rzna. Wszystkich. Wciaz o tym mowia . Ludzie. Po dwudziestu latach – wlasnie teraz, w 1964 i 65 Roku – podano dokladne liczby od swiadkow z obydwu stron. Nasze pisma daly wykazy, ile rozwalono ludzi na samej Woli w sama sobote i niedziele , 5 i 6 sierpnia . Kilkadziesiat tysiecy osob . Niektore niedostrzeliwane podpalono razem z tamtymi niby zabitymi . Rzucalo sie ich na wspolne stosy. Ze szpitala Swietego Stanislawa, rog Woskiej i Mlynarskiej (teraz Szpital Zakazny nr1) rozstrzeliwali i wyrzucali zywcem chorych przez okna na dziedziniec .Tam podpalali , jak szlo. Zywych czy nie . Zagrzebywali na miejscu . Tez tak jak szlo .”

 66. fatalne jaja; slyszalem fragment przemowienia obecnego prezydenta rp w niemieckiej szczekaczce; sugeruja one kompletna nieznajomosc historii WLASNEGO kraju; w berlinie i moskwie strzelaja pewnie teraz korki od szampana;

 67. wyzysk

  Znalazłem omówienie „Przedsiębiorczego państwa” Mazzucato – autorstwa Sutowskiego.

  Z tym, że Mazzucato i Sutowski jakoś omijają zasadnicze pytanie: W czyim interesie owo państwo ma wykazywać się przedsiębiorczością?

  Myslę, że zanim tego nie rozstrzygniemy to dyskusja nad manifestem Mazzucato jest pozbawiona sensu.

  Poniżej tekst Sutowskiego

  http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/sutowski-zapomniana-rola-panstwa/

 68. Moich Dziadków z Piereprawnej ze strony Mamy zamordowali ludzie pokroju religii Morawieckich co to suweren wszystko może.Miejsce mordu przed wkroczeniem katolickiego wehrmachtu stanica Bahowskaja.Dzieci ze szkoły w Uzłowoj nr 23 pamiętają o czym świadczy kronika szkoły.Uzlaovoe.narod.ru.Ojciec wcielony z Wołynia do Armii Czerwonej walczył z katolickim wehrmachtem nad rzeką Tierek/Czeczenia/.Dywizja Wiking.Ranny trafił przez Persję na Kubań.Został inwalidą wojennym.Tam był goszczony przez Kozaków Kubańskich jak swój.Ożenił się z Kozaczką i zabrał na Wołyń a potem do Polski.Tak sobie myślę czy dr. Kaczyński ma mentalność katolika Wołyniaka z Bronisławki- Brak.

 69. byk

  A propos woli większości ….

  Własnie przeczytałem, że Afrykański Kongres Narodowy przystąpił (z powodzeniem) do zmiany Konstytucji RPA umozliwiającej wywłaszczenie białych farmerów bez odszkodowania.

  Smaczku informacji dodaje fakt, że prezydentem RPA z nadania owego Kongresu został ostatnio dogmatyczny neoliberał, miliarder i biznesmen Cyril Ramaphosa.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyril_Ramaphosa#/media/File:Cyril_Ramaphosa_in_Tehran.jpg

 70. dobre chęci (dzisiejsza ustawa), ale przez piekło bedzie prowadziła teraz – autostrada;

 71. norte:
  masz może link do ustawy, ktora dzisiaj weszła nam w żyć(ie)?

 72. W i e s i o

  Przodownik napastnikow III. Ligi

  bredzi, ze zydzi sa niesmiertelni, szczegolnie w USA, rozmnazaja sie tam bowiem w wieku siedemdziesieciu paru lat i to po przezyciu ostatniej wojny.

 73. byk

  Jeszcze nie weszła w życie. Dopiero rząd przyjął projekt. Jak piszą odbiegający od publikowanego jesienią.
  Tak więc nie mam.

 74. Obawiam się, że przecenia Pan walory intelektualne obydwu osób.
  O poczuciu odpowiedzialności i poziomie normalnie pojętej moralności, wolę pomilczeć.

 75. W i e s i o w i ,

  Przodownikowi na polnoc od Tatr…..

  Dlaczego bawimy sie w mitologie?

  We wspolczesnym swiecie mediow, w ktorym dominuja obrazy czesto tworzace imanentna, autonomiczna sile mozemy tylko pozornie lub w ograniczony sposob poruszac sie w kierunku realnych obszarow. Swiat medialny dostarcza nam bowiem obrazy z zewnatrz, co z kolei redukuje nasza zdolnosc do ich wewnetrzenego tworzenia. Obrazy te traktujemy po niejakim czasie jako wlasne, mimo ze sa one czescia swiata fikcji.
  Poruszajc sie z trudem w takiej dla nas nowej estetycznej rzeczywistosci nie jestesmy w stanie odroznic prawdy oraz fikcji. Krotko mowiac zyjemy w swiecie, w ktorym zludzenie staje sie rzeczywistoscia i odwrotnie. Oba zjawiska walcza o poszerzenie swojego semiotycznego obszaru, co oczywiscie powoduje splycenie zakresu naszej percepcji. W ten sposob tworzy sie miejsce na obszary, w ktorych dominuje fatum.
  Ono poniekad opisuje i tlumaczy spora czesc naszej rzeczywistosci. Kierujac sie racjonalnoscia probujemy oczywiscie hamowac ograniczanie wolnosci rozumu. Rugujemy przy tym emocje towarzyszace naszej percepcji. Kwestia otwarta jest jednak czy i jak sie nam to udaje. Konfrontowani jestesmy bowiem na codzien ze zjawiskami przypadkowymi, mniej lub bardziej „szczesliwymi“, ktore wywoluja napiecie, leki potegujace nasza slabosc (slabostki).
  Wobec tego postulujemy chetnie racjonalnosc, samoopanowanie jako centralne i w miare staly obiekt naszej etyki czy estetyki. Stoa towarzyszy nam od starozytnosci i przydaje sie oczywiscie w sytuacjach kryzysowych. Nie sadze jednak, aby bylo ono spolecznym remedium minimalizujacym ryzyko i rugujacym kryzysy (katastrofy) z naszej rzeczywistosci lub swiadomosci.
  Wlasciwa reakcja byloby racjonalne zachowanie przed, podczas i po kryzysie (katastrofie). Z drugiej strony zdajemy sobie doskonale sprawe, ze sam rozum nie gwarantuje nam wiecznosci, bo przemijanie i smierc nam ciagle towarzysza. Wspolczesna antropologia nie widzi juz sprzecznosci w dualizmie zmyslowosci, rozumu oraz ciala. I tak zachowujemy sie od tysicy lat, gdy boski swiat traci swoja sile i znaczenie.
  Nierozwiazywalny problem chrzescijanskiej wolnosci woli i niezbednego pragmatyzmu nie otwiera nam jednak drogi poza nasza rzeczywistosc. Dlaczego godzimy sie na obecnosc fatum w naszym zyciu, jako czesc boskiego planu. Wydaje mi sie, ze fatum ulatwia nam zaakceptowanie stanu obecnego i nieznanego stanu przyszlego.
  Jednak jedynym powaznym kryterium, ktorym mozemy sie poslugiwac jest przeszlosc. Czerpiac wiedze z przeszlosci mozemy minimalizowac stale konflikty wynikajace z powyzej opisanego dualizmu i ksztaltowac obecna rzeczywistosc, wbrew lekowi, kryzysowi i grozacej, badz obecnej katastrofie. Zdajemy sobie oczywiscie rowniez sprawe z tego, ze swiat, w ktorym przyszlo nam zyc nie jest z gory opisany, ze bardzo wiele zalezy li tylko od nas samych. Dlaczego wiec godzimy sie jednoczesnie na obecnosc „nadbytu“ w naszym bycie? Dlaczego byt jest mniej wazny od bycia? Wiemy bowiem, ze nie ma znaku rownosci miedzy fatum jako sily boskiej i sila rozumu.
  Dlatego pytamy sie permanenentnie czy nie jestesmy w stanie uniknac naszego losu oraz czy nie mamy wplywu na nasza przyszlosc. Nie jestesmy jednak w stanie okreslic na ile kierujac naszym losem zmieniamy losowo nasza przyszlosc, pamietajac przy tym, ze bez przeszlosci nie ma przyszlosci. Niezaleznie od tego czy wierzymy w nasza boskosc i boskosc otaczajacego nas swiata jestesmy czesto w stanie go zmieniac. Jesli wiara jest wyzsza forma wiedzy, to mamy ulatwione zadanie w kazdej konfrontacji z silami nam niesprzyjajacymi. Jesli natomiast wiedza jest kolejna forma wiary, to nie pozostaje nam nic innego, jak pogodzic sie z przeszloscia, terazniejszoscia i oczekujaca nas przyszloscia.

  Owa droga powoduje jednak totalna inercje. Inercja z kolei hamuje postep. Otwarte pozostaje pytanie, jak my ow postep zdefiniujemy, na jaki postep sie godzimy, jaki odrzucamy. Owe kwestie czynia nas jednak suwerenem wlasnego losu, mimo wielu zmiennych w naszym zyciu. Nie ma wiec zadnego sensu powolywanie sie na teologiczne opisy apokalipsy, mimo pociagajacej ezoterycznej sily obu testamentow.

 76. Jacobsky
  1 marca o godz. 14:02
  Mój komentarz
  Jacobsky, nie napisałeś wszystkiego, bo nie chodziło o monografię polskich demonów, ale wskazałeś na podstawowe przyczyny generujące w Umęczonej przez wieki wsobność, sarmacki, schematyczny, bezmyślny, wykluczający patriotyzm, nienawiść do innego oraz zwalanie winy za swoje niepowodzenia na onych. Tymi onymi byli często Żydzi, bo byli zawsze pod ręką, byli widoczni i było ich najwięcej, Niemcy, bo szwargotali i chcieli by każdy Polak handehoch przed nimi robił na kolanach, Ruskie, bo się czaili, demoralizowali podstępnie naszych, Pepiki, bo mało odważni i egoiści, Szwedzi, bo chcieli nas zatopić, Litwini, bo fałszywi, krętacze i nie chcieli przyznać, że Wilno, to polskie miasto. Itd.
  Pzdr, TJ

 77. prospector
  1 marca o godz. 14:11

  Brytyjczycy przez kilkaset lat, wypracowali sobie wspólne wartości, podobny kod kulturowy, strukturę rodziny, itp.
  Pomimo różnic, Walia, Irlandia, czy Szkocja, to wzajemnie przenikające się, koegzystujące nacje.

  Problem z mieszkańcami byłego Imperium polega na tym, że przybywając na Wyspy przynoszą SWOJE wartości.
  Większość się nie asymiluje.
  Wprowadzają w strefach zamieszkania własne prawa, narzucając je innym w okolicy.

  Tak samo jest w kilku innych krajach, które szeroko otworzyły bramy dla imigracji.
  Poprawność polityczna to jedno, realia to co innego.
  Moim zdaniem, ten eksperyment nie skończy się dobrze.
  zresztą, wystarczy sięgnąć do historii.
  Separowanie się w gettach etnicznych, nigdy nie wychodziło na dobre obu stronom.
  Czystki etniczno- religijne, to kwestia wyłącznie czasu.
  I nie zmienią tego żadni politycy.

 78. prospector
  1 marca o godz. 14:11

  W i e s i o nie potrafi liczyc i neguje to, co istnieje i staje sie od lat piecdziesiatych, mianowicie umacnianie sie spoleczenstwa interkulturalnego, a Wiesio chcialby wyslac muzulmanow / w pierwszej kolejnosci) na Madagaskar.

  Gwoli informacji; niedlugo bedzie pierwszy duchowny (Imam) dla muzulmanow w niemieckiej Bundeswerze.

 79. Moze W i e s i o zauwazy w czym dielo……..

  Pan Passent nawiazal kiedys do sztuki Sartre’a zmuszajac nas poniekad do…
  Nie wiem czy czytajacy sie domyslili, ze chodzilo wowczas o cytat ze sztuki « Zamkniete drzwi » . Mam jednak nadzieje, ze zastanowili sie z pewnoscia nad swoim wlasnym losem.

  Czy asocjacja Passenta jest dzisiaj aktualna…???

  Moze Mauro/ Wiesio tym razem zrozumieja kwestie zamknietych drzwi (Sartre’a)….

  Tytul sztuki naklada sie w stu procentach na opisywana koscielna rzeczywistosc, w ktorej wszystko odbywa sie przy drzwiach zamknietych. Nieliczne proby otwarcia sie na nic sie zdaja, bo w koscielnej autokratycznej rzeczywistosci liczy sie glos i ciezkie , rzadko owierane wrota Watykanu. O lochach nie wspominam, bo do nich kiedys z pewnoscia wrocimy (biedny Lafcadio). Problemem Startre’a byly proby nadinterpretacji jego slow. Fraza potocznie rozumiana, ze pieklo to inni, miala wlasciwie calkowicie inna wymowe.

  Wedlug autora inni sa najwazniejsza czescia nas samych, sa niezbedni celem « samopoznania ». Kiedy myslimy o sobie, kiedy usilujemy poznac nasze wnetrze, uzywamy srodkow, ktorymi inni nas opisuja. Cokolwiek mowimy o sobie, powtarzamy ocene drugich o nas samych. Cokolwiek czujemy o sobie, czujemy ocene drugiego nas samych.

  Owa calkowita zaleznosc od drugiego implikuje uczucie znalezienia sie w piekle. Wielu z nas nie jest owo uczucie obce, uczucie calkowitej zaleznosci od osadow drugich. Nie znaczy to jednak, ze nalezaloby unikac zwiazkow z innymi. Wystarczy zdawac sobie sprawe z zasadniczej wagi drugich dla kazdego z nas. Inni umozliwiaja nam dopiero poznanie nas samych. Sartre usilowal rozbic zamknieta przestrzen kazdego z nas, przestrzen wypelniona naszymi przyzwyczajeniami, zwyczajami, ktorych nie chcemy zmienic nawet za cene cierpienia z powodu krytyki drugich.

  Stajemy sie poniekad « zywymiumarlymi », bo nie godzimy sie na jakakolwiek zmiane, nawet za cene wiecznej troski, cierpienia i zdziwienia z powodu krytycznego osadu naszych dzialan. W ten sposob pozostajemy dobrowolnie w piekle, we wlasnym piekle, o wiele bardziel przytulniejszym, bo wlasnym. Jednoczesnie dziwimy sie z powodu reakcji drugich, ktorzy nie dziela z nami naszej wlasnej wiarygodnosci, lepionej wlasnymi rekami lub recami, w zaleznosci od tego, co komu wyroslo.

  Mam nadzieje, ze anegdotyczny tenor ostatniego zdania nie pomniejsza powagi sztuki Startre’a. Czesto brakuje nam wiary lub godnosci, czesto jednego i drugiego. Nie pisze wogole o probach dotykania i definiowania wolnosci, bo owe sa najtrudniejsze. Rzadko tez podejmowane w blogosferze. Trudno jest nam sie pogodzic z wysilkiem uczestniczenia w zyciu spolecznym, jednoczesnie zbyt latwo i naiwnie oczekujemy naszego udzialu w « zyskach » spolecznego zaangazowania drugich czy nas samych.

  Widoczne jest to prawie pod kazdym wpisem w blogosferze. Cechuje szczegolnie empatycznie piszacych celem opuszczenia szeregu drugiej predkosci.. Coz, nawet Sartre mogl byc i przez wielu pozostaje niezrozumiany.

  Do czego doszlo, w czasach, w ktorych wypadaloby ponownie zajac sie lektura Camus, podpieramy sie Sartrem.
  Przypomnialo mi sie, zauwazylem w latach 73-76, ze wiele krytyk teatralnych znajdujacych sie w miesieczniku Dialog od poczatku istnienia misiecznika bylo przepisanych od Jana Kotta. W ten sposob w y p e d z o n y Jan Kott nadal pisal w polskim miesieczniku po roku 1968. Los potrafi byc ironicznie brutalny.

 80. Nefer
  28 lutego, g.21:08
  „Już ja wolałam niemrawego Komorowskiego niż zbyt mrawych jak na mój gust pisowców”.
  Komorowski wcale nie był taki niemrawy i miał całkiem zasłużone duże poparcie suwerena. Niestety, do czasu kolejnych wyborów.
  Oprócz wprost skandalicznej kampanii reelekcyjnej, a raczej antykampanii, jaką mu zgotowali koledzy z PO, spotkał się ze zmasowanym hejtem na wszelkich możliwych portalach, a nawet z próbami zakłócania na żywo jego spotkań z wyborcami.
  PIS był bardzo dobrze przygotowany do ostrego boju o wszystko i tym razem, po 8 latach upokorzeń. wziął wszystko
  Ja, bardzo osobiście, mam do prezydenta Komorowskiego wielki żal o ustanowienie 1 marca świętem „żołnierzy wyklętych”.
  Wymieszanie przez politykę historyczną w jednym worku bohaterów „niezłomnych” sprawiło, że obok postaci w rodzaju Pileckiego znaleźli się bandyci – bezlitośni pogromcy Żydów, Białorusinów, bezbronnych kobiet i dzieci w pierwszej kolejności, a w drugiej dopiero ubeków, bo ci mieli broń.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23087015,zbrodnie-zolnierzy-wykletych-posrod-bohaterskich-postaci.html#Z_MTstream

 81. Saldo mortale
  1 marca o godz. 16:02

  Szewach Weiss cieszy się zasłużonym autorytetem wśród poważnych ludzi.
  W przeciwieństwie do pana….
  Jego zdanie powinno być obowiązujące w kwestii żydowskiej.

