Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Marek Kuchciński

3.06.2018
niedziela

Jak Panom nie wstyd?

3 czerwca 2018, niedziela,

W ostatnich dniach wygłupili się marszałek Marek Kuchciński i poseł Stanisław Piotrowicz. Piszę „wygłupili się” w cudzysłowie przez szacunek dla urzędów, jakie piastują, ponieważ ich postępowanie jest na tyle niepoważne, że trudno je traktować serio.

Kancelaria Sejmu (całkiem serio) podlicza koszty protestu niepełnosprawnych (m.in. obiady, opieka lekarska, dodatkowe koszty Straży Marszałkowskiej, może także rachunek za światło – w pewnym okresie całodobowe – sprzątanie, dodatkowe zużycie wody itd. itp.). Marszałek zastanawia się, komu wystawić rachunek.

Ja mam propozycję: tym samym, którym wystawiane były dziesiątego dnia każdego miesiąca rachunki za ustawianie i usuwanie barier na Krakowskim Przedmieściu, sprzątanie Krakowskiego Przedmieścia po wielotysięcznych miesięcznicach, zatrudnienie tysięcy policjantów do ich ochrony, dyżurne karetki pogotowia itd. Czy marszałek Kuchciński wie, na czyj adres Urząd Miasta, a konkretnie H.G.-W., wysyłali rachunki? Czy jako ich uczestnik sam coś zapłacił?

A może warto zapytać, kto zapłacił za policję i sprzątanie po marszu 11 listopada?

Głupota tej rachunkowości jest zdumiewająca. Grupka niepełnosprawnych i ich opiekunów (-ek) z ogromnym poświęceniem przez 40 dni i nocy pokojowo okupuje korytarz Sejmowy, obrażana, szarpana, poniżana, a Kancelaria Sejmu domaga się jeszcze za to pieniędzy?! Jak Panu nie wstyd, Panie Marszałku? Co innego, gdyby to były osiłki, które palą opony, wywracają samochody, wybijają okna wystawowe, rabują sklepy. Ale najbardziej bezsilni z bezsilnych?

Równie absurdalne wydają się wypowiedzi posła Stanisława Piotrowicza, przewodniczącego kluczowej komisji sprawiedliwości Sejmu, na temat mediów i dziennikarzy. Piotrowicz traktuje media z udziałem (lub będące własnością) kapitału zagranicznego jako niepolskie i wrogie. „Newsweek”, RMF FM czy Radio ZET nie są dla pana posła polskie. Tak rozumując, można uznać, że klub piłkarski Chelsea jest rosyjski i powinien grać w lidze rosyjskiej albo (ze względu na obywatelstwo właściciela) w lidze izraelskiej, a drużyna Paris Saint Germain jest saudyjska. Kapitał jest dziś tak globalny i wymieszany, że coraz trudniej określić narodowość danego funduszu.

Mówiąc całkiem serio: czy poseł Piotrowicz przy porannej lekturze „Le Monde”, „Osservatore Romano”, „Die Zeit” czy „Los Angeles Times” zastanawia się nad strukturą ich własności? Czy jego zdaniem dziennikarze są tylko popychadłami i agentami obcego kapitału? Poseł uskarża się, że dziennikarze „dopadają” polityków (co faktycznie może być uciążliwe) i zadają „niefortunne pytania”. „Czy taki dziennikarz jest Polakiem?” – zastanawia się poseł. Już samo postawienie pytania niesie ze sobą niefortunne treści – mówi. I dodaje, że „o pewne sprawy się nie pyta”.

Chyba każdy się domyśla, które pytania są niefortunne. Na przykład pytanie o to, czy w Kiejkutach torturuje się więźniów CIA, było „niefortunne”. Podobnie jak pytanie o to, czy w Guantanamo przetrzymuje się więźniów latami. Albo czy pewien adwokat zapłacił pewnej pani 160 tys. dol. za milczenie o jej stosunkach z Donaldem Trumpem.

Wedle przewodniczącego Piotrowicza celem dziennikarza nie jest dopadanie prawdy, tylko obalanie rządu, a powinno być odwrotnie: przemilczanie prawdy i ochrona władzy. Pytanie, jaki jest bilans podróży prezydenta do USA, jest OK, pytanie o to, dlaczego polski prezydent czeka już 10 miesięcy na zaproszenie do Białego Domu – jest „niefortunne” i kryje w sobie „pewne treści”. Pytanie, o ile zmalała nędza wśród dzieci, jest OK, pytanie, o ile wzrosło zadłużenie Polski – nie jest OK. Pytanie, jak postępują prace nad Centralnym Portem Komunikacyjnym – jest OK.

Artykuł „Financial Times” o tym, że wzrost gospodarczy Polski jest w zbyt wysokim stopniu napędzany konsumpcją, co nas będzie kosztować w przyszłości – jest antypolski i nic dziwnego, „FT” nie jest gazetą polską. Jasne?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 436

Dodaj komentarz »
 1. Piotrowicz rozumie dziennikarstwo po swojemu, czyli po bolszewicku. Pasował na peerelowskiego prokuratora, pasuje do „wymiaru sprawiedliwości” bolszewickiegi dobrozmianu (cudzysłów bynajmniej nie przez szacunek).

 2. W samej rzeczy sposob kombinowania tych panow jest „dziwnie” znajomy;
  – imperialisci , ziomkostwa itp , ale to nie byly wyglupy

 3. I znowu dziadek Karol miał rację.Ilość przechodzi w jakość.Ilość strachu przed odpowiedzialnością za łamanie prawa, przeszła w jakość zachowania. Agresja ,kłamstwo ,brednie i atak na wszystko co się rusza.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. wstyd? nie spotkalem jeszcze w zyciu polityka, ktory by znal to uczucie (wiem, bylo paru, n.p. padajacy na kolana w w-wie willy brandt, ale nie mialem okazji poznac go osobiscie);

 6. „Financial Times”, „Le Monde”, „Osservatore Rumano”, „Die Zeit” czy „Los Angeles Times” … to są wszystko media tożsamościowe, które wyrażające opinię np tzw „rynków finasowych”, MFW, brukselskich eurokratów w ten sposób kreują tożsamość polityczną swych odbiorców – w tym … Pana, Panie Redaktorze. To wszystko jedna sitwa, nie wiadomo po co te tzw. „rynki finansowe” są.

  W PRL-u to były dopiero rynki finansowe. Wiadomo było kto jaką walutą handluje, Józek we markach się specjalizował, Geniek nawet jeny miał w małym palcu, a teraz się tworzy „rynki finansowe”. Ileż to darmozjadów się tuczy na krwawicy ludu pracującego miast i wsi. I do tego potrzebna są media, które urabiają, pardon, kreaują tożsamość tych kilku procent, może kilkunastu, góra trzydziestu ośmiu (dane wyborcze z 2007 i 2011 roku).

  Komuno wróć. Brawo Kuchciński i Piotrowiczu! Rechrystianizacja Europy to jeden front, a repeerelizacja Polski to drugi front lokalny. Naprzód do walki o ludową tożsamość Polek i Polaków!

 7. Czci godzien autor EN PASSANTA przypomina, co pisał w papierowej „Polityce”, cytuję: „Sekretarz KC PZPR uskarża się, że dziennikarze „dopadają” polityków (co faktycznie może być uciążliwe) i zadają „niefortunne pytania”.

 8. s.p. helmut schmidt powiedzial, ze jak ktos ma wizje, to powinien do psychiatry; niestety, na wizje (start -ups) zrobila sie moda, i teraz, za cholere, juz nic nie odroznisz;
  (to na temat kongresu socjaldemokracji w niemczech)

 9. Niefortunne pytania moga dotyczyc tez ; kolana , łokcia a nawet pięty ktora na dobitkę moze sie okazac wg dziennikarzy nie zadajacych (?)niefort.bo dociekliwych pytan , wierzcholkiem gory lodowej . Na razie z kolanem chyba nie bardzo , z pięta … ee jezeli miala by byc gora lod. na ktora sie nadziejemy to juz lepiej miec cos łokciem. Zawsze mozna powiedziec, ze to bylo chwilowe, i przeszlo.
  Miedzy nami intelaktualistami rozmaitego pochodzenia – kolano ,łokciec i pięta to jednak juz conajmniej niepelnosprawnosc jakas !

 10. Co taki teo zrobilby bez istnienia PiS? Musialby go wymyslic lub stworzyc. Ideologicznie jest jednostronny jak komunista po WUML, myslacy schematami i sterotypami. Formula jest taka sama, tylko podstawia sie inne dane.
  Teo wirzy w wolnosc prasy, dokladnie, literalnie, chociaz dowiedziono wielokrotnie, ze tzw. wolne media sa tak samo manipulowane jak prasa spod znaku „Proletariusze wszystkich krajow laczcie sie”.
  To ma troche wspolnego z tym „wstydem” (albo jego brakiem), o ktorym pisze Gospodarz. Polecam Krleze i jego „Na krawedzi rozumu”. To cos z tego tematu. Klasyk.

 11. wiesiek59
  Pan redaktor pyta :
  ,,Czy (…) dziennikarze są tylko popychadłami i agentami obcego kapitału? ”
  Tak, tak i jeszcze raz TAK !
  Komisja senacka Franka Churcha udowodnila w 1975 roku, ze media najwiekszej demokracji swiata stoja nad przepascia ( 1200 dziennikarzy w mediach glownego nurtu – Newsweek, Time, telewizja CBS, The New York Times, The Washington Post mialo oficerow prowadzacych z CIA i FBI ).
  Od tego czasu media, takze w koloniach Imperium Dobra, posunely sie w kierunku utraty niezaleznosci i monopolizacji ( 6 korporacji zarzadza calym amerykanskim rynkiem medialnym ).

 12. teo

  Polityka jest pismem lewicowo-liberalnym a więc skupia czytelników o takiej politycznej tożsamości. No i utwierdza ich w tej tożsamości.

  W twoim przypadku tożsamosciowy komponen liberalny pisma oczywiście nie sprawia problemów. Gorzej z lewicowym komponentem, który wywołuje u ciebie objawy dysonasu poznawczego.

  Ps. Skąd ci wpadło do głowy, że „Osservatore Rumano” prezentuje perspektywę polityczną tzw „rynków”, MFW i eurokratów z Brukseli?

  http://www.osservatoreromano.va/pl

 13. @byk

  z tymi „wizjami” to sa nawet klopoty. To juz towar nieobecny na targowisku proznosci
  politycznej. Socjaldemokracja szwedzka notuje najnizsze poparcie od wielu lat. W sprawie nowych przybyszow do krolestwa Szwecji spadkobiercy „folkethemmet” (schwedisch für Volksheim) socjaldemkraci byli zbyt gorliwi i wielce szczodrzy. Jak to bywa z obiecankami bez odniesienia do rzeczywistosci, czyli wizjami – partia „populistyczna” Sverigesdemokraterna (Szwedzcy demokraci) zdobywa popularnosc wsrod wyborcow (nawet wsrod zwiazkowcow z LO, tradycyjnie powiazanych z socjaldemokracja). A w wyboracj jesiennych do parlamantu zanosi sie na zwyciestwo
  opozycji, ktora moze liczyc na poparcie wlasnie szwedzkich demokratow – zreszta przedstawiciele partii” populistycznych” w Finlandii i Danii juz zasiadaja w rzadach.
  Wizje przeminely wraz z nowymi realiami powiazanymi z masowym naplywem uchodzcow. Socjaldemokraci szwedzcy probuja nieco nadrobic i powielaja niektore
  rozwiazania programowe z wyborczych hasel Sverigesdemokraterna – „partii przyjaznej
  Szwecji”.

 14. teo

  Polityka jest pismem lewicowo-liberalnym a więc skupia czytelników o takiej politycznej tożsamości. No i utwierdza ich w tej tożsamości.
  Myślę, że ambicją red Passenta jest wzmacnianie tej tożsamości u jego czytelników.

  W twoim przypadku tożsamosciowy komponen liberalny pisma oczywiście nie sprawia problemów. Gorzej z lewicowym komponentem, który wywołuje u ciebie objawy dysonasu poznawczego. I to trudnego do przezwyciężenia.

  Ps. Skąd ci wpadło do głowy, że „Osservatore Rumano” prezentuje perspektywę polityczną tzw „rynków”, MFW i eurokratów z Brukseli?

 15. Dowód przeprowadzony 43 lata temu, i oczywiście dowód ten ma zastosowanie do dzisiejszych realiów ich wielością platform, kanałów i dziennikarzy – społeczników.

  Czekam na to, aż media światowe wezmą pod swoje opiekuńcze skrzydła Chiny, Rosja czy choćby Węgry.

 16. „Mówiąc całkiem serio: czy poseł Piotrowicz przy porannej lekturze „Le Monde”, „Osservatore Romano”, „Die Zeit” czy „Los Angeles Times” zastanawia się nad strukturą ich własności? „

  Pan redaktor sobie jaja robi z tą „poranną lekturą” Piotrowicza? Jedyna jego „lektura” to poranny SMS z centrali, żeby chłopina wiedział co ma mówić na każdy temat.

 17. olborski
  3 czerwca o godz. 16:53

  olborski przypomina sobie postawę dziennikarzy, warto zacytować subtelny wpis olborskiego:

  „Niefortunne pytania moga dotyczyc też: goleni, chorby filipińskiej, magisterium, a nawet drabiny, ktora na dobitkę moze sie okazac wg dziennikarzy niezadajacych (?)niefort.bo dociekliwych pytan, drabiną Jakubową do nieba, czyli prezydenckiego stołka”.

  Ej, przesadzasz, akurat „Polityka” była bardzo dociekliwa i nie szczędziła magistrowi wyjątkowo niefortunnych pytań…

 18. Wypowiedzi Pana Marszałka i Pana Posła Kuchcińskiego zbulwersowały Redaktor Passenta. Co jest zrozumiałe, a jednak niezrozumiałe. Przecież suweren wybrał tych panów, suweren dał im władzę, suweren zdecydował kto jest wyrocznią w sprawach ważnych dla milionów Polek i Polaków. To oni wiedzą, które demonstracje są słuszne – te słuszne przeciw zdrajcom „o świcie” i z krwią na rękach, a nie te polityczne z podjudzenia totalnej opozycji przeciw władzy danej przez suwerena. Oni wiedzą, które gazety należy kupować i czytać, a które są sprzedajne.

  Panie Redaktorze, niech Pan wreszcie raz w życiu zdobędzie się na odwagę i stanie po właściwej stronie.

 19. Pan Piotrowicz w sprawie mediów, ma niestety absolutną rację…..

  Taka jest cena wolnorynkowego do niedawna kapitalizmu, że po przejęciach, fuzjach, plajtach, na polu bitwy pozostaje jedynie kilku graczy.
  Tak zresztą jest w każdej gałęzi przemysłu czy handlu- o ile rządy nie zablokują takiej koncentracji wpływów na rynku.

  O kondycji współczesnego dziennikarstwa wypowiadali sie wielokrotnie zdobywcy wielu nagród i wyróżnień.
  Im prawa zabierania głosu w najważniejszych czasopismach trudno odmówić.
  Dziennikarska drobnica pisze pod dyktando, w obawie o miejsce pracy.
  Nie łudźmy się, dobrze to już było……..

  Ostatnio media kreują na potęgę fakty, te zachodnie brzmią jednotonowo, nie zważając na śmieszność i niewiarygodność przekazu.
  „Żywe trupy” przykładem……

  Wolne media to już jest żart, albo wspomnienie z poprzedniej epoki.

  Co do pana Kuchcińskiego……
  Format poststyropianowców jest dość powszechnie znany.
  Mali ludzie z dużym ego.
  Mściwi, czepliwi, małostkowi, nadęci.
  Szczególnie ci z czwartego szeregu „obalaczy komuny”….
  Spodziewanie się u nich jakiejś empatii, rozumienia, otwartości, to wymagania zbyt wielkie.
  Ich interesuje jedynie TKM.

 20. Co taki PA zrobiłby (na blogu en passant) bez istnienia teo?

  Tysiące klasyków napisało o wojnach i wojenkach idei. Ale chyba do PRL-u się nie cofniemy z tego powodu? No powiedzcie, że nie, że jeszcze trochę te imperialistyczne łgarstwa utrzymają się w obiegu … już niewielie lat mi zostało.

 21. teo
  3 czerwca o godz. 17:19

  To nie suweren wybrał ich na czołowe miejsca na listach partyjnych, tylko WÓDZ.
  To jego kryteria decydowały o doborze osobników z najbliższego kręgu.
  Ci ludzie reprezentują cenione przez Kaczyńskiego cechy, będące emanacją jego osobowości.
  Podobne przyciąga podobne……

  Osoby które tych kryteriów nie spełniały, były zbyt samodzielne, musiały odejść.

 22. PIS ustami prokuratora stanu wojennego, tego samego, który z ramienia „dojnej zmiany” uzdrowił polskie sadownictwo, wprowadził wreszcie wyraziste kategorie pytań, jakie mogą zadawać dziennikarze. Otóż pytania, według pana Piotrowicza, dzielą się na niefortunne i fortunne.
  Które są jakie, każdorazowo decyduje wywiadowany polityk PIS. Najlepiej zadawać pytania na karteczce, odpowiednio wcześnie dostarczonej, by uniknąć zbytecznego bałaganu, jaki zazwyczaj towarzyszy nieprzewidzianym sytuacjom.
  Niech żyje demokratyczny i sprawiedliwy rząd dojnej zmiany!
  Hura, hura, hura!

 23. Bar

  Na „media tożsamościowe” udało ci się mnie nabrać. Ale na stary „dysonans poznawczy” chyba się nie uda. To co nazywasz komponentem lewicowym, np. referaty ekonomiczne red. Wosia nigdy nie były w zgodzie z moimi sądami i opiniami o realiach społecznych i gospodarczych. Oczywiści tobie to się w pale nie mieści. Ale musisz przyjąć na wiarę, że tak właśnie zostałem poczęty i wychowany, takie mam poglądy, choćbyś nie wiem jakie parapsychologiczne teorie o mnie snuł.

  Ale masz prawo je snuć, ależ oczywiście. Nie dziw się jednak, że ja o tobie też mam … powiedzmy „dysonans poznawczy”, czyli zdziwienie.

 24. wiesiek (17:28)
  Już nie kręć, bo mi się miesza. To przecież styropian zrobił z nich.

 25. Wiesiu59
  Wybitny znawco mediów, ich funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie i chwalco prokuratura Piotrowicza, uzdrowiciela sądownictwa, oraz środowiska dziennikarskiego, któremu innymi słowy, ale powiada – mordy w kubeł. To ja decyduję, o co macie pytać.
  Na twoim miejscu spaliłabym się ze wstydu, ale wiem że nie popełnisz sepuko

 26. teo:
  „Co taki PA zrobiłby (na blogu en passant) bez istnienia teo?”

  No wlasnie! To miejsce jest, przynajmniej teoretycznie, do dyskusji, wymiany pogladow. To nie jest ambona do kazan na zadany temat lub zjazd partii komunistycznej z zatwierdzonym scenariuszem i mowami.
  „Media tozsamosciowe” w ktore tak wierzysz rowniez spieniewierzyly sie wielokrotnie prawdzie jako takiej. Nie bede cytowal slynnego FoxNews i jego manipulacji semantycznych.

 27. teo:
  Nie chce cytowac twoich opinii o jakze demokratycznym kraju zwanym Arabia Saudyjska. Ty ja lubisz, bo media amerykanskie i zachodnioeuropejskie nie chca poruszac pewnych drazliwych tematow.
  Moze podobnie bylo z prlowska „Polityka”?

 28. Bar (11:34)
  nie znasz realiów ustrojowo – politycznych tego kraju. Każda bowiem autonomia ma odrębną i inną umowę z Madrytem. Zresztą te umowy są regularnie negocjowane, zmieniane … . Jedynym wymogiem, który się im stawia to zgodność z konstytucją. Tak więc to co widzisz jako dramat realnie w Hiszpanii jest rutyną.

  Te realia hiszpańskie przypominają kanadyjskie. Oczywiście „media tożsamościowe” o nich opowiadają. Niemniej coś kręcisz, gdy wcześniej piszesz – Mariano Rajoy tę umowę wypowiedział pod pretekstem niekonstytucyjności. Chyba jednak Kataloński premier/prezydent chciał obowiązującą umowę fiskalną renegocjować, a premier Rajoy odmówił, bo konstytucja mu na to pozwala. Odmówił w obawie złamania porządku konstytucyjnego. Na tym gruncie konflikt kataloński potraktowała Unia Europejska.

  opinii tej nie podziela większość Hiszpanów, bo badania tuż przed upadkiem rządu Mariano Rajoy’a wskazywały iż oczekuje tego ich 55 procent

  Co jest wynikiem lepszym, niż przed ostatnimi wyborami. Rząd Rajoy’a był rządem mniejszościowym, notabene rząd Sáncheza będzie jeszcze bardziej mniejszościowy. Czyli Rajoy pociągnął Hiszpanię nieco pod górkę. To jest doskonały wynik – 55 procent – jak na pożałowania godną sytuację społeczną w Hiszpanii.

  Doskonale rozumiem twoje przebieranie nóżkami: prawica hiszpańska … przegra następne wybory co oznacza dla Hiszpanii kilka lat rządów socjalistów i radykalnej lewicy. Zresztą Sanchez już zapowiada prospołeczne reformy oraz federalizację kraju co ma rozwiązać problem z Katalonią.

  To jest oczywiście twoje pobożne życzenia. Ja podejrzewam, że Rajoy wpuścił Sáncheza w maliny, niech się boryka z Katalonią, niech jego partii spadnie jeszcze bardziej z obecnych 20 procent poparcia …

  Mam nadzieję, że moje opinie o sytuacji Hiszpanii nie doprowadzą u ciebie do trudnych do przezwyciężenia dysonansów i że dyskusję można zamknąć na dzień dzisiejszym, w którym mam jeszcze wiele ważniejszych zainteresowań i spraw.

 29. mag
  3 czerwca o godz. 17:43

  Nie chwalę Piotrowicza- zauważ- ale facet prawdę powiedział, zgodną z moja wiedzą o świecie.
  Gdy ktoś ma rację, bez względu na jego światopogląd, przyznaję mu rację.
  Nawet stojący zegar dwa razy na dobe wskazuje wszak właściwą godzinę……

  Co mówi ikona dziennikarstwa zachodniego o mediach, możesz sobie przeczytać.
  Podpisuję się pod każdym zdaniem.
  http://www.informationclearinghouse.info/48657.htm

 30. teo

  Sam potwierdzasz, że masz z komponentem lewicowym Polityki problem na skutek czego zabiegi tożsamościowe pisma wobec ciebie tylko po częsci są skuteczne.

  Choć na przykład o red Wigurze w swych recenzjach z audycji red Passenta piszesz dobrze, z sympatią polityczną. A przecież nikt tak jak ona w Kulturze Liberalnej nie obnaża nędzy polskiego i nie tylko neoliberalizmu. Jej się tożsamościowo jednak poddajesz – może podświadomie?

 31. A w parafiach dalej kradną. Tak sobie myślę czy jest parafia z zerową przestępczością. Ziobro nie śpi po nocach wymyślając pułapki na grzeszników. A KK milczy jak w czasie okupacji. Wstyd !

 32. Wstyd jest odczuciem nieznanym politykom. Im większa żenada tym większy rozgłos nadają jej właśnie dziennikarze. Mój dziadek mawiał, że jak się wróblem urodziłeś to orłem nie umrzesz. Nie mówił o wyjątkach, które potwierdzają regułę.
  Jeśli chodzi o rachunki do zapłacenia przez tych biedaków, to ja deklaruję, że się dorzucę do zbiórki. Tu jednak może nam przeszkodzić bruździński i nie wydać zgody na taką kwestę.

 33. ontario
  3 czerwca o godz. 17:19
  Ontario , jeden omc magister nawet na drabinie z roznymi egzotycznymi chorobami to jeszcze nie gora lodowa . Nadziac sie na drabine to nie to samo co na gore el , bo te choroby to wcale nie takie znow egzotyczne na Grochowie i dookola . Ta drabina byla i tak najlepsza podobno w powojennej historii malarstwa pokojowego .
  „Polityka” imperialistyczna ? Drabina moze sie okazac !? To bedzie jeszcze jedna ? Przeciez mamy juz schody dla niepelnosprawnych ( bez poreczy)
  Sepuko ?
  A niech tam ..

 34. teo

  Poniżej link na tekst z Politico o perypetiach z umową fiskalną (i nie tylko) dla Katalończyków.

  To dobra podstawa do rozmów o hiszpańskiej polityce

  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/jak-doszlo-do-katalonskiego-referendum-kalendarium/h4kr299

 35. wiesiek59
  3 czerwca o godz. 18:04

  mag
  3 czerwca o godz. 17:43

  Nie chwalę Piotrowicza- zauważ- ale facet prawdę powiedział, zgodną z moja wiedzą o świecie.”

  Na panskim miejscu , w towarzystwie ludzi przyzwoitych nie mówiłbym że ” Piotrowicz powiedział prawdę zgodną z moja wiedzą o świecie ” ….

  Panska ” wiedza o swiecie ” to ” wiedza ” byłego komunistycznego prokuratora , ktory teraz ” naprawia ” sądy w Polsce. ” Naprawia ” tak by wydawały wyroki zgodne z poleceniami telefonicznymi niejakiego Ziobry. …
  W sumie , dziwić się nie ma czemu , tkwi pan w prl równie głęboko jak P. ” WIEDZA” no nie mogę 😉

 36. Nooooo, skoro czyjaś wiedza o świecie stanowi wykładnik słuszności, prawdziwości czy nieprawdziwości wszechrzeczy (w tym prawdziwości opisu stanu mediów), to w takim razie nie mam więcej pytań.

  Wayne’ World…

 37. Bar (18:04, 18:13)

  Czy „Politico” należy do „mediów tożsamościowych”?

  Chyba nie wątpisz w to, że ten artykuł i kilkadziesiąt innych o kryzysie katalońskim czytałem, najczęściej w oryginale? Tu dysonansu poznawczego nie mam. Mam go natomiast, gdy widzę że nie podzielasz transferu z regionu zamożnego do regionów mniej zamożnych. Toż wyrównanie standardu życia jest twoją mantrą ideologiczną. Ale tłumaczę to sobie zwalając winę na hiszpańskich socjalistów, którzy twardo trzymają się starych orientacji politycznych z okresu wojny domowej i frankizmu. Może dlatego tak kiepsko ostatnio przędą. Bar, oświeć mnie jak inna lewica ma stosunek do katalońskich żądań fiskalnych?

  Katarzyna Wigura? Ach, śnię o niej po nocach, a w dzień puszczam nagrania i tembr jej głosu mnie stawia do pionu.

  Bar, nie wiem czy to pojmiesz, czy za bardzo nie będzie to w dysonansie z tym co do tej pory poznałeś. Otóż neoliberalizm w ustach krytyków kapitalizmu i liberalizmu, z przedrostkiem turbo- oczywiście, jest jak naleśnikowa masa przed wylaniem na patelnię, jak cumulusowa chmura, taka „fluffy”, przemieszczająca się i mieszająca z innymi chmurami, zmieniająca barwy w okamgnieniu. W moim oglądzie spraw gospodarczych i teorii wokół nich, neoliberalizm to może być reakcja na przerost państwa socjalnego prowadzący do napięć i kryzysów, to kontra wobec dominującego kiedyś w teorii koślawego pseudokeynesizmu, wreszcie to jest zestaw reform, które przeprowadzono w wielu krajach rozwiniętych, od Kanady po Japonię i Nową Zelandię, w myśl zasady, że socjał musi być oparty na biznesowych zasadach, a nie na religijnych wierzeniach w dobroć człowieka i bogobojną redystrybucję. I skoro to już zrobiono, skoro przeorano teorię ekonomii, skoro kapitalizm w Szwecji, UK, USA, Niemczech, Holandii itd. został uratowany, to można taki „neoliberalizm” wsadzić do lamusa, a książki Friedmana odstawić na półkę. Owszem, jest jeszcze parę spraw może do zreformowania w Polsce. Musiałby sprawdzić co konkretnie Karolina o tym sądzi. Muszę wyrwać się z jej władzy na moją podświadomością.

 38. Pan Gospodarz,

  członkowie PIS spalili ostatnią księgę w której zapisano słowo ”WSTYD” .

 39. @blackley

  . Czasy kiedy mógł pan ludziom wyrywać paznokcie i lać gumową pała minęły .”

  No coz, zrobilem sobie zrzutke ekranu z naglowkami, zeby sie panskie cenne wypowiedzi nie zapodzialy. Jest Pan pewien, Szanowny Panie Blackley, ze bedzie Pan w stanie wykazac, iz rzeczywiscie dopuscilem sie czynow, o jakie mnie Pan oskarza? Domyslam sie, ze dysponuje Pan niezbitym dowodami, ktore bedzie Pan w stanie przedstawic.

  „OSZUSTWO”

  Robie sobie kolejna zruztke z ekranu z naglowkami, zeby sie pozniej nie okazalo, ze nikt jako zywo nie przypisywal mi kolejnych przestepstw. Aczkolwiek oskarzenie o wyrywanie paznokci to juz cos znacznie powazniejszego, to oskarzenie o zbrodnie komunistyczne, ktore w ogole nie ulegaja przedawnieniu. Oskarzenie najciezszego mozliwego kalibru. Czy bloger sygnujacy swoje wypowiedzi nickiem @blackley posiada dowodami na prawdziwosc swoich oskarzen i zarzutow – to sie okaze.

  „proszę łaskawie nie martwić się o kraj w którym pan NIE MIESZKA .”

  Obawiam sie, ze @blackley jest troche za cienki w uszach, zeby komukolwiewydawac rozkazy. No chyba ze ma malego, pokojowego pieska…

  „, potrafiącym zarobić . ”

  Smierdzacy klocek, oparty na rasistowskim stereotypie „zydzi-geszeft-_piniondze_” odnotowany, spuszczony z woda.

  „Moja firma”

  Raczej korporacja budowlano-samochodowa, ktorej to korporacji @blackley jest dyrektorem naczelnym („moi ludzie”, „moja ekipa”). Oczyma wyobrazni mozna ujrzec gabinet Prezesa vel Dyrektora Naczelnego, sekretarke, ksiegowosc, park samochodowy. Personelowi mozna zlecic jakies drugorzedne czynnosci, jak na przyklad prowadzenie ksiag czy tez wymiane instalacji elektrycznej w remontowanym obiekcie. Sa jednak zadania prawdziwie odpowiedzialne, ktorych Prezes vel Dyrektor nie zleci personelowi bez osobistego nadzoru: „wynosilismy graty z mieszkania do remontu”. Prezes-Dyrektor musi chyba uwazac, zeby mu sie przy tej arcywaznej czynnosci garnitur nie zapackal. No i zeby wynoszone „graty” krawata nie przyciely.

  „Na zabytkowe auta również .”

  Ze „zabytkowe” – okazalo sie dopiero wtedy, kiedy @blackley zostal przylapany na tym, ze opowiada basnie o „gaznikach”, ktore z samochodow znikly na poczatku lat osiemdziesiatych. W tym momencie nagle sie okazalo, ze te liczne Rollsy, Bentley’e, Excalibury i Aston-Martiny sa jakoby „zabytkowe”. A jak zarobic na bezczenne zabytki motoryzacyjne? To juz trzeba cos szczeolnego umiec, cos, co daje wysoka „stope wzrostu” Na przyklad „wynosic graty z mieszkania do remontu”, wiadomo, ze godzina takiej pracy warta jest wiecej niz godzina pracy kariochirurga. Wiadomo tez, ze to zadanie szczegolnie odpowiedzialne, wiec Dyrektor Naczelny uzcestniczy w nim bezposrednio.

  „Piłsudski dał im paszporty”

  Durne klamstwo powtarzane po raz sto czterdziesty siodmy nie staje sie bardziej prawdziwe od ciaglego powtarzania. Jak bedzie mi sie chcialo, to zamieszcze co nieco przerazajacych w swoim bezwstydzie wspomnien dygnitarzy IIRP, ktorzy _odbierali_ polskie obywatelstwo tysiacom obywateli – Zydow. Trudno to zaklamac i zalgac, bo sami te swoje wspomnienia publikowali.

  „e forsę jednak wypłacono”

  Jasne, Piekny Umysle. „Uklad” na ktory sie powolujesz dotyczy obywateli amerykanskich.

  Ja tez mysle, ze „mienie pozydowskie” tych Zydow, ktorych wymor… sorki, ktorych _zlikwidowano_ w Jedwabnem, radzilowie, Szczuczynie, Goniadzu – zalatwia „umowa indemnizacyjną”. Przeciez te „pejsate moski” zapedzone do huczacego ognia to na pewno byli „obywatele amerykanscy”.

  „Mienie pozydowskie” zakatowanych w Kielcach, wrzuconych pod kola w ramach „akcji kolejowej” czy wywiezionych do gazu z Otwocka takze zalatwia „umowa indemnizacyjną”. Przeciez te „pejsate moski” wrzucane pod kola pociagow to na pewno byli „obywatele amerykanscy”.

  Generalnie – bedzie trzeba sie obrazic na Ameryke. Trump zly i niedobry a Kongres niedobry i zly, obie izby antypolska ustawe przyjely przez aklamacje. No i jeszcze ta ambasada.

  Zalecam zamiast sojuszu z USA sojusz z Iraen i z Libanem. Jakby co do czego – na pewno pomoga.

 40. @blackley

  „Pan , panie pitekantropie , czy jak tam pan się zapragnął w tym tygodniu nazywać , też jest marksistą i wielbicielem prl ”

  Mozesz tak twierdzic, milosniku Trzeciej Rzeszy. Nieco powyzej opowiadasz, jaki to (twoim zdaniem) zajefajny dobrobyt panowal w okupowanej Polsce podczas okupacji hitlerowskiej i jak to (twoim zdaniem) Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  ” Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”

  Rzeczywiscie jak plonely piece w Oswiecimiu czy tez ruszty w Treblince to pewnie generowaly troche swiatla. Jednym niemieckie, hitlerowskie porzadki sie podobaly, innym jakby nieco mniej.

  Tu sie dalej rozpisujesz, jak dobrze (twoim zdaniem) bylo „za Niemca” i ze lepiej niz „za sanacji”:

  „Dodam że na wsi sprawa wyglądała zupełnie inaczej. Starzy ludzie opowiadali że ” za Niemca ” żyło im się znacznie lepiej niż za sanacji. Może to pana brzydzi ale tak było , była cena na płody rolne , Niemcy cenili dobrych gospodarzy. Był kontygent ale nie było to jakos ponad wytrzymałość . Tak mówili ludzie którzy to wszystko przezyli . Powiem więcej , kto nie miał kontaktów z ruchem oporu nie narazał się Niemcom ,tego Niemcy nie ruszali.”

  Twoje sympatie sa zupelnie jednoznaczne. Sam sie precyzyjnie okreslasz, milionerze-kolekcjonerze. No i masz problem, bo te obiekty, ktore rzucaly „swiatlo” to juz dosc dawno zawiesily dzialanosc.

 41. @blackley

  ” . Nie znam się na marksizmie więc nie wiem o co był konflikt ”

  Nie bylo zadnego „konfliktu”. Byla lajdacka, smierdzaca czystka etniczna, w ramach ktorej eskimosi* pozbawili obywatelstwa, powyrzucali z pracy i ze studiow, za pomoca odpowiednich przepisow pozbawili czlozyciowych oszczednosci – wszystkich i kazdego Zyda. Zostaly jednostki, dla picu. Wypedzanym towarzyszyly wrzaski „Zydzi wynocha do Izraela”, „Polska dla Polakow”, „SYjonisci do Dajana”.

  Bylo, minelo. Moznaby do tego nie wracac- chyba, ze zaczyna sie po dziesiecioleciach jazgot, ze nie wolno zyc i oddychac w tym samym Izraelu, do ktorego wypedzano, bo „Syjonistyczny twor” „istnieje nielegalnie” i ze to „Pradawne ziemie palestynskie”.

  _________________________
  * Uprzedzony o odpowiedzialnosci karnej na podstawie odnosnych artykulow KK zaswiadczam, ze szlachetni i goscinni Polacy nigdy nikogo nie wypedzali i nigdy sie nie splamili zadan czystka etniczna. Parszywa, jaldacka pomarcowa czystka etniczna byla oczywiscie dzielem Eskimosow.

 42. @Blackley

  „Tak jak wolny rynek zdmuchnął prl tak wolny rynek zweryfikował różne kompetencje. Ale to nie znaczy że wolny rynek jest zły . Znaczy że te kompetencje były ….powiedzmy , przydatne jednynie w specyficznym mikroklimacie prl .”

  Mocarstwo, ktore Wstalo z Kolan znakomicie nagradza wysokie kompetencje zawodowe tych swoich obywateli, ktorzy takowe kompetencje posiadaja. Wolny rynek oznacza, ze ludzie posiadajacy wiedze zawodowa, juz to zawody akademickie, juz to zawody rzemieslnicze wymagajace kilkuletniego terminowania czy tez nauki w szkole zawodowej – sa wynagradzani godziwie.

  Efekt jest jednak taki, ze bomba dobrorytu wybuchla zbyt nagle. Po Koszmarnach Czasach Komuny (oby Byla Przekleta na Wieski) – dobrobyt rozwinal sie z taka sila, ze calkiem sporo ludzi odczulo przesyt. I dlatego wlasnie kolejne miliony Polek i Polakow popitaly od tych pagorkow lesnych i tych lak zielonych, aby dalej – bo mieli przesyt dobrobytu, za duzo pieniedzy na kontach, nazbyt wysokie zarobki. I dlatego dali dyla – jak nie na zmywak do Londynu do szparagi zbierac u bauera w rajchu. Jak nie podlogi szorowac w Kopenhadze to myc gary w Oslo. Wszystko przez ten prezny dobroobyt, ktoremu nie byli w stanie sprostac.

  Imponuje wysoki poziom wyksztalcenia i zawodowe umiejetnosci. A.b.s.o.l.w.e.n.t..k.i resocjalizacji swietnie sie sprawdzaja w firmach sprzatajacych i dzielnie dzialaja odkurzaczem i mopem na calym kontynencie, od Madrytu na poludnio po Oslo na polnocy. Panowie z dobrym zapleczem intelektualnym i jezykowym czasem juz po kilku zaledwie latach sa w stanie zajarzyc, co do nich brygadzista szprecha („Hier putzen! Schneller machen!”).

  W miare kolejnych sukcesow Mocarstwa i wykladniczego wzrostu poziomu zycia wyjazdy nabieraja rozpedu. Podobno ludzie dogaduja sie miedzy soba, ze ostatni gasi swiatlo…

 43. @Wiesiek59, @blackley

  „Globalizacja to ich dziecko, to ich pomysł na neoliberalne szczęście dla całego świata. Pokonali Układ Warszawski i ZSRR, ale złamali zęby na Chinach, ”

  Zgadza sie, dlatego w tej chylacej sie ku upadkowi Ameryce taka bida z nedza. Durni Jankesi masowo, setkami tysiecy ubiegaja sie o azyl polityczny w Meksyku, na Kubie, w komunistycznych Chinach, najwiecej podobno usiluje przed glodem i nedza schronic sie w Wenezueli. Tysiace Amerykanow, liczac na to, ze polski dziadek czy babcia umozliwia ubieganie sie o polskie obywatelstwo, obozuje przed siedziba polskiego konsulatu, Spia po prostu na ulicy, niektorzy maja spiwory, inni kartony. Lista spoleczna sprawdzana dwa razy dziennie. Znana z bezwglednej brutalnosci amerykanska policja rozpedza ten ogon armatkami wodnymi, palkami – ale to sa desperaci Nie maja nic do stracenia, Moze sie uda dostac upragnione obywatelstwo i uciec przed amerykanska nedza do dostatku w granicach Mocarstwa, ktore Wstalo z Kolan? Za godzine pracy w markecie mozna zalapac netto jakies dziewiec zeta, to prawie trzy dolary. Wiecej niz w Ugandzie!

  „Dobrobyt na kredyt się kończy.
  Tyczy to również większości Europy.”

  Zgadza sie, dlatego dziesiatki tysiecy zrozpaczonych Szwajcarow, Dunczykow, ANglikow – przenosci sie w granice Mocarstwa, ktore Wstalo z Kolan, poki jeszcze mozna. Niektore kantony w Szwajcarii wyludniaja sie zupelnie, kazdy ma nadzieje, ze akurat jemu sie uda. Moze go @Blackley zatrudni do nader odpowiedzialnego zajecia – „wynoszenia gratow z mieszkania do remontu”? Choc @blackley, Dyrektor Naczelny swojego Przedsiebiorstwa Budowlano-Samochodowego, ponoc nie powierza tak odpowiedzialnej funkcji nikomu postronnemu.

 44. @Wiesiek59

  „Sprawy sa nabrzmiale, UE walczy o podtrzymanie wypracowanego z Iranem porozumienia o kontroli atomowej”

  Obawiam sie, ze bedzie pod gorke. I to taka stroma.

  Porozumienie, trzymanie, wnimanje – ma te slaba strone, ze jak bomba naprawde duzego kalibru przyserdoli w reaktor, to potem reaktor jakby ciutke gorzej dziala.

  Na domiar zlego – jak nawet konwencjonalna, ale porzadnie utwardzona glowica rakiety balistycznej przywali w schowany pod ziemia osrodek naukowy – to najpierw penetruje nawet calkiem gruba warstwe zelbetu a wybucha dopiero potem. Mozna dosc dokladnie policzyc, ile rakiet balistycznych potrzeba na przecietny projekt.

  Oczywiscie Opinia Miedzynarodowa (a takze Sily Pokoju i Postepu) beda drzec ryja. Niemniej jednak na darciu ryja sie skonczy, dokladnie tak samo jak za kazdym poprzednim razem. Co innego bowiem drzec ryja – a co innego w tego ryja zarobic. Na to ostatnie jakos zawsze brak chetnych.

