Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Defilada

15.08.2018
środa

Hulaj dusza!

15 sierpnia 2018, środa,

Polska defiluje, Duda wetuje, Europa strofuje.

Jedna Polska szykuje się do defilady, największej, najpiękniejszej, najbardziej zwycięskiej i najbardziej naszej, polskiej. Co tam wszystko zostanie pokazane, to się w głowie nie mieści. Cuda niewidy. Paryż i Moskwa niech się schowają. Władza obecna przykłada duże znaczenie do utrwalania ducha narodowego, tradycji patriotycznej, więc nie szczędzi grosza na celebrowanie, składanie wieńców, pochylanie głowy, poprawianie wstążki (chyba że chodzi o „ Motyla” – wtedy nie).

Tylko żaden ryk silników i chrzęst gąsienic nie zagłuszy wątpliwości, jak to jest: zaledwie dwa lata temu Polska była podobno bezbronna, armia pełna była osób niekompetentnych i niegodnych zaufania. Minister obrony PiS Antoni Macierewicz wyrzucał setki generałów i oficerów, czyścił stajnię Augiasza, zapowiadał śmigłowce, a to amerykańskie, a to polsko-ukraińskie, a premier Szydło stała za nim murem.

Macierewicz czyścił, czyścił, aż jego sczyścili. Nosił wilk razy kilka… Obecny minister, Mariusz Błaszczak, przyszedł uzbrojony w miotłę, którą wymachiwał kilka miesięcy. Tak jak jego poprzednik usuwał podobno „złogi postkomunistyczne”, tak nowy minister czyścił resort z ludzi swojego poprzednika. Wyrzuceni generałowie w pełni sił, których wykształcenie kosztowało miliony, wyrażają się o stanie polskich sił zbrojnych i przemysłu obronnego, delikatnie mówiąc, źle. Będzie to defilada dumy (do pewnego stopnia na kredyt) i oby było ku temu jak najwięcej powodów. Na razie jest to defilada nadziei, że będzie lepiej.

Prezydent Andrzej Duda spędził czas przed defiladą na budowaniu napięcia przed jego spodziewanym wetem wobec pisowskiego projektu zmiany ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego na bardziej dla siebie korzystną. Kiedy już wszystkie wróble ćwierkały, że będzie weto, prezydent się skłaniał, był skłonny, radził się, konsultował, budował emocje, stopniował napięcie, nie mógł znieść tego jaja, aż wreszcie chyba urodzi to weto lada chwila, bo czeka go to, co najbardziej lubi: defilada i Australia.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Komisja Europejska dała nam dziwny prezent: KE uznaje polską ustawę o Sądzie Najwyższym za niezgodną z prawem unijnym i robi kolejny krok w kierunku postawienia nas przed Trybunałem Sprawiedliwości. Polska jednak trwa przy swoim, licząc (może słusznie), że Europa się nie odważy. Na razie radujemy się, defilujemy, podróżujemy – hulaj dusza!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 188

Dodaj komentarz »
 1. Hulaj dusza !
  Panu Passentowi nareszcie wróciło poczucie humoru, czyli czas kolejnej transformacji zbliża się nieubłaganie. Polacy odzyskują dowcip w chwilach przełomowych.

 2. Hulaj dusza, piekła nie ma!

 3. „A ja uważam” jakby rzekła pani Janina Jankowska (z Loży Prasowej),
  że matematyka i logika powinny być najważniejszymi przedmiotami w szkołach. Z największą ilością godzin i najlepszymi nauczycielami. Korepetycje (czyli jeden na jeden w propblemach) za darmo też powinny być przewidziane.
  Te dziedziny porządkują myśli, uczą jak przyczyna i skutek mają się do siebie i co z czego wynika.
  Przerażająca jest informacja, że maturzyści szkół technicznych co czwarty nie zdał z matematyki egzaminu. Wyrażnie nie uczy się dzieci myśleć!

  Pamiętam swoją maturę.
  I idąc za przykładem Trzaskowskiego też się wykażę tym i tamtym.
  Na pisemnym egzaminie dotarła do mnie ściągawka od koleżanki, która zawsze była doskonała z matematyki, ale ja zauważyłam błąd w jej rozumowaniu i poinformowałam osobę, która tę ściągę mi podrzuciła. Niestety ponieważ ja byłam raczej znana z nierównych wyników (okresy b. dobre i te drugie)… koleżanka mnie nie uwierzyła, a uwierzyła uznanej matematyczce.
  Efekt był straszny. Uznana matematyczka i osoby jej wierzące NIE ZDAŁY egzaminu.

  Potem był ustny, na którym jako goście siedzieło kilka osób z Uniwersytetu obserwując naszą maturę. Przypadło mi m.in. pytanie gdzie nie pamiętałam za wiele a zwłaszcza wzorów czy coś w tym stylu. Ale walczyłam, więc wyprowadziłam sobie sama ten wzór dziwacznym jednak sposobem.
  Po mojej odpowiedzi jeden z gości uniwersyteckich pogratulował mojej nauczycielce, mówiąc że nauczyła dzieci myśleć. Bo widać było wyraźnie że ja sama doszłam do rozwiązania chociaż drogą nieco okrężną.
  Pamiętam, że nauczycielka wyszła za mną na korytarz i pochwaliła mnie. Była wyraźnie podbudowana zdaniem kolegi z Uniwerka.

  To chwalipięctwo nie jest tylko po to żeby się chwalić, ale żeby zobrazować jak b. przydaje się nie tylko w matematyce umiejętność myslenia samodzielnego.
  Ale to trzeba pielęgnować, krztałcić. Szkoła ma wielkie zadanie.

  Serdeczne pozdrowienia dla @żabki @Zetusa i @pana co mieliny obrastają mu rdzeń
  Z przyjemnością również zauważyłam obecność @Jakub01

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Georgia ‚started unjustified war’
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8281990.stm
  ihttp://news.bbc.co.uk/2/shared/bsp/hi/pdfs/30_09_09_iiffmgc_report
  Wątpię czy do oszołomów dotarło.

 6. Czyli w sumie dom wariatów. Apogeum wyczynów solidarnościowych.

 7. Robotnica z Ukrainy segregowała owoce w podlubelskiej chłodni. Odeszła od taśmy i urodziła dziewczynkę, którą włożyła do kosza na śmieci. Polski sąd był bezlitosny. Choć córeczka przeżyła, Nadia siedzi w areszcie. Grozi jej dożywocie.
  http://wyborcza.pl/7,87648,23783606,nocami-w-chlodzie-na-stojaco-za-najnizsza-krajowa-tak.html?disableRedirects=true
  ===========

  Europejskie WARTOSCI, w KATOLICKIM KRAJU, w PRAKTYCE….

 8. wiesiek59
  14 sierpnia o godz. 20:57

  Europejskie WARTOSCI, w KATOLICKIM KRAJU, w PRAKTYCE….”

  Panie , co ma piernik do wiatraka ? Co mają europejskie wartości do wkladania dzieci do smietnika przez Ukrainkę ? Pan się zastanowił z minutę ?

 9. Rokrocznie 22 lipca odbywały się w PRL parady wojskowe. Co wtedy robil red. Passent? No red. Passnt siedział wówczas cicho jak mysz pod miotłą. Oto potęga demokracji, nawet red. Passent staje się odważny jak lew (co prawda ten z kreskówki). 🙂

 10. @404

  Choroby kręgosłupa nie będące>/b> urazowymi ( pęknięcia, przemieszczenia i temu podobne ) są chorobami degeneracyjnymi. Nie powinno się to kojarzyć z naroślami obcych tkankowo białek. Narośle na kręgu ( rozpoznawane na obrazie rentgenowskim lub tomograficznym ) nie jest obcą tkanką tak jak to się dzieje z jemiołą na drzewie.

  Jeśli tkanka kostna powiększa się na obwodzie kręgu, to pół biedy. Ale zmiany w kanale kręgowym wywołujące zwężenie i ucisk na tkankę nerwową rdzenia to dopust boży lub wywodzący się z rzucenia uroku przez nieżyczliwego bliźniego.

  Nasz język dziedziczy po wiekach przed-mikroskopowych wiele dolegliwości widziane jak huba na drzewie lub jakopleśn. Tymczasem zmiany zwyrodnieniowe w stwardnieniu rozsianym nie są widoczne bez wielokrotnego powiększenia i są wyjaśniane z modelowym przywołaniem pojedynczej komórki nerwowej.

  Zatem fraza na rdzeniu jest z rodzaju mam na myśli. Gdy Zapisujemy operację dodawania w systemie pozycyjnym to często mamy w pamięci.

  O wiele bardziej zabawowa jest sytuacja diabła wcielonego. Ale zwykle nie ma tego oznak na nosie, a w oczach prawie zawsze.

  Zza drzwi dobiegają głosy widowiska śpiewaczego w odmianie stary człowiek i morze wspomnień. Starzy a jeszcze mogą zarobić u Jacka Kurskiego.

  A ja jestem za wspólnotą pokoleń.

  https://www.youtube.com/watch?v=W8VIg18hf0U

  Jak zauważył @zetus1 cierpimy na zdziecinnienie życia politycznego.

  Jutro zabawimy się żołnierzyki na Trakcie Królewskim.

 11. Netanyahu will meet with Czaputowicz in his first meeting with a senior Polish official following Poland’s passage of a controversial Holocaust law.
  ________12.08.2018

  https://worldisraelnews.com/netanyahu-to-meet-with-polish-foreign-minister-at-un-general-assembly/

 12. wiesiek59

  „Europejskie WARTOSCI”

  Wieśku59, po raz kolejny proszę byś nie uogólniał.
  Tekst, który zalinkowałeś jest o „wartościach” rządzących stosunkami pracy w wymienionej w nim firmie Kampol-Fruit.

  Jesli zaś chodzi o europejskie wartości to one są wyrażone w szczególnej ochronie warunków pracy cięzarnych. Poniżej załączam link:

  https://gratka.pl/regiopraca/portal/porady/mama-w-pracy/ochrona-pracownic-w-ciazy-co-im-przysluguje-czego-im-nie-wolno

  Miejmy nadzieję, że tekst GW skłoni organy państwa do ostrej interwencji w tej bulwersującej sprawie.

 13. Ci co kiepsko widzą druk, narzekają, że mimo próśb Google nie przestaje ich śledzić.

  A Mauro Rossi nie ustaje w śledzeniu zegarka ministra Nowaka mimo, że:
  Zegarki sfotografowane na ręce Ministra Nowaka są zbyt cienkie i wśród Europejczyków nie robią żadnego wrażenia.
  Dziś zegarek Nowaka ma wychodne.

  Niejeden dostał jakiejś manii i to bez udziału upału.

 14. Czy defiladę na Wisłostradę przeniesiono aby oddalić siły zbrojne od Pałacu Kultury i Nauki (dawniej imienia Józefa Stalina)?

 15. Prezydent skłania się kuwetu czy się nie skłania?

 16. Jaki to będzie prezydent?

 17. Przepraszam, skłania się kuwecie

 18. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/prof-jan-tomasz-gross-po-nowelizacji-ustawy-o-ipn/p3vx72p

  Wlaściwie mogę się podpisać pod każdym zdaniem pana Grossa . Taka sytuacja

 19. wiesiek59

  Ponieważ felieton red Passenta dotyczy spraw rocznicowych, w nawiązaniu do twego komentarza z 20,57 pozwolę sobie przypomnieć również o sprawie rocznicowej.
  Mam na myśli wejsćie w życie 2 lipca 1924 roku tj 94 lata temu, „ustawy w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet”. To ta ustawa po raz pierwszy w RP wprowadziła szczególną ochronę kobiet w stosunkach pracy, w tym w ciązy.

  Poniżej linkuję tekst ustawy. Sprawy powyższe rozstrzygnięto w art 16

  http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19240650636/O/D19240636.pdf

  Dodam, że ta ustawa doskonale wyraża europejskie wartości, bo jedną z przyczyn jej pprzyjęcia było wcześniejsze ratyfikowanie przez parlament II RP konwencji utworzonej w 1919 roku w Paryżu Międzynarodwej Organizacji Pracy.

  Reasumując, historia którą opisała Wyborcza ma charakter XIX wiecznego, jesli nie feudalnego zdziczenia w stosunkach pracy i nie ma nic wspólnego z wartościami europejskimi.

 20. wiesiek59

  Jeszcze z tej samej beczki

  Sąd wyższej instancji uchylił bulwersujący wyrok zakazujący przeprowadzenia w PLL „Lot” strajku mimo wyczerpania procedury negocjacyjnej przez związki zawodowe i referendum w którym załoga wyraziła wolę strajku.

  Natomiast Państwowa Inspekcja Pracy* złozyła do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przez zarząd „Lot” przestępstwa polegającego na bezprawnym zwolnieniu z pracy w trybie dyscyplinarnym szefowej tamtejszych związków zawodowych.
  Jak widać z trudem ale jednak można wyegzekować przestrzeganie praw związkowych i prawa pracy w RP.
  Nie ma więc sensu sianie defetyzmu i zwalnie winy za zakorzenione w RP folwarczne chamstwo w stosunkach pracy na Europę i Brukselę.

  * W tym roku obchodzimy stulecie jej powołania przez rząd socjalisty, pepeesowca Moraczewskiego.

 21. „Pomysły” to polecenie kiedyś przebijało się na politycznym forum, aż się przebiło.
  Z całkiem innego źródła przebijają się urocze, pełne piękna kolaże „New Renaissance”
  Jeszcze brzmi w uszach piosenka Sarsy „Motyle i ćmy”
  Przemarsz wojsk, albo inne nieszczęście może nas dopaść w każdej chwili
  Polecam ” Parlami d’amore, Mariu” w cudownym wykonaniu Jonasa Kaufmanna
  Wycofuję wszystkie dzisiejsze komentarze na tematy polityczne

 22. „Rokrocznie 22 lipca odbywały się w PRL parady wojskowe.”
  Co wtedy robil MR ? Juz wtedy byl lwem blogowym i bm salonowym ( !) i gadal tam co mu slina …. a nawet porykiwal a wszyscy slyszeli kto ( potega owczesnej demokracji blogowej )_ , jak to lew .
  Skoro wtedy byl , to teraz musi byc wylinialym .

 23. Potęga demokracji, (po namysle ) polega raczej na tym , ze wystarczy ostrzec psy o okresowym zraszaniu trawnika monotlenkiem dwuwodoru i zaden sie nie odwazy
  na…..ć , panie MR

 24. Nocne czuwanie , zamierzone jezeli poczytalne ale jezeli nie poczytalne tzn ktos nie zamierzal czuwac aby to przeczytac , zwyczajnie nie mogl zasnac i przeczytal – niepoczytalny – znaczy
  ,
  ” KMP Częstochowa
  Mężczyzna rozebrał się do naga podczas nocnego czuwania w kaplicy Cudownego Obrazu. Policja bada, czy obraził uczucia religijne.”
  Nadmierne podobienstwo moze obrazac czyjes uczucia

 25. zwyczajnie nie mogl zasnac i przeczytal – niepoczytalny – znaczy

  To chyba ja.
  Przyszła mi do głowy myśl…
  Co by tak zrobić połączenie imprez paradowych
  Wojskową razem z wojami i złomem…
  i paradę tęczową
  Obie są tak samo potrzebne
  Koszt byłby mniejszy
  A przy wzrastającym długu chyba już w geometrycznym ciągu …
  to warte zastanowienia.

 26. @guzdra

  Galaktocerebrozyd splątany łańcuchami wodorowymi sfingomielin …
  tak serio nie był podejrzewany.
  Żart ja poniał i polubił.. i stąd zacytowany został (bez znaczków co prawda)

  A poniżej kiełbaski też i co się z nimi dzieje przez upały
  https://www.youtube.com/watch?v=PTyX_Tcz858

 27. W Brazylii w ciągu ostatnich dwudziestu lat ZAMORDOWANYCH zostało (udowodnionych)
  110 000 kobiet w tym ponad 50% (też udowodnionych) w wyniku domowych awantur
  .

  W Brazyli również panuje macho filozofia, więc nikt się nie wtrąca w rodzinne zatargi, wołania o pomoc. Wolność Tomku w swoim domku – dewiza obowiązuje.

  W Brazylii również jest chyba najwięcej operacjii plastycznych… co by panom się bardziej podobać

  A poniżej obrazek z Brazylii gdzie mąż biolog maltretuje swoją żonę prawniczkę….
  w końcu ją zabił. Rzecz działa się w respektowanym budynku, ludzie słyszeli wołanie o pomoc i…. baba została zabita.

  Ciekawi mnie dlaczego w Polsce tak bardzo urzędasy rzadowe bronią się przed ustanowieniem prawa chroniącego kobiety przed mięśniakami?

  My mamy wiele wspólnego z Brazylą w tym względzie … NIESTETY!

  https://www.youtube.com/watch?v=vd2Jn-9g7SE

 28. Kto to jest minister Nowak i o co chodzi z jego cienkoscią zegarka?

  Kompletnie jestem zagubiona w tym tomacie.
  Pomoc potrzebna!!!

 29. Kury zapiały już dawno…
  a Wy śpita!
  Czy to jakieś swięto dzisiaj?

 30. Bogu dziękować,że wojsko nie kojarzy się z zabijaj. Afganistan potwierdza,że zabijanie niewiernych nie jest najważniejsze. Tak sobie myślę,że wraca moda na gry planszowe to coś takiego jak ołowiane żołnierzyki. Naturalnej wielkości. Wszystko zamiast dachu nad głową,miski zupy i miejsca pracy. Igrzyska !

 31. wiesiek59
  14 sierpnia o godz. 18:20
  Wiesiowi zabraklo enerigii i bredzi jak zwykle nie majac pojecia, bo nie widzi, nie slyszy (np. wiatrakow). Wedlug wiesia wiatraki robia wiatr, nie produkuja energii.

 32. W kraju katolickim wojsko służy do ochrony życia poczętego od poczęcia aż do celnego trafienia. Jak chlebak służy do noszenia granatów. Tak sobie myślę ile hipokryzji niosą tzw.religijne mądrości. Tylko Bóg wie.