 82. olborski
  Zaswoj tekst, ktory opublikowales o 11,52 zostaniesz Przodownikiem u tych co czytaja namietnie Grossa i Grynberga.
  Prawda jest tylko jedna i nie nalezy jej zmieniac. To jak zabieranie zasluzonego etosu ofiary.
  Pozdrawiam, 🙂

 83. Rządząca hołota zdegraduje naród. Miliony utożsamiały się z Polską Ludową. Nie z komunizmem. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/rzeczniczka-rzadu-o-ustawie-degradacyjnej-chcemy-przywrocic-sprawiedliwosc/b6cvk1b

 84. blackley
  1 marca o godz. 13:55
  panie kretynie. Gdyby pan mniej nudził, myśleliby że jest pan normalny.

 85. – W delikatny sposób Amerykanie zasugerowali nam, że będzie problem z organizacją spotkań z najważniejszymi przedstawicielami władz USA – mówi informator DGP. – Taki jest realny koszt sporu z Izraelem – dodaje. Kolejny rozmówca stwierdził, że „z USA przyszło ultimatum”. – Powiedziano nam, że zamrożone są kontakty na wysokich szczeblach i zagrożona jest współpraca wojskowa – relacjonuje.
  http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/569800,polska-i-konflikt-z-izraelem-usa-pis-rzad-kaczynski.html
  ==========

  Ponoć bylismy zależni od Moskwy.
  Teraz nie tylko od Waszyngtonu, Brukseli ale i Tel Awiwu?
  Zabawne….

  Ja bym im sie kazał wypchać, ale naszym politykom weszło w krew „robienie laski”…..

 86. mag:
  „(autocenzura)nie był taki niemrawy i miał całkiem zasłużone duże poparcie suwerena.”
  lubisz sluchac jak ktos gra na rogu?

 87. Pomiatajac armia piluja noge na ktorej opiera sie kazde panstwo.

 88. PA2155
  Nie czytalem niczego z tych dwu o ile pamietam bo wczesniej wynagrodzilem sobie B. Singerem . Tak cos mi sie zdaje , bez zadnych ku temu podstaw ( jakas bm atawistyczna intuicja albo cos ) ze nie jest on za bardzo popularny tu i tam ( gdzie powinien byc) Gdyby tak bylo nie bylbym zdziwiony.Pozdr.
  Ps. Do tego „mojego tekstu” to taka ” Rodzina Muskatow” jest w sam raz

  https://www.youtube.com/watch?v=PBtIkrICvSY

 89. marek1959
  1 marca o godz. 17:52
  a co z watykanem?

 90. Symetryczny
  1 marca o godz. 16:53

  Panie szanowny , uzyłem w stosunku do pana określenia ”panie oficerze LWP ”. Jest pan oficerem LWP ? Jest. Ruscy nie mieli żadnych rakiet tylko ciągali rury. Fakt. Putin jest podpułkownikiem KGB i operował się w Wiedniu i BRD ? jest podpułkownikiem i nie odważył się poddać operacji w Moskwie. Prawda jak do tej pory więc o co panu chodzi ?

  Nazwałem pana oficerem LWP bo pan nim jest , sądzę że nie jest to okreslenie uznawane powszechnie za obrazliwe ?
  Z jakiego powodu nazywa mnie pan ”kretynem ” ? Hę ? bo piszę nie to co pan chce przeczytać ? Nie żebym się przejmował jak mnie nazywa oficer LWP ale proszę się powstrzymać od uzywania w stosunku do mnie okrezleń powszechnie uznawanych za obrazliwe, dobrze? Zdaję sobie sprawę , że istnieje mozliwość że przesiąknął pan obyczajami koszarowymi ale blog pana Passenta to nie koszary , panie oficerze.

 91. Zagajenie było o dwóch panach pr. Podsumowanie w komentarzach było wystarczająco krótkie i komentarze zeszły na właściwy tor. Autorom dywagacji moje uznanie. Podział Żydów na naszych i obcych w innym ujęciu. Żydzi nasi dobrzy i Żydzi napływowi z Rosji obcy i źli. Ci z Rosji kojarzyli się z Tewji Mleczarzem z filmu „Skrzypek na dachu”, ale się myliłem. Ten nowy dla mnie podział przyjmuję z zadowoleniem. Nasi Żydzi bliscy sercu z polskim obywatelstwem i ci obcy z którymi lepiej nie mieć nic do czynienia i których należy się obawiać bo nie wiadomo co jeszcze wywiną. Wobec nich można być nastawionym krytycznie, ale sprawiedliwie zgodnie z ustawą.

 92. olborski:
  Singer byl pisarzem z krwi i kosci, czego nie mozna powiedziec o tych wspomnianych autorach. Dodalbym do nich J. Kosinskiego.
  Polecam za to znany klasyk H. Rotha Call it sleep. Wydano to takze po polsku, ale bardzo dawno. Czyta sie ciezko, ale warto przebrnac.

 93. moskwa, 16 czerwca 1941, na peronie dworca w moskwie:
  josif wissarinowicz robi misia z ambasadorem III rzeszy schulenburgiem i mowi – wir bleiben freunde!

 94. – Piąty zarząd „WiN” to była już zmontowana gra polityczna z jednej strony z emigracją, a z drugiej z Amerykanami, którzy przekazywali pieniądze właśnie przez polskie struktury emigracyjne – mówi prof. Andrzej Paczkowski. Władze komunistyczne postanowiły podjąć bowiem „grę” z zachodnimi państwami. „WiN”, który był już w pełni kontrolowany przez UB, przyjmował od amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu pieniądze, złoto i nowoczesny sprzęt łączności, a w zamian wysyłał fałszywe informacje. To dzięki temu komunistyczne władze dowiedziały się o planach państw zachodnich w przypadku wybuchu III wojny światowej, a także o wytycznych dla podziemia w Polsce na czas, który poprzedzał rozpoczęcie nowej wojny.

  – Piąty zarząd był pod całkowitą kontrolą władz i ogłoszono publicznie w grudniu 1952 roku, że organizacja ta została zdemaskowana, a jej przywódcy się ujawnili. To był wybrany moment i przygotowana akcja propagandowa – uważa prof. Paczkowski. Dodaje, że w tym czasie w zasadzie nie było już oddziałów partyzanckich. – Nieliczne, które działały, to były małe grupy nastawione na samoobronę. Rzadko podejmowały akcję czynne – dodaje.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-walka-win-o-wolna-polske/zl2jrhy
  =========

  Bohaterowie.
  Za anglosaskie złoto…..

 95. wiesiek59
  1 marca o godz. 17:05

  – W delikatny sposób Amerykanie zasugerowali nam, że będzie problem z organizacją spotkań z najważniejszymi przedstawicielami władz USA – mówi informator DGP. – Taki jest realny koszt sporu z Izraelem ”

  Proszę pana , Izrael to bardzo wpływowe panstwo . Rząd pisowski wywołal awanturę zachowując się jak zwyczajny kibol – co nie dziwi bo ustawę spłodził naczelny kibol ”dobrej zmiany ” niejaki Jaki.
  Ustawa jest do de.., antysemityzm wsród ludu pisowskiego i rządu dobrozmienców jest faktem . Jak widzę wsród emerytowanych prl-owskich nauczycieli z prowincji – też . W związku z tym USA przywołuje pisowską trzodę do porządku . BARDZO DOBRZE.

  PS zależność od Moskwy oznaczała zalezność od brudnych onucy i smierdzących kufajek . Zależność od Brukseli to zależność od Trybunału Sprawiedliwości we Strasburgu , zależność od USA to zalezność od kraju z największą armią , która stacjonuje w Polsce – na szczęście – i nie ma pretensji terytorialnych do Polski . Zależność od Izraela to zależność od kraju najnowszych technologii – też wojskowych .
  Zdecydowanie wolę wysokie technologie i Strasburg od zapoconych onuc i brudnych kufajek . A pan ?

 96. olborski
  Zrewanzuje sie Miasteczkiem Belz
  https://www.youtube.com/watch?v=88pCBld3TVk
  Pierwszy raz uslyszalem to w Teatrze Zydowskim w 1979 r. i naprawde polubilem.
  Jestem z tych okolic Polski, gdze sa jeszcze slady przedwojennej populacji zydowskiej i jej kultury.

 97. Adam Kaders · Uniwersytet Jagielloński
  Z całym szacunkiem ale co trzeba mieć w głowie żeby walcząc z sowietami strzelać do Polaków? Co trzeba mieć w głowie żeby modlić się o III wojnę światową – wojnę nuklearną – na trenie Polski? Co trzeba mieć w głowie, żeby strzelać do bezbronnych ludzi tylko za to, że mieli inne poglądy polityczne albo chcieli lepszego życia niż przed wojną? Czego ci ludzie wówczas bronili ? Nie dzisiaj gdy wsadza im się w usta patriotyczne hasła. Wówczas !!! Bronili jednej pary butów na całą rodzinę, Szkół dla wybranych. Niewolniczj pracy milonów Polaków, Strzelania do robotników, braku praw pracowniczych, ciemnoty i zacofania. Co zwalczali? Zwalczali powszechny i bezpłatny dostęp do szkolnictwa, służby zdrowia, pracy, równego traktowania, elektryfikacji, nowoczesnego państwa, równych szans, itd. – czyli zwalczali sprawiedliwość społeczną. Więc ja się nie dziwię, że ówczesne Państwo zaczęło ich zwalczać. Dzisiaj robiono by i robi się to tak samo
  ==========

  No właśnie…..

 98. Symetryczny
  1 marca o godz. 16:48

  Rządząca hołota zdegraduje naród. Miliony utożsamiały się z Polską Ludową.”

  Degradacja generałow LWP jest niewlaściwa , kojarzy się z sowieckim zwyczajem wykopywania trupów zeby je powiesić. Należało spuścić poprostu zasłonę milczenia.
  Nie znałem za wiele osób ” utozsamiających się z prl ” . Większość miała dość tej opresji. Utożsamiali się głównie członkowie kompleksu – mundurowo – urzędniczego , sykofanci prl i beneficjenci tego systemu . Jakieś 5 milionów ludzi. Tak jak w pierwszych wolnych wyborach w 1989 roku , pzpr dostała 30 % głosów . Przy frekwencji ok 50 % i 20 milionach uprawnionych jak mialo miejsce – by się zgadzało.

 99. wiesiu jest jak guma, o ktorej spiewala janda w latach osiemdziesiatych – „nie do wyzucia, nie do wyplucia”;

 100. wiesiek59
  1 marca o godz. 18:19

  ” Szkół dla wybranych. Niewolniczj pracy milonów Polaków, Strzelania do robotników, braku praw pracowniczych, ciemnoty i zacofania. Co zwalczali? Zwalczali powszechny i bezpłatny dostęp do szkolnictwa, służby zdrowia, pracy, równego traktowania, elektryfikacji, nowoczesnego państwa, równych szans, itd. – czyli zwalczali sprawiedliwość społeczną. Więc ja się nie dziwię, że ówczesne Państwo zaczęło ich zwalczać. Dzisiaj robiono by i robi się to tak samo”

  prl zaprowadził taki dobrobyt że robotnicy regularnie co czas byli ostrzeliwani przez tzw ” władzę ludową ” jak osmielili się strajkować . Skoro był taki wspaniały dobrobyt to czemu strajkowali ? Ma pan jakiś pomysł proszę pana ? Chyba nie przez tę ” sprawiedliwość społeczną ” ? Jak pan uważa ? Pewnie to strajkowli agenci CIA . Tak , napewno to CIA.

 101. prospector
  1 marca o godz. 14:11

  Wiesio nie wie co to ” rdzenny Brytyjczyk ” . Przeprowadzono badanie genów po znalezieniu kości sprzed 10 000 lat w jakiejś jaskini w Północnej Walii .Okazało się , ze geny tego osobnika z jaskini ma pewien nauczyciel z pobliskiego miasteczka. Rdzenni Brytyjczycy to są właśnie Walijczycy z polnocnej Walii ze Snowdonii. Dodatkowo powiem , że etniczny Walijczyk z Północnej Walii ma …..;-) 😉 sniadą cerę i czarne włosy !!!!! jest podobny do jakiegoś ” muslima ” 😉

  Anglicy ze Anglii – ci blondyni – rudzi tzw ” typowi Angole ” to mieszanka genów z całej Europy – Dunczyków , Francuzów, Germanów , jakichs wikingów etc itd , i wcale nie są ”rdzenni” . Są mieszanków genów. Podobnie jak my Polacy , ale w/w stwierdzenie to największa herezja w rozumieniu ludu pisowskiego .

 102. blackley
  1 marca o godz. 18:26

  Zacytowałem głos z forum dyskusyjnego, reprezentatywny dla części Polaków.
  Nie ma obowiązku- jak na razie- zgadzania się z opiniami zbieżnymi z pańskimi.
  Nikt nie ma monopolu na rację.

 103. wiesiek59
  1 marca o godz. 15:52

  prospector
  1 marca o godz. 14:11

  Brytyjczycy przez kilkaset lat, wypracowali sobie wspólne wartości, podobny kod kulturowy, strukturę rodziny, itp.
  Pomimo różnic, Walia, Irlandia, czy Szkocja, to wzajemnie przenikające się, koegzystujące nacje.”

  Panie szanowny , Walijczycy z Pólnocnej Walii wciąż mowią w swoim języku , sporo starszych ludzi NIE ZNA angielskiego . Chociaż Anglicy podbili ich 500 lat temu wciąż na stodołach widać napisy ” English go home ” . Pisali o tym wszystkim w Polityce jakies 10 lat temu . Ale co z tego jak niektórzy Polityki nie kupują żeby przeczytac tylko ” podczytują w barku stacyjnym ” 😉

 104. Klikam dzisiaj w stronę internetową mojego miasta i nie mogę uwierzyć, że obchody „wyklętych” dotyczą tego miejsca też. Tu gdzie mieszkam młodzi chłopcy wyklinali, ale i tak musieli ubierać się w mundury Wehrmachtu, a ci mniej zdecydowani trafiali jeszcze gorzej. Skoro jednak wiadomo, że ci „wyklęci” współpracowali z Wehrmachtem, to przecież z naszymi mają coś wspólnego nieprawdaż. I w ten sposób znalazłem uzasadnienie dla tych fotek na stronie miasta. Szkoda tylko, że zapomniano dodać fotki z żołnierzami w mundurach feldgrau.
  Po obejrzeniu „wyklętych” zapoznałem się projektami zagospodarowania pomnika ku czci poległych w Smoleńsku. Szczególnie przypadły mi do gustu dwa pomysły: 1) punkt startowy lotniarzy, 2) wieża skoków do wody – tu trzeba by było dobudować niewielki basen.
  A tak na poważnie, to naprawdę nie ma co się zastanawiać nad obecnym premierem, który już wkrótce może okazać się kolejnym eksperymentem gnoma z Żoliborza.
  Nie przepadałem za PO i Tuskiem, ale przypomnijcie sobie ileż to było śmichów z podróży tamtej ekipy. Jak się przyjrzeć dzisiejszej, to odnosi się wrażenie, że oni pomylili politykę zagraniczną z turystyką. Żeby jeszcze na te wycieczki jeździł główny dowódca, ale nie, on zapoznaje się ze światem poprzez TVP. Jaki tego efekt, każdy widzi.

 105. wiesiek59
  1 marca o godz. 18:40

  blackley
  1 marca o godz. 18:26

  Zacytowałem głos z forum dyskusyjnego, reprezentatywny dla części Polaków.
  Nie ma obowiązku- jak na razie- zgadzania się z opiniami zbieżnymi z pańskimi.
  Nikt nie ma monopolu na rację.”

  Zacytował pan to z czym pan się utożsamia . Nie mogę zapytać innych wyrażających poglądy bliskie pana sercu więc pytam pana – Czemu z tego dobrobytu prl-owskiego robotnicy regularnie strajkowali władza ” ludowa” do nich strzelała ? Hę ?
  Moje pytanie nie ma nic wspolnego z obowiązkiem zgadzania sie z moimi lub czyimi kolwiek racjami . Od roku pan nie odpowiedział więc może teraz ? CZEMU Z DOBROBYTU PRL-OWSKIEGO ROBOTNICY REGULARNIE STRAJKOWALI W ŁADZA ” LUDOWA ” DO NICH STRZELAŁA ? dotarło ?

 106. Panie Redaktorze Gospodarzu,

  Morawiecki Mateusz i Duda Andrzej nie byli zadną Enigmą. Dla normalnych ludzi było wiadome od razu co to za ….no dobra niech będzie ..p o s t a ci .

  Klaniam się

  MB

 107. Georealista napisał(a):
  21 lutego 2018 o 12:13

  To nie jest jakaś „karkołomna próba”, tylko zwyczajne konsekwentne odcięcie kuponów od prawdy historycznej. Kalkulacja koszt-efekt w tym sporze jest zdecydowanie po stronie Polski. Problemem jest raczej wyuczona bezradność i kapitulanctwo naszych sfer opiniotwórczych, przyzwyczajonych do „bezpiecznej”, starej, utartej narracji. W szerszej perspektywie chodzi o wybór przez USA, który obszar geopolityczny jest ważniejszy dla geostrategii USA – Polska czy Izrael.

  Izrael od 2009 od momentu „przewrotu kopernikańskiego” i decyzji USA o przeniesieniu punktu ciężkości na południowy Pacyfik i Chiny, dąży do odzyskania swej wyjątkowej uprzywilejowanej pozycji, w czym np. od 2009 stosuje silnie stosunki z Kremlem jako balans i lewar na USA. USA maja problem „krótkiej kołdry” finansowej – i muszą wybierać – co długofalowo ze względu na interes USA będzie promowało wsparcie Polski kosztem Izraela. Izrael obawia się długofalowego wzrostu znaczenia Polski ze względu na jej pozycję geopolityczną [styk europejskiego Rimmlandu z de facto azjatyckim Heartlandem] i ze względu na skokowy wzrost znaczenia Polski po Brexicie – jako jedynego silnego gracza, „agenta USA” i „punktu wejścia” dla USA w ramach UE.

