Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Olga Tokarczuk

23.05.2018
środa

Gorszy sort – lepsza sztuka

23 maja 2018, środa,

Kultura polska „idzie skacząc po górach” – od sukcesu do sukcesu. Kolejne nagrody zdobywają filmy Pawła Pawlikowskiego, najpierw „Ida”, teraz „Zimna wojna” (nagroda za reżyserię w Cannes, pierwsze od lat trofeum dla polskiego filmu na tym festiwalu), „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i najnowsza bomba: prestiżowa brytyjska nagroda literacka za powieść „Bieguni” dla Olgi Tokarczuk. Wielki sukces polskiej pisarki i polskiej powieści przełożonej na angielski.

Wydawałoby się, że tyle laurów dla Polski powinno ucieszyć naszych patriotów – oto Polska wstaje z kolan, mimo rzekomo szalejącego „antypolonizmu” międzynarodowe jury nie są w stanie pominąć kultury „Made in Poland”. Tymczasem na prawicy konsternacja, bo zdobywcy laurów – Pawlikowski, Szumowska, Tokarczuk – nie należą do właściwej koterii, to nie Krauze z filmem „Smoleńsk” czy Rymkiewicz, poeta skądinąd wybitny, ale wykolejony na prawo.

To raczej faworyci POLITYKI (Paszporty dla Tokarczuk i Szumowskiej) oraz „Wyborczej”, która nagrodziła Tokarczuk przed laty (Nike), sama artystka nie kryje swojej dezaprobaty dla IV RP. „Antypolska” „Ida” została przez prawicę przyjęta źle (Polska brzydka, antysemicka, stalinowska prokurator z ludzką twarzą). „Twarz” Szumowskiej pokazuje Polskę brzydką. Pawlikowski powiedział kilka słów za dużo o IV RP. Krzywią się więc na prawicy tak, jak władze krzywiły się kiedyś na Nobla dla Miłosza czy Pasternaka.

Upust swojemu niezadowoleniu dał Rafał Ziemkiewicz, endek, któremu sukcesy polskich artystów, o dziwo, wydają się nie w pełni zasłużone. Jego zdaniem to raczej wsparcie europejskich salonów dla polskich twórców w ich walce z „nacjonalistycznym reżimem”. RAZ apeluje do laureatów – niech odbierają nagrody, ale nie kwitują pluciem na Polskę. Ciekawe, co by powiedział autor, gdyby nagrody otrzymał film „Smoleńsk”, aktor Zelnik lub poeta Rymkiewicz?

Niestety, dla polskiego publicysty ważniejsza jest polityka niż kultura i sztuka. Kiedy nie przyznają nagród – źle, bo ignorują nasz kraj, nie potrafią nas docenić. Kiedy nagrody przyznają – też niedobrze, bo dostają je nie nasi ulubieńcy, tylko twórcy gorszego sortu. Sort może gorszy, ale kultura lepsza.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 192

Dodaj komentarz »
 1. Dwie Polski, dwa narody, bo juz nie plemiona. Sami z siebie. Nikt nie zmuszal.

 2. Tak wygląda to wygląda w IV RP.

  Skazany prawomocnie na 2.5 roku więzienia za zainicjowanie podsłuchów w warszawskich restauracjach może nie pójść do więzienia. Sąd wstrzymał karę, która groziła Markowi F.
  Oskarżony o aferę podsłuchową miał stawić się w środę w zakładzie karnym na warszawskim Grochowie. Warszawski sąd uznał jednak, że należy zbadać sytuację osobistą Marka F. Tym samym wstrzymano wyrok więzienia dla biznesmena.
  Według prokuratury i Sądu Okręgowego w Warszawie, to właśnie Marek F. miał nakłonić kelnerów Konrada Lassotę i Łukasza N. do podsłuchiwania najważniejszych polityków, związanych z rządem PO-PSL w latach 2013-2014. Afera podsłuchowa doprowadziła do szeregu dymisji w gabinecie Donalda Tuska, a nagrania z restauracji obiegły „Wprost” i inne media.
  W grudniu 2017 roku Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok 2.5 roku więzienia dla Marka F. Kelnerzy Konrad Lassota i Krzysztof Rybka zostali skazani na 10 miesięcy w zawieszeniu i grzywny. Łukaszowi N. sąd wyznaczył zapłatę 50 tys. złotych na czyn społeczny. To właśnie pracownicy restauracji w zeznaniach wskazali na F. jako pomysłodawcę afery podsłuchowej. Za nagrywanie najważniejszych polityków i biznesmenów otrzymywali od niego pieniądze.
  Zapadł wyrok sądu ws. afery podsłuchowej. Marek F. skazany
  Na taśmach zarejestrowano około 100 osób podczas 66 spotkań. Śledczy ustalili tożsamość 97 osób. Część nagrań – w tym ze spotkania Donalda Tuska z Janem Kulczykiem – nie została ujawniona i nie wiadomo, kto dysponuje kopiami.
  Źródło: Radio Zet

 3. Jedno jest wytłumaczenie tego, że polska kultura filmowa i literacka „idzie skacząc po górach”, notabene malarstwo i muzyka też nie odbiegają od światowej czołówki – jest wojna i warunki są trudne, artyści są pod presją, obrzucani inwektywami, nawet pogróżkami (jak Olga Tokarczuk), odrzucani przez władze i to ich nakręca. Takie jest wytłumaczenie artyzmu, gdy społeczeństwa żyły pod jarzmem władzy komunistycznej. A teraz mamy reżim prawicowy i obowiązuje doktryna narodowo-katolicka, ksenofobiczna i męczeńska.

  Czyli nie ma tego złego, co na dobre by nie wyszło.

  Gratulacje dla nagrodzonych, tym bardziej, że droga do dalszych, większych sukcesów stoi przed nimi otworem. Niechże tylko PiSiarnia ich przyciśnie, obatoży, wyklnie na czym świat stoi, pogrzebie, zignoruje … tym lepiej dla ich twórczej weny.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Tymczasem na prawicy konsternacja” … na lewicy też, jeszcze większa. Na tej prawdziwej lewicy zadurzonej w PRL.

 6. (…) Toż po upadku Polski Ludowej miało nie być kultury na wysoki połysk światowy, tylko jedno solidarnościowe dziadostwo i skrzecząca pospolitość.

 7. (…) A tu ku…rka wodna, B.o.o.ker, Cannes, Berlin, za komuny kapitaliści tak nie cenili polskiej kultury z wiadomych, imperialistycznych powodów.

 8. Gratulacje!

  „Idzie skaczac po gorach” (jak spiewal krol Dawid)
  a „ciemnosci kryja” prawice

  (zapozyczone w cudzyslowie takze od Jerzego Andrzejewskiego)

 9. errata:

  ale to chyba nie Dawid a Salomon (tez krol)
  zreszta: powod do radosci

 10. Jacobsky
  24 maja o godz. 0:34

  Jacobsky pisze, bo pisze, a ja cytuję, bo tak i już:

  „My i oni, zima wasza, wiosna nasza, wasz prezydent, nasz premier. Dwie Polski, nikt nie zmuszał, no, sowiecki bagnet za plecami…”.

 11. teo
  24 maja o godz. 3:00

  teo pisze, a ja cytuję:

  „Była wojna i socjalizm, warunki trudne, artyści pod presją, obrzucani inwektywami, bez możliwości publikacji w kraju (jak Kazimierz Wierzyński, Gombrowicz, Herling-Grudziński…).

 12. Tzw.komuna prowokowała radosną twórczość.W IV RP nie staje nawet do pierwszego jak sugeruje Gowin.Tak sobie myślę może zamiast stref ekonomicznych tworzyć dla twórców strefy reżimowe.Jankesi stworzyli rezerwaty dla Indian aby mogli palić fajki pokoju i pisać wiersze.

 13. Należało śmiało napisać, że ci nagradzani artyści to tylko małe odpryski nawiązujące do wielkich osiągnięć kultury Polski Ludowej. Ale to tutaj nie przejdzie, mimo że Passent kiedyś był jednym z jej współtwórców. Taka jest rola zaprzaństwa i oportunizmu.

 14. Kryminalność prowokuje do twórczości.Więzień napisał Mein…,Piłsudski po wyjściu z paki „wymyślił” niepodległość,Lenin wypuszczony na przepustkę obalił carat,Gomułka wypuszczony też na widzenie z żoną obalił gruziński ustrój nad Wisłą.Można mnożyć celowość /od celi/ przepustek.Tak sobie myślę,że warto przebudować Sejm na cele aby zamiast politycznych filipek forma wymusiła twórczość na poziomie wyżej wymienionych osadzonych.

 15. teo

  „„Tymczasem na prawicy konsternacja” … na lewicy też, jeszcze większa. Na tej prawdziwej lewicy zadurzonej w PRL.”

  Nie zauważyłem konsternacji.
  Zresztą jak można mówić o konsternacji skoro reżyser Pawlikowski nie ukrywa w wywiadach, że PRL jest dla niego ciekawszy niż wspólczesność nie tylko zresztą polska. A co za tym idzie jest niewyczerpanym źródłem inspiracji i że jest w nim „zadurzony”, jak piszesz? Mało, owo „zadurzenie w PRL”, przynosi mu najpoważniejsze nagrody filmowe?
  Jeśli wyżeraczki i wyżeracze hollywoodzcy, ludzie którzy nie jedno zagrali i widzieli po projekcji w Cannes, poruszeni biegną gratulować Pawlikowskiemu i aktorom przejmującej historii miłosnej z okresu PRL to z jakiego powodu można być skonsternowanym na lewicy?

 16. Z trzech wymienionych przez redaktora filmów udało mi sie dotychczas zobatrzyć jedynie „Idę”.
  Moim skromnym zdaniem film dobrze zrobiony , mający wymiar ogólnoludzki , opowiadający o tym jaki wpływ na nasz los i wybory mają czynniki zewnętrzne , często przypadek , znajdujące poza zasięgiem naszego wpływu.
  Biało czarna formuła filmu i sposób opowiadania , a także czas akcji, budzi skojarzenia z „polska szkołą filmową”.
  Ten ogólnoludzki wymiar filmu uczynił go zrozumiałym i interesującym także poza Polską.
  Krytyka z jaką „Idą” spotkała się ze strony „dobrej zmiany” , czyniąca z niej film polityczny , uwłaczający Polsce , jest całkowicie nie zasłużona.
  Pozostałych wymienionych filmów nie udało mi sie jeszcze obejrzeć , ale postaram sie to nadrobić.

 17. Bar Norte
  24 maja o godz. 9:21

  „[…] Pawlikowski nie ukrywa w wywiadach, że PRL jest dla niego ciekawszy niż wspólczesność nie tylko zresztą polska[…]”

  I owo nieukrywanie może stać się przyczyną ataku pisoidów, na reżysera, bo w samym filmie chyba nie ma „antypolskich akcentów”, takich, jakich pisowstwo dopatrzyło się w „Idzie”, chociaż… pewnie ich nie doceniam, przecież oni są mistrzami w wyszukiwaniu „antypolonizmów” i potrafią je znaleźć wszędzie, nawet na glinianych tabliczkach z Sumeru.
  Jeszcze nie zaglądałem do piss-mediów, w tym do nieocenionej, katolickiej „Frondy”, w której spodziewam się znaleźć sporo cennych analiz, ale niebawem się tym zajmę 🙂

 18. Tzw.sortowanie odbywa już na poziomie parafii bo miejsce przy ołtarzu nobilituje a jego wykupienie prowadzi do zbawienia.Dlaczego nie ma demokracji w postaci rotacji miejsc.Ponoć VAT-owicze sponsorzy to sól parafii.Ale przez Ziobrę ich nazwiska nie będą odczytywane z ambon aby prokuratorzy nie mieli na nich kwitów w porównaniu z JPK.Tak sobie myślę,że Ziobro doprowadzi do finansowego upadku KK z powodu usychania vatowskiego sponsoringu.

 19. Jacobsky
  24 maja o godz. 0:34

  Czy ja wiem czy sami z siebie. Jadosław mieszał chochlą, mieszał, aż męty wypłynęły na wierzch. Nie wiedziałam jednak że osad był tak głęboki.

 20. jobrave
  Spieszę donieść, że nieoceniona „Fronda” po prostu milczy na temat wielce prestiżowych nagród dla Pawlikowskiego i Tokarczuk.
  To smutna dziecinada porównywalna np. do infantylnych zachowań że jak zamkniemy oczy, to czegoś nie ma.
  Natomiast portal tradycyjnie atakuje za „antypolonizm” Daniela Olbrychskiego i Macieja Sthura juniora. Dziwne, że chwilowo nie została wymieniona w podobnym kontekście „marna”, „histeryczna” aktorka Krystyna Janda

 21. @mag,
  Właśnie przed sekundą wylazłem z frondziarskiego szamba. Jakieś stare, zaschnięte plwociny na Szumowskiej za „Ciało”, na Pawlikowskim za „Idę” i Tokarczuk za coś tam,też sprzed lat.
  A całość: g…. pomieszane z bezprzykładnym jadem. Przerażające! Długi prysznic niezbędny.

 22. Jeszcze raz powtórzę, bo Piękny Umysł (w znaczeniu blogowym) nie umie cytować:

  Dwie Polski, dwa narody, bo juz nie plemiona. Sami z siebie. Nikt nie zmuszał.
  _____________
  Nefer,
  no więc właśnie. To nie są imigranci z parazytami i ciapaci, ale sól tej ziemi.

  Kiedy Dolan szedł, jak burza i zdobywał nominacje oraz nagrody za swoje filmy, nikt nie odsądzał go od czci i wiary, że w swych filmach przekazywał sporo z otaczającej go rzeczywistości, rzeczywistości znanej wszystkim, czy to autopsji, czy z opowiadań. Choć Dolan potrafił wielu osobom grać na nerwach, to nikt krytykując jego filmy, nie wynaradawiał go lub zaliczał do gorszego sortu.

  Polska prawica świętojebliwa i wzdęta patriotycznie, ze swoim poczuciem wyższości to zupełnie inny sort. To Dulscy. Z jeleniem na rykowisku na makatce (jak na rysunkach Czeczota), obok MB i portretu Wojtyły w stroju papieskim. A w telewizorze smołowaty Smoleńsk (dla umartwienia się) plus Botoks dla rozrywki (bo to satyra na lemingi). A Duslcy to przecież nasz swojski towar.

  Na szczęście nieeksportowy.

 23. Jacobsky
  24 maja o godz. 11:40

  Jacobsky pisze hymn na mą cześć, ale z przekąsem dodaje, co skwapliwie zacytuję:

  „ontario – Piękny Umysł (w znaczeniu realnym) nie nic nie wie na temat odwiecznej metody polemiki: parafraza, parodia, kpina…”.

  Dwie Polski, dwa narody, bo juz nie plemiona. Sami z siebie. Nikt nie zmuszał.

 24. jobrave
  24 maja o godz. 11:24

  jobrave pisze, że akurat czytał komunistyczne, peerelowskie peany o Kazimierzu Wierzyńskim. Całość nasączona beprzykładną czcią. Zachwycające! Długa kontemplacja niezbędna…”.

 25. Nefer
  24 maja o godz. 10:52

  Nefer pisze, cytować hadko:

  „Donald-król Europy subtelnie łączył składniki, aż powstał ekstrakt cudny, prześliczny. Nie wiedziałam w ogóle, że twór był tak krystaliczny”.

 26. Kraj Nadwiślański to dziwna kraj.Tzw głowa państwa uniewinnia niewinnych.Wielbiciel prawdziwej głowy ,podpora jedynie słusznego medium,nazywa, inną głowę państwa idiotą.Z kolei ta Głowa wielbi Matkę Zbawiciela ,pochodzącą z narodu nazwanego przez wielbiciela parchem .Chciwym w dodatku..Najwiekszym bólem głowy pierwszego sortu jest bół kolana Wybawcy i Wodza.Sytuacja uspokoi się jak Wódz zrezygnuje z mandatu i będzie rządził ,jak Marszałek ,spoczywający obok brata wodza.Bo wdychanie tego samego powietrza ,przez twórców zagrożenia epidemiologicznego ,może zagrożić innym ,miękkim częścią ciała.

