Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

27.05.2018
niedziela

Weekend 3:0

27 maja 2018, niedziela,

Koniec tygodnia przyniósł kilka pomyślnych wydarzeń.

Referendum w sprawie przerywania ciąży w Irlandii – jednym z najbardziej katolickich państw Europy (i świata) – zakończyło się miażdżącym zwycięstwem zwolenników liberalizacji prawa. To kolejny sukces po tym, jak w 2015 roku zalegalizowano tam małżeństwa osób tej samej płci.

Dla niektórych to ważny krok ku „dechrystianizacji Europy”. Dla większości – krok w kierunku wyzwolenia kobiet. „Nie popieram aborcji, ale uważam, że ludzie powinni mieć prawo wyboru” – taki pogląd spotyka się często w wypowiedziach dla mediów. Jest to kolejny etap w formowaniu się tożsamości nowoczesnej Irlandii – kraju młodego, który uzyskał niepodległość dopiero w 1922 r.

Konstytucja Irlandii mówi jeszcze, że miejsce kobiety jest w domu, co jest rzekomo ważne dla państwa i mieszkańców. Kierunek zmian jest jasny. Od lat 70. ubiegłego wieku zalegalizowano w Irlandii środki antykoncepcyjne, zniesiono zakaz pracy kobiet zamężnych w sektorze publicznym, usankcjonowano prawnie równe płace za równą pracę kobiet i mężczyzn. Wynik najnowszego referendum dopuszcza aborcję po konsultacji z lekarzem do 12. tygodnia ciąży, a do 24. tygodnia – jeżeli dwaj lekarze uznają, że ciąża stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Zmniejszy to „turystykę aborcyjną” do Wielkiej Brytanii (170 tys. przypadków w latach 1980-2016) i innych krajów.

Wynik referendum w Irlandii to większe osamotnienie Polski, krok do pozostania skansenem Europy. Jestem przeciwnikiem przerywania ciąży, ale nie za wszelką cenę, decyzja powinna należeć do kobiety. Ufam, że kiedyś piekło kobiet skończy się i w Polsce.

W Polsce z kolei zakończył się strajk osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunek (-ów), który trwał w Sejmie 40 dni. Jest to decyzja spodziewana i słuszna. (Sądziłem, że już Wałęsa „zakończy” strajk). Osoby te są godne podziwu, zasługują na naszą wdzięczność. Jak już pisałem, osoby niepełnosprawne w Polsce dopiero „wychodzą z szafy”. Jeszcze dużo wody upłynie, zanim będą mogły wyjść, dokąd chcą, zanim znikną progi i wysokie krawężniki, ciężkie drzwi i domy bez windy, puste portfele, niedostępne toalety itd.

Strajkujący zdołali otworzyć wielu ludziom oczy na los niepełnosprawnych, ich najbliższych i opiekunek. Rząd zapewne jest zadowolony, że „przetrzymał” strajkujących, może uznać zakończenie strajku za potwierdzenie swojej stanowczości, co każe innym środowiskom dobrze się zastanowić, zanim wystąpią z żądaniami.

Nic bardziej mylnego. Rząd co prawda uznał jeden postulat strajkujących, ale zarazem przyznał, że sytuacja finansowa państwa nie jest tak dobra, jak zapewniał premier Morawiecki. Usłyszeliśmy wiele słów niestosownych, jak mówienie, że strajk jest polityczny, manipulowany przez opozycję etc. Postępowanie władz, które coraz bardziej utrudniały życie strajkującym, posuwając się nawet do szarpaniny rosłych funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej z kobietami, było żenujące. Pomysł z „daniną solidarnościową” jest beznadziejny, to szczyt obłudy – lepiej wprowadzić nowy próg podatkowy, niż urządzać kpiny i używać słów w rodzaju „danina” i „solidarność”. Kościół jeszcze raz nabrał wody w usta. Strajkującym wielkie dzięki, wykonali ważny krok w kierunku państwa przyjaznego ludziom, którym oby Polska kiedyś się stała.

Wydarzenie znacznie mniejszego kalibru, ale niezapomniane dla miłośników futbolu, to mecz piłkarski Real Madryt – Liverpool, który obejrzałem w sobotę w towarzystwie specjalisty, jakim jest mój wnuk (12 lat), zawodnik klubu „Drukarz” w Warszawie. Jak przystało na znawcę – trafnie przewidział wynik, za co przekazałem mu należne słowa uznania.

Ale prawdziwe słowa podziwu należą się piłkarzom. To był wielki mecz, futbol w najlepszym wydaniu. Szybkość, precyzja podań, waleczność, dramaturgia spotkania, wzloty i upadki (utrata po jednym zawodniku, w tym Salaha, z powodu kontuzji), wspaniałe zagrania, niezapomniany strzał Garetha Bale’a z „przewrotki” tyłem do bramki, a także katastrofa bramkarza Liverpoolu, który przez nikogo nieatakowany, nonszalancko wyrzucił piłkę prosto pod nogi doświadczonego piłkarza Realu Karima Benzemy – te i wiele innych momentów złożyły się na pasjonujące widowisko, ucztę dla milionów. Oby była to zapowiedź udanego mundialu. Ja już szykuję formę przed telewizorem. (O żyletkarzach w polskiej piłce – innym razem).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 375

Dodaj komentarz »
 1. Faktycznie było 3:1 na stadionie olimpijskim (z 1980 roku) w Kijowie. Wynik dość łatwy do przewidzenia.
  Jedno co niepokoi do senegalski gol dla Liverpoolu. Oj będzie się musiał Nawałka i jego chłopaki dobrze przygotować do inauguracyjnego meczu, który może zadecydować o wyjściu z grupy. Na razie typy są 41:28 dla Polaków (31% na remis), ale dopóki piłka jest w grze…

 2. Ten mecz , który również oglądałem, potwierdza znaczenie łutu szczęścia, czyli przypadkowego zbiegu okoliczności , które decyduje o sukcesie lub porażce drużyny. Tylko zmagania indywidualne sportowców potwierdzają ich mistrzostwo i są godne laurów olimpijskich.

 3. Mam tylko nadzieje, ze nikt z politykow nie rzuci hasla, aby bojkotowac Mistrzostwa Swiata w Rosji. Jak bedzie to tylko Anglia, to niewielka bieda. Oni i tak graja slabo i na nic powaznego nie maja cienia szansy.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. A w naszym skansenie posłanka Sobecka, na wieść o wyniku referendum w Irlandii, wzywa do szturmu modlitewnego. Szturm modlitewny – najnowszy wynalazek polskich oszołomów, świetna promocja Polski za granicą.

 6. Szturm modlitewny…. Moim zdaniem wystarczy sama Sobecka. Wystarczy za całą dywizję modlitewnych, katolickich oddziałów szturmowych. Nie mylić ze Sturmabteilung.

 7. „Pomysł z „daniną solidarnościową” jest beznadziejny, to szczyt obłudy – lepiej wprowadzić nowy próg podatkowy niż urządzać kpiny i używać słów w rodzaju „danina” i „solidarność”.”

  Trafna uwaga.

 8. Moja matka cały czas biadoliła, że mieszkaliśmy na parterze. Dziś, w swym podeszłym wieku i z gośćcem raczej jest zadowolona, że to tylko sześć schodków. Z tym, że dla wózka nawet te sześć stopni to jak siedem kręgów piekielnych z tą różnicą, że w przeciwieństwie do kręgów, stopnie schodów stanowią barierę nie do przejścia. Nawet danie mieszkania na parterze niczego nie rozwiązywało komuś, kto jest przykuty do wózka.

  Domy bez windy, to chyba nie znikną, a jeśli już, to nie prędko. Ci zrobić z tymi dziesiątkami tysięcy czteropiętrowych i mniej bloków, wybudowanych bez windy ? Pozostaje chyba tylko czekać. Jakiś ekspert oświadczył, że za mniej, niż 20 lat większość bloków z wielkiej pyty i tych starszych dojedzie do końca swego przewidzianego okresu użytkowania. Co dalej ? Czy nowe bloki będą wyposażone w windy, rampy i inne zdobycze cywilizacji dla niepełnosprawnych ?

 9. no, mma, a zaczeło sie tak niewinnie, na kortach;

 10. mma – mixed martial arts;

 11. „Danina solidarnościowa” jest towarem propagandowym, który suweren w ciemno kupi. Tak sądzi prezes i jego komanda. I to jest ten sukces prezesa, że wstrzelał się w suwerena, w jego preferencje, w jego język, w jego słabostki.
  Tak samo te wszystkie plusy, od 500 plus poczynając, mieszkanie plus, matka plus, dziadzio plus, 300 plus. W piątek dostałem rachunek od RWE. 23 procent plus. O tyle wzrosła cena energii. Czy to jest danina solidarnościowa dla górników, co kopią pod ziemią niebezpiecznie i bez sensu?

 12. na blogu – busines as usual – wrestling intelektualny:
  tutaj ciosy poniżej pasa to rutyna, a kopanie leżacych na białej murawie jest dozwolone;

 13. Szturm modlitewny. Prezesa oddaj nam panie. Tak sobie myślę co ludzi boli.

 14. Po co szturmować. Wystarczy nie kraść na złość Ziobrze. Tak sobie myślę kiedy Duda odwiedzi parafię z zerową przestępczością. A może dwie ale GUS milczy na ten temat.

 15. 3:1. Ponoć już Lech Kaczyński mógł uchronić Komendę przed skazaniem. Tak sobie myślę,że złamano zasadę niewinności dla nie ma niewinnych są tylko żle przesłuchani.

 16. teo
  28 maja o godz. 1:49

  teo chwali PiS, że umiał wygrać wybory. Gani siebie za to, że więcej zużył prądu niż poprzednio.

 17. Jacobsky
  28 maja o godz. 1:07

  Jacobsky chwali komunistów z PRL-u za to, że umiejętnie rozwiązali problemy niepełnosprawnych i starych. Martwi się o to, czy kapitaliści tak samo dobrze sobie poradzą.

 18. SŁOWIANIN STANISŁAW
  28 maja o godz. 6:56

  SŁOWIANIN ponownie który to już raz chwali ateistów za to, że oddali 100 mld (Komisja Majątkowa PZPR) buchnięte klerowi. Pisze, co warto zapamiętać, że wystarczy nie kraść na złość Ziobrze.

 19. ” wynik referendum w Irlandii to większe osamotnienie Polski, krok do pozostania skansenem Europy…”
  A całkowity zakaz aborcji w Polsce to realna wizja. Niechby się urodziło nawet nieuleczalnie chore, niepełnosprawne – państwo polskie obiecuje mu życie i nic ponadto. Jeszcze jeden przykład upadku moralnego społeczeństwa w ciągu ostatnich 30 lat, brak zrozumienia, współczucia, chęci pomocy.

 20. Nie 3:0, a cztery zero.
  Na posesji posła Platformy, niejakiego Szczerby, spłonęła przenośna toaleta, której używają robotnicy budowlani, którzy remontują dom posła.
  Straż pożarna nie interweniowała, ponieważ pan poseł nie raczył był jej zawiadomić.
  Natomiast niezwłocznie zawiadomił o zamachu na niego i jego rodzinę Gazetę Wyborczą.
  Kroi się nowy męczennik.

 21. …kij ma dwa konce ! wprowadzenie podatku dla kosciola katolickiego moze okazac slabosc tej instytucji ,wszyscy rowni dla prawa to haslo ktore tak PIS reklamuje wiec trzeba to zrobic !!!

 22. No i teraz pojąłem, że to podpalono toi-toi u innego szanownego posła – pana Brejzy (syna – starszy pan Brejza, samorządowiec, ma problemy z prawem karnym).
  Byłby to lapsus, ale ja nie odróżniam posłów PO od siebie. Naturalnie, poza przewodniczącym Schetyną – ze względu na fakt posiadania przez niego uzębienia liczącego ponoć 64 sztuki. Strzyga?!

 23. @mag napisała do mnie żaląc się na niepełną odpowiedz. Ja Symetrycznemu odpisałam szczerze, myślę że był ukontentowany więc skąd żal?
  W porządku @mag – kto szuka prawdy musi mieć siłę ją znieść. A prawda jest taka że nie traktuję Cię do końca poważnie jako partnera do wymiany poglądów; fakt że próbowałam, nawet ostatnio powołując się na Twoje matczyne serce i współczucie w tragedii. Nie odpowiedziałaś, tak samo jak i druga adresatka kobieta. Żadnego zrozumienia, żadnego potępienia morderców, żadnej ludzkiej refleksji.

 24. Szanowni Panstwo,
  dlaczego zgwalcona kobieta ma prawo zabicia poczetego przy tym dziecka
  a nie ma prawa zabicia gwalciciela?
  Dlaczego prawo dopuszcza zabijanie chorych dzieci a niedopuszcza wieszania
  mordercow. Czy ktos probowal sie nad tym zastanowic?

 25. a druga kobieta może i matka również, wylawszy na siebie galon soli trzezwiących zakrzyknęła – tylko prosze do mnie nie pisać, nie odpowiadać, nie życzę sobie, ja tu moge besztać i urągać, kumplować z chamstwem, pochwalać nikczemność ale żadnych komentarzy!!! aaa..oooo…
  Adresatko! ( mam nadzieję że odnajdzie się w tym opisie) – przez lata zapraszałyśmy tu razem z @mag wszystkie Panie, prosiłyśmy naszych kolegów o aktywność ich towarzyszek życia tak żeby obraz poglądów był pełniejszy, ale nigdy nie spotkałam się z tak histeryczną formą wymiany myśli. Po raz pierwszy przeczytałam te durne komentarze na prośbę @404 i stad moja niechęć znajdowania podobnych na tym blogu. Prosze to sobie przemyśleć i zastanowić się co Pani na do zaoferowania innym poza wspomnieniami z podróży które jak widać nie wszystkich kształcą, oraz pragnieniem kontaktów towarzyskich.

 26. @jobrave 27 maja o godz. 12:10
  Ja podałam link do artykułu – każdy mógł przeczytać. I skomentować we właściwym miejscu.
  Ps. depresję leczy się latami, czasem do końca życia. Dziwne że angielski lekarz tego koledze nie powiedział.

 27. @levar obyś spał spokojnie, krótka lekcja o zabijaniu ( z sieci):
  „-zapłodnienie – wbrew pozorom zapłodnienie nie jest jednym momentem, wniknięciem plemnika do komórki jajowej. Proces ten trwa około 24 godzin. Zaczyna się, gdy plemnik zbliża się do komórki jajowej, a kończy, gdy podczas pierwszego podziału zygoty wymieszają się pochodzące od matki i ojca chromosomy. Ponad 50 procent zapłodnionych komórek jajowych ulega samoistnemu poronieniu.
  -Zygota – to pierwsza komórka, która powstaje w wyniku zapłodnienia i zawiera już pełen zestaw chromosomów (plemnik i komórka jajowa mają ich połowę). Zygota dalej dzieli się tworząc z czasem dorosły organizm.
  Zarodek i embrion oznaczają to samo – w przypadku człowieka to organizm od 4. do końca 8. tygodnia od chwili zapłodnienia. Wcześniej, od zapłodnienia do końca 3. tygodnia trwa okres przedzarodkowy – zygota przekształca się w morulę, blastocystę i wreszcie tarczę zarodkową.”
  Płód to, u człowieka, organizm od początku 9. tygodnia ciąży aż do jej zakończenia”.

  A teraz usiądż i myśl, myśl skąd takie terminy dopuszczające aborcję. A co do gwałtu – nawet prostytutki – to zaufaj jedynie wyobrazni.

 28. „Rosja to największe zagrożenie dla Polski.” pisze Adrian. https://pl.sputniknews.com/polska/201805288046574-Andrzej-Duda-NATO-Rosja-najpowaznejsze-zagrozenie-dla-pokoju/
  Duda największym zagrożeniem dla Polski. Zapomniał. że Polskę w granicach na Odrze wi Nysie stworzyli Rosjanie. Zginęło ich wtedy ponad 600 tysięcy.

 29. żabka konająca
  28 maja o godz. 8:44

  żabka konająca gryzie się, że Polska jest o krok od skansenu i że za rządów ateistów (Miller, Kwaśniewski) oraz chrześcijan (Mazowiecki, Suchocka, Buzek, Tusk, Kaczyński, Kopacz, Morawiecki) przez 30 lat społeczeństwo polskie upadło moralnie. Ubolewa, że wzorcowe moralnie państwa (Czechy, Niemcy, Francja itd.) mają każdy po Owsiaku, a Polska ma tylko humanitaryzm żabki na dodatek konającej…

  Osobiście skromnie zauważę, że za rządów ateistów (Bierut, Gomułka, Gierek, Jaruzelski) władza moralnie uszlachetniała Polaków, torturując ich, topiąc w zalewie, wyganiając z kraju (Marzec), aresztując tysiącami nocą, strzelając do bezbronnych…

 30. quentin t.
  28 maja o godz. 8:59

  Szanowny Kolega ma chyba poważne problemy i raczej nie chodzi o pamięciowe deficyty. Z humorem też coś nie tak ale to na szczęście nie tyle choroba, co raczej efekt intelektualnego stanu posiadania. Bywa.

 31. Symetryczny
  28 maja o godz. 11:11

  Symetryczny pisze, a ja cytuję:

  „Polskę rozdarli Rosjanie wraz z Niemcami we wrześniu 1939. Zginęło z rąk Rosjan ponad 600 tysięcy Polaków”.

 32. @Passent
  …”Wydarzenie znacznie mniejszego kalibru, ale niezapomniane dla miłośników futbolu, to mecz piłkarski Real Madryt – Liverpool, który obejrzałem w sobotę w towarzystwie specjalisty, jakim jest mój wnuk (12 lat), zawodnik klubu „Drukarz” w Warszawie. Jak przystało na znawcę – trafnie przewidział wynik, za co przekazałem mu należne słowa uznania”…..

  Ani słowa o bandytyzmie Ramosa. I wnuczkowi to się też podobało?

  Ten ordynarny faul powinien być ukarany czerwoną kartką !!!
  Ramos z premedytacją przytrzymał prawą rękę Salaha i jeszcze rzucił go na glebę przygniatając swoim cielskiem !!!
  Gdyby go (Salaha) wcześniej puścił ten by się tak nie poturbował i wyszedłby z tego starcia bez szwanku.
  Ale bandyckie myślenie Ramosa dało taki efekt (różnica wagi).
  I wtedy po czerwonej kartce Ramosa, zobaczylibyśmy jak gra Real….

  A faul łokciem na bramkarzu, pod nosem sędziego (?) był ciosem na wstrząs mózgu…
  RAMOS – BANDYTA !!!
  Będę się cieszył kiedy ktoś „załatwi” na amen tego bandytę

 33. quentin t. 28 maja o godz. 8:54 pisze: = Nie 3:0, a cztery zero.

  Quentin T.,
  nie cztery a pięć zero

 34. manolo74
  28 maja o godz. 11:33

  manoli74 obiektywnie przypomina, że Ramos dostał w szczękę od Mane i że sędzia wyrzucił za chamskie zachowanie Mane. również dodaje, cytuję: „I wtedy po czerwonej kartce dla Mane zobaczylibyśmy jak gra Liverpool….”

 35. „Po ujawnieniu wstrząsających naciskow LK na prokuraturę celem oskarżenia niewinnego (bo potrzebny był sukces) wszystkie pomniki Lecha Kaczyńskiego powinny zostać zdemontowane. Została popełniona zbrodnia sądowa” – napisał Giertych na Twitterze.

 36. 2018-05-27 21:57

  Adam Banass
  To loogin.
  „sugerujesz, że biznes pt. sprzedaż naklejek „syjoniści do syjamu” może przynieść dobre zwroty?”
  Sugeruje tylko, że 300 miliardów dolarów nie będzie łatwo spłacić, to trzy budżety. Co to znaczy nowe podatki może katastralny. Polska ma dług rządowy (300 mld USD) dwa razy taki jak pływająca na ropie Wenezuela (150 mld USD), którą już uznano za bankruta tylko sama nie chce tego ogłosić. Nieoficjalnie dług Polski wraz z tym ukrytym w samorządach, ZUS, funduszach celowych itd. to jeden bilion dolarów (USA tak potężne ma ok. 16 bln USD). Zamroczony suweren tego nie wie i nie chce wiedzieć. Kiedy już się dowie, to bogoojczyźnianych szczurów nie będzie już na tonącym okręcie jak w dniu 18 września 1939 roku kiedy Rydz-Śmigły był już w Rumunii. Baw się szlachto, rozbiory już niedługo i nie pomogą tu modły smoleńskie: wy oprócz montowni, obcych marketów i dotowanych fabryk przetwórstwa rolnego utrzymującego się z eksportu do Unii NIC nie macie, nawet w głowach
  Polskę po wojnie odbudowywali ludzie „z żelaza”, unowocześniali i rozbudowywali ludzie „z marmuru”, a roztrwonili majątek narodowy ludzie ze … styropianu.
  Polska ma nawet PKB zbliżone do Wenezueli, a biorąc pod uwagę emigrację z Polski podobną liczbę ludności i zbliżony procent katolików. Rządzą tam też od lat podobni do PiS narodowi socjaliści. Też mieli podobne do PiS wielkie programy
  =========

  Jakbym sam to pisał……..

 37. Premier Mateusz Morawiecki do opozycji: chcieliście zbić kapitał na ludzkim nieszczęściu.

  Powinno raczej być: zbiliśmy kapitał polityczny na ludzkim nieszczęściu: na Smoleńsku.

 38. W Polsce zagnano by ich jak baranow do kosciola.

  http://jeznach.neon24.pl/post/143891,pieszczochy-putina

 39. żabka konająca
  28 maja o godz. 10:14
  Szanowna Zabciu,
  jak zwal, tak zwal. Faktem jest, ze jesli sie „to” zostawi w spokoju, to bedzie z „tego”
  czlowiek. I zadna moralno-intelektualna ekwilibrystyka nie jest w stanie tego faktu zmienic.

 40. Jacobsky
  28 maja o godz. 12:56
  Szanowny Panie,
  PiS zbil kapital polityczny na glupocie i podlosci swoich przeciwnikow.

 41. Levar
  28 maja o godz. 13:07

  Nie, najpierw zbił na Smoleńsku (czyli na podłości oskarżeń), potem na własnej podłości („Polska w ruinie”), a teraz zbija na własnej głupocie, skoro tej głupoty nie zauważają zwolennicy PiS. Swój swego… i te sprawy.

 42. Te trzy gole w relacji red. Passenta, „trzy pomyślne wydarzenia na koniec tygodnia” dają mi jednak niesmak.
  Wygranej Realu Madryd towarzyszy faktycznie towarzyszy chamstwo i brutalność Sergio Ramosa oraz bezradność sędziów akceptująca dwa wybryki tego piłkarza znanego ze swostego futbolowego bandytyzmu.

  Także protest osób niepełnosprawnych w Sejmie mocno zniesmacza, najpierw postawa PiSiarni i wypowiedzi kilku ich polityków, także reakcja opozycji, dość niemrawo zbijająca kapitał polityczny, wreszcie zdanie sobie sprawy jak Polska na tym polu jest zacofana wobec krajów rozwiniętych, wszak do tej rangi bunczucznie aspiruje.

  Największy niesmak wywołuje wynik referendum w Irlandii. Gdyby zapytano „suwerena” w tej sprawie to vox populi – prezesa ulubiona ostatnio fraza – np. gdyby prez. Duda zaproponowałby pytanie w sprawie statusu płodu i kobiety w swych projektach referendalno-konstytucyjnych na 100-lecie Polski, to wynik byłby raczej odwrotny, patrząc na sondaże. Ileż lat Polska jest za Irlandią? Trzydzieści kilka, może więcej. O zamożności wypracowanej mocno prorynkowymi reformam (tzw. prawdziwa lewica nazywa je „neoliberalnymi”)i, które wydźwignęły Irlandię z pozycji kopciuszka i jednego z najbiedniejszych krajów Unii do ścisłej czołówki mierząc poziomem PKB na głowę szkoda nawet wspominać porównując oba kraje. Red. Passent pisze o referendum w Irlandii: „kolejny etap w formowaniu się tożsamości nowoczesnej Irlandii – kraju młodego, który uzyskał niepodległość dopiero w 1922 r.”.

  Gorzka konstatacja i pytanie, dlaczego Polska jest tak daleko w tyle za Irlandią, katolicką, głodującą w XIX wieku pod jarzmem obcej monarchii? Co Polskę zatrzymało w rozwoju i formowaniu nowoczesnego i zamożnego kraju. Czy Polska przeszła w ostatnim stuleci przez okres długoletniego marazmu społecznego, obyczajowego i gospodarczego, a przedtem przez zgliszcza wojenne?

 43. Ja raczej nadał bym tytuł wpisu: „wielki kac po weekendzie”. Sprawa referendum dla mnie jest oczywista, każdy ma prawo dbać o swój los a inni nie maja wprawa wtrącać się, tym bardziej jeżeli chodzi o sprawy intymne dwojga ludzi. Kaca mam zarówno po zakończonym strajku jak i po meczu. Strajk się zakończył i pokazał prawdziwe oblicze większości polskiego społeczeństwa. Zero zainteresowania strajkiem przez związki zawodowe, zero zainteresowania strajkiem przez wielkie zakłady pracy, zero zainteresowania strajkiem przez opozycję. Jedna osoba z opozycji pomagająca strajkującym to był blamaż opozycji. Manifestacja pod sejmem była porażką, manifestujący przegrali z grillem. Gdy za rok cena benzyny osiągnie 8 zł. to i tak ważniejszy będzie grill. Z wieloma Pana sugestiami odnośnie meczu można się zgodzić, ale ja mam kaca. Polskiej piłki nożnej nie oglądam od lat, zostawała mi jedynie liga mistrzów, ale chyba też przestaną ją oglądać. Sergio Ramos już po wcześniejszych faulach powinien był być odsunięty od kilku meczów. Na boisku jest 5 sędziów i nie widzą jego perfidnych fauli. Widzą je kibice na trybunach, a sędziowie ich nie widzą. Real się cieszy i świętuje, nie wiem co na to jego działacze, jeżeli nie widzą problemu, to piłka nożna już dawno zeszła na psy, takim sposobem rozpętają wojnę footbolową na skalę dotąd nie spotykaną. Już w internecie słychać jej odgłosy. Właśnie rozpocznie się w Rosji już za niecały miesiąc.

 44. teo

  „Raczej piszę o gierkowskiej polityce gospodarczej jako przestrodze przed tym co wyprawia PiS z Morawieckim na czele, przed mydleniem oczu hasłami bez sensu, typu „rozwój zrównoważony”, opowiadanie bajdurek o wzroście inwestycji, podczas gdy polityka PiS forsuje konsumpcję.”

  Cieszę się, że z genetycznych kontekstów PRL przeszedłeś na gospodarcze. Zawsze to jakaś ulga. No i w związku z tym co napisałeś mam do ciebie pytanie. Z powyższego cytatu wynika, że twoja krytyka Morawieckiego wynika z tego, że co innego mówi a co innego robi. Chciałbym się więc spytać czy Morawiecki twoim zdaniem dobrze mówi czy dobrze robi?

  Pozwolę sobie krótko to pytanie uzasadnić.

  Zacznę od wspomnienia naszej rozmowy ze stycznia, tuż po powołaniu Morawieckiego na premiera. Zwróciłem wtedy uwagę, że środowiska liberalnej opozycji przyjęły jego nominację z ulgą wynikającą z przekonania, że jest „swój” a więc będzie chronił ich gospodarcze interesy. Na tej podstawie wysnułem wniosek, że jego polityka gospodarcza nie będzie budzić większej krytyki. Tak też się stało, bo nie licząc dość dogmatycznej grupy Balcerowicza środowiska liberalne trzymają umiar w krytyce polityki gospodarczej rządu a nawet ją chwalą. Zresztą sam Balcerowicz z akolitami z głębokiego zaplecza na które go wycofano z powodów politycznych co najwyżej rytualnie i ogólnikowo pohukuje o PRL, Wenezueli czy wspomnianym przez ciebie widmie Gierka unikając wdawania się w jakieś bardziej szczególowe rozważania.
  Dobrze stosunek do polityki Morawieckiego wyraził red Rafał Hirsch, publicysta z młodego a więc bardziej pragmatycznego pokolenia liberałów w tekście „Mam problem z premierem Mateuszem Morawieckim. Dobre rzeczy, które robi, psuje złymi rzeczami, które mówi” zamieszczonym na portalu gazeta.pl.

  Hirsch najpierw obszernie wymienia osiągnięcia gospodarcze Morawieckiego, uzasadnia je a potem pisze:

  „”To co mnie za to maksymalnie irytuje i w efekcie wszystko mi psuje, to to, że premier Morawiecki przy okazji prezentacji swoich nowych pomysłów, które generalnie są okej, jedzie potem na przykład do Krakowa i mówi tam takie coś (cytuję za depeszą PAP): „Polska wydaje 100 mld zł na odsetki od tego kapitału, który tutaj przyszedł, na dywidendy od własności, którą tutaj posiadają zagraniczni właściciele, zagraniczni udziałowcy. 100 mld zł to jest (…) więcej, niż wydajemy na całą służbę zdrowia albo na armię, na edukację wyższą, podstawową, niższą – i jeszcze zostałoby 20 mld zł.To opis sytuacji, w której dziś znajduje się Polska z powodu sprzedaży polskiego majątku w latach 90-tych, dominacji kapitału zagranicznego i tego, że „połowa polskiego przemysłu jest w rękach zagranicznych”.
  Ręce przy tego typu stwierdzeniach opadają tak bardzo, że w sumie nie wiadomo, co z tym dalej zrobić. Nie wiem, jak można jednocześnie przekupywać światowe koncerny ulgami podatkowymi i innymi udogodnieniami, aby to u nas budowały swoje fabryki/montownie, a potem narzekać, że połowa przemysłu jest w rękach zagranicznych.
  (…)
  Straszny niefart, że takimi wypowiedziami psuje mi radość z tego, że tak świetnie udało mu się (i jego ludziom) wprowadzić jednolity plik kontrolny, split payment i inne zaawansowane wynalazki, które pozwoliły lukę w VAT tak znacząco ograniczyć. To była i jest świetna robota, po co psuć jej efekt wizerunkowy opowiadaniem nonsensów? Mam nadzieję, że to tylko element jego walki o pozycję polityczną w PiS. Może uważa, że musi opowiadać te głupoty, żeby jego współtowarzysze, którzy myślą tak od wielu lat, mogli kiwać głowami i myśleć o nim ciepło. Ale skoro tak, to przydałby się jakiś widoczny znak dla pozostałej części tych, którzy tego słuchają, żeby orientowali się, że premier opowiadając historie z mchu i paproci, robi to specjalnie dla wybranego grona wyjątkowych intelektualnie słuchaczy.Może można w odpowiednim momencie dotknąć lewą ręką prawego ucha, albo chrząknąć, albo podnieść łokieć. Wtedy byłoby łatwiej to znosić, a i radość z zupełnie sensowych pomysłów premiera mogłaby być większa. A współtowarzysze i tak by przecież tego nie zauważyli.”

  Pełny tekst red Hirscha pod poniższym linkiem:

  http://next.gazeta.pl/next/7,156830,23278620,mam-problem-z-premierem-mateuszem-morawieckim-dobre-rzeczy.html

  W związku z tym, że zarzuciłeś wczoraj Morawieckiem iż co innego mówi a co innego robi chciałby się zapytać czy widzisz to podobnie jak red Hirsch.
  Równocześnie proszę byś nie traktował odpowiedzi na to pytanie jako polemiki ze mną, bo dotyczy ono podejscia opozycji liberalnej do Morawieckiego a jak wiesz ja się z tym odłamem opozycji nie identyfikuję.
  Dla mnie odpowiedź jest istotna w kontekscie tego co ci wczoraj radziłem tj podjęcia próby wcielania się politycznego w jakiś faszystów, populistów, komunistów czy antyfaszystów by wygrać wybory – jak to robią liberałowie europejscy. Gdybyś bowiem podzielał zdanie red Hirscha to owo komiczne wcielanie się byłoby do niczego nie potrzebne ponieważ oznaczałoby, że w demokratycznej RP wcale nie trzeba wygrywać wyborów by mieć swojego premiera.

 45. +++

 46. Pisze Pan Gospodarz” „w towarzystwie specjalisty, jakim jest mój wnuk (12 lat), zawodnik klubu „Drukarz” w Warszawie.”
  No, no, co za czas, tak jawnie juniorzy drukują? Vide film „Piłkarski poker”
  Pozdrawiam

 47. Skonczyla sie okupacja Sejmu.
  P.Passent pisze ze strajkujacy zdolali otworzyc oczy Polakow na lis niepelnosprawnych i ich opiekunow.