  Stąd ta „niezrozumiała” dla laików agresja medialno-dyplomatyczna Izraela na Polskę, stąd „nagła” i „niespodziewana” wolta w sprawie ustawy o IPN – konsultowanej i uzgadnianej bez protestów czy problemów od ponad roku. Stąd i skokowy wzrost zupełnie „wyssanych z palca” roszczeń Izraela z 65 do 300 mld USD – co ma na celu de facto wrogie przejęcie Polski i jej zasobów – a zwłaszcza pola geopolitycznego, jakie Polska przedstawia.

  Zostaliśmy zaatakowani z premedytacją przez Izrael – i zmuszeni do kontrakcji. Atak na Polskę łączy się ściśle z podpisanym równolegle paktem Putin-Netanjahu, który daje Izraelowi wolna rękę względem ataku na Iran, Syrię, Liban, północny Irak,także na Kurdów – w ramach planu tzw. Wielkiego Izraela – co jest częścią wstępną dla zdobycia głębi strategicznej bezpieczeństwa przez Izrael, przejęcia zasobów surowcowych ww obszarów [min. do linii Eufratu] i wymieceniem wrogiej Izraelowi populacji, a także bytów państwowych, które mu zagrażają. Uruchomienie planu wojennego dzięki dogadaniu Izraela z Rosją, pociąga za sobą działania w celu zapewnienia finansowania kosztownej wojny i Izrael, prócz podwyższenia kwoty roszczeń [co wynika zapewne z oszacowania kosztów planu przebudowy Bliskiego Wschodu] zamierza przejąć zasoby geotermalne Polski, Skarbiec Suwalski, stworzyć „awaryjną enklawę kontynentalną bezpieczeństwa” [sanktuarium] dla swoich obywateli – a także przejąć Polskę jako główny hub europejski Nowego Jedwabnego Szlaku.

  Jakiekolwiek ustępowanie Izraelowi byłoby więc błędem największym w obecnej sytuacji i w grze o TAKĄ STAWKĘ – należy wzmóc działania medialne na wielką skalę, z przekazem we wszystkich językach, z dużym zaangażowaniem od mainstreamu po media społecznościowe, youtube itd. USA muszą być zmuszone do jasnego wyboru strony, na razie „zygzakuje” i raczej popiera Izrael, dla niepoznaki przysyłając bardziej [teoretycznie] koncyliacyjną Panią Ambasador.

  Lewarem na USA powinno być nie tylko przystąpienie do PESCO i zbliżenie do Berlina i Paryża, ale przepięcie głównych programów jak Wisła i Narew i Homar – na dostawców europejskich – Eurosam, Thales itd. – konkretnie Aster 30 Block 1 NT i od 2020 Aster 30 Block 2 BMD – zamiast PAC-3MSE, radary Thalesa zamiast Raytheyrona, amunicja precyzyjna dalekiego z OTO Melara Vulcan-Dardo – itd.

  A także szersza współpraca militarno-przemysłowa ze Skandynawia i Turcją. Proszę całkowicie porzucić stare kalki i wzorce myślenia – to Izrael swoim frontalnym intencjonalnym i interesownym atakiem [pod swoje plany, które pakt Putin-Netanjahu wprowadził w etap realizacji] zdecydował o wejściu Polski do wielkiej gry – „na całego” i bez żadnego „odpuszczania” – na razie medialnie i politycznie.
  =========

  DOKŁADNIE.

  Horyzonty myslowe niektórych dyskutantów, są BARDZO ograniczone.
  Gra nie toczy się o pietruszkę, tylko naszą przyszłość.

 108. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności może ulec wypadkowi. W krótkiej karierze prezydenta Andrzeja Dudy zdarzyły się już dwa takie wypadki, a mówią, że do trzech razy sztuka. Pani premier po zderzeniu przewożącego ją pojazdu z drzewem wylądowała w szpitalu. Premier Morawiecki ma tymczasem więcej szczęścia. Po transformacji wybudowano już trzecią część planowanych dróg ekspresowych i powstają nowe odcinki tych dróg. Jeżdżę na starość coraz szybciej, bo co mi tam, ale staram się nikomu szkody nie zrobić bo pół wieku za kierownicą jakieś doświadczenie przyniosło. Ma się zakończyć postępowanie w sprawie wypadku pani premier w drodze do domu. Prosta sprawa, a nie ustalono czy pojazd miał włączone sygnały dźwiękowe. Jakie zdanie ma na ten temat sama pani premier nie wiadomo, ale może ktoś z Państwa to wie? Sprawa ministra Macierewicza, którego wieziono z jednej uroczystości na drugą jest ewidentnym nieszczęściem dla poszkodowanych, chociaż minister spieszył się służbowo. Zwolnienie ministra z funkcji poszkodowani w wypadku przyjmują pewnie z satysfakcją. Prezes Kaczyński odbył już kilkadziesiąt podróży na Wawel i nie słyszeliśmy o problemach komunikacyjnych, z wyjątkiem sprzeciwu mieszkańców Krakowa, co zrozumiałe. Tyle podróży i tyle szczęścia. Każdemu kierowcy życzę aby nie spotkał jadącego w przeciwnym kierunku na własnym pasie ruchu i kolumna rządowa nie zrobiła mu z samochodu garażu.

 109. blackley
  1 marca o godz. 18:45

  Do lat 80′ strzelano wielokrotnie do robotników, w przodujących krajach Zachodu.
  Pan wybaczy, ale pana teksty zaczynają być dość…głupkowate.
  Oczywiście, z mojego punktu widzenia.
  ZAPEWNE BRAK PANU WIEDZY O ŚWIECIE.
  Cóż, braki można nadrobić.
  To po prostu kwestia czasu który pan poświęci temu zagadnieniu.
  Przy ustabilizowanej sytuacji materialnej, zgodnej zapewne z pana rzeczywistą, nie powinno być to problemem.
  Trzeba tylko chcieć….

 110. wiesiek59
  1 marca o godz. 18:56

  ”A także szersza współpraca militarno-przemysłowa ze Skandynawia i Turcją”

  W Turcji skazuje się dziennikarzy na cięzki kryminał za to co piszą . Nie mam chęci współpracować z satrapią.
  Czemu nie odpowiada pan na pytanie ?

 111. Ludzie mówią,że Głódzia tego kościelnego generała z czasów komunistycznych ps.Flaszka też zdegradują.Tak sobie myślę dlaczego wszak wszelka władza od Boga pochodzi.A wiara w pochodzenie władzy to nie jest kolaboracja tylko pokora.

 112. byk 1 marca o godz. 18:13
  „moskwa, 16 czerwca 1941, na peronie dworca w moskwie:
  josif wissarinowicz robi misia z ambasadorem III rzeszy schulenburgiem i mowi – wir bleiben freunde!”
  Nie autoryzuję, ale podziwiam trafność komentarza w dniu żołnierzy wyklętych

 113. wiesiek59
  1 marca o godz. 19:02

  Nic mnie nie obchodzi kto na Zachodzie strzelał do robotników . Nie mieszkałem na Zachodzie tylko w Polsce .

  To ze na Zachodzie strzelano do robotników nie oznacza że mieli prawo to robić . Z faktu że ktoś jest złodziejem nie wynika przesłanka że można kraść . Panska retoryka jest retoryką Chruszczowa – ” a u was Murzynów bija ” . Po za tym Za chód byl – jak pan twierdzi – kapitalistyczny czyli z definicji wrogi klasie robotniczej . W Polsce prl-owskiej , panstwie robotników , strzelano do robotników bo strajkowali > 1 . czemu strajkowali skoro jak pan twierdzi wszystko mieli
  2 . czemu władza strzelała skoro wszystko było ? No do dzieła , niech pan wyjasni z jakiego powodu robotnicza wladza mordowała robotników w pełnym sprawiedliwości społecznej i dobrobytu panstwie ?
  CO TU JEST GLUPIEGO ? najwyżej ten kto nie umie odpowiedzieć na proste pytanie

 114. Bóg pokarał Europę mrozową Bestią.Znowu gaz z Rosji to zbawienie.Boskość gazu łagodzi obyczaje.Tak sobie myślę,że Kaczyński olewa boskość korzystając z farelki.

 115. blackley
  1 marca o godz. 19:10

  Mnie natomiast nie obchodzi pańskie zaściankowe widzenie świata.
  Nie ma kraju, w którym siłą nie tłumiono by zamieszek, niepokojów społecznych.
  zawsze znajdzie się grupa malkontentów, których nie da się przekonać słowami, tylko pałami.
  Szuka pan jakiegoś idealnego systemu?
  Taki nie istnieje.

  Teoria zaś, w praktyce społecznej się nie sprawdza.

 116. Dla mnie Marzec ’68 jest przede wszystkim zapisem kilku obrazów, które wciąż mam w tyle głowy jako ówczesny pierwszoroczniak Filologii Polskiej na UW. Genezę Marca, jego reperkusje poznałam i zrozumiałam później.
  Najpierw byłam na manifce (wtedy takie określenie nie było znane) pod pomnikiem Mickiewicza na Krakowskim, gdzie odbywał się protest w sprawie zdjętych „Dziadów” wedle Dejmka. Był wieczór, wokół „krzątali się” chłopcy z MO i czaili tajniacy. Podpisałam tylko listę z protestem, która krążyła wśród zebranych.
  Ósmego marca byłam na dziedzińcu UW, skąd uciekłam przed „aktywem robotniczym” dowiezionym autokarami na teren uniwerku w celu poskromienia młodzieży „bananowej” i nie tylko takiej, żeby się jej w głowach nie poprzewracało. Uciekłam wyjściem na ulicę Obozową.
  Potem był strajk okupacyjny, który został proklamowany w Audytorium Maximum po nieudanej mediacji rektora Rybickiego ze studentami m.in. w sprawie wyrzuconych studentów oraz podeptania autonomii uczelni przez ówczesne władze zGomułką na czele.
  Pamiętam, że „wypożyczyłam” na chwilę swoją legitymację studencką dziewczynie (byłyśmy podobne) mojego kolegi, późniejszego znakomitego reżysera, która była wtedy w klasie maturalnej.
  „Bramka” od strony Krakowskiego była bowiem pilnie strzeżona przez straż strajkową, by nie przedostawali się prowokatorzy.
  I jeszcze dwa nocne wspomnienia ze strajku. Nagle pojawił się w okolicy budynku Polonistyki na oko dwunastoletni chłopaczek z rowerem. Prawdopodobnie syn jakichś pracowników UW, którzy mieszkali na terenie kampusu. Bardzo chciał wyrazić swoją solidarność z nami i namawiał gorąco, że da się przejechać każdemu, kto tylko zechce.
  Zapamiętałam też Maćka Zembatego. Siedział na schodach w gmachu polonistyki (chyba „powtarzał” V rok albo pisał pracę magisterską) z gitarą i układał zwrotki ballady z refrenem „Pan prokurator ma rację, mamy w Polsce demokrację”. Miał z tego powodu nieprzyjemności, bo zapisujący tekst kolega okazał się … ubekiem. Podobno wybronił Macieja ojciec, który był prominentnym (bezpartyjnym) profesorem prawa.
  Potem były już tylko pożegnania z przyjaciółmi na dworcu Warszawa Gdańska. To właśnie stamtąd odjeżdżali polscy Żydzi do Wiednia, a potem w różne świata strony. Oczywiście nie wszyscy. Znam przypadki, że wyjeżdżali rodzice z małolatami, a dorosłe dzieci zostawały i na odwrót.

 117. W IV RP areszt wydobywczy już jest formą resocjalizacji.Dlatego nie ma potrzeby budowania pisowskich obozów koncentracyjnych z mlekiem w menu.Co sugerował Bender przy okazji resocjalizacji komunistów przez pracę z boskim Arbeit macht frei.Tak sobie myślę,że Bereza Kartuska w IV RP będzie przypominać amerykański wynalazek zwany rezerwatem.Czyli zatrzymać w domu jak sugeruje Kempa ale z obrączką.

 118. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 marca o godz. 19:49

  Jesteś w niedoczasie.

  Swego czasu powstało kilka filmów o farmach więziennych w USA.
  PRYWATNYCH.
  Personelu dostarczali lokalni sędziowie i szeryfowie, dzieląc się działką z właścicielami.
  Nie było problemu ze skazańcami.
  Znacznie wcześniej niż u nas, dało się sfalandyzować- rozciągnąć ramy prawne, by pensjonariuszy nie zabrakło.
  Areszt wydobywczy jest dopiero pierwszym krokiem w tym kierunku.
  Kapitalizm nie jest mniej twórczy niż komunizm.
  W poszukiwaniu niewolników…

 119. ls42
  Autorom dywagacji moje uznanie. Podział Żydów na naszych i obcych w innym ujęciu.

  Na blogu obowiazuje teoria genetyczna polskiego antysemityzmu. Prosta i jasna. Mamy nawet blogowe autorytety genetyczne potwierdzajace te teorie.
  W poznaniu wszystko jest OK tylko wtedy, gdy teorie maja poparcie w faktach. Nawet minimalne. Troche zajmowalem sie genetyka i, jak na razie, teoria genetyczna o pochodzeniu polskiego antysemityzmu jest tak prawdziwa jak teoria flogistonu lub cieplika.

 120. wiesiek59
  1 marca o godz. 19:31

  Baju baju , panie szanowny.
  Proste pytanie – prosta odpowiedz. Nie umie czy raczej nie chce pan jej udzielić bo musiał by pan przyznać , że prl nie był takim systemem jaki pan tu usiłuje malować.
  Nie mówimy o innych krajach . To że ktoś kradnie nie oznacza że złodziejstwo jest legalne , panie nauczycielu …tak pan tłumaczył dzieciom ? My sobie wezmiemy po batonie ze sklepu bo tamten pan też wział ?


  ”zawsze znajdzie się grupa malkontentów, których nie da się przekonać słowami, tylko pałami.”
  Pałami pan powiada ….ale to nie byla ”grupa malkontentów ” szan. panie . Stawaly cale , wielotysięczne zakłady pracy . Większość klasy robotniczej w koncu strajkowała – wtedy już władza nie odwazała sie strzelać i pałować. Wię co te wszystkie tysiące robotników były ” malkontentami ” ? To znaczy że ten wasz goowniany prl nie był zdnym robotniczym ustrojem skoro nawet robotników przekonać do swojego istnienia . Ten cały prl istniał wylącznie dla kompleksu mundurowo-urzędniczego . Robotnik dla was był zwyczajnym malkontentem jak zaczał się upominać żeby w sklepie było cos mozna kupić , żeby na mieszkanie nie trzeba było ” czekać ” 16 lat . Robol podnosił łeb i panom ” oficerom ideologicznym prl ” psuł ładny obrazek prl , malkontent jeden 😉 Okradliście ludzi z godnosci i pieniędzy sami za sprawą talonów i systemu koniakowo-przydziałowego mieliscie wszystko . Robol-malkontent mial siedzieć cicho i żreć suchy chleb . A jak nie to się go kulką poczestowało . Tak to sobie funkcjonariusze prl wymyslili .
  Tyle że proszę nie mówić , ze prl to było panstwo ”sprawiedliwości społecznej i robotników ” .

 121. wiesiek59
  1 marca o godz. 20:03

  Panie szanowny , za panskiego prl w każdym więzieniu była fabryka czegoś. Stan się musial zgadzać , sadzali za kurę na 2 lata bo wtedy dwa lata był darmowy robotnik .

  Po to sa NIEZAWISŁE sądy i tak przez pana obsmiane prawa człowieka żeby ludzi do niewolnictwa nie zmuszać .

  ps to ze w USA tak jest nie oznacza ze tak jest dobrze i tak ma byc w Polsce szan panie .

 122. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 marca o godz. 15:06
  Nie , J. Kaczyński jest kompletnie bezideowy i na dokładkę całkiem niemoralny.

 123. Jacobsky
  1 marca o godz. 14:02
  Tylko że to co piszesz ‚rzucali się jak sepy i hieny, żeby cos wyszarpać za bezcen.”
  jest typowe dla większości i to nie tylko Polaków.
  Z naszej historii wystarczy wspomnieć jak poczynano sobie z mieniem zostawionym przez Niemców uciekających przed Rosjanami. Jak skwapliwie przyjmowano (ba walczono o jak najwięcej) ziemie rozparcelowywanych majątków. Nie znam nikogo kto powiedział nie chcę bo to kradzione (albo choć zwrócił się do właściciela by wycenił ile chce za tę ziemię). Z dworów szabrowano co się udało. Podobnie było z tymi co dostawali lokale mieszkalne z dekretu o przymusowej gospodarce lokalami z dekretu ,. Dekret ten rozciągnięto w 1951 roku na wszystkie lokale. Każdy wprowadzający się miał w d… właściciela i było dobrze jak przynajmniej nie niszczył lokalu lub nie robił awantur.

 124. PA2155
  1 marca o godz. 20:04

  Kod kulturowy…..
  Litwacy wnieśli swój.
  Nie da się uwolnić od niego pozostając zwartą społecznością będącą mniejszością w jakimś kraju.
  Nawet w trzecim pokoleniu.
  Genetyka ma tu nieznaczne znaczenie.
  Bardziej, charakterystyczny strój, akcent, wygląd odrożniający od tubylców.
  Mimikra bywa przydatna….

