Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Policja

8.08.2018
środa

Polacy się nie dadzą

8 sierpnia 2018, środa,

Od czasu mobilizacji policji w czasie miesięcznic po dzień dzisiejszy coraz bardziej widoczna jest metoda zastraszania, stosowana selektywnie przez władze – nie tylko wobec protestowiczów, bo ci są zdeterminowani, ale wobec milczącej większości obywateli.

Mobilizacja policji przed każdą kolejną miesięcznicą, niezliczone suki czekające na swoją kolej na Mariensztacie, dyskretnie, ale pod ręką, barierki wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia od katedry do uniwersytetu lub wokół Sejmu i Senatu mają zniechęcić do protestu, do gromadzenia się z powodu niezadowolenia, mają być pokazem siły i determinacji władzy. Temu też służy fotografowanie, legitymowanie, obecność cywilnych funkcjonariuszy w tłumie, wreszcie inwigilacja spotkań takich jak Zbigniewa Hołdysa z niewielkim gronem jego słuchaczy. Policja na pierwszej linii frontu nie jest uzbrojona, nie ma nawet pałek, co świadczy o zdrowym rozsądku (kto i co znajduje się na podorędziu – nie wiemy), ale już sama masowa jej obecność ma dać do myślenia: „lepiej nie zaczynaj, idź do domu, obejrzyj TVP i spać”.

Wszystko to jest sprzedawane jako niezbędna prewencja, rozpoznanie prowodyrów (oczywiście nie narodowców, bo ci noszą kominiarki, mają zasłonięte twarze i „stoją tyłem” do policyjnej kamery lub wobec tych, którzy wieszali podobizny polityków opozycji na szubienicach we Wrocławiu, którzy powinni byli być „zwinięci” od razu, a nie chronieni), tylko wobec ludzi, którzy z otwartą przyłbicą mówią „nie” dla dobrej zmiany lub „tak” dla Sądu Najwyższego.

Oczywiście, obowiązkiem policji i służb jest rozeznanie w środowiskach zagrażających ładowi i bezpieczeństwu, zwłaszcza w czasach terroryzmu, ale nie może to służyć jako pretekst do walki z opozycją, która ośmiela się np. ubierać pomniki i rzeźby, warszawską Syrenkę i Misia Uszatka w koszulki z napisem „konstytucja”. Najście o godz. 6.30 rano i przeszukanie mieszkania obywatela, który ubrał w koszulkę byłego prezydenta, a także postawienie pierwszych zarzutów prokuratorskich mają na celu odstraszenie, zastraszenie każdego, komu przyszłyby do głowy takie „głupie żarty”.

O wiele mądrzej by było, gdyby rzecznik policji powiedział, że dobrze się ubawił i policja nie będzie się ośmieszała pogonią za autorami happeningu. Ale w tym celu potrzebna jest władza, która ma poczucie humoru, jest pewna swojej polityki i swoich racji, nie boi się własnego cienia i nie reaguje histerycznie na każdy przejaw nieposłuszeństwa. W Polsce to się zresztą nie przyjmie, nie poskutkuje. Zbyt żywa jest tradycja oporu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 445

Dodaj komentarz »
 1. Skojarzyła mi się scena z „1984” Orwela kiedy WInston torturowny odpowiada na pytanie : Ile palców widzisz ( a pokazują mu cztery) i on odpowiada zgodnie z tym co widzi: cztery. Zła odpowiedź: może być 3,4 lub pięć zależy co ci partia każe widzieć.

 2. PA2155
  19 lipca o godz. 22:23

  Delikatnie donosi, ze Pitekantropa nie znosi……prawie jak w Czestochowie na Jasnej Gorze, tak wysoko wzniosl sie PA2155, nisko moze upasc jako donosiciel, czy roznosiciel?

  PA2155
  19 lipca o godz. 15:26 donosu…

  Pewnie zostane blogowym antysemita

  Zapomnial nieszczesnik przy tym, ze juz dawno zostal, ba od dawna byl…

 3. duende
  8 sierpnia o godz. 14:50
  A Zenek i Edek „Zlota raczka”?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Saldo mortale
  8 sierpnia o godz. 15:13

  Niniejszym donoszę, że najbardziej antysemickie ptaki śpiewały blisko mojego domu z rana. Śpiewały: dżid, dżid, dżid … Bardzo mnie to poruszyło – trzeba się tym aktem antysemityzmu zająć …

  Niestety nie mogłem ich zidentyfikować.

 6. A jak ma się się zachowywać policja, której zwierzchnikiem jest niejaki Jojo, który w młodości, kradł, bił i zastraszał?Jaka władza taki minister, jaki minister taka policja.

 7. Felieton Pana Redaktora w dzisiejszej POLITYCE każe wrócić do zagajenia „Stary człowiek, więc może”. Wielce trafne spostrzeżenie Gospodarza spotkało się z ciepłym przyjęciem komentatorów, uznaniem i pozytywnym odzewem.
  Poranne komentarze trzeźwym spojrzeniem i ostrym słowem, bynajmniej nie błądziły w obłokach, ale dotknęły istoty spraw polskich.
  Godne zapamiętania były @Wieśka z 31 lipca z godziny 8.30 i @Jobrave z 8.49
  „Następny do golenia” kontynuuje cykl opowieści o współczesnej Polsce. Swoim zwyczajem odniosę się do zapisu „Gdyby Tusk nie podjął gry z Putinem, to nie doszłoby do katastrofy”.
  Gdyby nie tragiczna polityka wschodnia i presja polityczna i przekonanie o wielkości podjętej misji, to do katastrofy z całą pewnością by nie doprowadzono

 8. mag
  15 lipca o godz. 13:52
  ozzy
  Jakoś nie przyszło mi do głowy, by twierdzić, ze „piszesz głupoty”, bo nie zgadzam się z twoja taką, czy inna opinią. To nie mój styl….pisze nieprawdziwie Mag.
  mag
  14 lipca o godz. 11:26
  „Sir Jarek
  13 lipca o godz. 14:55
  mag -wiesz, że Ty jesteś głukowata??”
  A czy Ty wiesz, że jesteś gupi Ser?

  Swiadectwo zdrowia Mag (wyrob wlasny)!
  mag
  12 lipca o godz. 18:01
  PA2155
  Skąd ci przyszło do głowy, że zwalam wszystko na ruskich. Gdzie, kiedy , a propos czego?
  Albo że jestem w stresie. W dodatku głębokim.
  Czy robisz tu za dyżurnego psychiatrę? Jeśli tak, to masz tu mnóstwo do roboty, ale zdecydowanie chybione cele w sensie rozpoznania pacjentów.
  Marnie to świadczy o twoich kwalifikacjach.

 9. @PA2155
  „Nigdzie nie obowiazuje odpowiedzialnosc zbiorowa (moze w twojej kulturze)”

  Majac na mysli judeokulture? O chrzescijanskiej raczyl zapomniec, w ktorej za jedno jablko cierpia miliony od tysuiecy lat. Nie wiedzialem, ze ÜA 2155 jest taki niedouczony lub porywczy. Porywa sie przeciez dzieci….

 10. fotografowanie, legitymowanie, obecność cywilnych funkcjonariuszy w tłumie, wreszcie inwigilacja spotkań

  Straszne rzeczy Panie Redaktorze. Ciekawe, skąd to reżimowe draństwo czerpie tak doskonałe wzory…

 11. Pan Redaktor Gospodarz,

  Młodzi muszą zobaczyć jak to jest jak policja ma zawsze rację. Innej drogi NIE MA. Uklony

 12. Aż się chce powtórzyć za autorem: ” tak trzymać i nie popuszczać”. To do władzy i jej zbrojnego ramienia policji. Władza zawsze odbiera dzierżącym ją rozum, co możemy obserwować z rosnącym natężeniem. W którymś momencie jakiś policjant zapragnie bardziej się podlizać władzy i nadużyje swojej władzy lub siły fizycznej. Obecna władza też o tym wie i dlatego posyła na pierwszą linię funkcjonariuszy z gołymi rękami. Są to jednak ręce atletów, karków z siłki, którymi łatwo mogą skręcić kark jakiejś chudzince i będziemy mieli nowego „Janka W” na drzwiach z siedziby PiS.
  Jest sierpień, dobra pora na kolejny przewrót.

 13. Panie Saldo,

  Pan nie miesza historii z jabłkiem i wężem do współczesności.

  Żąda pan stalinowskiej, wschodniej wersji ,, sprawiedliwości,, . Stalin wysyłał rodzinę bliższa i dalsza do kopalni uranu . Albo do niklu. Jeszcze musieli mówić że im się podoba. Pan z braku kopalni i personelu przymusu żąda uznania winy i wzięcia odpowiedzialności za czyny pradziadkow. Nie ma takiego systemu w prawie europejskim , który by działał w ten sposób
  Żąda pan odpowiedzialności, plemienne , klanowej, dobrze że nie żąda pan ,, oko za oko,, .
  Nie odpowiadam za czyny innych Polaków popełnione w czasie wojny , ZROZUMIAL pan ???? Nie mam wpływu na ich postępowanie. Odpowiedzialność mogę brać jedynie za SWOJE czyny.
  Należy uregulować kwestie finansowe. To dużo zmieni . Szwajcaria jak oddała część FORSY z depozytów zeszła z linii strzału. Sami Żydzi, niektórzy ma się rozumieć, mówią o ogrom ej forsę za jaką Niemcy kupili spokój. Tylko uderzenie się w piersi tzn nazwanie zbrodni zbrodnia , załatwienie kwestii finansowych i surowe ściganie różnych ,, Żydzi do gazu ,,, da spokój.

  Pańskie nawoływanie do ,, uznania winy ,, jest żałośnie żałosne. Chce pan stalinowskiego prawa.

 14. Rzymscy cesarze, czy autentyczni dyktatorzy, przynajmniej do pewnego stopnia mogli liczyć na swoich Pretorianów, gwardie, służby.

  Tak się dziwnie składa, że zaraza styropianowa całkowicie pozbawiła nasze służby mundurowe perspektyw, i oficerów z kręgosłupem.
  Seria precedensów umożliwiająca cofanie praw nabytych, skutkowała również wakatami w liczbie kilkunastu tysięcy.
  Nie do zapełnienia w policji, wojsku, czy w ostatnim nabytku- OT.

  Wiązanie swej przyszłości z niepoważnym Państwem, to rzecz ryzykowna dla przyszłości młodego człowieka.

  Szczerze współczuję funkcjonariuszom którzy podjęli się jednak służeniu krajowi.
  Cokolwiek zrobią obecnie, może być w przyszłości zakwestionowane przez jakąś inną władzę.
  Raz ustanowione precedensy nie znikną zbyt szybko z pamięci.

  Skundlanie służb to dość szybki proces, brawurowo wykonany przez obecne elity.
  Przywrócenie im godności, honoru, nabranie zaufania do rzadzących, może okazać się procesem długim, rozciągniętym co najmniej na pokolenie.

  Na kim ta władza chce się oprzeć, kto dla niej zaryzykuje swoją przyszłość?
  Obawiam się, że niewielu….

  Ludzie z wykształceniem prawniczym, akademickim, a robią takie kolosalne błędy….

 15. Saldo mortale
  8 sierpnia o godz. 14:15

  jobrave
  8 sierpnia o godz. 12:43
  Chodzilo o zachwyty nad nadpoziomem zdolnosci polskich dzieci w obcych szkolach.
  ______________________________________________________________________Ach, to o ten wpis chodzi. Zupełnie o nim zapomniałem. Nie nazwałbym tego zachwytem, lecz raczej docenieniem połączonym z nadzieję, poza tym to „Daily Telegraph” się zachwycał, a nie ja. Chociaż ta nadzieja, to raczej na wyrost trochę, ponieważ obawiam się, że te dzieci nie wrócą do Polski. A, co do tego, czy zostaną profesorami, noblistami. To się okaże, na razie są dziećmi, jeśli nie zakończą nauk na poziomie „przymusowym”, to kto wie? W Twoich słowach wyczuwam miks ironii i powątpiewania – na razie nie mam nastroju do grzebania w necie, ale, jak przyjdzie, to podam Ci odsyłacz do artykułu o polskich studentach studiujących na brytyjskich uczelniach, w tym również renomowanych – spośród obcokrajowców Polatcy są na drugim miejscu po Chińczykach – chodzi o liczbę. I też tych studentów, podobnie jak uczniów, chwalą.
  Te dzieci, w których zdolności tak powątpiewasz, są już przesiąknięte kulturą brytyjską, nie mają emigranckich kompleksów, a ich rodzice nawet ci z najniższego szczebla drabiny społecznej zdają sobie sprawę z tego, że należy robić wszystko, by ich dzieci nie skończyły na „konserwowaniu powierzchni płaskich”, czy zmywaku.
  Możesz spytać (złośliwie), że skoro Polacy są tak niesłychanie zdolni, to dlaczego dzieci emigrantów powojennych jakoś za bardzo się nie wyróżniają, jesli chodzi o poziom wykształcenia, prestiżową pozycję w społeczeństwie itp. Ano prawda, powodów do dumy raczej nie ma. Tylko nieliczni wydostali się z polskiego getta. Powodów jest kilka. Rodzice ciągle i bardzo długo żyli mrzonkami, że komunę szlag trafi i że wrócą do nowej, niekomunistycznej Polski, najpierw czekali na III wojnę światową, później w to, że Poznań 1956 rozleje się po całym kraju i ogolna rewolucja zmiecie komunę, a później było już za późno, z powodu owej iluzji nie pchali dzieci wyżej, mając nadzieję, że będą sie one ksztalcić już w wolnej Polsce, poza tym emigracja była biedna, a państwo wtedy nie pomagało tak, jak teraz. A teraz pomaga, Wielka Brytania daje szansę każdemu, kto chce się kształcić, robić karierę. I kto wie, może już niedługo doczekamy się jakichś wybitnych naukowców, artystów, może nawet noblistów. Kto wie, kto wie.

 16. Tragiczny brak poczucia humoru obecnej ekipy władzy to prawdziwa tragedia.

 17. Polacy się nie dadzą A co z katolikami pójdą jak lemingi za proboszczem. Tak sobie myślę,że KK dostaje w IV RP transfuzję po 2000 lat zgnilizny moralnej.

 18. O „Nieboszce” można pisać różne rzeczy, i różnie się o Niej wypowiadać, ale to co wymyślają domorośli historycy i politycy przewodniej siły sprawczej nawet komentarza nie potrzebuje, takie te wypowiedzi są dalekie od rzeczywistości.
  Wybiórcze podejście do tematu w czasach Internetu jest już właściwie zasadą. Nie ma co owijać w bawełnę, nie ma co liczyć na domyślność słuchacza, trzeba od razu tłuc mu do głowy partyjny przekaz nieomylnego przywódcy. W systemie totalitarnym takie podejście dziwić nie może, ale podobno żyjemy w państwie demokratycznym, gdzie zasadą powinien być szacunek do współobywateli, poszanowanie praw wszystkich mieszkańców.
  Gościem Redaktora Passenta w Radiu TOK FM był wczoraj prof. Jerzy Eisler. Rozmowa dotyczyła podejścia do Nieboszczki w książce „45 lat, które wstrząsnęły Polską”.
  Kto nie słuchał niech żałuje. To prawie podsumowanie naszych blogowych komentarzy. Trafne i spokojne.
  Stopniowanie; dobry, lepszy, radziecki, albo zły, gorszy, radziecki, jak teraz niektórzy mają.
  Dziękuję Gospodarzowi i Gościowi za mile spędzony czas

 19. jobrave
  8 sierpnia o godz. 16:15

  I to jest tragedia.
  Młodzi, wykształceni, obyci w świecie, w wiekszości będą robić karierę i budować przyszłość TAM, nie TU.
  W dalszym ciągu pozbywamy sie talentów.
  Kto więc u nas będzie rozwijać innowacyjność?
  Mohery?

  No i doprecyzowanie.
  Stara emigracja miała slabe wykształcenie, o ile wogóle.
  Analfabetyzm w województwach wschodnich, sięgał 57%.
  Nowa emigracja to raczej bez wyjątku ludzie z kwalifikacjami, większość na poziomie co najmniej średnim.
  Róznica jakościowa.

 20. jobrave
  8 sierpnia o godz. 16:15
  Nie pytam zlosliwie, lecz obserwuje i slysze owe zachwyty od ponad czterdziestu lat i srednia pozostaje srednia. Jako ze Polek i Polakow jest na emigracji coraz wiecej, to oczywiscie beda obecni poza obszarami zmywaka i zbieraczy poziomek. Oczywiscie jest coraz wiecej wyksztalconych Polek i Polakow.

  Rozwoj ten dotyczy rowniez innych nacji i z doswiadczenia wiem, ze nasze dzieci do matury sa geniuszami, potem to jakos kuleje. Obserwowalem dziesiatki lat tzw. przesiedlencow z Polski w Niemczech, stad moj sceptycyzm. Ciesze sie jednak, ze mamy wieksze mozliwosci. Nie cieszy mnie, ze polskie studentki i studenci rzadko korzystaja ze stypendiow prywatnych fundacji, bo nie spelniaja kryteriow. Krotko mowiac, znam tysiace dzieci, ktore sa obecnie dorosle i nic. Mowiac o przesiedlencach mowie o setkach tysiecy Polek i Polakow. Moze faktycznie obecna emigracja poprawi statystyki. Nie mialem na mysli emigrantow wojennych i powojennych. Gazety pisza, my sie cieszymy i to mnie troche smieszy, zapewniam tylko troche.

 21. wiesiek59
  8 sierpnia o godz. 14:14
  Produkcja heroiny w Afganistanie pod nadzorem siajej stanowi dziś 80 procent zapotrzebowania światowego. Przez Kosowo jest dystrybuowana do rożnych rejonów swiata, a wielka forsa służy na pokrycie kosztów amerykańskich wojen i zbrodni agencji.

 22. Przeżyła komunizm i parodię demokracji solidarnościowej z podniesioną głową. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23765412,pogrzeb-kory-wojciech-mann-przezyla-komunizm-i-parodie-demokracji.html#A_BoxOpMT1
  Z wysoko podniesioną głową!

 23. Zbyt optymistyczne! Ma Pan rację, że Polacy się nie dadzą, ale może to potrwać kilkaset lat. Polacy nie potrafią żyć pod jednym białym orłem w koronie, ale być może zmuszeni zostaną do życia pod dwugłowym złotym orłem, jak to już bywało. Dlaczego tak sądzę, moje spostrzeżenie poprę zachowaniem jednej z głównej postaci pamiętnego serialu „Polskie drogi”, a mianowicie Kurasia. Uważał on, że przeżyje wojnę w nic się nie angażując, popierał kolegów biorących udział w konspiracji, ale sam się nie angażował i ciągle powtarzał, „chcę żyć”, dlatego nie angażuję się. Jak ostatecznie było proszę obejrzeć serial. Dziś w naszym społeczeństwie takich Kurasiów mamy miliony, którzy w dodatku nie tylko chcą żyć, ale zasmakowali w wygodnym słodkim życiu w demokratycznym państwie i uważają, że tak już będzie zawsze. Nie angażują się wcale, nie pomagają, nie popierają nawet tej zaangażowanej walczącej garstce ludzi. Rzeczywistość ich jednak dosięgnie, ale będzie już za późno.

 24. Polacy się nie dadzą postkomunie.

 25. Od dzisiaj obowiązuje w Danii zakaz noszenia burek i jeszcze innej muzułmańskiej „garderoby”. Niektórzy protestują.
  Ciekawe komentarze. Wyróżniają się takie; jak im się nie podoba mogą wyjechać do siebie.
  Tu piszą też tacy co do siebie, bez urazy, wyjechali. Piszą, że im się u siebie podoba.
  U siebie im się podoba, ale przecież piszą u nas, więc maja chyba rozdwojenie jaźni?
  Takie podwójne spojrzenie cechuje wielu obywateli, tych obecnych decydentów i ich pomagierów w szczególności i jednego prokuratora też. Swoją drogą jak „komunistyczny” prokurator zmienia obecnie sądownictwo w głowie się nie mieści

 26. wiesiek59
  8 sierpnia o godz. 16:07

  Tak się dziwnie składa, że zaraza styropianowa całkowicie pozbawiła nasze służby mundurowe perspektyw, i oficerów z kręgosłupem.”

  Panie instruktorze , za prl te sluzby mundurowe miały taki kręgosłup że w tygodniu wszyscy rytualnie wyznawali komunizm czy jak tam to co było za prl nazwać a w niedzielę jezdzili do kościoła chrzcić dzieci i na mszę tylko że kilka parafii dalej. Tak wygladały ich ” kręgosłupy ” . Taka sytuacja

 27. blackley
  8 sierpnia o godz. 18:01

  Był pan zapewne w wojsku.
  Do czego służy obecnie, poza udziałem w zagranicznych eskapadach w ramach kontyngentów okupujących inne kraje?
  Tak jak husaria, do uświetniania różnych szopek religijnych, pogrzebowych. „patriotycznych”.

  Kryterium przydatnosci naszej armii można prosto zobrazować.
  Ilością katastrof, wypadków na poligonach, godzin na nich spedzonych, w porównaniu ze staniem na warcie w trakcie uroczystosci państwowych czy koscielnych.
  Armia służąca do pompy, dekoracji, jest g…warta.

 28. @SŁOWIANIN STANISŁAW w swojej zwierzęcej nienawiści do ludzi wierzących w boga, a szczególnie w Polsce kompletnie już oderwał się od rzeczywistości.

  Dobra zmiana traktuje lemingi jak szczekające kundelki i nawet nie zamierza się przejmować nimi. Mateusz Krzywousty narzekał, że kłopotem jest podkop.

  Ten podkop w 19/20 robią ludzie słuchający ze zdziwieniem homilii, w której najsilniejszym akcentem jest potrzeba obrony wiary. Oglądają się wokół i widzą nacierającą na nich tacę.

  Maluch uhonorowany przez tatusia dronem po niedawnej pierwszej komunii został kilka lat temu nauczony paciorka, a teraz odpowiedział pasterzowi na zalecenie, aby co tydzień przychodził wyspowiadać się z grzechów: Ja nie mam grzechów.

  Polacy przez przywódców polskich określani jako czołowi europejscy strażnicy wiary stosują tępy opór. Krewcy polscy opozycjoniści w liczbie kopy dostaną po grzbiecie, a dziesięcio-tysięczna armia kapłanów dostaje po tacy.

  Jeśli polscy hierarchowie katoliccy nie przestaną pomiatać zakonnicami, to Świadkowie Jehowy będą musieli przejąć misję utrzymywania okien życia i chętnie będą tanio prali sutanny i komże. A kraść nie potrafią.

  Szanowny aktywisto! Przypominasz partyzanta szukającego esesmana, któremu trzeba ukraść buty. Bo badania terenowe to pojęcie dla ciebie za trudne.

  Kościoły pustoszeją i można rzec, że coraz więcej katolików walczy z Bogiem i próbuje mu wytłumaczyć:
  To pomyłka z tym doświadczaniem mnie uczuleniem na pyłki brzozy.
  Ja się nazywam Nowak. Kowalski mieszka dwa numery dalej.

  Nie wyrządzasz postronnym jakiejkolwiek szkody.

  Ty po prostu nie masz nikogo kto by się z tobą pobawił i zagrał w warcaby z tobą.

  Są tu bardziej odlotowi paranoicy, których komentarze trzeba przewijać.

 29. ls42

  „U siebie im się podoba, ale przecież piszą u nas, więc maja chyba rozdwojenie jaźni?”

  Chyba pofajdalo calkiem tego ls42.

  Dopoki znakomici rodacy-wspolwyznawcy tego ls42 otwarcie zapowiadaja smierc, gaz i piec, dopoki kibice dra na stadionach ryje w dziesiatki tysiecy gardel „To byly piekne dni/zydzi do gazu szli/az sie do pieca nie zamykaly drzwi” – to moze sobie ten ls costam wybic z glowy, ze ludzie przestana reagowac.

  Dopoki na polskim Internecie wisza setki witryn z ludobojczymi „dowcipami” o „wartosci opalowej” „zydkow”, o tym, ze „duzy Zyd” rozni sie od „malego” tym ze „dluzej sie pali” – to moze sobie ten ls costam wybic z glowy, ze ludzie przestana reagowac.

  Dopoki znakomici rodacy-wspolwyznawcy tego ls42 wypowiadaja sie tak oto:”

  „Czemu arabowie sie nie zjednocza i ten paskudny narod nie wysla do piekla.?”

  „Zakupcie od Kima z jedna bombke atomowa i zrobcie porzadek z Izraelem.Bedzie to miedzynarodowe swieto”

  – to moze se ten ls costam wybic z glowy, ze ludzie przestana reagowac. Generalnie to jest tak, ze jak sie komus zapowiada smierc, wyslanie do piekla, zyczy sie bomb atomowych – to zawsze zachodzi ryzyko, ze upatrzona ofiara nie bedzie biernie czekac na spelnienie zapowiadanych czynnosci.

  Dochodzi tu jeszcze jeden aspekt. Ls z numerkiem pali guupa i pisze:

  „Tu piszą też tacy co do siebie, bez urazy, wyjechali. Piszą, że im się u siebie podoba.”

  Po pierwsze – nie „wyjechali” tylko zostali wypedzeni. Ze tym razem bylo dokad – to nie jest zaluga tych, co wypedzali.

  Po drugie – ls pali guupa i pisze „do siebie”. Dziwnym trafem znakomici rodacy-wspolwyznawcy elesa nie poidzielaja zdania, ze to bylo „do siebie”, tylko twierdza, ze to „zagrabione ziemie palestynskie”:

  „Niech Żydzi zwrócą zagrabione ziemie i będzie święty spokój”

  „Jestem zdania ,że złodziej ziemi,okupant, zaborca, morderca cywilów nigdy nie powinien zaznać spokoju. Ani za życia, ani po śmierci.”

  Jednym slowem – najpierw narodowe wzmozenie i ogolne darcie ryja „Zydzi wynocha do Izraela” – a potem sie nagle okazuje, ze jak ktos zyje wlasnie w tym Izraelu, do ktorego wypedzano – to „zlodziej ziemi” i „okupant”.

  No i wuj. Czytelnikow macie od MYC po LA i od te-Awiwu po Londyn i Kopenhage. Keep up the good work! You are collectively shaping the image of your illustrious country! Stay the course!

  https://fakty.interia.pl/swiat/news-izrael-zaatakowal-hamas-z-powietrza-celem-stanowiska-militar,nId,2595338#comments4-1

 30. @Saldo mortale

  „Nie pytam zlosliwie, lecz obserwuje i slysze owe zachwyty od ponad czterdziestu lat i srednia pozostaje srednia.”

  Krzywa rosnie.

  Pomijam niemieckie witze o Polakach – bo akurat Niemcy nie sa calkiem obiektywni.

  Najstarsza emigracja, ta co juz miala dobrych pare pokolen, zeby zablysnac i olsnic sukcesami – to ta do Stanow Zjednoczonych.

  Efekty sa widoczne.

  Nie bez powodu w amerykanskiej popularnej kulturze Polak to synonim wynalazcy, przedsiebiorcy, utalentowanego czlowieka biznesu, genialnego naukowca czy wrecz astronauty. Pelno w amerykanskim folklorze dowcipow o Polakach, slawiacych blyskotliwa inteligencje, zaradnosc i wynalazczosc Polakow.

  Kazda nacja sie z czegos smieje. Z czego chetnie smieja sie Polacy – o tym wspominam w wypowiedzi wyzej (8 sierpnia o godz. 18:39).

 31. @blackley

  „Żąda pan odpowiedzialności, plemienne , klanowej, dobrze że nie żąda pan ,, oko za oko,, .
  Nie odpowiadam za czyny innych Polaków popełnione w czasie wojny , ZROZUMIAL pan ???”

  Ciekawa sprawa, bo ja i moje dzieci ponowimy zbiorowa odpowiedzialnosc za to, ze „zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”. I dlatego trzeba nas… ten tego. Jak @blackley usiluje dokopac – to od razu wali po glowie Mincem, za ktorego winy (rzeczywiste lub urojone) ja oczywiscie jestem odpowiedzialny. Jak @blackley chce dokopac – to oczywiscie odpowiedzialnosc zbiorowa jest cacy i oki:

  „W dużej mierze dzięki panskiemu bratu w wierze oraz mojemu i panskiemu rodakowi – HILAREMU MINCOWI.”

  No i wuj. Mam nadzieje, ze @Blackley i @Wiesiek59 w ministry pojda. I beda wdrazac swoja wizje Narodowo-Patriotyczna. Obym … jednego z drugim zobaczyl w skdazie gabinetu.

 32. Pitekantrop 18.39
  Uderz w stół, a nożyce się odezwą.
  Czy ja coś złego o naszych starszych braciach napisałem? Stale przywołuję ich pochód przez Świat, ich dokonania, ich osiągnięcia, ich podejście do życia i sentyment do Ziemi Obiecanej.
  Nawet teoretycznie stoję po ich stronie w walce z zagrażającymi im milionami przeciwników. Ty nie czytasz dokładnie i nie czujesz bluesa. Stale wypominasz nieszczęścia, które twoim ziomkom się przydarzyły, ale zważ proporcje Mocium Panie. Czy niewola babilońska to wina Polaków? Czy to Polska wywołała wojnę światową? Czy za niewolę w Egipcie odpowiadają Polacy?
  Nieszczęścia chodzą parami mówi porzekadło. Nie przyklejaj Polaków do sprawców holokaustu.

 33. @Wiesiek59

  „W dalszym ciągu pozbywamy sie talentów.”

  Ludzi madrych, zdolnych, utalentowanych, czestokroc laczacych uzdolnienia techniczne czy muzyczne z zylka do biznesu – wypedzano albo „naklaniano” do emigracji jeszcze przed wojna. A po wojnie – kto sie wyreklamowal od gazu i pieca czy nawet od stodoly benzyna oblanej – to madrych, zdolnych, utalentowanych, znajacych jezyki – wypedzono z wielka satysfakcja: „Zydy wynocha”.

  No i sa efekty.

  Powszechnie pogardzane i totalnie znienawidzone „pejsate moski” twoim braciom w Leninie spuscily zupelnie niesamowity w…l. No i na kawaleczku pustyni, majac wylacznie piach i morska wode za bogactwa naturalne – dopracowaly sie te „pejsate Moski” przemyslu, ktory sprzedaje za dobre pieniadze, na pieciu kontynentach elektronike, lekarstwa, drony, rakiety wszystkich typow, radary, oprogramowanie. Dochod na lba – juz przegonil Anglie i Francje. Darcie ryja na czesc Iranu tez wiele nie pomoze – bo jak na razie atom maja wlasnie „pejsaci” a nie Iran.

  A jak ludzi madrych, zdolnych, utalentowanych – wyniesiono na kopach, wypedzono – to efekty sa i na miejscu. Znakomite rezultaty w eksporcie europalet. I doniosle sukcesy w eksporcie drewna ze zrabanej Puszczy Bialowieskiej.

  I dochod na lba – klekajcie narody:

  Poland 13,823

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

 34. @ls42

  „Czy niewola babilońska to wina Polaków?”

  To oczywista oczywistosc, ze za wypowiedzi takie jak

  „„Czemu arabowie sie nie zjednocza i ten paskudny narod nie wysla do piekla.?”

  „Zakupcie od Kima z jedna bombke atomowa i zrobcie porzadek z Izraelem.Bedzie to miedzynarodowe swieto”

  „„Niech Żydzi zwrócą zagrabione ziemie i będzie święty spokój”

  „Jestem zdania ,że złodziej ziemi,okupant, zaborca, morderca cywilów nigdy nie powinien zaznać spokoju. Ani za życia, ani po śmierci.”

  wine i odpowiedzialnosc ponosza Babilonczycy. A takze mieszkancy Hondurasu.

 35. @saldo mortale,
  Ja mam dość spory dystans do polskości – niektorzy moi znajomi twierdzą, że nawet za duży – dlatego w ogóle nie traktuję poważnie wszelkich „ochów” i „achów” wznoszonych nad sukcesami Polski, Polaków, najczęściej rzekomymi. To edukacyjne wzmożenie Polaków, to zjawisko dość niedawne, ponieważ ten trend zaczął być widoczny gdzieś w okolicach roku 2010, czyli sześć lat po wejściu Polski do UE. Być może stanie się tak, jak jest w Niemczech, że na maturze skończą nawet ci, którzy maję predyspozycje do kontynuowania nauki na wyższych studiach, ale ja odnoszę wrażenie, że nowa, unijna fala imigracyjna jest trochę inna. Tu jednak większość Polaków zamierza pozostać na stałe albo wrócić dopiero po przejściu na emeryturę. Wiadomo, że wszyscy Polacy nie pójdą na studia, i nie idą, ale zapisują się na kursy, by podnieść kwalifikacje. Rzut beretem ode mnie znajduje się centrum rekreacyjne (leisure centre) duże centrum, bywam tam prawie codziennie. Pracowało tam, na podrzędnych – by nie rzec: najpodrzędniejszych – stanowiskach kilkoro Polaków, porobili jakieś studia, kursy itp. i teraz, po kilku latach pełnią kierownicze stanowiska, nie są kierownicy saun, czy pryszniców, lecz np. gabinetów odnowy, zespołu pływalni, administracji itp. Dziewczęta, które pracują w sklepach, lokalach gastronomicznych zapisują się na kursy, a nawet studia. A kiedyś tego nie było – dziewczyny przeznaczały kasę na białe kozaczki, solaria, paznokcie modne ciuchy itp. Jest tu sporo darmowych kursów, można tu zrobić nawet brytyjską maturę systemem zaocznym, a wcześniej nauczyć się języka, jeśli się nie znało wcześniej. Znam montera anten satelitarnych, pochodzi z podolsztyńskiej wioski, poznałem go w 2007 roku, miał wykształcenie podstawowe. Dwa lata temu zdecydowałem się na polską telewizję, zadzwoniłem do niego, żeby mi kogoś polecił, bo tu potrzebny był już ktoś bardzie wykwalifikowany niż prosty ustawiacz anten, a minęło już kilka ładnych lat od czasu, gdy się z nim ostatni raz widziałem. Okazało się, że ma jakiś autoryzowany serwis, że nie tylko nauczył się angielskiego, ale zrobił maturę, jakiś kurs „elektroniczny”, a jego żona kurs księgowości, wstawił zęby, zapuścił włosy, bo przedtem golił głowę do gołej skóry. Nie poznałem go. A nie rokował dobrze pił, jego kobita też, a pracowała na myjni samochodowej, jako „myjka”. Kiedyś w parku, napotkałem gościa, który gonił do roboty 12. ludzi, wycinali chore drzewa, robili tzw. nasadzenia, szef pełną gębą, zatrudniony przez samorząd, gdy przyjechał miał wykształcenie niepełne zawodowe – niedoszły stolarz, też z jakiejś wioski. Tu uzupełnił wykształcenie, porobił jakieś kursy i został szefem ds. konserwacji zieleni miejskiej, a ściślej dzielnicowe, bo w dzielnicy Londynu. Facet, który zakładał mi „smart meter”, skończył tu politechnikę, dziewczyna z Piły, po gimnazjum, gdy ją poznalem była prostytutką, po latach spotkałem ją w szpitalu, skończyła kurs pielęgniarski, pracowała na onkologii, jako zwykła pielęgniarka, ale zawsze to coś.
  Takich przykładów znam mnóstwo, wielu ludzi, ktorzy przyjechali tu przeżyć, którzy wegetowali, żyli z dnia na dzień zadowoleni, że wystarcza im do następnej wypłaty, po kilku latach przekonali się, że tu, podnoszenie kwalifikacji pozwoli im żyć jeszcze lepie, że warto się dokształcać, że państwo jest przyjazne, pomaga.
  Jakie mam podstawy, zeby tak twierdzić. Takie mianowicie, że mieszkam tu już 20 lat nb. wczoraj minęło, a od 16 lat pracuję jako tłumacz sądowy, bywam również w urzędach chatkterze tłumacza, mam styczność, teraz już rzadziej, ale mam styczność z rodakami, poznałem tysiące życiorysów naszych rodaków. Widzę, jak się zmieniali, zmieniają są ambitniejsi, oswajają się.
  O starej emigracji pisałem w celach porównawczych, podobnie było z tą posolidarnościową (lata 80′). Może ta będzie jednak inna. Już jest inna.
  Miał „strong” akcent, wyczułem rodaka. Wykształcenie niepełen zawodowe

 36. Oglądałem wczoraj oświadczenie rzecznika poznańskiej Policji.Szczyt głupoty.Mówienie,że osoby wznoszące podlegające karze okrzyki,zostały ustalone,gdyż oświadczyły,że stoją w kolejce do pubu,nie podlegały jednak dalszym wyjaśnieniom,gdyż nie brały udziału w zgromadzeniu.każe domniemywać ,że pan rzecznik bredzi.Jeśli ma rację,proponuję stanąć w dowolnej kolejce i krzyczeć co nam tylko w duszy gra.Wg. obecnej władzy,zgodnie z przekazem p.rzecznika wara od nas i naszych poglądów,wszak nie bierzemy udziału w zgromadzeniu.

 37. Fakty po faktach; przez 3 lata nie było strażnika KONSTYTUCJI. Gdzie on się podział?
  Grozi Polsce relegowanie z Unii Europejskiej.
  Czy ta groźba jest realna?
  A @Pitekantrop? Ten dopiero jest groźny. Dopatruje się w moich komentarzach stosując wybiórczo wyrwane z kontekstu cytaty spraw o których nawet nie pomyślałem. Prawdę mówiąc miałem na myśli Amerykanów, Kanadyjczyków, Australijczyków, ale zupełnie nie brałem pod uwagę Pitekantropów

 38. na temat:
  autor tekstu Paweł Kukiz, teraz za przeproszeniem, poseł
  https://teksciory.interia.pl/piersi-policja-tekst-piosenki,t,555268.html

  Ja tej pieśni nie znam dlatego nie polecam. Za to pamiętam powiedzenie podwórkowe (wszyscy wychowywaliśmy się na podwórkach) „…policja tu, policja tam, policja chu.a zrobi nam”, a może to było o milicji – tego nie jestem pewna.

 39. fake news
  „W raporcie sponsorowanym przez UE stwierdzono, że Gruzja, a nie Rosja, rozpoczęła konflikt z 2008 r., Który rozpoczął się po tym, jak Tbilisi zaatakowało Osetię Południową. Niemniej jednak większość zachodnich mediów i klas politycznych uważa Moskwę za odpowiedzialną…”
  @wiesiek59, ty czytaj to co tu zapodaję bo potem dopytujesz się o co mi się rozchodzi
  https://www.rt.com/op-ed/435414-fake-news-ossetia-conflict/?utm_source=browser&utm_medium=push_notifications&utm_campaign=push_notifications

 40. Proszę zwróćcie panie i panowie na podany poniżej komentarz.

  Tam jest: jak się cierpliwie człowiek pouczy to będzie umiał i będzie miał.

  Nie trzeba umieć odróżniać epistemologii od ontologii i odróżniać bytu od bycia.

  Wystarczy zrozumieć, że najlepszym pasterzem człowieka jako tako zdrowego jest on sam. Mniej wysiłku wymaga przyjęcie, że Mateusz Morawiecki wie lepiej co jest dobre, a Zbigniew Ziobro wie lepiej co jest sprawiedliwe.

  Dziadek chłopca z dronem swego czasu mówił: Mówi się jak jest. i było to przeciw ówczesnemu obozowi władzy. Dziś powtarza to samo przeciw, tylko obóz zmienił się na przeciwny.

  Krótko i głupio. Bo nie ma czasu.
  Flegmatycy tacy jak @guzdra dzielą włos na czworo.
  Jakby bystrzachy i rachciachciachy nigdy się nie strzygli.

 41. zapodaję, rozchodzi się – to na użytek jaśniepaństwa którym czkawką odbija się cudze chłopskie pochodzenie. Moi rodzice pochodzili ze wsi – piszę to po raz kolejny – i mieli więcej kultury osobistej niż znaczna część tu piszących.

 42. Skoro cytowałem fragment felietonu Pana Redaktora Passenta, nie mogę pominąć felietonu Stanisława Tyma. Jeszcze niedawno media absorbowała kariera Antoniego Macierewicza. Czytaliśmy o jego działaniach w wojsku, obserwowaliśmy każdy ruch i komentowaliśmy wypowiedzi i zapowiedzi, i oto Antoni zniknął z telewizyjnych ekranów i jakby słuch o nim zaginął. Nie warto tracić czasu na wspomnienia minionego okresu pomyślałem.
  Nagle dzisiaj czytam o urodzinach byłego ministra. Stanisław Tym pisze, że życzenia jubilatowi złożył osobiście sam prezes. Zakończył je tak: Nie nadeszła jeszcze pora, aby wyjaśnić, dlaczego jubilat przestał być ministrem obrony narodowej. Pora jest najważniejsza, podsumował felietonista.
  Dalej jest w stylu scenariusza z filmu Rejs.
  Proszę przeczytać pamiętając przy tym, że pora jest najważniejsza

 43. żabka konająca
  8 sierpnia o godz. 20:46

  Totalne zakłamanie zachodniego przekazu medialnego zaczęło się znacznie wcześniej.
  Każda sponsorowana akcja protestacyjna w KDL, miała odpowiednie nagłośnienie medialne.
  Jakby podobnych akcji wojskowych nie dokonywano w zachodniej strefie wpływów.