  To dobrze napisane boo pokazuje Polske od podszewki- poprzedni strajk, ten za rzadow PO oczu otworzyc nie zdolal. Moim zdaniem to dlatego ze owczesne media kibicowaly rzadowi. Stad podobne postulaty, podobne otwieranie oczu nie budzilo zaintetesowania mediow. Moge napisac ostrzej- wiecej bylo w Polityce tekstow o filmie Chce sie zyc” nizli o potrzebach niepelnosprawnych. Szczegolnie miedzy poprzednim strajkiem a tym ktory wlasnie sie skonczyl.

  Dla mnie samego fascynujacym jest opis zakonczenia strajku: jak to przedstawic? Jak robi to chocby Polityka? Panie/ matki wygraly czy nie? Jesli celem byla poprawa losu osob niepelnodprawnych to absolutnie tak, jesli natomiast celem bylo rozwalenie poparcia spolecznego dla Kaczora to okupacja przyniosla efekt odwrotny- osmieszyla srodowisko niepelnosprawnych.
  Teraz prosze poczytac opisy zakonczenia okupacji chocby w Polityce czy gazetA.pl.
  Mowia o osiagnieciach/ wygranej czy wrecz odwrotnie: ton jest “ my jeszcze tu wrocimy”?
  Juz wiecie panstwo jaki byl prawdziwy cel tej okupacji?
  Nie tam zadne piecset na reke…

  ml

 48. @ontario
  Kiedys byl tu @Et, potem @saldo mortale, czy wiesz co sie stalo z twoimi kolezkami ?
  Odpowiedz prosto po zolniersku, a nie wklejaj moje zapytanie :Lewy pyta czy wiem,co sie stalo.., bo to bedzie niegrzecznie

 49. Bar (14:05)
  Nie wchodząc w prostowanie, pardon, polemikę w kwestii czym jest, co mówi i robi „środowisko liberalnej opozycji”, ani w detale ogromu prac i słów Morawieckiego, ani nie w detale z tekstu red. Hirsha, albowiem jedne mogą mi się podobać w tym, co Morawiecki mówi, inne w tym co robi, to odpowiem tak:

  „Raczej piszę o gierkowskiej polityce gospodarczej jako przestrodze przed tym co wyprawia PiS z Morawieckim na czele, przed mydleniem oczu hasłami bez sensu, typu „rozwój zrównoważony”, opowiadanie bajdurek o wzroście inwestycji, podczas gdy polityka PiS forsuje konsumpcję.”

  Morawiecki jest niewolnikiem polityki gospodarczej PiS, której nie stworzył. Bo stworzyło go nabijanie kapitału politycznego przez prezesa i jego wysłanników. Morawieckiego powołaniem jest lukrowanie fundamentalnych decyzji podjętych przez Biuro Polityczne. Robi to i mówi w tej sprawie dość dziwacznie, mam wrażenie chaotycznie, bez ogólnego planu, ad hoc, bo taka jest potrzeba politycznej chwili. Ale w jednym sprawa dla mnie jest jasna, tzw. w wyżej powtórzonym stwierdzeniu. Na resztę niestety nie mam czasu, o ochocie szkoda gadać.

  Cieszy mnie ostatni spadek wartości złotego („złotówki” jak mówi polski premier i szef polityki gospodarczej). Po prostu mam ostatnio nieco więcej wydatków w kraju. Ale to może się odwrócić w każdej chwili. Oczywiście rezerwuję sobie prawo do komentowania pozostałych składników polityki Morawieckiego, jak tylko dokładniej się im przyjrzę. Nie silę się na fundamentalistyczne tezy. Chyba że to jest genetyka Polek i Polaków, ale w tej dziedzinie jestem na etapie badań szczegółowych.

 50. Zdradze wam cos. Levar to taki swietokrzyski przyglup, jak ten dolnoslaski Pieta. Kupil se kapelusz, szelki do portek, biale skarpetki do sandalow i uznal, ze jest panem Levarem. Dlatego trzyma sie kurczowo tej nabytej kultury i zwraca sie do wszystkich : szanowny panie, szanowna pani, odbijajac sobie dawne krzywdy, kiedy to kazdy wiejski huligan mowil do niego : Te, levar !

 51. Fascynuje mnie kwestia aborcji.
  Z jednej strony postulat by zrobic z tego sprawe juz nawet nie pary, ale zaplodnionej kobiety.
  Ustawic takie pojmowanie tej kwestii jakby pozbawienie zycia plodu bylo kwestia tak prywatna jsk zrobienie sobie tatuazu czy wypalenie brodawki.

  Z drugiej strony gdy juz dziecko sie urodzi to kontrola, nadzor na jego zyciem staje sie obszarem w ktorym aparat panstwowy wciaz powieksza swe kompetencje wzgledem rodziny.

  Odkladajac na bok kwestie ktory kierunek zmian jest sluszniejszy, nie budzi chyba watpliwosci kwestia ze powyzsze tendencje sa niespojne. Sprzeczne wrecz.
  Albo- albo.
  Albo dziecko( w tym takie co sie jeszcze nie urodzilo) to broszka rodzicow ( wtedy tak aborcja jak i to czy szczepic, bic, posylac do szkoly czy czasem zabijac kiedy za glosno placze jest oki), albo panstwo/ system prawny ma tu tez cos do powiedzenia. Wtedy wolnosc wyboru kobiety( czy pary) przesuwa sie na decyzje czy bzykac sie czy nie, a jesli tak to czy i jakich srodkow antykoncepcyjnych do tego uzywac. Dalej sa juz tylko zbite szklanki…

  ml

 52. I jeszcze cytat z p. Passenta:

  “Ufam, że kiedyś piekło kobiet skończy się i w Polsce.”

  Bardzo bylbym ciekawy wynikow ankiety: Czy uwazasz Polko/ Polaku ze twoj kraj to pieklo kobiet?

  Jako pytanie pomocnicze dodalbym: czy wie Pan/Pani jak dlugi jest platny urlop udzielany matce po urodzeniu dziecka? Jak dlugi jest w Polsce a jak dlugi w Australii?

  ml

 53. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii produkuje różańce dla Rydzyka. Ujawnił to poseł Marcin Kierwiński wraz ze skanem dokumentów.
  Wiadomość ta zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Średniowiecze już się zbliża?

 54. neospasmin
  28 maja o godz. 14:58

  Fascynuje mnie kwestia aborcji”

  Taa ? A co pana to obchodzi ? W sprawie aborcji najprawdziwsze jest następujące zdanie – NIE CHCESZ ABORCJI TO JEJ SOBIE NIE RÓB .

  Czego jeszcze pan nie rozumie ? Po za tym , jako obywatel Australii winien pan zając się kwestią w swojej nowej ojczyznie . Z mojej pan się wypisał więc ” zbite szklanki ” jak raczył pan zauważyć .

  ”a decyzje czy bzykac sie czy nie, ” ……plugawy język to plugawa dusza .

 55. „Fascynuje mnie kwestia aborcji.”

  Fascynuje a nie trapi?
  W kraju, gdzie ten zabieg w większości stanów (z pewnymi restrykcjami) dozwolony jest nawet do 28-36 tygodnia ciąży?
  65 000 terminacji rocznie powinno spędzać sen z powiek każdego obrońcy nienarodzonych.
  Usuwają pewnie z powodu o 2 tygodnie krótszego urlopu macierzyńskiego niż w Polsce 🙁
  Da się żyć w Australii z tą świadomością?

 56. woytek
  27 maja o godz. 23:15

  Ten mecz , który również oglądałem, potwierdza znaczenie łutu szczęścia, czyli przypadkowego zbiegu okoliczności , które decyduje o sukcesie lub porażce drużyny. Tylko zmagania indywidualne sportowców potwierdzają ich mistrzostwo i są godne laurów olimpijskich.”

  Takie samo zdanie o piłce nożnej mieli towarzysze radzieccy. Jak to jest że zawsze z pana wyłazi sowiet ?

 57. Lewy
  28 maja o godz. 14:48
  Szanowny Panie,
  zdradzil to Pan przede wszystkim wlasny poziom umyslowy.
  Komu Pan chce zaimponowac swoim chamstwem?
  Gorszemu sortowi?
  Normalny czlowiek popuka sie co najwyzej w czolo.

 58. Lewy:
  „Kiedys byl tu @Et, potem @saldo mortale, czy wiesz co sie stalo z twoimi kolezkami ?
  Odpowiedz prosto po zolniersku, a nie wklejaj moje zapytanie :Lewy pyta czy wiem,co sie stalo.., bo to bedzie niegrzecznie”
  Drogi Lewy, ty chyba pomyliles nicki.
  Niektorzy na tym blogu egzystuja w piatej lub szostej inkarnacji, tak jak twoj druh pikus.
  Saldo wciaz tu jest. On tez z twojej druzyny.
  Nie wiem, czy kazdy z nich to marcowy kot, wracajacy na stare miejsce?

 59. p. 18karatow

  Fascynuje mnie niespojnosc prawa do aborcji ( jako obszaru wolnej woli jednostki) z regularnym ograniczaniem innych praw jednostki czy pary. Szczegolnie w kwestii odpowiedzialnosci za dzieci.

  Nie, nie cierpie przez to. Probuje jedynie zrozumiec co mnie otacza.

  To dokladnie jak z tatuowaniem sie: w czasach mej mlodosci nalezalo to do kultury przestepczej czy “ludzi morza” dzis nie tatuuje sie tylko niemowlat, a i to nie napewno. Co bedzie jutro?

  ml

 60. teo:
  „Chyba że to jest genetyka Polek i Polaków, ale w tej dziedzinie jestem na etapie badań szczegółowych.”

  Moze sie jednak skonczyc konkluzjami na poziomie teorii Miczurina-Lysenki.
  Wspomnialem te wypowiedz Wajdy sprzed laty w kontekscie „Ziemii obiecanej” bo Gierek i jego ekipa szukali przyczyn kleski gospodarczej w naturze Polakow. Temat jest zywy od dosc dawna.

 61. Symetryczny,

  Panie poruczniku,
  Rosja sowiecka najpierw zagarnela wielki kawał Polski na wschodzie a następnie ,, oddała, , NIE BĘDĄCE NIGDY polskimi ziemię na Zachodzie. Stalin ukradł nam terytorium a w zamian dał nam ukradzione Niemcom . Skutek – zupełnie nie zamierzony przez sowietow- okazał się bardzo dobry bo Polska geograficznie pojechała na Zachód , będące źródłem konfliktów etnicznych ziemię pogranicza teraz są na Ukrainie.
  Sądzę że spokojnie byśmy dali radę sami urządzić kraj , bez pomocy Sowietów. A zginęło ich tyle tysięcy bo ruskie dowództwo nie liczyło się zupełnie ze stratami w ludziach. Powiem więcej , wszyscy rosyjscyczolnierze ktorzy widzieli coś innego niż ruską propaganda opowiadała było niepozadanym elementem . To ze ginęli było nawet na rękę Stalinowi.. Żyje Pan w oparach sowieckiej propagandy stąd pański slowotok.

 62. Jeszcze jeden przyklad: oburzenie gdy ktos publicznie pokazuje zdjecia martwych w wyniku aborcji plodow/ dzieci i brak oburzenia gdy ktos inny pokazuje pozabijane na skory czy mieso zwierzeta.
  Co jest wiec wartoscia jaka nalezy chronic?

  Jesli nie chce polowan, hodowli przemyslowej, zwierzat futerkowych, szlachtowania halal/koszer to pokazywanie cierpienia i smierci zwierzat jest wporzo, jesli nie chce aborcji to pokazywanie smierci juz nie jest wporzo?
  Nie doganiam, slowo!

  ml ( vegetarianin)

 63. Panie Neospasminie,
  wydaje mi się,że w kwestii sformułowania – „piekło kobiet” – red. Daniel Passent nawiązał był do cyklu felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego w ich zbiorze zatytułowanym – „Piekło kobiet” – które to odniesienie jest o tyle trafne o ile czołowi przedstawiciele opcji politycznej, którą Pan jest łaskaw preferować niepełnosprawni i ich matki kosztują zbyt wiele a w ogóle to śmierdzą.

  Ponieważ nie podejrzewam Pana, by ten cykl felietonów Boya Pan znał czy o nim w ogóle słyszał, pozwolę sobie zacytować niektóre fragmenty tekstów, które w nich zawarł a nawiązujących do Pańskich komentarzy na tym blogu:

  „Największa zbrodnia prawa karnego”

  Das grösste Verbrechen des Strafgesetzes — „największą zbrodnią prawa karnego” — nazwał niemiecki uczony paragraf, obowiązujący dotąd we wszystkich prawie ustawodawstwach, a naznaczający ciężkie kary za przerwanie ciąży. Kary te grożą zarówno matce, jak tym, którzy jej w przerwaniu ciąży pomagają. Równocześnie większość kryminologów stwierdza, że prawo to nie ma żadnego wpływu, że liczba sztucznych poronień wzrasta w ogromny sposób. Życie zawsze było w tej mierze silniejsze od ustaw i od sankcji karnych; tym bardziej okazuje się nim życie nowoczesne w tak zmienionych płynące warunkach. Toteż — stwierdzają to znowuż wszyscy jednogłośnie — paragraf ów jest martwą literą; okoliczności, w których prawo przychodzi do głosu, są znikomo rzadkie w stosunku do olbrzymiej ilości wypadków spełnianego przestępstwa. Zatem — powiedziałby ktoś — paragraf ten jest obojętny: skoro istnieje na papierze, ale się go nie stosuje, można go uważać za formę niewinnego moralnego protestu przeciw nagannym obyczajom? Niestety, tak nie jest; paragraf ten; nie mający siły, aby coś pomóc, posiada olbrzymią moc, aby szkodzić. Przychodzi do głosu jedynie prawie w wypadkach śmierci matki; wówczas sroży się i sądzi; ale, gdyby wejrzeć bliżej, ujrzałoby się, że najczęściej ta właśnie ustawa jest śmierci przyczyną. Bo ten paragraf, niezdolny zapobiec przerywaniu ciąży tam, gdzie imperatyw życia, mocniejszy niż wszystkie kodeksy, zmusza matkę do niego, ma wszakże na tyle siły, aby tę matkę pozbawić umiejętnej pomocy i pchnąć w ręce karygodnego — tu już naprawdę kary godnego — partactwa. Gdyby zestawić wypadki śmierci młodych kobiet, wypadki ciężkich i trwałych schorzeń, które z obecnego bezdusznie podtrzymywanego stanu rzeczy wynikają, zadrżeliby może ci, którzy w zaciszu wygodnego gabinetu układają swoje ustawy. A gdyby doliczyć inne, pośrednio wynikające z nich skutki: samobójstwa, dzieciobójstwa i inne klęski, wówczas zrozumielibyśmy, z jaką słusznością nazwano ten artykuł „największą zbrodnią prawa karnego”.
  Toteż postawa społeczeństwa w tej kwestii jest zupełnie zdecydowana. Podczas gdy nasi prawodawcy traktują w swoim projekcie przerwanie ciąży na równi z dzieciobójstwem (!!), społeczeństwo — ubolewając nieraz nad jego koniecznością — absolutnie nie uważa go za występek. …
  I oto w końcu września odbył się w Warszawie zjazd polskich prawników.
  Wnioski Tow. Kryminologicznego, stawiającego zasadę zupełnej niekaralności w pierwszych trzech miesiącach przerwania ciąży, reprezentowali prof. Grzywo-Dąbrowski, adwokat Rundo, dr Battawia i in. Pani Wanda Grabińska, pierwszy sędzia dla nieletnich, podnosiła niemoralność wyodrębnienia tego zjawiska z całokształtu życia społecznego i mechanicznego rozwiązywania go więzieniem. „Ci, co żądają surowych kar za przerwanie ciąży, poniżają kobietę do rzędu samicy ssaka” — wołał adwokat Dwernicki. Najmniej liberalni żądali bodaj bezkarności samej matki i szerokiego uwzględnienia „wskazań społecznych” do przerwania ciąży, tak jak dziś uwzględnia się wskazania lekarskie. Sam referent, prof. Glaser, żądając w zasadzie utrzymania karalności, uznał wskazania prawne (np. gdy ciąża jest owocem zgwałcenia) i socjalne do przerywania ciąży.

  Istnieje mało znana nowela Balzaka pod tytułem Poronienie, poruszająca ten temat. Lekarz, którego kobieta błaga, aby jej przerwał ciążę, odpowiada:
  „Namawia mnie pani do zbrodni, którą prawo karze śmiercią, a panią samą skazano by na karę straszliwszą może niż moja. …Może pani obrać lepszą drogę… Niech pani jedzie za granicę.”

 64. Panie Lazarowiczu ,

  A co Pana obchodzi co kto i gdzie sobie tatuuje? Pański wtret o tym ze tatuze aa tylko dla przestępców świadczy jak głęboko Pan tkwi mentalnie w prl. Na Zachodzie tatuaż od dawna nie budzi emocji , mają gi żołnierze, matki, dziadkowie , itd itp. wolni ludzie robią sobie tatuaże . W zascianku prl tatuaz kojarzył się z marginesem społecznym . Pan w tym zascianku mentalnie wciąż tkwi. Musi Pan bardzo cierpieć w swojej nowej ojczyźnie . Australia to liberalny kraj i z P anskimi ,, rozterkami,, jest Pan mastodontem . Całe szczęście ze nie umie Pan swoim Nowym rodakom tego wszystkiego ,, objasnic ,, , może i by Pana deportowali. Nadanie obywatelstwa to decyzja administracyjna i można ja ZAWSZE cofnąć. Ze swoimi ,, teoriami ,, o aborcji albo leczeniu gejów nie trafił by Pan do serc swoich nowych rodaków. Zostaje szczucie w Polsce …..

 65. Panie Lazatowiczu,

  Płody, skóry , zwierzęta futerkowe i polowania ……. czy musi Pan w Polsce się tym zajmować ? Czy w pańskim nowym kraju tego rodzaju problemy nie istnieją ? Po co Pan niesie swoją zatechla, , dobra nowinę ,, rodem z zakrystii w MOIM kraju ? Proszę zatrzymać te ciemnotę do użytku wewnętrznego , w pańskiej nowej ojczyźnie .

 66. p. Legat

  Czy sadzi pan ze gdyby zniesc karalnosc zabojstwa to liczba takich czynow by sie znacznie zwiekszyla?
  Nie?
  Jesli tak to po co karac za zabojstwo skoro to niczego nie zmienia?

  A co z pedofilia? Tez nie karac skoro karanie nie ma wplywu na wystepowanie takich czynow?
  A co ze zgwalceniem?

  A moze nie wlepiac mandatow za przekraczanie predkosci skoro wszyscy i tak przekraczaja?
  A za jazde na bani?

  To jest wlasnie boyowska logika: skoro ludzie nie przestrzegaja prawa to na diabla takie prawo?

  Przekonuje to pana? Mnie zupelnie nie, choc Boy to autorytet.

  ml

 67. Wiesiek59,

  Niedawno Pan pial z zachwytu na Wenezuela. Teraz Pana brzydzi. To kiedy Pan mówił prawdę?

 68. Panie Lazarowiczu,

  A jak jest w pańskiej nowej ojczyźnie ? Karze się za aborcję w Australii czy nie ?

  Jest dozwolona czy nie ? A jak ze związkami gejów? W pańskiej ojczyźnie aa dozwolone czy nie ? He?

 69. blackley
  28 maja o godz. 16:23

  Wenezuela jest destabilizowana z zewnątrz.
  To tradycja w tym regionie, od czasów Doktryny Monroe.
  Każdy rząd lewicowy naraża się na takie sankcje ze strony USA.

 70. neospasmin
  28 maja o godz. 16:20

  Czym innym jest przestępstwo, czym innym urodzenie dziecka i wzięcie zań odpowiedzialnosci na kilkanaście lat jego dorastania.

  Moim zdaniem, problem jest rozwiązywalny bardzo prosto.
  Człowiekiem się staje płód PO URODZENIU.
  Do tego momentu jest jedynie płodem.

 71. Wiesiek59,

  Nie było pytania o destabilzacje. Nikt nie podnosił kwestii destabilizacji. Nie o destabilizacji była mowa . Nowa była o pańskich z achwytach nad Wenezuela kilka miesięcy temu które przerodzily się w zniesmaczenie w/w krajem – dziś. Pan wygląda na zdestabilizowanego odpowiadając sam sobie na niezadane pytania.

 72. Panie Lazarowiczu,

  Okupacja sejmu miała niejeden cel . Z pewnością też polityczny. Nie ma w tym nic dziwnego. Rząd PiS obiecywał tym ludziom spełnić ich postulaty. Nie spełnił. W związku z tym rząd PiS jest na celowniku. Jeżeli osoby z tego protestu zechcą założyć partię lub do jakieja przystąpić to co to Pana obchodzi? Czy należy rozumieć że kandydować do wszelkich stanowisk można tylko po uzyskaniu zgody PiS ? Niedoczekanie, to pzpr miała swoją ,, kobcesjonowana ,,, opozycję.
  Po za tym – co Pana obchodzi protest w dalekiej Polsce? Na Pan Nowa ojczyznę. Może Pan zaprotestować w parlamencie Australii. Poddam ideę – przeciwko aborcji i za leczeniem pederastii. Śmiało. Proszę nie zapomnieć napisac na blogu Pana Passenta jak poszło.

 73. P. Wiesiek

  Jesli nie zgladzi pan koszmarnej tesciowej to tez bedzie mial pan problem na co najmniej kilkanascie lat.
  Stad to nie argument.

  Nie rozumiem tego z plodem: jesli kogos/ cos nazwiemy w ten sposob to przestanie on byc odrebnym ludzkim bytem? Przestana mu przyslugiwac prawa, w szczegolnosci prawo do zycia? Naprawde?

  ml

 74. neospoasmin
  Mam dla pana propozycję nie do odrzucenia. Zamiast zajmować się prawem antyaborcyjnym w Polce, które należy do najsurowszych nie tylko w Europie, ale i w świecie, uprzejmie proszę, by zajął się pan tą problematyką w swojej nowej ojczyźnie, która dla odmiany dopuszcza aborcje na życzenie.
  Ma pan szansę stać się sztandarowym prolajferem i objeżdżać z tą misją calą Australię, co z pewnością zajmie panu dużo czasu. Zawszeć to jakiś konkret, a nie jałowe stukanie w klawiaturę.
  No i my tu sobie od pana odpoczniemy.

 75. P. Wiesiek

  Maz skopal ciezarna zone. Poronila.
  Czy jesli ona nie chce go scigac to prokurator tez powinien odstapic boo to byl tylko plod, nie czlowiek i to w kompetencji jedynie rodzicow jest co sie z tym PLODEM stanie?

  ml

 76. pani Mag

  Prosze nie czytac moich komentarzy i wypoczywac w spokoju.

  ml

 77. blackley
  28 maja o godz. 16:44

  Dyskusja z panem jest niemozliwa z prostej przyczyny.

  Po pierwswsze, jest pan bardzo agresywny w wypowiedziach.
  Po drugie, brak panu podstawowych wiadomosci.

  Więc polemizować nie zamierzam.

 78. handzia55
  28 maja o godz. 15:14

  handzia55 udowadnia, że średniowiecze było w PRL-u, gdy przedsiębiorstwa zarządzane przez ateistów produkowały miliony różańców.

 79. Lewy
  28 maja o godz. 14:38

  Odpowiem po oficersku: są mną, a ja jestem ich nowym wcieleniem.

 80. Mag,

  100/100, od dawna postuluje by pan Lazarowicz zajął się sprawami którego tak ,, fascynują ,, w swojej nowej ojczyźnie. Bez reakcji ze strony p.L.
  Tak jak Kaczyński Jarosław nigdy nam nie wybaczy tego co zrobił swemu bratu , tak pan Lazarowicz nieustannie pragnie zorganizować życie obcym ludziom w kraju który nie jest nawet jego ojczyna, bo ma przeciw Nowa. Sam L. żyje w liberalnym kraju korzystając ze wszystkich tego faktu dobrodziejstw , natomiast nam pragnie nad Wisłą zorganizować katolicki kalifat. To tak jak zdefekowac się na czyjąś wycieraczka i zadzwonić do drzwi z prośbą o papier.

 81. W kolorowych rewolucjach chodzi o to, aby państwa nie mogły skorzystać z nadarzającej się okazji do większej emancypacji, aby Europa Środkowa, która jest regionem zupełnie newralgicznym jeśli idzie o tranzyt surowców — zarówno ze świata arabskiego, jak i z Rosji, nie mogła wzmocnić swojej roli związanej z naturalnymi atutami geograficznymi. Pod wolnościowymi kolorowymi hasełkami, w istocie prowadzi się antywolnościową krucjatę przeciwko Europie Środkowej.
  Jest to epoka postpawdy, ponieważ kłamstwo stało się orężem walki o ludzkie umysły, walki, w której nic nie jest takie, jakim się jawi. Naturę wydarzeń określają ich skutki a nie hasła, słowa i deklaracje. Działacze prawoczłowiekowi czy ekologiczni są dziś głównymi żołnierzami hybrydowych wojen.
  https://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10124/q,Anatomia.kolorowych.rewolucji.czyli.hybrydowa.historia.Europy.Srodkowej
  ============

  Gra zawsze toczy się o to samo, bez względu na region świata.

 82. Wiesiek59

  Poprostu udowadniam brak sensu w pańskich wypowiedziach.
  A Pani brak argumentów by ten sens udowodnić . To cała sprawa.

  To nie blog Wosia gdzie ma Pan do pomocy zgraje marksistowskich sykofantow.

 83. ontario
  Bredzisz jak potłuczony. Za PRL różańce i wszelkie dewocjonalia produkowali tzw. prywaciarze. Żadna państwowa fabryka taką produkcją się nie trudniła. No ale skąd ty to masz wiedzieć.

 84. ontario
  28 maja o godz. 11:31
  Wszystko prawda. Przed tym jednakże było; Silni zwarci gotowi, Ani guzika, zdrada zachodu, Bereza, Sanacja, Wrzesień, Zaleszczyki i totalna klęska z polskimi obozami i mordowaniem Żydów. Nieistnienie. Ocalenie przyszło ze Wschodu, łącznie z nową Polską, Ludową. I granicami piastowsko stalinowskimi na Odrze.

 85. Wiesiek59
  A o jakich to korzyściach z tego ,, tranzytu ,, mowa ? Co można od Arabów ,, tranzytowac,, przez Polskę ? Skąd te bajki Pan czerpie ?
  Żeby nie Niemcy i UE bylibyśmy w czarnej doopie , tam gdzie Ukraina. Choć z drugiej strony rozumiem pańska niechęć śp nowych czasów – nie trzeba już nikomu instruktorów w górniczych zawodowkaach a mieszkania się kupuję a nie dostaje ,, z klucza kompetencji zawodowych ,, . U Wosia idź Pan się wyplakac na kapitalistów i imperialistow . Chór marksistow panu potulnie przytaknie.

 86. Panie poruczniku ,

  NIGDY tak daleko na Zachód Polska nie sięgała. Stalin ukradł nam wschód i za to dał to co ukradł Niemcom. Wyszło dobrze ale o tym Sowieci w najczarnuejszych snach nie snili.

 87. neospasmin
  28 maja o godz. 16:55

  DOKŁADNIE.

  Człowiekiem staje się po urodzeniu.

  Pobicie żony jest bez względu na to czy jest w ciąży czy nie, czynem karalnym.
  Damscy bokserzy powinni kończyć w mamrze na długie lata.

  Ma pan prawo do własnych przemysleń, stosowania ich w praktyce.
  Natomiast pańskie przekonania wpływające na życie innych w tak znaczącym stopniu, powinny być zweryfikowane przez społeczeństwo.
  Na przykład w referendum.

  Tym bardziej, że zaostrzenie przepisów dotknie jedynie biedniejszych, mało ustosunkowanych, mniej wyedukowanych.
  To dziewczyny z takich rodzin będą skazane na donoszenie niechcianej ciąży i komplikacje w planach zyciowych.
  Córkom posłów na pewno takie kłopoty nie grożą……..

 88. Panie Lazarowiczu

  Po co Pan konstruuje te swoje przykłady ? Sprawa jest bardzo prosta – proszę zacząć protest w Australii w pańskiej nowej ojczyźnie, ze jest aborcja na życzenie. Nasza proszę zostawić w spokoju.

  Mam wrażenie ze protestuje Pan u siebie w kraju bo nie umie Pan swoim Nowym rodakom wytłumaczyć o co chodzi.

 89. Wiesiek59

  Akurat tu się z Panem zgadzam – REFERENDUM takie jak w Irlandii . PEŁNA ZGODA i mam pewność że wynik taki jak w Irlandii. Z tego powodu kler nie dopuści do głosu ,, suwerena,,

  P

 90. Niemiecka polityka divide et impera

  Europejskie wojny gazowe bynajmniej nie mają jednego tylko frontu pt. Gazprom kontra Europa. Gdyby tak było, Rosja nigdy nie byłaby w stanie umacniać swojej pozycji. Mamy więc z jednej strony wielopoziomową grę Rosji o rynek europejski, przeciwko azerskiemu gazowi. Z drugiej zaś strony mamy osobną grę Niemiec i Brukseli przeciwko Europie Środkowej.
  Nie jest to żadna „spiskowa teoria dziejów”, lecz zwykła, prozaiczna gra interesów ekonomicznych. Niemcy zrozumieli otóż, że wielki projekt dywersyfikacji energetycznej całkowicie zmieni układ sił w Europie. O ile przy monopolu Gazpromu w całej Europie Środkowej, to Rosja pretenduje do roli rozgrywającego w Europie, od czego jest trzymana na odległość jedynie przez bariery celno-polityczne na granicy dwóch unii gospodarczych. Jednak przy dywersyfikacji energetycznej, w oparciu o źródła leżące najbliżej Europy Środkowej, rozgrywającym stają się kraje tranzytowe — czyli Europa Środkowa, która wszak nie ma z zachodem barier politycznych, a zatem może dzięki dywersyfikacji energetycznej osiągnąć co najmniej równorzędną pozycję wobec krajów zachodnich, w szczególności Niemiec. Wraz z projektami dywersyfikacyjnymi Niemcy zrozumiały przeniesienie punktu ciężkości do krajów kontrolujących tranzyt. Stąd wzięły się zabiegi o to, by pozbawić Europę Środkową pozycji rozgrywającej w tranzycie surowców. Objęło to nie tylko wspólne z Rosją zaangażowanie przeciwko gazowi azerskiemu, który nie miał innej drogi do Europy, jak przez Europę Środkową, ale i przeciwko rozbudowie rosyjskich szlaków tranzytowych przez Europę Środkową. Równocześnie sukcesywnie rozwija się bezpośrednie połączenie gazowe między Rosją a Niemcami. Rosja nie ma dość siły, by dziś zmonopolizować energetycznie całą Europę, ale ma dość siły, by wejść z Niemcami z układ partnerski dla kontroli całej Europy.
  =============

  Niezły kawałek.

  W grze o europejską kasę i niezależność, występuje jeszcze kilka krajów.
  Wśród potencjalnych dostawców tłoczno.
  I każdy chce uwalić konkurencję wszelkimi sposobami.

 91. Lech Kaczyński nie był dentystą ale poznał zbira po zębach. Zniesienie kary śmierci uratowało życie Komendzie. Tak sobie myślę,że pomawianie blizniego to grzech i może sprowadzić nieszczęście.

 92. neospasmin 28 maja o godz. 16:20 do mnie: – p. Legat
  Czy sadzi pan ze gdyby zniesc karalnosc zabojstwa to liczba takich czynow by sie znacznie zwiekszyla?
  Nie?
  Jesli tak to po co karac za zabojstwo skoro to niczego nie zmienia?
  A co z pedofilia? Tez nie karac skoro karanie nie ma wplywu na wystepowanie takich czynow?
  A co ze zgwalceniem?
  A moze nie wlepiac mandatow za przekraczanie predkosci skoro wszyscy i tak przekraczaja?
  A za jazde na bani?
  To jest wlasnie boyowska logika: skoro ludzie nie przestrzegaja prawa to na diabla takie prawo?
  Przekonuje to pana? Mnie zupelnie nie, choc Boy to autorytet.

  P. Neospasminie, czasami mnie Pan pyta, jak pyton jakiś, czasami sam odpowiada i powiem, że jest Pan bardzo przekonujący. Tadeusz Boy-Żeleński nie powinien być żadnym tam autorytetem a jego teksty po blisko wieku zupełnie straciły na aktualności, są głupawe i nielogiczne.
  Pod wpływem Pańskiej logiki doszedłem do wniosku, że bez zakazu aborcji nie miałbym okazji zapoznać się z tym Pańskim pytononowym wykładem.

 93. A ten Levar uparł się, że jest panem Levarem,
  Pozdrowienia od pana Lewego
  Jak tam szelki ? Dobrze trzymają ?

 94. Dzieki @Mortadelo vel Ecie pecie. Odpowiedziałes mi jak za dawnych dobrych lat

 95. Symetryczny
  28 maja o godz. 17:23

  Symetryczny przypomina mi, że było także probostwo w Wyszkowie ((Польревком).

