Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

11.04.2018
środa

Pomnik Polski

11 kwietnia 2018, środa,

Niewątpliwie pomnik się należał, nie tylko ofiarom oraz ich rodzinom, ale nam wszystkim, gdyż bez pamięci, współczucia i historii nie sposób żyć.

Wszyscy wiemy, że do ostatniej chwili trwała brudna wojna o pomnik, przede wszystkim ze strony Prawa i Sprawiedliwości, które domagało się pomnika na Krakowskim Przedmieściu i nigdzie indziej, choć gdy wzięło władzę i sprawę we własne ręce, okazało się, że nie Krakowskie Przedmieście. Władze zmieniły konserwatorów i lokalizację potajemnie, podstępnie i kłamliwie, jakoby czyniły to z myślą o obronności kraju. To marna sztuczka i świadectwo obyczajów. Zapewne Platforma i prezydent Gronkiewicz-Waltz mogły wykazać więcej zrozumienia, ale spór o pomnik był na rękę PiS, był częścią wojny smoleńskiej, która – przypomnijmy – była z kolei pochodną wojny PO – PiS.

Prof. Krystyna Skarzyńska, znana psycholog społeczna, zwróciła w Radiu TOK FM uwagę, że sposób budowy pomnika przypomina tragiczny lot do Smoleńska: to samo lekceważenie procedur, realiów, konkursu, lokalizacji, ten sam spór, ta sama improwizacja i upolitycznienie.

Jak było – każdy widzi. Wojewoda z PiS wyłączył plac Piłsudskiego z gestii władz stolicy, po czym w sekrecie, w ukryciu, pod namiotem zbudowano pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Na pewno w sposób niegodny ofiar, trochę na złość, żeby mieć ostatnie słowo. Te ostatnie słowa brzmiały jak zwykle pojednawczo, prezydent i prezes mówili, że ten pomnik ma łączyć, a nie dzielić, że to ma być monument jedności i wspólnoty. Oby, ale myślę, że nieprędko tak się stanie. (Prezes świętuje zwycięstwo, ale jest to zwycięstwo gorzkie, które przypomina postawiony na siłę kamień na terenie Urzędu Miasta).

Być może kiedyś tak będzie, ale zarazem fruwają w powietrzu „zdradzieckie mordy, mordercy” i inne obelgi ze słownika wspólnoty. A sam pomnik? Sam pomnik nie jest zły, aczkolwiek schody (trap?) do nieba to nie jest podobno oryginalny pomysł, inni zrobili to wcześniej. Ale to osobna sprawa.

Natomiast zdecydowanie nie podoba mi się lokalizacja pomnika, niewielka bryła jak gdyby przypadkowa na tle ogromnego placu, bez kontekstu, ewidentnie nie projektowana z myślą o tym miejscu. Dla politycznych sponsorów miejsce jest politycznie stosowne, na tym placu będą tylko trzy pomniki: Piłsudskiego, Ofiar Katastrofy i Lecha Kaczyńskiego, który wystąpi w podwójnej roli – prezydenta i ofiary.

Ponieważ pomnik ofiar stanął blisko Grobu Nieznanego Żołnierza – miejsca dla Polaków świętego, przed którym dzień i noc stoi warta honorowa – od tej chwili każda delegacja, każdy prezydent czy monarcha, który odwiedzi nasz kraj, będzie musiał udać się pod Pomnik Polski i dowiedzieć się o polskiej katastrofie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 251

Dodaj komentarz »
 1. On naprawde to powiedzial ?
  „Ten nieprawdopodobnie wymowny obelisk stanie w krotkim czasie, wierze w to stanie sie swietym miejscem dla wszystkich Polakow ”
  This incredibly meaningful obelisk ?! I’m afraid !

 2. Olborski,

  Polskie Monachium…. przechodząc obok pomnika trzeba będzie obowiązkowo kwaknąć..

 3. Pomniki smoleńskie dowodem na zamach
  Schodkowy pomnik katastrofy smoleńskiej, przyszły pomnik prezydenta Lecha K. (na razie odsłonięto kamień) oraz przemówienie Jarosława Ka na wczorajszych obchodach smoleńskich w Warszawie są wg rządzącej kamaryli PiSowskiej ostatecznymi dowodami na zamach na polskiego prezydenta i polską elitę polityczną i wojskową przeprowadzony w Smoleńsku przez Rosjan w uzgodnieniu z Tuskiem podjętym na molo w Sopocie i jak to wczoraj wyszło (były prezydent do prokuratury) – także z Komorowskim.

  1) Jak się wypowiedział twórca pomnika – ma on kształt trapu samolotowego i pokazuje, że ludzie po nim wchodzili do gdzieś (może do nieba), a pod nimi w tym pomniku na dole są oświetlone (jak się zapali światło) doły śmierci takie same jak w Katyniu.

  2) Jarosław Ka na uroczystości odsłonięcia pomnika powiedział wczoraj:

  „…w Smoleńsku zginęła część polskiej elity. – To buduje związek z tym, co wydarzyło się w 1940 roku w Katyniu. Tam też mordowano polską elitę. Nie można tego z naszej pamięci wypierać. Musimy mówić nie tylko o pamięci, ale i o godności.”

  Prezes Polski stwierdził swoją metodą (aluzje, insynuacje), że w Smoleńsku zamordowano polska elitę.

  Obszerny zbiór dowodów na zamach w Smoleńsku dopełnia niedawna wypowiedź (ja bez żadnego trybu) szeregowego posła w Sejmie:

  „nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami”

  3) Trzeci argument za zamachem jest niby marginalny, bo wyglosil go niedawno stojąc na lotnisku pod skrzydłem bliźniaczego Tu-154M naukowiec, znany ekspert od nie badania katastrof lotniczych, dziś wiceprzewodniczący podkomisji smoleńskiej – Binienda, ale jest to argument ważki, bo naukowy (z punktu widzenia nauki smoleńskiej), uzupełniający wypowiedź Jarosława Ka o zdradzieckich mordach, które zabiły jego brata, bowiem Binienda wskazuje w niej na konkret – podłożenie ładunku wybuchowego w lewym skrzydle samolotu Tu-154M (wystarczy śrubokrętem odkręcić 4 śrubki) mającego wylecieć z Warszawy do Smoleńska dnia 10 kwietnia 2010 roku:

  ” Naszym zdaniem w lewym skrzydle Tu-154 umieszczony był ładunek wybuchowy, który spowodował detonację. (…) Nasz pirotechnik potwierdził, że gdyby dysponował taśmą z materiałem wybuchowym, to podłożyłby ją w tym miejscu ”

  Nawiasem mówiąc Binienda nie ma wielkiego pojęcia o ładunkach wybuchowych. Bo gdyby miał, to by nie mówił, że ładunek wybuchowy „spowodował detonację”. Ładunek wybuchowy nie powoduje detonacji, tylko sam ulega detonacji, detonuje. Biniendzie pokićkały się angielskie terminy „explosion” i „explosive” i „detonation”.
  Terminy używane w języku technicznym angielskim przekładają się następująco na język polski:
  a) explosive– materiał wybuchowy
  b) detonation – zapłon materiału wybuchowego
  c) explosion – eksplozja, wybuch

  Tak więc koniec epopei, mamy komplet dowodów na zamach w Smoleńsku, układanka ułożona. Pomnik został idealnie wpasowany w tę układankę, wieńczy ją i ubogaca – jak mówią często biskupi.

  Jeszcze jedno. Jednym z ostatnich dowodów na zamach w Smoleńsku jest wezwanie Komorowskiego do prokuratury na dzień 12 kwietnia w sprawie – coś w tym guście – nie dopełnienia obowiązków.
  Prokurator wykaże, że prezydent Komorowski nie dopełnił obowiązku przeprowadzenia procedury związanej ze świadectwem zgonu prezydenta Lecha K., a tym samym wpisał się w działania zamachowców, których celem było odwrócenie uwagi opinii publicznej od działań szajki rządzącej – zabicia polskiego prezydenta, zabicia większości dowództwa polskiego wojska i elity polskiej polityki oraz wstawienia na miejsce poległego, nowego prezydenta, a tym samym przejęcie władzy w państwie.

  To są dowody, które ostatecznie mocują układankę zamachową na właściwej drodze – drodze którą idzie do nas prawda i jest już blisko.
  Trochę to wszystko wygląda jak gra planszowa, ale co tam.

  I jeszcze jedno. Czy szeregowy poseł Jarosław Ka wraz z podekipą ekspercką smoleńską podjął już działania w celu zawiadomienia stosownych instytucji (ICAO – międzynarodowa organizacja lotnictwa cywilnego, główna kwatera NATO, Komisja Europejska, Rada Europejska) o tym, że w Smoleńsku zamordowano polskiego prezydenta i polską elitę polityczną tak samo jak w Katyniu i że współsprawcą jest polski polityk na literę T?
  Pzdr, TJ

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Prof. Krystyna Skarzyńska, znana psycholog społeczna, zwróciła w Radiu TOK FM uwagę, że sposób budowy pomnika przypomina tragiczny lot do Smoleńska: to samo lekceważenie procedur, realiów, konkursu, lokalizacji, ten sam spór, ta sama improwizacja i upolitycznienie”.
  No a przemówienie JK na odsłonięciu „schodów donikąd” – haniebne, że użyję ulubionego epitetu Prezesa w odniesieniu do słów i czynów swoich adwersarzy w jakiejkolwiek sprawie.
  http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,23252159,obrzydliwe-to-mi-sie-nasuwa-po-przemowienie-kaczynskiego.html

 6. Redaktor zacytował:
  „Prof. Krystyna Skarzyńska, znana psycholog społeczna, zwróciła w Radiu TOK FM uwagę, że sposób budowy pomnika przypomina tragiczny lot do Smoleńska: to samo lekceważenie procedur, realiów, konkursu, lokalizacji, ten sam spór, ta sama improwizacja i upolitycznienie.”

  Dokładnie tak. Poczynania PiSu, czyli Prezesa, to ciąg tupolewizmów.

  Katastrofa Smoleńska jest początkiem, podwaliną, symbolem i potwierdzeniem, że w Umęczonej Polnische Wirtschaft, bylejakizm, pieniactwo, lekceważenie prawa, nienawiść (zdradzieckie mordy, rządząca dotychczas szajka, gorszy i lepszy sort, lewactwo, lemingi), to pozostałości dawnych norm, które nie chcą zniknąć, które tkwią w społeczeństwie, a tym samym w politykach z tego społeczeństwa wywodzących się, a które cynicznie wykorzystuje Jarosław Ka do umacniania swojego pożal się Boże przywództwa poprzez psucie polityki, demolowanie państwa prawa oraz niszczenie wizerunku Rzeczpospolitej.
  Pzdr, TJ

 7. Kompletnie mi nie gra ten pomnik.
  Zmarłych opłakuje się na cmentarzach, i upamiętnia.

  Pomniki buduje się wielkim ludziom, mającym wpływ na historię kraju i wielkim czynom.

  Te schody do nieba nie odnoszą się ani do pierwszego, ani do drugiego.
  Na siłę chce się deifikować i zapisać w pamięci fakt śmierci ludzi w banalnej katastrofie komunikacyjnej, spowodowanej głupotą i nadgorliwością.

 8. Adam Szostkiewicz
  22 marca o godz. 20:21
  @wiesiek
  Nie wiem, kim pan jest, ale brzmi pan jak były funkcjonariusz, szkolony w spiskowej teorii polityki. To mnie kolejny raz zniechęca do odpowiedzi.

 9. Skonczyly sie miesiecznice boo cel ich- trwale upamietnienie katastrofy i jej ofiar zostalo wreszcie, po osmiu latach dokonane.
  To wazne, najwazniejsze przeslanie dnia wczorajszego.
  Skonczyly sie dywagacje kto kogo zycia pozbawil i kto sobie ofiarami morde wyciera.
  Plus dla Polski?
  Wg mnie gigantyczny.

  Miejsce w jakm stanal pomnik jest skutkiem mozliwosci- tam gdzie wstepnie planowany nie mial szans stanac za kadencji p. Gronkiewicz-Waltz. Nie mial szans boo trudno byloby obronic twierdzenie ze to pierwotne miejsce da sie uzyskac kruczkiem prawnym jaki zastosowano na placu Zwyciestwa.
  Byc moze, jesli prezydentem Wszawy zostanie kandydat PiS pomnik da sie przeniesc w pierwotnie planowane miejsce.Byc moze, ale to na pewno nie w obecnym roku.

  W mej opinii plac Zwyciestwa zostal odarty ze swej czystosci znacznie wczesniej- przez posadzenie klocka zaslaniajacego gmach Teatru Wielkiego. Bezwstyd tego wydarzenia, bezwstyd wielkiego architekta, ktory nie krepowal sie projektowac w tamtym miejscu robi na mnie wrazenie. Wtedy protestow nie slyszalem, dzis tak.
  To dosc podobne do powolywania sedziow TK: gdy “nasi” lamali prawo- bylo cicho, gdy naprawiala to druga strona bylo to pogwalcenie.

  To co jeszcze zostalo z zarzutow pod adresem Kaczora? Miesiecznice? Juz nie. Wojna z EU? Tez chyba juz nie. Wiem! Prezes nie ma konta na facebooku!

  ml

 10. Lokalizacja pomnika i sam pomnik sa OK. Cala historia okolopomnikowa jest natomiast godna krytyki.

 11. „1) Jak się wypowiedział twórca pomnika – ma on kształt trapu samolotowego i pokazuje, że ludzie po nim wchodzili do gdzieś (może do nieba), a pod nimi w tym pomniku na dole są oświetlone (jak się zapali światło) doły śmierci takie same jak w Katyniu.”
  ” Niewidomy odzyskal wzrok po dotknieciu pomnika smolenskiego ”

  – Lękam sie bardziej niz wczoraj

 12. p. Wiesiek

  Pomniki buduje sie ludziom czy wydarzeniom waznym dla danej spolecznosci. Wielkosc zawsze jest pojeciem wzglednym.
  Dla jednych bedzie to hollywoodzka aleja gwiazd, dla innych pomnik ofisr kstastrofy smolenskiej.
  Bez zrozumienia jakie to wazne dla tej przeciwnej panu strony nie ma pan szans na uczestniczenie w tej zbiorowosci jaka nazywa sie narodem.
  Nie ma pan szans na zrozumienie czemu dzis rzadzi Kaczor.
  Nie ma pan szans na zrozumienie tlumow przychodzacych zaraz po katsstrofie pod palac prezydencki. Nie ma pan szans na zrozumienie fenomenu miesiecznic i tego jak agresja pod ich adresem umacniala uczestnikow tychze miesiecznic.

  ml

 13. Właśnie usłyszałem w TVN24 jak red Czuchnowski z GazWybu wyzwał Macierewicza od oszustów, kłamców i przestępców, którzy odpowiedzą za swoje poczynania przed sądem czy coś takiego.
  Ciekaw jestem co zrobi Macierewicz, czy oskarży Czuchnowskiego o zniesławienie?

 14. Gdybym sam robil gazete dalbym wczoraj notki biograficzne tych ktorzy zgineli czy polegli.
  Oddsjac szacunek ofiarom w osma rocznice wydarzenia.
  Bez osadzania tych ludzi za to ze zgineli.

  Ktory z tytulow to zrobil?
  Ktory obchodzil 8 rocznice katastrofy a nie uczestniczyl w politycznej nap…lance?

  ml

 15. Prezes mówił, że w Katyniu TEŻ została ZAMORDOWANA polska elita. Świetny wstęp do pojednania: zamordowaliście mi brata, możecie zacząć się kajać, to sprawa godności Polski. Otóż ja prezesowi brata nie mordowałem i nigdy się na jego obrzydliwe sztuczki nie nabiorę. Kim trzeba być, żeby ze śmierci własnego brata robić trampolinę do władzy? Nie interesuje mnie „druga strona” i co ona „myśli”.

 16. Polska ma juz pomniki zdrajcow,bandytow i roznych wykletych a teraz pomnik
  smolenski do kompletu brakuje jeszcze pomnika polskiego szmalcownika.
  A wygladac powinien tak,nieco zgarbiony chlop w drelichowym ubraniu
  w jednej rece trzyma widly a w drugiej worek na szaber a na szyi z pod
  drelicha wystajacy krzyzyk na lancuszku.

 17. neospasmin
  11 kwietnia o godz. 14:19

  Nie mam szans, bo nie należę do zwierząt stadnych.
  Wiekszością tłumów można manipulować, grać na emocjach.
  Mniejszość, będzie zachowywać się racjonalnie.
  Mieć dystans do manipulatorów.

  Pamięta pan zapewne zwrot:
  „wyalienowany z rozentuzjazmowanego tłumu”?

  Wielbiciele Kaczyńskiego, miesięcznic, i tym podobnych spektakli, to ludzie poszukujący prostych prawd, przywództwa, autorytetów.
  Mają takie, na jakie zasługują.

  Naród składa się nie tylko z tych wyznawców w ilości 30%, bałwochwalczo wielbiących Kaczyńskiego, czy Macierewicza.
  Nadzieja jest w tych 70%.
  To z nich wyłoni się jakiś kolejny lider, miejmy nadzieję że stojący po stronie racjonalności, logiki, pragmatyzmu.

  Kaczyński rządzi dzięki przypadkowi- SLD nie weszło do Sejmu.
  Taka sytuacja pomimo bardzo dobrych parametrów gospodarczych- częściowo za sprawą Morawieckiego- może się już nie powtórzyć.

 18. “Kim trzeba byc zeby ze smierci wlasnego brata robic trsmpoline do wladzy?”

  To jest wlasnie projekcja wlasnego wyobrazenia pojecia “waaadzy”na Kaczora.
  On w ten sposob jak pan nie mysli i zeby to zrozumiec nie trzeba byc wielkim analitykiem ani nawet zeykla profesor soc jologii.

  ml

 19. https://www.rt.com/uk/423793-assad-may-trump-syria/

  Postrasza,postrasza i na tym sie skonczy,uchadi jop twoju mat nie
  mieszaj w rabotu.

 20. p. Wiesiek

  Panski wpis o pomniku, ten ktory skomentowalem sklada sie z prostych, wrecz prostackich prawd, jak wiec moze pan zarzucac innym ze inni poszukuja podobnych Sciezek?
  Prosze teraz porownac swa wypowiedz na temat pomnika i obchodow do tego co pisza inni, niechetni Kaczorowi: naprawde moze sie pan czuc innym/ szczegolnym?

  ml

 21. Również sądze, że wypadkom lotniczym nie stawia się pomników, szczególnie gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że zaszły w wyniku niedbalstwa i nieprzestrzegania przepisów.

  Swoją drogą, jest dośc zabawne, że od 30 lat jesteśmy świadkami cudów: wyjścia ze strefy wpływów rosyjskich, podniesienia sie kraju ze stanu bankructwa i hiper inflacji, przystąpienia do najbogatszego klubu państw wolnego świata i najsilniejszego militarnego sojuszu oraz awansu cywilizacyjnego na dużą skalę, a w kraju słabo upamiętnia się autorów tych wydarzeń, stoi za to ponad 400 pomników ofiar wypadku lotniczego.
  Nie znaleźliśmy chyba jeszcze języka, aby opowiadać o naszej sile i sukcesach. Prym wodzi bractwo pokrzywdzonych i cierpiących rubasznych czerepów.

 22. Wczoraj zakonczyla sie wojna o historie.
  Szczesliwie sie zakonczyla.
  Dobrze to dla Polski czy nie bardzo?

  ml

 23. teo

  Jak sobie wyliczyłem do ewentualnego bum, bum, bum … w Syrii pozostało około 60 godzin. Ograniczam się do Syrii oczywiście optymistycznie zakladając, że plany dotyczą tylko tego nieszczęsnego kraju i ich efekty nie wymkną się spod kontroli jak się niejednokrotnie w historii zdarzało.

  Tym niemniej wyczekiwanie możemy sobie wypełnić wspomnieniami.

  Wczoraj napisałeś w kontekście klasowości o ksiązce „Białe kołnierzyki. Amerykańskie klasy średnie” autorstwa Mills’a. Przypominam sobie, że ta pozycja należała do lektur formacyjnych tworzącej się w PRL na bazie tzw partyjnej inteligencji (pra)klasy średniej. Ona była bardzo popularna w latach 70, szczególnie w środowiskach nomenklatury technicznej wywodzącej się z tzw „frakcji inżynierów” skupionej wokół Edwarda Gierka, która po czystkach 1968 uzyskała wpływ na organy władzy PZPR a potem, w w grudniu 1970, tę wladzę przejęła. To własnie oni studiowali Millsa co znalazło wyraz najpierw w „technokratyźmie” tamtych lat a potem w przeniesionych na grunt socjalizmu koncepcjach „menageryzmu”. Mills w sensie formacyjnym był dla nich wygodny, ponieważ w swych analizach pomijał kluczowy dla marksowskiej analizy klasowej aspekt własności środków produkcji. To pozwalało owym peerelowskim „białym kołnierzykom” z nomenklatury pogodzić ideologicznie swą władczą wobec klasy robotniczej i chłopskiej pozycję społeczną z wymogami oficjalnej doktryny o „panowaniu ludu ludu pracującego miast i wsi”. I to bez ryzyka popadnięcia w tzw „rewizjonizm”.

  Pamiętam, że Polityka bardzo wspierała w latach 70 ten nurt formacyjny (pra)klasy średniej.

 24. P.art63

  Prosze poczytac co p. Passent pisal o polskim rejsie dookola swiata jako opowiadaniu o polskiej sile i sukcesach.

  ml

 25. Ja nie jestem psychiatrą, lecz obywatelem i nie mam zamiaru rozumieć obłędu, w który wprowadzany jest kraj. Pomnik ofiarom – proszę bardzo. Robić z prezydenta Kaczyńskiego męża opatrznościowego. Już nie tacy jak jego brat usiłowali Polakom narzucić bohaterów. Za 10 lat nazwisko Kaczyński będzie brzmieć jak Kowalski. Czego wszystkim zdrowym życzę.

