Stary człowiek, więc może

Czy pamiętacie fotografię Tuska z Putinem na molo w Sopocie? Ileż to razy była ona przypominana na dowód spisku i knowań przeciwko prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i w ogóle przeciwko Polsce. Dziś jej nie widać. A może pamiętacie wrak? Gdzie jest wrak? Kiedy zwrócą wrak? Bez wraku ani rusz, bez wraku nie sposób. Jak dojdziemy do władzy – odzyskamy wrak itd.

Przez ostatnich kilka lat stosunki polsko-rosyjskie są lodowate. Manewry wojskowe wycelowane na Wschód, Rosja gra zawsze rolę agresora, wspieramy Ukrainę, nie zaakceptujemy aneksji Krymu, ba, polscy oficjele nawet zbojkotowali mundial 2018 w Rosji, ba, zbojkotowali go także polscy piłkarze, opuszczając rozgrywki w pierwszym możliwym terminie. Polskie media w relacjach z turnieju i Rosji nie wspominały ani słowem o nienagannej (podobno) organizacji i świetnym piarze dla gospodarzy. W obowiązującej polityce historycznej Rosja to tylko agresja, Katyń, komunizm.

Od pewnego czasu – powiedziałbym: od czasu, kiedy Polska została brzydkim kaczątkiem Europy – co bardziej rozsądne osoby zaczynają dostrzegać, że rusofobia prowadzi donikąd, najwyżej do gazociągu Nordstream 2 (Rosja–Niemcy z pominięciem Polski).

Tak się dziwnie złożyło, że akurat w poniedziałek 30 lipca dwa najważniejsze pisma prorządowe sygnalizują zapowiedź zmiany. Kornel Morawiecki, weteran opozycji antykomunistycznej, dziś poseł, marszałek senior i ojciec premiera, mówi Maciejowi Pieczyńskiemu w „Sieciach” rzeczy niesłychane. Ktoś powie, że marszałek mówi banały, wyważa otwarte drzwi, ale w Polsce to słowa godne uwagi. Wyrywki wypowiedzi Marszałka Seniora:

1. Burzenie pomników sowieckich nie ma nic wspólnego z prawdziwą dekomunizacją. Armia Czerwona uratowała nas przed zagładą biologiczną. Niemcy chcieli Polaków unicestwić, Rosjanie – tylko zniewolić. Przecież sami nie pokonaliśmy Hitlera. Czy my sami wyzwoliliśmy się spod niemieckiej okupacji? A może Ukraińcy wyzwolili się sami? Czy to Solidarność obaliła Związek Sowiecki? Wolne żarty. Nawet nie miała takiego zamiaru. ZSRR rozpadł się bez jednego wystrzału.

2. Rosja nie prowadzi agresywnej polityki. Na Ukrainie to zderzenie dwóch racji. Wojnę w Gruzji nie wiadomo, kto zaczął. Krym „został przejęty” przez Rosję bez jednego wystrzału, ukraińskie wojsko przeszło na stronę Rosji, a potem było referendum.

3. Rosja nie ma żadnego interesu w tym, żeby użyć siły militarnej wobec Polski. Od 4 lat bronią się rękoma i nogami, żeby tylko nie zająć Doniecka, to cóż dopiero mówić o agresji na Polskę!

4. Gazociąg Północny to skutek fatalnej polityki wschodniej Warszawy. Gdybyśmy nie postawili interesów Kijowa ponad naszymi, Rosjanie nie musieliby dogadywać się z Niemcami. A teraz będziemy przepłacać za amerykański gaz. Chińczycy, którzy zamierzali budować swój jedwabny szlak przez Polskę, dogadują się z Rosją i z Niemcami, by to Kaliningrad stał się głównym węzłem.

5. Rosja nie ma interesu w militarnej agresji na Polskę, ale „boję się, że Niemcy zdominują nas gospodarczo, a Rosjanie – politycznie”. Niestety, na relacje z Rosją nie mamy żadnego pomysłu. Kult Armii Czerwonej to kult pogromców faszyzmu, nie ma wymiaru antypolskiego. Błędem premiera Morawieckiego było, że nie wysłał gratulacji Putinowi z okazji reelekcji.

6. „Nasza polityka zagraniczna sprowadza się, niestety, do odgrywania roli marionetki Waszyngtonu”.

7. Europa traci swoją moc, mogłaby ją odzyskać, gdyby połączyła się z Rosją i jej ogromnym potencjałem. Powinna powstać Unia Europejska z Rosją w składzie.

Tyle Kornel Morawiecki. Szkoda, że nie Mateusz, choć może premier „wypuszcza” tatusia. Tak czy owak to mądrzejsze niż mówienie, że demokracja stoi ponad prawem.

Zaproszenie
Prof. Krystyna SKARŻYŃSKA (znana socjolog polityki), Jerzy BACZYŃSKI (prezes i redaktor naczelny POLITYKI) oraz senator Aleksander POCIEJ (PO) będą naszymi gośćmi i podsumują sezon polityczny. Radio TOK FM, wtorek 31 lipca o godz. 20.05.