 45. panie pitekantropie,

  no cóż , jest pan OSZUSTEM . Zmienianie tożsamości to OSZUSTWO.

  Reszty mi się nie chce komentować . …moze tylko o zwrocie czy też wypłacie odszkodowań za mienie obywateli Polski bedących Zydami . ZAWSZE pisałem że oddać TRZEBA. Czy wypłacić rekompensatę czy jak tam załatwić sprawę to bez znaczenia. Pisałem też że WSZYSTKIM Zydom czy też ich spadkobiercom o ile potrafią udowodnić swoje prawa. Nawet jeśli są obywatelami Hondurasu – łatwo sprawdzić 😉 . Trochę w panskiej retoryce namieszał układ USA -Polska , no ale bywa .

  Jak zapragnie się pan nazywać w przyszłym tygodniu ? Czemu pan uprawia proceder oszustwa?

  Izraelowi kibicuję bo zawsze szanuję ludzi umiejących zarobić pieniądze. Pan zas do tych nie nalezy , markiści biorą forsę od tych co ją zarobili . Miłego , panie komunisto.

 46. @mag

  „Niech żyje demokratyczny i sprawiedliwy rząd dojnej zmiany!
  Hura, hura, hura!”

  Rzad ja rzad. WYloniony w demokratycznych wyborach, podobnie jak prezydent. Kolejne sondaze wykazuja, ze formacja, ktora wygrala wybory, nadal cieszy sie poparciem wiekszosci spoleczenstwa.

  Zanim znowu zaczniesz wymieniac wirtualne usciski i przytulanki z tutejszymi specami od odmieniania frazy „izraelscy zbrodniarze” przez wszystkie przypadki, sprobuj zajarzyc* najprostsza z prawd:

  „Jak ci sie nie podoba to co widzisz w lustrze to nie obrazaj sie na lustro”

  ______________________________________________________
  * Tez nie znalem. Ale juz wiem, co to „zajarzyc”, „kumac czacze” itp

 47. @blackley

  @blackley

  . Czasy kiedy mógł pan ludziom wyrywać paznokcie i lać gumową pała minęły .”

  No coz, zrobilem sobie zrzutke ekranu z naglowkami, zeby sie panskie cenne wypowiedzi nie zapodzialy. Jest Pan pewien, Szanowny Panie Blackley, ze bedzie Pan w stanie wykazac, iz rzeczywiscie dopuscilem sie czynow, o jakie mnie Pan oskarza? Domyslam sie, ze dysponuje Pan niezbitym dowodami, ktore bedzie Pan w stanie przedstawic.

  „OSZUSTWO”

  Zrobile, sobie kolejna zrzutke z ekranu z naglowkami, zeby sie pozniej nie okazalo, ze nikt jako zywo nie przypisywal mi kolejnych przestepstw. Aczkolwiek oskarzenie o wyrywanie paznokci to juz cos znacznie powazniejszego, to oskarzenie o zbrodnie komunistyczne, ktore w ogole nie ulegaja przedawnieniu. Oskarzenie najciezszego mozliwego kalibru. Czy bloger sygnujacy swoje wypowiedzi nickiem @blackley posiada dowodami na prawdziwosc swoich oskarzen i zarzutow – to sie okaze.

  „Jak zapragnie się pan nazywać w przyszłym tygodniu ?”

  Nie twoj za..ny interes.

  „Pan zas do tych nie nalezy ”

  Na ten temat to akurat wiesz bardzo niewiele, milionerze-kolekcjonerze. Kolejne obrzydliwe klocki, ktore tutaj sadzisz, dowodza jedynie, ze lubisz poslugiwac sie pomowieniem. Smierdzace pomowienie to zreszta jedyne, czy sie poslugiwac umiesz. Najzdrowiej dla ciebie, zebys byl w stanie dowiesc prawdziwosci swoich oskarzen o „wyrywanie paznokci” i wbijanie olowka do ucha.

 48. @blackley

  „potrafią udowodnić swoje prawa.”

  Najzdrowiej dla ciebie, zebys umial udowodnic swoje oskarzenia o niewatpliwie przetazajace zbrodnie, ktorych sprawstwo usilowales mi przypisac, np oskazenia o „wyrywanie paznokci” i wbijanie olowka do ucha. A przy okazji przekonamy sie obaj, czy zmiana nicka narusza jakies artykuly Kodeksu Karnego i czy rzeczywiscie stanowi „oszustwo”.

 49. radziu – full metal jacket;

 50. teo

  Wybacz, ale z tego co pisałeś w trakcie naszej dyskusji o Hiszpanii wynikało, że tekstu z Politico jednak nie czytałeś. Mam zresztą też wątpliwości, czy po zalikowaniu go przeczytałeś. A raczej czy po przeczytaniu kilku pierwszych zdań nie zrezygnowałeś z lektury, bo ci z powodów politycznych (tożsamościowych) nie pasowała. Chocby dlatego tak przypuszczam, że zadajesz mi pytanie na które odpowiedź jest w zalinkowanym tekście.

  Zaskoczyłeś mnie entuzjazmem z jakim piszesz o konieczności dokonywania transferów z regionów bogatych do ubogich. To nowość bo zwykle pisałeś o pożytkach z transferów odwrotnych. No ale to ciekawa nowość – jakbym Morawieckiego słuchał.

  Jeszcze o socjalistach … . Piszesz dzień po mianowaniu ich szefa na premiera, że „cienko przędą”. Gdybym cię nie znał to bym pomyslał, że sobie jaja robisz.

  Co do apotezu neliberalizmu, której dokonaleś w kontekście red Wigury. … .
  Forma i zapał przypomina mi apostolskie wezwania do budowy Królestwa Bożego na ziemi.
  Swoją drogą to ciekawa forma wypowiedzi u „ironisty”.

 51. @blackley

  „Miłego , panie komunisto.”

  Mozesz tak twierdzic, milosniku Trzeciej Rzeszy, choc nie bardzo wiadomo, jakie masz po temu podstawy.

  Nieco powyzej opowiadasz, jaki to (twoim zdaniem) zajefajny dobrobyt panowal w okupowanej Polsce podczas okupacji hitlerowskiej i jak to (twoim zdaniem) Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  ” Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”

  Rzeczywiscie jak plonely piece w Oswiecimiu czy tez ruszty w Treblince to pewnie generowaly troche swiatla. Jednym niemieckie, hitlerowskie porzadki sie podobaly, innym jakby nieco mniej. Rozpisujesz sie takze o tym, jak dobrze (twoim zdaniem) bylo „za Niemca” i ze lepiej niz „za sanacji”.

  Generalnie z okupacja hitlerowska, z niemieckimi porzadkami w okupowanej Polsce i z dymami nad Birkenau jest jak z kazda rzecza – jednym sie to bardzo podobalo, innym jakby nieco mniej. Wychwalaj zatem Niemcow, ze przyniesli do Polski „troche swiatla”.

 52. Podejmuję próbę wy….nia komputera -moderatora, chyba że jest to ten komputer, który wygrał z Gasparowem.
  Oto pierwszy fragment zatrzymanego wpisu:
  Według pisowskich mediów, za to, że Pięta miał kochankę, odpowiadają Niemcy. I rzeczywiście tylko durne lemingi nie potrafią tego dostrzec, bo pisowcy asocjują w try miga. I tak: „Fakt”, który sprawę Piętowej kochanki ujawnił, jest medium niemieckim, a wiadomo, że „jak świat światem nigdy Niemiec Polakowi nie był bratem”. Niektóre PiSmaki idą dalej, sugerując, że ten”Fakt” nie tak sam z siebie, lecz, że to zwieńczenie akcji, za którą stały szkopskie służby specjalne. Czy nie jest to kolejny argument przemawiający za repolonizacją mediów? Oczywiście, że tak.

 53. Kontynuuję:
  „Gdyby media były w 100 procentach polskie, wówczas Niemcy, Ruscy i Żydzi mogli by sobie wsadzić takie prowokacje w swoje antypolskie du*py, bo niby gdzie mieliby rozkolportować, tych prowokacji efekty?”

 54. Pitekantrop
  Czy ja chociaż raz napisałam o „izraelskich zbrodniarzach” lub poparłam czyjś wpis na ten temat?
  Bardzo proszę o dowody, czyli cytay.
  Zarzucasz rozmaitym adwersarzom kłamstwa, a sam kłamiesz bez żenady.
  Oj, nieładnie, nieładnie…

 55. @jobrave

  „Pięta miał kochankę”

  Ale o co tu sie wlasciwie czepiac? Tego nie kumam.

  Kobitka chyba raczej byla zdecydowanie pelnoletnia? 33 latka czy cos? Chyba raczej wiedziala, co robi? Chyba nie robila tego po raz pierwszy w zyciu? On przemoca ani przymusem sie nie poslugiwal? W czym zatem rzecz? Na czym konkretnie polega nagannosc postepowania inkryminowanego Piety? Serio nie jarze – chyba, ze czegos nie wiem.

 56. Repolonizacja mediów, nawet całkowita, jeszcze sprawy nie załatwia, z czego najwyższe czynniki Umęczonej doskonale zdają sobie sprawę, dlatego też kolejnym i ostatecznym krokiem musi być nacjonalizacja, wówczas wrogie Polsce ośrodki i ich sługusy zostaną całkowicie zneutralizowane.
  Obecnie „prawdziwie polska” część polskich mediów intensywnie pracuje na rzecz zdjęcia z posła Pięty, odium wiarołomcy, hipokryty, wskazując, jako winną tej sytuacją samą kochankę, która wykorzystała naiwność i dobroć Pięty. Ona dziwka, on święty.

 57. ozzy:
  podczas „zamachu na b.” był akurat w kijowie f-w steinmeier, prezydent rfn-u, i prowadzil konferencje prasowa; dziennikarze naciskali na niego, aby sie wypowiedzial na temat ostatnich wydarzen, ale sie wywinał i oswiadczył, ze jako glowa panstwa niemieckiego nie moze sie wypowiadac na temat aktualnych wydarzen (resort szeryfowej) i dodal, ze wybiera sie do lwowa,
  bo jeszcze nigdy tam nie był;
  a dwa dni pozniej przyleciał msz rfn heiko mass i udał sie na inspekcje frontu wschodniego, dotarł do mariuopola;
  to byly dwie, dawno temu zapowiadane wizyty, idealny moment na prowokacje? tak, ale indolencja jej rezyserow uczyniła ze scenerii grozy, niestrawna groteske;

 58. Hurra, udało się, znów wy…jałem moderatora! 🙂

 59. Osoba pozbawiona elementarnego poczucia wstydu zarzuca facetowi, który był prokuratorem przed 1989 rokiem zajmowanie stanowiska z natury rzeczy „komunistycznego”.
  Oczywiście pełnienie funkcji dziennikarza w reżimowym piśmie w tamtym czasie nie powodowało bycia „komunistycznym dziennikarzem”.
  Odwaga staniała, i teraz, po 30 latach, mag może udawać byłą opozycjonistkę. Co nic nie kosztuje. A – w mniemaniu zainteresowanej -może zainteresuje na tym portalu kogokolwiek, kto nosi spodnie.
  Robi to w sposób, który opisał pewien klasyk” „- o tu, panie pióro złamali, o tu, zęby wybili!”

 60. jobrave, tobie się, niestety, znowu nie udało.
  Nie udaje ci się nic od chwili, gdy pojawiłeś się na tym padole.

 61. @mag

  „Czy ja chociaż raz napisałam o „izraelskich zbrodniarzach” ”

  Nie, nie napisalas. Natomiast zachwycalas sie cuchnacym „filmikiem” o ADL. A jak ci podsunieto pod oczeta – to „nie pamietalas kontekstu”.

  ” poparłam czyjś wpis na ten temat?”

  WIdze, ze jak zwykle kleisz guupa. To chyba oczywiste, ze zawierajac internetowe przyjaznie i slodko szczebiocac z ludzmi, ktorzy odmieniaja fraze „izraelscy zbrodniarze” przez wszystkie przypadki, udzielasz im w oczywisty sposob poparcia – posrednio. Od czasow starozytnych wiadomo, ze milczenie jest znakiem zgody. Twoje postepowanie jest godne potepienia, poniewaz udzielasz w oczysisty sposob poparcia ludziom upowszechniajacym mordercze brednie – i przy tym kleisz glupa, idziesz w zaparte ze nic podobnego.

  ” kłamiesz bez żenady.”

  Obrzydliwy, wstretny i calkowicie falszywy zarzut odnotowany. Nie mam ochoty odpowiedziec ci tak jak by nalezalo. Zauwazam bez zdziwienia, ze podpuszczasz i udajesz chec prowadzenia jako-tako normalnej rozmowy chyba tylko po to, zeby – jak sie nadarza okazja – przywalic wirtualna sztamajza prosto miedzy oczy. Pewnei uwazasz, ze to ladnie i ze ci z tym do twarzy.

 62. @quentin

  „Oczywiście pełnienie funkcji dziennikarza w reżimowym piśmie w tamtym czasie nie powodowało bycia „komunistycznym dziennikarzem”.”

  Oczywiscie pelnienie funkcji pielegniarki w szpitalu w Koszmarnych Czasach Komuny oznacza, iz inkryminowana pielegniarka to Komunistyczna Pielegniarka.

  Oczywiscie pelnienie funkcji kierowcy autobusu w Koszmarnych Czasach Komuny oznacza, iz inkryminowany kierowca to Komunistyczny Kierowca.

  Oczywiscie pelnienie funkcji nauczyciela matematyki w liceum w Koszmarnych Czasach Komuny oznacza, iz inkryminowany nauczyciel to Komunistyczny Nauczyciel ktory sie Wyslugiwal Systemowi.

 63. Pitekantrop
  Dlaczego twierdzisz, że nie kłamiesz, skoro kłamiesz.
  Albo tak albo siak. Pisałam o zbrodniarzach izraelskich? Nie pisałam , co sam zresztą przyznałeś.

 64. @mag

  „Dlaczego twierdzisz, że nie kłamiesz, skoro kłamiesz.”

  Obrzydliwy, wstretny i calkowicie falszywy zarzut odnotowany.

  Albo nie umiesz czytac – albo klamiesz swiadomie. Napisalem:

  „Zanim znowu zaczniesz wymieniac wirtualne usciski i przytulanki z tutejszymi specami od odmieniania frazy „izraelscy zbrodniarze…”

  Jezeli umiesz czytac, to widzisz swietnie, ze nie twierdzilem, iz ty sama uzylas wmiankowanej frazy. I to by bylo na tyle, bo to na pewno moja ostatnia z toba rozmowa, Piekny Umysle.

 65. Pitekanntrop
  Co to jest sztamajza? Podejrzewam, że jakieś narzędzie, o którym pisali Tuwim i Słonimski („Cicer cum caule”)

 66. pitekantrop
  3 czerwca o godz. 19:59

  @blackley

  „Miłego , panie komunisto.”

  Mozesz tak twierdzic, milosniku Trzeciej Rzeszy, choc nie bardzo wiadomo, jakie masz po temu podstawy.”

  Nie proszę pana OSZUSTA , nie jestem miłosnikiem 3 Rzeszy . Doceniam jedynie poziom rozwoju jaki Niemcy mieli w tym czasie – co docenili też Amerykanie chwacko wyłapując wszelkich naukowców niemieckich i zatrudniając ich u siebie . Wszelkie ciemne sprawki jakoś traciły na znaczeniu , pamięta pan niejakiego Wernera Von Brauna ? Nawet diaspora żydowska w USA przełknęła fakt ” usynowienia ” przez Stany tego pana .

  A komuchem pan jest nie jest pan w stanie tego ukryć. Prl się panu bardzo podobał , komunistyczną , śmierdzącą propagandę z tzw ” zółtych tygrysów ” przedstawia pan jako rzetelną wiedzę historyczną …
  Mówi pan więcej , OSZUŚCIE , o sobie niż by pan chciał . Poprostu jedni komuniści pokłócili się z drugimi i w zwiazku z tym pojechał pan jako przegrany w tej kłótni do Izraela – porządnego zydowskiego panstwa siać swój marksistowski ferment. Bajo!

 67. Pitekantrop
  Kurde, a z kim się tak znowu „wyściskiwałam”, akceptując tym samym jakieś brzydkie antyizraelskie treści.
  Napisz wprost o co chodzi, zacytuj, co trzeba, a ja odpowiem, bo – jak na razie – wszystko co piszesz, to jakieś bliżej nieokreślone insynuacje.

 68. pitekantrop
  3 czerwca o godz. 20:26

  @jobrave

  „Pięta miał kochankę”

  Ale o co tu sie wlasciwie czepiac? Tego nie kumam.

  Kobitka chyba raczej byla zdecydowanie pelnoletnia? 33 latka czy cos? Chyba raczej wiedziala, co robi? Chyba nie robila tego po raz pierwszy w zyciu? On przemoca ani przymusem sie nie poslugiwal? W czym zatem rzecz? Na czym konkretnie polega nagannosc postepowania inkryminowanego Piety? Serio nie jarze – chyba, ze czegos nie wiem.
  _________________________________________________
  Chodzi o to, że poseł Pięta, to głęboko wierzący katolik, to orędownik wartości chrześcijańskich, który wielokrotnie, z różnych trybun, głosił, że rodzina jest dlań świętością i nagle okazuje się, że ten święty men miał od siedmiu lat kochankę na boku. Mnie tam nic do czyichkolwiek prywatnych spraw, chciałem tylko zwrócić uwagę na kolejny przykład pisowskiej obłudy, dotyczącej również sfery światopoglądowej, obyczajowej. Krzewią wartości chrześcijańskie, ale zdradzają żony, biją je, bywa, że po przyjęciu komunii albo po procesji idą do burdelu. Pięta zamiast – jak na prawdziwego chrześcijanina przystało – przyznać się, prosić o przebaczenie, przeprosić rodzinę i poprosić ojca duchownego o wyznaczenie pokuty, zaczyna mataczyć, a pomagają mu w tym media i politycy.

 69. pitekantrop
  3 czerwca o godz. 20:26

  @jobrave

  „Pięta miał kochankę”

  Ale o co tu sie wlasciwie czepiac? Tego nie kumam.

  Kobitka chyba raczej byla zdecydowanie pelnoletnia? 33 latka czy cos? Chyba raczej wiedziala, co robi? Chyba nie robila tego po raz pierwszy w zyciu? On przemoca ani przymusem sie nie poslugiwal? W czym zatem rzecz? Na czym konkretnie polega nagannosc postepowania inkryminowanego Piety? Serio nie jarze – chyba, ze czegos nie wiem.”

  Nie kumam ? No to zaraz zakumam panie OSZUŚCIE . Pięta co innego mówi a co innego robi . Teraz kumam ? Raczej nie , bo co może kumać człowiek który co tydzień ma inną tożsamość ?

 70. pitekantrop
  3 czerwca o godz. 20:41

  @quentin

  „Oczywiście pełnienie funkcji dziennikarza w reżimowym piśmie w tamtym czasie nie powodowało bycia „komunistycznym dziennikarzem”.”

  Oczywiscie pelnienie funkcji pielegniarki w szpitalu w Koszmarnych Czasach Komuny oznacza, iz inkryminowana pielegniarka to Komunistyczna Pielegniarka.

  Oczywiscie pelnienie funkcji kierowcy autobusu w Koszmarnych Czasach Komuny oznacza, iz inkryminowany kierowca to Komunistyczny Kierowca.

  Oczywiscie pelnienie funkcji nauczyciela matematyki w liceum w Koszmarnych Czasach Komuny oznacza, iz inkryminowany nauczyciel to Komunistyczny Nauczyciel ktory sie Wyslugiwal Systemow”

  Panie OSZUŚCIE , kierowca i pielęgniarka za komuny to zazwyczaj była pielęgniarka i kierowca. Natomiast nauczyciele już bywali ”SŁUGUSAMI SYSTEMU. ” A pan , kim był ? Smiało .

 71. jobrave:
  „Podejmuję próbę wy….nia komputera -moderatora, chyba że jest to ten komputer, który wygrał z Gasparowem.”
  Jego nazwisko brzmi Kasparow.
  Nie przekrecaj, bo jest to armenski Zyd, ktory mieszkal w Baku. Mozesz zostac antysemita. Pikus czuwa 🙂

 72. @Blackley

  „panie OSZUŚCIE”

  Kolejne pomowienie o kolejne przestepstwo (oszustwo) skopiowane. Lepiej dla ciebie, @Blackley, zebys byl w stanie wykazac, ze dopuscilem sie / dopuszczam sie sciganego prawem przestepstwa o ktore mnie publicznie oskarzasz.

 73. @blackley

  „Mówi pan więcej , OSZUŚCIE ,”

  Kolejne pomowienie o kolejne przestepstwo (oszustwo) skopiowane. Lepiej dla ciebie, @Blackley, zebys byl w stanie wykazac, ze dopuscilem sie / dopuszczam sie sciganego prawem przestepstwa o ktore mnie publicznie oskarzasz.

  . Czasy kiedy mógł pan ludziom wyrywać paznokcie i lać gumową pała minęły .”

  No coz, zrobilem sobie zrzutke ekranu z naglowkami, zeby sie panskie cenne wypowiedzi nie zapodzialy. Jest Pan pewien, Szanowny Panie Blackley, ze bedzie Pan w stanie wykazac, iz rzeczywiscie dopuscilem sie czynow, o jakie mnie Pan oskarza? Domyslam sie, ze dysponuje Pan niezbitym dowodami, ktore bedzie Pan w stanie przedstawic.

  „OSZUSTWO”

  Zrobilem, sobie kolejna zrzutke z ekranu z naglowkami, zeby sie pozniej nie okazalo, ze nikt jako zywo nie przypisywal mi kolejnych przestepstw. Aczkolwiek oskarzenie o wyrywanie paznokci to juz cos znacznie powazniejszego, to oskarzenie o zbrodnie komunistyczne, ktore w ogole nie ulegaja przedawnieniu. Oskarzenie najciezszego mozliwego kalibru. Czy bloger sygnujacy swoje wypowiedzi nickiem @blackley posiada dowodami na prawdziwosc swoich oskarzen i zarzutow – to sie okaze.

 74. Cytat: „czy poseł Piotrowicz przy porannej lekturze „Le Monde”, „Osservatore Romano”, „Die Zeit” czy „Los Angeles Times” zastanawia się nad strukturą ich własności?”
  Pytanie: po jakiemu czyta poseł Piotrowicz?

 75. @Blackley

  „co tydzień ma inną tożsamość ?”

  Najwyrazniej _tozsamosc_ @blackley’a to wlasnie „Blackley”. Tozsamosc to (w Polsce) imie, nazwizko, pesel. „Blackley” to pewnie nazwisko. Ale. ale…

  „Czasy kiedy mógł pan ludziom wyrywać paznokcie i lać gumową pała minęły .”

  No coz, zrobilem sobie zrzutke ekranu z naglowkami, zeby sie panskie cenne wypowiedzi nie zapodzialy. Jest Pan pewien, Szanowny Panie Blackley, ze bedzie Pan w stanie wykazac, iz rzeczywiscie dopuscilem sie czynow, o jakie mnie Pan oskarza? Domyslam sie, ze dysponuje Pan niezbitym dowodami, ktore bedzie Pan w stanie przedstawic.

  Ma nadzieje, ze bedzie Pan publicznie oskarzal mnie o dalsze zbrodnie i przestepstwa, Szanowny PAnie Blackley. Jak juz wspomnialem – domyslam sie, ze dysponuje Pan niezbitymi dowodami, do tej pory byl Pan laskaw oskarzyc mnie o wyjatkowo przerazajace zbrodnie, o torturowanie ludzi poprzez wyrywanie paznokci i „lanie gumowa pala” a takze o kradzieze i oszustwa. Zarzuty sa najciezszego mozliwego kalibru. Jakie dowody bedzie Pan w stanie przedstawic – to sie okaze.

  „ie jestem miłosnikiem 3 Rzeszy . Doceniam jedynie poziom rozwoju jaki Niemcy mieli w tym czasie –”

  Poziom byl zajefajnie wysoki, zwlaszcza kombinaty gazowo-krematoryjne mieli Niemcy takie ze ho-ho.

  Nieco powyzej opowiadasz, jaki to (twoim zdaniem) zajefajny dobrobyt panowal w okupowanej Polsce podczas okupacji hitlerowskiej i jak to (twoim zdaniem) Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  ” Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”

  Rzeczywiscie jak plonely piece w Oswiecimiu czy tez ruszty w Treblince to pewnie generowaly troche swiatla. Jednym niemieckie, hitlerowskie porzadki sie podobaly, innym jakby nieco mniej. Rozpisujesz sie takze o tym, jak dobrze (twoim zdaniem) bylo „za Niemca” i ze lepiej niz „za sanacji”.

  Generalnie z okupacja hitlerowska, z niemieckimi porzadkami w okupowanej Polsce i z dymami nad Birkenau jest jak z kazda rzecza – jednym sie to bardzo podobalo, innym jakby nieco mniej. Wychwalaj zatem Niemcow, ze przyniesli do Polski „troche swiatla”.

 76. panie pitekantropie ,

  zmienia pan tożsamość . To oszustwo . Czy nie ? Ile pan miał już tożsamości na forach Polityki ?

  Oskarżał mnie pan onegdaj o zabór mienia po Zydach . Też mam screeny. Kłaniam sie 😉

  ps Kiedy kolejna zmiana tożsamości ?

 77. panie pitekantropie

  O to że Niemcy palili ludzi i zakładali obozy koncentracyjne proszę oskarżać Niemców, nie mnie .
  \\kiedy zmiana tożsamości , proszę pana ?

 78. @jobrave

  Samwiel Gasparow to rezyser gruzinski, autor kryminalow i tzw. „czerwonych westernow” (m.in.”Chleb, zloto i nagan”).
  Byl organizatorem koncertu Michaela Jacksona („Stranger in Moscow”) na stadionie w Luznikach 1993

 79. Blackley
  3 czerwca o godz. 19:04

  Blacjkey pisze, cytuję:

  „Pan Gospodarz nie zna słowa WSTYD” .

  Nie jest tak źle, dziennikarze „Polityki” jednak zwalczali PZPR, będąc w opozycji do swojego motta o łączących się proletariuszach!

 80. Pan Redaktor Passent żarty sobie stroi. Piotrowicz i poranna lektura poważnych,obcojęzycznych dzienników? Nawet gdyby znał języki obce, to przecież te „lewackie” treści by go odrzuciły na kilometr.Piotrowicz to dla mnie, taki prymitywny, wioskowy cwaniaczek. Gdzie mu tam do intelektualnych rozważań i lektur.

 81. mag

  „Napisz wprost o co chodzi, zacytuj, co trzeba” „insynuacje”

  Najpierw merytorycznie.

  Tutaj twoj internetowy koles-kumpel @Symetryczny:

  2 czerwca o godz. 10:31

  „Dwa państwa powstały na grobach wymordowanych narodów, prawowitych właścicieli swoich ziem. USA i Izrael. … IIzrael na oczach świata morduje naród palestyński udoskonalanymi metodami ludobójstwa Indian i niemieckich metod eksterminacji narodów w czasie II Wojny. ”

  A tutaj sobie z tym twoim kolesiem slodko szczebioczesz:

  mag 3 czerwca o godz. 0:58
  „Zdziwisz się ,ale wezmę w obronę @Symetrycznego. Znam go od lat i myślę, że on naprawdę wierzy w to, co pisze.”

  Znasz go od lat? Podoba ci sie to, co ten twoj koles rozglasza? Lubisz, jak ktos oskarza Izraelczykow o to, ze „masowo wymordowali” „prawowitych wlascicieli” „tych ziem”? Podoba ci sie, jak ten twoj koles, ktorego „znasz od lat” i „wezmiesz w obrone” nakreca wariacka, mordercza nienawisc za pomoca bredni o tym, iz „Izrael … morduje naród palestyński udoskonalanymi metodami ludobójstwa Indian i niemieckich metod eksterminacji narodów”?

  No to fajnie, @mag, ze sie sama okreslasz, To juz wiadomo, kogo lubisz, kogo „wezmiesz w obrone” i o czyje dobre imie walczysz.

  Nie mam ochoty zamieszczacz wulgaryzmow sierowanych do kobiety. Co sadze na twoj temat – to chyba jestes w stanie sie domyslec. Nie wdaje sie z zasady w pogwarki z … osobami, powiedzmy, twojego, przepraszam za wyrazenie, _pokroju_. Twoje, (ponownie przepraszam za wyrazenie) _postepowanie_ plasuje ciebie o piec oczek nizej niz sie lokuja twoi blogowi kolesie. Oni przynajmniej otawrcie glosza swoje (niewatpliwie przerazajace) poglady.

  Ty chowasz sie za ich plecami, udzielasz im poparcia, jak cos, to „wezmiesz w obrone” i „znasz od lat”. A jak co do czego, to kleisz guupa. I udajesz ze nie wiesz o co biega.

  Merde, Piekny Umysle.

 82. @Blackley

  „O to że Niemcy palili ludzi i zakładali obozy koncentracyjne proszę oskarżać Niemców, nie mnie .”

  Tak sie sklada ze to ty wychwalasz Niemcow. Nie Niemcow dzisiejszych, tylko Niemcow z epoki piecow.

  Nieco powyzej opowiadasz, jaki to (twoim zdaniem) zajefajny dobrobyt panowal w okupowanej Polsce podczas okupacji hitlerowskiej i jak to (twoim zdaniem) Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  ” Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”

  Rzeczywiscie jak plonely piece w Oswiecimiu czy tez ruszty w Treblince to pewnie generowaly troche swiatla. Jednym niemieckie, hitlerowskie porzadki sie podobaly, innym jakby nieco mniej. Rozpisujesz sie takze o tym, jak dobrze (twoim zdaniem) bylo „za Niemca” i ze lepiej niz „za sanacji”.

  Generalnie z okupacja hitlerowska, z niemieckimi porzadkami w okupowanej Polsce i z dymami nad Birkenau jest jak z kazda rzecza – jednym sie to bardzo podobalo, innym jakby nieco mniej. Wychwalaj zatem Niemcow, ze przyniesli do Polski „troche swiatla”. To akurat ty wychwalasz Niemcow, ze „za Niemca” tak sie dobrze zylo, lepiej niz „za sanacji”. Ano zachwycaj sie.

 83. Pan Kuchcinski poszedl droga swych przeciwnikow:
  to oni zaczeli postepowac w sposob jaki dzis p. Passent potepia: kasa ktora ktos dostal, wzial, ktora sie nie nalezala lub mogla sie nienalezec.
  Kasa jako stygmat zla.
  Doskonale to wyszlo w kwestii nagrod dla ministrow rzadu p. Szydlo, doskonale wychodzi poprzez chocby zakwestionowywanie przedsiewziec poprzez ich koszt.

  P. Kuchcinski zrobil to samo: podal kwote.
  Dla tych ktorych oburzyly nagrody dla ministrow bedzie to DUZO.
  Zdezawuuje to sposob okupacji jaki wymyslili rodzice niepelnosprawnych.
  Stad passentowe oburzenie na wyliczanki kosztow okupacji sejmu przypomina emocje kogos kto wszedl na porzucone przez siebie samego grabie.

  A co do podzialu na prase polska i niepolska to przypomina mi sie relacja gazeta.pl z rozmowy jaka przeprowadzil dziennikarz tej gazety z matka jednego z panow na wozkach. Zapytal czy to prawda ze jej syn pracuje. Odpowiedziala ze “ nie bedziemy o tym rozmawiac”.
  Ona uznala ze pytanie jest niewlasciwe- jest zdrada ze strony tytulu ktory ja wspieral w walce z kaczystowskim rezimem. Dziennikarz uznal jej racje i juz nie drazyl tematu.

  Co do wypowiedzi iz media nie sa polskie stad taka ich tendencyjnosc to rozumiem ja jako usilne poszukiwanie sensu. Nie da sie ukryc ze ostatnie 2.5 roku nie sa czasem chwaly polskich mediow. Ze walka pooityczna w bardzo wielu tytulach przyslonila przykazanie rzetelnosci dziennikarskiej. W mej opinii dotyczy to calego srodowiska dziennikarskiego.
  Nie da sie przecenic jego roli w polaryzacji polskiego konfliktu politycznego.

  Przykladem moze byc chocby tekst sprzed kilku dni z Polityki: w nim teza ze zmniejszenie w nowym budzecie EU kaski na Polske to wina Kaczora. Gdyby robil co EU kaze to mamony byloby znacznie wiecej.
  Pierwszy komentarz pod tekstem zniszczyl go w puch- pokazal ze zmniejszenie nakladow w podobnym lub wiekszym zakresie dotyczyc bedzie i krajow ktorych stosunki z EU sa bez porownania lepsze nizli Polski.

  Po przeczytaniu czegos takiego trudno sie dziwic p. Piotrowiczowi.

  ml

 84. @Blackley

  „zmienia pan tożsamość . To oszustwo”

  Nie, @blackley. Nie zmienam tozsamosci. Blogowy nick to nie „tozsamosc”. Czy zas dopuszczam sie sciganego prawem przestepstwa, figurujacego w KK jako „oszustwo” – to juz odnosne wladze ustala. Ciekawe swoja droga, czy ty masz „blackley” na imie czy tez na nazwisko, jako ze sugerujesz iz blogowy nick staonwi „tozsamosc”.

  „O to że Niemcy palili ludzi i zakładali obozy koncentracyjne proszę oskarżać Niemców, nie mnie ”

  Ladnie to tak sie z prawda rozmijac? Oskarzasz, @Blackley – ty mnie a nie ja ciebie. Oskarzasz mnie zarowno o przestepstwa pospolite (kradziez, oszustwo) jak i o najciezsze z mozliwych zbrodnie, o stosowanie tortur, o wyrywanie paznokci i sadystyczne bicie ofiar gumowa pala. Jak juz wspomnialem – najzdrowiej dla ciebie, zebys mial solidne dowody na te wszystkie zbrodnie i przestepstwa o ktore mnie _oskarzasz_.

  Ja ciebie nie „oskarzam” o nic w ogole, nie uzywam slow wartosciujacych. Sam, z wlasnej i nieprzymuszonej woli, wyrazasz aplauz wobec sposobu, w jaki zachowywali sie Niemcy w okupowanej Polsce w epoce piecow:

  „ie jestem miłosnikiem 3 Rzeszy . Doceniam jedynie poziom rozwoju jaki Niemcy mieli w tym czasie –”

  Poziom byl zajefajnie wysoki, zwlaszcza kombinaty gazowo-krematoryjne mieli Niemcy takie ze ho-ho.

  Nieco powyzej opowiadasz, jaki to (twoim zdaniem) zajefajny dobrobyt panowal w okupowanej Polsce podczas okupacji hitlerowskiej i jak to (twoim zdaniem) Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  ” Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”

  Rzeczywiscie jak plonely piece w Oswiecimiu czy tez ruszty w Treblince to pewnie generowaly troche swiatla. Jednym niemieckie, hitlerowskie porzadki sie podobaly, innym jakby nieco mniej. Rozpisujesz sie takze o tym, jak dobrze (twoim zdaniem) bylo „za Niemca” i ze lepiej niz „za sanacji”.

  Generalnie z okupacja hitlerowska, z niemieckimi porzadkami w okupowanej Polsce i z dymami nad Birkenau jest jak z kazda rzecza – jednym sie to bardzo podobalo, innym jakby nieco mniej. Wychwalaj zatem Niemcow, ze przyniesli do Polski „troche swiatla”.

 85. symetryczny
  3 czerwca godz.22.19
  On się nie wstydzi bo się minął z powołaniem.Powinien zostać aktorem. Najlepiej kabaretowym.

 86. Pitekantrop
  Piękny umyśle, merde, merde, merde.
  Ja nie śledzę tak jak ty, kto i kiedy napisał coś niefajnego, twoim zdaniem, na temat Izraela. I na tej podstawie, dla mnie mało rzeczywistej, bo mało znanej, nie ustalam moich kontaktów z blogowiczami, ani nie odpowiadam za ich poglądy.
  Ty masz swój wzorzec z Sevres, który przykładasz do każdego podejrzanego o antysemityzm lub nie dość zauważającego gehennę współczesnych Żydów w Izraelu, którzy w najsłuszniejszej sprawie walczą z Palestyńczykami.
  Świat się kręci zajefajnie, niezależnie od naszych wyobrażeń i pretensji.
  „Karuzela czeka, wzywa nas z daleka
  Starsi już poszli, a młodsi jeszcze nie”…
  Dobranoc

 87. handzia55
  3 czerwca o godz. 23:08

  handzia55 się wstydzi, że kpi z magistra bez magistra i jako dowód swej żenady podaje link:

  https://www.youtube.com/watch?v=gQ_8LAYId9Y

 88. neospasmin
  3 czerwca o godz. 22:30

  Jednak jest różnica!! W socjalizmie „Polityka” była w ostrej opozycji wobec swojego redaktora naczelnego-premiera Polski.

 89. Umarl Robert Brylewski.
  Mimo ze byl wybitnym muzykiem nie latal wlasnym odrzutowcem.
  Po czesci wina to czasow w jakich tworzyl, po czesci jego wlasnej bezinteresownosci.
  To ostatnie pokazuje nie cnote lecz nieumiejetnosc bycia interesownym.
  To co zostanie to muzyka. Muzyka moich czasow.

  ml

 90. P. Ontario

  Poprzez takie wlasnie panskie teksty mozna dojsc do tego co Kaczor nazywa potrzeba dekomunizacji Polski.
  Dla mnie to nie chodzi o to czy komuna byla zla czy taka sobie, ale ze pielegnujac odziedziczone po niej wzorce nie da sie uczciwie funkcjonowac w czasach wspolczesnych. To tak jakby ktos chcial oprzec dzisiejszy wzrost PKB na wzroscie wydajnosci chlopa panszczyznianego.
  Co bylo dobre kiedys, nie musi byc/ nie jest dobre dzis.

  ml

 91. W gszeta.pl kolejny tekst o rozbijaniu spotkan notabli PiS “ w terenie”.
  KOD rzadzi!

  Zastanawiam sie czy Kaczor ma tyle przyzwoitosci by nie dopuscic by jego zwolennicy w podobny sposob torpoedowali spotkania przedwyborcze opozycji?

  I drugie: czytam o wydarzeniu w gazeta.pl. To tytul ktoremu zalezy na tym by jakiekolwiek wydarzenie zwiazane z pis okazalo die katastrofa.
  Stad tekst jaki komentuje skupia sie na tych aspektach spotkan z wyborcami ktore dla obiektywnego obserwatora mogly byly byc marginesem.
  Gdyby bylo inaczej kazde nastepne spotkanie notabli pis z wyborcami byloby zamkniete- wstep tylko za zaproszeniami.

  ml

 92. „obrażana, szarpana, poniżana, a Kancelaria Sejmu domaga się jeszcze za to pieniędzy?!”

  Niemiła analogia: Mur getta Żydzi musieli sami wybudować i jeszcze byli zmuszenie za niego zapłacić.

  Mechanizmy działania tych, którym wszystko wolno są zdumiewająco podobne.

 93. http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=171062

  Moze tu cos Radzio dla siebie znajdzie.

 94. Bar

  No i sobie pogawędziliśmy. Dowiedziałem się, co to „media tożsamościowe”, a przy tej okazji że jestem odporny na niektóre zabiegi tożsamościowe, że objawiam dysonans poznawczy, że nie czytam artykułów (chyba idzie o to, że nie odczytuję ich dokładnie tak jak ty), że jestem podświadomie pod wpływem red. Wigury, że chcę budować Królestwo Boże na ziemie … dziesiątki, ba setki razy słyszałem to od ciebie. Ale w dalszym ciągu nie dowiedziałem się prostej rzeczy, czym jest „neoliberalizm” wg. ciebie. Ani jak to jest możliwe, że taki ideolog równości jak ty jest przeciw transferom z bogatszej Katalonii do biedniejszych regionów Hiszpanii. Ale nie miałem wielkich oczekiwań, że się czegoś istotnego dowiem od ciebie w tych prostych wydawałoby się sprawach.

 95. @ ALL
  w USA demokrata i noblista pokojowy Prezydent Barack Obama wprpwadził proste prawo .Kazda demonstracja musi posiadać ubezpieczenie w firmie ubezpieczeniowej na pokrycie conajmniei $ 1 m.

  Po zakończeniu demonstracji nie ma problemu kto ma płacić koszty ewentialnych szkód .Płaci dedaktuble organizator demonstracji zaś resztę towarzystwo ubezpieczeniowe.Jednak przy następnej demonstracji kosztubezpieczenia mogą znacznie wzrosnąć i organizator nie znajdzie towarzystwaubezpieczeniowego i demonstracja będzie nielegalna.PiS powinien wzorować się na Bobliście ObamieBĘDKORZYSTAU

 96. Dziwna sprawa. Żadnej prowokacji przeciwko Mundialowi w Rosji. Tak sobie myślę pewnie jankesi uczą się koreańskiego a Izraelici jak zwykle polują na Palestyńczyków.

 97. Ponoć w Guantanamo mają mleko w menu na podobieństwo KL. Tak sugerował Bender. Przykład Guantanamo pokazuje tzw.”wrażliwość” świata na obozy koncentracyjne. Ich istnienie to wewnętrzna sprawa klawisza sugerują pisowscy hunwejbini w sprawach praworządności. Czyli nie pochwalamy ale rozumiemy. Alleluja i do przodu. Czy Suski z komunistami chińskimi negocjował zwrot Tybetu. Co z „tureckim” Cyprem na podobieństwo Donbasu. O Kosowie nie wspomnę. Tak sobie myślę,że wstyd ma wielu ojców.

 98. neospasmin
  4 czerwca o godz. 0:39
  P. Ontario

  Na przykład „Polityka” zawsze była uczciwa: i za komuny, i za III RP, i za IV RP. Zawsze uczciwie służy jednym przeciw drugim. A to, kim są ci jedni, a kim ci drudzy – nie ma znaczenia. Liczy się być za jednymi i przeciw drugim, choć ci jedni i drudzy zawsze robią to samo i tak samo.

