Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

8.04.2018
niedziela

Prezes pracuje dla Tuska

8 kwietnia 2018, niedziela,

Kryzys wokół nagród przyznanych ministrom oraz sobie samej przez premier Szydło i obniżek zapowiedzianych przez prezesa Kaczyńskiego pokazuje, że przynajmniej w tej sprawie Polska nierządem stoi. (Ale są i inne przykłady).

Gdyby Polska była rządzona w miarę poprawnie, to obowiązywałaby ustawa o wynagrodzeniach w administracji publicznej. Od referenta do premiera można by powiązać płace np. z przeciętną płacą w kraju, w gospodarce, w administracji – i porozumieć się, że np. pensja premiera równa się pięciu przeciętnym płacom, ministra odpowiednio mniej itd. itp.

Ale w Polsce byłoby trudno się porozumieć, wobec czego wyczynia się łamańce z nagrodami, z „tanim państwem” i podobne bzdury. Wychodzi na to, że im mniej zarabiają członkowie rządu czy posłowie, tym lepiej. Bzdura, ale władza boi się populistów. Jak tak dalej pójdzie, to premier nie będzie jedynym milionerem w rządzie. Będziemy mieli rząd milionerów pracujących za darmo.

Ostatnie słowo w rządzie ma jak zwykle poseł, prezes PiS, choć faktycznie jest to kompetencja premiera Morawieckiego, który milczy w sprawie nagród, gdyż cały rok był wicepremierem i nie może udawać, że jest zaskoczony. A prezes Kaczyński mówi „głos ludu głosem Boga” – czyli rządzą ulica, bazar, internet, a konkretnie sondaże. Ten sam prezes, który zachęcał byłą premier, żeby pokazała pazurki, następnego dnia jej te pazurki przyciął. To są kpiny z Morawieckiego i Szydło, która kolejny raz została ośmieszona, jak wtedy, gdy przegrała 27:1 z Tuskiem.

Tusk tymczasem wyszedł na I miejsce w rankingu zaufania – mimo nieustannych nań ataków prawicy. Ma 42,8 proc. zaufania i 42,7 proc. braku zaufania, Duda 36 proc. „za” oraz aż 49,2 proc. braku zaufania. Morawiecki odpowiednio 36,5 oraz 43,9. Największą nieufność budzą Macierewicz i Kaczyński, bardzo niskie zaufanie budzą Ziobro i Szydło (ok. 25 proc.).

Pozycja Tuska jeszcze na pewno nieraz się zmieni. Tym razem na jego awans ciężko pracował rząd i jego kolejne porażki: degradacja generałów i oficerów, ciche nagrody i premie dla ministrów oraz dla byłej premier, międzynarodowa kompromitacja w sprawie praworządności, konflikt wokół współodpowiedzialności za Holokaust, wyrzucanie milionów na propagandową, mającą trwać dwa lata wyprawę jachtem dookoła świata (koszt około 20 mln zł). Do tego dodać trzeba gigantyczne sprzątanie po ministrze Macierewiczu w resorcie obrony, gdzie nowy minister Błaszczak zwolnił wszystkich wiceministrów (oprócz jednego) oraz wielu dyrektorów, jak gdyby przejmował ministerstwo z rąk opozycji.

Opozycja, a konkretnie Platforma, ma do odnotowania pierwszy, długo oczekiwany sukces: „karawanę wstydu”, która zmusiła prezesa Kaczyńskiego do odwołania nagród oraz do zapowiedzi bezsensownej obniżki zarobków dla posłów, prezydentów miast, starostów itd. To wszystko wola ludu i dla dobra ludu – tak jak je pojmuje Jarosław Kaczyński. Prezes pracuje na rzecz Tuska, a ten prostak nawet nie powie „dziękuję”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 271

Dodaj komentarz »
 1. Kpina z kpiny.
  Dziękuję.

  p.s. Są dwie teorie na temat zachowania się słupków, czyli tzw. elektoratów vel suwerena.
  Jedna głosi, że dla nich liczy się kasa i tylko kasa. I ja tej teorii raczej nie podzielam.

  Druga jest bardziej zawiła i oparta o doświadczenia z historii III RP. Ostatnie, pardon, przedostatnie to rok 2007, kiedy gospodarka pędziła, bezrobocie spadało, wicepremier od finansów Zyta Gilowska wieściła siedem lat tłustych, oczywiście pod rządami prezesa, który był premierem. A jednak ten cham Donald go podszedł i odsunął na bok.

  Teraz opozycja z PO na czele atakuje. Ma inicjatywę i pomysły. „Karawana wstydu” dowodzi, że przejęli inicjatywę. Oby nie stracili. A jednak im gorzej, im większy chaos i nierząd, tym lepiej.

 2. teo

  Popadasz w sprzeczności. Najpierw piszesz:

  „Są dwie teorie na temat zachowania się słupków, czyli tzw. elektoratów vel suwerena. Jedna głosi, że dla nich liczy się kasa i tylko kasa. I ja tej teorii raczej nie podzielam.”

  po czym dodajesz:

  „Teraz opozycja z PO na czele atakuje. Ma inicjatywę i pomysły. „Karawana wstydu” dowodzi, że przejęli inicjatywę”

  Jakbyś nie zauważał, że „Karawana wstydu” dotyczy wyłącznie kasy.

  Tak, dla „nich” się liczy kasa. W sumie nie powinno cię dziwić, że „oni” się kasą kierują w swych politycznych wyborach.

 3. Zdaje się ,że Redaktor też pomaga spełniajac patriotyczny obowiazek – nawet nie czytam tekstu tylko tytuł pracujac usilnie dla leżanca Tuska.Podziwiam jego dokonania jezykowe na BBC -tam nie ma tłumaczeń.W polskim jezyku sie jaka i beczy zas w angielskim ,Panie zlituj sie jak on Polske i Polaków ośmiesza.
  Szanowny Redaktor myśli ,ze wyborcy PiS -u to idioci i nie wiedza ,ze wzrost gospodarczy to 5 % ,przekroczenie budzetu wg eurostatu to za 2017 1.9 % ,poraz pierwszy dług państwa obniżyl sie od 10 lat ,bezrobocie prawie nie istnieje ,ludzie dostali dużo forsy.

  No ale wg Redaktora ludziom sie znudził Kaczor i tesknią za Tuskiem który ratujac budżet zakosił 100 mld zlotych obywatelom w offe.Ile nakradziono pod stolem i na smietnikach to nie wspominam nawet.Komisja europejska podała ,że samego VAT-u za czsów Tuska wyprowadzono z polski 260 mld zł.

  Nagrody – sam Borusewicz w ciagu 7 lat zafasował 700 tys zł a inni nie byli gorsi.

  Z Palatine ,Illinois

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Rząd sam się zmieni /czytaj: wywróci/. To pewne. Ale jak zmienić opozycję?

 6. Bar
  Za cóż mam ci dziękować? Za ukazania braku precyzji raczej, niż „popadania w sprzeczność”.

  Faktycznie znaczenie „liczy się kasa” można rozciągnąć poza to, co miałem na myśli. Zaś mi chodzi o tezę, że wyborcy głosują portfelami, przedstawioną przez red. Passenta pięć miesięcy temu.

  https://passent.blog.polityka.pl/2017/11/08/wyborcy-glosuja-portfelami/

  Z cyklicznych badań CBOS wynika, że gabinet Szydło jest lepiej oceniany od poprzednich rządów. (…)
  Analiza POLITYKI INSIGHT potwierdza to, co wielu wyczuwa intuicyjnie: dla większości społeczeństwa liczą się korzyści materialne, a nie taki czy inny sposób wybierania członków KRS czy nawet Trybunał Konstytucyjny. 500+, skrócenie wieku emerytalnego, uszczelnienie systemu podatkowego, różne formy rozdawnictwa – tak krytykowane przez wielu ekonomistów – to zapewnia poparcie. To tłumaczy wysokie notowania rządu i niskie loty opozycji.

  Napisałam „kasa” w sensie zawartości ich własnych portfeli. I z tą pesymistyczną teorią pół roku temu tak dobrze wyjaśniającą preferencje wyborców się mierzę. Optymizm rozsiewam wśród opozycjonistów. Wszak portfele nie wyglądają najgorzej i to może potrwać aż do recesji światowej – kiedy to nastąpi jest oddzielnym tematem, ale nie natychmiast. Czy ta recesja będzie tak głęboka jak w 2008 roku? tego nie wie nikt. Ale nawet pół takiej recesji rozwali ten ekonomiczny ład PiS i boleśnie uderzy w portfele wyborców. Na to czekać, aby dożyć odejścia PiSu na śmietnik jest niezdrowe.

  Zatem wyciągam teorię przeciwną, popartą doświadczeniami lat 1997, 2007, 2015, że wyborcy mogą się zapomnieć i nie zagłosować portfelami. Bo dojrzą nierządność PiS i chaotyczność prezesa. Popatrz, Beata w sondażach straciła uznanie i zaufanie jedną krótką sejmową przemową, pokazaniem pazurków, jak wiele wskazuje, a wcale nie sięgnęła do portfeli Polek i Polaków. Ktoś może powiedzieć, że PiSowski „skok na kasę” się upublicznił, ale mi takie frazy na myśl nie przychodzą, o czym zresztą red. Passent właśnie pisze.

 7. “…konflikt wokol ofpowiedzialnosci za holocaust…” jako porazka rzadu.

  Moglbys, autorze, napisac prosze co dokladnie miales na mysli?
  Kto stronami konfliktu( szczegolnie tam gdzie slupki poparcia mierzone czyli w Polsce)? Jakie stanowiska stron? Czemu wreszcie uwazasz ze to porazka rzadu?

  z gory dziekuje za odpowiedz

  marcin.lazarowicz

 8. A na swiecie antysemityzm szaleje. Dajmy na to na Wegrzech:
  Orban-Soros 1:0

  Jak oni mogli?! 🙂

  ml

 9. Rejs dookola swiata jako promcja Polski.
  Jeden z najwybitniejszych polskich zeglarzy wyczynowych, nie kickbokser.
  Przekaz skierowany nie do mieszkancow faveli czy konsumentow fish&chips, ale do ludzi majetnych, tam gdzie ci ludzie wydaja swe pieniadze.
  Przekaz pokazujacy Polske stosownie do jej dokonan gospodarczych, a nie jako ubogiego krewnego.
  Publicity zapewnione z racji nietypowosci przedsiewziecia.

  Kiedys to samo robily rejsy Lwowa czy Daru Pomorza i bylo brawo.
  Dzis zaglowce to raczej archaik technologiczny ( boo tak ma byc) i nie maja przelozenia na zeglarstwo wypoczynkowe. Stad nowoczesny jacht i noeoczesna zaloga.

  I za to wszystko jedyne PLN 20 000 000. Duzo?

  Teraz prosze to porownac z dokonaniami instytutu Adama Mickiewicza: pamietam wypowiedzi jego bylego dyrektora p. Potoroczyna na temat pracy nad amerykanskimi Zydami. Pracy u podstaw boo na uniwersytetach. I co: rezolucje senatu USA w kwestii polskiej ustawy reprywatyzacyjnej pokazuja zgnile owoce wieloletniej pracy IAM. Pokazuja dokonania amb. Schnepfa.
  Mozna bylo lepiej? Nie wiem, natomiast skutki tego co bylo sa oplakane.

  Dzis wyprawa dookola swiata.
  Trudno nie odniesc wrazenia ze opinie o niej biora sie z nikad.
  Biora sie z wypowiedzi medialnych.
  Te nie racjonalne, ale budowane na populistycznym rozumieniu relacji panstwo- obywatel.
  Oki, uogolniam tekst p.Passenta na wszystkich przedstawicieli opozycji w mediach. Nie powinienem tego robic- przepraszam!

  ml

 10. Ciekawe czy wizja przedterminowych polskich wyborow parlamentarnych wplynelaby na decyzje p. Tuska o wczesniejszej rezygnacji z obecnie zajmowanego stanowiska: czy haslo “wszystko dla Polski” byloby wiarygodne w jego ustach czy tez pamietanoby jak sie zachowal gdy Polska oponowala wobec jego reelekcji?

  ml

 11. Wynik z Wegier wymagaja uscislenia:

  Orban- Soros. 134:36.

  Taki wynik w koszykowce pokazuje roznice klas przeciwnikow. W polityce chyba tez…

  ml

 12. Lewactwo znowu dostało po tyłku na Węgrzech. Lewactwu została już tylko wiara w sfałszowane sondaże.

 13. Dla Tuska pracuje „Antoni który w piętkę goni” już od 8 lat, obecnie dzierżąc pozycję przewodniczącego podkomisji do badania wybuchów w lewym skrzydle samolotu, patrzą od przodu , a prawym skrzydle samolotu patrząc od tyłu. Jego telewizyjne wystąpienia, przełożone z procentów oglądalności na procenty spadku zaufania do Prezesa są imponujące.
  Tak trzymać panie prezesie, a za rok trzeba będzie poprosić węgierskiego Orbana, aby kandydował w polskich wyborach, bo po sukcesie medialnym, obecnie odnotowywanym w Wiadomościach, zostanie tylko wspomnienie i kilkadziesiąt pomników.

 14. Znowu Tusk.To staje się już nudne.Twarz polityka nie musi być twarzą teściowej z powodu ślubowania córce.Wrócą swary jak przyłożyć Moskalom z użyciem oręża w postaci wraku i rury Nord 2.Do czasu pobytu zachodnich doradców po obaleniu tzw.komuny były szanse na świeckość państwa.Przynajmniej w założeniach ustrojowych.Tusk i Kaczyński jako katolicy tego nie gwarantują bo liczą na ortodoksyjny katolicki elektorat i poparcie z ambon. Chcą rządzić bez narażania się KK w ramach parafii Watykanu.Tak sobie myślę,że powrót Tuska rozpoczyna erę gdzie kucharek sześć…tam odgrzewane kotlety.Czy nad Wisłą nie ma już prawdziwych Polaków bo klauzula sumienia z modlitwą za papieża to nie jest cecha rdzennej narodowości.

 15. Mam nadzieję,że Tusk pomoże wyjaśnić ile VAT-u złożono na tacach kościelnych w ramach janosikowego zwalczania postkomuny.Tak sobie myślę,że wszyscy wiedzą jakie środowiska okradają fiskusa ale czekają przy przyznają się czy zostaną złapani.

 16. A kogo poza polska obchodzi co dzieje sie na polskim zadupiu
  losy swiata w tym i Polski rozgrywaja sie zupelnie gdzie indziej.

  http://www.atimes.com/article/china-tiptoes-toward-massive-retaliation-trade-war/

 17. Co najmniej 14 bojowników zginęło w poniedziałek nad ranem w ataku rakietowym na bazę lotniczą sił syryjskich w prowincji Hims w środkowej Syrii – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Wśród zabitych są członkowie oddziałów irańskich.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-syria-atak-rakietowy-na-lotnisko-wojskowe-w-hims,nId,2566924#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  =========

  Rakiety nieznanego pochodzenia……
  Kolejna faza wojny?

 18. …Wolę Mikołaja, bo może dlatego właśnie lepiej sobie radzi z traumą drugiego pokolenia Ocalonych…
  Napisala M a g jak „Boginia” (od Bogny) wyroczni zydowskiej. Mag woli zyc bez konfrontacji z trauma. Mag pozostawia zapach. Ciekawe co sadzi o tym „Jej” Ukrainka”. Co sadzi Ukrainka o filisterce M a g.

 19. teodor
  5 kwietnia o godz. 22:01
  Skladak MAN i Mercedesa.

 20. Adam Szostkiewicz
  22 marca o godz. 20:21
  @wiesiek
  Nie wiem, kim pan jest, ale brzmi pan jak były funkcjonariusz, szkolony w spiskowej teorii polityki. To mnie kolejny raz zniechęca do odpowiedzi.

 21. Przodownikom i Przodowniczkom blogosferyx…

  Nastepnym, chetnie powtarzanym przykladem jest ilosc “polskich” drzewek “Sprawiedliwych” w Yad vashem. Sa to typowe kola ratunkowe. Podczas pesudodyskusji o Grossie i Lanzmanie dostrzegalismy z zaklopotaniem, ze wzory myslenia antysemickiego i ksenofobii narodowych demokratow przetrwaly wojne, a ich mysliciele znalezli miejsce we wspolczesnych partiiach rzadzacych i w opozycji.

  Fakt ten utrudnia jakakolwiek debate na ten temat.

  Moim zdaniem nalezaloby postepowac wlasnie “na opak”, zwrocic sie ku przyszlosci, bo w ten sposob unikniemy ciaglego wywolywania wczorajszych “duchow”. Rozumiem rowniez, jak wspomnialem wyzej niechec do Milosza, kotry nie mowil wprawdzie o winie Polakow, lecz o fakcie ludobojstwa, ktore mialo miejsce na naszej ziemii i stanowilo niejako odcisk (w sensie pieczeci) na naszej pamieci.

  Historie narodu oraz jego ojczyzne w przyszlosci tworzy jednak pamiec o przeszlosci. O przeszlosci nie mozemy decydowac w zaleznosci od naszych upodoban, nawet wtedy, gdy nie jestesmy jako indywidua za nia bezposrednio odpowiedzialni. Niesiemy ja w przyszlosc, nawet jesli jest niewygodna i bolesna.

  Oczywiscie, ze nie nalezy stawiac wszystkich Polakow w jednym szeregu z mordercami. Nalezy jednak stawiac pytania dotyczace obojetnosci, biernemu przygladaniu sie. Nalezy stawiac pytania o dlugosci szeregu Polakow o Polek, ktorzy aktywnie uczestniczyli w morodowaniu sasiadow liczac na zlote zniwa.

  Zydzi nie maja zadnej przyszlosci w Polsce, ich po prostu u nas nie ma. Ci, ktorzy przyjezdzaja, odwiedzaja istniejace groby bliskich lub pogrobowiska obozowe. Szkoda, ze niewielu z nas rozumie roznice podkreslana przez Blonskiego, roznice miedzy udzialem, a „wspolwina“.

  Dotyczy to oczywiscie wszystkich innych nacji europejskich.

  Tradycje endeckie sa obecne w dzisiejszej polityce i gloszonych haslach; “Nie my powinnismy sie starac o dobre miesce w UE, nie mozemy byc wiecznym petentem. Wstanmy z kleczek, zalozmy czapke.

  Mamy swoj kraj, swoje zasoby swoje wartosci. Wrocmy do korzeni, tradycji, historii, religii, kultury. Przestanmy byc papuga narodow. Stac nas na wlasny model spoleczenstwa, kultury i gospodarki. Stac nas na swoj wlasny, polski rzad. Robmy Polske polska”.

  Przy czym chetnie przypominamy o naszej tolerancji, ktora ma byc wyroznikiem polskosci. Panstwo polskie nigdy nie przesladowalo swoich mniejszosci wyznanionych czy etnicznych. Polska pozwalala sie im zasymilowac. Wielu najlepszych Polakow ma pochodzenie obce. Slowa te brzmia jednak dosc obco, gdy dzisiaj socjolodzy mowia o integracji. Wiemy bowiem, ze asymilacja niszczyla tozsamosc asymilowanego. Integracja pozwala natomiast na jej zachowanie.

  Powolujac sie na koscielna historiozofie protestuja srodowiska narodowe przeciw nadawaniu imion Brzechwy, Korczaka, polskim szkolom, szczegolnie na tzw. prowincji, ktora wedlug Falicza jest w ciaglym rozwoju.. Obecnie zyje w Polsce okolo 12.000 do 15.000 Zydow (wlacznie z dziecmi i wnukami ocalalych).

  Wielu z nich poznalo swoje kulturalne, religijne i historyczne“korzenie” dopiero po 1989 roku.

 22. W telewizyjnym programie GRAFFITI polityk rządzącej partii zapytany czy weźmie udział w jutrzejszej miesięcznicy potwierdził swój udział dodając, że będzie tam „część artystyczna”. Przecież to będzie już 96-sty występ „artysty” i niestety wielka szkoda, że ostatni zapowiedziany. Z pewnością czeka nas wielkie artystyczne przeżycie

 23. Bar Norte
  9 kwietnia o godz. 0:16
  Nie spierajmy się o szczegóły. Po latach wyrzeczeń dla kraju w PRL-u gdzie kasy jak na lekarstwo, ale przecież za Gomułki dochody państwa równoważyły wydatki, od trzech dekad budujemy kapitalizm i pieniądze się liczą, w każdym razie powinno się pieniądze liczyć. Okazuje się jednak, że nie bardzo się liczy i dopiero, gdy zaczyna liczyć opozycja, prezes przemawia Peerelem. Tak więc wróćmy do starego porzekadła, które trafnie ogarnia potrzebę wyjścia na swoje „kochajmy się jak bracia, ale liczmy jak Żydzi” bo to każdemu wyjdzie na dobre. Pozdrawiam radośnie wszystkich bo aura piękna, a jutro będziemy mieli „występy artystyczne” jak nam dzisiaj zapowiedział polityk, ważny i coraz ważniejszy

 24. neospasmin
  9 kwietnia o godz. 2:12
  Tak źle jeszcze nie jest aby musiały być wcześniejsze wybory, ja w każdym razie mam wątpliwości co do twojej propozycji

 25. Lider4
  9 kwietnia o godz. 6:26
  Moim zdaniem pomógł Orbanowi nasz prezes, bo w przeciwnym przypadku nie byłoby tak pięknie. Ciekawy jestem czy będzie rewanż?

 26. Po „klesce” Orbana na Wegrzech, tylko czekac na „kleske” Kaczynskiego w Polsce.

 27. „kochajmy się jak bracia, ale liczmy jak Żydzi”

  Powyzej dzielo krasomowcy blogosfery Is42

 28. Saldo mortale
  9 kwietnia o godz. 10:02
  Próbuję zasypywać rowy i nawiązywać przyjaźń między narodami

 29. W przededniu miesięcznicy w komentarzu @ls42 znalazłem nawiązanie (dalekie) do pytania o muzykę Węgra. Nie sądzę aby Twórczość Béla Bartók ( nie odmieniam nazwiska i imienia, bo wciąż mi się role obu nazw mylą) pojawiła się w jakiekolwiek postaci w części artystycznej obchodów miesięcznicowych.

  Przypuszczam, że ostrożność każe unikać słowa kicz.

  @basia.n pytała czy lubię tego kompozytora i powstrzymałem się od odpowiedzi wprost, bo pierwsza zaczynała się od słowa Romanian a dalej jest Danubia Orchestra

  Ty mnie Basiu pytasz o wąskie konkrety, gdy publicyści blogowi zbierają się zapewne do tematu:

  Na ile k kto okradł Naród nie płacąc podatku od dochodów i dlaczego jeszcze nie siedzi?

  Ostatni konkret jaki wrył mi się pamięć, to to że w budapesztańskich szkołach jest za mało papieru toaletowego. Ostatni to miażdżące zwycięstwo Orbana.

  Ty mnie nie pytaj Basiu o innych niż Brahms.

