Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Andrzej Duda i Donald Trump

18.09.2018
wtorek

Skromny bagaż Dudy

18 września 2018, wtorek,

Dobrze się stało, że po ponadtrzyletnim oczekiwaniu prezydent Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w USA, do której latami nie dochodziło, m.in. z powodu znacznego pogorszenia stosunków polsko-amerykańskich. Prezydent Duda miał w Białym Domu szlaban, m.in. z takich przyczyn jak nieszczęsna afera z ustawą o IPN. Wreszcie wizyta stała się faktem, doszła do skutku. Żadnej kompromitacji nie było, co należy przyjąć z ulgą.

Oczekiwania strony polskiej były wygórowane, obiecaliśmy miliardy dolarów: stała baza wojsk amerykańskich („Fort Trump”), zakup systemu rakietowego Homar, zniesienie wiz, plus, oczywiście, pogłębienie, podniesienie na wyższy pozom etc. Ostatecznie bagaż prezydenta Dudy w drodze powrotnej z USA będzie skromny. Na polskie postulaty prezydent USA odpowiadał życzliwie, ale bez zobowiązań w stylu: „przemyślimy, musimy się temu przyjrzeć”. Partnerstwo strategiczne – tak, ale bez konkretów to frazes, ja też – jako ambasador – budowałem „partnerstwo strategiczne” z Chile, podobnie robił ambasador w Brazylii, w Meksyku i inni.

Partnerstwo w dziedzinie handlu – tak, ale nie będzie ono łatwe ze względu na naszą przynależność do Unii Europejskiej, z którą Trump wojuje i prowadzi wojnę celną, twierdząc, że UE latami okradała Stany Zjednoczone. Czy Polsce uda się siedzieć okrakiem na barykadzie – „sądzę, że wątpię”.

Współpraca w dziedzinie wojskowej – tak, ale Trump podkreślał, że to kosztuje, i chwalił zobowiązanie Polski do przeznaczania 2,5 proc. budżetu na obronność, licząc (nie bez powodu), że znaczna część tych środków trafi do Fortu Knox. Trump, zwłaszcza w czasie wspólnej konferencji prasowej, wyraźnie zwracał się do publiczności amerykańskiej, mówił jak biznesmen.

Współpraca w dziedzinie R&D (badania naukowe i postęp technologiczny) – tak, ale (znów to „ale”), zależy, na ile mądrze będziemy kupować, jaki będzie offset, bo doświadczenie z systemem Patriot wskazuje na to, że Rumunia uzyskała warunki bardziej korzystne. Po stronie zakupów wojskowych w Polsce ostatnimi laty panował chaos.

Współpraca w dziedzinie energetyki – tak, zwłaszcza sprzeciw wobec gazociągu Nordstream 2, ale jeżeli ktoś na tej współpracy zarobi, to Stany, eksporter surowców energetycznych.

Podczas wspólnej konferencji prasowej rzucało się w oczy, że w czasie swoich dość długich wystąpień ani Duda, ani Trump nie wspomnieli słowem o Unii Europejskiej. Temat został podniesiony dopiero w trakcie pytań. To był błąd prezydenta Dudy, niewątpliwie celowy. Dużo natomiast i życzliwie mówiono o inicjatywie Trójmorze. Jeśli chodzi o zagrożenie ze strony Rosji, to Trump wypowiadał się bardziej wstrzemięźliwie niż Duda. Widać było, że stosunki amerykańsko-rosyjskie są lepsze niż polsko-rosyjskie.

Moskwa może być z wizyty polskiego prezydenta w USA zadowolona, Berlin – mniej. A my – tak sobie. W stosunkach z USA najgorsze za nami, ale bez rewelacji. Nie jest łatwo zdobyć Fort Trump. Jeden sukces mamy na pewno: Trump czytał, a Duda mówił z głowy. Zawsze coś.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 417

Dodaj komentarz »
 1. Ja tej rusfobji i pchania sie do wasala nie rozumiel.

 2. …a Duda mówił z głowy. Zawsze coś, śmiesznego.
  Nazwaniem bazy imieniem prezydenta -„Fort Trump”, polski prezydent Duda odwołuje się do historycznych nazw XIX wiecznych fortyfikacji na terenach odbieranym Indianom.
  Przed jakimi tubylcami ten Fort-Trump ma strzec tam żołnierzy przebywających i komu będą odbierać ziemię?
  Czy prezydent Duda wyrósł z tych krótkich spodenek oglądaczy westernów?

 3. Pisze Gospodarz:

  „Trump podkreślał, że to kosztuje, i chwalił zobowiązanie Polski do przeznaczania 2,5 proc. budżetu na obronność, licząc (nie bez powodu), że znaczna część tych środków trafi do Fortu Knox.”

  Tylko w tym przypadku tak będzie jeśli budowa „Fortu Trump” i wieloletnie wydzierżawienie jego załogi będzie się mieścić w ramach owego obiecanego 2,5 procent PKB na NATO.
  Ponieważ nigdzie nie czytałem, że NATO chce utworzyć stałą bazę w RP można przypuszczać iż „Fort Trump” będzie efektem dwustronnej umowy USA z RP. Tak więc koszt jego budowy i dzierżawy oddziałów amerykańskich mających być jego załogą będą ponoszone niezależnie od 2,5 procent na NATO. No chyba, że RP zmniejszy swój udział finansowy ponoszony na funkcjonowanie Sojuszu o koszty budowy i utrzymania „Fortu Trump”.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Autor:
  “To był błąd prezydenta Dudy, niewątpliwie celowy. “

  Dla mnie zdanie jak z najlepszego szmoncesu: pomieszanie dwoch subiektywnosci: dudowej i passentowej, ale tak by czytelnik nie mial watpliwosci gdzie racja. 🙂

  ml

 6. Przed podroza minister z kancelarii prezydenta RP zapowiadal podpisanie jakiejs istotnej deklaracji Pol-USA. Nie doczytalem czy podpisano i co.
  Moze ktos wie wiecej nizli ja?

  ml

 7. Oglądnąłem 40-minutową konferencję prasową.

  Duduś faktycznie na tych „spotkaniach na szczycie” odgrywa rolę wesołka bez zarzutu. A to wspomni profesora Kaczyńskiego pod Tibilisi, a to powie YES, prosto do mikrofonu … zaś w negocjacjach z USA, naszym głównym sojusznikiem nie wykazując żadnej koncepcji ani długofalowego planu. Bo nie jest jego zarządcą, ani pomysłodawcą. I Trump to rozumie, odczytał co miał do odczytania – i koniec photo op, w odpowiedziach dorzucił kilka hasłowych opinii od siebie, ważnych z uwagi na zbliżające się wybory do Kongresu i bye-bye, people.

  Taki bagaż, jaki prezydent – nic nie znaczący w podejmowaniu decyzji w kraju. Felietonista (POLITYKA 38) nazywa Dudę – „Adrian w stanie spoczynku”.

 8. p.s. Och, zapomniałem o „istotnej deklaracji” dla uczczenia 10-rocznicy innej deklaracji z roku 2008, tj. z czasów kiedy „Polski nie było”, czy „była w ruinie” – już się gubię w tych PiSokreśleniach i szufladkowaniu historii Polski.

  I to będzie ciążyć w bagażu Adriana, jak wysiądzie z samolotu w Warszawie. Jedno jest pewne, prezes nie będzie go witał z bukietem róż.

  Tak sobie myślę: w jakiej formie Duduś dotrwa do końca swej pierwszej, i ostatniej kadencji?

 9. p. Teo

  Wydaje mi sie ze myli pan funkcje: prezydent RP to nie krol ( krul). W Polsce decyzje strategiczne nie zapadaja w gabinecie prezydenta. Tak bylo i za Walesy, Kwasniewskiego, Kaczynskiego, Komorowskiego, tak jest i dzis.
  Taki mamy klimat…

  Baardzo wierze ze nowa konstytucja uporzadkuje i te kwestie. Jasno rozdzieli kompetencje.
  Nowa konstytucja znaczy kaczorowa: taki mamy klimat, nonsorry.

  ml

 10. p.p.s.
  Jedno zapewnienie Trump dał Dudusiowi. Że Polska kupi dużo gazu LNG i to po dobrej cenie. Czyli lepszej niż poprzednio. Ale czy to Trump sprzedaje ten gaz?

  Notabene, gaz naturalny jest w Ameryce po $80 (za 1000 m3), czyli 3-4 razy taniej niż z Rosji. Wystarczy skroplić go i przewieźć taniej, co technicznie nie jest problemem dla kapitalistycznych (czytaj: nie-putinowskich) firm, skroplony już gaz łatwiej jest przechować na zimę … czy ktokolwiek w PiSiarni robi takie kalkulacje? Morawiecki?

  Wątpię. Jak dotąd śladów ich handlowego myślenia nie dostrzegam. A państwo blogerki/erzy?

 11. neospasmin
  19 września o godz. 0:46
  Czy mógłbyś nie postponować nas tym strasznym slangiem, którego używasz w swych komentarzach? Czy włączenie w twoim komputerze polskiego alfabetu (znaków diakrytycznych) przekracza twoje zdolności intelektualne? Chyba, że nie jesteś Polakiem , a polszczyznę masz w pogardzie.

 12. p. Neo

  Widzę, że się zebrało panu na nauczanie. Oczywiście prezydent nie decyduje wg. Konstytucji, której PiSiarnia nie akceptowała i którą gardzi. Niemniej zarówno Kwaśniewski jak i Komorowski z rządami, ze swojej lub nie zawsze swojej opcji politycznej potrafili te sprawy uzgodnić i na forum międzynarodowym propagować, a wcześniej nawet aktywnie uczestniczyć.

  Duduś zaś jest trybikiem w maszynce prezesa, jest pionkiem rozgrywanym w jego grze w warcaby, która cechuje się totalną pogardą dla interesu kraju.

  A pan teraz sobie rozwiń swój dywanik, padnij nań i wal pokłony przed prezesem, jak to robisz pięć razy dziennie.

 13. p. Teo

  Stawia pan ze p. Duda przegra najblizsze wybory prezydenckie? Ze te wszystkie veta to nie byla gra dla maluczkich i p. Duda za to zaplaci Kaczorowi?
  Naprawde?
  Moim zdaniem zaklada pan ze panska osobista niechec do p.Dudy podziela i p. Kaczynski. Smiem w to watpic.

  No to moze sprobowac na to popatrzec z innej strony: czy Kaczor zyskal czy stracil wybierajac A.Dude na swego kandydata na prezydenta? Czy oplaca mu sie zrezygnowac z poparcia spolecznego jakie ma p. Duda, by zaczac od nowa budowac pozycje nowego kandydata na posade prezydenta RP?
  A pan co by zrobil w takiej sytuacji?

  ml

 14. p. Teo

  Czy o wizycie prezydenta RP mozna napisac ze byl to ruch pionka w grze ktora charakteryzuje sie totalna pogarda dla interesu kraju? Naprawde?

  Sam widze ja jako sukces polskiej polityki zagranicznej.
  Polityki o ktorej pisano ze doporowadxila do zamrozenia relacji pol- amerykanskich. I co? Polskie wladze dostaly to czego chcialy czy nie?

  ml

 15. p. Wysocki

  Czy zechcialby sie pan przychylic sie do mej prosby i przewijac bez czytania me komentarze?
  Nie sa warte agresji jaka w panu wzbudzaja.

  marcin.lazarowicz

 16. p. Neo

  Ja niczego nie obstawiam w tej polskiej ruletce wyborczej. Obawiam się jedynie, że Dudusiowi odechce się grać w te klocki i sam zrezygnuje, nie wystartuje. Dostanie emeryturkę i postprezydenckie apanaże, a prezes niech się szarpie dalej.

  Czy PiSowskie władze dostały to czego chciały? – pytasz pan.
  A kto wie, co one chciały? Tak czy owak, dostały praktycznie nic, poza photo op dla Dudusia. Może to dla nich znaczy bardzo dużo. Choć wątpię.

 17. P. Teo

  Jesli nie wie pan czego po wizycie oczekiwaly polskie wladze to jak moze pan oceniac te wizyte?
  Ma pan jakies innym nieznane parametry oceny?

  W przeciwienstwie do pana, sam obstawiam wyniki wyborow. Pomaga mi w tym chocby poziom poparcia spolecznego dla partii i ludzi Kaczora.
  To dlatego zdziwilbym sie strrrasznie gdyby to wlasnie oni nie powygrywali 4 kolejnych wyborow.

  ml

 18. P. Teo

  “Tak sobie myślę: w jakiej formie Duduś dotrwa do końca swej pierwszej, i ostatniej kadencji?”

  Czy

  “Ja niczego nie obstawiam w tej polskiej ruletce wyborczej”

  Zdecyduje sie pan?

  Nb. Czy pan Duda moze uznac wizyte w USA za swoj sukces? Jesli tak to czemu ma mu sie “ odechciec grac w te klocki” i zrezygnowac z ubiegania sie o nastepna kadencje? Sugeruje pan ze obejmujac posade prezydenta RP p.Duda widzial sie w roli Kaczora? Naprawde?

  ml

 19. p. Neo
  Jesli nie wie pan czego po wizycie oczekiwaly polskie wladze…

  Co pan znowu kombinujesz? Napisz pan, czego oczekiwały PiSowskie władze i wtedy pogadamy. Prezes nie wystąpił w tej sprawie, Złotousty bawił w Leżajsku zdaje mi się i był zajęty budowanie dróg wiejskich, kto miał mi powiedzieć? Profesor Szczerski mamrotał coś, ale spekulatywnie raczej. Więc napisz pan, zamiast się szarpać ze wszystkimi na blogu, nieortograficznie po polsku notabene, z red. Passentem na czele, napisz pan jasno i wyraźnie:
  co chciała władza osiągnąć punkt po punkcie, i to się udało, a to tylko częściowo – niech świat zobaczy jaki jest profesjonalny PiSowy przekaz, a nie takie mataczenie – wicie twarzysze rozumiecie …

  Poparcie społeczne dla partii? Pan się zdaje mi się cofasz w czasie o 40+ lat, to poparcie jest aby tylko dali jeszcze więcej kasy, skoro nic innego zrobić nie potrafią.

 20. “Poparcie społeczne dla partii? Pan się zdaje mi się cofasz w czasie o 40+ lat, to poparcie jest aby tylko dali jeszcze więcej kasy, skoro nic innego zrobić nie potrafią”

  To jest wlasnie przyklad roznic miedzy pisowskim a panskim stosunkiem do Polakow: ci pierwsi okazuja szacunek wyborcom. Moze to dlatego maja takie powodzenie?

  ml

 21. p. Teo

  Jednym z celow wizyty bylo pokazanie ze nie ma zadnej izolacji politycznej Polski. Szczegolnie ze strony USA.
  Udalo sie?
  Udalo sie zorganzowac te wizyte w ekspresowym tempie? Prez Duda nie musial czekac w kolejce do Bialego Domu?
  Udalo sie?
  Dobra ta polska dyplomacja czy lepsza byla za amb. Schnepfa? 🙂

  ml

 22. woytek
  17 września o godz. 1:10
  ,, „Narody wstają z kolan”, a Polska z kolan się nie podnosi od 1939 roku.
  Stanisław Michalkiewicz tak to komentuje w najnowszym felietonie:
  „…pewnie musiały pojawić się jakieś wzruszające wątpliwości. Być może uda się jakoś je przezwyciężyć, zwłaszcza podczas kolacji, jaką pan prezydent Duda ma nadzieję spożyć w Białym Domu. Byłaby to najdroższa kolacja w dziejach Polski, bo nawet znany z szerokiego gestu książę Karol Radziwiłł „Panie Kochanku” nie wydawał przyjęć za ponad 300 miliardów dolarów – a właśnie tyle Polska będzie musiała przekazać Żydom tytułem „roszczeń”, których realizacji Stany Zjednoczone zobowiązały się dopilnować w podpisanej przez prezydenta Trumpa ustawie nr 447 JUST – a niezależnie od tego – będzie musiał kupić dla naszej niezwyciężonej armii wyrzutnie rakiet „Homar” – co znakomicie komponuje się z tym najkosztowniejszym w dziejach Polski wydarzeniem gastronomicznym.”
  Tak to widzi prawa strona , a lewa do której równiez należy PiS ciąglę na kolanach.”

  Rejtan prasy patriotycznej ( za takiego podaje sie Gazeta Polska ) nie wspomniala nawet jednym slowem o 300 miliardowej- w dularach-daninie skladanej przez naszego karbowego starszym braciom w Mojzeszu.
  Nie wspomniala tez telewizja Republika.
  300 miliardow E dlugu zagranicznego oraz 300 miliardow $ kontrybucji na rzecz naszego jedynego sojusznika w Afryce- ile wart jest majatek Polski i za ile mozna sprzedac ludzi ( obecnie na targach w oswobodzonej Libii mozna kupic czlowieka za 400 dolarow ),
  zeby splacic te zobowiazania.

 23. p. Neo

  Izolacja polityczna PiSlandowi groziła? Jak Rodezji? Na razie tylko artykuł 7. ze strony UE wisi nad PiSlandem, o ile mi wiadomo. Panika jakaś wybuchła w kręgach zbliżonych do prezesa, czy co?
  Ale wystarczy obalić PiSland ….

  Mój stosunek do Polaków faktycznie jest odmienny od PiSiarskiego. Uważam, że Polacy to sprytny naród i jak widzą, że PiSowska władza rozwala wojsko polskie, przegrywa 27:1, w szkołach dzieciaki uczą się na trzy zmiany, w służbie zdrowia zapaść, a kolesiostwo i korupcja bije rekordy tysiąclecia, to na co mają liczyć, dopóki PiS się panoszy? Tylko na rozdawnictwo kasy.

  Zaś PiSiarnia uważa, że Polacy to ciemny lud, który wszystko kupi.

 24. @teo

  Obejrzałam konferencję prasową Dudka z Trumpkiem
  Okazuje się, ze Dudek zaoferował Trumpkowi miliardy dolców za „opiekę”
  Trump bardzo zadowolony pochwalił go i rzekł: Polska oferuje nam znacznie, znacznie więcej niż 2 miliardy dolarów za obecność naszych wojsk. Jestem zbudowany taką postawą. Dużo bardziej bogatym krajom taka propozycja nie przychodzi do głowy.

  Błaszczak kupuje rakiety i inne pierdoły.
  Delegacja spełniła swoje zadanie.
  Podpisują, rozdają. W końcu to nie ich, a zaistnieć po pańsku mogą.

  Są kraje, które za friko dostają miliardy co roku np. Izrael, a my zamiast rozwijać własny przemysł, własne wojsko, to się rozbrajamy i płacimy drogim najemnikom.
  Ciekawe co jeszcze ustalili. Bo przecież o wszystkim nie powiedzieli.
  Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

  Ps. chciałam sprawdzić co w magazynach Tvn mówią, ale jakby się umówili, żaden nie został tam wrzucony dzisiaj.

 25. p. Teo

  Juz w pazdzierniku zobaczymy czy panska diagnoze obecnego stanu kraju podzielaja Polacy czy wrecz odwrotnie. Wyniki wyborow pokaza co warte panskie a co moje oceny. Jest pan gotow na te weryfikacje?
  Weryfikacje twierdzen o zapasci sluzby zdrowia,katastrofie oswiaty, zniszczeniu sil zbrojnych?

  ml

 26. p. Teo

  “Izolacja polityczna PiSlandowi groziła? ”

  Prosze sobie przypomniec jak opisywano poprzednia wizyte prezydenta RP w USA: chocby w Polityce.
  Tlumaczono ze nie zostal przyjety w Bialym Domu boo Polska to zly kraj i swego dobrego imienia chce bronic.
  Nie uplynely 3 miesiace i juz nie ma zadnego bojkotu.
  Jest scisksnie rak i wzajemne poklepywanie.

  A art. 7? W mej opinii tak czas jak i przemiany w Europie graja na korzysc nie eurobiurokratow tylko Polski. Pan uwaza inaczej? Ze prof. Gersdorf wroci na stsnowisko prezesa SN? Naprawde pan w to wierzy?

  ml

 27. p. 404

  Atomowka w kazdej polskiej gminie. I jeszcze rakieta do jej WYSZCZELENIA! Do tego rakietmistrz! To je ono!

  ml

 28. Może zapłacić Rosji 2 mld aby nie napadła. Poziom skundlenia pisowskich hunwejbinów porażający. Za Kościuszkę i Pułaskiego rabat mile widziany w ramach za waszą i naszą. Tak sobie myślę dlaczego Watykan nie boi się Putina i nie bał się III Rzeszy.

 29. Wielkie Węgry też nie boją się Putina bo mają azjatyckie korzenie koczownicze. Potrafią rozmawiać jak zaborca z zaborcą to pierwszy sort mocarstw. Tak sobie myślę czy Kaczyński mówi językiem zaborców.

 30. Fort Trump to miejsce azylu dla prezydenta jankesów po abdykacji. Tak sobie myślę lepsze to niż Guantanamo.

 31. Pniżej link fo Polsko-Amerykańskiej deklaracji
  http://n-4-15.dcs.redcdn.pl/file/o2/tvn/web-content/m/p1/f/d7657583058394c828ee150fada65345/a4a09dd8-cb27-477b-889e-253ac5ca7b83.pdf
  OBRONA WOLNOŚCI I BUDOWANIE DOBROBYTU
  poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne

  Projekt

  Oprócz zwyczajowego bla, bla, bla,,
  zwróciłam uwagę na ten akapit:
  Nasze rządy będą działały dynamicznie w celu wykorzystania istniejącego potencjału, w tym poprzez Inicjatywę Trójmorza, co przyczyni się do realizacji tych priorytetów w krajach tego regionu Europy

  Ani razu nie wspomniano o EU, natomiast wpierdzielili Trójmorze.
  Trudno ich marzycielami nazwać, a jednak w dalszym ciągu bredzą o Trójmorzu.

 32. Panie red Passent,
  Dopiero teraz przeczytałam Pana felieton i widzę, ze powieliłam pańskie spostrzeżenia.

  W każdym razie podpisuję się pod nim
  Jeno mniej optymizmu czuję niż Pan.

  Pozdrawiam

 33. p. 404

  Dziekuje za link.

  ml

 34. neospasmin
  19 września o godz. 0:46
  …..”Moze ktos wie wiecej nizli ja?”……….

  neo – od Ciebie to chyba tylko Bóbr wie więcej. Ale i w tym temacie trwają spory.

 35. @404

  Eliza Michalik kilka dni temu napisała:
  Polexit się rozpoczął.

 36. Widzac postawe Niemiec wobec Polski oraz milosc pomiedzy Niemcami i Rosja, to
  nie nalezy sie dziwic, ze Polski rzad chce zaplacic za obecnosc wojsk USA w Polsce.
  Bo malo jakie panstwo zaatakuje wojska USA w obecnym ukadzie sil na swiecie.
  Moze tylko terrorysci jakiegokolwiek sa ich pochodzenia.

  Kupowanie gazu z jednego zrodla jest glupim rozwiazaniem. Nalezy sie zabezpieczyc
  na okolicznosc zamkniecia tego jedynego zrodla, czy celowa czy przypadkowa. A za
  inne zrodla moze trzeba wiecej placic. To tak jak zalozenie alarmu w domu. Poki
  jest bezpiecznie, to alaram nie jest potrzebny wiec sie finansowo traci. Ale jak
  ktos bedzie usilowal wlamac sie do domu, to taki alarm moze uratowac zycie
  czy dobytek. Za bezpieczenstwo sie placi.

 37. Jedyne co zostanie w pamięci z tej wizyty to PAD ze swoim typowym głupkowatym uśmiechem podpisujący stojąc przy biurku Trumpa, podczas gdy Trump siedzi rozwalony w fotelu. Szczyt służalczości, ale zdjęcie boskie

 38. P. Krebs

  A pan, jak by sie pan zachowal na miejscu p. Dudy?
  “ W imieniu Rzeczpospolitej obrazam sie na pana, panie Trump?”

  ml

 39. Sciaga dla felczerek z wyroznieniem Przodowniczki Magx404 oraz felczerow w blogosferze…

  Wracajac do Zeromskiego, to typowe sa obawy Cezarego wobec ludzi bez przeszlosci i przyszlosci. Typowy jest lek przed burzuazja i gettem zydowskim. Lek przed objeciem wladzy przez trzy miliony populacji zydowskiej. Stereotyp spisku jest obecny w opisie Zeromskiego. Nasuwa sie wiec pytanie czy jezyk oraz dyskurs naszej kultury zawiera w sobie mozliwosc eliminacji zydowskiego “antyswiata”.

  Zdaje sobie oczywiscie sprawe, ze obecne byly tez koncepcje narodu polskiego jako narodu obywatelskiego, republikanskiego, jako wspolnoty wieloetnicznej, w granicach panstwowych, a nie wyznaniowych, czy jezykowych. Taka byla np. koncepcja Kosciuszki. Malo sie jednak o niej pisze, za malo, moim zdaniem. Nie mialy one jednak szans przy koncepcjach Narodowych Demokratow.

  Dominacja narodu polskiego jako panujacego Polaka-katolika i jako jedynego reprezentanta wykluczala wieloetnicznosc i jednoczesnie “zazydzenie” Polski oraz kultury polskiej. Obcych wloczegow nalezalo gnac i rugowac ze spolecznosci, bez falszywej litosci. Postawa spoleczenstwa polskiego wobec Zydow niewiele sie zmienila podczas wojny i okupacji.
  Tabuizowany jest problem polskiej kolaboracji podczas II wojny swiatowej. Warto przytoczyc artykul Klausa-Petera Friedricha w ResPublice Nowej z listopada 1998. Ciekawe sa rowniez raporty Karskiego, ktory pisal o przewaznie bezwzglednym stosunku do Zydow wsrod szerszych mas spoleczenstwa polskiego. Wladze polskie na emigracji usunely ze sprawozdania Karskiego ten fragment.

  Po wojnie nastapilo silowe industrializowanie oraz urbanizowanie Polek i Polakow. Prowadzilo to do poglebiania sie procesu alienacji. Kultura obywatelska wyrasta powoli w swiadomosci postpanszczyznianskiej.

  Ringelblum pisal o biernosci Polski Podziemnej wobec brutalnej fali antysemityzmu. Kossak-Szczucka potepila zbrodnie i wezwala spoleczenstwo, by jej nie przemilczalo. Dlatego wazne sa aspekty pamieci w historii spolecznej naszego kraju. Czesto jednak doswiadczamy jej zaniechania. W tym samym oswiadczeniu pisala K-S, ze katolicy-Polacy nie przestaja uwazac zydow za politycznych, gospodarczych i ideowych wrogow Polski, ktorzy nienawidza Polakow bardziej niz Niemcow.

 40. Uwagi o znaczeniu kultury zastepczej w wstepujacym swiecie.
  Kolejne wpisy nie tylko domoroslych psychologow oraz politologow w blogosferze ilustruja fakt, ze poruszamy sie w obszarze kultury zastepczej. Gdy do niedawna wystarczyly nam przez lata li tylko hasla, tak dzisiaj kreujemy mozolnie przestrzen dla obecnosci mitu, ktory w naszym zyciu staje sie poniekad imperatywem. Zastepuje on bowiem sztuczny oraz wszechobecny patos czasow zaprzeszlych. Mitem posluguja sie historyczni psycholodzy oraz poganiajacy ich historyczni politolodzy wypisujacy kolejne zlote mysli w blogosferze.

 41. 404, Mag oraz pozostalymPrzodowniczkom i Przodownikom blogosfery———————-

  Kolektywizm w blogosferze czyli szansa Empatycznego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji czy-li siebie samego(samej)……….czystego/czystej etnicznie….

  Samodzielnosc nam sie wprawdzie rzadko zdarza (praca intelektualna oraz samodzielne myslenie sa rzadkimi zjawiskami, prawie zjawa), a czar kolektywizmu nas nie opuszcza. Owo wspolne postrzeganie swiata umozliwa nam w znaczacej mierze uproszczenie jego zlozonosci.

  Wystarczy bowiem stwierdzenie MY, aby uprawdopodobnic nawet najbanalniejasza teze. Jesli w cokolwiek wierzymy, musi to siegac obszaru prawdy i tylko nasza wiara jest w stanie to potwierdzic. Czy jest to jednak prawdziwe nie ma zadnego znaczenia. Wazne jest nasze subiektywne postrzeganie owej „prawdy“. Kazda fobie mozna minimalizowac jakimkolwiem Ersatzem. Dlatego mity sa rowniez wszechobecne w naszej wspolczesnej kulturze. Dlatego traktujemy teorie spiskowe prawie jak odzywki dla dzieci.

  Tylko w ten sposob mozemy zachowac zdrowa kondycje spoleczna, tak sie nam przynajmniej wydaje. Stawiamy w ten sposob opor wiedzy, nawet gdy ratio nam podpowiada zachowanie umiaru w naszych pseudopsychologicznych dywagacjach. Oddalamy sie wiec na kilka chwil od psychologii kognitywnej i zadowalamy sie przestrzenia, w ktorej nie ma miejsca na sens, spojnosc, zwiazek przyczynowo-skutkowy etc..

  Godzimy sie na czekanie, na chwile olsnienia w sytuacji nawet najbardziej beznadziejnej. Nie probujemy rozwiazywac problemow wedlug jakiejkolwiek metody, wybieramy oportunistycznie wiare w cokolwiek jako dostepna wszystkim opcje (kolektywizm).

  Ocieramy sie w ten sposob o pozorna rzeczywistosc rugujac z naszej nieswiadomosci, oczywiscie na miare naszej intelektualnej mozliwosci, wszelkie racjonalne argumenty. Wierzymy bowiem ciagle w niecodzienne, nagle uzdrowienia naszej woli oraz naszej mysli. Wystarcza nam proste rytualy (stad ta niepodzielna tesknota czystych etnicznie za totemami czasow zaprzeszlych), aby osiagnac stopien samozadowolenia umozliwiajacy nam funkcjonowanie w czasie i przestrzenii. Zapominajac przy tym, ze sa one nam wprawdzie dane, pomijamy fakt mozliwosci ich ksztaltowania. Te prosta zasade negujemy, bo obawiamy sie odpowiedzialnosci za kazdy czyn, nie obawiamy sie natomiast odpowiedzialnosci za brak czynow, za nasza intelektualna inercje. Inercje, ktora wypelniamy pozornymi dzialaniami, kierujac sie mitem oraz codziennym rytualem, obecnoscia krzyza np.. Wymieniona postawa jest typowa postawa kompensacyjna. Tak funkcjonuje kazda ideologia, tak funkcjonuje populizm, tak funkcjonowala ideologia narodowa.

  My natomiast spychamy te odpowiedzialnosc za samouprzedmiotowianie sie na politykow, najchetniej na jednego wybranego doraznie polityka, sami pozostajac w cieniu. Podobnie reagujemy poddajac krytyce obrazy nam obce, zjawiska nam niechetne. Chetnie natomiast zapominamy, ze to nasza postawa lub jej brak ma znaczacy wplyw na biezaca polityke, na tworzenie sie nowych ideologii. Prawdy i problemy wielostronnie zlozone probujemy rozwiazac jednostronnie, przy czym ulegamy zdziwieniu, ze swiat nie jest krazkiem, lecz kula. Ten fakt nie ma dla nas wiekszego znaczenia w zyciu codziennym, wazne, ze Copernicus byl Polakiem. Nie uwalniamy sie jednak od konfliktu miedzy irracjonalnym bytem w racjonalnym swiecie, a naszymi tesknotami za idealnym obrazem rzeczywistosci. Stad juz niedaleko do skrajnych ideologii, bo same obrazy czesto nie wystarcza.

 42. neospasmin
  Takie rzeczy ustala się w protokóle dyplomatycznym. To elementarz, ale my nie mamy dyplomacji. Nie wyobrażam sobie żeby jakikolwiek inny przedstawiciel kraju EU pozwoliłby na takie traktowanie.
  Pierwsze spotkanie Dudy z prezydentem USA nastąpiło na konferencji w NY (chyba). Wtedy obok siebie siedzą Duda, Obama i Putin. Takie ustawienie nie było przypadkowe, zawdzięczamy to ówczesnemu przedstawicielowi polski przy ONZ (tera ten ubek na zielonej trawie). To bardzo obrazowo przedstawia upadek prestiżu Polski.
  Przy okazji w prasie amerykańńskiej czy niemieckiej nie widziałem żadnej wzmianki o tej wizycie. Szkoda bo te służalcze zdjęcie naprawdę boskie !!

 43. Śmiesznie są PISowskie zapędy imperialistyczne związane z „trójmorzem”
  Prosię zostawić Morze Czarne w spokoju . Dwa morza w zupełności wystarczą.

 44. SŁOWIANIN STANISŁAW
  19 września o godz. 5:14
  Może zapłacić Rosji 2 mld aby nie napadła.”

  A to Rosja kiedyś Polskę napadła ? Przecież dowodził Gruzin , armia się nazywała Czerwona , fronty w czasie 2 wojny były tylko ” ukrainski ” i ” białoruski ” .

  Rosjanie działali w NKWD , która zajmowala się rozstrzeliwaniem min jenców ze związanymi drutem rękami.

  Rosja nigdy wogóle nikogo nie napadła a już Polski to wcale . 17.09 .1939 do Polski wkroczyły tamtoczesne oddziały ” zielonych ludzików ” w mundurach ze sklepów z mundurami .

  Bandycie się nie płaci za to że nie napadnie. Bo zawsze będzie żadał więcej i więcej . Amerykanska baza na wschodzie Polski , gdzieś koło Suwałk na przyklad jest warta wszystkich pieniędzy. Bandyta nie napada tylko wtedy gdy się boi . Fort Trump będzie powodem do strachu w Rosji. Nie ma powodu dla którego Polska nie może stawiać czego tam sobie zyczy na swoim terytorium . To za prl kiedy połowa kadry dowódczej w polskiej armii to byli tzt POP pelniący obowiązki Polaków , Rosjanie oraz kiedy milion lub dwa ruskiego wojska stacjonowało bezprawnie na polskim terytorium nie mozna było decydować co ma w Polsce powstać . Ale te czasy minęły . Panu została jedynie tęsknota za ruskim wojskiem w Polsce . Taka sytuacja.

 45. 10 momentów Dudy w USA. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/andrzej-duda-w-usa-10-najwazniejszych-momentow/qj3e247
  Do tego był 5 razy w sraczu, sikał 15 razy i 2 razy igrał z Dudową.

 46. p. Krebs

  Protokol to malo, tu byla kwestia czegos bardziej podstawowego- braku manier gospodarza.
  Na to zadna dyplomacja nie pomoze.
  Rekapitulujac: co PAN zrobilby na miejscu p. Dudy? Awanture? Odmowil podpisu? Prosze napisac…

  Dla mnie to sytuacja krepujaca, nienalezny wobec pozostalej czesci wizyty afront, tylko ze to polski prezydent, stad, w przeciwienstwie do pana, nie obnosilbym sie z tymze afrontem boo to zupelnie nie jest tak ze im gorzej tym lepiej.

  Jedna z informacji zwiazanych z wizyta, jaka wyczytalem w gazeta.pl bylo to ze pani Duda wysiadajac czy wsiadajac z auta zgubila pantofelek.
  Ta informacja i jej podanie na glownej stronie wiecej mowi o gazeta.pl nizli cokolwiek innego.
  Tak samo jak informwanie o braku manier prezydenta USA podczas podpisywania deklaracji przez obu panow.

  ml

 47. p. Grill

  Trojmorze pomyslane jest jako najzupelniej dobrowolne stowarzyszenie sie panstw. W tym i tych lezacych nad Morzem Czarnym: Blgarii i Rumunii.Nie ma tu zadnych zapedow imperialistycznych sa jedynie wspolne interesy.

  ml

 48. neospamin
  To fałszywa alternatywa. Tak jak treść również forma podpisu ma znaczenie, od tego jest protokół, na pewno nie dałbym się w takiej pozie sfotografować, Trump publikując te zdjęcie zrobił z Dudy idiotę, jestem ciekaw memów.
  A co do mnie, nie pretenduję do urzędu sprawowanego przez Dudę. Podpisałbym siedząc na fotelu lub kanapie.

 49. P. Krebs

  Memy beda super: wszystkie zyczliwe Polsce i jej prezydentowi. To pan mial na mysli?

  I jeszcze: bedac na miejscu redaktora wydania polskiej ( nie polskojezycznej!) gazety przedrukowalby pan takie zdjecie: jeden stoi drugi siedzi?

  ml

 50. Olborski, 23,18. Na temat relacji Stalin Szostakowicz istnieje wyczerpująca literatura. Choćby ta pierwsza z brzegu.
  https://www.literatura.gildia.pl/tworcy/solomon_wolkow/szostakowicz_i_stalin
  Nie powód więc aby w czasie komentarza po wykonaniu przez artystkę I koncertu pleść bzdury, wymyślać kłamstwa i niestworzone fantazje. To już obsesja chorobowa. Nazwałem ich bucami, bo to przekracza poziom cierpliwości i odporności na kłamstwa.

 51. P. Krebs

  “Podpisałbym siedząc na fotelu lub kanapie”

  To jest jak z sytuacja kiedy ktos pusci baka w towarzystwie; sa dwie szkoly jak postapic w takiej sytuacji: falenicka i otwocka.
  W mysl tej pierwszej zachowujemy sie jakby nic sie nie stalo, w mysl drugiej staramy sie dopasc sprawce i go publicznie zbesztac.
  Oczekiwanie ze prezydent RP zabierze papiery z biurka i podpisze je gdzies na kolanie siedzac na kanapie czy fotelu oznacza ze pan raczej ze szkoly otwockiej.

  ml

 52. Czytam mowił Duda ” prezydent Trump jest zdecydowanie przeciwny Nord Stream II ” i co ztego wynika panie prezydencie Duda ??? ,ano nic nie wynika
  Ta rura będzie zbudowana i gaz popłynie do Europy Zachodniej , ponieważ jest to interes na dziesiątki lat wykraczający poza termin prezydentury pana Donalda.
  Popiskiwanie Polskiej strony (teraz PIS) jest tylko popiskiwaniem .
  ps.
  Czy prezydent Trump był obecny a ambasadzie RP na przyjęciu z okazji 100 lecia ?!,
  kogo wysłał . Prezydent DUDA wymaga pilnego szkolenia z zakresu Etykiety , wystarczy popatrzeć, , ma widoczne słabości , a może to kompleksy ?!.
  Foto z podpisywania na stojąco deklaracji ( OWOCU )jest skandalem dla Amerykanów i Polaków

 53. 25 lat temu rosyjscy okupanci opuścili ziemie polską, przeważnie tę którą nam podarowali po II Wojnie. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/mija-25-lat-odkad-ostatni-rosyjscy-zolnierze-opuscili-polske/46m9z04
  Powinni świetować ten dzień mieszkańcy Wrocławia, Gdańska lub Szczecina. Na ich miejsce przyszli inni okupanci, bardziej wojowniczy, którym jeszcze trzeba za to płacić.