 33. @404

  Polecam twej uwadze i trwałej pamięci kwestię śledzenia użytkowników Google.

  Modne jest od( chyba ) dekady śledzenie poszczególnych obiektów latających i powiadomienia ( pośrednie ) o tym, że ciocia Zosia z Jackowa była nad Grenladią.

  Cywilizowany bystrzak ma teraz przy sobie jakiś gadżet zgłaszający się w najbliższej stacji bazowej czyli w zestawie anten nadawczych i odbiorczych. Zapisy wraz ze wskazaniem pory pobytu w zasięgu takiej stacji bazowej są jak meldunki radiowe z marszu pieszego na orientację.

  { Użytkownik | użytkowniczka } może ze swojego gadżetu wysłać prośbę:

  Nie pamietaj mego pobytu tuż obok domu { mojej kochanki | mojego kochanka }.

  I gdy nie doczyta wszystkich opcji ( nie ma opcji wyświetlanych malutkim drukiem ) to pozostaje zapis pory przyjścia, a zamazywany jest zapis pory wyjścia.

  Żadne słowa tych opcji nie są trudne. Nie ma tam pardwy gżegżółkowatej. Kłopot w tym że tych opcji jest więcej niż jedna i drugą opcję mało kto czyta. I zgłasza pretensje do Google lub do innej korporacji.

  A swoją drogą lekkoatleta Adam Kszczot mógłby zmienić nazwisko na jakieś prawdziwie polskie.

  Pyk! Bulba! Git! I spoko!

 34. @Symetryczny, zamieściłam odpowiedz dla Ciebie na poprzednim blogu. Bardzo proszę przeczytaj.

 35. Sciaga dla gabczastych….

  Blogujacy czesto uzywaja kola ratunkowego w postaci bylego zydowskiego przyjaciela z dzieciecego podworka lub placu zabaw. Kolem ratunkowym moze byc rowniez polityka Izraela lub tesciowa, co nabiera cech humoru rodzinnego. Jakkolwiek wiara nie zawsze jest podstawa okreslenia bytu zydowskiego, to dla wielu wazna jest ilosc przodkow, ktorzy byli jej wyznawcami. Takie perwersyjne kalkulacje mialy miejsce w polskiej polityce po 1989 roku.
  Zapominamy przy tym wlasna historie, mianowicie fakty, ze spiskowe podejrzenia doprowadzily do wyniszczenia zydow, wyniszczenie poprzedzila izolacja i wykluczanie z danej spolecznosci.

  Zmiana paradygmatu spolecznego i narodowego oraz dominacja czystosci rasowej nadaly celowi, ktorym byla zaglada pewna spojnosc w realizowaniu niemieckiej doktryny narodowosocjalistycznej.

  Obecnie, niestety czesto sie o tym zapomina i przesuwa odpowiedzialnosc spoleczna na osobe wodza.
  Podobnie (przesuwanie odpowiedzilanosci na osobe wodza) jest w opisach czasow stalinowskich. Tak reagujemy przy opisywaniu naszej historii powojennej. Nasuwa mi sie tu przyklad Jaruzelskiego i nasze oraz jego stanowisko wobec stanu wojennego. Debaty takie sa bezsensowne, bo powoduja zaniki pamieci przy analizie czasow przed i po stanie wojennym.

  Motyw eliminacyjny natomiast pokrywa sie niejako z chrzescijanskim porzadkiem moralnym, w ktorym zydzi wystepuja jako jego wrogowie oraz ci, ktorzy zamordowali Chrystusa. Oczywiscie nie jest moim zamiarem ustawianie w jednym szeregu Jaruzelskiego i Chrystusa.

  Istotne jest przy tym, ze sam antysemityzm nie tylko opisuje zydow, jest on rowniez nosicielem informacji o antysemitach, z czego antysemici rzadko zdaja sobie sprawe.

 36. @404

  Nie popisuj się byciem na nasłuchu gdy spektakl operowy w Australii się skończył i widzowie dotarli już do domu a sprzątaczki operowe wyrzucają wory popkornu do pojemnika na śmieci plastikowe.

  Co najmniej jeden z abonamentowych gości tego bloga jest obrażony na wszelką władzę ( z natury parszywą ) oraz na media ( z natury prostytuujące się ) i wspomina odsunięty mankiet koszuli ministra Sławomira Nowaka i za spore pieniądze kupiony zegarek eksponowany do kamery. A u pracujących na śmieciówkach bieda wyła o reformy błagając.

  @ontario i @Mauro Rossi maja kroniki grzechów osób publicznych i poczucie krzywdy.

  Dwoma ważnymi źródłami bólów nękających tych dwóch gości jest niewiedza komu ukradł zegarek minister Sławomir Nowak oraz dlaczego Daniel Passent śmie jeszcze nie umierać.

  Jest cała frakcja gości tego bloga uważających, że gospodarz tego bloga był szarą eminencją Komitetu Politycznego Czerwonych Khmerów. Stąd się bierze czerwień na tym blogu. A linki mogły by być zielone lub w kolorze biskupim.

 37. Emeryci z groszami

  Poniżej progu 100 zł miesięcznie brutto jest według szacunków ZUS około 2 tys. emerytów. Ale na granicy minimum niezbędnego do przeżycia są w sumie tysiące seniorów. 15 tys. Polaków pobiera emerytury nie większe niż 500 zł brutto. Co miesiąc muszą przeżyć za niecałe 450 złotych. 69 tys. Polaków ma emeryturę pomiędzy 500 a 700 złotych. Na rękę dostają maksymalnie 611 zł po objęciu obowiązkowych składek.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emerytury-grosze-zus-swiadczenie,69,0,2413381.html
  ==========

  Wesołe jest życie staruszka…..

 38. @404 dobrze że się pojawiłaś, już podejrzewałam najgorsze a wyobraznię mam katastroficzną – oto Saldo porywa pociąg i robi z Ciebie miazgę z zemsty że nie potępiłaś haniebnych i stronniczych rezolucji Rady Bezpieczeństwa w wiadomej sprawie. Nie działa sam – ma wspólników.
  A teraz wytłumacz mi sprawę Omarosy Newman, czy chodzi o kobiecą zemstę czy o promocję książki. I dlaczego napisałaś że ona nie jest zbyt mądra? Sama Newman jest przeciwnego zdania. Jej były szef po raz kolejny się skompromitował nazywając ją „psem”, co jest obelgą dla zwierzęcia porównywanego do człowieka.

 39. http://www.informationclearinghouse.info/50039.htm
  =============

  Współczesne stosowanie doktryny Monroe…..

  Dobrze, że Polska leży daleko od Ameryki, i nie ma atrakcyjnych zasobów naturalnych.
  Jedynym zasobem eksploatowanym przez USA w naszym kraju, jest pokolenie styropianowców, podpisujących każdy kontrakt, po każdej cenie.
  Wyprzedaż Polski trwa.

 40. Powstanie Izraela było błędem. Dzięki diasporze Żydzi wzbogacali inne narody. Po zgromadzeniu w jednym miejscu na małej przestrzeni już jako Izraelici stali się agresorami. Pióro zamienili na karabin. Stres napadną czy nie. Czy Skrzypek na dachu miałby szansę zaistnieć w Izraelu. O Brzechwie,Tuwimie czy innych istotnych przedstawicielach w polskiej kulturze nie wspomnę. Tak sobie myślę,że prawdziwych Żydów już nie ma z winy Izraela. Z braku Żydów katolicyzm w IV RP chamieje.

 41. 15 sierpnia. W Polsce dzień Wojska Polskiego i Matki Boskiej Zielnej. 100 lat temu toczyła się jeszcze wojna światowa i nic nie było przesądzone. Ale państwo polskie było blisko odrodzenia po 123 latach zaborów.

  We wczorajszej rozmowie redaktora Daniela Passenta z Andrzejem Olechowskim, gość powiedział, że wielu się cieszyło z rozbiorów Polski w XVIII wieku, nareszcie zapanował porządek mówili wówczas. Czyżby dzisiaj też do takiego porządku dążono?

  100 lat niepodległości to 21 lat Polski międzywojennej, 5 lat okupacji niemieckiej, 45 lat Polski Rzeczypospolitej Ludowej i 29 lat od okrągłego stołu, okresu zmian, błędów i pomyłek.
  Chociaż naszym statkiem wszyscy kołyszą, chociaż wielu z niego ucieka, to płyniemy w dal, siną dal bez przeszkód, bo jak ten ślepy koń z pardubickiej gonitwy nie widzimy przeszkód i sami sobie jesteśmy sterem, żeglarzem i okrętem.

  Chciałbym aby w tym uroczystym dniu, nie bacząc na trudności we wzajemnym porozumieniu, odrzucając doznane urazy, nastąpiło ogólne przekazanie znaku pokoju i wybaczenia krzyw. Tutaj, gdzie toczą się trudne spory między nami, taki symboliczny gest byłby piękną kartą wspólnych losów

 42. @żabka konająca
  Omarosa to konformistka pierwszych lotów.
  Nic jej nie powstrzymuje żeby się promowć i piąć pod górę (w jej mniemaniu… coś jak Monika Lewiński … może b. agresywnie)

  Zabawa polega na tym, że faktycznie swój swojego znalazł i obecny Prezydent „Dyzma” miał z nią wiele wspólnego. Dzisiaj obrzuca ją epitetami i razem ze swoimi telewizyjnymi adwokatami szukają sposobów jak jej zamknąć głośnik.

  To co wcześniej napisałam o zjadaniu papieru… to takie oskarzenie NAPRAWDĘ padło
  Teraz ludziska się zastanawiają co on takiego pożarł.
  A może jeszcze więcej papierów wartościowych tym sposobem zniknęło..

  Zgadzam się z Tobą całkowicie, że psów obrażać nie wolno.
  Trump psa nie posiada, bo pewnie boi się, że mógłby go zdradzić.

  A Omarosa na książce zarobi

 43. żabka konająca
  15 sierpnia o godz. 9:23

  Moim zdaniem, panienka chce skapitalizować swoje pięć minut w historii.
  W kraju nastawionym na zarabianie za wszelką cenę, ekshibicjonizm, szantaż, niedyskrecja, ma określoną wartość rynkową.

  Podglądanie elit, życie cudzym życiem, plotki o panach i paniach- na tym żeruje spora część prasy.
  Autopromocja pań, które 40 lat temu dały d…komuś obecnie ważnemu, to także pięć minut sławy….
  Dla mnie to jakaś psychiczna aberracja, ale w twoim obecnym kraju to norma.

 44. @ls42 15 sierpnia o godz. 9:39

  Ty jesteś bardzo dobry człowiek. Znacznie lepszy ode mnie. Bo mnie się marzy utopić w łyżce wody Mociorów i jego grandę.

  A odnosnie rozbiorów muszę przyznać, ze od pewnego czasu też te natręctwa mnie nachodzą.

 45. Nie oddadzą ani guzika, od rozporka.
  „Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że oprócz kupionych kilkanaście lat temu myśliwców wielozadaniowych F-16, podporą naszego lotnictwa są blisko 30-letnie MiG-29. Sporą część z nich otrzymaliśmy z Czech oraz Niemiec (gdzie służyły jeszcze w NRD). Pomimo tego, że samoloty te uchodzą za sprawdzone w boju, to ich eksploatacja nie może trwać w nieskończoność. Dodatkowo w ostatnim czasie doszło do kilku wypadków i katastrof z udziałem MiG-29. Przypomnijmy, że w czerwcu 2016 roku podczas rozruchu jednego z MiG-29 należącego do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku zapalił się silnik samolotu (pożar nastąpił w wyniku awarii agregatu). Półtora roku później – 18 grudnia 2017 roku – doszło do wypadku lotniczego, w wyniku którego rozbił się samolot z 23. bazy w Mińsku Mazowieckim (pilot przeżył). Raptem miesiąc temu – 6 lipca 2018 roku – doszło do kolejnej katastrofy z udziałem MiG-29 z Malborka (pilot nie przeżył). Po tym wypadku MON podjął decyzję o zawieszeniu do odwołania lotów tymi maszynami.
  Jeśli chodzi o wojska pancerne, to w 2002 roku Polska odkupiła z rezerw Bundeswehry 128 używanych czołgów Leopard 2A4. Nieco później (rządy PO-PSL) zapadła decyzja o tym, aby dokupić dodatkowe 116 czołgów Leopard 2A5 i 2A4 z demobilu. Ich średni wiek wynosił wówczas około 20 lat. Jak na ilość maszyn cena tej transakcji była całkiem przyzwoita (poszło 200 mln euro). Problem polegał na tym, że kupione z demobilu czołgi trzeba było natychmiast modernizować. W efekcie powyższego do rachunku dopłacono 2,4 mld zł, a sporą część tej kwoty zgarną niemiecki przemysł zbrojeniowy posiadający odpowiednie patenty i know-how w zakresie Leopardów.
  Znacznie gorzej sytuacja wygląda w przypadku naszej Marynarki Wojennej. Posiadamy obecnie 5 okrętów podwodnych. Najnowocześniejszym z nich jest ORP “Orzeł”, który został zwodowany w 1986 roku. Pozostałe 4 okręty (ORP Bielik, ORP Kondor, ORP Sokół, ORP Sęp) są przestarzałymi jednostkami typu Kobben, które zostały wybudowane w latach 1964-1967. W 2002 roku przejęliśmy je z demobilu od Norwegów. Problem z Kobbenami jest obecnie taki, że żadna inna marynarka wojenna na świecie już ich nie używa, przez co nie lada wyzwaniem jest zdobycie dla nich części zamiennych. Dodatkowo, w starciu z nowocześniejszymi jednostkami, nie mają one najmniejszych szans na przetrwanie.”

 46. Dear @guzdra

  Tu się muszę pochwalić wiedzą z własnej czyli pierwszej ręki.
  W Austrii na spektaklach operowych nie jedzą popkornu..

  O My God!
  Zrobiłam cofkę i widzę, ze Ty o Austalijskiej Operze..

  Niestety tam nie byłam, więc nie wiem jak to z tym popkornem jest
  Ale w Austrii to napewno nie ma (w Operze oczywista).

  Człowiek Budzi się. Ten sam sufit. Ta sama kołdra. Ten sam mąż. Ten sam nieznośny sąsiad.

  Masakra!!!

  Ps. ciekawam czy Błaszaki i ich kolesie robią swoje łóżko codziennie rano..
  Ponoć to wstęp do lepszego życia i możliwości zmieniania świata.
  https://www.youtube.com/watch?v=Z7QL6hjeNDA

 47. Symetryczny
  15 sierpnia o godz. 10:01

  Polska wydaje na siły zbrojne 40 miliardów zł rocznie.
  Z czego teoretycznie- 12 miliardów na unowocześnienie sprzętu.
  Poza wyposażeniem korpusu ekspedycyjnego do misji zagranicznych, nie widać jakichkolwiek zmian w pozostałych jednostkach.

  W dalszym ciągu podstawowym uzbrojeniem jest to, które odziedziczono po LWP……
  Nawiasem mówiąc, doskonale to świadczy o jakości i żywotności tego sprzętu….
  Co zresztą potwierdzają sukcesy armii syryjskiej, w konfrontacji z bandami najemników wyposażonymi w broń przez kraje zachodnie.
  Broń o dwie generacje nowocześniejszą zresztą.

 48. Ktoś napisał pod poprzednim felietonem Gospodarza:

  Pan Motyka Grzegorz to drobny komuszek . Stąd pean na cześć K.Ś. Taka sytuacja .”

  Grzegorz Motyka (ur. 29 stycznia 1967 w Ośnicy[1]) – polski historyk, specjalizujący się m.in. w tematyce polskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej i stosunkach polsko-ukraińskich, profesor nauk społecznych, w latach 2011–2016 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Motyka_(historyk)

  I z drobnego komuszka w IPN, mamy tam wysyp komuny.

 49. @ls42

  Sądzę, że otwarty rachunek krzywd i zasług między nami nie ma zapisów po stronie Ma i po stronie Winien. I nie jest to wynik storna.

  Ale zapewne jeszcze dziś przeczytasz tu w cudzym tekście:
  Pokój – tak. Ale na moich warunkach.

  Ja wybaczam mściwość koleżance @404.

  Ale jestem przekonany, że już za 14 godzin, w godzinie duchów wybuchnie krwawa potyczka na tym blogu. A zegary światowe nie doszły do zgody i ustalenia kiedy diabeł śpi.

  Nie ma draki, nie ma życia.

  https://www.youtube.com/watch?v=Ey9PAXRNkvY

 50. SŁOWIANIN STANISŁAW
  15 sierpnia o godz. 9:34

  Bywają i inne poglądy na temat ogona machającego psem:

  Israel routinely interferes in American politics and corrupts our institutions without any cost to itself and that is why I write and speak frequently regarding the danger to our Republic that it poses. It is past time to change the essentially phony narrative. Israel is nothing but trouble. It has the right to defend itself and protect its interests but that should not involve the United States. One can only hope that eventually a majority of my fellow American citizens will also figure things out. It might take a while, but the ruthless way Israel openly operates with no concern for anyone but itself provides a measure of optimism that that day is surely coming.
  https://www.globalresearch.ca/why-confronting-israel-is-important/5650542

 51. hetajr
  15 sierpnia o godz. 9:24

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/andrzej-duda-zawetuje-zmiany-w-ordynacji-wyborczej-do-pe/bjrvs4p

  Onegdaj, tuż po wpisie gospodarza w sprawie ewentualnego zawetowania przez Prezydenta ordynacji do parlamentu europejskiego, stwierdziłem, że w taką możliwość nie wierzę. A tu proszę – prezydenckie weto jednak będzie.

  W związku z tym nadal, z całym przekonaniem twierdzę, iż:

  Nie wiara, lecz niewiara czyni cuda.

  Ps. żabka konająca – dziękuję 🙂

 52. Refleksja historyczna. Po Bitwie Warszawskiej w wyniku Teheranu i Jałty, bez wysiłku jak sugeruje tzw.skrajna prawica Armia Czerwona doszła aż do Berlina. Bo katolicki wehrmacht chciał zdążyć na ostatnie urodziny wodza 20 kwietnia i opuścił Generalną Gubernię. Tak sobie myślę dlaczego II RP nie wydała rozkazu walki z Armią Czerwona po 1 września. Lepsze od katolickiego wehrmachtu przychodzi ze Wschodu.