 27. Jacobsky
  24 maja o godz. 11:40

  Polemizowałabym aczkolwiek czy Dulscy. Dulskich obowiązywało jakieś dekorum towarzyskie, ramy obyczajowe. Jakoś nie widzę dulszczyzny wynarodowiającej ogólnie „innych” czy „myślących inaczej”. To co widzę to jeszcze piętro albo dwa niżej, jakiś nieurąbany beton, podmurówka, już nie wiem co to jest, fundamentalizm, fanatyzm.

  Nieeksportowy ale są zagraniczne ogniska zapalne niestety.

 28. ontario
  24 maja o godz. 11:55

  Uprzedzam, że jestem całkowicie odporna na jakiekolwiek dogryzanie, które w żadnym wypadku nie powoduje u mnie nawet wzruszenia ramion, nie mówiąc o zdenerwowaniu i kilometrowych polemikach.

  Oszczędź sobie czasu.

 29. Zeby robić dobre filmy i pisać dobre książki trzeba mieć to „coś”, co jedni nazywają talentem, a drudzy iskrą bożą. Słuszne poglądy polityczne i zapał propagandowy tego „czegoś” nie zastąpi.

 30. Nefer,

  z pewnością masz rację co do tradycyjnej Dulszczyzny, jednak ta – jak wszystko inne – ewoluuje. Skoro dziś kibole są wzorem patriotyzmu i jedyniesłusznej postawy, to czemu XIX-wieczna dulszczyzna ma pozostać skamieniała w swym pierwotnym kształcie ? Nowy czas, nowe wyzwania, nowa dulszczyzna.

 31. Ludzie tworzą, a więc warto propagować. Nowy herb Kaczyńskich, a może i 3/4RP:

  http://muzeum4rp.iq.pl/wiki/images/thumb/2/29/Kacz_herb.png/300px-Kacz_herb.png

 32. Lewy
  Ależ gdzież bym se ośmieliła chcieć lub być czyimś autorytetem?
  „Chyba cię apopleksja napadła” piszesz do blogowego kamrata, było nie było, i nie musi mi się to podobać.
  Przynajmniej na tym blogu zachowajmy jednak jakieś maniery, który są wszak towarem deficytowym.
  A swoją drogą nie podoba mi również, gdy @wbocek szermuje określeniem „smark” czy gównażeria/gównateria (?), kreując się na padre nostro
  amen
  Czym sie Lewusku

 33. Jacobsky
  24 maja o godz. 12:33

  Ano tak. Tylko „ewoluuje” w tym wypadku czyta mi się „psieje”

 34. Pomyliłam blogi. Post do @Lewego już jest tam gdzie miał być, czyli u red. Kowalczyka

 35. Prawica w Polsce ma ten problem, że ostatnim wybitnym prawicowym przedstawicielem kultury był Henryk Sienkiewicz. Od Sienkiewicza do Ziemkiewicza. Im zresztą kultura niepotrzebna, wystarczy, co ksiądz powie.

 36. jobrave

  „…owo nieukrywanie (że PRL jest dla niego ciekawszy niż wspólczesność nie tylko zresztą polska) może stać się przyczyną ataku …”

  Politycznie to nie jest takie proste, bo burzliwą historię miłosną dziewczyny z ludu, która jak miliony innych doświadczyła awansu społecznego we wczesnym PRL i kompozytora, który w imieniu PRL jej ten awans umozliwił na tle zimnowojennej Europy* dofinansowało państwo w osobie wicepremiera Glińskiego mającego dbać o ideologiczną linię aktualnej ekipy. Co zresztą biorąc pod uwagę nagrodę w Cannes dla podratowanego finansowo filmu traktuję jako trafnie wydane pieniądze podatników.
  Dla sprawiedliwości dodam, że „Zimną wojnę” wsparła równiez poprzednia ekipa co również dobrze oceniam.

  Jak myslę, zapewne z powodu miliona złotych dotacji od resortu wicepremiera Glińskiego dla producenta „Zimnej wojny” publicystom i krytykom związanym z obozem władzy doskwiera pewien dyskomfort propagandowy wyrażający się w przemilczaniu filmu i nagrody, jak na razie.

  * opieram się na wywiadach z twórcami i recenzjach.

 37. olakier
  24 maja o godz. 13:21

  olakier pisze, a ja mam powinność cytowania olakiera:

  „Lewica w Polsce ma ten problem, że ostatnim wybitnym lewicowym przedstawicielem kultury był Witkacy, Gombrowicz, Baczyński, Wierzyński, Herbert, Miłosz… Lewicy kultura potrzebna, nie wystarczy bowiem, co Marks napisał…”

 38. Nefer
  24 maja o godz. 12:08
  ontario
  24 maja o godz. 11:55

  Nefer oszczędza sobie czasu i informuje mnie, że bezwzględnie aprobuje moją zgodę na jej światłe wypowiedzi. Dziękuję, zawsze ci schlebiam i nie omieszkam cytować twych mądrości.

 39. Argamedon
  24 maja o godz. 12:03

  Argamedo pisze, a ja zacytuję początek, bo dalej wszystko oczywiste:

  „Kraj Nadwiślański to dziwna kraj.Tzw głowa państwa odpuszcza dygnitarzowi, który poinformował gangsterów o akcji policji przeciw nim…”

 40. jobrave

  Pisząc „przemilczanie” w kontekście „Zimnej wojny” miałem oczywiście na mysli porównanie do ilości tekstów krytycznych, które poświęcono poprzedniemu filmowi Pawlikowskiego czyli „Idzie”.

  Tak więc nie traktuj „przemilczania” dosłownie, bo jednak nagrodę odnotowano jak i gratulacje wicepremiera Glińskiego dla reżysera i całej ekipy.

 41. Miałam skomentować jakiś bełkocik ale mi się odechciało.

 42. Sztuka holenderska , jezeli parodie mozna nazwac sztuka , nie wnikajac czy parodiuje sie parodie sztuki bo wtedy otrzymuje sie produkt ktorego oprotestowanie mozna by uznac za parodie , ( jezeli to robi ambasada) , za parodie dyplomacji .. skacze po gorach . Pierwszy skok od czasow Mondriana , czy tez jest tu ktos z lepsza pamiecia od mojej .
  Nie chodzi tu o pamiec do cytatow albo parodii tychze ( przypomina to troche krytyke zakazu szkalowania „pamieci narodowej” albo jakos tak ( przewidzianej albo nie zaleznie od umiejetnosci tlumacza na inny jezyk )
  T. cz. in jest czegos parodia , czego ? Mozna dyskutowac ale bez parodiowania cytatow , please !
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23445095,sparodiowala-zwyciezczynie-eurowizji-izrael-interweniuje-cenimy.html#Z_Prze

 43. Za Nefer ” komentowac bełkocikow” nie bede , wiec prosze sie nie meczyc i nie mylic blogow

 44. Ziemkiewicz ćwiczy ciało, a powinien bardziej zwrócić uwagę na umysł. A może wymyślił sobie, że jak będzie chodził do gimnazjonu, to stanie się Sokratesem? Mieszkając w ogromnym i luksusowym mieszkaniu nie może ścierpieć, że jakiś lewacki myśliciel, gnieżdżący się w klitce na Ursynowie, zaliczany jest do elit, a one nie. Jemu nie wystarcza, że środowisko w którym się porusza i dla którego tworzy, ma go za swoją elitę. Każde środowisko w Polsce ma swoje elity, ale tylko niektórzy ich przedstawiciele stają się elitami międzynarodowymi, cenionymi i nagradzanymi. Tego Ziemkiewicz nie potrafi pojąć, a może rozumie, ale przerośnięte ego nie pozwala zaakceptować.

  A jak prawica wścieklica zareaguje na Nobla dla Wolszczana?

  Przedzieram się przez strony książki Pani Joanny Tokarskiej – Bakir „Pod klątwą” i utwierdzam się po raz kolejny w przekonaniu, że Polska została przez komunistów uratowana. To, co teraz oglądamy jest skutkiem przemiany, jaką zaaplikowali Polakom Polacy komuniści.
  Zbliża się kolejna rocznica masakry kieleckiej, rozłożonej na czynniki pierwsze (atomy) prze Panią Joannę i jej współpracowników. Ciekaw jestem, co też „naukowcy” z IPN podważą w tym opracowaniu. Jest cisza, więc goście ryją w tekście jak szaleni. Elity PiS z całą pewnością będą miały dużo do powiedzenia w tej sprawie i o tej książce. Nawet szykowali stosowną ustawę, żeby się takie opracowanie nie ukazało, ale sprawa się rypła.

 45. Śmieszy mnie gdy ktoś jak Ziemkiewicz nagle jest zaskoczony że środowiska artystyczne mają tendencję do „lewicowania”

 46. petedendo
  24 maja o godz. 15:03

  petedento pisze, cytować to oczywistość:

  „Śmieszy mnie gdy ktoś jak Passent nagle jest zaskoczony że wielcy artyści (Witkacy, Gombrowicz, Herbert, Baczyński…) mają tendencję do „prawicowania”.

 47. BWTB
  24 maja o godz. 14:51

  BWTB pisze, a nie cytować nie sposób:

  „A jak lewica wścieklica zareagowała na Nobla Miłosza, Wałęsy?”.

 48. olborski
  24 maja o godz. 14:22

  olborski podobnie jak i Nefer uznaje nieprzemijającą mądrość moich wpisów i przyznaje, że on sam męczy się nad swoimi wypoconymi bełkocikami.

  Cóż, dziękuję za uznanie, łączę wyrazu współczucia dla pisarskiej męki…

 49. Nefer
  24 maja o godz. 14:01

  Nefer ubolewa nad sobą, cytuję:

  „Miałam wypichcić jakiś genialny wpis, ale mi wena się ulotniła…”.

 50. Nie wiadomo, o co chodzi: czy artysta musi byc w zgodzie z tzw. wladza i czy wladza musi byc w zgodzie z artysta.
  Czy A. Wajda holubiony przez wladze PRLu byl ichze, rozowych komunistow pupilkiem? A inni pisarze i rezyserzy, malarze? Niektorzy z nich byli w pozycji artystow dworskich, sluzacych komunie i wspomaganymi przez komune. Czyli forma niepisanej symbiozy. Niewielu decydowalo sie na emigracje, rzeczywista lub wewnetrzna. Nawet w stanie wojennym.
  Wczoraj na blogu wspomniano smierc Ph. Rotha i w jego sprawie odezwal sie blogowy reprezentant spraw wiadomych roszczac sobie prawo do jego reprezentowania. A w mediach amerykanskich stwierdzono, ze Ph. Roth, syn emigrantow z Europy Wschodniej chcial byc postrzegany jako „pisarz amerykanski” nie zas jako „Pisarz amerykanski pochodzenia zydowskiego”. Itd.
  Tzw. instytucje panstwowe maja tyle do ruchu artystycznego, ze powinny tworzyc warunki dla sztuki, czyli dawac pieniadze i nie przeszkadzac w tworzeniu kultury. Powinny dotowac niektore rzeczy, chocby wydawanie ksiazek, tworzenie bibliotek, etc. A z tym jest (i bylo)beznadziejnie, nie tylko za czasow PiS. Rozszerzylbym ten okres kulturalnej smuty nie tylko na czas POPiS (w czasach PO pierwszenstwo przed kultura miala pilka nozna i architektura sakralna) ale na caly okres po 1989 r. Wystarczy spojrzec, jakie ksiazki byly wydane po 1989 r., albo jakie filmy powstaly w tym okresie. Troche nedza… Jeden Pawlikowski i jedna Tokarczuk wiosny nie czyni. A gdzie inni? Ile tematow intrygujacych stworzyla PRL? Ile dylematow moralnych. Trudno tworzyc kronike przekretow IIIRP w sztuce, bo to beznadziejne.

 51. olborski to rzeczywiscie artysta wielkiego kalibru, zakochany w niezrozumialosci swoich wpisow. Kiedys w warszawskiej „Kulturze” byl taki felietonista Hamilton, ktory myslal, ze jego felietony tworza glebie intelektualna. Niezmierzona.

 52. PA2155
  24 maja o godz. 15:49

  PA2155 sentymentalnie wspomina Wielkich Artystów przeklętych w PRL-u: Putrament, Żukrowski, Czeszko, Sokorski, Iwaszkiewicz, Machejek, Newerly… itd. itd. itd. itp.

 53. Tym, ktorzy niechca komentowania swoich wpisow polecam znana piosenke:
  https://www.youtube.com/watch?v=YPiDIWN8YHI
  Oczywiscie, tekst jest metaforyczny, zaleznie od sytuacji. 🙂

 54. PA2155
  Przeciez prosilem , zeby sie nie meczyc i nie mylic blogow . Prosze szukac glebi gdzie indziej

 55. Hamilton !?? To chyba gdzies niedaleko ? Not bed ..thanks

 56. olborski:
  „Hamilton !?? To chyba gdzies niedaleko ? Not bed ..thanks”

  asocjacje typu „Hasta manana” jako „usta Mariana”.

 57. olborski:
  spiesze uspokoic ciebie, ze czasami nie ma czego komentowac. Potraktuj to bez urazu. Takie zycie. 🙂

 58. PA2155 „Potraktuj to bez urazu.”
  Jezeli , to najwyzej psychiczny ale do tego ‚e’ zamiast ‚a’ to za malo .
  Chyba lepiej Ci pojdzie z ontario . On wydaje sie miec mniejsze ambicje . Ta sama gmina a nawet prowincja ( co H.) . Bez urazu ps.

 59. olborski:
  sprobuje.

 60. Czy katolicy to jeszcze Polacy czy już watykańska V Kolumna.Modlą się o papieża a nie o Dudę.Tak sobie myślę,że Słowianie są ponad partyjni i nie piją wódki z proboszczem.Słowianie nie przyjęli żydowskiej religii zawleczonej przez krzyżaków,która sprzyja pedofilii w parafiach z powodu celibatu.

 61. SŁOWIANIN STANISŁAW
  24 maja o godz. 16:40

  SŁOWIANIN pisze, że Litwini, Prusowie to Słowianie, którzy nie przyjęli chrztu charakterystycznego dla heretyków judaizmu. Dużo też o chlaniu wódy ateistów i katolików w Magdalence.

 62. W kraju katolickim jak w III Rzeszy NATO będzie planować przez 4 dni nową wersję Drang nach Osten! Tym sposobem IV RP dołączy do przegranych pod Stalingradem bo kolaborantów III Rzeszy było mnogo.Tak sobie myślę,że pisowska wersja katolicyzmu jest germańska.

 63. SŁOWIANIN STANISŁAW
  24 maja o godz. 9:17

  Kryminalność prowokuje do twórczości.Więzień napisał Mein…

  Chyba nie tyle sama kryminalność, a pobyt w izolowanym od społeczeństwa miejscu, faktycznie najlepiej w celach – ze względów organizacyjnych. Przepustki raczej przeszkadzają w rozmyślaniach. Pewnie myślałeś o Adolfku i jego „Mein Kampf”? Powstały jednak w celi ciekawsze dzieła, jak np. powieści Karola Maya. Sam prezes tysiąclecia w odosobnieniu – choć nie w celi – przygotował strategię dojścia do władzy, która zwyciężyła, bo głupi lud to kupił!

 64. PS
  Nie śmiałem dodać wyrazu „niestety” za wyrazem „choć” w ostatnim zdaniu.

 65. „Ciekawe, co by powiedział autor, gdyby nagrody otrzymał film „Smoleńsk”, aktor Zelnik lub poeta Rymkiewicz?”

