Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Europa

16.09.2018
niedziela

Narody wstają z kolan

16 września 2018, niedziela,

Austria, Węgry, Wielka Brytania, Polska, USA – odrodzenie nacjonalizmów czy nawrót do pojęcia narodu jako najwyższej, najlepszej formy organizacji społeczeństw – jest faktem, któremu trudno zaprzeczyć.

Powraca dyskusja, co jest lepsze – uniwersalizacja, np. islamska czy komunistyczna, a może liberalna, jak w Unii Europejskiej, czy z drugiej strony państwo narodowe, do którego zmierzają Orbán, w pewnym sensie Trump („America first”), brytyjscy brexitowcy i Polska, której prezydent Duda wzywa Unię „zostawcie nas w spokoju”.

Zwolennik prymatu idei narodowej, izraelski filozof i politolog Yoram Hazony, którego artykuł w „The Wall Street Journal” (dodatek do „GW”) polecam, pisze na zakończenie swojego eseju:

Podobnie jak uniwersaliści starej szkoły – chrześcijańscy, islamscy, czy marksistowscy – współcześni liberalni uniwersaliści lekceważą ustrojową, religijną i kulturową różnorodność niepodległych narodów. Twierdzą, że proponowany przez nich sposób życia – marginalizowanie narodowych wyróżników, nieograniczone przemieszczanie się ludzi i towarów, przedkładanie indywidualnego osądu ponad tradycje we wszystkich sferach życia – zapewni każdemu to, co potrzebuje. Nic dziwnego, że tego typu odrzucenie różnorodności między narodami często idzie w parze ze wzgardą dla różnych punktów widzenia w ich własnych krajach.

Nacjonalizm ma swoje wady i skrajne postaci. W każdym ruchu nacjonalistycznym są ludzie ziejący nienawiścią i bigoci (choć niekoniecznie jest ich więcej niż w uniwersalistycznych ruchach politycznych i religijnych). Ale świat suwerennych, swobodnie rywalizujących narodów to świat, w którym rozkwitają różne sposoby życia. Są powody, by sądzić, że to najlepszy świat dla wolności, innowacji, postępu i tolerancji.

Oczywiście, trzeba zapoznać się z całym esejem, a najlepiej z bogatą literaturą przedmiotu, żeby podjąć dyskusję, więc ja tylko na marginesie pozwalam sobie powiedzieć „nie”, prymat narodu nad społeczeństwem czy państwami wielonarodowymi wydaje mi się mało pociągający. Idea narodowa prowadzi do wykluczenia innych – mniejszości lub narodów (spójrzmy, co dzieje się wokół projektu Wielkich Węgier), co działo się na Bałkanach i na Zakaukaziu, nie mówiąc o całej historii XX stulecia, o dwóch wojnach światowych nie wspominając.

Idea narodowa ma w sobie gen odmienności, unikalności, a stąd już tylko krok do poczucia wyższości, które grozi konfliktem. Spory i napięcia narodowe, religijne, terytorialne mogą prowadzić do wojny, a tej łatwiej zapobiec w dobrowolnej wspólnocie międzynarodowej, o czym świadczą dzieje Europy po II wojnie światowej.

Renesans idei narodowej ma, moim zdaniem, różne przyczyny. Pierwsza to rozpad i upadek ZSRR („komuniści mają jedną ojczyznę”), daleko posunięte ujednolicenia narodów ujarzmionych – od Armenii i Uzbekistanu po republiki bałtyckie. Druga to klęska ZSRR w zimnej wojnie. Rosja okazała się mocarstwem na glinianych nogach. Zagrożenie radzieckie, które cementowało Zachód, osłabło, a kraje Europy Środkowo-Wschodniej za wszelką cenę pragnęły znaleźć się w NATO i w Unii Europejskiej.

Trzecia przyczyna to zbyt pospieszna integracja Zachodu, zwłaszcza w dużym stopniu świeckiej i liberalnej Europy Zachodniej ze środkowo-wschodnią częścią kontynentu. I wreszcie – globalizacja gospodarki, która jeszcze bardziej zagraża suwerenności narodowej i powoduje nostalgię za dawnymi, dobrymi czasami, kiedy dominowały państwa narodowe, które z kolei sprowadziły wielkie nieszczęścia. Jedyne wyjście to synteza umiarkowanego uniwersalizmu (integracji) z poszanowaniem odrębności narodowej. Ale to jest kwadratura koła.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 334

Dodaj komentarz »
 1. @

  Rozwój na świecie gna w postępie geometrycznym. Jak świat będzie wyglądał za 10 lat, trudno sobie wyobrazić. Jestem przekonany że tak jak spekuluje Harari Yuval Noah pojęcie „naród” przestanie mieć sens jeszcze w ciągu tego stulecia. To co obserwujemy dzisiaj to są perturbacje. Pędu techniki nikt nie zatrzyma.

 2. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 3. Uniwersalizm, może być kolejną religią.
  I tak jak wszystkie poprzednie, zdobędzie wyznawców w jakiejś części świata.
  Natomiast szans na realizację, jak zwykle nie ma.
  Utopia znajdzie wyznawców, podzieli się na zwalczające się sekty.

  Poniższa fraza, wzięta z tekstu Gospodarza, również nie ma sensu.
  Nie ma suwerenności narodów.
  Żyjemy w okresie rekonfiguracji bloków geopolitycznych, gdzie nie ma prawie miejsca na swobodę wyborów, neutralność.
  Kto nie z nami, ten przeciw nam…….
  Są jedynie słuszne sposoby życia, nie ma rywalizacji, jest konfrontacja.

  ” Ale świat suwerennych, swobodnie rywalizujących narodów to świat, w którym rozkwitają różne sposoby życia. Są powody, by sądzić, że to najlepszy świat dla wolności, innowacji, postępu i tolerancji.”

 4. A czy naród może być najlepszą forma organizacji społeczeństw./?Otoż naród jako taki nie może mieć formy organizacji.Formy organizacji, to demokracja ,dyktatura itd.Bo w kraju naród zorganizowany jest inaczej, aniżeli jego członkowie na obczyźnie.A jak ma się organizować dobra zmiana.Głosi ,że musimy być tacy silni militarnie, aby obronić się sami.Wnioski -Wyjscie z UE to tylko środek do celu aby wyjść z NATO.?Poczekajmy co zrobi Turcja a i Węgry.A mieliśmy już Budapeszt A nkarę mamy i przemy do Szwajcarii.Jako państwo neutralne.Niech się bije Tramp z Putinem, ale bez nas.No i jest jaskółeczka Szwajcarska.Tam broń w domu ,a u nas cywile z bronią , dzieci,pana Antoniego ,zorganizowane OT.

 5. Ostatnie dni przyniosły kilka wizyt w Zachodniopomorskim , Lubuskim posła Kaczyńskiego ,premiera Morawickiego i…. lawine deklaracji ocen stanu obecnego i fantazji na przyszłość .Premier Morawiecki kłamie codziennie ( np. o stanie budowy S-3 ) a .poseł Kaczyński fantazjuje .
  Mieszkam na lewym brzegu Odry mam wdzięczność losowa być tutaj przez prawie 50 lat blisko Berlina .Szlag mnie trafia kiedy pisowcy ( Warszwska czołówka ) pospolicie kłamią o historii tego Regionu
  .ONI nie maja ludzi do wykonania nawet połowy ogłaszanych zapowiedzi ( bo projektów zwyczajnie niema ).
  Czy przez najbliższy rok do jesieni 2019 znajdzie się grupa która zdemaskuje te opowieści .??? to jest moje zmartwienie .A tak łatwo ich ‚Przyszpilić ” na amen .
  Serio, nie widzę takich ludzi i organizacji po stronie tzw. Opozycji .
  ps .
  Jeszcze kilka lat temu miałem nadzieje na znaczenie dla Polski i Regionu projektu POMERANIA ale polski głupi nacjonalizm zdeptał tą roślinkę .

 6. Syrię też zostawcie w spokoju. Wystarczy nie napadać. A wszystko przez Izrael. Tak sobie myślę dlaczego jankesi i Izraelici mają tyle swobody w mordowaniu innych narodów. Wenezuela następnym Wietnamem. Obojętność świata przypomina przyzwolenie na III Rzeszę.

 7. Gospodarz w pierwszym akapicie swego wpisu wymienił kraje kojarzące się Europejczykowi z dziedzictwemi kultury łacińskiej. W ramach tej kultury dokonał się wieki temu przełom cywilizacyjny związany z wynalazkiem ruchomej czcionki.

  Ruchoma czcionka została też stworzona na potrzeby kultury dalekowschodniej, ale wpływ tego wynalazku nie z rodził tam tak rewolucyjnych zmian jak to się stało w Europie.

  Od jako tako wykształconego obywatela Chińskiej Republiki Ludowej oczekuje się znajomości 2 000 znaków pisma chińskiego. Nie jest to pismo alfabetyczne i nie ma tam takiego, jak w alfabetycznych krajach rozziewu między znakiem a dźwiękiem .

  Zatem za słowem czcionka w Erywaniu kryje się co innego niż w Pekinie. Świadomie przywołałem tu miasta mające napisy ze znakami o rażąco innej historii.
  Alfabet ormiański jest jednym z najmłodszych.

  W kulturze łacińskiej są też kontekstowe uwarunkowania związku między znakiem a dźwiękiem. I tak n i s bywają w polszczyźnie odczytywane jako ń oraz ś.

  I tak dobrnąłem do kwestii liter swoistych dla języka narodowego.

  Istnieją klawiatury: francuska, szwedzka oraz rosyjska.
  Klawiatura rosyjska to jest klawiatura mająca dwa znaki na większości klawiszy literowych znanych z kręgu łacińskiego. P jest na dwu różnych klawiszach: raz u dołu, raz u góry klawisza.

  Cywilizacja za życia mego pokolenia rozwinęła się i rozlała się tak, że dziś śmieszą stwierdzenia w rodzaju:
  Nie mam na klawiaturze ś

  I już jestem blisko tematu wpisu Daniela Passenta.

  Za naszego życia globalizacja tak się pogłębi, że pisać będziemy tak:

  klikać będziemy w obrazek litery u góry ekranu.

  Obszar tych obrazków będzie miał własności takie jakie ma mechaniczna klawiatura.
  A proste kliknięcie małego logo flagi podmieni ekranowa klawiaturę czeską na ekranową klawiaturę francuską.

  Komputerowa klawiatura mechaniczna jest najszybciej psująca się częścią komputera osobistego. Dziś moje dyski nie są dyskami, a są nieruchomymi kartami pamięci.

  Jutro być może będę tworzył zapis nutowy kierując swoją głośnię w stronę bardzo spersonalizowanego komputera osobistego. Skoro z pisma można wyeliminować samogłoski, a z mowy wyeliminować spółgłoski, to ja będę mógł mój biały śpiew uczynić koloraturą, a pecet ukryje fakt posiadania polipów w nosie i dawnej amputacji migdałków.

  I staruszki oraz staruszkowie poślizgiem będą używali stwierdzenia:
  Nie mam lewego nozdrza wśród kafelków ekranu.

  Uczył nas Mateusz Krzywousty jak marzyć mamy.

 8. Wydaje się,że jankesi i Izraelici opracowali instrukcję wstawania z kolan na wzór hołdu pruskiego. Wstanie ten kto kupi od jankesa i da datek na Izrael. I nie będzie czepiał się za ukrzyżowanie Jezusa .Teraz króla IV RP. Oraz wyprze się antysemityzmu. Tak sobie myślę,że na wstawanie musi wyrazić zgodę CIA aby uniknąć prowokacji jak tzw.majdan czy Skripal.

 9. Jakiś czas temu Polityka zamieściła tekst prof Jana Woleńskiego tłumaczący przystępnie dylematy zawarte w felietonie Gospodarza. Tekst nosi tytuł „Co to jest naród? Kto może czuć się Polakiem? Nieodrobiona lekcja. Rzecz o obywatelstwie”.

  Prof Woleński tak ujął genezę tych dylematów na gruncie europejskim, na przykładzie pojmowania obywatelstwa:

  „W uproszczeniu: (w Oświeceniu) pojawiły się dwie koncepcje, mianowicie państwowa i narodowa. Pierwsza powstała we Francji, druga w Niemczech. Wedle koncepcji francuskiej obywatelem jest każda osoba mieszkająca we Francji (dzisiaj powiedzieliśmy: mająca identyfikator w postaci dokumentu osobistego, np. paszportu). Wedle koncepcji niemieckiej obywatelstwo nabywa się przez należenie do tego samego narodu. Oba rozumienia obywatelstwa miały wyraźne podłoże ideowe, a nawet filozoficzne, pierwsze w myśli encyklopedystów francuskich, a drugie – np. w „Mowach do narodu niemieckiego” Fichtego.”

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1760290,1,co-to-jest-narod-kto-moze-czuc-sie-polakiem-nieodrobiona-lekcja.read

  Tak więc z perspektywy filozoficznej, której celem jest poznanie teoretyczne, spór o którym pisze Gospodarz jest kolejną odsłoną dawnego sporu między racjonalistami czy realistami (francuskie oświecenie) a idealistami (klasyczny idealizm niemiecki).
  Z tym, że nie ma to nic wspólnego z ideologiami politycznymi o których mowa w felietonie – w tym z nacjonalizmem. Ideologie bowiem czerpią dowolnie, wyrywając najczęsciej co wygodne z kontekstu, pod bieżace potrzeby, z owych tradycji filozoficznych. Ich celem nie jest przecież poznanie ale wyrażenie grupowych interesów. Jak zauważył Sołżenicyn:

  „Prawdy teoretyczne, zaczerpnięte z filozofii czy innych dyscyplin poznania teoretycznego, jak również wszystkie inne tezy, którymi się ideologia posługuje, służą jedynie uzasadnieniu celów wyznaczanych przez określone interesy. Zatem wszystka wiedza, jaką posługuje się ideologia, ujmowana jest instrumentalnie, celem potwierdzenia konkretnego poglądu, który z kolei może wyrażać określony interes.”

  W świetle powyższego nie ma sensu łamać sobie głowy owym patetycznie wyrażonym „wstawaniem narodów z kolan” bo jest ono co najwyżej wyrazem narastającego konfliktu grupowych interesów.
  Wszelkie rozważania wykraczające poza opis czy analizę ujawniającą rzeczywistą genezę owego konfliktu interesów mają moim zdaniem charakter jałowy.

 10. „Powraca dyskusja, co jest lepsze – uniwersalizacja, np. islamska czy komunistyczna, a może liberalna, jak w Unii Europejskiej,”

  Stawianie „uniwersalizacji liberalnej” obok komunistycznej czy też islamskiej jest nadużyciem i faktycznie może w głowie suwerena zamącić na zasadzie jedni lubią komunizm, czy faszyzm, a inni liberalizm. Jedno warte drugiego, a przecież tak nie jest chociaż populiści w Polsce wszystko robią, aby w głowach „ciemnego luda” była zbitka liberalizm=lewactwo=komunizm.

 11. „WIADOMOSCI.ONET.PL
  „Krzysztof Szczerski: możliwa bardzo ważna polsko-amerykańska polityczna deklaracja…
  Dziś prezydencki minister pytany w TVP Info o spodziewane rezultaty wizyty prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, odparł, że wczoraj zakończone zostały negocjacje ws. „bardzo ważnego dokumentu”. Chodzi o „polityczną deklarację o daleko posuniętej współpracy w trzech obszarach: wojskowym…”
  Dlaczego ważne deklaracje polityczne nie są w Polsce konsultowane z narodem przed podjęciem takich zobowiązań, a są podejmowane przez wąską grupę polityków w tajemnicy przed suwerenem jakim jest naród? To jest kolejny przykład dyktatorskich działań PiS przyjmowany milczeniem owiec polskiej opozycji politycznej. To jest przykład praktyki politycznej daleko odbiegającej od norm przyjętych w krajach praktykujących demokrację.

 12. Wszystkie duże państwa europejskie spajano siłą, dzięki przewadze jednego ośrodka dyspozycyjnego, nad innymi.
  Nie obywało się bez rozlewu krwi.
  Żaden z książąt udzielnych dobrowolnie nie rezygnował z władzy, musiał być od niej odsuwany.
  Rozpad Centrum, jego osłabienie, powodował wzrost tendencji odśrodkowych.

  Co spaja UE, czy są i dlaczego tendencje odśrodkowe?
  Czy tylko ambicje przywódców politycznych różnych krajów, czy jednak sprzeczność interesów i słabe możliwości Brukseli, wpływania na poszczególne państwa?
  Jaka idea mogłaby zmusić prezydentów i premierów do współpracy, poza zewnętrznym zagrożeniem?

  Europejczykami, kosmopolitami, są elity, dobrze wykształceni i wysoko opłacani międzynarodowi managerowie, część młodzieży.
  Ile to może być procent z tych 500 milionów, zamieszkujących ten obszar?
  Optymistycznie patrząc, może z 10%.
  Reszta żyje lokalnie, sprawami najbliższej okolicy, regionu, nawet nie kraju.
  Pomimo nowoczesnych środków komunikacji, sporo pokoleń musi minąć, by marzenia Schumana czy Spinellego się ziściły.

  Brytania nie jest jednorodną całością po tysiącu latach.
  Chiny czy Japonia, potrzebowały czterech tysięcy, by się zunifikować….
  Wszystko przed naszymi prapraprawnukami….

 13. Nacjonalistyczna apoteoza narodu zle mi się kojarzy. Już byli tacy, którzy skandowali ein Volk, ein Reich, ein Fuchrer.Skutki były tragiczne.
  Taki sam ton pobrzmiewa w hurrapatriotycznych wystąpieniach polityków PiS. Przedwyborcze objazdy kraju dokonywane przez Kaczyńskiego, Morawieckiego, Dudę zaczynają przypominać tamte parteitagi. Te skojarzenia nasuwają się szczególnie wtedy, gdy ogląda się relację w TVP INFO.

 14. @

  ” izraelski filozof i politolog Yoram Hazony, którego artykuł ”

  /ciach/

  Zly i niedobry izraelski syjonista Ari Fuld zostal wlasnie zaszlachtowany przez Szlachetnego Bojownika o Wolnosc Palestyny. Znaczy nozem.

  Zly syjonista Fuld, zamiast po prostu zejsc z tego swiata od razu, byl tak wredny i niedobry, ze jeszcze pogonil za Szlachetnym Bojownikiem i Bojownika postrzelil. A potem zmarl od ran klutych. Szlachetny Bojownik z rana postrzalowa lezy w syjonistycznym szpitalu, stan stabilny. wylize sie.

  Ja mysle, ze syjonistow powinno sie tutaj potepic za Masakre Szachida-Nozownika. No jak to tak do czlowieka strzelac?

  „Ari Fuld, who was murdered by a Palestinian terrorist in a stabbing attack at the Gush Etzion junction Sunday, was a well-known social media personality and Israel advocate. … Despite being seriously injured in the attack, Fuld managed to pursue his assailant and shot him before collapsing from his wounds”

 15. @handzia55

  „zaczynają przypominać tamte parteitagi. ”

  Ee tam. Akurat.

  Calkiem inna sytuacja.

  Po pierwsze – nie ma komu dokopac…

 16. @pitekantrop
  Jak to nie ma komu dokopać? A lewacy, kodziarze, obcy? Do wyboru, do koloru!

 17. @Wiesiek59

  „Reszta żyje lokalnie, sprawami najbliższej okolicy, regionu, nawet nie kraju.”

  Dziwna sprawa, bo trzy miliony twoich znakomitych rodakow, zamiast „zyc lokalnie” „sprawami najblizszej okolicy” – to dalo noge i wyniosla sie z blizszej okolicy i nawet z dalszej okolicy. Zamiast pracowac ku chwale Ojczyzny i dla dobra Narodu – trzy miliony twoich znakomitych rodakow dalo dyla, jak nie na zmywak do Londynu to choc szparagi zbierac u bauera. Znaczy te trzy melony to juz po Okraglym Stole, bo za Generala to jeszcze melon. Razem cztery. Nastepni w kolejce.

  Piekna Wasza Polska Cala, Piekna, Zyzna i Niemala – ale jak nie ma nowego „mienia” do przejmowania, to jest cieniutko. W przekaziorach rekordy, sukcesy, krzywa rosnie, wspolczynnik sie podnosi – a w realu to ludzie glosuja nogami.

  Tup tup tupu tupu..

 18. Kwestia czcionki decyduje zapewne o tym że dziś nie jesteśmy ( my mężczyźni) eunuchami w haremie jakiegoś paszy.
  Oto moje trzy kopiejki w temacie:
  W 15-ym wieku imperium Osmańskie przewyższało „Europejczyków” pod każdym względem. Wiedzieli oczywiście o wynalazku Gutenberga, ale w przeciwieństwie do Europy, wynalazek został tam zakazany jako dzieło szatana. U nas kościół stracił monopol na słowo pisane a tam całkiem świadomie ten monopol zachowano. Potrzeba było 300 lat aby zobaczyć katastrofalne dla Turków skutki tej decyzji a ja się ciesze ( dzięki temu) jak najlepszym zdrowiem.

 19. Po co wizy do jankesów wszak suweren IV RP chce wracać z obczyzny do politycznego raju. Tak sobie myślę,że narodowcy nie mają potrzeby posiadania paszportów bo przypisują się do ziemi jak chłopi pańszczyżniani. A nuż wejdą.

 20. @handzia55

  Ee tam. Jakos ni widze specjalnych emocji w kwestii kodziarzy. W twoim pieknum kraju ludzkie umysly zaprzata zupenie inna kwestia. Oddaje glos twoim rodakom:

  „Co do żydów to Adolf na pewno miał rację”

  „Moze adolf mial racje ?”

  „Hitler wiedział co robił”

  https://fakty.interia.pl/swiat/news-media-syria-odparla-atak-izraela-na-lotnisko-w-damaszku,nId,2631913

  Tyle Polacy-internauci, ktorych cytuje (jak zwykle) expressis verbis. Powtarzam zatem, ze jest problem – nie ma komu dokopac. Same wspomnienia o tym, co bylo kiedys to jednak nir to..

 21. Hazony reprezenuje osobliwy pogląd na nacjonalizm, zjawisko lub termin będący według niego synonimem patriotyzmu. Czy to jest „patria” czy „natio” – to oprócz lingwistycznej gimnastyki generalnie wychodzi na jedno (DNA kontra wspólrzędne GPS miejsca urodzenia przodków).

  Hazony miażdży europejskie ciągąty do tradycji hellenistycznej, rzymskiej, do promującego imperializm (!) Plato, do Reformacji, do liberalizmu Hayka lub von Misesa. Szczególnie ostrą kością w gardle staje „ordoliberalismus” Kanta, propagujący bzdurę w postaci uniwersalnego paradygmatu moralnego. Czemu należy imperatywnie i kategorycznie powiedzieć: nie lzia.

  Co jest zatem słuszne? Ano, umiłowanie własnego kraju, najlepiej w oparciu o wzory przekazane w Biblii, czego przykładem była unifikacja narodu hebrajskiego, ot chociażby w wykonaniu znanego, przeistoczonego w króla pasterza.

  Czy można bezgranicznie miłować własny kraj bez zapędów imperialistycznych? Hazony twierdzi że tak, podpierając się przykładami Washingtona oraz Burke. Albo można, w iluzorycznych przypadkach „dobrych” faraonów, ewentualnie „dobrych” ojców narodu typu Mao lub Ho. Nie wątpię, że Hazony jest również mocnym zwolennikiem polityki Netanyahu.

  Generalnie, Hazony leje równo paskiem po tyłku prawie wszystkich, włączając w to nawet drących się „America First” nacjonalistów trumpowych (za neoliberalizm).
  Taką burzę myslowo przeżyje na sucho niewiele nacji – widzę najwyżej 4 na horyzoncie…

  What a cool and gay dude. 😎

 22. pitekantrop
  16 września o godz. 17:13

  W tej kwestii, całkowicie się z tobą zgadzam.
  Nie tylko zresztą ja.
  Ktoś już przepraszał za Solidarność, ktoś mówił, że byliśmy ślepi i głupi…….

  Obecnie wysłuchujemy państwowotwórczych przemówień, za którymi nie idą działania z nimi zgodne. A ponoć czyny są ważniejsze niż słowa……

 23. pitekantrop
  16 września o godz. 16:44

  Właśnie…kolejny nożownik !
  A ratują zbrodniarzowi życie w Hadassah Hospital…

  Ale kiedy dostaną odpowiedź, to będą komentarze,ze to „napaść i agresja .”

 24. Bar Norte

  Wracając do poprzedniego wątku.

  Od czasu lektury Suttona i Brzezińskiego, nie mam złudzeń co do tego, kto po Norymberdze powinien być powieszony.
  INSPIRATORZY, a nie wykonawcy.
  Niestety, to zwyciężeni są sądzeni, nie zwycięzcy.
  I to oni piszą historię, nie pokonani.

  Jako że ośrodki decyzyjne nie zostały zmienione, powtarzają się nawet te same nazwiska, raźnym krokiem zmierzamy w tym samym kierunku co przy pierwszej i drugiej światowej.
  Przy takich samych przyczynach, nie ma prawa być innych skutków.
  Jest tylko kwestią kiedy.

  Jutrzejsze wprowadzenie kolejnych sankcji na Chiny, to wojna.
  Clausewitz się nie mylił.

 25. 14:25, 14:28, 14:41, 16:10 itp.

  Co wnoszą występy kretynów torpedujących nowy felieton oraz wszelką dyskusję? Ten blog to przecież nie sławojka, załatwiajcie sprawy dyskretnie, na uboczu, pleeez!

 26. Powstanie Izraela to był błąd bo przypomina polityczną sławojkę w arabskiej społeczności. Co prowokuje zgodnie z przeznaczeniem. Szambem nazywał pewien obiekt Rydzyk. Tak sobie myślę,że olewanie przez Arabów to odruch fizjologiczny.

 27. Naród zwany terrorystami ma szansę cywilizacji jeżeli skieruje dzidy na Rosję. Może nawet dostanie terytorium jako Kosowo-bis. Jak kiedyś piraci z immunitetem korony angielskiej. Tak sobie myślę,że wstawanie z kolan ma różne oblicza. Syrio nie zabijaj terrorystów to nasi zwani też zielonymi ludzikami. Po białych hełmach ich poznacie i chlorze w dezodorancie.

 28. Kwadraturę koła mamy na tę niedzielę do skomentowania, o jej dogłębnym przemyśleniu szkoda nawet gadać. I to podobnież wszystko to jest przez upadek ZSRR, że aż Putin by się ucieszył.

