Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Mateusz Morawiecki

30.05.2018
środa

Gowin i Gliński w jednym stoją domu

30 maja 2018, środa,

Trzeba mieć skórę krokodyla, żeby znieść to wszystko, co się dzieje.

Oto prof. Agnieszka Morawińska, od ośmiu lat dyrektorka Muzeum Narodowego, podaje się do dymisji. Pod jej kierownictwem MN przechodziło świetny okres, wróciło do równowagi po krótkim i dramatycznym kierownictwie przedwcześnie zmarłego, skądinąd wspaniałego prof. Piotra Piotrowskiego z Poznania. MN odzyskało rangę, podobnie jak za czasów prof. Lorentza, a także popularność. Nic dziwnego, Agnieszka Morawińska to świetny fachowiec, z ogromnym doświadczeniem (m.in. była dyrektorką Zachęty, której przywróciła blask, i wiceministrem kultury).

Starała się jak mogła, przygotowując cykl wystaw na stulecie odzyskania niepodległości. Jej ojciec, muzeolog, dowodził obroną przeciwlotniczą MN we wrześniu 1939 r. I taka osoba poczuła się zmuszona do rezygnacji, nie doczekawszy końca kadencji. Powód – zła współpraca z resortem kultury, który zyskuje coraz gorszą sławę i jest chimeryczny, nieobliczalny, upolityczniony powyżej żyrandoli. Epidemia muzeów, czystka w instytutach, także w muzeach (gdańskie Muzeum Historii II Wojny Światowej), zamieszanie w teatrach, prostackie rozumienie polityki historycznej, fatalne nominacje według kryteriów politycznych, niejasny zakup kolekcji Czartoryskich – wiele można by jeszcze napisać, ale co to da?

Jak gdyby tego było mało, słychać, że prof. Barbara Engelking, przewodnicząca Rady Oświęcimskiej przy premierze RP (a także dyrektorka Centrum Badania Zagłady Żydów przy PAN), może liczyć się z tym, że nie zostanie powołana na następną kadencję. Wicepremier Gowin zapowiedział, że przy wyborze nowego składu premier będzie się kierował „polską wrażliwością”.

Kryje się w tym sugestia, że nie wszyscy członkowie kierują się polską wrażliwością, inni może kierują się wrażliwością niemiecką, rosyjską lub (zapewne)… żydowską, bo z Rosją i Niemcami mamy spokój, tylko kłopot jak zwykle z Żydami. Prof. Engelking jest autorką wielu cennych prac naukowych i znanych książek, w tym ostatnio – z prof. Janem Grabowskim – dzieła „Dalej jest noc” o stosunkach polsko-żydowskich, które ukazało się dwa miesiące temu i ściągnęło na siebie gniew „prawdziwych Polaków”.

Pani profesor zapewne (zdaniem kół narodowo-patriotycznych) za bardzo akcentuje żydowskie ofiary i polskie grzechy, zamiast dokładnie odwrotnie. Książka ta mieści się w nurcie odkrywania bolesnej prawdy: od książek Jana Grossa po książki prof. Jacka Leociaka (ostatnio „Młyny Boże”, czyli katolicyzm a Żydzi) czy Anny Bikont o Irenie Sendlerowej. Odkrywana przez nich prawda, podobnie jak np. film „Ida” czy mniej udane „Pokłosie”, jest niewygodna, nie spełnia oczekiwań polityki historycznej. Autorzy muszą się więc liczyć z konsekwencjami.

Ciekawe, kto zostanie zaproszony do nowej Rady, kto zostanie przewodniczącym i jaki to będzie miało wpływ na funkcjonowanie Muzeum Auschwitz, gdzie już słychać, że przewodnicy wykazują za mało „polskiej wrażliwości”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 336

Dodaj komentarz »
 1. Gospodarka upolitczyniona, badanie Zagłady Żydów upolitycznione, muzea upolitycznione, żyrandole upolitycznione – czyli II PRL, szanowny Panie Ionesco.
  „Suqweren” to lubi, nie wiadomo dlaczego.

 2. ” Jej ojciec, muzeolog, dowodził obroną przeciwlotniczą MN we wrześniu 1939 r. ”

  To jest chyba fundamentalny argument za tym by pani Morawinska nie podawala sie do dymisji. Brawo autorze!
  Co do rady oswiecimskiej to nie do konca rozumiem: p.Engelking ma tam posade do konca zycia? Jest osoba ktora podziela poglady na historie powszechne w obozie rzadzacym i dlatego powinna w pierwszym rzedzie byc brana pod uwage w obsadzaniu stanowiska przewodniczacej rady oswiecimskiej czy wrecz odwrotnie?
  Gdzie wiec problem?
  Dla mnie on dosc jasny: rzad nie pali sie by wchodzic z kazdym w konflikt, nie kosi konkurencji z podloga, proceduje zgodnie z prawem: pani Engelking zajmuje swe stanowisko dluuuugo po tym nim ci ktorzy ja na nie powolali odeszli w polityczny niebyt.

  Nie czytalem zadnej z ksiazek kityrych autorka/wspolautorka p.Engelking. Czytalem natomiast pare jej wywiadow. Poglady jakie w nich przedstawia sa bez dwoch zdan kontrowersyjne, by nie powiedziec jednostronne. I nie jest to polska strona.

  Co do oceny Min kultury i dziedzictwa narodowego to zabawne ze sukcesy polskiej kultury o jakich autor wspomnial w ktoryms z poprzednich felietonow nie maja chocby sladu w powyzszej ocenie MKiDN. nic- literatura podziemna i kino podziemne. Opozycyjne takie tylko za panstwowa kaske (film).

  Jesli chodzi o p.Morawinska to jednym z glownych jej zarzutow pod adresem ministra jert ciasnota MN i to ze muzeum to JESZCZE nie otrzymalo pomieszczen po Muzeum Wojska Polskiego. Nie otrzymalo boo otrzyma je dopiero wtedy gdy na Cytadeli powstania nowe budynki dla MWP. To nie jest kwestia 2.5 roku (kadencji obecnego ministra), slowo! Drugim argumentem jest ze za malo pieniedzy.
  Nie do konca rozumiem: moze pan Passent bedzie w stanie wyjasnic: MN dostaje mnejsze fundusze nizli rok czy trzy wczesnej czy raczej p.Morawinska chcialaby jesze wiecej ale z jakichs powodow nie dostaje? Jakich jesli mozna wiedziec?
  Sam moge sobie wyobrazic ze pol miliarada na kolekcje Czartoryskich to wielki wydatek panstwa na muzealnictwo. Jesli pieniadze poszly w te strone to trudno by wydatki na inne muzea mogly znacznie podskoczyc.
  Sam nie mam watpliwosci ze zakup kolekcji muzeum Czartoryskich byl z punktu widzenia Polski, slusznym posunieciem.
  Calosc sprawy p.Morawinskiej wyglada na tyle niejasno ze sadze iz powody dymisji jakie ona podala to tylko czesc prawdy.

  Nb. wczoraj w gazeta.pl tekst z +/- tytulem. „Projekt Muzeum Historii Polski zatwierdzony. Bedzie kosztowalo pol miliarda zlotych.”
  Przekaz jest prosty-(za) duzo kasy na to pojdzie, wiec to zly pomysl. Tak ma myslec czytelnik. Czy pamieta ktokolwiek z panstwa by ta sama gazeta wypowiadala sie w podobny sposob chocby o Muzeum Polin? A moze o gdanskim Muzeum II wojny swiatowej? Co wiec tutaj: to projekt PiS wiec trzeba go torpedowac czy moze gazeta ma alergie na historie Polski a jedyni ktorzy powinni o niej mowic to pp.Engelking, Machcewicz czy p.Stola(dyrektor muz Polin).

  Dla mnie tak historia pp.Engelking, Morawinskiej czy bylego ambasadora w USA p.Schnepfa to ten sam fenomen: ludzie jasno zorientowani politycznie, deklarujacy wprost lub polgebkiem dystans do obecnych wladz RP wystepuja jednoczesnie jako reprezentanci/ w imieniu tychze wladz. Niezrozumiale sily nie pozwalaja im sie samemu podac do dymisji. Moze nadal sa w szoku po przegranej partii na ktora stawiali 2.5 roku temu a ten szok paralizuje ich ruchy?

  ml

 3. Ostatnio polska wrazliwosc dala o sobie… ujawnila sie pod Mostem Poniatowskiego ( zd. sie) i na Enpassancie , z tym , ze ta ostatnia byla jakby a moze nawet (tnp ) bardziej od tej podmostowej , kongenitalna , prawdziwie polska .
  Gdyby tak otworzyc Muzeum Wolnomularstwa Polskiego byloby trudno chyba znalezc wystarczajaco polskiego wrazliwca , kongenitalnego do kierowania nim. Wejscie do tego hipotetycznego MWP musialoby byc „na plasko” bo ile by nie bylo tam schodow to napewno byloby ich mniej niz na pl .Pilsudzkiego ( im wiecej schodow ( stopni) tym wieksza wrazliwosc )

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Położenie pisiej łapy na kulturze odbieram jako gwałt na tej dziedzinie życia i twórczości, wobec której ingerowanie państwa jest rodzajem zbrodni.
  Wydawać by się mogło, że raz na zawsze, po roku 1989, rozstaliśmy sie z cenzurą, której symbolem na zawsze pozostanie ul. Mysia w Warszawie, a tymczasem wracają praktyki żywcem przeniesione z PRL.
  Kultura, podobnie jak sorty obywateli tych lepszych i tych gorszych, podlega sortowaniu na „naszych” twórców, realizujących w formie artystycznej oczekiwania rządzących i „nie naszych”, czyli tych niepokornych, których nie tylko się nie popiera, ale i utrudnia na różne sposoby ich działalność, dezawuuje sukcesy, nawet międzynarodowe.
  Ta małostkowość, parafiańszczyzna obnaża „klasę” ludzi, którzy teraz rządzą i mają swoje 5 minut, by zrealizować wszystko to , co można osiągnąć prywatnie dzięki „filozofii” TKM (teraz, k…, my).

 6. Pan Wiesiek (cd rozmowy o zaletach aborcji)

  „W moim przekonaniu, płód nie jest dzieckiem, człowiekiem jest tylko potencjalnie.
  Czy użytecznym, to się dopiero okaże.”

  Czymze jest? Cala kwestia w rozumieniu istoty.
  Aborcja polega na usunieciu z organizmu/lona matki plodu/dziecka.
  Usuniecie to ma na celu nie przekazanie owego dziecka komus kto sie nim zajmie, ale celem jego jest pozbawienie zycia owego plodu/dziecka.
  Aborcja w zadnym stopniu nie uwzglednia interesow owego dziecka/plodu, co wiecej- pozbawia go prawa do zycia.
  Tu chyba nie ma miedzy nami sporu?

  Prosze zwrocic uwage ze takie samo „nie bo nie” jak pan prezentuje w kwestii aborcji uslyszalem gdy zdefiniowalem homoseksualizm jako zaburzenie ukierunkowania popedu plciowego.
  Moi oponenci nie odniesli sie do trafnosci badz nietrafnosci takiej definicji tylko stwierdzili ze jest ona obrazliwa dla opisywanych w ten sposob.

  „Stosunkowo niedawno KK postawiła sprawę na ostrzu noża.
  Przed 50-100 laty, nie był taki dogmatyczny.
  Los podrzutków, dzieci z nieprawego łoża, biedaków, niespecjalnie interesował purpuratów.
  Skąd takie wzmożenie moralne, ofensywa ?
  Zainteresowanie płciowością, seksualnością?”

  To co pan pisze o braku zainteresowania czarnego losem podrzutkow, dzieci z nieprawego loza, biedakow to oczywista nieprawda.
  Prosze zauwazyc ze ochronki, domy dziecka, domy dla samotnych matek, leprozoria, szpitale, przytulki, domy wariatow to wszystko byla kompetencja nie panstwa, samorzadow ( rad miejskich) ale instytucji religijnych. One wykonywaly te funkcje spoleczne pod haslem milosierdzia. Kryterium pomocy bylo jasne: instytucje kk opiekiwaly sie katolikami, instytucje np.zydowskie opiekowaly sie zydami(Zydami).
  Stad pisanie ze klechow nie interesowali wykluczeni jest nieprawda.

  Dzisiejsze „wzmozenie” wynika z rozluznienia wiezi spolecznych, z rewolucji obyczajowej, z przekierowania ludzkich zachowan z „my” na „ja”.
  To sie dzieje. Ze wspolnoty na egoizm.
  Tylko ze znow; tlumacze panu podejscie do problemu przez czarnego zamiast skupiac sie na tym o czym dyskutujemy, a do czego KK nie ma sie nijak. Nijak boo sam nie posluguje sie argumentami przeciw aborcji jakie podnosza katolicy.
  czemuz wiec pan woli dyskutowac z czarnym a nie ze mna?

  „Inne kościoły chrześcijańskie mają znacznie zdrowsze podejście do problemu.”

  Zdrowsze dla kogo? Dla pozbawianych zycia dzieci/plodow, dla tych ktorzy skrobia czy poddaja sie skrobaniu? A jak sie ma ta „prozdrowotnosc” gdy zmieni pan perspektywe na wspolnote, nie jednostke?

  ml

 7. Pani Mag

  Kultura zawsze by ta swoja i obca. Tak bedzie puki panstwo bedzie wkladac w nia pieniadze.
  Prosze chocby przesledzic losy filmu „smolensk” – problemy z dotacjami PISF, czy odium jakie spotkalo i spotyka osoby uczestniczace w tym projekcie.
  To sie zaczelo jeszcze nim powstal chocby scenariusz tego filmu.

  To samo z Muzeum II wojny swiatowej- czy od czasu zwolnienia spotkala sie pani z choc jedna pozytywna recenzja z wydarzenia zorganizowanego przez te instytucje? Nie?
  czemu: muzeum zadnych wydarzen/wystaw nie organizuje czy wszystkie one nie warte wspomnienia?

  Prosze przesledzic losy tworcow ktorzy opowiedzieli sie za Kaczorem: nie byli aby oni wykluczani, nie sa dzis wykluczani? Leszek Dlugosz? Marek Mikos dyr. teatru Starego?
  Ewa Dalkowska? Dyr Teatru Polskiego we Wroclawiu?

  Co do rozstania z cenzura w roku 1990 to mnie pani rozbawila: przeciez piszac na blogach chocby Polityki co i raz ma pani do czynienia z cenzura. ona jeszcze bolesniejsza od czasu gdy dyskusja ( dzieki technologii) stala sie polifoniczna.

  ml

 8. Muzeum – jak sama nazwa wskazuje – musi być Narodowe wedle nowych zasad. I będzie. Tak, jak narodowe są media publiczne, narodowy jest przewoźnik czy narodowe będzie lotnisko Solidarności Baranów. Z Rady Oświęcimskiej zrobi się Radę Narodową, jak było kiedyś, za starych, dobrych czasów, które wracają galopem. Galopem jak Anders na białym koniu. Pani Anders ? No jasne, że ona. Jej jedyną kwalifikacją na puiczną funkcję w dzisiejszej Polszy jest bycie córką swojego ojca. Fundamentalny argument za tym, żeby Andersówna …. na białym koniu… Lud polski kocha białe konie i białoglowy.

  Jadą, jadą sanie,
  zaprzężone w panie.
  Panie w białych sukniach, ech…
  Okrutny woźnica
  Napi…ala z bicza,
  w panie w białych sukniach,.hej…

  Spłoszine niewiasty, hej !
  Gnają w siną dal,
  A sanie za nim…
  A sanie za nimi…

  Panie w białych sukniach
  Grają na lutniach podczas postojów.

  Panie w białych sukniach
  Na białym śniegu są niewidoczne.

 9. mag:
  Z poprzedniego watku:
  Masoneria to rozrywkowy temat dla mnie. Nigdy nie traktowalem tego powaznie. Interesuje mnie to jedynie jako kawalek historii.

 10. Powstanie Izraela było błędem. Żydzi pod jego szyldem stosują metody III Rzeszy w stosunku do sąsiadów. A społeczność niby cywilizowana milczy jak KK w czasie okupacji. Kto nie z Mociem, tego zmieciem.

 11. Czekam na kolejne prowokacje CIA przed Mundialem. Cudowne ozdrowienie Skripala i „zmartwychstanie” dziennikarza to tylko próbki manipulacji opinią publiczną. Tak sobie myślę,że Trump musi o tym wiedzieć jak Kaczyński mawiał o Tusku. Zerwać Mundial !

 12. @mag;
  Serdecznie Pozdrawiam a jednocześnie proszę o milczenie i niereagowanie na @nospasmina ten bezrobotny facet onanizuje się tu u pana Passenta od lat – przewijanie to tez metoda na niego .

 13. Pojawiło się wiele głosów twierdzących, że Polska powinna teraz stosować bardziej zrównoważone podejście w polityce zagranicznej, obejmujące szersze otwarcie na Chiny i Rosję. Co doradziłby Pan polskim władzom?

  Przypomnę, że mówiłem o „Israel and Saudi Arabia First”, a nie „Poland First”! Jeśli chodzi o to, kto ma większe wpływy w Waszyngtonie, Izrael czy Polska, to odpowiedź jest chyba oczywista. Sądzę, że amerykańscy politycy uważają, że Polska musi zadowolić się jakimikolwiek ochłapami, które chcemy przekazać, lub retorycznymi „korzyściami”, takimi jak potępienie przez Trumpa zbrodni katyńskiej podczas jego wizyty. Opiera się to na przekonaniu, że Warszawa siedzi mocno w naszej kieszeni i nie ma innego wyjścia, ani z Brukselą (przynajmniej, gdy rządzi PiS), ani z Moskwą (mało kto w Polsce by chciał).
  https://kresy.pl/publicystyka/byly-amerykanski-dyplomata-dla-kresy-pl-w-interesie-polski-lezy-dywersyfikacja-powiazan-w-polityce-zagranicznej/
  =============

  To tyle, jeżeli chodzi o naszą podmiotowość……

 14. neospasmin
  31 maja o godz. 2:09

  Odpowiedz sobie na proste pytanie.
  Czy kobieta ma prawo do swego ciała, rozporządzania nim?
  Czy też w chwili zajścia w ciążę jest już ubezwłasnowolniona z mocy prawa?
  Staje się jedynie naczyniem, chodzącym inkubatorem, bez żadnego wpływu na swój los?

  Prawo wyboru aborcji, albo wieszaka, taki wybór chcesz kobiecie pozostawić w imię jakichś koncepcji?

  Człowiek jest ssakiem, ponoć myślącym.
  Tyle że myślenie zakłócane jest przez feromony, hormony, substancje odurzające.
  Ewentualnie, zwyczajną przemoc.
  Chcesz nałożyć obowiązki wieloletnie na kobiety które z różnych względów tego nie chcą.
  W imię abstrakcji, człowieka „in statu nascendi”……..

 15. Polityka kadrowa, historyczna, zagraniczna, jest taka jaka jest.
  Da efekty, o ile bedzie prowadzona przez pokolenie.
  Zawsze znajdą się wykonawcy, przydupasy, hagiografowie, dyrektorzy czy dziennikarze z brakiem kręgosłupa.
  Ludzie spoza kręgu władzy i benefitów, dostosują się z braku innych możliwości do każdej władzy jaką można sobie wyobrazić.

  Jak pisał klasyk, „o wszystkim decydują kadry”………

 16. neospasmin;

  Daj sobie juz spokuj z ta aborcia,gdyby kosciul katolicki mogl na aborcji
  zarobic to by jaz dawno na nia zezwolil.Przeciez nie moze byc tak aby lekarz
  zarabial a kosciol tracil a tak jak sie urodzi kosciol go oksci i juz zarobi,jak sie
  urodzi kalekie to pojdzie do roznych sierocincow ktore prowadza rozne
  zakony i pieniadze beda plynely z kasy panstwowej czyli zaplaca wszyscy
  a jak urodzi sie i umrze to kosciol go pochowa i tez zarobi nie liczac juz roznych
  sakrametow podczas jego zycia za ktore tez trzeba placic.
  W skali roku to sa miliony dolarow ktore wplyna do koscielnej sakiewki
  zamiast do portfela lekarza a na to kisciol milosierny i apostolski
  pozwolic sobie nie moze,zawsze liczy sie kasa a w kosciele zawsze jest jej
  za malo.

 17. Holokaust nie może prowadzić do immunitetu na izraelskie zbrodnie. Tak sobie myślę oddzielając ziarno od plew. Izraelskich zbrodniarzy należy wytykać palcami oraz pokazywać zbrodniarzom gest Kozakiewicza w kontaktach państwowych. Ale to utopia bo jankesi z żydowskimi korzeniami uchwalają ustawy np.447. Czyli wracamy na klęcznik oferując np. 2 mld dolarów w ramach hołdu lennego.

 18. Cóż z powyższym wykresie widzimy, że w latach od Putin został wybrany. 28 dziennikarzy zostało zabitych – średnio 1,5 rocznie ; ale w ciągu sześciu lat, zanim został wybrany 30 dziennikarzy zginęło – średnio 5 rocznie.

  Powyższy wykres liczy tylko dziennikarzy zabitych w samej Rosji, nie rosyjskich dziennikarzy zabitych w innych krajach.
  https://www.zerohedge.com/news/2018-05-30/journalists-killed-russia-after-putin
  =============

  Ot, taka ciekawostka……..

  Nawiasem mówiąc, pan cudownie ocalony- Babczenko, ma żydowskie korzenie i podwójne obywatelstwo.
  Czemu miała służyć ta nieudolna prowokacja?
  Już głupszej nie można było wymyslić……..

 19. SLOWIANINIE; 6:53.

  Ja tez sie zastanawiam co wymysla przed mundialem a wymysla napewno
  aby go zaklocic i odwroci uwage,obstawiam ze cos sie wydarzy na Ukrainie
  ostatnio modne sa rozne gazy a moze chlor.
  No nic poczekamy zobaczymy,kibole brytyjscy juz zapowiadaja drake
  ala w Rosji to im sie nie uda tam szybko im obija ryja.

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201805228012135-sputnik-mundial-rosja-wielka-brytania-kibole/

 20. Wykorzystywanie seksualne chłopców w Afganistanie nadal zaznaczona pomimo krytyki w sigar oraz niezależnie od międzynarodowej „Konwencja o prawach dziecka” o co wymaga narody, które ratyfikowały umowę z „ zobowiązują się do ochrony dzieci przed wszelkimi formami wyzysku seksualnego i nadużyć seksualnych „.

  Stany Zjednoczone, jednak nie ratyfikowała konwencję, która oznacza, że nie jest prawnie zobowiązany przez któregokolwiek z jej wymaganiami. Jak The Economist zauważa , że ustawodawca USA, którzy sprzeciwiają Traktatu „powiedzieć, że to uzurpować amerykańskiej suwerenności, od dawna lęk o ONZ wśród niektórych konserwatywnych republikanów. Istnieje obawa, że prawa społeczne i ekonomiczne ustanowione przez traktat może sprowokować sądowych wymagających że rząd zapłaci za te rzeczy.”To nie jest zaskakujące, że Pentagon w ogóle nic zrobić, aby przeciwstawić brutto wykorzystywania dzieci w Afganistanie.
  https://www.zerohedge.com/news/2018-05-30/after-years-us-led-nation-building-afghanistan-faces-human-rights-disaster
  ============

  Demokracja wspiera pedofilów……..

 21. Izrael i Ukraina w jednym stoją domu. Choć Ukraina kaput jak sugeruje Orban. A Izrael czeka zepchnięcie do morza. Arabowie czekają na tsunami. Stoją w domu mistyfikacji aby utrzymać się na powierzchni z pomocą CIA. Fabrykują fałszywki na Iran i Rosję a tzw. zachodnia cywilizacja rżnie głupa,że to oryginały jak pismo święte. Tak sobie myślę,że to fałszywe świadectwo i pomówienie bliżniego czyli grzech. Ale wielcy tego świata choć z Bogiem na ustach mają szatańskie pomysły jak urządzić życie innym najlepiej w stylu piekła.

 22. mag
  31 maja godz 1.50
  Pięknie napisałaś. Podpisuję się pod tym obydwiema rękami. Dodam jeszcze, że w kulturze, ideologiczna słuszność jakoś nie chce iść w parze z wartościami artystycznymi. W czasach słusznie minionych, mieliśmy zalew produkcyjniaków wszelkiej maści, o których nikt już nie pamięta., teraz będziemy mieli zalew podniośle patriotycznych gniotów. Będzie również pełno tworów, które, poza nazwą, nic wspólnego z prawdziwym muzealnictwem nie mają.

 23. Stwierdzenie, że pani prof. Engelking brak polskiej wrażliwości, to sformułowanie bardzo delikatne, wręcz eleganckie. Tą panią powinien zainteresować się prokurator – sprzeniewierzyła pieniądze polskiego podatnika używając ich do podłych i kłamliwych na tegoż podatnika ataków.

 24. pan .Teddy bear

  W moim opisie fenomenu aborcji nie ma dywagacji na temat interesu kosciola takiego czy innego, jest za to odnisienie do tego co niektorzy tu nazywaja humanizmem: traktowania czlowieka jak czlowieka nie jak wagra na ciele omc.matki.

  ml ( bezrobotny onanista z Grojca)

 25. neospasmin; 9:39.

  Jajko to jeszcze nie kura,wiec do 12 tygodni nie ma nic co by mozna bylo
  nazwac czlowiekiem.
  Ps.
  Skoro jestes bezrobotby onanista z Grojca to tez zabijisz nie narodzone
  poszukaj sobie jakiejs kobiety albo najlepiej kilka aby moglo sie to cos narodzic.

 26. neospasmin
  31 maja o godz. 9:39

  pan .Teddy bear

  panie Lazarowiczu , czy wszczął już pan protesty ergo akcję np głodówkę lub szeroko zakrojoną akcję informacyjną na temat aborcji , gejów ich związków oraz przymusowego leczenia w panskiej nowej ojczyznie Australii ? Przypominam , że jest pan obywatelem kraju w którym aborcja jest LEGALNA , związki gejów są LEGALNE a za publiczne nawoływanie do ” leczenia gejów ” pewnie dostał by pan wyrok do odsiadki . No ale nikt nie mówił ze będzie lekko . Męczennik się zawsze przyda w kosciele kat. Do roboty panie Lazarowiczu!

  ps. Grójec to takie przyjemne miasto , wydało takiego osobnika ?

 27. wiesiek59
  31 maja o godz. 7:41

  Pojawiło się wiele głosów twierdzących, że Polska powinna teraz stosować bardziej zrównoważone podejście w polityce zagranicznej, obejmujące szersze otwarcie na Chiny i Rosję. Co doradziłby Pan polskim władzom?”

  Nie wiem jak z Chinami , natomiast po każdym kontakcie z sowietami należy sprawdzać portfel .
  Przecież te Chiny i Rosja podobają się panu nie ze względu na jakiś ” handel ” . Najwięcej sie panu podoba że i w Chinach , i w Rosji zwykły obywatel może zostać zamknięty , spałowany , zabity , pozbawiony majątku itd itp a sądy są zwyczajną atrapą. Rządzi w nich klika , którą pan żenująco nazywa ” kadrą ” . Pan do tej ” partii wewnętrznej ” należał za prl i doskonale wie jak słodko jest być jej członkiem . Peszek jest taki że dziś w Polsce takiej partii NIE MA , choć PIS usilnie ją usiłuje odbudować ale po zmianie ustroju na rosyjsko – chinski może by i powstała . A pan znów by do niej przystąpił . To cała sprawa

 28. SŁOWIANIN STANISŁAW
  31 maja o godz. 9:10

  Izrael i Ukraina w jednym stoją domu.”

  Komunisci mówili tak samo o Polsce , Gruzji , Litwie itd . Ze też ” nie są gotowe czy też warte swojego panstwa ‚

  Mówi pan jak kagiebowiec . Nie wstydzi się pan ?

 29. Ted’dy bear
  31 maja o godz. 9:09

  Nie dosc ze zadupie to jeszcze smierdzace.”

  To wy , funkcjonariusze i sykofanci minionego ustroju , zrobiliście Polskę zadupiem . Zamknęliscie kraj na 4 spusty żeby ludzie nic nie widzieli i nie pozbawili was fruktów władzy.
  Największa perwersja to fakt , że ewakuował się pan z tego zadupia. Nam zostawiając zgliszcza. Pojechał pan na gotowe do jakiegoś przyjemnego , liberalnego , zachodniego kraju . Czemu nie do Rosji ?

 30. Szanowny Gospodarz ,

  samo oglądanie twarzy w/w osobników przyprawia o ból zębów….swiętoszkowaty Gowin i głupio-mądry Glinski ….z któym rodzony brat nie chce mieć nic wspólnego.

 31. Blackley
  31 maja o godz. 10:40

  Po pierwsze, nie życzę sobie wycieczek osobistych, insynuacji na temat przeszłości, pomówień, zdrobnień, chamskich impertynencji, w których pan z upodobaniem maniaka celuje w niektórych wypowiedziach.
  Nie trzyma pan poziomu, nie ma dyskusji.

  Po drugie.
  Wyciąganie miliardów $ z polskiego budżetu, to raczej anglosaska domena.
  Wycieczka do Afganistanu kosztowała nas bilion zł.
  Nie wie pan o tym?
  Teraz będziemy płacić za amerykańską bazę, choć wszystkie inne kraje otrzymują za takie cudo na własnym terytorium zapłatę……

  Pana rusofobia zamiast trzeźwego oglądu sprawy, jakiegoś dystansu, poszperania na temat zagadnienia, to efekt indoktrynacji i propagandy.
  Rzecz nienaturalna u inteligentnego człowieka.

 32. Ted’dy bear
  31 maja o godz. 8:47
  W czasie igrzysk w Soczi w wynika agresji siajej Putin stracił Ukrainę. W ostatniej chwili zdołał tylko wsadzić stopę w drzwi. Przed mundialem i w czasie jego trwania napastnik zechce ugrać jeszcze więcej. Trzeba być przygotowanym na różnie igrzyska. Kijowski incydent był tylko przygrywką. Rosja jest wielka, więc i możliwości są wielkie, od Czeczenii po Donbas i Krym na Petersburgu i Moskwie kończąc. Mogą strzelić wiele goli, nawet przewrotką.

 33. Żyd dziennikarz w mundurze rosyjskim na ochotnika morduje w Czeczenii. Potem jego „mordują” Ukraińcy na złość Rosji. NKWD to gruzińscy Żydzi. Żydzi z Izraela mordują sąsiadów i nie tylko. Nawet Jezusa zamordowali chyba ostatniego porządnego Żyda. Gdzie Żyd tam zaraz masakra. Tak sobie myślę czy Jonasz też był Żydem. Dlaczego żydowskie zbrodnie przypisywane są Rosjanom.

 34. Autorze EN PASSANTA, dziękuję za te ważne słowa, jakie Autor powtórzył ze swoich tekstów z papierowej „Polityki”, cytuję:

  „Trzeba mieć skórę krokodyla, żeby znieść to wszystko, co się dzieje w cenzurowaniu Gombrowicza, Herlinga-Grudzińskiego, Wierzyńskiego”.

 35. SŁOWIANIN STANISŁAW
  31 maja o godz. 6:42

  Panie Slowianin, Izraelowi a w szczególności rządzącym obecnie tam politykom można zarzucić bardzo dużo ale porównanie do III Rzeszy jest nie tylko nie na miejscu co wręcz glupie i z historycznego punktu widzenia bez sensu. Ja rozumiem, że emocje i wszystko inne ale są pewne granice nie tylko tolerancji ale i dobrego smaku. Pan je właśnie przekroczył.

  Wiem, że takich argumentów używają niektórzy żydowscy aktywiści ale oni są u siebie. Im wolno.

 36. Wczoraj w sądzie w Bochni odbyła się pierwsza rozprawa, w której 24 osoby pochodzące z Izraela, USA, Meksyku i Austrii domagają się zwrotu wielu gruntów położonych w centrum Żegociny. Przed wojną nieruchomości te były własnością kilku żydowskich rodzin. Po wojnie, w oparciu o dekret o majątkach opuszczonych i poniemieckich, zostały przejęte przez Skarb Państwa, co ostatecznie zostało potwierdzone w 1960 roku prawomocnym orzeczeniem sądu. Obecnie skarżący chcą unieważnienia tego orzeczenia i otrzymania tytułu własności dla wspomnianych nieruchomości.
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04418-Zegocina-pierwsza-rozprawa-ws-zwrotu-mienia.htm
  =================

  Zaczyna się……

 37. „Polska wrażliwość” na krzywdy osobiste, prawdziwe i urojone.

 38. pan Wiesiek

  „Czy kobieta ma prawo do swego ciała, rozporządzania nim?”
  Czy też w chwili zajścia w ciążę jest już ubezwłasnowolniona z mocy prawa?
  Staje się jedynie naczyniem, chodzącym inkubatorem, bez żadnego wpływu na swój los?”

  Absolutnie ma prawo do decydowania o swoim losie, granica tego decydowania jest los innych/ innego. Tak jak i w innych przypadkach wolno robic wszystko co nie narusza praw innych. Ten inny, dziecko/plod w jej lonie/brzuchu jest odrebnym bytem.
  Bytem ktorego prawa moga byc w opozycji do praw matki.

  „Prawo wyboru aborcji, albo wieszaka, taki wybór chcesz kobiecie pozostawić w imię jakichś koncepcji?”

  Ja twierdze co innego: aborcja niezaleznie czy dokonywana przez szeptuche czy przez lakarza, supermaszyna do rozdrabniania plodow czy tez wieszakiem na palto jest niedopuszczalna. Jest czynem moralnie nagannym. Co wiecej ma status kwalifikowaniego zabojstwa. Kiedy i czy stanie sie to prawem to zyupelnie inna sprawa. Ja pisze o ocenie tego czynu i przeslankach dla tej oceny.

  „Człowiek jest ssakiem, ponoć myślącym.
  Tyle że myślenie zakłócane jest przez feromony, hormony, substancje odurzające.
  Ewentualnie, zwyczajną przemoc.
  Chcesz nałożyć obowiązki wieloletnie na kobiety które z różnych względów tego nie chcą.”

  Eee nikt dzis nie kaze nikomu wychowywac urodzonego przez siebie dziecka.
  Nie ma tak by nie mozna bylo sie zrzec praw i obowiazkow zwiazanych z urodzeniem niechcianego dziecka. Stad zadne wieloletnie obowiazki.
  Co wiecej- na jednej szali „nie chce” na drugiej zycie.
  By wygralo „nie chce” musi pan zdezawuowac zycie. Nie dziecko, tylko plod, nie rodzice in spe tylko matka in spe, nie smierc tylko usuniecie.