 125. blackley
  1 marca o godz. 20:12

  Dzięki temu systemowi spłacali długi na przykład alimenciarze.
  Wiele niebieskich ptaków nauczyło się zawodów.
  System nie był stworzony dla maksymalizacji zysku prywatnego, tylko zagospodarowaniu zasobów ludzkich- i to przy pełnym poszanowaniu prawa pracy.

  Nie szukano niewolników na siłę.

 126. mag
  1 marca o godz. 19:32
  Ciesze się, że to napisałaś , bo to jest ta właśnie prawdziwa , a nie zafałszowana historia marca 68. Tak jak wcześniej pisałem moja koleżanka studiowała na UW i tez była na tym wiecu na placu. Nie wspominała czy ja pobito , ale z pewnością wybito jej z głowy idealizm i stała się pragmatyczka. Wykorzystała swoje działanie w SSPONZ. Zrobiła karierę za granica. Niestety gdy za sprawa wspomnień marca poszukałem jej znalazłem tylko jej nekrolog
  Dorota Gierycz
  absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego,
  dr nauk politycznych, działaczka SPONZ,
  wieloletni pracownik ONZ w Wiedniu i Nowym Jorku,
  przedstawiciel ONZ w misjach pokojowych w Bośni, Gruzji i Liberii,
  wykładowca na uczelniach polskich i zagranicznych,
  m.in., we Włoszech, w Austrii i USA.

 127. maciek.g

  Dlaczego reformę rolną nazywasz kradzieżą?

 128. Wiesiek znów cytuje z jakiegoś zakamarka internetu piramidalne bzdury geopolityczne o pakcie Putin-Netanyahu.
  Wiesiek jest bezkrytyczny. Można mu wcisnąć każdy farmazon, bujdę o Żydach lub Chinach lub banksterach lub o wirtualnym pieniądzu i on ten farmazon zaraz przekopiuje na EP załączając u dołu swoją zachętę – ciekawe, warto poczytać.
  Pzdr, TJ

 129. blackley
  1 marca o godz. 18:21
  Zosób z poza twego klucza może nie utożsamiające się , ale zupełnie zadowolone osoby znałem. Po prostu byli to ludzie którym wystarczało, że nie mają problemu z wyżywieniem siebie i rodziny, mogą wyjechać na wczasy, uprawiać swój ulubiony sport i od czasu do czasu pobawić się. W politykę się nie bawili. Ważne że pracowali 8h i potem mieli wolne. Za granica nawet im się nie śniło wyjeżdżać i zamknięte (nie do końca , bo po 1965 się rozluźniało) granice były im obojętne.
  Ponieważ znałem kilku sadze że było ich sporo

 130. Znowu ta gnida beksley,

 131. wiesiek59
  1 marca o godz. 20:41

  😉 dobre , dobre ….Strajki w czasie których stawały wielotysięczne załogi to nie były zadne strajki tylko ” paru malkontentów” , a robotnicy , których rzekomo robotnicza wladza zabila za strajkowanie to byli ” malkontenci , ktorym nie udawało się inaczej wytłumaczyc jak pałą ” wrrrróć , kulka nie pałą – nie taka kulką z łozyska tylko kulką w glowę albo tułów . Dodać należy że władzunię tak rozniosło że w Gdansku strzelała do ludzi idących z/do pociągu !!!! malkontenci jedni 😉 i do tego z CIA pewnie .

  System zamykania ludzi na dwa lata za kradzież kury był tak wspaniałomyslny że aż łza sie w oku kręci ….” alimenciarze spłacali ”

  ”Niebiescy ptakowie ” uczyli się zawodów – no nie wierze że ktoś takie coś spłodził ….

  ” system nie był stworzony do maksymalizacji zysku prywatnego tylko do zagospodarowania zasobów ludzkich ” – no i tym sposobem ludzi nie było stać na kupowanie tych wszystkich dóbr jakie mozna było kupić, prl wytwarzal zamiast prawdziwych produktów tzw” erzatze ” , produkty niskiej jakości i przydatności , wązne żeby było tanio , zeby ludzie , którym się nie płaciło mogli jedna coś kupic . Buta na nogę albo kapotę.
  Ten rodzaj myslenia pokutuje w panu i dziś – Panskie zmartwienia że Ukraincy nas przescigną w swiadczeniu taniej pracy …..Proszę pana a niech przescigną , trzeba się rozwijać a nie konkurować w ilosci przeniesonych ręcznie cegieł 😉 czy zbitych palet . Nie lepiej zarabiać forsę głową a nie zginaniem grzbietu ? No ale za prl ten kto myślał był podejrzany a typ w kufajce biegający w taczkach – nawet pustych – o tak ten był ok.

  Niebieskie ptaki , ” anglosasi ” – panie jak pan sie uchował ? jakbym Gomułke slyszaa=ł

 132. Saldo mortale
  1 marca o godz. 10:50 napisał m. in.:

  1. biernosc/tlumaczenie biernosci kara smierci jest kolejnym eufemizmem; kara smierci grozila rowniez za zabicie prosiaka, sluchanie radia, za posiadanie nie zarejestrowanych krow, za niedozwolone pieczenie bulek.

  1. Komentarz: żadną z tych czynności nie wykonywało się 24 godziny na dobę przez wiele miesięcy a ewentualna denuncjacja groziła tylko ze strony osobistego wroga. W przypadku przechowywania Żydów zagrożenie donosem ze strony antysemickiego otoczenia wzrastało kilkudziesięciokrotnie i mówiac eufemistycznie, szansa „zasniecia na wieki” wzrastala proporcjonalnie.

  2. niewdziecznosc/w 1939 roku sluzylo w polskiej arii 100.000 Zydow po mobilizacji. 32.000 zginelo w walkach, pozostali wzieci do niewoli zostali zamordowani.

  Komentarz: na początku zdania brakuje wyrazów: „oblicza się, że”. Liczba 100 000 jest możliwa ale nieprawdopodobna. Polski plan mobilizacyjny „W” nie został zrealizowany w 100%, przeciętny udział Żydów odbywających służbę wojskową w Polsce przedwrześniowej to ok. 6 w całości WP, procent stawiennictwa rzędu 80 %.
  W kampanii 1939 roku zginęło 66,3 tys. żołnierzy i oficerów WP. Liczba 32 000 poległych Żydów oznaczałaby, że stanowili oni
  48,2 % strat bezpowrotnych. Ponadto 137,7 tys. walczących zostało ciężko rannych. Zachowując proporcję, wśród nich Żydów winno być 66,4 tys. tak poszkodowanych. Łączna liczba żydowskich strat wyniosłaby 98,4 tys żołnierzy, na zdrowych i lekko rannych zostaje więc 1.6 tys. tys. Takie straty zdarzały Armii Czerwonej, w formacjach zwartych, atakujących na wąskich frontach. Przy 100 tys. walczących na froncie o długości 1700 km jest to niemożliwe.
  Niemcy z obozów jenieckich zwolnili wszystkich Niemców, Białorusinów i Żydów. Pewną liczbę Żydów zamordowano w Prusach Wschodnich ale nie w stałych obozach jenieckich.

  3. mit o Zydokomunie; zydzi stanowili 0,16% – 0,29% polskich komunistow przed wojna.

  Komentarz: przyjmując za prof. J. Śpiewakiem liczebność zaangażowanych w działalność komunistyczną (także uwięzionych) w wysokości 31,6 tys. osób i podane promile, wychodzi od 50 do 91 Żydów komunistów – bez komentarza.

  Wpis lepiej brzmiałby tak:
  „W 3,5 mln. społeczności żydowskiej komuniści stanowili 0,16%-0,29% czyli od 5600 do 10200 osób. Mówienie przy takich wielkościach o Żydokomunie jest, minimum, aberracją.”

 133. maciek.g
  1 marca o godz. 21:03

  Ma pan rację , byli tacy ludzie . Kisiel powiedział ” to że jesteśmy w dupie nie jest najgorsze. Najgorsze jest to że zaczynamy się w niejm urządzać ”

  Niektórzy się zaczeli urządzać.

 134. Ted’dy bear
  1 marca o godz. 21:05

  Znowu ta gnida beksley,”

  Pan nierozumny wstał z grzędy ? Dla pana 1. pan 2.blackley

  Tykać i nazywać gnidą może pan swoją dziewczynę . Lub chłopaka .

  Napewno nie był pan szatniarzem za prl ?

 135. Całkiem niedawno mieliśmy ministra zdrowia który postanowił że zlikwiduje kolejki do lekarzy. Zlikwiduje…ustawą.
  Nie zdążył, niestety i problem został.
  Teraz mamy ustawę o IPN…ustawowo wszyscy byliśmy patriotami, piękni i szlachetni a kto twierdzi inaczej…… do puchy!
  I co wyszło?
  Zawsze znajdą sie jakieś Żydy co wszystko popsują!
  Jak żyć w tym kraju…..jak żyć!
  P.S. Mam pytanie…czy premier „Enigma” oznacza enigmatyczny?

 136. Bar Norte
  1 marca o godz. 20:52
  W Polsce Ludowej, reformę rolną przeprowadzono na mocy wydanego przez PKWN dekretu o reformie rolnej, z 6 września 1944. Dotyczyła ona wywłaszczenia i parcelacji majątków ziemskich o obszarze ponad 50 ha, a na niektórych terenach powyżej 100 ha. Ogółem, w latach 1944-1948, na cele reformy rolnej zostało przejętych 9707 majątków ziemskich (ok. 3,49 mln hektarów)
  W czasie przeprowadzanej reformy rolnej, utworzono Państwowy Fundusz Ziemi. Za jego pośrednictwem poprzez tzw. nadziały tworzono nowe gospodarstwa rolne i powiększano gospodarstwa karłowate. Za otrzymaną z nadziałów ziemię, dekret PKWN ustalał zapłatę stanowiącą równowartość przeciętnych rocznych plonów. Spłata następowała w ciągu 10-20 lat. Uzyskane środki PFZ przeznaczał na wydatki związane z przeprowadzeniem reformy.
  Postanowienia dekretu interpretowano rozszerzająco, wysiedlając dotychczasowych właścicieli z ich domów, pozbawiając dobytku, w tym dóbr kultury. Warstwa ziemiaństwa została w ten sposób pozbawiona podstaw bytowych, a byłym ziemianom zakazano pobytu i zamieszkania w powiecie, gdzie dotychczas znajdował się ich majątek ziemski.
  Widzisz Bar ja miałem wujka któremu kazano się wynosić z dworku w ciągu 24 godzin. Chłopi na furmankach przewieźli mu trochę rzeczy do odległego o ponad 300 km Radomia gdzie rodzina wygospodarowała mu pokój do mieszkania. Żadnych odszkodowań nie otrzymał. A więc kradzież na 100%.
  Od chłopów za otrzymana z kradzieży ziemi państwo jeszcze wzięło pieniądze – fajne co

 137. PA2155
  1 marca o godz. 20:04

  ”Troche zajmowalem sie genetyka i, jak na razie, teoria genetyczna o pochodzeniu polskiego antysemityzmu jest tak prawdziwa jak teoria flogistonu lub cieplika.”

  Tak samo jest prawdziwa teoria o białych smugach za samolotami w których ma się rozpylać preparaty ubezpładniajęce Naród Polski – tak stwierdził Szyszko Jan.

  Moim zdaniem antysemityzm miał mocne podłoże ekonomiczne. Z przyczyn od nich niezaleznych – zabory i tzw ” dziedzice ” Zydzi stanowili nowoczesną klasę srednią w społeczenstwie polskim . Byli to nowoczesni , wykształceni ludzie , gotowi na wyzwania wspólczesności . Polacy tkwili w rzeczywistości i imaginarium feudalnym . Stosunki feudalne zamrozone przetrwały do lat 20 tych 20 wieku .
  Oczywiscie nie nalezało Zydów mordować i przesladować ale tworzyć swoją klasę srednią i nowoczesne społeczenstwo. Mordowanie , przesladowanie , wypedzanie jest zawsze złem .
  Może ktoś zbada wątek tego rodzaju – tzw ” panowie . dziedzice , magnaci ” winni mizerii olbrzymiej większości Polaków z powodu że ich trzymali w niewolnictwie wiele setek lat delikatnie bądz mniej sterowali nienawiść zupełnie zrozumiale wkoorwionego ludu z siebie na Zydów . Prawdaż by to była ?

 138. maciek.g
  1 marca o godz. 21:17

  Ma pan rację . Mojemu Dziadkowi chłystek z UB jak zamykali Dziadka za niewywiązanie się z tzw ” kontygentów ” , powiedział że te ” kontygenta ” to za ziemię która z reformy od panstwa ludowego otrzymaliscie !!!
  Znaczy że panstwo tzw ” dziedzicom ” ziemie zabrało ale od chłopów forsę wzieło, darmo nie dało . Tyle że mój Dziadek z reformy rolnej nic nie dostał . …a płacić do 1972 roku MUSIELISMY.

 139. maciek.g

  „Warstwa ziemiaństwa została w ten sposób pozbawiona podstaw bytowych”

  Podobnie na skutek działań liberałów postąpiono z warstwą arystokratyczną we Francji, w czasie Rewolucji. Stało się z tą grupą społeczną dokładnie to co z polskimi ziemianami po wojnie.

  Co ci nie przeszkadza uznawać demokracji liberalnej, która w efekcie tych zmian własnościowych powstała, za najlepszą formę ustroju – również podkreślając jej walory moralne.

  Maćku.g, wykazujesz wyjątkową stronniczość w ocenie zdarzeń historycznych

 140. mag
  1 marca o godz. 19:32
  Tobie widzę że wpis wszedł, ale moja odpowiedź czeka na moderację i tak jak w twojej nic w niej nie było co uzasadniło by takową – to właśnie potwierdza to co pisałem o ej moderacji do ciebie.

 141. blackley:
  W takiej dawnej, wydanej jeszcze przed wojna, historii syjonizmu przeczytalem, ze antysemicka byla Samopomoc Chlopska, bo tworzyla swoje wlasne sklepy i zabierala chleb geszeftom zydowskim. Publikacja jest dostepna w katalogu BN w Warszawie.
  Najcelniejszym argumentem jest ta przasna teoria, ze lud polski wierzy w ta krew potrzebna na mace (podobno 25% populacji).
  tejot widzial te statystyki to moze nam niedouczonym pokaze.

 142. tejot
  1 marca o godz. 21:02

  Komentowanie wpisów idioty, nie sprawia mi przyjemności.
  Toteż sobie daruję..
  Z pana strony zaczyna być to jakaś osobista rozgrywka, powodująca totalne zaślepienie.
  Argumentów jak zwykle, brak.

 143. Bar Norte
  1 marca o godz. 21:28
  Czy ja się ustosunkowywałem do rewolucji we Francji? nie przypominam sobie takiego faktu.
  A tu już jedziesz p bandzie
  „Co ci nie przeszkadza uznawać demokracji liberalnej, która w efekcie tych zmian własnościowych powstała, za najlepszą formę ustroju”
  No gratulacje myślenia , rewolucja bolszewicka była konieczna do powstania demokracji liberalnej.
  tu masz definicję
  Demokracja liberalna (demokracja konstytucyjna) – rodzaj demokracji przedstawicielskiej charakteryzujący się wolnymi i uczciwymi wyborami oraz pluralizmem politycznym, utożsamiany z demokracją parlamentarną. … Decyzje podejmowane w demokracji liberalnej nie mogą naruszać praw mniejszości
  Wskaż kraje demokratyczne w których zrobiono taka „reformę rolna” jak w PRL.
  Ośmieszyłeś się na całego

 144. PA2155
  1 marca o godz. 21:35

  O krwi na macę słyszałem ale nie spotkałem NIKOGO kto by w to wierzyl – a wychowałem sie na wsi , w czasach gdy jak było za duzo szczeniaków to się je poprostu topiło. Dożywotek już u nas się nie już spotykało ale słyszałem że były do lat 20-30ych – takie pomieszczonko do przechowywania dziadków na tzw ”wycugu”, no zimna izba , zeby jak najpredzej umarli , jedzenie si,ę dawało ale nie za duzo ….

  Ciekawe to o sklepach które były antysemickie …..
  O ekonomicznym podłozu antysemityzmu przed 2 wojną , w duchu o którym mówie ,sporo napisał Norman Davies . Antysemita ?

  Zeby żaden teodor się nie czepnał – NIE WOLNO ZABIJAĆ NIKOGO. Zyda czy Rosjanina- choć rusków nie lubię – NIE MORDUJEMY. Nie zyczymy smierci i choroby , nie zyczymu niepowodzen itd Bośmy ludzie a nie buszmeni .

 145. Zakończyli świętowanie dnia podłości, zemsty, odwetu i głupoty.

 146. blakley:
  O statystyce krwi i macy skontaktuj sie z teo i tejotem.

 147. blackley
  1 marca o godz. 21:27
  Tego nie wiedziałem. Zawsze oceniałem że PRL nie można rozpatrywać jako jednego okresu. Bo pierwszy za Bieruta był bandycki i złodziejski.
  Za Gomółki nastąpiła duża zmiana , ale nadzieje były ogromne i oczywiści zawód był wielki (za Gomułki tez wciąż się zmieniało ). Gierek to już zupełnie co innego. Jaruzelski to specyficzny okres , bardzo trudny do jednoznacznej oceny. Stan wojenny w super rękawiczkach , na taka skalę operacji ofiary praktycznie żadne. Po stłumieniu buntu represje iluzoryczne . Przywódcy siedzą sobie w Arłamowie , bez szykan.
  Żadnych ścieżek zdrowia, wieloletnich kar więzienia itp. na koniec okrągły stół i dopuszczenie opozycji do rządzenia. Chyba ewenement na skale światową.