 54. Re. Passent pisze: – „Żadnej kompromitacji nie było, co należy przyjąć z ulgą.”
  Naprawdę?

 55. neospamin
  Nie potrafię się odnieść do żadnej z Pana szkół. Jestem z tzw. ziem odzyskanych i rdzennych ziem polskich w miarę możliwości unikam.
  Dla mnie to jaskrawy przykład dyletanctwa, akurat za to odpowiada obsługa prezydenta. Jeśli Pan lubi polskie szkoły to przywołam ( z pamięci) przysłowie ” wart Pac pałaca, a pałac Paca”

 56. Bagaż Dudy skromny ale wazeliny nie zabrakło.

 57. Polska jest ewenementem w skali świata.

  Wszystkie bazy amerykańskie są utrzymywane z pieniędzy podatników.
  Polska będzie wyjątkiem.

  Wszystkie kraje będące przyczółkami USA, w różnych regionach, są obficie dotowane, ich armie zasilane bezplatną pomocą wojskową.
  My bedziemy do tego dopłacać.

  Decyzja o bazie na nasz koszt, podjęta została bez jakiejkolwiek dyskusji.
  Obecny rząd podjął wieloletnie zobowiązania finansowe, nie pytając nikogo o zdanie.
  Jak takie obciążenia przełożą sie na gospodarkę, finansowanie innych- newralgicznych sfer życia?

  Dziesiątki miliardów pójdą na odparcie hipotetycznego zagrożenia, zamiast likwidowania tych REALNYCH.
  Polski rząd, czy kompradorski, trzeba sobie zadać pytanie.

 58. To sie wydarzylo naprawde .
  ‚Żadnej kompromitacji nie było, co należy przyjąć z ulgą. ‚
  Nie znam sie na dyplomacji , czy na twarzy polskiego prezydenta widoczna ulga jak zawsze czy jeszcze cos .
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23938688,tak-duda-podpisywal-dokument-w-bialym-domu-milo-ze-strony.html#s=BoxOpImg3
  Chyba optymizm zbyt pochopny . Miliardy do placenia , to jest to cos jeszcze

 59. neospasmin
  19 września o godz. 1:20
  Rzecz w tym, że szlajasz się po blogu, jak ta ostatnia i kąsasz osoby komentujące blog p. Passenta. Poza tym pozujesz na „pana”, a panem, przypomnę, trzeba się urodzić. Póki co, słoma ci z butów wyłazi.
  Robisz tu za błazna, a może to i niezłe być Stańczykiem u jednego z bardziej zacnych publicystów?
  Tak czy siak: życzę wysokich osiągnięć na osobliwej drodze grafomaństwa, które, mam nadzieję, będzie zapewniało nam kolejnych porcji dobrego samopoczucia.

 60. „I jeszcze: bedac na miejscu redaktora wydania polskiej ( nie polskojezycznej!) gazety przedrukowalby pan takie zdjecie: jeden stoi drugi siedzi? ”

  Wprost ze „Wprost”

 61. Porownanie Pr. Dudy z Pr. Komorowskim korzystne dla D. Nie wskoczyl na zaden stolek , moze to byla zwyczajna dyplomatyczna trampska zapobiegliwosc i umiejetnosc przewidywania , dyplomatyczna troska zapobiegajaca ew. dyplomatycznej chorobie

 62. Symetryczny
  19 września o godz. 9:45
  Z reguly czytalem przypadkowe rzeczy , Moskiewska Sage , Czerwona Moskwe (? nie jestem pewny tyt.) Dyrygenta itp

 63. p. Krebs

  “Dla mnie to jaskrawy przykład dyletanctwa, akurat za to odpowiada obsługa prezydenta.”

  Wroce do mego pytania: jakie zachowanie byloby wg pana wlasciwe? Eskalowac sytuacje czy pokazac dobra mine do zlej gry?

  Prosze jeszcze zwrocic uwage ze wszyscy ktorzy komentuja tu sytuacje skupiaja sie na REAKCJI p. Dudy na afront . Nikt, procz mnie, nie poswiecil nawet slowa przyczynie calej sytuacji- brakowi oglady p. Trumpa.

  ml

 64. Wczoraj przed komisja śledczą zeznawał największy oszust podatkowy ery wolności, niejaki Witold Modzelewski. /Och ci Modzelewscy!/. Tworzył prawo podatkowe z lukami, które były źródłem jego gigantycznych dochodów. Miliardy złotych. Sam spotkałem kilku jego ofiar, płatników. Różni różnie oceniają straty państwa na przekrętach VAT. Większość kręci się koło kilkuset miliardów złotych. Ten giga kant dotyczy samych swoich, bohaterów wolności i Solidarności z udziałem kleru. Już nie ma tych mitycznych z dawnej nomenklatury. Już kradli sami. Nazwałbym kilka ulic imieniem pana Witolda.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23935412,witold-modzelewski-przed-sejmowa-komisja-sledcza.html#s=BoxNewsImg3&a=167&c=125

 65. blackley
  19 września o godz. 9:16………
  Czarnyszczochu – pustka w twojej łepetynie dorównuje pustce między szprychami kół twojego zabytkowego RR na owsiany napęd.
  Gdybyś poczytał „Żółte Tygrysy” to wiedziałbyś, że zanim przytrafiła się nam „okupacja” po 1945 roku to wcześniej przytrafiła się (bez naszego udziału) Jałta, Teheran………ale skąd tobie to wiedzieć??

  ……” Amerykanska baza na wschodzie Polski , gdzieś koło Suwałk na przyklad jest warta wszystkich pieniędzy.”…………
  Nie mam kompletnie nic przeciw, żebyś „Krezusie” zainwestował wszystkie SWOJE pieniądze w „Fort Trump” – bo kto bogatemu zabroni????

  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za poranne wzruszenia – wszak śmiech to zdrowie.
  Taka sytuacja

 66. Symetryczny
  19 września, g.9:22
  Filuterny uśmieszek zadowolonego z siebie durnia, gdy składa podpis w postawie stojąco-pochylonej, mówi za wszystko. To jakby clou tej żenującej wizyty prezydęta u prezydęta.

 67. P. Wiesiek

  Czy ten co utrzymuje ma wiekszy wplyw na utrzymanka od tego kto zaprasza kogos do domu ale ten ktos z wlasna walowka i pierzynami przyjezdza?

  Czy jesli do p. Trumpa latwiej trafic poprzez konkrrtne sumy nizli poprzez opowiadanie o Kosciuszce i Pulawskim to moze rozsadnym byloby wspomniec o pieniadzach?

  I jeszcze: za USD 2 bln, z polskich podatkow powstaje w Polsce amerykanska baza wojskowa: do kogo ona bedzie nalezec, jak pan sadzi?
  Czy to ze wlascicielem bedzie panstwo Polskie bedzie mialo jakis wplyw na to co USArmy bedzie robic na terenie Polski? Chocby tyci wplyw…

  ml

 68. „To jest jak z sytuacja kiedy ktos pusci baka w towarzystwie; sa dwie szkoly jak postapic w takiej sytuacji: falenicka i otwocka. ”
  Z miny Trampa mozna by wnioskowac , ze chodzil do szkoly w Falenicy albo gdzies w okolicy ale chyba nie moze byc prawda .tbbnt

 69. Wiesiek59

  Bazy US Army w Polsce to świetna wiadomość. Przy koszcie nawet 2 mld dolarów . Wiadomo że żaden amerykański żołnierz nie może zginąć od ruskiej kuli. Więc wiadomo że Rosja Polski nie napadnie, tzn ,, nie zacznie wyzwalac,, . Oczywiście pan instruktor kilofa najwięcej że wszystkiego pragnie wkroczenia Putina do Polski no ale okazuje się że nic z tego.

  W dzisiejszej Polityce jest wiele świetnych artykułów, jak do tej pory przeczytałem dwa, ,, Jak straciliśmy złudzenia,, prof Ekierta , oraz pani Malwiny Dziedzic,, Uskrzydlona koalicja,, . Ludzkim głosem przemówił też Woś Rafał na stro ie 46 ,, Licencja na przegrywanie? ,, o tzw franczyzie. Z tym że Woś mówi mało, dużo mówi Daniel Dziewit, to może z tego powodu artykuł jest strawny.
  Woś Rafał na wylocie z Polityki jakoś zlagodnial.
  Panie instruktorze kilofa , po likwidacji blogu Wosia Rafała na Polityce gdzie będzie się spotykać Komintern tam grasujacy , którego jest pan aktywnym aktywista? . Członkowie Kominternu wszystkich blogów łączcie się? Taka , kominternowska , sytuacja. Sytuacja z cyklu , , towarzysze , co robić? ,,

  Przypominam że papierowe wydanie Polityki to jedynie 7,90 zł. Skoro tu , towarzysze , piszecie, może kupcie od czasu do czasu tygodnik? 7.90 nie majątek A utrzymanie serwera kosztuje. W końcu to nie PRL gdzie wszystko za darmo było. Czuwaj, wróg- klasowy- nie śpi!!

 70. blackley
  19 września, g.9:16
  Sytuacja jest taka, mówiąc twoim językiem, że najpewniej Fort Trump wcale nie powstanie (prawactwo się cieszy, jaki to Duduś sprytny, że tą nazwą dochodził łasemu na pochlebstwa Trumpowi). Mamy tylko mgliste obietnice. Nie pierwszy raz zresztą, bo ani Rosji ani USA niespieszno do militarnej konfrontacji.
  Załóżmy jednak, że taki Fort by powstał, no to w razie gdyby – jesteśmy pierwsi do totalnej rozwałki.

 71. teo
  19 września o godz. 0:46
  Oglądnąłem 40-minutową konferencję prasową.
  Duduś faktycznie na tych „spotkaniach na szczycie” odgrywa rolę wesołka bez zarzutu. A to wspomni profesora Kaczyńskiego pod Tibilisi, a to powie YES, prosto do mikrofonu … zaś w negocjacjach z USA, naszym głównym sojusznikiem nie wykazując żadnej koncepcji ani długofalowego planu. Bo nie jest jego zarządcą, ani pomysłodawcą. I Trump to rozumie, odczytał co miał do odczytania – i koniec photo op, w odpowiedziach dorzucił kilka hasłowych opinii od siebie, ważnych z uwagi na zbliżające się wybory do Kongresu i bye-bye, people.

  Mój komentarz
  Teo, miałem dołożyć coś o Dudzie i Forcie Trumpie do wpisu Redaktora, ale po twoim komentarzu zrezygnowałem, ponieważ ująłeś w nim istotę wizyty PADa-Forta Trumpa w USA.
  Pzdr, TJ

 72. Zwóćcie uwagę na miny Trumpa na wieść o „Fort Trump”
  Wyraźnie zadowolony.

  Internet na całym świecie zanosi się ze śmiechu.
  https://www.youtube.com/watch?v=zBVrAL7xKw8

  Duda stał się sławny mimo woli.
  Normalnie mało kto wspomina o takich pomniejszych wizytach.

 73. Widziałam monolog znanego satyryka w Ameryce.
  Mówi, ze to byla pierwsza, ale chyba i ostatnia Dudy wisyta w Białym Domu,
  Pomimo, ze Trump czyta z uwagą książkę zatytułowaną „Polish jokes”
  I pokazany jest obrazek zaczytanago Trumpka z tą książką.

  Polish President’s ‚Fort Trump’ Military Base Idea Sets Internet Ablaze
  https://www.huffingtonpost.ca/entry/fort-trump-poland-donald-trump_us_5ba1ecfae4b046313fc08b15

 74. Symetryczny
  19 września o godz. 10:48

  To chyba nie tak..
  Pierwotna ustawa o Vat, miała dwadziescia stron, obecna ma ponad 140.
  Jaki wpływ na zmiany miał Modzelewski?
  Ktoś to uchwalał przecież- zapewne bez czytania ze zrozumieniem.

  To co mówi, jest sensowne.
  Podporządkowalismy się jak zwykle bezrefleksyjnie unijnym regulacjom.
  Ze szkodą dla naszych interesów.
  Jakieś lobby w Brukseli ustaliło ramy tak, jak im pasowało.
  Tak się doi naiwniaków, stare wygi ontra leszcze……

 75. Mag,

  Poważnie. Pewnie baza nie powstanie. Ale zawsze jest miło kiedy wraca temat bazy czy obecności US Army i putinowskie pieski szeroko obecne na tym forum zaczynają szvzekac.

  Pani też popełnia błąd w logicznym myśleniu. Jakim cudem możemy być,, pierwsi do rozwalki,, skoro ruscy i Amerykanie bezpośredniej konfrontacji unikają? Właśnie taka baza była by gwarancja że rusek będzie trzymał ręce przy sobie bo unika , co sama pani zauważyła, ,, bezpośredniej konfrontacji z USA. Ukłony.

 76. Wiesiek59,

  Nawet nie ma pan pojęcia co to są i po co są te ,, unijne regulacje ,, .
  Po co pan zabiera głos w sprawach o których pan pojęcia NIE MA?
  W życiu nie zarobił pan grosza inaczej niż pracując na etacie A snuje pan opowieści o ,, biznesach, interesach , finansach itd ,,

  Gość który nie umie pływać opowiada o pływaniu i zabiera się za pouczenie zawodowych pływaków jak należy pływać. Nie czuje pan zenady tej sytuacji?

 77. neospasmin
  19 września o godz. 11:00

  Bazy są eksterytorialne, żołnierze objęci immunitetem, nie podlegają prawu krajowemu.
  Tak jest w Korei, Japonii, Niemczech.
  Z ich obecności cieszą się prostytutki, knajpiarze, pokątni handlarze.
  Czasem- gminy ze względu na miejsca pracy i podatki.
  Mieszkańcy nieszczególnie.
  Młode samce na cyku to zagrożenie życia i mienia.
  Tyczy to oczywiście WSZYSTKICH wojsk świata.

  Moim zdaniem, w dziedzinie marketingu Trump nie ma sobie równych.
  Obroty przemysłu zbrojeniowego wzrosły za jego kadencji o kilkadziesiąt procent.
  Wydusił przy tym z krajów zachodnich dodatkowe zobowiązania na 30 miliardów.
  Ile wydusi z Polski, przy takim płaszczeniu się naszych elit?

  Kupujemy od Rosji coraz więcej surowców energetycznych, w tym węgla.
  Idiotyzmem z tamtej strony byłoby likwidowanie tak dobrego płatnika.
  Możemy sprowadzać wszystko z USA, tylko po co?

  Jedynie wazelinę produkujemy samodzielnie, w dużych ilościach.
  Produkt eksportowy?

  Mój stosunek do Anglosasów znasz.
  Policz paluszki po uściśnięciu ręki……

 78. Zdjęcie pokazujące Trumpa siedzącego za biurkiem i podpisującego umowę oraz PADa z boczku na przystawkę stojącego i w pochyleniu podpisującego cóś, przy tym z głupkowatym oślizłym uśmieszkiem, pokazuje klimat, aurę jaka towarzyszy spotkaniom PAD-Trump.
  PAD prawi komplementy, obiecuje. Trump prawi komunały i daje zdawkowe obietnice. Zdjęcie to pokazuje marionetkowość Dudy, jego oślizgłość i koszącą naiwność – że jak się podłożę, to dostanę.
  Pzdr, TJ

 79. A tutaj jest fragment, gdzie Trump mówi, ze Duda zaoferował mu
  DUŻO WIĘCEJ niż 2 biliony dolców za obecność Amerykanów w Polsce.

  Podkreślił również, że nie słyszało się czegoś takiego w Białym Domu przynajmniej w ciągu ostatnich 25-ciu lat.

  Zwróćcie uwagę na minę Dudy.
  Chyba niezadowolony, ze to tak publicznie zostało powiedziane.
  Nawet ci, co nie znają angielskiego, to niech obserwują minę.
  To trwa niecałą minutę.

  https://www.youtube.com/watch?v=-Dtvk6xwh6s

 80. blackley
  19 września o godz. 11:41

  Nie zna pan mojego statusu majątkowego, pozycji, dochodów.
  Wymądrza się pan na poziomie nie do przyjęcia.
  Głąb miarą wszechrzeczy?
  Chyba jedynie na miarę pańskiego grajdołka….
  Jest pan najmądrzejszy z całej wsi.
  I na tym poprzestańmy.

 81. Ujawniamy kulisy negocjacji rządu PiS z Komisją Europejską. Taktyka pozorów: ugoda, upór, przyspieszenie… I co nam zrobicie?
  http://wyborcza.pl/7,75399,23936576,ujawniamy-kulisy-negocjacji-rzadu-pis-z-komisja-europejska.html

 82. Sir Jarek,
  Czy jak tam chce żeby w tym tygodniu pana nazywać….

  ,, żółte tygrysy ,, …..Panie sir Jarek , nie mam nic przeciwko żeby temu że ma pan nieprzyzwoitosc napełniac sobie głowę lajnem. Ale proszę się nie spodziewać że z głowy napelnionej lajnem wypłynie coś innego niż w/W materia.

  Jak już zarobi pan swoje pieniądze będzie pan nimi dysponował. Pańską marksistowska nieprzyzwoitosc do zajmowania się cudzymi proszę zachować do czasu gdy już pan zgromadzi swoje środki. Czuwaj! – wróg klasowy nie śpi!

 83. @tejot
  19 września o godz. 11:47

  Nigdy nikogo tak w Białym Domu nie potraktowano.
  Duda myśli, ze błazeństwem spolegliwością coś skorzysta…
  A to jest bzdura.
  Jeżeli już, to Trumpek lubi twardzieli i tylko takich szanuje.

  A tę ofertę na „ochronę” to napewno przyjmnie.
  Nie musi być na większą ilość. Wystarczy za tych co już są.
  Trumpek nie w cięmię bity. Myśli sobie… jak dają to brać i to szybko, zanim się rozmyślą. Tym bardziej, ze nic obiecywać nie musi.

 84. Pan Duda i tak poczynił postępy.
  O ile dobrze pamiętam, wizyta Kaczyńskiego w PRZEDPOKOJU Białego Domu, trwała dwie minuty…

  Pan Duda nawet w pozycji lokajskiej uniżoności, przebywał w nim znacznie dłużej…..
  Co osiągnął?
  Zaciągnął zobowiązania.

  Można to porównać do wizyty Orbana w Moskwie.
  Orban osiągnął podpisanie KONKRETNYCH umow handlowych.

 85. p. Tejot

  Posrod wszystkich panstw swiata Polska musi sobie znalezc wsparcie. I to takie ktore nie bedzie zalezec od nastroju wspierajacego, ale od wspolnych interesow.
  Tego wsparcia Polska nie otrzyma od Niemiec- vide Nord Stream. Rosja to tez nie rozwiazanie, ale zagrozenie.Kto wiec?
  Nikt? Nic nie robic do czasu az w Bialym Domu zamieszka inny prezydent?
  To oczywiscie niedorzeczne- gra sie takimi kartami jskie sie dostalo a nie jakie chcaloby sie miec.

  Glodny jestem jakiejs alternatywnej koncepcji bezpieczenstwa Polski, ale takiej nie ma: jest balansowanie miedzy EU a USA.
  W tym zakresie ( strategii bezpieczenstwa) nie ma wiekszych roznic miedzy wszystkimi dotychczasowymi rzadami RP. Roznica lezy wylacznie w efektywnosci w realizowaniu tej koncepcji.
  Nie ma watpliwosci ze obecne rzady polskie nie ociagaja sie z wszystkimi mozliwymi dzialaniami na rzecz budowania bezpieczenstwa RP.
  Wizyta prezydenta w USA byla jednym z takich dzialan.

  ml

 86. Wiesiek59,

  Proszę pana wiem tyle ile pan o sobie sam napisał. Emerytowany instruktor nauki kopania kolorem. Nie lubi pan pracować bo ,, człowiek jest stworzony do lenistwa,, – Pańskie słowa.

  Bardzo lubi pan perorowac o ,, biznesie, interesie, finansach ,, ale z żadnym biznesem ani interesem nie miał do czynienia. Człowiek leniwy ZAWSZE zbankrutuje.

  Więc opowiada pan o czymś o czym pojęcia pan niema . Tak jakby nieumiejacy pływać koleś pouczal zawodowych pływaków co mają robić.

  Nigdy nie odpowiedział pan na pytanie czemu PRL potrzebował FORSY od kapitalistów na budowę? Czemu zbankrutował? Czemu zawsze potrzebował tzw,, wsadu dewizowego,, ?
  Glupawe tłumaczenie że,, kapitaliscì mieli forsę stąd że ja drukowali,, jest glupawe z tego powodu że papier, drukarnie i farba istniały i w PRL.

  No to może odpowie pan na pytanie jakim to biznesem pan się zajmował skoro tak dużo pan o sprawie pisze ? Uklony

 87. teo 19 września o godz. 4:03 pisze: -„Panika jakaś wybuchła w kręgach zbliżonych do prezesa, czy co?
  Ale wystarczy obalić PiSland ….”

  Teo,
  chyba jednak wybuchła skoro Mateusz „Krzywousty” Morawiecki w te pędy pobiegł do Małgośki po coś. Dostał chyba jakieś istotne wieści od Szymańskiego (tego co twierdził, że PiS wprowadzał Polskę do UE) i dostał jakiegoś rozwolnienia.
  Czy nie dzieje się coś na wzór ustawy o IPN może?

 88. P. Wiesiek

  A pan? Dla pana bazy USArmy w RP oznaczaja poprawe bezpieczenstwa miedzynarodowego Polski czy nie?
  Powinno sie wiec starac o takie bazy czy nie?

  ml

 89. Wiesiek59

  Orban i jego ,, stosunki ,, z Rosja…..Panie, zna pan kraj który dobrze wyszedł na spółce z ruskimi ? Taka spółka była w Polsce w latach 1944-89 . My im dawalismy węgiel A oni od nas brali żywność. Słyszał pan o tej sytuacji ?

 90. P. Wiesiek

  “Pan Duda nawet w pozycji lokajskiej uniżoności, przebywał w nim znacznie dłużej…..
  Co osiągnął?
  Zaciągnął zobowiązania.”

  Zobowiazania oznacza ze zaoferowal jedno dobro za inne. Potrafi pan nazwac te dobra? Co w zamian za co?

  ml

 91. Panie Lazarowiczu,

  Jeden raz się z panem zgodzę. Bazy US Army w Polsce to dobra sytuacja.
  Dla pana Wieska59 , jeśli idzie o bazy , najlepsza baza wojskową w Polsce to ruską baza. Jakiś milion albo dwa ruskiego wojska w Polsce jak w latach 1944- 93. Czyli dużo ruskich baz. Wtedy pan wiesiek59 nie protestował. Dziś przeszkadza mu 500- 1000 żołnierzy USA. Bo będzie kosztowało. To biznesmen, no .

 92. wiesiek59 19 września o godz. 11:32 pisze: – Pierwotna ustawa o Vat, miała dwadziescia stron, obecna ma ponad 140.
  Jaki wpływ na zmiany miał Modzelewski?
  Ktoś to uchwalał przecież- zapewne bez czytania ze zrozumieniem.
  To co mówi, jest sensowne.
  Podporządkowalismy się jak zwykle bezrefleksyjnie unijnym regulacjom.
  Ze szkodą dla naszych interesów.
  Jakieś lobby w Brukseli ustaliło ramy tak, jak im pasowało.
  Tak się doi naiwniaków, stare wygi ontra leszcze……”

  Wieśku 59
  Mam wrażenie, że słuchałeś W. Modzelewskiego wybiórczo. najważniejszy element oo którym mówił i pisał wielokrotnie, to to, że średnia kadra fiskusa to V kolumna różnych korporacji i grup interesów na których zlecenie nowelizują ustawę i piszą rozporządzenia podrzucając ich teksty debilnym politykom i parlamentarzystom. Najciekawsze jest to, że żaden z tekstów nowelizacji NIE MA AUTORÓW!

  Wg W. Modzelewskiego – między wierszami – powiedziane zostało, że MinFin to stajnia Augiasza, której nie są w stanie oczyścić amatorzy, tacy jak Rostowski, Morawiecki czy jego zastępczyni.
  Co ma do tego Bruksela? – przestań opowiadać takie farmazony

 93. Legat,

  NIE MAJA AUTOROW ??

  A to ,, dobre,, …. Unia nie ma z tym nic wspólnego. Ale wiesiek59 to jest gość który pragnie Polski w innej unii. Unii euro-azjatyckiej pod przewodnictwem podpułkownik kgb niejakiego Putina. Ma się rozumieć że owo przewodnictwo ma być dożywotnie. Uklony

 94. Duda w swojej służalczości, marionetkowości i strachu, by broń Boże nie popsuć czegoś, nie zareagował ani słowem, ani aluzją, ani wtrętem jakimś na butne oświadczenie Trumpa:

  „Zostaliśmy okradzeni przez Chiny, zostaliśmy okradzeni przez – proszę mi wybaczyć, panie prezydencie – Unię Europejską, której jesteście częścią. Zostaliśmy oszukani przez wszystkich.”

  Mąż stanu Duda.
  Pzdr, TJ

 95. Tejot,

  Okradzeni przez unię i Chiny ?? Trumpek coś tam słyszał ale nie wie co , a raczej nie chce powiedzieć głośno. Było nie wynosić produkcji wszystkiego co się dało do Chin. Było produkować tak dobre auta i inne wyroby przemysłowe jak UE. Nie było by deficytu. Jeżeli ktoś okradł USA to zrobił to turbokapitalizm . Nie mylić z normalnym, porządnym kapitalizmem .

  A co Adrian może powiedzieć? Po pierwsze nie umie gadać po angielsku po drugie to nie kościół w Garwolinie. W takiej Gdyni już ludzie wybuczeli i wytupali tego pana. Uklony

 96. blackley
  Cała ta wizyta w USA „męża stanu” Dudusia to po prostu masakra.

 97. neospasmin
  19 września o godz. 12:11

  Baza wojskowa jest elementem projekcji siły w regionie.
  Podstawą operacyjną do działań bojowych.
  Elementem nacisku na kraj, w którym się znajduje.
  Nie jest nam potrzebna.
  Nie widzę ZYSKÓW, jedynie straty.

  Żadnemu krajowi w którym obecnie sie znajdują takie eksterytorialne bazy, nie wychodzi to na dobre. Poza może kilkoma krajami arabskimi typu Katar, Oman.
  Rola bazy İncirlik w Turcji, jest od czasu zamachu, problematyczna.

  Z amerykańskich doktryn militarnych wynika wprost, kto jest zdefiniowany jako wróg.
  I czemu takie bazy mają służyć.
  Jakie są konsekwencje takiego ujęcia dla Polski, nietrudno się domyślić.
  Na szczęście, kolejność ataków została już dawno ustalona.
  Następny ma być Iran, potem Chiny.
  Będziemy brali w tym udział, jako mięso armatnie…..

 98. Wiesiek59,

  Panie , przestane się,, wymadrzac ,, , a nawet wogole przestane pisać jak odpowie pan na pytania – czemu PRL nie mógł się ,, budować,, za swoje pieniądze tylko musiał pożyczać od kapitalistów ?
  Czemu władcy PRL uważali że jak się pożyczy to nie trzeba oddawać? Oraz czemu im się wydawali że od pożyczonych pieniędzy nie płaci się odsetek zapisanych w umowie kredytowej ? Nawet jeśli zawarło się umowę w której zawarto paragraf o możliwości zmiany oprocentowania?
  Czemu gospodarka PRL nie umiała obejść się bez tzw ,, wsadu dewizowego ,, do końca swoich dni ? Czemu gospodarka PRL, skoro to tak świetny ustrój, zbankrutował A?

  Czemu , mając papier , farbe i maszyny drukarskie PRL nie drukowali potrzebnej ilości pieniędzy skoro to takie proste i skoro twierdzi pan ze ,, wszyscy na zachodzie tak robią i stąd mają pieniądze,, ? Z drukarni znaczy się.

  Odpowie pan sensownie na te pytania i więcej do pana nie wpisze. Słowo.

 99. neospasmin, 19 września o godz. 12:15

  „Zobowiazania oznacza ze zaoferowal jedno dobro za inne”

  Zobowiązał się utrzymywać amerykańską bazę, a za to nie będzie miał w niej nic do gadania.

 100. Wiesiek59

  Czemu nie przeszkadzały panu milion albo dwa miliony ruskiego wojska w Polsce watahy 1944- 93 oraz kadra oficerska w połowie złożona z POP- ów A przeszkadza panu 500 A może 1000 amerykańskich żołnierzy w Polsce w roku 2018 .?

  Słyszał pan chyba że wg sowie niej doktryny wojennej Polska miała być,, rowem atomowym ,, ? Nie przeszkadzało to panu ? Czemu pan nie protestował? A teraz co pan taki strachliwy? Miliony ruskich jest ok A tysiąc Amerykanow jest bardzo szkodliwe ?

  Pomaluj pan jeszcze dom w czerwone gwiazdy na czesc Putinowi.

 101. Morawiecki poprosił Gersdorf o spotkanie. Rozmawiali pół godziny. Gersdorf: To może być gra pod KE
  http://wyborcza.pl/7,75398,23939644,morawiecki-poprosil-gersdorf-o-spotkanie-rozmawiali-pol-godziny.html

 102. Mag,
  Adrian to Adrian . Wszelkie dodatkowe tłumaczenia są zbędne. Każdy widzi co i jak . Najgorzej dla Adriana jak trafi na takich ludzi jak wtedy w Gdyni. Adrianowa widziała że robi z siebie idiote i nie dała rady bo powstrzymać przed kompromitacją. Miły to był widok . Uklony

 103. blackley
  Adrianowa to jedno wielkie rozczarowanie. Chyba ona coś za mądra i charakterna nie jest. A z takiej wydawałoby się porządnej inteligencko-artystycznej rodziny (Duduś to zaledwie „owoc” awansu społecznego pierwszego pokolenia, na dodatek hard katolickiego w wydaniu ludowym).
  Pani Dudowa przede wszystkim polubiła wojaże po całym świecie w charakterze VIP-a, co na pewno wciąga i pociąga i strojenie się w coraz to nowe zestawy podróżne.

 104. mag
  19 września o godz. 13:44

  Przecież jej za to NIE PŁACĄ…..
  Żona polityka niekoniecznie MUSI zabierać głos.
  Żona służy do „innych, wyższych celów”…….

  O ile pamiętam, działa to i w drugą stronę.
  Ktoś pamięta jakieś wypowiedzi warte odnotowania, pana Thatchera na przykład?
  Albo pani Kennedy?

 105. Wiesiek59

  ,, baza wojskową jest elementem projekcji siły w regionie,, …….

  Oczywiście jeżeli jest to baza amerykańska.

  Bo obecność miliona albo dwóch milionów ruskiego wojska w Polsce w latach 1944-93 nie była wogole żadną projekcją żadnej siły. Poprostu ruskie wojsko zapom jako że wojna się skończyła i że wojsko powinno wrócić do domów . Tacy to byli zapominalscy……..wogole też to nie była żadną okupacja….. takie tam sobie parę milionów wojska, obcego wojska na terenie obcego państwa to poprostu ,, przyjacielskie odwiedziny,, ….. wogole też mieć chodził i o to że obecność olbrzymiej ruskiej armii zapewniała nieprzerwanie rządy komunistów w Polsce przez 45 lat….. wolnych wyborów nie było w Polsce w latach 1944 – 1989 jedynie przez nieuwagę… zapomnienie takie , wogole nie z powodu obecności ruskich czołgów i bagnetow w Polsce. Budapeszt i Czechosłowacja wogole nie zostały najechane przez ruskie wojsko w latach 1956 i 1968 .To były zwyczajne odwiedziny A jedynie wrogie ,imperialistyczne , anglosaskie media snuly nieprawdziwa opowieść o jakichś ofiarach , strzelaniach itd….

  Panie czy jest jakieś ruskie kłamstwo w które pan nie uwierzy ?

 106. Mag ,

  Mnie państwo Adrianostwo nie rozczarowali wogole niczym . Z tej prostej przyczyny że nie spodziewałem się niczego innego ponad to co prezentują. A określenie,, inteligencko- artystyczną rodziną,, do tego z Krakowka nie musi oznaczać pozytywu.Magdalena Samozwaniec czyli Kossakowna rodzona siostra Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej miała o tym środowisku zdanie słabe. Uklony

 107. Wiesiek59,

  Kennedy był 50 lat temu . Taczerowa- 30. Świat się trochę zmienił, obyczaje również. Czego pan , konsekwentnie , nie dostrzega.

 108. mag
  19 września godz.13.44
  Jeżeli chodzi o Dudusia i Dudusiową to wart Pac pałaca, a pałac Paca. Pajac i malowana lala dobrali sie jak w korcu maku.

 109. Wiesiek59
  19 września, g.13:51
  Chyba żarty sobie stroisz. Nikt nie płacił Jolancie Kwaśniewskiej, której uroda i osobowość wspierały prezydenturę Kwacha (notabene najlepszą, jak do tej pory), czy Marii Kaczyńskiej, ale zwłaszcza ona miała korygujący, bardzo istotny i pozytywny wpływ na męża, który nadawał się na prezydenta jak wół do karety.

 110. Panie teddy B.

  Nie do końca rozumiem o co panu chodzi. Znany jest pan z metnych wypowiedzi , tak jak by w ,, stanie dnia następnego,, . Pewnie dlatego są kłopoty z komunikacją. Tak czy i inaczej , jeżeli pański link ma oznaczać potępienie kościelnej obłudy i zboczencow w sutannach jestem za i przyklaskuje panu. Oraz mam nadzieję że ten bajzel na wzór amerykańskiego czyirlandzkiego się rozpadnie.

  Natomiast jeżeli to są drwiny z ofiar…… fuj.

 111. Mag,
  Kwaśniewski to był ktoś. Lubił wypić, nieraz palnal glupote ale to Kwas wprowadził Polskę do NATO , i przygotował na UE. . Odciął Polskę od Sowietów. . Pani Kwaśniewska……. Nie wiem co ona prezentowała intelektualnie ale wyglądała zawsze jak trzeba i nie robiła głupich min jak jedna nauczycielka niemieckiego.

  Natomiast Maria Kaczyńska wydaje się że była JEDYNA normalna osoba w tej rodzinie. Ukłony.

 112. The US still wants to shape Sino-US relations with its strength and consolidate its hegemony. However, today’s world will not be easily manipulated by hegemony. China will not passively be subject to the US maneuverings, nor will it allow any super power to achieve its end by peremptory means. It’s no longer the time when a country can achieve hegemonic dividends through coercion.
  http://www.informationclearinghouse.info/50287.htm
  ============

  Moim zdaniem, rola Polski w BLOKOWANIU powiązań Chin z Europą, będzie niebagatelna.
  Będzie to służyć naszym INTERESOM?
  Naszym nie, ale amerykańskim i owszem.

 113. Panie poruczniku,

  Muszę przyznać że obaj panowie wyszli słabo. Może nie jak downy, ale słabo.

  Nie ma jak podpułkownik Putin, nawet niedźwiedzia udusi……..taka sytuacja.

 114. Wiesiek59 14.21

  Znów pan uczy zawodowych pływaków pływania. Nie mając nawet karty pływackie. Po co ?

 115. mag
  19 września o godz. 14:09

  Krótko mówiąc.
  Do polityki trzeba mieć dryg, predyspozycje osobowościowe.
  Nie każdy małżonek je posiada, ma chęć, lubi występować przed szerszym forum.
  Pani Kwasniewska takie predyspozycje posiadała, pani Duda nie.
  Kura domestica……..to jej rola.
  Podoba mi się przedwojenne określenie zawodu- „przy mężu”.

 116. Symetryczny
  Ten faciu ma wszystkie możliwe zespoły… kretyńskich min.

 117. Wiesiek59

  Nigdy takiego ,, zawodu ,, nie było. Nie zauważył pan że świat się zmienił i takich kobiet ,, przy mężu,, jest coraz mniej. I bardzo dobrze. Bo człowiek jest stworzony do pracy A nie do lenistwa. Choć niektórzy sądzą inaczej . Wiem , że nie czyta pan POLITYKI ale artykuł że strony 27 najnowszego numeru sporo panu wyjaśni. Chociażby to czemu nie rozumie pan współczesnego świata. Warto poczytać coś więcej niż ruskie portale polskojęzyczne.

 118. blackley
  19 września o godz. 14:35

  Nie podejmuję się zasypać przepaści pańskiej niewiedzy niewiedzy.
  Nawet w sprawach tak trywialnych, o bardziej skomplikowanych nie mówiąc.
  W pańskim przypadku jej głębokość to Rów Mariański…….

  Będzie pan uprzejmy sie nie odnosić, czy należy bardziej dosadnie napisać?
  Językiem dostosowanym do pańskiego poziomu?
  Może wtedy pan zrozumie przekaz?
  Berdyczów……

 119. Szanowne Panie i Szanowni Panowie!
  Ja wiem, że wy o POLIYCE, a ja o bereciku synka topielca.

  Ale nikt nie pyta o te dwa tuziny blankietów loterii wizowej o jakie Adrian się upominał. Dla mnie to jest smutny pajac, ale nie zaprzeczajcie, że tak was on bawi, że hej.

  Dobra zmiana, to dobre pany.
  Nawet z porozmawiają z uzurpatorką Małgorzatą drwiąca z Sądu Ostatecznego.
  I to nie w siedzibie prokuratury dzielnicowej, ani tuż po szóstej rano.

 120. mag
  19 września o godz. 14:32
  Jak zwykle o tym co wszyscy wiedze i co wszyscy widza….tym razem o prezydencie.

  …Ten faciu ma wszystkie możliwe zespoły… kretyńskich min…

  Mag lubi byc lubiana, podobnie jak krytykowany przez nia”faciu”…co za jezyk.

 121. Ponize apolityczny, plotkarski komentarz wspanialej felczerki M a g o kolejnym prezydencie.

  …czy Marii Kaczyńskiej, ale zwłaszcza ona miała korygujący, bardzo istotny i pozytywny wpływ na męża, który nadawał się na prezydenta jak wół do karety.

  Mag zapomnial o torbie nylonowej,w ktorej „prezydentowa” nosila Zielony Sztandar pisany m. innymi przez M a g.

 122. https://www.tvn24.pl/ciekawostki-michalki,5/agata-kornhauser-duda-w-waszyngtonie-szklo-kontaktowe,869457.html
  – to trzeba zobaczyć , jak się zachowuje kabaretowy Adrian płacąc pieniędzmi podatnika polskiego za opiekę nad państwem należacym do Unii Europejskiej , której zasad zawartych w Taktacie Lizbońskim powinien przestrzegać. Czy zapraszanie do UE obcych wojsk jest zgodne z tym Traktatem?

 123. mag
  19 września o godz. 13:44

  Dobiera sie do kolejnej osoby (czyzby mag zmienila zawod z milosnego na sprzatajaca?)