  No, faktycznie ciekawe. Tylko jakoś tak się dzieje, że te tematy i ci autorzy są poza zasięgiem nagród. Widocznie wg gremiów nagrody przyznających są lepsi od nich 🙂

 66. ontario 24 maja o godz. 15:36 Konkretnie o jaką lewicę szanownemu koledze chodzi? PZPR? Mówi się, że PZPR było spadkobiercą ONR i nie ma w tym za wielkiej przesady, więc wymień tą lewacką wścieklicę, która gryzła nogawki tym Noblistom.

 67. Ku pokrzepieniu serc proponuję wysłuchanie Słowianki w wykonaniu Zespołu Aleksandrowa.Tak sobie myślę o krzepiącej twórczości już bo następna będzie Kalinka.

 68. A potem Katiusze proponuję.Tak sobie myślę pokojowo.

 69. A potem Kakim ty był.Tak sobie myślę my Kazaki.

 70. Kultura, sztuka, i inne pierdoły, zawsze miały szerokie zastosowanie.
  W propagandzie……
  Czasem, powstawały dzieła ponadczasowe i ponadsystemowe, wchodząc w OGÓLNOLUDZKIE dziedzictwo.

  Co z tworów ostatniego ćwierćwiecza ma szansę trafić do takiego Areopagu?

  Socrealizm produkował oprócz gniotów rzeczy wielkie.
  Zobaczymy, co wyprodukuje KatoKaczyzm…….

 71. http://www.defence24.pl/w-cieniu-rozgrywki-z-iranem-eskalacja-saudyjskich-ambicji-nuklearnych-analiza
  =======

  Nieco inny temat, w tle Polska i jej możliwości, polityka naszych elit.
  I celne podsumowanie w komentarzach:

  Marek1
  środa, 23 maja 2018, 12:09

  Sat00 – NIESTETY w Polsce NIE ma żadnej znaczącej partii politycznej która by NIE opierała \”polskiej racji stanu\” na wasalnym podporządkowaniu się USA. \”Wahadło\” polityczne wychyliło się po 1989r o 180st. i tak już pozostało, bo nasze nowe \”elyty\” mentalnie nie są w stanie istnieć bez \”wiszenia u paska\” jakiegoś Wielkiego Brata. Po Moskwie wybrano więc Waszyngton i tak trwamy w tym pokornym skłonie z wypiętym na własne potrzeby i aspiracje zadem. Pojęcie politycznej asertywności w stos. do USA NIE jest znane w W-wie. W USA doskonale o tym wiedzą i starannie utrwalają ten stan coraz większego ubezwłasnowolnienia Polski w najważniejszych dla niej kwestiach. Oddaliśmy już i oddajemy nadal po plasterku suwerenność polityczną, ekonomiczną, wojskową i zbrojeniową. Co gorsze, oddajemy suwerenność całkowicie za DARMO, płacąc w zamian ogromne pieniądze za \”opiekę\” i bez żadnych nadziei na jej odzyskanie kiedykolwiek. Ma ktoś może np. wątpliwości KTO będzie realnie zarządzał syst. IBCS od którego ma zależeć całość obrony powietrznej Kraju ? KTO nie pozwala na zakup jakiejkolwiek nowoczesnej technologii mogącej w przyszłości zapewnić pełną samowystarczalność Polski choćby w niektórych tylko kluczowych dziedzinach obronności ? A przecież można inaczej być dobrym sojusznikiem USA jak pokazuje przykład Izraela, Jordanii, Iraku, Egiptu, które każą hegemonowi słono PŁACIĆ za udostępnianie swych aktywów, by ten mógł tam mieć możliwość projekcji siły. A jak USA chcą za dużo, to w/w kraje NIE boja się powiedzieć Jankesom, że są też INNE opcje i o dziwo Waszyngton to rozumie dodając kolejne miliardy $ na pomoc sprzętową dla nich. Niestety, w Polsce to NIE działa – nasze \”elyty\” prześcigają się wręcz w tym, co niegdyś b. trafnie nazwał b. szef MSW jako tzw. \”murzyńskość\”. Oto nasz Kraj pod koniec II dekady XXI w. … :((

 72. Moze jednak nie bedzie pokojowego Nobla dla Trumpa i Kima.
  http://www.bbc.com/news/world-us-canada-44242558

 73. …no i Polnocna Korea nie zostanie „bardzo bogatym panstwem”.

 74. A potem Wstań za wieru..Tak sobie myślę pokojowo.

 75. Interpelacja w sprawie cenzury badań naukowych i ingerencji Biura Bezpieczeństwa Naukowego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w konferencję geopolityczną.

  Nysa dnia 22 maja 2018 r.

  Prezydent RP
  Premier RP
  Minister Obrony Narodowej
  Minister Sprawiedliwości
  Minister ds. Służb Specjalnych

  Interpelacja w sprawie cenzury badań naukowych i ingerencji Biura Bezpieczeństwa Naukowego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w konferencję geopolityczną.

  Wielce Szanowny Panie Prezydencie!
  Wielce Szanowny Panie Premierze!
  Wielce Szanowni Panowie Ministrowie!

  Zwróciła się do mnie grupa polskich naukowców, pracowników wyższych uczelni, zajmujących się geopolityką, w tym założyciel Polskiego Towarzystwa Naukowego dr Leszek Sykulski. W ub. roku zostali poproszeni przez IPN o pomoc w organizacji naukowej konferencji poświęconej polskiej geopolityce XX wieku.
  Konferencja miała odbyć się w Rzeszowie.

  Dnia 16maja 2018r. pracownik rzeszowskiego IPN poinformował dr Sykulskiego że pięciu uczestników konferencji zostało wykluczonych z przyczyn politycznych na wniosek BBN.
  Są to: dr hab. Jarosław Tomasiewicz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr hab. Andrzej Zapałowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Paweł Gotowiecki z Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, dr Robert Potocki z Uniwersytetu Zielonogórskiego i dr Leszek Sykulski z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
  Nie podano żadnych podstaw prawnych, ani merytorycznych.
  http://sanocki.neon24.pl/post/143881,list-do-prezydenta-i-premiera-rp
  =======

  To nie pierdoły, to FAKTY……

 76. BWTB
  24 maja o godz. 17:43

  BWTB postawił mnie pod ścianą, dlatego odszczekuję: lewica=dziewica nigdy przenigdy nie gryzła nogawek Miłoszowi i Wałęsie. Przeciwnie, to na wniosek lewicy=dziewicy zostali oni Noblistami, a Wałęsę wprost lewica=dziewica zawiozła warszawą po odbiór Nagrody.

 77. Już widzę jak posłanka Pawłowicz czyta Miłosza, a Brudziński Witkacego. Cały PiS na zebraniu rady politycznej czyta na głos Gombrowicza. Kto tam jeszcze został? Herbert, to ten, co pisał o Smoleńsku, a Rymkiewicz to ten, co był w ZMP, ale się nie zaciągał. Sama prawica pisowsko-narodowa. Zostaje niestety Sienkiewicz. Dzisiejsza prawica polska nawet nie stała blisko konserwatystów, więc niestety, nie mają żadnego prawa do powoływania się na tradycję inną niż sienkiewiczowsko-kościółkowa.

 78. @Wiesiek59

  „nterpelacja w sprawie cenzury badań naukowych i ingerencji Biura Bezpieczeństwa Naukowego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w konferencję geopoli”

  /ciach/

  Piekny umysle,

  zapoznaj sie lepiej z wypowiedziami twoich rodakow z moderowanego forum portalu „Interia”, komentujacych artykul „Eurowizja 2019 zagrożona? „Nie rezerwujcie jeszcze lotów”.

  „Dlaczego Niemcy używali niewydajnego gazu Cyklon B zamiast VX??? DZISIAJ BYŁOBY PO PROBLEMIE!!!

  co do szydow to niejaki .dolf miał całkowitą rację

  a ja chetnie bym ją zgwałcił za to ze jest żydówką , jestem przeciwko gwałceniu ale żydówki są tylko do tego

  Dopóki jest pasożyt zydowski w Polsce dopóki nigdy do niczego nie dojdziemy.G.nas obchodzi zatwierdzona ustawa przez usrael.

  Nie ma czego takiego jak Polin. Jest Polska ! A to, że nikt tu nie lubi żydów, to żydzi zawdzięczają sami sobie ! Choćby tym co robią ! Krzyczą wielce o holokauście, a sami teki sam holokaust robią Palestyńczykom.

  to wy strzelacie do dzieci ,czemu 90% żydów w europie mieszkało na terenach dawnej rzeczypospolitej ,nie słyszałem od żydów jednego podziekowania ,w Polsce jest antysemityzm ale jeszcze wiekszy antypolonizm jest u żydów ,

  na widok tego kaszalota puszczam pawia

  Prawowitymi mieszkancami Palestyny i Izraela sa Palestynczycy. Reszta do syjonistyczni okupanci nie majacy zadnego prawa do tych ziem !!!!!”

  http://muzyka.interia.pl/raporty/raport-eurowizja-2018/wiadomosci/news-eurowizja-2019-zagrozona-nie-rezerwujcie-jeszcze-lotow,nId,2585234

  Nie ma to jak wypowiedzi do bolu szczere i plynace z serca – jak np ta o „Cyklonie B”.

  Serdecznie …

 79. @olakier

  „Już widzę jak posłanka Pawłowicz czyta Miłosza, a Brudziński Witkacego. Cały PiS na zebraniu rady politycznej czyta na głos Gombrowicza.”

  Nie wiem, kto czya Milosza a kto Witkacego, ale my tu z wielkim zajeciem czytamy wypowiedzi Polakow-internautow z moderowanego forum portalu „Interia”, komentujacych artykul „Eurowizja 2019 zagrożona? „Nie rezerwujcie jeszcze lotów”. Nasze dzieci nie zawsze mowia i pisza poprawnie – ale czytaja i rozumieja nie gorzej ode mnie. Podobno kto czyta, nie bladzi. A teraz oddaje glos Polakom-internautom:

  „Dlaczego Niemcy używali niewydajnego gazu Cyklon B zamiast VX??? DZISIAJ BYŁOBY PO PROBLEMIE!!!

  co do szydow to niejaki .dolf miał całkowitą rację

  a ja chetnie bym ją zgwałcił za to ze jest żydówką , jestem przeciwko gwałceniu ale żydówki są tylko do tego

  Dopóki jest pasożyt zydowski w Polsce dopóki nigdy do niczego nie dojdziemy.G.nas obchodzi zatwierdzona ustawa przez usrael.

  Nie ma czego takiego jak Polin. Jest Polska ! A to, że nikt tu nie lubi żydów, to żydzi zawdzięczają sami sobie ! Choćby tym co robią ! Krzyczą wielce o holokauście, a sami teki sam holokaust robią Palestyńczykom.

  to wy strzelacie do dzieci ,czemu 90% żydów w europie mieszkało na terenach dawnej rzeczypospolitej ,nie słyszałem od żydów jednego podziekowania ,w Polsce jest antysemityzm ale jeszcze wiekszy antypolonizm jest u żydów ,

  na widok tego kaszalota puszczam pawia

  Prawowitymi mieszkancami Palestyny i Izraela sa Palestynczycy. Reszta do syjonistyczni okupanci nie majacy zadnego prawa do tych ziem !!!!!”

  http://muzyka.interia.pl/raporty/raport-eurowizja-2018/wiadomosci/news-eurowizja-2019-zagrozona-nie-rezerwujcie-jeszcze-lotow,nId,2585234

  Nie ma to jak wypowiedzi do bolu szczere i plynace z serca – jak np ta o „Cyklonie B”.

  Serdecznie …’

 80. @Antonius

  ” Powstały jednak w celi ciekawsze dzieła, jak np. powieści Karola Maya.”

  Wypada dodac naprawde doskonale powiesci przygodowe Sergiusza Piaseckiego, ktry tez tworzyl w wieziennej celi, odsiadujac wieloletni wyrok za bandytyzm. Najbardziej znany to chyba „Kochanek Wielkiej Niedzwiedzicy”, ja wole „Zywor czlowieka rozbrojonego”. To baprawde pouczajaca ksiazka (i swietna powiesc), z elementami autobiograficznymi.

 81. nie znam ostatniej powiesci olgi tokarczuk, ale na podstawie tego co czytalem, trudno mi ja jednoznacznie do jakiegos „obozu” zaliczyc;
  socjalizm ( jak i nacjonalizm) pojawil sie dopiero w wieku XIX, a pisze sie,
  zdarza sie rzeczy dobre i ciekawe, od tysiacleci, czasami do szuflady,
  ale ma to swoje zalety;

 82. @olakier

  „Prawica w Polsce ma ten problem, że ostatnim wybitnym prawicowym przedstawicielem kultury był Henryk Sienkiewicz. ”

  ?? Reymont zdecydowanie prawicowy, sporo pozniejszy od Sienkiewicza – a przeciez nie tyle „wybitny” co gigant, noblista, tlumaczony na wszystkie jezyki swiata.

  A Sienkiewicza jeszcze wolno czytac? Jestem pod wrazeniem. Przeciez Sienkiewicz, opisujac losy polskich dziewczat w lapskach wyznawcow Religii Pokoju czy tez przyblizajac czyteknikowi BW w czasach Mahdiego . w ogole nie wspomna o tym, ze wszystkiemu wunien Rotszyld. Opisujac BW – nie wspomina jakos o Umeczonym Narodzie Palestyny. I jeszcze nie trafil na indeks ksiag zakazanych?

 83. @PA1155

  „. A w mediach amerykanskich stwierdzono, ze Ph. Roth, syn emigrantow z Europy Wschodniej chcial byc postrzegany jako „pisarz amerykanski” nie zas jako „Pisarz amerykanski pochodzenia zydowskiego”.”

  Stwierdzono niezbicie. I dziwi tylko nieco, ze praktycznie cala najbardziej znana powiesc inkryminowanego Rotha opisuje wlasnie uczucia dorastajacego Zyda-Amerykanina, potem juz doroslego mezczyzny, od spotkan na szkolnym boisku („Cream that Yid”) az pobyt w Izraelu, Co z tego wynika? Wynika z tego, ze jak ktos nie rozroznia miedzy Hekrykiem a Filipem Roth’em, to warto takiego soeca czytac – zeby sie zdrowo posmiac.

  Na polskim forum nawazniejsze sa chyba glosy Polakow. A zatem pozwalam sobie prztoczyc swiatle wypowiedzi Polakow-internautow, z linkiem:
  ______
  „Ile raz się skitrasił ten pejs ?

  Ajwaj, ajwaj, ajwaj…

  michnik przeproś Polaków za brata zb roD niarza!

  Skoro piszą o tymKoszernym, to znaczy że musiałPluć naPolske

  WszędzieŻydostwo. Kiedy taParszywa nacja, zniknie z powierzchni ziemi

  I kto nie wierzył w słowa zimnego już .yda Peresa ,,My jesteśmy wszędzie . Tak
  niszczą Nobla itp. fundacje , nagrody . Obrzydliwe .

  beznaplet z w piach, interia w płacz”
  ____

  http://fakty.interia.pl/swiat/news-zmarl-amerykanski-pisarz-philip-roth,nId,2584687#comments4-1

  Serdecznie…

 84. pikus reprezentuje wszystko, co zydowskie, na blogu i wszedzie poza nim. Taki Super Zyd, Autorytet Zydowskosci. Self-appointed. Dlatego grzebie w smietnikach i ewidentnych szambach w poszukiwaniu dowodu na to. Taki typ koprofaga z wyboru.

 85. @PA2155

  „Dlatego grzebie w smietnikach i ewidentnych szambach ”

  Pewnie ty grzebiesz w smietnikach i szmbach, Piekny Umysle – i dlatego w/w czynnosc usilujesz przypisac innym.