  W mojej wycenie, nacjonalizm – czyli postawienie na naród jako najwyższe dobro – tlił się zawsze i wszędzie. A teraz politykom o przerośniętym ego, czyli parciu na władzę, bardzo jest na rękę i technika docierania pod czaszki wyborców jest dopracowana, Orban, Kaczyński, Trump, to są takie homines politici, takie zwierzaki, które władza uczłowiecza, bez władzy są jak ryba wyjęta z wody, nic pozytywnego i wielkiego dla kraju nie wnoszą, a się panoszą.

  Nacjonalizm, zw. „wstawaniem narodu z kolan” w tych czasach po dekadach multilateralizmu politycznego i globalnej współpracy gospodarczej – czyli liberalnego uniwersalizmu, który zwyciężył komunizm i opanował świat – dzisiaj nie wydaje się być groźny. W Europie i w USA wzmocniony został co prawda pewnym zagrożeniem w wyniku niekontrolowanej imigracji. Do tego usilny putynizm e-eksportowany z najbardziej zacofanego kraju Europy. Czy politycy i społeczeństwa Zachodu dopuszczą do wybuchu faszyzmu? Nie sądzę. Samo biadolenie na en passant do tego nie doprowadzi. System zachodni przechodzi fazę przemian, bo otoczenie technologiczne, społeczne, demograficzne się zmienia, jest burza i ścieranie się idei i interesów. Ale to nie oznacza odwrotu od liberalnego uniwersalizmu, moim zdaniem. Osobiście jestem za prymatem indywidualnego osądu ponad tradycją w wielu sferach życia, ale nie koniecznie za odrzuceniem różnorodności między narodami.

  Umiarkowany – wg. aristoteliańskiej zasady aurea mediocritas – liberalny uniwersalizm to jest to.

 29. Przeciwstawianie państwa narodowego, w które są zorganizowane większość społeczeństw w Europie , wzmożonej i pogłębionej współpracy międzynarodowej w formie dobrowolnego związku tych państw, jakim jest Unia Europejska , jest zwykłym chwytem propagandowym tych, którym solą w oku jest jedność i współpraca europejska.
  Tylko zjednoczona Europa gwarantuje mieszkańcom Europy , a więc jesli ktoś chce ich narodom , zachowanie znaczenia i suwerenności wobec takich potęg jak USA, Chiny , oraz Rosji . Kiedy inne kraje na swiecie dążą do jakiejś formy pogłębionej współpracy i to nawet takie wschodzące potęgi gospodarcze jak kraje BRICS , Europejczycy nie mają nic innego w głowie , jak osłabienie, a najlepiej zniszczenie gotowej i funkcjonującej Uni , bo jej egzystencja rzekomo niezgodna z interesem narodowym.
  Idźcie do d..y, albo lepiej zaraz do Putina.

 30. Yoram Hazony w słynnej publikacji „Cnota Nacjonalizmu” twierdzi, że państwo narodowe jest najlepszą formą rządów, jakie ludzie wymyślili, przeciwstawiając się zarówno historycznym imperiom, jak i współczesnym formom globalnego zarządzania, w tym instytucjom związanym z ONZ, takim jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

  Chyba nie idę na wojnę z judaizmem kiedy powiem, że mnie ten współczesny ortodoksyjny Żyd nie przekonuje. Starotestamentowa Biblia (Torah etc.) jest może ciekawą lekturą, pasjonowała mnie jak zwalony jakąś dzieciecą chorobą musiałem przeleżeć kwarantannę i nigdy potem do niej nie wróciłem. Ten wywód jest zanurzony w ideologii syjonizmu, starożytnego i współczesnego. Czy ona jest przydatna dla szerszej ludzkości.

  No bo co to jest naród, ang. nation. Idealnym, godnym polecenia nacjonalizmem jest nacjonalizm kanadyjski. Może z tego wzorca należy czerpać garściami, a nie z przykładu Żydów tułających się po pustyniach Bliskiego Wschodu i lasach Białorusi.

 31. Czy więzienie narodów zwane koroną brytyjską utworzyło naród czy skundliło w ramach poddaństwa kiedyś wolne narody. Tak sobie myślę,że wstawanie z kolan to zrywanie poddańczych więzów. Cele więzień narodów otworzyć !

 32. Z dystansu

  Często również zadaję sobie to pytanie, dlaczego przynależność do UE jest dla koleżeństwa tak często niezgodna z interesem (narodowym).

  Tak sobie myślę, że pośród wielu panów po 50-tce, wynika to z trudności zsynchronizowania pragnień z interesem. A po terapii sputnikiem – może być jeszcze gorzej.

 33. wiesiek59

  „nie mam złudzeń co do tego, kto po Norymberdze powinien być powieszony.
  INSPIRATORZY, a nie wykonawcy.”

  Odpowiedzialność spoczywa na sprawcach czyli też bezpośrednich „wykonawcach”. Czyli na tych, którzy bezpośrednio dokonywali mordów jak i na tych, którzy im wydawali polecenia czy rozkazy. Orzekanie opiera się na dowodach i tak w Norymberdze było.

  Co do inspiratorów … .
  Niewątpliwie Fichtemu, o którym wspomina prof Woleński (komentarz z 16,10) można by przypisać ideologiczne inspirowanie nacjonalizmu czy szowinizmu niemieckiego. To on zaczął histerycznie, jak w malignie, bredzić o narodzie i „pranarodzie” niemieckim gdy się Święte Cesarstwo Rzymskie rozsypało a jego masę upadłościową łupił mały Korsykanin zrodzony przez Rewolucję Francuską. Te histerie i lęki Fichtego tliły się przez kilkadziesiąt lat w tzw pamięci zbiorowej społeczeństwa niemieckiego i wróciły w całej krasie w dramatycznych dla nich latach 20 ubiegłego wieku.
  No ale czy to ma oznaczać, że w Norymberdze sadzić powinni wspomnienie po Fichte?

  W twoich komentarzach wciąz przewija się sugestia, że to niesprawiedliwe iż jednych zbrodniarzy wojennych się sądzi a drugich nie.
  Tymczasem sądzi się wtedy gdy jest mozliwość osądzenia i w takim zakresie jak to jest mozliwe. Tym rządzi pragmatyzm. Proces norymberski kierownictwa Einsatzgruppe czyli pierwszy dotyczący lubójstwa odbył się tylko dlatego, że oskarżenie miało twardy, bezdyskusyjny materiał dowodowy i sprawców. Zadecydowała o nim tzw ekonomika procesowa bo alianci na przewlekły, budzący wątpliwości proces nie mieli już pieniędzy.

  Wiesiek59, to, że część zbrodniarzy wojennych unika odpowiedzialności z rozmaitych przyczyn nie oznacza iż należy odpusczać tym, których można osądzić.

 34. handzia55
  16 września, g.16:57
  Cytuję samą siebie spod poprzedniego wpisu Gospodarza, bo jednak warto przeczytać link, który tam podaję (jakoś nikt nie zwrócił uwagi, a wkrótce pojawił się nowy wstępniak).
  Jest to jakby odpowiedź na pytanie komu można dokopać. Masz rację zarówno ty, jak i @pitekantrop. PIS poprzez swoje, czyli zawłaszczone media, pokazuje wręcz palcem – kogo.

  „A już wydawało mi się, że TVP dawno przekroczyła wszelkie granice chamstwa, kłamstwa i politycznej hucpy. Peerelowska telewizja chyba nigdy nie osiągnęła takich „wyżyn”.
  Filmik o spoliczkowanej za okrzyki „konstytucja” to wyjątkowa obrzydliwość
  https://natemat.pl/249225,obrzydliwa-propaganda-w-tvp-jak-powstaje-ruda-oburza-nie-tylko-opozycje

 35. Szczecin dzięki Armii Czerwonej i tzw.komunistom przyznano Polsce. Choć to nie było pewne. Tak sobie myślę,że to powinien potwierdzić Kaczyński w ramach prawdy historycznej.

 36. Zanim strumień komentarzy popłynie ciemny trollowi las smutek zamkniętego kręgu swoich poczęstuję was miarkami napitku i obrazami scen po tym jak zbroję odkładano na bok nawet zataczano sie na boki. Gdy uszy me trąci naród i nacjonalizm przypomina mi się perełka ze sprawozdania studentki pod patronatem Erasmusa poznającej Portugalię:

  Najlepiej się tu bawią blondynki. Nie szukają wina. Wino je odnajduje samo.

  https://www.youtube.com/watch?v=bkkBUaASKY4

 37. @teo napisal

  „Yoram Hazony … wojnę z judaizmem… ortodoksyjny Żyd Torah … syjonizmu ..Żydów tułających się”

  Zawartosc, przepraszam za wulgaryzm, _myslowa_ cennej wypowiedzi blogera @teo pozwolilem sobie wyosobnic.

 38. Bar Norte
  16 września o godz. 19:25

  Nie ma wojen bez funduszy- przynajmniej w epoce sprzed dodruku.
  Tu jest geneza, współsprawstwo, inspiracja.
  I oczywiście, ZYSK.

  To nieco wyższe pięterko, niż bezpośredni sprawcy, czy wykonawcy.
  W dzisiejszych czasach, rolę inspiratorów przejęły korporacje.
  Choć i za czasów Kompanii Wschodnio, czy Zachodnioindyjskiej, Zatoki Hudsona, Rosyjskiej, miały swoją siłę perswazji w stosunku do rządów.
  Wielkie instytucje finansowe tworzone w świecie zachodnim, miały ten sam cel- ekspansja i ZYSK.
  Dla którego poświęca się corocznie miliony pionków- ludzkich istnień.
  City i Wall Street- tu jest źródło problemów.

 39. teo
  16 września o godz. 18:56

  Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości to wydmuszka.
  Nie ratyfikowały i nie uznaja jego wyroków najważniejsze PAŃSTWA.
  W tym USA.
  Wyroki tam stanowione tyczą maluczkich i przegranych.
  Mocarze stoją zgodnie PONAD Prawem.
  Nie lezy w ich interesie, by plebs ich czyny osądzał.

 40. @przydomek

  Belarmo; który opublikował linka na YouTube gustuje najwyraźniej w malarstwie Flamandzkim. Bardzo dużo obrazów Jan Steen, Adrian Brouwer, David Teniers II. Poza tym, pili równo w całej Europie.
  Słynny obraz, słynny malarz:
  https://www.ebay.ca/itm/1595-Caravaggio-Self-Portrait-Bacchus-Italian-Painting-Art-Poster-Reproduction-/282019666540

 41. @adam100

  Fal wzmożenia narodowego przyniesie zapewne perełki muzyki ludowej oraz tematykę pieśni mniej nadętych i przyznających kobietom więcej niż gotów jest dać Gowin i Kaczyński.

  Wpierw coś co mnie wzrusza nieodmiennie:

  Mamo! Dlaczego mnie nie biłaś!?

  https://www.youtube.com/watch?v=coINjqJuCoo

 42. wiesiek59
  16 września o godz. 17:31
  pitekantrop
  16 września o godz. 17:13

  W tej kwestii, całkowicie się z tobą zgadzam.
  Nie tylko zresztą ja.
  Ktoś już przepraszał za Solidarność, ktoś mówił, że byliśmy ślepi i głupi…….”

  Najsamprzód winien pan uderzyć się we własne piersi. Usiłowaliście unieważniac ekonomię ale się nie dało rzeczywistości oszukać . Musieliście pozyczać forsę na budowe tzw ” socjalizmu ” i jeszcze byliście zdziwieni że ządają zwrotu i to z odsetkami . Pozyczanie nic nie dało bo wasza utopia zbankrutowała w 1989 roku . Taka sytuacja.

  ps . Na panskie głupawe ” Zachód drukuje pieniądze i stąd ma ” . Z druku znaczy. Skoro rzecz jest taka prosta czemu nie drukowaliscie i wy ? Papier , farba i maszyny do druku były czyz nie ? Znaczy drukowaliscie , drukowaliscie . Inflację żeście wywolali calkiem niezłą . Dpoiero Profesor Balcerowicz zgasił inflację kiedy zakończył wasze marksistowskie eksperymenty .

  Panie Piekantrpopie , czy jak tam pan w tym tygodniu ma chęć żeby się nazywać ,

  Czemu ma pan nieprzyzwoitość przeszkadzac mi w zwiedzaniu Neapolu i Capri swoimi durnymi , prostackimi , smierdzącyi sowiecką onucą wpisami ?
  NIE JEST PAN I NIGDY NIE BYŁ ZADNYM ZYDEM , jest pan zwyczajnym komunistą z tej drugiej frakcji w pzpr , którą ta pierwsza frakcja wypędziła z Polski w 1968 roku . Wypędzenie zmajstrowal Gomułka ze swoimi nozownikami komunistycznymi w części z zemsty a w części żeby przykryć porażkę ustroju komunistycznego . Wskazał Zydów jako winnych . Co prawda pan zadnym Zydem nie jest ale pan wyjechał . Czy też opowiada że wyjechał . Panskie wpisy to mitomania i ignorancja w pierwszym gatuNKU. No ale niczego więcej niz głupoty i ignorancji nie mozna si,e spodziewać po milośniku ” zółtych tygrysów ” . Może jeszcze prostactwa i sikania w bramach jak nikt nie widzi . Taka sytuacja .
  Neapol jest piękny . Capri też . Warto zwiedzać . Ukłony , panie farbowany.

 43. wiesiek 59 ,

  Jedna rzecz , panie instruktorze .Skoro Woś Rafał już nie będzie pracował w Polityce to zapewne zamknie swój , za przeproszeniem blog. Gdzie pan bójdzie wraz z Kominternem z bloga pana Wosia ?
  W żadnym szanującym sie miejscu takiego stezenia komunizmu i braci w Leninie , Marksie i Engelsie a także zwyczajnych nierobów tolerować się nie będzie . Taka sytuacja. Nieróbska sytuacja.

 44. handzia55
  16 września o godz. 13:55
  i 404
  dotyczy poprzedniego wpisu gospoarza
  Swego czasu myślałem ze ci zacietrzewieni do których nie docierają znane fakty to ludzie niewykształceni i prymitywni, jednak znajomi żony w tym inżynierowie szybko wyprostowali moje poglądy. Jeden z nich na imieninach przyjaciółki żony powiedział ja ci zaraz wytłumaczę że winę za awanturę w TK ponosi PO. Oczywiście imieniny to nie jest odpowiednie miejsce na takie dowody i na dokładkę było to zdecydowanie więcej zwolenników PiS , bo to towarzystwo mocno kościelne.. Niemniej zaszokował mnie jak inżynier (już obecnie emeryt) możne tak ulec propagandzie partyjnej i papce podawanej przez prawicowe media , a nie sprawdzić samemu faktów. które jasno wskazywały na łamanie konstytucji przez PiS i Dudę. Okazuje się że zacietrzewienie polityczne nie ma wiele wspólnego z wykształceniem , a z faktem że autorytety tych ludzi wsparły te partie polityczna i oni zamiast samemu myśleć całkiem im zawierzyli. Potem jak widać że cos nie jest tak , zaczynają bronić rozpaczliwie swego wyboru kupując wszystko co mogło by wesprzeć go, a negując wszystko co wskazuje że był zły. Przecież oni i ich autorytety nie mogli się pomylić , a także przecież oni nie dali się oszukać. Zaczyna się typowe dla ludzi wierzących działanie , fakty przestają się liczyć , a nie zgadzający się przeciwnikami , lub ogłupianymi przez wroga propagandę ludźmi, Czyli dyskusji z tymi ludźmi nie ma., może zmienić jedynie zmiana stanowiska ich autorytetów , lub mocne walnięcie przez życie.

 45. No i pani mająca swoją historię nie tylko przed mikrofonem.

  O tym jak byczkowie lubią zawłaszczać takie przedmioty jakim jest kobieta.

  https://www.youtube.com/watch?v=v0jgya7Ck4s

 46. @przydomek

  No właśnie mamo, czemu nie biłaś . Od mamy jak wiesz nie boli.
  Orkiestra AD 1943 / Muzika Jaz. „Jazowo graja.”
  Niech się pan minister oświaty schowa, a ten drugi najlepiej żeby pękł ze wstydu. Pozamiatam za friko.

 47. Kwadratura tego koła, a nawet jego triangulizacja pada, gdy nie uzgodnimy co to naród – Amerykanie inaczej go definiują niż Niemcy, czy Polacy, o Syryjczykach lepiej nie myśleć – ani co to jest interes narodowy. Kto ustala ten interes.

  Np. Bob Woodrow oraz cała plejada amerykańskich ekonomistów i politologów twierdzi, że Trumpowa „America First” zupełnie nie służy interesowi narodowemu USA.

  Chyba że interes narodowy USA da się określić czytając Biblię .
  Ale tego red. Passent chyba nie miał na uwadze?

 48. p.s. notabene, w GW/WSJ nie widzę tego artykułu. Może jakiś link Pan Redaktor rzuci, aby mieć pewność, skąd to wzięte, o przeczytaniu nie mówiąc. W WSJ jest owszem, ale subskrypcji tam nie posiadam, bo po co mi.

 49. wiesiek59

  Z tym, że w Norymberdze sądzono w trzech procesach przedsiębiorców, których interesy realizowała III Rzesza – Friedricha Flicka i kierowników jego koncernu, kierowników koncernu IG Farben i urzędników koncernu Kruppa. Samego Kruppa niestety nie dało się sądzić bo w stanie wegetatywnym.

  Co prawda sędziowie wykazali wobec oskarżanych taką duża wyrozumiałość, że jeden z prokuratorów po odczytaniu wyroku palnął: „Na tak lekkie wyroki nie skarżyli by się nawet złodzieje kurczaków”.
  Tym niemniej trzeba odnotować, że po raz pierwszy, w skali mikro, przerwano zmowę milczenia wobec tych, którzy się na wojnach i zbrodniach wojennych tuczą.

 50. A Fernando to był TAKI byczek nad byczki. Nawąchał się biedak tych trawek i nie dał rady, a kobiety teraz drwią i wyszydzają. Oj, byczku byczku.

 51. mag pisze: „A już wydawało mi się, że TVP dawno przekroczyła wszelkie granice chamstwa, kłamstwa i politycznej hucpy. Peerelowska telewizja chyba nigdy nie osiągnęła takich „wyżyn”.
  Gdybyś pozbyła się kompleksów, napisałabyś, że tzw peerelowska telewizja nie tylko nie osiągnęła wyżyn, ale w rzeczywistości, odrzucając łatwo postrzegane fragmenty propagandy lub imprez politycznych, była to jedna z lepszych telewizji na świecie. Trzeba mieć odwagę to napisać.

 52. @maciek.g

  Wątek schizofrenii u osób wykształconych uprawiających myślenie życzeniowe jest – również na tym blogu – równie świeży jak łosoś trzy dni temu świeży i nie pamiętający ani lodu, ani chłodu.

  Czuj duch i szukaj wieści, które będą się z trudem przebijały przez memłanie zgredek i zgredów. Za niecałe dwa tygodnie do miast zjadą studenci z prowincji.

  Ciekawe jest czy zastaną w swoich paczkach nowych kolegów przysłuchujących się wszystkim i wszystkiego. 50 lat temu studenci z Nantes wpisali się do historii zniesmaczeni rodzynkami służbie Francji dodanymi w nadmiarze do ciasta uniwersyteckiego.

  Nie spodziewam się politycznych balang na otrzęsinach studentów wydziałów teologicznych polskich politechnik. I nie spodziewam się, że msze inauguracyjne rok akademicki będą odprawiane w rycie rzymskim. Ale przyjdą chłody i dziewczyny oraz chłopaki na balangi będą się udawały w modnych szalikach przypominających stuły.

  I wzrośnie cena pastylek po.
  Po inauguracji.

  Oj chyba się będzie działo, gdy za stancję trzeba będzie wybulić więcej niż nowo uchwalona płaca minimalna.

  Zgredki i zgredy są zasklepione i zasklepieni.

  Ja dzięki alc(!)hajmerowi codziennie widzę coś nowego.

  Może mi cyngli nie stłuką i nie ukradną …

 53. Symetryczny
  Trzeba mieć nie odwagę, ale klapki na oczach, by twierdzić że telewizja w PRL była jedna lepszych na świecie. Jak na swoje oczywiste ograniczenia – zgoda, ale toutes proportiones gardee.

 54. maciek.g.
  A czytałeś komentarze pod wywiadem z Tomkiem Sikorą?
  Zgroza, jak ludzie maja w głowach nasr…

 55. Bar Norte.

  Grupa kapitałowa Flicka po wojnie w połowie znajdowała się na terytorium NRD i uległa tam nacjonalizacji, pozostała część była zaś w 90% własnością jego synów i tylko w 10% jego samego, przez co uniknął procesu dekoncentracji dużych firm. Imperium zostało szybko odbudowane i już w 1955 w jego skład wchodziło ponad 100 firm o rocznych obrotach przekraczających 2 mld dolarów (m.in. 40% akcji Daimler-Benz, udziały w Feldmühle, Dynamit Nobel, Buderus i Krauss-Maffei; fabryki papieru, chemiczne, włókien syntetycznych). Według niektórych danych Flick miał być najbogatszym człowiekiem w powojennych Niemczech i piątą osobą na liście najbogatszych ludzi świata. Mimo to konsekwentnie odmawiał wypłacenia jakichkolwiek odszkodowań. W tym czasie 1300 węgierskich Żydówek, które w czasie wojny były robotnicami przymusowymi w fabrykach Flicka, wystąpiło pod jego adresem z roszczeniami odszkodowawczymi w wysokości 6,5 mln marek, jednakże w 1968 firma Flicka, Dynamit Nobel AG złożyła oświadczenie, iż „w obecnym kontekście dr Flick nie znajduje humanitarnych ani moralnych powodów ze strony Dynamit Nobel AG lub Flick Gruppe do wypłacenia odszkodowań na rzecz Konferencji Roszczeń” (Konferencja Żydowskich Roszczeń Materialnych wobec Niemiec). Dopiero w 1986 – 14 lat po śmierci Flicka – gdy jego koncern kupił Deutsche Bank, pieniądze zostały przekazane poszkodowanym.

  Flick zmarł 20 lipca 1972 w Konstancji. Jego najmłodszy syn, Friedrich Karl, odziedziczył imperium liczące 300 tys. pracowników w 330 spółkach o łącznych obrotach w wysokości około 18 mld marek[2].
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Flick
  ===========

  Jak widzisz, kara była SROGA……
  To samo z innymi koncernami.

  Koncerny francuskie, belgijskie, holenderskie, duńskie, produkujące na potrzeby Rzeszy, nie zostały ukarane nawet symbolicznie.
  Koncerny szwedzkie czy austriackie, szwajcarskie, nie były nawet wzmiankowane.

 56. Teo, 16 września: Artykuł czytałem w najnowszym sobotnio-niedzielnym Magazynie Świątecznym GW, w dodatku WSJ. Niestety, nie mam w domu egzemplarza, by podać stronę, ale „you can’t miss it”.

 57. @blackley

  „durnymi , prostackimi , smierdzącyi sowiecką onucą wpisami ?”

  Smierdzacy gnoj wygenerowany tutaj przez gostka o ksywie @blackley spuszczony z woda. Na „Neapol” i na „Capri” zarobil pewnie „wynoszac graty z mieszkania do remontu”, w ten sam sposob zarobil na Rollsy i Bentley’e. Jak wiadomo, „”wynoszenie grato z mieszkania do remontu” to nader wysoko platna praca, z tak dascynujacym zawodem zaden milioner nawet po siedemdziesiatce sie nie rozstanie.

  Do gostka o ksywie @blackley jeszcze powroce, bo Polak (?) ktory otwarcie gloryfikuje i wychwala okupacje hitlerowska, Polak (?) ktory Niemcow chwali, ze przyniesli „troche swiatla” (do okupowanej Polski), wychwala zycie pod okupacja i twierdzi, ze „za Niemca” zylo sie jakoby znacznie „lepiej niz za sanachji” – to jest cos szczegolnego, nawet jak na standardy tygodnika „Polityka”.

  Pomalu zreszta tylko tacy zostaja – @Wiesiek59 dopiero co pisal o „tzw holokauscie”, od dluzszego czasu upowszcechnia organizacje krzewiace klamstwo oswiecimskie, linkuje otwarcie nazistowskie IHR. Kolejny spec od zagadnien rasowych, @neospasmin, wlasnie pisal o tym, ze „spolecznosc zydowska” dopuscila sie „zdrady jakiej … wobec Polski i Polakow”. Brunatny fetor wygonil juz z tego „forum” prawie wszystkich – oprocz specow od zagadnien rasowych.

  Well – it’s OK by me. Keep up the good work!

 58. To jest tekst o pluralizmie. Ma wytlumaczyc koniec przygody p. Wosia z “liberalami” z Polityki? 🙂

  ml

 59. przydomek8
  16 września o godz. 15:57

  „Istnieją klawiatury: francuska, szwedzka oraz rosyjska”.

  Zapomniałeś biedaku o klawiaturze niemieckiej. Ponieważ Niemcy nie są krajem teoretycznym jak III RP (o PRL nie wspominając), umlauty MUSIAŁY znaleźć się na każdej sprzedawanej w tym kraju klawiaturze, niezależnie od tego, czy było to wygodne dla producentów sprzętu komputerowego. Zaś w Polsce znaki diakrytyczne piszemy z altem, mamy ten garb i już do niego przywykliśmy.

  PS. Na początku komputeryzacji istniała też klawiatura polska, ale dziś „zanikła” i nie sposób jej kupić.

 60. mag
  16 września o godz. 21:25
  Komentarze traktuj specyficznie , bowiem oprócz nawiedzonych są pracownicy PiS. Zobacz jak na jedno kopyto i głupio są pisane niektóre komentarze. Rozmawiam z pisowcami oni aż tak głupio nie odpowiadają .

 61. Mauro Rossi
  16 września o godz. 22:28

  Nie podejrzewał bym @przydomek8 o zapomnienie.
  Odebrałem to raczej jak akt kurtuazji 😉

 62. wiesiek58

  Istotnie, jak pisałem wcześniej Flick mimo bezczelności, którą okazywał na procesie spadł na cztery łapy.

  Jeszcze uzupełnienie – jak napisałem starego Kruppa nie mogli osądzić bo akurat był wstanie wegetatywnym. Natomiast pod są trafił młody czyli Alfred, który w czasie wojny zarządzał koncernem. Stanął przed Trybunałem dwukrotnie – w 1947 i 1948. Naliczono mu 12 lat i konfiskatę majątku. Wyszedł po 4 latach.

 63. mag
  16 września o godz. 21:25

  „Zgroza, jak ludzie maja w głowach nasr…”.

  Mag, nie bądź publicznie wulgarna. Bycie Jasnogrodem zobowiązuje.

 64. Wszelki duch Pana Boga chwali! Mauro Rossi nam się objawił na blogu.Znawca wszystkiego, poczuł powołanie pedagogiczne i zaczął uczyć @mag dobrych manier. Koniec świata – jak mawiał niezapomniany Popiołek.