 26. @neospasmin
  11 kwietnia o godz. 14:07
  Panie Lazarowicz- pozwoli pan, że posłużę się cytatem z kiedyś niezłego satyryka: ” Wyście są głupie, czy tylko udawacie ?”
  Te całe miesiączki smoleńskie niczego nie upamiętniały- to była polityczna hucpa, mająca jeden cel- wypromowanie ,na trupach ofiar katastrofy lotniczej, jednego, małego człowieczka, który przypadkowo był bratem jednej z ofiar . Cel został osiągnięty z górą 2 lata temu- pańska ulubiona siła polityczna zdobyła władzę, czyli mówiąc trywialnie dorwała się do koryta.
  De facto to ten gniot, pełniący rolę pomnika, powinien zostać rozebrany jako samowolka budowlana a kosztami rozbiórki powinien zostać obciążony osobiście wojewoda, który wydał niezgodną z prawem decyzję o wyłączeniu terenu spod jurysdykcji magistratu i według własnego widzimisię dokonał modyfikacji Prawa Budowlanego, ale na to niestety nikt się w tym kraju nie odważy.
  P.S. Czy w Australii taka sytuacja byłaby w ogóle możliwa ?

 27. p. Wiesiek

  “Nadzieja jest w tych 70%.
  To z nich wyłoni się jakiś kolejny lider, miejmy nadzieję że stojący po stronie racjonalności, logiki, pragmatyzmu.”

  Prosze przyjzec sie wszystkim reformom oststnich 2.5 roku: nie powstaly one aby na glebie najbardziej racjonalnych, logicznych i pragmatycznych przemyslen co jest potrzebne Polsce i Polakom?

  Jesli to co napisalem powyzej nie jest prawda prosze zaproponowac temu przyszlemu liderowi pozostalych 70% reformy jakie ten powinien przeprowadzic.

  ml

 28. Weźmy jeszcze jeden aspekt pod uwagę.
  KOSZTY PSYCHOLOGICZNE jakie bezwzględnie ponosiły rodziny ofiar tragedii, uczestniczące często w tych miesięcznicach, czy rocznicach.

  Bezwzględną kalkulację polityczną jestem w stanie zrozumieć.
  Polityk wykorzysta, bądź stworzy KAŻDĄ sytuację sprzyjającą jego popularności.
  Z wojną włącznie.

  Pielęgnowanie traumy, powracanie przez osiem lat do tragedii, rozdrapywanie ran, zamiast układania sobie na nowo życia, na wielu odciśnie psychiczny ślad, ciążący już do końca.
  To będzie rzutować na relacje tych osób z innymi, być może i na zdrowie psychiczne i fizyczne.
  Tego aspektu w rozliczeniu jakoś nie widzę.

 29. Ciągle nie mogę pojąć, dlaczego tym, którzy zginęli na Siewiernym należy się więcej niż ofiarom innych katastrof, czym szczególnym zasłużyła się, choćby jedna z ofiar smoleńskich? Gdyby do katastrofy nie doszło, gdyby pasażerowie powrócili szczęśliwie do ojczyzny, wymierając później z różnych powodów i w różnym czasie, nikomu nie przyszłoby do głowy, że należy ich uhonorować zbiorowym pomnikiem, czy nawet indywidualnym. Nikomu by nie przyszło do głowy, że ten, czy ów (owa) byli jakoś szczególnie zasłużeni dla państwa, dla narodu. Gdyby Lech Kaczyński zmarł na wylew, marskość wątroby lub raka płuc, to najbardziej fanatycznemu pisowcowi do łba by nie przyszło, żeby na Wawel go.
  Jedyną zasługą nieszczęsnych pasażerów rządowej „tutki” było to, że nie byli złymi ludźmi, a niektórzy nawet fajnymi. Zacne to, ale za mało, by trafiać na piedestały. Pomnik na Powązkach jest upamiętnieniem wystarczającym, a ten Piłsudskiego, to gruba przesada. Nie powinno go tam być.

 30. neospasmin
  11 kwietnia o godz. 15:07

  W tym aspekcie, mamy zbieżne poglądy.
  Gospodarka i sprawy społeczne to mocny punkt tego rządu.
  Reszta, to bagienko osnute różnymi miazmatami, mgłami, ideologiami.
  Niestety również, ten aspekt ma swoje koszty nie tylko materialne.
  To się przekłada na relacje międzyludzkie, spójność społeczną.
  Kreuje wrogów urojonych i rzeczywistych.
  A czasy mamy ciekawe, w chińskim znaczeniu…..

 31. P. Olakier

  Przez poprzednie 5.5 roku poprzednie wladze staraly sie by nazwisko Kaczynski wymazac z narodowej pamieci. By bylo jak pan to nazwal niczym Kowalski. To dlatego te pmniki staja dopiero po 8 latach.

  Nieuczczenie ofiar katastrofy w odpowiednim po temu czasie sluzylo bez watpienia pompowaniu politycznego konfliktu. Nie robil tego Kaczor, bez 2 zdan…

  ml

 32. Chciałbym doczekać aby ten pomnik głupoty, niechlujstwa, obłudy, pychy i kłamstwa został zburzony. A samo miejsce odkażone

 33. ja sie obawaim, ze do tuzina roznorakich rocznic ( vide PW, Westerplatte, etc etc) dojedzie Smolensk. Durnowaty ten Suweremn ze as w oczy szczypie

 34. p. Jobrave

  “Ciągle nie mogę pojąć, dlaczego tym, którzy zginęli na Siewiernym należy się więcej niż ofiarom innych katastrof, czym szczególnym zasłużyła się, choćby jedna z ofiar smoleńskich? ”

  Sugeruje poczytac Szwejka. Tam jest historia dwoch ck cmentarzy wojennych gdzies w Karpatach. Ich komendanci wymieniaja sie nieboszczykami wedlug jednego, konkretnego kryterium:szarzy. Jeden pulkownik za 2 majorow itd…
  Moze to wielkopomne dzielo J.Haszka pomoze panu pojac to co dotychczas bylo niepojete?

 35. Art63
  11 kwietnia o godz. 14:50
  Również sądze, że wypadkom lotniczym nie stawia się pomników, szczególnie gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że zaszły w wyniku niedbalstwa i nieprzestrzegania przepisów.
  Swoją drogą, jest doś zabawne, że od 30 lat jesteśmy świadkami cudów: wyjścia ze strefy wpływów rosyjskich, podniesienia sie kraju ze stanu bankructwa i hiper inflacji, przystąpienia do najbogatszego klubu państw wolnego świata i najsilniejszego militarnego sojuszu oraz awansu cywilizacyjnego na dużą skalę, a w kraju słabo upamiętnia się autorów tych wydarzeń, stoi za to ponad 400 pomników ofiar wypadku lotniczego.

  Mój komentarz
  Martyrologia, (cierpienie, męczennictwo, jesteśmy okrażeni, nie damy się, zwyciężymy, będziemy ofiarą dla ojczyzny, polegli w misji, do końca wierni, itd.), to część paradygmatu polskości, na której Jarosław Ka nie gra, a bębni i nie pałeczkami, a cepami, promując nieustanne stawianie pomników katastrofie typu CFIT, która jest dowodem na bylejakość PiSowskich triumfatorow, ich wariactwo, bezplanowe działanie, pogardę dla przepisów, procedur, pogardę dla dla innych sortów, jak np. ten sort, co na lotnisku w Smoleńsku wciągnął polski samolot w pułapkę.

  Pomniki stawiane katastrofie. Gdzie taki zwyczaj się przyjął oprócz Umęczonej? Pomniki zapowiadane jako miejsca pielgrzymek, miejsca święte, a może i miejsca cudów?

  Odnoszę wrażenie, że pomniki smoleńskie są przez Kaczyńskiego traktowane podświadomie jako stawiane sobie, a wychwalanie Lecha K. jako wybitnego polityka, docenianego na arenie międzynarodowej, który był groźny dla Rosji, to wychwalanie samego siebie. Tak bywa w klimatach paranoidalnych.
  Pzdr, TJ

 36. Dowiedzialem sie dzisiaj od Przodownika, ktory robi z siebie durnia za darmo, jak ktos raczyl zauwazyc w blogosferze, ze Rosji , Iranowi i Syrii chodzi o zasady.

 37. >> neospasmin
  11 kwietnia o godz. 15:23

  p. Jobrave

  “Ciągle nie mogę pojąć, dlaczego tym, którzy zginęli na Siewiernym należy się więcej niż ofiarom innych katastrof, czym szczególnym zasłużyła się, choćby jedna z ofiar smoleńskich? ”

  Sugeruje poczytac Szwejka. Tam jest historia dwoch ck cmentarzy wojennych gdzies w Karpatach. Ich komendanci wymieniaja sie nieboszczykami wedlug jednego, konkretnego kryterium:szarzy. Jeden pulkownik za 2 majorow itd…
  Moze to wielkopomne dzielo J.Haszka pomoze panu pojac to co dotychczas bylo niepojete?<<
  ————————————————————————————–
  Nie pomoże, bo nie widzę żadnego związku z moim wpisem.

 38. p. Wiesiek

  “Gospodarka i sprawy społeczne to mocny punkt tego rządu.
  Reszta, to bagienko osnute różnymi miazmatami, mgłami, ideologiami.”

  Reforme systemu wymiaru sprawiedliwosci tez uwaza pan za bagienko?
  A co z polityka zagraniczna? Porazka czy wlasnie wychodzi na swiatlo dzienne ze wrecz odwrotnie?
  A co z reforma finansowania sszpitalnictwa?
  A co z reforma systemu oswiatowego?
  Tez bagienka?

  ml

 39. Idac duktem rozumowania (nie myslenia) Neoprzodownika blogosfery i sledzac jego uporczywe pisowe dukanie mozna „nabyc” cech „antypolonistycznych”.
  Neoprzodownik nie pojmuje, ze gospodarka i pare ulg socjalnych nie tworza polityki, przynajmniej nie zagranicznej. Od tej jestesmy zalezni szukajac swojego miejsca w Europie.

 40. Neosopasmin zwariowal i polenil co nastepuje:

  A co z polityka zagraniczna? Porazka czy wlasnie wychodzi na swiatlo dzienne ze wrecz odwrotnie?
  A co z reforma finansowania sszpitalnictwa?
  A co z reforma systemu oswiatowego?
  Tez bagienka?

  Neoprzodownik blogosfery neoprawde uwierzyl w geniusza Tatr i swoj wlasny gen geniusza.

  Wiecej swiatla, ciemno bowiem wszedzie u Neoprzodownika, nastepce geniusza polityki zagranicznej. Reszta bez komentarza.

 41. Sciaga dla Neoprzodownika w blogosferze oraz Przodownika, ktorzy brzmi (grzmi) jak byly funkcjonariusz jak ktos zauwazyl w sieci…

  Dlaczego obsesyjna krytyka Izraela przy kazdej ekskursji do wydarzen Trzeciej Rzeszy jest na porzadku rzeczy? Skad biora sie te bezrefleksyjne asocjacje? Z pewnoscia nie chodzi tu o Izrael, lecz o wlasne obsesje. Obsesje pielegnujace ofiary? Czy chodzi naprawde o ofiary ofiar? Antysemityzm po Oswiecimiu nie mial szans na tworzenie mainstream. Niechec do Zydow mozna jednak wyrazic inaczej: np. Izrael jest sztucznym tworem na zrabowanej ziemii za wyludzone pieniadze. Jest to wariant klasycznej postawy antysemickiej; Zydzi jako krwiopijcy i pasozyci. Sztuczny twor explikuje zasadnosc dalszego istnienia.

  Pozostaje pytanie czy apelowanie do antysemickich instynktow jest postawa antysemicka. Do rytualow postawy antysemickiej jest przywolywanie zydowskich kolegow, sasiadow lub przyjaciol, gdy przywolujaca je osoba zostala “przylapana” na antysemickiej wycieczce. Owe wyliczanki sa przejawem zidiocenia, bo wlasnie w ten sposob potwierdzaja zarzuty. Podobne proby podejmowane sa przez chetnie bladzacych w blogosferze.

  Czesto zapominamy, ze Zydzi rowniez moga byc antysemitami. Dlatego tez powolywanie sie na zydowskich antysemitow dodaje koloru blogosferze (czestym przykladem jest Norman Finkelstein). Szkoda ze ci sami krytykujacy nie powoluja sie nigdy na zdanie Macierewicza, gdy “traktuja” o polskiej polityce. W zasadzie nalezaloby postrzegac antysemityzm jako chorobe, na ktora choruje wielu, niezaleznie od przynaleznosci do jakiejkolwiek grupy spolecznej czy religijnej.

 42. p.Tejot

  “Martyrologia, (cierpienie, męczennictwo, jesteśmy okrażeni, nie damy się, zwyciężymy, będziemy ofiarą dla ojczyzny, polegli w misji, do końca wierni, itd.), to część paradygmatu polskości, na której Jarosław Ka nie gra, a bębni i nie pałeczkami, a cepami, promując nieustanne stawianie pomników katastrofie typu CFIT, która jest dowodem na bylejakość PiSowskich triumfatorow, ich wariactwo, bezplanowe działanie, pogardę dla przepisów, procedur, pogardę dla dla innych sortów, jak np. ten sort, co na lotnisku w Smoleńsku wciągnął polski samolot w pułapkę.”

  Prosze teraz zestawic panskie twierdzenia o bylejakosci, wariactwie, bezplanowym dzialaniu etc z niewatpliwymi sukcesami w rzadzeniu Polska jakim moga sie pochwalic teze same pisowskie elity.
  To sie do kupy nie sklada wiec moze panskie twierdzenie jest nie bardzo trafne?

  ml

 43. Osłabłam,jak przeczytałam, że Macierewicz nigdy o zamachu nie mówił.Na co on liczy? Że raptem wszyscy zapadną na amnezję (niepamięć wsteczna).

 44. P. Saldo mortale

  Juz pana pochwalilem za zaprzestanie trollowania: za zaprzestanie wklejania poraz kolejny tych samych tekstow. I co? Marchewka w panskim przypadku nie dziala?

  Oki – udziele panu ostrzezenia- dalsze pana trollowanie skonczy sie tym ze moj jeden procent polskiego podatku przeznacze na jakas endecka fundacje. Daroeizna bedzie z adnotacja “ datek dla uczczenia najwiekszego na forum Polityki propagatora postaw antysemickich- pana Saldo mortale.”
  Za kare przejdzie pan do historii.

  ml

 45. neospasmin
  11 kwietnia, g.15:15
  Plecie pan androny, a mówiąc precyzyjnie – bezczelnie kłamie, twierdząc że „poprzednie władze starały się by nazwisko Kaczyński (Lech w domyśle) wymazać z narodowej pamięci”.
  Odwrotnie, miesięcznice, którym nikt nie przeszkadzał, odbywały się od ośmiu lat, stanął pomnik wszystkich ofiar na Powązkach, a Lech Kaczyński wraz z małżonką zostali pochowani na Wawelu (podejrzewam, że wbrew woli zmarłego, który mógłby się czuć tym zażenowany, a tym bardziej pani Maria, mądra i skromna kobieta.
  JK trzymał wszystkich w szachu od 8 lat, „szantażując” swoją nieustającą żałobą, którą trzeba było nieustannie uszanować, mimo że przybrała absurdalne i kosztowne wymiary w postaci 96 miesięcznic na Krakowskim , a nie wiemy co jeszcze czeka nie tylko warszawiaków.
  To najprostsza droga, by odhumanizować i zdeprecjonować (co już się stało) tę wielką żałobę sprzed lat, w której zginęło wielu wspaniałych ludzi, a nie tylko ówczesny prezydent.
  JK i Macierewicz wraz z PIS zrobili wszystko, by niekończącym się „tańcem na trumnach”, który dał im wreszcie zwycięstwo nie tylko parlamentarne, obrzydzić pamięć tej tragedii, zbanalizować jej wymiar do walki o władzę, co Polacy coraz lepiej rozumieją i mają dosyć manipulacji.
  A oto relacja, przypominam RELACJA z technicznego raportu Podkomisji smoleńskiej.
  Wczytaj sie w nią, panie Marcinie, ze zrozumieniem, a także w wiele mówiące komentarze.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/podkomisja-smolenska-prezentuje-raport-techniczny-relacja/lv9nkm9

 46. neospasmin
  11 kwietnia o godz. 15:38

  Reforma wymiaru sprawiedliwości polega na wymianie jednych potakiwaczy władzy, na innych.
  Prawdziwa reforma polegałaby na ustaniu sraczki legislacyjnej i zmianie procedur obowiązujących przy sądzeniu, większej samodzielności w orzekaniu.
  Procesy o 15 gr niezapłaconego VAT?
  Koszty przekraczają zyski.
  Kilka zmian jest ciekawych- kwestia dłużników.
  Poczekamy, zobaczymy co dalej.

  Szpitale za PRL były, leczyły.
  Za III RP zmierzamy do tego co zwykle- uzdrowienie sytuacji przez likwidację.
  Prywatyzacja podwyższy koszty, będzie jak na Zachodzie.
  Większości populacji leczenie nie będzie dostępne.

  Własnej polityki zagranicznej nie mamy.
  Co dobitnie powiedział Sikorski i Sienkiewicz.
  Mają ją nasi południowi sąsiedzi.
  Z każdej opcji politycznej dotychczas tam rządzącej.

  W reformie oświaty bajzel, nieprzygotowana.
  Reformujemy ją od czasów Kuberskiego- 1974 rok.
  Końca nie widać…..
  Efekty?
  Dostarczamy innym krajom siły roboczej o niezłych kwalifikacjach.
  Po likwidacji szkolnictwa zawodowego, przestaniemy dostarczac.

 47. P. Mag

  Twierdzi pani ze Kaczor wygral tancem na trumnach?
  Ze to wlasnie determinowalo decyzje jego wyborcow?
  Czemuz wiec nie zabral sie za spelnianie tej wlasnie czesci oczekiwan swych wyborcow tuz po wygranej?
  Przeciez to byloby politycznie najtansze: nie 500+ czy reforma oswiaty czy sadownictwa.

  ml

 48. @tejot: ..Odnoszę wrażenie, że pomniki smoleńskie..”

  Nie jestem psychologiem, nie znam się. Natomiast warto zauważyć, że wspomniany kult jednostki nie jest dziełem jakiejś szerokiej grupy rodaków. Jest to dośc ciekawa próba zawłaszczenia symboliki prowadzona przez propagandzistów partii rządzącej, wspierana czynnie przez Kościół i eksploatowana przez spragnione masowego odbiorcy media.

  Pierwsze odpadną media, które gdy tylko zaintersowanie martyrologią spadnie znajdą sobie inny temat, potem odpadną wyborcy, bo wczorajsze zakończenie obrządków sprawi, że temat zostanie zapomniany. Na lodzie zostanie moim zdaniem Kościół: nie wiem jak wycofa się z „zespolenia z władzą” i kultu, który podgrzewał.

 49. Gdy tylko się wznieśliśmy, otoczyło nas mleko. Tak na Kaukazie bywa, z minuty na minutę mgła choć oko wykol. Samoloty bojowe odprawiłem od razu z powrotem. Ładna historia – myślę – bez osłony, nocą, nad terenem walk, w absolutnej mgle leci głowa państwa nie tylko z żoną, lecz także z walizeczką jądrową. I ja za to wszystko odpowiadam. Dolatuję do Gudermesu, a tam nie widać nic. Ani sygnału, ani płomyczka – gdzie lądować? Melduję ochronie, że wracamy do Machaczkały, bo ryzykować nie mam prawa. A tu do kabiny stuka jakiś generał i oznajmia, że Putin każe lądować w Gudermesie. No, to drugi raz zataczam koło i dalej nic nie widzę.

  Melduję pasażerom, że jesteśmy zmuszeni zawracać. Na to przez generała oznajmiają mi ponowny rozkaz Putina: „Lądować!”. Odpowiadam: „Na pokładzie dowódcą jestem ja, i ja lepiej wiem – lądować czy nie lądować”. Po chwili generał wraca i znowu: „Putin nalega na wypełnienie rozkazu”.

  Na to drugi pilot zdejmuje hełm i posyła w kierunku pasażerów potężna wiązankę, wyjaśniając, że sam Pan Bóg by tu nie lądował. To wyczerpujące wyjaśnienie doleciało chyba gdzie trzeba, bo więcej rozkazu nie powtórzono. Patrzę na zegar i widzę, że Nowy Rok będziemy witać na wysokościach, o czym podróżnych zawiadamiam.
  https://wolnemedia.net/intrygujace-zbiegi-okolicznosci-lotow-putina-i-kaczynskiego/
  ===========

  Interesująca opowieść.
  Są oficerkowie i OFICEROWIE….

 50. P. Wiesiek

  Czy slyszal pan o losowym wylanianiu skladow orzekajacych? Los tez ma dluzyc w wymianie jednych potakiwaczy na drugich?

  Reforma finansowania szpitalnictwa nie ma nic wspolnego z prywatyzacja, slowo!

  Narzekanie w rodzaju panskiego czy pp.Sikorskiego/ Sienkiewicza ze nic sie nie da zrobic wydaje sie nie przystawac do ostatnich 2.5 roku. Nie sadzi pan?

  ml

 51. U mnie juz po polnocy, pora spac. Jutro drugi dzien od konca wojny o historie. Drugi dzien pokoju.

  ml

 52. Dla mnie pomnik smoleński to nic innego, jak kolejna interpretacja „Schodów do Nieba” LED Zeppelin.
  Artysta podłożył „ludowi smoleńskiemu” świnię . Tutaj chodzi jak prawie zawsze u LED Zeppelin i w takich przypadkach jak smoleński, o oczadzenie .

 53. neospasmin
  Jak mogłam się spodziewać, nie przeczytal pan mojego postu ze zrozumieniem i odpowiada w stylu Prezesa, wykręcając kota ogonem.
  Ech, biedne te koty na służbie JK i jego gwardii.
  Mówię to z zatroskaniem jako wielka fanka kotów.

 54. „Dowiedzialem sie dzisiaj od Przodownika, ktory robi z siebie durnia za darmo, jak ktos raczyl zauwazyc w blogosferze, ze Rosji , Iranowi i Syrii chodzi o zasady.”

  Chyba drugiej stronie tez o zasady nie chodzi. Albo o zasady, ktorych jeszcze nie znamy. 🙂
  W obecnej sytuacji odwolalbym sie do znanego filmu S. Kubricka „Dr Strangelove or How I Learned to Stop Worrying And Love the Bomb” ze znakomitym P. Sellersem w roli glownej. Tylko, kto jest Dr Strangelove? Stawiam na Johna Boltona.