  Większość luminarzy tu się popisujących nie wie, że nucono im do kołyski Lullaby.

  Balzac zdefiniował człowieka bogatego: to ktoś kogo można okraść nie wyrządzając mu krzywdy.

  Biedna ta Polska.
  Oj biedna i tak wielu zaprzańców.

  https://www.youtube.com/watch?v=4HAIHSqiwAA

 30. Passent pisze: „Opozycja, a konkretnie Platforma, ma do odnotowania pierwszy, długo oczekiwany sukces:”. Kto to oczekuje solidarnościowych kanciarzy i skorumpowanych oszustów neoliberalnych? Rządzili 8 lat i co? Do koryta dopuścili kumpli podobnego do siebie autoramentu, blisko kasy kościoła i kartelu US/NATO. Chyba tylko Passent i prawicowe środowiska POLITYKI i GW. Czyli kolejna wpadka z deszczu pod rynnę. To tego prymitywny i kompromitujący leń i cwaniak Tusk. To już lepiej aby to wszystko trafił szlag.

 31. Krótki fragment większej całości: https://obserwatorpolityczny.pl/?p=53058 „W Polsce mamy do czynienia z potrójną moralnością. To, co większość Polaków myśli na użytek kościelny, to myśli na użytek kościelny. To, co wypowiada się publicznie, wypowiada się publicznie. Jeszcze inaczej mówi się w domach. Powoduje to, że coś takiego jak zamknięcie ludziom sklepów w niedziele, to poważna sprawa. Jeszcze większym wyzwaniem jest kwestia problematyki aborcyjnej. Po co władza zdecydowała się ruszyć ten temat? Jeżeli to ma być cena, za poparcie ze strony ołtarza, to okazała się bardzo wysoka – około 12% tąpnięcia w sondażach! To przełom, może nie ostateczny, jednak odrobienie tego będzie wymagać co najmniej przyznania 500 + na każde dziecko lub czegoś podobnie rozdawniczego.”
  Gdyby Passent pokusił się o tego typu tekst, z pewnością wyleciałby z POLITYKI

 32. Salto mortale
  Znowu ze mną zaczynasz?
  A już myślałam, że doszliśmy do porozumienia.
  Szkoda, ale jakoś to przeżyję.

 33. Saldo mortale
  9 kwietnia o godz. 9:14

  Nie wiem, kim pan jest z zawodu wyuczonego.
  Ale z wykonywanego, na pewno kabel….
  Mentalność się nie zmienia, nawyki pozostają nawet po latach.

 34. Ale nie zawsze jest aż tak cynicznie. Czasem bardzo wiele do powiedzenia ma… zwykły przypadek. „Było tak: pewna partia miała problem z zapełnieniem list do Sejmu. W skali kraju potrzeba do tego kilkuset osób. Dla małego ugrupowania to już wyzwanie. Działacze zastanawiali się, co począć. Akurat w ich biurze kable do internetu montował dwudziestoparolatek. Nie był zupełnie obcy, przecież ktoś go polecił do tej roboty. I tak trochę dla żartu, a trochę z desperacji zapytano go: »A ty byś od nas nie wystartował do Sejmu?«. Było trochę śmiechu, a młody zgodził się zapełnić listę. I dostał się do Sejmu, został nawet wiceministrem, członkiem Stałego Komitetu Rady Ministrów” – czytamy w książce „Tak to się robi w polityce”.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jak-naprawde-wyglada-polska-polityka/mk8ks9k
  ========

  Przypadki chodzą po politykach z przypadku…

 35. p.Is42

  “Tak źle jeszcze nie jest aby musiały być wcześniejsze wybory, ja w każdym razie mam wątpliwości co do twojej propozycji”

  To nie zadna propozycja, to mozliwe/ dopuszczalne “sprawdzam” ze strony Kaczora.
  Nie stawialbym ze zagralby taka karta przed ogloszeniem wyniku wyborow samorzadowych.

  Pozatym przez rok pozostaly do wyborow parlamentarnych wiele mozna jeszcze zrobic po co wiec grac tylko na utracenie politycznego przeciwnika?

  ml

 36. Symetryczny
  „To tego prymitywny i kompromitujący leń i cwaniak Tusk. To już lepiej aby to wszystko trafił szlag”
  Ani kompromitujący, ani leń, ani cwaniak. Bystry, inteligentny facet, bardzo zdolny polityk.
  Z tej wielkiej złości, jaka cię trawi (a może tylko udajesz?) płynie wyłącznie negatywny przekaz. Życie jest bogatsze i ciekawsze.
  A poza tym panta rei i takie tam różne.

 37. Wiesiek59
  Można przeczytać książkę Michała Majewskiego „Tak to się robi w polityce”, ale i bez niej w miarę uważny obserwator widzi, że to jedno wielkie szambo, które w Polsce już nawet wybiło.
  Przed chwilą pisałam do @Symetrycznego: Życie jest bogatsze i ciekawsze.
  A poza tym panta rei i takie tam różne.
  Gdybyś się oderwał choć na chwilę od kompa, może byś to zauważył.

 38. P.Saldo mortale

  Wielokrotne zamieszczanie na tym samym blogu takich samych komentarzy podpada pod definicje trollingu.

  Zastanawiam sie tez czemu autor tego bloga ( oraz jego cenzor ) na to pozwala? Moze jest pan takim wewnatrzPOLITYCZNYM trollem?
  Trolem oferujacym, zbiezne z linia redakcyjna tygodnika, zdania oznajmujace.

  Nie sadze bym pana zawstydzil, natomiast mam wielka nadzieje ze panska dalsza tu obecnosc, w obecnej, vomitorycznej formie, zawstydzi p. Passenta.

  marcin.lazarowicz

 39. neospasmin
  „vomitoryczna forma” – cudne!

 40. mag
  9 kwietnia o godz. 11:07

  Salto mortale
  Znowu ze mną zaczynasz?

  Grozac mi zapomina o przyczynie.

 41. Ktos w blogosferze zauwazyl, ze Neospasmin robi z siebie pisowego durnia i do tego za darmo.

 42. neospasmin, 12:26 okazal sie donosicielem czyli skarzypyta z piaskownicy.

  Saldo mortale tu sprzata po takich panach jak marcin.lazarowicz
  przeciez ktos musi to robic wiec nie licz na zawstydzenie gospodarza.

 43. ls42
  9 kwietnia o godz. 10:10
  Zycze powodzenia w zasypywaniu rowow. Zaczalbym od Marianskiego.

 44. Ted’dy bear
  9 kwietnia o godz. 12:54
  Do tego gratis. I tak lepiej niz robienie z siebie durnia.

 45. @wiesiek
  Nie wiem, kim pan jest, ale brzmi pan jak były funkcjonariusz, szkolony w spiskowej teorii polityki. To mnie kolejny raz zniechęca do odpowiedzi.

 46. Ciekawe co sadzi o tym „Jej” Ukrainka”. Co sadzi Ukrainka o filisterce M a g.

 47. neospazmin
  Pisze , że PiS do wyborów jeszcze wiele może zrobić.
  Co masz na myśli, czy coś wiesz ? Może chodzi o nowa ustawę IPN, ustawę degradacyjną, obniżkę poborów w polityce i samorządach , albo całkiem coś nowego , bo pomału to ciarki przechodzą po plecach, jak tak pomyśleć co PiS jeszcze wszystko może zrobić.
  Osobiście to jestem , za uzdrowieniem społecznej służby zdrowia i ożywieniem budownictwa socjalnego, ale to już zdaje sie całkiem niepostrzeżenie wszystko porobione .
  Pozostało chyba tylko 500+++, to chyba powinno sie udać ?

 48. Salto mortale
  Ukrainka bardzo mnie lubi, a znamy się od wielu lat. Nie sądzę, żeby znała słowo „filisterka”, ani co ono znaczy.
  Wyluzuj wreszcie, bo gonisz jakieś urojone fantomy.
  Ja ci grożę, niby czym i jak?
  Tu Zienie, tu Ziemia!

 49. Lubie te moja Polke, Mag.

 50. neospazmin
  Twoje twierdzenie , ze tylko PiS to Polska nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością .
  Tusk to najsprawniejszy polski polityk od 30 lat i stąd jego międzynarodowa kariera .
  Odzyskanie takiego dobrego polityka dla polskiej polityki, po doświadczeniach w polityce międzynarodowej ,
  wzbogaci polska scenę polityczną . Jestem przekonany , że Prezes już się cieszy na nieco żywszą konkurencje .

 51. neospazmin
  Co do Sorosa i Orbana , to nie konkurują w tej samej dziedzinie , a i poziom nie ten.
  Soros zarobił miliony , a Orban z familią jeszcze długo tyle nie nakradł.

 52. Salto mortale
  Właśnie.
  A kto ciebie lubi?

 53. p. Teddy bear

  Wydaje mi sie ze donosiciel to ktos kto ma problemy z podpisaniem sie. Ktos kto chce skrzywdzic kogos innego samemu pozostajac anonimowym.
  Z tego powodu trudno byloby mnie uznac za donosiciela: podpisuje sie imieniem i nazwiskiem i pisze rzeczy oczywiste dla kazdego kto regularnie odwiedza ten blog. Co wiecej- nie mam watpliwosci ze istnieja kanaly jakimi cenzor tego bloga moglby zwrocic uwage p.Saldo mortale by wkladal on wiecej wysilku w swa prace, tak by nie byla ona trollingiem.

  Co do sprzatania to wydaje mi sie ze to ja a nie p. saldo mortale sie za to zabralem. To ja usiluje zatrzymac jego nawracajace wymioty. To ja wskazuje ze jego ponawiane niczym pijacka czkawka teksty prowadza tylko do jednego- do odkrycia ze antysemityzm to byla i jest jedyna moralnie uspraeiedliwiona postawa.
  Nie ze taka byla czy jest obiektywnosc, ale ze wypowiedzi p. SM popychaja do takiego osadu.

  marcin.lazarowicz

 54. p. Z dystansu

  Twierdzi pan ze p. Soros nie pomagal wegierskiej opozycji?
  Jesli bylo inaczej to trudne do obrony wydaje sie panskie twierdzenie ze pp. Soros i Orban nie konkuruja w tej samej dziedzinie. Jak pokazaly wybory oni tylko w innych ligach, nie dyscyplinie walcza…

  ml

 55. Symetryczny
  Szkoda Kaliny, bo to świetny rzeźbiarz, i jego projektu.
  Ten pomnik miał stać gdzie indziej, a na placu Piłsudskiego pasuje jak pięść do nosa.
  Co na to artysta? Już nie jest tak zbuntowany-awangardowy jak kiedyś

 56. Izraelskie rakiety omijają Rosjan, których było sporo w bazie T-4 i rozwalają tylko Irańczyków. Jak oni to robią? Skąd wiedzą, gdzie ruski, a gdzie pers? Na miejscu Irańczyków tym bym się zainteresował.

  W mediach dobrego Zachodu ani mru-mru o pochodzeniu tej wojskowej infromacji. Trzeba mi sprawdzić w RT itp.

 57. neospazmin
  Soros pomaga także rosyjskiej „opozycji” , jeśli pojmować opozycję po rusku i marksistowsku ( kto nie jest z nami jest przeciwko nam) i co tez nie wygrał .
  Ty sie lepiej spytaj dlaczego w systemie illiberalnej demokracji zawsze wygrywa ten co jest u władzy ?
  A niby kto ma wygrać ?
  To na co byłby dobry ten cały illiberalizm , jakby kto inny tez mógł poprostu se wygrać ?

 58. P. Z dystansu

  “Twoje twierdzenie , ze tylko PiS to Polska nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością .
  Tusk to najsprawniejszy polski polityk od 30 lat i stąd jego międzynarodowa kariera .
  Odzyskanie takiego dobrego polityka dla polskiej polityki, po doświadczeniach w polityce międzynarodowej ,”

  Polska rzadzi dzis PiS stad wspolczesna polska polityka to polityka PiS a dokladniej Kaczora.
  Nie ma tu chyba miedzy nami sporu?

  Zycze Polsce jak najlepiej.W tym miesci sie jak najlepsza opozycja. Wydaje sie ze tej obecnej wiele jeszcze do idealu brakuje.
  A co do p. Tuska to moze juz dzis przyjedzie do Wszawy? By choc kwiaty pod pomnikiem smolenskim zlozyc? By pokazac ze uczczenie ofiar katastrofy to nie jest cos co cala jego formacja ma gleboko w…

  ml

 59. p. Z dystansu

  No tak: kto mial na Wegrzech wygrac: Soros czy Orban?
  A pan? Na kogo by pan glosowal?

  ml

 60. p. mag

  Napisalaby pani cos wiecej czemu pomnik autorstwa Jerzego Kaliny nie stanal w miejscu dla jakiego byl projektowany?

  ml

 61. Optymizm rozsiewam o szybkim odejściu PiSu na śmietnik, gdy nierządem Polska stoi, a prezes chaos rozsiewa od góry do dołu. W wyborach Polki i Polacy po 3-4 latach mają ich po dziurki mimo tego, że portfelowo jest się z czego cieszyć.

  Niech sobie piszą, że sobie zaprzeczam, ale naprawdę wolałbym, gdyby dłużej potrwał ten nierząd i prezesa ad hoc decyzje bez przemyślenia, tzw. „dla dobra narodu”, czyli dla podniesienia PiSowskich słupków i bez dbania co będzie potem. Bo znów przyjdzie Platforma i Tusk za wcześnie i będzie musiał się borykać z kryzysem gospodarki światowej z niemiecką na czele, ponosić koszty polityczne obrony przed recesją i zapewnienia zielonej wyspy. Niech tąpnie za ich rządów, niech recesja zajrzy im w oczy, niech pokażą PiSiaki jak biorą to na klatę. Prezes jeszcze nigdy nie rządził w takich warunkach, gdy dochody z VAT i podatków bezpośrednich lecą na łeb, gdy bezrobocie rośnie, gdy złoty dołuje, gdy budżetowy deficyt przekracza normy. Niech pokażą. Dajmy im szansę, aby zobaczyć jak dają radę. Niech to jeszcze potrwa, przykro mi, ale musi być gorzej.

 62. P. Z dystansu

  pis ma jeszcze jeden obowiazek wobec Polakow- przygotowac nowa konstytucje i poddac ja pod referendum.
  Konstytucje jasno definiujaca kompetencje poszczegolnych organow wladzy.
  By nigdy juz wiecej nie pojawialy sie konflikty w rodzaju tych miedzy bylym ministrem ON a obecnym prezydentem.
  Mysli pan ze Kaczor da rade to przeprowadzic?

  Co z “duza reprywatyzacja” ? Tez ma poczekac az p. Tusk na bialym koniu przybedzie?

  ml

 63. Pan Teo

  Znaczy im gorzej tym lepiej?
  Zaiste program opozycji totalnej pan wylozyl.

  ml

 64. „A poza tym panta rei i takie tam różne.”
  Odra , Wisla , Bug , i .. Narwia w ktorych plyna pozytywne , wylazle ze i spod stopionego sniegu przekazy od Elizy i inne podobne ale różne (takie tam różne) „vomitoryczne formy „. Pozytywne bo od Elizy.
  Publika haftuje przed telewizorami od zmieniajacej sie w ich bebechach trzy razy dziennie moralnosci , dusza podchodzi do gardla obawiajac sie przysiadania na ramieniu , aby nie spasc przy wchodzeniu i wychodzeniu z dziwacznych w swojej arch . formie kosciolow . Narwią bm juz cos do Wisly (?) splywa i od tego moze sie zrobic niedobrze ..

 65. Neo
  Jako pierwszo-klasita, proszę najpierw podnieść rękę.

  Bo tekst należy czytać ze zrozumieniem.
  PiS niech poniesie konsekwencje za nierząd, który prezes buduje. Gdyż w 2007 roku prezes uciekł do opozycji, m.in. po wprowadzeniu przepisów, które dopuściły lukę w VAT. Oraz przed kryzysem światowym.

  Ale pierwszo-klasiści nie muszą niczego wiedzieć.

 66. neospazmin
  przygotować to PiS ten projekt konstytucji może , ale czy znajdzie dla jego przeprowadzenia parlamentarna większość, w to raczej wątpie , bo sam to jej nie posiada i przy malejącym poparciu po genialnym akcjoniźmie Prezesa , może spokojnie z tym projektem poczekać do po następnych wyborach.
  Co do obowiązków PiSu wobec narodu , to te dwa ktore je zapronowalem nie wykluczałbym ich zaraz automatycznie (służba zdrowia, budownictwo). Tutaj nie pozostałoby przy rojeniach , bo nie trzeba 2/3 większości parlamentarnej.

 67. Spazmatyczny dostał rozwolnienia a niektórzy się w tym babrają.

 68. P. Z dystansu

  Ciesze sie ze choc w kwestii potrzeby zmiany obecnej konstytucji sie zgadzamy.
  Teraz pytanie pomocnicze: co zrobic z senatem: zachowac czy nie?
  A ilosc parlamentarzystow: zmniejszyc? Zwiekszyc czy niech zostanie jak jest?

  A reforma sluzby zdrowia: jakie sa panskie oczekiwania? Co zmienic? Ustawowo wydluzyc dlugosc zycia czy cos bardziej konkretnego?

  ml

 69. Dalczego neospasmin robi z siebie durnia za darmo….i uklada zycie oraz dlugosc zycia w Polsce, zycia konstytucyjnego?

 70. neospasmin
  Symetryczny o g.13:57 podał stosowny link. Żeby wiedzieć więcej, możesz poszukać w polskim guglu info o pomniku smoleńskim w Warszawie.

 71. Spazmatyczny dziala biegunowo.

 72. P. Teo

  “Gdyż w 2007 roku prezes uciekł do opozycji, m.in. po wprowadzeniu przepisów, które dopuściły lukę w VAT. Oraz przed kryzysem światowym.”

  Dobrze pamietam tamta “ucieczke”. Moze dlatego ze bylem po wrogiej mu stronie? Piszac ze pamietam dobrze chcialbym zaznaczyc ze jestem pewien ze nie widzialem by go ( prezesa) VAT wtedy gonil. Slowo!

  ml

 73. teo

  „Napisałem „kasa” w sensie zawartości ich własnych portfeli. I z tą pesymistyczną teorią pół roku temu tak dobrze wyjaśniającą preferencje wyborców się mierzę. (…) Zatem wyciągam teorię przeciwną, popartą doświadczeniami lat 1997, 2007, 2015, że wyborcy mogą się zapomnieć i nie zagłosować portfelami.”

  Pisząc nocą komentarz miałem własnie na uwadze felieton red Passenta „Wyborcy głosują porfelami”. Z tym, że moim zdaniem nie był to tekst „pesymistyczny” ale realistyczny. Tzw „kryzys nagrodowy” jest najlepszym przykładem na to, że diagnoza red Passenta się sprawdza. No bo przecież w tym przypadku znacząca częśc wyborców (tzw „klasa ludowa”, za socjologiem Gdulą) przez, jak piszesz, pryzmat „zawartości swych portfeli” ocenia wysokość apanaży swych wybrańców, kategorycznie i ultymatywnie rządając by wynosiło ono trzykrotność minimalnego lub co najwyżej średniego wynagrodzenia w kraju co zamyka się w przedziale 6,5 – 10 tysięcy „na rękę”. „Oni”, jak ich określasz, wyraźnie i twardo rządają powiązania swego bytu z bytem rządzących – i to nie w sensie jakiś propagandowych wyobrażeńi tylko w ujęciu materialnym.

  Teo, bez złudzeń – „oni” o powyższym nie zapomną,
  Zwróć uwagę, że mamy doczynienia z drugą odsłoną tego zjawiska, bo dwa lata temu PiS już próbował podnieść wynagrodzenia swej nomenklatury. Po czym gdy „klasa ludowa” groźnie warknęła wycofał z tego pomysłu. Przed Wielkanocą, po odkryciach posła Brejzy i „karawanach wstydu”, kropla się ulała i „klasa ludowa” walnęła pieścią w stół. Z tego co piszą wynika, że spadki poparcia w tej kluczowej grupie elektoratu wg sondaży wewnętrznych przekraczały 15 procent. Potwierdzają to reakcje prezesa Kaczyńskiego, których symbolem było gorzkie słowa „Vox populi, vox Dei”. I nie mam na myśli tylko decyzji dotyczących wynagrodzeń nomnklatury ale i wycofanie się z neoliberalnych projektów Morawieckiego, które pogorszyłyby sytuację socjalną owej grupy wyborców – pisałem o tym w obszernym komentarzu pod poprzednim tematem.
  Myślę, że za ls42 nazwałbyś owe wymuszane przez „klasę ludową” na prezesie Kaczyńskim powiązanie ich wynagrodzeń z apanażami jego nomenklatury „gomułkowszczyzną” czy „populizmem”. W tym przypadku jestem odmiennego zdania, bo oceniam to jako zdrowy, ludowy egalitaryzm z którym prezes musi się zmierzyć. No i musi się zmierzyć z tym w cierpieniach jego partia – piszę „w cierpieniach”, bo przecież egalitarystów nie jednoczy.
  Ale nie tylko prezes Kaczyński lecz i Donald Tusk jako ewentualny szef częsciowo liberalnej opozycji – do którego powrotu wciąż nawiązujesz. „Klasa ludowa” bowiem na naszych oczach, po raz pierwszy od 1989, dojrzała do świadomości, że ma siłę sprawczą, podmiotową w polityce w czym pomaga jej prezes swymi ustępstwami na rzecz postulowanego przez nią klasowego egalitaryzmu.
  Biorąc to pod uwagę można uznać, że nie da się wygrać wyborów bez uwględnienia jej interesów. Tak więc sprowadzenie konfliktu politycznego w kraju na płaszczyzną ustrojową (Monteskiusz) co starają się desperacko zrobić Tusk z Kaczyńskim o niczym nie rozstrzygnie, bo oś kluczowego dla kraju konfliktu przebiega gdzie indziej.

  Powtórzę więc raz jeszcze – „oni” tym razem się „nie zapomną”, bo nabrali już świadomości swoich interesów politycznych, dla których ideowym lepiszczem jest egalitaryzm. Z czego wynika, że na samym częsciowym „liberte” daleko się nie zajedzie i trzeba będzie z XIX wiecznego lamusa wydobyć, otrzepać z kurzu, przykroić do wymogow współczesności i nadać realny wymiar również „egalite” i „fraternite”.
  Krótko mowiąc – cieżka próba przed opozycją częsciowo liberalną. No ale czego się nie robi dla idei – w tym przypadku monteskiuszowskich!

 74. p. Saldo mortale

  W mej skromnej opinii nie robie z siebie durnia, durnia robie z pana. Przez durnia rozumiem osobe ktorej wysilki odnosza skutek przeciwny do planowanego.
  Prosze tez zwrocic uwage ze nie uzywam zwrotu “ ktos gdzies kiedys w blogosferze stwierdzil…”. Nie, pisze uczciwiej- durnia z pana robie sam.

  ml

 75. Slodowemu blogosfery….jako sciaga…..

  Zmienil sie sposob postrzegania Zydow Polskichw w Polsce w ciagu ostatnich dwu dziesiecioleci. Nie mowi sie dzisiaj o judeo-chrzescijanskich korzeniach Polski, lecz o tradycji lacinskiej. O greckiej nikt juz nie wspomina.