 53. https://www.youtube.com/watch?v=agC7SoihH-o

  A powyżej Mike z Mechanikami radzi
  Warto posłuchać

 54. Zastanawism sie czy wymiana wyzszych oficerow WP przez obecnego i poprzedniego ministtow ON doprowadzila do takiego stanu ze obecni dowodcy/ szefowie sztabow sa w stanie wykonywac polecenia kazdego rzadu RP?
  Czy maja swiadomosc cywilnego zwierzchnictwa nad armia? Czy jesli jakas koncepcja/ decyzja sie im nie podoba to potrafia podac sie do dymisji a nie byc dymisjonowani?
  Czy ci obecnie dowodzacy, gdy tylko zostana przeniesieni do rezerwy to zaczna, tak jak ich poprzednicy dzis to tobia, opluwac wojsko jakim by ono nie bylo?

  Jesli nie, to znaczy ze Reczpospolita wreszcie dochowala sie korpusu oficerskiego posiadajacego wlasciwy esprit de corps.

  Jesli nie to szacunek nalezy sie p. Macierewiczowi i jego nastepcy. Boo to oni tego dokonali.

  Jesli nie to kiedy opozycja kiedys dojdzie do wladzy to nikogo sposrod dowodcow/ szefow sztsbow wymieniac nie bedzie.Boo po co?

  ml

 55. Komunistyczna przeszłość Sławomira Mrożka. Czyli postawa typowa dla każdego żyjącego wtedy Polaka.
  https://kultura.onet.pl/teatr/slawomir-mrozek-rozsmieszac-i-osmieszac/zrb0vek
  Czujnie nie napisano jednak, że Mrożek przez kilka lat należał do PZPR, do „naszej” jak mówiono partii.

 56. Refleksja historyczna. Największe sukcesy zbrojne po utracie niepodległości to kosa na sztorc. Brak wzmianki o tym na paradzie choć skuteczniejsza od Patriotów. Miałem sen WOT na paradzie z kosami. Tak sobie myślę,że Wałęsa przeskakujący przez mur to też była broń. Tajna Kiszczaka używana przez Kaczyńskich bo nosili jego teczkę.

 57. wiesiek59
  15 sierpnia o godz. 10:18
  Czy mógłbyś napisać, z kim ta nawet bardzo nowoczesna armia będzie wojować? I o co?

 58. Premier polskiej Rady Ministrów stwierdził, że pod Klasztorem Jasnogórskim jest wykop.

  To nawiązanie do Potopu i do Ślubów Lwowskich oraz do Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego nie mówi o tym, że po pierwszych chłop polski pozostał przypisany do ziemi.

  Powoli, bez mego znaczącego udziału Polska laicyzuje się.

  Wielki Program Ratowania Chrześcijańskiej Europy wyśniony przez Jarosława Kaczyńskiego i zlecony do wykonania Mateuszowi Morawieckiemu zacina się i nie pomaga oliwienie tańszym olejem rzepakowym z cierpiącej na Schizmę Wschodnią Ukrainy.

  Stąd takie rozpaczliwe gesty jak okładanie wszystkich parafian ekskomuniką przez nielubianego proboszcza.

  A suszę zawinił Donald Tusk i zaplanował ją wraz z Władimirem Putinem.

  Ma wrócić książęca dziesięcina i dziesięcina skarbówkowa.

  Trzeba będzie się pogodzić z pochówkami samobójców na poświęconej ziemi.

  Oraz z eksportem naszych zmarłych realizowanym przez tańsze czeskie firmy pogrzebowe.

  Tam mają wszystko.

  https://www.youtube.com/watch?v=E60tObH328c

 59. Rozpczal sie proces urzedujacego prezesa NIK.
  Zarzuty dotycza niewlasciwego wykonywania przezen sprawowanej funkcji.
  Jak panstwo sadzicie: czy na czas rozpatrywania sprawy sad powinien zawiesic oskarzonego w sprawowanej przezen funkcji?
  Dowody w sprawie nie budza chyba watpliwosci?

  ml

 60. 15 sierpnia o godz. 10:24
  W 1959 roku na egzaminie z architektury próbowałem narysować plakat filmowy. Wybrałem film Rififi, który był wtedy na topie, i poległem.
  Szanowny Panie Guzdra!
  W swoim przesłaniu przypomniał Pan melodię z tego filmu. Fajna interpretacja, Czasami też uwielbiam drakę, chociaż staram się nie przekraczać bariery, więc draka tylko od parady.
  Dolce Vita to nowa płyta Jonasa Kaufmanna. Na YouTube można znaleźć te melodie z pięknymi widokami z Italii. Ciekawy byłbym czy Panu taka muzyka się podoba?

 61. 15 sierpnia 2018 roku godzina 10.56
  „Rozpoczął się proces urzędującego prezesa NIK”
  Dowody to podsłuchy, pewnie nielegalne.
  Obecnie obsady stanowisk dokonuje się bez ograniczeń, te zlikwidowano chcąc uniknąć odpowiedzialności. W tej sytuacji taki proces jest bez znaczenia obywatelu neospasmin.
  To samo dotyczy wieku emerytalnego różnych grup społecznych, który został wprowadzony z przyczyn wyłącznie politycznych. Pisowska rewolucja prowadzona wybiórczo może być w przyszłości uznana za przestępstwo

 62. @olborski 15 sierpnia o godz. 1:12

  Z przyjemnością czytałam Twoje wpisy,
  ale główkuję i główkuję i nie mogę znaleźć właściwych literek do kropek.
  Podrzuć proszę chociaż jedną albo dwie (literki).
  To chyba jakaś moderna zaśpiewka, bo znane mi nic a nic nie pasują.
  A odnośnie inicjałów wstyd się przyznać, ale też nie kminię.
  Poniżej wyżej przydstawiony problem.

  „na…..ć , panie MR”

  Ps. Pomysł na ochronę psów doskonały

 63. Symetryczny
  15 sierpnia o godz. 10:53

  Przecież to oczywista oczywistość?
  WP bedzie walczyć tak jak dotychczas, wszędzie gdzie zagrożone są interesy amerykańskie, i z każdym wskazanym przeciwnikiem.
  Po to są państwa wasalskie, by dostarczały na swój koszt wystawionego kontyngentu.

  Za Napoleona, doskonale się w tej materii sprawdzaliśmy.
  Obecnie również, poczynając od desantu na Haiti, poprzez Irak, Afganistan, Mali.
  W tej sprawie poległo ostatnio kilku Czechów, też wasali……

 64. „Liczba Rumunów, którzy wyjechali na Zachód, jest przykładem porażki UE, która miała wyrównywać szanse, aby młode, aktywne osoby pracowały na rzecz rozwoju swoich krajów na miejscu, a nie za granicą. To również przypadłość innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W wielu krajach nastąpiły duże zmiany cywilizacyjne, jednak towarzyszyły temu masowe wyjazdy młodych ludzi, zapaść demograficzna i deindustrializacja. To jest ten problem społeczno-gospodarczy, który jest powodem takich właśnie wydarzeń, jak w Rumunii” – zaznaczył
  http://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1217740,krasnodebski-protesty-w-rumunii-to-porazka-projektu-europejskiego.html
  ==========

  Krasnodębski nie jest z mojej bajki, ale przynajmniej dostrzega problem.
  Centrum UE zasysa zasoby z krajów peryferyjnych.
  A to się na nich odbija negatywnie.
  I o to im chodziło…..
  Rosną, kosztem nas.

 65. pan Is 42

  Bardzo mi sie podoba panska odpowiedz. Przypomina ta “a u was bija Murzynow…”

  Z nieklamanym podziwem

  ml

 66. Czekając na defiladę, słucham w TVP 1 dyskusji o wojnie polsko-rosyjskiej z 1920 r.
  Obecna interpretacja jest taka, że cudu nie było (?), a kunszt dowódców i dzielność żołnierzy doprowadziła do zwycięstwa.
  Nie mam nic przeciwko tej tezie, niemniej pamiętam inną dyskusję w której uznano, że do klęski wojsk rosyjskich doszło na skutek opóźnienia przez Józefa Stalina dostaw dla armii. Prawdziwy cud jak można prowadzić dyskusję, ale na szczęście zawsze jakiś towarzysz czuwa

 67. To brzmiałoby przerażająco, gdyby nie budujące przykłady azjatyckich cudów gospodarczych.

  Ależ one były możliwe tylko dzięki temu, że w Japonii, Korei, Malezji czy Hongkongu nie respektowano neoliberalnych zasad.

  A konkretnie których?

  Zwłaszcza nie zrezygnowano z ochrony krajowych rynków i utrzymano ograniczenia w przepływie kapitału. Azjatyckie tygrysy dobrze sobie radziły, dopóki Ameryka, Bank Światowy i MFW nie wymusiły wprowadzenia neoliberalnych reguł. Wtedy wybuchł kryzys. Niech pan poczyta, co o tym pisał Stiglitz – były wiceszef Banku Światowego. Ale na dłuższą metę jeszcze bardziej niebezpieczne jest to, że kraje, które wchodzą do neoliberalnego młyna, faktycznie muszą się wyrzec demokracji i niepodległości.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/11062,1,na-lewo-od-sciany.read
  ==========

  Stary wywiad- dla przypomnienia.
  Wszystko się sprawdza…..

 68. Ale jakoś musi pan ją sobie wyobrażać. Richard Rorty uważa na przykład, że zanim powstanie jakiś nowy rozsądny porządek, czeka nas nowa globalna wojna trzydziestoletnia. To pana zdaniem jest prawdopodobne?

  Pewnie możemy do tego doprowadzić, jeżeli korporacje wciąż będą rządziły światem, jeżeli będziemy kontynuowali taką globalizację i jeżeli Ameryka będzie prowadziła politykę zagraniczną Busha. Nawet oficjalni eksperci amerykańskiego wojska i wywiadu zgadzają się publicznie, że obecny wariant globalizacji prowadzi do pogłębiającej się stagnacji ekonomicznej, rosnących nierówności, nasilających się wrogości i aktów przemocy głównie przeciwko Stanom Zjednoczonym. Ale to nieprawda, że terroryzm jest dziś największym zagrożeniem. Największym zagrożeniem jest remilitaryzacja światowej polityki i powrót wyścigu zbrojeń. Polityka Busha już doprowadziła do tego, że Rosja i Chiny zwiększyły wydatki zbrojeniowe i wznowiły pracę nad nowymi broniami – także nad militaryzacją kosmosu. To oczywiście jest na rękę wielkim korporacjom realizującym wielkie zamówienia rządowe, ale nikomu więcej.

  Pan wierzy, że Chińczycy i Rosjanie są dziś w stanie technologicznie konkurować z Zachodem?

  Prawdopodobnie mają słabsze technologie. I tym gorzej dla nas. Bo to oznacza większą zawodność ich broni i większe ryzyko przypadkowego, niekontrolowanego konfliktu, który zniszczy wszystko.
  =============

  Musi, PROROK……
  Ewentualnie, dobrze zorientowany w psychologii, socjologii, ekonomii, myslący człowiek.
  Tekst sprzed 14 lat świadczy o prawidłowym rozumieniu współczesności i trendów.

 69. Jeszcze za Macierewicza pouczał mnie w rzeczonym temacie, tu na tym blogi gość (nicka nie pamiętam) o wiedzy znikomej w zakresie wojska. Bronił w szczególności byłego już wiceministra obrony, który za całe kompetencje miał to, że był redaktorem w jakimś piśmie zajmującym się wojskiem. Ja też nie jestem specjalistą w tym zakresie, ale przynajmniej mam techniczne wykształcenie (odróżniam zamek karabinu od zamka w drzwiach) i służyłem 2,5 roku w wojsku (chorąży zawsze zdąży). Mentalność zupaków się nie zmienia w zależności od ustroju. Jeśli władza cywilna jest beznadziejna, to wojsko jest takie samo. Tak było w PRL i tak jest (za PO też) do dzisiaj. Z książek wiem, że w II RP było podobnie. Zresztą mój dziadek pod Lwowem w 1939 roku na rozkaz dowództwa poddał się nie strzelając ani razu do wroga.
  Nie wiem, nie będę oglądał tego badziewia toczącego się przez Warszawę, ale podobno na niebie pojawią się bojowe maszyny typu Boeing 737 i Gulfstream G550. Polecą w szyku bojowym? Dopiero co skończono obchody zburzenia miasta przez niemieckie czołgi, a tu znowu pojawią się Leopardy na ulicach Warszawy. Mało tego, nawet „polskie” ciężarówki dla wojska mają niemieckie silniki (reszta podzespołów też ze zgniłego zachodu). W Polityce kiedyś stało, że polski przemysł zbrojeniowy nie był w stanie wyprodukować lufy do działka szybkostrzelnego, które miało być zamontowanie na fińskim ( co za ulga) transporterze opancerzony. Aha, redaktor Ćwieluch poinformował też czytelników, że jednak potrafimy niszczyć niemiecką myśl zbrojeniową. Wyprodukowano bowiem do Leopardów polskie pociski. Po jednej salwie trzeba było prosić Niemców o nowe lufy do czołgów!
  Baczność, na prawo patrz!!!

 70. Rozpoczęła się defilada i zaczęło padać.
  Kto nie zadbał o pogodę?

 71. Ponieważ administracja Wilsona była zdecydowana na udział w wojnie, musiała jakoś temu zaradzić. Stworzono więc rządową komisję propagandową – tak zwaną Komisję Creela. Udało się jej w ciągu sześciu miesięcy przemienić pacyfistyczne społeczeństwo w histeryczną, pałającą chęcią walki zbiorowość, pragnącą zniszczenia wszystkiego, co niemieckie, rozrywania Niemców na strzępy, przystąpienia do wojny i ocalenia świata. Było to znaczne osiągnięcie, które prowadziło do kolejnych. W tym samym czasie oraz później, po wojnie, wykorzystano identyczne techniki do wywołania histerycznej obawy przed tak zwanym Czerwonym Zagrożeniem. Umożliwiło to skuteczne zniszczenie związków zawodowych oraz likwidację tak niebezpiecznych problemów jak wolność prasy i myśli politycznej. Cieszyło się to znacznym poparciem mediów i establishmentu przemysłowego, które w istocie organizowały promowały większość tych działań, co walnie przyczyniło się do ich sukcesu.
  https://astromaria.wordpress.com/2011/07/04/noam-chomsky-kontrola-nad-mediami/
  =============

  Teraz mamy zagrożenie terrorystyczne, rosyjskie, chińskie.
  Poza tym, nic sie nie zmieniło w metodach straszenia społeczeństwa Zachodu…..
  Lemingi łykną każdą propagandową papkę.

 72. W parafiach Pensylwanii Sodoma i Gomora. A ktoś mówi o czerwonej zarazie. Tak sobie myślę,że czarne żle się wielu ludziom kojarzy. Hulaj dusza z ministrantami i nie tylko. Wszystko przez celibat.

 73. Hetajr,

  Nie ,, ktoś,, tylko ja, blackley. Grzegorz Motyka pomylił mi się z Grzegorzem Sroczynskim ? Sroczynskim ? który czasem ma nieprzyzwoitosc w gw i jest komuszkiem. Dodam , ze nie chodzi o datę urodzenia lecz POGLADY.
  Tak czy inaczej laurki Swierczeskiemu nie ma co pisać . Od rewolucji bolszewickiej był w sowieckim wojsku i czego chciał to Polaka zbudowana na modłę bolszewicka.
  Żeby nie tacy jak Swierczeski Sowieci w Polsce po 2 wojnie nic by nie zdzialali. Musieli by się spakować i pojechać do siebie. Szkoda że pan tego nie rozumie.

  Onegdaj pan wspominał że strzelanie do ludzi za PRL przez władze ludowa to była,, smutna koniecznosc w zaistniałych okolicznościach,,… do dziś nie odpowiedział pan czemu ,, TE,, okoliczności zaistniały i jakie to są okoliczności.
  Nie wiadomo też kto decydował czy te okoliczności już zaistniały. Kto wydawał rozkazy strzelania do bezbronnego tłumu to wiadomo. Wciąż tajemnica pozostaje skąd się wzięły te ,, okoliczności,,, i jakiego rodzaju to ,, okoliczności. ,, .

  Glupawego zdania,, we Francji to dopiero policja bije ,, nie komentuje bo to zdanko w stylu Radia Erewań i tak samo głupie.

 74. Panie Saldo,

  Za PRL modne było w halach tzw ,, zakładów pracy,, montowanie wentylatorów bez silników. Może Pan się z tym dziwolagiem nie zetknął, ja byłem robotników w ZWAR Międzylesie i takie kuriozum widziałem. Więc pod sufitem były takie wentylatory i PRL owska teoria głosiła że ów wentylator bez silnika ,uwaga będzie śmiesznie, wyciąga gorące powietrze z hali . Tak sądzono- tzn jakiś partyjny bałwan i nieuk tak zapodal do wierzenia – że skoro wentylator się kręci to rzecz działa…
  Wentylator jakoś tam anemicznie się kręcił poruszany gorącym powietrzem. Jednak ruchy wentylatora nie miały nic wspólnego z wyciąganiem powietrza. Ta przypowieść,, wentylatorowa,, to typowy przykład ciemniactwa PRL owskiego , Wiesiek 59 na prawdę wierzy w to że wentylator robi wiatr.
  Dodam że był taki kierownik w ZWAR który na serio uważam że rosnące topole należy wyciąć bo ,, robią wiatr,, . Był świecie przekonany że ode drzewa kołysze się wytwarzają niebezpieczny wiatr.

  Wiesio nie pojmuje że fotowoltaika i wiatraki to poważny i przyszłościowy biznes. Używanie węgla już na Zachodzie przerabiali i nie ma powodu by do tej sprawy wracać. Forsa jest z pomysłów i nowoczesnych , nowatorskich, śmiałych technologii , z dobrych pomysłów A nie z kopania i spalania węgla.