  Ale, najbezczelniej zaczęto zakłamywać opinię publiczną od Afganistanu.
  INWAZJA!!!, SANKCJE!!!
  Po latach wychodzi prawda, ale to dwóm milionom Afgańczyków życia nie przywróci.
  Brednie powtarzane tysiąc razy, stały się faktem.
  Medialnym.
  Jedynie.

  Mieszanie se w sprawy innych państw, stało sie normą.
  Ciekawe, co wymyślą obecnie ci manipulatorzy w sprawie Turcji, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej?
  Też zostaną ogłoszone te kraje wrogiem ludzkości?
  Wątpię, dopóki to „nasze s…syny”.
  Przy zmianie opcji na samodzielną, czy dystansowanie se od poronionych pomysłów neokonów, medialne nagonki zaczną działać samoistnie.
  Media zostały wytresowane jak psy Pawłowa.

 44. Guzdra 20:54 – jak to zrobiłeś?
  Tylko przystępnie, bo ja widzisz jestem ze wsi
  https://www.youtube.com/watch?v=BRVsfJHZcmk

 45. Wydaje sie , ze trzebaby zaczac chodzic po pchlich targach w poszukiwaniu opornikow aby wpinac je w klapy ale zapewne one nie istnieja nawet w antykwariatach . Czy jakis antykwariat sprzedaje jeszcze oporniki ? SzanPanie guzdra czy cos takiego przechodzacego ludzkie pojecie jest byloby mozliwe ? Antykwariat z opornikkami przeszukany przez policje ! Zloto na nic ale chodzilo by o to aby mlodym byc !

 46. Pitekantrop

  Pan mnie z kimś pomylił. Nigdy , nigdzie nie napisałem że jakiś Żyd jest winien ukrzyżowaniu kogokolwiek włączając w to Chrystusa- rzecz jest legenda i nie ma pewności czy w ogóle miała miejsce.

  Minc był Żydem i komunista. Zniszczył handel i własność prywatną w Polsce z tego powodu że był komunista. Był przy okazji Żydem ale ja za to nie odpowiadam.

  Z Polski wypedzili pana komuniści z tej drugiej frakcji w pzpr. Usiłował pan popiskiwac jakoby że,, partia ,,, nie , że to ludzie . Takie bajki proszę opowiadać jakimś mlodziakom. W roku 1968 NIC w Polsce nie działo się bez przyczyny pzpr. Obywatel mógł wypić piwo, puścić latawca czy kupić Ekspres Wieczorny o 15 , ewentualnie iść z rodziną do wesołego miasteczka . Wszystkie sprawy większego kalibru wymagały partyjnego , ,, błogosławieństwa,,

  Nie wiem kogo tam partia wypedzala , czy ludzi , zdolnych i wykształconych,, czy nieudolnych i niewyksztalconych. Wypedzili Żydów. Partia pzpr . Tam musi pan reklamować wyleczenie. Na blogu Pana Passenta nie pisze raczej nikt kto miał wtedy w tej sprawie coś do powiedzenia.

  Ps czy ustalił już pan coś w sprawie ,, agentek towarzyskich,, . W pańskiej nowej ojczyźnie? Arabscy Arabowie oraz palestynscy Palestyńczycy są jakoś segregowani czy waluta likwiduje tego rodzaju problemy ?

 47. Pitekantrop

  Ma pan stare dane w kwestii PKB . Jak pan otworzy wiki znajdzie pan właściwe. Jest jeszcze PSN ponad 30 tyś USD. Nieźle jak na stan w jakim komuniści zostawili gospodarkę w 1989.
  Te palety to stara sprawa ale wstydu nie ma , od czegoś trzeba zaczynać. Nie wszyscy Żydzi byli bankierami. Niektórzy sprzedawali igły i sznurowadla chodząc na piechotę od wioski do wioski. Taka sytuacja.

 48. Szanowni panstwo bolszewicy,
  nie martwcie sie o Polakow.
  Poradza sobie bez Was.
  A jak trzeba bedzie, to i z Wami sobie poradza.

 49. no, no, tutaj o 21:07 podważa się cnotę kobiet

 50. Wreszcie! Wreszcie EN PASSANT o aresztowaniu dziennikarzy za władzy PO, strzelaniu do górników za władzy PO, brutalności policji wobec demonstrantów za władzy PO…

 51. @Blackley

  „Pan mnie z kimś pomylił. Nigdy , nigdzie nie napisałem że jakiś Żyd jest winien ukrzyżowaniu kogokolwiek włączając w to Chrystusa- rzecz jest legenda i nie ma pewności czy w ogóle miała miejsce.”

  Serio? Przeciekawe. To w takim razie ja mam _DOKLADNIE TAKIE SAMO PRAWO JAK TY_ do polskiego obywatelstwa – ja sie w Warszawie urodzilem. A „przygarnac” z jasniepanskiej laski to se mozesz parszywego kota albo kulawego psa. A ze mnie, moja rodzine i dziesiatki tysiecy takich jak ja Polacy wypedzili, wyniesli na kopach w ramach smierdzacej czystki etnicznej – to smierdzace _bezprawie_ nie stanie sie ani troche mniej smierdzace, jak jeszcze piecset razy powtorzysz ku..skie klamstwo dezertera i tchorza o „paszportach”. Smierdzace klamstwo o tym, ze jakoby „komunisci” (tylko nie wspominasz jakiej nacji” wypedzali „komunistow” jest tak durne i tak obrzydliwe, ze nawet obecne, ultraprawicowe polskie wladze nie posluguja sie taka bzdura i uczciwie potrafia przeprosic. Twoja reakcja – to twoje ..ce brednie wylane na Prezydenta RP.

  „Minc był Żydem i komunista. Zniszczył handel i własność prywatną w Polsce z tego powodu że był komunista. Był przy okazji Żydem ale ja za to nie odpowiadam.”

  Nie wnikajac w to, co jakoby „zniszczyl” jakos ci super pasuje odpowiedzialnosc zbiorowa, jak usilujesz dokopac. Ja nie jestem Minc – ale ty mnie usilujesz walic Mincem po lbie jak pogromszczyk lomem, non stop drac ryja ze to byl „Zyd”. No i wuj -Feliks Dzierzynski to po dzis dzien najbardziej znany na swiecie Polak. Nie czujesz sie winny za dokonania CzeKa? Twoje dzieci tez nie? Ciekawe, ze mi raz po raz usilujesz przywalic Mincem.

  „Ps czy ustalił już pan coś w sprawie ,, agentek towarzyskich,, .”

  Odpowiedzialem ci raz – ze jest troche mieszanych par (Zydowka z Arabem) i ze jedna taka pare nawet znam. Udajesz, ze nie widzisz odpowiedzi. Ciekawe, ze jakos nie drzesz ryja o parach typu Arabka z Zydem – bo doskonale wiesz, ze takiej arabskiej dziewczynie jej ziomy poderznelyby gardlo za zadawanie sie z „niewiernym”.

  Na dzis starczy glucie. Szukac dowodow ze bylem „aktywista ORMO” i ze tym aktywizmem „smierdze”. Napisales ze to „obstawiasz”. Jak „obstawiasz” to najzdrowiej dla ciebie zebys mial dowody – bo inaczej to ci moge jak klamczuchowi w oczy plunac.

  „Nie wiem kogo tam partia wypedzala , czy ludzi , zdolnych i wykształconych,, czy nieudolnych i niewyksztalconych”

  Nieudolnych, guupich „pejsatych moskow”. Tyle ze dziwnym trafem „pejsate moski” raz po raz albo nagrode Nobla, albo medal Fieldsa czy Turinga. Jeszcze dziwniejsze, ze tam u ciebie z wlasnych konstrukcji to glownie furmanki – a u „pejsatych” kupujecie licencje, na przyklad na rakiety ppanc.

  „. Tam musi pan”

  Musi to na Rusi, Panie Polaku. Nie tylko ja pamietam masowe darcie ryja „Zydzi wynocha”.

 52. Wiesiek dobrze zrozumiałeś, bo artykuł jest o mediach i o wiadomościach do których powinniśmy podchodzić z dystansem. Akurat konflikt w Gruzji jest tu przykładem ale ja pamiętam polskie wiadomości z dni kiedy zaczynały się bombardowania byłej Jugosławii. I teraz powiedz, skąd czerpać wiedzę o świecie jeśli czujesz że tobą manipulują; osobiście lubię czytać blogi, nawiedzeni misjonarze są od razu rozpoznawalni.

 53. @Blackley

  „Jak pan otworzy wiki znajdzie pan właściw”

  Klamie i smrodzi. Wiki z linkiem, dane najnowsze, za 2017 rok:

  55 Poland 13,823 (IMF)

  Poland 13,81 (World Bank)

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

  A glut nie se pisze, ze 121 tysiecy. I jeszcze jeden tysiac, malutki.

 54. Szanowny Panie Lewar co Pan robi na tym bolszewickim blogu ?. On sobie poradzi bez Pana . A jak bedzie trzeba to Polacy poradza sobie bez Pana .

 55. @Blackley

  ” Nie wszyscy Żydzi byli bankierami. Niektórzy sprzedawali igły i sznurowadla chodząc na piechotę od wioski do wioski. Taka sytuacja.”

  Nie wszyscy Polacy byli wlascicielami nieruchomosci na podstawie umowy kupna-sprzedazy i wpisu w ksiege wieczysta. Niektorzy uwlaszczyli sie proponuja dobrowolna transakcje: „Przepisz na mnie dom parchu to ktos przechowa twojego bachora”. No i nagminnie korzystano z zycia („Sciagaj majtki p…o albo idziemy na gestapo”). Niektorzy to maja gruntownie przefajdane – jak nie ma nowego „mienia” do „przejmowania” – to grubo po siedemdziesiatce trzba „meble na grzbiecie nosic zeby sobie dorobic do glodowej emerytury.

  Nawet dom z ogrodem, przejety metoda szmalcownicza czy tez stodolowo-zapalczana, jak ktos nie ma forsy na jego utrzymanie – po latach staje sie rudera. A zielsko w ogrodzie nie jest pozywne.

 56. Na dobranoc : )

  Jewish teens, Jewish ladies and antisemites in Poland
  https://www.youtube.com/watch?v=r2EyHM850Rw
  Rafal Betlejewski

 57. jobrave
  8 sierpnia godz.19.41
  To co napisałeś, zgadza się z moimi spostrzeżeniami. Przyjazne państwo stwarza ludziom możliwości. Od nich samych zależy czy je wykorzystają.Moja jedyna córka od 6 lat mieszka w Londynie. Było jej o tyle łatwiej, że perfekcyjnie znała język (ukończyła filologię angielską).Wyjechała z Polski bo nie miała ochoty pracować na śmieciówkach, na zastępstwach, bez szans na stabilizację zawodowa i materialną. Jej opowieści pokrywają się z tym co piszesz. Ma dobrą pracę, odnalazła się w tamtym środowisku i nie ma zamiaru wracać.Bywam u niej często ii sama widzę, że Londyn jest miastem zdecydowanie bardziej przyjaznym do życia niż większość znanych mi polskich miast.Może to niepatriotyczne co napisałam ale takie są moje odczucia.

 58. @żabka konająca

  Mechanika kwantowa wymaga trzech rzeczy.
  I ten tryumwirat jest i konieczny i wystarczający.

  – pokora
  – pokora
  – pokora

  ***

  Gdybyś nie zniecierpliwiła się na @guzdrę z powodu zdań dłuższych niż sześć elementów syntaktycznych, to od kilku lat umiała to zrobić bez mojej czwartej instrukcji.

  Przedstawiałem ten myk chyba trzykrotnie. Mogę raz czwarty.

  Warunek wstępny ( uwaga: słowa głupio pretensjonalne będą pisane pismem pochyłym, a słowa wredne pismem pochyłym i grubym )

  Wszystko dostępne w sieci ma adres.

  Aby adres odróżnić od treści, trzeba kumać hipertekst czyli wiersz odróżniać od jego tytułu.

  Tytuł może mylić i mieć czerwoną postać, na przykład

  8 sierpnia o godz. 19:41 ( odczerwieniona automatycznie !!! )

  Jeśli postać jest czerwona ( Jacek Kowalczyk przefarbowuje na modro ) to ma rolę. Ta rola dla zmylenia rachciachciacha nazywa się łącze.

  Gdy klikniesz w postać to łączem przenosisz się pod adres

  Ale aby zamieszać ci błękit w głowie postać zegarowa nie przenosi cię, ale w polu adresowym umieszcza adres komentarza czyli podpis, porę i treść.

  Podnieś wzrok ( klawiszami ) i najbliższa czerwona postać ukaże ci adres tego komentarza.

  Ten komentarz jest bardzo wredny, bo spada pod wredny podpis.

  Kochajmy się jak Duch Święty ze Zbysiem Ziobro.

 59. handzia55
  8 sierpnia o godz. 21:58

  handzia55 patriotycznie chwali PO, dzięki bowiem władzy PO córka handzi55 nie musiała wyjeżdżać 6 lat temu z Polski, partia PO dała córce handzi55 stabilizację zawodową i materialną.

 60. @Ontario

  „Wreszcie EN PASSANT o aresztowaniu dziennikarzy za władzy PO, strzelaniu do górników za władzy PO, brutalności policji wobec demonstrantów za władzy PO…”

  Nie mialem o tym pojecia (serio, bez ironii). Jesli to fakty a nie dowcipy – mozna prosic o jakies odnosniki? Linki, daty, miejsca? Bezprawne aresztowanie to gruba sprawa, strzelanie do cywilow znacznie grubsza. Czy ktos za to poszedl siedziec? jesli tak to kto? Jesli nie to dlaczego nie?

 61. ontario
  Spieprzaj dziadu! – tak rzekł najwybitniejszy polski prezydent.
  A ja tylko powtarzam.

 62. @Ontario

  Chyba tu probowales kit wciskac? Znaczy taki wiejej smierdzacy?

  „morzone śledztwo ws. interwencji policji przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej

  Czwartek, 5 maja 2016 (14:33)
  Policjanci interweniujący na początku ubiegłego roku przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie przekroczyli swoich uprawnień – uznała gliwicka prokuratura i umorzyła śledztwo w tej sprawie.”

  To juz po dobrej zmianie. Doczytalem sie, ze to prawomocne. Ja tego wiedzie nie musialem – ale ty wiedziales, czyli z pelna swiadomoscia wciskales kit. Znaczy taki smierdzacy.

 63. Znieczuleni, Mariusza Janickiego w POLITYCE nr 3172 (strona 21) to kolejny komentarz polskiej rzeczywistości. PIS trochę dobry, trochę zły, największy sukces markentingowy, zmusza do refleksji.
  Prezes wniebowzięty na fotografii nieznanego autora zrobił na mnie piorunujące wrażenie

 64. @żabka konająca

  Teraz jeszcze poważniej wrednie czerwony napis wskazujący porę publikacji komentarza jest zubożonym odsyłaczem do adresu

  Na potrzeby tego bloga można przyjąć napis będący adresem zaczyna się od literki h

  Część sprzętowa twojego stanowiska komputerowego składa się z urządzenia pozwalającego buszować po sieci i teraz najczęściej nazywa się to ruter.

  Twój ruter ma unikalny w skali świata adres. I nie należy go mylić z ogólniejszym IP.

  IP adres jest nadawany często na czas jednej sesji komputera ( zmienia się zwykle część adresu )

  Wskazanie pory publikacji adresu jest kotwicą adresu komentarza, ale klinięcie w to wskazanie tylko wstawia adres ( zwykle ) u góry i końcówka #comments jest zastępowana unikalnym numerem komentarza ( w skali życia bloga od 2006 roku ).

 65. Prezydent Duda w najnowszym wywiadzie (Dziennik Gazeta Prawna) mówi, że „mocno się skłania” w kierunku zablokowania zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, która znacznie podnosi próg procentowy, czyli wymiata mniejsze ugrupowania i wymusza system dwupartyjny.
  Nie wnikając w meritum (akurat w tej sprawie zgadzam się z PAD), nie rozumiem co to znaczy, kiedy prezydent mówi o sobie, że „mocno się skłania”… Widzieliśmy już rok temu rozterki prezydenta w sprawie deformy wymiaru sprawiedliwości i jak one się skończyły. Kto się jeszcze nabierze na rozterki prezydenta? Proponuję mniej hamletyzowania – więcej jasności, białe jest białe, czarne…

 66. Co mnie dzisiaj ucieszyło?
  Obecność Pana i Obywatela Guzdry, który nie zajmuje się polityką, a potrafi wprowadzić w świat poezji, muzyki i mechaniki kwantowej.
  Co mnie zaniepokoiło?
  Pewna mania prześladowcza naszego brata Pitekantropa, który nieprzerwanie o swojej Ojczyźnie myśli i dywaguje jak nam dopiec byśmy się czuli odpowiedzialni za nieszczęścia całego Świata, i Jego Pitekantropa osobiste.
  Ja już znaczną część dnia poświęcam przeżywaniu tych cierpień, ale prosząc o wybaczenie uodporniłem się na większość zarzucanych mi czynów, proporcjonalnie do wielomilionowej części ponoszonej odpowiedzialności.
  Co utkwiło w mojej pamięci? Cytuję „debatują o tym, jak urządzić kraj po PIS, nie mając żadnych pomysłów, jak się PIS pozbyć”

 67. Szanowny panie redaktorze Passent usłużnie donoszę , że nijaki blackley i pikantrop zastępują cenzurę, atakując wolnych obywateli, którzy tylko na pańskim blogu mogą się dzielić z czytelnikami resztkami wolnych myśli, jakie kołaczą się ich w głowach. Media braci Kurskich całkowicie zdominowały kontrolowany rynek wymiany myśli w Polsce, a na pańskim blogu pojawili się samodzierżawni cenzorzy.

 68. Jesli chodzi o aktywność policyjną w kontekscie protestów społecznych to w historii RP była chyba największa latem 1999.

  W czerwcu tego roku doszło bowiem do pierwszego w jej historii użycia broni gładkolufowej wobec demonstrantów. W tym przypadku strzelano do związkowców z przemysłu zbrojeniowego, głównie z Łucznika, którzy przyjechali demonstrować do W-wy ponieważ od stycznia nie dostawali wypłat. Do zamieszek doszło już po demonstracji gdy policja swoim zwyczajem zaczeła prowokować rozchodzących się ludzi. Jak sobie przypominam było sporo rannych a jeden relacjonujących starcia dziennikarzy stracił wówczas od strzału oko.

  Dwa miesiące później, w sierpniu 1999, policja usiłująca przerwać blokadę chłopską drogi w Bartoszycach doznała największej w historii RP klęski. Jak się okazało około 1 000 chłopów z Samoobrony blokujących kilkukilometrową kolumną drogę na Bezledy było przygotowanych do obrony a na odsiecz rzuciła im się ludość Bartoszyc. W trakcie całonocnej, niemal średniowiecznej bitwy rannych zostało (wyelimonowanych z walk) blisko 150 policjantów z prewencji czyli większość jej sił z regionu. Ponadto spalono około 20 policyjnych pojazdów. Na skutek poniesionych strat nad ranem oddziały prewencji wycofały się z miasta i okolic. Po stronie społecznej doliczono się 5 rannych. Oczywiście hospitalizowanych. Ten dość kompromitujący dla władz kontekst oraz wzrost siły politycznej Samoobrony wpłynął na to, że sprawę wyciszono.

  Podobno, już w czasie gdy Lepper był wicepremierem, na miejscu blokady i starć chłopi postawili pomnik upamietniający ich viktorię.
  Niestety w archiwach internetowych nie mogłem doszukać się jego fotki.

 69. woytek, 0:02, idz do piaskownicy.

 70. A mi nie chciało się otwierać w Onecie info o rozterkach A. Dudy.
  I dobrze, dzięki Gospodarzowi i tak „posiadłem wiedzę w tym temacie” 😉
  Podobnie nie wierzę w prezydenckie veto i w tym cała nadzieja. Zauważyłem bowiem, że moja niewiara czyni cuda.

 71. @ls42

  Chyba tego elesa pofajdafo. I to w trzech stopniach swobody naraz. Za cienki w uszach zeby powodowac czyjes „cierpienia”.

  Fajnie jednak, ze na rodakow-wspolwyznawcow elesa zawsze mozna liczyc. Nigdy nie zawioda.

  „Wy.ebać tych nie rozumnych żydków jak się czują Polakami to niech popierają rację stanu i też dbają o Polskie bezpieczeństwo a jak pragną islamistów to WYPIERDALAĆ do Izraela jak się nie podoba. Będą tu z patriotów robić jakichś nacjonalistów albo faszystów ku.wy z pejsami gardzę wami i możecie mnie pocałować w dupę”

  Maximilian0011
  Maximilian0011 Рік тому
  jest to bardzo szukujace dlaczego ludzie pochodzenia zydowskiego wstydza sie swojego pochodzenia poprzez nigdy nie przyznawaniem sie do swojej wiary…., jest to grzech wobac swojej wiary…. kazdy katolik NIE ma problemu mowienia ze jest sie katolikiem, wiec, dlzczego wstydzic sie swojej wiary????? ageci nigdy nie mowia ze sa agetami…to prawda… na filmie to widzialem….

  Witold Kopaczel
  Witold Kopaczel Рік тому
  ŻEBY NIE WAŁĘSA NIE BYŁO BY RYBAKA

  M Kwa
  M Kwa Рік тому +2
  żydzi jak wam się w |Polsce nie podoba wy.ierdalać do izralela Polska dla narodu polskiego

  „Edward Krzysik 10 місяців тому +1
  Parchy do gazu.”

  https://uaclips.com/video/8ROdAmPjK-k/%C5%BCydzi-wszczynaj%C4%85-awantur%C4%99-we-wroc%C5%82awskim-s%C4%85dzie.html

  Jak zwykle – myla sie tutaj elesowi i jego rodakom aspiracje z mozliwosciami.

  However – you are doing wonders for your collective image! Stay the course!

 72. Z Wikipedii – na temat PKB.

  Krytyka PKB

  – nie uwzględnia produkcji nieewidencjonowanej. Szara strefa – niezarejestrowana działalność gospodarcza oraz produkcja gospodarstw domowych przeznaczana na własne potrzeby (np. praca gospodyń domowych) jest wliczana do PKB, jednak czarny rynek, czyli obrót towarem nielegalnym i usługi sprzeczne z prawem, nadal pozostają z niego wyłączone,
  (…)
  – do PKB wliczane są zbrojenia, choć zdaniem niektórych ekonomistów wydatki takie nie zwiększają użyteczności społeczeństwa, jedynie umożliwiają prowadzenie działalności zwiększającej tę użyteczność

  PKB w 2017 roku (parytet siły nabywczej) per capita:

  Polska – 29 521 USD
  Izrael – 36 340 USD

 73. @hetajr

  „PKB w 2017 roku (parytet siły nabywczej) per capita:

  Polska – 29 521 USD
  Izrael – 36 340 USD”

  Jednym slowem – az dziw bierze, ze jeszcze bezrobotni z Grecji, z Portugalii czy z Hiszpanii nie ochaja sie drzwiami i oknami do Polski, ktora Uczynila Wielki Krok Naprzod. Bo jak ostatnio patrzalem – to z panskiego pieknego kraju zapitalano do pracy juz nawt do Czech.

  jakim cudem „sila nabywcza” taka potezna w panskim pieknym kraju – o tym wiadomo chyba tylko Przedwiecznemu. Zywnosc jest troche tansza, samochody, komputery, komorki, buty, ciuchy, proszek do prania, pasta do zebow – co najmniej tyle samo.

  Panski piekny kraj jeszcze sie tym odznacza, ze „srednia pensja” to jakies dwie mediany. I ze dwie i pol dominanty.

  Jak robilem moj pierwszy fakultet, to mialem taka ksiazeczke jako literature rekomendowana:

  https://www.adlibris.com/se/bok/how-to-lie-with-statistics-9780393310726

  Wydanie polskie to powinno byc solidnie rozszerzone.

  Do tematu powroce bo ciekawy. Liczba ktora Pan podaje powyzej (Polska – 29 521 USD) to chyba opracowana podobna metoda jak te szescset tysiecy paszportow.

  A tymczasem czekamy az ostani zgasi swiatlo.

 74. Tekst pana Passenta pod jakim zostawiam swoj komentarz doskonale tlumaczy powody czemu zaden z liczacych sie politykow( premier, ministrowie, marszalkowie, o Kaczorze nie wspominajac) nie pojawi sie w Polityce.
  Czemu Polityka stala sie tylulem tak powazanym jak “Nie” pana Urbana za calej III RP.
  Czemu manipulacja faktami wykresla tak czytelnikow jak i autorow Polityki z publicznego obiegu.

  Czemu pisanie ze barierki i policja na Krakowskin Przedmiesciu sluzyly do kontroli spoleczenstwa a nie do obrony ludzi upamietniajacych katastrofe smolenska przed agresja “demokratycznej” tluszczy wywoluje wspomnienie konferencji rzecznika stanu wojennego?

  Czemu opowiadanie ze pierwszym i glownym celem “ akcji koszulkowej” byly nie pomniki prezydenta RP ale Mis Uszatek budzi poczucie ze znow ktos ( p. Passent) usiluje sie zatrzec jakies plugastwo?

  Sam do listy krzywd wyrzadzanych przez siepaczy kaczystowskiego rezimu dodalbym akcje policji przeciw znanemu dziennikarzowi opozycyjnemu Piotrowi Najsztubowi. Na szczescie piaseczynski sad, po 10 miesiacach od wydarzenia dal stosowny odpor niecnym knowaniom policji.

  Co do porownan dzialan policji wobec demonstracji narodowcow i “ demokratow” to moim zdaniem kryterium jest jedno: pokojowosc jednych i drugich.
  I co zabawne, czy jak kto chce ponure, demonstracje tych pierwszych sa bez porownania mniej nasycone fizyczna i werbalna agresja ( tak wobec osob postronnych jak i policji) nizli wystapienia tych drugich.

  Spisane beda czyny i rozmowy…
  I to nie przez policje, ale przez ludzka pamiec.
  Wybory pokaza co warta narracja p. Passenta i Polityki.
  Juz pokazaly.

  marcin.lazarowicz

 75. Ot co daly sankcje nalozone na Rosje.

  http://tv-journal.ru/2018/08/924/

 76. pitekantrop
  9 sierpnia o godz. 1:03

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_państw_świata_według_PKB_(parytet_siły_nabywczej)_per_capita

  Czy PKB per capita Izraela jest wyliczane poprawnie? Przecież pański przepiękny kraj jest ojczyzną wszystkich Żydów a więc chyba wypadałoby zwiększyć mianownik o min. 7 500 000 głów.

 77. @hetajr

  „Czy PKB per capita Izraela jest wyliczane poprawnie”

  Hiperpoprawnie. Tyle tylko, ze jak sie zajrzy do Wikipedii w innej wersji niz polska – to jakies zupelnie inne dane, ktore juz zreszta przytaczalem kilkakrotnie. Moge jeszcze raz. A wiec tu jest link:

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

  A tutaj dane (podaje

  Israel 40,258 (IMF)
  Israel 40,270 (World Bank)
  ….
  Poland 13,823 (IMF)
  Poland 13,812 (World Bank)

  To jest na pewno jakas zla i niedobra tabelka, uprawiajaca Zwierzecy Antypolonizm. Albo costam. Ja za te zle i niedobre dane nie odpowiadam, ja tylko cytuje. Kazdy moze sprawdzic.

  Co do danych z polskiej WIkipedii, zgodnie z ktorymi polskie PKB na lba skacze do trzydziestu tysiecy – nie dziwia te dane zwazywszy, ze Polaka to taki osobliwy kraj, „srednia pensja” to jakies dwie mediany. I ze dwie i pol dominanty. Jak wspomnialem – jak robilem moj pierwszy fakultet, to mialem taka ksiazeczke jako literature rekomendowana:

  ‚https://www.adlibris.com/se/bok/how-to-lie-with-statistics-9780393310726

  Wydanie polskie to powinno byc solidnie rozszerzone.

  Jakos sie Pan nie odnosi do faktu, ze ta Sila Nabywcza tak nieprawdopodobnie potezna. Jakie to towary sa w panskim kraju kilkakrotnie tansze niz na Zachodzie? Auta? Telewizory? Pralki? Buty, ciuchy, proszek do prania, pasta do zebow?

  Tak czy owak – az dziwne, ze ogromne rzesze bezrobotnych z Grecji czy z Portugalii nie szturmuja wolnych miejsc pracy, skoro PKB na lba (sila nabywcza) az takie wysokie. Zanim mnie wyjechano za granice, to byl dowcip: Jak sobie zapewnic dobrobyt? No jak to jak:

 78. @hetajr – autopoprawka

  Zanim mnie wyjechano za granice, to byl dowcip: Jak sobie zapewnic dobrobyt? No jak to jak: Podlaczyc lodowke do radia.

 79. pitekantrop
  9 sierpnia o godz. 5:32

  Do pańskiej wiadomości – ja też powątpiewam w te 29 521 USD na głowę Polaka, z tych samych powodów co Pan, i nie miałbym nic przeciwko temu, aby ktoś wykazał nieprawdziwość danych. Ja z tymi autorytetami nie jestem w stanie polemizować:

  „Dane pochodzą z raportu World Economic Outlook Database opublikowanego 17 kwietnia 2018 r. przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.”

  Odnośnie dochodu nominalnego per capita jesteśmy zgodni.

 80. errata: 29 251 USD

  Po angielsku też nie chce być inaczej:

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

  A dowcipu nie znałem 🙂

 81. Prawdziwych Polaków już nie ma. Tak sobie myślę po ludobójstwie Słowian przez krzyżaków i wymieszaniu narodowościowym po tym okresie. Żyd Jezus królem Polski czy katolików. Warto odtworzyć Polaka na genach Słowian a nie watykańskich. A wróci sprawiedliwość bo wspólne kotły,żony i dzieci czyli plemienno-rodzinna sielanka. I równy podział nędzy.

 82. @guzdra, dziękuję za dobrą wolę i poświęcony mi czas.

 83. woytek
  9 sierpnia o godz. 0:02
  Pisze, ze mu sie kolacze w glowie. Myslalem, ze w piekarni.

 84. ls42
  8 sierpnia o godz. 23:19
  Donosi, ze ukonczy kolejny felczerski kurs psychologiczny; tym razem na poziomie Petenkantropa; przy czym nie4 chodzi tu o piszacego pod tym Nickiem.

 85. Kolejna potyczka miedzy Izraelem a Palestyna.
  Wreszcie nie jest to gra do jednej bramki.
  Wyobrazam sobie ze to co dzis czuja Palestynczycy przypomina uczucia mieszkancow stolicy gdy wybuchlo powstanie warszawskie.

  ml

 86. Duda wzorem Kempy namaszcza tylko wyroki zgodne z prawem.Postanowienie SN nieważne, ja wam to mówię jako Duda. Strażnik Konstytucji. Tak sobie myślę,że Lech Kaczyński zapisując Polskę do prawnego „Eurokołchozu” jak mawia prawica zrobił prezydenta malowanym. A wystarczyło nie podpisać Traktatu Lizbońskiego na podobieństwo politycznego cyrografu. Tym sposobem Polska stała się wasalem Unii. Kolejnym po Watykanie. Prawdziwej polskości już nie ma. Z woli LK.

 87. żabka konająca
  8 sierpnia o godz. 20:54 pisze osobiscie o kulturze.

 88. jobrave
  8 sierpnia o godz. 19:41
  Pocieszyles mnie i obys mial racje. Jedno jest pewne, mlodzi ludzie zastepuja arriere garde i tak powinno byc. Nie naleze do osobnikow twierdzacych, ze kiedys bylo lepiej. Nie, teraz jest lepiej i mlodzi sa nie tylko puiekniejsi, lecz madrzejsi. Tu sie z Toba zgadzam. Moje londynskie doswiadczenia i te z zachodniej strony Niemiec byly inne, przyznaje, ze z przed dwudziestu lat. Twoj wpis mnie przekonal, pozostaje mi wiec pogratulowac.

 89. pitekantrop
  8 sierpnia o godz. 18:46
  Wazne abysmy sie nauczyli smiac z samych siebie. Wowczas bedzie lepiej.

 90. wiesiek59
  8 sierpnia o godz. 16:27

  Wiesio jak zwykle nie rozume, ze przyszlosc Tam jest przyszloscia Tu; tak sie bowiem dzieje w globalnym i coraz bardziej intekulturalnym swiecie. Wiesio ciagle marzy o kartonowym pudelku i wielkiej plycie. Nieborak nie wie, ze ta plyta jest zupelne zdarta.

 91. Duda jak Świerczewski Putinowi nie kłania się. Choć jako katolik wie,że wszelka władza od Boga pochodzi. Tak sobie myślę,że wystarczył telefon z tekstem: wyroków boskich nie komentuję lecz przyjmuję z pokora. Ponoć za katolików gratulował Putinowi Watykan.

 92. @danielpassent
  8 sierpnia godz.23.06
  Jeżeli PAD mówi, że się „mocno skłania” ku czemuś, oznacza to tylko, że ma gumowy kręgosłup.Ta cecha pozwala mu czynić dziwne wygibasy i stwarzać pozory, że o czymś decyduje.To nawet nie hamletyzowanie tylko zwyczajne pajacowanie.

 93. PA2155
  9 lipca o godz. 19:53
  Wyczytal w Stryju na wycieczce krajoznawczej, z kotrek powrocil jako jawny antysemita.

  PA2155
  9 lipca o godz. 19:40
  Grzmi, ze zna sie na literaturze. Chyba ze byla to nieudana proba nieudanego poczucia humoru PA.

  PA2155
  9 lipca o godz. 19:32
  Okazuje sie kolejnym felczerem ze specjalnoscia traumatologia w blogosferze.

 94. Objawiona Mag, bez urojonego antysemityzmu, czysta etnicznie Mag, majaca dyzurnego meza zyda donosi…
  mag
  9 lipca o godz. 14:35
  Zamiast zajmować się losami wrednego kapitalizmu w skali globalnej (ulubiony „konik” Wiesia’59 lub antysemityzmem urojonym, czyli tym „z mlekiem wyssanym”, co jest „konikiem” panów na tym blogu też znanych) proponuję zainteresować Mag.

 95. Narodowy glos zabki konajacej….smiechu warte….

  Szanowny Panie Passent,
  Przepraszam, ale bylo to konieczne. Od okolo dziesieciu lat wmawia sie nam „na kopalni” , nie w kopalnie, ze wegla nie ma, tylko dlatego, ze jestesmy Slazakami.
  MA/Winien, Saldo mortal(narodowosci polskiej, cokolwieto znaczy).
  Ponizej komunaly zabki konajacej, rowniez narodowosci polskiej. Niedorzecznej tylko dlatego, ze narodowosci polskiej?
  żabka konająca
  9 lipca o godz. 10:02
  Panie Danielu Passent przepraszam, ale to było konieczne. Od około dwóch lat wmawia nam się na blogu że jesteśmy antysemitami jedynie dlatego że jesteśmy polskiej narodowości.

 96. wiesiek59
  9 lipca o godz. 9:58

  Wiesio ciagle bredzi o asymilacji, gdy mowa jest o integracji, ktorej zaniechano jednostronnie; mysle tu o stronie krajow przyjmujacych.

 97. No co z tego, ze na tratwie….

  blackley
  8 lipca o godz. 17:06

  Donosi, ze pisze w pociagu, co oczywiscie rowniez dzisiaj czynie jadac TGV do Straßbourga.

 98. Mag przeprowadzila sie ponownie na Mysia……
  mag
  8 lipca o godz. 13:23
  Daniel Passent
  8 lipca, g.12:51
  Szanowny Panie Redaktorze
  Dlaczego „trudno zwalczyć zarazę”?
  Pan tu gospodarzy i wystarczy zagrozić zbanowaniem, a gdy to nie pomoże, zbanować.
  Ciekawe jak po pana ostatnich enuncjacjach zachowa się mój „ulubiony” @Saldo mortale od stalkingu (nie używa „brzydkich wyrazów”, ale paskudnie pomawia, insynuuje, cynicznie drwi).
  Podczas weekendów raczej nie operuje, widać – wypoczywa.
  Sam kiedyś wyznał, że swoje posty śle, jadąc pociągiem do pracy lub z niej wracając. Dlatego jego wpisy „chodzą stadami”.

 99. danielpassent
  8 lipca o godz. 12:51

  pisze o zarazie; przypomina mi to jezyk z 33-45.

  Ponizej proba mowy Passenta; co to komu przypomina?

  danielpassent
  7 lipca o godz. 13:07
  Niektórzy blogowicze dopraszają się o zbanowanie. Już kilka razy aoelowałem, by skończyć z chamstwem, ale hydra odrasta.

 100. Nie wiedzialem, ze zabka konajaca komentuje w blogosferze….
  żabka konająca
  6 lipca o godz. 11:26
  Zawstydzona komentarzem @duende postanowiłam zaniechać komentowania na tym blogu.

 101. Naiwna Mag uwierzyla w biskupow polskich (przeprosiny). Zamiast przepraszac za swoje antysemickie wpisy.

 102. woytek
  9 sierpnia o godz. 0:02
  To żadna tutaj nowość. Od wielu lat Passent utrzymuje lub płaci takim facetom za zaśmiecanie blogu wodolejstwem, nudami, chamstwem, hejtem i chuligaństwem. Tym dwom wymienionym palantom dostarczył chyba sprzęt to miejsc odosobnienia zwanych więzieniami, w których przesiadują wyroki za różnorakie dziś modne przestępstwa korupcji, złodziejstwa, prowokacji, podsłuchów lub pedofilska. I jak widać wiedzie im się nieźle. Ku radości Passenta i jego moderatorów. Jak odsiedzą wyroki, wynajmą następnych.

 103. Pitekantrop,

  Piłsudski jednak rozdawał paszporty Żydom.

  PSN parytet siły nabywczej w Polsce to prawie 30 tyś USD……

  Panie , jak druga osoba mówi panu że jest pan pijany to pan jest pijany. Nie pomoże tzw,, darcie ryja , ,, Spać

 104. Zastanawiam sie dlaczego M a g
  nie reagowala na hejt Cynamona, jej blogowego przyjaciela….dlaczego nie protestowala. Dlaczego nie stanela w mojej obronie?

 105. Niestety moderator zablokowal mowe Cynamona i Ortqa, przyjaciol blogowych Mag.

 106. Panie Saldo,

  W pociągu?? Do tego tgv?? Pan mnie z kimś pomylił. Nie pamiętam kiedy jechał jakimkolwiek pociągiem, tgv nie widziałem nawet z bliska nie mówiąc o wskazaniu do niego. Mitoman z pana .

 107. Mag,

  Pan Saldo ,, cynicznie drwi,, ? Co przeszkadza pani cynicznie bądź niecynicznie drwic z pana Saldo? Jest łatwym celem . Do roboty a nie na skargę. Uklony

 108. Mag i PA poprosili o wpis teatralny, wiec powtarzam….

  Pan Passent nawiazal kiedys do sztuki Sartre’a zmuszajac nas poniekad do…
  Nie wiem czy czytajacy sie domyslili, ze chodzilo wowczas o cytat ze sztuki « Zamkniete drzwi » . Mam jednak nadzieje, ze zastanowili sie z pewnoscia nad swoim wlasnym losem.

  Czy asocjacja Passenta jest dzisiaj aktualna…???

  Moze Mag i PA razem zrozumieja kwestie zamknietych drzwi (Sartre’a)….

  Tytul sztuki naklada sie w stu procentach na opisywana koscielna rzeczywistosc, w ktorej wszystko odbywa sie przy drzwiach zamknietych. Nieliczne proby otwarcia sie na nic sie zdaja, bo w koscielnej autokratycznej rzeczywistosci liczy sie glos i ciezkie , rzadko owierane wrota Watykanu. O lochach nie wspominam, bo do nich kiedys z pewnoscia wrocimy (biedny Lafcadio). Problemem Startre’a byly proby nadinterpretacji jego slow. Fraza potocznie rozumiana, ze pieklo to inni, miala wlasciwie calkowicie inna wymowe.

  Gdyby Sartre zyl w dzisiejszych czasach tytul sztuki nakladalby sie na wirtualna rzeczywistosc kreowana w sieci. Doslownie.

  Wedlug autora inni sa najwazniejsza czescia nas samych, sa niezbedni celem « samopoznania ». Kiedy myslimy o sobie, kiedy usilujemy poznac nasze wnetrze, uzywamy srodkow, ktorymi inni nas opisuja. Cokolwiek mowimy o sobie, powtarzamy ocene drugich o nas samych. Cokolwiek czujemy o sobie, czujemy ocene drugiego nas samych.