 99. Szkoda, że Polacy nie doceniają tego polityka. W poniższym tekście pokazał jasno jak powinna wyglądać obecnie poprawnie prowadzona polityka. Czas trudny i ambicje trzeba odłożyć na bok. Trzeba ratować Polskę przed JK bo ten prowadzi Polskę do katastrofy.

  http://fakty.interia.pl/autor/jolanta-kaminska-aleksandra-gieracka/news-borowski-polski-polityczny-orzel-ma-jedno-skrzydlo-przetraco,nId,2588399

 100. maciek.g
  Marek Borowski i Włodzimierz Cimoszewicz to politycy, do których mam największe zaufanie, gdy chodzi o racjonalną i wnikliwą analizę naszej nieszczęsnej sceny politycznej. Dołączyłabym tu jeszcze Aleksandra Kwaśniewskiego, jedynego polskiego prezydenta, który sprawował swą funkcje wzorowo (wypomina mu się w kółko incydent filipiński, bo nie ma się do czego przyczepić).
  Czy to przypadek, że ci panowie, jak by to określił klasyczny pisowiec, są lewakami, byłymi komuchami?
  Tymczasem tzw. prawica, populistyczna i katolsko-narodowa brunatnieje i staje się coraz bardziej niebezpieczna, gdy wstając z kolan wali łbem, a raczej „czerepem rubasznym” w sufit.

 101. @neospasmin
  4 czerwca o godz. 0:54

  „Zastanawiam sie czy Kaczor ma tyle przyzwoitosci by nie dopuscic by jego zwolennicy w podobny sposob torpoedowali spotkania przedwyborcze opozycji?”

  Sugerujesz, że z powodu przyzwoitości „kaczor” powinien cofnąć się w czasie i nie dopuścić do zakłócania spotkań wyborczych prezydenta Komorowskiego? Nie wiem czy z chorym kolanem da radę.

 102. pani Mag

  Panu Kwasniewskiemu pamietam jeszcze sku…rwienie Polski izba tortur w Kiejkutach. To nie zostalo zrobione po pijanemu.Pani tez to pamieta?

  ml

 103. Pan Maciej

  Dzis Kaczor jest u wladzy stad duzo latwiej mu kontrolowac swoich zwolennikow.
  Stad dzis jego powiedzenie ze nie mogl nic zrobic bedzie niewiarygodne.

  Czy spusci swoich z lancucha by robili to co dzis totalna opozycja robi na +/- wiecach PiS dowiemy sie szybko- wg mnie pierwszym sygnalem ze tak sie stanie bedzie ograniczenie wstepu na wiece pis. Wpuszczanie tylko zaproszonych.

  A co do samych wyborow samorzadowych: sadzi pan ze partia rzadzaca poprawi swoj wynik czy wrecz odwrotnie: opozycja pobije ja na glowe?

  ml

 104. neospazmin
  Te rozbijanie spotkań PiSu w terenie , to brzmi tak nieprawdopodobnie , że powracają wspomnienia na „prowokacje gliwicką”.
  Czy aby nie szukacie preteksty , aby całkowicie zakazać opozycję ?

 105. każda „dyskusja” z trolem kończy się tym , że jest sie podobno jedna noga w pierdlu.
  a było „dyskutować” ?

 106. Szanowny Panie, Redaktorze, to na poważnie: …poseł Piotrowicz przy porannej lekturze „Le Monde”, „Osservatore Romano”, „Die Zeit” czy „Los Angeles Times”? Chyba rosyjskie streszczenia!

 107. neospazmin 12:22
  czy to tylko ostrzeżenie , czy otwarta grożba ?

 108. nespazmin
  a tak poza tym to „Kaczor” ,jak poufale nazywasz Prezasa PiSu i szeregowego posła , jest człowiekiem chorym i obciążanie go odpowiedzialnością za każdy wymysł jego harcowników podczas jego nieobecności nie jest w porządku i żywcem przypomina całkiem inna historię , ale tak lekko jak Prezes to sie juz nie wywinięcie.

 109. Zdaniem przeciwniczki nowego prawa, eurodeputowanej Julii Redy z niemieckiej Partii Piratów, artykuł 11. dyrektywy ograniczy możliwość nie tylko dzielenia się artykułami, ale także samego linkowania, bo tym zawsze towarzyszy jakiś opis, nawet w samym adresie. Eurodeputowana mówi też, że dyrektywa zagrozi wolności wypowiedzi i dostępu do informacji, wzmocni problem fake newsów, zniechęci do budowania start-upów poświęconym informacjom i osłabi pozycję małych wydawców.

  O negatywnym efekcie artykułu 11 na przepływ informacji, wolność wypowiedzi i rynek informacyjny wypowiada się wielu naukowców, a także samych wydawców, którzy potencjalnie mogliby zyskać na wejściu w życie wspomnianej dyrektywy.
  https://tech.wp.pl/idzie-nowa-acta-po-tej-decyzji-ue-mozemy-zapomniec-o-internecie-jaki-znamy-6258112905889921a
  =============

  Mysia to pikuś…..
  Z rynku znikną mali, niezaleźni, obieg informacji będzie utrudniony.
  Pozostaną duzi gracze kontrolujący rynek obiegu informacji i jej treść.

  OTAKE DEMOKRACJE WALCZYLIM!!!

 110. Z dystansu
  4 czerwca o godz. 12:44

  no to po co wdajesz sie w dyskusje z trollem ?

 111. Jacobsky
  Miałem na myśli innego trola , ale pytanie jest jak najbardziej uzasadnione .
  http://www.newsweek.pl/polska/polityka/choroba-jaroslawa-kaczynskiego-prezes-pis-i,artykuly,427113,1.html

 112. P. Z dystansu

  Moja wiedza o przebiegu spotkan pis “ w terenie” ma tylko jedno zrodlo – gazeta.pl.
  To bez 2 zdan medium opozycyjne. 🙂

  Czy Kaczor zlikwiduje opozycje? Nie sadze- jakiekolwiek wybory bez dania wyborcy wyboru wydaja sie czyms oblesnym. Polakow by to zniesmaczylo do zywej kosci.

  ml

 113. P. Z dystansu

  Ani ostrzezenie ani grozba: jestem tylko kibicem, nie graczem.

  ml

 114. @wiesiek59
  Wspominano Cię na blogu ateistów dzisiaj.
  Ale ten blog prawdopodobnie ma zniknąć rychło.
  Tak zapowiedział red. Kowalczyk.
  Tzn powiedział, że: się formuła wyczerpała i teraz czuj duch… any time może to nastąpić.
  Nikt nic nie wie.
  Parę innych osób z tego bloga też wspominano, ale oprócz Ciebie nie pamiętam kogo.
  Pozdrawiam

 115. @Pan Daniel Passent

  Z prawdziwą przyjemnością przeczytałam pański felieton.
  Wszystko co najważniejsze Pan ujął i jeszcze w takim fantastycznym stylu. Z taką lekkością. Gratuluję serdecznie
  i pozdrawiam

 116. Symetryczny; smiertelny samobojczy cios dopiero nadejdzie.

  https://www.youtube.com/watch?v=4gDOgmDayNc

 117. In fact, if yesterday’s debate is any indication, Ciudadanos will ramp up its hard-line Spanish nationalism with increasingly obvious authoritarian tinges. During yesterday’s debate, the party’s leader, Albert Rivera, openly threatened the Catalan Left Republicans. “Take advantage of the coming months to violate rights and freedoms,” he told them. “Because you know what’s going to happen? Very soon, Spaniards will say ‘enough!’ and [make sure] that the Constitution will also be upheld in Catalonia.”
  https://www.thenation.com/article/as-spains-government-is-voted-out-catalonia-continues-its-roller-coaster-ride/
  ==========

  Trochę o Hiszpanii i Katalonii.
  Uruchomiono proces którego kontrolować nie sposób……..

  Polecam kibicujacym i tym którzy chcą się czegoś dowiedzieć.

  Ps.
  Interesujący portal z wieloma ciekawymi artykułami.

 118. nospasmin
  Pamiętam sprawę Kiejstut.
  Amerykanie, mówiąc obrazowo, nas wydymali. Największa to „zasługa”
  Leszka Millera, ówczesnego premiera. Kwaśniewski, jako prezydent, mający wedle naszej konstytucji, niewielką moc sprawczą może i wiedział, co jest grane, ale nie powiedział, czytaj – zaprotestował.
  Kulisy tej całej sprawy chyba nie do końca znamy.

 119. teo

  „czym jest „neoliberalizm””

  Przecież nasze dyskusje toczą się wokół neliberalizmu. Bez wgledu na to czy piszemy o red Wigurze z Kultury Liberalnej, o mediach „tożsamościowych” czy o sytuacji w Hiszpanii to tak naprawdę wymiana poglądów dotyczy własnie neoliberalizmu. Szczególnie wątek hiszpański oddaje jego istotę bo kraj ten w ostatnich latach był chyba jednym z ostatnich poligonów neoliberalnych.
  I to są dyskusje z których wynikają fascynujące spostrzeżenia i wnioski.

  No bo czy nie jest czymś niezwykłym prowadzenie polityki gospodarczej, której skutkiem jest secesja jednej z najważniejszych dla polityki i gospodarki kraju prowincji? I nie mam tu na myśli tylko tego, że dwa z trzech kluczowych dla Hiszpanii szlaków komunikacyjnych łączących półwysep z centralną Europą prowadzą przez tę prowincję. Mam na myśli również całą resztą infrastruktury komunikacyjnej, przemysłowej, energetycznej czy militarnej bez której państwo po prostu nie może się obyć.
  Czy nie jest inspirujące tłumaczenie się neoliberalnej prawicy (PP) z tego kardynalnego błędu politycznego troską o los mieszkańców od zawsze „czerwonej” Estramadury i Andaluzji – bastionów socjalistycznych? Czy nie inspiruje do pochylenia się na skarbnicą mądrości ludowych typu „diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni”?

  Czy nie jest fascynujące obserwowanie skutków politycznych śmiałego programu masowych przewłaszczeń ziemi i nieruchomości ( 600 tysięcy eksmisji), które jak fala wypchnęły w kilka lat do władzy nad Barceloną Adę Colau, jeszcze do niedawna nikomu nieznaną aktywistkę z tamtejszych kolektywów anarchistycznych. Lub wykopały z sędziowskiej emerytury na funkcję burmistrza Madrytu Manuelę Carmena, sędziwą komunistkę i kombatankę konspiracji antyfrankistowej. Albo oddały władzę na sercem konserwatywnej Galicji czyli Santiago temu facetowi w gustownej, skórzanej leninówce:

  https://es.wikipedia.org/wiki/Martiño_Noriega_Sánchez#/media/File:Martiño_Noriega_2015_(cropped).jpg

  Czy nie jest czymś niezwykłym rząd kataloński składający się z neoliberałów od niedawna przebranych za separatystów i rewolucyjnej lewicy dla której ów separatyzm jest tylko drogą stworzenia z Barcelony tworu na wzór komuny paryskiej?

  Czy w końcu nie jest pouczająca sytuacja UE, która wspierając przez kilka lat tę politykę teraz musi się z jej powyższymi konsekwencjami zmierzyć? Piszę „musi” bo przecież chcąc nie chcąc jest zakładnikiem tej sytuacji.

  Teo, tak więc jakbyś nie patrzył to my o tym nieszczęsnym neoliberaliźmie wciąz do siebie piszemy. Zresztą z tymi naszymi pogawędkami wiązę pewne nadzieje. Chodzi mi o komentatorów z lewicy aktywnych na blogu. Niestety ich komentarze od jakiegoś czasu nasycone są pesymizmem. Mam więc nadzieję, że te nasze dysputy o politycznej istocie neoliberalizmu i jego praktycznych skutkach choć trochę natchną ich nadzieją i otuchą.

 120. mag:
  „Pamiętam sprawę Kiejstut.”

  Pamietam, ze kiedys wspominal to Gospodarz, twierdzac, ze nie bylo innego wyjscia. Podobno.
  Zlamano polska konstytucje i nikt za to nie zostal ukarany.
  A nasze „autorytety moralne”, jest ich niezly tlumek, dosc glosny, nabral wody w usta. Jedynie A. Holland przygotowala jakas petycje, ale ja uciszono.
  Co myslec o takiej demokracji i spoleczenstwie obywatelskim? Nie potrzeba PiS i Prezesa.
  Teraz KE udowodnila to Litwie i Rumunii. Niezle towarzystwo dla Polski.

 121. Sprawa „Kiejstut.”
  Pamietam Gregory-ego Pecka syna aptekarza i sprawe zabicia Drozdy. Jakas Litwinka , Izabela Pe., corka (?) Gedyminowicza , wnuczka Gedymina psychofanka Gregorego P. byla podobno zamieszana ale Amerykanie przeniesli ja do Rumunii i potem Litwe . Tam jest wiecej drozdow . Podobno Amerykanie to kretacze jakich malo

 122. Bar Norte:
  Sledzac twoja dyskusje ideologiczno-polityczna stwierdze z sarkazmem, ze nie masz zbyt wiele szans w dyskusji z betonowym dogmatykiem. Tu na blogu wiecej takich, promujacych kapitalizm dickensowski, w swietle gazowych lamp. Coz, chlopcom wpadla do reki jakas ksiazka lub czytaja tzw. businessowe gazety i sie nawrocili.
  Powodzenia.

 123. olborski to jak bohater „Being there” J. Kosinskiego. Cos tam mowi, co niektorzy moga interpretowac jako prorocza wizje.
  A moze to byc zwykly belkot. Granica miedzy proroctwem a belkotem jest zawsze cienka.

 124. PA2155
  Za to teraz konstytucja łamana jest permanetnie, w czym prym wiedzie prezydęnt, który chce zmienić konstytucję, bo ta jest jakoby „postkomunistyczna”, ale bałwan na nią przysięgał.
  Zresztą czy my mamy prezydenta? Przecież Duduś to pajac na sznurkach, którymi pociąga prezes i cala pisia wierchuszka.
  Najlepiej się czuje na nartach, na czacie z leśnym ruchadełkiem albo gdy tańczy i śpiewa, jak ostatnio na pielgrzymce młodzieży w Lednicy.
  Na dodatek śmieje się jak kretyn ze swoich własnych „dowcipów”.
  Nie mogę się nadziwić prezydentowej, kobiecie niewątpliwie na poziomie, córce znanego poety z tzw. Nowej Fali, no i w ogóle z dobrej inteligenckiej rodziny jak ona znosi takiego śmiesznego męża.
  No ale co się teraz najeździ po świecie, dzięki prezydenckim wizytom, które zresztą niczemu nie służą, to jej.

 125. mag:
  Potwierdzasz jedynie teze, ze lamanie konstytucji i prawa jest dlugoletnia tradycja polska. 🙂

 126. A Bill Clinton napisal wlasnie kryminal, wspolnie z wlascicielem fabryki kryminalow J. Pattersonem.
  http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-44332614

 127. PA
  Dochodzi 11.

  Czy ty w pracy, po pracy czy bez pracy?

 128. duende:
  jestem swiezo upieczonym emerytem. 🙂

 129. PA,

  No, no, taki młody! Nic, tylko chwalić.

 130. duende:
  Trudno powiedziec, ze jestem mlody.
  A co z toba? Biznesmen korporacyjny? artysta? bezrobotny? w pracy?

 131. PA2155
  Mooj jest ten kawalek..
  Malo bylo Hamiltona to teraz trzeba proroka ( dla adresatow proroctwa , belkotliwego )
  Historia proroctwa obfituje (?) w niefortunne zakonczenia takich zabaw dlatego pozostane szerzej nieznanym Kiejstutem z Kiejkut . „Being there” nie czytalem ale slyszalem .. not bad again , thanks ( za czytanie tych moich kawalkow i za ‚moze’ ). Granica polsko -litewska , cienka jak miedzy rozumiejacymi wszystko a wierzacymi w niezrozumiale na tzw. oko i przeczace zdrowemu rozsadkowi proroctwa. Taki wspomniany Kiejstut z Kiejkut glownie belkotal bo mial prawie zawsze (kiedy go pytano) usta pelne wody.
  Cd jak poprzednio, bm nastapi

 132. Just pretend Kiejstud z K.
  Bezrobotny rtysta korporacyjny ?

 133. Oryginalny Kiejstut , feigned Kiejstud

 134. olborski:
  too touchy. 🙂

 135. Czas komunii a katolicy zalani w trupa. Na drogach, w wodzie i na salach bankietowych. O szlakach wędrownych nie wspomnę i osiedlach też. IV RP rozpija suwerena. Tak sobie myślę,że alkohol to śmierć jak narkotyki a katolicki rząd robi na tym interes. A KK milczy jak w czasie okupacji. Nawalony suweren to jest to. Jak w czasach Żyda karczmarza i dziedzica.

 136. Bar (14:57)
  Przecież nasze dyskusje toczą się wokół neliberalizmu

  Jak dotąd wokół definicji, czy raczej twojego rozumienia tego słowa, i co ważniejsze – kręcą się bez końca.
  Jesteś niewolnikiem „neoliberalizmu”, próbuję cię uwolnić z okowów, ale tobie to uwiązanie do czegoś jest przydatne.

  Dajesz fascynujący, duszoszczypatielny (niet dla wsiech) wywód o polityce w Hiszpanii, jak to na neoliberalnym poligonie wykluła się secesja Katalonii, co prawda dajesz znak zapytania, ale nie dotyczy on prawdziwości związku przyczynowo-skutkowego: neoliberalizm spowodował secesję, pytasz mnie, czy to jest niezwykłe. Nie masz co do tego wątpliwości, nie widzisz potrzeby dowodzenia tego, albo myk opłotkami jak magik trzech lusterek na bazarze Różyckiego jakby ta zależność była udowodniona, gdzieś przez kogoś, oczywista oczywistość zapewne, przechodzisz do swoich fascynacji leninowką na głowie innego Sáncheza, jakieś anegdoty … Dla mnie w polityce hiszpańskiej nie to jest niezwykłe..

  Bar, osobiście twojej fascynacji nie podzielam, ile razy mam to ci rysować. I nie wmawiaj czytelnikom bloga, że twoje wywody są racjonalną analizą sytuacji politycznej w Hiszpanii. W linkowanym artykule „The Nation” jest zupełnie co innego, i bez odwołania się do „neoliebralizmu” jako machiny napędzającej całe zło. Czy zaliczysz ten tygodnik do worka „media tożsamościowe”? Faktycznie, Ciudadanos są na czele sondaży partyjnych, prawdopodobnie przejmują wyborców Partii Ludowej, do tego mają silną bazę w Katalonii, itd. Parafrazując emerytkę Tinę T. zapytam – what’s neoliberalizm got to do with it?
  https://www.youtube.com/watch?v=TCBttS_y7lE

 137. neoliberalsm – of course.

 138. Polska vel PiSland rośnie w siłę (dojenia), dopóki Polkom i Polakom żyje się nieco dostatniej

  Mateusz Morawiecki stworzył stanowisko pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju gospodarczego. … Polska Agencja Prasowa, która podała komunikat o stworzeniu nowego stanowiska, nie poinformowała, jakie będą kompetencje pełnomocnika. Stwierdzenie, że ma on „formułować propozycje zmian legislacyjnych służących efektywniejszemu zarządzaniu mieniem państwowym i wspierać działania premiera dot. międzynarodowej współpracy gospodarczej”, brzmi enigmatycznie.
  Przecież istnieje Rządowe Centrum Legislacji, które zajmuje się zmianami legislacyjnymi, w każdym ministerstwie jest kilku prawników i – przynajmniej teoretycznie – specjalistów od zarządzania. Najwyraźniej sobie nie radzą, skoro potrzebny jest jeszcze „pełnomocnik”.
  Musi być on człowiekiem wyjątkowych talentów, gdyż na jego barkach będzie spoczywać odpowiedzialność za międzynarodowe relacje gospodarcze Polski.
  (…)

  Został nim Cezariusz Lesisz, który dotychczas był członkiem rady nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu.

  Tak jak premier i jego ojciec pochodzi z Wrocławia i był aktywnym działaczem „Solidarności Walczącej”. Organizował strajki na uczelni, kolportował ulotki, pomagał Kornelowi i był jego kierowcą. Pod koniec lat 80. wyemigrował do USA, kilka lat temu wrócił – w sam raz, by objąć wysokie stanowiska w państwie. „SE” nie pisze nic o wykształceniu Lesisza, o jego kwalifikacjach i wcześniejszych dokonaniach, poza konspiracją.

  Kiedyś od prowadzenia samochodu Lecha Wałęsy zaczynał swą wielką karierę Mieczysław Wachowski. Wieloletni kierowca Jarosława Kaczyńskiego, jego najwierniejszy przyboczny, asystent i zaufany współpracownik Jacek Cieślikowski w latach 2006-07 pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a obecnie jest radnym w Warszawie. Z oświadczenia majątkowego wynika, że jest osobą bardzo zamożną.

  Dla młodych ludzi, którzy marzą o karierze, mam radę. Zapomnijcie o studiach, MBA, doktoratach itd. Skończcie solidny kurs samochodowy.

  http://wyborcza.pl/7,155290,23491710,kariera-na-szofera-czyli-po-co-premierowi-morawieckiemu-pelnomocnik.html

 139. PA2155
  4 czerwca, g.16:37
  Bo jest.
  A przy okazji zapytam, czy ty rozumiesz „narracje” @olborskiego?

 140. ..to nie jest wina Piotrowicza ani Kuchcinskiego czy innych politykow z PIS to wina systemu wymyslonego przez wodza -Kaczynskiego chcesz zyc jak pan to klaskaj on to uwielbia !!!

 141. Czeski premier Andrej Babisz zadeklarował w poniedziałek swą zgodę na postulat Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM), by opodatkować fundusze, które będą przekazywane Kościołom w charakterze odszkodowania za powojenne konfiskaty ich mienia.
  http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1127885,odszkodowanie-dla-kosciolow-w-czechach-wynosi-ok-9-mld-zl-fundusz-bedzie-opodatkowany.html
  ===========

  Dochód powinien być opodatkowany.
  Uczmy się od Czechów pragmatyzmu.

 142. PA2155
  Zdecyduj sie na cos , wystarczy byc , czy trzeba sie czegos trzymac ?
  Dla wl. tego blogu „przewrazliwiony” czy nie – byle by klikactwo kwitlo .

 143. Pijąca większość katolicka zapewnia w ramach akcyzy środki na 500+. To takie finansowe perpetuum mobile. A jak przestaną pić to wracamy do ruiny. Tak sobie myślę,że samofinansowanie przekłada się na wybory. Matka jest jedna ! zawołał syn do matki po otwarciu lodówki. A nie dwie flaszki jak miało być.

 144. Świat zajęty Mundialem. Ale NATO czuwa 18 tysięcy zbrojnych idzie jak na razie na Kowno. Czy to już nowa wersja Drang nach Osten ! Na trasie kury przestają się nieść. Ale taka ilość wojska w IV RP to szansa na przyrost naturalny z cudzymi genami. Tak sobie myślę,że NATO lubi podbramkowe sytuacje zapominając o meczu pod Stalingradem do jednej dziurawej bramki Paulusa.

 145. mag
  4 czerwca o godz. 11:12
  Co do Kwasniewskiego to wszyscy rozsadni ludzie interesujacy się polska polityką oceniaja jego prezydenture jako najlepszą. Cimosiewicz tez jest raczej dobrze oceniany (ale uważaja go za zbyt miekiego , majacego zbyt delikatna skóre)
  Miller polityk i nielubiany i raczej przecietny (a nawet bym powiedzial słaby , ze zbyt rozdętym ego -jeden z winowajców kłopotów SLD)
  Obecnie z perspektywy widać, że Lewica rządziła lepiej od prawicy. Z tym, że PiS to żadna tam prawica -to populisci czytej wody i oszusi chcacy jedynie forsy i korzyści. JK to w sumie kiepski polityk mający szczęście, że durni i żądni władzy bislkupi postawili na jeo partie. Teraz widać jak Kościół na tym postawieniu przgrywa – niestety przegrywa tez Polska.

 146. Rewolucja na rynku pracy? Rząd otwiera się na imigrantów
  Dzisiaj, 4 czerwca (09:23)
  Pozwolenia na pracę będą wydawane na pięć lat, a np. Filipińczycy i Wietnamczycy w ogóle nie będą ich potrzebowali. Podobnie jak małżonkowie już zatrudnionych w Polsce cudzoziemców.

  Czytaj więcej na http://praca.interia.pl/news-rewolucja-na-rynku-pracy-rzad-otwiera-sie-na-imigrantow,nId,2589594#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  =======

  PiS się na tym przejedzie……

  Poststyropian skazał miliony Polaków na wyjazd w poszukiwaniu chleba.
  Nie przewidziały głąby skutków?
  Łatanie tej dziury innymi nacjami to również krótkowzroczność.
  Zero wiedzy z historii i socjologii.

 147. @mag

  „Nie mogę się nadziwić prezydentowej, kobiecie niewątpliwie na poziomie, córce znanego poety z tzw. Nowej Fali, no i w ogóle z dobrej inteligenckiej rodziny ”

  Nie wiem, czy znanego poety z Nowej Fali czy nieznanego poety ze starej fali, ale wiem, co twoi rodacy maja do powiedzenia na temat „inteligenckiej rodziny”. Tacy jak ty jakos ciagle nie moga zajarzyc, ze kleic guupa raczej trudno, jak ktos po polsku rozumie. A teraz co nieco wypowiedzi, expressis verbis:

  http://telewizjarepublika.pl/to-bardzo-zla-droga-sad-uznal-ze-urzednicy-maja-prawo-zmuszac-do-obowiazkowych-szczepien,60936.html#dziekujemy

  ________________
  „Rafał Wnuk • 5010 • 1886
  sztuyczna wojenka ze żmijowym plemieniem, a Juda Kornhauser żydowin załatwił masowe zabijanie polskich gojów żydowskimi szczepionkami, żydowskie firmy farmaceutyczne mają używanie, jedyny kraj w Europie, który ma tak haniebny obowiązkowy i zakres szczepień na wszystko, to jest holokaust polskich dzieci. Juda nawet przerwał urlop na nartach, aby dać gojów w prezencie żydom.”

  „Pola Kowalska • 11776 • 6293
  Prezydent Juda tez musial dostac pare mio. jak przerwal urlop na nartach przyklepal GMO modyfikowana zywnosc W Polsce nie ma ziarna WOLNEGO OD GMO to kto dostal tyle lapowek za LIKWIDACJE POLAKOW.PIS lapka w lapke z Szyszko Suchocka Boni byli za modyfikacja ZDRAJCY STANU ZYDZI”

  „Andrzej Gospodarczyk • 4700 • 803
  utylizacja Polskich dzieci rozpoczęta, żydzi bez armat nas pomordują lub zamienią w bezwolnych niewolników i to ma być tzw „dobra zmiana” tzw Prawa i Sprawiedliwości, koniec rządów tych morderców jest już bliski, Polsko do boju !!!”

  Pola Kowalska • 11776 • 6293
  „…a.Przypomnij sobie co bylo z Bayer jak dzieci rodzily sie bez konczyn to tez madry zyd wymyslil i ukaral iles tysiecy dzieci

  „Polskie dzieci na HOLCAUST ZYDOWSKICH GLOBALISTOW OKUPANT ZYDOWSKI LIKWIDUJE NAROD POLSKI”

  „Powiem tak PO=PiS= Kaczor (Kalkstein)= juda duda (Kornhauser) = Maowiecki (sługa chińskiej „demokracji”). Polacy zawołajmy: Maryjo z dawna Polski Tyś Królową, prowadź nas na wroga i daj mądrość aby ich rozpoznać. Pani Krystyno jak zwykle 10/10.”
  ______________

  Obawiam sie, ze w kolejnych wyborach Jego Ekscelencja Pan Prezydent nie uzyska poparcia Wladz Odnosnych, z przyczyn oczywistych.

  A ty se dalej klej tego guupa.

 148. PA@17:43

  Jeszcze robotny, forma rośnie – ale czuję, że Art B nie przeskoczę, przynajmniej w sferze businessowej.

  W następnych 5 latach planuję wyssać z pracowników resztki krwi oraz wykonać comeback, tam skąd przyszedłem.

 149. @mag

  „Nie mogę się nadziwić prezydentowej, kobiecie niewątpliwie na poziomie, córce znanego poety z tzw. Nowej Fali, no i w ogóle z dobrej inteligenckiej rodziny ”

  Nie wiem, czy znanego poety z Nowej Fali czy nieznanego poety ze starej fali, ale wiem, co twoi rodacy maja do powiedzenia. Tacy jak ty jakos ciagle nie moga zajarzyc, ze kleic guupa raczej trudno, jak ktos po polsku rozumie. A teraz co nieco wypowiedzi, expressis verbis. Najpierw cenne i doniosle slowa redaktora waszej opiniotworczej witryny „wPolityce:

  „Anne Applebaum / autor: screen onet.pl
  Co za arogancja! Applebaum: Pierwsza Dama ma żydowskie pochodzenie i nie chce o tym mówić. Mam wrażenie, że się wstydzi”

  .. a teraz wypowiedzi Polakow-internautow:

  „jak baaum juz jatrzy o ustawie , to musi to ich doskwierac bardzo gleboko ! Im zydzi glosniej jatrza , tym bardziej ustawa musi byc . Koniec szwindla na 300 000 000 000 (miliardy ) dolarow ! ajwaj ajw”

  „Żydowska pycha rosła i rosła aż pękła ,teraz pozostał tylko wstyd i hańba.”

  „Żydowstwo niech rządzi w izraelu”

  „I właśnie dlatego trzeba gonić żyda do israela. Applebaum nawet nie pomyślała, że można się np. zintegrować.”

  Nie wiem, Piekny Umysle, czy bedziecie „gonic zyda do israela” czy nie bedziecie „gonic zyda do israela”, w koncu wasza sprawa, nikt nie bedzie sie mieszal. Tyle tylko – ze tak chyba tez niedobrze, przeciez twoi blogowi kolesie juz ustalili, ze „utworzenie Izraela to byl blad” czy jakos podobnie. No dobra, ty se dalej klej tego guupa, a ja do swoich zajec. Ale na pewno jeszcze tobie i twoim kolesiom od zagadnien narodowo-rasowych jeszcze sporo czasu i uwagi poswiece.

 150. pitekantrop
  Co ty chrzanisz wciąż o jakimś klejeniu głupa? Ja wypowiadam się w swoim imieniu, WYŁĄCZNIE SWOIM.
  Co mnie obchodzą moi rodacy, którzy mają inne zdanie niż ja np. w sprawie prezydentowej, która moim zdaniem popełniła – jak się okazało – mezalians, wiążąc się z niezbyt mądrym karierowiczem bez charakteru. TV Republiki, Trwam I reżimówki TVP w ogóle nie oglądam i nie wiem co oni tam bajają.
  Przestań wreszcie posługiwać się techniką wciskania w nie mój brzuch nie mojego dziecka, bo nie ręczę za siebie. Będę cię prześladować nawet po śmierci.

 151. berlin; bibi z wizyta u szeryfowej, ale tym razem bez teatru i noclegu w waldorf astorii, polecial juz dalej:
  od poludnia wisialy mi helikoptery nad glowa, kontrolujace przestrzen w okolicy lotniska rzadowego – jak piekna potrafi byc cisza!

 152. @duende

  „Jeszcze robotny, forma rośnie”

  :-)))
  :-)))!!!

  „Kuzyneczka Ernestynka , ozdoba rodziny,
  kawki z gniazda wybierała i spadła z drabiny,
  co z malutką? głos babuni z góry brzmi radośnie,
  co tam u niej? Krzywa rośnie babciu! Krzywa rośnie!”

 153. @mag

  „Przestań wreszcie posługiwać się techniką wciskania w nie mój brzuch nie mojego dziecka”

  Piekny Umysle, tutaj twoj internetowy koles-kumpel @Symetryczny:

  2 czerwca o godz. 10:31

  „Dwa państwa powstały na grobach wymordowanych narodów, prawowitych właścicieli swoich ziem. USA i Izrael. … IIzrael na oczach świata morduje naród palestyński udoskonalanymi metodami ludobójstwa Indian i niemieckich metod eksterminacji narodów w czasie II Wojny. ”

  A tutaj sobie z tym twoim kolesiem slodko szczebioczesz:

  mag 3 czerwca o godz. 0:58
  „Zdziwisz się ,ale wezmę w obronę @Symetrycznego. Znam go od lat i myślę, że on naprawdę wierzy w to, co pisze.”

  Znasz go od lat? Podoba ci sie to, co ten twoj koles rozglasza? Lubisz, jak ktos oskarza Izraelczykow o to, ze „masowo wymordowali” „prawowitych wlascicieli” „tych ziem”? Podoba ci sie, jak ten twoj koles, ktorego „znasz od lat” i „wezmiesz w obrone” nakreca wariacka, mordercza nienawisc za pomoca bredni o tym, iz „Izrael … morduje naród palestyński udoskonalanymi metodami ludobójstwa Indian i niemieckich metod eksterminacji narodów”?

  No to fajnie, @mag, ze sie sama okreslasz, To juz wiadomo, kogo lubisz, kogo „wezmiesz w obrone” i o czyje dobre imie walczysz.

 154. mag:
  zarowno olo jak i tryglodyta to starsi panowie, zapewne niezbyt mile traktowani przez filipinskie, albo wietnamskie pielegniarki,
  wiec musza sie odkuc, a na ktora wypadnie, na taka bec!

 155. Zmarl
  ROBERT BRYLEWSKI (1961-2018)
  https://www.youtube.com/watch?v=Szesz2OV65s
  muzyk-legenda polskiej sceny punk, reggae
  – muzyka mojego pokolenia (gral m.in. w grupach Brygada Kryzys, Izrael, Armia.)

 156. @byk

  „niezbyt mile traktowani”

  Malo rozgarniety komentarz. Jesli sobie kiedys sprawie „Pielegniarke” z dajmy na to Filipin czy z Tajlandii, to chyba oczywiste, ze bedzie musiala byc mila. Nawet bardzo mila. Bo jak „pielegniarka” nie jest dostatecznie mila, to ja latwo mozna zastapic inna „pielegniarka”. W koncu chetnych nie brak.

  Za lat dajmy na to dziesiec – pewnie tak bedzie. Nigdy jednak nie slyszalem o „pielegniarkach” z Wietnamu. No ale na tyle lat do przodu to w koncu sie takich rzeczy nie planuje.

 157. byk:
  Netanyahu-Merkel Press Conference on Iran Deal, 4.06
  https://www.youtube.com/watch?v=O9-7fmJzxJI

 158. PM Netanyahu and German Chancellor Merkel hold joint press conference
  IsraeliPM
  https://www.youtube.com/watch?v=OR1dB_qTIDQ

 159. @Ozzy:

  Polecam to, co ponizej. Cios w samo serce czli ciezko byc dzisiaj Helmutem:

  „BERLIN (Reuters) – Germany acknowledged it could be hard to protect companies doing business with Iran as a senior U.S. official renewed a threat of sanctions against European firms following Washington’s decision to pull out of a nuclear deal with Tehran.

  Foreign Minister Heiko Maas said, however, that it could be difficult to protect European firms from any fallout from the U.S. decision. … “I do not see a simple solution to shield companies from all risks of American sanctions,” Maas told the Bild am Sonntag newspaper.”

  Pamietasz chyba, @ozzy, jak szeroko pojete hejterstwo darlo ryje z radosci, ze Trampek wygral, jak hejterstwo usilowalo nafastrygowac na Clintonowa, A tu sie okazalo, ze tak zle – i tak niedobrze.

  To jednak pryszczyk, pikus w porownaniu ztym, co musza odczuwac Hanse i Helmuthy, Ci to sie przejechali! A juz mysleli, ze sa w ogrodku…

 160. Dialog en passant:
  – … lamanie konstytucji i prawa jest dlugoletnia tradycja polska
  – Bo jest.

  Nie zastanawiając się nad tym, czy takie rzucanie nieprecyzyjnych, acz ciężkich w narodowym samo-oskarżycielstwie oskarżających ogólników ma długoletnią tradycję, rozwinę komentarz @maciek.g (19:48).

  Otóż wg. mojej obserwacji III RP (do 2015 roku) jest najchwalebniejszym dowodem na to, że konstytucji nie łamano i prawa przestrzegano w stopniu najwyższym w całej historii. Przykładem jest prez. Wałęsa przymierzający się do słynnej „falandyzacji prawa” konstytucyjnego.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Falandyzacja_prawa

  Instytucje III RP obroniły porządek prawny, Wałęsa wyborcy odesłali na zieloną trawkę. Potem uchwalono Konstytucję, która przeszła wiele testów pozytywnie, w tym test Unii Europejskiej.

  Oczywiście propaganda PiS tworzy legendy o łamaniu prawa przez ich „wrogów politycznych”. Owszem, różne rządy i sejm różnych kadencji zamierzał odejść od Konstytucji, ale TK zawsze stał na straży. Owszem, wiele jego zaleceń mogło się komuś nie podobać, ale na takiej podstawie nie można twierdzić, że łamano prawo. Owszem, niektóre zalecenia TK wykonywano z opóźnieniem. Ale to nie znaczy, że łamano prawo.

  I tak osoby, nawet w ostrej opozycji do ideologii PiS, ulegają jego mataczącym i kłamliwym oskarżeniom wobec Polski, jak mi się zdaje. Po kłamstwo PiS opiera się na doktrynie, że oni są emanacją Polski, wszystkie rządy przed nimi to było dno, a oni są rządem Tysiąclecia, bracia bliźniaki to prezydent i prezes vel premier Tysiąclecia. I znajdą się bezrozumne(-i) Polki i Polacy, którzy kupują tę cukrową watę, tę szmirę politycznego odpustu, te motyle drewniane, te koniki bujane i baloniki na druciku … ten jarmark kolorowy, bezrozumny.

  W dniu 29. urodzin III RP warto się przyjrzeć najnowszej historii Polski bez histerii i blagierstwa.

 161. ZAPROSZENIE
  Lotnisko czy gigantomania? O lotnisku na Wygwizdowie rozmawiać będą:
  Pan Jacek Krawczyk, były prezes Rady Nadzorczej PLL LOT, obecnie szef Grupy Pracodawców w Brukseli, ekspert w/s portów lotniczych.
  Pan Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, dyrektor Lotniska Chopina.
  Pan Adam Grzeszak, publicysta ekonomiczny Polityki, specjalizuje się m.in. w sprawach komunikacji.
  Radio TOK FM, wtorek, 5 czerwca, g.20.05. Zapraszam!

 162. teo

  Cieszę się, że wspomniałeś w komentarzu o Ciudadanos Alberta Rivery, bo to ciekawa i dynamicznie rozwijająca się w ostatnich latach w Hiszpanii formacja polityczna. Ją też stworzył sprowokowany przez neoliberałów z PP kryzys kataloński. Tam ją powołano i tam w ostatnich wyborach do parlamentu autonomii zajęła, pod wodzą atrakcyjnej nie tylko politycznie Ines Arrimadas, pierwsze miejsce. Niestety mandatów jej brakło by przejąć władzę.

  http://www.zimbio.com/photos/Ines+Arrimadas/Demonstrations+Barcelona+Ahead+Next+Week+Elections/_AWiH_s_4_d

  Masz rację pisząc, że notowania Ciudadanos w całej Hiszpanii rosną, bo po częsci przejmuje elektorat skompromitowanej PP. Z tym, że jej oferta polityczna ma nieco odmienny charakter i jej atrakcyjność wykracza poza ten elektorat. To tak jak na hiszpańskiej lewicy do kogo innego trafia polityczna propozycja socjalistów z PSO a do kogo innego radykałów z Podemos.
  Mnie zastanowiło jak Ciudadanos identyfikują się ideologicznie. I tu miłe zaskoczenie, bo napotkałem na określenia „centrolewica”, „socjaliberalizm” czy w końcu „liberalizm progresywny”. I to ostatnie określenie jest najbardziej trafne, bo wynika wprost z ich deklaracji ideowo-programowej. W największym skrócie oznacza to nawiązanie do idei rooseveltowskich, docenianie roli państwa zarówno w kontekście ingerencji w wolny rynek jak i jego dużej aktywności w polityce społecznej łagodzącej konflikty na tle socjalnym itp, itd. Inaczej mówiąc powołując się na idee oświecenia i Rewolucji Francuskiej proponują Hiszpanom coś na kształt amerykańskiego „Nowego Ładu” we współczesnym opakowaniu. A więc jak najdalej od Hayeka i Friedmana.

  Przenosząc to na realia polskie można by ich było porównać do środowiska Kultury Liberalnej stojącego w ostrej opozycji do grupy Leszka Balcerowicza. Czyli „progresja” kontra „neo”.

  Nie ukrywam, że mi się to podoba i z satysfakcją patrzę na tę polityczną ewolucję liberałów hiszpańskich.

 163. Sztamajza – co to takiego?

  Pytanie wystosowal ktorys z tutejszych Pieknych Umyslow.

  Wyjasnia sie zatem Pieknym Umyslom, ze sztamajza to rodzaj lumu /czy loma, nie wiem, jak sie to-to odmienia), pieszczotliwa nazwa to takze „kozia nozka”:

  https://sklep.kameleon.pro/lom-18x700mm-s-20732.html

  Narzedzie jest stalowe, ciezkie i masywne. W odroznieniu od polsrodkow takich jak bejsbol czy gumowa pala – uzyta w charakterze zaczepno-obronnym sztamajza dziala definitywnie. Na ogol wymaga uzycia jednorazowego, poprawiac nie trzeba.

  Przyjelo sie dawno temu (choc niezupelnie prawidlowo) z niem. „Stemmeisen”.

 164. @teo

  ” warto się przyjrzeć najnowszej historii Polski bez histerii i blagierstwa.”

