Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

15.10.2018
poniedziałek

Mózg prawicy

15 października 2018, poniedziałek,

Gorąco polecam rozmowę Tomasza Kwaśniewskiego z historykiem prof. Andrzejem Nowakiem, jednym z czołowych, a może najwybitniejszym intelektualistą po prawej stronie naszej sceny politycznej („Duży Format”, 15 października). Kogo interesuje polityka w Polsce, ten powinien przeczytać koniecznie. Prof. Nowak daje stosunkowo obszerny (pięć stron minus fotografie) i koherentny wykład poglądów dominujących dziś w obozie władzy, zwłaszcza w otoczeniu prezesa Kaczyńskiego. Ta rozmowa to wydarzenie, dobrze, że do niej doszło, a czytelnicy „GW” mogli przeczytać, co mówi druga strona.

Z obszernej i różnorodnej tematyki – od powojnia po transformację – wybieram i komentuję zaledwie kilka fragmentów. Okrągły stół i upadek komunizmu: „Inaczej według mnie powinien wyglądać koniec zbrodniczego systemu – nazwaniem zbrodni zbrodnią, zbrodniarzy zbrodniarzami, ofiar ofiarami, a nie kooptacją części ofiar do elity władzy późnego PRL i wykluczeniem – także z pamięci – innych ofiar”. (Profesor buduje teorię, że ówczesna elita panuje, kooptuje i rozwija się do dziś).

Jestem przeciwnego zdania. Całe szczęście, że nie było polskiej Norymbergi, szubienic i wieszania na latarniach. To historyczna zasługa głównych autorów okrągłego stołu, który co prawda (tu zgoda) nie był reprezentatywny, ale zmieścił dwa najsilniejsze obozy – władzę i Solidarność. Gdyby upadek komunizmu przebiegał inaczej, więcej niż prawdopodobne byłoby użycie siły, „elita” by się broniła, polałaby się krew i sowieckie garnizony wyszłyby z koszar. Pan profesor nie wspomina słowem, że elita PRL nie wybierała systemu, była ekspozyturą sowiecką, do pewnego stopnia administrowała „bliską zagranicą” ZSRR, a z Rosją nie można było rozprawić się wedle własnego, radykalnego scenariusza. Pomijam, że w Polsce było kilka milionów członków partii i ludzi szarej strefy, poputczyków, wojskowych i ich rodzin, milicjantów, pracowników administracji, sądów, dyrektorów szkół, ludzi nomenklatury… Gdzie było ich miejsce – na ławie oskarżonych?

W tym miejscu dochodzimy do stanu wojennego. „Wynik wyborów 4 czerwca zmienił rzeczywistość. A to dlatego, że zdecydowana większość społeczeństwa odrzuciła ekipę Jaruzelskiego” – Kiszczaka – mówi profesor. Ale tamci mieli czołgi – wtrąca redaktor. „Tak, ale to był ten wybór” – mówi profesor. Pan by zaryzykował? – pyta dziennikarz. „Nie ja podejmowałem wtedy to ryzyko”. A gdyby pan był na miejscu tych ludzi? „Nie wiem, może też bym zdradził tych, którzy liczyli, że będę wierny paktomi z wyborcami” – mówi Andrzej Nowak, który wtedy (1989 r.) czuł się zdradzony, ale nawet dzisiaj „nie wie”, jak by się zachował.

Dzisiaj łatwo być sędzią, taki jest przywilej historyka, ale całe szczęście, że jego dzisiejsze poglądy nie przeważyły wtedy. O ileż grobów mniej! Ciekaw jestem, jak prof. Nowak ocenia tych, którzy zadecydowali o wybuchu powstania warszawskiego?

Z innej beczki: „Jak się panu podoba telewizja publiczna? – Widzę dobre zmiany. Bez ironii. Chodzi mi o serial »Drogi wolności«, dobrze zrealizowany. Cieszę się z odnowienia Teatru Telewizji”. A jeśli chodzi o część informacyjną? „Odbieram formę telewizji publicznej pod tym względem jako nachalną i prymitywną, co jest reakcją na nachalną i prymitywną telewizję, jaką robiła wcześniej telewizja PO-wska. I jaką robi w jeszcze bardziej prymitywnym, nachalnym stylu TVN. (…) Nie ma już tylko jednej prymitywnej, nachalnej narracji, można sobie porównać i wybrać”.

Akurat tego fragmentu rozmowy nie warto komentować, świadczy tylko o tym, że nawet umysł niepośledni, kiedy zabiera się do polityki, traci swoje przymioty. Ale przeczytać warto.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 177

Dodaj komentarz »
 1. Czołowy (wybitny?), ale i dureń.

 2. Przydatność do spożycia.

  Ten mózg nie nadaje się nawet na móżdżek po polsku.
  Próbka raczej do sanepidu, niż na łamy.

 3. O tęsknocie polskiej prawicy (?)za ofiarami (śmiertelnymi) zmiany ustroju dyskutować nie warto. Wystarczy wspomnieć słowa literackiego guru pisowców o braku tych ofiar, jako mitu założycielskiego odrodzonej Polski. Siebie, jako potencjalnej ofiary pan poeta nie uwzględnił. Podoba mi się natomiast teza ( nie profesor Nowak jest tu prekursorem), że TVP musi być siermiężna i jednostronna w przeciwwadze dla mediów sprzyjających opozycji. Otóż nie interesuje mnie co w eter wypuszcza telewizja Trwam, czy Republika, tak samo jak przekaz TVN czy Polsatu. TVP to jednak telewizja publiczna, a już pogodziliśmy się z faktem, że jednak partyjna. PRLbis?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Racjonalnie myślacy profesjonaliści nie powinni aktywnie uczestniczyć w politycznych matactwach i totalnej politycznej obłudzie. Politycy wszystkich systemów politycznych są jednojajowi potomkami tej samej ambitnej dziewicy, która rodzi hybrydy polityczne pozbawione czci i wiary.
  Ludzie zarabiający na życie własną pracą gardzą politykami, którzy wysyłają ich rodziny na przegrane wojny, ale bałwochwalczo podziwiaja polityków, którzy wojny wygrywaja. To ten mechanizm trzyma w niewolniczym uzależnieniu miliardy ludzi posłusznie oddających głos wyborczy na polityków, łudząc się, że politycy na których zagłosują, poprawią ich los.
  Zadziwiającycm zjawiskiem jest cykliczna odnawialność tej nadziei.
  Historycy to już zupełnie nie nadają się do polityki. Historyk akademicki, z prawdziwego zdarzenia, zna zupełnie inną historię świata i kraju od tej uproszczonej wiedzy historycznej zwykłego polityka, posługującego się komiksową wersją przekazywaną w tabloidach.
  Kompromis historyczny jaki zawierają politycy i historycy jest zawsze karykatura historii.

 6. Przypomina mi się scenka z lat Wielkiej Emigracji po Powstaniu Listopadowym, opisana przez M. Brandysa w „Końcu świata Szwoleżerów” jak to w pewnym momencie, podczas zebrania emigrantów wpadł nagle „rozkudlony młodzieniec” który zaczął perorować jak to należało bronić Warszawy do ostatniego żołnierza i cywila a ktoś z sali mu odpowiedział ” Po to, abyś Pan Panie Mickiewicz mógł o tym poemę napisać ?”
  Pan profesor prezentuje podobny poziom, przy czym Mickiewiczowi można wybaczyć brak rozumu z racji młodego wieku, zaś pan profesor najwyraźniej nie dorósł jeszcze…..

 7. Pisze Gospodarz na kanwie wywiadu z prof Andrzejem Nowakiem:

  „Kogo interesuje polityka w Polsce, ten powinien przeczytać koniecznie”

  Z tym, że to nie jest polityka ale tzw teologia polityczna. Tak więc ten wywiad może być inspirujący co najwyżej dla miłosników historii idei – w tym przypadku idei teologiczno-politycznych pieczołowicie kultywowanych, chronionych od zapomnienia przez prof Nowaka.

  Ponieważ nie jestem miłośnikiem teologii politycznej ten wywiad sobie odpuszczę mimo zachęt Gospodarza.

 8. Leży na stole Duży Format ze zdjęciem Andrzeja Nowaka. Oceniam po twarzy inteligenta i ten okropny krawat, jakby całą bibliotekę nosił przed sobą.
  W radiu najlepiej grają po północy.
  To co było dobre krytykują tacy jak AN.
  Na szczęście wszystko potoczyło się zgodnie z wolą Opatrzności i bardzo dobrze

 9. Red. Passent zadał mi lekturę – GW, Wysokie Obcasy, wywiad z prof. A. Nowakiem … i już w trzeciej argumentującej odpowiedzi Nowak posługuje się Balcerowiczem, że „duże grupy społeczne, które także po 1989 roku zostały wyrzucone na śmietnik historii przez Balcerowicza (…) Bo usłyszeli, że „Solidarność” to była bzdura.„.

  Odechciało mi się czytać, jeszcze tylko natknąłem się na wyznanie tego profesorskiego narcyza:
  „– Biorę na siebie za dużo funkcji społecznych, o których przyjęcie jestem proszony, a potem brak mi czasu, by się z nich w pełni wywiązywać.”

 10. Red.Passent, prenumeruje jedynie „Polityke” i „Forum”, czy moglby pan nie odnosic sie do prasy krajowej, ktora dla nas, spoza kraju, jest czesto niedostepna?

 11. spóźniona odpowiedź na komentarz z poprzedniego blogu
  @mag – zanim się jeszcze raz pokłonisz nisko miej na uwadze art.257 Kodeksu karnego:
  „Rasizm
  Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
  W artykule który poleciłam niemiecki historyk bardzo klarownie opisał świadomość społeczną większości Niemców przed II WŚ. Ten opis wyczerpywał znamiona rasizmu, tu podaję urywki z tekstu, zapewne książka historyka Jochena Bohlera jest bogatsza w szczegóły. Tu cytuję:
  „…głęboko zakorzeniony antysemityzm i antysłowiańskie poglądy były decydującymi czynnikami gotowości do sadystycznych czynów żołnierzy Wehrmachtu w Polsce. Polacy podobnie jak Żydzi reprezentowali mało wartościową rasę ludzką, byli zaklasyfikowani jako “untermeschen”. (…)
  Szowinistyczne wychowanie przedstawiało Polaków jako mało wartościowy, zacofany naród z prymitywnymi cechami narodowymi. Definicja “polnische wirtschaft” – “polska gospodarka” – dawało wyobrażenie o Polakach jako niegospodarnych, chaotycznych, nieudolnych ludzi. (….) Z kulturalnym upadkiem w parze szły niskie wartości społeczeństwa polskiego.(…)
  O polskim wojsku pisano, że jest to duża gromada nisko wartościowych, nie wykształconych, pośpiesznie wyćwiczonych żołnierzy, którzy w wojnie przeciwko niemieckiej armii nie mają żadnej szansy. Polskiego żołnierza przedstawiano jako najgłupszego w Europie….”

  Blogowicz @ Blackley pod wpisem „Gdzie jest ojciec chrzestny” z dnia 9.10. 2018 komentuje (pisowna orgyginalna):
  „Poprostu wasza , mongoloidalna , rusko- bydleca cywilizacja przegrała. Wszystkie porządne odkrycia, wynalazki, odkrycia , technologie itd są ZACHODNIE . Nie umieliscie wymyśleć i zorganizować NIC . Oprócz hurtowego , przemysłowego zabijania. Dodać należy, że niedolestwo, nierobstwo, cywilizacyjne i mentalne opóźnienie to cecha Rosji i Rosjan od zawsze (…).
  Sowietoid z natury rzeczy rozumie tylko wtedy gdy dostanie mokrą onuca po łbie(…)
  …chodziło o Rosjan , którzy pozwolili STALINOWI soba rządzić z tej prostej przyczyny że doskonale zaspokajał ich niskie instynkty …”

  @mag – jestem pewna że nie podpisujesz się pod żadną z przytoczonych treści.

 12. Przeczytałam 13% poleconego wywiadu, tyle dają za darmo, plus komentarze czytelników. A dla mnie komentarze są bezcenne np. taki fragment: „…Swoją droga ten profesor to chory z nienawiści gość, dla niego bezsensowne powstania to sensowne..”
  Nick @mopus11 wydaje mi się znajmy.

 13. Po obaleniu tzw.komuny przy Okrągłym Stole 0 pomysłów na lepsze państwo świeckie. Watykańska kolonizacja postępuje. Co krzyżacy nie skończyli teraz pisowscy hunwejbini realizują. Rodzi się Drang nach Osten ! bis. Będzie też zapewne nowy Stalingrad. Tak sobie myślę,że w czasach tzw. zimnej wojny był większy szacunek do Armii Czerwonej,która rozgromiła katolicki wehrmacht dla dobra ludzkości.

 14. @Zabko konajaca, szkoda czasu i atlasu na Blackleya itp. ludzi.
  Facet zaczyna od „madame ” , konczy na „uklony” w srodku tona g..na.
  Nieraz tez odsylalma mu te „uklony” rownie ironicznie, ale to bez sensu trykac sie z baranem.
  Kto wpada w szpony sekty pisowskiej ten glupieje jak kazdy wyznawca. Nic tu nie pomoga tytuly, nagrody i biblioteka na szyi. Tu dziala zupelnie inny mechanizm. Tak mocny, ze po uwolnieniu sie z sekty na ogol potrzebna jest terapia u psychologa lub psychiatry. PiS ma wszelkie cechy sekty, przejete zreszta od KK.Dobry jest tu przyklad Dorna, ktory jak tylko sie uwolnil od razu znormalnial.

 15. Jakub 01
  – wpisujesz w”okno” Wyborcza.pl
  – enter
  – pokazuje się strona,w poziomym pasku pod tytułem masz tematy: Wybory2018, Kraj, Świat, Miasta, Opinie, itd., w tym także – Magazyny-
  – klikasz w Magazyny i znowu jest pasek, tym razem czarny
  – na czarnym pasku wybierasz „Duży Format” i znajdujesz gdzieś tak w połowie strony wywiad z Andrzejem Nowakiem.
  – legalnie, dopóki nie zapłacisz abonamentu możesz przeczytać powyżej 10% artykułu, czasami na początku miesiąca można czytać za darmo wybrane wiadomości.
  Za czytanie np. Onet.pl czy Wirtualna Polska nie płacimy.

 16. jakub01 – zgoda w opinii co do osoby ale my nie powinniśmy się na to godzić. My, czyli blogowicze; niezależnie czy nienawistne wypowiedzi obrażają naród, rasę czy osobę.
  Dobranoc.