  „W imię abstrakcji, człowieka „in statu nascendi”……..”

  Zadnej abstrakcji- konkretnego dziecka/plodu. Na tyle konkretnego ze znajdzie pan jego obraz w googlach. Prosze tylko wstukac slowo „aborcja”.

  ml (bezrobotny onanista z Grojca)

 39. p.Teddy bear

  „Jajko to jeszcze nie kura,wiec do 12 tygodni nie ma nic co by mozna bylo
  nazwac czlowiekiem.”

  Te 12 tygodni potrzebuje tylko by mu nie przeszkadzac, nie zabijac czy jak pan woli usuwac by stalo sie w pelni uksztaltowanym czlowiekiem. Ma po temu wszystko co konieczne.

  „Ps.
  Skoro jestes bezrobotby onanista z Grojca to tez zabijisz nie narodzone
  poszukaj sobie jakiejs kobiety albo najlepiej kilka aby moglo sie to cos narodzic.”

  Nie jestem ani onanista, ani bezrobotnym, ani z Grojca. Tak mnie nazwali dwaj komentujacy u p.Passenta. Dla mnie te wyzwiska to oznaka slabosci tych ktorzy wyzywaja- jak nie mozna/nie potrafi sie inaczej to posuna sie do obelg.
  Obelgi te powtarzam z pewnym ukontentowaniem: oznaczaja ze moja prawda lepsza.

  ml

 40. neospasmin
  31 maja o godz. 12:10

  Różnimy się w definicji człowieka.
  Powtórzę moją.
  Człowiekiem jest się PO URODZENIU, a nie po zapłodnieniu, poczęciu.

  Przyszło mi na myśl jeszcze coś- można się różnić w interpretacji filmu/ książki
  „Opowieści podręcznej”.
  Wymuszanie rodzenia w świecie rzadkiej płodności może być próbą ratowania gatunku, a nie ciągotek totalitarnych.
  Wyższą koniecznością.
  W innym przypadku jest to ograniczanie wyboru jednostki.
  Nasza kultura preferuje wolność wyboru, inne nie pozostawiają takiej możliwości, to społeczeństwa kolektywne nie indywidualistyczne.

  Jest jeszcze kwestia ceny i dostępności usług medycznych, wiedzy.
  Te są stopniowo celowo ograniczane ze względów światopoglądowych.

  Podnosi pan kwestię szacunku do życia.
  To teoria nie mająca praktycznego znaczenia.
  Ciągłe prowokowanie wojen, embarga powodujące głód, powodują co roku miliony niewinnych ofiar.
  Płaczemy nad śmiercią jednostki, najchętniej dziecka.
  Miliony to statystyka……

 41. p.Lubicz56

  „Izraelowi a w szczególności rządzącym obecnie tam politykom można zarzucić bardzo dużo ale porównanie do III Rzeszy jest nie tylko nie na miejscu co wręcz glupie i z historycznego punktu widzenia bez sensu. Ja rozumiem, że emocje i wszystko inne ale są pewne granice nie tylko tolerancji ale i dobrego smaku. ”

  Chodzi panu o to ze niestosownym jest porownywanie strzelania do probujacych sie wykrasc z warszawskiego getta Zydow do zamordowania 50 Palestynczykow ktorzy probowali przekroczyc granice getta jakie im Zydzi sprokurowali?
  A moze porownywanie intifad i sposobow w jakie byly tlumione do powstania w getcie warszawskim jest niestosowne?
  A moze kontrola dostepu wody i pozywienia jaka Niemcy wprowadzili zamykajac warszawskie getto nie moze byc przez pana porownywana do podobnych dzialan wobec zamknietych za murem Palestynczykow?
  Co jeszcze uwaza pan za niesmaczne?

  ml

 42. Uderz w stół a odezwie się syjonista Żyd. Nam pluć w gniazdo zwane Izrael wolno. Tak sobie myślę,że Izrael trzeba brać dyplomatycznie za mordę. Jak mawiają pisowscy hunwejbini za samo ukrzyżowanie Jezusa,który został królem Polski w epoce IV RP. To Żydzi obnosząc się z Holokaustem i mordując Arabów metodami III Rzeszy przekroczyli granice miłosierdzia. Wystarczy nie mordować Arabów a moja sympatia wróci. Wszak został jeszcze drugi policzek.

 43. handzia55
  Niejako ubocznym skutkiem godnościowej, nacelowanej na patriotyzm polityki historycznej i kulturalnej jest wprost nieprawdopodobna deprecjacja i dewaluacja choćby tych słów, które padły w tym zdaniu.
  Doszło to tego, ze ja z moją „wrażliwością” reaguję wręcz alergicznie na wszelkie frazesy bogoojczyżniane, a zwłaszcza na dodawanie słówka – wytrychu „narodowy”, „narodowe” w nazwach rozmaitych instytucji i organizacji.
  Boję się, że obchody 100-lecia Niepodleglości w tym do wyrzygania „patriotycznym”, patetycznym sosie do reszty obrzydzą mi bogu ducha winną ojczyznę-bliznę , bo” rzadko na moich wargach”…Na pewno znasz ten wiersz bodaj Asnyka? Zaraz sprawdzę.

 44. CZy karać jak każdego kryminalistę ,pogromcę korników?Tak .Bo sprawa prosta jak budowa piły.Ale jak ocenić prawdziwych patriotów ,z pierwszej półki .,majstrujących w głowach ludzi ,opisujących historię wg swoich chorych wizji i niszczących ludzi kultury?Wszak czas rozliczeń nastąpi.I należy być optymistami ,bo pani Kopacz na pewno premierem nie będzie.

 45. hańdzia55
  Jednak to Kasprowicz jest autorem, a wiersz warto przypomnieć

  Rzadko na moich wargach –

  Niech dziś to warga ma wyzna

  Jawi się krwią przepojony,

  Najdroższy wyraz: Ojczyzna.

  Widziałem, jak się na rynkach

  Gromadzą kupczykowie,

  Licytujący się wzajem,

  Kto Ją najgłośniej wypowie.

  Widziałem, jak między ludźmi

  Ten się urządza najtaniej,

  Jak poklask zdobywa i rentę,

  Kto krzyczy, iż żyje dla Niej.

  Widziałem, jak do Jej kolan –

  Wstręt dotąd serce me czuje –

  Z pokłonem się cisną i radą

  Najpospolitsi szuje.

  Widziałem rozliczne tłumy

  Z pustą, leniwą duszą,

  Jak dźwiękiem orkiestry świątecznej

  Resztki sumienia głuszą.

  Sztandary i proporczyki,

  Przemowy i procesyje,

  Oto jest treść Majestatu,

  Który w niewielu żyje.

  Więc się nie dziwcie – ktoś może

  Choć milczkiem słuszność mi przyzna

  Że na mych wargach tak rzadko

  Jawi się wyraz: Ojczyzna.

  Lecz brat mój najbliższy i siostra,

  W tak czarnych żałobach ninie,

  Ci wiedzą, że chowam tę świętość

  W najgłębszej serca głębinie.

  Ta siostra najbliższa i brat ten,

  Wybrani spomiędzy rzeszy,

  Ci znają drogi, którymi

  Moja Wybrana spieszy.

  Krwawnikiem zarosłe ich brzegi,

  Łopianem i podbiałami:

  Spieszę z Nią razem, topole

  Ślą swe westchnienia za nami.

  Przystajem na cichych mogiłach,

  Słuchamy, azali z ich wnętrza

  Jakiś się głos nie odezwie,

  Jakaś nadzieja najświętsza.

  Zboża się złocą dojrzałe,

  A tam już widzimy żniwiarzy,

  Ta dłoń swą na czoło mi kładzie

  I razem o sprzętach marzy.

  A potem, podniósłszy głowę,

  Do dalszej wstając podróży,

  Woła: „Miej radość w duszy,

  Bo tylko radość nie nuży.

  Podporą ci będzie i brzaskiem

  Ta ziemia, tak bujna, tak żyzna,

  Nią-ci ja jestem, na zawsze

  Twa ukochana Ojczyzna”.

  Jakiś złośliwy złoczyńca

  Pszeniczne podpala stogi,

  U bram się wije niebieskich

  W rozpaczy człowiek ubogi.

  Jakaś mordercza zaraza

  Z głodem zawiera przymierze,

  Na przepełnionych cmentarzach

  Krzyże się wznoszą świeże.

  Jakoweś głuche tętenty

  Wskroś przeszywają powietrze,

  Kłębią się gęste chmurzyska,

  Czyjaż to ręka je zetrze?

  Jakaś olbrzymia rzeka

  Wezbrała krwią i rozlewa

  W krąg purpurowe swe nurty,

  Zabiera domy i drzewa.

  Jakoweś idą pomruki –

  Drży nie poznana puszcza,

  Dęby się groźnie ozwały,

  Cóż to za moc je poduszcza?

  A nad tą dolą – niedolą

  Poranna nieci się zorza,

  Na pieśń mą Ojczyzny pełną,

  Spływa promienność jej boża.

  W mej pieśni, bogatej czy biednej

  Przyzna mi ktoś lub nie przyzna

  Żyje, tak rzadka na wargach,

  Moja najdroższa Ojczyzna.

  Serdeczności. Ufff, jak gorąco, czy u ciebie też?

 46. W opublikowanym wczoraj raporcie międzynarodowa organizacja Save the Children informuje, że na naszej planecie codziennie cierpi 1,2 miliarda dzieci. W dokumencie zatytułowanym „Liczne oblicza wykluczenia” organizacja sklasyfikowała 175 krajów według kryteriów zagrożeń ciążących na dzieciństwie w dziedzinach edukacji, ochrony zdrowia, odżywiania i przemocy.
  https://strajk.eu/przed-dniem-dziecka-ponad-polowa-dzieci-na-swiecie-zagrozona-przez-wojne-biede-i-dyskryminacje/
  ===========

  Dla większości z tych dzieci, skazanie na życie to skazanie na piekło.

 47. p.Wiesiek

  „Różnimy się w definicji człowieka.
  Powtórzę moją.
  Człowiekiem jest się PO URODZENIU, a nie po zapłodnieniu, poczęciu.”

  Ma pan rece, nogi, glowe, kompletne, odrebne od maminego, DNA, wszysciutko to co ma czlowiek, a jednak twierdzi pan ze to nie czlowiek. I jako takiemu nawet prawo do zycia sie nie nalezy.
  Na jakich przeslankach oparl pan swa definicje?

  „Przyszło mi na myśl jeszcze coś- można się różnić w interpretacji filmu/ książki
  „Opowieści podręcznej”.
  Wymuszanie rodzenia w świecie rzadkiej płodności może być próbą ratowania gatunku, a nie ciągotek totalitarnych.
  Wyższą koniecznością.”

  Absolutnie, tylko o tym zupelnie nie pisalem. Pisalem wylacznie o podmiotowych prawach dziecka/plodu. O prawie do zycia wynikajacym z tego ze mowimy o czlowieku w poczatkowym stadium rozwoju, nie o kupie nieokreslonego bialka.

  „W innym przypadku jest to ograniczanie wyboru jednostki.”

  Wolnosc wyboru ma swa granice. Tu jest nia zycie innego.

  „Nasza kultura preferuje wolność wyboru, inne nie pozostawiają takiej możliwości, to społeczeństwa kolektywne nie indywidualistyczne.”

  Czyja wolnosc wyboru preferuje „nasza kultura” omc. matki czy plodu/dziecka?

  „Jest jeszcze kwestia ceny i dostępności usług medycznych, wiedzy.
  Te są stopniowo celowo ograniczane ze względów światopoglądowych.”

  O jakich ograniczeniach w dostepnosci do wiedzy w czasach internetu pan pisze?
  I to jeszcze celowych ograniczeniach ze wzgledow swiatopogladowych?

  „Podnosi pan kwestię szacunku do życia.
  To teoria nie mająca praktycznego znaczenia.”

  Jaka teoria? Szacunek do zycia to chocby postepy we wiedzy medycznej czy zakaz kary smierci. To starania by zminimalizowac ilosc samobojstw czy smiertelnych ofiar wypadkow drogowych. To chocby obowiazek uzywania pasow bezpieczenstwa i posiadania w aucie apteczki. Naprawde przemyslal pan co napisal?

  „Ciągłe prowokowanie wojen, embarga powodujące głód, powodują co roku miliony niewinnych ofiar.
  Płaczemy nad śmiercią jednostki, najchętniej dziecka.
  Miliony to statystyka……”

  Pisze o zasadach organziujacych zycie spoleczne; pan na to ze nie ma sie co przejmowac jednym zlem skoro istnieja i inne. Nie pojmuje takiego nierozgarniecia, nonsorry.

  ml

 48. pan Wiesiek

  I co z ta organizacja co ustala gdzie i jak cierpia dzieci? Zaleca eutanazje by zmniejszyc poziom cierpienia na swiecie?

  ml

 49. pan Wiesiek

  W mojej dzielnicy/miescie jest taka pora ktora nazywam czasem rozwiedzionych dzieci.
  To piatek 18:00.
  O tej porze przyjezdzaja rozwiedzeni ojcowie ktorzy na mocy wyroku rozwodowego czy porozumienia prawnikow po rowno dziela obowiazki rodzicielskie z matkami.
  Przyjezdzaja by zabrac swoje dzieci na kolejny tydzen czy weekend do siebie.
  Sa przy tym punktualni az do bolu.

  To nie jest wyjatek, to regularnosc. Nie jeden dom, nie jedne dzieci.
  Nie bede debatowal czy te dzieci sa szczesliwe czy nie, czy dwa domy lepsze od jednego, napisze ze taka sytuacja to wlasnie uznanie ze wolnosc wyboru jednostki ( tu rodzica) stoi wyzej nizli potrzeby dzieci jakie spoldzily te konkretne jednostki.
  Ze wszystkich interesow najwaznejszy jest interes numeru 1- to jak przy odmianie przez osoby: ja, ty, on….

  ml

 50. wiesiek59
  31 maja o godz. 11:59

  wiesiek59 pisze, że „zaczyna się..”

  A gdyby tak zaiwanili własność twego dziadka?

 51. Symetryczny; 10:54, mysle ze Putin jest przygotowany na kazda ewentualnosc.

  http://www.atimes.com/article/russias-world-cup-blues-are-only-to-be-expected/

 52. ontario
  31 maja o godz. 13:18

  Akurat zaiwanili.
  Dwa domy we Włodzimierzu, z sadem i warsztatem.
  Wojna i przesunięcia granic, tak mają, że unicestwiają dorobek życia jednych, pozwalają na tym miejscu żyć innym.
  Co mi do tego, nie mam na to wpływu.

  Wszelkie roszczenia osób zagranicznych i podmiotów prawnych, zostały uregulowane za Gomułki.
  I tego się trzymajmy.

 53. neospasmin
  31 maja o godz. 13:14

  Pozostaniemy przy własnych poglądach.
  Pańskie są dla mnie nie do przyjęcia.
  Zapewne dlatego, że różnimy się doświadczeniem, wykonywanymi zawodami.

 54. P. Wiesiek

  Problem jest w tym ze akurat ten panski poglad nie opiera sie na racjonalnych przeslankach.
  Tak bo tak i juz.
  Jest to o tyle ciekawe ze przywoluje pan racjonalnosc jako najwysze kryterium oceny innych zjawisk: tak ze sfery polityki jak i ekonomii.

  ml

 55. neospasmin
  31 maja o godz. 13:45

  Czytałem o wielu kulturach, zarówno w ujęciu historycznym, jak i geograficznym.
  I różnych sposobach kontroli populacji.
  Było tam sporo realizmu i pragmatyzmu.
  Ważniejsze było przetrwanie plemienia, niż byt jednostki.

  Pan proponuje- wraz z innymi propagatorami pro live- absolutnie nieracjonalną politykę.
  Dość kosztowną ekonomicznie- po zablokowaniu w Polsce badań prenatalnych, jak i w wymiarze społecznym i psychologicznym.
  W imię czego?
  Blastuli i jej prawa do stania się człowiekiem?
  To już Arystoteles i Akvinata byli rozsądniejsi, pisząc o wejściu duszy w ciało płodu, o Platonie nie mówiąc.
  Ten był chyba prekursorem eugeniki, tak modnej na zachodzie do lat 70″……..

  Reasumując, dziecko powinno być planowane i oczekiwane.
  To inwestycja na dekady, zarówno emocjonalna jak i materialna.

 56. mag
  31 maja godz 12.45
  Wiersz Kasprowicza nie zestarzał się nic a nic.Hurrapatriotów, z gębami pełnymi bogoojczyznianych frazesów, zawsze u nas dostatek a nawet nadmiar.. Pod tym względem nic się nie zmienia. Miło spotkać w tym Hyde Parku kogoś, kto myśli podobnie i ma podobne odczucia.Upał zniechęca do dłuższego pisania.Nawet klimat nam wariuje. Pozdrawiam serdecznie.

 57. Koniec żydowskiej polityki historycznej. Czas na polską politykę historyczną.
  Kłamstwo Engelking w programie Lisa:
  „To mit, że Żydzi współpracowali z NKWD na kresach wschodnich przeciw Polakom”
  Wiarygodność Engelking jest widać jaka.

 58. wiesiek59
  31 maja o godz. 13:36

  Jeśli zaiwanili, to masz prawo do swojej własności. Inaczej dajesz prawa bandytom.

 59. Pan Wiesiek

  O jakiej duszy pan pisze? Ma pan jakas? Na wlasnosc czy na spolke z kims?
  I jeszcze to “ dziecko powinno byc oczekiwane i planowane” . A jesli nie to wyskrobane? Boo przeciez podazajac panskim tokiem myslenia ono jest zaledwie zabawka rodzicow czy rodzica, nie bytem samoistnym.
  A jesli nie, jesli juz po urodzeniu rodzicom sie priorytety zmienia i jeden tydzien u mamy a drugi u taty to co pan powie: nadal planowane tylko te plany sie zmienily?
  Jesli tak to co to za kryterium prawa do zycia to planowanie?

  I zupelnie sie z panem zgodze : nie zabijaj to zupelnie nieracjonalna polityka.
  Zabijaj po stokroc racjonalniejsza:)

  ml

 60. „Dalej jest noc” czy dalej jest bzdura? Lokalny historyk przyłapał Grabowskiego na kłamstwach

  Z Radosławem Jóźwiakiem, nauczycielem, historykiem-regionalistą z Węgrowa, rozmawia Rafał Pazio.

  – Obszerny fragment w książce prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” zajęły wojenne losy mazowieckiego Węgrowa, w którym Pan mieszka i pracuje. Miejscowość stała się już wcześniej bohaterką książki Fajwela Bielawskiego „Ostatni Żyd z Węgrowa”. Jak do sprawy losów społeczności żydowskiej podszedł Bielawski, a jakie kwestie zostały podjęte przez prof. Jana Grabowskiego?

  – Dla polskiego czytelnika szokujące są sceny, które opisał autor jako rzekomo naoczny świadek dramatycznych wydarzeń dziejących się na Rynku w Węgrowie. Chodzi o masowy, aktywny udział polskich mieszkańców miasta w zagładzie swoich żydowskich sąsiadów podczas akcji likwidacyjnej we wrześniu 1942 roku. Jan Grabowski, mimo że miał w swoich rękach źródła jednoznacznie świadczące, że Bielawski kłamał na temat różnych wydarzeń opisywanych w książce, nie tylko niejako podżyrował swoim nazwiskiem wiarygodność wspomnień w momencie, kiedy się ukazały, ale w swojej ostatniej publikacji uczynił z fragmentów wspomnień Bielawskiego koronny dowód na współudział polskich mieszkańców miasta w likwidacji Żydów we wrześniu 1942 roku.

  – Które wspomnienia wybrał?

  – Jednym z najbardziej absurdalnych i krzywdzących zarzutów wobec Polaków był opisany przez Bielawskiego „fakt”, że przez kilka dni pluton egzekucyjny złożony z granatowych policjantów rozstrzeliwał Żydów. Bielawski pisze: „Niemcom poszło to najłatwiej, jak się dało. Jeden niemiecki żołnierz nadzorował akcję, polscy strażacy pilnowali porządku, a polscy policjanci rozstrzeliwali Żydów. Polacy mogli wreszcie spełnić swe marzenia o zabijaniu Żydów. Wystarczyło, że hitlerowcy wysłali tylko jednego oficera SS”.

  Zarówno źródła polskie, jak i żydowskie jednoznacznie wskazują na esesmanów z ekipy likwidacyjnej, Ukraińców i lokalnych żandarmów jako morderców blisko 2 tysięcy mieszkańców getta rozstrzelanych na kirkucie. Jan Grabowski, który wiele razy deklarował się jako specjalista w badaniu nad rolą granatowej policji w Holokauście, wiedział doskonale, że opisywane przez Bielawskiego wydarzenie byłoby bez precedensu w historii zagłady Żydów na ziemiach polskich, które należałoby wnikliwie zbadać.

  To, że ani we wstępie do wspomnień Bielawskiego, ani też w opisie likwidacji getta w ,,Dalej jest noc” próżno szukać jakiejkolwiek wzmianki o jednym z najcięższych zarzutów postawionych Polakom, jest aż nadto wymowne. Jan Grabowski wiedział, że Bielawski kłamie. Podważenie tej relacji kazałoby krytycznym okiem spojrzeć na te fragmenty wspomnień, które umieścił w najnowszej książce.

 61. P. Korwin- Mikke wygral z PE.
  Mozna to dodac do innych sukcesow Polakow.

 62. ontario
  31 maja o godz. 14:29

  Mam ci wymienić listę krajów, w których tubylcy stracili ziemię, mienie, życie?
  A na ich miejsce napłynęli nowi osadnicy?

  Pewnych spraw lepiej nie ruszać.
  Po co robić sobie wrogów?

  Dla mnie te roszczenia to chucpa, szyty grubymi nićmi przekręt, poparty przez przekupnych amerykańskich senatorów.
  Samo wniesienie takiej sprawy do sądu powinno kończyć się jej umorzeniem.
  50- 70 lat, to chyba wystarczający okres, by ewentualny spadek uległ przepadkowi na skarb państwa.
  Inaczej, zaczną być wyciągane sprawy własności z XIII wieku.
  Nic nie jest wieczne, nawet prawo własności.

 63. wiesiek59
  31 maja o godz. 14:46

  Nie wysilaj się. Nie wymieniaj. Mnie obchodzą tylko obywatele polscy. Zaiwaniono im, to trzeba zaiwanione zwrócić. A jeśli obywatel polski zaiwanił innym, to ma oddać…

 64. „„To mit, że Żydzi współpracowali z NKWD na kresach wschodnich przeciw Polakom””
  P. Engelking nie czytala „The Revolution from abroad”.

 65. Ontario 13.18

  Święta racja. Prawo własności JEST święte. Jak mienie obywateli polskich żydowskiego wyznania zostało zabronione to trzeba to mienie ODDAĆ .Proste. Tym różnią się kraje cywilizowane od dziczy ze prawo własności jest święte.

 66. Wiesiek59

  Skoro pański przodem coś stracił należy się panu zwrot mienia. Proste. Proszę wystąpić do rządu Rosji czy tam Ukrainy zeby panu oddali. Nie oddadzą bo to kraje dzikie. . Po to Panie Szanowny sa niezawisły sądy. Rozumie Pan ?

 67. Ontario 15.33

  Święta racja. Jeżeli potrafią udowodnić swoje prawa do własności trzeba im albo oddać albo zapłacić. WŁASNOŚĆ TO ŚWIĘTOŚĆ. Choć szeroko obecni na blogu marksisci sądzą inaczej. Chociaż mam wrażenie graniczące z pewnością ze w momencie gdyby jakaś własność posiedli zmieniło by zdanie o 180 stopni. Ale nie posiada bo to nieroby i zazdrosniki.

 68. Panie Lazarowiczu,

  Już zaczął Pan protesty w Australii przeciw aborcji i gejom ?

 69. Wiesiek59,

  Pan żadnej własności nie kupił , Pan mieszkanie dostał od prl za wierna służbę. Łatwo przyszło łatwo poszło, Nie? Jak by panzarobil uczciwie na swoją własność to by Pan nie bzdurzyl ze ,, własność nie jest wieczna ,, JEST. Tylko golodupcy się zdaje ze nie.

 70. Jankesi i angole oraz inni kolonizatorzy mają przechlapane będą musieli zwrócić Indianom, Aborygenom oraz innym tubylcom ich własność. Taki jest sens ustawy 447 w wymiarze globalnym. Migranci z USA i Kanady to będzie nowe zjawisko. Tzw.Polonia na bruk bo siedzi na cudzej glebie. Tak sobie myślę,że kradzione nie tuczy a los wypędzonych smutny.

 71. blackley
  31 maja o godz. 16:58

  Jak zwykle, zaczyna pan od insynuacji.
  I jak zwykle pieprzy na temat o którym nie ma pan zielonego pojęcia.

  Słyszał pan coś o mieniu zaburzańskim i problemach w naszych urzędach z jego odzyskaniem , na podstawie Umów Republikańskich?
  Albo o umowach z krajami zachodnimi tyczącymi roszczeń ich obywateli?

  Mienie bez problemu odzyskuje KK i byli magnaci.
  Szary człowiek, niekoniecznie…….

  Pieprzenie o świętym prawie własności niech pan zachowa dla podobnych sobie idiotów.
  Istnieje jedynie prawo kaduka i piąchopiryny.
  To występuje w życiu realnym najczęściej.
  Nie widzę powodu, by jakaś żydowska czy polska mafia po raz kolejny się obławiała.

 72. W reakcji na stanowisko UNHCR węgierskie MSZ zaznaczyło w środę, że „dla węgierskiego rządu najważniejsze jest bezpieczeństwo Węgrów”. „Nie pozwolimy, by migranci albo organizacje ich wspierające stwarzali zagrożenie dla bezpieczeństwa Węgier” – napisał resort w komunikacie. Ministerstwo dodało, że UNHCR w ostatnich latach ponad 10-krotnie atakował rząd Węgier „tylko dlatego, że obronił granice kraju przed nielegalną imigracją”. (PAP)

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/raporty/raport-unia-europejska/aktualnosci/news-apel-o-uruchomienie-artykulu-7-wobec-wegier,nId,2588511#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ===========

  Zdrowy rozsądek jest chyba w UE zakazany.
  Szczególnie wśród brukselskich polityków.

 73. blackey
  Daj sobie spokój z tym nieszczęsnym Lazarowiczem.
  Nie może sobie pobrykać na temat aborcji u siebie w Australii, bo nie ma odwagi i nikt go nie będzie chciał słuchać, wiec zadręcza ziomali w Polsce swoim natręctwem (to jest jednostka choroba, którą leczą psychiatrzy).
  Jedyna skuteczna kara dla @neospasmina i sposób na to, by się w końcu zamknął, to absolutny ostracyzm. Zero reakcji na jego posty.

 74. neospasmina, przeleciałem komentarze i mam prawo.

 75. Za 14 dni emocje sportowe ( Mam nadzieje ) będą silniejsze niż
  kolejna próba zdetonowania kruchej ciszy przez komika Poroszenko i jego ludzi -Kompromitacja cusus Babczenko ,

 76. Tomuś Cimoszewicz ubolewa publicznie, że nie mógł dziś przemierzać swoją holenderką, przed południem, ulic Warszawy, bo niektóre z nich zamknięto z uwagi na zgromadzenia dziwnych ludzi sypiących kwiaty.
  No, ale kto miał wytłumaczyć posłowi PO, że w polskiej obyczajowości świętuje się Boże Ciało poprzez procesje?
  Czy może miał to uczynić papa, komunista, TW Carex, czy też dziadziuś, oficer Informacji Wojskowej?
  Panu posłowi brak możliwości przejazdu ulicami Paryża lub Brukseli, gdy muzułmanie kłaniają się grupowo w stronę Mekki pięć razy dziennie, oczywiście, nie przeszkadzałby, a jakże.

 77. @mag

  „Nie może sobie pobrykać na temat aborcji u siebie w Australii”

  Jakas dziwna ta „Australia”, biorac pod uwage, ze wpisy na ogol maja miejsce wtdy, kiedy na antypodach kazdy spi snem sprawiedliwego. Przypuszczam, ze alno cierpi na bezsennosc – albo ta Australia to gdzies w okolicach Grojca. A moze nawet Pinczowa.

  Co do mozliwosci „pobrykania” – jakby rzecz ujac delikatnie…

  Drepcze sobie dziadzio ulicami Leningradu. Juz troszke zaniedbany, zapomnial zapiac sie gdzie nalezy. Z przeciwka idzie panienka. Delikatnie zwraca uwage: „Troczek panu wystaje”.

  Dziadzio az sie zacukal. Mowi do siebie:

  „Moj Boze, troczek… A kiedys to byl postrach Sankt-Petersburga!”.

 78. @Wiesiek59

  „Słyszał pan coś o mieniu zaburzańskim”

  Moge sobie wyobrazic, ze ten @Wiesiek59 „skonczyl resocjalizacje”. W koncu znam rodzaj ludzi, ktorzy „konczyli resocjalizacje”.

  Jakim jednak cudem ten @Wiesiek59 ukonczyl szkole podstawowa? Oto jedna z wielu nieodgadnionych zagadek natury.

  „Dziesieciolatki moze nie konczylem ale pana skoncze!!”
  (kabaret „Pod Egida”)

 79. Waldemar nie traci nadziei, że gdy Władymir Władymirowicz sypnie orderami swoim wiernym niewolnikom pracującym ciężko na chleb w Prywiślanskim Kraju, to jemu także się coś trafi.
  Nawet medal z zasuszonego łajna krowiego Waldemar przyjmie w wdzięcznością w sercu i błogością na kałmuckim obliczu.

  P.S. Pozytywne emocje sportowe za dwa tygodnie dla Waldemara oznaczają niewątpliwie każdą porażkę jego sbornej poniżej 0:5…

 80. @Lider4

  Troche trudno zalgac i zaklamac doniosla role dzielnej i walecznej polskiej policji w rozwiazywaniu wiadomej Kwestii, bo tylko podczas likwidowania poswtania w getcie warszaskim (znaczy tego powstania, co go w ogole nie bylo, a dziwnym trafem likwidowac bylo trzeba z uzyciem artylerii) – bralo udzial 367-miu granatowych gierojow. Zaklamac sprawe ciezko, bo najbardziej walecznych wylicza z imienia i z nazwiska Jurgen Stroop w swoim raporcie. Raport Stroopa jeszcze ciagle dostepny do czytania na witrynie IPN-u.

  „Na polu chwaly” czy jak to okreslic polegl, walczac z paskudnymi syjonistami, reka w kere z Niemcami, Julian Zieliński, przodownik 14 komisariatu. Co nieco bylo rannych. Poniewaz popularne jest klejenie glupa, ze polscy policjanci „nie brali udzialu w walkach” czy costam, to warto zauwazyc, ze kule z pistoletu czy nawet z karabinu nie przenikaja przez zaden mur. Nawet przez mur getta. Wsrod polskich policjantow byly straty, troche rannych, jeden ehmm .. polegly. Mysle, ze nalezaloby teraz ich uhonorowac jakims pomnikiem.

  Syjonistycznym Zbrodniarzom, ktorzy – dranie jedne – strzelali nie tylko do Niemcow ale i do polskich policjantow – ciezko bedzie dokopac, z przyczyn glownie biologicznych. Moze jednak jakas specustawa, na mocy ktorej bedzie mozna scigac dzieci czy wnuki jakiegos Willenberga czy Cukiermana?

 81. Ażeby więcej oraz lepiej pobęcwalić na temat gejów, konieczna jest znajomość strony Infowars. Ten niezależny portal, wali golutką prawdę, prosto w nieskomplikowany dekiel. Złote myśli z Infowars były już tutaj cytowane przez wyrabiającą produkcyjną normę farmę wiatraków.

  Sprawa jest prosta: rozpylana sekretnie przez rząd(y) gay-bomb, produkuje armię zboczeńców, nie oszczędzając nawet środowiska żab.

  https://www.youtube.com/watch?v=_ePLkAm8i2s

 82. Ku zgrozie neandertalczyka, udającego obecnie pitekantropa, nie czekają nań żadne specustawy.
  Nikt go nie ściga za antypolski rzyg, prezentowany na blogu.
  Gdyby dowodził jakimś obozem albo (potem) zakładem karnym, jak Szloma Morel, może mógłby zgoła liczyć nawet na polską emeryturkę…
  No i jak tu, panie żyć? – nie ścigają, panie, nie ścigają.

 83. neospasmin
  31 maja o godz. 2:09
  Panie, mam takie pytanie jako do ateisty a przypominam że pan to napisał. Nazywa pan zarodek człowiekiem jako ateista! Dlaczego ze wszystkich ideologi czy religii wybiera pan katolicką i to jeszcze najbardziej sfanatyzowanej formie ? Jednocześnie wobec osób niepełnosprawnych postępuje szyderczo jak to robi PiS.
  Czyżby było to u pana tylko oportunizm i koniunkturalizm, karierowiczostwo? Przypominam, napisał pan że jest ateistą a nie katolikiem.

 84. @quentin t.

  „Morel”

  W Obozie Pracy w Świętochłowicach przebywalo, wedlug tego waszego Instytutu Pamieci Narodowej:

  – folksdojczow – 1879
  – rajchsdojczow – 328
  – innych – 6
  – Razem: 2213

  Morel rzeczywiscie mial ciezka reke dla folksdojczow, rajchsdojczow i innych herrenvolkow (praktycznie tylko tacy przebywali w tym pol.. sorki, _peruwianskim_ obozie*). Czemu Zyd Niemcow bezposrednio po IIWS nie lubil – zrozumiec trudno. Taka juz paskudna zydowska natura.

  Morela juz nie ma na tym lez padole, ale jak tam postepuje postepowanie ekstradycyjne w sprawie Stefana Michnika, ktorego w panskim pieknym kraju zapodejrzano o „zbrodnie komunistyczne”? Czy juz wystosowano odpowiednie ultimatum wzgledem Szwecji?

  ________________
  *Uprzedzony o odpowiedzialnosci karnej na podstawie odnosnych artykulow KK potwierdzam, ze nigdy ale to przenigdy nie bylo zadnych „polskich obozow”. Oboz Pracy w Świętochłowicach byl oczywiscie peruwianski. A Bereza Kartuska to nie byl zaden „oboz” tylko Miejsce Odosobnienia.

 85. quentin t. z godziny 20 :08
  Jestes głupszy niż piszesz -pospolity , zwyczajnie pospolity cham.
  Kibicuje druzynie Niemiec a nie Lewandowskiemu .Jasne panie quentin
  .
  Nie opisuje nie czytam

 86. @neospasmin

  „Nie jestem ani onanista, ani bezrobotnym, ani z Grojca. Tak mnie nazwali dwaj komentujacy u p.Passenta.”