  Warto sie przyjrzec, na przyklad poprzez pryzmat wypowiedzi Polakow. Na poczatek niech przemowi Prymas Polski, Kardynal Jozef Glemp:

  „Żydzi byli sprytniejsi i umieli wyzyskiwać Polaków – tak ich przynajmniej odbierano. Innym powodem niechęci do Żydów była ich sympatia do bolszewików. To był jeden z podstawowych resentymentów, ale nie wynikał on z kontekstu religijnego…. Strona żydowska wciąż uwidacznia swoją niechęć do Polaków. nas, w Polsce, było Żydom stosunkowo najlepiej i czuli się tu jak u siebie”

  No dobra. Teraz czekam, az gostek od ksywy „teo” uzyje tych srodkow wyrazu, po ktore zwykle siega („tatele”, „aj-waj”, „tatełe sze pociachał, aj-łaj, na gojskim blogu”). Na razie nie wyjasniam, kolo czego kazdemu te, przepraszam za wulgaryzm, _srodki wyrazu_ fruwaja.

 165. Niech się święci 4. Czerwca !!!

  Dla młodszej połowy Polaków rok 1989 to po prostu jakaś przebrzmiała awantura polityczna, której kontynuacją jest awantura współczesna. I jeśli obóz Kaczyńskich uczynił świadomości narodowej Polaków i Polsce jakąś trwałą krzywdę, to właśnie tę. Odebrali nam naszą chwałę i naszą miłość. Podeptali nasz piękny i prawdziwy mit. Zapluli, zbryzgali błotem i ze szczętem obrzydzili nam nasz własny kraj i jego wielkie dokonania ostatnich dekad. Oto i bilans życiowy odchodzącego dziś z polityki Jarosława Kaczyńskiego. Gratulacje! – konkluduje prof. Hartman na swym blogu w POLITYCE.

  W maju i czerwcu owego roku, odwiedził mnie w Toronto mój ojciec, co już było cudem nad cudami. Dokonując kilka lat wcześniej swojego prywatnego Wyjścia z Domu Niewoli dopuszczałem tę ewentualność, że Go już nie zobaczę. A jednak, Polacy dali radę!

  Pojechaliśmy rano pod konsulat RP, aby wziąć udział w pierwszych, w miarę wolnych wyborach. A tam kolejka, szeroka aż do jeziora, długa prawie do Mississaugi bez większej przesady. No cóż, zrezygnowaliśmy, przekonani, że dalszy los Polski jest w dobrych rękach wyborców. I tak potoczyła się krajowa historia.

  Tylko ten „kurdupel”, jak go nazywają komentujący blogerzy u Hartmana, się napatoczył.

  p.s. „Lotnisko na Wygwizdowie”.
  Mnie ten temat kręci o wiele bardziej od hiszpańskich pogaduch o „poligonie neoliberalizmu”, powiem szczerze i bez ogródek.

 166. @pitekantrop

  “I do not see a simple solution to shield companies from all risks of American sanctions,” Maas told the Bild am Sonntag newspaper.
  I tak jest i bedzie.
  Kraje europejskie sa bardzo zainteresowane umacnianiem wiezi transatlantyckiej, natomiast jesli idzie o Iran to w tej sprawie nie ma jednosci a kompromis jest prawie niemozliwy o czym mowil doradca ds. bezpeicznstwa prezydenta USA John Bolton podczas niedawnego spotkania z szefem dyplimacji niemieckiej Maasem.

 167. Swedish foreign minister tells Palestinians: ‘We will fight with you and for you’
  _____________________

  https://www.jta.org/2018/06/04/news-opinion/swedish-foreign-minister-tell-palestinians-will-fight
  Sweden is the only country in the European Union that recognizes a state it calls Palestine.
  Pani minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Malström jako nordycka Walkiria

 168. @teo

  … najwyrazniej przebywa gdzies bardzo, ale to _bardzo_ daleko od tej swojej Ukochanej Ojczyzny. Jesli pozwala sobie na takie oto slownictwo

  „„kurdupel”, jak go nazywają…”

  to znaczy, ze wzorem pozostalych tutejszych Prawdziwych Patriotow znajduje sie bardzo daleko od przedmiotu swych patriotycznych uczuc. Jesli chodzo o Zbrodnie Majestatu – to z waadza zartow nie ma.

  A Patrioci tak juz maja, ze swoja Ojczyzne kochaja miloscia wielka i przeogromna – ale z daleka.

 169. mag:
  „Bo jest.
  A przy okazji zapytam, czy ty rozumiesz „narracje” @olborskiego?”

  Nie chce go obrazac, ale dla mnie to forma prozy w stylu dada. 🙂

 170. @ozzy

  „Pani minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Malström jako nordycka Walkiria”

  Przeciez ona jakis czas temu byla w Izraelu. W koncu wpuscic ja bylo trzeba, jest konwencja bezwizowa. Tyle, ze jakos nie udalo jej sie z nikim spotkac. Z nikim w ogole. Mogla sobie chodzic po muzeach albo opalac sie na plazy. No i oczywiscie mogla sie spotykac z DZialaczami Palestynskimi, prosze bardzo.

  Tyle, ze to jeszcze ciagle nie to samo. Szwedzi nie mordowali swoich wspolobywateli-Zydow w pogromach, nie przejmowali „mienia pozydowskiego” i nie usilowali wypedzic swojej zydowskiej spolecznosci. Wrecz przeciwnie – podczas wojny przyjeli wszystkich Zydow z okupowanej Danii. Po wydarzeniach marcowych przyjeli mase ludzi. Porownania mocno chybione.

 171. teo:
  Czy stosowanie tortur na terenie III RP jest zgodne z konstytucja, czy tez nie?
  Ci chlopcy z CIA, ktorzy torturowali tzw. „terrorystow” w Kiejkutach, to byli OK z polskim prawem? To chyba udowodniono.
  Nie podniecaj sie ideologicznie, bo zlosc pieknosci szkodzi.

 172. Sztamajza to też inaczej – „rympał”.
  W odróżnieniu np. włamania „na pasówkę” są włamania „na rympał” czyli z użyciem sztamajzy, znaczy łomu. Sformułowaniem „na rympał” określa się często działania brutalne, z łamaniem prawa, norm i zasad. Ilustracją były np. pisowskie głosowania nad ustawami w Sali Kolumnowej. Stanowiono wtedy prawa „na rympał”.
  Używanie sztamajzy jest aktualnie sposobem prowadzenia polityki w III RP przez wyłoniony z PiS reżim i gościa udającego prezydenta rzekomo „państwa prawa”, o ksywce „Adrian”. Gdyby ktoś nie wiedział o kogo chodzi, to chodzi o tego, który tak szalenie energicznie hasał z dzierlatkami w Lednicy.

 173. PA2155
  g.21:28
  Dadaizm masz na myśli?
  To forma ciut przebrzmiała, a zresztą nie bardzo pasuje do tego blogu jako wyraz ekspresji.

 174. brylewski, ktos juz wspominał na blogu…
  kompozytor, żołnierz, zadymiarz o niesamowitej potencji i nie wykorzystanych mozliwosciach, strasznie sie gimnastykował, zwłaszcza po wyroku smierci, ktory wydała na niego kohorta (punk is dead);

 175. pitekantrop
  Piękny lecz zatruty umyśle.
  Kiedy i czy zrozumiesz wreszcie, że podejmowanie z kimś dialogu nie oznacza aprobaty dla jego poglądów, przyjaźni i kolesiostwa.
  Przykładowo z @Symetrycznym od zawsze się kłócę, choć rozumiem, że wierzy w to, co pisze.
  Podobnie jest z tobą. Wierzysz w to co piszesz, a ja twierdzę że karmisz się obsesjami i uważasz mnie za wroga, choć nim nie jestem.
  Staram się zrozumieć twoje racje, choć ich nie podzielam.

 176. a waters, dostał prawie apopleksji na koncercie na berlinskiej arenie przedwczoraj;
  tak mi powiedziano, bo na zadne koncerty nie mam juz siły, choc ambicja pozostała;

 177. straszni i okropni (wagner & co), aber mucke ham’ se:

 178. „Weźmy słowo dada – powiedziałem – ono jest jakby stworzone dla naszych celów. Pierwszy dźwięk dziecka wyraża to, co prymitywne, zaczynanie od zera, nowe w naszej sztuce[1]). Zgodnie z inną wersją słowo to miał znaleźć Tristan Tzara w słowniku Larousse’a.
  Także znaczenie tego słowa nie jest jednoznaczne – dada mówią we Francji dzieci na konia, ale także dada to w języku francuskim synonim słowa hobby. Ponadto da, da to w języku rumuńskim tak, tak (także w bułgarskim i rosyjskim)
  Według jeszcze innej wersji taka nazwa została przyjęta, ponieważ nic nie oznaczała. Jak pisał Georges Ribemont-Dessaignes, jeden z dadaistów, nazwa ta nie znaczy nic, nie pragnie nic znaczyć i została przyjęta właśnie z powodu owej nicości[2].”

  Wezmy dwa slowa ktore nic nie oznaczaja , wezmy byle co , co nam slina na klawiature przyniesie -np ‚ Sprawa Kiejstut’ bo takiej sprawy nie ma , a co mamy ? Mamy krowe na miedzy a na rowie smutny cwaniak .
  Enpassant dada . Cd bm nastapi

 179. @mag

  „@Symetrycznym od zawsze się kłócę,”

  Kiepsko ci idzie wciskanie kitu. Z twoimi kolesiami slodkie slowka, w odniesieniu do mnie – wstretne oskarzenia o najbardziej obrzydliwe rzeczy („Dlaczego twierdzisz, że nie kłamiesz, skoro kłamiesz.”). Doskonale wiesz, z kim sobie slodko szczebioczesz, a komu przywalic w leb wirtualna sztamajza (opis osobno, wyzej). Jak usilujesz komus dokopac – to nie klej glupa, ze to niby in „robi z ciebie wroga” czy ccostam.

  ” Wierzysz w to co piszesz, a ja twierdzę że karmisz się obsesjami i”

  Bezczel… sorki, _pewnosci siebie_ to ci nie brakuje, Piekny Umysle. Ja nie „pisze” od siebie i nie „karmie sie obsesjami”, tylko _CYTUJE EXPRESSIS VERBIS TO, CO W TWOIM PIEKNYM KRAJU TWOI ZNAKOMICI RODACY MAJA DO POWIEDZENIA_. Nie pasi? Masz jakie krzywosci, Piekny Umysle? To pretensje do nich, nie do mnie. Ja jak lustro – tylko odbijam to co juz jest. CYTUJE.

  Ciekawe, ze jakos nie przyjdzie ci do glowki wyjasnic ktoremus z tych twoich internetowych kolesi, ze on moze nie ma racji, twierdzac, iz ” IIzrael na oczach świata morduje naród palestyński udoskonalanymi metodami ludobójstwa Indian i niemieckich metod eksterminacji narodów w czasie II Wojny. ”. jakos nie przeszkadzaja ci takie wypowiedzi. Wkurzasz sie na mnie – choc j je _WYLACZNIE CYTUJE_.

  Zbiorowy autoportret, ten Portret Wlasny – powstaje wlasnie z setek tysiecy takich wypowiedzi (ktore jakos tobie nie przeszkadzaja). Powstaje z tych przyspiewek stadionowych, w dziesiatki tysiecy gardel „Auschwitz-Birkenau sia-la-la-la-la” i z tych setek witryn z „dowcipami” o „wartosci opalowej” „zydkow”.

  Ja -WYLACZNIE CYTUJE_. A ty nie masz specjalnego talentu do klejenia glupa. A z kitem to najlepiej do szklarza.

 180. @byk

  … ujawnil niechcacy swoje preferencje:

  ” o niesamowitej potencji”

  Pewnie dlatego slabo sie zna na „pielegniarkach”.

 181. @PA2155, @teo

  „Czy stosowanie tortur na terenie III RP jest zgodne z konstytucja, czy tez nie?”

  Nie znam sie na tej waszej konstytucji.

  Za stosowanie tortur przyszlo beknac. I to calkiem zdrowo.

  Co mozna zrobic, jak sie zostalo przylapanym na stosowaniu okrutnych tortur w odniesieniu do zupelnie przypadkowych i Bogu ducha winnych Arabow czy Pasztunow? No jak to co: Drzec ry.. sorki, wypowiadac sie czesto, gesto i glosno o tym, ze „zydzi” (zawsze z malej litery pisani”) „morduja palestynskie dzieci” albo cos tam takiego.

 182. olborski:
  Moze powtorze jeszcze raz: jestem zwykly homo faber, lubiacy proze narracyjna, prosta w tresci.
  W twoich wpisach mam klopoty w znalezieniu tresci. Moze i one filozoficznie wieloznaczne, ale mam klopoty w roszryfrowaniu przekazu. Sorry for not being smart enough.

 183. @legat

  „inaczej – „rympał”. … odróżnieniu np. włamania „na pasówkę”

  Nie znalem. Cale zycie sie czlowiek uczy.

 184. radziu coraz bardziej jedwabny 🙂

 185. boli, ze szeryfowa juz tak nie kocha?

 186. @mag

  Piekny Umysle, j

  to sa _WASZE WYPOWIEDZI_. _EXPRESSIS VERBIS_. Klejenie guupa, ze to niby moje „obsesje” to bardzo marny kit. Szklarz nie przyjmie.

  http://fakty.interia.pl/swiat/news-izrael-zada-od-niemiec-ostrzejszego-stanowiska-wobec-iranu,nId,2589976

  ____
  „Tylko 6mln jestem zawiedziony WszystkieTyKaraluchyZwaneŻy.da.mi powinno się wyslać w nie.byt”

  „w nkwd w ub i sb służyli ży dzi którzy mordo wali Polaków nie możemy im pomagać zbrodniarzom”

  „Wy zatemperowani… Juz niedlugo dostaniecie przeczyszczenia od Iranu.. Mysle,ze za jakies czzery lata. Bez wzgledu na sytuacji polityczna swiata….zaczniecie wymierac. Uniewaznimy wasze obywatelstwa polskiego i niestety bedzie die zmuszeni umierac na Ziemi Filistynow.”

  „Wyobraźmy sobie świat, w którym nie byłoby Żydów?! Pokój, życzliwość, sprawiedliwość, zgoda między narodami…”

  „W Polsce nie potrzeba dezerterów z Mosadu i cwaniaczków w chałatach.”

  „przez izrael caly bliski wschod sie dastabilizuje,w koncu to nie jakies iwelkie panstewko 20 tys km2 z populacja 8 milionow,polska jest 15 razy wieksza i ma 38 milionow ludzi. z jerozolimy zrobic wolne panstwo nadzorowanie przez onz ze strefa buforowa,reszte zydkow przenisc na jakas wyspe npu wybrzez antarktydy ”
  ___

  Nie wiem, Piekny Umysle, ktory z powyzszych zamyslow cieszy sie wiekszym poparciem – czy „wyslac w niebyt” czy „jerozolimy zrobic wolne panstwo nadzorowanie przez onz ze strefa buforowa,reszte zydkow przenisc na jakas wyspe npu wybrzez antarktydy „. Z calym szacunkiem – wydaje mi sie jednak, ze niewatpliwie ambitne projekty nie chodza tutaj w parze z praktycznymi mozliwosciami.

 187. pitekantrop
  Zatruty umyśle
  Nie jestem belferką, ani misjonarką, żeby tłumaczyć „moim kolesiom” (których nota bene ty mi wyznaczasz), że nie mają racji i opieprzać ich,
  bo nie podoba ci się, co o tobie piszą. A twoje interpretacje są absolutnie dowolne i najczęściej od czapy.
  Bardzo długo miałam do ciebie cierpliwość i znosiłam absurdalne zarzuty, licząc na to, że jakoś w końcu dotrę do twojej głęboko ukrytej wrażliwości i poranionej osobowości, ale nie wyszło.
  Masz mnie za jeszcze jednego wroga, rzekomą wspólniczkę moich antysemickich ziomali, więc sobie miej. Przebrała się miarka.
  Niestety jesteś idiotą, skoro tak traktujesz osobę, która po prostu była ci życzliwa, choć robiłeś wszystko, by ją sobie zrazić.
  Absolutnie nie życzę sobie od tej chwili żadnych impertynencji pod moim adresem. Wiem, że nic nie mogę zrobić, by cię powstrzymać w razie co, ale liczę na to, że masz pewną klasę czyli kindersztubę.

 188. „Co mozna zrobic, jak sie zostalo przylapanym na stosowaniu okrutnych tortur w odniesieniu do zupelnie przypadkowych i Bogu ducha winnych Arabow czy Pasztunow?”

  Mossad byl lepszy od CIA. Jest cala kartoteka na ten temat. Pewnie chlopcy z NKWD, ktorzy odkryli w sobie starozytnego ducha po latach komunizmu, przekazali to co najlepsze. W zamian za blyskawiczne obywatelstwo w ramach polaczenia z Macierza. 🙂

 189. pitekantrop
  Acha i jeszcze jedno. Ja w ogóle nie śledzę wojny na bliskim wschodzie i nie mam pojęcia, co się dzieje np. w strefie Gazy. Tym bardziej nie wypowiadam się na ten temat, więc po cholerę ślesz mi jakieś cytaty.
  Koniec i basta. Znajdź sobie na blogu inną ofiarę swoich obsesji.

 190. @mag

  „Nie jestem belferką, ani misjonarką,”

  Pewnie ze nie. Za to jestes Prawdziwa Patriotka, zawsze gotowa na to, zeby mi przywalic.

  „Niestety jesteś idiotą”

  No widzisz, jaka ty jestes madra? Moglbym ci odpowiedziec twoim wlasnym, plugawym jezykiem – ale mi sie nie chce.

  „Masz mnie za jeszcze jednego wroga,”

  Ciutke przeceniasz swoje mozliwosci. I wage swojej dostojnej Osoby.

  ” liczę na to, że masz pewną klasę czyli kindersztubę.”

  … i jednoczesnie poslugujesz sie smierdzacym bluzgiem („”Niestety jesteś idiotą””). Chucpy to ci nie brak – walisz zelazem w leb („jestes idiota”) i masz czelnosc wymagac „klasy” oraz „kindersztuby”.

  „więc po cholerę ślesz mi jakieś cytaty.”

  Cytaty pochodza z twojego pieknego kraju, od twoich znakomitych wspolobywateli/rodakow. Ktorzy domagaja sie, zeby Zydow (wszystkich) wyslac w niebyt. Oczywiscie zero krytyki masz dla tych swoich specow od zapowiadania Zydom (wszystkim) jazdy w niebyt. Za to usilujesz mi po raz kolejny dokopac.

  ” była ci życzliwa”

  Moze teraz badz „zyczliwa” dla tych twoich rodakow, co sie tu rozpisuja, ze „IIzrael na oczach świata morduje naród palestyński udoskonalanymi metodami ludobójstwa Indian i niemieckich metod eksterminacji narodów w czasie II Wojny. ”?

  Merde, specjalistko od „klasy” i „kindersztuby”.

 191. @PA2155

  „Jest cala kartoteka na ten temat. ”

  Sa dwie. I trzecia malutka. Tyle, ze raczki za krotkie. Mozna jednynie drzec durnego ryja na nutke „zydzi morduja palestynskiie dzieci” czy costam.

  A za stosowanie tortur przyszlo beknac. I to calkiem zdrowo.

  Co mozna zrobic, jak sie zostalo przylapanym na stosowaniu okrutnych tortur w odniesieniu do zupelnie przypadkowych i Bogu ducha winnych Arabow czy Pasztunow? No jak to co: Drzec ry.. sorki, wypowiadac sie czesto, gesto i glosno o tym, ze „zydzi” (zawsze z malej litery pisani”) „morduja palestynskie dzieci” albo cos tam takiego.

 192. „A za stosowanie tortur przyszlo beknac. I to calkiem zdrowo.”

  Nie mialbym nic przeciwko wsadzeniu do pierdla dwoch bohaterow tamtych czasow: min. Siemiatkowskiego i A. Kwasniewskiego. Za umacnianie przyjazni polsko- amerykanskiej. Moze by to otrzezwilo innych i oczyscilo atmosfere.
  W zasadzie, oboje mogliby poprosic o azyl polityczny w Izraelu.

 193. SLOWIANINIE; 19:39. pisze o przyroscie naturalnym z cudzymi genami…………….

  Z tym to jeszcze nie bedzie tak zle a nawet wyjdzie na dobre,bo nie widoczne
  ale co bedzie jak zaczna sie rodzic czarne ? jak to wtedy narodowo – patriotyczna
  konserwa zniesie ? beda rzucac bananami czy nie ? co wtedy? bo o tym
  trzeba myslec juz teraz.

 194. @PA2155

  „Nie mialbym nic przeciwko wsadzeniu do pierdla dwoch bohaterow tamtych czasow: min. Siemiatkowskiego i A. Kwasniewskiego”

  No pewnie. Tyle tylko, ze te raczki tak jakby za krotkie… Niemniej jednak marzenia sa rzecza piekna i nic nie kosztuja.

  Ale, ale.. Ja o czym innym:

  „Jak sze zrobi _geszeft_ to sze ma _piniondze_”

  (stare przyslowie rurytanskie)

  „. KLA Tencor acquired Orbotech in a deal worth $3.4 billion on day it was reported, at a price of $69.02 per Orbotech share.”

  Trzy i pol (prawie) duzej banki to kawal grosza. Na pewno sie przyda.

  Sam podatek to jakies siedemset melonow. Starczy na calkiem sporo ciezkich czolgow. ALbo na odpowiednia ilosc glowic H czy na inne literki alfabetu.

  Wyglada na to, ze ten bojkot z bedeesem czy z pekaesem czy costam to sie jakby sf.. nie calkiem udal, powiedzmy.

 195. @danielpassent
  4 czerwca o godz. 20:52
  ZAPROSZENIE: Lotnisko czy gigantomania? O lotnisku na Wygwizdowie …
  Dziękuje, skorzystam.

  Lotnisko będzie międzykontynentalne, a po dalszej rozbudowie – międzyplanetarne.
  LOT bez niego nie rozwinie skrzydeł i nie dogoni Lufthansy. Notabene, jakie znowu Wygwizdowo? Czytałem, że już tylko 35 km do centrum Warszawy, które się przesunęło o kilka kilometrów, Łódź przysunie się też. A Berlin odsunie na bok.

  Podobno budowa CPK ma kosztować 30+ mld zł, z naciskiem na plus, i obsługiwać 50 mln pasażerów rocznie. Za 1/10 tej kwoty można osiągnąć tę samą przepustowość na Okęciu i w Modlinie.

  Czy budowa mega-lotnisk od zera w ogóle ma sens ekonomiczny? Czy w tę stronę zmierza rozwój transportu lotniczego z mniejszymi, tańszymi w eksploatacji (i cichszymi) samolotami typu „dreamliner” o pojemności do 200 pasażerów? A może między-kontynentalnie więcej się będzie latać między setkami mniejszych portów?

  Ciekawe co powiedzą eksperci Passenta?

 196. CPK będzie bazą lotniczą NATO. Tak sobie myślę przed szkodą.

 197. Hołota celebruje odsłonięcie w Krakowie, mieście papieża i Adriana, pomnika szpiega i zdrajcy. https://krakow.onet.pl/w-krakowie-nowy-pomnik-gen-ryszarda-kuklinskiego/0lgtv17
  Pomnik stanął przy placu innego szpiega, Nowaka Jeziorańskiego.Tak się dziwnie to składa.

 198. Zaleglosci:

  mag
  18 maja o godz. 11:52

  Stara sie zapomniec, ze jest antysemitka, mimo prob wysiadania na przystanku na zadanie.

  mag
  19 maja o godz. 9:10

  Szuka dialogu bez glowy.

  mag
  19 maja o godz. 15:19
  Nie rozumie pamieci spolecznej i naszej wspolodpowiedzialnosci (nie wspolwiny) za Przeszle, Terazniejsze i Przyszle.

  Lewy
  19 maja o godz. 18:52

  Zapewnia mag, ze jest normalny.

  @mag
  „Nie mam z tym nic wspólnego” – Udaje, ze nie rozumie.

  hetajr
  20 maja o godz. 23:44
  Donosi, ze przechodzi na zwiedla diete.

  PA2155
  20 maja o godz. 23:28

  Przejal role blogowego felczera.

 199. Saldo mortale
  Witaj Saldo! Dawno cię nie było i nawet cię przyzywałam, żebyś posprzątał po @ontario
  Po mnie nie musisz. Sama sobie radzę.

 200. pitekantrop
  Piękny lecz zatruty umyśle
  Za „idiotę” przepraszam. Wyrwało mi się, bo wkurzyłeś mnie uporczywym przypisywaniem mi niemoich win. Niby dlaczego mam odpowiadać za hejterstwo durnych ziomali? Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej to cecha systemów i poglądów totalitarnych. Chyba się z tym zgodzisz, a jak nie, to trudno.
  Mam wrażenie, ze to ty wciąż mi dokopujesz, ja tylko na to reaguję.

 201. Zamiast postrzegać europejski rasizm jako rzecz z przeszłości, uznanie jego trwałość jest niezbędne, jeśli chcemy zrozumieć kryzys uchodźczy, i niektóre z nań odpowiedzi. Tysiące ludzi z byłych kolonii europejskich, w których dziadkowie byli traktowani jako mniej niż ludzie przez ich europejskich władców, utonęło w basenie Morza Śródziemnego w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale to stało się „kryzysem”, dopiero wtedy gdy skala katastrofy była niemożliwa do ignorowania przez Europejczyków.
  https://www.theguardian.com/news/2018/jun/05/five-myths-about-the-refugee-crisis

 202. Piękny tytuł w „Polityce”, cytuję: „Mówisz „papież”, słyszysz „Kopacz”

  I niżej, tez cytuję:
  „Premier Kopacz nie miała problemów z polityczną autopromocją. Tym razem promowała się w Watykanie?.

 203. mag
  5 czerwca o godz. 9:18

  mag – wyznawczyni żarliwa wolności wypowiedzi – apeluje do Saldo mortale, cytuję:

  „Witaj Saldo! Dawno cię nie było i nawet cię przyzywałam, żebyś NIE sprzątał po @ontario”.

  Dziękuję, dobra istoto, za samarytanizm.

 204. Mów3isz „ontario” słyszysz „kretyn”.

 205. „Ktokolwiek Kontroluje narrację, kontroluje świat”

  https://www.zerohedge.com/news/2018-06-04/whoever-controls-narrative-controls-world
  ============

  Niezorientowanym……..

 206. Berlińska gazeta „Berliner Morgenpost” nie ma wątpliwości, że nowy port bardzo skomplikuje plany Niemców. Jak czytamy, to „będzie bezpośrednia konkurencja dla lotniska Berlin Brandenburg”. O porcie w Baranowie pisze również ekonomiczny „Handelsblatt”. On też podkreśla, że projekt może być wymierzony w nowy berliński port. Opisuje kontrowersje wokół CPK. – Krytycy zarzucają, że to „niepotrzebna inwestycja”, którą rząd buduje raczej dla prestiżu – czytamy w gazecie. O tym, że ciągle nieukończony berliński port ma się czego obawiać ze strony CPK, donosi też dziennik „Berliner Zeitung” oraz telewizja ZDF. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pyta natomiast, czy nowe lotnisko jest naprawdę Polsce potrzebne. I podkreśla, że w okolicy jest nie tylko Okęcie i niedawno wybudowany port w Modlinie, ale również lotnisko w Łodzi.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/centralny-port-komunikacyjny-cpa-baranow,165,0,2407845.html
  =============

  Cóż za troska o nas…….

 207. wiesiek59
  5 czerwca, g.10:25
  „Niezorientowani” znają takie banały na pamięć.

 208. mag
  5 czerwca o godz. 9:26
  Tu nie chodzi o zadna odpowiedzialnosc zbiorowa, lecz wspolodpowiedzialnosc za budowanie demokratycznego spoleczenstwa obywatelskiego np.

 209. Wiesio naiwnie cytuje zdania komentatorow, ktorzy pisza o tym, o czym wszyscy wiedza
  (konkurencja miedzy sasiadami ; tu nowy port lotniczy) i sugeruje kolejny spisek. Dziennikarze informuja, komentuja i otrzymuja zaplate za wierszowki, a Wiesio sie tym podnieca.

 210. Saldo mortale
  5 czerwca.g.11:22
  To jest twoja interpretacja. Ja pozostaję przy swoim, czyli nie zamierzam brać na klatę cudzych przewinień.

 211. handzia55
  5 czerwca o godz. 10:22

  handzia55 niebanalnie o mojej wyjątkowej inteligencji, cytuję:

  „Mów3isz „ontario” słyszysz „tak samo mądry, jak i handzia55”.

  Dziekuję ci, dobra istoto, za trafną ocenę!

 212. Saldo mortale
  5 czerwca o godz. 11:22

  Saldo mortale pisze, nie tytować zbrodnia, więc cytuję:

  „Tu idzie o wspolodpowiedzialnosc za budowanie DSO, np”.

  W budowie już był… cyrk. Ale z chęcią się dołożę i sobie współodpowiadam.

 213. wiesiek59
  4 czerwca o godz. 19:55
  Czerpie prowincjonalnie, gdy zalewa go Globalne
  Blackley
  3 czerwca o godz. 21:18
  Bredzi posthistorycznie.

  quentin t.
  3 czerwca o godz. 20:33
  Udaje udanego???

  Sciaga dla „Wietrznych”……

  Ciekawe jest spostrzezenie H. Grynberga; … w Polsce nie ten jest Polakiem, kto sie uwaza za Polaka, tylko ten kogo uwaza sie za Polaka. Tak samo jak Zydem jest nie ten, kto sie uwaza za Zyda, lecz ten, kogo uwaza sie za Zyda.

  Bycie jednym i drugim jest wykluczone. Bycie Polakiem i katolikiem natomiast powszechne? Obecni kontynuatorzy mysli narodowej nie maja nic nowego do powiedzenia. Dlatego wazne sa wpisy i ich tenor w blogosferze. Obecni tu patrioci-swiatowidzacy bezwiednie lub celowo prowokuja i wywoluja ducha czasow, wydawaloby sie zaprzeszlych.

  Warto zauwazyc, ze obecna struktura narodowosciowa Polski powinna zaprzeczac tezom stawianym przez antysemitow. Klisze antysemickie w rodzaju „Judeopolonii“ czy „zazydzenia“ Polski ciagle sa obecne w obiegu spoleczno-politycznym. Zydowstwo, masoneria i lewicowcy sa naszymi upiorami i wrogami. Poszukiwanie i widzenie wroga pomaga rzekomo w samoidentyfikacji. Spotykamy sie z tym zjawiskiem czesto w blogosferze.

  Myslenie i bladzenie duktem Dmowskiego i Piaseckiego jest ciagle aktualne. Wedlug sondazy Demoskopu ponad 25% odpowiadajacych deklaruje postawy antysemickie, wyraza niechec do Zydow i lek przed Zydami. W naszej nieswiadomosci istnieje ciagle obraz Zyda-wroga. Warto zastanowic sie nad partia Narodowe Odrodzenie Polski oraz publicystami, ktorzy ciagle lekaja sie Judeopolonii. Pisza, ze Polska opanowana jest przez wplywy semickie.

 214. mag
  5 czerwca o godz. 11:35
  Wiem, ze od zawsze jestes oportunistka. Dlatego po Tobie sprzatam.

 215. Saldo
  Czy ty aby rozumiesz, co to znaczy oportunizm?
  Obawiam się, że nie.

 216. mag
  5 czerwca o godz. 12:17
  Szukajac przyczyn u drugich stajesz sie wlasnie przykladem oportunizmu. Nie obawiaj sie prosze.

 217. Po wybudowaniu, CPK otrzyma status Guantanamo-bis aby stworzyć jankesom rodzinny klimat. Obok powstanie park technologiczny tortur z okresu III Rzeszy. Bo topienie z wiadra i lejka jeńców bez wyroku to nuda. Tak sobie myślę,że Obama dostał Nobla za likwidację Guantanamo. Wziął jak ministrowie premie. Guantanamera…

 218. Panie S.Mortale,

  Oportunista to ten kto korzysta z nadarzającej sie okazji a nie ten ,, kto stawia opór,, . Choć wielu Rodaków sądzi , że jest dokładnie odwrotnie .
  Korzystanie z nadarzającej się okazji , mozliwosci, to nic złego , to raczej zjawisko pożądane i właściwe. Wyczuwajac, widząc popyt dostarczamy towar/ usługę. Korzystając z choroby kolegi z drużyny ktoś zagra za Kamila Glika.
  Korzystanie z okazji to sól, ojciec i matka kapitalizmu. A kapitalizm , jak wiadomo zbudował świat.

 219. Panie Słowianin ,
  Jeżeli rzeczywiście nowe lotnisko ma służyć umożliwieniu lądowania ciężkich samolotów z ciężkimi brygadami z USA , których mają się przestraszyć ,,dobrzy ludzie ,, w mundurach , które można zupełnie przypadkowo kupić w ,, sklepie z mundurami,, i posługujący się językiem rosyjskim TO JESTEM ZA. Brak ruskiego Wojska i sowieckich porządków w Polsce nie ma ceny.

 220. Panie S.Mortale,
  Co jest ,,ahistorycznym bredzeniem ,, w słowach ,, proszę oskarżać Niemców o to ze paliło Żydów , nie mnie ,, ? Da Pan radę wyjaśnić ? Zanim Pan zacznie się mozolic to ja coś wyjaśnię Panu, Tak jak Pana pitekantropa drażni konstrukcja jaka stosuje np wiesiek59 , że pitekantrop jako Żyd jest winien śmierci Palestyńczyków, Iranczykow , Irakijczykow i kogo tam jeszcze tak mnie drażni konstrukcja w duchu której ja mam się czuć winny za przestępstwa Polaków w stosunku do Polaków -Żydów jakich dopuścili się 70 parę lat temu. Nie czuję się winny , wiem ze to zbrodnia ale nie mam z nią nic wspólnego i wszelkie próby obciążania mnie za tamte wydarzenia spotkają się zawsze z reakcją.
  Jeżeli Pan rozumie słowo pisane to spodziewam się odwołania Pańskiego bełkotu o ,, ahistoryzmie,, .

 221. Wolę Rosjanina niż jankesa Żyda co to w Wietnamie ćwiczył celność zrzutu płonącego napalmu na gołe plecy dzieci. Teraz celność przydaje w mordowaniu Palestyńczyków realizujących swoje prawo do ojczyzny. Może w imię wspólnego Boga warto nadstawić drugi policzek i rozmawiać. Wszak wszystkie dzieci są na podobieństwo Boga. Tak sobie myślę,że Gruzin z wąsami podrzucił Arabom kukułcze jajo zwane Izraelem co skutkuje wyrzucaniem z ich terytoriów. Jak Żydom nie wstyd !

 222. Żydzi w ramach zbrodni Izraela rozmieniają Holokaust na drobne. Tak sobie myślę,że na własne życzenie.

 223. zaleglosci…..

  @blackley”
  Ahistorycznie miesza PRL z marksizmem.
  neospasmin
  31 maja o godz. 2:24
  Bredzi tym razem o neokulturze i robi z siebie nadal durnia, jak ktos raczyl zauwazyc w blogosferze.
  blackley
  3 czerwca o godz. 14:23
  Postrzega w blogosfrze konstrukcje myslowe, z ewnoscia nie wlasne.
  SŁOWIANIN STANISŁAW
  31 maja o godz. 8:39
  Donosi, ze nie ma pojecia o Jankesach.
  wiesiek59
  31 maja o godz. 11:59
  Nic sie nie zaczyna, lecz konczy…..wreszcie.
  SŁOWIANIN STANISŁAW
  31 maja o godz. 12:39
  Relatywizuje nazizm i Holokaust.
  Lider4
  31 maja o godz. 14:26

  Donosi o koncu wlasnego bredzenia….
  Neospasmin zdecydowal sie jako pierwszy urodzic; bez poczecia?
  –neospasmin
  31 maja o godz. 14:44
  P. Korwin- Mikke wygral z PE.
  Mozna to dodac do innych sukcesow Polakow.
  Nie wiedzialem, ze KM „jest Polakami”.
  pitekantrop
  31 maja o godz. 19:11
  Wiesio zajmowal sie zawodowo klawiatura .
  quentin t.
  31 maja o godz. 20:08

  Donosi, ze jest popolski. Nie propolski.
  quentin t.
  1 czerwca o godz. 12:42
  mag: na mieście mówią, że pretendowałaś do pisywania w tygodniku „Fakty i Mity”, aby sobie dorobić do emerytury, ale kolegium redakcyjne pod przewodnictwem niejakiego Piotrowskiego odrzuciło twoją kandydaturę ze względu na „istotne braki warsztatowe”.
  Mówi się też, że twoja zoologiczna nienawiść do kleru ma swoje źródło w nieudanych zalotach do pewnego smagłego wikarego żoliborskiego.
  A wzgardzona kobieta, wiadomo…

  Mag,
  Czy to wszytsko prawda? Czy tylko polowa?
  quentin t.
  1 czerwca o godz. 12:59

  Postawil mnie w glupiej sytuacji; cieszyc sie czy plakac???
  Bardzo mi brakuje obecności na blogu saldo mortale.
  Nie jest mi bliski światopoglądem, ale inteligencją – jak najbardziej.
  . zyta2003
  2 czerwca o godz. 2:13
  Bawi sie nieopotrzebnie w yliczanki na poziomie „Poczytaj mi mamo”.
  .
  mag
  2 czerwca o godz. 12:55
  Moja nieobecnoc nie jest kwestia wiary, lecz urlopu.
  Mag jesli walczy, to z wlasna filisterska proznoscia, do tego publicznie.

  SS
  tak sobie mysli,,,,,,

 224. Należy „udzielić konkretnych odpowiedzi na potrzeby obywateli. Coraz większy brak poważania wobec instytucji i utrata prestiżu powinny skłonić wszystkich do większego poczucia odpowiedzialności, polegającego na większym otwarciu wobec realnych potrzeb tych, którzy żyją na zewnątrz pałaców władzy” – oświadczył Conte.

  Zaznaczył, że siły polityczne tworzące jego rząd „oskarża się o to, że są populistyczne i antysystemowe”. „Jeśli populizmem jest postawa wsłuchiwania się w potrzeby ludzi, to w takim razie przypisujemy go sobie” – oświadczył.

  Premier zapowiedział, że pierwszą troską jego rządu będą „prawa społeczne”, które jego zdaniem w ostatnich latach były „sukcesywnie burzone”. „Rezultaty tego znamy; to miliony biednych, miliony bezrobotnych, miliony cierpiących” – mówił.
  http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1128316,nowy-premier-wloch-proponuje-dochod-gwarantowany-koniec-z-biznesem-migracji.html
  ===========

  Wbrew opiniom jajogłowych, mediów głównego nurtu, biurokratów brukselskich, to nie jest populizm.
  To jest kwintesencja DEMOKRACJI.

  Wybrani przedstawiciele maja realizować interesy ludzi, nie niewybieralnych gremiów….

 225. Saldo mortale:
  Miales duzo do przeczytania i interpretacji… 🙂
  Musisz znalezc wspolny jezyk z Lewym, naszym intelektualista (emerytowanym, niestety) z Lyonu.

 226. mag
  25 maja o godz. 15:07
  Truskawkowa Mag donosi, ze nie donosila; truskawek? A papier kacelaryjny oddawala pusty……

 227. Saldo mortale
  Ja w swoim czasie dziecię kwiat, a obecnie kontestatorka czego się tylko da i na to zasluguje – filisterką?
  Chyba na głowę upadłeś Saldusiu mortalusiu. Marny z ciebie znawca dusz.
  A w ogóle źle odrobiłeś lekcje po urlopie, czyli posprzątałeś byle jak i nie po tych co trzeba by.

 228. Saldo mortale
  A oto przykład twojej działalnosci jako sprzątacza.
  „Szukajac przyczyn u drugich stajesz sie wlasnie przykładem oportunizmu. Nie obawiaj sie prosze.”
  Jakich a raczej czego przyczyn, u jakich drugich? Kogo, czego mam się nie obawiac? .Przecież to jest bełkot, a nie „sprzątanie”.
  Weź się lepiej za jakieś inne zajęcie.

 229. W języku angielskim jest pojęcie „Judas goat” – kozioł Judasz.
  To zwierzę pracujące w rzeźni. Taki koziołek lub inne bydlątko ma za zadanie, jako lider, zaprowadzić każde przywiezione stado do miejsca kaźni.
  Judasz zna teren, przejmuje rolę lidera i prowadzi zdezorientowane zwierzątka kierowane konformizmem na śmierć. Tak samo jest ludźmi, spotykamy się z używaniem tej techniki na każdym kroku.
  Cejrowski, Ziemkiewicz, Rydzyk to właśnie tacy Judasze.

  Różnorodne szacunki prowadzone przez „obudzonych” wskazują, że przynajmniej 80% populacji jest absolutnie impregnowana na jakąkolwiek wiedzę dotyczącą zakłamanej natury dominującej narracji o rzeczywistości (demokracja, wolny rynek, wolne wybory, liberalizm – tym podobne bzdury). Oni chcą w to wierzyć, bo chcą być „tacy jak inni”, tacy jak ci z telewizora. Być może te 15-20% (może mniej?) jest własnie problemem, bo to jest za dużo, ale na więcej trudno w dzisiejszych okolicznosciach liczyć.
  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/144029,literatura-zydzi-i-my-czesc-ii
  ============

  Interesujące rozważania na temat Quo vadis Domine?
  Dokąd ci nasi przewodnicy stada- politycy- nas zaprowadzą?

  Osobiście wolę nie podążać za stadem…..

  Mag
  Po raz kolejny powtórzę, że robię to, co lubię.
  Kierując się prostą myślą Lao Tsy.
  „Mędrzec nie musi dbać o poklask tłumu”…..

 230. „Dyktatura ciemnoty”. Pewne tendencje wydają się być uniwersalne, a w każdym razie mają co najmniej regionalny zasięg. Żyjemy w czasach kontrrewolucji, ekspansji kołtuństwa i ciemnoty. Polecam wykres obrazujący dynamikę zmian liczby przychodni, szpitali i cerkwi w Rosji od 1990 do 2017 roku.