 17. Pan profesor reprezentuje tradycyjną linię myślenia.
  Zwycięzca bierze wszystko.
  Demokracja demokracją, ale wszystkie stołki należą się zwycięzcom…….
  Dostęp do koryta należy się jedynie nam.

  Jak na historyka, to dość dziwny pogląd.
  Wytworzenie próżni władzy kończy się zwykle jatką- tyle nawet przeciętny historyk powinien wiedzieć.
  Ale, pan Andrzej Nowak jest nieprzeciętny…..
  Mądry inaczej……

  Mamy sporo szczęścia, że podobni mu hunwejbini nie byli wystarczająco silni w czasach przełomu. Naprawa spowodowanych takimi koncepcjami szkód, trwałaby pokolenie.
  Jak w Chinach……

 18. Jak dobrze ze ten wywiad sie ukazal!
  Ze prof.Nowak uznal ze warto byc obecnym w GW, ze GW probuje odejsc od formatu opozycji totalnej.
  Dobrze boo znaczy to ze polski spor polityczny normalnieje.
  Strony nie traktuja swoich wyborcow jako zbiorowisk oszolomow.,fanatykow zlego.

  Koniec wojny?! Mozna juz wychodzic z okopow????

  Kto nastepny?

  Moze o.Rydzyk w Polityce?
  Albo B.Nowacka w radiumaryja?
  Albo I.Tuleya w TVP?
  Albo prezes TK w Newsweeku?

  A co z zaproszeniami na odsloniecie warszawskego pomnika L.Kaczynskiego?
  Zaprosza p.Struzika? Albo p.Rozenka?
  Da sie zgromadzic tak „ekumeniczne” towarzystwo jak to w samolocie do Smolenska?

  Nie koniec wojny? Szkoda, ale dobrze pomarzyc. Dziekuje red. Pawle Kwasniewski!

  ml

 19. Czy profesor znaczy mądry. Szczególnie po wykształceniu z tzw.sowieckiej okupacji. Tak sobie myślę,że wykształcenie to gen reżimowej oświaty. Może skutkować bolszewickim widzeniem świata.

 20. Polska to kiepski przyklad na karanie lub niekaranie milionow „winnych”. Wezmy Rwande lub byla Jugoslawie, gdzie sie zabijano. Tam tez nie powsadzano milionow ludzi do wiezien. Po prostu dlatego, ze nic wielkiego by przez to nie osiagnieto; straty bylyby wieksze niz korzysci. Niech kazdy sobie odpowie sam dlaczego. A jezeli nie umie to jest na ten temat literatura, znajdz i siegnij po nia sam; zeby nie bylo, ze gggiaco kogos oglupia czy indoktrynuje.

 21. Nie byloby takiej nosnosci programu PiS, nie byloby zwyciestwa partii postkomunistycznej w 4 lata po transformacji gdyby ta nie opierala sie na wykluczeniu.
  Tym w obszarze wartosci i tym ekonomicznym.

  Mozna bylo inaczej? Mozna, tylko to juz bez znaczenia, minelo. Pierwszym ktory wyciagnal wnioski z bledow poczatkow transformacji byl Kaczor. Dlatego mu tak dzis zre.

  Lustracja? Jeszcze kilka lat temu samo zlo, dzis podstawowe narzedzie oceny osoby publicznej, niezaleznie kto ocenia. Ktos inny, nizli Kaczor wczesnej stawial na tego konia?
  Nowela ustawy o IPN? Kilka miesiecy i juz majstersztyk oddalajacy roszczenia do mienia „bezspadkowego”.
  Fort Trump? Jest jeszcze jakis polityk na swiecie ktory nie wie co to znaczy i jakie idee za tym stoja?
  To samo bedzie z ocena reformy sadownictwa. Za rok czy dwa.

  ml

 22. Po obaleniu tzw.komuny mamy zalew chamstwa w przestrzeni publicznej. Czy to już nowa cywilizacja w ramach katolicyzmu. Wulgaryzmy jak makaronizmy mają udawać język salonowy. Tak sobie myślę,że Miodek tego nie zatrzyma. Może język pisowskich hunwejbinów stanie się narodowym bo oni nie gęsi.

 23. A może wywiadzik z jeszcze większym mózgiem PiS, niejakim Zybertowiczem dla GW?
  Na razie pisze o nim red. Wroński:

  … Część kolegów socjologów uważa metody naukowe Zybertowicza za hochsztaplerkę. Prof. Marcin Król, recenzując jego dokonania naukowe – przy okazji wniosku o belwederską profesurę – stwierdził, że prace torunianina są nieliczne, a konkluzje niedopracowane, co czyni polemikę z nimi niemożliwą. Trudno negować wpływ tajnych służb na transformację, ale teza, że one ją przeprowadziły, jest groteskowa. Prof. Szymon Wróbel o niektórych twierdzeniach toruńskiego naukowca pisze, że są operetkowe lub wcześniej wyartykułowane.
  Jarosław Kaczyński ma jednak na ten temat inne zdanie. W 2007 roku, gdy był premierem, stwierdził autorytatywnie: „Dziś o układzie wiemy więcej, są nawet prowadzone badania o charakterze naukowym przy użyciu modelu komputerowego”…

  http://wyborcza.pl/7,87648,24046863,prof-andrzej-zybertowicz-portret-czlowieka-rozwibrowanego.html

 24. @zabka konajaca.
  Dzieki za porady , nie wiedzialam.

 25. Herr volksdojcz jest rozżalony,że wyprawa po rosyjski portfel przez jego tzw. rasę panów zakończyła się pod Stalingradem. Już byli w swoim ogródku już zrywali mandarynki na brzegu Morza Czarnego . Ale Bóg powiedział halt ! grzesznicy. Tak sobie myślę ,że narodowościowa pycha i partyjność cechuje nieudaczników. Taka kominiarka.

 26. Prof. Nowak i jego poglądy nie wymagają nawet czytania . GW jest poza moim zainteresowaniem – po prostu nie kupuję to i nie czytam .

  Wczoraj przypadkiem „wpadłem do programu II TVP a tam Jarosław Kaczyński na malej salce w Otwocku Górnym do nie licznych opowiadał nudnie ,ale słuchałem cierpliwie ze 15 minut .
  Dziś czekam na transmisje na żywo z wbijania palika geodezyjnego na Mierzeji Wiślannej . Nie będzie nudno,, bo to i Rosja blisko , dostaną Ciosy za lata zniewolenia zatoki , popłynie polski entuzjazm w przestrzeń na Kaliningrad – bliska jest potęga morska Elbląga .
  A kiedy zaczną kopać ?! też po 2020 roku jak wszystko co projektuje PiS ?!
  ps.
  Dobrze ,że w przestrzeni publicznej ukazał się wywiad z prof. .Nowakiem

 27. @Zabko konajaca
  ” zgoda w opinii co do osoby ale my nie powinniśmy się na to godzić. My, czyli blogowicze; niezależnie czy nienawistne wypowiedzi obrażają naród,
  rasę czy osobę.”
  Probowalam stanac w czyjesc obronie u Ateistow, wyszlam na oszoloma.Tu czasem jest podobnie. W calkowicie dobrzej wierze probuje wytlumaczyc niektorym ludziom, ze ich informacje sa nieprawdziwe. Podaje linki, artykuly w przekonaniu, ze osoby do ktorych to kieruje przeczytaja. Tymczasem zasmiecam blog i wychodze znow na idiote, bo
  nikt tego nie czyta, rozmawiac nie zamierza a jedynie mi „dowalic” prowokujac do rozmowy i wyjasnien wciaz tych samych, tak ze im wiecej tlumacze tym bardziej wychodze na obsesjonatke.Dopiero po pewnym czasie zorientowalam sie na czym polega perfidia tych ludzi.
  Oni nie zamierzaja z kimkolwiek prowadzic rozmowy. Odnosze wrazenie, ze to ludzie, ktorych upaja widok wlasnych slow „wreszcie w druku”.Jedyna niezgode na takie praktyki widze w formie zupelnego ignorowania wpisow. Z drugiej strony trudno to robic jesli ktos rozsiewa klamstwa podlane ignoranckim samozadowoleniem i zwyklym obszczekaniem rzekomego oponenta.Wiem,ze spisz ale moze trafisz na ten wpis jak wstaniesz.Na razie i ja ide spac bo dnieje.

 28. Atakami i insynuacjami na @Blackley nie zasługujecie na szacunek. Odnosić się do was należy per „pani wałach” i „Mazia”, ewentualnie „Macizia”.
  Prostackie trolle.
  Więcej jak będę miał czas o 17.33, muszę pędzić.
  Zadzwonię wiesz gdzie.
  link cudny ale nie mogę teraz.
  planujecie wakacje na Krymie ?>/strong>

 29. Kryzys rodziny katolickiej przenoszony jest na struktury państwa. Posiadanie lub nie posiadanie rodziny jest stresujące i wywołuje agresję w stosunku do osób trzecich. Tak sobie myślę może są wyjątki. Ożeńmy Kaczyńskiego dla przykładu a zapewne wróci normalność. Wszak tylko rodzina podstawową komórką państwa a nie partyjna. Żona jest tylko jedna.

 30. @ wałach @Mazia
  A cha, zapomniałem dodać.
  druga cześć to było wyręczenie „back office.”
  niech panienka się nie wysila.

 31. Z prof. Nowakiem miałem tyle wspólnego, że kiedyś chciałem posłuchać jego wykładu o historii Polski. Przez pierwsze 5 minut tyle razy okłamał słuchaczy (bo jak to nazwać? nie douczył się, nie doczytał, a mówił? zwłaszcza, że wszystkie nieprawdy były ideologicznie koherentne…), że przestałem słuchać. I nadal nie potrafię traktować go poważnie.

 32. Jeśli to jest najwybitniejszy umysł PiS-u, to Boże, zlituj się nad Polską i Polakami.

 33. ..czy profesor to juz autorytet ?? i wszyscy maja milczec i sluchac ,czy profesor moze mylic sie tak bardzo ze nazwiemy go dupkiem !!! musialem to napisac przepraszam wszystkich normalnych profesorow !!!!!!!!

 34. azur
  To się zdarza tylko pisolubnym. Nawet ichni wybitny umysł jet zaczadzony. Zaczadzenie wyklucza „posiadanie” jakichkolwiek walorów intelektualnych.

 35. żabka konająca
  Nie podpisuję się. Przypominam jednak, że moja aprobata dla opinii blackleya dotyczyła jednej sprawy. Szczerze mówiąc, już nie pamiętam jakiej.
  Pojawianie się tutaj na blogu, zwłaszcza w przypadku pań, to jak stąpanie po polu minowym.

 36. adam100
  Przeginasz.

 37. Przeczytałem wywiad z Nowakiem. Nawet go kiedyś widziałem z bliska. Takich Nowaków mamy miliony. Ale ten jest niestety profesorem i uczy wasze dzieci i wnuków. Na najstarszej uczelni w Polsce. Jedynej uczelni w Europie, na której jeszcze w XVI wieku wykładano magię. I dłużej jeszcze inną magię, teologię. Na nieszczęście takich Nowaków jest tam więcej. Dużo więcej. Od Legutki, Zolla poczynając na ich wychowankach; Dudach, Szczerskich, Wildstainach, Szostkiewiczach kończąc. To zapowiedź nadchodzącej katastrofy i wstydu. Jaka szkoda, że Austria przegrała I Wojnę. Mielibyśmy dalej stolicę we Wiedniu. Ten Nowak chwali się, że był członkiem NZS, kuźni kadr wolności, stworzonej i kierowanej przez siajej. Wiedział gdzie się doczepić.

 38. mag
  16 października o godz. 10:15

  Trudno się z Tobą nie zgodzić.
  Ale chyba wiesz czemu.

 39. Symetryczny
  Monarchia austro-węgierska CK to był wspaniały twór, coś na kształt dzisiejszej Unii. I pomyśleć , że od lokalnego zamachu na arcyksięcia wszystko zaczęło się sypać aż zniknął wraz z belle epoque cały ten barwny świat.
  Wciąż go przypomina zakochany w CK Robert Makłowicz, który pochodzi z rodziny o korzeniach polskich, ukraińskich, ormiańskich, węgierskich i austriackich. Wsród opisywanych przez niego podróży kulinarnych szczególnie zafascynowała mnie urocza książka „Cafe Museum” o jego wędrówkach po obszarze byłego cesarstwa Austro-węgierskiego, w której wykazuje się imponująca wiedzą historyczną i kulinarną.

 40. TO powinno byc tu zrozumiane jako zaspokajanie niskich „konsko -zwierzecych ” instynktow , . Zostalo znalezione to nie wiadomo kto zgubil ale wiadomo gdzie bo znalezione ( troche przerobione to powinno sie na enpassa nadawac – aby dalo sie zrozumiec – optymizm niepoprawny genetyczny ,niski )

  – ” Kto nigdy nago nie biegal z krowami , niech rzuci kamieniem „

 41. Za molestowanie Kubicy 40 mln od Orlenu. Tak mówią ludzie. Tak sobie myślę dlaczego nie od sprawcy.

 42. Z GazWybu: –Pedofilia w Kościele. Chrystusowcy zapłacili milion ofierze księdza pedofila

  Gang zaczął kapitulować? – Nie wierzę.
  Co na to mózgi prawicy blogowej?

 43. Pedofilia doprowadzi Watykan do bankructwa. Wystarczy znieść celibat. Tak sobie myślę komu zależy na celibacie. Świeckie metody to kastracja. Dlatego świeckie państwo to wróg wierzących.

 44. <Czy prof. A. Nowak, to alter ego Jarosława Ka, czy odwrotnie? – Nie istotne, może być tak i tak
  Mózg prawicy – prof. Andrzej Nowak jest identycznym w głoszonych poglądach jak Jarosław Ka przedstawicielem środowisk suwerenno-dekonstrukcyjno-anihilacyjnych, a w ogólności są to reprezentanci frakcji społeczeństwa Umęczonej, która widzi świat w kategoriach dobra i zła, dzieli ludzi na dobrych i złych z urodzenia, w miejsce diabła podstawia agentów, postkomunistów liberałów i genderów, a „dobrą zmianę” PiSu widzi jako proces wyzwolenia, powstawania z kolan, oczyszczania się narodu z tych szkodliwych elementów (wymiana elit), np. oczyszczanie najwyższego sądownictwa z sędziów, którzy mieli dużo wspólnego z mordowaniem towarzyszy walki premiera Mateusza M. w stanie wojennym.