 55. Co do pomnika? Polska i Polacy to chodzaca pomnikomania.
  Na kazdym kroku pomnik. Sluszny i niesluszny.

 56. Gdyby żył Jan Brzechwa, to z pewnością napisałby wierszyk typu:

  „Do eksperta ekspert rzecze,
  doradź dobry mój człowiecze,
  szto mnie dziełać, co się święci,
  wszędzie ruscy są agenci,
  w kącie sobie siadłem w kucki,
  ale nawet tam kałmucki
  patrzy na mnie ryj Putina.
  Czy piwnica, czy latryna,
  wszędzie bękart ten Stalina.
  Mam w lodówce zimne piwo,
  lecz się bojam, jako żywo,
  bo wyskoczy z niej jad trupi,
  zły czekista, zimny Putin.”
  =========

  Twórczość ludowa z sieci…..
  Niezłe.

  Poprzednio z lodówki wyskakiwał Ziobro.

 57. Blogi, komentarze, analizy… jakież one bywają przewidywalne. W zależności od autora.
  Bo wiadomo – Hartman to żydzi i naukawe profesorzenie (czasami), Szostkiewicz – misjonarz, Celiński – o swoich byłych demo-przewagach, Dorn – wielki analityk PiSowizny, Chaciński – filozof na dorobku, Tym – leśnik a niegdysiejszy komik, Mizerski – komik na fali, Wojewódzki – jak ma dobry dzień też bywa zabawny (średnio co drugi, poranny poniedziałek), Siedlecka – społecznica, Baczyński – łooo będzie głębia … itd., itp. Jeden tylko Passent się nie zestarzał a tematyka jego obserwacji może zaskoczyć.
  Bywa i tak.
  I to jest dobre – czytam w zależności od nastroju – dziś tego, jutro tego. Lubię to pismo. Zawsze czekam wtorku na kolejne wydanie. A rysunki Mleczki i Kozy pochłaniam jeszcze w nocy.
  Nawet nie przeszkadzają mi głębokie na grubość kałuży z rozbitej szklanki herbaty felietony Agaty/córki, czy tych dwóch pań, co jak raz próbowałem przeczytać i zrozumieć, to rozbolały mnie zęby.
  Pomijam jak sport. Dużo tego nie ma.
  A więc życzę sobie tylko jednego – nieustającej prenumeraty. Blogerom nie życzę niczego – mają przecież swoje pismo i są czytani 😉

 58. Trump obiecuje strzelanie do Rosjan w Syrii.Wcześniej faktycznie to robił Sikorski w Afganistanie.Prowokacje jankesów w Syrii przypominają polowania na Indian.W ramach dobry Indianin to …hasło chrześcijan z Europy.Widać chrzest odbiera rozum w traktowaniu innych wyznań.Trump to hitler- bis a skundlony świat ustępuje bo kto chce umierać za Syrię.Organizacje światowe np. ONZ to fasadowe struktury na żołdzie jankesów.A Watykan to germański koń trojański z faszystowskim podniebieniem Piusa XII.Dzisiaj Jasna Góra nawiązuje do tradycji zlotami kiboli faszystów i przyjmowaniem darowizn od mafii paliwowej zamiast VAT do fiskusa.Odciski z nazwiskami jak na promenadach w formie cegiełek na ścianach klasztoru i innych świątyń.Komisja d/s VAT powinna zażądać spisu darczyńców kościelnych aby KK zwrócił cielca podatnikom jak premie ministrów chce zwrócić Caritas.VAT kradli głównie katolicy a KK przyjmował co łaska w ramach pecunia non olet ! Tak sobie myślę,że wystarczy nie kraść a Ziobro pójdzie z torbami podobnie wymiar sprawiedliwości i zakłady karne nawet policja.Kochani katolicy pokażemy Ziobrze gest Kozakiewicza i zamienimy parafie w oazy z zerową przestępczością.Pomożecie !

 59. zagadka: kto to powiedział?
  „panowie, żarty sie skończyły, zaczynają się schody!”

 60. Chcieliście 500+ i niższej emerytury to w pakiecie dostaliście schody, obelisk, „mordy zdradzieckie” …

  No i nowy, czwarty tryb do języka polskiego, tryb Kaczyńskiego. A jak to nazwisko odejdzie w niepamięć, to pozostaną cztery tryby: oznajmiający, pytający, rozkazujący i insynuujący.

  Faktycznie, schody do nikąd jako pomnik nie są pomysłem oryginalnym. M.in. jest tak bodaj w Addis Abebie. Zresztą sama katastrofa, te wszystkie wydarzenia do niej prowadzące i z niej wynikające są afrykańskie. Polacy, wracacie na drzewa?!

 61. Bar (14:52)

  Czyżbyś sugerował, że klasa średnia III RP jest dziedzictwem kulturowym epoki Gierka?

  Mnie zaś pociąga teza, która zdaje mi się omijasz, że klasa średnia w jakiejś części pociągnęła za prezesem trzymającym wysoko dwie tablice z portretami Beaty i Andrzeja vel Adriana. I to 12-procentowe (jednostkowe) tąpniecie w sondażach było ich reakcją. Gdyż ich oczekiwania są najgorzej wypełniane, gdy klasa ludowa dostała to co chciała.

 62. Cyrk nie teatr…….

  Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie.
  Pani May żąda dowodów na atak chemiczny w Syrii.
  Pan Trump obiecuje pomoc gospodarczą dla Rosji.
  Ki czort?

  http://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1116754,trump-grozi-ze-usa-wystrzeli-pociski-w-syrii-po-chwili-proponuje-rosji-pomoc-gospodarcza.html

 63. Ten szpetny czarny kloc na placu Piłsudskiego przypomina mi dziwnie Kaabę – największą świętość świata muzułmańskiego, wokół której krążą pielgrzymi przybywający do Mekki. Teraz co miesiąc odbiorcy pięćset plus będą robić to samo w podzięce za dar Dobrej Zmiany.

 64. Modzelewski: Czy komisja śledcza do spraw VAT ujawni kulisy największej kradzieży w naszej historii?
  Wtorek, 10 kwietnia (06:00)
  Długo oczekiwane powołanie przez Sejm komisji śledczej, która ma zbadać przyczyny kradzieży tysiąclecia (nikt nigdy w czasie pokoju nie okradł naszego państwa na kwoty liczone w setkach miliardów złotych), będzie najważniejszym wydarzeniem o historycznym znaczeniu – napisał dla Interii Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.

  Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/podatki/news/modzelewski-czy-komisja-sledcza-do-spraw-vat-ujawni-kulisy,2563578,4211?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 65. Macierewicz też zapewniał – słyszałem na własne oczy – że przecież nigdy nie mówił o zamachu i tego słowa nie używał. No to jak sam Antek Policmajster nie używał słowa zamach to by znaczyło, że zamachiwanie się ma „odjazd”? Jeśli tak, to szkoda , że TVP Info nie transmitowała konferencji Macierewicza.
  Nawet Kurski uważa, że tego co chrzani Antek to już nie kupi nawet ciemny lud?
  Czarno widzę przed Antkiem. Komórka jak nic z klęczeniem w kącie.

 66. teo

  Tąpniecie 12 procentowe związane było z tzw „kryzysem nagrodowo-premiowym” i „karawanami wstydu” – w największym uproszczeniu, bo ów kryzys był sympomem głebszych problemów o których pisałem wcześniej. To była z gruntu egalitarna reakcja „klasy ludowej” na błędy i wypaczenia nomenklatury PiS, która na ich grzbietach doszła do władzy i dała wyraz materialny swemu elitarystycznu rozpasaniu.
  Prezes Kaczyński to prawidłowo odczytał mówiąc z rezygnacją publicznie „Vox populi vox dei”.
  Część klasy średniej, która stanowi rdzeń polityczny PiS, w odróżnieniu od politycznie najętej (zwerbowanej) przez nią „klasy ludowej” ma się nieźle i mimo w/w niedogodności jednak przejmuje państwo. W obliczu tego kwestia chwilowej straty (nagrody) nie ma większego znaczenia, bo gra toczy się o większą stawkę. Tak więc nie ma powodu by miała okazywać jakiś dystans partii Kaczyńskiego.

  Teo, bez złudzeń – koncepcja przewodniczącego Schetyny dotycząca przejmowania czy politycznego rozbrajania klasowo-średniego potencjał wyborczego PiS jest pozbawiona sensu.
  Tu skuteczne uderzenie może być wymierzone w sojusz PiS z „klasą ludową”, który zresztą podminowuje Morawiecki.
  No a jesli prezes Kaczyński pozbędzie się Morawieckiego to musicie sami dogadać się jakoś z „klasą ludową” – przełamując uprzedzenia klasowe.

  Co do rodowodu klasy sredniej – jak napisałem moim zdaniem sięga on schyłku epoki gomułkowskiej (1968).

 67. Schody, szafot, gilotyna.
  Fiku Miku – Tuska – ni ma.

 68. Bar Norte,
  ponieważ wyraziłeś zainteresowanie fuzją Orlenu z Lotosem, to proponuję zajrzenie tutaj – https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nieoczekiwana-zmiana-planow-to-lotos-moze,54,0,2402870.html
  Wygląda na to, że to mrówka połknie słonia.

 69. Modzelewski ojciec chrzestny VAT poszedł na swoje i szkolił za 4000 zł jak omijać legalnie VAT.Jak twórca Nowiczoka,który zabrał recepturę pod skrzydła CIA.Zebrać dane o uczestnikach szkoleń Modzelewskiego aby dotrzeć do sponsorów kursu.Tak sobie myślę,że z vat-y da się wyżyć.Dlatego górale robią swetry z watą też.

 70. mag
  11 kwietnia o godz. 15:56

  Mój komentarz
  Przedstawienie dziś tzw. raportu technicznego podkomisji lotniczej o katastrofie smoleńskiej przez Macierewicza, to kolejny element hucpy smoleńskiej.

  Macierewicz wygłosił tyradę o rzekomych dowodach na zamach wybuchowy w Smoleńsku – od rozpadania się samolotu przed brzozą do wybuchu w centropłacie (nie wiadomo czego – np. trotylu, czy bomby termobarycznej).

  Klepał jak nakręcony o wszystkim co wie, tylko nie o dowodach.
  Czego tam nie było. Np. że przesłuchano 150 bezpośrednich świadków.
  Panie Antoni, bezpośrednich świadków katastrofy Tu-154M w Smoleńsku było zero. Dokładnie zero. Więc jak komisja mogła zdobyć zeznania 150 bezpośrednich świadków katastrofy? Było na ziemi dwoje świadków (kilkusekundowych!) lotu Tu-154M tuż przed katastrofą, lecz nie było świadków samej katastrofy. Pan fantazjuje. Byli świadkowie wrakowiska. Lecz wrakowisko, to nie jest katastrofa, to stan po katastrofie.

  Macierewicz dalej nawijał, że podkomisja przeanalizowała tysiące zdjęć i doszła do prawdziwych, naukowych, bezsprzecznych ustaleń, itd.
  Ciekawe, że Macierewicz sugeruje, że nagrania w czarnych skrzynkach z samolotu Tu-154M, który uległ katastrofie w Smoleńsku, zostały sfałszowane, a zdjęcia (pozostałość po komisji Millera badającej katastrofę) nie zostały sfałszowane. Czarne skrzynki sfałszowane, zdjęcia nie sfałszowane. Jak to się stało? Rosjanie coś przeoczyli, nie zdążyli sfałszować?

  Antoni nędził że podkomisja smoleńska sięgnęła po dowody, po które wcześniej nie sięgała komisja Millera, co miało sugerować, że komisja Millera coś ukryła. A takie mityczne ukrywanie w logice smoleńskiej ma być dowodem na zamach wybuchowy termobaryczny. Komisja Millera coś ukryła, a wiec był zamach.

  Mówił o wszystkim, tylko nie o dowodach, mówił o czymkolwiek, co ma jakiś związek z katastrofą sugerując, że to jest wskazówka na zamach wybuchowy w Smoleńsku. Nie wymienił w tej tasiemcowej, zawiłej tyradzie ani jednego konkretnego dowodu na zamach.

  Eksperci smoleńscy opowiadają o jakichś lokach na blachach z poszycia Tu-154M, które miały świadczyć o wybuchach. Przytaczali mnóstwo innych mitycznych faktów, a o żadnym konkretnym dowodzie na zamach wybuchowy nie wspomnieli.

  Interpretatorzy smoleńskiej katastrofy jako zamachu wybuchowego zalali potokiem słów słuchaczy nie przedstawiając żadnego konkretnego dowodu na zamach wybuchowy w Smoleńsku.
  Łącznie z superekspertem Taylorem z GB, który wsławił się „dowodami” i hipotezami w sprawie katastrofy samolotu pasażerskiego we Włoszech, którą on zidentyfikował, jako zamachowo-wybuchową, a która była wynikiem pomyłkowego zestrzelenia samolotu przez armię włoską podczas ćwiczeń.

  Tenże Taylor sugerował, że dowodem na zamach jest to, że komisja polska nie badała szczątków i że nie zajęto się w Rosji zestawianiem szczątków samolotu kadłuba w całość, by odkryć gdzie zaszły wybuchy, itd. Czyli to, czym w pojęciu Taylora komisja się nie zajęła, to ma być dowodem na wybuchy w Tu-154M w Smoleńsku.
  Ekspert smoleński Taylor wymyśla sobie jakąś hipotezę sugerująca, że komisja badająca wypadek miała rzekomo obowiązek zająć się tym a tym, a nie zajęła się tym. Więc jest to dla niego pośredni dowód, że tam coś było nie tak, coś chciano ukryć, a więc były tam wybuchy. Itd.

  Kompulsywność i wsobność podekspertów podkomisji Macierewicza jest powalająca.

  Uważam, ze dziennikarz GW słusznie dziś się postawił na konferencji Macierewiczowi. Nie było innego wyjścia. Ile można znosić plucie w twarz wierutnymi kłamstwami (teraz w majestacie państwowej podkomisji)?

  Podkomisarze smoleńscy będą mieli zagrychę. Wytoczyć sprawę, to tym samym rozbełtać jeszcze bardziej hipotezę zamachowo-wybuchowo-termobaryczną. Nie wytaczać, to wzbudzić kolejne wątpliwości, co do prawdy, która idzie do nas i wciąż nie może dojść.

  Tak źle i tak niedobrze. Chyba zadecyduje o tym jakiś szeregowy poseł. Lecz taki poseł jest odważny tylko w swojej wyobraźni. I w kupie. Faktycznie, to lebiega. Przypomnijmy jak odważnie namawiał, by Beata pokazała pazurki i jak tchórzliwie potem się z tego wycofywał pogrążając Beatę w niesławie.
  Pzdr, TJ

 71. byk-u; 16:45 bardzo latwa ta twoja zagadka.

  Te slowa wymyslil Ludwik de Lasalle a lubil je powtarzac general
  Wieniawa Dlugoszewski.

 72. Do tzw.schodów dostawić wrak samolotu w oryginale.Wykupując jak ciało św.Wojciecha na wagę w złocie za uszczelniony VAT.Pilnować aby wrak nie został przerobiony na medaliki z okazji 100 lecia.Potem zbudować mauzoleum z rekonstrukcją miejsca upadku i momentu upadku.I salon figur woskowych na pokładzie.Tak sobie myślę,że będzie nowe miejsce pielgrzymek.Nie mam pomysłu jak ukazać Boga jako wydającego wyrok na lot do Smoleńska.

 73. https://www.facebook.com/100007323361549/videos/2021821168071976/?t=14

  Warto przypomniec jak niezwyciezona armia niemiecka maszerowala
  przez Moskwe.

 74. legat

  Dzięki! Faktycznie zaskakujące zwroty akcji.

 75. Nawet już nie patrząc na sposób budowy tego pomnika i jego miejsce przez pryzmat dzisiejszych czasów, warto by też spojrzeć na jego lokalizację również w aspekcie historycznym – a to już w ogóle porażka…Warszawiacy powinni wiedzieć…. na tym placu, placu Saskim, po Powstaniu Listopadowym został postawiony przez carat pomnik , nazywany „pomnikiem hańby” , bo sławił ośmiu wysokich oficerów ( generałów i pułkownika ), którzy w czasie Powstania byli wierni carowi i nie przyłączyli się do rebelii. Miał kształt obelisku, otoczonego lwami i orłami. Warszawiacy wymyślili wiec na jego „cześć” wiersz ( nie mówiąc, że był regularnie dewastowany…) : „Osiem lwów – czterech ptaków pilnuje siedmiu łajdaków”….Na miejscu fundatorów pomnika martwiłbym się , żeby i teraz nie wymyślono podobnego wierszyka… bo byłby wstyd….:)

 76. https://kulturaliberalna.pl/2018/04/10/polska-rosja-propaganda-lucas/
  ==========

  Ten pan jest ekspertem?
  Jeżeli Brytania ma takich „ekspertów” to mi jej szkoda….
  Niby znaczące nazwisko, a tendencyjność ekspertyzy skażona poczuciem wyższości, dawno zresztą minionej, żałosna…..

 77. Rudix
  Ten plac w ogóle nie miał szczęścia do monumentów.
  Warto jeszcze wspomnieć o ogromnej cerkwi, którą rozebrano na początku lat 20. W powstaniu warszawskim na tyle ucierpiał reprezentacyjny pałac Jablonowskich z kolumnada, w która wpisany był Grób Nieznanego Żołnierza, że został rozebrany. Pozostał zaledwie szczątek kolumnady z Grobem. O rekonstrukcji Pałacu wspomina się co jakiś czas, ale decyzji brak.

 78. Jedność narodu na siłę.
  Przemówienia na zmilitaryzowanym Placu Piłsudskiego, komentarze PiSowców w mediach w ramach przekazu dziennego – zupełnie Drugi PRL. Krzyżami wymachiwanymi przez partyjniaków dopuszczonych na Plac zastąpiono sierpy-młoty.

 79. Oczywiście szlo mi o Pałac Saski, a nie Jablonowskich. Sorry.

 80. http://tass.com/politics/999058

  A nie mowilem ze postrasza,postrasza i na tym sie skonczy.
  Putin to arcymistrz.

 81. tejot 11 kwietnia o godz. 18:37 do Mag: – „Uważam, ze dziennikarz GW słusznie dziś się postawił na konferencji Macierewiczowi. Nie było innego wyjścia. Ile można znosić plucie w twarz wierutnymi kłamstwami (teraz w majestacie państwowej podkomisji)?”

  Szanowny TJocie,
  no i słuszna Twoja racja. Moim zdaniem to „postawienie” się Czuchnowskiego mogło być ukartowane. Wyzwał on Macierewicza nie tylko od kłamców ale i od przestępców, którzy w wolnej staną przed sądem.
  Myślę, że chodziło mu o to, by Macierewicz musiał go pozwać do sądu. Sprawa sądowa mogłaby z kolei posłużyć GazWybowi wbić Antoniego w glebę na oczach publiki tak mocno, by już nigdy nie mógł się podnieść. Coś mi tu pachnie „Księciem ” mistrza Machiavelli’ego. Sądzę, że Antek stchórzy bo to taki rodzaj dupka jest.

  A propos tego Taylora to nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, że podczas całego spiczu Macierewicza odwróconą miał od niego głowę i jak najdalej odsuniętą. Wyglądało to dość komicznie, tak jakby Antkowi z paszczy śmierdziało.

 82. Czy Amerykanie odwaza sie zaatakowac pozycje w Syrii?
  Jaka bedzie odpowiedz Rosji?
  ________________
  Кедми: У американцев есть 3-5 лет, чтобы сломать Россию! Вечер с Владимиром Соловьевым от 10.04.18
  https://www.youtube.com/watch?v=oFt95nQnJ34

 83. Bar (17:46)
  Cieszę się, że doszliśmy do konkluzji, że nasze opinie „klasowe” o szansach odsunięcia PiS są diametralnie przeciwne.

  Twoja nienawiść do klasy średniej i pogarda objawiła się w stwierdzeniu:
  Co do rodowodu klasy sredniej – jak napisałem moim zdaniem sięga on schyłku epoki gomułkowskiej (1968) (poprzednio byli „technokraci” Gierka.

  Gdybym mieszkał w Polsce byłbym w klasie średniej. Mój rodowód nie jest ani gomułkowski, ani gierkowski. Podobnie wiszyscy, których znam i którzy mieszkają w kraju, pracują, działają i są bez wątpienia esencją i rdzeniem polskiej klasy średniej nie mają takiego rodowodu. Jesteś po raz kolejny arogancji i obrażasz nie wiem w jakim celu.

 84. Pomnik jest zły. To jest praca szkolna. Standard, dosłowność: „schody do nieba” jako schody do nieba. Takie prace robią studenci architektury/rzeźby/wzornictwa I semestru. Później się tego nie uznaje, właśnie dlatego, że to takie banalne, oczywiste i szkolne.
  Są w Polsce znakomite dzieła w przestrzeni publicznej, poświęcone ważnym sprawom i wydarzeniom. Nietrudno je znaleźć. Robili je wybitni artyści nie pod założoną tezę.

 85. teo

  Obrażasz się na fakty.

  Na IV (1964) i V (1968) zjeździe PZPR wymieniono 90 procent składu władz wypychając z nich przedwojenną lewicę związaną jeszcze z KPP i PPS.
  Na miejsca tych ludzi weszły kadry z naboru z lat 50, których lewicowość była płytka.
  W 1968, tuż przed V zjazdem PZPR dodatkowo dokonano czystki. Czystkę tę wsparł Gierek i jego frakcja „inżynierów” – słynne przemówienie katowickie o „śląskiej wodzie, która pogruchocze kości … „. Z tej przyczyny uzyskał kluczową pozycję dla ostatecznej rozgrywki o władzę.
  W grudniu 1970 frakcja ta przejęła całość władzy w PZPR. I to oni własnie, wraz z nomenklaturą, tworzyli w latach 70 zalązek przyszłej klasy średniej czytając sobie o „białych kolnierzykach” Millsa, technokratyźmie, menageringu itp. W ujęciu socjologicznym wyodrębniali się w ten sposób jako warstwa społeczna, która była kluczowa po 1989 dla uformowania klasy średniej.

  Szerzej wyjasniłem to wcześniej jak i to, że Polityka ich w tych poszukiwaniach ideowych dla uzasadnienia swej politycznej pozycji wspierała.