  Tak dokonuje sie zmiana dyskursu i paradygmatu spolecznego oraz ustawienie w tym samym szeregu zydow oraz nie-chrzescijan., z socjalistami i „demokratami“.

  Izrael zastapil dzisiaj niejako “brzydkie” slowo Zyd. Dziwie sie, ze nie krytykuje sie danego rzadu izraelskiego, wybranego wprawdzie przez wiekszosc (mniejszosc stanowi rowniez znaczna czesc spoleczenstwa izraelskiego), lecz krytykuje sie Izraelczykow i Izrael.

  Celuje tu Neoprzodownik, celuje jednak slepo, bo mowi, to o czym wszyscy wiemy.
  Izrael krytykuje wiekszosc (moj adersarz nic nowego nie odkryl; szkoda jednak, ze zapomina prymarnego cytatu o muchach rowniez w tej kwestii).

  Palestynczykom finansowo pomagala dotychczas jedynie UE, pozostali, w tym kraje arabskie, chetnie zapominaja o bratniej pomocy.

  Niedorzecznoscia jest wrzucanie do jednego “worka” wielomilionowej dosc heterogennej, polaczonej religia spolecznosci. Zakladam, ze w Izraelu zyja rowniez ateisci. Poza tym przedstawiciele 38 roznych roznych wyznan.

  Fakt ukrywania antysemityzmu nie swiadczy o jego zaniku. Antysemici ulegaja rowniez pewnemu procesowi rozwoju i zmieniaja tenor swoich wypowiedzi. Dotyczy to rowniez kosciola. Zmian tych nie mozna jednak postrzegac jako zanik antysemityzmu. Jedynym maruderem pozostal Neospasmin, ktory dosc prymarnie ukrywa swoj antysemityzm.

  Mam nadzieje, ze w blogosferze swiadomosc odpowiedzialnosci za nasza przyszlosc bedzie nadal rosla. Mamy bowiem czesto do czynienia z dwoma negujacymi sie mitami; AK mordujaca Zydow i Zydzi w UB mordujacy Polakow. Moim zdaniem, dziesiatki lat po wojnie mozliwa jest rzetelna analiza tamtych czasow bez uciekania sie do relatywizowania losu Zydow polskich.

  Poza tym synowie oraz corki Zydow aktywnie dzialajacych w owczesnym aparacie bezpieczenstwa zaplacili adekwatna cene w swojej walce, aby Polska byla Polska (KOR), wiezieniem i ponizeniem. Zaplacili tez proba pokazania prawdy: Mimo ze urodzeni ponad dwadziescia lat po smierci Stalina nie uciekaja od odpowiedzialnosci za zlo wyrzadzone przez ich protoplastow. Nie neguja koniecznosci poczucia odpowiedzialnosci.

 76. p. Saldo mortale
  Jeszcze jeden taki panski copy-past komentarz o relacjach polsko- zydowskich a obiecuje ze rozwaze czy 1% mego polskiego podatku przeznaczyc na jakas endecka fundacje.
  Chce pan tego czy przestanie pan trollowac?
  ml

 77. Bar Norte
  9 kwietnia o godz. 15:01

  Nie ma takiej możliwości, by powstrzymać się od żarcia, będąc przy korycie.
  Tyczy to wszystkich.
  Posłów, biskupów, ministrów, urzędników.
  Każdy kolejny ustrój, czy formacja, robi te same błędy.

  A jak można zarabiać?
  Na przykład:

  Sporo ostatnio o finansowych benefitach dla przedstawicieli najwyższych władz państwowych (członków rządu i parlamentarzystów). Przy okazji umykam nam jednak to, ile zarabia tzw. drugi/trzeci szereg polityków związanych z opcją, która akurat znajduje się u władzy. A szkoda, bo okazuje się, że tam to dopiero można nieźle zarobić. Oliwer Kubicki to nieco ponad 30-letni radny PiS. W 2016 roku zatrudniono go w Ministerstwie Sprawiedliwości. Został również członkiem 3 rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Efekt? – 229,6 tys. zł dochodu w ciągu tylko 1 roku!
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04354-Mlody-dzialacz-PiS-zarobil-w-rok-229-tys-zl.htm

 78. Cytat z HG, ktorego Mag mniej lubi, bo artykuluje, jej zdaniem, swoje traumy….

  …Szmalcownicy nie umarli bezpotomnie…

 79. Neoslodowemu za pol procenta…

  Zmienil sie sposob postrzegania Zydow Polskichw w Polsce w ciagu ostatnich dwu dziesiecioleci. Nie mowi sie dzisiaj o judeo-chrzescijanskich korzeniach Polski, lecz o tradycji lacinskiej. O greckiej nikt juz nie wspomina.
  Tak dokonuje sie zmiana dyskursu i paradygmatu spolecznego oraz ustawienie w tym samym szeregu zydow oraz nie-chrzescijan., z socjalistami i „demokratami“.
  Izrael zastapil dzisiaj niejako “brzydkie” slowo Zyd. Dziwie sie, ze nie krytykuje sie danego rzadu izraelskiego, wybranego wprawdzie przez wiekszosc (mniejszosc stanowi rowniez znaczna czesc spoleczenstwa izraelskiego), lecz krytykuje sie Izraelczykow i Izrael.

  Celuje tu Neoprzodownik, celuje jednak slepo, bo mowi, to o czym wszyscy wiemy.
  Izrael krytykuje wiekszosc (moj adersarz nic nowego nie odkryl; szkoda jednak, ze zapomina prymarnego cytatu o muchach rowniez w tej kwestii).

 80. Neoslodowemu…..majsterczykowi w blogosferze….

  Tradycje endeckie sa obecne w dzisiejszej polityce i gloszonych haslach; “Nie my powinnismy sie starac o dobre miesce w UE, nie mozemy byc wiecznym petentem. Wstanmy z kleczek, zalozmy czapke.
  Mamy swoj kraj, swoje zasoby swoje wartosci. Wrocmy do korzeni, tradycji, historii, religii, kultury. Przestanmy byc papuga narodow. Stac nas na wlasny model spoleczenstwa, kultury i gospodarki. Stac nas na swoj wlasny, polski rzad. Robmy Polske polska”.
  Przy czym chetnie przypominamy o naszej tolerancji, ktora ma byc wyroznikiem polskosci. Panstwo polskie nigdy nie przesladowalo swoich mniejszosci wyznanionych czy etnicznych. Polska pozwalala sie im zasymilowac. Wielu najlepszych Polakow ma pochodzenie obce. Slowa te brzmia jednak dosc obco, gdy dzisiaj socjolodzy mowia o integracji. Wiemy bowiem, ze asymilacja niszczyla tozsamosc asymilowanego. Integracja pozwala natomiast na jej zachowanie.

 81. Neosmasmin zrobi mi na zlosc i utnie sobie palec wskazujacy na wlasna niedorzecznosc.

 82. Arywisci prawie zawsze sa bardziej papiescy, niz papiez. Przy okazji okazalo sie, ze kapitalizm, ktory przeciez zwyciezyl, jest koniem na biegunach (czesto z plastiku).

  Obecnie ujezdzanym przez neosmasmina.

 83. p. Saldo mortale

  I tak, kazda moja zlotowka, umacnia pan ruch narodowy w Polsce.
  Nie, teraz to nie ja robie z pana durnia. Prosze zgadnac kto z pana go robi?

  ml

 84. teo, 14:16.

  Israelskie rakiety inteligetne dzialaja na zapach a wiadomo czym innym
  smierdzi Ruski a czym innym Pers,stad wiedza.

 85. Salto mortale
  Zgadza się. Szmalcownicy nie umarli bezpotomnie.
  Na szczęście, nie umarli bezpotomnie również ci, którzy uratowali się z Holokaustu. O drugim i trzecim pokoleniu Ocalonych pisze zarówno Henryk, jak i Maciej Grynberg.
  Ten drugi mógłby być synem pierwszego, urodził się bodaj w 1967 (nie są spokrewnieni) i nie emigrował z Polski. Jego ojciec i dziadek także. Może dlatego lepiej radzi sobie z traumą (nie ponoszą go wyłącznie złe emocje), co widać w jego arcyważnych i arcyciekawych wywiadach, o których wspomniałam pod poprzednim wpisem autora.
  Masz poważne kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem, dlatego wyciągasz absurdalne wnioski z czyichś, również moich postów.

 86. wiesiek59

  „Przy okazji umykam nam jednak to, ile zarabia tzw. drugi/trzeci szereg polityków związanych z opcją, która akurat znajduje się u władzy.”

  Dlatego własnie napisałem o „cierpieniach” PiS, których źródłem może być wymuszony przez „klasę ludową” na prezesie Kaczyńskim egalitaryzm. Dodam, że „cierpieniach” wynikających z poczucia niezawinionej krzywdy. W tym przypadku owo poczucie krzywdy określa praktyka ostatnich 28 lat z którą członkowie tej partii (również jak piszesz „drugi/trzeci szereg”) po cichu się identyfikują.

  Najbliższe 2 miesiące, które prezes Kaczyński zamierza poświęcić na spełnienie (wymuszenie) tej potrzeby egalitaryzmu o czym wspomniał w wystąpieniu powielkanocnym będą z punktu widzenia politycznego bardzo ciekawe.

 87. p. Mag

  Bezpotomnie czy raczej bez spadkobiercow zginelo podczas wojny bardzo wielu Zydow polskich.
  I o to caly ten zgielk- czy da sie jeszcze na tym zarobic?
  Nie zeby zaraz wchodzic w szczegoly- tyle zostalo po tym, a tyle po tamtej, ale by to wszystko zaokraglic i pojsc sobie wzajem na reke i sie dogadac.
  Tego oczekuje pani po polskim rzadzie?
  Nie tym konkretnym, ale dowolnym polskim rzadzie?

  ml

 88. …Może dlatego lepiej radzi sobie z traumą (nie ponoszą go wyłącznie złe emocje)…
  napisala Mag krytykujac Henryka Grynberga dookola swiata.
  Jak tu czytac bez zrozumienia….

 89. Zastanawiam sie, kiedy Mag napisze o moich absurdalnych wnioskach z wypisanek Neoslodowego.

 90. mag
  9 kwietnia o godz. 12:15
  Jaką widzisz różnicę miedzy głupim Tuskiem a śmierdzącym konusem z Żoliborza. Tylko wzrostem i kolorem włosów. Mentalność taka sama. wywodząca się ze zgniłych złogów Solidarności. To dla nich wznosiłaś paluchy, wrzeszczałaś z radości i sikałaś w majtki. Więc masz co chciałaś.

 91. Mag,
  czy robi z siebie durnia piszący: –Nastepnym, chetnie powtarzanym przykladem jest ilosc “polskich” drzewek “Sprawiedliwych” w Yad vashem.?

  Może jednak nie robi, bo „ilość” tych drzewek jest tak pokaźna, że nie da się policzyć?

 92. Tusk jest dojrzałym mężem stanu, ma szerokie kontakty, nauczył się po angielsku, zdobył duże doświadczenie międzynarodowe.

 93. Teo pisze: – Teraz opozycja z PO na czele atakuje. Ma inicjatywę i pomysły. „Karawana wstydu” dowodzi, że przejęli inicjatywę. Oby nie stracili.”

  Teo,
  z tonu tego komentarza wnioskuję, że nie miałbyś nic przeciw temu, by PiS władzę stracił a „odzyskała” ją PO.
  Jeżeli tak jest w istocie, to czy mógłbyś w łaskawości swojej uzasadnić krótko dlaczego to dla zwykłego Polaka-szaraka do jakich się zaliczam, ta zmiana miałaby być korzystna? Co my, zwykli Polacy-szaracy mielibyśmy z takiej zamiany?

 94. azur, 16:37.

  Tusk bez poparcia cioci Merkel jest nikim,taki z niego polityk jak trepy z lyka.

 95. Żle zamknąłem „pochyłość” – pardon.

 96. Symetryczny
  9 kwietnia o godz. 16:23

  przecież dumnie brzmi „Doktor nauk prawnych PRL” Jarosław Kaczyński…
  Mnóstwo dyplomów trzeba by przerobić….

  A sam pomysł jest niezły.
  Salomonowe wyjście- naprzeciw oszołomom urodzonym wczoraj.

 97. neospasmin
  9 kwietnia o godz. 15:51

  Z punktu widzenia prawa, nie ma i nie było narodowości żydowskiej.
  Więc domaganie się mienia pożydowskiego nie ma podstaw prawnych.
  Wyznanie jako wyróżnik?
  Specjalne traktowanie ze względu na wyznanie?
  Na jakiej podstawie podzielimy obywateli POLSKICH na lepszych i gorszych z punktu widzenia prawa spadkowego?

  Widzimisię jakichś potomków nie wiadomo kogo?

 98. „Ludziska, nie ma się denerwować, to tylko sen i zaraz wszyscy się obudzimy z głupim uśmiechem na twarzy ”
  Więcej: http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,23245915,4-metrowy-lech-kaczynski-w-pniu-brzozy-znany-artysta-chce-go.html#Z_Czolka3Img

  „To jest żart – prawda? Powiedzcie, że tak”

 99. Opcje polityczne Polski widze nieco ograniczone. Albo w kruchcie albo kolo niej jako „czesciowi liberalowie”. „Czesciowi liberalowie” sa rowniez w zmowie z KK, bo popieraja aborcje, religie w szkole i finansowanie KK. Sa za USA i przeciw Rosji. Roznice pomiedzy obu frakcjami, sorry, dla mnie, obserwatora z zewnatrz, sa nieuchwytne. Moze ci drudzy sa przeciw tzw. 500+ i kupuja garnitury w lepszym sklepie. Cala reszta jest taka sama.
  Na szczescie nie ogladam polskich stacji w Kanadzie, co dobrze wplywa na cisnienie mojej krwi.

 100. Smoleńsk.Wystarczyło zawrócić.Tak sobie myślę,że organizacja bezpiecznego lotu przerosła możliwości decydentów.Nie jest pocieszeniem,że w historii lotnictwa nie było sytuacji organizowania lotu dla prawie całej elity państwa w jednym samolocie. Co sugeruje Macierewicz.Lotnicza Arka Noego.

 101. „Fidesz ma co prawda większość w parlamencie, ale tego samego nie można powiedzieć o rzeczywistym poparciu wśród Węgrów. Łączne poparcie dla partii opozycyjnych jest dużo wyższe niż dla partii Viktora Orbana. Najważniejsze pytanie będzie więc dotyczyć frekwencji – i tego, czy partiom opozycyjnym uda się zmobilizować do głosowania tych, którzy do tej pory na wybory nie chodzili.”
  Ten przydługi cytat to z TokFM, sprzed trzech dni.

  „Rekordowa frekwencja na Węgrzech. To może powodować kłopoty dla Orbana”
  To gazeta.pl już w dniu wyborów, ale przed ogłoszeniem wyników.

  Dziś Passent z Szostkiewiczem wespół wsadzają Tuska na białego konia. Który to (koń i Tusk) przycwałują, aby dać Polsce światłość, dobrobyt i łaskawy uśmiech Sorosa po wsze czasy.

  Trafność prognoz przedstawicieli liberalnej lewicy po prostu zabija.
  Śmiechem.

 102. News Brief

  Israel accused of attack on Syrian military base that killed 14
  April 9, 2018 6:45am

  https://www.jta.org/2018/04/09/top-headlines/russia-accuses-israel-airstrikes-syrian-military-airbase

 103. Syria nie prowadzi wojny.Syria broni niepodległości.To Trump w roli hitlera ma barwy wojenne bo panoszy się w suwerennym państwie.Tak sobie myślę,że zakłamanie mediów w tym zakresie jest porażające.Agresor prowadzi wojny jak w Wietnamie.

 104. „Jaką widzisz różnicę miedzy głupim Tuskiem a śmierdzącym konusem z Żoliborza – pisze Giez Symetryczny. Tylko wzrostem i kolorem włosów. Mentalność taka sama. wywodząca się ze zgniłych złogów Solidarności. To dla nich wznosiłaś paluchy, wrzeszczałaś z radości i sikałaś w majtki. Więc masz co chciałaś”.
  Coraz fajniej na tym blogu, jak nie świrusy to świntuchy albo dwa w jednym. Tfu!
  Na szczęście jeszcze nie brakuje blogowiczów, z którymi można normalnie rozmawiać.

 105. „Jaką widzisz różnicę miedzy głupim Tuskiem a śmierdzącym konusem z Żoliborza – pyta Symetryczny. Tylko wzrostem i kolorem włosów. Mentalność taka sama. wywodząca się ze zgniłych złogów Solidarności. To dla nich wznosiłaś paluchy, wrzeszczałaś z radości i sikałaś w majtki. Więc masz co chciałaś”.
  Coraz fajniej na tym blogu, jak nie świrusy to świntuchy albo dwa w jednym. Tfu!
  Na szczęście jeszcze nie brakuje blogowiczów, z którymi można normalnie rozmawiać.

 106. legat
  9 kwietnia, g.16:31
  Nie wiem czyje słowa cytujesz i nie znam kontekstu, więc po prostu nie wiem o co chodzi.

 107. Mag,
  cytowałem Salto Mentale.

 108. Symetryczny
  9 kwietnia o godz. 16:29
  Serio ? nie widzisz żadnej różnicy?
  Przecież taki wpis świadczy o katastrofie umysłowej piszącego.
  Kaczyńskiego tak ocenia nasza najlepsza dziennikarka polityczna
  „Dla mnie jest graczem bez poglądów. A najciekawsze, że – jak sądzę- jego wcale nie podnieca rezultat gry. Tylko sama gra, mechanizm przestawiania figur.
  Nie ma idei, po prostu robi się politykę. Społeczeństwo traktuje się jak masy, nie próbując niczego tłumaczyć.”
  To cynik jakich mało i do tego człowiek kompletnie niemoralny gotów zrobić największe świństwo gdy oceni że na tym zyska.
  Trzeba byc umysłowo chorym by oceniać e Tusk jest taki sam

 109. ozzy:
  zaczela sie trzecia intifada, tym razem tempo nadaje szia;

 110. „Muzyka łagodzi..” powtórzę za posłem, niepomny reakcji marszałka sejmu. Maciej Zembaty wiele czasu poświęcił na tłumaczenie piosenek Cohena, a nawet zmierzył się z jego twórczością, co doceniam słuchając trzydziestu pięciu utworów z kolekcji bardów.
  Dzisiaj jednak chciałbym przypomnieć trzy utwory, które mogą podnieść rangę artystyczną każdej uroczystości. Są to „Uszy”, „W prosektorium” i „ „Ostatnia przysługa”. W dobie mediów elektronicznych odsłuchanie nie powinno sprawiać trudności
  Pozdrawiam w tym dniu uroczym

 111. tylko krowa nie zmienia pogladow, ale jak ona to robi, to nie wiem;

 112. Symetryczny
  9 kwietnia o godz. 13:57
  „autor projektu Jerzy Kalina planował przy Karowej nie tylko czarne schody nawiązujące do samolotowego trapu, ale założenie uwzględniające kontekst miejsca. Nasz redakcyjny varsavianista Tomasz Urzykowski po rozstrzygnięciu konkursu pisał, że praca Kaliny była najlepsza. Teraz wydaje się, że pozbawiony kontekstu pomnik sporo stracił.”
  Schody w budynku wykonuje się z reguły po postawieniu murów, bywa, że wznosi równocześnie, ale odnoszę wrażenie iż to jest przypadek szczególny, rodzaj kamienia węgielnego pod mauzoleum i te mury wcześniej czy później powstaną. Czy kiedyś runą, oto jest pytanie

 113. PA2155
  Otóż to. Peowiacy – „częściowi liberałowie”, ale jakoś tam trzymający się kruchty, choć ta i tak ich nie docenia, bo woli „katolików” prawicowych całkowitych, czyli z PIS, naprawdę mnie nie kręcą.
  Czekam na otrzeźwienie i rozsądek moich ziomali, jak na cud jaki.
  Ale wiary nie tracę, choć generalnie jestem niewierząca.

 114. legat
  9 kwietnia,g.16:31
  Acha.
  Pozdrawiam

 115. Is42
  Ułatwiam w ramach przysługi chcącym posłuchać „Ostatniej posługi”
  https://www.youtube.com/watch?v=NodjtitDftI

 116. quentin t.
  9 kwietnia o godz. 18:48
  Porównywanie Orbana do Kaczyńskiego jest absurdem.
  Wyniki wyborów w 2019r trzeba oceniać na podstawie tego co się dzieje w Polsce , a tu PiS nie dość, że nie na fali wzrostu to zanotował załamanie wręcz katastrofalne. Ludzi bowiem trafił szlag na jawne dawanie forsy swoim (tak pod stołem)
  Efekt rozdawnictwa jest krótkotrwały i do + 500 już ludzie się przyzwyczaili i nie wiąża już tego jedynie z wyborem PiS do władzy. (O tym zresztą obywateli upewniają dziennikarze że żadna zwycięska partia już tego +500 nie skasuje)
  Tak jak w 2007 tak i obecnie widać mobilizacje tych co na wybory zazwyczaj nie chodzą i tak jak skrzyknęli się w 2007 roku tak i teraz rusza przeciw PIS.
  Sondaże tych ludzi po prostu ie uwzględniają bowiem typowego wyborcę buduje się na poprzednich wyborach zbierając informacje pod lokalami wyborczymi.
  Właśnie na tym przejechał się JK w 2007r.
  Obecnie oceniam znacznie większą liczbę tych wkurzonych zazwyczaj nie biorących udziału w wyborach (widać to po necie)
  Nawet tzw. żelazny elektorat PiS zaczyna mięć wątpliwości (mam od strony żony dobry wgląd w te grupę ludzi). Jak widać spada liczba oglądających tv Rydzyka , a to przecież bastion PiS. Rydzyk jak widzimy zaczyna ostro krytykować PiS , a to oznacza, że zaczyna wątpić w wygraną JK i zaczyna zabezpieczać tyły.
  JK nie ma już z czego rozdawać ., a problemy gospodarcze zaczynają już się ujawniać (inflacja rośnie) , Budownictwo dla młodych padło , Szkolnictwo i zdrowie jedna katastrofa itd.
  PiS już nie ma szansy odwrócić sondaży. Stąd te paniczne ruchy jakie robi JK, Kaczyński widać że traci panowanie nad partia.