  Jarosław Ka penetrował przez ostatnie kilkadziesiąt lat różne środowiska i najbardziej do gustu przypadła mu frakcja narodowo-socjalistycznych suwerennych demokratów, nie z tego powodu, że podziela ich poglądy, tylko z tej przyczyny, że ocenił on, że są najłatwiejsi do manipulacji, najbardziej powolni przewodzeniu, najbardziej wierni tradycyjnie podawanym wartościom, najbardziej „etniczni”, wsobni w swojej etniczności, podatni na bogoojczyźniane argumenty.

  Jarosław Ka wykoncypował sobie, że jest możliwe skupienie takich ludzi pod jednym sztandarem, pod swoim przewodnictwem (co mu się udało) i podjęcie z nimi budowy systemu, który da wolną rękę wyzwolicielom, nauczy naród czuć się u siebie i sobą, dopatrzy bezpieczeństwa, suwerenności, zaopatrzy naród w dumę i patriotyzm oraz w atrybuty wykonawcze, które nie pozwolą odzyskać odmieńcom, nieprawdziwym Polakom, lewakom i liberałom ponownie dominacji w Rzeczpospolitej, co się nazywa budową demokracji nieliberalnej lub bardziej eufemistycznie –
  dobrą zmianą – terminem na tyle ogólnym i wiele znaczącym, ze nie sposób go krytycznie ocenić, terminem ważnym i znaczącym dla mas, bo najprostszym, niosącym obietnicę naprawy i poprawy.

  Tak z grubsza wygląda mentalność tego środowiska. Przybrana dla niepoznaki w patriotyzm, uczciwość, prawdomówność, prawo i sprawiedliwość. Mentalność, którą charakteryzuje skrajna podejrzliwość, patriotyczne omamy, w sprawach polityki zewnętrznej maksymalny, ile się da izolacjonizm (podciągany pod suwerenność), a w sprawach polityki wewnętrznej ekskluzywizm, że się posłużę mądrymi terminami, jak sam Jarosław Ka.
  Pzdr, TJ

 45. teo
  16 października o godz. 7:59
  A może wywiadzik z jeszcze większym mózgiem PiS, niejakim Zybertowiczem dla GW?
  Na razie pisze o nim red. Wroński:

  … Część kolegów socjologów uważa metody naukowe Zybertowicza za hochsztaplerkę. Prof. Marcin Król, recenzując jego dokonania naukowe – przy okazji wniosku o belwederską profesurę – stwierdził, że prace torunianina są nieliczne, a konkluzje niedopracowane, co czyni polemikę z nimi niemożliwą. Trudno negować wpływ tajnych służb na transformację, ale teza, że one ją przeprowadziły, jest groteskowa. Prof. Szymon Wróbel o niektórych twierdzeniach toruńskiego naukowca pisze, że są operetkowe lub wcześniej wyartykułowane.
  Jarosław Kaczyński ma jednak na ten temat inne zdanie. W 2007 roku, gdy był premierem, stwierdził autorytatywnie: „Dziś o układzie wiemy więcej, są nawet prowadzone badania o charakterze naukowym przy użyciu modelu komputerowego”…

  Mój komentarz
  Teza Jarosława Ka o naukowych badaniach „układu” przy pomocy modelowania komputerowego jest poświadczeniem jego nikłej wiedzy o świecie, jego niezwykle wysokiej podejrzliwości, nieufności, jego niezwykle wysokiej samoocenie (Jarosław Ka, to Bond w polityce).
  Pzdr, TJ

 46. Kolej transsyberyjska, w przedziale dwóch Czechów. Dzień za dniem, za oknem tajga, tundra. Jeden z Czechów mówi do drugiego: – Pane Novak, ale melanholia!

 47. Z tymi mozgami różnie bywa.A sytuacja tragiczna.Pan profesor broni pana Morawieckiego , który w opozycji do OS, stworzyŁ swoje ugrupowanie.I dziś po latach ciepło o Rosji opowiada.A syn w rozmowach ,twierdzi ,że najlepsze rozwiązania ,to wojna.A Putin takie realizuje.Ludzie ,czy nie rozumiecie ,że kraj na krawędzi dramatu?

 48. Legat
  6 października o godz. 14:04
  „Z GazWybu: –Pedofilia w Kościele. Chrystusowcy zapłacili milion ofierze księdza pedofila.
  Gang zaczął kapitulować? – Nie wierzę”.
  Oj tam, oj tam, starczy im kasy na „wykup” niejednego pedofila.

  Dwóch Żydów stoi na placu św. Piotra przy Watykanie.
  No i popatrz – mówi jeden do drugiego – a zaczynali od stajenki.

 49. Zgodzę się z jednym co Nowak postuluje:
  Rozliczyć bandytów
  tylko że z PiS
  Uchylić ochronę immunitetem poselskim i żadnych taryf ulgowych.
  Jak większość tu komentujących nie mogę się zmusić do przeczytania całości wywiadu.

 50. Wiec jednak na plaży wbito Palik pomalowany na bialo -czerwone paski .Tak dziś przedwyborczy spektakl na Mierzeji Wiślannej Sam prezes Kaczyński wbijal ten symboliczny palik Geodezyjny ( podobno ostatni )ale innych nie pokazano .
  Pytam serio , KIEDY PIS zacznie nowe inwestycje w stylu dobrego Inżyniera KIEDY??,a to co ma być tylko 1300 metrów przekopu fini 2022 rok
  Dziś nie ma niczego przygotowanego jak u KONONOWICZA .

  ps .Jak widze ministra GRóbarczyka to szyderczy uśmiech mam gotowy .
  No ale Chłop robi polityczne pozoracje na zamówienie szefów /.

 51. Parafie wyludnią się. Mózg planuje łapówkę kwalifikować jako zbrodnię. Tak sobie myślę kto wtedy będzie głosować.

 52. Panowie profesorowie- Nowak, Krasnodębski, Legutko, Giertych, Gliński i paru innych, pisza na nowo historię.
  Uwypuklając osobiste zasługi w obalaniu tzw. „komuny”.
  Malują obraz walki, prześladowań, osobistych dokonań, represji.
  zapominają, komu zawdzięczają swoje naukowe tytuły, publikacje, etaty, dorobek.

  Spora część z nich, pasałaby krowy, bądź gnieździła by sie w chatach z polepą…
  Bohaterowie ostatniej godziny, są zawsze pierwsi do wypinania piersi pod ordery, ostatni jeżeli chodzi o ryzykowanie własnym dobrostanem.

  Smutne to, że ta narracja zaczyna wypierać realia tamtych czasów.
  Pod wpływem fałszowanej z premedytacją przez te profesorskie głowy, młodzież którą uczą, nabierze się na fałszywe, kompletnie nie zwiazane z faktami bajki.
  I będzie w oparciu o nie podejmować błędne decyzje.

 53. @mag
  Przeczytałem wywiad. Ani słowa o religiach, źfódłach wielu wojen. Ciągle temat tabu w Umęczonej.
  kisses ze smartf.

 54. 60vito 16 października o godz. 0:33 pisze – O tęsknocie polskiej prawicy (?)za ofiarami (śmiertelnymi) zmiany ustroju dyskutować nie warto.

  Szanowny 60vit,
  byłbym innego zdania. Otóż niedawno, jakiś miesiąc temu jedna z czołowych postaci polskiego życia politycznego powszechnie „Adrianem” zwana, na terenie świątyni wygłosiła taki „spicz”, w którym dała wyraz głębokiemu ubolewaniu, że zmiany ustrojowe w Polsce i „wymiana elit” nastąpiła bez rozlewu krwi. „Adrian” mówił to jak aktor na scenie, zawieszając głos, aby podkreślić wagę swoich słów.

  Takim beztroskim kretynom powinno się odbierać prawa jazdy, nie wydawać zezwoleń na posiadanie broni i absolutnie eliminować z życia politycznego. Czytając wywiad z prof. UJ, Andrzejem Nowakiem aż trudno uwierzyć, że takich utytułowanych kretynów, jak już wymieniony doktor prawa z UJ także, jest tak wielu.
  Zdumiewa to podwójnie, gdyż z tej uczelni wywodzi się np. prof. Marek Waldenberg, który przedstawił przecież jakie są konsekwencje wojen domowych.
  Nie czytali? – nie wierzę.

  Zastanawiałem się, skąd się biorą takie indywidua dla których okrucieństwo, zbrodnie i obojętność na ludzkie cierpienie się biorą. Czy nie przypadkiem od ciągłego obcowania z obrazami okrucieństwa człowieka zamęczonego finalnie przez ukrzyżowanie? Te coroczne sadystyczne obcowanie ze „stacjami” czyli obrazami tortur i znęcania się nad człowiekiem nie powodują rodzenia się obojętności na ludzkie cierpienie? – czy to nie szkolenie jak można z siebie okrutną naturę wyzwalać i z ludzkimi uczuciami sobie radzić?

  Myślę, że Pan Prof. Andrzej Nowak byłby świetnym kandydatem do obdarowania go włócznią by przy jej pomocy mógł sprawdzać , o czym widać mu się marzy, czy jego krzyżowani polityczni przeciwnicy dokonali już żywota.
  Mam wrażenie, że ten wywiad z nim, to okazja by dał wyraz swemu ubolewaniu, że zły los nie pozwolił mu takim włócznikiem zostać.

 55. @tejot
  Kiedy słyszę/czytam złe słowo o Okrągłym Stole, nóż mi się otwiera.
  Cóż to za ludzie?!
  pozdr

 56. wiesiek59
  16 października o godz. 16:53
  Chyba, ze ta mlodziez znowu siegnie do drugiego i trzeciego obiegu. No i to co mowi sie w domu jest wazniejsze, choc z ta historia opowiadana w domu tez bywa roznie, to zawsze subiektywne mocno opowiesci i mity.A i czasy nie te. Mlodziez to wszystko raczej oleje i decyzje bedzie podejmowac (mam nadzieje) w oparciu o terazniejszosc a nie historie, a czesc po prostu wyjedzie. Minie im wzmozenie patrio- i czas bedzie zaczac zarabiac i brac sie z zyciem za leb na serio.Podobalo mi sie kiedys takie stwierdzenie – 25 latek, na utrzymaniu rodziny, bez pracy, bez wlasnego mieszkania, z nic nie wartym dyplomem jest akurat najbardziej odpowiednia osoba do oceniania czy Walesa byl Bolkiem czy nie.

 57. legat
  16 października o godz. 17:08
  Wplyw KK to jedno ale w wypadku Adriana i jemu podobnych to raczej wplyw” Rambo” i „Krzyzakow”. Facet jest koszmarnie infantylny i nie on jeden w swojej formacji.Dla tych ludzi wojna to tylko, taka zabawa w strzelanego, bo przecie sie na prawde nie umiera, przesluchanie przez sluzby, to powod do okazania swojej nieugietosci , wszak to bicie nie boli az tak bardzo, idzie wytrzymac, itp. Marzenie na jawie o swoim bohaterstwie jest typowe dla tchorzy.Mitomania i kompleks dzieciaka, ktory sie na zadyme nie zalapal, bo byl za smarkaty, a tez by chcial z bibula polatac skoro juz nie mogl wsadzac szmaty w rure wydechowa „Tygrysa”.Nawet Kaczynski nie moze przebolec, ze nie byl internowany.

 58. Więcej Polaków było dumnych z Polski za rządów PO-PSL (37%) niż jest teraz za rządów PiS (25%) i więcej uważa, że pozycja międzynarodowa Polski była wtedy lepsza (42%) niż obecnie (31%). Polacy czują się dużo bardziej podzieleni za obecnych rządów PiS (42%) niż za PO-PSL (11%), a Kościół według badanych jest teraz bardziej zaangażowany w politykę (53%) niż w przeszłości (10%) – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55500
  \\\\\\\\\\

  Trochę statystyki, z krainy Macondo….

  Jak pięknie nas podzielono, w ramach demokracji.
  Jak wspaniale nas się obecnie rozgrywa, by przeforsować własne INTERESY.

 59. Miecław
  27 sierpnia 2018 at 09:38
  Po pierwsze, w polskim skansenie intelektualnym i religijnym, takie rzeczy to norma – niestety!
  Po drugie, cyniczni politycy specjalnie wpuszczają ludzi w religijne zniewolenie, aby łatwiej było im rządzić i wymuszać posłuszeństwo pod pretekstem boskiego przeznaczenia.
  Po trzecie, styropianowi politycy już tylko tyle mogą. Czyli modlić się, aby jakoś to było, bo po takiej zdradzie interesów narodowych rzeczywiście muszą jakoś przebłagać tego okrutnego boga, aby nie zesłał na nich kary boskiej a naród zachował w nieświadomości, coby sam nie wziął sprawiedliwości w swoje ręce.

  A cele tej religijnej mistyfikacji kulturowej w rzeczywistości się nie zmieniły od tysięcy lat i ostatnio w stosunku do Polaków dosadnie sformułował to Hitler. Przypomnę już kiedyś cytowane.

  Według opublikowanego niedawno wyciągu z tajnego raportu Martina Bormana, zastępcy Hitlera, z posiedzenia, jakie się odbyło w dniu 2 października 1940 roku w mieszkaniu Hitlera:
  „Polakom – mówił Hitler – nie będzie wolno podnieść się na wyższy stopień, ponieważ staliby się natychmiast komunistami. Dlatego jest rzeczą zupełnie właściwa, ażeby Polska zachowała swój katolicyzm. Polscy księża będą dostawali od nas żywność, będą natomiast w zamian prowadzili swe owieczki w kierunku wyznaczonym przez nas. Księża będą przez nas opłacani i będą wygłaszać kazania według naszych życzeń. W wypadku, gdyby jakiś ksiądz przeciwstawił się temu, trzeba załatwić się z nim w sposób najkrótszy. Księża powinni trzymać Polaków w głupocie i ciemnocie, co całkowicie odpowiada naszym interesom. Podniesienie Polaków na wyższy stopień intelektualny równałoby się utracie sił roboczych, których potrzebujemy”.