 86. @Ozzy z godziny 19 :43;
  Posłuchać Izraelczyka Kedmi warto ,zastępuje wielu .
  Ja korzystam. szczególnie w „gorące ” dni jak obecnie

 87. Nad tym pomnikiem do piekła brakuje jeszcze drabiny.

 88. Ja tam lubię ten pomnik. Gdzieś widziałem fotkę, że w Rumunii stoi coś podobnego do pomnika smoleńskiego: w szczerym polu, na brzegu rzeczki, betonowe schody niemal identyczne z tymi, którymi uraczono Warszawę, z tym że schodu rumuńskie to pozostałość po niedokończonej kładce czy mostku nad rzeczką.

  I tak trzeba będzie tłumaczyć obcokrajowcom: miało być dzieło, wyszło coś niedokończonego, żeby nie powiedzieć. że niedoróbka.

  Podobno w Kurozwękach też jest pomnik.
  https://www.pinterest.co.uk/pin/848295279785640386/

 89. teo
  11 kwietnia o godz. 17:14
  o „unieważnieniu” raportu Millera.

  Mój komentarz
  Smoleńczycy wpadają w coraz większą desperację. Próbują iść na całość w sprawie promowania hipotezy smoleńskiego zamachu na prezydenta RP popzrez „unieważnienie” raportu Millera.
  Poprzez zastosowanie byle jakich, z gruba ciosanych formułek w najnowszym raporcie „technicznym” o katastrofie smoleńskiej raport Milera stał się nieważny. I tyle. Jakie to proste.

  Podkomisarze smoleńscy i ich nadzorcy zaślepieni w wierze w zamach zapewne nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swojego czynu – dla nich i dla państwa.

  Zdaje się, że jest to powtórzenie słynnego chwytu ekspertów prawnych PiSu, którzy polecili niegdyś sejmowi z większością PiSu unieważnić wybór troje legalnie wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez poprzedni sejm z większością PO-PSL.

  PiSowscy politycy mają w unieważnianiu aktów i działań prawnych bogate doświadczenia. Na przykład Prezes kiedyś unieważnił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wymawiając magiczną formułkę – orzeczenie TK jest non est – nie istnieje. I orzeczenie przestało istnieć.

  Czy oglądamy jakąś kreskówkę dla najmłodszych, czy to jest real w państwie nigdzie?

  Na przykład pan Zbyszek i towarzysze w projektach ustaw proponują, a sejm PiSu zatwierdza (poprzez uchwalanie ustaw) unieważnienie konstytucji, np. w artykułach które mówią o długości kadencji członków Krajowej Rady Sądownictwa (ustawa przerywa kadencję określoną w konstytucji) i o ilości członków tej rady – ilu i kto ich wybiera. Ustawa unieważniła konstytucję i nakazała wybrać wszystkich „pozostałych” członków KRS, nie pamiętam dokładnie ilu – przez Sejm. I Sejm wybrał bez wygłaszania magicznych formułek.

  Unieważnienie raportu Millera w porównaniu np. z unieważnieniami orzeczeń TK przez kierownika drukarni rządowej, to pryszcz na reputacji PiSu. Lud tego nie zauważy.
  Pzdr, TJ

 90. @wiesiek59

  National Interest to powazny portal a i autorzy nieztuzinkowi i zaczelo sie od Irvinga Kristola

  PS „Don´t taste Israel!” – ostrzezenie prem.Netanyahu pod adresem Iranu.

 91. @Waldemar

  zgadzam sie z Toba, to „czlowiek instytucja” a i mozna byloby zrobic film z jego biografii

 92. Symetryczny
  11 kwietnia o godz. 20:19

  Krąglutki taki.

 93. tejot
  11 kwietnia o godz. 20:38

  To „unieważnienie” nie ma żadnej podstawy prawnej. Natomiast unieważnienie psychiatryczne tego, co „unieważnił”, ma bardzo silne podstawy.

 94. Masz rację Maćku G,
  do skromnych senatorów i w ogóle POwców tak znanych z troski o kasę budżetową w ogóle by nie pasowało.

 95. maciek.g
  11 kwietnia o godz. 21:03

  Pani Grześkowiak była turystką na koszt państwa, pan Borusewicz zwiedzał świat na koszt podatników, standardy ustanowil pan Romaszewski.
  To LUDZKIE- żądza splendorów, pieniędzy, uznania- na koszt innych.
  Koń Kaliguli gdyby mówił, miałby te same żądania- więcej żłobu, bardziej okazały.

 96. „Wyglądam dobrze na swój wiek”, wyznała Anna Maria Anders, senator PiS. Czekam na opinię Trumpa, bo on ma ostatnie słowo w tej sprawie.
  https://www.youtube.com/watch?v=n8hzo8lm_AQ

 97. teo
  11 kwietnia o godz. 21:51

  Baby są jakieś INNE”…..

  pani Anders niczym się nie różni od pani Rokity, czy Gosiewskich.
  Poza może wymiarami.
  Poza dobrym mniemaniem o sobie, co reprezentują?
  Właściwe miejscu zamieszkania stereotypy?

 98. PiS poczuje się jeszcze silniejszy, a co przełoży się na jeszcze większą arogancję. Chłopaki tęgo kombinują, jak tu załatwić sobie taki sam wynik, jaki osiągnął Orban. To jest teraz ich cel. Raz osiągnięty, potem pójdzie jak z płatka. Nie bez przyczyny wybrano ósmą rocznicę katastrofy. To okazja, żeby na półmetku kadencji zadąć w surmy bojowe, zmobilizować kogo się da, wmawiając, że Smoleńsk to narodowa tragedia, a te z reguły jednoczyły Polaków. Skoro historię piszą i opowiadają teraz ludzie Kaczyńskiego przy bezbarwnej postawie opozycji, no to nadszedł.czas na spięcie kobyły historii tak, żeby na niej wjechać na ten sam poziom demontażu państwa, na jaki teraz może sobie pozwolić Orban. Arogancja wobec niepisowskiej reszty będzie niezbędna w tym procesie. Trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość i w sumie z pokorą znosić pisowską butę i pychę. Pisowskie kłamstwo smoleńskie będzie wciskane na wszystkie możliwe sposoby, bo to jest ich mit założycielski. Kto wie, może rzeczywiście ten pomnik stanie się z czasem sanktuarium narodowym wszystkich Polaków, zarówno tych wierzących w pisowski przekaz, jak i niegdysiejszych opornych, a dziś zglajszlachtowanych, zobojętniałych i spokorniałych wobec tej nie tak znowu odległej rzeczywistości. W końcu znakomitej większości, daleko większej, niż pisowskie zaplecze, wisi i powiewa porządek konstytucyjny. Raz jeszcze powtórzyć wypada za Szczerkiem: Polska (Węgry również) zmierza tam, gdzie większość Środkowej Europy czuje się najlepiej: system autorytarny z silnym wodzem i skupioną wokół niego kliką.

  Żal, ale co zrobić. Nie można ludzi zmusić do demokracji i nowoczesnego pojmowania państwa

 99. @wiesiek59
  11 kwietnia o godz. 17:08
  Modzelewski: Czy komisja śledcza do spraw VAT ujawni kulisy największej kradzieży w naszej historii?”
  Oczywiści żadna sejmowa komisja śledcza niczego nie ujawni bo nie można ujawnić czegoś, czego nie było. gdyby by ły rzeczywiste nadużycia, albo gdyby była „polityczna wola” żeby te nadużycia ukarać, to nie powoływano by żadnej komisji sejmowej tylko sprawa zajęłaby się normalnie prokuratura. tzw „komisje śledcze” zawsze służą albo
  zaciemnieniu sprawy albo przyklejenia łatki siłom będącym aktualnie w niełasce władzy

 100. Panie Lazarowicz- w dalszym ciągu oczekuję odpowiedzi na moje pytanie: Czy w Australii możliwa by była sytuacja, że władza federalna wkracza w kompetencje władzy lokalnej i nakazuje wybudowanie jakiegoś obiektu, lekceważąc przy tym ogólnie obowiązujące przepisy budowlane ?

 101. legat
  11 kwietnia o godz. 19:35
  tejot 11 kwietnia o godz. 18:37 do Mag: – „Uważam, ze dziennikarz GW słusznie dziś się postawił na konferencji Macierewiczowi. Nie było innego wyjścia. Ile można znosić plucie w twarz wierutnymi kłamstwami (teraz w majestacie państwowej podkomisji)?”

  Szanowny TJocie,
  no i słuszna Twoja racja. Moim zdaniem to „postawienie” się Czuchnowskiego mogło być ukartowane. Wyzwał on Macierewicza nie tylko od kłamców ale i od przestępców, którzy w wolnej staną przed sądem.
  Myślę, że chodziło mu o to, by Macierewicz musiał go pozwać do sądu. Sprawa sądowa mogłaby z kolei posłużyć GazWybowi wbić Antoniego w glebę na oczach publiki tak mocno, by już nigdy nie mógł się podnieść. Coś mi tu pachnie „Księciem ” mistrza Machiavelli’ego. Sądzę, że Antek stchórzy bo to taki rodzaj dupka jest.

  Mój komentarz
  Uważam, że z Machiavellim, to przesada, lecz PiS wkopywał się sam (z woli Prezesa) przez lata w problem katastrofy smoleńskiej, z którego nie ma dla PiSu dobrego wyjścia. Mało tego, każde wyjście z niej jest w tej chwili złe.

  W polityce często różne sprawy ewoluują niezgodnie z założeniami, z planem, a PiS zwykle nie ma planu, w sprawach jakie podejmuje, na dłużej niż pół roku oraz nie ma planu B dla nich. Tak właśnie się stało ze sprawą smoleńskiej katastrofy przerobionej na zamach na prezydenta RP, przerobionej ad hoc, bez planu, chaotycznie, na wariata, w emocjach, ku wzmożeniu powszechnym nienawiści do politycznego partnera – PO i innych kontestujących smoleńskie zagrywki Macierewicza.
  Sprawa na krótką metę zdziałała, opłaciła się dla partii, lecz minęło trochę czasu i co dalej należałoby przedsięwziąć – nie bardzo wiadomo PiSowcom. Dlatego zaczynają się oni coraz bardziej zaplątywać w smoleńskiej sprawie we własne sznurówki .

  Sprawa smoleńska przybrała postać krytyczną, co oznacza, że jakby się nie obracać, to zadek jest z tyłu i co oznacza także – w te albo wewte, innych wyjść nie ma.

  Do takiego stanu PiSowcy doprowadzili swój flagowy wehikuł polityczny, który śmieszyć miał, tumanić i przestraszać maluczkich, a tym samym ściągać jak najwięcej głosów dla partii największych słuszności – prawa i sprawiedliwości.

  Dla PiSu brak wyjścia bez strat. Na razie Prezes z akolitami robią dobre miny, udają, że to ich nie dotyczy, powtarzają stare i komponują coraz to nowe insynuacje i kłamstwa, lecz kielich ze Smoleńskiem ma skończone rozmiary i musi się kiedyś przepełnić.

  Ani Macierewicz, ani tym bardziej podkomisją smoleńska, a także kierownictwo PiS, tzn. Prezes, nie znajdą w sobie dość siły, mądrości i ufności w powodzenie, by otwarcie stawić czoła problemowi, określmy go jako „Macierewicz – notoryczny blagier okłamujący społeczeństwo w imieniu polskiego państwa”.

  Będą się migać, oskarżać, pluć, wykręcać się od odpowiedzialności, deklarować nieskalaną uczciwość i stuprocentową rację oraz wieszać psy na zdradzieckich mordach i kanaliach, co stało się już w PiSie rytuałem i zbyt wielkiego wrażenia nie wywrze w społeczeństwie prócz ściśle reglamentowanej grupy (około 15 – 25 % głosujących) absolutnie betonowego elektoratu PiSowskiego, który uwierzy, zaakceptuje i poprze wszystkie działania Prezesa Polski, jakie podejmie on w każdej sprawie.

  Czy to wystarczy by odsadzić GW od sprawy? Wątpię. To jest tak, jakby w osobie Macierewicza PiS został spoliczkowany rękawiczką przez szeregowego dziennikarza i… brak reakcji.

  Kompromitacja Macierewicza, to kompromitacja PiSu. Nie ma dobrego wyjścia z takiej kompromitacji dla partii sprawującej władzę.
  Pzdr, TJ

 102. Nie rozumiem tego wybrzydzania na pomnik ku czci led zeppeliniaków, chyba się im należy?

  Jedyny problem stanowi fakt, iż schody moga sie znudzić. Przykładowo, w trosce o zdrowie psychiczne sprzedawców amerykańskiej sieci „Guitar Center”, wiszą ostrzeżenia dla chłoptysiów próbujących sprzet gitarowy:

  ” Za granie wstępu do „Stairway to Heaven” – wyrzucamy na zbity …. „. 😎

 103. Wielu fauluje, a sędzia rzadko podnosi czerwoną kartkę. Ten główny chyba ma kłopoty, albo o nas zapomniał, i trudno się dziwić zbójeckim obyczajom na publicznym forum. Stawiają pomniki gdzie chcą, jakiś porąbany facet unieważnia raport państwowej komisji, przepis goni za przepisem bez oglądania się na konstytucję. W tym kotle diabeł miesza i wywija ogonem ku uciesze piekielnej publiczności. Ci co powinni świecić przykładem, lecą rynsztokiem w sejmie, nie wdając się w dysputę i ucinając wszelkie próby logicznej argumentacji. Suweren idzie tym tropem i już się szykuje do ostatecznej rozprawy, ostatecznego rozwiązania, bez możliwości odwołania się skazanych do jakiejkolwiek instancji, bowiem wszystkie wysokie gremia pod jedno dyktando grają do jednej bramki i dla nieszczęśników miejsca nie ma, zabrakło i już. Nawet jak doprowadzony do białej gorączki obywatel zawoła; będziesz siedział jak wybory wygra nowa władza, to ten stale faulujący gość, nie mruga, nie zmienia pozycji, on jest przekonany, że nikt i nic mu nie zrobią i dalej prowadzi swoją grę z faulem za faulem. Taki mamy klimat, chociaż wiosna termiczna już zawitała i forsycje kwitną

 104. Jacobsky,
  wydaje mi się, że jesteś zbytnim pesymistą.

  Porównywanie orbanowskich Węgier do Polski to naprawdę przesada. Czy Orban i Węgrzy są tak rusofobiczni jak polskie kundle szczekające na rozkaz zza Wielkiej Kałuży?
  Czy sądzisz, że gdy frekwencja wyborcza będzie taka jak na Węgrzech to PiS wygra wybory parlamentarne?

  Orban to dzieciorób kilkanaście lat młodszy od Kaczyńskiego, pełen energii i cwaniak swobodnie czujący się na europejskich salonach. Wyobrażasz sobie Kaczyńskiego niedźwiedziującego się zeuropejskimi przywódcami czy dziunią Mogerini?
  Żadnego podobieństwa poza tym, że obaj niedługo nie będą w stanie zawiązać sobie butów. (Dobrze dla nich, że wraca moda na mokasyny do garnituru).
  Sądzisz, że w Polsce jest możliwa „neutralizacja” opozycyjnych mediów?
  Poza tym Orban to „kalwin”, który nie musi całować rydzykowej klamki.

  Nie znam sytuacji na Węgrzech ale nie sądzę, by np. gdy zabrakłoby Orbana, to polityczny układ tam by się zmienił – a w Polsce gdyby np. Kaczyński poszedł sobie na roczny urlop zdrowotny, to cała pisowska władza ukatrupi się sama.

 105. legat,

  może masz rację. Nie upieram się na swoim, bo to tylko doraźna opinia, coś w rodzaju czkawki po niedzielnych wyborach i wczorajszym odsłonięciu schodów.

  Póki co Kaczyński żyje i to on rozdaje karty.

 106. Jacobsky
  11 kwietnia o godz. 22:26
  Wczoraj kupiłem „Międzymorze” i czytam jak jedni pracują, a drudzy radośnie spędzają czas przy kawie i fajkach, narzekając na Niemców. Krytyka łączy. Okładka książki w pastelowych kolorach zachęca do podróży. Tylko po co miałbym się męczyć, jak kolorowe obrazki mogę zobaczyć w Internecie, a prawdziwych artystów w sejmie. Jedyne czego nie zobaczę i nie usłyszę to sposób wyrażania uczucia miłości do Ojczyzny, które autorowi przypadkowo obiły się o uszy

 107. @
  duende
  11 kwietnia o godz. 23:22
  „Nie rozumiem tego wybrzydzania na pomnik ku czci led zeppeliniaków, chyba się im należy?”
  Największym plagiatorom w historii rocka ????? należy się Robertowi Johnsonowi, Elmore Jamesowi, Eddy „son” House’owi i innym, którym w/w ukradli piosenki i wydali na płytach jako własne 😉

 108. Panie Lazarowicz
  w dalszym ciągu nie odpowiedział Pan na moje pytanie na temat przestrzegania Prawa Budowlanego Australii ….

 109. ls42,

  miłość do ojczyzny zaślepia. I dlatego nie pielęgnuję w sobie tego uczucia. Wolę szacunek do ojczyzny (jeśli już upierać się przy tym terminie), ale szacunek z dozą krytycyzmu, jeśli tylko ojczyzna na to zasługuje.

 110. legat

  „Nie znam sytuacji na Węgrzech”

  Na razie nie mogą się doliczyć wyników wyborczych. Około 11 tysiecy komisji ma z tym problemy. Jak również podawane w niedzielę dane frekwencyjne nie chcą się jakoś przełożyć na ilość głosów oddanych.
  Trochę to przypomina sytuację po ostatnich wyborach samorządowych w kraju. Tym bardziej, że zaskakująca jest ilość głosów nieważnych – nawet do 40 procent w niektórych obwodach.

  Coś się więc zanosi na powtórne liczenie.

 111. Mad Marx,
  nie ważyłbym sobie lekce kwestii tej komisji VATowskiej o ile PiS znajdzie do niej profesjonalistów a nie Jaki- chś Susko podobnych na przykład.

  W pierwszej połowie 2014 roku minister finansów POwskiego rządu przedstawił projekty rozwiązań pozwalających na ograniczenie VATowskiego złodziejstwa. Poniósł klęskę a jego zamierzeniem było wprowadzenie reform od początku 2015 roku.

  Ten całkowicie apolityczny bankowiec-fachowiec i patriotycznie nastawiony człowiek o takim samym imieniu jak Morawiecki, również rezygnując z pokaźnych dochodów, również „klęczon” i taki sam dzieciorób miał super pomysły, w tym na 500 + też (ale jako zwolnienie podatkowe na każde dziecko, co nie psułoby rynku pracy w odróżnieniu od pisowskiego, prymitywnego rozwiązania) nie musi być lojalny wobec platformerskiego rządu Kopacz i może złożyć obszerne wyjaśnienia jak to się stało, że proponowanych przez niego rozwiązań wprowadzić się nie dało. Nie wiem, ale wydaje się, że jeśli PiS dobrze pogra, to PO i PSL poniesie większe straty niż sam poniósł od ciosu „Konwojem wstydu”.

  Tak nawiasem mówiąc, gdyby lobby sterujące rządem PO-PL na rok przed wyborami pozwoliło na to by ich zleceniodawcy zadowolili się kradzieżą łyżkami a nie chochlami i gdyby ten rząd PO-wski wprowadził 500+ albo wystąpił w kampanii z pomysłem zwolnienia podatkowego o taką sumę, to PiS nie musiałby wygrać wyborów.

 112. Mad Max
  Też trochę jestem „Dazed and Confused”
  https://www.youtube.com/watch?v=pTsvs-pAGDc

 113. neospasmin
  11 kwietnia o godz. 14:07
  „plac Zwycięstwa został odarty ze swej czystości znacznie wcześniej- przez posadzenie klocka zasłaniającego gmach Teatru Wielkiego. Bezwstyd tego wydarzenia, bezwstyd wielkiego architekta, który nie krępował się projektować w tamtym miejscu robi na mnie wrażenie”
  Na mnie też i muszę się z tobą zgodzić (przepraszam za bezceremonialne przejście na ty, ale przyznaję sobie samowolnie ten przywilej z racji długiego istnienia na tym padole). Więc kiedy pierwszy raz wszedłem do środka, bo z zewnątrz to piękny ten budynek nie jest, więc kiedy wszedłem do środka, a nawet usiadłem we wnętrzu to wrażenie się nie zmieniło. Tego budynku nie powinno tam być, ale pomników katastrofy, nieszczęścia i symbolu lekceważenia życia podwładnych, i omijania procedur, i presji też nie powinno się umieszczać na tym placu poświęconym bohaterom.
  Dalsze „upiększanie” placu Zwycięstwa ma podobno, piszę podobno, myśląc ze zgrozą o budowie wielkiego pomnika LK z czerwoną magistralą prowadzącą do schodów. Wówczas to już będzie całkowicie plac narodowej klęski.
  Pozdrawiam

 114. Moze troche oddechu od pomnika…
  Swiatowe media komentuja ostatnie decyzje w sprawie rzekomego ataku bronia chemiczna w Doumie i spekuluja, czy ewentualna konfrontacja USA/UK/ Francja z Rosja doprowadzi do czegos bardziej powaznego.
  Goscie w glownych mediach (CNN, BBC, France24) byli raczej jednostronni w opiniach, obwiniajac Asada i Rosjan. Chociaz cos niecos poszlo obok scenariusza.
  W BBC zaproszony Julian Lewis, posel konserwatywny zauwazyl, ze wojna w Syrii i jej ostateczny rezultat to wybor miedzy potworem i religijnymi maniakami.
  We France24 zaproszony byly ambasandor brytyjski na Bliskim wschodzie, Peter Ford, stwierdzil, ze wszystkie dane o ataku pochodza od jihadystow, ze nikt tego do tej pory nie zweryfikowal. Prowadzaca dziennikarka probowala go naprostowac, twierdzac, ze podobny przypadaek ataku zdarzyl sie rok temu, w Khan Shaykhun. Ambasador odpowiedzial, ze w tym przypadku, ofiary rzekomego ataku poddano leczeniu na godzine przed rzekomym atakiem. Dziennikarka gniewnie zakonczyla wywiad.
  Duch Racaku wciaz zyje.
  Polecam ksiazke Ph. Knightleya na temat propagandy wojennej „The First Casualty: The War Correspondent as Hero and Myth-Maker from the Crimea to Iraq”. Dla niektorych bedzie bardzo lewacka. 🙂

 115. @legat
  12 kwietnia o godz. 0:01
  I właśnie dla tego nie wierzę w szczere intencje Polskiej Zjednoczonej PRawicy. Rządzą już 2 lata z okładem a jak na razie nie słychać o żadnych prokuratorskich zarzutach o „rażące zaniedbanie” ze strony byłej władzy. Kruk krukowi oka nie wyj***** ???

