Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Śrubokręt

17.10.2018
środa

Historia śrubokrętem pisana

17 października 2018, środa,

Ambasador i profesor Marek Grela, baczny obserwator sceny międzynarodowej, pisze:

Polski ambasador przy Unii Europejskiej Marek Sadoś potajemnie (ale są świadkowie), własnoręcznie odkręcił tabliczkę informującą, że w 2011 r. ówczesny premier Donald Tusk w obecności Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu UE, oraz innych czołowych polityków unijnych, otworzyli siedzibę stałego przedstawicielstwa Polski przy UE. Brukselskie „Politico” nazywa Sadosia „utalentowanym rzemieślnikiem” (handyman), czyli „złotą rączką”.

W „Politico” czytamy, że „Polska zmienia historię”. Po tablicy pozostały tylko otwory na kołki, a i te ślady zniknęły. Co najmniej dwóch świadków widziało, jak amb. Sadoś odkręcał tablicę. „Sądzić należy, że tablica nie podoba się jego nowym szefom. Zadanie to ambasador wykonał w samą porę przed kolejną wizytą premiera Morawieckiego na dzisiejszy szczyt w sprawie brexitu” – napisał Florian Eder, redaktor serwisu czytanego codziennie przez świat polityczny i dyplomatyczny w Brukseli. „Dlaczego tablicę zdjęto? Czy to jest próba przepisywania historii, czy też odrzucenie estetyki z początków XX wieku? Polskie przedstawicielstwo odmówiło komentarza”.

My natomiast komentarza nie odmówimy. Polski hydraulik, po podbiciu Unii, zrobił karierę i został obarczony kolejnym odpowiedzialnym zadaniem: pisaniem historii na nowo przy pomocy śrubokręta. W Polsce dobra zmiana historii idzie pełną parą: Muzeum II Wojny Światowej, żołnierze wyklęci, Solidarność, Okrągły Stół, transformacja, życiorysy, wymazywanie z historii – wszystko podlega przeróbce. Tak jak tabliczka na przedstawicielstwie Polski w UE. Wszak od dawna wiadomo, że polityka zagraniczna jest przedłużeniem polityki wewnętrznej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 457

Dodaj komentarz »
 1. Ambasador RP , w Brukseli niejaki Sadoś – gdyby nie szanowany Prof. Marek Grela i jego opinia to nie uwierzył bym – Kretyn ten Sadoś ,po prostu antypolski tuman ..

 2. A co miał nie odkręcic, jak mu żoliborski Skunks kazał. Dziwie się, że nie przykrecił innej tabliczki, na której jest napisane, że Skunks razem z Mateuszem Krzywoustym pogonili kota Napoleonowi pod Waterloo.

 3. Czy oni nigdy nie dosięgną dna?!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @mohikanin przedosrtatni
  Dno jest bezdenne. Nawet trudno od spodu zapukać, bo nie wiadomo, gdzie spód.

 6. Przypominam o tzw piramidzie Baka.,zbudowanej z piasku.Po pewnym czasie ,wypada z niej jedno ziarenko i budowle szlag trafia.Une przez 8 lat piramidę budowały ,i w ostatnich trzech latach ,czerpią z niej korzyści jak za przeproszeniem Egipt z kasy turystów oglądających piramidy z kamienia.W młodości rodzice ostrzegali aby się ustatkował ,bo mi się zbiera.I nieraz za głupia sprawę dostawałem karę.co uważałem za nie sprawiedliwe.A une będą tez zdziwione ,jak okaże się ,że mała drobina piasku rozwali im ,tak mozolnie budowaną utopie zwaną 4RP.Wczoraj wodzu ,budowało małą piramidkę z piasku na wybrzeżu,aby powstrzymała kołek, oznaczający następny idiotyczny pomysł.Bo pokopać piasek można ,ale za Chiny, nie da się pogłębić dziury ,gdy jego już nie będzie.

 7. Że tabliczkę z Tuskiem odkręcił, to mnie nie dziwi ale, że w to miejsce nie przykręcił tablicy ku czci Lecha Kaczyńskiego? Straszne zaniedbanie.

 8. Czyli jak zwykle- dzień bez wazeliny, dniem straconym…….

  Zamiast tabliczki, powinien być tam mikrofon.
  Do którego codziennie by pan przedstawiciel mówił:
  „łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu”….

 9. Stanowisk zależnych od znajomości z prezesem i jego przydupasami, jest w naszym kraju jakiś okrągły milion.
  Kryteruim mianowania nie jest merytoryczne, tylko uznaniowe.
  Preferowane są takie cechy jak lokajskość, służalczość, giętkość, przymilność, dyspozycyjność.

  Więc takich kwiatków z biegiem czasu się ujawniających dzięki mediom, będzie więcej…

  Kadry decydują o wszystkim.
  Gdzie dojdziemy, z TAKIMI?

 10. I to jest prawdziwa historia tym śrubokrętem pisana, historia Polski w Unii Europejskiej. Bowiem 6-8 lat temu Polska była ważnym graczem w Unii, potęgą na miarę Hiszpanii i Włoch, i to wschodzącą. A teraz jest kopciuchem, upierdliwym pryszczem na peryferiach gdzieś pomiędzy Węgrami i Turcją. I jest to efekt świadomej polityki prezesa.

 11. Samym śrubokrętem historii Polski się nie zmieni.

 12. @

  Jeszcze raz polecam wszystkim wywiad z K.Brejza.
  Uświadamia rozmiary Pisowskiej rozpierduchy.
  http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow-krzysztof-brejza,6815295/

 13. A prawdziwą historię pisze Ziobro wydając polecnie służbowe do tzw. Trybunału Konstytucyjnego, aby zawiesiła (częściowo) traktat Polski z Unią:
  http://wyborcza.pl/7,75398,24053540,prof-matczak-ziobro-podklada-bombe-pod-polskie-czlonkostwo.html#nowaZajawkaGlownaMT

 14. Pan Zbyszek rozkazy wykonuje ,precyzyjnie jak skalpel chirurga.Przypominam głosowanie w Sejmie i kłaniam się pani premier Kopacz.A czy dziś POPIS ,nie popiskuje dalej ,kto oceni/?

 15. Odkręcenie z budynku polskiego przedstawicielstwa w UE tabliczki z napisem zawerajacym trefne słowo „Tusk” jest jak wycinanie ze zdjęć grupowych Stalina z osobami, które popadly w niełaskę i ślad po nich zginął.
  Na razie Tusk popadł w niełaskę u Jarosława ka, a marzeniem tego męża stanu jest, by ślad wszelki po nim zaginał, ponieważ to on wpędził Polskę w ruinę, to on ma krew smoleńską na rękach, to ona zhanodził narodowość polska mając za dziadka wermachtowca.

  To własnoręczne odkręcenie tabliczki pamiątkowej przez ambasadora jest gestem doniosłym, gestem rytualnym, wypędzeniem diabelskiego delegata z opętanej genderem, lewactwem i wrogością do chrześcijaństwa Unii Europejskiej. Gest jak najbardziej chrześcijański.

  Wczoraj było wbijanie palika geodezyjnego na plaży na mierzei Wiślanej, za tym poszło odkręcenie tabliczki z wrażym nazwiskiem „Tusk”. Co będzie jutro? Czy znajdzie się nowy Bareja, którego takie rytuały zainspirują do nakręcenia serialu „Dobra zmiana”?
  Pzdr, TJ

 16. Pomyśleć, że to wszystko po to, by ukarać dwóch ludzi: jednego rzekomo winnego katastrofy komunikacyjnej pod Smoleńskiem, a drugiego rzekomo winnego śmierci schorowanego na serce pacjenta.

 17. „Polski ambasador przy Unii Europejskiej Marek Sadoś potajemnie (ale są świadkowie), własnoręcznie odkręcił tabliczkę informującą, że w 2011 r. ówczesny premier Donald Tusk w obecności Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu UE, oraz innych czołowych polityków unijnych, otworzyli siedzibę stałego przedstawicielstwa Polski przy UE.”
  Co w tej tabliczce jest groźnego? Napis umieszczony na tabliczce raczej kompromituje tych, co ten napis tam umieścili. Informowanie odwiedzających siedzibę stałego przedstawicielstwa Polski, o tym, że dwóch panów brało udział w otworzeniu tego przedstawicielstwa jest infantylny i lizusowaty. Tabliczki z takimi napisami można mnożyć w wielu urzędach, tylko czy ma to sens?

 18. Sadoś – Tuman. Grela – esbecki kapuś. I takie mamy kadry po obu stronach barykady. Smutne.

 19. Ciąg dalszy odruchu burzenia pomników Żołnierzy Armii Czerwonej. Teraz rewolucja pożera…Tuska nie żałuję bo to rusofob. Nie protestuje przeciwko pomnikowemu wandalizmowi i wspiera banderowską Ukrainę. Jak PO.Tak sobie myślę bo ojciec z Wołynia walczył jako Żołnierz Armii Czerwonej z katolickim wehrmachtem po słusznej stronie. Nie jak słynny dziadek.

 20. takie mamy kadry po obu stronach barykady

  Prezes wziął pod swe skrzydła czwarty garnitur kadr III RP, np. Morawieckiego, Glińskiego, A. Dudę, Szydło, dosypał bezpośrednio z zasobów stanowojennego PRL i kazał im tańczyć tę polkę galopkę pod swoje dyktando. I tak wykuwają się kadry „dobrej zmiany”, czyli nowa elita. Klerowi dają na modły i msze w intencji ich powodzenia – „Pobłogosław im Panie”.

  http://wyborcza.pl/7,87648,24050440,piotr-glinski-i-budowa-nowych-elit-cykl-przodownicy-dobrej.html

  I tak się kręci. Na początku swej burzliwej kariery politycznej prezes też nie przewidywał, że tak się to koło polskiej historii politycznej potoczy.

 21. Tusk wszedł między wrony i kracze jak one. Stosunek Tuska i Buzka do Nord 1 i 2 to polityczny debilizm. Tak sobie myślę,że styropianowcy pogubili się. Żadnych pomysłów na Polskę. Z jankesami wyjdą jak Zabłocki na mydle. A Niemcy sobie rzepkę skrobią.

 22. Panie Danielu Passencie, niepotrzebnie pan tak ostro krytykuje pana premiera Pawlaka (taśma z Pawlakiem). To oczywiste, że pan premier Pawlak bredzi: „Niemcy sobie kupili – przez inwestycję w Axel Springer – „Fakt”, „Newsweek”, Onet. To są przykłady, gdzie ja mogę jednak powiedzieć, że na Tuska większy wpływ ma artykuł w „Fakcie” niż opinia Konfederacji Pracodawców czy Komisji Trójstronnej. (…) Dzisiaj oddziaływanie mediów, które są pod kontrolą różnych międzynarodowych koncernów, jest dużo większe na polski rząd niż wszystkich przedsiębiorców razem wziętych.”

  Przecież pan, panie Danielu Passencie, jest wzorem obiektywizmu i nie chodzi pan na smyczy, o jakiej mówi Pawlak…

  A, dziękuję serdecznie panu, panie Passencie, że nie łamie pan Konstytucji i nie stosuje pan cenzury.

 23. tejot
  17 października, g.15:35
  „Wczoraj było wbijanie palika geodezyjnego na plaży na mierzei Wiślanej, za tym poszło odkręcenie tabliczki z wrażym nazwiskiem „Tusk”. Co będzie jutro? Czy znajdzie się nowy Bareja, którego takie rytuały zainspirują do nakręcenia serialu „Dobra zmiana”?”
  Mam nadzieję, że Marek Koterski da radę. Ten od Adasia Miauczyńskiego, który ostatnio nakręcił „7 uśmiechów”.

 24. Prezes PGNiG podkreśla, że dostawy z USA są o ok. 20 proc. tańsze niż dostawy ze Wschodu.

  https://businessinsider.com.pl/finanse/pierwsza-dlugoterminowa-umowa-na-gaz-z-usa/9pdyrpm

  Umowa z amerykańskimi firmami na dostawy 2,7 mld m3 gazu, skroplonego, ma stanowić prawie 1/4 importu. I to nie koniec dywersyfikacji.

  Biadoloącym wielko-rusofilom nie pozostaje nic innego, jak śledzić ceny zakupów i rozwój wypadków nt. demontażu monopolu Gazpromu w Polsce.

 25. to po godzinach Ambasador Polski musi dorabiać sobie w Brukseli jako monter? Tak słabo go wynagradzają????

 26. wiesiek59
  17 października o godz. 14:54
  Idziesz ze mna?
  -Dokad?
  -W d..e ciemna.
  Tyle, ze do du..py to sobie PiS zalezie po wlasnych tropach.Jesli wygra wybory i bedziemy mieli dobra zmiane na cala wiecznosc, to zgnije razem z tym krajem. Kraj sie jakos wylize, tylko kiedy i co z niego zostanie? PiS zdechnie. Czarno to widze, bo juz jestesmy w d..ie i wielu zaczyna sie juz w niej urzadzac.

 27. teo
  17 października o godz. 18:35

  100/100

  Nie znam się na gazie ziemnym oraz skroplonym – trochę na LPG bo na nim jezdzi moje auto – ale znam się trochę na pieniądzach . Jeżeli gaz skroplony jest tańszy 20 % to swietnie , jesli jest w tej samej cenie lub nieco 20-30 % droższy to też nie jest problem .

  Gazoport to instalacja pozwalająca NIE BYĆ UZALEŻNIONYM OD JEDNEGO DOSTAWCY . W nawet najmniejszym biznesie taka niezależność jest nie do przecenienia . Nic tak nie wplywa studząco na dostawcę produktu/usługi jak swiadomośc że nabywca może gdzie indziej zanieść swoje pieniądze .

  Nie rozumiem tylko jak ludzie piszący na blogu Pana Redaktora Passenta ,mówiący o sobie ze są Polakami nie rozumieją tak podstawowej kwestii . Jeszcze żeby wam Putin płacił – to bym próbował zrozumieć . Ale nikt wam nie placi . Propaganda prl-owsko sowiecka tak wam ludzie zniszczyła mózgi że nie jest wazny interes nasz , Polski i Polaków . Ważne jest żeby Rosja się dobrze czuła . Bo ” żeby nie Rosja nie było by POLSKI ” , ” bo byla elektryfikacja ” , ” bo władze prl-owskie – czyli prosowieckei – zlikwidowały analfabetyzm” i temu podobne pierdy . LUDZIE !! Oni okupowali Polskę pół wieku !!!! Nic nie dali , najwyżej ZABRALI !! syndrom sztokholmski , taka sytuacja

 28. teo
  17 października o godz. 18:35
  Az przyjdzie dzien, kiedy zawolamy – panie ober, rachunek prosze! A ten nam przyniesie, razem z tasmami.

 29. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 października o godz. 17:12
  Ciąg dalszy odruchu burzenia pomników Żołnierzy Armii Czerwonej. Teraz rewolucja pożera…Tuska nie żałuję bo to rusofob. Nie protestuje przeciwko pomnikowemu wandalizmowi i wspiera banderowską Ukrainę. Jak PO.Tak sobie myślę bo ojciec z Wołynia walczył jako Żołnierz Armii Czerwonej z katolickim wehrmachtem po słusznej stronie. Nie jak słynny dziadek.”

  Panie Słowianin ,

  Pomniki sowieckie w Polsce to symbol panowania tego smiesznego kraiku na naszych ziemiach . Burzenie ich to normalna procedura w niepodległym panstwie . Należy burzyć pomniki oprawców . Napadliscie Polskę 17-09-1939 roku , za to też chcecie pomnik ?
  Groby – co innego . Grobom zołnierzy sowieckich , o ile wladze sowieckie nie chcą ich zabrać do siebie , należy się lad i porządek . Także tym grobom zolnierzy z wojny 17-09-1939 . Zeby powiedzieć – ” o tu leżą ci zołnierze którzy napadli Polskę w 1939 , razem z sojusznikiem a tym sojusznikiem byli Niemcy ”

  To że pana ojciec walczył w armii sowieckiej ,,,,, no cóż , musi pan z tym faktem zyć ….. Nie wiem jak to możliwe żeby Polak walczył w sowieckiej armii , były armie polskie nr 1 i 2 . Oraz ta Andersa ale do tej było ciężko dotrzeć , ” sojusznicy i bracia rosyjscy ” sprawy nie ułatwiali ….W armii sowieckiej Polaków raczej nie było , no ale wykluczyć się nie da że jacyś się zaplątali , wojna to wojna . Może został wcielony i nie miał nic do powiedzenia . Jak dziadek Donalda Tuska , na ten przykład .

  Niemcy po 2 wojnie , zachowali się na tyle przyzwoicie że swoich zabitych zabrali . Mieli oznaczone miejsca pochówków – niemiecka dokladność – i w latach 50 tych przyjechali , wykopali i zabrali do siebie . Rosjanom jakoś podobny manewr nie przyszedł do głowy … no ale kto gdzie leżał to zadanie przerastające zdolności ” logistyczne ” ruskiej armii . Taka sytuacja

 30. Niemiec potrafi rozmawiać z Rosjaninem. Volksdojcze tego nie potrafią bo taka ich uroda. I zawsze będą na niemieckiej wycieraczce. Tak sobie myśl,że może wpuszczą.

 31. Przed wyborami mam momenty Kiedy „wpadam ” do TVP .
  Przed chwilą na żywo z Brukseli Mateusz Morawicki m.*Przepraszam , ale spotykam się za chwile z kanclerz Merkel * będę też rozmawiał o NORD STREAM II
  O CZYM ?? panie przemierzę wypożyczyć panu śrubokręt po poluzowało . Ta inwestycja już buduje się i będzie dostarczała gaz pod koniec 2019 bądź początku 2020 .Kompromitacja pełna , chyba , żę już dziś będzie pan błagał Kanclerz o kupowanie rosyjskiego gazu , mimo zawartego porozumienia z Amerykanami .
  Pracowitość tego Mateusza zasługuje na uwagę a to wpadnie na
  na Folklor ustawiony do Gospodyń Wiejskich ,a to ustawi się na Autostradzie i zapowie kontynuacje gdzieś na Podlasiu,, ale…. nie zamelduje, że Główny wykonawca ważnego odcinka A-1 w okolicach Częstochowy .,po prostu porzucił roboty . Taki to Tadeusz który w Brukseli osiągnie kolejny sukces może chociaż poleci przykrecić na dawane miejsce Tablice .
  Ja ,dalej pilotuje los ” Stępki ” z czerwca 2017 roku w stoczni Szczecin . ..

 32. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 października o godz. 17:51
  Tusk wszedł między wrony i kracze jak one. Stosunek Tuska i Buzka do Nord 1 i 2 to polityczny debilizm. Tak sobie myślę,że styropianowcy pogubili się. Żadnych pomysłów na Polskę. Z jankesami wyjdą jak Zabłocki na mydle. A Niemcy sobie rzepkę skrobią”

  Panie Słowianin ,

  O gazie było . Ale tępakowi trzeba powtarzać – chodzi o UNIEZALEZNIENIE SIĘ OD ROSYJSKICH DOSTAW . Można kupować od Rosjan a mozna gdzie wygodniej . Teraz pan pojął ? Ja oczywiście rozumiem że dla pana izolacja od Rosji nie ma znaczenia , a nawet jest w panskkim rozumieniu szkodliwa , głupia i niepotrzebna – bracia to bracia . Ale większość ludzi myśli inaczej . Taki jest pomysł – NIE BYĆ ZALEŻNYM OD ROSJI . Pomysł dobry ale akurat nie w panskim pojęciu . To nie styropianowcy się pogubili . Wy się towarzysze pogubiliście . Tak budowaliście socjalizm za kapitalistyczne kredyty że aż zbankrutowaliście jak tylko kapitaliści zażądali zwrotu pozyczek z odsetkami …..a wy naiwnie śadziliście że to ” darowizna ” . Ale darmowych obiadów NIE MA . Wasz eksperyment zakonczył się BANKRUCTWEM . Zarówno polski jak i sowiecki . Ukłony .

 33. Ale ci Niemcy sa glupi, wola swoja druga nitke niz tani amerykanski gaz.Pewno niedlugo beda od nas kupowac.

 34. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 października o godz. 19:16
  Niemiec potrafi rozmawiać z Rosjaninem. Volksdojcze tego nie potrafią bo taka ich uroda. I zawsze będą na niemieckiej wycieraczce. Tak sobie myśl,że może wpuszczą.”

  Rozmawialiście pięknie , nie da się ukryć . 17-09-1939 roku dokonaliście rozbioru Polski z tej rozmowy . Potem stosunki rozwijały się dość harmonijnie – Gospodarcze ustalenia paktu
  Porozumienia militarne i polityczne stały się także podstawą do nawiązania ścisłej współpracy gospodarczej między oboma krajami. Podczas pobytu w Berlinie delegacji radzieckiej, 19 sierpnia, czyli jeszcze przed zawarciem paktu Ribbentrop-Mołotow obie strony podpisały radziecko-niemiecką umowę handlową (1939), którą przedłużono w roku 1940 kolejną radziecko-niemiecką umowę handlową (1940). Umowy te określały zasady wymiany handlowej pomiędzy ZSRR i III Rzeszą, która polegała głównie na wymianie radzieckich surowców na niemiecką technologię militarną oraz cywilną. W ramach różnych umów w latach 1940–1941 Niemcy otrzymały od ZSRR:

  2,7 mln t złomu metali kolorowych
  2,0 mln t produktów naftowych
  1,5 mln t ziarna zbóż
  1,2 mln t wyrobów walcowanych
  1,5 mln m³ drewna
  350 tys. t miedzi
  280 tys. t manganu
  100 tys. t bawełny
  42 tys. t chromu
  30 tys. t surowca kauczukowego
  Niezle . Co się stało że dwa bratnie narody zaczęły wojnę a potem ich poszczególni członkowie zaczęli sie zjadać nawzajem ? Ludożercza sytuacja , nie sądzi pan ? Ukłony

 35. jakub01
  17 października o godz. 19:21
  Ale ci Niemcy sa glupi, wola swoja druga nitke niz tani amerykanski gaz.Pewno niedlugo beda od nas kupowac.”

  Gazoport do sposób na uniezaleznienie się od Rosji oraz innych dostawców . Zapewnienie sobie różnych dostawców powoduję że cena towaru nie rośnie i warunki dostaw nie robią sie nagle niekorzystne . To bardzo proste zjawisko , naprawdę pani nie rozumie ?

  Mozna kupić gaz z USA , z Niemiec , może być i Rosyjski . Nalezy pamietać jednak że pchanie forsy do ruskiej kieszeni to dawanie forsy Putinowi na bomby i zbrojenia . Nie mają nic do sprzedania , bez sprzedawania gazu LEŻĄ . Stąd taki wrzask putinowców . Taka sytuacja . Ukłony , madame

 36. Waldemar
  17 października o godz. 19:18

  100/100

  dodam jeszcze że Morawiecki Mateusz coś tam bredził o ” elektromobilności ” . Autach elektrycznych znaczy się . Miało być milion , 1000000sztuk za 10 lat czyli w 2025 roku . Mineło 3 latA , nie ma nawet rysunku na kartce a4 jak MM sobie wyobraża taki pojazd .Zostało 7 lat . Na 99. 999% , jak dozyjemy 2025 roku żadne auto nie powstanie . Będzie wielka kompromitacja . W koncu ” dobrozmiency ” pod własnymi klamstwami się załamią . Szkoda że to musi tak długo trwać . Ukłony

 37. @blackley
  Ukłony. Tłumacz cierpliwie fakty, jeśli fakty w ogóle trzeba tłumaczyć.

 38. teo
  17 października o godz. 18:35

  Dostawy mają być po ukończeniu w USA terminali- od 2022 roku.
  Jak na razie, ceny gazu rosną.

  A co do wiary w tańszy gaz, jaka będzie cena wyraźnie powiedział Trump w Warszawie…..
  Więc na ceny preferencyjne bym nie liczył.
  Raczej policzyłbym paluszki po uscisku dłoni z Anglosasami.

 39. @blackley
  „Nie mają nic do sprzedania , bez sprzedawania gazu LEŻĄ . Stąd taki wrzask putinowców” .

  A skąd taki wrzas blackley’owców ?

 40. wiesiek59
  17 października o godz. 14:54
  Stanowisk zależnych od znajomości z prezesem i jego przydupasami, jest w naszym kraju jakiś okrągły milion.
  Kryteruim mianowania nie jest merytoryczne, tylko uznaniowe.
  Preferowane są takie cechy jak lokajskość, służalczość, giętkość, przymilność, dyspozycyjność.

  Więc takich kwiatków z biegiem czasu się ujawniających dzięki mediom, będzie więcej…

  Kadry decydują o wszystkim.
  Gdzie dojdziemy, z TAKIMI?”

  100/100. Tyle że do niedawna , no może nie walił pan publicznie w bęben z napisem ” KOCHAM PIS WIESIEK59 ” ale pisał pan krypto – pochwalne peany na cześć Morawieckiego Mateusza , 500 + – ordynarnego , zwyczajnego rozdawnictwa forsy do tego pozyczonej żeby kupic głosy , itd itp .

  Teraz przestał się panu PIS , prezes i Morawiecki Mateusz podobać . Ok .
  Ta ” lokajskość , służalczość . dyspozycyjność itd ” to były podstawowe ” kryteria ” w ” doborze ” kadr za prl . BMW . Pamięta pan ? Bierny, Mierny ale Wierny . Taka sytuacja .

 41. @blackley
  Ja nie dożyję 2025 i nie zobaczę tych min zdradzieckich. A może ten gang wcześniej się zagryzie…
  Ukłony

 42. stasieku
  17 października o godz. 19:39
  @blackley
  Ukłony. Tłumacz cierpliwie fakty, jeśli fakty w ogóle trzeba tłumaczyć.”

  Mnie też się wydawało że faktów tłumaczyć nie trzeba . Węgiel jest czarny. Woda się gootuje w 100 stopniach . Benzyna się pali , itd itp . Byłem w błędzie . Na blogu Pana Redaktora Passenta grasuje całe stado osobników nie wiedzących co to logika i fakty . Biorę szmatę i leję po łbach – oczywiście wirtualną szmatę po wirtualnych łbach . Pomóz pan czasem 😉 iich jest MASA. Ukłony

 43. Volksdojczom zalecam zmianę diety najlepiej na ruskie pierogi. Przez żołądek do serca. Pisowcy uwielbiają ruskie pierogi,gaz i paliwo. Tak sobie myślę,że będzie „ruski”gaz w niemieckim opakowaniu. Ale z Zachodu. Zamienił stryjek…lub z deszczu…

 44. UE, USA i Rosja i tak sobie raczki podadza nad naszymi glowami, bo g…no mamy do gadania. Nikt przy zdrowych zmyslach nie bedzie sie przejmowal rosyjskim potrzasaniem szabelka, na rzecz polityki wewnetrznej. Moglismy wplywac na polityke UE, bo mielismy na to szanse. Jak zwykle zaprzepaszczona na rzecz moralnego zwyciestwa. Zamiast przyssac sie do rury jako jedyni ujelismy sie za tymi, ktorych teraz wyzywamy od banderowcow.Morawiecki moze sobie popi..dolic o Nord 2 w kolku rozancowym.

 45. wiesiek59
  17 października o godz. 19:39

  Nie czytał pan tego co zalinkował pan Teo ? 20 % taniej ma kosztować . Się zobaczy . Dlaczego wierzy pan w każde goowno i głupotę o ile tylko zapoda rzecz rosyjski portal polskojęzyczny ? Inne zródła są ” nieprawdziwe ” . Typowa , sowiecko-propagandowa , sytuacja .

 46. – Niech pan wrzuci sobie statystykę – w ilu przypadkach TVN zaatakowało międzynarodowe globalne koncerny, a w ilu przypadkach zaatakowało w dużych programach polskich przedsiębiorców, to pan zobaczy. To nie jest tak, że dziennikarze to jest takie bezhołowie i bezmózgowie. Niech pan sobie wyobrazi, że w Polsacie jakiemuś dziennikarzowi zachciałoby się skrytykować inwestycje Solorza, Polkomtel czy jakieś inne… – podkreśla były minister.

  Zdaniem byłego lidera PSL, Tusk bardziej się przejmował, że – jak mówił – „mu zrobią koło pióra w gazecie czy w telewizji niż tym, że na przykład nie przygotuje dobrych regulacji”. – Niech pan się zastanowi nad tym pomysłem, żeby taki duży biznes przyjął trochę więcej oddziaływania na media – zwracał się Pawlak do biznesmena.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/tasmy-opublikowane-przez-tvp-info-waldemar-pawlak-i-michal-solowow-o-mediach-w-polsce/mlw4snm?utm_source=detal_viasg&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_detal_popularne&srcc=ucs&utm_v=2
  ===============

  Wychodzi na to, ze Pawlak rozumie siłę rażenia mediów.
  KONKRETNY facet……

 47. woytek
  17 października o godz. 19:41
  @blackley
  „Nie mają nic do sprzedania , bez sprzedawania gazu LEŻĄ . Stąd taki wrzask putinowców” .

  A skąd taki wrzas blackley’owców ?”