  No, nie, przecież Polacy nigdy by nie chcieli unicestwienia Polski…

 96. handzia55
  28 maja o godz. 17:16

  handzia55 uprzejmie zarzuca mi ignorancję (fakt!) i wyjaśnia, że w PRL-u nie było średniowiecza, bo różańce produkowali prywaciarze, którym zgodę dali rządzący ateiści.

 97. ontario
  28 maja o godz. 18:14

  Watykan ma spore udziały we włoskiej firmie produkującej prezerwatywy.
  Cóż w tym dziwnego, skoro pieniądze nie śmierdzą?
  Biskupi to sprawni managerowie.
  Podpięcie się do produkcji dewocjonaliów firmy państwowej to niezłe pociagnięcie.
  Choć i tak, 95% sprzedawanych w Polsce ma nalepki „Made in China”.
  Chińczykom absolutnie nie przeszkadza religia- o ile można na niej zarobić……..

  Uczmy sie może pragmatyzmu, zamiast unoszenia się honorem?
  Pożyjemy dłużej i dostatniej……..

 98. wiesiek59
  28 maja o godz. 18:34

  Dziękuję ci za to, że odpowiedziałeś handzia55 28 maja o godz. 15:14.

 99. Chciałam już wzywać na pomoc @Saldo mortale, który gdzieś przepadł, żeby wziął i posprzątał po @ontario, a tu się okazuje, że to jedna i ta sama osoba.

 100. Ontario bardziej mi wygląda na Pilznera…….
  Kolejne wcielenie Muszynianki czy Telegraphic Observera- teo……..

  Rozszczepienie osobowości, mam nadzieję że tylko na blogu, nie w rzeczywistosci.

 101. @Wiesio
  TO vel Muszynianka to wyższa liga, a nie Twoja kopana z wiki.Jedno Ci trzeba przyznac, że Ty nigdy nie dałeś sie rozszczepić, jesteś monolityczny jak monolit (sorry za ten pleonazm)

 102. Lewy
  28 maja o godz. 19:03

  Z pedlem- przy całym szacunku dla tego zawodu- nie spoufalam się.
  Nic go nie upoważnia do spoufalania się z nauczycielem.
  Capito?

 103. @Wiesio
  A co to pedel, z którym nie spoufalasz się ? I dlaczego masz do tego pedla cały szacunek ? Wyjaśnił mi Wiesio, ponieważ non capito.

 104. „Polska jest przeciwko unijnym działaniom, które miałyby osłabiać amerykańskie sankcje wobec Iranu” – ogłosił w poniedziałek w Brukseli szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak relacjonował, stanowisko Warszawy podzielają państwa, których bezpieczeństwo związane jest z USA.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-polska-sprzeciwia-sie-ue-chodzi-o-sankcje-wobec-iranu,nId,2586987#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ============

  Tak panie ministrze, należy klęknąć i robić laskę, nie dbając o POLSKIE INTERESY.
  Jest pan ministrem polskim, czy amerykańskim podwykonawcą?

 105. Byli prezydenci pod wspólną banderą szykują się na Moskali. Tak sobie myślę,że pecunia non olet ! kiedy trafia do fundacji. Na Moskwę ! CIA stawia.

 106. wiesiek59
  28 maja o godz. 18:55

  Jak to miło, że zajmujesz się jednym z moich realnych wcieleń. Ale nie miej nadziei, w rzeczywistości mam jeszcze więcej rozszczepień jaźni niż tu na forum.

 107. @Wiesiek59

  „„Polska jest przeciwko unijnym działaniom, które miałyby osłabiać amerykańskie sankcje wobec Iranu” ”

  No wlasnie. Najwyrazniej @Wieska59 nie wzieli na konsultanta. I z tego pwodu polski szef MSZ podejmuje zupelnie niewlasciwe decyzje. Nie takie, jak trzeba.

  A przeciez bratni Iran to ostatnia nadzieja. Kraje arabskie juz sobie w duzej mierze odpuscily. Wyciagnely wnioski z tego, ze wszystkie kolejne proby „spychania do morza” konczyly sie tragicznym laniem w ..sko – i daly sobie spokoj. Nauka rozumu droga okrezna, do glowy przez zbite ..sko, bywa na ogol skuteczna. Sam Onufry Zagloba rzekl nie bez racji, iz „madrej glowie dosc palka w leb”.

  Dlatego tez specjalisci od Zagadnien Narodowo-Rasowych wpatrzeni sa w bratni Iran jak w tecze – to ich ostatnia nadzieja. Oczyma wyobrazni widza juz perskie bomby atomowe i atomowe grzyby obracajace w niebieski dymek Tel-Awiw, Hajfe i Ejlat. A ze przy okazji zginelyby nie tylko „pejsate moski” ale i tak rzekomo popierani „Palestynczycy”? Ze jeszcze nikt nie wymysli takich bomb atomowych, ktore spopiela „zydkow” a zostawia przy zyciu arabskich sasiadow? To oczywiscie specom od Zagadnien Narodowo-Rasowych zwisa smetnym kalafiorem. Trescia ich zycia jest marzenie o atomowej Treblince 2.0.

  Jest tylko jeden problem: Jak na razie to „pejsate moski” maja bomby atomowe. I to w takich ilosciach, ze sie to-to w arsenalach nie miesci. A Persowie z Bratniego Iranu dopiero „maja miec”.

  Skonczy sie jak zwykle – na darciu ryja. No bo nawet najbardziej uturbaniony mulla raczej nie chce zmienic stanu skupienia razem ze swoja rezydencja, malzonkami i odaliskami.

 108. mag
  28 maja o godz. 18:45

  Mag znowu chciała, aby ktoś po niej posprzątał, aliści zjawiłem się ja i ją uratowałem. Nie, nie dziękuj, dobra istoto, cała frajda po mojej stronie.

 109. Może lepiej dać Rosji 2 mld dolarów za zaniechanie napadu niż namawiać jankesów aby bronili. Bo może się nie udać jak w Wietnamie i dadzą plamę. Tak sobie myślę,że mądry Polak przed szkodą. Nawet pisowiec.

 110. Who killed a Polish Holocaust hero? His family may be close to finding out.
  By Cnaan LiphshizMay 24, 2018 4:37pm, JTA

  https://www.jta.org/2018/05/24/news-opinion/who-killed-a-polish-holocaust-hero-his-family-may-be-close-to-finding-out

 111. SŁOWIANIN STANISŁAW
  28 maja o godz. 19:50

  Może lepiej dać Rosji 2 mld dolarów za zaniechanie napadu”

  Nie lepiej. Rusek to zwyczajny bandyta a bandyta nie zaprzestanie szantażu. Rusek musi czuć mores. Jak czuje mores i się boi siedzi cicho. Tak to działa .

 112. ozzy:
  nie wyswietla sie, o kogo chodzi?

 113. News Brief

  WWII-era Polish cardinal who was hostile to Jews is on the path to sainthood
  May 24, 2018 JTA

  https://www.jta.org/2018/05/24/news-opinion/wwii-era-polish-cardinal-hostile-jews-path-sainthood

 114. wiesiek59
  28 maja o godz. 19:16

  „Polska jest przeciwko unijnym działaniom, które miałyby osłabiać amerykańskie sankcje wobec Iranu”

  Polski interes jest taki że musimy mieć dobre stosunki z USA. Kto tego nie rozumie jest albo idiotą albo sowieckim trollem. Bez UE i USA w szybkim tempie wpadniemy w łapy podpułkownika kgb biegającego za władcę Rosji. Ale wiem że pobyt w sowieckich łapach niektórzy wspominają bardzo dobrze i nie mają – jak widać- nic przeciw powrotowi do przeszłości .

 115. @byk

  sadze, ze wyswietla—-jak nie, to wpisz sam

 116. wiesiek59
  28 maja o godz. 18:34.
  Podpięcie się do produkcji dewocjonaliów firmy państwowej to niezłe pociagnięcie.”

  Nie niezłe. Bardzo złe. Bo firma panstwowa w czasach Morawieckiego jeśli robi ” biznes” z klechami to tylko po to żeby te różance warte 10zł oddać klechom za 1 zł .

  Zresztą każda panstwowa firma jedyne co potrafi to stracić . Panstwowe firmy umieją działać jedynie wtedy gdy zapewnią sobie monopol . Wtedy mają zyski ale za to obywatele – nabywcy muszą placić o wiele za drogo za to co owa ” panstwowa firma ” im sprzedaje .

  napisałem ” panstwowa firma ” bo ona zawyczaj nie jest panstwowa tylko jest własnością osobników których władza obsadziła na stanowiskach .

 117. mr@blackley

  raczej: nie rozumie i jest idiota

  cytat miesiaca (?)

  „Tak panie ministrze, należy klęknąć i robić laskę, nie dbając o POLSKIE INTERESY”
  (wiesiek59)

 118. wiesiek59
  28 maja o godz. 17:43

  Niemiecka polityka divide et impera”

  Panie nauczycielu , może pan nie pamięta ale Niemcy proponowali nam udział w tych rurociągach . Jakiś idiota wysnuł wniosek, że będzie stawiał kontrę bo mu Ukrainy szkoda. Podłączenie się odpowiednią rurą do infrastruktury niemieckiej rozwiąże wszystkie gazowe problemy Polski, nie mówiąc o tym że kupimy taniej . Dobrze że jest gazoport . Rusek musi znać swoje miejsce .

 119. p.s.
  w berlinie tworzy sie nadal nowe posadki, jedna z nowszych:
  „antisemitismusbeauftragter”;

 120. blackley
  28 maja o godz. 20:31

  Konkretne, poważne pytanie.
  Konkretna odpowiedź.

  Komu zawdzięczamy i dlaczego wyautowanie Polski z tranzytu?
  Kto ma w tym interes?

  Częściowych odpowiedzi udziela Szczęśniak, Bartosiak, Agnosiewicz.
  Chce pan WIEDZIEĆ, proszę się zapoznać.
  Układanka geopolityczna jest moim zdaniem prosta.
  Chodzi o biliony.
  Więc miliony istnień ludzkich nie mają znaczenia.

 121. @byk

  o tym pisze „Jüdische Allgemeine”

 122. ozzy:
  nie, ale sprobuje pozniej, czasami trzeba odczekac;

 123. pitekantrop
  28 maja o godz. 19:38

  Chodzi o irańskie zasoby i rozliczanie się w walutach innych niż $……..
  i OCZYWIŚCIE, BRAMĘ DO AZJI.
  Czegoś jeszcze nie wiesz?

  Nawiasem mówiąc, odbyły się już stosowne rozmowy pomiędzy Izraelem a Teheranem.
  Smierdzi pokojem.
  http://www.voltairenet.org/article201293.html

  Ktoś nie ZAROBI………na wojnie, oczywiście.
  W co ulokowałeś oszczędności?

 124. zastanawiam sie nad roznicami miedzy konwertytą a neofitą;
  a jak arab chodzi po berlinie (z ekipa filmowa) w kippie, to co, zydem sie przez to nie staje (chyba, no, ale zyjemy w czasach liquid reality);

 125. latest news
  ____

  In Jordan, Israel and Iran secretly negotiate future of Syria – report

  https://worldisraelnews.com/report-israel-iran-talk-in-jordan-about-future-of-syria/

 126. w hamburgu znowu odkryto kontener (cel szwecja) a w srodku – wycieczka;

 127. berlin; wczorajsza demonstracja AfD (5 tys. uczestnikow, oczekiwano 10) zostala sparalizowana przez skoordynowane akcje przeciwnikow (25 tys.) i przebiegla, takze dzieki masowej obecnosci policji (3,5 tys.), bez incydentow;
  obie strony krzyczaly, przy czym jedna glosniej, to samo:
  nazis raus!

 128. „Tylko nie za wszelką cenę” bardzo trafne spostrzeżenie. Świetny mecz i recenzja Gospodarza. Temperatura się podnosi i potrzeba spokoju, a tu czytam „Lech Kaczyński: Oskarżyć tego zbira”. Obrońcy zawsze się znajdą, podobnie jak ci wierzący w zamach smoleński. Dla pisowców najważniejsze utrwalenie dogmatu o wielkości urzędnika. Bez tego całą konstrukcja polityki się załamie. Ze spokojem obserwuję pod gruszą polityczne zmagania i oczywiście życzę Państwu sukcesów i mieszkania po słonecznej stronie ulicy o właściwej nazwie. Moja ulica zawsze taka sama Juliusza Słowackiego naszego wielkiego poety i mistrza słowa

 129. któż to był ciekaw jak tam w Hameryce jest?
  „Waszyngton (AFP) – Ivanka Trump staje w obliczu internetowego ataku na tweetowaniu tego, co jeden z krytyków nazwał „obłudą” – zdjęcie siebie przytulajacą syna, gdy narasta oburzenie w związku z polityką rządu federalnego, aby odseparować dzieci nieudokumentowanych imigrantów od swoich rodziców.
  Krytycy szybko wskazali na politykę „zerowej tolerancji” ogłoszoną wcześniej w tym miesiącu przez prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa, która upoważnia agentów ochrony granic do zabrania dzieciom rodzicom bezprawnie wjeżdżającym do Stanów Zjednoczonych.
  Rząd umieszcza takie dzieci w rodzinach zastępczych, ale Steven Wagner, wysoki rangą urzędnik w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej, powiedział komisji kongresowej w zeszłym miesiącu, że rząd „nie był w stanie ustalić z całą pewnością miejsca pobytu 1475″ nieletnich po próbie skontaktowania się z ich sponsorami w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2017 r.”
  https://www.yahoo.com/lifestyle/ivanka-trump-photo-son-sparks-backlash-over-border-105653402.html
  Rząd umieszcza takie dzieci w rodzinach zastępczych – no comment.

 130. @Wiesiek59

  „Chodzi o irańskie zasoby i rozliczanie się w walutach innych niż $……..
  i OCZYWIŚCIE, BRAMĘ DO AZJI.”

  Chidzi o niespelnione marzenie specjalistow od zagadnien narodowo-rasowych – ujrzec perskie czy szerzej muzulmanskie bomby atomowe, jak eksploduja nad tel-Awiwem, nad Hajfa, nad Ejlatem i jak spelniaja sie niewyzyte marzenia o atomowej Treblince 2.0.

  „Czegoś jeszcze nie wiesz?”

  Nie wiem, jakim trzba byc Tytanem Intelektu, zeby po dlugim i pracowitym zyciu dorobic sie trzydziestoletniego telewizora z kineskopem i skarpetek z samodzialu. Takie osiagniecia po prostu rzucaja na kolana.

  „Smierdzi pokojem.”

  „It was agreed that forces of Iran, Hezbollah and related units would not engage in fighting against rebel units in the area, the report said. ,,, In addition, Israel reportedly received assurances from Russia that Iran would not enter into the fighting in the area”

  Pokojem z kuchnia. A nawet dwoma pokojami z kuchnia. A Piekne Umysly serio sobie wyobrazaja, ze anienawidzone i pogardzane „zydki” w Izraelu beda bezczynnie i biernie czekac az im sie na glowy posypia iranskie bomby atomowe. Piekne Umysly nie sa zdolne do tego, zeby wyciagac wnioski z przeszlych wydarzen. W oncu Iran nie jest pierwszy. Wczesniej Syria szykowala atomowa Treblinke. A jeszcze wczesniej byl Osirak.

  „W co ulokowałeś oszczędności?”

  Zainwestowalem rzecz jasna w unkiatowy Polski Odrzutowiec „Flaris”.

  A takze w proukcje polskich samochodow elektrycznych. Znaczy elektromobilnosc. Tak jak Pan Premier zapowiadal.

  A reszte w unikatowy, jedyny taki na swiecie Polski Grafen.

 131. @Wiesiek59

  „Komu zawdzięczamy i dlaczego wyautowanie Polski z tranzytu?
  Kto ma w tym interes?

  Oczywiscie Rotszyld. I Soros.

  Ale Cukierberg tez w tym bral udzial, podobno na spole z Szechterem.

  W drugiej linii plasuje sie Naczelny Rabinat „New York Times”‚a w skladzie Szapiro, Kugielszwanc i Katz.

 132. drohobycz

  maluje ściany sypialni dzieciecej
  zarys głowy

  a parę snów dalej
  na środku ulicy
  pocisk rozbija mu czaszkę

 133. wiesiek59
  28 maja o godz. 20:50

  Panie jakie biliony ??!! pan ochłonie . Gadasz pan taki sam bełkot jak pis o jakimś rzekomo ukradzionym vat .

  Nie ma opcji , nigdy nie było żeby Polska mogła rozdawać samodzielnie karty w biznesie gazowym . A Niemcy proponowali udział w rurociągach jak komu normalnemu. Taki wariant że Polska sama działa i bierze forsę za przesył – bo to chyba o to panu chodzi – nigdy nie mógł się wydarzyć . Nie zna pan miejsca i proporcji . Panskie myślenie jest identyczne z myśleniem parobka z bajki – ” może i jestem biedny ale mam kota o cudownych właściwościach , który pomoże mi znależć diament dzięki któremu poślubię księżniczkę ” …..Pan się obudzi – w normalnym zyciu nie ma księżniczek i kotów znajdujących diamenty a Polska nie miała nawet szansy na działania o których pan mówi . Nie ten kaliber.

 134. @blackley,
  A ja od dłuższego czasu odnoszę wrażenie – nie upieram się, że słuszne -iż USA wyznaczyło Polsce rolę mąciciela, rolę czegoś „na wszelki wypadek”, czegoś, co w odpowiednim momencie może się przydać. Ten mąciciel pożyteczny jest, bo darmowy- jeść nie woła, a można go użyć w dowolnym momencie, napuścić na kogo trzeba, za nagrodę wystarczy mu klepnięcie w zadek, a jeśli jeszcze zdarzy się, że pójdzie za tym – raz na jakiś czas- wyznanie miłości, to – taki „palieznyj idiot” – osiąga pełnię szczęścia i zrobi wszystko o co się go poprosi.
  Trzeźwo myślący człowiek widzi, że korzyści z tych z tych związków są iluzoryczne – bardziej życzeniowe niż rzeczywiste. Pomimo tych oczywistości nie brakuje ludzi, którzy -sprawiając wrażenie przytomnych na umyśle -w tym wypadku, jakby ową przytomność tracili.
  Być może naiwnie, ale uważam że powinniśmy korzystać z naszego usytuowania pomiędzy Zachodem a Wschodem, pomiędzy Niemcami a Rosją. Już kiedyś pisałem, że powinniśmy się wpasować w ten układ, a nie -za wszelką cenę-zwalczać. Bo nie zwalczymy. Nie jesteśmy przecież nie do ominięcia, co pokazała sprawa Rurociągu Jamalskiego, a później Nordstreamy, a niewykluczone, że niebawem ominie nas Nowy Szlak Jedwabny. Czy nie lepiej byłoby dla nas tkwić obiema nogami w Europie, niż sadzić się na jakąś – abstrakcyjną -suwerenność? Czy można machnąć ręką na korzyści płynące z eksportu, z tranzytu, w imię rzeczonych już, rzekomych korzyści, jakie mamy z realizowania polityki amerykańskiej w Europie, widząc, że Amerykanom komitywa EU-Rosja-Chiny najzwyczajniej nie pasuje. Czy możemy, choćby w jakiejś mglistej perspektywie, liczyć na amerykańskie inwestycje wetujące nam straty z tytułu niewykorzystywania położenia pomiędzy UE, a Wschodem?
  Dziwi mnie również to, że niektórzy blogowicze, niezdradzający – na ogół – objawów zaburzeń czynności poznawczych, mają odwagę twierdzić, że USA zawsze niosły i niosą pokój, demokrację, a jedynie Rosja pożogę, zniszczenie. Czy naprawdę? Tak z ręką na sercu, bez pokrętnych tłumaczeń?

 135. Poprawiam: w pierwszym zdaniu powinno być „USA wyznaczyły”, nie „wyznaczyło”.

 136. byk
  O Bruno Schultzu to jest twoje?
  Dobre!

 137. @Bar Norte,
  Morawiecki kierował swoje słowa do „suwerena”, więc sprzecznościami w swoim przekazie nie musiał się przejmować. Suweren charakteryzuje się tym, że słabo kojarzy to, z czego co wynika, myli przyczyny ze skutkami i sprzeczności też wychwycić „nie umi”, „nie rozumi”. Jakiś filtr genetyczny, czy co?

 138. jobrave
  28 maja o godz. 22:40

  Nie mam pojęcia co USA wyznacza Polsce oraz czy wogole są jakieś ” wyznaczenia ” . Nie bardzo też rozumiem co to znaczy ” korzystać z położenia tranzytowego ” . Co dokładnie ma Pan na mysli ? Wiele osób o tym mówi – pisze ale co dokładnie miało by być tą korzyścią ? Może Pan wyjaśnić ? Z czego dokładnie maja być te góry forsy ?

  Dokladnie to napisałem – Polska NIE ma szans i nigdy nie miała na jakieś samodzielne ruchy. Nie ten potencjał. Udział w biznesie gazowym Niemcy proponowali . Pamięta Pan ? Ta wyimaginowana ” suwerenność ” mnie zwyczajnie smieszy .

  Akurat w Polsce , tak się składa Rosja ZAWSZE niosła smierć i zniszczenie . Pamięta Pan jakieś inne działania Rosji w Polsce ? Dobre stosunki z USA są dla nas ważne. To coUSA robi na innych krancach globu jakoś mnie mało obchodzi . Z ręką na sercu .

 139. Miałbym lepszy wynik, ale to pechowe rondo Lecha Kaczyńskiego mówi kolerz do trenera po kraksie, a ten odpowiada; musisz uważać bo trasa następnego wyścigu prowadzi przez rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

 140. o, kolega zażył tabletkę – pochwalam. Ja codziennie biorę dwie i w ten wszyscy są zadowoleni, dla pełni szczęścia proponuję za radą @Wieśka59 zaglądnąć na stronę
  http://www.voltairenet.org/article201293.html
  i przeczytać WSZYSTKIE teksty tam wydrukowane, lepsze to od większości opinii blogowych karmionych niewiedzą; z tą niewiedzą dobrze nam jest, mimo że tłumacz Google przetrawi również każdy inny język niż ten powszechnie obowiązujący.

 141. ZAPROSZENIE
  Piłka nożna – opium dla ludu?
  Naszymi gośćmi w Radiu TOK FM, wtorek 29 maja, godz. 20.05, będą znawcy i miłośnicy futbolu, prof. Rafał Chwedoruk i Tomasz Wołek, a także pani Renata Kim, której stosunek do piłki nie jest nam znany, ale będą jeszcze inne tematy. Zapraszam!

 142. jobrave.
  Glos wolajacego na puszczy. Na pewno nie dotrze do przekonanych blogowych kanapowych wieszczow.Dalej beda pisac te kawalki o zlym Putinie i pochwalac polityke typow takich jak Putin lub Trump.

 143. Czy to nie ten, co to wykiwal B. Bieriezowskiego?
  http://www.bbc.com/news/world-middle-east-44282099

  Ruski (teraz izraelski) Nikodem Dyzma. 🙂

 144. Moze Roman, wraz z nowym obywatelstwem przeniesie Chelsea do J.? Moze inni pojda jego sladem.

 145. Moze R., wraz z nowym obywatelstwem przeniesie Chelsea do J.? Moze inni pojda jego sladem.

 146. teo

  Trochę się wymigujesz od odpowiedzi na moje pytanie. I w sumie ci się nie dziwię, bo najwyraźniej, mimo wszystko, poczuwasz się do trzymania opozycyjnego kursu. Stąd chyba ta myśl:

  „Morawiecki jest niewolnikiem polityki gospodarczej PiS, której nie stworzył. Bo stworzyło go nabijanie kapitału politycznego przez prezesa i jego wysłanników. Morawieckiego powołaniem jest lukrowanie fundamentalnych decyzji podjętych przez Biuro Polityczne.”

  No ale red Rafał Hirsch twierdzi, że jest odwrotnie. Pisze iż Morawiecki robi swoje a deklarowanymi publicznie głupotami mydli oczy owemu „Biuru Politycznemu”. Inaczej to ujmując robi za liberalnego lisa w pisowskim kurniku.
  Tak więc red Hirsch przekonuje, iż Morawiecki w sprawach gospodarczych dobrze dba o interesy środowisk liberalnych. Potwierdzają to reakcje innych kręgów pilnujących tych interesów. Trudno nie zauważyć, że międzynarodowa finasjera, wyrażające jej opinie media globalne i Bruksela na temat jego polityki gospodarczej albo milczy albo nawet sypnie coś miłego. Bruksela w stosunku do RP o ile krytycznie skupia się na symbolicznym Monteskiuszu to w sprawy gospodarcze się nie wtrąca. Tak jak to ostatnio robi ostro np w przypadku Włoch.

  Tak więc myślę, że z te analogie do PRL i Gierka są nieco na wyrost. Oczywiscie mam na mysli real gospodarczy a nie propagandę. No bo ta propaganda sukcesu rzeczywiście osiąga pułapy gierkowskie. Ale to tylko propaganda czyli polityczny opar mgielny, który prędzej czy później będzie musiał skonfrontować się ze skrzeczącą rzeczywistością.

 147. jobrave

  Jestem podobnego zdania. Najwyraźniej Morawiecki wykołował suwerena – jak na razie.

 148. mialo byc:Dalej beda pisac te kawalki o zlym Putinie i pochwalac polityke typow takich jak Dubya lub Trump.

 149. Płonie kolejne, chyba już dwudzieste w ostatnich kilku tygodniach a dziś drugie, wysypisko śmieci i chemikaliów.

  https://kujawsko-pomorskie.onet.pl/kujawsko-pomorske-plonie-wysypisko-smieci-we-wszedzieniu/xh1bmfj

  Pomysleć, że kiedyś znakiem nadchodzących cięzkich czasów były płaczące Matki Boskie na świętych obrazach.
  Albo secesyjne fabryki, jak w „Ziemi obiecanej” wspominanego w dyskusji Andrzeja Wajdy.

  Znak czasów.

 150. Bar Norte:
  No wlasnie. Zgodnie z prognozami Muszynianki/teo polska gospodarka powinna juz dawno byc w glebokim kryzysie. Moze, po prostu, rola PiSu w gospodarce jest zadna, poza korzystania z przywileju zlobu jako takiego.

 151. Znowu pojawil sie ten idiota beksley,czy jakos tak.

 152. Blackley
  28 maja o godz. 23:03

  jobrave
  28 maja o godz. 22:40

  „Nie mam pojęcia co USA wyznacza Polsce oraz czy wogole są jakieś ” wyznaczenia ” . Nie bardzo też rozumiem co to znaczy ” korzystać z położenia tranzytowego ” . Co dokładnie ma Pan na mysli ? Wiele osób o tym mówi – pisze ale co dokładnie miało by być tą korzyścią ? Może Pan wyjaśnić ? Z czego dokładnie maja być te góry forsy. […]”

  No cóż, chyba trudno będzie nam dyskutować, skoro nie kojarzy Pan tego, jak można zarabiać na transporcie towarów przez własne państwo, na cłach, opłatach drogowych, na przewozach, na usługach z tym związanych -bezporednio i pośrednio, na powierzchniach magazynowych itp.

  »Tranzyt (transport)

  Tranzyt – w transporcie przewóz ludzi lub towarów przez terytorium jakiegoś państwa (z jednego obcego kraju do drugiego).
  Tranzyt dzielimy na:
  tranzyt bezpośredni – ma miejsce wtedy, gdy ładunek obcy jest przewożony przez terytorium własnego kraju bez prawa składowania;
  tranzyt pośredni – ma miejsce wtedy, gdy przewożone ładunki obce składowane są przez pewien czas na terytorium własnego kraju. « [https://pl.wikipedia.org/wiki/Tranzyt_(transport)]

  Napisał Pan: „Dokladnie to napisałem – Polska NIE ma szans i nigdy nie miała na jakieś samodzielne ruchy. Nie ten potencjał. Udział w biznesie gazowym Niemcy proponowali . Pamięta Pan ? Ta wyimaginowana ” suwerenność ” mnie zwyczajnie smieszy .”

  Pamiętam i to doskonale, bo właśnie sam o tym napisałem i to w komentarzu, który właśnie Sz. Pan jest łaskaw cytować, tyle że na tym Pańska łaskawość się skończyła, bo już nie był Pan łaskaw cokolwiek zrozumieć, albo starannie przeczytać.
  Nie pisałem o suwerenności, bo to zbyt skomplikowana materia i każdy rozumie przez nią co innego, ale trzymajmy się tych „samodzielnych ruchów”, na które Polska rzekomo nie ma szans. Otóż ma, tylko powinna przewidywać ich konsekwencje, czuć proporcje, działać pragmatycznie, tak mocno związać się z sąsiadami, żeby ewentualny atak na Polskę, był równocześnie atakiem na sąsiadów, na UE, na jej interesy. Sorry, że tak ogólnie, ale wierzę, że -pomimo moich, świeżo nabytych wątpliwości – slynne porzekadło „mądrej głowie dość dwie słowie” – jeszcze się odnosi.

  Idźmy dalej. Dowodzi Pan:”Akurat w Polsce , tak się składa Rosja ZAWSZE niosła smierć i zniszczenie . Pamięta Pan jakieś inne działania Rosji w Polsce ? Dobre stosunki z USA są dla nas ważne. To coUSA robi na innych krancach globu jakoś mnie mało obchodzi . Z ręką na sercu .”

  Pańskie przesądy, że Rosja chce nas znowu napaść, a USA nas przed tym obroni, są -jak to w przypadku przesądów bywa- infantylnie głupie, ma to zapewne związek z Pańskim wiekiem. Nie to miejsce, nie te czasy, proszę Pana. Rosja ma inne priorytety, nie interesują ją kłopotliwe zdobycze terytorialne na Zachodzie. Świat – proszę Pana -poszedł trochę naprzód.
  Intryguje mnie, nie tylko zresztą Pańska, ta ślepa wiara w to, że Ameryka, w razie czego nas obroni. No to skoro tak Sz. Pan kocha analogie historyczne, to ja przypomnę Teheran i Jałtę. Zgrywa Panu tu zdroworozsądkowego faceta, a wierzy Pan w to, że -jak, by co – to Jankesi rzucą się Polsce na ratunek. Niby z jakiej racji? Oni chcą tu mieć kundelka, który stale ujada, szarpie za nogawki, ale nie brytana. Pan patrzy tylko na to, kto nas napadł, ale już schodzi Panu z oczu to, kto nas zawiódł.
  Jeszcze coś Panu powiem – ja uważam, że Polska powinna się rozbroić, ogłosić się państwem neutralnym i otwartym i związać się z Niemcami, tak mocno, jak to tylko możliwe.
  ______________________________________________

 153. PA2155

  Nie odnosiłem się do stanu gospodarki polskiej, bo nie mam podstaw by go oceniać. Choćby z tego powodu, że na skutek walki politycznej te oceny są stronnicze. W tym przypadku po prostu przyszłość dowiedzie jaki jest ten stan.

  Zresztą red Hirsch też nie odnosi się do stanu gopodarki polskiej tylko do interesów środowisk liberalnych, związanych z opozycją liberalną, czyli np biznesu czy sektora finansowego. No i twierdzi, że akurat te grupy społeczne nie mają podstaw do tego by narzekać i krytykować Morawieckiego. Stąd ta nuta sympatii do Morawieckiego w jego tekście.

  Zaletą tekstów Hirscha jest to, że on najczęściej wyraża interesy swego środowiska a nie udaje, że ma na uwadze interesy kraju jako całości. Za ten brak hipokryzji go cenię.

 154. Bar (23:57)

  Zgadza się, moje analogie do PRL i Gierka są nieco na wyrost. Ale z zupełnie innego powodu niż ty sądzisz. Po prostu Gierek faktycznie odziedziczył po Gomułce gospodarkę, która była w sporej ruinie. Natomiast prezes wprost przeciwnie. Tylko dla piaru PiSiarnia ujadała – Polska w ruinie. Ale już w swym prezesowym expose w listopadzie 2015 roku przyznał, że ta gospodarka nie jest peerelowska i – w domyśle – można sobie spokojnie pohasać. Oczywiście wzrost gospodarki w perspektywie dekady i dłużej straci na tym pisowskim hasaniu, ale czy „suweren” się zorientuje?

  Każdy z nas, każda władza musi się konfrontować ze skrzeczącą rzeczywistością. Tyle, że ty rozumiesz przez skrzeczącą rzeczywistość zupełnie co innego niż ja. W tym przypadku zdaje mi się, że chcesz udowodnić tezę o sojuszu „środowisk liberalnej opozycji” z Morawieckim i o wykołowaniu „suwerena” jak ta lala. I mnie pasuje taka melodia, bo ustawia cię w opozycji do PiS. I szafa gra.