 116. Mad Marx,
  co racja to racja a egzemplifikacją jest tolerowanie mafii nielegalnie reeksportującej leki. Nic się nie zmieniło od rządów w resorcie Arłukowicza-Nojmana. Radziwiłłowi jak widać też pasuje. Gliński wybecelował Jezus Marii Czartoryskiemu pół miliarda nie wiadomo po kiego. Jakoś mi się wierzyć nie chce, że to wszystko dzieje się tak „bezinteresownie”.

 117. Polak – Węgiel: dwa bratanki. To, co opisuje Bar Norte to wypisz wymaluj obraz tego, co czeka Polskę po najbliższych wyborach. Chodzi o samorządowe. Jako trening przed sejmowymi.

  Podobno Orban zabrałndię za wyrównywanie rachunków z oponentami, w tym z resztką niezależnych mediów. Orban przeciera scieżkę.

 118. „WHO weryfikuje”
  Jak mozna cos werifikowac nie widzac pacjentow?
  Dla przyzwoitosci powinno sie przebadac probki gleby.
  W Doumie zostali islamisci z rodzinami.
  Zreszta, tyle w przeszlosci bylo blednych przypadkow tych „weryfikacji”. Czesto jest to zamowienie polityczne.
  Pamietam Colina Powella i jego prezentacje w RB ONZ tuz przed inwazja Iraku.
  Zastanawiajace jest to gun-ho tych trzech gwarantow demokracji swiatowej, w tym czlowieka, uznawanego za zwyklego pajaca, ktorego stac tylko na tweety i kolejne afery.

 119. Do dzisiaj nie rozumiem, a sporo lat już uplynęło, dlaczego HGW nie zgodzla się (czy wręcz nie poparła) projektu instalacji świetlnej przed Palacem. Projekt firmowany był nazwiskiem i osobą Marty Kaczyńskiej wiec nawet Kaczyński nie miałby nic do gadania. Nieznośnym bachorom rozumni rodzice zabierają niebezpieczne zabawki z łap bo mogą sobie i innym krzywdę zrobić. W tym wypadku zabrakło chyba zdolności przewidywania lub zwyciężyła zwykla polityczna buta. Szkoda.

 120. Zapytaj WHO i Reutera. Don’t shoot the messenger. Relax…

 121. „Relax…”
  Jak najbardziej. 🙂

 122. norte:
  „Co do rodowodu klasy sredniej – jak napisałem moim zdaniem sięga on schyłku epoki gomułkowskiej (1968).”
  nigdy nie byla polska bardziej „ludowa” niz w tamtym okresie (marzec 68 – grudzien 1970), wiec pasuje; to bylo apogeum prl -u;

 123. Tyle na BBC Newsworld:
  „The Syrian-American Medical Society (Sams), which operates in rebel-held areas, and local aid workers said more than 500 people had been treated for symptoms „indicative of exposure to a chemical agent”.

  On Wednesday, the UN’s World Health Organization demanded access to verify reports from its partners, which include Sams, that 70 people had died – including 43 who showed „symptoms consistent with exposure to highly toxic chemicals”.

  A team from the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) is due to deploy to Syria „shortly” to determine whether banned weapons were used.

  Co konczy temat.

 124. kangury górą!
  sixpack w drodze;

 125. Idiotów głoszących bezprawie z lokalizacją pomnika jak również Redaktora głąszącego kłamliwą tezę proponuję podać stan faktyczny.Blac gdzie postawiono pomnik jest własnoscią Skarbu państwa polskiego czyli ogólnie wszystkich obywateli.Takich lokalizacji placów domów i innych obiektów w Warszawie i Polsce sa tysiące i zostały oddane w dzierżawę samorzadom w tym Warszawy.Przedstawiciel sładzy państwowej Wojewoda mazowiecki wymówił dzierżawę placu samorządowi Warszawy i przekazał formalnie plac w użytkowanie instytucji reprezentująca wszystkich Polaków czyli Wojska Polskiego.WP ma setki plaqców i obiektów i jeszcze jeden nie stanowi problemu a wręcz ma synbolikę chronienia i dbania o to miejsce.

  Pytanie czy durnie macie większy szacunek do Wojska Polskiego który trzyma wieczną Wartę przy prochach Nieznanych Żołnierzy Polskich,Pomniku Marszałka ,czy Krzyżu symbolu chrzescijańskiej Polski swiadectwie wielkiego Polaka.

  Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy – Bufetowa broniła Placu przed Pałacem Prezydenckim aż w końcu w 96 rocznice godnie poświęcono pomnik w bardziej godnym i pasujacym do najwiekszej tragedii jaka dotkneła Polske czyli kolejny atak na elity Narodu.Wystarczy przypomnieć ofiary – 2 Prezydentów ,kilku generałów WP,2 ministrów obrony ,kapelanów wojskowych i wielu innych znakomitych Polaków.

  Pachciarze i potomkowie fornali łatwo ulegacie podszeptom wrogów Polski i Polaków.

  Z wioski Palatine,Illinois

 126. Pani Mag

  „Plecie pan androny, a mówiąc precyzyjnie – bezczelnie kłamie, twierdząc że „poprzednie władze starały się by nazwisko Kaczyński (Lech w domyśle) wymazać z narodowej pamięci”.
  Odwrotnie, miesięcznice, którym nikt nie przeszkadzał, odbywały się od ośmiu lat, stanął pomnik wszystkich ofiar na Powązkach….

  O tym dokladnie pisalem: o sprowadzeniu katastrofy smolenskiej do prywatnej sprawy pewnego srodowiska.
  Pomnik na Powazkach jest tego przykladem- to tzw. celebracja w stylu lastryko- spychania historycznego wydarzenia w miejsca odwiedzane raz do roku.
  Na tej samej zasadzie pomnik powstania warszawskego (katastrofa) powinien zostac ustaawiony na Powazkach, pomnik Dmowskiego na cm.brodnowskim a pomnik bohaterow getta na cmentarzu przy Okopowej.
  W ten sposob kultywuje sie paamiec, ale nie te zbiorowa, tylko co najwyzej rodzinna.

  Teraz zagadka: pisze pani ze przez 5.5 roku nikt miesiecznicom nie przeszkadzal. Ich uczestnicy zbierali sie pod takimi haslami jak i pozniej, wyglaszali podobne przemowienia….Co sie wiec stalo ze nagle takim samym miesiecznicom zaczeto przeszkadzac? Co sie stalo ze marsze od kaatedry pod palac prezydencki trzeba bylo zaczac chronic kordonami policji i barierkami? Miesiecznice sie nie zmienily, wiec moze zmienili sie ci ktorzy je atakuja? Co w nich zaszlo?

  ml

 127. p.IS42

  „pomników katastrofy, nieszczęścia i symbolu lekceważenia życia podwładnych, i omijania procedur, i presji też nie powinno się umieszczać na tym placu poświęconym bohaterom.”

  W kraju w ktorym mieszkam,Australii, nawet w najmnejszym miasteczku stoi pomnik.
  Upamietnia on wymienione z imienia i nazwiska, stopnia i jednostki wszystkich mieszkancow poleglych w Wielkiej Wojnie.

  Dla malej Australii poczatkow XX wieku to byl olbrzymi szlachtuz, ale tez konkretni ludzie z konkretnych miejscowosci.
  Oni gineli w wojnie tak im bliskiej jak nam dzis Star Wars.
  Gineli w wyniku kardynalnych bledow w dowodzeniu (lord Kitchener i Gallipoli) jak i w roli miesa armatniego w okopach Flandrii.
  Nikt nie podnosi tego ze ich smierci daloby sie uniknac, ze blad i katastrofa ktorej wstydzic sie nalezy, nie.
  Tym ludziom nalezy sie pamiec boo oddali zycie sluzac swej ojczyznie.

  Prosze teraz to samo odniesc do ofiar katastrofy smolenskiej- zadna z osob ktore wtedy zginely nie jechala na wczasy all inxclusive, tylko wypelnic swoj panstwowy obowiazek. To dlatego pisze sie o poleglych i dlatego nalezy sie im pomnik.

  ml

 128. pan Mad Marx

  „w dalszym ciągu nie odpowiedział Pan na moje pytanie na temat przestrzegania Prawa Budowlanego Australii ….”

  Opowiem panu historie jak przestrzega sie w Australii prawa.
  Kiedy na poczatku XX powstawala Australia sfederowane stany ustalily ze stolica federacji to bedzie miejsce/miasto wykrojone z terytorium jednego ze stanow i na poziomie municypalnym zarzadzane przez rzad federalny.
  Stan z ktorego terytorium wykrojono Australian Capital Territory nie bedzie mial wladztwa nad tym terytorium. To po to by w stolicy wszystkie sfederowane stany mialy rowny status.

  Taka sytuacja trwala do lat 70 zeszlego stulecia, kiedy to rzad federalny zdecydowal sie przec do usamodzielnienia sie tego wągra kraju- Canberry.
  Wymyslono ze Australijskie Terytorium Stoleczne (ACT) otrzyma wlasny, odrebny od tego federalnego rzad i zgromadzenie. I pojdzie na swoje, nie bedzie wisiec na budzecie calego kraju.
  W roku 1978 przeprowadzono posrod mieszkancow ACT referendum – ma zostac jak bylo czy idziemy na swoje.
  Wynik byl niekorzystny dla rzadu federalnego- ACT, kraina ludzi zyjacych z cudzych podatkow ( urzednicy wszelkiej masci) powiedzialo ze nie chce zmian, nie chce isc na swoje, nie chce sie oderwac od federalnego cycka.

  Ponownego referendum juz nie przeprowadzono- przed uchwaleniem ustawy nadajacej ACT prawa i obowiazki takie jakie maja inne stany i terytoria nikt juz mieszkancow o zdanie nie pytal. Nikt tez nie wzial pod uwage wynikow referendum z 78.
  Prawo budowlane (tu budowy demokratycznego ustroju) zostalo zlamane.
  Ustawa o rzadzie (wladzach) ACT zostala uchwalona przez parlament federalny w roku 88, a weszla w zycie w roku 1989.

  Tyle w kwestii przestrzegania prawa budowlanego w Australii.

  ml

 129. I jeszcze w kwestii „cywilizacyjnego zapoznienia Polski” na tle Australii.

  Lotnisko Tullamarine w Melbourne obsluguje rocznie 35(slownie : trzydziesci piec) milionow pasazerow.
  Jest jedynym z czterech lotnisk Melbourne obslugujacym ruch miedzynarodowy.
  Zostalo otwarte w roku 1970.
  Czy wiecie panstwo jaki jest dojazd srodkami komunikacji publicznej z tego lotniska do Mbourne?
  Zaden! Taksowki, uber, marszrutki i koniec!
  Zadnego metra, autobusow, kolei pod miejskiej, nic. Dzikota!

  I wczoraJ, po prawie 50 latach takiego funkcjonowania rzad federalny krajju tak nieprzyzwoicie bogatego jak Australia zdecydowal wylozyc kase na budowe polaczenia kolejowego MEL airport z miastem.

  Prosze teraz pomyslec o Polsce i tutejszym podejsciu do kwestii dostepnosci dworca lotniczego. i tego ze wybudowanie samego aerodromu to w Polsce zaledwie skrawek calej inwestycji.
  W mej opinii chocby takie informacje pozwalaja z wiekszym szacunkiem spojzec na Polske i Polakow.

  ml

 130. PA2155
  Czy brak zasad lub ich lamanie po jednej stronie usprawiedliwia kogokolwiek, gdziekolwiek po drugiej stronie? Mam chwalic Rosje, Syrie i Iran, dlatego, ze USA lamia zasady? Nonsens, ktory czesto sie powtarza w blogosferze; tlumaczenie zla jednych, zlem drugich. Chociaz tu chodzilo o inna kwestie.

  Infantylne sa takie wypisanki: nie jestem najgorszy w szkole, w blogosferze, bo sa jeszcze gorsi…

  Poza tym nie wiem , co to sa swiatowe media; ladnie brzmi i prawie przekonywujaco; w sumie nic nie znaczy…

 131. PA2155
  12 kwietnia o godz. 1:58
  Zachwyca sie syryjsklim rezimem.

 132. Przodownikom blogosfery i oczywiscie Przodowniczce……

  Problemem jest fakt, ze antysemityzmu nie mozna zmierzyc. Dla wiesiowych ludzi i neoprzodownikow brakuje skalarow tak czy owak. Wlasciwie to nawet nie warto.

  Umiarkowanym antysemita lub antysyjonista jest ten (nie majacy pojecia o zlozonosci problemu), ktory pragnie rozwiazania konfliktu na Bliskim Wschodzie na drodze pokojowej; na zasadzie:… Zydzi powinni sie udac tam , skad przybyli do Izraela…, do Rosji, Polski, Niemiec , na Wegry i na Hawaje. Im dalej od ostatniej wojny, tym wiecej mamy jej bohaterow.

  Okazuje sie, ze czas dojrzewa do tworzenia synonimow; Gaza=Getto Warszawskie.

  Gdzie powinni wrocic dolnoslazacy? Nad tym sie nie zastanawia, bo tzw. Ziemie Zachodnie zdobylismy na wygranej wojnie i jest oczywiste, ze Piastowie byli Slowianami.

  Fakt, czas robi swoje. Faktem jest rowniez, ze w Gazie tetni zycie, ze oprocz dzielnic nedzy (o nich nie nalezy zapominac) mozemy znalezc luksusowe restauracje, pasaze handlowe, zycie na plazy etc.. Nie widze tu zadnej analogii. Poza tym wzrost populacji z 300.000 w 1967 do 1,5 mln w 2005 taka analogie wyklucza.

  Typowa postawe antysemicka charakteryzuje uzywanie maczugi Holokaustu, pozostaje pytanie przeciw komu. Porownanie z Gettem jest bezsensowne, bo przychod na mieszkanca w Gazie (dzieki UNRWA) jest wiekszy niz polskie minimum socjalne (czy minimum egzystencji) dzisiaj. Warto przy tym zacytowac Fassbindera: Wine ponosi Zyd, bo nas obwinia, on jest po pros – tu.

  Sladowa ilosc Zydow poglebia kryzys duchowy niektorych Niezydow ( widoczne u Neospasmina). Oczywiscie jest o wiele latwiej funkcjonowac jako antysyjonista walczacy o pokoj na Bliskim Wschodzie, niz jako zwykly antysemita, do tego jako ten, ktory robi z siebie durnia, jak ktos raczyl zauwazyc w blogosferze.

  Wazne jest stac oraz dzialac po wlasciwej stronie. Brak jest odpowiedzi, dlaczego ta strona ma tylko jedna strone, antyizraelska.

 133. Sama tylko firma CSC w 2014 roku otrzymała od Pentagonu półtora miliarda dolarów, to jednak nie powstrzymało jej przed pomysłem zwiększenia własnych zysków poprzez nielegalne (w świetle podpisanej umowy) dalsze zlecenie (za pośrednictwem firmy NetCracker) prac programistycznych do Rosji.

  W efekcie zamiast obywateli amerykańskich legitymujących się odpowiednim poświadczeniem bezpieczeństwa, nad krytycznym systemem komunikacyjnym armii USA (zarządzanym przez agencję DISA — Defense Information Systems Agency) pracowali rosyjscy programiści.
  https://sekurak.pl/oprogramowanie-do-systemow-komunikacyjnych-armii-usa-pisali-rosyjscy-programisci/
  =========

  Chciwość jest dobra……?
  Rosyjskie kody do amerykańskich rakiet i samolotów?

 134. neospazmin
  Czy ty aby napewno byłeś kiedyś w Melbourne ?
  https://www.skybus.com.au/contact-us/
  Skybusów nie widziałeś ?

 135. Coś bardzo prosadatowskie te cytowane na blogu „media światowe”.
  A Rosja to nie świat ?

 136. Szanowny Saldo mortale; 7:56.

  Czy mam to rozumiec ze jak ktos Ciebie uderzy w jeden policzek to ty tak
  po katolicku nastawiasz drugi ?.Wolno ci tak zyc to twoja sprawa ale nie
  wymagaj tego od innych.Gdyby w Israelu myslano i robiona tak jak ty tu
  nam zalecasz panstwo Israel juz dawno przestalo by istniec.
  Moja zasada jest,badz przewidujacy i uderz pierwszy zanim on to zrobi.
  Infantylne sa taki twoje wypisanki prowadzace zawsze na manowce.

 137. http://trybuna.info/opinie/8373-damascenska-stal
  ========

  Dla niedoinformowanych w sprawie Syrii.

 138. Ted’dy bear
  12 kwietnia o godz. 8:33
  Nie masz tego tak rozumiec. Masz to rozumiec; wystarczyloby. Przeczytaj prosze jeszcze raz. Jesli nie wystarczy, postaram sie wytlumaczyc.

  Wracajac do Izraela: Izrael wygral wojne, ktorej nie zaczal. Izrael pozostaje w stanie wojny, bo sasiedzi nie chca pokoju.
  PS
  Mysmy po wygranej wojnie odzyskali tzw. Ziemie Zachodnie?!

 139. Z dystansu
  12 kwietnia o godz. 8:29
  Media swiatowe ladnie brzmia i mialy podkreslic powage i wage PA2155. Nonsens.

 140. My tu gadu gadu a jankesi chcą ginąć za Syrię.Już tam posłali zielonych ludzików aby pomogli powiększyć terytorium Izraela.Skandal z prostytutkami Trump chce przykryć atakiem na Syrię.Lubi burdel w otoczeniu.Syria zaczyna przypominać izraelski Donbas.Tak sobie myślę,że budowa centralnego lotniska IV RP traci sens. Idę kupić sól,płatki czy herbatniki Bieszczadzkie.Rząd choć bez premii wyżywi się.Po grożbach czy spłacanie kredytów ma sens.Czy nie lepiej pójść w ostatnie tango.A Kaczyński milczy o grożbach człowieka, którego własny doradca określił idiotą.U nas takich nazywają świr smoleński.

 141. Pytanuie do parapolitologow w blogosferze dot. sytuacji w Syrii;

  Kwestia Kurdow??????????

 142. Dowiedzialem sie przed chwila, ze Australijki i Australiczycy beda emigrowac do Polski pieszo…..aby od granicy udac sie dalej do stolicy kolejami regionalnymi, autobusami etc..

 143. Narodowiec udziela wsparcia organizacjom narodowym mylac parcie ze wsparciem. Taka jest karnacja Neoprzodownika, ktory robi z siebie durnia za darmo.

  Oprocz tego peroruje o zasadach Iranu, Rosji i Syrii, mylac kwasy z zasadami.

 144. P.Saldo Mortale

  Slyszsl pan o Australijczyku wystepujscym pod nazwiskami Aleksander Kadyks/ Abe Goldberg?
  Wyemigrowal do Polski na poczatku lat ‘90 zeszlego wieku. Zrobil to szybko i bez pozostawiania adresu do korespondencji.
  Po kieszeniach mial poukrywane ok 900 mln dolarow.
  Ukradl je wczesniej w bialych rekawicach.
  Kasy starczylo mu na to by skorumpowac kolejne polskie rzady i jeszcze troche zostalo na inwestycje w nieruchomosci. Umarl w zeszlym roku.
  Pan Passent pewnie go znal…

  Pisze to jako przyklad ze nie wszyscy “Australijczycy” potrzebuja publicznych srodkow komunikacji: niektorzy moga sobie osiodlac Kwacha albo Kaczora.

  ml

 145. Moskwa zachowuje spokój, który wielu imponuje, innych straszy – ale wynika on też w dużej mierze z ograniczonej decyzyjności rosyjskiego ośrodka władzy. I tak Rosjanie póki co klasycznie już pozorują niektóre ruchy, zdając się sądzić, że ostrzegając świat przed wojną – jeszcze mogą ją powstrzymać. Oczywiście, jak zwykle przeceniają tzw. światową opinię publiczną, a ponadto co najwyżej odwleką starcie, które Zachodowi jest zwyczajnie potrzebne.

  Nie dość bowiem, że społeczeństwa Zachodu od dawna już nie mają w tych sprawach nic do powiedzenia. Idą siłą bezwładu tam, gdzie gnają je wyższe interesy – te zaś sprowadzają się już wyraźnie do wojny jako celu, a nie tylko metody poszerzania wpływów i maksymalizacji zysków. I w tym przypadku nawet ustępliwość elit rosyjskich, ani ich skłonność do gierek a’la Janukowycz – niczego nie zmieni.
  http://chart.neon24.pl/post/143234,czy-maja-odwage-stalina

 146. Piękna i kosztowana zabawa kartelu US/NATO. /fragment z Trybuny/
  „Stany Zjednoczone stojące na czele koalicji interesów państw zachodnich oczywiście nie akceptowały sukcesu militarnego armii rządowej. Waszyngton starym zwyczajem sukcesywnie budował napięcie w postaci wyreżyserowania ataku chemicznego armii rządowej na ludność cywilną, za pomocą „wytwórni filmowej” – „Białe Kaski”. Komunikaty jednoosobowego „Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka” w Londynie, podgrzewały opinię publiczną krajów zachodnich, aby uzasadnić atak militarny na „reżim Assada” w „obronie praw człowieka i wolności”. Flota USA i Francji utworzyły dwa zgrupowania zdolne do ataku rakietowo-lotniczego na Syrię. Na Morzu Śródziemnym były to niszczyciele typu „Arleigh Burke”, każdy przenoszący od 8 do 56 pocisków manewrujących AGM-109 „Tomahawk” – USS „Donald Cook” (DDG-75), USS „Laboon” (DDG-58), USS „Carney” (DDG-64) oraz USS „John Warner” (SSN-785)– okręt podwodny typu „Virginia” z 12 rakietami „Tomahawk”. Francja skierowała 2 niszczyciele typu FREMM – „Aquitaine” i „Landguedoc”, każdy mający po 16 rakiet manewrujacych MdCN. W Zatoce Perskiej operowała grupa lotniskowcowa, posiadająca 90 samolotów i 168 rakiet „Tomahawk. Jądrem tego zgrupowania był lotniskowiec kasy „Nimitz” – USS „Theodore Roosevelt” (CVN-71) w eskorcie niszczycieli typu „Arleigh Burke”: USS „Sampson” (DDG-102), USS „Preble” (DDG-88), i USS „Halsey” (DDG-97).
  Równolegle, 10-12 marca Cieśninę Bosfor przepłynęły okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wzmacniając zespół okrętów Rosji na Morzu Śródziemnym. Była to najnowsza rosyjska fregata rakietowa projektu 11356 „Admirał Essen” wyposażona w rakiety manewrujące „Kalibr”, korweta projektu 1135 „Pytliwyj”, eskortowiec „Muromiec” , duży okręt Desantowy „Mińsk” i okręt podwodny projektu 636 „Warszawianka” z rakietami „Kalibr”. Do Chmejmim przerzucono transportem lotniczym dodatkowe baterie przeciwlotniczych systemów rakietowych dalekiego zasięgu S-400 „Triumf” i krótkiego zasięgu „Pancyr S”, przesuwając je w obszar Damaszku. Kontyngent lotniczy Moskwa wzmocniła dodatkowymi myśliwcami Su-35 oraz najnowszymi Su-57. Do Chmejmim przebazowano dwa „latające radary” samoloty A-50M, odpowiednik amerykańskich AWACS, które na zmianę patrolowały syryjską przestrzeń powietrzną.”