 65. maciek.g
  16 września o godz. 20:36

  „Jeden z nich na imieninach przyjaciółki żony powiedział ja ci zaraz wytłumaczę że winę za awanturę w TK ponosi PO”.

  Miał rację, pisałem już o tym, PO pośpieszyła się i wybrała pięciu sędziów TK na miejsca zwalniane w nie swojej kadencji Sejmu. Platforma zrobiła to 8 października 2015 (wybory parlamentarne były 25 października 2015). Tym sposobem 8.10.2015 mieliśmy już … 20 sędziów TK, a konstytucja mówi, że może ich być 15.

  Nie wątpię, że na następne imieniny przyjaciółki żony ubierzesz się w koszulkę z napisem konstytucja. 🙂

 66. Panie Redaktorze,
  Dziękuje za uściślenie namiaru na artykuł, ale w sieciowym wydaniu GW it is actually missing as we speak. Zamierzam postudiować Pana Filozofa z Izraela, jego książka wyd. 2018 jest już w drodze do biblioteki, rzeczony artykuł najpewniej znajdę w WSJ, bo tej ideologii nie można zostawić bez odpowiedzi.

  Natomiast jest w Świątecznej GW (15.9) wywiad z Uri Huppertem:

  Paweł Smoleński: Dlaczego w Izraelu ustawa zasadnicza o narodowym państwie żydowskim [o ustawie czytaj na końcu tekstu] cieszy się prawie 70-procentowym poparciem społecznym?

  Uri Huppert: Bo w Izraelu liberalna demokracja bardzo słabo się zakorzeniła. Zeuropeizowane elity Żydów zostały wymordowane jeszcze przed powstaniem państwa.
  (…)
  Do Izraela w znakomitej większości emigrowali więc Żydzi z krajów autorytarnych, Żydzi orientalni, religijnie ortodoksyjni.
  (…)
  Syjonizm był po prostu świecką, realistyczną wizją narodową. Nowa ustawa o narodzie nadaje tej wizji wymiar mistyczny – ku chwale nie jednego, lecz dwóch religijnych mesjanizmów: żydowskiego i ewangelickiego.
  Jedni i drudzy traktują Biblię jak prawdę objawioną. Wierzą, że Mesjasz nadejdzie, jeśli w Palestynie, od Jordanu do Morza Śródziemnego, powstanie państwo żydowskie. Dla ewangelików to Mesjasz chrześcijański, na ziemię ma ponownie zejść Jezus Chrystus, ale co tam. To z punktu widzenia Netanjahu, który jest niereligijny, nieistotny detal. Grunt, że ewangelicy dominują w amerykańskim wielkim biznesie i wśród elit politycznych, zwłaszcza republikańskich.
  Na dodatek w przypadku ewangelików nie idzie o jakiś Izrael i Żydów, lecz o ich nieugięte religijne przekonanie, o istotę ich wiary. Dlatego Netanjahu i wszyscy inni, którzy chcą inkorporacji Zachodniego Brzegu, są ich naturalnymi sprzymierzeńcami.
  (…)
  A w efekcie w świat idzie wiadomość, że syjonizm to nie jest żydowski ruch narodowy, tylko brutalny nacjonalizm, rugujący prawa innych narodów i pojmujący żydowskość nie jako dziedzictwo humanistyczne, lecz wyłącznie ortodoksyjnie religijne.
  Postawa Netanjahu nie jest nawet wulgarną wersją syjonizmu. Dość powiedzieć, że jego prawe, skrajnie rewizjonistyczne skrzydło, reprezentowane przez prezydenta Izraela Reuvena Rivlina, jest, uwaga, przeciwko ustawie o narodzie żydowskim.
  Wielu krytyków premiera uważa, że on realizuje wizję ortodoksyjnego głównego rabina Palestyny z lat 20. i 30. Abrahama Kooka……

  Zatem jest różnica między ruchem narodowym, a nacjonalizmem, zazwyczaj brutalnym. Czy to nie rozwiązuje Pańskiej „kwadratury koła”, Panie Redaktorze?

 67. Mauro Rossi
  16 września o godz. 23:02

  Koleś, ja noszę koszulę z napisem konstytucja codziennie.
  C A P I S C O

 68. Z tym Neapolem to byl moj taki zart chcialem w ten sposob zdenerwowac
  pitekantropa w rzeczywistosci jestem zajety nowym samochodem musze
  w koncu wymienic te drewniane kola na takie co da sie jazdzic.

 69. Caly artykul mi sie bardzo podoba, tylko nie rozumiem ostatnie zdanie:

  „Jedyne wyjście to synteza umiarkowanego uniwersalizmu (integracji) z poszanowaniem odrębności narodowej. Ale to jest kwadratura koła.”

  Unia Europejska nikogo nie zmusi zostac w Unii. Wiec liberalizm akceptuje ze narody ktory czuje sie inaczej albo odrebny (albo gdzie ludzie sa bardzo dumny) zostaja w Unii albo tez nie (UK). Poza tym i Unia i zachodnie spoleczenstwa akceptuje ze np. Morawiecki chce nam rechrystanizowac. Ale nie chcemy po prostu miec taki system u nas. Jesli umowilismy sie ze w Unii kazdy kraj ma miec niezalezne sady, wtedy trzeba to szanowac. Wegry i Polska moga wystepowac (co byloby bardzo szkoda) ale tego tez nie chca. Z tego powodu mamy problem a to jest kwadratura kola ze chca i zostac i zniszczyc Unie.

 70. blackley
  16 września o godz. 23:15

  🙂 🙂 🙂

 71. @Mauro Rossi
  Witam dawno tu niewidzianego pana gentlemana, którego brzydzą „grube”, czy w ogóle „nieprzyjazne” słowa, ale chyba tylko wtedy, gdy odnoszą się do osób „lepszego sortu”
  Wszak wykropkowałam straszliwy wulgaryzm pochodzący od „nasrania” w metaforycznym ujęciu.
  Pojęcie używania wulgaryzmów bywa względne i ocena tego zjawiska w dużej mierze zależy od kontekstu i tego, kto danego ‚wulgaryzmu” publicznie używa, choć pod anonimowym nickiem, jak np. ja według ciebie
  Znacznie gorzej przedstawia się sprawa z twoim ciemnogrodzkim idolem, który publicznie, jako osoba PIERWSZA w tym kraju, bez żadnego trybu ,mówi np. „o zdradzieckich mordach, które wycierają sobie gęby” itd. Ma to znacznie większy ciężar gatunkowy i gorzej brzmi niż wulgaryzm użyty przez anonimową osobę na jakimś tam blogu, gdzieś tam w wirtualu.

 72. teo

  „Kwadratura tego koła, a nawet jego triangulizacja pada, gdy nie uzgodnimy co to naród”

  Z tym może być problem, bo z pojeciem narodu podobnie jak z pojęciem elita, plączacym się po tym blogu od czasu do czasu, wiążą się problemy definicyjne. Mam na myśli pewną dowolność definicyjną.

  W związku z tym na swój użytek definiuję naród jako grupę zespoloną ideą narodową.
  I wyobraź sobie, że przy tym podejściu nie mam najmniejszego problemu z tym by na mapie społeczeństwa polskiego, wśród południków i równoleżników rozmaitych stratyfikacji, wyróżnić i uplasować grupę która określa się jako „narod (polski)”. Nie mam też problemu by zidentyfikować interes tej grupy.

 73. Po najblizszych wyborach parlamentarnych rzad przejmie od opozycji haslo “ konstytucja”.
  Brzmiec ono wtedy bedzie “ nowa konstytucja”.
  By sie odroznic opozycja zmuszona bedzie do przebudowy swego hasla na “ stara konstytucja”.
  To nie bedzie haslo mogace pociagnac mlody lud na barykade…

  I tak to slowa rzadza emocjami…

  ml

 74. adam100
  16 września o godz. 17:14

  „W 15-ym wieku imperium Osmańskie przewyższało „Europejczyków” pod każdym względem”.

  Really? Ile Turcy mieli w XV w. uniwersytetów, bo Europa kilkadziesiąt? Od Krakowa i Budapesztu do Salamanki, od Oxford i Uppsali do Neapolu. Poziom europejskiego żeglarstwa w XV w. był wyższy niż w Turcji, ale podobny jak w Chinach. Jednak to nie Chińczycy (nie mówiąc o Turkach) odkrywali świat tylko Europejczycy. Dlaczego? Prócz żądzy zysków (rodzący się kapitalizm) ważna była działalność cywilizacyjno-misyjna, której źródła tkwią w chrześcijaństwie i jego uniwersaliźmie.

  „ Wiedzieli oczywiście o wynalazku Gutenberga, ale w przeciwieństwie do Europy, wynalazek został tam zakazany jako dzieło szatana”.

  Osmanowie starali się uniknąć wymiany myśli (więc i sporów) oraz wojen religijnych (co dotknęło Europę, ale był to kryzys wzrostu), czyli destabilizacji państwa, nie przewidzieli, że pakują świat muzułmański w wielowiekowe zacofanie. Widoczne i dziś.

 75. Bar (23:33) pisze mi:
  na swój użytek definiuję naród jako grupę zespoloną ideą narodową … nie mam też problemu by zidentyfikować interes tej grupy.

  A ja mam. I tu mamy problem. Nie mam pojęcia, kaki jest interes tej grupy, o której piszesz jakbyś udawał Greka, notabene.

  Oczywiście moja polska „idea narodowa” jest odmienna. Być może gdybym nie wyjeżdżał tyle i na tak długie okresy, to bym miał jeszcze inną „idee narodową” niż ostatecznie posiadłem. A może jednak miałbym zbliżoną do Olgi Tokarczuk, o Tomku Sikorze nie wspominając. Sikora pisze czym dla niego jest polska narodowość. Czy ja mogę się z nim zespolić?

  Bar, twoją ideą narodową wolę się z narodem nie zespalać, i tyle.

 76. adam100
  16 września o godz. 23:11

  ” …. ja noszę koszulę z napisem konstytucja codziennie”.

  Może najpierw warto ją przeczytać, co?

 77. Temat ciekawy, dyskusja z wyjątkami także.
  Pojawił się Rossi – musi wybory blisko.
  Dobranoc.

 78. mag
  16 września o godz. 23:24

  Przyjmuję tłumaczenie, że twój sąsiad J. Kaczyński jest gorszy. 🙂

 79. stasieku
  16 września o godz. 23:57

  „Pojawił się Rossi – musi wybory blisko. Dobranoc”.

  Gdyby SLD miał jakieś szansę, nie mówiłbyś dobranoc. A że nie ma to pogrążasz się w świecie onirycznym. 🙂

 80. teo

  „Nie mam pojęcia, kaki jest interes tej grupy”

  A skąd możesz mieć skoro do niej nie należysz. Piszę to bo nigdy nie zauważyłem w twoich komentarzach jakiś prób popularyzacji idei narodowej. Tak jakby cię to specjalnie nie obchodziło.
  Tak więc nie ma sensu asekurować się twierdzeniem, że masz „odmienną”, swoją własną ideę narodową bo ona jest jedna:

  http://www.nacjonalista.pl/tagi/idea-narodowa/

 81. Mauro Rossi
  16 września o godz. 23:52

  Rozumiem że jesteś adeptem uniwersytetu ojca Rydzyka. Imponujesz wiedzą. Ola La.

 82. Mauro Rossi
  Oczywiście.

 83. neospasmin
  Nie psuj sobie głowy jakąś „nową” polską konstytucją, bo to już nie twój interes.
  Pilnuj lepiej kangurów w swojej nowej ojczyźnie.

 84. P. Mag

  Roznica kulturowa miedzy Aus a pani kultura polega m.in. na tym ze mowienie komus co ma robic a czego nie traktowane jest tu za aroganckie.
  Dosc juz przesiaklem takim sposobem myslenia- bez trudu zauwazy pani to w mych komentarzach.

  ml

 85. I jeszcze detal: mysli pani ze kiedy juz nowa polska konstytucja wejdzie w zycie to , tak jak kazdy inny polski obywatel, nie otrzymam jej poczta?
  A pani?

  ml

 86. „Narody wstają z kolan”, a Polska z kolan się nie podnosi od 1939 roku.
  Stanisław Michalkiewicz tak to komentuje w najnowszym felietonie:
  „…pewnie musiały pojawić się jakieś wzruszające wątpliwości. Być może uda się jakoś je przezwyciężyć, zwłaszcza podczas kolacji, jaką pan prezydent Duda ma nadzieję spożyć w Białym Domu. Byłaby to najdroższa kolacja w dziejach Polski, bo nawet znany z szerokiego gestu książę Karol Radziwiłł „Panie Kochanku” nie wydawał przyjęć za ponad 300 miliardów dolarów – a właśnie tyle Polska będzie musiała przekazać Żydom tytułem „roszczeń”, których realizacji Stany Zjednoczone zobowiązały się dopilnować w podpisanej przez prezydenta Trumpa ustawie nr 447 JUST – a niezależnie od tego – będzie musiał kupić dla naszej niezwyciężonej armii wyrzutnie rakiet „Homar” – co znakomicie komponuje się z tym najkosztowniejszym w dziejach Polski wydarzeniem gastronomicznym.”
  Tak to widzi prawa strona , a lewa do której równiez należy PiS ciąglę na kolanach.

 87. Do pitekantropa;

  Wyslalem twoj link do znajomego z Polski .

  https://turystyka.wp.pl/polacy-masowo-odwiedzaja-izrael-padl-rekord-liczby-turystow-6257030804362881a

  Oto odpowiedz,dokladnie cytuje jak odpisal.
  +++++++++++++++++++++++++++++++
  Kolejny falsz,to nie Polacy tylko z polskim obywatelstwem Zydzi.

 88. W Norymberdze miał siedzieć Pius XII jako szaman III Rzeszy. Tak sobie myślę,że katolicyzm to 2000 lat nawracania niewiernych do skutku nawet aż do śmierci. Wojny narzędziem.

 89. @DP
  Na wcześniejszej stronie dodatku WSJ artykuł pt. „Irlandia odwraca się od kościoła, ale od katolickiej edukacji jest trudniej.” o problemach z wyzwoleniem sie od w 90% zarządzanej przez kosciół edukacji. U nas szkolnictwo w samorządowych budynkach, ale i tak pod władzą kościoła. Niby powinno być łatwiej sie wyzwolić, ale jak dotad nie było woli, a obecnie tym bardziej nie ma. Teraz także obok stopni z religii na świadectwach bedą wychowawcy w sutannach.
  Ale sukces jest – Zygmunt III po raz pierwszy w koszuli konstytucyjnej 🙂

 90. Zabraliśmy pieniądze złodziejom rzecze Morawiecki. Ale z których parafii oni są cisza. Warto zrobić mapę parafii z zerową przestępczością. A najlepszym obiecać dotacje. Wszak kradzione nie tuczy. Tak sobie myślę,że cudu nie będzie powstanie tabula rasa.

 91. Na innym blogu, ktoś podsunął mi adress z wiki na temat:
  błąd konfirmacji
  Jest on dzisiaj dotkliwie widoczny, więc warto zapoznać się bliżej z jego znaczeniem
  i jak on działa.

  Efekt potwierdzenia, błąd konfirmacji, strategia konfirmacyjna – tendencja do preferowania informacji, które potwierdzają wcześniejsze oczekiwania i hipotezy, niezależnie od tego, czy te informacje są prawdziwe.

  Powoduje, że ludzie poszukują informacji i zapamiętują je w sposób selektywny, interpretując je w błędny sposób.

  Efekt ten jest szczególnie silny w przypadku zagadnień wywołujących silne emocje i dotyczących mocno ugruntowanych opinii. Przykładowo, czytając o polityce dostępu do broni, ludzie zwykle preferują źródła, które potwierdzają to, co sami na ten temat sądzą. Mają również tendencję do interpretowania niejednoznacznych dowodów jako potwierdzających ich własne zdanie.

  Selektywne poszukiwanie informacji, ich zapamiętywanie i interpretowanie jest przytaczane jako wytłumaczenie efektu
  – polaryzacji przekonań
  (gdy różnica zdań staje się jeszcze większa po zaprezentowaniu dwóm stronom tych samych dowodów),
  trwałości przekonań (gdy przekonania pozostają niezmienione nawet po obaleniu dowodów, z których wynikały),
  efektu pierwszeństwa (gdy większa waga przykładana jest do informacji, które uzyskało się wcześniej) i
  iluzji korelacji (doszukiwania się korelacji tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma).

  Serie eksperymentów prowadzonych w latach 60. XX wieku pokazały, że
  ludzie mają tendencję do poszukiwania potwierdzeń dla swoich wcześniejszych przeświadczeń. Późniejsze badania wyjaśniły to jako wynik tendencji do testowania hipotez bardzo selektywnie, skupiając się na jednej możliwości i ignorując alternatywy. W połączeniu z innymi efektami taka strategia wpływa na konkluzje, do jakich ludzie dochodzą.

  Błąd ten może wynikać z ograniczonych możliwości przetwarzania informacji przez ludzki mózg lub z ewolucyjnej optymalizacji, gdy szacowane koszty tkwienia w błędzie nie są większe niż koszty analizy prowadzonej w obiektywny, naukowy sposób.

  Efekt potwierdzenia wzmacnia pewność siebie i pozwala ludziom zachować silne przekonania nawet w obliczu przeczących im dowodów.

  Dlatego może prowadzić do katastrofalnych błędów w podejmowaniu decyzji, w szczególności w przypadku decyzji społecznych, politycznych i militarnych.

 92. Kiedyś nazywano uzurpatorów władzy jajogłowymi
  Nie wiem w zasadzie dlaczego, bo przecież nie znaliśmy takiego Jakiego, którego makówka zdecydowanie nadaje się jako „standard” na to określenie.

  Chyba żeby ukryć nowego rzecznika tzw. prezydęta
  to wysłali na kłótnię do Piaseckiego Zybertowicza.
  A ten, żeby bardziej zasłużenie na profesorski tytuł wyglądać, to sobie zarost zapuścił w stylu klasycznym można by rzec.
  Ciekawe na czym on ten tytuł zapracował.
  Mam nadzieję, ze nie badałał statystyk skuteczności pogotowia ratunkowego w latach od 1945 do 1956.

 93. @ThomasZNiemiec
  16 września o godz. 23:16

  To proste Tomaszu – nasz Regierung weźmie każdą ilość pieniędzy z EU i nie chce podporządkowac się żadnym ograniczeniom zawartym w traktatach, chociąz będzie zapewniał, że wszystko jest w zgodzie z traktatami. W warstwie słownej nasz Regierung może powiedzieć, że 2 x 2 jest 3, 4 a nawet 5. Nie ma tu żadnych ograniczeń, a skołowani obywatele sa w stanie przełknąc wiele. Już wiemy, z ust głównego „guru”, że nasza demokracja jest nieliberalna, a to znaczy, że jej nie ma – bo przeciez za komuny też mieliśmy demokrację socjalistyczną. Dowiedzieliśmy się też, że partii władzy bardzo jest potrzebna krytyka i w tym celu musiała zapanować na telewizją publiczną, która w poprzednim okresie była zbyt spolegliwa i władza nie mogla liczyc na wystarczająco ostrą krytykę. Jakieś prawa człowieka i obywateła, podziały władzy, prawa mniejszości, niezależne sądy też sa zbędnymi ograniczeniami w realizowaniu jedynie słusznej linii partii, w reformowaniu państwa które wychodzi z „postkomunizmu” (nikt nie wie co to jest) Mógłbym pisac dalej, ale generalnie chodzi o to, że to co sięmówie jest z pełniej niegodności z tym co się robi, więc słuchająć polityków partii rządzącej i ich mediów można miec obraż sytuacji zupełnie odbiegający od rzeczywistości.

 94. Syryjska wojna domowa była i pozostaje tragedią. Niestety, administracja Trumpa wydaje się podzielać przekonanie administracji Obamy i Busha, że może przekształcić Bliski Wschód na obraz i podobieństwo Ameryki. Ale dotychczasowe osiągnięcia Waszyngtonu w tej dziedzinie są nie tylko złe, lecz katastrofalne. Czas powiedzieć „koniec z tym”. Inżynieria społeczna nie działa w kraju. Jeszcze gorsze wyniki przynosi, gdy jest próbowana w obcych krajach. Prezydent Donald Trump ma wyjątkową okazję, aby zmienić kierunek polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych na lepsze. Nadszedł czas, aby przywieźć wojska amerykańskie i pozostawić co najmniej jeden obcy problem, Syrię, innym.
  https://kresy.pl/publicystyka/waszyngton-nie-jest-w-stanie-niczego-zmienic-w-syrii/

 95. Oto definicja tzw. państwa permanentnego. CIA i Pentagon chcą odseparować Iran i Rosję od Syrii. To jest niewykonalne. A właśnie z tego powodu rozpętaliśmy tę wojnę zastępczą. Konflikt zabił już ponad pół miliona ludzi, przesiedlił dziesięć milionów. A my brniemy coraz bardziej.
  https://exignorant.wordpress.com
  ======

  Mądry ten Sachs się zrobił…….

 96. To że na klawiaturze biedaka @przydomek8 zabrakło Ń oraz Ś umknęło bogaczowi @Mauro Rrossi.

  Pozostałych powinna cieszyć ta różnorodność.

  Pierwszy zapomniał na jakiej klawiaturze pracował Szczebrzyszczykiewicz.

  Drugi stylista tępi gdy zamek się zaciąga w spodniach, bo zaciągać się – na przykład mewą sportem może zaciągnięty majtek na górnym pokładzie po zamustrowaniu.

  Gdy Opus Dei mało płaci, to do egzegezy cudzego nie trza się przykładać, bo za dużo konfiguratywne. Konfiguratywna to może być baba, a z bogaczem to trzeba prosto. Tak po ludzku.

  Nie przepadałem za mewami. Wawele były bardzo narodowe.
  Ach te cudownie pachnące Koszuty!
  A Tadkowi nie starcza na dukaty i niech się dobra zmiana w swej kutwie opamięta.

 97. Morawiecki w sobote pojawił się na drodze ekspresowej S-3 – oddawano kolejny 33 km tej drogi której budowie od początku kibicuje , Kłamał że to oni PiS a tymczasem na ten odcinek Umowe zawarto za rzadów PO – Ten pan odwiedził też d-wództwo Korpusu NATO w Szczecinie którym od tygodnia dowodzi polski generał ….,
  Przez 3 lata dowodził generał z Niemiec – pana Mateusza tu nie było
  Zapominał tez ” skoczyć ” na tereny b. Stoczni Szczecińskiej gdzie 18 miesięcy temu ogłaszał odbudowę stoczniowego przemysłu, a kawałek zespawanego metalu udającego stęmpkę pod wielki prom ze wstydu pisowcy usunęli .
  Będę tych z PiSu za kłamstwa opisywał …Oni nie maja kwalifikacji do rządzenia RP , pomijam Jarosława Kaczyńskiego bo to .. chory facet .

 98. Wojna z prawdą – wojną o rząd dusz

  Trwa wojna hybrydowa w Polsce w sferze wszystkich typów komunikacji: politycznej, społecznej, kulturowo-cywilizacyjnej. Takim właśnie mianem można określić wytoczoną nam wojnę informacyjną. Podobnie jak każda hybryda, łączy ona różne, często nieprzystające do siebie formy informacyjnego oddziaływania na polskie społeczeństwo – uprzedmiotowienie z quasi-upodmiotowieniem. Celem wszystkich jest mentalne ubezwłasnowolnienie Polaków.
  https://konserwatyzm.pl/razny-wojna-hybrydowa-polskich-wladz-z-polska/

 99. Za szczególnie konfiguratywne uchodziły na świece
  Konstantynopolitańczykówny 😉

 100. Ja słyszałem jeszcze w podstawówce w latach 1945-51
  ” konstantynopolitańczykiewiczówna ” ( ćwiczyliśmy z chłopakami kto powie poprawnie.

 101. lecher

  to tak jak ja
  🙂

 102. Gdy czołowi wrzucają Naród na pierwszą pozycję jadłospisu,
  to ta karta menu przesłania działania tyłów. A tyły dbają aby menu nie było zbyt frywolne.

  Skoro
  Pica (łaknienie spaczone)
  Pica u dorosłych
  Pica w niemowlęctwie lub dzieciństwie

  oraz 1/6 cala fatalnie się spolszcza do piczki, to spolsczaczka rodem z Polski pracująca w Dublinie na rzecz Microsoft Word zalecała mi zmniejszenie czcionki do
  Pajki

  Na to zareagował O.s.r.a.m prośbą:
  Nie bądźcie takie ciemniaki!
  i nowa wersja Office już używała pica.

  W programach do składu tekstu stosowane są różne oznaczenia, np. 1p oznacza 1 pica, a 1pt oznacza 1 punkt (systemu Pica). W Polsce 1 p. oznacza jeden punkt systemu Didota. W systemie TeX/LaTeX punkt systemu Didota to 1 dd, punkt systemu Pica to 1 pt, punkt postscriptowy to 1 bp, pica to 1 pc, a cycero to 1 cc.

  Nie śledziłem czy po słynnym apelu Doroty Wellman:
  Przestańcie szczuć cycem!
  Prawdziwie Polski Komitet Normalizacyjny uznał:
  sutko to 1cc
  i Episkopat i Komisja Europejska zadowoliły się świeczką i ogarkiem.

  Zwróćcie proszę uwagę, że nie klęczą, bo wtedy przydomek okazałby się kosmicznie ciemny jak wypelnienie kosmosu.

  https://www.youtube.com/watch?v=q7k38HljcNg

 103. Z lektur szkolnych.

  JAROSŁAW MAREK RYMKIEWICZ

  KREW

  Krew rozlepiona na afiszach
  Krew na chodnikach i na ścianach
  Krew – jak poranna wtedy cisza
  Krew – czarne plamy na ekranach

  Krew na kamiennych szarych płytach
  Na białych rękawiczkach Tuska
  Krew która o nic was nie pyta
  Krew jak złamana w sadzie brzózka

  I jak na polach polne maki
  I nad polami białe chmury
  Jak narodowi dane znaki
  Oni wznosili się do góry

  Krew na fotelach tupolewa
  Zmywana szlauchem o świtaniu
  Jeszcze wam ona pieśń zaśpiewa
  To będzie pieśń o zmartwychwstaniu

 104. @Symetryczny
  17 września o godz. 10:12

  Coś słyszałam, że ten specjalista od szlauchowych porównań teraz do lektur obowiązkąwych dla biednych dzieci jest wpisany.