  Aczkolwiek w sekrecie powiem ci, że jest to fantasmagoria na sporo fajerek. Tak jak o poszczególnych punktach polityki Morawieckiego, że tak ją zaetykietuję, można mieć rzecz jasne różne opinie, tak w tych wyliczonych w artykule Hirscha pozytywne jest zwiększone ściąganie VAT. Gdy poluzowano przed laty, czyli przed kryzysem 2008-9, PiS też był za, bo to pobudzało gospodarkę, potem okazało się, że straty na VAT-cie są większe niż szacowano i PO przygotowała zacieśnienie, ale przyszedł PiS i powiedział, „koniec z POwskim złodziejstwem, niemniej VAT dodatkowo ściągnięty jest przeszacowany dla dobra piaru, na pewno w stosunku do przedwyborczych obietnic i teraz skrzeczy coś, na zdrowie i opiekę nad niepełnosprawnymi forsy brakuje w budżecie. Inne pomysły, zgłoszone ostatnio przez PiS, rozliczne preferencje dla mniejszych firm są bez sensu i nie wiadomo jaki skutek przynieść mogą, zapewne protest KE za złamanie reguł, jak to było z wycofanym podatkiem od marketów. Ale walka z Unią na froncie, który da się piarowo korzystnie posterować jest na rękę prezesowi. Itd. Wyprawka szkolna jest też krytykowana, ale piarowo majstersztyk. Opozycja nie wiele krytykuje, bo co z tego. Cokolwiek powie, może być przekręcone i rzucone im w twarz.

  Włochy natomiast już są w skrzeczącej rzeczywistości. Są w strefie euro, stąd kontrola jest wzmożona. A ich gospodarka jest bliżej załamania a la PRL. Im rzeczywistość już skrzeczy prosto w oczy. Tamtejszy suweren zafundował sobie lot samobójczy, przywódcy dwóch partii urwali się z apenińskiej choiny. Oczywiście Unia jest w rozterce.

  Jak widzisz zrozumienia między nami nie ma za grosz, więc bezpieczniejsze są uniki.

 155. PA2155
  28 maja o godz. 23:42

  jobrave.
  „Glos wolajacego na puszczy. Na pewno nie dotrze do przekonanych blogowych kanapowych wieszczow.Dalej beda pisac te kawalki o zlym Putinie i pochwalac polityke typow takich jak Putin lub Trump.[…]”

  Od dawna to wiem, więc nie nawet nie próbuję. Pisuję tu, bo „pogadać ludzka rzecz” (slogan reklamowy TP. SA 🙂 ), a wolę tu niż w jakimś polonijnym klubie z jego bywalcami. 🙂
  Natomiast często sie zastanawiam, dlaczego Putin jest zły, a Trump dobry? Przecież Putin żadnej krzywdy Polsce nie uczynił, a Trump w niczego dobrego dla Polski nie zrobił, więc nie rozumiem tego emocjonalnego stosunku, u niektórych. Niezdeklarowanie się po którejś ze stron, rodzi u części blogowiczów podejrzenia, że ów niezdeklarowany i tak stoi po czyjejś stronie. Ponadto – podziwianie kogoś, niekoniecznie musi być równoznaczne z sympatią, czy szacunkiem, dla tego kogoś. Poza tym, to wszystko jest względne – Rosjanie, w znakomitej większości, cenią, kochają swojego przywódcą, są z niego dumni, nawet ci, którzy cieńko przędą, wolą niedojać, ale być dumnymi z pozycji Rosji w świecie. Polacy nienawidzą Putina, ale gdyby Polska miala pozycję Rosji, prowadziła taką politykę, jak Rosja, a polski przywodca byłby taki, jak Putin, to Polacy byli by z takiej Polski dumni, a takiego przywódcę kochaliby bez pamięci. Ja -w każdym razie – nie chciałbym mieszkać w Rosji, ale nie mam do Putina tak emocjonalnego stosunku do niego, czy do Trumpa, jak co niektórzy.

 156. Znany rozyjski o l i g a r c h a R.A. właśnie znalazł się w sekrecie w Izraelu.
  Tym razem chyba na stałe. Prawdopodobnie już dawno miał tam obywatelstwo w
  t a j e m n i c y.
  Więcej o tym można przeczytać w https://www.haaretz.com/israel-news
  Dalszy ciąg linka spróbuję w następnym wpisie. Bo nie przechodzi z jakiegoś powodu

 157. Dalsza część linku za nic nie przechodzi.
  Chodzi o Romka Abramovicha

 158. Już z chwilą kiedy w 2006 roku w wyborach wygrał Hamas w Palestynie, nałozono na nią różniste różności. W tym blokadę od morza, powietrza i lądu.
  Parę lat temu ludzie próbowali przerwać tę blokadę i przypłynęły statki z ochotnikami i pomocą. Spotkały się z ostrzałem izraelskim.
  Jeden z ministrów miał rzec, że przyszedł czas, żeby Palestyńczyków wysłać na dietę.
  Nałożono w związku z tym ban na różnego rodzaju rzeczy. W tym na kurczaki, czekoladę, czipsy, bandarze, itd..
  Teraz to już tylko eskalacja tego, co było do tej pory.

  Poniżej adres wart zajrzenia. Nawet osoby nieznające angielskiego mogą zobaczyć zdjęcia z prac budowy tej bariery.

  Obóz w Gazie, będzie teraz i od morza ogrodzony.
  Izrael zaczął budować trzy-warstwową barierę w morzu otaczającym Gazę.
  Pierwsza warstwa, będzie poniżej wody; druga będzie zbudowana z kamieni; trzecia będzie z drutów kolczastych. Dodatkowy płot będzie otaczał morze.

  The barrier will consist of three layers. The first will be below the water; the second will be made of stone; the third will be made of barbed wire. An additional fence will surround the sea fence.

  Israel Begins Construction of Maritime Barrier at Gaza Border
  https://www.haaretz.com/israel-news/israel-begins-construction-of-sea-barrier-around-gaza-strip-1.6118976

 159. pan Wiesiek

  „Człowiekiem staje się po urodzeniu.”

  Znam taka kulture w ktorej panski poglad pociagniety jest jeszcze dalej: dziecku nadaje sie imie po uplywie 8 dni od urodzenia. To dlatego ze ludzie nalezacy do tej kultury kultywuja dawne wyobrazenia o przezywalnosci noworodkow: dawniej smiertelnosc byla tak wysoka ze zawracanie sobie glowy tak kruchym bytem jak nowonarodzone dziecko nie ma sensu. Wiec poczekamy-zobaczymy…
  Wspolczesnie przezywalnosc dzieci/plodow/noworodkow jest bez porownania wyzsza nizli kiedykolwiek w historii swiata, a mimo to jedni twierdza ze czlowiekiem stajemy sie w osiem dni po urodzeniu, inni (pan) ze z chwila urodzenia. To +/- jedno i to samo.

  Ten, wykluczony przez pana z prawa do zycia plod ma wszystkie te organy co pan, jego serce, nerki watroba, mozg pracuja, jego DNA nie rozni sie od panskiego.
  Jaki wiec powod odmawiac mu prawa do zycia? Nie przywileju, ale prawa?

  „Pobicie żony jest bez względu na to czy jest w ciąży czy nie, czynem karalnym.
  Damscy bokserzy powinni kończyć w mamrze na długie lata.”

  Zona prosila by maz ja skopal by wywolac poronienie. Nadal damski bokser?
  Nie chronimy juz interesu ciezarnej zony boo ona chciala zostac skopana.
  Co dalej? Scigamy meza czy uznajemy ze nic sie nie stalo: ze nie ma interesu ktory (prokurator) powinien chronic? Ze to czy dziecko/plod przezylo czy nie nie ma zadnego znaczenia dla spoleczenstwa- jest prywatna sprawa malzonkow?

  „Ma pan prawo do własnych przemysleń, stosowania ich w praktyce.
  Natomiast pańskie przekonania wpływające na życie innych w tak znaczącym stopniu, powinny być zweryfikowane przez społeczeństwo.
  Na przykład w referendum.”

  Wiekszosc Polakow jest za kara smierci.
  Czy gdyby doszlo do referendum w tej sprawie ci ktorzy sa przeciw KS powinni zmienic swe przekonania? Jesli nie to czemu zada pan bym na podstawie opinii wiekszosci zmienil swe przekonania w kwestii (nie)dopuszczalnosci aborcji?

  „Tym bardziej, że zaostrzenie przepisów dotknie jedynie biedniejszych, mało ustosunkowanych, mniej wyedukowanych.
  To dziewczyny z takich rodzin będą skazane na donoszenie niechcianej ciąży i komplikacje w planach zyciowych.
  Córkom posłów na pewno takie kłopoty nie grożą……..”

  Wie pan to jest tzw argument z d…py: skoro Czarni w USA sa odpowiedzialni za znaczny odsetek zbrodni z uzyciem broni palnej to zaostrzenie kar za takie zbrodnie uderzy w Czarna spolecznosc.
  Skoro wiekszosc przestepstw na swiecie popelniaja ludzie ubodzy to samo sciganie jest dzialaniem uderzajacym w najubozsze grupy spoleczne.
  To pan napisal. Nadal pan to podtrzymuje?

  I juz zupelnie na koniec: na jednej szali ma pan zycie plodu/dziecka na drugiej „komplikacje w planach zyciowych” jak zechcial pan to opisac. Nie mam watpliwosci ktora z tych dwoch wartosci ma pierwszenstwo przed druga. A pan?

  ml

 160. jobrave; 1:40.

  Nalezysz do ludzi myslacych czyli posiadasz intelekt,twoj swiat jest kolorowy
  czyli dostrzegasz to czego inni nie widza i nigdy nie zobacza.
  Dla ograniczonych umyslowo takich jak Blackley a tutaj sporo jest takich
  na blogu,dla nich wszystko jest czarno – biale,oni lubia cos lub kogos albo
  nie lubia nie ma nic po srodku tylko pustka.
  Bog ojciec to musi byc bialy a jak diabel no to czarny.

 161. @mag była ciekawa american dream, specjalnie dla Niej nienowe ale wciąż aktualne i co najważniejsze prawdziwe oblicze USA przedstawia GW:
  http://wyborcza.pl/10,82983,22133031,usa-welcome-to-trump-country.html
  a teraz @mag przyjmij to wszystko co zobaczysz jako wiarygodne, tak własnie wygląda amerykański sen: kupić dom, samochód, grill w ogrodzie…
  Napisy w języku polskim.

 162. coś dla Wieśka59, jak nas* kantują
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/facebook-reklamy-profile-marek-zyski,137,0,2407305.html?src01=483bb&src02=6256919839275137
  Może już czytał, ale innych kolegów zapraszam.

  *podatek z mojej emerytury potrącany jest w Polsce i przekazywany na konto właściwego miejscowo urzędu skarbowego

 163. Czy klęcznik deformuje kolana polityków. Tak sobie myślę,że to sprawa dla inspekcji pracy i sanepidu. Bo to podstępna choroba. A przy wejściu do kościoła i uległych urzędów powinno być ostrzeżenie. Alternatywne leżenie krzyżem a dla ateistów plackiem zwane.

 164. SŁOWIANIN STANISŁAW
  29 maja o godz. 7:04

  SŁOWIANIN STANISŁAW ubolewa, że Mieszko I zdeformował sobie kolana na klęczniku. Dziwi się, że sprawą nie zainteresowały się sanepid i ispekcja pracy.

 165. Bar Norte
  28 maja o godz. 23:59

  Bar Norte pisze, że Tusk wykołował Polaków, ale wróci na czymś białym – jak ma razie nie wiadomo, czy to będzie mustang, czy krowa, czy też chmura, na której się buja…

 166. neospasmin
  29 maja o godz. 4:27

  Wszelkie normy są umowne, zmienne w czasie i regionie świata.
  Te wynikające z nakazów religijnych, również.
  Próba wprowadzenia nowej normy, odgórnie, bez jakiejkolwiek próby konsultacji z zainteresowanymi, rodzi opór.

  Pana pogląd na życie, jest pana prywatną sprawą.
  Tak samo zresztą jak mój.
  Nie uważam że płód ma większe prawa niż matka.
  To jej wybór, co z nim zrobi, do momentu gdy tkwi w jej ciele.
  Dziecko musi być chciane, kochane, inaczej nie ma przyszłości.
  Powoływanie do życia nieszczęśnika, skazywanie go na kalectwo, czy niechęć, długie lata cierpień, jest błędem.

  Ideologia pro live jest tak samo szkodliwa jak każda inna.
  I wynika nie z przekonań, istnienia jakichś wartości, tylko interesu ekonomicznego zainteresowanych jej głoszeniem.

 167. blackley
  28 maja o godz. 22:12

  Podważa pan moją wiedzę opartą na analizach fachowców z branży energetycznej, ludzi zajmujących się geopolityką, wypowiedziach znanych polityków.
  Na dodatek, robi to pan w tonie napastliwym, nie przedstawiając żadnych argumentów.
  Nie ma pan pojęcia- nawet mglistego- o zagadnieniu.

  Proponuję się dokształcić…..

 168. Kilka dni temu kiedy rejsowy samolot kierował się w stronę Atlantyku przelatywaliśmy nad Ontario a monitor pokazywał liczne jeziora o nazwach tubylczego pochodzenia . Z tej wysokości nudna okolica .
  Jeszcze dwa dwa tygodnie spokoju a potem tytułowe 3:0 może się sprawdzić i uspokoją się nadzieje i emocje . Piłkarz o nazwisku Lewandowski ,nie spełni patriotycznych oczekiwań a jego papierowe reklamy wyblakną .
  Oczywiście czego nie ,życzę, że pojawi się Symboliczny „Ramos ” i będzie usprawiedliwienie .
  ps.
  Wczoraj ogladałem program Sołowiowa w rosyjskiej TV.’Płanieta ” Ciekawa dla mnie projekcja poglądów i ocen w tym roli Polski , NATO Wnio.sek nie straszcie Rosja,bo to Zachód tj. USA nie dotrzymuje umów …
  Lato może być gorące bo to będzie po mistrzostwach FIFA .Olimpiada w Soczi wiązała rece , Putinowi , jak ta piłkarska impreza ,a jednak Krym Donbas .

 169. Ted’dy bear
  29 maja o godz. 0:21

  Znowu pojawil sie ten idiota beksley,czy jakos tak.

  Blackley , nieuku. Po za tym bujaj się .

 170. jobrave
  29 maja o godz. 0:25

  Proszę pana , dużo racji w tym co pan pisze. Tylko powstanie duzej ilości infrastruktury będącej właśnoscią niemiecką oraz scisłe związki z eu dają nam szansę że rusek się mocno zastanowi przed atakiem . Z tym że dodatkowo trochę wojska USA na naszym terytorium mocno zapały sowietów ostudzi .

  Niemiec dawał propozycję udziału w rurociągach z którymi teraz Polska walczy . Mozna było w interes wejść . Kto nie chciał ? pamięta pan ?

  Te biznesy ze ” strategicznego położenia ” są mocno mgławicowe . podobnie jak rzekome interesy z Rosją , które jakoby Polska mogła zrobić . W tych dwóch przypadkach się z panem nie zgadzam , trzecim jest postulowana przez pana likwidacja armii . Natomiast najzupełniej się zgadzam , ze zwiazki polsko-niemieckie winny być jak najscislejsze.
  Ale tak jak w biznesie czyli inwestowaniu nie wolno ‚ wkładaćwszystkich jajek do jednego koszyka ” tak i tu – z Niemcami scisła współpraca ale amerykanska brygada na wschodzie Polski też . Po za tym należało by zacząć scigać i penalizowac wszelkie prosowieckie ruchy w Polsce , tak jak faszystowskie. Nie uważa Pan ?

 171. Wiesiek59; 8:41.

  Po co ty sie zanizasz tlumaczac cokolwiek takiemu idiocie iak beksley
  czy jakos tak,pisz podawaj ciekawe linki I nie trac czasu na debili.
  Ps.
  Tu masz ciekawy link,jak druga rure poloza po dnie baltyky to te przebiegajace
  przez Polske i Ukraine pujda do wiecznego remontu a Polska i Ukraina beda
  kupowac ruski gas od Niemiec oczywiscie po wyzszej cenie.
  Ktos do tej inwestycji musi przeciez sie dolozyc.

  http://theantimedia.com/us-gives-germany-ultimatum-drop-nord-stream-2/

 172. Dobrze byłoby sprecyzować czym różnią się symetryczne , liberalne interesy Morawieckiego od interesów „biura politycznego”, bo chyba nie wszyscy je znają.
  Interesujące byłoby głośne i dosadne wypowiedzenie interesów gospodarczych tego „biura politycznego”
  Obawiam się , ze oprócz odrobiny propagandy dla ciemnego ludu niewiele pozostanie.
  Sam Prezes gospodarką nigdy się nie interesował i akurat tu zawsze dobierał juz sobie liberalnych specjalistów , patrz prof. Gilowska, aby swoim populizmem , któremu sam nie ufa , za wiele nie rozwalić.
  To , że Prezes swoim 500+ i obniżeniem wieku emerytalnego zmniejszył aktywizacje zawodowa Polaków , w ostatecznym rozrachunku zaszkodzi całej polskiej gospodarce i rozwali polski system emerytalny, coraz bardziej uzależniony od dopłat z budżetu.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emerytury-przywileje-emerytalne-skladki,239,0,2158575.html

 173. neospasmin
  29 maja o godz. 4:27

  CZY juz zaczał pan protest antyaborcyjny i antygejowski w panskiej nowej ojczyznie Australii w której jak wiadomo aborcja jest legalna, gejów sie nie leczy a nawet pozwala im sie mieszkać razem sic! ?

  Prosze najpierw posprzątać własny dom . W porządki w moim proszę się nie mieszać .

 174. Ted’dy bear
  29 maja o godz. 9:13

  Blackley , nieuku .

  Mozna było wejść w inwestycję w rurociąg w Bałtyku . Jak do tej pory to gaz z Niemiec jest tanszy od ruskiego. Po za tym zawsze wolę kupić nawet trochę drożej niz kupować od menela w rodzaju Rosja. No ale dwie sieroty po prl w rodzaju wiesiek59 oraz jakiś tam bear nie są w stanie takich rzeczy pojąć . 40 lat tłoczenia prop-agitki o dozgonnej miłości polsko-rosyjskiej zniszczyło wam głowy , panowie.

 175. Panie redaktorze – też jestem przeciwko przerywaniu ciąży, jako sposobowi na niechciane zapłodnienie. Odpowiedzią na to powinna być edukacja seksualna (której w zasadzie u nas nie ma) i antykoncepcja (która niby istnieje, ale jest potępiana przez dominujący w Polsce Kościół i została zepchnięta do szarej, wstydliwej strefy, która niby gdzieś tam jest, ale się o niej nie mówi). Natomiast zmuszanie kobiety do rodzenia dziecka, które jest ciężko upośledzone i będzie żyło w męczarniach, albo umrze wkrótce po urodzeniu, to absolutne barbarzyństwo i zupełnie nieuprawnione oczekiwanie od niej heroizmu jak nie przymierzając od żołnierza na pierwszej linii frontu (sytuacja absolutnie skrajna i wyjątkowa).

 176. zabka konajaca; 6:42.

  Ciekawy link zapodalas,ogladajac go kazdy moze co innego w nim zobaczyc
  ja dostrzeglem biednych naiwnych ludzi ktorzy wierza w prezydeta
  nie wiedzac o tym ze prezydenci w Ameryce juz od dawna nie maja nic do
  gadania.Rzadza banki i wielkie korporacje niema nawet na kogo ponarzekac
  wladza jest niewidzialna.

  https://www.youtube.com/watch?v=tH5jxCif8BE

 177. Bekskley,czy jakos tak, uchadi jop twoju mat nie mieszaj w rabotu.

 178. Wieczorem 17 lipca, jeszcze zanim świat obiegły relacje o tragicznym końcu MH17, „Carlos” porzucił dotychczasowy lekki ton swoich wpisów. W ciągu dwóch następnych godzin w kolejnych krótkich wiadomościach przekazał między innymi:

  – do wieży kontroli lotów w porcie lotniczym Kijów-Boryspol 7 minut po zniknięciu samolotu z radaru wkroczyły ukraińskie służby specjalne wraz z obcokrajowcami, już wtedy mówiono o zestrzeleniu;
  – w ciągu trzech ostatnich minut lotu MH17 towarzyszyły dwa ukraińskie myśliwce, widziane na radarach przez personel kontroli lotów;
  – o eskorcie MH17 przez ukraińskie myśliwce wiedzieli ludzie z ministerstwa spraw wewnętrznych, ale nie wojskowi;
  http://xportal.pl/?p=15250
  =======

  Nieco inna wersja zdarzeń- jako ciekawostka.

 179. Teddy Bear,

  Jak mocno trzeba mieć mózg zatruty sowiecka propaganda zeby uważać używanie niby-sowieckich słów ? Zwrotów? za rzecz właściwą ?
  Piskorski Mateusz siedzibę więzieniu i będzie siedział za wyslugiwanie się sowietow. Pan nie będzie siedział za ruskie donisicielstwo jedynie z tego powodu ze chyba ? nadaje Pan z jakiegoś zachodniego kraju. Swoją drogą to ciekawe czemu nie pojechał Pan na emigrację do Rosji , popraktykowac życie w równie sowieckim tylko siedzi Pan w czystym, schludnym zachodnim kraju gdzie ludzie wiedzą co to toaleta. No ale takie zachowanie jest typowe dla sowkow – lud pił koniak ustami członków partii komunistycznej.

 180. MSZ ostrzega kibiców. Ponoć koszulki niemieckie z napisem CCCP gwarantują immunitet FIFA. Tak sobie myślę czego ta FIFA nie wymyśli. Z Gruzinami wypada wznosić toasty likierem na kościach stalina. Dopuszczony protokołem dyplomatycznym na terytorium Gruzji i opinią IPN. Z tzw.tirówkami ostrożnie mogą być podstawione przez Ukrainę chyba ,że pamięta Rewolucję Pażdziernikową co gwarantuje regionalny produkt.I zakąsza dopiero po pięciu stakanach. Wcześniej ograniczając się do wąchania chleba. Kończy MSZ.

 181. Panie Słowianin ,
  Ale o czym konkretnie chciał Pan poinformować ogół publiczności swoim glupawym tekstem ?

  Chyba ma Pan świadomość że do Rosji się nie jeździ ? Znam człowieka , który zjezdzil cały swiat. Autobusem , koleja itd niocujac i ludzi prywatnych wyszukanych w sieci – istnieje taki portal na którym ludzie komunikują się , wymieniają opinie itd o tego rodzaju noclegach. Od znajomy twierdzi że tak jak w Rosji nie ma nigdzie , tak przerazonych z jednej strony a butnych z drugiej ludzi nie spotkał nigdzie . Koniec opowieści globtrotera był taki ,, Rosja- nigdy więcej ,, może powinien Pan porozmawiać z tego rodzaju ludźmi ? Inaczej zawsze będzie Pan otumaniony woskami potiomkinowskimi .

 182. Z pisma wynika, że rządzący są gotowi zainwestować od 1,5 do prawie 2 miliardów dolarów, aby zachęcić Amerykanów do rozmieszczenia w Polsce swoich stałych baz. Chodzi głównie o amerykański oddział pancerny lub „siły równoważne”, którym dzięki tej kwocie zbudowano by odpowiednią infrastrukturę wojskową, komunikacyjną oraz socjalną. Co więcej, część obiektów byłaby przeznaczona dla rodzin amerykańskich żołnierzy, przybywających do Polski wraz z tamtejszymi żołnierzami.

  Do dokumentu, którego istnienie potwierdził już oficjalnie MON, dołączone są nawet szczegółowe plany dotyczące tego przedsięwzięcia. Tym samym znajdują się na nim mapy rozmieszczenia przyszłych amerykańskich baz i instalacji wojskowych, a także wszelkiej dodatkowej infrastruktury. Wszystko to miałoby zostać z kolei zbudowane przy pomocy środków z planu odpowiedzialnego rozwoju autorstwa Mateusza Morawieckiego oraz funduszy unijnych wykorzystywanych przez lokalne samorządy.
  https://wolnemedia.net/zaplacimy-dwa-miliardy-za-amerykanskich-zolnierzy/
  ===========

  Nasi politycy podejmują decyzje, podatnicy płacą……..

  Kilkukrotnie w naszej historii instalowaliśmy obce siły zbrojne w naszym kraju.
  A to Brandenburczyków, Krzyżaków, Sasów.
  Wyniki każdy zna.
  Jedyny pozytywny przypadek to Lipkowie.
  Oni nas nigdy nie zdradzili……..

 183. wiesiek59; 14:31 pisze.

  Jedyny pozytywny przypadek to Lipkowie.
  Oni nas nigdy nie zdradzili.

  Nie do konca to prawda,oni tez zdradzili.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bunt_Lipków

 184. Na poprawienie humour,cos dla Symetrycznego.

  http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=170765

  Wystarczy na dzisiaj ide spac.

 185. Ted’dy bear
  29 maja o godz. 15:09

  Tego fragmentu historii nie znałem…….
  Ale, chodziło jak zwykle o kasę.

  Masz coś ciekawszego.
  Dopiero teraz można się dowiadywać o geopolitycznych rozgrywkach, w których jesteśmy jedynie pionkami:

  Historia współczesna pisana jest ropą i gazem. Mankamentem narracji historycznych jest powszechne nieuwzględnianie mechanizmów zasadniczych napędzających bieg dziejów, mechanizmów gospodarczych, i ograniczanie historii do czynników lokalnych, personalno-ideologicznych. Jeśli bowiem stan wojenny wymierzony był w aspiracje antykomunistyczne, to dlaczego potępiła go włoska Partia Komunistyczna, podczas kiedy Europa Zachodnia poparła go? Kanclerz RFN Helmut Schmidt na wspólnej konferencji z NRD-owskim przywódcą Erichem Honeckerem w grudniu 1981 r. powiedział, że stan wojenny był koniecznością („Ich bedaure, dass dies Nun notwendig war”). Powiedział: „Pan Honecker jest równie jak ja zaniepokojony, że okazało się to konieczne”. „Die Zeit” pisał: „Generałowi należy życzyć powodzenia, a stan wojenny zapewnia oddech samym Polakom, Rosjanom, Zachodowi”.
  https://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10173

 186. teo

  „chcesz udowodnić tezę o sojuszu „środowisk liberalnej opozycji” z Morawieckim”

  Proszę, nie wkladaj mi w usta tego czego nie napisałem. A napisałem za red Hirschem dokładnie tyle, że Morawiecki chroni gospodarcze interesy środowisk, które reprezentuje opozycja liberalna i w związku z tym jego realna polityka gospodarcza jest wyłączona z krytyki. Natomiast by zatrzeć wrażenie tej ochrony opozycja liberalna prowadzi krytyczną polemikę z propagandą gospodarczą, którą Morawiecki uprawia. Stąd te nawiązania do PRL czy Gierka. Oczywiste jest, że realna polityka gospodarcza nie ma nic wspólnego z jej propagandowymi wyobrażeniami. Mieszanie jednego z drugim jest po prostu robieniem ludziom wody z mózgu.

  Natomiast o jakimś politycznym „sojuszu” opozycji liberalnej z Morawieckim nie ma mowy, bo w innych (pozagospodarczych) domenach politycznych trwa realny konflikt. To, że akurat na froncie gospodarczym interesy wymusiły rozejm a nawet przejawy fraternizacji między prawicami nie oznacza przecież, że nie ma między nimi wojny.

 187. Wiesiek59,

  2 miliardy dolarów to niewygorowana cena za to że rusek obgryza pazury z bezsilne złości do krwi. Oraz za to Wojska sowieckie nie przekroczą polskiej granicy. Nie uważa Pan ?
  Po za tym Brandenburczycy , Sasi a nie Sasowie oraz Krzyżacy zaprowadzili trochę porządku i postępu na ziemiach Polski. Łatwo zauważy Pan różnice między kulturą która nieśli Ci Brandenburczycy i reszta a ,, kultura,, zaszczepione przez Rosję , w drodze z Warszawy na Mazury przez Ostroleke. Tam gdzie kończą się drewniane chałupy a zaczynają porządne murowane domy to właśnie zaczyna się wpływ tych Brandenburczykow , którzy tak Pana uwieraja. Dodam ze nową o starych budynkach bo nowe , dzięki temu że w Polsce jest kapitalizm i ludzie mogą wreszcie posiadać , te nowe domy wszędzie sa porządne.
  Tak więc nie ma do czego tęsknić Panie Szanowny. To znaczy my nie tęsknimy , pan zdaje się tęsknić do ,, starych dobrych ,, czasów kiedy problem np obecności świeżego pieczywa w sklepie był nierozwiazywalny dla władzy ludowej.

 188. Nie wiadomo kim jest Romek A. Czlowiekiem Putina? Podobno, nie moze wrocic do Rosji. Czyli, nie jest.
  Odkryl w sobie antyczny zew krwi. W Izraelu nie boja sie brudnych pieniedzy. Tak twierdzi redaktor GW, Radziwinowicz. Co sie dzieje z ta gazeta?
  Link niedostepny, bo zawiera nielegalne slowo. 🙂
  Help yourself!

 189. 4. Soros zostaje namiestnikiem transformacji 1986

  12 czerwca 1986 Polska zostaje członkiem IMF, otrzymując pierwsze formalne wytyczne co do kierunku pożądanych reform. Na ich koordynatora wyznaczony został George Soros. W meldunku Wydziału XI Departamentu I MSW z dnia 22 września 1987 czytamy o planie powołania fundacji im. Batorego: „Fundatorem ma być ob. USA — Soros [Żyd węgierskiego pochodzenia, który taką fundację założył już na Węgrzech i w Chinach, a obecnie prawdopodobnie trwają rozmowy w ZSRR, gdzie ma ona także powstać], który ma zapewnić dotację w wysokości 1 mln dol. Rocznie na jej funkcjonowanie. Celem fundacji ma być wsparcie kręgów naukowych, kulturalnych i opiniotwórczych opozycyjnie nastawionych do władzy”. Fundacja ma być zwolniona z podatków z prowadzonej działalności gospodarczej i opłat celnych. Typowanie jej stypendystów ma się odbywać „w konsultacji z Ministerstwem Szkolnictwa”, a fundacją kierowałby zarząd, w skład którego „wszedłby również przedstawiciel rządu PRL dysponujący prawem veta wobec decyzji podejmowanych przez ten organ”. Innymi słowy w 1987 komuniści rozpatrują już koncepcję fundacji finansowanej przez Sorosa, która w porozumieniu z rządem komunistycznym ma finansować działalność opozycji antykomunistycznej. W 1987 rozpoczęły się już zatem przygotowania do Okrągłego Stołu. Fundacja Batorego została oficjalnie zarejestrowana w roku 1988 i stała się najważniejszą organizacją pozarządową III RP. W tym czasie miało miejsce spotkanie Soros-Jaruzelski.
  ======

  Cóż, Jaruzelski potrafił PLANOWAĆ na lata.
  Obecne władze nie są w stanie zaplanować nawet z tygodniowym wyprzedzeniem.
  Ewentualnie- NIE MUSZĄ.
  Bo decyzje zapadają gdzie indziej, nasi są jedynie wykonawcami poleceń.

 190. Polityczna blac to blać co napisze to się nie kley. Tak sobie myślę o frustratach,którym żony przyprawiają rogi. Napoleon nie wyszedł dobrze na odwiedzinach podobnie hitler bo nie mieli zaproszenia na terytorium cara i CCCP. Nadepnęli na grabie bawiąc się w podchody.