  Owa calkowita zaleznosc od drugiego implikuje uczucie znalezienia sie w piekle. Wielu z nas nie jest owo uczucie obce, uczucie calkowitej zaleznosci od osadow drugich. Nie znaczy to jednak, ze nalezaloby unikac zwiazkow z innymi. Wystarczy zdawac sobie sprawe z zasadniczej wagi drugich dla kazdego z nas. Inni umozliwiaja nam dopiero poznanie nas samych. Sartre usilowal rozbic zamknieta przestrzen kazdego z nas, przestrzen wypelniona naszymi przyzwyczajeniami, zwyczajami, ktorych nie chcemy zmienic nawet za cene cierpienia z powodu krytyki drugich.

  Stajemy sie poniekad « zywymiumarlymi », bo nie godzimy sie na jakakolwiek zmiane, nawet za cene wiecznej troski, cierpienia i zdziwienia z powodu krytycznego osadu naszych dzialan. W ten sposob pozostajemy dobrowolnie w piekle, we wlasnym piekle, o wiele bardziej przytulniejszym, bo wlasnym. Jednoczesnie dziwimy sie z powodu reakcji drugich, ktorzy nie dziela z nami naszej wlasnej wiarygodnosci, lepionej wlasnymi rekami lub recami, w zaleznosci od tego, co komu wyroslo.

  Mam nadzieje, ze anegdotyczny tenor ostatniego zdania nie pomniejsza powagi sztuki Startre’a. Czesto brakuje nam wiary lub godnosci, czesto jednego i drugiego. Nie pisze wogole o probach dotykania i definiowania wolnosci, bo owe sa najtrudniejsze. Rzadko tez podejmowane w blogosferze. Trudno jest nam sie pogodzic z wysilkiem uczestniczenia w zyciu spolecznym, jednoczesnie zbyt latwo i naiwnie oczekujemy naszego udzialu w « zyskach » spolecznego zaangazowania drugich czy nas samych.

  Widoczne jest to prawie pod kazdym wpisem w blogosferze. Cechuje szczegolnie empatycznie piszacych celem opuszczenia szeregu drugiej predkosci.. Coz, nawet Sartre mogl byc i przez wielu pozostaje niezrozumiany.

  Do czego doszlo, w czasach, w ktorych wypadaloby ponownie zajac sie lektura Camus, podpieramy sie Sartrem.
  Przypomnialo mi sie; zauwazylem w latach 73-76, ze wiele krytyk teatralnych znajdujacych sie w miesieczniku Dialog od poczatku istnienia miesiecznika bylo przepisanych od Jana Kotta. W ten sposob w y p e d z o n y Jan Kott nadal pisal w polskim miesieczniku po roku 1968. Los potrafi byc ironicznie brutalny.

 109. Woytek,

  Proszę pana , z kimś mnie pan pomylił. Wogole nic nie mam przeciw wolnym obywatelom ani żadnym innym obywatelom.

  Wykazuje jedynie nieuctwo i ignorancję niejakiego pitekantropa oraz niejakiego wieska59.

  Oraz usiłuje wyjaśnić panu Saldo że niekupowanie w sklepach żydowskich nie było antysemityzmem natomiast ich rozbijanie , niszczenie było przestępstwem.

  Taka sytuacja.

 110. Żydzi powinni wrócić do diaspory bo w ramach klatki zwanej Izrael są upierdliwi dla sąsiadów i reszty świata. Taki rodzaj zamknięcia prowadzący do klaustrofobii. Tak sobie myślę czy życie na walizkach nie prowadzi do zboczeń w genach. Powstanie Izraela było błędem. A jankesi sami potrzebują transfuzji.

 111. Panie Saldo ,

  ,, Żydzi powinni wrócić do diaspory,,

  ,, powstanie Izraela było błędem ,,

  To wypowiedzi antysemickie ? Czy nie ? A może ma pan ,, antysemickomierz ,, ? I wie pan co i jak? Niecierpliwie czekam na odpowiedź. Dodam , ze uważam iż dobrze że Żydzi mają swoje państwo. Każdy naród który dąży do swojego państwa winien je mieć. Ukraina. Gruzja. O Polsce też mówiono że nie ma potrzeby żeby istniała. Uklony

 112. – Panie Saldo mysnal Pana Levara

  – „Zamiast krzyża zdjęcie z młodości. Zamiast Salve Regina pioseneczka ”
  Tylko zdiecia z mlodosci zdaja sie dawac jakis sens . Zamiary byly dobre , a ze nie wyszlo ..

 113. SŁOWIANIN STANISŁAW
  9 sierpnia o godz. 10:47
  „Żydzi powinni wrócić do diaspory ”

  Alez oczywiscie, szanowny Panie, alez oczywiscie.
  A chlopi powinni wrocic do czworakow, murzyni na plantacje bawelny a baby do garow.
  A szanowny Pan ma dokad wrocic?

 114. Motto:
  Bankierstwo rozpędź ‒ i spraw, Panie,
  By pieniądz w pieniądz nie porastał
  Julian Tuwim
  Kwiaty polskie – Sprawiedliwość
  https://pecuniaolet.wordpress.com/2018/07/12/wyobrazic-sobie-niewyobrazalne-cz-1/

 115. Pitekantrop,

  Niedokładnie pan czytał to co napisałem,. Nie chodziło mi o małżeństwa zydowsko- arabskie lub żydowsko-palestynskie . Kto z kim zawiera związek małżeński i czy są jakieś procedury kontrolne nie było nigdy tu poruszane.To pan kolejny raz nie rozumie tego co czyta. Chodziło i chodzi o to czy załoga tak licznie występujących w Telawiwie domów publicznych na jakieś wytyczne/sposoby selekcji klienteli . Czy taki okropny arabski arab albo palestyński palestynczyk może po wpłaceniu odpowiedniej kwoty skorzystać z usług czy jednak nie .Mówiąc krótko czy forsa znosi bariery rasowe. Taka sytuacja.

 116. 6 sierpnia, w jeden dzień, konta „Alex Jones Show” na „Facebooku”, „You Tube”, „Apple”, „Spotify” i „Pinterestcie” zniknęły. W wyniku tego filmy i wiele innych informacji jakie linkowano i embedowano na wielu stronach w sieci nie są już dostępne.

  Zablokowano również konta organizacji Ron Paul Institute for Peace and Prosperity, AntiWar.com i Tommy’ego Robinsona. Blokowane są konta wielu republikańskich polityków.
  https://wolnemedia.net/zaczela-sie-polityczna-cenzura-internetu/
  ==========

  Lemingi nie powinny mieć dostępu do informacji, niezależnych analityków, tekstów samodzielnie myślących ludzi.

 117. neospasmin; 8:51.

  Ty ciagle o tych biednych Palestynczykach, a przeciez nie od dzis wiadomo
  ze jak kogos nie mozna pokonac to nalezy sie do niego przylaczyc.
  Przylanczajac sie dobrowolnie do Israela ich status materialny jak za dotknieciem
  czarodziejskiej rozczki zmienilby sie diametralnie na lepsze.
  A majac passport Israelski w kieszeni to tak jakby miec bardzo dobry insurance
  zawsze mozna tam uciec i nie byc wydanym,przykladem niech tu bedzie
  chociazby A Gasiorowski,malo tego mozna sie schowac w kazdej Zydowskiej
  placowce rozsianej po calym swiecie i uzyskac bardzo dobra pomoc materialna
  a tego nikt na swiecie poza Israelem nie praktykuje.
  Dla przykladu,do polskiej placowki gdzie kolwiek na swiecie ona jest trudno
  sie nawet dostac a jak ktos juz tam wejdzie to za kazde wypowiedziane
  slowo urzednika musi odrazu placic a o jakiejs pomocy materialnej moze
  tylko pomazyc.
  Wiec Palestynczycy zamiast walczyc z wiatrakami niech zaczna myslec
  zreszta jak legeda glosi Zyd i Palestynczyk pochodza od tego samego
  ojca tylko matke mieli inna,wiec w czym problem ?.

  https://www.youtube.com/watch?v=GFYSzCJN4Zs

 118. Wiesiek59

  Władcy tzw ,, KDL,,, -swoja droga ciekawe , nikt takich słów już nie używa, ostatni raz słyszałem zwrot,, kraje demokracji ludowej ,, z 30 lat temu od pzpr owskiego aparatczyka – usiłowali istnienie pieniądza unieważnić. Zamiast pieniędzy obowiązywały talony, kartki, przydziały, asygnaty , itp kurioza. Ludziom s płacili po 20 dolarów miesięcznie,
  Wmawiali że,, trzeba być A nie mieć,, …. Sami jednak bardzo lubili mieć,,,,,,, No i,, KDL,,, e przestały istnieć. Zdaje się na Kubie jeszcze ten ,, raj ,, dogorywa.

  Pewnie banki i finansisci kręcą ile się da. Jednak wolę świat lecących bankierów niż świat pierwszych sekretarzy partii.
  Polska w świecie bankierów to pełne sklepy i świeży chleb. Oraz papier toaletowy. W świecie pierwszych sekretarzy czyli w tzw ,, KDL,, wyprodukowanie papieru toaletowego i zapewnienie dostaw chleba było zadaniem tak trudnym jak lot na Księżyc. A pan , woli która Polskę?

 119. Wiesiek59,

  Lemingi ? A co to takiego?

  Panu zalecam kilka wyjazdów zagranicznych. Wiem że to sporo forsy ale chyba jakieś środki pan posiada?
  Niech pan odejdzie od komputera ,skończy z linkowaniem ruskich portali polskojęzycznych i zobaczy realny świat.Uklony.

 120. Izrael tylko dla Żydów. W tramwajach będą tabliczki Nur fur Jude. Tak sobie myślę o skutkach likwidacji diaspory. Izrael zamienia się w obóz koncentracyjny dla normalnych.

 121. handzia55
  8 sierpnia o godz. 22:49

  handzia55 apeluje do siebie samej: „Spieprzaj, babo!”.

 122. Panie Słowianin,

  Tu akurat się z panem zgadzam . Zgadzam w takim sensie że Żydzi mogą zrobić z Izraelem to co im się tylko podoba. To ich kraj.

 123. Po co używać narracji, która chroni przeszłość, zapytał Włodzimierza Czarzastego (57 lat) dziennikarz Onetu.
  Aby zapobiec fałszowaniu zdarzeń, po to by młodzi ludzie widzieli prawdziwy nie zniekształcony obraz Polski i dla szacunku pokoleń, które kraj odbudowały odpowiedział mądrze polityk.
  Zadanie takiego pytania może się z pozoru wydawać dziwne, ale gdy uświadomimy sobie ogrom zniekształceń i propagandowy walec to jest to pytanie na czasie, a czasu coraz mniej. Nie chciałbym aby obraz „prezes wniebowzięty” wisiał na każdym publicznym budynku i w każdym publicznym miejscu

 124. W III Rzeszy mordowali Żydów bo to był ich kraj. Co przerwała Armia Czerwona. Tak sobie myślę czy budowanie państwa na wzór obozu koncentracyjnego z genami stalinowskimi zwanego Izrael to sprawa tylko żydowskiej sekty. No pasaran ! Brakuje współczesnej Armii Czerwonej do przerwania tego procederu. Arabowie wszystkich krajów łączcie się !

 125. Panie Słowianin,
  Czemu pańskie wywody nieodmiennie kończą się opowieścią jak wspaniała to rzecz Armia Czerwona ?
  Nie umie pan sobie świata wyobrazić bez onucy?

 126. Jeśli ktoś miałby wątpliwości jak będą w niedalekiej przyszłości przebiegać publiczne protesty to koniecznie powinien przeczytać przemyślenia posła PiS Janusza Szewczaka w rozmowie z portalem fronda.pl. (we wczorajszej Rzepie). Koniec z „bezkarnością“ i „cackaniem się“ Policji, bo bezkarność tylko rozzuchwala „złoczyńców“ i „rozwydrzone feministki różnego rodzaju“ tudzież „obywateli spośród których przeważają głównie byli esbecy i ich rodziny“. „W Stanach Zjednoczonych już dawno leżeliby skuci na chodniku pod lufą karabinów“- ocenil pan poseł Prawa i Sprawiedliwości.

 127. Wyciągam do @Pitekantropa rękę, a ten przykleja mnie do grupy delikatnie mówiąc nie sprzyjającej Pitekantropom.
  Inni krytykują odzywający się we mnie biblijny samarytanizm, a to uczucie powinno cechować wszystkich ludzi dobrej woli.
  Wyciągam zatem jedyny wniosek, żeby się nie przejmować i dalej kroczyć jedynie słuszną drogą wolności, równości i braterstwa.
  Progi wyborcze w moim przekonaniu nie są potrzebne o czym już pisałem, a liczba miejsc w gremiach decyzyjnych powinna być ograniczona. Tu już działa prawo Parkinsona, im więcej decydentów tym większy bałagan

 128. W onucach bacowie utrwalają oscypki dzięki tym zabiegom elektorat głosuje na pisowskich hunwejbinów. Onuce prowadzą do zwycięstwa. Tak sobie myślę,że ważne jest aby onuca nie była młodsza niż 7 dni. Sanepid traktuje onuce jako regionalny sposób nawonienia oscypka co potwierdziła Unia certyfikatem. O boskość onucy należy pytać elektorat Kaczyńskiego.

 129. Dzisiejsze GRAFFITI z urzędnikiem prezydenckim panem Andrzejem Derą dotyczyło między innymi pytania czy prezydent zawetuje ustawę zmieniającą ordynację wyborczą.
  Minister w kancelarii prezydenckiej nie śmiał się wychylić i udzielić odpowiedzi, bo o wszystkim decyduje prezydent powiedział, a ten się zastanawia.
  Polska jest państwem demokratycznym. Wszyscy Obywatele są równi, mają równe prawa i godność. Nawet w gremiach urzędowych nie powinno być uzależnień służalczych. Tyle lat upłynęło od czasów Rewolucji Francuskiej i niczego się ludzie nie nauczyli. Obywatelu Dera więcej odwagi i nie bać się przełożonego, który tymczasowo zajmuje wyższe stanowisko

 130. Panie Słowianin,

  Z kimś mnie pan pomylił. Nic nie pisałem o oscypkach ani elektoracie Kaczynskieg.
  Być może do wytwarzania oscypka jakąś szmatę trzeba mieć. Onucy to ruskie zastępstwo skarpety . A jak Armia Czerwona to onuca. Nie oscypek.
  Czemu nie umie pan świata sobie wyobrazić bez onucy i Armii Czerwonej ?

 131. Lubicz56

  Tak musi w końcu się zacząć dziać. Młodzi i różni,, symetryczni,, zobaczą że PiS to nie żarty. Innego wyjścia nie ma , na razie się im wydaje że rzecz ich nie dotyczy.

 132. W skarpetach chodzili katolicy w ramach wehrmachtu i ss. Dlatego przegrali. Onuca jest symbolem zwycięstwa. Tak sobie myślę o onucy.

 133. @ blackley 10:25
  Pańskie polemiki z pikantropami trzeba pozostawić zmianom klimatycznym, które świetnie sobie poradziły z nadmierną wagą medialną dinozaurów.

 134. Panie Słowianin,

  Przegrali? No przegrali….. A czy zna Pan kogoś kto wyemigrowal dobrowolnie do ZSRS czy tam Rosji w poszukiwaniu lepszego życia, pracy, zarobków w ostatnich 50 latach? Oczywiście nie mówię o ,, wyjazdach ,, jakie zapewniały władze ZSRS czy tam Rosji do kopalni uranu , niklu albo wyrebu tagi. Nie trzeba dodawać że praca w w/W ,, firmach,, była słabo płatna, tak kromkę chleba dziennie.

  Za to sporo całkiem ludzi pojechalo do kraju przegranego Wehrmachtu w ostatnich 50 latach….. Niemiec nie dość że płaci, ludzie spokojnie żyją, nikt ich nie okrada mają emerytury. …. całkiem sporo samochodów, sprzętu różnego rodzaju , wyposażenia elektrowni itp przyborów sprzedają ten przegrany kraj na cały świat…. nawet ten wygrany kraj kupuje produkty przegranego kraju bo po za onucami i bogatym wyborem sprzętu do zabijania nie umie zrobić…. Taka sytuacja. Rosja jest jak recydywista. Potrafi się bić i straszyć innych ludzi. Nie umie normalnie żyć, ma wspomnienia tylko z kolejnych bojek…. No ale wojnę wygrali. Nie dodają że z wydaną pomocą alianckiego sprzętu. Nie dodają też że zHitlerem mieli pakt Ribbentrop Molotow. Że Polskę napadli 17.09. 1939 . Że wymordowali ludzi w Katyniu itd itp …..

 135. Znakomity artykuł pióra Shmuela Rosner w NYT, idealnie wpisujący się w kłonnicową narrację dyskutantów z blogu red. Passenta. Polecam:

  https://www.nytimes.com/2018/08/09/opinion/does-sacha-baron-cohen-understand-israel.html?em_pos=small&emc=edit_ty_20180809&nl=opinion-today&nl_art=5&nlid=53244677emc%3Dedit_ty_20180809&ref=headline&te=1

 136. Woytek,

  Może ma pan rację, zmiany klimatyczne poradziły sobie z dinozaurami to poradzą sobie z pitekantropami.

  To może być. Ale tak czy inaczej nie mam nic przeciwko w ogóle żadnym obywatelom , wolnym i niewolnym oraz wogole nie mam nic przeciwko wolności wypowiedzi. Naprawdę. Zasadniczo nie mam nic przeciw glupocie , ignorancji i tepocie oile pozostaa w ukryciu Ale pitekantropowie mają nieprzyzwoitosc sie obnosic ze swoja glupota, ignorancja i tepota publicznie ….. a to juz ponad moje siły. Uklony

 137. Bar Norte
  9 sierpnia o godz. 0:09
  ,,Jesli chodzi o aktywność policyjną w kontekscie protestów społecznych to w historii RP była chyba największa latem 1999.
  W czerwcu tego roku doszło bowiem do pierwszego w jej historii użycia broni gładkolufowej wobec demonstrantów.”

  Na przelomie listopada i grudnia tamtego roku , podczas spotkania delegacji rzadowych ze 125 krajow w celu likwidacji ochrony praw robotniczych w ramach porozumien WTO , mialy miejsce jedne z najwiekszych demonstracji ostatnich dekad.
  Wladze miasta Seattle oglosily stan wyjatkowy i ZOMO uzylo kul w gumowych otoczkach, gazu lzawiacego i granatow ogluszajacych.
  Tysiace demonstrantow wraz ze zwiazkami AFL-CIO i Temsters okupowalo ulice miasta przez 6 dni do momentu ogloszenia zalamania sie negocjacji z powodu twardego stanowiska krajow Pierwszego Swiata o utrzymaniu subsydiow dla najwiekszych korporacji przemyslu rolnego.
  Szef policji podal sie do dymisji.
  Film fabularny oparty na tych wypadkach to ,, Bitwa o Seattle” z roku 2008 z Woody Harrelsonem i Ray Liotta.
  Istnieje tez wiele zapisow dokumentalnych np ,, Showdown in Seattle ”.

 138. Duende,

  O proszę pana , a co na zalinkowany artykuł pan Saldo M ???
  Jak to ,, Izrael ma problem z wizerunkiem ,, ?????? Nie podpada ten artykuł i jego autor pod antysemityzm ? Niby autor to Żyd ale zdaje istnieją,, Żydzi-antysemicki,, ?

 139. Wywalenie kont znanego koprofila Alexa Jones z Facebook, You Tube oraz killku innych portali jest początkiem (miejmy nadzieję) oczyszczania mediów społecznościowych z zalewającego świat łajna.

  Zaspał jedynie Twitter, poniewąż charyzmatyczny właściciel Jack Dorsey przechodzi obecnie ostatnią, trudną fazę mutacji (wiek dojrzewania).

  Teraz – kolej na Umęczoną. Kto zacznie czyścić stosy łajna zalegające polski internet, włączając w to słynne „inteligenckie blogi” ?

 140. Upał nadal nie ustępuje.

 141. Onuca symbolem pokoju jak gołębica. Zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla bo nie deformuje stóp. Tak sobie myślę,że walonki pod Stalingradem wygrały ze skarpetami. Do założenia onucy wymagana jest inteligencja a skarpety założy każdy debil.

 142. blackley @15:44

  Posiadanie jakiejkolwiek etykietki na tym blogu jest mi serdecznie obojętne. Ponadto, wierzę w otwarty umysł pana Saldo Mortale.

 143. Panie Słowianin,
  Niech panu będzie- onuca symbolem inteligencji. Taka ,, inteligencja ,, to typowe , sowieckie odwracanie kota ogonem .
  Sowek nie umie wyprodukować niewiele poza bombami , .Mma wielki kraj że wszystkimi bogactwami i polaciami dobrej ziemi ale po za duzymi miastami ludze zyja marnie .. Wiec sowek nie ma tego ws,ystkiego co maja normalne kapitalistyczne kraje do których ludzie się garną, więc sowek opowiada że ta woda w kranach i czyste toalet to są rzeczy nieistotne. Istotne są jakieś rzekome ,, wartości,,, które sowek rzekomo pielęgnuje…. konserwatywne trzeba dodać wartości…. Sowek wie że nie wygra w normalnych konkurencjach z Zachodem więc wymyśla jakieś swoje , farmazonskie konkurencję
  Nie umie wyprodukować skarpet więc głosi że ich nieposiadanie to jakiś,, wyższy stan świadomości, ,,, Umie pan, Slowianinie kłamać.

 144. Perskie oko z l i s t o w p e r s k i c h…..

  Kto dzisiaj pisze listy, kto dzisiaj czyta listy, do tego perskie…….

  Ograniczajac wiedze o globalnym swiecie do przestrzenii dysku, redukujamy nasze zdolnosci percepcyjne. Czesto nie widzimy postepujacego odstepu miedzy postrzeganiem swiata, a samym nowoczesnym swiatem. „Ograniczenia“ wynikajace z globalizacji przestrzenii sklaniaja nas do zajmowania sie swiatem wewnetrznym. Swiat zewnetrzny jest dla nas bowiem niezrozumialy, zbyt skomplikowany. Przestajemy po prostu odrozniac atrybuty tego, co jest wokol nas od tego, co jest w nas. Zatracamy kompetencje widzenia tego, co jest nasze. Nie znoszac obcych, powolujemy sie jednak na obce autorytety. Gubimy sie w opisywaniu architektury nowego swiata nie tylko podczas ostatnich dwadziestu lat. Z owym problemem konfrontowani jestesmy od podrozy Magellana. Zniecierpliwieni probujemy otrzasnac sie “z myslenia figuratywnego” przy czym wykluczamy myslenie globalne. Masowa wyobraznia w globalnym swiecie daje nam jedynie zludzenie rownosci. Problem zaczyna sie wtedy, gdy zewnetrzny swiat ograniczony jest li tylko do gamy kolorow, podczas gdy wewnatrz brakuje srodkow na przejscie do dialektyki podmiotu. MY natomiast pozostajemy nietykalni, to swiat wokol nas powinienen sie zmieniac. Jednoczesnie nie zdajemy sobie sprawy z faktu, ze otaczajace nas obiekty nabieraja cech podmiotowych.. W ten sosob pozbawieni wiary w tzw. sile wyzsza stajemy sie coraz bardziej samotni i agresywni wobec wszystkiego, co nam sie wydaje inne, obce. Nie zdajemy sobie sprawy z zagrozenia, ktore niesie ciagle dazenie do wlasnego upodmiotowiania sie, ktore z kolei spycha drugich do roli li tylko przedmiotu. Tylko kierujac sie dogmatami jestesmy w stanie zaakceptowac czasy Nowe. Owa postawa uniemozliwia nam partycypowanie w zdarzeniach nowoczesnego swiata. Stajemy sie po prostu irracjonalni w postrzeganiu siebie i otaczajacej nas rzeczywistosci. Obecnosc w sieci rzuca na nas jedynie cien, ktory przeslania kryzys wewnetrzny. W ten sposob poruszamy sie miedzy megalomanami i megalopatami. Posiadanie umiejetnosci samodzielnego myslenia jest niezrozumialym dla wiekszosci dobrem. Dobrem trudnym do zaakceptowania. Miesza nam sie bowiem kulisty swiat judeochrzescijanski z lacinskochrzescijanskim oraz dyskowym, pozornie plaskim swiatem starogreckim.

 145. Powiewa onuca, gdy wiatr się zerwie,
  A na tej onucy, sierp, młot i czerwień,

  Czerwień to miłość,
  Sierp z młotem to serce czyste,
  Piękne są nasze barwy ojczyste.

 146. Glabiastym w blogosferze….

  Historia Zydow polskich traktowana jest czysto instrumentalnie. Ludzie wiedzieli i wiedza “swoje”, wszystkiemu jest winna “zydokomuna”oraz “cwaniacy” zydowscy.Wielu z nas uparcie twierdzi, ze polscy zydzi nie byli Polakami. Pozostaje do wyjasnienia kwestia roli dzisiejszego kosciola katolickiego w postrzeganiu zydow. Pytanie sluszne, bo mozemy szukac na nie odpowiedzi w kosciele Rydzyka lub koscieleTisznera.

  Dlaczego jednak w kosciele, w obszarach publicznych wystarczyliby w zupelnosci Encyklopedysci.

  Empatyczne i empatyczni sa wprawdzie na tropie subkultury postpolitycznej, sami jednak wpadaja celowo lub bezwiednie w pulapke populistow.Temat ciagle ten sam od lat. Temat wykluczenia, emigracji i wypedzenia jest ciagle aktualny. Glabiasty czarnoksieznik ciagle nie potrafi zrozumiec, o co chodzi w postawach antysemickich. Wtoruje mu oczywiscie Wiesio, 404…Mag otrzezwiala i po odwyku z pewnosica jej podziekuje za dblalosc o nasze zdrowie.

  Po dojsciu nazistow do wladzy w Niemczech antysemityzm stal sie niejako aksjomatem kultury w wielu krajach europejskich.

  Aksjomatem tym poslugiwala sie rowniez grupa ”narodowcow” w Polsce przedwojennej, “wspomagana” skutecznie przez kosciol katolicki. Antymodernizm i antysemityzm tworza tu niespojna pare, ze wzgledu na emancypacje niektorych zydow( wiekszosc “klepala” jednak biede) w uprzemyslowieniu i ubankowieniu, ktore lamaly owczesne spoleczne struktury.
  Koniec wojny i lata powojenne byly cezura oraz czasem pustki kulturowej, w ktorej opis przeszlosci wydawal sie zbedny po wojennych tragediach, a na opis i definicje przyszlosci spoleczenstwo nie bylo przygotowane.; rzekome nieprzygotowanie jest widoczne po dzien dzisiejszy.

 147. wyzysk

  Oglądałem „Bitwe o Seattle”, podobnie zresztą jak „Diaz” Daniele Vicariego poświęcony masakrze przez włoską policję uczestników protestów w czasie szczytu w Genui w 2001.

  Co ciekawe, jak zauważyłem, oba te filmy ostatnio kilkakrotnie emitowała tvp na swych kanałach.

  Wracając do zamieszek z 1999 roku. Użycie przez policję broni gładkolufowej wobec robotników z Łucznika wywołało skandal polityczny i zapoczątkowało upadek rządu AWS Jerzego Buzka. Wtedy jeszcze zdjęcia policji strzelającej do uciekających robotników szokowały. Na skutek tego związek zawodowy Solidarność, który wspierał AWS stracił połowę członków.
  Niestety nie ma w necie zbyt wielu materiałów archiwalnych na ten temat. Jedyne co znalazłem to relacja tvn „Krwawe protesty pracowników fabryki Łucznika” – zresztą z zakłamanym komentarzem.

  https://fakty.tvn24.pl/archiwum-faktow,58/archiwum-faktow-1999-krwawe-protesty-pracownikow-fabryki-lucznika,307904.html

 148. Mowa przyjaciela blgowego Mag…

  A b s c h a u m (jezyk nazistow oraz zolnierzy z jednostek SS) uzyty tylko raz….
  D o b r e z b y l o b y p o w s a d z a c t y c h p a n o w d o w i e z n ia.”
  p a r c h e m
  T u m o r (czyt. rak jako jednostka chorobowa)
  T e r r o r y s ta
  s z c z u r k a – s z p i e g a
  o k r ó t k o c h r ą c z k a c h…
  ś l e d ż s t a r o z a k o n n

 149. Według IPN onuca to polski wynalazek. Tak sobie myślę,że to dobro narodowe.

 150. Już 43 ofiary śmiertelne i 61 osób rannych – to wynik nalotu sił koalicyjnych pod dowództwem Arabii Saudyjskiej na autobus szkolny w północnym Jemenie. Informację o rosnącej liczbie ofiar przekazały światowe agencje, powołując się na jemeńskie służby.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/jemen-atak-sil-koalicji-na-autobus-z-dziecmi-43-ofiary/1nsl538?utm_source=wiadomosci_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2
  ====================

  Demokracja, humanizm i prawa człowieka szaleją…..
  Słyszę aplauz piewców „Europejskich WARTOSCI”?

 151. wiesiek59

  „Słyszę aplauz piewców „Europejskich WARTOSCI”?”

  Wieśku59, ale to jest nieporozumienie. Ta rzeź jemeńskich dzieci jest wyrazem wartości wyznawanych w Arabii Saudyjskiej, której lotnictwo dokonało nalotu. Tak jak wyrazem tych wartości jest publiczne, utrzymane w nastroju euforycznym ukrzyżowanie ciała człowieka, któremu wcześniej obcięto głowę. Piszą dziś o tym media.

  Dodam, że kilka dni temu, w czasie dyskusji z PA2155 o konflikcie między Arabią Saudyjską a Kanadą o przestrzeganie praw człowieka jasno pisałeś, że Arabia Saudyjska ma prawo do swych wartości natomiast nikt nie ma prawa by jej jakieś inne wartości narzucać.

 152. Bar Norte
  9 sierpnia o godz. 19:36

  Oprócz upozowanych zdjęć, czy inscenizowanych przez „białe hełmy” filmów, istnieją również autentyczne tragedie, spowodowane wsparciem zachodnich demokracji, a raczej bronią i logistyką udzielana przez kraje NATO.
  Ilość rozwalonych z powietrza przez drony wesel, pogrzebów, zgromadzeń, szpitali, jest oszałamiająca.

  Bez tego wsparcia, nie zaistniałyby takie sytuacje.
  Jedyną wartością jaką widzę, jest handel bronią i ciągnięte z tego zyski- przez kilka anglosaskich korporacji.
  Niemcy czy Kanada, zrywający kontrakty z krajami arabskimi, to wyjątek potwierdzający hipokryzję reszty.

  Bezwarunkowe popieranie Arabii Saudyjskiej ze względu na petrodolara i jego pozycję, rodzi właśnie takie skutki.
  Wartości, czy KASA?
  Zachód powinien wybrać, byłby wiarygodny w oczach innych ludów.
  Obecnie przestał być, co widać w Indonezji, Turcji, Pakistanie.

  AS ma prawo karać zgodnie z własnym kodeksem karnym.
  Nic nam do tego.
  Czyja ziemia, tego prawo.

  Kraje zachodnie nie mają prawa rozciagać swojej jurysdykcji na inne ziemie.
  A robią to od 150lat- BEZKARNIE jak na razie.
  Jedynie dla własnych korzyści.
  Mordowane obywateli innych państw, na obcym terenie, przyznanie sobie licencji na zabijanie, ingerowanie w obce wybory, struktury społeczne, jest nagminne.

 153. Bar Norte @19:36

  Wiedziałem, że wielbiący siebie oraz dyktatorów koleżka, natychmiast wykona swój rutynowy, fałszywy renons. Zgodnie z oczekiwaniami, zagrywką jest stara, wysłużona szkapa na której jedzie bez lejców od lat: judeo-anglosaski wrzód.

 154. Doktryna Breżniewa o ograniczonej suwerenności ma się dobrze w wykonaniu jankesów i służalczego Izraela. Metody III Rzeszy mają kontynuatorów. Tak sobie myślę,że reszta jest gamoniowata co widać po podkulonych ogonach. Czyli Irasiad !

 155. wiesiek59

  Ale ożeniłeś z dokonaną przez Saudów zbrodnią wojenną tzw „europejskie wartości”

  Przypomnę, że owe „wartości” to za Słownikiem Języka Polskiego „zasady i przekonania będące podstawą przyjętych w danej społeczności norm etycznych”.

  W tym sensie dla Europejczyków nie jest wartością obcinanie ludziom głów, publiczne krzyżowanie ich ciał bezgłowych czy bombardowanie autobusów z dziećmi.
  Oczywiście, że z podobnymi lub gorszymi przykładami barbarzyństwa sama Europa miała doczynienia, urządzała piekło na zimi innym ale to nie zmienia faktu, że tego typu praktyki nie mieszczą się w tym co współcześnie rozumiemy jako „europejskie wartości”. Te akty barbarzyństwa o których piszemy są w Europie powszechnie potępiane.

  Najlepszym dowodem na to są twoje krytyczne komentarze. Twoje oburzenie na rzeź dokonaną na dzieciach w Jemenie jak sądzę podziela większość Europejczyków, bo to się nie mieści ich w ich poczuciu wartości.

  Więc jak możesz pisać, że „europejskie wartości” są iluzją?

 156. @hetajr czyli krzywa rosnie

  Szanowny Panie @hetajr,

  zanim przedstawie co nieco ciekawych danych – ponizej prosty przyklad na to, jak sie wytwarza wsyoka pensje srednia. Srednia moze byc taka wysoka ze hej a nawet jeszcze wyzsza – wystarczy prawidlowo ustawic siatke plac.

  Prosze sobie wyobrazic hipotetyczna instytucje. Instytucja zatrudnia dwadziescia siedem (27) osob. Siatka plac jak nizej:

  Pan Prezes Aleksander Kowalski – 50 tys miesiecznie.
  Pan Wiceprezes Stefan Nowak – 8 tys miesiecznie.
  Pan Wiceprezes Alojzy Wisniewski – 8 tys miesiecznie.
  Panie sekretarki Asia, Kasia i Basia, lat 22, 24, 23 – po 5 tys miesiecznie.
  Reszta pracownikow – po 2.5 tys miesiecznie (brutto).

  A teraz wyciagamy srednia. Jak nie chce puscic, to sie zapieramy o cokolwiek, ciagniemy – puscilo! Wyciagnelismu srednia:

  (50 + 8 + 8 + 3*5 + 21*2.5) / 27 = 9.444…

  Zaokraglamy (chyba jasne, ze nie w dol) – i mamy uczciwie policzona pensje srednia: 9.45 tys miesiecznie. Zyc nie umierac. kapiemy sie w dobrobycie.

  Wazne, zeby chamstwo sie nie zrobilo zbyt madre – bo sie bedzie rzucac. Jeden ze skutecznych sposobow na to, zeby robol znal swoje miejsce – to pod zadnym pozorem nie uczyc, co to takiego mediana, co to dolny i gorny kwantyl. Najlepiej, zeby nawet nauczyciele tych pojec nie znali

  Na razie przygladam sie tej tabelce „GDP per capita PPP”. Ciekawa lektura:

  Poland 29,251
  ….
  Russia 27,890

  Gdyby przyjac zalozenie, ze rzeczona tabelka zawiera sama prawde i ze zaden kraj sobie statystyk nie poprawia – to dostrzegam cos nader dziwnego. Wszak rozpisuje sie tutaj niejaki @Blackley ze

  „po za duzymi miastami ludze zyja marnie .. Wiec sowek nie ma tego ws,ystkiego co maja normalne kapitalistyczne kraje do których ludzie się garną, więc sowek opowiada że ta woda w kranach i czyste toalet to są rzeczy nieistotne. Istotne są jakieś rzekome ,, wartości,,, które sowek rzekomo pielęgnuje…. konserwatywne trzeba dodać wartości…. Sowek wie że nie wygra w normalnych kon”

  i takie tam – a z tej wlasnie tabelki, na ktorej tak pieknie sie prezentuje polska stopa zyciowa – stopa zyciowa „sowka” wynosi niemal tyle samo. „Guupie Kacapy” (jesli wierzyc tabelce) maja 95.3% sily nabywczej Polakow.

  Tyle na razie, do tematu jeszcze powroce (bo ciekawy).

 157. Tzw.europejskie wartości sprowadzono do Skripala pijącego znaleziony trunek w parku. Ale wobec innych zbrodni Unia robi mordę w kubek jak Watykan w czasie okupacji. Zbrodnie w b.Jugosławii dopełniają stan hipokryzji narodów Europy wspierających III Rzeszę w ataku na Polskę i ZSRR. Tak sobie myślę,że narody Europy to wielki moralny szajs na przykładzie kolonizacji Afryki i odmowy przyjęcia często potomków kolonizatorów. Nazywanych migrantami choć to dzieło molestowania kobiet- rzeczy przez dżentelmenów na tzw.salonach. Bzykanie niewolnic nie pozbawiało szlachectwa jak pedofilia w KK. Sodoma i Gomora w Unii ma się dobrze. Warto sprawdzić DNA migrantów i celebrytów Unii.

 158. Pitekantrop omylił się w wyliczaniu średniej. Średnia pensja z jego przykładu wynosi 4,944 zł, a nie 9444 zł. Zdarza się.
  Pzdr, TJ

 159. @hetajr czyli krzywa rosnie

  Szanowny Panie @hetajr,

  jeszcze jedna zagwozdka.

  Przygladam sie nadal tej samej tabelce (List of countries by GDP (PPP) per capita) i czegos nie kumam.

  Juz sostalo uwtalone, ze Bohaterski Narod Gruzji, w wielkiej mierze dzieki Nieugietej Postawie Pana Prezydenta Lecha Kaczynskiego – zachowal niepodleglosc, wyrwal sie z lap sowieciarzy i nareszcie wsyztko jest jak nalezy.

  I tu zagwozdka: Czemu

  …Georgia …10,644 (tyle, co Swaziland albo wyspy Fidzi)

  a „sowek” czyli „guupie Kacapy” – 27,890?

  Spytalbym @blackley’a, ale on albo drze ryja o tym, ze ja rzekomo bylem „aktywista ORMO” albo z wysokosci swojej zasadniczej szkoly zawodowej ustala, ze jestem „nieukiem” tudziez „ignorantem”.

 160. @hetajr, @tejot – poprawka

  Rzeczywiscie rabnelem sie przy obliczaniu sredniej, glupia pomylka. My bad.

  Rzeczywiscie wychodzi 4.94 – wiec chyba zaokraglimy na 5 tys miesiecznie.

  Moja rzeczywiscie kretynska pomylka nie zmienia postaci rzeczy: Piec tysiecy zeta miesiecznie to super, ekstra i cacy. Kapiemy sie w dobrobycie.

 161. @pitekantrop
  9 sierpnia o godz. 21:06

  Wyjaśniłeś bardzo jasno i interesująco. Chociaż nie wiem oczywiście co to dolny i górny kwantyl ( ale tego nie muszę wiedzieć) Mam zaufanie do twojej wiedzy.

 162. oto jak dezinformują media

  https://wiadomosci.wp.pl/pis-przejmie-tez-sejmiki-najnowszy-sondaz-6282168490662017a

  Większość czytających jest przekonana że to najnowszy sondaż , a tu figa – on jest z kwietnia.
  To tyle samo warte co przepowiednia pogody na 4 miesiąc na przód.

 163. @basia

  „Wyjaśniłeś bardzo jasno i interesująco. Chociaż nie wiem oczywiście co to dolny i górny kwantyl ( ale tego nie muszę wiedzieć) Mam zaufanie do twojej wiedzy.”

  Sorki – ale wlasnie rabnelem sie haniebnie, srednia wychodzi niecale 5 tys (4.84) miesiecznie a nie 9.45. „Wiedza” (jak sie poslugiwac kalkulatorem) raczej sie nie popisalem – ale zasade chyba i tak mi sie udalo zilustrowac. No bo i piec tysiecy miesiecznie to zycie jak w Madrycie.

  Za pomylke przepraszam, a @tejotowi dziekuje ze wylapal.

 164. @basia – autoporawka

  4,94

 165. Leszek Balcerowicz: wPolityce i „Sieci” nie tylko insynuują, manipulują, ale i kłamią

  http://wyborcza.pl/7,95891,23770030,leszek-balcerowicz-wpolityce-i-w-sieci-nie-tylko-insynuuja.html

 166. pitekantrop
  9 sierpnia o godz. 21:29

  „Rąbnąć ” się można. To nie szkodzi. Chodzi o dobre wyjaśnienie zasady 🙂

 167. !!!
  About 150 rockets have been shot from Hamas-controlled Gaza. An IDF officer says Israel may be on the verge of a major miltary confrontation.

 168. SŁOWIANIN STANISŁAW

  „Tzw.europejskie wartości sprowadzono do Skripala pijącego znaleziony trunek w parku. Ale wobec innych zbrodni Unia robi mordę w kubek jak Watykan w czasie okupacji.”