  Nie wiem, kto „nazywal” komentatora sygnujacego swoje wpisy ksywka „Neospasmin” tak, siak czy nawet inaczej. Ja ograniczylem sie wylacznie co do przypuszczen dotyczacych miejsca, z ktorego rzekomy mieszkaniec Australii nadaje o porach jak na Australie dosc niezwyklych.

  Czy sas @neospasmin pochodzi „z Grojca”, z Pinczowa czy dajmy na to z Mszany Dolnej – trudno wyrokowac.

  Kto sie dopracowal emerytury, nie lapie sie z definicji na okreslenie „bezrobotny”. Brzydka sugestia zawarta w pierwszym czlonie zdania, ktore komentuje, nie musi odpowiadac prawdzie, znow z przyczyn biologicznych. Wszystko posiada swoj naturalny koniec, nawet wzmiankowany rodzaj samobieznej rozrywki wsrod sedziwych specow od Zagadnien Narodowo-Rasowych.

 87. wikipiedia:
  „Od lutego 1945 był komendantem Obozu Zgoda w Świętochłowicach, gdzie, w całym okresie istnienia obozu, zginęło 1855 osób (przypadki udokumentowane przez IPN, domniemana liczba ofiar jest większa). Powodem była głównie epidemia czerwonki, tyfusu plamistego i tyfusu brzusznego, które powstały i rozprzestrzeniły się w wyniku głodu oraz trudnych warunków sanitarnych i higienicznych, dochodziło również do tortur, gwałtów oraz morderstw na terenie obozu. Do obozu kierowano osoby bez żadnych sankcji prokuratorskich, na podstawie decyzji władz bezpieczeństwa. W większości więźniami obozu byli Ślązacy oraz obywatele III Rzeszy, część więźniów stanowili również Polacy z tzw. „Centralnej Polski” oraz co najmniej 38 obcokrajowców (Austriacy, Belg, Czesi, Francuzi, Jugosłowianie, Rumuni). Występowały przypadki, że do obozu wraz z rodzicami kierowano dzieci. Władze starały się przekonać mieszkańców Śląska, że do obozu trafiają wyłącznie Niemcy oraz kolaboranci. Teodor Duda, dyrektor Departamentu Więziennictwa i Obozów, ukarał Morela trzydniowym aresztem domowym oraz potrąceniem 50% z pensji za to, że Morel dopuścił do rozwinięcia się epidemii tyfusu oraz nie poinformował o tym na czas zwierzchników, a także za inne uchybienia w prowadzeniu obozu. Obóz został zlikwidowany 16 listopada 1945 roku, zaś Salomon Morel został przeniesiony na stanowisko komendanta do innego obozu. Uchwałą Prezydium Krajowej Rady Narodowej z 17 września 1946 podporucznik Salomon Morel został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski”.

  P.S. Pozdrów Stefana, jak znów będziesz u niego, przypomnij mu, że te cztery wyroki śmierci, które wydał, to był tylko taki jock. Możecie się przy tej okazji znowu pośmiać z durnego IPN-u, który nie zna się na szmoncesach.

 88. pitekantrop
  7 razy usiłowałam wysłać do ciebie post z niewinnym przedwojennym dowcipem z Wilna. Wszystko poszło w kosmos. Dlaczego?!

 89. Waldemar: („nie opisuję, nie czytam” (?!) –
  nie mam wątpliwości, że czytasz jedynie nagłówki w „Bildzie”.

 90. mag rozpaczliwie do pitekantropa -„dlaczego?!”
  mag: po prostu musisz przedtem mocno pochylić plecy, zrobić prawo – lub lewoskręt i pocałować pitekantropa w jego przepoconą część tylną.
  Potem opowiedz coś odrażającego o Polakach.
  Wtedy zauważy.

 91. Jaka szkoda,że Krym nie został bazą wojskową jankesów. To nie to samo co dywizja pancerna w IV RP. Tak sobie myślę,że tylko nienawiść do Putina nadaje jankesom sens życia.

 92. @Slowiani Stanislaw

  „Jaka szkoda,że Krym nie został bazą wojskową jankesów. ” .. ” izraelskie zbrodnie.” … „Izraelskich zbrodniarzy”

  Jak to dobrze, ze nie brak takich ludzi jak @Slowianin Stanislaw.

  Nawet najbardziej tepy, nawet najglupszy smarkacz – jak przeczyta o „izraelskich zbrodniach, „izraelskich zbrodniarzach” i ze „powstanie Izraela” to byl „blad” – to od razu rozumie, ze jak sie nie chce „do morza” ani w abazur, to trzeba umiec strzelac. Nie zeby sluzba wojskowa przypominala piknik czy sniadanie na trawie, ale to jednak zdecydowanie pepsza alternatywa niz „do morza”.

 93. @quentin

  „Powodem była głównie epidemia czerwonki, tyfusu plamistego i tyfusu brzusznego,”

  Wedlug nieskazitelnie polskich i aryjskich zrodel jakies dwadziescia tysiecy jencow w obozach jenieckich po wojnie 1920-go roku rozstalo sie z tym swiatem wskutek epidemii tyfusu. Oczywiscie nikt sie tym nie przejmowal, bo to przeciez byli „bolszewicy”. Nalezalo im sie. Jeszcze takich karmic. Czy opal dostarczac. Jeszcze by czego. Antypolscy Rosjanie twierdza, ze tych ofiar bylo znacznie wiecej, polscy historycy – ze raptem jakies 20 tysiecy. Nie ma o czym mowic. Zeby to chociaz o ludzi chodzilo… Ale to byli tylko „bolszewicy”.

  Jak zatem widac, jest Dobry Tyfus Plamisty (jak Kali byc komendant) i Zly Tyfus Plamisty (jak chodzi o Morela).

 94. @mag

  „Wszystko poszło w kosmos. Dlaczego?!”

  Sa rzeczy u Pana Redaktora i w „moderacji” o ktorych sie filozofom nie snilo.

 95. @Wiesiek59

  „Pewnych spraw lepiej nie ruszać.
  Po co robić sobie wrogów?”

  No jak to po co: Zeby wszyscy sie bali! Zeby wiedzieli, ze Mocarstwem, ktore Wstalo z Kolan – zartow nie ma!

  Jak tam przebiega akcja poprzywozenia w workach tych zbrodniczych argentynskich pismakow, ktorzy osmielili sie dopuscic zlamania rozszerzonej Ustawy o IPN i ktorych ponoc mieli przywiezc komandosi, celem przykladnego ukarania? Jak ten Przyklad Grozy? Bo slyszalem, ze w Argentynie totalna panika. Czy to prawda, ze sprawa sie przeciaga, bo workow zabraklo?

 96. @Wiesiek59

  „I tego sie trzymajmy” …. „mienie pozydowskie”

  Q Jak wycisnieto z potomkow Wilhelma Tella sztaby zlota, ciezki szmal i calkowita
  rezygnacje z handlu z III-cia Rzesza?
  A: Zastosowano lagodna perswazje: Wylamywanie reki.

  Q: Kiedy to mialo miejsce?
  A: W koncowej fazie wojny. Reke wylamano w listopadzie 44-go.

  Q: I co bylo dalej?
  A: Dalej to szwajcarski radca stany Stettinius probowal sie stawiac.

  Q: co na to alianci?
  A: Alianci oblozyli ojczyzne Wilhelma Tella blokada. I wyjasnili, ze jak zegarmistrze
  zamierzaja jesc – to musza beknac.

  Q: Czy to bylo zgodne z prawe szwajcarskim i z prawem miedzynarodowym?
  A: To jakos aliantow nie obchodzilo. Moze Szwajcarzy mieli moralne prawo do
  pozydowskich zlotych zebow przetopionych na sztaby zlota – ale alianci mieli od
  ciezkiego zarabania broni pancernej. A jakby bylo trzeba – to naprawde duzo
  ciezkich bombowcow.

  Q: I jak sie sprawa skonczyla?
  A: Ano trzeba bylo beknac. Bez zarcia i bez opalu troche trudno sie stawiac. Swieta
  Bozego Narodzenia byly w 44-ym cieniutkie. Zupelnie cieniutkie. Eidgenossen bardzo
  nie lubia o tym swpominac. „Porozumienie” podpisano w marcu 45-go.
  „Porozumienie” oznaczalo wlasciwie calkowita kapitulacje. Przyszlo oddac
  pozydowskie zeby przetopione na sztaby zlota i rozne podobne zabawki. No bo
  inaczej to nie bylo ani czym pod kuchnia palic – ani co do gara wlozyc.

  Q: Czy to cala historia?
  A: Nie, nie cala. Jeszcze byla dogrywka w latach 90-tych. Na znacznie mniejsza skale –
  ale o wiele bardziej znana. To juz wylamywano nie reke tylko maly palec: Albo
  wyskakiwac z kasy – albo sankcje gospodarcze, w pierwszym rzedzie przeciwko
  bankom szwajcarskim.

  Q: Gdzie o tym mozna przeczytac?
  A: Na przyklad w „The American Conception of Neutrality After 1941”. Tylko ze to po
  zagramanicznemu.

 97. Z deklaracji liderów hiszpańskich partii politycznych złożonych w ostatnich dniach i godzinach wynika, że jutro upadnie prawicowy (PP) rząd Mariano Rajoya, wspierany przez liberałów z partii Ciudadanos. Rząd Rajoya utracił większość na skutek utraty głosów jednej z partii baskijskich.
  Jak informują media Hiszpania uniknie jednak nowych wczesniejszych wyborów, bo w świetle deklaracji większość konieczną do przejecia władzy będą mieć socjaliści (PSOE) popierani głosami radykalnej lewicy z Podemos i drobniejszych partii – również katalońskich i baskijskich. Premierem nowego rządu ma być Pedro Sanchez, socjalista.

  https://es.wikipedia.org/wiki/Pedro_Sánchez#/media/File:Pedro_Sánchez_2015i_(cropped).jpg

  Jeśli zapowiadane dziś dobicie rządu Rajoya jutro dojdzie do skutku prawica hiszpańska i tak tonąca pod cięzarem korupcyjnych skandali przegra następne wybory co oznacza dla Hiszpanii kilka lat rządów socjalistów i radykalnej lewicy. Zresztą Sanchez już zapowiada prospołeczne reformy oraz federalizację kraju co ma rozwiązać problem z Katalonią.
  Dodam, że lewica hiszpańska ma zdecydowanie proeuropejski charakter.

 98. „Tak sobie myślę, że tylko nienawiść do Putina nadaje jankesom sens życia.”

  Ee tam, SS…
  Jankesom sens życia dają pieniąchy, grill oraz chałupa. Święta to prawda, blogowa Panienka z bismentowego okienka świadkiem.

  Ja też mam dowody na pustkę duchową Jankesów. Idę ja sobie przykładowo posłuchać co śpiewają danego wieczoru Woglinda z Wellgundą – natychmiast rzuca sie w oczy przeogromny tłum biało-czerwonych dresów. Innego wieczoru, produkuje się jakiś Essa-P Salonen – to samo, na widowni same stasie, wiesie oraz żabki. A Hamerykańców brak, zapewne zbijają kasę albo grillują.

  Tak sobie myślę, że ten zauważalny u Jankesów brak kultury połączony z brakiem szacunku dla machorki, zmusił Putina do mądrej decyzji o pogonieniu ich daleko od Sewastopola.

 99. @Slowianin Stanislaw

  „Zydzi obnosząc się z Holokaustem i mordując Arabów metodami III Rzeszy”

  Dziwna sprawa, bo w tym zlym i niedobrym Izraelu zyje i mieszka 1.7 miliona Arabow – obywateli. Agencje jakos nie donosza, zeby ich ktokolwiek „mordowal”. Twiedzisz, ze „morduja” i to jeszcze „metodami III Rzeszy”. A Arabow-obywateli w Iztaelu – 1.7 miliona. I dosc szybko przybywa (wysoki przyrost naturalny). Mocno powiedziane – tylko jakos z rzeczywistoscia nie ma wiele wspolnego. Oczywiscie nikt nie ma prawa odplacic piekna odpowiedzia za wypowiedz nadobna, bo to by bylo przestepstwo scigane prawem („zniewazenie Narodu Polskiego” czy jakis podobny delikt).

  Oczywiscie w zlym i niedobrym Izraelu panuje straszliwy Rasizm. A takze Apartheid. Ten Rasizm i Apartheid tak sie przejawia, ze co trzeci lekarz w Izraelu to Arab.

  Sadz zatem te swoje klocki, Piekny Umysle.

  „” izraelskie zbrodnie.” … „Izraelskich zbrodniarzy”

  Jak to dobrze, ze nie brak takich ludzi jak @Slowianin Stanislaw.

  Nawet najbardziej tepy, nawet najglupszy smarkacz – jak przeczyta o „izraelskich zbrodniach, „izraelskich zbrodniarzach” i ze „powstanie Izraela” to byl „blad” – to od razu rozumie, ze jak sie nie chce „do morza” ani w abazur, to trzeba umiec strzelac. Nie zeby sluzba wojskowa przypominala piknik czy sniadanie na trawie, ale to jednak zdecydowanie pepsza alternatywa niz „do morza”.

 100. duende
  31 maja o godz. 20:03

  te dziwne, białe kreski na niebie, które ciągną się za samolotami .. Gey-gas aborcyjny.

 101. @Wiesiek59

  Q: Co zaprzatalo ludzkie mysli i uczucia w roku 1939-tym?
  A: No jak to co: Walka, ktora miala nadejsc.

  Q: Znaczy z Niemcami?
  A: No jeszcze by czego! To wyniklo dopiero we wrzesniu.

  Q: Do jakiej zatem walki sie szykowano?
  A: Niech sie wypowiedza Prawdziwi Patrioci:

  „WARSZAWA 1939.
  Złożono w linotypowni Z. Źółtowskiego Druk. H. Hyndle i M. Styss, Warstawa, Zielna 41

  PRZEDMOWA.

  JĘDRZEJ GIERTYCH.

  I Żydzi groźnym wrogiem Polski.
  W listopadzie 1938 r. obchodziliśmy dwudziestolecie niepodległości naszej Ojczyzny. Było święto. Powiewały chorągwie narodowe. Odbyły się nabożeństwa, defilady, przedstawienia.
  Tak wyglądała uroczystość niepodległości na zewnątrz, ale wewnątrz swej duszy narodowej, Polacy dobrze wie­dzą, iż niepodległość nasza jest niezupełną.
  Wprawdzie wyzwoliła się Polska z niewoli trzech okrut­nych ciemięzców, którzy zatruwali nam duszę, deptali na­szą ziemię i męczyli naród polski, ale pozostał najgroź­niejszy, czwarty wróg, który się wżarł do duszy narodu polskiego, depcze naszą ziemię i zjada nasz chleb doczesny.
  Tym czwartym groźnym wrogiem Polski są Żydzi
  …..
  Aby Polska była według testamentu Chrobrego – Polską Jagiełłów, Batorych i Dmowskich, Polską „przed­murzem chrześcijaństwa”, Polską o którą prosimy Królowę naszą i Matkę, Panienkę Jasnogórską:
  … polską godziwą, Polską sprawiedliwą, Ojczyzną dla ubogich,
  Polską dla Polaków, Polską Katolickiego nabożeństwa, Polską dla ludzi wolnych, sytych, czystego sumienia, uczciwości i miłosierdzia – Wielką Polską”… *)
  to Naród Polski musi usunąć z pośród siebie Żydów.
  Usunąć z naszej Ziemi i jej granic.
  Usunąć z naszej gospodarki narodowej, handlu prze­mysłu, rzemiosła.
  Usunąć z naszego ducha, z naszych szkół nauki, z książki, z pism, filmu, teatru, muzyki.

  „Judea delenda est” – Żydzi muszą opuścić Polskę!”

  http://niszczsyjonizm.blogspot.com/p/stanisaw-tworkowskipolska-bez-zydow.html

 102. niemcy; from final to global:
  szeryfowa postulowala na miedzynarodowej konferencji w berlinie (global solutions), aby opodatkowac przeplyw informacji,
  t.zn. za cytat z kasprowicza automatycznie 2 bitcoin’y z konta – adieu!

 103. byk

  „from final to global”

  Dobrze to ująłeś.

 104. byk

  Czytałem dziś, że RFN i Francja chcą skarżyć rząd USA za cła protekcyjne do Miedzynarodowej Organizacji Handlu. To jest o tyle ciekawe, że organizacja ta własnie przestała mieć jakiekolwiek znaczenie.
  Jak mawiano niegdyś – pisać na Berdyczów. Znaczy aktualnie skarżyć na Berdyczów.

 105. norte:
  little sister is watching us;

 106. No proszę, znów koligacje rodzinne. W roli głównej Jędrzej Giertych, ojciec współpracownika Jaruzelskiego w ostatniej fazie komuny. No i dziadek Romeczka tego samego miana. Kindersztuba w rodzinie skrajnych, antysemickich nacjonalistów mogła skutkować tylko jednym: Romuś został przywódcą najpierw Młodzieży Wszechpolskiej w III RP, a następnie przywódcą partii Liga Polskich Rodzin, która weszła w koalicji z PiSem i Samoobroną do pierwszego rządu RP czwartej.
  Minister edukacji, wyrzucający Gombrowicza z kanonu lektur, zasłużył sobie wówczas na bycie bohaterem mało sympatycznego, życzeniowego wierszyka lansowanego przez liberalne media i ich odbiorców: „Giertych do wora, wór do jeziora”.
  Ale rzeczona koalicja przeminęła, jak sen złoty, Kaczyński wypindolił Giertycha z rządu a ten przeżył ekspiację. Pójście do Canossy, to jest wyborczej i tvn skutkowało licznymi wywiadami, zleceniami zawodowymi (kancelaria rosła, aż miło), w miarę, jak nasz bohater pluł na PiS. Z wilka masz zająca, z Giertycha – faszysty masz obrońcę WARTOŚCI.
  Nie ma tygodnia u Monisi Olejnik, aby Człowiek Zwany Niegdyś Koniem nie dawał temu dowodu.
  Tylko ja, blogowy cham i prymity, nigdy nie potrafiłem zrozumieć, dlaczego Romkowi nikt w wyborczej i tvnie nie zadał dotąd nigdy pytania: „jak pan to pogodził, co z pana rodzinnymi tradycjami?”
  Jakoś Monisi O., Justysi P. i Anitce W. to pytanie nigdy nie zawisło na zabotoksowanych usteczkach…

 107. norte:
  a zeby bylo weselej podniesie sie u nas clo na burbon, harley’e i portki z bawelny;

 108. byk

  Cło na burbon powala jak burbon.

 109. @quentin

  „krajnych, antysemickich nacjonalistów”

  Zeby sie nikt nie czepial – od razu zaznaczam, ze oba przymiotniki, ten na „s” i ten na „a” – nie pochodza ode mnie. To juz okreslenia blogera o ksywie @quentin. Czy cos jest „skrajne” czy srodkowe, czy Antygona czy antypatia – to juz kwestia oceny. Ja tylko pod oczeta podsuwam sprawdzalne fakty. N i bez dziwienia zauwazam, ze Piekne Umysly lubuja sie w odpowiedzialnosci wielopokoleniowej.

 110. suski w chinach; czy ktoś ich ostrzegł?

 111. nie?! towarzysze! anarchia ante portas!

 112. byk

  Ale Włosi to jednak potrafią poprawić nastrój.

  Dwa dni temu prezydent uniemozliwił powołanie rządu większościowego jako powód podając eurosceptycyzm kandydata na ministra finasów – niejakiego Savony.
  Dziś prezydent zgodził się na powołanie tego rządu z tym, że eurosceptyk Savona ma w nim zostać ministrem d/s europejskich.

 113. Pan Martin L

  “Panie, mam takie pytanie jako do ateisty a przypominam że pan to napisał. Nazywa pan zarodek człowiekiem jako ateista! Dlaczego ze wszystkich ideologi czy religii wybiera pan katolicką i to jeszcze najbardziej sfanatyzowanej formie ?”

  Tak , nazywam zarodek czlowiekiem w swej wstepnej fazie rozwoju. Jeszcze bez zmarszczek, problemow z prostata czy cellulitem.
  Nie ma to nic wspolnego z religia czy jakimkolwiek fanatyzmem- to raczej ta druga strona ( tu p. Wiesiek) pisze nie bo nie.

  Co do tego ze czarny, wychodzac z innych przeslanek,?tez uwaza za aborcja to zlo to wg pana skucha? Moja czy czarnego.

  A tak przy okazji: czy sposrod X przykazan sa takie ktore psn osobiscie uwaza za warte przestrzegania?
  Jesli tak to idac panskim tokiem myslenia moglbym panu zarzucic sfanatyzowane religianctwo. Jak pan sadzi czemu tego nie zrobie?

  “Jednocześnie wobec osób niepełnosprawnych postępuje szyderczo jak to robi PiS.”

  Ani pis ani tymbardziej ja nie odnosilem sie szyderczo do osob niepelnosprawnych. Z brakiem szacunku odnosilem sie jedynie do zachowan kilku matek okupujacych sejm. Wiedzialem bowiem ze rozwiazanie silowe jakie panie zastosowaly przyniesie im porazke.
  Nie splecznosci niepelnosprawnych i ich rodzin- oni dostali calkiem suto, porazke przyniesie mamom okupujacym i tym wszystkim ktorzy manifestowali ich poparcie.
  Prosze jeszcze raz przeczytac text powyzej: jsk psn sadzi czemu p. Passent spodziewal sie ze Lech Walesa doptowadzi do zakonczenia okupacji sejmu kilka dni wczesniej nizli on sie rzeczywiscie zakonczyl?

  ml

 114. Jacobsky @ 23:29

  „Te dziwne, białe kreski na niebie, które ciągną się za samolotami .. Gey-gas aborcyjny.”

  Wiechu powinien to wiedzieć, on ma ten portal obcykany. Ja myślę, że rozpylają coś na obniżenie chuci – albo neospasminę albo brom.

 115. Tak sobie myślę – Babczenko miał spore szczęście, że Ukraińcy go naprawdę nie zabili, żeby bardziej uwiarygodnić ruski zamach. 🙂

 116. O wyborach i rządach włoskich

  http://wyborcza.pl/7,75968,23478473,starcie-tuska-z-oettingerem-jestesmy-po-to-by-sluzyc-wyborcom.html

  Tusk bije go (komisarza Oettingera) na głowę pod względem doświadczenia politycznego – wielokrotnie przegrywał, wielokrotnie wygrywał, zmieniał poglądy i wizerunek. Uważa, że wyborcy są nieprzewidywalni, niewdzięczni i często nie kierują się racjonalnymi przesłankami. Trzeba im schlebiać, czarować i zawsze kierować się zasadą – nic wbrew ich woli. To wyborcy w ostateczności decydują, jaki chcą mieć rząd, nawet jeśli wszyscy eksperci tłumaczą, że wybrali źle.

  Podejście niemieckiego komisarza jest odwrotne. Jest racjonalistą i wierzy, że ludzie, przynajmniej na poziomie osobistych wyborów, są racjonalni – jeśli populistyczny rząd doprowadzi do zawirowań na rynkach, a konsekwencją będą droższe kredyty, inflacja, mniej pieniędzy w budżecie na programy społeczne, to szybko skorygują swoją decyzję. To logiczne rozumowanie nie uwzględnia jednak emocji, braku elementarnej wiedzy ekonomicznej u wyborców, skłonności do teorii spiskowych.

  Osobiście jestem z Tuskiem, które wie, że polityk powinien być racjonalistą, czyli wiedzieć co byłoby dobre dla wyborców, dokładnie tyle co wie Oettinger, plus to że wyborcy nie mają ich wiedzy ekonomicznej, co nadrabiają skłonnością do teorii spiskowych i emocjonują się byle czym co się nawinie. Anglosasi dzielą tę praktyczną wiedzę na politics i policy, na tym drugim koncentruje się komisarz, zapominając o tym pierwszym.

  Czy to znaczy, że podoba mi się oświecony absolutyzm? Ależ nie, to jeszcze gorsze rozwiązanie. Po prostu politycy muszą być oburęczni i używać obu półkul. Jak Tusk.

 117. W III Rzeszy obozy koncentracyjne służyły resocjalizacji komunistów i Żydów przez pracę. Arbeit macht frei . A w menu miały mleko jak sugerował Bender. Praca Arabów nie wyklucza resocjalizacji w kierunku jedzenia z ręki pryncypała. Tak sobie myślę czy dzisiejsi Izraelici to jeszcze prawdziwi Żydzi.

 118. Zwyczajne psy medialnej wojny

  Dziadkowie nasi wspominali
  jak to bywało za sanacji
  w okresie wręcz mitologicznym
  odrodzeniowej egzaltacji
  a brzmiało to jak jak grecki epos
  o utraconej już krainie
  gdzie ludzie żyli tak jak w raju
  a w rzekach miód i wino płynie
  po latach przeszłość jest komiksem
  sceną fantazji narratora
  raz jest Edenem utraconym
  lub księstwem Nabuchodonozora
  czas co upłynął
  zmienił obraz
  ocenzurował ciemną stronę
  przeszłość zostaje
  barwną plamą
  w której proporcje są zmienione
  w mrokach zostają te wspomnienia
  które sponsorom nie pasują
  zostają tylko epizody
  które się dobrze komponują
  podobną pamięć mają ludzie
  co żyją z brudów polityki
  dyspozycyjni historycy
  których tak łatwo pieniądz kupi
  to oni grzebią w epizodach
  na drugiej stronie ich księżyca
  bo tej pozornie już nie widać
  gdyż jest w kosmiczny mrok spowita
  jak czytasz dzieła takich mistrzów
  to cię zalewa krew zatruta
  ich lustro jest jak panoptikum
  gdzie scenografia nas ogłupia
  oni swe prawdy
  nam sprzedają
  i chcą
  by były nasze własne
  fakty już tam niewiele znaczą
  kto jest silnieszy
  ten ma rację
  czy się doczekam takich czasów
  gdy inteligent będzie wolny
  a nie najmitą będzie zwykłym
  jak płatny pies medialnej wojny

 119. jobrave 1 czerwca o godz. 1:36 pisze: –Tak sobie myślę – Babczenko miał spore szczęście, że Ukraińcy go naprawdę nie zabili, żeby bardziej uwiarygodnić ruski zamach.

  Jobrave,
  nie tak dawno Babczenko odwiedził Izrael i podobnie jak „Roma” (właściciel Chelsea) może dostał właściwy paszport. Po zamachu ani Walzman Poroszenko (prezydent) ani Hrojsman (premier) nie skomentowali zabójstwa krajana, m.in. ważąc sobie lekce właśnie ich odwiedzającego Steinmeyera. Oszwabiali Niemca??? – no ja nie mogę 😉 😉

 120. Jobrave,
  i z Twojego Borysa zrobili wała.

 121. Matki niepełnosprawnych odniosły porażkę , mimo tego że dostały suto i ta porażkę , przedwszystkim wizerunkową, zadał im PiS ?
  Wypada PiSowi życzyć więcej takich tryumfów !

 122. woytek
  1 czerwca o godz. 7:08

  woytek pisze, cytować warto:

  Nadzwyczajne charty medialnego pokoju

  Ojcowie nasi wspominają,
  jak świetlanie było za komuny,
  w okresie, w którym żyli jak w raju,
  kiedy marksistów tabuny
  defilowały w pierwszomajowej egzaltacji,
  a brzmiało to jak epos Homera.
  I dlaczego zabrakło determinacji,
  by bronić arkadyjskiego kraju?
  Cholera, cholera, jasna cholera!!

  Już nigdy nie doczekam czasu,
  gdy byłem wolny, wolny, wolny!
  Teraz ja najmitą, przydupasem.
  Niegdyś chart, dziś – konik polny…

 123. P. z dystansu

  juz tlumacze:

  „Matki niepełnosprawnych odniosły porażkę ,”

  Celem pan okupujacych sejm bylo uzyskanie wszystkiego, realizacji wszystkich postulatow. Od +/-5 dnia okupacji sejmu obszarem sporu byl juz tylko jeden postulat- piecset na reke. Tego panie nie uzyskaly. Uzyskaly piecset dwadziescia w naturze.

  ” Mimo tego że dostały suto i ta porażkę , przedwszystkim wizerunkową, zadał im PiS ?”

  Suto, w mej opinii dostali wszyscy niepelnosprawni i ich rodziny.
  Porazka wizerunkowa okupujacych polega na pokazaniu ze nie maja one woli kompromisu. Dotyczy to jednego, ostatniego postulatu.
  Poniewaz okupujace ustawily sie w pozycji „wszystko, albo nic” stad koniec okupacji, w ich rozumieniu znaczy nic.
  Nie zaden pis im zadal porazke, same sobie te porazke mamy protestujacych zadaly.

  czy teraz juz jasne?

  ml

 124. Zastanowiło mnie ostatnie zdanie redaktora o ewentualnie nowym spojrzeniu „świeżych” władz na funkcjonowanie muzeum w Oświęcimiu – broń Boże nie w Auschwitz!!!
  Wyjaśniam, o co mi chodzi. Zwiedzałem obóz (muzeum) w Oświęcimiu jako uczeń szkoły podstawowej (lata 40-te). Największe wrażenie zrobiły na mnie stosy ubrań i butów pomordowanych ofiar. Postanowiłem nigdy nie powtórzyć wizyty.

  Gdy kilka lat temu dowiedziałem się (pokątnie) o tym, że obóz w Auschwitz, po zmianie nazwy miasta na Oświęcim, nadal prosperował znakomicie i zbierał eksponaty do przyszłego muzeum, to zadałem sobie pytanie, które chętnie zadałbym kustoszowi „dobrej zmiany”:
  „Ile bucików i fragmentów odzienia pochodzi od mordowanych ofiar różnych narodowości i opcji politycznych po wojnie w tym obozie”??? O narodowości oprawców nie mam informacji.

 125. P. Antonius:

  A nie zapytalby pan jak wysokie rachunki za gaz placono? – to pytanie o podobnym poziomie wrazliwosci na historie jak to ktore pan wymyslil.

  ml

 126. neospasmin
  1 czerwca o godz. 10:02

  Uzyskaly piecset dwadziescia w naturze.

  ” Mimo tego że dostały suto i ta porażkę , przedwszystkim wizerunkową, zadał im PiS ?”

  Suto, w mej opinii dostali wszyscy niepelnosprawni i ich rodziny.
  Porazka wizerunkowa okupujacych polega na pokazaniu ze nie maja one woli kompromisu. Dotyczy to jednego, ostatniego postulatu.

  Życzę neospazminowi, aby w dobrym zdrowiu pisał nadal takie pierdoły i dziękował Bogu, że sam i jego rodzina nie mają problemów z opieką nad osobami niepełnosprawnymi. Ktoś zaproponował tak rozumującym osobom przymusową opiekę w jakimś przytułku – chociaż tydzień – a potem zapytać o zasadność walki o „ostatni” postulat, jedyny, mało ważny po uzyskaniu „sutym”.
  Taki przykład: Zbójcy zastanawiają się nad tym jak torturować ofiarę, ta oświadcza:
  „Nie lubię kopniaków, zdzierania paznokci, wydłubywania oczu i na koniec – nie chcę być zabity”.
  Miłosierni zbóje zgadzają się na wszystkie postulaty… poza ostatnim!
  Tak mniej więcej wygląda sprawa negocjacji protestujących z władzą „dobrej zmiany”, bardzo litościwej. Ta historia z tym 500+ – czyli 520 w naturze, to oszustwo niesamowite i nielogiczne do tego. Jeśli budżet wytrzyma 520/łebka, a nie 500/ łebka, a państwo dodatkowo musi się zająć pampersami lub dostarczać pieluchomajtki tym, którzy ich np. nie potrzebują (a skąd pani minister będzie wiedziała, co komu potrzeba? – to jaka korzyść i dla kogo?. Proponuję to, co już na innym blogu napisałem. ON, ślepej, dostarczyć telewizory Ultra HD 4k (duży i celowy wydatek), aby w TVInfo mogły posłuchać, jakimi są niegodziwcami i utrudniającymi powstanie Polski z kolan, co uszkodziło kolana kochanego prezesa (pewnie usiłował podnieść całą Polskę). Dlatego nie ma dla nich litości. Niech zdychają spokojnie, modląc się o pomyślność IV RP i jej wodza.

 127. neospazmin
  przemawia przez ciebie arogancja władzy . Zadawanie przez władze porażki wizerunkowej matkom dzieci niepełnosprawnych jest jednym z najchlubniejszych zwycięstw PiSu, a tych jest wiele. Mogę zacząć wymieniać , albo wyręczysz mnie ?

 128. Nie lubię komuś robić przykrości, ale @neospasmin jest po prostu idiotą, czego daje nieustanne dowody lecz nic nie może go powstrzymać przed wydalaniem z siebie kolejnych bredni.
  Tłumaczenie, że to brednie (vide @Antonius) nie pomaga. Pozostaje ignorować i przewijać.

 129. Takich zwycięstw wizerunkowych PiS ma bez liku , a na wizerunku wam szczególnie zależy , tylko wizerunek PiSu a wraz z im Polski z każdym takim zwycięstwem się pogarsza , ale matkom niepełnosprawnych daliście przynajmniejmniej radę.
  Albo przynajmniej tak ci się wydaje ?

 130. W zasadzie unikam pyskówek z trollami, ale uwaga o cenie gazu w Oświęcimiu sprowokowała mnie do zjadliwej riposty. Gdy kończyłem korektę literówek pewnie nacisnąłem błędny klawisz i komentarz znikł! Jestem zbyt zdegustowany tą moją niezdarnością, że opuszczam, nie skomentuję.

 131. Prezes chory , to takie myszy jak nespazmin harcują i prowadzą zwycięskie i chlubne boje wizerunkowe z matkami niepełnosprawnych .

 132. Jak ma wyglądać prawdziwa PiSowska sztuka pokazał film „Smoleńsk”. Tym osiągnięciem artystycznym PiS powiesił poprzeczkę tak niziutku , że nikt im pod spodem już nie przelezie.
  Pawlikowski załatwiony !
  http://www.wspolczesna.pl/polska-i-swiat/a/smolensk-online-caly-film-za-darmo-gdzie-ogladac-cda-zalukaj-youtube-wideo-8-rocznica-katastrofy-smolenskiej-10042018,13077452/

 133. z dystansu

  Dzięki za link. Już zasiadam przed ekranem !
  Wreszcie się dowiem jak to było naprawdę.
  Prawda nas wyzwoli.