 191. wiesiu, obawiam sie, ze o wielu rzeczach nie tylko nie wiesz (honecker -schmidt w pałacyku mysliwskim hubertus, 1981), ale i sie nie dowiesz; göring tez tam chetnie bywał i polował, podobno nawet z oszczepem;

 192. przecietny teksanczyk jest nadal zdania, ze w soccer graja tylko geje;

 193. Socjalizm stworzył demokrację ludową, która upowszechniała równość bez wolności. Kapitalizm stworzył demokrację liberalną, która upowszechniała wolność, ale bez równości.
  Główna tajemnica demokracji polega na tym, że konstytuujące ją idee nie tyle nie są ze sobą sprzeczne, co w istocie nie istnieją bez siebie. Mówiąc inaczej: nie da się wprowadzić wolności bez równości i braterstwa, nie da się też wprowadzić równości bez wolności i braterstwa. Zarówno socjalistyczna równość, jak i kapitalistyczna wolność mają charakter fikcyjny. W demokracji ludowej równość nie polega bowiem na tym, że każdy jest równie silny wobec władzy, lecz na tym, że każdy jest równie bezsilny. W demokracji liberalnej wolność nie polega na tym, że każdy jest panem swojego życia, lecz na tym, że realna wolność znakomitej większości sprowadza się do wolności wyboru swojego pana, czyli pracodawcy. Oczywiście czysto teoretycznie każdy ma prawo zostać swoim własnym panem, tyle że faktyczna konstrukcja demokracji liberalnej liczbę panów stabilizuje na poziomie sławetnego 1%.
  Na tym jedynie polega wyższość demokracji liberalnej nad demokracją ludową, że zawiera ów 1% demokracji — tylko bowiem wśród tego 1% mamy wspólnotę wolnych i równych. Demokracja ludowa nie zawiera nawet 1% demokracji, gdyż nawet wśród partyjnej elity nie ma tam prawdziwej wolności.
  Demokracja to zjawisko dynamiczne i bezprzymiotnikowe. Mówiąc inaczej, wbrew współczesnym mitom, nie jest ona w żaden sposób związana z żadnym ustrojem ekonomicznym, społecznym czy kulturowym. Rozwija się i zanika wraz z rozrostem wspólnoty wolnych i równych. Demokracja istnieje tylko w takiej mierze w jakiej współwystępują idee wolności, równości i braterstwa. Kapitalizm to system, który preferuje kapitał. Jest on zatem demokratyczny w takim stopniu w jakim kapitał jest powszechny. W XX-wiecznym kapitalizmie liczba kapitalistów oscyluje wokół 1% i dlatego też współczesny kapitalizm jest realnie demokratyczny w 1%. Pozostałe 99% żyje iluzją demokratyczną. Prawdziwą władzę demokratyczna mają w kapitalizmie ci jedynie, którzy są kapitalistami
  ==========

  Czytam sobie powolutku, …..
  Smakowite kaski rozważań madrego człowieka…….

 194. Zupełnie inną formę demokracji realizowała tzw. demokracja szlachecka, która preferowała posiadanie tytułu szlacheckiego, który można było nabyć nie tylko w drodze prostego dziedziczenia, ale i kupna a także różnorakich zasług publicznych. W ten sposób demokracja szlachecka u swojego apogeum osiągnęła poziom realnej demokracji w wysokości 10%. Wprawdzie kilka razy w dziejach pojawiały się demokracje o podobnej lub nawet większej realnej partycypacji we władzy, lecz były one zazwyczaj ograniczone do miasta czy polis, czyli do niewielkiego obszaru. Można więc przyjąć, że demokracja szlachecka to była jak dotąd najwyżej rozwinięta forma ustroju demokratycznego.
  ========

  Może rzeczywiście apogeum demokracji to góra 10% populacji?????

 195. ale i przyznaje, ze football to nie to samo, co, ech, kiedys;

 196. prl – prywatne ranczo leonida;

 197. ddr -dodatek do rancza;

 198. p.r.l. – prywatne ranczo l.e.o.nida;

 199. W 1989 Rostenkowski opracował projekt usunięcia części przywilejów podatkowych dla akcjonariatu pracowniczego, w oparciu o które idea spółki pracowniczej była wykorzystywana przez duże korporacje do pozyskiwania taniego kapitału wykorzystywanego następnie do przejęć i koncentracji kapitału. Rostenkowski proponował, by odpisy mogły dotyczyć jedynie tych spółek pracowniczych, w których akcjonariat pracowniczy stanowi minimum 30% udziałów, co de facto oznaczało odebranie przywilejów dużym korporacjom.
  Donald Trump, odwołując się w kampanii do „milczącej większości”, mówił językiem Rostenkowskiego, którego przed laty był jednym z ważniejszych sponsorów. Trump — absolwent jezuickiej uczelni, przez długie lata był sponsorem Partii Demokratycznej, dopiero po wielkim kryzysie zmienił orientację na Republikanów.

 200. W 1989 Ro-sten-kow-ski opracował projekt usunięcia części przywilejów podatkowych dla akcjonariatu pracowniczego, w oparciu o które idea spółki pracowniczej była wykorzystywana przez duże korporacje do pozyskiwania taniego kapitału wykorzystywanego następnie do przejęć i koncentracji kapitału. Ros-ten-kow-ski proponował, by odpisy mogły dotyczyć jedynie tych spółek pracowniczych, w których akcjonariat pracowniczy stanowi minimum 30% udziałów, co de facto oznaczało odebranie przywilejów dużym korporacjom.
  Donald Trump, odwołując się w kampanii do „milczącej większości”, mówił językiem Rostenkowskiego, którego przed laty był jednym z ważniejszych sponsorów. Trump — absolwent jezuickiej uczelni, przez długie lata był sponsorem Partii Demokratycznej, dopiero po wielkim kryzysie zmienił orientację na Republikanów.
  Nie pokładam szczególnych nadziei w Trumpie, ale widzę je w polskim żywiole. To nie przypadek, iż to akurat osoba z polskimi korzeniami stała za najfortunniejszą korektą kapitalizmu ostatnich dekad. Polacy mają szczególny talent do demokracji. W świecie monarchii stworzyliśmy najlepszą demokrację. W świecie demokracji ludowych wytworzyliśmy największy ruch ludowy. A w świecie kapitalizmu Ro-sten-kow-ski wytworzył mechanizmy demokratyzacji kapitalizmu.
  Nie twierdzę, że jesteśmy kimś lepszym niż Europa wschodnia czy zachodnia, lecz że najlepszą integrację Europy przyniesie ześrodkowanie jej w centrum Europy. I będzie to z korzyścią dla całego kontynentu. Nie jest przypadkiem, że w czasie gdy zachód i wschód stworzyły system żerowania na Europie Środkowej, nasz kontynent oddał pola już nie tylko Ameryce Północnej, ale i Azji Wschodniej. Przekonuje się nas, że wobec potęgi Chin czy USA potrzebujemy silniejszego euro-sojuza. Jeśli jednak pójdziemy tą drogą to za jakiś czas wyprzedzi nas także i Bliski Wschód.
  Systemów nie tworzą doktryny i instytucje, lecz ludzie i narody. Różne narody mają różne talenty. Naszym jest demokracja. Dla budowy demokracji na miarę XXI wieku nie wystarczy korekta tego co jest, lecz potrzebna jest zmiana paradygmatu.
  ==========
  Może coś w tym jest, że Polacy są w stanie budować demokrację na własnych warunkach…
  Szkoda tylko że pełno światłych umysłów na emigracji, nie w kraju.
  Cóż, nadzieja umiera ostatnia……….

 201. „kura nie ptica, polsza nie zagranica”, ciekawym, czy przejdzie
  enter

 202. Nie twierdzę, że jesteśmy kimś lepszym niż Europa wschodnia czy zachodnia, lecz że najlepszą integrację Europy przyniesie ześrodkowanie jej w centrum Europy. I będzie to z korzyścią dla całego kontynentu. Nie jest przypadkiem, że w czasie gdy zachód i wschód stworzyły system żerowania na Europie Środkowej, nasz kontynent oddał pola już nie tylko Ameryce Północnej, ale i Azji Wschodniej. Przekonuje się nas, że wobec potęgi Chin czy USA potrzebujemy silniejszego euro-sojuza. Jeśli jednak pójdziemy tą drogą to za jakiś czas wyprzedzi nas także i Bliski Wschód.
  Systemów nie tworzą doktryny i instytucje, lecz ludzie i narody. Różne narody mają różne talenty. Naszym jest demokracja. Dla budowy demokracji na miarę XXI wieku nie wystarczy korekta tego co jest, lecz potrzebna jest zmiana paradygmatu.
  =========
  Może coś w tym jest, że Polacy są w stanie budować demokrację na własnych warunkach…
  Szkoda tylko że pełno światłych umysłów na emigracji, nie w kraju.
  Cóż, nadzieja umiera ostatnia……….

 203. Morawiecki reprezentuje interesy gospodarcze opozycji liberalnej.
  Mam pytanie : czy w Polsce istnieją też inne interesy gospodarcze i kto je politycznie reprezentuje i artykuluje, oczywiście oprócz Mazowieckiego i PiSu , kiedy oddają się propagandzie przeciwko zagranicznemu kapitałowi ?

 204. SŁOWIANIN STANISŁAW
  29 maja o godz. 17:10

  panie Słowianin ,

  nikt nie pisał o napadaniu na Rosję. Po co pan konfabuluje i wkleja przygody Napoleona i Hitlera ?
  Chodzi o to żeby Rusek trzymał ręce przy sobie . A trzyma łapska przy sobie jedynie wtedy gdy się BOI że dostanie w ryj . Więc zapłacić 2mld usd żeby stacjonowało wojsko USA w Polsce to nie jakaś wygórowana cena. Bo wtedy wojny nie będzie gdyż kacap wie że nie może zginąć NAWET JEDEN AMERYKAŃSKI ZOŁNIERZ.
  Dla mnie obecność rusków w Polsce to gruba nieprzyzwoitość , dla pana sytuacja pożądana, słuszna i mile widziana. To się wszystko klei , panie kalambur.

 205. Byczku…….

  Albo bukacie- jesli wolisz……..

  Mam czas, lubię to, więc sobie czytam, zestawiam informacje, układam puzzle.
  Wolno mi, jak lubię?

  Prostacka wersja zdarzeń serwowana „ciemnemu ludowi” nigdy do mnie nie przemawiała.
  Masz na tym blogu egzemplarze które zostały przez propagandę uformowane w sposób doskonały.
  Nie pogadasz……….

 206. wiesiek59
  29 maja o godz. 17:39

  pan się nie wysila . Demokracja to wolne media i wolne wybory . Nie jest idealna ale lepszego ustroju nie ma . Pana demokracja uwiera bo nie rozumie pan słowa WOLNOŚĆ . Reszta to didaskalia. Nie akceptuje pan wolności i praw jednostki , uważa pan że prawa jednostki nalezy podporządkować zbiorowości . Tu jest początek nierozwiązywalnego sporu . To co dla mnie jest plusem , korzyścią , dobrą stroną sytuacji , pan w swoim prl-owskim myśleniu uważa za minus , stratę i złą stronę sytuacji . Trochę pana rozumiem , panski swiat zniknął i nowego pan nie ma . Ale to 1. nie moja wina 2. nic mnie nie obchodzi 3. musi pan zadbać o siebie sam

 207. wiesiek59
  29 maja o godz. 18:09

  Byczku…….

  Albo bukacie- jesli wolisz……..

  Mam czas, lubię to, więc sobie czytam, zestawiam informacje, układam puzzle.
  Wolno mi, jak lubię?”

  nie znam pana byka ale pan sobie daruje tego ” bukata ” . Zdaje się że pana nicka nikt nie przekręca ? To nie jest dowcipne choć zapewne tak pan uważa.

  Szkoda tylko że te ” puzzle ” układa pan w odrotną stronę

 208. Blackley
  29 maja o godz. 18:08

  Dobry człowieku……..

  Co roku, za amerykańskie interesy, ginie około 4 000 amerykańskich żołnierzy.
  W porywach, do 8 000.
  Bycie amerykańskim żołnierzem naprawdę nie gwarantuje nieśmiertelności.

  A jakie są amerykańskie interesy, dowie się pan czytając co nieco oficjalnych deklaracji amerykańskich polityków, wojskowych, szefów think- tanków, CEO wielkich korporacji.
  Polska jest w takich materiałach jakimś piątorzędnym teatrem działań.
  Tu sie nie da porządnie zarobić, nie ma ropy i gazu.

  Ale, da się nam wmusić zakupy przestarzałego sprzętu, stworzyć rynek zbytu na amerykańskie produkty za podwójną cenę.
  Od tego jest AMBASADA, by na czołowych stanowiskach decyzyjnych zasiadali odpowiedni ludzie.
  Tacy jak pan, na pewno ich wybiorą, przy tym poziomie wiedzy o świecie.

 209. Wcześniej jankesi płacili za tajne bazy np.Szymany jako obóz tortur .Teraz każą sobie oddać choć skuteczności obrony IV RP nie gwarantują. Taka ciuciubabka. Wyszliśmy na tym jak Zabłocki na mydle. Sen o Międzymorzu z pisowskim hunwejbinami na czele ma być odpowiedzią na potęgę Rosji. Tak sobie myślę,że Rosja sobie poradzi na złość hunwejbinom budującym Izrael w środku Europy. Powstanie Izraela było błędem.

 210. „Pomimo decyzji prezydenta Donalda Trumpa z 8 maja br. resort nie planuje w najbliższym czasie wstrzymania programu Go Iran z uwagi na perspektywiczne znaczenie tego rynku” – czytamy w przesłanym nam oświadczeniu resortu.

  Szansą na utrzymanie obecności polskich firm w Iranie – w ocenie dyrektora KIG – jest spór na linii Bruksela-Waszyngton. – Wiemy o europejskich próbach przekonywania USA do tego, by pozostały przy układzie. Chińczycy także nie zamierzają stosować się do amerykańskich zakazów. To bardzo złożona gra, którą polskie firmy powinny obserwować bardzo uważnie – ocenia Kłoczko i dodaje, że zachowanie amerykańskiej głowy państwa przywodzi na myśl „zagrywki” stosowane w biznesie
  https://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/go-iran-polska-donald-trump-sankcje,207,0,2407375.html
  =============

  Może jednak mamy paru PATRIOTÓW w tym rządzie?

 211. Kolejne pożary to tylko kwestia czasu

  Co więcej, jak się okazało, firma zajmująca się magazynowaniem śmieci w Zgierzu, gdzie doszło do jednego z pożarów, prowadzi wysypisko nielegalnie. W stosunku do niej prowadzona jest już kontrola. Wicemarszałek województwa wprost sugeruje, że pożar nie jest przypadkiem, a prokuratura wyjaśnia teraz okoliczności pożaru. Śledztwo uwzględnia trzy możliwe hipotezy: samozapłon, zaprószenie ognia i celowe podpalenie.

  Fakty przemawiają jednak za celowym działaniem we wszystkich przypadkach z ostatnich dni. Chińczycy w zeszłym roku zamknęli swój rynek dla odpadów, a zachód Europy zaczął szukać nowego odbiorcy i w tej roli niestety często występuje Polska.

  Ponadto, w 2015 r. wprowadzono rozporządzenie zabraniające składowania odpadów o wysokim potencjale energetycznym. W tej roli występują te same plastiki trudne do przerobienia. Już teraz mamy w kraju ich nadwyżkę niemożliwą do przerobienia przez spalarnie, w postaci 1,5 mln ton. Kolejne tony przyjeżdżają do Polski.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/odpady-zgierz-pozar-recykling,208,0,2407376.html
  ===========

  Można Polskę przerobić na śmietnik.
  Tylko PO CO?
  Pecunia non olet, ale śmieci śmierdzą……….

 212. Bar (16:02)

  Zacznę od propagandy a la PiS. Może nie wcisnę ci tego w usta, gdy zauważę, że wg. ciebie PiS robi ludziom wodę z mózgu. I to nie tylko opozycji – co jest poniekąd zrozumiałe, ale także parterom z Brukseli, Berlina, Paryże i kilku innych miejsc, ale bez wątpienia robi wodę z mózgu opinii publicznej w Polsce, w tym swoim wyborcom. I na tym opiera się ich metoda polityczna i jej powodzenie, na tym zbijają polityczny kapitał niezależnie od problemu i wydarzeń. Prezes mistrzem świata w robieniu wody z mózgu, a Morawiecki prorokiem jego jest.

  Wracając do tego co ja wciskam ci w usta, to faktycznie podoba mi się twoje kompleksowe spojrzenie na wojnę prezesa z liberałami-komuchami. Faktycznie, sprawy gospodarcze są jednym z frontów tej wojny. Notabene, PiSiarnia zarzuca swoim „wrogom politycznym” na ulicy i zza granicy, że stosują propagandę „im gorzej tym lepiej”. Co jest kolejnym robieniem ludziom wody z mózgu.

  Otóż w 2016 roku jak PiS rozpoczął rządzenie i wykonywanie obietnic wyborczych, to padł blady strach. Na rynki finansowe, na polskich ekonomistów, i na mnie. Obligacje traciły wartość (rentowność skoczyła w górę), giełda dołowała, złoty tracił, wszystkie symptomy lekkiego załamania gospodarki. Ale Morawiecki szarpnął sterami i wyrównał lot, po prostu połowy obietnic – w sensie wartościowym dla budżetu – nie wykonano, podwyżki w sferze budżetowej ograniczono do granic możliwości (pomijając nagrody dla tych, co „najciężej pracują w państwie”). I za to Morawieckiego pochwalona, Belka i Kołodko, i ja też. Kryzys został zażegnany, co ty nazywasz „zawieszeniem broni”.

  To, że władza chroni interesy to chyba dobrze. Kwestia czyje? „Suweren” ma to do siebie, że mu się interesy mylą z czym innym, co w ostatnich latach dobrze widać w USA, gdzie ubodzy popierają politykę wymierzoną w ich interes, o innych krajach szkoda gadać. I w III RP było to nagminne, władza aby zadbać o szerszy iteres musiała przed masami ściemniać. Bodaj tylko Szwajcaria jest wyjątkiem od tej reguły. Nawet w słynnej prowincji Ontario „suwerenowi” się mieszają interesy z czym innym, a na ile się wymieszały, to zobaczymy w trakcie wyborów 7 czerwca.

  Czy red. Rafał Hirsch reprezentuje „środowisko opozycji liberalnej”? Mam poważne wątpliwości. Jest on chyba jednak w pewnej opozycji do wielu ekonomistów. Ale nie badałem jego publicystyki, pewności nie mam. Sam fakt, że on jest ci bliski może przesądzać, ale nie przesądza. Czy jego młodość determinuje pragmatyzm? – to już daleko idące założenie, intuicja podpowiada mi coś przeciwnego. Z wielu jego ocenami „dobroci” w ostatnim programie PiS, nie pod względem propagandowej mocy, lecz wpływu na polską gospodarkę w dłuższym okresie, się nie zgadzam, jak już pisałem. Podobieństwo moich tez z jego ocenami jest zupełnie przypadkowe, wręcz mylne, żeby nie powiedzieć symetryczne odbicie. A lustrem jesteś Ty.

 213. Blackley
  29 maja o godz. 18:16

  Przekręcanie nicka i spoufalanie się, jest moim zdaniem naganne.
  Więc wet za wet.

  Na marginesie.
  Ja opieram swoje opinie na linkach do źródeł, wypowiedzi ludzi w mojej opinii mądrych.
  Na czym opiera pan swoje opinie?
  Jakieś źródła, czy jedynie wiara?
  I to moim zdaniem całkowicie bezkrytyczna?
  Dyskusja to wymiana poglądów, z wiarą nie da się dyskutować.

 214. Bar
  p.s.
  Weżmy ten świetny pomysł wg. Hirscha:
  W ten weekend, premier Morawiecki zapowiedział na przykład zmniejszenie składek ZUS dla małych firm. Składki mają teraz być uzależnione od wielkości przychodów tych firm. Dzięki temu mikro firma o bardzo małej skali działalności będzie mogła rosnąć i w międzyczasie nie zostanie zabita przez składkę, której wysokość pasuje firmom dużym, ale małym już nie. Brawo. Wprawdzie już raz rząd to zapowiadał, a ocena skutków regulacji dołączona do tego projektu jest z kwietnia 2017, ale to nic. Może po którejś zapowiedzi z kolei uda się to wprowadzić w życie. Pomysł jest świetny.
  Więcej: http://next.gazeta.pl/next/7,156830,23278620,mam-problem-z-premierem-mateuszem-morawieckim-dobre-rzeczy.html

  Uważam, że składki ZUS, które są pozapłacowym kosztami pracy i dodatkiem do PIT, w Polsce są zbyt wysokie, co wiadomo od dawna. Jednym z rozwiązań jest zlikwidowanie składki zdrowotnej i pokrywanie tych kosztów z budżetu(ów) przy zwiększonej progresji PIT. Oraz obniżenie składki emerytalnej, w zamian za to propagowanie innych formuł oszczędzania na emeryturę (z zachętami w postaci ulg PIT) oraz wprowadzenie minimalnej emerytury gwarantowanej. Byłby to system wzorowany na kanadyjskim.

  Ale PiS ma zbyt mało kapitału politycznego w sobie, aby takie reformy udźwignąć. A prezes ma wodę w kolanie, i nie tylko.

 215. Lider partii Liga Matteo Salvini po odmowie zatwierdzenia składu nowego rządu przez Sergio Mattarellego zażądał od prezydenta Włoch wyznaczenia dzisiaj daty przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych i zagroził marszem na Rzym.

  „Teraz mówię Mattarellemu, że chcemy daty (nowych) wyborów. Nie będą to wybory polityczne, tylko referendum na rzecz ochrony demokracji… Jutro chcemy poznać datę wyborów albo rzeczywiście ruszymy na Rzym” — oznajmił Salvini podczas transmisji na swoim Facebooku, obiecując, że w poniedziałek zastanowi się nad impeachmentem dla prezydenta Włoch.

  „Mattarella mnie nie zna. Wyraził interesy innych państw, a nie interesy Włochów… Staliśmy się francuską czy niemiecką kolonią. Staliśmy się krajem finansowo okupowanym przez brukselskich demokratów” — oznajmił lider partii Liga.

  Po tylu latach zrzucili maski. Tym razem powstrzymali nas, ale następnym razem im się to nie uda! — podkreślił Salvini.

  Do żądań dymisji Mattarelli dołączyła prawicowa partia Bracia Włoch, która nazwała zdradą działania prezydenta republiki. Lider Ruchu 5 gwiazd Luigi Di Maio zaproponował omówienie w parlamencie impeachmentu prezydenta Włoch i przeprowadzenie nowych wyborów parlamentarnych.
  ===========

  Informacja niepotwierdzona.
  Ale, jak się to ma do DEMOKRACJI, skoro można zzewnątrz wpływać na procesy polityczne w krajach UE?

  Politycy to co prawda tylko ludzie, ale nie powinni interesu własnego kraju przykrawać do instrukcji płynących skądinąt……….

 216. @Wiesiek59

  „Może jednak mamy paru PATRIOTÓW w tym rządzie?”

  Pewnie ze tak. Kto jest Patriota? To oczywista oczywistosc: Prawdziwym Patriota jest ten, kto kocha bratni Iran milioscia wielka i przeogromna.

  „Q: Dlaczego kochamy Bratni Iran?
  A: Bo Iran Zrzuci Bombke! I Zrobi Porzadek z Pejsatymi!

  Q: Zaraz, zaraz… Gdyby nawet sie dalo – to co wowczas z Pamestynczykami?
  A: A kogo to obchodzi! Gdzie drwa rabia, tam wiory leca! Chodzi o to, zeby ZrobicPorzadek z Pejsatymi! Popieramy Iran! Popieramy prawo Iranu do bomby atoo… cholerka, wroc, znaczy Popieramy prawo Iranu do Pokojowego Wykorzystania techn. techno… kucze, jakies dlugie slowo. tech.. no-logii jadrowej.

  Q: Ale to przeciez moze oznaczac amerykanskie sankcje?
  A: No to co? Warto pasa zacisnac, warto te sankcje wziac na klate – zeby tylko ktos Zrobil Porzadek z Pejsatymi. Przeciez te wstretne moski bezczelnie zyja i oddychaja! Trzeba im dokopac! A jezeli nie Iran to kto?

  Q: Zaraz, zaraz – chyba juz byly wczesniejsze proby= Czy Polska dobrze wyszla na tym, ze budowala „cukrownie” i wysylala co tylko Labedy i Mielec byly w stanie wyprodukowac – do Iraku? A wczesniej do bratniego Egiptu?
  A: Ty chamie! Ty draniu! Ja ci tu dam”

 217. @Wiesiek59

  „Politycy to co prawda tylko ludzie, ale nie powinni interesu własnego kraju przykrawać do instrukcji płynących skądinąt………”

  No chyba ze interes wlasnego kraju poswiecic dla interesu Bratniego Iranu, ktory to Bratni Iran kazdy Prawdziwy patriota kocha milioscia wielka i przeogromna.

 218. @Wiesiek69

  „ludzi w mojej opinii mądrych.”

  Zgadza sie, na przyklad Marka Webera z IHR.

 219. Włochy uzależniły się od UE , a przedwszystkim ECB , przez swoje nieprzyzwoicie wysokie zadłużenie .
  Dzięki Draghi i jego programowi zakupu włoskich obligacji, Włochy są jeszcze wypłacalne.
  https://obligacje.pl/pl/a/tygodniowy-przeglad-rynku-obligacji-wloskie-obligacje-skarbowe-czekaja-dantejskie-sceny

 220. „SP”: — Prezydent Rosji wezwał Zachód do poszanowania naszych interesów. A oni są gotowi, w ogóle, to robić – dobrowolnie?

  — Z punktu widzenia mechanizmów prowadzenia własnych interesów, światowa polityka już odeszła od koncepcji XIX i połowy ubiegłego stulecia, kiedy wszystko było traktowane przez przymat paradygmatu terytorialnego. I tu rzeczywiście, można powiedzieć, utkwiliśmy w przestarzałym paradygmacie.

  Ale jeśli spojrzeć, jak na przestrzeni tysiącleci, odbywała się światowa polityka, jak walczono o interesy na arenie międzynarodowej, to nic się nie zmieniło. Będą cię szanować, nie za piękne oczy, mówiąc umownie, a za wielkie pięści. Tylko w dzisiejszym świecie, te pięści, trzeba chować pod pięknymi rękawiczkami, aby wszystko wyglądało estetycznie i przyzwoicie.
  http://mikstury-bezmetki.neon24.pl/post/143953,putin-okreslil-czerwona-linie-rosyjskich-interesow

 221. Polska od lat zajmuje poczesne miejsce w stworze kundli łańcuchowych gryzących Rosję po kostkach. Stosunki z Federacją są najgorsze ze wszystkich kolonii UE. Ustanowienie bazy amerykańskiej na polskim terytorium jeszcze bardziej je zaogni. Europa Zachodnia, a w szczególności Niemcy, stara się wyzwolić spod amerykańskiej kurateli i nawiązać z Rosją współpracę na obszarze „od Lizbony do Władywostoku”.
  http://drnowopolskiblog.neon24.pl/post/143951,alternatywa-dla-iii-rp-w-zwycieskim-sojuszu-z-usa
  =============

  Psy szczekają, karawana idzie dalej………

 222. pitekantrop
  29 maja o godz. 19:34

  Moim zdaniem, nie istnieje nic poza wymiarem ekonomicznym.
  Handel z Izraelem jest dla nas deficytowy, perspektyw brak.
  Handel z Iranem ma perspektywy robienia miliardowych interesów- zamiast obecnych 100 milionowych.

  Obroty handlowe decyduja o polityce krajów niezależnych.
  Nie pierdoły w stylu demokracja czy prawa człowieka.
  Używane w momencie gdy interesy są sprzeczne.
  Nie da się wycisnąć zysków zgodnych z założeniami.

  Nikt nie kwestionuje handlu z AS czy Chinami, choć znacznie odbiegają od założonego teoretycznego wzorca.
  ZASADY, MORALNOŚĆ?
  „Nie ma takich bram fortecy, których nie sforsowałby osioł obładowany złotem”……….

  Obecnie jest to tym łatwiejsze, że wystarczy dodrukować papier uznawany za walutę rozliczeniową świata.
  Niestety, nie wszędzie da się KUPIĆ elity rządzące, obalić je, bądź nagiąć do realizacji wyprzedaży krajowych zasobów za bezcen.

 223. Wiesiek59

  Tak czy inaczej , obecność wojsk USA jestclepsza w otstraszaniu ruskie niż nieobecność. Oczywiście Pan powitalby sowkow z kwiatami a może i pomaliwal by się Pan na czerwono. W nadziei ze przywódcą zatechly , śmierdzący skarpetki prl z jakimś stanowiskiem dla Pana. Choćby i w zawodowce górniczej.

 224. Кедми: у поляков патологическая звериная ненависть к России. Вечер с Соловьевым от 28.05.18 Kiedmi: u Polakow patologiczno-zoologiczna nienawisc do Rosji

  https://www.youtube.com/watch?v=kqz0sms54bo

 225. b r e a k i n g

  Убийство журналиста Аркадия Бабченко в Киеве. Последние новости
  29 мая, 21:50 7 126 1

  В Киеве вечером 29 мая убили российского журналиста Аркадия Бабченко. Он был застрелен в собственной квартире и умер по пути в больницу. Дождь собирает последние подробности убийства и реакцию на него в онлайн-трансляции.

 226. Taka ciekawostka. Mayerowi Lanskyemu (znaczy Mejerowi Suchowlińskiemu) Izrael paszportu nie przyznał a „Romie” Abramowiczowi przyznał. Czy w ten sposób „Roma” będzie mógł wrócić do swej rezydencji w Londongradzie? Ciekawe.

 227. Jeśli Polacy czują się kolonią UE , to po co do niej wstępowali i dlaczego w niej pozostają ?
  Czy chodzi tu o zdradę polskich elit , tym razem pisowskich , na interesie narodowym ?
  Czy podzielacie opinię , wynikająca z doświadczenia historycznego , że Polska tylko u boku Rosji właściwie dla niej się rozwija ?

 228. Ponizej stronice FB dziennikarza rosyjskiego Arkadija Babczenki zabitego dzisiaj wieczorem w Kijowie.

  https://www.facebook.com/babchenkoa

 229. teo

  Dzięki za dwa ciekawe komentarze.

  Gdy czytałem je po raz drugi przemknęła mi po głowie myśl, że się coraz lepiej w sprawie Morawieckiego rozumiemy. I to zarówno w kontekście sytuacji gospodarczej państwa, bo tę ulgę po ograniczeniu z nowym rokiem kosztownych obietnic wyborczych (niekoniecznie tylko socjalnych) o której wspomniałeś odczuła też lewica. Zresztą zwracasz na to uwagę przywałując związanych z lewicą naukowców. Choć ona oczywiście na politykę społeczną PiS patrzy z innego punktu widzenia niż opozycja liberalna.

  Dotyczy to również interesów grupowych o czym piszesz nawiązując już wprost do tekstu red Hirscha. Moim zdaniem dużo lepiej jest podjąć życzliwie za Morawieckim temat kosztów pozapłacowych pracy (składki ZUS) równocześnie formułując na kanwie jego pomysłu alternatywę dla pisowskiego modelu zabezpieczenia społecznego aniżeli przemilczać tę sprawę w obawie by premier politycznie swym pomysłem obniżenia składki nie zapunktował. Inaczej mowiąc lepiej jest powiedzieć „Tak, to jest dobry pomysł na początek ale my to widzimy szerzej, głebiej, trochę inaczej bardziej kompleksowo, trochę inaczej, z uwglednieniem godziwego zabezpieczenia społecznego w przyszłości …” aniżeli brnąć by tematu uniknąć w porównania peerelowskie.

  Jeszcze co do red Hirscha … . Oczywiście, że jest liberałem choć poglądy ma nieco inne niż te do których latami przekonywano. Również nieco je inaczej wyraża – mam wrażenie, że bardziej przkonująco i świeżo. Jego publicystyka jest moim zdaniem jednym z symptomów ożywienia intelektualnego krajowych liberałów co zresztą obserwuję z dużym zainteresowaniem i satysfakcją. Zresztą czasem polecam na blogu tekst z Kultury Liberalnej, która również ten twórczy ferment odzwierciedla. Choćby odważnie uderzając w neoliberalne dogmaty.
  Nie ukrywam też, że z perspektywy lewicowej łatwiej się porozumieć (zrozumieć) np z Hirschem i Kulturą Liberalną niż z innymi nurtami tego środowiska politycznego. Chocby dlatego, że mają intelektualną otwartość na problemy, które podejmuje lewica. Jako otwartość rozumiem pewną polityczną empatię co zawsze sprzyja budowaniu mostów.

 230. U Aleksandra Dugina , który ma nie mały wpływ na Putina , rewizjonistyczna teoria „ruskiej ziemi” zajmuje poczesne miejsce. W rosyjskiej polityce ostatnich lat zdobycze terytorialne , obok rosnącej roli międzynarodowej Rosji , dzięki interwencji w Syri, były najważniejszymi sukcesami politycznymi i ważnym czynnikiem skupiającym społeczeństwo wokół władzy. Dzieki zdobyczom terytorialnym popularnośc Putina w narodzie nie maleje , mimo kulejącej gospodarki i recesji.

 231. @Wiesiek59

  „Moim zdaniem, nie istnieje nic poza wymiarem ekonomicznym.”

  Zgadza sie. Znalezc sie w zasiegu razenia amerykanskich sankcji to chyba najlepszy pomysl, na jaki mozna wpasc w wymiarze ekonomicznym. Najprostszy posob na dobrobyt? Postawic sie Stanom Zjednoczonym, olac Stany i spowodowac nalozenie sankcji. Wiadomo, jaki zajefajny dobrobyt panowal w Polsce w latach 80-tych, kiedy to to Stany nalozyly sankcje. Dobrobyt az furczal!

  „Handel z Izraelem jest dla nas deficytowy, perspektyw brak.”