  Niech pan pomyśli 5 minut jak to by było jeśli ruscy by nie okupowali Polski przez niemal pół wieku . Jak to by było jak by Polska normalnie rozwijała się jak inne zachodnie kraje , chocby jak Portugalia czy Irlandia – bidne jak myszy niegdyś . Jak by to było jakby ruska okupacja nie zmarnowała zycia dwóm – trzem pokoleniom [Polaków . Jak pan pomysli te 5 minut , GWARANTUJĘ PANU ŻE TEŻ BĘDZIE PAN WRZESZCZAŁ . Ze wsciekłości . Ukłony

 48. woytek
  17 października o godz. 16:07 I będzie nowa tablica oznajmiająca jak Leszek i Jarek budowali UE.Coś takiego jak w Gdańsku jak Leszek i Jarek przez płot przeskoczyli.
  Chyba tym p————–m już całkiem rozum odebrało.

 49. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 października o godz. 19:45
  ” Tak sobie myślę,że będzie „ruski”gaz w niemieckim opakowaniu. Ale z Zachodu. Zamienił stryjek…lub z deszczu…”
  Tez tak sobie mysle. Ale za to godnosc ocalimy ! „Lec z honorem lec!”

 50. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 października o godz. 19:45
  Volksdojczom zalecam zmianę diety najlepiej na ruskie pierogi. Przez żołądek do serca. Pisowcy uwielbiają ruskie pierogi,gaz i paliwo. Tak sobie myślę,że będzie „ruski”gaz w niemieckim opakowaniu. Ale z Zachodu. Zamienił stryjek…lub z deszczu…”

  Panie Słowianin ,
  A po co pan miesza pisowców i folksdojczów w rozmowę ze mną ? Pisowców nie cierpię tak samo jak was , komunistów – nie róznicię się zbytnio , rózni was fakt że jedni ch0odzą do kościoła a drudzy nie . Po za tym – własciwie jesteście tacy sami .

  Pije pan głupawo do mnie ” folksdojczu ” …panie , jestem powojenny , folsdojczów po wojnie NIE BYŁO . Niemcy prowadzili akcję kooptacji do swego spoleczenstwa którzy zgodzili się wyrzec swojej narodowości . Nic nowego , panscy prawdziwi rodacy , rosjanie też takie akcje prowadzili . Z tym że Niemcy nie na siłę , podpisywał kto chciał . Natomiast ruscy , KAŻDEMU kto podał nieostrożnie miejsce urodzenia na ziemiach , które SIC !!!!! zabraliście Polsce 17-09-1939 dawali sowiecki paszport . Nie było wybierania . Słyszał pan o tej akcji ?

  Ruskie pierogi , jak każde pierogi to smieciowie jedzenie . Zmielone odpadki i ciasto . Bez aplauzu z mojej strony .

  Ciekawe, że najwięcej szumu o rzekomej ” nieoplacalności ” i ” bezcelowości ” gazoportu i wszelkich prób rozbicia monopolu Rosji , robia sowieckie trolle . Taka , trollowa sytuacja .

 51. jakub01
  17 października o godz. 18:59

  Nie widzę powodu, dlaczego PiS miałby wygrać wybory.
  Kumulacja kłamstw wyklucza taką opcję, moim zdaniem.
  Do wyborów parlamentarnych jeszcze rok.
  A idzie kryzys gospodarczy o zasięgu globalnym.
  Więc żadne zabiegi PR nie pomogą.

  Co do gazu.
  Dostawa rurą jest ZAWSZE tańsza niż gazowcem.
  Zresztą, ich flota wynosi chyba mniej niż 100.
  Więc będziemy płacić z przyczyn ideologicznych, jak za zboże- przysłowiowe.
  Wspomagając bilans płatniczy USA.
  Bidoki mają ciągły deficyt…..

 52. @Wiesiek59.
  Pawlak live! Dzieki za link, w ktorym sa zdjecia z konkursu fotografii Zdaje sie, ze tzw.Wildlife. Przepiekne. Serce boli, ze to wszystko moze niebawe pozostac jedynie na fotografiach. Pawlak, to odgrzewany kotlet. Mysle,ze tzw. opinia publiczna ma te nagrania w zadku za respektem. Czas minal.

 53. wiesiek59

  ”Wychodzi na to, ze Pawlak rozumie siłę rażenia mediów.
  KONKRETNY facet……”

  No . Bardzo ” konkretny ” . Zakopał PSL pod ziemię , oddał partię Piechocinskienu jak już była TRUPEM .

  Na początku lat 90 tych ten ” obrońca ” polskiego przemysłu motoryzacyjnego jak stał się premierem , promował produkty samochodopodobne Polonez . Ze niby jaki to swietny wóz ….. Rozsmierdziało się jak dziennikarze zwęszyli że Pawlak jezdzi Polonezem z silnikie , skrzynią biegów , mostem , hamulcami Forda Sierry 2.0 l. Podzespoły te czyniły z badziewia Polonez , znosne auto . Szkoda tylko że klamał , Pawlak , klamczuszek . Dla bydełka był silnik 1500cm 3 rodem z lat 60 tych z fiata 124 . Dla Pana Pawlaka Prezesa – nowoczesne , współczesne podzespoły . Taka sytuacja

 54. wiesiek59
  17 października o godz. 20:09

  Chodzi , panie szanowny o to żeby dostawców było więcej jak JEDEN . Jeśli miałby pan jakie takie pojęcie o najdrobniejszym nawet biznesie typu warzywniak , wiedziałby pan jak ważne jest posiadanie kilku dostawcow .No ale tego pojęcia pan nie ma , ma pan za to swieże , codzienne dostawy politgramoty z ruskich portali polskojęzycznych . Taka sytuacja

 55. teo

  „Prezes PGNiG podkreśla, że dostawy z USA są o ok. 20 proc. tańsze niż dostawy ze Wschodu.”

  Czy sprawdziłeś, zweryfikowałeś cytowane wyżej słowa prezesa PGNiG Woźniaka. Czy możesz przywołać jakieś źródło, które by słowa prezesa Woźniaka potwierdzały?

  Z gory zaznaczam, że moje pytania nie odnoszą się do tzw dywersyfikacji ale do rzetelności informacji gospodarczych podawanych kilka dni przed wyborami.

 56. blackley
  17 października o godz. 20:16

  Chłopino.
  Odchrzań się w końcu.
  Z durniami przestałem rozmawiać.

 57. wiesiek59
  17 października o godz. 20:09
  Z powodu klamst PiSowi nie spada, suweren przywykl a nawet zaakceptowal bo sie dobrze bawi i o igrzyska mu tylko chodzi, bo chleb juz ma i cos do chleba. I niewiele go obchodzi co politycy p…la z prawa a co a lewa, bo suweren zadnym nie wierzy i sam wie najlepiej. PiS poleci wtedy i to z cholernym hukiem, jak suwerenowi cos w gardle stanie, bo do powolnego niszczenia kraju czyli podnoszenia z ruin i kleczek suweren przywykl. Sam mowiles 80% ludzi to barany stadne.

 58. Bar Norte
  17 października o godz. 20:17

  Tego nie wiadomo , ma się rozumieć . Się zobaczy jak napisałem . Cieszę się że nie podważa pan sensu posiadania kilku dostawców towaru czyli dywersyfikacji .

  Margaret Thacher poradziła sobie z branżą górniczą w UK wlasnie dywersyfikacją 😉 . Od władz prl kupowała chyba ze 3 lata węgiel . Gromadziła hałdy wegla bo wiedziała że jak wybuchnie strajk nie będzie tego paliwa ze strajkujących kopalń. Tak kalkulowali przywódcy związków – Anglia MUSI czymś palić w piecach !!!! . Musiała palić ale niekoniecznie węglem brytyjskim . Thacher nie ustąpila bo miala zapasy paliwa . Górnicy pekli . Nierentowna , deficytowa branża w UK została pogrzebana . Dzięki prl-owskiemu węglowi …..nie trzeba dodawać że wtedy dla Anglików węgiel z PRL był smiesznie tani . Taka , dywersyfikacyjna sytuacja .

 59. Bar Norte
  17 października o godz. 20:17

  Po raz kolejny pozostaje mi polecić „Gazową grę o Europę” Szcześniaka.

  Weryfikacja deklaracji pana Woźniaka przyjdzie pocztą, wraz z rachunkami za gaz…..
  A w miedzyczasie, rozwali nam przemysł, nawozów sztucznych, ciężkiej chemii.
  Tyle że będzie to już PO WYBORACH…

 60. wiesiek59
  17 października o godz. 20:20
  blackley
  17 października o godz. 20:16

  Chłopino.
  Odchrzań się w końcu.
  Z durniami przestałem rozmawiać.”

  ”Chłopino ” …… z ” durniami ” nie rozmawiam …….panie , pan nie ma nic do powiedzenia co nie jest linkowane z ruskich portali poskojęzycznych . Jak powiedziałem – NIGDY juz do pana nie napiszę jak odpowie pan na jedno m JEDYNE pytanie – jak to się stało że swietny prl zbankrutował ,czemu budowaliście go za forsę z kredytów od kapitalistów oraz czemu do konca swoich dni prl nie uporał się z problemem tzw ” wsadu dewizowego ” . Da pan radę ? krótka pila i mnie nie ma . Ukłony

 61. @ Wiesiek, rok to cholernie malo. A kryzys PiSowi moze byc jak najbardziej na reke. Wszak to nie my to – „oni”! Dopiero rozhulalaby sie pisowska propaganda w znajomym stylu. Jesli PiS spadnie na dno, to kryzys swiatowy, moze go tylko z tego dna podniesc. Ludzie maja krotka pamiec. Utkwi im we lbach tylko 500+ i to, ze jak PiS chcial, to mogl. Jak tej umyslowej ociezalosci suweren sie nie pozbedzie w sposob wstrzasowy to ja widze marnie przyszloroczne wybory. Prawde mowiac to licze bardziej na kobiety , ze sie zmobilizuja bardziej do wyborow niz na opozycje, ktora pozre sie jeszcze przez ten rok i skompromituje . My nie mamy ludzi z klasa, za to PiS jest bezwzgledny, chamski i pozbawiony jakichkolwiek zahamowan. Idzie po trupach.Nie twierdze, ze mam racje ale coraz czesciej mysle, ze moje wnioski sa poboznym zyczeniem, bo realia sa zbyt paskudne i ponure i zwyczajnie estetyczny
  absmak mnie dopada.

 62. Ludzie mówią,że ruskie pierogi będą wpisane do pisowskiej konstytucji. A nawet będzie pomnik na cześć potrawy narodowej. Tak sobie myślę dlaczego kandydaci startujący w wyborach nie wyparli się ruskich pierogów. Bali się suwerena. Kto nie je ruskich pierogów niech pierwszy rzuci kamieniem.

 63. wiesiek59
  17 października o godz. 20:29

  Za dużo czyta pan książek awanturniczych oraz awanturniczo – sensacyjnych . Się zobaczy . NIGDY posiadanie więcej niż jednego dostawcy nie skutkuje zle . Zawsze konkurencja skutkuje dobrze . Wyznaje pan STD Spiskową Teorię Dziejów a zapomina pan o najprostszych prawidłach ekonomii rodem ze wspomnianego warzywniaka . \

  Kapitalizm ma to do siebie że znajdzie rozwiązanie prawie kazdej sytuacji . RZĄD w trosce o wyborców i ich glosy , tak poprostu nie może podnosić cen gazu – tak jak w czasie 2 wojny rządy DEMOKRATYCZNYCH panstw nie mogły szafować bezmyslnie zyciem swego wojska bo BYLI TO WYBORCY . Jakieś rozwiązanie się znajdzie . Po to jest właśnie DEMOKRACJA I wolne wybory . NO ale zapomniałem że te dwa słowa pana brzydzą . Taka obrzydliwa , sytuacja.

 64. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 października o godz. 20:35
  Ludzie mówią,że ruskie pierogi będą wpisane do pisowskiej konstytucji. A nawet będzie pomnik na cześć potrawy narodowej. Tak sobie myślę dlaczego kandydaci startujący w wyborach nie wyparli się ruskich pierogów. Bali się suwerena. Kto nie je ruskich pierogów niech pierwszy rzuci kamieniem.”

  Ble , Ble , Ble ……..Znam masę ludzi nie jedzących pierogów ruskich i wogóle żadnych . Nie będę rzucał kamieniem . Poprostu nie jem . Nie dlatego że mają nazwę ” ruskie ” . 1. nie lubię 2. mówi się że ” czego chłop nie jadł tego chłop nie lubi ” – to może być , u nas w domu pojawiały się sporadycznie . No ale my nie z Kubania ani nawet nie z Kuby.

 65. jakub01
  17 października o godz. 20:33
  @ Wiesiek, rok to cholernie malo. A kryzys PiSowi moze byc jak najbardziej na reke. Wszak to nie my to – „oni”

  Zasadniczo , w kwestii nielubienia PIS z panią się , madame zgadzam . Ale trochę niedokładnie chyba czytała panaWieskowe59 wpisy sprzed jakiegoś czasu . Generalnie pisowskie ” rozwiązania ” były – do niedawna – calkiem bliskie panu wieskowi59

 66. blackley

  Pamietam jak rząd PRL występował w roli łamistrajków.
  I to perfidnie, bo z jednej strony deklarowano solidarność ze strajkującymi górnikami, emitowano krwiste relacje z ich starć z policją, wykorzystywano to propagandowo a z drugiej strony, cichcem dostarczano na Wyspy węgiel co strajk wykańczało.

  Natomiast w przypadku podanej przez prezesa Woźniaka informacji o korzystnej cenie gazu mnie interesuje jej weryfikacja – sprawdzenie.

  Może teo ją zweryfikował i stad z takim przekonaniem powołuje się na słowa prezesa.

 67. A ja podziwiam ambasadora RP.
  Dysponuje odpowiednimi narzędziami do odpowiedniej pracy.
  Jest oczywiście pytanie: czy to właściwe miejsce popisania się takimi umiejętnościami.

 68. wiesiek59

  Z tego co wyczytałem dwa kontrakty gazowe z firmami z USA podpisał prezes PGNiG Woźniak i minister Tchórzewski w obecności premiera Morawieckiego.

  Z relacji medialnych wynika, że nikt tych kontraktów nie czytał poza wyżej wymienionymi a więc jeśli chodzi o ceny skazani jesteśmy jedynie na dość lakoniczny cytat z prezesa Woźniaka – jak na razie.

 69. Dywersyfikacja staje się modna. Posiadanie np. kilku żon to nie jest zły pomysł. Hostie i opłatki mają być sprowadzane z Izraela. Ciupagi z Chin. W celach genetycznych wymiana kobiet będzie obowiązkowa. Tak sobie myślę czy tzw.dywersyfikacja nie nawiązuje do Nocy Kupały. Dla zmiany partnera. Będzie klęska rozwodów.

 70. blackley
  17 października o godz. 20:44
  Nie dotarlo chlopino? Odczep sie czy mocniej powiedziec?

 71. Bar Norte
  17 października o godz. 20:47

  Jak pisałem – się zobaczy . W jakiekolwiek ” zapewnienia ” ktoregokolwiek pisowca NIE WIERZĘ co nie znaczy że może akurat tu nie powiedział prawdy.

  prl postępował tak zawsze i w kazdej sytuacji , proszę wziąć pod uwagę że cena węgla na eksport wynosiła 70 usd za tonę – chociaż w sumie pisały to panstwowe gazety więc może nie być prawda – a ludzie zarabiali 18-20 usd za miesiąc . Trzy wyplaty za tone – musiało kusić . Pamięta pan że ludzie węgla wtedy w zasadzie nie mogli normalnie kupić ? Nie wiem jaki był przydział w miesćie – podkreslam PRZYDZIAŁ a nie gwarancja zakupu /. Na wsi chłop mógł kupic 1300 kg węgla do daomu na calą zimę . Do dziś pamiętam głupawe , obleśne tłumaczenia zadowolonych z siebie czlonków kasty mundurowo – urzędniczej prl – ” na wsi chłop może jechać do lasu naciąć patyków ” . Nie każdy miał las to raz . Dwa w piecach co patyki slabo się sprawdzały . Ale bonzowie prl wciąż tkwili mentalnie we wsi z której wyszli – gdzieś z lat 40 tych 20 wieku . Ukłony

 72. jakub01
  17 października o godz. 20:58
  blackley
  17 października o godz. 20:44
  Nie dotarlo chlopino? Odczep sie czy mocniej powiedziec?”

  Madame , skąd taki nerw ? Czekam na te stosy ” klamstw ” i ” goowna ” z moich wypowiedzi . Zostałem oskarzony domagam się DOWODÓW !!! 😉 Po przedstawieniu stosownych dowodów rozłączę sie z pania .

  ps . Za zamieszanie z prenumeratą ” Forum ” i ” Polityki ” została pani madame , publicznie i głośno PRZEPROSZONA . Więc się nie liczy . Ukłony . Choć przyznam się że jakiś diabeł mi szepcze w ucho ” niemozliwe żeby ta pani czytała Politykę ” ….. No nie widać po wpisach , w sensie ……No ale mozna czytac i niekoniecznie rozumiec , prawda ?

 73. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 października o godz. 20:56
  Dywersyfikacja staje się modna. Posiadanie np. kilku żon to nie jest zły pomysł. Hostie i opłatki mają być sprowadzane z Izraela. Ciupagi z Chin. W celach genetycznych wymiana kobiet będzie obowiązkowa.”

  Przed 2 wojną ludzie straszyli że w komunizmie nawet zony są wspólne …. jak widać owa idea jest wciąż zywa , niczym tow Stalin i Lenin ……

  Było o dywersyfikacji dostaw GAZU a nie kobiet . Jak to szło ……głodnemu chleb na mysli ……. albo pierogi . Taka wymienna sytuacja

 74. Dlaczego konsumenci nie decydują o kierunku zakupu energii i cenach. Politycy nie mają instynktu konsumenckiego bo kierują się partyjniactwem. Na zasadzie rząd się wyżywi. Jankesi składają oferty jak w filmie Ewa chce spać czyli kup pan cegłę. W nocy od rzezimieszka. W przeciwnym razie sankcje. Ponoć biznes to interes dla dwóch stron. Jankesi widzą tylko swój bo Ameryka jest wielka. Tak sobie myślę,że trzeba jankesom skopać morale. Bo jeszcze Izrael uwierzy,że też jest wielki.

 75. teo
  17 października o godz. 15:07
  I to jest prawdziwa historia tym śrubokrętem pisana, historia Polski w Unii Europejskiej. Bowiem 6-8 lat temu Polska była ważnym graczem w Unii, potęgą na miarę Hiszpanii i Włoch, i to wschodzącą. A teraz jest kopciuchem, upierdliwym pryszczem na peryferiach gdzieś pomiędzy Węgrami i Turcją. I jest to efekt świadomej polityki prezesa.”

  100/100 .ten stary kawaler nie ma dzieci , wnuków i go gó…zik obchodzi czy Polska wpadnie w sowieckie objęcia za parę lat . Jego już tu nie będzie . On chce być ” emerytowanym zbawcą narodu ” . Taka sytuacja .

  Dodać należy że wielu piszącym tu osobom członkostwo w Unii też przeszkadza . Wiesiek59 niedawno ” udowadniał ” ze unia ” zniszczyła ” polski przemysł.Oraz że Polska więcej per capita wpłaca do Unii niż korzysta . Pan porucznikSymetryczny też specjalnym zwolennikiem unii nie jest , Pan Lazarowicz z Antypodów ….

  Prawidłowość jest taka – im bliżej w poglądach Rosji i koscioła kat. tym bardziej osobnika unia brzydzi . Ukłony

 76. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 października o godz. 21:18
  Dlaczego konsumenci nie decydują o kierunku zakupu energii i cenach. Politycy nie mają instynktu konsumenckiego bo kierują się partyjniactwem. Na zasadzie rząd się wyżywi.”

  W KAPITALIZMIE – ktory tak pana brzydzi – konsumenci decydują prawie o wszystkim . Może nie w ciągu dnia czy tygodnia ale to LUDZIE decydują . Pod warunkiem że w kraju są WOLNE wybory i partie polityczne inne niż koncesjonowane przez wladzę . Wolne wybory i partie polityczne tez pana brzydzą , tu się trochę nie dziwię w prl nie było ani wolnych wyborów ani partii innych niż pzpr i ” bratnie ” więc zdązył się pan przyzwyczaić ….

  Dziwne że teraz pan żada by ” KONSUMENCI DECYDOWALI ” . Czemu nie żadał pan za prl ? Wiem że nie było czego za bardzo konsumować , fakt . Szkoda że pan dziś ze swoimi żadaniami się obudził . Taka spiąca sytuacja .

 77. Bar Norte
  17 października o godz. 20:55

  Z tego co czytałem, kombinacje Naimskiego skutkowały postawieniem Pawlaka pod ścianą- MUSIAŁ zgodzić się na dyktat Gaspromu.
  CZym będą skutkować kombinacje Woźniaka?

  Umowa jak zwykle jest tajna.
  Czyli, za kilka lat dopiero okaże się, jakie rachunki spłyną.
  Na razie, spływają rachunki za prąd.
  Znacznie wyższe niż „za komuny”……
  A to przekłada sie na przemysł i miejsca pracy.

 78. teo
  17 października o godz. 15:07

  „…. Bowiem 6-8 lat temu Polska była ważnym graczem w Unii”.

  Osiem lat temu (2010) i sześć temu (2012) rządziła Platforma. Między 2012, a jesienią 2015 roku (nieszczęsne wybory) PO rządziła dalej, jeszcze ponad jeszcze trzy lata. I co, w tym czasie, dalej rządząc, Polska już nie była ważnym graczem Unii? Really? A z jakiego powodu? Jaja sobie robisz z obywatela Tuska i jego partii?

 79. Sytuacje jaka opisuje p. Passent, a jaka budzi oburzenie jego czytelnikow, mozna opisac prostszym jezykiem, tak by intencje jakie za zdjeciem tablicy staly sie jasne:

  Panu zmarla zona, byl z nia blisko.
  Caly dom w pamiatkach po wspolnym zyciu.
  Po jakims czasie nasz wdowiec znajduje nowa partnerke zyciowa.
  Ta sie wprowadza do jego domu, ale warunkiem pod jakim to robi jest to ze urzadzi to miejsce od nowa.
  To dlatego ze ona nie chce zyc we troje, zyc w tle poprzedniego zycia swego partnera.
  Wiec bierze srubokret i…robi to co zrobil polski ambasador przy EU.

  ml

 80. woytek
  17 października o godz. 16:07

  Niby masz rację. Ale gdyby już koniecznie chcieli otoczyć to miejsce przestrzenią sakralną to zamiast przykręcenia banalnej tabliczki powinni pomyśleć o wybudowaniu kapliczki, no i tego by już PiS nie ruszył.

 81. neospasmin
  17 października o godz. 21:29

  Panie Lazrowiczu ,

  Nikomu zona nie umarła , ambasada , przedstawicielstwo to URZĄD PANSTWOWY a nie SYPIALNIA . Szkoda że pan udaje że tego wszystkiego nie rozumie .

 82. A z drugiej strony az sie prosi by porownac “ detabliczkizacje” polskiej ambasady przy EU do uswania przez wladze Warszawy pomnika wdziecznosci zolnierzom Armii Czerwonej ze Skaryszaka.

  Az sie prosi…

  ml

 83. Faktycznie volksdojcze pod Stalingradem mogli nie zaliczyć ruskich pierogów. Ale w okrążeniu „delektowali” się padliną koni,psów,kotów. A z ciał wycinali pośladki. Wszystko z powodu wyprawy po „ruski” portfel i sady mandarynek dla rasy panów. O paliwie do pojazdów na drewnianych kołach nie wspomnę. Z Gott mit uns ! na ustach. Tak sobie myślę czy jest sens na powtórkę z rozrywki teraz w ramach NATO.

 84. jakub01
  17 października o godz. 20:33

  Najblizszych kilka lat, będzie CHOLERNIE brzemiennych w skutki.
  Mniejsza o nas, ale nasze wnuki…..

  Nikt nie jest w stanie prognozować z jakąś dozą prawdopodobieństwa, przy tak wielu zmiennych, kompletnie nieprzewidywalnych,
  Możemy jedynie obserwować.
  Historia dzieje sie na naszych oczach.

 85. wiesiek59
  17 października o godz. 21:25

  Na razie, spływają rachunki za prąd.
  Znacznie wyższe niż „za komuny”……
  A to przekłada sie na przemysł i miejsca pracy.”

  Panie instruktorze, za komuny wysokość jakichkolwiek rachunków nie miała żadnych związków z rzeczywistością , z kosztami itd . To dlatego min że próbowaliście panstwo unieważnić ekonomię , prl ZBANKRUTOWAŁ . Naprawdę nie wiedział pan że tak się nie da ?

 86. wiesiek59
  17 października o godz. 21:25

  „Na razie, spływają rachunki za prąd.
  Znacznie wyższe niż „za komuny”……”.

  Alzheimer podobno nie boli. Za komuny zarabiało się przeciętnie 30-50 dolarów, według realnego kursu wymiany, czyli u cinkciarzy pod Peweksem. Oficjalny kurs dolara w PRL był znacznie niższy, ale nie można było złotówek wymienić na dolary po tym kursie, mimo że złotówki były prawnym środkiem płatniczym w Polsce Ludowej.

 87. @Wiesiek
  Tez tak mysle. Za szybko to wszystko idzie, wiec nie bedzie sie ciagnelo przez dekady. Co najwyzej przez dekade, a potem albo diabli wszystko wezma i zaczna sie zadymy wszedzie, z ktorych nic nie wyniknie, chyba ze (odpukac) jakas wojna (nazywana oczywiscie „konfliktem”, bo ta prawdziwa to juz musialaby byc nuklearna). Albo zmiana pokolenia zmiecie caly ten syf i powie basta! Po czym urzadzi swoj swiat i bedzie go doskonalic i utrwalac nowe paradygmaty globalnego zycia spolecznego. Panstwa narodowe sie koncza, religie odchodza w sfere mitologii, to proces, ktory trwa i nic go nie odkreci. Histeryczne wrzaski fundamentalistow wszelkiej masc, to tez objaw tego, ze jednak nadchodzi nowe.

 88. Bar (20:17)
  Czy sprawdziłeś, zweryfikowałeś …

  Nawet nie wiem, że Woźniak jest prezesem gazowni, więc jak mam to wszystko weryfikować. Od sprawdzania ja mam blog, nicków nie podaję. Często jednak zawodzą, w sensie ścisłym, piszą, że czytali dokument, ale nie podają jego zawartości, tylko snują swoje odwieczne opowieści. No cóż tu pisać, taki klimat mamy w kraju.

  blackley (21:18)
  Że kawaler z prezesa jest to pikuś, ale ponieważ ma taki wzrost jaki każdy widzi, to musi budować barykady. Jak wejdzie na barykadę, to wszyscy go dojrzą.

  Mauro (21:29)
  Między 2012, a jesienią 2015 roku (nieszczęsne wybory) PO rządziła dalej … już nie była ważnym graczem Unii?

  Oczywiście, w odróżnieniu od ciebie, mogę sobie robić jaja z Tuska i PO, ale ty zawsze musisz walić na poważnie. A tym wpisem jaja sobie robisz z własnej inteligencji, zdaje mi się.

 89. W gazeta.pl czytam o wywiadzie jakiego J.Kaczynski udzielil p. Gawryluk z Polsatu.
  Super- kolejny krok w zasypywaniu okopow medialnych.

  Super boo wreszcie, sposrod mediow frontowych, z jakich w prawie w 100% sklada sie polskie zycie umyslowe, wylonilo sie cos OBIEKTYWNEGO. Polsat.

  To chyba najlepsze co moglo spotkac Polske.

  I co zabawne/ ponure to to ze stworzyl je pan w bialych skarpetkach do sandalow nie p. Luczywo czy Baczynski.
  To jeszcze wieksza rewolucja nizli wprowadzenie discopolo na salony!

  Oki, tego by nie bylo bez Kaczora, bez okopow jakie i on kopal.Bez polaryzacji nigdy nie powstalby popyt na bezstronnosc. Dobrze ze dzis JK docenil wartosc obiektywnych mediow. Boo w to ze nie bedzie sie bal stanac twarza w twarz z takimi mediami, takimi dziennikarzami, nigdy nie watpilem.

  ml

 90. Zakup gazu po zawyżonych cenach jest działaniem na szkodę polskiej strony czyli spółki handlowej. Co przypomina nietrafione inwestycje KGHM w Kongo,Chile czy Kanadzie. Podpisanie umowy w formule zakupu z prawem sprzedaży już po wypłynięciu z portu dowodzi o zamiarze dalszej odsprzedaży trzeciej stronie. Na gromadzenie zapasów bezpieczeństwa energetycznego państwa organizuje się w cywilizowanym świecie przetargi. Aby uzyskać najkorzystniejsze warunki zakupu. Umowa tego nie potwierdza ,że wyłącznym punktem odbioru jest Świnoujście. Tak sobie myślę,że to prostytucja polityczna przyjmować warunki jankesów jako propozycję nie do odrzucenia. Ojciec chrzestny się kłania. Wybory też.

 91. @Wiesiek
  „Historia dzieje sie na naszych oczach.”
  Owszem, ale sil coraz mniej i czasami wolalabym aby to jakies inne oczy ogladaly.

