Beczka śmiechu

Pełnia lata, czas się uśmiechnąć. Jest z czego.

Żółwie tempo wymiaru sprawiedliwości. Oto tekst z pierwszej strony (!) „Gazety Wyborczej” z 20 lipca 2018 r.: „PRZEPROSINY. Ja Dorota Kania przepraszam Panią Aleksandrę Dochnal za podanie nieprawdziwych i naruszających jej dobra osobiste informacji w trakcie programu »30 minut extra« wyemitowanego w dniu 1 marca 2008 roku na kanale TVP Info. Dorota Kania”.

Co w tym jest dziwnego? To, że Kania musiała przeprosić za swoje postępowanie, chyba nikogo nie dziwi. Że w gazecie Michnika? Widocznie ktoś ją zmusił. Ale fakt, że to musiało potrwać 10 lat od czynu (2008 r.) do przeprosin (2018 r.) to jest dowód na to, jak powoli działają w Polsce sądy, jak łatwo sabotować i opóźniać wymiar sprawiedliwości. Więc może faktycznie trzeba sądy naprawić, tak by człowiek zniesławiony mógł się doczekać satysfakcji wcześniej niż po upływie dekady? Tak by następnym razem pani Kania, ważna postać w prawicowych mediach, mogła przeprosić prędzej, zgodnie ze swoim wrażliwym sumieniem?

Jakie trzeba mieć zdrowie, żeby oczyścić się z nieprawdziwych informacji. I jakim trzeba być młodym! Ludzi 60+ można zniesławiać spokojnie, nawet jeżeli zdecydują się pójść do sądu, to im życia nie starczy, nie doczekają satysfakcji. Dziwne, że „przeprosiny” Doroty Kani minęły bez echa w mediach. Wszak to potwierdza, że wymiar sprawiedliwości znajduje się w ruinie. Kiedy poinformuje o tym TVP Info?

Z innej beczki. Prawica Rzeczypospolitej zbiera podpisy pod nowelizacją ustawy o zgromadzeniach, aby wprowadzić zakaz manifestacji w odległości bliższej niż 200 m od miejsc kultu religijnego: kościołów, kaplic, cmentarzy, plebanii, klasztorów. „Wielkie manifestacje utrudniają bowiem sprawowanie [w nich] obrzędów religijnych. (…) Nie chodzi nam o ograniczenie wolności zgromadzeń [broń Boże! – Pass.], ale o ochronę miejsc kultu religijnego” – tłumaczą autorzy projektu. Biorąc pod uwagę, jakie w niektórych miastach i dzielnicach jest zagęszczenie miejsc kultu (Kraków, Warszawa, Podhale, Sandomierz), ile – ślicznych czasami – kapliczek przydrożnych, jeżeli taka nowelizacja przejdzie, to manifestacje będą dozwolone tylko na Pustyni Błędowskiej. A może by tak w rewanżu żadnych obrzędów religijnych, pielgrzymek, procesji w odległości większej niż 200 m od miejsc kultu?

Z tej samej beczki. Członkowie Komisji Heraldycznej przy MSWiA zwracają uwagę, że herb państwowy wymaga zmiany i należy przywrócić Chorągiew Rzeczypospolitej, która na stałe przebywa w sieni Pałacu Prezydenckiego. „Polska okrągłostołowa, ten owoc transakcji wiązanej komunistów i części opozycji, odcięła się od swoich największych symboli tożsamościowych”. Aby „domknąć niepodległość”, należy – zdaniem ekspertów – zastąpić obecnie obowiązującą koronę otwartą „koroną zamkniętą, czyli uzupełnioną od góry dwoma przekrzyżowanymi kabłąkami, które wieńczy jabłko królewskie zakończone krzyżem”. Prace nad „domknięciem niepodległości” trwają, zwłaszcza obecnie, w stulecie jej odzyskania. Wszystko gotowe, jeszcze tylko jabłko…

Lada dzień Defilada Niepodległości. Polska armia pokaże się jako niezwyciężona potęga. Zwierzchnik Andrzej Duda wystąpi w swojej ulubionej roli celebranta, a pierwsza dama pokaże się w pięknej kreacji. Moim zdaniem największym atutem obecnej ekipy jest krawcowa pierwszej damy. Kreacje jej roboty nigdy nie były spaprane, nie wymagały nowelizacji, nie wywołały protestów w USA ani w Izraelu, nie uwierały też Nowogrodzkiej.

Niestety, tuż po defiladzie prezydent, minister obrony i kilkadziesiąt innych niezbędnych osób wybiera się do… Australii, by umacniać tradycyjne stosunki „dobrosąsiedzkie”, w tym podpisać list intencyjny na zakup tamtejszych antycznych korwet (nie wiadomo: z uzbrojeniem i odpowiednimi śmigłowcami czy bez). Listy intencyjne strony polskiej są wysoko cenione we Francji przez tamtejszych producentów helikopterów oraz w tamtejszych stoczniach jachtowych. Ewentualny zakup fregat z demobilu, z których jedną lub dwie Australijczycy postanowili zatopić dla celów szkoleniowych, wywołał już zdziwienie w Polsce, gdzie rząd zapowiadał odbudowę przemysłu stoczniowego, w tym stoczni Marynarki Wojennej.

Są też ofiary w ludziach. Inspektor Marynarki Wojennej, który ośmielił się wyrazić wątpliwości, wyleciał już na minie. Do zobaczenia na defiladzie, gdzie będą paradować używane czołgi Bundeswehry. Bądźmy spokojni – o zakupach decydować będą prezydent Duda i minister Błaszczak.

Australia welcome to!