 105. wiesiek59
  17 września o godz. 7:54
  W Syrii nie ma wojny domowej. Jest to amerykańska agresja w sekwencji Afganistan, Irak, Libia, Jemen i Syria. Pierwotnym planem agresora miał przez Syrię biec wielki rurociąg gazowy z Kataru do Europy. Rura w wojnie gazowej USA z Rosją. Nie udało się. Putin wsadził nogę w drzwi. I mamy kolejny Wietnam dla USA. Z tymże teraz walczą tam amerykańscy najemnicy amerykańska bronią.

 106. Poruszony temat w niektórych aspektach ciał elektromagnetycznych zyskuje na przejrzystości jeśli czytelnik ma do dyspozycji tabelę konwencyjną:
  https://www.convertworld.com/sv/kapacitans/picofarad.html
  Malarstwo, tak jak muzyka wzbudza emocje. Udostępniający: nadaniente115a , chyba nie zdaje sobie sprawy z tego do końca. Jak bowiem wytłumaczyć brak chociaż jednego obrazu Rafeala Santi?

 107. Symetryczny
  17 września o godz. 10:24

  Profesor Raźny pisze o tym wyrażnie.
  Jesteśmy pionkiem na cudzej szachownicy.
  Pan Duda pojechał po wskazówki do Waszyngtonu, na temat dalszej rozgrywki.
  Po co nam to?
  Tego nie wie nikt…..

 108. stoi: konwencyjną
  miało być: konwersyjną

 109. Wedlug pani JP zakładanie koszulek z napisem „konstytucja” na pomniki „narusza harmonię przestrzeni publicznej”.
  To jest racja . Zakladanie tych koszulek powoduje identyczne dwa wzajemnie sie wykluczajace objawy jakie powoduje skandowanie „Konstytucja ”
  – Rozpacz i Uniesienie . Mozna pomyslec , ze to sama Konstytucja narusza te harmonię pp . Czym jest przestrzen publiczna ? Prawdopodobnie czyms podobnym ( podobnie nieokreslonym ) do uczuc religijnych ale naruszyc harmonii uczuc religinych chyba sie nie da , choc nie jest to pewne bo uczucia rel. pani JP jakas harmonie byc moze maja .Harmonia enpassanciana jest prawdopodobnie oniryczna , cokolwiek to moze znaczyc .

 110. Przedstawiciel resortu energii USA przyznał, że amerykański surowiec będzie droższy niż ten dostarczany przez rosyjski koncern. Podkreślił jednak, że wejście amerykańskich firm na rynek niemiecki doprowadzi do wyznaczenia pułapu cen za gaz od Gazpromu i innych dostawców.
  http://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/1262578,bild-firmy-z-usa-chca-rozpoczac-dostawy-lng-do-niemiec-juz-w-ciagu-czterech-lat.html
  =====

  Zdaje się, że na rynek niemiecki, niewiele więcej Amerykanie mogą zaoferować.
  A zrównoważyć deficyt jakoś trzeba.

  Szantaż w stosunkach handlowych, zamiast wolnego rynku, to norma.

 111. mag
  16 września o godz. 21:15
  U Ciebie ciągle te paluchy w V dominują nad rozumem.

 112. @adam100

  Zagubiony jesteś w maleństwach nieco.

  Problemem na uniwersytetach nie będzie po początku sezonu w Filharmonii Narodowej zdawanie sobie sprawy. Problemem będzie zdawanie obszerne centrali czy każde przesło zaprojektowanego mostu jest wystarczająco pokropione.

  Z palety niejaskrawych kolorów: z nadreprentacją kropielnicy dzisiejsza polska lewica proponuje walczyć stawianiem wiaduktów nad wydmami.

  Sytuacja zaostrza się: czy państwo w którym jest 400 kościółow zrozumie mały potop i zjednoczy te wspólnoty?
  Czy z mównicy sejmowej dobiegnie modlitwa:
  Panie! Zabierz im ten piasek, który sypią nam łożyska!!!???

 113. Strach i imaginacja doprowadziły Kordiana do domu wariatów

  To jeden z eSemsów do Szkła Kontaktowego z 13 IX.
  Pięknie oddaje obecną rzeczywistość.

 114. przydomek8

  “Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa.”
  ale dane mi życie nie wyklucza (wręcz przeciwnie) hormonów.

 115. Claude E. Shannon … twierdził, że ciągami zer i jedynek da się opisać tekst, obraz i dźwięk. …

  Ale na potrzeby chwili zwrócę uwagę, że to że pies pogryzł człowieka, to nie jest informacja. Informacją jest, że człowiek pogryzł psa.

  Opuścisz 8, bo tak każe ekonomia słowa i (prawie) wszyscy wiedzą o kogo chodzi.

  I tylko używający nieludzkiego języka wiedzą, że już blisko do
  Peron 9ª

 116. Wczoraj widziałam (chyba w „Faktach”) przywódców takzwanych na jakiejś drodze, gdzie zaczynali się ni stąd ni z owąd modlić.
  Wniosek ten nasunął się po tym, że zaczynali od żegnania się. Jeden po drugim.

  Na pokropek było chyba jeszcze za wcześnie .

 117. Symetryczny
  Skończ wreszcie z tymi „paluchami”. To jest wstrętne i pogardliwe. Nie jesteś żadną wyrocznią i nie możesz sobie przypisywać wyłączności na jedynie słuszne poglądy i opinie. To mentalność pisowskich ludzi, z którymi nie ma rozmowy, a przecież ty jesteś z innej bajki.
  Nie „nawracaj” mnie na swoją bajkę, a tym bardziej nie obrażaj mojego rozumu.
  Wystarczy, że w wielu sprawach mamy podobne zdanie, ale nie musimy w każdej. Bądź tak łaskaw i wreszcie to uszanuj.

 118. 404
  Dwa komentarze, różnie zredagowane, jakie wyslałam do ciebie na temat poety „dobrej zmiany” czekają na moderację.
  Już dawno pisalam, że redaktor ma u siebie „piątą kolumnę”

 119. p. Mag

  Kaczor mowi 500+ do emerytury, p. Sasin ze to jeszcze nic pewnego.
  Ktora narracje pani wybiera? Dla siebie? Dla Polski?

  ml

 120. @przydomek8¾ przeprasza za niedokładność mylności i leniwie podstępną podszywającą kontekst chęć stawiania do pionu
                                   9ª

 121. neospasmin
  17 września, g.11:58
  Oj, naiwny, naiwny. Przecież to ma być jednorazowa łapówka dla emerytów, wypłacona przed świętami BN, żeby w październku zagłosowali na kandydatów PIS w wyborach samorządowych.
  Wyjątkowo obrzydliwa i chamska manipulacja „dobrej zmiany”.
  Polska na tym na pewno nie skorzysta (znowu rozdawnictwo z naszych kieszeni), a ja mam w czarnej dziurze ich „łaskawość”.
  Przeczytaj link, jaki dołączam. Jeśli cię zachęci, to wracaj na ojczyzny łono, zamiast ganiać kangury. Oczywiście tego nie zrobisz, bo masz tam zapewniony solidny wikt i opierunek, ale czujesz się świetnie w roli patrioty – mentora i doradcy na bezpieczną odległość.
  Po raz kolejny powtarzam: „brzydko się bawisz”, zwłaszcza gdy oceniasz i pouczasz ziomali w kraju.

  http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1068737,500-plus-dla-emerytow-dodatek-rafalska.html

 122. Nie wiem od jak dawna czytasz moje komentarze.
  Mamy w Polsce nowość ze zrozumieniem winy.
  Jasno ale niewyraziście pisałem wiosną na tym blogu:

  Kuzynek po pierwszej komunii dowiedział się od kapłana, że co tydzień ma przychodzić i wyznawać grzechy. Opdpowiedział, że nie ma grzechów. Zbyt suwerenny jest, aby łżeelitowym nie miewam operować.

  Malutka subtelność jest w tym, że malutki tworek z taty pobrano i przekazano w łono mamy. Nie było to w pozycji misjonarza i NIE techniką jaką by zachwalał @Mauro Rossi.

  Sądzę że za lat odpowiednią liczbę, gdy będzie mógł zapładniać może nie umieć wziąć udziału w dialogu:

  Z grzechu jesteś poczęty …
  Ja jestem wyjątek!

  I nie wiem kiedy tego bardzo osobistego szczególiku dostąpi jego dusza lub diabelska ś wiadomość.

  Gdy słyszę wina, to proszę: Poczekaj na kelnera.

 123. Świat suwerennych, swobodnie rywalizujących narodów to w kapitalizmie świat, w którym najłatwiej o najwyższą formę rywalizacji czyli wojnę…

 124. Filozof i politolog Yoram Hazony uzywa pojecia „liberalni uniwersaliści”.

  Co to jest? To jest przeciez oksymoron (contradictio in adiecto). Bo liberalizm popiera roznorodnosc a universalizm (wymienia tu chrzescijanstwo, islam, maksizm) ja zaprzecza (i zwalcza).

  Na szczescie nie jesten filozofem, wiec nie musze tego rozumiec.

 125. Claude E. Shannon to był mądry człowiek. Algorytmy potrafią dużo ale jeszcze nie zgłębiły świadomości jako takiej. W tej-rzesz, RYJĄ się doświadczenia i uczucia. Doświadczenia podzielane, na pewno nie tylko przez organizmy stworzone na podobieństwo Boga, ale te które nam maja ”służyć” też. Każdy z nas, ma swoje skojarzenia i to piękne jak zaczyna się sprawy ”wentylować”. Bez złej woli, ironii i mędrkowania. Gorzej jak taki Wiesiek czy Mauro da podkład do muzyki ”at random”. Wolno u DP to i wolno oczywiście na YouTube, ale malarstwo to odmienny i święty świat. Boli jak Gabriel Rossetti przeplata się z Cranachem i dopycha Tycjanem i bęc znowu jakiś prerafaelita, raz dwa trzy, totalnie bez sensu. Fałszywy ton słychać a fałszywy obraz widać. Oczywiście to subiektywne odczucia i trzeba być uczciwym: na temat chińskiej opery nie mam żadnego zdania o czym teraz wszyscy wiedza i dobrze. W kompleksy nikomu nie udało się mnie, jak dotąd wpędzić.

 126. Rosja gotowa do wojny. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/nowaja-gazieta-manewry-wostok-2018-demonstrowaly-gotowosc-rosji-do-wojny/m3226xf
  Gdym był na miejscu Rosjanina robiłbym to samo. Oni znają doktryny Brzezińskiego i Wolfowitza. Oni wiedzą gdzie rozmieszczone są ponad 1000 baz z lufami skierowanymi na Moskwę. Wiedzą o szpicach, tarczach i dywizjach w Polsce, na Litwie, Łotwie, w Rumunii, Niemczech Włoszech, Anglii i na Grenlandii i Alasce. Wydają na obronę tylko 8 procent tego co wydaje kartel US/NATO. I czemu tu się dziwić?

 127. P. Mag

  Eee tam – w tych wszystkich obietnicach mowi sie raczej o przyszlym roku, ale oki- rozumiem ze pani Kaczorowi daje odpor, jest pan za p.Sasinem.
  Pani wybor.

  “Przeczytaj link, jaki dołączam. Jeśli cię zachęci, to wracaj na ojczyzny łono, zamiast ganiać kangury. Oczywiście tego nie zrobisz, bo masz tam zapewniony solidny wikt i opierunek, ale czujesz się świetnie w roli patrioty – mentora i doradcy na bezpieczną odległość.
  Po raz kolejny powtarzam: „brzydko się bawisz”, zwłaszcza gdy oceniasz i pouczasz ziomali w kraju.”

  Nikogo nie pouczam, nikomu nie doradzam, wystarczy poczytac moje komentarze. Mentor? By nim byc trzeba miec zaufanie uczniow. Mam tu takich? Smiem watpic.
  Kazdy bierze z tego co pisze co chce.
  Nie mowie nikomu czy ma wracac, czy wyjezdzac, czy polskie sprawy to jego/jej czy wrecz odwrotnie. Widzi pani i w tym roznice miedzy nami?
  Jak mi jest w Australii? Dobrze, ale nie dlatego ze tu kury zlote jajka znosza, zupelnie nie.Ani nie znosza, ani nie bylby to powod bym mieszkal akurat tu. To gdzie mieszkam to sprawa drugoplanowa. Tyle o mnie.

  I znow zabawnostka- zamiast zignorowac wszystkie te osobiste wycieczki cierpliwie pani odpowiadam. Nawyki pracy z ludzmi slabszymi umyslowo sie klaniaja? Pewnie tak…

  A co do wyborow: idzie pani? Nie zaklada pani akurat w tym przypadku ze Kaczor sfalszuje wybory?
  Jesli tak To dobrze ze i pani wierzy ze on jest bez 2 zdan demokrata.

  Obawiam sie tylko ze wynik wyborow samorzadowych bedzie dla pani takim szokiem ze dopiero wtedy sie zacznie zarzucanie ze sfalszowane. I co wtedy?
  Bojkot pozostalych 3 elekcji? 🙂

  Jakby nie patrzec zostaje pani tylko emeryckie 500+. Na pocieszenie…

  ml

 128. Waldemar
  17 września, g.9:05
  „Morawiecki w sobote pojawił się na drodze ekspresowej S-3 – oddawano kolejny 33 km tej drogi której budowie od początku kibicuje , Kłamał że to oni PiS a tymczasem na ten odcinek Umowe zawarto za rzadów PO – Ten pan odwiedził też d-wództwo Korpusu NATO w Szczecinie którym od tygodnia dowodzi polski generał ….,
  Przez 3 lata dowodził generał z Niemiec – pana Mateusza tu nie było.”

  Premier Krzywousty chyba już przebił wszelkie rekordy kłamstwa, jakich dopuszczają się „dobrozmianowcy”. Już nawet nie dbają o pozory prawdopodobieństwa, bo mają swoje sądy i prokuraturę, która np. twierdzi, że pobitym i skopany kobietom przez nazioli nic takiego się nie stało. Dostały łomot w miejsca niewrażliwe czy jakoś tak, a to wszystko oznacza, że hulaj dusza, piekła nie ma. Sprawiedliwość i prawo trafił szlag.
  Również Prezes Wszechczasów już nawet nie owija w bawełnę swoich zakusów, które wreszcie spełnione, może wyartykułować, bo uznał, że już nikt mu nie podskoczy. Oznajmił więc w Szczecinie jak jaki Cezar, że historie piszą zwycięzcy, a właśnie on i PIS są zwycięzcami.
  Oj, cuś mi się zdaje, ze Gnom trochę się zagalopował, sądząc że wlaśnie dolącza do największych bohaterów, a najbardziej znany z jego pochlebców powiada, że Jarosław Kaczyński jest jak Piłsudski.
  Ja bym dalej poszła, niż obatel Czarnecki: Piłsudski jest jak Kaczyński.

 129. neospasmin
  Ty się ode mnie od…, mówiąc elegancko. Absolutnie nam nie po drodze i choć lubię się czasem spierać, gdy szanuję „przeciwnika”, z tobą nie odczuwam żadnej satysfakcji. Chyba nie ta półka

 130. @przydomek8
  Gdy slyszę/czytam „wina”, mam na myśli wina marki wina, znane z młodości, dopóki nie odkryłam wraz z przyjaciółmi wina Gellala, wytrawnego, a jakże, które w latach 70. kosztowało 32 zł.
  Pamiętasz?

 131. To się dzieje w Polsce czyli nigdzie, gdzie rządzi król Ubu.
  „Polscy piłkarze ręczni zaklejają logo Nord Stream 2 na koszulkach” – decyzją władz kraju będącego członkiem UE.
  Na miejsce usuniętego logo „Nord Stream 2”, by mogli nakleić logo „ustawa nr 447”, gdyby interesowali sie polityką i grali w zdrabkę „Kocham Polskę”, ale spotkali się ze zdecydowanym sprzeciwem tych samych władz.
  Tak wygląda demokracja w praktyce.

 132. ” Kiedy inne kraje na swiecie dążą do jakiejś formy pogłębionej współpracy i to nawet takie wschodzące potęgi gospodarcze jak kraje BRICS”

  Akurat BRICS jest przykladem zaciesniania wspolpracy bez naruszania tozsamosci narodowej. Uniwersalizm nie jest zalozeniem panstw BRICS.
  W ksiazace „The China Wave” prof. Zhang Weiwei odnosi sie do Chin jako panstwa cywilizacyjnego ( civilizational state), ktorego glownym wyznacznikiem/lacznikiem jest ciaglosc cywilizacyjna. Nie uwazy by Chiny musialy kopiowac modele zachodnie, wiecej,twierdzi, ze przyjecie modelupanstwa zachodniego spowoduje w Chinach chaos i rozpad kraju. Jednoczesnie nie uwaza, wzorca zachodniego za szczytowe osiagniecie ludzkosci, jak to probuje sie uwazac.

 133. @przydomek

  Żebyś nie myślał że jestem gołosłowny z tą ”wentylacją”.
  Super zabawne ujęcie tematu przez Ciebie:
  ” bo zaciągać się – na przykład mewą sportem może zaciągnięty majtek na górnym pokładzie po zamustrowaniu. ”
  kazało mi się wczuć w sytuacje górala Jontka (moje trakty) któremu tramwaj obciął nogi.
  „A że na Giewoncie jeszcze nie był, to tyra przyjdzie się zaciągnąć na niego ciupażką. Kolejki ceprów do wyjścia płone, to się zaciągnie Giewontem w międzyczasie.”
  I tak się sam do siebie śmieję a tobie dziękuję za inspiracje.

 134. Marian .W.O
  I cóż tego wynika dla Polski ?
  że niby bliższy dla niej jest konfucjański model chiński ?
  Jeśli uważasz, że członkowstwo w UE zagraża polskiej tożsamości narodowej , to marna coś ta tożsamość .
  Polskość = PiS .?

 135. Rodzi się nowa tradycja nie obsługują pisowców w niedziele handlowe. W ramach klauzuli sumienia. Tak sobie myślę,że zaczęli aptekarze teraz czas na lekarzy. Bo choroba to kara boska za grzechy. Tylko modlitwa przywraca zdrowie katolikom.

 136. Tak jak inne ”izmy”, multikutyzm sie nie sprawdzil w praktyce.
  Nie ma powodu zeby sie tego wstydzic.

 137. Wielu bywalców tego bloga w rozważania o polskiej i europejskiej teraźniejszości wplata rozważana historyczne. Najczęściej są one zbanalizowane przez podręczniki oraz szum publicystyczny wzmożony po obaleniu muru berlińskiego.

  Tymczasem są takie nisze do których rzadko się zagląda i mają zaskakującą współczesność. Tak jest ze współczesnością Sasów rumuńskich.

  Rumunii i wielu ich sąsiadów żyją w schizmie wschodniej i mają swoje zaskakujące zakątki obcości w tej schizmie. Tak jest z Sasami i Szwabami.

  W warownych kościołach Sasów na ławach leżą egzemplarze chrześcijańskich pism świętych. Współczesna migracja Tej mniejszości ma kierunek zachodni.

  A dziś spotkałem w materiale obrazowym przybliżającym ten kraj czołową dla tego materiału fotkę pokazującą wnętrze podwórca warownego sasko-rumuńskiego kościoła. I przypomniał mi się przypadek związku dnia tygodnia z Belgią jaki się przedarł do polski w czasach gdy miałem jeszcze blond kręcące się włosy.

  Skoro dziś jest poniedziałek, to jesteśmy w Saskim Siedmiogrodzie.
  Braszów wita was historycy od Sasa do Lasa i zaprasza na zwiedzanie zamku krzyżackiego.

  Przybliżę koleżankom i kolegom ten muzycznie ciekawy region daleki od angielskojęzycznego popu i elektrycznego instrumentarium. I zacznę perwersyjnie od zagadki utrudniającej słuchanie pierwszego utworu. W nim instrumenty grają w szybszym wyraźnie rytmie niż rytm dobiegającego kobiecego głosu.

  W drugim odnajdzie jasną perłę i spróbujcie domyśleć się jaki instrumentalista tym razem obraził się na panią z naszyjnikiem.

  https://www.youtube.com/watch?v=WebM-LfjvVE

 138. @ przydomek

  zgłaszam się po nagrodę za rozwiązanie zagadki
  https://www.youtube.com/watch?v=0Wv3Ya9nskA

 139. @

  Początek końca ??
  KRS zawieszona. Europejskie rady sądownictwa odcinają się od Polaków
  http://wyborcza.pl/7,75398,23933176,krs-zawieszona-europejskie-rady-sadownictwa-odcinaja-sie-od.html

 140. @adam100

  Rozczarowałeś mnie zaczepną banalnością odpowiedzi w stylu bezczel.

  Stać cię na dużo więcej.

  Jako nagrodę pocieszenia dam ci dwie przepiękne podpowiedzi.

  Tutaj ten instrument daje pokaz swoich możliwości w koncertującym viwace.

  https://www.youtube.com/watch?v=F2z40ioSUBg

 141. @

  Gheorghe Zamfir gra/ ( żartuje )- Ciocarlia

  https://www.youtube.com/watch?v=d6ajKT9xzvU

 142. a tu ten instrument rzewnie zaprasza w Karpaty

  https://www.youtube.com/watch?v=RtY3neT3MeU

 143. Dwa razy nie trzeba powtarzać spalony! na koniec kolejki, sam pójdę. Panienki w odprasowanych koszulkach już podnoszą paluszki do odpowiedzi.
  Będzie odsiadówka 🙁

 144. @

  Dla porównania: w tym czym Enescu był naprawdę dobry: skrzypce
  george enescu ciocarlia
  https://www.youtube.com/watch?v=b5Pn1X1_a64

 145. Rzadko który instrument jest tak swoiście związany z paradygmatem narodu grajków jak rumuńska odmiana klarnetu taragotul.

  Oto popisowy numer ( piece, stuck ) mistrza tego instrumentu zmarłego rok temu.

  https://www.youtube.com/watch?v=EEDN-61qItA

  Wyobraź sobie tę szybką sopranową kadencję towarzyszącą białemu głosowi – na przykład: Emmylou Harris.

 146. Jak byśmy się nie wygłupiali, to by nas stąd przegoniono.

  ***

  To co wyzwala we mnie aktywność hormonów to to naturalny leciutki uśmiech kobiety mającej podbródek wyraźnie ponad linią barków.

  https://www.youtube.com/watch?v=7nxaodyAZrU

 147. nie tylko my się wygłupiamy
  to samo na mniej poważnie
  https://www.youtube.com/watch?v=d1oyvAMtFsk

 148. Dajmy odpocząć nogom i niech pokołyszą się biodra.

  https://www.youtube.com/watch?v=mns9VeRguys

 149. Dajmy odpocząć blogowiczom
  na dobranockę
  https://www.youtube.com/watch?v=uvES4RWJDrw

 150. Drętactowo to jest choroba której polska medycyna za mego życia nigdy nie leczyła,
  awielu szukało dla mnie lekarza tej specjalności.

  Swego czasu bardzo promowałem najwybitniejsze dzieło amerykańskie symfoniki sprzyjające powolnemu przyniesieniu herbatki do polania klawiszy.

  https://www.youtube.com/watch?v=swFjwZiLg34

  Dostawaliśmy – jako nasze liceum – kilka karnetów do Filfarmonii Narodowej.
  Zapytałem swą przyjaciółkę czy mogę ją zaciągnąć za ocean.
  Zrobiła duże oczy, ale znając już dobrze mnie nie dopuściła strachu do ócz.
  Po kilkunastu taktach larga i moim cichym No i co? ufnie szepnęla wolniutko i wylewnie Ciągaj mnie wszędzie i wciąż i za wszystko co miłe.

  I tak wzięliśmy udział w odzyskaniu Starej Pomarańczarni dla Sługi Panią

  Sutkowski to była firma!

 151. @ przydomek

  nikt z Australii ani innych kontynentów nie skorzystał z przerwy, wiec ostatnie moje 3 grosze w sprawie muzyki filharmonijnej i imponowaniu ciziom. Zwłaszcza ze aktualny temat Rumuński
  György Ligeti
  https://www.youtube.com/watch?v=QttUcKZ8NMU
  tych oburzonych rozumie i naprawdę dobranocka

 152. 404.
  Tak. Wszyscy piszący i czytający szukają potwierdzenia swojego geniuszu i
  łykają każda bzdurę która go potwierdzi. Bez refleksji i skromności -„może mam niepełną wiedzę i wiem tylko tyle ile mi powiedzieli”. Na pewno dotyczy to rodzynki tego bloga, kobieco agresywnej a tonujący Mauro.. nie ma szans. Wiem i mam prawo osądzać. Ale ile wiem i czy na pewno moja wiedza to „święta prawda” o to nikt siebie nie pyta.
  Dziękuję blogowiczom /niektórym/ za uzupełnienie mojej wiedzy.
  Odwrotnie niż autor artykułu zgodziłbym się z cytowanym filozofem.
  Jak jednocześnie nie dopuszczać do wojen? To jest pytanie.

 153. @przydomek z @bezczelem w jednym stoją domu.
  Pozdro

 154. @przydomek

  jak cizie daja komplementy to bierz, nie pytaj 😉

 155. adam100
  17 września o godz. 19:45
  I znów PiS odniósł sukces w głosowaniu w UNI
  Podczas głosowania 100 przedstawicieli ENCJ było za zawieszeniem, 6 przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.

 156. Pomysły na obchody 100-lecia niepodleglości są coraz bardziej bombastyczne i kuriozalne.
  Że też my nie znamy w niczym umiaru. A już „dobra zmiana” to zupełnie nie.
  https://wiadomosci.wp.pl/kilkumetrowa-brama-na-100-lecie-niepodleglosci-200-metrowy-luk-i-100-metrowy-krzyz-na-razie-nie-powstana-6296319158528129a

 157. Te 6 głosów przeciw jak wiesz, to własne Polskie głosy PiSu.
  Tu na blogu wszyscy rozumieją co to znaczy. Pytanie jak dotrzeć do tej reszty żeby zrozumieli?

 158. @mag

  „hoć lubię się czasem spierać, ”

  Ee tam. Lubisz nie tyle sie „spierac” – co przywalic czlowiekowi w ryj jakims wirtualnym zelaziwem, tak jak to robisz na blogu „Listy” costam:

  „basia.n
  Wszystko na ogół jest dla ciebie świetne. Że tekst @Lewego to jeszcze rozumiem, ale nawet brednie @pitekantropa na sąsiednim blogu, którego czarujesz linkami z muzyką.
  Rozumiem, że lubisz być lubiana, ale”

  „rzeczony @pitekantrop i który – na szczęście – tutaj się nie pojawia.”

  Lubisz przywalic w leb, bez powodu, tak po prostu dlatego, ze mozesz – jezeli obiekt jest solidnie zakneblowany i ma zwiazane rece.