  .

  https://ic.pics.livejournal.com/burckina_new/77851212/110254/110254_original.png

  .

  Liczba przychodni i szpitali w tym okresie zmniejszyła się (szpitali z 12,8 na 5,4 tys!) a liczba cerkwi wzrosła z 2,5 tysiąca w 1990 roku do prawie 37 tysięcy w 2017. Władza rosyjska powróciła do starej, wypróbowanej przedrewolucyjnej praktyki eksploatacji urojeń religijnych jako instrumentu sprawowania władzy politycznej. Po co komu potrzebny jest dostęp do lekarza skoro zdrowie, dużo taniej, można sobie wymodlić?
  =============

  Ta sama tendencja zdaje się dominować i u nas…….

 231. Saldo mortale
  5 czerwca o godz. 14:18

  zaleglosci…..

  @blackley”
  Ahistorycznie miesza PRL z marksizmem.
  neospasmin;”

  Panie szanowny , ahistorycznie oznacza niezgodnie z kontekstem historycznym .Ok . Uświadamiam Pana , że doskonale pamiętam co władcy prl głosili . A głosili że są marksistami a wyznają nawet ” marksizm – leninizm ”’ . To obiektywna prawda , tak było , to właśnie głosili i nie mowy o ” ahistoryzmie” . Skoro władcy prl głosili że są marksistami . Ja rozumiem , że ich ” marksizm ” nie miał zbyt wiele cech wspólnych z ” marsizmem w stanie czystym ideowo ” . To znaczy trudno dokładnie stwierdzić co to miałby być ten ” czysty marksizm ” bo nawet jego twórca żył za forsę kapitalisty Engelsa a jego dzieci marnie skończyły z powodu niezainteresowania taty lożeniem na ich dzieci , utrzymanie . Ale do rzeczy , to co wyznawali – obojętnie czy na pokaz czy rzeczywiście władcy prl – nijak się ma do tego czy jestem ahistoryczny czy nie . Musi pan się bardziej postarać . Tak nawiasem mówiąc pan postępuje ahistorycznie w przypadku gdy usiłuje mnie pan zarzucić ” ahistoryczne ” postępowanie gdy piszę że pan pitekantrop powinien mieć pretensje do Niemców że mordowali i palili Zydów. Z tego powodu , że kontekst historyczny jest taki że JA nie miałem nic wspólnego z tą hurtownią smierci. Tak jak nie jestem odpowiedzialny za wypadki niejakiej Szydło Beaty na drogach publicznych czy za okrutne traktowanie niepełnosprawnych przez narkomana – marszałka Sejmu.

 232. wiesiek59
  5 czerwca o godz. 17:47

  W demokrację nie ” wierzą ” ci którzy pragną panowania autorytaryzmu pod warunkiem że dostaną jakieś ciepłe stanowisko w owym niedemokratycznym rozdaniu.
  Pan już raz uczestniczył w takim ” rozdaniu ” , liczy więc pan na miodek w nowym prl-u.

 233. Saldo mortale,

  Jednak przelew przyszedł. A ja się zamartwiałem, jak zwiążesz koniec z końcem na cienkiej emeryturce.

 234. @jestem tu i tam

  Zaglądam na ten blog i Ciebie wypatruję,
  ale ani tu, ani tam nie znajduję.
  Mam nadzieję, że Twoja nieobecność z przyczyn „merytorycznych” tutaj wciąż hasających, a nie poważniejszych.
  Życzenia zdrówka i uśmiechu gdziekolwiek jesteś.

  Ps. leci wszystko na jedną nóżkę, albo jeszcze kulawiej.
  Ot, brak Waćpana! Brak!

 235. Gospodarka Zjednoczonego Królestwa zupełnie dziś kuleje, a obsesyjne cięcia pogłębiły tylko stagnację. Wbrew złudzeniom rządu brytyjski kapitalizm wcale nie jest dla UE łakomym kąskiem, nie stanowi istotnego wkładu w gospodarczy całokształt Unii, który już dawno temu został trwale oparty na neoliberalnej hegemonii Niemiec i podziale centrum-peryfyferia. Wielka Brytania nie jest nawet częścią strefy euro, więc swoją secesją nie jest w stanie skutecznie szantażować EBC. Brytyjskiemu rządowi brakuje jakiegokolwiek straszaka. Wyjście w tym wydaniu nie nastąpi w glorii. W ciągu dwóch ostatnich lat entuzjazm wobec Brexitu, zawsze ograniczony, jeszcze osłabł. Według sondaży niewielką przewagę mają Brytyjczycy niechętni wyjściu z Unii i pesymistycznie oceniający jego następstwa. Nigel Farage praktycznie zniknął.
  https://strajk.eu/lewicowy-brexit-walka-klasowa-nie-narodowa/

 236. Blackley
  5 czerwca o godz. 18:02

  Bądź pan uprzejmy i nie komentuj moich postów.
  Nie mamy o czym dyskutować.
  Nudzą mnie pana chamskie, prymitywne, bucowate insynuacje.

 237. Wiesiek59
  „Po raz kolejny powtórzę, że robię to, co lubię.
  Kierując się prostą myślą Lao Tsy.
  „Mędrzec nie musi dbać o poklask tłumu”…
  Gratuluję wspaniałego samopoczucia. Tym bardziej, że robisz, to co lubisz.
  Pozdro

 238. @404
  Zaintrygowal mnie człowiek o nicku @jestem tu i tam, którego wypatrujesz.
  Czy mogłabyś zdradzić, kto to jest, bo jakoś go nie kojarzę?
  Pozdro

 239. Jeśli rząd poważnie traktuje suwerenność demokratyczną naszego państwa, nie powinien zapraszać Grenella na rozmowy przy kawie, tylko natychmiast wyrzucić z kraju” – tak o nowym ambasadorze Stanów Zjednoczonych w Berlinie wypowiedziała się dla „Die Welt” Sahra Wagenknecht, współprzewodnicząca grupy parlamentarnej Die Linke. Wszystkie lewicowe partie niemieckie żądają odwołania Richarda Grenella. Rząd jest mocno zakłopotany całą sprawą.
  https://strajk.eu/skandal-dyplomatyczny-niemiecka-lewica-domaga-sie-wydalenia-ambasadora-usa/
  =======

  Zdaje się, że ingerowanie w sprawy innych krajów, jest NORMĄ…
  Tak mniej więcej wygląda demokracja w amerykańskim wydaniu, wszędzie gdzie istnieje amerykańska AMBASADA.

 240. mag
  5 czerwca o godz. 18:37

  Dziękuję, przy pasztecikach z szynki i piwie, czuję się całkiem nieźle.

  Ps.
  Jednym z moich ulubionych zajeć jest gotowanie i eksperymentowanie na tej niwie.
  Małosolne też nieźle wyszły….
  Niestety, sporo ludzi ma diete ograniczoną do szczawiu, na mirabelki jeszcze nie pora.

 241. wiesiek59
  5 czerwca o godz. 18:28

  Blackley
  5 czerwca o godz. 18:02

  Bądź pan uprzejmy i nie komentuj moich postów.
  Nie mamy o czym dyskutować.
  Nudzą mnie pana chamskie, prymitywne, bucowate insynuacje.”

  A o jakich insynuacjach mowa ? Był pan , szeregowym co prawda ale jednak , funkcjonariuszem poprzedniego systemu . O ktrórym da się powiedzieć wszystko ale nie to że nie był chamski , prymitywny i bucowaty.
  Nienawidzi pan praw człowieka , demokracji , wolnego rynku , wolnych wyborów , wolnych mediów . Chce pan w Polsce autorytarnego ustroju na wzór Chin czy Turcji . Da pan radę wyjaśnić z jakiego powodu ?

 242. wiesiek59
  5 czerwca o godz. 18:46
  .
  Niestety, sporo ludzi ma diete ograniczoną do szczawiu, na mirabelki jeszcze nie pora.”

  Jest rada na to żeby jeść co innego niż mirabelki i szczaw. Trzeba się wziąć do roboty. Nierobom zostaje konsumcja w/w darów natury.

 243. @Blackley

  ” pan pitekantrop”

  @Blackley, zebrales juz dowody na te zbrodnie i przestepstwa, ktore mi zarzucasz? Zarzuciles mi publicznie, z wlasnej i nieprzymuszonej woli, stosowanie tortur, m in wyryzanie paznokci, „lanie gumowa pala” tudziez wbijanie olowka do ucha. Oprocz tego oskarzales mnei publicznie o kradzieze, nawywales mnei publicznie „OSZUSTEM”. Chyba dysponujesz odpowiednim materialem dowodowym, @Blackley? Oskarzenia najciezszego mozliwego kalibru rzucali nie zadni „Niemcy” tylko ty, @Blackley. I nie „70 lat temu” tylko dopiero co.

  Jako dyrektor naczelny i prezes preznie dzialajacej firmy masz na pewno pod reka kogos, kogo mozesz spytac o niuanse takiej wlasnie sprawy. A jesli tak nie jest, bo jako dobroduszny Prezes vel Dyrektor Naczelny dales pare tygodni wolnego swoim pracownikom z dzialu prawnego – to pozostawaj w blogim przekonaniu, ze ty masz oczywiste prawo kazdego oskarzyc o najokropniejsze zbrodnie – ale sam posiadasz jakis szczegolny immunitet.

  „Pan już raz uczestniczył w takim ” rozdaniu ” , liczy więc pan na miodek w nowym prl-u.”

  Frowno ci wiadomo, w czym czlowiek, ktotego usilujesz oblac pomyjami, „uczestniczyl” a w czym „nie uczestniczyl”. jak na razie to ty, @Blackley zadeklarowales sie tutaj jako ettuzjasta i klakier komunistycznego ministra, ktory „wynalazl” proszek Ixi. Jak na razie ty, @Blakley, teraz, dopiero co – zadeklarowales sie tutaj jako klakier i chwalca okupacji hitlerowskiej, bo Niemcy (twoim zdaniem) „przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  ” Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”

  Rzeczywiscie jak plonely piece w Oswiecimiu czy tez ruszty w Treblince to pewnie generowaly troche swiatla. Jednym niemieckie, hitlerowskie porzadki sie podobaly, innym jakby nieco mniej.

  Podobnie z okresem komuny: Byli tacy „wynalazcy” co za „wynalazek” detergentu do prania dostawali milion zeta. I mieli swoich przydupasow. Swoich wlazi.. no wlasnie. I cos im odpalali – na przyklad mozliwosc wyjazdu do rajchu na rok czy dwa i zeby sie kosulat o przedluszanie waznosci paszportu nie czepial. Taki wlazi.. ten tego, jak u bauera roczek czy dwa popracowal, to se mogl fest chalupe po powrocie kazac postawic, bo przelicznik byl ze ho ho ho. Oczywiscie, ze taki ktosik do kocna zycia bedzie wychwalal dobroczynce.

  A swoja droga zabawne sa wyjatkowo durne brednie o tym, ze trzecie pokolenie czy costam dostaje „tantiemy” tytulem „patentow”. To juz trzba byc patentowanym… no wlasnie, zeby takie brednie powtarzac.

 244. @Blackley

  „Trzeba się wziąć do roboty. Nierobom zostaje konsumcja w/w darów natury.”

  Zgadza sie, milionerze-kolekcjonerze-prezesie-dyrektorze naczelny preznie dzialajacej korporacji. Tyle, ze „robota” „robocie” nierowna. Kardiochirurg, stomatolog-specjalista od implantow, informatyk, ktory tworzy aktywne witryny internetowe, wspoldzialajace z baza danych i z programem „back-end” w jakims C# – przebiaja sie, lepiej czy gorzej, moze na chleb z dzemem zarobia. Pilot linii komunikacyjnych, biegla ksiegowa-rewidentka – moze nawet rozpedza sie na parowki z chrzanem.

  Niemniej jednak Mistrzowie Biznesu poruszaja sie na zupelnie innej plaszczyznie i zyja w calkiem innej rzeczywistosci. Tylko oni sa wstanie wykonywac naprawde trudne operacje biznesowe („wynosilismy graty z mieszkania do remontu”). To sa umiejetnosci szczegolne i najwyzej platne.

 245. Samozwańczych mędrców wysypało na blogu

 246. @Wiesiek59

  „Tak mniej więcej wygląda demokracja w amerykańskim wydaniu, wszędzie gdzie istnieje amerykańska AMBASADA.”

  No wlasnie. Kiedy zatem uroczyste zerwanie stosunkow dyplomatycznych i handlowych ze zla i niedobra Ameryka? Bratni Iran juz dawno zerwal, chyba w 1979-tym. Chyba nawet za solidnie przeczolganych zakladnikow, eks-dyplomatow, skosil sporo kasy. Myslisz, z Trampek tez by polozyl po sobie uszy jak Carter?

  Ale, ale… Kiedy proces pokazowy tych pismakow z Argentyny? Zapowiadales, ze zostana przywiezieni przez komandosow w workach. Czyzby jednak workow zabraklo?

 247. @mag

  „Chyba na głowę upadłeś Saldusiu mortalusiu”

  A na co ty upadlas, @magusiu? Kiedys, dawno, dawno temu – to bys sie skonczylo na siniaczku na jednym pieknym gladkim.. no wlasnie.

  A dzis – wiesz sama: Groza komplikacje, lacznie ze zlamaniem szyjki kosci udowej. W mocarstwie, ktore Wstalo z Kolan to na proteze mozna i dwa latka czekac. Nie kazdy doczeka. Jak to bylo? „Gdyby @Megi nie skakala to by…”

 248. – Zacznijmy od najważniejszego, czyli od tego, że państwo jest na służbie społeczeństwa. Oznacza to tyle, że jego instytucje powinny robić to, do czego społeczeństwo je zobowiązało. Państwo musi zapewnić obywatelom powszechną opiekę zdrowotną, edukację, kulturę i bezpieczeństwo. Jeśli obecna zmiana w funkcjonowaniu państwa się utrzyma, to w dłuższej perspektywie może to korzystnie wpłynąć na stosunek obywateli do jego instytucji. Ludzie mogą się przeprosić z państwem, bo poczują, że je odzyskali i jest naprawdę ich państwem. Wyraźnie jednak widać, że do niektórych środowisk jeszcze to nie dotarło.

  – Kogo ma Pani na myśli?

  – To, co się mówi na temat obecnej opozycji i jej oderwania od spraw interesujących większość obywateli tego społeczeństwa, jest niestety prawdą. Kolejne wystąpienia polityków liberalnych partii dowodzą, że opozycja sama sobie kopie grób, mówiąc rzeczy, których ludzie nie akceptują. Opozycja nadal uważa się za depozytariusza jedynie słusznych prawd i wartości i dlatego wciąż czuje się powołana do pouczania społeczeństwa. Proszę zauważyć, jak wielu młodych ludzi z patosem wypowiada się dziś o Obronie Terytorialnej. Może dla niektórych to są hasła przebrzmiałe, może są niemodne, bo to XX wiek był okresem nacjonalizmów, a my jesteśmy na innym etapie. Należy jednak zadać pytanie, kto jest na tym innym etapie – elity czy reszta społeczeństwa? I czy czasem historia się nie powtarza, a wtedy lepiej być na to przygotowanym.
  https://wolnemedia.net/wies-elity-i-rasizm/
  ============

  Warto przemyśleć……

 249. Ludzkość upokorzona została ukrzyżowaniem Jezusa przez swoich oraz powstaniem Izraela. Tak sobie myślę,że na tym tle Rewolucja Pażdziernikowa to jak wesele u górali. Bez ofiar z widłami w plecach to nuda.

 250. pitekantrop
  5 czerwca o godz. 19:11

  Akurat dotarłem do końcowego fragmentu, odpowiadającego na twoje pytanie:

  – Jaki los czeka elity?

  – W połowie lat 1990. prof. Andrzej Rychard zadał bardzo sensowne pytanie. Czy aby na pewno te elity są elitami tego społeczeństwa? Jeżeli uważają się za absolutnie lepsze, mające na wszystko inne zdanie, to co je łączy z resztą społeczeństwa? Cała transformacja (nazywana dziś powszechnie imitacyjną i epigońską) była wynikiem właśnie takiego bezkrytycznego zapatrzenia w Zachód. Dzisiaj te elity powinny zrozumieć, że najlepsze, co mogą uczynić, to dyskretnie zniknąć.

  – Ale czy może istnieć społeczeństwo bez elit?

  – O jakie elity chodzi? Samozwańcze, z cudzego nadania, kompradorskie czy może wyłaniane przez społeczeństwo? I tu ciekawostka – badania socjologiczne od lat pokazują, że Polacy wyżej cenią rolnika niż np. sędziego, a minister, poseł czy polityk zajmują najniższe miejsca – nawet za sprzątaczką i gońcem. Takie dane pokazują więc, kto jest prawdziwą elitą, a kto sytuuje się na samym dole, choćby miał o sobie nie wiadomo jakie mniemanie. Ważne też, żeby w polskim społeczeństwie miało miejsce nie tylko krążenie elit, ale również krążenie w elitach, to znaczy, żeby osoby cieszące się poważaniem społecznym potrafiły zakwestionować „rząd dusz” sprawowany przez innych. U nas ton debacie publicznej wciąż nadaje wąska warstewka ekspansywnych, głośnych i wpływowych osobników. Gdyby jednak ktoś zechciał powiedzieć: faktycznie, byliście głupi, więc teraz zamilknijcie – może wtedy do głosu dojdą nowe elity. I może wreszcie będą to naprawdę elity tego społeczeństwa.

  – Dziękuję za rozmowę.

  Z prof. dr hab. Izabellą Bukrabą-Rylską rozmawiał Kacper Leśniewicz
  =================

  Te nasze „elyty” to kukułcze jajo, podrzucone nam przez Zachód.
  Nie realizują interesów polskich, tylko swoich mocodawców.
  To najmici, jurgelitnicy, sprzedawczycy, Judasze.
  Taka jest moja opinia.

  Ładnie to nasi prominenci określili- lokajskość, murzyńskość, robienie laski za frico….

 251. @Blackley

  „Korzystanie z nadarzającej się okazji , mozliwosci, to nic złego , to raczej zjawisko pożądane i właściwe. ”

  Z tym to akurat roznie bywalo.

  Blackley dal sie tu poznac z wypowiedzi na temat okupacji hitlerowskiej, kiedy to (jego zdaniem) „Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”. W ogole, jesli by wierzyc gostkowi o ksywce @Blackley – to bylo super ekstra, cytuje: „na wsi sprawa wyglądała zupełnie inaczej. Starzy ludzie opowiadali że ” za Niemca ” żyło im się znacznie lepiej niż za sanacji. Może to pana brzydzi ale tak było , była cena na płody rolne , Niemcy cenili dobrych gospodarzy”

  Otoz takich madrych, wlasnie _oportunistow_, co to „korzystali z nadarzajacej sie okazji, mozliwosci” – bylo calkiem sporo w Norwegii. Na poczatek rozwiazali tam u siebie, wlasnymi silami, wiadoma Kwestie. Wylapali, zagonili do wagonow, wyslali do Oswiecimia, Niemcy nie musieli palcem kiwnac. A potem wspolpraca z Nosicielami Swiatla pieknie rozkwitla.

  Tyle, ze nic nie trwa wiecznie – nawet Tysiacletnia Rzesza. A jak Tysiacletniej Rezszy zabraklo, to oportunisci, ci, ktory „korzystali z nadarzajacej sie okazji, mozliwosci” – rozstawali sie z tym swiatem okrutnie majtajac nogami. W Norwegii ostre, polnocne wiatry, wiec jak specow od okazji i mozliwosci jednego po drugim wieszano, na porzadnych, konopnych sznurach – to tancowali na wietrze jakby to byly cztery wesela.

  A nie jeden pogrzeb.

 252. @Wiesiek59

  „– Jaki los czeka elity?”

  Ja nie stawialem takiego pytania, pomyliles mnie z kims innym. Ja pytalem, kiedy zatem uroczyste zerwanie stosunkow dyplomatycznych i handlowych ze zla i niedobra Ameryka? Bratni Iran juz dawno zerwal, chyba w 1979-tym. Chyba nawet za solidnie przeczolganych zakladnikow, eks-dyplomatow, skosil sporo kasy. Myslisz, z Trampek tez by polozyl po sobie uszy jak Carter?

  Pytalem takze, kiedy proces pokazowy tych pismakow z Argentyny? Zapowiadales, ze zostana przywiezieni przez komandosow w workach. Czyzby jednak workow zabraklo?

 253. falco wiedeński hip – hop
  https://www.youtube.com/watch?v=bbuKg37HzeY&pbjreload=10
  odszedł 20 lat temu;

 254. @mag

  Jakies wyjatkowo smierdzace frowno przylecialo tutaj z tej waszej polowy boiska:

  „Wolę Rosjanina niż jankesa Żyda co to w Wietnamie ćwiczył celność zrzutu płonącego napalmu na gołe plecy dzieci. Teraz celność przydaje w mordowaniu Palestyńczyków realizujących swoje prawo do ojczyzny.”

  Poniewaz z zamilowaniem kleisz glupa („Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej to cecha systemów i poglądów totalitarnych”) to po raz kolejny podsuwam ci pod oczeta znana od czasow starozytnych zasade: Qui tacet consentire videtur. Milczenie oznacza zgode.

  Ty masz zawsze doskonale wyczucie sytuacji i swietnie wiesz, komu przywalic witrualnym zelaziwem w glowe – a z kim slodko szczebiotac. Nie przeszkadza ci nakrecanie wariackiej, morderczej nienawisci poprzez publikowanie pogromowych bredni w przestrzeni publicznej? No pewnie ze ci nie przeszkadza. Jeszcze by czego.

 255. pitekanropusiu
  A ty jak zwykle nie na temat. Tym razem o kościach, na siłę nawiązując do upadku SM na głowę, co sugerowalam.
  Przecież jako człowiek inteligentny musisz dostrzegać, że SM nie jest tytanem intelektu i jego zaczepki w roli sprzątacza blogu bywają żalosne. Wyraźnie stosujesz wobec niego zasadę kolesiostwa.
  Muszę cie zmartwić, ale moje kości są w porzo. Nie cierpię na osteoperozę.

 256. @mag

  „jako człowiek inteligentny”

  ???
  ?????

  Nader czesto zmieniasz zdanie. I to tak jakby z jednej skrajnosci w druga.

  „Muszę cie zmartwić, ale moje kości są w porzo.”

  Wierze na slowo – ale wypowiadalem sie chyba nie o samych kosciach, tylko o tym, co kiedys, dawno lagodzilo i amortyzowalo mimowolny upadek.

 257. Brak bezpośredniego parasola z Moskwy spowodował, że członkowie tej grupy, którzy po 1968 roku pozostali w kraju przeszli na pozycje liberalno lewicowe, co równało się przejściu do opozycji wobec władzy. Ponieważ starzy działacze byli zbyt skompromitowani, więc na pierwszą linię ognia wypchnęli swoje dzieci. Tym sposobem Michnik został łącznikiem z Maisons-Laffitte prowadzonym przez Jerzego Giedroycia. W ten sposób rasowi komuniści stali się dla państw zachodnich licencjonowaną opozycją w Polsce, która była warta poparcia i finansowania. Dlatego tak wielu prominentnych dziś polityków i przedstawicieli mediów ma kłopoty, jeśli wchodzi się na temat koligacji rodzinnych. Dlatego opozycja w Polsce składała się z dwóch części. Prawdziwej robotniczej opozycji będącej efektem buntu przeciw panującemu w Polsce ustrojowi i drugiej, która wywodziła się z przegranej frakcji komunistów, którzy po prostu znaleźli sobie nowe źródło finansowania. Ponieważ ta druga grupa wywodziła się z dawnych elit komunistycznych, więc dysponowała dobrym wykształceniem i solidnym zapleczem intelektualnym. Nic, więc dziwnego, że z czasem grupa ta zmarginalizowała zupełnie prawdziwych działaczy związkowych pchając się po ich plecach na poczesne stanowiska a ich samych usunięto, jako zagrożenie dla istniejącego układu.
  https://wolnemedia.net/gazeta-wyborcza-drugie-dno/
  ===========

  TeŻ niegłupie……..

 258. rok przed nim tez miałem wypadek, ledwo sie wykaraskałem;
  długo nie byłem w stanie spiewać, paskudna sprawa;

 259. pitekantrop
  Zatruty umyśle
  Dopiero teraz zauważyłam twój odlotowy wpis:
  „Nie przeszkadza ci nakrecanie wariackiej, morderczej nienawisci poprzez publikowanie pogromowych bredni w przestrzeni publicznej? No pewnie ze ci nie przeszkadza. Jeszcze by czego.”
  To ewidentnie jest „lot nad kukułczym gniazdem”.
  Żegnam pana

 260. @mag

  „To ewidentnie jest „lot nad kukułczym gniazdem”.”

  To byl fajny film z Nicholsonem.

  Tam byly dwie role kobiece. Jedna – to pielengniarka. Druga to – no wlasnie.

  @Mag chyba nie widzi siebie w tej drugiej roli?

  wtej pierwszej – no coz: Elektrody bylyby skuteczne. Tyle, ze raczki za krotkie.

 261. no, jak w synagodze berlinskiej tutaj;

 262. pitekantrop
  5 czerwca o godz. 19:39

  Znasz „żelazne prawo oligarchii”?
  Tyle w temacie.
  Ponadczasowe, uniwersalne, wszechogarniające, globalne.

 263. Izrael powstał jak Watykan na durnych papierach. A sadzą się choć ojcowie tych państwowych potworków to dyktatorzy zbrodniarze. Tak sobie myślę,że jaki ojciec takie dzieci stanowi doktrynę państwa.

 264. dobrze, ze nie ma kalamarzy, a i warkocz trudno tu odciać;

 265. @Slowianin Stanislaw

  „Izrael powstał … durnych papierach. sadzą się choć ojcowie tych państwowych potworków ” „Ludzkość upokorzona została ukrzyżowaniem Jezusa przez swoich oraz powstaniem Izraela.

  Gostek,

  rozumiem, ze masz problem. Zreszta nie ty jeden.

  Czy na durnych papierach czy na chmurnych rowerach – ale ten zly i niedobry Izrael jak do tej pory to wszystkim kolejnym specom od „spychania do morza” spuszczal tak totalny i tak gruntowny wp..l ze wrzask i pisk o zbite ..sko do dzisiaj slychac.

  No i masz prze.. przechlapane, powiedzmy. Bo dopoki Izael istnieje – to nikomu sie nie da dokopac za kare, ze „ukrzyżowali Pana Jezusa”. Nie tylko kominy nie zaczna dymic na nowo – ale nawet stodoly nie zaplona wesolutkim plomieniem.

  Radze sie przyzwyczaic. Czas najlepszy lekarz.

 266. pitekantrop
  W Locie nad kukułczym gniazdem” nie przypominam sobie drugiej roli kobiecej poza upiorną siostrą Radched.
  Niedawno po latach obejrzałam „Ptasieka”. Jakoś zawsze kojarzył mi sie z „Lotem… Dwa wybitne filmy z lat 70.

 267. @mag

  „nie przypominam sobie drugiej roli kobiecej poza upiorną siostrą Radched.”

  ?? Zdecydowanie cos z pamiecia. Ale i z wyobraznia oraz z logika.

  Oczywiscie byla druga rola. Candy. Czyli cukiereczek. Przez ten cukiereczek caly ambaras. Bo Billy dostal cukiereczek na cala noc w prezencie od McMurphy’ego (Nicholsona) i to rozgniewalo siostre Radched. No przeciez fabula by sie kupy nie trzymala bez jeszcze jednej postaci kobiecej. Dlatego cukiereczek Candy.

  A co to ten „Ptasiek” – nie mam mojecia.

 268. pitekantrop
  Masz tu w pigułce o filmie „Ptasiek”. Gorąco polecam. Pomyliłam się co do daty jego powstania.
  https://moviesroom.pl/recenzje/powrot-do-przeszlosci/17904-recenzja-filmu-ptasiek-1984/

 269. Wtorek to święto u mnie, święto POLITYKI i GP/tokfm.
  W Gościach Passenta rozebrano na elementy ideę budowy CPK (na mazowieckim Wygwizdowie). Za CPK był jeden gość, dyr. Szpikowski (szef państwowych lotnisk z Chopinem na czele), zatem obie strony sporu dopuszczono do głosu, zatem wszystko wiadomo, brakuje tylko szczegółowych analiz.

  Za CPK przemawiają dwa argumenty: (1) lotnisko przesiadkowe, i (2) przestrzenny rozwój kraju.
  PLL LOT zakupiwszy dreamlinery, a nowe nabytki są w leasingu złapał kurę, co znosi złote jaja. Ruch przesiadkowy, czy tranzytowy na Okęciu wzrósł znacznie, bo jest więcej lotów, większym samolotem (do niemal 300 pasażerów), w lepszym komforcie i przede wszystkim taniej eksploatacyjnie, bo samolot znacznie mniej pali. Obecnie jest 5 połączeń rozkładowych z Płn. Ameryką, obsługujące głównie „pasażerów etnicznych”, z Polski i z naszego najbliższego Wschodu, sporadycznie ze wschodniej Słowacji lub Rumunii; oraz 4 połącznia z Dalekim Wschodem, do Pekinu, Seulu i Tokio, ostatnio dodano Singapur. Wzrost na początek sięga pewnie 200 procent (3-krotnie), ale jaka jest perspektywa. Jeśli przesiadkowe CPK z 45-50 mln miało z tego wyżyć to ten strumień musiałby wzrosnąć co najmniej 5-krotnie z obecnego poziomu. Czy to jest możliwe? Czy to jest opłacalne? Ktoś analizował rynek?

  Osobiście latam dość często na jednym z tych międzykontynentalnych połączeń. Nie zawsze LOTem, tylko wtedy, gdy dopadnę kilkudniową super wyprzedaż, gdyż inne połączenia są tańsze, przez Paryż i Amsterdam, są równie wygodne (o ile się ma paszport Unii), o Kopenhadze, Helsinkach, Frankfurcie nie wspominając. Oczywiście dreamliner plus bezpośrednie połącznie są atutem, ale nie za 20 procent ceny. Z mojej wyrywkowej analizy wynika, że wzrost na kierunku atlantyckim jest ograniczony, może jeszcze 50% dałoby się LOTowi wyciągnąć w ciągu kilku lat. Nie wiem jak z Azją, bo jest ta opcja wzrostu jest mgławicowa. Może do LOTu doszłyby Emiraty i chińska linia jako tranzytowcy do Warszawy. Jest to interes ryzykowny, nie wiadomo skąd wziąć finansowanie i na jakich warunkach.

  Podpięcie CPK pod koncepcje przestrzennego zagospodarowania kraju (KPZK) są jeszcze bardziej mgławicowe: dupolis Warszawa-Łódź, szybkie koleje łączące Baranów ze wszystkimi stolicami województw poniżej 2 godzin przejazdu (z wyjątkiem Szczecina), zagłębie konferencyjno-usługowe, etc. Argumenty dyr. Szpikowskiego typu – jak ja jadę do domu do Łomianek, itp.

  Podobno jest to interes prezesa, bo jak był w Białymstoku na spotkaniu z PiSowską bazą wyborczą, to zapytano go o lotnisku w Białymstoku, na co prezes rzucił, że lotnisko Rzeczpospolita będzie miała centralne i Białystok będzie miał super połączenie z całym światem. I ktoś to złapał, jeden drugi, na zasadzie prezes mówi: ja wam rzucam, a wy to łapcie. Takie anegdoty opowiadano na koniec, a największem o tym, że poważne zmiany się dzieją w polityce polskiej, gdy prezesowi wdało się zakażenie i operację kolana trzeba było odłożyć.

  p.s. O zwolnieniu szefowej związaku w PLL LOT nie mówiono.

 270. pitekantrop
  5 czerwca o godz. 18:58

  Czekam niecierpliwie na proces. Mam wszystkie screeny w ktorych oskarza pan mnie i moja rodzinę o rabowanie mienia po Zydach w Otwocku .

  Zmienianie tożsamości…..czym jest wg pana taki ruch ? Pewnie wstyd się panu zrobiło jak przeczytał pan swoje wpisy . Albo Redaktor Gospodarz zablokował pana. Nieważne . Taki czy inny nick kompromituje się pan kazdego dnia . Klaniam się

 271. pitekantrop,

  ”Otoz takich madrych, wlasnie _oportunistow_, co to „korzystali z nadarzajacej sie okazji, mozliwosci” – bylo calkiem sporo w Norwegii. Na poczatek rozwiazali tam u siebie, wlasnymi silami, wiadoma Kwestie. Wylapali, zagonili do wagonow, wyslali do Oswiecimia, Niemcy nie musieli palcem kiwnac. A potem wspolpraca z Nosicielami Swiatla pieknie rozkwitla”

  Nie odróznia pan okazji biznesowej od współudziale w hurtowym mordowaniu ludzi ? Zachowanie niektórych Norwegów to nie moja wina , proszę składać reklamacje w tym pięknym kraju .

  Okazja biznesowa to np kupić towar gdzie jest go duzo i tanio zawiezc gdzie go nie ma i tam sprzedac drogo . Zaproponować ludziom coś czego potrzebują i zapłacą za to .
  Skoro sądzi pan że łapanie ludzi i wydawanie ich na smierć – nie koniecznie Zydów – to ” okazja biznesowa ” czy też korzystanie z nadarzajacej si,e okazji to musi pan udać się do specjalisty . Moze ktos panu wyjaśni niestosowność panskich porównań . JKlaniam sie

 272. pitekantrop
  5 czerwca o godz. 19:06

  Zgadza sie, milionerze-kolekcjonerze-prezesie-dyrektorze naczelny preznie dzialajacej korporacji. Tyle, ze „robota” „robocie” nierowna. Kardiochirurg, stomatolog-specjalista od implantow, informatyk, ktory tworzy aktywne witryny internetowe, wspoldzialajace z baza danych i z programem „back-end” w jakims C# – przebiaja sie, lepiej czy gorzej, moze na chleb z dzemem zarobia. Pilot linii komunikacyjnych, biegla ksiegowa-rewidentka – moze nawet rozpedza sie na parowki z chrzanem.”

  Nigdy nie pisałem o jakiejś korporacji szan panie . To porządna , prężna firma remontowa. Kardiochirurgię , stomatologię, informatykę wymyslił pan sam .
  Nie narzekam . Ale nic nie poradzę na to że nie ogarnia pan , że nie trzeba być księgową żeby przyzwoicie zarabiać .
  Jak każdy wychowanek prl sądzi pan że warto się schylać tylko po miliony. Niech pan dalej tak uważa , ja się schylę po swoje. Nie wszyscy grają w Lidze Mistrzow , zarobki w Ekstraklasie też są niezłe. Klaniam sie

 273. teo
  5 czerwca o godz. 22:50

  Nie chodzi o jakiś ” biznesplan ” . Chodzi o to by spora grupa wygłodniałych pisowców wiele lat pracował przy budowie . A nastepnie na tym lotnisku . O rentowność nie warto, nie WOLNO pytać . Zagadka – jakie imię bedzie nosił ten ” airport ” ?

 274. @Blackley

  „Nie odróznia pan okazji biznesowej od współudziale w hurtowym mordowaniu ludzi ”

  Jak na razie, @Blackley, to ty sie tutaj rozpisywales o tym, jak (twoim zdaniem) bylo super, oki i cacy pod okupacja hitlerowska. Opowiadasz, jaki to (twoim zdaniem) zajefajny dobrobyt panowal w okupowanej Polsce podczas okupacji hitlerowskiej i jak to (twoim zdaniem) Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  ” Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”

  No i wychwalasz „okazje biznesowe” jakie (twoim zdaniem) rozkwitly na polskiej wsi, dzieki temu, ze (cytuje) „Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  „a wsi sprawa wyglądała zupełnie inaczej. Starzy ludzie opowiadali że ” za Niemca ” żyło im się znacznie lepiej niż za sanacji. Może to pana brzydzi ale tak było , była cena na płody rolne , Niemcy cenili dobrych gospodarzy. Był kontygent ale nie było to jakos ponad wytrzymałość . Tak mówili ludzie którzy to wszystko przezyli . Powiem więcej , kto nie miał kontaktów z ruchem oporu nie narazał się Niemcom ,tego Niemcy nie ruszali.”

  Nie tylko w okupowanej Polsce byli ludzie, ktorym sie niemieckie, hitlerowskie porzadki ogromnie podobaly. Wiecej takich madrych bylo w okupowanej Norwegii.

  Przypomnijmy zatem, ze takich madrych, wlasnie _oportunistow_, co to „korzystali z nadarzajacej sie okazji, mozliwosci” – bylo calkiem sporo w Norwegii. Na poczatek rozwiazali tam u siebie, wlasnymi silami, wiadoma Kwestie. Wylapali, zagonili do wagonow, wyslali do Oswiecimia, Niemcy nie musieli palcem kiwnac. A potem wspolpraca z Nosicielami Swiatla pieknie rozkwitla.

  Tyle, ze nic nie trwa wiecznie – nawet Tysiacletnia Rzesza. A jak Tysiacletniej Rezszy zabraklo, to oportunisci, ci, ktory „korzystali z nadarzajacej sie okazji, mozliwosci” – rozstawali sie z tym swiatem okrutnie majtajac nogami. W Norwegii ostre, polnocne wiatry, wiec jak specow od okazji i mozliwosci jednego po drugim wieszano, na porzadnych, konopnych sznurach – to tancowali na wietrze jakby to byly cztery wesela.

  A nie jeden pogrzeb.

 275. pitekantrop

  ”Rzeczywiscie jak plonely piece w Oswiecimiu czy tez ruszty w Treblince to pewnie generowaly troche swiatla. Jednym niemieckie, hitlerowskie porzadki sie podobaly, innym jakby nieco mniej.”

  Na ruszty i piece o których pan mowi proszę składać reklamacje w Niemczech . Ja nie jestem ich wlaściwym adresatem – to tak jak z restytucją mienia pozostawionego przez Zydow – obywateli polskich bo przecież Piłsudski dał im paszporty . Więc o ile o to mienie Zydów upominają się spadkobiercy będący obywatelami USA to adresatem ządań jest rząd USA. Słyszał pan zapewne ? Oczywiście wszystkim innym spadkobiercom mienia Zydów – Polaków – bo przecież Piłsudski wydał im paszporty – o ile są obywatelami innych krajów niż USA i potrafia udowodnić roszczenia , odszkodowania się należą . Bo prawo własności to rzecz swięta i niewazne ile lat minęło. Wiem że marksiści za prl uważali inaczej ale jednak chyba nie wszyscy bo z USA uklad ktoś podpisał . Kłaniam się

  ps. Proszę pana , uswiadamiam pana że za okupacji nie było radia , tv i internetu . Informacje o obozach zagłady dotarły do ludności wiejskiej o której wspominałem już po wojnie . Ludzie wiejscy nie bardzo się losem Zydów przejmowali , to fakt . Ważniejsza była cena zyta i żywca. No ale to nie moja wina . Kłaniam sie

 276. pitekantrop
  5 czerwca o godz. 23:22

  Powtarza się pan . Na postawę niektórych obywateli Norwegii kilkadziesiąt lat temu proszę składać reklamację w ambasadzie tego pięknego kraju . Nie mnie .

  Skoro nie odrożnia pan okazji biznesowej od udziału w hurtowym zabijaniu ludzi to nic na to nie poradzę .

  Nie moja wina że niektórzy obywatele niektórych krajów Europy uczestniczyli w mordowaniu Zydów. To był plan pewnego Austriaka . Czy w ambasadzie Austrii złozył pan protest ? Całkiem sporo Anglików razem z ich jednym niedoszłym królem sympatyzowało z hitlerowskimi pomysłami w tzw ” kwestii zydowskiej ” . Nie łapali Zydów bo nie mieli takich mozliwości , nie byli pod okupacją niemiecką . Czy składał pan protest w Londynie ? Chociaż Anglikom chyba nalezy odpuścić , w końcu to oni wymyslili panską nową ojczyzne w tym miejscu w którym jest , prawda ?

 277. @Blackley

  „Mam wszystkie screeny w ktorych oskarza pan mnie i moja rodzinę o rabowanie mienia po Zydach w Otwocku .”

  Twierdzisz, ze ja ciebie i twoja rodzine o cokolwiek „oskarzam”, @blackley? I ze masz „screeny”? Nie wiem co to te „screeny” – wiem ze ja ciebie o nic nie oskarzalem. Zaproponowalem, abys sie pochwalil, w jaki sposob twoja rodzina weszla w posiadanie nieruchomosci w Otwocku, nie wysuwajac jednak na ten temat zadnych „oskarzen” ani twierdzen.

  No i do totalnego wsciku doprowadzily ciebie cytaty w waszego „Biuletynu Informacyjnego”, wydawanego przez wasza Armie Krajowa. Bardzo mozliwe, ze w ramach „procesu” sprobujesz mnie oskarzyc o cytaty z „Biuletynu Informacyjnego”; ktore ponownie zamieszczam ponizej:

  „Niemcy mordowali Żydów. A Polacy? Rabowali wszystko, co po nich zostało .. ”W imię najszczytniejszych haseł Boskich i ludzkich zaklinamy was rodacy, byście nie poniżali się do roli szakali” – apelowała 18 września 1942 roku redakcja „Biuletynu Informacyjnego”, czyli organu prasowego Armii Krajowej. Niewielu jej posłuchało. Mieszkańcy miast i wiosek w najlepsze korzystali z nadarzającej się okazji. Po trupach rabowali wszystko, co tylko zostało po wywiezionych z gett i wymordowanych Żydach.

  AK-owski „Biuletyn Informacyjny” opisywał sytuację w Otwocku, Rembertowie i Miedzeszynie w lecie 1942 roku:

  „W pamiętnym dniu likwidacji getta w Otwocku w parę godzin po tym barbarzyńskim fakcie, [ludność] w nocy zaraz zjechała furmankami i rozpoczęła grabież pozostałego mienia żydowskiego. Wywożono wszystko, co pod rękę popadło, wyłamywano drzwi i okna, półki, deski z podłóg, nie mówiąc o meblach, ubraniach i bieliźnie, które pierwsze padły ofiarą rabunku.”