  Forsa jest za ułożenie drogich płytek, wykonanie zaawansowanej instalacji elektrycznej gdzie światło wyłącza się klaskaniem albo za wykonanie schodów że szkła- oczywiście stopni , konstrukcja jest stalowa.
  Rozbijanie ścian i wymuszenie gruzu to tania robota dla Ukraińców. Wiesiek 59 zatrzymał się na etapie wnoszenia gruzu. Taka sytuacja.

 75. wiesiek59
  15 sierpnia o godz. 11:30
  Zapomniałeś o Rosji. A jest okazja bo Putin popadł w panikę widząc dzisiejszą demonstrację potęgi polskiej armii.

 76. W swoim dorocznym orędziu do Kongresu z roku 1935 prezydent Roosevelt jasno dał do zrozumienia, że u podstaw gospodarczych i społecznych problemów składających się na Wielki Kryzys lat 30. tkwił nadmiar swobód rynkowych. Amerykanie – mówił – muszą wyrzec się takiej koncepcji zdobywania bogactwa, która, przez nadmierne zyski, oddaje nadmiar władzy w prywatne ręce. Człowiek przyciśnięty biedą nie jest człowiekiem wolnym. Wszędzie na świecie, argumentował Roosevelt, sprawiedliwość społeczna stała się zdecydowanie określonym celem, a nie jakimś odległym ideałem. Podstawowym obowiązkiem państwa i jego społeczeństwa obywatelskiego jest więc używanie swoich uprawnień i dzielenie zasobów w taki sposób, który wykorzenia biedę i głód, zabezpiecza wszystkich przed brakiem środków do życia, przed największymi życiowymi zagrożeniami i ciosami losu i zapewnia przyzwoity dach nad głową.
  http://przeglad-socjalistyczny.pl/opinie/ideologie/876-rudzinski
  ========

  Stare problemy wracają…..

 77. ls42
  15 sierpnia o godz. 11:09
  piszesz
  ” Pisowska rewolucja prowadzona wybiórczo może być w przyszłości uznana za przestępstwo”
  Poprawnie powinno to brzmieć
  „powinna być w przyszłości uznana za przestępstwo”

 78. ls42
  15 sierpnia o godz. 12:59

  „niemniej pamiętam inną dyskusję w której uznano, że do klęski wojsk rosyjskich doszło na skutek opóźnienia przez Józefa Stalina dostaw dla armii.”

  „Zasługi” dowództwa Frontu Południowo-Zachodniego są o wiele większe.

  1. Front miał nacierać w kierunku północno-zachodnim, aby chronić lewe skrzydło Frontu Zachodniego. Jegorow i Stalin samowolnie zmienili kierunek natarcia na zachodni i zajęli się zdobywaniem Lwowa (nieudanym).
  2. Tuchaczewski, mając świadomość otwartego lewego skrzydła swojego frontu (tylko półtora dywizyjna Grupa Mozyrska na przestrzeni 150 km), wielokrotnie występował do Kamieniewa o oddanie pod jego rozkazy 12 Armii i Armii Konnej Budionnego. Decyzja w tej sprawie zapadła początkach sierpnia. Stalin i spółka rozkaz wykonali dopiero 17 (?) sierpnia.
  3. Pomimo takiego opóźnienia, w przypadku podjęcia natychmiastowych działań ciągle jeszcze była możliwość wyjścia przez Armię Konną na tyły atakujących znad Wieprza polskich dywizji. O skutkach lepiej nie myśleć. Na szczęście Stalin nakłonił Budionnego do oblegania Zamościa. Armia Konna, zamiast miasto ominąć, uwikłała się w kilkudniowe walki aż wreszcie dostała „po ogonach” pod Komarowem i ze skowytem umknęła.

  Już kiedyś pisałem na tym blogu, że jednak Stalinowi na polskich ziemiach, niewielki pomniczek gdzieś pod Lublinem (następny cel po zdobyciu Lwowa) lub Zamościem (zobacz wyżej), za powyższe „zasługi” należy się.

 79. Symetryczny
  15 sierpnia o godz. 14:40

  Zadałem sobie trud odszukania paru tekstów Chomsky’ego, by zilustrować model działania propagandy- w tym i antyrosyjskiej.
  Kreowanie wroga ma długą tradycję na Zachodzie.
  Celem jest jedynie zysk, bez względu na koszty ludzkie.

  Założenie, że takie kraje jak Libia, Irak, Korea, Iran, Rosja, zagrażają światu, chcą go sobie podporządkować, mając tak nikłą populację, to jakiś absurd.
  Czy one atakowały świat, czy świat Zachodu nieustannie atakuje pod jakimś wymyślonym pozorem?

  Rosja jest zagrożeniem, jedynie w oczach imbecyli, do których raczej się ie zaliczamy.
  Znacznie większym zagrożeniem, jest upadek ostatniego, prawie- globalnego Imperium.
  Erozja wpływów gospodarczych, politycznych, wytworzy próżnię,
  Jaki będzie skutek, nie jest w stanie przewidzieć nikt, choć pierwsze objawy- Turcja, Pakistan, Malezja, Indonezja, Egipt- już widać.

 80. blackley
  15 sierpnia o godz. 14:08

  Pozwoli acan, że pozostanę wierny radzie Jerzego Stanisława Leca:

  „Nigdy nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!”

 81. Libia, Irak, Korea, Iran, Rosja….sami swieci wedlug Wiesia: Libia nie organizowala zamachow terrorystycznych, nigdy….

 82. wiesiek59
  15 sierpnia o godz. 11:46
  Brednie wiesia o Rumunach sa porazka wiesia.

 83. Wyjazd Krasnodebskiego do Bremy jest porazka Uniwersytetu W Bremie.

 84. @ls42
  Jonasa Kaufmanna w swoim zestawie wskazań YouTube znalazłem tylko w duecie z Angelą Gheorghiu i moje serce skierowało mnie do jej solówek takich jak: O dieu, que de bijoux.

  Tłumaczę to sobie niepatologiczną aktywnością mojej prostaty i oraz obniżonym pH.

  Żadnej kobiecie nie obrzydzałem Pavarottiego, a nawet gotowy byłem ufundować drogie bilety, ale sam bym się wybrał posłuchać białego głosu Emmylou Harris:

  https://www.youtube.com/watch?v=zv6fdib3GBI

  Może to wynikać z terroru bel canto realizowanego w dzieciństwie i młodości wczesnej za pomocą urządzeń kiepsko przenoszących zakres częstotliwości ludzkiego głosu i zwanych kołchoźnikami.

 85. Wcześniej był śpiew płynący z pola trzciny cukrowej:

  https://www.youtube.com/watch?v=KFFlWtlDRqk

 86. … a wcześniej warszawską zimą w romańskim kościele na Starówce

  https://www.youtube.com/watch?v=VKNLAtax5uc&feature=artist

 87. — i jeszcze wcześniej niż się josefinie rozkochałem

  https://www.youtube.com/watch?v=LodIHpQDwYA

 88. Jerzy Stuhr powiedział, że będąc za granica wstydzi się przyznawać, że jest Polakiem i trudno jest się temu dziwić. Prawie 1/4 naszego narodu jak wynika z doniesień prasowych nie myśli kompletnie , lub jest totalnie głupia, skoro nie widzi tego, co dla przeciętniaka jest oczywiste.
  Przykład poparcie dla PiS jest rzędu 40% wg sondaży , a Jarosławowi Kaczyńskiemu (wg badania z 2008r 23,2 proc. ufa, 64,3 proc. nie ufa)
  Przecież każdy kto chce to wie, że PiS jest własnością JK i mówią tam król jest tylko jeden.
  Wystarczy ździebko rozumu i wykształcenie podstawowe by zrozumieć że wstawienie Przyłębskiej na Prezesa Trybunału Konstytucyjnego nie miało w zamyśle naprawy TK, a jedynie ustawienie tam „swego ” człowieka który zrobi wszystko co JK zechce.
  Przecież negatywną opinię wyraziło Kolegium Sądu Okręgowego. Nikt nie był „za”, 7 sędziów było „przeciw”, 3 się wstrzymało się od głosu. Sprzeciw wyraziło też Zgromadzenie Ogólne Sędziów. Tutaj 68 sędziów było „za”, ale 103 „przeciw”. To zamknęło Przyłębskiej drogę do orzekania..
  To, że Duda łamie Knstytucję i prawo (te zdroworozsądkowe, a nie tylko te obecnie obowiązujące) tez nie jest sztuka oceniać. Nie ma nikt myślący wątpliwości co do tego, że prawo łaski dotyczy skazanego (czyli przestępcy) i nie da się zwolnić od kary człowieka niewinnego (a takim jest każdy któremu sąd nie udowodnił winy i nie skazał). W sprawie Kamińskiego trwał proces sądowy , a więc wobec prawa był człowiekiem niewinnym, co zrobił więc dr. prawa Duda? Uznał arbitralnie że Kaminski jest przestępcą?
  Problem jest jednak z tym że przestępcy (skazani) nie mogą pełnić wysokich funkcji państwowych i Kaminskiego nie wolno było zaprzysięgać na ministra. Skoro go zaprzysiągł załamał prawo.
  Jeszcze bardzie ewidentne złamani prawa zrobił zaprzysięgając wybranych przez PiS 5 sędziów bowiem wybrani zostali ustawa PO, która została zaskarżona do TK i proces był w toku. Duda miał obowiązek czekać na wyrok TK , a potem się do niego dostosować. Jak wiemy nie czekał i go zignorował. .
  PiS oczywiście też łamał i łamie prawo wybierając sędziów do TK i robiąc atrapę z tego urzędu.
  I następne tylko idiota może liczyć, że politycy skrajnie niemoralni oskarżający (wbrew faktom) parte opozycja o największa zbrodnię jaka można zrobić w czasie pokoju (zamordowanie prezydenta i [prawie 100 ViP ów przy współudziale obcego mocarstwa będą potem moralnie rządzić dla dobra obywateli. Jest przecież oczywiste, że będą robić to co będą uważali że jest dla nich najkorzystniejsze, a tych niepokornych skutecznie spacyfikują.
  Można jeszcze wymieniać wiele innych przykładów , ale te już wystarczą by potwierdzić tezę że nie ma my się jako Polacy obecnie czym chwalić .

 89. Symetryczny,

  Panie poruczniku, LWP to była taka siła że żołnierze śpiewali,, śpiewem, musztra i wuefem zwyciężymy z ENEREFEM. ,,

  NRF to były zachodnie Niemcy w zargonie PRL.

  Armia…A Po co wielka armia ? Polska nikogo nie napada. A nas kto napadnie? Niemcy? A może Czesi? Bo chyba nie kraj światła i postępu Rosja? Ten gołąbek pokoju nigdy nikogo nie napada. 17 września 1939 roku Polska sama siebie napadla na wschodzie. A polscy oficerowie ,, uciekli do Mandzurii ,, wogole nikt ich nie zabił strzałem w tym głowy. Taka sytuacja.
  A poważnie- jak pan może patrzeć w lustro ?
  .

 90. Hetajr,

  Nawet Lec nie pomoże panu odpowiedzieć jak to się stało że tzw ,, władza ludowa ,, strzelala do ludu – podejrzewam że na pańskie machinacje zareagowały obrzydzeniem.

  T
  Fakt czy 23 razy czy też 156 razy nazwie pan mnie głupcem nie zmieni istoty sprawy. A sprawa jest taka że wciąż, nie wiadomo skąd się wzięły te ,, smutne okoliczności,, oraz jakiego rodzaju to były okoliczności. Oraz kto podejmował decyzje że te ,, okoliczności,, właśnie zaistniały.
  Władza podobno ludowa strzelala do ludu . Lud zdesperowany wychodził na ulice. W ludowym państwie lud bywał zdesperowany ? Zagadka.
  Glupawego wtretu,, FRANCUSKA policja to dopiero bije ,, nie skomentuję. Prostactwo i nieuctwo komentarzom nie podlega. Taka sytuacja.

 91. Errata do wpisu z 15 sierpnia o godz. 15:02;

  Zmiana kolejności kolejności imion:

  Stanisław Jerzy Lec

 92. @ blackley:
  „Żeby nie tacy jak Swierczeski Sowieci w Polsce po 2 wojnie nic by nie zdzialali. Musieli by się spakować i pojechać do siebie. Szkoda że pan tego nie rozumie.”
  Chyba raczej gdyby nie tacy jak sir Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt.
  Akurat gen Świerczewski, Polak urodzony w Warszawie, obywatel radziecki, weteran wojny domowej w Hiszpanii, dowódca raczej przeciętny niewiele tu miał do gadania. Ale owszem, można powiedzieć, że gdyby nie tacy jak gen Świerczewski to byśmy w Polsce mogli mieć długotrwałą wojnę domową, w której zginęłoby nie kilkanaście tysięcy tylko kilkaset albo i kilka milionów. Ty wierzysz w to, że Zachód pomógłby realnie Polakom walczącym z tzw komunistami ??? O Jałcie i Teheranie nie słyszałeś ???

 93. blackley
  15 sierpnia o godz. 16:07

  Proszę acana o nie rozpraszanie mnie, bo mi frakcja niewymiarowa się wykona i będę musiał lepić! Ja spokojnie tłukę sobie kamienie na szosie, czytam Tygrysy a tutaj wszczynane przez acana na blogu zamieszki przeszkadzają mi w wydajnej pracy bez braków i rozwijaniu się intelektualnie, czyli w zachowaniu jakie każdemu szanującemu się robotnikowi przystoi.

 94. Mad Marx,

  Dobrze że zaczynamy ustalać fakty – ,, obywatel radziecki, znaczy sowiet, przeciętny dowódca,, …
  Z faktu że brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii to niby jaki ma wynikać bonus ?
  Fakty są takie że był to sowiecki generał, przyslany przez sowiecki rząd żeby wojowal na terenie suwerennego państwa jakim była Hiszpania. Zapewne przyslany wraz z logistyką, zaopatrzeniem i sowieckim ,, ochotnikami,, . To wg pana jest jakiś powód do chwały??? O Hiszpanii sporo i ciekawie napisał George Orwell czyli Eric Blair. Bolszewicy go Aresztowali i chcieli zgladzic za to o nich pisał. A pisał PAWDE

  Czy była by wojna domowa czy nie było by wojny domowej- nie wiemy. Mimo obietnic ws ystkiego najlepszego komuniści wybory zaraz po wojnie PRZEGRALI , kilka lat temu pisano o tym w Polityce.
  Jalta, Teheran …..główna wymówka czcicieli ładu sowieckiego w Polsce. Taka sytuacja.

  .

  ….

 95. Hetajr,

  Wciąż nie wiadomo nic o owych ,, smutnych okolicznościach,,

  Generalnie to co pan opisał,, siedzę i tluke, wydajna praca rozwój intelektualny itd ,, to życzenia jakie tzw ,,, aktyw,,, do ludu skierował. A lud , niewdzieczny, wyłazi na ulice czegoś niezadowolony. I władza ludowa do ludu ,,, musiała ,,, strzelac.

  Jak lud by słuchał,, aktywu,,, władza by nie strzelala. Chamom się zachciało wypłat i normalnego życia
  Radio Erewań,, czy to prawda że można na Saharze wprowadzić komunizm ? Można ale po kilku latach trzeba będzie sprowadzać piasek ,, Uklony

 96. neospasmin 15 sierpnia o godz. 10:56 pisze: –Rozpczal sie proces urzedujacego prezesa NIK.
  Zarzuty dotycza niewlasciwego wykonywania przezen sprawowanej funkcji.
  Jak panstwo sadzicie: czy na czas rozpatrywania sprawy sad powinien zawiesic oskarzonego w sprawowanej przezen funkcji?
  Dowody w sprawie nie budza chyba watpliwosci?

  Panie Neospasmin
  Nie wiem co inni „państwo” sądzą ale z informacji z meNdiów jakoś nie wynika, by przez ostatnie kilka lat pojawiły się jakieś nowe dowody w sprawie Kwiatkowski-Bury a skoro tak, to Kwiatkowski powinien zostać odsunięty od swojej funkcji już wtedy. Ponieważ to nie nastąpiło, to oznacza, że materiał dowodowy jest „cienki” albo postanowiono Kwiatkowskiego z Burym zacząć grillować w odpowiednim czasie, jak np. w okresie roku przed terminem wyborów. To, że Kwiatkowski uznawany jest przez wielu (np. przeze mnie) za drania bez honoru, bo już dawno sam się powinien podać do dymisji to zupełnie inny temat.

  Pytanie jest, czy w sprawie rekrutowania na wysokie stanowiska w NIK Kwiatkowski wchodząc w układy z Burym naruszył „ustawę” tej kwestii dotyczącą czy nie a jeśli tak to już dawno powinien stanąć przed Trybunałem Stanu i zostać pozbawiony sprawowanej funkcji. PiS mógł to zrobić już co najmniej dwa lata temu!

  Zawieszanie go w czynnościach tylko dlatego, że to teraz „ziobrowska” prokuratura wymyśliła sobie najkorzystniejszy termin rozpoczęcia grillowania nie wydaje się racjonalnym powodem „zawieszania” Kwiatkowskiego bo tak akurat to pasuje głoszącym pisowską narrację. Dezorganizowanie gwałtowne procesów decyzyjnych w NIK nie wydaje się też akurat teraz konieczne ani tak zrozumiałe jak byłoby już kilka lat temu.
  W moim mniemaniu, intencją Pańskiego wpisu jest silna sugestia, jak konieczna jest pisowska deformacja sądownictwa, skoro tak łagodnie piękna sędzia potraktowała Kwiatkowskiego.

  Drogi Panie, jeśli Pan tego nie wie, to informuję Pana, że twarzą pseudoreformy sądownictwa jest niejaki Piotrowicz, osobnik znany z tego, że jako przełożony prokuratora mającego oskarżać zboczonego pedofila, bronił tę kreaturę usprawiedliwiając pocałunki księdza jako „dawanie ciumka” przez dziewczynki księdzu a jego obmacywanie podbrzuszy tych dzieci jako wykorzystywanie posiadanych zdolności bioterapeutycznych. Ten potwór i zbok w sutannie, broniony przez prokuraturę z Piotrowiczem w tle dostał tylko 2 i pół roku w zawieszeniu.