 134. Antonius
  1 czerwca o godz. 11:04

  Antonius przypomina humanitaryzm rządu premier Ewy Kopacz z PO w ofierze dla protestujących niepełnosprawnych.

 135. P. Z dystansu

  W moim wspomnieniu za cala wizerunkowa strone okupacji mozna uznac zdjecie: korytarz sejmowy, na pierwszym planie uciekajaca kobitka ( poslanka?) a z tylu goniace ja rozwscieczone dwie panie pchajace inwalidzkie wozki w ktorych ich synowie. Zdjecie tak dobre ze az slychac ze nasze panie krzycza cos do tej uciekajacej. Panie otoczone sa kamerami i mikrofonami biegnacych przy nich dziennikarzy.

  To jest wizerunek ludzi skrzywdzonych przez los?
  Nie, boo ci ludzie budza zupelnie inne uczucia nizli wspolczucie.

  Zadadniczym, w mej opinii powodem dla ktorego panie okupujace nie wygraly wszystkiego nie byla kaska czy jej brak, bylo pokazanie przez waadze, ze w sposob w jaki okupujacy planowali “negocjowac” z waadza, nie daje efektow.
  Stad prawdopodobienstwo podobnych okupacji ( pielegniarki, ruchy prolife, matki karmiace, byli esbecy ktorym emerytury Kaczor zmniejszyl, hodowcy norek, zwlennicy szlachtowania metoda kosher, aktywisci zadajacy odwolania wyborow samorzadowych z racji mozliwych falszerstw…) znacznie zmalalo.

  ml

 136. P. Z dystansu

  Widzial pan Smolensk?
  Moze pan przypomniec o czym ten film, boo nie o katastrofie?
  Denny rezyser? Denny scenariusz? Denni aktorzy?
  A moze nie- moze recenzje tego filmu powstaly jeszcze nim scenariusz powstal?

  ml

 137. P. Z dystansu

  niepelnosprawni i ich rodziny maja dzis tyle kasy i apanazy ile w calej historii RP nie mieli.
  Nie dostali tego od poprzednich rzadow, dostali od obecnego, od tego strrrrasznego pis.

  ml

 138. Pani Mag

  Usilnie pania prosilem by nie czytala pani moich postow. To dlatego ze jedyny efekt takiej lektury to stek bluzgow jaki pani z siebie wydala.Po co?

  ml ( idiota,bezrobotny onanista z Grojca)

 139. neospazmin
  ma pan link do filmu „Smoleńsk” i może sam wyrobić opinie na temat tego dzieła.
  Co do zwycięskiej walki wizerunkowej PiSu z matkami niepełnosprawnych , to już chyba gratulowaliśmy PiSowi i osobiście życzyłem dalszych takich sukcesów .
  Mnie nie musisz przekonywać, tak trzymać.

 140. Odzywam się jednak, bo pan zdaje się nie rozumieć, w jakim punkcie się pan znajduje.
  Nie sprawia mi przyjemności „obrażanie” pana, ale mam prawo do oceny, niestety brutalnej, po licznych łagodniejszych wpisach na temat pana postów, a które nie odniosły skutku.
  Opiszę obrazowo ten przypadek. Jeśli jedna osoba mówi, połóż się pan,
  bo za dużo wypiłeś i gadasz od rzeczy, można to olać, ale gdy kilka osób powtarza to samo, warto się co najmniej zastanowić.
  Chyba pan przyzna, że nie „bluzgam”. A poza tym trudno konstatację „idiota” nazwać bluzgiem. To opinia.

 141. mag: na mieście mówią, że pretendowałaś do pisywania w tygodniku „Fakty i Mity”, aby sobie dorobić do emerytury, ale kolegium redakcyjne pod przewodnictwem niejakiego Piotrowskiego odrzuciło twoją kandydaturę ze względu na „istotne braki warsztatowe”.
  Mówi się też, że twoja zoologiczna nienawiść do kleru ma swoje źródło w nieudanych zalotach do pewnego smagłego wikarego żoliborskiego.
  A wzgardzona kobieta, wiadomo…

 142. Obrazek jak z The Simpsons:Mr Burns i Smithers.
  https://bis.gazeta.pl/im/18/64/16/z23480088ID.jpg

 143. mag „nie sprawia przyjemności” obrażanie kogokolwiek.
  No jasne, przyjemność można czerpać także ze źródeł alternatywnych.
  U niektórych szczytowanie występuje wraz z publikowaniem na blogu głupawych fotografii.
  Z wiekiem sypanie kwiecia na święto Bożego Ciała zastępowane jest sypaniem księży…

 144. Bardzo mi brakuje obecności na blogu saldo mortale.
  Nie jest mi bliski światopoglądem, ale inteligencją – jak najbardziej.

 145. Poseł Pięta…

  Życie wybiło w twarz niczym szambo.

  – To prawdopodobnie koniec politycznej kariery Staszka – mówi WP jeden z najbliższych współpracowników prezesa PiS. Stanisław Pięta, polityk, który wdał się w romans, obiecując rzekomej kochance stołek w spółce Skarbu Państwa, może ponieść poważne konsekwencje.

  – Gośka [Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold – przyp. red.] na pewno jest wściekła. Najchętniej pozbyłaby się Staszka ze swojego zespołu, nie tylko przez tę sprawę. Facet po prostu nic kompletnie do komisji nie wnosił. A to „łajno” z romansem będzie się za nim ciągnęło już zawsze – mówi nasz rozmówca z PiS. Dodaje, iż nie wyobraża sobie, jak Pięta ma dalej przesłuchiwać świadków. – Ma zerową wiarygodność, moralnie leży – słyszymy.

  I na koniec najlepsze:
  W partii rządzącej krąży teoria, że kochanka Pięty została po prostu „podstawiona” („Być może to sprawka służb”, mówi jeden z polityków). Niczym druga Anastazja P., która wywołała największy obyczajowy skandal polityczny lat 90. Tyle że to dla kontrowersyjnego posła PiS żadne wytłumaczenie. Przeciwnie – jako członka dwóch niezwykle ważnych komisji jest to sprawa politycznie dyskwalifikująca.

 146. Wzgardzeni onanisci warszawscy , podwarszawscy, okoliczni itp, smagli ale bliscy sobie inteligencja , i dlatego bezrobotni …
  Brakuje tylko importowanej (ze źródeł alternatywnych ) , swinskiej krwi..
  Walka wizerunkowa tzw „inteligencji warszawskiej – zoliborskiej”
  (- zoliborska jest tylko umownie – tzw skrot myslowy nie majacy na celu obrazania mieszkancow Zoliborza nie czujacych sie zbyt pewnie ) z niepelnosprawnymi fizycznie (!) i umyslowo jest conajmniej nudna, idiotyczna , zeby nie napisac lekko perwersyjna , nie dajaca – nie mogaca dac zadnej alternatywnej przyjemnosci nawet cwierc-inteligentowi od czasu do czasu wykonujacemu salto mentale .
  Wyzsze ploty na wschodniej granicy .. to mialo by sens gdyby zmniejszylo tamtejsze be-polskie bezrobocie

 147. Rzeczywistość dogoniła posła Piętę, który goni w …

 148. Brakowalo tylko zawodowego charakteryzatora z alternatywnym ” warsztatem”

  „Ja, Jesus, odchodzę od was, Polacy. Ten kraj już nie mą ojczyzną.
  Policja zatrzymała artystę. – Mężczyzna został wylegitymowany i pouczony o konsekwencjach zakłócania obrządku religijnego – mówi nadkom. Robert Szumiata ze śródmiejskiej komendy. Jak ustaliliśmy, Hajncel tłumaczył policjantom, że z racji kościelnego święta czuł potrzebę przebrania się za Jezusa.”
  Więcej: http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,23481979,ja-jesus-znany-artysta-w-przebraniu-chrystusa-zaklocil-procesje.html#Z_Czolka3Img

 149. Wiesiek59,
  Skoro Żydzi nabyli własność , następnie zostali zabici a istnieją ich potomkowie potrafiący udowodnić swoje prawa do spadku , należy z nimi – potomkami tych Żydów – sprawę roszczeń zalatwic . Znaczy wypłacić jakąś kwotę ustaloną w negocjacjach. PROSTE. To ze Pan nie może odzyskać od ruskiego panstwa swoich roszczeń nie ma tu nic do rzeczy. Jeśli Polska chce być traktowana jako normalne Państwo MUSI załatwić sprawę roszczeń SPADKOBIERCÓW Żydów . Żydzi byli obywatelami Polski bo Piłsudski dał im paszporty polskie , ale nawet jak by było obywatelami Hondurasu należy im się zwrot własności. WŁASNOŚĆ JEST ŚWIĘTA. Tylko komuniści , marksisci i inni golodupcy wolali ze jest inaczej.
  Pańskie problemy z odzyskaniem mienia ze wschodu Pan zgłasza w Moskwie. To ze Pani rusek nie chce oddać nie znaczy ze nie należy zrekompensować żydowskiego mienia które zostało na ziemiach polskich. Nie mówię o garnkach czy pierzynach tylko o nieruchomościach.
  Pan tego nie rozumie , co to własność , bo Pan nic nie ma . Zdobycie własności kosztuje. Pan dostał za darmo od prl za wierna służbę więc własności Pan nie szanuje . Szkoda tylko że zabrania Pan innym posiadać . Z jakiego powodu ?

 150. Gość, udający artystę, przebiera się za Jezusa, była dziennikarka przebiera się za ateistkę, aby choćby wirtualnie pobyć w towarzystwie jakimkolwiek innym, niż znudzonego (nią) kota, zaś ol…ski pracowicie przecina węzły gordyjskie, które same splątały się w jego, umęczonym niezrozumieniem klimatów panujących między Zielonką a Grochowem, umyśle.

 151. blackley 1 czerwca o godz. 14:24 pisze do Wieśka: –Skoro Żydzi nabyli własność , następnie zostali zabici a istnieją ich potomkowie potrafiący udowodnić swoje prawa do spadku , należy z nimi – potomkami tych Żydów – sprawę roszczeń zalatwic .

  No i słuszna jego racja, dlatego też podpisany został np.:

  UKŁAD MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
  I RZĄDEM STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI
  DOTYCZĄCY ROSZCZEŃ OBYWATELI STANÓW ZJEDNOCZONYCH

  Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki,
  pragnąc dokonąc uregulowania roszczeń obywateli Stanów Zjednoczonych do Polski
  oraz pragnąc dokonać postępu w stosunkach gospodarczych między obu krajami,
  uzgodniły co następuje:
  ARTYKUŁ I

  A. Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwany dalej Rządem Polskim, zgadza się zapłacić, Rząd Stanów Zjednoczonych przyjąć sumę $ 40.000.000,- w walucie Stanów Zjednoczonych na całkowite uregulowanie i zaspokojenie wszystkich roszczeń obywateli Stanów Zjednoczonych, zarówno osób fizycznych jak prawnych, do Rządu Polskiego z tytułu nacjonalizacji i innego rodzaju przejęcia przez Polskę mienia oraz praw i interesów związanych lub odnoszących się do mienia, które miało miejsce w dniu lub przed dniem wejścia w życie niniejszego układu.
  B. Zapłata przez Rząd Polski sumy $ 40.000.000,- będzie dokonana do rąk Sekretarza Stanów Zjednoczonych w dwudziesu rocznych ratach po $ 2.000.000,- w walucie Stanów Zjednoczonych, przy czym każda rata powinna być uiszczona w dziesiątym dniu stycznia, poczynając od dnia dziesiatego stycznia 1961 roku.

  ARTYKUŁ II
  Roszczeniami, o których mowa w artykule I i które są uregulowane i zaspokojone niniejszym układem, są roszczenia obywateli Stanów Zjednoczonych z tytułu:
  (a) nacjonalizacji i innego rodzaju przejęcia przez Polskę mienia oraz praw i interesów związanych lub odnoszących się do mienia;

  (b) przejęcia własności albo utraty używania lub użytkowania mienia na podstwaie polskich ustaw, dekretów lub innych zarządzeń, ograniczających lub uszczuplających prawa i interesy związane lub odnoszące się do mienia, przy czym rozumie się, że dla celów niniejszego ustępu data, w której tego rodzaju polskie prawa, dekrety lub inne zarządzenia zostały po raz pierwszy zastosowane do mienia;

  (c) długów przedsiębiorstw, które zostały znacjonalizowane lub przejęte przez Polskę i długów, które obciążały mienie znacjonalizowane, przejęte na własność lub inaczej przejęte przez Polskę.

  ARTYKUŁ III
  Suma zapłacona Rządowi Stanów Zjednoczonych w myśl artykułu I niniejszego układu zostanie rozdzielona w sposób i zgodnie z metodą podziału, zastosowanymi wedle uznania Rządu Stanów Zjednoczonych.

  ARTYKUŁ IV
  Po wejściu w życie niniejszego układu Rząd Stanów Zjednoczonych nie będzie przedstawiał Rządowi Polskiemu ani nie będzie popierał roszczeń obywateli Stanów Zjednoczonych do Rządu Polskiego, o których mowa w artykule I niniejszego układu. W przypadku gdyby takie roszczenia zostały bezpośrednio przedłożone przez obywateli Stanów Zjednoczonych Rządowi Polskiemu, Rząd Polski przekaże je Rządowi Stanów Zjednoczonych.

  Obawiam się jednak, czy ten tekst przypadkiem nie przerasta zdolności percepcji niektórych, którzy tym samym stają w rzędzie użytecznych idiotów ku radości gangu żydowskich rekieterów i wydrwigroszy zza Wielkiej Kałuży.

 152. Legat,

  Skoro zaplacono USA pieniądze jako rekompensatę i rząd USA podpisał te porozumienie to sprawa jest zamknięta. Przynajmniej jeśli idzie o obywateli USA. Przypominam , że pisząc WŁASNOŚĆ JEST ŚWIĘTA miałem na myśli spadkobierców Żydów , których mienie pozostało w Polsce . A nie jakieś szemrane kancelarie , skupywaczy roszczeń , itd, itp. Nie rozumiem o co w takim razie krzyk ? Żadna forsa Żydom , obywatelom USA się nie NALEŻY. BO rząd USA już te forsę wziął.

  Mnie chodzi o to , że Wiesiek59 oraz jemu podobni lekcewazaco wypowiadają się o własności. A własność TO FUNDAMENT wolnosc i człowieka. Tyle ze Ci marksisci wcale własności ani wolnosc i nie chcą.

 153. Legat,

  Najlepszy jest ten fragment ,, jeśli takie roszczenia się pojawią, rząd Polski przekaże je rządowi USA.,,

  Na Pan info czy USA to rzeczywiście podpisało i kto w ich imieniu ?

 154. Układ, o którym wyżej mowa, podpisano w 1960 roku. Odszkodowanie zapłacono. Stronę polską reprezentował wszakże rząd Józefa Cyrankiewicza.
  I tu mamy zagwozdkę, ponieważ biegający po blogach wielbiciele talentu H. Weinsteina i entuzjaści G. Sorosa wołają stentorowo: niesuwerenny był to rząd, więc wszystko niebyłe, nieważne!
  Przedstawiając tym samym przebiegłość Stanisława Dygata, który przysiągłszy bodaj Konwickiemu, że już nie będzie uwodził licealistek, stwierdził był po przemówieniu Gomułki w 1967 roku: „teraz, po przemówieniu Gumułki wszystko jest nieważne, moje przyrzeczenia też nieważne…”

 155. legat
  1 czerwca o godz. 14:51

  legat udowadnia, że Polska podpisała układy dotyczące rozszczeń z obywatelami całego świata i wypłaciła stosowne kwoty w celu zadośćuczynienia. Wyjątek dotyczy USA, tu nie doszło do porozumienia, bo Polsce brakło 40 mln dolców.

 156. Wymordowanie polskich policjantów w Sarnach
  Profesor Ryszard Szawłowski zamieścił w swej dwutomowej monografii wojny polsko-sowieckiej 1939 roku relację pani J.R. z Wołynia o mordzie na polskich policjantach w Sarnach, wkrótce po wkroczeniu Sowietów do tego miasta. Pani J.R. pisała: „Żydzi z bronią krótką w ręku wraz z kilkoma żołnierzami radzieckimi prowadzili polską policję granatową, plując na nich, krzycząc „przepuścić tych psów”. Policja szła bez pasów, z rękami w górze, szli na śmierć. Szli w pięciu grupach, około 300 osób. Szli w stronę mostu na rzece Słucz w las.
  Przez te ciężkie lata nigdy żadna wzmianka o ich losie, grobach, nie przywróciła ich pamięci. Więcej w tej sprawie nie mogę powiedzieć, ponieważ musieliśmy uciekać w stronę Lwowa na Przemyśl (…) Cześć ich pamięci! Chyba w tej sprawie znajdą się inni Polacy, co widzieli”. (Cyt. za : R. Szawłowski : op.cit.,t.1,s.390)

  Gen. Stanisław Sosabowski (wspomnienia „Droga wiodła ugorem”):
  „Gdy się zjawiłem na ul. Halickiej, starsza siostra żony i ciotka – rodzice bowiem już nie żyli – zachowały się tak, jakbym był duchem.
  – Na miły Bóg – mówiły – uciekaj stąd, tu się dzieją straszne rzeczy – zaczęły wyliczać, kto został aresztowany, kto już rozstrzelany. – Miejscowi nacjonaliści ukraińscy, Żydzi denuncjują wszystkie byłe wybitniejsze osobistości.”

 157. Quentin T,.
  jest taki gość, który przebrał się za męski organ płciowy w błędnym mniemaniu, że musiał się przebierać jakby nie było powszechnie wiadomo, że to wcale nie było konieczne bowiem jest i tak łatwo rozpoznawalny. To gwiazda PiiS-Vizji, niejaki Michał Rachoń.

 158. Na temat układu z 1960 roku zapisano setki kilobajtów w internecie, zwłaszcza ostatnio. No, ale zawsze można chytrze zapytać: „a kto to w imieniu rządu USA podpisał? Czy aby nie jaki komunista?”
  Bo prawo własności jest święte. Nawet, jeśli prawo to zaspokojono, to można zawsze próbować jeszcze coś wyrwać. Bo przecież Polaczki zamordowali więcej Żydów w trakcie Holokaustu, niż Niemcy. No i Niemcy to potęga, a Polaczki g.wno znaczą.

 159. legat:
  nie zamierzam się spierać co do przebrania (czy właśnie braku potrzeby przebierania się) u Rachonia.
  Ale powyższy nawet się z tym specjalnie nie kryje.
  Mnie bardziej bawią przebierańcy udający dziennikarzy w telewizji znanej z błękitnej poświaty. Przebrali się gruntowniej, więc większość Tutejszych (zapewne z racji wieku zbyt rzadko przebierających w dioptriach) nie dostrzega w nich organów charakterystycznych dla pierwszorzędnych cech płciowych.

 160. Quentin.T

  Skoro podpisano taki układ to podpisano. A prawo własności JEST ŚWIĘTE. Wyobraża Pan sobie sytuację w której ktoś przychodzi do Pańskiego domu, wpuszcza spodnie i defekuje na podłodze w pańskiej kuchni ? Na pańskie protesty odpowiada , że pańskie prawo własności go nie interesuje bo mu się srac chciało i to jest wyższa konieczność .
  No więc jak , szan. Panie , własność jest święta czy nie ?

 161. blackley,
  np. tutaj możesz coś znaleźć chyba że tygodnik „Przegląd” uważasz za pismo niepoważne, w którym autorzy tekstów kłamią jak „bure suki”.
  Ciekawostka dla Ciebie – otóż mąż swojej żony, niejaki Radek Sikorski, też stoi na stanowisku, że „Polska już zapłaciła” a miał przecież dostęp do treści zawieranych układów, w tym tajnych też.

 162. Panie Lazrowiczu,

  Brzmi Pan tak jakby ,, kasy i apanazy ,, niepełnosprawnym w Polsce Pan zazdroscil.

  No , dopóki nie obetnie Pan sobie nogi i nie wróci do Polski zeby, po zrzeczenia się australijskiego obywatelstwa ma się rozumieć , otrzymać te ,, kasę i apsnaze ,, od rządu PiS , który jest tak szczodry i wspanialomyslny , to zostaje panu robota na krajowym podwórku . W Australii znaczy się , pańskiej nowej ojczyźnie – CZY ZACZĄŁ PAN JUŻ PROTESTY przeciwko aborcji i gejom ? Proszę niezwłocznie poinformować o postępach .

 163. Z pewnym rozbawieniem zauważyłem, że nieoceniona mag poskarżyła się na mnie na blogu J. Kowalczyka.
  Nie jestem zanadto skromny, ale jednak rozsławianie mojej postaci ponad miarę nieco mnie peszy.
  No, ale stało się, więc teraz mag, musisz zachować konsekwencję – wspomnij koniecznie o złym, niedobrym quentinie w liście do cioci i nie zapomnij też poskarżyć się inkasentowi z gazowni. On utuli, pocieszy.

  P.S. Dawno, dawno temu, przed wieloma kolejnymi nickami symetrycznego@, ten ostatni udzielił rozpłakanej na blogu mag surowego napomnienia: „najpierw się zaczepiasz, a potem się skarżysz”, dając do zrozumienia, że blog to nie piaskownica, skąd ucieka się do mamusinego fartuszka, gdy ktoś zabrał wiaderko.
  No, ale mag musi, bo inaczej się udusi (jak w piosence Stuhra).

 164. quentinte
  Mozna odniesc wrazenie , ze na lewym brzegu ( enpass.wydaje sie lewobrzezny ( Zol.) ale gdyby bylo inaczej niech mnie ktos sprowadzi tam gdzie trzeba ) czujesz sie niepewnie i nww tez sie przebierasz ale za kogo i po co , trudno wyczuc.
  Ta jakas twoja niepewnosc sie ujawnila ..
  T.cz.in. co jest do zrozumienia w prawobrzeznym klimacie ?
  Jaki jest sens walki wizerunkowej z niepelnosprawnymi fizycznie i zadowoleniem z „wygranej”!? To jakas niepelnosprawnosc umyslowa od brzegow niezalezna.
  (Dygat byl prawo czy lewo-brzezny?)( S. Kepa?)

 165. blackley, Jezu, ile jeszcze razy można o tym, że układ ma moc wiążącą, a zobowiązanie z niego pokryto?
  Jeśli ci się nie chce szukać, wrzuć choćby linka, który podsunął ci legat.
  Zaś co do srania na podłogę w kuchni – hm, trudno mi to sobie wyobrazić. Widocznie mam innych znajomych, niż ty.

 166. olborski: pochlebia mi, że nieprowokowany, masz potrzebę kompulsywnego wypowiadania się na mój temat.
  Masz takie prawo, korzystaj z niego. Na tym, między innymi, polega wolność.

 167. W ciągu ostatnich 15 lat okresowo rozpalały się wojownicze debaty o tym, „co zrobić z tym szalonym azjatyckim dyktatorem” w Korei Północnej. Dzisiejsza brawurowa runda rozgrywana przez „głębokie państwo” USA i Zachodu przeciwko Korei Północnej – najprawdopodobniej – skończy się tak samo, jak w poprzednich odcinkach: wypali się. Gwarantem bezpieczeństwa Korei Północnej są Chiny, więc Stany Zjednoczone nie pójdą na wojnę z Koreą Północną. Koniec, kropka.
  https://pracownia4.wordpress.com
  ===========

  Prawie jak o efekcie motyla.
  Decyzje podejmowane kllkadziesiąt lat temu, dają obecnie nieprzewidywalne przez nikogo skutki.
  Te które są podejmowane dziś, będą rodzić podobne.

  Dlatego nauka historii jest tak ważna.
  Szczególnie dla polityków.

 168. quentinte
  Kompulsywne myslenie : Szukanie po wszystkich blogach co tez ktos o mnie napisal i zawiadamianie o tym wszystkich pozostalych ktorym ew. nie chcialo sie tego szukac bo po co .Drugie na liscie .
  Wolnosc polega troche na czym innym

  compulsive shopping, delusion, hypersexuality, libido disorder, paranoia, pathological gambling

 169. Narzędzia wojny
  Przypadek Iranu pokazuje, jak szeroka (oprócz sankcji naftowych) może być paleta środków nacisku stosowanych w celu zmuszenia państwa do podporządkowania się woli Ameryki (Zachodu). Na Iran wywierany jest nacisk poprzez media, zalewające świat informacjami o zagrożeniu nuklearnym, o bliskiej perspektywie posiadania broni jądrowej, o łamaniu demokracji i praw człowieka. To co dzisiaj widzimy w mediach, nie jest jednak niczym nowym. Trwa już od ponad dziesięciu lat, a gdy weźmie się pod uwagę, że pierwszym medialnym ostrzeżeniem, że Iran zbuduje on bombę jądrową w ciągu dwóch lat, była informacja „Jane’s Defense Weekly” z 1984 r. (źródłem miał być niemiecki wywiad), można z racjonalnej perspektywy spojrzeć na dzisiejsze sensacje. Ta wojna informacyjna rozpoczęła się 29 lat temu.
  http://szczesniak.pl/iran-sankcje4
  ===========

  Do poczytania.

 170. Skoda Auto AS, oddział Volkswagen AG i największy czeski producent i eksporter wyraził w zeszłym miesiącu zgodę na podniesienie wynagrodzeń (włączając w to premie i zapłatę za nadgodziny) o ponad 20 proc. Premier Andrej Babis obiecał podwyżki dla pracowników medycznych, nauczycieli i emerytów.
  http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1126972,gwaltowny-wzrost-plac-w-czechach-to-dopiero-poczatek-wieloletniego-procesu.html
  =========

  Tak się to robi po czesku.
  Bez szumu……..

 171. teo z godz. 4:17 „O wyborach i rządach włoskich …”

  Dobrze, że zwróciłeś uwagę na wypowiedź przewodniczącego RE Tuska, który politycznie skontrował równie głupią co bezczelną opinię komisarza Oettingera i basującego mu chóru kompletnie oderwanych od rzeczywistości tzw „eurokratów” o wyborach włoskich. Choć nie wiem czy podpowiedziała mu to polityczna intuicja czy raczej trwały światopogląd polityczny.
  Ale bez względu na pobudki tej wypowiedzi, trzeba przyznać, że zarówno Tusk jak i Juncker, który też zdecydowanie odciął się od opinii Oettingera, dali wyraz realizmu politycznego i wyczucia nastrojów w UE przed wyborami do europarlamentu.
  Myslę, że swoimi deklaracjami uspokoili też sytuację polityczną we Włoszech co znalazło wyraz w nieoczekiwanej zgodzie prezydenta na powołanie rządu większościowego a więc wyciszeniu podniesieniego po niemal stu latach hasła „Marszu na Rzym”

  Wracając do naszej rozmowy o neoliberaliźmie – oczywiście w kontekście tej nieszczęsnej wypowiedzi Oettingera. Tak to już jest gdy się światopogląd buduje jedynie na lekturze Friedmana i Heyeka przy pominieciu np Monteskiusza czy Tocqueville’a. Przedrostek „neo” niby nic a jednak stanowi dużą politycznie różnicę. Czy raczej ograniczenie.

  Skoro o Włoszech to może jeszcze kilka zdań o Hiszpanii.

  Zgodnie z wczorajszymi informacjami dziś upadł prawicowy rząd Mariano Rajoya, pupila MFW, tzw „rynków” oraz europejskiego prymusa w tzw „transformowaniu” gospodarczym bez oglądania się na społeczne skutki. Oznacza to, że hiszpańska prawica utraciła władzę najprawdopodobniej na kilka najbliższych lat – biorąc pod uwagę coraz bardziej intensywny smród korupcji, który się za nią ciągnie.
  Po raz pierwszy w historii demokratycznej Hiszpanii rząd upadł w trakcie kadencji, na skutek utraty większości a nie po przegranych wyborach. Wpłynęła na to, obok pożałowania godnej sytuacji społecznej w Hiszpanii, seria drakońskich wyroków za złodziejstwo dla polityków partii rządzącej oraz wynikająca z ideologicznego dogmatyzmu skrajna nieudolność w rozwiązaniu kryzysu katalońskiego. Dodać należy, że kryzysu do którego sam, swoją polityką, doprowadził.
  Forma i sprawność w usunięciu Mariano wskazuje, że najwyraźniej Hiszpania miała już go dość. Odchodzi niespełniony i rozgoryczony bo na skutek nacisków Brukseli i Angeli Merkel nie mógł zbombardować buntującej się Barcelony.

  Nowy rząd formuje Pedro Sanchez, lider socjalistów, przy poparciu radykalnie lewicowej Podemos. W/g jego dzisiejszej deklaracji pierwszym celem politycznym ma być przywrócenie swobód, wolności i praw obywatelskich poważnie ograniczonych w trakcie forsowania „transformacji” gospodarczej przez Mariano.

 172. olborski, napiszę ci coś jeszcze, żebyś mógł się pobawić:
  „picu, picu, chlastu, chlastu…”
  No, a teraz pobiegaj sobie po blogach. Znajdź autora, spróbuj dopisać końcówkę i przetłumacz na kilka języków.
  Wow, ty to masz hobby, jeśli akurat nie pijesz!

 173. Jaką korzyść mają bogobojni Włosi z siedziby Watykanu. Same problemy gospodarcze i moralne. Mafia rządzi pod przykrywką procesji. Pius XII z białostockim gestem jako kolega Mussoliniego i wyklęty duchowny podżegał do krucjaty na komunistów. Czym włoscy naziści katolicy różnią się od banderowców podżeganych prze banderę. Osobą podżegacza. Tak sobie myślę,że faszystowskie nacjonalizmy mają się dobrze przy biernej postawie KK..

 174. Właśnie o to tutaj toczy się gra. Neoliberalizm się cofa, ustala się nowy porządek. Znowu najważniejszym wyróżnikiem jest państwo narodowe i jego zdolność do wykorzystania swojego potencjału. Wcześnie zrozumiała to Rosja, Niemcy rozumiały to od zawsze, tylko nie wychylały się. Czekając, aż Chiny upokorzą Stany Zjednoczone w ich własnej grze w „ich” globalną wioskę. To się właśnie dzieje na naszych oczach. Trzeba umieć się odpowiednio ustawić, żeby wiatr historii, nie zdmuchnął nas z szachownicy dziejów. Tak się akurat składa, że pod naszą szerokością geograficzną, dominują wiatry ze Wschodu.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=53691

 175. Report: Kremlin gives Israel green light to attack Syria
  June 1, 2018

  The Kremlin has given its consent for Israel to attack Syria on condition that it leaves Assad’s assets intact, Israel Hayom reported, citing an Arabic-language newspaper.

  https://worldisraelnews.com/report-kremlin-gives-israel-green-light-to-attack-syria/

 176. norte:
  dobrze , ze siedzisz w temacie (hiszpania);
  dla szeryfowej nadchodza ciezkie czasy, bo stracila ostatniego sojusznika na poludniu europy;

 177. @Slowianin Stanislaw

  „Tak sobie myślę,”

  Dowcip przedni. Zawsze soibie cenilem dobre dowcipy.

 178. Słowianie ratunkiem dla zdemoralizowanej Europy Zachodniej. Tak sobie myślę bo mają czyste konto i zasady wspólne kobiety,wspólne dzieci i kotły. To jest rodzina !

 179. @Wiesiek59

  … ponownie blysnal doskonale opanowana technika operowania kombinacja klawiszy Ctr-C/Ctrl-V i dokonal operacji kopiuj-wklej z witrynki

  Wiecej z tej samej witrynki:

  ” — zamachy na naukowców irańskich pracujących przy programie nuklearnym. To już jest element cichej, ale realnej wojny, zmierzającej do fizycznej eliminacji przeciwnika. … wybuchy w instalacjach … Stuxnet … autorstwo Izraela…”

  No po prostu zgroza wieje od tych informacji. Jak tak dalej pojdzie, to Syjonistyczni Zbrodniarze, ilu ich tam jest, jakies szesc z okladem miliona, duzych i malych, w spodniach i w spodnicach – bedzie nadal zyc i oddychac! Skanda, zgroza i Zupelnie Przerazajaca Zbrodnia Przeciw Ludzkosci! Beda, dranie jedne, zyc i oddychac, nie zostanie z nimi Zrobiony Porzadek!

  Jak Sily Pokoju i Postepu zniosa taki straszny cios – pojac trudno. Rozumiem oczywiscie, ze Ludzi Dobrej Woli szlag trafia. Sadze, ze beda musieli sie przyzwyczaic. W koncu juz Nasser planowal atomowa Treblinke, glownie z pomoca uczonych niemieckich. Ci uczeni niemieccy tez jakos czesto wpadali pod rozpedzone auta, jednemu na madra glowe z wysokiego budynku cegla spadla…

  Na razie zachecam do zakupu syropku na gardlo. Bo trzeba bedzie drzec… ten tego.

 180. bawaria; ofensywa modlitewna: weszlo w życie zarzadzenie, że w każdym urzedzie, lub podleglej mu jednostce administracyjnej musi wisiec, na widocznym miejscu, krzyż;
  aby pokreslic wage decyzji udal sie söder ( premier bawarii) do watykanu na audiencje u f2.0;
  niestety, na moje pytanie, co tym sadza, ani messi, ani lewandowski nie udzielili odpowiedzi;

 181. pitekantrop
  1 czerwca o godz. 19:00

  Nie pultaj się…….

  Jest to NORMALNA działalność służb różnych krajów.
  Likwidacja osób ważnych.
  Ważne jest moim zdaniem jedynie precyzyjność ataku.
  Jak najmniej osób postronnych powinno ucierpieć.
  Bomba, pocisk rakietowy, czy strzelec wyborowy, trucizna?
  Niestety, ani Anglosasi ani ostatnio Izrael, subtelnością działania się nie popisują……

 182. pitekantrop
  1 czerwca o godz. 19:00

  W zasadzie, trzeba by cię docenić.
  Jako jeden z niewielu, czytasz odnośniki.
  Większość to zdaje się wtórni analfabeci.
  Jak w kawale.

  „czyta pan? ja nie czytelnik, ja pisarz”- w wolnym tłumaczeniu…….

 183. byk

  „dla szeryfowej nadchodza ciezkie czasy, bo stracila ostatniego sojusznika na poludniu europy”

  Tak, to prawda. Z tym, że w trakcie eskalacji kryzysu katalońskiego zastanawiałem się czy Angeli ten nieszczęsny Mariano ze swym oslim uporem nie zaczął już ciążyć. Chodzi mi o te momenty gdy usiłowała bezskutecznie wpłynąć na niego by jakoś dogadał się z Katalończykami.
  Zresztą brak zgody sądu na ekstradycję Puigdemonta też wskazywał, że Niemcy liczą się ze zmianą władzy w Hiszpanii i chcą mieć na przyszłość jakieś polityczne atuty. Odmowa ekstradycji była dobrą w sensie perspektywicznym decyzją.