 148. maciek.g

  „Czy ja się ustosunkowywałem do rewolucji we Francji?”

  Nie, to ja podjąłem wysiłek by ci uświadomić, że we Francji w czasie rewolucji na skutek działań liberałów wywłaszczono arystokratów podobnie jak w Polsce po wojnie ziemian. Z tym, że we Francji bardziej brutalnie. Naprawdę, nikt się z nimi nie pieścił jak w Polsce po wojnie.

  Przepraszam, ale tym razem słowa nie napisałem o rewolucji bolszewickiej. To już jakieś twoje skojarzenia.

  Natomiast jasno napisałem, że to rewolucja francuska, która na skutek wywłaszczeń zniszczyła klasę arystokratyczną, stworzyła demokrację liberalną, którą tak chwalisz.
  Mogę co najwyżej ubolewać, że nie kojarzysz swej ulubionej formy ustrojowej i jej teoretyka, liberała Monteskiusza z rewolucją francuską.
  Tak więc pamietaj, ilekroć będziesz go cytował miej w głowie, że jego teoretyczne dzieło zamieniło się w praktykę za pomocą gilotyny ścinającej arystokratów by się już nie mogli upomnieć o przemocą wydartą im ziemię.

 149. blackley
  1 marca o godz. 21:55
  Ja z miasta i muszę przyznać, że zupełnie o tym nie mówiono, bo nic nie kojarzę.

 150. PA2155
  1 marca o godz. 22:02

  blakley:
  O statystyce krwi i macy skontaktuj sie z teo i tejotem.”

  winno być ;;blackley;; 😉 daruję sobie . Może ktoś , gdzieś w to wierzył . Nie w moich stronach.Opowiadało sie jako bajdy o procederze macy – że dzieciaka Zydzi łapali , taczali w beczce najeżonej kolcami w srodku i krew szła na macę . Nikt kogo spotkałem nie wierzył w te historie . O Marsjanach też ludzie mówią . Wierzy ktoś ?

 151. hetajr
  1 marca o godz. 21:08
  i Saldo mortale
  Z wikipedii

  „Udział Żydów na eksponowanych stanowiskach we władzach oraz w organach bezpieczeństwa w Polsce ludowej przyczynił się do pogłębienia tego stereotypu w okresie powojennym (Żydokomuna). Według dostępnych danych administracyjnych, 37,1% kierowniczej kadry Resortu Bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1944–1954 w Polsce stanowili Żydzi i osoby pochodzenia żydowskiego”
  Czy dziwne jest że Polacy tak uważają?
  Fakt ze większość tych żydów przybyło ze Związku Radzieckiego.

 152. Jak opisują działacze Razem, „Żołnierze wyklęci” to „zakłamane pojęcie”, ponieważ wśród takich postaci jak bohaterski rotmistrz Witold Pilecki „przemyca się kult hitlerowskich kolaborantów i ludobójców”, odpowiedzialnych za mordy czy gwałty. „Nie wolno stawiać pomników zbrodniarzom! Czas zlikwidować Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – apelują w filmie, który przypomina zbrodnie, dokonywane m.in. przez Romualda Rajsa „Burego”.

  Jestem za!

 153. maciek.g
  1 marca o godz. 22:10

  blackley
  1 marca o godz. 21:55
  Ja z miasta i muszę przyznać, że zupełnie o tym nie mówiono, bo nic nie kojarzę.”

  Napisałem o dozywotce i dziadkach zeby uswiadomić jak okrutne było zycie chłopa . Dzieci przezywało mniej niż połowa urodzonych . Dopiero za odrodzonej Polski w dwudziestoleciu międzywojennym zaczynało sie zmieniać . Chodzi o to by pamietać , że wtedy na wsi wogóle życie ludzkie miało nieporownywalnie mniejsze znaczenie niż dziś Nie tylko życie Zyda , zycie wogóle , i wlasnych dzieci , ktore szły do pasionki w wieku 5 lat a do roboty w polu jak tylko mogły utrzymac widły w reku i wspólmałzonka i wogóle życie .

 154. Bar Norte
  1 marca o godz. 22:07
  Po prostu kłamiesz
  Główne założenia wczesnej ideologii liberalnej powstały w Wielkiej Brytanii. Rewolucja francuska , tu historycy uznają, że Napoleon był pierwszą osobą, która użyła słowa liberalizm w sensie politycznym. Jednym z największych osiągnięć jest wprowadzenie Kodeksu Napoleona kodyfikującego prawo cywilne. Sama rewolucja wniosła jedynie Deklarację praw człowieka i obywatela. W sumie mnóstwo pięknych idei i kompletna katastrofa humanitarna.
  Sam termin „liberalizm” w różnych częściach świata jest rozumiany inaczej. W Stanach Zjednoczonych liberalizm oznacza socjalliberalizm, zapoczątkowany przez politykę państwa opiekuńczego New Dealu administracji Franklina D. Roosevelta. Z kolei w Europie słowo to ma bardziej klasyczne znaczenie, będąc kojarzone z ograniczeniem władzy państwowej i wolnym rynkiem.

 155. Psn Piotr II

  Wlasnie: jak dzis sie czuje polska sluzba zdrowia?
  Jak kolejki?
  Jak dziala siec szpitali?
  Jak cyklicznosc zadluzania sie szpitali?
  Jak usilowania rozwiazania problemu braku personelu: nowe fakultety? Zwiekszony nabor na studia- wieksza kasa dla unieerytetow? A moze materialne zachety do powrotu lekarzy/pielegniarek z emigracji?

  Jak najwiekszy w historii Polski budzet na ochrone zdrowia? Daje sie go efektywnie wydawac?

  A co z corocznymi szantazykami firm farmaceutycznych wobec najwiekszego klienta- panstwa Polskiego?
  Moze daloby sie powolac miedzynarodowa gielde obrotu lekami? Tak by slabsze panstwa korzystaly z warunkow jakie wobec firm farmaceutycznych maja panstwa silniejsze?

 156. PA2155
  Posłuchaj tego Miasteczka Bełz. Jest w wykonaniu Magdy Umer coś tragicznie pięknego.
  https://www.youtube.com/watch?v=PSwtTo3bDf8

 157. blackley
  1 marca o godz. 22:39
  Mimo, ze pochodzę z miasta , to jednak wieś poznałem dobrze, choć już po wojnie. Tak się złożyło, że od początku lat 50 tych wyjeżdżałem z mama i bratem na wakacje na wieś kielecka do kułaka (50 mórg) (ojciec go poznał bo go bronił , był adwokatem). Dla zabawy uczestniczyliśmy we wszystkich pracach rolnych (gospodarz by bardzo z tego zadowolony , a mamie nie przeszkadzało, bo miała nas z głowy). Kosiłem , orałem, grabiłem, wiązałem, powoziłem rąbałem drzewo bronowałem itp Naładowana zbożem furę to już gospodarz , bo ładował tak że ledwie do stodoły wjeżdżała i łatwo było wywalić.
  Mimo, że kułak ale jedli fatalnie – właściwie głównie dwa dania kartofle na gęsto i rzadko plus słonina i maślanka (czasem mleko) , chleb oczywiście tez ale zwykle twardy i stary rozmaczany w wodzie lub mleku..

 158. neospasmin
  1 marca o godz. 22:45
  Tak jednym zdaniem – Służba zdrowia działa coraz gorzej.

 159. maciek.g

  Strzelając na oślep jakimiś wyrwanymi z kontekstu fragmentami z wikipedii chcesz pisać na nowo historię – pod swoje imaginacje.

  Dwa i pół roku dyskusji o Monteskiuszu a do ciebie wciąz nie dotarło skąd się wzięła demokracja liberalna. Jesteś żywym dowodem na to, że francuzcy politycy (i nie tylko) mają rację pisząc, że Polacy nie rozumieją demokracji.
  No bo jak można ją zrozumieć skoro się jej rodowód odrzuca.

  Jeszcze jedna uwaga … .

  W kontekscie złodziejstwa byłeś łaskaw napisać, że krajanie, którzy po wojnie na skutek decyzji aliantów trafili na tzw „ziemie odzyskane” przejmowali majątek niemiecki nie pytając włascicieli o zgodę. Tu zaprezentowałeś wobec ludzi, którzy przetrwali pięć lat niemieckiej okupacji najczęsciej tracąc bliskich i majątek, kompletny autyzm społeczny.

 160. Pani Mag

  Z tymi wykletymi jest problem bardzo podobny do problemu z celebrowaniem pamieci o Pilsudskim: mimo zla zamachu majowego i rzadow po nim jest on na cokolach.
  Za dokonania na rzecz niepodleglosci Polski.
  Dokladnie to samo z zolnierzami wykletymi.
  Szacunek oddawany jest im nie za egzekucje, kinfiskaty, pacyfikacje ale za to ze nie ulegli ppBrystygierowej, Michnikowi, Kolakowskiemu, Brusowi i innym polskim stalinistom. Byli na straconej pozycji, a jednak uznali ze trzeba walczyc.

  Dopuki partia Razem tego nie zrozumie, doputy przy zyciu spolecznym podtrzymywana bedzie przez gazeta.pl czy polityka.pl., nie wyborcow. To dlatego ze tych ostatnich nie bedzie.

  ml

 161. mag
  1 marca o godz. 22:36
  Oczywiście , wystarczy popytać ludzi pamietajacych te czasy z terenów gdzie działali

 162. Pan maciek.g

  A tak konkretnie z czym jest coraz gorzej?
  Dla ulatwienia: prosze sprobowac odniesc sie do mych szczegolowych pytan w kwestii stanu sluzby zdrowia, oki?

  ml

 163. neospasmin
  1 marca o godz. 23:02
  Popytaj może starszych ludzi z terenów w których działali , bo pieknie się pisze ze nie ulegli ppBrystygierowej, Michnikowi, Kolakowskiemu, Brusowi i innym polskim stalinistom, tylko co z tego mieli zwykli ludzie?
  A to nie uleganie było często z powodu, że nie było gdzie wracać, a zyc trzeba.

 164. neospasmin
  1 marca o godz. 23:06
  Praktycznie kolejki większe , do specjalistów terminy wciąż odleglejsze (jak ktoś ma poważna chorobę to trzeba prywatnie), Nie daj Boże jak ktoś ma problem dotyczący paru specjalistów – praktycznie żadna szansa na wyleczenie bo jeden leczy oko, drugi tylko nosi gardło , inny tylko choroby skórne. Żona ma taki problem już od roku , uparła się na NFZ , ale mięknie.

 165. P. Maciek G

  A co z odzyskania przez Polske niepodleglosci w 1918 mieli ZWYKLI LUDZIE? Wojne roku 1920?

  Postawienie sprawy w sposob w jaki pan to zrobil oznacza ze zwykli ludzie mieli tylko jedna opcje: Niech zyje tow.Stalin!
  Mieli opcje terroru, likwidacji praw obywatelskich i naiwnych zludzen ze PSL Mikolajczyka upora sie z zydokomuna.

  Historia przyznala racje zolnierzom wykletym: ich ocena sytuacji sprawdzila sie w 200%.
  Co wiecej- prawie wszyscy z nich dali glowe w walce by nie dopuscic do stalinizacji Polski.
  Gineli jak ci w Katyniu- w bezimienych grobach, w odium hanby powielanej az do dzis chocby przez pana.
  Prosci podoficerowie czy oficerowie czasu wojny, nie zadne szarze…

  Chocby dlatego nalezy im sie szacunek.

 166. neospasmin
  1 marca, g.23:02
  Sorry, ale nie mogę mieć szacunku dla tych, co „nie ulegli „Brystygierowej, Michnikowi, Kołakowskiemu, Brusowi i innym stalinistom”, więc mordowali „bohatersko” cale wsie jak leci (kobiety, dzieci i starców w pierwszej kolejności, bo ci byli bezbronni, w dalszej uzbrojonych ubeków) np. tylko dlatego, że ośmielili się uprawiać, zgodnie z dekretem PKWN, ziemię dziedzica, który pewnie i tak dobrowolnie rozparcelowałby majątek, co już przed wojną było praktykowane.
  I druga sprawa, jak masz pan czelność stawiać na jednej szali słynną Lunę B. z Michnikiem, Kołakowskim czy Brusem?
  Jeśli mylą się waści bajki, czyli ludzie, zdarzenia, klimaty, urojenia itd. itp. to zamilknij na wieki wieków amen, bo żałosne łgarstwa źle służą sprawie, której służysz pan z oddali, czyli nie mieszkając w tym kraju, a tylko rojąc na jego temat.

 167. Bar Norte
  1 marca o godz. 22:59
  Czy ty coś kapujesz z tego co pisze? Bo wygląda na to że polski język jest dla ciebie zbyt trudny do zrozumienia.
  Przykład szabrowania na ziemiach zachodnich był przykładem pokazania typowego działania ludzkiego.
  Monteskiusz to jedynie naukowiec wykorzystany przez rewolucjonistów
  poddał krytyce porządek panujący we Francji przed rewolucją, traktując ustrój państwowy Wielkiej Brytanii jako wzorzec do naśladowania.
  To tak samo jak Marks był wykorzystywany przez bolszewików.
  Wykorzystywanie pięknych idei nie ma nic wspólnego z tworzenie czegokolwiek. Zawsze prowadzi tylko do wielkich lub mniejszych nieszczęść.
  Wreszcie ci wyjdzie, że gdyby nie rewolucja francuska to demokracji by nie było, a to trzecia prawda Tischnera

 168. neospasmin
  1 marca o godz. 23:24
  Czy ty znasz historie i fakty , czy tak sobie piszesz?

 169. neospasmin
  1 marca o godz. 22:45

  te problemy są dla pana nieistotne – znaczy polskiej słuzby zdrowia problemy
  proszę poszperać w słuzbie zdrowia panskiej nowej ojczyzny – Australii i podsunąc im parę swoich pomysłów. W końcu to panski kraj .

  Proszę nie ” roić ” jak to ktos pieknie ujął o Polsce. Ten kraj który pan ,ma w pami eci NIE ISTNIEJE . O ile wogóle istniał , raczej był / jest panską projekcją .
  Terazniejszoś c proszę zostawić tubylcom . Aborygenom nadwislanskim . PAN do nich si e nie zalicza.

 170. Pan Maciej G

  “Praktycznie kolejki większe , do specjalistów terminy wciąż odleglejsze…”

  1. Moze pan pisac konkretnie, nie praktycznie prosze?
  Kolejki sie wydluzyly? Terminy odkeglejsze? Sluzba zdrowia znow sie zadluza? A jak z cenami prywatnych wizyt lekarskich: wzrosly na tle wzrostu plac w Polsce czy wrecz odwrotnie? Prosze podac jakies konkretne parametry panskich twierdzen?

  2.” (jak ktoś ma poważna chorobę to trzeba prywatne…”
  Naprawde? Jak ktos ma raka lub bypassy mu trzeba zalozyc to idzie prywatnie, nie do publicznego szpitala?
  A gdy ma wylew albo chorobe psychiczna?
  A gdy ulegnie wypadkowi drogowemu to tez “idzie sie” leczyc prywatnie? Nie na podstawie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego?
  To dla mnie zupelna nowosc wiec prosze cos wiecej napisac.

  3.”, Nie daj Boże jak ktoś ma problem dotyczący paru specjalistów – praktycznie żadna szansa na wyleczenie bo jeden leczy oko, drugi tylko nosi gardło , inny tylko choroby skórne.”.

  Jesli kwestionuje pan potrzebe specjalizacji w medycynie to sugeruje udanie sie do znachora. Taki leczy holistycznie.
  Pisanie ze w tym zakresie( specjalizacji w medycynie) pogorszylo sie w ostatnim czasie nie wydaje mi sie prawdziwym.

  ml

 171. maciek.g
  1 marca o godz. 22:56

  sam pan widzi – nie było kokosów

  Czytałem ze Ruscy po wkroczeniu do Niemiec mordowali grube Niemki szczególnie zajadle – bo były grube , w wojnę , kiedy Ruscy masowo ginęli z głodu i jedli korę .
  Da się koslawo ale jednak , tłumaczyć rabunek pozostawionego , pozydowskiego mienia , obdzieranie trupów i przekopywanie grobów w poszukiwania złota ?
  Mamy co jesć , z głodu nikt nie umiera , łatwo się mądrzyć . Tyle o sobie wiemy na ile nas sprawdzono- Boze bron od tamtych sprrawdzianów..

 172. maciek.g
  1 marca o godz. 22:22

  Mylisz czasy. Ja pisalem o czasie miedzy wojnami.

 173. Pan Mag

  “U druga sprawa, jak masz pan czelność stawiać na jednej szali słynną Lunę B. z Michnikiem, Kołakowskim czy Brusem?”

  Wszyscy ci ludzie ( ze Stefanem Michnikiem czy stryjem Magdy Umer) zaprowadzali w Polsce stalinizm.
  Jedni na uniwersytetach inni w pokojach tortur i celach stracen.

 174. panie Lazarowiczu ,

  ”Pisanie ze w tym zakresie( specjalizacji w medycynie) pogorszylo sie w ostatnim czasie nie wydaje mi sie prawdziwym.”

  A co przyjeżdza pan do ” starego kraju ” na leczenie czy skąd pan wie jak Xsi aze pan Radziwiłłł dzielnie zadziałał ?

 175. neospazmin
  Na dole coś o rosnących kolejkach do lekarzy , idących teraz już na konto PiSu i dlatego z australijskiej perspektywy absolutnie nie możliwych . PiS przecierz to samo dobro .
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolejki-do-lekarzy-szpital-sluzba-zdrowia,92,0,2376540.html

 176. Pan Maciej G.

  “Czy ty znasz historie i fakty , czy tak sobie piszesz?”