 92. “ religie odchodza w sfere mitologii.,,”

  Kiedy przygladam sie fenomenowi Harrego Pottera, to jestem pewien ze powyzszy cytat nie jest prawda.
  Religia jest ludziom tak potrzebna jak bilet miesieczny pracownicy Mordoru. Kwestia tylko by byla to religia nowka-sztuka. 🙂

  ml

 93. @ Czlowiek ma wrazenie, ze zyje w mlynku do kawy albo w mikserze.

 94. B. dobrze, że prezes broni bomby odpalonej przez Ziobrę i zapewnia, że polexitu nie będzie, i że Morawiecki to swój chłop, empatyczny i Kubicy skrzydeł nie oberwie, i że on sam jest otoczony dojnymi ludźmi od dojnej zmiany, patriotami PiS i że oni muszą zejść do samorządów. A on sam schodzi do okopów, bo gdy stoi na barykadzie, to go mogą trafić, taki jest ostrzał. Musi się bronić. Musi przejść do defensywy.

  W jednym ma rację, ale nie zupełną. Ciąg wyborów zdecyduje o przyszłym losie Polski. Ale także o jego, prezesa losie.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24057315,kaczynski-o-posunieciu-ziobry-to-zaden-polexit-po-prostu-pewne.html

 95. To jest koronny dowód rządów ludzi ‚małogabarytowych”, gdzie przywódca i jego marionetki są małymi ludżmi pod względem etycznym, mentalnym oraz brakiem kultury osobistej. O zgrozo, że taki „cudak” reprezentuje nasz kraj.

 96. neospasmin
  17 października o godz. 21:55
  W gazeta.pl czytam o wywiadzie jakiego J.Kaczynski udzielil p. Gawryluk z Polsatu.
  Super- kolejny krok w zasypywaniu okopow medialnych.”

  Rzecz jest prosta i nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek zasypywaniem czegokolwiek / Solorz ma poważne interesy w Polsce . Elektrownie na ten przykład. Taką elektrownię łatwo zamknąć niekorzystną decyzja srodowiskową na ten przyklad. A na sądy w Polsce nie ma co liczyć . Zbysio czuwa .
  Głupawo pan ” pomysłał ” . Poprostu Solorz boi się strat a nie zasypuje jakies okopy.

 97. Mauro Rossi
  17 października o godz. 21:42
  wiesiek59
  17 października o godz. 21:25

  „Na razie, spływają rachunki za prąd.
  Znacznie wyższe niż „za komuny”……”.

  Alzheimer podobno nie boli. Za komuny zarabiało się przeciętnie 30-50 dolarów, według realnego kursu wymiany, czyli u cinkciarzy pod Peweksem. Oficjalny kurs dolara w PRL był znacznie niższy, ale nie można było złotówek wymienić na dolary po tym kursie, mimo że złotówki były prawnym środkiem płatniczym w Polsce Ludowej.”

  raczej 18-20 usd . Może ktoś zarabiał 30 usd . O zarobkach 50 usd nie słyszałem nigdy . Ukłony

 98. P. Teo

  “W jednym ma rację, ale nie zupełną. Ciąg wyborów zdecyduje o przyszłym losie Polski”

  Niesamowite: wreszcie ktos na blogu p. Passenta dostrzegl ze Kaczor nie jest autokrata stad jego wlasne kryterium czy bedzie rzadzic czy nie to wynik wyborow. Demokratyczny proces wyborczy.
  Chapeau- bas, panie Teo!

  ml

 99. „W ramach przydziału pojawiły się enklawy muzułmańskich uchodźców”, a „napady na tle seksualnym, akty agresji stały się codziennością mieszkańców” – taką wizję Polski pod rządami PO przedstawił PiS w najnowszym spocie wyborczym.

  PiS w defensywie, a najlepszą obroną może być atak. „Na muzułmana”, „na seks”, „na enklawy uchodźców” – czyli na opozycyjną PO. Pluszowe misie znikające i puste lodówki, jak zagłosujesz na PO – tak PiS raczkował w reklamach przedwyborczych.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24056931,dzis-mieszkancy-boja-sie-wychodzic-po-zmroku-na-ulice-tuz.html

 100. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 października o godz. 21:36
  Faktycznie volksdojcze pod Stalingradem mogli nie zaliczyć ruskich pierogów. Ale w okrążeniu „delektowali” się padliną koni,psów,kotów. A z ciał wycinali pośladki. Wszystko z powodu wyprawy po „ruski” portfel i sady mandarynek dla rasy panów. O paliwie do pojazdów na drewnianych kołach nie wspomnę. Z Gott mit uns ! na ustach. Tak sobie myślę czy jest sens na powtórkę z rozrywki teraz w ramach NATO”

  Obywateli Polski i Polaków w wehrmachcie słuzylo 375 tys . Czyli jakieś dwa procent . DWA PROCENT. Do tego kierowano ich jako ” element niepewny ” w mniej newralgiczne punkty . ;Łatwo pan rzecz sprawdzi . DWA PROCENT pod Stalingradem w procederze zjadania się nawzajem niedawnych sojuszników , uczestniczył jakiś promil owych ” folsdojczów ” a moze żaden albo kilkunastu .

  CO SIĘ STAŁO ZE DWA SWIATŁE NARODY NIEMIECKI I ROSYJSKI ZACZĘŁY SIĘ KONSUMOWAC NAWZAJEM ?

  kolejny ” kwiatek ”

  Współpraca Gestapo i NKWD
  Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow oraz w Moskwie niemiecko-radzieckiego traktatu o granicach i przyjaźni stały się także podstawą pod wzajemną współpracę służb specjalnych obu krajów[19]. Tajne załączniki tego ostatniego przewidywały współpracę gestapo i NKWD w zwalczaniu polskich organizacji niepodległościowych głosząc: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu.”. Stało się to podstawą do wzajemnej współpracy policji oraz sił bezpieczeństwa obu okupantów przybierając formę czterech tematycznych Konferencji Gestapo-NKWD, które odbyły się w latach 1939–1941 w Brześciu, Przemyślu, Zakopanem oraz Krakowie.”

  Gestapo i NKWD zgodnie współpracowały . Do momentu w kótrym zaczęliście się panstwo zjadać . Taka , ludożercza a myslało się że swiatła , sytuacja .

 101. neospasmin
  17 października o godz. 22:23
  P. Teo

  “W jednym ma rację, ale nie zupełną. Ciąg wyborów zdecyduje o przyszłym losie Polski”

  Niesamowite: wreszcie ktos na blogu p. Passenta dostrzegl ze Kaczor nie jest autokrata stad jego wlasne kryterium czy bedzie rzadzic czy nie to wynik wyborow. Demokratyczny proces wyborczy.
  Chapeau- bas, panie Teo!

  ml

  Pod warunkiem , panie Lazarowiczu że nie będą to OSTATNIE WOLNE WYBORY . Prezes i jego sykofanci nie ukrywają fascynacji Węgrami . Tam już pozamiatane .

 102. neospasmin
  17 października o godz. 21:29
  Teraz mam powod , zeby klikac kazdy ( cokolwiek pan napisze!) panski wpis „tumb down” – Enpassant urzadzam od nowa

 103. @Wiesiek 59
  Jak ci uszy nie zwiedna, to polecam film prod.tureckiej „Kocur”. Mnie ten film ubawil.Taka odtrutka na poprawnosc, od ktorej tez czasem idzie sie porzygac. Ide do mojej krypty na drzemke. Nara.
  https://www.youtube.com/watch?v=1mpsfaScdI8

 104. wiesiek59
  17 października o godz. 20:29

  „Po raz kolejny pozostaje mi polecić „Gazową grę o Europę” Szcześniaka”.

  Ruski lobbysta, albo nieźle go udający, pasujecie do siebie jak ulał.
  Tak, bezwzględnie powinniście się wspomagać. 🙂

  „Co do gazu. Dostawa rurą jest ZAWSZE tańsza niż gazowcem”.

  Głupiutkie to co myślisz, zresztą nie myślisz tylko lecisz Szczęśniakiem. Myślisz, że ułożenie rur nic nie kosztuje, a później ich eksplantacja i konserwacja? Przesył rurami gazu nie odbywa się grawitacyjnie tylko wymaga energii. Podpięcie się do rury zawęża ci pole manewru. Podpisałeś wieloletnią, zwykle długą, umowę i odtąd twój kontrahent jest dla ciebie panem i monopolistą. Jak podskoczysz to na kilka dni zakręci ci kurek, co już kilka razy bywało w relacji Kremla z Ukrainą (i dotknęło niektóe państwa bałkańskie). Zaś handel gazem płynnym podlega prawom rynkowym i jest klasycznym zaprzeczeniem monopolu, podobnie jak handel ropą. Zawsze można tanio kupić gaz na rynku spotowym i (ewentualnie) drożej sprzedać, nawet jeśli ma się podpisaną wieloletnią umowę. Po prostu masz jak to zrobić, bo wcześniej zainwestowałeś w terminal LNG. Umowa podpisana przez Polskę z USA nie zawiera klauzuli o zakazie reeksportu, co ważne. And last but not least, nie chodzi tu przecież o handel pietruszką tylko surowiec strategiczny.

 105. Bar Norte
  17 października o godz. 20:55

  „Z relacji medialnych wynika, że nikt tych kontraktów nie czytał poza wyżej wymienionymi a więc jeśli chodzi o ceny skazani jesteśmy jedynie na dość lakoniczny cytat z prezesa Woźniaka – jak na razie”.

  „Czy możesz przywołać jakieś źródło, które by słowa prezesa Woźniaka potwierdzały”?

  Bar, to przecież tajemnica handlowa. Z pewnością umowa zawiera klauzulę o nie ujawnianiu ceny za 1000 m3 po regazyfikacji, żeby konkurencji nie było zbyt łatwo. Umowa gazowa z Rosją z października 2010 roku (a właściwie to kolejny aneks do umowy z 1995 roku) cały czas była poufna. W przypadku gazowych umów długoterminowych dokładnych cen NIGDY się nie podaje. Później tabuny analityków starają się pośrednio ustalić lub szacować, jaka to jest konkretnie cena. I często się udaje. Tylko transakcje na rynku spotowym bywają cenowo oczywiste.

 106. Lewy 13.27
  Wchodzę i czytam „a co miał odkręcić…”
  I od razu uśmiech. Brawo!

 107. mag:
  polska satyra, humor, esprit , przestały istnieć;
  pozostał – wrzask, bulgot i rechot;

 108. Mauro Rossi
  17 października o godz. 22:34
  wiesiek59
  17 października o godz. 20:29

  „Po raz kolejny pozostaje mi polecić „Gazową grę o Europę” Szcześniaka”.

  Ruski lobbysta, albo nieźle go udający, pasujecie do siebie jak ulał.
  Tak, bezwzględnie powinniście się wspomagać”

  Dokładnie , jak masz port gazowy , stosowne instalacje i statki możesz kupić kiedy ci pasuje , od kogo ci pasuje , itd

  Chłop na wsi jak zbudował stodolę miał gdzie trzymać ziarno , snopki , siano itd . Ten bez stodoły był na lasce tych ze stodoła . Prościej sie już nie da wytłumaczyć . No ale wiesiek59 żadnych doswiadczeń ani z warzywniakiem ani nawet ze snopkami w stodole NIE MIAŁ . Skąd ma wiedzieć ?

 109. Słowianin Stanisław 17.12
  Trafione!

 110. blackley
  17 października o godz. 22:28

  „Pod warunkiem …. że nie będą to OSTATNIE WOLNE WYBORY” .
  Jak przegracie to wybory będą „w oczywisty sposób sfałszowane”. Jak wygracie to „były rzetelne”.

  Może najlepiej by było, gdyby to Komisja Europejska wyznaczała, kto ma wygrać wybory w Polsce. Odpadłaby masa konfliktów niszczących III RP. No i grasujące po Polsce mafie watowskie nie poniósłby żadnych strat, a nawet prężnie by się rozwijały wpływając korzystnie na produkt krajowy brutto i budżet. 🙂

  „Prezes i jego sykofanci nie ukrywają fascynacji Węgrami . Tam już pozamiatane „.

  Postkomuniści i lewicowi liberałowie postanowili samozaorać się i oddac władzę Orbanowi na bardzo długo. No ale jak ktoś kłamie w dzień i w nocy i doprowadza państwo niemal do bankructwa, to co się dziwisz? Ludzie niekoniecznie to lubią.

 111. P. Olborski

  Polecam Polsat!

  ml

 112. blackley
  17 października o godz. 22:20

  „raczej 18-20 usd . Może ktoś zarabiał 30 usd . O zarobkach 50 usd nie słyszałem nigdy”

  Pamietam cenę dolara pod koniec lat 70. – 100 zł za 1 USD. Tuż po studiach w pierwszej pracy zarabiałem 4 tys. czyli 40 USD.

 113. Mauro Rossi
  17 października o godz. 22:50
  blackley
  17 października o godz. 22:28

  „Pod warunkiem …. że nie będą to OSTATNIE WOLNE WYBORY” .
  Jak przegracie to wybory będą „w oczywisty sposób sfałszowane”. Jak wygracie to „były rzetelne”.

  Proszę pana , Jarosław Kaczynski przegrał chyba z 9 razy zanim wygrał te trzy lata temu . ZAWSZE insynuował że wybory SFAŁSZOWANO . Naprawdę pan już nie pamięta ?

  Może najlepiej by było, gdyby to Komisja Europejska wyznaczała, kto ma wygrać wybory w Polsce. Odpadłaby masa konfliktów niszczących III RP. No i grasujące po Polsce mafie watowskie nie poniósłby żadnych strat, a nawet prężnie by się rozwijały wpływając korzystnie na produkt krajowy brutto i budżet.”

  Nigdzie nie pisałem że komisja europejska czy jaka kolwiek inna komisja ma decydować kto ma wygrać w Polsce wybory , to panskie projekcje .
  A gdzie te mafie vatowskie ? Kto siedzi za oszustwa vatowskie ? No bo jak były – jak twierdzi Morawiecki Mateusz – oszustwa , to ktoś oszukiwał . KTO ? Coś mi umknęło ?
  Gdzie te wi ęzienia napelnione ” oszustami którzy zostawili Polskę w ruinie ” ?

  Nie słyszałem o żadnym grubym temacie . Taka sytuacja .

 114. Mauro Rossi

  „Bar, to przecież tajemnica handlowa.”

  Nie do końca, bo przecież prezes Woźniak poinformował, że cena gazu na mocy zawartych umow będzie o 20 procent niższa niż gazu kupowanego z Rosji.

  Tak więc tajemnica sprowadza się do tego, że niepodobna sprawdzić czy słowa prezesa Woźniaka odpowiadają zapisom umowy.

 115. Mauro Rossi
  17 października o godz. 22:57
  blackley
  17 października o godz. 22:20

  „raczej 18-20 usd . Może ktoś zarabiał 30 usd . O zarobkach 50 usd nie słyszałem nigdy”

  Pamietam cenę dolara pod koniec lat 70. – 100 zł za 1 USD. Tuż po studiach w pierwszej pracy zarabiałem 4 tys. czyli 40 USD.”

  No to gratulacje . Miał pan dobrą robotę . Pensja nawet 100 dolarowa była żenująca jak Polak tylko jakimś cudem zdolał wyjechać na Zachód .

 116. Blackley, Mag, Bar Norte
  Wczorajsze komentarze przeczytałem. Dzięki. Pozdrawiam

 117. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 października o godz. 17:12
  Ciąg dalszy odruchu burzenia pomników Żołnierzy Armii Czerwonej. Teraz rewolucja pożera…Tuska nie żałuję bo to rusofob. Nie protestuje przeciwko pomnikowemu wandalizmowi i wspiera banderowską Ukrainę. Jak PO”

  To nie są ” pomniki zołnierzy armii czerwonej ” .To są symbole okupacji Polski przez rosję sowiecką . Zołnierzom należ a się GROBY a nie pomniki . Grobów w Polsce się , w masowy zorganizowany sposób NIE NISZCZY . \

  samo zdanie ”” pomniki zołnierzy armii czerwonej ” to sztandarowe zdanie z podręcznika sowieckiej propagitki .

  A co z pomnikiem na okoliczność ” udanej współpracy NKWD I Gestapo w latach 1939-41 ” ? Bez inskrypcji – ” zanim rosjanie i niemcy zaczęli się nawzajem zjadać ” . Albo z inskrypcją . Do wyboru . Co pan na taki pomysł ??

  Ukraina to UKRAINA a nie banderowcy . To panstwo które rozgranicza na s od Rosji i Rosji nienawidzi . A to dobre jest . Taka sytuacja , smierdxąca kagiebowską agitką .

 118. Dziś sporo tekstów z Gazety Wyborczej. To może coś dołożę do tej antologii.

  Niemcy w Wyborczej.

  Relacja red Ady Rozwadowskiej zamieszczona na jej prywatnym profilu facebookowym.

  https://www.facebook.com/ad.rozwadowska/posts/10214973616167336

 119. Jeszcze jedno porownanie “afert tabliczkowej”:

  Sad Najwyzszy: na scianie korytarza przed gabinetem I Prezesa wisza zdjecia jej poprzednikow.
  Tak od roku 1944.
  To wazne boo pokazuje ciaglosc.

  Klopot tylko w tym ze kilku ze sportretowanych, stalinowskich oprawcow*, powinno nie wisiec na scianie, ale siedziec. W pierdlu. Nie udalo sie- dozyli swych dni nie odpowiedziawszy za swe czyny.

  I mamy dylemacik: ciaglosc orzekania, prawo jako fundament zycia spolecznego( wszystkie zdjecia zostaja)czy przyzwoitosc nakazujaca kata nazywac katem( i do ognia z portretami oprawcow).

  To oczywiscie sytuacja wspolczesna, boo dosc latwo mozna sobie wyobrazic narracje w ktorej polski stalinizm nie byl az taki straszny. Ze naleza mu sie muzea. Chocby Muzeum Odbudowy Warszawy czy Muzeum Wiezienia na Rakowieckiej.

  ml

  * prosze mi tu tylko nie twierdzic ze to co pisze powodowane jest antysemityzmem czy, nowoczesniej, semitofobia.

  m

 120. blackley
  17 października o godz. 21:18

  „Prawidłowość jest taka – im bliżej w poglądach Rosji i kościoła kat. tym bardziej osobnika unia brzydzi”.

  Powiedziałbym inaczej, tego Rosja nie brzydzi, kto chce jej zrobić dobrze ― z pewnych powodów. Kto podpisał z Rosją jesienią 2010 roku kontrakt gazowy do 2022 roku, według którego płacimy Rosji jedną z najwyższych w Europie stawek za gaz. Nie PO z PSL przypadkiem?

  17 października o godz. 22:57

  „Jarosław Kaczyński przegrał chyba z 9 razy zanim wygrał te trzy lata temu . ZAWSZE insynuował że wybory SFAŁSZOWANO . Naprawdę pan już nie pamięta”?

  Pamiętam zastrzeżenia PiS (i SLD) do ostatnich wyborów samorządowych (2014). Ponadstandardowo wysoka liczba głosów nieważnych wzbudzała pytania o ich uczciwość.

  „Ponad jedna czwarta nieważnych głosów na Pomorzu w wyborach do sejmiku województwa. – Skala zjawiska jest porażająca – komentują eksperci. Dlaczego tyle osób nie potrafiło prawidłowo zagłosować i jak te problemy wpłynęły na zaskakujący wynik PSL”?

  http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,16996725,Porazajaca_liczba_niewaznych_glosow_na_Pomorzu__Czy.html

  Zawsze tam, gdzie pojawiła się duża liczba głosów nieważnych było to na niekorzyść PiS, w dalszej kolejności SLD. Statystycznie jest to przecież niemożliwe. PO nie traciła i nie zyskiwała, ale niemal zawsze zyskiwał PSL, stąd jego dobry wynik. Technicznie fałszowanie takich wyborów w poszczególnych gminach było proste, zwłaszcza że przepisy sprzyjały, wystarczyło do kartek z głosami na PiS (lub SLD) podopisywać kolejne ptaszki lub krzyżyki i te głosy stawały się nieważne. Dla lokalnych sitw okazało się to dziecinnie proste. Według ówczesnych przepisów obserwator gminnych wyborów nie mógł pochodzić z innej gminy. Teraz może, no i dramat.

 121. neospasmin
  17 października o godz. 23:13
  Jeszcze jedno porownanie “afert tabliczkowej”:

  Sad Najwyzszy: na scianie korytarza przed gabinetem I Prezesa wisza zdjecia jej poprzednikow.
  Tak od roku 1944.
  To wazne boo pokazuje ciaglosc.

  Klopot tylko w tym ze kilku ze sportretowanych, stalinowskich oprawcow*, powinno nie wisiec na scianie, ale siedziec. W pierdlu. Nie udalo sie- dozyli swych dni nie odpowiedziawszy za swe czyny.”

  Takie samo goowniane porównanie jak te z zoną ządającą zmian po smierci / odejsciu poprzedniej . To urząd panstwowy a nie sypialnia . Nie rozumie pan tego , panie Lazarowiczu ?

  No to którego pan porównuje do ” stalinowskiego oprawcy ” ? Buzka czy Tuska ?

  Ktorego pan widzi w ” pierdlu ” ? Aby tylko dał radę dożyć ma się rozumieć . Tuska czy Buzka . ? No panie Lazarowiczu ? Smiało

 122. blackley
  17 października o godz. 22:59

  „No to gratulacje . Miał pan dobrą robotę”>

  Wolny zawód, to cała tajemnica.

 123. Zawsze tam, gdzie pojawiła się duża liczba głosów nieważnych było to na niekorzyść PiS, w dalszej kolejności SLD. Statystycznie jest to przecież niemożliwe. PO nie traciła i nie zyskiwała, ale niemal zawsze zyskiwał PSL, stąd jego dobry wynik. Technicznie fałszowanie takich wyborów w poszczególnych gminach było proste, zwłaszcza że przepisy sprzyjały, wystarczyło do kartek z głosami na PiS (lub SLD) podopisywać kolejne ptaszki lub krzyżyki i te głosy stawały się nieważne. Dla lokalnych sitw okazało się to dziecinnie proste. Według ówczesnych przepisów obserwator gminnych wyborów nie mógł pochodzić z innej gminy. Teraz może, no i dramat.”

  Byłem jako obserwator ze dwa razy w komisji wyborczej . Uswiadamiam pana że jakieś ” dosypywanie ” glosów , ” dostawianie ” krzyzyków JEST NIEMAL NIEMOZLIWE .
  No ale skąd pan ma to wiedzieć ? Był pan kiedykolwiek w jakiejś komisji czy wyczytał pan te bzdety w gazecie polskiej ?

 124. Mauro Rossi

  Widzę, że wywołałeś temat ważności wyborów. To mi przypomniało tekst z ostatniego numeru NIE.

  Otóż red Cieślak twierdzi, że:

  „Władza centralna będzie mogła unieważnić wyniki najbliższych wyborów. Zgodnie z prawem!
  W świetle obowiązującego prawa nadchodzące wybory w prawie wszystkich lub we wszystkich polskich wioskach i miastach będą nielegalne. Tam, gdzie będzie chciało, PiS będzie mogło unieważnić ich wynik. Ba, nawet powinno unieważnić.”

  Całość poniżej:

  http://nie.com.pl/pis-wywroci-wybory/#more-46631

 125. Mauro Rossi
  17 października o godz. 23:20
  blackley
  17 października o godz. 22:59

  „No to gratulacje . Miał pan dobrą robotę”>

  Wolny zawód, to cała tajemnica.”

  Wolny zawód i pensja ? Skoro dostawał pan PENSJĘ był pan PRACOWNIKIEM . Wolny zawód to raczej honoraria niż pensja , nie sądzi pan ? Jako architekt . lekarz czy adwokat – inny wolny zawód wstawić wg potrzeb rozmowy – wykonywał pan robotę dla kogoś . Otrzymując PENSJĘ był pan pracownikiem .Po za tym uprawnień do wykonywania wolnego zawodu nie nabiera się zwykle po ukonczeniu studiów . Architekt czy inzynier budowlany MUSI zrobić uprawnienia . Adwokat czy raczej absolwent prawa żeby stać sie adwokatem MUSI przejśc zmudny proces , kilkuletni zazwyczaj. Lekarz po studiach za komuny zarabiał smiesznie mało i – o ile sie nie myle – musiał zdobyć własciwe uprawnienia już po studiach .
  Wolny zawód to HONORARIA , pensje są dla PRACOWNIKÓW – owych patronów uprawiających właśnie ten wolny zawód . Taka sytuacja .

 126. „Utalentowany rzemieślnik” to nie to samo co handyman ale „złota rączka” (handyman ) moze byc ,

 127. Bar Norte
  17 października o godz. 23:32

  Sytuacja komfortowa dla JRK. Co zechce unieważni . A co nie zechce nie unieważni . Jak pierszy sekretarz nieboszczki pzpr.

 128. Od srubokreta odkrecajacego tabliczki do obcinania palcow ktore nie pisaly tego co trzeba , droga daleka ale od czegos , gdzies sie to urzadzanie tez zaczelo .

 129. blackley

  To co opisał red Cieślak dokumentując źródłowo będzie działać w dwie strony.

  Z tekstu wynika, że każdy kto poczuje się wyborem pokrzywdzony będzie miał szerokie mozliwości unieważniania wyborów. Oczywiście z powodów formalno-prawnych na które zwraca uwagę red Cieślak.

  Mam wrażenie, że okres powyborczy w sensie legalizacji ich wyników dostarczy krajanom wiekszych emocji niż kampania wyborcza.
  I większych niż to legendarne liczenie głosów w poprzednich wyborach samorządowych.

 130. Czy wezwanie wojeewody lodzkiego prezydent Lodzi, by ta sie wycofala z wyborow boo i tak stanowiska na ktore kandyduje nie obejmie, jest oki?
  Czy daje, jeszcze przed wyborami, szanse silom politycznym popierajacym p. Zdanowska, na przeniesienie poparcia na inna, czysta z punktu widzenia prawa, osobe?
  Czy daje szanse by glosy poparcia oddane na p. Zdanowska nie poszly do kosza?
  Dobrze wiec zrobil wojewoda czy nie?

  A opozycja: wariant wycofania poparcia dla kandydata za ktorym ciagna sie brudy to Gdansk. W Lodzi cwiczymy wariant przeciwny.
  Tylko co bedzie gdy oba miasta dostana komisarzy tymczasowych?
  Obu niedoszlych prezydentow przyjdzie KO bronic?
  Tego z wyrokiem i tego z wyrokiem na karku?
  To dosc ryzykowne, tak sadze.
  Ciekawe czy jest jedna, spojna wykladnia, tych przeciwnych sobie zachowan Koalicji Obywatelskiej?
  Jest jakis dziennikarz ktoryby o to zapytal?
  Pani Gawryluk z Polsatu?

  ml

 131. P.Olborski

  “Od srubokreta odkrecajacego tabliczki do obcinania palcow ktore nie pisaly tego co trzeba , droga daleka ale od czegos , gdzies sie to urzadzanie tez zaczelo .”

  Ee tam: sam bym poszedl dalej nizli pan: “Kamulki do nog!”- jak powiedzial pamietnej nocy kapitan Piotrowski.
  To sie klei boo przxeciez gdzies ta nieszczesna tabliczke trzeba bylo wyrzucic. Cialo x. Popieluszki do wody, tabliczka do recyclables, czyz nie?

  ml

 132. Panie Lazarrowiczu ,

  ;;To sie klei boo przxeciez gdzies ta nieszczesna tabliczke trzeba bylo wyrzucic. Cialo x. Popieluszki do wody, tabliczka do recyclables, czyz nie?

  ml;;

  Nie było tematu morderstwa Jerzego Popieluszki . Z braku argumentów wytacza pan ” działo ” które w pana opinii jest Kolumbryną . Nie jest .
  Po za starymi , betonowymi komunistami jakich paru tu się pęta nikt z piszących nie potepi tej zbrodni . Zrobili to ideowi komuniści a ci od was , pisowców wcale się dużo nie róznią . Różni was jedynie stosunek do koscioła kat.
  Reszta postulatów – wspólna .

  Po drugie , Jezry Popiełuszko i owe morderstwo to prehistoryczna historia dla młodych dziś . Panu czas się – jak to większości emigrantów – zatzymał . Morderstwo Popiełuszki to mniej więcej istoria tak znana jak incydent gliwicki w 1939 roku .

  ” Wyciągnięcie” tematu Popiełuszki to taki sam koncept jak poórwnanie urzędu panstwowego do sypialni a Tuska i Buzka do stalinowskich zbrodniarzy . Głupawe . Jak cała panska ” tfurczość ” . Taka , mało twórcza , sytuacja .

 133. Bar Norte
  17 października o godz. 23:46
  blackley

  To co opisał red Cieślak dokumentując źródłowo będzie działać w dwie strony.

  Z tekstu wynika, że każdy kto poczuje się wyborem pokrzywdzony będzie miał szerokie mozliwości unieważniania wyborów. Oczywiście z powodów formalno-prawnych na które zwraca uwagę red Cieślak.”

  Stawiam dolary przeciw robaczywym orzechom , ż e wszyscy przegrani pisowcy poczują się ” oszukani ” i ” pokrzywdzeni ” natychmiast jak tylko przerżną wybory . Ukłony

 134. blackley
  17 października o godz. 21:03

  Nie spodziewałbym się na twoim miejscu odpowiedzi od madame bo namłóciła już przeszło 100 komentarzy u ateistów pod nickiem lonefather. Zmieniła tylko płeć ale znajomość koni ta sama. Pojemność mózgu powiększona bo zaczęła rozumieć po angielsku ( to info. dla tych których robiła tutaj wcześniej w konia).