  Zgadza sie. Niesiety reszta swiata jakos o tym nie wie. I dlatego te pejsate moski co i raz podpisuja kolejne kontrakty. Dopiero co Orbotech poszedl za dwie i pol duzej banki. Dopiero co Frutarom poszedl za siedem duzych baniek. Znaczy siedem miliardow zielonych. Od razu widac, ze glupie moski nic nie maja do zaoferowania.

  Handel z Iranem ma perspektywy robienia miliardowych interesów- zamiast obecnych 100 milionowych.”

  Zgadza sie. Juz inwstycje w „cukrownie” i inne zabawki dla Saddama okazaly sie niesamowicie zyskowne. Dlatego w osiemdziesiatych latach w Polsce byl taki zajefajny dobrobyt. Odziez z darow, wyroby czekoladopodobne. Znaczy dla kobiet w ciazy. Ocet i herbata turecka w sklepach. Ja ten okres bardzo mile wspominam. Nie mam nic przeciwko temu, zeby antagonizowanie Ameryki i wpieranie Bratniego Iranu spowodowalo analogiczna sytuacje.

  „Obecnie jest to tym łatwiejsze, że wystarczy dodrukować papier uznawany za walutę rozliczeniową świata.
  Niestety, nie wszędzie da się KUPIĆ elity rządzące,”

  Faceci ktorzy przylatuja na weekend do Gdanska czy do Krakowa nie maja problemow z „dodrukowanym papierem”. Kazdy kantor jakos przyjmuje, trzy siedemdziesiat piec zeta za dodrukowany papier. Arabowie i Murzyni z firm sprzatajacych w Berlinie czy w Londynie nie musza sie wiele wysilac, godzinka spedzona z piekna dwudziestolatka to jakies trzydziesci dodrukowanych papierow. Ciutke wiecej niz bilet do kina na miejscu.

 232. @legat

  „Taka ciekawostka. Mayerowi Lanskyemu (znaczy Mejerowi Suchowlińskiemu) Izrael paszportu nie przyznał”

  Taka ciekawostka. Argentyna Adolfowi Eichmannowi paszport przyznala (a wczesniej w dowod uznania i wdziecznosci Eichmanna przerzucono do Ameryki Poludniowej). Niestety nawet taki fajny paszport ..ska nie wyratowal.

 233. Pitekantrop,
  uważasz, że porównywanie żydowskich gangsterów do niemieckich ludobójców jest stosowne? Zadziwiasz mnie, nie pierwszy raz zresztą.

 234. @legat

  „żydowskich gangsterów”

  Z angielskojezycznej Wikipedii:

  „German submarines were sinking Allied shipping in great numbers along the eastern seaboard and the Caribbean coast,[15] and there was great fear of attack or sabotage by Nazi sympathizers. Lansky connected the ONI with Luciano, who reportedly instructed Joseph Lanza to prevent sabotage on the New York waterfront.[16]”

  Oczywiste, ze spece od zagadnien narodowo-rasowych nienawidza takiego Lansky’ego cala moca swoich zafa.. strygowanych nienawiscia lebkow. Lansky solidnie sie przysluzyl Ameryce w wysilku wojennym. Jest dobre powiedzenie Wouka (to taki pan, co pisal ksiazki, kiedy indziej wyjasnie, co to takiego): „You don’t stop a Nazi with a lawbook”. Wujek Google to pewnie przetlumaczy.

  Tak czy owak – „pejsate moski” wprawdzie bardzo bojazliwe i tchorzliwe, ale jak chodzilo o to, zeby wylapywac szpiegow i dywersantow, zeby dac sobie rade z naziolami rodzimego chowu – to Marynarka Wojenna Stanow Zjednoczonych bardzo chetnie zwrocila sie do Lansky’ego o pomoc.

 235. No i zgodnie z rurytańskim przysłowiem, że „żaden dobry uczynek nie pozostanie bez kary”, Izrael wydalił Lansky’ego nie dając mu paszportu. No ale Lansky dysponował tylko setkami milionów a „Roma” miliardami. To jednak różnica.

 236. Pakt z Ameryka to gwarancja i rekojmia nienaruszalnosci granic. Ameryka nigdy sojusznika nie zostawi w biedzie. A juz obecnosc amerykanskich wojsk – do gwarancja podwojna,

  Aczkolwiek w Wienamie Poludniowym bylo calkiem sporo amerykanskiego wojska, ale jak sie zrobilo goraco, to Amerykanie sie ewakuowali. Zabitych pochowali, rannych po wiekszej czesci pozabierali – ale jakos nie zamierzali o Wietnam ruszac na trzecia swiatowa. A bylo ich tam calkiem sporo.

  No i w Kambodzy bylo calkiem sporo amerykanskiego wojska, ale jak sie zrobilo goraco, to Amerykanie sie ewakuowali. Zabitych pochowali, rannych po wiekszej czesci pozabierali – ale jakos nie zamierzali o Kambodze ruszac na trzecia swiatowa.

  No i w Laosie bylo calkiem sporo amerykanskiego wojska, .. itd.

  Poza tym amerykanie nigdy by nie zdradzili sojusznika. No chyba zeby sie to im oplacalo. Znaczy per saldo. Niezlomny sojusz z nacjonalistycznymi Chinami Czang-Kai-Szeka byl – i sie zmyl. Tajwan dostal kopa z RB. Jesli jeszcze istnieje, to tylko dlatego, ze mial i ma nadalwlasny potencjal obronny.

  No ale to oczywiscie zupelnie co innego…

 237. @legat

  „Izrael wydalił Lansky’ego nie dając mu paszportu”

  … a Lansky sie zapewne strasznie przejal. W Ameryce to jest tak dziwnie i niezwykle, ze nie mozna nikogo wpitolic do pierdla, jak mu sie nie udowodni, ze naruszyl prawo. No i dlatego wlasnie Lansky zostal oczyszczony ze wszystkich zarzutow. W tej durnej Ameryce to nawet nie wiedza, co to takiego Areszt Wydobywczy.

 238. Bar (21:37)

  Hasło dnia: „budujemy mosty dla pana starosty” (to też znam z PRL).

  Każda dyskusja polska o gospodarce potyka się o hasła-masła, np. „neoliberalizm”. Wyobraź sobie, że w Kanadzie w dyskusji politycznej, często zażartej ono nie pada, w każdym razie nie słyszałem go od wielu lat. A Polsce ciągle się nim dyskutanci posługują w dowolnych sytuacjach. Czasem się pytam, jak jestem blisko takiej dyskusji, co ten „neoliberalizm” znaczy, nie historycznie, tylko praktycznie tu i teraz. I wyobraź sobie – nie dostałem jeszcze odpowiedzi. A jest on używane wtedy, gdy komuś cudzy argument się nie spodobał, to ona/on na to – pomidor, pardon, neoliberalizm. I dyskusja upada.

  Powiedz mi, co do odbiorców trafia w dyskusji o tym, że inwestycje w Polsce są ciągle na zbyt niskim poziomie, bo ludność nie oszczędza tylko konsumuje w skali makro i temu sprzyja polityka obecnego rządu. No jak to zilustrować? Przecież argumenty o doświadczeniach fiaska polityki pseudokeynesowskiej do nikogo nie trafiają, są w rażącej sprzeczności z intuicją jaką nabyli w swoim życiu, o sloganach z minionej nauki paraekonomicznej szkoda wspominać. Przykłady Grecji czy Włoch też nie trafiają, bo kto w Polsce śledził rozwój tamtejszego państwa nibysocjalnego i antyrozwojowego w ostatnich dekadach? Jednostki, w najlepszym wypadku. Ale przykład z epoki Gierka, kiedy Polkom i Polakom pozwolono konsumować ponad stan ich gospodarki i jej możliwości eksportowych może jednak coś im przypomni, tym starszym?

  Podzielam twoje frustracje z polskiej sceny, ale powtarzam, tacy politycy jaki „suweren”, taka gatka tych pierwszych, jaka percepcja tych drugich. Ale to może pochodzić z doktryny „neoliberalnej”, więc się nie przejmuj.

 239. No i masz rację, nie wiedzą co to areszt wydobywczy i dlatego ze wstydu w filmie go ukatrupili jako Hymen’a Roth’a, żeby to nie wyszło na jaw. Mayer pogratulował podobno tej roli Lee Strasbergowi.

 240. Kolejny goooooool!!!

  „Kaczyński ma się świetnie. Kolanko go boli, ale niech się naród nie martwi. Partią kierować można i bez jednej nogi. Prezes odbywa spotkania, rozmawia przez telefon, rehabilituje się, za chwilkę, wciąż odkładaną, wróci do normalnej pracy.” – to dla PiSiarni wczorajszy przekaz dnia.

  http://wyborcza.pl/7,75968,23470525,kolano-kaczynskiego-pachnie-grubym-klamstwem.html

  „Byłoby to znakomite show – stan zdrowia prezesa interesuje Polaków. Nic prostszego niż poświęcić kwadrans, by dostarczyć jego zdjęcie jedzącego zwykłe, szpitalne jedzenie.” – skarży się red. Skarżyński na brak zdjęcia prezesa. Wydaje mi się, że z fazy kierowania rządem i państwem z „tylnego siedzenia” na Nowogrodzkiej przechodzimy w kierowanie z łóżka szpitalnego na Szaserów.

 241. Kolejny gooooool!!!!

  Polska koperta kurczy się, zgodnie z wcześniejszymi przeciekami z Komisji Europejskiej, o blisko 20 mld euro, do 64,4 mld euro w planowanej siedmiolatce 2021-27 (w stosunku do 83,9 mld euro w budżecie 2014-20). To kwoty wyrażone w cenach z 2018 r.

  http://wyborcza.pl/7,75399,23471642,chudy-budzet-dla-polski.html

 242. Gooooooool!

  Pierwsze skutki zakazu handlu w niedziele: prawie 3 mln mniej klientów w centrach handlowych. W sklepach z odzieżą obroty spadły o 7,4 proc., a w usługach rozrywkowych, kawiarniach i restauracjach – o blisko 20 proc.

  http://wyborcza.pl/7,155287,23466329,pierwsze-takie-badanie-w-sprawie-zakazu-handlu-w-niedziele.html

  Na Forum Ekonomicznego w Krynicy ówczesny wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki: „Można kupić chleb w sobotę, a nie w niedzielę. A buty w piątek”.

  Tymczasem mamy pierwsze realne dane prawie z całego rynku centrów handlowych w Polsce. Okazuje się, że optymizm autorów projektu ograniczenia handlu w niedziele, czyli „Solidarności” oraz rządu PiS, był przesadzony – dotychczasowi klienci niedzielni wcale nie robią teraz zakupów w galeriach w inne dnia tygodnia. Od 5 marca do 13 maja 2018 r. centra miały o 2,75 mln klientów mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r.

  Morawiecki mówi – POLAK POTRAFI (obkupić się w sobotę i poprzednie dni tygodnia), a tu podają „polskojęzyczne media”, że Polki nie dały rady.

 243. A teraz wiadomości sportowe. Piłka nożna: http://wyborcza.pl/7,75968,23471131,szydlo-znow-na-boisku.html

  Wygląda to jak powrót na boisko po kontuzji. Bo odkąd Szydło przestała być premierem, dotykają ją same nieszczęścia – ona sama nazywa to „grillowaniem Szydło”.

  Po tych wpadkach zniknęła z mediów. Jej silny głos zabrzmiał dopiero na łamach „Sieci”: „Mam naturę wojownika, nigdy się nie poddaję.

  Była u niego w szpitalu i rozmawiali prawie pięć godzin. – znaczy, Beata u prezesa. Z kwiatami? Nie pokazali tego bukietu róż. Prezes znów wypuści ją w uliczkę, czy crosem przerzuca grę na drugą stronę. Ale jak dokładnie, i jak ona to przyjmie, dopóki piłka w grze …

 244. A to już kronika towarzyska.
  http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23471658,brak-terminow-na-slub-u-biedronia-do-konca-kadencji-samorzadu.html

  – Wciągnęły mnie te śluby i bardzo cieszę się, że ludzie wybierają Słupsk na miejsce tak ważnej dla nich ceremonii – komentuje prezydent Biedroń.

  Nie ukrywa przy tym, że udzielając ślubów, sam marzy o swoim. – Tak po ludzku jest mi przykro, że ja nie mogę wziąć ślubu z moim partnerem.

  Gdyby był Irlandczykiem to by mógł, zdaje mi się.

 245. A ani jeszcze grają: GOOOL!

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23469983,dekomunizacja-w-warszawie-sad-uchyla-13-kolejnych-decyzji-wojewody.html

  Znów się przejdę w Aleję (Armii Ludowej) aby zażyć świeżego powietrza na Polu M.

 246. Czy gminy miały prawo naliczyć nawet czterokrotnie wyższy niż wcześniej podatek od elektrowni wiatrowych wprowadzony przez PiS? Na rozpatrzenie przez Naczelny Sąd Administracyjny czeka ponad 100 skarg kasacyjnych, za którymi kryją się setki milionów złotych.

  http://wyborcza.pl/7,155287,23470144,wyzsze-podatki-dla-wiatrakow-w-naczelnym-sadzie-administracyjnym.html

  To było słuszne pociągnięcie władzy PiSiarni. Po co obywatele mają wsiadać na koń, brać kopie i kruszyć je o te wiatraki, skoro można inaczej.

 247. wiesiek59; 15:36, dobry link zapodales.

  Od siebie dodam ze stan wojenny nie tylko zapewnil oddech dla wielu
  ale i uratowal zycie wielu styropianowcom.
  Dzisiaj z pewnoscia gryzli by ziemie zamiast warcholic.

 248. Radziu; 19:35, odpusc juz sobie tego Webera bo jeszcze w niego uwierze.

 249. teo

  Przyznam, że nie rozumiem skąd się wzięło to twoje przeczulenie na termin neoliberalizm. Pojęcie jest przecież zdefiniowane, obszernie i wnikliwie omówione oraz co najważniejsze przez specjalistów od doktryn uznane za „nurt w historii myśli ekonomicznej”. Czyli po prostu zostało pogrzebane i stało się przekleństwem studentów przygotowujących się do egzaminów z doktryn. To, że Kultura Liberalna czasem w jakiś epigonów neoliberalizmu łupnie w sumie nie zmienia faktu, że on się już wypalił, wyczerpał.
  Skoro więc zaliczono ów neliberalizm do historii to po co się z niego wywijać? To tak jakby współcześnie wywijać się np z bonapartyzmu.

  Co do reszty twego komentarza …. .
  Trzeba się pogodzić ze społecznymi a co za tym idzie politycznymi realiami. Nawiązałeś do PRL to i ja to zrobię.
  Red Passent polecił kiedyś ksiązkę „Modzelewski-Werblan. Polska Ludowa”. Mnie w niej zainteresował między innymi fragment o czerwcu 1956. Jak powiedział pytany przez Modzelewskiego o przyczyny rozruchów Werblan nomenklaturze nawet do głowy nie wpadło, że podwyższenie norm i opodatkowanie najlepiej zarabiających grup robotniczych je wywoła. Werbalan stwierdził, że nomenklatura była kompletnie zaskoczona tym wybuchem. Gdy się o nim dowiedzieli to długo nie mogli pojąć o co chodzi, bo te normy i podatki wprowadzili w najlepszej wierze i jak sądzili w jakimś abstrakcyjnie pojmowanym interesie robotników. Uznali, że owi robotnicy muszą pracować więcej i zarabiać mniej dla swego własnego dobra. Tak jakby ich uszczęsliwić chcieli tym wyzyskiem.

  Rozumiesz co ci chcę przekazać na tym dość uniwersalnym przykładzie.

 250. ozzy; 20:54.

  Wszystko sie zgadza,wielu takich ta patologiczno – zologiczna nienawisc do
  Rosji wyssalo z mlekiem matki ( kto nie katolik ten nie nasz ). Towarzysz
  Stalin dobrze o tym wiedzial i co do takich nigdy sie nie mylil.

  https://www.youtube.com/watch?v=9MfShCixafs

 251. Bar
  Zostało pogrzebane, ale jest wiecznie żywe? – czy dobrze rozumiem.
  Przyznaję, że jednym z celów mojego en-passentowania jest dowiedzieć się kiedyś, co to jest ten „neoliberalizm”, co ludzie przez to rozumieją, zapomnijmy o studentkach, które z jego powodu nie śpią po nocach, ale co ty rozumiesz przez „neoliberalizm”. I już byłem w ogródku, wydawać się mogło, a tu kicha, nie dowiem się. Znów jestem odsyłany nie wiadomo gdzie.

  Czy może chcesz powiedzieć, że pezetpeerowcy w Czerwcu to byli pierwsi neoliberałowie?

 252. norte:
  podobnie bylo w 1953, tez w czerwcu, w nrd, pisal na ten temat bertolt brecht:

  „Nach dem Aufstand des 17. Juni
  Ließ der Sekretär des Schriftstellerverbands
  In der Stalinallee Flugblätter verteilen
  Auf denen zu lesen war, daß das Volk
  Das Vertrauen der Regierung verscherzt habe
  Und es nur durch doppelte Arbeit
  Zurückerobern könne. Wäre es da
  Nicht doch einfacher, die Regierung
  Löste das Volk auf und
  Wählte ein anderes?”

 253. a dlaczego lodzka akademia filmowa tak spadla na koty, to nie wiem;

 254. „Czarę goryczy przelało przymknięcie oczu przez Amerykę na masakrę palestyńskich cywilów przez izraelskie wojsko w miniony poniedziałek”. Tak nazywają po imieniu mord państwa europejskie a w ślad za nimi felietoniści Polityki.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1749132,1,nato-w-kryzysie-zaufania-ratuj-sie-kto-moze.read
  Tylko na blogu spokój – sympatycy zbrodniarzy zacierają ręce, pozostali milczą – lepiej już być kłamcą, lizusem i ostatnią świnią niż być posądzonym o antysemityzm. Poprawność polityczna odebrała rozum i poczucie przyzwoitości.

 255. Nareszcie pracownicy delegowani z IV RP otrzymają wynagrodzenie jak miejscowi. Katolicy z IV RP głosowali przeciwko bo uznają płace co łaska pańska a nie unijną sprawiedliwość. Tak sobie myślę czy pracownik delegowany musi być parobkiem dla swojego pana katolika.

 256. @żabka konająca
  30 maja o godz. 5:17

  Ja ostatnio pisałam o tym u red Kowalczyka na blogu ateistów… ku dużemu niezadowoleniu @Basi.n, @Lewego i company

  Pozdrawiam

  Ps. z jakichś powodów chyba ze 20 razy moje wpisy tutaj nie przechodziły, więc postanowiłam na tamtym blogu się poprodukować.

 257. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  30 maja o godz. 5:33

  Czepiłeś się tych katolików jak rzep płota.
  Napewno dobrze będzie dla tych, którzy będą mieli pracę, ale podejrzewam, ze wielu ną tym straci. Konkurencyjność ich między innymi polegała na mniejszych zarobkach.
  Ale dla nich i tak to się opłacało, bo więcej mimo wszystko zarabiali niż w Polsce, gdzie te pieniądze wydawali.
  Przypuszczam, że z tego powodu zostaną zastąpieni przez innych.
  Macron rozpętał całą sprawę, żeby zniszczyć konkurencję cenową dla Francuzów.
  Dla Francuzów to dobrze. Jeśli chodzi o Polaków… nie jestem pewna. Przynajmniej dla większości może być problem.

 258. Dlaczego Polacy w Unii mają zarabiać jak Koreańczycy z Płn w Polsce czyli za miskę ryżu do roboty. Rolnicy domagają się dopłat jak w Unii mają Francuzi. A pracownicy to gorszy sort. Tak sobie myślę,że hipokryzja katolickich pracodawców i europosłów jest porażająca. Proletariusze delegowani łączcie się ! Dlaczego Solidarność milczy jak KK w czasie okupacji.

 259. dla przeciwników aborcji, antykoncepcji czyli zwolenników rodzenia, rodzenia i rodzenia
  https://kobieta.onet.pl/dziecko/niemowle/noworodek/unicef-milion-dzieci-rocznie-umiera-w-dniu-narodzin/x729xtc
  Nieszczęsne kobiety, nieszczęsne dzieci a szokujący jest fakt że można temu zapobiec – zarówno nadmiernemu przyrostowi naturalnemu czy śmierci głodowej. Dlaczego nie na naszej planecie?

 260. @404, dobrze że w wielu sprawach jesteśmy po tej samej stronie, szczególnie w niezgodzie na zło – łajdactwo, nikczemność, nieuczciwość. Nam nadzieję że będziesz mogła bez przeszkód komentować na tym blogu, zawsze to razniej. Pozdrawiam

 261. aha, wyznaję zasadę że nieporozumienia załatwiamy w obecności drugiej strony, czyli jeśli np.” @Lewy and company” którzy nie raz zaszli mi za skórę będą tu obecni i w jakiś sposób niegodny zaczną prowokować, wówczas ręka, noga, mózg na ścianie, czyli masakra.

 262. to jest dobre:
  @Jaś Fasola
  bali się że nowiczok znowu może się nie sprawdzić to zastrzelili.

 263. Tak mówi pokolenie pokolenia JPII, a ja tego słowa to nie znałam: „odjaniepawla”. Kościół katolicki milczał w tej sprawie chociaż o szkalowanie pamięci papieża chodzi; tak przynajmniej sądzą dziennikarze Onet pl.
  https://noizz.pl/lifestyle/co-dla-kosciola-oznaczaodjaniepawla/g8j5yvl
  i można do natręta blogowicza napisać – „odjaniepawlij się!”. Miażdżące.

  ja tu widzę że wszyscy śpią, nie będę odstawać od reszty.

 264. żabka konająca
  30 maja o godz. 6:34

  żabka konająca ostrzega, że wprowadzi sprawdzoną zasadę pradawną: oko za oko.

 265. SŁOWIANIN STANISŁAW
  30 maja o godz. 6:04

  SŁOWIANI STANISŁAW chwali marksistę komunistę kapitalistę Balcerowicza, cytuję:

  „pracownicy to lepszy sort. Tak sobie myślę, że szlachetność marksistowskiego reformatora jest cudowna. Proletariusze nie łączcie się!”.

 266. Znowu mój wpis nie przechodzi.
  Chiba na jakąś listę nielubianych wlazłam
  To jest próba neutralna, czyli beztreściowa
  Zobaczymy, czy się pojawi

 267. Ted’dy bear
  30 maja o godz. 0:38
  ozzy; 20:54.

  Ted’dy bear pisze, zacytować śmiało muszę:

  „Wielu takich tę szlachetno–ludzką miłość do Rosji wyssało z mlekiem matki (kto zaborca i okupant, ten nasz ). Towarzysz Stalin dobrze o tym wiedzial i co do takich nigdy sie nie mylił, hołubiąc ich w Katyniu albo w sanatoriach Syberii”.

 268. @zetus1
  29 maja o godz. 9:11
  Timothy Snyder:
  „Rule of Law, Separation of Powers, The Mueller Investigation
  ….”

  Świetnie wytłumaczone. Każdemu polecam wysłuchać tego krótkiego wykładu.

  A swoją drogą Trump bił w populistyczne bębny, zarzekając się, że nie dopuści nikogo do tego, żeby zamiast w Ameryce inwestował gdzie indziej, że takich narwanych, pazernych będzie surowo karał.
  Niedawno zarządził sankcje na róże firmy chińskie, jakoże Chiny wg niego strasznie okradają Amerykę.
  Nagle 13 maja zatweetował, że chińska potężna firma telekomunikacyjna ZTE (m.in. produkuje smartfony) strasznie ucierpiała i wielu chińczyków traci przez to pracę.
  A on, Trump z prezydentem Czi mocno zaczęli pracować nad uratowaniem tych miejsc pracy, czyli uratowaniem tej firmy ZTE i to szybko.
  Wszyscy byli zaskoczeni jego nagłą troską o miejsca pracy w Chinach.
  Niedługo potem okazało się, że chiński rząd dał 500 milionów pożyczkę na rządową firmę budowlaną, żeby zbudowała park rozrywkowy w Indonezji, w którym znajdować się mają Trumpa pola golfowe i Trumpa Hotele.
  To było wiadome już w poprzednim tygodniu. Było to wstrętne, chore, oczywista korupcja, itd…
  ale teraz jest jeszcze gorzej.
  Bo nie tylko Trump oznajmił, że zwalnia ZTE z sankcji, ale okazało się, że jeszcze przedtem zanim to wszystko się zadziało…. Iwanki Trump biznes dostał 5 nowych trademarks od rządu chiskiego
  Z tymi trademarks kompania Iwanki będzie mogła robić różne produkty w Chinach, co będzie opłacalne na wiele milionach dolarów.
  Chiński rozkład jazdy Trumpa
  * latami: Trump wykrzykiwał, że Chiny są złe, bardzo złe, że oszukują, wykorzystują Amerykę
  * Maj 7, 2018: Iwanka Trump dastaje 5 nowych chińskich trademarks
  * Maj 10, 2018: Chiny zgadzają się na 500milionową pożyczkę na z Trumpem związany indonezyjski projekt
  * Maj 13, 2018: Trump tweetuje wsparcie dla ZTE i dla ratowania chińskich miejsc pracy w tej firmie

  Najgorsze jest to, że nawet takie nawidziadło nie robi wrażenia na trumpiatych wyznawcach.
  Już się pojawiły głosy tłumaczace go, że Trump jest poprostu mądry, że umie wykorzystać system, że Clintonowa i jej fundacja, że to jest czepianie się go, że.., itd

  Z tego wszystkiego, ze nawet nie widać, żeby na Republikanach to robiło wrażenie, a zwłaszcza na Kongresie….. to wychodzi na to, że tylko WYBORY mogą uratować sytuację.
  Niestety, ale w tej sytuacji słowa, którymi kończy Timothy Snyder, o potencjajnym zawodzie z regulators…. mogą się okazać koszmarną rzeczywistością. że Trump zwolni Muellera i nic się w związku z tym nie stanie.

  Pozdrawiam

 269. Pan Wiesiek

  cd dyskusji o zaletach prawa do aborcji”

  „neospasmin
  29 maja o godz. 4:27

  Wszelkie normy są umowne, zmienne w czasie i regionie świata.
  Te wynikające z nakazów religijnych, również.
  Próba wprowadzenia nowej normy, odgórnie, bez jakiejkolwiek próby konsultacji z zainteresowanymi, rodzi opór.”

  Nikt nie wprowadza tu nowej normy: stosuje stara i powszechnie znana „nie zabijaj”
  Prosze jeszcze zwrocic uwage: normy ktore proponuje wynikaja z wazenia powszechnie (nie religijnie!) uznanych wartosci, to co pan proponuje (patrz nizej) to zbior apriorycznych przekonan. Moje lepsze czy panskie?

  „Pana pogląd na życie, jest pana prywatną sprawą.
  Tak samo zresztą jak mój.”

  Absolutnie: nie odbywa sie tu dyskusja sedziow TK debatujacych nad dopuszczalnoscia aborcji tylko rozmowa ludzi ktorzy w pojedynke wplyw na prawo stanowione maja nikly.

  „Nie uważam że płód ma większe prawa niż matka.”

  Uwaza pan zupelnie przeciwnie: plod w konfrontacji z matka nie ma zadnych praw. W tym prawa do zycia.

  „To jej wybór, co z nim zrobi, do momentu gdy tkwi w jej ciele.”

  To intersujacy poglad.Czy moglby go pan uzasadnic? Chocby to czemu odmawia pan najmnejszych praw ojcu? Chocby to czemu do momentu gdy dziecko/plod tkwi w ciele matki? Czy oznacza to ze prosba o skopanie powiedzmy w 8 miesiacu ciazy by wywolac poronienie wg pana jest oki?

  „Dziecko musi być chciane, kochane, inaczej nie ma przyszłości.”

  Tu juz pan pojechal: kresli pan dzieci adoptowane czy takie co w domu dziecka.
  Kresli pan sieroty.

  „Powoływanie do życia nieszczęśnika, skazywanie go na kalectwo, czy niechęć, długie lata cierpień, jest błędem.”

  Wie pan, kalectwo jest stanem absolutnie subiektywnym. Sam gdybym mial wybierac to wciaz wolalbym kalectwo od pozbawienia zycia przez osoby trzecie.
  Pisanie ze kalectwo jest cierpieniem tez wydaje mi sie naciagane: patrz chocby postaci publiczne: p.Ochojska czy cieszacy sie zyciem niczym norki ludzie z zespolem Downa.

  „Ideologia pro live jest tak samo szkodliwa jak każda inna.”

  Najbardziej szkodliwa jest dla dzieci/plodow, tak?

  „I wynika nie z przekonań, istnienia jakichś wartości, tylko interesu ekonomicznego zainteresowanych jej głoszeniem.”

  Przedstawiam panu strukture swego myslenia na ten temat: polega ona na swobodnym wazeniu praw: matki i dzecka/plodu.
  Po jednej stronie prawo do zycia, po drugiej „skomplikowanie planow zyciowych”.
  Dla mnie wybor miedzy tymi wartosciami jest dosc oczywisty.
  Pisanie ze nie wynika to z przekonan, uznawanych przeze mnie wartosci tylko interesu ekonomicznego uwazam za obrazliwe wobewc mnie.

  ml

 270. neospasmin
  30 maja o godz. 8:39

  Już pan napisał i rozpowszechnił petycję wzywającą do zakazu aborcji , zakazu związków homoseksualistów oraz ich przymusowego leczenia w Australii – panskiej nowej ojczyznie ?

  Kiedy na blogu Polityki relacja z panskiej działalności ?

 271. Ted’dy bear
  30 maja o godz. 0:25

  wiesiek59; 15:36, dobry link zapodales.

  Od siebie dodam ze stan wojenny nie tylko zapewnil oddech dla wielu
  ale i uratowal zycie wielu styropianowcom.
  Dzisiaj z pewnoscia gryzli by ziemie zamiast warcholic.”

  WARCHOLIĆ !!!????? A co to za wyrażenie ?

 272. Blackley
  30 maja o godz. 9:22
  Ted’dy bear
  30 maja o godz. 0:25

  Ted’;dy bear cudownie pisze, cytować nie żal:

  „Od siebie dodam ze stan wojenny nie tylko zapewnil oddech dla wielu
  ale i uratowal zycie wielu marksistom komunistom lewicowym z PZPR.
  Dzisiaj z pewnoscia gryzliby ziemie zamiast byc burżujami i kapitalistami krwiopijczymi.”

 273. żabka konająca
  30 maja o godz. 5:17
  Piszą, że Ameryką i w znacznym stopniu i światem rządzi mafia AngloZionist. Nie cofa sie przed najbardziej podłymi zbrodniami,. wojnami i ludobójstwem. Do realizacji tych celów Trump dobrał sobie zespół zdegenerowanych ludzi, wyzbytych wszelkich cech kultury i humanizmu. Jedynym ich celem jest podbój, wojna i wyzysk. O czym piszą samo Amerykanie:
  https://www.globalresearch.ca/who-rules-america-2/5608802
  Od początku istnienia Izrael wspierany jest przez USA ogromnymi sumami dolarów. Corocznie kilka lub kilkanaście miliardów dolarów. Informują, że większość tych sum Izrael przeznacza na finansowanie potężnego lobby żydowskiego w Waszyngtonie. To oni właściwie sprawują tam władzę.

 274. Ontario

  WARCHOŁ, WARCHOLSTWO, ostatnio takie słownictwo słyszałem w rezinowej telewizji w stanie wojennym od funkcjonariuszy tzw,, resortów,,
  Sporo wysokopartyjnych oraz wysokopostawionych w hierarchii partyjno-państwowej osobników ewakuowano się z z Polski w latach 70 i 80. W końcu członkowie kadry właścicieli prl widzieli Zachód na własne oczy , wysyłał tam dzieci na studia, doskonałe wiedzieli że nieprędko o ile wogole Polska dogoni Zachód. Więc sobie gładko na ten Zachód powyjezdzali. Uprzednio ludziom zabrali paszporty i Szczuli prl owska propagandę na ten zgniły Zachód i wygodnie sobie tam do dziś mieszkają. Charakteryzują się prezentowana tu na blogu Pana Passenta miłością do prl, uwielbieniem dla Rosji, nienawiścią do kapitalizmu i liberalizmu – mimo tego ze żyją w liberalnych i kapitalistycznych krajach.
  Z PiS im po drodze co łatwo zrozumieć bo pzpr i PiS właściwie się nie różnią.
  Ów gatunek dość licznie zasiedla blog Pana Passenta. Cytowany przez Pana osobnik to jego żenujący przedstawiciel, z tym ,że dodać należy ze być może nie spełnia wszystkich wymienionych warunków – może nie ma dzieci, może nie studiowała , może nie był wysokim funkcjonariuszem a całkiem szeregowym , itd itp. Niemniej jednak WARCHOLSTWO daje do myślenia.