 117. SŁOWIANIN STANISŁAW 9 kwietnia o godz. 18:07
  „Smoleńsk.Wystarczyło zawrócić.”
  Łatwo powiedzieć. „Nie idźcie tą drogą” też juz było i co? Tu już nie ma odwrotu jak pod Stalingradem

 118. legat
  9 kwietnia o godz. 16:42
  No właśnie takich mamy wyborców w Polsce którzy nie potrafą zobaczyć tego co jest jasne jak słońce.
  PiS i jej przywódca dążą do likwidacji demokracji i zapewnienia sobie władzy absolutnej. Przykład grania katastrofa Smoleńską pokazuje, że ta partia jest w stanie zrobić największe świństwa gdy tylko oceni, że będą dla nich korzystne. (oskarżyli przecież swych oponentów politycznych i oskarżają nadal o największa zbrodnie jaka można zrobić w czasie pokoju a mianowicie o zamordowanie prezydenta i wielu tzw ViP na dokładkę przy współudziale wrogiego mocarstwa. – gdyby to była prawda nie mieli by szansy na opuszenie więzienia za życia)
  Partia ta jawnie pokazuje ze prawo jest dla nich , czyli dla władzy i władza może nim dla swej polityki manipulować jak chce. Takie działanie to droga do anarchii i rozpadu kraju (tylko ignorant nie wie że aby kraj żył trzeba by żyły prawa , a te zmieniać można jedynie zgodnie z przewidziana procedura i ewolucyjnie)
  Ja tu w Polsce chcę żyć razem z rodzina i przestrzegam przed popieraniem tak niebezpiecznych dla mnie i Polaków polityków.

 119. Znacznie bardziej prawdopodobne i zarazem oceniany jako najbardziej ryzykowny wariant to całkowite zwycięstwo Orbana zapewniające mu większość konstytucyjną. Taka władza da bowiem Fideszowi mandat do tego, aby dalej rozbijać demokratyczne instytucje państwa i może osłabić fundamenty gospodarki. To może doprowadzić do osłabienia forinta i rosnących odsetek od węgierskiego długu, zwłaszcza gdyby po raz kolejny zagrożona była niezależność władz monetarnych.
  https://www.forbes.pl/gospodarka/wybory-na-wegrzech-orbanomika-czyli-polityka-gospodarcza-orbana/x74m6er
  ===========

  Próbka tendencyjnej prasy.
  Nawet Forbes ulega naciskom……?

  Wszystko to co dobre dla Węgrów, nie podoba się międzynarodowemu kapitałowi.
  Stąd taka nagonka mediów.
  Węgrzy nie dali się ogłupić.
  Co z Polakami?

  Sądząc po wpisach pod różnymi artykułami, zachowaliśmy zdrowy rozsądek.
  Wręcz miażdżące opinie są zamieszczane pod tekstami „Politico”.
  To co dobre dla Johny sickpacka, do Polaków jakoś nie przemawia.

  Orban będzie rządził trzecią kadencję.
  DOKŁADNIE tak, jak pani Merkel.
  Jakoś nikt nie widzi w tym zagrożenia dla demokracji….

 120. wiesiu, szeryfowa musi akceptowac koalicje, a orban ma wolna reke i niczym dawid podnosi proce na goliata – sorosa;

 121. Ponieważ mam wolny wieczór i lubię dobrą zabawę, bez trudu odnalazłem wpis maćka g. z 18 maja 2015 roku (przypominam, to czas po pierwszej turze wyborów prezydenckich).
  Oto, co rzekł był wówczas wizjoner i znawca wielkiej i małej polityki maciek g.:

  „Duda musi się odkryć jako aktywny wspieracz Jarka i gość który nakłamał by uzyskać stołek prezydenta. To oznacza gwałtowny spadek notowań PIS i znacznie zwiększa szansę wygranej PO co odstręcza od wchodzenia posłów PO w układy z PiS (a wybory tuz tuż).
  Właśnie wygrana Dudy jest prawie gwarancją ponownej wygranej PO , na którą niektórzy zagłosują jak to się mówi z zaciśniętymi zębami.”

  Maćku drogi, zajmij się lepiej rodziną, jak o tym z troską stanowisz w ostatnim wpisie. Polityka stanowczo nie jest na twoją głowę…

 122. teo
  9 kwietnia o godz. 14:31

  „Prezes jeszcze nigdy nie rządził w takich warunkach, gdy dochody z VAT i podatków bezpośrednich lecą na łeb, gdy bezrobocie rośnie, gdy złoty dołuje, gdy budżetowy deficyt przekracza normy”.

  Specjalistą od tego wszystkiego był ob. Tusk Donald, a ty sumiennie wyliczyłeś „sukcesy” jego rządu. Tusk był zwolennikiem starej żołnierskiej taktyki, jak najdalej od frontu, jak najbliżej kuchni.

 123. Z dystansu
  9 kwietnia o godz. 13:43

  „Tusk to najsprawniejszy polski polityk od 30 lat i stąd jego międzynarodowa kariera”.

  Doceniam żart, dość niewybredny.
  Tusk to najbardziej proniemiecki polityczny oportunista. Trudno przypomnieć sobie jakikolwiek polityczny pomysł Tuska, który nie byłby banałem lub propagandą. Politykiem można nazwać tego, kto stworzył obóz polityczny, a nie państwo teoretyczne.

 124. Saldo mortale
  9 kwietnia o godz. 9:18

  „Zydzi nie maja zadnej przyszlosci w Polsce, ich po prostu u nas nie ma”.

  Zaś trzy akapity niżej:
  „Obecnie zyje w Polsce okolo 12.000 do 15.000 Zydow”.
  No faktycznie w ogóle ich nie ma. 🙂

  A jednak ktoś wybudował 200-metrowy biurowiec na pl. Grzybowskim (teren dawnej gminy żydowskiej), a teraz przymierza się do kolejnego, na sąsiedniej działce, w miejscu niedawno zburzonego Teatru Żydowskiego. Czy zburzenie tego teatru nie było przypadkiem przejawem antysemityzmu?

 125. legat (16:42)

  Teo, … nie miałbyś nic przeciw temu, by PiS władzę stracił a „odzyskała” ją PO.
  Jeżeli tak jest w istocie, to czy mógłbyś uzasadnić dlaczego.

  @legat
  Istotnie nie miałbym nic przeciw, gdyby – co najpierwsze – PiS został odsunięty, piszę to wielokrotnie i bez zająknienia. Po drugie, gdyby rządy przejęła PO, ale też jakaś inna koalicja. Niewątpliwie, możliwości jest niewiele.

  Dlaczego? Bo z minionych możliwości, Polacy wybierają za najlepsze Kwaśniewskiego jako najlepszego prezydenta, zaś Tuska za jednegoz najlepszych premierów. Czyli moja ocena nie jest oderwana od tego co myślą tubylcy (czasami nazywam ich „oni”, co mi @Bar N. wytyka z jakichś emocjonalnych powodów, notabene).

  W ogóle sprawa nie jest prosta i oczywista. Mam zastrzeżenia do kadencji Tuska, ale analizując wieloczynnikowo i uwzględniając warunki zewnętrzne uważam, że Polacy sporo dostali. Spotkałem wiele punktów mniej lub bardziej słusznej krytyki oraz tony absurdalnych zarzutów, kłamstw i manipulacji. Gdyby były wybory, to byłaby kampania wyborcza i wtedy podjąłby ostateczną decyzję wyborczą.

 126. maciek.g 9 kwietnia o godz. 20:59 do mnie: -„No właśnie takich mamy wyborców w Polsce którzy nie potrafą zobaczyć tego co jest jasne jak słońce.
  PiS i jej przywódca dążą do likwidacji demokracji i zapewnienia sobie władzy absolutnej.”

  Maćku G.,
  To, że PiS jest „be” to ja wiem bez Twoich wyjaśnień. Ty mi powiedz która z biorących udział w wyborach sił politycznych jest „cacy” i dlaczego wg Ciebie tak właśnie jest, znaczy że jest „cacy” i powinniśmy na nią głosować.

  Teraz to ja przynajmniej widzę, kto w Polsce rządzi. Piszesz – „PiS i jej przywódca dążą do…” itd.,itd.
  Maćku, czegoś takiego jak PiS w sensie partii politycznej to w istocie zupełnie nie ma. Zilustrował to dr praw Jarosław Kaczyński, który wszystkimi członkami tej partii i całym rządem pisowskim podtarł sobie tyłek, napluł każdemu w ślip i wytarł sobie o nich buty jak o szmaty jakieś.
  Szczególnie zabawnie wyglądają 2, 3 i 4 osoba w państwie. Palanty bez krzty honoru, którym Kaczyński szczy na paszcze a oni – „nic się nie stało”.
  Teraz np. zamienisz tego Kaczora na którą siłę polityczną? – na tę którą przez 8 lat zarządzały w istocie przestępcze (bo nigdzie nie rejestrowane) grupy lobbystów działających na rzecz różnego typu mafii? – to Ci się bardziej spodoba?
  A może na antysystemowców? – nie? – to może na skażonych „komuną” postkomunistów?

  No poradź coś mistrzu zamiast narzekać na wyborców, że np. bardziej ich może obchodzić kłopot z erekcją niż z elekcją. Nie wskazujesz alternatywy a zrzędzisz na elektorat.

 127. @ Mauro z Rosji:
  „Tusk to najbardziej proniemiecki polityczny oportunista. Trudno przypomnieć sobie jakikolwiek polityczny pomysł Tuska, który nie byłby banałem lub propagandą. Politykiem można nazwać tego, kto stworzył obóz polityczny, a nie państwo teoretyczne.”
  Niech będzie, że Tusk jest proniemieckim oportunistą . I co z tego ? Akurat rządy Tuska zostawiły polską gospodarkę i państwo w całkiem niezłym stanie, z czego korzysta obecna ekipa. To, że program 500+ nie zrujnował gospodarki jest najlepszym dowodem na dobry stan finansów państwa, odziedziczony przez Polską Zjednoczoną PRawicę po rządach Platfusów. Dobry rząd powinien w pierwszym rzędzie zapewnić dobre warunki do rozwoju kraju i zamożności obywateli. Jeżeli kraj pod rządami Polskiej Zjednoczonej PRawicy rozwija się dobrze i nie zbankrutował, to jest to również zasługą poprzednich rządów( oprócz tego, że na szczęście dobrozmieńcy więcej uwagi poświęcają działaniom propagandowym i mało manipulują przy gospodarce)

 128. Wszelki duch Pana Boga chwali! Mauro Rossi się na blogu objawił!Z roboty wywalony czy co.

 129. quentin t.
  9 kwietnia o godz. 21:33
  Duda się odkrył i nie ma żadnych co do tego wątpliwości.
  Przeceniłem inteligencję mych rodaków, którzy powinni dostrzec, że znów powstaje niebezpieczny dla Polski układ Prezydent na usługach partii rządzącej. Niestety jak widać nie zauważyli , a wspaniali dziennikarze nie ostrzegli.
  Wielu chciało by PiS się wreszcie skompromitował i z tego powodu głosowało na te formację (ostrzegałem e to niebezpieczne)
  Przypominam ci że PiS wygrał pełna władze minimalnie (o włos) tylko dzięki głupocie polskich dziennikarzy politycznych którzy zachwycili się skrajnym lewicowcem Zandbergiem , (do tej pory ten polityk nie był zupełnie Polakom znany) i spowodowali, że ludzie zamiast na zjednoczona lewice oddali wiele głosów na partie tego człowieka. Gdyby nie to kuriozum PiS nie miałby peł Zandberg j władzy i musiałby dobrać sobie koalicjanta ( ZL uzyskała 7,55 a * dawało jej wejście do parlamentu)
  Jarosław Kaczyński powinien codziennie posyłać kwiaty Barbarze Nowackiej, liderce Zjednoczonej Lewicy i Adrianowi Zandbergowi z PR, którym nie udało się wejść do Sejmu w 2015 roku. W wyborach zmarnowało się aż 17 proc. głosów. Dzięki temu przeciętny (piąty wśród dziewięciu głosowań) wynik PiS dał po raz pierwszy sejmową większość.

  Nie popełniłem wcale wielkiej pomyłki tak jak chcesz tu to przedstawić , po prostu may taki korzystny bardzo dla pewnych układów system głosowania który wypacza poparcie dla partii i stad takie zaskakujące wyniki wyborcze.

 130. legat
  9 kwietnia o godz. 21:53
  Pis pod wodzą JK jest skrajnie niebezpieczny. Żadna z pozostałych partii skrajnie niebezpieczna nie jest. Ponieważ PiS wsparł KK i Rydzyk niebezpieczeństwo jest ogromne, że teoretycznie nierealny plan przejęcia władzy możne Kaczyńskiemu wyjść , a to była by tragedia dla Polski.
  Z tego tez powodu bezwzględnie trzeba te partie odsunąć od władzy.
  To, że nie mamy dobrego wyboru to fakt , ale pozostałe nie są groźnie i po max 4 latach odejdą w niebyt lub w ostateczności przejdą do opozycji. To jesteśmy w stanie jakoś przecierpieć.
  W demokracji wybieramy najlepszą partie wg naszego rozeznania (zawsze któraś będzie tą najlepszą ) W demokracji musimy być czujni i zdecydowanie skreślać jako możliwość wyboru partie podejrzane . Mamy wybór kiepski PO pokazało kim są ludzie byłej solidarności (nieciekawi), Lewica skompromitowała się , a jej przywódcy nie rozumieją, że oni są głównymi hamulcowymi dla swej partii i uporczywie trzymają władze w partii (Miller). Ale to wina członków , bo oni powinni wymusić rezygnację z fotela. Na razie nie przekonują wyborców (Borowski cudów nie zrobi)
  Nowoczesna była jakąś tam nadzieją , ale niestety lider okazał się kiepski i sam potykał się o własne nogi gdy tymczasem wszystkie dotychczasowe partie chciały tę nowa konkurencje utopić (a w tym nasi dziennikarze wspaniali pomagali im jak umieli). Kobitki praktycznie partie dobiły i jest cienko. Kukiz to jedna katastrofa (lider koszmar). PSL no cóż partia ludowa mocno zużyta nigdy nie była brana pod uwagę jako lider. (dostawka , tak) Korwin -fircyk nie polityk nikt przytomny na taka formacje głosować nie będzie. Partia Razem, TR, KNP, Prawica , zieloni, ud itd to nie wybór.

 131. Maćku G.,
  no to w końcu na kogo mam głosować? Ratuj, bo się gubię!

 132. Surrealizm. Zżynam z wyszukiwarki „to kierunek w sztuce którego założeniem było wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej. Artyści starali się wykreować obrazy burzące logiczny porządek rzeczywistości… wizje groteskowe, fantazje, halucynacje, kierunek w literaturze, sztuce i filmie dążący do uniezależnienia wyobraźni artysty od reguł logicznego myślenia i wszelkich norm estetycznych i moralnych”. Uświadamiam sobie, że w istocie zbliżamy się do takiej wizji rzeczywistości
  Pani Mag! Dziękuję za zamieszczenie adresu do utworu Maćka Zembatego „Ostatnia przysługa”. Jest tam taki zapis „trumna wżyna się w ramiona”, ale w tejże trumnie jest sucho, co zapewnia nieboszczykowi komfort, którego nie mają niosący bo pada.
  Niezwykle optymistycznie brzmią słowa piosenki „Uszy”. Zacytuję fragment refrenu „A uszy miał ogromne, muskularne, uszami mógłby, gdyby chciał..”
  Z wysoka kłania się Salvador Dali

 133. teo

  „co myślą tubylcy (czasami nazywam ich „oni”, co mi @Bar N. wytyka z jakichś emocjonalnych powodów, notabene)”

  Nie wytykam tylko żartuję.
  To „oni”, „ich” itp widzę bowiem w kategoriach podziałów klasowych – całkiem zresztą naturalnych. Podobnie zresztą jak tego popularnego ostatnio, pisanego z przekąsem „suwerena”, które to określenie klasa średnia stosuje wobec „klasy ludowej”*.
  No ale jeśli „onych” traktujesz w kategoriach geograficznych czyli „ci” tam w kraju to oczywiście przepraszam.
  Choc jeszcze raz podkreślam, że również semantyczny charakter czy wyraz podziałów klasowych uważam za całkiem naturalny.

  ” Nawiązuję w komentarzach do ciebie do „klasy ludowej” bo pamietam, że kiedyś bardzo życzliwie odniosłeś się do badań socjologa Gduli.

 134. Klasa i powaga polskich polityków jest poddana próbie jaką będzie uchwalenie przez Izbę Reprezentantów ustawy nr 1447. Dopiero wtedy wyjdzie „szydło z worka” i uzyskamy odpowiedź , jak to ocenią Polacy i kto jest będzie dalej wybierany przez wyborców ?
  W tej chwili trwa wielka nagonka medialna mająca udowodnić, że Polacy sa wpółodpowiedzialni za wymordowanie Polaków wyznania mojżeszowego. To jest ten zabieg „pedagogiki wstydu” , który ma przygotowac Polaków na haracz-ofiarę miliardów złotych tym , którzy uważają , że wymordowani obywatele Polski w czasie II wojny, to tylko w skromnej części byli Polakami , ale w większej części nie byli obywatelami Polski, według kryteriów jakimi posługuje się Przedsiębiorstwo Holocaust.
  Konsekwentne działania przedsiębiorstwa Holocaust Industry osiągnęły wreszcie oczekiwane rezultaty. Polscy „naukowcy” opłacani pięniedzmi polskiego podatnika napisali książę o polskiej wojnie domowej, prowadzonej w czasie II wojny światowej między obywatelami Polski. Polscy „naukowcy” 75 lat po zakończeniu wojny opisują w książce pt. „Dalej jest noc” jak Polacy mordowali innych Polaków, wyznających religię mojżeszową. Książka ta niewątpliwie wpłynie na dalszy rozwój przyjażni między religiami i narodami, jak również utrwali życzliwy stosunek Polaków, do obecnych polskich elit pochodzenia żydowskiego, które konsekwentnie sprawują w Polsce władzę od czasu zakończenie II wojny światowej.
  Książki takiej nie zleciły do napisana komunistyczne elity pochodzenia żydowskiego, które świenie się czuły w Polsce przez pół wieku, sprawując za pomocą Urzędu Bezpieczenśtwa „demokratyczną” władzę w Polsce.
  Po 75 latach taka książka powstała, kiedy „biznesmeni” poczuli zapach pieniędzy, które Przedsiębiorstwo Holocaust ma zamiar z Polski wyrwać, przy pomocy wasalnych elit obecnie sprawujących władzę w IV RP.
  To jest ten mechanizm, który tworzy kolejne dzieła z mitów, spisanych z opowiadań stetryczałych opowiadaczy historii zasłyszanych.
  Dlaczego czekano aż 75 lat od zakończenia wojny, czyżby chciano zagłuszyć obecne wyczyny i zbrodnie, jakie popełnia Izrael na terenach okupowanych przez to państwo?
  O tym polscy „naukowcy” nie piszą, bo nie ma na takie pisanie zlecenia i nie czuje się zapachu pieniędzy i poparcia właścicieli mediów, które z „naukowców” uczynią celebrytów naukowych i ludzi bogatych?
  To co sie stanie po zaplaceniu haraczu dla „Przedsiębiorstwa Holocaust” na wiele lat „ustabilizuje” polską scenę polityczną. Wtedy Polacy się wreszcie dowiedzą, kto jest tą „piątą kolumną” kolaborującą z lobbystami , którzy ustanawiają prawa według widzimisie wpływowych lobbystów.
  Świat widziany z perspektywy polityków XXI wieku przypomina dom wariatów.
  Historię pisze się ciągle od nowa na zamówienie lobbystów politycznych i siły argumentów biznesowych.

 135. Rozmowy p. Timmermansa we Wszawie: komplementuje nowy polski rzad i deklaruje wole porozumienia.

  Dobrze to czy zle: im gorzej tym lepiej i “zdrada zagranicy” czy “Polska odbudowuje swa pozycje w EU”?

  To powyzej to quiz jak Polityka opisze wizyte p.Timmermansa.

  ml

 136. Smoleńsk.To był grom z Jasnego Nieba.Bóg nie używa świeckich materiałów wybuchowych.Wyroki boskie należy przyjmować z pokorą.Tak jak to robi Watykan.Tak sobie myślę,że Bóg daje i zabiera a nie Putin i Tusk.Sekta smoleńska uprawia zatem rewizjonizm religijny zwany herezją pomijając rolę Boga w organizacji lotu.

 137. Czy każdy „biedny” jest automatycznie podatny na mamienie PiSu ?
  Po 500+ niewiele , albo nic nie przyszło od PiSu.
  Ostatnia wstawka Kaczyńskiego z obcinaniem poborów w polityce, raczej odnosi się do niskiego uczucia zawiści u „biednych” , ale oprócz złośliwej satysfakcji nic po niej „biednemu”.
  Czyżby „bieda” oznaczała jednak jakby z nadania głupotę , albo jest jednak niczym nie zawinionym i niezasłuźonym stanem , za który odpowiedzialni są całkiem oczywiście jacyś inni ?
  Dlaczego tyle tutaj bezrefleksyjnej satyswakcji i brak zrozumienia , że to właśnie przysłowiowy „biedny” potrzebuje dobrej i funkcjonującej polityki na każdym szczeblu , a to kosztuje , bo bogaty i tak sobie poradzi .
  Czy bieda i głupota jednak niezawodnie idą w parze i stąd biorą sie kłopoty socjaldemokracji w prawie całej Europie. Socjaldemokracja jako pierwsze ugrupowanie polityczne zrozumiało w przeciwieństwie do liberałów , że szerokie masy społeczeństwa potrzebują ingerencji polityki we wszystkie dziedziny życia . Najnowszym Grzechem socjaldemokracji była zbytnia podatność na dominującą na początku lat 2000 siecznych narację neoliberalną . Mimo tego grzechu , który już został tez z reguły wyspowiadany , nigdy nie zamienił odpowiedzialnej za państwo i społeczeństwo , socjaldemokracji , na jakiś populistów którzy latają już z toporem , aby ściąć demokracje i nasze osobiste wolnosci.

 138. Przychodzi mi na mysl Canetti; “tylko ten kto jest w stanie poczuc wstyd, traktuje siebie powaznie”. Druga, pozytywna strona odslaniajaca szarocienie naszej przeszlosci broni sie sama i nie widze koniecznosci jej zaznaczania.

  Mowienie jednak o dzisiejszym antypolonizmie, gdy zajmujemy godne miejsce w strukturach europejskich jest przynajmniej nieporozumieniem. Porownujac przytoczone argumenty swiadczace o obecnym antysemityzmie w Polsce z potencjalnym i realnym antypolonizmem zaczynam sie zastanawiac, czy teorie te gloszacy wychodza sobie na przeciw, czy przeciw.

 139. woytek
  10 kwietnia o godz. 0:29
  Wrocil ze Szwajcarii. Niestety nie wpuszczono go do biblioteki „medrcow syjonu”.

 140. Przodowniczkom i Przodownikom blogosfery oraz mojej Polce, Ukrainki bowiem nie mam…..

  …….sciaga dla historycznie politycznych……

  Czy obowiazujacy antyamerykanski (dzisiaj jakze usprawiedliwiony-tylko ze obecny prezydent, to li tylko polowa Amerykanek i Amerykanow) i antyizraelski mainstream wsrod dzisiejszych mlodych oraz gniewnych w Europie i w Polsce umozliwi jakakolwiek debate o wspolodpowiedzialnosci za nasza przeszlosc oraz przyszlosc?