  Tyle wasza „Interia” Mozna jeszcze zacytowc GW:

  „Przed wojną Żydzi stanowili 60-70 proc. ludności Otwocka, który w 1939 r. zamieszkiwało 19 tys. osób. Żydowski Otwock dzielił się na dwie odrębne części. Na wschód od linii kolejowej znajdowała się dzielnica willowo-uzdrowiskowa, gdzie zamożni zasymilowani Żydzi prowadzili sanatoria i pensjonaty. ”

  Zanosi sie na to, ze bedziesz musial, @Blackley udowonic mi kolejna zbrodnie: Cytaty expressis verbis z „Biuletynu Informacyjnego” tudziez z portali „Interia” oraz „GW”.

  Wracajac do TWOICH WYPOWIEDZI – ty raz po raz OSKARZASZ MNIE BEZPOSREDNIO, WPROST o

  – przestepstwa pospolite (kradzieze, oszustwa), przy czy z upodobaniem stosujesz znieslawiajace okreslenia
  – zbrodnie najciezszego rodzaju – stosowanie tortur („wyrywanie paznikci”, „lanie gumowa pala”, „wbijanie olowka do ucha”)

  Ja ciebie, @Blackley o nic nie „oskarzalem”. Ty mnie – OSRKARZASZ NON-STOP O WSZELKIE MOZLIWE ZBRODNIE.

  A calkiem przy okazji niejako – wychwalasz czasy III-ciej Rzeszy i okupacji hitlerowskiej, kiedy to „Niemcy” (twoim zdaniem) przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła. I kiedy to (twoim zdaniem) „ludzie opowiadali że ” za Niemca ” żyło im się znacznie lepiej niż za sanacji. ”

  Oby tak dalej, @Blackley. Im wieciej mrozacych krew w zylach zbrodni mi bedziesz zarzucal – tym zrobi sie ciekawiej. Masz przeciez chyba niezbite dowody? Bedziesz w stanie wykazac sie tymi dowodami?

  Ja ai ciebie ani twojej rodziny o nic nie „oskarzalem”, jak wynika w dosc prosty sposob z opublikowanych komentarzy. Dostales natomiast totalnego wsciku jak ci pod oczeta podsunieto publikacje „Biuletynu Informacyjnego” i paru wspolczesnych POLSKICH witryn na temat sposobu, w jaki nieruchomosci w Otwocku ehm.. zmienily wlasciciela.

 278. @blackley

  „Nie moja wina że niektórzy obywatele niektórych krajów Europy uczestniczyli w mordowaniu Zydów”

  @Blackley, ty jestes ogarniety jakas monomania. Czy mowa o Norwegii czy o lodach czy o samochodach – ty ciagle o „mordowaniu Zydow”.

  A ja mowie o tym, ze TY, @Blackkey, TY PERSONALNIE, TERAZ , sie tutaj rozpisywales o tym, jak (twoim zdaniem) bylo super, oki i cacy pod okupacja hitlerowska. Opowiadasz, jaki to (twoim zdaniem) zajefajny dobrobyt panowal w okupowanej Polsce podczas okupacji hitlerowskiej i jak to (twoim zdaniem) Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  ” Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”

  No i wychwalasz „okazje biznesowe” jakie (twoim zdaniem) rozkwitly na polskiej wsi, dzieki temu, ze (cytuje) „Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”.

  No i dlatego nalezy TWOJE CENNE WYPOWIEDZI skomentowac, zwlaszcza te o chwytaniu okazji.

  Nie tylko w okupowanej Polsce byli ludzie, ktorym sie niemieckie, hitlerowskie porzadki ogromnie podobaly. Wiecej takich madrych bylo w okupowanej Norwegii.

  Przypomnijmy zatem, ze takich madrych, wlasnie _oportunistow_, co to „korzystali z nadarzajacej sie okazji, mozliwosci” – bylo calkiem sporo w Norwegii. Byla okazja – to robili biznes. Bogacili sie ze az furczalo.

  Tyle, ze nic nie trwa wiecznie – nawet Tysiacletnia Rzesza. A jak Tysiacletniej Rezszy zabraklo, to oportunisci, ci, ktory „korzystali z nadarzajacej sie okazji, mozliwosci” – rozstawali sie z tym swiatem okrutnie majtajac nogami. W Norwegii ostre, polnocne wiatry, wiec jak specow od okazji i mozliwosci jednego po drugim wieszano, na porzadnych, konopnych sznurach – to tancowali na wietrze jakby to byly cztery wesela.

  A nie jeden pogrzeb.

 279. @Blackley

  „Na ruszty i piece o których pan mowi proszę składać reklamacje w Niemczech . Ja nie jestem ich wlaściwym adresatem”

  Ty jestes wlasciwym adresatem komentarza do TWOICH SLOW O TYM, jak TWOIM ZDANIEM sytuacja wygladala w okupowanej Polsce podczas okupacji hitlerowskiej. Ty wychwalasz Niemcow, iz

  Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  ” Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”

  No i wychwalasz „okazje biznesowe” jakie (twoim zdaniem) rozkwitly na polskiej wsi, dzieki temu, ze (cytuje) „Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  „a wsi sprawa wyglądała zupełnie inaczej. Starzy ludzie opowiadali że ” za Niemca ” żyło im się znacznie lepiej niż za sanacji. Może to pana brzydzi ale tak było , była cena na płody rolne , Niemcy cenili dobrych gospodarzy. Był kontygent ale nie było to jakos ponad wytrzymałość . Tak mówili ludzie którzy to wszystko przezyli . Powiem więcej , kto nie miał kontaktów z ruchem oporu nie narazał się Niemcom ,tego Niemcy nie ruszali.”

  Poniewaz ty publikujesz te opinie o tym, jak to Niemcy (twoim zdaniem) przyniesli do Polski „troche swiatla”, to tobie, @Blackley sie odpowiada, ze jak plonely piece w Oswiecimiu czy tez ruszty w Treblince to pewnie generowaly troche swiatla. Jednym niemieckie, hitlerowskie porzadki sie podobaly, innym jakby nieco mniej.

  Tu sie dalej rozpisujesz, jak dobrze (twoim zdaniem) bylo „za Niemca” i ze lepiej niz „za sanacji”:

  „Dodam że na wsi sprawa wyglądała zupełnie inaczej. Starzy ludzie opowiadali że ” za Niemca ” żyło im się znacznie lepiej niż za sanacji. Może to pana brzydzi ale tak było , była cena na płody rolne , Niemcy cenili dobrych gospodarzy. Był kontygent ale nie było to jakos ponad wytrzymałość . Tak mówili ludzie którzy to wszystko przezyli . Powiem więcej , kto nie miał kontaktów z ruchem oporu nie narazał się Niemcom ,tego Niemcy nie ruszali.”

  Twoje sympatie sa zupelnie jednoznaczne. Sam sie precyzyjnie okreslasz, milionerze-kolekcjonerze. No i masz problem, bo te obiekty, ktore rzucaly „swiatlo” to juz dosc dawno zawiesily dzialanosc.

 280. @Blackley

  „To porządna , prężna firma remontowa. ”

  … ktorej Dyrektor Naczelny vel Prezes Rady Nadzorczej, jak sie trafia szczegolnie wazne i odpowiedzialne zadanie do wykonania, to porzuca zaciszny gabinet, biurko, starke i sekretarke – bo prawdziwie istotnych zadan nie mozna po prostu zlecic personelowi. Sa sytuacje, kiedy Prezes-Dyrektor musi ujac sprawy we wlasne rece. Drobiazgi – wymiana instalacji elektrycznej, zalozenie instalacji gazowej, modyfikacje konstrukcji remontowanego obieku – mozna oczywiscie zlecic personelowi, w koncu elektryk z uprawnieniami tylko „robol”, pdobnie jak spawacz w odbiciu lustrzanym, ktory przyspawa na miejsce nowe kaloryfery.

  Sa jednak zadania naprawde odpowiedzialne. Wtedy Prezes/Dyrektow ujmuje sprawy we wlasne rece: „Wynosilismyz graty z mieszkania do remontu”. Wypada miec nadzieje, ze wytworny garnitur sie nie upackal.

 281. @Blackley

  „Jak każdy wychowanek prl sądzi pan że warto się schylać tylko po miliony. ”

  Guzik ci wiadomo, @Blackley co ja „sadze” a czego ja nie „sadze. Smierdzaca insynuacja, oskarzenia o zbrodnie, oskarzenia o tortury – to jedyne twoje udokumentowane umiejetnosci. „Wychowankiem PRL” to akurat jestes ty – a nie ja. To ty tutaj robisz klake komunistycznemu minisrowi, ktory dostal milion zeta za to, ze „wynalazl” detergent do prania. Proszek „Ixi”. I chyba nawet nie klamiesz swiadomie, tylko masz tak beznadziejnie nikly zasob wiadomosci, ze serio, z nadeta powaga publikujesz durne androny o ty, ze rodzina tego komunistycznego dygnitarza po dzis dzien dostaje tantiemy tytulem rzekomych „patentow”.

 282. @Blackley

  „o ile są obywatelami innych krajów niż USA i potrafia udowodnić roszczenia , odszkodowania się należą . Bo pra”

  /ciach/

  Przypomina sie sytuacja z konca lat 80-tych. Wtedy tez nic sie nikomu nie nazelazlo, Jeszcze by czego. Panowalo powszechne przekonamie, ze „pejsate moski” sobie za duzo pozwalaja. I ze czas z nimi „zrobic porzadek”.

  Tyle tylko, ze wowczas nawet w sklepach za zoltymi firankami zabraklo towaru. I jakos sie okazalo, ze nawet bratni Zwiazek Radziecki nie zamierza ratowac w biedzie. I przyszla koza do woza: Powypedzane dwadziescia lat wczesniej „pejsate moski” zaczely dostawac … polskie emerytury. No bo bez uregulowania praw nabytych wstretni Amerykanie jakos nie mieli zamiaru nawet sankcji zlikwidowac, nei mowiac juz o umorzeniu dlugow.

  Cala masa emigrantow marcowych zaczela wtedy otrzymywac emerytury, lacznie ze wszystkim, co sie nalezalo wstecz. Do dzis pamietam jak sie z tego powodu wsciekano.

 283. pitekantrop
  6 czerwca o godz. 0:01

  Nudny pan jest. Przeciez nie powiem ludziom ” musicie zapieprzać bo ja wam płacę ” . Mowię ” chodzmy i zróbmy ” . Oni pracuja a ja się przyglądam .To proste. Oni pracuja a ja trzymam portfel . Da się zrobić nawet w starszym wieku 😉

 284. pitekantrop
  5 czerwca o godz. 23:45

  @Blackley

  „Mam wszystkie screeny w ktorych oskarza pan mnie i moja rodzinę o rabowanie mienia po Zydach w Otwocku .”

  Twierdzisz, ze ja ciebie i twoja rodzine o cokolwiek „oskarzam”, @blackley? I ze masz „screeny”? Nie wiem co to te „screeny” – wiem ze ja ciebie o nic nie oskarzalem. Zaproponowalem, abys sie pochwalil, w jaki sposob twoja rodzina weszla w posiadanie nieruchomosci w Otwocku, nie wysuwajac jednak na ten temat zadnych „oskarzen” ani twierdzen. ”

  screen – kopia tekstu z ekranu komputera . Przydaje się .

 285. pitekantrop
  6 czerwca o godz. 0:07

  Wilczek to był gość . Jego ustawa przeszla do historii . Tyle że zdaje się nie nalezał do tej samej koterii w pzpr co pan . 😉

 286. @Blackley

  „ps. Proszę pana , uswiadamiam pana że za okupacji nie było radia , tv i internetu . Informacje o obozach zagłady dotarły do ludności wiejskiej o której wspominałem”

  /brednie ciach/

  „Miejscowi, spółka gromadzkiej „elity”, którą dziś nazwalibyśmy mafią, rekrutowali się z ówczesnej, wiejskiej klasy średniej. Reprezentowali władzę administracyjną i dysponowali siłą fizyczną, w tym nielegalną bronią. Ich funkcje wzajemnie się uzupełniały. Mieli szerokie pole dla korupcji (m.in. ustalanie wysokości kontyngentów dla poszczególnych gospodarstw oraz sporządzanie list na wywózkę do przymusowej pracy w Niemczech) i niepohamowaną ochotę na pohulanie.

  Najaktywniejszy, najbardziej zdemoralizowany i okrutny był szef miejscowej, kilkunastoosobowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Brał on także udział w pogromie dziesięciu rodzin żydowskich w sąsiedniej wsi Jagiełła.
  Biedacy, nawet gdyby chcieli, nie mieli dostępu do mafijnej spółki,… Niestety, ideowe skrzydło Armii Krajowej reprezentowane przez miejscowych studentów nie przyjęło na siebie roli obrońcy żydowskich sąsiadów.

  W maju 1942 roku, w domu Trinczerów, mroczne emocje okrutnych wieśniaków, zainspirowanych nazistowskim programem zagłady narodu żydowskiego oraz klimatem religijnego antysemityzmu i społecznego przyzwolenia na poniżanie Żydów, sięgnęły zenitu. Za dnia przepędzali nieszczęśników do izby i pilnowali ich pod bronią, bo tłumiąca dźwięki i pozbawiona okien komora potrzebna była do gwałtów i tortur. Złamano uwięzionym ich poczucie godności i pohańbiono człowieczeństwo: kobiety przeprowadzano z izby do komory, uspokajając ich mężów, że tylko na przesłuchanie, podczas gdy w rzeczywistości gwałcono je pojedynczo i zbiorowo, mężczyzn torturowano w celu wskazania, gdzie ukryli części garderoby i pieniądze. Kuchnia między tymi pomieszczeniami służyła za dyżurkę, gdzie miejscowi się zbierali, naradzali, pili wódkę. Kilku bossów mafijnej spółki decydowało o torturach i gwałtach – kto, kiedy i kogo – oraz o tym kiedy te rodziny wydać hitlerowcom na śmierć, aby nie stały się w przyszłości świadkami oskarżenia.
  Na razie miejscowym najbardziej zależało na milczeniu ofiar w obawie, aby jakieś kobiety, szczególnie ich żony, nie usłyszały płaczu i krzyków. Ciekawskich i litościwych informowano, że taki jest rozkaz gestapo. Uwięzienie rodziców razem z dziećmi gwarantowało milczenie ofiar. Gwałcone kobiety nie chciały krzyczeć, aby nie straszyć przede wszystkim własnych dzieci, a mężczyźni krzyczeć nie mogli, bo podczas tortur robiono im mostek na stołku, kneblowano usta i wlewano wodę do nosa. Oprawców z obu części Gniewczyny – Łańcuckiej i Trynieckiej – mogło być do dziesięciu.

  Dobrzy ludzie we wsi nie byli zorganizowani, nie inwestowali energii w sprawy
  W domu Trinczerów, który teraz stał się więzieniem, najczęściej gwałcone były dwie młode i ładne kobiety: Szangla, żona właściciela domu Lejby, matka trójki małych dzieci, oraz córka Lejzora z Trynieckiej, żona mieszkańca Jarosławia – też Szangla, matka dwojga małych dzieci. Właśnie tej drugiej Szangli udało się wyrwać z rąk miejscowych w chwili przeprowadzania jej do komory na seans gwałtu.”

  http://www.miesiecznik.znak.com.pl/9907/zaglada-domu-trinczerow

  https://www.youtube.com/watch?v=QQmwSxZV4sM

  Tak wygladala rzeczywistosc. To jedna z licznych relacji opisujacych, jak polscy sasiedzi traktowali swoich wspolobywateli-Zydow, kiedy sie okazja nadarzyla.

 287. pitekantrop
  6 czerwca o godz. 0:15

  @Blackley

  „o ile są obywatelami innych krajów niż USA i potrafia udowodnić roszczenia , odszkodowania się należą . Bo pra”

  /ciach/

  Przypomina sie sytuacja z konca lat 80-tych. Wtedy tez nic sie nikomu nie nazelazlo, Jeszcze by czego. Panowalo powszechne przekonamie, ze „pejsate moski” sobie za duzo pozwalaja. I ze czas z nimi „zrobic porzadek”

  Nie mam pojęcia o czym pan pisze. Nigdy nie napisałem o Zydach inaczej niz Zyd. Te ” pejsate moski ” to jakis prl-owski , komunistyczny epitet . Pan się lepiej zna na tamtych czasach . Zdaje się pańscy dawni koledzy jak juz się w pzpr pozaliście tak zaczęli was, Zydów obrzucać obelgami . To zdaje się jedna z nich ? Ale nie ja jestem odpowiedzialny za to jak panscy dawni koledzy pana nazywaja . Musicie panowie wyjasnić to między sobą , w końcu znacie się dawno 😉

 288. pitekantrop

  Tu sie dalej rozpisujesz, jak dobrze (twoim zdaniem) bylo „za Niemca” i ze lepiej niz „za sanacji”

  Bo było. Niemcom chłop był potrzebny , Zydzi nie . Tak to sobie wymyslili .
  W latach 80 tych wyrzuciłem na złom żniwiarkę – taki sprzet co ciągneły go dwa konie i zastepował kosę – ktorą kupili moi wujowie niemieckiej firmie w czasie wojny, do tego na raty. Przyszła pociągiem , a jakże . Wiele lat działała. Takie były realia . Chłop był potrzebny Niemcom , panscy przodkowie byli obiektem polowania. Pretensje z tego powodu proszę zglaszać w wiadomej ambasadzie.Taka była prawda ale to nie moja wina. Klaniam się

 289. @Blackley

  „Tyle że zdaje się nie nalezał do tej samej koterii w pzpr co pan . ”

  Najzdrowiej dla ciebie, zebys byl w stanie wykazac, ze ja nalezalem do „PZPR”.

  Najzdrowiej dla ciebie, zebys byl w stanie wykazac, ze ja w ogole _moglem_ nalezec do PZPR, chocby ze wzgledu na wiek.

  Pewnie jestes w stanie to wykazac? No i posiadasz dowody na te przerazajace zbrodnie, o ktore mnie publicznie oskarzyles?

  Bo jesli ty zmaierzasz przycyndolic sie do mnie – to masz jakby pecha: Wberw temu, co twierdzisz (nota bene kolejny zarzut, tym razem o pomowienie) – ja jako zywo nie oskarzalem ciebie ani twojej rodziny o nic w ogole. Wsciku to dostales, jak ci po oczy podsunieto dotyczace nieruchomosci w Otwocku materialy z „Biuletynu Informacyjnego”, z „Interii” i z „GW”.

  Czy zas ten komunistyczny, peerelowski minister to byl „gosc” czy nie „gosc” – to kwestia opinii. Sprawdzalnym faktem jest za to, czy to rzeczywiscie on „wynalazl” proszek do prania i czy jego „rodzina” za to „do dzis” „pobiera” tanitemy tutulem – hihi – „patentow”.

 290. @Blackley

  „Bo było. Niemcom chłop był potrzebny , Zydzi nie . Tak to sobie wymyslili .”

  Fajnie, @Blackley ze nadal wychwalasz okupacyjne, hitlerowskie porzadki. Fajnie, ze szczerze i otwarcie twierdzisz, ze (twoim zdaniem) Polakom lepiej zylo sie „za Niemca” niz „za sanacji”. Przynajmniej sam z wlasnej woli okreslasz swoj siatopoglad i swoje sympatie.

 291. @Blackley

  „Najzdrowiej dla ciebie, zebys byl w stanie wykazac, ze ja nalezalem do „PZPR”.

  Najzdrowiej dla ciebie, zebys byl w stanie wykazac, ze ja w ogole _moglem_ nalezec do PZPR, chocby ze wzgledu na wiek.

  Pewnie jestes w stanie to wykazac?

 292. @Blackley

  „screen – kopia tekstu z ekranu komputera . Przydaje się .”

  Nie bardzo „przydaje sie”, bo zebys sie skichal, to nie bedzisz w stanie przypisac mi tego, czego nie napisalem. Ja ciebie o nic nie oskarzalem. Zaproponowalem, abys sie pochwalil, w jaki sposob twoja rodzina weszla w posiadanie nieruchomosci w Otwocku, nie wysuwajac jednak na ten temat zadnych „oskarzen” ani twierdzen.

 293. @Blackley

  „le nie ja jestem odpowiedzialny za to jak panscy dawni koledzy pana nazywaja . ”

  Pewien jestes, @Blackley, ze „moi dawni koledzy”? Pewien jestes, ze uda ci sie mnie pomowic o przynaleznosc do tej waszej kompartii? No coz – skoro jestes pweien to przynajmniej pewnosci siebie mozna ci pogratulowac.

  Znaczy do czasu.

 294. teo

  „O zwolnieniu szefowej związaku w PLL LOT nie mówiono.”

  Moim zdaniem nie było powodu by zamęczać słuchczy TOK FM tym incydentem biorąc pod uwagę, że jest on polską normą – od wielu lat ugruntowaną w relacjach biznesu i związków zwodowych.

  Zresztą sama zwolniona dyscyplinarnie syndykalistka tak to ujęła: ” My mamy taką tradycję, tu każda przewodnicząca jest zwalniana. Na każdego przychodzi koniec. Ja wytrzymałam na tym stanowisku trzy lata”. Po czym dodała, że sąd przywróci ją do pracy za jakieś trzy, cztery lata.*

  W tym przypadku może co najwyżej zaskakiwać to, że prezes spółki skarbu państwa „Lot” obok zastosowania dyscyplinarki skierował do prokuratury pismo zarzucajace syndykalistce „terroryzm”. Ale to też można zrozumieć, bo prezes nie ukrywa, że jest zadeklarowanym taczerystą – by nie użyć terminu, który tak cię ostatnio irytuje. A dla taczerysty, szczególnie chowu krajowego, przecież związki zawodowe i terroryzm to jedno.

  Kilka tygodni temu rozbawiła mnie informacja o tym, że jedna z central związkowych zorganizowała konferencję o masowym zwalnianiu dyscyplinarnym chronionych prawem związkowców. Na konferencję zaproszono ministra sprawiedliwości Ziobrę, który musiał wysłuchiwać opowieści o problemach wypieprzanych z wilczym biletem (dyscyplinarka) ludzi. Minister oczywiście zapewniał, że dołoży starań by tę praktykę jakos powstrzymać. Po czym następnego dnia portale media poinformowały o zwolnieniu dyscyplinarnym trzech szefowych związków w szpitalach powiatowych i wojewódzkim – w tym dwóch dodatkowo w okresie ochrony przedemerytalnej.

  * Jak zwracją uwagę związkowcy na początku lat 90, gdy upowszechniała się praktyka dyscyplinarnego zwalniania za związki, sądy pracy przywracały do pracy wywalanych oraz orzekały o odszkodowaniach dla nich w okresie dwóch, trzech miesięcy czyli w terminie ustawowego wypowiedzenia. Miały więc na uwadze interes pracownika co pewnie wynikało z żywej pamięci o stanie wojennym i represjach dla związkowców. W następnychciągu dwudziestu kilku lat praktykę orzeczniczą sądy dostosowały do potrzeb biznesu i jak pisałem owo przywracanie bezprawnie zwolnionych trwa trzy, cztery lata co praktycznie uniemożliwia działalność związkową.
  Statystyka ta przeczy lansowanej ostatnio tezie o rozbieżności między orzekaniem sądów a interesem państwa – czyli de facto biznesu.

 295. teo

  Korekta

  Przedostanie zdanie komentarza powinno zaczynać się:

  „W ciągu następnych dwudziestu kilku lat praktykę orzeczniczą sądy dostosowały ….”

 296. Bleksley, czy jakos tak,idioto,ty sie po kazdym wpisie nie klaniaj
  bo sie w koncu przewrucisz.

  https://www.youtube.com/watch?v=Lg0N3xhOzc8

 297. @Blackley

  „. Przeciez nie powiem ludziom ” musicie zapieprzać bo ja wam płacę ” . Mowię ” chodzmy i zróbmy ” . . Przeciez nie powiem ludziom ” musicie zapieprzać bo ja wam płacę ” . Mowię ” chodzmy i zróbmy ” . Oni pracuja a ja się przyglądam

  Kolejne wersje opowiesci @Blackley’a zmieniaja sie jak w kalejdoskopie. Dopiero co bylo „Wynosilismy graty z mieszkania do remontu” a teraz – tadam „Oni pracuja a ja się przyglądam”. Wiadomo, panskie oko konia tuczy.

  Najdziwniejsze jednak, ze w kazdej firmie i w kazdej instytucji na swiecie szef wydaje polecenia, a podwladni je wypelniaja. Nie zawsz zreszta szef – inzynier czy programista na ogol ma sie sluchac kierownika projektu, lekarz – ordynatora, kierowca TIR-a – dyspozytora ruchu. Tylko w firmie remontowo-samochodowej @Blackley’a jest calkiem inaczej. Dyrektor/Prezes nie wydaje polecen ani posrednio, btygadziscie, ani bezposrednio – personelowi. To jedyna na swiecie firma, ktorej Wlasciciel/Prezes/Dyrektor nie wydaje polecen – tylko mowi „” chodzmy i zróbmy ” . A potem oni pracuja a Dyrektor/Prezes się przygląda. Tki dziw nad dziwy.

  Dyrektor najpierw jezdzil super-Jaguarem „z gaznikiem”, potem, jak mu podsunieto pod oczy fakt, ze gazniki znikly z aut jakies czterdziesci lat temu – to sie nagle okazalo, ze jezdzi „dziesiecioletnim Saabem”. Jedyny taki Milioner/Kolekcjoner/Prezes/Dyrektor na swiecie ze woli jezdzic „dziesiecioletnim Saabem” niz nozoczesnym autem. Jednym slowem – bzdura goni brednie i brednia pogania.

 298. Bar (0:52)
  Fascynujące są twe opowieści o „ostatnim bastionie neoliberalizmu”, kolejnym, tym razem w Polsce.
  Niemniej interesuje mnie, jak w kalkulacjach zarabiania na przewozach międzykontynentalnych ujmuje się płace personelu latającego. A sytuacja strajkowa była na początku maja dość ostra, notabene miałem bilet LOTu na 4., słyszałem też o tzw. awariach w Toronto i w Chicago, kiedy dreamlinery nie odleciały, itd itp.

  Lotnisko jedno, przewoźnik stoi tuż obok, oba organizmy państwowe, jak lotnisko obniży opłaty za operacje lotnicze, aby przyciągnąć Emiraty, Hindusów lub Chińczyków, aby nie latali do Frankfurtu czy Londynu, to przewoźnik polski jakąś część odzyska. Obecnie LOT na lotach zamorskich robi krocie, i zapewne stąd optymizm i parcie na „ruch przesiadkowy”, ale ryzyko finansowe ma wiele składników. Także płace i relacje z personelem. Poza tym, jak pisałem, jest granica przejmowania go przez LOT i możliwości konkurowania z KLM, Air France, Lufthansą oraz innymi liniami na kierunkach południowo-wschodnich. Aktywiści PiS zabrali się za biznes, na którym chyba też się nie znają.

  Notabene, idiotyczna była zapowiedź zamknięcia, po PiSowsku – „wygaszenia” lotniska Chopina. Chyba ze strachu, że nie będzie obłożenia na CPK Wygwizdowo, pardon – Solidarność. Ale ileż miast ma kilka lotnisk, w tym jedno stare, mniejsze, np. Orly w Paryżu, czy Linate w Mediolanie i wiele innych miast. O kilku lotniskach wokół Londynu nie wspominając. Dzisiaj, „z woli premiera Morawieckiego”, jak podały komunikaty rządowe, lotnisko Chopina będzie obsługiwać Warszawę. To chyba ruch w ramach kampanii samorządowej, aby uratować szanse Jakiego. Czy prezes wyraził zgodę z centrali na Szaserów, d. Nowogrodzka?

  O regulacjach prawnych na polskim rynku pracy i związanym z tym „taczeryzmem” nie wiem wiele, szczególnie chwytliwych anegdot, więc zostaję w pobitym polu.

 299. STANISLAWIE SLOWIANINIE;

  Co myslicie,odbedzie sie ten mundial w Rosji czy sie nie odbedzie ?.

  http://jackcaleib.com/medium/1071ad42

 300. W gazeta.pl czytam tekst o orzeczeniu Trybunalu Sprawiedliwosci EU w kwestii malzenstw homoseksualnych.
  Skarzacy to para mezczyzn ktora zawarla malzenstwo w Belgii a nasatepnie probowala zamieszkac w Rumunii, kraju z torego pochodzi jeden z panow.
  Drugi, niemajacy rumunskiego obywatelstwa wystapil o prawo pobytu w tym kraju jako wspolmalzonek.
  Rumunia malzenstw homoseksualnych nie uznaje.
  Zostala pozwana przez obu panow do Trybunalu Sprawiedliwosci EU.
  Sprawe wygrala poniewaz sad orzekl ze:
  ” …w przypadku dyrektywy o swobodzie przepływu osób słowo „współmałżonek” oznacza także małżonka w związku jednopłciowym, zawartym w jednym z krajów UE.”

  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23499086,nowa-definicja-malzenstwa-wazna-decyzja-trybunalu-sprawiedliwosci.html#Z_MT2

  Mam z tym dwa problemy:

  Jeden adresowany do gazeta.pl- teksty jakie zamieszcza sa zdecydowanie za zwiezle. Chocby w stosunku do tych z Guardiana. Za zwiezle to znaczy gubi sie w nich sens kwestii troche bardziej skomplikowanych. Jesli gubi sie sens to nie da sie rozmawiac/ zrozumiec zdarzenia -trzeba je przyjac do wiadomosci. Gazeta ktora prowadzi tego rodzaju narracje nadaje sie do kosza.

  Drugi zarzut jest pod adresem TS EU- interepretacja rozszerzajaca pojecie wspolmalzonka poza regulacje prawne panstwa ktorego dotyczy(tu Rumunia) oznacza w swej istocie zadanie by panstwo to uznalo malzenstwa homoseksualne i prawa z nich wynikajace na swoim terytorium.

  Ta sprawa(malzenstwa homoseksualne) jasno pokazuje ze regula niewchodzenia EU w kwestie obyczajowe poszcegolnych panstw powinna byc przestrzegana. W innym wypadku orzeczenia TS EU beda jeszcze jednym czynnikiem rozwalajacym EU od wewnatrz.

  ml

 301. pitekantrop
  5 czerwca o godz. 19:50
  Mag lubi po prostu szczebiotac i czyni to ze wszystkimi, siebuie sama nie pomijajac.
  Tak jest jej latwiej. Nie rozumie swojej postawy anty, nie nauczyla sie, ze milczenie jest zgoda. Zwykla PRLowska oportunistka.

 302. mag
  5 czerwca o godz. 16:08
  Kwiecie paproci; sukienka w kwiatki nie czynila Cie kontestatorka. Oportunizm wczorajszy i dzisiejszy pozostawia zapach, nie kwiatow jednak. Spychanie odpowiedzialnosci na drugich jest wlasnie przykladem (powtarzam sie) Twojego oportunizmu.
  Truskawkowe lato i papier kandelaryjny w Biurze Paszportowym (UB) nie pasuja do kontestatorki. Moje sprzatanie zaczalem od Ciebie i Twojego milczenia, milczaca kontestatorko.

 303. Sciaga dla Mag i TWA….

  Antysenici dowodza, ze Zydzi traktowani sa duzo lepiej , niz na to zasluguja. Kolejno dwaj premierzy byli Zydami, szef URM i minister spraw zagranicznych , minister spraw wewnetrzynch, finansow, przeksztalcen wlasnosciowych, marszalek sejmu, kierownictwo DU, przew. Sejmowej komisji spraw zagranicznych, 20% poslow i senatorow, setki sedziow oraz prokuratorow, wyzszych urzednikow panstwowych. Wyraznie pisze o tym St. Witkowski w “ Zydzi przestancie klamac”. Pisze on rowniez, ze izolacja Zydow na terytorium Polski byla ich wina. Podobnie pisala Magrud/Mag.

  Wielu w blogosferze sadzi nadal, czesto bezwiednie, jednak nie bezwolnie, ze antysemityzm jest konieczna postawa obronna Polakow. Ujawnianie Zydow jest niejako naszym obowiazkiem. W naszej (dzisiejszej) mowie obecny jest zwrot, przyznal sie, ze jest Zydem, homoseksualista etc.. O broszurach i zeszycikach z kioskow Ruch-u nie wspominam.

  Ks. Prof Chrostowski uwaza pomysl przeproszenia Zydow za Jedwabne za conajmniej chorobliwy. Chorobliwym obrazem byla dla niego rowniez ksiazka Kosinskiego. Sam Kosinski w przypomnianym wywiadzie (Odra, listopad 2009) odwoluje sie do wolnosci pisarza i narratora, ktorych nie nalezaloby utozsamiac.

  Wierzymy slepo w slowo pisane o autorze, nie wierzymy natomiast w zadne slowo pisane przez autora.

  Czesto w blogosferze cytowany jest Finkelstein, dyzurny zydowski politolog z USA. Celowo napisalem, zydowski, bo dla niektorych jest to znaczace i wazne; Zyd krytykuje Zydow. Jest to typowy przyklad kola ratunkowego antysemitow. Ciekawie wypowiedzial sie R. Bugaj twierdzac, ze podtrzymywanie tezy o antysemickiej Polsce sluzy uzasadnieniu roszczen majatkowych wobec Polski. Podobne prawdy glosi i roznosi Wiesiowy Czlowiek, a Mag milczy.

 304. Powtorzone za Q.

  mag: na mieście mówią, że pretendowałaś do pisywania w tygodniku „Fakty i Mity”, aby sobie dorobić do emerytury, ale kolegium redakcyjne pod przewodnictwem niejakiego Piotrowskiego odrzuciło twoją kandydaturę ze względu na „istotne braki warsztatowe”.

 305. Sciaga dla Mag….celem zrozumienia jej wlasnych wpisow, obaw, oportunizmu, filisterstwa etc..

  Saldo mortale
  5 czerwca o godz. 11:54

  mag
  5 czerwca o godz. 11:35
  Wiem, ze od zawsze jestes oportunistka. Dlatego po Tobie sprzatam.

  mag
  5 czerwca o godz. 12:17

  Saldo
  Czy ty aby rozumiesz, co to znaczy oportunizm?
  Obawiam się, że nie.

  Saldo mortale
  5 czerwca o godz. 13:02

  mag
  5 czerwca o godz. 12:17
  Szukajac przyczyn u drugich stajesz sie wlasnie przykladem oportunizmu. Nie obawiaj sie prosze.

 306. Zalew oprychów na blogu: Saldo mortale, neospasmin,, polikantrop, Bar Norte, Balcklay.
  Już nawet dla mag nie ma tu miejsca.

 307. pitekantrop
  6 czerwca o godz. 0:45

  @Blackley

  „le nie ja jestem odpowiedzialny za to jak panscy dawni koledzy pana nazywaja . ”

  Pewien jestes, @Blackley, ze „moi dawni koledzy”? Pewien jestes, ze uda ci sie mnie pomowic o przynaleznosc do tej waszej kompartii? No coz – skoro jestes pweien to przynajmniej pewnosci siebie mozna ci pogratulowac.”

  No poprostu opisuję panskie żale że jacyć ludzie w Polsce nazywali pana lub panskich kolegów ” moskami pejasatymi ” . Przecież obcy nie wiedzieli że jest pan Zydem . Znajomi / koledzy wiedzieli i nazywali pana w sposób niewłaściwy . O co ma pan teraz żal do mnie . Nie ten adres . Proszę napisać do tych którzy tak pana nazywali . Kłaniam się

 308. W KLINICE RZĄDOWEJ

  Skarżył się pacjent w klinice rządowej:
  – Panie Ministrze, upadłem na głowę.
  Klęczałem, przy mnie Prezydent i Premier,
  Lecz, wstając z kolan, wyrżnąłem się w ciemię.

  Stąd bóle w skroniach, migrena co rano,
  Bolą mnie stawy i prawe kolano,
  Ostatnio nowy się problem przypętał,
  Mam kłopot z członkiem, doskwiera mi pięta.

  Na to minister mu tak odpowiada:
  Ależ, Prezesie, to świetnie się składa.
  Mój resort, zgodnie z klauzulą sumienia,
  Wprowadza nowe metody leczenia.

  Zamiast terapii – modlitwa. Nic więcej!
  Zawierzam chorych Najświętszej Panience!
  A w sprawie bólu, pomyślne mam wieści:
  Jestem lekarzem od siedmiu boleści.

 309. pitekantrop
  6 czerwca o godz. 1:19

  Dlatego ze nie mam brygadzisty ,majstra i kierownika zostaje więcej dla mnie. 😉 za prl musiał byc brygadzista od wszystkiego więc nic się nie opłacało . Kłaniam się

  Słyszał pan że wląsciciel IKEA jezdził starym VOLVO chyba z 30 lat . Sądzi pan że nie miał forsy na nowe ?

 310. Wczoraj oglądałem wystąpienie prezydenta Dudy w obecności prezydenta Niemiec .
  Nasz prezydent ponownie ustalił o genezis wojny na Kaukazie z 2008 roku – Ustalenia UE były inne panie prezydencie !. Płaczliwy „alarm ” w sprawie Nord Stream II – Prezydencie RP nie wstyd panu! . Po męsku uznać porażkę i realizować swój plan – norweski plan via Bałtyk .

 311. @Blackley

  „No poprostu opisuję panskie żale że jacyć ludzie w Polsce nazywali pana”

  Dobra, dobra, specu od miotania oskarzen o tortury („wyrywanie paznokci, „lanie gumowa pala”, „wbijanie olowka do ucha”). Dopiero co pomowiles mnie o przynaleznosc do waszej kompartii, do PZPR. Nota bene – najwyrazniej sama w sobie przynaleznosc do kompartii, robienie kariery w komunistycznym systemie PRL – jakos ci nie przeszkadza, dopoki mowa o _aryjskim_ ministrze.

  Tu stawiasz zarzut przynaleznosci do kompartii, do PZPR:

  „Pan się lepiej zna na tamtych czasach . Zdaje się pańscy dawni koledzy jak juz się w pzpr pozaliście tak zaczęli was, Zydów obrzucać obelgami ”

  Otoz kwestia, czy ja do kompartii, PZPR nalezalem czy nie nalezalem – to latwo sprawdzalny fakt, specu od publicznych oskarzen, podobnie zreszta jak kwestia, czy ja w ogole _MOGLEM_ do PZRP nalezec, chocby na ograniczenia wiekowe. Ile mialem lat opuszczajac na zawsze PRL – to jest akurat fakt nader latwo sprawdzalny. To wynika chiciazby z tego tzw „Dokumentu podrozy”, z pieknym napisem, iz „okaziciel niniejszego dokumentu nie jest polskim obywatelem”, na mocy ktorego to dokumentu okaziciel musial sie z Polski wyniesc do okreslonej daty. W tym „dokumencie podrozy” widnieje zarowno moja data urodzenia jak i data, kiedy to mnie i moja rodzine wy.. powiedzmy, ze _usunieto_ z Polski.

  W odroznieniu od twoich, @Blackley przypuszczen i rozwazan – kwestia, czy moglem, czy nie moglem nalezec do PZPR – jest latwo sprawdzalna, podobnie zreszta, jak kwestia, czy twoje oskarzenia o to, iz jakoby stosowalem okrutne tortury wobec Polakow („wyrywanie paznokci, „lanie gumowa pala”, „wbijanie olowka do ucha”) oparte sa na prawdzie – czy tez nie. Jak juz wspomnialem – najprostsza rzecza na swiecie jest wykazanie, ile to mialem lat, kiedy przekroczylem granice Polski (PRL), pozbawiony obywatelstwa, z wilczym biletem w jedna strone.

  „Mam wszystkie screeny w ktorych oskarza pan mnie i moja rodzinę o rabowanie mienia po Zydach w Otwocku .”

  Twierdzisz, ze ja ciebie i twoja rodzine o cokolwiek „oskarzam”, @blackley? I ze masz „screeny”? Nie wiem, po jakiemu te „screeny” – wiem ze ja ciebie o nic nie oskarzalem. Zaproponowalem, abys sie pochwalil, w jaki sposob twoja rodzina weszla w posiadanie nieruchomosci w Otwocku, nie wysuwajac jednak na ten temat zadnych „oskarzen” ani twierdzen. Dziwnym trafem jakos sie pochwalic nie chciales.

  No i do totalnego wsciku doprowadzily ciebie cytaty w waszego „Biuletynu Informacyjnego”, wydawanego przez wasza Armie Krajowa. Bardzo mozliwe, ze w ramach „procesu” sprobujesz mnie oskarzyc o cytaty z „Biuletynu Informacyjnego”.

 312. Sprostowanie do wpisu z 4:55:

  Rumunia PRZEGRALA wytoczona jej sprawe przed Trybunalem Sprawiedliwosci EU.

  ml

 313. @Blackley

  „Dlatego ze nie mam brygadzisty ,majstra i kierownika zostaje więcej dla mnie. … Słyszał pan że wląsciciel IKEA … za prl”

  Doskonala analogia. Jak wiadomo, Ingvar Kamprad tez dorobil sie majatku w ten sposob, ze wlasnorecznie „wynosil graty z mieszkania do remontu”. To byl jego (Kamprada) pomysl na biznes. Oczywiscie w biznesowym imperium Kamprada nie bylo zadnych brygadzistow, majstrow ani kierownikow, Kamprad wszystko robil sam. Aczkolwiek @Blackley niby to wszystko robi zam („wynosilismy graty z mieszkania do remontu”) ale potem sie okazuje, ze jednak nic nie robi, tylko sie przyglada („„Oni pracuja a ja się przyglądam”).