 275. Symetryczny,
  USA może wspierać kogo chce . Izrael może brać forsę od tego kto Izraelowi pasuje. W USA jest potężna diaspora żydowska więc wsparcie jest naturalne, nie uważa Pan ?
  Trump jest idiota, to rzecz bez dyskusji, wybrali go tacy samo ludzie jak w Polsce wybrali PiS. Kibicowalem H.Clinton no ale to nie ja wybieram prezydenta w USA.

  Każdy naród ma prawo do własnego państwa. Żydzi też . Pańska mantra ,, powstanie Izraela to był błąd,, brzmi jak z podręcznika propagandy dla kgb. Dla ruskow i Polska nie ma prawa istnieć , i Ukraina i Gruzja itd, itp. Nie wstyd Pani takich bzdur opowiadać ?

 276. blackley
  30 maja o godz. 10:30

  Tajemnica marksizmu: tępić kapitalizm, zarazem wielbiąc go?

 277. Panie i panowie
  Pochylacie się z troską nad światem ZŁYM. Piętnujecie łajdactwa, nikczemności, nieuczciwości itd. Tak trzeba i całkowicie się z Wami zgadzam.
  Wydaje mi się jednak, że zbyt mało uwagi poświęcacie temu, co – przynajmniej dla Polaków mieszkających w kraju – staje się coraz większym i wstydliwym problemem. Chodzi mi o to, w jakim kierunku zmierzamy. Śmiem twierdzić, że dryfujemy w stronę nacjonalizmu, pogardy dla innych, ksenofobii. Z agresją słowną, i nie tylko, spotykają się na ulicach, w środkach komunikacji i w ogóle w tzw. przestrzeni publicznej już nie tylko „ciapaci”, „asfalty” czy „banderowcy”, ale także np. Niemcy, do których troglodyci narodowcy wykrzykują „w Polsce mówi się po polsku”. Tylko w samej Warszawie coraz częściej atakowani są „inni”, a przecież stolica jest chyba najbardziej oswojona z cudzoziemcami, którzy tutaj mieszkają i pracują od lat.
  Coś niedobrego wisi w powietrzu, coś, na co ciche przyzwolenie daje obecna władza. Na ochranianym przez policje marszu wolności ONR wykrzykiwał nienawistne hasła, umieszczone również na banerach. Zamiast rozwiązać ten marsz, skupiono się na niezbyt licznej grupie protestujących, którym prokuratura przedstawiła zarzuty o zakłócanie legalnego marszu. Sprawa jest w toku.
  Tak u nas wygląda pisowska demokratura.
  Poniższy link dotyczy wczorajszego ataku prawdziwych Polaków na Niemców i Austriaka
  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,34905,23472197,kolejny-taki-atak-w-warszawie-napadli-na-niemcow-i-austriaka.html

 278. neospasmin
  30 maja o godz. 8:39

  W moim przekonaniu, płód nie jest dzieckiem, człowiekiem jest tylko potencjalnie.
  Czy użytecznym, to się dopiero okaże.

  Stosunkowo niedawno KK postawiła sprawę na ostrzu noża.
  Przed 50-100 laty, nie był taki dogmatyczny.
  Los podrzutków, dzieci z nieprawego łoża, biedaków, niespecjalnie interesował purpuratów.
  Skąd takie wzmożenie moralne, ofensywa ?
  Zainteresowanie płciowością, seksualnością?

  Inne kościoły chrześcijańskie mają znacznie zdrowsze podejście do problemu.

 279. teo

  „jednym z celów mojego en-passentowania jest dowiedzieć się kiedyś, co to jest ten „neoliberalizm”, co ludzie przez to rozumieją, zapomnijmy o studentkach, które z jego powodu nie śpią po nocach, ale co ty rozumiesz przez „neoliberalizm”. I już byłem w ogródku, wydawać się mogło, a tu kicha, nie dowiem się. Znów jestem odsyłany nie wiadomo gdzie.”

  Zaspokoisz ciekawość sięgając do licznych definicji – już nawet encyklopedycznych, głównie zachodnich. W tym krytycznych, bo przecież ta krytyka na którą się zżymasz z zachodu do kraju dotarła.

  Jak rozumiem chcesz mnie wciągnąć w dyskusję a właściwie w charakterystyczną dla blogu red Passenta debatę historyczno-ideowo-moralną typu „neoliberalizm samo dobro czy samo zło?” by przy tej okazji przekonywać mnie a przy okazji czytających komentarze blogiczów do jego licznych zalet. Ale moim zdaniem na tego typu debaty agitacyjne jest już za późno, bo jak ci nocą napisałem ta doktryna w sensie ideologicznym wyczerpała swe mozliwości, wypaliła się co znajduje dobitny wyraz nie tylko w uznaniu go przez specjalistów od idei za za nurt „historyczny” ale i np w samokrytyce, którą publicznie podejmują jego twórcy. Zauważ, że od kilku lat zachęcanie do ideii neoliberalnych („przypływy”, „łódki”, „skapywanie”, „darmowe obiady” …) ustąpiło miejsca dość jałowemu agitacyjnie straszeniu jego upadkiem – coraz bardziej kassandrycznym. Co zresztą jest zrozumiałe, bo owe „przypływy” itp nabrały w konfrontacji z rzeczywistością szyderczego kontekstu.
  Jak mawiano w PRL na który się powołujesz w przypadku neoliberalizmu „siłę argumentów zaczyna zastępować argument siły” (sekretarz KC PZPR d/s ideologii Orzechowski, 1981) co oznacza jego wejście w fazę realnie schyłkową. Piszę „realnie” bo jak zaznaczyłem wcześniej w sensie zachęty ideologicznej to już go nie ma.

  „Czy może chcesz powiedzieć, że pezetpeerowcy w Czerwcu to byli pierwsi neoliberałowie?””

  Nie. Piszę, że neoliberałowie zaczynają dzielić los komunistycznej nomenklatury co zresztą byk wsparł uniwersalnym przesłaniem wiersza Bertolda Brechta „Rozwiązanie” z 1953.

 280. wiesiek59
  Też nie rozumiem tego „wzmożenia”, którym kaka strzela sobie w stopy i kolana. I oby tak dalej.
  Pojmuję, ze nie chce utracić rządu dusz, choć już utracił i w zsekularyzowanj Europie „chronić Polskę” przed „cywilizacją śmierci”, czytaj – nie utracić swoich ogromnych przywilejów i pozycji rzekomego autorytetu, z którego pozostały już tylko wspomnienia.
  Kościelni oligarchowie przywykli do życia w luksusie (vide Sławoj-Głódź zwany Flaszką) i modelowej wprost hipokryzji, przywykli do pouczania maluczkich grzeszników, wzbudzają coraz więcej niesmaku i wyganiają w sensie dosłownym swoje owce z kościoła.
  Mega katolicka Irlandia pokazała im faka, pora na otrzeźwienie Polaków i pogonienie tej mafii, czyli wskazanie jej miejsca w szeregu.

 281. „Coś niedobrego wisi w powietrzu,”
  Czyby to byl nowoczesny neoliberalizm polski ? Czy nnp moze wisiec a jezeli moze to co sie stanie kiedy spadnie ? Jedna rodzina nie czyni wiosny ale potencjalna
  debata historyczno-ideowo-moralna w niej , powoduje gesia sko’rke juz teraz ( na Powazkach w ramach przygotowan juz odrywaja literki )

  „Ja wyprowadziłem się z tego PGR-u 21 lat temu, a moje dzieci nie mówią po polsku, ani nie mają nic wspólnego z ‚kultura’ lub mentalnością polska. W Polsce byłem na 1 dzień kilka lat temu z młodszym synem. Takiego prostactwa i chamstwa jak w Polsce, Joseph nie doświadczył nigdzie na świecie. Szczególnie widoczne było to w zachowaniu nielicznych, pozostałych członków rodziny, prostaków, którzy próbowali mi wmówić, że okrutnie skrzywdziłem dziecko, gdyż nie mówi po polsku. Widziałem także w ich oczach jakaś taka dzika wściekłość i chęć ‚przypeerdolenia mi’, gdy rozmawiałem z dziećmi w języku innym, niż j. polski. Tak, czy owak do Polski już nigdy nie przyjadę i zapewne podobnie postąpią moi synowie i ich przyszłe rodziny. Moim zdaniem Polskę należy włączyć w obszar Federacji Rosyjskiej, gdyż mentalnie, kulturowo i ekonomicznie te dwa kraje są sobie wzajemnie tożsame. Największym błędem było przyjęcie Polski i większości postsovieckich krajów do Unii Europejskiej i trzymam kciuki za naprawę tego błędu.”

 282. blackley
  30 maja o godz. 11:07
  Czary mary! Lub „Bujaj mnie Fela”……

 283. mag
  30 maja o godz. 11:44
  Rozumiem, że wszystko to co piszesz dotyczy Twojej Solidarności i jej sukcesów w tworzeniu państwa wstydu i zacofania.. PiS, PO i inna hołota to przecież emanacja tej zgubnej idei tworzonej przez siajej i Sorosa.

 284. olborski
  30 maja o godz. 13:15

  olborski cytuje Polaka nienawidzącego Polaków znienawidzonego przez Polaków. Nie oskarża swoich przodków, swojej rodziny, swoich kolegów i siebie samego o to, że tworzyli polska mentalność. Jako typowy Polak życzy Polakom wszystkiego najgorszego i podziwia obcych.

 285. Ontario 11.40

  Marks żył z forsy ,która mu przysłał niejaki Engels , kapitalistów z Manchesteru. Co to był Manchester w 19 wieku, jak wyglądały fabryki , co tam się działo Pan zapewne wie . Więc Marks obrzydzenia nie odczuwał jak chowal forsę od kapitalisty do kieszeni. To zresztą dość powszechne zjawisko. Morawiecki Mateusz napchawszy uprzednio kieszenie forsa od kapitalistów za min.udzielanie tzw kredytów frankowych zaczął opowiadać jaki to kapitalizm orazkredyty franków sa okropne. Na blogach Polityki jest osobnik żyjący z emerytury bankiera uzyskanej w RPA. Jest osobnik obrzucajacy dochodami kapitalizm Ale żyjący w kraju będącym matką i ojcem kapitalizmu, w Anglii.
  Sporo tu marksistow żyjących wygodnie w kapitalistycznych krajach. Nie rozumiem czemu nie chcą popraktykowac marksizmu na Kubie albo w Wenezueli. Ma Pan pomysł czemu tak się dzieje ?

 286. mag
  30 maja o godz. 13:05

  mag znowu wychwala ateistów za to, że dali klerowi ogromne przywileje i bogactwa (Komisja Majątkowa, Magdalenka).

 287. mag
  30 maja o godz. 11:44

  mag dzielnie opisuje, jak prawdziwi Europejczycy biją, mordują, przeklinają Polaków w UE…

 288. Symetryczny ,

  Panie poruczniku , uderzył się Pan w głowę ?

  No cóż , prawda jest taka że 45 lat pan i panu podobni tertoryzowali ten kraj przerabiajac Polaków na ,,homisovietikusa , ,

  To co się dzieje teraz to wasza sprawka. Wyhodowaliscie bandę roszczenioeych sierot po prl która teraz na PiS głosuje . Za prl było czy się stoi czy się leży 2 tyś się należy, wyborcy PiS chcą tego samego.

 289. @404
  30 maja o godz. 8:06
  W Polsce wiadomości o sytuacji w US docierają z opóźnieniem. Mam na myśli media – tylko TVN24BIŚ. Właściwie to nie spotykam się z ludźmi, którzy coś o Trumpie wiedzą. Chyba, że o tym, że przemówienie w Polsce im sie podobało 🙂 Niestety sytuacja jest „very precarious” i nie wiadomo, czy Stany nie staną sie następną tyranią. Izba i Senat własciwie współpracują z specjalistą od „fake news” bez obrzydzenia z bezkręgosłupowym speakerem włącznie. Liczę na „midterm elections”, ale to nic pewnego. Cieszę się, że jesteśmy mieszkańcami tej samej „info bubble” 🙂
  Jest na necie więcej pogadanek T. Snyder’a i wszystkie polecam. On bardzo dobrze mówi po polsku.

 290. Olborski 13,15

  To ze syn nie zna polskiego to źle. Tlumacz kongenitalny zawsze zarobi pieniądze.

  To ze ma Pan zidiociala rodzinę 1. Nie moja wina 2. Nic mnie nie obchodzi 3. W swoim otoczeniu takich osobników w zasadzie nie spotykam

 291. Symetryczny 13.34

  Żeby nie Solidarność , bylibyśmy do tej pory kolejna sowiecka republika, i mało kto na polskich ziemiach by mówił po polsku. Rusyfikacja szła wam sprawnie.
  Rozumiem że pański świat się zawalił , ale wasz świat to była nasza niewola. Zostało ok 30 % waszych sykofantow którym prl w zasadzie się podobał . Kaczyński chwalił Gierka – w końcu pisał pracę doktorską z marksizmu , Morawiecki chwali Pgr-u…….słucham dygnitarzy PiS to jak bym słyszał Pana , Panie poruczniku.

 292. blackley
  30 maja o godz. 13:40
  Panie blackley jakie cechy charakteryzuja Panska , zapewne kongenitalna Panu rodzine i dlaczego to jest dobrze dla mojej rodziny nawet nie bede probowal Panu tlumaczyc . Duch z Panem .

 293. Olborski,

  Skoro PAŃSKA rodzina zachowywała się w opisany przez Pana sposób w stosunku do Pana oraz Pańskiego Syna to zachowali się jak idioci, ludzie źle wychowani. Czemu ma Pan do mnie pretensję za to jak potraktowała Pana pańska rodzina ? I po co Pan miesza w swoje problemy moja rodzinę ? Proszę szukać powodów w pańskiej rodzinie, co Pana obchodzi moją ?

 294. olborski; 13;15.

  Odwiedz Rosje a zmienisz zdanie,Rosja to kulturalny narod nie to co Polska
  prawicowo – katolicka dzicz.
  Rosja juz Polski (bankruta ) nie potrzebuje niech zostanie tam gdzie jest
  czyli w czarnej dupie.

  https://www.facebook.com/The.Russian.Federation/videos/10156776129153539/

 295. @pitekantrop
  Jesli ja tu zagladam, to tylko ze wzgledu na Twoje komentarze. I coudn’t help laughing
  Ale doceniam rowniez naszego Wiesia56 kochanego. On Cie tu bezustannie inspiruje, gdyby nie on , to na kim bys cwiczyl, to on Cie ozywia, jest gleba na ktorej wykwitaja Twoje bujne, fascynujace wypowiedzi. Zreszta gleb jest tu wiecej, ale najzyzniejsza to z pewnoscia nasz Wiesio56 kochany.
  A propos
  Gdzie sie podzial pan Levar, czyzby mu szelki pekly, albo biale skarpetki wylazly z sandalow ?

 296. blackley
  To nie jest trudne ale jeszcze raz .
  Moja rodzina nie jest kongenitalna do Panskiej a tym samym zapewne do Pana i to jest dla niej dobrze . Ja Pana nie znam , moja rodzina tez nie i nie mam do pana pretensji o to , ze zamiast mowic po polsku uzywacie Panstwo slow ktorych znaczenia nie znacie albo znacie tylko ze slyszenia bo to zle , a to z kolei jest dobre dla mojej rodziny bo ona tego nie robi .
  Ja jestem duchem z nimi i to tez jest dobrze . Kapuje Pan , czy jeszcze nie ? (‚ kapuje’ , powinno juz byc zrozumiale dla wszystkich )

 297. Symetryczny
  Minęło kilkadziesiąt lat, a ty wciąż z o „mojej” Solidarności.
  A tak w ogóle twoja riposta jest nie na temat.

 298. Olborski

  Proszę Pana słowo użyłem poprawnie a pańska rodzina nic mnie obchodzi. Opisał Pan jak Pana potraktowano. Tak zachowują się idioci. Tyle.

  Nie ma nic bardziej nudnego i zenujacego jak zale emigrantów. Proszę tylko pamiętać ze pojechał Pan do kraju który rewolucję jaka przechodzi Polska dziś , Zachód przeszedł 50 lat temu. Pojechał Pan tam na gotowe, my tu musimy uzerac się i z kościołem i z homisovietikusem.

 299. Teddy coś tam ,

  Skoro Rosja to taki bogaty i kulturalny kraj to czemu tkwi Pan na zgniły zachodzie zamiast przeprowadzić siei skosztować tej kultury ?

  Z Polski się Pan wypisal . Proszę martwić się o swoją nową ojczyznę.

 300. Bar (12:57)

  chcesz mnie wciągnąć w dyskusję a właściwie w charakterystyczną dla blogu red Passenta debatę historyczno-ideowo-moralną typu „neoliberalizm samo dobro czy samo zło?” by przy tej okazji przekonywać mnie a przy okazji czytających komentarze blogiczów do jego licznych zalet.

  Oh, pardon! Muszę przyjąć na wstępie jakiejkolwiek dyskusji z tobą, że prace Miltona Friedmana – won z ekonomii na śmietnik, że tego co zapewne zaliczasz do „neoliberalizmu” nie wdrożono na stałę w Szwecji, Kanadzie, Nowej Zelandii, Chinach, oraz to że możesz zamknąć każdą wymianę stwierdzeniem, że wprowadzam „neoliberalną narrację”, albo agituję za wypranymi dogmatami ze śmietnika? Chyba żartujesz sobie.

  Napisz, co rozumiesz przez „neoliberalizm”, bo na razie rzucasz sloganami z taniej propagandy: „przypływy”, „łódki”, „skapywanie”, „darmowe obiady” i nie mogę się połapać o co chodzi. Może to dobre, a może złe, może mniej lub bardziej prawdziwe???

 301. Blackley
  29 maja o godz. 9:11

  jobrave
  29 maja o godz. 0:25

  »Proszę pana , dużo racji w tym co pan pisze. Tylko powstanie duzej ilości infrastruktury będącej właśnoscią niemiecką oraz scisłe związki z eu dają nam szansę że rusek się mocno zastanowi przed atakiem . Z tym że dodatkowo trochę wojska USA na naszym terytorium mocno zapały sowietów ostudzi .«

  No dobrze, ale ciekaw jestem skąd Panu wiadomo, że „rusek” zamierza zaatakować Polskę? Czyżby łaszczył się na polski węgiel, miedź, złoża gazu niełupkowego i łupkowego, wody termiczne, chciałby przejąć zagrażającą mu fabrykę w Radomiu produkującą śmiercionośne karabinki Grom, nieloty F-16, polskie czarnoziemy, rędziny, porty na Bałtyku i Wiśle, wprowadzić prawosławie w Polsce, zająć dogodną pozycję w celu zaatakowania zachodu i południa Europy?

  Pogląd, jakoby Rosja zamierzała nas napaść i to raczej w bliższej, niż dalszej perspektywie, jest szczególnie popularny w kręgach pisowskich i „okołopisowskich”, ale nie tylko, bo tego rodzaju poglądy krzewił w 2014 minister s. z. Radek Sikorski oraz premier Tusk, strasząc, że pierwszego września polskie dzieci znów – tak, jak to było 1939 roku – mogą nie pójść do szkoły, tym razem z powodu napaści rosyjskiej. Wyjaśnień ze strony rządowej, dlaczego miałoby się tak stać, nie było, ale po stronie pisowskiej i owszem. Powodem miało być to, że Rosja nas nie lubi, ponieważ 400 lat temu daliśmy im łupnia i zdobyliśmy Kreml, a 300 lat później roznieśliśmy ich nad Wisłą. Tak! To są powody, dla których Rosja chce nas napaść! Oczywiście nie mam żadnych wątpliwości, że są to wyjaśnienia przeznaczone dla gminu, bo żaden polityk, w tym również pisowski, no może poza Suskim, w to nie wierzy. Podsycanie antyrosyjskich resentymentów i eliminowanie anty-ukraińskich miało na celu stworzenie w Polsce przychylnej atmosfery dla amerykańskich działań na terenie Polski, stworzenie wrażenia, iż tylko ścisły sojusz z USA może uratować Polskę przez rosyjską inwazją. Przy czym: nie wydaje mi się, żeby USA zamierzało. gdzieś na dniach napaść Rosję, ale dobrze mieć przyczółek w miejscu, gdzie panuje bezkrytyczne uwielbienie dla Ameryki, niż np. na niepewnej Ukrainie, gdzie takowego nie ma. Polska się może kiedyś przydać do różnych rzeczy i to niekoniecznie korzystnych dla niej samej, może, za przyczyną właśnie Amerykanów, stać się państwem frontowym.
  Zawsze narzekaliśmy na to nieszczęsne położenie, biadoliliśmy, że jesteśmy państwem buforowym i zamiast korzystać z okazji, żeby to zmienić, robimy wszystko, by takim pozostać.

  » Niemiec dawał propozycję udziału w rurociągach z którymi teraz Polska walczy . Mozna było w interes wejść . Kto nie chciał ? pamięta pan ? «

  No pewnie, że pamiętam, a najbardziej sprawę z 2013 roku, kiedy rządziła PO, czyli tę z „Jamalem II” odnogą rurociągu dostarczającą gaz na Słowację i Węgry, z ominięciem Ukrainy. Polska domagała się, żeby rurociąg szedł przez Ukrainę, Rosja nie chciała, ponieważ obwiała się, że tak, jak z innych rurociągów, przebiegających przez teren Ukrainy (m.in. rurociąg „Przyjaźń”, paliwa będą kradzione. Nb. ten „piękny, honorowy i solidarnościowy” nijak przez Ukrainę nie został doceniony – embargo na wołowinę z Polski obowiązuje do dzisiaj, polski biznes ma tam nadal, najbardziej pod górkę ze wszystkich innych, a ponadto od dwóch lat zbrodniarzy z OUN-UPA oficjalnie uznaje się za bohaterów narodowych, przede wszystkim jednak Polska straciła możliwość zarobienia pokaźnej kasy. Aż dziw bierze, że nie rozebrano „Jamalu” i „Przyjaźni”, bo pojawiały się głosy, głównie pisowskie, że takie rury naruszają suwerenność Polski, że „Ruskie” jakieś podsłuchy w nich zamontowali. Nic dziwnego więc, że zaczęto Polskę omijać. Czyli: jak się nie obrócić, zawsze dupa z tyłu.
  Rzeczywiście, Niemcy i Rosjanie proponowali Polsce podłączenie się do Rurociągu Północnego, ale myśmy twardo nie podjęli żadnych rozmów, pokazaliśmy im z dumą środkowy palec. I do tej pory nic nam z tej dumy nie ubyło -będziemy dumnie sprowadzać norweski gaz droższy o ¼ od rosyjskiego i skroplony z USA (jeszcze nie wiadomo po jakiej cenie, bo PiS nie chce jej ujawnić, więc zapewne też droższy). Głupota, czy sabotaż? – pytał kiedyś klasyk. I ja też.

  »Te biznesy ze ” strategicznego położenia ” są mocno mgławicowe . podobnie jak rzekome interesy z Rosją , które jakoby Polska mogła zrobić . W tych dwóch przypadkach się z panem nie zgadzam , trzecim jest postulowana przez pana likwidacja armii . Natomiast najzupełniej się zgadzam , ze zwiazki polsko-niemieckie winny być jak najscislejsze.
  Ale tak jak w biznesie czyli inwestowaniu nie wolno ‚ wkładaćwszystkich jajek do jednego koszyka ” tak i tu – z Niemcami scisła współpraca ale amerykanska brygada na wschodzie Polski też .«

  Wie Pan, jakoś nikt nie narzeka na biznesy z Rosją, tylko Polska, zawsze nam w oczy wieje i tylko nam, wszystkim się opłaca, nam nie, wszędzie na tranzycie się zarabia, ale nie w Polsce, itd. itp.
  Z tymi jajkami i koszykiem bywa różnie, w tym przypadku należy postawić na coś, co jest korzystniejsze, pewniejsze związki z UE dają większą pewność, pod warunkiem, że będziemy działać aktywnie w tej materii. Co do brygady amerykańskiej – proszę nie żartować, jest stacjonowanie nie służy interesom Polski.
  Rozbroić się, a istniejące uzbrojenie sprzedać, a pieniądze przeznaczyć na badania naukowe, tworzenie nowoczesnego przemysłu, edukację itp. Nawet jeśli na uzbrojenie przeznaczymy 10 razy więcej kasy niż możemy, to i tak nie jesteśmy w stanie obronić naszego terytorium przed Rosją, gdyby ta rzeczywiście miała taki zamiar. Jeśli Putin będzie chciał załatwić Polskę, to zajrzy do wikipedii i stamtąd się dowie, gdzie są tajne polskie lotniska, „czołgowiska”,”rakietowiska, tajne porty marynarki wojennej, jednostki wojskowe, związki taktyczne, po czym naciśnie jakiś guziczek i to wszystko pójdzie w pizdu mater.

  »Po za tym należało by zacząć scigać i penalizowac wszelkie prosowieckie ruchy w Polsce , tak jak faszystowskie. Nie uważa Pan ?«

  Po pierwsze: Ruchy faszystowskie nie są Polsce ścigane, ba -nigdy nie było im tak dobrze, jak teraz, natomiast za czerwoną gwiazdę, sierp i młot można nawet trafić do kryminału. Poza tym, chyba myli Pan pro-sowieckość z pro-rosyjskością, a to jednak jest spora różnica.

 302. teo

  „prace Miltona Friedmana – won z ekonomii na śmietnik”

  Na jaki „śmietnik”? Teo, do kombatanckiego muzeum między listami więziennymi Frasyniuka z 1984 a odezwą „Front jedności o rząd odpowiedzialny przed scentralizowanymi radami robotniczymi.” z 1981.

  http://www.m-ws.pl/bibula_/bzfr.html

  Wiesz, zauważyłem, że ów neoliberalizm męczy nie tylko ciebie ale i też premiera Morawieckiego o ktorym sobie rozmawiamy. On też nie wiedzieć czemu nie stosuje tej nazwy i woli używać określenia „turboliberalizm”. Tak jakby mu ten neoliberalizm nie mógł przejść przez gardło. Chyba to poprawność polityczna uniemozliwia. A może nie chce kogoś urazić? Lub reaguje jak ten przysłowiowy ptak, który swego gniazda nie chce kalać.

 303. blackley
  30 maja o godz. 11:07

  Symetryczny,
  USA może wspierać kogo chce . Izrael może brać forsę od tego kto Izraelowi pasuje. W USA jest potężna diaspora żydowska więc wsparcie jest naturalne, nie uważa Pan ?
  Trump jest idiota, to rzecz bez dyskusji, wybrali go tacy samo ludzie jak w Polsce wybrali PiS. Kibicowalem H.Clinton no ale to nie ja wybieram prezydenta w USA.

  Każdy naród ma prawo do własnego państwa. Żydzi też . Pańska mantra ,, powstanie Izraela to był błąd,, brzmi jak z podręcznika propagandy dla kgb. Dla ruskow i Polska nie ma prawa istnieć , i Ukraina i Gruzja itd, itp. Nie wstyd Pani takich bzdur opowiadać ?
  ________________________________________________
  Ja się z tym zgadzam, jak najbardziej, ale po przeczytaniu Pańskiego wpisu, naszła mnie pewna refleksja, chodzi o tę „potężną diasporę żydowską” w USA. Nie kwestionuję tego, że jest ona potężna, ale warto dodać, że niezbyt imponująca liczebnie, a każdym razie nie tak, jak polska, żydowska liczy bowiem 6 mln z niewielkim okładem, a polska -10 mln. Wiadomo, że Polacy, nie tylko najszlachetniejszy i najbitniejszy naród pod słońcem, ale i najinteligentniejszy, najzaradniejszy, co zresztą wiemy z różnych kawałów (z cyklu: Polak, Rusek i Niemiec…), w których Polak zawsze daje radę przedstawicielom innych narodowości i dlatego ja się pytam, dlaczego 10 mln najinteligentniejszych na świecie ludzi dali się uprzedzić, wyprzedzić jakimś Żydom? Gdyby to jeszcze Żydzi przybyli do USA pierwsi, ale przecież emigrowali, mniej więcej, w tym samym czasie. Jak to się stało, że 10 mln ludzi nie ma żadnego wpływu na politykę USA nie ma żadnego wpływu, a sześć milionów ma? Tym bardziej, że myśmy wydali na świat papieża, Chrystus jest naszym królem, a królową matka jego. A Kościuszko, a Pułaski? O co tu chodzi?! I gdzie tu sprawiedliwość? Dlaczego nie Polacy, lecz Żydzi rządzą Stanami (światem)?

 304. Nic zatem dziwnego, że zmęczeni sytuacją gospodarczą i kryzysem imigracyjnym Włosi w ostatnich wyborach parlamentarnych oddali połowę głosów na Ligę Północną i Ruch Pięciu Gwiazd. Obie partie można określić mianem populistycznych, jednak z perspektywy świata finansów kluczowy jest ich eurosceptycyzm oraz niechęć do wspólnej waluty.

  W manifeście wyborczym Ligi znalazła się nawet propozycja wyemitowania przez państwo specjalnych papierów wartościowych, które mogłyby być wykorzystywane do płacenia podatków bądź też nabywania dóbr lub usług oferowanych przez państwo. Przykładem jest tutaj zakup paliwa na państwowej stacji paliw ENI. Zdaniem niektórych ta propozycja oznacza próbę wprowadzenia we Włoszech równoległej do Euro waluty.

  W efekcie, kiedy Liga oraz Ruch Pięciu Gwiazd usiadły do rozmów dotyczących utworzenia rządu, euro zaczęło znacząco tracić na wartości. Skład rządu został nawet ustalony, ale wtedy nadeszło kontruderzenie. Prezydent Sergio Mattarella zablokował przejęcie funkcji ministra finansów przez sceptycznego wobec euro Paolo Savone. Następnie powierzono sformowanie rządu technicznego Carlo Cottarelliemu, czyli ekonomiście, który 25 lat spędził w kontrolowanym przez USA Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Trwa zatem przepychanka, która pokazuje, że globaliści nie chcą wypuścić Włoch ze strefy euro.

  Warty podkreślenia jest fakt jak na te wszystkie wydarzenia reagują sami Włosi. Dziś światło dzienne ujrzał sondaż „Corierre della Sera”, który pokazuje 8-procentowy wzrost poparcia Ligi Północnej na przestrzeni zaledwie 2 miesięcy. Można zakładać, że obie eurosceptyczne partie będą teraz dążyć do rozpisania przedterminowych wyborów w których najprawdopodobniej zagłosuje na nich łącznie ok. 60% wyborców. To z kolei oznacza kolejne trudne chwile dla euro.

  Trzeba pamiętać, że w przypadku eskalacji problemów z Włochami, sytuacja będzie nieporównywalnie bardziej poważna niż w przypadku Grecji. Włoska gospodarka jest 10-krotnie większa od greckiej, natomiast całkowita wartość zadłużenia Włoch jest 7-krotnie większa. Ewentualne odpisy długów wydają się nie interesować elit finansowych, które zapewne wolałyby poprowadzić Włochy tym samym scenariuszem co Grecję – udzielając kolejnej pomocy finansowej i staczając gospodarkę na dno. W połączeniu z panoszącymi się po południu Włoch gangami imigrantów mogłoby to doprowadzić do wrzenia, którego efektem byłaby albo wojna domowa albo odłączenie się niektórych części Włoch. Ewentualnie jedno i drugie.
  https://independenttrader.pl/wlochy-zamiast-grecji-kolejny-kryzys-przybliza-koniec-euro.html
  ==============

  Zapowiada się interesujące lato we Włoszech, w Grecji coraz ciekawiej……..

 305. Polska może się znaleźdź pod wpływami Rosji nie tylko na skutek wojny i bezpośredniej inwazji militarnej Rosji , w które też w obecnym momencie historycznym nie wierze .Ten scenariusz może byc ale całkiem inny i w nim osamotniona Polska , która na własne życzenie wykolegowuje się z UE i pozbawiona jest sprzymierzeńców w Europie , może jak dojrzałe jabłuszko spaść w rozpostarty fartuszek Matki Rosji . W tym momencie na plan wychodzi amerykańska brygada , która według nauki PiSu obroni wtedy Polskę , ale chyba bardziej przed sobą samą , jak przed Rosją.

 306. jobrave:
  ” Nie kwestionuję tego, że jest ona potężna, ale warto dodać, że niezbyt imponująca liczebnie, a każdym razie nie tak, jak polska, żydowska liczy bowiem 6 mln z niewielkim okładem, a polska -10 mln”.
  Licze na twoj sens logiki w analizowaniu faktow.
  Kazde panstwo ma swoje lobby, zwlaszcza w Ameryce Polnocnej. Dlaczego Zydzi? Czy to wazne. Moze po prostu skonstatowac ten fakt, zamiast analizowac go doglebnie. Polska Polonia, te 10 mln to potomkowie polskiego chlopstwa bezrolnego, swoisty underclass, zabobonny, niewyksztalcony, politycznie niespojny. Ci drudzy sa o niebo lepiej wyksztalceni i zorganizowani.
  W Kanadzie w takiej uprzywilejowanej roli sa Ukraincy. Kanadyjczycy tacy przeczuleni na problem antysemityzmu i zbrodni wojennych jakos przelkneli bez problemu pigulke banderyzmu.
  To, ze sa silni, nie znaczy, ze zawsze maja racje.