  A pan?
  Doczytal pan juz o glodzie w ZSRR w latach 1932-3 jako zjawisku wystepujacym tam regularnie przez wieki czy nadal twierdzi pan ze to zly Stalin zaglodzil na smierc miliony Rosjan i Ukraincow?

  ml

 177. maciek.g

  „Czy ty coś kapujesz z tego co pisze?”

  Ależ oczywiście. Napisałeś przecież:

  „Z naszej historii wystarczy wspomnieć jak poczynano sobie z mieniem zostawionym przez Niemców uciekających przed Rosjanami.”

  No i ci odpowiedziałem, że na skutek decyzji aliantów krajanie zasiedlający tereny z których uciekali Niemcy ich mienie przejmowali – fabryki, sklepy, domy, ziemię … . Bez wiekszych skrupułów, bo mieli za sobą gehennę okupacji.
  Nie widzę w tym nic bulwersującego moralnie. To przejmowanie mienia doskonale rozumiem.

  „Monteskiusz to jedynie naukowiec”

  Skoro był „jedynie” naukowcem to czemu od dwóch i pół roku się na niego w komentarzach powołujesz? Po co więc ta dyskusja w kraju, z Monteskiuszem w tle, z udziałem największych prawno-ustrojowych autorytetów? Po co interwencje Unijne w sprawach praworządności w kraju?
  Po co skoro dodajesz iż „piękne idee (Monteskiusza) nie mają nic wspólnego z tworzeniem czegokolwiek. Zawsze prowadzi tylko do wielkich lub mniejszych nieszczęść”.
  W końcu się zdecyduj o co ci chodzi.

  „ustrój państwowy Wielkiej Brytanii jako wzorzec do naśladowania.”

  Maćku.g, ale zwróć może łaskawie uwagę, że ustrój RP nie ma nic wspólnego z ustrojem brytyjskim. RP nie jest dziedziczną monarchią konstytucyjną o parlamentarno- gabinetowym systemie rządów.
  Nasz ustrój wprost się wywodzi od rewolucyjnych, francuzkich królobójców. To własnie odzwierciedleniem tej tradycji jest polska liberalna demokracja. Tak więc odwoływanie się do brytyjskich tradycji w tym przypadku jest pozbawione sensu.

 178. Dobry dzień na komentarze z przeszłości. Wiesiek59 o 18.19 „co trzeba mieć w głowie aby strzelać do swoich”. Jest tylko jedna odpowiedź: nienawiść, nienawiść, nienawiść. Blackley o 18.21 uważa, że PRL akceptowali „beneficjenci tego systemu”. To jest błędne spojrzenie na tamtą rzeczywistość. PRL w różnym czasie akceptowała większość społeczeństwa. Polska powojenna była zrujnowana i biedna. Z dzisiejszej perspektywy patrząc niebywale biedna i ludzie musieli bardzo ciężko pracować by jakoś przeżyć. Zmiana systemu nie wszystkim odpowiadała i nie gwarantowała szybkiego rozwoju, ale pozszywanie kraju, odbudowa zrujnowanych miast i biednych wsi, to zasługa tych, którzy wzięli się do pracy, a nie tych którzy walczyli po lasach mordując rodaków. Beneficjenci ustroju to dzisiejsza nomenklatura partyjna. W Polsce podziały występowały od jej zarania. Czy dzisiaj ich nie ma? Ci, którzy tak ochoczo poddali się w czasie ostatnich wyborów pisowskiej propagandzie pewnie nie spodziewali się takiego obrotu spraw. Na sytuację w naszym kraju obiektywnie spogląda tylko Parlament Europejski i tylko on jest władny do podjęcia stosownych decyzji. Tak czy inaczej ciągle mamy pod górkę

 179. Pan Bywalec

  Tekst do ktorego podsl pan link jest z polowy pazdziernika zeszlego roku. Wspomina o deklaracji rzadu w kwestii zwiekszenia nakladow na sluzbe zdrowia i strajku rezydentow.
  I co? Rezydenci dalej strajkuja a rzad nakladow nie zwiekszyl?

  A co z brakiem personelu? Czy rzad wreszcie sie zabral za ignorowany latami problem?

  A kolejki do badan/ zabiegow?
  Prosze je uprzejmie porownac do tych w publicznej sluzbie zdrowia w Wielkiej Brytanii, Francji czy chocby w Australii: naprawde ma sie Polska czego wstydzic?
  Przy znacznie nizszym dochodzie na glowe mieszkanca ma pan te same, wysokozaawwnsowane ( czytaj: bb kosztowne) zabiegi w porownywalnym czasie.

  Czy porozumienie rzsdu z rezydentami daje chocby sugestie jak rozwiazac problem czasu oczekiwania na diagnostyke/ zabieg?
  Jesli tak to jak? Rzad cos z tym zobowiazaniem zawartym e porozumieniu z rzydentami robi czy nie?

  ml

  ml

 180. mag
  Dzieki za Magde Umer 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=ro2y4knY0bA
  Tu wersja Miasteczka Belz w wykonaniu Goldy Tencer (wystepowala chyba w TZ na Placu Grzybowskim) i Slawy Przybylskiej.
  Bylem z zona w Warszawie przez kilka dni w pazdzierniku. W hotelu Solec, gdzie nocowalismy, puszczano piosenki S. Przybylskiej jako tlo do sniadan. Poczatkowo nie potrafilem rozszyfrowac, kto spiewal, ale po Okularnikach i Pamietasz byla jesien, wszystko bylo jasne. 🙂

 181. Bar Norte
  2 marca o godz. 0:01
  Nie byłeś łaskaw przeczytać poprzedniego zdania

  Tylko że to co piszesz ‚rzucali się jak sepy i hieny, żeby cos wyszarpać za bezcen.”
  jest typowe dla większości i to nie tylko Polaków.
  i dopiero to tym wstępie jest przykład
  Jak jakiś naukowiec coś rozsądnego napisał to warto się na to powoływać , ale nie dorabiać filozofii do tego faktu.
  i pisać takie durnoty
  „Nasz ustrój wprost się wywodzi od rewolucyjnych, francuzkich królobójców”

 182. Pan Neospasmin
  Stan polskiej publicznej służby zdrowia pod pisowskim księciem pogorszył się.
  Rezydenci swoją drogą, a kolejki do specjalistów i na operację dalej sie wydłużają.
  Porównywanie stanu polskiej służby zdrowia z innymi wysoko rozwiniętymi krajami w Europie pozostawiam tobie .
  Z Australi masz lepsze rozeznanie i perspektywę
  Pan neospazmin w swoim wstrząsającym obiektywiźmie nie jest w stanie dojrzeć jakichkolwiek mankamentów w pisowskim rządzeniu ?
  Jest aż tak dobrze ?

 183. maciek.g

  W ramach uzupełnienia francuzkiego rodowodu polskiej demokracji liberalnej.

  Pierwsza konstytucja IIRP, z marca 1931, w ramach egalitarnego charakteru republiki zniosła przywileje rodowe i stanowe oraz herby i tytuły rodowe.

  Art. 96 Konstytucji Marcowej stanowił: „Wszyscy obywatele są równi wobec prawa. […] Rzeczpospolita Polska nie uznaje przywilejów rodowych ani stanowych, jak również żadnych herbów, tytułów rodowych i innych

  To praktyczne nawiązanie do Liberte-Egalite-Fraternite z 30 czerwca 1793.

 184. PA2155 – 1 marca 2018 roku godzina 20.04
  Podziałów unikam, ale skoro muszę to wolę naszych niż obcych, dzięki czemu sprawy wydają się proste. Im dalej od PRL-u tym tamten świat wygląda piękniej. Nawet na tamte pierwszomajowe pochody patrzę z czułością, a przecież wówczas były propagandowym obowiązkiem, chociaż wielu sprawiały niezakłamaną radość. Popatrzmy na stare fotografie, gdzie tyle uśmiechów i pogody. Tej pogody nie brakuje na szczęście także na tutejszym blogu, bo przecież wszyscy jak jeden mąż jesteśmy beneficjentami tamtego lub tego systemu. Mam nadzieję, że generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak siedząc po prawicy Pana z troską spoglądają na Polskę

 185. maciek.g

  „dopiero to tym wstępie jest przykład”

  To też ci napisałem, że twoje przyklady z zasiedlaniem ziem odzyskanych czy reformą rolną są ni przypiął ni przyłatał – bez sensu.

  Maćku.g, oczywiście możesz nie przyjmować do wiadomości, że polska demokracja liberalna wywodzi się z tradycji Rewolucji Francuzkiej. W sumie mi nie przeszkadza, że jej nie rozumiesz.

 186. Pan neospazmin i jego pisowska Polska przegoniła jak za Gierka znowu zachód.
  http://nczas.com/2007/10/21/polaku-lecz-sie-za-granica/

 187. Bar Norte
  2 marca o godz. 0:31
  rosyjscy rewolucjoniści – marksiści, eserowcy i anarchiści – żyli ideałami rewolucji 1789 roku: równości praw, wolności wypowiedzi i zgromadzeń, wprowadzenia ustroju konstytucyjnego i wyboru Konstytuanty. I co z tego?
  co wyszło?
  Hasła mogą być piękne i słuszne , ale ważna jest całość i sposób wdrażania. Rewolucyjne wdrażanie czegokolwiek zawsze niczego dobrego nie zrobiło , bo zawsze wygrywali niemoralni politycy wykorzystujący te pięknie brzmiące teksty by przechwycić władzę.
  Samo stwierdzenie równości wobec prawa nie powoduje, że ta równość zostaje wdrażana. PiS ma piękna nazwę Prawo i Sprawiedliwość i co z tego?

 188. Pan Bywalec

  “Rezydenci swoją drogą, a kolejki do specjalistów i na operację dalej sie wydłużają.
  Porównywanie stanu polskiej służby zdrowia z innymi wysoko rozwiniętymi krajami w Europie pozostawiam tobie.”

  Wie pan, zadna wiedza nie jest tak cenna jsk ta samidzielnie zfobyta: stad usilnie naklaniam pana do porownania polskiej sluzby zdrowia z ta krajow znacznie zamozniejszych nixli Polska.
  Co do porozumienia z rezydentami to moze zechcialby pan podac jego szczegoly: daja szanse na pozytywne zmiany czy nie?

  Pan neospazmin w swoim wstrząsającym obiektywiźmie nie jest w stanie dojrzeć jakichkolwiek mankamentów w pisowskim radzeniu?”

  Wie pan, przez czas sprawowania wladzy , ostatnie 2.5 roku, Kaczor nie popelnil zadnego istotnego bledu.
  Te ktore podnoszone chocby w Polityce, dotycza nie decyzji ale ich medialnej otoczki.
  Nieustanny wzrost poparcia spolecznego, i to pomimo dokonywania tak wielu, zakrojonych na bb szeroka skale reform, pokazuje ze nie jestem ododobniony w ocenie ostatnich lat jako najlepszego okresu w histori Polski i Polakow.
  To co mnie przeraza to mysl czy PiS nie roztrwoni Polski gdy Kaczor przestanie byc przywodca obozu rzadzacego.

  ml

 189. Bar Norte
  2 marca o godz. 0:41
  Pewnie inni blogowicze zrozumieli. Rewolucje niczego nie stworzyły oprócz katastrof. To nie rewolucjoniści wymyślili to o czym piszesz, oni to po prostu wykorzystali i taka to ta tradycja. Lepiej na tej rewolucji się nie wzorować .

 190. To juz bez tzw jaj na dobr….oc coś tragicznie pięknego jeszcze bardziej
  https://www.youtube.com/watch?v=3_EBBD8RiAU

 191. Pan neospazmin
  Niezrozumiały bełkot.
  Jedyna klarownie wyrażona myśl , to wiernopoddaństwo Kaczyńskiemu.
  Każdy pan neospazmin ma takiego Führera na jakiego zasługuje .

 192. P. Bywalec

  UK to orzeczenie pewnie wktotce przestanie obowiazywac z racji Brexitu,
  Ciekawy jestem jednak jakie skutki przyniesie ono fla Polski i Polakow?
  Skroci czas oczekiwania na zabiegi?
  Zdemoluje budzet NFZ?
  A moze antycypujac wydarzenia, NFZ zadeklaruje ze zeraca koszta do wysokosci tego ile za dany zabieg placi polskiemu szpitalowi?

  Tu znow kwiatki obyczajowe: co z roszczeniami zwrotu za uslugi medyczne dokonywane za granica a dotyczace np chirurgii kosmetycznej, in vitro, sterylizacji, aborcji czy zmiany plci?

  Wg mnie Trybunal otworzyl puszke Pandory. I zrobil to kopniakiem.

  Coz- rzad jest od tego by uporal sie i z takim wyzwaniem. Na rzecz Polakow oczywiscie…

  Slaboscia tekstu jaki pan powolal jest jego plytkosc- nie rozwaza skutkow orzeczenia Trybunalu dla RP.

  ml

 193. P. Bywalec

  “Jedyna klarownie wyrażona myśl , to wiernopoddaństwo Kaczyńskiemu.
  Każdy pan neospazmin ma takiego Führera na jakiego zasługuje .”

  Jsk pan byc moze zauwazyl polskim sprawom przygladam sie z dystansu. W szczegolnosci nie jako czyjkolwiek poddany. Nie uczestnicze w polskich wyborach boo na stale mieszkam za granica, stad zaden fuhrer- oglad sytuacji tak jak ona wyglada, nie jak jest mi ona przedstawiana w mediach jakie czytuje/ ogladam.

  ml

 194. neospazmin; 23:02.

  Tu masz swoich bohaterow wykletych,wstyd mi za ciebie ze sie z nimi
  utozsamiasz przyzwojcie byloby z twojej strony przynajmniej milczec.

  http://portaltrybuna.pl/wyklety-mordowalismy-ludzi-bez-powodu/

 195. Bar Norte, 1 marca, 15:O5 Sutkowski zdaje sie mowic,ze przedsiebiorczosc panstwa ma sluzyc poprawie sytuacji zwyklego obywatela : ,,Mariana Mazzucato zostawia nas nie tylko z precyzyjną diagnozą, ale i z konkretnymi receptami ekonomicznymi: regulacje okresu i warunków ochrony patentowej na wynalazki wspierane przez państwo sprzyjające ich upowszechnieniu, „tantiemy” od zysków z komercjalizacji finansowanych przez państwo technologii, powoływanie do życia banków rozwojowych na wzór China Development Bank czy brazylijskiego BNDES, wreszcie długofalowe, strategiczne „misje” rozwojowe, które naukowcom i inżynierom pozwolą na badania wieloletnie, a sektorowi prywatnemu ułatwią podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Wszystko to w kontekście dwóch powiązanych problemów: trwałości i podtrzymywalności systemów wspierania innowacji i sprawiedliwego, redukującego nierówności podziału ich kosztów i czerpanych z nich zysków. Autorka łączy tym samym problem nierówności podziału z warunkami rozwoju gospodarczego, choć z zupełnie innej – „podażowej” – perspektywy niż ekonomiści bliskiego jej skądinąd nurtu keynesowskiego.”\

 196. Teddy bear

  Ze wszystkich wojen najbardziej powazam gre w karty: w wojne. Krew sie wtedy nie leje. Wcale.

  To idealizm: prosze sobie teraz wyobrazic tych wykletych: dwa lata wczesniej uslyszeli o zbrodni katynskiej, pamietali zbrodnie pierwszej okupacji sowieckiej, ich towarzysze broni zostali albo zabrani w ruskie kamasze(LWP) lub pojechali na Sybir.
  W Poczdamie i Jalcie zabrano im kawal ojczyzny.

  Co mieli robic?

  Prosze tylko o jedno: jesli szanujemy wybory pp. Swiatlo czy Prawina, to uszanujmy i tych nielicznych co sie na stalinizm nie godzili.
  Ci pierwsi, polscy stalinisci ( stalinuchy, ako spival Karel Kryl ) maja w panstwa sercach dobre miejsce. To wspomnienie po PRL- najwiekszym dokonaniu polskiego stalinizmu. Tym drugim tez sie takie miejsce nalezy. Nie dalatego JAK walczyli, ale dlatego ze to o co walczyli bylo wazne a w koncu zwyciezylo- w postaci III RP.

  ml

 197. Zpival ne spival!

  Hanba!

  ml

 198. W gazeta.pl czytam ze Parlament Europejski glosowal nad zakazem leczenia homoseksualizmu.
  Czytam i mysle jakie merytoryczne kompetencje maja poslowie PE by podejmowac decyzje kogo i na co leczyc?

  Czytam i mysle czy EU ma jeszcze jakis glebszy sens?

  ml

 199. neospasmin
  2 marca o godz. 3:00

  „…prosze sobie teraz wyobrazic tych wykletych: dwa lata wczesniej uslyszeli o zbrodni katynskiej, pamietali zbrodnie pierwszej okupacji sowieckiej, ich towarzysze broni zostali albo zabrani w ruskie kamasze(LWP) lub pojechali na Sybir.
  W Poczdamie i Jalcie zabrano im kawal ojczyzny.
  Co mieli robic?”

  Jest Pan pewien tego, że wszyscy tzw. żołnierze wyklęci to przekonani ideowcy? Że nie było wśród nich ludzi wykolejonych wojną, nie potrafiących wrócić do normalnego życia, przyzwyczajonych do akcji AK (a kury, a kaczki, a krowy)? I że mogli oni stanowić bardzo duży odsetek Wyklętych.