  Analogia do Kamprada scisla pod wieloma wzgledami. To przeciez oczywista oczywistosc, ze „za prl musiał byc brygadzista od wszystkiego więc nic się nie opłacało” a dzis nie ma zadnych brygadzistow. Tyle tylko, ze za PRL niektorym sie bardzo oplacalo. Na przyklad ktos, kto mial dobre wejscia, mogl dokonac „wynalazku” kola. Albo „wynalazku” klina. Albo „wynalazku” detergentu do prania. Za dokonanie takiego donioslego „wynalazku” to kompartia nagradzala „wynalazce” premia w wysokosci miliona zlotych. Jak zatem widac, wierna sluzba systemowi i kompartii oplacala sie, ze hej.

 314. Sciaga dla Mag&Co ….powtorzone za MZ z komentarzem wlasnym.
  Milczenie jest pozornie zlotem…

  Blogowa kontestatorka, dziecko kwiat, zauwazyla z pewnoscia, ze zakwitly kwiaty lip.
  Jugenjagd w Polsce powiatowej, w Polsce C 1942 – 1945.
  Aktualne jest przy tym pytanie, czy Polska byla rajem dla zydow przed 1939. W blogosferze owa kwestia jest czesto podnoszona (Mag pomija ja milczeniem). Sa to proby urajenia (czyr. urojenia) historii narodowcow przedwojennych. “Zydzi nie przyjechaliby do kraju, w ktorym grozilyby im pogrom. Charakter podobnych elukubracji prowadzacy do tego, ze zblizamy sie niebezpiecznie do granicy teorii spiskowych, mozna dostrzec rowniez w naszej blogosferze. Geneza konspiracjonizmu jest latwa do okreslenia; bierze sie on znikad, tak jak znikad biora sie jego autorki i autorzy.”
  Oczywiscie byly regiony spokojne, zalezalo to jednak od wiekszosci politycznej partii lewicowo ludowych. Jednoczesnie nie przeszkadzalo to dziennikarzom propolskim w nawolywaniu do bojkotu „pasozytow zydowskich”.

  „najwieksza liczba zydow zginela w swoich rodzinnych miejscowosciach, a spektakl smierci rozgrywal sie na oczach sasiadow gapiow. Sasiedzi widzieli smierc znanych im zydow-slyszeli ich krzyki, dotykali ich cial, czuli ich posmiertny zapach”.

  Na terenach zajetych przez Niemcoww 1941 roku doszlo do pogromow i rabunku w mieszkaniach zydowskich. Sasiedzi byli czesto uczestnikami Holokaustu. Holokaust nie byl anonimowy. Niemcy korzystali z sasiedzkiej pomocy przy wskazywaniu miejsca ukrywania sie zydow. Ciala zamordowanyxch byly ogalacane z ubran, dentysci „amatorzy” kolekcjonowali zloto. Pomagala przy tym dzielnie rodzima policja granatowa, czesto dzielna samodzielnie. Znaczacy jest rowniez jezyk swiadkow opisujacych „zadrzenia” wojenne; otoz zydow okreslali oni jako zydkow.

  Pomocna byla rowniez Ochotnicza Straz Pozarna w likwidacji niektorych gett. Sprawcy cieszyli sie wowczas bezkarnoscia. Zydzi podejmowali proby, czesto udane, samoratowania sie. Nie bylo wiec mowy o owcach, jak powtarzaja blogowi „stereoptycy”.
  Okazuje sie, ze Gross mial racje piszac, ze zabilismy wiecej zydow niz Niemcow: w ciagu 57 miesiecy zabito w GG 2374 zolnierzy i funkcjonariuszy, z tego 1384 Niemcow. Dwie trzecie zydow uratowanych z Operacji Reinhardt stracilo zycie przy wspoludziale sasiadow (nie niemieckich). Pradoksalnie ukrywajacy sie zydzi (podrobione dokumenty) mieli wieksze szanse na przezycie na robotach w Niemczech niz w centrum kraju.

  Niejednokrotnie zagrozeniem dla zydow byli czlonkowie konspiracji. Pora wiec na opuszczenie strefy szarocienia i zastanowienie sie, jesli nie nad wpsolwina, to przynajmniej nad nasza wpsolodpowiedzialnoscia, na poczatek koniecznej debaty. Wspolodpowiedzialnosc za przeszlosc umozliwi nam bowiem przejecie wpsolodpowiedzialnosci za przyszlosc. Bez niej nie zbudujemy nigdy demokratycznego spoleczenstwa obywatleskiego, do ktorego jest nam ciagle daleko, mimo prob kontestacyjnych wszedzie i zawsze kwiatka blogosfery w osobie Mag.

  My natomiast zajmujemy sie problemami Palau i Izraela, bo nam tak wygodniej w ukladaniu swoistej pamieci spolecznej.

  Po 1989 roku, roku kolejnej cezury oraz zmian polityczno-spolecznych jestesmy czesto konfrontowani z kolejna pustka oraz brakiem politycznej wrazliwosci w jej wypelnianiu po zakonczeniu eksperymentu “realnego socjalizmu”, ktory z marksizmem nie mial nic wpsolnego, ja ktos blednie zauwazyl. Dzisiejsi politycy przescigaja sie w uzywaniu atrybutow; narodowy, patriotyczny, polski , meczenski i powstanczy. Prowadzi to do uproszczen w pamieci spolecznej. Pamiec spoleczna nie powinna opierac sie na mitotworstwie.

  Stereotypy swiadczace o naszej niezwyklosci sa smieszne i niebezpieczne, bo w historii Polski mity tworzyly czesto fakty historyczne.. Zapominamy, ze nasi rodacy sluzac w obcych, zaborczych armiach podbijali Balkany, Kaukaz, Azje i czynili to nie tylko pod przymusem. Dlatego jakiekolwiek relatywizowanie ciezaru naszej historii jest niedorzecznoscia sama w sobie.

 315. P. Saldo Mortale

  Ktore koszty, w panskiej opinii, byly/sa wyzsze: przyjecie do Polski krzyzakow czy Zydow?
  Oczywiscie pytam o koszta jakie poniesli Polacy.

  ml

 316. Saldo mortale
  Milczenie jest złotem – tak, tak Saldusiu. Dlatego, jeśli już koniecznie musisz sprzątać, choć robisz to niechlujne (z logiką jesteś na bakier, z poprawną polszczyzna też) rób to w milczeniu.

 317. 404
  29 maja o godz. 4:26
  Przepisuje bajki o Gazie.

 318. PA2155
  28 maja o godz. 15:49
  Gwoli wyjasnienia; zaczalem jako Ma lub WINIEN, nie pamietam, potem ET (spojnik) i wreszcie kontynuuje jako Saldo (nie salto) mortale. Latwo zauwazyc, ze chodzi tu li tylko o ksiegowosc

 319. mag
  30 maja o godz. 23:18
  zaczela uprawiac sport; tym razem chwali sie sztuka jezdzenia na desko-rolce. Duza deska bez tresci, mala rola. Zorientowana Mag wie o jaka deske chodzi.

 320. @zabka konajaca
  Nie pojmuje sytuacji poltycznej w Strefie Gazy. Wie jednak co i jak sie dzieje w Palau.

  żabka konająca
  30 maja o godz. 21:19
  Donosi, ze zapomniala nazwiska autora.

  404
  30 maja o godz. 7:54
  Donosi, ze uznaje tylko spiski.

 321. mag
  6 czerwca o godz. 12:03
  Jaki brud (zapach), takie sprzatanie. Ogranicze sie wiec do wietrzenia „wietrznie” myslacych. Mag, nie wiem jak Ci pomoc. Na milczenie z mojej strony nie licz, na wietrzenie, owszem.

 322. neospasmin
  g.12:00
  Nie wiem co ci Saldo odpowie, ale ponieważ mnie wkurzyłeś, zabieram głos.
  Twoje pytanie jest idiotyczne. Po Krzyżakach został nam (w sensie dóbr materialnych) zamek w Maloborku i pamieć o pokonaniu ich pod Grunwaldem.
  Żydzi współtworzyli nasz potencjał gospodarczy, przemysłowy, a także kulturę, również te najwyższych lotów.
  Mam wymieniać nazwiska? Każdy w miarę wykształcony Polak je zna. A może w tej twojej Australii od chodzenia do góry nogami coś ci się w głowie zatkało?

 323. Sciaga dla Mag….celem zrozumienia jej wlasnych wpisow, obaw, oportunizmu, filisterstwa etc..
  Saldo mortale
  5 czerwca o godz. 11:54
  mag
  5 czerwca o godz. 11:35
  Wiem, ze od zawsze jestes oportunistka. Dlatego po Tobie sprzatam.
  mag
  5 czerwca o godz. 12:17
  Saldo
  Czy ty aby rozumiesz, co to znaczy oportunizm?
  Obawiam się, że nie.
  Saldo mortale
  5 czerwca o godz. 13:02
  mag
  5 czerwca o godz. 12:17
  Szukajac przyczyn u drugich stajesz sie wlasnie przykladem oportunizmu. Nie obawiaj sie prosze.

 324. mag
  6 czerwca o godz. 12:14
  Wreszcie przerwala milczenie. Cieszy to. Neo robi ciagle z siebie durnia, wiec mu nie odpowiem. Facet jest na etapie Krzyzakow, przesiakniety propaganda PRLu. Nie wiem dlaczego Mag probuje za wszelka cene sie wyrozniac. Moze chce zalozyc wlasny blog?

 325. Saldo mortale
  Przecież ty, pardon, pieprzysz bez składu i ładu, zaczepiając różne osoby na blogu, bo nie tylko mnie, jakimiś niedorzecznymi uwagami.
  Nie mogę wprost uwierzyć, że zajmowałeś się kiedyś teatrologią i masz podobno poczucie humoru.
  Wciąż się wysilasz, by „odparować” moje, z kolei, uwagi i robisz to nieudolnie. Weź więc miotłę i zamiataj, jak przystało na sprzątacza, ale milcz, bo milczenie jest złotem.
  A jak już wreszcie ładnie pozamiatasz, to wsiądź na miotłę i leć na Łysą Górę. Tam znajdziesz odpowiednie dla siebie towarzystwo. Gdy chodzi o Baby Jagi, to jest gender (czyli rodzaju męskiego, żeńskiego i nijakiego) W którejś z tych kategorii się zmieścisz.

 326. @mag

  „Mam wymieniać nazwiska? Każdy w miarę wykształcony Polak je zna.”

  Serio? Chyba sie nie zgodze. Bez przerwy widac tylko cenne wypowiedzi o „zydowskich zbrodniarzach z UB” ktorzy „mordowali polskich patriotow” oraz o „zydowskich zbrodniarzach” ktorzy „morduja palestynskie dzieci”. A jak trzeba – jak na przyklad chodzi o to, zeby zakazac „rytualnego” uboju – to i PiS z Palikotem umie sie dogadac. A w lewicowej „Polityce” mrozace krew w zylach artykuly o sadystycznym jakoby „mordowaniu zwierzat”.

  W tej samej swiatlej „Polityce” dzielna @Agnieszka Zagner przywoluje Zbrodnie Wojenne, ktore to zbrodnie popelniali jakoby Zydzi w trakcie Wojny Szesciodniowej:

  „„Żołnierze mówią wprost, że mają poczucie, że dokonywali mordów, zabijając cywilów lub nieuzbrojonych żołnierzy arabskich armii.”

  „Jeszcze inny o arabskich żołnierzach mówi: „ … To nie są istoty ludzkie”. ”

  „Innemu żołnierzowi … rodziny palestyńskie skojarzyły się z Holokaustem, okupacja izraelska Zachodniego Brzegu kojarzyła się z okupacją Europy przez Hitlera… ”

  Od lewicy do prawicy, liberalnego srodka nie wylaczajac – wyksztalcony czy niewyksztalcony czytelnik, telewidz czy radiosluchacz dowie sie o o „zydowskich zbrodniarzach z UB” ktorzy „mordowali polskich patriotow” oraz o „zydowskich zbrodniarzach” ktorzy „morduja palestynskie dzieci”. I o niczym innym.

  Jak juz wspominalem – kleic guupa to taka sobie taktyka, w koncu naprawde nie brak ludzi nienajgorzej wladajacych polskim jezykiem.

  A w ogole – odradzam zachwyty nad filmami z Hollywood (jak np ten z Nicholsonem). Przeciez juz eksperci ustalili, iz

  „Antypolski Hollywood … ukazała się książka profesora histori Biskupski w swej pozycji, zdecydowanie bolesnej dla Polaków mających irracjonalny sentyment do USA, opisuje prosowiecką i antypolską propagandę Hollywood”.

  Zamiast tego Prawdziwa Patriotka, miedzy jedna a druga proba przywalenia komus wirtualna sztamajza, powinna raczej ogladac „filmiki” o zlym i niedobrym Zydach z ADL.

 327. Pitekantrop
  Amen

 328. @mag

  „Mam wymieniać nazwiska? Każdy w miarę wykształcony Polak je zna.”

  Ladnie to tak kit wciskac? Przeciez juz ustalono na blogu, ze Zydzi w IIRP nei umieli mowic po polsku (zetus1 10 stycznia o godz. 8:32).

  Proponuje usunac ze wszystkich bibliotek i prywatnych ksiegozbiorow pozycje autorstwa Tuwima, Brzechwy, Lesmiana, Hemara, Szlengela, Szenwalda, Boy’a-Zelenskiego, Korczaka (prawdziwe nazwisko Goldszmift), Schulza, Ginczanki, Stanislawa Lema, Stryjkowskiego, Andrzejewskiego, Kisielewskiego (tak, tak – na gaz i piec sie lapal, przechrzta z drugiego pokolenia). Urzadzic wielki stos, oblac benzyna, podpalic. Wprowadzic sankcje karne za posiadanie literatury Obcej Rasowo i Nieslusznej Narodowo. Na tym samym stosie wszystkie pozycje fonograficzne z piosenkami wykonywanymi przez Jana Kiepure (tak, tak – uratowal do tzw „dobry wyglad”), wszystko, co zawiera teksty Wlasta („Jesienne roze”, „tango Milonga”), Jurandota (prawdziwe nazwisko Gleichgewicht) czy muzyke Warsa („Umowilem sie z nia na dziewiata”, „Czy tutaj mieszka panna Agnieszka”). Solidne sankcje karne za posiadanie Obcych Rasowo i Nieslusznych Narodowo kaset, plyt CD czy plikow MP3. Swoj do swego po swoje!

  Nikt naprawde nikomu lachy nie robi kupujac dla swojej progenitury „Lokomotywe” Tuwima czy „Brzechwa dzieciom”. Obejdzie sie. Mozna sie ciezko wk.. zirytowac, powiedzmy, jesli nawet Jedynie Sluszna Partia podp.. zapozycza z cudzego swoja wlasna nazwe, no bo prochu raczej nie wymysli:

  „… lecz nade wsyztko slowom naszym
  zmienionym chytrze przez kretaczy
  jedynosc przywroc i prawdziwosc.
  Niech Prawo zawsze Prawo znaczy
  a Sprawiedliwosc – Sprawiedliwosc”.

 329. P. Mag

  Jest mi przykro ze sie pani wkurzyla.
  Jest mi tez przykro ze w niezrozumialy dla pani sposob zadalem me pytanie: kazda decyzja ma swe plusy i minusy.
  Pani skupia sie wylacznie na plusach: zamki warowne, zwycieska bitwa, wklad do polskiej kultury i gospodarki.
  To dlatego pani odpowiedz nijak sie nie ma do zadanego pytania.

 330. pitekantrop
  Amen. Bo cóż mogę napisać, skoro ja znam innych ludzi, niż takich, którym np. przeszkadza nadanie szkole im. Brzechwy.
  Ja się za nich wstydzę, ale co z tego?

 331. neospasmin
  Jeśli zna pan odpowiedź na temat tych polskich kosztów, a moja jest niesatysfakcjonująca, to proszę – słucham.
  A tak na marginesie dodam, ze gdzieś ostatnio wyczytałam w necie obliczenia, z których wynika że straty materialne Polski poniesione podczas II wojny światowej były znacznie niższe niż wskutek potopu szwedzkiego w XVII wieku.
  Oczywiście nie dotyczy to strat w ludziach.

 332. @mag

  „skoro ja znam innych ludzi, niż takich, którym np. przeszkadza nadanie szkole im. Brzechwy.”

  Domyslam sie, ze to ci z lewej strony politycznego spektrum. Takim rzeczywiscie nie przeszkadza Brzechwa. Przeszkadza natomiast istnienie Syjonistycznego Tworu, ktorego mieszkancy – zamiast dac sie „zepchnac do morza” – bezczelnie zyja i oddychaja, ktory to fakt stanowi Zbrodnie Przeciw Ludzkosci.

  Nie sadze, aby tygodnik „Polityka” stawial jakiekolwiek zarzuty Brzechwie. Zreszta nawet pod adresem Korczaka bylo sporo uznania jeszcze w czasach PRL. W koncu dal dobry przyklad, taki „positive role model”. Nie tylko sam dobrowolnie poszedl do gazu ale i gromadke dzieci do tego gazu zaprowadzil.

  Co innego tacy, ktorzy bezczelnie zyja i oddychaja. W swiatlej, lewicowej „Polityce” dzielna @Agnieszka Zagner przywoluje Zbrodnie Wojenne, ktore to zbrodnie popelniali jakoby Zydzi w trakcie Wojny Szesciodniowej:

  „„Żołnierze mówią wprost, że mają poczucie, że dokonywali mordów, zabijając cywilów lub nieuzbrojonych żołnierzy arabskich armii.”

  „Jeszcze inny o arabskich żołnierzach mówi: „ … To nie są istoty ludzkie”. ”

  „Innemu żołnierzowi … rodziny palestyńskie skojarzyły się z Holokaustem, okupacja izraelska Zachodniego Brzegu kojarzyła się z okupacją Europy przez Hitlera… ”

  Przekaz medialny, koscielny, spoleczny – jest calkowicie jednoznaczny, nie zostawia zadnej szparki. To monolit.

 333. Na Uniwersytecie Warszawskim odbywa sie okupacja rektoratu. Okupujacy sa przeciw planowanej reformie zarzadzania szkolami wyzszymi.
  Pozostawiajac na boku kwestie zasadnosci badz niezasadnosci protestu chcialbym zwrocic uwage na forme: czy gdyby okupacja sejmu zakonczyla sie w sposob inny niz sie to faktycznie odbylo, to obecna okupacja studencka odbywalaby sie w rektoracie UW czy moze w sejmie lub budynku ministerstwa nauki?
  Juz wiecie panstwo czemu taki a nie inny stosunek waadzy do okupacji sejmu przez matki niepelnosprawnych? Bylo jakies lepsze ( dla Polski) postepowanie waadzy w sprawie okupacji sejmu?

  ml

 334. @mag

  „Oczywiście nie dotyczy to strat w ludziach.”

  Chyba powinniscie jakas wspolna wersje ustalic?

  Dopiero co mozna sie bylo dowiedziec od twojego znakomitego rodaka, ksywa @Blackley, iz zajefajny dobrobyt panowal w okupowanej Polsce podczas okupacji hitlerowskiej i jak to (jego zdaniem) Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla”:

  ” Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”

  Rzeczywiscie jak plonely piece w Oswiecimiu czy tez ruszty w Treblince to pewnie generowaly troche swiatla.

  Tu sie dalej twoj znakomity rodak rozpisuje jak dobrze (jego zdaniem) bylo „za Niemca” i ze lepiej niz „za sanacji”:

  „Dodam że na wsi sprawa wyglądała zupełnie inaczej. Starzy ludzie opowiadali że ” za Niemca ” żyło im się znacznie lepiej niż za sanacji. Może to pana brzydzi ale tak było , była cena na płody rolne , Niemcy cenili dobrych gospodarzy. Był kontygent ale nie było to jakos ponad wytrzymałość . Tak mówili ludzie którzy to wszystko przezyli . Powiem więcej , kto nie miał kontaktów z ruchem oporu nie narazał się Niemcom ,tego Niemcy nie ruszali.”

  Jesli bylo tak cacy i oki, i „kto nie miał kontaktów z ruchem oporu nie narazał się Niemcom ,tego Niemcy nie ruszali.” – to ciezko taki opis okupacyjnej rzeczywistosci pogodzic z liczbami wymordowanych podczas wojny Polakow, ktore to liczby ida w miliony.

  Poniewaz, Piekny Umysle, lubisz sie z przekasem wypowiadac o cudzych wladzach umyslowych – to moze zapoznaj sie z pojeciem dowodu nie wprost? Moze sprobuj zajarzyc, ze gloszenie dwoch sprzecznych ze soba tez oznacza z automatu, iz jedna z wzmiankowanych tez jest falszywa?

 335. Pani Mag

  Najzupelniej sie z pania zgadzam: pani odpowiedz byla niesatysfakcjonujaca, autystyczna wrecz.

  ml

 336. pitekantrop
  Zglaszasz pretensje do różnych „moich ziomali” pod moim adresem.
  i za w świecie nie chcesz zrozumieć, że to bez sensu. Zwróć się do nich bezpośrednio.
  Cytujesz czyjeś wypowiedzi w postach do mnie, więc pytam po co?
  Mogę tylko powtarzać: „nie zgadzam się, „nie zgadzam”, „nie zgadzam”.To ty z nimi polemizuj. A ze mną wtedy, kiedy odnosisz się do moich słów.
  Dałam ci namiar na „Ptasieka”, który jest moim zdaniem wybitnym i ważnym filmem. Przeczytałeś?
  Amen

 337. mag
  6 czerwca o godz. 12:30
  Po co? (POZZO). Przeciez w Twoim przypadku chodzi o zapach. Jak posprzatac zapach postawy anty?

 338. neosmasmin
  „Autystyczna ” oppowiedź? Hi,hi, hi.
  No to jak było z tymi Krzyżakami i Żydami? Proszę rozwinąć temat.

 339. mag
  6 czerwca o godz. 12:30
  Jest lepsza od Zabki i 404, bo nie wysyla mnie na Madagaskar. Kto jednak wie?

 340. @mag

  „Zaintrygowal mnie człowiek o nicku @jestem tu i tam (…)kto to jest, bo jakoś go nie kojarzę?”

  Kwiatuszku, a kojarzysz Staruszka–guzdrę–jestem2itam?

  Nie widać go nie słychać… Może mu towarzystwo obrzydło?
  A może minęła data ważności? 🙁

 341. „Zapach postawy anty”. Ale ty człowieku bredzisz.
  Kompromitacja za kompromitacją.

 342. GajowyM.
  No tak! Teraz załapałam i rozumiem, że @404 czule wspomina starruszka-guzdrę, bo nadawali na podobnych falach.
  Staruszek się odezwie, zobaczysz. On lubi takie come backi pod kolejnym nickiem

 343. @mag

  „On lubi takie come backi pod kolejnym nickiem”

  Ciekawa sprawa, ze jak sie aryjczyk pojawia pod nowym nickiem, to zaden specjalista od Zagadnien Narodowo-Rasowych nie drze ryja na nutke „ZLODZIEJU”, „OSZUSCIE”, „CO UKRADLES” czy cos tam takiego.

  „Zglaszasz pretensje do różnych „moich ziomali” pod moim adresem.”

  A skadze. W moim postingu z godz 13:14 nawiazuje do twoich wlasnych slow:

  „„Oczywiście nie dotyczy to strat w ludziach.”

  i wyjasniam, ze powinniscie w tej waszej druzynie ustalic jedna, spojna, wspolna wersje.

  Podobnie zreszta w moim postingu 6 czerwca o godz. 13:07. Nawiazuje do twoich wlasnych slow: „„skoro ja znam innych ludzi, niż takich, którym np. przeszkadza nadanie szkole im. Brzechwy.” i rozwijam temat – a ty za bardzo nie wiesz, jak przywalic, wiec chwilowo te wirtualna sztamajze odkladasz i i kleisz tego… no wlasnie.

  Jest taka scenka w „Czlowieku z zelaza” – montazystka w wytworni filmowej wyjasnia: „Ja nie jestem od myslenia tylko od klejenia”.

 344. @mag

  ” Zwróć się do nich bezpośrednio.”

  Zwracam sie do nich bezposrednio, Piekny Umysle. Na przyklad do tego speca od Zagadnien Narodowo-Rasowych, ktory tu publikuje pod ksywka @Blackley. Naprawde nie zauwazylas? Moze okulary nalezy zmienic? Zwracam sie do nich bezposrednio, Piekny Umysle. Na przyklad do tego speca od Zagadnien Narodowo-Rasowych, ktory tu publikuje pod ksywka @Wiesiek59. Naprawde nie zauwazylas? Moze okulary nalezy zmienic? Niektorzy zreszta maja za zle i wygrazaja „prokuratura”, sadem i Straza Ogniowa. A jak ciutke przeginaja – to spokojnie zauwazam, ze takie metody to akurat dzialaja w obie strony.

 345. Jednocześnie, Mosbacher zapowiedziała, że dołoży wszelkich starań, by polskie władze przyjęły uchodźców i będzie sprzeciwiać się wszelkim przejawom bigoterii i antysemityzmowi. Została wówczas zapytana o „wzrost antysemityzmu w Europie”, po czym powiedziała:

  – Niestety został on wywołany przez prawo dotyczące Holokaustu, które Polska niedawno uchwaliła.
  https://kresy.pl/wydarzenia/przyszla-ambasador-usa-w-polsce-ustawa-o-ipn-doprowadzila-do-wzrostu-antysemityzmu-w-europie/
  ============

  Mamy nowego nadzorcę…..
  Ze stara śpiewką….

  Nagnie rzad Kaczyńskiego do własnych wyobrażeń, czy jednak sie postawimy?

 346. pitekantrop
  6 czerwca o godz. 13:58

  Weź chłopie coś na rozwolnienie…….
  Albo wstrzymanie womitacji…..

 347. pitekantrop
  Zauważyłam, więc tym bardziej nie rozumiem, po co zwracasz sie do mnie. To są duzi chlopcy, którzy wiedzą co robią, a ja nie jestem ich mamuśką, belfrem, czy psychoanalitykiem, żeby upominać, pouczać, „prostować”.
  No i co z tym „Ptasiekiem”?

 348. A STANISLAW SLOWIANIN; milczy jak kosciol w czasie okupacji.

 349. @Wiesiek59

  „czy jednak sie postawimy?”

  Was jest raz, gostek. Ale na pewno sie postawisz. Twardo i nieodwolalnie.

  Przed tym twoim trzydziestoletnim telewizorem z kineskopem to moze nawet „nadzorcy” powiesz pare slow do sluchu. A moze nawet mu pokazesz gest Kozakiewicza?

  No bo taki kozak jak ty to za bardzo nie ma innych mozliwosci, zeby „sie postawic”.

  A te (dkla niektorych) szczesliwe, radosne czasy, do ktorych ten twoj konfrater @Blackley tak wzdycha i je wychwala – to raczej nie wroca.

  „wstrzymanie womitacji….”

  Mam nadzieje, ze ty niczego takiego nie bierzesz. Taki jests Pradziadek przy Saniach.

 350. Enpassant dada – albo Sprawa Kiejstut
  „To forma ciut przebrzmiała, a zresztą nie bardzo pasuje do tego blogu jako wyraz ekspresji.”
  „A może minęła data ważności? ”
  ” On lubi takie come backi pod kolejnym nickiem.”
  „Ciekawa sprawa, ze jak sie aryjczyk pojawia pod nowym nickiem, to zaden specjalista od Zagadnien Narodowo-Rasowych nie drze ryja”(..) „powinniscie w tej waszej druzynie ustalic jedna, spojna, wspolna wersje ”

  – No i co z tym „Ptasiekiem”? – A może minęła data ważności Enpassanta ?

 351. @mag

  „tym bardziej nie rozumiem, po co zwracasz sie do mnie”

  Jak ty to napisalas? „Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej to cecha systemów i poglądów totalitarnych”?

  Ciekawe zatem, ze ja i moje dzieci ponowimy zbiorowa odpowiedzialnosco za to, ze „Zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”. A poza tym za Morela/wolinska/Stefana Michnika (wybierz jedno), za „masakre w Koniuchach” / „w Deir Yassin” (niepotrzebne skreslic), za komunizm, za kapitalizm, za przekrety Madoffa, za wiosenne powodzie i za plamy na Sloncu. No i oczywiscie za Potworne Syjonistyczne Zbrodnie polegajace na tym, ze te Zydy niechrzczone upieraja sie, ze beda zyc i oddychac i nie chca zrozumiec, ze „nielegalnie istniejacy syjonistyczny twor” trzeba „zlikwidowac”.”

  Jak juz wspomnialem, mam kolegow, ktorzy po raz pierwszy zasmakowali zbiorowego mordobicia, kopow w nos, bo to tak smiesznie, jak krew sie leje – za kare, ze „Zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa” jak mieli cztery czy piec lat, czesto jak pierwszy raz wyszli na podworko. Dobry sposob to bylo zalac „zydkowi” zeszyt atramentem. To wszystko dzialo sie nie na pustyni – tylko wsrod ludzi, takze doroslych, takze wykonujacych jakze piekny zawod nauczyciela czy nauczycielki – ktorzy tez uwazali, ze to szalenie smieszne.

 352. teo

  „O regulacjach prawnych na polskim rynku pracy (…) nie wiem wiele …”

  Są takie same jak w krajach, które ratyfikowały konwencje międzynarodowe dotyczące pracy i wolności związkowych. W Europie dodatkowo wzmocnione regulacjami UE. Tak więc jedna z wynikających z tych regulacji zasad czyli brak mozliwości zwolnienia lidera związku bez zgody jego macierzystej organizacji w RP w sensie prawnym obowiązuje. Zresztą podejrzewam, że gdyby nie prawo międzynarodowe to ta ochrona działaczy związkowych, której genezy można się doszukać w walkach klasowych na przełomie XIX i XX wieku, z prawa krajowego dawno by zniknęła.
  Ponieważ krajowi „neo …” nic z tym nie mogli zrobić to dwadzieścia kilka lat temu wymyślili metodę „na rympał”. Po prostu dyscyplinarnie wywalają związkowców z pełną świadomością bezprawności tego działania jak i świadomością braku jakichkolwiek z tego powodu konsekwencji. No bo oczywista przegrana przed sądem po trzech czy czterech latach wiąze się co najwyżej z symbolicznym odszkodowaniem dla wywalonego co biznesowo rekompensują pożytki z rozwalenia organizacji związkowej. Co ciekawe ta metoda jest praktywana również przez polski nadzór w oddziałach koncernów zagranicznych, które w swych macierzystych krajach prowadzą wzorową współpracę ze związkami.
  Powyższa metoda pacyfikacji związków ma charakter na tyle masowy, że zdesperowane centrale rządają od władz państwa włączenia kategorii „przestępstw przeciwko związkom” do kodeksu karnego.

  „jak w kalkulacjach zarabiania na przewozach międzykontynentalnych ujmuje się płace personelu latającego”

  Nie wiem, bo dziennikarzy relacjonujących konflikt w „Locie” jakoś to nie zainteresowało. Ale jak sadzę do tych kosztów należałoby dodać 2,5 mln premii dla zarzadu wypłaconych w 2016 czyli w trakcie trwania konfliktu płacowego.

  „…związanym z tym „taczeryzmem…”

  Ironicznie napisałerm „taczeryzmem krajowego chowu”, bo jednak Thatcher prowadząc twardą wojnę z syndykalistami Scargilla trzymała się litery prawa. Poza tym „Maggie” chyba w grobie się przewraca słysząc, że się na nią powołują zarządcy przedsiębiorstw państwowych. W tym sensie, nawiązując do twych ulubionych analogii do PRL, w owym krajowym „taczeryźmie”widzę resentymenty raczej rodem ze stanu wojennego w którym nomenklatura w ten sposób zwalczała związki. Z tym, że miała choć do tego podstawę prawną czyli pamiętny „Dekret o …”. Czego, jak wyżej napisałem, jej współcześni odpowiednicy w „Locie” (i nie tylko) nie mają.

  Blok tematyczny Kultury Liberalnej „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie! Elektromobilność PiS-u w praktyce” przeczytałem wczoraj z dużym zainteresowaniem. Przyłączam się do twej rekomendacji.
  Nie dość, że jest bardzo ciekawy to dodatkowo dobrze merytorycznie przygotowany – jak zwykle w przypadku KL. Rzetelna dziennikarska robota.
  Ma jeszcze jedną zaletę, jaką jest mozliwość unikalnego obcowania czytającego z nowomową, która przecież obrazuje sposób myślenia politycznych decydentów. To jest szczególnie wyraziste w wywiadzie z Piotrem Zarembą, prezesem państwowej spółki ElectroMobility Poland SA – materiał pod ekscytującym tytułem „Musieliśmy przemodelować swój sposób działania”.

 353. Ameryka dada , albo Holokaust to sprawa polska (?!
  „– Niestety został on wywołany przez prawo dotyczące Holokaustu, które Polska niedawno uchwaliła.”

 354. pitekantrop
  Wiesz co? Ręce i nogi opadają. Kiedy i gdzie napisałam, że ty i twoje
  dzieci ukrzyżowaly Chrystusa?
  Po pierwsze jestem ateistką, a po drugie mam gdzieś troglodytów, którzy głoszą takie brednie.
  Mój mąż też miał podobne, jak ty, wspomnienia z dzieciństwa, ale jakoś sobie z tym psychicznie poradził i do głowy by mu nie przyszło, żeby siedzieć na jakimś blogu i na okrągło nawijać o swoich nieszczęściach, a tym bardziej występować w roli adwocatus diaboli wszystkich Żydów.
  Nie widzę najmniejszego sensu podtrzymywać z tobą ten dialog na cztery nogi, bo dziad swoje, baba swoje.

 355. mag
  twój problem z trolem polega na tym, że należysz do ostatnich ktorzy reagują jeszcze na jego zaczepki.
  To kogo ma się czepiać ?

 356. @mag

  „na okrągło nawijać o swoich nieszczęściach”

  Ladnie to tak z prawda sie rozmijac? Po piersze – nie moje „nieszczescia”, po drugie – temat poruszam nie „na okraglo” tylko po raz drugi na przestrzeni szeregu lat. Najwyrazniej szlag i tak ciebie trafia, skoro sie tak pieknie wk.. sorki, _irytujesz_. No coz – zlosc podobno pieknosci szkodzi. Ale to juz twoj (ewentualny) problem.

  „adwocatus diaboli ”

  No i znowu sie wygadalas, moze nawet niechcacy. Freudian slip.

  „dziad swoje”

  Ee, tak zle nie jest. Mezczyzna ma tyle lat, na ile wygladaja jego przyjaciolki.

 357. @Z dystansu

  „problem z trolem”

  Spoko trolu. Jak na razie ty sie czepiasz.

 358. Domorosla psycholozka dba o swoja czystosc etniczna i chce w ten sposob uniknac sprzatania po niej. Male szanse, nawet dyzurny maz nie pomoze. Ktoz lubi prace oczyszczajace, niektorzy preferuja sode. Mag woli wode, czysta zrodlana.

 359. Z dystansu
  6 czerwca o godz. 15:04
  Gargantua intelektu z dystansu ma racje.

 360. @Bar Norte

  Czegos nie rozumiem. Moze zechce Pan rozswietlic mroki mojej niewiedzy? Otoz czytam sobie, iz

  „„W Polsce największą w Europie fabrykę baterii do pojazdów tworzy firma LG Chem. Z kolei belgijska firma Umicore jest poważnie zainteresowana, aby właśnie w Polsce produkować najistotniejszy składnik baterii do pojazdów elektrycznych. […] My się tego nie boimy, bo te firmy będą korzystać z polskich zasobów, w tym pracy polskich inżynierów i będą tworzyć całą sieć kooperantów.”, przekonuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz”

  … i za cholere nie moge zrozumiec, jaka role moze odegrac „praca polskich inzynierow” jesli koreanski koncern LG stawia sobie w Polsce fabryke baterii. Konstrukcja juz od poczatku do konca opracowana, wdrozona, produkcja takoz – tyle, ze z powodow logistycznych i (byc moze) finansowych lepiej miec choc jedna fabryke w poblizu rynku zbytu. LG ma bodajze dwie fabryki telewizorow w Polsce, sama POlska to w koncu pokazny rynek zbytu – no i czlonkostwo w UE robi swoje. Nie bez znaczenia sa zapewne te niuanse prawa – hihi – pracy tudziez te wolnosci, Pardon my French, _zwiazkowe_ o ktorych Pan wspomina. Nikt o zdrowych zmyslach nie twierdzil jednak nigdy, ze te telewizory powstaja dzieki tworczej i owocnej pracy polskich inzynierow.

  Jak sie zatem ma Polska Mysl Techniczna, geniusz i innowacyjnosc Polskich Inzynierow – do tych „baterii” (a naprawde chyba raczej akumulatorow, kiepskie tlumaczenie z ang „battery”), ktore skosnoocy Koreanczycy beda tluc w wybudowanej w Polsce fabryce? Mam nadzieje, ze Pan zechce odpowiedziec.

 361. Kolejny przejaw miedzynarodowego antysemityzmu
  https://www.bbc.com/news/world-middle-east-44378669
  Min. Liebermann byl wsciekly.
  Nikki Hailey powinna poprosic ONZ o nowa rezolucje i miedzynarodowe sankcje przeciwko Argentynie.
  A jednak Argentyna troche dalej od Paragwaju i Gwatemali.

 362. pitekantrop

  „za cholere nie moge zrozumiec …”

  Przykro mi ale nie potrafię panu pomóc bo sam nie rozumiem.
  Skoro nie potrafia tego wyjaśnić ministra Emiliewicz od „przedsiębiorczości i technologii”, prezes powołanej do projektowania, wdrożenia i produkcji elektrycznych aut państwowej spółki „ElectroMobility Poland” Zaręba, „lider zespołu doradztwa dla branży motoryzacyjnej” Michalczyk oraz zgłębiający od dwóch lat ten temat red red Bodziony i Pawłowski z Kultury Liberalnej to co ja mogę?

 363. @PA2155

  „Kolejny przejaw miedzynarodowego antysemityzmu
  https://www.bbc.com/news/world-middle-east-44378669

  Zgadza sie, z powodu odwolania meczu towarzyskiego w „Syjonistycznym Tworze” zaoba narodowa. Flagi opuszczone do polowy masztu. Wszyscy posypuja sobie glowy popiolem i badaja „Aj-waj co teraz bedzie”. Cios w samo serce.

  A tymczasem zly i niedobry Syjonistyczny Twor kosi kosmiczna kase, tylko zera migaja:

  „IFF agrees to buy Israel-based Frutarom
  MAY 7, 2018
  International Flavors and Fragrances Inc. (IFF) has agreed to acquire Israel-based natural ingredients producer Frutarom for about $7.1 billion. The transaction, which includes assumption of Frutarom’s debt, is expected to close in six to nine months and stands at an 11% premium to Frutarom’s closing price on May 6.”

  Siedem duzych baniek zawsze sie przyda. Sam podatek z takiej kwoty to wiecej niz duza banka. Starczy na calkiem spora ilosc ciezkich czolgow. Albo na co nieco glowic do rakiet balistycznych, takich na litere „A”, na litere „H” i na inne litery alfabetu.

  Oczywiscie Wszyscy Wiedza, ze „pejsate moski” sa guupie, nic nie maja i nic nie umieja – ale dziwnym trafem durni Amerykanie tego nie wiedza. I wlasnie kupili Orbotech za trzy i pol duzej banki:

  „Technology
  KLA-Tencor Buys Israel’s Orbotech at $3.4 Billion Valuation …. KLA-Tencor Corp. agreed to acquire Orbotech Ltd., an Israeli firm that develops ways to enhance manufacturing of electronic products, to diversify its sources of growth.”

  Trzy i pol duzej banki tez sie pewnie przyda. Oczywiscie, ze siedem duzych baniek za Frutarom, trzy i pol duzej banki za Orbotech – wszystko to blednie w porownaniu z faktem, ze jakis mecz towarzyski nie zostanie rozegrany.

 364. @PA2155, @Wiesiek59, @dystans

  Chyba Panowie nie dopuscicie do tak okropnego scenariusza? No jak to – kopowac antyrakiety od zlego i niedobrego Izraela, ktory na pewno „udeostepni kody zrodlowe” wrazym Moskalom albo cos jeszcze gorszego umysli?

  „To pierwsza z planowanych dwóch faz programu Wisła. W kolejnej Polska chce kupić sześć kolejnych baterii w nieco zmienionej konfiguracji – z radarami dookólnymi i tańszymi pociskami SkyCeptor. W planach resortu jest także system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, który otrzymał kryptonim Narew.”

  „W kwietniu Polska rozpoczęła w USA negocjacje związane z drugą fazą programu Wisła. Rozmowy dotyczyły również praktycznej realizacji kontraktu zawartego w pierwszej fazie, statusu programów radaru dookólnego i pocisku niskokosztowego SkyCeptor oraz możliwości integracji systemów Wisła i Narew.”

  http://www.defence24.pl/amerykanskie-patrioty-w-polsce

  Ten „Skyceptor” to tak naprawde wrazy, zly, niedoby i czosnkiem oraz cebula zalatujacy „Stunner”. Chyba Prawdziwi Patrioci nie dopuszcza do tego, zeby polskiego nieba bronily koszerne rakiety, zmajstrowane przez „pejsatych”? Zwlaszcza @Wiesiek59 powinien sie twardo Postawic.

 365. @mag

  „Mój mąż też miał podobne, jak ty, wspomnienia z dzieciństwa, ale jakoś sobie z tym psychicznie poradził i”

  Skoro w ogole o tym wiesz – to znaczy, ze ci sie wyplakiwal w rekaw. No chyba ze w poduszke.

  Skoro o tym wspominasz – to musialas sie co nieco natrudzic jako pocieszycielka.

  Nie moglas pewnie tak latwo sie od tego rodzaju zwierzen uwolnic i wytlumaczyc, ze to nie jest takie super, jak sie facet wyplakuje w poduszke.