  Szyld antyfaszysty jako tarcza obronna niektorych antysemitow? Jedno drugiego jednak nie wyklucza. Postawy antysemickie mozna bowiem zauwazyc na margineseie kazdego ruchu lewicowego, w lewicowych dziennikach, czy przedpokojach mieszczanskich salonow. To co kiedys bylo marginesem przechodzi do centrum spoleczenstwa. Nie wiem jednak czy centrum zainteresowania.

  Pamiec spoleczna graniczy czesto z obledem budowania pomnikow oraz rownoleglego swietowania ofiar. Dochodzi do tego, ze w jednym miescie trudno odroznic Narodowe od Miedzynarodowego. Porownanie Trzeciej i Czwartej Miedzynarodowki jest dla wielu mozolnym zadaniem. Podobnie mozolne jest szukanie odpowiedzi, dlaczego trockisci z drobrych domow potrafia dobrze grac na fortepianie. Oraz dlaczego Dmowski spoglada na nas z gory? (z pomnika)

  Podobnie mozna sie zastanawiac czy masakra monachijska w 1972 roku byla skutkiem polityki owczesnego izraelskiego rzadu wobec Palestynczykow czy byla zagrozeniem dla swieta sportowcow czy li tylko wypadkiem przy pracy niemieckiej policji.

  Gdy Izraelczycy odbili pasazerow porwanego samolotu Air-France w 1976 roku, nastapila po tym goraca dyskusja o prawie miedzynarodowym i naruszeniu terytorium Ugandy. Kurt Waldheim ostro skrytykowal przedsiewziecie Izraela.

  Porwanie samolotu nie spotkalo sie z ostra krytyka. Ci sami politycznie zaangazowani , krytycznie myslacy (nie mam tu na mysli Waldheima), ktorzy zastanawiali sie dlaczego Zydzi nie stawiali oporu podczas wojny, krytykowali 21 lat po wojnie opor Zydow.

 141. @Symetryczny
  9 kwietnia o godz. 16:29
  „aką widzisz różnicę miedzy głupim Tuskiem a śmierdzącym konusem z Żoliborza. ”

  A co sądzisz o Putinie ?

 142. @legat
  9 kwietnia o godz. 16:42
  „Jeżeli tak jest w istocie, to czy mógłbyś w łaskawości swojej uzasadnić krótko dlaczego to dla zwykłego Polaka-szaraka do jakich się zaliczam, ta zmiana miałaby być korzystna? „

  Jeżeli zadajesz takie pytanie to znaczy, że nie ma możliwości, abyś zrozumiał te korzyści. Już możesz się przygotowywać do odmawiania książeczki z myślami najlepszego przywódcy (jaki by on nie był).

 143. @mag
  9 kwietnia o godz. 20:20
  „Czekam na otrzeźwienie i rozsądek moich ziomali, jak na cud jaki.
  Ale wiary nie tracę, choć generalnie jestem niewierząca.”

  Łaczę się w modliwie o powyższe 🙂

 144. Sprofanowano największy skarb narodowy Polaków, Wawel. https://krakow.onet.pl/prezydent-andrzej-duda-na-grobie-lecha-i-marii-kaczynskich-na-wawelu/m1ppf13
  Zagościły tam wraz ze swoimi truchłami mizerne postacie; kanalie, oszuści, nieudacznicy, kłamcy i szczury kościelne. Wokół Wawelu dobywa się odór zła, fałszu i zepsucia. Trzeba mieć nadzieję, że kiedyś ludzie to posprzątają i odkażą

 145. zetus1
  10 kwietnia o godz. 9:07
  Zadajesz podchwytliwe pytanie. Putin do tego nie ma nic. On jest Rosjaninem i ma swoje problemy, rosyjskie problemy. Imperializm zagraża istnieniu jego kraju i jego samego. Jest otoczony tysiącem baz amerykańskich i szpicą polską gotową do ataku. Jak na razie dzielnie się broni z masowym poparciem Rosjan. Wielu chciało by mieć swojego Putina.

 146. Macierewicz-przewodniczący podkomisji smoleńskiej powiedział wczoraj (na dzień przed zapowiadanymi głośno smoleńskimi uroczystościami pomnikowymi w Warszawie):

  „Przyczyną śmierci ofiar katastrofy Tu-154 była eksplozja. Pasażerowie zostali zabici eksplozją centropłatu przed dotknięciem ziemi, to było przyczyną ich śmierci”

  Antoni użył trudnego lotniczego słowa – centropłat. Oświadczył, że ten centropłat wybuchł. To miało być przeprowadzone, ten wybuch centropłatu, w celu 100 % zabicia pasażerów Tu-154M w Smoleńsku.
  Użył tajemniczego słowa „centropłat” by obezwładnić wyobraźnię ludu magią słowa i profesjonalizmem diagnozy.

  Antoni, centropłat nie mógł wybuchnąć w samolocie Tu-154M w Smoleńsku, ponieważ centropłat nie jest materiałem wybuchowym. Wybuchnąć może materiał wybuchowy lub wybuchowa mieszanka jakiegoś paliwa z powietrzem (tlenem). Takim materiałem nie jest centropłat.
  Centropłat jest środkowa częścią płata nośnego.

  Z grubsza sprawa wygląda tak
  Płat nośny to jest nazwa lewego i prawego skrzydła złączonych razem, „przymocowanego” na dole kadłuba, takiej „deski”, której lewą częścią jest lewe skrzydło, środkowa częścią jest centropłat (ta część jest mocowana w Tu-154M do kadłuba od spodu), a prawą częścią jest prawe skrzydło.

  Po drugie Antoni, przez osiem lat, do niedawna bajdurzyłeś o tym, że wybuch ostateczny termobaryczny zabijający wszystkich na 100 % w samolocie odbył się w kadłubie. Co się stało, że teraz przerzuciłeś się na „centropłat”?

  Czy masz ogół ludzi, w którym, mieszczą się kumaci i niekumaci, techniczni i nietechniczni, fachowcy i niefachowcy, logicznie i nielogicznie myślący, za jednorodną kupę durniów?
  Pzdr, TJ

 147. legat
  9 kwietnia o godz. 23:01
  Na pewno nie na PiS. Wg mnie znów trzeba głosować na partie która najskuteczniej może odsunąć PiS od władzy , a ta jest jednak te kiepskie PO. Sondaże przedwyborcze pokażą jak sie poparcie kształtuje. JakPiS będzie mocno dołował to można sobie pozwolić na konfort głosowania na najlepszy wybór . dla mnie jest to obecnie Nowoczesna

 148. Na krawędzi katastrofy. https://www.globalresearch.ca/taking-the-world-to-the-brink-of-annihilation/5635456 „The most powerful country in the world is now led by a real estate, hotel and entertainment mogul without political experience. Behind the scenes, there is a powerful foreign policy establishment determined to maintain and reclaim US unilateral “leadership” of the world. They don’t like the fact that the US is losing influence, prestige and power around the world. Israel and Saudi Arabia are especially upset that their plans for regional domination are failing.”

 149. Ted’dy, ciarki chodzą po grzbiecie, nawet wersja otrucia byłego szpiega budzi strach.
  Komentujący blogowicz @Nibiru napisał:
  „Brytyjskie media: Skripalowie otruli się kaszą gryczaną. Brytyjscy śledczy nie wykluczają, że substancja nerwowo-drgawkowa „A-234” została przywieziona do Wielkiej Brytanii w paczce kaszy gryczanej…
  Pozdrawiam.

 150. Kornel Morawiecki o katastrofie smoleńskiej:

  „tragiczny wypadek nie był wynikiem zamachu, gdyż żaden z zespołów pracujących nad tą sprawą nie potwierdził wspomnianej hipotezy.”

  Wygląda na to, że Morawiecki starszy nie przyswoił sobie logiki smoleńskiej, trzyma się nadal logiki kartezjańskiej. Bardzo chlubny wyjątek w obozie przyPiSowskim. Ten wyjątek pozwala domniemywać, że także Morawiecki młodszy gdzieś tak w głębi podziela zdanie ojca, lecz względy polityczne wymuszają na nim lawirowanie w tej i w innych sprawach
  Pzdr, TJ

 151. Nie rozumiem tesknot za Tuskiem. W polityce wewnetrznej jego czas minal. Mam nadzieje, ze otrzyma dobra posade w Europie lub w swiecie jako doswiadczony polityk europejski. Jest wrecz predestynowany na takie stanowiska. Moze rowniez zostac szefem miedzynarodowej organizaji z siedziba w Polsce, wowczas bedzie mogl posrednio (przez swoja obecnosc w kraju) brac udzial w polityce

  W Polsce natomiast jako szef PO niewiele zdzialal, bo skutki widzimy codziennie. Jedynie co uczynil, to zawarl w pospiechu po latach slub koscielny celem przypodobania sie eklezjastom.

  PO bylo zawsze mniejszym zlem wpolskiej polityce, a taka rola ustawia PO ciagle w drugim szeregu. Taka jest rola kazdej partii pracobiorcow. Dlatego tez przyjdzie nam jeszcze przez pare lat sledzic wyczyny pisowych ludzi, ktorzy sobie dobrze radza w polityce socjalnej i gospodarce. Gospodarka i dobra koniuktura, otrzymana w spadku po PO, PO otrzymalo je w spadku od Boga, moga sie zalamac w przypadku nastepnego kryzysu finansowego.

  Przy obecnych napieciach z UE nie bedzie mozliwosci na dorazna i znaczna pomoc ze strony UE (Niemcy, Francja). Stad koniecznosc uregulowania stosunkow politycznych ze starymi krajami Europy.
  Pozostaje pytanie, kto i jakie partie sa alternatywa dla pisowych ludzi. Trudno je tymczasem dostrzec.

 152. Ostatnie akcje handlowe Waszyngtonu są skierowane w Chinach, a nie w UE czy innych partnerów handlowych. Celem nie jest jednak zmniejszenie wywozu z Chin do USA. Celem jest fundamentalne otwarcie chińskiej gospodarki na liberalne reformy Waszyngtonu, na które Chiny nieustannie się opierają. W pewnym sensie jest to nowa wersja anglo-amerykańskich wojen opiumowych z lat 40. XIX wieku, wykorzystujących inne środki do otwarcia Chin. Chińska wizja suwerenności ekonomicznej stoi w sprzeczności z wizją Waszyngtonu.
  https://translate.google.com/translate?depth=1&hl=pl&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=pl&u=https://www.globalresearch.ca/trumps-china-trade-war-has-deeper-agenda/5635268
  ============

  Reszta to pierdoły.
  To jest istotne.

 153. Kilka tygodni temu opublikowaliśmy na blogu artykuł „Indywidualne stopy procentowe, czyli wizja Orwella w praktyce” opisujący system szerokiej inwigilacji życia obywateli przez państwo. Wydawać by się mogło, że to przedwczesny alarm i do tak daleko idących zmian nie dojdzie za naszego życia. Tymczasem plany totalnej inwigilacji są już wdrażane w wielu państwach pod płaszczykiem „transparentności”. Oczywiście celem nadrzędnym pozostaje kontrola nad jednostką.

  Poniżej opisaliśmy sytuację w 3 krajach, których rządy usilnie pracują nad tym by obywatele stali się zwykłymi niewolnikami.
  https://independenttrader.pl/jak-powstaje-wspolczesne-niewolnictwo.html
  =======

  To też…..

 154. „Dan Rather, który był przez 24 lata podporą CBS News powiedział mi: ‚W każdej redakcji informacyjnej w Ameryce panował strach – strach przed utratą pracy… strach przed otrzymaniem etykietki braku patriotyzmu lub innej’. Rather mówi wprost, że wojna ‚czyni z nas stenografów’; gdyby dziennikarze kwestionowali mistyfikacje, które doprowadziły do wojny w Iraku, zamiast je potęgować, do inwazji by nie doszło”, napisał w eseju „Dlaczego wojny nie są relacjonowane uczciwie?” John Pilger.

  Znani z telewizyjnych i radiowych anten stenografowie elit będą współodpowiedzialni za kolejne miliony ofiar – wojna w Syrii jest jedynie preludium do planowanej od dawna napaści na Iran.
  https://exignorant.wordpress.com/2018/04/10/winni-bez-dochodzenia-bez-pytan/
  ==========

 155. Mauro Rossi
  Ach, gdzieżeś ty był, jak cię nie było?
  Chyba ładowałeś akumulatory, bo z zapałem przystąpiłeś do swoich tradycjnych obowiązków na tym blogu. Dawania odporu przeciwnikom obecnej władzy i zarazem gloryfikowania Prezesa i jewo kamandy.
  Pozdro, równiez od mojej Dżezi dla twojej kotki (kurcze, zapomnialam jej imienia, krótkiego zresztą).

 156. Symetryczny, 9:35.

  Wawelu nie trzeba sprzatac ani odkazac,trzeba go jak najszybciej
  oddac Zydom razem z Kaczynskim.

  http://aleszuma.neon24.pl/post/143116,zydzi-zadaja-od-polski-zwrotu-zamku-krolewskiego-na-wawelu

 157. Ponoć rządzi łobuzeria,która doszła do krawędzi politycznej przepaści.Tusk to zjawisko wyprzedził.Tak sobie myślę,że to prowokacja. Tusk w jednej lidze z łobuzami konstytucyjnymi.

 158. Smoleńsk.Błasik zameldował min niet.Tym sposobem wprowadził lecących na miny jak sugeruje Macierewicz.Ktoś na pokładzie był Brutusem.Samolot wojskowy nafaszerowany techniką wojskową,wizyta prywatna,brak ubezpieczenia,wcześniej samolot był wykorzystywany do wojskowych transportów.Pozostałe elementy bałaganu organizacyjnego są też znane z mediów.Skoro sprawcy bezpośredni nie żyją sprawa do umorzenia bo o zmarłych nie mówi się żle.Tak sobie myślę ile zakłamania między katolikami bo zwalają winę na prawosławnych.

 159. „Wybuch centropłatu” oto jest przyczyna katastrofy Ogłosił Antoni w dniu rocznicy
  Polacy będą długo jeszcze ciągani po rżysku zanim postanie San Francisco??

  Wczoraj miejscowy wojewoda kazał Właczyć syreny na 8:41 – nie slyszałem ,pomyślałem ze w scenie końcowej chcąc być z prawdziwi , trzeba by odtworzyć ostatnie słowa kapitana TU 154 O Ku….wa

 160. Saldo mortale:
  Przecieram oczy, czytajac ocene sytuacji w Polsce. Prawie identyczna z moja, ktora przyniosla mi kilku smiertelnych wrogow na en passant.
  Moze z odleglosci widac lepiej i trzezwiej?

 161. Ponoć rządzi łobuzeria, ale my Salto Mentale juz robili , to tera bedziemy sie tylko glupkowato usmiechac bo nie wiemy co nas tak smieszy .
  Obudzilimy sie niedawno.. ee to juz bedzie jakies … ale co nam sie tam snilo .. kto by to spamietal .

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23248585,festiwal-zenady-na-spotkaniu-ipn-z-mieszkancami-pan-lze-jak.html#Z_BoxNewsImg&a=167&c=96

 162. W BBC pokazuja na okraglo krotki klip filmowy, na ktorym tzw. ofiary ataku gazowego na cywilow sa traktowane leczniczo.
  http://www.bbc.com/news/world-middle-east-43707023http://www.bbc.com/news/world-middle-east-43707023
  To traktowanie to polewanie woda ze szlaucha. Ma byc to dowod, ze zaatakowano je mieszanka chloru z sarinem.
  Podobno ofiar byly liczone w „tuzinach” bez odpowiednich zdjec jako dowod.
  Pamieta, ze gdy Saddam zaatakowal Kurdow w Halabjy pokazywano zdjecia ofiar. Czegos tu brakuje.

 163. @Saldo mortale
  10 kwietnia o godz. 10:56
  „W Polsce natomiast jako szef PO niewiele zdzialal, bo skutki widzimy codziennie. Jedynie co uczynil, to zawarl w pospiechu po latach slub koscielny celem przypodobania sie eklezjastom.”

  Miałem Cię za rozsądniejszego @SM () Donald Trump też mówi podobnie do naszych nominatów, ile to złego narobił Barak Obama przez 8 lat. I wytrwale unieważnia zmiany dokonane przez poprzednika. Tak działają politycy. Co do ślubu Tuska to szkoda, że go zawarł, ale w USA wszyscy senatorowie i DT jak jeden mąż twierdzą głęboko wierzący. GW Bush modlił się przed podjęciem każdej decyzji. To statystycznie mało możliwe. Ale co nie zrobi polityk, żeby zdobyć wyborcę.

  Dla mnie Tusk byłby bardziej wiarygodny gdyby podarował sobie ten ślub.

  „PO bylo zawsze mniejszym zlem wpolskiej polityce”
  Co do „mniejszego zła” to nie ma się co na nie obrażać, bo nigdy nie będzie takiej partii, czy polityka, który byłby samym dobrem (chociaż jeden polityk tak twierdził) . Musi odpowiadać dosyć szerokiemu spektrum oczekiwań, więc nikomu w szczególności nie będzie odpowiadał. Taki kompromis programowy, który jest dobry bo wykonalny w przeciwieństwie do obiecywania wszystkiego, wszystkim. W Polsce istnieje zwrot „zgniły kompromis”, który nadaje pejoratywny sens kompromisowi, co mnie bardzo drażni, jako że uważam kompromis za bardzo demokratyczne i uczciwe rozwiązanie ( co prawda wszyscy są niezadowoleni, ale umiarkowanie)

 164. @mag
  10 kwietnia o godz. 12:30

  „Mauro Rossi
  Ach, gdzieżeś ty był, jak cię nie było?”

  Sondaże dołują to trzeba ruszać w pole (blogowe) do walki. 🙂

 165. PA2155
  10 kwietnia o godz. 14:19
  Zwyczajny zbieg okolicznosci. Wrogami sie nie przejmuj, bo w wirtulanym swiecie szkoda czasu na szukanie przyjaciol. Zreszta majac 60+ maleja na to szanse rwniez w swiecie realnym. Niemozliwe jest bowiem zderzenie ponad stu lat bez obrazen.

  Bogactwem w dzisiejszych czasach jest dostep do informacji i chyba to umozliwia zmiane fokusow. Poza tym nie chodzi tu o informacje uzyskane w sieci, ktora nas przywiazuje do stolka lub z powodu przwiazania do tegoz. Polityke latwiej zrozumiec, gdy ma sie z nia kontakt bezposredni. Interpretatorzy falszuja obraz informacji, co prowadzi do pomieszania wiadomosci z opiniami. Wlasnie widze ja mnie zetus ruguje. Nie rozumie bowiem, ze dla mnie jako pracobiory neoliberalizm probowany przez Tuska nie jest do przyjecia. zetus nie wie, ze jestem ciagle fanem Obamy etc. Za chwile przeczytam go do konca i moze odpowiem w ramach proby kolejnej interakcji.
  Pozdrawiam wiec w tych ramach.
  Saldo +~

 166. zetus1
  10 kwietnia o godz. 14:46
  Po lekturze calego wpisu stwierdzilem, ze sie rowniez zgadzamy. Skad wiec to powatpiewanie w moj rozsadek?

  Na marginesie, prawie jak mistrz i autor mysli, nie chodzi jednak o SJL: fokus na USA jest bledem polskich politykow od samego poczatku wzdluz i wszerz wszystkich partii, nawet SLD. Alternartywa pozostaja Niemcy, w koncu sasiedzi oraz Francja, wkoncu mozliwa do zdobycia. Dotychczas osiagalne bylo tylko mydelko fa i dlugopis bic.

 167. Salto mortale:
  Przychylam sie do tezy, ze to zbieg okolicznosci. 🙂
  Nie chcialbym okaleczyc permanentnie twojej reputacji poprzez proby zbieznosci pogladow. To bylby kiss of death. 🙂

 168. PA2155
  10 kwietnia o godz. 15:09
  Dziekuje za przychylnosc. Mag moglaby pomyslec, ze ktos mnie polubil.

 169. Saldo mortale
  Moze nie jest to kwestia czystej sypatii.
  Wielu ludzi zapomina o zasadzie oddawania cesarzowi, co cesarskie a bogu-co boskie.
  Mlodzi (i starzy) Gniewni tego blogu sa bardziej zacietrzewieni w swoich pogladach niz starodawni komunisci. Czasami mysle, ze to poziom pogladow zetempowca lub chinskiego hunweibina.

 170. sympatii, oczywiscie.

 171. PA2155
  10 kwietnia o godz. 15:59
  Oba wiarianty pochlebne, chociaz ani z cesarzem, ani z bogiem nie jest i nie bylo mi po drodze, jesli wogole o mnie myslales.
  Tu nie ma debaty, walka w piaskownicy lub Ogrodku Jordanowskim, kto jest „madrzejszy”. Z moich obwerwacji wynika, ze ci pozostajacy od lat poza krajem. sa lepiej poinformowani, Maja bowiem dostep do zrodlowych informacji, a nie interpretacyjnych kopii. Czytanie LeMonde Diplomatiqie nic im nie pomoze. Doswiadczam tego na sobie. Znajac francuski jak polski i czytajac powazne tygodniki niewiele z tego czytania rozumiem. Nie znam bowiem francuskiej rzeczywistosci, bo od lat poruszam sie w obszarach niemieckojezycznych, a Francja jest przyjemnoscia podczas wakacji. Wowczas po tygodniu dochodze do siebie i zaczynam cokolwiek „kumac”. W ciagz roku zaniechuje lektury w tym jezyku, chyba, ze cos sie dzieje w mojej branzy, to czytam przysylane mi wycinki i ubolewam nad wlasnym ubostwem.

 172. Merkel chce tranzytu przez Ukrainę.Kiedyś Niemcy też chciały tranzytu przez Polskę zwanego korytarzem w ramach Drang nach Osten !Odmowa żle się skończyła.Tak sobie myślę,że tranzyt prowadzi do prostytucji finansowej.Brać pieniądze od agresora.To nie Caritas z nagrodami.

 173. Bar
  To są moje zdania, po których żartwoniś wyszedł z ciebie:
  Są dwie teorie na temat zachowania się słupków, czyli tzw. elektoratów vel suwerena.
  Jedna głosi, że dla nich liczy się kasa i tylko kasa.

  Zwykłe zdania. Ani tego elektoratu nie nazywam „oni”, ani że piszę o nich z dystansu czy „geograficznie”, ani z przekąsem o suwerenie. „Suweren” to termin pisowski, zdaje mi się, przez nich wprowadzony, aby jeszcze lepiej w głowach ludowych zaciemnić.