  W mojej dyskusji z wieśkiem59 mowa jest o „europejskich wartościach” a nie o wartościach lansowanych przez UE która jest przecież jedynie polityczną organizacją. Podstawy ideologiczne UE, których wyrazem jest jej polityka, wcale nie muszą wyrażać „zasad i przekonań” społeczności europejskiej. Tak jak ideologie lansowane przez rządy polskie nie muszą wyrażać „zasad i przekonań” społeczeństwa polskiego. Biorąc pod uwagę podziały ideologiczne to jest nawet niemozliwe.

  Podobnie jest zresztą ze wspomnianym Watykanem z którym np polski kk jest w swoistej niewypowiedzianej schizmie.

  Tak więc będę się upierał, że bez względu na to co o zbrodni wojennej w Jemenie powie UE, rządy krajów członkowskich czy np Watykan ogół Europejczyków, zgodnie ze swym systemem wartości, już uznaje ten akt terroru wobec dzieci za skrajne barbarzyństwo.

 169. @ozzy

  Szanowny Panie @ozzy,

  to na pewno bylo nie tak, jak Pan podaje – tylko calkiem inaczej. Wystarczy zajrzec do polskich przekaziorow:

  „IZRAEL ZAATAKOWAŁ STREFĘ GAZY … Troje Palestyńczyków – w tym kobieta i jej córka – zginęło w środę w wyniku ataków izraelskiego lotnictwa na Strefę Gazy – poinformowały w czwartek nad ranem źródła palestyńskie. Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia, podczas nalotów na Strefę Gazy zginęły trzy osoby: ciężarna kobieta i jej 18-miesięczna córka oraz bojownik Hamasu”

  Tu nie ma co krecic i chachmecic! Widzi Pan jakie te Zydy zle i niedobre? Napadly na Gaze i zabily „ciezarna kobiete”. To na pewno prawda, bo tak podaly (baaa-cznosc!) Zrodla Palestynskie.

  O tym, ze Hamas wystrzelil rakiety – to dopiero pierwszy podtytul.

  A jak Pan nie wie, Szanowny Panie @Ozzy jak Pana lubia – to radze poczytac komentarze Polakow-internautow:

  „Kibicuje każdemu kto tępi żydowskie wszy mordujące niewinnych Palestyńczyków.”

  „IZRAEL TO BANDYCKIE PAŃSTWO !!!!IZRAEL POWINIEN BYĆ ZAORANY , ZIEMIA ZWRÓCONA PRAWOWITYM WŁAŚCICIELOM A ŻYDZI WYEKSMITOWANI NA ANTARKTYDĘ !!!!!!!!!””

  „albo msr albo utylizacja, ichni wybòr”

  „mars, i ani jednej czy jednego na tej Ziemi”

  „….kolejny parszywy wydzyn ,parszywego kraju który swój byt buduje na bandyckich działaniach i zaborze palestyńskiej ziemi…..Ale wierzę ze sprawiedliwość dosięgnie gudłai….!!??”

  https://fakty.interia.pl/swiat/news-izrael-zaatakowal-strefe-gazy,nId,2616620#comments4-1

 170. pitekantrop
  9 sierpnia o godz. 21:06

  Ja z kolei onegdaj obliczałem, ile osób musi zarabiać najniższą krajową aby wyszło, że były premier a wtedy wiceprezes PeKaO Krzysztof Bielecki, zarabia ówczesną średnią krajową. Dokładnego wyniku nie pamiętam ale było to liczba rzędu sto kilkadziesiąt.
  Parafrazując nazwę pewnej rubryki – jest to „figlarna statystyka”.

  Hipotezę o nierównym podziale PKB rozważałem, ale statystyki w czasach kiedy mnie interesowało, podawały, że w II i III grupie rozlicza się zaledwie kilka procent podatników. Trudno podejrzewać, że oni tak bardzo ważą w podziale PKB.

  Ja podejrzewam błąd metodologiczny w obliczeniach za 2017 rok.

 171. maciek.g
  9 sierpnia o godz. 21:32

  maciek.g podaje link do tekstu, w którym komunista Leszek Balcerowicz odważnie pisze, że „Gazeta Wyborcza” nie tylko insynuuje, manipuluje, ale i kłamie.

  Chodzi o artykuł „GW” zatytułowany „Politycy zamiast powstańców na Cmentarzu Wojskowym ” i fotografię ukazującą tylko Dudę, Morawieckiego i marszałków Sejmu i Senatu. Natomiast obok nich stał powstaniec, tego jednak „GW” nie pokazała…

  Ja się jednak dziwię Balcerowiczowi, atakować „GW” – chyba mu odbi…

 172. @Bar Norte

  Szanowny Panie @bar Norte,

  nie wiem, kto uznaje akt terroru „wobec dzieci za skrajne barbarzynstwo” a kto nie uznaje za ” skrajne barbarzynstwo” – ale w panskim pieknym kraju to zdania chyba sa co najmniej podzielone?

  „Jak patrze na te zydowskie bachory w myckach na tych lbach to juz mi sie scyzoryk w kieszeni otwiera bo wkrotce wyrosna z tego zydowskie szuje!! Zydow trzeba tepic ja to robil dziadek adolf!!”

  http://telewizjarepublika.pl/polska-wolna-od-antysemityzmu-oto-sensacyjne-dane-na-ten-temat,65376.html

 173. pitekantrop
  9 sierpnia o godz. 21:19

  Mój komentarz
  Pitekantrop, gdyby ktokolwiek postudiował moją twórczość różnoraką w stanie tuż po wytworzeniu, to na 100 % doszukałby się byków i to jakich. Mam szczególny talent do przekręcania, przestawiania cyfr, rządków, spacji, znaków dziesiętnych. Nigdy jeszcze nie udało mi się „sprzedać” jakiegoś opracowania (stare dzieje) bez błędów, jeśli nie miałem do pomocy jakiejś osoby, która by coś takiego przejrzała i wyłapała omyłki, bo obcy jest obiektywniejszy i może dostrzec to, co autor czytał 12 razy i nie dojrzał byka.
  Pzdr, TJ

 174. @pitekantrop
  9 sierpnia o godz. 21:53
  @ozzy

  Trzeba być ślepym,aby nie widzieć,że zawsze,ale to zawsze strona palestyńska atakuje,prowokuje – a kiedy dostanie odpowiedź – światowe komentarze są zawsze takie same.
  „Izrael zaatakował”….tych „biednych,bezbronnych”…
  Pewnie w 1948 r w dzień po oficjalnym ogłoszeniu państwa Israel również ??? W 1967 z pewnością też ?
  I dalej i dalej…
  Na szczęście Israel potrafił i potrafi skutecznie się obronić.
  Ale przecież chodzi o to,aby obywatele mogli żyć i pracować bezpiecznie,a nie żyć na wulkanie.
  Dodam – że wszyscy mówią o rozwiązaniach, o konieczności powstania państwa palestyńskiego. A przecież ono istnieje – w Jordanii. Jeśli spojrzy się na mapę Protektoratu angielskiego przed wojną i potem mapę Israela, to reszta,która miała być właśnie państwem palestyńskim – została włączona przez Jordanię po pierwszej wojnie wywolanej przez Arabow. I jakoś świat nie upomniał się i nie upomina o ten duży obszar właśnie dla Palestyńczyków .

 175. pitekantrop

  Szanowny Panie @pitekantrop

  „w panskim pieknym kraju to zdania chyba sa co najmniej podzielone?”

  Przejawy antysemityzmu jak ten psychopatyczny wpis, który Pan zacytował nie są cechą tutejszego społeczeństwa. To, że hałaśliwy margines tego typu postawy ujawnia nie daje podstaw do twierdzenia, że one mieszczą w systemie wartości zarówno jakiejś grupy społeczne jak i ogółu polskiego społeczeństwa.

  Kiedyś zasugerowałem Panu spojrzenie z innej strony. Konkretnie podałem Panu przykład recepcji przez polskich czytelników twórczości pisarza izraelskiego Meira Shaleva, który bardzo ciekawie pisze o historii swego kraju – pisarza wydawanego w Polsce w dużych nakładach a więc poczytnego. Dałem nawet Panu link na dyskusję o jego książce.
  No ale pominął Pan to milczeniem.

  Dziś ponawiam tę sugestię. Tym razem pisarz izraelski Dror Mishani, autor ksiązek bardziej popularnych a więc egalitarnych, dla mas, ale na wysokim poziomie. Również wydawany w kraju w dużych nakładach.
  Proponuję spokojnie przeczytać dyskusję czytelników i popatrzeć na problem również z tej strony.

  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/309147/czlowiek-ktory-chcial-wszystko-wiedziec

 176. @basia.n

  „My są sorry, very sorry,
  My jesteśmy agresory,

  My jesteśmy banda drabów,
  Napadamy na Arabów,

  Napadamy bez pardonu,
  Choć ich tylko sto milionów.

  W sposób niecny i zdradziecki
  Zdobyliśmy sprzęt radziecki,

  Niosąc tyfus, wszy i lues,
  Zajechaliśmy pod Suez,

  Plując, trując, deprawując
  Postępowe ich poglądy,
  Gwałcąc dzieci i wielbłądy”

  Autor powyzszego wital sie kiedys z jakims Wysoko Postawionym Towarzyszem, podajac mu reke na powitanie. Potem wyjasnil tym, ktorzy sie poczuli zdziwieni: „Ja tam nie ma uprzedzen, ja kazdemu reke podaje”.

 177. pitekantrop
  10 sierpnia o godz. 0:01

  Świetny wierszyk i odpowiedź autora również 🙂

 178. Ale fajny wierszyk .

 179. Tylko „skrajne barbarzyństwo” a gdzie wdrożenie sankcji aby przywrócić normalność. Tak sobie myślę,że pogadali sobie a w następnym punkcie zapraszamy na poczęstunek do salonu obok. Brakuje proporcji między Skripalem prowokatorem a pozostałymi czynami naruszającymi tzw. wartości europejskie. Zdemolować Arabię Saudyjska jak Libię wszak to podobne monstrum. Ale są „dobrzy” Arabowie bo kupują uzbrojenie za 100 mld $. Dla jankesów taka kwota to nie są brudne pieniądze. Pecunia non olet !

 180. Ślązacy też zasługują na własne państwo w granicach wywalczonych w Powstaniach. Wcześniej w ramach tzw.europejskich wartości przyznanych Niemcom. Europejskie wartości to nie zabijaj bliżniego. Co tu robi I i II WŚ. Tzw. wyklęci mordowali sąsiadów zajętych odbudową kraju po zbrodniach katolickiego wehrmachtu. Czy wehrmacht realizował tzw.europejskie wartości bo mordował komunistów a na ich terytorium miała powstać przestrzeń życiowa dla tych wartości. Kto bez grzechu niech pierwszy rzuci… Tak sobie myślę,że nękanie słowiańskiej Rosji to rzucanie kamieniami przez grzeszników. Z Gott mit uns ! na ustach.

 181. Wczoraj w GRAFFITI rozmawiano też o wizycie PAD u prezydenta Trumpa. Co taka wizyta oznacza skoro kompetencje tych prezydentów są zasadniczo różne?
  Co PAD zawiezie za Ocean, a z czym wróci można zgadywać, ale przecież przed opinią publiczną prezydencki urzędnik ukrywa nawet to, czy zaproszenie dotarło i wytyczne z czym PAD ma przyjechać też

 182. Marek Serafin zamiścił krytyczny komentarz do wypowiedzi PAD o Powstaniu Warszawskim „Warto było”.
  Nie warto było panie PAD, ale pan prawie wszystkie wydarzenia historyczne widzi na opak

 183. PAD upomni się o likwidację Guantanamo i obozów koncentracyjnych dla Indian. Zwanych też rezerwatami dla rdzennej ludności w ramach segregacji rasowej z migrantami z Europy. Co wynikało z tzw.europejskich wartości dnia codziennego. Indianin był rzeczą co potem potwierdził Murzyn niewolnik. Tak sobie myślę,że europejskie nie zabijaj dotyczyło osoby tego samego stanu. Teraz dla prawicy rzeczą są komuniści i liberałowie. Budowa strzelnic rodzi niepokój oraz podżegające koszulki śmierć… A KK milczy jak w czasie okupacji.

 184. Bar Norte
  9 sierpnia o godz. 23:23
  Uogolnia margines, ogolne spychajac do marginesu.

 185. W TVN można zgarnąć milion, ale trzeba mieć szczęście i wiedzę.
  Jeden z uczestników zapytany o dokończenie wiersza ” Opowiem Ci bajkę, jak kot palił fajkę, a kocica papierosa…” zamiast „upaliła kawał nosa”, wybrał podpowiedź „a kocięta skręta”
  Obecna młodzież nie pamięta już opowieści z naszej młodości, jakże pięknej w czasach PRL-u, i niestety coraz bliżej im do dopalaczy, tych politycznych też

 186. Historia Zydow polskich traktowana jest czysto instrumentalnie. Ludzie wiedzieli i wiedza “swoje”, wszystkiemu jest winna “zydokomuna”oraz “cwaniacy” zydowscy.Wielu z nas uparcie twierdzi, ze polscy zydzi nie byli Polakami. Pozostaje do wyjasnienia kwestia roli dzisiejszego kosciola katolickiego w postrzeganiu zydow. Pytanie sluszne, bo mozemy szukac na nie odpowiedzi w kosciele Rydzyka lub koscieleTisznera.

  Dlaczego jednak w kosciele, w obszarach publicznych wystarczyliby w zupelnosci Encyklopedysci.

  Empatyczne i empatyczni sa wprawdzie na tropie subkultury postpolitycznej, sami jednak wpadaja celowo lub bezwiednie w pulapke populistow.Temat ciagle ten sam od lat. Temat wykluczenia, emigracji i wypedzenia jest ciagle aktualny. Glabiasci w blogosferze ciagle nie potrafia zrozumiec, o co chodzi w postawach antysemickich. Wtoruje im oczywiscie Wiesio, …Mag otrzezwiala i po odwyku z pewnosica jej podziekuje za dbalosc o nasze zdrowie.

  Po dojsciu nazistow do wladzy w Niemczech antysemityzm stal sie niejako aksjomatem kultury w wielu krajach europejskich.

  Aksjomatem tym poslugiwala sie rowniez grupa ”narodowcow” w Polsce przedwojennej, “wspomagana” skutecznie przez kosciol katolicki. Antymodernizm i antysemityzm tworza tu niespojna pare, ze wzgledu na emancypacje niektorych zydow ( wiekszosc “klepala” jednak biede) w uprzemyslowieniu i ubankowieniu, ktore lamaly owczesne spoleczne struktury.
  Koniec wojny i lata powojenne byly cezura oraz czasem pustki kulturowej, w ktorej opis przeszlosci wydawal sie zbedny po wojennych tragediach, a na opis i definicje przyszlosci spoleczenstwo nie bylo przygotowane.; rzekome nieprzygotowanie jest widoczne po dzien dzisiejszy.
  Dzisiejsi politycy przescigaja sie bowiem w uzywaniu atrybutow; narodowy, patriotyczny, polski , meczenski i powstanczy. Prowadzi to do uproszczen w narodowej pamieci spolecznej. Pamiec spoleczna nie powinna opierac sie na mitotworstwie.

 187. pitekantrop ,

  ”Spytalbym @blackley’a, ale on albo drze ryja o tym, ze ja rzekomo bylem „aktywista ORMO” albo z wysokosci swojej zasadniczej szkoly zawodowej ustala, ze jestem „nieukiem” tudziez „ignorantem”.

  Proszę pana ” darcie ryja ” to panski patent .
  Dla porządku – nie pisałem jaki PSN ma Rosja . Nie Rosja jest przedmiotem dyskusji , po co miesza Rosję ? Ale jesli już pan zaczał to ok . Rosja szanowny panie z taką ilością bogactw jakie posiada powinna wszystkich swoich obywateli wyposażyć w stosowny standard zycia . O toaletach nie wspominając. Rozumie pan ?

  PSN w Polsce wynosi prawie 30 tys usd co podają poważne zródła . Zenujące są panskie próby majstrowania przy danych , próby unieważniania tego co do panskiej smierdzącej koncepcji nie pasuje . Zródła są ok wtedy gdy potwierdzają panskie opowieści , w innym wypadku zródła są niewiarygodne a metodologia niewłaściwa . W Polsce jest taki jeden dyzio nazywa się Kurski i ” zarządza ” telewizją ” publiczną ”. Jak zaczęły spadać wyniki tv Kurski zaczał kwestionować metody pomiarów uznawane w całym swiecie i zaczął swoje sposoby wdrażać w życie , tak żeby wykazać że nijakiego spadku nie ma . Pan robi to samo co mnie zasadniczo nie dziwi bo jest pan prl em przesiąknięty do kości .
  Biorąc pod uwagę co komuniści z gospodarką wyczyniali i tak jest niezle z gospodarką . Komunistyczne rządy może i dawały ksiązki po 4 złote oraz masę propagandy w tzw ;\zółtych tygrysach ” ale gospodarka im się za bardzo nie udawała . Co dokładnie widać na przykładzie rolnictwa , które – panstwowe – za prl było skrajnie niewydajne , po sprywatyzowaniu produkuje wszystkiego w bród.
  Głupota i ignorancja mi zasadniczo nie przeszkadzają o ile zostają w ukryciu . Pan jednak ma nieprzyzwoitość się z nią obnosić . Ukłony

 188. Moja rzeczywiscie kretynska pomylka nie zmienia postaci rzeczy: Piec tysiecy zeta miesiecznie to super, ekstra i cacy. Kapiemy sie w dobrobycie.”

  Nie jest ekstra , cacy oraz nie kąpiemy się w dobrobycie . To jakieś 1000euro . We Francji srednia wypłata to zdaje się 1600 , w UK 1500 euro – oczywiście wyplata na Wyspach jest w funtach ale statystyka podaje w euro . Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w googla i znajdzie pan co trzeba , panie pitekantropie . Taka sytuacja .

 189. duende
  9 sierpnia o godz. 15:53
  Sombrero w glowe uciska ?
  Korporacje- giganty beda decydowac kto ma prawo glosu a kto nie.
  Wolnosc wypowiedzi polega na tym, ze bronimy prawa glosu dla tych z ktorymi sie nie zgadzamy.

 190. SŁOWIANIN STANISŁAW
  10 sierpnia o godz. 7:59

  SŁOWIANIN STANISŁAW pisze, cytować nie warto, ale zacytuję:

  „EN PASSENT upomni się o likwidację Guantanamo i obozów koncentracyjnych dla Indian.”

  Nie, proszę SŁOWIANINA, EN PASSENT nie upomni się o Indian. On upomni się zawsze o swoich pupilków, a więc komunistów, lewicowców, peowców, sędziów komunistycznych… To są jego wartości, zresztą, ma prawo do obłudy.

 191. wyzysk
  10 sierpnia o godz. 9:51

  wyzysk odważnie przyłożył „Polityce” cenzurującej prewencyjnie niemal wszystko pod niemal każdym tekstem…

  Nie ma potrzeby przyp… „Polityce”, „Polityka” żarliwie broni Konstytucji, Demokracji i Wolności Słowa. A to, że dla siebie, nie dla innych – to bez znaczenia.

 192. ontario
  Proś Boga o zdrowie bo na rozum za pózno !

 193. ontario
  9 sierpnia o godz. 22:11
  Bądź łaskaw przeczytać załączony link i nie pisać jak potłuczony
  tam znajdziesz o co chodzi – dla ułatwienia wklejam

  „Leszek Balcerowicz: wPolityce i „Sieci” nie tylko insynuują, manipulują, ale i kłamią „

 194. Ontario,

  Panie Ontario, spory zaciag ,, lewicowcow, komunistów oraz komunistycznych sędziów ,, jest w PiS. Jeden ich komunistyczny prokurator wykańcza właśnie sądy.

  Na ten moment panu się wydaje że sądy to rzecz bez znaczenia , bo ,, pan nic nie zrobił, przestępcy niech się boją, ,,, . Życie pisze różne scenariusze i może pan być np uczestnikiem kolizji drogowej z jakim funkcjonariuszem PiS albo jego kuzynem . Bardzo wtedy niezawisły sąd by się panu przydał. Nie jeździ pan autem ? Ale chyba rowerem czy pieszo pan się porusza? Taka sytuacja

 195. Nienawiść. Korniki Rusofobii. https://nstarikov.ru/blog/95634

 196. Jeszcze o Powstaniu. Im nie grały surmy. http://www.mysl-polska.pl/1647

 197. Kroniki Rusofobii. Nienawiść. https://nstarikov.ru/blog/95634

 198. Dzieci ofiarą amerykańskiego sojuszu ludobójców w Jemenie. http://www.informationclearinghouse.info/50000.htm

 199. Ludziom, którzy odbudowywali Polskę w trudnych czasach powojennych,
  tak jak tym budowniczym po odzyskaniu niepodległości,
  którzy swoje życie, zdolności i pracę poświęcili Ojczyźnie,
  należy się szacunek, pamięć i uznanie.
  O tych co w tamtych czasach leniuchowali lub chowali się po krzakach
  należy pisać obiektywnie, ku zbiorowej pamięci.
  Propaganda na opak ma krótkie nogi.
  Dzisiaj też wielu buduje chociażby polskie drogi,
  tym razem już nie ku niepodległości, ale ku morzu,
  ku górom, ku wypoczynkowi, dla bezpiecznej i koniecznej podróży.
  Pamiętajmy o ich trudzie, ich pracy, więcej niż o propagatorach
  zmiany (dobrej zmiany?)

 200. ‚Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać’

 201. Symetryczny 10.36
  Jeszcze o Powstaniu. Im nie grały surmy. http://www.mysl-polska.pl/1647
  Kilka lat temu w kolejnych dniach oglądałem wystawę w PKiN o tragedii Tytanika, ekspozycje w Muzeum Żydów Polskich i w Muzeum Powstania Warszawskiego.
  O ile dwie pierwsze, znakomicie przygotowane i urządzone wystawy, wywarły na mnie ogromne wrażenie, o tyle iście bałaganiarski sposób przedstawienia wydarzeń z Powstania wywołał wręcz odmienne uczucia. Istotnie nagromadzenie broni przytłacza i nie wiadomo czemu służy. Rzeź mieszkańców Woli potwierdza moje wcześniejsze uwagi, że błędne są słowa prezydenta Dudy „Warto było”

 202. Kiedys mowilo sie o inteligencji krzyzowkowej i telewizyjnej, dzisiaj o googlujacej….szerzy sie bowiem w blogosferze.

 203. blackley
  10 sierpnia o godz. 10:09

  Panie blackley, akurat zaciągu komunistów w PiS-ie ci hipokryci z „GW”, „Polityki” nie bronią, a wściekle ich gryzą. Oni bronią swoich komunistów, u siebie, w PO, w „GW”, w „Polityce”…

  Co do reszty pańskiego wpisu, Panie blackley, komuniści posłuszni PO, PZPR, SLD w sądach mi nie wadzili, więc dlaczego mieliby mi wadzić komuniści posłuszni PiS-owi? Komunista w sądzie to komunista w sądzie. Posłuch komunisty w sądzie to posłuch komunisty w sądzie… Dla mnie bez różnicy, kogo słuchają, czemu służą…

 204. handzia55
  10 sierpnia o godz. 10:05

  handzia55 radzi mi, abym stosował to, co jej nie pomogło…

 205. Ontario,

  Zalecam czytanie ze zrozumieniem
  Powtórzę raz jeszcze- niezawisły sąd bardzo się panu przyda gdy , nie daj Bóg, będzie pan brał udział w kolizji drogowej z funkcjonariuszem PiS lub jego kuzynem .

 206. W Polsce jest kilkadziesiąt partii politycznych. O większości z nich przeciętny Polak nawet nie słyszał. Jedną z takich małych partii jest zarejestrowana w 2004 roku partia „Polska Patriotyczna”, którą utworzyli w tamtym czasie byli członkowie„Samoobrony”.

  Do tej pory partia istniała i nikomu nie przeszkadzała. Niedawno, bo w czerwcu, odbył się jej kongres, na którym wybrano nowe władze i uchwalono nowy program. Okazało się, że na kongresie do partii przystąpiło wielu członków niezarejestrowanej „Zmiany”, a do jej władz wybrany został wiceprzewodniczący partii „Zmiana” Nabil al-Malazi.
  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/145004,jakie-poglady-polityczne-wolno-miec-w-polsce-09-08-2018
  ========

  Nie wolno mieć RACJONALNYCH poglądów w tym kraju….

 207. Ls42

  Nie sluchalbym na pańskim miejscu Duży Andrzeja . Nie mówi on nic co było by warte słuchania.

  Powstańcy twierdza że, ,, musieli ,, , że,, trzeba było,, itd, itp. Skoro tak mówią to może musieli. Nie żyłem w tych czasach i nie musiałem dokonywać wyborów o których mowa.

  Ponieważ mój syn mieszka na Pradze, sporo robót na Pradze robiłem i robię to lubię te część Warszawy. Trochę też poznalem jej historię. Temat powstania na Pradze, które podobno się zawiązało , trwało kilka godzin ? , nie padł chyba strzał i pewien pułkownik kazał młodzieży iść do domów, otóż temat ,, praskiego powstania ,, wogole nie jest znany , nie jest podnoszony, nie istnieje.
  Powstańcy mówią że,, musieli i chcieli na Niemcach zemsty,, . A na Pradze ludzie nie ucierpieli od Niemców i nie chcieli zemsty? Pewnie chcieli . Mam wrażenie,że prawobrzezna Warszawa nie była tak opetana przez tzw ,, inteligencje,, ludzie mocniej stali na ziemi nie zatruci poezja i tym całym oparem tzw ,, romantyzmu,, . Do dziś praska strona jest inna ,nawet sklepy tej samej sieciowki na prawej stronie Wisły są otwarte godzinę krócej. No inni są.

 208. „Polacy się nie dadzą” ten tytuł zagajenia nadaje się na rewolucyjny sztandar i chwała panu Redaktorowi, że taką budującą formułę przyjął.
  Jednak u nas w Polsce wszystko komplikuje brak definicji, zarówno w zapisach konstytucji, ustaw, jak i rozporządzeń, które dla wielu stają się niejasne, wręcz zagmatwane.
  Kto zatem kryje się za słowem Polak? Czy był nim nasz blogowy @Pitekantrop zanim opuścił Ojczyznę udając się na poniewierkę i wygnanie? Czy to jest prezes, którego związki z Odessą są być może całkowicie niesłusznie przez niektórych przywoływane?
  Przyjmuję z wiarą i nadzieją, że są to wszyscy polscy obywatele niezależnie od narodowej przynależności, którzy się tu urodzili, lub tutaj przybyli i czerpią z naszej kultury to co najlepsze, doceniają nasze tradycje, nasze zwycięstwa, nasze umiłowanie wolności, i nasze obyczaje.
  Co powinien robić Polak dzisiaj w sytuacji, która jest zarazem prosta i jasna, jednak wydaje się zagmatwana i skomplikowana?
  Ora et labora (módl się i pracuj) dewiza świętego Benedykta z Nursji jest jak najbardziej na miejscu w obecnym czasie dla tych co dbają o siebie i swój dobrobyt.
  Można też nakładać na pomniki koszulki z napisem KONSTYTUCJA, ale to grozi uwikłaniem się w szponach totalnej władzy.
  Można się poświęcić lekturze, muzyce, malarstwu lub poezji. Swego czasu oglądałem w Muzeum Narodowym wystawę o Chinach, o tym czym się Chińczycy dawno temu zajmowali. Właśnie sztuką i kolekcjonowaniem przedmiotów pięknych. Naśladujmy tych co już tysiące lat temu wiedzieli co robić i podziwiajmy ich ówczesne i obecne dokonania.
  Pozdrawiam Polaków

 209. ls42
  10 sierpnia o godz. 13:27

  Masz, mam, mamy okazję już za dwa lata znieść PiS z powierzchni Polski: wystarczy tylko pójść na wybory i odpowiednio skreślić. Oczywiście, warto przy okazji przywrócić PO, a wraz niszczenie Konstytucji, podwyżkę wieku emerytalnego, czystki wszędzie, co państwowe, klęczenie „GW”, „Polityki” itd. przed władzą… Potem – za cztery lata będzie okazja znieść PO z powierzchni Polski i przywrócić PiS…

  Opakowanie z zegarka ministra Nowaka z PO serdecznie i nisko ci się kłania.

 210. blackley
  10 sierpnia o godz. 12:57

  blackley, powtarzam to samo, ale kapkę inaczej: mam w d… niezwisły sąd, bo nie ma w Polsce, nie było i nie będzie sprawiedliwych sądów dla takich, jak ja maluczkich, maluteńkich. Dlatego NIE łamię prawa, jakie by ono nie było…

  Nie ma też prawa na święte krowy, dyktatorów, za władzy której ginęli niewinni ludzie, do których strzelano nawet z samolotów, na których wysłano czołgi, tu, w Polsce… Nie ma niezawisłych sądów w Polsce i nigdy nie będzie…

  Fraza: „Odczepcie się generała!” – śle ci najserdeczniejsze ukłony!

 211. Ontario 12.38
  Twój wniosek by brać udział w wyborach jest oczywisty, ale dodam świadomie brać udział, a nie wpychać kartę do urny.
  Nie zwróciłeś uwagi na sentencję komentarza, a przecież zależało mi na tym aby w walce politycznej nie schodzić na manowce. Chiny są przykładem. Tam nie zmieniono ustroju tylko zmodyfikowano kierunek zmiany na lepsze. To oni są mocarstwem, nie my. To oni są niezależni, nie my. To z nimi się liczą, a nie z nami.
  Pozdrawiam

 212. Ontario,

  Nie łamie pan prawa? No to sie chwali . Tyle że los może tak rozdać karty że zostanie pan ,, zamieszany w łamanie prawa,, . O wypadku komunikacyjnym już pisałem, może nie ma pan auta ale w wypadkach biorą udział i piesi i rowerzyści. Oczywiście ani panu ani wogole nikomu nie życzę wypadku komunikacyjnego ani wogole żadnego. Wypadki chodzą po ludziach , pewnie pan słyszał?
  A co jeśli pisowskiemu dygnitarzowi , albo jego kuzynów spodoba się pańską działką i zechce pana wywlaszczyc ? Nie ma pan działki? Nie szkodzi, życie niesie sporo sytuacji gdzie niezawisły sąd się przydaje .

  Pańskie zdanie ,, NIE łamie prawa,, dowodzi że nie tylko twierdzi pan ze nie łamie prawa ale dowodzi że pan NIE MYSLI.

  Dodam , że z faktu nieukarania Jaruzelskiego nie wynika że pana pisowski sąd nie będzie mógł skazać za coś czego pan nie zrobił.
  Dodam też, że nie podejrzewałem istnienia osobnika nie wierzącego po co są niezawisły sądy na blogu Polityki.

 213. Saldo mortale

  „(Bar Norte) Uogolnia margines, ogolne spychajac do marginesu.”

  Uogólniać to mozna z perspektywy narodowej bądź nacjonalistycznej. To ona otwiera pole do snucia fantazji o „istocie polskości, „cechach narodowych” albo „treści narodowej”.

  Ale te fantazje nie mają nic wspólnego z perspektywą socjologiczną, która w oparciu o kryteria naukowe w mniej lub bardziej obiektywny sposób opisuje społeczeństwo. Dodam, że opisuje głównie dla celów praktycznych jak np biznesowych decyzji prywatnego wydawcy o zainwestowaniu własnych pieniędzy w tłumaczenie i druk powieści Drora Mishaniego, którego nocą podałem jako przykład na to, że snucie narodowościowych uogólnienień nie ma podstaw.
  Okazuje się bowiem, że wydawca postępując wbrew stereotypom (uogólnieniom) na wydawaniu Mishaniego w masowych nakładach zarobił, nowe tytuły drukuje a stare wznawia, pisarz cylicznie odwiedza Polskę ciesząc się sympatią rzesz czytelników, rozanielony podpisuje na licznych spotkaniach ksiązki a w dyskusjach nad nimi nie ma śladu antysemickich uprzedzeń. Te dyskusje nad jego osadzonymi we współczesnym Izraelu powieściami, których próbę zresztą zalinkowałem, niczym się nie różnią od dyskusji nad powieściami rosyjskimi, czeskimi, irlandzkimi czy francuskimi. Przypomnę to co napisałem wcześniej – mowa jest nie o literaturze elitarnej ale popularnej czyli takiej, która jak to dawniej mawiano „trafia pod strzechy.”

  Czemu więc ten twardy, biznesowy a zarazem kulturowy argument uznajesz za margines? Czemu mi zarzucasz, że za pomocą tego argumentu uogólniam skoro podałem go tylko dlatego by dowieść, że uogólnianie sensu nie ma?

 214. Współczesny Polak bez odwołania do jakiegokolwiek boga lub proroka zachęcał rodaków ( z kontekstu wynikało, że zachęcał Polaków mieszkających w Polsce )

  Róbmy swoje!

  Tymczasem, dziś w Polsce ten kto się nie modli nie jest swój.

  Zeświecczenie społeczeństw hemisfery euro-atlantyckiej sprawiło, że ludzie tej sfery nie chcą pracować do końca życia i umierać na stojąco tak jak Benedykt.

  Ja też jestem za rozsądnym stosowaniem zasad Praca trzyma cię przy życiu, oraz Ruszaj się, bo zardzewiejesz.

  Szanowny kolego @ls42!
  Pozostawiam na boku kwestię modlitwy.

  Zajmę się kwestią kolekcjonerstwa. Rembrandt był zapalonym kolekcjonerem, co go doprowadziło do bankructwa.

  No ale ja nie dam sobie ściemy nałożyć na oczy:
  Ty pracuj, a ja będę kolekcjonował kolejne omowne przyczynki do udowodnionej tezy, o wyższości formy nad treścią.

  Wszak jesteśmy gośćmi w warsztacie mistrza utrzymującego się ze słowa.

 215. ls42
  10 sierpnia o godz. 13:27

  EN PASSANT nie wszystkich Polaków zalicza do Polaków. Ci, którzy – zgodnie z demokracją, Konstytucją, prawem – wybrali kaczystów, to – jak wynika z tekstu – nie są Polacy.

 216. Pan i Obywatel Guzdra 14.05
  Jakże miło czytać ten Pana komentarz skierowany do mnie. Mogę tylko odpowiedzieć; dziękuję i pozdrawiam

 217. Bar Norte
  10 sierpnia o godz. 13:58
  Bo dobrze wiesz, ze nie chodzi o halasliwy margines.

 218. ontario
  10 sierpnia o godz. 14:09
  Widzi swiat na opak; to wlasnie wybrani demokratycznie poza soba nie widza Polek i Polakow.

 219. POlki i POlacy juz sie dali.

 220. ontario
  10 sierpnia o godz. 14:09
  ls42
  10 sierpnia o godz. 13:27

  EN PASSANT nie wszystkich Polaków zalicza do Polaków. Ci, którzy – zgodnie z demokracją, Konstytucją, prawem – wybrali kaczystów, to – jak wynika z tekstu – nie są Polacy.”

  To że pan nie mysli juz pan udowodnił . Teraz ciągnie pan dowód dalej . Po co ?

 221. blackley
  10 sierpnia o godz. 13:58

  blackley, pisowski rząd nie jest moim rządem, Głosowałem najpierw na PO, a teraz na Kukiza…, na którego nadal zamierzam głosować…

  blackley, odróżniam radykalnie dwie sprawy, dwa terminy: Polska moja jedyna i ukochana Ojczyzna, o której nigdy nie pisnę ani pomyślę złego słowa. I państwo polskie, które od zawsze do dziś i na zawsze ogół swoich obywateli ma w d… Rządzący – jacy by nie byli – są przeciw ogółowi i za swoimi, swoją mniejszością rządzącą.

  My, chłopi, najlepiej o tym wiemy. Traktowani gorzej niż bydło, wyłączeni spod prawa, niemający praw, okradani, bici, lżeni, nazywani chamami – a nasi ciemiężycieli nigdy nie zostali ukarani.

  Prawa nie łamię i nie złamię, bo myślę, a nie – jak blackley mi przypisujesz. Myślę, więc nie złamałem i nie zamię prawa. Natomiast przypadki losowe wykluczają mój udział świadomy…

  Oczywiście, że pisiaki by nie ukarały dyktatora, zresztą, nie chodzi mi o to, by go karać. Ludzie honoru (choć oprawcy), święte krowy to w Polsce norma i nigdy nie będzie inaczej. Dlatego nie kruszę kopii, bo skoro nigdy tej sytuacji nie można zmienić, to szkoda sił i czasu.

 222. blackley
  10 sierpnia o godz. 14:17

  No, zgoda, w takim razie kim są dla EN PASSENT ci, którzy wybrali PiS i będą na PiS głosować?

  Natomiast, oczywiście, wolę swoją bezmyślność, tępotę, idiotyzm – niż twoją mądrość – to chyba dla ciebie jasne, wszak nie jesteś gupi…

 223. Saldo mortale
  10 sierpnia o godz. 14:1

  Ależ widzę, mają prawo być przeciwko pisiakom, ba, mają prawo obalić na ulicy pisiaków, ja im tego nie zabronię i wyjdę przeciwko nim.

 224. Z siebie?

 225. Ontario,

  Jeszcze raz – bardzo się chwali że pan nie łamie prawa i nie zamierza tego robi. Opisałem panu sytuację w których pańską, wynikającą z myślenia ma się rozumieć, niezdolność do łamania praw będzie mógł pan sobie wsadzić w buty w charakterze wkładek.
  Ktoś może świadczyć fałszywie przeciw panu , ktoś powie że jest pan podobny , a może taki sam jak złodziej itd itp Możliwości jest w bród kiedy niezawisłość sądu może się panu przydać.

  Pańskie łzawe ,, my chłopi….,,, to farmazon. Też jestem że wsi i też moich przodków wykorzystywali tzw ,, blekitnokrwisci,, . I co z tego?
  Wyborca Kukiza…… Nie prościej napisać zes pan wyborca PiS tylko wstyd trochę panu tego bractwa.? Przecież PiS i Kukiz głosują tak samo ? Gdzie różnica merytoryczną? Nigdzie.
  Kolejny raz powtórzę- nie spodziewałem się istnienia na blogu Polityki osobnika nie wiedzacego po co niezawisły sąd. No ale jest pan wyborca Kukiza , to wiele tłumaczy.

 226. wyzysk 9:51

  Czy nie sądzisz, że tematyka „cenzura” jest zbyt trudną do ogarnięcia dziedziną tajemnej wiedzy dla przeciętnego marksistowskiego tępaka?

  Znacznie prostsze jest użalanie się nad własną indolencją, czytaj gołodoopstwem, czyli postrzeganie siebie jako gardzącego korporacjami misjonarza, niosącego ludzkości pod pachą chleb oraz sprawiedliiwość.

 227. Ontario ,

  Nie wiem kim są ludzie którzy wybrali PiS. Trochę ich widać wkoło mnie , nawet w bliskiej rodzinie mam takie kurioza.
  Parę cech ich łączy. Chodzenie do kościoła polskiego- nie pisze chrześcijaństwo bo to co oni wyprawiają to jakaś dzicz A nie chrześcijaństwo. Skłonność do wierzenia w Spiskowe Teorie Dziejów przy małej zdolności do logicznego myślenia. Niechęć do ludzi o innym kolorze skóry choć zazwyczaj nigdy takiego nie spotkało. Niechęć wogole do inności. Zamiłowanie do przemocy- nic złego nie widzą w biciu dzieci na ten przykład. Niechęć do świata zachodniego, liberalnego świata zachodniego. Mogę ciągnąć długo Ale mi się nie chce , powinien już pan zorientować się- przecież pan myśli- kto to ten wyborca PiS. A i często jest golodupcem i nierobem zazdroszczacym innym . Myśli o emeryturze już od 50 roku życia i nie może się doczekać odejścia na nia. No i nienawidzi gimnazjów choć do gimnazjum nie chodził i nie ma dzieci gimnazjalnych. Itd itp etc
  Aha , jeszcze jedno – uważa że wszyscy niepodzielajacy w/W poglądów to zdrajcy lemingi. Zas jeśli idzie o wybory to wszystkie których nie wygrał PiS były sfałszowane przez ruskie serwery
  Choć do ruskich nie czuje obrzydzenia A nawet zaczyna czuć wspólnotę celów. Taka sytuacja.

 228. pitekantrop
  5 lipca o godz. 23:00
  Nieszczesny bla nie zna teatru, zaledwie proscenium lub zweirciadlo….

 229. Sciaga dla obu glabiasto-gabczasnych przodownikow blogosfery….

  PA2155
  5 lipca o godz. 22:45
  Biedny PA nie wie, ze antysemityzm jest nie tylko polskim problemem i niepotrzebnie sili sie na ironie lub autoironie. PA nie, ze ten nie tylko polski problem, tylko w Polsce bywa przemilczany.

  bla
  dnia 5 lipca o godz. 20:23 … oraz wczesniej i pozniej pozostawia za soba nieprzyjemny zapach prymarnego antropologa, z akcentem antro…..
  Dlaczego bla uprawia recykling paraintelektualny? Bo jest re?.