  Za to teraz mozesz niezdarnie probowac dokopac, ze ci ktos „na okrągło nawija o swoich nieszczęściach”. Ja akurat nie „na okraglo” tylko drugi raz na przestrzeni lat. A niezdarna proba dokopania nie jest wskazana.

  Kiedys, dawno, dawno temu – to bys sie co najwyzej skonczylo na siniaczku na jednym pieknym gladkim.. no wlasnie. A dzis – wiesz sama: Groza komplikacje, lacznie ze zlamaniem szyjki kosci udowej. W mocarstwie, ktore Wstalo z Kolan to na proteze mozna i dwa latka czekac. Nie kazdy doczeka.

 366. @Bar Norte
  6 czerwca o godz. 15:58

  A co tu jest do rozumienia? Przecież ktoś musi doglądać ćwierćanalfabetów po 564 lekcjach religii, jak będą robić te baterie czy akumulatory, żeby sobie przy okazji krzywdy nie zrobili albo maszyn nie popsuli. Paru polskich inżynierów nada się w sam raz.

 367. niemcy; 60 pytań na godzine – szeryfowa miala dzisiaj w bundestagu informacyjna zabawe a’la wladimir wladimirowicz:
  mądre pytanie – mądra odpowiedz;
  (teraz rozumiem dlaczego w house of commons zabrania sie klaskac podczas takiego procederu);

 368. pitek
  „Zgadza sie, z powodu odwolania meczu towarzyskiego w „Syjonistycznym Tworze” zaoba narodowa. Flagi opuszczone do polowy masztu. Wszyscy posypuja sobie glowy popiolem i badaja „Aj-waj co teraz bedzie”. Cios w samo serce.”

  A jednak d..pa troche cierpi. 🙂
  Trza bylo mecz towarzyski zrychtowac z Paragwajem lub Gwatemala.
  Albo, alternatywnie World Series w baseballu lub final Stanley Cup zorganizowac w Jerozolimie lub na Ziemiach Okupowanych.

 369. przywodcy AfD nomen omen ukradziono, kiedy plywal w jeziorze przed hacjenda, gacie; nic tam portki, gdyby nie klucze w nich ( w tym generalny – sic);

 370. @PA2155

  „A jednak d..pa troche cierpi.”

  Szczery az do bolu ten PA z numerkiem. Wyglada na to, ze te „preferencje”, ktorym PA z numerkiem holduje – pociagaja za soba bolesne skutki. Moze ten PA powinien sobie poszukac przyjaciela o ciutke mniejszych gabarytach? Albo choc przyjaciela namowic, zeby zechcial stosowac jakas masc na dobry poslizg?

 371. @GajowyM

  „żeby sobie przy okazji krzywdy nie zrobili albo maszyn nie popsuli”

  Nie takie proste. Nawet klucz do dociagania nakretek w przemysle samochodowym – sam mysli. Zepsuc go nie da sie niechcacy ani przypadkiem. W obudowie siedzi kilka kart i pare procesorow. Program, znaczy jak te nakretke dociagac, pulsacyjnie, bo by nadgastki robolom wysiadaly, kiedy zrobic mikroprzerwe na relaksacje materialu, jaki moment ostatecznego dociagniecia – to wszystko przyrzad dostaje bezprzewodowo, przez WiFi. Zhakowac raczej sie nie da – hasla z certyfikatow albo przez algorytm RSA, zmienjaja sie same co godzine.

  fabryki od razu sa stawiane z taki wstepnym zalozeniem, ze nie kazdy czlowiek rzy tasmie to Kopernik. Norma inzynierska na ciezka, organiczna glup.. sorki, na Chwilowa Dezorientacje jest od poczatku wliczona w system.

 372. „Nie takie proste. Nawet klucz do dociagania nakretek w przemysle samochodowym – sam mysli. Zepsuc go nie da sie niechcacy ani przypadkiem. W obudowie siedzi kilka kart i pare procesorow. ”
  Od momentu, gdy niektorzy marcowi turysci z obietnica Nobla opuscili Polske, ta ostatnia przezywa zapasc techniczna z powodu brakow kadrowych. Nie tylko w przemysle, ale ogolnie.

 373. @Gajowy

  „moment”

  Znaczy moment sily, nie „moment” w sensie potocznym. Taki co sie go mierzy w Nm.

 374. @PA2155

  „Od momentu”

  Od momentu, kiedy wszystkich i kazdego Zyda, co sie nie zalapal na gaz, piec ani stodole, wypedzono w ramach smierdzacej, lajdackiej czystki etnicznej, po de facto konfiskacie mienia, pozbawieniu obywatelstwa i wrzaskach „Zydzi wynocha do Izraela”, „Syjonisci do Dajana” – to dziwnym trafem jakos ojczyzna tego PA z numerkiem i tak nie stala sie druga Szwajcaria. Jesli jeszcze nie odbywaja sie marsze glodowe – to glownie dlatego ze jakies cztery miliony rodakow tego PA (milion przed okraglym stolem, trzy z okladem po OS) – popitalo jak najdalej od tych pagorkow lesnych i tych lak zielonych. Jak nie do Londynu na zmywak do do rajchu do bauera. Albo do Kanady szorowac te no.. znaczy, konserwowac powierzchnie poziome.

  No i kazdy z tej Kanady czy z Kopenhagi daje glos, jaki to on patriota. Z daleka.

 375. pikus:
  Najwieksza strata byl wyjazd pracownikow z urzedu na ul. Mysiej i z resortow silowych. Byl to smiertelny krwotok intelektu i wszelakich sil tworczych.

 376. @pitekantrop
  6 czerwca o godz. 17:09

  He he, naprawdę nie znasz ludowej smykałki do „usprawnień”?
  To sobie wyobraź sprzątaczkę w banku, w którym jest śluza (jedne drzwi automatyczne muszą być zamknięte, zanim otworzą się następne), a ona musi odkurzyć, i te cholerne drzwi się ciągle zamykają. No to kobiecina chytrze stawia wiadro w tych drzwiach i radar je blokuje, a ona sobie spokojnie odkurza. Tyle że na zewnątrz (na policji) rozlega się alarm i wszystkie inne drzwi, w tym zewnętrzne) zostają zablokowane do chwili przyjazdu policji i fachowca od drzwi. Wszystko się dzieje o 3 nad ranem…

 377. Gajowy M.:
  Opisujesz swoje reminiscencje ze Stanow czy tez z Niemiec?
  To sie nazywa tutaj „following the SOP”.

 378. @PA2155

  „Najwieksza strata byl wyjazd pracownikow z urzedu na ul. Mysiej i z resortow silowych.”

  Bardzo mozliwe. Pewnie dlatego twoj piekny kraj jest teraz taka potega w dziedzinie nowoczesnych technologii i taki tam dostatek panuje ze glowa boli. Dochod na lba ponad trzynascie tysiecy zielonych, za lat dziesiec czy pietnascie to moze nawet sie da wyrownac z takimi potegami jak Trinidad/Tobago czy nawet Urugwaj.

  Ale na przyklad do Slowacji to daleko i dystans sie powieksza. A do Czech – to bardzo daleko. A nawet jeszcze dalej. Najwyrazniej „Skody” sprzedaja sie na zagnanicznych rynkach ciutke lepiej niz smierdzacy hejt o „Mysiej” i „zydowskich zbrodniarzach”.

 379. @Gajowy

  „He he, naprawdę nie znasz ludowej smykałki do „usprawnień”?”

  Nie znam, z przyczyn oczywistych. Do tematu powroce i podpytam, bo ciekawy.

 380. pikus:
  „Bardzo mozliwe. Pewnie dlatego twoj piekny kraj jest teraz taka potega w dziedzinie nowoczesnych technologii i taki tam dostatek panuje ze glowa boli. Dochod na lba ponad trzynascie tysiecy zielonych, za lat dziesiec czy pietnascie to moze nawet sie da wyrownac z takimi potegami jak Trinidad/Tobago czy nawet Urugwaj.”

  W pewnym sensie jest to odcinanie kuponow po swiatlej polityce ekonomicznej min. H. Minca. Nie wspominajac jego wygranej „bitwy o handel”. 🙂

 381. @PA2155

  ” min. H. Minca. ”

  ja tez mysle, ze wszystko wina Minca, ktory chyba od 60-ciu lat nie zyje. Co ijnego takie Czechy, dochod na lba prawie dwa razy taki, jak w Mocarstwie, co Wstalo z Kolan. Pepiki nigdy nie mieli zadnych problemow, nie byli pdo okupacja, nie zaznali komunizmu – wiec sie kapia w dobrobycie.

 382. @PA2155
  6 czerwca o godz. 17:53

  A jest różnica w ludowych zdolnościach personelu w tych krajach?
  Jak można rozumieć „following SOP” widzieliśmy znakomicie na przykładzie wiadomego lotu. System krzyczy „terrain ahead”, to my go przechytrzymy 😎

 383. Gajowy M.
  „A jest różnica w ludowych zdolnościach personelu w tych krajach?”
  Z autopsji stwierdzilbym, ze wiekszosc tych pracownikow to techniczni analfabeci, majacy klopoty z czterema dzialaniami matematycznymi. Zwlaszcza w tzw. przemysle samochodowym, ale nie tylko. Przykrecania jednej srubki mozna sie szybko nauczyc.
  Tzw. kadra techniczna na wyzszym poziomie pochodzi z Azji. Czesc amerykanska to biznesmani.
  Troche inaczej jest w Niemczech. Robotnik niemiecki z reguly skonczyl dobra szkole zawodowa, chociaz nikt od niego nie wymaga wyobrazni technicznej. Znam wielu polskich inzynierow, ktorzy dobrze wpasowali sie w tzw. warunki zachodnie. Tzw. zlote raczki sa mile widziane w przemysle zachodnim.

 384. pikus:
  Pepiki przed wojna mieli poziom Francji. A gdzie teraz Francja a gdzie oni. A wojna ominela ich szerokim lukiem.

 385. @PA2155

  „Pepiki przed wojna mieli poziom Francji”

  Prymitywne debilne brednie, latwo wykazac z pomoca chocby polskich przedwojennych rocznikow statystycznych. Do tematu powroce, bo warto – zeby po raz kolejny wykazac, jak prymitywne i jak debilne brednie sa tutaj rozpowszechniane.

  „wojna ominela ich szerokim lukiem”

  Przeciekawe, reszta swiata sadzi blednie, ze od nich sie zaczela (rozbior Czechoslowacji).

 386. @PA2155
  6 czerwca o godz. 18:25

  OK, masz rację, jeśli chodzi o przemysł. Jest jednak tyle dziedzin, w których zetknięcie nowoczesnej techniki i ludowej „smykałki” może niejednego przyprawić o paroksyzm, jeśli nie strachu, to przynajmniej śmiechu, ale zawsze o irytację.

 387. Gajowy M.:
  „OK, masz rację, jeśli chodzi o przemysł”.
  Nie znasz inwencji technicznej Amerykanow lub Kanadyjczykow. To, ze potrafia sledzic krok po kroku manual?
  Myslisz o R&D? Wiele firm kanadyjskich, nawet tych samodzielnych kapitalowo (czyli, nie bedacych przedluzeniem firm amerykanskich) nie posiada R&D, albo cos szczatkowego. Wielu Kanadyjczykow, ktorzy skonczyli studia w Kanadzie probuje znalezc prace w USA, zwlaszcza ci z Ph.D., bo nikt w Kanadzie ich nie zatrudni.
  O rozwoj nauki i techniki powinno dbac panstwo. A ile pieniedzy przeznacza sie na nauke w III RP?

 388. pikus:
  „Przeciekawe, reszta swiata sadzi blednie, ze od nich sie zaczela (rozbior Czechoslowacji).”
  Tylko tyle, ze nie mieli zniszczen wojennych.
  Zbrojovka Brno produkowala takze dla Niemcow. 🙂
  Podobnie Skoda.

 389. @PA2155

  „Podobnie Skoda.”

  .. w odroznieniu od godpodarki okupowanej Polski, ktora przez caly okres okupacji nigdy nie splamila sie produkcja „dla Niemcow” i z wytezeniem pracowala wylacznie dla zwycietstwa aliantow. Znaczy tych dobrych aliantow, bo tych niedobrych tez zwalczano.

 390. pikus:
  „.. w odroznieniu od godpodarki okupowanej Polski, ktora przez caly okres okupacji nigdy nie splamila sie produkcja „dla Niemcow” i z wytezeniem pracowala wylacznie dla zwycietstwa aliantow. Znaczy tych dobrych aliantow, bo tych niedobrych tez zwalczano.”

  Ja o zupie a ty o d…e. Jak zawsze. 🙂

 391. 6 czerwca – Swieto narodowe Szwecji
  _____________________

  https://www.youtube.com/watch?v=cbVNgV5cz-k
  Sweden’s unofficial anthem (Lyrics and translation!)

 392. ????

  „Od momentu, gdy niektorzy marcowi turysci z obietnica Nobla opuscili Polske, ta ostatnia przezywa zapasc techniczna z powodu brakow kadrowych. Nie tylko w przemysle, ale ogolnie.”
  (gen. Mieczyslaw Moczar)

 393. ozzy:
  Nic z Moczarem nie mialem i nie mam wspolnego.
  W ramach dyskusji o polskich nieszczesciach wysuwamy rozne hipotezy na ten temat:
  – ze, jest to genetyczna polska nieudolnosc
  -lub, ze spowodowane bylo to przez jakis exodus specjalistow;
  Mozliwe, ze obie hipotezy sa falszywe z gruntu, ale poprosilbym ciebie, abys poradzil swojemu koledze, ze wszystkie te chamskie antypolskie argumenty, ktorych uzywa sa nie do przyjecia. Druga strona moze uczynic mu ten sam zaszczyt.
  Pozdrawiam

 394. ???
  „Najwieksza strata byl wyjazd pracownikow z urzedu na ul. Mysiej i z resortow silowych. Byl to smiertelny krwotok intelektu i wszelakich sil tworczych.”

  (gen. Tadeusz Walichnowski)

 395. ozzy:
  Wroc do poprzedniego wpisu po objasnienie.
  Prywatnie nie przepadam za nacjo-szowinizmem, ale moge cos imitowac w tym stylu, gdy jestem sprowokowany.

 396. PA2155:

  mowisz tym samym jezykiem jak wowczas czolowi intelektualisci z wiadomego resortu – a ta „druga strona” to kto?
  Jeden z moich mentorow pisal: „Prawda, ze ten dom jest j u d e n r e i n, ale przeciez od poczatku wiadomo, ze tu nie chodzi o Zydow” (Leopold Unger)
  Sapienti sat!

 397. ozzy:
  we wpisach tego pana jest wyrazna linia ideologiczna: my i oni, z ogolnym kwantyfikatorem dla obu stron

 398. PA2155:

  imitacja-prowokacja-prywatnie (?)
  – jak mawial nieodzalowany moj autor Janusz G.:
  „w nocy gorzej widac”

 399. ozzy:
  „mowisz tym samym jezykiem jak wowczas czolowi intelektualisci z wiadomego resortu – a ta „druga strona” to kto?”
  Ludzie maja swoje cechy osobowosciowe, imie, poglady. Nie chce wystepowac w grupie „folksdojcze” i „szmalcownicy”.
  Dodam jeszcze raz, w marcu mialem 13 lat i za to, co sie wtedy stalo nie odpowiadam jako osoba fizyczna. Ani ja ani moja rodzina.

 400. ozzy:
  Rzecza przykra jest to, ze Gospodarz pozwala pisac takie rzeczy, na jakie pozwala sobie twoj przyjaciel. On tylko prowokuje.

 401. @PA2155

  „Rzecza przykra jest to, ze Gospodarz pozwala pisac takie rzeczy”

  Rzecza przyjemna jest, ze ni z gruchy niz pietruchy pojawia sie taki PA z numerkiem, zeby witrualna sztamajza przywalic miedzy oczy:

  „Kolejny przejaw miedzynarodowego antysemityzmu … Min. Liebermann byl wsciekly.
  Nikki Hailey powinna poprosic ONZ o nowa rezolucje…”

  itd. To oczywiscie nie jest zadna prowokacja, tylko te Zydy takie zle i niedobre, wiec PA z numerkiem po prostu musi do..lic.

  Co innego oczywiscie, jesli ktos odwazy sie zareagowac na wypowiedz takiego PA z numerkiem, Wtedy mamy do czynienia z Prowokacja. I PA nie ma innej rady jak tylko opowiadac o „Mysiej” i o „resortach silowych”. Odpowiedziec mu oczywiscie nie wolno, bo to Zbrodnicza Antypolska Prowokacja. A takze Zwierzecy Antypolonizm.

  Rzecza przyjemna jest, jak takiPA z numerkiem i jego konfratrzy wszczynaja jazgot – bo dzieki temu wiadomo, co ta formacja umyslowa mysli.*

  _______________
  * Alegoria taka

 402. @PA2155

  „Dodam jeszcze raz, w marcu mialem 13 lat i za to, co sie wtedy stalo nie odpowiadam jako osoba fizyczna. Ani ja ani moja rodzina.”

  Ale ja dziwnym trafem odpowiadam za „Mysia” i za „Resorty silowe”.

  Giebnij cos jeszcze o tym, jacy beznadziejni sa Amerykanie i Kanadyjczycy w R&D, Piekny Umysle. Oczywiscie do piet nie dorastaja Polakom, ktorzy juz w 69-tym roku chodzili po Ksiezycu. Ale przedluzaja sobie, jak moga, turystyczne pobyty w Mocarstwie, ktore Wstalo z Kolan. I czasem sie taki durny Jankes czy Kanadol zalapie do firmy sprzatajacej. I bedzie robil „na domkach” w Lomzy.

 403. ozzy
  @PA2155 ma, niestety, rację. Gospodarz roztacza chyba parasol ochronny nad twoim przyjacielem. To w końcu to jego blog i jego wybory, ale że ty nie widzisz niczego niestosownego w prowokacjach @pitekantropa, to się dziwię?
  Wychodzi na to, że działa jakaś atawistyczna, plemienna wspólnota, bo nie wierzę, że pochwalasz jego rozbójnickie zachowanie na blogu.

 404. @PA2155

  Kolejny dowod na to, ze „pejsate moski” nic nie maja i nic nie umieja (oprocz, rzecz jasna, uczestnictwa w „Resortach silowych” i w cenzurze „na Mysiej):

  „Philips buys Israeli cardiac imaging co EPD for $292m … Based in Caesarea, EPD has developed image-guided procedures for heart rhythm disorders.
  Dutch healthcare technology giant Royal Philips (NYSE: PHG; AEX: PHIA) announced that it is buying Israeli company EPD Solutions for €250 million ($292 million) ”

  „exodus specjalistow;”

  Przeciez twietrdzisz ze „exodus specjalistow;” dotyczyl wylacznie oprawcow z „resortow silowych” oraz cenzorow z Mysiej. A twoj konfrater @Blackley juz nawet zdazyl ustalic, ze ja sie jakiby osobiscie zajmowalem „wyrywaniem paznokci”.

  A teraz giebnij cos jeszcze o tym, jacy beznadziejni sa Amerykanie i Kanadyjczycy w R&D, Piekny Umysle. Oczywiscie do piet nie dorastaja Polakom, ktorzy juz w 69-tym roku chodzili po Ksiezycu. Ale przedluzaja sobie, jak moga, turystyczne pobyty w Mocarstwie, ktore Wstalo z Kolan. I czasem sie taki durny Jankes czy Kanadol zalapie do firmy sprzatajacej. I bedzie robil „na domkach” w Lomzy.

 405. @mag

  „ozzy
  @PA2155 ma, niestety, rację. Go”

  /ciach/

  Siemka, Piekny Umysle. Bylas chyba laskawa okreslic mnie jako „cos” co sie za toba, Piekny Umysle, „przywloklo”?

  ” rozbójnickie zachowanie ”

  Ciekawe, ze stosujesz knajacki bluzg („cos” sie „przywloklo”) – i masz zdumiewajaca czelnosc oskarzac tego, komu sie starasz dokopac – o „” rozbójnickie zachowanie „.

 406. @ozzy

  Ahoj, @ozzy!

  Podsuwam ci pod oczy te „plemienna wspólnote”, zebys nie przegapil:

  „Wychodzi na to, że działa jakaś atawistyczna, plemienna wspólnota, bo nie wierzę, że pochwalasz jego rozbójnickie zachowanie na blogu.”

 407. @PA2155

  … to prawdziwy ekspert-rzeczoznawca. Zna tajniki przemyslu i zarzadzania w Kanadzie, w USA i w Niemczech. Nic sie nie ukryje przed jego bystrym wzrokiem:

  „Z autopsji stwierdzilbym, ze wiekszosc tych pracownikow to techniczni analfabeci, majacy klopoty z czterema dzialaniami matematycznymi. Zwlaszcza w tzw. przemysle samochodowym, ale nie tylko. Przykrecania jednej srubki mozna sie szybko nauczyc.
  Tzw. kadra techniczna na wyzszym poziomie pochodzi z Azji. Czesc amerykanska to biznesmani.
  Troche inaczej jest w Niemczech. Robotnik niemiecki z reguly skonczyl dobra szkole zawodowa, ”

  Na wszystkim sie zna ten ekspert. Kiedys o sobie pisal, ze piastuje stanowisko w jednym z konecrnow farmaceutycznych. Ale i przemysl samochodowy nie ma dla niego tajemnic.

  Nic dziwnego, ze „techniczni analfabeci” w przedbiegach odpadaja. Oczywiscie do piet nie dorastaja Polakom, ktorzy juz w 69-tym roku chodzili po Ksiezycu. Ale przedluzaja sobie, jak moga, turystyczne pobyty w Mocarstwie, ktore Wstalo z Kolan. I czasem sie taki durny Jankes czy Kanadol zalapie do firmy sprzatajacej. I bedzie robil „na domkach” w Lomzy.

 408. Pare uwag ogolnych/aksjomatycznych

  Po marcu 68: wyrzucano skad sie dalo, kogo sie dalo, byle tylko byl pochodzenia ztdowskiego, badz tylko budzil przypuszczenie, ze byc moze jest Zydem.
  Rowniez jest wierutnym klamstwem, ze Zydzi zajmuja sie na Zachodzie wylacznie tym, zeby opluwac narod polski i klamac na temat historii wojny.
  Emigracja 1968 roku nie byla emigracja syjonistyczna. Ci, ktorzy ideologicznie poczuwali sie do syjonizmu wyjechali juz o wiele wczesniej. Nie bylo nic na przeszkodzie, bowiem wyjaezdzali do kraju, ktory, jak uwazali, bedzie ich ojczyzna.

  PS nic tu w powyzszym z prowokacji

 409. GajowyM.

  Zalinkowany przez teo wywiad z ministrą Emilewicz na temat programu elektromobilności jest bardzo ciekawy. Mnie np zainteresował poniższy fragment dotyczący autobusów, bo jak wynika z jej wymijających wypowiedzi z własnej produkcji samochodów osobych jak na razie zrezygnowano:

  Emilewicz: „… jedna z tych firm – Solaris – dostała na międzynarodowych targach nagrodę za autobus roku i był to autobus elektryczny. Bylibyśmy ślepi i głusi, gdybyśmy nie postawili na tę właśnie branżę gospodarki, w której mamy już doświadczenie.”

  Jak informują media w kwietniu br. właściciel firmy Solaris nieoczekiwanie wystawił ją na sprzedaż. Obok kilku firm zza granicy zainteresowanie zakupem wyraziło również państwo polskie co wydaje się być praktyczną konsekwencją wypowiedzi ministry Emilewicz o pozostawieniu tej „branży” w polskich rękach czyli w tym przypadku de facto jej nacjonalizację.
  Z tym, że dziennikarzom umknęło, iz jesienią ubiegłego roku właściciel Solarisa zmierzyć się musiał z perspektywą strajku. Jak bowiem pisano na portalach biznesowych i związkowych płace robotników w tej firmie zatrzymały się na poziomie lat 2005-2006. Efektem było nieoczekiwane, bo konspiracyjne utworzenie związków i spór zbiorowy. Nie wiem jak się skończyła historia postulowanej przez związek podwyżki w wysokości 300 złotych ale pamiętam, że zarząd firmy twierdził iż taka jej wysokość zachwieje jej fundamentami i uczyni produkcję deficytową. Pamietam też wyrażane w mediach opinie, że o niezłej pozycji firmy korzystającej od lat z ulg podatkowych (lokalizacja w specjalnej strefie ekonomicznej) zadecydowała nie tyle jakość co niskie koszty produkcji – w tym pracy.
  Jesli założyć związek między roszczeniami płacowymi z jesieni i wiosennym wystawieniem firmy na sprzedaż to wnioskować można, że państwo chcąc firmę kupić nie bardzo wie co robi, bo pakuje się w sytuację kłopotliwą z biznesowego i politycznego punktu widzenia. No chyba, że wobec tzw „zasobów ludzkich” nowego nabytku przyjmie strategię jak wobec związkowców w „Locie”. Ale to ma krótkie nogi choćby dlatego, że w branży samochodowej płace od jakiegoś czasu nawet w RP rosną.

 410. ozzy:
  Zapomniales dodac w swoim omowieniu, ze w tamtym czasie przecietny Polak nie mial nic do powiedzenia w tamtej sprawie. Rozumie traume u ludzi, ktorzy wyjechali, ale wszystko ma swoje granice. W tym jakis zoologiczny antypolonizm na kazdym kroku. Ja rowniez wyjechalem 20 lat pozniej.
  Jezeli ktos czuje sie syjonista i pala taka nieograniczona sympatia do Izraela, to jego sprawa. Dla mnie Izrael jest takim samym panstwem jak Nauru lub Hiszpania. Nie musze sie afiszowac sie z bezwarunkowa sympatia do tego panstwa. Nic mnie do tego nie obliguje. Zreszta, wielu Zydow amerykanskich i kanadyjskich nie identyfikuje sie z polityka izraelska. I tylko tyle.

 411. @mag

  o zwiazku a t a w i z m u z „nizsza rasa” pisal niegdys Cesare Lambroso – i carratteri atavici – a pozniej z dodatkiem antropometrii. A takze „La donna delinquente”.
  Prosze monitowac do Pana Gospodarza.

 412. ozzy
  Twoje aksjomatyczne uwagi nie wnoszą nic nowego. Przynajmniej dla mnie.
  Wszystko co wydarzyło się w latach plus minus 1968-70 znam z autopsji jaka osoba bardzo blisko związana z tymi, którzy wtedy wyjeżdżali z kraju i tymi, którzy mimo wszystko i wbrew wszystkiemu zostali. (Pamiętasz, że kiedyś podałeś mi namiar na Ryśka R. matematyka z Upssali, z którym się przyjaźniłam za mlodu?)
  Dlatego napaści na mnie twojego przyjaciela, który znalazl sobie dziewczynkę, no bo nie chłopca do bicia, za jego krzywdy, traktuję jako rodzaj wariactwa. Tylko wariactwo mogłoby być usprawiedliwieniem.
  Rozumiem, że jest ci niezręcznie zabierać głos, ale chyba się nie boisz swojego ziomala, któremu po prostu odwala i jest absolutnie nieprzemakalny.

 413. ozzy
  Nie rozumiem, o co ci chodzi z tą „niższą rasą” i w jakiej sprawie miałabym monitować do Gospodarza? Tobie też odbiło?
  Spokojnie. Policz do dziesięciu i z powrotem. I dopiero wtedy mi odpisz, bo widzę, że niepotrzebnie się nakręcamy.

 414. mag:

  „Twoje aksjomatyczne uwagi nie wnoszą nic nowego. Przynajmniej dla mnie.”
  I na tym zdaniu powinnas byla poprzestac.
  Zreszta te prawie cale blogowisko „Polityki” to istne wariactwo i zupelnie nie musze odpowiadac komukolwiek i nie byloby zadna strata, wrecz przeciwnie, by Pan Gopodarz
  zamknal czesc dla komentarzy.

 415. @PA2155

  ” Dla mnie Izrael jest takim samym panstwem jak Nauru lub Hiszpania”

  Chyba nie calkiem, bo akurat na temat zlego i niedobrego Izraela to wsciku dostajesz juz od szeregu lat. Jakos nie wypowiadasz sie czesto i gesto na temat Nauru, jakos Hiszpania malo ciebie obchodzi – ale jak ci sie ubrda, ze jest okazja – to az tryskasz… radoscia, powiedzmy:

  „„Kolejny przejaw miedzynarodowego antysemityzmu … Min. Liebermann byl wsciekly.
  Nikki Hailey powinna poprosic ONZ o nowa rezolucje…”

  itd. To oczywiscie nie jest zadna prowokacja, tylko te Zydy takie zle i niedobre, wiec PA z numerkiem po prostu musi do..lic.

  A poza tym to jestes taki erudyta ze ho-ho. Wiadomosci na kazdy temat. Z twojej cennej wypowiedzi u Hartmana:

  „Tuwim czul sie i pozostal zawsze lojalnym Polakiem. Trudno w jego tworczosci znalezc sladow „zydowskosci”.”

  Akurat Tuwim byl serdecznie znienawidzony pzez endecje (przed wojna), robil sobie z endecji totalne jaja (przed wojna) – a po wojnie znowu sie stal obiektem wariackiej nienawisci, bo ciezko bylo zniesc fakt, ze gazu i pieca uniknal. „Na jednego endeka co na mnie szczeka” nie bede cytowal, „My zydzi polscy” – a skadbys, Piekny Umysle mial o tym slyszec. O Tuwimie wiesz akurat tyle, co na temat Saula „Below””a (pisownia twoja), na temat Roth’a czy na temat przemyslu i zarzadzania.

 416. mag;

  na temat „atawizmu” polecam Lombroso, speca od kriminologii z dawnych lat
  a prosze pisac do Pana Gospodarza / Daniela Passenta, ze ma tak daleko posunieta tölerancje.

 417. @mag

  „Dlatego napaści na mnie twojego przyjaciela”

  Ktos na ciebie _napada_, Piekny Umysle? Czyzby ktos uzyl pod adresem twojej cennej Osoby slow uznawanych za obrazliwe? A moze jakis zloczynca pomowil ciebie o jakies, nie daj Boze, przestepstwa? Moze ktos ci grozil? Ktoz to taki?

  Bo jesli mnie masz na mysli – to chyba nawet najbardziej wnikliwy prokurator raczej nie znajdzie podstaw zeby zarzuty stawiac.

  A ty bylas chyba laskawa okreslic mnie jako „cos” co sie za toba „przywloklo”. Nie zaliczasz mnie zatem do rodzaju ludzkiego, skoro „cos” a nie „ktos”?

 418. @mag

  „chyba się nie boisz swojego ziomala,”

  :-)))

  Ale podpucha!

 419. i na dobranoc Antoni Slonimski:

  „W tym kraju dziwnym nasze najprostsze wyrazy
  Znaczenia maja mylne, jak te Antypody.
  Co chodza glowa w dol…”

 420. Blackley (23:14) o lotnisku na Wygwizdowie:
  Nie chodzi o jakiś ” biznesplan ” . Chodzi o to by spora grupa wygłodniałych pisowców wiele lat pracował przy budowie . A nastepnie na tym lotnisku . …

  To prawda. Taki jest PiSnesplan, ale bez przesady. Na tym lotnisku nikt nie będzie pracował. Może nawet to lotnisko nie powstanie. PiSnesplan zakłada sporządzanie analiz, budżet na ekspertyz zewnętrzne już chyba wyczerpano, więc powoła się ekspertów PiSowskich, rozrysuje się plany … też chyba się rozpędziłem … Morawiecki lub jego minister przedstawią założenia, wykupi się ziemię tu i tam …

  Przecież na to nie ma pieniędzy, a będzie ich coraz mniej w budżecie.

  p.s.
  6 czerwca dzisiaj, pomyślałem rano, że to jest jakaś bardzo ważna data. Chyba wojenna, bitwa z Turkami? z Burami? wybuch powstania bokserów w Chinach? …
  Nie, to data D-Day, lądowania w Normandii na pięciu plażach, 74 lata temu.

 421. pikus:
  Roznica miedzy Hiszpania lub Nauru a Izraelem jest taka, ze ten ostatni jest zawsze obecny w serwisach newsowych. A to IDF zabije nieuzbrojonych 120 ludzi i nazwie ich „terrorystami”, a to samoloty izraelskie cos tam zbombarduja w sasiednim kraju, a to zaczna budowac cos nielegalnego na obcym terytorium, a to zamkna Gaze , tworzac bantustan, etc.
  Trzeba byc bardzo przekonanym zwolennikiem tego kraju, aby pozostac slepym na te „osiagniecia”. Stad ta moja uwaga skoncentrowana na losie tego panstwa. Inne kraje, moze za wyjatkiem trumpowskiego USA nie dbaja tak o swoje PR.
  Gdzie ty wygrzebales ten tekst o Tuwimie? U Hartmana nie bylem od 7-8 lat.

 422. pikus:
  Wroc do tej propozycji teo, dopoki nie jest za pozno. 🙂

 423. pikus;
  Nie wiedzialem, ze uzurpujesz sobie prawa do reprezentowania i interpretacji wszystkich pisarzy, naukowcow i artystow o pochodzeniu zydowskim.
  Pojawil sie tu twoj nowy przyjaciel, ktorey podobno reprezentuje prawa A. Einsteina. Czyli, masz konkurenta. 🙂

 424. O co teraz awantura w Ameryce?
  „Wszystko o mnie i dla mnie” w/g Trumpa musi być!
  Najpierw trochę historii. Bo jakoś tu pasuje.

  Dokładnie 50 lat temu Bobby Kennedy był odprowadzany na podium w Hotelu Ambasador gdzie został zastrzelony przez szaleńca.
  Jak zmierzał do tego podium, to z jednej strony towarzyszył mu złoty medalista Rafer Johnson, a z drugiej Rosey Grier, footballer m.in. w New York Giants (nie mylić z piłką nożną). Rosey obezwładnił Sirhan Sirhan, zaraz po strzale. Niestety za późno.
  Obaj czarni Amerykanie.

  A wracając do bieżączki.
  Upłynęło dokładnie 50 lat.
  Jest w Ameryce długa tradycja, że Prezydent spotyka się na bardzo specjalnej uroczystości ze zwycięzką drużyną footballu. Oczywiście w Białym Domu.
  Tym razem drużyna „Eagles” z Pensylwanii miała takie wyróżnienie.
  Jednak dzień przed uroczystym spotkaniem, Trump ich odzaprosił.
  Pierwszy raz w historii to się zdarzyło.
  Tłumaczył to tym, że niewystarczająco patriotyczni są. Znaczy ci Eagles.
  Jak to nazwał nie przeszli pozytywnie testu z patriotyzmu.
  Oprócz tego rozsiewa nieprawdziwe info, że są oni przeciwko wojsku i takie tam inne bzdury wymyśla.

  Zamiast nich zaprosił orkiestrę i chór wojskowy, oświadczając przy tym, że odbędzie się to pod hasłem „Celebrujemy Amerykę”.
  Nawet hymn razem z chórem wojskowym próbował śpiewać, ale okazało się, że nie zna słów.

  A o co poszło?
  Od pewnego czasu, część zawodników amerykańskiej ligi footbolu….. na znak protestu przyklęka na jedno kolano w trakcie granego hymnu państwowego.
  Robią to po to, żeby okazać swoje oburzenie na rasistowskie podejście policji do afro-amerykanów. (np. są udokumentowane filmikami zastrzelenia ludzi, którzy nie stanowili żadnego zagrożenia)

  Trump postanowił się wtrącić i zdecydowanie potępił to klekanie, wywierając jednocześnie nacisk na zarząd ligi i właścicieli klubów. A ci, oczywiście mu ulegli i zaczęli grozić zawodnikom. Mają stać, a nie przyklękać…. taki był werdyk,
  inaczej fora ze dwora.
  Bo to klękanie jest nie patriotyczne
  Prezydent Trump nazywał tych klękających wszem i wobec ogłaszając, że to „Son of a Bitches” (SOB) i powinni być wywaleni z footballu na zbity pysk. (jego słowa)

  Tutaj trzeba zaznaczyć, że akurat „Eagles” tego nie robili.
  Chociaż problem był w tym, że nie wszyscy się szykowali na spotkanie z Trumpem.

  Trump, jak to Trump. Uznaje tylko „wielgie”, najwielgsze wydarzenia.
  Doszedł do wniosku, że niewystarczająco zawodników będzie mógł spotkać, a to dla niego nie do zaakceptowania. Więc odwołał ceremonię.
  Ale, żeby wykazać swój patriotyzm, a ich niepatriotyzm….
  to zorganizował w to miejsce „Celebrację Ameryki”

  Jakie reperkusje z tego powodu?
  Zawodnicy z innych klubów zaczęli się wypowiadać, że bez względu kto będzie zwycięscą Super bowl ligi następnym razem …… nie przyjdą do Białego Domu.

  https://www.youtube.com/watch?v=BDWwpcXVAj0
  „Fool, Fool, Fool” można zadedykować wszystkim miłośnikom Trumpa

  Ps. Ciekawostka na koniec.
  Niektórzy z tych „Eagles” grali za darmo CAŁY sezon, oddając miliony zarobione (w całości) na cele charytatywne, żeby pomóc mniej uprzywilejowanym.

 425. c.d.
  Mer Filadelfii wydał oficjalny list, w którym powiedział, że: „odwołanie zaproszenia Eagles do BD, tylko udowadnia, że mamy Prezydenta, który nie jest prawdziwym patriotą, ale kruchym ego-maniakiem, z obsesją na punkcie wielkości tłumów i dlatego obawia się kompromitacji organizować spotkanie, na które nikt nie chce przyjść
  A mera szef biura, Jane Slusser …. zatweetował foto z tłumami na Super Bowl celebracji w Filadelfii…
  obok fotki z tłumami na inauguracji Trumpa.
  Zdjęcia te podpisał:
  „Nasze party było większe niż twoje”
  z hasztagiem #FlyEaglesFly (lećcie orły lećcie)

  A co na to Stephen Colbert z The Late Show?
  A to można zobaczyć poniżej
  https://www.youtube.com/watch?v=2kxeAg1Ydi0
  Trump Disinvites The Eagles For… Never Kneeling?
  (Trump odzaprasza Orły za ….. Nigdy nie przyklękać?)

 426. Dlaczego wspomniałam m.in. o Rosey Grier?
  Poniżej adres do filmiku, który streszczę.
  Rosey urodził się na wsi w Georgii, na południu Stanów Zjednoczonych. Na początku filniku można zobaczyć domek, gdzie to się wydarzyło.
  Nie było innej opcji, bo czarni nie mieli prawa korzystać ze szpitala w takiej sytuacji.
  Mieli prawo pracować na polu, ale nic poza tym. Jak się kończył sezon, to właściciel często mówił, że wszystko jest w porządku. Odpracowałeś co mi się należało (m.in. mieszkanie w tych kurnikach) i nic więcej. Tzn. nic już taki człowiek nie dostał jako zapłatę za całosezonową ciężką pracę.
  Jeżeli „podskakiwał” i domagał się jakichś groszy, to przeważnie kończyło się to dla niego źle. Więc ludzie rzadko ryzykowali.
  W końcu jego rodzice mieli dość i przeprowadzili się do miasta.
  Tam trafił do szkoły. Uczył się b. dorze. Z czasem odkryto jego talent sportowy.
  W koledżu wykazał się zdecydowanym talentem, ale po pewnym czasie transferowano go do innego zespołu. Tam już nie było tak różowo. Rasizm był odczuwalny na każdym kroku.
  Czarni footballiści np. nie mogli grać w centrum, albo nie mogli być quarterback (rozgrywający przywódca ofensywy/ataku)
  Jednak dzięki swojej naturalnej sympatii do ludzi, …. potrafił udobruchać wielu.
  Historię o swoim życiu, a właściwie jego początkach Rosey Grier sam wspomina. Jak zwykle z ciepłym uśmiechem na ustach. Tutaj już jest starszy.
  Zasłynął także jako aktor i śpiewak. W tej ostatniej roli mogliście zobaczyć go w moim pierwszym wpisie o footballu amerykańskim, kiedy śpiewa „Fool, Fool, Fool”

  Osoba bardzo ciekawa. W młodości dotkliwie odczuł co znaczy rasizm
  50 lat temu towarzyszył Bobby Kennediemu tuż przed jego zamordowaniem.
  To on obezwładnił mordercę. A Bobby Kennedy też walczył z rasizmem.
  Dzisiaj, DOKŁADNIE 50 lat później…. Trump, odmawiając prawa afroamerykanom do pokojowego protestu przeciwko niesprawiedliwości społecznej, rasistowskim zachowaniom aparatu ucisku…..
  i używając to jako argument BRAKU patriotyzmu…. odzaprasza zespół Orłów do Białego Domu.
  Kłamie nawet w tym, bo akurat oni nie przyklękali w trakcie grania hymnu.
  Na początku sezonu kilka osób za to wyrzucono z zespołu (pod wływem nacisków Trumpa), więc reszta nie ryzykowała.
  https://www.youtube.com/watch?v=YNhfaGHAaH8
  Dirt meets ROSEY

 427. Szkoda , ze nie zwrocil Pan zadnej uwagi a idiotycznosc wypowiedzi przyszlej am. ambasador w Polsce pani Mosbacher ktora tak bardzo pragnie zostac amerykanskim „gubernatorem na Polske ” , ze
  zapytana o„wzrost antysemityzmu w Europie”, (…) o ustawie IPN powiedziała:
  – Niestety został on wywołany przez prawo dotyczące Holokaustu, które Polska niedawno uchwaliła. ”
  Wzrost antysemityzmu w Europie wywolany „przez prawo dotyczące Holokaustu” sugeruje , ze Europa tylko na IPN-owska ustawe , czekala . Cos takiego jezeli tylko zostalo kongenitalnie przetlumaczone „dyskwalifikuje ” te pania jako ambasadora . Chyba , ze to bylo przemyslane a nie Ameryka da,da .
  Antysemickie prawo „dotyczace Holokaustu ” wywoluje wzrost antysemityzmu . Europo wstydz sie !

css.php