  Ja w koncu tez moge twoje cenne wypowiedzi okreslic jako „brednie”. Fajnie, ze wystarczy podsunac ci pod oczy cytatu z Twoich (rzekomo) „ulubionych” czy costam autorow – zebys przywalila w leb takim dictum: „jestes przypadkiem psychiatrycznym”. Jeszcze fajniej, ze doagnoze postawila osobka, ktora wedlug wlasnych slow rozmawia wylacznie ze swoim psem.

  A ze lubisz (i nie ty jedna) postraszyc policja – to jak na razie ja sie nie wypowiadam o tym, kto „otwiera paszcze”, kogo kto zostawil z „otwarta ze zdziwienia paszcza” i takie tam.

 159. @mag

  „Że też my nie znamy w niczym umiaru. ”

  Was jest raz, specjalistko od stawiania diagnoz („Jestes przypadkiem psychiatrycznym”). Umiaru rzeczywiscie nie znasz – jak ci sie zdaje, ze obiekt twoich cennych wypowiedzi jest solidnie zakbenlowany, to walisz witrualna sztamajza jak tylko umiesz:

  „rednie @pitekantropa na sąsiednim blogu, którego czarujesz linkami z muzyką.
  Rozumiem, że lubisz być lubiana, ale”

  „rzeczony @pitekantrop i który – na szczęście – tutaj się nie pojawia.”

  Ten obercenzor z sasiedniego blogu tez policja postraszy? To bedzie zabawne biorac pod uwage jego wypowiedzi, na przyklad te o „sodomitach”, „pedrylach” i „prostytutkach”. Dobrego smaku i finezji w wypowiedziach mozna pogratulowac i tobie i jemu.

 160. @mag

  Ten wasz obercenzor z tego bloga, gdzie mnie mieszasz z lajnem:

  „ogromu zbrodni, zbrodni, /…./nadwiślański ma tak zdewastowaną moralność – ponieważ jest zaopatrzony w moralnośc /…./, a nie autonomiczną – że szamba ani widzi, ”

  Co po prostu przeraza – to wykropkowalem. Postrasz mnie, Piekny Umysle. Ze uprawiam „stalking” czy costam. Bo tobie oczywiscie wolno walic w czlowieka rowno, nawet jak niczego obrazliwego czy nawet ostrego slowa przeciwko tobie nie uzyl. Ma pokornie wtulic glowe w ramiona, bo ty masz taki kaprys zeby przywalic.

 161. @

  Sianie wiatru, dolewanie oliwy do ognia, rewelki o tym, jak Polacy zostali „obrzuceni kamieniami” – nic nie pomaga. Artykuly o „masakrach” sie mnoza – a ludzie po prostu glosuja nogami. I nakrecanie nienawisci maja glebiej niz gleboko:

  „Polacy coraz chętniej podróżują do Izraela. Padł rekord liczby turystów
  04.06.2018 15:20

  Izrael cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. W ubiegłym roku kraj odwiedziło aż 360 tys. rodaków (dwa razy więcej niż we wcześniejszych latach). Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny rekord, bo Izrael z niesłabnącą siłą przyciąga polskich turystów. … Polacy najczęściej odwiedzają Tel Awiw i Eljat
  Dla Polaków szczególnie atrakcyjnym miejscem jest Tel Awiw, czyli nowoczesna metropolia nad Morzem Śródziemnym oraz Jerozolima. W sezonie zimowym króluje pustynia Negew i Ejlat – wszystko dzięki wysokim temperaturom panującym tu przez cały rok. Co ciekawe, w przypadku Ejlatu największą grupę urlopowiczów w 2017 r. stanowili właśnie Polacy (aż 40 tys.) i Rosjanie.”

  https://www.radiozet.pl/Podroze-Radia-ZET/Polacy-coraz-chetniej-podrozuja-do-Izraela.-Padl-rekord-liczby-turystow

  Hejterow zacheca sie aby sie cmokneli w numerus.

  A takze w clausus.

 162. >>Izrael cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. W ubiegłym roku kraj odwiedziło aż 360 tys. rodaków (dwa razy więcej niż we wcześniejszych latach).<<

  Z tej samej notatki:

  Polacy uwielbiają podróżować do Izraela. Świadczą o tym ostatnie dane. W 2017 r. do tego niewielkiego państwa na Bliskim Wschodzie przyjechało ponad 100 tys. podróżnych z Polski (spośród 3,6 mln wszystkich przyjezdnych), co stanowi 90-procentowy wzrost w porównaniu do roku 2016.

  https://www.radiozet.pl/Podroze-Radia-ZET/Polacy-coraz-chetniej-podrozuja-do-Izraela.-Padl-rekord-liczby-turystow

  Autorowi we łbie się pomieszało od nadmiaru szekli. Chyba, że mamy już 2019 rok.

 163. @

  Sianie wiatru, dolewanie oliwy do ognia, rewelki o tym, jak Polacy zostali „obrzuceni kamieniami” – nic nie pomaga. Artykuly o „masakrach” sie mnoza – a ludzie po prostu glosuja nogami. I nakrecanie nienawisci maja glebiej niz gleboko.

  Z innej witryny. Tez pewnie „pomieszalo sie” i „szekle”:

  „Polacy pokochali Izrael. A kraj szykuje gigantyczne inwestycje i nowe lotnisko

  W ubiegłym roku do Izraela przyjechało 360 tys. Polaków, czyli niemal dwa razy więcej niż jeszcze przed dwoma laty. I wszystko wskazuje na to, że w tym roku dobra passa turystyki Izraela będzie się utrzymywać, a Polacy znów pobiją kolejny rekord.

  Gdyby porównać okres od stycznia do kwietnia tego roku z poprzednim, to od razu widać różnicę. W tym roku aż 150 proc. więcej Polaków postanowiło przyjechać do Izraela, co stawia nas bardzo wysoko pośród narodowości najczęściej odwiedzających ten kraj. Liderami, jeśli chodzi o podróże do Ziemi Świętej są Amerykanie, Rosjanie, Francuzi i Niemcy, ale jak widać – my też zupełnie nieświadomie walczymy o wysoką pozycję.

  Polacy upodobali sobie przede wszystkim Tel Awiw, ale w zimie triumfy święci też Ejlat.”

  https://www.fly4free.pl/polacy-w-izraelu/

  Czy „pokochali” czy nie „pokochali” – tego oczywiscie nikt nie wie. Pewne jest co innego: Kasiora, znaczy szmal, ktory zostawiaja – jest autentyczny. Mucha nie siada.

  Hejterow zacheca sie aby sie cmokneli w numerus.

  A takze w clausus.

 164. Polska nie wie ilu, Izrael podaje liczbę 100 tys. Polaków a portalik sprzedający tanie bilety lotnicze twierdzi, że 360 000.
  A może, >>Bez Kozery<< napiszę, 1360000 a nawet 10360000.
  Najprawdopodobniej Fly free zsumowali się Polacy lecący do Izraela z Izraelczykami przylatującymi do Polski. Bilet to bilet, ważna jest kasa a kierunek lotu to niewart uwagi szczegół.

 165. Штирлиц и Скрипаль выпили пять бутылок водки на голову. Скрипаль упал и умер.
  -Новичок, – подумал Штирлиц.

 166. W „Nie Ma Żartów” wystąpił Jerzy Urban.
  Nie zawsze się z nim zgadzam, ale z prognozą, że opanowanie sądów, zmiany w prawie wyborczym i inne przestrzenie zostały celowo zrobione po to, aby władzy długo nie oddać.
  Manifestacje nie tylko im nic nie robią złego, ale przeciwnie – pokazują, ze jest wolność słowa, itd.

  Narazie możemy na blogu pisać co chcemy, ale myślę ze niedługo i to się ukróci.
  Zwyczajnie media udostępniające te przestrzenie do wolnej dyskusji znajdą się pod pręgierzem.

  Nie dziwi mnie już ich zadowolenie i nic sobie nie robienie z pretensji, czy postaw np. sędziów, czy Frasyniuków. Oni wiedzą, ze już im nic i nikt nie zagraża.

  Kiedyś mówiło się: idzie na wydrę!
  Oni właśnie idą na wydrę.

  Ps. W najnowszym „Nie” pojawi się bardzo ciekawy artykuł, jak władza chroni
  pedofilów-księży.
  Jeżeli ktoś będzie miał do niego dostęp, to BARDZO proszę o streszczenie.

  http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow-jerzy-urban,6807659/

 167. Prof Matczak (Fakty po Faktach) powiedział coś, co mnie w osłupienie wprawia.
  Zwłaszcza, że juz nie pierwszy raz to słyszę, bo i inni podobnie się wypowiadali….

  Mówił, że jeżeli władza zostanie przejęta od PISu, to będzie b. trudno naprawić sądy,
  Bo przecież wszystkich przez nich zatrudnionych nie będzie mozna zwolnić. (Dlaczego???)
  Ponadto twierdzi on, że jeśli chodzi o sędziów przez piśdzielców wyrzuconych, to nie da się ich spowrotem uczynić czynnie działającymi czy to w SN, czy w KRS.
  Again: Dlaczego???

  I jak można w takiej sytuacji z nimi wygrać, kiedy już teraz przyjmuje się (zwłaszcza osoby takie jak Matczak), że to bydło dokonało zmian praktycznie permanentnych?

  Z nimi trzeba walczyć takimi metodami, żeby wygrać.
  Przestać marzyć!!! że demokratycznie, spokojnie, i z szaconkiem(sic)
  A po wygranej na zbity pysk wywalić Obajtków z Sądów i wszelkich innych instytucji.
  A czołówkę do więzienia wsadzić, za niszczenie kraju!!!

  Gra jest brutalna z tamtej strony i nie czas na prośby, groźby.
  Tu jest być, albo nie być!
  Im szybciej to społeczeństwo i jego elity zrozumieją, tym lepiej.

  Btw. Uważnie śledzę, co się mówi o Polsce za granicą.
  Z przykrością stwierdzam, ze obecnie już praktycznie stało się oczywiste, że nasz kraj do demokracji NIE NALEŻY. Wszelkie wypowiedzi o tym świadczą.
  Jak mówią o autokratyźmie, nacjonaliźmie, łamaniu praw… podają za przykład Polskę.
  Staliśmy się przysłowiowym smrodem Europy.

  No dobrą opinię się długo pracuje, a stracić ją można szybko.
  Myśmy właśnie ją stracili.
  To się JUŻ stało.
  Teraz od Polaków zależy czy ta opinia się utrwali
  Biedronie i inni niech sobie robią co chcą, ale teraz trzeba się zjednoczyć przeciwko ZARAZIE. Nie czas na realizacje prywatek.
  Co prawda Schetynę najchętniej też bym usunęła ze stołka przewodniczącego, bo moim zdaniem on też stanowi zagrożenie.

 168. @rysszc 17 września o godz. 21:38
  404.
  Tak. Wszyscy piszący i czytający szukają potwierdzenia swojego geniuszu i
  łykają każda bzdurę która go potwierdzi. Bez refleksji i skromności -„może mam niepełną wiedzę i wiem tylko tyle ile mi powiedzieli”. Na pewno dotyczy to rodzynki tego bloga, kobieco agresywnej a tonujący Mauro.. nie ma szans. Wiem i mam prawo osądzać. Ale ile wiem i czy na pewno moja wiedza to „święta prawda” o to nikt siebie nie pyta.
  Dziękuję blogowiczom /niektórym/ za uzupełnienie mojej wiedzy.
  Odwrotnie niż autor artykułu zgodziłbym się z cytowanym filozofem.
  Jak jednocześnie nie dopuszczać do wojen? To jest pytanie
  .

  Tekst tak enigmatyczny, ze nie wiem o co chodzi.
  Czy Ty jesteś Mauro i sposobem próbujesz cos przemycić?
  Jak coś uważasz, to nie bój się i wal prosto z mostu,
  a nie tak niby za, a jednak przeciw.

  A końcówka to tak ni z gruszki ni z pietruszki.

 169. Spojrzałam jeszcze raz na powyższy tekst i pomyślałam, ze reprezentuje to co neospazmina by spłodziła. Być może, że to nowe wcielenie, albo bliźniacza natura.
  Mauro mimo wszystko b. kumaty

 170. 404 majaczy

 171. Przygladam sie swemu wnetrzu w obszarze sympatii/ antypatii w wyborach samorzadowych. We Warszawie.

  To co czuje najmocniej to BRAK ANTYPATII do ktoregoklwiek z powaznych kandydatow na posade prezydenta.
  Nawet teza ze Warszawie potrzebna jest znaczaca zmiana po brudach reprywatyzacyjnych nie przekonuje mnie przeciw p. Trzaskowskiemu: on tez ma swoj rozum i jesli wygra to zrobi czystke w ratuszu.

  Wiec dla mnie wybory samorzadowe sa super: to kogo wybralbym nie byloby zdeterminowane antypatia tylko pozytywnymi walorami kandydata.
  To jest proces demokratyczny w swym najlepszym wydaniu: bez wrogosci, bez walki na smierc i zycie.

  Te wszystkie pozytywnostki o tyle bez znaczenia ze tylko w mej glowie- nie bede glosowal w wyborach samorzadowych- za daleko. 🙂

  ml

 172. I jeszcze ciekawostka: czy jesli wybory samorzadowe beda taka katastrofa dla opozycji o jakiej sie mowi to ktokolwiek za to odpowie? Haslo “ w jednosci sila” sie utrzyma?
  A moze nastepna zmiana nadejdzie dopiero po wszystkich 4 wyborach?

  ml

 173. @hetajr

  „Polska nie wie ilu … portalik sprzedający tanie bilety lotnicze twierdzi, że 360 000.”

  No to reklamacje do polskiego portalu radiozet i drugiego polskiego portalu fly4free, ja tylko cytuje. Jak zwykle expressis verbis. Z linkami. Oczywiscie tutejsi spece od zagadnien narodowo-rasowych wiedza lepiej niz w/w portale. Juz ustalili ze to lipa. Na jakiej podstawie? No jak to na jakiej: Kazdy taki spec, jak sie wypowiada ex cathedra, to jest Nieomylny. Sam w sobie jest Nieomylny i stanowi Niezbity Autorytet.

  A inni tkwia w bledzie:

  „Polityka nie przeszkadza Polakom podróżować do Izraela … Wycieczki do Izraela cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. … LOT od 10 marca uruchamia nowe połączenie do Tel Awiwu, tym razem z Rzeszowa. Linia podstawi tu od końca marca najnowszego boeinga 737 MAX w miejsce starszej maszyny B737-800. Według tegorocznych danych średnie wypełnienie rejsów LOT-u do Tel Awiwu z Warszawy, Poznania, Wrocławia, Gdańska i Lublina sięga 80 procent”

  https://www.rp.pl/Obyczaje/302289965-Polityka-nie-przeszkadza-Polakom-podrozowac-do-Izraela.html

  Ciezka sprawa, bo sianie wiatru, dolewanie oliwy do ognia, rewelki o tym, jak Polacy zostali „obrzuceni kamieniami” – nic nie pomaga. Artykuly o „masakrach” sie mnoza – a ludzie po prostu glosuja nogami. I nakrecanie nienawisci maja glebiej niz gleboko.

  Hejterow zacheca sie aby sie cmokneli w numerus.

  A takze w clausus.

 174. http://www.superstacja.tv/program/redakcja-agata-szczesniak-wojciech-czuchnowski-grzegorz-rzeczkowski,6806104/

  Nie jestem pewna czy Adam100 już to przedstawiał, ale na wszelki słuczaj wklejam.
  Rzecz dotyczy „afery taśmowej”
  Uczestniczy w rozmowie m.in. red Rzeczkowski, który po wielomiesięcznym dochodzeniu reporterskim napisał na ten temat b. ciekawy artykuł.

  Wynika z niego, ze słuzby rosyjskie wykorzystały coponiektórych do nagrywania, a potem do przekazania taśm z podsłuchów u Sowy.
  To w dużym stopniu przyczyniło się do wygrania przez PIS wyborów.

  Osoba zajmująca się śledztwem z ramienia PO uwazała, ze tu nie ma żadnych związków z obcym mocarstwem pomimo różnych poszlak.
  A po dojściu PISu do władzy tenże jegomość został nagrodzony pozycją ambasadora w Chile. Na pytania zadane mu przez redaktora nigdy nie odpowiedział.
  Macierewicz i Kamiński bardziej lub mniej świadomie też w to wszystko byli zamieszani.

  Teraz po tym artykule ani PiS ani opozycja, ani społeczeństwo… nie krzyczą, nie badają…
  Tak jakby się nic nie stało.
  Dziwny kraj!

 175. Dla niekumatych wyjaśnię, że Rosja nie pomagała PISowcom bo ich lubiła.
  Rosjanie wiedzieli, ze nieudaczniki z PISu załatwią kraj sami i przyczynią się do awantury w Europie. Smoleńskim tupolewem też nieźle zagrali, a PIS kupował jak swieże bułeczki.
  Bonusem było podzielenie społeczeństwa, wyeliminowanie mądrzejszych, itd.

  Same korzyści dla tych co nam dobrze nie życzą.
  A zależy im na osłabieniu Polski, czy Europy.

 176. To pazerność polityczna a nie wstawanie z kolan. Dlaczego miejscowy kacyk ma dzielić się władzą z Brukselą. Rządzić bez pośredników. Swój despota bliższy ciału niż unijny. Tak sobie myślę ,że spółki czyli Unię nie wymyśliły jaskółki.

 177. Z dystansu,

  „I cóż tego wynika dla Polski ?”

  Przypuszczalnie niewiele w swietle dyskusji tutaj jak i w polskich mediach. Zreszta w zalozeniu mojej wypowiedzi nie mialo cokolwiek dla Polski wynikac. Warto natomiast sobie uzmyslowic, ze nie istnieje jedna koncepcjarozwoju czy ewolucji panstwa badz spoleczenstwa. Prosze rowniez zauwazyc, ze nie pisalem ani o polskiej tozsamosci ani tez o UE i miejscu Polski w Unii . Tak wiec ” Polskość = PiS .?” skierowal Pan pod zly adres.

 178. Ponoć Duda nawiąże do sprowadzenia krzyżaków do Polski. Tak sobie myślę o zagrożeniu z tego samego kierunku. Dlaczego Watykan nie boi się Rosji.

 179. P. 404

  Czy gdyby nagran dokonali ruscy agenci to wg pani oslabiloby to ich wage? Oslabiloby wage tego jak pojmuja Polske ludzie ktorych nagrano?

  I jeszcze: czy w kontekscie tego co uslyszala pani na nagraniach wypada jeszcze twierdzic ze skutkiem publikacji nagran bylo “ wyeliminowanie madrzejszych”? Jesli tak to ktorzy to? Ci co sie sami do dymisji podali ( p. Sienkiewicz) czy ci co zdazyli zbiec do Brukseli?

  Jesli bedzie misla pani kiedykolwiek szsnse porozmawac z p. Czuchnowskim et consortes to prosze go zapytac czy gdyby mial nagrania i gdyby BYL PEWNY ze dokinal ich obcy wywiad to czy mimi tego zdecydowalby sie na ich publikacje?

  Rekapitulujac : nie ma znaczenia czy ten kto wola “lapac zlodzieja!” jest przyjacielem czy wrogiem, wazne jest czy ostrzega przed prawdziwym niebezpieczenstwem czy nie.

  ml

 180. Proszę się nie turbować. To za trudne dla Wasci.
  Od nadmiaru mysli, może się w głowie pomieszać.
  kiedyś nawet było powiedzonko: uważaj, bo padnie ci na głowę.

 181. pitekantrop
  18 września o godz. 5:08

  W 2017 roku Izrael odwiedziło ponad 100 tysięcy turystów z Polski, o ok. 90. proc. więcej niż w 2017 roku. Liczymy, że w 2018 roku padnie kolejny rekord – powiedział goszczący w Warszawie, Amir Halevi, dyrektor generalny Ministerstwa Turystyki Izraela.

  Szanowny hejter sam podał onegdaj link do artykułu z wypowiedzią Amira Halevi. Wobec tego chyba tylko pozostaje modlić się, minimum o pamięć.
  Albo zakwestionować kompetencje rządu Izraela i stwierdzić, że jego przedstawiciel pomylił się odnośnie liczby Polaków odwiedzających w 2017 roku Izrael nie 100 tys. lecz 360 tys.
  Wtedy ja z największą przyjemnością wycofam swoje podejrzenia odnośnie, nazwijmy to delikatnie, braku krytycyzmu u szanownego hejtera.

  https://www.waszaturystyka.pl/swiat/item/6958-izrael-–-polscy-turyści-biją-rekordy.html

  Ps. Proszę chociaż być bardziej krytycznym wobec napisów na drewnianym płocie, ponieważ może wejść drzazga.

 182. Zauwazylem, ze cwierkajace felczerki i cwierkajacy felczerzy nadal udaja, ze sa lewicowcami. Mag & co sa Przodowniczkami w tym „procederze”.

 183. W powyższym kontekście trzeba się zapytać czy pan Jacek Czaputowicz to Міністрт закордонних справ України? Czy jednak Polski? Jeżeli Polski, to dlaczego upomina się o interesy Ukrainy na spotkaniu ze swoim niemieckim gościem? Sprawa jest wyjątkowo trudna do zrozumienia, ponieważ jesteśmy zalani propagandą nakazującą nam myśleć w kategoriach “za waszą… i naszą…”. Niestety to jest bardzo naiwny sposób myślenia, historia pokazała że nie się nie opłaca.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=54900
  ===========

  Co my z tego mamy, nie wie nikt…..

 184. @przydomek8
  17 września o godz. 10:07
  W stylu i tematyce bardzo przypominasz staruszka vel guzdrę. Cóż sie stało, że postanowiłeś się przedzierzgnąć w przydomka8 ?
  Mam nadzieję, że przedzierzgnięcie nie wpłynie na jakość. Negatywnie, znaczy się. 🙂

 185. Polska jest jest jedynym krajem w którym partia prawicowa nie cieszy sie bezpośrednim poparciem z Moskwy . PiS jest o wiele łatwiejszy do sterowaniu . Tutaj wystarczy aby Moskwa powiedziała nierób , aby PiS niechybnie coś zrobił.
  Nie znaczy to oczywiście, że Rosja nie ma wtyczek nawet na najwyższym szczeblu w Parti, a niby pseudorosyjska polityka jest tylko znakomitym alibi, dla działań na korzyść Rosji .

 186. Jak Mag i co felczerka wstaja z kolan:

  …bo nie dość go wspieram i wybielam, choć chciałabym, bo sądzę, że go rozumiem, a wszyscy przez niego obrażani , łącznie ze mną, mają szczerze dość tych wszystkich jego napaści,

  jakbyśmy byli bezpośrednio odpowiedzialni za Holokaust, choć nie było nas na świecie

  wszyscy bez wyjątku wyssali antysemityzm z mlekiem matki.
  No żałosne to jest i bezgranicznie smutne.

  Co
  …Dzis kazdy stary dziad wymaga szacunku, bo on psia krew za ojczyzne i za wolnosc przecie walczyl i od bezpieki po mordzie obrywal…

  Mag ciagle nie jest na tym swiecie, bo sie jeszcze nie urodzila. Ahistoryczna Mag lubi byc lubiana i cwierkana…

 187. Polscy politycy, szczególnie prawicowi, nie potrafią się pogodzić z twardymi prawami geopolityki i ekonomii, z faktem że w naszym regionie Europy gaz jest i będzie rosyjski. Podejmują wysiłki, by te prawa przełamać, zablokować dostawy ze wschodu, odciąć od nich całą Europę. A że wyzwanie to przekracza nasze siły – ponosimy porażki. Problem w tym, że inni nie śpią, realizują swoje dochodowe projekty, odnoszą korzyści gospodarcze i polityczne i w efekcie wygrywają w konkurencji narodów.
  http://nowadebata.pl/2016/07/14/wyprawa-po-norweski-gaz/

 188. @adam100

  Określenie cizia może zaboleć nie tylko kociaka, ale i kociarza.

  To był rok 1960, lub 1961. Warszawa.

  (Nigdy nie mieszkałem po 1945. dalej niż 6 przystanków od obecnego Pałacu Kultury i Nauki. Z niemowlęcą przygodą w Opaczy, a obecnie na ulicy Opaczewskiej. )

  Polska była odcięta od strony zachodniej, a także od Włoch.

  Gdy się pominie gwarę i wręcz żargon używany przed 1939. w Warszawie, to można rzec, że jedyną naleciałością językową w sferze młodo-babskiej była chyba mało popularna Mołdawianka. Nowy kierunek cywilizacyjny wyprowadzał kobiety z kuchni na traktory, a dziewczyny mogły się wzorować na Dorocie i jej towarzyszach.

  Po 1956. Suliko lubiane ponoć przez Stalina oraz inne rosyjskojęzyczne naleciałości zostały zepchnięte do historii. Co prawda współczesnej. Nie było już entuzjastycznie przyjmowanych wizyt Chóru Aleksandrowa i podobnych ewentów.

  Ale w obiegu została diewoczka.

  W 1974. Dalida ( kobieta fatalna w żyjąca w stylu mniej smutnym niż Marlena ) przybliżyła Europie dość obcą polskiej melodyce zbitkę fonetyczną
  Gigi l’Amoroso .

  Kiedy i kto upowszechnił w Polsce cizię tego nie wiem.

  Byliśmy wówczas pryszczaci. Najstarsze koleżanki pozowały na francuskie księżniczki i między innymi przybierały przydomek nimfomanki znanej z bliskiego obcowania z koniuszymi.

  Ona była inna.

  Miała w sobie mało seksapilu i mało zalotności.
  No i nie była dzieckiem ludzi skrzywdzonych walką z opium dla mas.
  Ale to w jej domu zbierała się paczka klasowa, z musu ciało przy ciele.
  I nikt o dziesiątej wieczorem nie stwierdzał:
  Dzieciaki! Do domu.
  I nikomu z nas nie burczało w brzuchu gdy wychodził.

  To nie była @adamie100 cizia na widok której chłopcom nabrzmiewało.

  Ale z tego co wiem weszła po latach do elity swego nowego kraju.
  On po prostu była ciekawa świata i nieopanowana cyklonem hormonów.
  I mówiła literacką prozą. Po prostu dziewczęca.

  To ciekawość ludzi ze strony takich kobiet nauczyła mnie stwierdzać:
  Stać cię na więcej.
  bez zgrzytania i wydymania, oraz być dalekim od
  Nie zrozumiałem. Więc się obrażę.

  Nie jest ważne jak miała na imię. Nie jest ważne jak ją określano.
  Jest ważne, że z tęsknotą przypominało ją nie tylko osiem przydomków.