  …Adrianowa to jedno wielkie rozczarowanie. Chyba ona coś za mądra i charakterna nie jest. A z takiej wydawałoby się porządnej inteligencko-artystycznej rodziny (Duduś to zaledwie „owoc” awansu społecznego pierwszego pokolenia, na dodatek hard katolickiego w wydaniu ludowym…,

  M a g jak zwykle felczersko-filisterska…….

 124. Wiesiek59,

  Nie odniosę się do panu nigdy więcej. Przyznam panu rację w każdej sprawie. Publicznie oświadcze co tylko pan zechce jeżeli odpowie pan
  Czemu PRL potrzebował FORSY zagranicznych banków do istnienia?
  Czemu władcy PRL, pan również, wyrażali zdziwienie na fakt że jak się pożyczy to trzeba oddać i to z umówionym odsetkami?
  Czemu PRL nie umiał do końca swych dni obejść się bez, tzw ,, wsadu dewizowego ,, ?
  Czemu ruskie wojsko w ilości milion lub dwa nie przeszkadzało panu w Polsce w latach 1944- 93 a przeszkadza panu 500 A może 1000 wojska USA?
  Czemu pan taki bojacy że jak powstanie baza USA to Polskę ruscy spala? A nie bał się pan ze w sowieckim planie Polska to rów atomowy ?

  Od lat pan pisze swoje farmazony . Ja je tepie. Dopóki logicznie nie odpowie pan na ww pytania farmazony będą tepione. Taka sytuacja. Jak da pan radę logicznie odpowiedzieć odpuszczę.

 125. @teo
  19 września o godz. 0:46
  PAD na tych „spotkaniach na szczycie” odgrywa rolę wesołka bez zarzutu.

  Dobre określenie. Ja bym dodał, że brakowało mu powagi i porównanie do Maliniaka nie nie sprowadza się tylko do podobieństwa fizycznego. On po prostu odgrywa rolę którą mu przydzielono, nie jest natomiast tym do czego stanowisko upoważnia i jaki tytuł nosi. Nie przejął buławy, jest erzacem, kawalarzem, błaznem, wesołkiem, bo kto inny dzierży buławę. Takie wrażenie …

  To mówienie z pamięci nie jest wcale zaletą, bo w takich sytuacjach trzeba precyzyjnie powiedzieć dokładnie to co trzeba. To, że PAD nie wspomniał o UE to oczywista oczywistość, skoro nazywał ją wyimaginowaną wspólnotą, która chce nam narzucać jak się mamy rządzić.

 126. „Polityczny” nibykomentarz w wykonaniu M a g,,,

  mag
  19 września o godz. 10:58

  Filuterny uśmieszek zadowolonego z siebie durnia, gdy składa podpis w postawie stojąco-pochylonej, mówi za wszystko. To jakby clou tej żenującej wizyty prezydęta u prezydęta.

 127. Woytek,

  Proszę pana wojska USA są od końca 2 wojny obecne w Europie , EU i Traktat Lizboński nie ma tu nic do rzeczy. Pana nie obchodzi żaden traktat, lizboński ani żaden inny. Unia też pana nie obchodzi. Najwięcej że wszystkiego obchodzi pana zlikwidowanie kapitalistyczne , liberalnej gospodarki i takiego społeczeństwa. A o to samo chodzi Putinowi. Taka sytuacja.

 128. Zetus1,

  Adrian jest tym wszystkim co pan napisał. Dla pana, dla mnie , dla Redaktora Gospodarza. Jednocześnie jak pojedzie w tzw ,, teren,, ludzie noszą go na rękach. Czego nie widzimy my A co widzą oni ? My widzimy marnego parodyste, oni szczerze zatroskanego o losy tej ziemi jej wspaniałego syna . Jak to możliwe? Kłaniam się.

 129. Trójmorze to nowa wersja Drang nach Osten ! Niemal w identycznym składzie narodowościowym. Bogactwa Rosji pokusą. A mieli to samo w koloniach ale zmarnowali i narobili imigrantów. Pazerność i jeszcze raz pazerność. Oczywiście wszystko z Bogiem na ustach. Duda w pozycji poddanego podpisał listę obecności na zbiórce. Tak sobie myślę,że rusofobia ma się na blogu dobrze szczególnie w wydaniu volksdojczów na drewnianych kołach. Porzuconych bękartów dziedzica z Prus a nawet Mazur. Samo hasło Armia Czerwona przywraca jąkanie i moczenie nie tylko na czole. Przerwy w pisaniu to czas na zmianę pampersa a nie prostowanie sęków w drewnianych kołach.

 130. Znalezione w ciagu pieciu minut….czy Mag nie jest filisterska arywistka??????

  Mag w Sylwestra 2012 … przed wejsciem do filharmonii:

  Zawsze ktoś może wejść np. do filharmonii w ubłoconych butach i nasmarkac na podłogę.

  Mag filisterka przed oryginalnym wychyleniem:

  Nie mam wprawdzie takiego antałeczka, a za to ładną katrafkę z zielonego szkła (oryginalne art deco).

  Mag „stuknieta” jak kazda arywistka…

  … że „stuknę się” z toba na Nowy Rok jednak trunkiem szacownej francuskiej wdowy. Ile by to nie kosztowało w PLN…

 131. Mauro Rossi,
  ciekaw jestem jak odebrałeś wizytę Dudy u Trumpa. Wg Ciebie „majestat” Rzeczpospolitej nie doznał żadnego uszczerbku?

  Wracając do Twojej wymiany zdań z Maćkiem G., to pomijając kwestię „kto zaczął”, to nie uważasz, że po opublikowaniu – w końcu – orzeczenia TK dot. tych 5 sędziów, Duda powinien przyjąć ślubowanie tych dwóch wybranych wg TK w sposób prawidłowy?
  Jeśli uważasz, że nie, to znaczy że wyroki TK już nic nie znaczą i że Przyłębska może na stałe przenieść się do rezydencji TW „Wolfganga” bo nie ma nic do roboty jako że TK w praktyce nie istnieje bowiem nikt już nie musi respektować orzeczeń tego cyrkowego gremium z dublerami w składzie czyli pisowskimi bezwstydnymi fajfusami bez krzty honoru?

 132. Sprowadzenie jankesów to powtórka krzyżaków. Polska suwerenna to państwo wolne od obcych wojsk i agentury Watykanu. Tak sobie myślę jako Polak ze słowiańskimi korzeniami.

 133. SŁOWIANIN STANISŁAW
  19 września o godz. 16:10
  Trójmorze to nowa wersja Drang nach Osten ! Niemal w identycznym składzie narodowościowym. Bogactwa Rosji pokusą.”

  Panie , pan się dobrze czuje ? Rosja ze swoimi bogactwami niech zajmie się sama sobą . Może wtedy podniesie srednia dlugość życia , bo dziś jest dramatycznie niska. Stąd protesty po podniesieniu wieku emerytalnego w Rosji. Bo w przypadku podniesienia tego wieku większość Rosjan nie dozyje emerytury . O co zresztą podpułkownikowi kgb chodzi .
  Jakie to mogą być bogactwa ?…….może unikalny w skali swiatowej system GULAG w którrym wsadzano do obozów pracy ludzi ze sfingowanymi zarzutami i wyrokami bo potrzebni byli niewolnicy do wydobycia niklu i uranu ?

  A może niespotykana gdzie indziej propaganda w myśl której Rosja jest niczemu nigdy nie winna bo w czasach terroru rządził nią Gruzin ? Propagandyści nie dodają jak to mozliwe że jeden człowiek opanował tak wielki kraj i tyle ludzi ….. znaczy w domyśle mają gotową odpowiedz ” ZYDZI ” .

  Może ” bogactwem ”Rosji jest patent na strzelanie jencom wojennym w tyl głowy ?

 134. Patentem volksdojczów jest wysługiwanie się zbrodniarzom III Rzeszy aby potem dostać służbowy pojazd nawet na drewnianych kołach. Po ich demontażu z wózka do krematorium. Tak sobie myślę,że vols…poznasz po skali rusofobii.

 135. Żadnej kompromitacji nie było – pisze red. Passent o wizycie Prezydenta RP w Białym Domu. Czyżby?

  Więc sięgnąć muszę do słownika PWN:
  KOMPROMITACJA – narażenie siebie lub kogoś innego na wstyd, śmieszność lub utratę dobrej opinii.
  Otóż kompromitacji było kilka. Bodaj największa wybuchła, gdy Trump pokazał zdjęcie z Owalnego Gabinetu, z podpisywania słynnej, nic nie znaczącej deklaracji – Trump siedzi, Duda stoi i się uśmiecha do kamery.

  Druga kompromitacja to brak reakcji na Trumpa krytycyzm wobec Unii Europejskiej (wg. stenogramu Białego Domi): We’ve been ripped off by — excuse me, Mr. President — the European Union, of which you’re a part of. (Laughter.). Duda nie zareagował, tym bardziej, że Junker wymógł na Trumpie – Jean-Claude is a tough man. He’s a very good man. I like him, but he’s tough. He’s nasty. (Laughter.) – porzucenie planu utrzymania sankcji za budowę Nord Stream 2, na czym rządowi w Warszawie zależało, ale skończyło się na tyradzie Trumpa o dominacji Rosji w dostawach energii do Europy.

  Trzecia kompromitacja to pozwolenie na to, aby Trump dyktował warunki i przede wszystkim koszty stacjonowania armii amerykańskiej w Polsce, pozostawienie jakichś niejasności, niby uzgodnień z rozmowy w cztery oczy, czy zobowiązań Polski, jakieś miliardy USD fruwające w powietrzu na głowami PiSowskich strategów obrony kraju przed zagrożeniem ze Wschodu.

  Trzy poważne kompromitacje. Polska została poniżona i wyśmiana. Rozgrywana werbalnie przez sprzedawcę nieruchomości z Queens. Duda się uśmiechał nie do końca zorientowany, czy Polska jest zrównana z bogatymi potęgami NATO, czy jest dalej traktowana jako biedna gęś do oskubania.

  Czwarta kompromitacja na wstępie:
  This year, the United States and Poland are celebrating 100 years of Poland regaining its independence and nearly 100 years of U.S.-Polish diplomatic ties. It’s a long time. I’m thrilled to say that the alliance between our nations has never been stronger with you and I at the helm. Do you agree with that?

  PRESIDENT DUDA: Yeah.

  PRESIDENT TRUMP: Thank you, Mr. President. I’m glad he said yes. (Laughter.)

  Duda potwierdza słowa blagiera i chwalipięty, który przez prawie dwa lata nie wpuszczał go do Białego Domu, aż wreszcie po opadnięciu kurzu wznieconego przez afery w polskim wojsku, zmianie ministra i przez ustawę o IPN go przyjął łaskawie, po daniu Trumpowi szansy na wygłoszenie przemówienia w Europie, gdyż ani Berlin, ani Londyn nie chciały go przyjąć. Co za obłudne kłamstwo Trumpa, potwierdzone równie obłudnym YEAH z ust Dudy.

  Jedna wielka kompromitacja Polski w wykonaniu PiSowskiego Dyndusia.

 136. legat
  19 września o godz. 16:44
  Mauro Rossi,
  ciekaw jestem jak odebrałeś wizytę Dudy u Trumpa. Wg Ciebie „majestat” Rzeczpospolitej nie doznał żadnego uszczerbku?

  Wracając do Twojej wymiany zdań z Maćkiem G., to pomijając kwestię „kto zaczął”, to nie uważasz, że po opublikowaniu – w końcu – orzeczenia TK dot. tych 5 sędziów, Duda powinien przyjąć ślubowanie tych dwóch wybranych wg TK w sposób prawidłowy?

  Mój komentarz
  Troje sędziów TK zostało wybranych przez sejm w zgodności z konstytucyjnymi artykułami ustawy, a dwoje niezgodnie, bo na „zapas” – wedle artykułów niezgodnych z konstytucją. Wybór tych dwoje był z mocy prawa nieważny.
  Pzdr, TJ

 137. blackley
  19 września o godz. 15:37

  Polska jest członkiem Unii Europejskiej . Unia prowadzi własną politykę zagraniczną , która zobowiązuje kraje członkowskie do respektowania umów i porozumień zawieranych przez UE.
  Czy ta umowa otwierająca drogę do sprowadzenie do Polski wojsk , które mają pilnować realizacji ustawy nr 447, nie powinna być konsultowana z krajami członkowskimi UE ?
  Polska jest obecnie zarządzana przez elity pisowskie podporządkowane obsesjom i uprzedzeniom lidera, ksywa Naczelnik , który wielokrotnie / 96 razy / dawał dowody forsowania własnych urojeń jako obowiązującej doktryny w polityce zagranicznej Polski.
  Czy Polacy zupełnie stracili instynkt samozachowawczy ?

 138. ZIMNY PRYSZNIC

  http://wyborcza.pl/7,155287,23939498,trump-nie-nalozy-sankcji-na-nord-stream-2-zimny-prysznic-dla.html

  Współpraca energetyczna była jednym z głównych tematów na wtorkowym spotkaniu w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
  W podpisanej przez prezydentów wspólnej deklaracji o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym skrytykowano budowany przez Gazprom nowy bałtycki gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec.

  „Będziemy nadal koordynować nasze działania mające na celu przeciwdziałanie projektom energetycznym zagrażającym naszemu wspólnemu bezpieczeństwu, takim jak Nord Stream 2” – zapisano w deklaracji.
  Ale Donald Trump pozbawił tę deklarację treści, zanim jeszcze ją podpisał.

  Czy prezydent USA nałoży sankcje na firmy pomagające Gazpromowi w budowie Nord Streamu 2? – zapytał korespondent Polskiego Radio Trumpa tuż przed spotkaniem z Dudą.
  – Nie zamierzamy tego zrobić – bez wahania odpowiedział Trump.

  I tyle zostało z buńczucznych zapewnień PiSiarni o prymacie strategicznego sojuszu z USA. Kolejna kompromitacja polityki zagranicznej prezesa, Złotoustego premiera i ich ministra SZ, jeszcze jednego bezwolnego figuranta na prezesowej planszy do gry w warcaby.

 139. tejot
  Szczerski został zapytany, dlaczego Duda stał. Odpowiedź? „Zdjęcie miało pokazać dynamikę”
  Cudne!
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23941435,szczerski-zostal-zapytany-dlaczego-duda-stal-odpowiedz-zdjecie.html
  Dołączam do pytania pod adresem @mauro rossi, jak odebrał spotkanie dwóch prezydentów.
  Na pewno dobrze, ale się nieźle nawywija i to jest ciekawe.

 140. woytek
  „Czy Polacy zupełnie stracili instynkt samozachowawczy ?” – pytasz.
  Tak, stracili.

 141. Czy Polacy mieli kiedyś instynkt samozachowawczy? – wypada spytać.

  POLSKA RULETKA zasadza się na dwuznacznościach, dwulicowościach, niedopowiedzeniach, mruganiach oczkiem do Pań i Panów. I rząd PiSIarni jest w tym guście. Czy to jest opowiastka o imigracji, czy o osiągnięciach ze strategicznego sojuszu z USA, czy w polityce wschodniej …

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1764496,1,wiceminister-rozwoju-stracil-teke-bo-powiedzial-prawde-o-imigrantach.read

  Były wiceminister Paweł Chorąży nie wymyślił koła, powiedział to, co widzą wszyscy – gospodarce dramatycznie zaczyna brakować ludzi do pracy. Nie dość, że roczniki wchodzących dopiero na rynek pracy są mniej liczne niż osób kończących aktywność zawodową, to jeszcze przywrócenie wcześniejszego wieku emerytalnego ten problem dodatkowo zaostrzyło. Przedsiębiorcy nie są w stanie zatrudnić tylu osób, ilu poszukują. To obecnie najpoważniejsza bariera rozwoju.

  Z naciskiem na „były”, zdymisjonowany, bo nie zorientował się w rozbieżnościach między polityką a prawdą gospodarczą, czyli dwuznacznościami w tym co PiS gada do „ciemnego ludu”, a co robi.

  Czy to nie jest efekt braku rozdziału religii od rządzenia państwem?

 142. Czy katolicy to jeszcze Polacy czy już Watykańczycy. Oto jest pytanie. Normalni Polscy nie są rusofobami za namową z ambony. Tak sobie myślę,że chrzest zbiorowy wprowadził na minę światopoglądową.

 143. TJot,
  masz rację z tym stosunkiem 2:3, już pozajączkowało mi się widać z powodu wuja Alzheimera. Dziękuję za sprostowanie.

 144. mag 19 września o godz. 17:49 pisze: -„Szczerski został zapytany, dlaczego Duda stał.”

  Dlaczego stał? No bo nie klęczał. Może kolano go bolało, jak Prezesa.

 145. Polacy są „rusofobami” jedynie z nazwania ich tak przez samozwańczych słowian (SS), notabene.

 146. SŁOWIANIN STANISŁAW
  19 września o godz. 17:12
  Patentem volksdojczów jest wysługiwanie się zbrodniarzom III Rzeszy aby potem dostać służbowy pojazd nawet na drewnianych kołach. Po ich demontażu z wózka do krematorium. Tak sobie myślę,że vols…poznasz po skali rusofobii.”

  Rozumiem że do mnie pan pije , szkoda tylko że tak głupawo. Jestem powojenny , nie mogłem być folksdojczem ani potomkiem tzw ;; dziedziców ‚;;. Ale rozumiem że wychowankom sowieckiej prop-agitki takie niescisłości nie przeszkadzają . Ruska propaganda nie takie cuda zna. A wytykanie niescisłości to ” anglosaskie pchanie kija w szprychy parowazu dziejów ” oraz ” woda na młyn odwetowców z Bonn”

  Panie , trzezwy stosunek do Rosji to nie rusofobia tylko ocena faktów i rzeczywistości . To Polska Rosji ZAWSZE przeszkadzała . W 20 wieku panscy prawdziwi rodacy zapragnęli po ” trupie panskiej Polski ” dojechać do Atlantyku i napoic konie w Tagu. A w 17.09 1939 roku zaatakowali zdradziecko z tyłu . Zeby potem wymordować jenców wojennych strzałem w tył głowy .
  Pamięta pan kiedy ostatnio Polska zaatakowała Rosję ? Nie ? No właśnie . A panska prawdziwa ojczyzna wciąż , zamiast się zająć ubóstwem swoich własnych obywateli szuka wojny . Ostatnio na Ukrainie . W normalnych , to znaczy nie rosyjskich mediach mowiono o wojnie . W rosyjskich tzw mediach snuto opowieść o ” zielonych ludzikach w mundurach ze sklepów z mundurami ” o tzw ” dobrych ludziach ” itd itp , co tam tylko jednym sowkom udało sie wydumać a drudzy w to uwierzyli .

  Istnieje tez w nas Polakach obawa że jak raz ruskie wojsko wkroczy to zapomni wrócic do swojego domu 150 lat . Albo chociaż 50 jak ostatnio w latach 1944-93.
  Stacjonowało w Polsce milion albo dwa ruskiego wojska . Stalin umarł i wojsko jeszcze 40 lat zapomniało wyjechac , więc głupawy argument o wszechwladnym gruzinie odpada . Wojsko sowieckie było gwarantem rządzenia przez polskich komunistów bez zawracania sobie glowy jakimiś wyborami . Jak nazwać takie panstwo ? Niepodległe napewno nie było , bylo rodzajem dyktatury . Dodam że panscy prawdziwi rodacy do lat 70 stanowili trzon kadry oficerskiej w polskim wojsku . Więc kto ma dobrą pamięć jest poprostu ostrozny . Jak cię okradziono i boisz się ponownego rabunku to nie jest ” złodziejofobia ” tylko zwyczajne przewidywanie i ostrożność .
  Rozumiem że wraz z wyjsciem ruskiego wojska nie jest już pan członkiem kasty rządzącej . Ale to już panski problem

 147. Politycy wykreowali obraz dobrego rządu, który chciałby ludziom nieba przychylić i każdego roku podnosi płacę minimalną, oraz złych, pazernych kapitalistów, którzy pracownikom płacą za mało, więc do płacenia lepiej należy ich zmuszać. Przedsiębiorców, którzy wolą zatrudniać tanich Nepalczyków czy Filipińczyków, byleby tylko nam, Polakom, nie płacić więcej. Ale dobry rząd jest temu przeciwny i – przynajmniej oficjalnie – do napływu większej liczby imigrantów nie dopuści. Więc należy tak głosować, żeby rządził jak najdłużej. Chorąży tę dwulicowość obnażył i dlatego wręczono mu dymisję. – pisze red. Solska w artykule POLITYKI.

  Zaś obraz pazernych kapitalistów wykreowali propagandziści PRL, a potem renowację tego obrazu przeprowadzili rozliczni ideologowie „serca po lewej stronie”, i tak oto sojusz katolicko-socjalistyczny jest wiecznie żywy w nadwiślańskim kraju.

  Jeśli sobie coś myślę, to że Platforma i Tusk, a przedtem UW i Balcerowicz i Mazowiecki to były wybryki polskiej historii, gwałty na ciałach gnuśnych fizycznie i umysłowo Polek i Polaków.

 148. W związku z podsumowaniem wizyty PADa w USA PiSowscy najwyżsi rangą politycy jak zwykle idą w zaparte twierdząc, ze wcale tak nie było, było inaczej, nie będę dalej dyskutował, patrz butna wypowiedź ministra prezydenckiego o zdjęciu przedstawiającym podpisywanie na biurku prezydenta USA przez prezydenta Polski czegoś tam jako o zdjęciu „sekwencyjnym”.

  Czy to sprawa „unieważnienia” przez nowy PiSowski sejm wyboru sędziów TK dokonanego przez poprzedni sejm, sprawa głosowania 1:27 na Tuska, czy to sprawa kłamstwa premier Beaty w PE o tym, że Polska przyjęła milion uchodźców z Ukrainy, czy to sprawa zerwania umowy helikopterowej z Airbusem, czy sprawa spotkania się kiedyś w przelocie Trumpa z Dudą i wymiana kilku zdawkowych słów określana przez Pisowców jako „spotkanie”, w każdym przypadku PiSowscy propagandyści i liderzy idą w zaparte z pazerności na korzyści materialne, z żądzy awansów i najwyższych pozycji w państwie.
  Idą łatwą ścieżką, ponieważ lud nie zareaguje na ich kłamstwa mniejsze czy większe. Ludu nie interesuje gdzie kto stał, ani gdzie, dlaczego i kto przegrał. Lud się na tym nie zna, nie śledzi tego i ma głęboko gdzieś jakieś niuanse z wizytami prezydenta, sędziami TK, I prezesem Sądu Najwyższego, czy w ogóle z wielokrotnym łamaniem konstytucji, łamaniem prawa, zasad i dobrych obyczajów przez ekipę PiSu przedstawianym za każdym razem jako reformowanie państwa, walkę z mafią i krok we właściwą stronę w dobrej zmianie.

  PiS wypróbował metodę chodzenia w zaparte i palenia głupa szereg razy poczynając od przedstawienia katastrofy smoleńskiej jako zamachu wybuchowego termobarycznego wykonanego na polecenie polityków na litery T. oraz P. Nic poważnego się nie stało. To była pierwsza wskazówka dla PiSu, ze głupi lud wszystko kupi.
  Pisowcy mają nadzieję, że lud zapomni i sprawa przyschnie.

  Gdyby to była tylko jedna sprawa, to być może coś tam by przyschło. Ale PiSowcom jest zawsze mało. Pienią się i kłócą bez ustanku, tumanią lud, palą głupa, chachmęcą, zatruwają politykę kłamstwem, wywijając cepami oskarżeń, tłukami oszczerstw, kłonicami pomówień na wielu frontach i oczekują wiary ludu Umęczonej, że tak ma być – dobrze im tak tym genderowcom, tęczowcom, agentom, ubowcom, pretendentom, konstytucjonalistom, wrednym komunistom. Kłamstwo goni kłamstwo, insynuacja insynuację, oszczerstwo oszczerstwem pogania.

  Oto słowa PiSowskiego ministra wg onet.pl:

  „Czy prezydent Andrzej Duda siedział podczas podpisania deklaracji i jak odbyło się jej formalne i oficjalne podpisanie? – pytał dziennikarz.
  – Podpisanie deklaracji odbyło się w pełnym partnerstwie między prezydentami. To jest sekwencyjna fotografia – tłumaczył Krzysztof Szczerski. – Nie będę opowiadał panu, gdzie kiedy pan prezydent siedział albo stał, to nie byłoby poważne. Ważne jest to, co jest w deklaracji. Zdjęcie nie odzwierciedla momentu podpisywania deklaracji – dodał.”

  Co to jest „sekwencyjna fotografia” i co odzwierciedla?
  Pzdr, TJ

 149. – Podpisanie deklaracji odbyło się w pełnym partnerstwie między prezydentami. To jest sekwencyjna fotografia – tłumaczył Krzysztof Szczerski. – Nie będę opowiadał panu, gdzie kiedy pan prezydent siedział albo stał, to nie byłoby poważne. Ważne jest to, co jest w deklaracji. Zdjęcie nie odzwierciedla momentu podpisywania deklaracji – dodał.”

  Co to jest „sekwencyjna fotografia” i co odzwierciedla?
  Pzdr, T”

  Pojęcie ‚ sekwencyjnej fotografii ” nalezy do tego samego zbioru pojęć co ” polegli o swicie ” , ” sztuczna mgła ” , ” pękające parówki jako dowód w wyjasnianiu lotniczej katastrofy ” / Co to jest rozumie tylko wyborca pis albo tzw Symetrysta . Których tu ci dostatek . Ukłony

 150. https://www.washingtonpost.com/world/2018/09/19/poland-used-be-ok-with-trump-then-he-posted-photo/?utm_term=.4d79f7202545

  Czy Szczerski udał się już do Photoshopa, aby dostać właściwe odzwierciedlenie sekwencji? Niech nie zapomni o wklejeniu biało-czerwonej flagi, bo inaczej będzie wyglądało na to, że Duda jest na posadzie kierownika gospodarczego w tym Domu.

 151. Panie Lazarowicz- w A jak tam nowa konstytucja Australii ? Kiedy Pana nowa ojczyzna zrzuci jarzmo Commonwealth’u ?????

 152. tejot
  19 września, g.18:21
  Więc jakim cudem PIS ma 42% poparcia?
  Dlaczego aż tylu ziomali chce sobie strzelić samobója, rozłożonego, oczywiście, na raty? Totalny brak wyobraźni? Liczenie na kasę, która będzie rozdawana coraz to innej grupie durnego suwerena, jak kasza manna z nieba ?

 153. Przez 27 lat Polacy oszczędzali budując kapitał narodowy. Kapitał to jest niezbędna baza rozwoju ekonomicznego.
  PiS otworzył teraz wrota do tego spichlerza i tak długo jak coś tam jeszcze jest można:
  primo: rozdawać
  secundo: kraść
  Jak spichlerz będzie pusty to się skończy PiS.

 154. W sprawie wydatków zbrojeniowych, osiąnięto ponadpartyjny konsensus.
  Przy pięciu glosach przeciw, uchwalono podwyższenie wydatków do 2,5% PKB.
  Bedzie to wzrost z 40 do 65 miliardów zł- w perspektywie kilku lat.
  Tyle kosztuje nas paranoja mitycznego zagrożenia ze wschodu.

  Gdzie będziemy cięli wydatki?
  Państwo posłowie, chyba się nad tym problemem sie zastanawiali……

  Jestem przeciw, ale skoro reprezentanci narodu tak głosowali, cóż można zrobić?

 155. mag 19 września o godz. 18:46 pyta TJota: – Więc jakim cudem PIS ma 42% poparcia?
  Dlaczego aż tylu ziomali chce sobie strzelić samobója, rozłożonego, oczywiście, na raty? Totalny brak wyobraźni? Liczenie na kasę, która będzie rozdawana coraz to innej grupie durnego suwerena, jak kasza manna z nieba ?

  Proponuję, byś może sobie spróbowała odpowiedzieć na te pytania sama zakładając, że suweren nie jest do końca tak durny jakby Ci się wydawało.
  Weź choćby kwestię, którą chyba niepotrzebnie wspomina TJot i Blacklay.
  Otóż przypadkowo trafiłem na taki tekst w internecie, który miał był napisać wyjazdowicz dolondyński:
  Tu w Anglii, nie mogli zrozumieć, o co mi chodzi z tą polską demokracją, więc im opowiedziałem taką bajeczkę: wyobraźcie sobie, że Rosjanie podczas II wojny mordują skrytobójczo kilkadziesiąt tysięcy Waszych jeńców, nie przyznają się do tego i zwalają winę na Niemców. Po latach prawda wychodzi na jaw, a królowa, wraz z całym sztabem generalnym, szefem Banku Anglii, szefami najważniejszych instytucji państwowych i arcybiskupem Canterbury leci w rocznicę tego mordu do Rosji, żeby uczcić pamięć pomordowanych brytyjskich żołnierzy.

  Tam samolot królowej rozbija się w niewyjaśnionych okolicznościach. Rząd nie tylko nie podaje się do dymisji, ale powierza śledztwo Rosjanom, którzy ogłaszają, że do sterów dorwała się królowa wraz z naczelnym dowódcą lotnictwa i po pijaku rozbili samolot. Rząd angielski potwierdza tę wersję, BBC i Reuter w komentarzach przypominają ogólnie przedtem znaną lekkomyślność i pychę królowej oraz jej zamiłowanie do ginu, wytykają angielskim pilotom nieudolność i braki w wyszkoleniu, ubolewają nad degrengoladą moralną rodziny królewskiej i pijaństwem w siłach zbrojnych, a w lotnictwie w szczególności; jednocześnie Parlament rekomenduje ministra obrony narodowej do Izby Lordów, a premier składa wniosek o awansowanie szefa Intelligence Service na generała dywizji. Nie ma najmniejszego znaczenia, że w sprowadzonej do Wielkiej Brytanii, a zaplombowanej przez Rosjan trumnie królowa ma trzy nogi i jest ubrana we frak i męskie kalesony (niektóre tabloidy nawet nawołują z tego powodu do odmówienia królowej prawa do godziwego pochówku i sugerują, ze królowa miała skrywane inklinacje transseksualne), niektóre ofiary maja po dwie cudze wątroby zamiast jednej własnej, inne kupę śmieci w brzuchu…

  Nieważne, że cały teren katastrofy zaorano i pokryto betonowymi płytami, ślady zatarto, drzewa wycięto w pień, a wrak samolotu zniszczono i umyto, a na dodatek Rosjanie odmawiają jego zwrotu. Rząd angielski jest tym wszystkim zachwycony, wysyła w świat komunikaty o znacznej poprawie stosunków z Rosją, katastrofę nazywa punktem zwrotnym tych stosunków i nowym otwarciem na dialog z narodem rosyjskim i potwierdza oficjalnie przy każdej okazji, że winę ponosi pijana królowa z trzema nogami.

  Przez dwa tygodnie nikt ze mną nie rozmawiał, wszyscy się odsuwali, jak od zadżumionego. Po dwóch tygodniach, jeden z Anglików mnie przeprosił. Powiedział, że myśleli, że jestem chory psychicznie i mnie izolowali. Ale zapytali innego Polaka, który im potwierdził to, co mówiłem, a jeszcze inny Anglik sprawdził sobie w Internecie hasło Katyń i Smoleńsk. Stwierdzili, że nie mieli pojęcia, że coś takiego jest w Europie możliwe”.

  Widzisz Mag, suweren widział to na własne oczy, widział też jak Dżek Vincent Rostowski z „Bydgoszczu”, były doradca Jelcyna w czasach gdy urosły największe fortuny Rosyjskich oligarchów, tak kierował MinFinem, że mimo wzrostu PKB dochody z VAT potrafiły spadać rok do roku. Widział suweren też, jak niejaki Grad brał po przeszło 100 tysięcy miesięcznie za szukanie miejsca na elektrownię atomową.

  Widział też suweren jak MSW było w rękach katechetki też z „Bydgoszczu”.
  W tej sytuacji, do czasu, kiedy to żałosne guano polityczne jakim jest PO będzie trwało jako potencjalny kandydat do odsunięcia PiS od władzy, to ten PiS ma gwarancję wygrywania wyborów. Realne zagrożenie to to, że może osiągnąć większość konstytucyjną.

  Podsumujmy, suweren jest głupi ale nie aż tak, żeby pozwolić na powrót do władzy PO i PSL.

 156. legat
  19 września, g.19:42
  Wolałabym, żebyś nie wywoływał mnie do tablicy, bo wprawdzie śledzę wydarzenia, ale nie mam najmniejszych kwalifikacji na komentatora politycznego. Mogę tylko mówić o swoich odczuciach i wnioskach.
  Twoje wyjaśnienia mnie nie przekonują. Po pierwsze, TEN samolot musiał się rozbić, bo nikt nie ląduje w takich warunkach pogodowych, tylko ucieka na najbliższe bezpieczne lotnisko. Presja musiała być silna (niekoniecznie w formie polecenia).
  Od tamtej pory żyjemy w nienormalnym kraju, podzielonym plus minus na pól, gdzie nikt nikomu nie wierzy i nawzajem podejrzewa się o różne niecne rzeczy, kłamstwa, manipulacje itd.
  Może to co piszesz np. o Rostowskim jest prawdą, a może manipulacją. Nie wiem. Dla mnie z kolei tzw. taśmy Sowy są akurat wiarygodnym dowodem na pisowską prowokację. Podsłuchani zostali wyłącznie politycy PO tuz przed wyborami. Przypadek?

 157. legat
  19 września o godz. 19:42

  Mój komentarz
  Piękna, łamiąca serce historyjka (z brytyjskim sztafażem by angole lepiej ją przyswoili) o niegodziwościach polskiego rządu, który nie zakazał PiSowskiemu prezydentowi lecieć do Smoleńska, nie aresztował go, gdy ten się upierał, że poleci, tylko puścił go samolotem z dobraną ekipą generałów i bogoojczyźnianym zadęciem nad Smoleńskie pagórki i dolinki,

  skąd z wieży lotniskowej mającej formę szauerka dochodził po falach radiowych do kapitana samolotu a od kapitana do prezydenta głos zarządzającego lądowaniem – warunków do posadki nie ma,

  gdzie na złość tym dolinom i pagórom, brzozom i sosnom na nich rosnącym, w kokpicie rozległ się komunikat od suwerennego dyspozytora samolotu – jeszcze nie ma decyzji prezydenta, co dalej robimy,

  gdzie generałowie-wysłannicy suwerena odwiedzili kokpit i tajemniczy głos zadawał pilotom szyku – siadajcie, śmiało, zmieścicie się.

  To wszystko z tej opowiastki wyparowało, ostało się w niej tylko patriotyczne zadęcie i męczeństwo ludu, który musiał żyć z takim rządem nie szanującym latającego prezydenta, musiał cierpieć i cierpieć aż przyszło wyzwolenie w myśl życzeń suwerena.
  Wyzwolicielką została partia prawidłowych Polaków, co to potrafią w każdej sytuacji dać sobie radę i rzucić w twarz przeciwnikowi na wieży kontrolnej lotniska – jaka mgła, siadaj, siadajcie, zmieścicie się – objęła rządy i wkrótce stało się jasne po energicznym podjęciu działań przez wyzwolicielską partię i naukowo udowodnione, że to nie żadna katastrofa, tylko wielowybuchowy zamach termobaryczny, co jako wstydliwe i haniebne krętactwo też z ckliwej opowiastki wyparowało.
  Pzdr, TJ

 158. @neospasmin
  19 września o godz. 12:05
  Ta baza z amerykańskimi żołnierzami w sile JEDNEGO pułku może w jakiś istotny sposób wpłynąć na nasze bezpieczeństwo ??? A zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Wuj Sam posyła do Polski najgłupszych oficerów, którzy przygotowując trasę dla transportów nie umieli przeliczyć metrów na stopy i cale , czego konsekwencją było utknięcie transportu pod wiaduktem pod którym pojazdy się nie zmieściły? Gdyby taka sytuacja zdarzyła się na wojnie to nietrudno się domyślić jakie by były skutki….

 159. Nasz pan Prezydent gada po angielsku czy nie? Bp gadal „z glowy” ale zaraz to jakas pani tlumaczyla na ichniejsze.

 160. @legat
  19 września o godz. 19:42
  Widzi pan, Wlk Brytania to jest normalny kraj, w którym przestrzega się prawa, przestrzega się procedur bezpieczeństwa, piloci wiozący VIP ów mają najwyższe kwalifikacje, więc gdyby rozbił się brytyjski samolot z Królową i innymi VIPami, to możnaby podejrzewać zamach. W polskim przypadku tak nie było- piloci mieli słabe kwalifikacje i w ogóle nie powinni siadać za sterami bo nie mieli aktualnych uprawnień i w ogóle nie mieli uprawnień na ten samolot ani do lądowania na lotnisku z tak słabym i urządzeniami naprowadzającymi. Reszta Twojej opowieści np o zabetonowaniu całego terenu katastrofy albo umyciu całego wraku to zwykłe bajki.
  P.S. PiSowskiej władzy wcale nie zależy na odzyskaniu wraku, bo dopóki on jest w Rosji można snuć fantastyczne teorie. Gdyby był w Polsce to zaraz by się okazało , że uszkodzenia nie różnią się od tych z innych samolotów które uległy rozbiciu przy spadnięciu na las.

 161. O Dudzie. Różności i dziwolągi nie z tej ziemi. https://gloria.tv/article/AzpX6J2XyL7X2YVvp2tmjL3Av

 162. Mad Marx
  19 września o godz. 20:41
  @legat
  19 września o godz. 19:42
  Widzi pan, Wlk Brytania to jest normalny kraj, w którym przestrzega się prawa, przestrzega się procedur bezpieczeństwa, piloci wiozący VIP ów mają najwyższe kwalifikacje, więc gdyby rozbił się brytyjski samolot z Królową i innymi VIPami, to możnaby podejrzewać zamach. W polskim przypadku tak nie było- piloci mieli słabe kwalifikacje i w ogóle nie powinni siadać za sterami bo nie mieli aktualnych uprawnień i w ogóle nie mieli uprawnień na ten samolot ani do lądowania na lotnisku z tak słabym i urządzeniami naprowadzającymi.

  Mój komentarz
  Tylko jeden (jeden!) z czterech członków załogi samolotu Tu-154M lecącego z prezydentem i generałami do Smoleńska miał uprawnienia do wykonywania lotu tym konkretnym samolotem (technik pokładowy). Ani kapitan, ani drugi pilot, ani nawigator nie mieli uprawnień do odbycia lotu Tu-154M w dniu 2010-04-10.
  Przypominam, ze dowódcą lotnictwa i bezpośrednim nadzorcą pułku lotniczego, z którego pochodziła cała załoga samolotu Tu-154M, był generał Błasik, o którego awanse dbała i pchała w górę kancelaria prezydenta jako roszczącego sobie pretensje do absolutnego zwierzchnictwa nad armią.