  PA2155
  5 lipca o godz. 18:15 donosi
  Ten blog zamienil sie w szambo z pojedynczym monologiem.

  Zastanawiam sie czy sa podwojne monologi….moze Be z Pa.

 230. blackley
  10 sierpnia o godz. 15:04

  blackley

  Niezawisły sąd to fikcja. Nie istnieje i nie będzie w Polsce istnieć. Forma. Przykład prezesa gdańskiego sądu za władzy PO – niezawisłość sądów za PO! – który na telefon gotów był nie tylko władzy dać przychylny skład sędziowski, ale i inne udogodnienia – najlepiej świadczy, że ta niezawisłość to FIKCJA…

  Ty nie gupi, więc wiesz dobrze i rozumiesz, że wszystko mogą zrobić, ale to nie ma nic do rzeczy: ja nie złamię prawa. Oczywiście, mogą kłamać przeciwko mnie, mogą mnie wsadzić za kratki w każdej chwili, ale ja nie złamię prawa. To mogli za PO, za SLD, za PiS…

  Gupoty piszesz, w chwili gdy oddałem głos na Kukiza, nie wiedziałem, jak będzie postępować Kukiz… Czy wyborców PO – a przecież też głosowałem na PO – masz za idiotów?

  To z tego, że nie wierzę państwu polskiemu. Nie kapujesz? Powtórzę, ty nie gupi: nie wierzę państwu polskiemu, ono ma mnie za wroga…, choć jestem Polak od tysiąca lat z Polaków… Państwo polskie ma mnie za swojego wroga. To właśnie wynika z mojego chłopstwa.

  Czy twoich chłopskich przodków państwo polskie miało za przyjaciela państwa polskiego? Czy doświadczenia twoich przodków sa inne niż moich?

 231. Duende 15.15

  100/100.
  Golodupiec niosący chleb i sprawiedliwość,,,,,,, dobre , muszę zapamiętać.uklony

 232. blackley
  10 sierpnia o godz. 15:19

  OK., ale nie o tym mowa. Mowię o tym, że wyborca PiS-u to też Polak. POLAK. Polak, jak każdy, kto tu się urodził i ma prawo wyborcze. Jeśli więc EN PASSANT pisze, że Polacy się nie dadzą, to za kogo ma wyborców PiS-u? Moim zdaniem, nie ma ich za Polaków. Przecież wyborcy PiS-u nie tylko głosowali na PiS, ale i dadzą się PiS-owi, ponownie na niego głosując… Kim więc są, jeśli nie Polakami…

  Tytuł tekstu EN PASSENTA to dla mnie znak równości z określaniami typu: mohery, wataha, gorszy sort, słowiańska czaszka z małym mózgiem itd. Obrzydliwość. Szkoda, że EN PASSANT także w tym gronie…

 233. Ontario uporczywie powtarza frazy:

  1. „…do których strzelano nawet z samolotów…”, zapominając dopisać: „…szturmowych Su-7, niekierowanymi pociskami rakietowymi.”

  2. „…na których wysłano czołgi…” nie dopuszczając do siebie myśli, że robiono to ze smutnej konieczności, w celu wywarcia na tłum presji psychicznej. A także z powodu, że mordercza, dyktatorska Polska nie miała w 1956 i 1970 roku oddziałów do walki z tłumem. Przeciwnie niż matka i wzór demokracji Francja, która od zawsze posiada wyspecjalizowane oddziały żandarmerii, bijące szybko, sprawnie i kompleksowo. Kursuje powiedzenie: Kto nie został pobity przez francuską żandarmerię – ten nie wie co to bicie.

 234. Ontario,

  Szkoda czasu . Naprawdę. Po Kukizie spodziewałem się wszystkiego tego co robi. Nie musiałem czekać aż zacznie głosować. Jego wypowiedzi świadczyły o nim wystarczająco.

  Proszę pana , PiS ciągnie nad z powrotem na wschód. Tak się składa że nie ma innej opozycji niż PO i długo nie będzie. Nie będę grymasil. Bardziej brzydki mnie wschód niż PO.

  Pańskie żale o prześladowanych chłopach są żenujące. PO winne że dziedzicow nie skazali? Panie szanowny…… pan ochlonie.Tylko wcześniej A nie wtedy gdy już PiS zweksluje Polskę na wschód.

 235. Ontario ,

  Nie wiem co Pan Gospodarz miał na myśli. Wydaje mi się że dzieli pan na czworo. Zresztą niech może pan Gospodarza zapyta. Ode mnie proszę nie oczekiwać odpowiedzi.

 236. @ls42

  Odkładając metafizyczne warstwy rozważań stwarzaniem upostaciowanym lub zaklętym w rzeszy samolubnych genów, oraz możliwość poznania co zaklęte w kamieniu i drzewie dobrego i złego spróbujmy zrozumieć zgęstnienia czasu siedząc nad wykopem z odkrytymi fundamentami wieży Babel.

  Niektórzy ( nie socjologicznego znam przeglądu sytuacji ) użytkownicy Skype w jego nachalnie aktualizującej się wersji nie mogą poznać min swego rozmówcy, bo wciąż widzą swoje ruchome gadające popiersi.

  Gdy łykający wszystkie nowości szwagier w 2005. ( kropka z głównego czyni porządkowy ) miał Skype jeszcze tuż za przełykiem, to zachęcał mnie telefonicznie w ten sposób:

  Pyk! Pyk! Pyk! będziemy się widzieli i przekonam się czy zacząłeś się czesać.
  Tymczasem ja musiałem się opędzać od niejakiego pieron17 który koniecznie chciał, abym go zaakceptował. Później różne pierony i błyski chciały, abym je zaakceptował. Okazało się, że nieuważnie słuchałem szwagra i on był ze wspólnoty pieronów na których nie trzeba czekać, bo Pyk! Pyk! Pyk! .

  A ja jestem guzdra z małpą, na czele i na korze mózgowej.

  I szwagier do dziś nie stosuje przesyłania plików przez Skype, bo aby to przećwiczyć trzeba uwierzyć guzdrze i poświęcić kropelkę czasu.

  Współcześniak jest 24 godziny na nasłuchu i kąpie się z komórką w dłoni. Bo mógłby coś stracić. Fryderyk Szopen nie miał komórki, nie umiał ściągać setek dzwonków, pracował wolno i dlatego na tworzenie oper czasu nie starczyło. I prosty aparat telefonii komórkowej ma 89 opcji na tyle zbędnych, że nie warto benedyktyńskiego wysiłku wkładać, aby opanować korzystanie z tych opcji. Nie zabawę nimi, a korzystanie.

  Świat przyspieszył i największy bystrzak nie jest w stuletnim życiu zagrać we wszystkie komputerowe strzelanki. Na YouTube co kwadrans jest umieszczane kilka godzin nowych filmików. Gdy nie nauczymy się w czterech wymiarach zawiązywać węzełka na oponie ( w trzech wymiarach się nie da ) to nie zgęścimy czasu aż tak, aby bliźni poświęcił nam trochę uwagi i miał czas na napisanie obietnicy i spełnienie jej: Zastanowię się.

  Wyrażenie przekonania Nie nudź! trwa mniej czasu niż trwa przelot neutrina prze atom ołowiu w ucieczce prze transformersem atakującym nas mieczami w nadfiolecie. Akcje giełdowe tego transformersa przebijają trend i robią na nim węzły żeglarskie, a następnie rolują sufit.

  Guzdra! co to jest węzeł? – tylko tak po ludzku proszę…

  No więc tak: Jest sieć, to muszą być węzły …
  – Guzdra! Dlaczego muszą? To jest wolny kraj!

  Hmmm… ponoć!

 237. Panie hetajrze,

  Ale Francja to kraj burzujski, kapitalistyczny, z silną własnością prywatną. Nigdy Francja nie twierdziła że jest ,, krajem demokracji ludowej , krajem robotników i chłopów,,

  PRL co innego to była,, Rzeczpospolita ludowa,, LUDOWA. Ludu czyli będąca własnością. Więc jak to ? Ludowe państwo strzelali do ludu ?? Panie , no jak to ?
  Imperialisci , burzuje kapitaliscì- tak , strzelanie do ludu to ich chleb powszedni . Ale władza ludowa strzelając do LUDU ?????

  A co to ta ,, smutna konieczność wywarcia presji psychicznej na tłum,, ??

  Czemu ta ,, smutna konieczność,, powstała?
  Kto stwierdził że,, smutna konieczność,, zachodzi ?
  Jak to ,, TLUM ,, ????? Lud , LUD ,panie A nie jakiś tłum.

  Pan spróbuje wyjaśnić skąd ta ,, smutna konieczność,,, ale wzięła.

  A pański glupawy wtret, że,, FRANCUSKA policja do dopiero bije ,, jest z gatunku odpowiedzi Radia Erewań
  ,, czy to prawda że w USA każdy może kupić samochód za kilka pensji ?zapytał słuchacz. Radio Erewań ,, odpowiedziało,, ,, tam biją murzynów,, . Taka sytuacja.

 238. blackley
  10 sierpnia o godz. 15:44

  blakley

  nie gupi blackley, a przecież widzi (złośliwy, prowokacyjny?), że nie żalę się nad dolą chłopa, a piszę – zresztą, odpowiadając na pytanie – że z mojego chłopstwa wynika niewiara w państwo polskie. Czy to jest użalanie się?

  Nie obchodzi mnie, w co wciąga Polskę PiS, a co robi PO. To się skończyło (obchodzenie), gdy okazało się, że jestem naiwny – moja naiwność: PO to jednak inna rzecz. Nie, PO to ta sama rzecz, co PIS, tyle że nieco ładniej opakowana, ale w środku g…

  Pan blackley mądry, wiedział, co będzie robić Kukiz. Ja idiota, nie wiedziałem, ale, panie blackley, weź pan łaskawie pod uwagę, że moje głosowanie na Kukiza to nie był głos rozsądku, ale wściekłości na PO, ja, wyborca PO to mówi, weź może pan łaskawie to pod uwagę: głosowałem nie ZA, a PRZECIW.

  Wschód… Wschód tu był zawsze i zawsze będzie. On tu jest niezależnie, kto rządzi, rządził i będzie rządzić… Rząd PO to rządy typowo wschodniej mentalności. Zegarek ministra Nowaka, łzy Sawickiej, pot Chlebowskiego wiedzą aż nadto dobrze, że PO to wschód i że może być przykładem WSCHODU…

 239. blackley
  10 sierpnia o godz. 15:59

  Tłukę kamienie na drodze i czytam kolejne Tygrysy.

 240. Pan i Obywatel Guzdra! 15.48
  Ten poziom narracji cokolwiek jest dla mnie skomplikowany, podobnie jak kilka innych wątków rozważań z wyższej półki, ale brzmi łagodnie dla oka i ucha.
  Staram się nadrabiać zaległości, ale do świętego Benedykta niezmiernie mi daleko, a i droga pod górkę.
  Kiedyś nabyłem liczącą ponad siedemset stron książkę zawierającą korespondencję Stanisława Lema z tłumaczem Michaelem Kandlem „Sława i Fortuna” licząc na poszerzenie wiedzy o pisarzu i jego twórczości. Rozczarowałem się szczerością autora zabiegającego o należne mu profity i prawdę mówiąc nie przebrnąłem do końca dzieła. Wydaje się iż są tacy, którzy przeczytali dokładnie z należytą uwagą i byliby w stanie zamieścić nie tylko komentarz, ale staranne streszczenie.
  Nie przymuszam, ale taką benedyktyńską pracę polecam wszystkim piszącym uparcie na blogu, a @Pitekantropowi w szczególności.
  Panu zaś kłaniam się uprzejmie pozostając z należnym szacunkiem

 241. ontario
  10 sierpnia o godz. 16:03

  Zawsze bedzie gdzieś przysłowiowy WSCHÓD.
  Co ma z tego wynikać?
  Deprecjonowanie wschodnich kultur?

  Co do łapówek, myli się pan.
  Zegarki Nowaka są niczym wobec dziesiątek milionów $ na koncie pani Clinton……
  Łapówki wręczane przez zagraniczne koncerny różnym oficjelom III świata, w zamian za kontrakty, czy koncesje, to co?
  Prezenciki?
  Afer Lockheeda, IBM, Bombardiera, pan nie zna?
  Korumpowanie polityków odbywa się wszędzie.

 242. Prawicowe „bydło” zapożyczenie od Bartoszewskiego nie było na pogrzebie Generała Ścibora-Rylskiego. Tak sobie myślę,że to wina HGW bo wprowadziła na cmentarzach zakaz wprowadzania osobników podatnych na odruch Pawłowa na widok NORMALNYCH. Nawet nawet na smyczy partyjnej.

 243. wiesiek59
  10 sierpnia o godz. 16:31

  Ale tu jest moja Polska…

  Mam takie zdjęcie przodka, to pierwsza połowa XIX w. Na tle chaty, no, niewiele się różni ta chata od chlewa, na Zachodzie nawet bydło miało lepsze obory…

  Otóż, 1000 lat harówy od świtu do nocy i nie dorobili się niczego, bo władza miała ich za chamów…

  Wschód to właśnie ta relacja pana i chama, nie ma znaczenia, kto pan, czy szlachcic, czy z sanacji, czy z PZPR, czy z PO, czy z PiS-u… Dla niego zawsze jest on, rządząca elita, która większość Polaków ma za chama, watahę, mohery, gorszy sort…

  To jest wschód, dlatego już ponad 3 miliony ostatnio, a przed wojną jeszcze więcej milionów wybrało Zachód, gdzie obcy traktuje Polaka lepiej niż swój w Polsce… O tym piszę, ale nie wierzę, że kiedykolwiek się to zmieni… Wschód to Wschód… Wsio.

 244. Dalszy ciąg z 16.27
  Ale fragmenty aktualne:
  Kraków, 6 marca 1974
  „zdaje się to Nałkowska powiedziała: „rzeczywistość jest do zniesienia, bo niecała dana w doświadczeniu”, czyli „można wytrzymać, bo nie wiemy wszystkiego”. Summa summarum zdaje mi się, że ludzie są raczej głupi niż źli, choć skutki bywają nieprzyjemnie podobne”
  „mam tysiąc ważniejszych spraw na głowie, listy, na które nie odpowiadam, monity, alarmy, telefony od wydawców, nie podchodzę więc do telefonu i piszę to, co mnie teraz akurat interesuje”
  Stanisław Lem tak szczerze jak tylko Polak do Amerykanina potrafi

 245. KK tolerował chamskie traktowanie parafian bo jest germańską wersją katolicyzmu z siedzibą w Watykanie. W celu resocjalizacji chamów budowano obozy koncentracyjne pod szyldem Arbeit macht frei ! z mlekiem w menu. Jak propagował Bender zausznik Kaczyńskich. Chamów przyciągał Zachód bo religia jest tam w odwrocie nie matecznik na Wschodzie Europy czyli IV RP. Początek to granica na Odrze i Nysie. Wschodnie chamstwo widać w czasie obrad Sejmu i na wałach Klasztoru w Częstochowie. Tak sobie myślę,że Wschód to pojęci względne z uwagi na kształt globu.

 246. Ontario,
  Tak to działa że samo się nie zrobi . Jeżeli sami sobie nie zrobimy. W takiej Francji rewolucja była chyba z 200 lat temu. To samo co się we Francji zmienia się w Polsce teraz. Nie widzi pan tego ? Przecież to wojna . Tyle że- na razie – nie ma strzelania.

  Pańskie żale na dole chłopa i chalupe- chlewek nie mają nic do PO. Taka chałupa rozbieralem po moich przodkach . I co z tego? Dziś może pan zrobić że swoim życiem co chce , może pan pracować, mieć firmę czy firemke, nie musi pan panszvzyzny odrabiać. Obyczaje feudalne , niewolnicze przetrwały w Polsce do lat 30 tych . Trochę czasu musi minąć, ale jeszcze raz- samo się nie zrobi.

  Chlebowski , zegarek Nowaka czy Sawicka to Pikuś z wyczynami PiS. Widocznie trzeba czasu by rzecz do pana dotarła.

  Naprawdę pan wierzył temu nieudanemu ,, rockmenowi ,, ?? Wystarczy to posłuchać żeby się zorientować kto to. Nie zorientował się pan ?

 247. Wiesiek59

  Panie , wschodnią kulturę szczepiliscie w Polsce 45 lat PRL. Jej symbolem jest brudny kibel .

 248. SŁOWIANIN STANISŁAW
  10 sierpnia o godz. 17:21

  Jakoś tak na Wschodzie nie ma Watykanu, a jednak Rosja, Ukraina (prawosławne wszak, z Bizancjum), w których władze mają obywateli za chamów nad chamami, a germański Watykan jakoś tak inaczej, za ludzi. np. właśnie w Niemczech, w których rządzący nie ośmielą się nazwać obywatela watahą, moherem, gorszym sortem. A w Polsce nie tylko się ośmielą, nie tylko rządzą, ale i mają wsparcie mediów… Jakoś nie widziałem w „Polityce” potępienia za watahę czy mohery, ale za gorszy sort, o, i to jak! Jakoś tak to nie tak tak z tym Watykanem.

 249. Hetajr,

  Tluczenie kamieni wyszło z użycia. Teraz zamawia się tłuczen właściwej granulacji. Wypadł pan z obiegu , to nie PRL.

  To że czyta pan ,, żółte tygrysy,, akurat dobrze widać. Nie musi pan publicznie do tej nieprzyzwoitosc się przyznawać

 250. Obozy koncentracyjne to był pod patronatem Watykanu ziemski czyściec dla Żydów i komunistów a nawet dla Polaków. Tak sobie myślę,że Pius XII miał być sądzony w Norymberdze.

 251. duende
  10 sierpnia o godz. 15:16
  Jak mowil antyhitlerowski pastor niemiecki Martin Niemoller : ,,… kiedy przyszli po socjalistow, nie protestowalem, bo nie jestem socjalista…”
  Hiszpanska Inkwizycja i dawni koledzy na Mysiej powitaja Pana entuzjastycznie.

 252. blackley
  10 sierpnia o godz. 17:38

  Proszę nie przeszkadzać w przyjemnej pracy i zajmującej lekturze.

 253. blackley
  10 sierpnia o godz. 17:32

  blackley, nie żalę się nad dolą chłopa, a dolę chłopa podaję jako przykład relacji (wschodniej): władza mniejszościowa – większość obywateli. Relacji opartej na pogardzie rządzących wobec obywateli i traktowaniu obywateli jako wrogów. Ta pogarda ma już ponad 1000 lat i nigdy nie zniknie z Polski. Nigdy.

  Ale – skoro pan uważa, że przykład jest użalaniem się, cóż, wywieszam białą flagę.

  Pan ma swoją rację i swe widzenie Polski, ja mam swoją: nie ma znaczenia, kto rządzi: szlachcic, magnat, król, sanacja, endecja, komunista, peowiec, pisowiec czy jak to będzie za 100 lat, zawsze jest to samo: władza gardząca ludźmi. Rewolucja – czy będzie czy nie – niczego nie zmieni. Bo tu bowiem – trafne pańskie określenie – zawsze i na zawsze od zawsze Wschód. Pan (rządzący kimkolwiek by nie był) i cham. Ja z chamów i wiem, co to znaczy.

  Czy mam powtórzyć (ile razy?), że Kukiz to dla mnie mój głos PRZECIW PO? Nieważne, co by Kukiz powiedział i czy nazywałby się Kukiz, czy Darski, czy Rodowicz, czy Panasewicz, czy Black Sabbath, czy Last Wail, czy Warlord, czy Suidakra – głosowałbym na niego przeciw Tuskowi. Ja, ten, który głosował na Tuska, zagłosowałbym w ostatnich wyborach na Lucyfera, by Tusk odszedł wraz ze swoją PO…

  Dlatego pisiaki dziś mogą sobie robić wszystko, co im się podoba, mogą tu wprowadzić Koreę Północną, mogą wprowadzić Iran albo feudalną Arabię Saudyjską – nie ma to dla mnie już żadnego znaczenia. Jedno się bowiem liczy i liczyło: przeciw PO, nigdy PO. Ja, ten, który głosował na PO, to piszę. Reszta to już pańska sprawa, co pan sobie pomyśli, napisze, zrobi. Dla mnie liczy się jedno: PO – na którą głosowałem – nie rządzi. Jak lepiej panu to wytłumaczyć?

 254. SŁOWIANIN STANISŁAW
  10 sierpnia o godz. 17:45

  Łagry na Wschodzie nie były pod patronatem Watykanu, a sierpa i młota. Niczym się jednak nie różniły od lagrów…

 255. blackley
  10 sierpnia o godz. 17:33

  Dyskusja z człowiekiem który mikroskopijną wiedzę o świecie pokrywa tupetem, bezczelnością, arogancją, usiłuje forsować swoje poglądy za pomocą insynuacji i chamstwa, mija się z celem.
  Ot, buc który usiłuje brylować na salonach……

  Nawet Dyzma potrafił się zachować na salonach.
  Pan elementarnej kultury nie posiadł.
  Za trudno?

 256. Naszych biją, można powiedzieć po przeczytaniu ostatnich blogowych komentarzy, a wały słabo chronione, jeszcze niewierni się podkopują.
  Kto żyw do broni mości panowie! Ostał się ostatni bastion, ale się nie damy, i pogonimy łotrów, faszystów i zdrajców ukochanej Ojczyzny.
  Nie tylko nasza kompania w potrzebie.
  Ameryka daje Rosji 90 dni, napisała na pierwszej stronie GW. Ultimatum dla Putina,
  Na szczęście wystarczy odwrócić stronę, a tam; „Nasz prezydent miał romans z gwiazdą porno, a nasz z ochroniarzem, a nasz zgwałcił konstytucję”

 257. blackley
  10 sierpnia o godz. 17:32

  Bywa i tak, że tych oświeconych, cywilizowanych ma się na tyle dość, że czeka się na barbarzyńców… Nawiązanie do znanego poety nie jest tu przypadkiem.

 258. @ls42

  Dopóki wszyscy w rodzinie zdrowi nikt nie ma wstępnych i zstępnych. Ale gdy ktoś umrze …

  Za dużo naczytałeś się budenbroków aby połapać się kim dla kogo w M jak Miłość jest postać grana przez Małgorzatę Kożuchowską.

  I możesz nie kumać Wiedźmina. Przebojami polskim w świecie są polskie strzelanki sieciowe i za wcześnie się urodziłeś, żeby rozumieć, że cena akcji twórców transformersów pnie się w górę po krzywej własnej i krzyżuje się z krzywą średniej ceny spółek wiodących na warszawskiej giełdzie. Mimo iż wiesz, że podczas Wielkiego Kryzysu nowojorscy bankierzy latali jak Sztukmistrz z Lublina ( nie byłem, nie widziałem, nie moi, nie dziedziczę, nie upominam się o zachowek )

  Od wielu, wielu, wielu dni w grupie Rozrywka witają mnie wiadomości o pogrzebach. Więc proszę nie rozśmieszaj mnie, że nie wszystko rozumiesz z moich komentarzy. Skoncentruj się na sukcesach. Optymiści dożyją śmierci @ontario i zaprzestania wydawania publikacji ciągłej Polityka.

 259. Taka ciekawostka z ostatnich dni.
  Samolot hiszpański odpalił – przypadkowo- rakietę nad terytorium Estonii.
  Wszyscy szukają……..
  Rakiety AMRAAM mają spory zasięg- do 120 km.

  Co by było, gdyby namierzyła cel w okolicach Petersburga, czy Kaliningradu?

  Hiszpański chłop strzela, z amerykańskiej dubeltówki…

  Przypadkowe zestrzelanie samolotów cywilnych, mają na koncie USA i Ukraina.
  Takie przypadki się zdarzają w czasie wojny, czy ćwiczeń.
  I casus belli gotowe……

 260. hetajr
  10 sierpnia o godz. 15:40
  Kto nie został pobity przez francuską żandarmerię – ten nie wie co to bicie.
  CRS – Compagnies Républicaines de Sécurité
  GIPN – Groupes d’Intervention de la Police Nationale
  GIPN – zadania specjalne.

 261. https://obserwatorpolityczny.pl/?p=54076
  =========

  Sensowny głos w dyskusji- jak zwykle.
  I na poziomie, w przeciwieństwie do co poniektórych tu publikujących swoje absurdy.

  Miecław
  21 czerwca 2018 at 08:23
  Ależ to było od początku zamiarem państw kolonialnych. Zrobić z nas drugą Afrykę bis. Po to przejęto i zniszczono nasz przemysł za aprobatą i pomocą naszych politycznych i biznesowych ciot intelektualnych.
  Teraz będzie Europa dwóch prędkości, a my możemy tylko spokojnie czekać: “….na spuszczenie wody. Rolę tego symbolicznego wydarzenia odegra moment, kiedy obetną nam fundusze pomocowe lub tak ustawią warunki dostępności, że dostaniemy tylko na to, co będzie miało dość bezpośrednie przełożenie na interes państw zachodnich.”

  Nigdy nie miałem żadnych wątpliwości co do ich zamiarów. Nawet po wejściu już do UE, kiedy rozpoczęły się dotacje i projekty, naświetliłem znajomym, że czeka nas totalne zadłużenie w związku z tym, zarówno konsumpcyjne, jak i państwowe, to mnie wyśmiewano wskazując przykład budującej się Hiszpanii. W jakim stanie jest obecnie gospodarka Hiszpanii, a szczególnie mieszkańcy powyrzucani na bruk z zadłużonych mieszkań, nie muszę przypominać. Całe szczęście, że to nasze przyjęcie do UE trochę się opóźniło, bo byłoby już dawno pozamiatane. Musieli jednak dokładnie sprowadzić nas do poziomu taniej siły roboczej, aby po otwarciu granic wygłodniały i z kryminalizowany Polak rzucił się z pokorą na europejskie zmywaki, niczego więcej nie pragnąć tylko spokoju i pełnej miski. Tak też się stało. Ja miałem rację i moje przewidywania sprawdziły się co do joty.

  Teraz porównajcie sobie Polacy planową gospodarkę w ramach RWPG, gdzie kładziono nacisk na równomierny rozwój gospodarek socjalistycznych. Miało to swoje wady, ale nie niszczyło totalnie gospodarek krajowych, a ZSRR nie postępował w tym wypadku jak koloniści zachodni. Dzięki temu demoludy bardziej pracowite i racjonalnie gospodarujące miały rozwijające się gospodarki. PRL się do takich gospodarek zaliczał, jak mi się wydaje i nie pozostawiał mieszkańców bez pracy. Budowano lokalny przemysł przetwórczy w miejscach gdzie go nie było, magazyny, rozwijano PGR-y w kierunku przetwórstwa, po to aby zapewnić ludziom zatrudnienie. Dzięki temu cała Polska miała normalne życie, godne, z ochroną prawną pracy i zatrudnienia. Nie to co dziś, gdzie prawo pracy służy tylko biznesowi, a podobno już 20 % wsi jest odciętych od świata, nie ma komunikacji publicznej.
  @Wieczorynka, do mojej wioski też nie dochodzi autobus, poza szkolnym, a sklep zlikwidował lokalny biznesmen 10 lat temu. Po zakupy do najbliższych sklepów mamy 5-10 km.

  Kiedyś PRL działał, jak wielka państwowa firma ubezpieczeniowa i przejmował na siebie błędy i porażki życiowe, czy nieudolność swoich obywateli. Dbał o nich, bo tylko tak można było ten naród po wojnie odbudować.

  Na dziennikarzy nie możemy liczyć, że zajmą się tematem. Nie ma już wolnego światłego dziennikarstwa. Wszyscy chodzą na pasku biznesu i zajmują się tym na co pan i władca pozwala. Czyli najlepiej kroniką kryminalno-obyczajową.

  Jestem ciekaw co zrobi w tej sytuacji PiS? Pogodzi się z rolą pariasa w UE, czy też zaszokuje nas jakimś postępem i ratunkiem gospodarki? A może czeka nas tylko rola usługowa dla obcych wojsk i baz?

 262. @blackley

  „PSN w Polsce wynosi prawie 30 tys usd co podają poważne zródła . Zenujące są panskie próby majstrowania przy danych , próby unieważniania tego co do panskiej smierdzącej koncepcji nie pasuje ”

  Te same „powazne zrodla” (tj Wikipedia, dane z Banku Swiatowego) podaja, ze „PSN” w Rosji wynosi prawie tyle co w Polsce, roznica minimalna. Zakladajac, ze „zrodla” sa „powazne” – powaznie wklejamy dane dotyczace dostatniej, sytej i zwycieskiej Polski – oraz dane dotyczace „sowka” czyli „guupich Kacapow”:

  Na razie przygladam sie tej tabelce „GDP per capita PPP”. Ciekawa lektura:

  Poland 29,251
  ….
  Russia 27,890

  Poslugujac sie slownictwem i aparatem pojeciowym @Blackley’a – powazne zrodla podaja, iz PSN w Rosji to 95.3% tego, co w Polsce. Zenujące są Blackley’owe próby majstrowania przy danych , próby unieważniania tego co do jego smierdzącej koncepcji nie pasuje.

  Warto przy okazji zauwazyc, ze „PSN w Polsce”, jaki by on nie byl, zostal okupiony praktycznie kompletna likwidacja sil zbrojnych. Co moze czekac kraj zasobny, ale bezbronny – mozna bylo obserwowac chocby podczas inwazji Iraku na Kuwejt. „Sowki” jakos wykazuja PSN w wysokosci 95.3% polskiego PSN, zgodnie z danymi z tych samych „powaznych zrodel”, ktorymi @Blackley wymachuje przed nosem. I to jakos bez likwidacji swoich sil zbrojnych.

  Powtorzmy zatem: Gdyby przyjac zalozenie, ze rzeczona tabelka zawiera sama prawde i ze zaden kraj sobie statystyk nie poprawia – to dostrzegam cos nader dziwnego. Wszak rozpisuje sie tutaj niejaki @Blackley ze

  „po za duzymi miastami ludze zyja marnie .. Wiec sowek nie ma tego ws,ystkiego co maja normalne kapitalistyczne kraje do których ludzie się garną, więc sowek opowiada że ta woda w kranach i czyste toalet to są rzeczy nieistotne. Istotne są jakieś rzekome ,, wartości,,, które sowek rzekomo pielęgnuje…. konserwatywne trzeba dodać wartości…. Sowek wie że nie wygra w normalnych kon”

  i takie tam – a z tej wlasnie tabelki, na ktorej tak pieknie sie prezentuje polska stopa zyciowa – stopa zyciowa „sowka” wynosi niemal tyle samo. „Guupie Kacapy” (jesli wierzyc tabelce) maja 95.3% sily nabywczej Polakow.

  „Dla porządku – nie pisałem jaki PSN ma Rosja . Nie Rosja jest przedmiotem dyskusji , po co miesza Rosję ”

  Jak na razie to „miesza Rosje” niejaki @Blackley, ktory twierdzi, iz

  „Rosja szanowny panie z taką ilością bogactw jakie posiada powinna wszystkich swoich obywateli wyposażyć w stosowny standard zycia . O toaletach nie wspominając. Rozumie pan ?”

  Otoz na podstawie tych wlasnie „powaznych zrodel” ktorymi @Blackley wymachuje – standard zycia w Rosji ustapuje standardowi zycia w Polsce tylko minimalnie (wedlug @Blackley’owych zrodel PSN Rosji to 95.3% PSN w Polsce).

  „Kurski … jest pan prl em przesiąknięty ”

  Najmocniej przepraszam za poczynania Kurskiego, ktorym to poczynaniom tez na pewno jestem winien, podobnie jak temu, co dzialo sie w PRL. Wracajmy jednak do tematu. Otoz @Blackley twierdzi, iz

  ” Wiec sowek nie ma tego ws,ystkiego co maja normalne kapitalistyczne kraje do których ludzie się garną, więc sowek opowiada że ta woda w kranach i czyste toalet to są rzeczy nieistotne. ”

  a jego jakoby „poważne zródła” podaja, ze poziom zycia w Rosji jest praktycznie taki jak w Polsce, roznica kilkuprocentowa. Tu 29,251 zielonych na lba – a tam 27,890.

  Poslugujac sie slownictwem i aparatem pojeciowym @Blackley’a – smierdzi jak wielkie nieszczescie prymitywne, durne klamstwo ktore tutaj usiluje @Blackley wciskac. Jedna rewelacja przeczy drugiej. Jesli „sowek” nic nie ma, nawet wody w kranach i czystych toalet, jesli biede klepie i w nedzy zyje – to @Blackley’owe zrodla mozna spokojnie o kant .upy potluc. Jesli zas „zrodla” sa „powazne”, to jakosc wody w kranach, ilosc dostepnych toalet, wybor produktow na sklepowych polkach i szeroko pojeta jakosc zycia jest w obu krajach niemal taka sama – tu 29,251 zielonych na lba – a tam 27,890.

 263. Mikolaj
  21 czerwca 2018 at 18:52
  Pytanie: Czy to może być umyślne uderzenie Starej Unii w państwa Europy Środkowej?
  Odpowiedź: Walczą nasi dwaj najwięksi sojusznicy: Stany i Unia. My dostaniemy rykoszetem.

  Pytanie: O co ta wojna między naszymi sojusznikami?
  Odpowiedź: Powoli staje sie jasne. Stany chyba chcą powrotu do układu jaki był po II WŚ.

  Pytanie: Czyli?
  Odpowiedź: Żeby były dwa mocarstwa, a reszta państw była podporządkowana jednym lub drugim. Dlatego nie szkoda im silnej Unii.

  Pytanie: Nie szkoda im silnej Unii?
  Odpowiedź: Może lepiej powiedzieć, nie chcą silnej Unii. Bo taka silna Unia będzie im przeszkadzała.

  Pytanie: I jak to widać?
  Odpowiedź: Unia jest w trudnej sytuacji a Stany tylko przykładają ręke do jej osłabienia.

  Pytanie: Czy wszystkie państwa byłego bloku socjalistycznego dostaną rykoszetem jednakowo silnie?
  Odpowiedź: Chyba nie. Takie państwa jak Czechy, Wegry czy Bułgaria już wczesniej przygotowywały się na taki scenarjusz. Zresztą Austria, Francja i Niemcy też tak kombinowały.

  Pytanie: A jak to robiły?
  Odpowiedź: “Po cichu” odnawiały kontakty z byłym wschodnim sojusznikiem.

  Pytanie: A jak to będzie z nami?
  Odpowiedź: Będziemy mieli mniej pieniędzy z Unii. Trzeba będzie ich szukać w innych miejscach.

  Pytanie: Czy obecna ekipa jest przygotowana na takie “poszukiwania”.
  Odpowiedź: Ani rządzący, ani opozycja nie są przygotowani. A przecież nawet “ślepy widział”, że coś takiego może się zdarzyć.

  Pytanie: Jak wytłumaczyć taki stan umysłowy naszych “elit”?
  Odpowiedź: Po pierwsze, ani rządzący ani opozycja nie znają się na gospodarce.

  Pytanie: A, po drugie.
  Odpowiedź: Po drugie, ani rządzący ani opozycja nie rozumieją ogromnych przemian jakie zachodzą w dzisiejszym świecie.

 264. @hetajr

  Szanowny Panie @hetajr,

  usiluje co nieco zrozumiec z tego, jak sie w Polsce ksztaltuje sreni poziom zycia, Odnosze wrazenie, ze sredni poziom zycia tak sie podniosl, iz malo kto do niego jest w stanie dosiegnac, nawet stajac na palcach.

  Do rzeczy jednak. Otoz w odroznieniu od „powaznych zrodel” (Wikipedia) czytam sobie zalinkowany artykul:

  http://forsal.pl/artykuly/1105759,srednia-pensja-mediana-i-dominanta-wynagrodzen-w-polsce-ile-naprawde-zarabiamy.html

  i tu mam pierwszy problem. Czytam bowiem, iz

  „mediana wynagrodzeń, czyli wartość środkowa, wyniosła w tym czasie 3510,67 zł brutto, czyli 2512 zł netto. ”

  Czy to sie zgadza? Czy podatki sa rzeczywiscie az tak drakonskie? Jesli z miesiecznego uposazenia w wys 3510,67 zl zostaje w reku 2512 zł – to podatek jest drakonski, zabojczy. Jesli sie znowu nie rabnelem – to 28.4%.

  A teraz – RFC. Request for Comment. Prosba o komentarz. Czytam w zalinkowanym artykule, iz

  „GUS ogłosił niedawno, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce … 4973,73 zł brutto (3531,56 zł netto). Większość Polaków o takiej kwocie może jednak tylko pomarzyć.”

  i w tym momencie zaczynam sie zastanawiac, co sie w Polsce rozumie pod pojeciem „przecietna”. Cos nader tajemniczego, bowiem

  ” czyli najczęstsze miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto … wynosiło w październiku 2016 r. 2074,03 zł, czyli ok. 1511 zł na rękę. … Z kolei mediana wynagrodzeń, czyli wartość środkowa, wyniosła w tym czasie 3510,67 zł brutto, czyli 2512 zł netto.”

  Podsumowujac – dominanta to tysiac piecset zeta miesiecznie, mediana to az (tadam!) – dwa i pol tysiaca. Cosik cienko. Ale za to „przecietne wynagrodzenie” to prawie piec kola. I to pewnie idzie do zestawien, na podstawie ktorych Bank Swiatowy oblicza sile nabywcza.

  Zechce Pan skomentowac?

 265. Oto przykład patriotyzmu ludzi z PiS
  A tak wielu poparło te formację bo mysSŁOWIANIN STANISŁAW
  10 sierpnia o godz. 16:32li że to patrioci
  https://pikio.pl/skandal-andrzej-duda-scibor-rylski/
  Zauważył to tez blogowicz
  SŁOWIANIN STANISŁAW
  10 sierpnia o godz. 16:32

 266. coś się poplątało i wklejany nic wszedł w zdanie

  ‚A tak wielu poparło te formację bo mysli że to patrioci”

 267. @hetajr, @Blackley

  Jak sie zestawi konkretne dane, z

  https://www.ons.gov.uk/employmentandlabourmarket/peopleinwork/earningsandworkinghours/bulletins/annualsurveyofhoursandearnings/2017provisionaland2016revisedresults

  (przeliczone na Euro) i polskie dane (oficjalne, choc niechetnie podawane, GUS, link ponizej)

  ‚http://forsal.pl/artykuly/1105759,srednia-pensja-mediana-i-dominanta-wynagrodzen-w-polsce-ile-naprawde-zarabiamy.html

  – to wychodzi cos ciekawego:

  UK: 2525 euro
  PL: 816 euro

  W praktyce roznica zapewne wieksza, jesli to prawda, ze z 3510,67 zl zostaje w reku 2512 zł. Nawet i bez tego – roznica miazdzaca. Standard zycia w UK po prostu rozjezdza ten w Polsce. Roznica co najmniej trzykrotna – jak sie ma przed patrzalkami _dane_ a nie _lipe_.

  I to sie dosc dobrze koreluje z nominalnym PKB na lba – tu juz bardzo trudno kit wciskac:

  Israel 40,258

  France 39,869

  United Kingdom 39,735

  Czech Republic 20,152

  Poland 13,823

 268. zezem
  10 sierpnia o godz. 19:35

  Tych szczegółów nie znałem. Co prawda po precyzji i skuteczności działania można domyślać się u nich całej „palety barw” (siniaków) 😉

 269. Pitekantrop ,

  panie ale po co pan to pisze /? Po co pan Rosję miesza do sprawy ? Są dane ? Są . Jest PSN w Polsce prawie 30 tys usd ? Jest . To po co pan drąży ?

  Rosja z takimi bogactwami jakie ma winna mieć PSN jak Luksemburg . No ale jakoś nie ma . Natomiast Rosja i jej PSN nie ma żadnego znaczenia dla PSN Polski.

  Co pan chce udowodnić ? i komu ? Ze Polska zle się ma ? No to dawno pan nie był w Polsce albo panska rodzina czy znajomi których pan odwiedza to nieudaczniki skoro wkoło siebie pan nędze widzi . Skoro w Polsce bieda tym bardziej się pan powinien cieszyć że tak dobrze pan trafił w swojej nowej ojczyznie . Do której wyjazd załatwili panu komuiniści z pzpr . Znaczy z tej drugiej frakcji pzpr.

  Nigdzie nie pisałem że jest pan winien poczynaniom Kurskiego . Napisałem że postepuje pan tak samo jak Kurski . Czytać należy ZE ZROZUMIENIEM .

  skoro jest pan tak Rosją zachwycony to może powinien się pan wyprowadzić do tego kraju swiatła i postępu ?
  Zachwyceni Rosją- wtedy to było ZSRS – byli członkowie aparatu urzędniczo- mundurowego w prl . Normalni ludzie raczej nie .

  Pierniczysz pan jak ” potłuczony Kazio w sądzie ” . Taka sytuacja .