  “Teraz rozumiemy, dlaczego w okresie zaciętego prześladowania wszystkiego, co polskie, zamknięcia wszystkich pism polskich i prześladowania polskich pisarzy i dziennikarzy, gen. Gub. Frank zezwolił na wydawanie już w roku 1940 „Rycerza Niepokalanej” i przeglądów diecezjalnych. Nie uważał tych wydawnictw, i słusznie, za prasę polską, tak jak prasą polską nie był „Kurier Częstochowski”, „katolicki organ prasowy Generalnego Gubernatorstwa” ( wychodzący bez przerwy od 14 września 1939 do 16 stycznia 1945 r.) ani „Nowy Kurier Warszawski”, ani „Fala”.”
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/11/zerwanie-konkordatu-z-1925-r-i-porozumienie-zawarte-miedzy-rzadem-rp-i-episkopatem-polski-z-dnia-14-kwietnia-1950-r/

  ==========

  Jeżeli już zwalczać kolaborantów, to tych „czarnych”……

 60. Miecław
  27 sierpnia 2018 at 19:32
  @krzyk58. 27 sierpnia 2018 at 16:07

  OTO PRAWDZIWA SIŁA KOŚCIOŁA:
  Kardynał Stanisław Hozjusz
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Hozjusz
  w XVI wieku był przeciwnikiem tłumaczenia biblii na język polski. Tak to tłumaczył i dowodził:
  “Lud nie powinien rozumieć słów wypowiadanych w czasie nabożeństw, ten co mniej rozumie, jest zazwyczaj bardziej pobożny. Ci, którzy wszystko w kościele rozumieją, nabierają łatwo pogardy do religii, ci, którzy niczego nie rozumieją, są pełni podziwu dla wszystkiego, co związane z Kościołem”. Źródło: Praca zbiorowa, „Dzieje Polski a współczesność”, Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1966, s. 83-84.

  Czyżbyś @krzyk58, nic nie rozumiał i biblii nie czytał?

  Dla oświecenia proponuję jeszcze inne cytaty:
  “Prosty lud oszukiwany jest przez mądrzejszych wymysłem wiary w Boga na swoje uciemiężenie; tego samego uciemiężenia broni jednak lud, w taki sposób, że gdyby mędrcy chcieli prawdą wyzwolić lud z tego uciemiężenia, zostaliby zdławieni przez sam lud.” – Kazimierz Łyszczyński – De non existentia Dei (O nieistnieniu Boga) – (ur. 4 marca 1634, Łyszczyce – zm. 30 marca 1689 stracony w Warszawie za ateizm) – polski szlachcic herbu własnego, żołnierz w chorągwiach Sapiehów, filozof. Przez 8 lat jezuita (studiował filozofię), następnie podsędek brzesko-litewski (występujący przeciwko jezuitom w sprawach majątkowych). Skazany na karę śmierci za ateizm. Wyrok wykonano przed południem na Rynku Starego Miasta w Warszawie, gdzie kat ściął Łyszczyńskiemu głowę. Po wszystkim wywieziono jego zwłoki poza miasto i spalono.

  „Pospólstwo w Polsce ludzką postawą od nierozumnych się różni zwierząt, jest bałwochwalcze w ostatnim stopniu. Wszystko zwala na Boga, od którego nieustannie chce cudów. Oto takie są skutki bałamutnej nauki duchownych.”
  Stanisław Staszic (1755-1826)

  Tadeusz Kościuszko – “Księża będą zawsze wykorzystywać ignorancję i przesądy Ludu, posługiwać się (proszę w to nie wątpić) religią jako maską przykrywającą ich hipokryzję i niecne uczynki.” – w rękopisie “O Kościele, religii i wolnej myśli”opublikowanym w języku francuskim w „Kwartalniku Historycznym” w roku 1965.

  Andrzej Frycz-Modrzewski: Krytykując zwierzchnictwo papieskie nad Polską używał argumentów, cyt. Papieże…podstawiając wszystkim nogi do całowania, każą wypełniać swoje rozkazy i polecenia, jakby one pochodziły z tajemnych planów bożych…i zapomniawszy o tym, że są tylko ludźmi, pragną, by im przyznawano tytuły i cześć niemal boską.
  Źródło: Praca zbiorowa, „Dzieje Polski a współczesność”, Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1966, s. 69

  Dobrze tyle ci wystarczy.

  A byłeś na akcji charytatywnej zdejmowania dziecięcych bucików z ogrodzenia kościoła?, czy rzeście te feministki przegonili od razu cepami i nie zdążyły powiesić?
  ===========

  Parę dobrych cytatów.
  KIEDYS, mieliśmy SWIATŁYCH ludzi.
  Obecnie jak jest, każdy widzi…..

 61. wiesiek59
  16 października o godz. 17:44
  „Jak pięknie nas podzielono, w ramach demokracji.
  Jak wspaniale nas się obecnie rozgrywa, by przeforsować własne INTERESY”
  Oj! No to sie k..wa nie dajmy!
  Inteligentny studenciek pyta lysego naziola
  -po co ci glowa?
  – jem nia.

 62. @Mag,
  to nie pole minowe, bez przesady. To tylko rozmiekle kapiszony. Nara.

 63. jakub01
  16 października o godz. 18:07

  Zarządzanie ludzkim stadem, ma potężną biografię, liczącą tysiące lat.
  Teoretyczne głupki myslą, że to oni nim zarządzają.
  Tymczasem, to oni są zarządzani przez cwańszych od siebie.
  A za ich bezwiedną bądź interesowną współpracą, wiekszość naszej populacji.

  Kossecki= Cybernetyka społeczna
  https://socjocybernetyka.wordpress.com/2011/04/27/relacje-prawa-i-etyki-w-roznych-cywilizacjach-jako-systemach-sterowania-spolecznego/
  To nowoczesna podstawa.

  Algorytmy opracowane przez Polaka- Kossowski?- posłużyły do uruchomienia nowoczesnej machiny wpływania na poglądy lemingów…..
  ”http://technologia.dziennik.pl/internet/artykuly/571389,cambridge-analytica-facebook-afera-usa.html

  Przypuszczam, że mamy odporność na propagandę, profilowanie, reklamę.
  Posługujemy się rozumem, racjonalnym mysleniem.
  Niestety, 80% populacji NIE MYSLI….

 64. Co do lustracji Kaczyńskiego , to sprawa nie była łatwa , bo w teczce Jarosława była podpisana lojalówka i ta nie mogła poprostu zniknąć , bo strony by brakowało , no i sporo ludzi widziało już tą podpisaną przez Jarosława Kaczyńskiego lojalówkę. Tak więc opóžniano jak długo się dało otwarcie teczki Prezesa , aż wpadli na genialny pomysł i pod prawdziwą lojalówkę , tą podpisaną przez JK , podsunęli tą ze sfałszowanym podpisem i tak Prezes był znowu czysty i partyzant całą gębą .

 65. Wtorek świąteczny dzisiaj, w POLITYCE red. Baczyński mobilizuje do obrony samorządów z Gary Cooperem na okładce. I pisze tak (m.in.):
  Chyba nikt przed trzema laty nie spodziewał się, że to (polityczna rusyfikacja) pójdzie tak szybko i zajdzie tak daleko

  Z naciskiem na „chyba”, bo ja się tego spodziewałem, a nawet gorszych rzeczy. „Straszeniem PiSem” parałem się od zarania bez jakiegoś wzmożenia przed wyborami w 2015 roku. Ale ich wyniki, a potem expose prezesa w Sejmie zaraz po referacie premier Straszydło i po jego wcześniejszych zapędach retorycznych o Budapeszcie nad Wisłą, etc, jasne było, że będzie polityczna jatka plus nalot szarańczy na urzędy i spółki SP, i inne plagi, w szkołach, na froncie z Unią, na froncie kultury i polityki histerycznej, z najazdem młotów pneumatycznych na fundamenty ustroju demokratycznego.

  Nie miałem najmniejszych wątpliwości, tylko najczarniejsze przeczucia. PiS odziedziczył „Polskę w ruinie” (czy PWN, SJP i inne organy języka polskiego uaktualniły znaczenie frazy „w ruinie”?), oraz 3-letnie moratorium na sprawdziany jakie dokonuje wyborca. Zaś układ sił w Sejmie był najszczęśliwszy o jakim prezes marzyć. Trzy lata minęły, poszło szybko i daleko, polityka krajowa zrusyfikowana … ale czy społeczeństwo jest wystarczająco spacyfikowane? Tego nie wiem, bo jestem z dala, przewidywań przedwyborczych nie robię. Byle do poniedziałku.

 66. Testem prawdy byłoby złożenie przez obecnych sankiulotów wszelkich dokumentów typu magisterium, doktorat, patenty, publikacje, na stos, i podpalenie.

  Przecież uzyskane były w czasie „KOMUNY”….
  Służba „komunie” została napiętnowana, służący jej, pozbawieni prawie emerytur.
  A dzielni „pogromcy komuny” bazując na tych kwitach, dalej uzyskują z tego tytułu profity?
  To się nie godzi, być takim hipokrytą……

  Wykłady pana Krasnodębskiego na zachodnim uniwersytecie, oparte są na polskim tytule profesora, dorobku naukowym wypracowanym w słusznie minionym czasie.
  Jakos mu pensja w euro nie śmierdzi……

 67. „Kler” rozprzestrzenił się po kontynentach, także w mieście Toronto (dokładnie: w kinie w Mississauga) się pojawił. Dwa plusy dodatnie. Pierwszy, słusznie jury w Gdyni dało palmę, czy jak się ta nagroda pierszeństwa artystycznego nazywa, filmowi „Zimna wojna”, bo jest to perełka sztuki obrazków ruchomych. „Kler” pod względem artystycznym nie sięga mu do kolan. Ale tu jest drugi plus – film jest publicystyczną perłą, oby nie rzuconą na darmo przed te wieprze. „Zachęca ofiary pedofili polskiegom kleru do przemówienia silnym głosem” (Polish film The Clergy sparks hundreds of allegations of abuse) – w tym sensie piszą rozliczne gazety w Europie i USA.

  Cuś fermentuje, panie, w kraju.

 68. W POLITYCE wywiad z psychologiem o polskiej skłonności do narzekania:

  To dlaczego ludzie tak bardzo narzekają?
  Zapytaliśmy ogólnopolską próbę Polaków, czy narzekają i dlaczego to robią. I ludzie odpowiadali, że są dwa najważniejsze powody. Pierwszy: „żeby sobie poprawić sytuację”. Przyzna pan, że wysoce nieprawdopodobny, wziąwszy pod uwagę to, na co ludzie często narzekają: ceny, szefów, zarobki, groźbę bezrobocia czy ogólny stan Polski. Trudno bowiem oczekiwać, by narzekanie w tej sytuacji pomogło – negatywne wypowiedzi na te tematy nie są przecież w stanie niczego zmienić. Innymi słowy pomysł, że funkcją narzekania jest poprawa stanu świata, okazuje się raczej nietrafny.

  Drugi powód, jaki podawały osoby badane, to żeby sobie ulżyć. Czyli narzekanie miałoby działać na zasadzie katharsis, oczyszczenia. Tylko że kilka innych badań, które przeprowadziliśmy, dotyczących konsekwencji narzekania, wyraźnie pokazało, że w ten sposób raczej obniżamy sobie nastrój.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1767400,1,prof-bogdan-wojciszke-o-tym-dlaczego-polacy-wciaz-narzekaja.read

 69. Zorganizowana grupa przestępców organizacji PiS musi iść siedzieć: prof.Stefan Niesiołowski

  http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow-prof-stefan-niesiolowski,6815291/

 70. @mag, @symetryczny (przypuszczam jednak że żartował) oraz inni tęskniący za Miłościwie Panującym nam… siadajcie i podpisujcie, wysyłać można e-mailem do Cesarza na adres Sejmu Galicyjskiego:
  „Najjaśniejszy cesarzu i królu nasz miłościwy! Skoro nadejdzie pora, przystąpimy do zadania przekazanego przez ciebie reprezentantom królestw i krajów Austrię składających, z ufnością i otuchą, bo przekonani jesteśmy, że gdy uznane najwyższym twym dyplomem z dnia 20 października 1860 prawa i dziejowe tradycje krajów w skład państwa wchodzących dojdą do pełnego znaczenia, a orzeczenie ludów twoich, najjaśniejszy panie, wolnym przez legalnych reprezentantów ich wypowiedziane głosem, skutek otrzyma, niepodobnym się już stanie system centralizacji, która paraliżując siły żywotne ludów, podkopywała i wytliła to, co stanowi całego państwa potęgę.
  Świadomość własnego dobra i sumienia innych narodów, chrześcijańsko – cywilizacyjną myślą przejętych, nie dozwoli, aby Austria w pełnieniu tego posłannictwa stała odosobniona. Takie posłannictwo było udziałem naszym przez długie wieki. Bez obawy więc odstępstwa od myśli naszej narodowej, z wiarą w posłannictwo Austrii i z ufnością w stanowczość zmian, które twoje monarsze słowo jako niezmienny zamiar wyrzekło, z głębi serc naszych oświadczamy, że przy tobie, najjaśniejszy panie, stoimy i stać chcemy”.
  Czy ktoś pamięta jeszcze takie określenie: „bieda galicyjska”?
  Ps.zaraz wracam

 71. @wiesiek59, 17:53
  ‚wiesiu59’ nareszcie coś ludzkim głosem.
  Wal w czarnych, to jest imperialistyczny gang, żyjący z kłamstw i wykorzystujący ludzkie słabości.

 72. @ tejot, 16 października o godz. 14:35

  Szczucie na siebie wzajem za pomocą intryg, knowań, insynuacji, bezczelności uwiarygodnionej dogłębnie amoralną degeneracją, to archaiczne i prostackie, zgrane do cna metody zarządu niewolniczego, zupełnie niewarte w swej nagiej oczywistości Twoich (czy jakichkolwiek innych) dogłębnych i wyrafinowanych analiz.

  Wyrafinowaną analizą, wraz z wnioskami konstytuującymi skuteczną strategię naprawy, warto zaszczycić fakt, że nie tylko istnieje, lecz mnoży się i pokoleniowo rozwija w swej ciemnej masie niewolniczy, zbiorowy podmiot takiego zarządzania.
  Czyli wynik rozwojowo-edukacyjny cywilizowania darmową kasą z Unii (między innymi tym) tak uchowanego plemienia Polan…

  Zadanie na miarę Władcy DonKichotów Analityki… 😉
  Trzymajmy kciuki, że nawiedzi tę ziemię, zanim ktoś jakimś postem na blogu temu zadaniu sprosta.

 73. @żabka konająca
  16 października o godz. 5:32
  ano, to jsem ja. Od czasu do czasu udzielam się na blogach Polityki.
  best regards

 74. PaniePassent ! Nareszcie jakies obiektywne stwierdzenia o obu stacjach TV ,ze jedna I druga jest przesiaknieta propaganda ! Chociaz sklonny byl bym po chwalic w TVP ,,Rachonia I jego. Czwartki z. Podroznikiem Cejrowskim ,bardzo dobrze zrobione ,pelne blyskotliwej opini,majacej sens I szalona ogladalnosc w odroznieniu od flakow z olejem w TVN ! To. Tyle. ,
  Mam nadzieje ze censor Polityki ,nie wrzuci Do kosza ,tego !