  Owszem, podział na klasę średnią i ludowa jest na miejscu, z dawna oczekiwane przeze mnie. Można powiedzieć, że socjolog Gdula wyszedł mi naprzeciw. Tak się dzieli na klasy w krajach rozwiniętych. Kiedyś miałem wiele styczności z klasą ludową, nawet związków różnego rodzaju. Historycznie, postęp w kraju był, gdy klasa średnia rosła w siłę oraz liczebnie. Przed wiekami klasa ludowa to 80-99 procent jakiegoś narodu. Teraz jest ich znacznie mniej i w tę stronę to idzie w III RP.

  Jest jeszcze drobna kontrowersja. Pisałem i linkowem artykuł (GW) innego socjologa, że na hasło „Im (i mnie, Beacie) należało się” najmocniej zareagowała klasa średnia – urzędnicy, nauczyciele, lekarze, drobni przedsiębiorcy. To oni usiedli do wielkanocnego stołu i zauważyli, że PiS pohulał coś za bardzo. I ja tego nie nazywam „odbieraniem kasy”, lecz „deficytem przyzwoitości”.

  To nie znaczy, że uważam iż polityk ma być jak Gandhi, w jednym prześcieradle, bez butów i na czczo przez cały dzień (?). Red. Passent to ujął tak, precyzyjnie i słusznie:
  Gdyby Polska była rządzona w miarę poprawnie, to obowiązywałaby ustawa o wynagrodzeniach w administracji publicznej. Od referenta do premiera można by powiązać płace np. z przeciętną płacą w kraju, w gospodarce, w administracji – i porozumieć się, że np. pensja premiera równa się pięciu przeciętnym płacom, ministra odpowiednio mniej itd. itp.
  Ale w Polsce byłoby trudno się porozumieć, wobec czego wyczynia się łamańce z nagrodami, z „tanim państwem” i podobne bzdury. Wychodzi na to, że im mniej zarabiają członkowie rządu czy posłowie, tym lepiej. Bzdura, ale władza boi się populistów.

 174. SM (10:56)
  W Polsce natomiast jako szef PO niewiele zdzialal, bo skutki widzimy codziennie. Jedynie co uczynil, to zawarl w pospiechu po latach slub koscielny celem przypodobania sie eklezjastom.
  PO bylo zawsze mniejszym zlem wpolskiej polityce, a taka rola ustawia PO ciagle w drugim szeregu. Taka jest rola kazdej partii pracobiorcow. Dlatego tez przyjdzie nam jeszcze przez pare lat sledzic wyczyny pisowych ludzi, ktorzy sobie dobrze radza w polityce socjalnej i gospodarce. Gospodarka i dobra koniuktura, otrzymana w spadku po PO, PO otrzymalo je w spadku od Boga, moga sie zalamac w przypadku nastepnego kryzysu finansowego.

  Co za bzdury!
  PO jako partia pracobiorców? Chyba „partia pracodawców” miało być, co też jest dalekie od prawdy, bo iluż jest przedsiębiorców w Polsce? 35 procent? Dobrą koniunkturę PO „dostało od Boga” – w sensie gospodarki światowej. Prawda, ale dopiero w latach 2013-15, w najlepszym wypadku. Przedtem, w latach 2008-12 mieli do czynienia z głębokim i przeciągającym się kryzysem, kiedy PKB rozlicznych krajów spadało o 10 lub 15 procent, samych Niemiec o 4,4% w I kw. 2009 roku.
  Reszta tesktu to ble ble, bez pokrycia i związku z czymkolwiek, o związku z faktami nie wspominając.

  Dno, panie Saldo, zaskakujące dno!

 175. Syria staje się dla Trumpa Wietnamem-bis.Tak sobie myślę,że to polityczne porno bo pokazuje jego wydmuszki.

 176. Czym dla Trumpa i USA stała się Rosja Putina?
  Rodezją i RPA w czasach apartheidu.
  Sankcje 7 rosyjskich oligarchów, 17 urzędników i polityków oraz wobec 12 firm. Jedna spora firma straciła 50 procent wartości.
  http://www.bbc.com/news/business-43696738

 177. Dziwna sprawa w kraju katolickim.10.04 jest dniem bez Boga.Mit Smoleńsk potraktował Boga jak sędziego powietrze.Duda w ramach klauzuli sumienia nie wspomina o Bogu pozostali żałobnicy również.Jakaś zmowa milczenia.Przecież Bóg nie należał do Platformy choć jest wspólny dla prawosławnych też.Tak sobie myślę,że katolicyzm polityków jest powierzchowny.A laudacja Kempy na cześć Rydzyka przypomina kabaret Pietrzaka.Kiedyś nazywany filipką.

 178. Jak Jezus Maria Czartoryski zarobił 500 mln zł.
  https://strajk.eu/damie-lasiczke-dziedzicowi-500-mln-a-reszcie-znowu-nic/

  Druga afera PiS to zasypanie lotniska w Modlinie i promocja Radomia jako zastępczego lotniska pasażerskiego stolicy. Radom jest ponad trzy razy dalej, ale PiS znalazł ekspertów i toczy wojnę przeciw samorządowcom na dziesiątki miliardów złotych.

  Czyja to wina? Wina jest Tuska, „jako szef PO niewiele zdzialal, bo skutki widzimy codziennie”, z łobuzerią się zadał, a nawet ją „wyprzedził”. Poezja.

 179. Saldo mortale
  Ależ jestem ci przychylna. Wtedy, gdy piszesz konkretnie i rozsądnie, z czym zgadza się nie tylko PA2155, ale ja również.
  Kiedy jednak szukasz brzydkich zapaszków tam, gdzie ich nie ma i nigdy nie było, to już niekoniecznie.
  Nie tak dawno przecież wyjaśniliśmy sobie to i owo, zakopując topór wojenny. Bądź konsekwentny.

 180. Teo
  g.18:18
  Po prostu masakra. Wina Tuska dojrzewa jak stare wino.
  I chyba tak będzie do końca świata. Ciekawe, kto otworzy butelkę i co z tego wyniknie.

 181. Symetryczny
  g.16:35
  Dobre!

 182. teo

  „„Suweren” to termin pisowski, zdaje mi się, przez nich wprowadzony, aby jeszcze lepiej w głowach ludowych zaciemnić.”

  Masz rację, że z „suwerenem” jest problem. Bowiem wg SJP Doroszewskiego (PWN) „suweren” ma trzy znaczenia:

  „1. W epoce feudalne, senior zwierzchnik wasala.
  2. Ten kto ma najwyższą władzę i całkowitą niezależność – panujący, monarcha.
  3. W okresie międzywojennym kpiąco o pośle sejmowym.”

  Natomiast Encyklopedia PWN podaje jedno znaczenie: „suweren, niezależny władca, monarcha nie podlegający niczyjej zwierzchności”

  Jak widać współcześnie za sprawą znanej wypowiedzi Kornela Morawieckiego najbardziej popularne jest trzecie, kpiące znaczenie ze SJP Doroszewskiego – choć niekoniecznie w odniesieniu do posłów.

  To dobrze, że wykazujesz zrozumienie dla klasowości, bo w kraju ze świadomością klasowości nie jest najlepiej. Tak o tym napisał socjolog Gdula:

  „Prawica unika mówienia o klasach, bo poparcie dla siebie organizuje wokół narracji o narodowej wspólnocie. Liberałowie też nie chcą mówić o różnicach klasowych, bo to im pachnie socjalizmem i podkopuje kapitalistyczną obietnicę, że przypływ podnosi wszystkie łodzie. A lewica – mam wrażenie – chciałby znieść klasy społeczne, zanim one w ogóle zostaną ujawnione.”

  W odniesieniu do lewicy uzupełniłbym opinię Gduli o motyw tzw „złogów peerelowskich” czyli tej nieszczęsnej tezy o „jedności moralno-politycznej narodu”, ktora zastąpiono wcześniejszy absurd o osiaganiu bezklasowości. Niestety ta negująca klasowość teza, wykuwana pracowicie od 1968, wciąż pokutuje mimo, że w PRL historia ją wielokrotnie i burzliwie weryfikowała – oczywiście krytycznie. No i mimo tego, że społeczeństwo RP ma charakter jak najbardziej klasowy i wręcz z modelowymi antagonizmami.

  Dalej piszesz o „deficycie przyzwoitości”, który w Wielkanoc odczuła klasa średnia dyskutując o tzw „nagrodach” dla członków rządu.
  Ale w dyskusji na blogu tego nie zauważyłem. Miałem wrażenie czytając, że komentatorzy związani z opozycją częsciowo liberalną są wewnętrznie rozdarci i z jednej strony serce im podpowiadało, że rząd PiS powinien te nagrody poniżająco oddać a z drugiej strony kłóciło im się to z poczuciem elitaryzmu, który jednak zakłada iż ci z górnej połki społecznej powinni być wynagradzani extra pieniędzmi – na miarę ich dziejowej roli, do której predystonują ich indywidualne, wyjątkowe (elitarne) predyspozycje.

  Jak napisałem wcześniej podchodzę do tego egalitarnie, podobnie jak cytowany redaktor Passent, i chciałbym by płace prominetów politycznych powiązano z najniższym lub średnim wyngrodzeniem w kraju stosując przeciętny dla krajów UE przelicznik. Z tego co wiem wynosi on od 2,7 do 3.
  Nie ukrywam, że cieszę się iż podobnie do tego problemu podchodzisz.

 183. Kto zarobił na Smoleńskiej „bombie” Putina.Warto podać listę kwot wypłaconych po Smoleńsku wzorem nagród Szydło.Tak sobie myślę,że na śmierci można zarobić a nawet nie bać się.Wszak prowadzi do zbawienia.

 184. Mag,
  a propos pojawienia się po urlopie blogowym Mauro Rossi’ego.
  Otóż jako wierny pisowski pretorianin i apologeta Wielkiego Stratega będzie pewno rewidował swoje poglądy na temat katastrofy pod Smoleńskiem. Szczególnie, że przy sprawie Skripala, którego nieskutecznie ruscy na rozkaz Putina rzekomo mieli otruć, to zamach na prezydenta natowskiego państwa ma przecież o wiele większy ciężar gatunkowy. No i co, wywalano skądś jakichś szpiego-dyplomatów?
  MeRdia zachodnie darły japy o bezprecedensowej zbrodni KGBowca?.
  Świat „zachodu” macierewiczowską hucpę miał i ma głęboko w dupie.
  Wniosek – czas z tym zamachowym szaleństwem skończyć.
  Zobacz, dzisiaj na uroczystościach państwowych Antka nie było! Czyżby ponownie nadszedł czas nazamknięcie go w komórce?

  Jasne, że rząd Tuska totalnie skompromitował się przy sprawie katastrofy. Dopuścić do tego, żeby bez obecności polskich lekarzy i prokuratorów jakaś banda pijanych ruskich grabarzy robiących za anatomopatologów – bo tak to wygląda – pracowała bez polskiego nadzoru nad ofiarami katastrofy to kompromitacja, której usprawiedliwić się nie da, tak zresztą jak kłamstw kozuchy-kłamczuchy na ten temat – Ewy Kopacz.

 185. Mariusz Kazana dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ obecny na pokładzie Tupolewa zmierzającego osiem lat temu do Smoleńska, poinformowany o warunkach uniemożliwiających lądowanie samolotu odpowiedział, ze decyzja o przerwaniu lotu nie została jeszcze podjęta, a potem było za późno i wbrew poleceniom wieży próbowano lądować co zakończyło się niestety katastrofą. Stale nie ma odpowiedzi na pytanie kto powinien podjąć taką decyzję i był zobowiązany do przekazania jej załodze? Są wypowiedzi, że to zwierzchnik sił zbrojnych był odpowiedzialny, ale tego nie potwierdzono, a przecież taka informacja mogłaby zapobiec obecnemu podziałowi polityków i zainteresowanych obywateli. To powinno być powiedziano jasno i prosto.
  Czy pomniki stawiane na placu Piłsudskiego wzmocnią władzę prezesa czy ją osłabią?
  Pomniki dzielą, a nie łączą, stawiam otwarcie taką tezę. Sam sposób zajęcia placu i załatwiania formalności jest wielce wymowny. Budowie pomników przeciwna była większość mieszkańców stolicy, a pewnie i całego kraju i jak zwykle decydowała osobista wola prezesa.
  Do Katynia od czasu katastrofy nie pojechali ani prezydenci, ani premierzy. Katyń zszedł na drugi plan, liczy się katastrofa smoleńska.
  W Warszawie nie ma pomnika zamordowanych w Katyniu. Przecież taki pomnik na skalę tych smoleńskich powinien stanąć w stolicy w pierwszej kolejności.
  Paweł Deresz maż Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej na uroczystość został zaproszony faksem. Wielokrotnie starał się uzyskać informację o programie uroczystości i niestety musiał zrezygnować, gdyż poczuł się jak „Persona non grata”
  Pomniki nie są przeciwko nikomu powiedział prezes, ale kto mu uwierzył, pewnie tylko sami wyznawcy.
  Nie pisałbym tego komentarza, gdyby nie to, że 10 kwietnia 2010 roku jako jedni z pierwszych byliśmy pod prezydenckim pałacem, poruszeni tragedią. Wśród tłumu warszawiaków oczekiwaliśmy też na kolumnę przewożącą ulicami Warszawy ofiary katastrofy, oddając im należną cześć. Są ofiary i są sprawcy. My Polacy też jesteśmy ofiarami tej niepotrzebnej politycznej katastrofy

 186. teo
  10 kwietnia o godz. 17:52

  „Sankcje 7 rosyjskich oligarchów, 17 urzędników i polityków oraz wobec 12 firm. Jedna spora firma straciła 50 procent wartości.”……

  Klasyczna nowomowa szamanów ekonomicznych……
  Co stanowi o wartości firmy?
  Kadry, rynki zbytu, zawarte kontrakty, koszty produkcji, zasoby kapitałowe i surowcowe, czy wycena giełdowa związana ze spekulacyjnymi atakami dużych graczy?
  Fundamenty, czy kasyno decyduje o WARTOŚCI FIRMY?

  Firmy amerykańskie nie muszą sprowadzać z Rosji tytanu, niklu, aluminium, kupią na innych rynkach.
  Na które Rosja będzie musiała te surowce sprzedać….
  Bo niewielu jest innych dostawców mogących zapełnić szynko taką lukę w łańcuchu dostaw.

  Teoretyzujesz o ekonomii, na podstawie własnej wiedzy.
  Tyle że raczej nie rozumiesz, jak to działa w praktyce.

  Spadł kurs rubla.
  I bardzo dobrze.
  Zmniejszy się import, zwiększy eksport, powiększy się nadwyżka walutowa.
  I kolejno będzie się produkować substytuty dotychczas nabywanych za granicą towarów- w kraju.

  Chinom zarzucano zaniżanie kursu yuana w celu promocji eksportu.
  Rosji NARZUCONO niski kurs rubla- co podwyższy konkurencyjność eksportu.
  Teoretycy ekonomiczni nie mogą tego zrozumieć?
  Że USA robi przysługę Rosji nakładając sankcje?
  Że na przykład atak na majątki rosyjskich oligarchów za granicą, spowoduje zmniejszenie wypływu kapitału i inwestycje wewnętrzne, z braku innych możliwości?
  Wiązanie skutków z przyczynami, to zdaje się za trudne dla teoretyków.

 187. Dla odprężenia – trochę retro, kwintesencja sputnik news, po emulacji trawiennej z udziałem 59 dkg pasztetowej, cytat – autentyk z 2016:

  Pan Trump jest jedynie SZANSĄ na zmianę polityki zewnętrznej- co mnie interesuje najbardziej. Moim zdaniem, Killary będzie zabijać, Trump budować.
  Wybór zdaje się prosty dla NORMALNYCH.

  Cudne! Wczoraj właśnie, uzbrojone w search warrant odziały FBI wkroczyły do biura oraz domu Michaela Cohen, niby adwokata, niekatolika, waznego członka kryminalnego gangu Trumpów.

  Moje marzenie, widok tej całej odrażającej bandy, skutej w kajdankach jest coraz bliższy. Jednocześnie, wypada życzyć wszelkim „normalnym” czy też „symetrycznym” cwelom, szczęścia, zdrowia oraz serdecznego spanking the monkey – w zaciszu. <3

  (O ile oczywiście – the monkey jest wciąż jeszcze posłuszna).

 188. Porównywanie pozycji Chin z Rosja jest bezsensem. Chiny są mistrzem swiata w eksporcie i niski kurs youna dodatkowo zwiększa konkurencyjność chińskich towarów.
  Rosja jest jedynie eksporterem surowców i niski kurs rubla przyniesie jej jedynie straty .
  Rosja musi towary wyżej przetworzone importować . W tej dziedzinie jedynym szlagierem eksportowym Rosji jest broń .
  Niski kurs rubla powoduje wzrost cen w Rosji wszystkich wysoko przetworzonych towarów kosumcyjnych, od samochodów do smartfonów
  Rosyjska autarkia , samowystarczalność , to byłby powrót do sowieckiego poziomu życia . Tutaj Wiesiek 59 planuje nie pytając Rosjan , czy to im sie marzy.

 189. legat
  Oczywiście nic nie usprawiedliwia hucpy okołosmoleńskiej w wykonaniu ansambla pisowskiego, ale również nic nie usprawiedliwia durnoty PO, która chciała/musiała ogarnąć cały ten przerażający bajzel po katastrofie.
  Wszystko dokładnie pamiętam i wiem, że był silny nacisk, by ciała (?) ofiar znalazły się jak najszybciej w Polsce. Było nie mówić, że pospieszne sekcje w Rosji są wystarczające, ale rodziny chciały pogrzebów. Natychmiast.
  Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie uwierzy, że zmasakrowane szczątki ofiar katastrofy można zidentyfikować bez skrupulatnych badań DNA. Ale Polacy to taki dziwni naród (a przynajmniej jego część – Wolacy), który wierzy w cuda wianki. Dlatego w jakimś momencie musiał wkroczyć mega manipulator od zamachu, wybuchów oraz innych fajerwerków – Antoni Macierewicz.
  Myślę (nie ja jedna), że były dwa wyjścia: albo zgarnąć szczątki na kupę, spopielić i pochować we wspólnej mogile (jest to bywa praktykowane w przypadku katastrof lotniczych)) albo przewieźć szczątki do Polski i poddać żmudnym, co najmniej kilkumiesięcznym badaniom na podstawie DNA.
  Nie wiem, czy wybrano gorsze wyjście, bo i tak JK poszybowałby na trumnach „poległych” tak jak poszybował. przy całym (he, he) szacunku dla jego żałoby, trafił mu się niesamowity fant.
  Mógł wreszcie rozegrać, choć nie od razu, PO oraz inne „zdradzieckie” partie i mordy.
  Mam jednak nadzieję, że oliwa sprawiedliwa i wreszcie, choć z oporami, na wierzch wypływa.

 190. Co do majątków rosyjskich oligarchów , to zdobyte w tak zwanej szarej strefie w Rosji , są skazane na łaskę i nie łaskę Putina i wciąż jeszcze bezpieczniejsze w różnych rajach podatkowych.

 191. W59 (19:40)
  Niczego nie telewioryzyzuje, cytuję jeno, czyli linkuję. Kurs wrubla mi wisi, pardon, lata. Już pisałem, że obligacje ruskie i ich akcje omijam szerokim kołem. A jak to nazwiesz i ocenisz, to już dla mnie najwyższa szkoła jazdy, ale po czym?

 192. Z dystansu
  10 kwietnia o godz. 20:09

  Ropa jest sprzedawana za $, wydobycie jest finansowane rublami.
  Koszt wydobycia jest stały- w rublach.
  Czyli, więcej rubli za tonę ropy?
  A zysk nadzwyczajny w $ można przeznaczyć na inne cele?

  Moim zdaniem, ekonomia wygląda w ten sposób.
  Wydaje się to logiczne.

  Tak samo jak wydaje się logiczne, że wypływ obcego kapitału spekulacyjnego, który traci na spadku kursu akcji wykupywanych przez krajowe podmioty, jest dla kraju korzystne.
  Umozliwia unarodowienie gałęzi przemysłu i płacenie podatków w kraju, nie w rajach podatkowych.
  Wzmacnia krajowy poziom zycia, dochody budżetu.
  Nielogiczne?

  Dochody Rosji z eksportu surowców, to 29% budżetu.
  Reszta to towary przetworzone.
  Proponuję zorientować się w temacie.
  Oraz zapoznać ze wskaźnikami zadłużenia zagranicznego- 22% PKB, rezerw walutowych, bilansu handlowego wymiany z zagranicą.
  Pomiędzy faktami medialnymi a rzeczywistymi, jest spora różnica.
  Dysonans poznawczy ci grozi……

  Zaznaczam, że nie chodzi tu o Rosję, tylko medialne przeinaczanie faktów, nagminne ostatnio.
  Mając błędne informacje, podejmuje sie po prostu błędne decyzje.
  A im wyższy szczebel decyzyjny, tym skutki mogą być tragiczniejsze.
  Niedoinformowany prezydent z guzikiem atomowym- na przykład….
  Bo słucha CNN, czy BBC i uznaje to za prawdę objawioną, co konfabulują na zamówienie dziennikarze.

  Co można zrobić z danymi statystycznymi, dla przykładu?
  Porównać różne rosyjskie i polskie wskaźniki.
  Na przykład:
  http://www.prawica.net/9410

  Autor zadał sobie sporo trudu, by OBIEKTYWNIE przedstawić pewne kwestie.
  Ale, dla czytających jedynie właściwe media, będzie to za trudne do przełknięcia.
  Propaganda jest bardziej lekkostrawna.

 193. Co zdanie tą błąd , koszt wydobycia ropy nie jest stały . Urządzenia do jej wydobycia , części zamienne są często importowane za dolary.
  Spadek wartości firm jest efektem ich małej atrakcyjności dla inwestorów , interwencja państwowa ma zahamować te spadek.
  Traktowanie braku atrakcyjność swojego rynku dla inwestorów zagranicznych ,jako szczególnie wyrachowana taktykę, to zły dowcip z czasów komunizmów.

 194. Zakończyła się w radiu TOK FM rozmowa redaktora Passenta z zaproszonymi gośćmi. O ile poruszony temat wyborów na Węgrzech był prowadzony spokojnie, to pomniki smoleńskie wywołały bardziej ożywioną dyskusję. Niestety widoczna pełna kapitulacja w tej kwestii, nawet jak się zmieni władza to pomniki pozostaną uważają goście redaktora. Wtrącę swoje trzy grosze; czas pracuje dla prezesa, do czasu

 195. @mag
  10 kwietnia o godz. 20:10
  Spopielenie wszystkich „zwykłych” ofiar miałoby tę zaletę, że oszczędziłoby ekshumacji, a co za tym idzie – traumy dla rodzin, ponownych pogrzebów i kosztów z tym związanych. Zwłoki prezydenta mogliby sobie wyciągać co pół roku i obdukować, a na koniec przerobić na relikwie.