  Gdyby to zamieścić w ckliwej opowiastce dla Brytyjczyków o zawinionej przez zły rząd katastrofie, to Angole z pewnością by śmiechem, no może przesadzam, lecz z wielkim zdziwieniem na pewno, przeprosiliby opowiadającego i udali na jakąś dłuższa przerwę, by uporządkować myśli o tym, jak to jest z tą Wschodnią Europą – jak rozpoznać kiedy prawdę mówią, a kiedy kłamią.
  Pzdr, TJ

 163. Jakie są KOMPETENCJE osób zarządzającym naszym krajem?
  Przemysłem, handlem zagranicznym, wojskiem, służbą zdrowia, polityką zagraniczną?

  Jaki jest ich staż, doświadczenie, poprzednie osiągnięcia na pokrewnych stanowiskach?
  Jak awansują i według jakich kryteriów?

  Myślę, że to jest podstawowy problem naszego kraju po 1990 roku.
  ZARZĄDZANIE.

  O jego jakosci może świadczyć jedno milusie kryterium.
  Stan konta przed, i po opuszczeniu stanowiska z nominacji politycznej.
  Z gołodupca do milionera, można dojść tylko po takiej ścieżce.
  A po nich, choćby potop………

  Ps.
  Pan Rostkowski ponoć pod tym względem osiągnął wielki sukces.
  Stał się posesjonatem- w Londynie.

 164. mag
  19 września o godz. 18:46
  Przez 45 lat żyliśmy w hibernacji, nie mając pojęcia jacy jesteśmy. Ja myślałem, że jesteśmy idealni i pracowici. W takim byłem środowisku. Dziś wiadomo, że to naród fałszywych głupców, warchołów, nierobów, leni i udający katolików. Takimi stały się także tzw elity, czyli niby wykształceni, profesorowie, naukowcy i inni cwaniacy. I tak już pozostanie, tym bardziej że nie ma chętnych na kolejny rozbiór.
  Tak się składa, że ten głupi Szczerski jest synem mojego bliskiego kolegi z pracy. Zdolnego inżyniera i społecznika, przez wiele lat szefował Radzie Zakładowej. Dbał o wychowanie synów. I widzisz rezultaty. Tak niestety już pozostanie na zawsze. Chyba, że wcześniej to wszystko pieprznie.

 165. MadMax,
  proponuję jeszcze raz przeczytać! To nie jest moja opowieść! To jest opowieść tendencyjna z bloga mająca na celu zilustrowanie sprawy katastrofy smoleńskiej dla zagraniczniaków. Czy dotarło?
  To po pierwsze a po drugie, z tego co wiem to Protasiuk był bardzo dobrym pilotem.
  Po trzecie, tematem nie była sama katastrofa a to, jak zachowały się i postępowały najwyższe władze RP. Czy to tak trudno zrozumieć? Partactwo, niefrasobliwość, łgarstwa i po prostu kretynizm nie daje się przysłonić nawet bredniami Antoniego Macierewicza ad consortes. Chodzi mi tylko o to, jakie szanse wyborcze ma PO kontra PiS. Moim zdaniem żadne. Chciałem jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak jest? Czy to tak trudno pojąć? Staram się też wykazać, że samo istnienie PO na scenie politycznej daje PiSowi gwarancję wyborczych zwycięstw. Widzę, że to za trudne do zrozumienia a takie proste – alternatywy dla PiSu nie ma. Będzie jak np. prezes spadnie ze schodów, to się wtedy sami zeżrą.

 166. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii to nie jest normalny kraj.
  Tam nie prowadzi się dzieci ze szkoły podstawowej przed święty obraz, aby miały okazję w cichości ducha nakłamać ile ukradły ze szkoły przez pierwsze dwa tygodnie roku szkolne – tak jak w bydgoszczy. UK chyli się upadkowi i pułk Szerloków nie pomoże jak władza dwa tygodnie będzie tam zwlekać.

  A u nas, to przez Ukraińców i Ukrainki nie mające szacunku dla Królowej Polski.

  Kolego @legat. Prawo i Sprawiedliwość przewróci się o własne śznurowadła, bo obcy mu jest bootstrap czyli podciąganie się w górę za własne sznurowadła
  ( w informatyce – procedura rozruchu komputera umożliwiająca uruchomienie systemu operacyjnego jak również sam program realizujący rozruch, w spolszczeniu: pokropek realizowaną lemoniadą ).

 167. maciek.g
  19 września o godz. 21:35

  Mauro Rossi
  19 września o godz. 1:26
  Niczego nie zmienia fakt, że ustawa Po na podstawie której wybrano 5 sędziów uchwalona została 25 czerwca 2015 r.nikt jej nie oprotestował do 8 października kiedy PO ją zastosowało i miało doi tego prawo.
  To nie PO i PSL złamało prawo – złamał je PiS I Duda i żebyś nie wiem jak kręcił to d… zawsze z tyłu

 168. „Duda zgubiła but w drodze na spotkanie z Trumpem.” Tak portal gazeta.pl zachęca do przeczytania artykułu. Zrezygnowałem z przeczytania bo od dawna wiedziałem że Duda to „baba” i nie ma jaj.

 169. Kolego Przydomku8, spoko loko, luz i spontan.
  Zobaczymy jak to będzie za jakiś rok dwa, gdy w końcu umundurowana na czarno (czasami purpurowo) mafia zboczeńców i wydrwigroszy przejrzy się w wypływającym na wierzch szambie na oczach owieczek.

 170. Symetryczny
  19 września o godz. 21:05
  mag
  19 września o godz. 18:46
  Przez 45 lat żyliśmy w hibernacji, nie mając pojęcia jacy jesteśmy. Ja myślałem, że jesteśmy idealni i pracowici. W takim byłem środowisku. Dziś wiadomo, że to naród fałszywych głupców, warchołów, nierobów, leni i udający katolików. Takimi stały się także tzw elity, czyli niby wykształceni, profesorowie, naukowcy i inni cwaniacy. I tak już pozostanie, tym bardziej że nie ma chętnych na kolejny rozbiór.
  Tak się składa, że ten głupi Szczerski jest synem mojego bliskiego kolegi z pracy. Zdolnego inżyniera i społecznika, przez wiele lat szefował Radzie Zakładowej. Dbał o wychowanie synów. I widzisz rezultaty. Tak niestety już pozostanie na zawsze. Chyba, że wcześniej to wszystko pieprznie.”

  OOOO, panie poruczniku ….zylismy w hibernacji to prawda , zgadzam sie z panem. PRL był zamkniętą enklawą , zylismy w szczelnej izolacji od swiata.
  Nie wiem tylko skąd pomysł że bylismy idealni i pracowici . Jakie to srodowisko zapewniało panu takie wrażenia ? Ludzie nigdy i nigdzie nie są idealni i pracowici. Pracują TYLKO i wyłącznie dlatego że bez pracy nie ma wyplaty czyli pieniędzy . A za pieniądze daje się kupić sporo fajnych rzeczy . Tzn za prl nie było ani wyplat bo 20 usd nie da się nazwać wyplata ani fajnych rzeczy do kupienia .

  Nie uogólniał bym na panskim miejscu , Polacy wspólczesnie pracują , dorabiają się , kształca dzieci , budują domy , jeżdżą rowerami , itd itp . Warchołów , nierobów , głupców nie brakuje to pewne . Tak jakoś się składa że prawie kazdy warchoł , nierób i głupiec to zwolennik pis albo kukiza.

  Szkoda panskiego kolegi że ma tak głupiego syna . Ale zna pan przysłowie ” nie urodzi wrona gawrona ” ? Może ten pana kolega nie był taki kryształowy jak pan usiłuje tu malować ?
  Polska w latach mi edzywojennych żyła w epoce postfeudalnej. Wasz prl zamroził normalne społeczne procesy . Jestsesmy jakieś 40 lat do tyłu za normalnymi społeczenstwami Europy zachodniej . Dlatego że bylismy zamknięci w klatce PRL . Który to pan usiłuje przedstawiać jako jakąś Arkadię . Który żadną Arkadią nie był , do istnienia potrzebował kredytów z zachodnich banków , technologii z zachodnich głów oraz do konca swoich dni potrzebował tzw ” wsadu dewizowego ” . A i tak mimo wysiłków , ten prl wziął i zbankrutował. Taka sytuacja

 171. Symetryczny
  19 września, g.21:05
  No właśnie. Skąd się wzięły takie Szczerskie juniory, nie potrafię zrozumieć. Niby wykształcone, podróżujące po świecie, a z jakimś zaściankowym zapałem i niczym nieusprawiedliwioną butą doszukujące się sensu, tradycji tam, gdzie ich nie ma.
  Nie wydaje mi się, że żyłam w jakiejś hibernacji, bo raczej zawsze starałam się mieć oczy i uszy otwarte (nawet w kwestii „paluchów”), ale wysyp Szczerskich, Dudów, Błaszczaków oraz im podobnych po prostu mnie przeraża.

 172. A w ogóle to Premier Mateusz „Krzywousty” Morawiecki jakiś ludzki pan się zrobił. Emerytów zaczął odwiedzać aby pogadać sobie.

 173. legat

  „„Duda zgubiła but w drodze na spotkanie z Trumpem.” Tak portal gazeta.pl zachęca do przeczytania artykułu.”

  Wydaje się, komercyjna transakcja wynajęcia pułku USA i osadzenia go w jakimś forcie, powinna być samograjem politycznym dla opozycji. Trudno sobie wymarzyć lepszy temat do walki politycznej. W każdym normalnym kraju opozycja rozszarpała by rząd za taki numer.
  Tymczasem opozycja do tej komedii całkiem poważnie podchodzi. Tak więc pozostaje jej tylko temat „Dudy, która zgubiła but”

 174. Bar Norte
  W meRdiach opozycji nie liczącej się nie prezentują więc nie wiemy jak reaguje a ta jedyna licząca się część nie dostała jeszcze wytycznych. Zobaczymy sutra, mañana, tomorrow.

 175. @404 & Ska

  „Są kraje, które za friko dostają miliardy co roku np. Izrael, ”

  No widzisz, jak ty masz przefajdane? Az ciebie szkoda. Wyglada na to, ze te dziesiatki miliardow eurosow, ktore twoj kraj zasysa z Unii – na twoje apetyty nie wystarczaja. Fakt, ze sie kiedys fuksem i awansem dostalo Slask z kopalniami, poniemieckie gospodartwa, Pomorze Zachodnie – tez ciebie nie urzadza. Coz zrobic – szaber to jest sztuka na raz.

  „to się rozbrajamy”

  Nie wszystko mozna kupic za pieniadze. Jak sie nikomu nie chce sluzyc w wojsku to w koncu nie ma wojska, oprocz kompanii honorowej. Rozbrojenie tu super pomysl – jakby co, to przeciez Amerykanie beda walczyc o niepodleglosc twojego kraju. Do ostatniej kropli krwi. To chyma oczywista oczywistosc, ze jak Polakom sie nie chce – to Amerykanie beda walczyc zamiast Polakow.

  „Błaszczak kupuje rakiety i inne pierdoły.”

  Ciekawy przykad oeneryjnej logiki – jak „Błaszczak kupuje rakiety i inne pierdoły.” to zle – ale jak „sie rozbrajamy” to takze zle. Cziezko w dzisiejszych czasach dawac glos na oeneryjna nutke – trzeba byc za a nawet przeciw.

 176. Dzięki Teo wiem, że 1000 m. sześć. amerykańskiego gazu kosztuje zaledwie 80 dolarów, więc teraz, wzorem Staszka, „myślę sobie” tak: O tym, że Polacy są najmądrzej na świecie wiedziałem już z kawałów z cyklu „Spotkali się: Polak, Niemiec i Ruski…”, ale kawały, to jednak tylko kawały, a teraz mam na to konkretne dowody. Otóż niemiecka i reszta europejskiej jełopiarni płaci Ruskom za gaz około 400 dolców za 1000 metrów sześć, a sprytni Polacy kazali się Ruskim walić na ryj, wypowiedzieli im umowę, dzięki czemu będą mieli, od Hamerykanów, gaz kilka razy tańszy. Właściwie to nie wiem, czy to my tacy mądrzy jesteśmy, czy te Miemce i inne Hrancuzy takie debile som? Trzeba było Polaka, żeby stwierdzić, że 80 dolków, to jednak sporo mniej niż 475 dolków (podobno tyle płacimy Ruskim). Biję się teraz w piersi, bo drwiłem tu niemiłosiernie z Ileśtammorza, a tu ono w zasięgu ręki – dzięki, prawie darmowemu, gazowi staniemy się- w try miga -mocarstwem, najpierw gospodarczym, a później militarnym, i jestem teraz pewien, że najstarsi blogowicze dożyją tych dni, kiedy to Najjaśniejsza będzie trzęsła Europą, bo rychło to nastąpi, bardzo rychło nawet. Zastanawia mnie tylko jedno: dlaczego tak się tych „nordstrimów” boimy, ale wierzę, iż nieoceniony Mauro Rossi, świetnie nam to wyjaśni.

 177. Bar Norte,
  a poza tym, to wiesz, nie udało się żadnego fortu w stylu „Bondsteel Camp” na Krymie przez bezczela Putina, to może uda się wcisnąć frajerom i to za ich własną kasę tutaj.

 178. legat
  19 września o godz. 19:42
  Ten wyjazdowicz dolondyński: to 100% pisiak same kłamstwa , przeinaczenia itd
  Że bajeczka to się zgadza , tyle że w bajkach zazwyczaj n\jest sporo prawdy
  Kaczyński do Smoleńska jeździł jedynie na potrzeby partyjne

  „LISTA OBECNOŚCI Ś.P. LECHA KACZYŃSKIEGO W KATYNIU
  10 kwietnia 2006 r. – nieobecny
  17 września 2006 r.- nieobecny
  10 kwietnia 2007 r. – nieobecny
  17 września 2007 r. – obecny (wybory do sejmu)
  10 kwietnia 2008 r. – nieobecny
  17 września 2008 r. – nieobecny
  10 kwietnia 2009 r. – nieobecny
  10 września 2009 r. – nieobecny
  2010 – ………………………….. ……(wybory prezydenckie i samorządowe)

  feralny lot też z tego samego powodu Jarek zorganizował. Chciał osłabić sukces Smoleński Tuska . Wymusił więc samolot rządowy i kazał nikomu się nie wtrącać. Zorganizowali lot tak że załoga była z łapanki (nie miała uprawnień potrzebnych do takiego lotu) , jedno lotnisko zapasowe wybrano nieczynne, nie zadbano o meteorologiczne prognozy i gdy okazało się że warunki uniemożliwiają lądowanie usiłowano na siłą lądować, co niestety skończyło się katastrofa.
  Po co wklejasz mag głupoty?

 179. legat

  Dostali już wytyczne.

  Na przykład portal Onet wspierający liberalną opozycję zamieścił już po północy komentarz red Węglarczyka, który z dużą atencją pisał o pomyśle wynajecia pułku USA.
  Tzn nie pisał konkretnie o pułku bo dopiero dziś wyliczono, że kwota zadeklarowana przez prezydenta Dudę wystarczy na wybudowanie fortu dla pułku a potem pokrycie jego rocznych kosztów utrzymania. Choć być może na pułk nie starczy bo w wyliczeniach nie ujęto zysku wynajmującego ograniczając się do samych kosztów utrzymania.

  Piszę o zysku, bo rząd USA, podobnie jak NATO, nie widzi żadnej politycznej potrzeby (interesu) by dokonywać jakiejś rekonstrukcji Fortu Alamo w umęczonej. Tak więc jedynym motywem podnajęcia RP jakiś oddziałów może być motyw komercyjny.

 180. jobrave
  19 września o godz. 22:12
  A może byś w necie sprawdził ile kosztuje ten amerykański gaz?
  Ja od razu znalazłem 113zł za MWH , a tymczsem na giełdzie energi w Warszawie cena jest 69 za MWH

 181. maciek.g 19 września o godz. 22:25 pyta mnie: – Po co wklejasz mag głupoty?

  Maćku G.
  no i słuszna Twoja racja. Po co wciskam Mag „pisiego” propagandystę opowiadającego o trzech nogach królowej brytyjskiej? – no po co? Jeszcze przekonam Mag do tej trzeciej nogi i nie zagłosuje na Twoje PO.
  Beznadzieja z tą Mag.

 182. @

  Juz wielka radosc panowala:

  „Jestem za odwetem na Izraelu za zbrodnię zestrzelenia rosyjskiego samolotu używanego w słusznej sprawie. ”

  Juz przekaziory witaly sie z gaska:

  „Rosyjski samolot zestrzelony nad Syrią. Izrael oskarżony … Ministerstwo Obrony Narodowej Rosji odpowiedzialnością obarcza jednak Izrael. … ”

  a komentatorzy sie cieszyli:

  „zaorać to śmieszne małe państewko ,a naród wybrany niech wyemigruje do usa , tam ich miejsce i wreszcie będzie spokój na bliskim wschodzie”

  No i z calego darcia ryja – wyszlo jajo. Znaczy takie wielkosci beretu:

  „Rosyjski samolot zestrzelony w Syrii. Putin: Nieszczęśliwe zdarzenie … Prezydent Rosji powiedział, że to tragedia, a doszło do niej w wyniku nieszczęśliwych i przypadkowych zdarzeń.”.

  Jajo, jako sie rzeklo:

  „Zestrzelenie rosyjskiego samolotu spowodowane „serią nieszczęśliwych i przypadkowych zdarzeń” (http://www.tvn24.pl)”

  Temat nie jest do smiechu, ludzi, ktorzy niepotrzebnie zgineli, szkoda.

  Szkoda na swoj sposob takze tych, co sie juz tak cieszyli na to „zaoranie”. Brunatne hejterstwo juz bylo w ogrodku… Tyle, ze wylacznie we wlasnej wyobrazni.

 183. legat

  Nigdzie nie spotkałem informacji o jakiś planach wynikających ze strategii wojskowej USA czy NATO dotyczących budowy znaczącej infrastruktury wojskowej w RP. Bo przecież te tabory NASTO, które w ramach rotacji jeżdżą z kraju do kraju, od Niemiec po Estonię, rotacyjnie, trudno traktować poważnie. To gest propagandowy połączony z ćwiczeniami terenowymi.

  Owszem, w naszej okolicy prowadzą rozmowy z rządami Szwecji i Finlandii by wykorzystać ich dawną infrastrukturę wojskową bo tam widzą pole do swej ewentualnej aktywności. No ale to już się wiąże z topniejącą Aktyką czy rosyjskimi portami.

 184. Bar Norte
  Zakon Najwietszej Maryni Panny ( Zawsze Dziewicy ) powinien zasugerowac wieprzom z POPiS, zeby osadzic mordercow afganskich i irackich kobiet i dzieci w Malborku.
  Bedzie to zgodne z druga polska tradycja- kolaboracji i wiernopoddanstwa.
  3 miliardy dolarow rocznie pozwoli na utrzymanie pulku przez sto lat , jesli wydamy rownowartosc kontrybucji wojennej, zadeklarowanej dla mocodawcow Trumpa.

 185. @mag

  „No właśnie. Skąd się wzięły takie Szczerskie juniory,”

  Ciekawe skad sie wziely takie… osobniczki, ktore wypowiadaja sie z taka oto finezja i swada:

  „otwiera paszcze” „zostawilam” z „otwarta ze zdziwienia paszcza”

  Jesli oboz rzadzacy ma takiej klasy, przepraszam za wulgaryzm, _przeciwnikow_ – to wygra w cuglach nawet uczciwe wybory. Plugawy bluzg wydobywajacy sie z otworu gebowego istoty plci (podobno) zenskiej – to wyjatkowo parszywe widowisko.

  Specjalistke od kultury dyskusji („”otwiera paszcze” „zostawilam” z „otwarta ze zdziwienia paszcza”) zacheca sie do oskarzen o „stalking” oraz o straszenie „policja”. Zwlaszcza jak sie wezmie pod lupe jej wlasne, cenne wypowiedzi.

 186. @wyzysk

  „osadzic mordercow afganskich i irackich kobiet i dzieci w Malborku.”

  ???

  Chyba dobrze pamietam, ze Dzielnie i Waleczne Polskie Wojsko wyzwalalo Irak od Arabow oraz Afganistan od Pasztunow? Znaczy u Boku Sojusznika?

  W kolano sobie ten @wyzysk strzela czy jak?

 187. @mag

  „bo raczej zawsze starałam się mieć oczy i uszy otwarte”

  Raczej sie tutejsza specjalistka od kultury dyskusji („otwiera paszcze” „zostawilam” z „otwarta ze zdziwienia paszcza”) starala zawsze miec otworek gebowy otwarty, celem generowania takich i podobnych tresci. Zanim sie tak Piekny Umysl wezmie za interwencje na „policji”, powinno sie to-to zorientowac co do legalnosci i zgodnosci z obowiazujacym prawem swoich wlasnych, przepraszam za wulgaryzm, _wypowiedzi_.

 188. Bar Norte,
  coś mi się telepie pod deklem, że gdy USA negocjowało kwestię rozszerzenia NATO, to ze strony NATO padło zobowiązanie o nie budowaniu tam nowych baz . Dopuszczono natomiast możliwość ćwiczeń polegających też na przemieszczaniu się. Teraz jest kwestia poszukiwana argumentów, że to Rosja łamie jakieś punkty układu i że tę „mobilność” czyli ciągłe jeżdżenie tam i sam można będzie zamienić logistycznie na stały „camp”.

 189. @blackley

  „Albo chociaż 50 jak ostatnio w latach 1944-93.”

  No fakt, jak komus sie swietnie powodzilo za okupacji, to dla kogos takiego nadejscie Armii Czerwonej to byl dopust Bozy. Byli w koncu (i sa nadal) tacy, ktorzy w pelnych uwielbienia slowach gloryfikuja niemiecka, hitlerowska okupacje. Opowiadaja, jak to Niemcy przyniesli do Polski „troche swiatla” i jak to rzekomo „za Niemca” zylo sie „lepiej niz za sanacji”. Tacy ludzie trafiaja sie w kazdym kraju i w kazdym narodzie. Jak sie tacy ludzie uwlaszczyli dzieki niemieckim zbrodniom chocby w Otwocku – pisal „Biuletyn Informacyjny”.

  „Stacjonowało w Polsce milion albo dwa ruskiego wojska”

  Ja slyszalem, ze cztery miliony. I jeszcze jeden malutki. A najdziwniejsze – ze stuprocentowo polskie wojsko tak walecznie radzilo sobie z cywilami na Wybrzezu w 1970-ym czy wprowadzilo stan wojenny w 81-ym. To pewnie byli przebrani Ruscy. Albo cyklisci.

 190. @mag

  „Pojęcie używania wulgaryzmów bywa względne i ocena tego zjawiska w dużej mierze zależy od kontekstu i tego, kto danego ‚wulgaryzmu” publicznie używa,”

  Zgadza sie. Jak wulgaryzmow uzywa ktos kogo nie lubimy, to reagujemy ze wstretem i z obrzydzeniem. A kiedy uzywanie wulgaryzmow jest cacy i oki? No jak to kiedy: Jak Kali walic plugawym bluzgiem i ciezkim smrodem.

 191. legat

  Mnie nie chodzi o sprawę formalną tylko praktyczną. Chodzi o to, że zabiegi NATO wokół Szwecji, zresztą spieniające Rosję, jasno mówią o tym iż Sojusz żywo jest zainteresowany infrastrukturą np na Gotlandii.
  Natomiast nie zauważam jakiś starań NATO odnośnie budowy infrastruktury w RP. To nie ze strony NATO idą naciski dotyczące tej infrastruktury tylko ze strony kolejnych rządów RP.

  To nie wynika więc ze strategii Sojuszu tylko z odczuć rządów RP.

 192. https://www.youtube.com/watch?v=vCAI33-TgpE&index=8&list=LLS1tbseNiAcz6d__L30pmQg&t=0s
  Prezydent Andrzej Duda czyli aaron feigenbaum „”Szczypta Prawdy””

  Czy szczypta kłamstwa?

 193. Wroza ze Israel niedlugo zniknie z mapy.

  https://www.youtube.com/watch?v=Me1mdHiteNE

 194. „Wroza ze Israel niedlugo zniknie z mapy.”

  Juz dosc dlugo tak wroza. W maju 67-go to dopiero wrozyli!

  http://www.jewsandothers.com/wp-content/uploads/2012/08/Cannons-of-8-Arab-nations-lo-res1.jpg

  Wroza i wroza – i ..wno z tego wrozenia wychodzi.

  Znaczy w plasterkach.

 195. Militaryzacja katolickiej IV RP sprowadza się do wyręczenia się za kasę Murzynami w mundurach. Co przypomina walki z Indianami w postaci budowy fortów. Ale żołnierze nie są niewolnikami w służbie jankesów. Teraz to komercja. Dlaczego zakonnicy wzorem krzyżaków nie bronią granic kraju pobytu. Z nudów wpadają w pedofilię to gorsze od alkoholizmu. Tak sobie myślę,że kiedyś był Plan Rapackiego a Odra i Nysa Łużycka były granicami pokoju. Nawet biskupi wybaczyli w ramach zgermanizowanego Watykanu. Komu to przeszkadzało. Rozmawiajmy z Rosją jak sąsiad z sąsiadem a chłopców z Alabamy zwolnijmy do jazzu. W tym są dobrzy. I niech tak zostanie.

 196. Radziu; ty odbierasz wszelka nadzieje,czytajac ciebie to nic tylko sie powiesic.

 197. Chcialem sobie taka kupic a tu wycofali i nie sprzedaja.

  http://rus.live/2018/09/3324/

 198. Gdzie Izrael wdepnie tam masakra. Ludzie to zjawisko nazywają Mosiek agresor. Tak sobie myślę,że tylko odpowiedzialna społeczność zasługuje na państwo. Izraelici to Chłopcy z placu boju.

 199. @ legat

  podobnie jak ty argumentuje Niesiołowski. Dla niego Schetyna jest gwarantem dalszej władzy PiS.
  Jak skończy się szmal, to państwo PiS padnie, bo żelaznego elektoratu jest za mało żeby wziąć za mordę resztę narodu.
  PS. Niesamowite że do ludzi nie chce dotrzeć twoje opowiadanie z Wysp o wypadku ( znaczy się że ty nie przedstawiasz twojej wersji zdarzeń ). Nawet ty podniosłeś ton 😉

 200. Panie Slowianin . Superowy komentaz. Niewiem poco wielu nienawistnikow nazywa pana ciagle hujem.

 201. @Bart Norte z miesiac temu wspominales tu o ksiazce amerykanskiego autora, ktory opisuje swoj rodzinny stan Ohio, a wlasciwie takich white trash w swoim rodzinnym miescie Midletown. „Elegia dla bidokow”. Ostatnio obejrzalam tez dokument z rownie upadajacego, chociaz wiekszego miasta Dayton opisujacy jednak szerszy kontekst tych tej sytuacji.
  Upadek miast, calych regionow bez watpienia wiaze sie z odplynieciem stamtad przemyslu. Niestety jest to normalna kolej rzeczy nie tylko w tym miescie, nie tylko w tym stanie, ale na calym swiecie. I nie tylko z powodu przeniesienia fabryki, a takze z powodu mechanizacji rolnictwa, wybudowania autostrad omijajacych jakies tereny, rozwoju kolejnictwa, a potem jego upadku, ostatnio dochodzi elektronizacja galezi finansowych i tez praca znika. Zadne zawracanie kijem Wisly nie wstrzyma historii swiata.
  Ludzie opisywani przez autora przypominaja bylych mieszkancow PGR, czy miasteczek z kombinatem – matka. Mysle, ze na przestrzeni ostatnich 20 lat w Polsce ludzie bardziej umieli sie „ogarnac” , a slynni zawsze z mobilnosci Amerykanie zamienili sie w nierozgarnietych i…. leniwych dziadow, o klesce narkomanii wsrod takich grup spolecznych nie wspominajac.
  Mimo rozczulania sie autora na babcia jestem oburzona nie tyle nia, ale mlodym prawnikiem po Yale, ktory ze 20 razy przypomina jak to babcia postrzelila kogos, bo sie zdenerwowala i zawsze straszy, ze zastrzeli. A wnuczek z duma mowi, ze jak tak mowi to i tak zrobi. To nie temat do anegdoty w dosyc faktograficznej ksiazce wobec 30tys. ludzi, ktorzy rocznie gina od broni.
  Ciagle podkreslanie, ze siostra jednak osiagnela sukces bo znalazla przyzwoitego meza i w wieku 18 lat urodzila pierwsze dziecko i zaraz dwa nastepne jakos bardzo zaweza pojecie sukcesu, nawet w tej rodzinie i nawet jesli jest to gorzko ironicznie. Wszak jakis wujek wyemigrowal do innego stanu i jest normalnym Amerykaninem z amerykanskim sukcesikiem. Babka powtarza z nienawiscia mantre, o tych co sie nie zhanbili praca i doja od panstwa, co podobnie widzi wnuczek. Wiadomo – z moich podatkow. Jak ta sasiadka obok, co jest nieprzystosowana i nie pracuje, rodzi itd…Tak sie zdarza, ale… babcia corke tez nie umiala przystosowac. Przykre, ale przynajmniej nie potepiaj innych zwlaszcza, ze twoja corka ze w swoimi problemami ciagnie wielo, wielo – krotnie wiecej. Tak samo jakos zapomina zdolny prawnik po Yale, ze jego jako syna nie przystosowanej do zycia matki spoleczenstwo premiuje omal darmowymi studiami na bluszczowym uniwersytecie, rownoczesnie nie majac litosci dla rodzicow ktorzy mieli nieszczescie byc zacnymi, pracowitymi z jakimis sukcesami obywatelami. Bo ich dzieciom nie nalezy sie nic. Stara spiewka z calego swiata, i nie ruszyloby mnie to, gdyby byla jakas litosc dla tych innych premiowanych za zle urodzenie. Jak ta sasiadka babci.
  A juz szczytem rozminiecia sie z prawda jest napisanie, ze niewyksztalceni, nie dajacy sobie rady w trudnych sytuacjach nie dlatego nie glosowali na Obame, ze jest czarny, tylko dlatego, ze mu zazdroszcza, bo powinien byc tak nisko jak oni. A zaraz potem podaje mlody konserwatysta procenty tych niedouczonych, nic nie czytajacych wierzacych w teorie spiskowe, ilu z nich nie wierzy, ze Obama sie urodzil w Ameryce, ze nie jest muslimanem… Wlos sie na glowie jezy, ale podobno nic nie mieli przeciw czarnemu, tylko temu, ze sie mu udalo. Wogole zadni rasisci. Ciekawe, ze taki pomysl nie jest podnoszony, kiedy wybiera sie na prezydentaz milionerow, czy chociaz bardzo bogatych, ktorym „tez sie udalo.”
  Poza tym Autor zyje w jakiejs szklanej kuli wypelnionej tymi dziwnymi bialymi, stanowiacymi zaplecze nr45, bo nagle jest wielce zdziwiony, ze przeczytal, ze czarni maja podobnie. Dotychczas myslal, ze czarni to tylko gangi i siedzenie w kryminale, a moze wogole ich nie zauwaza?
  Ulzylam se.

 202. Passent’s commentary is full of criticism, irony, hate and propaganda and is similar to other commentaries in former PZPR politburo Polityka aimed at discrediting current Polska administration. Duda visit in Washington was a positive step toward better relationships with USA and for sure more contacts, lobbying and hidden diplomacy are needed to widen relations. This negative narration should be built on facts. Passent has not done the homework.

 203. Podsumowanie panstwa opinii o wizycie prezydenta RP w Bialym Domu mozna zawzec w dwoch slowach: byla do bani. Wszystko bylo do bani procz pogody.

  w zeiazku z tym proponuje gimnastyke umyslowa: do Bialego Domu jedzie jakis inny prezydent RP. Taki nieobarczony ladynkiem niecheci jaki ma u panstwa p. Duda.Okolicznosci przyrody sa takie same: prezydentem USA jest ten sam p. D.Trump.
  Co i jak ten inny prezydent RP powinien mowic w Waszyngtonie? O co i jak walcxyc?
  Kiedy juz przemyslicie panstwo te kwestie to polecam porownanie tych waszych wizji z tym co zrobil p. Duda.

  I nastepne pytanie: kiedy spodziewwacie sie panstwo nastepnej wizyty prezydenta RP w Bialym Domu?
  Dopuszczacie panstwo mysl ze cos po tej wczorajszej zakielkowalo w USA? Polska zaczela mowic wlasnym glosem a przestal za nia mowic New Yorker?

  ml

 204. Pitekantrop

  Jestem powojenny , pajacu. Nie mogło mi się pogodzić ani źle ani dobrze za okupacji.
  Ale tego rodzaju detale miłośnikom,, żółtych tygrysów,, umykają. Te ,, tygrysy ,, to była ordynarna , sowiecką propagandą. Nie mam nic przeciwko temu żeby tego rodzaju lajnem zapełnia pan sobie głowę. Ale proszę się nie spodziewać że z łajna coś innego niż łajno pan ,, przeleje ,, na papier albo ekran komputera.
  Ruską okupacja była faktem. Pobyt ruskiego wojska przez niemal 50 lat również. Który to pobyt gwarantował władze komunistycznym bekartem bez zawracanie sobie głowy wolnymi wyborami. To są FAKTY które neguje tylko sowieckie matoły, w pańskim rodzaju. Wiadomo że PRL się panu bardzo podobał, podobnie jak innym komunistom . Do momentu w którym Gomułka zarządził polowanie na Żydów. Oczywiście pan żadnym Żydem nie jest , udaje pan jedynie na potrzeby tego bloga.

  Ps kiedy kolejna zmiana tożsamości, pajacu ? Ukłony.

 205. Pitekantrop,
  Miał pan nieprzyzwoitosc pisać o ,, wulgaryzmach i smrodach ,, …. pajacu to bez znaczenia czy używasz wulgaryzmów oraz czy smierdzisz.
  Smierdzisz i to na kilometr- głupotą, ignorancja i prostactwem.
  Używając wulgaryzmów to widzisz że masz pusty leb . Obie w/W zjawiska są bez znaczenia , podobnie jak całe twoje komunistyczne jestestwo. Śmietnik historii to twój parking , ten sam sektor co Gomułka i inni towarzysze. Jak nie pasuje Gomułka możesz sobie pojechać na sowiecki parking . Będziesz,miał pajacu jak w domu.

 206. Jak juz wspomnialem pajacu jestem powojenny i nie mam nic wspolnego
  z szabrem chociaz dobrze pamietam jak przyniesiono mi z szabru konika
  na biegunach na ktorym sie bujalem i bardzo go lubilem.Taka byla wtedy
  sytuacja.

 207. Jak mawial klasyk – „Przemawiam bez kartki z glowy,czyly z niczego”

 208. Na soacrrze z psem wysluchalem powtorki omowienia debaty przedwyborczej z Lodzi.
  Zadne PiS i PO, czyste potrzeby miasta.
  Przeszlosc i przyszlosc.

  I to wszystko w TOK FM. Jestem zachwycony, w szczegolnosci tym jak to dalekie od innych audycji tej stacji. Chapeau bas!

  ml

 209. blackley
  20 września o godz. 3:43
  blackley
  20 września o godz. 4:33

  Czarnyszczochu – miałeś trzecią zmianę i zamiast pracować to walisz pracodawcę w rogi naciągając Go na wypłatę za czas, który spędziłeś na blogu Polityki, zamiast robić obchód pilnowanego parkingu??????!!!!!!!
  Skaranie boskie z tymi kapitalistami. LOL
  Znowu się uśmiałem.
  Pozdrawiam.
  Panie Kapitanie

 210. Kolego @legat!

  Ja jestem kaleka emocjonalny i bardzo rzadko oraz słabo odczuwam lęk.

  Więc z tym pokłonem przed obrazem Królowej Polskiej przez bydgoskie dziadki, jasno i wyraźnie po raz kolejny opiszę walkę ze złem jaką bez pasów bezpieczeństwa opisał mi warszawski taksówkarz lat 65 wstecz.

  Jest dziesięć przykazań. No i co z tego?

  Szwagierka opisuje walkę z kradzieżą samochodów tam gdzie mieszka:
  Uczciwi ludzie boją się mandatu z powodu pozostawienia opuszczonej szyby w drzwiach samochodu, z którego wysiedli.

  Ja nie jestem loko, bo serwer sieciowy mnie obsługujący jest globo.

  Ja nie jestem spontan bo ja nie muszę do baru:
  – Panie kelner! Setę i śledzia zanim sie zaczęło!
  – Panie kelner! Setę i śledzia, póki się nie zaczęło!
  – A może byśmy zapłacili?
  – Cholera! Już się zaczęło.

  Ja nie mam samo zawiązujących się supłów na języku i rozpadającej się klawiatury.
  Więc piję bez konieczności nalewania innym po jakimś rozwiązaniu siekierą.

  I nie tłumaczę, tego po co chłopcy przeskoczyli ogrodzenie sadu jabłoniowego.
  No i nie piję win Tuska.
  Beherovka to jest to i tamto!

  W dzieciństwie opisywano mi obcinanie dłoni za kradzież jednej pomarańczy.
  A w Polsce bożyszczem jest Zero chcące karać obcięcie obu dłoni za nie słuchanie Ducha.

  Strachy mniej groźne, gdy wróbli dziesięć razy mniej niż orłów palestry.

 211. IV RP została dopuszczona do biurka. Wcześnie stała na wycieraczce. Tak sobie myślę o stopniowym oswajaniem się z łaską.

 212. @blackley. Czasem czytam blog, choc pisac mi sie odechciewa.Trafilam na pana wpis do @pitekantropa-„kiedy kolejna zmiana tozsamosci,pajacu?” Otoz niejaki @pitekantrop ma jeszcze dwie inne tozsamosci,co latwo stwierdzic po stylu i powtarzajacych sie sekwencjach wpisow. To ta sama osoba (jesli osoba ) co @ salto mortale i niejaki @sir Jarek. Nie ma najmniejszego powodu aby pan sie fatygowal z odpowiedzia na ewidentny trolling,niech pan przewija, bo to szkoda czasu i atlasu.

 213. @blackley Do zadan trolla nie nalezy rozumienie czegokolwiek a jedynie rozwalenie bloga poprzez celowe insynuacje, przekrecanie sensu cudzych wypowiedzi, wybiorczosc,chamstwo, zwykly, ordynarny hejt. Sensowna odpowiedz to karmienie trolla, bez czego przestaje istniec.Pozdr.

 214. GRATULUJE jakup007 bystrosci.
  Odpowiedz; pomidor….

 215. Szmalcownik czy szaber czyj to wynalazek. Kradzione nie tuczy ale upadek z szabrowanego konia powoduje zmiany w korze mózgowej. Raczej nieodwracalne oraz rusofobię. Tak sobie myślę o szabrowaniu.

 216. @mag
  „Pojęcie używania wulgaryzmów bywa względne i ocena tego zjawiska w dużej mierze zależy od kontekstu i tego, kto danego ‚wulgaryzmu” publicznie używa,”

  Mag ZAPOMNIALA CYNAMONA, jej przyjaciela i jego antysemickie POLAJANKI:

  BO mag JEST CZYSTA ETNICZNIE

 217. jakup01 – fantazjuj dalej…..LOL.
  Macie z Panem Kapitanem różne zmiany na parkingu??
  pozdrawiam serdecznie

 218. @404 & Ska za friko probuja sie reprodukowac w blogosferze, na szescie bez sukcesow; brak bowiem cwierkajacych.