 75. teo 16 października o godz. 19:52 pisze: – „Kler” rozprzestrzenił się … Cuś fermentuje, panie, w kraju.

  Teo,
  wydaje mi się, że możesz mieć dużo racji. Obserwuję, że wielu nawet mądrych i znanych postaci powątpiewa, czy film ten może mieć istotny wpływ na rezultaty serii elekcji jakie nas czekają w ciągu najbliższego roku. Ponieważ film „Kler” – jak to sam reżyser sam, zdaje się stwierdził – nie jest filmem dla ateistów, co znaczy że na nich wpływu miał nie będzie ale tak naprawdę to nie wiadomo jak odbiorze go rzesza katolików, których szeroka rzesza już tef film widziała. Pewien socjolog, prof. Rychard w jednej z wypowiedzi w TV stwierdził, że nie należy lekceważyć siły oddziaływania „Kleru”. Wedy wyobraziłem sobie przeciętnego katola na niedzielnej mszy, który wysłuchując kazania z „sugestią” pomyśli sobie np. – „Nie będziesz mi katabasie (albo „pedale” albo „pedofillu” albo „wydrwigroszu”) dyktował na kogo mam głosować” – bo nie każdy klęczon to musi być od razu moher.
  Obyście, Ty z tym fermentem i Rychrad, mieli rację. Samemu mi trudno ocenić jak będzie bo nie nie potrafię być obiektywny w tej kwestii.

 76. stasieku
  16 października o godz. 20:25

  Zarządzanie emocjami tłuszczy za pomocą religii, ma historię liczącą dziesiątki tysięcy lat.
  I dalej jest skuteczna…..

 77. legat
  16 października o godz. 20:39
  Tysiąc lat spustoszenia wymaga cierpliwości. Kropla po kropli. To już jest nieodwracalne. Ten film mimo wszystko stworzył w tym kraju głupich ludzi nową sytuację. A jeszcze kilka lat temu takie coś nie mieściło się w głowie.

 78. Symetryczny,
  zbytnim optymistą to jednak być chyba nie można bo zobacz, z jednej strony kolejny naukowiec odmawia przyjęcia jakiegoś odznaczenia od PAD wypominając mu łamanie konstytucji i sprzeniewierzenie się roli prezydenta a z drugiej strony CBOS podaje, że 56% badanych dobrze ocenia wypełnianie przez niego obowiązków i na dodatek głosi wzrost o 1% w ciągu miesiąca. To przerasta moje możliwości zrozumienia tej sytuacji.
  Mateusz przybija tabliczkę w stępkę statku widmo, Prezes łopatuje kanał na budowę którego jeszcze nie ma wymaganych zgód formalnych a ciemny lud to kupuje? Niepojęte.

 79. O ile mi wiadomo TVN należy do amerykańskiego właściciela i nie da się przygiąć tej stacji tak jak Polsatu. Poza telewizjami istnieje prasa, radio i oczywiście pochłaniający to wszystko internet. Wybór należy do odbiorcy, który wybiera zgodnie ze swoimi poglądami. Te, jak wiemy kształtuje się w domu i szkole. Szkoła należy do kleru. W domu te brednie przekazywane przez prymitywnych katechetów mogą być korygowane, ale nie są, bo rodzice też byli poddawanie takiej obróbce i koło się zamyka.
  Tacy niedouczeni uczeni jak inkryminowany profesor (kto mu dał ten tytuł?) nie dopuszczają myśli, że Polska miała, ma i w dającej się przewidzieć przyszłości znikomy wpływ na przyszłość Europy. Z tym się da żyć. Przeszłości zmienić się nie da i ględzenie o tym, co miało się wydarzyć, a się nie wydarzyło, jest zajęciem jałowym.
  Najpierw trzeba przyznać, że upadek i rozbiory Polski były skutkiem fatalnych rządów, a odrodzenie było skutkiem upadku mocarstw po I wojnie. To był swoisty prezent, który w 1933 roku przepadł i dopiero po kolejnym upadku mocarstwa, Polska niepodległa znowu się odrodziła. Kolejny prezent! Te wszystkie pierdy o walce o niepodległość można by w końcu wysłać w kosmos i zająć się rzeczywistością. Ta objawiła się dzisiaj w osobie JK ze szpadlem w ręku na Mierzei Wiślanej.
  Polacy, kiedy wy zmądrzejecie?
  Równolegle z „Klerem” oglądajcie „Kamerdynera”. Może coś w końcu do was dotrze.

 80. white star
  16 października o godz. 20:38
  Najpierw do szkoły pisowski matole, a potem na fora analfabeto.

 81. Przekop mierzei wiślanej ma kosztować miliard.
  Czy to nie za duża kwota aby wygrać w Elblągu?
  Sukcesu Gdyni prezes nie przebije

 82. Legat 20.39
  Karol Wojtyła jest jedynym Polakiem znanym na całym świecie jako papież Jan Paweł Ii.
  W 40 rocznicę wyboru na duchowego przywódcę katolicyzmu należałoby uszanować rodaka, a tu krytyka na całego.
  Wszystko jest względne, i nikt nie zna prawdy, ale przydałoby się w niektórych głowach trochę rozumu.
  Dzisiaj też PAD w Watykanie, a tam usłyszał kazanie na temat podziałów w Polsce.
  Z tego zacietrzewienia wiadomo kto się cieszy

 83. A ja się zastanawiam czy prawicowcy w ogóle mają mózgi. Takiego steku idiotyzmów jaki leje się z prawicowych mediów, nie usprawiedliwiają nawet wybory. Wszystko i wszystkich przebiła urocza panna Krysia (Pawłowicz), która napisała na Twitterze: „Premiera i tak nie upolujecie, bo jego pracy patronuje błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko”
  Sacrum? Profanum? Czy zwyczajne zidiocenie?

 84. ls42 z godz. 22:49 do Legata 20.39

  „Karol Wojtyła jest jedynym Polakiem znanym na całym świecie jako papież Jan Paweł Ii. W 40 rocznicę wyboru na duchowego przywódcę katolicyzmu należałoby uszanować rodaka, a tu krytyka na całego.”

  Legat przecież słowa w tym komentarzu nie napisał o JPII i nieco zapomnianej rocznicy jego wyboru.

  Nie wiem jak zinterpretować twój komentarz. Czyżbyś sugerował by z okazji tej rocznicy wygasić dyskusje polityczne dotyczące kk?
  Niby czemu?

 85. ls42 16 października o godz. 22:49 do mnie: – Karol Wojtyła jest jedynym Polakiem znanym na całym świecie jako papież …

  IS42,
  nie chcę się kłócić ale raczej obstawiałbym, że „jedynym znanym na całym świecie” jest Walesa – wiesz, Lech Walesa (w odróżnieniu od Wałęsy).
  Poza tym jak już to szeroko wyjdzie na jaw, że Wojtyła zamiatał pod dywan sprawy pedofilii wśród kapłanów KKat. to jego sława zblednie i pozostanie wstyd.

 86. Niewielu mieliśmy rodzimych królów, ale z powiększającym się terytorium coraz więcej mniejszości. Obecnie wróciliśmy do źródeł, niestety konglomerat ludzki jak w czasie szwedzkiego potopu i w tym nasze nieszczęście.
  To co łączyło naród jest obecnie poniżane i atakowane.
  Czy nie można się odnosić do siebie życzliwie?
  Dzisiaj robiłem porządki w ogrodzie, a jutro sterta drewna do porąbania.
  Trzymając cały dzień siekierę w ręku jestem panem życia. Towarzyszy mi kot szaro biały, taka przybłęda. Lubi kiełbasę morlińską z szynki więc się dzielę

 87. handzia55
  Sacrum? Profanum?
  Vulgaris idiotismus.

 88. Pani zabka ,

  raczyła nie zacytować …”Blogowicz @ Blackley pod wpisem „Gdzie jest ojciec chrzestny” z dnia 9.10. 2018 komentuje (pisowna orgyginalna):
  „Poprostu wasza , mongoloidalna , rusko- bydleca cywilizacja przegrała. Wszystkie porządne odkrycia, wynalazki, odkrycia , technologie itd są ZACHODNIE . Nie umieliscie wymyśleć i zorganizować NIC . Oprócz hurtowego , przemysłowego zabijania. Dodać należy, że niedolestwo, nierobstwo, cywilizacyjne i mentalne opóźnienie to cecha Rosji i Rosjan od zawsze (…).
  Sowietoid z natury rzeczy rozumie tylko wtedy gdy dostanie mokrą onuca po łbie(…)
  …chodziło o Rosjan , którzy pozwolili STALINOWI soba rządzić z tej prostej przyczyny że doskonale zaspokajał ich niskie instynkty …””

  Skoro to co napisałem jest nieprawdą to może przypomni jakiś sowiecki wynalazek , technologię , odkrycie itp rzecz . ? Ma się rozumieć nie służącą do zabijania .
  Ukłony

 89. Is42,
  to że sam jadasz tę chińską truciznę – Twoja sprawa – ale za trucie kota a szczególnie znajdy, który wymaga dobrego odżywienia by doszedł do siebie, to przesadziłeś. I jak tu się odnosić do Ciebie życzliwie, no jak? 😉
  Pozdrawiam, Życzliwy

 90. Bar Norte 23.10
  Nie szanują generała Karola Świerczewskiego który poległ w walce z bandytami ukraińskimi, nie szanują generała żołnierza Wojciecha Jaruzelskiego który zapobiegł wojnie domowej i przeprowadził nas jak Mojżesz Żydów przez Morze Czerwone do wolności, nie szanują Lecha Wałęsy symbolu walki o prawa człowieka, nie szanują jedynego Papieża Polaka.
  Teraz kłócą się jak prezydent, premier i prezes z opozycją. Czy w istocie jesteśmy skazani na klęskę? Mój dziki kot jest mądrzejszy.
  Na tym blogu miałem nadzieję na życzliwość i większe zrozumienie niż to przeciętne na internatowych forach, ale nie dostrzegam, i nie o mnie chodzi.
  Szanujmy rodaków, nawet jak nie są doskonali

 91. Legat 23.29
  Kupuję kocie przysmaki, ale nie lubi, a morlińską z szynki je i się oblizuje
  Odwzajemniam pozdrowienia z życzeniami dobrej nocy

 92. SŁOWIANIN STANISŁAW
  16 października o godz. 5:40
  Po obaleniu tzw.komuny przy Okrągłym Stole 0 pomysłów na lepsze państwo świeckie. Watykańska kolonizacja postępuje. Co krzyżacy nie skończyli teraz pisowscy hunwejbini realizują. Rodzi się Drang nach Osten ! bis. Będzie też zapewne nowy Stalingrad. Tak sobie myślę,że w czasach tzw. zimnej wojny był większy szacunek do Armii Czerwonej,która rozgromiła katolicki wehrmacht dla dobra ludzkości.”

  Panie Słowianin , to nie była tzw ” komuna ” tylko najprawdziwsza komuna. Brak wolnych wyborów przez 45 lat , brak partii politycznych i stowarzyszeń innych niż koncesjonowane przez wladze , te i wiele innych rzeczy byly podobne we wszystkich krajach podbitych i okupowanych przez związek sowiecki .

  Armia czerwona rozgromiła wehrmacht ….no jak to się stać mogło ? W 1934 roku przwódcy Niemiec i Sowietów zawarli pakt Ribbentropp – Mołotow. 17-09-1939 Niemcy i Sowiety wspólnie w zgodzie i porozumieniu dokonały w przyjazni kolejnego rozbioru Polski . A w 1941 roku wybuchła wojna sowiecko – niemiecka … Jak to się stać mogło że tacy przyjaciele skoczyli sobie do gardeł . ? Taka , podzrzynająca gardła , sytuacja ..

 93. ls42

  ”ls42
  16 października o godz. 23:29
  Bar Norte 23.10
  Nie szanują generała Karola Świerczewskiego który poległ w walce z bandytami ukraińskimi, nie szanują generała żołnierza Wojciecha Jaruzelskiego który zapobiegł wojnie domowej i przeprowadził nas jak Mojżesz Żydów przez Morze Czerwone do wolności, nie szanują Lecha Wałęsy symbolu walki o prawa człowieka, nie szanują jedynego Papieża Polaka”

  Walesa , Jaruzelski , Wojtyła – ok . Natomiast Swierczewski w wojnie bolszewickiej walczył po stronie sowietów oraz miał sowiecki paszport. Słaba postać do szanowania. Ukłony

 94. Is42
  „Szanujmy rodaków, nawet jak nie są doskonali”.
  Zgoda, ale bez przesady.
  Nie oczekuj na tym blogu jakiejś szczególnej życzliwości, czy empatycznego zrozumienia. Na pewno jednak bywa tu lepiej niż na innych forach internetowych, gdzie wprost strach się odezwać, więc i po co?

 95. ls42

  Przepraszam ale wymieniłeś postacie historyczne zajmujące się polityką. Blog red Passenta ma charakter polityczny i z tego punktu widzenia na te postacie komentujący patrzą.
  No a przecież to normalne, że politycy budzą rozmaite emocje i opinie, bo rodzi ich konflikt polityczny – mają zarówno sympatyków jak i przeciwników. W tym sensie te rozbieżne zdania na ich temat mają swoje uzasadnienie i są całkiem naturalne.

  Nie możesz wymagać od społeczeństwa jednolitej oceny tych postaci, bo z uwagi na naturalne jego podziały to jest po prostu niemozliwe.

 96. jakub01
  16 października o godz. 5:48
  @Zabko konajaca, szkoda czasu i atlasu na Blackleya itp. ludzi.
  Facet zaczyna od „madame ” , konczy na „uklony” w srodku tona g..na.”

  Madame , obiecała pani publicznie przytoczyć moje klamstwa . Podobnie jak niejaka pani zabka . Do dziś nie mogę się doczekać tych horrendalnych , bombastycznych ilości ” kłamstw” . Teraz ma pani kolejny wynalazek – ‚ tony g..na ” w moich wpisach . Będzie pani łaskawa jakiś przykład owej materii przytoczyć ? z GÓRY dziekuję .