  Nie chce mi się nawet myśleć, co będzie się działo np. w tego typu sprawach gdy nie tylko prokuratura ale i sądy zostaną przejęte przez PiS czyli piotrowiczopodobnych.

  Dla mnie nie ma wątpliwości, że reforma sądownictwa jest potrzebna i że powierzenie go całkowicie korporacjom prawniczym było nieakceptowalne ale równie nieakceptowalna jest pseudoreforma pisowska, której głównym celem jest obsadzanie sądów „swoimi”. Egzemplifikacją tego stanu rzeczy jest Muszyński, którego PiS już zdążył obsadzić w Trybunale Stanu potem w roli nadzorcy nad przygłupawą figurantką udającą szefową Trybunału Konstytucyjnego a teraz obsadzony zostanie w charakterze bata a raczej kija bejsbolowego w roli szefa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, i który jeszcze zanim nim został to już „tumani, przestrasza”, że aż śmieszy.
  Pan zresztą też.

 97. Symetryczny ,

  Panie poruczniku ,

  Panu się podoba każdy satrapa
  A wybory to dla Pana diabelski wynalazek. W PRL wyborów nie było i jakie było szczęście? Nie nazywamy wy kraju tej parodiì jaką władze urządzaly co kilka lat.

 98. Legat,

  O ile w pisowskiej ,,reformie ,, była by instytucja wyborów POWSZECHNYCH na stanowiska sędziowskie i prokuratorskie to można by mówić o reformie.
  A tak to nie jest żadną reformą tylko taka sytuacja w której Ziobro z Kaczyńskim będą mogli bez dowodów i zupełnie dla nich bezkarnie zamknąć Tuska. O nic więcej kurduplowi nie chodzi.

 99. Nie ma nikt myślący wątpliwości co do tego, że prawo łaski dotyczy skazanego (czyli przestępcy) i nie da się zwolnić od kary człowieka niewinnego (a takim jest każdy któremu sąd nie udowodnił winy i nie skazał). W sprawie Kamińskiego trwał proces sądowy , a więc wobec prawa był człowiekiem niewinnym, co zrobił więc dr. prawa Duda? Uznał arbitralnie że Kaminski jest przestępcą?
  Problem jest jednak z tym że przestępcy (skazani) nie mogą pełnić wysokich funkcji państwowych i Kaminskiego nie wolno było zaprzysięgać na ministra. Skoro go zaprzysiągł załamał prawo.

  Mój komentarz
  Dokładnie tak wg zwykłej logiki. Jest jednak jeszcze logika PiSowska. Ta logika ma ruchome reguły, zależne od nastroju Prezesa, od potrzeb partii PiS , od tego, którą nogą Prezes wstanie z łózka rano i od tego, co mu nakładą w głowę po południu tacy naukowi geopolitycy jak prof. Krasnodębski.
  Pzdr, TJ

 100. Chwała Żołnierzom Armii Czerwonej za wyzwolenie Polski z łap katolickiego wehrmachtu. Obchodzenie świąt w ramach Generalnej Guberni nie było możliwe. Teheran i Jałta pokazały kto jest rzeczywistym wrogiem Słowian. W sondażu nikt nie potwierdził chęci należenia do katolickiego wehrmachtu. Tak sobie myślę,że sąsiedzi zawsze co jest naturalne mają problemy. Ale Francuzi,Anglicy i Niemcy rozmawiają ze sobą nawet są razem. Czy wrogość wobec Rosji ich jednoczy w ramach europejskich wartości.

 101. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 21:34

  Problemy tego typu zostaly juz wieki temu rozwiazane. Wystarczy tylko , aby POPiS i ich mocodawcy jeszcze raz przeczytali postulat Jonathana Swifta ,, Skromna propozycja ” z 1729
  Anglosaski kapitalizm ma zawsze swietne wyjscia z sytuacji dla JEDNEGO PROCENTA.
  Prawo na papierze a w praktyce, to dwie rozne rzeczy.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Skromna_propozycja

 102. Zachód zawiódł Turcję, której Prezydent upomniał się o godność i zaczął realizować swoje narodowe interesy w sposób, który musiał być potraktowany na Zachodzie najpierw jako niesubordynacja, potem – ze względu na potencjał Turcji jako możliwe zagrożenie. To co się dzisiaj dzieje, to antycypowanie tego zagrożenia, obliczone na indukowanie zmian politycznych wewnątrz kraju. Chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której z punktu widzenia tureckich elit, to Recep Tayyip Erdoğan będzie problemem, którego obecność na scenie politycznej jest przyczyną komasowania się problemów bez możliwości ich rozwiązania. Spowoduje to pojawienie się sił i ciągów przyczynowo-skutkowych, które doprowadzą do kolejnego zamachu stanu, który okaże się skuteczny. Ten polityk wie, że nie ma drogi ucieczki i jest skazany na śmierć w przypadku przewrotu. Dlatego tam nie ma już i nie będzie łatwego rozwiązania.

  Po raz kolejny widzimy jak perfidny, cyniczny i bezwzględny jest Zachód, przy czym Turcji nie pomoże nikt, albowiem inne państwa islamskie tylko czekają na to, żeby „sułtan” odszedł. Ponieważ obecne wektory oddziaływania polityki tureckiej, w tym nawet mieszanie się w sprawy państw Zatoki nikomu tam nie odpowiada.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=54819
  ==========

  Dotychczas, Zachód destabilizował kraje małe, niezależne.
  Jesteśmy na etapie destabilizowania ponoć SOJUSZNIKÓW……

  Polska z łatwością mogłaby podzielić los Turcji, gdyby usiłowała wybić się na niezależność, niestety.
  Pełne podporządkowanie się Anglosasom, albo problemy.

  Wyjścia mamy dwa.
  sciślejsze kontakty z Niemcami, bądź Chinami- jako stabilizatorem, w zamian za sprzyjanie ich interesom.
  Ciekawa możliwość wyboru, balansowania pomiędzy mocarstwami ekonomicznymi.
  Niestety, nie przy tych elitach.
  Ich ślepota i jednostronność, wyklucza taką opcję wykorzystania geopolitycznego okienka.

 103. Ten artykuł jest fragmentem trzeciego rozdziału mojej książki „Grand Deception” (Wielkie Oszustwo), którą napisałem w odpowiedzi na bestseller Billa Browdera „Red Notice” [polskie wydanie: „Czerwony alert”, Sonia Draga, 2015], oraz jako ripostę na bezustanną kampanię Zachodu, demonizującą Rosję i jej przywództwo. Browder, inwestor i menedżer funduszy hedgingowych, który w latach 90. dorobił się w Rosji fortuny, opisuje swoje fascynujące doświadczenia z tamtego okresu. Jednak niemal całkowicie pomija on szerszy kontekst, w którym rozegrały się tamte wydarzenia. W zamian powtarza jak mantrę swoje lakoniczne wyjaśnienie, dobrze znane z jego licznych prezentacji i przemówień. Brzmi ono następująco: Po upadku ZSRR rząd Rosji zdecydował się przejść z komunizmu na kapitalizm [1]. Uznał, że najlepszym na to sposobem będzie rozdanie wszystkiego praktycznie za darmo w ramach różnych programów prywatyzacyjnych, po czym bardzo szybko przekazał zasoby gospodarcze kraju w prywatne ręce.

  Rzadką cechą tego transferu własności było to, że prywatne ręce, które otrzymały majątek Rosji, nie były tymi samymi, które go zbudowały, ponieważ nie stworzono żadnych ograniczeń co do uczestnictwa w programie prywatyzacji. W rezultacie prawdziwe perły zasobów produkcyjnych narodu trafiły w ręce niewielkiej grupy oligarchów, z których większość skrycie reprezentowała interesy zachodnich finansistów.
  https://pracownia4.wordpress.com/2018/08/14/lata-90-kiedy-rosja-postanowila-przejsc-z-komunizmu-na-kapitalizm/#more-10384
  ==========

  Do poczytania…..
  Obecnie, odbierane są łupy, co łupieżcom niespecjalnie się podoba.
  Pytanie, czy polskie elity rozliczą łupieżców którzy ograbili Polskę?
  Jeżeli już, to na pewno nie te, które uczestniczyły w grabieży…..

 104. wyzysk

  „Prawo na papierze a w praktyce, to dwie rozne rzeczy.”

  Tak, to w mniejszym lub większym zakresie jest całkiem naturalne w obszarach życia społecznego objętych regulacjami prawnymi.
  Z tym, że za wykonywanie prawa czyli za to by się nie rozmijało z praktyką odpowiada wyłącznie państwo. Czyli na państwie należy wymuszać egzekwowanie prawa a nie obwiniać za patologie, które wynikają z nieprzestrzegania prawa inne państwa, ich organizacje, systemy wartości czy społeczne grupy typu mityczni „Anglosasi”, których pan w komentarzu przywołał.

  To, że istniejąca od 96 lat, z przerwą na okupację, szczególna ochrona kobiet w ciązy w stosunkach pracy żre i spienia ten wspomniany przez pana „1 procent” (może z 10 procent?) jest jasne. Z tego co pisano wynika, że w opublikowanych wiosną propozycjach zmiany prawa pracy na skutek nacisków owego „1 procenta” ujęto postulat pozbawienia kobiet tej ochrony. Z tym, że rząd z powodów politycznych (seria wyborów) się na to nie zdecydował i odłożył propozycje do szuflady.
  Tak więc jak na razie ochrona istnieje i rząd powiniem być przymuszany do jej egzekwowania od tych, którzy tej ochrony nie chcą przyjąć do wiadomości.

  Zalinkowany przez wieśka59 tekst z GW jest własnie przykładem przymuszenia rządu do tego typu reakcji.

 105. jak zawsze zaczynam czytać od końca blogu
  @wiesiek59 18:34, na dziś wystarczy – ja jestem za wrażliwa i konająca. A szczerze – niewiele wiem o prawdzie tamtych czasów mimo że polskie społeczeństwo przeszło podobną traumę.
  a tu polska Kartagina i jej powiązania (tekst z poleconego przez ciebie linku)
  https://www.mpolska24.pl/post/7975/szpieg-cia-u-balcerowicza

 106. wyzysk

  Jeszcze w odniesieniu do tych „Anglosasów” … .

  Jak wspomniałem noca objecie małoletnich i kobiet – w tym w ciązy – szczególną ochroną prawną w stosunkach pracy przez władze II RP (1924) wynikało z ratyfikacji konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy.

  Przypomnę, że powołano ją na wniosek związków zawodowych na konferencji pokojowej w 1919. Jej współzałożycielem był syndykalista amerykański Gompers i syndykalista Butler z Wielkiej Brytanii – czyli jak by pan nie patrzył Anglosasi. To na podstawie brytyjskiego projektu opracowano dokument na którego podstawie działa MOP. Ten dokument stanowił rozdział Traktatu Wersalskiego.
  Potem, gdy MOP stowarzyszył się z Ligą Narodów, kierował nim też Brytyjczyk.
  A w czasie wojny gościny MOP udzielili Amerykanie.

 107. Wiesiek59,

  Z Erdoganem zadarl Trump. Czy też Trump zadarl z Erdoganem .

  Kilka tygodni temu Trump był pańskim idolem bo ,, mówi jak jest ,, . Dziś ten Trump okazuje się,, bad Guy,, z powodu że pokazał tureckiemu pajacowi gdzie jego miejsce.
  Zawiła jest ,, logika ,, Wieskowa. Taka sytuacja.

 108. wiesiek59

  ruscy oligarchowie prezentowali interesy ruskich oligrchów a nie ” zachodnich finansistów ” . Ci ” zachodni finansiści ” to zwykły farmazon . Farmazon jaki kagiebowcy musieli sprzedać nosicielom kufajek . Zeby nosiciele kufajek lepiej się poczuli z tego powodu że ” zachodni finansici ” zostali ” wypędzeni ” i teraz już ruski majątek jest w ruskich rękach. Znaczy jest w rękach kagiebowców ale nosiciele kufajek myślą że jak w rękach kagiebe to i w rękach nosicieli kufajek . Sytuacja od rewolucji bolszewickiej się nie zmieniła . Kagiebowcy , wczesniej czekiści , wciąż ” piją koniak w imieniu ludu ” .

  Pan zaś , pracowicie linkuje ruskie portale polskojęzyczne , wierząc w kagiebowskie mity jak ruski nosiciel kufajki. Wierząc przy tym w rzekomo posiadaną ” wiedzę ” . Tyle ze ” wiedza ” ta to farmazony z sowieckich portali polskojęzycznych a nie wiedza. Taka sytuacja.

 109. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 21:34
  Zwiazki zawodowe w krajackh anglosaskich zostaly przez Jeden Procent praktycznie zlikwidowane ( usa)
  i po Brexicie zostana dobite w Anglii.
  Propozycja Jonathana Swifta wydaje sie jak najbardziej na czasie.
  gazeta pewnie jest bardziej oburzona zdziczeniem pracownikow niz wladzy, ktora do tych sytuacji doprowadza- krokodyle lzy Pana Adama ?

 110. Bar Norte
  Nie nalezy mylic pracy z kapitalem.

 111. @wiesiek59
  18:12
  „Zachod zwiodl Turcje..” a moze inaczej zacznijmy:
  to tyrania Erdogana spowodowala zachwianie ekonomii tureckiej. To ze prez. Trump nie zawsze idzie w razem w szeregu z NATO, wszyscy o tym wiedza. Ale kiedy USA i Turcja, ktore wchodza w sklad w paktu i nakladaja obopolnie sankcje na ministrow to juz coswyjatkowego. Tym razem to nie tylko prezydent Trump gra glowna role w tym dramacie.
  Od ubieglego piatku turecka lira spada lawinowo w relacji do amer. dolara. Ekonomia panstwa zaczyna podupadac. Trump oblozyl clem turecka stal. Oczywiscie
  Erdogan nie byl dluzny i przebil Waszyngton.
  Erdogana vs Trump. Jakze duzo podobienstw. Tym razem bylo za wiele dla Amerykanow po aresztowaniu pastora Andrew Brunsona (oskarzenie o wspoldzilanie w spisku antytureckim), ktory mieszkal wiele lat w Turcji a od dwoch lat przebywa w areszcie. Oskarzenie o terroryzm jest rzeczywiscie operetkowe. Brunson byl jedneym z wielu ofiar polowan na czarownice, ktore miala byc zwiazane z kaznodzieja tureckim
  Fetullahem Güllenem przebywajacym w USA a ktorego ruch mial byc „inicjatorem i organizatorem puczu” w lecie 2016.
  Ponad 50 000 aresztowanych, ponad 100 000 pozbawionych pracy. Amerykanie jak Brunson, poodbnie niemieccy i szwedzcy obywatele rozniez znalezli sie w wiezieniach na podstawie sprokurowanych oskarzen.
  Erdogan probowal uzyc pastora Brunsona jako zakladnika, by wymienic go na Gülena.
  Ostatecznie chcial Erdogan wymienic pastora na bankiera tureckiego, bliskiego przyjaciela, ktory trafil do wiezienia w USA za zlamanie sankcji przeciw Iranowi.
  Bylo to jednak za malo Erdoganowi.
  Dwom tureckim ministrom zamrozono dochody w USA i Ankara odpowiedziala tym samym. Kryzys miedzy USA a Turcja mniej wiecej dosiegnal tego samegi stopnia jak
  w latach 70. po inwazji Turcji na Cypr.
  Turcja to jedynowladztwo Erdogana, ktore zostalo ukoronowane wyborami w czerwcu
  br, ktore byly po mistrzowsku zaaranzowane i sa gwarancja jego wladzy. Kontroluje media i wymiar sprawiedliwosci. Wolnosci obywatelskie sa ograniczone a przeciwnikow
  politycznych, niezaleznych pisarzy i dziennikarzy tropi sie i izoluje.
  Od jakiegis juz czasu gra Erdogana na nacjonalistyczna nute. Oskarza otwarcie USA i Izrael o groteskowa konspiracje przeciwko Turcji.Koscia niezgody jest wspolpraca amerkanska z kurdyjska milicja w Syrii w walce przeciwko IS.
  NATO jest wazne dla Turcji i odwrotnie. Baza lotnicza w Incirlik jest nawa dla Amerykanow w obszarze Morza Srodziemnego. Jednoczesnie planuje Erdogan zakup w Rosji systemu obrony przeciwtolniczej, ktora nie jest kompatybilna z NATO. To rowniez
  jedna z przyczyn sankcji amerykanskiej.
  Mimo pozytywnego przyrostu ekonomia Erdogana jest dosc slabym punktem. Panstwowe wielkie budowle i olbrzymie kredyty, zachwiany balans wymiany handlowej i niesamowity spadek kursu waluty postawiana wplywaja negatywnie. Prezydent nie pozwala bankowi centralnemu podniesienia stopy procentowej. Nawiasem mowiac: ministrem finansow jest ziec Erdogana. Nie bez znaczenia na stan ekonomiczny Turcji sa sankcje amerykanskie przeciw Iranowi a polowa importu ropy naftowej pochodzi z tego panstwa.
  Zarowno Unia Europejska jak i USA nie zycza, by Turcja oddalila sie od NATO. Ale Erdogana rozpostarl parasol auktorytarny nad Turcja a uwiezienie Brunsona to tylko jeden przyklad. Europa zachodnia nie moze rewidowac kryteriow demokratycznych,
  by wyjsc naprzeciw sultanowi Turcji.

 112. wyzysk
  15 sierpnia o godz. 20:50
  Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 21:34
  Zwiazki zawodowe w krajackh anglosaskich zostaly przez Jeden Procent praktycznie zlikwidowane ( usa)”

  Z tego co wiem UK to kraj ” anglosaski” – te okreslenie ” anglosaski ” znaczy, zawsze mi się kojarzy z betonowym komunistą – więc w UK związki zawodowe istnieją i dobrze się mają . Członkowie mojej dalszej rodziny mieszkają w UK od lat . Jeden jest kierowcą ciężarowki . Bardzo sobie związki chwali i niewyobraża sobie życia bez w/w instytucji . Nie bardzo wie pan o czym pisze . Ukłony

 113. Украина обвинила Россию в захвате Азовского моря. 60 минут от 15.08.2018
  ___________________
  https://www.youtube.com/watch?v=f2JwUFoFukg (j.ros)

  (Ukraina wini Rosje o zajecie Morza Azowskiego, 15.08)

 114. wyzysk

  „Nie nalezy mylic pracy z kapitalem.”