 270. pitekantrop

  ”UK: 2525 euro
  PL: 816 euro”

  Panie slimaku , za prl ludzie zarabiali 20 usd na miesiąc . Te 800 euro to i tak niezle wziąwszy pod uwagę co komuniści wyprawiali z gospodarką i z jakiego punktu Polska startowała w 1989 roku .

  No jak ? Dowiedział się pan juz jak się sprawy mają w ” escort agency ” w Telawiwie?
  Jest selekcja klienteli czy też arabski arab i palestynski palestynczyk mogą po wplaceniu odpowiedniej sumy skorzystać z usług staffu tych ” agency ” ?

 271. wiesiek59
  10 sierpnia o godz. 20:07

  No! Brawo, brawo. Ale brakuje pytania: dlaczego większość Polaków woli żyć w kapitalistycznym piekle a nie w socjalistycznym raju…

 272. wiesiek59
  10 sierpnia o godz. 20:01
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=54076
  =========

  Sensowny głos w dyskusji- jak zwykle.
  I na poziomie, w przeciwieństwie do co poniektórych tu publikujących swoje absurdy.

  Mój komentarz
  Wiesiek wpycha na blog wymądrzania jakiegoś geopolityka-ignoranta o złodziejskiej UE i wspaniałej gospodarce socjalistycznej, w której rozwijało się przetwórstwo w PGRach, zachwalając przy tym te mrzonki jako „sensowny głos w dyskusji”.
  Wiesiek, w jakiej dyskusji? Czy ktoś z tobą dyskutuje na temat głupot, które wklejasz na EP?
  Pzdr, TJ

 273. pitekantrop

  sił zbrojnych w Polsce panu brakuje ? A co to pana obchodzi ? W panskiej nowej ojczyznie sił zbrojnych ma pan dość . Co i rusz jakąś wojenkę toczycie ” napadnięci ” przez okrutnych arabskich arabów i palestynskich palestynczyków . Polska od lat nie toczy z nikim wojen a takie Czechy tez z armią na bakier . Kogo mamy się obawiać ? Przecież nie ” kraju swiatła i postępu ” ZSRS , WRRRRRÓĆ Rosji . Oni są gołąbkami pokoju . Sąsiadow nie nappadamy żeby budować ” osiedla które tam dawno przecież były , od tysięcy lat ” . Taka sytuacja

 274. tejot

  wiesiek59 poprostu wkleja linki do ruskich portali polskojęzycznych . Nic więcej nie umie.

 275. @Pitekantrop ,

  „panie ale po co pan to pisze /? Po co pan Rosję miesza do sprawy ? Są dane ? Są . Jest PSN w Polsce prawie 30 tys usd ? Jest . To po co pan drąży ?”

  @Blackley, po co to piszesz? Po co sie czepiasz, skoro sam Rosje („sowek”) mieszasz do sprawy? Jest (wedlug twoich „powaznych” zrodel) w Rosji prawie 30 tys usd ? Jest . To po co kit wciskasz?

  „Rosja z takimi bogactwami jakie ma winna mieć PSN jak Luksemburg . No ale jakoś nie ma . ”

  Polska z takimi bogacstwami jakie ma (wegiel kamienny, brunatny, siarka, miedz, czarnoziem, calkowicie rozwiazana wiadoma „kwestia”) winna mieć PSN jak Luksemburg . No ale jakoś nie ma .

  „Co pan chce udowodnić ? i komu ? Ze Polska zle się ma ? ”

  Polska sie ma super, doskonale i wspaniale. Tyle ze z nadmiaru dobrobytu kolejne miliony Polakow i Polek wyjezdzaja za granice za praca. Juz nie tylko do OK czy do rajchu ale nawet do Czech. Dlaczego kolejne miliony Polakow wyjezdzaja? Z nadmiaru dobrobytu, juz tego dobrobytu wytrzymac nie moga.

  „Znaczy z tej drugiej frakcji pzpr.”

  Twierdzisz, ze nalezalem do „PZPR”? Do takiej czy innej frakcji „PZPR”? Domyslam sie, ze jestes w stanie to udowodnic? Bo na razie to ja twierdze, ze lzesz jak sobaka i jedyne co ptrafisz to pslugiwac sie smierdzacym klamstwem i cuchnaca insynuacja.

  „Nigdzie nie pisałem że jest pan winien poczynaniom Kurskiego ”

  … tylko przywaliles mi „Kurskim” i „PRL”-em. Oczywiscie ja odpowiadam _jednoczesnie_ za „Kurskiego”, za „PZPR” i za „PRL”.

  ” może powinien się pan wyprowadzić”

  Katoliku, sprobuj zajarzyc, ze od mn w piecdziesieciu lat masz bardzo male mozliwosci, zeby mi sie kazac skadkolwiek i dokoadkolwiek „wyprowadzic”. Jak zwykle – aspiracje nie chodza w parze z mozliwosciami.

  „Pierniczysz pan ”

  Drzesz ryja – ale jakos nie jestes w stanie zmienic faktu, ze twoje wlasne zrodla podaja, iz w Rosji prawie 30 tys usd.

  Poslugujac sie slownictwem i aparatem pojeciowym @Blackley’a – smierdzi jak wielkie nieszczescie prymitywne, durne klamstwo ktore tutaj usiluje @Blackley wciskac. Jedna rewelacja przeczy drugiej. Jesli „sowek” nic nie ma, nawet wody w kranach i czystych toalet, jesli biede klepie i w nedzy zyje – to @Blackley’owe zrodla mozna spokojnie o kant .upy potluc. Jesli zas „zrodla” sa „powazne”, to jakosc wody w kranach, ilosc dostepnych toalet, wybor produktow na sklepowych polkach i szeroko pojeta jakosc zycia jest w obu krajach niemal taka sama – tu 29,251 zielonych na lba – a tam 27,890.

 276. @blackley

  „Jest selekcja klienteli czy też arabski arab i palestynski palestynczyk mogą po wplaceniu odpowiedniej sumy skorzystać z usług staffu tych ” agency ” ”

  Jak jakis stary ku..iarz chce sie przekonac – to moze sie wybrac i sprawdzic na miejscu. na wlasne ryzyko – bo korzystanie z uslug prostytutek jest w Izraelu karalne, podobnie jak w paru krajach skandynawskich. Jak sobie jeden czy drugi stary ku..iarz wyobraza „selekcje” – to juz tajemnica jego chorej wyobrazni. Zarowno Arabowie jak i Zydzi sa obrzezani. Biorac pod uwage ze grozi odpowiedzialnosc karna – nie sadze, zeby jakis stary …arz chcial zbadac sytuacje swoim wlasnym… no wlasnie.

  O tym zas, ze zadne przepisy nie przeszkadzaja i nie wtracaja sie do tego, co dorosli ludzie robia w sypialni (wylaczajac prostytucje) pisalem juz pare razy, ale na tym polega sztuka hejterstwa, zeby insynuacyjne „pytanie” powtarzac raz po raz.

 277. Pitekantrop

  Ile by pan nie nalisał czy też nie ” darł ryja ” nie zmieni pan faktu że PSN w Polsce to prawie 30 tys usd . Oraz że Polska ma się lepiej i coraz lepiej .800 euro jest całkiem całkiem biorąc pod uwagę jaki stan gospodarki zostawili komuniści w 1989

  te ” bogactwa ” siarka , węgiel brunatny i co tam jeszcze panu się kolacze w durnej łepetynie to prl owski zestaw opowieści o ” potędze ” prl . Dobrze pamiętam – 10 miejsce w w swiecie w siarce , 8 me w produkcji kwasu solnego czy czego tam ….Niczego innego pan nie umie tylko kalkować prl owskie kalki , Taka sytuacja .

  Wielka armia nie jest Polsce potrzebna , my ” osiedli ” u sąsiadów nie budujemy .

  Napisałem że ” może powinien pan pojechać ” do Rosji skoro tak jest pan nią zachwycony . Nie umie pan czytać po polsku ? Nie pisałem że należy pana wypędzić . Zresztą już pana z Polski już raz komuniści z tej drugiej frakcji pzpr wypędzili . Zanim pan zacznie ponownie ” drzeć ryja ” to proszę skrobnąć słówko o ” escort agency ” w Telawiwie / Ukłony

 278. Pitekantrop

  ”i sprawdzic na miejscu. na wlasne ryzyko – bo korzystanie z uslug prostytutek jest w Izraelu karalne”

  Taaa? jakoś słabo działa ten izraelski aparat karania za w/w usługi . Tyle ogłoszeń w sieci o ” escort agency ” w Telawiwie i nie sposobu żeby ukarać kogo trzeba ? Lipa . Podobnie jak cała panska ” tfurczość ” . Ukłony

 279. @Blackley

  „Ile by pan nie nalisał czy też nie ” darł ryja ” nie zmieni pan faktu że PSN w Polsce to prawie 30 tys usd . ”

  Ile bys nie darl ryja – nie zmienisz faktu, ze wedlug _twoich wlasnych_ zrodel PSN w Polsce to prawie 30 tys usd .

  „Oraz że Polska ma się lepiej i coraz lepiej .800 euro jest całkiem całkiem biorąc pod uwagę jaki stan gospodarki zostawili komuniści w 1989”

  … i daletgo kolejne miliony Polakow i Polek wynosza sie z Polski, gdzie jest „coraz lepiej” juz nie tylko do UK i do rajchu – ale nawet do Czech. Z tego dobrobytu juz nie wyrabiaja.

  „w durnej łepetynie”

  Sprobuj zajarzyc, prymitywny durny chamie, ze twoje smierdzace chamstwo wraca do ciebie z nawiazka.

  „Wielka armia nie jest Polsce potrzebna”

  Przyszlosc pokaze. Podobnie myzlano w koncu 18-go stulecia.

  „Nie umie pan czytać po polsku ?”

  Na moje potrzeby wystarcza, Jesli trzeba – moge sporzadzic twoja charakterystyke zamykajac ja w jednej sylabie.

 280. @Blackley

  ” Lipa . Podobnie jak cała panska ” tfurczość ” ”

  W odroznieniu od ciebie i twoich bredni – ja oczywiscie potrafie udowodnic kazde moje twierdzenie. Ty sobie pisz ze „lipa” – a ja wkleje jakos solidny dowod, po angielsku, zeby kazdy zrozumial.

 281. pitekantrop

  ”„Znaczy z tej drugiej frakcji pzpr.”

  Twierdzisz, ze nalezalem do „PZPR”? Do takiej czy innej frakcji „PZPR”? Domyslam sie, ze jestes w stanie to udowodnic? Bo na razie to ja twierdze, ze lzesz jak sobaka i jedyne co ptrafisz to pslugiwac sie smierdzacym klamstwem i cuchnaca insynuacja.”

  Nie pisałem że nalezał pan do pzpr. Należy czytać dokładnie i ze zrozumieniem . Skoro pan nalleżał to panska sprawa. Niczego nie mam zamiaru udowadniac osobnikom panskiego rodzaju . Dla mnie jest pan jak slimak . Bez znaczenia . Taka sytuacja

 282. @Blackley

  „Ile by pan nie nalisał czy też nie ” darł ryja ” nie zmieni pan faktu że PSN w Polsce to prawie 30 tys usd . ”

  Ile bys nie darl ryja – nie zmienisz faktu, ze wedlug _twoich wlasnych_ zrodel PSN w Rosji to prawie 30 tys usd .

  „Oraz że Polska ma się lepiej i coraz lepiej .800 euro jest całkiem całkiem biorąc pod uwagę jaki stan gospodarki zostawili komuniści w 1989”

  … i daletgo kolejne miliony Polakow i Polek wynosza sie z Polski, gdzie jest „coraz lepiej” juz nie tylko do UK i do rajchu – ale nawet do Czech. Z tego dobrobytu juz nie wyrabiaja.

  „w durnej łepetynie”

  Sprobuj zajarzyc, prymitywny durny chamie, ze twoje smierdzace chamstwo wraca do ciebie z nawiazka.

  „Wielka armia nie jest Polsce potrzebna”

  Przyszlosc pokaze. Podobnie myslano w koncu 18-go stulecia.

  „Nie umie pan czytać po polsku ?”

  Na moje potrzeby wystarcza, Jesli trzeba – moge sporzadzic twoja charakterystyke zamykajac ja w jednej sylabie.

 283. @Blackley

  „Skoro pan nalleżał to panska sprawa. Niczego nie mam zamiaru udowadniac osobnikom panskiego rodzaju .”

  Po raz kolejny poslugujesz sie klamstwem i insynuacja. Jestes klamczuch, glupi glucie. Klamstwo, insynuacja i wstretne oskarzenia wziete z sufitu to twoje jedyne „argumenty”.

 284. Pitekantrop

  ”„Wielka armia nie jest Polsce potrzebna”

  Przyszlosc pokaze. Podobnie myzlano w koncu 18-go stulecia.”

  A kto ma nas napaść ? Czesi ? Raczej nie . Niemcy ? A może Szwedzi ? bo chyba nie ” kraj swiatla i postepu ” zza wschodniej granicy ? To przecie gołąbki pokoju . Armie są potrzebne w tych krajach które budują osiedla na ziemi swoich sąsiadów . Zna pan takie ?

 285. pitekantrop
  10 sierpnia o godz. 21:24
  @Blackley

  „Skoro pan nalleżał to panska sprawa. Niczego nie mam zamiaru udowadniac osobnikom panskiego rodzaju .”

  Jednak nie umie pan czytac ze zrozumieniem . Nie pisałem ze pan należał do pzpr. Ale jeśli pan należał to panska sprawa . Jest pan idiotą czy tylko ze starości nie rozumie pan prostych tekstów ? Ukłony

 286. Pitekantrop

  ”Sprobuj zajarzyc, prymitywny durny chamie, ze twoje smierdzace chamstwo wraca do ciebie z nawiazka.”

  A o jakim kłamstwie mowa ? Da pan radę z jedno przytoczyć ? Zapłacę . Ukłony

 287. hetajr
  10 sierpnia o godz. 20:35
  O CRS opowiadano mi już przed laty (trzymać się z daleka)
  GIPN to Crème de la Crème sił specjalnych.

 288. @ls42

  Zważywszy, że mieszkający w Polsce Polacy mają sezon ogórkowy – w tym roku zakłócony – można odłożyć poważne tematy i pokręcić się w kółko w temacie skończone ciało liczbowe, czyli zbór obiektów przypominających zwykłe liczby.

  Otóż jestem przekonany, że jesteś osobą niestrachliwą i gotowa w porze urlopów pokręcić się w kółko.

  Weź małą liczbę naturalna podzielną bez reszty przez siebie i przez liczbę 1. To drugie dzielenie jest śmieszne, ale ty masz poczucie humoru i dlatego czynię cię prozodycznym adresatem moich niektórych komentarzy.

  Zapewne masz auto i kołpaki zasłaniające oś końcówki osi kół.

  Od osi odchodzą promienie, często jest ich 5 ( to jest liczba pierwsza, czyli malo dzielna ).

  Teraz na naszym wspólnym okręgu zaznacz punkty będące wierzchołkami siedemnastokąta foremnego ( łuki między sąsiadującymi wierzchołkami będą takie same, to znaczy po pocięciu nie odróżnisz który jest który.

  Następnie weź cyrkiel i utaw jego szpikulce na wierzchołku o numerze umownym 1 i o numerze 5.

  Jesteś blisko pomnożenia 4 x 4 w ciele liczbowym skończonym.

  Dodawania i odejmowania nauczysz się nim sąsiedzi zaczną chrapać we śnie nocnym.

  Ciało liczbowe jest nieprzemienne jeśli wynik dodania twoich trzech do moich dwóch zależy od tego kto zaczął.

  ***

  Przejdź do wyszukiwania

  Ciało – struktura formalizująca własności algebraiczne liczb wymiernych czy liczb rzeczywistych. W trakcie badań nad tymi obiektami rozwinął się aparat matematyczny (tzw. teoria Galois) umożliwiający rozwiązanie takich problemów jak rozwiązalność równań wielomianowych (jednej zmiennej) przez tzw. pierwiastniki (działania obowiązujące w ciałach i wyciąganie pierwiastków) czy wykonalność pewnych konstrukcji klasycznych (konstrukcji geometrycznych, w których dozwolone jest korzystanie z wyidealizowanych cyrkla i linijki). Działem matematyki zajmującym się opisem tych struktur jest teoria ciał.

  Uwaga: od wymiernej działki racji idzie korpus polem , aby zapanować nad królestwem w który liczy się rozum innych.

  Pojęcia ciała (bez nadawania mu nazwy) używał już Évariste Galois, który odkrył i sklasyfikował ciała skończone. Później podobnie postąpił Bernhard Riemann (w 1857), którego interesowały ciała funkcji meromorficznych. Richard Dedekind podał formalną definicję ciała pod nazwą dziedzina wymierności. Nazwa Körper (niem. ciało) pojawiła się podobno po raz pierwszy w Teorii liczb Dirichleta, w sensie zespół, poczet albo ucieleśnienie elementów powstających z operacji wymiernych (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie). Problem pierwszeństwa jest skomplikowany: Dedekind był uczniem Dirichleta, napisał Suplementy do jego wykładów; w XI Suplemencie (IV wydanie, Brunszwik 1894) używana jest nazwa ciało. Angielscy matematycy używali krótko łacińskiego odpowiednika corpus, zaś francuscy matematycy używają do dziś pokrewnego corps (ozn. ciało). Używane teraz w języku angielskim słowo field (dosł. pole) wprowadzili zapewne[1] amerykańscy algebraicy, którzy początkowo używali również nazwy realm (dosł. dziedzina, królestwo).

  ***
  Evaryst Galois jest ojcem teorii grup.

  Zasłynął nocnym listem do przyjaciela w którym to liście położył zręby.
  Rano padł od kuli.

  Teria ta ma swoją analogijkę – nie tak odległą teoryjkę: jesteśmy bytami stadnymi o skomplikowanej organizacji.

 289. @Blackley

  … najpierw bluzga smierdzacym chamstwem

  „„w durnej łepetynie”

  a potem, jak mu odpowiedziec _jego wlasnym jezykiem_ spod budki z piwem

  „Sprobuj zajarzyc, prymitywny durny chamie, ze twoje smierdzace chamstwo wraca do ciebie z nawiazka.”

  to nagle albo klei guupa „A o jakim kłamstwie mowa” – albo (co bardziej prawdopodobne) czytac nie potrafi.

 290. @Blackley:

  ” Jest pan idiotą ”

  „„„w durnej łepetynie”

  i nie mozna facetowi odpowiedzic jego wlasnym sposobem – bo wtedy wlaczy sie po raz kolejny ta, przepraszam za wulgaryzm. _moderacja_.

 291. @Blackley

  „A kto ma nas napaść ? Czesi ? Raczej nie ”

  Rzecz ciekawa, ze jak nie bylo Hitlera do pomocy – to te pogardzane „guupie pepiki”, „szmaticzku na paticzku” – spuscily Bohaterskim i Walecznym Polskim wojskom takie lanie, ze az litosc brala. Najbezpieczniej to jednak U Boku Sojusznika.

  „Wojna polsko-czechosłowacka (w literaturze czeskiej Sedmidenní válka) – konflikt graniczny o teren Śląska Cieszyńskiego pomiędzy Czechosłowacją a II Rzeczpospolitą, który miał miejsce w latach 1919–1920. Bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny było rozpisanie wyborów do Sejmu na 26 stycznia 1919 na spornym obszarze Śląska Cieszyńskiego, którego przynależność miała zostać uzgodniona między rządami Polski i Czechosłowacji.”

  „Czeskie zbrodnie wojenne
  Podczas konfliktu wojsko czeskie dopuściło się szeregu zbrodni ”

  „Skutki konfliktu
  „(…) Spotkał naród polski cios, który silnie zaważyć musiał na kształtowaniu się naszego stosunku do republiki czechosłowackiej. Wyrokiem Rady Ambasadorów przyznany został Czechom szmat rdzennie polskiej ziemi,”

  No ale potem reka w reke z Hitlerem odwojowano „szmat rdzennie polskiej ziemi,”. Tyle, ze nie na dlugo.

 292. W Szkiełku:
  „Na Grochowie leje”
  „Kto i kogo leje na Grochowie?”
  „Najtragiczniejszym powstaniem dla Polaków było powstanie PIS-u”
  Skoro nie wiemy wszystkiego, da się żyć. Też tak myślę

 293. Szanowny Panie Pitekantrop,
  spróbuję nieco wyjaśnić:

  1) „Czy podatki sa rzeczywiscie az tak drakonskie?”

  Od wynagrodzenia brutto odliczana jest składka na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 19,52% a od wyniku odliczenia 18% podatku od wynagrodzeń, z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodu.

  2. „GUS ogłosił niedawno, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce … 4973,73 zł brutto (3531,56 zł netto). Większość Polaków o takiej kwocie może jednak tylko pomarzyć.”

  GUS bierze do wyliczenia powyższego,tylko dane z firm zatrudniających min. 9 pracowników a w takich firmach bywają prezesi i członkowie zarządu i dyrektorzy ds. różnych i kierownicy (o tym zresztą niedawno rozmawialiśmy) a także wyższe, w miarę przyzwoite płace. Z tych danych wyliczana jest średnia arytmetyczna. A polska rzeczywistość to miliony firemek i ich pracowników, którzy „o takiej kwocie mogą jednak tylko pomarzyć.” Ale takie firmy GUS nie interesują.

  3. Podsumowujac – dominanta to tysiac piecset zeta miesiecznie, mediana to az (tadam!) – dwa i pol tysiaca.

  O tym pisałem w punkcie 2., dominują pracownicy firemek z 1500 zł na rękę, z tym, że jak to w Polsce – oficjalnie. Ile przekazywane jest „pod stołem”, znów oficjalnie nikt nie wie.
  Mediana zgodnie z definicją – połowa wynagrodzeń wszystkich zatrudnionych niższa, połowa wyższa.

  Powyższe wyliczenia dotyczą (teoretycznie) WSZYSTKICH zarejestrowanych w Polsce firm a nie tylko tych z 9+, dla których wylicza się średnie wynagrodzenie oraz oczywiście nie pochodzą z GUS.

  4. „Ale za to „przecietne wynagrodzenie” to prawie piec kola. I to pewnie idzie do zestawien, na podstawie ktorych Bank Swiatowy oblicza sile nabywcza.”

  Na pewno przekazuje dane odnośnie PKB. Czy oficjalna średnia płaca jest uwzględniana przy wyliczaniu PKB wg siły nabywczej – nie wiem.

 294. @Guzdra 21.40
  To się nadaje do prasy!
  Felgi mam aluminiowe więc muszę się chwilę zastanowić, bo ostatnie auto z kołpakami ukradli mi na Grochowie
  Pozdrawiam

 295. @pitekantrop 10 sierpnia o godz. 20:35

  „to wychodzi cos ciekawego:
  UK: 2525 euro
  PL: 816 euro”

  Przykro mi, ale są to dane nieporównywalne. Pierwsza mówi, że zatrudniony Brytyjczyk zarabia przeciętnie 2525 EUR a druga, że 8 mln. Polaków otrzymuje wynagrodzenie niższe niż 816 EUR a 8 mln. wyższe.

  Ps. Przed poprzednią odpowiedzią nie przeczytałem artykułu Forsal i stąd niepotrzebne być może powtórzenia.

 296. @hetajr

  Nie rozumiem, dlaczego dane maja byc „nieporownywalne”. Porownuje _dokladnie to samo_, tzn mediane brytyjska z mediana polska. Dokladny cytat z brytyjskiej witryny:

  „Main points
  In April 2017, median gross weekly earnings for full-time employees in the UK were £550, up 2.2% from £539 in 2016.”

  Przecietny miesiac to 4.1 tygodnia – wiec 4.1 * 550 daje mediane 2255 w funtach szterlingach. Przeliczamy na eurosy (wspolczynnik 1.12) i otrzymujemy brytyjska miesieczna mediane w eurosach – 2525 funtow.

  Dodac wypada, ze okreslenie „przecietnie” jest wysoce niejednoznaczne, a w celach propagandowych uzywane w sposob pokretny. Dlatego uzywam pojec i okreslen _precyzyjnych_ i porownuje _mediane_ brytyjska z _mediana_ polska.

  Musze jeszcze ustalic, czy od brytyjskiej pensji brutto potraca sie tylko podatek dochodowy (bo ubezpieczenia potracone wczesniej) czy tez nie. Tak zeby porownanie bylo adekwatne.

  Uprzejmie prosze o odpowiedz – albo potwierdzajaca to, co powyzej – albo obalajaca.

 297. @guzdra

  … to jednak tega glowa. Nawet z Wiki potrafi wpitolic pare stronic tekstu, metoda kopiuj-wklej („Ciało – struktura formalizująca własności algebraiczne liczb wymiernych czy liczb rzeczywistych….”).

  Od razu widac, ze to Wybitny Umysl. Opanowal bez wiekszych problemow poslugiwanie sie kombinacja klawiszy Ctrl-C / Ctrl-V.

  Chyle czolo w niemym podziwie.

 298. zezem
  10 sierpnia o godz. 21:37

  I może dobrze, że Francja ma takich wysokiej klasy specjalistów. U mnie w domu mówiło się „Lepiej bite niż zdechłe”. Bywało boleśnie ale żyję 😉

 299. @Blackley

  „Armie są potrzebne w tych krajach które budują osiedla na ziemi swoich sąsiadów . Zna pan takie ?”

  Za polska Wikipedia:

  „Osadnictwo wojskowe − nadawanie ziemi w okresie II RP na kresach wschodnich zasłużonym żołnierzom Wojska Polskiego oraz ochotnikom. Termin ten niekiedy jest używany także w odniesieniu do polskich żołnierzy osiedlanych na Ziemiach Odzyskanych po II wojnie światowej. … Józef Piłsudski zwrócił się do przyszłych osadników:

  Zaproponowałem już rządowi, by część zdobytej ziemi została własnością tych, co ją polską zrobili, uznoiwszy ją polską krwią i trudem niezmiernym. Ziemia ta, strudzona siewem krwawym wojny, czeka na siew pokoju, czeka na tych, co miecz na lemiesz zamienią”

  Na jakis czas udalo sie wzmiakowana „ziemie” podpie… sorki, „polska ja zrobic”. Ale tylko na jakis czas. Cytujemy dalej:

  „Osadnictwo wojskowe zaistniało znowu po II wojnie światowej, tym razem na „Kresach Zachodnich”, wzdłuż granicy polsko-niemieckiej. Miało zapewnić byt dla zdemobilizowanych żołnierzy i ich rodzin oraz stworzyć „wał polskości” w pasie przygranicznym[6].”

  Do tematu jeszcze powroce, bo ciekawy. Warto zaznaczyc, ze „wielka armia” byla potrzebna nie tylko do zagarniecia Litwy Kowienskiej czy do zrownania z ziemia prawoslawnych cerkwi na kresach. Potrzebna byla takze do przygotowania Wroclawia, Szczecina czy Kolobrzegu na przybycie paru milionow Polakow. Szkopy w koncu to zaakceptowaly w 1970-tym, bo sie baly sowieckich rakiet. Pytanie, kto obecnie stoi Na Strazy Granic.

 300. @pitekantrop

  Podtrzymuję, że otrzymujemy średnią arytmetyczną miesięcznych zarobków brutto pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w Wielkiej Brytanii a nie ich medianę. Medianę otrzymalibyśmy po uszeregowaniu wszystkich zarobków narastająco i ustaleniu zarobku środkowego. Jego wartość będzie medianą zarobków w GB.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mediana

 301. @Hetajr

  „Podtrzymuję, że otrzymujemy średnią arytmetyczną miesięcznych zarobków brutto pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w Wielkiej Brytanii a nie ich median”

  To na podstawie panskiego glebokiego przekonania – czy tez na podstawie pewnosci, iz brytyjski urzad, „Office for National Statistics Earnings Branch” – nie wie co to mediana i z glupoty miesza pojecia mediany i sredniej arytmetycznej? Bo rzeczony „Office for National Statistics Earnings Branch” wypowiada sie zupelnie jednoznacznie, twierdzac iz idzie o _mediane_:

  „Statistician’s comment
  “Median earnings for full-time employees in the UK were £550 in April 2017. This year saw the joint highest rise since the economic downturn in 2008, in cash terms. However, higher inflation meant real earnings were down overall on the year for the first time since 2014. This wasn’t the case for everyone, though – the lowest paid 10% of workers and those in some regions like the East Midlands still saw real increases while other areas saw decreases.

  “The gender pay gap fell to 9.1% among full-timers, the lowest since the present survey began in 1997.”

  Roger Smith, Office for National Statistics Earnings Branch”

  Pozwalam sobie powtorzyc: „“Median earnings for full-time employees in the UK were £550 in April 2017. ”

  A zatem albo guupie angole z guupiego „Office for National Statistics Earnings Branch” nie wiedza, co to takiego mediana i myla ze srednia arytmetyczna – albo Pan sie myli, Szanowny Panie @Hetajr. Ja sie raczej sklaniam ku pogladowi, ze te Angole to guupie som. I nie wiedza co to mediana. A juz zupelnie nie wie ten statystyk („Statistician’s comment”).

  Brytyjska Wikipedia podaje mniej wiecej to samo:

  „The 2013/14 HBAI report … median gross annual earnings of £22,044 for all employees and £27,195 for full-time employees.”

  27195 rocznie to 2266 miesiecznie (w funtach). Ale to tez na pewno guupki som, nie wiedza, co to mediana i jak sie ja oblicza.

 302. @pitekantrop

  Wprowadził Pan nowy zapis, co zmienia postać rzeczy.

  Było dotąd, i do tego się odnosiłem:
  Median earnings for full-time employees in the UK were £550 in April 2017. ”
  – Średnie zarobki dla pracowników pełnoetatowych w Wielkiej Brytanii wyniosły w kwietniu 2017 r. 550 £. ”

  Jest:
  The 2013/14 HBAI report … median gross annual earnings of £22,044 for all employees and £27,195 for full-time employees.”
  – Raport HBAI 2013/14 … mediana rocznego dochodu brutto w wysokości 22 044 £ dla wszystkich pracowników i 27.195 £ dla pracowników pełnoetatowych. ”

  Mediana zarobków wynosi 27 195 funtów brytyjskich.

  Ps. „Angole to guupie som” – czasami tak.

 303. Gdyby General walczył z komunistami to miałby tłumy na pogrzebie. Ale walczył z katolickim wehrmachtem ułatwiając wkroczenie Armii Czerwonej. Co innego tzw.wyklęci. Oni nie walczyli z katolickim wehrmachtem. Tak sobie myślę o pisaniu historii na nowo według strony konfliktu. Pod Grunwaldem Jagiełło nie był po właściwej stronie bo przerwał krzyżacką chrystianizację kierunku wschodniego. Do czasu Drang nach Osten !

 304. tejot
  10 sierpnia o godz. 20:54

  Obawiam się, że pańska nienachalna, nie rzucająca się w oczy, inteligencja, połączona ze szczątkową wiedzą o toczących się procesach ekonomiczno- politycznych, nie pozwala panu dostrzec problemu…….

  Głównym w mojej ocenie, jest zadłużenie zagraniczne, uzależniające nas od widzimisię kredytodawców.
  I ustalanych przez nich stóp procentowych.
  To zrobiło z nas niewolników.

 305. Ojciec Katynia jest bożyszczem w Gruzji. A Kaczyński milczy jak KK w czasie okupacji. Wysyła nawet swoich przedstawicieli aby na miejscu wyrażali solidarność ze stalinowską jeszcze Gruzją przed rzekomą agresją Rosji. Sama stosując stalinowskie metody podbijania sąsiednich narodów szczególnie Abchazów i Osetyńców. Tak sobie myślę,że stalinowska jeszcze Gruzja jak kwiatek do kożucha pisowskich hunwejbinów. To Polska racja stanu bo Putin jest gorszy od stalina w ramach pisania historii na nowo. Choć komunizm stalinowski do dziecko Gruzina co widać na ulicach w domach Tbilisi i nie tylko. Co w sercach tubylców nie wspomnę. Na topie jest likier na kościach stalina jako polityczny afrodyzjak. A hasło Konstytucja razi. Polityczna zaćma.

 306. Po wyznaniu:
  To zrobiło z nas niewolników.
  mam wątpliwości.

  Raczej nie ma szans na nawrócenie moich wątpliwości na Prawdę Pewności

  Jakimś cudem to nie zajęło się mną i mam ułudę wolności.
  Dość starannie przewijam komentarze opatrzone wytłuszczonym nadpisem
  wiesiek59, ale nie umknęło mej uwagi, że @Bar Norte przyswaja coraz większe i mocniejsze dawki antywieśkowe.

  Nie wiem któremu z tych dwóch susza zaszkodziła, ale ja też nie muszę wiedzieć wszystkiego.

  @pitekantrop! !!!
  Dziękuję za podtrzymywanie pamięci o mnie, ale jak mówił Bach do Hendla:
  Zbytek łaski!

  Nie wszystko trzeba wiedzieć, ale blog się trochę odmuli, gdy obowiązywać będzie prawda o @guzdrze: nie lubię się czesać, a inteligencji używam rzadziej niż grzebienia.

  Robaki zjadły już ciało Ewarysta Galois gdy nastąpił rok1846.

  Dowolne ciało skończone można opisać jako ciało rozkładu rozumu.

  . Francję ogarnął wszechstronny kryzys gospodarczy. Po kilku latach złych urodzajów w rolnictwie, spowodowanych anomaliami pogody, nastąpiło załamanie się rynku rolnego, stagnacja w handlu, bankructwo wielu przedsiębiorstw, upadek banków, masowe bezrobocie. Wszystko to zdynamizowało opozycję socjalistyczną i republikańską. Represje rządowe przeciwko niej, zakazy zgromadzeń i pochodów, zadziałały prowokująco.A ja cię @tejot nie ostrzegałem przed efektami i skutkami twej pisani uważając, że będzie lepiej gdy nie będziesz wiedział.

  Za boga nie kupisz dziś w Częstochowie parasolki.
  Liberały wykupiły i ukryły w podkopie.

 307. Z dystansu
  11 sierpnia o godz. 9:03

  Na ten aspekt właśnie, usiłuję zwrócić uwagę.
  Od kilku lat….

  Kredyty udzielane przez zachodni system finansowy, są pułapką na kraje rozwijające się.
  Po ich udzieleniu, można dowolnie manipulować stopami procentowymi, kursami walut, ingerować w sprawy wewnętrzne, wymuszając politykę zgodną z interesami zachodu, a często sprzeczną z krajowymi.

 308. https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-sierpien-2018.html#comments
  ================

  trader21
  @jaceks, pafcio

  Na Turcje nałożono sankcje bo staje się zbyt niezależna. Jest to próba wymuszenia siłą posłuszeństwa na Erdoganie. To co się dzieje ostatnio na lirze moim zdaniem doszło dziś do absurdu. Dwie godziny temu w ciągu 10 sek kurs USDTRY zmieniał się o 1,5%. Jakieś szaleństwo i szczyt paniki skoro wszędzie o tym piszą.

  Dla TUR mamy P/E – 7,5 CAPE – 9, P/BV – 1,15. Gdy waluta była droższa o 30 % w stosunku do dzisiejszego dna GS stwierdził, że jest to druga po realu najtańsza waluta i się z tym zgadzam. Dla mnie jest to absolutnie najtańszy rynek na świecie.

  Moją reakcją na dzisiejszą żeź było dokupienie TUR po 15 min od otwarcia sesji. Pierwsze zlecenia idą od dump money gdzie górują emocje. Dla mnie jest to typowe zagranie pod kupuj gdy „krew się leje”. Robiłem tak z GDXJ, MOS, PVG, TUR (pucz), przegapiłem pucz w Brazylii minus 16% w 1 dzień. Po tym jak opadły emocje i na rynek wracała chłodna kalkulacja wszystkie zagrania fajnie się kończyły. Zobaczymy jak będzie tym razem. Póki co na Turcji jestem sporo w plecy nie licząc dzisiejszego ruchu +9,26% na ten moment. Jeszcze trochę urośnie i zamykam bo długoterminowo jestem bardzo sceptycznie nastawiony do rynku akcji.
  ================

  Tak każe się niepokornych.
  Każdy kraj może być ofiarą ataku spekulacyjnego motywowanego politycznie.

 309. @pitekantrop

  Errata i uzupełnienie:

  Mediana zarobków pracowników pełnoetatowych wynosi 27 195 funtów brytyjskich. Do ewentualnych porównań należy wykorzystywać medianę rocznego dochodu brutto w wysokości 22 044 funtów.

 310. Gibson jako pracownik firmy dostarczającej jedzenie nie jest w stanie zarobić tyle, żeby starczyło mu na czynsz i jedzenie. Mówi, że jego maksimum to 960 funtów co sześć tygodni – w mieście, gdzie wynajem mieszkania na miesiąc kosztuje średnio dwa razy tyle. „Połowa czynszów to od 600 funtów wzwyż. Jak ludzi na to stać? To nienormalne”, oburza się.

  Wielka Brytania staje się w coraz większym stopniu państwem równoległych światów.
  http://forsal.pl/swiat/brexit/artykuly/1210510,pracujacy-londynczycy-ustawiaja-sie-w-kolejkach-po-darmowe-posilki-bo-nie-starcza-im-na-jedzenie.html
  ===========

  Uroki kapitalizmu…..z nieludzką twarzą.

 311. Jak mówił, pomiędzy rokiem 2000 a 2018 konsumpcja węgla w Europie spadła o 25 proc., a na świecie zwiększyła się w tym samym czasie o 56 proc. „Tym samym doprowadziliśmy jedynie do przeniesienia, ucieczki emisji CO2 poza granice UE” – podkreślił szef europejskiego stowarzyszenia producentów węgla.

  Prezes PGG przytoczył dane, według których w krajach o największym obecnie udziale odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym – w Danii i Niemczech – końcowe koszty energii dla odbiorcy są najwyższe i sięgają średnio 30 eurocentów za kilowatogodzinę, podczas gdy w krajach, gdzie źródeł odnawialnych jest mniej, jest to ok. 10-15 eurocentów za kilowatogodzinę.

  Odnosząc się do kosztów wspierania OZE w poszczególnych krajach Unii, Rogala wyliczał, że w Czechach jest to – w przeliczeniu na złotówki – ok. 700 zł dopłat do megawatogodziny, w Niemczech ok. 600 zł, średnio w UE niespełna 450 zł, a w Polsce prawie 280 zł.
  http://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1210289,szef-euracoal-wartosc-importowanego-do-ue-wegla-to-setki-tysiecy-miejsc-pracy-sa-one-poza-naszymi-granicami.html
  ===========

  Za pomocą ideologii, robią nas w bambuko…….

 312. Sondaż wyborczy Pollster, nie uwzględnia niezdecydowanych
  Sondaż został przeprowadzony w dniach 9-10 sierpnia
  Wyniki dla PiS wręcz katastrofalne PiS 38, PO 28 Kukiz 11, SLD 8 , N 6.
  24.03.2018 takie badanie dawało PiS około 47% poparcie.
  Badania uwzględniające niezdecydowanych dają wyniki dla PiS niższe rzędu 15 i więcej procent mniej. Czyli przy uwzględnieniu niezdecydowanych mogło by być 32%.
  jeżeli uwzględnimy skutek ruszenia tych co na wybory zwykle nie chodzą (ale ruszyli w 2007 zasymulowani rządzeniem PiS), Katastrofa wyborcza PiS jest pewna na 100%

 313. „Hamas wykorzystuje niechec Benjamina Netnyahu do rozpoczecia wojny”
  (Haaretz, 11.08)

  W nocy na piatek (10.08) weszlo w zycie zawieszenie broni miedzy Izraelem a Hamasem.Niewielu wierzy w to, ze sie utrzyma dlugo a jednoczesnie o wiele mniej uwaza, ze doprowdzi to do jakiegokolwiek stabilnego ukladu.
  Hamas, jeszcze do dzisiaj, nie wstrzymal sie od atakow plonacych balonow na pola zbozowe. Jako warunek zaprzestania powyzszych atakow, Hamas chce by Izrael otworzyl przejscie graniczne na dostawe paliw i dla ruchu pasazerskiego dla chorych, ktorzy korzystaja ze specjalistycznej opieki medycznej poza Gaza.
  Premier Netanyahu jest pod obstrzalem krytyki z roznych stron, wlacznie socjaldemokratow i liberalow, ktorzy oskarzaja go za prowdzenie „miekkiej” i nie zdecydowanej polityki wobec terroruze strony Hamasu. Przez cala swoja kadencji nie mial konkretnej taktyki wobec Gazy. Reagowal zawsze na czyjes upomnienie a nigdy nie mial wlasnych pomyslow. W tej materii Hamas byl bardziej „kreatywny”. Wedlug Netanyahu, chociaz nie deklaruje tego otwarcie, jest to polityka balansu miedzy regionalna silna wladza a malym Hamasem.
  Jest takie pojecie geostrategiczne „detterence”, polityka odstraszania jako psychologiczny aspekt. Silny Izrael nie ma checi na eskalacje militarna – podobnie jak bardzo slaby Hamas. Ale efekty tego sa rownie proporcjonalne do wydatkow wojskowych. Koszty IDF sa niewspolmiernie wysokie. Izrael ma mocny atut w rekach, ktory jeszcze nie wykorzystal w grze: zablokowac totalnie Gaze i zlikwidowac dowodztwo Hamasu (jak w 2004 r).
  Wykorzystanie tej karty to nieodwolalna wojna. Netanyahu powstrzymuje sie, co
  Hamasowi daje wiele do myslenia. Premier Izraela jest niechetny eskalacji ale tez
  Hamas wie doskonale, ze Netanyahu jest w stanie uderzyc bardzo silnie i zdecywowanie. Opinia publiczna Izraela domaga sie zdecydowanej reakcji na akcje terrorystyczne Hamasu. jakJak dlugo rakiety padaja na terytorium Izraela i nim pierwsi zolnierze IDF beda ginac, tak tez bedzie nasilac sie krytyka PM i jego gabinetu (zwlaszcza min obrony Liebermna)
  Zarowno Netanyahu jak i Hamas prowadza dzialania, by uniknac ofiar wsrod ludnosci cywilnej a takza by ocalec politycznie. Hamas jako wazny polityczny faktor w Gazie ma
  wiele do stracenia. Ugrupowanie terrorystyczne, znienawidzone przez duza czesc mieszkancow Gazy, ktorzy znaezli sie w centrum trzech wrogow: prezydenta Mahmuda Abbasa i jego rezimu Fatah w Ramallah, Izraela i Egiptu. I to jest rowniez wazne w optyce Hamasu, ktory obawia sie totalnej konfrontacji.
  Ale „niechec” na arenie politycznej jest aktem krotkotrwalym a i czasu pozostalo niewiele.