 189. W ubiegłym roku „Soros lista ” została podana do wiadomości publicznej. Zawierała ona nazwiska 226 posłów ze wszystkich stron sceny politycznej, którzy chcą promować idee Sorosa, takich jak integracja Ukrainy z UE, a także, oczywiście, zajęcia stanowiska wobec Rosji. Ustawodawca na liście posiadają mniej więcej jedną trzecią miejsc w Parlamencie Europejskim! Głosować, ponieważ są one opowiedziana przez amerykańskiego potentata. Ale nie, fakt ten został zmieciony w cieniu. nie ma zagrożenia dla demokracji, bez negatywnego wpływu na jakichkolwiek wyborach – nic się martwić. Czy ktoś może sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby ujawnił, że rosyjski oligarcha z bliskich związków z rządem trzymał listę „sojuszniczych” polityków europejskich? Europa jest nieugięty o przeciwdziałaniu obcego wpływu i „zagrożenie” pochodzących z … Rosji. Fakt, że jedna trzecia posłów są „sprzymierzeni” z George Soros nie jest wielka sprawa. To Moskwa rzekomej „wtrącanie się”, który jest utrzymanie przywódców UE i magnatów medialnych od spania.
  https://www.strategic-culture.org/news/2018/09/17/eu-does-nothing-stop-us-meddling-into-its-elections.html
  ===========

  O DEMOKRACJI STEROWANEJ…….

 190. Dywersyfikacja dostaw jest najlepszym sposobem , aby zapobiec rynkowi producent. Uzależnienie sie od dostaw z tylko jednego źródła wydaje importera na łaskę i niełaskę tego producenta. To on może wtedy dyktować nie tylko ceny , ale także wysokość i terminy dostaw . Według zapowiedzi czołowych polityków PiSu , w tym Prezydenta Dudy , wystąpienie Polski zUE staje sie coraz wyraźniej określonym celem polityki PiSu.
  Osamotniona Polska, całkowicie uzależniona od gazu z Rosji, może stać sie podobnie jak przed nią Ukraina ,ofiarą szantażu gazowego Rosji . W konflikcie zUkrainą Rosja pokazała , że jest wobec słabszych zawsze gotowa do użyć „broni gazowej”.
  Dywersyfikacja dostaw tego strategicznego surowca jest w przyszłości dla Polski konieczna, jesli chce ona jeszcze zachować jakąś formę suwerenności.

 191. Różnica miedzy Sorosem , który jest filantropem , a Rosją polega na tym , ze ten pierwszy propaguje demokrację , a Rosja finansuje i popiera na zachodzie siły nacjonalistyczne .
  Celem polityki Rosji jest rozbicie zachodniej jedności, aby na jej koszt umocnić własną pozycje narodową. Rosja konkuruje z zachodem i jest wrogiem zachodnich demokracji, które stara sie na każdy możliwy sposób zdyskredytować

 192. A tak wogóle , to jaką skrzywiona wizje świata przez rosyjska propagandę trzeba mieć , żeby porównywać agenturalne i nielegalne działania Rosji na terytoriach innych państw , z jawna działalnością filantropijną Sorosa.

 193. Cytat Felczerki alias Mag…

  …Ty się ode mnie od…, mówiąc elegancko. Absolutnie nam nie po drodze i choć lubię się czasem spierać, gdy szanuję „przeciwnika”, z tobą nie odczuwam żadnej satysfakcji. Chyba nie ta półka…

 194. Mag do Symetrycznego o swoim rozumie…..????

  …a przecież ty jesteś z innej bajki.
  Nie „nawracaj” mnie na swoją bajkę, a tym bardziej nie obrażaj mojego rozumu…

 195. Sciaga dla cwierkajacych, z wyroznieniem Mag, 404, J07 oraz pozostalych….

  Prawica polska wykorzystala panujacy w kulturze i literaturze popularnej stereotyp zyda w walce politycznej. Paleta wrogich postaw wobec zydow jest rowniez dosc szeroka po wojnie (warto zwrocic tu uwage na “Dlugi cien zaglady” Tycha oraz “Wizerunek zyda w polskiej kulturze ludowej” (1992) Aliny Calej.

  Ow utrwalony w wyobrazeniach ludowych obraz zyda byl i czesto pozostaje semantycznie modyfikowany w zaleznosci od potrzeb. Jest to jednak obraz zawsze negatywny. Zyd w prasie miedzywojennej, to juz nie tylko karczmarz, sklepikarz, lichwiarz, szachraj, czlowiek przebiegly, chciwy, smieszny, zabawny, z dlugim nosem, broda, czapeczka, ubrany w chalat, lubiacy czosnek i cebule, innowierca, meczychryst, ale tez bankier, miedzynarodowy finasista, miedzynarodowy spiskowiec, mason, komunista, bolszewik, sila rozkladowa, wrog wewnetrzny, wrog podstepny.

  Zyd byl nie tylko gorszy i smieszny, lecz grozny i agresywny. Do jego natury nalezalo bycie bankierem i komunista. Pasowalo to do obrazu wszechswiatowego spisku zydowskiego.

  Protokoly medrcow syjonu docieraly do wszystkich grup spolecznych. Zydzi przy realizacji swoich celow uzywali rzekomo wszystkich atrybutow; kapitalizmu i komunizmzu, filosemityzmu i antysemityzmu. Podobne reakcje mialy miejsce w naszej blogosferze podczas debaty na temat kryzysu finansowego. Oczywiscie obecnie nie uzywa sie juz argumentow czosnkowo- zapachowych. Dzisiaj chetnie krytykujemy rasizm drugich, przyproszajac jedno oko w naszej percepcji rzeczywistosci i jednoczesnie “bezwiednie” wykluczamy z niej drugich. Czytajac prase endecka mozna bylo przewidziec, ze obok okreslen typu rasa, intryga, nienawisc, masoneria, finansjera pojawi sie atrybut “zydowska”.

  Wspolczesna prasa prawicowa posluguje sie podobnymi metodami. Endecy natomiast posuwali sie w swoich opisach dalej, przedstawiajac zydow jako insekty; wszy, pchly, szarancze, trutnie, szczury, pajaki, pejsate pluskwy. Insekty moglyby zostac wyrugowane kropidlem (polecam wpis 404 o PiS).
  Antysemityzm jest zapisany w jezyku i w mowie polskiej. Zwrocila na to uwage Bozena Uminska w ResPublice Nowej. Dotyczy to szczegolnie karykaturalnego przedstawienia zydow przez Zeromskiego. Zyd odgrywal czesto role kozla ofiarnego. Nie ma takich zbrodni, o ktore by zydow nie obwiniano. W “Naszym Przegladzie w 1927 roku pisano o niedorzecznosci i nieprodukcyjnosci mas zydowskich.

 196. @zetus1

  Swoimi komentarzami przypominasz mi zasadę prawniczą:
  wysłuchajmy drugiej strony.

  I jako jedyny opisałeś czekająca nas w Polsce bliską przyszłość:
  dwie nauczycielki świeckie i trzy katechetki.

  Jeśli wcześniej tego nie zadeklarowałem, to robię to teraz: staram się ciebie jako partnera traktować z szacunkiem.

  Gdy zechcesz kupić w Polsce komputer, lub kupiony poza Polską przysposobić do pracy w Polskim otoczeniu, to w przypadku Windows 10 musisz na początku stać się adresem sieciowym. Wiele osób używa przydomków ( polskawo: nicków ) zgodnych z ( również polskawo: loginem ). I w przypadku awarii lub modernizacji jest kłopot.

  Niszowe w sensie popularności ulicznej wyspecjalizowane systemy przetwarzania transakcji na bieżąco mają taką własność: gdy na stanowisku ( site ) X operator ma kłopot nie dający się szybko i zrozumiale przezwyciężyć, to jeden z superoperatorów systemu, na przykład Y, przejmuje jego konsolę.

  Czyli system każdy ruch myszą lub klawiaturą wykonany na stanowisku Y widzi jako ruch na stanowisku X. Jest to symulacja i zapewne najlepiej ją zrozumieć przywołując rolę Kordian graną przez aktora o nazwisku Houlubek i ci rozumiejący hipertekst nie mają z tym kłopotu. Każdy język jest uwarstwiony.

  Przez lata całe pracowałem nad analizą cudzych kodów programowych.
  Nie ma wtedy sensu pochopnie czegokolwiek naprawiać. Bo nawet w programowaniu komputerów co człowiek to styl. Program w formie tworzenia to nie jest przyszły rzeczywisty proces komputerowy w sieciowym otoczeniu.

  Dla wygody każdy adres pocztowy na świecie musi być unikalny w sensie nazwy.
  Natomiast osoba lub instytucja może mieć wiele adresów.

  Jeśli na komputerze staruszka są wykonywane płatności sieciowe, to lepiej aby opowiadał on lepsze lub gorsze dowcipy jako guzdra.

  Jeśli staruszek chce dużej samodzielności sieciowej, to musi wiedzieć, że jego ruter pośredniczący między komputerem osobistym a siecią www jest urządzeniem o unikalnej nazwie nadanej przez producenta.

  Zostawmy na boku hakerów i wiedżmino-podobne bajeczki.

  Gdy z komputera staruszka zarządza się cudzymi pieniędzmi ( nawet niewielkimi ), to uczciwość prawna i intelektualna nakazuje separację.

  Żadna nazwa adresu emailowego i żadna nazwa { karty sieciowej | rutera } nie jest zapominana. I tak, nikt inny już nie zostanie w Polityka.pl zarejsetrowany jako staruszek.

  A gdy staruszek łyknie tramal, zacznie się oglądać za paniami w wieku córki a nawet wnuczki, to może mieć kaprys.

  Wolno mu?

  Świat nie jest cacy. Więc wymyślono hydrę.

  Koniec wykładu.

  Po raz kolejny wyręczy mnie Tadeusz Chyła.
  Ze też ja to muszę wciąż linkować!!!.

  https://www.youtube.com/watch?v=8_5iziEC8xA

 197. Mauro Rossi
  16 września o godz. 23:02
  Popisałeś się pokazując swa skrajna głupotę.
  Decyzję o tym czy ustawa jest niekonstytucyjna (czy częściowo niekonstytucyjna) decyduje werdykt TK. Dopóki weredyku nie ma ustawa jest z domniemania konstytucyjna. Czy w czasie głosowania nad ustawa w sejmie 8 października któraś z partii złozyła wniosek o zbadanie ustawy przez TK. Nie nie złożyła. Ba PiS nawet nie pisnął o tym, że nie zgodna z konstytucją. PO miało więc prawo wybrać na podstawie tej ustawy 5 sędziów i to zrobiło. Kiedy PiS rozpoczął akcję, że to niezgodne z konstytucja? Informuje o tym już po zwycięstwie Dudy, gdy ocenili że mają szanse wygrać wybory.
  PiS składa wniosek o zbadanie ustawy do TK i o dziwo natychmiast go wycofuje.! i tylko rozgłasza jak umie, że wybór PO jest nieważny. JK ma pecha bo PO i PSL składają swój wniosek o zbadanie uchwały do TK , a to blokuje możliwość stosowania je do czasu werdyktu. I tu zaczyna się łamanie konstytucji przez PiS, bo ignorując fakt zgłoszenia o zbadanie ustawy do TK PiS wybiera na podstawie tej uchwały swoich 5 sędziów (ewidentne naruszenie konstytucji). Duda wiedząc o tym fakcie przyjmuje ślubowanie od wybranych sędziów (tez ewidentne złamanie konstytucji). TK wydaje werdykt – ustawa częściowo niekonstytucyjna PO miało prawo do wyboru 3 sędziów. PiS ignoruje werdykt , Duda tez. To juz kpiny z konstytucji.
  Człowieku o małym rozumku nie wiem czy to pojmiesz

 198. @przydomek

  Coś mi tak to wybrzmiewa, jakbyś jednak oczekiwał ciepłych słówek od płci słabszej?
  Nie wymagaj żebym grzebał w spawach lingua, linguare. I tak ledwo co można zrozumieć co ja gaworze .
  Z dedykacja i życzeniami dobrej nocki zaproponowałem wczoraj Chyłę (20.50) który w piosence o mumiach śpiewa ”ostatnia zwrotka – 2.04):
  Leżymy tu i czekamy, bośmy szumni i dumni,
  co prawda serc już nie mamy, lecz na cóż serce mumii?
  A jakżeż tam w ojczyźnie, czekają na nas do dzisiaj?
  Wtem, jak się nie obliźnie, o rany, ale
  ”cizia!
  Myślałem ze będziesz miał cierpliwość doczekać do końca ballady, to wtedy kontekst byłby oczywisty.
  Tez kiedyś bylem młody jak ty, ale pałac kultury widziałem w życiu raz, na wycieczce szkolnej. Warszawa została mi utrwalona w pamięci bo przez pol dnia nauczyciele, którzy nie mieli nam nic lepszego do zaoferowania, wozili nas schodami ruchomymi, W górę w dół i z powrotem. A były to wtedy , jedyne w Polsce, schody ruchome.
  Ładna cizia to wtedy była ”lufa”.

 199. B r e a k i n g n e w s

  Russia accuses Israeli military planes of deliberately creating „dangerous”
  situation i Syria´s Latakia where military aircraft disapperaed

 200. Felczerka M a g i reszta w postaci 404 ….
  Patentuje stary anhumanistyczny lek…

  …. Niestety, @jakub01 chyba ma rację. Jesteś przypadkiem psychiatrycznym, choć długo nie chciałam tego przyjąć do wiadomości….

 201. Blackley dolaczyl do szeregu nagich antysemickich twarzy
  10 września o godz. 22:54
  Może trollujący fałszywy żyd w zapchlonej wyprawce ??
  Zaczynamy się zbliżać ku prawdzie !!

 202. Ze tus uzywa profilu zimowego we wpisie do czystej etnicznie Mag

 203. Niejaki black siega do animalizmu w swoim podejrzanych parahumanizmie……
  Outing blackl….urojony antysemita????

 204. Adam100 sie dusi przycisniety….czym?

 205. Ja07 udaje, ze nie lubi cyrku, bo filisterki tak juz maja; nie wiedza, ze to najstarsza ze sztuk…, w ktoej nie ma kwestii lubi nie lubi..Jakub01 na poziomie kochaniekochakochaniekocha…..????

 206. mag
  11 września o godz. 13:34

  Zebraczy o wyjscie …..ciagle w tenorze felczerki z filisterskich stron….

 207. mag
  11 września o godz. 13:49
  Pozoruje potege dyletantki….

 208. mag
  11 września o godz. 23:45
  Zazdrosna awanturuje sie o Basie…

  Mag=Caloksztalt

 209. p. Maciej

  Czy poprzednia koalicja, tworzac prawo lamiace konstytucje a potem procedujac w mysl tego prawa, dala poczatek kryzysowi wokol TK ?

  I jeszcze: uwaza pan ze orzekanie TK we WLASNEJ SPRAWIE ( orzekanie w kwestii konstytucyjnosci ustawy ktora dotyczy TK) to przejaw praworzadnosci czy raczej parodia fundamentow orzekania?

  I jeszcze detal: czy poprzedni prezes TK p. Rzeplinski mial cos wspolnego z tworzeniem tej, pozniej zakwestionowanej przez TK jako niekonstytucyjna, ustawy o TK? Jesli tak to czy zechcialby pan napisac jak to o nim swiadczy? Nie jako o polityku, ale o jego kwalifikacjach jako prezesa TK? Nie osmieszyl aby instytucji jaka kierowal?

  Wdzieczny bylbym gdyby w swej odpowiedzi powstrzymal sie pan od wyzwisk. W pewnym wieku to juz nie przystoi.

  marcin.lazarowicz

 210. Żadne państwo w historii nie przeżywało w okresie pokoju takiej katastrofy fiskalnej, jaką Polska zawdzięcza wspólnotowej wersji VAT-u. Już w 2004 roku obniżyły się dochody budżetowe w stosunku do PKB. Po niewielkich wzrostach w kolejnych dwóch latach, od 2007 roku znów zaczęły spadać. Dopiero w 2019 r. osiągniemy ponownie poziom wpływów z VAT-u w granicach 8% PKB.

  Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/firma/news/prof-modzelewski-ustawa-o-vat-ulatwia-dzialania-oszustom,2585811,1852?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 211. @adam100

  Uwaga ogólna:
  zwykle – z lenistwa chyba – adresuję mój komentarz szczególnie, a nie ogólnie. Ale piszę ogólnie, bo to nie jest korespondencja prywatna i nie stosuję podprocedury: Do wiadomości

  ***
  Napisałeś:
  Myślałem ze będziesz miał cierpliwość doczekać do końca ballady …

  Otóż ja do tej ballady zajrzałem uszami po swoim Opublikuj … dopiero tuż przed wyłączeniem komputera.

  Na cizię zareagowałem żywo nie jako przypadek użycia przez ciebie w komentarzu kolokwializmu, ale na blaknącą modę użycia tego słowa czyli elementu realizowanego głośnią a nie rylcem, piórem, lub klawiaturą

  Zmiękczanie w mówionej polszczyźnie jest kojarzone ze zdziecinnieniem.

  Ona na usłyszany żart: Czyja to nózia? była przygotowana przez rodziców. Gdy ją zapytałem czy mogę przeciągnąć dłonią po jej nogach, to miała gotową odpowiedź. Przytuliła głowę do mej twarzy i szepnęła: Byłoby rozkosznie i ciekawie. Ale nie przy ludziach, nie dziś i tylko do podwiązek.

  Krew przy niej uderzała mi do głowy, głównie dlatego, że początkowo nie była świadoma iż jej gesty, jej słowa, jej miny bardzo mi imponowały i dotykały lekko mej dumy. Sądzę, że to jej matka była tą księżniczką w rodzinie nadającą styl i urok.

  Lata później poznałem opowieść sprzed wieków o szlachciance, której rodzice podarowali szeroką wstążkę przepasującą ją w pasie z zaleceniem, aby panowie dotykać mogli od głowy do wstążki. Filutka pocięła wstążkę i zrobiła z niej podwiązki.

  Ona prosiła cierpliwie, abym nie popisywał się znajomością ballady o Czarnej Mańce i przyzwyczajeniami do gorących słów przyniesionych z podwórka.

  Z przesadą unikałem kolokwializmów i ogólnie rzecz biorąc raczej bym użył lala niż cizia. O Tuwimie dla dorosłych i podobnych elementach mogła być może mowa po maturze, gdy już nie włóczyłem się po Warszawie z Nią.

  Nie chodziło o wyrzucanie poza nawias brzydkich słów.
  Chodziło o zlikwidowanie dominacji słów prostackich i wytrychów słownych.
  O to że przeklinanie partii było cacy, a ordynarność pozapartyjna miała być wolnością.

  Tadeusz Chyła śpiewał o wędrówce polskiego rzemieślnika.
  Tylko jedno słowo melodycznie pasuje do gwałtownego zwrotu na drodze wędrowca.
  I nie jest to literackie aczkolwiek.

  https://www.youtube.com/watch?v=7RVhTMHZGIw

 212. p. Symetryczny:

  Co powinien byl zrobic p. Putin by nie steierdzil pan ze stchorzyl?
  Co powinien byl zrobic publicznie a co tylko do wiadomosci zaintetesowanych stron?
  Mysli pan ze to wlasnie Rosja skonczy z Izraelem, nie rozpoczynajac przy tym wojny swiatowej?
  A moze ukaze Izrael dostsrczajac Iranowi bron jadrowa?
  To tez byloby wg pana tchorzostwem?

  Prosze zapropoponowac kolejny ruch w tej partii.
  Rosyjskie lotnictwo, okrety strzelaja do zydowskich samolotow nad Syria?

  ml

 213. @przydomek8
  18 września o godz. 10:18
  Dzięki za deklarację i za Chyłę 🙂
  „… to w przypadku Windows 10 musisz na początku stać się adresem sieciowym. ”
  Pomijam to i pozostaje przy logowaniu tradycyjnym … chociaż utrudniają jak mogą.

  Rewanżuję się takim tytułem: Już kąpiesz się nie dla mnie

 214. Wiesiek
  Konstaduje domaga się podniesienia VATu.
  Chlopina ma gest.

 215. Symetryczny źegna się właśnie z bohaterem swojej trzeciej młodości ?
  Putin tchórzem ?
  Nie takich dopadła ręka”nowiczokowej sprawiedliwości”

 216. Symetryczny
  Może oglądałeś wczoraj w Ale kino wstrząsający film „W czterech ścianach życia”, który dzieje się w Syrii. Dramatyczna relacja o jednym dniu z życia rodziny zabarykadowanej w mieszkaniu domu, który jest pod ostrzałem snajperów.
  Chyba nic lepiej nie oddaje grozy i absurdu wojny, jak taka „kameralna” opowieść.
  Postaraj się ten film obejrzeć, Ale kino powtarza dany tytuł co najmniej dwa, trzy razy w najbliższym czasie, a to była „premiera”.

 217. @all English speaking
  Sam Harris ‚just cannot believe’ Donald Trump is US President

  Drobny fragment:

  Wszystkie kłamstwa rujnują tkankę społeczną, nawet tzw. „białe kłamstwa”, podkopują zaufanie, relacje, niszczą reputacje, w kontekście w którym ludziom zależy na prawdzie. Co zaskakujące to znajdujemy się w okresie swobodnego spadania w tej kwestii, wielu ludziom to po prostu „zwisa” czy ktoś ich przyłapie na kłamstwie. Wygląda na to, że Trump zmienił reguły gry

 218. @przydomek

  Nie ma to tutaj najmniejszego znaczenia, ale dzieli nasz polski 50 lat, plus morza, lasy i doliny. Pałac Kultury może i wysoki ale Tatr z niego nie widać, a ja ze stolicy Małopolski, przy korzystnym wietrze i smogu, jak najbardziej mogę. Tyle tylko że to dalej grajdół nad grajdołami i 300 km na północ te same wierzby płaczące i Żelazowa Wola. . Jeszcze 300 km do morza i ten sam widok Państwa Wielmożnego. Jak tam jest naprawdę to nie wiem, bo mnie tam nie ma, ale wszystkim życzę jak najlepiej. Wyświechtana to fraza bo interesy są sprzeczne wiec to niemożliwe, ale można zawsze minimalizować straty. Jeśli to ma być pociecha znaczy się.
  Z pocieszeniem

 219. Pani Mag

  “mag
  17 września o godz. 13:50
  neospasmin
  Ty się ode mnie od…, mówiąc elegancko. Absolutnie nam nie po drodze i choć lubię się czasem spierać, gdy szanuję „przeciwnika”, z tobą nie odczuwam żadnej satysfakcji. Chyba nie ta półka”

  Ciesze sie ze zrozumiala pani co bylo niestosownego w powyzszym wpisie. To ze pani zrozumiala wnosze po dedykowanym mi rysunku.

  A tak na marginesie: gdy, juz po wyborach parlamentarnych 2019, podczas kampanii propagujacej nowa konstytucje RP, ktos z PR obozu rzadzacego wpadnie na pomysl by tego samego krola Zygmunta ubrac w koszulke z nspisem Nowa Konstytucja to co pani poczuje? Nie aby to ze pewne obszary ( tu kolumna Zygmunta) powinny byc wylaczone z walki politycznej? Nie aby to co ja czuje dzis?

  ml

 220. Z dystansu 9:23 raczyl napisac.

  W konflikcie zUkrainą Rosja pokazała , że jest wobec słabszych zawsze gotowa do użyć „broni gazowej”
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Po co rozpowszechniasz brednie, Rosja jeszcze nikogo nie szantazowala gazem
  nawet Ukrainy,ale kiedy Ukraina zaczela krasc gaz plynacy rurociagiem na
  zachod a na dodatek przestala placic to Kurek z gazem nalezalo przykrecic
  co tez uczyniono.
  Towar sprzedaje sie a nie rozdaje za darmo,tyle to chyba powinienes wiedziec.

  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=54133

 221. Czytaj i ucz sie,zamiast wypisywac bzdury.

  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=53827

 222. p. Teddy

  Nic o iglach w truskawkach? A o suszy?

 223. Tedy
  To, że kradła to jest rosyjska interpretacja .
  Kogo dziwi , że akurat tą reprezentujesz ?

 224. mag
  18 września o godz. 12:54
  Nie oglądałem filmu, ale skutki amerykańskiej agresji na Syrię znam. Zginęło tam już ponad 600 tysięcy i kilka milinów wypędzono. Miasta leżą w gruzach. Jest to dalszy ciąg zbrodniczej sekwencji wojen w Wietnamie, Kambodży, Laosie, Afganistanie, Iraku, Libii, Jemenie, Ukrainie i w Syrii. dalej w kolejce czeka Iran. Może na tym się skończy razem z nami. Od czasu !! WŚ zabili już ponad 20 milionów. A Ty dalej oglądaj filmy. Zapytaj kogoś mądrego co tam Rosja robi?

 225. Syrio pokaż jankesom i ich sługusom wietnamski gest Kozakiewicza. Tak sobie myślę jako Słowianin.

 226. Będziemy kupować rosyjski gaz poprzez amerykańskich i niemieckich posredników.
  Co przełoży się na ceny, i koszty produkcji.
  Takiego wyboru dokonali nasi poststyropianowcy.

  Inną drogę wybrały Węgry, Czechy, Słowacja.

  Widocznie maja sensowniejszych przywódców, oraz są bardziej samodzielni politycznie.
  Tyle na temat.
  Przytaczanie jakichkolwiek analiz, mija się z celem.
  I tak nie są czytane.

 227. Symetryczny
  To jakąś bardzo podzielną percepcję masz . Amerykańskie źdźbło to wszędzie dojrzy , ale rosyjską kłodę w formie bezpośredniej interwencji militarnej popierającej zbrodniarza i kata własnego narodu to już nie widzi. Rosyjskie bombowce nie zrzucają rodzynków w Syri . Nie na darmo Ławrow lata juz na żeber do Niemiec , żeby sie złożyli na odbudowę Syri, albo Rosja jeszcze raz dołoży fale uchodźców. Do Rosji po zawarciu bliższej znajomości jakoś nikt nie uchodii.