 219. mag
  19 września o godz. 21:53

  No właśnie. Skąd się wzięły takie felczerskie dusze, nie potrafię zrozumieć. Niby wykształcone, podróżujące po świecie, a z jakimś zaściankowym zapałem i niczym nieusprawiedliwioną butą doszukujące się sensu, tradycji tam, gdzie ich nie ma.

  Filisterka Mag udaje, ze nie wie o co /kogo chodzi.

 220. Mag donosi:

  …Nie wydaje mi się, że żyłam w jakiejś hibernacji, bo raczej zawsze starałam się mieć oczy i uszy otwarte…

  Mag udaje, ze nie nalezy do druzyny, bo jest czysta etnicznie i pija kawe na Petit sablon.

 221. jakub01
  20 września o godz. 8:44…..
  A co do hejtu mój Ty pracowniku dezynsekcyjny – to przypominam ci odwszawianie poranne za które podobno miałeś się wziąć. Więc weź sie do pracy – zamiast udawać na blogu inteligenta
  oczywiście pozdrawiam serdecznie

 222. „Czy Polsce uda się siedzieć okrakiem na barykadzie – „sądzę, że wątpię”.” W oryginale warszawskie powiedzonko autorstwa Wiecha brzmi: „przypuszczam, że wątpię”, co chyba lepiej oddaje zamiar Autora.

 223. Energia zmieniła geopolitykę tak, że odgrywa się jako geoekonomia, ponieważ zyski lub straty finansowe są bezpośrednio związane ze zmianą pozycji kraju w hierarchii wpływów politycznych. Dzisiaj, moc nie pochodzi z terytorium jednego może zajmować, ale z upowszechnienia rynkach można kontrolować lub wpływać. W bardzo dużym stopniu jest to spowodowane energią. Co depozyty poleceń krajem, co transport sieci kontroluje i ile mniejsze uprawnienia lub podmioty państwowe zależą od jego zdolności i zasobów określić swoją rolę w społeczności międzynarodowej oraz w ogólnej architekturze zasilania.

  Rola energii nie zmniejszy w przyszłości. W ramach różnych przekształceń, które pojawią się, zasoby będą zawsze ważne dla życia narodów i ich narodami. Wojna i pokój nadal będą decydować siedzących przy stołach, gdzie oferty energetyczne są negocjowane. To będzie bardzo trudno myśleć o geopolityce oprócz energii.
  https://www.strategic-culture.org/news/2018/08/21/geopolitics-of-energy.html
  ===========

  Krótko mówiąc, kto kontroluje przepływy nośników energii, kontroluje świat.
  Rura w Bałtyku pozbawia USA kontroli nad sojusznikami.
  Ale, zawsze można ją zniszczyć……

 224. @jakub01, @blackley.
  20 września o godz. 8:39

  Raczej SM i pitekantrop to dwie różne osoby, o czym świadczą okresy aktywności na blogu: pitekantrop ostrzeliwuje blog ze wschodniego wybrzeża w pobliżu ADL ( to taka agencje PR d/s promocji Żydów), a Saldo Mortale z Niemiec, ale wspierają się w wielu (nie wszystkich) sprawach. Idea jest ta sama: przypominać ciągle i często o holokauście, pogromach, 100dołach, krótkich rączkach, itd. itp. i wmawiać Polakom poczucie winy za historyczne sprawy tak, aby teraz w sprawach pomiędzy narodami mieć przewagę – żebyśmy w tyle głowy nosili odpowiedzialność za czyny naszych (narodowych) antenatów i dawali ich przedstawicielom dodatkowy bonus.
  To jest działanie dalekosiężne i długotrwałe.

 225. mag
  19 września o godz. 17:49
  Ma problem z pozycja Prezydenta. Rugowanie owej porazki medialnej na Prezydenta lub raczej Prezydentow jest niedorzeczne. Chodzi bowiem o nas wszystkich, o nasza prowincjonalnosc.

  Proponuje wiec Mag lekture pozycji o pozycjach.

 226. Ponoć Unia realizuje niemieckie interesy. A czyje interesy reprezentuje zgermanizowany Watykan spadkobierca Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Pisowski suweren jest zatem wzięty w dwa ognie i dlatego głosuje jak głosuje. Religia to opium dla ludu w niemieckim opakowaniu. Tak sobie myślę,że suwerenność wymaga niezależności na wszystkich obszarach np. religia. Katolicyzm to pozostałość krzyżacka,zaborców, ostatnio III Rzeszy. Pisowcy nie gęsi i swoją religię mają a nie okupantów. Jak to ostatnio czyni banderowska Ukraina. Ulubienica totalnej prawicy i PO w ramach rusofobii.

 227. @ blackley. Ma pan teraz dowod prawdziwosci moich uwag. Prosze zauwazyc jaki szal nienawiesci wzbudzil moj wpis do pana. Polecam link jaki podaje @Adam100.

 228. zetus1
  20 września o godz. 9:06
  Piszac o Polakach zapomina o Polkach. Problemem zetusa jest jego wlasna
  „dyletancja”.

 229. jakub01
  20 września o godz. 8:44…….”Sensowna odpowiedz to karmienie trolla, bez czego przestaje istniec.”

  Zrozumiałem z twojej wypowiedzi, że przekarmiony troll umiera na otłuszczenie serca. Mój ty piszący z sensem pracowniku służb dezynsekcyjnych.
  pozdrawiam

 230. Więc weź sie do pracy – zamiast udawać na blogu inteligenta
  oczywiście pozdrawiam serdecznie….

  Powyzszy apel trafia w sedno; wiekszosc tu obecnych udaje intelektualistow z okolic Petit Sablon o Grand Sablon nie majac pojecia. Udaja lekarzy bedac felczerami i zajmuja seie recyklingiem intelektualnym chcac sie dowartosciowac obecnoscia w blogosferze obok Passenta.

 231. Czy Polacy zupełnie stracili instynkt samozachowawczy ?” – pytasz.
  Tak, stracili.

  Odpowiedziala Mag. Nie wiedzac, ze spychanie politycznuje degrengolady na sciane wschodnia jest niedorzeczne, bo my wszyscy jestesmy ze sciany wschodnie i nic tu nie pomoga okulary sloneczne Prady, gdy na „oslone” przed deszczem mowimy Parasol. Moze zetus roziwaze ten Problem.

  Toczacy sie w blogosferze spor od lat calych ma jeden cel; uzmyslowic malym, ze sa mali; nic wiecej.

 232. @zetus1. Nawet jesli sie pomylilam i sa to dwie rozne osoby to i tak nie zmiania faktu,ze nikt przy zdrowych zmyslach nie da sobie czegokolwiek zaprogramowac „w tyle glowy” za pomoca tak prymitywnych chwytow. Kazdy to po prostu przewija,bo nic nie wyniknie z faktu, ze sie lajnem cudzym opryskasz.Kiedy ktorys z tych trolli wywoluje moj nick, to juz odruchowo przewijam. Przeciez wiadomo,ze to bedzie g…wno. Pozdr.

 233. jakub01
  20 września o godz. 9:17…..”Przeciez wiadomo,ze to bedzie g…wno.”
  I po cholerę sie krygujesz tymi kropkami – jakup. Przecież i tak wiadomo, że takiego języka używasz na co dzień.
  pozdrawiam

 234. Mądry Niemiec przed szkodą. Kiedyś chcieli za darmo ropę i gaz. A skończyło się Stalingradem z odmrożeniami i kanibalizmem w szeregach agresora. Teraz wolą zapłacić choć Trump namawia ,że z NATO darmocha jest nadal możliwa. Tym sposobem przez komercjalizację Niemcy zostały cywilizowane. Gorzej z jankesami i Izraelitami gdzie stąpają tam masakra. Tak sobie myślę może warto zgotować nowy Stalingrad Mośkom agresorom i ich sponsorom jankesom.

 235. Zdjęcie jak Duda „polski Prezyden” podpisuje z Trumpem umowę międzypaństwowa, przejdzie do histori dyplomacji.

 236. @Zetus1 @blackley. Nasze blogowe trolle maja za zadanie zniesmaczyc normalnych blogowiczow, obrzydzic im uczestnictwo w dyskusji poprzez wtracanie pomiedzy ciekawe wypowiedzi tresci wulgarnych, odrazajacych w swojej glupocie,niczego poza hejtem nie wnoszacych do czego przeciez inteligencji ani wiedzy nie potrzeba. Ma to zniechecic ewentualnych nowych jak i starych blogowiczow do zagladania na strone, czyli nieswiadomego jej bojkotowania.Ignorowanie trolla powoduje,ze zdechnie i to wszystko na temat. Pozdr.

 237. blackley
  19 września o godz. 21:48
  Warto by podyskutować na te ważne tematy. Ale z kretynami nie warto nawet jednego kliknięcia.

 238. @z dystansu. Nie przejdzie. Jesli historia wspomni o Dudzie, to co najwyzej bedzie to jednozdaniowa wzmianka.

 239. blac to zawsze blac mawiają starożytni Słowianie. Ale sprowadzać na słuszną drogę warto nawet jeśli volks.. Tak sobie myślę,że upadek z konika na biegunach to ważny temat kiedy to prezent od Czerwonoarmisty.

 240. Sciaga dla Przodowniczek i Przodownikow blogosfery…..

  Zdaje sobie sprawe, ze artykul Cichego w GW byl niedopuszczalnym uogolnieniem winiacym wszystkich powstancow. Dochodzilo jednak do pojedynczych mordow popelnianych przez zolnierzy w mundurach w czasie powstania. Arytmetyczne lamiglowki Strzembosza, ze dotknely one jedynie ponad tuzin ofiar mordow przy 7.000 do 30.000 tysiacach zydow przebywajacych w Warszawie podczas powstania tego faktu nie zmienia, a prowadza jedynie do realatywizowania naszej historii z jej pieknymi i szarymi kartami. Wspomne rowniez samokrytyke Cichego w 2006 roku.

  Ciekawa jest publikacja Andrzeja Zbikowskiego z Zydowskiego Instytutu Historycznego. W sprawozdaniu Mieczyslawa Fuksa w Yad Vashem (YV o-16/450) czytamy, ze na poczatku powstania dochodzilo do likwidacji Zydow. Wielu wyrazalo zdziwienie, ze niektorzy Zydzi przezyli. Polska arystokratka Helena Krukowiecka zostala opluta przez gospodarza domu, ktory jej “wyrzucal” przechowywanie Zydow.

  Honor tego polskiego robotnika siegal nawet gestu oddania sloika miodu, wczesniej podarowanego przez Krukowiecka. Oczywiscie sa tez przyklady przejscia wielu zydow po wyjsciu z ukrycia i przyjecia ich do AL . Adekwatne dokumenty znajduja sie w AZIH. Zydzi bioracy udzial w walkach jako czlonkowie AK nie podawali swoich prawdziwych danych. Watpiacym polecam lekture wspomnien Samuela Willenberga i jego przygody w AK potem w PAL. .
  Zmarly Marek Edelman mowil, ze wstapil do AL, bo AK chcialo dokonac na nim egzekucji za rzekome zydowskie szpiegostwo. Wielu zydow bylo posadzanych przez AK o wspolprace z Niemcami. Pozostaje pytanie czy slusznie. Nierzadkie byly slowa Polakow walczacych w Powstaniu, ze po wojnie nie bedzie miejsca dla zydow.

  Smutne sa relacje wielu Zydow, ktorzy przezyli wojne i powstanie. Udokumentowany jest mord przy ulicy Prostej w dniu 2 wrzesnia 1944 roku. Zbrodnia z ulicy Dlugiej 25 opisywana jest na podstawie relacji z drugiej reki. Nie chodzi mi tez o wyliczanie zbrodni, lecz o pokazanie drugiej strony cienia wojny.

  Chodzi tez o naruszenie obrazu Polakow postrzeganych wylacznie jako ofiar, wylacznie po polskiej stronie. Polacy niechetnie identyfikuja sie z rola oprawcy. Postawa ta jest sluszna, bo nie dotyczy wszystkich Polakow.
  Wart przypomnienia jest incydent Dawida Zimlera i jego losu w kwaterze powstanczej przy ul. Panskiej i nastepnie przy ul. Ceglanej oraz niechlubnego zachowania sie majora Hallera z Poznania.

  Polecam przy tym lekure meldunku majora Zagorskiego w Archiwum Akt Nowych (AAN 203/X-32, 58-59). Przy czym niewazne jest czy chodzilo o pojedyncze incydenty kryminalne czy o czyny majace cechy masowego mordu dokonanego przez Powstancza Armie. Po wojnie podczas emigracji Zydow do Niemiec pojawialy sie podobne glosy.

 241. Prymarna jakup007 bredzi o szale nienawisci: w szale przyda sie jej jej felczerska parapsychologiczna wiedza z epwnoscia.

 242. @symetryczny. To po co klikasz? Znajdz sobie blog, w ktorym dolaczysz do grona geniuszy.

 243. Ponoć tylko kretyn pozna kretyna bo pracują na tej samej fali. Normalny widzi człowieka. Tak sobie myślę,że blog ściąga frustratów nawet kiedy nie mają okresu choć są mężczyznami.

 244. jakub01
  20 września o godz. 9:36
  Pisze o sobie, ze jest normalna; skad taka potrzeba potwierdzenia?

 245. Sir Jarek
  20 września o godz. 9:23
  Krykowanie jakup007 jest li tylko pozorne. Ona i tak zyje spiskiem.

 246. @salto mortale,@pitekantrop,@sir jarek. – Jestescie glupi. APORT!

 247. Konstytucja pod nadzorem Dudy też przedatowała się bo nie jest konsumowana. Tak sobie myślę o dziewictwie Konstytucji w czasach Dudy. Nie używa a kasę bierze.

 248. jakub01
  20 września o godz. 9:36…..”Ignorowanie trolla powoduje,ze zdechnie i to wszystko na temat.”
  Zgadnij co zdycha ?(proponuję wyprawę do wujka googla) Odczłowieczenie Oponenta by ze spokojnym sumieniem przeprowadzić dezynsekcję?? I tak oto po poskrobaniu po wierzchu z intelektualnej jętki jednodniówki wyłazi prawdziwe oblicze skrzętnie skrywanego polskiego chama. Ciekawostką jest natomiast jak dalecę się zapedzisz w fekalnych przywołaniach – poobserwuję z uwagą – jakup01.
  pozdrawiam serdecznie

 249. Chama katolika poznasz po komentarzach. Nie widać drugiego policzka. Tak sobie myślę,że normalni katolicy choć zbałamuceni chrztem są spolegliwi i wybaczają.

 250. @jakub01
  20 września o godz. 9:17
  … „w tyle glowy” za pomoca tak prymitywnych chwytow.

  Myślę, że przeceniasz swoje możliwości. Każdy w większym czy mniejszym stopniu jest podatny na propagandę, działania podprogowe, feromony w sklepie, zapachy świeżego pieczywa, a nawet skłonność do przypisywania inteligencji osobom urodziwym. Popatrz tylko na sukcesy Josepha Goebbelsa, Putina, Trumpa, że o naszych rodzimych adeptach nie wspomnę. Zdaje się, że masz głębokie przekonanie o swojej obiektywności i odporności na manipulację. Namawiam do sceptycyzmu, w tym względzie także.
  Pozdr.

 251. @ legat
  Chodzi o to, że rzetelnym wyjaśnieniem przyczyn katastrofy smoleńskiej tak naprawdę nikt nie był zainteresowany. PiS z oczywistych względów bo „zamach, knowania Tuska z Ruskimi itd…” PO też nie, bo rzetelne śledztwo musiałoby doprowadzić do postawienia kryminalnych zarzutów osobom odpowiedzialnym za organizację lotu. Ktoś przecież wydał załodze rozkaz wylotu i tym samym popełnił przestępstwo narażenia zdrowia i życia kilkudziesięciu osób. Nawet gdyby udało się wylądować taki zarzut powinien paść.
  W normalnym , cywilizowanym kraju po takim wypadku było by kilka karnych procesów sądowych z zarzutami niedopełnienia procedur, spowodowania śmierci pasażerów, nie licząc cywilnych spraw o odszkodowania. U nas politycy urządzili sobie cyrk nad grobami ofiar.

 252. Fort Trump to chyba nowa wersja odchudzonego systemu obronnego zamiast NATO. Tak sobie myślę,że nie ma odważnego aby uznać podpisanie Traktatu Lizbońskiego za zdradę. Ja wiem kto podpisał.

 253. Gotowość do lotu zameldował Błasik a nie kapitan. Od strony lotu wszystko było w rękach wojskowych. Jaki naczelny takie podległe wojsko. Tak sobie myślę,że tylko Bóg wie dlaczego samolot nie wylądował. Co nie wyklucza jego wyroku za grzechy prawicy.

 254. jakub01
  20 września o godz. 9:59
  Nie piszę do Ciebie, więc się nie mieszaj. Aczkolwiek..

 255. jakub01
  20 września o godz. 10:03
  Donosi, ze jest normalna, cokolwiek to znaczy.

 256. @Symetryczny. Piszesz publicznie, wiec kazdy moze sie mieszac, aczkolwiek…

 257. @zetus1

  Właśnie wyszła nowa książka o Trumpie.
  Autorka Stormy Daniels, aktorka porno, opisuje w SZCZEGÓŁACH
  kontakty z Trumpkiem. Włącznie z tzw. intymnymi.
  Na dowód, ze mówi prawdę szczegółowo opisuje Trumpowskie genitalia.
  Np. okazuje się, ze jego dick jest mniejszy niż średnia, ze zakończony jest bardzo nietypową dużą głową, itd.

  Poniżej co o ty mówią satyrycy.
  https://www.youtube.com/watch?v=WqLCtRHJeuE
  Trump’s Less-Than-Magic Mushroom

  @jakub01
  Masz rację.

 258. Hey, dude ! Make polish jokes great again !

 259. @zetus1Na blogu feromony nie dzialaja, oprocz Goebbelsa, dwaj pozostali maja fachowcow od propagandy ,ktorym nasi blogowi „fachowcy” do piet nie siegaja, zatem nie trzeba byc kims wybitnie odpornym na manipulacje aby nie ulegac prostactwu roznych salto itp. Wystarczy przewijac.Nigdy tez nie twierdzilam, ze jestem obiektywna. Nawiasem mowiac nie wierze w obiektywizm.Sceptycyzm to tez subiektywizm. A na manipulacje jestem odporna o tyle, ze dzialaja one wylacznie na osoby o mocnym poczuciu ego, ktorego ja prawie nie posiadam. Trudno manipulowac czlowiekiem,ktory nie posiada zadnych ambicji. Ja nie posiadam.

 260. Marek TX
  20 września o godz. 3:26
  Passent’s commentary is full of criticism, irony, hate and propaganda and is similar to other commentaries in former PZPR politburo Polityka aimed at discrediting current Polska administration. Duda visit in Washington was a positive step toward better relationships with USA and for sure more contacts, lobbying and hidden diplomacy are needed to widen relations. This negative narration should be built on facts. Passent has not done the homework.

  Mój komentarz
  Marek TX w kontekście rozśmieszającej obserwatorów wizyty Dudy w USA napisał o tajnej dyplomacji PiSu.
  – Niebywałe, PiS i tajna dyplomacja.
  Marek TX zasugerował, że ta wizyta ma coś wspólnego z tajną dyplomacją, z czego wynika, że wszystkiego nie wiemy (stara gadka PiSowców), co z kolei jest powodem wysunięcia przez Marka TX napomnienia dla Passenta – oj redaktorku PZPRowski, nie odrobiło się pracy domowej. Nie należy tak pisać – hejtolić przeciwko rządom PiSu, jeśli nie zna się faktów.
  Pzdr, TJ

 261. „Dobrze się stało, że po ponadtrzyletnim oczekiwaniu prezydent Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w USA, do której latami nie dochodziło, m.in. z powodu znacznego pogorszenia stosunków polsko-amerykańskich.”

  Znalezione w sieci:
  „28.09.2015
  Andrzej Duda gości na sesji zgromadzenia ogólnego ONZ. Na realne efekty wizyty jeszcze trudno, ale wizerunkowo prezydent RP nie ma powodów do narzekań.
  Wystarczy zresztą spojrzeć w prezydencki kalendarz. Przez ostatnie dwa dni Andrzej Duda dwukrotnie występował w sali zgromadzenia ogólnego, z czego raz tu po sekretarzu generalnym ONZ Ban Ki – Moonie i Baracku Obamie, za to przed prezydentami Rosji i Chin. I choć na forum ONZ o kolejności wystąpień decyduje kolejność zgłoszeń oraz ranga przedstawiciela ( niezależnie od kraju prezydenci zawsze przed ministrami czy ambasadorami) to prestiżowe wystąpienie Andrzeja Dudy poszło w świat.
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………
  Z kolei z lokatorem Białego Domu Andrzej Duda miał w poniedziałek okazję rozmawiać aż trzy razy. „Były dwie krótkie rozmowy. Jedna – krótka kuluarowa wymiana zdań. po wystąpieniu prezydenta Obamy, a przed wystąpieniem prezydenta Dudy. Później długa, półtoragodzinna rozmowa, która realizowana była podczas lunchu, wydanego przez sekretarza generalnego ONZ – powiedział Szczerski – Panowie siedzieli obok siebie. Mamy satysfakcję, że prezydent Andrzej Duda był gościem stołu numer 1, którego bezpośrednim gospodarzem był sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, przy którym zasiadała grupa bardzo wpływowych osób współczesnej światowej polityki – dodał.

  8 lipca 2016
  Spotkanie Duda – Obama. „To była bardzo dobra rozmowa”, „Przykład Polski pokazał, że demokracja to wartość uniwersalna”.
  W kuluarach szczytu NATO odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. 45-minutowa rozmowa odbyła się w wąskim gronie osób m.in. ministrów spraw zagranicznych i obrony obu krajów oraz najbliższych doradców ds. zagranicznych i obrony.
  Amerykański prezydent zapewnił, że art. 5 NATO to nie tylko słowa, ale czyny i Polska może liczyć na wsparcie USA.
  Mamy trwałą obecność sił amerykańskich w Polsce, wzmocniliśmy też obecność naszych sił powietrznych. (…) Wzmocnimy i podniesiemy poziom szkolenia. Mogę dziś powiedzieć, że podejmiemy kolejne kroki – Sojusz przygotowuje się do wysuniętej obecności w Europie Wschodniej, a USA będą odgrywać wiodącą rolę.

  6 lip 17 20:56
  Polska przykładem dla Europy
  Prezydent Donald Trump wiele razy mówił o Polsce jako o kraju, z którego przykład powinny brać pozostałe kraju Starego Kontynentu. Polska jest jednym z niewielu krajów NATO wywiązujących się z finansowych zobowiązań względem Sojuszu, co nie umknęło uwadze prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Dziękuję wam, dziękuję ci Polsko. Muszę powiedzieć, że przyk – Silna Polska to błogosławieństwo dla krajów Europy i one dobrze o tym wiedzą; silna Europa to błogosławieństwo dla Zachodu i dla całego świata – mówił Donald Trump na Placu Krasińskich. – Wasz naród jest wielki, ponieważ wielki jest wasz duch – chwalił Polskę prezydentład, który pokazaliście, jest naprawdę wspaniały – powiedział prezydent.”

  Szanowny panie Redaktorze,
  zamiast robic ludziom wode z mozgu, prosze sie przyjrzec aktualnym stosunkom amerykansko-niemieckim.

 262. @jakub

  Taktyka skuteczna:
  Erase / Riwind podparta muzyka musi zadzialac.
  pozdr.

  https://www.youtube.com/watch?v=6WOYnv59Bi8

 263. Na przykład Korea Południowa płaci około połowy kosztów utrzymania 28 tys. żołnierzy USA będących na półwyspie. Jak wylicza singapurskie „The Straits Times”, są to ok. 3 mld zł rocznie. Jeśli mamy wydać najpierw co najmniej 6–8 mld zł na infrastrukturę, a później co roku 3 mld zł na utrzymanie wojsk amerykańskich w Polsce, to nawet jeśli miałoby się to odbywać za kilka lat, trzeba mieć pomysł, skąd wziąć pieniądze. Tymczasem, tak jak w przypadku deklaracji o tworzeniu czwartej dywizji, decydenci o tym nie mówią.
  http://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/1267227,milosz-kto-zaplaci-za-fort-trump-opinia.html
  ===========

  W tym kontekście, kosztów, trzeba ująć temat, a nie chciejstwa……

  Nowa dywizja pancerna to koszt 20 miliardów.
  Utrzymanie w gotowości, 3.
  Zbroimy sie na potęgę, czy mamy inne priorytety?

 264. Ponizej rozterki czystej etnicznie Mag 8 lat wczesniej. ET=Saldo mortale
  mag
  30 marca o godz. 21:04
  Po ostatnich wpisach, które zagościły na tym blogu (zwłaszcza w związku ze stanowiskiem Zydów amerykańskich- piszę w uproszczeniu – w sprawie masy spadkowej do rewindykacji w Polsce) szczerze radzę nieco ochłonąć. Zanim wyleje się kolejny potok żalów, złości, a nawet agresji.
  Z przykroscia zauważam pojawienie sie komentarzy nowych „agresorów” (poza stałymi pozycjami w rodzaju Słwomirski czy ET), które odbieraja mi ochotę na jakakolwiek polemikę.
  Ot, skiepściło się na portalu Polityki. A pójść nie ma dokąd: albo salon24, albo Fronda albo wpolityce.pl.
  P.S. Zeby było jasne, jestem zbulwersowana postawa Ogóloswiatowego Związku Żydów, ale… Właśnie to ale odnosi sie do poziomu emocjonalnych wypowiedzi na ten temat.

 265. Rowniez z marca 11

  Zastanawiam sie jednoczesnie dlaczego niektorzy obecni w blogosfewrze tak chetnie lapia (lapia sie) (na) kazda przynete czy probe mistyfikacji. Gdybym li tylko twierdzil, ze niektorzy inwestorzy placa w Polsce wiecej VAT od wielu tu obecnych podatnikow, placacych podatek od dochodow, pod.obr., gruntowy etc, to nikt nie zwrocilby na to uwagi. Lizakowi Ludziwe sa jednak czujni.
  Nie zwracaja jednak uwagi na wlasne bledy; i tak niejaka Klara pisze poraz wtory o Libance majac na mysli Libijke. Takie jest niestety postrzeganie swiata przez LL.
  O obudzonej (rozbudzonej) na chwile endokracji i jej reakcji na Grossow nie pisze, bo szkoda mi urlopu. Zaluje jednak, ze Pan Passent wykonuje kolejny unik i nie chce zabrac glosu o Grossach. Poniekad go rozumiem, moglby stracic wielu przyjaciol w blogosferze. Poddaje jednak jego postawe nieodzownej krytyce.
  Ziemia Frankonska przepiekna, Dolna Bawaria rownie ciekawa, Las Turyndzki ciagle w plachtach sniegu. W Alpach sniegu wystarczy jeszcze na dlugo (nie mowie o lodowcu). W Norymebrdze znajduje sie Dom Krakowski. Ciekawi Polski obywatele i obywatelki Norymbergii wspolpracuja chetnie i intensywnie z Krakowem. Od piatku bede mial okazje uczestniczyc w festiwalu polskich filmow. Kultura filmowa w Norymberdze kwitnie, widac po kolejkach do kas kinowych.

 266. Po zalaczonym wpisie zetusa jakup007 poddala sie i twierdzi, ze jest nikim. Pani nikt.

  Myślę, że przeceniasz swoje możliwości. Każdy w większym czy mniejszym stopniu jest podatny na propagandę, działania podprogowe, feromony w sklepie, zapachy świeżego pieczywa, a nawet skłonność do przypisywania inteligencji osobom urodziwym. Popatrz tylko na sukcesy Josepha Goebbelsa, Putina, Trumpa, że o naszych rodzimych adeptach nie wspomnę. Zdaje się, że masz głębokie przekonanie o swojej obiektywności i odporności na manipulację. Namawiam do sceptycyzmu, w tym względzie także.

 267. jakup007 donosi…

  A na manipulacje jestem odporna o tyle, ze dzialaja one wylacznie na osoby o mocnym poczuciu ego, ktorego ja prawie nie posiadam. Trudno manipulowac czlowiekiem,ktory nie posiada zadnych ambicji. Ja nie posiadam.

 268. jakub01
  20 września o godz. 11:24

  Odnoszę wrażenie, że co poniektórym osobnikom tu piszącym, przypomniały się lata młodości.
  Kota podpalić, złośliwie podstawić nogę, obmówić za plecami, zbić szybę, itd.
  W klasie, każdy miał do czynienia z takim upierdliwym złośnikiem przynajmniej raz.
  Ale ich stężenie na tym blogu jest wyjątkowo wysokie.

  Poza złośliwościami, nie reprezentują żadnej klasy, wiedzy, własnych przemyśleń.
  Ot, drobne s..synki……

 269. Mad Marx
  20 września o godz. 10:33
  @ legat
  Chodzi o to, że rzetelnym wyjaśnieniem przyczyn katastrofy smoleńskiej tak naprawdę nikt nie był zainteresowany. PiS z oczywistych względów bo „zamach, knowania Tuska z Ruskimi itd…” PO też nie, bo rzetelne śledztwo musiałoby doprowadzić do postawienia kryminalnych zarzutów osobom odpowiedzialnym za organizację lotu

  Mój komentarz
  Za organizację lotu – nabór pasażerów, termin wylotu, przylotu, itd., odpowiedzialna była kancelaria prezydenta.
  Za sprawy organizacyjne związane z lotem do innego państwa, związane z pobytem delegacji polskiej w Katyniu byli odpowiedzialni urzędnicy rządowi.

  Za istotne, wpływające na bezpieczeństwo lotu sprawy była odpowiedzialna jednostka wojskowa – pułk specjalny lotnictwa, który dostarczył samolotu do przelotu i pilotów. Urzędnicy rządowi nie załatwiali lotniska zapasowych ani uprawnień do lotu dla załogi, nie przeprowadzali szkoleń, nie weryfikowali dokumentów. Za to wszystko była odpowiedzialna jednostka wojskowa (specjalny pułk lotniczy), która działała pod specjalnym nadzorem generałów lotnictwa.

  Taki drobny fakt. Dlaczego nie wszczęto postępowania wobec rażąco karygodnego czynu kapitana Jaka-40, który w wylądował w Smoleńsku we mgle bez pozwolenia kontrolera lotów ledwo trafiając w pas, gdzie było bardzo blisko katastrofy? Samolot Jak-40, to był sprzęt jednostki wojskowej, a załoga samolotu była szkolona w tej jednostce i pochodziła z niej.

  Taki stan rzeczy był w 2010 roku. Nie tknięto podłoża, czyli samej jednostki wojskowej, wybrano wariant pomijający – rozwiązano jednostkę. Coś musiało stać na przeszkodzie, było niewygodne dla obu partii. Nie rozpatrzono najważniejszej kwestii – elementarnego przestrzegania procedur lotniczych, co ilustrują słowa nagrane w czarnych skrzynkach – warunków do przyjęcie samolotu nie ma, jeszcze nie ma decyzji prezydenta, co dalej robimy, jak tam u was, u nas p.. da jest, ale bo ja wiem, możecie spróbować, to spróbujemy powisieć jeszcze – mechanik, ile mamy paliwa, itd. Te słowa, to streszczenie katastrofy.

  Wieża odmawia przyjęcia samolotu, mgła jak mleko i lotnisko z najniższą klasą wyposażenia, a kapitan nie jest wstanie odlecieć, tylko proponuje powisieć troszkę, może się rozjaśni a wreszcie po wizycie zielonych ludzików w kokpicie kapitan postanawia (bez porozumienia z wieżą, bez słów właściwie, spróbować, czyli wlecieć we mgłę gęstą jak mleko, w rozgardiaszu myślowym, stresie i zachętach od gości w kokpicie – siadaj, śmiało, zmieścisz się.

  Prokuratorzy wojskowi maja z tym problem nie do pokonania, bowiem sytuacja jest klarowna co do przyczyn, łamania procedur i obecności obcych w kokpicie, lecz ze względów politycznych. Partia PiS ma inną wersję katastrofy – polityczną, a konkretnie – wybuchowo-zamachową, więc wg partyjnych zaleceń należałoby ominąć jakoś fakty i wejść w hipotezę zamachową.
  Prokuratorzy ci zostali wgonienie w pułapkę bez wyjścia – albo mówić prawdę jak było, albo kłamać w żywe oczy, albo opierać śledztwo na faktach, albo kreować w śledztwie nowe fakty proponowane przez specjalistów Macierewicza.

  PiS naciskając na prokuraturę pod władztwem Ziobry nie był w stanie posunąć śledztw do przodu w sprawach niewypełniania obowiązków organizacyjnych, ponieważ naciskani przez PiSowców prokuratorzy kierują je nie przeciwko osobom bezpośrednio odpowiedzialnym za lot, lecz przeciwko osobom politycznym.

  Jedyną odpowiedzialnością i najwyraźniej widoczną jest to – kto dopuścił do takiego burdelu w wojsku? Z drugiej strony może paść pytanie – czy bardak w wojsku, to zjawisko, które powstało dnia 2018-04-10?
  Pzdr, TJ

 270. Korekta
  Powinno być
  „czy bardak w wojsku, to zjawisko, które powstało dnia 2010-04-10?”
  TJ

 271. Mateusz wybrał się do Małgorzaty.

  Nic to nie dało. Dokładniej: nic mu nie dała.

  Jest coś co na co liczyła Izabela Katolicka i na co też liczył Mateusz Krzywousty.

  To coś ma złoty kolor.

  Schyłek Pirenejskiej potęgi rozpoczęła Elżbieta I.
  Elżbieta II abordem zdobędzie złoto, na które liczył Mateusz.
  Przecież czymś trzeba obciążyć statek May, aby nie odpłynął w siną dal.

  https://www.youtube.com/watch?v=o4rj8_LH7UM

 272. @wiesiek59. Racja, totez spuszczam te zlosliwosci bez czytania i ani mnie to ziebi ani grzeje. Jednak @zetus 1 ma troche racji. Nieglupi ludzie czesto daja sie sprowokowac nie tyle obrazliwymi wpisami na swoj temat ile sama upierdliwoscia tych wpisow. Z drugiej strony trudno mi zrozumiec niektorych ludzi tutaj, ktorzy najpierw wyrazaja na temat tut trolli opinie jak najgorsza aby juz wkrotce po tym jakby nigdy nic wchodzic z nimi w polemike. To jakas polska przypadlosc chyba ta dysocjacja poznawcza.

 273. @wiesiek 59. Korekta- mialo byc dysonans poznawczy.

 274. jakub01
  20 września o godz. 11:24
  A na manipulacje jestem odporna o tyle, ze dzialaja one wylacznie na osoby o mocnym poczuciu ego, ktorego ja prawie nie posiadam. Trudno manipulowac czlowiekiem,ktory nie posiada zadnych ambicji. Ja nie posiadam.

  Super! Coraz bardziej mi sie podobasz. Ja mam podobnie – mój samochód przypomina wóz porucznika Colombo, chociaż mógłbym sobie kupić nowy. Taki nowy mógłby się jeszcze komuś spodobać i by mnie pytał o dane techniczne (a ja sie tym nie interesuję) albo ktoś mógłby „pożyczyć” 🙂

  Tak apropos: hiszpański jest trudny ? ( w porównaniu do polskiego, czy niemieckiego ) Bo niemiecki używałaś więc dysponujesz pewną skalą, jak sądze.

 275. jakub01
  20 września o godz. 12:44

  Polska przypadłość?
  Nie sądzę.
  To raczej typ osobowości, defekty w socjalizacji, wpływ środowiska w którym się obracał złośnik.
  Zdecydowana większość ludzi odczuwa potrzebę uznania.
  Zaistnieć za WSZELKĄ CENĘ.
  Nieliczni jedynie są asertywni, samodzielni, odporni na zewnetrzne wpływy.

  Mnie to zwisa, nie jestem uzależniony od poklasku, na zasadzie starego przeboju:

  „Księżyca misa lśni, świat cały zwisa mi”…..

 276. 404
  20 września o godz. 11:12

  Zaczyna być ciekawie „yeti pubes”, „smaller than everage” but not „freakishly small’ (salacious details)
  Ciekawe jak to wpłynie na sondaże, bo nie wątpię, że książka Stormy będzie miała wzięcie. W kampanii DJT mówił, że niektórzy myślą, że jak dłonie są małe to i coś innego jest małe, ale zapewniał, że wszystko jest OK. Teraz mamy opinie z wiarygodnego źródła – takiego, które z pewnością dysponuje skalą porównawczą w omawianej kwestii.

 277. kiedy to żałosne guano polityczne jakim jest PO będzie trwało jako potencjalny kandydat do odsunięcia PiS od władzy

  Czy to wina PO, że z całym dobrodziejstwem swego komentarze, partia ta wciąż jest potencjalnym kandydatem do odsunięcia PiS od władzy ? A może by tak przyjrzeć się partiom po stronie postępu, sprawiedliwości społecznej i równości ? Gdzie się podziała lewica z jej programem i zapleczem ludzkim ?

  Skoro PO to jest polityczne guano (z pewnością jest w tym określeniu sporo racji), jak określić SLD czy w ogóle lewicę polską ? Co takiego zrobiła ostatnio polska lewica, żeby zawalczyć o duszę części polskiego elektoratu ? Czy rzeczywiście wszystkiemu jest winna PO ?

  Tekst londyńczyka jest bardzo dobry, najlepszy, lepszego chyba już nie można znaleźć w sieci. Aż dziw bierze, że jest on wart cytowania dla podparcia argumentów. Wiadomo, że żelazny elektorat pisowski wierzy w spisek smoleński, w zamach tusko-ruski, i te sprawy. Już ktoś wyżej wytłumaczył bezsens przytoczonego tekstu. W Anglii nikt nie wysłałby królowej z taką świtą w rejs mający zakończyć się lądowaniem we mgle jak oko wykol. Czy to PO i Tusk nakazali lądować we mgle ?

 278. http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/581530,dionald-trump-andrzej-duda-skrzypczak-usa-polska-polityka-mon-wojsko-baza-fort-trump.html
  ==========

  Pan generał dobrze mówi.
  I Herkules dupa, kiedy wrogów kupa….
  A my jak zwykle „semper fidelis”……

 279. jakub01, zetus1
  Ja już nie reaguję, przewijam, ale przyznacie chyba, że @saldo to tragikomiczny troll, który ma na moim punkcie ma autentyczną obsesję.
  Stale o mnie myśli, czemu daje wyraz w niezliczonych wpisach, a i pewnie mu się śnię po nocach.
  Mieć takiego specyficznego „adoratora” to nie byle co.