 314. Marcello Foa, na stanowisku prezydenta RAI jest wg. masona człowiekiem, który przeraża lożę, ponieważ nie jest kimś, kogo można manipulować. Mainstream oskarża Foa o bycie pro-putinowskim, na co Carpeoro replikuje: «Nie zachwycam się metodami Putina, ale uważam, że sankcje antyrosyjskie są idiotyzmem, ponieważ Trump udaje, że kłóci się z Putinem, załatwiając z nim jednocześnie mnóstwo interesów».

  Foa jest bardzo cennym dziennikarzem i bezlitosnym sędzią dzisiejszego systemu medialnego. Jest autorem esejów «Szamani przekazu informacyjnego», w których ujawnił odbywające się na porządku dziennym manipulacje opinią publiczną, dokonywane w redakcjach mass mediów poprzez rządowych spin doctor.

  «Szamani przekazu informacyjnego. Od Kennedy’ego po wojnę w Iraku. Jak wygląda produkcja informacji na usługach rządów»
  http://ram.neon24.pl/post/145013,kogo-boi-sie-la-culona
  ===========

  Jak robi się politykę we Włoszech…..
  Niezależnego dziennikarza na stanowisku szefa RAI?
  , trzeba było uwalić tę kandydaturę..

 315. Maćku G,.
  Interia podaje
  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku sierpnia, na PiS zagłosowałoby 41,8 proc. Polaków, co – w przeliczeniu – dałoby partii Jarosława Kaczyńskiego 234 mandaty i samodzielną większość – wynika z najnowszego sondażu wyborczego, przeprowadzonego przez pracownię Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl.

  Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska, która mogłoby liczyć na poparcie 25,9 proc. wyborców. Taki wynik pozwoliłby Platformie wprowadzić do Sejmu 135 posłów.
  Do Sejmu wszedłby także Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce zagłosować (9,3 proc., – w przeliczeniu – 37 mandatów)
  W ławach sejmowych zasiedliby także posłowie Kukiz’15 (8,2 proc. – 34 mandaty) oraz PSL (6,3 proc. – 19 mandaty). Ponadto jeden mandat przypadłby przedstawicielowi mniejszości niemieckiej.

  Jak wynika z sondażu, poniżej progu wyborczego i tym samym poza parlamentem znalazłyby się: Nowoczesna (4,2 proc.), partia Razem (2,2 proc.) i Wolność (1,1 proc.). Pozostałe ugrupowania mają łączne poparcie na poziomie 1 proc.

  Badanie przeprowadzono w dniach 8-9 sierpnia 2018 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych osób .

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-sondaz-estymatora-prawie-42-proc-poparcia-dla-pis,nId,2617677#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 316. Wreszcie! Wreszcie żarliwi obrońcy wolności słowa wprowadzili i na EN PASSANT cenzurę prewencyjną!

 317. @hetajr

  Szanowny Panie @Hetajr,

  pisze Pan:

  „Wprowadził Pan nowy zapis, co zmienia postać rzeczy.”

  Nic podobnego. Nie wprowadzilem zadnego „nowego zapisu”, tylko Pan sie dopuscil albo pomylki, albo manipulacji. Tlumaczy pan jak nizej:

  „Median earnings for full-time employees in the UK were £550 in April 2017. ”
  – Średnie zarobki dla pracowników pełnoetatowych …”

  … i tu widoczna albo pomylka – albo proba manipulacji. Otoz „median earnings” to oczywiscie nie sa zadne tam „srednie zarobki” – tylko MEDIANA zarobkow. „Srednie zarobki” to by bylo „Average earnings”. Srednia arytmetyczna to potocznie „average” a jesli chcemy wyrazac sie precyzyjnie – to „arithmetic mean”. „Median” to _mediana_. Mediana to _median_. To raczej proste, o pomylke zatem Pana nie podejrzewam, raczej o to drugie.

  We wszystkich podanych przeze mnie cytatach uzyte bylo to samo okreslenie „median”. Ponownie zatem – nie wprowadzilem zadnego „nowego zapisu”, tylko Pan sie dopuscil albo pomylki, albo manipulacji.

  ” Do ewentualnych porównań należy wykorzystywać medianę rocznego dochodu brutto w wysokości 22 044 funtów.”

  Serio? To na podstawie panskiego glebokiego przekonania? Czy ma Pan jakies inne powody niz panskie glebokie przekonanie – aby twierdzic, ze podana przez polski GUS kwota obejmuje pracownikow zatrudnionych w niepelnym wymiarze godzin? Jak juz sie mamy czepiac – to blizej prawdy bedzie porownanie typowych zarobkow netto. Bo jezeli polskie „brutto” zawiera tazke skladke emerytalna, to stanowi zupelny odlot, zawyzenie na sile o kilkanascie procent, zeby statystyka ladniej wygladala.

  W sumie moja wina – usilowalem przez chwile prowadzic – hihi – merytoryczna dyskusje.

 318. Polacy się nie dadzą. Gorzej z katolikami bo choroby,susza i inne plagi to wszystko kary za grzechy. Tak sobie myślę interpretując wyroki boskie. Wystarczy nie grzeszyć a PKB wzrośnie i wróci zdrowie.

 319. testing…

 320. @ozzy, @Bar Norte

  Szanowny Panie Ozzy – zanim cos Pan wklei – niech Pan sie najpierw przekona, jak Pana lubia.

  Szanowny Panie Bar Norte – rozumiem, ze powiesci, ktore Pan tutaj prezentuje, znajduja w Polsce czytelnikow. Na zasadzie analogii – piosenki takie jak „Czy pani mieszka sama”, „Ja sie boje sama spac” czy „Tango milonga” cieszyly sie spora popularnoscia”. Jakos to wiele nie pomoglo w czasach, kiedy ludzie masowo i otwarcie sie cieszyli: „Alez sie te zydki smaza”, karuzela sie krecila a muszyczka grala.

  A teraz pozwalam sobie po raz kolejny zaprezentowac co nieco wypowiedzi Polakow-internautow, publikowanych na moderowanych forach. Wypowiedzi nie wzbudzaja zainteresowania opinii publicznej ani wymiaru sprawiedliwosci, a wiec z definicji nie sa jako zywo „marginesem”. Podsumowujac – z kitem najlepiej do szklarza.

 321. @legat

  Im dalej w sierpień tym trudniej o parasolki słoneczne oraz przeciwdeszczowe.
  Dziś w Warszawie sprzedano już wszystkie kalosze jakie były na stanie i zapewne Włochy są osiągalne tylko dronem bo fatalny przejazd pod torami jest raczej zalany.

  Pociecha w kolejnej awarii sieci zasilającej kolej w energię elektryczną i w kałużach nie trafi nas szlag. Zważywszy, że nadwyżka budżetowa spadła z dachu i rozpłynęła się.

  Jest już przygotowany początek orędzia Mateusza Krzywoustego:
  Kłamaliście w dzień i w nocy, więc się do was dostosowaliśmy.

  https://www.youtube.com/watch?v=E-0If8l_K3Y

 322. @ozzy @bar Norte

  „Moderacja” nie przepuszcza donioslych wypowiedzi Polakow-internautow na temat „parchatych ryjow” i tego, ze „”zydow sie w morde wali a nie dyskutuje”. Czego „moderacja” nie lubi – jeszcze nie ustalilem, ale pewnie to sie da zrobic.

 323. „Moderacja” nie przepuszcza donioslych wypowiedzi Polakow-internautow na temat „parchatych ryjow” i tego, ze „”zydow sie w morde wali a nie dyskutuje”. Czego „moderacja” nie lubi – jeszcze nie ustalilem, ale pewnie to sie da zrobic.

  „jak ci nadstawie policzek to ci twoj parchaty ryj spuchnie”

  „jedna sprawa mydli sie w mozgu zydowskich kanalii na, ktora do teraz nie potrafia odpowiedziec- dlaczego, jesli tyle bylo ,,instytucjonalnego,, i ,,wyssanego z mlekiem,, ,,antysemityzmu,,(co to ku..a jest?) w Polsce, to dlaczego te swinie przyjezdzaly do tego kraju, no przeciez to trzeba byc debilem zydyowskim, b”

  (Gwoli wyjasnienia: Ja urodzilem sie w Warszawie, podobnie jak moi rodzice, do zadnego kraju nie „przyjezdzalem”)

  „To plemię najpodlejsze z podłych, bez żadnej etyki i z podwójną moralnością, plemię bezwzględne i pozbawione jakichkolwiek skrupułów, szczerze wierzące, że są stworzeni do władzy nad światem. Naród żydowski jako taki, nigdy nie istniał tylko został wymyślony przez śmierdzących i ciemnych rabinów”

 324. @ozzy @bar Norte

  Zdaje sie, ze „moderacja” nie pozwala na wklejanie wulgaryzmow (wykropkowalem jedno slowko na litere k i poszlo). Pan @Bar Norte byc moze zauwaza pewien blad myslowy – zdaniem jego rodakow „Naród żydowski jako taki, nigdy nie istniał” – ale jednoczesnie „”zydow sie w morde wali a nie dyskutuje”, Narod nigdy nie istnial – ale jego przedstawicieli trzeba „w morde walic”:

  „zydow sie w morde wali a nie dyskutuje. Jezus powiedział że to bandyckie plemie”

 325. Z dystansu
  11 sierpnia o godz. 9:03

  „Wiesiek
  i przy takim zadłużeniu systemu emerytalnego Polskę stać na obniżenie wieku emerytalnego ?”

  @Wiesiek59 odpowiedział ale na temat zadłużenia Polski.

  Zamieszczona informacja jest jedną wielką manipulacją.
  1. Zestawia zobowiązania emerytalne, które będą spełniane szacunkowo, w przypadku kobiet przez 23,5 a mężczyzn 18,5 roku
  – z PKB w jednym roku.
  2. Nie uwzględnia kwoty anulowanych zobowiązań w przypadku śmierci emeryta a przewidywane długości życia są tak wyliczone, że mało kto ich doczeka, w przypadku mężczyzn – promile.
  3. Publikacja tych danych jest przygotowaniem artyleryjskim do zmiany zasad rewaloryzacji emerytur na mniej korzystną, ale za to będzie ona przeprowadzona pod hasłem troski o najuboższych.
  4.Publikacja przyda się również do „prywatyzacji emerytur” Morawieckiego”.

 326. !!!
  Natepne wybory w Izraelu to bedzie referendum w sprawie Deklaracji Niepodleglosci
  (Tzipi Livni, szefowa opozycji,11.08)

 327. panie szanowny @pite

  jaka jest roznica miedzy „wklejaniem” a „pisaniem”? Pisze bezposrednio w okienku.
  Ponadto: ze mnie nie lubia: to wiem ale jest tez wielu, ktorzy lubia – to jest moja o j c z y z n a, czyli tam gdzie moi najblizsi. Taki wariant tego pojecia.
  Pamietam jak pisal moj ulubiony autor, pisarz rosyjski na emigracji Siergiej Dowlatow: „gdie wodka tam i moja rodina” (mowil jeden z rozmowcow).

 328. ?
  a BP premier Szamir i tak mial racje—-co do udowodnienia proste

 329. hetajr
  Dlaczego ta cała niekorzystna dla emerytów rewaloryzacja ?
  Czy rząd ma i tylko przez zwykła ludzką złośliwość nie chce dać ?
  Liczna grupa wyborców PiSu to także emeryci , czy PiS chce ich do siebie zrazić , zamiast dać , jak ma ?
  Wiem , że w wielu innych krajach podwyższono wiek emerytalny , aby starczyło na godziwą emeryturę.
  Czy Polska jest w tak komfortowej sytuacji demograficznej , a kasy ZUSu tak pełne , ze stać na obniżanie wieku emerytalnego , przy równoczesnej podwyżce emerytur ?

 330. pitekantrop
  11 sierpnia o godz. 11:03

  Ja też. Więcej czasu „w tym” temacie nie zmarnuję.

 331. Szanowny Gospodarzu nasz – Epidiaskop locuta causa finita

  W GazWybie napisano:

  -„Episkopat ostrzega PiS
  Komunikat bardzo ważny, bo to sygnał, na co nie będzie nawet milczącego przyzwolenia ze strony biskupów. A nawet więcej: będzie głośny sprzeciw Episkopatu, który może PiS-owi odbierać parę kluczowych punktów w wyborach.

  Choć w komunikacie mowa jest wprost o wyborach do PE, to ma on i drugie dno. Jest nim ostrzeżenie, by PiS w przyszłości nie skusiło się na skrojenie pod siebie ordynacji w wyborach do Sejmu – dużo ważniejszych od europejskich. A takie zakusy są przy pełni władzy wręcz nieuniknione. …
  Publikując wczorajszy komunikat Episkopat stanął po stronie prezydenta Andrzeja Dudy, który za kilka dni zawetuje nową ordynację do PE, przez co wyląduje ona w koszu. Kościół wprost już błogosławi to spodziewane weto – w ten sposób chroni Dudę przed krytyką, która może na niego spaść ze strony partii rządzącej.”

 332. Z dystansu
  11 sierpnia o godz. 11:58

  „Dlaczego ta cała niekorzystna dla emerytów rewaloryzacja ?”

  Waloryzację wymuszają stosowne przepisy ale można pod szczytnym hasłem zmienić zasady i zaoszczędzić. Ja wcale tego nie ganię.

  Czy Polska jest w tak komfortowej sytuacji demograficznej , a kasy ZUSu tak pełne , ze stać na obniżanie wieku emerytalnego , przy równoczesnej podwyżce emerytur ?

  Jestem beneficjentem obniżenia wieku emerytalnego a o Polskę martwiłem się dziesiątki lat na miejscu. Na starość pozwolę sobie mieć wszystko w „de”.

 333. hetajr
  11 sierpnia o godz. 11:37

  Na temat kwot wypłacanych POTENCJALNIE w przyszłości, się nie wypowiadałem.
  Nie znam metodologii tych obliczeń.
  Nie wiem, czy obejmują POTENCJALNE wpływy do ZUS, wynikające z płatności zatrudnionych na etacie- w PRZYSZŁOSCI.

  Jest jeszcze jedna kwestia.
  Pracując powiedzmy od 25 do 65 roku życia, czyli 480 miesięcy i odkładając 1000 zł na ZUS, powinno się odłożyć 480 000 zł.
  Zakładając, że emeryt średnio przeżyje 10 lat, daje to 4 000 miesięcznie emerytury.
  średnia emerytura to jakieś 1200.
  Gdzie reszta?
  Kto zajumał?
  Jaka amba wpadła?

  Dziura w ZUS w przyszłości, zapewne zaistnieje z innego powodu.
  Przy spadku zatrudnienia na umowy o pracę, stracono składki od zatrudnionych na śmieciówki.
  Było to kilka milionów ludzi, przez 20 lat……..
  Policzmy: 5 000 000x 20x12x1000= 1 200 000 000 000
  Z grubsza, JUŻ NIE WPŁYNĘŁO do ZUS ponad bilion.
  Bez ograniczenia śmieciówek, dalej nie będzie wpływać.

  Ps.
  Piszę, jak to wygląda „na chłopski rozum”.
  Nie aspiruję do dokładnych kwot, ale rząd wielkości wydaje mi się prawdopodobny.

  Nasz nieoceniony TeJot, niezastąpiony specjalista od dzielenia włosów na czworo, na pewno przedstawi swój punkt widzenia……
  Gdzie ta kasa?

 334. Jeszcze taki szczegół.

  Mężczyźni żyją krócej, kobiety zarabiają mniej.
  Większość znanych mi wdów, ma emeryturę po mężu…..
  Wychodzi znacznie korzystniej.
  Więc płacz nad dolą kobiet w przyszłości, to jeszcze jedna sztuczka propagandowa.
  No, chyba że nie popełniły tego błędu- wyjścia za mąż……

 335. Cenzura wzmocniona przez zdradzieckie mordy ukrywa przed Narodem, że Most Łazienkowski jest zalany.

  Ja szczęśliwie mieszkam na krawędzi Wysoczyzny Błońskiej i w wystarczająco daleko od Góry Gnojnej.

  Firma Byś w ramach rywalizacji z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania rzuciła na front mokotowski pułki szczurów.

  Śmieć a Sprawa Polska jest projektem literackim mającym szansę na dotację ze strony Komisji UE.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ra_Gnojna

 336. pitekantrop

  Szanowny Panie pitekantrop.

  „… rozumiem, ze powiesci, ktore Pan tutaj prezentuje, znajduja w Polsce czytelnikow. Na zasadzie analogii – piosenki takie jak „Czy pani mieszka sama”, „Ja sie boje sama spac” czy „Tango milonga”…”

  Nie.
  Powieści Meira Shaleva, o którym Panu wspomniałem wcześniej dotyczą budowy i utrzymania państwa Izrael od końca XIX wieku tj pierwszej aliji gdzieś dla lat 80 ubiegłego wieku. To są takie klasyczne epickie sagi pieczołowicie osadzone na tle historycznym. Zresztą bardzo atrakcyjne pod względem literackim. Shalev zresztą nie ukrywa, że inspirują go klasycy powieści rosyjskiej i amerykańskiej.
  Natomiast akcje powieści Drora Mishaniego, dzieją się we wspołczesnym Izraelu i to sugestywnie oddane tło społeczne i polityczne jest ich atutem.
  Oczywiście ksiązki niosą też wartości uniwersalne. To też się składa na popularność tych pisarzy w Polsce.

  Nie da się więc dobrego odbioru tych ksiązek w kraju skwitować tym, że się je tylko miło i bezproblemowo czyta. Bo tak nie jest.

 337. ozzy
  11 sierpnia o godz. 11:41

  Nie zrozumiałam tego wpisu. Czy masz może jakiś link z prasy,ktory wyjaśniłby o co chodzi opozycji .

 338. @Wiesiek

  „Gdzie reszta?
  Kto zajumał?
  Jaka amba wpadła?

  Dziura ”

  Nie wiem wprawdzie, co to takiego ta „amba” – ale jak sie robi dziure to akurat wie kazdy. Prawda lezy na wierzchu.

  „Cztery miliardy złotych dla Ukrainy. Polska udzieli kredytu …. Polska uruchomi dla Ukrainy linię kredytową wysokości 4 mld zł – oznajmił Petro Poroszenko po rozmowach z Andrzejem Dudą. … – Mogę poinformować, że odbyły się rozmowy prezesów Narodowego Banku Ukrainy Wałerii Hontariewej i NBP Marka Belki o udzieleniu linii kredytowej w formie swapu o wartości 4 mld złotych albo 1 mld euro”

  https://www.tvp.info/23174927/cztery-miliardy-zlotych-dla-ukrainy-polska-udzieli-kredytu

  „Polska udzieli Wietnamowi niemal miliard zł pożyczki”

  ‚https://dorzeczy.pl/swiat/48477/Polska-udzieli-Wietnamowi-niemal-miliard-zl-pozyczki.html

  Nie rozumiem o co cale zamieszanie. Gdybym mial klucze do sejfu z kazionna kasa to na pewno wolalbym, zeby mnie ukrainskie czy skosnookie hostessy przekonaly do udzielania „kredytow” niz zeby dobre pieniadze mialy sie marnowac na jakies tam emerytury. Oczywiscie chcialbym takze czegos konkretnego – zegarkow Tag Heurer, apartamentu na Kanarach czy dobrego lokum w Alpach zeby sobie w zimie na nartach pojezdzic. Na kiego grzyba podnosic emerytury? Zeby robole zyly jeszcze dluzej i generowaly koszty dla sluzby zdrowia?

 339. Zakończyła się dyskusja w telewizji. Do czego doszli zapytałem. Do do widzenia, padła odpowiedź. Niestety najczęściej tak się kończą wszystkie zaangażowane rozmowy w programach telewizyjnych.

  Przez chwilę pomyślałem; do czego prowadzą nasze komentarze? Próbuję naiwnie łączyć to co wydaje się całkowicie rozłączne myśląc, że zmierzam ku dobru wspólnemu, ale czy tak jest?

  Słowianin Stanisław, jeśli dobrze zrozumiałem do niczego nie dąży, ale przedstawia
  uniwersalną krytykę wszystkiego co mu się źle kojarzy.

  Pitekantrop pokazuje na wadze ciężar dorobku państwa w którym obecnie przebywa z tym z którego pochodząc, mentalnie i uczuciowo nie jest się w stanie oswobodzić.

  Szanowny Pan i Obywatel Guzdra spełnia uczynki miłosierdzia pouczając nieumiejętnych, i dobrze radząc wątpiącym, za co osobiście muszę mu podziękować.

  Ontario na trzeźwo analizuje komentarze, słusznie zwracając uwagę na istotę rzeczy; definicje i interpretacje nie rozwiązują problemów, ciągle jesteśmy daleko od brzegu.

  Wiesiek59 przedstawia panoramę Świata, przybliża wydarzenia aktualne i ważne w przeszłości, często narażając się na krytykę, ale nie zważa na morską bryzę i zmagając się z wichrem płynie pod prąd.

  Pojawiają się komentarze krytyczne i złośliwe, ciekawe i stresujące, a nad tym wszystkim czuwa niezawodny moderator zważając aby fale nie wyrzuciły nas na mieliznę

 340. @hetajr, @Blackley, @Handzia55

  Czasem sie cos komus niechcacy wypsnie. Czasem sie ktores wygada.

  Wedlug statystyk – krzywa rosnie. Srednie zarobki sa wysokie a nawet jeszcze wyzsze. „Prawie trzydzieci tysiecy” czy costam. Wedlug „powaznych zrodel”.

  A tak naprawde, jak sie komus dwa szczere slowa wypsna, jak sie wygada –

  „Moja jedyna córka od 6 lat mieszka w Londynie. Było jej o tyle łatwiej, że perfekcyjnie znała język (ukończyła filologię angielską).Wyjechała z Polski bo nie miała ochoty pracować na śmieciówkach, na zastępstwach, bez szans na stabilizację zawodowa i materialną. Jej opowieści pokrywają się z tym co piszesz. Ma dobrą pracę, odnalazła się w tamtym środowisku i nie ma zamiaru wracać.Bywam u niej często ii sama widzę, że Londyn jest miastem zdecydowanie bardziej przyjaznym do życia niż większość znanych mi polskich miast.Może to niepatriotyczne co napisałam ale takie są moje odczucia.”

  Niby jest tak doskonale i wspaniale – pewnie w TVPInfo. A naprawde:

  ” nie miała ochoty pracować na śmieciówkach, na zastępstwach, bez szans na stabilizację zawodowa i materialną. ”

  Proponuje wspolnie ustalic, ze to wina Minca.

 341. @Bar Norte

  „składa na popularnoś”

  Naklady po tysiac egzemplarzy? Czy moze nawet po dwa tysiace?

  ” A średni nakład jednej książki z 5,7 do 3,2 tys. egzemplarzy.”

  https://czytamrecenzuje.pl/936/8-ciekawych-liczb-dotyczacych-ksiazek-i-czytelnikow

  Ludzie czytajacy zalinkowane przez Pana ksiazki – to jakis promil, margines marginesu.

  A norma spoleczna – to dziesiatki tysiecy gardel na kazdym meczu. Tysiace witryn z ludobojczymi dowcipami. Wypowiedzi osob publicznych, ktore rzeczywiscie zaszokowaly swiat,

 342. @ls42

  „entalnie i uczuciowo nie jest się w stanie oswobodzić.”

  No i znowu pofajdalo tego elesa. I to w trzech stopniach swobody jednoczesnie. Klei ten eles g.. kogos nie bardzo madrego, klei – i jakos mu sie ta ubstancja nie chce skleic, choc z natury rzeczy lepka.

  Nie bierze ten eles na glowe czy jak?

  Dopoki znakomici rodacy-wspolwyznawcy tego ls42 otwarcie zapowiadaja smierc, gaz i piec, dopoki kibice dra na stadionach ryje w dziesiatki tysiecy gardel „To byly piekne dni/zydzi do gazu szli/az sie do pieca nie zamykaly drzwi” – to moze sobie ten ls costam wybic z glowy, ze ludzie przestana reagowac.

  Dopoki na polskim Internecie wisza setki witryn z ludobojczymi „dowcipami” o „wartosci opalowej” „zydkow”, o tym, ze „duzy Zyd” rozni sie od „malego” tym ze „dluzej sie pali” – to moze sobie ten ls costam wybic z glowy, ze ludzie przestana reagowac.

  Dopoki znakomici rodacy-wspolwyznawcy tego ls42 wypowiadaja sie tak oto:”

  „Czemu arabowie sie nie zjednocza i ten paskudny narod nie wysla do piekla.?”

  „Zakupcie od Kima z jedna bombke atomowa i zrobcie porzadek z Izraelem.Bedzie to miedzynarodowe swieto”

  – to moze se ten ls costam wybic z glowy, ze ludzie przestana reagowac. Generalnie to jest tak, ze jak sie komus zapowiada smierc, wyslanie do piekla, zyczy sie bomb atomowych – to zawsze zachodzi ryzyko, ze upatrzona ofiara nie bedzie biernie czekac na spelnienie zapowiadanych czynnosci.

 343. wiesiek59
  11 sierpnia o godz. 12:30

  Ja po przejściu na emeryturę mam żyć wg ZUS/GUS 18,5 roku a więc inni też. Mam poważne zadatki na wykonanie maksymalnie 1/3 planu. Stąd w lekki szał wprawiła mnie zalinkowana przez @Z dystansu informacja o rozpaczy ZUS z powodu zobowiązań.

  Średnia emerytura wyniosła w 2017 roku 2150 zł brutto.

  Aby odprowadzać 1000 zł/m-c na ubezpieczenie emerytalne, trzeba zarabiać ok. 5150 zł. brutto. Już kiedyś pisałem, że w naszym pięknym kraju taka płaca jest jak Yeti.

  Odnośnie spadku wpływów masz rację ale zawsze można pokombinować z waloryzacją i liczyć, że inflacja będzie zżerać „zobowiązania” a płace naszych następców a więc i składki będą znacząco wyższe.

 344. @ls42

  Większość komentarzy jakie można znaleźć na En passant od początku istnienia tego Kącika Gaduł jest nie na temat.

  Staruszki i staruszkowie albo rozwodzą się o prawie do turbana, albo o krzywdzie wyrządzonej przez Bolesława Bieruta, albo o zwolnieniu udzielanym przez grawitację samolotom niosącym poczciwych przywódców narodów.

  A Rzeczypospolite będą takie, jakie ich dzieci chowanie.

  Właśnie zdradzieckie mordy zmusiły do opublikowania danych osobowych nowej podstawy programowej ( o ile pamiętam 142 nazwiska ). PO cholerę im to wiedzieć.

  Lat chyba czterdzieści Mistrz Krzysztof Jasiński zawitał ze swoim namiotem na skraj Dzikiego Zachodu będącego kłopotliwą strefą gruzów po warszawskim getcie. U zbiegu Chłodnej i Towarowej stworzył w tym namiocie widowisko przybliżające Małgorzatę opisaną przez Bułhakowa.

  Zanim zapełniły się ławy obok areny cyrkowej wśród rozsiadających widzów chodził wynajęty pezez Mistrza Krzysztofa płaczek i wyznawał: Księgi złamały mi głowę.

  Współcześnie trwa ofensywa w Polsce zapobiegająca powtórzeniu się tego dramatu.

  Tip i przypis:

  #hasztag to odcisk diabelskiego kopyta.

  Idzie następna fala upałów i znów się poleją uwodnione komentarze.
  I sprawa zostanie rozstrzygnięta:
  Ile wynosi pi , to tylko Pan wie.
  Chwalmy Pana i banujmy fałszywych proroków.

  ***

  Chodzili za mną i ponoć notowali moje słowa.
  Nie sprawdzałem co zapisali.

  A później Behamot porozrzucał te zapiski.


  Nie trudźcie się!
  My wam je ułożymy w dobrym porządku wszystkich porządków!

 345. pitekantrop
  11 sierpnia o godz. 13:37

  „Proponuje wspolnie ustalic, ze to wina Minca.”

  Mnie proszę w to nie mieszać. Spotkałem pozytywne opinie o Hilarym Mincu. Prowadząc „bitwę o handel” starał się minimalizować szkody. Za miękkość i brak zdecydowania był krytykowany przez towarzyszy partyjnych.

 346. hetajr
  11 sierpnia o godz. 14:13

  Problem w tym, że jest te 1000, czy obecnie 1300 zł na ZUS, MINIMALNĄ KWOTĄ.
  Bez względu na to, czy firma jest dochodowa, ma obroty, zlecenia.
  Psim obowiązkiem podatnika jest zapłacić ZUS, choćby miał udać się do lichwiarzy.

  Nie wiem, czy gdziekolwiek na świecie jest taki system.
  W UK na pewno nie.

  Kiedyś przedstawiałem jakieś wyliczenia, jakie dochody ma Państwo z jednego obywatela pracującego na etacie.
  To 60 000 zł rocznie, w postaci opłat, podatków pośrednich i bezpośrednich.
  Każdy opuszczający nasz kraj ze względu na bzdurne przepisy, uszczupla wpływy budżetowe o tę kwotę.
  Wyeksportowaliśmy już z pięć milionów ludzi.
  Więc co roku setki miliardów idą się paść- na innych łąkach……

  Skoro konstrukcja prawna wymusza exodus, to coś z nią nie tak.
  Inna wersja, że to CELOWE DZIAŁANIE na obce zamówienie.
  Trudno określić, kto jest ojcem tego „sukcesu” , ale obserwujemy skutki.

 347. @Pitekantrop 10.05
  Potwierdzasz moje spostrzeżenie na temat mentalności kogoś, kogo w kraju dawno nie było, ale twój powtarzalny komentarz uważam za zbyteczny.
  Rozumiem twoje zadowolenie z przewagi ekonomicznej Izraela nad Polską, chociaż nie chcę być złośliwy i dociekać skąd ta przewaga się wzięła.
  Nie mogę jednak zrozumieć ludzi, którzy jak ty i niektórzy moi krewni, którzy tu się urodzili, tu uzyskali wykształcenie i tu pozostawili korzenie, teraz czują się tak zwanymi obywatelami świata, bo im się na obczyźnie wiedzie lepiej niż w Polsce.
  Więcej szacunku do Ojczyzny by się przydało

 348. pitekantrop

  „średni nakład jednej książki z 5,7 do 3,2 tys. egzemplarzy.”

  Średni i owszem.
  Z tym, że przeciętne nakłady ksiązek w serii w której wydawany jest np Dror Mishani oscylują między 20 a 40 tysięcy. Dodam, że wydanie nowego tytułu rutynowo wiąze się ze wznowieniem poprzednich – oczywiście w mniejszym nakładzie. W tym przypadku mowa jest o trzech wydanych ksiązkach.
  Jesli do tego dodać sprzedaż powieści w wersjach elektronicznych oraz uwzględnić ilość wypożyczeń z sieci bibliotek publicznych, które nowości kupują uwzględniając potrzeby czytelnicze to w przypadku tego pisarza uzyskuje się zupełnie odmienne wielkości popularności aniżeli wynikające ze statystycznej średniej, którą pan podał.

 349. wiesiek59
  11 sierpnia o godz. 14:55

  Problem w tym, że jest te 1000, czy obecnie 1300 zł na ZUS, MINIMALNĄ KWOTĄ.
  Bez względu na to, czy firma jest dochodowa, ma obroty, zlecenia.

  W tej kwocie 2019 rok mieści się:
  Składka emerytalna 558,08 zł
  Składka rentowa 228,72 zł
  Składka chorobowa 70,05 zł
  Składka wypadkowa 47,75 zł
  Składka na Fundusz Pracy 70,05 zł
  Do tego doliczona będzie składka zdrowotna. Łącznie ma wynieść w 2019 r. 1320 zł.

  Jak rozumiem, że ty wierzysz bez zastrzeżeń w uczciwość polskiej prywatnej inicjatywy. Ja nie wierzę, na podstawie osobistych doświadczeń. I nie mam zamiaru fundować „tym niedochodowym, bez obrotów i nie mającym zleceń” bezpłatnego leczenia, ewentualnej renty a potem emerytury, że o takich drobiazgach jak zasiłek chorobowy, powypadkowy, dla bezrobotnych, nie wspomnę. A taka złota rączka bez pracy winszuje sobie 40 zł/godz.

 350. Wiesiek
  Ten twój rachunek z tymi emeryturami jest trochę za prosty . Prawo do emerytury mają także osoby , które nie wpłacały d , albo mało wpłacały do systemu emerytalnego .
  Podobnie jest z tymi pożyczkami. Nawet największy lichwiarz nie pożycza , aby zrójnować wierzyciela , ale po to aby zarobić , a to jest tylko tak długo możliwe, jak długo jest on wypłacalny. A tak wogóle to do pożyczki trzeba dwóch . Państwa demokratyczne mają to do siebie , że ich politycy chętnie zadłużają je ponad miarę, aby przez świadczenia socjalne przypodobać się wyborcom. Aby takie działania ograniczyc UE graniczyła wysokość nowego zadłużenia w skali rocznej do 3% PKB. Niestety ta granica ma wciąż wielu przeciwników mimo smutnych doświadczeń przedwszystkim na południu kontynentu.
  http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1114819,emerytura-po-zmarlym-mezu.html

 351. @pitekantrop
  11 sierpnia godz.13.37
  Szukanie winnych nigdy nie było moją ulubioną rozrywką.Życie jest takie jakie jest, trzeba zmierzyć się z faktami, a nie dociekać czyja to wina.
  Dane statystyczne? Z nimi jest tak jak z tym jeziorem, w którym utonął pewien statystyk, chociaż jego średnia głębokość wynosiła 0,8998m
  Młodzi ludzie głosują nogami bo jakoś nie wierzą tę świetlaną przyszłość w Polsce. Patriotyczne nawoływania do powrotu też spływają po nich jak woda po gęsi.

 352. basia n.
  ( troch spozniona odpowiedz)

  informacje o rozmowie KM pani Tzipi Livni z dziennikiem Haaretz omawial rosyjskojeyczny kanal z Izraela. Referendum w przyszlosci partia Hatnuach (Tzipi, lib.) jako Unia Syjonistyczna z Labour (HaAvoda, Avi Gabay – obecny szef) czyli zniesienie monopolu Glownego Rabinatu, wiekszy wplyw diaspory m.in. w sprawie Western Wall oraz rewizja niedawno przyjetego „Israel´s nation state law” (mniejszosci naridowe)
  „There is one question that the Israeli Prime Minister can not answer – why is he against the Declaration of Independence? – Tzipi Livni

 353. @Bar Norte

  „oscylują między 20 a 40 tysięcy.”

  Skad ta informacja? Czy naklady ksiazek wydawanych przez prywatne wydawnictwa to informacje jawne? Czy to jest (generalnie) do sprawdzenia?

  E-book czy papier – to nie powinno miec znaczenia, jesli chodzi o _sprzedaz_ (ceny zblizone). Z oczywistych wzgledow kupuje ebooki. Ostatni zakup w Polsce – to „Przesniona rewolucja”, Cena chyba prawie taka sama.

 354. Polscy hipokryci leją łzy i protestują w sprawie uwolnienia ukraińskiego bandyty skazanego w Rosji za zbrodnie. Gdzie byli i dlaczego nie protestowali kiedy jego kumple z UPA palili Rosjan w Odessie lub strzelani na Majdanie? Oto moralność łże elit.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1759838,1,oleh-sencow-jest-w-krytycznym-stanie-europa-nie-moze-na-to-pozwalac.read

 355. ozzy
  11 sierpnia o godz. 16:07

  Już rozumiem. Dziękuję za wyjaśnienie.
  Wiesz – myślę,że premier,to bardzo trudna funkcja…
  Bo nigdy nie da się wszystkich zadowolić.Nadrzędne jest zawsze dobro państwa,a przy skomplikowanej światowej sytuacji,trzeba się poruszać niemal jak linoskoczek na linie…

 356. @ls42

  „chociaż nie chcę być złośliwy i dociekać skąd ta przewaga się wzięła.”

  Oczywiscie z tego, ze „ogon macha psem” i ze Jankesi, zmuszeni przez wiadome lobby, buli zlym syjonistom dwadziescia cztery miliardy dolarow rocznie. A tak naprawde to miesiecznie. I jeszcze jeden miliard, malutki. I dodatkowa trzynascie.

  Znaczy tak to jest postrzegane u ciebie. I tez nie przez wszystkich. Niektorzy juz nawet zajarzyli, ze kilogram procesorow jest ciutke wiecej wart niz kilogram burakow. Niektorzy juz nawet zajarzyli, ze co antyrakiety to nie europalety. Nie tak dawno nawet wasze przekaziory podaly, co nastepuje:

  „Intel wykłada 15 mld dolarów za MobilEye. Firma bardzo wierzy w rozwój rynku pojazdów autonomicznych … : za izraelską firmę MobilEye Intel zapłaci 15,3 mld dolarów. Jeśli wierzyć mediom, będzie to największe przejęcie na izraelskiej scenie technologicznej. A to duża rzecz – przecież niejednokrotnie pisalismy, że to mała Dolina Krzemowa,”

  https://antyweb.pl/intel-mobileye/

  Tyle cytat. Oczywiscie nadal Wszyscy Wiedza ze „pejsate moski” nic nie maja i nic nie umieja, wiadomo, panie, chederowa edukacja. Uny guupie som, tylko potrafia robic _geszeft_ zeby czlowieka przekrecic na _piniondze_. Pozostawaj sobie zatem z twoimi oeneryjnymi urojeniami. Tylko nie licz na to, ze ktokolwiek sie przyzwyczai do „dowcipow” o „zydkach”, Hansie i gazie.

 357. Przeniesienie firmy z Polski do Anglii pozwala także na ogromne oszczędności w zakresie składek społecznych. W Polsce składki na ZUS wynoszą 1 121 złotych miesięcznie (czyli blisko 13,5 tys. złotych rocznie) i musimy płacić je niezależnie od wypracowanego dochodu. W Anglii odpowiednikiem jednoosobowej działalności gospodarczej jest działalność Self-Employed (samozatrudnienie), gdzie składki wynoszą w przeliczeniu 61 złotych miesięcznie (810 złotych rocznie) i – co ważne – płacimy je tylko wtedy, kiedy nasz dochód w skali roku przekracza ok. 33 tys. złotych (5 965 funtów).
  https://oakandberry.com/koszty-prowadzenia-firmy-w-anglii-i-polsce-porownanie-zus-w-polsce-1100-zlotych-zus-w-anglii-60-zlotych/
  =============

  Myślę, że takie porównanie wygląda podobnie w stosunku do Polski, w każdym dosłownie kraju UE……
  Dlaczego tak jest?

 358. @ls42

  ” którzy jak ty i niektórzy moi krewni, którzy tu się urodzili, tu uzyskali wykształcenie”

  Jaja sobie robisz? Jedyne „wyksztalcenie” jakie mi pozwolono w twoim kraju „uzyskac” to szkola podstawowa. Jak przebiegala, przepraszam za ciezki wulgaryzm, _nauka_ w tej szkole – nie bede opowiadal, bo udowodnic trudno. Od razu by zakwalifikowano jako „zydowskie klamstwa”. Niemniej jednak uchowalem sie w jednym kawalku. A co mnie nie zabije to mnie wzmocni.

  Mozesz mnie, katoliku, rozliczac z tej szkoly podstawowej – tyle ze szkola byla _obowiazkowa_. Obejmowal mnie _obowiazek szkolny_. Przez ten czas zuzylem zapewne co nieco swiatla slonecznego i powietrza.