  Dla wzajemnych relacji jeszcze jedna sprawa gra rolę. Chodzi mi o to, że hiszpańscy socjaliści, stanowią obok Partii Pracy Corbyna chyba jedyną „starą”* lewicę w UE, która zachowała atrakcyjność wyborczą. A stało się to dlatego, że na skutek różnych czynników mają zupełnie inny charakter aniżeli dogorywająca lewica europejska. Po prostu są inni, bardziej lewicowi w tradycyjnym rozumieniu tego pojęcia. Z tego też powodu socjaliści hiszpańscy będą mieli problem by się dogadać z lewicą niemiecką – głównie z SPD.
  Choć są przecież w jednej partii Europejskich Socjalistów.

  * nie wiem jak wyglądają aktualne notowania portugalskich socjalistów.

 184. @Wiesiek59

  „Nie pultaj się…….”

  I teram jest zagwozdka: Co to znaczy? Po jakiemu to? Odpowiedz na to nielatwe pytanie znaja zapewne tylko osoby, ktore „skonczyly resocjalizacje”: To pewnie cos z czwartego semestru.

  „ani ostatnio Izrael, subtelnością działania się nie popisują……”

  Subtelnoscia powinien sie odznaczac skrzypek w filharmonii. A jak chodzi o to, zeby specowi od atomowej Treblinki odstrzelic leb – to liczy sie nie tyle subtelnosc, co skutecznosc.

  „„Jak ekspertowi odstrzelic leb, to projekt traci rozmach”.
  (stare przyslowie rurytanskie)

 185. @quentin t.

  „Jezu, ile jeszcze razy można o tym, że układ ma moc wiążącą, a zobowiązanie z niego pokryto?
  Jeśli ci się nie chce szukać, wrzuć choćby linka, który podsunął ci legat.”

  Jasne, Piekny Umysle. „Uklad” na ktory sie powolujesz dotyczy obywateli amerykanskich.

  Ja tez mysle, ze „mienie pozydowskie” tych Zydow, ktorych wymor… sorki, ktorych _zlikwidowano_ w Jedwabnem, radzilowie, Szczuczynie, Goniadzu – zalatwia „umowa indemnizacyjną”. Przeciez te „pejsate moski” zapedzone do huczacego ognia to na pewno byli „obywatele amerykanscy”.

  „Mienie pozydowskie” zakatowanych w Kielcach, wrzuconych pod kola w ramach „akcji kolejowej” czy wywiezionych do gazu z Otwocka takze zalatwia „umowa indemnizacyjną”. Przeciez te „pejsate moski” wrzucane pod kola pociagow to na pewno byli „obywatele amerykanscy”.

  Generalnie – bedzie trzeba sie obrazic na Ameryke. Trump zly i niedobry a Kongres niedobry i zly, obie izby antypolska ustawe przyjely przez aklamacje. No i jeszcze ta ambasada.

  Zalecam zamiast sojuszu z USA sojusz z Iraen i z Libanem. Jakby co do czego – na pewno pomoga.

 186. @Wiesiek59

  „Ważne jest moim zdaniem jedynie precyzyjność ataku.
  Jak najmniej osób postronnych powinno ucierpieć.
  Bomba, pocisk rakietowy, ”

  Ciekawe, ze ja twoje ziomy spuszczaja bomby, to raczej chodzi o to, zeby jak nawiecej osob postronnych .. ten tego:

  „A czy pan po 64 latach myśli czasami o ludziach, którzy zginęli w
  Dreźnie?

  Nie. Ten problem był i do dziś jest wyrzucony z mojego ja. Byłem fachowcem. Rzucałem bomby na cel. I tyle. Panu zaś chodzi o stronę moralną, której my nie braliśmy pod uwagę.

  Te bomby mogły jednak spaść na dzieci.

  Wcześniej ginęły dzieci polskie, dzieci holenderskie, angielskie. Ja byłem w Coventry, specjalnie po to, żeby zobaczyć zniszczenia, jakie poczyniły tam niemieckie bomby. Podczas wojny trudno być sentymentalnym”

  http://odkrywca.pl/drezno-1945-oczyma-pilota-dyw-300,648265.html

  A teraz dalej praw moraly. I potepiaj Syjonistycznych Zbrodniarzy za „strzelanie do dzieci”.

 187. norte:
  obalic rzad to jedno, ale mysle, że wyjda teraz na wierzch partykularyzmy (katalonia etc.); ciekawe, co bedzie sie działo we włoszech, gdzie tym razem zdobyto rzym bez zmiany koszul i marszu;

 188. @mag

  „est po prostu idiotą”

  Bardzo nieladnie, @mag. Pracownik slowa (nawet taki w spodnicy) powinien umiec scharakteryzowac poziom, przepraszam za wulgaryzm, _inteligencji_ tudziez zasob wiedzy adwersarza nie uciekajac sie do slow powszechnie uznanych za obrazliwe. Zwlaszcza, jesli to pierwsze wyraza sie liczba dwucyfrowa a to drugie wielkoscia urojona.

  Ad rem. Znasz na pewno historyjke z okresu minionego, kiedy to jakiegos Rapapporta skazano na dziesiec lat pierdla za to, ze publicznie oznajmil, iz Tow. Pierwszy Sektetarz to duren i debil.

  Tow. Pierwszy Sekretarz to nie minister i nie premier. W KK nie bylo artykulu na podstawie ktorego mozna by karac za obrazliwe wypowiedzi – toz to nie „organ konstytucyjny”.

  Rapaport dostal ostrzejszy wyrok z ciezszego paragrafu: Ujawnienie Tajemnicy Panstwowej.

 189. @neospasmin

  zwlennicy szlachtowania metoda kosher,

  Cos sie ciezko poserdolilo w Pieknych Umyslach ekspertow od Zagadnien Narodowo-Rasowych, jak zwykle zreszta. „Zwolennicy szlachtowania metoda kosher” to akurat nie maja zadnego powodu, aby na obecne polskie wladze narzekac, bo od roku 2014-go „szlachtowanie metoda kosher” odbywa sie w Polsce bez przeszjod. Zyski z tego czerpia polscy rolnicy – eksporterzy. Ja tam nie mam nic przeciwko temu, zeby ponownie tego procederu w Polsce zakazac. A niech sobie kto inny zarobi!

 190. pitekantrop
  1 czerwca o godz. 19:57

  Znaczenie sobie wygooglaj,…….

  Starcy decydujący o wojnach, takimi pierdołami jak dzieci sie niespecjalnie przejmują.
  Szczególnie ci, którzy decydują o finansowaniu wojen.
  Tropy prowadzą do Wall Street i City of London.
  Prywatyzacja zysków, uspołecznienie strat.

  Taka uwaga.
  Jak Urban powiedział, „rząd wyżywi się sam”.
  KAŻDY RZĄD.
  Nakładanie sankcji ekonomicznych odbija się zawsze na biedakach jakiegoś kraju.
  Umierają starzy, chorzy i DZIECI.
  Tych sankcji kraje zachodnie nałożyły na wiele krajów mnóstwo.
  Więc na ich sumieniu ciąży smierć milionów dzieci.
  Pani Albright stwierdziła, „że warto było” w odniesieniu do pół miliona tych irackich.
  Taka jest polityka.
  Koszty utrzymania Imperium……..

 191. @Wiesiek59

  „Umierają starzy, chorzy i DZIECI.”

  Wlasnie chodzi o to, ze od jakiegos czasu juz nie umieraja. Ktory to fakt doprowadza Sily Pokoju i Postepu do totalnego wsciku i di trzesiaczki skosnej.

  Oczywiscie nic nie ma za darmo. Troche kosztuje, zeby kazdy plac zabaw dla dzieci mial zjezdzalnie czy grzybek-muchomorek, pieknie pomalowany, czerwony w biale kropki – z zelbetu. Jak syrena wyje to maluchy zdaza sie schowac.

  Troche kosztuje, zeby pod kazdym blokiem byl solidny, zelbetowy schron. Antyrakiety kosztuja calkiem spore pieniadze. Calkiem sporo inzynierow roznych specjalnosci, calkiem sporo programistow bylo trzeba zeby zmajstrowac dobra obrone nie tylko przeciwlotnicza – ale i przeciwrakietowa.

  No i ten Wyjatkowo Potworny Mur Apartheidu, na skutek ktorego stalo sie zadaniem znacznie trudniejszym podkladanie bomb czy tez ostrzal przedszkoli.

  Ale jak wszystko jest na miejscu, jak gra i buczy – to dzieci nie „umieraja” tylko rosna, cale, zdrowe i z pelnymi zestawami raczek i nozek. Ja rozumiem, ze to musi bolec…

 192. Opole: matka pomogła 16-latce usunąć ciążę. Usłyszała wyrok
  Sąd w Opolu skazał matkę 16-letniej dziewczyny na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Kobieta pomogła jej usunąć ciążę. Kupiła w internecie środki poronne.
  https://wiadomosci.wp.pl/opole-matka-pomogla-16-latce-usunac-ciaze-uslyszala-wyrok-6250727242758273a
  ============

  W niektórych państwach muzułmańskich obowiązuje prawo, iż każdy okres u kobiety jest obrazą Allaha.
  Baba ma RODZIĆ- bez przerwy………
  Zbliżamy się do takiej opcji.

 193. quentinte
  Z twojego stylu malego Kazia , zludzenia wlasnej wielkosci ( del. of grandeur ) domyslam sie , ze dzisiaj bylo twoje swieto .
  Niech ci bedzie (co popisales to twoje )ale na jutro itd musisz poszukac sobie kogos bardziej kongenitalnego sobie. Tu ich nie brakuje . Ja sie moge napic akurat , a ty gwizdane i o suchym pysku , o ile to na Grochowie , Zielonce czy gdzies tam, mozliwe .

 194. pitekantrop
  1 czerwca o godz. 20:38

  Plemienność przez ciebie przemawia……..
  Co z resztą dzieci?

 195. byk

  „obalic rzad to jedno, ale mysle, że wyjda teraz na wierzch partykularyzmy (katalonia etc.)

  Partykularyzmy czyli konkretnie separatyzm już wyszedł na wierzch na skutek drakońskiej kuracji gospodarczej Mariano Rajoy’a. To ostre napięcia społeczne na skutek tej kuracji skłoniły większość Katalończyków do ogłoszenia niepodległości. W tej sytuacji lewicy nie pozostaje nic innego jak negocjować nową umowę z autonomią katalońską – na wzór umowy z Baskami, którzy dzięki profitom z niej płynącym wygasili wojnę z Madrytem. Zresztą tu nie ma co negocjować, bo taką umowę chyba z 10 lat temu lewica podpisała z Katalończykami. Z tym, że prawica Mariano po przejęciu władzy ją unieważniła pod pretekstem niekonstytucyjności. Piszę „pod pretekstem” bo realnym powodem były oczywiście pieniądze.

  Jak w tym kontekscie wygląda w praktyce polityka uprawiana z separatystami dobrze obrazują kulisy obalenia rządu Mariano. W kortezach lewica i separtyści baskijscy blokowali przyjęcie budżetu, który przygotował jego rząd – Baskowie pod hasłem solidarności z gnębioną Katalonia. Ponieważ konsekwencją nieprzyjęcia budżetu byłyby przyśpieszone wybory rząd Mariano złamał opory Basków podkupując ich ekstra środkami na inwestycje w Pais Basco. Gdy zatwierdzono budżet i znikła perspektywa przyśpieszonych wyborów Baskowie nie czekając nawet tygodnia wycofali poparcie dla Mariano i wsparli socjalistów do których jest im od lat bliżej. Rząd stracił większość i upadł. Ale socjalista Sanchez, który ma być premierem zapowiedział, że nie będzie dokonywał zmian w budżecie który wcześniej pryncypialnie krytykował i głosował przeciw niemu. Musiał to zrobić bo ma taką umowę z Baskami, którzy na tym budżecie skorzystali. Nie ma ruchu, ma w sprawie budżetu związane ręce bo dzięki Baskom ma większość.

  „tym razem zdobyto rzym bez zmiany koszul i marszu”

  Trafnie to ująłeś pisząc „tym razem”. Mam bowiem wrażenie, że wszystko (marsz i koszule) jeszcze przed nami.

 196. @Wiesiek59

  „Plemienność przez ciebie przemawia……..”

  Szlachetnosc przez tego twojego zioma przemawia_

  „Te bomby mogły jednak spaść na dzieci.

  Wcześniej ginęły dzieci polskie, dzieci holenderskie, angielskie. Ja byłem w Coventry, specjalnie po to, żeby zobaczyć zniszczenia, jakie poczyniły tam niemieckie bomby. Podczas wojny trudno być sentymentalnym””

  Jego sie jakos nie czepiasz.

  „Co z resztą dzieci?”

  Pytanie stawiaj takim, co posylaja dzieci do walki. Jest takich troche, nie tylko w Iranie i w krajach arabskich.

  „Z prawdziwym karabinem
  u pierwszych stalem czat.
  O nie placz za twym synek
  co za ojczyzne padl”-

  Doroslych mezczyzn, zdolnych do noszenia broni – chyba bylo pod dostatkiem? Ale dzieciaka latwiej namowic. No i dzieci zawsze mozna narobic nowych. Nie zabraknie, vide posting (calkiem do rzeczy) z godz godz. 20:45.

 197. Myslenie plemienne czylii „za co mnie spotkalo to nieszczescie”
  ——————————————————————————-

  „”Majac pietnascie lat dostalem sie do obozu koncentracyjnego, gdzie ludzi gazowano jak pluskwy. Jakis czas zylem, bo Katzman, drugi zastepca komendanta, wzial mnie, zebym mu sprzatal mieszkanie, a to bylo w lecie i pastowalem posadzke bez koszuli, na kolanach, i jemu spodobaly sie moje plecy. O ile wiem, pragnal zrobic prezent swojej malzonce, ktora byla w Hamburgu, i wymyslil abazur na nocna lampe. Znalazl sobie specjaliste od tatuazu wsrod wiezniow, bo tam byli nawet znawcy sanskrytu, co zreszta nie mialo dla nich praktyczniejszego znaczenia, i zlecil mu wykonanie na moich plecach nastrojowego obrazka./… Na pasku od spodni karbowalem sobie, ile dni zycia mi jeszcze zostalo, az Katzman dostal list z Mamburga, ze jego zona zginela razem z dziecmi podczas bombardowania … …widzialem jego rozpacz. O Gott, o Gott, powtarzal, i za coz mnie spotkalo to nieszczescie?!”

  (Stanislaw Lem, „Wizja Lokalna”)

 198. @Wiesiek59 & Ska

  Zbrodnicza Zydowska Natura czyli Jak w Sadystyczny Sposob Zamordowano Czlowieka

  „Transport był niespokojny […]. Toteż SS-manów była cała kupa, a Schillinger, zobaczywszy, co się dzieje, wyciągnął rewolwer. Wszystko poszłoby jak należy, ale Schillingerowi spodobało się jedno ciało, rzeczywiście – klasycznie zbudowane. […] Podszedł więc do kobiety i wziął ją za rękę. Wtedy naga kobieta nagle schyliła się, zaczerpnęła w dłoń piasku i sypnęła mu w oczy, a kiedy Schillinger, krzyknąwszy z bólu, puścił z ręki rewolwer, kobieta pochwyciła broń i strzeliła Schillingerowi kilka razy w brzuch. Na placu powstała panika. Nadzy ludzie ruszyli na nas z krzykiem. Kobieta wypaliła jeszcze raz do szefa i raniła go w twarz. Wtedy i szef, i SS-mani rzucili się do ucieczki […]. Schillinger leżał na brzuchu i drapał palcami ziemię z bólu. Podnieśliśmy go i, nie bardzo uważając, przetransportowaliśmy do samochodu. Przez całą drogę jęczał przez zaciśnięte zęby: «O Gott, mein Gott, was hab’ ich getan, dass ich so leiden muss?». Po polsku znaczy to: O Boże, mój Boże, cóż ja uczyniłem, że tak muszę cierpieć?””

  (Tadeusz Borowski, „Śmierć Schillingera”)

 199. Dobre teksty i komentarze. Dodałbym, że „Pokłosie” to dobry film, po prostu, a porównywanie z „Idą” to porównywanie dwóch trochę różnych szuflad. Z ukłonem dla Autora i Gospodarza bloga.

 200. Bar (17:04)

  Sprawiedliwość trzeba oddać Oettingerowi, że jego polityczna kolebka, baza i punkt odniesienie to Badenia-Wirtembergia, zaś wyborcy tego landu różnią się poziomem emocji politycznych i podatności na teorie spiskowe od wyborców Wenecji, Lombardii, Toskanii czy Guadalajary i Toledo, o Neapolu, Sycylii i Sewillii nie wspominając. Oraz Małopolski i Podlasia. Tusk szkolił się politycznie, zjadł zęby w Polsce, kraju zbliżonym do Południa Unii, więc wie jak gadać z „ciemnym ludem”.

  Twój światopogląd polityczny pomija Friedmana i Hayeka, jak powszechnie wiadomo, co nie przeszkadza wytykać rzekomych braków u Oettingera. Podaj źródła skąd czerpiesz te bujne przyczyny utraty większości przez PL w Hiszpanii.

  Twoje komentarze naszpikowane są bujnymi sloganami ideologicznymi, ale wkoło wytkasz to innym. Przykro mi, ale ktoś ci to musi powiedzieć.

 201. @Antonius Moj najprawdziwszy wujek, ktorego nazwisko juz podawalam kiedys, zginal w obozie tym na A lub O, a wlasciwie w poblizu swojego domu w marszu smierci w styczniu w 1945 roku. Mieszkali tam zawsze, tam sie porodzily dzieci, ktore jeszcze zdazyl splodzic. Przenigdy nie chcieli i nie chca, (bo pozostala jedynie corka) kojarzyc nazwy swojego rodzinnego miasta z obozem zaglady. A ty chcesz i ta nazwa Oswiecim ( bo na ta druga nie wyrazasz zgody) dolozyc Polakom za ichniejsze obozy smierci?
  Martwisz sie, ze nie mogles odnalezc w obozie narodowosci oprawcow. Nawet sie ucieszylam, ze ktos inny tez wyciaga ten skandal, ze w calym obozie Auschwitz nie znajdziesz nigdzie narodowosci glownych oprawcow . Zamiast Niemcow wystepuja wylacznie Nazisci. Ale to cie nie bulwsersuje. Chodzi ci o to, zeby byli Nazisci ( z duzej N – jako narod) i Polacy, ktorzy po styczniu 1945 tam czy gdzie indziej zachowywali sie nieludzko. Moze czesc ich zachowan mozna usprawiedliwic losem jaki zgotowali im Niemcy, tfu nazisci?
  Zbrodnie Polakow juz za pare pokolen przerosna zbrodnie Niemcow.

 202. Rada Bezpieczeństwa. Mordowanie Palestyńczyków przez Izrael nie jest precyzyjnym określeniem. Dlatego jankesi vetowali. A IV RP wstrzymała się licząc na wizy,dywizję pancerną i uchylenie 447. Wszak pokorne ciele dwie matki ssie. Izrael realizuje taktykę osiedlania się w Ameryce czyli potem III Rzeszy w imię przestrzeni życiowej. Wybić miejscowych lub zamknąć w obozach bo rasa panów z pejsami ma swoje 5 minut. Jak widać Izraelici nie wyciągnęli wniosków z Holokaustu. Kto jaką bronią walczy… Tak sobie myślę,że powstanie Izraela było błędem podobnie jak Watykanu. Ku pokrzepieni serc syjonistów.

 203. pan Wiesiek

  „W niektórych państwach muzułmańskich obowiązuje prawo, iż każdy okres u kobiety jest obrazą Allaha.
  Baba ma RODZIĆ- bez przerwy………”

  A facet ma obowiazek dzieci te plodzic. Jest to obowiazek nieustanny- az do wieku w ktorym sie fizycznie nie da. To dlatego ze ponad zachcianki ( np.a mozeby zboczyc tak sobie troszke?) jest obowiazek wobec spoeczenstwa- przetrwanie rodziny, szczepu czy nacji. Jeszcze niuedawno sposrod tych 15-20 dzieci ktore kobieta byla w stanie w ciagu swego zycia wydac na swiat do doroslosci (zalozenia wlasnej rodziny) dozywalo kilkoro. Stad przyrost naturalny byl na swiecie niewielki. By byl chocby i taki, by ludzkosc nie wymarla kobiety mialy rodzic regularnie.
  Prosze zwrocic uwage ze przezywalnosc chlopcow byla gorsza nizli dziwewczynek stad poligamia.
  Czasy sie zmienily, postep medycyny pozwala przezywac prawie wszystkim noworodkom/dzieciom. Za tym postepem wiedzy nie nadaza i nigdy nie nadazaly zmiany w tradycji i zwyczaju. Stad dziwi pana to co dla innych jest oczywiste: nie jestesmy na swiecie tylko dla wlasnej przyjemnosci, mamy jeszcze jakies obowiazki i to nie tylko wobec najblizszych.

  ml

 204. -Napijesz sie jeszcze herbaty?
  -Nie dziekuje boo ide sie malowac- odpowiedziala moja Beatuszka.

  To przyklad jak bardzo potrzebujemy sensu, racjonalnosci.
  W pracy nie rozkaz, ale przedyskutowanie wydanego i otrzymanego polecenia.
  Nawet najbardziej absurdalne wytlumaczenie decyzji czy postepowania jest (przynajmnej posrod moich bliskich) lepsze nizli arbitralnosc.
  Wydarzenia musza miec zrozumialy powod i sens. Inaczej nie wiadomo czy mamy na nie wplyw. Czy da sie miec jakikolwiek na nie wplyw.
  Inaczej konczy sie wolnosc.

  To proba objasnienia czemu gdy dochodzi do rozmowy np. o aborcji lub polityce lub Polityce i gdy moi adwersarze dochodza do „nie boo nie” tak mnie to uwiera.

  ml

 205. pan Bar Norte

  „Zresztą brak zgody sądu na ekstradycję Puigdemonta też wskazywał, że Niemcy liczą się ze zmianą władzy w Hiszpanii i chcą mieć na przyszłość jakieś polityczne atuty. Odmowa ekstradycji była dobrą w sensie perspektywicznym decyzją.”

  To jak to jest : niemiecki sad decydujac o odmowie ekstradycji nie opieral sie wylacznie na prawie? Uprawial polityke/zbieral polityczne atuty? Moze to dlatego ze wladze federalne jakies naciski na ow sad wywarly?
  Noo nie: wg tutejszych narracji polityka w orzecznictwie czy wywieranie przez rzad wplywu na wyroki niezawislych sadow to domena kaczystowskiej dyktatury, a nie krajow co dzis oceniaja polska reforme wymiaru sprawiedliwosci.

  Moze wiec odwola pan swe twierdzenia na temat przeslanek odmowy ekstradycji premiera Katalonii wydanej przez niemiecki sad?

  ml

 206. @Slowianin Stanislaw

  „Mordowanie Palestyńczyków przez Izrael … Izrael realizuje taktykę osiedlania się w Ameryce … III Rzeszy”

  Przerazajace, ze wladze twojego pieknego kraju, przedstawiciele Ojczyzny Tolerancji, przedstawiciele Chrystusa Narodow – zamiast zerwac wszelkie stosunki z Izraelem – to te stosunki kultywuja. I jakos w ogole nie wspominaja, ze ten Izrael taki zly i niedobry.

  „Wicepremier Jarosław Gowin rozmawiał w niedzielę w Tel Awiwie z izraelskim ministrem do spraw nauki Ofirem Akunisem między innymi na temat wywołującej kontrowersje nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. – To ważny krok, by odsunąć na bok to, co ostatnio dzieliło nasze narody – podsumował tę rozmowę. … – Niepodległa Polska zawsze konsekwentnie była zwolennikiem bezpieczeństwa Izraela i wydaje się, że te dalekosiężne interesy obu państw są zbieżne – zapewnił Gowin. ”

  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/gowin-w-izraelu-rozmawial-z-izraelskim-ministrem-o-ustawie-o-ipn,840533.html

  Ze te syjonisty niechrzczone zle, podle, „mordujom palestynskie dzieci” i „mordujom gojow na mace” – to wiadomo przynajmniej od lat piecdziesieciu z okladem (aczkolwiek przymiotnik „palestynskie” dopisano ciut pozniej). Ale za ministrowie Najszlachetniejszego z Narodow wdaja sie w jakies gadki i pogwarki z tymi okropnymi syjonistami – to juz trudniej zrozumiec. I jeszcze mowia, ze „Niepodległa Polska zawsze konsekwentnie była zwolennikiem bezpieczeństwa Izraela”. Toz to straszne! A takze okropne! Na znak oburzenia wydaje gromki okrzyk „Aj-waj!”

 207. @Slowianin Stanislaw

  „Mordowanie Palestyńczyków przez Izrael … Izrael realizuje taktykę osiedlania się w Ameryce … III Rzeszy”

  Przerazajace, ze wladze twojego pieknego kraju, przedstawiciele Ojczyzny Tolerancji, przedstawiciele Chrystusa Narodow – zamiast zerwac wszelkie stosunki z Izraelem – to te stosunki kultywuja. I jakos w ogole nie wspominaja, ze ten Izrael taki zly i niedobry.

  „W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, pragnę złożyć Panu i wszystkim obywatelom Państwa Izrael serdeczne życzenia z okazji Dnia Niepodległości i 70. rocznicy powstania Państwa Izrael” – napisał prezydent Duda. … „Narody Polski i Izraela łączy wspólna historia i dziedzictwo kulturowe, które nadają naszym dwustronnym relacjom wyjątkowy charakter. Na tym fundamencie nasze państwa rozwijają współpracę na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej i kulturalniej” – podkreślił prezydent ”

  http://www.tvn24.pl

  Ze te syjonisty niechrzczone zle, podle, „mordujom palestynskie dzieci” i „mordujom gojow na mace” – to wiadomo przynajmniej od lat piecdziesieciu z okladem (aczkolwiek przymiotnik „palestynskie” dopisano ciut pozniej). Ale ze Jego Ekscelencja Pan Prezydent Najszlachetniejszego z Narodow wdaje sie w jakies gadki i pogwarki z tymi okropnymi syjonistami – to juz trudniej zrozumiec. I jeszcze sklada serdeczne zyczenia: „”W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, pragnę złożyć Panu i wszystkim obywatelom Państwa Izrael serdeczne życzenia z okazji Dnia Niepodległości i 70. rocznicy powstania Państwa Izrael”. Toz to straszne! Az groza powialo. Na znak oburzenia wydaje gromki okrzyk „Aj-waj!”

 208. teo

  „Podaj źródła skąd czerpiesz te bujne przyczyny utraty większości przez PL w Hiszpanii.”

  Chyba masz na myśli PP czyli Partido Popular. Obawiam się, że O PL w Hiszpani, poza wąskim gronem historyków specjalizujących się w Europie Środkowo-Wschodniej, nikt już nie pamięta.
  Natomiast konkretne przyczyny utraty większości przez PP podałem za serwisami informacyjnymi relacjonującymi te zdarzenia.

 209. @Slowianin Stanislaw, @Wiesiek59, @neospasmin

  …. beda musieli wyskakiwac z kasy. Nie tylko oni sami, rzecz jasna. @neospasmin tez z kasy wyskoczy.

  „Po historycznym kontrakcie na dostawy baterii systemu rakietowego Patriot, Polskę czekają starania o dopełnienie jego wartości obronnej w drugiej fazie programu Wisła. Na tym etapie trzon układu z flagowymi pociskami firmy Raytheon zostanie rozszerzony o wspomagające środki bojowe w postaci rakiet SkyCeptor. Przejmą one na siebie ciężar likwidowania zagrożeń powietrznych niższego rzędu. Sposób, w jaki mają temu sprostać, dyktowany jest zarówno ich izraelskim rodowodem, jak i nową amerykańską koncepcją działania. … SkyCeptor miałby pełnić rolę wspomagającego środka bojowego, pozwalającego na zabezpieczenie dolnej warstwy obszaru chronionego systemem Wisła, a także selektywne reagowanie w zależności od klasy i skali zagrożenia. … wersja SkyCeptora, czyli pocisk Stunner wykorzystywany przez Izrael. ”

  http://www.defence24.pl/niskokosztowy-orez-wisly-skyceptor-na-drodze-do-polskiego-arsenalu

  Pocisk rzeczywiscie „niskokosztowy”, okolo banki za rakiete. Znaczy zielonych.

  Cala umowa – to okolo tysiaca wzmiankowanych rakiet. Plus licencja, transfer technologii. W sumie mozna liczyc, ze co najmniej poltorej duzej banki.

  Bedzie trzeba z kasy wyskakiwac, Prosze Szanownych Panow. Bedzie trzeba zrobic sobie pare dodaktowych dziurek w pasku. Na taki szlachetny cel moge Panom zaofiarowac moj stary kozik.

  Serdecznie ..

 210. Neospazmin

  „Moze wiec odwola pan swe twierdzenia na temat przeslanek odmowy ekstradycji premiera Katalonii wydanej przez niemiecki sad?”

  No ale co mam odwołać?

  Przecież to oczywiste, że w sprawach politycznych sądy kierują się politycznymi przesłankami choćby dlatego, że o unormowaniach prawnych określających ich rozstrzygnięcia decydowała polityka.
  Przecież to polityka zadecydowała, że zarówno w prawie niemieckim jak i międzynarodowym zarzuty dotyczące „naciąganej” rebelii polegającej de facto na przeprowadzeniu referendum są niedopuszczalne. Chcąc nie chcąc sędziowie muszą brać kontekst polityczny pod uwagę.

 211. Panie Lazarowiczu,
  Bardzo pięknie i lzawo Pan tu opisuję co robi ,, moja Beatuszka,,.

  Teraz proszę opisać co Pan zrobił w sprawie aborcji w pańskiej nowej ojczyźnie. Sam nie wiem jak Pana nie brzydzi życie w takim kraju , aborcja na życzenie, gejesię panosza , nikt ich nie leczy…. . Jak Pan daje radę ? Do tego tatuaże sobie robią ….. no sodomia i gomoria. Musi Pan przeżywać traumę.

 212. SŁOWIANIN STANISŁAW
  2 czerwca o godz. 5:43
  Dwa państwa powstały na grobach wymordowanych narodów, prawowitych właścicieli swoich ziem. USA i Izrael. W Ameryce anglosascy koloniści wymordowali kilkadziesiąt milionów Indian. Uzupełniając mordami wielu milionów afrykańskich niewolników. Izrael na oczach świata morduje naród palestyński udoskonalanymi metodami ludobójstwa Indian i niemieckich metod eksterminacji narodów w czasie II Wojny. Warto pamiętać. https://www.google.com/search?q=ruiny+syrii&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwib-eWEyLTbAhXlC5oKHSrgBM8QsAQIJg&biw=1600&bih=735

 213. Bezpieczeństwa Izraela będziemy bronić jak niepodległości. Taki jest przekaz dyplomacji IV RP. Jezus Żyd królem Polski to zobowiązuje. Tak sobie myślę,że wyprawy krzyżowe z użyciem WOT to pokusa.

 214. Polska potęgą innowacji. https://sport.onet.pl/inne-sporty/milionerzy/gy770s4 Pozostaje jeszcze cymbergaj, salonowiec i gra w zielone.

 215. Zyta 2003

  Wygląda na to, ze muszę lekko zrewidować mój pogląd na Zyty. Nie każda Zyta czyta dogłębnie cudze teksty i wkłada w usta (klawiaturę) autorowi poglądy i chcenia, o których nawet nie myślał, tak mu są obce.

  Przenigdy nie chcieli…kojarzyc nazwy swojego rodzinnego miasta z obozem zaglady. A ty chcesz i ta nazwa Oswiecim ( bo na ta druga nie wyrazasz zgody) dolozyc Polakom za ichniejsze obozy smierci?

  Mam kłopot z rozbiorem logicznym wyżej cytowanego fragmentu, bo zawiera trochę jakby bełkotu. Rozumiem, że mieszkaniec Oświęcimia nie chciałby, aby nazwa miasta była kojarzona z czymś brzydkim. Nie można jednak zakłamać faktów! To nie jest analogia do przypominania garbatemu, że ma ten garb. Z mapy świata musiałyby zniknąć tysiące nazw miast, gdzie coś paskudnego miało miejsce.
  Wmawiasz mi, że chcę „dołożyć” Polakom. Nie potrzebuję niczego dokładać. Chciałbym tylko, aby jasno powiedziano, co się działo w polskim mieście o nazwie Oświęcim po wojnie, bo to co było w Auschwitz jest znane na całym świecie i wielokrotnie opisane i cytowane, a o tym co w tym samym miejscu, na poniemieckiej infrastrukturze i bez specjalnej zmiany metod (może poza gazem) się działo, to cisza, sza! Powód jest prosty. Polak nie jest zdolny do okrucieństwa wobec bezbronnych, nie pozwala mu na to patriotyzm i głęboka wiara w naukę pewnego Żyda (Joshue), którą mu wciskano od kolebki. To jest po prostu fałsz i nie przykład Oświęcimia jest tu najistotniejszy, bo tam podobno katowali Sowieci, a multum innych powojennych obozów koncentracyjnych na terenie „nowej” Polski, gdzie polscy „patrioci” mordowali i gwałcili (np. Łambinowice), bo w najstraszniejszym obozie – Świętochłowice – można zwalić winę na żyda, szefa, choć porządni polscy wartownicy dzielnie mu pomagali w likwidacji tysięcy niewinnych ofiar. Nie wyssałem tego z palca, ale z literatury i relacji świadka, który przeżył humanitarny gwałt i zamordowanie matki w dniu przyjęcia do obozu, a szef Salomon nie dokonał tego własnymi rękami, no… i jeszcze czymś, miał wtedy inne rozrywki.

  Nie mam wpływu na to, jak się nazywało miasto w różnych latach i nikt nie słuchałby mojej woli, to absurd.

  Martwisz sie, ze nie mogles odnalezc w obozie narodowosci oprawcow. Nawet sie ucieszylam, ze ktos inny tez wyciaga ten skandal, ze w calym obozie Auschwitz nie znajdziesz nigdzie narodowosci glownych oprawcow . Zamiast Niemcow wystepuja wylacznie Nazisci. Ale to cie nie bulwsersuje. Chodzi ci o to, zeby byli Nazisci ( z duzej N – jako narod) i Polacy, ktorzy po styczniu 1945 tam czy gdzie indziej zachowywali sie nieludzko. Moze czesc ich zachowan mozna usprawiedliwic losem jaki zgotowali im Niemcy, tfu nazisci?”