  No wlaśnie. Dlatego może darujmy sobie terminy etniczne typu np „Anglosasi”. Zostawmy je nacjonalistom i innym z tego nurtu.

  „Zwiazki zawodowe w krajach anglosaskich zostaly przez Jeden Procent praktycznie zlikwidowane”

  Proszę nie przesadzać, nie jest tak źle. Jasne, że daleko im do potęgi z lat 70 i wczesniej ale mimo wszystko się trzymają.

  Co do GW to zauważam nie pierwszy raz u pana uprzedzenia. Tymczasem jej ewolucja polityczna a szerzej ewolucja całych mediów Agory jest bardzo obiecująca. Zresztą nie tak dawno na blogu była ciekawa dyskusja na ten temat. Tak więc nie ma co pielęgnować w sobie starych żali do pana Adama tylko trzeba trzymać kciuki za młodych, którzy się w tych mediach rozpychają się kolanami i łokciami zmieniając tym samym ich polityczny profil.
  Przykładem tej zmiany jest zalinkowany przez wieśka59 tekst interwencyjny młodych autorów – również w interesie pracownicy ukraińskiej.

 115. ozzy
  15 sierpnia o godz. 21:11
  „Baza lotnicza w Incirlik jest nawa dla Amerykanow w obszarze Morza Srodziemnego”
  zrob update, sytuacja sie zmienila, tak bylo dwa lata temu;

 116. Defilada i po defiladzie. Szczęk oręża i pierdy prezydenta z niby ministrem obrony (a dlaczego tylko obrony?) chyba się spodobały ludowi Warszawy.
  Teraz chyba wszyscy już wiedzą dlaczego stadnina koni arabskich w Warszawie – pardon w Janowie Lubelskim? – ograniczyła sprzedaż wierzchowców. Owies jest polski i konie choć arabskie, służyć będą zastępom rycerzy pancernych.
  A tak na marginesie powiem wam moi mili, że w latach 70-tych w Ełku jako elew przerabialiśmy całkiem fajną stajnię koni kawaleryjskich na kantynę żołnierską. Dobre nie?
  Baczność, na prawo patrz!

 117. p.s.
  z innej beczki:
  pala was w stodolach, albo wyrzucaja (kiedy sie im wydaje, ze juz nie jestescie potrzebni, n.p. w 1968), a wy nadal sie z chamami od renu po ural, migdalicie; zakochani w szeli?

 118. 404
  15 sierpnia o godz. 11:23
  To ,ze nie mozesz dopasowac kropek to dobrze ( good for You ) ( gfY) > Pisalem kilka(-u)krotnie , ze ilosc moze byc mylaca bo sam ich nie licze .Mozna by z kolei napisac , ze nie kminie co znaczy ” nie kminie” . Ale sie domyslam .
  MR to koneser potegi demokracji ( blogowej) ale nie tylko . To ktos kto wydaje sie nie „pamietac ” , ze kiedys wszystko bylo proste i jasne bo ludzie ( wiekszosc )chodzili za stodole i kapali sie w rzece albo stawie . Chrzescijanstwo itp kwitlo. Rzadko lub wcale nie patrzyli w lustra bo ich nie mieli . Niektorzy z nich odkad dorobili sie pierwszej lazienki ( z lustrem) popatrzyli i powiedzieli albo choc pomysleli -” To nie moze byc prawda ! ” Tak zrodzily sie poczatki jeszcze wtedy nie nazwane , ateizmu
  Ale MR powiedzial albo pomyslal -” No tak zawsze wiedzialem , ze jestem boski ! Jestem dowodem istnienia . Kazdy podobny choc troche do mnie nie moze obrazic moich uczuc , zwlaszcza wtedy kiedy sae rozbierze .”

  Byc moze to zbyt zawile , jak na Czestochowe ale jestesmy na szczescie , zdaje sie daleko . Pozdrawiam

 119. @404

  MR – Mauro Rossi

 120. O tym, że nasze wojsko ma braki sprzętowe dobitnie świadczyła biorąca udział w paradnej defiladzie husaria piesza.
  Ten oddział wyglądał jak niedobitki wracające z bitwy pod Żółtymi Wodami

 121. Blog nasz obstawiony jest w zdecydowanej większości braćmi w Leninie, toteż dziwi mnie ich apatia wobec estetycznych oraz emocjonalnych walorów defilad wojskowych. Jeszcze nie tak dawno, wszystkie witalne organa ludności za Odrą iskrzyły na widok paradujących tanków. Teraz, tak jakby wszystko poszło w putinu…

  Zamiast jojczenia, oczekuję więcej entuzjazmu. Parady są piękne; popatrzcie na jutubce, ile szczęscia dają ludności w Kenii, Rwandzie lub Korei Płn.

 122. @ blackley
  W Hiszpanii była wojna domowa, niezależnie od tego czy w to wierzysz, czy nie
  Hemingway też był sowieckim agentem ?
  A może naczytałeś się bredni Łysiaka („Piąta brygada czy piąta kolumna „)
  Można go cenić za wiedzę o okresie napoleońskim, ewentualnie za „asfaltowy saloon” ale popełnił on jeszcze parę innych dzieł na pograniczu grafomanii i stroił się w piórka wielkiego bojownika o wolność i ofiarę komuny, która zrobiła go doktorem i kazała uczyć na wydziale architektury głupich czarnuchów….

 123. duende 23.3
  więcej entuzjazmu
  Zorganizuj zbiórkę

 124. 42
  Nie ma sprawy, zbiórka jutro, w tym samym miejscu.

 125. Jest warto sluchac tego do konca. Jest bardzo duzo informacji jak tzw. Deep State pracuje zeby zarobic pieniadze przemyslowym tzw Komplex Militarny. Miec zolnierzy w Polsce jest spraw miec pieniadze i zaczynac znow tzw. zimna wojna.

  https://www.youtube.com/watch?v=JHZXVWUxxDU&feature=youtu.be

 126. Parady rzeczywiście były piękne!!!

  https://www.youtube.com/watch?v=pc_XuZqcmQI

 127. @Guzdra 15.08.2018 godzina 15.20 i dalsze
  Ostatni taniec musi być równie stresujący jak pierwszy, a cóż dopiero można powiedzieć o życiu?
  „Różyczka” ile to słowo wypowiedziane na końcu przyniosło pytań, na które nie znajdowano odpowiedzi.
  Emmylou Harris śpiewa pięknie i taką muzę lubię, pozostałe interesujące bynajmniej.

  Kaufman w duecie śpiewał z wieloma gwiazdami Opery, „O soave fanciulla” (Słodka dziewczyna?) z Netrebko, ale wolę w jego wykonaniu utwory solowe. Pięknie zaśpiewał „Caruso”
  Pozdrawiam

 128. Bar Norte, 21:35
  1.Kapitalizm amerykanski i angielski sa inne niz niemiecki,francuski czy szwedzki.
  Model anglosaski to model dickensowski-neoliberalny.
  ,,The Anglo-Saxon model or Anglo-Saxon capitalism (so called because it is practiced in English-speaking countries such as the United Kingdom, the United States, Canada, New Zealand, Australia and Ireland) is a capitalist model that emerged in the 1970s, based on the Chicago school of economics.
  Anglo-Saxon model – Wikipedia”
  ( Terapia szokowa wprowadzona w Chile przez zbrodniarza wojennego Kissingera i chicagowska szkole ekonomiczna byla zbyt brutalna nawet dla Pinocheta, ktory ich wywalil na zbity pysk ).
  2.Magazyn Forbes pisze, ze w usa 11% pracownikow ma ochrone zwiazkowa, w Szwecji 67 %
  ( dlaczego Pan Adam nie wybral nam modelu szwedzkiego ?).
  3. gw zaaplikowala spoleczenstwu dickensowski kapitalizm, nie pytajac nikogo o zgode.
  Pan Adam to Petain polskiej przemiany ustrojowej.
  To, ze publikowane sa najlepsze reportaze, nie zmienia faktu,kraj pograza sie w bagnie,
  co jest, bylo nie bylo,wynikiem dzialania gazety i jej sponsorow.

 129. Parady wojskowe przypominają nie zabijaj. Tak sobie myślę i niech tak będzie.

 130. Mysle ze na paradach majo prawdziwa bron, no ale bez biespiecznikow.

 131. @404
  15 sierpnia o godz. 9:39
  Zgadzam się z Tobą całkowicie, że psów obrażać nie wolno.

  Lubie psy.
  Ha!Ha! HiHi!

  A Omarosa na książce zarobi
  Chyba nie bardzo, bo gdzieś widziałem, że już pierwszego dnia cenę obniżono o 30%. Pewnie nie sprzedaje się …

 132. wiesiek59
  15 sierpnia o godz. 11:46
  … jest przykładem porażki UE, która miała wyrównywać szanse, aby młode, aktywne osoby pracowały na rzecz rozwoju swoich krajów na miejscu, a nie za granicą.

  A co niby UE miałaby zrobić w tym celu ? Prezentujesz jakieś pobożne życzenia bez wskazania sposobu realizacji. Czego nie zrobiła UE, żeby tej „porażki” nie było ? Jakiej porażki ? Od stuleci najzdolniejsi idą tam gdzie im lepiej. Czym chcesz ich przykuć do biedy ? A może lepiej ściągać zdolnych do siebie – tylko nie wiem czy oni będą odpowiednio mocno narodowi. Skłodowska wyjechała do Francji bo była tam Sorbona, która nawet odważyła się zrobić z niej profesor. Czy odkryłaby rad czy polon w Polsce ? Porównaj ilość wykształconych Polaków na dobrych uniwersytetach teraz i przed przystąpieniem do UE.

  Przypominam, że 30 lat temu PKB Polski i Ukrainy były na podobnym poziomie. Ale my (Polacy) już nie mamy zwyczaju porównywać się do Ukrainy. My pytamy dlaczego nie zarabiamy tak jak Niemcy, nie biorąc pod uwagę kosztów życia w Niemczech i szeregu innych różnic o których długo by mówić. Przecież ci pytający mogą pojechać do Niemiec i zarabiać jak Niemcy jesteśmy w strefie Schengen.

  Czy jesteś pewien, że to co Krasnodębski nazwie porażką – jest porażką ?

 133. Wyznaczono generała Jędrzejczaka na dowódcę obrony kraju na czas wojny .
  Otrzymał stopien generała broni i już defiladował z prezydentem ,a jego następca w 12 DZ w Szczecinie otrzymał drugą gwiazdkę -jest już generałem dywizji /
  Nie widzę licznej obecności wojska w Szczecinie ,wiec skąd te kwalifikacje ??!!!

 134. Waldemar
  16 sierpnia o godz. 9:12

  „Nie widzę licznej obecności wojska w Szczecinie ,wiec skąd te kwalifikacje ??!!!”

  Po prostu, wczorajsze nominacje i parada mają wywołać w społeczeństwie wrażenie, że RP II+ posiada jakieś wojsko.

 135. @maciek.g
  15 sierpnia o godz. 15:48
  Prawie 1/4 naszego narodu jak wynika z doniesień prasowych nie myśli kompletnie , lub jest totalnie głupia ….

  To nie jest przypadłość charakterystyczna dla „naszego narodu”. Wybrano Donalda Trumpa, Ecepa Erdogana, W. Putina, Al Sisiego, Hugo Chaveza, AH ( nie wymienię tego gościa z nazwiska) i paru innych. Takie są „narody”. Bardzo łatwo nimi manipulować, nie odróżniają prawdy od kłamstwa, nie interesują się sprawami publicznymi, nawet jak idą na wybory to nie wiedzą kogo wybierają. Nie twierdzę, że wszyscy, ale znaczna część. A potem jak się mleko rozleje to mówią: nie wiedzieliśmy, my tylko wykonywaliśmy rozkazy/polecenia.
  Są jak ci emigranci z Afryki, co to myśleli, że w Niemczech każdemu dają każdemu za darmo samochód i byli rozczarowani.

  Słusznie prawisz za to o łamaniu konstytucji i dalej o zasługach PADa.

 136. Po uroczystej paradzie wojów i rycerzy oraz prezentacji sprzętu wojskowego, które zostały przyjęte życzliwie, nie obyło się niestety bez głosów krytycznych. Budujące wnioski aby wspomóc wojsko zbiórką spotkały się wprawdzie z poparciem (duende),
  ale nie było to poparcie masowe.

  Co może być powodem zastanawiania się i zwlekania z pomocą rządowi dla poprawy stanu i zaopatrzenia wojska. Być może niektórych zraża bezkompromisowe podejście do komunistów i złodziei, do zdradzieckich mord, do gorszego sortu, wreszcie do sodomitów, ale przecież politycy muszą dbać o suwerena i tego suwerena utrzymywać w dobrym nastroju, z dala od wszelkich „patologii”.
  Dla tych, którym przymiotnik „pisowski” kojarzy się wyłącznie negatywnie nie mam dobrych wieści. Po TK przyjdzie kolej na sądy i wówczas nikt już nie będzie mógł czuć się bezkarnie i liczyć na opieszałość sądów w przypadku braku entuzjazmu do rządowych posunięć.
  Powtarzam za duende; czas na zbiórkę

 137. Mad Marx

  Proszę pana , wiem że w Hiszpanii była wojna domowa. Chyba ma pan świadomość w jakim charakterze był tam Świerczewski? Obywatel Rosji sowieckiej , generał sowieckiej armii został wysłany przez rząd sowiecki do Hiszpanii
  Rosja dziś wysyła swoich ludzi do Donbasu . Uważa pan ze fakt iż Świerczewski, obywatel sowiecki brał udział w wojnie która go w żaden sposób nie dotyczyła to powód dla którego mamy go wielbić? Pan dobrze pomyśli. Dziś Rosja wysyła podobnych ,, ochotników ,, np do Donbasu
  Hemingway napisał,, Komu bije dzwon,, , powieść ciekawa ale co z tego ? Do końca życia Hemingway był przekonany że korespondent sowiecki , zdaje się Kolcow,, który został stracony w Rosji po powrocie na pewno miał uczciwy proces i na pewno był winien zdrady. Chyba nie trzeba panu wyjaśniać że Sowieci mordowali ws,wszystkich którzy zobaczyli Zachód na własne oczy i przekonali się że ludzie żyją lepiej niż w Rosji ?
  Że Hemingway był przekonany o procesie napisał Bronisław Zieliński , tlumacz Hemingwaya
  O Lysiaku nie ma co wspominać
  Przyzwoici ludzi Łysiaka nie czytają i nie cytuje
  Uklony

 138. Niektorzy obecni w blogosferze sa jak ci emigranci z Afryki, co to myśleli, że w Niemczech każdemu dają każdemu za darmo samochód ibyli rozczarowani. Wierza bowiem w slowo pisane/mowione prze dziennikarzy prasy bulwarowej szukajajacych sensacji tam, gdzie jej oczywiscie nie ma.

  Niejaki zetus powtarza za bulwarowkami i pisowska propaganda, ze Afrykanczycy nic nie wiedza o procedurach azylowych w Europie. Moze w pojedynczych przypadkach ma to miejsce (poza tym, gdy mowia, ze nie wiedza, nie znaczy, ze nie wiedza). Wiekszosc jednak jest dobrze poinformowana, wlacznie z waznymi adresami organizacji pomagajacym uchodzcom etc. i doskonale wie jak potoczy sie ich uchodzczy los. Rozczarowani byli/sa natomiast slusznie warunkami bytowymi oraz zakazami, wydluzona droka integracji, skrocona droga reintegracji, ktore po 2015 zostaly zaostrzone

 139. Sciaga dla zetusa1 i empatycznych Dam, „robiacych za felczerki” w blogosferze…

  Tendencje eliminowania zydow z zycia spolecznego byly (sa) obecne w naszym postrzeganiu swiata. Postulaty masowej emigracji byly wyraznym wariantem antysemityzmu eliminacyjnego.

  Nie mozna rowniez twierdzic, ze los zydow w Polsce byl spolecznie obojetny.

  Najchetniej widzianoby ich poza granicami kraju. Podobnie myslano po ostatniej wojnie, gdy nie chodzilo juz o 10%, lecz o 1 %. populacji. Mowienie przy tym o dominacji zydow w polskiej polityce po wojnie oraz o antypolonizmie jest conajmniej niedorzecznoscia.

  Stereotyp dominacji politycznej zydow funkcjonuje i nikomu nie przyjdzie do glowy (oka), aby to po prostu sprawdzic.

  Utrwalony w wyobrazeniach ludowych obraz zyda jest semantycznie modyfikowany w zaleznosci od potrzeb. Jest to jednak obraz zawsze negatywny. Dzisiejszy zyd to juz nie tylko karczmarz, sklepikarz, lichwiarz, szachraj, czlowiek przebiegly, chciwy, smieszny, zabawny, z dlugim nosem, broda, czapeczka, ubrany w chalat, lubiacy czosnek i cebule, innowierca, meczychryst, lecz czesto bankier, miedzynarodowy finasista, miedzynarodowy spiskowiec, mason, komunista, bolszewik, sila rozkladowa, wrog wewnetrzny, wrog podstepny. Zyd jest nie tylko gorszy i smieszny, lecz grozny i agresywny. Do jego natury nalezy bycie bankierem i lewicowcem.

  Oczywiscie obecnie nie uzywa sie juz argumentow czosnkowo- zapachowych. Dzisiaj chetnie krytykujemy rasizm drugich, przyproszajac jedno oko w naszej percepcji rzeczywistosci, co prowadzi bezwiednie do wykluczania z niej drugich. Czytajac prase postendecka mozna przewidziec, ze obok okreslen typu rasa, intryga, nienawisc, masoneria, finansjera pojawi sie atrybut “zydowska”. Dominacja w narodzie polskim Polaka-katolika jako jedynego reprezentanta wyklucza wieloetnicznosc Polski oraz kultury polskiej.