  Czy zas twoi znakomci rodacy, publikujacy swoje glebokie przemyslenia na forum „Interii” ucieszyliby sie z tego, ze ich okreslasz mianem „mietnika i … szamba ” – to kwstia osobna. Tak czy owak, na polskim forum nawazniejsze sa chyba glosy Polakow. A zatem pozwalam sobie prztoczyc swiatle wypowiedzi Polakow-internautow, z linkiem:
  ______
  „Ile raz się skitrasił ten pejs ?

  Ajwaj, ajwaj, ajwaj…

  michnik przeproś Polaków za brata zb roD niarza!

  Skoro piszą o tymKoszernym, to znaczy że musiałPluć naPolske

  WszędzieŻydostwo. Kiedy taParszywa nacja, zniknie z powierzchni ziemi

  I kto nie wierzył w słowa zimnego już .yda Peresa ,,My jesteśmy wszędzie . Tak
  niszczą Nobla itp. fundacje , nagrody . Obrzydliwe .

  beznaplet z w piach, interia w płacz”
  ____

  http://fakty.interia.pl/swiat/news-zmarl-amerykanski-pisarz-philip-roth,nId,2584687#comments4-1

  Serdecznie…

 86. @Z dystansu

  „Z trzech wymienionych przez redaktora filmów udało mi sie dotychczas zobatrzyć jedynie „Idę”.
  Moim skromnym zdaniem film dobrze zrobiony , mający wymiar ogólnoludzki ,”

  Straszny gniot. Nudny az do bolu. Wytrzymalem jakies dwadziescia minut, moze pol godziny, chyba mniej. Jak taki gniot mogl sie zalapac na Oscara – chyba nigdy nie pojme. Ciekaw jestem, na ile ten film byl kasowy, tzn ilu widzow kupilo na niego bilety za wlasne pieniadze.

  Juz nie chodzi nawet o to, ze tendencyjny – tylko ze gniot. Ale, ale… nie naruszam aby jakichs przepisow Kodeksu Karnego, piszac o tym, ze film nudny i ze mi sie nie podobal?

  A tak w ogole – o „zydowskich zbrodntarzach z UB”, ktorzy „mordowali polskich patriotow” powstaly metry biezace ksiazek, terabajty ctfrowych zapisow, doktoraty, docentury i profesury. Dziwnym trafem zaden film i zadne dzielio literackie nie zawiera wizerunku Polaka z UB. Takich pewnie w ogole nie bylo.

  Jesli kiedys powstanie film o Polaku z UB -to postaram sie wysiedziec przynajmniej do polowy seansu.

 87. pikus:
  reszte pomine milczeniem.
  W sprawie Ph. Rotha napisz dementi do NYT i CNN. 🙂
  Mysle, ze to koniec dyskusji.

 88. Tak się zastanawiam.
  Tkwimy pomiedzy narracją niemiecką, przedstawioną świetnie w „Kabarecie”.
  „Tomorrow belongs to me”?????……
  https://www.youtube.com/watch?v=FN7r0Rr1Qyc

  A narracją rosyjską, swietnie przedstawioną w „świętej wojnie”
  ”https://www.youtube.com/watch?v=8Y4_2Qa0QQs

  W obu przypadkach, ludzie wstają, identyfikują się.
  Czy nasze media, twórcy, są w stanie stworzyć coś o podobnej sile przekazu, tak oddziałującą na psychikę, emocje?

 89. @Wiesiek59

  „Czy nasze media, twórcy, są w stanie stworzyć coś o podobnej sile przekazu, tak oddziałującą na psychikę, emocje?”

  Pewnie tak.

  Ale jaka z tego korzysc, skoro juz od dawna nie ma komu dokopac?

 90. @PA2155

  ” dementi do NYT i CNN”

  Czy tobie sie serio wydaje, Piekny Umysle, ze ty jeden biegasz za NYT i CNN?

  „Mysle,”

  Dowcip przedni

  „ze to koniec dyskusji.”

  Dobra, dobra, Oczytany Dyskutancie. Zdaniem twoich ziomow, ktorych to ziomow wypowiedzi cytuje expressis verbis, z linkiem – najwazniejsze jest „pochodzenie” tudziez „narodowosc” Rotha, ktorego okreslaja wdziecznym mianem „beznaplet”. Z ze idziesz w zaparte i kleisz glupa – to poz raz kolejny owe swiatle wypowiedzi _twoich_, Piekny Umysle, rodakow – pod oczeta ci podsuwam.

  ______
  „Ile raz się skitrasił ten pejs ?

  Ajwaj, ajwaj, ajwaj…

  michnik przeproś Polaków za brata zb roD niarza!

  Skoro piszą o tymKoszernym, to znaczy że musiałPluć naPolske

  WszędzieŻydostwo. Kiedy taParszywa nacja, zniknie z powierzchni ziemi

  I kto nie wierzył w słowa zimnego już .yda Peresa ,,My jesteśmy wszędzie . Tak
  niszczą Nobla itp. fundacje , nagrody . Obrzydliwe .

  beznaplet z w piach, interia w płacz”
  ____

  http://fakty.interia.pl/swiat/news-zmarl-amerykanski-pisarz-philip-roth,nId,2584687#comments4-1

  Serdecznie…

 91. pikus:
  powtorze za kims: Cudowne Dziecko Resortow Silowych.

 92. @pitekantrop

  wspomniany przez Ciebie Sergiusz Piasecki (bliski przyjaciel Witkacego) niegdys postawil STO PYTAN pod adresem „obecnej” Warszawy. Memorial skierowany do redakcji powojennego „Odrodzenia” 27 czerwca 1946 r. Wikeszy fragment byl publikowany w kwartalniku literackim PULS nr 26/1985
  m.in. taka perelka: – „dlaczego mnie – mimo doskonalego znawstwa jezyka rosyjskiego i Rosjan – zolnierze i oficerowie obrabowali cztery razy?”.
  Postac bardzo barwna i jego zyciorys moglby sluzyc na pare scenariuszy filmowych.

 93. niemcy; podczas gdy szeryfowa ucztuje w pekinie, to w mediach trwa glownie wojna trzydziestoletnia (1618-48, badz co badz nadal najbardziej krwawa wojna w historii europy)
  z ostatniej chwili!
  praga stop hradczyn, trzech rannych katolikow, w tym jeden ciezko stop trzy osoby wyrzucono przez okno, z wysokosci 16 metrow stop tylko dlatego, ze mur zamkowy ma charakter stoku ( nachylenie 5%) stop obylo sie bez ofiar smiertelnych stop

 94. https://www.youtube.com/watch?v=KTsg9i6lvqU

  Wojna na pieśni podrywające do boju- Casablanca….
  Sztuka w służbie ideologii….

  Tym razem, maszerują francuskie bataliony.
  Po to samo co poprzednie- niemieckie czy rosyjskie.
  Służą elitom, ich celom, nie ludziom……..

 95. szczotka:
  z ostatniej chwili!
  protestanci protestuja stop praga stop hradczyn stop trzech rannych katolikow w tym jeden ciezko stop trzy osoby wyrzucono przez okno z wysokosci 16 metrow stop tylko dlatego iz mur zamkowy ma charakter stoku ( nachylenie 5%) obylo sie bez ofiar smiertelnych stop

 96. ontario 24 maja o godz. 18:48 Do budy, pchły wygryzać z jajec.

 97. @PA2155

  „Cudowne Dziecko Resortow Silowych.”

  Fajnie, ze ten PA z numerkiem jest szczery az do bolu.

  Zdarzalo sie, ze ktos na swiat przychodzil jak Syn Pulku.
  I pulkownikowej.

  Ale PA jako Dziecko Resortow – to oczko lepiej.

 98. @Wiesiek59

  „Wojna na pieśni podrywające do boju- Casablanca….
  Sztuka w służbie ideologii….”

  „Ani kontusz na nim aksamitny,
  Ani pas go zdobi lity, słucki,
  W szarej burce, lecz duchem błękitny,
  Jedzie polem brygadier Piłsudski.

  Ręce cicho na łęku oparte,
  Patrzy twardo w wir śnieżnej zawiei,
  Śród pustkowia sprawuje swą wartę,
  Nieśmiertelnej brygadier nadziei.

  Były lata zła, nędzy i głodu,
  Aż się ozwał głos walki z barykad —
  Zapomniano już krzywdy narodu,
  Kto dziś mściwy — r.o.m.a.n.ty.k, unikat.”

  Twój komentarz czeka na moderację.

 99. @Wiesio z numerkiem

  „Wojna na pieśni podrywające do boju- ….
  Sztuka w służbie ideologii….”

  „I ołowiem tnie w ruskie okopy,
  A strzał każdy wśród wrogów śmierć wznieca,
  Stoi w mroku pod bokiem Europy
  Niepodległej Ojczyzny forteca.

  Sztandar z Orłem powiewa na wale —
  Któż się zdobył na trud ten nadludzki?
  Sztandar Polski wzniósł w niebo zuchwale
  Wartujący brygadier Piłsudski.”

 100. Łamiącym rączęta nad marnym dziedzictwem kulturowym ostatnich 25 lat RP przypominam, że pokolenie wchodzące w wir polskiej kultury po 1990 roku, urodziło się około 1960-70 – czyli, zdobyło szlif edukacyjny w PRLu. 🙂 A zatem, ględzenie, że to panie, znowu ten styropian – trąci niezamierzonym komizmem.

  Z kolei, cała plejada „gigantów” lat 50-60-tych, wykształciła się bez pomocy waadzy ludowej, względnie miała szczęście do kadry nauczycielskiej urodzonej grubo wcześniej. Czyli, udało się bez cudownego dotyku ręki Bieruta względnie Mnietka Moczara.

  Jojczenie nad problemem który nie istnieje, infantylna dezawuacja na zapas, jest zatem oznaką desperacji, albo kompletnej ignorancji. Pozostaje zatem tylko udawać, że nie słyszało się o Sosnowskim, Pasewiczu, Jarniewiczu, czy też o zaliczanych do ścisłej czołówki światowej Beczale, Kwietniu czy też Rucińskim.

  To tak gwoli uzupełnienia nazwisk wyliczonych w felietonie red. Passenta, do poczytania zarówno ekstremie prawicowej jak i lewicowej. Po równo, bo wszak obydwa paskudztwa – wicie- wywodzą się z jednej mamy.

 101. BWTB
  24 maja o godz. 21:13

  Dziękuję ci, dobry człowieku, za dobre słowo.

 102. Amerykańskie ultimatum wobec Iranu. Bardziej brutalne niż Hitlera wobec Polski. Jakie ultimatum może przesłać Iran. Wszyscy wiedzą.

  ” -Declare to the International Atomic Energy Agency (IAEA) a full account of the prior military dimensions of its nuclear program and permanently and verifiably abandon such work in perpetuity.
  – Stop enrichment and never pursue plutonium reprocessing, including closing its heavy water reactor.
  – Provide the IAEA with unqualified access to all sites throughout the entire country.
  – End its proliferation of ballistic missiles and halt further launching or development of nuclear-capable missile systems.
  – Release all US citizens as well as citizens of US partners and allies.
  – End support to Middle East “terrorist” groups, including Hezbollah, Hamas and Islamic Jihad.
  – Respect the sovereignty of the Iraqi government and permit the disarming, demobilization and reintegration of Shia militias.
  – End its military support for the Houthi rebels and work towards a peaceful, political settlement in Yemen.
  – Withdraw all forces under Iran’s command throughout the entirety of Syria.
  – End support for the Taliban and other “terrorists” in Afghanistan and the region and cease harboring senior al-Qaeda leaders.
  – End the Islamic Revolutionary Guard corps-linked Quds Force’s support for “terrorists” and “militant” partners around the world.
  – End its threatening behavior against its neighbors, many of whom are US allies, including its threats to destroy Israel and its firing of missiles at Saudi Arabia and the United Arab Emirates, and threats to international shipping and destructive cyber attacks.”
  Global Research.

 103. byk

  „protestanci protestuja stop praga stop hradczyn stop trzech rannych katolikow w tym jeden ciezko stop trzy osoby wyrzucono przez okno z wysokosci 16 metrow stop tylko dlatego iz mur zamkowy ma charakter stoku ( nachylenie 5%) obylo sie bez ofiar smiertelnych stop”

  Jak twierdzili świadkowie wywaleni z okna ocalili życie, bo spadli na pryzmy śmieci a ściślej organicznych odpadków wywalanych wcześniej przez wyzej wspomniane okno – jak to było wtedy w zwyczaju.

 104. byk

  Poniżej zdjęcie okna o którym mowa. Na fotografii „Ludvíkovo kridlo” zaznaczone kółkiem. Jak napisałeś mur lekko pochyły, amortyzujący upadek, na dole niewidoczne na zdjeciu miejsce w którym w czasie defenestracji leżały pryzmy odpadków i zawartość nocników – to wszystko rutynowo wywalane przez okna.

  https://www.novinky.cz/koktejl/472816-da-habt-ihr-den-anderen-zazni-na-prazskem-hrade-a-slavata-leti-z-okna.html

 105. duende:
  „Jojczenie nad problemem który nie istnieje, infantylna dezawuacja na zapas, jest zatem oznaką desperacji, albo kompletnej ignorancji. Pozostaje zatem tylko udawać, że nie słyszało się o Sosnowskim, Pasewiczu, Jarniewiczu, czy też o zaliczanych do ścisłej czołówki światowej Beczale, Kwietniu czy też Rucińskim. ”

  Nie stac mnie na takie spojrzenie calosciowe, ze tak powiem, z lotu ptaka, nad osiagnieciami kultury III RP, ale z perspektywy czytacza ksiazek za najwieksze osiagniecia tego okresu uwazam wprowadzenie na rynek serii „Harlequin”, zo poprawilo czytelnictwo w kraju analfebetow.
  W pop-music podobnym osiagnieciem byl start disco-polo, co rowniez ozywilo masy. Tak jak liczne wspominanki popu PRL w wersji starczej.
  Z filmow pamietam niewiele. Moze „Psy”, moze te komedie w stylu „Misia”, albo „Katyn”. Produkcje Pawlikowskiego maja akcje polska, ale trudno powiedziec, aby byly produkcja polska. W najlepszym razie, mieszana. Byl „Dekalog” i inne produkcje mistrza K., ale nie jestem na tyle religijny, aby pojac wszystkie aluzje. Ogladam te stare komusze klasyki, co tez czynia kanaly amerykanskie, jezeli pokazuja cokolwiek polskiego.
  Ale, nie martw sie duende. Brytyjczycy kiedys mieli bardzo prezna kinematografie z ktorej zostaly wspomnienia. Czyli, Polska idzie trendem krajow cywilizowanych.

 106. SLOWIANINIE; posluchaj katiuszy w wykonaniu chinskim,piekny mlody glos.

  https://www.youtube.com/watch?v=hGPFENxuoSk

 107. Ciekawe z jakiei mamy wywodzi sie duende.

 108. @”A Duslcy to przecież nasz swojski towar. Na szczęście nieeksportowy.” – Dulska jakiś czas temu przyjechała z zachodu i mieszka u nas do dziś. Jej siostry miały po mężach inne nazwiska np. Berlusconi, Trump, Le Pen czy Faraday.