  Jesli zas po piecdziesieciu latach nadal jako-tako sie twoim jezykiem posluguje – to zasluga kolejnych przemilych, uroczych slowniczkow kroczacych, takich dwunoznych, ktore pozwalaly sie zaprosic na wakacyjne pobyty. A czasem nawet i na ciutke dluzej. Ten rodzaj edukacji, natury czysto prywatnej – nie naklada jednak na mnie zadnych dodatkowych zobowiazan.

 359. Po sprawdzeniu klina podatkowego można stwierdzić, że to Irlandia cechuje się najmniejszym obciążeniem fiskalnym modelowego pracownika (singla otrzymującego przeciętną pensję).

  Klin podatkowy dla Irlandii w 2016 r. wynosił 27,09% (według danych OECD). Analogiczny wynik w Polsce (35,78%) był niższy od średniej z ośmiu analizowanych krajów (39,00%).
  http://blog.kurencja.com/zalozyc-firme-granica/

 360. @Pitekantrop 16.39
  Zarządzanie, dyscyplina, ład i porządek, oraz odpowiedzialność przy realizacji rządowych planów daje teraz twoim ziomkom korzyści, niemniej sam piszesz o ogromnym dofinansowaniu z zewnątrz, z różnych źródeł i kierunków. Wzrost liczby ludności Izraela dowodzi, że nie ma problemu z emigracją, chociaż jest problem z czasowym nadmiarem napływających rzesz nowych obywateli i powiększanie terytorium wydaje się w tych okolicznościach niezbędne.
  Ten gospodarczy aspekt pokazywany w wielu twoich komentarzach byłby bardziej strawny, gdyby nie odniesienia do pewnych treści, których przypominanie, jak już pisałem psu na budę się nadaje. Wypominanie krzywd wyrządzonych dawno temu i wiadomo przez kogo nie musi tu mieć miejsca, bo i po co?
  Pisz w tej sprawie kolego na Berdyczów, albo do cara lub kanclerza.
  Tak więc proponuję byś nie naśladował pewnego posła, który chlubi się być potomkiem „żołnierza wyklętego”, którego podobno poddawano wymyślnym torturom, a ślady sprawców prowadzą jak zwykle w niewiadomym kierunku

 361. Świat zlikwidował głód, dał dach nad głowami bezdomnych i zapewnił pracę. Dlatego jankesi zaczęli zbroić się w kosmosie aby tytuł żandarm świata nie przeszedł do Rosji. Tak sobie myślę,że teraz należy w modłach odwołać koniec świata. Mamy Raj na Ziemi !

 362. @Pitekantrop 16.49
  Miałem w szkole i na studiach różnych kolegów narodowości żydowskiej i wszyscy byli sympatyczni, uśmiechnięci i weseli. Nikt się nie skarżył na dyskryminację, Czy tobie się przypadkiem coś nie pomyliło?

 363. @Guzdra 14.36
  „Nie sprawdziłem co zapisywali”
  Wszystko jest kwestią podejścia i interpretacji.
  Ładnie Pan tam to ujął!
  Pozdrawiam

 364. Żydzi w diasporze byli sympatyczni. Izraelici jacyś porypani. Tak sobie myślę czy są po jednym ojcu. Powstanie Izraela było błędem dla samych Żydów.

 365. @ls42

  „niemniej sam piszesz o ogromnym dofinansowaniu z zewnątrz, z różnych źródeł i kierunków. ”

  Klamiesz. Lzesz. Ja pisze o lepkim lajnie, ktore wypelnia durne zakute lby specow od Zagadnien Narodowo-Rasowych. Durne zakute lby z lajnem miedzy uszami powtarzaja debilne brednie o tym, ze „zydki” „dostaja” tryliony czy kwadryliony dolarow, czy „trzydziesci miliardow rocznie” czy costam. Poniewaz ironia do ciebie nie dociera, to wyjasniam, ze oeneria, durniejsza niz ustawa przewiduje, miedli te same zaf..ne brednie od przedwojnia, o „zydowskich bankierach”, „Rotszyldzie” etc. Tyle ze teraz do cuchacego repertuaru doszedl Soros.

  „Wypominanie krzywd wyrządzonych dawno temu i wiadomo przez kogo nie musi tu mieć miejsca, bo i po co?”

  Darcie ryja na stadionach na nutke „Auschwitz-Birkenau-sia-la-la-la-la” i bannery „smierc garbatym nosom” maja miejsce teraz a nie „dawno temu”. Darcie ryja na nutke „zydzi do gazu” tudziez kominowe „dowcipy” – to ma miejsce teraz a nie „dawno temu”. Ciagle wezwania i apele twoich ziomow, zeby Zydow wypedzic z Izraela, bo to „zagrabione ziemie palestynskie” ma ma miejsce teraz a nie „dawno temu”.

  „Miałem w szkole i na studiach różnych kolegów narodowości żydowskiej i wszyscy byli sympatyczni, uśmiechnięci i weseli. Nikt się nie skarżył na dyskryminację, Czy tobie się przypadkiem coś nie pomyliło?”

  Specu od mowienia prawdy, ja ci z kolei odpowiem: Bylem wlasnie na objazdowej wycieczce latajacym talerzem, trasa Ksiezyc-Mars-Wenus-pierscienie Saturna-Jo (ksiezyc Jowisza) – i z powrotem na miejsce zbiorki. Nikt nie skarzyl sie na akceleracje. Ani nawet na retardacje. Tak samo dobra moja opowiesc, specu od mowienia prawdy – jak ta twoja. A poza tym, specu od prwdomownosci – ja jako zywo nie poslugiwalem sie okresleniem „dyskryminacja”. Cos ci sie poserdolilo – czy usilujesz mi wpakowac w usta cos, czego nie powiedzialem?

 366. @ls42, @Slowianin, @Blackley

  ” Powstanie Izraela było błędem dla samych Żydów.”

  No to macie ciezko i gruntownie przefajdane. Jakos sie nie zanosi na to, zebyscie mieli okazje ten blad korygowac. Ten wasz Uklad Warszawski pare razy solidnie sie staral pomoc Zaprzyjaznionym Krajom Arabskim – ale jak wasi bracia w Leninie po raz kolejny dostali wp..l, to im sie odechcialo „korygowac”.

  A tak calkiem o wlasnych silach bedzie raczej pod gorke.

 367. @ls42

  „powiększanie terytorium wydaje się w tych okolicznościach niezbędne.”

  A to se powiekszaj. Moze jakas nowa Wyprawa Kijowska? Bo po drugiej stronie powiekszono solidnie, Odwiecznie Polski Wroclaw, Odwiecznie Polski Szczecin. Pytanie, czy dasz rade jeszcze powiekszyc?

 368. pitekantrop

  „Czy naklady ksiazek wydawanych przez prywatne wydawnictwa to informacje jawne? Czy to jest (generalnie) do sprawdzenia?”

  Nie, nakłady jak i wyniki sprzedaży mają charakter poufny – tajemnica ksiąg rachunkowych wydawców.
  Z tym, że oczywiście mozna nakład oszacować biorąc pod uwagę rozmaite czynniki, jak w przypadku serii wydawniczej o której pisałem. Akurat ta seria jest skierowana do szerokiego odbiorcy choć zawiera pozycje ambitne – w przypadku autorów zagranicznych obejmuje tych z międzynarodową renomą zarówno w zakresie walorów literackich jak i handlowych. Dror Mishani się w tej grupie mieści, bo jest tłumaczony na kilkanaście języków, uhonorowany nagrodami i co najważniejsze cieszący się uznaniem czytelników w innych krajach.
  To siłą rzeczy musi się przenosić na nakład polski, oczywiście przy zastosowaniu proporcji związanych ze specyfiką rynku.

  Natomiast szacunków dotyczących nakładu w którym wydano czy wznawiano „Prześnioną rewolucję” Ledera nie napotkałem. Mogę tylko napisać, że to politycznie ważna ksiązką.

 369. https://www.destatis.de/Europa/DE/Thema/BevoelkerungSoziales/Arbeitsmarkt/HoeheLohnnebenkosten.html
  Ta statystyka pokazuje ile z zarobionych 100 Euro brutto przypada na ubezpieczenia społeczne .
  Polska tu liderem raczej nie jest i tak tez wyglada np polska służba zdrowia . Wielu w Polsce uskarża sie chętnie na złą jakość ubezpiczeń społecznych , ale nie jest gotowa ponieść wyższych kosztów dla ich poprawy .

 370. PAD w Australii upomni się o Aborygenów i zbieranie śmieci na Górze Kościuszki. Wolność dla Aborygenów za pozostawienie Góry w spokoju z powodów językowych. Uczyć Aborygenów języka polskiego lub Esperanto aby mogli wymawiać poprawnie. Tak sobie myślę,że polskie nazwy są trudne dla innych z powodów ortograficznych. A ortografię pozostawili nam komuniści w ramach sowieckiej okupacji jak sugerują pisowscy hunwejbini. Czas na zmianę spuścizny.

 371. @Bar Norte

  „Z tym, że oczywiście mozna nakład oszacować”

  To znaczy – podana przez Pana informacja o nakladach rzedu 20-40 tys egzemplarzy za jedyne zrodlo ma panskie gloebokie przekonanie? W takim razie propunuje pomnozyc przez 3. I pisac o 50-120 tys. A co sobie bedziemy zalowac!

  Schodzac na ziemie: „siążkę polskiego autora przekraczającą nakład 10 tys. egz. uznaje się już za hit.”. Jednym slowem: Tam hit – a tu kit. Odnosze wrazenie, ze Pan calkiem serio usuiluje uwierzyc w ten ciezki kit. Krolowa Karo (czy moze Kier, nie chce mi sie sprawdzac) pouczala Alicje, ze ona (tj Krolowa) potrafi juz rano uwierzyc w piec niemozliwych rzeczy. Moze i Panu sie uda?

 372. Ubezpieczenie zdrowotne w Irlandi UK jest bezpłatne , albo lepiej finansowane z podatków , stad tez odległe miejsce obu krajów w statystyce powyżej .
  Mimo tego trzeba przyznać , ze akurat w Irlandi wydatki państwa w stosunku do PKB są bardzo niskie .
  Wynika to prawdopodobnie stąd , że Irlandia jest stosunkowo małym krajem i rownocześnie rajem podatkowym w którym osiedliło sie wiele miedzynarodowych koncernów .

 373. https://www.defence24.pl/fregaty-adelaide-za-i-przeciw-opinia
  ==============

  Dwa miliardy za złom, aby było czym „na dnie z honorem lec”?

  Ten złom obsadziłbym synami polityków……..

 374. Skończył się Skripal zaczyna się Sencow. Dlaczego świat nie chce umierać za więżniów Guantanamo czy na nowo za Sawczenko czy Piskorskiego czy Serafina. Głodówka nie powinna powodować obchodzenia prawo. Kamiński miał szczęście. Tak sobie myślę,że więzienie służy resocjalizacji z patronatem KK. Uciążliwość więzienia powinna odstraszać innych od wchodzenia na złą drogę. Wystarczy nie kraść lub mordować sąsiadów. Nie może być kużnią męczenników.

 375. @Wiesiek59 18.36
  Po coś się przecież delegacja z prezydentem do Australii udaje
  U nas też fregaty mogą być atrakcją turystyczną
  Tam jeszcze pozostaje zagadką czy te fregaty razem z wyposażeniem, czy tylko korpus

 376. Pitekantrop uczy się polszczyzny od polskich kurew?
  Nic dziwnego, że przyswoił sobie głównie „darcie ryja”, „złe i niedobre” oraz różne terminy fekalne.
  A wszystko przez to, że dzieckiem będąc nie mógł ze względu na pochodzenie pójść od razu z przedszkola na uniwersytet, tylko kiblował w polskiej podstawówce. Wszystko przez tych podłych antysemitów.
  Wyrazy współczucia.
  Ale może on lubi rózeczką czy pejczykiem na gółkę i ostre pokrzykiwanie od swojej dominy?

 377. @Pitekantrop 17.26
  Budowa domów na Zachodnim Brzegu to przecież jakieś terytorium zabierze
  Bagsik z kompanem przecież nie dotarli z pustymi rękami
  O nazwiska po 60 latach trudno, ale przecież macie najlepsze służby na świecie
  Ciągle liczę na wzajemnie korzystne porozumienie ponad podziałami

 378. @ pitekantrop (co się na nasze wykłada : „małpolud”)
  Proponuję Ci wykonać następujący myślowy eksperyment:
  Północna Irlandia. Po Porozumieniu Wielkopiątkowym, wykorzystując jako pretekst akcje terrorystyczne najbardziej radykalnych odłamów IRA nie respektujących rozejmu (było ich trochę ) władze brytyjskie decydują się na internowanie przewodniczącego partii Sinn Faen. Jak myślisz ile czasu trzeba by czekać na odrodzenie się wojny domowej ???
  Resztę dopowiedz sobie sam o ile rozumu masz więcej niż przeciętny małpolud…..

 379. „Pitekantrop uczy się polszczyzny od polskich kurew?”

  Nie, debilu, „Ku..y” (twoje slownictwo) to wytwor twojej zafajdanej wyobraznie. Jesli takie teksty ci sie z ryja wydobywaja, to pewnie nigdy nie miales do czynienia z mormalna kobieta – i stad twoj smierdzacy bluzg. A ze mile i sympatyczne dziewczyny okreslasz tym wlasnie mianem – to w koncu tylko o tobie swiadczy.

  ” tylko kiblował w polskiej podstawówce. ”

  No widzisz jak ty wszystko wiesz? Wiadomo przeciez, ze „moski” som guupie, tylko _geszeft_ i _oiniondze_. No i dlatego w Izraelu taka bida z nedza – a twoj piekny kraj, dzieki wzlotom intelektu twoich znakomitych rodakow, slynie z zaawansowanych technologii, z wielordzeniowych procesorow, rakiet kosmicznych, awioniki i oprogramowania. No i z tych aj-waj jakich znakomitych „uniwersytetow”, co rusz to nagroda Nobla albo nagroda Turinga.

 380. @Mad Marx

  „Proponuję Ci wykonać następujący myślowy eksperyment:
  Północna Irlandia. ”

  Obawiam sie, ze ten Myslowy Eksperyment to nikomu nawet kolo … nie fruwa.

  „ile rozumu masz więcej niż przeciętny małpolud…..”

  Skad rozum do „pejsatego moska”? Wiadomo przeciez, ze „moski” som guupie, tylko _geszeft_ i _oiniondze_. No i dlatego w Izraelu taka bida z nedza – a twoj piekny kraj, dzieki wzlotom intelektu twoich znakomitych rodakow, slynie z zaawansowanych technologii, z wielordzeniowych procesorow, rakiet kosmicznych, awioniki i oprogramowania. No i z tych aj-waj jakich znakomitych „uniwersytetow”, co rusz to nagroda Nobla albo nagroda Turinga.

 381. @ls42

  „Budowa domów na Zachodnim Brzegu to przecież jakieś terytorium zabierze”

  Zgadza sie, Wstetni Syjonsci psuja pustynie. Tam gdzie do tej pory byla pustynia i lotne piaski – powstana domy, ktory to fakt stanowi Zbrodnie Przeciw Ludzkosci.

  Poza tym syjonisty niechrzczone (ze tez kary na nich nie ma) zabraly sie za budowe dwoch zupelnie nowych miast na pustyni Negev. To chyba Zbrodnia Wojenna a takze Zbrodnia Przeciw Ludzkossci. Juz widze te naglowki: „Nowa syjonistyczna zbrodnia – Zydzi zbudowali dwa pokoje z kuchnia”.

  „Ciągle liczę na wzajemnie korzystne porozumienie ponad podziałami”

  Przeciez juz bylo, wystarczy reaktywowac. Zachecam do zawarcia Ukladu o Przyjazni, Wspolpracy i Pomocy Wzajemnej z Hamasem, Hezbollachem i z Republika Iranu. Tyle ze to chyba i tak wiele nie da – w koncu caly Uklad Warszawski solidnie sie przykladal do porozumienia ponad podzialami. A i tak wyszlo jajo.

 382. pitekantrop

  „książkę polskiego autora przekraczającą nakład 10 tys. egz. uznaje się już za hit.”. Jednym slowem: Tam hit – a tu kit.”

  Nie mówimy o polskim pisarzu tylko o uznanym pisarzu zagranicznym, reprezentowanym przez profesjonalnego agenta, którego powieści trafiają do typowo komercyjnej serii.
  To nie jest literatura, którą się dotuje tylko na której się zarabia.

  W tym przypadku wydawca musi nabyć prawa do ksiązki od agenta znającego dobrze rynkową wartość pisarza, opłacić tłumaczenie, ponieść koszty wydania, ponieść koszty promocji i zarobić na tym wszystkim. Przy mniejszym nakładzie to jest niemożliwe. Na tym opierają się miedzy innymi szacunki.
  Zresztą te szacunki odnoszą się do nakładów ogółu pisarzy zagranicznych piszących tego typu literaturę. W tym segmencie wydawniczym po prostu tak jest. W tym przypadku nakłady niższe od oszacowanych byłyby po prostu nieopłacalne.
  Proszę też zauważyć, że w ubiegłym roku wydano kolejną, trzecią powieść Mishaniego co wskazuje, że wydawca do interesu nie musiał dokładać.

 383. @Bar Norte

  „Proszę też zauważyć, że w ubiegłym roku wydano kolejną, trzecią powieść Mishaniego co wskazuje, że wydawca do interesu nie musiał dokładać.”

  Trafiony – zatopiony!

  Ok. To jest rzeczowy argument. Chyba ma Pan racje.

  Pisze „chyba” bo nie wiem, przy jakiej wysokosci naklady osiaga sie tzw „break even point” (jak to po polsku). Chyba „syjsc na zero”?

 384. @Bar Norte

  Nie na temat:

  Uzywam pojec odchodzacych do lamusa („naklad”) i nadziwic sie nie moge, ze jeszcze sa chetni, aby kupowac literature piekna czy monografie historyczne na papierze. Odkad mi dzieciak pare lat temu kupil w prezencie Kindle (wtedy to byla nowosc), w ogole stracilem ochote do czytania papierowych ksiazek. Kindle jest super-wygodny. Nie meczy oczu. Czytta sie dokladniej. Zawsze ze soba.

  Jeden minus – ze nie ma „overview” („oglad”), okienko jest male. Nie nadaje sie do literatury technicznej. Ale do powiesci i do wszystkiego, co sie czyta „liniowo” – super.

 385. pitekantrop
  11 sierpnia o godz. 22:00

  Ja od paru miesięcy posiadam Kobo – kupiłam specjalnie,aby zabrać w podróż. Ale nie każdą książkę można znaleźć na czytnik. ( a może ja po prostu nie umiem jeszcze znaleźć)
  Oczywiście to bardzo praktyczny wynalazek,ale „prawdziwa” książka ma dla mnie swój urok. Lubię mieć na półkach ważne dla mnie książki. Dobrze,że nie wymyślili czytników na nuty 🙂

 386. „Ja od paru miesięcy posiadam Kobo – kupiłam specjalnie,aby zabrać w podróż. Ale nie każdą książkę można znaleźć na czytnik”

  Zgadza sie – ale akurat na Kindle mozna znalezc bardzo duzo, bo to produkt Amazona. Przy tym w normalnym swiecie cala literatura klasyczna jest za friko (bo prawa autorskie wygasly). Tak wiec placimy za dajmy na to „The Magicians” (Lev Grossman, fantasy, goraco polecam) – ale nie placimy za dajmy na to Marka Twaine’a czy za powiesci o Winnetou (nawet w oryginale). Nie placimy za dajmy na to Puszkina (sporo jest w oryginale).

  Konversje z EPUB na MOBI albo odrotnie zabezpiecza gratosowy i bardzo dobry program Calibre, goraco polecam:

  https://calibre-ebook.com/download

  „Dobrze,że nie wymyślili czytników na nuty”

  Kwestia czasu, musi byc spory i naprawde wysokiej jakosci. Wirtualne nuty pewnie beda same przewracaly karty we wlasciwym momencie. Pewnie elastyczny czytnik bedzie sie sam rozwijal z poleczki na nuty, juz zawczasu wbudowany w fortepian.

 387. Polacy się nie dadzą , a Polki też się nie dały, zdobywając na mistrzostwach Europy złote medale w pięknym stylu. Gdyby tak elitom politycznych kombatantów urosły skrzydła jak tym polskim lekkoatletom.

 388. W mistrzostwach lekkoatletycznych Europy 6 złotych i 3 srebrne medale Polaków
  Przy okazji takie sms. „prezes rzucił kulą, ale medalu nie dostał”, „skok rządu na kasę”
  Czy sportowcy z Izraela też biorą udział w tych mistrzostwach, bo o sukcesach nie słyszałem?

 389. @ls42

  „Czy sportowcy z Izraela też biorą udział w tych mistrzostwach”

  Sa cieniutcy, nie sadze ze w pierwszej dwudziestce sie ich zobaczy. Jedyna dyscyplina gdzie sa jakies sukcesy to koszykowka. Ne wiem, czy biora udzial – pewnie tak, bo w kosza graja w Eurolidze.

 390. @Pitekantrop 22.45
  Można krótko i rzeczowo, można!
  Pozdrawiam

 391. Izrael _ ?!
  1 zloty medal ,obywatelka czarnoskóra .

 392. pitekantrop
  11 sierpnia o godz. 22:33

  Skoro Kindle jest produktem Amazona – to wielka szkoda,że nie wiedziałam o tym wcześniej. Ale wobec tego kupię również Kindle,aby mieć duży wybór książek.
  Nuty przewracające się same w odpowiednim momencie
  ( o tym nie pomyślalam) – to byłby znakomity wynalazek szczególnie dla grających w orkiestrach,zespołach kameralnych,dla akompaniatorów.A w ćwiczeniu oczywiście dla wszystkich.

 393. ls42
  11 sierpnia o godz. 22:40

  Myślę,że o wiele ważniejsze jest,że mają znakomitych naukowców i artystów. 🙂

 394. @basia.n

  „Myślę,że o wiele ważniejsze jest,że mają znakomitych naukowców i artystów”

  Wybitnych sportowcow takze podziwiamy – jest za co. Zawsze godni podziwu sa ludzie, ktorzy przekraczaja granice mozliwosci, dokonuja tego, co niemozliwe dla innych, potrafia byc w swojej dziedzinie najlepsi.

  Nie wiem, czy to nadal aktualne – bo nawno lemu przestalem sledzic. Ale przez cale dziesieciolecia Polacy blyszczeli w lotnictwie sportowym i w szybownictwie. W lataniu precyzyjnym to zdarzalo sie, ze trzy medalowe miejsca zajmowali Polacy. Zloto – Srebro – Braz.

 395. @basia.n

  „Myślę,że o wiele ważniejsze jest,że mają znakomitych naukowców i artystów”

  Wielkie talenty to w ogole chadzaja swoimi drogami. Nigdy nie wiadomo, komu Przedwieczny zaszczepi iskre geniuszu.

  Nie wiem czy to prawda – ale podobno Ignacy Paderewski gral jak nikt przed nim i nikt po nim?

 396. pitekantrop
  11 sierpnia o godz. 23:20

  „Zawsze godni podziwu są ludzie, którzy przekraczają granice możliwosci, dokonuja tego, co niemożliwe dla innych, potrafią być w swojej dziedzinie najlepsi.”

  Tu masz absolutnie rację . A przy okazji – czy grasz czasami?

 397. @pitekantrop
  11 sierpnia o godz. 20:56
  Jest tak jak myślałem- z rozumem to u Ciebie nie za bardzo.
  Wprawdzie mądrych Żydów jest dużo, proporcjonalnie pewnie więcej niż np Polaków ale na prawdę nie musisz koniecznie udowadniać, że sam się do nich nie zaliczasz….

 398. @basia.n

  „A w ćwiczeniu oczywiście dla wszystkich.”

  Niestety jeszcze duzo, naprawde duzo wody uplynie, zanim komputer czy robot bedzie w stanie zastapic nauczyciela gry na fortepianie. Istnieje cala masa gadzetow, od podswietlanych klawiszy po komputerowe „kursy”. To jest jeszcze bardzo cieniutkie, nawet jako zabawka.

  Ale do pewnych rzeczy komputerowy czytnik naprawde sie swietnie nadaje. Polskie ksiazki tez mozna kupowac, przynajmniej nowosci – bardzo duzo jest do kupienia w internetowych ksiegarniach, w formacie MOBI albo EPUB. Wazne, zeby wzrok sie nie meczyl. Kindle to tzw „elektroniczny atrament”, Kobo chyba tez. Na tablecie, nawet wysokiej klasy – wzrok sie meczy, bo obraz jest odswiezany. Nie widzimy tego – ale nasze oczy sa madrzejsze od nas samych.

 399. @Mad Marx

  ” rozumem to u Ciebie nie za bardzo.
  Wprawdzie mądrych Żyd”

  /zafajdane smierdzace chamstwo spuszczone z woda/

 400. @basia.n

  ” A przy okazji – czy grasz czasami?”

  Juz nie umiem. Moge co najwyzej brzdakac jedna reka.

  Generalnie to jest tak, ze na cale zycie zostaje tylko to, co sie umilalo naprawde dobrze. To, co sie umialo tak sobie – po latach zanika.

  Pewnie zaczne sie uczyc na nowo, jesli czasu starczy. Bedzie trzeba znalezc nowego nauczyciela czy nauczycielke. Niestety przekonalem sie, ze to jest osobny zawod. To, ze ktos dobrze gra – nie oznacza ze umie uczyc.

 401. pitekantrop
  11 sierpnia o godz. 23:22

  Słyszałam archiwalne nagrania Paderewskiego i myślę,że opinia ,którą przytoczyleś bardziej związana była z jego charyzmatyczną osobowością. Bo jego współczesny – (również Polak) Józef Hofman przewyższał go i techniką i interpretacją. Są również archiwalne nagrania – możesz sam porównać.Paderewski grał z nieznośną dla mnie manierą (wyprzedzania dźwięków prawej ręki przed lewą) Hofman grał zupelnie inaczej. Rachmaninow dedykował swój koncert no3 d-moll,właśnie jemu. Niestety Hofman nie był go w stanie wykonać ( za małe ręce). Zrobił to dopiero młody Horowitz i wtedy Rachmaninow podobno powiedział – nie wiedziałem dotąd ,co napisałem. Dlatego myślę,że właśnie Horowitz jest tym,ktory wzniósl pianistykę po prostu na Parnas i stworzył podwaliny współczesnej pianistyki.

 402. @ls42

  „krótko i rzeczowo”

  Krotko i rzeczowo to chyba nie mialem racji, bo najwyrazniej jakies babsko reprezentujace Izrael, niejaka Lonah Chemtai Salpeter – bezczelnie i po chucpiarsku zakosilo zloty medal. W biegu na 10 tys metrow. To sie przeciez scyzoryk w kieszeni otwiera, bo to na pewno jakas lipa. Znaczy granda. Pewnie Rotszyld zadzwonil do Sorosa albo Soros do Szechtera i kazali babsztylowi dac ten medal.

  Zdjecie babsztyla, pozujacego po chucpiarsku i bezczebelnie z niesluszna i wraza flaga – ponizej:

  https://www.timesofisrael.com/israeli-runner-lonah-chemtai-salpeter-wins-gold-at-european-championships/

 403. pitekantrop
  11 sierpnia o godz. 23:34

  Wrócić do gry jest zawsze warto. Ale wiesz dobrze,że potrzebna jest cierpliwość.No i teraz nie uzyskasz już dużej biegłości ( bardzo dorosłe ręce nie są już elastyczne,więc
  nie trzeba ustawiać poprzeczki wysoko) Ale ponieważ jest to ogromna przyjemność – więc szukaj dobrego nauczyciela.
  Zawsze chętnie dam ci wskazówki .

 404. @basia.n

  „bardzo dorosłe ręce nie są już elastyczne”

  Piewszy raz tez sie uczylem jako dorosly czlowiek, zaczelem w wieku chyba 24-ch lat. Podobno robilem szybkie postepy – ale moj owczesny nauczyciel to byl prywatnie kolega. Zamiast jednej godziny lekcyjnej czasem poswiecal dwie albo trzy zegarowe.

 405. pitekantrop
  11 sierpnia o godz. 23:56

  To było rzeczywiście duże osiągnięcie ,skoro zacząłeś jako dorosły.Oczywiście wtedy ogromne znaczenie miał fakt,że ktoś ćwiczył z tobą i od razu korygował. Wiesz jak wygląda edukacja utalentowanych dzieci w Rosji – nauczyciele ćwiczą z nimi codziennie ,żeby uniknąć popełniania technicznych błędów.

 406. pitekantrop
  11 sierpnia o godz. 23:56

  Na zakończenie dnia Mozart w wykonaniu znakomitego duetu
  Tam przydały by się elektroniczne nuty 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=9iePyP2HOr8

 407. ttps://www.timesofisrael.com/israeli-runner-lonah-chemtai-salpeter-wins-gold-at-european-championships/

  Rzeczywiście – typowa przedstawicielka narodu żydowskiego.

  Przy okazji pytanie – czy na czytniku znajdę książkę: Szlomo Sand „Kiedy i jak wynaleziono Naród Żydowski”?

 408. Czy Konstytucja zabrania używania kolorowych tęczowych chorągiewek. Kolory tęczy to symbol z nieba z nim się zawsze zgadzać trzeba. Tak sobie myślę,że ortodoksi na lekcjach religii pod ławką oglądają świerszczyki.

 409. Dotarliśmy na początek końca złudzeń i myślenia życzeniowego

  Budżet państwa w gorszej kondycji, niż prognozowali ekonomiści – zadłużamy się dużo szybciej

  http://wyborcza.pl/7,155287,23773579,budzet-jest-w-gorszej-kondycji-niz-prognozowali-ekonomisci.html?disableRedirects=true

 410. Czy pielgrzymki zlikwidują chamstwo w przestrzeni publicznej. W likwidację przestępczości w parafiach nie wierzę. Tak sobie myślę dlaczego katolicy nie zaczynają porządkowania świata poczynając od siebie. Wszak stanowią większość żródła grzechu. Czy 100- lecie nie zasługuje na metamorfozę.

 411. wiesiek59
  8 sierpnia o godz. 16:07

  „Rzymscy cesarze (…) przynajmniej do pewnego stopnia mogli liczyć na swoich Pretorianów … Tak się dziwnie składa, że zaraza styropianowa całkowicie pozbawiła nasze służby mundurowe perspektyw, i oficerów z kręgosłupem”.

  Oficer pretorianów Kasjusz Cherea miał kręgosłup, ale tylko „do pewnego stopnia”, więc zawiązał spisek oficerów, który kosztował życie cesarza Kaligulę. Jego może niezbyt szkoda, ale później wielu obiecujących cesarzy padło ofiarą niechęci gwardii pretoriańskiej, aż w końcu została ona zlikwidowana jako element destabilizujący państwo. O pułkowniku Kadafim (i wielu podobnych) też słyszałeś, ale po staremu udajesz głupka. Oficer nadmiernie ambitny jest niebezpieczny dla państwa, o tzw. obiedzie drawskim jeśli nie słyszałeś to poczytaj w sieci.

 412. pitekantrop
  11 sierpnia o godz. 23:47

  Ciekwe jak jej pójdzie w mistrzostwach Azji? Tu startowała chyba gościnnie.

 413. Mauro Rossi
  12 sierpnia o godz. 10:01

  Oficerowie padający ofiarą czystek politycznych, często zawiązują spiski.
  Równie często, jeżeli politykę Państwa uważają za zgubną dla kraju.
  Nie są też pozbawieni politycznych ambicji.Albo, bywają zainspirowani do działania przez siły zewnętrzne…
  Ostatnio- Turcja, Wenezuela.

  W Polsce takich tradycji dotychczas nie było.
  Ale, kto wie……..
  Przecież czerpiemy obficie z dorobku naszych „sojuszników” zachodnich….

  Moim zdaniem, to co wyprawia PiS z korpusem oficerskim, jest godne pożałowania.
  I zemści się ta krótkowzroczna polityka na jej sprawcach.
  W jakiej formie, to się okaże.
  Postawienie na armię zawodową i jednoczesne pomiatanie nią, to głupota.

 414. Trzeba było pół tysiąca lat, aby ruchome czcionki nauczyły się tańczyć , przewijać same i nawet same drukować

  ,,,https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierre_Attaingnant

  https://imslp.org/wiki/Amour_vault_trop_(Attaingnant%2C_Pierre)

  ***

  Ciekaw jestem jak szybko powstanie mem:

  I ty też przeciwko mnie Joachimie?

 415. Trochę uspokoiło się na blogu Passenta.

  Czyżby dlatego, że upały trochę osłabły?

 416. Piotr Zgorzelski w programie telewizyjnym powiedział; Polacy wszystko zawdzięczają chłopom.
  To odkrywcze przesłanie całkiem logiczne. W wojnie polsko-bolszewickiej 70% składu wojska stanowili chłopi, i trzeba przypomnieć, że po Powstaniu Styczniowym ci chłopi zostali uwłaszczeni przez rosyjskiego cara na złość warstwom panującym w kraju, czyli magnaterii i szlachcie
  W ten sposób rosyjski car przewidział rozwój sytuacji i na złość bolszewikom poprzez uwłaszczenie polskich chłopów uniemożliwił bolszewikom podbój Europy. Ci z kolei pozbyli się na wszelki przypadek carskiej rodziny.
  Te zależności można ciągnąć w nieskończoność.
  Obecnie jedna z posłanej przewodniej partii wezwała Polaków by nie głosowali na PO bo jej zdaniem to postkomuna. Na kogo mają głosować Polacy nie powiedziała pewnie na wszelki przypadek
  Czy jest coś co łączy wyborców, z wyjątkiem bojkotowania wyborów?

 417. W Arabii Saudyjskiej i w innych krajach muzułmańskich dalej stosuje się brutalne zabiegi obrzezania dziewcząt.
  W Polsce kościół za przyzwoleniem rządu powszechnie stosuje średniowieczne zabiegi egzorcyzmów, wypędzania diabła. Oficjalne zajmuje się tym ponad 150 klechów z ożyciem wyrafinowanych sadystycznych tortur, wyuzdania erotycznego i czarów.
  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23774990,naga-zwiazana-obmacana-egzorcyzmy-po-polsku.html
  Chętnie zabiegi tego typu zaleciłbym Adrianowi.

 418. Jeżeli po 3 latach prezydentury, przewodnicząca partii opozycyjnej uważa to za najgorszą prezydenturę w dziejach Polski, to musi zastanawiać i budzić uwagę.
  Co stanowiło przesłankę tej oceny?
  Rozwalenie wojska na co nie reagował, uczestniczenie w likwidacji niezależnego sądownictwa, akceptowanie dublerów w TK.
  Z czego prezydent zasłynął; z przemówień, z licznych podróży, z jazdy na nartach.
  Moim zdaniem niech nie schodzi ze stoku przedwcześnie, niech robi to co lubi

 419. „Trochę uspokoiło się na blogu Passenta.”

  Zaniepokojony leniwym bo niesprawdzonym przewijaniem spokojem , troche starego , niepokojacą polszczyzną spowodowanego , zamętu

  „Droga biegnie przez stary sad i omijając drzewa, dochodzi do miejsca, gdzie stoi dom. Wznosi się i oplata poziom pierwszego piętra, rozszerzając się w kierunku widoku, zarówno wszerz jak i w górę. Pod spodem znajdują się pomieszczenia parteru. Następnie wstęga rozwija się i staje się kładką, łączącą poziom pierwszego piętra z poziomem ogrodu i meandruje pomiędzy drzewami po stromej skarpie w stronę rzeki.”
  Więcej: http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,23757535,dom-po-drodze-nowy-projekt-roberta-koniecznego-duzo-zdjec.html

 420. wiesiek59
  12 sierpnia o godz. 10:15

  „Przecież czerpiemy obficie z dorobku naszych „sojuszników” zachodnich …”.

  Tradycja zachodnia (NATO) to armia podporządkowana cywilom. Właściwie to nie tradycja tylko bezwzględny wymóg. Obiad drawski pokazał, że tradycja układu warszawskiego była inna. Wtedy ci to nie przeszkadzało, a dziś już nie pamiętasz, faktycznie lub udajesz.

 421. ls42
  12 sierpnia o godz. 11:56

  „Jeżeli po 3 latach prezydentury, przewodnicząca partii opozycyjnej uważa to za najgorszą prezydenturę w dziejach Polski, to musi zastanawiać i budzić uwagę”.

  Nie bądź frajerem i myśl samodzielnie, opozycja jest po to, żeby oponować.

 422. pitekantrop
  11 sierpnia o godz. 16:49
  @ls42

  ” którzy jak ty i niektórzy moi krewni, którzy tu się urodzili, tu uzyskali wykształcenie”

  Jaja sobie robisz? Jedyne „wyksztalcenie” jakie mi pozwolono w twoim kraju „uzyskac” to szkola podstawowa”

  Panie szanowny , nie zadne ” pozwoplono ” tylko partia komunistyczna pzpr panu pozwoliła .
  Pzpr rządziła w prl WSZYSTKIM . Już formalnie nie istnieje ale sporo jej byłych funkcjonariuszy występuje w w czasoprzestrzeni . Proszę im , tym byłym funkcjonariuszom , składać reklamacje .

  Dodam że Składkowski , sanacyjny generał ten od 600 tys paszportów , opisał historię paszportową , przetłumaczono rzzecz na hebrajski i opubblikowano w syjonistycznym pismie w czasie 2 wojny wydawanym w Palestynie . Teraz moze pan zacząć ” drzeć ryja ” .
  Resentymenty. To co pan tu ma niepprzyzwoitość ” prezentować ” to resentymenty . Oprócz ignorancji , tępoty i nieuctwa ma się rozumiec . Ukłony

 423. Pan slimak ,

  panie pitekantropie , Polska nie musi mieć armii tak wielkiej jak kraje które budują ” osiedla ” na trenie sąsiednich panstw. No i przeciez nie zaatakują nas Niemcy ani Szwedzi . O gołąbkach pokoju ze wschodu nie ma co wspominac , oni to napewno nie .

  Jakie to panstwo buduje osiedla u sąsiadów ? Zna pan nazwę ? Ukłony

 424. Symetryczny
  12 sierpnia o godz. 11:52

  Skoro istnieją staniści to może powini i egorcyści, nie sądzisz?

  Z tekstu (dość napastliwego), który linkowałeś: „W ręce egzorcystów wpychają je rodzice. W wielu polskich rodzinach przekaz z ambony znaczy więcej niż zdrowy rozsądek, a w szkołach nie ma psychologów, są za to siostry zakonne i księża, którzy opowiadają dzieciom o wszechobecnym diable”.

  Tymczasem wiadomo, że spotkanie z egzorcystą zawsze poprzedzone jest konsultacją psychologiczną.

  Lista polskich egzorcystów, jeden na każdą dziecezję.

  http://niezalezna.pl/31116-lista-wszystkich-polskich-egzorcystow

 425. @ Mauro z Rosji
  Słyszałeś może o tym, że niemiecki Kościół Katolicki stosowania egzorcyzmów zabronił ? Tak, ten sam, z którego wywodzi się Wielki Inkwizytor Ratzinger, pierwszy emerytowany Papież.
  Dziwnym trafem większość „opętanych przez Szatana” to młode kobiety zaś większość egzorcystów to dojrzali mężczyźni, w wieku w którym fajną i młodą laskę już trudno poderwać….
  Nie ma i nigdy nie było czegoś takiego jak „satanizm” Ten termin wymyślili katoliccy biskupi usiłujący walczyć z tradycją czyli pozostałościami dawnych, przedchrześcijańskich religii

 426. P.S Dobrze, że lista jest publiczna. Wiadomo od kogo trzeba się trzymać z daleka
  @ pitekantrop ; „/zafajdane smierdzace chamstwo spuszczone z woda/”
  Zastanawiam się , skąd u Ciebie takie zamiłowanie do ścieku i szamba, tudzież fajdania, smrodu i chamstwa……

 427. @Mad Marx

  Może to reakcja na zbyt wczesne i rygorystyczne wychowanie do tzw. czystości czyli przyzwyczajanie do nocnika?

 428. Mad Marks, GajowyM.,
  a ja tam bym sze nie uczepiał, bo jak ktosz jest chora to taka typa tak ma.

 429. @Saldo mortale
  13 sierpnia o godz. 11:28
  Wiem, że nie jesteś już młody, ale nie nauczyłeś się jeszcze co znaczy pisać merytorycznie, ustosunkować się do faktów. Ty piszesz bezpodstawnie o mnie „infantylny” albo antysemicki. Wypisywanie epitetów przypomina mi chłopców z przedszkola którzy plują na siebie. Czy już tak daleko zaszliśmy ? Jeżeli nie masz co napisać – nie pisz nic.

 430. Tym, którzy lubią podporządkowanie władzy sądownicze władzy wykonawczej dedykuje fragment filmu

  Wyrok w Norymberdze

css.php