 147. Jacobsky
  12 kwietnia o godz. 1:45
  Aleś Ty głupi i naiwny. Wierzysz także w zatrucie szpiega angielskiego. Wielu niestety jest takich sympatyków Trumpa.

 148. neospazmin
  Ktoś, kto wyobraża sobie , ze tak duże lotnisko jak Tullamarine nie ma połączenia komunikacja publiczną, ten nie tylko nie zna Melbourne , ale i świat.
  On sobie go tylko wyobraża .

 149. Przodownikom blogosfery…

  Wiem, zadnego zla nie wyrugujemy wskazujac drugie zlo. PA tego raczy nie wiedziec. Izrael przypomina nam jednakze nasze postawy i postawy naszych przodkow w latach przed i powojennych. Technika przypominania, ze nie tylko Niemcy byli nazistami, ze wielu kolaborowalo, ba nawet sami Zydzi, pomaga zapomniec winy wlasne. Trudna jest zmiana paradygmatu z ofiary duzej, na mniejsza, a z ofiary na czynce prawie niemozliwa.

  A tak wlasciwie chodziloby li tylko o odpowiedzialnosc nie za to co bylo, lecz po tym co bylo, za to co bedzie, poczynajac od wlasnego podworka. Szkoda ze Wiesio I wiesiowi ludzie tego nie potrafia zrozumiec.

  Antysyjonizm jest wlasciwie monolityczny jak sam ruch syjonistyczny. Od tysiecy lat debatuja Zydzi o swoim miejscu na ziemii i byloby dobrze gdyby ten temat sami przedyskutowali do konca.

  Traktujac Zydow jako czesc swiatowej wspolnoty nie majcej prawa do wlasnego panstwa , odmawiamy tego prawa rowniez Palestynczykom, bo oni tez sa czescia Umma. Marks mowil o emancypacji Zydow, ze jest ona emancypacja spoleczenstwa od “Zydostwa”.

 150. @ozzy,
  U Solowiowa, jak zwykle, nikt nie mówi glupio, a Kedmi nieustająco bezbłędny. Wczorajsze wydanie „Wieczoru”:
  https://www.youtube.com/watch?v=L_ZKECEJu-4

 151. Symetryczny
  12 kwietnia o godz. 9:30

  Aleś Ty głupi i naiwny. Nie wierzysz w zatrucie szpiega angielskiego. Wielu niestety jest takich sympatyków Xa.
  W
  Wierzy nie wierzy; w kazdym przypadku chodzi o wiare, nie o fakty. Tego symetryczne nie zauwaza.

  Tak naprawde chodzi nie o wiare, lecz o poszlaki.

 152. Pompeo: „Rosja stanowi zagrożenie dla USA. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-pompeo-ma-zapowiedziec-zaostrzenie-polityki-wobec-rosji/rdze5qy
  USA z satelitami europejskimi stanowią zagrożenie dla istnienia świata

 153. Z dystansu
  12 kwietnia o godz. 8:20
  neospazmin
  Czy ty aby napewno byłeś kiedyś w Melbourne ?
  https://www.skybus.com.au/contact-us/
  Skybusów nie widziałeś ?

  Z dystansu
  12 kwietnia o godz. 9:43
  neospazmin
  Ktoś, kto wyobraża sobie , ze tak duże lotnisko jak Tullamarine nie ma połączenia komunikacja publiczną, ten nie tylko nie zna Melbourne , ale i świat.
  On sobie go tylko wyobraża .

  Mój komentarz
  Świat wyobrażony – to po pierwsze.
  Po drugie jest gorzej z informacjami od neospasmina. On usiłował zakłamać Australię z tym lotniskiem koło Melbourne i został przyłapany, złapany za rękę. Teraz ma jedno wyjście – iść w zaparte i twierdzić, że to nie jego ręka.
  Pzdr, TJ

 154. Wieskowi 59
  Znowu marzy sie koniec swiata .
  Nie doczekanie twoje , ty go nie dożyjesz.

 155. H.R.5404 – To define the dollar as a fixed weight of gold.115th Congress (2017-2018) | Get alerts
  https://www.congress.gov/bill/115th-congress/house-bill/5404
  ========

  Co to może oznaczać?
  Chłopcy sie przymierzają do powrotu do Bretton Wood?

 156. Kaczyński proponując obniżenie wynagrodzeń parlamentarzystom wprowadza odruch Pawłowa do własnych szeregów.Mniejsza micha a posłuch bez zmian w czasie głosowań jak prezes każe.W czasach Gierka wydłużanie schabu uzyskiwano przez smarowanie świni zadka butaprenem i przyklejaniem do ściany a następnie odsuwano koryto.Tak sobie myślę,że rodzi się nowa osobowość w polityce odruch ważniejszy niż zawartość politycznej miski.Celem korzonki pustelnika.

 157. Powinien jeszcze zobaczyć Syryjskie ruiny miast. Tam narodziła się ta religia zbrodni i kłamstwa. Paweł z Tarsu, Teraz leży w gruzach od amerykańskich chrześcijańskich bomb. Pół miliona trupów i miliony wypędzonych. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/papiez-odczuwam-bol-i-wstyd-prosze-o-przebaczenie-ws-pedofilii-w-chile/lpxjn40

 158. Z dystansu
  12 kwietnia o godz. 10:11

  Kłaniają się teksty Mackindera, Kissingera, Brzezińskiego.
  Nie odrobiłeś lekcji z PODSTAW geopolityki anglosaskiej.

 159. Wszelkie informacje o sadamowskich „atakach chemicznych” oraz innych rzeziach niewiniątek na terenie Syrii, dokonywanych przez ww. pochodzą o tzw. Syrian Observatory of Human Rights, owo „observatory” składa się z…. jednej osoby (w porywach kilku) handlarza tekstyliami, rezydującego w skromnym domku w Coventry. Fakt ten- jakieś trzy lata temu – ujawniła nie tylko stacja”Russia Today”, lecz również gazeta „Süddeutsche Zeitung”, przypominam sobie, że brytyjski „Independent” także wyrażał wątpliwości, co do rzetelności informacji pochodzących z SOHR.
  Dla mnie jest to wystarczający powód, żeby nie podchodzić bezkrytycznie do rewelacji pana Rami’ ego A. Rahmana, kryjącego się za tą, poważnie brzmiącą nazwą.
  A tu stosowny wyimek z „wikiepdii”:

  „[…]The organisation is run by Rami Abdulrahman (sometimes referred to as Rami Abdul Rahman), from his home in Coventry.[12] He is a Syrian Sunni Muslim who owns a clothes shop. Born Osama Suleiman, he adopted a pseudonym during his years of activism in Syria and has used it publicly ever since.[12] After being imprisoned three times in Syria, Abdulrahman fled to the United Kingdom fearing a fourth jail term and has not returned.

  In a December 2011 interview with Reuters, Abdulrahman claimed the observatory has a network of more than 200 people and that six of his sources had been killed. In 2012, Süddeutsche Zeitung described the organisation as a one-man-operation with Abdulrahman its only permanent member.[1] In April 2013, the New York Times described him as being on the phone all day everyday with contacts in Syria, relying on four individuals inside the country who collate information from more than 230 activists, while cross-checking all information with sources himself.[…]”

  Jeśli kto ciekaw całości, to odsyłam do źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/Syrian_Observatory_for_Human_Rights

  No owo „observatory” bardzo często powołują się: BBC oraz „Gaurdian”, że wymienią tylko brytyjskie media, w związku z powyższym jestem – czy gdyby, pod Mińskiem Mazowieckim, jakiś facet założył jednoosobowe Centralne Obserwatorium Astronomiczne, wyposażone w lornetki teatralne i poinformował, że odkrył, pomiędzy Marsem a Ziemią, nową, zamieszkałą planetę, czy wówczas BBC oraz inne poważne media dałyby mu wiarę? A gdyby jakiś Syryjczyk założył w Rosji takie obserwatorium i informował, że Amerykanie finansują ISIS i tym samym wspierają mordy na ludności cywilnej, czy wtedy zachodnie media powoływałyby się na to?

 160. Igrzyska smoleńskie w Tryńczy, czyli jaja jak berety
  https://www.youtube.com/watch?v=S-NCbhjoU-w

 161. »Saldo mortale
  12 kwietnia o godz. 9:50
  Symetryczny
  12 kwietnia o godz. 9:30
  Aleś Ty głupi i naiwny. Nie wierzysz w zatrucie szpiega angielskiego. Wielu niestety jest takich sympatyków Xa.
  W
  Wierzy nie wierzy; w kazdym przypadku chodzi o wiare, nie o fakty. Tego symetryczne nie zauwaza.
  Tak naprawde chodzi nie o wiare, lecz o poszlaki.«
  ______________________________________________

  Z tymi poszlakami to na dwoje babka wróżyła, rzekłbym nawet, że nieco bardziej przemawiają one na korzyść Rosji, tzn. przeciwko jej winie. Pisałem już o tym, ale powtórzę. Otóż Putin, przed mistrzostwami świata w piłce nożnej, które są jego oczkiem w głowie, nie podejmowałby tak ryzykownego kroku, ryzykownego, ponieważ mogłoby dojść do bojkotu, wskutek którego odbyły się alternatywne mistrzostwa – stadionów i odpowiedniej infrastruktury nie brakuje przecież w Europie. Rodzi się więc pytanie: Dlaczego właśnie, tak niefortunny czas wybrał Putin na trucie Skripalów, dlaczego nie zrobił tego znacznie wcześniej albo już po mistrzostwach, jeśli już koniecznie musiał to zrobić? Czymże to jakiś „posledowatielnyj szpionok” zasłużył sobie na tak spektakularne i dziecinnie łatwe do wykrycia, a jednocześnie nieskuteczne, unicestwienie? Każdy głupi wybrałby inny czas i metodę. Według mnie trop prowadzi w odwrotną stronę. Ujawnienie przez brytyjskie media rzeczywistych kosztów BREXIT, nieudolne negocjacje itp. mocno zachwiały pozycją May,z badań opinii publicznej wynika również, że szeregi zwolenników BREXIT stopniały na rzecz przeciwników, głównie jednak chodzi o pozycję May w partii. Afera ze Skripalami skutecznie odwraca uwagę od rzeczywistych problemów, o rzeczywistych kosztach BREXIT cichutko. Myslę więc, że to robota brtyjskich słuzb, gównie na użytek wewnętrzny.
  Zdaję sobie sprawę, że formułując takie wnioski zostanę przypisany do grona putino-, ruso-, sowieto-filów, ale nic na to nie poradzę, że alternatywa to brzmi sensowniej.

 162. Symetryczny pisze, ze USA beda walczyly z europejskimi satelitami i bedzie to zagrozeniem swiata.
  Czyzby nowa gwezdna wojna?

 163. jobrave
  12 kwietnia o godz. 11:46
  Nie ma mowy o zadnym przypisywaniu. Pieczec trucizny jest rosyjska, to nie znaczy, ze Putin ponosi tu wine. Poruszamy sie w obszarze poszlak. Biorac pod uwage dotychczasowe doswiadczenia z dysydentami, to jednak ciagle Putin etc.
  Na podstawie poszlak skazywano ludzi na smierc. Dzisiaj nie jest to konieczne. Konieczna jest natomiast rozmowa z Putinem, nawet jesli Dialog nie jest chwilowo mozliwy.
  Nie mowilbym jednak o wnioskach, o domniemaniach. Twoje sa spojne.

 164. mag
  12 kwietnia o godz. 11:37,

  Ło Jezusicku, piknik smoleński, marżoretki nawet, tylko Zenka Martyniuka zabrakło, żeby coś na okoliczność zamachu zaśpiewał

 165. Pomnik Polski to Lech Czech Rus.W ustroju państwa świeckiego otwartego na kulturę sąsiadów w ramach staropolskiej gościnności.Tak sobie myślę komu to przeszkadza.

 166. Wiesiek59
  https://de.m.wikipedia.org/wiki/Halford_Mackinder
  Nakryłeś mnie , rzeczywiście nie czytałem Mackindera, ale pamietam „brzytwę Ockhama” i twój brzydki nawyk posługiwania sie hasłowo wiedza , której nie posiadasz .
  Używanie ni przypiął , ni przyłatał, teorii politycznych z ubiegłych wieków , aby poprzeć swoją tezę o rychłym końcu Świata nie interesuje mnie.
  Jeden głupi Twitt Trumpa znowu podniecił twoją wyobraźnie i pomyśleć , że to ty byłeś tym który sie uskarżał , że Trump nie może robić tego co by chciał , bo blokuje go waszyngtoński establishment, a to byłoby przecież takie dobre dla świata.

 167. Putinolog w najlepszej tradycji kremlologów Jobrave, nie docenia Putina i myśli , ze jego polityka kręci sie wokół MW.
  Głównym celem polityki Putina jest osłabienie i skłócenie zachodu , taki zamach w UK w czasach Brexitu i osłabienia jej więzi z kontynentalna Europą , to wcale nie głupi sposób , aby wystawić na próbę zachodnią solidarność.

 168. Bez względu na powód, dla wielu Amerykanów wybór pomiędzy Donaldem Trumpem i Hillary Clinton okazał się nie mieć żadnego wyboru. Kilku z nas żywiło nadzieje, że przynajmniej zdoła skonfrontować się z Blobem i zacząć reorientować amerykańską politykę zagraniczną. Ale tak nie było.

  Doug Bandow jest starszym facetem w Instytucie Cato i byłym specjalnym asystentem prezydenta Ronalda Reagana. Jest autorem Foreign Follies: America’s New Global Empire.
  https://translate.google.com/translate?depth=1&hl=pl&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=pl&u=http://www.theamericanconservative.com/
  =============

  kolejny interesujący portal, z sensownymi analizami….

 169. Ponoć domniemanie niewinności jest naczelną zasadą europejskiej sprawiedliwości.Uniewinniono w IV RP rzekomego mordercę i gwałciciela po 18 latach odsiadki.Bo miał podobny zgryz jak ślady na ciele ofiary.Otrucie Skripala to też zgryz ale na sumieniu polityków.Ale jak Prowokacja Gliwicka jest dobrym pretekstem do podżegania do wojny. Tak sobie myślę czy duch III Rzeszy wraca do Europy a wtedy polecam hasło Stalingrad.

 170. Wiesiek 59
  Tych agenturalnych , ruskich , interesujących dla ciebie portali , to sie ale ostatnio namnożyło.
  Z reguły zawierają one jedno zdanie prawdy , aby potem sprzedać stek kłamstw, ale módl sie , napewno doczekasz swojej zagłady .

 171. Z dystansu
  12 kwietnia o godz. 12:00

  Ujmę to tak.
  Paru występujących tu facetów, ma blok psychiczny nałożony na mózg.
  Wypiera i dyskredytuje wszystko, co nie zgadza się z ich dotychczasowymi przekonaniami.
  Mechanizm wyparcia- się to nazywa.

  należysz do takich typów osobowości.
  nie modyfikujesz poglądów w oparciu o nowo poznane fakty.
  nikt ci nie udowodni że czarne jest czarne……
  zresztą, wolno ci.

 172. Wiesiek 59
  Nie mydl oczu Amerykanami . To ty wypatrywałaś Trumpa jak zbawienia , bo to ruskich agent , co to teraz na gwałt próbuje sie wyprzeć swojego mecena . Jak długo ogranicza sie to do twittow , to musisz jeszcze trochę poczekać na twój koniec swiata.

 173. Wiesiek 59
  A ty kiedyś juz coś zmodyfikowałes od czasów Mackindera.
  Jaja sobie robisz .
  Źdźbło w oku biźniego , ale własna ślepa nienawiść do demokracji i wolnego swiata to nie dowidzi.

 174. Z dystansu
  12 kwietnia o godz. 12:15

  ostatnio czytuję takie rosyjskie portale jak
  -national interest
  -the american conservative
  -foeign policy

  na pewno są prowadzone przez agentów kremla….
  bo treści tam zamieszczane różnią się od papki przeznaczonej dla john sixpacka.

 175. Wiesiek 59
  Mnie to w sumie nie przeszkadza , ale przypominam sobie jak cieńkoskóro występowałeś tu jeszcze niedawno i mam nadzieję , że to per „facet” to nie do mnie .

 176. i przestań mi nawijać o demokracji jako szczycie osiągnięć człowieka.
  to wydmuszka usprawiedliwiająca bezkarne ataki na inne kraje.
  fasadę, frazesy i pustosłowie, bierzesz za dobrą monetę.
  liczą się fakty, czyny.
  i ilość trupów jakie za sobą pozostawia ta demokratyczna krucjata.

  kolejne nazwisko do poznania, to lord Ashton.
  nic się nie zmieniło w celach polityki anglosaskiej
  geny Vikingów są dalej mocne.

 177. Symetryczny,

  powtarzam Ci po raz kolejny: wolę z kimś innym stracić, niż z Tobą (i z RT) zyskać.

  Poza tym nigdzie nie pisałem o sprawie szpiega, którego potraktowano noviczokiem.

  Może jednak wdychaj mniej aromatycznego amoniaku radzieckiego.

 178. Wiesiek59
  Zaczytujesz sie redakcyjnymi , kreacjonistycznymi portalami w USA .
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_American_Conservative

 179. Wiesiek 59
  Z ludźmi twojego pokroju trudno dyskutować , bo nawet nie są w stanie zauważyć , ze codziennie i to nawet na tym blogu korzystają ze swoich demokratycznych praw , ktorych innym odmawiają , ale spróbuj tylko imię ich odmówić , to najgłośniej bedą sie ich domagać.
  I przestań mnie zasypywać twoja encyklopedyczną znajomością nazwisk , te potrafisz nawet ty wygooglować.

 180. Z dystansu
  12 kwietnia o godz. 12:38

  Mnie interesuje polityka, geopolityka, nie religia.
  No, chyba że WPŁYWA na politykę i polityków….

  Panom tam piszącym, trudno odmówić kompetencji, realizmu, wiedzy, pełnienia w przeszłości wysokich funkcji.

  Poza tym, o ile wiem, religijnych fundamentalistów różnej maści w USA dostatek?
  Więc w każdym amerykańskim rządzie znajdzie sie kilku?
  Ten fakt jest mi znany.
  To towarzystwo wraz z proizraelskim lobby, steruje poczynaniami amerykańskiego rządu.
  I nic na to nie poradzisz….
  To oni finansują kampanie wyborcze amerykańskich polityków, kierując ich w kierunku konfrontacji i dominacji globalnej.

 181. Wiesiek 59
  Szkoda czasu na ciebie, dopiero co sie tymi reakcjonistami zachwycałeś ,podobnie jak Trumpem , aby w następnym momencie wszystkiego sie. wyprzeć.
  Tak szybko jak ty to rzeczywiście chyba nikt nie jest w stanie zmieniać swoich poglądów.
  Jedyną stała u ciebie jest niechybny koniec swiata i dla potwierdzenia tej tezy grzebiesz po wszystkich internetowych śmietnikach.
  Życzę szczęścia w dalszych poszukiwaniach , mnie w momencie starczy.

 182. Wiesio donosi i popelnia bledy…..

  Poza tym, o ile wiem, religijnych fundamentalistów różnej maści w USA dostatek?
  Więc w każdym amerykańskim rządzie znajdzie sie kilku?
  Ten fakt jest mi znany.
  To towarzystwo wraz z proizraelskim lobby, steruje poczynaniami amerykańskiego rządu….

  Bowiem to towarzystwo, religijni okolochrzescijanscy fundamentalisci czekajacy na mesjasza sa wlasnie proizraelskim lobby w USA, bardziej niz amerykanscy zydzi. Tylko, ze Wiesio o tym nie wie.

 183. Z dystansu
  12 kwietnia o godz. 13:07

  Wiesiowy czlowiek nie wie o czym i co pisze. Nudzi sie i czeka na wlasny koniec swiata lub jego swiat jest zamkniety. Tak rowniez mozna.