 109. pitekantrop
  „Idą” to film mały z budżetem wysokości zaledwie 6,2mln zł , a nie żaden blocbuster. Mimo tego film było pełnym sukcesem finansowym i nagrał już w roku 2015 siedem razy więcej jak kosztował .
  Co do gustów , to oczywiście mogą być różne , ale z tego co piszesz wynika , że skoncentrowałeś sie bardziej na postaci Ciotki , jak głównej bohaterki, co odrzuciło cię od filmu. Ten film ma wielu przeciwników politycznych . Nie jesteś tutaj osamotniony.
  http://wyborcza.pl/1,75410,17473890,_Efekt_Oscara___Ile__Ida__kosztowala__ile_zarobila.html?disableRedirects=true

 110. Ponure refleksje z Obserwatora Politycznego /fragment/
  ” Tymczasem rząd Polski nie ma polityki międzynarodowej, poza konfrontacją z każdym, kto nie uznaje niezrozumiałych dogmatów polityki mesjanistyczno-cierpiętniczo-godnościowej. Uwaga nikt nie podważa polskich racji. Tylko, co z tego że mamy rację i fakty bywają po naszej stronie, jeżeli nie potrafimy ich przedstawić? Nie ma polityki wschodniej, relacje z Ukrainą ujawniły jaką są wydmuszką, ich nacjonalizm oparty na gloryfikacji faszyzmu i najdelikatniej mówiąc negowaniu ludobójstwa jest nie do pogodzenia nawet z naszym pragmatyzmem. Jeżeli popatrzymy dalej na wschód, to już wiadomo z komunikatów służb prasowych polskich służb specjalnych, że jesteśmy w stanie wojny hybrydowej (czy czegoś podobnego) z Rosją. Pozostawmy to bez komentarza. Na kierunku zachodnim jesteśmy ze wszech miar problemem. Roszczeniowym państwem, któremu nie wiadomo o co chodzi, poza „ich” pieniędzmi. Globalnie, czyli w praktyce w relacjach z USA jesteśmy warci mniej więcej tyle, co jedno kichnięcie pośrednich przedstawicieli lobby pewnego małego bliskowschodniego kraju lub mniej.

 111. Bar Norte
  24 maja o godz. 22:54
  Temu wydarzeniu był poświęcony program telewizyjny bodaj na „arte”
  Z innej beczki. Na niemieckojęzycznym portalu „Cicero” ciekawy
  esej Die EU will ein Exempel an Polen statuieren a jeszcze ciekawsze wpisy czytelników na ten temat – niezbyt zgodne ;–) z główną linią politycznej wierchuszki.

 112. Poprawka.
  Nie esej ,a wywiad…

 113. @dunede

  „Łamiącym rączęta nad marnym dziedzictwem kulturowym ostatnich 25 lat RP przypominam, że pokolenie wchodzące w wir polskiej kultury po 1990 roku, urodziło się około 1960-70 – czyli, zdobyło szlif edukacyjny w PRLu.”

  Z powyższego rozumiem, ze po roku 1990 była już jakaś gotowa polska kultura, a nawet jej wir, w który można było wchodzić. Domyślam się zatem, że ta kultura wyskoczyła jak Atena z glowy Zeusa w pełni ukształtowana i w zbroi pewnej czerwcowej nocy 1989 roku gdzieś tak między godziną 04.35 a 04.37 nad ranem? Tyle, że o tej porze waleczni bojownicy o wolność i demokracje sypiali wtedy na styropianie. Kto zatem odpowiada za poczęcie kultury polskiej?
  Styropian?

  „Z kolei, cała plejada „gigantów” lat 50-60-tych, wykształciła się bez pomocy waadzy ludowej, względnie miała szczęście do kadry nauczycielskiej urodzonej grubo wcześniej.”

  Grubo wcześniej? To by wskazywało na lata zaborów, czyli mieli szczęście do kadry carsko-kajzerowskiej proweniencji? I co? I nikt tej kadry nie zlustrował?! I to caratowi z kajzeryzmem zawdzięczamy gigantów oraz plejadę? To by się nawet zgadzało: bez carskiego genarała Warszawa nie miałaby po dziś dzień kanalizacji a bez carskich ukazów – miasta Łodzi (no i gdzie reżyser gigant nakręciłby kultowy Kanał oraz Ziemię Obiecaną)?

  „Czyli, udało się bez cudownego dotyku ręki Bieruta względnie Mnietka Moczara.”

  Może, kiedy się to udawało, to Bierut z Mientkiem łamali sobie rączęta nad tą kulturą i nie mogli nimi cudownie dotykać. Coż to by była za kultura, gdyby mogli?! Może nawet taka jak po 1990?

 114. „Ciekawe, co by powiedział autor, gdyby nagrody otrzymał film „Smoleńsk”, aktor Zelnik lub poeta Rymkiewicz?”

  Nie ma co medytowac, co by bylo, bo z gory wiadomo, ze nie otrzymaja.
  Przynajmniej nie z tego zrodla.
  Nagrody rozdaje ten sam sort, ktory nagrody otrzymuje. Taka celebrycka karuzela.
  W sumie nie ma sie czym przejmowac, ani o co kruszyc kopii.
  Celebryci niech sie celebruja a normalni ludzie musza zyc swoim zyciem i nie zwracac na nich uwagi uwagi. Niech sie kisza we wlasnym sosie.

 115. @Levar

  „Nagrody rozdaje ten sam sort, ktory nagrody otrzymuje. Taka celebrycka karuzela.”

  Dziwna sprawa – bo zla, niedobra i antypolska Tokarczuk zajmuje w tej chwili trzecia pozycje na polskiej liscie ksiazkowych bestsellerow:

  http://www.empik.com/bestsellery/ksiazki

  Skad taka wysoka pozycja? Jakim cudem niesluszna, filosemicka, antypolska i Godzaca w Wartosci autorka zapalala sie na trzecie miejsce na liscie bestsellerow? Kto w Polsce kupuje za dobre pieniadze jej nic nie warte ksiazki? No jak to, kto: Tylko ten, kto musi. Za kazdym Polakiem i za kazda Polka, ktory/a pod przymusem zakupil/a „Ksiegi Jakubowe” stal zamaskowany wyslanning Sorosa z wycelowanym pistoletem. Zeby zycie zachowac i uniknac strzalu w tyl glowy – to ludzie pod przymusem kupowali.

  „normalni ludzie musza zyc swoim zyciem”

  No przeciez to Oczywista Oczywistosc, ze „normalni ludzie” by takiego badziewia nie kupili. Tylko zostali brutalnie zmuszeni, patrz wyzej..

 116. @Z dystansu

  ” Ten film ma wielu przeciwników politycznych . Nie jesteś tutaj osamotniony.”

  ??? ze jak? Filmy dziele na dobre i kiepskie, nie na sluszne i niesluszne. Gniot to gniot.

  Nie obejrzalem z podobnych powodow tej naszej piosenki, ktora wygrala Eurowizje. Nie wszystko musi mi sie podobac. Zobaczylem wokalistke, potem cos zaczelo okrutnie gdakac – i zmienilem kanal. Wystarczy, ze innym sie podoba.

  Cenie sobie dobre polskie kino, chocby znakomite filmatyzacje Wajdy („Pan tadeusz”, „Zemsta”), lubie filmy z Linda („Sara”, „Psy”). Cenie sobie dobre komedie (np niezapomniana „Wielka wsypa”). Sadze jednak, ze z tym wszystkim waadza (niekoniecznie pisowska) Zrobi Porzadek. Zwlaszcza z komediami, bo waadza bardzo nie lubi, jak sobie ludzie jakies smichy-chichy robia.

 117. @Symetryczny

  ” lobby pewnego małego bliskowschodniego kraju ”

  Az szkoda takich jak @Symetryczny. Maja ciezko przerabane.

  Ciekawe jednak, ze nawet kolesie symetrycznego potwierdzaja, iz inkryminowany „bliskowschodni kraj” jest maly. Rzeczywiscie jest malutki, wielkosci m in wojewodztwa lodzkiego. Ale nawet taki malutki tez nie ma prawa istniec. Jak sie upiera przy tym, zeby zyc i byc – to mamy do czynienia z czyms okropnym:

  „”bardziej „brutalne niż Hitlera wobec Polski.”

  Ja tez mysle, ze jesli Zydzi w Izraelu, juz wczesniej do Izraela wypedzeni („Zydzi wynocha do Izraela”, „Polska dla Polakow”) chca zyc i oddychac, to mamy do czynienia ze Zbrodnia Wojenna, Zbrodnia przeciw Ludzkosci oraz Zbrodnicza Antypolska Prowokacja.

 118. @PA2155

  ” poprawilo czytelnictwo w kraju analfebetow.”

  Zeby taki PA z numerkiem za siebie mowil – to jeszcze. Czmu jednak przypisywac wlasne ograniczenia ogolowi Polakow?

 119. @PA2155

  ” poprawilo czytelnictwo w kraju analfebetow.”

  Odnoszac sie do rewelacji blogera sygnujacego swoje wpisy nickiem „PA2155”, warto nawiazac do bogatych tradycji czytelnictwa:

  – Baco, jak wygląda wasz dzień pracy?
  – Rano wyprowadzam owce, wyciągam flaszkę i piję…
  – Baco, ten wywiad będą czytać dzieci. Zamiast flaszka mówcie książka.
  – Dobra. Rano wyprowadzam owce, wyciągam książkę i czytam. W południe przychodzi Jędrek ze swoją książką i razem czytamy jego książkę. W południe idziemy do księgarni i kupujemy dwie książki, które czytamy do wieczora.
  Wieczorem idziemy do Franka i czytamy jego rękopisy.

 120. Dziś czytelnictwo poprawia Harlequin, wczoraj była to seria z tygrysem. Książeczki tej serii zalegały w każdym kiosku Ruchu, a i to do czasu, bo w pewnym okresie zabrakło papieru nawet na druk tej makulatury. Tygrysy… To dopiero była literatura ! I podnosiła alfabetyzm że hej !

  To nie szkodzi, że współczesny rynek wydawniczy polski wydaje dosłownie wszystko, przedstawiając tym samym ofertę wydawniczą taką, o jakiej kiedyś można było pomarzyć w snach. To się po prostu nie liczy, zwłaszcza że te wydawnictwa… czy one są naprawdę polskie ? A więc czy to jest polska książka nawet, jeśli firmuje ją polski autor ? Polski korektor ? Polski składacz tekstu ? Polski grafik ? Wydrukowała książkę polska drukarnia ? To nic. Papier nie był polski, maszyna drukarska też nie, podobnie jak tusz drukarski, no a wydawnictwo ? Jeśli są w nim obce udziały lub należy do międzynarodowego koncernu wydawniczego, to z pewnością nie jest. Uff…

  Czy dzisiejszy film polski jest naprawdę polską produkcją ? Z pewnością nie jest. Byłby polski, gdyby nakręcono go na taśmie filmowej z Fotonu, kamerą z WZO, no a przede wszystkim gdyby film został wyprodukowany przez czysto polski element, bez tych szemranych kooperacji, np. z Canal+ czy z kimś innym z zagranicy. Dziś film jako nośnik już raczej nie istniej. Kamera ? NIe trzeba wyjaśniać – wszyscy kręcą na tym samym, zglobalizowanym sprzęcie. Taki film już z tego powodu nie może być polski. A jeśli dodać te brzydko pachnące kooperacje z producentami zagranicznymi, to… To nic, że każdy twórca filmowy chce jak najlepiej sprzedać swój film, co wymusza kooperacje. Kooperacja to dawanie ciała, to rozcieńczanie polskości w filmie polskim.

  A więc ile jest polskości w polskim filmie, w polskiej książce, w polskiej grafice ?

  Czy kiedy otwieram InDesign i na rozbiegówce programu pojawia się grafika Polaka z ASP, to czy mam się z tego cieszyć, czy też mam płakać, bo oto kolejny młody Polak sprzedał swoją twórczą duszę zagranicznemu diabłu, który najpierw wcisnął mu narzędzie twórcze (np. program graficzny), a teraz bezlitośnie wykorzystuje go jako rozbiegówka amerykańskiego oprogramowania.

  Amerykańskiego ? Wystarczy przeczytać Credits.

  PS. Dziś na rozbiegówce InDesign jest Rusłan Khasanow.

 121. Zmarł Krzysztof Lenk:

  Arstysta studiował na dwóch Akademiach Sztuk Pięknych – w Warszawie i Krakowie. Dyplom z grafiki użytkowej uzyskał w 1961 roku. Jako grafik i konsultant współpracował z wieloma czasopismami. Wraz z Paulem Kahnem założył w USA studio Dynamic Diagrams, będące jednym z najlepiej wyspecjalizowanych biur zajmujących się wizualizacją i architekturą informacji. W latach 1990-2000 pełnił tam funkcję dyrektora kreatywnego. Klientami Dynamic Diagrams były m.in. IBM, Microsoft, uniwersytety Yale i Harvard, muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, paryskie Musée des Arts et Métiers, American Medical Association, Siemens Nixdorf, wydawnictwa Nature i Science, Netscape oraz koreański Samsung Electronics. Również do spółki z Paulem Kahnem Lenk napisał wydaną w 2001 roku książkę „Mapping Web Sites”. Od 2000 roku jest konsultantem do spraw artystycznych w studio projektowym Tellart. (za culture.pl)

  Polski to grafik, czy niepolski ? Innymi słowy ile jest polskości w polskości Lenka ?

  Za czasów eksplozji kulturalnej 1945-89 rekordy popularności biła komedia, której charakterystycznym grepsem było badanie zawartości cukru w cukrze, badanie w łazience, przy pomocy przerobionego piecyka gazowego. Bardzo wartościowa komedia. Głębia taka, że poraża, wielopłaszczyznowość nie do ogarnięcia, a za to komedia czysto polska. Krew z krwi, a raczej śmiech ze śmiechu. Wspominam tę komedię, a przede wszystkim ów greps, bo niektórym chyba strasznie weszło krew badanie zawartości w zawartości, co dziś przekłada się na badanie zawartości polskości, np. w filmie. Moi zdaniem jest to przejaw spustoszeń wyrządzonych przez niektóre aspekty owej eksplozji kulturalnej (żeby nie powiedzieć „rewolucji kulturalnej”), wspomnianej wyżej.

 122. Wiesiek59,
  Kultura prl , podobnie jak ,,ekonomia,, prl uległa implozji po otwarciu granic. Kiedy otwarty się granicę okazało się ze ,, ekonomia ,, PRL to nie żadna ekonomia tylko zwyczajne oszustwo. Okazało się też przy okazji , że filmy P rlowskie – z małymi wyjątkami – sa załosne , muzyka anglosaska to oryginał a wszelkie Budki Suflera to podróbki . Wśród slepych jednostki jest królem – czy tak jakoś. Zamkneliscie Polskę na klucz , więc ludzie nie mieli porównania czy coś jest dobre czy nie. Był jeden gatunek chleba i MUSIAŁ smakować. Teraz jest z 50 gatunków i smakować nie musi. Tak władcy prl to sobie – na sowiecka modlę – wymyślili , że kraj trzeba zamknąć tak żeby ludzie nic nie widzieli, skoro nie widzieli to nie znali różnicy. Po otwarciu granic prl owska kultura zdarzyła się z rzeczywistością.
  To co dziś się w Polsce dzieje to pokłosie waszego pomysłu żeby zamknąć kraj. Część ludzi nic nie widziała , nic nie wie , świat ich nie obchodzi. Inne , nowe ich przeraża. Nie mieli się z innoscia zetknąć bo Polskę zamkneliscie i uczyliscie w szkołach tego chlamu jaka to Polska skrzywdzony i wyjątkowa a Polak wyjątkowy i skrzywdzony. POLSKA MISTRZEM POLSKI.
  Wyborca PiS nienawidzacy ciapatych, czarnuchow , kobiet, gejów , gender, feministek itd itp to wasz , prlowski produkt.

 123. @Jacobsky

  ” kamerą z WZO,”

  … myli sie gleboko.