  „Nie dalatego JAK walczyli, ale dlatego ze to o co walczyli bylo wazne a w koncu zwyciezylo- w postaci III RP.”

  Zaliczenie Michaiła Gorbaczowa w poczet żołnierzy wyklętych jest sporym nadużyciem. On sam na pewno by tego nie chciał.

 200. Wszystkie partyzantki, na wszystkich kontynentach, utrzymywały się bądź z rabunku ludności cywilnej, handlu zasobami, bądź dzięki sponsorom z zagranicy.
  Nieistotne, czy miały cele słuszne, czy niesłuszne, istotne, czy te cele były REALNE do osiągnięcia.

  Założenie że nasi przeklęci byli niezbędni do uzyskania wolności, nie trzyma się kupy.
  W wielu demoludach powojenna partyzantka, ani opozycja nie istniała, a jednak przy geopolitycznej zmianie układu sił, kraje te zmieniły front, wpisując się bezproblemowo w narrację zachodnią.
  Wolność bez przelewu krwi współobywateli….

  Jeszcze głupsze jest założenie, że PRL było tworem bezprawnym.
  Co robili w takim razie ambasadorowie różnych krajów akredytowani u nas, jaką mają wartość wszelkie traktaty międzynarodowe?
  Otwieranie tej puszki Pandory ma nieprzewidywalne skutki, których zdaje się POPiS kompletnie nie przewidział, forsując własną wersje historii.

 201. neospasmin; 3:00 naiwnie pyta ,co mieli robic ci wykleci.

  Po zakonczeniu woiny czas wykletych czy przekletych jak kto woli definitywnie
  sie skonczyl o tym zadecydowali wielcy tego swiata.
  Nalezalo wyjsc z lasu i ujawnic sie,zreszta taki byl rozkaz a nie organizowac sie w rozbujnicze bandy i teroryzowac zwyklych ludzi,mordujac chlopow ktorzy
  wzieli ziemie z reform rolnej,soltysow wiejskich ,nauczycieli,starcow, kobiety
  i bezbronne dzieci .
  To byl bandytyzm nalezalo ich jak najszybciej wylapac i roztrzelac a dzisiaj w tym
  temacie nalezaloby milczec a nie stawiac im pomnili.
  W Polsce powinno sie stawiac pomniki twrz. Stalina to on stworzyl Polske
  w granicach o jakich nawet sami Polacy marzyc nie mogli.

 202. P. Wiesiek

  Nie wiem skad twierdzenie ze wykleci byli niezbedni do odzyskania niepodleglosci.
  W mej ocenie ani oni, ani powstanie warszawskie, ani grudzien 70 ani nawet Solidarnosc do odzyskania nirpodleglosci nie byly potrzebne.
  Konieczny to byl Gorbaczow.
  Sa oni ( wykleci) natomiast przejawem dzialan na rzecz tej niepodleglosci.
  Alternatywa byl albo stalinizm, albo mrzonki w rodzaju PSL Mikolajczyka.
  Historia przyznala racje wykletym.

  ml

 203. neospazmin
  dlaczego chcesz się kopać z koniem i porównywać polska służbę zdrowia z tymi w krajach wysoko rozwiniętych ?
  W Polsce trzeba na operację zaćmy czekać 3 lata , a w takich Czechach się nie czeka wcale .

 204. http://investmentwatchblog.com/us-collapse-the-spectacle-of-our-time/

  Cos dla Symetrycznego; I tyle na dzisiaj,jest piatek wieczorem musze wyjsc.

 205. Ted’dy bear
  2 marca o godz. 9:00

  O! okazuje się że pan szanowny zna inne słowa niż ” gnida” , ”idiota” , ”b ekslej” …

  Stalin , panie szanowny , niczego nie stworzył . Polsce zabrał wreszcie tereny wschodnie , których nie mógł odbić w 1920 roku. Przyczepił do Polski tereny zachodnie ukradzione Niemcom , z tym , że w najśmielszych snach nie zakładał , że kiedykolwiek Polska odłączy się od imperium sowieckiego i te tereny ukradzione Niemcom wypadną z rąk jego imperium .
  Oczywiście , finalnie , wyszło dobrze. Odczepilismy się od zacofanych , wschodnich rubieży . Dostalismy teren pochodzący z innego swiata. Polska przesunęła się jakieś 500km na zachód Europy . Dobrze. Tyle , że wbrew Stalinowi to wszystko się stało.
  Tekst o pomnikach , które winniśmy stawiać Stalinowi litościwie przemilczę. Musiałbym używać brzydkich słów w stosunku do autora . A tego nie chcę .

 206. Pan neospazmin
  Dane statystyczne na temat stanu polskiej służby zdrowia są ogólno dostępne i proszę na przyszłość samemu je sobie wyszukiwać, zamiast oczadzać sie tylko pisowska propagandą.
  A jesli chcesz znać opinie rodaków mieszkających w kraju na temat społecznej służby , zdrowia to zasięgnij u nich języka. Z tego co do mnie dociera, to ci którzy są naprawdę chorzy muszą szukać pomocy prywatnie , nie rzadko u lekarzy ordynujacych prywatnie na publicznym sprzęcie. A wiec nic nowego pod słońcemi i za Mleczko można powiedzieć , że „idzie nowe”pisowskie” , a stare „prlowskie” dalej jedzie”.
  http://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,22140874,raport-oecd-sluzba-zdrowia-w-polsce-jedna-z-najgorszych.html?disableRedirects=true

 207. wiesiek59
  2 marca o godz. 8:16

  ”Jeszcze głupsze jest założenie, że PRL było tworem bezprawnym.”
  ??
  Panstwem bezprawia raczej. Za strzelanie do robotników nikogo nie udało się skazać , nawet nikt nie próbował , udawano , że w robotniczym panstwie robotników nikt nie mordował.
  Okradano część obywateli – rolników – z dość znacznej częsci owoców ich pracy . Aż do 1972 roku . Dodam , że podatki rolnicy płacili słone .
  W/w fakty wyczerpują znamiona okreslenia – ” panstwo bezprawia ” .

 208. ls42
  2 marca o godz. 0:34
  Tak, tamten świat wygląda dziś pięknie. Miały więc szczęście dwa pokolenia powojenne żyć w kraju, mimo wielu kłopotów czule dziś wspominanym. Kto by się wtedy spodziewał, że na czele nowej rzeczywistości stworzonej pomocną ręką Gorbaczowa, staną mściwe kreatury, kanalii, głupców i oprychów intelektualnych poświęcanych wodą święconą. Powinni nam tych czasów zazdrościć, gdyż one nie wrócą i razem z nimi nie wróci najbardziej światły i postępowy okres naszej historii

 209. Mistrzyni olimpiady. https://cdni.rt.com/files/2018.03/article/5a97d6a5dda4c809298b462f.jpg
  Oprócz kwiatów dostała SUV BMW

 210. p Teddy bear

  Czy pamieta pan jak konczyli ci co sie ujawniali?
  Wladyslaw Bartoszewski? August Fieldorf?
  Pamieta pan losy gen. Mossora? Tego od rozbicia UPA? A plk. Kurchmeyer?

  Naprawde, posiadajac wiedze, jaka nam wspilczesnie dostepna moze pan chocby sugerowac ujawnienie?

  Oszczedze panu i sobie stwierdzenia ze to co pan pisze jest naiwnoscia. Prosze tylko nie dziekowac!

  Z tym mordowaniem ludnosci cywilnej to wydaje mi sie ze jest tak jak z grossowym twierdzeniem ze Polacy zamordowali wiecej Zydow nizli hitlerowcow.

  Co do pomnikow to procz tego Stalina sugerowalbym jeszcze pomnik Ribbentropp- Molotow, pomnik generala Sierowa, pomnik Kutschery, Szuchewycza i niewielki pomnik WRON. Czy zechcialby pan rozwazyc kogo pierwszego na cokol?

  ml

 211. Ocena tych dwoch politycznych nieudaczników przenikliwa .Smutna i prawdziwa.

 212. neospasmin
  2 marca o godz. 7:03

  W gazeta.pl czytam ze Parlament Europejski glosowal nad zakazem leczenia homoseksualizmu.
  Czytam i mysle jakie merytoryczne kompetencje maja poslowie PE by podejmowac decyzje kogo i na co leczyc?

  Czytam i mysle czy EU ma jeszcze jakis glebszy sens?”

  Pytanie o sens pana NIE DOTYCZY i prosze łaskawie w imieniu obywateli EU go nie zadawć . Zdaje się panski rodak spowodował brexit i też zaczynało się od ” pytania i myślenia ” .

  Homoseksualizm NIE JEST CHOROBA. Tak uważają panu podobni neandertalczycy .

  Zyczę panu hoseksualisty/homoseksualistki w najbliższej rodzinie . Coś może – choć wątpię – pan zrozumie.

  w W Australii związki osób jednej płci są zupełnie legalnie , w niektórych częściach kraju od lat . Zaczal juą pan kampanię w swoim nowym kraju na temat leczenia tego rodzaju osób ? Niezwłocznie proszę poinformować o skutkach panskich działań , panie Lazarowiczu .

 213. Pan Bywalec

  Artykul o ocenie polskiej sluzby zdrowia jaki pan powolal pochodzi z marca 2017 roku.
  To znaczy ze badania/ zbieranie danych o jakich opowiada musialy byc prowadzone nie wczesnirj nizli w roku 2016. Za to tez chce pan rozliczac Kaczora?

 214. Jak oskubano emerytów w wolnej Polsce. https://dwagrosze.com/2018/02/inwestowanie-w-ppk/
  „Inwestowanie w PPK
  czyli OFE-bis tylnymi drzwiami
  PPK

  W centrum przekrętu który przejdzie do historii jako „polska reforma emerytalna” prof. Góry stały niesławne OFE. Zagraniczni w większości spryciarze którzy mieli zarządzać tym “kapitałem polskich emerytów”, odebranym im siłą i bez dyskusji, cięli początkowo delikwentów astronomicznymi opłatami na dzień dobry rzędu 15%, nie licząc opłat “za zarządzanie”. Potem z opłatami było nieco lepiej co nie przeszkodziło OFE w utracie połowy wkładów w kryzysie 2008. Ubezwłasnowolnieni właściciele środków w OFE nie mogli sami kiwnąć nawet palcem w bucie mitygując przynajmniej zbliżającą się katastrofę. Na całe szczęście dowiedzieli się później że wkłady w OFE i tak nie były ich lecz państwa. Niepotrzebnie się więc martwili o państwową stratę… 😉

  Yeah, rządy które zainstalowały OFE i latami godziły się na grabież populacji sprzeniewierzyły się swojemu obowiązkowi działania w jej interesie. Aż dziwne że w demokratycznym państwie prawa mającym zasady sprawiedliwości wpisane nawet do konstytucji nikt za to nie został przynajmniej zapuszkowany na lata.

  Po strzyżeniu emerytalnych baranów przez kilkanaście lat ślady przekrętu z OFE usunął ostatecznie Tusk rozkradając to co zostało. Resztki pozamiatał rząd kaczyńsko- morawiecki. OFE? Jakie OFE?”

  Może ktoś zna listę płac oszustów, którzy dorobili się fortun na przekręcie OFE? Krajową i zagraniczną.

 215. Pan Bywalec

  Nie zdziwilbym sie gdyby to Kaczorowi udalo sie rozwaiazac problemy pacjentow polskiej sluzby zdrowia.
  Ma po temu dobre warunki- wzrost PKB, najnizsze bezrobocie w historii III RP i ludzi chcacych dla niego pracowac.
  Zakladajac ze bedzie rzadzic dwie kadencje ma na to jeszcze tylko 5 lat.
  Mysli pan ze mu sie to uda czy wolalby pan by raczej nie? 🙂

  ml

 216. neospasmin
  2 marca o godz. 9:09

  Nasi drodzy zachodni sojusznicy już w roku 1945 utworzyli w Monachium centralę wywiadowczą, wspierającą tzw „ruchy niepodległościowe”.
  Obficie do takich organizacji jak WiN, czy UPA, płynęły pieniądze, środki łączności, instrukcje, przeszkoleni ludzie.

  Zapewne były to działania INTERESOWNE.
  Nikt nie wykłada dużych pieniędzy na to, by krajanie wzajemnie się wyżynali, stabilizowanie sytuacji po wojnie przebiegało z oporami.
  Pożyteczni idioci znajdą się w każdej społeczności.

  Jakie motywy kierowały naszymi dawniejszymi towarzyszami broni?
  Demokracja, prawa człowieka, czy interesy imperialne?

  Do poczytania, gdyby ktos miał jakieś wątpliwości…..
  http://kresykedzierzynkozle.pl/stara_strona/kresykedzierzynkozle.home.pl/page35.html

 217. neospasmin
  2 marca o godz. 10:10
  Wszystko to prawda. Był to czas wojny i powojennej konkurencji militarnych mocarstw. Ofiary płaciły głupie narody. Polacy z tej racji najwięcej. Wymieniane ofiary generałów zostały wielokrotnie pomszczone przez bandy ogłupionych żołnierzy przeklętych. Ocalał w ten sposób wynędzniały naród. I ty także. Innej drogi nie było. Przeczytaj nieco o Churchilla „Operation Unthinkable”.

 218. @ neospasmin:
  „Z tym mordowaniem ludnosci cywilnej to wydaje mi sie ze jest tak jak z grossowym twierdzeniem ze Polacy zamordowali wiecej Zydow nizli hitlerowcow.”
  W danych IPN w walce z tzw wyklętymi poległo ok 1000 żołnierzy polskich i radzieckich oraz milicjantów. ( przy czym większość stanowili milicjanci a najmniejszą grupę żołnierze tzw okupanta. ) Już po tym widać z kim ci bohaterowie walczyli. Cywilów zamordowanych przez bohaterskich bojowników o wolną Polskę było ok 5000…

 219. wiesiek59
  2 marca o godz. 10:46
  Dla uzupełnienia warto poznać więcej o Aferze Berg lub o operacji GLADIO.

 220. pan Wiesiek

  Jesli prowadzi pan wojne i szuka poparcia to krecenie nosem ze temu ktory chce te wojne panu finansowac cuchnie z buzi, wydaje sie nieracjonalnym.

  ml

 221. Mad Marx
  2 marca o godz. 10:50

  @ neospasmin:
  „Z tym mordowaniem ludnosci cywilnej to wydaje mi sie ze jest tak jak z grossowym twierdzeniem ze Polacy zamordowali wiecej Zydow nizli hitlerowcow.”
  W danych IPN w walce z tzw wyklętymi poległo ok 1000 żołnierzy polskich i radzieckich oraz milicjantów. ( przy czym większość stanowili milicjanci a najmniejszą grupę żołnierze tzw okupanta. ) Już po tym widać z kim ci bohaterowie walczyli. Cywilów zamordowanych przez bohaterskich bojowników o wolną Polskę było ok 5000…”

  100/100 . chciało się pić , palić i jeść . Nie pracowało się tylko chodziło z bronią . Pokusa strzelenia bezbronnemu w głowę jak się stawiał była duża. Dodać należy , ze spora część tych ” wykletych ” pochodziła z tzw ” panów ” i w głowie im się nie mieściło , że jakiś ” bezrolny wszarz ” panu porucznikowi odpyskuje .
  1 wojskowy na 5 cywili . To z kim ci ”wyklęci ” walczyli ? wychodzi na to że glownie z nieuzbrojonymi chłopami . NO, NO ….

 222. P. Mad Marx

  Prosze porownac ilosc zabitych cywilow z reki tych wykletych i z reki milicji i wojsk KBW.
  Da sie to zrobic? Dane wystarczajaco wiarygodne?

  Tu uwaga: najeiecej cywilow ginie podczas wojen domowych.Patrz: wojna domowa w Hiszpanii.
  Zolnierze wykleci wlasnie w takiej wojnie walczyli i gineli.

 223. Symetryczny
  2 marca o godz. 10:38

  Jak oskubano emerytów w wolnej Polsce.”

  Panie poruczniku , przypomnę , że NIE BYŁO OBOWIĄZKU uczestniczenia w jakimkolwiek OFE. Mozna było zostać w ZUS.

  Ale wierzący w cuda rodacy woleli wierzyć we wczasy pod pamami . Ci sami rodacy brali kredyty ” we frankach ” , ” inwestowali w złoto w Ambergold ” . Cudów NIE MA ale nie wszyscy w to chcą wierzyc .

 224. Pan Blaksley

  Jesli ktos z panskich bliskich jest pederasta to najszczerzej panu wspolczuje.
  Moj komentarz nie byl o tym czy leczyc czy tez nie zaburzenia w ukierunkowaniu popedu plciowego, ale o tym ze Parlament Europejski zajmuje sie kwestiami ktore bez 2 zdan nie leza w jego kompetencji.
  Jesli jednak temat pederastii poruszyl w panu jakies bolesne skojarzenia to b. przepraszam.

  ml

 225. Neopspasmin nazwał łamanie konstytucji na bezczela przez kaczora i przybocznych reformami. Iście PiSowska fantazja, drugie dno, równoległa rzeczywistość.
  Pzdr, TJ

 226. neospasmin
  2 marca o godz. 10:52

  Efekty finansowania z zewnątrz grup dysydenckich możemy sobie pooglądać.
  Zacząć można od Jugosławii, skończyć na Syrii, czy Afganistanie.
  Metoda nie zmieniła się od roku 1945, tyle że doszli nowi sponsorzy.
  Wojna domowa rozpętana w innym kraju za cudze pieniądze, to stary modus operandi różnych imperiów.
  Doskonały sposób na osłabienie oponentów geopolitycznych, poszerzenie własnej strefy wpływów.