 184. Wiesio jest genetycznym rasista, tym razem przeszkadzaja mu Vikngowie.

 185. Z dystansu
  12 kwietnia o godz. 12:09

  Putinolog w najlepszej tradycji kremlologów Jobrave, nie docenia Putina i myśli , ze jego polityka kręci sie wokół MW.
  Głównym celem polityki Putina jest osłabienie i skłócenie zachodu , taki zamach w UK w czasach Brexitu i osłabienia jej więzi z kontynentalna Europą , to wcale nie głupi sposób , aby wystawić na próbę zachodnią solidarność.
  _____________________________________________________
  Naskoczyłeś na mnie, choć ja nigdy nie zabieram głosu w żadnej sprawie z pozycji eksperta, podobnie rzecz się ma w sprawie Skripalów, wyraziłem jedynie swoją opinię uznając, że jest wystarczające niedebilna, by ją tu przedstawić. Ponadto:
  Czy ja kiedykolwiek twierdziłem, że jest odwrotnie – chodzi „główny cel polityki Putina” (choć ja uważam – słusznie chyba – że to raczej środek do osiągnięcia celu, niż cel sam w sobie, ale mniejsza o detale).
  Bojkot mistrzostw jako sankcja był rozważany przecież już na początku, ryzyko więc istniało i Putin, który według Ciebie ma w dupie mistrzostwa, musiał się z tym liczyć.
  Niepotrzebnie próbujesz ze mnie zrobić durnia przypisując mi, jakobym uważał, że polityka Putina „kręci się wokół MW”, twierdzę tylko, że – w przeddzień MŚ – jest mu nie na rękę wszczynanie jakichkolwiek konfliktów, które mogłyby tej imprezie zagrozić. MŚ mają pokazać Rosję przyjazną, otwartą, nowoczesną, świetnie zorganizowaną, bogatą i potężną, nie wspomnę już o tym, ile kasy w te imprezę wpompowano, toteż rujnowanie tego wszystkiego poprzez irracjonalne działania, które mogą -potencjalnie- wszystko zepsuć, mija się z celem. A w sprawie konfliktowania Zachodu, czy „desolidaryzowania”, jest setki innych pól, na których można działać dyskretniej i skuteczniej.

 186. Wiesiek, gdy nie ma argumentów, to zmienia temat. Zmiana tematu u Wieśka to jazda po Anglosasach, oraz po demokracji jako ustroju agresywnego, podstępnego,wrogiego, takiej wydmuszki wymyślonej przez Anglosasów (czytaj Anglosyjonistów).
  Ostatni przykład wieśkowych deliberacji:

  „i przestań mi nawijać o demokracji jako szczycie osiągnięć człowieka.
  to wydmuszka usprawiedliwiająca bezkarne ataki na inne kraje.”

  Demokracja wydmuszką. Ileż pogardy dla myśli ludzkiej w tym jest, ileż pychy, wiary we własną nieomylność i w mądrość przekazywanych dyspozycji i wytycznych mówiących Wieśkowi co i jak, a także agresji przejawiającej się w zuchwałym, lekceważącym rozum odwracaniu znaczeń, np. demokracja atakuje inne kraje. Itd.

  Misz masz zdobytych i nadanych memów i Wiesiek z tej mieszanki kleci i zamieszcza na EP niezliczoną ilość takich samych komentarzy w duchu i tonie zalecanym.
  Pzdr, TJ

 187. tejot
  12 kwietnia o godz. 13:37

  Trzeba być ślepym i głuchym, by nie widzieć faktów.
  Demokracja jest taka jak chrześcijaństwo.
  Pod pozorem łagodności, miłości bliźniego, ekspanduje, niszcząc wszystkie oporne kultury.
  Przodują w tym eksporcie trzy kraje- USA, GB, Francja.
  W ilu konfliktach zbrojnych obecnie uczestniczą?
  Od ilu lat?

  Odporność na wiedzę i zamiatanie faktów pod dywan, to zdaje się dla odmiany pańska specjalizacja?

  Argumentów w stylu- portal mi się nie podoba, nie przyjmuję.

 188. Artykuł Paula Craiga Robertsa, Asystenta Sekretarza Skarbu USA ds. Polityki Gospodarczej za prezydentury Ronalda Reagana i przewodniczącego Instytutu Ekonomii Politycznej.

  Gdybyś był(a) prezydentem Francji lub premierem Wielkiej Brytanii, czy pozwolił(a)byś szalonym kryminalistom z Waszyngtonu wciągnąć cię w konflikt zbrojny z Rosją?

  Nie sądzę. Ja też bym na to nie przystał. Zatem co się dzieje z Macronem i May? Co się dzieje z rządami Francji i Wielkiej Brytanii? Co się dzieje z francuskimi i brytyjskimi mediami? Czytałem ostatnio, że były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair jest teraz wart 100 milionów dolarów – otrzymał wypłatę za okłamanie rządu Wielkiej Brytanii i społeczeństwa, aby poparły inwazję reżimu George’a W. Busha na Irak. Czy Macronowi i May obiecano to samo?
  https://exignorant.wordpress.com/2018/04/12/idioci-prowadza-swiat-ku-zagladzie/
  ===========

  Trudno się nie zgodzić.
  Idioci chcą Armageddonu.

 189. Kurcze, mój post wyparował, nie wiedzieć czemu.
  A pisałam w nim do @Wieśka59, nie pierwszy raz z taką intencją, by przestał dyżurować 24h na blogu i trochę odpoczął, pogrążając się w głębszej refleksji i nie gonił bez tchu króliczka, mieszając wzajemnie wykluczające się, zmienne zresztą poglądy z informacjami, opiniami itp.
  Świat prawdopodobnie przetrwa jeszcze trochę, mimo katastroficznych prognoz Wiesia, któremu jeszcze raz radzę, by odetchnął od polityki, która zresztą chyba go nie potrzebuje.

 190. W historycznym środku Warszawy powstał pomnik kiczu.

  Ma upamiętniać zmarłych w wyniku niemożliwości opanowania pychy w obliczu kaprysu nieba, które zechciało okryć grunt ( nie Ziemię ! )

  Do samolotu ( który rozbił sie nieopodal zwykle nieużywanego starego lotniska na terenie Federacji Rosyjskiej i nie mającego nowoczesnych urządzeń ) wsiadło wiele osób kierowanych pychą. Na tym lotnisku brawurowo wylądował wcześniej samolot wojskowy i nikt nie został skarcony za tą brawurę.

  Intencją obu wizyt na tamtym terenie było uczczenie ofiar w większości wcześniej pełniących służbę Rzeczypospolitej. Druga z tych wizyt musiała się ponoć odbyć, bo, w przeciwnym przypadku zraniona by była duma odnowicieli Polski.

  Pycha pchających się do samolotu tragicznie rozkawałkowanego niczego nie nauczyła następnego pokolenia inteligentów chcących uczcić mściwe wymordowanie części inteligencji II Rzeczypospolitej i mieniącej się prawdoelitą.

  Minęły lata i teraz pragnie się uniemożliwić wysyłanie światełek do nieba, bo owo wysyłanie jest robione w duchu róbta co chceta, a nie w duchu kaprysu Zbawiciela Polski.

  Pomysł słupów świetlnych przed pałacem prezydenckim – podobnie jak schody którymi nie da się wejść do Victorii jest – wyrazem pychy Zbawiciela Polski i jego gwardzistów.

  I zostanie on wyklęty ( i oni wyklęci ) przez kapłanów wraz z mściwym Katonem którego ojcu wycięto w szpitalu nieśmiertelność. Za w deptanie w błoto prawdy, którą ponoć zbawcy Polski otrzymali w depozycie, Naczelnik jej najwięcej.

  Wulgarne Panie Marszałku Kochany, rozkosznie liryczne Nie będę latała w klasie turystycznej! oraz wysoce kulturalne Niech to chamskie lewactwo zamknie mordę! to nie jest to za co suweren będzie całował po rękach.

  Na grobie Naczelnika figlarny lud będzie pastą do zębów wskazywał:

  Ostrożnie! Tu leży zdyfymowany!

  Bizantyjskie ceremoniały, bizantyjska pogarda dla tłumów ludzi opłacanych śmieciówkami przez posłuszne owieczki, to nie jest coś co czeka na śmierć Władysława Frasyniuka.

  To może się skończyć szybciej niż ładnie zaśpiewana i ładnie zinstrumentowana piosenka zaproszenieSiądź przy mnie Ramono!

  Wcześniej pokornie prze pól dnia trzeba włosy trefić, przed zaśpiewaniem piosneczki człowieka z narodu, który chce ponoć Polaków zrobić w kukułę.

  ***

  Uwaga: zanim się poczujesz obrażoną lub obrażonym, sprawdź czy nie jesteś odwodnioną lub odwodnionym. Bo Krystyna Pawłowicz to ona tak z głodu chyba …

  ***

  https://www.youtube.com/watch?v=8nHwILs8bdo

 191. mag
  12 kwietnia o godz. 14:13

  Robię to co lubię, w sposób jaki lubię.
  Nie jestem zzewnątrzsterowny, podatny na naciski mało zorientowanych w temacie ludzików.

  Zerowa wiedza zawsze kończy się wycieczkami osobistymi tych panów.

 192. Jerzy Zakrzewski-Palatine,Illinois

  polish joke

 193. jestem2itam
  12 kwietnia o godz. 14:40
  Ubzduralem sobie , ze jestes ( prosze wybaczyc poufalosc ) kobieta ale jezeli to nie prawda to i tak jestes kims od dawna wyczekiwanym na tym blogu .
  Jezeli jestes , to nawet gdybys byla guzdrzaca sie staruszka , wiedz, ze gdybym byl mlodszy … patrzac na pogode za oknem ( mokre pochylosci ) – pewnie nie jestes .

 194. Nieuczesany oryginał z wypisanym śpiewanym tekstem z dedykowany paniom nie mającym nieprzemijającej urody dziecka takiej jaką ma Sinéad Lohan.

  Zbliż się Ramono, zamknij wilgotne swe oczy,
  Wnet smutki przeminą, twe zmysły się zbudzą wraz z nocą.
  Piękne kwiaty miasta buciorami bywają zdeptane,
  Jakże mam to wyjaśnić,
  Gdy nad mlekiem rozpaczasz, gdy nad mlekiem rozpaczasz rozlanym.

  Lico czerwone, pięta spękana, twych pocałunków słodki smak,
  Jak nektar go spijam zlizując cię całą do dna.
  Czym się martwisz, za czym gonisz, czy o wszystko tak bać musisz się,
  Moje serce jest smutne,
  Kiedy widzę jak serio, jak serio traktujesz ten sen.

  Wielki zamęt masz w głowie i rozróżnić nie możesz co jest prawdą, a co ci się śni,
  Wciąż rozdarta jesteś między tym, czy masz zostać, czy iść.
  Ogłupili cię strasznie i wmówili, że już koniec opowieści tej znasz,
  Lecz czy dobrze ci z tym, przed sobą przyznaj się dziś,
  No bo po co udawać i grać ?

  Czy naprawdę myślisz, że jesteś lepsza od wszystkich, i że od ciebie nie jest lepszy nikt,
  I czy wierzysz w to, że nie masz nic do stracenia i do zyskania też nie masz nic?
  Otaczasz się ludźmi i gratami zapychasz swój dom,
  Nie bądź taka jak oni, lepiej zaraz Ramono,
  Lepiej zaraz Ramono z tym skończ.

  To jak głową w mur, albo grochem o ścianę, moje słowa nie obchodzą cię nic,
  W głębi serca już wiem, że ci pomóc nie mogę, może jutro, na pewno nie dziś.
  Wszystko ciągle przemija, na naszych oczach się zmienia,
  Po prostu zrób co masz zrobić i już.
  Któregoś dnia może wrócę i wreszcie będę dla ciebie,
  Dla ciebie wypłakać się mógł.

  https://www.youtube.com/watch?v=oBQWxDusL6I

 195. W Syrii prowadzona jest syryjska akcja Wisła.Przemieszczają miejscowych banderowców a mogli zabić jak osadnicy z Bogiem na ustach Indian amerykańskich.Dlaczego legalna władza w Syrii nazywana jest reżimową skoro wymaga poszanowania głosu ludu co nastąpiło w wyborach.Izrael rękami jankesów chce zaprowadzić żydowskie porządki u sąsiadów.Czy to nie są metody zapożyczone od III Rzeszy jako przestrzeń dla wybranego narodu.Tak sobie myślę,że Holokaust jednak nie nauczył nie czyń drugiemu co tobie nie miłe.Prawdziwych Żydów już nie ma.

 196. SŁOWIANIN STANISŁAW
  12 kwietnia o godz. 15:26

  Jest doskonały wręcz WZORZEC postępowania, implementacja nie powinna być trudna, bo ma wielowiekową tradycję…..

  https://wolnemedia.net/kolonializm-made-in-england-4/

  Wszystkie kraje powinny się od tego niedościgłego wzorca demokracji i propagatora wolności i praw człowieka, nieustannie UCZYĆ.
  Może kiedyś dorównamy mistrzom.
  HIPOKRYZJI…..

 197. Pomnik Polski, polski pomnik czy polish joke?

  A ja się pytam, czy te szacowane na czterdzieści tysięcy rocznie ofiary smogu nie zasługują na jakiś pomnik?
  A ofiary wypadków drogowych, też parę tysięcy rocznie?

  Klasa polityczna doprowadziła Polskę do poziomu republiki bananowej, wszędzie Kościól i nepotyzm.
  Proszę mi nie mówić, że PO to tylko troszkę a wszystkiemu winien PiS.
  Moim zdaniem, PO zaczęło a PiS poszedł na całego i to wszystko przy zezwoleniu większości obywateli.

 198. Saldo mortale:
  „Czy brak zasad lub ich lamanie po jednej stronie usprawiedliwia kogokolwiek, gdziekolwiek po drugiej stronie? Mam chwalic Rosje, Syrie i Iran, dlatego, ze USA lamia zasady? Nonsens, ktory czesto sie powtarza w blogosferze; tlumaczenie zla jednych, zlem drugich. Chociaz tu chodzilo o inna kwestie.”
  Chyba biczujemy czesciej i z wieksza przyjemnoscia Ruskich, Iranczykow i Assada niz Amerykanow lub Izrael. I znajdujemy w tym duza przyjemnosc. Jak ktos krytykuje izraelskiego ministra za jego rasizm to zawsze jest hak, ze jest ukrytym antysemita. Ty bedziesz pierwszy, aby to zauwazyc. 🙂

  „Zachwyca sie syryjsklim rezimem.”

  To nstepny kwiatek. Nie, jestem daleki od zachwytu, ale staram sie byc realista i stwierdzam, ze tamtejsze grupy czy tez klany nie bardzo dorosly do demokracji i ten tyran, obojetnie jakie jego imie, to mniejsze zlo. Przyklad Libii, Iraku i Jemenu nie jest budujacy.
  Mamy rowniez te feudalne sredniowieczne panstewka uzbrojone po zeby przez Zachod, gdzie jeszcze niedawno pojscie do kina bylo zbrodnia. Albo prowadzenie samochodu przez kobiete. 🙂 Pisalem kiedys o mistrzostwach swiata w szachach blyskawicznych zorganizowanym w SA i jak wycyckano ladnie szachistow izraelskich, odmawiajac im wizy wjazdowej. I nikt nie ruszyl palcem.

  „Media swiatowe”
  A to takie o swiatowym zasiegu i renomie w sprawach rzetelnosci informacyjnej. BBC, CNN, DW, France24, RT, agencje prasowe, niektore dzienniki jak WSJ, NYT, Washington Post, The Economist. Bylem kiedys dziennikarzem i uczono nas pilnie, komu wierzyc, a komu nie.
  Nie cytuje doniesien Radia Maryja albo „Glosu Polskiego”. Lub nawet TVN, GW lub TVP bo to zadne zrodla. One korzystaja z doniesien zrodel pierwotnych. Same natomiast niczege nie kreuja, poza szumem informacyjnym.
  W sprawach informacyjnych, zwlaszcza, gdy kogos o cos sie obwinia stosuje zasade „benefit of doubt”. Tej zasady juz dawno zaniechano w glownych mediach i wszystko wyglada jak nagonka na Facebooku, gdzie kazdy, nawet kompletny moron moze cos napisac od siebie.

 199. Z dystansu nie dyskutuje, bo argument, ze jeseli ktos ma inne zdanie niz on, to Ruski, ruski troll albo ruski agent.
  To zupelna blokada umyslowa, zator w mozgu.

 200. Saldo mortale:
  „Media swiatowe ladnie brzmia i mialy podkreslic powage i wage PA2155. Nonsens.”
  No wiec, jakie zrodla podkreslaja waznosc tych dlugich tekstow, ktorymi raczysz nas prawie codziennie?
  Henryk Grynberg?

 201. Dodam, ze zgadzam sie z opinia jobrave, nie przypisujac tym Ruskim (Putinowi) dzialan irracjonalnych. Polityka rosyjska jast az do bolu racjonalna i przemyslana. Don’t make mistake about it.
  I nie zachwyca mnie wcale polityka Rosji.
  Co do dzialan irracjonalnych to na tym biegunie mamy D. Trumpa i wszystkich tych przywodcow swiata zachodniego, ktorzy widza z nim wspolna droge.

 202. Saldo mortale:
  „Nie ma mowy o zadnym przypisywaniu. Pieczec trucizny jest rosyjska, to nie znaczy, ze Putin ponosi tu wine. Poruszamy sie w obszarze poszlak. Biorac pod uwage dotychczasowe doswiadczenia z dysydentami, to jednak ciagle Putin etc.”

  Z ciebie podobno teatrolog z wyksztalcenia, a ja z racji mojego zawodu otarlem sie o chemie organiczna i chemie analityczna.
  Struktura Nowiczoka jest znana i wyprodukowac go w laboratorium, nawet technicznie nieco skromnym nie jest trudne. Podobnie argument, ze jego czystosc wskazuje na zrodla panstwowe (czytaj-Rosje). W realu, zanim sie zacznie produkcje na wieksza skale, rozpoczyna sie od skali laboratoryjnej. I ta skala produkuje lepszy produkt niz skala techniczna lub produkcja w reaktorze. Podobnie z oczyszczaniem glownego produktu z zanieczyszczen.
  W dniu dzisiejszym, nawet za sskromne pieniadze mozesz kupic sobie do domowego laboratorium takie urzadzenia, jakie chcesz. Nie jest to tylko zlewka, biureta lub chlodnica Liebiga.
  Do otrucia tego szpiega potrzebowano bardzo mala doze tej trucizny.
  Ale moze nie dyskutujmy na temat politycznej chemii organicznej.

 203. Zwróciłem uwagę na Sinéad Lohan dawno.

  Spodobała mi się jej dbałość o to, aby obrazy będące kurtyną jej śpiewu nie nudziły i nie były fantasmagoriami na modłę Zbigniewa Beksińskiego, czy też widokowym sprawozdanie z wojny transomersów dla pryszczatych. Czarny kot, drzwi pokoju numer 13 i pięknie pękająca struna gitary były do niedawana jej jedyną wizytówką jaką miałem.

  Alternatywna jej muzyka nie pieści mego ucha i z lekkim zaskoczeniem spotkałem jej wykonanie ballady o Ramonie ozdobionej bezpretensjonalnym tańcem śpiewaczki i tańcem kamery filmowej wokół niej. Oprócz głosu i talentu ta kobieta ma gust i pomysł na swój udział w sztuce. Wikipedia cytuje takie jej widzenie:

  Her lyrics have been inspired by Shakespeare and Lewis Carroll and have „intense, colorful imagery.

  Być może dziś opisywana Irlandka tuli do snu wnuki (swoje lub cudze) w Nowym Orleanie. Ale gdy jako młoda kobieta zaśpiewała piosenkę Boba Dylana, to teatr sztuki dysponował już rozwiniętą mikrofonizacją i kamerami niesionymi na obojczykach, ale to nie było porozumiewanie się pilota z wieżą kontrolną tylko wdzięczny taniec wokół stojaka. Dziś ulice są pełne ludzi mówiących do siebie widocznych poza zasięgiem ręki, a ją sfilmowana z tak bliskiego, że chciało by się ją przytulić. Bo to jest ballada o kimś bliskim.

  Nie łudźmy się za 2 Ramona stała brygada jaką mieliśmy okazję obejrzeć w ostatnich kadrach znanego pod polskim tytułem Pocztówki znad krawędzi.

  Ale aby wzruszyć i zachwycić trzeba mieć talent.

  A tu wystarcza kółko przewijania i klawiatura aby zrealizować:

  Bo ja mam talent. I niech mnie który spróbuje przepędzić.

  https://www.youtube.com/watch?v=VDW3pbs1LbQ

 204. PA numerowy
  Ja z ruskimi trollami tez nie dyskutuje, tak więc jesteśmy zgodni , chyba ze dalej będziesz sie tak głupio podkładał :
  „media światowe”.

 205. z dystansu:
  Obdarowujesz wszystkie blogi swoimi zlotymi myslami, ktore powalaja z nog swoja jasnoscia. Cos jak tweety trumpowskie, nie obrazajac Trumpa.

 206. W Guantanamo brzydzą się użycia gazu. Tam używają lejka i wiadra wody ekologicznej aby po wlaniu do gardła delikwenta przyznał się do napisania Pana Tadeusza.Tak sobie myślę,że co kraj to obyczaj bo suweren wszystko może jak mawia stary Morawiecki.

 207. Francja chce napaść na Syrię.Jest okazja nawiązać do Napoleona i przygotować pisowską ekspedycję jak na San Domingo czy Somosierrę.Bo Moskal u bram chrześcijaństwa zachodniego.Tak sobie myślę czy to już nowa wersja wypraw krzyżowych i powrotu pasów cnoty.Macron może mieć rozterki bo kobiety na wojnie szybciej dostają kolejnych zmarszczek.Szczególnie przez głupotę mężów.

 208. PA numerowy
  i tak to z wami jest, niby nie dyskutuje , a dalej popuszcza .
  Te twoje sensacje odciążające Rosję: z BBC, CNN, Franc 24 , nie wspominając innych źródeł i lektur , ktore polecasz , to niby wszystko sam osobiście oglądasz i czytasz i to w oryginale. Tutaj ktoś wyraźnie przeszukuje media światowe i to tylko w jednym celu , dla siania wątpliwości w rosyjska odpowiedzialność i to wszystko tylko ty , gratuluje .

 209. z dysonansu:
  „i tak to z wami jest, niby nie dyskutuje , a dalej popuszcza .”
  Nie wiem, czy znasz maksyme R. Descatesa: Cogito ergo sum?
  Nie palam sympatia do Rosji, ale nie znaczy to, ze obrzuce ja kazdym g…em, tylko dlatego, ze to Rosja.
  Po serii roznych wpadek (Kosowo, Irak, etc.) warto sie zastanowic, co w danym przekazie jest prawdziwe, a co nie. Nie tylko Rosjanie manipuluja.
  Innocent before proven guilty.
  Zyje w Kanadzie i te ksiazki, ktore cytuje sam przeczytalem a newsy sam widzialem na wlasne oczy.

 210. Z dystansu
  12 kwietnia o godz. 17:49

  Z ciekawości spytam, z jakich źródeł czerpie pan wiadomości o świecie?Które sa tak miarodajne, rzetelne, obiektywne?
  Chętnie się zapoznam.