 140. @blackley 10.05
  Podchodzi Pan do generała Karola Świerczewskiego z niwłaściwej strony, powiedziałbym obcej, i to w Panu zabija obiektywny stosunek do sprawy, sprawy Polaków.
  Biliśmy się dawniej w każdej uczciwej i sprawiedliwej walce, z przemocą, z pogardą dla ludzi i dla narodów. Ta walka była wypisana na sztandarach wolności, równości i braterstwa. Bardziej godnych haseł i celów nie wymyślono. Cóż, że wrogie wiatry powieją…, cóż, że znajdą się ludzie podli, cóż, że czasami los nie sprzyja, idziemy dalej i kulom, jak generał, nie będziemy się kłaniać.
  Tego pięknego życiorysu generała nie trzeba zamazywać, jego śmierci trzeba się pokłonić, bo poległ w walce, a nie w zwykłej katastrofie. Był prawdziwym Polakiem. Oddajmy mu cześć i zachowajmy w pamięci

 141. Ls42,,

  Świerczewski był obywatelem sowieckim . Rząd sowiecki wysłał to, razem z innymi ,, ochotnikami ,, oraz z bronią i sprzętem do rozniecania wojny domowej w Hiszpanii. Wysłano to żeby wtrącal się w zupełnie nie swoją wojnę. Jak do tego momentu wszystko prawda, czyż nie ?
  Dziś Rosja wysyła swoich żołnierzy i sprzęt w różne strony świata np do Donbasu , Abchazji . Czytam pan w Polityce jakiś czas temu artykuł o wojnach domowych ? Wojny te szybko się kończą jeśli nikt z zewnątrz nie ,, pomaga,, . Świerczewski był zwyczajnym najemnikiem. Nie był Hiszpanem. Nie mieszkał w Hiszpanii. Nie miał w Hiszpanii żadnych spraw. Obstawiam że nigdy w Hiszpanii wcześniej nie był. To był obywatel sowiecki , generał sowieckiej armii wysłany do walki do kraju odległego 3 tyś km od Sowietow.
  Po drugiej stronie konfliktu w Hiszpanii walczył zdaje się legion Kondor -niemiecki. Z pewnością byli w nim żołnierze i dowódcy sprawnie zabijający. Ma pan chyba świadomość że Świerczewski i Kondor to ta sama fałszywa moneta , awers i rewers.

  Proszę pana , prawda jest prawdą. W wojnie hiszpańskiej nie było żadnej,, sprawy Polaków,, . A Świerczewski to był obywatel sowiecki. Taka sytuacja

 142. Ls42,

  Świerczewski zginął w walce. Ok. I co z tego ? Wdrażal,, ogniem i mieczem ,, ustrój sowiecki w Polsce. To chyba pan wie ?
  Co pięknego jest w historii tego pana ? Wodowanie w nieswojej wojnie w Hiszpanii? A może udział w instalacji komunizmu w Polsce po 2 ww? Po rewolucji bolszewickiej Świerczewski został w Rosji . Polska już istniała, Pan Świerczewski wolał sowieckie klimaty. Ma pan pomysł czemu ? Uklony

 143. Szanowny Panie Blackley!
  Pana argumenty są wyłącznie polityczne, i mocno dyskusyjne, ja natomiast uwzględniam czynnik ludzki i uczucia. Pan odmawia bohaterowi miejsca w historii najnowszej, historii, która decydowała o być, albo nie być dla Polski. To rację miał ostatecznie generał Karol Świerczewski, bo dzięki takim, jak Pan napisał „sowieckim” Polakom odzyskaliśmy miejsce na mapie Świata, i to miejsce mamy. Walcząc i kłócąc się do końca nie mielibyśmy nic, tak Panie Blackley, NIC!
  Pozdrawiam

 144. totalny idiota powiedział cytuje
  Arcybiskup Wacław Depo mówił o „bolesnym fakcie”, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia.
  Ten kretyn nie wie, że Religia nie jest od rządzenia
  W księgach Uranti pięknie wyjaśniają skąd takie postawy przywódców religii się biorą
  ” Niebezpieczeństwa religii sformalizowanej są następujące: utrwalenie wierzeń i krystalizacja opinii; akumulacja nabytych praw wraz ze wzrostem zeświecczenia; tendencja do standaryzacji i skostnienia prawdy; odwracanie religii od służby Bogu do służby Kościołowi; inklinacja przywódców do stawania się administratorami zamiast duszpasterzami; tendencja do formowania sekt i konkurencyjnych rozłamów; ustanowienie despotycznej władzy kościelnej; stwarzanie arystokratycznej postawy „ludzi wybranych”; popieranie fałszywych i przesadzonych idei świętości; rutyniarstwo religii i petryfikacja nabożeństwa; tendencja do czczenia przeszłości przy ignorowaniu wymagań współczesnych; zaniedbanie czynienia aktualnych interpretacji religii; uwikłanie się w funkcje instytucji świeckich.”

 145. zetus1
  16 sierpnia o godz. 9:30
  Oczywiście że znajdziemy narody (podobna liczba durni , a nawet wiesza)
  ale Polakom pompowano balonik jacy oni wspaniali i jak znacznie przewyższają inne narody , tylko maja pecha. okazuje się że ten pech to chyba na własne życzenie.

 146. Hulaj dusza, więc arcybiskup Depo puszcza wodze fantazji. Marzy mu się katolicka odmiana szariatu w Polsce. Ciekawe, czy upał mu zaszkodził, czy Pan Bóg rozum odebrał?

 147. Ls42,

  Proszę pana , ja nawet nie miałem zamiaru argumentować. Przytoczyłem jedynie kilka bezspornych FAKTÓW. Trochę prawdy.
  To co pan uprawia to właśnie jest polityka, te ,, ludzkie uczucia ,,, , jakiś,, czynnik ludzki,, ……Podałem kilka faktów A z faktami się nie dyskutuje.
  Chodzi pewnie panu o to że PRL owska propagandą wtloczyla niektórym ludziom do głowy mit o generale Swierczewskim A teraz okazuje się że ten mit to zwyczajne kłamstwa. Zgodzę się z panem ,że,, czynnik ludzki ,, może przeżywać dysonans poznawczy. Znaczy fakty nie są zgodne z tym co się,, czynnikowi ludzkiemu,, do tej pory zdawało. Ale dysonans poznawczy jaki ów,, czynnik ,, przeżywa to nie moja wina
  To wina propagandy PRL.
  Świerczewski to był sowiecki obywatel walczący jako najemnik w nieswojej wojnie.
  Powojenne działania tego pana to instalacja bolszewizmu w Polsce.
  Twierdzi pan ze to wina ,, Jalty i Teheranu,, . Proszę pana te wymówke słyszałem że 39 razy od różnego szczebla komunistów. Uważa pan ze po 20 latach życia w Śowietach na wysokim szczeblu wlad,y Świerczewski czego chciał? Prywatnej własności? Wolnych wyborów? Czy kolchozow i ,, przewodniej roli partii,, ?
  To był obywatel sowiecki z głową wyprana 20 latami służby w sowieckiej armii i chloniecia sowieckiej propagandy.

  Uczucia i ,, czynnik ludzki ,, z twardymi faktami nie mają nic wspólnego.

 148. Tędy nie można chodzić, tędy nie można jeździć. Spółdzielnia Mieszkaniowa nie może porozumieć się ze Wspólnotą, która z tej Spółdzielni za obopólną niezgodą się wydzieliła. Teraz jedni i drudzy mają problem.

  Były pomysły aby PIS zabrał swoją piątą część elektoratu i się wydzielił, ale jeżeli byłoby tak jak na przykładzie wyżej jestem przeciw

 149. Panie Blackley!
  Pan uparcie przedstawia nieistotne argumenty, i do tego nie moje tezy włącza.
  Nie kwestionuję żadnych faktów, chociaż Pan dowodów niezbitych i światków nie przedstawia. Mój pierwszy komentarz dotyczył zdarzeń opisanych przez uznanego badacza, zamieszczonych w poważnym dzienniku, i tyle. Już Pana zarzut, że ten naukowiec, badacz i historyk, to mały komuszek, nie był na miejscu. Kolejny, że generał pił też nic nie znaczył, a wiadomo żołnierz za kołnierz nie wylewa, i tylko jednemu generałowi zarzucono, że pijany zmusił pilotów do lądowania, co zakończyło się bezsensowną katastrofą, ale po przełuchaniu facet przyznał się do tego, że nie pił i przedstawił na tę okoliczność wielu świadków.
  Sumując; dyskusja na temat generała i ogólnie generałów z reguły bywa tendencyjna i nie przynosi pożytku, nawet dyskutującym. Zatem pozostaję przy zdaniu, że generał Karol Świerczewski, nasz rodak, zginął bohaterską śmiercią z rąk ukraińskich bandytów, i na tym pragnę zakończyć ten wątek.
  Oczywiście miło było z Panem rozmawiać, i pozdrawiam

 150. Ls42,

  Pomyliłem Grzegorza Sroczynakiego, dyżurnego marksiste GW z Grzegorzem Motyka. Że Świerczewski pil i pijany wydawał rozkazy i że stracił głupio 5 tyś wojska pod Dreznem czytałem w ostatnim Newsweek Historia, rzecz łatwo dostępne i zakładam że pisał historyk profesjonalny.

  Powyższe nie ma znaczenia w tej rozmowie , załóżmy że tematu picia , Drezna i rozkazów wydawanych po pijanemu nie było, ok?

  Rzecz jest taka – obywatel sowiecki Karol Świerczewski, sowiecki generał, człowiek który po rewolucji bolszewickiej został w Śowietach – fakt ? No fakt .

  Karol Świerczewski sowiecki obywatel i sowiecki generał, został wysłany przez swoja nową ojczyznę 3 tyś km do Hiszpanii jako najemnik. Nie była to jego ojczyzną, nie była to jego wojna . Pojechał,, szerzyć rewolucję komunistyczną,, a nie kogokolwiek wyzwalac – fakt ? No fakt.

  W Polsce po 2 wojnie Światowej Świerczewski po 25 latach w sowieckiej armii zaczal instalowac komunizm , to co znal z życia i czemu całe życie służył. Fakt ? No fakt.

  Proszę się odnieść do trzech wyżej wymienionych faktów.
  Picie , błędy dowodzenia , itd uznajemy za nie byle
  Trzy fakty wyżej przytoczone to najprawdziwsza prawda o Swierczewskim Karolu , sowieckim obywateli i generale. Ukłony.

 151. Ls42,

  Pomysł żeby PiS zabrał swój elektorat i się wydzielil jest bardzo dobry .Ma wadę że nie jest możliwy do wykonania.
  Pisowcow nic nie przekona i w sumie nic mnie ten fakt nie obchodzi, niech żyją jak chcą. Ale w drugą stronę to nie działa. Pisowiec nie może znieść że ktoś żyje nie tak jak pisowiec by chciał żeby ten ktoś żył i nigdy nie pozwoli na takie , rozpadania,, . Po prostu pisowiec musi nawracać na pisizm czy ktoś chce czy nie .
  Taka sytuacja.

 152. Pan Prezydent Andrzej Duda (kiedy ostatni raz napisałem prezydent dużą literą?), więc Pan Prezydent podjął decyzję i oświadczył, że nie podpisze pisowskiej ustawy.
  Uzasadnił krótko i prosto.
  I o to chodzi!
  Krótko i prosto. Kolejny krok to poprosić prawidłowo wybranych sędziów TK i przyjąc od nich ślubowanie. W tym celu ustalić należy odpowiednią porę dnia, zaprosić media i członków TK, no i zaprzyjaźnionych polityków z prezesem na czele

 153. Is42,
  zgrywus z Ciebie jest niesamowity! Już jakieś dwa (albo trzy) felietony temu napisałem: -„Epidiaskop locuta causa finita”. Sprawa już wtedy była przesądzona a Ty piszesz: – „Prezydent podjął decyzję …”!
  Już dawno nie słyszałem śmieszniejszego witza! Duda podjął decyzję, o kurczę!
  Is42, nie masz litości, tak parsknąłem, że szczęka mi wypadła, porwał ją mój lantrelek i musiałem za nim ganiać po ogródku.

 154. Pan Blackley! 14.33
  To byłaby długa dyskusja, zbyt trudna jak na te upały. Tezy do których miałbym się odnieść uważam za wątpliwe. W moim komentarzu o 12.52 napisałem jedno zdanie, walcząc i kłócąc się bez końca Polacy niczego by nie uzyskali. Być może generał to wiedział i postępował racjonalnie. Bez takich „sowieckich” Polaków nie byłoby teraz Polski, a Ona Polska jest, co mnie ogromnie cieszy
  Dlatego ponownie proponuję; postawmy Panu Bogu świeczkę, a Diabłu pozostawmy ogarek

 155. wyzysk

  „Model anglosaski to model dickensowski-neoliberalny.”

  Nie wiem czemu „modele” (fazy) kapitalizmu żeni pan z etnicznością. Powtarzam, że określenie „anglosaski” ma charakter etniczny. Notka, którą pan zamieścił odnosi się po prostu do neliberalizmu, którego ideolodzy wywodzili się nie tylko ze środowisk „anglosaskich”. Hayek np był przecież z pochodzenia Austriakiem, Fukuyama jest z pochodzenia Japończykiem a nostalgik tego nurtu Fareed Zakaria Hindusem.
  Takie mieszanie porządków (etnicznego i ekonomicznego) oraz uogólnienia wiodą na manowce. Jak pan w takim kontekście wytłumaczy, że własnie w Wielkiej Brytanii, jak pan pisze „anglosaskiej” i „dickensowskiej”, w XIX wieku wprowadzono pierwsze na świecie ograniczenia a w końcu zakaz wykorzystywania ekonomicznego dzieci i małoletnich – trzymając się tematu od którego wątek zaczęliśmy?
  Co zresztą nie „anglosaska” Europa przyjęła z oburzeniem jako niedopuszczalną ingerencję w wolny rynek.

  Jeszcze lepiej widać te manowce etniczne na przykładzie tzw uzwiązkowienia. Jak bowiem wskazują dane statystyczne OECD przeciętne uzwiązkowienie pracowników w tych krajach wynosi 17,3 procenta. Na tym tle USA faktycznie wyglądają marnie, bo uzwiązkowienie jak pan pisze nie przekracza tam 10 procent. Ale już w innych krajach określanych jako „anglosaskie” jest wyższe od średniej. I tak w Iralndii wynosi 32,6 procenta, w Kanadzie 26,8 procenta, w Wielkiej Brytanii 25,6 procenta i w Nowej Zelandii 20,8 procenta.
  Na tym tle neoliberalna RP, ale przecież nie „anglosaska” w aspekcie etnicznym, marnie wygląda ze swymi 14,6 procentami.

  Dane poniżej

  https://rynekpracy.pl/artykuly/co-oferuja-zwiazki-zawodowe-za-granica

  Pozwolę sobie więc jeszcze raz wspomnieć by kryteria etniczne pozostawić nacjonalistom i ich ideowym pobratymcom w zamian skupiając się na realiach czyli jak pan sam wspomniał na wzajemnych relacjach między „pracą i kapitałem”.

  Dalej pyta pan:

  „dlaczego Pan Adam nie wybral nam modelu szwedzkiego?”

  To pytanie ma charakter retoryczny ponieważ „pan Adam” nie miał żadnego wyboru. Doskonale pamietam wywiad GW z Sachsem z 1989, który wraz z Liptonem autoryzował zalecenia MFW, BŚ i klubów wierzycieli do realizacji przez nowy solidarnosciowo-komunistyczny rząd w tamtym okresie. Ta publikacja nie była kwestią wyboru tylko kwestią wykonania zalecenia popularyzacji owych wytycznych w najbardziej wówczas masowym i wiarygodnym dzienniku. Pisanie, że „Pan Adam” miał wtedy jakąś alternatywę zakrawa na polityczną kokieterię. Przecież model szwedzki do którego pan nawiązuje był zainicjowany w latach 20-30 ubiegłego wieku w zupełnie innych okolicznościach.

  Natomiast niewątpliwie wynikiem politycznego wyboru był wywiad z Marcinem Królem opublikowany przez GW cztery lata temu pod samokrytycznym tytułem „Byliśmy głupi”. To był granica, którą Gazeta przekroczyła otwierając się na nową rzeczywistość polityczną.
  Przypomnę, że Marcin Król był intelektualnym guru środowisk, które w 1989 przystąpiły do realizacji w/w zaleceń przedstawionych rządowi Mazowieckiego przez Sachsa i Liptona. To on ideologicznie przygotowywał kadry do ich realizacji najpierw w wydawanej w II obiegu a od 1987 zalegalizowanej przez komunistów neoliberalnej „Res Publice”. Zalegalizowanej zresztą w momencie gdy w MFW i BŚ powstawały owe zalecenia.

 156. Gwoli prawdy historycznej i pokazania współczesnej manipulacji historią wklejam wpis z portalu historycy.org, będący odpowiedzią na poniższy tekst.

  http://www.historycy.org/index.php?showtopic=13012

  >>Cóż Świerczewski był takim dowódcą że gdy w 1941 roku otrzymał dowództwo dywizji piechoty, po kilku dniach jego dywizja osiągnęła stan 5 żołnierzy !<<

  Jest to forum historyczne, więc proponuję nie rozpowszechniać informacji kłamliwych.
  Kłamstwo o pięciu żołnierzach zostało opublikowane na stronie http://www.wandea.org.pl i nie ma najmniejszych podstaw faktycznych.

  Po wyjściu spod Wiaźmy stan dywizji liczył 681 ludzi.
  Dokumentacja dywizji została zachowana, interesujące nas dokumenty są odtajnione i dostępne w archiwach rosyjskich.
  Nie był to najniższy stan dywizji wyprowadzonej z okrążenia pod Wiaźmą. Z dywizji strzeleckich 143. i 18, które walczyły razem z 248., przedarło się mniej ludzi.
  W dodatku należy powiedzieć, iż 248ma dywizja była formowana na bazie jednostek NKWD i jej żołnierze na serio traktowali rozkaz „ani kroku do tyłu”, gdyż najlepiej wiedzieli, czym grozi złamanie tego rozkazu.