  Konie wyscigowe hoduje się i selekcjonuje w celu uzyskania najlepszego wyścigowego konia. A najlepszy kon wyscigowy to taki koń który jest najlepszy w wyscigach . Czyli je wygrywa .
  Dwa zdania długie i jedno krótkie , krócej się nie da. Ukłony

 97. Symetryczny
  16 października o godz. 21:03
  legat
  16 października o godz. 20:39
  Tysiąc lat spustoszenia wymaga cierpliwości. Kropla po kropli. To już jest nieodwracalne. Ten film mimo wszystko stworzył w tym kraju głupich ludzi nową sytuację. A jeszcze kilka lat temu takie coś nie mieściło się w głowie.”

  Panie poruczniku ,
  Tylu głupich ludzi w Polsce jest z waszej , komunistów przyczyny. Przez 45 lat nie było wyborów i demokracji , ludzi trzymaliście w ciemnocie bo granice zamknęliście żeby wam wszyscy nie uciekli z tego waszego prl-owskiego raju .
  Edukację na poziomie wyzszym zarezerwowaliście dla kilku procent młodizeży w tym pewnie z połowa to byli replikanci waszej kasty . Dla zwyczajnych ludzi przewidzieliście zawodówki , max technika bo potrzebny był wam tani , ciemny robotnik żeby produkować części do ” fabryk produkujących fabryki czołgów ” . Przecież ci panscy ” ciemni ludzie ” nie zlądowali w Polsce z Marsa ? To produkt 45 lat prl . W normalnym , kapitalistycznym kraju , njbiedniejszym w Unii jak Portugalia która sobie spokój z katolicyzmem trwa to od 1985 roku – momentu wstąpienia do ue. Wy wstąpilismy w 2004 , moim zdaniem i tak szybko nam idzie.
  Zamkn eliście Polskę i Polaków do sloja na 45 lat . Głupota to skutek tego zamknięcia . Pan się uderzy najpierw w swoje piersi .

 98. ls42

  Piszesz o JPII.

  Traf chciał, że akurat w rocznicę pontyfikatu JPII Watykan a konkretnie Franciszek obwieścił, że śp arcybiskup Romero został świętym. Piszę „traf chciał” choć jak powszechnie wiadomo w Watykanie nic nie dzieje się przypadkowo.

  Przypomnę, że zamordowany przez prawicową bojowkę w Salwadorze arcybiskup Romero nie cieszył się sympatią JPII. Obu hierarchów dzieliły bowiem poglady polityczne – JPII był zapiekłym konserwatystą a Romero katolickim lewicowcem na skutek trudów obcowania z tamtejszą juntą. W tle sporu była zwalczana przez JPII tzw „teologia wyzwolenia.”

  Jak widzisz ocena tej sytuacji czy postaci wynika głównie z pogladów politycznych. I nie tylko, bo w przypadku katolików również z tego czy bardziej identyfikują się z kościołem polskim czy z kościołem powszechnym.

 99. wiesiek59
  16 października o godz. 17:44

  Jak pięknie nas podzielono, w ramach demokracji.
  Jak wspaniale nas się obecnie rozgrywa, by przeforsować własne INTERESY.”

  Panie , podziały rzecz normalna . Za prl usiłowaliście robić ” naród z partią , partia z narodem ” . W normalnym swiecie to tak nie działa . Podziały są i b edą , BYĆ MUSZĄ .

  Jeden drugiemu MUSI trochę ustąpić , tego w Polsce NIGDY nie praktykowano. Do 1918 wogóle w 20 leciu troszkę , za panskiego prl to tak jak za feudalów . Dopiero 30 lat nauki za nami . Podzialy są normalne . Ja nigdy nie zgodzę się z panem , pan ze mną . Mogę placić trochę większe podatki ale w zamian żadam niemarnotrawienia forsy . To jest kompromis . Pan żada eksterminacji ” kapitalistów ” . Taka sytuacja

 100. jakub01
  16 października o godz. 3:48
  Red.Passent, prenumeruje jedynie „Polityke” i „Forum”, czy moglby pan nie odnosic sie do prasy krajowej, ktora dla nas, spoza kraju, jest czesto niedostepna?”

  Informuję panią że istnieje wynalazek prenumeraty i poczty . Mozna zaprenumerować i latwo nawet w Hiszpanii otrzymać papierowy egzemplarz Polityki prosto do domu .

  Istnieje możliwość wykupienia za 180 zł chyba , dostępu do elektronicznej formy Polityki za caly rok . Taniej i na bieżąco .

  Chyba ta ” niedostępność ” to niecałkiem prawda , madame . Ukłony

 101. blackley 17 października o godz. 0:00 do Symetrycznego: – Zamkn eliście Polskę i Polaków do sloja na 45 lat . Głupota to skutek tego zamknięcia . Pan się uderzy najpierw w swoje piersi .

  Dziękuję Panu Panie Blackley za uświadomienie mnie, ignoranta bo do tej pory myślałem, że Polskę to „zamknęła w tym słoju Wielka Trójka” i na dodatek dwóch z nich kopnęło ten słój do tego trzeciego. A to Symetryczny – no popatrz Pan – taka sytuacja.

 102. mag
  16 października o godz. 23:42
  Is42
  „Szanujmy rodaków, nawet jak nie są doskonali”.
  Zgoda, ale bez przesady.
  Nie oczekuj na tym blogu jakiejś szczególnej życzliwości, czy empatycznego zrozumienia.”

  Proszę pani , ktoś kto głośno i wciąż wyraża nieprawdziwe ” opinie ” jak np prucznik Symetryczny czy Wiesiek59 o prl nie doczeka się nigdy zyczliwości i empatii .

  Rzekoma wspaniałość prl czy Sowietów to wierutna bzdura czyli kłamstwo . Ja uważam że należy nazywać rzeczy po imieniu , biale to białe , tak tak , nie nie . Po co owijać w bawełnę ? Ukłony

 103. legat
  17 października, g. 0:24
  Dobre! Znaczy się taka sytuacja.

 104. legat
  17 października o godz. 0:24

  Proszę pana , fakty są takie że sowieci wyzwalając Polskę zaczęli ją okupować. Tego samego dnia .
  Ciągle tu czytam o ” szlachetnym , rosyjskim narodzie ” który ” był uciemięzony przez Stalina nie mniej niż Polska i Polacy ” . No ale Stalin umarł w 1953 czy tam 4 roku a sowieci z Polski wynieśi się w 1993 . Wyjazd do domu po smierci ciemiężacego Rosjan Stalina zajął ” szlachetnym ” Rosjanom 40 lat . Logicznie myśląc to 1. Stalin wcale ich nie uciskał tylko robił to co chcieli Rosjanie bo po jego smierci kontynuowali politykę Stalina 2 . Rosjanie to nie żaden ” swiatły i szlachetny naród ” tylko zwyczajni okupanci
  Może pan pomoże rozwiązać zagadkę ? Moim zdaniem jeżeli byłby to ” szlachetny i prawy ” naród nie okupowali by Polski , jeżeli by byli zmuszani do Stalina do pewnych działań to po jego smierci by przestali robić to do czego ich rzekomo zmuszał . Jak pan mysli ?
  Panski tok rozumowania jest typowy , bez obrazy , dla ludzi zatrutych prl-owsko sowiecką propagandą . Ukłony

 105. legat

  ”„zamknęła w tym słoju Wielka Trójka” i na dodatek dwóch z nich kopnęło ten słój do tego trzeciego”

  Ten trzeci umarł . Związek sowiecki okupował Polskę 40 lat po jego smierci . Nie zastanawia to pana ?

  Dobrze że posrednio ale zawsze , przyznaje pan że Polska ” była zamknieta w słoju ” ujmując rzecz w skrócie, czyli okupowana przez Sowietów . Zeby Polskę wyrwać z tego słoja potrzebna była 3 wojna swiatowa na którą panstwa zachodnie nie miały ch ęci – WYBORCY !!!! . Dla mnie dziwaczne jest wasze drodzy panstwo rozumowanie ….. za to że Rosja sowiecka okupowała Polskę obwiniacie NIE OKUPANTA tylko USA i Wielką Brytanię …..ręce opadają ….naprawdę jesteście panstwo zarażeni syndromem sztokholmskim ….TO OKUPANT CZYLI ROSJA JEST WINNA ŻE ROSJA POLSKĘ OKUPOWAŁA . czemu odwracacie kota ogonem ? uKŁONY

 106. white star
  16 października o godz. 20:38
  PaniePassent ! Nareszcie jakies obiektywne stwierdzenia o obu stacjach TV ,ze jedna I druga jest przesiaknieta propaganda ! Chociaz sklonny byl bym po chwalic w TVP ,,Rachonia I jego. Czwartki z. Podroznikiem Cejrowskim ,bardzo dobrze zrobione ,pelne blyskotliwej opini,majacej sens ”

  Co ma ten ” sens” ? Prostak Cejrowski czy idiota Rachoń? Może u was w na Greenpoincie . W Polsce tylko 30% głosujących czyli jakieś 18% ludności ma chęć na homofoba WC i nowego Urbana -Rachonia .

 107. blackley
  Dla mnie nie ma ocen czarno-bialych, bo są z natury swej nieprawdziwe, czyli niesprawiedliwe. Zarówno pan, jak i @Symetryczny operujecie gotowymi sztancami, czy jak to zwal. Każdy ze swojego punktu widzenia.
  Dlatego trudno z Wami dyskutować. Do słownych utarczek z @Symetrycznym już przywykłam i sądzę, że nawet na swój sposób się lubimy, a na pewno cenimy.
  Z panem/tobą (jak wolisz) nie mam jeszcze blogowych doświadczeń, ale widzę, że jesteś mocno konfliktowy i to w tematach, które są dla mnie ważne, delikatne i wymagające tyleż wiedzy, co empatii.

 108. @Mag, miotajacy sie ustawicznie Blackley, ktory powtarza” madrosci”zaczerpniete z Gazety Polskiej itp.zrodel, to nie jest zaden partner do rozmowy. Probowalas cywilizowac pitekantropa i w pewnych momentach ci sie nawet udawalo. Ale Pitek posiadal spora wiedze na rozne tematy oprocz ewidentnej szajby i zawieszenia na wiadomym temacie.Blackley zada jakichs dowodow, faktow a kazdy jego wpis jest swiadectwem zarowno jego nieuctwa jak i zwyczajnej mitomanii.Mnie probowal nauczyc prenumerowania „Polityki” na ktoryms z wpisow, bowiem doczytal sie, ze ja prenumeruje.Przewijaj, bo facet nie dosc, ze mitoman (chwali sie posiadaniem majatku) to jescze nieuk.Zabka go przejrzala na wylot w pare sekund, mnie to zabralo troche straconego czasu.Zobaczysz jak sie zaraz wscieknie i bedzie „klanial” obrzucajac mnie wyzwiskami. Bo ma sie za entelygenta z kulturom. Pozdr.

 109. @Mag. Oto masz przyklad „logiki” tego faceta:
  jakub01
  16 października o godz. 3:48
  Red.Passent, prenumeruje jedynie „Polityke” i „Forum”,
  blackley
  17 października o godz. 0:10
  Informuję panią że istnieje wynalazek prenumeraty i poczty

  Na prawde uwazasz, ze z kims takim mozna serio rozmawiac?

  Panie doktorze mam skleroze
  -od kiedy?
  -a co od kiedy?

 110. blackley
  17 października o godz. 0:43
  „jesteście panstwo zarażeni syndromem sztokholmskim”
  Dla blackleya syndrom to choroba zakazna.

 111. wiesiek59
  16 października o godz. 19:42
  Wiesku, Krasnodebski to juz jakis kliniczny przypadek. Facet siedzi w Bremie od lat i ani do Umeczonej ani do jej zlotowek sie nie pali bynajmniej. O cambridge -analytyka czytalam swego czasu sporo, w zwiazku z machinacjami przy wyborze Trumpa.Kasa 1% jest tak olbrzymia, ze nalezy tak zamacic we lbach aby nikt juz w niczym sie nie polapal. Motloch to efekt zamerykanizowanego systemu edukacji w duzej mierze plus religie. Przeciez amerykanie to przetestowali najpierw na wlasnym spoleczenstwie, ktore robilo sie coraz bardziej dociekliwe. Robudowana do absurdu administracja to otulina ochronna dla 1%, bo przeciez zadnej sensownej funkcji nie sprawuje i do niczego innego praktycznie nie sluzy. Przez te wate nikt sie nie przebije do gory.

 112. Herr volksdojcz chyba wrócił z przepustki z psychiatryka. Po wzmiance na blogu o Armii Czerwonej objawy wróciły. Jakimś rozwiązaniem jest spytanie w ambasadzie Gruzji dlaczego stalinizm gruziński był taki jaki był. W Gruzji Gruzin jest bożyszczem. Stalinowska Gruzja relaksem dla Kaczyńskich choć jest ojczyzną patrona Katynia. Tak sobie myślę ,że lektura blogów może wywoływać osobniczy odruch Pawłowa.

 113. @jakub01 jeśli czegoś nie wiesz – zawsze pytaj. Tutaj są życzliwi koledzy tacy jak @legat, @wiesiek59 (inni również) i zawsze pomogą, wytłumaczą. Bezinteresownie.

 114. @mopus – dziękuję za pozdrowienia. Komentuj tu częściej, inaczej ignoranci nas stłamszą.

 115. ignorant – o @blacley’u panu mowa.
  Fundamentalne braki wiedzy o świecie są już w pańskim wieku nie do odrobienia, chyba że jakieś prywatne lekcje z zakresu szkoły podstawowej za ciężkie pieniądze. Pieniędzy panu nie brak, ale ja się nie podejmuję.

 116. @legat 23:12
  Cudzoziemcy starają się być mili i wymieniają papieża z bolkiem jednym tchem. Ja w ramach tej sympatii wzbogacam ich wiedzę o tuszowaniu pedofilii w kościele przez JPII i przymiotach sprzedajnego, chciwego na zaszczyty i kasę Lecha.

 117. ls42 16 października o godz. 23:29
  Prosze się tak nie rozżalać, szanujemy ludzi i pamięć o nich. Tych, którzy według naszej skali wartości na to zasłużyli. Każdy ma swoją miarę; w mojej nie mieści się papież Polak tylko dlatego że był „jedyny” czyli z politycznego nadania, a już Wałęsa jako symbol, to nadużycie znaczenia doniosłości walki o prawa człowieka.

  Ps. Podoba mi się Pański optymizm w komentarzach, podoba historia o kocie. Różnica poglądów nie przeszkadza w koleżeńskich kontaktach; czy to Pan wspomniał o żonie którą cieszy aktywność blogowa? chyba tak, proszę ją pozdrowić.