 228. Wiesiek
  Sputnik prawdę ci powie .
  A podług tej rosyjskiej tuby propagandowej ceny gazu są niższe w Polsce jak w Słowacji i Czechach .
  Skąd ty masz twoje analizy , z pustego łba ?
  https://pl.sputniknews.com/infografika/201607083391604-Europa-gaz-ceny-ranking/

 229. Ktoś mądry przypomniał tekst Profesora Łagowskiego.
  “Polska jako naród nie tylko zniknęłaby z mapy jak w XIX wieku., zniknęłaby z rzeczywistości i wątpliwe, czy z tej klasy parobków, jacy by się uchowali po 50-ciu latach, gdy ten neoniewolniczy system by się rozpadał, odrodziłby się jakiś choćby prymitywny naród polski. Polacy wcale nie myślą o tym, jak potwornego losu uniknęli za sprawą i dzięki armii radzieckiej. Gdy Polaka o to zapytać, nie otrzyma się artykułowanej odpowiedzi.
  Gdyby narody miały uczucia jak osoby, Polacy odczuwaliby w stosunku do Rosji wdzięczność za to, że istnieją jako naród. A może narody mają zdolność wdzięczności, tylko Polacy jej nie mają z powodu swojego moralnego prostactwa? A może mają, tylko lokują je w obiekty, którym nic lub mało zawdzięczają? Polska rusofobia ma źródła historyczne, to oczywiste, ale dlaczego narasta, mimo że Rosja nie robi nam niczego złego? Nowi “szatani” są tu czynni. W Europie Środkowej i Wschodniej nacjonalizmy naładowane jadami antyrosyjskimi są podsycane przez “klasę imperialną” Stanów Zjednoczonych.
  Waszyngton nie musi takiej polityki historycznej oficjalnie proklamować, ona „robi się sama” jako część składowa amerykańskiej polityki wschodnioeuropejskiej. Nie ma musu tej indoktrynacji ulegać, ale jak twierdził nieżyjący od kilkunastu lat Jan Goślicki, pesymistyczny Żyd z Krakowa, Polacy nie mają SUPEREGO i jeśli propagandysta jest wytrwały, wszystko może im wmówić”

 230. Z dystansu
  18 września o godz. 13:40
  Chory i niebezpieczny człowiek. Jak większość Twoich ziomków.

 231. A tak na marginesie.

  Czym jest przedkładanie interesów ekonomicznych jakiegoś kraju, nad własnego?
  Nie zaprzaństwem przypadkiem?
  Niektórzy tak się już zasymilowali, że „America first” jest ich wiarą?
  Samoidentyfikacja człowieka jest podstawą stosunku do jakiejś ojczyzny.
  Starej, albo nowej….

 232. Z dystansu; 13:20

  Dlatego buduje sie druga nitke gazociagu po dnie Baltyku aby tacy jak ty
  nie mieli juz watpliwosci czy to Ukraina kradnie czy Rosja szantazuje.
  Kiedy juz druga nitka gaz poplynie rurociagi przez Ukraine i Polske
  pojda do wiecznego remontu a rosyjski gaz bedzie sobie mogla Ukraina
  i Polska kupowac z Niemiec,wtedy wszyscy beda zadowoleni wlacznie
  z toba.
  https://www.sofmag.com/pipeline-from-hell-nord-stream-2-and-why-its-so-contentious/

 233. W Kulturze Liberalnej ciekawe uzupelnienie tematu podjętego przez red Passenta – dyskusja dziennikarzy i autorów ksiązek zajmujących się tematyką europejską na temat przyszłości UE w swietle podziałów i kryzysów dotykąjących wspólnotę.
  W dyskusji noszącej tytuł „Europa Orbana czy Europa Macrona?” udział wzięli David Goodhart (brytyjski dziennikarz i autor książek na temat brytyjskiego społeczeństwa przed i po brexicie), Natalie Nougayrede (francuska dziennikarka, redaktorka w „The Guardian”), Jan Sowa (autor m.in. „Fantomowego ciała króla. …), Christoph von Marschall ( korespondent dziennika „Der Tagesspiegel” w Waszyngtonie) i Jarosław Kuisz (redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”).

  Na debacie odbiło swe piętno to, że na tytułowe pytanie, które zapewne zaplanowano wiele miesięcy wcześniej, samo życie przyniosło odpowiedź. Mam na uwadze aktualne badania opinii społecznej, które wskazują, że Orban na Węgrzech ciszy się aktualnie 53 procentowym poparciem natomiast poparcie dla Macrona spadło we Francji do 22 procent.

  Do tej tendencji dyskutanci odnosili się z różnych perspektyw poznawczych.
  Warto odnotować perspektywę klasową, którą zaprezentował Jan Sowa. Jego zdaniem powodem napięc na tle nacjonalistycznym w EU jest to, że środowiska liberalne, które dotychczas wyznaczały kurs polityczny UE formułowane od lat przez lewicę postulaty redystrybucji majątku z grup lepiej uposażonych do grup biedniejszych traktowały jak próbę „wywłaszczenia”. Tym samym politykę progresywną traktowano na równi z postulatami prawicy nacjonalistycznej postulującej odebranie majątku wybranym grupom społecznym przy zastosowaniu kryteriów etnicznych. Sowa ujmuje te postulaty prawicy nacjonalistycznej jako symboliczny „pogrom”.
  Jego zdaniem, że można stawiać znaku równości między redystrybucją majątku a „wywłaszczeniem”. Inaczej mówiąc np progresja podatkowa propagandowo interpretowana jako „wywłaszczenie” nie dość, że nie ma nic wspólnego z realnym „wywłaszczeniem” to na dokładkę ma nic wspólnego z owym „pogromem” czyli jednorazowym odebraniem przemocą majątku.
  No i akurat w tym trudno się z nim nie zgodzić.

  Jan Sowa nie mówi co będzie wynikać z przyjęcia przed laty przez liberalną częsć politycznej Europy strategii traktującej progresywną politykę jako wrogie jej „wywłaszczenie” i zwalczania jej z takim samym zapałem jak postulatów „pogromu”, które podnosiła i podnosi nacjonalistyczna prawica.

  Nie musi, bo odpowiedź przyniosło samo życie. Oczywiste jest bowiem, że skutkiem owej strategii było wzmocnienie Europy „pogromowej”.
  Natomiast odpowiedź na pytanie jak do powyższej sytuacji odniosą się politycznie słabnący liberałowie odpowiedź przynosi europejska historia.

  Całość dyskusji pod linkiem:

  https://kulturaliberalna.pl/2018/09/18/sowa-goodhart-kuisz-nougayrede-marschall-debata-europa-orban-macron/

 234. Jeszcze o kobiecych maleństwach.
  Andrzej Rosiewicz śpiewał mniej więcej tak:
  Gdybym miał Czeszkę za żonę,
  to umarłbym ze śmiechu.

  No i coś z młodości mego taty.

  https://www.youtube.com/watch?v=FD0KLQ5DjPA

 235. Jankesi handlują gazem i ropą zrabowaną na terenach Indian. To jak złoto z obozów koncentracyjnych w sejfach Szwajcarii. Tak sobie myślę o zachodniej cywilizacji.

 236. Ted’dy
  W twoim wpisie kierujesz prymitywnym patryjotyzmem .

 237. Symetryczny
  To jest znakomity film o wojnie, w której maczają paluchy zarówno Rosjanie, jak i Amerykanie, więc nie włączaj w to polityki.
  Ja piszę o filmie, który nie ocenia po czyjej stronie jest racja . To nie agitka antyamerykańska, czy antyrosyjska.
  Jasne, że bez okrutnej nawalanki w Syrii nie byłoby filmu, tak jak mnóstwa wybitnych filmów mających związek z różnymi wojnami.
  Chciałam tylko zwrócić uwagę na to, że jednostkowe tragiczne losy, które może pokazać film, zwłaszcza film wybitny, robią większe wrażenie niż straszliwe statystyki anonimowych ofiar, bo stają się abstrakcją.

 238. Przeciwstawianie Popularności Orbana na Węgrzech znaczeniu Francji i Macrona w UE , nie oddaje rzeczywistego układu sił w Europie. To wygląda prawie tak , jakby illiberalni mieli juz większość w Europie. Chwilowy spadek popularności Macrona wynika stąd , że był on na tyle mądry , aby przeprowadzić najbardziej niepopularne reformy na początku swojej kadencji , aby ich owoce zebrać na jej końcu.

 239. Czy to jest woda na młyn w nowym temacie?
  https://www.youtube.com/watch?v=58a2v9FyaLM

 240. O ile nie mylę { autorów | autorek } komentarzy, to @404 pisała o zaniechaniu płatności drogą elektroniczną.

  Gdyby mnie to spotkało, to udałbym się do najbliższej placówki mego banku jakim jest PKO Bank Państwowy na rozmowę o bezpieczeństwie depozytu i bezpieczeństwie transakcji związanych z moim kontem.

  Nie korzystałem nigdy z allegro.

  Mój szwagier niegdyś kupił urządzenie ( nie było ono kieszonkowe ), to znaczy zgłosił gotowość dokonania transakcji. Przysłano; pracowało; nadawca nigdy nie podał formy płatności i nigdy się nie upomniał. Czy odbiorca, czyli mój szwagier był uporczywy w staraniach zapłaty, tego nie wiem.

  Są dobrze rozpoznane, poparte powszechnym doświadczeniem metody zabezpieczenia strony płacącej w transakcji.

  Z bezczelnością i z okrucieństwem piszę, że nigdy złamanego grosza nie wydałbym za przysłanie mi za niewielką opłatą opisu metody wygrywania w Lotto.

  W radiowym Teatrze Eterek Profesor Pęduszko łagodniej ode minie oceniał podobne do @404 postępowanie Mundzia jako:

  Niesubordynacja i brak stabilizacji

  Ja się mam użalać nad losem pazernych, mi którym Amber Gold obiecał Złote Góry?

  A może spróbować zrozumieć dlaczego
  h t t p
  jest s?

  Nie tylko o moich sąsiadach można zaśpiewać:
  Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka!

  Wpierw się daje głowę za to, że grabie grabią do siebie, apotem ma się kłopot ze zrozumieniem koparki zasięrzutnej. Taka gmina.

 241. Ustawa 447 powinna objąć zwrot Indianom terenów ropo i gazonośnych Kradzione nie może tuczyć. Tak sobie myślę,że jankesów trzeba cywilizować słowem bożym.

 242. Z dystansu

  We Francji sprawa z Macronem jest przesądzona. Nie ma bowiem żadnych przesłanek do tego by popularność mu wzrosła. Jak sądzę kapitał francuski, który umozliwił mu wygranie wyborów doszedł do wniosku, że sensu nie ma by próbować go politycznie reanimować. Tym bardziej, że Macron, jak sam zauważasz, już wypełnił swe zobowiązania wobec tego kapitału. Stąd udział mediów związanych z tym kapitałem w jego ostatecznym zadziubywaniu.

  Sondaże francuskie wskazują, że pustkę po Macronie zagospodarowują po równo faszyści Maryni Le Penówny i lewica Jean-Luc Melenchona. Nie trudno się domyślić kto z nich uzyska poparcie kapitału francuskiego (i nie tylko) w wyborach do PE.

 243. Z dystansu
  18 września o godz. 13:45

  Przestałem polemizować z osobnikami prymitywnymi, stosującymi zamiast argumentów personalne wycieczki.

  W życiu nie zamieniłbym się na zawartość puszki mózgowej z tobą.
  Próżnia doskonała i gumka nie pozwalająca opaść uszom.
  To twój poziom polemiki, intelekt jaki prezentujesz.

 244. Z dystansu;

  Nie moge ci odpisac bo komentarz do ciebie nie wchodz,dzielilem na dwie
  czesci i tez nie wchodzi,nie chce mi sie dalej bawic moze innym razem
  bede o tobie pamietal.

 245. Bar Norte
  18 września o godz. 14:44

  Cyrk wyborczy jest finansowany przez kapitał.
  Jest tu miejsce na demokrację, ale jedynie oddolną.
  Czy i kiedy siła kapitału padnie w kryteriach ulicznych?
  Takie sobie zadaje pytanie.

  Swego czasu nie było zbawienia poza Kościołem, co okazało się bujdą, kościołów powstały setki- wzajemnie się zwalczających siłą militarną.
  To że nie ma zbawienia poza demokracją, może okazać się równie złudnym aksjomatem.

 246. Ted’dy
  To będę o tobie pamiętał , to brzmi prawie tak jak grożba .
  Ty wiesz tak jak teraz trujecie .
  Czy mogę jeszcze spać spokojnie ?

 247. wiesiek59

  Trudno mi ocenić jak się to ułoży we Francji, bo jak napisałem masę upadłościową po Macronie po równo zagospodarowują tamtejsi faszysci i lewica.

  Ale to o czym piszesz jest widoczne we Włoszech. Tam niewątpliwie poparcie kapitału uzyskuje faszystowską Liga Północna. Ona na atmosferze pogromu etnicznego, którą roznieca współczesny klon Duce Matteo Salvini wjechała przez kilka miesięcy na szczyt popularności. Ma w tej chwili wiecej poparcia niż jej lewicowy koalicjant z Ruchu 5 Gwiazd.
  Natomiast wsparcie kapitału dla niej wynika z jednego: Liga zobowiązała się do wprowadzenia w tym kraju podatku liniowego.

 248. Bar Norte
  Twoje klasowe prognozy na 4 lata do przodu mnie ani grzeją ani ziębią , tylko logika jakaś dziwna , bo jak o wszystkim decyduje kapitał , to po co niby ta wycieczka w faszyzm , że niby lepiej sie kapitałowi wypłaci jak Macron ?

 249. Driven by their loyalty to Israel’s ‘expansionist goals’, the military strategists ignored the ‘real world’ political and economic costs to the US people and state. Professional and academic credentials, nepotism and tribal loyalties, each contributed to the Israel firsters advance to securing strategic decision-making positions and elite advisory posts in the Pentagon, State Department, Treasury and White House.
  https://www.globalresearch.ca/us-war-strategists-military-defeats-and-political-success/5654317
  =======

  Amerykański pies, na izraelskiej smyczy……

 250. Z dystansu;

  Ruskie roboty nigdy nie partacza,jak truja to truja na amen.
  Ty mozesz spac spokojnie chyba ze ciebie twoi podtruja.

 251. Wiesiek
  za twoje kompleksy nie przyjmuje odpowiedzialności . Co prawda mam wyrobione zdanie co do twoich poglądów , ich pochodzenia i twojego intelektu, ale tym razem naprawdę obchodziłem sie z tobą wyjątkowo łagodnie i poszukiwałem rzeczowej wymiany argumentów. Trudno ją jednak z kimś szukać , kto jej nagminnie unika , zaszywają sie w świat urojeń sowieckiej propagandy sprzed pół wieku i z powodu zawiedzionych uczuć, życzącemu światu Armageddonu, za swoje urojony krzywdy.
  Żal mi ciebie.

 252. Ted,dy
  A Skripalow , to kto spartaczył , jak nie wy ?
  Chłop w końcu żyje .

 253. Z dystansu

  Macron się już wypłacił na swoje nieszczęscie, Salvini jeszcze nie.

 254. Z dystansu;

  Jak by Skripala nasi truli to on by juz nie zyl.

 255. B r e a k i n g n e w s:

  PUTIN: „Israel didn´t deliberately dowm plane in Syria, result of tragic circumstances.”

 256. Z dytansu:

  diagnoze podzielam w sprawie rzeczonego – maniakalny wklejacz – obskurant

 257. errata (15:31)

  jest: „dowm”
  ma byc: „down”

 258. Bar Norte
  A jak Salwini niby miałby się wypłacić , pomijając, że to inny kraj ?
  Czasami to jestem nawet gotów na to aby podzielać waszą spiskową teorię dziejów , ale historycznie i technologicznie to wiele się ostatnio zmieniło i nie zawsze ten kto ma największy kapitał wygrywa , patrz wybory w USA.
  Ostatnio wygrywali ci co byli obrotniejsi w nowych mediach , ale ta przewaga wraz z jej rozpoznaniem szybciutko chyli się swojemu upadkowi.
  Patrz Ted’dy.

 259. Ted’dy bear
  18 września o godz. 15:40
  Coś dla Cię, zamiast blogowej nawalanki chwila oddechu – jedna zniewalająca wiolinistka i druga ciekawa wokalistka. „Ócz i uch” nie można oderwać.

  https://www.youtube.com/watch?v=RkOlpBHtzMM

 260. Macron
  jest prezydentem dumnej jeszcze wciąż Francji.
  a kim jest Salwini, starczyło że ledwie na ministra s.w. prawie już upadłej Itali
  I jeszce gorzej jak to miałby byc faworyt włoskiego kapitału , bo co on mu pomoże ?

 261. Z dystansu

  „A jak Salwini niby miałby się wypłacić ”

  Przecież napisałem wyżej – wprowadzając podatek liniowy. Za tę obietnicę uzyskał przecież poparcie włoskiego kapitału.

  Za podobne benefity dla kapitału francuskiego poparcie uzyskał też Macron.

  W powyzszym nie widzę nawet śladu teorii spiskowych.

  Natomiast zgadzam się z tobą, że nie zawsze kapitał wygrywa. Dlatego np wstrzymuję się z przewidywaniem kto wprowadzi we Francji większą ilość eurodeputowanych do PE w najbliższych wyborach – faszyści z poparciem kapitału czy lewica bez tego poparcia czy raczej zwalczana przez tamtejszy (i nie tylko) kapitał.
  Różnie może być.

 262. A propos wizyty Dudy u Trumpa.
  „Максим Максимович Исаев шёл по Вашингтону и его всё раздражало: и этот рыжий парик, и новый костюм взамен мундира штандартенфюрера СС, и то, что ещё 4 года придётся жить с чужой женщиной.”

 263. jobrave: : )

  czyli nasz czlowiek w Waszyngtonie

 264. Co do Jana Kiepury …
  Co do mnie, to zawsze przedkładałem śpiewaczki nad śpiewaków.

  Natomiast w warszawskim folklorze do dziś na niedalekim planie jest wieść, że Gmach Głównego Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej przy Alei Niepodległości zaprojektowany przez Rudolfa Świerczyńskiego jest inwestycją biznesową Jana Kiepury.

  Nie sądzę, aby narodowcy odwiedzający ten blog zechcieli odświeżyć wspomnienia o Janie Kiepurze jakąś serią multimedialnych kawałków na tym blogu.

 265. mopus11:

  niestety „Kashmir” LZeppelin w tym wykonaniu to istny… koszmar
  – po prostu nie potrafia grac rocka i kazdy sobie

 266. Resztki…..

  jakub01
  16 września o godz. 7:10
  Donosi, ze jako felczerka odchodzi, tylko kogo to obchodzi?

  Wiesio nie zna Francji zupelnie. Wiesio poza Kozlem nie byl nigdzie.

  adam100
  15 września o godz. 10:03 objawia sie jako kolejny mentalny felczer w blogosferze. Skad ta milosc do psychologii, a nie do zofii?

  404
  15 września o godz. 2:17
  Kolejna felczerka psychologii w blogosferze.

  jakub01
  15 września o godz. 1:05
  Domorosla felczerka zaleca tabletki dooooo bolu glowy.

  handzia55
  14 września o godz. 14:59
  Obwoluje sie jako specjalistka od „hamstwa”

 267. Od Irkucka przez Mediolan aż San Francisco jacyś tenorzy już powiadomili lub powiadomią, że nie mogą zasnąć.

  T już było.
  Z tego coraz trudniej wyżyć.

  Trzeba życie muzyczne spokojnie, nieśpiesznie odświeżyć zanim Putin zdestabilizuje San Marino.

  https://www.youtube.com/watch?v=VOr2O0FfpT8

 268. Ja bym mu podarował terminal płatniczy i szampon kofeinowy. Stać mnie.

  https://www.youtube.com/watch?v=JCguq3hTC2M

 269. Bar Norte
  A skąd to masz złym podatkiem liniowym we Francji i jaka stawka tam obowiązuje, no Irak będzie , albo juz jest w Itali?
  https://www.ifrancja.fr/iportal/progi-podatkowe-obowiazujace-stosunku-dochodow-uzyskanych-roku-2017/

 270. Z dystansu

  Ale nt podatku liniowego wyraźnie napisałem o Włoszech. I to chyba kilkakrotnie.

  Jak również wyraźnie zaznaczyłem, że we Francji Macron spełnił inne oczekiwania kapitału.

 271. Bar Norte
  Tak sie zastanawiam , czy ty to aby dobrze zrozumiałeś z tym podatkiem liniowym we Włoszech , bo mnie się coś wydaje m że dotyczy on zarobku uzyskanego zagranicą , a nie we Włoszech i ma na celu przedewszystkim przyciągniecie bogatych cudzoziemców ?
  https://m.bankier.pl/wiadomosc/Wlochy-zapraszaja-bogatych-cudzoziemcow-i-oferuja-im-podatek-liniowy-3663821.html

 272. Bar Norte
  Nie śledzę tak dokładnie twoich wpisów jak prawdopodobnie w twoim mniemaniu powinienem.
  A wiec we Francji jednak nie podatek liniowy ?

 273. Bar Norte
  Koryfeusz tam gdzie chodzi o walkę klasowa , niestety w minionej epoce.

 274. Z dystansu

  „A wiec we Francji jednak nie podatek liniowy ?”

  Oczywiście, że nie o podatek liniowy szło we Francji. Nie wiem skąd ci się wziął ten pomysł.
  Tamtejszy kapitał, jak to ujmuje Sowa, czuł się „wywłaszczany” z powodu prawa związkowego, regulacji stosunków pracy czy jego zdaniem nadmiernych wydatków budżetowych. I te sprawy Macron szybciutko załatwił dzięki czemu cieszy się poparciem 22 procent. I myślę, że osiądzie na poziomie poparcia, które w Niemczech ma FDP.

  Natomiast we Włoszech powyższe sprawy załatwiono już wcześniej. Dlatego doszło do tak spektakularnego tąpnięcia politycznego i przejęcia władzy przez faszystów z Ligii i lewicy z Ruchu 5 Gwiazd. Z tym, że włoskiemu kapitałowi ciązy jeszcze jak kula u nogi kwestia progresywnego podatku. Dlatego właśnie pompują faszystów, którzy im obiecali podatek liniowy. I wszystko jest na dobrej drodze, bo faszysci tak uroślili w siłę dzięki stwarzanej przez Salviniego „pogromowej” atmosferze, że wkrótce będą mogi doprowadzić do rozpadu koalicji w której na razie tkwią, wygrać wybory i samodzielnie rządzić.
  Wtedy to marzenie o podatku liniowym się spełni.

 275. Z dystansu

  „Koryfeusz tam gdzie chodzi o walkę klasowa , niestety w minionej epoce.”

  Podejście prezentowane przez Sowę w dyskusji Kultury Liberalnej jest tak samo uprawnione jak inne.
  Podałem link na tę dyskusję więc możesz ustosunkować się do problemów europejskich z uwzględnieniem buzującego coraz bardziej nacjonalizmu z innych, prezentowanych tam, perspektyw poznawczych.

 276. Z dystansu

  Skoro uznajesz klasową perspektywę Jana Sowy za anachroniczną to może bardziej ci będzie pasowała perspektywa Christopha von Marschalla, dziennikarza „Der Tagesspiegel”, który za problemy Europy obciąza Niemców.

  Chodzi mi o ten fragment dyskusji.

  Redakcja Kultury Liberalnej: … wielu Europejczyków jest przekonanych, że „nie rozumiemy już świata”. Taki właśnie jest tytuł ostatniej książki Christopha von Marschalla, którego chciałbym poprosić o doprecyzowanie: kto nie rozumie dzisiejszego świata?

  Christoph von Marschall: Niemcy.

  Pan nie żartuje?

  Christoph von Marschall: Nie. Książka była efektem wielomiesięcznych podróży po Stanach Zjednoczonych, Polsce, Francji i Brukseli. Chciałem powiedzieć Niemcom, co nasi przyjaciele o nas myślą. Wniosek jest taki, że Niemcy już nie rozumieją świata.”

  Choć przyznam się, że mnie ta perspektywa wynikająca z jakiejś skłonności do narodowego samobiczowania, nie pasuje. Choćby dlatego, że jestem nacjonalistą.

 277. Z dystansu
  18 września o godz. 15:19

  Proponuję ci, poczytać trochę portali branżowych, komentarzy zamieszczanych tam pod artykułami na temat gazu, jego przyszłości, ekonomicznych uwarunkowań jego transportu, rentowności złóż.

  Wówczas możemy sobie podyskutować na podobnym poziomie.
  Po to podaję linki, by ktoś mógł się dokształcic, czy wyrobic sobie opinię.
  Poza negacją, nie reprezentujesz nic, w warstwie informacyjnej.
  Wartość merytoryczna wpisów zerowa.

  Nie trawię organicznie wycieczek osobistych zamiast argumentacji- najlepiej opartej o jakieś odnośniki do POWAŻNYCH publikacji.
  Niestety, w tzw. mediach opiniotwórczych, takich danych nie spotkasz zbyt często.
  One służą do dezinformowania plebsu, nie informowania społeczeństwa.

  Trump w trakcie wizyty w Polsce, wyraźnie stwierdził o co toczy się gra.
  I należy brać to DOSŁOWNIE- jak zwykle u niego.
  Droższy, amerykański gaz, ma wyprzeć tańszy rosyjski.
  Bo jest to korzystne dla USA.

  Polska zamiast wstawać z kolan, łyknie to…….
  Zapłaci nasz przemysł i podatnicy.
  Niemcy nie łykaja.
  Mają własne kalkulacje EKONOMICZNE.

  Jest jeszcze jeden problem.
  W miarę otwierania nowych gazociągów z Kazachstanu, Syberii, Azerbejdżanu, na wschód, pula gazu dla Europy może ulec ograniczeniu.
  Azja płaci więcej.
  Ustabilizowanie sytuacji nad morzem sródziemnym, pomogłoby dywersyfikacji.
  Cypr, Izrael, Syria, mają zasoby.
  Nie maja koniecznej infrastruktury.
  Dopóki wojna trwa, ona nie powstanie.
  I o to chodzi kilku graczom regionalnym, i globalnym.
  Robią miejsce pod własną sprzedaż.
  Interesy rosyjskie i amerykańskie, są w tym punkcie wyjątkowo zbieżne……

 278. Jestem za odwetem na Izraelu za zbrodnię zestrzelenia rosyjskiego samolotu używanego w słusznej sprawie. Tak sobie myślę o zamówieniu plag egipskich na Izrael. Powstanie Izraela było błędem co pokazuje codzienność to III Rzesza-bis.

 279. Bar Norte
  Co do odpowiedzialności Niemiec , Deutsche Bank i wielkiej koalicji za kryzys zadłużeniowy po plajcie Lehman Brothers , to w dziesiątą rocznice ukazało sie rzeczywiście wiele rozliczeniowych i interesujących artykułów ukazujących rolę Niemiec w bardzo niepochlebny sposób. Zapewniam cię , że to dotarło także do nas , prawdopobnie za późno.
  Po kryzysie jesteśmy przed kryzysem .
  Mądrzejsi ?

 280. Po wojnie keynesiści, już bez Keynesa, z sukcesem ugruntowali zasady interwencjonizmu państwowego. Hayek, traktowany jako reakcjonista, był zepchnięty na margines i to mimo prób zorganizowania środowiska ekonomistów podobnie myślących jak on (konferencja Mont Pelerin). Dopiero era stagflacji wywołana kryzysem naftowym pokazała, że manipulowanie zagregowanym popytem nie musi pozwalać na łatwe osiągnięcie zamierzonej kombinacji bezrobocia i inflacji. Idee Hayeka ponownie zyskały na znaczeniu.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/keynes-kontra-hayek-2/
  ===========

  „Szare komórki do wynajecia” bywaja puste.
  Niech trawią….