  Polscy inzynierowie sa wprawdzie Najlepsi na Swiecie – ale dziwnym trafem zadna polska kamera filmowa nigdy nie powstala. Nie brak donioslych rezultator rodzimego geniuszu tworczego, chocby szpadli, motyk czy nawet taczek – ale polskich kamer filmowych nigdy nie bylo. Najchetniej uzywano imperialistycznych Arriflexow. Calkiem niezle kamery produkowaly „te guupie Pepiki”. Kamery, marki Cinephon byly dosc powszechnie uzywane w ojczyznie Jacobskiego.

  Kamery, samochody, procesory – to jeszcze trzeba umiec zrobic.

 124. Jacobsky,
  Komedia o zawartości cukru w cukrze , podobnie jak reszta filmów Barei sa czytelne TYLKO dla ludzi pamietajacych prl. Pamiętać należy ze to nie żadna arcydzieła tylko sprawnie zrobione komedie czytelne dla NIEKTÓRYCH Polaków.
  Tak jak idąca Brytanii Coronation Street- komedia czytelna tylko dla Anglików.

  Filmy Pana Pawlikowskiego sa czytelne dla każdego odbiorcy . Z tego też powodu znienawidzony przez pisowskiego wyznawców którego stworzył prl.

 125. pitekantrop
  25 maja o godz. 14:11

  Relax !
  wiem, że się mylę. Wiem, że nie powstała. Dlatego napisałem, co powyżej.

 126. @blackley

  „To co dziś się w Polsce dzieje to pokłosie waszego pomysłu żeby zamknąć kraj. ”

  Bujda na glebokich resorach, Mosci Milionerze-Kolekcjonerze. Od 72-go roku, kiedy to Gierek udostepnil paazporty, wyjechac na jakis czas mogl niemal kazdy. Wtedy to ukazal sie poradnik „Europa za sto trzydziesci dolarow”. Tyle mogl otrzymac po urzedowym kursie „turysta”, ktory wyjezdzal celem pracy przy zbiorach u bauera czy na zmywaku w Kopenhadze.

  Blakley powinien sie teraz pochwalic kolejnymi Rollsami, Bentleyami, Aston-Martinami i co tam jeszcze w wyobrazni zagra, na ktore to obiekty kolekcjonerskie zarobil „u bauera” czy tez „wynoszac z mieszkania graty do remontu”.

 127. Pitekantrop ,

  Czechy to najlepszy przykład jak destrukcyjny , niszczący , odmozdzajacy jest socjalizm. Porządny kraj gdzie produkowano samochody , broń , i masę innych nowoczesnych produktów, został zarazony socjalizmem na 45 lat i miał przewagę nad Niemcami , po latach ,,ekonomii socjalistycznej ,, jest tam gdzie jest . Socjalizm niszczył i gospodarki krajów Ale też ludzkie umysły. Co na blogu Pana Passenta widać dokładnie – nie mówię o Panu Gospodarzy tylko o masowo się tu produkujących sierotach po prl.

 128. Pitekantrop ,
  Aaaaaa to Pan …… Czemu Pan zmienił Nick ? Czy Pan Gospodarz Pana zbanował ? Czemu wypiera się Pan swojej dawnej tożsamości ? Czy kłamał Pan ? A może kradł i teraz musi Pan występować pod innym ,, nazwiskiem ?

  Proszę Pana praca nie hanbi . Ważne żeby się zgadzała suma. Żydzi znani są z dokładnego liczenia pieniędzy. Pan jakoś od swoich rodaków odstaje. Myślę ze to wychowanie w PRL nauczyło Pana pogardy dla pracy i pieniędzy.

  Astona Martina nigdy nie miałem. Rolls stoi sobie w garażu , w końcu to 85 lat historii motoryzacji.
  Moja żona była ostatnio w pańskiej ojczyźnie – znaczy w tej nowej , w Izraelu. Bardzo popularnym autem jest u was Skoda- znaczy to niemieckie auto produkowane pod czeską marką. Rozumiem teraz czemu tak się pa n upiera że Skoda nie jest niemiecka – wiem że Żydzi unikają jeżdżenia niemieckimi autami . Nie jeżdża BMW i mercedesami z tej przyczyny ze masę Żydów zameczono w czasie 2 wojny w fabrykach ww koncernów. Zrozumiala awersja. Ale warto jezdzic trwalym , solidnym autem . Więc powstała narracja ze skoda to auto nie niemieckie. Ok, rozumiem powody tego tłumaczenia Ale skoda to niemieckie auto .

  Czemu Pan zmienił tożsamość ?

 129. Pitekantrop

  Proszę Pana , nie było ani powszechnie dostępnych paszportów ani 130 dolarów do kupienia. Kłamie Pan . Niektórzy paszporty dostawali Ale nie było to ani powszechne ani łatwe. Po za funkcjonariuszami niektórych resortów. Po co Pan kłamie?

 130. Symetryczny
  Pamiętasz tę katastrofę lotniczą? Byłeś na 100% pewien, że winna jest Ukraina? Dalej będziesz szedł w zaparte? Nie ma to nic do tego, że Rosja jest wielka, wspaniała, a Putin to już prawie ojciec narodów, choć przyznaję że to najwyższej klasy, skuteczny polityk, z naciskiem na skuteczny.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23450718,australia-i-holandia-oficjalnie-oskarzaja-rosje-o-zestrzelenie.html#Z_MTstream

 131. @blackley

  „Czy kłamał Pan ?”

  Czy przestales bic swoja zone, gostek?

  „Proszę Pana praca nie hanbi . Ważne żeby się zgadzała suma”

  Jakos nie bardzo sie „zgadza suma”. Jak jest platne „wynoszenie gratow z mieszkania do remontu” czy praca „u bauera” w epoce minionej – to w koncu wie kazdy. Z takiej pracy na Bentey’a to mozna odlozyc – przez jakies tysiac lat.

  „Myślę”

  Docwip przedni-

  „ze to wychowanie w PRL nauczyło Pana pogardy dla pracy i pieniędzy.”

  Pogarde dla pracy to akurat nie ja okazuje, milionerze-kolekcjonerze,

  ” wiem że Żydzi unikają jeżdżenia niemieckimi autami”‚

  Pogielo tego blackle’a czy jak? Skad on takie bzdety bierze?

  „New car sales in the country edge down by just 22 units year-on-year to 19.493, … Up 2% on a year ago, Kia takes the lead of the Israeli brands ranking in …. Mercedes up 30%, Fiat up 37%, Infiniti up 40%, Alfa Romeo up 90%, BMW up 92% .”

  https://www.google.com/search?biw=1203&bih=835&ei=RQUIW-niLYzy8AXxwJGABw&q=israel+cars+sales+by+brand+kia+mercedes+bmw&oq=israel+cars+sales+by+brand+kia+mercedes+bmw&gs_l=psy-ab.3…7345.9801.0.10104.9.9.0.0.0.0.347.1020.3-3.3.0….0…1c.1.64.psy-ab..7.1.331…33i21k1.0.Upo7tBvL5Lg

  Jak zwykle – jedyny sposob „argumentacji” @blackle’a to wylewac wiada …na na oponenta, siegajac przy okazji po smierdzace, rasistowskie stereotypy z serii zydzi-geszeft-_piniondze_.

 132. Panie blackley, próba wejścia w interakcję z osobnikiem – nickiem (miał ich coś z dziesięć) nie może zakończyć się w sposób racjonalny.
  Cham udający żyda i nacjonalista robiący za trolla, a do tego hipokryta najczystszej wody, obsobaczający wszystko i wszystkich a jednocześnie obrażający się za inwektywy w jego kierunku – to ktoś, z kim nie prowadzi się dyskursu. Nie warto.

 133. @blackley

  „Kłamie Pan ”

  Klamiesz, gostek. Lzesz.

  „ednocześnie jednak umożliwiono Polakom wyjazdy do krajów bloku wschodniego na podstawie dowodu osobistego i zaczęto wydawać paszporty umożliwiające wyjazd na Zachód, oczywiście przy zachowaniu ograniczeń. Najważniejsze było jednak gospodarcze otwarcie na Zachód. ”

  https://www.historia.uwazamrze.pl/artykul/1146808/gierek-fakty-i-mity

  „Dał Polakom paszporty.

  – Najpierw wynikało to z zacieśniania współpracy w ramach RWPG – organizacji gospodarczej zrzeszającej kraje socjalistyczne. Polacy zaczęli wyjeżdżać bez paszportów do NRD. Potem dostali paszporty, które – przypominam – trzeba było zwracać.

  Nie znalazłem żadnej z tym związanej decyzji politycznej. Podejrzewam, że chodziło o to, aby Polacy wyjechali do Szwecji czy do Niemiec i przywieźli walutę. PRL jej desperacko potrzebował. Dlatego rozwija się sieć Peweksów i Baltony. W Peweksie Polacy za dewizy kupują samochód, wódkę, cegły, cement, ubrania.”

  Na kazde moje slowo – bez problemu zjaduje potwierdzenie w sprawdzalnych zrodlach.

  Swoje obledne rewelacje @blakley moze uzasadnic wylacznie plugawa inwektya czy tez smierdzacym, rasistowskim stereotypem z serii zydzi-geszeft-_piniondze_.

 134. Zanim skończyłem swój wpis, sam zainteresowany zaprezentował w międzyczasie wszystkie opisane przeze mnie cechy..

 135. @blackley

  „Niektórzy paszporty dostawali”

  … i robili wielkie kariery, na przyklad zbierali szparagi u bauera. I w ten sposob dorobili sie Rollsow, Bentley’ow, folwarkow, zlotych zegarkow, rezydencji z dwoma basenami i co tylko.

 136. @Jacobsky

  „Tygrysy… To dopiero była literatura”

  „Tygrysy” przywiozla mi Malgosia. Z przyjemnoscia przczytalem ponownie, po kilkudziesieciu latach, „W pościgu za V-1” Arcta, „Bomby na Tarrent”, „Spadochrony nad Arnhem”. „Dyktator z Vichy” – dzieje podbitej Francji. Jakos nikt wowczas nie probowal wciskac ciezkiego kitu i calkowicie jednostronnej propagandy.

 137. O wojnie na Pacyfiku wiecej mozna bylo przeczytac w serii „Miniatury morskie”, cztery zeta (tygryski juz piec), Nie wysmiewam sie tutaj z „Harlequina”, bo pisac ta, zeby ludzie kupili, za pieniadze – to jest sztuka, czy to o wojnie czy o r.o.m.a.n.s.a.c.h. Posmiac sie mozna natomiast z takich, co ksiazki biora do reki tylko po to, zeby podstawic pod noge stolika. Znaczy zeby sie nie kiwal.

 138. „Twój komentarz czeka na moderację.”

  „Moderacja” nie lubi ciagu liter r.o.m.a.n – nawet jesli to fragment dluzszego wyrazu.

 139. Jacobsky:
  Jestes zawsze optymistyczny dla styropianu i dziwie sie, ze nie wracasz do ojczyzny. Moze juz czas?
  O tej ofercie wydawniczej, ktora „wydaje prawie wszystko, o czym mozna zamarzyc” powiedzialbym., ze jest bardzo popularna. Moze ty po prostu nie czytasz, moze tylko gazety i to tylko okreslone tytuly.
  Duzo jest literatury dusznej, Pismo swiete w roznych wydaniach i przemyslenia roznych pasterzy. Tlumaczenia sa, ale w sumie kiepskie, na kolanie. Duzo kryminalow i literatury lekkiej. „Tygrysy”? One tez sa tylko w innej formie.
  O polskim filmie tez nie musisz byc taki doslowny. Ciekawy jestem, co ty takiego wielkiego zobaczyles z polska nalepka? Nawet Liechtenstein lub Andorre stac na zrobienie jednego filmu w koprodukcji z Francja lub Hiszpania. Na tasmie Fotonu nie krecono filmow nawet w latach 60-tych.
  Na grafice sie nie znam, ale wroce to tzw. literatury. Jakos wydania mrozkowe nie leza w ksiegarniach. Chcialem kiedys kupic cos Havla (taki wielki dramaturg i sluszny na dodatek) i tez nie ma. I wiele innych rzeczy, ktore sa, moze nie klasyka, ale ksiazkami waznymi. Moze ciebie oszalamiaja kolorowe okladki? Albo lepszy papier?
  Wszystko, drogi Jacobsky zalezy od optyki, To tak jak z Dorotka w Szmaragdowym Grodzie. PRL kazala nam tez nosic kolorowe okulary, a teraz ty kopiujesz to samo.

 140. blackley
  Mylisz się, za Gierka otrzymanie paszportu wcale nie było trudne. Chyba że było się np. ujawnionym współpracownikiem KOR, albo wyjątkowo niepokornym ówczesnym VIP-em, który był łapany na przynętę, czyli dostawał paszport, ale.. musiał się odmeldować po powrocie. Oczywiście tacy ludzie lawirowali jak mogli, niektórzy coś tam nawet podpisali, ale się wymigiwali od bycia TW. Tu mogę wymienić sporo bardzo znanych nazwisk pisarzy, aktorów, dziennikarzy itp. Ale po co?
  Wszyscy oni toczyli jakąś grę z tzw. reżimem po to choćby, by zaistniały ich dzieła, publikacje, wybitne filmy, role aktorskie.
  Dla ogromnej reszty obywateli wystarczyło mieć zaproszenie, a np. do Szwecji nie była potrzebna nawet wiza, bo nasze rządy podpisały umowę, na mocy której studenci mogli LEGALNIE zrywać szwedzkie truskawki i wykonywać inne prace. Nie ja jedna z tego skorzystałam.

 141. Biblioteka Żółtego Tygrysa – historyczna seria wydawnicza ukazująca się nakładem Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej w latach 1957–1989. Stanowiły ją tomiki niewielkiego formatu, opisujące wybrane epizody z okresu II wojny światowej. Do końca serii ukazało się 420 książeczek, wydawanych w nakładzie do 300 000 egzemplarzy[1].

  W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej seria była elementem komunistycznej propagandy skierowanej do młodzieży. Peerelowska cenzura usuwała wszystkie krytyczne opinie oraz analizy dotyczące tej serii wydawniczej. W 1974 roku Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk ocenzurował krytyczny artykuł W paszczy Tygrysa, autorstwa B. Klukowskiego, zamieszczony w czasopiśmie „Polityka”. Usunięty fragment przytacza Tomasz Strzyżewski w swojej książce o cenzurze w PRL[2]:

  Przedstawiona w serii ideologia jest jednak uproszczona, utrwala typ wiedzy zawarty w podręcznikach szkolnych i preferowany w publicystyce drugiej połowy lat pięćdziesiątych. Uderza szczególnie niezmienność stereotypu AL-owca i AK-owca i przypisywanej im ideologii. Lewica polska czasu wojny jest przedstawiona w serii jako ideologiczny monolit, a ludzie jako moralny wzór. Szlachetnością i umiejętnością prawidłowej oceny sytuacji politycznej i militarnej cechują się ludzie pochodzący z nizin społecznych lub będący na niższych szczeblach hierarchii wojskowej. Dotyczy to i armii polskiej na zachodzie, i armii aliantów zachodnich, i ugrupowań Armii Krajowej. Wydaje się, że jest tu dużo projekcji naszych doświadczeń i przemyśleń późniejszych na wydarzenia wojenne, projekcji dokonanej w sposób schematyczny…

 142. zezem

  „Temu wydarzeniu był poświęcony program telewizyjny bodaj na „arte””

  Trudno się dziwić bo rocznica drugiej* defenestracji praskiej nie dość, że jest okrągła (400 lat) to na dokladkę zyskuje na naczeniu w obliczu sytuacji politycznej w Europie. Przecież akt wywalenia przez okno na Hradcu trzech katolickich urzędników cesarskich przez praskich mieszczan wyznania protestanckiego rozpoczął czy może raczej stał się pretekstem do wojny trzydziestoletniej – pierwszej wojny o charakterze paneuropejskim. I to wojny na tyle rujnującej demograficznie, że jak piszą historycy by odrobić straty demograficzne tolerowano a nawet propagowano (anabaptyści …) wielożeństwo.
  Tak więc wywiad z Krasnodębskim dotyczący też przyszłości UE wpisuje się trochę w dekadencki charakter rocznicy defenestracji praskiej.