 135. adam100

  No , będziemy widzieć . Może madame sie raczy odezwać . Dzięki że trzyma pan rękę na pulsie , trolli trzeba mokrą szmatą przez łeb – oczywiscie wirtualną szmata 😉

  Z tą ” znajomościa koni ” to gruba przesada , pani ma nieprzyzwoitość mitomanić . Celem hodowli koni wyscigowych jest wyhodowanie jak najszybszego konia żeby wygrywał wyscigi bo wtedy zarabia pieniądze. Madame , w czasie wolnym od strózowania , zmyśla , że ” wygrywanie jest niważne ” . Lekka paranoja . Ukłony

 136. Niniejszym publicznie odszczekuje: wywiad z prof. Nowakiem w GW to tez byl ruch w kierunku od mediow frontowych ku mediom obiektywnym.

  ml

  PS.Czas by i Polityka podazyla ta sciezynka?

  m

 137. Wenezuela porzuca dolara bedzie sie rozliczac w euro.

  http://rus.live/2018/10/4933/

 138. Pierwsze skutki dywersyfikacji już są. Od 10 sierpnia cena gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosła o 5,9 %. Powody (kłamliwe) podał, i podpisał się pod nimi, ten od prawie 20-procentowej niższej ceny od 2022 roku, jednocześnie utajniający ceny LNG z bieżących dostaw, oczywiście, ze względu na tajemnicę handlową.
  Kontrakt z Gazpromem kończy w 2022 roku, dostaw z pola norweskiego raczej do tego czasu nie będzie. Co nam pozostanie?

 139. W tym calym zamieszaniu I cyrku ze zdjeciem jakies tabliczki ,nie rozumiem jednego, mianowicie Dlaczego jakis Ambasador przy UE sam sie fatyguje ze srubokretem na takie prace ? Niby z powodu przewidzianych remontow ! A gdzie sa sluzby techniczne,pracownicy z obslugi budynku,oddzwierni, sprzataczki, ,oraz cala Armia pracownikow porzadkowo technicznych z profesionalnym sprzetem Jak ,,Miloty pneumatyczne,wiertarki,spawarki,pily motorowe,Butle I palniki acytelynowe, dlaczego oni nie zdjeli tej cholernej tabliczki,tylko czlowiek nie umiejacy trzymac srubokreta w reku ! I nie upowazniony do tego rodzaju prac w gmachu UE ! Przeciez jest w w budynku UE cala sfora pracownikow technicznych na etacie ze srednia zarobku 15 tysiecy euro miesiac ,za co biora pieniadze ?

 140. Bez sensu jest ta dywersyfikacja, za długa i w pale się nie mieści, dy-wer-sy-fi-ka-cja, pięć … nie, siedem zgłosek, a jak się już zmieści, to dopiero się kojarzy, że hej. To nie jest żadna tam dywersyf… , tfu, to jest dywersja.

 141. teo
  18 października o godz. 4:43

  Za dywersyfikację zapłacą tubylcy a nie „tambylcy”. Ale POPiS wiecznie żywy, mimo stwarzania pozorów.

 142. @Blackley
  dywersyfikacja niby dobry pomysł, gdyby nie był to pomysl strategów zabezpieczający Ukrainę w dostawy gazu w przyszłym konflikcie gazowym, który może wybuchnąć w tej części Europy. Michalkiewicz wspomina o umowie między oligarchami ukraińskimi a Izraelem, umożliwiającej osadnictwo Izraelczyków w południowej Ukrainie, gdyby spełniło się proroctwo Kissingera. Polska jak zwykle , tak jak to bylo w 1939 , będzie wojownikiem do wynajęcia i będzie ponosiła konsekwencje polityki tych od „nie oddamy nawet guzika”.
  Blackley , co ty sądzisz o ustawie nr 447 ?

 143. Cowy polskie huie nie spicie nocom? Zabieszcie sie wreszcie do jakies roboty, morze swetry na drutach rubcie.

 144. Temu znowu odbija! Biedny człowiek chociaż luj.

 145. teo; 4:43.

  Narescie napisales cos sensownego,to nie jest zadna dywersywikacja tylko
  dywersja,zgadza sie.Nalezy zachowac ten link ktory zapodales I zapamietac
  te nazwiska Morawiecki & Wozniak.
  No bo jak mozna za oceanem skroplic gaz,przewiesc przez Atlantyk I zeby
  byl jeszcze 20% tanszy niz ten ktory plynie bezposrednio ze zloz rurociagiem
  no jak ?.W linku jeszcze napisano ze nadwyzke Polska bedzie mogla sobie
  odsprzedac,pytanie jest kto kupi tak drogi gaz ? no chyba ze Polska aby
  zrobic na zlosc Rosji bedzie go sprzedawac po cenach dumpingowych czyli
  za pol darmo.Problem lezy w tym ze polskie wladze juz wiedza ze kiedy
  powstanie druga nitka po dnie Baltyku czyli Nord Stream 2 gazociag biegnacy
  przez Ukraine pojdzie do wiecznego remontu I gazu nie bedzie.
  Wtedy Polska bedzie zmuszona kupowac ruski gaz z Niemiec o 30% drozszy
  czego robic nie chce bo byloby to przyznanie sie do durnej polityki z przeszlosci
  wiec Polska nie ma innego wyjscia jak kupowac skroplony gaz z hameryki
  o co najmniej 50% drozszy.Tylko po co macic ludziom w glowach ze ten gaz
  bedzie o 20% tanszy kiedy nie bedzie,no ale coz pozywiom uwidim.

 146. hetajr; 7:02, masz racje odbilo to luj.

 147. @olborski
  17 października o godz. 22:28

  Dobry pomysł!

  ****

  @woytek 17 października o godz. 16:07

  Co w tej tabliczce jest groźnego? Napis umieszczony na tabliczce raczej kompromituje tych, co ten napis tam umieścili. Informowanie odwiedzających siedzibę stałego przedstawicielstwa Polski, o tym, że dwóch panów brało udział w otworzeniu tego przedstawicielstwa jest infantylny i lizusowaty. Tabliczki z takimi napisami można mnożyć w wielu urzędach, tylko czy ma to sens?

  ****

  A jak nazwać upstrzenie kraju Lechami Kaczyńskimi i jego pociotkami?
  Nie dość, że tą miernotę wsadzili na Wawel, btw dzięki Dziwiszowi (nie wolno jemu tego zapomnieć NIGDY), to jeszcze gdzie się człowiek nie obróci, to o tym chłopku roztropku sobie musi przypominać.

  Jak to nazwać, jak nie lizidupskiem najbardziej obrzydliwym?

 148. @white star 4:38, mnie też to zaciekawiło a najbardziej to te śrubokręty. Jeśli nawet własnoręcznie (robota polityczna) to dlaczego nie użyto wiertarko – wkrętarki?

 149. szczególnie wzmożony dziś @blackleypan domaga się ode mnie jakiejś wiedzy na dodatek za darmo. Ja już napisałam o konieczności powtórnego przerobienia materiału ze szkoły podstawowej – taki stan kiedy umie się pisać i czytać a mimo to niczego się nie rozumie i nie wie nazywamy wtórnym analfabetyzmem.
  Śmiało! na naukę nigdy nie za późno a koleżeństwo na pewno pomoże.

 150. @404 : „lizidupsko najbardziej obrzydliwe” – pojęcie stare jak świat, działanie ciągle aktualne, niezależnie od ustroju.

 151. żabka konającaw
  18 października o godz. 7:48

  @blackley ma prawo żądać wyjaśnień.
  Szkalowanie niewinnego to poważna sprawa. Zapewnia bilet w jedna stronę na dno Rowu Marjańskiego.

 152. Przecież na tabliczce nie było napisu min niet ! Tak sobie myślę o koreańskiej tradycji znakowania miejsc pobytu wielkiego ojca. Armia Czerwona mogła zatrzymać się na Bugu. Ale wielka trójka w Jałcie dała Gruzinowi na tacy połać Generalnej Guberni aż do Odry i Nysy a nawet do Berlina. Na pionierskiej osadniczej zasadzie ile ujedziesz tyle dla ciebie. I poszły konie po betonie dalej na Zachód. Dlaczego nie ustalili wycofanie się ACz jak w Austrii. To co totalna prawica nazywa tzw. sowiecką okupacją jest dziełem jankesów bo nawet pomagali w uznaniu międzynarodowym wyznaczając ambasadora w Warszawie. Co przypomina placówkę w Jerozolimie. Głosowali za przyjęciem PRL do ONZ. Organizacji utrzymywanej głównie za jankesowskie srebrniki. Dziękujemy Ameryko za PRL.

 153. żabka konająca
  18 października o godz. 7:48
  szczególnie wzmożony dziś @blackleypan domaga się ode mnie jakiejś wiedzy na dodatek za darmo.”

  Madame , jest pani w błedzie i to do tego mylnym . Wydaje się pani że może za pieniądze słuzyć jako , przepraszam za wyrażenie , płatny ekspert , korepetytor ergo guwernantka .

  Nie ma takiej dziedziny z której bym pragnał czegoś od pani się dowiedzieć , naprawdę .
  Nie domagam się ” WIEDZY ZA DARMO ” , madame tylko D O W O D Ó W . Przytoczenia moich wpisów nafaszerowanych moimi klamstwami . Swoją wiedzę , darmową czy też nie , może pani madame spokojnie zatrzymać dla siebie , naprawdę 😉

  A teraz w oczekiwaniu na przytoczenia moich wpisów z KŁAMSTWAMI idę namoczyć scierę . Wirtualną ma się rozumieć . Pan Słowianin czeka . Ukłony , madame

 154. jeden na dziesięć bachorów jest płodzony na łóżku z ikei,
  ośmiu z nich brakuje jedna śrubka 🙄
  śrubki zostaną należycie wykorzystane

 155. Panie Blackley i nie tylko,
  Ja np. nie jestem rusofilem, ale też nie jestem rusofobem, pomimo tego, że całej mojej rodzinie ze strony matki, zarówno rodzinie najbliższej, jak i dalszej Gruzin Stalin zafundował wczasy w pereulskoj obłasti (Kazachstan) oraz w irkuckoj (Rosja), dodam jeszcze, że część owych wczasowiczów nie dotrwała do końca turnusu, przyczyniając się do użyźnienia kazachskiego stepu, tudzież syberyjskiej tundry. Pragnę również nadmienić, że gruzinofobem też nie jestem, choć skierowania na wspomniane wczasy podpisywał najsławniejszy przedstawiciel – jak chce tego PiS – bratniego narodu gruzińskiego. Zresztą nie tylko stosunku do tych narodów nie żywię żadnych negatywnych uczuć, ale do żadnych zdając sobie sprawę, że byłoby to i bezsensowne, i głupie, natomiast z tego, co udało mi się zaobserwować u Pana, wnoszę, że jest Pan rusofobem, a fobia Drogi Panie, to – co by nie rzec – jest jednak patologicznym stanem umysłu, uniemożliwiającym racjonalne myślenie, postrzeganie stanu rzeczy takim, jakim on jest. Fobie nieodłącznie wiążą się z frustracją, a frustracja działa na umysł wyniszczająco. Na antypodach fobii usytuowane wszelkiego rodzaju filie, a więc rusofilia, jankesofilia itp., czyli że ktoś ma pie*dolca na punkcie wszystkiego co ruskie, lub tego co jankeskie. Wśród blogowiczów, nawet tych, wydawać by się mogło, rozsądnych, mamy przedstawicieli zarówno grupy pierwszej, jak i drugiej, jednak to, że takich „pyschopatoli”, obsesjonatów, mamy tu na blogu, to pół biedy, znacznie gorsze jest to, że im podobni rządzą Polską i wmawiają obywatelom, że kierowanie się fobiami i filiami w relacjach z innymi państwami, narodami itp. miast pragmatyzmem jest czymś właściwym! W rzeczonej kwestii, czyli wspomnianych relacji, rzadko kiedy pojawia się inny, niż czarnobiały -jedni murem za Ruskimi, drudzy murem za Wujem Samem.

  Od około 30 lat nie Rosja nie wykonała wobec Polski żadnego nieprzyjaznego gestu, pomimo wielu różnych zaczepek, mało tego – przeprosiła trzykrotnie za Katyń, Putin wziął udział w obchodach katyńskich, był na Westerplatte, powstał polsko-rosyjski zespół ds. trudnych, polscy historycy mogli bez większych przeszkód korzystać z rosyjskich archiwów. Nigdy nie mieliśmy tak dobrych relacji i okazji do współpracy. Bo, co złego jest w nawiązywaniu i rozwijaniu dobrych stosunków z sąsiadami i korzystaniu z tego?

  Kiedyś Szanowny Pan był łaskaw nadmienić, że możemy sobie odpuścić wszelkie biznesy z Rosją, bo i tak nam się nie opłacają (sic). No i zaskoczył mnie Pan wtedy bardzo, bo w Europie nie ma takich, którzy mieliby tyły na handlu z Rosją. Zapomniał Pan, jak niechętnie Zachód przystał na sankcje wobec Rosji, kiedy przejęła Krym? Jak prędko pojawiły się w Niemczech, Francji, Holandii głosy, żeby je jak najprędzej znieść lub złagodzić? Niech mi Pan wyjaśni, dlaczego całkiem sporo polskich firm i firemek nadal działa w Rosji, nadal eksportuje i dlaczego mój znajomy z Warszawy, właściciel 10. tirów, które wcześniej woziły towar po całej Europie, skoncentrował się teraz na Rosji? Czy dlatego, że to się nie opłaca? Wiem, że jakiś główny polski producent materiałów budowlanych ma tam całkiem sporą fabrykę, producent urządzeń sanitarnych, oraz farb i lakierów również, a o ile mogłoby się to wszystko zwiększyć, gdyby kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie resentymentami? Szkoda, że Pan – podobno biznesmen – tego nie rozumie.

  Nie wiem jak jest teraz, ale wiem jak było, kiedy te stosunki z Rosją nie były tak napięte – z rejestracją firmy w Rosji Polacy nie mieli żadnego problemu i później z prowadzeniem jej -również, natomast na „bratniej” Ukrainie, o która tak bardzo się troszczymy, za którą stoimy murem, żeby jej Putin krzywdy nie zrobił i owszem, a jeśli już się uda założyć, to jej żywot jest bardzo krótki i bardzo źle sie kończy.

  Obiegowe mądrości w rodzaju: „my znamy Ruskich i wiemy do czego zdolni”, „nie wierz Ruskiemu,jak psu” powtarzane prze blogowiczów, oraz przez prawicowe „elity” i jego wierny lud wyrządzają wiecej szkody niż pożytku, czas już bowiem najwyższy na zmianę punktu widzenia, nabrania dystansu do przeszłości, albowiem bycie rusofobiczną enklawą.pielęgnowanie fobii szkodzi przede wszystkim nam, a nie tym, którym byście chcieli, żeby szkodziło. Jestem zwolennikiem dobrych relacji z Rosją i kurczowym trzymaniem się UE i jak najdalej idącą integracją z nią, Jankesi są daleko i mają na dupie, co przejawia się m.in. w tym, że raczej zbyt chętnie nie inwestują w Polskę https://forsal.pl/artykuly/1031093,kto-najchetniej-inwestuje-w-polsce-oto-wyniki-najnowszego-raportu.html Czas zacząć korzystać z tego położenia, które przestało być wadą, a jest obecnie potencjalną zaletą.

 156. Herr volksdojcz. Szmaciarz walczy szmatą bo kto …takim się staje. Tak sobie myślą,że zwrot flanelka to salonowe zdrobnienie od szmata. Jak pierogi z padliną w wersji stalingradzkiej.

 157. panie Słowianin ,

  ”SŁOWIANIN STANISŁAW
  18 października o godz. 8:15
  Przecież na tabliczce nie było napisu min niet ! Tak sobie myślę o koreańskiej tradycji znakowania miejsc pobytu wielkiego ojca. Armia Czerwona mogła zatrzymać się na Bugu. Ale wielka trójka w Jałcie dała Gruzinowi na tacy połać Generalnej Guberni aż do Odry i Nysy a nawet do Berlina. Na pionierskiej osadniczej zasadzie ile ujedziesz tyle dla ciebie. I poszły konie po betonie dalej na Zachód”

  Gruzin Stalin umarł w 1954 roku . czy też 3 . Po smierci Stalina Gruzina uciskany naród radziecki mogł zupełnie bezpiecznie wycofać się z Polski . Tak jak z Austrii . Gruzin był dead, już nie mógł wysłać na ” wczasy ” do GULAG .
  Co powsrtzymało szlachetny swiatły naród sowiecki przed wyjechaniem do siebie do domu ? Chyba nie Gruzin , dead?

  Współpraca NKWD i Gestapo ‚Współpraca Gestapo i NKWD
  Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow oraz w Moskwie niemiecko-radzieckiego traktatu o granicach i przyjaźni stały się także podstawą pod wzajemną współpracę służb specjalnych obu krajów[19]. Tajne załączniki tego ostatniego przewidywały współpracę gestapo i NKWD w zwalczaniu polskich organizacji niepodległościowych głosząc: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu.”. Stało się to podstawą do wzajemnej współpracy policji oraz sił bezpieczeństwa obu okupantów przybierając formę czterech tematycznych Konferencji Gestapo-NKWD, które odbyły się w latach 1939–1941 w Brześciu, Przemyślu, Zakopanem oraz Krakowie”’

  A teraz okreslenie stef wpływów ”Główne postanowienia paktu
  Kraje bałtyckie: (Estonia, Łotwa) i Finlandia staną się strefą wpływów i przyszłym terytorium ZSRR, a północna granica Litwy (z Łotwą) stanowić ma granicę pomiędzy strefami interesów Niemiec i ZSRR (zobacz: okupacja krajów bałtyckich).
  Na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu[16].
  Strona radziecka podkreśla swoje zainteresowanie Besarabią, ze strony niemieckiej stwierdza się zupełne niezainteresowanie tym terytorium”

  Były też pokojowe zupełnie modyfikacje
  Podział Polski i Europy Wsch.

  Konferencja oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Polsce. Brześć, gabinet w Urzędzie Wojewódzkim.

  Uścisk dłoni oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Lublinie 1939.
  Pakt Ribbentrop-Mołotow[2] – umowa międzynarodowa z 23 sierpnia 1939 roku, będąca formalnie paktem o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, która zgodnie z tajnym protokołem dodatkowym, stanowiącym załącznik do oficjalnego dokumentu umowy, dotyczyła rozbioru terytoriów lub rozporządzenia niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii. Bywa także określany jako IV rozbiór Polski[3].

  Spis treści
  1 Geneza paktu i okoliczności podpisania
  2 Główne postanowienia paktu
  3 Późniejsze modyfikacje ustaleń paktu
  4 Gospodarcze ustalenia paktu
  5 Współpraca Gestapo i NKWD
  6 Zobacz też
  7 Przypisy
  8 Bibliografia
  9 Linki zewnętrzne
  Geneza paktu i okoliczności podpisania
  3 maja 1939 Józef Stalin odwołał ze stanowiska ministra spraw zagranicznych Maksima Litwinowa, zwolennika tzw. zbiorowego bezpieczeństwa, a na jego miejsce mianował tego samego dnia Wiaczesława Mołotowa – jednego ze swych najbardziej zaufanych ludzi i ściśle z nim współpracującym, który od dawna był zwolennikiem porozumienia z Niemcami. Litwinow opowiadał się za ewentualnym sojuszem z Wielką Brytanią i Francją. Stalin i Mołotow nie zamierzali zawierać umów z zachodnimi demokracjami, a w konsekwencji brać na siebie głównego ciężaru walki z III Rzeszą[4].

  22 sierpnia 1939 poinformowano, że rząd III Rzeszy i rząd sowiecki doszły do porozumienia w sprawie podpisania paktu o nieagresji[5]. Pakt został podpisany 23 sierpnia 1939 w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych obu państw – Joachima von Ribbentropa i Wiaczesława Mołotowa, którzy w imieniu swoich przywódców, Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, dokonali podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Podana do wiadomości publicznej umowa zawierała siedem artykułów[6].

  Traktat był następstwem układu w Rapallo o współpracy gospodarczej i wojskowej zawartego w 1922 roku między Rosją Sowiecką a Niemcami (Republiką Weimarską), potwierdzonego układem berlińskim (1926). Po dojściu NSDAP i Adolfa Hitlera do władzy współpraca polityczna i wojskowa pomiędzy Niemcami a ZSRR, wynikająca z tych paktów, została jednak w końcu roku 1933 zawieszona wobec postawy strony niemieckiej. Adolf Hitler wbrew konserwatywnym kręgom junkrów (ziemian) pruskich wyrażał jednak postawę antysowiecką i zarazem antyrosyjską. Józef Stalin konsekwentnie dążył do odbudowy stosunków sowiecko-niemieckich pomimo dojścia Hitlera i NSDAP do władzy w Niemczech. Rozmowy w tej sprawie prowadził m.in. w roku 1937 Dawid Kandełaki pomimo oficjalnej polityki antyfaszystowskich Frontów Ludowych ogłoszonej przez VII Kongres Kominternu w 1935 roku.

  Osobny artykuł: Kasztanowa mowa.
  Punktem zwrotnym w stosunkach rosyjsko-niemieckich było przemówienie Józefa Stalina wygłoszone 10 marca 1939 roku podczas obrad XVIII Zjazdu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w Moskwie, które przeszło do historii jako „kasztanowa mowa”. Negocjacje w sprawie zawarcia paktu politycznego i gospodarczego ZSRR – III Rzesza zostały podjęte przez stronę niemiecką w kwietniu 1939 na kolejny wniosek strony sowieckiej (attaché ambasady ZSRR w Berlinie Gieorgij Astachow). Były prowadzone tajnie, równolegle do publicznych rozmów ZSRR z przedstawicielami Francji i Wielkiej Brytanii. Po zgodzie Adolfa Hitlera na rozbiór terytoriów krajów Europy Środkowo-Wschodniej (sierpień 1939) i ustaleniu niemiecko-sowieckiej granicy stref wpływów Stalin zerwał rokowania z Wielką Brytanią i Francją jako bezprzedmiotowe i po osobistym telegramie Hitlera wyraził zgodę na bezzwłoczny przylot do Moskwy Joachima Ribbentropa w celu sformalizowania paktu. Zarówno Wielka Brytania, jak i Francja nie mogły bowiem zagwarantować okupacji terytoriów państw trzecich będących w zakresie planowanej ekspansji terytorialnej ZSRR.

  Przedmiotem tajnego protokołu do paktu były bowiem terytoria lub niepodległość suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.

  Pakt był rozstrzygający dla obu państw sygnatariuszy: III Rzeszy i ZSRR i obu dyktatorów: Hitlera i Stalina. Przede wszystkim zaś rozstrzygnął o losie państw potraktowanych jako przedmiot paktu oraz o kwestii wojny lub pokoju w Europie w roku 1939. Hitlerowi i III Rzeszy pakt zabezpieczał możliwość agresji na Polskę. Stalin wyrażał zgodę na agresję Niemiec na Polskę i zastrzegał udział ZSRR w rozbiorze terytorium Rzeczypospolitej, tworząc podstawy do rozszerzenia terytorium ZSRR na pozostałe kraje Europy w trybie tzw. kampanii wyzwoleńczych, czyli narzucania ustroju sowieckiego drogą agresji i okupacji wojskowej. Zgodnie z wypowiedzią Stalina z 19 sierpnia 1939 na posiedzeniu Biura Politycznego WKP(b) była to świadoma zgoda na wybuch II wojny światowej pomiędzy państwami imperialistycznymi, w której ZSRR pozostanie neutralny do czasu możliwości rozszerzenia terytorium na pozostałe kraje Europy w trybie tzw. kampanii wyzwoleńczych.

  Według pamiętników dyplomaty amerykańskiego Charlesa Bohlena i ujawnionej korespondencji dyplomatycznej ambasady USA z sekretarzem stanu Cordellem Hullem treść tajnego protokołu była znana rządowi Stanów Zjednoczonych[7] już 24 sierpnia 1939, dzięki przekazaniu jej Bohlenowi przez Hansa von Herwartha[8], sekretarza ambasadora Rzeszy hrabiego Friedricha von Schulenburga. O treści tajnego protokołu i szczegółach nocnego przyjęcia na Kremlu na cześć Joachima von Ribbentropa (wraz z informacją o toaście Stalina za zdrowie Hitlera) powiadomił w konsekwencji sekretarza stanu USA Cordella Hulla ambasador USA w Moskwie Laurence Steinhardt w depeszy w dniu 24 sierpnia 1939 jeszcze przed południem[9]. O tajnej treści traktatu niemiecko-sowieckiego Amerykanie (Cordell Hull) natychmiast powiadomili Brytyjczyków (lord Edward Halifax), a ci z kolei – Francuzów (Georges Bonnet).

  Francuzi uzyskali je wcześniej z innego źródła. Przekazał je do Paryża już 25 sierpnia po południu ambasador w Berlinie Robert Coulondre[10], uzyskawszy informacje z otoczenia Hansa Lammersa, ówczesnego szefa Kancelarii Rzeszy[11]. Ani Brytyjczycy, ani Francuzi nie przekazali Polsce żadnych posiadanych informacji o pakcie, pomimo wiążących ich z Polską układów sojuszniczych.

  Również dyplomacja włoska (hrabia Galeazzo Ciano) dysponowała wiedzą na temat tajnych klauzul paktu Ribbentrop-Mołotow (Hans von Herwarth poinformował o nich Guido Relliego, szefa tłumaczy włoskiej ambasady w Moskwie). Informacje o postanowieniach paktu Ribbentrop-Mołotow dotyczących krajów bałtyckich nadspodziewanie szybko stały się znane w Tallinnie i Rydze. Już 26 sierpnia wiedział o nich szef wywiadu estońskiego ppłk Richard Maasing oraz poseł łotewski w Berlinie Edgars Krieviņš (Edgar Kreewinsch)[12].

  30 sierpnia 1939 roku Kurier Poznański nr 394 powołując się na „wiadomości ze źródeł jak najwiarygodniejszych” w artykule zamieszczonym na stronie 2 pt. „Tajne artykuły paktu moskiewskiego. Jest ich trzynaście – ustępstwa na całej linii Berlina na rzecz Moskwy” poinformował swoich czytelników o fakcie istnienia załącznika do paktu. Wskazywał on jednocześnie na jego tajność.

  Jedynie rząd Polski (minister Józef Beck) i jego wywiad (płk. dypl. Józef Smoleński) byli kompletnie nieświadomi niemiecko-sowieckich uzgodnień. Kierownik samodzielnego referatu „Rosja” w Oddziale II Sztabu Głównego ppłk dypl. Olgierd Giedroyć oświadczył przed komisją badającą na emigracji przyczyny klęski wrześniowej, że o podpisaniu sowiecko-niemieckiego paktu dowiedział się z sowieckiej prasy[13].

  Równocześnie 25 sierpnia w Londynie Edward Wood, 1. hrabia Halifax razem z Edwardem Bernardem Raczyńskim podpisali układ o pomocy wzajemnej między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (polsko-brytyjski układ sojuszniczy)[14].

  W dniu 31 sierpnia 1939 pakt został ratyfikowany przez obie izby sowieckiego parlamentu, a Mołotow w wygłoszonym wówczas exposé uzasadnił konieczność jego podpisania[15].

  Główne postanowienia paktu
  Kraje bałtyckie: (Estonia, Łotwa) i Finlandia staną się strefą wpływów i przyszłym terytorium ZSRR, a północna granica Litwy (z Łotwą) stanowić ma granicę pomiędzy strefami interesów Niemiec i ZSRR (zobacz: okupacja krajów bałtyckich).
  Na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu[16].
  Strona radziecka podkreśla swoje zainteresowanie Besarabią, ze strony niemieckiej stwierdza się zupełne niezainteresowanie tym terytorium.
  Późniejsze modyfikacje ustaleń paktu
  Osobny artykuł: Traktat o granicach i przyjaźni III Rzesza – ZSRR (1939).
  Już w trakcie trwania II wojny światowej, 28 września 1939, kiedy doszło do spotkania nacierających z zachodu Niemców z nacierającą ze wschodu Armią Czerwoną, a los Polski był w tej kampanii przesądzony, doszło do doprecyzowania postanowień niemiecko-sowieckich. Podpisano w Moskwie niemiecko-radziecki traktat o granicach i przyjaźni zwany drugim układem Ribbentrop-Mołotow.

  Dokonano wówczas następujących modyfikacji: ZSRR zgodził się na odstąpienie Niemcom wschodniej części Mazowsza i Lubelszczyzny w zamian za zgodę Niemiec na oddanie Litwy do sowieckiej strefy wpływów. Wkrótce (10 października) Wileńszczyzna została przekazana Litwie w zamian za zgodę na stacjonowanie garnizonów radzieckich na jej terytorium. Podobne układy wymuszono 29 września i 5 października na Estonii i Łotwie.