 307. jobrave:
  Jeszcze o pomnikach bohaterow. Miasta amerykanskie sa obstawione pomnikami Polakow, zwlaszcza Kosciuszkami, ale nawet Polonusy nie bardzo znaja swoja historie. Ale jak wspomnisz Holokaust, zaraz reaguja. Jest to powtarzanie sloganow i stereotypow, ale zawsze. W szkolach i uniwersytetach funduje sie specjalne kursy o tradycji zydowskiej i niewiele na temat historii.

 308. blackley
  Jest gorzej niz myslalem . Nie bede radzil aby wrocil Pan do 13:15 bo chyba nic nie da .
  NO kapisz .
  Zmeczylem ( latwo sie mecze ) sie tym tlumaczeniem naszego na kongenitalny i odwrotnie . Rewolucja !? Jaka rewolucja .. a prawda jestem na gotowym , so I can give up .
  „my tu musimy uzerac się i z kościołem i z homisovietikusem.” My to Panska rodzina ?
  Poza kościołem i homo-es jest tam ktos jeszcze ?

 309. Historie jak z Bonda:
  http://www.bbc.com/news/world-europe-44307611
  Kilku blogowych rusofobow bedzie w pelni szczesliwych.

 310. jobrave
  A propos różnych diaspor żyjących w Ameryce piszesz:
  „Jak to się stało, że 10 mln ludzi (Polaków) nie ma żadnego wpływu na politykę USA, a sześć milionów (Żydów) ma? Tym bardziej, że myśmy wydali na świat papieża, Chrystus jest naszym królem, a królową matka jego. A Kościuszko, a Pułaski? O co tu chodzi?! I gdzie tu sprawiedliwość? Dlaczego nie Polacy, lecz Żydzi rządzą Stanami (światem)?”
  Obśmiałam się jak norka i naszła mnie taka oto refleksja.
  Katolicko-narodowa społeczność – wręcz nieporównywalnie bardziej liczna w Polsce niż garstka Polaków żydowskiego pochodzenia – uważa, że tak naprawdę wciąż Żydzi rządzą naszym krajem na zasadzie Żydo-komuny zbratanej z masonami.

 311. mag:
  „Katolicko-narodowa społeczność – wręcz nieporównywalnie bardziej liczna w Polsce niż garstka Polaków żydowskiego pochodzenia – uważa, że tak naprawdę wciąż Żydzi rządzą naszym krajem na zasadzie Żydo-komuny zbratanej z masonami.”
  Jedynym zdeklarowanym masonem to jest chyba prof. Hartman, czyz nie? 🙂

 312. PA2155
  Prof. Hartman, jeśli jest masonem, to „szapoba”.
  Polski katolik z upodobaniem wiesza na nich psy, nie wiedząc , że np. słynna Świątynia Opatrzności wybudowana wreszcie po 200 latach (taka to była Opatrzność, że albo zabory albo kolejne wojny) była projektem masonów i że do tej swoistej korporacji należeli ludzie, którzy odegrali duża rolę w odzyskaniu niepodległości w 1918, a także w budowaniu nowoczesnego, na tamtejszą miarę, państwa.

 313. blackley
  30 maja o godz. 15:32

  blacjkey pisze, a cytować aż miło:

  „my tu musimy uzerac się i z kościołem i z homisovietikusem, to dlatego kościół wsparliśmy 100 mld (Komisja majątkowa PZPR), nie licząc forsy na katechizację w szkołach; to dlatego rozp…iśmy PGR-y i fabryki, by homosovieticus – nie mając środków do życia – stał się jeszcze bardziej… rozszczeniowy”

 314. mag
  (…)
  Katolicko-narodowa społeczność – wręcz nieporównywalnie bardziej liczna w Polsce niż garstka Polaków żydowskiego pochodzenia – uważa, że tak naprawdę wciąż Żydzi rządzą naszym krajem na zasadzie Żydo-komuny zbratanej z masonami.30 maja o godz. 17:01
  _________________________________________________
  No, nie taka garstka – pan Neoaustralopitecus naliczył i ujawnił -na razie – 30 tys., prawdopodobnie to nie koniec liczenia i ujawniania. Co najciekawsze na listę ważnych Żydów trzęsących Polską, prowadzoną przez narodowców, trafiła już nawet sama Jego Wysokość, czyli Kaczysław ( Kalksztejn), którego wcześniej na tej liście nie było, więc można się spodziewać, że liczba „czystych Polaków” ulegnie dalszej redukcji. Niewykluczone, że kiedyś dojdzie, nawet do tego, że Żydów do demaskacji zabraknie i wówczas najprawdziwsi Polacy, zaczną tworzyć Żydów spośród siebie i może okazać się z czasem, że nawet Levar, Lider4 i Neo, to Żydzi 🙂

 315. Ted’dy bear
  30 maja o godz. 14:44

  Ted’dy bear pisze, a cytować koniecznie:

  „Rosja to kulturalny narod nie to co Polska prawicowo – katolicka dzicz, która dokonała rzezi w Czeczeni, Afganistanie i dziesiątki narodów trzyma pod butem”.

 316. jobrave
  30 maja o godz. 16:27
  W Niemczech bylo tylko 1% Żydów, a za to 15% lekarzy i 20%prawników. Przez tą niesprawiedliwość Hitler ich nie lubił.
  W tych Stanach co drugi adwokat,polityk, rezyser, dziennikarz, muzyk…to też pochodzenia żydowskiego. A nasza 10milionowa diaspora wydała przed 30 laty jednego senatora Musky (ponoć Marciszewski), a reszta to niebieskie kołnierzyki albo red necki. Niejednemu tam sie marzy pojawienie się jakiegoś amerykanskiego Adolfa, który by z tą niesprawiedliwością coś zrobił.

 317. Siłę lobby dość łatwo zweryfikować.
  Ilością dostępnych funduszy.
  Ile przeznacza na lobbowanie diaspora polska, żydowska, ukraińska- na przykład.

  Drugie kryterium, to ilu miliarderów i czynnych polityków identyfikuje się z jakąś mniejszością.

  Banalne?
  Ale realne……….

  Najbardziej wpływowym politykiem polskiego pochodzenia, 30 lecia był senator Rostenkowski.
  Polityków pochodzenia żydowskiego były i są setki.
  Więc wyniki lobbowania są z góry przewidywalne.

 318. mag;
  Mam swoj stosunek na temat zabaw w loze masonskie. Wspolczesnie to chyba dziecinada i zabawa w bal maskowy lub „niewidzialna reke”. Moze ciebie to podnieca. 🙂
  W Kanadzie i USA sa takie budynki prawie w kazdym miescie, w moim-przynajmniej 2. Troche walcza o materialne przetrwanie, jak Polish Hall; mozna je wynajac na cele weselne. 🙂
  Prof. Hartman jest natomiast na szczycie polskiego oddzialu B’nai Brith. Ma to organizacje lozy, ale jest raczej grupa lobbingowa przyjaciol Izraela.
  Taka role pelni przynajmniej w Kanadzie.

 319. Na czym polega wina Żydów ?
  Jacek Kuroń siedział w jednej celi razem z przedsiębiorczym Żydem-Polakiem. Kuroń dowiedział się, że ów Żyd już kilka razy był zamykany za to, że w jakiś dziwny sposób dorabiał sie milionów i za każdym razem był za kare wsadzany przez władze komunistyczne do paki.
  Kuroń go w końcu zapytał : Panie Bronku(może Pawle), po co pan robisz te miliony ? Nie móglbyś pan zając się czyms innym ? Wtedy nie siedziałbyś pan w pace ?
  – Co ja na to poradzę – panie Jacku – że ja tylko potrafię robić miliony ?
  Tak sie składa, że w Ameryce za robienie milionów nie wsadza się nikogo do paki.

 320. Bar ((16:15)

  Super. Wreszcie czegoś się dowiedziałem, gdzie trzymasz dzieła Friedmana. Między listami Frasyniuka a odezwą FJN. Ale brakuje ci Fromma i Frazesa.

  Konkurujesz na slogany z Morawieckim? Ogłoś, że on nic odkrywczego nie powiedział. Że turboliberalizm to wyższe stadium neoliberalizmu.

  No to pogadaliśmy … przy ujściu Nysy Kłodzkiej przybyło pół metra, w Kępie Polskiej bez zmian.

 321. Lewy
  30 maja o godz. 18:30

  Lewy pisze, zacytować ku przestrodze trzeba:

  „Tak sie składa, że w Polsce za robienie milionów wsadza się do paki, np Kulczyk, Solorz, Czarnecki, Starak, Miłka, Biernacki, Furman, Juroszka i setki, setki innych…”.

 322. @ntario
  Słusznie. To było za PRLu, a dziś mamy Amerykę

 323. zarowno rusofoby, jak i rusofile moga byc zadowolone, natomiast ja, jako stary kibic – nie;
  mma – soccer: 1:0;

 324. PA2155
  30 maja o godz. 16:40,
  Oczywiście wiem, że każde państwo ma gdzieś,jakieś swoje lobby, ale wiem też, że każde państwo ma gdzieś -polskie lobby, bo polskich lobbies po prostu nie ma. Czasem polonusy się „zewrą wespół”, kiedy wyda im się, że są obrażani, dyskryminowani lub, gdy chcą im jakiś pomnik zakosić, ale żeby wpływać na politykę? Co to, to nie!
  A propos pomnika, a ściślej słynnego upamiętnienia katyńskiego z Jersey i polskiego lobby w USA. Projekt budowy parku, w tym przeniesienie owego pomnika został ogłoszony i przedstawiony wszystkim do wglądu ponad rok temu. Czas dzielący ogłoszenie od ogłoszenia terminu realizcji, to cały rok i w tym czasie można było zgłaszać zastrzeżenia, negocjować itp., jednakowoż, w wyznaczonym okresie nie pojawił się tam nawet polski pies z kulawą nogą, dopiero po terminie zrobiło się wielkie „halo”.

  Co do wpływów żydowskiego lobby w USA, to oczywiście wiem, że ma to związek z poziomem wykształcenia. W Polsce było regułą niemal w każdej żydowskiej rodzinie, nawet, w najbiedniejszej i wielodzietnej, kształcenie przynajmniej jednego dziecka w intratnym i uniewrsalnym zawodzie -lekarza, inżyniera, prawnika lub rzemieślnika, czy nawet muzyka itp. czyli fachowca, który znajdzie pracę w każdym miejscu na ziemi, natomiast Polacy kształcili się głównie na analfabetów. To -wypadku Żydów -zaprocentowało, choć nie od razu, poza tym Polacy nie dośwadczali antypolonizmu, tak jak Żydzi antysemityzmu, więc jednak mieli trochę gorzej.
  Wspominasz o Ukraińcach w Kanadzie. To bardzo podobna sytuacja, jak w wypadku Żydów. Oni przyjęli podobną metodę, też kładli nacisk na wykształcenie. Na początku lat 90. natknąłem się na jakieś statystyki dotyczące mniejszości narodowych w Polsce, a dokładniej poziomu wykształcenia wśród nich. I co się okazało? Ano to, że mniejszość ukraińska stoi, pod tym względem najwyżej i tak np. wśród Polaków tylko trzech na 10. miało średnie wykształcenie, a wsród Ukraińców: siedem na 10. Wykształcenie wyższe: wśród Polaków: jedna osoba na 10, wśród Ukraińców -trzy na dziesięć. Później, ze względów zawodowych wszedłem mocniej w środowisko ukraińskiej mniejszości i stwierdziłem, że nie tylko są lepiej wykształceni, nie tylko mówią po polsku, lepiej niż niejeden polski inteligent, ale są bardziej cywilizowani, mają schludniej w domach- czy to na wsi, czy w mieście i więcej książek itd.

 325. teo

  „odezwą FJN”

  Nie doczytałeś. To była odezwa formacji „Walka klasowa”

 326. co do ostatnich katastrof lotniczych:
  wiekszosc z nich byla do unikniecia; zawiodla przede wszystkim – logistyka;

 327. czasami zabrakło tylko benzyny (sic!);

 328. jobrave:
  Widze roznice w poziomie wyksztalcenia miedzy roznymi falami polskiej emigracji. Te pierwsze- to byla emigracja chlopska z najnizej rozwinietych regionow Polski. Ci ludzie byli czesto robotnikami sezonowymi; nie znali oni dobrze ani angielskiego. Wiekszosc z nich pokutuje w polskich gettach parafialnych.
  Ja pochodze z najswiezszej fali emigracji. Znam wielu Polakow, ktorzy zrobili kariery w Kanadzie i USA. Sa wyksztalceni i dynamiczni. Wiem, ze jest niemozliwe odrobienia wieloletniej spuscizny katolicko-patriotycznej.
  Z perspektywy emigranta mam alergie na te grupy lobbingowe. Demokracja to rownosc szans, niezaleznie od religii, koloru skory i przynaleznosci etnicznej. W Kanadzie, moze w USA mniej, te zazylosci etniczne graja role w zyciu. To czasami mniejsza szansa dostania lepszej pracy, awansu, etc. Przyzwoite zycie to dochody na okreslonym poziomie. Dlatego, mam alergie na te wszystkie lobbingi i podsmiewajki.

 329. coraz wiecej szumu, coraz mniej rozumu;

 330. Bar Norte:
  Rozmowy z teo to cos, co jest zgodne z haslem „because I said so”. 🙂

 331. byk:
  „coraz wiecej szumu, coraz mniej rozumu;”
  Bierzemy byka za rogi, albo przynajmniej staramy sie to robic.

 332. teo

  Wracając do wspomnianego „turboliberalizmu” premiera Morawieckiego.

  Być może to lapsus językowy po lekturze ksiązki Andrzeja Szahaja „Neoliberalizm. Turbokapitalizm. Kryzys”, która się ukazała w ubiegłym roku – popularyzowanej zresztą przez Politykę

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1745396,1,liberalowie-przestali-bronic-wolnosci-czwartek-u-ekonomistow-z-prof-andrzejem-szahajem.read

  Wiesz, premier stara się być na bieżąco … . Trendy, jak to ostatnio ujmują.

 333. PA2155
  To że piszę coś o masonerii jako swoistej korporacji o niewątpliwie sporych zasługach dla społeczności, w jakich żyją, nie oznacza, że się tym rajcuję, czy ulegam fascynacji.
  Wiedza na temat wolnomularstwa jest w Polsce tak znikoma i opierająca się na mitach, stereotypach itd., że trudno poważnie o tym rozmawiać.
  Ciekawa jestem, czy potrafiłbyś, tak z marszu, odpowiedzieć choćby na pytanie, co to jest masoneria, na czym polega jej działalność i dlaczego jest tak sekowana przez kaka?

 334. ozzy, szekspir to w danii, a tam rzadzi gogol, bulgakow;

 335. mag:
  „Wiedza na temat wolnomularstwa jest w Polsce tak znikoma i opierająca się na mitach, stereotypach itd., że trudno poważnie o tym rozmawiać.
  Ciekawa jestem, czy potrafiłbyś, tak z marszu, odpowiedzieć choćby na pytanie, co to jest masoneria, na czym polega jej działalność i dlaczego jest tak sekowana przez kaka?”
  Jest kilka ksiazek po polsku o historii masonerii (nie Michalkiewicz, bo to propaganda): L. Chajn, L. Hass oraz cale polki w jezyku angielskim. Od templariuszy i sw. Graala, poprzez G. Washingtona i wielu innych.
  Tony mitow i apokryfow. Moze to bylo fajne w XVIII lub XIX w., ci karbonariusze i inni, ale najwazniejszy zarzut w stosunku do masonerii to, ze jest nieformalne lobby, wplywajace zakulisowo na bieg wydarzen politycznych.
  Dlaczego KK nie lubi masonerii? Nie wiem. Moze dlatego, moge spekulowac, ze odwoluje sie do wyzszego autorytetu, czci go, a KK chce miec w tej sprawie monopol. W tej sprawie autorytetem jest Michalkiewicz, ale, szczerze, nie znam jego prac. 🙂

 336. mag:
  Pierwsza loza masonska tzw. rytu szkockiego powstala w 1717 r. (jezeli dobrze pamietam) w Londynie. Na poczatku byla rodzajem zabawy salonowej. Do lozy masonskiej nalezal m.in. Stanislaw August Poniatowski, oczywiscie jako brat nizszej rangi. Reszte przeczytaj u Hassa, o polskich farmazonach.

 337. PA2155
  30 maja o godz. 19:39

  Zakulisowe sterowanie biegiem wydarzeń, wpływy polityczne, to konkurencyjny dla KK system.
  Monopol jest z punktu widzenia każdej organizacji lepszy, skuteczniejszy.
  Masoneria nie była związana z kościołem, więc była zwalczana.
  Nie toleruje się innych ośrodków myśli, wpływów, bo zagraża to interesom.

  Ta sama zasada tyczy komunikatorów społecznościowych, systemów operacyjnych, finansowych, politycznych, organizacji społeczeństw, religii.
  By zachować dominację trzeba zwalczać konkurencję wszelkimi metodami.
  To pozwala zachować wpływy zarówno polityczne jak i ekonomiczne.
  Reguła ponadczasowa, uniwersalna w każdym wypadku.

 338. PA2155
  30 maja o godz. 19:12

  PA255 pisze, cytować to nakaz:

  „Wiem, ze jest niemozliwe odrobienia wieloletniej spuscizny robotniczo-chłopskiej z dyktatury proletariatu”.

 339. Swoje rytuały przejścia i uczestnictwa mają mafia, gangi, religie, partie polityczne, organizacje społeczne, itp.
  Wszędzie chodzi o to samo- hierarchię, władzę, kasę.

  Bez względu na nazwę, sposób organizowania się i cele jest ten sam, ogólnoludzki schemat zachowań.
  Dokładnie taki sam mają kury, wilki, małpy, konie, bydło.
  Mu jako ssaki zbytnio od niego nie odbiegamy- wbrew pozorom i własnym mniemaniom o naszym gatunku.

 340. Ozzy,
  baba-riba bzzzzzzzzzybzzzzy, zrobili Cię w jajo?

 341. Lewy
  30 maja o godz. 18:56

  Lewy nie pisze, więc nie zacytuję, że najbogatsi polscy współcześni milionerzy krwiopijcy kapitalistyczni to dawni komunistyczni marksiści lewicowi.

 342. Panie Blackey.

  W ramach luzów czasowych, proponuję rzucenie okiem na lecący właśnie na „Kulturze” film.
  Okupacja brytyjska Irlandii była znacznie okrutniejsza niż rosyjska Polski…….

 343. @jobrave

  „W Polsce było regułą niemal w każdej żydowskiej rodzinie, nawet, w najbiedniejszej i wielodzietnej, kształcenie przynajmniej jednego dziecka w intratnym i uniewrsalnym zawodzie -lekarza, inżyniera, prawnika lub rzemieślnika, czy nawet muzyka itp. czyli fachowca, który znajdzie pracę w każdym miejscu na ziemi,”

  Obawiam sie, ze bylo jeszcze gorzej. Jaka perfidia odznaczala sie ta moja nacja – postaram sie opisac ponizej.

  Po pierwsze – czesto starano sie aby mlodzi ludzie, poza takim czy innym zawodem akademickim, posiedli jeszcze jeden zawod, niejako rezerwowy. Zawsze liczono sie z tym, ze na mocy takiego czy innego edyktu lekarz, dentysta czy adwokat nie bedzie mogl wykonywac swojego zawodu, bo nastapi urzedowy zakaz. W zwiazku z tym przeszly lekarz nierzadko umial dodatkowo pieknie rysowac czy tez robic parasole. A przyszla dentystka nierzadko umiala robic znakomite swetry na maszynie dziewiarskiej.

  Po drugie – wybor zawodow tez nie byl przypadkowy tylko wynikal z tej samej antygojowskiej perfidii. Jesli na mocy edyktu czy za sprawa pogromu trzeba wszystko zostawic i uciekac (no chyba, ze walizeczke pozwola zabrac) – to pianista, skrzypek, parasolnik, kusnierz, radiotechnik, chemik – raczej sobie nienajgorzej poradza na obcej ziemi. Nuty sa takie same za kazda kolejna granica, podobnie jak wzory chemiczne. Wbijano od malego do kedzierzawych glowek: „Na to, co masz w glowie – cla ci nie naloza”.

  Jeszcze gorzej i bardziej perfidnie maja sie sprawy tam, gdzie zadna wladza zwierzchnia nie moze moze „pejsatym moskom” nakazac, zeby spakowali walizki i sie wynosili. W pierwszych latach istnienia Izra.. sorki, Nielegalnie Istniejacego, Zbrodniczego, Syjonistycznego TWoru (tak chyba bedzie ok?) tamtejsze wladze inwestowaly w zakup urzadzen do szlifowania diamentow, na spora skale. Przyczyn bylo kilka. Szlifierze diamentow, ktorzy sie jakos wyreklamowali od gazu i pieca dobrze znali swoje rzemioslo. Warsztat szlifierza diamentow to urzadzenia raczej nieduze, tysiace miejsc pracy latwiej stworzyc w taki sposob niz dajmy na to stawiajac kombinat hutniczy. Mistrz w swoim zawodzie bez trudu wyksztalci innych. Zysk jest pokazny i oczywisty – inna cene osiaga surowy diament a inna pieknie oszlifowany brylant.

  W efekcie te wredne syjonisty niechrzczone (ze tez kary na nich nie ma) importuja za pare duzych baniek rocznie surowe kamienie i eksportuja za grubo, ale to grubo wyzsza cene diamenty oszlifowane. Najwieksze na swiecie centrum handlu diamentami miesci sie w Ramat Gan:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Diamond_Exchange_District

  Zaznaczyc wypada, ze szlify, placzczyzny tudziez wspolczynniki refrakcji zostaly zrabowane „palestynskim dzieciom”, kobietom tudziez sedziwym starcom. Gdyby zas Sily Pokoju i Postepu opanowaly Ramat Gan z przyleglosciami, to oblowilyby sie tak, jak nigdy w historii. Zlote Zniwa to bylby w porownaniu maly pikus.

  Tyle, ze Sily Pokoju i Postepu maja ciut pod gorke…

 344. @Wiesiek59

  „Mu jako ssaki zbytnio od niego nie odbiegamy- wbrew pozorom i własnym mniemaniom o naszym gatunku.”

  … chwali sie niejako na wyrost.

  Madry narod rosyjski zawsze swoje wiedzial: „Wesz nie czlowiek, wszystkiej krwi nie wypije”.

 345. Obrazek z przeszłosci
  Kiedy król Edward III zamierzał wywołać wojnę stuletnia (oczywiście nie wiedział, że będzie trwać 100 lat) zwrocił się do Żydów o pożyczkę. Bo tak sie złożyło, że ci Zydzi , ktorzy mieszkali tam dopiero od niedawna, juz zgromadzili kapitał. Propozycja króla byla nie do odrzucenia. Żydzi mieli nadzieje, że nawet jesli Edward nie odda im pieniędzy, to może udzieli im jakichś koncesji i oni sami te pożyczone pieniądze odzyskają. Ale kiedy juz król uzyskał to, o co prosił, to sobie przypomniał, że przodkowie tych Żydów zamordowali Zbawiciela. Strasznie go to wkurzyło, więc kazał tych łotrów przepędzić.

 346. @wiesiek 20:04
  „… Możesz myśleć, że istnieje milion powodów, dla których ktoś popełniłby morderstwo, ale są tylko trzy możliwości.
  Przynajmniej jeden z tych trzech motywów jest siłą napędową każdego morderstwa, kradzieży, włamania i rabunku. W rzeczywistości te trzy motywy leżą u podstaw każdego możliwego przestępstwa lub złego postępowania.
  Ludzkie złe zachowanie jest motywowane przez: chciwość finansową, seksualną lub relacyjną – pożądanie i dążenie do władzy…”
  Ten tekst przeczytałam ostatnio, niestety nie zapisałam autora.

 347. @Lewy

  ” Strasznie go to wkurzyło, więc kazał tych łotrów przepędzić.”

  I tu jest pies pogrzebany.

  W dzisiejszych czasach „przepedzic” juz nie tak latwo, no bo dokad? Na pustynie czu „do morza”?

  A wredne synonisty (ze tez kary na nich nie ma) juz sie zblizaja do siemiu milionow. Chyba nic dziwnego ze na widok takiej Zbrodniczej Prowokacji u kazdego sympatyka Sil Pokoju i Postepu scyzoryk sie w kieszeni otwiera.

  A juz Mark Twain przestrzegal:

  „Commenting on the recently held first World Zionist Congress in Basel, Twain noted that Theodor Herzl had enunciated a plan to „gather the Jews of the world together in Palestine, with a government of their own – under the suzerainty of the Sultan, I suppose.”

  I am not the Sultan, and I am not objecting; but if that concentration of the cunningest brains in the world are going to be made into a free country (bar Scotland), I think it would be politic to stop it. It will not be well to let that race find out its strength. If the horses knew theirs, we should not ride anymore.”

 348. @ żabka konająca 30 maja o godz. 6:55
  a to był kamuflaż o jejku! ale co chciano zamaskować?
  https://www.yahoo.com/gma/russian-opposition-journalist-shot-dead-home-kiev-kremlin-115704233–abc-news-topstories.html?soc_trk=gcm&soc_src=d9780ae9-562b-3ef5-9d83-c17f2088b031&.tsrc=notification-brknews

 349. „Na to, co masz w glowie – cla ci nie naloza”.
  „Tyle, ze Sily Pokoju i Postepu maja ciut pod gorke…”
  Godne zapamiętania. Tak jak napisałam wcześniej my o Pokoju a wy cały czas o wojnie i konfrontacji. Mimo całej mądrości jesteście prymitywni, barbarzyńscy.
  Powiastki o bogactwie mnie osobiście śmieszą, bo ile człowiek śmiertelny potrzebuje do życia za życia?

 350. Żabko Konająca,
  otruto Skripalów nowiczokiem i żyją, zabito Babczenkę strzałami w plecy a on żyje. Angole i nie tylko oburzeni i jedną i drugą zbrodnią „Ruskich”.

 351. @zabka konajaca

  „my o Pokoju ”

  Was jest raz, Piekny Umysle.

  ” jesteście prymitywni, barbarzyńscy.”

  Az ciebie szkoda, Piekny Umysle. I taki szlachetny narod, Chrystus Narodow – utrzymuje ze zlymi, niedobrymi, proymitywnymi i barbarzynskimi syjonistami stosunki dyplomatyczne i handlowe? Toz z tego powodu wszystkie aniolki w niebie placza!

  „Powiastki o bogactwie mnie osobiście śmieszą, bo ile człowiek śmiertelny potrzebuje do życia za życia?”

  Chyba calkiem sporo, bo okazuje sie, ze jesli twoj piekny kraj podlapie w Brukseli zaledwie szescdziesiat miliardow eurosow to bedzie straszna krzywda i Zbrodniczy Antypolonizm.

 352. I jak się tu się dziwić, że polscy chłopi Hameryki nie zawojowali.

  SATYRA NA LENIWYCH CHŁOPÓW

  Chytrze bydlą z pany kmiecie,

  Wiele się w jich siercu plecie.

  Gdy dzień panu robić mają,

  Częstokroć odpoczywają,

  A robią silne obłudnie:

  Jedwo wynidą pod południe,

  A na drodze postawają,

  Rzekomo pługi oprawiają;

  Żelazną wić doma złoży,

  A drzewianą na pług włoży;

  Wprzągają chory dobytek,

  Chcąc zlechmanić ten dzień wszytek:

  Bo umyślnie na to godzi,

  Iż się panu źle urodzi.

  Gdy pan przydzie, dobrze orze –

  Gdy odydzie, jako gorze;

  Stoji na roli, w lemiesz klekce:

  Rzekomoć mu pług orać nie chce;

  Namysłem potraci kliny,

  Bieży do chrosta po jiny;

  Szedw do chrosta za krzem leży,

  Nierychło zasię wybieży.

  Mnimać każdy człowiek prawie,

  By był prostak na postawie,

  Boć się zda jako prawy wołek,

  Alić jest chytry pachołek.

  A ten Rej, to chyba jakiś nie-Polak, bo tak jechał na tych, co „żywią i bronią”, na tę Sól Narodu Polskiego? 🙂

  S

 353. tak, to był fenomenalny pisarz
  „…jeśli ta koncentracja najsprytniejszych mózgów na świecie zostanie przekształcona w wolny kraj (…), myślę, że byłoby dobrym posunięciem politycznym, aby to powstrzymać. Nie będzie dobrze, gdy pozwolimy tej rasie odkryć jej siłę. …”
  Nie zaprzecza mądrości, inteligencji, geniuszowi ale przewiduje do czego te przymioty umysłu zostaną użyte.

 354. nie widzę związku z moim komentarzem; stosunki dyplomatyczne i handlowe to w porównaniu z mordem i grabieżą bardziej cywilizowany sposób porozumiewania się między narodami .
  „aniołki w niebie” – przydałby się jakieś mocniejsze słowo ale to już pana szanownego specjalność

 355. jobrave
  30 maja o godz. 21:46

  A ten Rej, to chyba jakiś nie-Polak, bo tak wspierał tych, co „żywią i bronią”, na tę Sól Narodu Polskiego: „Ksiądz pana wini, pan księdza/ A nam prostym zewsząd nędza”…

 356. @legat, za szybko się zdemaskowali. Z przyjemnością poczytałabym felietony na temat oraz blogującej Polski. I sankcje przede wszystkim, sankcje.

 357. a właściwie to świry

 358. @zabka konajaca

  „stosunki dyplomatyczne i handlowe to w porównaniu z mordem i grabieżą bardziej cywilizowany sposób porozumiewania się między narodami .”

  Piekny Umysle, jaki konkretnie narod oskarzasz o „mord i grabiez”? Zastanow sie na odpowiedzia, tymczasem kto chce – moze sie zapoznac z wypowiedzaimi Obamy i Kerry’ego:

  „Barack Obama: Izrael ma prawo się bronić.”

  ” Izrael ma prawo się bronić przed atakami Hamasu – uważa amerykański sekretarz stanu John Kerry.”

  „RadioMaryja.pl (komunikaty prasowe)-11 maj 2018
  Europejscy przywódcy podkreślają, że Izrael ma prawo się bronić”

  „Fundamentalistyczna palestyńska organizacja Hamas jest odpowiedzialna za wybuch przemocy na granicy Izraela i Strefy Gazy – oświadczył w poniedziałek przedstawiciel Białego Domu. Tylko w poniedziałek na granicy zginęło co najmniej 58 osób (http://www.tvn24.pl)”

  Wyglada na to, ze Obama byl zly i niedobry. A Trump – niedobry i zly. No i Pepiki podpadly. Chyba przyjdzie nowe sojusze zawierac, z Hamastanem i z Iranem.

 359. jobrave:
  „A ten Rej, to chyba jakiś nie-Polak, bo tak jechał na tych, co „żywią i bronią”, na tę Sól Narodu Polskiego? ”
  On byl najpierw lutrem a potem kalwinem a nie katolikiem.
  I to takie rzeczy dzialy sie w tej nietolerancyjnej Polszcze. 🙂

 360. @zabka konajaca

  „do czego te przymioty umysłu zostaną użyte.”

  Uzyte zostaly w sposob ocierajacy sie o Zbrodnie Przeciw Ludzkosci: Juz nie da sie specjalnie latwo przerabiac „syjonistow” na mydlo. Kominy nie dymia, „wydarzenia” jakos sie przestaly wydarzac, jak gdzies Siky Pokoju probuja sprokurowac co nieco bomb atomowych – to nastepuje duze bum.

  Fizycy jadrowi w niektorych krajach koncza zycie w sposob nagly a niespodziewany.

  Nic dziwnego, ze na widok takiej Zbrodniczej Prowokacji u kazdego sympatyka Sil Pokoju i Postepu scyzoryk sie w kieszeni otwiera.

 361. PA2155
  Jestem w temacie wolnomularstwa obyta i obryta z racji bardzo bliskich kontaktów z masonami (tak się złożyło). Chciałam cię tylko sprawdzić i u mnie egzamin zdałeś.
  Jeśli jesteś zainteresowany, mogę ci podrzucić trochę lektur, ale już nie dziś, bo idę spać po obejrzeniu świetnego, ale „ciężkiego” filmu wybitnego brytyjskiego rezysera Kena Loacha „Wiatr buszujący w jęczmieniu” o początkach powstania IRA w Irlandii

css.php