 281. Wiesiek
  Nikt nie neguje , że rosyjski gaz jest najtańszy dla Polski , wątpie jedynie w to, ze tak pozostanie , jeśli Polska bezaltyrnatywnie wyda sie na dostawy gazy z Rosji.
  Dywersyfikacja , konkurencja, wzmacnia pozycje Polski jako importera, konsumenta i tylko o tym pisze. Rosyjski gaz jest dla mnie neutralny , tak długo jak długo nie jest upolityczniony.
  Wiesiek ty z twoja stronniczonnoscia jako gwarancja raczej tutaj sie nie nadajesz.

 282. Podsumowując, jeśli funkcjonująca pod przywództwem Chin gospodarka światowa pozostanie otwarta na handel, będzie ona w mniejszym stopniu szanować amerykańską własność intelektualną, będzie mniej otwarta na amerykańskie inwestycje zagraniczne i mniej przychylna wobec amerykańskich eksporterów i korporacji międzynarodowych oczekujących wyrównanych szans. Jest to dokładnym przeciwieństwem deklarowanych celów administracji Trumpa. Niemniej właśnie taki układ może powstać w wyniku podjętych przez tę administrację działań.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/globalizacja-po-chinsku/
  ============

  Jaki układ daje większe szanse Polsce?

 283. Z dystansu

  „Co do odpowiedzialności Niemiec …”

  Ale odrzucam jakąkolwiek odpowiedzialność narodową, bo jak napisałem nie jestem nacjonalistą. Nawet by mi do głowy nie wpadło by obwiniać za kryzysy spekulacyjne jakieś nacje.

  W kraju niewiele napisano o rocznicy wybuchu kryzysu bo premier Morawiecki wywodzi się wprost ze środowisk, które ów kryzys wywołały. Tak wiec propagandzie rządowej takie wspominki były nie na ręką. Opozycji liberalnej zresztą również.
  Na lewicy ukazało się trochę sensownych tekstów na ten temat.

 284. Katolicy stworzyli III Rzeszę z pomocą Piusa XII. Tak sobie myślę po szyldzie Gott mi uns !

 285. Z dystansu

  Korekta do komentarza z 17,35 o wypowiedzi Christopha von Marschalla.

  W zakończeniu miało być oczywiście:

  „Choćby dlatego, że nie jestem nacjonalistą.”
  Pisząc pośpiesznie połknąłem „nie” co komentarz uczyniło bezsensownym.

 286. – Moim zdaniem największą słabością polskiego procesu legislacyjnego w podatkach jest to, że nie wiadomo, kto tworzy ten pierwszy projekt, który następnie przechodzi przez ręce ministrów, wiceministrów, potem rządu i Sejmu. Czyli nie znamy tego pierwszego autora, tego kto napisał ten projekt. Oczywiście w jego ręku jest gigantyczna władza. Można powiedzieć nawet, że jeżeli czegoś trzeba pilnować, to trzeba pilnować na tym etapie, zwłaszcza kontaktów – mówił Modzelewski.
  http://gospodarka.dziennik.pl/podatki/artykuly/581411,witold-modzelewski-komisja-sledcza-wyludzenia-vat.html
  ===========

  Wąek wart śledzenia.
  KTO NAM PISZE ustawy?
  Cui bono?

 287. Dlaczego o kierunku zakupu paliw i gazu nie decydują konsumenci. Wszak to ich koszty utrzymania. Politycy podatni na korupcję nie są wiarygodni. Tak sobie myślę,że zakup energii to komercja gdzie tu miejsce na pośrednictwo polityków. Czy internet wymaga umów rządowych.

 288. @Ozzy,
  🙂

 289. Z dystansu
  18 września o godz. 18:10

  Twoja niepoparta niczym wiara, niespecjalnie mnie przekonuje.
  Przytocz jakąś analizę, dyskusję, na jej poparcie.

  Dla mnie oczywistym jest, że toczy się wojna o rynki zbytu Europy, kontrolę nad źródłami surowców w świecie, liniami dostaw.
  Reszta jest majaczeniem.
  Polska powinna popierać interesy własne, nie cudze.

 290. SŁOWIANIN STANISŁAW
  18 września o godz. 18:51

  Internet wymaga umów- o ile kraj jest niezależny, a elity odpowiedzialne.
  Internet jest narzędziem dywersji, źródłem danych o obywatelach, umożliwia dostęp do newralgicznej infrastruktury.
  Serwery leżące poza granicami kraju, są słabym punktem, umozliwiającym penetrację zasobów.
  Przez internet płynie propaganda obcych wzorców kulturowych, szkodliwych dla przetrwania Państwa.
  Kontrola internetu to niewyobrażalna władza.
  Dlatego mamy ACTA 2…….

 291. Jeżeli durny suweren wybierze durnego prezydenta czy to wina internetu. Internet dla normalnych a oszołomów niech ściga prawo. Tak sobie myślę,że wpisy nie muszą być ścianą płaczu jak wypowiedzi posłów. Prawa autorskie muszą być chronione bo internet to cywilizowane narzędzie porozumiewania się. Administratorzy nie mogą być paserami.

 292. Wiesiek ani chwili przerwy sobie nie daje. Plecie jak najęty o rynkach zbytu, kontroli nad źródłami surowców w świecie, liniami dostaw, ciągach technologicznych, pułapkach długu, elitach takich i siakich, o Chinach, Chińczykach, walutach, o pieniądzu z powietrza kreowanym, także o wrogiej nacji, a kiedyś na EP o autentyczności opisów charakteru, metod działania i celów tej wrogiej nacji zawartych w Protokołach Mędrców Syjonu, itd.

  Naczytał się chłop bzdur na rożnych witrynach i przesypuje te farmazony na porządny blog EP, zarzuca EP memami, googluje, kopiuje, linkuje, kalkuje i narzeka, że te śmieci informacyjne, które on dostarcza na blog, mało kto czyta (poza symetrycznym i teddym).
  Pzdr, TJ

 293. tejot
  Pisanie przez @Wiesia a la long to jego sposób na życie, bo tak się złożyło, że inna aktywność, z tego co wiem, jest w jego przypadku raczej niemożliwa.
  Dlatego zostawiłabym go w spokoju i życzyła jak najwięcej materialu do przerobienia, ocenienia itp.itd.

 294. tejot
  18 września o godz. 20:02

  Używaj argumentów, a nie bełkotu, czy insynuacji.
  Albo, na Berdyczów…….

 295. @mag

  „Pisanie przez @Wiesia a la long to jego sposób na życie, bo tak się złożyło, że inna aktywność, z tego co wiem, jest w jego przypadku raczej niemożliwa.”

  Starsze panie tez tak maja. Jak juz w zaden sposob nie moga sie oddawac tej czy innej aktywnosci (tudziez rzeczonej aktywnosci aktywistom), to sie staja szalenie elokwentne.

  Taka… specjalistka od kultury dyskusji („otwiera paszcze”, „zostawilam z otwarta ze zdziwienia paszcza” i takie tam) – lubi przywalic czlowiekowi w ryj jakims wirtualnym zelaziwem:

  „basia.n
  Wszystko na ogół jest dla ciebie świetne. Że tekst @Lewego to jeszcze rozumiem, ale nawet brednie @pitekantropa na sąsiednim blogu, którego czarujesz linkami z muzyką.
  Rozumiem, że lubisz być lubiana, ale”

  „rzeczony @pitekantrop i który – na szczęście – tutaj się nie pojawia.”

  Lubi to-to przywalic w leb, bez powodu, tak po prostu dlatego, ze moze – jezeli obiekt jest solidnie zakneblowany i ma zwiazane rece.

  Ja w koncu tez moge cenne wypowiedzi @mag okreslic jako „brednie”. Fajnie, ze wystarczy tej… _erudytce_ podsunac pod oczy cytatu z jej (rzekomo) „ulubionych” czy costam autorow – zeby przywalila w leb takim dictum: „jestes przypadkiem psychiatrycznym”.

  Jeszcze fajniej, ze doignoze postawila osobka, ktora wedlug wlasnych slow rozmawia wylacznie ze swoim psem. Znaczy okaz zdrowia. Psychicznego.

  A ze lubi to-to postraszyc policja – to jak na razie ja sie nie wypowiadam o tym, kto „otwiera paszcze”, kogo kto zostawil z „otwarta ze zdziwienia paszcza” i takie tam.

 296. Pare komentarzy dot. IL-20 zbitego niedaleko Damaszku

  „Rosja wzmocni bezpiecznstwo naszych wojsk, naszych obiektow w Syrii i to w taki sposob, ze wszyscy to zauwaza” (prez. RF Putin)

  „Izrael jest gotow przekazac Rosyjskiej Federacji wszelkie inforacje w sprawie IL-20
  i wyslac odpowiedzialnego dowodce ” (prem. Netanyahu)

  IDF podala do wiadomosci, ze „odpowiedzialnosc za zbicei rosyjskiego samolotu IL-20 w Syrii ponosza Iran i Hizbolah.”

  ——podczas programu w rosyjskiej TV Rossija 24 (kanal Rossija 1) – „60 minut”
  byly wysylane komentarze via internet – tresc z reguly nie odbiega od wielu polskich
  antysemickich, ktore dosc czesto przytaczal @pitekantrop

 297. @tejot

  Siemka, Zatroskany Obywatelu! Czekam na te miedzynarodowe listy goncze, ktore powinny nastapic po twoich zarliwych apelach do „moderacji” – i jakos doczekac sie nie moge. Byl jakis halas – ale to jednak nie wasz „Grom” na goscinnych wystepach, tylko sasiad sobie cos dobudowuje w swoim garazu.

  Przyjemnie sie czyta te szczere az do bolu komentarze:

  „Jestem za odwetem na Izraelu za zbrodnię zestrzelenia rosyjskiego samolotu używanego w słusznej sprawie. ”

  Problem w tym, ze jakos do tego „odwetu” nie ma chetnych. „Opcja Samsona” to taki wielki wyrownywasz. Oczywiscie supermocarstwo moze nacisnac guzik – i zamiast Izraela i Zydow bedzie duza, radioaktywna dziura w ziemi.

  Tyle tylko, ze ludzie w glebokich bunkrach i na okretach podwodnych, majac przed soba jeszcze kilka minut zycia, tez zdaza wcisnac wszystkie czerwone guziki. No i zawsze sa jeszcze systemy martwej reki. Na tym wlasnie polega Opcja Samsona.

  I dlatego bedzie nie „odwet” tylko frówno. Znaczy w plasterkach.

 298. @Wiesiek59

  Raduj sie, @Wiesiu59:

  „- Prezydent Duda zapewnił, że Polska będzie płaciła USA miliardy za stałą bazę naszych wojsk, więc to rozważymy – mówi Trump.”

  „- Nawet bogate kraje oczekują od nas obrony, ale nie wypłacają nam pieniędzy. Polska jest tu pięknym przykładem – podkreśla Trump”

  :-)))
  :-)))!!!

 299. Dudy pojechały do Waszyngtonu złożyć hołd zdeprawowanemu królowi. Przy okazji wydano mnóstwo forsy na najdroższy hotel i na nowe kreacje Dudowej. Oto sedno polityki zagranicznej. I żenujący wstyd.

 300. @ozzy

  Polskie komentarze akurat teraz sa calkiem do rzeczy:

  „Ruska rakieta wystrzelona przez Rusko syryski reżim zestrzeliła ruski samolot. Winni Żydzi buahaaa”

  „Następny co to nie rozumie co czytać, przypadkowego zestrzelenia dokonała syryjska obrona plot, prawdopodobnie system S-200 kuionym jeszcze dawno w ZSRR. Obwiniją izrael za sprokurowanie tej sytuacji, no czego jeszcze nie łapiesz ?”

  „Nic z tego nie rozumiem. Ruski samolot leciał wzdłuż granicy z Syrią. Syryjczycy zestrzelili go przy pomocy rakiety SS – 2o, która wcześniej dostarczyli im Ruscy. A co wspólnego mają z tym izraelici. Bo czegoś tu nie rozumiem.”

  „Ruskie zestrzelili swój samolot swoimi rakietami i mają pretensje do Żydów… czy można się jeszcze bardziej ośmieszyć ?”

  https://fakty.interia.pl/swiat/news-zestrzelenie-rosyjskiego-samolotu-ambasador-izraela-wezwany-,nId,2632905

  Jak sowiecia.. sorki, Zolnierze Syryjskiej Obrony Przeciwlotniczej odpalili rakiete w kierunku sowie.. sorki, rosyjskiego Ila, to izraelskie samoloty juz dawno byly w obszarze powietrznym Izraela. Ale to chyba nic nowego – jesli Arab zabija Araba czy Arab zabija ruskiego czy costam – to wiadomo, ze winni sa Zydzi.

 301. mag
  18 września o godz. 14:17
  Przypomniałem tekst Łagowskiego. Nie przeczytałaś. Nie mówiąc o jego przemyśleniu. Ty dalej zamiast myśleć i dbać o interes państwa jesteś chora na Rosję, jak większość tutejszych hejterów. Większość nienawidzi tak jak Ty. A to jest nasz fundamentalny interes istnienia. Przez nich zostaliśmy stworzeni, z niczego. Dziś dwoje buców komentujących w nie do słuchania teraz reżimowej Dwójce konkurs skrzypcowy w Katowicach, fantazjowali na temat prześladowania Szostakowicza przez Stalina. Buce unosili się kłamstwem i nienawiścią. Owszem jak wielu miał kłopoty, szczegółowo opisane i znane, ale liczą się wspaniałe dzieła kompozytora. Dostojewski też był prześladowany, ocalał spod szubienicy i siedział w łagrze. I co? Ale buc zawsze będzie bucem.

 302. Symetryczny
  Ja nienawidzę Rosji? Ty chyba z uma saszoł.

 303. ozzy
  18 września o godz. 16:13
  Fakt, trochę kiepsko im to wyszło, tak to z coverami słynnych standardów czasem bywa. Oryginał trudno przelicytować. Ale, ponieważ mam słabość do naszych wschodnich sąsiadów, a zwłaszcza sąsiadek moje oceny nie są aż takie surowe. Rzeczywiście w tym clipie synchronizacja im się rozjechała, zastanawiałem się też czy to playback czy półplayback. Oglądając wiolinistka machającą z gracją smykiem zastanawiałem się jak by jej wyszła interpretacja takiego np. I koncertu skrzypcowego Szostakowicza.

 304. Symetryczny
  18 września o godz. 21:36
  Chyba słuchaliśmy dzisiaj dwóch różnych Dwójek. Jaka nienawiść, jakie kłamstwo ze strony prowadzących? Jacy znów buce? Komentujący transmisję, wzmiankowali, że koncert napisany w 1948 roku przeleżał w szufladzie 7 lat, a jego premierę datuje się na rok 1955 i punktem odniesienia dla wszystkich jest wykonanie tego koncertu przez Dawida Ojstracha i w zasadzie to wszystko co tyczyło się historii powstania tego dzieła. Co do radiowej Dwójki, w warstwie publicystycznej, jak wielokrotnie pisałem Dwójka pod rządami PiS od czasu do czasu przypomina mi narodowo-katolicką szczekaczką, to już nie ta Dwójka co onegdaj. ale w warstwie muzycznej i nie tylko jest jedyną stacją propagującą kulturę. Przypomnę, że kiedy dojna zmiana zwolniła z pracy red. Majchrowskiego (Red. Majchrowski jest konferansjerem konkursu, o którym rozmawiamy) to Dwójki do momentu przywrócenia redaktora do pracy w każdej soboty puszczała archiwalne nagrania z jego udziałem. Dziennikarze Dwójki często puszczają do słuchaczy rybki co sadzą o dojnej zmianie. Niestety jest cenzura i nierzadko trzeba wyłapywać aluzje. Np. Dwójkowa audycja zwana „archiwalnią” często w sposób jak najbardziej przemyślany przywołuje na antenę propagandówki minionej epoki idealnie współgrające z polityczną aktualnością. Listen without prejudice.

 305. ” Buce unosili się kłamstwem i nienawiścią.Dziś dwoje buców komentujących w nie do słuchania teraz reżimowej Dwójce konkurs skrzypcowy w Katowicach, fantazjowali na temat prześladowania Szostakowicza przez Stalina. Buce unosili się kłamstwem i nienawiścią. Owszem jak wielu miał kłopoty, szczegółowo opisane i znane, ale liczą się wspaniałe dzieła kompozytora. Dostojewski też był prześladowany, ocalał spod szubienicy i siedział w łagrze. I co?”
  Gdyby nie klopoty Szostakowicz gralby co najwyzej na weselach albo do kotleta .. co ja p….e – do sledzia z kiszonym ogorkiem ( a gral do kawioru), Dostojewski bylby nikomu nieznanym grafomanem piszacym do szuflady , a tych wielu (” wielu ” wg buca Solzenicyna moglo ich byc nawet 50 mln-ow , nikt tego nie wie ) i ich rodziny, co mialo klopoty , mialo by nudne nie warte wspominania przez byle buca .
  Ci co mieli powazne , ale nie zdazyli ich tnp zauwazyc ani niczego pozadnego stworzyc, bo byly krotkotrwale to byli prawdziwi szczesciarze . I co ? Zadnej wdziecznosci. Ot swolocz !
  „dwoje buców komentujących w nie do słuchania teraz reżimowej Dwójce konkurs skrzypcowy w Katowicach, fantazjowali ”
  Dwa buce fantazjowaly ale skad to wiadomo skoro nie do sluchania ?, A moze to te wspaniale (oprocz jednego walca) dziela Szostakowicza ..
  Dwoje buców (w tym jedna bucka) i tylko jeden walc . Tego sie chyba nie da..

 306. adam100
  17 września o godz. 0:08

  „Rozumiem że jesteś adeptem uniwersytetu ojca Rydzyka”.

  No niestety jestem za stary na taką Alma Mater, istniejącą zaledwie od ok. 20 lat, ale skończyłem dobry uniwersytet, jeszcze za komuny.

  Tak że kulą w płot.

 307. Ted’dy bear
  Mauro Rossi; zrob cos z tym.

  https://crowdmedia.pl/rydzyk-publicznie-domaga-sie-pieniedzy-od-rzadu-jesli-nie-zaplaci-dobra-zmiana-poniesie-bolesne-konsekwencje/

  Nie rozumiesz świata w którym przyszło ci żyć. Każda incjatywa pozarządowa ma prawo domagać się od władz pieniędzy. Nawet trockiści i leniniści z „Krytyki Politycznej” ― i nierzadko dostawali. A jak by nie liczyć podatników katolickich jest w Polsce więcej niż trockistów i leninistów.

 308. mag
  17 września o godz. 13:46

  „Morawiecki w sobote pojawił się na drodze ekspresowej S-3 …”.

  Niejaki Tusk Donald nad A2 latał se śmigłowcem … A co?
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/tusk-w-smiglowcu-wizytuje-autostrady-tusk-w-helikopterze-nad-a2-tuskolot/ky1vgp7

  Co nie było takie głupie, drogi były w takim fatalnym stanie, że można było tylko z powietrza lub czołgiem.

  ” … oddawano kolejny 33 km tej drogi … Kłamał że to oni PiS a tymczasem na ten odcinek Umowę zawarto za rządów PO”.

  Bo jak wiadomo kierowcy mieli jeździć po tekście zawartej przez PO umowy, a ten okropny PiS nakazuje im jeździć po jakiejś wybudowanej drodze. No czysty faszyzm.
  Tak dalej być nie może. Konstytucja, konstytucja, konstytucja ….

 309. 404
  18 września o godz. 3:39

  „Prof Matczak (Fakty po Faktach)
  A czołówkę do więzienia wsadzić, za niszczenie kraju”.

  Innymi słowy prof. Matczak chciałby wpływać na niezależne sądy i wydawać im polecenia kogo wsadzić, za co oraz na ile. Jak to się ma do niezależnego sądownictwa? Może refleks komunistycznego myślenia? Chyba tak, więc coś dla prof. Matczaka.
  https://www.youtube.com/watch?v=mYUD6TC6bGo

 310. 404
  18 września o godz. 5:52

  „red Rzeczkowski, … napisał … b. ciekawy artykuł. Wynika z niego, ze słuzby rosyjskie wykorzystały coponiektórych do nagrywania, a potem do przekazania taśm z podsłuchów u Sowy”.

  Logika by się zapytała, jaki interes mógł mieć Kreml w promowaniu najbardziej proamerykańskiej ekipy w Polsce od 28 lat?

  Red. Rzeczkowski to pewnie mały medialny geszefciarz, ale ty 404 powtarzając to jesteś na etapie myślenia przedlogicznego, co cechuje społeczeństwa pierwotne, czyli nie znające pisma.

  ” … po dojściu PISu do władzy tenże jegomość został nagrodzony pozycją ambasadora w Chile”.

  Przypomnij nam jeszcze kto swego czasu został nagrodzony przez SLD „pozycją ambasadora w Chile” (pisownia oryginalna). Nie redaktor Passent przypadkiem? 🙂

  „Macierewicz i Kamiński bardziej lub mniej świadomie też w to wszystko byli zamieszani”.

  Oj tam, nie bój się procesu sądowego, napisz bez obaw, że Macierewicz i Kamiński na pewno byli w to zamieszani. Najwyżej będziesz się tłumaczyła, że zawsze myślisz przedlogicznie i sąd to zrozumie. Zwłaszcza jak trafi ci się sędzia Tuleya. 🙂

 311. maciek.g
  18 września o godz. 10:51

  „Mauro Rossi Popisałeś się pokazując swa skrajna głupotę”.

  A to popatrzymy jak jest.

  „ czy ustawa jest niekonstytucyjna … decyduje werdykt TK. … Czy w czasie głosowania nad ustawa w sejmie 8 października któraś z partii złożyła wniosek o zbadanie ustawy przez TK. Nie złożyła”.

  Przede wszystkim 8 października 2015 nie była przyjmowana ustawa o TK tylko nastąpił w Sejmie wybór 5 sędziów wysuniętych przez PO i PSL na kadencje rozpoczynające się w listopadzie i grudniu tego roku. Czyli wybrano ich ewidentnie w nie swojej kadencji. TK zajmuje się prawem abstrakcyjnym, czyli zgodnością ustaw z konstytucją, nie ma żadnych uprawnień do oceny personalnych wyborów w Sejmie. Dlatego nikt tego nie zaskarżył, bo nie mógł zaskarżyć. Ten delikt konstytucyjny wywołany przez PO-PSL mógł rozwiązać tylko prezydent nie przyjmując ślubowania od wybranej przez nich „piątki”. Co też zrobił. Zaś pośpiesznie znowelizowana ustawa o TK została przyjęta przez PO-PSL w czerwcu 2015 r. Jak widzisz już na początku wyszedł ci groch z kapustą. Dalej jest nie lepiej.

  „PO miało więc prawo wybrać na podstawie tej ustawy 5 sędziów i to zrobiło”.

  Ustawa o TK nie dotyczyła wyboru sędziów TK, dokonano go 8.10.2015 na podstawie regulaminu Sejmu, który ma rangę ustawy, tylko wcześniejszego wysuwania kandydatur, których nazwiska miały być później poddane pod głosowanie. PO-PSL usiłowały w ten sposób przemycić w ustawie o TK niezgodny z konstytucją wybór pięciu sędziów w nie swojej kadencji Sejmu. Popatrz: nieskuteczny jak się okazało wybór 5 sędziów TK przez PO-PSL (8.10.2015), wybory parlamentarne (25.10.2018); kadencje ustępujących 5 sędziów TK kończą się później, w listopadzie 3, a w grudniu 2. Od 25.10.2015 parlament już się nie zbiera.

  „TK wydaje werdykt – ustawa częściowo niekonstytucyjna PO miało prawo do wyboru 3 sędziów”.

  To dlaczego koalicja PO-PSL (plus SLD) przy pomocy jednej uchwały wybrała 5 sędziów? Odpowiedz jest arcyboleśnie prosta, werdykt TK nie dotyczył wyboru na sędziów w Sejmie (bo z oczywistych przyczyn formalnych nie mógł) tylko wcześniejszego wysuwania kandydatur na sędziów TK. Na przyszłość nie myl tego. Ten werdykt nie miał już zresztą żadnego znaczenia w świetle wcześniejszych nielegalnych działań PO-PSL przy wyborze swojej „piątki”.

  „Człowieku o małym rozumku nie wiem czy to pojmiesz”.

  🙂
  Zastanów się może, skąd 8 października 2015 koalicja PO-PSL wiedziała, kiedy zakończy się ich kadencja Sejmu? Dla nich kończy się w dniu wyborów, 25.10.2015. Przecież wszystko zależy od prezydenta, który zwołuje pierwsze posiedzenie parlamentu nowej kadencji, może to być np. 3 dnia od wyborów (czyli 28.10.2015), a najpóźniej 30 dnia. Platforma wiedziała, że utraci władzę i chciała mieć „trzymanie” w swoim TK. Biedacy, mieli chyba nie najlepszych prawników (Rzepliński, Bernat) lub nie wiedzieli jak się do tego zabrać, zostali więc przykładowo ograni.

 312. Mauro Rossi
  19 września o godz. 0:18
  ”No niestety jestem za stary ”

  Koleś,
  na naukę nigdy nie jest się za starym.

 313. Mauro jako pologicznie myślący teoretyk państwa i prawa po raz 99 propaguje na EP nielogiczne „unieważnienie” (ot takie sobie, dla jaj) przez sejm z większością PiS wyboru 5 sędziów TK, w tym troje wybranych prawidłowo, konstytucyjnie i dwoje wybranych niekonstytucyjnie.

  Mauro zachwala to „unieważnienie” jako prawidłowe, prawne, konstytucyjne, bo wszyscy wiedzą, że zgodne z duchem czasu i wolą partii oraz ze wskazówkami teoretyków państwa i prawa z prokuratorem Piotrowiczem na czele, który tak jak Mauro ukończył pewnie dobrą uczelnię i tak
  się wgryzł w prawo i w PiS, ze żadna logiczność lub nielogoiczność go nie powstrzyma od deptania konstytucji wspólnie z sejmowym zgromadzeniem niecyklicznym i niemodlitewnym PiSowskich wybrańców od suwerena nam danych.
  Pzdr, TJ

 314. Mauro Rossi
  19 września o godz. 1:26
  Niczego nie zmienia fakt, że ustawa Po na podstawie której wybrano 5 sędziów uchwalona została 25 czerwca 2015 r.nikt jej nie oprotestował do
  8 października kiedy ją PO zastosowało i miało doi tego prawo.
  To nie PO i PSL złamało prawo – złamał je PiS I Duda i żebyś nie wiem jak kręcił to d… zawsze z tyłu

css.php