  Kiedyś potrafiliśmy grać w tę grę, nastawiając przeciwko sobie ordy tatarskie, pułki kozackie, pretendentów do mołdawskiego tronu.
  Dziś, jesteśmy pionkiem w cudzej grze.
  Usiluje się nam zaszczepić cudzą świadomość, napisać historię na nowo, byśmy brali dobrowolnie udział w cudzym scenariuszu.
  Płacąc za to własną krwią.

  Z mojego punktu widzenia, nie ma różnicy w kolaboracji z Rosją, czy USA.
  Mamy dbać o POLSKIE INTERESY, a nie obce.
  Tymczasem, te obce agentury i sieć agentów wpływu, dbają o interesy swoich mocodawców i sponsorów.
  Szkoda, że niewielu ludzi to dostrzega.

 227. hetajr
  1 marca o godz. 23:52
  Wiem o jakim czasie pisałeś , ale przy okazji chciałem przypomnieć , skąd tak dużo po wojnie mówiono o żydokomunie.
  To wpis dla pana salto bo on strasznie próbuje wybielać .

 228. neospasmin
  2 marca o godz. 11:07

  panie Lazarowiczu ,

  uporządkujmy
  1.”BLACKLEY ” a nie jak tam miał nieprzyzwoitość przeinaczyć . Jest to słowo pochodzące z języka angielskiego , którym zdaje się winien pan po wieloletnim pobycie w kraju anglojęzycznym posługiwać . Jednak się nie posługuje
  2. słowo ” pederasta ” jest słowem obrazliwym , nieuzywanym przez ludzi na akceptowalnym poziomie kultury osobistej . Nie zalicza się pan do tej grupy
  3. fakt posiadania czy nieposiadania wsród moich bliskich czy znajomych osoby homoseksualnej nie ma nic do rzeczy . Są to tacy sami ludzie jak pan , panie Lazarowiczu . Choć panu się wydaje inaczej.
  4. Homoseksualizm NIE JEST chorobą . Dokładnie to wiedzą w panskim nowym kraju , do pana jak widać wiedza ta wciąż nie dotarła .
  5. Rezolucja parlamentu europejskiego nie jest rezolucją medyczną . Chodzi o to by tego rodzaju ludzi NIE prześladować próbami leczenia . Czego pan nie rozumie .

  Koniecznie musi pan zaproponować w swoim nowym kraju ” leczenie pederastów ” . Nie będą wiedzieli co to znaczy ” pederasta ” , pan zdaje się językiem angielskim nie posługuje się zbyt sprawnie , chyba tak dośc obrazliwie będzie pervert albo fagot . Ostrzegam w Australii moze pan miec sprawę karną za ” perverta ” w tym kontekscie . Może by się panu przydało takie doswiadzczenie . Prostak z Polski zaczał by chociaz w swoim nowym kraju , który go przygarnął przez nieuwagę , szanować inność.

 229. P. Wiesiek

  Jesli juz ponazywa pan te narodowe interesy i droge ku ich urzeczywistnieniu to to kto bedzie finansowal dzialania na rzecz tychze interesow ma juz niewielkie znaczenie. Nie sadzi pan?

  ml

 230. blackley
  2 marca o godz. 10:58
  z Panem neospasmin dyskusja przypomina bicie się z wodą , on i tak nikomu racji nie przyzna jest tym co zawsze wie lepiej.
  Jet po prostu żałosny w swym pisaniu i mędrkowaniu. Myślenie to nie jego dziedzina.
  Przy okazji to ten kułak jadał tak kiepsko wcale nie z powodu ze nie było go stać na lepsze jedzenie. Ta tej samej wsi w rodzinie średniorolnej jadano dobrze i rosół był często na stole. Po prostu on tak miał , żona umarła i nie było czasu na pichcenie. Roboty miał w żniwa w bród , bo mimo posiadania większości konnych maszyn wyrobić się mu było trudno, mimo ze harowali od samego rana do nocy. Miał trzech synów w tym tylko jeden prawie dorosły , trzeci to dzieciak , ale i ten nie był chroniony i jak podołał to robił co mu tata kazał. To nie był głupi człowiek , wręcz odwrotnie mocno stojący na ziemi twardą ręką rządzący facet.

 231. P. Blackley

  Wg wszelakich badan prowadzonych na polskich homoseksualistach sa to najbardziej nieszczesliwi ludzie na swiecie. Stad me wyrazy wspolczucia.

  Samo slowo pederasta nie jest obrazliwe, pochodzi z laciny i ma konotacje medyczne. Slowo fagot zupelnie go nie oddaje/ fagot to raczej ciota czy pedal. Takich slow nie uzywam- sa bez 2 zdan obrazliwe.

  Wogole kazde ze slow opisujacych te przypadlosc popedu plciowego mozna okreslic jako obrazliwe. Nie dla samego slowa, ale z powodu spolecznego postrzegania tej wady. Jest ono negatywne stad i kazde slowo je opisujace ma wydzwiek pejoratywny.
  Oki, jest jeszcze slowko gay- wesolek.
  Sam sie go wystrzegam boo w mej opinii robi z ludzi pajacow.

  ml

  PS. Przepraszam za przekrecenie panskiego pseudonimu. Naprawde jest o co walczyc. 🙂

  m

 232. Pan Maciej

  Czy udalo sie juz panu odnalezc informacje na temat cyklicznosci klesk glodowych w imperium Rosyjskim czy nadal twierdzi pan ze to Stalin spowodowal Hlodomor?

 233. neospasmin
  2 marca o godz. 11:41

  Narodowe interesy dość prosto zdefiniować.
  Na pewno, nie jest to wojna domowa.

  Jak wykorzystuje się pragnienie wolności, łatwo sprawdzić.
  Ostatni przykład to Kurdowie.
  Pragną ginąć za wolność, ale ich rękami rozgrywa sie cudze koncepcje.
  To sponsor dyktuje cele do realizacji….

 234. Pan neospazmin
  Jak pojawia sie nowe dane statystyczne zaraz ci je zalinkuje.
  Z twojej Australi już sie poprawiło i za to Księcia też pewno zwolniono, za wyniki ?
  Twoja wiernopoddańczą oddanie geniuszowi Kaczyńskiego jest wzruszające .
  Batiuszka juz to naprawi !

 235. Pan Maciej

  A co z kwestia dlugosci kampanii wrzesniowej: ile wg pana trwala obrona kraju prowadzona pod jednolitym dowodztwem wodza naczelnego oraz Sztabu Generalnego WP? 3 dni?
  I nadal twierdzi pan ze obrona POLSKI trwala 32 dni- do upadku Helu?

  ml

 236. Pan neospazmin
  Proponuje licytację na to kto więcej mordował „wyklęci” czy milicja i na na tej zasadzie pomnik będzie się należał .
  Podług tej statystycznej logiki, MO przyjdzie nam jeszcze pomniki stawiać , jak któryś ludzki był i nie zamordował ?

 237. P Bywalec

  Nie wiem jak nazywa sie p. Konstanty Radziwill. Watpie natomiast by pozwalal sie do siebie zwracac per ksiaze.
  Dziwi mnie natomiast ze pan uzywa tego tytulu.
  O ile sie nie myle jest pan republikaninem , czyz nie?

  Dziei mnie tez panskie postrzeganie stanowisk w rzadzie jako posad ktore sie zwalnia boo nie osiagnelo sie zakladanych wynikow. Czy jest pan w stanie wyobrazic sobie inne, niezalezne od zwalnianego, powody do dymisji?

  A sam p. Radziwill? Powolal siec szpitali. Instytucji ktore nie beda borykac sie z dlugami, niezaleznie ilu pacjentow przerobily. Za to p. Radziwill przejdzie do historii.

  ml

 238. Pan Bywalec

  Prosze zaproponowac swa pomnikomachie panu Mad Marxowi- to on podal liczby/ tych ktorzy zgineli w polskiej wojnie domowej

 239. Wiceminister Cichocki jako szef polskiej delegacji mającej wyjaśnić ustawę o IPN w Izraelu po pierwszym spotkaniu z izraelskimi przedstawicielami powiedział:

  „… że ustawa o IPN weszła w życie i działa, „zostanie jednak doprecyzowane, jak należy tę ustawę rozumieć”.

  To krótkie wyjaśnienie jest kolejnym z długiej serii tłumaczeń pokazującym stosunek PiSu do prawa – instrumentalny, naginający, interpretacyjny w nieskończenie szerokim zakresie w zależności od potrzeb władzy wykonawczej.

  Coś nie pasuje? -To my wyjaśnimy, doprecyzujemy, jak należy rozumieć ustawę. PiSowska ustawa wchodzi w życie, ale jak ją rozumieć, to my objaśnimy. PiS będzie dawał wykłady, jak należy rozumieć prawo. Tak lub siak, w zależności od „doprecyzowania”.

  Taki stosunek do prawa, taka mentalność traktująca prawo wedle potrzeb lub zasług (dobro ludu ponad prawem) dyktuje PiSowcom „reformy” w systemie sądownictwa, w organach ścigania, w ochronie środowiska, itd.

  Prawo jest tworzone i interpretowane w zależności od potrzeb władzy wykonawczej, zgodnie z wyznawaną przez PiS zasadą funkcjonowania państwa autorytarnego, która nakazuje dominację w nim (zagwarantowaną „prawnie”, m.in. przez łamanie konstytucji) władzy wykonawczej nad pozostałymi władzami.

  Jeśli np. minister sprawiedliwości zażąda dla siebie władzy nad sądami łącznie z sądami najwyższymi, to szybciutko usłużny prokurator-projektant prawa z długim stażem wstawia do ustawy o sądownictwie przepis, że z chwilą wejścia w życie ustawy kończą się kadencje sędziów, kadencje członków KRS i wszelkie inne kadencje, których minister zażądał. Sejm z większością PiS szybciutko, może być w nocy, uchwala nowa ustawę. Tego rodzaju działania łamiące konstytucję, zasady państwa prawa, w propagandzie PiSowskiej są nazywane reformowaniem państwa. Choć jest to łamanie konstytucji i demontaż państwa prawa.

  W PiSie wszystko da się wytłumaczyć, a taki problem jak np. zderzenie łamania konstytucji przez PiSowskich najwyższych urzędników państwowych z artykułem 7 Traktatów Europejskich, da się przedstawić jako nieporozumienie i da się wypichcić na ten temat Białą Księgę by machać nią przed oczyma ludu swojego i zagranicznych głupków wyjaśniając – nic nie rozumiecie z naszych reform, poczytajcie sobie, to otrzeźwiejecie.

  PiSowcy przez swoja ignorancję, pychę, zacietrzewienie i bylakejakość polityczną działają w pośpiechu, pod wpływem chwili, na łapu capu, tak jak ten wyjazd do Izraela z wyjaśnieniami w sprawie ustawy o IPN.
  Pzdr, TJ

 240. Pan Wieslaw,

  Nie wchodzilbym w przedsiewziecie w ktorym to sponsor mowi co mam robic. Szczegolnie jesli tym przedsiewzieciem wojna o niepodleglosc.

  A pan?

 241. maciek.g

  „Rewolucyjne wdrażanie czegokolwiek zawsze niczego dobrego nie zrobiło. (…) Rewolucje niczego nie stworzyły oprócz katastrof”.

  Francuzi i Amerykanie są odmiennego zdania.

  We Francji kolejne rocznice wybuchu Wielkiej Rewolucji są świętem państwowym a rewolucyjna Marsylianka humnem narodowym. Ta tradycja jest uznawana za fundament demokratycznej repuliki.

  W USA zaś klucze do Bastylii (tzw „Klucze Wolności”), które po wysadzeniu jej wrót liberał La Fayette przekazał w darze liberałowi Waszyngtonowi są eksponowane jak demokratyczna relikwia w muzeum Mount Vernon. To też jest jasne odwołanie do rewolucyjnych tradycji.

  Jak sądzę wyrażona w ten sposób duma z rewolucyjnej przeszłości ma wpływ na to, że w tych krajach demokracja ma się dobrze.

  Czego nie można powiedzieć o Polsce w której geneza demokracji jest po prostu załgana. A dowodem na to są twoje wywody.

  Poniżej klucze do Bastylii w muzeum w Mount Vernon

  http://www.mountvernon.org/digital-encyclopedia/article/bastille-key/

 242. neospasmin
  2 marca o godz. 11:57

  Badań nie sledzę ale podejrzewam, że chodzi o to że w Polsce ludzie o tej orientacji spotykają się z ostracyzmem i propozycjami leczenia właśnie. Pan swoim nowym rodakom – homoseksualistom też każe się leczyć ? czy tylko w Polsce takie pomysły ” medyczne ” panu do głowy przychodzą ?
  Współczuć winien pan sobie z powodu niezdolności do akceptacji innych ludzi , zachowań , ubiorów itd etc . Pan zdaje powinien rozumieć jak to jest . Przyjęto pana w nowej ojczyznie mimo dziwnego – w sensie rozumienia Australijczyków nazwiska , dziwacznych obyczajów, akcentu , zachowań itd
  Podejrzewam że chodzi o to że w swojej nowej ojczyznie musi pan tak pilnować języka , zachowań itd że tu w Polsce daje pan dopiero upust swoim prawdziwym poglądom . Tam chodzi pan w gorsecie , nie może pan powiedzieć co panu w duszy gra. Tu – jazda bez trzymanki .

  TWAT -w północnej Anglii to obrazliwe okreslenie homoseksualisty za które są kłopoty.
  Mama mówiła że jak nie wiesz co powiedzieć – nie mów nic , a jak nie wiesz jak się zachować – zachowaj się przyzwoicie. Pan ma najwyrazniej z tym kłopot , w Australii MUSI pan się podporz adkować . W Polsce nie .
  Co z akcją referendalną w panskiej nowej ojczyznie w kwestii penalizacji homoseksualizmu ? Mam nadzieją poinformuje pan o wynikach .
  I koniecznie o badaniach austrlijskich homoseksualistów i ich poziomie szczęscia . Do dzieła .

 243. panie Lazarowiczu ,

  ”A sam p. Radziwill? Powolal siec szpitali. Instytucji ktore nie beda borykac sie z dlugami, niezaleznie ilu pacjentow przerobily. Za to p. Radziwill przejdzie do historii.”

  A skąd pomysł ze nie będą się borykać z długami ? I skąd pomysł by nie wiązać finansowania z wykonana pracą ? W Australii tez płaci się za niewykonaną pracę ?
  Szpitale powinny być dzielone na dobre i złe a nie ” sieciowe i niesieciowe ” . Zabiegi księcia pana to prosta historia . Panstwowy szpital to duża ilość personelu – wyborców czyli . W niepanstwowym aż tyle personelu nie ma . Nie będę panu tego wyjasniał bo i tak pana to nie obchodzi . Korzysta pan ze szpitali w Australii . To nie pana problem tylko mój , Wiec proszę nie regulować mi szpitalnictwa w moim kraju . Ma pan swój kraj do regulacji.

 244. PA2155
  2 marca, g. 0:19
  Piękne to wykonanie. Nie znałam, ale Goldę Tencer słyszałam na żywo na placu Grzybowskim podczas kolejnych Dni Kultury Żydowskiej w Warszawie (we wrześniu), których z reguły nie opuszczam.
  Nie wiem, czy wiesz, że była trzecią i ostatnią żoną Szymona Szurmieja (wieloletniego dyrektora Teatru Żydowskiego), dużo od niego młodszą, którą, jak przystało na Pigmaliona, uczynił prawdziwą gwiazdą.
  Pozdro

 245. blackley
  2 marca o godz. 9:26

  Wie Pan, a ja zawsze uważałem, że Józefom nieduże ale gustowne pomniki, postawione wzajemnie przez przeciwników, się należały. Piłsudskiemu w okolicy białoruskiego Mińska a Stalinowi gdzieś pod Lwowem. Niestety ani sanacja ani „demokracja” na to nie wpadły. Dla tej ostatniej oczywiście lokalizacjami dostępnymi byłyby Lublin lub Zamość. Bolszewicy zasługi Marszałka doceniali ale nawet niewielkiego pomniczka mu nie postawili.

 246. Pan Tejot,

  Mam wrazenie ze “doprecyzowanie” prawa to nie jest nic wyjatkowego i polskiego: sa nim chocby amerykanskie poprawki do konstytucji czy majaca dluga i pozytywna historie polska sadowa wykladnia prawa.
  Panskie pisanie ze doprecyzowanie dokonane zostanie przez PiS wydaje mi sie uwlaczajace- to nie partia polityczna dokonuje wykladni prawa ale odpowiednie instytucje panstwa.

  Uplynely juz 2.5 roku rzadow Kaczora.
  Patrzac na cele krotkoterminowe na drodze do konstytucyjnej wiekszosci stoi ( czy raczej wisi) mu tylko smog.
  Czy moze pan sobie wyobrazic Polske za 4 lata i swoje w niej miejsce? Swoje prawa i obowiazki obywatelskie orazi interakcje z aparatem panstwowym i tym samorzadowym? Prosze napisac….

  ml

 247. Pan Blackley

  Ma pan remize strazacka. Prosze sobie wyobrazic ze przestaje pan na nia lozyc srodki nie za to ze strazacy i sprzet sa 24/7 gotowi do akcji tylko za ugaszone pozary.
  Czym zaczynaja sie wtedy interesowac strazacy?
  Tym zeby sie nie palilo czy wrecz odwrotnie: tym by pozary wybuchaly jak najczesciej?
  Juz pan wie czemu rozwiazanie pt. placenie za wykonana prace nie zawsze jest wlasciwe?

  Prosze te swoja nowa wiedze odniesc i do instytucji sieci szpitali. Wierze ze da pan rade…

  ml

css.php