  4 października 1939 utworzono radziecko-niemiecką centralną komisję graniczną dla wyznaczenia granic między państwowymi interesami ZSRR i Niemiec (10 października w Moskwie rozpoczęła prace). Wojska Pograniczne NKWD otrzymały rozkaz wzięcia pod ochronę granicy państwowej (linii demarkacyjnej) 8 października 1939[17].”

  To wszystko było wtedy gdy wielkie narody , niemiecki i sowiecki zyłu w zgodzie i przyjazni . Zjadanie się nawzajam nastapiło pozniej . Taka sytuacja, panie POPie

 158. jobrave
  18 października o godz. 8:33

  Proszę pana , ja poprostu znam historię .Fakty czyli . A TE NIE są do podobania lub nie, są jakie są .

  Polska to nie Niemcy ani nawet nie Holandia jeśli choodzi o te ” biznesy ” . Jeszcze długo Rosja będzie słabo znosić niepodległość Polski .
  Dodam że , conajmniej ” ostrożny ” stosunek do Rosji jest w Gruzji i na Litwie – byłem i widziałem . Oczywiście mowimy o ludziach nie będących związanych w jakikolwiek sposób z rezimem sowieckim w przeszłości . Ukłony

 159. Krym. Wypisz wymaluj przypomina powrót Śląska do Polski czyli macierzy. Referendum jak Powstania. Choć na papierze w Wersalu zapisano Niemcom. Polska pomagała zbrojnie Powstańcom. Skład ludnościowy i historia przemawiały za Krymem w granicach Rosji. Gorbaczow przeoczył pazerność Ukraińca Chruszczowa do tego komunisty. Macierewicz sugeruje,że wszystkie komunistyczne kwity straciły ważność. Tak sobie myślę powołując się na Macierewicza,że „dekret” Chruszczowa jako komunistyczny akt diabli wzięli. I Krym wyzwolony został z Ukraińskiej okupacji.

 160. 404
  18 października o godz. 7:30

  Zwycięzcy piszą historie.
  Po kaczorach nie zostanie żadna pamiątka tylko smród.
  Tak mówi Wyrocznia Tarota.

 161. woytek
  18 października o godz. 5:28
  @Blackley
  dywersyfikacja niby dobry pomysł, gdyby nie był to pomysl strategów zabezpieczający Ukrainę w dostawy gazu w przyszłym konflikcie gazowym, który może wybuchnąć w tej części Europy. Michalkiewicz wspomina o umowie między oligarchami ukraińskimi a Izraelem, umożliwiającej osadnictwo Izraelczyków w południowej Ukrainie, gdyby spełniło się proroctwo Kissingera. Polska jak zwykle , tak jak to bylo w 1939 , będzie wojownikiem do wynajęcia i będzie ponosiła konsekwencje polityki tych od „nie oddamy nawet guzika”.
  Blackley , co ty sądzisz o ustawie nr 447 ?”

  Przyzwoici ludzie nie wypowiadają nawet nazwiska ” Michalkiewicz ” . Panskie anty zydowsko – antyukrainskie fobie pomijam bo tego nie da sie sensownie komentować .

  Czy chodzi panu o zwrot majątków Zydom ? Proszę pana , jeżeli ktoś jest spadkobiercą osoby , która w Polsce przedwojennej nabyła legalnie i posiadała jakiś majątek należy ten majątek zwrócić czy wypłacić stosowną gratyfikację .

  Oczywiście nie z automatu , nie handlarzom roszczeń , pamiętając że wladze prl zaplaciły USA pieniądze na poczet mienia obywateli USA które zostało w Polsce itd

  Jeżeli ktoś miał tu nieruchomość , a teraz istnieje spadkobierca potrafiący udowodnić swoje prawa do spadku , należy jakiegoś rodzaju restytucji dokonać . Co w tym dziwnego ? Prawo wlasności jest SWIĘTE . Pan uważa inaczej ?

 162. Herr volksdojcz proponuję emigracją do Gruzji.Tam w cieniu sadów mandarynkowych miejscowi wyjaśnią dlaczego ich bożyszcze „wymyślił” Katyń,gułagi,NKWD i inne atrybuty stalinizmu w wersji gruzińskiej. Popijając likier na kościach stalina/napój narodowy/ można ładować akumulatory na przeżywanie klęski pod Stalingradem. Efekt mobilizacji narodów ZSRR przeciwko rasie panów i ich kolaborantom z Europy. Ówczesne NATO. Tak sobie myślę,że Gruzja to matecznik stalinizmu,który nie może zostać sierotą.

 163. Panie Passencie, niepotrzebnie pan znowu mąci, wracając w kółko do taśm i tym razem cytując Arłukowicza z PO: „Przychodzi do mnie Sowa (Marek, marszałek województwa małopolskiego – przyp. red.) i mówi: miliard dla szpitala. Mówię: chłopie, ku**a, masz tych szpitalu co drugą ulicę. Zamknij cztery i przyjdź po 200 baniek, a nie po miliard”.

  Pan minister Arłukowicz walczy o dobro pacjenta, bo zamykanie szpitali służy pacjentom, a pan, panie Passencie, tego nie kapuje.

 164. bezdomny
  18 października o godz. 8:32
  „jeden na dziesięć bachorów jest płodzony na łóżku z ikei”

  Marzy ci się łóżko? „bezdomny”?
  Duża szansa wiec że mieszkasz w USA co wyzwala u mnie potrzebę zapytania czy dobrze tłumaczysz angielskie pojęcie: „screw”. Bo po polsku, śruba to śruba.

  To wszystko było żartem, za co przepraszam.

 165. Aha, zapomniałem o tej dywersyfikacji. Blogowi pisowcy tak się nią zachłystują, a ja nie mogę się nadziwić, że żaden z europejskich krajów nie rzuca nie rzuca się na ten taniutki amerykański gaz, tylko uparcie ciągnie ruski i zamierza go ciągnąć jeszcze więcej. Durne ony, cy co? Ba, niedawno dowiedziałem się nawet, że mój dostawca -„British Gas” – kupuje gaz od Rukich, a przecież mają Brent z zasięgu ręki oraz możliwości kupowania jeszcze tańszego od Jankesów. A nie kupują.
  A najbardziej podoba mi się pisowska dywersyfikacja węglowa. Otóż w jej ramach sprowadzamy węgiel… z Rosji 😀
  Obecnie, czyli za rządów PiS, ów import kacapskiego węgla wzrósł i stanowi obecnie ponad 60 proc. całego importu tego surowca, który nb. jest dużo tańszy i lepszy od polskiego, ponieważ nie zawiera związków siarki i innych świństw, dzięki czemu filtrowanie jest znacznie mniej kosztowne, a Polacy zdrowsi. I gdzież tu nasza,legendarna, polska duma i honor? A dodam jeszcze, że polskiego węgla już nie ma, bo już dawno został sprzedany, o czym w TVN24 poinformował prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Aha, no i jeszcze to, że osiem kopalń -na razie- przeznaczono do likwidacji. Pokazali też, jak Szydło w kampanii wyborczej darła ryja, że „to co oni (PO-PSL, przyp. mój) pozamykali my będziemy otwierać” – chodziło o kopalnie, pokazali również Kaczego i Błaszczka, którzy w 2014 też darli ryja, że sprowadzanie ruskiego węgla finansuje Putinowi wojny. I co wy na to blogowe pisiorki? 🙂

 166. jobrave
  18 października o godz. 8:33
  „Panie Blackley i nie tylko,”

  Wiersz Waligórskiego który mi się zacytował we fragmentach.

  W długi, śmieszny karabin
  I w stary bagnet zbrojny,
  Zjawił się u mnie żołnierz
  Z pierwszej światowej wojny.
  .
  .
  .
  .
  Posłuszny przebrzmiałym rozkazom
  Żałosny i smutny dziwoląg.
  A mnie wcale nie śmieszy
  Tej sprawy absurd niezmierny,
  Mnie imponuje ten żołnierz,
  Przynajmniej jest czemuś wierny.

 167. Jako syn Czerwonoarmisty jestem dumny z postawy ojca. Choć wcielony przez okupanta na Wołyniu po 17 września nie zachował urazy do ZSRR. Walczył z katolickim wehrmachtem z przedstawicielami innych narodów ZSRR bo taka była wołyńska racja stanu. Rzeka Terek. Przeciwnik 5 dywizja pancerna ss wiking. ZSRR 1 września nie był wrogiem nawet w dokumentach II RP. Opowiedział się po słusznej stronie co potwierdziła historia. Nie chciał być volksdojczem czy tzw.wyklętym. Tak sobie myślę,że sympatię do wschodniego sąsiada wyniosłem z domu. I niech tak zostanie.

 168. @blackleypan dopytuje się o własne kłamstwa podczas gdy ja mu zarzucam niewiedzę i rasizm. Niewiedza dotyczy rosyjskich wynalazków, technologii i odkryć o których on nie ma pojęcia, tak samo jak nie ma pojęcia o gospodarce, przemyśle, rolnictwie, oświacie i kulturze. W tym miejscu poleciłam solidną naukę, nie tylko na temat Rosji, bo może w najbliższym czasie padnie hasło np. Gwinea Równikowa i znowu onuca będzie potrzebna jako okład na głowę.
  Jako rasista @blacleypan został zdemaskowany w komentarzu skierowanym do @mag i nie było mowy o nadużyciu z mojej strony ponieważ przedstawiłam oryginalne wypowiedzi wraz z oryginalnymi błędami gramatycznymi – te ostatnie dodatkową zachęta do dalszej nauki.
  @mag do dziś nie podziękowała mi za ostrzeżenie kim jest człowiek którego ona darzy adoracją.
  Znajduję powyżej komentarz kolego @jobrave który podziela moja opinię i usiłuje odwieść zbłąkana duszę blogowicza od złego. Życzę powodzenia.
  @Adam100 – im częściej zabiera głos tym brzydsze przywary odsłania. Teraz wyszło zamiłowanie do intryganctwa. Obrzydliwe.

 169. @Mazia

  Oj śmigasz ty mi po tym stawie
  oj śmigasz.

  (dla ułatwienia: biały rym, nie Hiccagowski)

 170. @ adam100
  18 października o godz. 9:11

  żartu nie skumałem 🙄 ale skoro zadałeś tyle pytań to odpowiem.
  żyje w europie a mieszkam na ulicach i parkingach kiedy nie ma w pobliżu pięknej złocistej plaży z morskim, a najlepiej ozeanicznym szumem

 171. blackley
  18 października o godz. 8:46

  jobrave
  18 października o godz. 8:33

  Proszę pana , ja poprostu znam historię .Fakty czyli . A TE NIE są do podobania lub nie, są jakie są .

  Polska to nie Niemcy ani nawet nie Holandia jeśli choodzi o te ” biznesy ” . Jeszcze długo Rosja będzie słabo znosić niepodległość Polski .
  Dodam że , conajmniej ” ostrożny ” stosunek do Rosji jest w Gruzji i na Litwie – byłem i widziałem . Oczywiście mowimy o ludziach nie będących związanych w jakikolwiek sposób z rezimem sowieckim w przeszłości . Ukłony
  _____________________________________________________
  Czy chce Pan przez to powiedzieć, że ja historii nie znam? Myślę, że z tym jest u mnie nie najgorzej, poza tym jest internet, więc to i owo zawsze można doczytać. Ot, choćby to, że wg różnych źródeł w Armii Czerwonej było od 40 do 120 tys. Polaków, a Pan twierdził, że nie było. Byli, byli, tylko trudno ustalić rzeczywistą ich liczbę, ponieważ byli narodowości „sowieckiej”, obywatelami Ukraińskiej SR, Białoruskiej SR, Litewskiej SR, więc w dokumentach figurowali, jako Ukraińcy, Białorusini, czy Litwini. Oczywiście, poza wyjątkami, nie wstępowali tam dobrowolnie, ale np. do NKWD-owskiej formacji znanej pod nazwą „istriebitielnyje bataliony”, jak najbardziej – uzbierałoby się parę tysięcy. Czyli zna Pan historię, ale -delikatnie mówiąc -nie całą.
  A, co do ostrożności, to zdecydowanie się z Panem zgadzam -zawsze trzeba być ostrożnym i czujnym, ale nie popadać w obsesję.
  „Jeszcze długo Rosja będzie słabo znosić niepodległość Polski.” -był Pan uprzejmy stwierdzić. Ciekaw jestem skąd Pan to wie? Rozmawiał Pan z Rosją? Zwierzała się Panu? A może od samego Putina?

 172. bezdomny
  18 października o godz. 9:42

  Możesz mi nie wierzyć ale ja jestem naprawdę pełny empatii.

 173. mógłbym się na przykład poznęcać i wytknąć ze w Europejskich parkach i prąd i dostęp do internetu za darmo.

 174. jako niewierzący nie mogę w to uwierzyć, ale skoro pak piszesz to nie może być inaczej.

 175. zapomniales dodac ze w zachodnich 🙂
  a i woda i kibelek tez za friko 🙂

 176. W iem, wiem.
  w moim mieście rodacy okopują wejścia do metra i k.. leci równo. Co by nie powiedzieć, flacha krąży do okola wiec i poczucie sprawiedliwości tam istnieje.
  Czy sprawiedliwość się bierze z religii??
  Nie wiem, bom ja ateista.

 177. jobrave
  18 października o godz. 8:33
  Wszystko to prawda. Tylko nie ten adresat. Od długich lat czytam blog Passenta. Tylko z powodu retrospekcji, wspomnień i pamięci dawnych lat. Od samego początku na blogu, kiedyś platformie wymiany opinii inteligentnych ludzi znajduje się jakiś chuligan, być może wynajęty w tym celu, aby siał zmieszanie, intrygi, kłamstwa i obelgi. Taka jakaś szuja, oprych lub pospolita menda. Rzecz w tym, że Passent o toleruje i przywala.

 178. żabka konajaca
  Ja darzę @blackleya adoracją?!
  Ha, ha, ha…
  Nie rozumiem i nie podzielam twojego zamiłowania do magla.
  Po co wdajesz się w „dyskusje” z rzeczonym i stale go obmawiasz.
  Przewijaj.

 179. jobrave
  18 października, g.8:33
  Bardzo rozsądne podejście do relacji polsko-rosyjskich.
  W pełni podzielam.

 180. bezdomny
  18 października o godz. 9:42
  „żartu nie skumałem”

  Myślę ze anielsko języczni skumali.
  Jest to skojarzenie z angielskim słowem śruba ( screw) które ma też takie znaczenie ( tłumaczenie z Googla):
  „odbyć stosunek seksualny. ”
  Może ale nie musi się podobać. 😉

 181. Bar Norte
  Milion zaglodzonych bez potrzeby hindusow w Bengalu podczas wojny ( druga Irlandia ), setki tysiecy spalonych zywcem niemieckich kobiet i dzeci, fascynacja bronia chemiczna i chec jej uzycia to niektore ciemne strony legendy Winstona Churchilla, omawianej w londynskim Guardianie z okazji wydania kolejnej hagiografii brytyjczyka stulecia.
  https://www.theguardian.com/books/2018/oct/18/churchill-by-andrew-roberts-review

 182. mag
  18 października o godz. 10:21
  Nie wiem co to za klub, ale coś więcej na ten temat.
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/10/nie-ma-wyjscia-polska-musi-sie-zwrocic-w-strone-rosji/

 183. Jobrave,
  Nic mnie nie przekona , proszę pana żebym o Rosji i Rosjanach myślał inaczej jak okupant. Jak z 5 minut pomyśli pan o 50 latach jakie nam zmarnowali też zacznie pan być nerwowy.
  Byli Polacy w armii ruskiej , nie byli , czy Rosja wykonuje jakieś wrogie gesty czy nie to są didaskalia. Pan pomyśli o tych latach , bez wolnych wyborów, demokracji, okupacji kraju itd itp . Też kiedyś tak ,, relatywizowalem ,, jak pan – ,, no tak , ale ,,,,

  Nie ma żadnego ALE. Okupowali nas niemal pol wieku. Uklony

 184. mag
  18 października o godz. 10:21,
  🙂

 185. wyzysk 10.41.
  Przy okazji warto przypomnieć co Churchill miał do powiedzenia Mikołajczykowi o Polsce:
  „Nie jesteście rządem, jesteście warcholskim narodem, który chce zburzyć Europę. Pozostawię was samych z waszymi waśniami. Nie ma pan poczucia odpowiedzialności, jeśli chce pan poświęcić ludzi z kraju…Ma pan na uwadze tylko swój marny, ciasny, egoistyczny interes. Odwołam się teraz do Polaków. Rząd lubelski może doskonale funkcjonować. On będzie rządzić, to jest pewne. Pana argumenty to tylko zbrodniczy zamysł wywołania rozłamu między sojusznikami za pomocą waszego liberum weto… Jeśli chce pan podbijać Rosję, to niech pan sobie idzie swoją drogą „

 186. @adam100
  Ty wiesz i ja wiem, że wujek gugle w tej interpretacji dał ciała. Chyba, że zakpiłeś a ja nie skumałem kpiny.
  Z sympatią się kłaniam

 187. U volksdojcza syndrom stalingradzki odbiera rozsądek. Prowadzi do rusofobicznej pomroczności. Tak sobie myślę o wypocinach osobnika na wycieraczce Niemca. Czekającego na wpuszczenie.

 188. stasieku
  18 października o godz. 11:05

  „Zaminowany” teren tego bloga. Już sam nie wiem jak się wysławiać. 😉
  I tłumaczyć.
  Adaś smutny 🙁

 189. @backley
  Mimo, że krytykują pana czasami moi ulubieńcy na ‚en passant’, pragnę wyrazić moje poparcie dla 95/100 opinii tu pisanych.
  Że tak powiem: bilans masz pan u mnie wyjątkowo dodatni.
  Prosił pan o wsparcie, ale piszę ze smartfona, leżąc- a to ogranicza, he?
  Poparcie, poparciem, przecież się nie znamy osobiście, ale coś, niekoniecznie merytorycznego, mnie przciąga do ‚blackley’a’.
  Taką, q..wa, mamy sytuację

 190. Mauro Rossi.

  Nie chce mi się walczyć z propagandą, więc krótko.

  Na palcach jednej ręki możesz policzyć kraje, które przeszły po II wojnie ścieżkę od rolniczych, do uprzemysłowionych, a były pod wpływami czy rządami krajów zachodnich.
  Udało się to prawie wszystkim KDLom.

  Poziom zycia PRL z lat 80′ jest niedostępny nadal, w wiekszości krajów świata.

  Przeliczanie na $ zarobków w złotych, po kursie czarnorynkowym, jest dowodem na głupotę.
  Policz po oficjalnym- 6 zł.
  I zastanów się, co można było za pensję kupić, koszty utrzymania, ilość bezpłatnych czy dotowanych usług publicznych.

  I niech nie zwiedzie cię dolarowe PKB.
  Większość tych sum wpada do kiesy bardzo nielicznych członków zachodnich elit.
  średnia wygląda imponujaco co prawda, tyle że z poziomem życia wiekszości obywateli krajów zachodnich, nie ma nic wspólnego.
  Oni mają socjal, kartki na zywność, dopłaty do mieszkań- tyczy to średnio 25% społeczeństw takich krajów jak USA, Włochy, Hiszpania, GB.
  Obecnie to samo dzieje się w Polsce…..

 191. @mag
  Ja Ciebie Madziu znam i wiem, że też coś u ‚blackley’a’ lubisz.
  Madziu, c’mon…

 192. Srubokrety na smietnik . W kazdej parafii ( plebanii) to; ( jest boskie )

  http://wyborcza.pl/Jutronauci/7,165057,24025654,komputery-kwantowe.html#s=BoxWyboImg4

 193. Lincoln wyjaśnił:

  – „Władza pieniądza wyrządza szkodę narodowi w czasie pokoju i konspiruje przeciwko niemu w czasach niepomyślnych. Jest bardziej despotyczna niż monarchia, bardziej bezczelna niż autokracja, bardziej samolubna niż biurokracja. Widzę, że w niedalekiej przyszłości zbliża się kryzys, który mnie niepokoi i sprawia, że drżę o bezpieczeństwo naszego kraju. Korporacje zostały intronizowane, nastanie era korupcji, a władza pieniężna kraju dołoży starań, by przedłużyć swoje rządy, pracując przeciwko prawomocności narodu, dopóki bogactwo nie zostanie zebrane w kilku rękach, a republika zostanie zniszczona”.
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/10/trump-wkracza-w-strefe-zamachu-na-wlasne-zycie/
  ===========

  Jesteśmy właśnie na tym etapie…..

 194. stasieku
  18 października, g.11:22
  To że coś u kogoś lubię, nie oznacza, że go/ją adoruję, co mi imputuje żabcia słynąca, niestety, z intrygowania.
  Ale ją też po części lubię, bo ma swoje zalety, np. pisze ładną polszczyzną, upomina się o zwierzaki źle traktowane, uprawia piękny, jak się domyślam, ogród i chyba ma złe zdanie o „dobrej zmianie”. Ot, rymnęło mi się na koniec.
  Pozdrówka, również dla T.

 195. Darzyc adoracja mechanike kwantowa … Poprzestanmy na razie na bezpiecznej na oko , sympatii popo’ki nie dowiemy sie kim (czym )ona tnp jest . Moze miec dosc wredny charakter a to co o niej pisza to jakas nieswiadoma na razie sciema . „Jest boskie” to takie darzanie adoracja nie wiadomo czego dlatego na plebanie sie nadaje .

 196. W Izraelu zniszczono katolicki cmentarz. Pewnie odwet za pomniki ACz w IV RP. Watykan milczy reaguje gniewnie konsul IV RP. Tak sobie myślę ,że to w ramach chrystianizacji obiecanej przez Morawieckiego. Już po nagraniach U Sowy. Izrael z szacunkiem odnosi się do Żołnierzy Armii Czerwonej w przeciwieństwie do volksdojczów z reguły antysemitów.

 197. ” dlaczego nie użyto wiertarko – wkrętarki?”
  Utalentowani rzemieslicy polityczni tzw majsterklepki umyslowe nie lubia rozglosu a srubokrety sa cichsze . Ich maisterklepkosc ( tych rzemieslnikow ) ogarnia te wazna ceche srubokretow . To jest wiedza na poziomie politycznej szkoly podstawowej .

 198. Symetryczny
  18 października, g.10:56
  Interesujący tekst i dla mnie w dużej mierze przekonujący. Niezły rozdzialik pt. Polacy obalają mity o Rosji.

 199. olborski
  W każdej parafii komputery kwantowe?

 200. @stasieku & @zetus1

  Obu panom przydała by się kliku-tygodniowa praktyka unacześniająca polszczyznę.

  Niegdyś unacześniona to bywała mapa.
  Od czasu upowszechniania komputerów osobistych mamy rzeczywistość ustawicznie ( czytaj: permanentnie ) odświeżaną ( czytaj: aktualizowaną ).
  A nawyki językowe – za przeproszeniem – zapyziałe.

  Znane, odwieczne zapewne, twórcze podejście młodzieży do języka ojczystego sprawia, że my trzej zgredzi możemy mieć kłopot z nowymi odpowiednikami takich określeń jak: przykręcić śrubę.

  Dobra zmiana miała i ma ( chyba mało w propagandzie akcentowany ) zamiar zmiany polszczyzny.

  Natomiast język polski nie jest zmieniany tak bardzo przez propagandystów, jak to czyni upowszechnienie szkolnictwa ( pisał tu o tym emigrant po wizycie na polskiej prowincji ) oraz jak to robi internet.

  Młodzież teraz trzeba tłumaczyć co to jest Urząd do Spraw Kontroli Publikacji.

  Jarosław Kaczyński świadomie i celowo odwraca bieg zmian językowych w polszczyźnie. Widzę tu tragizm, którym zaraził się także @stasieku.

  Sądzę, że emigranci mogą jutro nie rozumieć zalecenia:
  Nie bądź pan taki Sasin!

  No i kliknę w OPUBLIKUJ …

 201. @

  Wymagania techniczne k. kwantowych sprawiają ze nie będzie to nigdy laptop (tak jak dzisiaj) na biurku każdego użytkownika.

 202. @SŁOWIANIN STANISŁAW, 11:57
  Szanowny imienniku, tak sobie myślę, że się czepiasz.
  Rosja cię ‚nie boli’, ale w IV RP to przepustka do gangu genseka. Shame…

 203. blackley
  18 października o godz. 10:58

  Jobrave,
  Nic mnie nie przekona , proszę pana żebym o Rosji i Rosjanach myślał inaczej jak okupant. Jak z 5 minut pomyśli pan o 50 latach jakie nam zmarnowali też zacznie pan być nerwowy.
  Byli Polacy w armii ruskiej , nie byli , czy Rosja wykonuje jakieś wrogie gesty czy nie to są didaskalia. Pan pomyśli o tych latach , bez wolnych wyborów, demokracji, okupacji kraju itd itp . Też kiedyś tak ,, relatywizowalem ,, jak pan – ,, no tak , ale ,,,,

  Nie ma żadnego ALE. Okupowali nas niemal pol wieku. Uklony
  _____________________________________________________
  Szanowny Pan był łaskaw się zafiksować, co jest zresztą charakterystyczne dla sÓwerena, poza tym moim zamiarem nie było i nie jest przekonywanie kogokolwiek, polemizuję jedynie tym, z czym się nie zgadzam. Urodziłem się w 1956 roku, więc sporo pamiętam z tamtych czasów. Nie muszę się zastanawiać przez pięć minut, wystarczy mi minuta, żeby rozważyć, co było- z dwojga złego – lepsze dla Polski – okupacja niemiecka, czy radziecka? Domyślam się, że Pan wolałby tę pierwszą ewentualność, czyli jakiś przytulny dół z wapnem, albo w-najlepszym wypadku – jakiś sympatyczny obozik pracy, w którym pracowałby Pan społecznie. Niby zna Pan historię, a nie wie, jaki los przyszykowali Niemcy podludziom. Wdzięczny Stalinowi za wyzwolenie oczywiście, nie jestem, bo przecież nie uczynił tego po to, by ulżyć naszej doli, ale tego tłumaczyć chyba nie muszę, ale prawda jest taka, że dzięki temu możemy sobie na niego pomstować, a na Hitlera, to moglibyśmy nie mieć okazji. Krótko mówiąc, gdybym miał do wyboru niewolę niemiecką lub dół z wapnem i sowiecką, to jednak – w przeciwieństwie do Pana – wybrałbym tę drugą. Poza tym – jak widzę – Panu się wydaje, że możliwe jest wielokrotne wchodzenie do tej samej rzeki, Pan raczy nie zauważać, że świat się zmieniał, nadal się zmienia i będzie się zmieniał, nie rozumie Pan, że Polska nie przedstawia dla Rosji takiej wartości, jak wtedy, kiedy jako ZSRR planowała ekspansję na Zachód, militarną rzecz jasna. Obecnie nie planuje takiej inwazji i nic nie wskazuje na to, że zamierza jej dokonać w dającej się przewidzieć przyszłości. Jest Pan niewolnikiem mitów i resentymentów, do czego-rzecz jasna – ma Pan prawo, ale ja już dawno temu się z tego wyzwoliłem i dobrze mi z tym.

 204. @wiesiek59, 11:46
  Od czasów Lincolna tak upada, upada i nie może upaść. W 2008 uwierzyłem kuzynowi z USA, że w końcu upadnie i zdywersyfikowałem zdziebko kapitału na WIG. A miałem się za obrotnego w te klocki.
  Ale ‚wiesiu59’, S&P w szczycie 2007 miał 1500pkt a teraz, niedawno dobijał do 3000!!
  Przyznaję, że to źle pachnie.
  Ukłony
  PS
  tylko, proszę, nie chwal pisdzielców na blogu.

 205. @wiesiek59
  17 października o godz. 14:54
  Stanowisk zależnych od znajomości z prezesem i jego przydupasami, jest w naszym kraju jakiś okrągły milion.
  Kryteruim mianowania nie jest merytoryczne, tylko uznaniowe.
  Preferowane są takie cechy jak lokajskość, służalczość, giętkość, przymilność, dyspozycyjność.

  Oj, Wiesku. Przecież to jest cecha immanentna reżimów autorytarnych. Tych które tak lubiłeś. Co się stało ?

  Jeszcze do tych cech dopisałbym lojalność (w jedną stronę – w górę) 🙂

 206. @jobrave, 12:30
  Zgoda, to jest te kilka % z którymi mi nie po drodze u Mr b.
  No i to Rosjanie pierwsi wystrzelili sputnika! he, he.
  I murzynów nie bili…
  Z ogromną sympatią się kłaniam.

 207. @blackley
  „Jest Pan niewolnikiem mitów i resentymentów, do czego – rzecz jasna – ma Pan prawo, ale ja już dawno temu się z tego wyzwoliłem i dobrze mi z tym” – pisze @jobrave.
  Też się wyzwoliłam i szczerze radzę panu to samo. Pana „niezłomność” jest miałka intelektualnie, bo świat nie jest czarny lub biały (a pan się przy tym upiera) lecz ma całą gamę odcieni szarości oraz bardziej wyrazistych kolorów.
  Pozdrawiam

 208. @soczki2, 12:28
  Jakiś czas temu napisałeś, że drażnią Cię/ nie lubisz kolokwializmów.
  Ja je toleruję na blogu, ja je kolekcjonuję nawet, powiem więcej, to jest sieciowe.
  ‚mag’, ‚Nefer’ królowe blogów ePolityki walą czasami perełki kolo. Używam ich przy rodzinnej kolacji.
  Pozdrowienia.