  Czytając codziennie te 50-100 stron informacji, wyrabiam sobie pogląd.
  Pan bazuje na ilu stronach?
  A może, tylko nagłówkach?

 211. Powinno byc:
  Innocent until proven guilty, oczywiscie

 212. Pani Merkel odmówiła udziału w wycieczce do Syrii niemieckiego komponentu.
  Jeden z niewielu rozsądnych polityków…..

 213. z dysonansu:
  Jak juz tak palasz checia przylozenia temu drugiemu w dyskusji, moglbys sie podciagnac merytorycznie.
  A tak to: wicie rozumicie…jak w PRLu. Wiecej slusznosci ideologicznej niz argumentow merytorycznych.

 214. To, jak prezentuje się Wiesiek na EP, jak przedstawia siebie jako oczytanego, myślącego, umiejącego prawidłowo kojarzyć, itd., to jest typowy efekt Dunninga-Krugera. Wiesiek zatrzymał się na pierwszym odcinku krzywej Dunninga-Krugera, na jej maksimum.
  Pzdr, TJ

 215. Pa
  U ciebie wszystko jest tak wiarygodne, jak twoja łacina i informacje Wieśka, który w jednym ma racje , lepiej coś porządnego przeczytać , jak tkwić z wami na blogu .

 216. z dysonansu:
  „U ciebie wszystko jest tak wiarygodne, jak twoja łacina i informacje Wieśka, który w jednym ma racje , lepiej coś porządnego przeczytać , jak tkwić z wami na blogu ”

  Masz na mysli Pismo Sw.?

 217. Nasz miły, upierdliwy i bohaterski Staruszek, dowiedziawszy się o krążącym nad blogiem funkcjonariuszem publicznym zrobił to, czego można spodziewać się po kimś, kto resztki odwagi cywilnej oddał Moczarowi i Piaseckiemu, jakiś czas temu:
  z właściwą sobie ostentacją pożegnał akolitów (a właściwie akolitki w liczbie dwóch) i zwiał w okoliczne krzaki.
  Tam, przyczajony, o głodzie, wytrzymał dwie doby, aby objawić się pod nowym nickiem i bohatersko zadąć w pomarszczoną zębem czasu trąbę.
  Dmie, furczy, buczy, pokonując jakoś właściwą starczej konstrukcji dychawiczność, natchniony nową odwagą: leśniczy poszedł na obiad – teraz pokicam.
  No i czas jest także na to, aby wróciła czterysta czwórka, która na wieść o oddalonych o kilka tysięcy mil ludziach Ziobry, założyła potrójnego pampersa.
  Witajcie, witajcie Rycerze Klubu Zajęczych Serc!
  Widmo oddalone, zwieracze bezpieczne.

 218. Dziwna doktryna Izraela po Marszu Żywych wrócą do mordowania w Syrii.Tak sobie myślę o żydowskiej hipokryzji.

 219. tejot
  12 kwietnia o godz. 18:10

  Też grzecznie spytam, na jakiej bazie informacyjnej, dyskredytuje pan notorycznie moje poglądy czy koncepcje?
  Nie nadąża pan, nie łapie, odeślę do stosownych autorów, publikacji.

  Sadzę że czytanie nowych treści sprawia panu trudność.
  A tym większą, przyswojenie faktu że się pan w wielu kwestiach myli, jest niezorientowany, czy był sukcesywnie dezinformowany.
  Wierzyć przez całe lata w propagandowe bzdury- to bolesne, uświadomić sobie własną naiwność….

 220. neospasmin
  12 kwietnia o godz. 4:53
  Pomniki stawiane zmarłym są w naszym kraju, i nie tylko w naszym, z reguły na cmentarzach, ale też w miejscach upamiętnienia klęsk, wypadków czy katastrof. Plac Zwycięstwa nie jest ani cmentarzem, ani miejscem katastrofy smoleńskiej. Okazały pomnik ofiarom tej katastrofy wzniesiono na Powązkach.
  Istotą całego zamieszania jest polityka. Politycy powiedzieli „oni polegli” zanim pokazano jakiekolwiek dowody na zamach. Czy po to aby uczcić polskich żołnierzy i oficerów zamordowanych w Katyniu w ciągu trzech dni konieczne były dwie wyprawy do obcego kraju ważnych delegacji? Czy gdziekolwiek na świecie w ciągu trzech dni lecą dwie grupy polityków, bo nie mogą uzgodnić między sobą która ważniejsza, która ma coś do powiedzenia i pokazania? Osobno leci premier z ważną misją dziejową i przynależnymi uprawnieniami do prowadzenia polityki zagranicznej, a trzy dni później leci prezydent z prywatną wizytą, ale też otoczony świtą polityków, by wygłosić przemówienie i rozpocząć jak mówią kampanię wyborczą. Prezydent i premier nie udawali się do Katynia rok do roku, ani przedtem, a co gorsze i później takich wizyt nie było. Chęć manifestacji własnej wizji polityki zagranicznej niespójnej i nieudolnej przeważyła, ale skutki okazały się tragiczne i dalekosiężne. To co miało przywrócić normalne stosunki między Polską i Rosją spaliło na panewce.
  Kto na tym skorzystał? PIS doszedł do władzy po trupach ofiar prowadząc politykę nienawiści do części społeczeństwa i wrogości do sąsiada, nie bacząc, że Rosja to wielki kraj i atomowe mocarstwo. PIS stał się zakładnikiem polityki nieufności i wrogości wobec wielu państw. Nie znajduje miejsca wśród wielu państw Unii Europejskiej, której stale coś wytyka, nie zgadza się z wieloma postulatami i nie reaguje na praktyczne i mądre rady. To może się źle skończyć. O ile partii rządzącej nie będę żałował to szkoda straconego czasu i możliwości.
  Pozdrawiam

 221. Głosujcie na Prawo i Sprawiedliwość!

  Będziecie mieli połączone ministerstwo kultury, edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego pod światłym kierownictwem odwodnionego i głodnego quentin t..

  Gdybym czyichś tekstów nie rozumiał i nie umiał bym ich przewijać, to też by mi się klawiatura spieniła.

 222. Wnioski

  1. O ile jest to już któraś z kolei podobna sytuacja w Syrii, to nie uważamy żeby utrzymywano status quo. Pewne zbrodnie i przekłamania w wykonaniu USA i sojuszników wychodzą na jaw, co wywołuje coraz silniejsze próby wzniecenia dużego konfliktu. Ich rozumowanie jest bardzo proste – kiedy dojdzie do wybuchu dużego konfliktu, nikt nie będzie już pytał „kto faktycznie używał broni chemicznej?”. Dzięki temu osoby mające sporo na sumieniu będą mogły poczuć się pewniej. Póki co, winni desperacko szukają konfliktu, co jest bardzo niebezpieczne.

  2. Za sprawą mediów świadomość ludzi na temat zmian zachodzących na Bliskim Wschodzie jest niska. Tłumy żyją przekonaniem, że każdy kraj z tego regionu świata rządzony przez dyktatora przechodzi straszliwe męki, które są łagodzone interwencją wojsk z demokratycznych państw. Fakty wskazują, że jest inaczej. Poniższy filmik jest oczywiście za krótki, ale dzięki „powiązanym filmom” możecie zobaczyć np. jak wyglądała Libia (rządzona przez dyktatora) tuż przed interwencją USA.

  3. Wokół prezydenta USA pojawia się coraz więcej neokonserwatystów, co sugeruje próby rozpoczęcia kolejnych konfliktów zbrojnych. Trump wygląda dziś żałośnie na tle swoich wpisów z 2011 roku. Sugerował wówczas, że Obama rozpoczyna wojnę w Libii, aby poprawić swoje sondaże. Z naszej perspektywy jedynym plusem Trumpa jest fakt, że jego ataki koncentrują się bardziej na Syrii niż Rosji, co odsuwa widmo ewentualnego konfliktu w Europie.

  4. Tak czy inaczej, kolejne sankcje wobec Rosji stały się faktem. Amerykańskim podmiotom narzucono wyprzedaż akcji wielu rosyjskich firm, co poskutkowało ostrymi spadkami indeksów i osłabieniem rosyjskiego rubla. W myśl zasady „kupuj gdy leje się krew” uznajemy obecną sytuację za okazję inwestycyjną (po ostatnich spadkach zwiększyliśmy ekspozycję na Gazprom).

  5. Zamieszanie wokół Syrii doprowadziło do wybicia ceny ropy naftowej. Warto jednak pamiętać, że tuż przed ostatnim kryzysem finansowym również mieliśmy silny wzrost ceny ropy. Następnie nadeszły ostre spadki. Nie można wykluczyć, że i tym razem będzie podobnie. Jeśli skala spadków będzie znacząca (25-35%) do gry najprawdopodobniej wejdzie FED. Pisaliśmy na ten temat już kilkukrotnie, a ostatnio w tym przekonaniu utwierdził nas dyrektor JP Morgan – Jamie Dimon. W liście do akcjonariuszy Dimon stwierdził, że „podczas podwyżek stóp procentowych i redukcji bilansu musimy być przygotowani na radykalne działania ze strony banków centralnych – FED i inni będą musiały reagować na sytuację na rynku”. To słowa jednego z najbardziej wpływowych bankierów na świecie.
  https://independenttrader.pl/czy-konflikt-w-syrii-przerodzi-sie-w-iii-wojne-swiatowa.html

 223. neospasmin
  12 kwietnia o godz. 4:53
  „Wielkie usuwanie pomników” napisała dzisiejsza Gazeta Wyborcza i dalej „Pomnik upamiętniający milicjanta Tomasza Syskę, który zginął na służbie, jest pierwszym na Opolszczyźnie, który został usunięty na mocy ustawy dekomunizacyjnej”. W kolejce na usunięcie czekają tysiące takich pomników. Czy w Australii każdy rząd, który dochodzi do władzy zaczyna rozbierać stare pomniki i budować nowe, swoje własne i swoich polityków?

 224. wiesiek59
  12 kwietnia o godz. 14:12. Reakcyjni oligarchowie amerykanscy, ktorych dynastia wzbogacila sie na budowaniu rafinerii dla Stalina i Hitlera, bracia Dawid i Aaron Koch, wymusili na dwoch stanowych legislaturach wprowadzenie kary 25 lat wiezienia dla pokojowych demonstrantow przeciwko instalowaniu rurociagow w poblizu podziemnych rezerwuarow wody pitnej. Rurociag dynastii Kochow , Keystone Pipeline, ktory niesie ciezka rope z Kanady do rafinerii Kochow w Luizjanie mial juz dwa razy wiecej wyciekow niz przewidywano.

 225. quentin te
  jest inny On nie jest kiczem natury jak wszyscy . On ma zwieracze na dozywotniej gwarancji !?. Niczego nie marnuje ( bez potrzeby) .To chyba jakis kicz umyslowy..

  ” Witajcie, witajcie Rycerze Klubu Zajęczych Serc!
  Widmo oddalone, zwieracze bezpieczne.”

  http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,23259396,naukowcy-czlowieka-w-czlowieku-jest-tylko-43-proc-reszta.html#A_BoxOpImg4

 226. olborski
  12 kwietnia o godz. 19:11
  Najlepsze komentarze, szczególnie „Adama Michnika” ktokolwiek kryje się pod tym znakiem

 227. Dziadku, drogi dziadku, chwytasz się brzydko,
  a twój pozorowany uśmieszek jest tylko nieładnym grymasem.
  Buźka, bogata w zmarszczki okazuje się być marnym emotikonem,
  podobnie jak psychopatyczny i rozpaczliwy argument, że owego wychylonego zza krzaka starczego półdupka się nie rozumie, nie ogarnia, nie pojmuje.
  Ale, co tam:
  twoje jest wszakże zajęcze serce, najtwojsze i paluchy twoje własne – zawsze gotowe do popierdykiwania zza węgła. Możesz sobie nimi ulżyć do woli. To blogowisko jest bezkresnym highway’em, gdzie możesz przejechać wyśnionym, rozpędzonym harley’em mrówkę, żuczka, ba – nawet myszkę!

 228. Na tym ideologicznym froncie postacie są żywe, a komentarze umarłe. Spory są o pietruszkę ponieważ kiedyś nieszczęśliwie powstała młodsza generacja starych wyjadaczy i obie sromotnie przegrały zamiast nieść kaganek oświaty ludowi swemu, w naszej ukochanej i umiłowanej ojczyźnie, której różni światowej rangi gracze chcą dobrać się do cnoty, jedynej wartości co krytyki się nie boi. Zatem walka toczy się na grobach o których jedni chcieliby zapomnieć, a inni schodzą głębiej i głębiej i tylko patrzeć jak założą klub czerwonych jaskółek

 229. /media/:
  „Jolie nie akceptuje nowej wybranki Pitta. Jest chora z zazdrości”

  Okazuje się, że staruszek nie próżnował przez dwa ostatnie dni, pokazało się, że nie tylko ukrywał się przed hordami Ziobry i zajmował się wymyślaniem nowego nicka.
  Omotał Brada Pitta.
  Nie, nie – omotał Angelinę. (?!)
  Nieważne. W sumie omotał wszystkich w owych krzakach w promieniu kilkunastu metrów.
  Wow, starcze!

 230. Prez.Trump —to wiecej anizeli schozofrenia (Jakow Kiedmi)
  Prezydent o mentalnosci handlarza

  Кедми поставил диагноз Трампу: Это даже не шизофрения! Вечер с Владимиром Соловьевым от 11.04.18

  https://www.youtube.com/watch?v=2RUdkM2gUAI

 231. jestem2itam
  12 kwietnia o godz. 14:40
  Z pełnym uznaniem!

 232. SŁOWIANIN STANISŁAW
  12 kwietnia o godz. 18:27
  Delikatnie to nazwałeś. Izrael dokonuje ludobójstwa i eksterminacji narodu żyjącego tam od wieków i tysiącleci. I nie ma mocnych do pretestu. W rzeczywistości światem rządzi zbrodnicza mafia AngloZionist.

 233. @Symetryczny

  сходит с ума…совсем крыша поехала
  время в психушку

 234. @Symetryczny

  Mamy w Polsce wtórny analfabetyzm i dominujący analfabetyzm na sztandarach partii rządzącej. Teraz nie czyta się słów; nie czyta się zdań, nie czyta się opinii.

  Teraz czyta się oklaski i uczucia (wrogie lub przyjazne).

  Napisane było że @guzdra zostaje.

  Podpis czyli przydomek jaki pojawi się zaraz na czerwono nad tym tekstem odpowiada jednej z nazw trzech użytkowników różnych połączonych kont pocztowych dostępnych wszystkim służbom IV Rzeczpospolitej. Ich lepkie i brudne górne kończyny opanowane sa przez zespół niespokojnych rąk i mogą sobie macać do woli. Tyle, że na tym blogu jest tyle ważniejszych postaci, że misyjnym rycerzom na tak małego głupka jak ja nie starcza już im doby.

  Chcieć zrozumieć to ujma dla sprytnie cwanych rach-ciach-ciachów klawiaturowych.

 235. IS42

  Australia ma troche inna historie nizli Polska ale i tu dyskutuje sie np. zmiane patrona kortu Australian Open. Ten dotychczasowy nie spelnia wymagan obecnej poprawnosci politycznej.

  Podobne zmiany dotyczyly Uluru a obecnie Mt.Kosciuszko. Zanosi sie na to ze ta ostatnia nazwa zachowa sie jedynie jako marka piwa.

  ml

 236. @jobrave z 12 kwietnia o godz. 11:46
  @PA2155
  Zwrcam honor obu Panom. Po głębszych przemyśleniach i przejżeniu wielu materiałów, zaczęłam widzieć sprawę otrucia Sklipalów w innym świetle.
  Po pierwsze, jak już wcześniej zauważyliście…. co z tego Rosja ma? Zwłaszcza przed Igrzyskami i w takiej trudnej obecnej sytuacji.
  Po drugie co mogą mieć z tego jej przeciwnicy?… Zjednoczenie opinii publicznej przeciwko niej.
  Są takie siły, które działają by proxy, czyli wyręczając się innymi, sami udając dobrodusznych.
  Teraz atakuje się Syrię, jako tzw „reżim”. Podłość, trucicielstwo itd….
  Dowody? A po co? Chodzi o to, żeby świat kupił te bzdury i żeby zniósł Syrię z mapy.
  Kto rozpowszechnia te „wiadomości”?
  Tak zwani reporterzy, którzy nawet tam się nie pofatygują osobiście. Chodzi tylko i wyłącznie o propagandę. Na miejscu są jednakże tzw. „białe hełmy”. Ludzie, którzy dostarczają szokujące filmy o trutkach i własnym bohaterstwie.
  Kim są „białe chełmy”?
  Okazuje się, że w większości to Alkaida i wahhabiści… oficjalni przeciwnicy rządu syryjskiego. Ochotnicy, przeważnie z obcych krajów opłacani przez obce rządy. Między innymi w zeszłym roku USA i UK oficjalnie podały sumę 150 mill. dolarów jaką wsparły ich. To co podali oficjalnie do wiadomości, a ile nieoficjalnie?
  „białe chełmy twierdzą, że nie uczestniczą w walkach, nie noszą broni, są sanitariuszami, itd. To wszystko kłamstwa i na to SĄ dowody.
  Dowody są również na to, że część ich filmów była zpreparowana. Można nawet na YouTube sobie sprawdzić. Aktorstwo, reżyseria, a dla lepszych efektów poddają ludzi w tym i dzieci różnego rodzaju urazom.
  W jakim celu syryjskie wojsko miałoby truć dzieci i kobiety?
  Zwłaszcza wtedy, kiedy wygrywa?
  Niech ktoś pokusi się o wytłumaczenie!
  Ciekawe, że tylko „białe hełmy” to wynajdują i dzielnie „pomagają”. Bez ubrań ochronnych i jakoś im nic nie szkodzą te tak trujące substancje.
  Generał Matis ostatnio WYRAŹNIE powiedział, że NIE MA żadnych dowodów, że Syria miała z tym cokolwiek wspólnego.
  9 kwietnia odbyło się emergency spotkanie ONZ w tej sprawie. Wysłuchałam uważnie. Dla zainteresowanych… można to na YouTube zobaczyć w dalszym ciągu.
  Co zwróciło moją uwagę, to to, że większość tzw krajów cywilizowanych i demokratycznych, nie mając ŻADNYCH dowodów… domagała się NATYCHMIASTOWYCH reakcji i nie tylko słownych. Polak też bąkał w tą samą trąmbkę.
  Rosja i Kazachstan jedynie próbowały tłumaczyć, prosić o spokój. Rosja zaprosiła komisję mieędzynarodową, żeby na miejscu sprawdziła prawdziwość filmików „białych hełmów”. Zaoferowała nawet
  ochronę wojskową dla tej komisjii.
  A oni swoje.
  Pod koniec zabrał głos przedstawiciel syryjskiej delegacji.
  W tym momencie amerykańska delegacja OSTENTACYJNIE wyszła z sali.
  Nawet nie chcieli słuchać. Pewnie się bali, że im się coś z ich pewnością pokiełbasi.

  cdn

 237. Mały rys historyczny:
  W 1959 roku Syria uzyskała niepodległość spod władzy francuskiej.
  Jednak Francja dalej uzurpuje sobie prawa do Syrii.
  Przed tą nieszczęsną „wiosną arabską: Qatar chciał prowadzić gazociąg przez Syrię, a Francja natychmiast zdecydowała, że 70% revenue (dochód) będzie dla Francji,
  a 30% dla Syrii.
  Okropnie się wkurzyli, kiedy Syria nie wyraziła zgody.
  Sarkozi wygrał wybory dzięki forsie Kadafiego, którego potem pomógł zlikwidować.
  Zakaz lotów nad Libią, które wymyśliły Stany Zjednoczone, spowodowały, że Kadafi nie mógł się bronić. On został zamordowany i amerykańsli ambasador też.
  Wcześniej w Libii ludzie przyzwoicie sobie żyli. Dzisiaj tam jest jedna rozpacz.
  Tak demokracja się rozpanoszyła dzięki naszej „cywilizacji”.

  Wiele lat działała komisja pod przywódctwem Szweda do badania jakie to niebezpieczne środki posiadał Husajn.
  W końcu spisano wielki raport i wsadzono go do żelanej skrzyni, do której klucz ma prezydent ONZ i której to skrzyni NIE MOŻNA otworzyć przez następne 60 lat.

  Dlaczego tak szybko powieszono Husajna i wszystkich dowódców?
  Tak jakby się bano, że żywi mogą coś powiedzieć nieprawomyślnego.
  Itd, itd.

  Jedno jest pewne. To wszystko jest BARDZO grubymi nićmi szyte.
  Sprawa Skripali jakoś w to też się wpisuje, bo nokautowanie Rosji i jej wiarygodności w momencie kiedy Rosja pomaga Asadowi…… zdecydowanie pomaga do tworzenia pajęczyny.
  Mam jednak nadzieję, że prowincjonalizm wielu ludzi na świecie nie będzie aż taki duży, żeby całkowicie im z muzgu wodę zrobić.
  Pozdrawiam

  Ps. „If you plaque a chicken one feather at the time, people are less likely to notice.” (Mussolini)
  tzn. Jeżeli obdzierasz kurę po jednym piórku, ludzie znacznie rzadziej to zauważą.

  https://www.youtube.com/watch?v=W6syr1tjbgA
  Gaddafi MUST watch – predict his end
  to jest wystąpienie Kadafiego w ONZ, w którym dokładnie przewidział obecny obłęd, wtącanie się demokracjii do innych krajów i własną śmierć.

 238. WASHINGTON (Reuters) – U.S. President Donald Trump’s homeland security adviser, Tom Bossert, has resigned at the request of new national security adviser John Bolton, an administration official said on Tuesday, marking the latest departure from the White House of a senior adviser.

  Wąsaty Bolton żadny akcji i widoków cudzej krwi wymusił rezygnację Toma Bosserta.
  Bolton będzie obsadzał swoimi oszołomami. Sam kombinował jak koń pod górę żeby się wyłgać od wojska i od Wietnamu. Taki „bohater” „dzielny” cudzym kosztem.
  Karuzela już teraz leci jak oszalała. Wszelkie bezpieczniki do lamusa poszły..

  Jak to było…. i zgrzytanie zębów. (początek wyleciał z pamięci)

css.php