  * Powtórka akcji z 1419 gdy husyci wywalili przez okna praskiego ratusza katolickich radnych rozpoczynając w ten sposób powstanie Jana Husa.

 143. Pitekantrop,

  Proszę Pana , nie chce mi się panu opowiadać jak to było ,, z nędzy do pieniędzy,, . Dałem radę i tyle.
  Zydzi- geszeft- pieniądze to nie rasistowski stereotyp tylko fakt. Holendrzy są mistrzami ogrodnictwa, Portugalia to wino, oliwki i winnice, Niemcy Przemysl, a Żydzi forsa. Nie rozumiem czemu tak gwałtownie Pan reaguje, uderza stół a nożyce się odezwa ?

  Fakt ,że zmienił Pan Nick – nie poraz pierwszy zreszta- oznacza ze jest Pan niewiarygodny. Ludzie latami tu piszą pod tymi samymi nickami. Czemu Pan się ukrywa i mataczy ? Co Pan ukrywa? Ściga Pana Kruk czy provident?

 144. @Jacobsky

  „W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej seria była elementem komunistycznej propagandy ”

  Prymitywny zrzyn z Wikipedii. Jak ktos nie jest w stanie nawet w swoim rodzimym jezyku sklecic trzech zdan, to zrzyna z gotowego, pomija cudzyslow i mysli, ze nikt nie zauwazy.

  Pozwolilem sobie przytoczyc nastepujace pozycje, ktore mam w tech chwili przed soba:

  „W pościgu za V-1” Arcta,
  „Bomby na Tarrent”,
  „Spadochrony nad Arnhem”.
  „Dyktator z Vichy”

  Czyzbys nie wiedzial, Piekny Umysle, ze polscy lotnicy w Anglii („”W pościgu za V-1” Arcta,) to dosc daleko od „komunistycznej propagandy”? Moze nie slyszales o Akcji RAF i zbombardowaniu portu w Tarrent? Moze nie slyszales o polskich komandosach w Arnhem? No coz – kto umial czytac, to o tym wiedzial juz we wczesnych klasach podstawowki, wlasnie dzieki „Tygryskom”.

  O wojnie na Pacyfiku wiecej mozna bylo przeczytac w serii „Miniatury morskie”, cztery zeta (tygryski juz piec), Nie wysmiewam sie tutaj z „Harlequina”, bo pisac ta, zeby ludzie kupili, za pieniadze – to jest sztuka, czy to o wojnie czy o r.o.m.a.n.s.a.c.h. Posmiac sie mozna natomiast z takich, co ksiazki biora do reki tylko po to, zeby podstawic pod noge stolika. Znaczy zeby sie nie kiwal.

  A „Miniatury” o Midway czy o ataku na Pearl harbor to pewnie Zbrodnicza Komunistyczna Propaganda, Piekny Umysle.

 145. Nie rozumiem tej alergii na tzw. „Tygrysy”. Byly, minely. Kto to naprawde czytal? Moze mialem w rece jedna ksiazeczke o tym lokaju albanskim w ambasadzie brytyjskiej w Turcji, ktory sprzedawal tajemnice Niemcom. Byla to kalka filmu brytyjskiego „Five fingers” z J. Mason w roli glownej.
  Nie wiem, kto pochlanial „Tygrysy”, bo nie prowadzilem badan socjologicznych wsrod jego czytelnikow. Czy to wazne? Moze dla sporow ideologicznych. Najwazniejsze jest to, ze nie powtorza sie bledy w polityce wydawniczej z przeszlosci!
  Wpadla mi w rece ostatnio ksiazka jakze popularnej w Polsce Gaji Grzegorzewskiej. To taki straszny gniot, ale wydany przez Wyd. Literackie w Krakowie. Moze to jest ten mainstream literatury? Nawet dobre wydawnictwa wydaja takie rzeczy.

 146. Jacobsky,

  Na Pan rację te Tygrysy to propganda wielkiego kalibru szyta do tego grubymi nićmi. Często mi toto w ręce wpada gdy moją ekipa pod moim kierownictwem porządkuje mieszkania do remontów albo robi przeprowadzki – nie pisze ,, gdy wynosimy graty ,, jak do tej pory pisałem bo ta prl-oska sierota z Izraela znowu zacznie łapać za słówka. Dodam że z wielką satysfakcją owa politgramote z prl utylizuje . Żeby tego kitu już nikt nie przeczytał.

 147. Quentin.T

  Dzięki za radę i ostrzeżenie. Tożsamość zmieniają alimenciarze, drobne zlodziejaszki, providenciarze, itd itp .

  Żeby głośno i publicznie przyznawać się do poznawania historii przez propagandę z Tygrysów ? PERWERSJA. A może je pisał , jak Pan sądzi ?

 148. PA2155
  25 maja o godz. 15:06

  No, nie ty będziesz mi mówić, gdzie mam mieszkać. Rozumiem, że twój pobyt na obczyźnie to prawdziwa emigracja z przyczyn polityczno-ideowych, protest przeciwko styropianowi. Ale bohater ! Szapo-ba !
  A może twój pobyt w Kanadzie to też tęsknota za utraconym rajem peerelowskim ? W Kanadzie tego raju nie znajdziesz. Może Wenezuela ? Tam raczej klimaty jak z przedstyropianowej nieboszczki.

  Tak, tak ! Ty jesteś taki wyrafinowany w swoich gustach literackich i filmowych, że tyko pokłony bić. Nic cie nie zadowoli, oczywiście poza niszową mordęgą twórczą niespełnionych grafomanów, piszących dla wysnobowanych snobów, na jakiego ostro promujesz się na tym blogu, z uporem godnym lepszej sprawy zresztą. Twoja sprawa. Istotnie, wszystko zależy od optyki. U ciebie to zez zbieżny z ukierunkowaniem na samego siebie.

 149. @blackley

  „Zydzi- geszeft- pieniądze to nie rasistowski stereotyp tylko fakt”

  … za popularyzowanie ktoreto to „faktu” to niejakiego Juliusa Streichera alianci po prostu zlapali za..sko i powiesili. Jeszcze lepszy spec o poplularyzowania w&w faktu”, niejaki Goebbels, nie mial ochoty na stryczek i sam zywot zakonczyl.

  ” z nędzy do pieniędzy,”

  Z jakiej znowu „nedzy”? „Nedze” cierpiales w tym twoim Otwocku? Czy podczas nauki w zawodowce?

  „Niemcy Przemysl, a Żydzi forsa”

  „Trudno na te cuchnace klocki, ktore tutaj @blackley sadzi, odpowiadac w sposob cenzuralny.

  Warto jednak przypomniec, ze duma i chluba niemieckiego przemyslu – czolgi, samoloty, dziala i cala reszta – dostala w ..sko pod Stalingradem. A potem dostawala ta duma i chluba raz za razem, to w zeby, to w ..sko. I przynajmniej rajchsdojczom na pare pokolen odechcialo sie glupich pomyslow. Nawt darcie ryja na nutke „zydzi-geszeft-_piniondze_” na jakis czas przytlumili..

 150. @blackley

  ” ekipa pod moim kierownictwem porządkuje mieszkania do remontów albo robi przeprowadzki – nie pisze ,, gdy wynosimy graty ,”

  Juz napisales, Mosci Wlascicielu Korporacji. Juz wiadomo, jaki z ciebie Dyrektor Generalny, szydlo wyszlo z wora.

 151. Jacobsky:
  „Tak, tak ! Ty jesteś taki wyrafinowany w swoich gustach literackich i filmowych, że tyko pokłony bić. Nic cie nie zadowoli, oczywiście poza niszową mordęgą twórczą niespełnionych grafomanów, piszących dla wysnobowanych snobów, na jakiego ostro promujesz się na tym blogu, z uporem godnym lepszej sprawy zresztą”

  No wlasnie nie, nie masz racji (nie musisz, nb. byc taki napastliwy). Jak juz wspominalem, jestem homo faber, a czytelnikiem i ogladaczem jestem z zamilowania.
  Ja i moja zona mamy wciaz kontakt z kolezanka ze studiow, ktora teraz w Polsce swieci triumfy jako pisarka salonowa dla ubogich. Ma swoja strone na Facebooku i grono jej podobnych wielbicielek. Mamy ubaw czytajac codzienna korespondencje w kolku czytelniczym.
  Nie masz racji, lubie rowniez dobra sztuke popularna, ale nawet te nalezy czasami przelozyc czyms innym, powazniejszym. Dla zwyklej ciekawosci swiata. 🙂

 152. PA2155
  25 maja o godz. 15:38

  Bardzo się ciesze z tego wszystkiego !

 153. nikc @11:48

  Za dużo nut… ale, duży plus za nadzwyczajny wysiłek umysłowy. 🙂

 154. Jacobsky:
  „Bardzo się ciesze z tego wszystkiego !”

  Na powaznie, czy to tylko podpucha? 🙂

 155. @mag

  „, bo nasze rządy podpisały umowę, na mocy której studenci mogli LEGALNIE zrywać szwedzkie truskawki i wykonywać inne prace. Nie ja jedna z tego skorzystałam.”

  Zgadza sie. Kazdy na swoj sposob korzystal.

  W tamtych czasach sezon lowiecki zaczynal sie z poczatkiem studenckich wakacji. Na trasie Gdansk-Nynashamn kursowal byl wowczas prom „Rogalin” czy jakos podobnie. Wsrod kolegow-emigrantow marcowych okreslany byl jako „Rurociag przyjazni”. Nie wypada mi wyjasniac, dlaczego – ale przyjaznie zawiazywaly sie i kwitly. Korzysci byly, jak mniemam, obopolne. Piekna rzecz truskawki, niekoniecznie w Milanowku.

 156. Pitekantrop,
  Proszę Pana Goebels był jednym z tych , którzy uruchomili przemysłowe mordowanie ludzi. Żydów ,Cyganów, niepełnosprawnych , oraz wszystkich którzy nie pasowało do koncepcji faszystowskiego państwa.

  Holendrzy to ogrodnicy a Żydzi spece od pieniędzy. Zwyczajne stwierdzenie faktu, umiejętność zarabiania pieniędzy to pozytyw , Pan usiłuje owa umiejętność przedstawiać jako rzecz wstydlwa, niewłaściwa – zachowuje się Pan jak niejaki Świrski , ten od wiadomej ustawy.

  Przemyśl niemiecki produkuje auta które kupuję cały świat. Nie słyszałem żeby ktoś kupił auto wyprodukowane przez ,, obrońców Stalingradu,, , przynajmniej nie dobrowolnie.

  Czemu zmienił pan tożsamość ? Ukradł Pan coś czy poprostu się Pan wstydzi sam siebie w rzadkich chwilach oprzytomnienia ?

 157. @blackley

  „Żydzi spece od pieniędzy”

  Smierdzacy rasistowski klocek odnotowany, spuszczony z woda.

  „Swirski”

  Nie wiem kto zacz i chyba nie musze.

  „Przemyśl niemiecki”, duma i chluba tego najlepsiejszego na swiecie przemyslui – czolgi, samoloty, dziala i cala reszta – dostala w ..sko pod Stalingradem. A potem dostawala ta duma i chluba raz za razem, to w zeby, to w ..sko. I przynajmniej rajchsdojczom na pare pokolen odechcialo sie glupich pomyslow. Nawt darcie ryja na nutke „zydzi-geszeft-_piniondze_” na jakis czas przytlumili..

  ” Ukradł Pan coś”

  Ryj w kubel, zlodzieju.

 158. @duebde

  „Za dużo nut… ale, duży plus za nadzwyczajny wysiłek umysłowy”

  Pokorny sługa, Waszej Cesarskiej Mości! To które nuty Jego/Jej Wysokość każe usunąć? Wysiłek nie był nadzwyczajny, a już zwłaszcza nie był umysłowy. Czego wyrazem zapłata pewnie – duży plus to dużo za mało. Gdybyż plusowi towarzyszyło jakieś pięćset (500+) i wysiłek byłby większy i nut mniej. Może nawet wyszłoby jakieś Requiem.

 159. Mag,

  Studenci. Tak , studenci wyjeżdżali. Nie-studenci jakby mniej. A nawet prawie wcale.

  Dodam ze w PRL studiowalo jakieś 7 procent młodzieży więc nie za wiele osób na te studenckie wyjazdy miało szansę. Proszę przeprowadzić badania terenowe wśród nie- studentów, otworzą oczy. Nie wszyscy byli studentami , nie wszyscy mieli szansę na takie paszporty i wyjazdy.

 160. Pitekantrop,

  Czemu zmienił pan tożsamość ? Jakie niecne czyny pchnely Pana do tego że zaczął się Pan ukrywać , milosniku prlowskiej propagandy z Żółtych Tygrysów ?
  Kradzież , niepłacenie raty lub alimenty czy długi prywatne ? Czy sam siebie nie może Pan znieść ?

 161. @blackley

  … zmysla jak najety:

  „Studenci. Tak , studenci wyjeżdżali. Nie-studenci jakby mniej. A nawet prawie wcale.”

  A bzdety @blackley’a (ktory jednoczesnie sam sie chwalil, jak to u bauera robil) mozna zestawic z faktami:

  https://www.forbes.pl/przywodztwo/jak-zarabiano-na-wakacjach-w-prl/5r8v7dp

  „Niedługo po dojściu do władzy I sekretarz KC Edward Gierek zliberalizował zasady wydawania paszportów. Dzięki temu każdego roku odpocząć od PRL za granicą mogło ponad pół miliona Polaków. Ich wakacje wyglądały pracowicie. „Wiedza o tym, co, gdzie i za ile można dobrze sprzedać i kupić, była najważniejszym kapitałem polskich turystów” – zauważa Dariusz Stola. „Polscy turyści bez trudu spostrzegali różnice w zaopatrzeniu sklepów, różnice kursów wymiany, różnice cen i jakości towarów w Polsce i odwiedzanych krajach” – dodaje.”

  „Zagraniczne wakacje dawały szansę nie tyle odpoczynku od trudnej sytuacji, ile zarobku, zdobycia poszukiwanych towarów lub ucieczki z komunistycznego kraju. W latach 1976–1980 wolność wybrało ok. 35 tys. turystów. Ponad 150 tys. przedłużyło nielegalnie pobyt, żeby pracować na czarno. Ryzyko opłacało się w momencie, gdy czarnorynkowy kurs dolara był już kilkanaście razy wyższy od oficjalnego. Nawet kilka „zielonych” dawało poczucie bogactwa. Na Zachód wieziono wyroby ze złota i bursztynu, wódkę, skóry z lisów, stare książki. Przywożono przede wszystkim dolary, ale też zegarki elektroniczne, kalkulatory, gumy do żucia i w zasadzie wszystko, co dawało się łatwo spieniężyć.

  Dostępność paszportów przyniosła narodziny gangów przemytniczych, parających się przerzucaniem towarów przez granice. Według szacunków MSW działało w nich kilkadziesiąt tysięcy osób. Nim Gierek stracił posadę I sekretarza KC, przez dekadę zachodni świat z bliska obejrzało sobie 4,2 mln Polaków”

  „Prawie wcale” – czyli 4.2 miliona.

  No dobra, teraz pewnie bedzie posadzony kolejny cuchnacy klocek z serii „zydzi _geszeft_ – _piniondze_”.

 162. Jacobsky:
  Moze motto na przyszlosciowe dyskusje blogowe, tym razem z filmu „A dog’s purpose”- Have fun and let others have fun.

 163. @blackley

  „Jakie niecne czyny pchnely Pana do teg”

  Jakich niecnych czynow dopuszczales sie w ciagu ostatniego miesiaca?