  Wierz mi, że to zabawne! Rozumujesz dokładnie tak, jak wielu Polaków (też pseudohistoryków), urażonych nazwaniem powojennych obozów polskich „koncentracyjnymi”, a oprawcy nigdy nie byli Polakami, ale komunistami i/lub żydami, oraz Sowietami. Czy znasz taki naród – komuniści? Może to farbowani naziści?
  Co miał myśleć mój ojciec, wracając po wojnie do domu, gdy go zatrzymali młodzi chłopcy w polskich mundurach, mówiący po polsku, a katujący po nazistowsku? Z kim miał do czynienia, z przedstawicielami jakiego narodu?

  Zbrodnie Polakow juz za pare pokolen przerosna zbrodnie Niemcow.

  Wybacz, ale tego nie rozumiem, więc i nie skomentuję.

  Jeśli interesują Ciebie takie problemy, to poczytaj trochę odnośnej literatury, Google Ci wskaże źródła. Czytaj nawet z nieufnością, ale uwierz konkretnym świadectwom, może wyrobisz sobie własne zdanie o tym, do czego zdolny bywa człowiek – nawet Polak. A usprawiedliwienie zbrodni zbrodnią nie jest moralne, a na pewno nie katolickie, szczególnie w narodzie, gdzie ponad 90 % obywateli deklaruje katolicyzm jako wskaźnik postępowania wobec bliźniego.

 216. @Antonius

  „ajstraszniejszym obozie – Świętochłowice … żyda, … szef Salomon ”

  W Obozie Pracy w Świętochłowicach przebywalo, wedlug waszego Instytutu Pamieci Narodowej:

  – folksdojczow – 1879
  – rajchsdojczow – 328
  – innych – 6
  – Razem: 2213

  Morel rzeczywiscie mial ciezka reke dla folksdojczow, rajchsdojczow i innych herrenvolkow (praktycznie tylko tacy przebywali w tym pol.. sorki, _peruwianskim_ obozie*). Czemu Zyd Niemcow bezposrednio po IIWS nie lubil – zrozumiec trudno. Taka juz paskudna zydowska natura. To przeciez oczywista oczywistosc, ze rajchsdojcze, folksdojcze i pozostale herrenvolki to „niewinne ofiary”.

  ____________________________
  *Uprzedzony o odpowiedzialnosci karnej na podstawie odnosnych artykulow KK potwierdzam, ze nigdy ale to przenigdy nie bylo zadnych „polskich obozow”. Oboz Pracy w Świętochłowicach byl oczywiscie peruwianski. A Bereza Kartuska to nie byl zaden „oboz” tylko Miejsce Odosobnienia.

 217. @Slowianin Stanislaw

  „Bezpieczeństwa Izraela będziemy bronić jak niepodległości. ”

  Was jest raz. Z powodow czysto biologicznych „bronic” raczej juz niczego nie bedziesz.

 218. @Symetryczny

  „. Izrael na oczach świata morduje naród palestyński udoskonalanymi metodami ludobójstwa Indian i niemieckich metod eksterminacji narodów w czasie II Wojny. ”

  Serio? Bo jakos reszta swiata tych o tych rewelacjach nie slyszala. W tym zlym i niedobrym Izraelu zyje, mieszka i ma sie nienajgorzej 1.7 Arabow, tzw „Palestynczykow”. Jakos nikt ich nie „eksterminuje” – tylko ich szybko przybywa (wysoki przyrost naturalny). Co trzeci lekarz w „rasistowskim” Izraelu to Arab, prawie polowa farmaceutow (45%) to Arabowie (czy jak kto woli „Palestynczycy”). Calkiem spory odlam Arabow (Beduini) pelni sluzbe wojskowa, nie brak Arabow-Beduinow z ofcerskimi stopniami.

  Wyglada na to, ze upowszechniasz smierdzace kl.. sorki, „moderacja” tudziez Wielmozny Pan Redaktor czuwaja. A zatem – wyglada na to, ze upowszechniasz wyssane z palca, totalne i wariackie brednie. Dziwnym trafem twoj kraj jest zupelnie judenrein – jak u Adolfa na imieninach. Dziwnym trafem wszystkich i kazdego Zyda juz dawno wypedzono z kazdego kraju arabskiego.

  Pisz zatem jak najwiecej o tym, jak to „Izrael na oczach świata morduje naród palestyński „. Cuchnace klocki takie jak zacytowany powyzej maja swoja zalete: Jak to nazze dzieci czytaja, to juz wiedza, kto ich nie lubi.

 219. @Antonius

  „A usprawiedliwienie zbrodni zbrodnią nie jest moralne, a na pewno nie katolickie,”

  Widze ze kleisz guupa, Piekny Umysle. Bo dziwnym trafem ja i moje dzieci jestesmy winni zbrodni, o ktorej ponizej. I za ktora trzeba nam dokopac – choc mnie naprawde przy tym nie bylo:

  „„Szczęściem, co dobrodziej w tę porę rozpoczynał kazanie i rumor się czynił w kościele, gdyż powstawali z klęczek, cisnąc się jeszcze barzej ku ambonie i zadzierając głowy w górę, ku księdzu, któren o Męce Pańskiej powiadał i o tem, jak go to paskudne żydowiny ukrzyżowały, że to świat przyszedł zbawić, że sprawiedliwość chciał dawać pokrzywdzonym, że za biedotą się upominał. Tak rzewliwie owe krzywdy Pańskie na oczy przywodził, jaże się gorąco robiło i niejedna pięść chłopska zwierała się na odemstę, a babi naród w głos szlochał, czyniąc sprawę wedle nosów”

  https://pl.wikisource.org/wiki/Strona:W%C5%82adys%C5%82aw_Stanis%C5%82aw_Reymont-Ch%C5%82opi_Tom_III.djvu/155

  Ciezkie czasy nastaly. nadal sie piesc zwiera „na odemste” – ale na miejscu nie bardzo jest komu dokopac. A tam, gdzie jest komu dokopac – to Zydowiny niechrzczone maja karabiny. I znowu ciezko dokopac. Mozna co najwyzej kleic guupa.

 220. neospazmin
  to jakiś sfiksowani na tle tego PiSu.
  Ludzie dyskutują o Kataloni i Hiszpani , a on nagle neutralnie o zbawienne reformie sądownictwa PiSu w Polsce.

 221. @ontario

  … falszuje cytaty, zmysla, pakuje swoje fabrykacje w usta ludzi, ktorym usiluje dokopac. Tyle ze to taktyka glupia jak but, latwo w koncu wykazac, ze to nie cytaty tylko falszywki i fabrykacje:

  „pitekantrop 13 maja o godz. 20:47 @PA2155 … pitekantrop przypomina o religii swoich przodków, warto zacytować: „Chyba religii moich przodków, która to religia zaistniała 1000 lat wcześniej, zanim pojawili się Polacy”

  To oczywiscie falszywka i brednia.

 222. @wszyscy

  … chyba sie ciesza, ze zdekomunizowano zlego i niedobrego Kruczkowskiego? Znaczy Leona?

  Ten Kruczkowski dawno temu pisal ksiazki (np „Kordian i cham”) a takze sztuki teatralne. Znana sztuka Kruczkowskiego to „Niemcy”.

  Teraz juz taka zla i niedobra sztuka o Niemcach w czasach 2WS nie bedzie bruzdzic. Kruczkowski wykopany na Smietnik Historii. Nie wiem, kto sie w Polsce cieszy a kto nie. Wiem ze na pewno cieszy sie Hans, Fritz i Wolfgang.

 223. pitekantrop
  Ciekawe czy wykopią Broniewskiego Władysława.
  Może go jednak oszczędzą, bo za młodu był legionistą, a w sowieckim Lwowie, zanim nie weszli tam Niemcy w czerwcu 1941, był aresztowany przez NKWD wraz z grupą polskich pisarzy, których zagnała do Lwowa w 1939 tzw. klęska wrześniowa.
  Nie, no chyba nie podniosą ręki na Broniewskiego, który wielkim poetą był. Z całą pewnością.

 224. Pitekantrop
  Nie wierzę, że @ontario=@Saldo mortale. Ale fakt, że ten drugi zamilkł . A może @ontario go otruł albo udusił?

 225. @mag

  „Ciekawe czy wykopią Broniewskiego”

  Juz dawno to zrobili. On do zadnej wladzy szczescia nie mial:

  „Moje życie podobne lustru,
  w którym zły przegląda się los:
  – każde prawo i każdy ustrój
  w całopalny mnie rzuca stos.”

  Dziekuje, ze przypomnialas mistrza nad mistrze, genialnego poete, patriote i Pokaka (bze cienia ironii, z podziwem).

  A ponizsze strofy chyba doskonale pasuja do tego, co wokol otacza.

  Takie czasy.

  „Spojrzyjcie w okno: szpicel chodzi po ulicy,
  od ósmej tu czatuje, jak zmora, jak wizja,
  za chwilę we drzwiach stanie z oddziałem policji:
  „Ręce do góry! Milczeć! Stać w miejscu! Rewizja!”

  Tak, poznaję tę gębę nie goloną tydzień,
  szarą, mętną jak szyby traktierni podmiejskiej,
  spode łba widzi wszystko, choć patrzeć się wstydzi –
  poznaję te drapieżne pazury złodziejskie.

  Był w ochranie, w K-stelle, w defensywie polskiej,
  kiedy mówię te słowa, on tu jest i słyszy,
  on szepcze towarzyszom: „Jutro wiec na Wolskiej”,
  i jutro palcem wskaże własnych towarzyszy.

  A potem długo, tępo będzie walił w mordę,
  aż powybija zęby i ziemię zakrwawi…
  Jemu pieniądze płacą, jemu dają order,
  on co dzień wolny chodzi po wolnej Warszawie.

  Wieczorem będzie wódkę chlał w restauracji,
  będzie śpiewał „Titinę” w zaduchu i krzyku,
  za dziewkę, za rachunek sto złotych zapłaci,
  jak jeden szeląg z tamtych – trzydziestu srebrników.

  On wiecznie podsłuchuje, on jest uchem ściany,
  najczystsze słowa zmieni na „psią mać sobaczą”,
  poecie w nocy skradnie wiersz nie napisany,
  podrzuci łzy fałszywe tym, co w nocy płaczą.

  Zdrada! Zdrada! Na próżno miotam się i krzyczę,
  żywe serce garściami rozdając za darmo,
  on schwyta je w swe sieci, kawałki przeliczy
  i jak straszliwą bombę odniesie żandarmom…

  …Spojrzyjcie w okno: idzie pochmurny pażdziernik,
  jak szpicel w szarym palcie, jak człowiek bez twarzy…
  Oczy nam mgłą zachodzą jak szyby traktierni…
  Już nas opuszcza młodość – fałszywy towarzysz”.

 226. @mag

  „Nie wierzę, że @ontario=@Saldo mortale.”

  ?? Zero podobienstw.

  „otruł albo udusił?”

  Nieladnie, zarzuty raczej ciezkiego kalibru. Proponuje wycofac.

  Nota bene – kogo taki spec od bardzo cieniutkich falszywek bylby w stanie „udusic”?

  „Ja nikogo sie nie boje!
  Chocby niedzwiedz, to dostoje.
  Wilki? Ja ich cala zgraje
  pozabijam i kpokraje”.

 227. mag. Albo takie coś, pamiętasz?

  I o Janie myślałem jeszcze,
  i gdzie Rzym, gdzie Krym, a gdzie Polska,
  i płonęły w śledczym areszcie
  wielkie piece Magnitogorska.

 228. Antonius wciąż nie chce pamiętać, że gdyby – wtedy jako dziecko – znalazł się ze swoją mamą w okupacyjnej Warszawie, to miałby pełne prawo podróżować w tramwaju w części oznakowanej jako NfD, że gdyby przez przypadek zaplątał się z mamą się w kocioł łapanki, to pokazując swoje papiery, żandarmi grzecznie wyprowadziliby oboje z kotła i jeszcze przeprosili za nieporozumienie, zamiast zapakować oboje ze wszystkimi do budy, a potem do wagonu jadącego do dyskutowanego tutaj Auschwitz.

  Niech Antonius ma przede wszystkim pretensje do dwoich przedwojennych współobywateli (czytaj: Niemców), że wywołali wojnę, którą prowadzili z okrucieństwiem na wyjątkową skalę, i że potem okrucieństwo to odbiło się także w powojennych obozach, takich jak Jaworzno czy Świętochłowice. Twoi współobywatele poszli jak w dym za zbrodniczymi mrzonkami, więc potem, zaraz po wojnie, ofiary tych mrzonek jakby trochę mniej miały głowę do bawienia się humanizm z nosicielami zbrodniczych mrzonek (folksdojczami, reichsdojczami, itp). Sorry, ale to twoi współobywatele chcieli tej wojny. I ją wywołali.

 229. @@Pitekantrop, Symetryczny
  W poezji Broniewskiego fascynująca jest niezwykle szeroka gama jego wypowiedzi artystycznych, odnoszących się do jakże różnych doświadczeń, zachwyceń, powinności w sensie dawania świadectwa prawdzie, choćby najbardziej bolesnej i okrutnej.
  Chyba najmniej znany jest Broniewski jako najczystszej wody lryk
  A oto jeden z moich ulubionych

  „Zielony wiersz”
  Ja nie chcę wiele:
  Ciebie i zieleń,
  i zeby wiatr kołysał
  gałezie drzew,
  iżebym wiersze pisał
  o tym, że…
  każdy nerw,
  każda chwila samotna,
  każdy ból – jakże częsty, jak częsty! –
  zwiastuje odchłań,
  mówi : nieszczęsny….

  ja nie chcę wiele,
  ale nie mniej niż wszystko:
  Ciebie i zieleń
  i żeby listkom
  akacji było wietrznie,
  i żeby sercu – bezpiecznie,
  i żeby kot się bawił firanką
  jak umie
  żeby siedzieć na jerozolimskim ganku
  i nic nie rozumieć.

  Pętacki wiersz
  sam wiesz, że łżesz,
  ale dlaczego tak boli, tak boli?
  chyba już nic nie napiszę
  w ogromną i groźną ciszę
  schodzę powoli

  ja nie chce wiele:
  Ciebie i zieleń…

 230. Myślałam, że tylko ja mam taki niedzisiejszy gust i wciąż lubię wiersze Broniewskiego. Cieszę się, że takich jest więcej. Broniewski zasługuje na pamięć.

 231. @mag

  „mag
  2 czerwca o godz. 14:07
  @@Pitekantrop, Symetryczny”

  „ascynująca jest niezw”

  /ciach/

  Dobra, dobra, @mag. Uprzejmie prosze o nieumieszczanie mojego nicka w poblizu ksywki osobnika, ktory pomawia Zydow w Izraelu o to, iz (cytuje)

  __________
  „na oczach świata morduje naród palestyński udoskonalanymi metodami ludobójstwa Indian i niemieckich metod eksterminacji narodów w czasie II Wojny. ”
  __________

  Twoje postepowanie, @mag jest godne najwyzszego potepienia. Twoje prawo zawierac wirtualne (czy realne) przyjaznie z kim chcesz – takze z ludzmi takimi jak twoj nowy kumpel @Symetryczny. Badz laskawa jednak _mnie do tego nie mieszac_. A jesli ci nie przeszkadzaja wypowiedzi takie, jak zacytowana powyzej – to jestes godna potepienia w stopniu wyzszym, niz autor tejze wypowiedzi.

 232. @handzia

  „Cieszę się, że takich jest więcej. Broniewski zasługuje na pamięć.”

  Jesli gostek, ktory dopieco co nafajdal smierdzacego kloca, iz (cytuje)

  „„. Izrael na oczach świata morduje naród palestyński udoskonalanymi metodami ludobójstwa Indian i niemieckich metod eksterminacji narodów w czasie II Wojny. ””

  po chwili wyciera sobie otwor gebowy Broniewskim, a tobie w to graj – to jestes godna potepienia w stopniu wyzszym, niz autor tejze wypowiedzi.

 233. Ja tez lubie Broniewskiego.Ale jeszcze mocniej Bulata Okuzawe oraz Konopnickol.

 234. pitekantrop
  2 czerwca o godz. 11:48
  @Antonius
  „A usprawiedliwienie zbrodni zbrodnią nie jest moralne, a na pewno nie katolickie,”
  Widze ze kleisz guupa, Piekny Umysle. Bo dziwnym trafem ja i moje dzieci jestesmy winni zbrodni, o ktorej ponizej. I za ktora trzeba nam dokopac – choc mnie naprawde przy tym nie bylo:

  Nieco rozweselił ten komentarz moje trudne i nudne życie, ale nie wydaje mi się, że mówimy tym samym językiem. Nie dziwota przy tak odległych czasach, w których przyszło nam żyć. Nie pamiętam, kiedy pitekantropi biegali po ziemskim padole i nie chcę męczyć Gugla. Wierzę natomiast, że nie byłeś w kościele opisanym w Chłopach. Mnie też nie było w tym wiejskim kościele, bo urodziłem się w mieście. Nasz pleban nie ukrywał, ze Golgota była porachunkiem między Żydami. Mój mały siostrzeniec trochę inaczej pamiętał historię. Twierdził, że to „źli Francuzi zabili nam Pana Jezusa”.
  A tak między nami, człowiekowatymi istotami, nie mam pojęcia, co uczony miał na myśli! Nadal uważam, ze to zakwestionowane przez bardzo, bardzo starszego brata zdanie jest sensowne, bo ja ze strony księży przed rokiem 1945 nigdy nie usłyszałem potrzeby wyprawy krzyżowej, aby się dokonała zemsta. Może kłamali, ale twierdzili (jak obecnie muzułmanie o islamie) , ze „nasza”religia jest religią miłości i pokoju. Gdy dorastałem, nie słuchałem już księży i czytałem książki zakazane, aby mieć własne zdanie. Wtedy pojąłem inaczej miłe słowa Jezusa „Idźcie i nauczajcie narody”! Nie powiedział, jakimi środkami, właściwą drogę wskazała inkwizycja itp. interpretatorzy niby Boskiego Słowa.
  PS
  Ty tego nie zrozumiesz, bo pitekantropy nie miały duszy!

 235. Pitekantrop, ty chyba na głowę upadłęś!Zę jakiś nawiedzony cytuje Broniewskiego, to nie znaczy, że te wiersze zaraz stają się złe. Pismo Święte też różni idioci cytują…

 236. Antonius nie chce pamiętać, że przed 1945 rokiem jego współobywatele w mundurach mieli wybite na sprzączkach pasów GmU, i że nie potrzebowali religii, żeby pójść jak w dym na krucjatę ogłoszoną przez uwielbionego Austriakopiteka.

 237. E tam, nie wydaje mi się, że „Ontario” jest inkarnacją „SM”. Wpisy tego kolesia są nudniejsze niż protokół poinwentaryzacyjny z hurtowni łożysk tocznych. „Ontario” próbuje być – z podziwu godnym mozołem – oryginalnie dowcipny, specyficzny stylowo, może nawet awangardowy. I nie wie biedak i nigdy się nie dowie, że mu się to nigdy nie uda.
  A „SM” , chyba nie jest aż tak zaangażowany w bloga, żeby tworzyć jakieś „alter ego” i do tego tak marne.
  Najlepiej przewijać. Ja, już od pewnego czasu, tak robię.

 238. CD w kwestii potrzeby racjonalnosci:

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1750540,1,polska-straci-dziesiatki-miliardow-euro-to-cena-politycznej-izolacji.read

  Polecam pierwszy komentarz do powyzszego tekstu jako przyklad ze nie wszystkie uzasadnienia daja sie obronic.
  ml

 239. Izrael i jankesi są toksyczną społecznością. Ci ostatni mordują w weekend ludność Syrii zaraz po modlitwie. I co im zrobicie jak nie oddadzą płaszcza. Społeczność żyjąca w hipokryzji przypomina stan skundlenia aby nie stracić okruchów ze stołu pryncypała. Tak sobie myślę,że liga morderców innych narodów wspierana przez duchowieństwo ma się dobrze. Syria jak strzelnica dla politycznych zboczeńców.

 240. Panie Słowianin,

  Żydzi mają prawo do swojego państwa. Pan tego prawa odmawia,. Sowieccy komisarza O dmawiali prawa do własnego państwa Polsce , Łotwie, Estonii, niedawno Ukrainie. Pan się zachowuje jak sowiecki komisarz.

  Izrael ma położenie jakkie ma. Ws,tacy sąsiedzi chcą Żydów anihilowac.Więc Żydzi aa cały czas w okrążeniu. Stąd wysokorozwiniety Przemysl zbrojeniowy. USA ma olbrzymią diaspore żydowska
  I stoją za Izraelem murem . Tak było jest i będzie. Wolę dac 2 mld dolcow za bazę USA w Polsce oraz wypłacić Żydom wszelkie roszczenia – bo własność to święta rzecz- niż wpaść w łapy ruskie. Jakoś nie lubię s amogonu i toalety za stodoła. Pani w/w sowieckie atrakcje się podobają , wolna wola. Czemu jednak

 241. Izrael staje się bękartem światowej społeczności. Aby zaistnieć przejmuje metody III Rzeszy w budowaniu własnej przestrzeni życiowej. 2000 lat był spokój a Ziemia Obiecana nie była toksyczna. Tak sobie myślę,że zwrot świętej ziemi Indian przez żydowskich jankesów doprowadzi do przeludnienia w Izraelu.

 242. Prof. Antonius chce wybielic swoich rodakow, Slazakow, z wszelakiej odpowiedzialnosci za niemieckie zbrodnie wojenne. Stad to kluczenie, przyganianie. Jezeli wartownikami w obozie w Jaworznie i Swietochlowicach byli Polacy, to jakiej narodowosci byli wartownicy w Auschwitz i innych obozach?
  Wracajac do obozu w Lambinowicach. Poczatkowo to byl oboz niemiecki dla jencow radzieckich, ktorzy byli poza Konwencja Genewska i byli traktowani dosc okrutnie.
  Mieszkajac dos dlugo na Gornym Slasku i na Opolszczyznie zawsze sie zastanawialem, jak ideologia kieruje sie w zyciu tzw. Slazak?

 243. Zachodnie elity gardzą demokracją. One tolerują ją tylko jako przykrywkę do wykorzystywania kiedy może być manipulowana, aby służyć ich interesom.
  https://www.globalresearch.ca/democracy-is-fighting-to-survive-the-rise-of-western-authoritarianism/5642714
  =============

  Craig Roberts się nie myli……

 244. Bar Norte,
  skandal, policyja!!!!!!!!!!
  Nowy premier Hiszpanii Pedro Sanchez został zaprzysiężony w sobotę. Jak odnotowuje dziennik „El Pais”, szef Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) wybrał niepraktykowaną dotąd w kraju formę przysięgi. Podczas ceremonii jego zaprzysiężenia zabrakło krzyża oraz Biblii. Na te dwa symbole religijne przysięgali wszyscy jego poprzednicy. Sanchez złożył przysięgę na konstytucję.

  jak napisano w GazWybie.

  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23486160,premier-hiszpanii-zaprzysiezony.html#Z_MT

 245. Bar (9:33)

  NYTimes pisze:
  In the end, it was not Mr. Rajoy’s inability to resolve the Catalan conflict that led to his undoing. Rather, it was an old and pervasive problem that plagued Spanish politics: corruption.

  i wcześniej w artykule:
  He (Mr. Rajoy) was elected as prime minister on his third attempt, in 2011, just as Spain was grappling with the European debt crisis. He then led the country through a banking bailout that helped Spain return to growth in late 2013. Since then, the country has been a shining example of Europe’s recovery.

  https://www.nytimes.com/2018/06/01/world/europe/spain-mariano-rajoy-no-confidence.html

  Podobnie komentuje BBC, The Globe and Mail, The Economist …

  Słusznie, że nie podajesz swoich źródeł. Unikanie kompromitacji jest zrozumiałe.

  „My take” jest taki, że spór Katalonii z Madrytem jest o pieniądze. Konkretnie rozwinął się po przedstawieniu Madrytowi katalońskiego planu budżetowego (fiscal plan), bodaj w 2014 roku. Jego realizacja uderzyłaby w biedne regiony Hiszpanii, i Rajoy przeciwstawiając się tym planom i secesji uzyskał poparcie w tej części kraju. To chyba logiczne, mocne stanowisko wobec separatystów leży w interesie Andaluzji itp prowincji.

  Po drugie, polityka gospodarcza Rajoya postawiła Hiszpanię na nogi (a shining example). Socjaliści, którzy nie mają wielkiego poparcia obalili ten rząd manewrując wśród partii w Kortezach. I słusznie, gospodarka się umacnia i rośnie, bezrobocie powoli spada, nadszedł czas aby to rozwalić.

  A jak nie zrobią dobrze „ciemnemu ludowi”, to zostaną okrzyknięci „pupilami MFW”. I tak się płucze te stare niby socjalistyczne gacie, mydli, płucze, i mydli bez końca.

 246. pitekantrop
  „Mój” kumpel @Symetryczny?
  Żarty sobie stroisz? Dyć wciąż na mnie napada, że nie dość kocham PRL i Związek Radziecki oraz Putina.
  Umieściłam wasze ksywki obok nie dla symetryczności, lecz dlatego, że @symetryczny akurat przywołał fragment wiersza Broniewskiego i zapewne, znając swoje własne poglądy jako byłego @ j a s n e g o g w i n t a wziął i zamieszał, zmanipulował i wystrychnąl na dudka swoich adwersarzy, łącznie z tobą.
  Uważaj z kim się zadajesz i co z tego wynika

 247. pitekantrop

  Przeczytaj sobie o eksperymencie więziennym Zimbardo…..

  Bez wzgledu na to, z jakiej nacji bedzie wywodził się strażnik, ZAWSZE bedzie zachowywał się podobnie wobec więźniów.
  Na przykład, będzie bezlitosnie ich na wszelkie sposoby gnębił i wykorzystywał.

  To samo tyczy się każdej armii na terenie wroga.

  Czy polityków wszelkich nacji.

  Mówimy tu o uniwersalnej postawie, występującej pod każdą szerokością i długoscią geograficzną.
  Plemion ludzkich nie toczących jakichs wojen, nie ma na naszej planecie zbyt wiele.
  Nawet te od wieków pokojowe, można zmusić do samoobrony.

 248. @mag
  Odwiedziłem en passant, aby zobaczyć stan „deski ratunku” po zapowiedzi dot „Listów”.
  Kto to jest ‚pitekantrop’, który na 254 posty, występuje 59 razy jako zespół znaków.
  Cieszę się, że Cię widzę tu i ówdzie.

 249. PA2155
  2 czerwca o godz. 17:03

  Jakie znaczenie ma narodowość, czy wyznanie wartowników?
  Myslisz że ci z Guantanamo mają inną mentalność, sposób postępowania?

  Nawiasem mówiąc, skoro cofamy w wielu miejscach zegar historii do lat miedzywojennych, a komuna nie istniała, to może wrócimy do Wolnego Miasta Gdańska, czy Autonomii śląskiej?
  Jak już, to idźmy na całość, łącznie z przywróceniem stosunków własnościowych, czy tzw. „świętego prawa własności”……….
  Dotychczasowa rekonstrukcja historyczna jest mocno ograniczona.
  Profity czerpią jedynie KK, Żydzi, i nasi exmagnaci.
  A ciemny lud to kupuje.

 250. fake’s and snuff’s (continued):
  zdementowano podana wczoraj informacje, ze nato szykuje nowa armie, ktora w ciagu trzydziestu dni bedzie gotowa do interwencji na „froncie wschodnim”
  http://www.spiegel.de/politik/ausland/nato-dementiert-meldung-ueber-neue-eingreiftruppe-a-1210892.html

 251. ogólnie:
  bojowy nastrój – jedni chca walczyć, inne skrobać;

 252. teo

  Wskazałem przecież, że to smród korupcji był jedną z przyczyn upadku rzadu Mariano Rajoy’a. Owszem nie wdawałem się w szczegóły werdyktu sądowego sprzed kilku dni na mocy którego blisko trzydziestu polityków partii wówczas jeszcze rządzącej skazano na wieloletnie więzienie a samą partię na drakońską grzywnę za lewą kasę zasilaną wpłatami od deweloperów, którzy dmuchali „bańkę budowlaną” – przyczynę kryzysu. No ale to, że pominąłem takie szczegóły jak obfite wypłaty z tej kasy dla samego Mariano w sumie powinno cię cieszyć jako sympatyka tej partii.

  Co do Katalonii … .
  Tu też warto się pochylić nad jej problemami a nie ograniczać do tekstów w tzw „mediach tożsamościowych”. Przecież napisałem, że nacjonalistów katalońskich satysfakcjonowała umowa (oczywiście dotycząca też podziału podatków), którą podpisał z nimi przed kilku laty poprzedni rząd socjalistyczny. Pisałem też, że Mariano Rajoy tę umowę wypowiedział pod pretekstem niekonstytucyjności. Choć analogicznej umowy z Baskami bał się uchylić ponieważ w odróznieniu od Katalończyków mieli swoje sprawne siły zbrojne (ETA).

  Pomijasz też rolę w katalońskiej irredencie bratniej partii PP w Katalonii czyli Konwergencji Demokratycznej Katalonii i jej szefa Arturo Maasa. To on przecież jako premier z zapałem wprowadzał tam „transformacyjne” reformy Rajoy’a. I o ile Bruksela uznawała Rajoy’a za prymusa w tym dziele w Europie Południowej to Madryt za prymusa w Hiszpanii uznawał Katalończyka Maasa. Przypomnę, to był ten okres gdy dnie wyznaczały krzyki pałowanej młodzież a noce ponure bicie w puste gary setek tysięcy starszych Barcelończyków.
  W efekcie zagrożony utratą władzy Maas zrobił klasyczne dla swego środowiska „myk” i z konserwatysty zrobił się separatystą uderzając w czułą strunę skrajnego nacjonalizmu. Czyli rachunek za swą politykę wystawił Madrytowi. A konkretnie swemu niedawnemu jeszcze pryncypałowi Rajoy’owi. Oczywiście z natury nacjonalistyczni Katalończycy łyknęli to „myk” i skwapliwie podchwycili, że Madryt ich okrada co z polskiej perspektywy nie powinno dziwić. Nieco politycznie zgranemu Maasowi pozostało tylko wystawić jako separatystycznego frontmana dość nieporadnego Puigdemonta by z tylnego siedzenia rządzić już tylko swoją Katalonią.
  Chyba ci umknęło, że Madryt w ramach pacyfikacji sparatystów zajął Maasowi cały majątek.

  Reasumując:
  To polityka hiszpańskiej prawicy i jej ekspozytury w Katalonii doprowadziła do radykalizacji politycznej tej prowincji i w efekcie do ogłoszenia niepodległości.
  Jak również skrajna nieudolność nie pozwoliła prawicy na czas rozwiązać tego fundamentalnego dla Hiszpanii problemu. Dziś separatystyczny rząd katalonii został zaprzysiężony co oznacza w świetle hiszpańskiej konstytucji koniec tzw „nadzoru” Madrytu nad tą prowincją.
  Socjalista Sanchez będzie się musiał jakoś uporać efektami skrajnej głupoty swego poprzednika.

 253. legat

  Jednym z dziesięciu ogłoszonych priorytetów politycznych Sancheza jest zagwarantowanie świeckiego charakteru państwa.

 254. wiadro swinskiej krwi na plecy, wszystko jest poezja!

 255. Gdyby polski policjant potraktował w podobny sposób cudzoziemca, a szczególnie śniadego, bądź czarnego, otrzymałby nagrodę resortową, a w mojej nowej ojczyźnie – krótka piłka – policjant, za groźby o charakterze rasistowskim wobec Polaka stracił robotę i gdyby nie problemy osobiste poszedłby siedzieć na minimum pół roku i zapłaciłby grzywnę co najmniej trzy tys. funtów.

  „Humberside Police officer has been sacked for telling a doorman he would „smash his head in” after being refused entry to a pub.

  PC Mark Baird had drunk „in excess of 10 pints” when he verbally abused the Polish national in Hull, a misconduct hearing sitting in Goole was told.

  He also told the bouncer to „speak English” and that he was a police officer and knew the law.

  The disciplinary panel ruled „dismissal was the only appropriate outcome”.

  The officer, who was off duty and with two friends, became aggressive after being turned away by the bouncer, who was working alone, on 8 November.

  Mr Baird told the doorman „because of people like you I can’t get in” and „hopefully, you’re all going to get kicked out”.

  He then walked away but returned moments later saying: „I’m going to smash your head in.”

  The hearing heard he also told the bouncer to „speak English” before mimicking his accent.
  ‚Abuse’

  Panel chair Simon Mallet said the officer’s abuse towards the bouncer was „prolonged and persistent lasting for 10 minutes”.

  He said Mr Baird’s „conduct undermined the force’s responsibility in tackling antisocial behaviour”.

  The officer „used language which was perceived as racist and this undermines” the force’s work to tackle race hate crime, added Mr Mallet.

  But the panel said it took into consideration the officer’s personal problems and that his conduct was „out of character”.

  Footage of the incident, which was filmed on a mobile phone, showed the officer slurring his words.

  Mr Baird apologised and admitted his behaviour amounted to gross misconduct, but denied being intentionally racist.

  In a statement, the doorman said he was „used to getting a level of abuse” but that it „worried me that he said he was a police officer”.

  http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-humber-44319677

 256. jobrave
  2 czerwca o godz. 15:21

  jobvrave napisał hymn i pean na moją cześć, cytuję:

  „Wpisy tego geniusza są atrakcyjniejsze od prozy Marqueza. „Ontario” jest oryginalnie dowcipny, specyficzny stylowo, nawet awangardowy. Ów geniusz wie, że uda mu się przewyższyć całą awangardę ktakowską”.
  Najlepiej czytać po kilka razy. Ja, już od pewnego czasu, tak robię.”

 257. mag
  2 czerwca o godz. 12:55

  mag pisze swoje credo, a ja cytuję:

  „Wierzę, że ontario=Saldo mortale. Fakt, że ten drugi zamilkł. A może ontario go wyniósł na ołtarz albo zjadł jako kotlet mielony?”.

 258. pitekantrop
  2 czerwca o godz. 11:51

  pitekanrop pisze o mnie rozprawę naukowę, oto fragment pełen empirycznie udowodnionych twerdzeń, cytuję:

  „nie fałszuje cytatów, nie zmyśla, humanitarnie odnosi się do ludzi, którzy usiłują go skopać w usta. To mądra takryka. Trudno komukolwiek wykazać, że się myli.”