 209. jobrave; 12:30

  Trzezwa ocean,od siebie dodam ze Rosja na obecnym etapie nie ma zamiaru
  szkodzic Polsce,Polska Rosjan poprostu juz nie interesuje.
  Nikt tak nie szkodzi obecnie Polsce jak ona sama sobie.

 210. Bohaterowie nie na dzisiejsze czasy

  Oczywiście, jest w tym wszystkim pewna logika: skoro wszystkim ma się utrwalić, że (jak powszechnie wiadomo) powstanie warszawskie wybuchło przeciw Sowietom, a mimo to ci mu nie pomogli – to przecież nie może stać sobie spokojnie pomnik przypominający, że jednak pomóc próbowali. Skoro wyzwolenie przyszło do Polski dopiero wraz z rządzami PiS w 2015 roku – to nie mają prawa istnieć żadne monumenty mówiące o jakichkolwiek udanych walkach o sprawę narodową (z omawianym gdzie indziej wyjątkiem dla martyrologii Wyklętych). Mówiąc prosto – kościuszkowcy nie pasują do kanonu obecnej polityki historycznej III RP nie tylko dlatego, że przyszli ze Wschodu, ale także jako rzadki przykład tych, co wygrali realnie, a nie tylko „moralnie”.

  Bo zastanówmy się: jak na tle przegranych powstań, zdrad ze strony sojuszników, ucieczek dowództwa, strat i zniszczeń – wygląda żołnierz polski, który nie tylko został do walki poprowadzony w sensownym momencie, w korzystnym układzie sojuszniczym, a w dodatku jeszcze nie musiał zdobywać broni na wrogu? A na koniec, zamiast na emigrację, do obozu czy do piachu – poszedł odbudowywać kraj… Przecież to w ogóle nie jest materiał na pomnik, ani wzór wychowawczy dla młodzieży!
  http://chart.neon24.pl/post/145944,dlaczego-trzeba-rozwalic-pomniki-kosciuszkowcow
  ============

  Dobry tekst.
  Chwała NIEUDACZNIKOM!!!
  Im należą się pomniki, nie tym co sensownie przelewali krew.

 211. https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55262

  Gaz I ropa drozeja I drozec beda I zadne zaklecia tego nie zmienia.

 212. Jobrave,

  Popełnia pan częsty i charakterystyczny błąd w rozumowaniu. ,, bo jak by nas Stalin nie wyzwoli to Hitler by wrzucił nas do dołu z wapnem,,
  Proszę pana, Rosja nas wyzwolila , chwała im za to. Tyle że już tego samego dnia zaczęli okupacja trwająca pół wieku . Taki był przekaz PRL owskie propagandy , nawet pan sobie nie zdaje sprawy jak bardzo jest pan owa propagandą zatruty.
  Plan ,, marszu na Zachód,, Rosja ma ZAWSZE , nigdy z tych planów nie zrezygnowali , są chwilowo odłożone na półkę. W oczekiwaniu na sprzyjające warunki.
  Okupowali nas 50 lat powodując zacofanie naszego kraju. To pana nie drażni.?
  Słyszałem też wiele razy narrację że to ,, wina USA i Wielkiej Brytanii. Proszę pana do wyleczenia Rosji z Polski była potrzebna 3 wojna której Zachód nie mógł prowadzić. Nikt nie był w stanie pokonać olbrzymiej armii sowieckiej która terroryzowana przez Stalina i GULAG miała wtedy nieograniczone zasoby.
  Wina jest bandyty który pana napadł i okradł A nie ludzi którzy że strachu panu nie pomogli. Propagandą PRL owska tak odkrecala rzeczywistość, tak toczyła do głów jad że- jak widać na pańskim przykładzie- ludzie są wdzięczni Rosji za półwiecza okupacji.
  Wystarczyło żeby poszli do siebie do domu. Nie poszli i siedzieli 50 lat . To mnie wkurza. Oraz to że są ludzie którzy uwierzyli że sytuacja była ok. Ukłony.

 213. @blacley
  Fiksacja, to cecha pisdzielcopodobnych – powtórzę za ‚jobrave’.
  Masz pan tę cechę, albo ją eksponujesz dla prowokacji.
  To nie jest pytanie szekspirowskie, ale je powtórzę.
  Którą, 50 letnią okupację pan wybierasz?
  Hitlerowską (tej nie przećwiczyliśmy), czy stalinowską?
  Ukłony

 214. Mag

  Proszę pani , 50 lat okupacji to nie RESENTYMENTY. To sytuacja kompletnie CZARNA wbrew temu co pani usiłuje opowiadać.

  Mialka wogole nie tylko intelektualnie jest państwa narracją z której wynika że za te 50 lat okupacji winniśmy być wdzięczni.

 215. Stasieku,

  Pan też.? Wyzwolili ok, ale dlaczego tego samego dnia zaczęli nas okupowac i trwało to 50 lat ?

 216. blackley, c’mon…

 217. Wkroczenie Armii Czerwonej umożliwiło poczęcie Kaczyńskich. Co w Generalnej Guberni nie było możliwe. Tak sobie myślę,że obecne elity ukorzenione zostały w czasie tzw.sowieckiej okupacji. IV RP spija śmietankę przygotowaną przez poprzedników.

 218. stasieku
  18 października o godz. 12:40

  Jaka jest siła nabywcza $ obecnie, w porównaniu z tym z 2008 roku?
  Nie ekscytuj się punktami, raczej zastanów, kto i z jakiego powodu dmucha te bańki spekulacyjne.

  Po informacje możesz sięgnąć do Trader21.
  Interesująca lektura i komentarze.

 219. stasieku & blackley

  Jak w PRL-u, kooperacja ,,inteligenta” z chlopo-robotnikiem.

 220. Stasieku,

  Niemcy wojnę przegrali , pokonani od wschodu przez Rosja od zachodu przez aliantów. Nie byloby żadnej 50 letniej okupacji niemieckiej bo zostali podbici.

  Zarzut do Rosji jest taki że siedzieli w Polsce 50 lat zamiast wrócić do siebie po np roku czy dwóch.
  Propagandą PRL do lat 70 tych pompowala antyniemiecka atmosferę i pobudzając histerię szpiegowsko- wojenna . ,, że Niemcy napadna , że będzie wojna itd itp ,, Te wszystkie działania były po to by ludziom wmawiać że ruskie wojsko musi być w Polsce. Naprawdę pan tych machinacji nie dostrzega ?

 221. Śruby i śrubki mają to do siebie, że pod nimi lubią się ukrywać pluskwy (chodzi o insekty, nie o mini-mikrofony, chociaż i w „pluskwach” też mogą się kryć pluskwy ). O tych uciążliwych insektach można przeczytać w najnowszej „Polityce”. Niewykluczone, że ambasador Sadkoś pod wpływem owego owego artykułu, odkręcił śruby, by sprawdzić, czy przypadkiem nie zagnieździły się pod nimi pluskwy. Logiczne jest, że skoro te mini-bestie zdolne są ukryć się pod śrubą, śrubką, nakrętką, nakręteczką, a nawet podkładką i podkładeczką, to pod tablicą tym bardziej. Dodam jeszcze, że im śruba większa, tym liczba pluskiew pod śrubą jest większa, co nb. już pod koniec lat 90. XIX stulecia wykazał brytyjski uczony Jonathan Bedbug.
  Padło tu pytanie, dlaczego ambasador Sadkoś nie użył wkrętarki? Teoria Olborskiego wydaje się słuszna -chciał uniknąć hałasu/rozgłosu, bo wiadomo Sadkoś, to przecież dyplomata, a ci -jak wiadomo – działają w zaciszu gabinetów, unikają rozgłosu, jupiterów, więc tu widać pełny profesjonalizm ambasadora Sadkosia. Może też być i tak, że Jego Ekscelencja Sadkoś nie dysponował, omawianym wyżej, elektronarzędziem, więc użył śrubokręta. Albo jeszcze inaczej: ambasador Sakoś, takowe posiadał, ale było ono nie do końca właściwe, ponieważ była to wkrętarka. Poprzednik ambasadora Sadkosia, czyli jakiś PO-PSL-owski debil wziąłby taką wkrętarkę i próbował nią, he, he, w-y-k-r-ę-c-i-ć śruby! Rozumiecie – wykręcić wkrętarką! Cha, cha, cha. Ale ambasador Sadkoś nie jakiś popslowski debil tylko pisowski mózg, więc od razu skumał, że wkrętarka służy do wkręcania, a od wykręcania śrub jest wYkrętarka.

 222. Panie Bear,
  Jako ekspert od Rosji i PRL oraz wielki miłośnik Rosji winien pan w Rosji mieszkać. Po co pan siedzi na tym zgnilym, poselskim Zachodzie ?
  Krym . O to dobre miejsce. Ciepło i wkoło masa kagiebowcow. Z pewnością by pan się odnalazł.

 223. jobrave
  18 października o godz. 8:33

  „…natomast na „bratniej” Ukrainie, o która tak bardzo się troszczymy, za którą stoimy murem, żeby jej Putin krzywdy nie zrobił i owszem, a jeśli już się uda założyć, to jej żywot jest bardzo krótki i bardzo źle sie kończy.”

  Mój komentarz
  Jobrave, ironizujesz o „bratniej Ukrainie”, a co lepsza sugerujesz, ze jej krótki żywot bardzo źle się skończy, przeciwstawiając to jako argument przeciwko rusofobii. Nie rozumiem Twojej argumentacji. Co ma rusofobia do krótkiego żywota Ukrainy?
  Pzdr, TJ

 224. Stosunek do PRL jest sprawą osobistą. Mój jest pozytywny. Osobnicy nieudacznicy rodzaju herr volksdojcz bękartem zwanym mają syndrom Stalingradu. Ponoć przypadłość nieuleczalna. Nawet po ubraniu munduru katolickiego wehrmachtu. Tak sobie myślę,że tzw. sowiecka okupacja jako władza pochodziła od Boga. Bo wszelka władza od Boga pochodzi jak sugerował Pius XII. Co należy przyjmować z pokorą.

 225. stasieku
  18 października o godz. 12:48,
  Odkłaniam się z wzajemnością 🙂

 226. Nagle okazało się, że Amerykanie to frajerzy i będą nam sprzedawać gaz skroplony o 20% taniej od tego z rury.
  Nie bardzo w to wierzę, bo każdy wie ile kosztuje ogrzewanie domu gazem skroplonym, a ponadto, ostatnie 3 lata pokazały dobitnie co pisowcy rozumieją pod pojęciem prawda.
  Ja w cuda nie wierzę i poczekam, aż ktoś dotrze do kontraktu i przeczyta drobny druk pod spodem.

 227. blackley
  Doskonale pan wie, co oznacza słowo okupacja, więc stawiając znak równości między okupacją Polski przez Niemców w latach 1939-1945 a okupacją „sowiecką” po wojnie, popełnia pan nadużycie nie tylko semantyczne.
  Nie chce mi się dowodzić, jak dalece się pan myli, bo i tak pana nie przekonam. „Daremne żale, próżny trud”.
  Niech pan sobie żyje w szczelnym kokonie własnej „prawdy” historycznej, równie prawdziwej, jak odkręcanie najnowszej historii przez PIS i JK (np. „wymazywanie ” i oczernianie Lecha W. i bezczelne kreowanie na bohatera, męża stanu i ojca narodu Lecha K. przez jego brata).
  Pamiętam z dzieciństwa wyliczankę, w której „oliwa sprawiedliwa na wierzch wypływa”, bo inaczej być nie może.

 228. soczki2
  18 października o godz. 12:28
  Dziwnie zmienila sie takze wymowa i akcentacja w jez.polskim.Jakies dziwaczne -szst zamiast szesc,itp. Mlodziez mowi w jezyku,ktorym swietnie wlada Maslowska ,choc mysle, ze i ten jezyk jest juz przestarzaly.Rzeczywiscie poprawna polszczyzna beda niebawem mowic tylko emigranci. Z drugiej strony- jezyk to rzecz zywa, wiec zadnej tragedii ni ma. Pozdr.

 229. VAT. Ćwiąkalski musi się tłumaczyć dlaczego katolicy kradną VAT. A wystarczy nakręcić reportaże z obiektów kościelnych z cegiełkami sponsorów z mafii paliwowej i nie tylko. Słynna kwota poręczenia 2 mln zł z Jasnej Góry coś sugeruje. Był depozyt. Tak sobie myślę dlaczego na tacę przyjmują na zasadzie pecunia non olet. Najpierw zaświadczenie z urzędu skarbowego a potem datek. Wystarczy nie kraść a starczy na droższy gaz od jankesów.

 230. @adam100 o godz. 10:06
  w takim razie, tak zeby bylo sprawiedliwie, dorzuc chlopakom od czasu do czasu do flaszki. chociazby za to, ze maja komentarze na temat, nie jak tutejsze pismaki. chlodno sie tu robi, czas wyruszyc no poludnie 🙂

 231. @Mag, tlumaczenie,ze historia i rzeczywistosc w ogole jest zniuansowana osobnikowi,ktory odkrywa oczywistosci i zachlystuje sie samozachwytem przy tych odkryciach mija sie z celem.To nie jest partner do dyskusji dla osob twojej miary, zreszta chyba dla zadnych osob.Rozmowa, to w polowie sluchanie (tu – czytanie), facet tego nie rozumie.

 232. Panie Blackley,
  Próbuje Pan tu przydać mi gębę pro-sowieciarza, osobnika zatrutego peerelowską propagandą. Powodów do narzekań za komuny nie miałem -przyznaję, ojciec miał dobry zawód, a więc dobrze płatny, matka też, choć już nie tak lukratywny, jeździłem na zagraniczne wakacje itp. jednym słowem żyłem sobie, jak bąk na kobylim zadzie. Polityka mnie nie interesowała, nie wiedziałem nic o Katyniu, a Ruskich, w sensie sowietów, nie lubiłem -jak każdy, propaganda komunistyczna nie robiła na mnie żadnego wrażenia, wchodziła jednym uchem, wychodziła drugim. Moi dziadkowie psioczyli na komunę, na bolszewików, ale rodzice ich mitygowali, żeby nie przy mnie. Przez dwa pierwsze lata studiów było podobnie. Na trzecim roku, dzięki kumplowi otarłem się o KOR i spodobało mi się to, więc zaangażowałem się bardziej, co wiązało się z narastaniem niechęci do komuny, przeradzającej się -z czasem – w nienawiść, jako że coraz więcej tajonych przez nią faktów docierało do mnie. Bywałem zatrzymywany przez ubecję na 24 i na 48 godzin, byłem działaczem NZS, a później „Solidarności” i pracownikiem etatowym tamże. Trzy dni po ogłoszeniu stanu wojennego zostałem internowany, nie na długo, co prawda, bo zaledwie na cztery miesiące, ale wystarczyło, żebym już nowej Polsce został uznany za osobę represjonowaną. W po wyjściu zaangazowałem się w działalność podziemną, z którą dałem sobie spokój w 1986 roku, widząc że tzw. przeciętny obywatel ma to wszystko w dupie, więc może niech Szanowny Pan nie dorabia mi gęby jakiegoś zaczadzonego komunizmem osobnika.
  Nie ma już Stalina, Chruszczowa, Breżniewa, Czernienki, Andropowa, nie ma w Polsce ruskich baz, nie ma już ZSRR. Wszystko już przeminęło i wszystko się zmieniło. Krzyżaków też już nie ma, Szwedzi nie szykują się do Potopu, bisurmanie nie stoją u granic Rzplitej. Dla mnie to historia, to przeszlość, której nie rozpamiętuję, bo przecież nie mam na nią wpływu, dlatego się nią nie jaram, interesuje mnie „tu i teraz” i ewentualnie przyszłość. Ja -proszę Pana – mam głęboko gdzieś Stalina, Hitlera, Krzyzaków, XVII wiecznych Szwedów, Turków, Chmielnickiego, owszem nigdy nie przestanę potępiać tych dwóch pierwszych za to, co zrobili, ile krwi przelali, ale dlaczego mam przenosić winy ojców na potomstwo, nie jestem pisowcem, czy innym świrem. Żal mi tych, którzy cierpieli, których mordowano, wysiedlano, żal mi nie tylko Polaków, lecz wszystkich, ale powtarzam, nie mam ochoty, a właściwie to nawet już nie potrafię tkwić w stereotypach, mitach, zakłamaniu, nie chcę być i nie będą tym „umęczonym”, nieufnym, podejrzliwym Polakiem, przekonanym, że wszyscy (z wyjątkiem oczywiście Jankesów i Węgrów), a szczególnie Ruscy i Niemcy nas dybią, „bo oni tacy już są”. A Pan, jeśli mu z tym dobrze, niech sobie z tym żyje.

 233. @Mag. Nasz blogowy J-23,samozwanczy agent cija Adam100 wraz z „milionerem” Blackleyem-panem ostatnio odkryli, ze jestem facetem, wladam angielskim i udzielam sie na blogu ateistow pod innym nickiem.Odkrycia tego dokonali podobno na podstawie „tej samej znajomosci koni”. Jeezu Mag, ty na prawde traktujesz takich ludzi serio?
  Przewijaj, bo ty zwykle czuby.

 234. Smutne wiadomości z Krymu. Szkolna agresja w amerykańskim stylu zalewa świat z pomocą internetu. Młodzi naśladują dorosłych polityków szczególnie jankesów w porachunkach osobistych z niskich pobudek. Mordowanie w Syrii bo wolno zabijać bezkarnie czy polowania na migrantów na granicy z Meksykiem. Media w pogoni za sensacją ograniczają się jedynie do przekazywania faktów. Bez analizy przyczyn. Tak sobie myślę,że świat dorosłych nie zdaje egzaminu. Podżeganie do sankcji to też deprawowanie młodzieży. Kiedyś Krym kojarzył się z Artekiem i wypoczynkiem młodzieży świata. Czy teraz przy Trumpie to nadal możliwe.

 235. tejot
  18 października o godz. 13:25

  jobrave
  18 października o godz. 8:33

  „…natomast na „bratniej” Ukrainie, o która tak bardzo się troszczymy, za którą stoimy murem, żeby jej Putin krzywdy nie zrobił i owszem, a jeśli już się uda założyć, to jej żywot jest bardzo krótki i bardzo źle sie kończy.”

  Mój komentarz
  Jobrave, ironizujesz o „bratniej Ukrainie”, a co lepsza sugerujesz, ze jej krótki żywot bardzo źle się skończy, przeciwstawiając to jako argument przeciwko rusofobii. Nie rozumiem Twojej argumentacji. Co ma rusofobia do krótkiego żywota Ukrainy?
  Pzdr, TJ
  _____________________________________________________
  Ano ironizuję, ale też muszę przyznać, że mój- pisany na chybcika, a więc niestarannie – komentarz, przynajmniej w cytowanym zdaniu, mógł wprowadzić w błąd – nie chodziło mi o „krótki żywot Ukrainy”, lecz o krótki żywot, zakładanych na Ukrainie polskich firm 🙂

 236. Gdyby ktoś miał wątpliwości to proszę:
  ja nie mam,
  ale posłucham argumentów ze ateiści maja własnego eksperta od koni.

  lonefather
  16 października o godz. 1:48

  NikodemD
  16 października o godz. 1:03

  Choc to zapewne strata czasu, to cos opowiem. Bo moze byc tak, ze przyklad konkretny otworzy tobie oczy, na to o czym napisalem.

  Bylo troje ludzi, ktorych los zetknal w okresie przelomu „gomulkowskiego”. Wszyscy zwiazani z hodowla koni arabskich w Polsce. Byli to: Pani Izabela Zawadzka Dyrektor Dzialu Hodowli Koni Arabskich w Ministerstwie Rolnictwa, Pan Ignacy Jaworowski Dyrektor Stadniny Koni Arabskich w Michalowie i Pan Andrzej Krzysztalowicz Dyrektor Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Objeli swoje funkcje na przelomie lat 40tych i 50dziesiatych i wskutek podporzadkowan sluzbowych i organizacyjnych musieli ze soba wspolpracowac.

  I wspolpracowali.

  Zastali powolani na swoje stanowiska, bo „wladza ludowa” nie miala nikogo, kto by sie nadawal. „Wladza ludowa” dodala im „pomagierow”, zeby im na rece patrzyli i kontrolowali… Ale nai podejzliwosc, ani „pomagierzy” nie zdolali tych trojga fachowcow powstrzymac, czy zniechecic, czy sabotowac, w tym co robili….

  W rezultacie sprzezenia fachowosci, rzetelnosci, uczciwosci tych trojga, powstala marka Polish Arabian”.

  Pomimo przeciwienst, zawrotow, zakretow, zmian, zawirowan, politycznych burz i naporow, tych troje specjalistow, uczciwych i rzetelnych ludzi, rzetelnie i z sukcesem zrobilo swoje.

  ***

  Podobnych przykladow mam 21 i dotycza 24 ludzi.

  ***

  Ja niczego bezpodstawnie nie twierdze. Mam podstawy rzetelne i pewne, wiec twierdze, co stwierdzilem. Czyli, ze rzecz nei w ustroju, a w ludziach.

  Nie pozdrawiam
  ~l.

 237. jakub01
  Oni są faktycznie walnięci. Nie spodziewałam się, że do tego stopnia. A @lonefathera znam od kilku lat, również w realu. Może się nawet spotkamy, bo akurat jest w Warszawie.
  Mam nadzieję, że zacny @stasieku też się trochę zreflektuje w kwestii blackleya.

 238. jakub01
  18 października o godz. 14:28

  @Mag, tlumaczenie,ze historia i rzeczywistosc w ogole jest zniuansowana osobnikowi,ktory odkrywa oczywistosci i zachlystuje sie samozachwytem przy tych odkryciach mija sie z celem.To nie jest partner do dyskusji dla osob twojej miary, zreszta chyba dla zadnych osob.Rozmowa, to w polowie sluchanie (tu – czytanie), facet tego nie rozumie.
  _____________________________________________________
  No właśnie. Pisałem zresztą już kiedyś o tym, a ściślej o tych, którzy traktują współdyskutantów, jak debili, którzy do trzech zliczyć nie umieją, sznurowadeł zawiązać nie potrafią, a ich wiedza ogranicza się do tego, że „Ala ma kota”. Te „korepetycje”, tym razem z historii, mógł sobie Blackley darować, bo obraża blogowiczów.

 239. @Blackley,
  I, żeby nie było – z wieloma Pańskimi opiniami, na inne tematy, najczęściej się zgadzam.

 240. Amerykany nie raz już nas sprzedały, ja im nie wierzę.

  Tego ich skroplonego (i do tego łupkowego) do mojego piecyka przenigdy nie dam wpuścić. Pani Jadzia w poniedziałek powiedziała mi w tajemnicy, że do skroplonego dodają jakieś substancje które uzależniają. Przypomiała ponadto, że zarazę kartoflaną też nam w przeszłości ktoś przeflancował, a może to były krasnoludki?

  Rozwijąc tematykę krasnych ludków: walczmy z pełzającą rusofobią na wszystkich frontach. W pracy, w szkole a nawet w żłobku. Nie chcemy przecież skończyć w dołach z wapnem albo z ukraińskim nożem w gardle.

 241. @Mag. Pana @ Lonefathera pozdrow ode mnie. Ja do ateistow nie zagladam, czasem do Hartmana lub Szostkiewicza, bo obu redaktorow lubie. Co do wspomnianego przez @ Lonefathera p. A.Krzysztalowicza, to mialam okazje osobiscie go poznac (zaszczyt podania mu reki), to byl czlowiek legenda w swiatku” koniarzy”, nie on jeden ale jeden z najwiekszych autorytetow. Milo, ze @Lonefather o tym przypomnial, podobnie jak o pozostalych dwojgu.W rzeczy samej tej trojce zawdzieczamy stworzenie marki „Arab Polski”.

 242. Panie Passencie, czepia się pan i czepia tego, co mądrze gadają (taśmy) politycy z PO. Co to pana obchodzi? Niech sobie gada np., że PO „To nie jest interes ogółu. To jest interes ciemnych mas finansowych. Jeszcze raz to podkreślam”.

  Lepiej czep się pan śrubokręta, a PO zostaw pan w spokoju. Pod dywan, jak już pan kiedyś apelował…

 243. „@lonefathera znam od kilku lat”

  Cóż za poręczenie. Cudo.

  ” @stasieku też się trochę zreflektuje w kwestii blackleya”
  Chyba ci Blackley zaszkodziłem?

 244. I bardzo dobrzy, ży te Araby zdychajum, bu Pan Prezys Kaczyjski sam mówiuł, ży une pasorzyty ruznoszom i churoby i baterie taki mały co ich tylko bez tyleskup widać, co zasiłki chcom i Nasz Narud Polski wymurdować i zgwałcić żybu na AJDSA zachurwali i pumarły szyskie i ani jedyn ni zustał Polak i dzieci małe tyż nawyt.

 245. MietykPisieluk_Poljak.Katolik!

  My tu tera patrzum kto tu gnida a ktu glizda a ktu tasiemiec zbrujony. W imie Prezesa. Amen.

 246. @Szubrave
  Ty szubrawcu kumujistyczny muskalski zdrajcu bujszywicki dubijał żyś naszom elity na letnisku Smuleńskim. A co Stalin robjuł za Pana Hytlera bynajmiej purzondyk był szysko jak pu sznurku ruwniutko kurtularnie a ni karabiny na szpagaci i łonucy i na Hameryki tyż ni pluj ty rusobilu jedyn bandero jedna gnidu kumujistyczna. Bojasz si ży Pan Prezys Kaczyjski z wamy purzondy robi? Bojasz si a bojaj si bu masz czegu. Ynkawudystu ty!

 247. Jacob01,
  niby nic mnie to nie obchodzi, ale byłbym nie fair, gdybym nie potwierdził, że Mag i Lonefather to dwie różne osoby, które miałem przyjemność poznać osobiście w punkcie oddalonym gdzieś 500+ metrów od miejsca stacjonowania Prezesa (uzyskanego przez jego protoplastę zresztą od komuny na krzywy ryj i co ciekawe jakoś to go nie brzydzi).
  Jeśli więc zobaczysz tekst np. – Ja niczego bezpodstawnie nie twierdze. Mam podstawy rzetelne i pewne, wiec twierdze, co stwierdzilem. napisany przez aroganckiego śledczego blogowego mającego się za cwaniaka, to wiedz, że chrzani jak na mękach niejaki Michał P. herbu Topór.

 248. jobrave
  18 października o godz. 14:41
  „. Żal mi tych, którzy cierpieli, których mordowano, wysiedlano, żal mi nie tylko Polaków, lecz wszystkich, ale powtarzam, nie mam ochoty, a właściwie to nawet już nie potrafię tkwić w stereotypach, mitach, zakłamaniu, nie chcę być i nie będą tym „umęczonym”, nieufnym, podejrzliwym Polakiem, przekonanym, że wszyscy (z wyjątkiem oczywiście Jankesów i Węgrów), a szczególnie Ruscy i Niemcy na nas dybia „bo oni juz tacy sa”.”
  Choc pisales to o sobie, to akurat jest to doskonaly opis rowniez mojej postawy . Nie potrafilabym tego lepiej wyrazic. Nie czuje i nie potrafie czuc sie zadna ofiara, nie cierpie na zadne polskie kompleksy. Co mialo wyniknac z historii naszego kraju, to juz dawno wyniknelo, a od szczegolow to sa historycy.Pozdr.

 249. Panie Hadam
  Dobrzy Pan piszy bu to trza tych szyskich wychytywać tych rubaków kumujistycznych pachołky ruski. Cza głusować na Pana Pryzesa Kaczyjskija żyby druge kandecji rzundził i a ni żybu Parłomta Tuskiego była pirsza bu znów waty narabujom i Araby spruwadzom i bendom nam późni gadać ży to ni Araby inu kunie.

 250. Panie Dłendy
  nie rub pan stydu naszyj Puloni ja tyż mieszkał na Milłokach we Shikagu i my takich jak antepartiotuw bili jakby ni Hameryka Pan Prezęt Rygan si Panym Kaczyjsku dugadał i het kumuny wygnali Papirz Polak nasz tyż co mam rużanic od niegu świnty taki brunzowy a moja baba biały i ubrazyki dwa co un nich jest.

 251. Na cito ;
  Przyjaciel z ŁODZI na telefon przekazał mi foto o treści * lepszy prenametny zwis niż głos oddany na PIS ” -Napisy naklejone na słupy oświetleniowe w centrum miasta.

 252. legat
  18 października o godz. 16:08
  I owszem, chrzani jak na mekach ale to nie z Mag identyfikuje Lonefathera ale ze mna. Argumentem na potwierdzenie tegoz odkrycia,ze ja i Lonefather to jedna i ta sama osoba ma byc fakt, ze „ateisci” przeciez nie moga miec wlasnego eksperta od koni!” Czyli, ze to musze byc ja, bo skadze @Lonefather mogl byl wziac swoj przyklad wspolpracy trojki przyzwoitych i rzetelnych ludzi?! Skad inad mi to pochlebia, bo @ Lonefather, to jak sie zorientowalam inteligentny i madry czlowiek.Pozdr.