  „Kradzież”

  Czy juz przestales krasc?, @blackley?

 164. @blackley

  „Nie wszyscy byli studentami , nie wszyscy mieli szansę”

  Szanse mial kazdy.

  Ale niektorzy byli tak malo rozgarnieci, ze nie byli sie w stanie dostac nawet do technikum. I tak malo zaradni zyciowo, ze nawet ukonczywszy zawodowke nie posiedli zadnego przyzwotego zawodu. W kazdej epoce spawacz na wysokosci, spawacz w odbiciu lustrzanym, elektryk z uprawnieniami, kierowca ciezkiego pojazdu – ma sie jak paczek w masle. Chyba, ze jest totalna oferma, wowczas lapie sie byle jakiego zajecia, takiego, do ktorego nic nie trzeba umiec. I swoje samopoczucie poprawia w wirtualnym swiecie, fantazjujac o swoich niezmierzonych bogactwach.

 165. mag
  25 maja o godz. 14:44
  Jest to jawna propaganda, fałsz i oszustwo. Rosja musiałaby mieć z tym jakiś interes. Zestrzelenie samolotu było wyłącznie potrzebne siajej i ukraińskim banderowcom. Wykorzystywane przeciwko Rosji jak Smoleńsk nowiczok, doping sportowców, wybory w USA i setki innych bzdur. I Ty w to wierzysz. Ofiara propagandy i pogromca komuny.

 166. pitekantrop
  25 maja o godz. 16:15

  @blackley

  „Jakie niecne czyny pchnely Pana do teg”

  Jakich niecnych czynow dopuszczales sie w ciagu ostatniego miesiaca?

  „Kradzież”

  Czy juz przestales krasc?, @blackley?”

  proszę pana , to osobników zmieniających tożsamość podejrzewa się o niecne czyny min kradzież . Czemu pan zmienia tożsamość ? Co pan zmalował ?

 167. @Symetryczny

  „Rosja musiałaby mieć z tym jakiś interes.”

  … nie dopuszcza mozliwosci calkiem innego scenariusza. A wszak i pomylki sie zdarzaja:

  „Prywatka w podziemiach Kremla, jenerały żłopią wódkę późno w nocy. Wchodzi sprzątaczka z wiadrem i ścierką, nie przejmując się, stawia wiadro na biurku na papierach i różnych guzikach. Generał wytrzeszcza oczy i wrzeszczy do sprzątaczki:
  – Paszła w piiizduuu!!!
  – Ja, towariszcz gienieral?
  – Niet, Zapadnaja Jewropa!!!”

  http://www.lipa.pl/?menu=kategorie&kat_id=2&strona=10

 168. @blackley

  „podejrzewa się o niecne czyny min kradzież . ”

  Dobra dobra, ty nie kombinuj jak kon pod gorke tylko sie przyznaj: Przestales juz krasc czy jeszcze nie przestales krasc?

  „Co pan zmalował ”

  Na razie ja tu zadaje pytania. Nie kombinuj tylko odpowiadaj: Czy juz przestales bic swoja zone?

 169. pitekantrop

  Nim Gierek stracił posadę I sekretarza KC, przez dekadę zachodni świat z bliska obejrzało sobie 4,2 mln Polaków”

  „Prawie wcale” – czyli 4.2 miliona.”

  Po 1 to prl owska propaganda , nie wiadomo czy 4,2 mln czy 1,4 mln . Ale to bez roznicy dla człowieka zmieniającego tożsamość dwa razy w roku.
  Nawet 4,2 miliona to w 38 milionowym kraju zaledwie z 14 % ludzi . NIedużo raczej , panie miło,sniku prl , prl-owskiej propagandy z Zółtych Tygrysów.

  Mnie się wydaje że może i jest pan Zydem ale przede wszystkim pieszczochem tego złodziejskiego systemu jaki szczęśliwie dokonał żywota w 1989 roku .

 170. pitekantrop,

  ”Na razie ja tu zadaje pytania. Nie kombinuj tylko odpowiadaj: Czy juz przestales bic swoja zone?;;

  Coś się panu pomajtało . Czasy kiedy mógł pan ludziom wyrywać paznokcie i lać gumową pała minęły . Ale jak widać przyzwyczajenie drugą naturą człowieka . Niełatwo się przestawić że już nie można komuś swiecić lampą w oczy i wpychać ołówek do ucha .

 171. @blackley

  „o 1 to prl owska propaganda , nie wiadomo czy 4,2 mln czy 1,4 mln”

  Zrodlo, ktore cytuje to akurat Forbes:

  https://www.forbes.pl/przywodztwo/jak-zarabiano-na-wakacjach-w-prl/5r8v7dp

  Od kiedy to Forbes uchodzi za „prl-owska propagande” – wiadomo chyba tylko specom od zagadnien narodowo-rasowych. Akurat „Forbes” jako „prl-owska propaganda” – tego by Mrozek ie wymyslil. Czysty odlot.

 172. @blackley

  „. Czasy kiedy mógł pan ludziom wyrywać paznokcie i lać gumową pała minęły .”

  No coz, robie sobie zrzutke ekranu z naglowkami, zeby sie panskie cenne wypowiedzi nie zapodzialy. Jest Pan pewien, Szanowny Panie Blackley, ze bedzie Pan w stanie wykazac, iz rzeczywiscie dopuscilem sie czynow, o jakie mnie Pan oskarza? Domyslam sie, ze dysponuje Pan niezbitym dowodami, ktore bedzie Pan w stanie przedstawic.

 173. Czy ktoś normalny jeszcze tu pisze, czy tylko pitekantropy?

 174. nikc,

  Kompletna zgoda.

  Właśnie się o to sie rozchodywuje, ażeby paści gulturalnych obarardrdyrowanych świeżym rozchodnikiem, bez zwrotu kosztów, na marną pastwę styropianowego losu, broń cię Panie – nie wyrzucać!

 175. Symetryczny
  Dokładnie to samo mogę powiedzieć o tobie jako ofierze propagandy putinowskiej.
  I jesteśmy kwita.

 176. pitekantrop
  25 maja o godz. 15:21

  z przyjemnoscią powtórzę:

  Biblioteka Żółtego Tygrysa – historyczna seria wydawnicza ukazująca się nakładem Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej w latach 1957–1989. Stanowiły ją tomiki niewielkiego formatu, opisujące wybrane epizody z okresu II wojny światowej. Do końca serii ukazało się 420 książeczek, wydawanych w nakładzie do 300 000 egzemplarzy[1].
  W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej seria była elementem komunistycznej propagandy skierowanej do młodzieży. Peerelowska cenzura usuwała wszystkie krytyczne opinie oraz analizy dotyczące tej serii wydawniczej. W 1974 roku Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk ocenzurował krytyczny artykuł W paszczy Tygrysa, autorstwa B. Klukowskiego, zamieszczony w czasopiśmie „Polityka”. Usunięty fragment przytacza Tomasz Strzyżewski w swojej książce o cenzurze w PRL[2]:
  Przedstawiona w serii ideologia jest jednak uproszczona, utrwala typ wiedzy zawarty w podręcznikach szkolnych i preferowany w publicystyce drugiej połowy lat pięćdziesiątych. Uderza szczególnie niezmienność stereotypu AL-owca i AK-owca i przypisywanej im ideologii. Lewica polska czasu wojny jest przedstawiona w serii jako ideologiczny monolit, a ludzie jako moralny wzór. Szlachetnością i umiejętnością prawidłowej oceny sytuacji politycznej i militarnej cechują się ludzie pochodzący z nizin społecznych lub będący na niższych szczeblach hierarchii wojskowej. Dotyczy to i armii polskiej na zachodzie, i armii aliantów zachodnich, i ugrupowań Armii Krajowej. Wydaje się, że jest tu dużo projekcji naszych doświadczeń i przemyśleń późniejszych na wydarzenia wojenne, projekcji dokonanej w sposób schematyczny…

 177. PA2155
  25 maja o godz. 15:50

  na powżnie. Naprawdę.

 178. Jacobsky:
  OK.

 179. 2018
  Rok Ingmara Bergmana (1918-2007)

  juz w sprzedazy white-box „Ingmar Bergman 100 lat” (Studio-S, SF Studies) z tworczosci rezysera: 36 filmow i serial TV+szesc filmow napisal innym rezyserom. I tak od filmu „Hets” (Skandal, scenariusz) (1944) az po „Fanny i Aleksander” 50.lat pozniej. Extra materialy to cztery nowe eseje, cytaty z wlasnych i innych osob pamietnikow, afisze, fotografie, rozmowy z rezyserem, portrety wspolczesne itd.
  70 godzin intensywnej historii filmu w bialym pudle a na nim tanczace nieboszczyki z
  filmu „Det sjunde inseglet” (Siodma pieczec)— naklad: 2000 egz.

 180. Czekam na likwidację Guantanamo zwanego ostatnim obozem koncentracyjnym z pomocą tzw.Polonii.A oni milczą jak KK w czasie okupacji.Siedzą spokojnie choć wiedzą o grilowaniu więżniów bez wyroków sądowych.Za ciupagi i na Biały Dom z lokatorem odwiedzającym burdele.Nawet w Moskwie.Tak sobie myślę,że tzw Polonusi mają najciemniej pod latarnią choć wzorem Janosika powinni obalić Guantanamo i rezerwaty dla Indian to też Górale.Nie bądżcie goralenvolk dla jankesów stosujących metody III Rzeszy bo padła.A z czegoś trzeba żyć.Sortowania Słowianie w nie wymyślili to patent Piusa XII.Do rzyci z goralen…jak mawiają Ślązacy.

 181. blackley:
  osobnik zmieniający nicki, jak typowy kryminalista ksywy, dał się dotąd na blogu poznać jako:
  – marcowy emigrant,
  – bezkompromisowy obrońca Ozjasza Szechtera i jego syna Stefana a nadto Salomona Morela i Jakuba Bermana,
  – człowiek ogarnięty zoologiczną nienawiścią do Polski i Polaków.
  Nietrudno zatem sobie wyobrazić, jaką działalnością trudnił się w Polsce w latach 40-tych i 50-tych jego słodki tatuś (tylko UB, czy aż Informacja Wojskowa?).

 182. To, co im się udało, to to, że faktycznie te wspomniane 60 osób z mojej rodziny już nigdy na nich nie zagłosuje – dodała Hartwich w rozmowie z „Super Expressem”.
  Wyborcy PiS powiedzą co to jest 60 osób, pryszcz, a to wcale nie jest tak – w Polsce jest około 12 % ludzi miej lub więcej upośledzonych a więc ta jej demarkacja może dotyczyć całej tej grupy a więc 12,2 % Polaków , a to już pryszczem nie jest. Welu ludzi z tej grupy głosowało na PiS bo łudziło się ż eta partia coś dla nich zrobi.Teraz nie zagłosuje już praktycznie nikt z tej grupy.

 183. chris6:
  kto pisze (obecnie, to istotne) na blogu?
  Kilkoro mających chęć merytorycznie polemizować, czasem soft, czasem ostro. Niektórzy nawet po części erudyci.
  Poza tym kilku agentów wpływu od Putina (jeden ewidentnie opłacany, pozostali to tzw użyteczni idioci), emigranci marcowi – do kompletu (jeden intelektualista zaś drugi to zwyczajny cham) a pozostali – to nieutulone sieroty po PRL-u.

 184. Symetryczny
  25 maja o godz. 16:25
  W tej sprawie masz 100% racji. Rosja nie miała żadnego interesu w zestrzeleniu tego samolotu. A to, że rakieta która go zestrzeliła była produkcji rosyjskiej jest wielce prawdopodobne , bo takiej broni używają Ukraińcy. Ukraina miała interes by zestrzelić ten samolot , bo to umożliwiało skierowanie oburzenia opinii publicznej na Rosję i tym samym wsparło by rząd Ukrainki. Analizując wydarzenia trzeba zawsze oceniać kto odnosi ewentualne korzyści. Tu Rosja miała by same straty.
  Amerykanie grają nakręcaniem propagandy anty rosyjskiej do granic absurdu wszystko po to by ukryć swoje niecne sprawki. Udało im się wielu ludzi przekonać że wojna w Donbasie to wina Rosji, a tym czasem jest to ewidentna wina USA do czego Nulland niedyplomatycznie się przyznała.

 185. A propos wyrywania paznokci. Mija właśnie kolejna rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego, w związku z czym w mediach sporo okolicznościowych audycji i artykułów na temat tej, wybitnej postaci. Tak się złożyło, iż Witolda Pileckiego oprawiali nie „żydowscy zbrodniarze”, lecz „czyści Polacy”, w tym b. akowcy i to począwszy od przesłuchań, po oskarżenie i wydanie wyroku. Można o tym przeczytać nawet na portalu TVPInfo, który nie omijał żadnej okazji, by podkreślać „zasługi” „stalinowców pochodzenia żydowskiego” w likwidacji antykomunistycznej opozycji, bohaterów podziemia itp.
  (https://www.tvp.info/37344605/mordercy-w-togach-za-smierc-rtm-pileckiego-nie-odpowiedzial-nikt)
  Za to nieoceniona, katolicka „Fronda” stanęła na wysokości zadania, „jak trza”, jak na prawdziwie polskie medium przystało. Tam, owszem, jest mowa o udziale i roli Polaków w tej zbrodni, czyli niby wszystko tak, jak w publikacji TVPInfo, ale tylko niby, ponieważ w dalszej części rolę polskich oprawców sie pomniejsza, relatywizuje. Tak oni są winni, ale oni tylko wykonywali tylko rozkazy, byli zmuszani itp. A przez kogo? No i tu się zaczyna już prawdziwa jazda, na „rzeczywistych zbrodniarzy”, oczywiście.
  Nie to mnie jednak zdziwiło, lecz fakt, że tylko jeden komentarz pojawił się pod tekstem – bo we „Frondzie”, nawet pod artykułami o dobroczynnym działaniu ziół, można spotkać antyżydowskie plwociny. Wytłumaczenie jest jedno – artykuł jest za długi, jak na cierpliwość pisoida, o „rzeczywistych sprawcach” napisano w drugiej części, równie długiej, jak pierwsza. W przydługim lidzie też ani słowa o Żydach, więc co tu komentować.
  Jak się komuś chce, to proszę bardzo:
  „http://www.fronda.pl/a/mordercy-rotmistrza-pileckiego-1,110577.html

 186. Rosja nie miała żadnego interesu w tym, aby w konflikcie wewnętrznym w Afganistanie poprzeć stronnictwo Babraka Karmala, bo wszak mogło to się spotkać z protestami ogólnoświatowej opinii publicznej – wobec czego do Afganistanu wjechał ograniczony kontyngent wojskowy składający się z Ukranińców, Uzbeków i Azerów:)
  Nie miała też żadnego interesu, aby narażać się na międzynarodowe sankcje, no i wysłała na wschodnią Ukrainę i Krym zielonych ludzików (kosmitów?) parędziesiąt lat później.
  A w ostatnich latach nad Syrią, wspierając reżim Assada, latają samoloty wyłącznie amerykańskie. No bo wszak Rosja nie ma żadnych interesów w Syrii i interwencja szkodziłaby jej wizerunkowi
  ZSRS a potem Rosja to kraj konsekwentnie miłujący pokój, który nie miał i ma żadnego interesu w tym, aby wysyłać swoje wojska gdziekolwiek.
  Zaś najbardziej obrzydliwe są prowokacje krajów zachodniej, zgniłej demokracji, które traktują nowiczokiem podwójnych agentów.
  Oto obraz najnowszej historii oglądanej i komentowanej świdrującymi oczkami i przebiegłymi rozumkami Symetrycznego i Maciusia I Cwaniakusia.

 187. guentin t.; 19:57.

  Tys patentowany duren jest,nie odrozniajacy interesu od braku interesu.

css.php