  Pomijam już fakt, iż rozkaz odwrotu dotarł do dywizji, gdy jej znaczna część znajdująca się w transportach kolejowych była celem bombardowań z powietrza i została faktycznie rozerwana przez kolumny niemieckiej 7. dywizji pancernej.

 157. Ls42,

  Proszę pana , to nie są tezy. To są FAKTY. Był obywatelem sowieckim , walczył w nieswojej wojnie , instalowal komunizm

  Popełnia pan podstawowy błąd w rozumowaniu, nie pan jeden
  Uważa pan ze inna droga była niemożliwa
  . Nie ma dowodu że ma pan rację. Wiele razy słyszałem te argumenty- ,, no PRL może nie był idealny ale zbudował mieszkania, fabryki, domy, ludzie mieli pracę itd itp etc
  ….,,, Proszę pana , sądzi pan ze byłby możliwy powrót do semi- feudalnych stosunków społecznych sanacji ? Głęboko pan się myli . W Europie w wielu krajach do 2 wojny panowały stosunki podobne do polskich np w Wielkiej Brytanii. NIGDZIE w Europie zachodniej nie wróciły stosunki przedwojenne.
  Teraz komuny nie ma a powstaną mieszkania i fabryki
  Mieszkania , mam wrażenie, znacznie sprawniej niż za PRL.
  To nieprawda , że żeby nie PRL to była by czarna dziura
  Tak propagandą PRL ludziom wspierała i jak widać skutecznie. Tonie jest tak że ,, życie nie istniało ,, po za PRL. Taka sytuacja

 158. Dopiero Duda zauważył,że król jest nagi a jego dworzanie i Kaczyńskiego zachwalali skrojone dzieło jako idealne do szat żony. Tak sobie myślę,że otoczenie Dudy to picerzy albo podkładacze świń.

 159. Wyzysk

  Proszę pana , dzięki kapitalizmowi jesteśmy tu gdzie jesteśmy A Ukraina tam gdzie jest.

  W 1990 roku my i Ukraina to był podobny poziom rozwoju.
  Dorabianie się nigdy nie jest lekkie , łatwe i przyjemne. Dorabianie się to zawsze jest ,, krew, pot i łzy,, Taka sytuacja

 160. Legat 15.00
  Prezydent w naszym systemie prawnym niewiele znaczy, ale może namieszać. Jak sobie to ustalili z prezesem nie wiem, i prawdę mówiąc mnie nie obchodzi. Formalnie to prezydent podejmuje decyzje i dokumenty świadczące o tym, on podpisuje.

  Hipotetycznie można przyjąć jednak, że masz rację i decyzja zapadła gdzie indziej, a można się domyślić gdzie zapadła i kto maczał w tym palce. Idąc tym tropem napotykamy Jarosława Kaczyńskiego, który już raz o fotel prezydenta się ubiegał, lecz przegrał, ale mając obecnie wielką władzę, może zechce ją jeszcze powiększyć. W tym celu może zostać prezydentem, premierem, albo i prezydentem i premierem równocześnie, i dziwię się dlaczego jeszcze tak się nie stało. Czasu pozostało niewiele. Cykl wyborów przed nami
  Pozdrawiam

 161. ls42
  16 sierpnia o godz. 14:41/ 16 sierpnia o godz. 16:18
  ”Kolejny krok to poprosić prawidłowo wybranych sędziów TK i przyjąc od nich ślubowanie. ”
  „może zostać prezydentem, premierem, albo i prezydentem i premierem równocześnie, i dziwię się dlaczego jeszcze tak się nie stało. „

  Jesteś Waść jak małe dziecko.

 162. Tragedia we Włoszech i tragedia w Darłowie.
  Ile byśmy dali, aby to się nie wydarzyło.

  Mosty i wiadukty, szczególnie te wielkie, ale także mniejsze, powinny być monitorowane i sprawdzane. Łatwo nie jest, bo zbyt wiele czynników trzeba brać pod uwagę i nie wszystko da się sprawdzić. W budownictwie zarówno projektowanie, jak i wykonawstwo są ważne, ale liczy się też dokładność montażu i jakość zastosowanych materiałów. Tysiące ludzi jest odpowiedzialnych w takim procesie, i każdy powinien mieć tego świadomość.

  Tragedia w Darłowie ściska za gardło. W 1953 roku, bodajże, byłem tam na koloniach. Nikt nad nami nie czuwał, nikt się nie przejmował co robiliśmy w morzu. Większość z nas nie umiała nawet pływać, ale morze było spokojne, przy brzegu stał jeszcze zatopiony niemiecki okręt. Teraz są ratownicy, została wywieszona czerwona flaga, jest mnóstwo ludzi na plaży i w morzu, i niestety morze jest wzburzone, a tak zwana cofka zabójcza. Każdy co jedzie nad morze, każdy co jedzie w góry, powinien dostać czerwoną książeczkę z ostrzeżeniami o zagrożeniach, i z napisem na okładce; uważać na czerwone. Nie wchodzić na czerwonym w żadnym razie ani do wody, ani na przejście dla pieszych

 163. Adam100 godzina 16.31
  Nie można pomarzyć, albo na jakiś czas przenieść się ku przyszłości?
  Czasami się sprawdza

 164. Czerwone ostrzega czy jest zarazą. Tak sobie myślę,że Czerwona Armia to nie katolicki wehrmacht z jego ludobójstwem.

 165. EN PASSANT – specjalista od szukania dziur (oczywiście, u nie swoich), znajdzie dziurę w całym, nawet gdyby całe było w 100 % ze złota.

 166. SŁOWIANIN STANISŁAW
  16 sierpnia o godz. 17:50

  SŁOWIANIN STANISŁAW znowu swoje żale z powodu ludobójstwa pod znakiem sierpa i młotka.

 167. blackley
  16 sierpnia o godz. 16:08

  Trochę zbyt krytycznie oceniasz propagandę EN PASSENTA-plackiem leżącego przed komuną. No, właściwie co miał począć? Pisać w „Trybunie Ludu”? „Żołnierzu Wolności”? „Czerwonym Sztandarze”?

 168. ls42
  16 sierpnia o godz. 16:44
  ”Nie można pomarzyć ”

  Można, małe dzieci są mistrzami marzeń.

 169. Bar Norte
  16 sierpnia o godz. 15:08
  merci, ze ty masz sily na te bzdury odpowiadac i to w niezlym stylu; szeryfowa jest dzisiaj w saksonii, w sobote – wladimir wladimirowicz w berlinie; po katastrofie tante – ju w szwajcarii stanal przed kamerami przewodniczacy specjalnie zwolanej komisji, wytrawny pilot i specjalista od old timers i powiedzial z gory: nie szukamy winnego, tylko przyczyny – und hier liegt, jak w skeczu michnikowskiego, der hund begraben;
  moze dlatego byl narutowicz tak, w II rp, znienawidzony;

 170. W III Rzeszy sierp i młot był w logo odznak nazistów. Wszak to narodowo-socjalistyczny symbol. A nawet godło Austrii. Tak sobie myślę,że tam w ontario psy doopami szczekają i są nieczytate.

 171. SŁOWIANIN STANISŁAW
  16 sierpnia o godz. 19:09

  No, nareszcie zrozumiałem, dlaczego komuniści swoim symbolem uczynili nie sierp i młotek, lecz swastykę.

 172. byk

  „w sobote – wladimir wladimirowicz w berlinie”

  Czytałem ostatnio, że Ławrow w Ankarze dogrywał z Erdoganem ostatnie szczegóły spotkania w ekskluzywnym formacie Rosja – Turcja – Niemcy – Francja co wskazuje, że na skutek gorączki Trumpa lody na linii Angela – Recept stopniały.

  To już było po próbie puszczenia Turków z torbami przez tzw „rynki”.

  Swoją drogą na psy zeszli ci spekulanci. Wyjątkowo ślamazarnie i nieudolnie im ta akcja z Turkami wyszła.
  Tylko jak zwykle Argentyna rykoszetem w dooope dostała.

 173. a autostrada hamburg – szczecin utonela w blocie;
  cale szczescie powoli i tylko kilka kilometrow; przypomne, ze w niemczech autostrady, dla odmiany, sa panstwowe;

 174. ls42 16 sierpnia o godz. 16:18 do mnie: Prezydent w naszym systemie prawnym niewiele znaczy, ale może namieszać.

  Is42,
  i tak i nie, bo możemy się zgodzić, że zakres posiadanej przez prezydenta władzy nie jest proporcjonalny do siły jego mandatu ale ze sformułowaniem – „w naszym systemie prawnym niewiele znaczy” – trudno się zgodzić do końca.

  Prezydent ma ogromną władzę w sytuacji gdy odkryje, że jego główna rola polega na czuwaniu nad przestrzeganiem konstytucji.
  W momencie, gdy tu nie potrafi się znaleźć, to wtedy zgoda, wtedy niewiele znaczy. Staje się prawie nikim, zerem, marionetką, Adrianem po prostu.

  Weź taki przykład – Dwa babole, Szydło i Kempa uznały się za upoważnione do tego, żeby zablokować orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Duda łyka ten konstytucyjny delikt zamiast zawnioskować natychmiast o postawienie ich przed Trybunałem Stanu, bo takie właśnie wobec władzy wykonawczej uprawnienia posiada. Mało tego, przyjmuje przysięgę od sędziów dublerów stając w rzędzie destruktorów TK.
  Twierdząc, że ma niewiele do powiedzenia, Ty Is42 – go niejako usprawiedliwiasz – niesłusznie – bo mógł nie dopuścić do „anihilacji” TK.

  Gdyby do roli „strażnika konstytucji” dorósł, zapisałby się historii jako mąż stanu choćby tylko z taką pozycją konstytucyjną jaką posiada. Wybrał co wybrał. Jego brocha.

  Z założenia, poza funkcją reprezentacyjną prezydent ma być też arbitrem między siłami politycznymi, stającym ponad sporami partyjnymi i dbającym jedynie o interes narodowy i sprawne funkcjonowanie pozostałych władz w państwie. Czy pełni tę funkcję? – Nie, bo po pierwsze służy jednej partii a po drugie utracił autorytet w zasadzie wszystkich stron ewentualnych sporów.
  Na ochotnika postawił się np. też w takiej sytuacji: Hipotetycznie, zapomnijmy o nazwiskach i powiedzmy o funkcji prezydenta. On Prezydent, 4 lata temu powołuje na 6 letnią kadencję prezes SN. Po powtórnym wyborze na prezydenta dzwoni do Małgośki i jej komunikuje – „Szanowna Pani Profesor, partia rządząca postanowiła wywalić Panią na emeryturę i mimo, że Panią wyznaczyłem 4 lata temu na 6 lat to teraz odwołuję dlatego, że na moją decyzję nasikała partia rządząca na czele z jej prezesem. To ja podkulam ogon i mówię – nie jest już Pani szefową SN.”

  Miał Złoty Róg – mógł uszanować swój Urząd Prezydenta RP i zawetować destrukcyjne i łamiące konstytucję ustawy. Nie zrobił tego niszcząc nie tylko swój ale i urzędu autorytet a jego realne polityczne uprawnienia nie miały nic do tego.

  Pozdrawiam.

 175. byk

  Korekta komentarza z 19,44 w częsci dotyczącej spekulantów.

  Co prawda, jak napisałem, nie puścili Turków z torbami ale jednak zarobili:

  „Traderzy Deutsche Banku wygenerowali 35 mln dolarów zysków w dwa tygodnie – wszystko dzięki zamieszaniu z turecką lirą i towarzyszącym jej spadkom rynków wschodzących. Jak donosi Bloomberg, powołując się na nieoficjalne źródła, jednego dnia traderzy DB zarobili 10 mln dolarów.

  Według Bloomberga zarobek rzędu 10 mln dolarów w Deutsche Banku 10 sierpnia wygenerowali traderzy zajmujący się regionem EMEA – Europą, Bliskim Wschodem i Afryką. Łącznie zaś w ciągu dwóch tygodni tureckie problemy dały zarobić DB 35 mln dol.

  Według informatorów agencji, cały zespół przygotował się tak, że mógł zarabiać na spadku ceny niemal każdego aktywa w regionie. I faktycznie – sama turecka lira tego dnia zaliczyła największy spadek od niemal dwóch dekad i pociągnęła za sobą całe rynki wschodzące. Zespół, prowadzony przez Adityę Singhala, tylko w 2018 roku zarobił łącznie już 135 mln dolarów. Przedstawiciele banku nie udzielili komentarza w tej sprawie.”

  Całość poniżej

  https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/kryzys-liry-w-turcji-deutsche-bank-zarobil-35-mln-dolarow/6pbfd8z

 176. norte:
  boss znad bosforu przyjedzie do stolicy we wrzesniu, bedzie to pierwsze spotkanie na szczycie po tzw. puczu i po tym jak bundeswehra przeniosla swoja baze wojskowa z incirlik do jordanii;

 177. 35 milionow? peanuts; katar podarowal turcji 15 miliardow (bilions), a ile dal lawrow, nie wiem (szkatulke syberyjskich diamentow?); moim zdaniem trump ma tutaj racje ( nierownowaga w wymianie handlowej z eurazja moze doprowadzic do destabilizacji gospodarki u.s.a), ale wojna celna, to chyba najgorszy sposob rozwiazania tego problemu;
  szeryfowa robi za golabka wsrod jastrzebi, ale czarne piora i jej ze wdzianka wyzieraja;

 178. Legat 19.54
  Przeczytałem, odwzajemniam pozdrowienia

 179. guzdra
  14 sierpnia o godz. 21:37

  „A Mauro Rossi nie ustaje w śledzeniu zegarka ministra Nowaka ” ….

  Min. Nowak może nosić jaki chce sikor, byle cena zegarka pokrywała się z jego dochodami. A podobnie jak w przypadku zegarka Kwaśniewskiego (nowobogacki, brzydki, ale drogi Franck Muller ― podobno „prezent” od Dochnala ) i min. Nowak miał ze swoim kłopoty.

  „Zegarki sfotografowane na ręce Ministra Nowaka są zbyt cienkie i wśród Europejczyków nie robią żadnego wrażenia”.

  W dzisiejszym świecie żaden zegarek nie robi wrażenia, gruby (Rolex) czy cienki (Patek Philippe). Nikt nie patrzy na markę, a jak patrzy to nie wie, czy to nie dalekowschodnia podróbka, często niemal doskonała. Rolex sprzedaje ok. miliona zegarków rocznie, to wszak masówka. Nie ekscytuj się tym guzdro.

 180. 404
  15 sierpnia o godz. 8:24

  „Kto to jest minister Nowak i o co chodzi z jego cienkoscią zegarka”?

  Guzdra uznał, że zegarek dobry i drogi (europejski oczywiście) 🙂 musi być cienki, co prawdą nie jest. Przykładem zegarek Rafaela Nadala modnej ostatnio frimy Richard Mille (cena ponad 3 miliony PLN) do cienkich nie należy. Grubość koperty niemal 1,3 cm.
  https://www.chrono24.pl/richardmille/rafael-nadal-tourbillon–id8908557.htm

 181. guzdra

  „ontario i @Mauro Rossi maja kroniki grzechów osób publicznych … Dwoma ważnymi źródłami bólów nękających tych dwóch gości jest niewiedza komu ukradł zegarek minister Sławomir Nowak”.

  Ukradł nie ukradł, sam oceń. Jeśli minister Sławomir Nowak miał kłopoty ze źródłem finansowania swego zegarka to okradł mnie i ciebie, o ile jesteś polskim podatnikiem. Rodzina Nowaka w pocie czoła miała dwa lata zbierać na czarny Ulysse Nardin Le Locle ― to w pierwszej wersji. Później okazało się, że z czystej sympatii zegarek kupił mu Piotr Wawrzynowicz, były działacz młodzieżówki PO. Wychodzi więc na to, że konstytucyjny minister Sławomir Nowak był na czyimś utrzymaniu, w dodatku mężczyzny? 🙂
  Co tam minister jeśli i prezydent Aleksander Kwaśniewski był utrzymankiem ― Marka Dochnala?

 182. Już od dawna nie uczestniczę w procesjach ani nie oglądam defilad.

 183. Saldo mortale
  16 sierpnia o godz. 10:28
  Niejaki zetus powtarza za bulwarowkami i pisowska propaganda, ze Afrykanczycy nic nie wiedza o procedurach azylowych w Europie.

  Mógłbyś łaskawie starać się zrozumieć tekst pisany.
  Napisałem: „Są jak ci emigranci z Afryki, co to myśleli, że…”
  Oznacza to, że nie wszyscy – tylko, że istnieją tacy co to …”
  Skąd tak precyzyjnie wiesz, że powtarzam za „bulwarowkami i pisowska propagandą” – to są fantazje i wymysły.

  Nie przypisuj mi cech których nie mam. Nie przeszkadzają mi czarni, żółci, czerwoni, śniadzi, a nawet (czy to „nawet” jest antysemickie ?) ci z narodu wybranego (może z wyjątkami jak w każdej zbiorowości). I chciałbym, żeby pomagać uchodźcom z rejonów ogarniętych wojną, także wpuszczając ich do Polski. Nie jestem tylko pewien, że ci którzy rozumieją tylko pieniądze nie wywołają wojny po to tylko, żeby dać uchodźcom alibi.

 184. @guzdra
  14 sierpnia o godz. 21:37

  Zauważyłem pewną prawidłowość w obecności MR na blogu. Po wygranych przez PIS wyborach zniknął, bo moim zdaniem, nie było po co wspierać PIS’u, gdyż miał już większość i mógł robić to co chciał. Teraz zbliżają się następne wybory i MR rusza do walki o słuszne ideały.

  Zawsze lubiłem zwrot „walka o pokój” używany przez AH i JS (Dżugaszwillego). Podobnie jak z terrorystami islamskimi walczą o pokój, który nastąpi kiedy już pozbędą się wszystkich „infideli”.

css.php