  Dziękuję ci, dobry człowieku za tak miłe słowa pod moim adresem. Ja ciebie tak samo lubię.

 259. US opposes Israeli-Russian agreement on Iran, Hezbollah evacuation from Syria

  Meanwhile, Syrian Army forces are heading to southern Syria to combat militias.
  Jun 2, 2018, 4:49PMRaz-Haviv Dahan
  ,
  http://www.jerusalemonline.com/news/politics-and-military/politics/israeli-russian-south-syria-agreement-not-accepted-by-u.s.-36033

 260. mag
  2 czerwca o godz. 17:52
  Bardzo się dziwę, że jako intelektualistka z Żoliborza zadajesz się z wieloma tutejszymi oprychami.

 261. niemcy: strzelanina w zoo; niedźwiedź zabity, ale lwom sie upiekło;
  nie ma moja szeryfowa łatwo, oj, nie ma;

 262. Wydaje się mało prawdopodobne, by Abe, którego własna gwiazda gaśnie, osiągnął swoje odwieczne marzenie o punkcie zwrotnym w sporze terytorialnym z Rosją. Co więcej, jako że podział między Zachodem a Rosją osiągnął poziom zimnej wojny, możliwość dążenia przez Japonię do niezależnej polityki zagranicznej w kwestii pojednania z Rosją będzie w znaczącym stopniu ograniczona.

  James D. J. Brown jest profesorem nadzwyczajnym Politologii na Temple University w Japonii.
  https://kresy.pl/publicystyka/nowa-zimna-wojna-z-rosja-zmusza-japonie-do-opowiedzenia-sie-po-ktorejs-ze-stron/
  ==============

  Suwerenność, demokracja, czy dyktat i geopolityka?

 263. byk
  2 czerwca o godz. 21:08

  W sferze symbolicznej, przesada…..
  A co z sępami?
  Jeszcze żyją?
  Szczególnie ten Condor?

 264. sklerotyczny:
  zdradza, niewierna!

 265. Symetryczny
  „Oprychy” bywają interesującymi, inteligentnymi ludźmi.
  Oczywiście, daleko ich niektórym wypowiedziom do poprawności politycznej, ale ty również jej nie przestrzegasz, choć tego nie zauważasz, w przekonaniu o własnej nieomylności (np. na temat Rosji i Putina jako ojca narodów i gołąbka pokoju).

 266. neospasmin
  1 czerwca o godz. 12:13

  P. Z dystansu

  Widzial pan Smolensk?
  Moze pan przypomniec o czym ten film, boo nie o katastrofie?”

  O KATASTROFIE !!!????!!!!???? To już nie Z A M A C H O S W I C I E tylko jakiaś , za przeproszeniem – katastrofa ?

  Przecież niejaki Antoni Smolenski zapodał wszem i wobec że to zamach był . Wersji było z osiem . Ciemny pisowski lud uwierzył . Teraz nie ma jak udowodnić ZAMACHU i jest peszek . Jak pan myśli , panie Lazarowiczu , jak dygnitarze pis wytłumaczą motłochowi że 1. zamachu nie było 2. nie Tusk strącił wiadomy samolot 3. przyczyną wypadku było zwyczajne NIEDBALSTWO pisowskich funkcjonariuszy ?

  Jak protesty antyaborcyjne w Australii , panskiej nowej ojczyznie ?

 267. wiesiu, ty sikoreczko 🙂

 268. stasieku
  2 czerwca, g.18:48
  Fajnie, że się odezwałeś po niemiłosiernie długim milczeniu. Nie dziwię się zresztą twojej blogowej absencji, bo ja z kolei sobie się dziwie, co ja tu jeszcze robię.
  Mus jakiś, czy cóś? A może przeświadczenie , że nie mogę oddać walkowerem tego „kawałka podłogi” różnym @neospasminom, @ontariom, @levarom i innym?
  Pozdrówka na Rozdrożu

 269. mag
  2 czerwca o godz. 21:33

  mag naukowo uzasadnia swój pobyt na forum EN PASSANT, cytuję:
  „różni nie chcą mi oddać walkowerem kawałka podłogi”.

  Wśród tych innych mających gorsze prawa niż mag jestem także ja, ontario. Mag, ja ciebie też tak samo jak ty mnie gorąco.

 270. kobieto, anielski diable!
  muszkieterowie o ciebie walcza, markietanko!

 271. wiesiek59
  2 czerwca o godz. 17:37

  Zachodnie elity gardzą demokracją. One tolerują ją tylko jako przykrywkę do wykorzystywania kiedy może być manipulowana, aby służyć ich interesom.”

  Powiem panu tak , panie nauczycielu . Na tym obsranym przez pana Zachodzie są 1. wolne wybory 2. niezawisłe sądy . Wolne wybory to znaczy ludzie wybierają i politycy rzeczywiście się boją utraty przywilejów /władzy . Niezawisłe sądy tzn , że funkcjonariusz partyjny w rodzaju Ziobry za Pisu czy jakiegoś Kiszczaka za komuny nie dzwoni do sądu z gotowym wyrokiem .
  Zgadza się demokracja nie jest doskonała . Ale wolę niedoskonała demokracją w zachoodnim stylu niż putinowskie samodzierżawie . Które jak widać panu całkiem pasuje.

 272. mag
  2 czerwca o godz. 21:21

  Symetryczny
  „Oprychy” bywają interesującymi, inteligentnymi ludźmi.
  Oczywiście, daleko ich niektórym wypowiedziom do poprawności politycznej, ale ty również jej nie przestrzegasz, choć tego nie zauważasz, w przekonaniu o własnej nieomylności (np. na temat Rosji i Putina jako ojca narodów i gołąbka pokoju).”

  Putin to zwykły bandzior . Pan Symetryczny jak mu tak Putin pasuje miech się do Rosji wyniesie . Pan porucznik tak długo zył w prl oraz korzystał z przywilejów należnym prl-oskim elitom do których należał , że nie umie myśleć inaczej niż w prl-owskim stylu .
  Rozumiem zal pana porucznika . Wszystkie te frukta ktore władza kiedyś rozdawała po uważaniu swoim sykofantom teraz poprostu się kupuje w sklepach . Nie trzeba być porucznikiem , wystarczy mieć srodki . Utrata przywilejów zawsze boli . No coż , zycie.

 273. Symetryczny
  2 czerwca o godz. 10:42

  Polska potęgą innowacji. https://sport.onet.pl/inne-sporty/milionerzy/gy770s4 Pozostaje jeszcze cymbergaj, salonowiec i gra w zielon”

  Panie poruczniku , rządziliście 45 lat , do samego konca waszych rządów problem zaopatrzenia w swieże pieczywo był nierozwiązywalny. Po 28 latach rządów nie waszych , w sklepach jest po 20 gatunkow pieczywa. Idzie niezle. Zostało jeszcze 17 lat . Wtedy pogadamy o efektach .

  Na dziś , stan jest taki że zostawiliście 1000 procentową inflację i w zasadzie brak wszystkiego . Więc do dyskusji proponuję wrócić za 17 lat , z tym ze na dziś wasze osiągnięcia są , mówiąc oględnie , mało wyraziste . Wiec pan b edzie łaskaw się zamknąć.

 274. Wy tutaj tak górnie i chmurnie o wielkiej polityce, a media donoszą, że PAD radośnie pląsał na lednickich polach. Uważam, że nasz słodki Duduś alias Budyń, minął się z powołaniem. Powinien zostać aktorem. Najlepiej kabaretowym.

 275. Blackley
  Zdziwisz się ,ale wezmę w obronę @Symetrycznego. Znam go od lat i myślę, że on naprawdę wierzy w to, co pisze.
  Oczywiście niezmiennie wkurza mnie jego niesłychanie uproszczona wersja najnowszej historii Polski i świata, z której nieodmiennie wynika, że w minionym tysiącleciu wszystko co najlepsze spotkało nas ze strony Rosji/ZSRR.
  Jestem nawet skłonna przyznać mu rację, gdy chodzi np. o wyzwalanie Polski spod okupacji niemieckiej. Najkrótsza droga do Berlina szla przecież przez Polskę i dzięki temu ocalały dziesiątki tysięcy ludzi.
  Ale potem były sfałszowane wybory (słynne 3 razy tak), represje stalinowskie i wojna domowa 1945-47 (plus minus), której nie oceniam, bo była bez sensu, ale była (stąd żołnierze wykleci, nierzadko bandyci).
  PRL miała swoje wady i zalety, co jest oczywiste Ale słowa premiera Morawieckiego, że Polski nie było, są haniebne.

 276. Wczoraj pod moim nickiem o 14:39 kukuleczka zniosla jajko o przeciez
  Piatek i Sobota to prawie nigdy mnie tu niema.Piontek to taki dzien ze do
  pracy niepotrzeba przychodzi w garniturze tylko jak kto chce bo po pracy
  idzie sie pic na koszt pracodawcy i zazwyczaj wraca sie w sobote rano.
  Ja wiem ze komus z tego powodu zabiora aby bylo na rozrywki dla takich
  jak ja.No ale coz ja tego kapitalizmu nie wymyslilem jak daja to trzeba brac
  a jak bija to uciekac tam gdzie nie wydaja ……. obywateli.

 277. Pitekantrop; 9:59 and 10:00 pisze.

  W Rosji gnoja i wsadzaja do wiezienia za wiare” a Radzio; to podaje
  i udaje glupiego ze nie wie o co chodzi.
  Swiagkowie jehowych,to amerykanska organizacja wichszycielska schowana
  pod plaszczykiem religijnym o czym nawet sami wyznawcy tego nie wiedza.
  Jej glowne biuro funkcjonuje w Warwick w stanie New York.
  Putin powinien to zdelegalizowac bo gnoic i wsadzac do wiezienia
  to troche za malo.

 278. Cos dla Symetrycznego; ja wiem ze on o tym wie,ale wiedzy nigdy za duzo.

  http://wps.neon24.pl/post/143987,dzieje-glupoty-w-polsce-nieskonczona-ksiega

 279. Bar (19:40)
  Wskazałem przecież, że to smród korupcji był jedną z przyczyn upadku rzadu Mariano Rajoy’a.

  A ja wskazałem, że wg. podanych przeze mnie źródeł, korupcja była przyczyną jedyną, co znaczy, że „pożałowania godnej sytuacji społecznej w Hiszpani” … „wynikająca z ideologicznego dogmatyzmu skrajna nieudolność w rozwiązaniu kryzysu katalońskiego” przyczynami nie były. Przeciwnie, poprawa sytuacji gospodarki jest widoczna i chwalona, „kryzys kataloński” jest wytworem katalońskich nacjonalistów.

  „Media tożsamościowe”? Kie licho? NYTimes, Economist, G&M, czy inna wydra?

  To co nadaje nie w zgodzie z twoją doktryną jest zupełnie niewiarygodne, tylko twoje nieznane bliżej media są fontanną prawdy.

  In my take, niech się teraz Sanchez wykaże rozwiązywaniem „katalońskiego kryzysy”, niech podpisze się pod paktem fiskalnym satysfakcjonującym Katalonię, niech Madryt i Baleary wystąpią ze swoimi ich satysfakcjonującymi paktami fiskalnymi, niech się biedne prowincje zbuntują z braku funduszy podtrzymujących ich potrzeby socjalne, niech się Hiszpania rozpadnie i niech zaleje ją fala „pożałowania godnych sytuacji społecznych” … niech Sowieci wyślą swoich enkawudzistów, którzy podporządkują sobie brygady międzynarodowe, niech Hemingway i Orwell spierają się kto lepszy.

  Bar, ekstrapolacja twoich wymysłów jest moją wieczorną rozrywką.

 280. Pan Bar Norte


  Przecież to oczywiste, że w sprawach politycznych sądy kierują się politycznymi przesłankami choćby dlatego, że o unormowaniach prawnych określających ich rozstrzygnięcia decydowała polityka.
  Przecież to polityka zadecydowała, że zarówno w prawie niemieckim jak i międzynarodowym zarzuty dotyczące „naciąganej” rebelii polegającej de facto na przeprowadzeniu referendum są niedopuszczalne. Chcąc nie chcąc sędziowie muszą brać kontekst polityczny pod uwagę.”

  Dalej pan twierdzi ze brak zgody niemieckiego sadu ns ekstradycje mial na celu uzyskanie politycznych atutow dla tego kraju? Jesli tak to mam wrazenie ze sama idea niezawislego sadownictwa jest panu obca: wiecej- dezawuuje pan en masse swe wczesniejsze wypowiedzi na temat efektow polskiej reformy wymiaru sprawiedliwosci.

  ml

 281. Toksyczność Izraela wynika z ciągłego zagrożenia. Już Machiavelli wykazał,że organizm ciągle dżgany wytwarza jadowitą krew. Tak sobie myślę czy stres na siłę to nie jet polityczny masochizm.

 282. Medialne niepokoje Marcina Sadzawki

  Marcin Sadzawka dożył setki
  gdy go dopadły wątpliwości
  czy on naprawdę żył na świecie
  po jakie licho sterał kości
  co to za życie?
  pytał siebie
  nie byłem nigdy w telewizji
  nie było o mnie też w gazetach
  więc może mnie nie było nigdy
  ci którzy żyją
  to „big brother”
  lub ich w klepsydrach wspominają
  a o Marcinie ani słowa
  więc go nie było
  bo nie znają
  miał on co prawda
  czworo dzieci
  wnuki
  prawnuki
  praprawnuki
  wszyscy uczciwi i normalni
  i nawet zdolni do nauki
  lecz żaden nigdy nie wystąpił
  nawet wśród tłumu
  w telewizji
  więc tak naprawdę ich nie było
  i stąd Sadzawki smutne myśli
  odkąd pan Marcin
  był na rencie
  to usidliły go te media
  życie doczesne to jest przy nich
  prostactwo
  plucha
  zwykła brednia
  a w telewizji pełnia życia
  seriale
  szoły
  monitory
  kameleony i wampiry
  a nie Sadzawki nudne story
  świat na ekranie
  raj na ziemi
  aktorzy barwni
  elokwentni
  spikerzy bystrzy jak potoki
  a Marcin zwykły i przeciętny
  niektóre gwiazdy telewizji
  wręcz rozdwajały jego serce
  zmieniając ciągle swych partnerów
  jak te kwiatuszki w butonierce
  a ten największy przebieraniec
  to życie własne wręcz potroił
  zmieniając w oczach swe poglądy
  czy on z Marcina żarty stroił
  Marcin Sadzawka
  przeżył ciężko
  internetowy podbój świata
  lecz w tym kosmosie informacji
  świat czarną dziurę nim załatał
  i gasł nam Marcin
  prawie w oczach
  nie znalazł nigdzie pocieszenia
  nawet wikary go opuścił
  podając w mediach swe wspomnienia
  wreszcie nasz Marcin nas pożegnał
  choć nie rozwiązał wątpliwości
  czy świat realny to są media
  czy to jest ósmy grzech ludzkości

  motto: potwierdzasz byt swój na tym świecie
  puszczając bąki w internecie

 283. woytek
  3 czerwca o godz. 8:18

  woytek genialnie pisze, cytować koniecznie, więc cytuję:

  Bąkowe radości Marcina Ględzawki

  Marcin Ględzawka pożył lat sto
  i wówczas uzmysłowił se niezbicie,
  że ho, ho, ho, oho, ho, ho,
  przecudne miał życie!

  Nie był nigdy celebrytą,
  nie pisano o nim w szmatławcu,
  więc dlatego pełen zachwytu,
  bujał i hasał niczym na latawcu.

  Nie zaglądali mu do rozporka
  (niczym Newsweek rodzinie Dudy).
  Nie widzieli w nim mohera, potworka,
  nie wyciągali żadnych brudów…

  Miał on, co prawda komsomolska,
  legitymację PZPR-u
  i czworo dzieci na stołkach
  PGR-ów,

  wszyscy czerwoni
  (acz jeden uczciwy klerykał),
  ale widać jak na dłoni –
  Marcin normalny, nie radykał!

  I stąd Ględzawki radosne myśli,
  bo odkąd pobiera rentę,
  wiersze genialne kreśli,
  mają nawet puentę:

  życie doczesne to jest raj,
  zwłaszcza gdy było się sekretarzem POP-u,
  dlatego puszczaj bąki, sr…j
  i jedz dużo bobu.

 284. Z ciekawości spytam, czy ktoś zna europejski kraj, w którym nie dochodziło do korupcji?
  Teoria że demokracja zmienia naturę człowieka, polityka, nie trzyma się kupy w świetle faktów…….

 285. Tym krajem jest Watykan. Watykańska zasada gdy dają bierz. Pecunia non olet ! Tak sobie myślę,że to inna wersja kto smaruje ten jedzie dalej.

 286. Kelnerowanie /katolickie/ fragment z OP.
  „Proszę sobie zadać pytanie, dlaczego nam w okresie, gdy neoliberalizm był religią nie mówiono o tym, żeby wspierać huty, chronić własny rynek? Wiadomo, że po wejściu do Unii, to już w ogóle nie było o czym mówić. Jednak i tak można było wynegocjować lepsze warunki. Nasi liberałowie i inne „dzieci” Okrągłego Stołu po prostu skasowały przemysł. Ktoś uwierzył w idiotyzmy, że dobra struktura gałęziowa gospodarki ma się opierać na usługach. Owszem, to doskonały pomysł dla rozwiniętych gospodarek, gdzie wartość dodana wynika z innowacji. W naszych warunkach usługi to głównie kelnerowanie. Symbolem błędów tej poronionej polityki było to, co zrobił jeden z koncernów samochodowych, przenosząc swój produkt samochodowy z polskiej fabryki do ojczyzny we Włoszech. Chodziło o miejsca pracy dla lokalnej ludności, czysty deal polityczny.”

 287. wiesiek59
  3 czerwca o godz. 9:44

  Z ciekawości spytam, czy ktoś zna europejski kraj, w którym nie dochodziło do korupcji?
  Teoria że demokracja zmienia naturę człowieka, polityka, nie trzyma się kupy w świetle faktów…”

  Ja takiej teorii nigdy nie słyszałem. Tyle że w samodzierżawiu ruskiego rytu takiego polityka pozbyć się nie sposób. Natomiast w zachodniej demokracji taki gagatek często ma kłopoty. Często nie spada mu włos z głowy jednak mimo to wolę żyć w kraju demokratycznym . Pan zaś zachwycony jest dyktatorską formą sprawowania władzy. Co potwierdza moją teorię że ludzie ze wschodu – wspominał pan o swoich tzw ” kresowych korzeniach ” – wolności nie lubią i nie chcą i pasuje im samodzierżawie władzy.

 288. Symetryczny
  3 czerwca o godz. 10:19

  Kelnerowanie /katolickie/ fragment z OP.
  „Proszę sobie zadać pytanie, dlaczego nam w okresie, gdy neoliberalizm był religią nie mówiono o tym, żeby wspierać huty, chronić własny rynek? Wiadomo, że po wejściu do Unii, to już w ogóle nie było o czym mówić. Jednak i tak można było wynegocjować lepsze warunki. Nasi liberałowie i inne „dzieci” Okrągłego Stołu po prostu skasowały przemysł.”’

  A o jakim przemyśle pan porucznik mówi ? Która to gałąz przemysłu prl się nadawała do uzytku w realiach wolnego rynku ? Może pan objaśnić ?
  Smiało. Może tzw ” motoryzacja ” ? a może nieistniejący w zasadzie przemysł agd ? Przemysł odzieżowy / włokienniczy wyniósł się do Azji więc chyba też nie ? A może nierentowne przez 28 lat wolnej Polski kopalnie ?
  Raczej nie. Wasz prl-owski przemysł mógł istnież TYLKO I WYŁĄCZNIE w realiach gospodarki prl . Realia normalnej rzeczywistości zdmuchnęły go jak swieczkę .
  Profesor Andrzej Leder w swojej genialnej książce ” Przesniona rewolucja” jednym zdaniem okreslił przemysł prl . Były to ” fabryki produkujące części do budowy fabryk czołgów ” . Jedno , krótkie zdanie opisuje ten wasz ” przemysł ” . Oczywiście zdaje pan sobie sprawę , że owa sytuacja była przemyslaną polityką władz sowieckich w stosunku do Polski , chodziło o to żeby Polska żadnego przemysłu , pozwalającego na samodzielny żywot kraju NIE MIAŁA . Co stawia w zupełnie innym swietle panskie bałwochwalcze uwielbienie dala Rosji , nie sądzi pan ?

 289. panie Lazarowiczu ,

  ”Jesli tak to mam wrazenie ze sama idea niezawislego sadownictwa jest panu obca: wiecej- dezawuuje pan en masse swe wczesniejsze wypowiedzi na temat efektow polskiej reformy wymiaru sprawiedliwosci.”

  idea sądu w której to niejaki Ziobro Zbigniew ustala wyroki i telefonicznie wysyła je do wiadomości sędziom en masse mi się nie podoba, a pan żyjąc w kraju w którym takiego pana Ziobro nie ma chce bezczelnie zainstalować mi w Polsce na powrót sowieckie sądownictwo . Co pana obchodzą sądy w Polsce , skoro ma pan nową ojczyznę Australię ? Mała szansa że będzie pan w Polsce sądzony , czyż nie ? Po co w związku z tym perwersyjnie usiłuje pan obcych panu ludzi wepchnąć w łapy sowieckiego sądownictwa ?
  Zaczął pan już pikietę pod parlamentem Australii przeciwko aborcji na żadanie w tym kraju ?

 290. mag
  3 czerwca o godz. 0:58

  Blackley
  Zdziwisz się ,ale wezmę w obronę @Symetrycznego. Znam go od lat i myślę, że on naprawdę wierzy w to, co pisze.”

  Rozumiem . Ludzie – niektórzy – ze Ziemia jest płaska . I co z tego ? Są nieukami , mimo że wierzą w to co mówią.

  Pan Symetryczny , porucznik jak sam był stwierdził , jest poprostu beneficjentem poprzedniego ustroju . PRL zniknął w wyniku implozji , pan Symetryczny stracił swoje przywileje- wszystkie te niedostępne frukta teraz się kupuje w sklepie. O to chodzi panu Symetrycznemu , że z dobrze opłacanego funkcjonariusza systemu stał się zwyczajnym obywatelem . Mógł ludzmi pomiatać a teraz nie może . Kiedyś mial auto bo wladza mu dała talon . Teraz ludzie maja po kilka samochodów i to bez zgody władzy 😉 .

  To co wygłosił pan Morawiecki Mateusz – że Polski nie było za prl – swiadczy o nim zle ale proszę pamiętać , że istnieje ciemny lud który to kupił . Ja uważam , że Polska jakaś tam była – kulawa i niesuwerenna ale była . Natomiast pan SYMETRYCZNY uważa że był to najwspanialszy byt panstwowy Polski w ostatnim 1000 leciu . No dla pana Symetrycznego był najwspanialszy , sam też bym chwalił jak bym był na miejscu pana porucznika. 😉

 291. mag, Jeden z Twoich oprychów blogowych bełkocze o 10,45. Zapomniał, że teraz ma myjnie bezdotykowe, galerie handlowe / kiedyś były galerie sztuki/ i logistic centers. A ten A. Leder pisał także o rewolucji cywilizacyjnej 1939-56.

 292. Symetryczny
  3 czerwca o godz. 10:19

  Symetryczny cytuje, cytować aż się prosi:

  „Kelnerowanie /marksistowskie/ fragment z OP.
  Nasi marksiści i inne Balcerowicze profesorowie marksizmu przy KC PZPR po prostu skasowały przemysł”.

 293. Symetryczny
  3 czerwca o godz. 11:04

  panie poruczniku , co pan taki niesmiały ? nie musi pan do swojej koleżanki się zwracać żeby coś mnie powiedzieć , naprawdę 😉

  Owszem profesor Andrzej Leder pisał o rewolucji cywilizacyjnej w latach 1939 -56 , ale coś niedokładnie pan czytał książkę bo wiedziałby pan , że profesor DOKŁADNIE I WYRAZNIE napisał o owej rewolucji ze stała się ” dzięki ” sowietom którzy wymordowali klasę próżniaczą błekitnokrwistych oraz Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła. Dzięki nim a wbrew wam , komunistom szan . panie , proszę dokładnie czytać . Wy pragneliście wejść w buty dawnych ” panów i dziedziców ” . Mechanizm dokładnie Leder opisał . Miłej lektury!

 294. Symetryczny
  3 czerwca o godz. 11:04 . Zapomniał, że teraz ma myjnie bezdotykowe, galerie handlowe / kiedyś były galerie sztuki/ i ”

  Przynajmniej mogę porządnie umyć auto . No i ludzie mają tyle samochodów że myjnie się utrzymują .

  Może pan przypomni chociaż z jedno nazwisko jakiegoś artysty z prl wystawianego w owych galeriach , ktory zrobił karierę na swiecie ?
  Po za Beksinskim , którego wl;adze prl i wszelkich związków plastycznych obsrywały ile się dało ? Smiało.

 295. teo

  „Media tożsamościowe” to media, których głównym celem jest nie tyle informowanie co budowanie tożsamości politycznej swych odbiorców.
  W tym kontekście „chwalenie” sytuacji gospodarczej w Hiszpanii, o którym piszesz, jest zrozumiałe bo media o których wspominasz, wyrażające opinię np tzw „rynków finasowych”, MFW, brukselskich eurokratów w ten sposób kreują tożsamość polityczną swych odbiorców – w tym twoją. Przecież dajesz temu wyraz.

  Z tym, że opinii tej nie podziela większość Hiszpanów, bo badania tuż przed upadkiem rządu Mariano Rajoy’a wskazywały iż oczekuje tego ich 55 procent. Oczywiście jak na polską normę ten poziom niechęci nie szokuje tym niemniej w warunkach hiszpańskich wystarczył by w sposób szybki i sprawnych pozbyć się obciązenia jakim stał się Mariano. On sam chyba też to zrozumiał, bo w ciągu doby spuścił z tonu i grzecznie odszedł.

  Twoje katastroficzne wizje nowej umowy Madrytu z Katalonią wskazują, że nie znasz realiów ustrojowo – politycznych tego kraju. Każda bowiem autonomia ma odrębną i inną umowę z Madrytem. Zresztą te umowy są regularnie negocjowane, zmieniane … . Jedynym wymogiem, który się im stawia to zgodność z konstytucją. Tak więc to co widzisz jako dramat realnie w Hiszpanii jest rutyną. Umknęło ci też, że Hiszpania szykuje się do zmian ustrojowych a konkretnie do bardziej sfederalizowanej struktury terytorialno-administracyjnej. No ale to już po wyborach.

  Jeszcze jedna uwaga na koniec.
  Co prawda zdaję sobie sprawę z twego zafiksowania na tle tzw „komuny” ale na twoim miejscu nie wracałbym do czasów gdy polityczni przodkowie Mariano Rajoy’a drogą puczu i wojny domowej wykańczali na spółkę z włoskimi i niemieckimi faszystami demokratycznie ustanowioną republikę.
  Nie wracałbym do tych czasów choćby w imię wartości, które czasem na blogu energicznie wspierasz. Mam na myśli tzw demokrację liberalną.

 296. neospazmin

  Pana problem polega na tym, że nie rozróżnia pan znaczeń „niezależności” i „polityczności”. To prowadzi do tak absurdalnych wniosków, że władza sądownicza będąca jednym z filarów państwa powinna w sposób apolityczny realizować jego politykę azylową czy deportacyjną.

  Pozwolę też zwrócić pańską uwagę na to, że niezależność władzy sądowniczej w ramach trójpodziału władz nie wyklucza jej zgodnej współpracy z egzekutywą i legislaturą.

 297. Symetryczny ,

  jeszcze o tych panskich galeriach za prl …. rzeczywiście ludzie kupowali obrazy , grafiki i inne artefakty polskich twórców . Nie było to jakies przesadnie drogie , spotykam ludzi , którzy w tamtych czasach coś tam kupowali i dziś to u nich na scianach wisi. Pomijam artystyczne walory tych artefaktów bo się na tym nie znam . W każdym razie ci ci wtedy kupowali dziś mówią tak – ” mielismy jakieś pieniądze, nie można było kupić pralki , telewizora , na działkę czy dom to było za mało, na auto też , zresztą skąd było je wziąć ? to kupowalismy te rzeczy ” – obrazy czy tam co jeszcze znaczy się .
  Po upadku prl kiedy ludzie mogli wreszcie kupić wszystkie potrzebne im dobra , sztucznie utrzymywana ” hossa ” na dzieła polskich artystów i galerie padła jak cały prl . Cały wasz system działał wtedy gdy trzymaliście granice szczelnie zamknięte, konkurencji nie było i ludzie nie znali innego swiata. Stworzyliście Szuflandię ale sami wiedzieliście że jednak Zachód to lepszy swiat i kto żyw z prl-owskich dygnitarzy wysyłal dzieci na studia do Londynu i Nowego Jorku nie do Moskwy. Moskwa była dla plebsu. Kłaniam sie , panie poruczniku.

 298. p.Bar Norte

  Twierdze ze zaden sad (nawet niemiecki) nie ma prawa orzekac po to by panstwo w imieniu ktorego stanowi wyroki „zapunktowalo” wobec kogokolwiek.

  „niezależność władzy sądowniczej w ramach trójpodziału władz nie wyklucza jej zgodnej współpracy z egzekutywą i legislaturą.”

  Na pewno nie oznacza to ze sad decydujacy o ekstradycji badz jej odmowie opiera sie w swym orzeczeniu na wytycznych biezacej polityki zagranicznej panstwa. Przedstawiciel egzekutywy ( prawnik Min Spraw Wewnetrznych czy prokurator ) sa tu zaledwie STRONA w sprawie o ekstradycje. Co wiecej- oni z urzedu popieraja wniosek ekstradycyjny. Reprezentuja tych ktorzy aresztowali osobe ktora scigana miedzynarodowym listem gonczym ma zostac wydana panstwu ktore taki list wydalo.

  „Zgodna wspolpraca ” nie dotyczy wplywu egzekutywy na wyroki sadu, slowo! Zakres realizacji polityki panstwa przez sady odbywa sie wylacznie przez i na podstawie aktow prawnych, ustaw nie ekspose ministra spraw zagranicznych czy tekstu w gazecie charakteryzujacego cele rzadu w kryzysie katalonskim. Slowo!

  Prosze jeszcze przystawic swe twierdzenie („niezależność władzy sądowniczej w ramach trójpodziału władz nie wyklucza jej zgodnej współpracy z egzekutywą i legislaturą.”) do warunkow polskich.
  Gdyby ktos stwierdzil ze podobne procedowanie jak to ktore pan opisal wzgledem niemieckiego sadu, zdarzylo sie w RP to okrzyki na temat utraty niezawislosci sadow nie mialyby konca.

  ml

 299. p. BAR NORTE

  oszczedzilem sobie i panu pisania na czym polega panski problem.
  Wierze natomiast ze juz go pan zrozuzmial i podobnych kleksow stawiac juz nie bedzie.

  ml

 300. Symetryczny
  „Oprych blogowy”, na dodatek „mój”? Fe, nieładnie.
  Tenże oprych nie używa wobec ciebie słów obraźliwych. Jego oprychostwo polega na tym, że ma czelność cię krytykować i nie zgadzać się z twoją arbitralną opinią, że PRL to był najszczęśliwszy okres w tysiącletnich dziejach Polski.
  Rozumiem, że takie jest twoje subiektywne odczucie i masz do tego święte prawo. Dlaczego odmawiasz go tym, którzy tego odczucia nie podzielają?
  Wielokroć pisałam, ze świat nie jest czarno-biały i podobnie jest z ocenami PRL. Wygłaszając nieskromne peany na cześć ludowej ojczyzny, narażasz się na śmieszność.
  @Blacley tylko punktuje poszczególne elementy tej peerelowskiej układanki, które obnażają nie zawsze promienne oblicze PRL, że użyję metafory, bo nie chce ci podpaść mniej oględną oceną.

 301. neospazmin

  Jakiś czas temu formułował pan swoje oczekiwania wobec sądu w RPA w sprawie ułaskawienia i deportacji do RP Walusia. Jak można było oczekiwać sąd nie wziął pod uwagę pańskich oczekiwań tylko interes polityczny RPA – państwa, którego przecież jest częścią. Tak więc Waluś nie został ułaskawiony i deportowany. A wszystko to działo się zgodnie z literą prawa i poczuciem niezależności sędziów.

  Podobnie wygląda sprawa z deportacją Puigdemonta. Sąd jak na razie nie zadecydował o jego deportacji co jak uzasadniłem wcześniej jest w interesie państwa niemieckiego. A decyzje swe podjął skrupulatnie przestrzegając obowiązującego prawa – też w poczuciu niezależności.

  Dodam, że statystyki dotyczące orzeczeń sądowych w sprawach udzielania azylu w RP i deportacji z RP wskazują, że sądy kierują się interesem państwa, który wyraża jego aktualna polityka względem uchodźców. I tak jak w przypadku RPA czy RFN czynią to skrupulatnie przestrzegając obowiązującego prawa.

 302. Blackley
  3 czerwca o godz. 11:13

  Blackley mądrze pisze o Niemcach, którzy „przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”.

  Szkoda, że taktownie nie podaje dowodów, np. Intelligenzaktion – czyli oświecenie w roku 1939 około 40 tys. przedstawicieli polskiej elity…

 303. neospasmin
  3 czerwca o godz. 12:39

  p. BAR NORTE

  oszczedzilem sobie i panu pisania na czym polega panski problem.
  Wierze natomiast ze juz go pan zrozuzmial i podobnych kleksow stawiac juz nie bedzie.”

  Panie Lazarowiczu ,

  tak się składa ze wszystko co pan ma nieprzyzwoitość tu produkować to jeden WIELKI K L E K S .

  Waluś , to podobny panu emigrant . Zabił komunistę . Ja komunistów nie cierpię ale zabijanie ich to słaby pomysł. Jeszcze słabszym pomysłem jest pisanie petycji żeby Walusia zwolnić.
  Komunistów pan nie lubi a PIS to zwyczajna komunistyczna partia pełna byłych funkcjonariuszy pzpr a J.Kaczynski pisał doktorat z zagadnień marksizmu. Jest pan w stanie wytłumaczyć tę zagadkę ?

 304. Jaką prowokację wymyśli CIA z udziałem kolaborantów Izraela i Ukrainy aby zerwać Mundial w Rosji. Tak sobie myślę ,że czasu mało. Do trzech razy sztuka. Dwie spalone.

 305. ontario
  3 czerwca o godz. 14:04

  Blackley
  3 czerwca o godz. 11:13

  Blackley mądrze pisze o Niemcach, którzy „przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”.