 253. Panie NadKatolik

  Mosz Pan jeszczu judnego Świra na sumieniu, A to wyczun na medal, od Prezitdenta. Mucisz Pan przyjuc koniecznie w dnia uroczystym.

 254. Ale żem się rozpisał, to chyba kompulsywne jest 🙂

 255. Mag nie mag git, nie ważne. Za konia też poręcze.
  Jest 500+ i Świr– bonus.

 256. Jobrave

  To powoduje pomyłki w komentarzach:

  „Mucisz Pan przyjuc koniecznie w dnia uroczystym”
  mialo byc…………….konie-cznie……………………..”

 257. Jacob01,
  aaaa, rozumiem. Też dawno nie byłem u ateistów bo poza blogami też istnieje życie a poza tym, to nie koniecznie mi zależy by być członkiem tego specyficznego TWA choć jest tam masa interesujących postaci i komentatorów.

 258. jobrave
  18 października o godz. 16:26
  Eeee tam. Twoje wpisy sa wyjatkowo trafne.

 259. Symetryczny
  18 października o godz. 16:56
  Zaczyna sie. Inna wersja ganiania dzieciakow na akademie i pochody. Wtedy to byly pierwszomajowe. Ciekawe kiedy sie zaczna „prace spoleczne”.

 260. @Symetryczny
  P.S. Wreszcie wnuki zaczna nas powazac. Rodzice im nie udziela rad jak sie od takich „prac” wymigac bez oceny niedostatecznej ze sprawowania
  i jak niezauwazalnie spieprzyc z pochodu, ale dziadkowie jak najbardziej.

 261. No bo jak mozna za oceanem skroplic gaz,przewiesc przez Atlantyk I zeby
  byl jeszcze 20% tanszy niz ten ktory plynie bezposrednio ze zloz rurociagiem
  no jak ?
  [7:03]

  Rozumiem doskonale, że to się w pale nie może pomieścić. No bo jak? I do tego to 8-zgłoskowe słowo, które ma zastąpić w języku polskim zwykłą, pospolitą dywersję.

  Po pierwsze ten ruski gaz nie płynie sobie z góry na dół sam z siebie jak woda w Dunajcu, tylko trzeba go pompować, po drugie on płynie spod bieguna niemal, taki zimny że niemal skroplony, do tego ktoś tam w tym zimnie musi wydobycia pilnować, po trzecie nad tym wszystkim czuwa słynna władza (już nie radziecka), a ona też kosztuje, te jachty, te pałace i inne Putinówki — krótko mówiąc, to wszystko też kosztuje.

  Polska za ruski gaz płaci więcej niż Niemcy. Dlaczego? Po nie jest zdywerys…, nie jest w dywersji antyruskiej jak Niemcy, którzy kupują od Rosji mniej niż połowę importowanego gazu. Z kolei, w amerykańskim porcie cena rynkowa gazu przed skropleniem, ostatnio podskoczyła notabene, zapewne w przewidywaniu wzrostu popytu za granicą na LNG, cena wynosi 40-45% tego co jest na rynku europejskim. Czyli ruski gaz może być droższy od amerykańskiego loco Luisiana o ca. 120%. Zatem jest spory margines, aby pokryć koszty skraplania, transportu, itd. A skraplanie staje się coraz tańsze, technologie skraplania znaczy się. Jest czym grać na nosie Rosji, mi się zdaje.

  Ile dokładnie wyniesie różnica cen, tego nie wiem i prezesowi PGNiG nie wierzę. Sprawdzenie, weryfikację itp. wysiłki zostawiam blogowisku. Tylko proszę nie grać ze mną głupa, że nie jest się wielkorusofilem, czyli miłośnikiem Rosji aż po Łabę, Sekwanę czy Potomac, skoro się jest.

 262. Oto jak Warszawiacy cierpią od rządów PiSiarni:
  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24060149,patryk-jaki-na-budowie-pkp-spoznionej-pol-roku-kandydat-pis.html#nowaZajawkaGlownaMT

  Inwestycje się wloką, z przeróżnych powodów, bałaganiarskich, ideologicznych, z powodu karuzeli na stanowiskach. Tak było za prezydentury L. Kaczyńskiego w mieście i tak jest i będzie wszędzie tam, gdzie PiS rękę przyłoży. PiS tylko potrafi rozdawać i gonić układ, najczęściej w mowie i myśli.

 263. Rusofob nie może być dobrym człowiekiem. Bo to nie jest chrześcijańska postawa do bliżniego. Dlaczego Watykan nie boi się Rosji i nawet nie zapisał się do NATO. Bo zawierzył państwo Bogu to tańszy sposób niż zakupy broni od jankesów. Kaczyński też zawierzył. Tak sobie myślę,że to nowa doktryna obronna.

 264. wyzysk

  „ciemne strony legendy Winstona Churchilla”

  Dzieki za tekst. Nie sądziłem, że legenda Winstona Churchilla jeszcze interesuje Brytyjczyków. Ale z tekstu wynika, że nie tylko interesuje lecz i fascynuje.
  Może ta tęsknota za imperialną Wielką Brytanią ma związek z Brexitem? Mam na myśli perspektywę zjednoczenia Irlandii na tle konfliktu granicznego Korony z Unią (granica z Ulsterem) i w efekcie odłączenia się całej Irlandii od tzw „macierzy”. A potem odłączenia się od niej Szkocji.
  Może odrodzenie się mitu Winstona Churchilla wynika z tej perspektywy ostatecznego demontażu resztki dawnego Imperium?

 265. Teo,
  nie ośmiozgłoskowe tylko ośmiosylabowe to po pierwsze primo a po drugie to gdzieś czytałem ale nie wiem czy jest to prawda, że ta dywersyfikacja i kupowanie przez nas LNG polega na tym, że kupujemy z Ameryki skroplony gaz sprzedany wcześniej przez „Ruskich” Amerykanom.
  Poza tym, to Niemcy nie potrzebują magazynów gazu na LNG chyba, bo nawet swoje magazyny na nieskroplony i to wielkości polskiego rocznego zużycia sprzedali konsorcjum „Letter One”, którego właścicielem jest rezydent z Londongradu, Mihail Fridman, multimiliarder i koleś Putina Wołodymira. RWE sprzedało mu też kilka platform na Morzu Północnym a wstrętni Angole nie chcą uszanować własności i nie chcą do nich Mihaila dopuścić na co kumpel od czasu do czasu nad Morzem Północnym zapuszcza swoje superbombowce, może w ramach koleżeńskiej przysługi.
  Nie wiem czy Warszawiacy płacąc rachunki za prąd nie płacą ich przypadkiem Fridmanowi bo RWE to już własność Letter One. „Taka sytuacja”.

 266. jobrave
  18 października o godz. 15:12
  @Blackley,
  I, żeby nie było – z wieloma Pańskimi opiniami, na inne tematy, najczęściej się zgadzam.”

  To miło .
  Zaproponuję eksperyment myślowy 😉 . Proszę pomyślelć że Rosjanie się wycofali , powiedzmy w 1950 roku , tak jak wycofali się z Austrii . Robimy w Polsce wolne wybory , powstają partie polityczne itd itp , rozwijamy się normalnie jak inne zachodnie kraje. Nie ma POP-ów – wie pan co to było Pełniący Obowiązki Polaków , rządzimy się sami , nie musimy żywić wszystkich narodów ” bratniego kraju rad ” . Wszystko w Polsce normalnie się rozwija tak jak w Belgii czy Portugalii . Nie powstają idiotyczne ” budowle socjalizmu ” , huty wytapiające stal na ruskie czołgi . Nie ma kolejnych planów ” 3 letnich ” , ” 6 letnich ” tylko normalny rozwój . Brzmi nezle ?

  Nikt inny nie zgotował na kraju absurdów , prl który i tak budowany za forsę kapitalistów – ZBANKRUTOWAŁ , tylko ROSJANIE i Rosja . O to mi chodzi , proszę pana .Mogli wyjść tak jak weszli , Iść do siebie do domu i zostawić na w spokoju . Wie pan dobrze że nikt nie chciał Polski napadać , Niemcy byli poddani denazyfikacji i ” procesowi wychowawczemu ” przez USA . Histeria wojenna , zimnowojenna to był ruski pomysł i plan .

  Nie czytał pan dokladnie – ale nie sposób dokladnie czytać wszystkiego co tu napiszą 😉 , to powiem krótko – nie uważam że Niemcy tylko czyhają na Polske i że Węgry to przyjaciel . Jestem zwolennikiem ue i wrogiem komunistów każdego szczebla i kalibru a także poszukiwaczy cudu gospodarczego czyli forsy w cudzych kieszeniach takich jak wiesio . Ukłony

  ps szczupłość miejsca , nieumijętność pisania inaczej niż dwoma paluchami w moim przypadku powoduję nieorozumienia .W realu z pewnością byśmy się doskonale zrozumieli .

 267. legat,
  zgłoska = sylaba, tak uczono w PRL, może nawet w III RP. Ale PiS może to zmienił.
  Nie napisałem, że Niemcy kupują LNG (skroplony gaz), bo nie kupują. Ciągną rurami z Norwegii i Holandii, m.in. Ale my nie możemy pójść na taką dywersję, bo jesteśmy po tej stronie Łaby – takie rozumowanie zdaje mi się propaguje się na enpassant.

  —-

  Reszta twojego tekstu jest ciekawa, żeby nie powiedzieć – rewelacyjna.
  Czyli wielkorusofile mogą spać spokojnie, bo Mihaily wszędzie rządzą, interesy robią i musimy z nimi trzymać, bo jak nie to za hu…. i za bort.

 268. teo

  ”Ile dokładnie wyniesie różnica cen, tego nie wiem i prezesowi PGNiG nie wierzę. Sprawdzenie, weryfikację itp. wysiłki zostawiam blogowisku. Tylko proszę nie grać ze mną głupa, że nie jest się wielkorusofilem, czyli miłośnikiem Rosji aż po Łabę, Sekwanę czy Potomac, skoro się jest.”

  100/100 . Ukłony

  ps . nerwowa reakcja ” wielkorusofilów ” szeroko tu wystepujących swiadczy że dywersyfikacja jest dobra, własciwa i konieczna .
  Każdy kto prowadził kiedyś w zyciu chociaż warzywniak wie że trzeba mieć kilku dostawcó i wie dlaczego .

 269. adam100
  18 października o godz. 15:39
  „@lonefathera znam od kilku lat”

  Cóż za poręczenie. Cudo.

  ” @stasieku też się trochę zreflektuje w kwestii blackleya”
  Chyba ci Blackley zaszkodziłem?”

  eeeeetam ….proszę pana , jestem starym ale twardym gadem 😉 Może mi zaszkodzić jedynie rak. Albo wylew. Wszystko inne przetrwałem . Ukłony

 270. Teo, tak masz rację, pomyliłem głoskę ze zgłoską – zwracam honor.
  A z tymi Mihailami to taka sytuacja. Nawet Chelsea jest w rękach R. Abramowicza a Arsenal Usmanowa. Bezczelni Angole ostatnio nie wpuścili Romka na wyspę i nie mógł posiedzieć na swoim własnym stadionie! No to Romek udał się po paszport do kumpla Netanyahu ale chyba Angole dalej mu robią wbrew. A Bieriezowski się jakiś czas temu w Londongradzie wyhuśtał. Nawet nowiczok nie był potrzebny.

 271. panie Slowianin ,

  ”SŁOWIANIN STANISŁAW
  18 października o godz. 14:54
  Smutne wiadomości z Krymu. Szkolna agresja w amerykańskim stylu zalewa świat z pomocą internetu. Młodzi naśladują dorosłych polityków szczególnie jankesów w porachunkach osobistych z niskich pobudek.”

  Piękny kawałek sowieckiej propagandy ….. Przeszedł pan dobrą szkolę prop-agitki .
  USA są winne że jakiś rusek zabił kilkanaście osób a potem się zabił .

  W identycznym stylu jak ” okupacja Polski przez Rosją to wina Stalina Gruzina ” Nawet zza grobu Stalin pociagał za sznurki przez 40 lat . Sowieckie kłamstwo nie ma sobie równych . Fuj . Taka sytuacja

 272. jakub01
  18 października o godz. 14:44
  @Mag. Nasz blogowy J-23,samozwanczy agent cija Adam100 wraz z „milionerem” Blackleyem-panem ostatnio odkryli, ze jestem facetem, wladam angielskim i udzielam sie na blogu ateistow pod innym nickiem.Odkrycia tego dokonali podobno na podstawie „tej samej znajomosci koni”.

  Nigdy , nigdzie nie napisałem że pani , madame i lonefather to ta sama osoba. Nie zaglądam na inne blogi . Jeżeli chce lub chciała pani być mężczyzną nic na to nie poradzę .
  O hodowli koni może pani ma pojęcie , nie jestem w stanie ocenić bo ja o rzeczonej sprawie pojęcia NIE MAM .
  Znam się trochę na pieniądzach i to co pani ma nieprzyzwoitość tu glosić , jesli idzie o biznesową stronę koniego biznesu , to kompletna ignorancja .

  Po co istnieje hodowla koni wyscigowych ? Zeby uzyskać jak najszybszego konia . Szybkośc konia mozna sprawdzić jedynie w wyscigach . Innego sposobu nie ma .
  No i najlepszym przyjacielem konia jest WŁASCICIEL konia . Bo nikt nie zaopiekuje się własnością jak właściciel . Elementarz biznesu . Reguły są te same w warzywniaku , stadninie koni i gazoporcie . Inna jest tylko skala. Ukłony

 273. U jankesów co jakiś czas szkolne zbrodnie. Potem taki uczeń jako poborowy morduje w Syrii czy Afganistanie. Tak sobie myślę o jankesowskich sposobach młodzieży chowania z karabinem.

 274. @teo
  17 października o godz. 18:35
  Czy to aby nie jest cena loco port w USA ?
  A nawet jeżeli jest to cena loco port w Polsce, to dochodzą koszy przeładunku, rozprężania itd…. I jak długo po zerwaniu umowy z Gazpromem amerykański dostawca tak niską cenę utrzyma ?

 275. blackley
  18 października o godz. 18:37

  To że on jest facet wydało się we wrześniu.
  Że zna angielski trochę później.
  Jak Pan widzi, są tutaj tacy że poświadczą że on jest koniem.
  Taka sytuacja
  pozdrawiam

 276. Od kiedy w kwietniu 2016 r. pierwszy amerykański gazowiec LNG zawinął do portugalskiego portu Sines, unijny import skroplonego gazu ziemnego z USA osiągnął 2,8 mld metrów sześciennych. Barierą dla jego zwiększenia jest jednak ciągle amerykańska biurokracja.

  2,8 mld metrów sześciennych to ciągle niewiele, biorąc pod uwagę, że unijny, roczny popyt na gaz sięga blisko 500 miliardów metrów sześciennych. Import pokrywa około 70 proc. zapotrzebowania na gaz w Europie i w nadchodzących latach udział ten ma wzrosnąć. Aby Europa mogła importować więcej surowca z USA, amerykańskie ceny skroplonego gazu ziemnego muszą być konkurencyjne.
  https://www.portalmorski.pl/porty-logistyka/40193-ue-import-amerykanskiego-lng-do-ue-rosnie-przeszkoda-bariery-w-usa
  ============

  Ciekawe jest porównanie rzędów wielkości……

  Likwidacja energetyki węglowej i jądrowej, wzmacnia w Europie popyt na gaz.

 277. SŁOWIANIN STANISŁAW
  18 października o godz. 18:41
  U jankesów co jakiś czas szkolne zbrodnie. Potem taki uczeń jako poborowy morduje w Syrii czy Afganistanie. Tak sobie myślę o jankesowskich sposobach młodzieży chowania z karabinem.”

  Dzwoni słuchacz do Radia Erewań i pyta ” czy to prawda że w USA każdy robotnik ma swój samochód ?” Radio Erewań odpowiada – ” ale u nich Murzynów biją ” .

  Za wikipedią panie POP-ie

  Współpraca Gestapo i NKWD
  Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow oraz w Moskwie niemiecko-radzieckiego traktatu o granicach i przyjaźni stały się także podstawą pod wzajemną współpracę służb specjalnych obu krajów[19]. Tajne załączniki tego ostatniego przewidywały współpracę gestapo i NKWD w zwalczaniu polskich organizacji niepodległościowych głosząc: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu.”. Stało się to podstawą do wzajemnej współpracy policji oraz sił bezpieczeństwa obu okupantów przybierając formę czterech tematycznych Konferencji Gestapo-NKWD, które odbyły się w latach 1939–1941 w Brześciu, Przemyślu, Zakopanem oraz Krakowie.”

  No ale to było w czasach zanim przedstawiciele bratnich narodów Rosji i Niemiec zaczęli zjadać się nawzajem , Taka sytuacja.

 278. @ blackley:
  ” Wszystko w Polsce normalnie się rozwija tak jak w Belgii czy Portugalii”
  Obawiam się , że rozwijałoby się jak w Portugalii a nie jak w Belgii. W Portugalii rozwój był tak dobry, że w latach 70-tych Portugalczycy się wkur***** I pogonili władzę w ch****
  Na pewno pamiętasz 😉

 279. Teo, Ty tu sobie stroisz żarty – … Mihaily wszędzie rządzą, interesy robią i musimy z nimi trzymać, bo jak nie to za hu…. i za bort a no to ja Ci dam taki gazowy przykład.
  Otóż, jak pewno wiesz, chemia, nawozy i gaz do produkcji w jednym stoją domu.
  Pewnego razu inny kumpel Putina, niejaki Wiaczesław Mosze Kantor, właściciel Acron Group podjął próbę przejęcia naszych „Azotów”. Mówią, że „wrogą” poprzez odpowiednie manipulowanie zakupem akcji giełdowych. Ponieważ mu się nie powiodło mimo lobbingu na jego rzecz Ola Kwaśniewskigo, który to Olo u Mosze Kantora jakiś czas służył, to nie było motywacji ze strony Wołodymira by akceptować dla Polski niskie ceny gazu i m.in. dlatego dla nas są najwyższe. Kantor się podobno wściekł i wydzierał, że „taka sytuacja” to rezultat polskiego antysemityzmu!

 280. adam100
  18 października o godz. 18:52
  blackley
  18 października o godz. 18:37

  To że on jest facet wydało się we wrześniu.
  Że zna angielski trochę później.
  Jak Pan widzi, są tutaj tacy że poświadczą że on jest koniem.
  Taka sytuacja
  pozdrawiam”

  Krętactwa chyba . On ? Ona ? zapodała tu onegdaj że ma kolejnego męza czy też ” faceta ” kilkanaście lat młodszego od siebie . We Francji to zadziałało , ale tu ? Smiem wątpić ……60 letnia kobieta i 40 paro letni mężczyzana ? …… Nie mam nic przeciw ale to rzadko się udaje . Krętacz raczej . Ukłony

 281. Po tych konferencjach z gestapo był zalew volksdojczów i gorallenvolk. Co widać na blogu mimo lustracji. Tak sobie myślę napisz Armia Czerwona a volksdojcz daje głos. Nawet na wycieraczce.

 282. @ teo-
  A myślisz, że ci amerykańscy właściciele kopalń gazu żyją w wigwamach i jeżdżą 30- letnimi chevroletami a do pływania mają wysłużone żaglówki ?
  P.S> Gaz wydobyty spod ziemi ma mniej więcej taką samą temperaturę na Syberii co w Teksasie.Ona nie zależy od temperatury na powierzchni tylko głównie od głębokości złoża.

 283. blackley

  A ja frajer wdałem się w pyskówkę w obronie „jej cnoty”.
  Ale musiał mieć ubaw. Nie ja jedyny zresztą byłem „zrobiony w konia”, ale jak pan zawsze powtarza „kłamstwo ma krótkie nogi.”
  pozdr.

 284. Dlaczego katolicki wehrmacht z Bogiem na ustach mordował też katolików Polaków. W czym pomagali volksdojcze i gorallenvolk. Tak sobie myślę,że volksdojcze powinni porządkowanie świata zacząć od siebie. Mea culpa mile widziana podobnie wizyta w KL jako turysta a nie obsługa.

 285. Mad Marx
  18 października o godz. 18:49

  Wieść gminna niesie, że Kongres uchwalił dotację do kontraktu gazowego dla Polski, w wysokości miliarda $.
  Wówczas cena by się zgadzała.

  Pytanie brzmi:
  -czy ten gaz będzie dla Polski, czy też jego przeznaczeniem jest wsparcie Ukrainy, po zamknięciu przepływu przez jej gazociągi?
  Ostatnio kupowaliśmy gaz w Niemczech, i eksportowalismy na Ukrainę.
  Nie jestem pewien, czy ktoś nam za to ZAPŁACIŁ…….
  Może Wujek Sam nam refunduje koszty?
  To inna wersja……

 286. Rosnąca nędza w Rosji może skłonić Putina do wywołania kolejnej wojny.
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/rosja-kryzys-nedza-rosyjskiej-wsi-2017-07

 287. Z biedy Putin sprzedał butelki i kupił ponad 300 ton złota. Tak sobie myślę ,że kaucja w Rosji jest chyba zawyżona jak gaz od jankesów.

 288. adam100
  18 października o godz. 19:11
  blackley

  A ja frajer wdałem się w pyskówkę w obronie „jej cnoty”.
  Ale musiał mieć ubaw. Nie ja jedyny zresztą byłem „zrobiony w konia”, ale jak pan zawsze powtarza „kłamstwo ma krótkie nogi.”
  pozdr”

  Kłamstwo ma krótkie nogi. Czasem prawda wygrywa trochę za pózno , fakt . No ale nie mozna mieć wszystkiego 😉 Ukłony

 289. SŁOWIANIN STANISŁAW
  18 października o godz. 19:33
  Z biedy Putin sprzedał butelki i kupił ponad 300 ton złota. Tak sobie myślę ,że kaucja w Rosji jest chyba zawyżona jak gaz od jankesów.

  Ludność Rosji niecale 150 milionów . PKB Rosji 2022bln usg
  Ludność Holandii niecałe 10 milionów . PKB Holandii 858 mld usa .

  15 razy więcej ludzi wytwarza niecałe dwa i pół raza więcej PKB

  56 Polska 13 823

  63 Rosja 10 608

  Dodać należy że to nas Rosja okupowała a nie my Rosję . Parę dolarów PKB w Rosji przynosi produkcja i hurtowe spozycie samogonu , ale zdaje się nie ujęto w/w wyczynowego chlania w powyższym zestawieniu . Ukłony

 290. wiesiek59
  18 października o godz. 19:28
  Mad Marx
  18 października o godz. 18:49

  Wieść gminna niesie, że Kongres uchwalił dotację do kontraktu gazowego dla Polski, w wysokości miliarda $.
  Wówczas cena by się zgadzała.

  Pytanie brzmi:
  -czy ten gaz będzie dla Polski, czy też jego przeznaczeniem jest wsparcie Ukrainy, po zamknięciu przepływu przez jej gazociągi”

  Nikogo normalnego tego rodzaju pytanie nie interesuje. Jest gazoport jest dywersyfikacja czyli konkurencja . A konkurencja ZAWSZE jest pożądana . Czego pan nie wie bo nie prowadził nawet osiedlowego warzywniaka . Taka sytuacja

 291. Z dystansu
  18 października o godz. 19:29

  Masz, dla porównania….:

  W karawanach jechały maskotki, które do Muzeum Historycznego Wytwórni Motown przynieśli fani Michaela Jacksona. Reportażysta podsumowuje: w miejskiej kostnicy wciąż mogło sobie spoczywać dwustu pięćdziesięciu nieodebranych nieboszczyków, ale przynajmniej zabawki były już bezpiecznie i godnie pochowane. Maskotki złożono na wieczny spoczynek na cmentarzu Woodlawn, tuż obok mauzoleum upamiętniającego symbol walki o prawa obywatelskie – Rosy Parks. A skąd tylu nieodebranych nieboszczyków w kostnicach? Nierzadko stąd, że rodziny nie miały pieniędzy na pogrzeb…
  https://nowyobywatel.pl/2015/11/24/amerykanski-sen-amerykanski-horror/

 292. Mad,
  przykro mi, że jesteś mad i musisz potwierdzać swój stan tekstami, acz nie wszystkie z nich są mad.
  Myślę sobie, że jak chcą pomieszkać w wigwamie, ci właściciele, to tak robią, bo ich stać na to. Bo nie płacą takich podatków, o innych powinnościach wobec cara nie wspominając. Po prostu, relatywnie do wartości wydobycia, aparat państwa FR kosztuje o wiele więcej, w tym na wojsko. Dlatego ruski gaz musi być tak drogi, bo jest obłożony kosztami funkcjonowanie niereformowalnej Rosji.

  Na marginesie, czytam w staroci Richarda Pipesa „Russia under Old Regime”, gdzie on wyjaśnia ukształtowanie władzy patrymonialnego caratu, co jest nieco trudne do pojęcia. Ale pozostałości są widoczne dla sprawnego obserwatora ze wzrokiem 20/20.

 293. SŁOWIANIN STANISŁAW
  18 października o godz. 19:15
  Dlaczego katolicki wehrmacht z Bogiem na ustach mordował też katolików Polaków”

  Tego nie wiem . To panstwo zawarliście z Niemcami pakt Ribentropp Mołotow i podzieliliscie Europę

  Główne postanowienia paktu
  Kraje bałtyckie: (Estonia, Łotwa) i Finlandia staną się strefą wpływów i przyszłym terytorium ZSRR, a północna granica Litwy (z Łotwą) stanowić ma granicę pomiędzy strefami interesów Niemiec i ZSRR (zobacz: okupacja krajów bałtyckich).
  Na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu[16].
  Strona radziecka podkreśla swoje zainteresowanie Besarabią, ze strony niemieckiej stwierdza się zupełne niezainteresowanie tym terytorium.”

  Zadbaliście też o gospodarkę

  Gospodarcze ustalenia paktu
  Porozumienia militarne i polityczne stały się także podstawą do nawiązania ścisłej współpracy gospodarczej między oboma krajami. Podczas pobytu w Berlinie delegacji radzieckiej, 19 sierpnia, czyli jeszcze przed zawarciem paktu Ribbentrop-Mołotow obie strony podpisały radziecko-niemiecką umowę handlową (1939), którą przedłużono w roku 1940 kolejną radziecko-niemiecką umowę handlową (1940). Umowy te określały zasady wymiany handlowej pomiędzy ZSRR i III Rzeszą, która polegała głównie na wymianie radzieckich surowców na niemiecką technologię militarną oraz cywilną. W ramach różnych umów w latach 1940–1941 Niemcy otrzymały od ZSRR:

  2,7 mln t złomu metali kolorowych
  2,0 mln t produktów naftowych
  1,5 mln t ziarna zbóż
  1,2 mln t wyrobów walcowanych
  1,5 mln m³ drewna
  350 tys. t miedzi
  280 tys. t manganu
  100 tys. t bawełny
  42 tys. t chromu
  30 tys. t surowca kauczukowego”

  Co się stało że tak harmonijnie wspólpracującce narody zaczęły się wzajemnie zjadać ?

  Dziwna sytuacja .

 294. To jest stara rosyjska tradycja, że kiedy naród dziaduje elita baluje , a władza skupuje złoto.
  Czy to wszystko za puste butelki po wódce , którą Puti raczy otępiały lud, kto zliczy ?

 295. Rosjanie byli w kosmosie. O volksdojczach nie słyszałem. Jeszcze liżą rany po Stalingradzie. Tak sobie myślę,że po wyjściu Rosjan IV RP dopadła ruina. Tak ogłosiła Szydło pisowska Wanda Wasilewska

 296. Mad jeszcze z (18:49)
  A nawet jeżeli jest to cena loco port w Polsce, to dochodzą koszy przeładunku, rozprężania itd….
  Ceny nie znamy, kosztów nie znamy … ale popitolić można. Jeśli na wielkorusofilską nutę konieczna jest harmoszka.

  I jak długo po zerwaniu umowy z Gazpromem amerykański dostawca tak niską cenę utrzyma ?
  Nikt nie pisze o zerwaniu umowy z Gazpromem. Oczywiście musi ona być wynegocjowana od nowa przed 2022 rokiem, na mniejszą wolumen i na innych warunkach cenowych etc. Ale już nie pod presją ruskiego monopolu.

  Wiem, że Gazprom na tym straci i stąd jest żałość w szeregach blogowych wielkorusofilów.

 297. Przyjrzyjmy się więc przywołanym tekstom. Pierwszy z nich został opatrzony takim oto headem: „Sfrustrowani, biali, niewykształceni Amerykanie, siedzący całymi dniami przed telewizorami w swoich przyczepach, w dużej mierze zdecydowali o losie USA i świata. Przez lata ignorowani, marginalizowani i pogardzani wreszcie dali o sobie usłyszeć”. Drugi poprzedzony jest takimi słowami: „Wokół Paryża rozciąga się pas małych, smutnych miasteczek. Ich mieszkańcy często nie mają pracy, za to przepełnia ich gniew – na wszystko i wszystkich. To teren przegranych, teren Marine Le Pen. Tak wyglądała kampania wyborcza w Villers-Cotterets”. Podobieństwa pomiędzy obydwoma fragmentami są po prostu uderzające. W jednym i drugim kreślony jest ten sam obraz – czyli zestaw stereotypów – wyborców partii i polityków nielubianych przez establishment. Mają to być ludzie niewykształceni, sfrustrowani, przegrani, bezrobotni, biedni i biali. Biali – czyli rasiści, którzy nie lubią „czarnych” i Latynosów (wyborcy Trumpa) oraz muzułmanów (Francja). Niewykształceni – łatwo wcisnąć im populistyczne slogany, w przeciwieństwie do wykształconych, którzy z definicji myślą samodzielnie i krytycznie, a w związku z tym nie ulegają żadnej demagogii.
  http://www.mysl-polska.pl/1232
  ==============

  Interesująca analiza wątków propagandowych.