 196. Z dystansu
  10 kwietnia o godz. 21:06

  Zmień punkt odniesienia.
  Każde urządzenie jest warte określoną ilość baryłek ropy.
  Wyrażonych w różnych walutach, różnymi cyferkami.
  Każdy kraj ma metody wydobycia dostosowane do własnych warunków geologiczno- klimatycznych.
  UNIKALNE metody.
  Brak ich wymiany, nie uniemożliwia eksploatacji złóż.
  Co najwyżej, jest to mniej efektywne.
  A nad luką technologiczną, pracują naukowcy konkretnych krajów.

  Nie ma monopolu na technologie, ani ludzka pomysłowość.
  Co prawda, jest metoda na spowolnienie u konkurencji postępu technicznego, wynalazczości.
  DRENAŻ MÓZGÓW.
  Co z sukcesem stosuje kilka krajów zachodnich.
  Ale, czy da się kupić wszystkich?
  Zawsze znajdzie się kilku nieprzekupnych.
  Znaczy, PATRIOTÓW…….

 197. !!!
  Portal wszopolakow ta prawica z führerem Winnickim

 198. @Wiesiek59

  czu juz cytowales na blogu „Mein Kampf”?

 199. ozzy
  10 kwietnia o godz. 21:23

  Interesuje mnie sensowna treść- jak już kilka razy wyjaśniałem.
  Nie interesuje mnie dyskredytowanie treści ze względu na źródło, czy autora.
  Czy to JASNE?

  Jeżeli jakaś publikacja jest logiczna, posługuje się strawnym językiem, argumentami, faktografią nie do podważenia, może moim zdaniem być głosem w dyskusji.
  Monopol na rację jest zagwarantowany totalitaryzmom- panowie krzewiciele demokracji i wolności słowa.

 200. Dlaczego Izrael zaatkowal pozycje wojskowe w Syrii? Celem Izraela sa iranskie pozycje
  na terytorium Syrii.

  Кедми: США никогда не пойдут на открытый конфликт с Россией!
  https://www.youtube.com/watch?v=s6bXpCO7GwA (j.ros)

 201. wiesiek59
  10 kwietnia o godz. 20:52
  Goście Passenta mówili pozytywnie o Orbanie, ale też o historii Węgier. W dwudziestym stuleciu Węgrzy stracili dwie trzecie swojego terytorium, a przecież w okresie międzywojennym byliśmy sąsiadami. PKB na jednego mieszkańca jest w Polsce trzy razy niższe niż na Węgrzech, cztery razy niż w Niemczech i pięć razy niższe niż w USA, natomiast znacznie wyższe niż w Rosji, ale czy tej statystyce można wierzyć, bo przecież sfery biedy i bogactwa różnie się układają. Ubogich w Polsce jest 28 procent, w Unii Europejskiej 10 procent ludności. Bogatych (powyżej miliona USD) jest 45 tysięcy , w Niemczech 1,7 miliona, we Francji 2,2 miliona, a w USA 13 milionów osób. Interesujące dane o milionerach w Polsce też zaciekawiają, bowiem kilkuset żyje w Nowym Sączu, i kto by pomyślał, że podobno dzięki premierowi Cyrankiewiczowi

 202. Bar (18:50)
  I ja się cieszę, nie wiesz jak bardzo, że dopuszczasz moje zrozumienie czegokolwiek.
  Socjologia kapitalizmu, że się tym skrótem posłużę, nie była mi obca od czasu jak przeczytałem ze trzy dzieła C. Wright Millsa (w oryginale) przed laty.

  Piszę to, aby lepiej objaśnić polskich liberałów, jeśli mi się to uda. Otóż teza Gduli (cytuję po tobie):
  „Liberałowie też nie chcą mówić o różnicach klasowych, bo to im pachnie socjalizmem i podkopuje kapitalistyczną obietnicę, że przypływ podnosi wszystkie łodzie” – jest upraszczającą zbitką haseł, czy jest jakoś udokumentowana? Maluje liberałów jako skrajnych ignorantów, może w celach publicystycznych. Nie wchodzę w szczegóły, co liberałowie piszą o klasach, chyba sporo i od dawna.

  Oczywiście klasy to twór książkowy: ile ich jest? jaka z grubsza liczebeność? jakie cechy, dynamika, różnice w strukturze klasowej między krajami, itd. Antagonizmy klasowe da się opisać. Ale czy walka klasowa jest siłą napędową rozwoju ludzkości?

  Komentatorzy związani z opozycją częsciowo liberalną są wewnętrznie rozdarci i z jednej strony serce im podpowiadało, że rząd PiS powinien te nagrody poniżająco oddać a z drugiej strony kłóciło im się to z poczuciem elitaryzmu, który jednak zakłada iż ci z górnej połki społecznej powinni być wynagradzani extra pieniędzmi – na miarę ich dziejowej roli, do której predystonują ich indywidualne, wyjątkowe (elitarne) predyspozycje.

  Konkretnie, kto był rozdarty, lub robił takie wrażenie? Sądzę, że przeliczniki – płaca prominenta (co za archaiczne słowo) do średniego wynagrodzenia – jest chyba bardziej rozstrzelona, raczej 1 do 10, jeśli uwzględnić różne kraje i rozlicznych „prominentów”, ministrów, posłów, wójtów, prezesów spółek, wyższych urzędników. Tę sferę należy uporządkować. Nie jestem za egalitaryzmem, lecz z drugiej strony grzechem PiS był brak poprawnych rozwiązań z obawy, że będą oskarżeni elitaryzm, oraz ukrywanie „premii”. Zresztą PiS ukrywa ile się da przed publicznym okiem, w zamówieniach, w nominacjach, w wynagrodzeniach. To robi coraz bardziej wrażenie TKM w stopniu dotąd nie znanym w Polsce. Osobiście nie siedziałem przy wielkanocnym stole, nie rozmawiałem z rodakami, zatem nie mogłem przenosić wniosków na blog. Nawet nie jadłem żurku z białą kiełbasą, ani mazurka.

  Rozszerzenie znaczenia słowa „suweren” przez PiSmaków nie przeszkadza mi, ot takie popularne zastąpienie frazy „We the people” na potrzeby polskiego populizmu w niewinnym wydaniu, bez kpiny z demokracji przedstawicielskiej, ani z jej niedoskonałości.

 203. ???
  США и Россия на пороге вoйны. 60 минут от 10.04.2018 Вечерний выпуск
  https://www.youtube.com/watch?v=ndR00ofdfkc (j.ros)

 204. wiesiek59
  10 kwietnia o godz. 21:37
  ozzy
  10 kwietnia o godz. 21:23
  Interesuje mnie sensowna treść- jak już kilka razy wyjaśniałem.
  Nie interesuje mnie dyskredytowanie treści ze względu na źródło, czy autora.
  Czy to JASNE?
  Jeżeli jakaś publikacja jest logiczna, posługuje się strawnym językiem, argumentami, faktografią nie do podważenia, może moim zdaniem być głosem w dyskusji.

  Mój komentarz
  Wiesiek twierdzi w odpowiedzi ozzemu, że prawicowe portale z których on wkleja na EP głupie komentarze, są godne zaufania, ich faktografia jest nie do podważenia (cha, cha, cha), ich komentarze mogą być głosem w dyskusji.

  Wiesiek, dlaczego nie wchodzisz na te portale godne zaufania i nie dyskutujesz w nich logicznie, posługując się strawnym językiem, argumentami i faktografią, tylko zaśmiecasz EP cytatami z tych portali?
  Pzdr, TJ

 205. ozzy
  10 kwietnia o godz. 21:23

  Pisemko Hitlera różni się znacząco od pisemek Hertzla?
  W czym?
  Proponowanym zakresie ekspansji i metodach?
  A może, kierunku geograficznym?
  Oba pisemka zakładały eliminację tubylców.
  syjonistom się częściowo udało, nazistom nie.
  I tyle w temacie.

 206. ls42 (21:43)
  w okresie międzywojennym byliśmy sąsiadami – nie, Polska i Węgry nie miały wspólnej granicy w tym okresie.

  PKB na jednego mieszkańca jest w Polsce trzy razy niższe niż na Węgrzech – nie, PKB na głowę jest równe w obu krajach, notabene, nierówności dochodów mierzone indeksem Gini’ego są nieco wyższe w Polsce, na Węgrzech nieustannie rosną.

 207. tejot
  10 kwietnia o godz. 22:13

  Ostatnio z ciekawością, codziennie czytam publikacje zamieszczane w National Interest, i Foreign Policy.
  Polecam ci, ze względu na rozszerzanie horyzontów myślowych.

  Bardzo ciekawe treści, zgodne z różnymi publikacjami niszowymi.
  Myslenie ma kolosalną przyszłość.
  Ludzi myślących na świecie jest sporo.
  Niestety, bezmyślnych znacznie więcej.
  Do jakiej klasy pan się zalicza, nie mnie sądzić.
  Swoimi wpisami świadczy pan o własnej klasie intelektualnej, wiedzy o świecie i jego rozumieniu.

 208. teo

  „liberałowie piszą o klasach, chyba sporo i od dawna.”

  Owszem, ale nie w kraju – jak wyraźnie zaznaczyłem w komentarzu. Socjolog Gdula też się zresztą odnosi do realiów krajowych.
  Jedynie Kultura Liberalna, którą często przywołuję na blogu czerpie pełnymi garściami z dorobku socjologii. Ale niestety nie ma to żadnego przełożenia na praktykę, w tym narrację, krajowych środowisk politycznych identyfikujących się z liberalizmem – nawet częsciowym.
  Zresztą mam wrażenie, że KL krajowe środowiska częsciowo liberalne traktują jak jakieś dziwactwo.
  A z uwagi na ich metodologię czyli też klasowość jako dziwactwo lewackie. Natomiast gdy redakcji zdarzy się namówić na rozmowę któregoś z przedstawicieli tej opcji politycznej to zazwyczaj uzyskany materiał razi banałem, przewidywalnością i propagandowym schematyzmem. Powody tej mizerii jasno wyraził socjolog Gdula.

  „Konkretnie, kto był rozdarty, lub robił takie wrażenie?”

  Wybacz, nie bedę nicków podawał. Po prostu przejrzyj dyskusję.

  „grzechem PiS był brak poprawnych rozwiązań z obawy, że będą oskarżeni elitaryzm”

  Ale nie ma co mówić o oskarżeniach, bo oni mają silnie ugruntowane, również ideologicznie, poczucie elitaryzmu którego nie da się ukryć. Przecież wiodącym, wielokrotnie dziś powtarzanym motywem ich uroczystości smoleńskich jest „śmierć elity”. Dziś zachodzi w tym środowisku głeboka, niemal mistyczna identyfikacja własnie z „elitami”.
  Oczywiste jest, że to się musi przekładach również na aspiracje materialne.
  Napisałem wczesniej do ciebie, że wbrew składanym publicznie deklaracjom PiS nie jest partią egalitarną i łaczy ich głównie poczucie elitaryzmu. Na przykład podnoszone przez nich związki z prowincją (ludem), które są interpretowane jako egalitaryzm tak naprawdę sprowadzają się do pochylania nad tym ludem, wsłuchiwania się w jego potrzeby z takich pozycji elitarno-paternalistycznych.

  Natomiast zgadzam się z tobą w kwestii „suwerena”. To określenie po prostu nic nie znaczy i funkcjonuje siłą przyzwyczajenia – jak taki relikt czasów feudalizmu.

 209. @wiesiek59

  na odpowiedz jeszcze za wczesnie; zreszta mowisz tym samym jezykiem co wszopolacy i naziole.

 210. @ Is 42:
  „wbrew poleceniom wieży próbowano lądować co zakończyło się niestety katastrofą. Stale nie ma odpowiedzi na pytanie kto powinien podjąć taką decyzję i był zobowiązany do przekazania jej załodze?”
  Taką decyzję powinien podjąć kapitan samolotu bo on odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów i tak jest we wszystkich normalnych krajach. Taką decyzję podjął kapitan samolotu wiozącego Prezydenta RP w Gruzji i musiał się pożegnać ze służbą bo Polska normalnym krajem nie jest

 211. @wiesiek59

  i tak na koniec: przypominasz mi pracownika frontu ideologicznego, ktory dokonal na sobie operacjii samooslepienia. Jestes, jak mawiaja Rosjanie: krajnaja toczka soblazna i samogipnoza.

 212. Super stwierdzenie JK
  „Kończymy, doszliśmy do celu”
  Pytanie jest zasadnicze jaki był w takim razie ten cel?

 213. ozzy
  10 kwietnia o godz. 22:45

  Uprzejmość, za uprzejmość.
  Pan jest idealnym przykładem inne go frontu ideologicznego, nie dbającego o straty poboczne, w realizacji własnego celu.

  Według mojej wiedzy, każda religia, ideologia, koncepcja filozoficzna, ideologiczna, która była wcielana w życie, powodowała nieuchronne straty w populacji żywych.

  Jestem dość otwarty na świat. trendy, koncepcje.
  Oceniam jedynie EFEKTY.
  Nie wiem jak ty.
  Czy potrafisz obiektywnie oceniać?

  Front ideologiczny jest prosty.
  Zdrowy rozsądek.
  Według mojej oceny, świat zaczyna być irracjonalny, media wypaczają rzeczywistość.

 214. teo
  10 kwietnia o godz. 22:14
  W wyniku rozbioru Czechosłowacji, w okresie od marca do września 1939 roku graniczyliśmy z Węgrami, które zajęły Ruś Zakarpacką. Wcześniej całe wieki byliśmy sąsiadami. W sprawie PKB masz oczywiście rację, ale kto jeździł na Węgry miał wrażenie, że mają lepiej, a można powiedzieć, że obecnie im szybciej rośnie. Nawet nasz Gospodarz opowiedział anegdotę z dawnych lat, że Węgry traktowaliśmy jak zachód. Pamiętam jak staliśmy w kolejce do Mc Donalda w Budapeszcie, którego u nas wówczas jeszcze nie było. Przy okazji dodam, trudno zrozumieć, że kraj trzykrotnie mniejszy i mający niespełna 10 milionów mieszkańców, na arenie europejskiej jest traktowany znacznie lepiej niż Polska, i nawet z Putinem potrafi się porozumieć, i jeszcze wspomaga naszego prezesa. Jednak Orban stypendysta Sorosa na Oksfordzie więc dziwić się nie można, a za wygrane wybory wypada złożyć gratulacje. Oczywiście pozostaję z szacunkiem i pozdrawiam

 215. Mad Marx
  10 kwietnia o godz. 22:34
  Salto mortale napisał, że powtarzamy to co wszyscy wiedzą, ale przecież o to chodzi, a ważna jest jedynie układanka. Pozdrawiam

 216. Mad Marx z Moskwy
  9 kwietnia o godz. 22:14

  „Akurat rządy Tuska zostawiły polską gospodarkę i państwo w całkiem niezłym stanie, z czego korzysta obecna ekipa”.

  Stan państwa podsumował Bartek Sienkiewicz, konstytucyjny minister w rządzie Tuska: „ch.. doopa i kamieni kupa”.

  Przez grzeczność nie będę zaprzeczał. 🙂

  TVP co jakiś puszcza (dość złośliwie) konferencję Vincenta Rostowskiego z kampanii wyborczej, który mówił: „Na te obietnice, które złożył PiS pieniędzy po prostu nie ma i nie będzie do końca kadencji”.

  https://www.youtube.com/watch?v=DAHIQtroWzs

  Okazało się, że wystarczy nie kraść, zbierać podatki, a pieniądze na programy socjalne się znajdą.

  „To, że program 500+ nie zrujnował gospodarki jest najlepszym dowodem na dobry stan finansów”.

  500 + sfinansowany został z podatków odebranych mafiom watowskim, to kilkadziesiąt miliardów rocznie. Ekipa Tuska nie umiała lub nie chciała tego zrobić. Ale w końcu, miała walczyć ze swoim elektoratem?

 217. wiesiek59
  Cytowanie zrodel w informacji medialnej jest tak samo wazne jak cytaty z prac naukowych w pracy naukowej. Kazdy ma swoje zrodla, ktore uwaza za wiarygodne.
  Na biegunie niewiarygodnosci sa u mnie FOX News a ogolnie wszelkie media nalezace do Ruperta Murdocha. Kiedys Gospodarz zcenzurowal moj wpis bo poddalem pod wiarygodnosc artykul z „Jerusalem Post”, ktory jest wlasnoscia RM. Imperium informacyjne tego pana przypomina mi tzw. „Zolta prase” z przeszlosci, bardzo tendencyjne i sterowane z zewnatrz. Chociaz sa tam rowniez „Wall Street Journal” i „The Times”.
  CNN amerykanski to obecnie kanal plotkarski, obrabiajacy Trumpa 24 godziny na dobe. Tam sie po prostu powtarza kazda wiadomosc, czasami bez ladu i skladu.
  BBC stracil nieco niezaleznosci, ale glownie za sprawa T. Blaira, ktory zmienil jego kierownictwo i podporzadkowal to tw. interesom panstwowym (czytaj:obecnego rzadu). Ale nie wszystko jest tam manipulowane. Czesc dobrych dziennikarzy opuscila BBC dla AL-Jazeery.
  „Washington Post” jest teraz wlasnoscia J. Bezosa, CEO Amazon i jest bardzo anti-Trump.
  Ogladam rowniez RT (jest na satelicie), ale rowniez francuski TV24, japonski HKT i niemiecka DW. Moim faworytem sa media lekko lewicujace.
  Osobiscie, bylbym niechetny cytowaniu pewnych artykulow, ktore ty cytujesz. Nie kazda plotka jest prawda.

 218. Przejzalem relacje gazeta.pl z obchodow rocznicy katastrofy. Obrzydlistwo. Relacja, nie obchody.
  I konstatacja: skonczyly sie miesiecznice, relacje z EU sa na dobrej drodze, po zydowskich zadaniach okupu za mienie bez spadkobiercow nastala cisza.
  Co teraz?
  Czym wykazac ze Kaczynski to zlo?

  Wierze ze Polityka sprosta zadaniu… 🙂

  marcin.lazarowicz

 219. P. Saldo mortale

  Chcialbym bardzo, bardzo pochwalic panska przemiane z ostatnich 2 dni: spam prawie zniknal.
  Trzymam paluchy by utrzymal pan poziom i ciesze sie ze moglem uczestniczyc w tym panskim przepoczwarzeniu w passentowego aniola.

  ml

 220. jednym wawel, innym schody;

 221. bussines as usualy;

 222. teo
  10 kwietnia o godz. 16:55
  Oczywiscie mialo byc PO byla i jest partia PRACODAWCOW. Jej czas minal.

  Zalamalem sie; jak tu zyc? Ty sprowadzasz moje
  POpisanie do dna, a moja Polka Mag (ciagle z zapachem) i PA mnie balwochwala ( tzn. siebie same). POgubilem sie wiec w blogosferze. Wine zwale na PO.

  Teraz powaznie: piszesz, ze przy malej ilosci pracodawcow w Polsce PO nie moze byc ich partia. Przy malej ilosci glosow poparcia sehr wohl Monsieur. Przykro mi Teo, zdania nie zmienie. PO i zbawiciel Tusk, to nie moje konie. Przyjdzie wiec nam czekac na partie lewicowe, polaczone z centrowymi lub sie calkowicie unarodowimy.

 223. Przodowniczkom i Przodownikom blogosfery, przy okazji z prosba do Teo czy kogokolwiek piszacego pod Teo o wybaczenie.

  Czlonkowie KPD solidaryzowali sie z prezydentem Ugandy, ktorego ludzie zamordowali pozostawiona w szpitalu obywatelke Izraela oraz ugandzki personel ja broniacy. Mam nadzieje, ze niektorzy bladzacy w blogosferze pamietaja tytuly polskich gazet dotyczacyce agresji izraelskiej na Ugande.

  Do 1989 polska prasa dzielnie maszerowala z pradem owczesnych zachodnich komunistow. Fakt, ze komunisci w Zachodniej Europie byli utrzymywani przez tzw. KDL (Polska finansowala francuska partie kumunistyczna) jestczesto pomijany przy analizie tzw. stosunkow wschodnich. Zastanawiam sie przy okazji czy polska lewica postkumunistyczna miala szanse na polityczny byt, dluzszy niz dwie kadencje. Oczywiscie nie miala szansy bez pomocy socjaldemokratycznej czesci Europy.

  Pozorna sprzecznoscia jest natomiast proamerykanska postawa lewicy postkomunistycznej przy jednoczesnym popieraniu drogi europejskiej (UE). Linia proamerykanska lewicowej polityki po 1989 kosztowala polska lewice brak poparcia ze strony zachodnich partii socjaldemokratycznych, ktore per se sa antyamerykanskie. Nie pomogly tu rowniez dobre kontakty towarzyskie bylego” lewicowego” prezydenta. Tendencje proamerykanskie byly prawdopodobnie swoista proba protestu wobec prob ingerencji (pomocy) niemieckich socjaldemokratow w polska polityke. Byly rowniez proba drogi rownoleglej do korytarza moskiewskiego.

  Prawdopodobnie nie bylo innej drogi. Jednoczesnie (tu widoczna jest sprzecznosc) jedyna droga do spoleczenstwa obywatelskiego po 1989 byla droga przez Bruksele. Gdy t abliczki znamionowe na produktach sa czescia prawdy o produkcie (zrodlem informacji), to hasla na sztandarach postkomunistycznych ograniczaly sie do sloganow podobnych to tych rodem z PRLu.

  Roznica polegala na tym, ze drukowane byly one w codziennych gazetach na zamowienie lub jako komentarze polityczne,a nie z duma noszone na ramionach podczas uroczystosci pierwszomajowych.

  Ci sami ludzie, ktorzy przed 89 popierali ruch palestynskich “wyzwolicieli” udali sie w daleka (oddalona od Europy) droge pod amerykanska kuratele. Taka postawa nie byla wowczas w Europie “trendy”. Z drugiej strony postawienie na polityke wschodnia przy pomocy Rosji skazaloby polska lewice na polityczny margines.

  Proby “po drodze” nie byly udane, przy czym dotyczy to rowniez polskiej prawicy. Skutki owych skrajnych prob odczuwalne sa obecnie. Nasz pryncypal nie znoszacy Giertycha jako polityka chetnie identyfikuje sie z nim jako medialnym sprawozdawca.

  Wspolczesne dzienniki zmienily oczywiscie tenor politycznego felietonu, pozostaje pytanie czy zmienily kierunek swoich wywodow na temat Izraela, widoczny w forach internetowych, listach czytelnikow do redakcji…Szczytem byl zapis w Focus Online; Izrael grozi s a m o o b r o n a. Fakt uzbrojony po zeby Izrael broniacy sie przed rakietami budowanymi na pracach recznych w szkole podstawowej stanowi zagrozenie dla swiata.

  Latwo jest zauwazyc, ze postawy antysyjonistyczne pozbawione sa zapachu lat 33-45. Agresja przemieszczona jest tu nie tylko zjawiskiem psychologicznym, lecz czesto celowym zabiegiem. W ten sposob mozna pozbyc sie przeciez, chociaz czesciowo wlasnej winy lub leku wynikajacego z pasywnej postawy nas samych lub naszych przodkow podczas Holokaustu i latach powojennych do 68, badz 89 roku.