  Szkoda, że taktownie nie podaje dowodów, np. Intelligenzaktion – czyli oświecenie w roku 1939 około 40 tys. przedstawicieli polskiej elity…

  Proszę pana , z braku czasu dokladnie nie napisałem o co mi chodzi . Być może wyszło niefortunnie ale odsyłam pana do książki A.Ledera to pan zrozumie o co chodzi. Leder też pisze w podobnym tonie.
  Dodam że na wsi sprawa wyglądała zupełnie inaczej. Starzy ludzie opowiadali że ” za Niemca ” żyło im się znacznie lepiej niż za sanacji. Może to pana brzydzi ale tak było , była cena na płody rolne , Niemcy cenili dobrych gospodarzy. Był kontygent ale nie było to jakos ponad wytrzymałość . Tak mówili ludzie którzy to wszystko przezyli . Powiem więcej , kto nie miał kontaktów z ruchem oporu nie narazał się Niemcom ,tego Niemcy nie ruszali. Nie da się ukryć że palili i mordowali , ja jedynie opowiadam panu że istniała też inna strona rzeczywistości. Dziadkowie opowiadali z zachwytem jak zobaczyli u Niemców poraz pierwszy różne sprzęty min prawdziwą piłę spalinową jak wycinali drzewa. Ludzie wiejscy zobaczyli ze inny swiat istnieje , nie wszedzie są tzw ” panstwo w sukniach i samochodach ” a lud chodzi boso. Pan sobie poczyta ze zrozumieniem książkę o której mowa . Warto.

 306. mag
  3 czerwca o godz. 13:22

  Dzięki. Ktoś wreszcie zauwazył , że nie używam słów powszechnie uważanych za obrazliwe w stosunku do adwersarzy. Jedynie logicznie obnazam miałkość ich konstrukcji myślowych.

  Pan porucznik Symetryczny – podobnie jak większość obecnych na blogu Pana Redaktora Passenta tzw ” symetrystów ” – to zwyczajny beneficjent prl , który wraz z upadkiem tegoz prl utracił swoją uprzywilejowaną pozycję. Brzydzi go opozycja , do PIS czuje miętę bo przecież PIS to kolejna mutacja pzpr, pisowskie pomysły to prl-owskie pomysły a duża część funkcjonariuszy PIS to byli funkcjonariusze pzpr. Głębia woła do głębi. To cała sprawa. Po za tym , jak już pisałem , wszystkie frukta i przywileje które mieli różni symetryczni za prl teraz poprostu się kupuje. Byli uprzywilejowani a już nie są . Boli.

 307. SŁOWIANIN STANISŁAW
  3 czerwca o godz. 14:12

  Jaką prowokację wymyśli CIA z udziałem kolaborantów Izraela i Ukrainy aby zerwać Mundial w Rosji. Tak sobie myślę ,że czasu mało. Do trzech razy sztuka. Dwie spalone.”

  Panie , pan za forsę czy dla ” idei ” ? Za forsę jeszcze mogę rozumieć – brak na rachunki i jedzenie to ludzie rózne rzeczy robią . Ale dla idei ?
  Piszesz pan tu jak funkcjonariusz kgb. Nie czuje pan obrzydzenia przy goleniu ?

 308. Ted’dy bear
  3 czerwca o godz. 1:07

  Wczoraj pod moim nickiem o 14:39 kukuleczka zniosla jajko o przeciez
  Piatek i Sobota to prawie nigdy mnie tu niema.Piontek to taki dzien ze do
  pracy niepotrzeba przychodzi w garniturze tylko jak kto chce bo po pracy
  idzie sie pic na koszt pracodawcy i zazwyczaj wraca sie w sobote rano.
  Ja wiem ze komus z tego powodu zabiora aby bylo na rozrywki dla takich
  jak ja.No ale coz ja tego kapitalizmu nie wymyslilem jak daja to trzeba brac
  a jak bija to uciekac tam gdzie nie wydaja ……. obywateli.”

  Proszę pić cały piątek i sobotę jak ma pan zyczenie. Nikt z tu obecnych nie wyrazał obrzydzenia z powodu panskiego pijanstwa , do tego nie za swoje.
  Oczywiście pan kapitalizmu nie wymyślił – nie wiem skąd u pana w głowie idea ze ktoś mógłby posądzić pana o podobny ” wymysł ” – ale zyje pan w kapitalistycznym kraju , korzysta ze wszystkich z tego tytułu płynących fruktow a jednoczesnie ów kapitalizm na każdym kroku pan obsrywa a wychwala rosję . Mam pytanie – CZEMU TKWI PAN W TYM KAPITALIZMIE ZAMIAST WYPROWADZIĆ SIĘ DO ROSJI ? skoro ta rosja tak się panu podoba ?

 309. Nierówności społeczne w USA błyskawicznie rosną. Wstrząsający raport
  https://strajk.eu/nierownosci-spoleczne-w-usa-blyskawicznie-rosna-wstrzasajacy-raport/
  ========

  Dobrobyt na kredyt się kończy.
  Tyczy to również większości Europy.

  Polecam szczególnie piewcom obecnej potegi naszego kraju, plującym na PRL.
  Tamten stan osiagnęliśmy ZA WŁASNE.
  Obecny też jest na kredyt.

 310. Moooj jest ten kawalek belkotu..
  Intelektualisci zoliborscy walcza o kawalek enpssancianej ( …. ?) podlogi z oprychami blogowymi niewiadomego ( bm, tutejszego, grochowskiego) pochodzenia ale po co , tego zwykly .. ee cwierc- inteligent , (zeby nie napisac cwierc-intelektualista ) nie wie .
  „„Oprych blogowy”, na dodatek „mój”? Fe, nieładnie.”
  „Oprychy” bywają interesującymi, inteligentnymi ludźmi.
  Intelektualizm zoliborski jest zbyt wyrafinowany, za trudny do przelkniecia dla intelektualistow zpoza Zoliborza , zbyt piekny umyslowo ( zbyt tolerancyjny i niezdecydowany o ktory kawalek tnp chodzi )
  W skrajnych przypadkach „intelektualista z Zoliborza ” moze byc uznany przez jakiegos interesujacego , inteligentnego tutejszego ale bezkompromisowego bo np grochowskiego oprycha za obelge .
  Cos jak sliwka w czekoladzie do przelkniecia w calosci albo swinska krew na plecach jako paralotnia poetycka , broniewska a nawet majakowska
  Cd bm nastapi..

 311. Jak sugeruje Morawiecki LK przewidział też Smoleńsk. Tak sobie myślę,że każdy jest kowalem własnego losu. A sprawą osobistą jest czy skorzysta z przewidzeń. Ale najciemniej jest pod latarnią.

 312. „Jaką prowokację wymyśli CIA z udziałem kolaborantów Izraela i Ukrainy aby zerwać Mundial w Rosji? ”

  To proste: Stasia wrzucą na bramkę, natomiast Symetryczny dostanie gwizdek, oraz brunatne hajdawery. 😎

  Po czym Mundial pójdzie tam gdzie poszła zapadnaja Jewropa w starej opowiastce o Breżniewie oraz jego wiernej sprzątaczce.

 313. wiesiek59
  3 czerwca o godz. 15:08

  Proszę pana , a pan swoje …. skoro prl był tak wspaniały jak go pan wraz z porucznikiem Symetrycznym opisuje, to dlaczego zniknął z powierzchni Ziemi ?
  Problemu zaopatrzenia sklepów w swieze pieczywo nie udało się wam , władcom prl rozwiązać do konca istnienia tegoż prl . Tak samo zaopatrzenia sklepów w majtki , koce , widelce, młynki do kawy itd itp. Budowaliscie ten prl a ludowi obiecywaliście dobrobyt juz w kolejnej pięciolatce… i kolejnej … i kolejnej …..
  To że panskie kompetencje nie są towarem pierwszej potrzeby na dzisiejszym rynku pracy nie znaczy że z rynkiem czy pracą jest coś nie tak . Może czas zdobyć nowe, poszukiwane kompetencje ?
  Tak jak wolny rynek zdmuchnął prl tak wolny rynek zweryfikował różne kompetencje. Ale to nie znaczy że wolny rynek jest zły . Znaczy że te kompetencje były ….powiedzmy , przydatne jednynie w specyficznym mikroklimacie prl .

 314. SŁOWIANIN STANISŁAW
  3 czerwca o godz. 14:12

  Jaką prowokację wymyśli CIA z udziałem kolaborantów Izraela i Ukrainy aby zerwać Mundial w Rosji. Tak sobie myślę ,że czasu mało. Do trzech razy sztuka. Dwie spalone.

  Prowokację !? nie , wystarczy że ruska ekipa nie wyjdzie z grupy. Złozona z przepłacanych , marnych piłkarzy ligi rosyjskiej – bo chyba pan wie że zaden rusek nie gra w najsilniejszych ligach swiata jak hiszpanska, niemiecka , angielska czy francuska ?
  Chyba ze putin przekupi sedziów – co się zdarzało ….a tak ruskie odpadną szybko , Niemcy , Francuzi , Hiszpanie coś pomieszają . To dopiero będzie prowokacja !!!!! jak kibicuję Niemcom , nasi oczywiście coś pograją ale pamiętać należy ZAWSZE gdzie twoje miejsce.
  A pan komu kibicuje ? Czy nie oglada pan piłki nożnej bo jedyny sport godny oglądania to gimnastyka i szachy ? W tym ruscy sa niezli ale to nie te mistrzostwa 😉

 315. Najśmieszniejsze jest w tym to, że Amerykanie sami przyznają się do przegrania w grę, której zasady sami wymyślili. Globalizacja to ich dziecko, to ich pomysł na neoliberalne szczęście dla całego świata. Pokonali Układ Warszawski i ZSRR, ale złamali zęby na Chinach, które zaadaptowały ich metody na swoje potrzeby. Skala, pracowitość i niskie koszty zrobiły swoje. USA przegrały globalizację w tym znaczeniu, że jeżeli nie zmienią zasad, to trendy wskazują na to, że nie będą krajem ustalającym wzorce i zasady już za jakieś 30 lat. Chiny przejmą pierwszeństwo.

  USA w oparciu o Europę, Australię, Rosję, z przychylnością Indii i innych krajów Azji – jak Japonia, bez problemu przebiją gospodarczo Chiny jeszcze długo. Jednak zraziły do siebie politycznie wiele krajów i American Dream nie jest już tym, czym jawił się wygłodniałym mieszkańcom Europy Środkowej w latach 90-tych.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=53893#comment-111887
  ===========

  Niezła analiza……

 316. Tak na marginesie…….

  Jednym ze sposobów lokowania przez fundusze emerytalne składek, jest kupowanie obligacji państwowych.
  Niemieckie fundusze zakupiły tych włoskich, za 600 miliardów euro.
  Kto wypłaci emerytury niemieckim emerytom, skoro Włochy już dawno są niewypłacalne?
  Pokrycie takiej kwoty jakimis materialnymi dobrami i usługami, jest również niemożliwe.
  Odejście Włoch od Euro byłoby gwoździem do trumny, generującym straty nie do odrobienia.

  Pani Merkel wyraźnie zaznaczyła że spisania długów na straty nie będzie.
  Bo zabrakłoby w niemieckiej kasie na emerytów…….

 317. https://obserwatorpolityczny.pl/?p=53666

  Doby tekst i świetny, realistyczny komentarz.

  krolowa bona
  19 maja 2018 at 07:32

  Sprawy sa nabrzmiale, UE walczy o podtrzymanie wypracowanego z Iranem porozumienia o kontroli atomowej jego laboratoriow uzdatniania uranu i w zamian za to zniesienie obustronnych sankcji gospodarczych oraz wreszcie zezwolenie Iranowi na handel swoim gazem i ropa i tu jest pies pogrzebany….Niemcy i Francja generalnie rzecz biorac potrzebuja jak tlenu do zycia kontaktiw gospodarczych na wieksza skale z Iranem,gdyz sankcje przeciw Rosji sa prawdziwym uszczerbkiem dla Niemiec i Francji,obecnie dochodzi ograniczenie handlu z USA a wiec perspektywa z nuenasyconym Iranem i jego tanimi surowcami mrozi krew w zylach wujka,ktory gimnastykuje sie we wszystkie strony by Iran zmyc z powierzchni ziemi i by zaszkodzic Europie poprzez likwidacje jej dostepu do surowcow czy to z Rosji czy to z Iranu i ja gospodarczo mocno
  oslabic i to tak by Europa kupowala wiecej w
  USA…..

  a tu raptem UE podjela prawne kroki by obejsc embargo USA polozone na Iran poprzez “prawo blokingu”….a wiec UE nie poslucha sie wujka i sprzedajac Iranowi AirBusy i samochody ( juz zawarte i zaplacone umowy ) oraz rozmaite technologie wraz z oprzyrzadowaniem dla przemyslu wydobywczego i medyczne wyposazenie w wielkiej skali…

  takze firmy w Holandii i Austrii ciesza sie jak glupie z umow do produkcji kart bankowych, zdrowotnych i innych komercjalnych z czypsem ,banknotow do automatow bankowych, paszportow itd. Zabawne jest tez to, ze nowiutki rzad koalicyjny Wloch nawet rytykujac klopoty z UE zmierza do zerwania sankcji w stosunku do Rosji i pragnie generalnej regulacji i poprawnosci w stosunkach z Rosja….

  takze nowy rzad Wloch chce, wrecz musi zerwac z polityka skrajnych oszczednosci i blokady inwestycyjnej narzuconej Wlochom przez Merkel i jej ex-ministra finansow W. Schäuble…chce per natychmiast wprowadzic BASIC INCOMME / tj. bezwarunkowy przychod obywatelski gdyz przez Merkel jest we Wloszech bezrobocie np.w Neapolu 80% i wiecej,wolne etaty w sluzbie zdrowia, geriatrii,szkolnictwie ale nie wolno vylo nikogo zatrudniac,bo trzeba oszczedzac…

  w koncu nikt niczego nie mogl kupowc…nuektorzy we Wloszech boja sie jak zareaguje UE i Merkel /Niemcy ale mysle,ze w tej presji spolecznej i bezrobociu Wlochy nawet zaryzykuja draznienue UE lub cichy exit lub komitywe z Francja za plecami Niemiec i wielkie kontrakty z Rosja….

  moze wujek sie pozloscic na Europe ale tak naprawde nicnie bedzie mogl zrobic, bedzie rozwod….a mocne kontakty gospodarcze Iranu z Europa, ktora specjalnymi prawami obejdzie sankcje USA wykreuja Iran na regionalne imperium i beda probowaly wujka wysiudac z Bliskiego Wschodu,nawet rozliczenie za gas i rope w $ moze upasc…

  .wszyscy ida na ryzyko,bo innaczej nie da sie przetrwac i to mimo , ze wiedza zeby “nie draznic cioci Leontyny” ( nazwa pewnej komedii filmowej )….ciekawe co ma zamiar wujek poczac z Ukraina, bo to ni pies ni wydra i nic sie tam nie udaje a ukrainscy oligarchowie wzieli 1 miejsce w kumulacji (skradzionego )kapitalu i powykupowali caly Londyn, Kitzbühel i inne latyfundia a ludnosci nie stac na kupno podstawowych srodkow zywnosci….czy to juz na wieki taki ukad ?

 318. @Wiesiek59, @blackley

  „Globalizacja to ich dziecko, to ich pomysł na neoliberalne szczęście dla całego świata. Pokonali Układ Warszawski i ZSRR, ale złamali zęby na Chinach, ”

  Zgadza sie, dlatego w tej chylacej sie ku upadkowi Ameryce taka bida z nedza. Durni Jankesi masowo, setkami tysiecy ubiegaja sie o azyl polityczny w Meksyku, na Kubie, w komunistycznych Chinach, najwiecej podobno usiluje przed glodem i nedza schronic sie w Wenezueli. Tysiace Amerykanow, liczac na to, ze polski dziadek czy babcia umozliwia ubieganie sie o polskie obywatelstwo, obozuje przed siedziba polskiego konsulatu, Spia po prostu na ulicy, niektorzy maja spiwory, inni kartony. Lista spoleczna sprawdzana dwa razy dziennie. Znana z bezwglednej brutalnosci amerykanska policja rozpedza ten ogon armatkami wodnymi, palkami – ale to sa desperaci Nie maja nic do stracenia, Moze sie uda dostac upragnione obywatelstwo i uciec przed amerykanska nedza do dostatku w granicach Mocarstwa, ktore Wstalo z Kolan? Za godzine pracy w markecie mozna zalapac netto jakies dziewiec zeta, to prawie trzy dolary. Wiecej niz w Ugandzie!

  „Dobrobyt na kredyt się kończy.
  Tyczy to również większości Europy.”

  Zgadza sie, dlatego dziesiatki tysiecy zrozpaczonych Szwajcarow, Dunczykow, ANglikow – przenosci sie w granice Mocarstwa, ktore Wstalo z Kolan, poki jeszcze mozna. Niektore kantony w Szwajcarii wyludniaja sie zupelnie, kazdy ma nadzieje, ze akurat jemu sie uda. Moze go @Blackley zatrudni do nader odpowiedzialnego zajecia – „wynoszenia gratow z mieszkania do remontu”? Choc @blackley, Dyrektor Naczelny swojego Przedsiebiorstwa Budowlano-Samochodowego, ponoc nie powierza tak odpowiedzialnej funkcji nikomu postronnemu.

 319. @Wiesiek59

  „Sprawy sa nabrzmiale, UE walczy o podtrzymanie wypracowanego z Iranem porozumienia o kontroli atomowej”

  Obawiam sie, ze bedzie pod gorke. I to taka stroma.

  Porozumienie, trzymanie, wnimanje – ma te slaba strone, ze jak bomba naprawde duzego kalibru przyserdoli w reaktor, to potem reaktor jakby ciutke gorzej dziala.

  Na domiar zlego – jak nawet konwencjonalna, ale porzadnie utwardzona glowica rakiety balistycznej przywali w schowany pod ziemia osrodek naukowy – to najpierw penetruje nawet calkiem gruba warstwe zelbetu a wybucha dopiero potem. Mozna dosc dokladnie policzyc, ile rakiet balistycznych potrzeba na przecietny projekt.

  Oczywiscie Opinia Miedzynarodowa (a takze Sily Pokoju i Postepu) beda drzec ryja. Niemniej jednak na darciu ryja sie skonczy, dokladnie tak samo jak za kazdym poprzednim razem. Co innego bowiem drzec ryja – a co innego w tego ryja zarobic. Na to ostatnie jakos zawsze brak chetnych.

 320. @Blackley

  „Tak jak wolny rynek zdmuchnął prl tak wolny rynek zweryfikował różne kompetencje. Ale to nie znaczy że wolny rynek jest zły . Znaczy że te kompetencje były ….powiedzmy , przydatne jednynie w specyficznym mikroklimacie prl .”

  Mocarstwo, ktore Wstalo z Kolan znakomicie nagradza wysokie kompetencje zawodowe tych swoich obywateli, ktorzy takowe kompetencje posiadaja. Wolny rynek oznacza, ze ludzie posiadajacy wiedze zawodowa, juz to zawody akademickie, juz to zawody rzemieslnicze wymagajace kilkuletniego terminowania czy tez nauki w szkole zawodowej – sa wynagradzani godziwie.

  Efekt jest jednak taki, ze bomba dobrorytu wybuchla zbyt nagle. Po Koszmarnach Czasach Komuny (oby Byla Przekleta na Wieski) – dobrobyt rozwinal sie z taka sila, ze calkiem sporo ludzi odczulo przesyt. I dlatego wlasnie kolejne miliony Polek i Polakow popitaly od tych pagorkow lesnych i tych lak zielonych, aby dalej – bo mieli przesyt dobrobytu, za duzo pieniedzy na kontach, nazbyt wysokie zarobki. I dlatego dali dyla – jak nie na zmywak do Londynu do szparagi zbierac u bauera w rajchu. Jak nie podlogi szorowac w Kopenhadze to myc gary w Oslo. Wszystko przez ten prezny dobroobyt, ktoremu nie byli w stanie sprostac.

  Imponuje wysoki poziom wyksztalcenia i zawodowe umiejetnosci. Absolwentki resocjalizacji swietnie sie sprawdzaja w firmach sprzatajacych i dzielnie dzialaja odkurzaczem i mopem na calym kontynencie, od Madrytu na poludnio po Oslo na polnocy. Panowie z dobrym zapleczem intelektualnym i jezykowym czasem juz po kilku zaledwie latach sa w stanie zajarzyc, co do nich brygadzista szprecha („Hier putzen! Schneller machen!”).

  W miare kolejnych sukcesow Mocarstwa i wykladniczego wzrostu poziomu zycia wyjazdy nabieraja rozpedu. Podobno ludzie dogaduja sie miedzy soba, ze ostatni gasi swiatlo…

 321. @Blackley

  „Tak jak wolny rynek zdmuchnął prl tak wolny rynek zweryfikował różne kompetencje. Ale to nie znaczy że wolny rynek jest zły . Znaczy że te kompetencje były ….powiedzmy , przydatne jednynie w specyficznym mikroklimacie prl .”

  Mocarstwo, ktore Wstalo z Kolan znakomicie nagradza wysokie kompetencje zawodowe tych swoich obywateli, ktorzy takowe kompetencje posiadaja. Wolny rynek oznacza, ze ludzie posiadajacy wiedze zawodowa, juz to zawody akademickie, juz to zawody rzemieslnicze wymagajace kilkuletniego terminowania czy tez nauki w szkole zawodowej – sa wynagradzani godziwie.

  Efekt jest jednak taki, ze bomba dobrorytu wybuchla zbyt nagle. Po Koszmarnach Czasach Komuny (oby Byla Przekleta na Wieski) – dobrobyt rozwinal sie z taka sila, ze calkiem sporo ludzi odczulo przesyt. I dlatego wlasnie kolejne miliony Polek i Polakow popitaly od tych pagorkow lesnych i tych lak zielonych, aby dalej – bo mieli przesyt dobrobytu, za duzo pieniedzy na kontach, nazbyt wysokie zarobki. I dlatego dali dyla – jak nie na zmywak do Londynu do szparagi zbierac u bauera w rajchu. Jak nie podlogi szorowac w Kopenhadze to myc gary w Oslo. Wszystko przez ten prezny dobroobyt, ktoremu nie byli w stanie sprostac.

  Imponuje wysoki poziom wyksztalcenia i zawodowe umiejetnosci. A.b.s.o.l.w.e.n.t..k.i resocjalizacji swietnie sie sprawdzaja w firmach sprzatajacych i dzielnie dzialaja odkurzaczem i mopem na calym kontynencie, od Madrytu na poludnio po Oslo na polnocy. Panowie z dobrym zapleczem intelektualnym i jezykowym czasem juz po kilku zaledwie latach sa w stanie zajarzyc, co do nich brygadzista szprecha („Hier putzen! Schneller machen!”).

  W miare kolejnych sukcesow Mocarstwa i wykladniczego wzrostu poziomu zycia wyjazdy nabieraja rozpedu. Podobno ludzie dogaduja sie miedzy soba, ze ostatni gasi swiatlo…

 322. pitekantrop
  3 czerwca o godz. 17:49

  Czy już obmyslił pan jaki poda powód zmiany swojej tożsamości na blogu Pan Pssenta ?

  ok , zanim pan wymyśli czy tam zmysli powód swego oszustwa – bo chyba nikt nie ma wątpliwości że zmiana tożsamości to OSZUSTWO – proszę łaskawie nie martwić się o kraj w którym pan NIE MIESZKA . Ma pan nową ojczyznę więc proszę martwić się o jej sprawy -tak na marginesie kibicuję panskiej nowej ojczyznie bo zawsze kibicuję ludziom mądrym , sprytnym , potrafiącym zarobić . Tyle że akurat jakoś nie kibicuję panu – miłosnikowi prl-owskiej propagandy spod znaku tzw ” zółtego tygrysa ” .

  Moja firma przez wszystkie lepsze i gorsze lata pozwalała mi żyć tak jak chciałem . Traf , łut szczęścia , praca , splot sprzyjających okoliczności spowodowały że pozwoliła mi zarobić dość. Na zabytkowe auta również . Panu zaś pozostaje obgryzanie paznokci . Ze złości ma się rozumieć .

  Ciekawe , że przestał pan poruszać temat zwrotu nieruchomości Zydów , obywateli Polski – bo przecież Piłsudski dał im paszporty , od momentu w którym na tym forum okazało się , że właściwie wszyscy uważają że sprawę uregulować trzeba. Wszyscy oprócz jakichś Wieskow59 czy pana Lazarowicza . Trochę roboty zrobiła też umowa USA -Polska o stwierdzająca , że forsę jednak wypłacono i że teraz rząd USA jest adresatem roszczeń jeśli idzie o roszczenia obywateli USA w stosunku do nieruchomości w Polsce . Oczywiście mówimy o nieruchomościach Zydów , obywateli Polski , przed 1939 rokiem którym Pilsudski dał paszporty polskie. Prawo własności jest swięte i nie ma znaczenia ile lat minęło .

  Skoda to auto NIEMIECKIE, Zydom mieszkającym w Polsce przed 1939 rokiem obywatelstwo i paszporty dał Pilsudski . prl-owskim wielbicielom propadandy z tzw ” zółtych tygrysów” zostają oszustwa ze zmianą tożsamości , zdaje się że nie pierwszą . I pewnie nieostatnią …Po co pan popełnia te oszustwa ?

 323. pitekantrop
  3 czerwca o godz. 16:55

  @Wiesiek59, @blackley”

  Proszę łaskawie , panie pitekantropie , czy jak tam pan się w tym tygodniu zapragnął nazywać , nie umieszczać mnie w jednym zdaniu z wieskie59 .

  To marksista , miłosnik prl bez szacunku do własności prywatnej . Pan , panie pitekantropie , czy jak tam pan się zapragnął w tym tygodniu nazywać , też jest marksistą i wielbicielem prl . Pan i wiesiek59 pasujecie do siebie jak ulał więc proszę umieszczać siebie i jego w jednym zdaniu . Słyszałem że wydarzenia w marcu 1968 roku nie były w glównej mierze konfliktem na linii Polacy nieZydzi – Polacy Zydzi , tylko były konfliktem na linii marksiści – marksiści … Tak to wygląda . Nie znam się na marksizmie więc nie wiem o co był konflikt ale własciwie gada pan to samo co wiesiek59 , pewnie chodziło tam o jakies drobiazgi. Podobno dopiero pozniej Gomułka wymyslił wojnę pt ” Syjonisci do Syjamu ” . Miłego.

 324. @blackley

  . Czasy kiedy mógł pan ludziom wyrywać paznokcie i lać gumową pała minęły .”

  No coz, zrobilem sobie zrzutke ekranu z naglowkami, zeby sie panskie cenne wypowiedzi nie zapodzialy. Jest Pan pewien, Szanowny Panie Blackley, ze bedzie Pan w stanie wykazac, iz rzeczywiscie dopuscilem sie czynow, o jakie mnie Pan oskarza? Domyslam sie, ze dysponuje Pan niezbitym dowodami, ktore bedzie Pan w stanie przedstawic.

  „OSZUSTWO”

  Robie sobie kolejna zruztke z ekranu z naglowkami, zeby sie pozniej nie okazalo, ze nikt jako zywo nie przypisywal mi kolejnych przestepstw. Aczkolwiek oskarzenie o wyrywanie paznokci to juz cos znacznie powazniejszego, to oskarzenie o zbrodnie komunistyczne, ktore w ogole nie ulegaja przedawnieniu. Oskarzenie najciezszego mozliwego kalibru. Czy bloger sygnujacy swoje wypowiedzi nickiem @blackley posiada dowodami na prawdziwosc swoich oskarzen i zarzutow – to sie okaze.

  „proszę łaskawie nie martwić się o kraj w którym pan NIE MIESZKA .”

  Obawiam sie, ze @blackley jest troche za cienki w uszach, zeby komukolwiewydawac rozkazy. No chyba ze ma malego, pokojowego pieska…

  „, potrafiącym zarobić . ”

  Smierdzacy klocek, oparty na rasistowskim stereotypie „zydzi-geszeft-_piniondze_” odnotowany, spuszczony z woda.

  „Moja firma”

  Raczej korporacja budowlano-samochodowa, ktorej to korporacji @blackley jest dyrektorem naczelnym („moi ludzie”, „moja ekipa”). Oczyma wyobrazni mozna ujrzec gabinet Prezesa vel Dyrektora Naczelnego, sekretarke, ksiegowosc, park samochodowy. Personelowi mozna zlecic jakies drugorzedne czynnosci, jak na przyklad prowadzenie ksiag czy tez wymiane instalacji elektrycznej w remontowanym obiekcie. Sa jednak zadania prawdziwie odpowiedzialne, ktorych Prezes vel Dyrektor nie zleci personelowi bez osobistego nadzoru: „wynosilismy graty z mieszkania do remontu”. Prezes-Dyrektor musi chyba uwazac, zeby mu sie przy tej arcywaznej czynnosci garnitur nie zapackal. No i zeby wynoszone „graty” krawata nie przyciely.

  „Na zabytkowe auta również .”

  Ze „zabytkowe” – okazalo sie dopiero wtedy, kiedy @blackley zostal przylapany na tym, ze opowiada basnie o „gaznikach”, ktore z samochodow znikly na poczatku lat osiemdziesiatych. W tym momencie nagle sie okazalo, ze te liczne Rollsy, Bentley’e, Excalibury i Aston-Martiny sa jakoby „zabytkowe”. A jak zarobic na bezczenne zabytki motoryzacyjne? To juz trzeba cos szczeolnego umiec, cos, co daje wysoka „stope wzrostu” Na przyklad „wynosic graty z mieszkania do remontu”, wiadomo, ze godzina takiej pracy warta jest wiecej niz godzina pracy kariochirurga. Wiadomo tez, ze to zadanie szczegolnie odpowiedzialne, wiec Dyrektor Naczelny uzcestniczy w nim bezposrednio.

  „Piłsudski dał im paszporty”

  Durne klamstwo powtarzane po raz sto czterdziesty siodmy nie staje sie bardziej prawdziwe od ciaglego powtarzania. Jak bedzie mi sie chcialo, to zamieszcze co nieco przerazajacych w swoim bezwstydzie wspomnien dygnitarzy IIRP, ktorzy _odbierali_ polskie obywatelstwo tysiacom obywateli – Zydow. Trudno to zaklamac i zalgac, bo sami te swoje wspomnienia publikowali.

  „e forsę jednak wypłacono”

  Jasne, Piekny Umysle. „Uklad” na ktory sie powolujesz dotyczy obywateli amerykanskich.

  Ja tez mysle, ze „mienie pozydowskie” tych Zydow, ktorych wymor… sorki, ktorych _zlikwidowano_ w Jedwabnem, radzilowie, Szczuczynie, Goniadzu – zalatwia „umowa indemnizacyjną”. Przeciez te „pejsate moski” zapedzone do huczacego ognia to na pewno byli „obywatele amerykanscy”.

  „Mienie pozydowskie” zakatowanych w Kielcach, wrzuconych pod kola w ramach „akcji kolejowej” czy wywiezionych do gazu z Otwocka takze zalatwia „umowa indemnizacyjną”. Przeciez te „pejsate moski” wrzucane pod kola pociagow to na pewno byli „obywatele amerykanscy”.

  Generalnie – bedzie trzeba sie obrazic na Ameryke. Trump zly i niedobry a Kongres niedobry i zly, obie izby antypolska ustawe przyjely przez aklamacje. No i jeszcze ta ambasada.

  Zalecam zamiast sojuszu z USA sojusz z Iraen i z Libanem. Jakby co do czego – na pewno pomoga

 325. @blackley

  „Pan , panie pitekantropie , czy jak tam pan się zapragnął w tym tygodniu nazywać , też jest marksistą i wielbicielem prl ”

  Mozesz tak twierdzic, milosniku Trzeciej Rzeszy. Nieco powyzej opowiadasz, jaki to (twoim zdaniem) zajefajny dobrobyt panowal w okupowanej Polsce podczas okupacji hitlerowskiej i jak to (twoim zdaniem) Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  ” Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”

  Rzeczywiscie jak plonely piece w Oswiecimiu czy tez ruszty w Treblince to pewnie generowaly troche swiatla. Jednym niemieckie, hitlerowskie porzadki sie podobaly, innym jakby nieco mniej.

  Tu sie dalej rozpisujesz, jak dobrze (twoim zdaniem) bylo „za Niemca” i ze lepiej niz „za sanacji”:

  „Dodam że na wsi sprawa wyglądała zupełnie inaczej. Starzy ludzie opowiadali że ” za Niemca ” żyło im się znacznie lepiej niż za sanacji. Może to pana brzydzi ale tak było , była cena na płody rolne , Niemcy cenili dobrych gospodarzy. Był kontygent ale nie było to jakos ponad wytrzymałość . Tak mówili ludzie którzy to wszystko przezyli . Powiem więcej , kto nie miał kontaktów z ruchem oporu nie narazał się Niemcom ,tego Niemcy nie ruszali.”

  Twoje sympatie sa zupelnie jednoznaczne. Sam sie precyzyjnie okreslasz, milionerze-kolekcjonerze. No i masz problem, bo te obiekty, ktore rzucaly „swiatlo” to juz dosc dawno zawiesily dzialanosc.

 326. @blackley

  ” . Nie znam się na marksizmie więc nie wiem o co był konflikt ”

  Nie bylo zadnego „konfliktu”. Byla lajdacka, smierdzaca czystka etniczna, w ramach ktorej eskimosi* pozbawili obywatelstwa, powyrzucali z pracy i ze studiow, za pomoca odpowiednich przepisow pozbawili czlozyciowych oszczednosci – wszystkich i kazdego Zyda. Zostaly jednostki, dla picu. Wypedzanym towarzyszyly wrzaski „Zydzi wynocha do Izraela”, „Polska dla Polakow”, „SYjonisci do Dajana”.

  Bylo, minelo. Moznaby do tego nie wracac- chyba, ze zaczyna sie po dziesiecioleciach jazgot, ze nie wolno zyc i oddychac w tym samym Izraelu, do ktorego wypedzano, bo „Syjonistyczny twor” „istnieje nielegalnie” i ze to „Pradawne ziemie palestynskie”.

  _________________________
  * Uprzedzony o odpowiedzialnosci karnej na podstawie odnosnych artykulow KK zaswiadczam, ze szlachetni i goscinni Polacy nigdy nikogo nie wypedzali i nigdy sie nie splamili zadan czystka etniczna. Parszywa, jaldacka pomarcowa czystka etniczna byla oczywiscie dzielem Eskimosow.

css.php