 118. @ Blackley

  Duetto; wałach „Elzbietka”/ Mazia przestało insynuować że jesteś trollem. Chyba pod presją (ale tylko dlatego ) bloga, wycofują się z oszczerstw pod twoim adresem.
  Świerczewski był swoja drogą prostakiem i alkoholikiem którego promował osobiście Stalin. W ostatnich miesiącach wojny przeprowadził atak na pozycje niemieckie tak nieudolnie, po pijaku, że stracił 80% swoich żołnierzy ( Polakow).
  Sytuacja nie do zapomnienia

 119. mag
  17 października o godz. 0:54
  blackley
  Dla mnie nie ma ocen czarno-bialych, bo są z natury swej nieprawdziwe, czyli niesprawiedliwe. Zarówno pan, jak i @Symetryczny operujecie gotowymi sztancami, czy jak to zwal. Każdy ze swojego punktu widzenia.”

  Droga pani , fakty dyskusji czy ocenie nie podlegają . Coś jest prawdą albo nie nie jest.Nie ma prawdy sprawiedliwej czy niesprawiedliwej . Symetryczny i wiesiek59 snują opowieść o wspaniałym prl – a wiemy jaki był koniec prl – BANKRUT. oraz snują opowieść o zlej Unii Europejskiej – a wiemy że Unia postawiła Polskę na nogi \\

  Pan porucznik Symetryczny oraz niejaki Słowianin snują opowieść o związku sowieckim , który wg nich był dobroczyncą , zbawcą , swiatłem swiata i wogóle najlepszym z najlepszych co się mogło przytrafić . A ta 45 letnia ” przyjazn” to była zwyczajna okupacja i rabunek . Takie są FAKTY . To tak jak w wrzątkiem – woda ma 100 stopni i wtedy się gotuje . Przy 80 stopniach się nie gotuje chocbysmy nie wiem jak zaklinali rzeczywistość . Prawda jest taka – 100 stopni wrze , 80 stopni – nie . nIE CHODZI o jakieś szance czy czarno- białe . Tak tak , nie nie . uKŁONY

 120. żabka konająca
  17 października o godz. 6:32
  ignorant – o @blacley’u panu mowa.
  Fundamentalne braki wiedzy o świecie są już w pańskim wieku nie do odrobienia, chyba że jakieś prywatne lekcje z zakresu szkoły podstawowej za ciężkie pieniądze. Pieniędzy panu nie brak, ale ja się nie podejmuję.”

  O jakich brakach mowa ? Czekam niecierpliwie aż pani tę straszna – dla mnie ma się rozumieć – więdzę ujawni . Wciąż też czekam na kłamstwa których stek czy steki miałem jakoby nieprzyzwoitość wypisywać na blogu Pana Redaktora Passenta . To już z dwa tygodnie jak zapowiedziała pani zdemaskowanie moich ” kłamstw ” . Wygląda na to że jest pani jak komisja Macierewicza . Zaraz będzie 10 lat JAK obiecują wszelakie dowody na spisek , zamacg , trotyl , itd itp . Tak czy inaczej – CZEKAM . Ukłony

 121. adam100
  17 października o godz. 7:51

  Ja jedynie czekam na przyklady moich klamstw i niewiedzy . Jak drogie panie coś przytoczą będzie jazda 😉

  O Swierczeskim było niedawno w Polityce. Brał udział w wojnie 1920 po sowieckiej stronie . Oraz miał ruski paszport. Kogo tu doceniać ? To zwyczajny renegat i zdrajca . Taka sytuacja .

 122. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 października o godz. 5:09
  Herr volksdojcz chyba wrócił z przepustki z psychiatryka. Po wzmiance na blogu o Armii Czerwonej objawy wróciły. Jakimś rozwiązaniem jest spytanie w ambasadzie Gruzji dlaczego stalinizm gruziński był taki jaki był. W Gruzji Gruzin jest bożyszczem.”

  Stalin umarł w 1953 czy 4 roku . Uwolniony od stalinowskiego ucisku swiatły , szlachetny naród radziecki potrzebował 40 lat by z Polski się wreszcie wynieść . Nie Gruzja okupowała Polskę tylko związek sowiecki w ktorym rządzili rosjanie . Głupawo pan wciąż miesza do okupacji Gruzję i Stalina . Mechanizm , który pan stosuje jest znany i szeroko przez sowiecką propagandę stosowany – co złe to Gruzini , Ukraincy , Łotysze czy kto tam jeszcze . Przypominam panu że Gruzini , Ukraincy i Łotysze nie istnieli w tamtych czasach , to wszystko byli OBYWATELE SOWIECCY .

  Dlaczego siedzieliście w Polsce 40 lat po smierci Stalina ? Czemu wyzwolenie od Niemców – waszych dawnych sojuszników – zamieniliście jednego dnia w okupację na pół wieku ?
  Dlaczego najpierw podpisaliście pakt Ribentropp Mołotow , potem zgodnie 17-09-1939 dokonaliście rozbioru Polski . A za kilka lat zaczęliście się nawzajem zjadać . Jak tu nie jest potrzebny psychiatra i psychiatryk to nie wiem gdzie jest potrzebny . Taka psychiatryczna sytuacja

 123. jakub01
  17 października o godz. 2:20
  @Mag, miotajacy sie ustawicznie Blackley, ktory powtarza” madrosci”zaczerpniete z Gazety Polskiej itp.zrode”

  Nigdy nie miałem w ręku Gazety Polskiej .

  Poproszę jakiś przykład jak rzekomo ” obrzuciłem pania wyzwiskami ” . Ukłony

 124. jakub01
  17 października o godz. 2:38
  @Mag. Oto masz przyklad „logiki” tego faceta:
  jakub01
  16 października o godz. 3:48
  Red.Passent, prenumeruje jedynie „Polityke” i „Forum”,
  Informuję panią że istnieje wynalazek prenumeraty i poczty”

  O ! Jest przecinek ! Nie zauwazyłem . Jeżeli chodzi o to że to madame jakub ” prenumeruje jedynie Politkę i Forum to zwracam honor .

  Ja , pewnie z braku okularów , wysnułem błędny wniosek że to Redaktor Passent prenumeruje w/w tytuły. Błąd , madame . Jeszcze raz zwracam honor , niepotrzebnie tłumaczyłem pani działanie prenumeraty i poczty . Przecież pani rzecz doskonale zna . Ukłony

 125. „To tak jak w wrzątkiem – woda ma 100 stopni i wtedy się gotuje . Przy 80 stopniach się nie gotuje chocbysmy nie wiem jak zaklinali rzeczywistość . Prawda jest taka – 100 stopni wrze , 80 stopni – nie”

  Oj, nie uważało się w szkole, nie uważało.
  Woda może wrzeć w różnych temperaturach w zależności od ciśnienia. Im niższe, tym niższa temperatura wrzenia. Już w schronisku na wysokości 1300 m.n.p.m temperatura wrzątku osiąga ledwie 95°C, a 80°C – na wysokości ca 6000 m.n.p.m

 126. W zbiorowości ludzkiej zawsze tak było, że masy ludzkie poddają się władzy wybranych. Wybrani byli silniejsi, mądrzejsi i bogatsi. Przez wieki gruntowania swojej pozycji – agregowania zasobów i co chyba ważniejsze, praw do dysponowania nimi – przekształcili się w elitę. Dopiero Rewolucja we Francji zrzuciła ze społeczeństwa kajdany arystokracji i zakwestionowała stary ład na Zachodzie. Później Karol Marks pokazał bramy wolności, niestety przekłamano jego ideę. Polaków z poddaństwa uwolnił dopiero Car i pozostali zaborcy. Warto o tym pamiętać, w tym sensie że nasza własna elita i to pomimo tak światłych umysłów jak Tadeusz Kościuszko – pomimo chęci nie była w stanie się zdobyć na myślenie tak rewolucyjne.

  Najdziwniejsze jednak w słowach pana Morawieckiego jest to, że autentycznie bardzo trafnie podsumował wielkie kłamstwo neoliberalnej – kapitalistycznej gospodarki. Odwołanie do „miski ryżu”, to wskazanie beneficjentów alokacji. Pan premier zrobił naprawdę wielką rzecz pięknie obnażając neoliberalne kłamstwo. Pokazał wprost, to o czym pisał Marks, później Lenin.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55509

 127. Madame jakub ,

  ”.Blackley zada jakichs dowodow, faktow a kazdy jego wpis jest swiadectwem zarowno jego nieuctwa jak i zwyczajnej mitomanii.Mnie probowal nauczyc prenumerowania „Polityki” na ktoryms z wpisow, bowiem doczytal sie, ze ja prenumeruje.Przewijaj, bo facet nie dosc, ze mitoman (chwali sie posiadaniem majatku) to jescze nieuk”

  Poproszę te swiadectwa nieuctwa i mitomanii . Nie każdy mieszka w czymś domu za strózowanie , niektórzy do czegoś doszli . Posiadanie nie jest powodem do wstydu .

  Na razie postępuje pani jak Jarosław ”Zdradzieckie mordy ” Kaczynski oraz AM .- ” wiem ale nie powiem ” . Smiało . Jak pani wie to proszę powiedzieć . Ukłony

 128. GajowyM.
  17 października o godz. 9:17

  Nie opisuję sytuacji wyskogórskiej, prosze pana . Proszę nie wysilać się na bon moty . Dokładnie pan wie o co chodzi . Ukłony

 129. wiesiek59
  17 października o godz. 9:17

  Panie , parę tygodni temu naiwnie piał pan jaki to MM gigant ekonomii i pisowski guru . Przecie pisowski demontaż sądów i gospodarki panu się podobał . Co się zmieniło ?

 130. „W 1934 roku przwódcy Niemiec i Sowietów zawarli pakt Ribbentropp – Mołotow.” – napisano po raz kolejny.
  Może wreszcie czas na korektę.
  Taka sytuacja 😉

 131. hetajr
  17 października o godz. 9:35

  Czy pakt Ribentropp- Mołotow, różnił się czymkolwiek od Monachium, czy umowy Stykes- Picot?
  Przecież te wszystkie porozumienia dzieliły strefy wpływów, istniejące kraje?

  Spojrzyj nieco szerzej na świat i działania różnych mocarstw……

 132. Wpierw wstali z kolan a teraz zerwali kajdany. Po czym Polacy zapłacą za amerykański gaz przez dwadzieścia lat podwójną cenę. https://businessinsider.com.pl/finanse/pierwsza-dlugoterminowa-umowa-na-gaz-z-usa/9pdyrpm
  Innym wyjściem będzie płacić Niemcom haracz za rosyjski gaz z rury Nord Stream.
  Może uda się jednak tych zdrajców postawić przed sądem.

 133. GajowyM.
  17 października o godz. 9:17

  Jest oczywiście tak jak piszesz. Domyślam się jednak że @blackley stosuje dydaktyczna metodę „łopatologi.”

 134. hetajr
  17 października o godz. 9:35

  Autor cytatu sprostował przejęzyczenie na bieżąco.
  Oryginał „wisi” na blogu, i jest dla Ciebie najwyraźniej problemem jak się go cytuje.
  Małostkowe.

 135. adam100
  17 października o godz. 10:28

  Można prosić o datę i godzinę tego sprostowania?

 136. hetajr
  17 października o godz. 10:40
  mag
  13 października o godz. 11:15

  sorry
  Ribbentrop

  (wpis „parodia debaty” – pomyłkowo napisane o 11.13 )

 137. adam100
  17 października o godz. 10:49

  Rany boskie!!!

 138. hetajr
  17 października o godz. 10:40

  Do rany przyłóż ?????

 139. Madame Malgorzata;
  Ja będę wyznaczać kierunek, a detalami będą się zajmować fachowcy – słowa Wassermann ..
  Ja będę wyznaczać kierunek, a detalami będą się zajmować fachowcy – słowa Wassermann : http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,143907,24020142,wybory-samorzadowe-2018-malgorzata-wassermann-przedstawia-pakt.html
  Czy „kierunek-u ” nie moznaby wyznaczyc juz teraz bez zawracania glowy mieszkancom Krakowa niepotrzebnym chodzeniem (wokol stolu na kopiec Kosciuszki ?) .. a ponadto kto nigdy nie wyznaczal kierunku niech pierwszy rzuci kamieniem.

 140. Podsumowując możemy powtórzyć: Działania Donalda Trumpa są dość spójne z „big idea” koncepcji handlowych, inwestycyjnych, podatkowych, dotacji i taryfowych teorii. Jego myślenie idzie droga obok uproszczonej klasie przypadku wolnego handlu. On wie, jak korzystać z handlu zagranicznego w sposób, który wspiera politykę zagraniczną i interes narodowy.
  http://www.atimes.com/trumps-sophisticated-trade-policy-and-how-it-is-challenged-by-china/
  ==========

  O tzw. „wolnym handlu”, w ujęciu historycznym i obecnych perturbacjach…..
  Handel jest jedynie narzędziem geopolitycznym.

 141. Jak widac od chodzenia w okol stolu kierunek latwo zgubic

 142. adam100
  17 października o godz. 11:10

  Nie, w ten sposób wyraziłem swój ”podziw” dla wiedzy poniektórych z zakresu historii XX wieku.

 143. @blackley:
  Ja też czasem podkreślam tę gruzińskość.
  Realia były takie, że ZSRR był państwem wielonarodowym, a przedstawiciele mniejszych narodów mieli bardzo dużo w nim do powiedzenia, przynajmniej na początku. Nie tylko paru Polaków (z najsłynniejszym, Dzierżyńskim na czele), ale właśnie: Gruzini, Łotysze, Ormiane, Żydzi itp.

  Fenoment sympatii mniejszości narodowych do komunizmu przed 1917 rokiem, został już wiele razy przeanalizowany — nie miałbym więc do tych narodów pretensji, bo powody są zrozumiałe, zresztą we wszystkich przypadkach, ideowych zbrodniarzy, czy cynicznych karierowiczów była mniejszość, a w państwie nie funkcjonowała demokracja; ale do podkreślania owych mniejszości skłania mnie ciągła próba stawiania równości, że co złego w ZSRR to Rosja i Rosjanie, gdy inni są czystymi jak lilije ofiarami… Tak jak to właśnie robisz. Zresztą nie sam, to popularny trend kreowania swojej historii przez wiele poradzieckich narodów.

  @wiesiek59:
  Rozumiem, że hetjarowi chodzi nie tylko o bład w nazwisku Ribbentrop, ale przede wszystkim rok 1934, gdy Ribbentrop nie był jeszcze ministrem spraw zagranicznych; a III Rzesza zerwała bliską współpracę z ZSRR, którą prowadziła Republika Weimarska.