 224. Schnepf: gra jest o coś większego niż skarcenie reżimu Asada – Gra jest o coś większego niż skarcenie reżimu Asada za użycie broni chemicznej. To jest gra o Bliski Wschód i odsunięcie wpływów Iranu i Rosji z tego regionu. Mówimy tu o polityce globalnej – powiedział w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były ambasador RP w USA Ryszard Schnepf, komentując sytuację wokół Syrii. – Spodziewam się, że nie będzie odwetu rosyjskiego. Myślę, że Bliski Wschód jest jednak w rękach Zachodu – dodał, choć zaznaczył, że skupienie zainteresowania USA w tym rejonie może okazać się „niebezpieczne dla naszego regionu”. – Trzymajmy kciuki za to, że Donald Trump będzie przywódcą wolnego świata – stwierdził z kolei Michał Baranowski, dyrektor German Marshall Fund. – Sprawa budowana jest na forum ONZ, ale nie możemy się spodziewać konsensusu dyplomatycznego. Rosjanie i najprawdopodobniej Chińczycy to zablokują – uważa ekspert. (http://www.tvn24.pl)
  =========

 225. O wolnej i suwerennej Polsce. /fragment/ https://geopolityka.robertbrzoza.pl/finansjera/powstala-karykatura-panstwa-ktore-jest-slabe-wobec-silnych-korporacji-i-bankierow/

  „Powstała wydmuszka państwa, gdzie politycy lansują fałszywe prawdy, uczestniczą w fasadowym spektaklu kłótni i nieistotnych sporów; tworzą tematy zastępcze, które mają skanalizować opinię publiczną znieczulając ją na problem najistotniejszy: stopniowe pozbawianie Polaków suwerenności, dobrobytu i bezpieczeństwa, czego skutkiem jest degradacja moralna, biologiczna i kurczenie się narodu.

  Powstała karykatura państwa, które jest słabe wobec silnych, a silne wobec słabych, państwa które budzi strach, a nie zaufanie, które służy wąskiej pasożytniczej kaście żyjącej z pracy i okradania reszty społeczeństwa. W czasie transformacji ukształtowała się w Polsce szczególna filozofia obozu władzy, która zamieniła moralność w hipokryzję, a cnotę przerobiła w cynizm.

  Wygaszanie Polski trwa nieprzerwanie od 1989 r. bez względu na barwy aktualnie rządzącej ekipy. Do tej pory żadna siła nie jest w stanie powstrzymać tego procesu destrukcji. Ster władzy dzierżą niepodzielnie korposocjaliści spod znaku lewicy czy prawicy (to bez znaczenia), zaś podstawowym wektorem polityki są interesy międzynarodowych korporacji i różnej maści globalistów, nie interesy obywateli. W najlepszym razie granice interesu publicznego sięgają tam, gdzie zaczynają się interesy globalnych rynków, międzynarodowych i krajowych oligarchii, a nawet mafii. „

 226. wiesiek59, 9.47. Abyś nie wypowiedział w złą godzinę.
  https://www.rt.com/news/423774-us-missiles-targeted-russia/

 227. Czy warto mówić o wszystkim, czy czasami lepiej wyjść, zastanawiali się rozmówcy w telewizorze. Ten współczesny komunikator społeczny łączy, ale zawsze umożliwia wyjście, podobnie jak tematy porzucone na blogu.
  Pomnik smoleński, postawiony samowolnie na placu marszałka, łączy specyficznie sprawców i ofiary katastrofy, i dzieli społeczeństwo, które widzi zastosowaną w tej operacji partyjną przemoc. Toksyczne połączenia nigdy nie trwają długo, a zawsze są powodem do sporów.
  Dzisiejsza argumentacja blondynki była jeszcze lepsza; oni ciężko pracują, ja ich znam. Co pozostaje w tej sytuacji? Chyba tylko wyjście na spacer, albo wyjazd daleko stąd

 228. Skończyli wczoraj orgię głupoty, fanatyzmu, nienawiści, kłamstwa, oszustwa, marnotrawstwa, pogańskich ceremonii i obrzydliwego wstrętu. Nic nie pozostaje tylko czekać na następny Smoleńsk. Tym razem w dużo większym samolocie.

 229. Symetryczny
  11 kwietnia o godz. 9:38
  „W najlepszym razie granice interesu publicznego sięgają tam, gdzie zaczynają się interesy globalnych rynków, międzynarodowych i krajowych oligarchii, a nawet mafii. „
  Czy pozostanie jeszcze jakiś margines dla obywatela, który chciałby pozostać poza czułą opieką władzy?

 230. Symetryczny
  11 kwietnia o godz. 9:41

  Oceny pana ambasadora- byłego zresztą- są trafne i racjonalne.
  Epatowanie scenkami trupów cywilów, dzieci, jest przeznaczone dla ciemnego ludu, schematyczne już wręcz.
  Gra geopolityczna zaś, to kwestia zachowania kontroli nad obszarem i jego zasobami.

  Nikogo nie obchodzą straty w ludności cywilnej.
  Zginą setki tysięcy?
  Byle nie NASZYCH obywateli…..
  Istotniejsze jest zachowanie i rozszerzanie wpływów.
  Cynizm i obłuda zachodnich polityków, bazuje na infantylizmie ich populacji i kontroli przekazu medialnego.
  Zmanipulować scentralizowany przekaz jest łatwo.
  A ten z internetu można ośmieszyć, bądź zablokować.

 231. PA2155
  11 kwietnia o godz. 0:16

  Mam zaufanie do kilku autorów, nie mam zaufania do żadnych mediów en block.
  Jest jak piszesz, a ja powtarzam.
  IV władza jest obecnie na usługach kilku wielkich graczy.
  Największymi zaś, są właściciele V władzy- systemu bankowego, o którym w tym kontekście się prawie nie pisze.
  To banki udzielają kredytów politykom….
  To bankierzy płynnie przechodzą do struktur państwowych i powracają do macierzystych.

  Demokracja?
  ZA ILE?

  Niektórych informacji czy publikacji w głównym nurcie nie zamieszcza się nigdy.
  Więc pozostaje zdrowy rozsądek w czytaniu tych drugoplanowych witryn.
  Które tak potępiasz wraz z kilkoma innymi blogowiczami.
  Wyławianie INFORMACJI w morzu plotek i spekulacji- to nam pozostaje.

 232. Jesli bedzie amerykanski atak to najpierw skierowany na Iran. Oby do niego nie doszlo. Oby posiadanie gotowej do uzycia broni jadrowej przez Iran nie bylo mzonka. Boo tylko to moze powstrzymac Izrael i USA.

  I znow autokonstatacja: czemu jestem po stronie Rosji/ Iranu/Syrii a nie po stronie USA, najwiekszego alianta RP? Pewnie o zasady mi naiwnemu chodzi, nie o interesy.

  ml

 233. Wiesiowy czlowiek…pisze….?

  Adam Szostkiewicz
  22 marca o godz. 20:21

  @wiesiek
  Nie wiem, kim pan jest, ale brzmi pan jak były funkcjonariusz, szkolony w spiskowej teorii polityki. To mnie kolejny raz zniechęca do odpowiedzi.

 234. Wiedza mieszana z wiara?
  Opinie mieszane z inormacjami?
  Interesy mieszane z zainteresowaniem (ciekawoscia)?
  Teologiczne postrzeganie rzeczywistosci; wiara w slowo pisane?

  zastanawiam sie dlaczego Przodownicy blogosfery nie sa w stanie generowac wiedzy?

 235. …Cynizm i obłuda zachodnich polityków, bazuje na infantylizmie ich populacji i kontroli przekazu medialnego…

  Wiesio nie byl nigdy na zachodzie dluzej niz tydzien. Wiesio brzmi pan jak były funkcjonariusz, szkolony w spiskowej teorii polityki.

 236. neospasmin
  Coś się pany kokićkało, panie Marcinie.
  Od tego jest gazeta, by relacjonować, nawet bardzo szczegółowo (jak było w tym wczorajszych wydarzeń w Warszawie), a nie obchodzić.

 237. neospasmin
  Coś się panu kokićkało, panie Marcinie.
  Od tego jest gazeta, by relacjonować, nawet bardzo szczegółowo (jak było w przypadku wczorajszych wydarzeń w Warszawie), a nie obchodzić.
  Powtarzam wpis, bo z kolei mnie się pokićkało.

 238. Wiesiek głosi nieustannie na EP (zgodnie z RT) globalną manipulację. Blog EP nie jest wyspą, też jest zmanipulowany.
  Pozostaje pytanie – czy Wiesiek jest zmanipulowany?
  Pzdr, TJ

 239. p. Mag

  Jest pani dziennikarka. Relacjonuje pani pogrzeb osoby ktorej nie darzy pani sympatia. Uszanuje pani powage uroczystosci czy przekaze pani swym widzim/ sluchaczom/ czytelnikom wlasne emocje zwiazane ze zmarlym?
  Teraz prosze ten sam szablon przylozyc do gazecianej relacji z wczorajszych uroczystosci.

  I jeszcze inaczej: ma pani 4 zdania by opisac wczorajsze uroczystosci. Co bylo w nich najwazniejsze?
  Co one oznaczaja dla przyszlosci pani i mego kraju?
  Teraz ponownie prosze to odniesc do tego jak uroczystosci relacjonowala gazeta.pl- jaki procent z ich relacji zawieral pani 4 zdania.

  Juz pani wie czemu oceniam gazeciana relacje jako obrzydliwa?

  ml

 240. tejot
  11 kwietnia o godz. 11:36

  Wiesiek jest samomanipulowany. Nie znajac porzadnych dziennikarzy, sa tacy ktorzy przestrzegaja dziennikarskiego kodu i kodeksu, redukuje sie Wiesio do do politycznych plotek, ktore „buduja” jego ego. Pozostaje pytanie czy warto tracic na to czas, nawet gdy jest sie spragnionym interlokutorow emerytem.

 241. Przodownicy blogosfery nie odrozniaja relacji, informacji i opinii w mediach.

 242. Dowiedzialem sie dzisiaj od Przodownikas, ktory robi z siebie durnia za darmo, jak ktos raczyl zauwazyc w blogosferze, ze Rosji , Iranowi i Syrii chodzi o zasady.

  Prawdopodobnie uslyszane przez Przodownika w ramach komunikacji relacji Koluszki – Koluszki Mniejsze. Przepraszam mieszkanki i mieszkancow Koluszek.

 243. Nie mam natomiast zadnych watpliwosci ze obecne dzialania USA i jego sojusznikow na Bliskim Wschodzie spowoduja zaciesnienie wspolpracy rosyjsko-perskiej.
  W tym tej militarnej.za tym pojdzie wieksze zaangazowanie Rosji w Palestynie.
  I dobrze- swiat jednobiegunowy, niczym magnes, nie moze istniec.

  ml

 244. Sciaga dla Neoprzodownika…………….

  Sprawozdanie to relacja z wydarzeń, opis tego, co się przeżyło.
  Istnieją dwie odmiany sprawozdania. Jedna to zbliżona do dziennikarskiego reportażu relacja z wydarzeń życia codziennego, imprez, wycieczek, itp., druga natomiast, jako sprawozdanie z lektury, audycji czy przedstawienia jest pokrewna recenzji.
  W tym poście zajmę się tylko pierwszą odmianą.
  Głównym celem sprawozdania jest wierne i dokładne zrelacjonowanie faktów i wydarzeń, których było się świadkiem lub w których się uczestniczyło.

  W sprawozdaniu nalezy opisywać wydarzenia w porządku chronologicznym – to znaczy w takiej kolejnośći, w jakiej występowały. Innymi słowy wydarzenia trzeba przedstawić po kolei, od pierwszego do ostatniego. Dobór faktów należy do ciebie. Swoboda wyboru nie oznacza jednak przyzwolenia na kompozycyjny chaos. Nie! W sprawozdaniu nie może być bałaganu! Dlatego przed rozpoczęciem pracy ułóż sobie plan i staraj się go przestrzegać.
  Stałe elementy sprawozdania to konkretne informacje na pytania:
  * kiedy?
  * kto?
  * gdzie?
  * co?
  * jak?
  Przydatne słownictwo:
  Słownictwo oddające stosunki czasowe: najpierw, na początku, na wstępie, zrazu, następnie, potem, później, dalej, z kolei, w dalszym ciągu, wreszcie, w końcu, na końcu, przy końcu, na zakończenie, ciągle, niebawem, wkrótce.
  Słownictwo oddające spostrzeżenia, wrażenia, sądy: bez wątpienia, być może, dajmy na to, istnieje możliwość, sądzę, przypuszczam, Jak mi się zdaje, jak przypuszczam, jak sądzę, jestem pewien, jestem przekonany, jestem przeświadczony, jest możliwe, jest niewątpliwe, jest pewne, jest prawdopodobne, jest wątpliwe, jeżeli się nie mylę, mam nadzieję, mam wątpliwości, moim zdaniem, można powiedzieć, można się spodziewać, można uważać, najprawdopodobniej, należy wątpić, niemożliwe, nie należy sądzić, nie przypuszczam, nie ulega wątpliwości, obawiam się, odnoszę wrażenie, o ile się nie mylę, podejrzewam, przypuszczalnie, raczej, rzekomo, to pewne, uważa się, według mnie, widać, widocznie, w moim przekonaniu, wydaje mi się, widać, wszystko wskazuje na, zakładam, z cała pewnością.
  Słownictwo oceniające: fantastyczny, niezwykły, niecodzienny, wspaniały, wyjątkowy, rzadko spotykany, nadzwyczajny, fenomenalny, nieprzeciętny, niepospolity, interesujący, oryginalny, pasjonujący, ekscytujący, emocjonujący, frapujący, niekonwencjonalny, niebanalny, ambitny, intrygujący, atrakcyjny, efektowny, okropny, tandetny, wstrętny, przeciętny, w złym guście, mało atrakcyjny, nieciekawy, nieinteresujący, nudny, przereklamowany, usypiający, przegadany, przydługi, szablonowy, banalny, nijaki, bezbarwny.
  Poetyka dowolna.

 245. Neoprzodownik..

  Coś się panu kokićkało.

  Nie wie on bowiem, ze Rosja zawsze byla bezsposrednio zaangazowana na Bliskim Wschodzie. Skutek widoczny po dzien dzisiejszy

 246. Neoprzodownik przeczytal niedawno Listy perskie i nic z nich nie zrozumial. Szkoda.

 247. Adam Szostkiewicz
  22 marca o godz. 20:21
  @wiesiek
  Nie wiem, kim pan jest, ale brzmi pan jak były funkcjonariusz, szkolony w spiskowej teorii polityki. To mnie kolejny raz zniechęca do odpowiedzi.

 248. neospasmin
  11 kwietnia o godz. 1:08 donosi…………..

  Przejzalem relacje gazeta.pl z obchodow rocznicy katastrofy. Obrzydlistwo. Relacja, nie obchody.

  I co z tego wynika. NIC. Chyba ze paraintelektualne odchody Neoprzodownika.

 249. Jeden rosyjski żołnierz w Syrii zostanie zabity, macie wojnę. http://www.informationclearinghouse.info/49184.htm
  „The foreign ministry Ławrow announced on Sunday „The gravest consequences”. This means one American shot at a Russian soldier, then we are at war. Not Infowar, not cyber war,not economic war, not proxy war. World war.”

 250. neospasmin
  11 kwietnia o godz. 12:00

  Jeżeli istnieje jedna korporacja o dominującym udziale w rynku, jest w stanie nim manipulować dla własnej korzyści.
  Może dowolnie ustalać warunki gry, koszty transakcji, prawo obowiązujące korzystających z jej produktów.

  To co tyczy korporacji zostało wielokrotnie opisane.
  Wielokrotnie praktyki monopolistyczne były karane.

  Korporacja anglosaska działa na takiej samej zasadzie.
  Jak na razie, nie została ukarana….

  Dziwne, że inteligentni ludzie jakoś nie dostrzegaja analogii.
  TJ czy mortadela- w szczególności.
  Czytajcie panowie doktryny anglosaskie, i nie pieprzcie głupot.

 251. Spekulacje w kwestii amerykańskiej interwencji wojskowej w Syrii w połączeniu z poprawą nastrojów na rynkach finansowych doprowadziły do eksplozji notowań ropy naftowej. „Czarne złoto” osiągnęło najwyższe ceny od grudnia 2014 roku.

  Kolejne przesłanki wskazują na to, że Stany Zjednoczone szykują się do kolejnej wojny na roponośnym Bliskim Wschodzie. Prezydent Donald Trump odwołał zaplanowaną wizytę do Ameryki Południowej po tym, jak w poniedziałek zapowiedział podjęcie działań odwetowych na syryjskim reżymie w odpowiedzi na przypisywany siłom Baszszara al-Asada atak z użyciem broni chemicznej.

  Na Morze Śródziemne został wysłany drugi amerykański lotniskowiec. A premier Izraela Benjamin Netanyahu wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone zaatakują Syrię. Choć wojna w Syrii trwa już prawie siedem lat, do tej pory Amerykanie nie interweniowali w tym kraju na pełną skalę. W grze są też ponoć sankcje przeciwko Iranowi, który wspiera reżym al-Asada.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Trump-idzie-po-Syrie-Ropa-najdrozsza-od-grudnia-2014-7582617.html
  ==========

  Ropa w górę…..
  Ciekawe, czy w yuanach też?

 252. Pomniki smoleńskie dowodem na zamach
  Schodkowy pomnik katastrofy smoleńskiej, przyszły pomnik prezydenta Lecha K. (na razie odsłonięto kamień) oraz przemówienie Jarosława Ka na wczorajszych obchodach smoleńskich w Warszawie są wg rządzącej kamaryli PiSowskiej ostatecznymi dowodami na zamach na polskiego prezydenta i polską elitę polityczną i wojskową przeprowadzony w Smoleńsku przez Rosjan w uzgodnieniu z Tuskiem podjętym na molo w Sopocie i jak to wczoraj wyszło (były prezydent do prokuratury) – także z Komorowskim.

  1) Jak się wypowiedział twórca pomnika – ma on kształt trapu samolotowego i pokazuje, że ludzie po nim wchodzili do gdzieś (może do nieba), a pod nimi w tym pomniku na dole są oświetlone (jak się zapali światło) doły śmierci takie same jak w Katyniu.

  2) Jarosław Ka na uroczystości odsłonięcia pomnika powiedział wczoraj:

  „…w Smoleńsku zginęła część polskiej elity. – To buduje związek z tym, co wydarzyło się w 1940 roku w Katyniu. Tam też mordowano polską elitę. Nie można tego z naszej pamięci wypierać. Musimy mówić nie tylko o pamięci, ale i o godności.”

  Prezes Polski stwierdził swoją metodą (aluzje, insynuacje), że w Smoleńsku zamordowano polska elitę.

  Obszerny zbiór dowodów na zamach w Smoleńsku dopełnia niedawna wypowiedź (ja bez żadnego trybu) szeregowego posła w Sejmie:

  „nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami”

  3) Trzeci argument za zamachem jest niby marginalny, bo wyglosil go niedawno stojąc na lotnisku pod skrzydłem bliźniaczego Tu-154M naukowiec, znany ekspert od nie badania katastrof lotniczych, dziś wiceprzewodniczący podkomisji smoleńskiej – Binienda, ale jest to argument ważki, bo naukowy (z punktu widzenia nauki smoleńskiej), uzupełniający wypowiedź Jarosława Ka o zdradzieckich mordach, które zabiły jego brata, bowiem Binienda wskazuje w niej na konkret – podłożenie ładunku wybuchowego w lewym skrzydle samolotu Tu-154M (wystarczy śrubokrętem odkręcić 4 śrubki) mającego wylecieć z Warszawy do Smoleńska dnia 10 kwietnia 2010 roku:

  ” Naszym zdaniem w lewym skrzydle Tu-154 umieszczony był ładunek wybuchowy, który spowodował detonację. (…) Nasz pirotechnik potwierdził, że gdyby dysponował taśmą z materiałem wybuchowym, to podłożyłby ją w tym miejscu ”

  Nawiasem mówiąc Binienda nie ma wielkiego pojęcia o ładunkach wybuchowych. Bo gdyby miał, to by nie mówił, że ładunek wybuchowy „spowodował detonację”. Ładunek wybuchowy nie powoduje detonacji, tylko sam ulega detonacji, detonuje. Biniendzie pokićkały się angielskie terminy „explosion” i „explosive” i „detonation”.
  Terminy używane w języku technicznym angielskim przekładają się następująco na język polski:
  a) explosive– materiał wybuchowy
  b) detonation – zapłon materiału wybuchowego
  c) explosion – eksplozja, wybuch

  Tak więc koniec epopei, mamy komplet dowodów na zamach w Smoleńsku, układanka ułożona. Pomnik został idealnie wpasowany w tę układankę, wieńczy ją i ubogaca – jak mówią często biskupi.

  Jeszcze jedno. Jednym z ostatnich dowodów na zamach w Smoleńsku jest wezwanie Komorowskiego do prokuratury na dzień 12 kwietnia w sprawie – coś w tym guście – nie dopełnienia obowiązków.
  Prokurator wykaże, że prezydent Komorowski nie dopełnił obowiązku przeprowadzenia procedury związanej ze świadectwem zgonu prezydenta Lecha K., a tym samym wpisał się w działania zamachowców, których celem było odwrócenie uwagi opinii publicznej od działań szajki rządzącej – zabicia polskiego prezydenta, zabicia większości dowództwa polskiego wojska i elity polskiej polityki oraz wstawienia na miejsce poległego, nowego prezydenta, a tym samym przejęcie władzy w państwie.

  To są dowody, które ostatecznie mocują układankę zamachową na właściwej drodze – drodze którą idzie do nas prawda i jest już blisko.
  Trochę to wszystko wygląda jak gra planszowa, ale co tam.

  I jeszcze jedno. Czy szeregowy poseł Jarosław Ka wraz z podekipą ekspercką smoleńską podjął już działania w celu zawiadomienia stosownych instytucji (ICAO – międzynarodowa organizacja lotnictwa cywilnego, główna kwatera NATO, Komisja Europejska, Rada Europejska) o tym, że w Smoleńsku zamordowano polskiego prezydenta i polską elitę polityczną tak samo jak w Katyniu i że współsprawcą jest polski polityk na literę T?
  Pzdr, TJ

 253. neospasmin
  Co może być obrzydliwego w relacji, skoro relacja opiera się na wiernym odtworzeniu jakiegoś wydarzenia. Chyba, ze owo wydarzenie zostało obrzydliwie wyreżyserowane… Wnioski nie są podane na tacy, bo to właśnie tylko relacja, ale każdy czytający może je sobie wysnuć.
  Zadziwiające, że inteligentny człowiek, za jakiego zapewne pan się uważa, nie wie, czym się różni relacja, sprawozdanie zazwyczaj podane w porządku chronologicznym od informacji, opinii, komentarza.

css.php