 280. @zetus 1.Moj komentarz czeka na moderacje, wiec pewno zniknie jako, ze uzylam w nim okreslenia r. o. m. a. n. s . k .i. A to zdaje sie zabronione.Zatem przepisuje komentarz:Hiszpanski jest dla Polaka jezykiem dosc prostym, latwym do nauczenia sie, tym bardziej, ze mowienie typu „Kali kochac”, czyli w bezokoliczniku nie jest bledem jezykowym.No i to „r” czy „rr”, ktore Polak wymawia bez trudu a dla Niemca czy Anglika, to lamanie zebow.Hiszpanski,jako jezyk r….ki, ma tez wiele wspolnego z jez.polskim, na ktory lacina rowniez wywarla sposy wplya, dlatego pewne wyrazenia sa albo podobne albo takie same. Dla mnie np. holenderski to jest dopiero choroba gardla a nie jezyk,ale hiszpanski z pewnoscia jest prosty w obsludze.Tylko, ze wlasciwie nie ma czegos takiego jak jez.hiszpanski.Tradycyjnie castylijski uchodzi za ten najbardziej rozpowszechniony ale to nie to samo co” literacki” ,poprawne sa i inne np.katalonski,valencjano itp. Nie mowie tu o baskijskim,bo to juz calkiem inna bajka, podobno to jezyk Atlantow,a Baskowie to ich potomkowie. Do dzis nie wiadomo skad wzial sie ten jezyk, poniewaz nie wywodzi sie z zadnej ze znanych grup jezykowych.Mam tu paru przyjaciol Baskow i uwielbiam ich sluchac, kiedy rozmawiaja w swoim jezyku. Dziwny czar ma ta mowa, taka chropawa, surowa, zupelnie do niczego nie podobna. Ja wierze, ze to Atlanci.Ale @przydomek8 bedzie na ten temat na pewno wiecej wiedzial. Pozdr.

 281. tejot
  20 września o godz. 12:30

  „Taki drobny fakt. Dlaczego nie wszczęto postępowania wobec rażąco karygodnego czynu kapitana Jaka-40, który w wylądował w Smoleńsku we mgle bez pozwolenia kontrolera lotów ledwo trafiając w pas, gdzie było bardzo blisko katastrofy?”

  No wlasnie,
  skoro lotnisko bylo rosyjskie i kontroler byl rosyjski, to znaczy, ze polski pilot naruszyl
  zasady panujace w rosyjskim ruchu lotniczym. W tym przypadku Rosjanie powinni byli wsczac odpowiednie postepowanie przeciw polskiemu pilotowi.
  Calkiem uzasadnione pytanie: dlaczego tego nie zrobili?

 282. @Mag. He,he nie wiem co ci twoi adoratorzy typu salto wypisuja bo nie czytam, ale fakt, ze twoj nick wywoluje wyjatkowo czesto swiadczy, ze w istocie chyba snisz sie mu po nocach.To jak w Samych Swoich – „bo jak sie tak napatrze, to jej tak nienawidze…”.Ubawilo mnie to szczerze.Pozdr.

 283. mag
  20 września o godz. 13:38
  Przykro mi, ze tak sadzisz i nie odchodzisz od poetyki felczerowskiej. Ja po prostu chcialbym Ci uswiadomic Twoje wlasne filisterstwo.

  Nie odpowiedzialas jeszcze, dlaczego tolerowalas „wystepki” Cynamona. Mag, Ty jestes przeciez „dusza” blogosfery i dobrze o tym wiesz. Zdaje sobie sprawe, ze to nie Twoja wina, gdy przyklejaja sie do Ciebie osoby zyjace w spisku i ze spiskiem dla spisku. Jeste cwierkajaca Przodowniczka, a najlepiej cwierkasz o sobie miedzy wierszami (wroblami). Dziwi mnie, ze udajesz chlodna i niezalezna. Jestes uzalezniona od blogosfery i rowniez dobrze o tym wiesz. Sprobuj zalozyc wlasny blog, pomoge Ci w tym piszac czesto i bezkrytycznie.
  Pozdrawiam.
  SM

 284. Niebawem ruszy z kopyta budowa drugiej nitki gazociagu Nord Stream 2
  po dnie Baltyku a kiedy juz gaz poplynie takie kraje jak Polska,Ukraina czy
  lylipucie kraje baltyckie Ruski gaz beda kupowac od Niemiec z conajmniej
  30% marrza.Rosja z drobnica uzerac sie wiecej nie bedzie.

  http://rus.live/2018/09/3318/

 285. jakub01
  20 września o godz. 13:50
  Dlaczego klamiesz jest mi obojetne. Dlaczego jednak oklamujesz siebie udajac, ze nie czytasz moich wpisow.

 286. Jacobsky
  20 września o godz. 13:16
  „Gdzie się podziała lewica z jej programem i zapleczem ludzkim ?”

  Szanowny Panie,
  zatrudnilby Pan architekta, przez ktorego zaprojektowany dom niedawno sie zawalil?
  Albo kierowce autobusu, ktory niedawno wjechal w drzewo zabijajac lub raniac powierzonych mu pasazerow?

  Zaprojektowany przez lewice system gospodarczo-spoleczny zbankrutowal i czas najwyzszy to zrozumiec, zamiast ” w uwiedlych laurow lisc z uporem stroic glowe”.

 287. Ted’dy bear
  20 września o godz. 13:55
  Twierdzi, ze sa towary bez marzy. Poza tym, to nie panstwo niemieckie buduje te rure, wiec marza n8ie bedzie niemicka, tylko niemieckich firm. Uwaga; niemieckie firmy, ktorych wlascicielami sa wlasciciele akcji z calego swiata. Czekam, kiedy zostanie ujawniony wklad firm i inwestorow izraelskich w to przedsiewziecie.

 288. Saldo mortale; 14:00 dzielisz wlosa na czworo,niepotrzebnie.

 289. @wiesiek59. W samej potrzebie uznania nie widze niczego zlego, przeciwnie to taka uzyteczna spolecznie potrzeba, o ile rzecz jasna nie wyradza sie wlasnie w potrzebe za wszelka cene, czyli wlasciwie kompleks nizszosci (czy tez wyzszosci? Zalezy jak na to patrzec). Jednak ludzie , ktorym poklask isi u d..y, na ogol nie naleza do typow szczegolnie „uspolecznionych”. Ja jestem raczej ta a-spoleczna. Z jednej strony w jakis sposob kocham ludzi (naprawde!) a z drugiej jak slysze „spoleczenstwo”, albo „ludzkosc”nie daj boze, to mi sie tego,”wymiotywac mi sie chce”.Podobnie mam z pojeciami typu „narod”, „Polacy,”czy tez jakoklwiek inna nacja. Nie cierpiej wszelkiej masci masowek, nawet tych opisujacych jakies „masy” ludzkie slow. Jestem skrajnym indywidualista i od dziecinstwa nazywano mnie tak w domu jak i w szkole -odmiencem.A mnie sie to calkiem podobalo.

 290. @ Jacobsky. Polska lewica hasa w sukmanie i cierpi na jakas „ludomanie”w stylu Rydla. Zupelnie nie zauwaza, ze nie ma juz „chlopstwa” , do ktorego sie lasi diabli wiedza po co, a „wiesniactwo” to zagospodarowal PiS.Nikt z tego elektoratu nie zaakceptuje lewicowych pomyslow typu – prawo do aborcji, legalizacja zwiazkow partnerskich i marihuany, rozdzial panstwa od kosciola. Lewica polegla kokietujac wyobrazony a nie rzeczywisty elektorat wiejski, podczas gdy jej hasla sa akurat atrakcyjne dla tego miejskiego i wyksztalconego o ile sa to hasla progresywne.Nie ma juz zadnego biednego „chlopstwa”, ktore trzebaby wyzwalac z czegokolwiek, panszczyzny albo „ciemnoty”. Dzisiejsza „ciemnota” jest „ciemnota ” z wyboru.Nie wiem czy Labnauer ,Nowacka lub Biedron to lewica, ale wierze, ze probuja cos wreszcie zrobic. Lewice moim zdaniem pogrzebano wraz z wypchnieciem niejakiej pani Ogorek, jako kandydatki na prezydenta, co bylo „kak by tigra wyj..bat i straszno i smieszno”.Pozdr.

 291. @Levar
  20 września o godz. 13:42
  Pilot Jaka naraił na niebezpieczeństwo katastrofy POLSKI samolot i POLSKICH obywateli
  Wydaje mi się logiczne, że postępowanie przeciw niemu powinno było podjąć POLSKIE państwo. Nie znam rosyjskich przepisów karnych, ale w polskim prawie istnieje przestępstwo „spowodowania bezpośredniego narażenia życia i zdrowia”
  Rosja miałaby powody do wszcęcia postępowania karnego, gdyby zginęli obywatele Rosji, albo gdyby samolot uszkodził urządzenia lotniska.

 292. @wiesiek59. 100% racji w tym co mowi gen.Skrzypczak, tylko..kogo to obchodzi w naszym pozal sie boze rzadzie? Mozemy pozostac malym, klotliwym, sfrustrowanym kraikiem, ktory swoim natrectwem maniakalnym wszystkich od siebie odstrecza i zniesmacza.Nawet Putina, ktory przygarnie jak juz bedzie musial, bo mu wcale nie zalezy na „podboju” Polski militarnie. Obrona przed Rosja to propaganda Rosji w duzej mierze. Putinowi zalezy abysmy byli, gownianym kraikiem bez przyjaciol, bez znaczenia, w Polsce czyli nigdzie.

 293. @mag
  20 września o godz. 13:38
  Też miałem wątpliwą przyjemność bycia obiektem jego tekstów. W sumie to musi być przykre tak od wszystkich obrywać, bycie „chłopcem do bicia”, ale on chyba nie robi tego dla siebie tylko raczej na zlecenie, a praca nie musi być przyjemna.

 294. jakub01
  20 września o godz. 14:44

  Zastępowanie ludzi rozsądnych, oszołomami, bądź potakiwaczami- a to odbywa się na masową skalę w rządzie, wojsku, administracji- jest bardzo niebezpieczne.
  Wykorzenia się zdrowy rozsądek

  Jeszcze niebezpieczniejsze jest urabianie opinii publicznej za pomocą mediów i tzw. „ekspertów”, opłacanych z zachodnich źródeł finansowania.
  Dają wypaczony obraz rzeczywistości.
  Te nakłady finansowe, tak jak poprzednie zresztą, zwrócą się wielokrotnie w postaci zamówień na złom, dający zyski i miejsca pracy gdzieś za wodą…..

 295. @jakub01
  20 września o godz. 13:42
  Tak jak kiedyś pisaliśmy z guzdrą warto pisać w notatniku i przeklejać już gotowy tekst do pola edycyjnego, bo nieraz z nieznanych powodów można stracić to co sie napisało

  To ciekawe, co piszesz o tych różnych odmianach hiszpańskiego, nie miałem świadomości. Szczególnie ten baskijski mnie zaciekawił bo to pewnie ma wpływ na dążenia separatystyczne. Co z gramatyką: kiedyś usłyszałam, że w hiszpańskim można się doliczyć 40 form czasownika ( w angielskim 5). Ile czasów ? Wiem że są rodzajniki – pamietam ze „Starego człowieka i morza” że morze jest rodzaju żeńskiego: la mar. Na ucho to ładny język, nie podoba mi sie za to ( na ucho) portugalski (brazylijski)
  Con dios, amigo.

 296. Nord 2 niezagrożony. Czas na kubanskie kozackie czastuszki i nie tylko. Tak sobie myślę kiedy jankesi uznają swoją niemoc.

 297. Najważniejszym z zaleceń jest utworzenie dodatkowych 74 eskadr lotnictwa operacyjnego. Obecnie Amerykanie mają 312 jednostek operacyjnych, liczących od 18 do 24 samolotów / śmigłowców / bezzałogowców. Według planów stan posiadania USAF powinien wzrosnąć do 54 eskadr transportowych (z 53), 14 bombowych (z 9), 36 poszukiwawczych i ratowniczych (z 27), 62 kierowania, dowodzenia, rozpoznawczych, obserwacyjnych i wywiadowczych (z 40), 18 cybernetycznych (bez zmian), 62 myśliwskich / wielozadaniowych (z 55), 9 rakietowych (bez zmian), 27 bezzałogowych uderzeniowych / rozpoznawczych (z 25), 23 wojsk kosmicznych (z 16), 27 działań specjalnych (z 20) i 40 wyposażonych w tankowce (z 14).

  Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=26157
  ========

  Kogo chcą straszyć, skoro pozostali już tylko przeciwnicy z bronią jądrową?

 298. Jacobsky 20 września o godz. 13:16 pisze: – Czy to wina PO, że z całym dobrodziejstwem swego komentarze, partia ta wciąż jest potencjalnym kandydatem do odsunięcia PiS od władzy ? A może by tak przyjrzeć się partiom po stronie postępu, sprawiedliwości społecznej i równości ? Gdzie się podziała lewica z jej programem i zapleczem ludzkim ?
  Skoro PO to jest polityczne guano (z pewnością jest w tym określeniu sporo racji) …

  Jacobsky,
  Twój wywód w tej kwestii można podsumować rosyjskim powiedzeniem – „Na bezp(t)iczu i żopa sołowiej”.

  W polityce to wcale nie musi tak działać. Dowód – skompromitowana i bez przyszłości partia polityczna PZPR zeszła ze sceny politycznej w sposób, którego dzisiejsi politycy mogliby się uczyć. Odważny przywódca, z godnością i honorem ogłosił: – „Sztandar wyprowadzić”.
  Chrzani Levar czypoczyparapietnaście, bo partia ta mieniąca się lewicą (z nazwy) odrodziła się jako dostatecznie silna i to na tyle, by przez wiele wiele lat być najpoważniejszym graczem na scenie politycznej.
  Można? – Można.
  Rosyjskie przysłowie nie zadziało m.in. dlatego, że Grzegorzowi z Chetyna bardzo baaaardzo daleko do kogoś takiego jak M.F. Rakowski.
  Wg Ciebie ma to tak trwać do czasu aż (wg Konfucjusza) PO siedzące na brzegu rzeki nie ujrzy spływających pisowskich trupów?

  To po pierwsze primo a po drugie primo,
  to może nieco niezręcznie to zrobiłem cytując opowiastkę o podróży brytyjskiej królowej, zgoda. Chciałem jedynie zilustrować nędzę jaką zaprezentowali rządzący w kwestii starań o rzetelne wyjaśnienie nam, współplemieńcom przyczyn katastrofy oraz starań i zabiegów, by w trumnach nie znajdowano trzech nóg. Można PiSu nie lubić, Macierewicza uważać za świra ale to nie powód by dawać się traktować jak „przyjezdny” przez rządy PO-PSL. Nawet najgłupszy „suweren” nie znosi, gdy traktowany jest jak kretyn.

 299. zetus1
  20 września o godz. 15:05

  Bardzo pzepraszam, ale jak ja uczyłem się angielskiego, to czasów było chyba 12.
  Coś się zmieniło przez te lata?

 300. Zabrakło odważnego aby ofiary smoleńskie pochować w mogile zbiorowej. Tak sobie myślę wobec masakry ciał.

 301. @zetus1. Z gramatyka hiszpanska rzeczywiscie jest problem, bo panuje tu spora dowolnosc, np. kawa to jest „ten” , a lyzeczka w szklance „siedzi” .Ja na kurs jezyka nie chodzilam i mowie takim „ulicznym” hiszpanskim, jezykiem „estranjero”, czyli obcokrajowcow, zrozumialym i w pewnej mierze poprawnym ale z roznym „wtretami” jezykowymi, bo np. klne po polsku i po arabsku. Ale tu znowu nikt tak na prawde poprawnie nie mowi poza jezykiem swojej wlasnej prowincji, a do tego Hiszpanie sa tak przyzwyczajeni, ze kazdego czlowieka sluchaja z uwaga aby zrozumiec, co jest wspaniala ich cecha. Nie wazne czy pochodzisz z Polski czy z Andaluzji, twoja nieporadnosc jezykowa jest tu doskonale rozumiana i traktowana jak cos normalnego.Najwazniejsze jest to, ze ludzie chca cie zrozumiec, wiec nawet jak gadasz „rekami” to sie dogadasz. Hiszpanie sa tez raczej lokalnymi patriotami. Portugalski wbrew powszechnemu mniemaniu nie ma za wiele z hiszpanskiego, mnie bardziej przypomina rumunski i tez nie bardzo mi sie podoba.

 302. @ legat
  W kwestii tych „trzech nóg” to nie wiem, czy czytałeś, co powiedział wieloletni szef jednostek specjalnych a w owym czasie szef ochrony Okęcia o katastrofie w Lesie Kabackim. A mówił, że ciała były porozrywane na kawałki, z oderwanymi kończynami i ogólnie zmasakrowane. W takiej sytuacji jest jak najbardziej możliwe i prawdopodobne, że część zwłok błędnie zidentyfikowano, a do trumien złożono fragmenty ciał nie należących do właściwych osób.
  Ofiary katastrofy pogrzebano wówczas we wspólnym grobie i tak też z reguły postępuje się na świecie w razie podobnych katastrof

 303. zyta2003

  Dzięki za refleksje po lekturze „Elegii dla bidoków … .”

  Nie dawało mi spokoju pytanie czemu ta ksiązka wywołuje we mnie ambiwalentne uczucia – z jednej strony mnie czytelniczo pociąga a z drugiej odstręcza. Po namyśle doszedłem do wniosku, że jest to skutkiem celowego pomieszania przez autora dwóch gatunków pisarskich.
  Z jednej strony to praca typowo literacka – paradokumentalna proza z gatunku sag rodzinnych, niewątpliwie atrakcyjnie napisana – zaś z drugiej strony wyrazista publicystyka polityczna. Pisząc „wyrazista” mam na myśli agitacyjna.
  Mnie pociągała ta warstwa literacka w której autor umiejętnie wprowadza czytelnika w świat owych „bidokow …” i przybliża ich, oswaja sklaniając czytelnika by patrzył na ich problemy ich oczami. To jest klasyczny zabieg literacki, który na dobre wychodzi powieści bo jak napisałem przybliża bohaterów i służy ich zrozumieniu.
  Z tym, że Vance na tym nie poprzestał i dobudował do tej rodzinnej opowieści wątek publicystyczno-agitacyjny podając go dość łopatologicznie. W efekcie przesłanie ksiązki jest następujące – skoro rozumiecie pobudki działania bohaterów, skoro znacie już ich pogmatwane losy, skoro mimo opisanych wad, wzlotów, upadków ich polubiliscie to popierajcie Republikanów i Trumpa.
  I to we mnie wzbudziło poczucie dysonansu, bo z lektury może wynikać co najwyżej odpowiedź na pytanie czemu owi „bidocy” popierają Republikanów i Trumpa. Natomiast agitowanie czytelnika za takim poparciem zakrawa na pewien emocjonalno- publicystyczny szantaż.
  W efekcie przestaje się bohaterów lubić.

  Kończę lekturę powieści Stephena L Cartera „Biała Nowa Anglia”.

  http://www.stephencarterbooks.com/

  To też powieść z elementami rodzinnej sagi z tym, że dziejąca się w środowisku afro-amerykańskiej klasy wyższej, której rodowód sięga jeszcze przełomu wieku XIX i XX. Tak więc Carter kresli cała społeczną panoramę procesu wyzwalania się tej, jak to teraz mówią, „elity”, z rasowych i socjalnych ograniczeń. Z tym, że otwarcie pisze o podziałach i konfliktach klasowych w środowisku Afro-Amerykanów jak i ich podskornym rasiźmie, który jest nieuchronną reakcją na rasizm, którego doświadczali od zarania USA. Otwarcie pisze też o mankamentach polityki afirmatywnej jak i pewnej hipokryzji poprawności politycznej, która co prawda kanty rasowe wygładza ale starych problemów nie rozwiązuje.
  Z tym, że Carter poruszając te problemy w odróżnieniu od Vence’a ogranicza się do literackiego opisu unikając łopatologicznej publicystyki czy politycznej agitacji. To pozostawienie czytelnika sam na sam z opisem wychodzi książce na dobre.

 304. @zetus1
  Przyznam, że nie rozumiem twojego komentarza.
  „Też miałem wątpliwą przyjemność bycia obiektem jego tekstów. W sumie to musi być przykre tak od wszystkich obrywać, bycie „chłopcem do bicia”, ale on chyba nie robi tego dla siebie tylko raczej na zlecenie, a praca nie musi być przyjemna.”
  „Przykre tak od wszystkich obrywać”. Zaraz, zaraz, kto od kogo? Poza tym , kto jest „chłpcem do bicia”. Na czyje niby zlecenie i po co @saldo miałby mnie prześladować, wyciągać jakieś wpisy sprzed lat, dorabiać im „filozofię”?
  To jest po prostu maniak, który ma fiksum dyrdum na mój temat i nie sadzę, by ktoś tu serio traktował jego elukubracje.

 305. @legat napisał:

  Nawet najgłupszy „suweren” nie znosi, gdy traktowany jest jak kretyn.

  Moim zdaniem to nie honor zraniony oskarżeniem o kretynizm jest wyróżnikiem jakiegokolwiek suwerena.

  Różnicą specyficzną jest naszość, a siła uczucia odrębności bierze się ubogiego poczucia tożsamości i jego cepowej budowy.

  W Holandii jest bardzo małe zróżnicowanie ekonomiczne.
  Merem czy też prezydentem wielkiego miasta jest islamista.
  Prawie każda gmina mówi innym językiem i nikt tam nie mówi holenderskim, a urzędowym językiem jest język holenderski.

  W Królestwie Niderlandów nie ma jednoczącej obywateli religii i poczucie wspólnoty nie bierze się aregilijności. Holendrów łączy kapitalizm, który to oni wyhodowali.

  I praca oraz wredność sąsiadów. Gdy będziesz swe śmieci składował prze domem, to wredni sąsiedzi wielokrotnie po zaniesieni ich do śmietnika upierdliwie będą pytali czy ci pomóc.

  No nie da się wprost w tym kraju żyć.
  Normalne to nie jest, że dno kanału leży wyżej niż otaczające pola!!!
  No i Don Kiszota to oni od razu by w kaftan ubrali.

  Polscy piłkarze kopani mają ciągły kłopot z Holendrami.
  Ci szowiniści nie rozumieją prostego polskiego:Podaj do mnie!

  Latający Holender to jakiś dziwny lotnik i lata nie szybciej niż mewa i nie udaje się na narodowy cmentarz, by umocnić wspólnotę.

 306. Trudne, czy też bardzo trudne trzeba wyjaśnić, gdy przydomek8 zawikła żart
  Koronowane głowy holenderskie mówią holenderskim niderlandzkim.
  To głównie z powodu budowy tchawic wśród członków dynastii.

 307. https://www.zerohedge.com/news/2018-09-19/orbans-moscow-visit-middle-finger-eu-after-last-weeks-humiliation

  To złamanie Wschód-Zachód jest głównym ideologicznym linia podziału wewnątrz Unii Europejskiej. Głosowanie w ostatnim tygodniu Parlament Europejski, w której ponad dwie trzecie posłów zmówił się w państwie członkowskim, w imię ich tendencyjnych interpretacji „praworządności”, był historyczny moment, który przyniósł na otwartą głębokość to radykalnie odmienne podejście do polityki i historii. Przeciwstawne postawy wobec Rosji są również częścią tego podziału. Jak powiedział Marks, historia się powtarza, najpierw jako tragedia, a potem jako farsa, jak widzieliśmy w Strasburgu w ubiegłym tygodniu: Unia Europejska, podobnie jak ZSRR, będą w odpowiednim czasie odkrywają, że tożsamość narodowa jest silniejsza nawet niż jego ideologii politycznej.
  ===========

  To nieźle tłumaczy różnice….

 308. @ wiesiek59. Wszystkie ataki USA, to oczywiscie ataki „prewencyjne”, od Wietnamu cholera poczawszy a wlasciwie to nawet od IISwiatowej. Gowno prawda to wszystko i za te zadymy na calym swiecie Ameryka zbierze jak koza za obierki. Trump to taka sama marionetka jak i Duda tyle, ze w innych rekach, a bron sprzedawac trzeba,bo cala potega Ameryki i caly jej kruszacy sie juz dobrobyt na tym stoi. A raczej stal. Babilon upada-taki napis zobaczylam niedawno na murze. Jak w pierwszym akcie sztuki wisi na scianie strzelba, to w osotatnim wypali. Wyscig zbrojen jest raczej pozorowany, bo dzis wojna to technologia, a ani Rosja ani Chiny Ameryki nie przeskocza, wiec te wszystkie statki, samoloty, smiglowce,bla, blabla. W sytuacji gdy z fotela w USA mozna rozwalic gliniana chalupe wiesniakowi w Afganistanie. Ameryka coraz bardziej ludzi brzydzi. A w Rosji …bida po staremu i spirt.

 309. @mag
  20 września o godz. 15:38

  Miałem na myśli to, że wypisuje z własnej nieprzymuszonej woli te dyrdymały i mimo powszechnej krytyki tego co robi nie koryguję się ani o włos. W tym sensie jest „męczennikiem” na własne życzenie. Męczy siebie i nas. Jeżeli jest „trollem”, to wtedy pracuje na zlecenie, chociaż to tylko przypuszczenie.

  To co napisałem miało wyrażać zdumienie co do motywów działania naszego „przemiłego”.

 310. Mad Marx,
  przepraszam ale czy Ty nie dostrzegasz różnicy między masakrą w Lesie Kabackim a masakrą pod Smoleńskiem? Przespałeś czas między nimi? O DNA np. słyszałeś?
  Jak nie słyszałeś, to Ci powiem w skrócie. Bierze się maleńką próbkę, wkłada do takiej maszyny śmiesznej, naciska guziczek i za chwilkę drukarka drukuje wynik, co pozwala bez trudu poskładać co trzeba. Takich maszynek kiedyś nie było a teraz są, czy to jasne? Trzeba tylko chcieć tego dopilnować a najlepiej robić to samemu ale jak się sprawę w całości oddało „Ruskim” to się ma co się ma – czyli zakaz otwierania trumien.

 311. @wiesiek59
  20 września o godz. 15:26
  Nie zmieniła sie – jest 16 czyli 4 x 4

  present, past, future, future in the past
  razy
  simple, continuous, perfect, perfect continuous

 312. @Przydomek8. Dialekty holenderskie niewiele sie od siebie roznia, ale jezykiem urzedowym jest rowniez angielski lub niemiecki lub hiszpanski, slowem wszystkie tzw.jezyki swiatowe, jako,ze Holandia to zaledwie 14 mln.obywateli i malo kto na swiecie zna niderlandzki.Do tego to trudny, gardlowy jezyk nalezacy do grupy jezykow germanskich a nie anglosaskich czy skandynawskich. Dla mnie to choroba gardla. Ze wszystkich europejczykow Holendrzy znaja najwiecej jezykow obcych, przewaznie trzy lub cztery, nierzadko 6. Sasiedzi potrafia byc wredni, bo twoich smieci nie zaniosa do smietnika tylko od razu zadzwonia gdzie trzeba, zebys je usunal co cie na ogol kosztuje 500e. Nawiasem mowiac jest rzecza niemozliwa abys skladowal smieci pod domem, bo nikt ci na to nie pozwoli. Wspolnych smietnikow nie ma kazdy ma wlasny i za oproznienie jednego kontenera placi sie 2,5 e.W kontenerze zmieszcza sie najdalej dwa worki smieci, oczywiscie segregowane, bo odpady organiczne to juz inny kontener (zielony).Kazdy mieszkaniec ma swoj wlasny numer kontenerow na smiecie i podrzucenie ich sasiadowi jest niemozliwe. Jesli kontener jest przeladowany tj.jak sie nie domyka, to go smieciarze nie oproznia, musi byc zamkniety.W kosciolach maja hotele albo biblioteki, a to co ich laczy to nie religia ale oranje i futbol, a nade wszystko swiadomosc, ze tak maly kraik swiat zje, jesli nie bedzie mial kasy przede wszystkim, wiec ciulaja ile wlezie, legalnie i nie. To samo robi Izrael i Szwajcaria.A o groby dbaja. Cmentarz zolnierzy gen Maczka w Arnhem jest pieknie utrzymany.

 313. Według generała Polska nie gotowa do wojny
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/waldemar-skrzypczak-ostrzega-polska-nie-jest-gotowa-na-wojne/nd7bb3n
  A szkoda, bo tak chętnie znowu by sie powojowało, może i znowu przegrało. Może Duda ma jakiś pomysł aby powojować z Rosją? I nie oddać ani guzika. Kraj szaleńców.

 314. W Smoleńsku na podstawie jednej próby powinni być wydrukowani pasażerowie aby zapewnić w trumnie 100 procent ciała. Tak sobie myślę dla świętego spokoju bo nie ma normy jaki procent ciała powinna zwierać trumna aby zawierała dane osobowe.

 315. jakub01. 15.54. Oto wykaz wojen prewencyjnych
  1846, 25 kwietnia – 1848: USA przejmują ponad połowę terytorium Meksyku. Czyli dzisiejsze stany: Kalifornia, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona, Nevada, Utah, Wyoming, Kolorado.

  1901: Wprowadzenie wojsk do Kolumbii.

  1902: Najazd na Panamę.

  1903: USA skierowały do Przesmyku Panamskiego okręty wojenne w celu izolowania Armii Kolumbijskiej.

  1903: Inwazja Hondurasu, Republiki Dominikany i Syrii.

  1904: Inwazja Korei, Maroko i Republiki Dominikany.

  1904 – 1905: Wojska amerykańskie interweniują w wojnie rosyjsko-japońskiej.

  1905: Wojska amerykańskie ingerują w rewolucję w Hondurasie.

  1905: Wprowadzenie wojsk do Meksyku (pomagano dyktatorowi Porfirio Diazowi w tłumieniu powstania).

  1905: Wprowadzenie wojsk do Korei.

  1906: Inwazja amerykańska na Filipiny, stłumienie powstania narodowowyzwoleńczego.

  1906 – 1909: Amerykańskie wojska wkraczają na Kubę w czasie wyborów.

  1907: Wojska amerykańskie wprowadzają w życie protektorat „dolarowej dyplomacji” w Nikaragui.

  1907: Wojska amerykańskie interweniują w rewolucję w Republice Dominikany.

  1907: Wojska amerykańskie uczestniczą w wojnie Hondurasu z Nikaraguą.

  1908: Wojska amerykańskie wkraczają do Panamy podczas wyborów.

  1910: Nikaragua. Wojska amerykańskie wkraczają do portów Bluifilz i Corinto.

  1911: Amerykanie lądują w Hondurasie w celu wsparcia powstania pod wodzą byłego prezydenta Manuela Bonnity przeciwko legalnie wybranemu prezydentowi Miguelowi Davila.

  1911: Stłumienie antyamerykańskiego powstania na Filipinach.

  1911: Wprowadzenie wojsk amerykańskich do Chin.

  1912: Wojska amerykańskie wchodzą do Hawany (Kuba).

  1912: Wojska amerykańskie wchodzą do Panamy podczas wyborów.

  1912: Napaść wojsk amerykańskich na Honduras.

  1912 – 1933: okupacja Nikaragui, ciągła walka z partyzantami. Nikaragua przekształciła się w kolonię monopolu „United Fruit Company” i innych firm amerykańskich.

  1914: Wojska amerykańskie wchodzą do Republiki Dominikany, walki z powstańcami o Santo Domingo.

  1914 – 1918: Seria najazdów na Meksyk.

  1914 – 1934: Haiti. Po licznych powstaniach Ameryka wprowadza swoje wojska, okupacja trwa 19 lat.

  1916 – 1924: 8-letnia okupacja Republiki Dominikany.

  1917 – 1933: Okupacja wojskowa Kuby, protektorat ekonomiczny.

  1917 – 1918: Udział w I Wojnie Światowej. Początkowo Ameryka utrzymuje neutralność, czyli sprzedaje broń za astronomiczne kwoty, bogaci się niewyobrażalnie, przystępuje do wojny dopiero w 1917 roku – to znaczy prawie przy samym końcu; straciła zaledwie 40 tysięcy ludzi (przykładowo Rosjanie 2 miliony) ale po wojnie ogłasza się głównym zwycięzcą.

  1918 – 1922: Interwencja w Rosji.

  1918 – 1920: Panama. Po wyborach USA wprowadza wojska w celu pacyfikacji zamieszek.

  1919: Kostaryka. Powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Tinoco. Pod naciskiem USA Tinoco zrezygnował ze stanowiska prezydenta, jednakże niepokoje w kraju nie ustały. Lądowanie wojsk USA w celu „obrony amerykańskich interesów”. Wybór na urząd prezydenta D. Garia. W kraju przywrócono rządy demokratyczne.

  1919: Wojska amerykańskie walczą po stronie Włoch przeciwko Serbom w Dalmacji.

  1919: Wojska amerykańskie wchodzą do Hondurasu podczas wyborów.

  1920: Gwatemala. Dwutygodniowa interwencja.

  1921: Amerykańskie wsparcie w interesie „United Fruit Company” dla rebeliantów walczących o obalenie prezydenta Gwatemali Carlosa Herrero.

  1922: Interwencja w Turcji.

  1922 – 1927: Wojska amerykańskie w Chinach podczas powstania ludowego.

  1924 – 1925: Honduras. Amerykańskie wojska napadają na kraj podczas wyborów.

  1925: Panama. Wojska amerykańskie rozpraszają i tłumią strajk generalny.

  1926: Amerykańska inwazja na Nikaraguę.

  1927 – 1934: Na całym terytorium Chin stacjonują wojska amerykańskie.

  1932: Salwador. Inwazja od strony morza. W tym czasie trwało powstanie.

  1936: Hiszpania. Wprowadzenie wojsk podczas wojny domowej.

  1937: Pojedyncze starcie militarne z Japonią.

  1937: Nikaragua. Z pomocą wojsk amerykańskich Somoza dochodzi do władzy obalając legalny rząd Sacasa. Somoza zostaje dyktatorem, członkowie jego rodziny rządzili krajem przez 40 lat.

  1939: Wprowadzenie wojsk do Chin.

  1939 – 1945: Sprzedaż broni na odbywającą się wojnę światową gdzie się dało i ile można było wcisnąć. Wzbogacili się tym sposobem niesamowicie, nie martwiąc się że stali się pośrednimi zabójcami. Pod koniec wojny przylecieli podzielić wojenne łupy. Na Japonię już po ustaniu działań wojennych a w trakcie spisywania aktu kapitulacji zrzucili 2 bomby atomowe celem uzyskania odpowiednich dla siebie warunków kapitulacji i zastraszania świata, co im znakomicie się udało aż do dzisiaj. Również naród ten [raczej jego kolejne rządy – admin] stosuje zasadę: jak raz wejdzie do danego kraju, to z niego nie wychodzi. Od 1945r. okupują Japonię, Włochy i Niemcy oraz inne, coraz to nowe kraje.

  6 Sierpnia i 9 sierpnia 1945: USA zrzuciły na Hiroszimę i Nagasaki bomby atomowe.

  1950 – 1953: Wojna w Korei. W działaniach bojowych brało udział 350 tysięcy ludzi, 1 tysiąc czołgów, ponad 300 okrętów. Przeważającą część kontyngentu i sprzętu wojskowego dostarczyły USA.

  Kwiecień 1961: Próba amerykańskiej inwazji na Kubę w rejonie Zatoki Świń w celu obalenia rządu Fidela Castro.

  1965 – 1973: Wojna w Wietnamie. Największy udział sił zbrojnych USA po II Wojnie Światowej.

  1964 – 1973: Operacja zbrojna USA przeciwko Frontowi Patet Lao w Laosie. Brało udział ponad 50 tysiące ludzi.

  Grudzień 1979: Wojna Afgańska z ZSRR [Rosją]. USA i UK zakłada sunnicką al-Kaidę [szkoli i wyposaża w broń] przeciwko Rosji.

  25 października 1983 – czerwiec 1985: Operacja wojskowa USA „Nagła furia” na Grenadzie w celu obalenia lewicowego rządu tego wyspiarskiego państwa.

  Kwiecień 1986: Po wprowadzeniu sankcji ekonomicznych USA rozpoczęły akcje wojskowe przeciwko Libii. Zbombardowano dzielnice mieszkalne Trypolisu i Benghazi.

  Grudzień 1989: Wojskowa operacja USA pod nazwą „Just Cause” w Panamie w celu usunięcia szefa kraju, prezydenta Noriegi, oskarżonego o handel narkotykami i o popieranie terroryzmu.

  17 stycznia – 28 1991: Operacja wojskowa USA i ich sojuszników, o nazwie „Pustynna burza”, celem wyzwolenia Kuwejtu od irackiej okupacji.

  1991 – 1995 i 1998 – 1999: Wojna etniczna w Jugosławii i agresja NATO przeciwko Federalnej Republice Jugosławii.

  17 stycznia 1993: USA rozpoczęły atak rakietowy na iracki obiekt gdzie, według twierdzeń Waszyngtonu, prowadzono prace nad bronią jądrową w odległości 20 kilometrów od centrum Bagdadu.

  26 czerwca 1993: USA dokonały uderzenia rakietowego w główny kompleks dowodzenia wywiadu irackiego w Bagdadzie w odpowiedzi na rzekome opracowanie przez Bagdad planów zabicia amerykańskiego prezydenta George’a Busha.

  3 września 1996: USA dokonały ataku rakietowego na Irak po tym, jak wojska irackie przeprowadziły operację przeciwko Kurdom w rejonie Erbil na północy Iraku.

  20 sierpnia 1998: Atak na „cele terrorystyczne” w Afganistanie i Sudanie w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne na ambasady amerykańskie w Tanzanii i Kenii.

  24 marca 1999: Operacja „Sojusznicza siła”. Interesujący jest zwłaszcza ten historyczny przegląd na tle tego, jak zachowują się USA i sojusznicy w sytuacji, kiedy jeden niepodległy kraj próbował spacyfikować jedną samozwańczą republikę.

  7 października 2001: USA przeprowadzają operację w Afganistanie w ramach operacji „Enduring Freedom”, rozpoczętej rzekomo w odpowiedzi na zamach terrorystyczny z 11 września 2001 roku.

  20 marca 2003: Wojna iracka, konflikt który rozpoczął się od napaści sił USA i ich sojuszników na Irak w celu obalenia reżimu Saddama Husseina. Operacja nosiła nazwę „Iracka wolność”.

  Sierpień 2008: Konflikt zbrojny w południowej Osetii. Nieudana próba USA rozpoczęcia wojny z Rosją z wykorzystaniem Gruzji.

  18 Grudzień 2010: Arabska Rewolucja [„Wiosna”] wybucha w Tunezji. Fakt ten jest ten entuzjastycznie przyjęty i w 100% poparty przez sunnickiego islamistę Husseina Baracka Obamę.