 144. wiesiek59
  17 października o godz. 9:17

  Korporacyjny prawicowiec Andrzej Nowak , jest o wiele glupszy i nudniejszy niz
  populistyczny profesor Jerzy Robert Nowak , wystepujacy w radiu torunskim,
  zanim te przyjelo 30 srebrnikow.
  Jakosc ich bajek jest nieporownywalna.

 145. hetajr
  17 października o godz. 11:17

  Ja naprawdę z Dobrego Serca,
  Ani grama złośliwości.
  Pozdrawiam

 146. Symetryczny
  Biednego Adriana Dudusia wciąż spotykają „afronty” ze strony osób, które odmawiają przyjęcia odznaczenia, bo byłby to dla nich dyshonor.
  http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,24047782,naukowiec-z-uniwersytetu-lodzkiego-odmowil-przyjecia-odznaczenia.html

 147. W Stambulskiej ambasadzie sojusznika USA, Arabii Saudyjskiej poćwiartowano człowieka. Dziennikarza Waszyngton Post Dżamala Chaszodżidżi. I cisza. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/tajemnicze-znikniecie-dzamala-chaszodzdziego-w-konsulacie-arabii-saudyjskiej-w/3xeh2e2 Żadnych sankcji, protestów, dochodzeń, rewizji. Nieśmiałe pomruki i cisza. Gdyby to był Skripal i nowiczok to tak. Świat trzęsie się od kilku miesięcy i ruskich nękają sankcjami i propagandą kłamstw i nienawiści. Ale Saudów to nie dotyczy. Oni mają ropę, amerykańskie bazy, bombardują Jemen i kupują za 110 miliardów dolarów amerykańską broń.

 148. mag
  17 października o godz. 11:25

  Dziewie się ze opozycja nie rekomenduje takiego zachowania od wszystkich ( to znaczy szanujących się obywateli)

 149. mag
  17 października o godz. 11:25
  Nie denerwuj mnie nawet wzmianką o tym śliskim, obrzydłym facecie. On teraz się modli i klęczy w Rzymie.

 150. olborski

  Mówi się skołowaciał. Ale czemu język ???

 151. PAK4
  17 października o godz. 11:18

  Daty różnych paktów i porozumień, są mniej istotne niż to, jakimi metodami różne mocarstwa ćwiartują różne społeczności- pod kątem wlasnych interesów.
  Regułą jest, że to mocarstwa decydują o przebiegu granic, powstaniu lub nie państw, strefach wpływów, ingerują w wewnętrzne sprawy słabszych, zależnych krajów.
  Od Wiednia nic się nie zmieniło.
  Nawet gracze prawie ci sami…..

  Pomyłka w dacie czy nazwisku jest nieistotna.
  Istotny jest PROCES DECYZYJNY.

  O polskich granicach po I światowej decydował zachód.
  Po II światowej, w dużym stopniu również.
  Gdyby nie Stalin, bylibyśmy państwem kadłubowym, w granicach z 1938 minus wschodnie tereny, i nikt by palcem w bucie nie kiwnął.

 152. wyzysk
  17 października o godz. 11:21

  Jest jeszcze były ambasador- Jerzy Maria Nowak.
  Ten dla odmiany mówi bardzo sensownie…..
  Tej klasy dyplomatów już nie mamy.
  A profesorowie?
  Cóż, poza wlasną dziedziną, nie są mądrzejsi od przeciętnego Polaka.

 153. adam100
  17 października o godz. 11:25

  PAS
  Również pzdr 🙂

 154. @ wiesiek ;
  „O polskich granicach po I światowej decydował zachód.
  Po II światowej, w dużym stopniu również.
  Gdyby nie Stalin, bylibyśmy państwem kadłubowym, w granicach z 1938 minus wschodnie tereny, i nikt by palcem w bucie nie kiwnął.”
  Czyli dokładnie mówiąc Polska by obejmowała ziemie zamieszkałe przez Polaków. Nie oszukujmy się, za Bugiem Polacy stanowili mniejszość a za Odrą i Baryczą praktycznie ich nie było

 155. PAK4
  17 października o godz. 11:18

  🙂

  A o „Ribentropa” nie chodziło w ogóle.

 156. Czym moze sie skonczyc wyznaczanie kierunku polskiej architekturze .. powrotem do PRL -u
  http://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/5,93867,24052426.html
  adam100 !??

 157. „chodzić wokół stołu.”
  Skoło??chodzic??
  no to po jakimś dłuższym czasie spodziewałbym się
  skołowacenia. No nie?

 158. @wiesiek59:
  Akurat daty mają wiele do procesu decyzyjnego. Hitler dochodził do władzy jako skrajny antykomunista (sam o sobie mówił „anty-marksista”), a ZSRR i IIIRzesza starły się, pośrednio, w Hiszpanii. Ich układ był więc złamaniem paru, jak się wydawało, „stałych” w polityce zagranicznej obu państw.

  Tak, silniejsi decydują. Ale, zwłaszcza, że zbliża się rocznica odzyskania niepodległości, to zauważyłbym, że czasami w swych decyzjach są wielkoduszni, wolnościowi i prodemokratyczni.

 159. Symetryczny
  17 października o godz. 11:30

  Masz, do kolekcji…..
  https://www.zerohedge.com/news/2018-10-16/arabian-game-thrones-heats

  Szekspir by to nieźle opisał, Martin również….

 160. W skrócie, masowe fale migrantów stanowią statystycznie istotnie większe ryzyko niż możliwości. Nie służą do zwiększenia dobrobytu. Nasze systemy ubezpieczeniowe, które zostały założone przez, a opracowane dla, państw narodowych, których populacje były one służyć, po prostu nigdy zaprojektowany na ich pokrycie.

  Zwolennicy nowej wielokulturowości chcą udostępniać swoje państwa opiekuńcze z mas uchodźców, którzy – nie z własnej winy – nie będzie w stanie uczestniczyć w finansowaniu się przez długi czas.
  https://www.zerohedge.com/news/2018-10-16/czech-politician-what-multiculturalism-hides
  ===========

  Ten Czech, mądrze pisze….

 161. Pseoudo psychologowie twierdzą , jakoby wiedzieli, że syndrom sztokholmski nie był zaraźliwy.
  Doświadczenia i obserwacja osób , które były doznały uprowadzeniu np. w samolocie , albo tak jak w ambasadzie w Sztokholmie , skąd pochodzi nazwa tego syndromu, mówi co innego. Tam gdzie ten syndrom wystąpił , dotyczył on z reguły wszystkich ofiar, a nie tylko poszczegolnych osób.
  Ale cieć wie lepiej.

 162. PAK4
  17 października o godz. 12:00

  Pakt Ribbentrop- Mołotow, zawarty został PO MONACHIUM……
  Anglosasom i Francuzom wolno było poćwiartować Czechosłowację?
  A Polski Rosjanom z Niemcami nie?

  Te same mocarstwa wcześniej ćwiartowały Austriowęgry, czy Turcję.
  I robią to nadal na Bliskim Wschodzie, Ukrainie, Afryce.

  Demokracja jest imperialistyczna?
  Sadząc po owocach……

 163. A gdzie @Mauro Rossi?
  Czyżby wyczerpał się jego entuzjazm dla „dobrej zmiany”?

 164. mag
  17 pazdziernika godz.12.39
  Mauro Rossi został przerzucony na inny odcinek propagandy partyjnej.

 165. olborski: o architekturze.

  To już było – zobacz Bauhaus.
  Trochę odstające w wystroju wnętrza:
  ostatnie zdjęcie (nr.10) – kopia 18-wiecznego angielskiego malarza na białej ścianie. ( Albo mi się przewidziało.)
  pozdr.

 166. panie hetajrze ,

  ach cóóż za niedopatrzenie z mojej strony , błąd czy wielbłąd nawet . Namocniejsze przeprosiny , naprawdę …..oczywiście pakt , NIEMCY I ROSJA zawarły w 1939 roku . Fakt zawarcia owego paktu W NAJMNIEJSZYM STOPNIU nie przekresla faktu że oba panstwa tj NIEMCY I ROSJA zgodnie dokonały rozbioru Polski 17-09-1939 roku .

  Gospodarcze ustalenia paktu
  Porozumienia militarne i polityczne stały się także podstawą do nawiązania ścisłej współpracy gospodarczej między oboma krajami. Podczas pobytu w Berlinie delegacji radzieckiej, 19 sierpnia, czyli jeszcze przed zawarciem paktu Ribbentrop-Mołotow obie strony podpisały radziecko-niemiecką umowę handlową (1939), którą przedłużono w roku 1940 kolejną radziecko-niemiecką umowę handlową (1940). Umowy te określały zasady wymiany handlowej pomiędzy ZSRR i III Rzeszą, która polegała głównie na wymianie radzieckich surowców na niemiecką technologię militarną oraz cywilną. W ramach różnych umów w latach 1940–1941 Niemcy otrzymały od ZSRR:

  2,7 mln t złomu metali kolorowych
  2,0 mln t produktów naftowych
  1,5 mln t ziarna zbóż
  1,2 mln t wyrobów walcowanych
  1,5 mln m³ drewna
  350 tys. t miedzi
  280 tys. t manganu
  100 tys. t bawełny
  42 tys. t chromu
  30 tys. t surowca kauczukowego

  Co się stało że dwa bratnie narody tak zgodnie współpracujące zaczęły wojować ze sobą a czlonkowie tych narodów zaczęli zjadać się nawzajem ?

 167. Wiesiek59

  ”Gdyby nie Stalin, bylibyśmy państwem kadłubowym, w granicach z 1938 minus wschodnie tereny, i nikt by palcem w bucie nie kiwnął.”

  Jeżeli Polska bez ” darów ” Stalina byłaby normalna , kapitalistyczną demokracją , z wyborami , partiami politycznymi idt tak jak normalne zachodnie kraje oraz bez sowieckiej okupacji przez niemal pół wieku , bilans by wyszedł znacznie korzystniej .

  Zyje pan w nazewnictwie epoki Gomułki , panie nauczycielu . Panstwo ” kadłubowe ”

  A CO TO TAKIEGO ???? Holandia 858,3 mld $ (2011), Rosja PKB (nominalny) 2,022 bln USD[1] (2012). Rosja jest 100 albo 500 razy większa od Holandii. Ludność Holandii może z 10 milionów ludzi , Rosja 140 milionów .

  Co z tego ze Rosja jest wielka i wogóle ” niekadłubowa ” ?

  Polska , jak pan miał nieprzyzwoitość ująć ” kadłubowa ” ale bez Stalina i sowieckich ” rozwiązań ” gospodarczych była by znacznie bardziej bogatym i rozwiniętym panstwem niż Polska pod sowiecką okupacją i z sowieckimi ” darami ” . Przecież prl , sowieckiego pochodzenia system gospodarczy ZBANKRUTOWAŁ w 1989 roku natychmiast jak tylko kapitaliści przestali pozyczać wam forsę . To niezaprzeczalny fakt . Czego pan jeszcze nie rozumie ?

 168. Symetryczny
  17 października o godz. 10:19
  Wpierw wstali z kolan a teraz zerwali kajdany. Po czym Polacy zapłacą za amerykański gaz przez dwadzieścia lat podwójną cenę. ”

  Panie poruczniku , gazoport jest bardzo dobrym pomysłem . Nie zawsze chodzi o cenę . Pan tego wszystkiego nie rozumie , wy nie wyobrażaliście sobie innej Polski jak ta okupowana przez Sowietów . Taka sytuacja .

 169. Z dystansu
  17 października o godz. 12:30

  Dokładnie pan wie o co mi chodziło. Wiadomo że nie ma bakterii ani wirusów ” syndromu sztokholmskiego ” więc z medycznego punktu widzenia pewnie nie można się nim , tym syndromem ” zarazić ” .
  Chodziło mi o to że ludzie obwiniający USA i Wielką Brytanię za to że Sowiety okupowały Polskę przez prawie pół wieku wygadują piramidalne bzdury . Zaczynają żywić cieple uczucia do oprawcy czyli Sowietów / ZSSR/Rosji czy jak tam to nazwać .
  Więc zaczynają mieć objawy ” syndromu sztokholmskiego ” . Do zarażenia pewnie nie doszło skoro nie ma ” zarazków ” a przynajmniej do dziś ich nie znaleziono .ale wiadomo OCB , Ukłony

 170. PAK4
  17 października o godz. 11:18
  @blackley:
  Ja też czasem podkreślam tę gruzińskość.
  Realia były takie, że ZSRR był państwem wielonarodowym, a przedstawiciele mniejszych narodów mieli bardzo dużo w nim do powiedzenia, przynajmniej na początku. Nie tylko paru Polaków (z najsłynniejszym, Dzierżyńskim na czele), ale właśnie: Gruzini, Łotysze, Ormiane, Żydzi itp.

  Fenoment sympatii mniejszości narodowych do komunizmu przed 1917 rokiem, został już wiele razy przeanalizowany — nie miałbym więc do tych narodów pretensji, bo powody są zrozumiałe, zresztą we wszystkich przypadkach, ideowych zbrodniarzy, czy cynicznych karierowiczów była mniejszość, a w państwie nie funkcjonowała demokracja; ale do podkreślania owych mniejszości skłania mnie ciągła próba stawiania równości, że co złego w ZSRR to Rosja i Rosjanie, gdy inni są czystymi jak lilije ofiarami… Tak jak to właśnie robisz.”

  Odwracając – to DZISIEJSZA ROSJA stosuje ten ” myk ” . Winien był Stalin – Gruzin , Chruszczow – Ukrainiec zdaje się , itd itp .. Ja tego nie kupuję . Łatwo rzecz sprawdzić , Norman Davies temat zbadał i opisał – w armii sowieckiej stanowiska oficerskie i gemneralskie zarezerwowane były tylko i wylącznie dla etnicznych Rosjan . Nie mam statystyk ale jak pan zachce temat ogarnie w 5 minut . Za zbrodnie Sowietów odpowiadają Rosjanie , koniec , kropka . Tata Morawieckiego Mateusza bzdurzył o ” koniecznej przyjazni rosyjsko – polskiej ” na tę samą nutę – ” Stalin zamordował 20 milionów Rosjan ” . Stalin umarł w 1954 roku . Mogli Ruscy zrobić normalne panstwo jak to Stalin był jedyną przeszkodą . Chyba nie był tą jedyna przeszkodą bo Ruscy ciągnęli eksperyment do momentu aż wydali wszystkie pieniądze i kraj się zawalił . Ukłony

css.php