  Styczeń 2011: Reżim sunnickiego islamisty Husseina Baracka Obamy wspiera radykalnych sunnickich islamistów Bractwa Muzułmańskiego oraz salafitów w walce o obalenie egipskiego Prezydenta Hosniego Mubaraka. Bractwo Muzułmańskie oraz Salafici [radykalni sunnici] mordują chrześcijan kościoła koptyjskiego w Egipcie.

  19 Marca 2011: Wojna w Libii. Pod wymyślonym i kłamliwym pretekstem stworzono powód do napaści na Libię. Reżim sunnickiego islamisty pomaga swojej al-Kaidzie w Libii przejąć władzę poprzez ustanowienie strefy nielotów [nofly zone] dla broniącego się przed al-Kaidą Kadafiego – a podszczute przez Husseina Obamę reżimy UK i Francji bombardują wojska Kadafiego dając zwycięstwo Al-Kaidzie [Arabskiej Wiośnie].

  Marzec 2011: Reżim sunnickiego islamskiego prezydenta USA Husseina Barracka Obamy wspiera sunnicką al-Kajdę w Syrii w walce o obalenie szyickiego Prezydenta Bashara Al-Assada. Chrześcijanie syryjscy od tej pory są masowo mordowani przez al-Kaidę, popierana i dozbrajaną przez Obamę oraz Turcję, Arabię Saudyjską i Katar.

  Sierpień-wrzesień 2013: Reżim sunnickiego islamskiego prezydenta Husseina Baracka Obamy buduje międzynarodową koalicję przeciwko Syrii [po sfingowanym, fałszywym ataku gazowym z 21.08 w Syrii dokonanym przez al-Kaidę, tzw. operacja false flag]. Hussein Obama grozi Syrii atakiem. W sprawę angażuje się Rosja, zapobiegając wojnie [rozbrojenie chemiczne Syrii].

  2013-2014: Reżim islamskiego prezydenta Husseina Baracka Obamy buduję międzynarodową koalicję przeciwko Rosji w walce o Ukrainę [podchodząc pod granice Rosji – Ukraina, Morze Czarne (Bułgaria, Rumunia, Turcja), Polska, Kraje Bałtyckie i Bałtyk obstawione są przez NATO]. Cel jest jeden: odciągnąć Rosję od Morza Czarnego, Turcji i Syrii, której Rosja aktywnie pomaga zwalczać członków al-Kaidy [sojuszników sunnickiego Husseina Obamy].

  Czerwiec 2014: Obama wydaje 500 mln dolarów na dozbrajanie al-Kaidy w Syrii zwalczającej legalnego Prezydenta Asada.

  Czerwiec 2014: Al-Kaida (ISIS) po 100 latach przywraca Kalifat na terenie Iraku i Syrii z planami ekspansji na Liban i cały świat. Hussein Obama nie robi nic (w swojej książce napisał, że nie zaatakuje żadnego państwa islamskiego a wg. sunnitów szyici nie są prawdziwymi muzułmanami) aby pomóc militarnie rządzonym przez szyitów Irakowi i Syrii, i uwolnić ich od sunnickich dżihadystów z Kalifatu państwa Islamskiego (ISIS)!

  Lipiec 2014: Nad Ukrainą w niewyjaśnionych okolicznościach strącono Boeinga 777 (podobno kontrolerzy ukraińscy naprowadzili ten samolot na ta wysokość i na ten kurs), pomimo że wcześniej zapowiedziano wyłączenie tej przestrzeni powietrznej dla lotów pasażerskich nad terenami zajmowanymi przez separatystów prorosyjskich – i pomimo, że wcześniej załoga postanowiła lecieć wyżej. Podobno również Boeing ten był na tym terenie w towarzystwie 2 ukraińskich myśliwców. Informacje wywiadu ukraińskiego były stworzone, zanim ta katastrofa się wydarzyła, vide źródło na YouTube i LiveLeak niestety tylko w języku angielskim „Special Report: Malaysian Flight False Flag Evidence Revealed”.

  Wrzesień 2014: USA wespół z innymi krajami NATO postanowiło o odebraniu suwerenności narodowej Polsce i Polakom. Już staliśmy się „SZPICĄ”, kolejną jedną wielką amerykańską bazą militarną NATO (USA) – czyli graniczymy z Rosją. W tej sytuacji w razie III Wojny Światowej staniemy się uzasadnionym pierwszym celem rosyjskiego ataku lub kontrataku. Przypominam że w Polsce już są rozmieszczane elementy tarczy antyrakietowej oraz jej rozbudowa. Więc będziemy w razie wojny atakowani pierwsi.

  Wrzesień 2014: Hussein Obama buduje międzynarodową koalicję przeciwko Sunnickiemu Kalifatowi – Państwu Islamskiemu w Iraku i Syrii. Akcja ta może posłużyć jako pretekst aby obalić liberalnego i tolerancyjnego szyitę – prezydenta Asada w Syrii. oraz może obalić rząd szyitów w Iraku. To wywoła zbrojny sprzeciw szyickiego Iranu. co będzie już oficjalnie III Wojną Światową.

  Wrzesień 2014: Hussein Barack Obama mówi, że zniesie sankcje gospodarcze z Rosji, jeżeli Rosja podda się amerykańskiej demokracji (supremacji). Czyli jeżeli Rosja zgodzi się być lennikiem i wasalem Husseina Obamy i jego USA. Czyli mówi do Putina: oddaj mi hołd i płać haracz za ochronę jak płacona jest w islamie dżizja od niewiernych, a będziemy żyli w pokoju. To można nazwać tylko terrorystycznym wymuszeniem poddaństwa polegającego na osłabieniu ekonomicznym i militarnym Rosji.

  Amerykanie mają setki baz wojskowych rozlokowanych na całym świecie a obecnie organizują kolejne na Ukrainie w Polsce i krajach bałtyckich. USA ciemięży cały świat ekonomicznie i terroryzuje militarnie.

 316. Levar
  20 września o godz. 13:42
  tejot
  20 września o godz. 12:30

  „Taki drobny fakt. Dlaczego nie wszczęto postępowania wobec rażąco karygodnego czynu kapitana Jaka-40, który w wylądował w Smoleńsku we mgle bez pozwolenia kontrolera lotów ledwo trafiając w pas, gdzie było bardzo blisko katastrofy?”

  No wlasnie,
  skoro lotnisko bylo rosyjskie i kontroler byl rosyjski, to znaczy, ze polski pilot naruszyl
  zasady panujace w rosyjskim ruchu lotniczym. W tym przypadku Rosjanie powinni byli wsczac odpowiednie postepowanie przeciw polskiemu pilotowi.
  Calkiem uzasadnione pytanie: dlaczego tego nie zrobili?

  Mój komentarz
  Wypadek Tu-154M zdarzył się w Rosji i komisja badania wypadków lotniczych – MAK ma wyłączność na prowadzenie badań przyczyn katastrof, które zdarzają się na terenie krajów Wspólnoty Państw Niepodległych, przy czym komisja ta wedle przepisów ICAO powinna dopuścić do badań jako obserwatorów przedstawicieli kraju właściciela samolotu oraz przedstawicieli producenta samolotu i silników.

  Jeśli kraj, w którym wydarzyła się katastrofa nie ma odpowiednich sił i środków do jej badania, przepisy dopuszczają, zwrócenie się z prośbą do komisji badania wypadków lotniczych w innym kraju, by tam przekazać badanie przyczyn katastrofy wraz z odpowiednimi materiałami (szczątkami samolotu, czarnymi skrzynkami, nagraniami rozmów kontrolerów ruchu, przepisami, itd.
  Tak się stało w przypadku zestrzelania rakietą BUK samolotu Boeing nad Donbasem w Ukrainie. Ukraina przekazała badanie katastrofy do Holandii. To nie było „oddawanie śledztwa”, tylko przekazanie badań przyczyn katastrofy do uprawnionej komisji w innym kraju.

  W przypadku badania przyczyn wypadków lotniczych nie ma takiego pojęcia, jak „oddawanie śledztwa” ponieważ:
  a) badanie przyczyn katastrofy przez odpowiednią komisję, to nie śledztwo
  b) katastrofa była na terenie WNP i instytucje WNP mają prawo badać przyczyny katastrofy.

  Kilka lata temu w Indonezji rozbił się rosyjski samolot, uderzył w zbocze góry. Czy odbyło się tam oddawanie śledztwa jakieś? Wypadek zaszedł w Indonezji, badanie przyczyn wypadku przeprowadzała komisja indonezyjska. Indonezyjczycy przyjęli pomoc logistyczną Rosjan i na tym się skończyło. Nie było żadnego „oddawania śledztwa”.

  Kapitan Jaka-40 wylądował w Smoleńsku przed katastrofą Tu-154M bez pozwolenia kontrolera ruchu, co jest ciężkim naruszeniem przepisów lotniczych oraz skrajną lekkomyślnością i głupim szarżowaniem. Jak-40 na szczęście (tylko na szczęście) nie uległ katastrofie, więc co miała badać prokuratura rosyjska? Kapitan Jaka-40 odleciał do Polski.

  Rażące złamanie przepisów przez kapitana Jaka-40, to sprawa właściciela samolotu, czyli sprawa polska, a konkretnie sprawa należąca do specjalnego pułku lotniczego, który nadzorował generał Błasik.

  Rosjanie (komisja MAK) zakończyli dawno badanie przyczyn katastrofy Tu154M, a teraz prowadzą nadal śledztwo w sprawie katastrofy Tu-154M, ponieważ katastrofa się wydarzyła w Rosji, a śledztwo ma za zadanie wyjaśnić, czy doszło do złamania przepisów ze strony rosyjskich służb i kto te przepisy złamał, jeśli już.
  A że to śledztwo trwa i trwa, to jest inna para kaloszy. Można się domyślić z jakiego powodu. Z tego powodu, że ekipa PiSu wymyśliła sobie, że Tu-154M w Smoleńsku nie uległ katastrofie typu CFIT, tylko został wciągnięty przez zamachowców rosyjskich w dół – na wysokość drzew i następnie porozrywany wybuchami, w tym olbrzymim wybuchem termobarycznym, którego celem była symulacja katastroficznego zderzenia samolotu z ziemią. Wedle tej hipotezy samolot nie zderzył się z ziemią w całości, tylko został rozerwany w powietrzu, na ziemię spadły powybuchowe szczątki.

  W Polsce podkomisja Macierewicza bada i bada przyczyny zbadanej katastrofy smoleńskiej, to badanie trwa i trwa, końca nie widać, a hipotez zamachowych jest ze czternaście i jeden raport nazwany technicznym i jeden film pełnometrażowy by zamydlić oczy ludowi, że już wszystko wiemy, tylko wicie rozumicie jeszcze w pełni nie możemy tego ogłosić.

  To jest jeszcze inna para kaloszy. PiSowskie idiotyzmy, wmawianie dziecka w brzuch i robienie z szerokiej publiki, z polskiej nauki, z polskiej prokuratury balona większego niż Zeppelin.
  Pzdr, TJ

 317. @przydomek 8 Jezyk holenderski czyli niderlandzki, to po prostu flamandzki. Belgowie, a przynajmniej ich polowa tez w nim mowia, roznica jest tylko w akcentacji.

 318. Symetryczny
  Odwaliłeś kawal dobrej roboty. Ale już kiedyś cię prosiłam, byś sporządził podobny wykres w odniesieniu do Rosji, później ZSRR, i znowu Rosji, a także Chin, Japonii, Wielkiej Brytanii jako potęgi kolonialnej, Francji, Belgii I Niemiec.
  To nie jest tak, że za cale zło tego świata odpowiadają wyłącznie Amerykanie.

 319. Symetryczny
  Acha, zapomniałam jeszcze o Hiszpanii, Portgalii, a także polskich koloniach na tzw. Kresach.

 320. jakub01
  20 września o godz. 16:20
  @Przydomek8. Dialekty holenderskie niewiele sie od siebie roznia, ale jezykiem urzedowym jest rowniez angielski lub niemiecki lub hiszpanski, slowem wszystkie tzw.jezyki swiatowe, jako,ze Holandia to zaledwie 14 mln.obywateli i malo kto na swiecie zna niderlandzki.Do tego to trudny, gardlowy jezyk nalezacy do grupy jezykow germanskich a nie anglosaskich czy skandynawskich.

  Mój komentarz
  Tak nawiasem mówiąc język niderlandzki jest językiem germańskim, tak jak języki – angielski, duński, szwedzki, norweski, islandzki.
  Nie ma czegoś takiego jak języki anglosaskie. Anglowie byli Germanami oraz Sasi takoż i mówili językami germańskimi.
  Pzdr, TJ

 321. Helllooo @World!

  Nie dam się sprowokować i nie podam ile płacę za użycie systemu kanalizacji w przeliczeniu na euro.

  Jestem oportunistą do szpiku kości, a nawet ze szpikiem i nie zabraniam korzystać windy sąsiadom z innych pięter.

  A Latający Holender to jest legendarny żaglowiec związany dalekimi morzami.

  Polskiemu małemu chłopcu, który po raz pierwszy ogląda spokojne morze nie przedstawia się legendy znanej z ponuro dramatycznego dzieła Richarda Wagnera, lecz wyjaśnia się, że gdy nadpływa statek wodny, to wpierw widać bocianie gniazdo.

  Z dziewczynkami bywa podobnie.

  Niekiedy – raczej nie z brzegu Bałtyku – można widzieć następcę Latającego Holendra falującego w powietrzu. Bohaterom legend z wiązanych z tym statkiem mogło się to zdarzyć przy flaucie gdyż pływali po bardzo ciepłych morzach.

  Być może lądowy miraż jest ojcem latającego dywanu.

  Holendrzy mogliby mieć podobne przygody jak polska niedawna tragiczna przygoda pod Smoleńskiem. Ich emigrancka rzesza z Południowej Afryki zwana Burami została poddana eksterminacji. Tyle, że na cmentarze burskie nie lata się we mgle.

 322. Brak cynizmu na te odgrzewanie PiSowskiej smoleńskiej zupki na kościach ofiar tragedi .
  PiS sam daje sobie świadectwo , że dla osiągnięcia swoich politycznych idzie nie tylko po trupach , ale nawet jest gotowy wbrew woli rodzin bezcześcić ich szczątki.
  Wstydu trzeba nie mieć, a co dopiero Bojaźni Bożej.

 323. @tejot. Nie bede sie spierac w kwestii jezykow, widac wiesz lepiej. Powtarzam to co mowiono mi w Holandii uzywajac podzialu tego typu, tj na jezyki anglosaskie i skandynawskie, choc byc moze naleza one do ogolnej grupy jezykow germanskich. Tak mysle, ale dlaczego uzyto takiego podzialu nie wiem i nie upieram sie przy swoich racjach.

 324. @Przydomek8 Burowie wlasnie szukaja sobie miejsca we swiecie. Kreci ich Rosja.

 325. symetryczny
  A teraz jeszcze raz to samo , ale w odniesieniu do Rosji i CCCR .

 326. @tejot

  Potwierdzam: w Chinach prawie nikt nie używa niderlandzkiego.

  Aby cię oderwać od nieustannego ( słusznego lub niesłusznego ) usterkowania komentatorów blogowych zalecam podróż do Kapsztadu i dalej ku ziemiom burskim czyli chłopskim.

  To przybliży ci kwestię analizy Prawdziwie Polskiego Katolickiego Narodu Polskiego dzielnie walczącego z rąbiącymi w kukułę rodakom za pomocą kalwińskich kredytów we frankach.

  Wśród Afrykanerów pojawiło się przekonanie o ich „powołaniu” przez Boga do misji na ziemi afrykańskiej. Uznali, że są pod specjalną opieką Opatrzności. Cierpienia, jakich doznali podczas przegranych wojen burskich oraz życie pod panowaniem brytyjskim umocniły w nich wiarę, że są to „plagi zesłane przez Boga”, aby ich umocnić w wierze. Z drugiej strony optymizmem napawała łatwość, z jaką Brytyjczycy przyznali im szeroką autonomię i częściowy system apartheidu już 10 lat po klęsce. Ta rozpowszechniona (chociaż nie przyjęta oficjalnie) doktryna pozwalała Afrykanerom uznawać się za „naród wybrany”, a tubylców traktować jak niemądre dzieci, które trzeba nauczyć „prawdziwej wiary” a karać w przypadku nieposłuszeństwa.

  Ja rozumiem, że polskie leniwce rzadko zaglądają do wszystkich kłamczuch mających się za encyklopedię i mało kto widzi jaki jest koń z hodowli a nawet stado okryte maską Porsche, ale odnoszę wrażenie, że powinien jesteś wybrać inny teren na misję cywilizacyjną.

 327. @symetryczny . Amen.
  @Mag. Nie, nie za cale zlo. No i ja nie mam na mysli historii i „caloksztaltu tworczosci” roznych panstw. Mnie chodzi o te wspolczesna historie, w ktorej sami uczestniczymy, powiedzmy na przestrzeni ostatniego polwiecza, a tu zgodze sie z opinia pewnego pisarza (niestety nie pomne nazwiska), ktory zapytal dosc retorycznie – „Co Amerykanie dali swiatu? Czapeczki bejsbolowe i coca-cole?”Od czasu gdy zdechlo ZSRR Ameryka jest niewatpliwie najwiekszym agresorem na swiecie.

 328. Z dystansu
  20 września o godz. 17:16

  Możesz policzyć na palcach jednej ręki przypadki wejścia sił rosyjskich do innych krajów, bez zaproszenia legalnych władz.
  I to od czasów carskich.
  Zawsze znaleźli się chętni- Targowica, czy zagrożenie tureckie- Gruzja, Armenia.

  Tłumienie zaś ruchów odśrodkowych w wieloetnicznych państwach, stosowane było i jest dość powszechnie, do dziś.
  Patrz Indonezja, Meksyk, Turcja, Mali, Jemen, Maroko, Etiopia, Sudan, etc.

 329. @jaku01
  OK. Jeśli nie mieszać w dzisiejszy osąd „agresywności” jej dawnych liderów, to zgoda – USA dzierży niewątpliwie palmę pierwszeństwa.

 330. @Na wspomnienie Burow Holendrzy krzywia sie jak po zjedzeniu czegos paskudnego. Troche im glupio, ze ten narod wybrany to sie uplagl z ich swiatlej nacji, no bo przecie Erasmus z R.. i ten szlifierz od diamentow, no i ci wszyscy van…A tu nagle jak u Zydow czy nie przymierzajac Polakow.

 331. jakub01
  20 września o godz. 17:08

  Co do Basków, krążyła swego czasu teoria, że ich język spokrewniony jest z ugrofińskim.
  Ot, jakaś część plemienia po podziale, zawędrowała bardzo daleko na Zachód, przenosząc język w całkowicie inne otoczenie lingwistyczne.
  Zapewne w necie można sobe odszukać ten wątek- o ile coś się obiło wcześniej na ten temat o uszy…

 332. @Mag. Do konca tak tez nie jest, ostatecznie przeszlosc warunkuje terazniejszosc. Europa wydala z siebie Amerykanow i caly kolonialny syf, czego skutki zbieraja dzisiejsze pokolenia bogu ducha winnych ludzi. Kiedy w krajach arabskich kwitla nauka i wysoka kultura w Paryzu pewien ksiaze upadajac z konia utopil sie w sciekach ulicznych. Piekna architektura domow,w ktorych wyzsze pietra stopniowo wysuwaly sie ponad nizsze wynikala stad, ze wylewajac zawartosc nocnika na ulice moznabylo oblac glowe sasiada z nizszego pietra, ktory robil to samo. Stad ta dziwaczna architektura. Europocentryzm to dosc idiotyczna postawa wobec historii kultury.

 333. @legat
  20 września o godz. 16:19
  Nie chce mi się teraz przypominać sobie wzorów z kombinatoryki ale wyobraź sobie, że masz 50 zmasakrowanych ciał i jakieś 500-1000 fragmentów; Tu kawałek ręki czy nogi, tam jakieś wnętrzności itd. Musisz te kilkaset fragmentów przebadać, dajmy na to, że badanie zajmuje 10-15 minut co daje już kilka dni (a w międzyczasie ciała się psują, w wielu przypadkach szczątki trzeba przebadać kilkakrotnie bo są np zanieczyszczone obcą krwią albo innym obcym materiałem, np jajami much) jest to fizycznie niemożliwe.

 334. @Wiesiek59. Z tym ugrofinskim to cos mi sie rzeczywiscie obilo ale pojecia nie mam w ktorym kosciele dzwonia i nigdy w to nie wnikalam.Ja lubie sobie troche ubarwic rzeczywistoec i na wlasny uzytek uznawac moich przyjaciol baskijskich za potomkow Atlantow, choc to pewno bzdet. Ale co mi tam, jak wiesz lubie bajki.

 335. @

  ” Andrzej Duda nie czekał na wyrok trybunału i powołał 10 nowych sędziów Sądu Najwyższego/strong>

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23946159,andrzej-duda-nie-czekal-na-wyrok-trybunalu-i-powolal-10-nowych.html#s=BoxOpImg2

 336. @Adam100. No pewnie, ze nie czekal, polityka faktow dokonanych.Pisze o tym w ostatniej Polityce E.Siedlecka.

 337. Dlaczego nie złożono ciał w 100 procentach.To jest zarzut pisowskich hunwejbinów. Nie liczy się czy to było możliwe. To pokazuje polityczność sporu. Tak sobie myślę,że Kopciuszek wraz z gołębiami miał więcej szczęścia w wybieraniu ziarenek.

 338. @

  Nie żebym miał jakiekolwiek złódzenia. Informuje żeby wszyscy byli na bieżąco

 339. poprawnie; złudzenia

 340. Wiesiek
  No to policz , tylko obiektywnie , tak jak symetryczny , żeby mi nawet nie zabrakł agresji na Polskę w 1921 roku , oraz tej 23 lata póžniej , oraz tej na kraje satelitarne , nie wspominając o Niemczech i Japoni. A nie zapomni o tym jak radziecka rewolucja wyzwalała kraje Azji środkowej . A co było z Finlandią i krajami bałtyckimi.
  Tak daleko jak ruskie paluszki starczyły , tak daleko zostały też wypuszczone i jedynym szczęściem dla świata, że były takie króciutkie. Ale nie próbuj też zapomnieć o tym , że większość konfliktów po II wojnie światowej , to były zastępcze konflikty miedzy CCCP i USA i dwóbiegunowym wówczas światem i CCCR nie miało też skrupułów wobec swoich sojuszników i nawet gen.Jaruzelski ostrzegał rodaków przed radziecką agresją , na wzór Węgier, albo CSSR.
  A wiec spróbuj teraz wyliczyć na wzór symetrycznego wszystkie rosyjskie agresja , a jestem przekonany o tym , że stwojego mocarstwa z którego wypływa samo dobro nazbiera sie więcej agresji jak się spodziewasz .
  Do dzieła.

 341. Marine Le Pen, która przewodzi francuskiej skrajnej prawicy, poinformowała w czwartek, że francuski sąd skierował ją na badania psychiatryczne w ramach dochodzenia w sprawie zamieszczenia przez nią na Twitterze brutalnych zdjęć. Zaznaczyła, że nie stawi się na badania.
  http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1267548,marine-le-pen-skierowana-na-przymusowe-badania-psychiatryczne.html
  ============

  Francuskie „demokratyczne metody” walki politycznej……
  ONI chcą nas uczyc demokracji?

  Pani Le Pen ma rację.
  Po obejrzeniu serii zdjęć z Syrii, czy Odessy, każdy by się zastanowił, kogo ci „demokraci” wspierają finansowo, logistycznie materiałowo.
  Rzeźników……

 342. Acha , a z tymi legalnymi władzami zapraszającymi Rosję , to było pewnie tak jak z PKWN. Przywożone były w teczuszce .
  A na końcu na rozluźnienie szczenek anegdotka o ostatniej wizycie Bieruta w Moskwie :
  „Pojechał w futerku , a wrócił w kuferku”, to się nazywa polityka

 343. Wiceminister obrony USA oswiadczyl, ze Fort Trump nie powstanie, bowiem tereny wyznaczone przez Polske… nie sa wystarczajaco duze !
  Komentarz zbedny za to ile smiechu!

 344. Ludzie,
  skończcie z t makabrą, trupy rozkawałkowane, muchy, smród – mam wrażenie, że nic o tym nie wiecie.
  Pytanie – czy polskie władze wykazały wystarczającą troskę o to, by sprawa została i profesjonalnie i po ludzku należycie załatwiona, czy wszystkiego dopilnowano tak jak było trzeba a przede wszystkim dostatecznie szerokiego udziału strony polskiej. Moim zdaniem – nie. Koniec, kropka.

 345. 20 września o godz. 17:32
  jednym słowem: bzdura;

 346. Z dystansu
  20 września o godz. 18:11

  Kto złamał pokój Brzeski i wyprawił się na Kijów?
  Rewizyta pod Warszawą……
  Zresztą, czasy rewolucji bym pominął w rozważaniach.
  Zarówno tej rosyjskiej, jak i okresu odzyskiwania niepodległości przez Polskę i Czechy- na przykład. Po 1918 granice się klarowały, nie zawsze Rada Ambasadorów miała jakikolwiek wpływ na ich kształt, po rozpadzie Austriowęgier i Rosji.
  Chłopcy wysyłali korpusy ekspedycyjne i misje, w różnych kierunkach.
  Najwięcej, w kierunku Rosji zresztą- Ladowanie we Władywostoku, Odessie, Baku, Murmańsku- jakbyś nie wiedział.

  Bratnia pomoc- w dwóch wypadkach?
  Za zgodą moskiewskich marionetek, tak jak Afganistan, czy obecnie Syria.
  Zgodnie z umowami międzynarodowymi, zawartymi przez rządy.
  Francuzów czy Brytyjczyków, nikt nie zapraszał w latach 50′ do Grecji, czy Egiptu.
  Nikt im nie kazał pacyfikować Wietnamu, czy Algierii- w tym samym czasie.

  Większość konfliktów pomiędzy blokami- słynne wojny proxy, to niestety walka o wyzwolenie się spod kolonialnej zależności od dawnych mocarstw.
  Nie wynikała ze starcia bloków, tylko zalezności wielu krajów od kolonizatorów.
  ZSRR udzielało wsparcia dopiero potem, i tylko nielicznym.
  Socjalizm arabski, Che Guevara, Lumumba, Naser, Ch Hi Min, niewiele mieli wspólnego na poczatku z marksizmem, co najwyżej INSPIRACJĘ.
  Na przykład, reforma rolna, powszechne nauczanie, równe prawa dla kobiet, nacjonalizacja zasobów.
  A to ich dotychczasowym właścicielom BARDZO się nie podobało.

  Reasumując.
  W ciągu ostatnich 50 lat nie spotkałem ani jednego przykładu agresji ze strony ZSRR czy obecnej Rosji, wobec swoich sasiadów.
  Raczej próby stabilizacji otoczenia, czy zapobieganie czystkom etnicznym i religijnym w przyległych regionach, gdzie zamieszkuje spora mniejszość etniczna.
  Nawet ostatnie napięcia azersko- ormiańskie, błyskawicznie wyciszono, tłumiąc w zarodku kolejną falę walk.
  Lepiej by się zabijali?
  Dla KOGO?

 347. Wystarczy zaufanie do urzędowych procedur. Ja mam zaufanie do raportu MAK i Millera. Ostatnio Unia oświadczyła,że ma zaufanie do holenderskiego raportu w sprawie malezyjskiego samolotu. Tak sobie myślę,że zaufanie to podstawa partnerskich stosunków.

 348. Całkowite uzależnienie od zagranicy

  Od początku nowego millenium Budapeszt zmagał się z głębokimi nierównowagami gospodarczymi, do których należał bardzo poważny deficyt na rachunku obrotów bieżących (średnio 7,5 PKB proc. rocznie w latach 2002-2008) oraz deficyt budżetowy, który w 2003 r. i 2006 r. w przekraczał nawet 9 proc. PKB w niektórych kwartałach (średniorocznie 7 proc w latach 2002-2008).
  http://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1267042,wegry-gospodarcza-czarna-owca-europy-nastepne-pokolenie-zaplaci-za-bledy-wladzy.html
  ========

  Przestroga dla Polski.
  Orbanowi udało sie wyciągnąć Węgry z bagna.
  Morawieckiego czy Kaczyńskiego, w tej roli nie widzę.
  Nie ta klasa…….nie ten format….nie ten intelekt.

 349. @Wiesiek 59. I nie ten zamiar – nalezaloby dodac.

 350. Wiesiek
  A więc poważnie twierdzisz , ze Rosja przed 50 laty , dopiero od 1968 roku , zrezygnowała ze swojej agrsownej polityki , a potem nic ?
  To dlaczego jeszcze gen. Jaruzelski ostrzegał nasz jeszcze w 1980 roku przed rosyjską agresją ?
  Jaruzelski z autopsji znał chyba lepiej rosyjskiego gołąbka pokoju od ciebie ?

 351. @wiesiek59. Polska w bagno kryzysu jednak nie wpadla, nawet zanotowala lekki wzrost ta nasza „zielona wyspa”, w bagnie pograza sie dopiero teraz, pod „przewodem” Kaczora, Dudy, Morawieckiego i calej reszty ignorantow i oszolomow.Ale skoro suweren tak sobie zyczy…?

 352. Z dystansu
  20 września o godz. 18:11

  No to policz , tylko obiektywnie , tak jak symetryczny , żeby mi nawet nie zabrakł agresji na Polskę w 1921 roku , oraz tej 23 lata póžniej

  Błędne daty można potraktować jako „liczbówki”. Ale co zrobić z wyprawą kijowską rozpoczętą 25 kwietnia 1920 roku?

 353. @ Z dystansu.” Wejda czy nie wejda,moze sie rozejda.” Na szczescie rozeszli sie, tj.wyszli, tj.poszli sobie .Wreszcie.Uff.

 354. A tak swoją droga , to jakby PiS nie wstał z kolan , to Duda trzymałbym pióro w zębach i tak był na zdjęciu równo z Trumpem.

 355. @ Z dystansu.” Jaruzelski ostrzegal w 1980″.Rzeczywiscie, ten zbawca ojczyzny od stanu wojennego, byl cholernie wiarygodny.Sowieci nie musieli do nas wchodzic on od nas przecie nie wyszli.

 356. Z dystansu
  20 września o godz. 19:01

  Wydaje mi się, że słabo znasz historię świata.
  Raczej jej wydanie propagandowe- jedynie.
  Porównaj sobie choćby straty ludzkie interwencji róznych krajów, na obcych terytoriach.

  Mierz takie zdarzenia jedną miarą.

  Na przykład, interwencja w Czechosłowacji przyniosła ofiar :

  Straty[edytuj | edytuj kod]
  W czasie operacji około 500 Czechów i Słowaków zostało rannych, a 108 zostało zabitych[6]. 7 września 1968 w Jiczynie pijany polski żołnierz Stefan Dorna zastrzelił 2 czeskich cywilów, a kilka innych osób (w tym 2 kolegów z jednostki) ranił[7]. W trakcie inwazji z Czechosłowacji wyemigrowało około 300 tysięcy Czechów i Słowaków, a po niej następne 70 tysięcy. Od 21 sierpnia do 20 września 1968 Armia Radziecka straciła 12 żołnierzy i 25 zostało rannych. Niebojowe straty w tym samym okresie to 84 zabitych i zmarłych oraz 62 rannych i poszkodowanych. W katastrofie helikoptera w pobliżu miasta Teplice zginęło dwóch radzieckich reporterów[8]. Armia węgierska straciła 4 żołnierzy (wszystkie – niebojowe: wypadki, choroby, samobójstwa). Wojska bułgarskie – dwóch żołnierzy; jeden zginął na posterunku zastrzelony przez nieznane osoby (skradziono pistolet), a drugi żołnierz zastrzelił się. 2 Armia Wojska Polskiego straciła dziesięciu żołnierzy[9].

  Interwencja w Panamie:

  Ofiary[edytuj | edytuj kod]
  Stany Zjednoczone straciły 24 żołnierzy, a 325 zostało rannych[14]. Liczba zabitych żołnierzy panamskich wynosi 205 osób. Liczba ofiar cywilnych spowodowana inwazją nie jest dokładnie znana. Oficjalnie opublikowane dane mówią o 314 zabitych i 537 rannych, szacuje się jednak że mogło zginąć nawet kilka tysięcy osób[1].

  Amerykański M113, w pobliżu zniszczonych kwater PDA podczas drugiego dnia inwazji.
  Pozarządowa organizacja, „Physicians for Human Rights” – PHR (Lekarze na rzecz Praw Człowieka) – w swoim sprawozdaniu wydanym rok po inwazji[15] oceniła, że co najmniej 300 osób cywilnych zginęło w wyniku walk; niezależne śledztwo prowadzone przez byłego prokuratora generalnego Ramsey Clarka wykazało ponad 4 tys. ofiar[16].

  W raporcie PHR stwierdzono, że ani USA, ani rządy Panamy nie podały dokładnej liczby rannych oraz że wysiłki dokonywane dla zaspokojenia podstawowych potrzeb tysięcy bezdomnych cywilów były niewystarczające. Raport szacował liczbę wysiedlonych cywilów na ponad 15 tys., podczas gdy USA zapewniły wsparcie i pomoc dla 3 tys. z nich[15]. Tak duża liczba ofiar miała być skutkiem nadmiernego użycia siły oraz nowych broni użytych przez amerykańskie wojsko.

  Według oficjalnych danych Pentagonu 516 Panamczyków zostało zabitych podczas inwazji; jednak wewnętrzna notatka armii określa tę liczbę na 1 tysiąc[17].

  Niezależna Komisja Śledcza do spraw inwazji oszacowała liczbę ofiar między tysiącem a czterema tysiącami[18][19].

  Raport Human Rights Watch z 1991 roku w sprawie inwazji, stwierdzał, że straty zadane przez amerykańskie siły wśród ludności cywilnej, które były co najmniej cztery i pół razy wyższe niż u wrogich żołnierzy, a dwanaście lub trzynaście razy wyższe niż u ofiar amerykańskich, sugerują, że zasada proporcjonalności została złamana. Obowiązek minimalizacji szkód dla ludności cywilnej nie był przestrzegany przez atakujące siły amerykańskie. Human Rights Watch zwracała uwagę, że kontrowersje co do liczby ofiar cywilnych, nie powinny zasłaniać tematu, w jaki sposób ci ludzie w ogóle zginęli[20].
  ============

  Czujesz różnicę?

 357. A czy to nie wstyd, ze prezydent najwiekszego mocarstwa na swiecie okazuje sie tak malostkowym prymitywnym kmiotem, ze nie umie sobie odmowic prostackiej satysfakcji z upokorzenia prezydenta malego kraju, o ktorym wiekszosc swiata nic nie wie?

 358. wiesiek59
  20 września o godz. 18:38

  Kto złamał pokój Brzeski…

  Pokój w Brześciu Litewskim – pokój zawarty w 1918 roku pomiędzy Państwami centralnymi (Cesarstwem Niemieckim i Austro-Węgrami oraz ich sojusznikami: Królestwem Bułgarii i Imperium Osmańskim) a Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką.

  Nie mogę jakoś dostrzec tutaj Polski.

 359. jakub01
  20 września o godz. 19:04

  Tusk podwoił polskie zadłużenie.
  Deficyt handlowy- w jakiejś mierze rekompensowany przekazami od nasilonej emigracji- sięgał 7% PKB.
  Drastycznie wzrosło bezrobocie i zatrudnianie na umowach śmieciowych.
  Sporo też zrobiono, by wyprzedać DOCHODOWE firmy, będące własnością Skarbu Panstwa.
  Prywatyzacja za dwie roczne kwoty zysku?
  Takiej okazji zachodni kapitał nie przepuścił…..
  Dowcip polegał na tym, że przejęcia finansowano kredytem zaciągniętym przez te firmy.
  „Inwestor” nawet złotówki nie musiał włożyć……
  Czysta inżynieria finansowa, za przyzwoleniem naszych władz..

  Czyli, propagandowy sukces, żonglowanie statystyką.

 360. jakub01
  20 września, g.19:23
  Chyba jeden wart drugiego, ale oczywiście Trump jako gospodarz okazał się małostkowym złośliwym dupkiem, bo nie wierzę w przypadek. Natomiast nasz dupek nie umiał z tej sytuacji wybrnąć, bo ma kompleksy i boi się własnego cienia, kontrolowanego przez Prezesa.

 361. Dlaczego Duda nie czyta Konstytucji. Przecież bierze pieniądze za jej kultywowanie. Tak sobie myślę czy zwróci kasę za bezczynność.

 362. @Wiesiek59.A zatem do podwojonego zadluzenia nalezy teraz dodac koszt rozdawnictwa Pisowskiego plus straty spowodowane totalna indolencja rzadu w sprawach gospodarczych? Ja Wiesku, to taki orzel w ekonomii nie jestem,chociaz dyplom pisalam z ekonomii rolnictwa. Tyle ze byla to wiadoma ekonomia w latach ’70-tych. No to ciekawe, kiedy to wszystko pie…lnie i z jakim hukiem?

 363. @mag

  Nasadzilo to-to klocow:

  „nasz dupek”, „otwiera paszcze” „zostawilam” z „otwarta ze zdziwienia paszcza”

  Jesli oboz rzadzacy ma takiej klasy, przepraszam za wulgaryzm, _przeciwnikow_ – to wygra w cuglach nawet uczciwe wybory. Plugawy bluzg wydobywajacy sie z otworu gebowego istoty plci (podobno) zenskiej – to wyjatkowo parszywe widowisko.

  Specjalistke od kultury dyskusji („”otwiera paszcze” „zostawilam” z „otwarta ze zdziwienia paszcza”, „nasz dupek”) zacheca sie do oskarzen o „stalking” oraz o straszenie „policja”. Zwlaszcza jak sie wezmie pod lupe jej wlasne, cenne wypowiedzi.

 364. @Mag. Jaki tam przypadek? Istnieje przeciez ustalony protokol dyplomatyczny aby nie popelniac przypadkowych gaf. Jesli ktos sie skompromitowal w oczach swiata to Trump, bo Duda skompromitowal sie co najwyzej w oczach Polakow.Takie pomiatanie prezydentem jakiegos malego kraju, ktory ma prawo troche sie lasic do „Wielkiego” prezydenta USA budzi niesmak.Ale ten pomaranczowy orangutan nawet wlasna zone publicznie upokarza. „Pierwszy do wejscia ostatni z tramwaju”. Duda w drzwiach jednak przepuscil przodem obie pierwsze damy, Trump wpakowal sie pierwszy.

 365. @Mag. Swoja droga kto ubiera te pierwsze damy, bo to jakis obciach po calosci. Dudowa w bialej marynarce i nie wiadomo dlaczego obcislych leginsach do tej marynary, z wydatnie odznaczajaca sie pupa a Melania c hyba jeszcze gorzej,-wyglada jakby na gole cialo zalozyla plaszcz z lat 60-tych.Najwidoczniej ci wszyscy specjalisci od wizerunku, przeszli juz samych siebie. A jeszcze do niedawna najgorzej ubrana kobieta byla krolowa brytyjska.

 366. Wiesiek
  A na Węgrzech to ile było ofiar ?

 367. @jakub01

  „Ja Wiesku, to taki orzel w ekonomii nie jestem,chociaz dyplom pisalam z ekonomii rolnictwa.”

  Przyjemnie zauwazyc, ze zycie raz-dwa weryfikuje gleboka wiedze i zawodowe umiejetnosci osoby, ktora „dyplom” pisala „z ekonomii rolnictwa”. Kariera to wyznacznik wiedzy i doswiadczenia. I dlatego kariera miala taki oto przebieg:


  „Pracowalam fizycznie, gdzie sie dalo a w tym malym, zapyzialym miasteczku Venray, w Limburgu wiekszosc ludzi to tak jak mowil guzdra – ksenofobiczne wiesniactwo. Naturalnie, ze nie wszyscy nie uogolniam, ale co chwila dawano nam odczuc, ze jestesmy kims gorszym,” … „w sprawach urzedowych trafialam na tepy formalizm ”

  Wredne te Holendry. A jak wynika z nacechowanych gleboka wiedza uwag osoby o ksywce @jakub01 – Jankesi jeszcze gorsi. Tak czy owak – warto zauwazyc, ze sukcesy w zyciu osobistym i towarzyskim ida w parze z przebiegiem kariery zawodowej:


  „Ja przez 15 lat gadalam praktycznie tylko ze swoim sp.psem.”


  ” tu zgodze sie z opinia pewnego pisarza (niestety nie pomne nazwiska), ktory zapytal dosc retorycznie – „Co Amerykanie dali swiatu? Czapeczki bejsbolowe i coca-cole?””

  Nie wskazujac nikogo konkretnego palcem wypada zauwazyc, ze gdyby nie amerykanskie wynalazki – polprzewodniki, uklady scalone, komputery osobiste, procesory, Internet, swiatlowod – to prymitywne, tepe buractwo mogloby co najwyzej opowiadac swoje rewelacyjne wiesci pieskom czy kotkom. Albo wypisywac rewelki na scianie stodoly – jakby Pan Gospodarz zezwolil.

 368. Skąd niby Trump miał wiedzieć , że Duda się by rozsiadał, jak powiedzieli , że on tylko na chwileczkę ?
  Pewno się bali Trumpowi powiedzieć , że Duda chce się rozgaszczac , bo wtedy wcale nie miałby czasu ?

 369. Pomimo szerokiej wymiany poglądów na temat środków , jakie należało podjąć przeciw niebezpieczeństwu grożącemu ze strony Rosji , nie udało się Polsce stworzyć jednolitego i wspólnego frontu . Przeszkodą okazało się stanowisko delegacji litewskiej , twierdzącej , że Litwy zagrożeniem jest nie tylko Rosja , ale także Niemcy i Polska . Po fiasku rozmów z Denikinem Piłsudski próbował pozyskać dla swych planów innych reprezentantów opozycji antybolszewickiej w Rosji . W tym celu przeprowadził w styczniu 1920r konsultacje z Borysem Sawinkowem , przedstawicielem eserów , jednak pozostały one bez większego znaczenia. Rumunia , na której współdziałanie Piłsudski liczył , wyraziła w marcu 1920 r gotowość zawarcia pokoju z Rosją Radziecką , gdyż inkorporacja Besarabii na mocy referendum z 1918 r satysfakcjonowała władze tego kraju . Zdecydowanie negatywnie odnosiła się do planów polskich Czechosłowacja . Poparły natomiast polskie przygotowania wojenne rządy państw zachodnich : Anglii , Francji i Włoch , widząc w nich jeszcze jedną szansę realizacji swoich celów w przyszłej Rosji . Z magazynów francuskich Polska otrzymała tysiące wagonów broni , samochody i sprzęt artyleryjski , z Anglii – samoloty , działa i amunicję , z Włoch 100 tyś karabinów ręcznych . Pewną część materiału wojennego przekazały Polsce Stany Zjednoczone . W większości pomoc zachodnia pochodziła z demobilu.
  https://sciaga.pl/tekst/29768-30-wojna_polsko_rosyjska_1920r_i_traktat_krymski
  ==========

  Do poczytania.
  Jak nas szczuto kiedyś, i szczuje się obecnie……..
  Historia lubi się powtarzać, bo dyplomacja dawnych mocarstw niespecjalnie zmienia metody działania.
  Zresztą, po co, skoro są skuteczne?
  Przecież lepiej by za ich interesy ginęli jacyś tubylcy, a nie OBYWATELE?

 370. Pozarządowa organizacja, „Physicians for Human Rights” – PHR (Lekarze na rzecz Praw Człowieka) – w swoim sprawozdaniu” … „Raport Human Rights Watch „..

  Nie tak dawno sam @Wiesiek59 domagal sie kary dla organizacji pozarzadowych za to, ze „mieszaja sie w sprawy wewnetrzne wielu krajow”, ktore to mieszanie sie ” nie powinno uchodzić bezkarnie.”:


  „Orban zapowiedział, że organizacje pozarządowe będą badane, by sprawdzić, czyje interesy reprezentują oraz że 2017 rok „będzie czasem wyeliminowania Sorosa i sił, które go symbolizują”.

  Osobiście, jestem za.
  Mieszanie się w wewnętrzne sprawy wielu krajów, nie powinno uchodzić bezkarnie.

  https://passent.blog.polityka.pl/2017/01/09/zydzi-uwieraja-polakow/

  Wypada sie z @Wieskiem59 zgodzic. Miejmy zatem nadzieje, ze te wszystkie zusammen do kupy „Human Rights Watch”-e, PHR-y i cala reszta – zostana solidnie, bolesnie i surowo ukarane za wpitalanie sie w wewnetrzene sprawy Ameryki. Co se zrobi czy nie zrobi Orban – jego broszka, wolnoc Tomku w swoim domku. Tyle ze jak wolno Orbanowi, to wolno i Amerykanom.

  „Te wszystkie NGO pełnią rolę dawnych misjonarzy.
  za nimi przyjdą firmy i korporacje.”

  (@wiesiek59 wiesiek59
  9 listopada 2014 o godz. 14:59)

  Miejmy zatem nadzieje, ze Amerykanie dadza trzy miesiace na spakowanie manatkow takim organizacjom jak HRW. A potem – fora ze dwora.

 371. @tejot
  16:52

  prznajmniej Ty jeden na temat rodzin (grup) jezykowych piszesz rozsadnie.
  Jezyki indoeuropejskie, czyli grupa jezykow, ktore pochodza od wspolnego przodka, tzw. jezyka praindoueropejskiego – ludy mowiace jezykiem indoeuropejskim spotkamy od starozytnosci na terenach od Indii az do zachodniej Europy. Same rodziny jezykowe wywodzi sie zazwyczaj od wspolnego przodka jezykowego lub z grupy pokrewnych dialektow. Znamy wiele jezykow zywych jak i tez wymarle.
  Pozdr.

 372. @Wiesiek59

  … i jego Obiekt Westchnien, wedlug polskiej Wikipedii:

  „Dane o ofiarach po stronie czeczeńskiej, niewątpliwie znaczne, są trudne do ustalenia – znany polski publicysta, znawca z pobytów na miejscu problemów republik postradzieckich, Wojciech Jagielski, podał we wrześniu 2004, że mogą one sięgać liczby od 100 do 200 tysięcy osób. Również cytowany przez prasę jako wyraziciel opinii separatystów elektroniczny KavkazCenter (rezydujący na różnych serwerach) podaje sprzeczne i różne dane jak np. że straty ludności cywilnej (bez uściślenia, ale prawdopodobnie od początku II wojny) wahają się od 40 do 55 tysięcy (na październik 2003[potrzebny przypis]).

  Istniejące w czasie konfliktu rosyjskie tzw. obozy filtracyjne, porównywane były w różnych opiniach do obozów koncentracyjnych[potrzebny przypis]. Z różnych źródeł, również rosyjskich, pochodziły informacje o zbrodniach armii rosyjskiej przeciwko ludności cywilnej – wymieniano gwałty, mordy, uprowadzenia, handel organami ludzkimi, handel zwłokami, tortury, okaleczanie ludzi”

  Nie probowalem tego weryfikowac. Niemniej jednak, jak cos nie pasi – to reklamowac w waszej WIki. Ja tylko cytuje.

 373. PM
  W Polsce byl znakomity znawca powyzszych tematow – niezyjacy juz prof.Jozef Reczek
  z Uniw.Jagielonskiego (znawca jezykow staro- i srednioiranskich)

 374. @Wiesiek59

  … i jego Obiekt Westchnien, wedlug sowie.. sorki, _rosyjskiej_Wikipedii:

  „По оценке международной неправительственной организации «Международная амнистия» (2007), в войне погибло до 25 тысяч мирных жителей[22].”

  Jesli @Wiesiek59 zamierza bazowac na relacjach organizacji pozarzdowych – to chyba sobie wlasnie w kolano strzelil. Z precyzja snajpera.

 375. @legat
  20 września o godz. 18:28
  „Ludzie,
  skończcie z t makabrą, trupy rozkawałkowane, muchy, smród ”
  Sam zacząłeś. Niestety ale katastrofa samolotu to nie jest miły widok.
  Natomiast rzeczywiście strona polska mówiąc dosadnie dała d**** zapewne po to, aby chronić odpowiedzialnych za katastrofę urzędników. Jak już tu wspominałem nikomu nie zależało na rzetelnym wyjaśnieniu przyczyn katastrofy.

 376. jakub01
  20 września o godz. 19:47

  Mikroekonomia- na poziomie firmy niedużej, czy rodziny, jest prosta jak budowa cepa.
  Makroekonomia, to inna szkoła jazdy.
  Nie ma porównywalnych warunków działania.
  Liczy się wielkość firmy, jej newralgiczność, dojścia polityczne, dostęp do preferencyjnych kredytów, wsparcie rządów, ustawiane pd ich interesy akty prawne, taryfy celne, ustawy skierowane przeciwko konkurencji zewnętrznej, i tysiące innych drobiazgów.
  Z molochem z politycznymi wpływami, nie wygra nikt.

  Polska jest małą rybką w otoczeniu rekinów globalnych.
  To nie my konkurujemy, tylko nas ustawiają.
  Za pomocą stóp procentowych, kursu wymiany walut, dostępności kredytów dla różnych działów gospodarczych, ponadnarodowych regulacji nam narzucanych.

  Kapitał od pewnej wielkości nie ma nar0dowości.
  Ale, ma właścicieli o konkretnej narodowości, zdolnych do wpływania na ponadnarodową legislację- we własnym interesie.
  Niektórzy z tej kasty, sa nawet patriotami.
  WŁASNEGO kraju…….

  Stąd te wszystkie FIRST, czy Narody Wybrane, których znam kilkanaście co najmniej.

 377. @Wiesiek59. Widze, ze troll sie wynurzyl, no coz taka jego robota. Na blogu u red.Szostkiewicza probuje zaistniec salto, ale tam jest totalnie ignorowany przez wszystkich.Mag pewno poszla spac, ide i ja . Nara.

 378. @Wiesiek59

  „Mikroekonomia- na poziomie firmy niedużej, czy rodziny, jest prosta jak budowa cepa.”

  … i kto sie na tym wyznaje, to po dlugim zyciu dorobi sie – tadam – trzydziestoletniego telewizora i skarpetek z samodzialu.

  I to mu daje oczywiste prawo, zeby innych pouczac. Z wysokiego konia.

 379. Яков Кедми: Польша может ДОИГРАТЬСЯ со русофобской политикой!

  (Jakow Kiedmi: Polska moze sie doigrac prowadzac polityke rusofobii!)

  https://www.youtube.com/watch?v=MoSxKiM1WHU
  ________________

  „Czy Rosja nie bedzie odbierac tego (baza amer. w Polsce- przyp. moj) jako akt agresji”
  (Prez. Trump)

 380. Pikuś…..

  Lekarze bez granic, czy Human Righst sprzed lat 30 a obecnie, to diametralnie różne organizacje.
  Od szlachetności, do agenturalnosci, niewielki krok.
  To samo z dziennikarzami.

  Łączne koszty ludzkie krucjaty antylewicowej, czy realizacji Doktryny Monroe, sięgają moim zdaniem jakichś 40 milionów.
  W imie demokracji, praw człowieka, humanizmu, i innych pierdów dla ubogich duchem i umysłem.
  „Dobry czerwony, to martwy czerwony”…….
  Tych dosłownych już niewielu zostało, ale dobierze sie z innych niepasujących…..
  I innych regionach świata.
  Ilość ma się zgadzać.
  A efekt zastraszania ma być kontynuowany.

 381. @Daniel Passent

  … o wszystkim – tylko jakos nigdy o tym, co Polacy pisza i glosza zupelnie otwarcie:

  „Z wiekiem zaczynam coraz bardziej rozumieć Adolfa i wiem że tego co nas uczyli w szkole na historii to nie była do końca prawda ;]”

  „Jestem ANTYSEMITĄ Nienawidzę żmijowego plemienia”

  „Zydzi to bandyci .”

  „Pamiętajcie Izraelczycy ,że możecie wygrać wiele wojen ale przegrać tylko jedną . Robicie DOSŁOWNIE WSZYSTKO by los jaki spotkał waszych dziadków niemal 80 lat temu spotkał was i wasze dzieci.”

  „CHAZARSKIE PRZYBŁĘDY TO ZAWODOWI Z BR ODNIARZ E . TO ONI MORDO WALI POLAKÓW W KATYNIU ,A PO WOJNIE BERMANOWSKA B ANDYCKA SZAJKA ZAMORDOWAŁA TYSIĄCE POLAKÓW , A MILIONY WYWIEŹLI NA SYBIR . TYCH ZBRODNIARZY NIKT DO TEJ PORY NIE ROZLICZYŁ ZA HOLOKAUST NA NARODZIE POLSKIM .”

  „Izrael trzeba zni szczyć. Ży dzi to najg@rsze co spotkało Świat i szkoda, że Hitler nie d@k@ńczył tego co zaczął.”

  https://fakty.interia.pl/swiat/news-izrael-dopuscil-sie-zbrodni-wojennych-amnesty-international-,nId,2634040

  Cytaty expressis verbis z moderowanej, opiniotworczej polskiej witryny „Interia”. Ukazuje sie wylacznie to, na co moderacja pozwoli.

 382. @Wiesiek59

  „Lekarze bez granic, czy Human Righst sprzed lat 30 a obecnie, to diametralnie różne organizacje.
  Od szlach”

  /ciach/

  @Wiesiek59 moze sie zapoznac z tym, co co Polacy pisza i glosza zupelnie otwarcie:

  „Z wiekiem zaczynam coraz bardziej rozumieć Adolfa i wiem że tego co nas uczyli w szkole na historii to nie była do końca prawda ;]”

  „Jestem ANTYSEMITĄ Nienawidzę żmijowego plemienia”

  „Zydzi to bandyci .”

  „Pamiętajcie Izraelczycy ,że możecie wygrać wiele wojen ale przegrać tylko jedną . Robicie DOSŁOWNIE WSZYSTKO by los jaki spotkał waszych dziadków niemal 80 lat temu spotkał was i wasze dzieci.”

  „CHAZARSKIE PRZYBŁĘDY TO ZAWODOWI Z BR ODNIARZ E . TO ONI MORDO WALI POLAKÓW W KATYNIU ,A PO WOJNIE BERMANOWSKA B ANDYCKA SZAJKA ZAMORDOWAŁA TYSIĄCE POLAKÓW , A MILIONY WYWIEŹLI NA SYBIR . TYCH ZBRODNIARZY NIKT DO TEJ PORY NIE ROZLICZYŁ ZA HOLOKAUST NA NARODZIE POLSKIM .”

  „Izrael trzeba zni szczyć. Ży dzi to najg@rsze co spotkało Świat i szkoda, że Hitler nie d@k@ńczył tego co zaczął.”

  https://fakty.interia.pl/swiat/news-izrael-dopuscil-sie-zbrodni-wojennych-amnesty-international-,nId,2634040

  Cytaty expressis verbis z moderowanej, opiniotworczej polskiej witryny „Interia”. Ukazuje sie wylacznie to, na co moderacja pozwoli.

  Dziwna sprawa – z jednej strony neguje sie, ze Zaglada miala miejsce (@Wiesiek59: „tzw holocaust”, klaka dla IHR) – a z drugiej zapowiada sie powtorke („szkoda, że Hitler nie d@k@ńczył tego co zaczął.”)

  Przyjemnie czytac wypowiedzi otwarte i szczere.

 383. pitekantrop
  20 września o godz. 21:10

  Pikuś.
  Jest do przyjęcia dla ciebie INNY SYSTEM WARTOSCI?
  Wymieniam, jak koszt naprawy przekracza połowę nowego.
  W d…mam pogoń za nowościami.
  MA DZIAŁAĆ i spełniać swoje funkcje.

  Po kiego grzyba zmieniać działające, na produkt który będzie działać jedynie w okresie gwarancji?
  Dla szpanu?

  Kiedyś czytałem opowiastkę o młodej, która wybrała się na zakupy.
  Szczotka klozetowa- 1800 zł.
  Ale, gdyby kupiła inną, to byłby OBCIACH!!!
  Ja zadowolę się tą za 15 zł.
  Spełnia DOKŁADNIE taką samą funkcję……..

  Samochód ma jeździć, magnetofon grać, lodówka działać.
  Resztę mam w głębokim poważaniu.
  Cenię ludzi, nie otaczające ich rzeczy.

  Jak to leciało?
  „Marność nad marnościami”?

 384. @Wiesiek59

  „Lekarze bez granic, czy Human Righst sprzed lat 30 a obecnie, to diametralnie różne organizacje.”

  Ee tam. Czerwony Krzyz dokonal „inspekcji” w jednym z hitlerowskich obozow koncentracyjnych (Terezin, oboz _wylacznie_ dla Zydow, przystanek po drodze do Oswiecimia) – i uznal, ze Niemcy sa cacy i oki i ze Zydom sie zadna krzywda nie dzieje.

  I tak zostalo do dzisiaj. No dobra, walnij jakiegos kloca o „tzw holocauscie”, specu od robienia klaki naziolom z IHR.

 385. @Wiesiek59

  „Samochód ma jeździć”

  Samochód to w telewizji widziales? Czy kiedys sasiad kawalek podwiozl?

  „magnetofon grać”

  Magnetofony juz od bardzo dawna istnieja wylacznie w muzeach. I w Domach Pomocy Spolecznej, na polce obok skarpetek z samodzialu.

 386. pitekantrop
  20 września o godz. 21:23

  Pikuś.

  Dzięki takim wpisom jak twoje, ale bardziej dzięki temu drugiemu kretynowi, zaczynam podzielać takie opinie.
  Własną propagandą zniechęcacie ludzi do waszej nacji, poprzez nachalność.
  Odczuwam przesyt i nadreprezentatywność tematu na tym blogu.
  KOGO k..wa obchodzą wasze problemy?
  I to sprzed kilkudziesięciu lat?

  Przekroczyliście pewien psychologiczny próg nasycenia.
  Powyżej niego, propaganda jest przeciwskuteczna.
  Więc nie dziw się NORMALNYM reakcjom zwykłych ludzi.
  Było MYSLEĆ…….ile można włożyć indoktrynacji w medialne informacje.

  Mnie to rybka.
  Na propagandę jestem odporny.
  Ale nie na chamstwo, chucpę, obłudę, fałszowanie historii, cynizm- holocaust industry…
  Bajać to my, ale nie nas……
  Niestety, jestem w mniejszości……

 387. ejot
  20 września o godz. 21:34
  A propos ekshumacji szczątków ofiar smoleńskich przeprowadzanych przez ponad dwa lata.

  Zwolennicy ekshumacji zapowiadali, że ekshumacje pomogą „wyjaśnić” coś, czego nie nazwali wprost. PiSowcy nigdy nie powiedzieli wprost i oficjalnie, że komisja Millera ustalająca przyczyny katastrofy smoleńskiej kłamała, tylko półgębkiem sugerowali, ze są tam takie nieścisłości, które można określić pośrednio – że są tam jakieś ślady podejrzanych machinacji, nie takie protokóły, niewiarygodne nagrania, np. długości nagrań z czarnych skrzynek różnią się od siebie o 1,5 sekundy, itd. ”Trzeba to wyjaśnić” – powtarzali w kółko.
  To było jedyne jawne i jedyne konkretne orzeczenie PiSowskich propagandzistów i ekspertów smoleńskich o jakoby niewyjaśnionej katastrofie.

  Gdy się zabierano do ekshumacji, to PiSowscy propagandyści i eksperci smoleńscy sugerowali głośno, choć bez większego przekonania, że wyniki ekshumacji pokażą jaki był przebieg katastrofy, co było przyczyną katastrofy w Smoleńsku i że najpewniej nie była to katastrofa.

  Sugerowali, że będzie o tym świadczyć analiza układów kostnych ofiar, która ukaże, odtworzy ostatni etap katastrofy, a przede wszystkim (i tu głosili z góry, bez żadnych przesłanek powziętą hipotezę), że samolot Tu-154M w Smoleńsku nie upadł na ziemię plecami, tylko został rozerwany wybuchem w powietrzu. Zapowiadali, że odnajdą na ekshumowanych ciałach ślady materiału wybuchowego, nity i inne odłamki z samolotu, a ich ułożenie i głębokość wbicia się w ciało, czy w kości, miały być mocnym, jeśli nie ostatecznym dowodem na to, że w samolocie tuż nad ziemią wybuchła bomba.

  Co było najśmieszniejsze, to to, żepodkomisja Macierewicza wykonała na poligonie wysadzenie szopki aluminiowej, która miała imitować kadłub samolotu Tu-154M, za pomocą bomby termobarycznej, której rozmiary wynosiły około 1m x 1m x 1m. Podkomisja orzekła, że próbny wybuch potwierdził hipotezę smoleńską zamachowo-wybuchową, bowiem skoro doświadczalna szopka poligonowa rozpadła się w czasie wybuchu, a samolot Tu-154M w Smoleńsku także się rozpadł, to ten fakt jest niezbitym dowodem, że w Smoleńsku samolot Tu-154M rozpadł się od wybuchu bomby termobarycznej. Podkomisja Macierewicza nie podała konkretnych rozmiarów tej bomby i metody jej podłożenia w samolocie przez agentów Tuska i Putina.

  Najciekawszym wnioskiem podkomisji wyprowadzonym z badania wybuchu termobarycznego było to, że wybuch ten nie zostawiał śladów wewnątrz szopki aluminiowej na umieszczonych w niej manekinach imitujących pasażerów samolotu. To był wybuch bezśladowy. Może jakieś plamy po trotylu gdzieś tam były, ale zasadniczo termobaryczny wybuch nie pozostawił śladów chemicznych. Czyli ekshumacje, jeśli chodzi o wykrycie materiałów wybuchowych, to kit dla ludu.

  Mijają dwa lata od rozpoczęcia ekshumacji i co słyszymy o wynikach? Jedyne sensacje, to zamiana ciał i obce szczątki w trumnach. O nitach, odłamkach, ułożeniach kości świadczących o tym, że samolot nie upadł na plecy, o śladach materiałów wybuchowych ani słowa. Dwa lata minęły! Ekshumacje prawie zakończone.

  Nic, dokładnie nic. Nawet odgrażania się nie ma, że znajdziemy, pokażemy, powołamy międzynarodową komisję, itd.
  Prezes to przeczuwał. Przez jakiś czas pewnie się łudził, że eksperci coś wymyślą. Tygodnie, miesiące, lata mijały, a dowody na zamach smoleński nie nadchodziły. Prezes wreszcie zrozumiał, że to wszystko traci sens, psu na budę zda się i porzucił hucpę smoleńską tak szybko, jak do niej kiedyś przystąpił. Znienacka zlikwidował odbywanie smoleńskich cyklicznych zgromadzeń modlitewnych na Krakowskim Przedmieściu korzystając z magicznej liczby 96.

  PiSowscy eksperci ponieśli całkowita porażkę. Co np. nie przeszkadza po wyroku Trybunału Europejskiego wskazującym na naruszenie przepisów i podstawowych zasad prze prokuraturę poprzez dokonywanie dubeltowych ekshumacji bez zgody rodziny, opowiadać ministrowi Ziobrze, że z punktu widzenia realnej sytuacji ten wyrok, to jest porażka PO, a co za tym chyba idzie – zwycięstwo PiSu.

  Jak zwykle nasza porażka jest jeśli nie zwycięstwem NASZYM – PiSu, to jest porażką poniesioną przez NICH. Przez nas nie, bo my zawsze wygrywamy i jak powiedział Prezes Jarosław w Szczecinie, to zwycięzcy piszą historię, a przecież to my – PiS jesteśmy zwycięzcami. Jarosław Ka jest urodzonym celebrytą, celebrytą całą gębą. Jeśli w tygodniu nie strzeli jakiejś insynuacji, nie sprowokuje nienawistną wypowiedzią nieprawdziwych Polaków lub poprzez swoich rezonatorów w rządzie unijnych lewaków, to tydzień uważa za stracony. Taki on już jest i nie ma na to rady.
  Pzdr,TJ

 388. Uprzejmie proszę moderatora o wyciepnięcie mojego ostatniego komentarza na temat ekshumacji z blogu LA. Przepraszam za pomyłkowe zamieszczenie tego komenta na LA.
  TJ

 389. Jak USA rozwalają Europę od środka /Trader 21/
  „W maju 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Zarówno w trakcie kampanii, jak i po głosowaniu nieraz usłyszymy o wpływie rosyjskiej propagandy na wyniki głosowania. Media szczegółowo przeanalizują ten temat – jesteśmy o to spokojni.

  Znacznie trudniej jest usłyszeć jaki wpływ na wynik wyborów do PE mają Stany Zjednoczone. Spójrzmy na wypowiedź nowego ambasadora USA w Niemczech Richarda Grenella. Wyraził on zachwyt wzrostem poparcia dla prawicowych ugrupowań i dodał, że zamierza „wspomagać inne konserwatywne ugrupowania w całej Europie”. Słowa Grenella nie wzbudziły większego zdziwienia na Starym Kontynencie, co dobrze pokazuje, że wpływ USA na wybory w Europie nie jest tematem podejmowanym przez media. Czy powinien być?

  Kilkanaście miesięcy temu wspominaliśmy o fundacji George’a Sorosa zwanej Open Society. Światło dzienne ujrzała wówczas lista europosłów wspieranych przez ową fundację. Znalazło się na niej 226 nazwisk, czyli niemal 1/3 całego Parlamentu Europejskiego! Trudno oczekiwać, żeby większość z tych osób nie korzystała ze wsparcia Sorosa podczas nadchodzących wyborów.

  Wszystko wskazuje na to, że w ślady Sorosa przynajmniej częściowo pójdzie Steve Bannon, były doradca Donalda Trumpa. W tym momencie zakłada on w Brukseli organizację non-profit pod nazwą The Movement. Jej celem będzie wspieranie prawicowych, antyunijnych ugrupowań w trakcie walki o miejsca w europarlamencie. Jedną z pierwszych partii, która zdecydowała się współpracować z Bannonem jest brytyjski UKIP, czyli ugrupowanie Nigela Farage’a, mające spory udział w zorganizowaniu referendum ws. Brexitu.

  Zważywszy na działania Sorosa i Bannona, można spodziewać się, że ten pierwszy wciąż będzie wspierał lewicę i komunistów, natomiast drugi pomoże uzyskać lepszy wynik prawicy. Jeśli The Movement osiągnie swój cel i namówi do współpracy większą liczbę partii, to już niedługo większość europarlamentarzystów będzie głosować tak jak nakażą im amerykańscy przełożeni. Oczywiście mamy świadomość, że Europa od dawna jest wasalem USA, natomiast już niebawem możemy doczekać się przeniesienia amerykańskiej sceny politycznej do Brukseli. Podobnie jak w USA, będziemy obserwować walkę dwóch obozów sponsorowanych przez te same grupy interesu, a wszystko nakręcać będą mainstreamowe media.”

 390. @Wiesiek59

  „KOGO k..wa obchodzą wasze problemy?
  I to sprzed kilkudziesięciu lat?”

  Obchodza TWOICH znakomitych rodakow, ktorzy co i raz wypowiadaja sie czesto, gesto i z wielka swada na temat „Adolfa”. Dra na wzmiankowany temat ryje, jakby im kto na ..jary nadepnal. Cytaty z tej waszej „Interii” sa wszystkie z dzisiejszego dnia.

  „łasną propagandą zniechęcacie ludzi do waszej nacji, poprzez nachalność.”

  Za to wy wlasnymi wypowiedziami, takii jak te iz

  „szkoda, że Hitler nie d@k@ńczył tego co zaczął.””

  wspaniale tworzycie ten wasz Portret Wlasny. Takie wypowiedzi wspaniale wplywaja na to, jak jestescie postrzegani na swiecie.

  „Więc nie dziw się NORMALNYM reakcjom zwykłych ludzi.”

  Ja tez sie nie dziwie, bo w koncu wychowalem sie wsrod ludzi, ktorzy mowili, i mysleli w ten wlasnie sposob.

  Tyle, ze raczki jakby za krotkie – co innego drzec ryja na nutke ” szkoda, że Hitler nie d@k@ńczył tego co zaczął.” – a co innego wprowadzic swoje zamierzenia w praktyke.

  Posiadasz samochod, Wiesiu? Tez RR jak @blackley?

 391. Mad Marx 20 września o godz. 21:01 do mnie: –Natomiast rzeczywiście strona polska mówiąc dosadnie dała d**** …

  Mad Marx,
  ano właśnie, i teraz się w pełni zgadzamy. Taka była moja intencja, wykazania właśnie tego gdy cytowałem blogowicza z tym, że trzeba zauważyć, iż wtedy stronę polską akurat w tej sprawie reprezentował rząd Tuska czyli PO-PSL. Odważę się postawić tezę, że gdyby nie to, jak słusznie zauważasz – „danie d…” – to nie byłoby nawozu pod uprawę przez politycznych oszołomów chorych hipotez i teorii i może nie słyszelibyśmy o parówach Macierewicza, rozpylanych gazach, podłożonych bombach hiperbarycznych i tym podobnych chyba jednak bredni.
  Pytanie brzmi – Ile PO politycznie straciła na spawie katastrofy smoleńskiej? Wprawdzie te straty niwelował w znacznym stopniu Macierewicz budując sobie pozycję pierwszego celebryty RP III ale w końcu prezes go usadził nie dopuszczając do dalszych wizerunkowych strat. A w ogóle to dziękuję za wymianę opinii. Pozdrawiam.

 392. Szyderstwa i napad lewackich mediów oraz niektórych polityków i komentatorów, o znanych poglądach, pokazują sukces wizyty Waszyngtonie. Gdyby tak nie było to by ją przemilczeli jako nieważną. Dziękuję za te wyrazy uznania!
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23947280,szyderstwa-i-napad-lewackich-mediow-duda-przemowil-w-sprawie.html#s=BoxOpMT
  Tylko nieznane poglady i podrozowanie z wlasnym krzeslem ( niczym Zimmerman z fortepianem … ale nie do Ameryki ) gwarantuja odnoszenie sukcesow w Waszyngtonie
  „Wiecej” jest o chopskim sprycie czyli chopku roztropku o nieznanych pogladach . Taki cwaniak a wlasnego nie zabral . Skladane krzeslo w gabinecie owalnym … obym tego doczekal . Komorowski ze swoja zakonnica w c. sie chowa

 393. pitekantrop
  20 września o godz. 21:45

  Jak to było?
  „tisze jediesz, dalsze budiesz’?

  Im cześciej podnosisz temat, tym większe w..wienie wywołuje.
  Przynajmniej u mnie.
  Akcja rodzi reakcję.
  Uczyłeś się kiedys elementów choćby psychologii, socjologii?
  To sobie przełóż na realia.
  Dla mnie sa zrozumiałe.
  Żądajcie WIĘCEJ KASY!!!
  Będziecie mieli wiekszą „popularność” negatywną.

 394. Z dystansu
  20 września o godz. 20:10

  Masz jakiś problem z dostępem do danych?
  Formułowaniem pytań do wujka google?
  Porównaj to ze stratami w Indonezji czy Gwatemali- w podobnym czasie.

  Bez podstawowych choćby informacji typu wiem, że o czymś nie wiem, nie ma możliwości dyskusji.
  Nie zniżaj się do poziomu blackleya.
  Stać cie na więcej- chyba?

  Dla mnie, punktem odniesienia jest KONKRETNY CZAS.
  Co w takim przedziale czasowym, wyrabiały róże kraje w swoich strefach wpływu.
  Po takiej kwerendzie, zweryfikujesz swoje nastawienia.
  Oczywiście, BYĆ MOŻE…..

 395. @Wiesiek59

  „To sobie przełóż na realia.”

  Realia sa takie, ze te twoje ziomy dra ryje na temat „Adolfa” i ze „szkoda, ze Hitler nie d@k@ńczył tego co zaczął.” w systemie 24/7. Wszystkie cenne wypowiedzi twoich ziomow to z dzisiejszego dnia. Fajnie, ze jestescie szczerzy az do bolu.

  „Żądajcie WIĘCEJ KASY!!!”

  jak na razie to twoi znakomici rodacy zadaja, zeby.. a zreszta najlepiej zacytowac:

  „ADOLFIE H WRÓĆ I ZRÓB PORZĄDEK Z BANDYCKIMI ŻYDAMI”

  To sprzed pieciu minut. Najfajniejsze, ze waszych wypowiedzi w ogole nie trzeba komentowac. Wystarczy je tlumaczyc i rozsylac.

 396. @pitekantrop
  Nie przeczę , że nieraz wyrażam się dosadnie, ale mieści się to w kanonach tzw. kultury języka (używanie kolokwializmów itp), której według ciebie mi brakuje. Zabawne jest słyszeć taki zarzut od osoby posługującej się nagminnie wulgaryzmami w stosunku do swoich adwersarzy.
  Nie oczekuję odpowiedzi.

 397. No zaworów nie miała i nie będzie.

 398. pitekantrop
  20 września o godz. 22:13

  Po raz kolejny, sami sobie gotujecie ten los………
  Buta nie popłaca.
  Akcja rodzi reakcję.
  Więceń roszczeń, więcej w..wienia.
  Proste?

  Kontrola mediów to nie jest panaceum.
  Mienie polityków w kieszeni, również.
  Ludzi moim zdaniem interesują sprawy NARODOWE.
  A tu miejsca na jakieś marginalne, typu żydzi, miejsca nie ma.
  Każda nacja preferuje WŁASNE INTERESY.
  To raczej naturalny trend?

 399. @Wiesiek59

  „Po raz kolejny, sami sobie gotujecie ten los………”

  Przeciez dopiero co darles ry, sorki, twierdziles, ze zadnej Zaglady nie bylo, ze to (twoim zdaniem) lipa, twoje wlasne slowa „tzw holocaust”?

  Przeciez dopiero co darles ry, sorki, _wypowiadales sie_ na temat „negacjonistow” (znaczy nazioli) z IHR – ze to „naukowe” i w ogole?

  Znaczy – z jednej strony, zdaniem twoim i twoich kolesi z IHR – Zaglada to lipa – a z drugiej strony straszysz powtorka?

  No dobra, cieniasie. Na razie ide sie bac.

 400. @Wiesiek59

  „Ludzi moim zdaniem interesują sprawy NARODOWE.
  A tu miejsca na jakieś marginalne, typu żydzi, miejsca nie ma”

  Przeciez to u was temat numer jeden. Non stop darcie ryja:

  „Wiedział Adolfik co robi.”

  https://fakty.interia.pl/swiat/news-izrael-dopuscil-sie-zbrodni-wojennych-amnesty-international-,nId,2634040

  To sprzed 5-ciu minut. Az szkoda takich, co zyja przeszloscia. Tak ich rece swedza – ale te rece za krotkie…

 401. pitekantrop
  20 września o godz. 22:56

  Odpieprzcie się od polskich spraw.
  Myślę że będziece odczuwać WZAJEMNOSĆ……..
  Tak trudno to zrozumieć?

  A co do zbrodni wojennych, i nie tylko.
  Ile to już na rozkładzie?
  Kilkaset tysięcy?
  Licząc sumarycznie?

 402. @Wiesiek59

  „Odpieprzcie się od polskich spraw.
  Myślę że będziece odczuwać WZAJEMNOSĆ……..”

  Obawiam sie, ze takie cenne wypowiedzi Polakow, otwarte, szczere i publiczne – jak:

  „„Z wiekiem zaczynam coraz bardziej rozumieć Adolfa i wiem że tego co nas uczyli w szkole na historii to nie była do końca prawda ;]”

  „Jestem ANTYSEMITĄ Nienawidzę żmijowego plemienia”

  „Zydzi to bandyci .”

  „Pamiętajcie Izraelczycy ,że możecie wygrać wiele wojen ale przegrać tylko jedną . Robicie DOSŁOWNIE WSZYSTKO by los jaki spotkał waszych dziadków niemal 80 lat temu spotkał was i wasze dzieci.”

  „CHAZARSKIE PRZYBŁĘDY TO ZAWODOWI Z BR ODNIARZ E . TO ONI MORDO WALI POLAKÓW W KATYNIU ,A PO WOJNIE BERMANOWSKA B ANDYCKA SZAJKA ZAMORDOWAŁA TYSIĄCE POLAKÓW , A MILIONY WYWIEŹLI NA SYBIR . TYCH ZBRODNIARZY NIKT DO TEJ PORY NIE ROZLICZYŁ ZA HOLOKAUST NA NARODZIE POLSKIM .”

  „Izrael trzeba zni szczyć. Ży dzi to najg@rsze co spotkało Świat i szkoda, że Hitler nie d@k@ńczył tego co zaczął.”

  „„Wiedział Adolfik co robi.”

  – to nie sa tylko „polskie sprawy”.

  Jak sie komus otwarcue zapowiada ciezka smierc i totalna zaglade – to zawsze zachodzi ryzyko, ze upatrzony obiekt nie bedzie grzecznie stal i czekal, az sie z nim Zrobi Porzadek.

  Jak sie zamierza caly narod (choc podobno nieistniejacy) zlikwidowac i jak sie otwarcie gloryfikuje rozwiazania kominowo-gazownicze

  „„Izrael trzeba zni szczyć. Ży dzi to najg@rsze co spotkało Świat i szkoda, że Hitler nie d@k@ńczył tego co zaczął.”

  to ponownie zachodzi ryzyko, ze upatrzony obiekt nie bedzie grzecznie stal i czekal, az sie z nim Zrobi Porzadek.

  Jak ktos drze ryja, ze „Izrael trzeba zniszczyć” – to ryzykuje, ze upatrzony obiekt, zamiast stac i czekac – jakies kroki podejmie.

 403. @aSymetryczny
  20 września o godz. 16:41
  @aSymetryczny, kto ci te listę przygotował ?

  A w Afganistanie to nie tylko Amerykanie bywali. Jak to się oni nazywali – a może Rosjanie ?

css.php