 298. Mad Marx
  18 października o godz. 19:00
  @ blackley:
  ” Wszystko w Polsce normalnie się rozwija tak jak w Belgii czy Portugalii”
  Obawiam się , że rozwijałoby się jak w Portugalii a nie jak w Belgii. W Portugalii rozwój był tak dobry, że w latach 70-tych Portugalczycy się wkur***** I pogonili władzę w ch****
  Na pewno pamiętasz”

  Pamiętam , W zeszłym roku zwiedziłem Portugalę i też trochę się dowiedziałem . Łapki maczał , jak zawsze , kosciół katolicki . Który został skutecznie przez Portugalczyków wyparty ze stosunkow społecznych , dziś jest jeden ksiądz na 10-12 kosciolów .
  Nawet jak by poszło jak w Portugalii to i tak PKB PKB (2018)
  • całkowite
  • na osobę
  248,9 mld[2] USD
  24 237[2] USD

  Polska ” dzieki ” sowieckiej ” pomocy ” KB (2018)
  • całkowite
  • na osobę
  614,2 mld[4] USD
  16 180[4] USD

  Niezle ale wciąż 8000 usd mniej . Nie wolał by pan żeby sprawy w Polsce poszły portugalską drogą ?

  Skoro belgiska nie była mozliwa wg pana – choć nie wiem skąd takie przypuszczenia – to i tak Portugalia ma PKB jednak większe .

  A tak nie było drogi ani portugalskiej , ani belgijskiej tylko sowiecka . Z wiadomym , dramatycznym finałem . Bankructwem prl , który i tak komuniści budowali za forsę kapitalistycznych banków . Ogarnia pan sytuację?

 299. Panie teo , 100/100 , wielkorusofile jęczą ….Jak pan mysli , mają płacone ? Czy to wynik łykania , wieloletniego łykania olbrzymich dawek sowieckiej prop=agitki ?
  18 października o godz. 20:00
  Mad jeszcze z (18:49)
  A nawet jeżeli jest to cena loco port w Polsce, to dochodzą koszy przeładunku, rozprężania itd….
  Ceny nie znamy, kosztów nie znamy … ale popitolić można. Jeśli na wielkorusofilską nutę konieczna jest harmoszka.

  Wiem, że Gazprom na tym straci i stąd jest żałość w szeregach blogowych wielkorusofilów.”

  Ukłony

 300. panie Słowianin . ,

  ”SŁOWIANIN STANISŁAW
  18 października o godz. 19:57
  Rosjanie byli w kosmosie. O volksdojczach nie słyszałem. Jeszcze liżą rany po Stalingradzie. Tak sobie myślę,że po wyjściu Rosjan IV RP dopadła ruina. Tak ogłosiła Szydło pisowska Wanda Wasilewska”

  Pod Stalingradem dwa wielkie narody rosyjski i niemiecki , zgodnie ze sobą współpracujące do niedawna w myśl pewnego paktu zaczęły się zjadać nawzajem ?

  Co się stało ? \

  PKB Polski jest 30 % wyższe niż panskiej ojczyzny a Polska nie ma tych wszystkich bogactw jakie wy marnotrawicie .

  Wanda Wasilewska to własnie piękny przykład POP-a Pełniący Obowiązki Polaka . Coś jak pan szanowny . Taka sytuacja

 301. wiesiek59

  „Wieść gminna niesie”

  Co niosą wieści gminne nie ma większego znaczenia bo jak wspomniałem wczoraj słów prezesa Woźniaka o tańszym o 20 procent gazie niepodobna zweryfikować.

  Ale ciekawszy jest polityczny kontekst tej sprawy. Umowa nad którą toczy się na blogu dyskusja została poufnie podpisana we wrześniu z udziałem premiera Morawieckiego. Oczywiście specjaliści o zawarciu umowy wiedzieli, bo wspomniano o niej we wrześniowym komunikacie giełdowym PGNiG-e.
  Jak nietrudno się domyślić owa poufność wynikała z tego, że informację o umowie postanowiono odpalić kilka dni przed wyborami – jako tzw event wyborczy.
  I tak się stało.
  Tylko pytanie brzmi – czemu tego eventu nie odpalił Morawiecki, który firmuje politycznie kampanię. Jedynym wytłumaczeniem tej sytuacji może być to, że stratedzy kampanii PiS uznali iż owe wieści o kontrakcie z USA wywołają mieszane uczucia – ujmując to oględnie. Zresztą biorąc pod uwagę dyskusje na portalach, które relacjonowały ową konferencję stratedzy PiS się nie mylili.

  Dlatego w evencie udział wzięli będacy na wylocie minister Tchórzewski i prezes Woźniak, który się z niczym nie kojarzy.

 302. Po zakończeniu tzw.sowieckiej okupacji zbankrutowały stocznie i wyprzedano inne srebra narodowe.Zamykano kopalnie.Sytuację ratuje import węgla z Rosji. 3 mln zdrowych ludzi opuściło kraj za chlebem. Pracując nawet na zmywaku. Cytuję pisowskie materiały partyjne. O bankructwie bankowości polskiej nie wspomnę. Tak sobie myślę czy tzw.okupacja przez jankesów przywróci stan poprzedni.

 303. Osobiście sądzę, że tzw.okupacja przez jankesów nie przywróci SŁOWIANINowi poprzedniego stan umysłu, ani braku wymienialności złotówki, ani trzymania paszportów w urzędzie, ani odtłuszczonego mleka, ani FJN też nie przywróci. Czego jeszcze nie przywróci? Festiwalu piosenki radzieckiej, il-68’ych w linii PLL, speakerów tv w mundurach … ale pszczółka Maja i język rosyjski obowiozkowo w szkołach może wróci jak pożyjemy.

 304. Dlaczego cytowanie pisowskich ocen wywołuje wściekłość nieudaczników. Tak sobie myślę o braku umiejętności czytania pisowskiej propagandy.

 305. Bar Norte
  18 października o godz. 20:11

  Zadziwia mnie ten paradoks.
  Demokracja, wolny rynek, dostep do informacji publicznej.
  A tu tajne, łamane przez poufne dane……
  Znowu teoria nie pokrywa się z praktyką?

  Fakty otrzymamy na fakturach za dostawy energii.
  Winnych podpisania kontraktów się nie rozliczy.
  Takie sa REALIA tego systemu luster i mgły.
  A ciemny lud to kupi, albo się w..wi…..

 306. Drodzy Blogowicze: przyznam się, że z dziką satysfakcją wklejam te czerwone łapki nie jakiemu @ blackley. Jest wśród Was ktoś, który się nie czuje „dotkniętym” Jego komentarzami?.

 307. panie Słowianin ,

  ”SŁOWIANIN STANISŁAW
  18 października o godz. 20:14
  Po zakończeniu tzw.sowieckiej okupacji zbankrutowały stocznie”

  Stocznie zbankrutowały bo nie potrafiły zrobić porządnego statku , który ktoś chciałby kupić za pieniądze. Stocznie trwały bo robiły statki dla ZSSR , ” PŁACENIE ” za te statki wygladało tak ” My im dajemy statki a oni od nas biorą węgiel ” . Dodam że ” im ” oraz ” oni ” to chodzi o Rosjan

  ”Zamykano kopalnie.Sytuację ratuje import węgla z Rosj” Kłamie pan . Owszem węgiel kupujemy rosyjski wegiel , kupujemy też australijski i amerykanski ,.Koszt wydobycia wegla z kopalni odkrywkowej to 5-6 euro a z głebinowej kopalni w Polsce to 150-170 euro .
  Dzi eki istnieniu torów kolejowych i istnieniu portu w Rotterdamie możemy kupować każdy węgiel swiata. . Nie ma potrzeby demolować miasta i srodowiska skoro tanio kupić węgiel gdzie indziej . Pisowskie podtrzymywanie trupa zwanego ” panstwowym górnictwem w Polsce ” to kłamstwo które ma krótkie nogi .

  ”. O bankructwie bankowości polskiej nie wspomnę. ” To niech pan nie wspomina . PKO bp , flagowy , główny bank polski ma się – mimo niskich odsetek placonych ludziom za lokaty – ma się swietnie. KŁAMIE PAN ponownie

  ””. 3 mln zdrowych ludzi opuściło kraj za chlebem. Pracując nawet na zmywaku.”

  Praca na zwywaku nie hanbi . Zadna praca nie hanbi . Czego pan nie rozumie bo akurat do pracy ” wielkorusofile ” się nie garną . Przeznaczeniam każdego ruska jest mundur i kgb , albo chociaż policja .
  Ludzie wyjechali bo wreszcie mogli zobaczyć jak tam jest . Wy trzymaliście ludzi pod kluczem , paszportów nie było . Po za tym prl-owski przemysł padł jak mucha , pracy w nim nie było. Padł bo nie produkował prawie nic do sprzedania . Takie były wasze rządy , panie POP-ie

 308. @jobrave
  18 października o godz. 8:33 i pozostałe
  Podpisuję się oboma rękoma.
  Zrobić sobie wroga z sąsiada potrafi każdy głupi.

 309. bukraba
  18 października o godz. 20:54
  Drodzy Blogowicze: przyznam się, że z dziką satysfakcją wklejam te czerwone łapki nie jakiemu @ blackley. Jest wśród Was ktoś, który się nie czuje „dotkniętym” Jego komentarzami?.”

  a dokładnie co pana tak ”dotyka ” ? Nie pamiętam bym pisal do pana /pani bezposrednio . Tępię wielorusofilów , komunistów , wrogów Unii Europejskiej , sciemniaczy , kłamców i różnych ” ekonomicznych cudotwórców ” oraz miłośników prl .

  No smiało , co pana tak ” dotyka ” tym bardziej że do pana się nie zwracam ? Ukłony

 310. @blackley
  18 października o godz. 20:01
  Stosunki społeczne w przedwojennej Polsce były chyba jednak bardziej podobne do tych panujących w Portugalii niż w Belgii. Chyba nawet pozostałości feudalizmu było u nas więcej. Stąd przypuszczam, że bardziej prawdopodobny byłby autarkiczny i nacjonalistyczny reżim, niż normalna, zachodnioeuropejska demokracja. Trzeba pamiętać, że Portugalczycy zafundowali sobie normalną demokrację ćwierć wieku wcześniej niż Polska, stąd i różnica w rozwoju gospodarczym.
  Co do gazu to uważam że nie trzeba być żadnym ekspertem- wystarczy zadać sobie pytanie: „dlaczego większość gazu Europa importuje rurami a nie statkami?”
  Zachodnioeuropejscy importerzy tak kochają Ruskich, czy też potrafią liczyć pieniądze ? Oczywiście poszukiwanie alternatywnych źródeł gazu ma sens, ale czy na pewno import morzem jest dobrym wyjściem, zwłaszcza biorąc pod uwagę że statki o największym tonażu na Bałtyk wpływać nie mogą

 311. Z dystansu
  18 października o godz. 19:54
  To jest stara rosyjska tradycja, że kiedy naród dziaduje elita baluje , a władza skupuje złoto.
  Czy to wszystko za puste butelki po wódce , którą Puti raczy otępiały lud, kto zliczy ?”

  100/100 W rosji było tak zawsze . Zawsze ” wladza pila koniak w imieniu ludu ” a ten ciemny lud się cieszył bo tak ” być musi bo wladza od boga pochodzi ” Ukłony

 312. Szczęść wam boże! https://www.globalresearch.ca/video-us-nuclear-missiles-deployed-in-italy-against-russia/5657294
  „In March 2020, the first unit of production will begin fabricating a series of 500 bombs. As from that time, in other words in about a year and a half, the United States will begin the anti-Russian deployment in Italy, Germany, Belgium, Holland and probably certain other European countries, of the first nuclear bomb in their arsenal with a precision guidance system. The B61-12 is designed with penetrating capacity, built to explode underground in order to destroy bunkers housing command centres.”

 313. Mad Marx
  18 października o godz. 21:01
  @blackley
  18 października o godz. 20:01
  Stosunki społeczne w przedwojennej Polsce były chyba jednak bardziej podobne do tych panujących w Portugalii niż w Belgii. Chyba nawet pozostałości feudalizmu było u nas więcej. Stąd przypuszczam, że bardziej prawdopodobny byłby autarkiczny i nacjonalistyczny reżim, niż normalna, zachodnioeuropejska demokracja”

  Ale wciąż Portugalia to 8000 usd pkb więcej na osobę ?
  Proszę pana obydwaj teoretyzujemy . Jednak fakt niezaprzeczalny jest taki że Rosjanie i Niemcy wybili prawie wszystkich ” dziedziców ”, ” starostów ” , i innych feudałów . Powrotu do przedwojennych stosunków BY NIE BYŁO . To samo było w UK i USA , kobiety , Murzyni i niższe klasy spoleczne nie chciały wrócic na swoje przedwojenne miejsca , chyba pan o tym słyszał ? Z jakiego powodu pan zaklada że ludzie w Polsce by wrócili ? Instytucja wolnych wyborów, demokracja i istnienie partii politycznych immych niż koncesjonowane przez rząd pozwoliły by ludziom wybierać , coś z tego by wyszło . Nie chcę pana obrażać , naprawdę . Ale ta narracja ” że smi nie dalibysmy rady i dobrze w sumie że Rosja nas wzięła pod ” opiekę ” jest , niech będzie SŁABA . Chociaż pan wie co chciałem napisać . Ukłony

 314. Symetryczny
  18 października o godz. 21:08

  Bandzior- Rosja – boi sie TYLKO silniejszych . Wiec potrzebna jest siła . Proste. Zeby Ruscy nie czuli strachu przed NATO i USA dawno już by doszli do Tagu – taka rzeka w Portugalii .

  Nie biorę forsy , panie poruczniku . Poprostu piszę rzeczy , które rujnują panskie złudzenia i psują panu samopoczucie . Ale nie jestem od dbania o panskie samopoczucie . Taka sytuacja

 315. wiesiek59
  18 października o godz. 19:51
  Z dystansu
  18 października o godz. 19:29

  Masz, dla porównania….:

  W karawanach jechały maskotki, które do Muzeum Historycznego Wytwórni Motown przynieśli fani Michaela Jacksona. Reportażysta podsumowuje: w miejskiej kostnicy wciąż mogło sobie spoczywać dwustu pięćdziesięciu nieodebranych nieboszczyków, ale przynajmniej zabawki były już bezpiecznie i godnie pochowane. Maskotki złożono na wieczny spoczynek na cmentarzu Woodlawn, tuż obok mauzoleum upamiętniającego symbol walki o prawa obywatelskie – Rosy Parks. A skąd tylu nieodebranych nieboszczyków w kostnicach? Nierzadko stąd, że rodziny nie miały pieniędzy na pogrzeb…”

  Panie za prl istniał i miał nieprzyzwoitość być rzecznkiem rządu niejaki Urban Jerzy . Ow Urban Jerzy snuł narrację podobną do panskiej – chciał wysyłać do USA spiwory dla bezdomnych . Rząd prl gorączkowo potrzebowal odwrócić uwagę od sytuacji w Polsce i Urban wykoncypował taki kocept .
  Ludzie zaczęli drwić w stylu ” zamienię m-3 w Warszawie na spiwór w Nowym Jorku ”

  Znam kilka osób w USA . To swiat w którym za darmo nic nie ma . Poprostu trzeba o tym pamiętać . Taka sytuacja

 316. @ Blackley
  Sęk w tym, że Niemcy a potem Rosjanie wybili nam znaczną część inteligencji, nie arystokratów. Ci mieli tymczasowo pozostać na swoich miejscach, bo ktoś musiał prowadzić wielkie gospodarstwa, które dostarczały żywności dla Wehrmachtu. Zresztą arystokracja (nie tylko w Polsce) miała dużą zdolność do adaptacji w warunkach nowej władzy (większość arystokracji w Polsce po rozbiorach zachowywała lojalność wobec obcej władzy).
  We wszystkich biedniejszych krajach Europy , nie wyłączając Irlandii po wojnie dochodziły do władzy formacje nacjonalistyczne, z dużą rezerwą odnoszące się do rządów bogatych państw, które stworzyły EWG, stąd przyjmuję taki wariant za najbardziej prawdopodobny. A w takim wypadku Polska izolowana od Zachodu (po drodze są Niemcy czyli wróg i od Rosji czyli drugiego wroga) mogłaby pozostać skansenem przedwojennych stosunków. Oczywiście teoretyzuję bo mogło być inaczej- Polska decyduje się na pojednanie i przyjaźń z Niemcami i utrzymuje przyjazne stosunki z ZSRR, korzystając na położeniu i stając się pomostem pomiędzy Wschodem a Zachodem. Takich scenariuszy można sobie wymyślić kilka ale to nie ma wpływu na nasze obecne położenie.
  P.S. cały czas uważam, że mimo wszystko Polska w schyłkowych latach komuny potrafiła to położenie pomiędzy Wschodem a Zachodem wykorzystać lepiej niż dzisiaj (niezależnie od tego, czy była to nasza suwerenna polityka czy też narzucona przez sąsiada)

 317. wiesiek59

  „A tu tajne, łamane przez poufne ”

  Ale trzymajmy się faktów.
  Możemy się jedynie domyslać, że umowa jest tajna. Tak naprawdę bowiem tego nie wiemy, bo nikt z obecnych na konferencji dziennikarzy się o jakieś szczegóły kontraktu nie zapytał. Nawet nie wiemy czy formuła tego eventu przewidywała pytania.

  Jesli przejrzysz relacje z tej konferencji to zorientujesz się, że są to rozmaite wariacje stylistyczne na kanwie dość ogólnikowego komunikatu PAP.

 318. Czy wiadomo ile polski nabywca płaci Gazpromowi?
  Wiadomo chyba jedynie, że o kilkadziesiąt USD za 1000 m3 więcej niż zachodnio-europejscy z Niemcami włącznie. Chyba Litwini też mniej. Może dlatego, że nie mają tylu rusofobów. Albo kupują LNG z Kuwejtu do Kłajpedy???
  Kto wie?

  Mi nic nie wiadomo.

 319. @ Mauro :
  „W przypadku gazowych umów długoterminowych dokładnych cen NIGDY się nie podaje”
  Bo długoterminowe umowy nie określają sztywnej ceny a tylko sposób jej kalkulacji , np w przypadku umowy z Gazpromem jest to średnia cena z ostatnich kilku lat.
  Ja jako konsument i obywatel mam prawo chyba wiedzieć, jak będzie się kształtować realna (tzn po rozładunku i rozprężeniu) cena gazu i czy nie będzie ona w rzeczywistości wyraźnie wyższa niż tego z ruskiej rury.

 320. wiesiek59

  Muszę się przyznać do tego, że się pomyliłem pisząc iż „tego eventu (nagłośnienie podpisanych we wrześniu umów gazowych z USA) nie odpalił Morawiecki”.

  Jednak „odpalił”, bo był na tej imprezie wyborczej. Znalazłem notkę na portalu TVN. I jak ma w zwyczaju zagaił:

  „Wraz z przyjściem rządu Prawa i Sprawiedliwości przystąpiliśmy do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie gazu z różnych źródeł (…) ze szczególnym uwzględnieniem możliwości sprowadzania gazu ze Stanów Zjednoczonych”.

  Z tym, że informację sugerującą, że gazu potanieje dzięki tym umowom o 20 procent przekazał już prezes Woźniak.

 321. Szanowni Panstwo
  Polecam blog corki pana Passenta dlatego, ze jest o tym co sie TERAZ dzieje w Polsce i tloku tam nie ma.
  A tu jak w maglu (byla kiedys taka instytucja) albo u fryzjera
  ale tego PRLowskiego, bo teraz trzeba zarezerwowac godzine aby nie czekac wiec nie ma z kim pogadac.
  A wtedy to kazdy byl politykiem i wszystko wiedzial (tak jak tu). I nikt nie nagrywal nikogo (jak obecnie) chociaz ani demokracji i wolnosci nie bylo. Moze dlatego ze miniaturowych magnetofonow nie bylo? A kto ubekiem byl kazdy wiedzial i albo siedzial cicho albo takiego syna do szalu doprowadzal klasycznym wtedy dowcipem twierdzac, ze rzad jest do du..y. (Oczywiscie chodzilo o ten amerykanski przypominam mlodziezy.) Komentarze na
  blogu pana Passenta to jak powtorka z rozrywki. Nostalgia a tu z mlodymi naprzod isc itd….

 322. jakub01; 14:44 pisze. Przewijaj, bo ty zwykle czuby.

  Masz racje,czuby I swiry tylko czemu to tak pozno zauwazylas ?
  Ja to dostrzeglem jak tylko sie pojawili na blogu te czuby,swiry a na dodatek
  schizofrenicy.Taki jak idzie spac to zaglada pod lozko czy nie ma tam ruskiego
  agenta no bo go podslucha jak bedzie w nocy pierdzial,tak jak by ruskie
  agenty nie mieli nic wazniejszego do roboty jak tylko sledzic idiotow.

  https://www.youtube.com/watch?v=H7HPteEOndA

  Niema to jak taniec we dwoje.

 323. https://russia-insider.com/en/report-saudis-dismembered-journalist-while-he-was-still-alive-audio-recording-shows/ri25106

  Nowiczak po arabsku czyli cwiartowanie na zywca a na blogu cisza jakos
  nikt nie chce drzec ryja.

 324. Wiesiek59; 18:54.

  Nie wszystek zakontraktowany skroplony gaz w Ameryce a wyslany do Polski
  bedzie gazem amerykanskim.Czesc tego gazu bedzie nadal gazem ruskim
  dostarczonym tankowcami z Rosji do Amsterdamu w Holandii a tam po cich
  bedzie przepompowany do tankowcow amerykanskich ktore poplyna do
  Polski.Tak sie robi biznes na durnych Polakach.

 325. Jak zwykle w piatek wieczorem nie bedzie mnie na blogu,po pracy wszyscy
  idziemy pic na koszt korporacji, czyli na krzywy ryj.
  Ja bede pil za Putina aby w koncu wywolal ta wojne I uwolnil swiat od durni
  typu Z dystansu I jemu podobnych.

  https://www.youtube.com/watch?v=qMkBKZK1k8I&list=PLYYliKIv6EilmgWQlHqmp-alVKXtUGE56

 326. Tadek, mowie sobie, nie upijaj sie wiecej huju. Ale i tak pije ftedy bo darmo.

 327. @Misiek Tadek, -do widzenia pod stolem! Tak sie mowilo w mojej firmie przy pierwszym kieliszku i w rzeczy samej do spotkania dochodzilo w czas jakis. Niezle towarzystwo pod tym stolem sie spotykalo, pelna demokracja.Co do czubkow, to jakos mi to umknelo. Po prostu nie bralam serio tych ostrzezen przed Mossadem i GRU, bom sie nad tym szczegolnie nie zastanawiala. At, jechal ich sek, przewijam, bo przecie nie bede czytac bredzen jakiegos schizoida. Deszcz leje u mnie jak z cebra, koty wlaza mi przez okno do domu i to sa zapewne tez agenci ruscy, szczegolnie ten rudy mi wyglada na Iwana. Trzeba sie strzec przed noviczokiem. Baw sie Misiu dobrze, schlej sie na amen tylko nie umieraj na kacu.
  https://www.youtube.com/watch?v=TaWFlp0KjLo

 328. @ Misiek Tadek

  A tak wogle, to co to z tymi naszymi lupkami w kraju? Ponoc mamy tych lupkow i innych bitumicznych piaskow od cholery i ciut ciut, moze bysmy tak sobie zaczeli skraplac i wyzymac .Putina szlag by trafil od razu, Trumpa zreszta tez, Unia zaczelaby nam d..e lizac i bylibysmy od morza do morza pod swoim przewodem. Swiat padlby na kolana, z ktorych nas Kaczor juz podniosl, a ciapaci poszliby wielblady doic.
  https://www.youtube.com/watch?v=8OlFF0UqDVw

 329. Nie wszystek gas bedzie tesz skroplony, bosie tak nieda. Zostaje zawsze ociupina nie skroplona, to som podstawy fizyki. Ale nie dla durniow z em pass ant.

 330. Herr volksdojcz. Jest praca w Guantanamo. Mile widziane niemieckie geny co gwarantuje znajomość procedur obozowych dla osób z łapanki. W menu jest mleko oraz sala tortur. Samochód służbowy na drewnianych kołach jako deputat. Tak sobie myślę,że jankesi nie tylko rakiety zawdzięczają III Rzeszy.

 331. Szkoda,że pisowski antyimigracyjny spot nie ukazał się w czasie kiedy do stajenki zdążali rodzice póżniejszego Jezusa. Taki spot mógł uratować przed ukrzyżowaniem w tych niebezpiecznych okolicach. Trochę dalej ale bezpieczniej. Tak sobie myślę,że mądry pisowski hunwejbin po szkodzie.

 332. żabka konająca
  19 października o godz. 6:56
  Mnieeeeeeeeeeeeeeeee!

 333. “Zabierz babci dowod!”

  Czy za takie haslo opozycja antypanstwowa zalozylaby sprawe w trybie wyborczym?
  By sprostowac nieprawdziwa informacje ze jest co zabierac? Ze jeszcze dysponuja wlasnymi dowodami, ergo jest co zabierac?

  ml

 334. A nawolywanie by nie isc na wybory boo one beda nieucziwe?
  Tez podpada pod paragraf?

  ml

 335. „nikt nie chce drzeć ryja..”
  Z przerażenia wszyscy zamilkli

 336. Austriak otumanił Niemców i zbudowali wspólnie III Rzeszę z jego gadżetów. Wzorem Gruzina trzeba też tłumaczyć winę Austrii za skutki hitleryzmu austriackiego. Niemcy byli w okrążeniu i ulegli ideologii przestrzeni. Inni to nazywają wyprawą po ruski portfel. Tak sobie myślę,że przypisujmy zbrodnie do narodów,które wydały zbrodniarzy. A co z Dzierżyńskim. Sierota.

 337. @Zabko konajaca, Flamenco, to w gruncie rzeczy muzyka gitanos, cygan hiszpanskich. Posylam ci oryginalne flamenco uliczne, tanczone przez mlode cyganki. Stylizacje sa naturalnie piekne i wyrafinowane ale ja kocham to zywiolowe, „amatorskie” flamenco, z jakim nieraz stykam sie zupelnie nieoczekiwanie. Wierz mi, czlowiek leci wtedy do nieba czy do piekla, trudno orzec, ale gdzies w cholere, do samego dna!
  https://www.youtube.com/watch?v=x3ZTcuw1U-U

 338. jakub01, zapytałam „komu?” bo chwilę wcześniej przeczytałam link polecony przez Ted’dy z godz.2:20, o niespotykanym wręcz okrucieństwie:
  „Raport: Saudis rozczłonkował dziennikarza, podczas gdy on wciąż żył, pokazy audio nagrywania
  Następnie rozpuścił ciało w kwasie
  Konsulat generalny Mohammed al-Otaibi sprzeciwił się rozczłonkowaniu Khashoggi, mówiąc im: „Zrób to na zewnątrz, wpędzisz mnie w kłopoty.” Jedna z drużyn powiedziała mu, żeby „zamknął się, jeśli chcesz żyć, kiedy wrócisz do Arabii Saudyjskiej”
  Chodzi o dziennikarza który zaginął po wejściu do ambasady własnego kraju w Turcji – na pewno znasz temat.

  Ps. czy masz funkcję tłumaczenia tekstów? Jeśli nie poproś np. Wieśka59 żeby pomógł zainstalować, mam nadzieję że nie będzie mi miał za złe tej dyspozycji. Dobranoc.

 339. żabka konająca
  19 października o godz. 7:21
  Ja nie zwialam.Ryja tez wydarlam, nie zauwazylas?

 340. @ Zabko, ja myslalam, ze chodzi o taniec. Linku nie ogladalamz racji nieznajomosci jezyka. Pomylka , wybacz, myslalam, ze sobie zartujesz.

 341. @soczki2
  18 października o godz. 12:28

  To jakiego używamy języka zależy od tego jak się rozmawiało w domu, jakie lektury się przeczytało, jakie się zna języki. Ale mógłbyś tak podrzucić przykład tego co Cie sprowokowało do tej uwagi, bo przecież „tudzież” nie użyłem. 🙂 Chociaż nie mam nic przeciw „tudzież”

 342. Ted’dy bear
  19 października o godz. 2:20

  Turcy z pewnością dokładnie wiedzą, co się wydarzyło, lecz trzymają blisko swoje karty, aby się przekonać, jak mogliby wykorzystać tę wiedzę. Arabia Saudyjska i Turcja zainicjowały już wspólne dochodzenie. Gospodarka Turcji znajduje się w stanie załamania i mogłaby skorzystać na „inwestycjach” Saudyjczyków, aby w ten sposób zamknąć temat Khashoggiego. Innymi słowy, na turecką perspektywę zniknięcia arabskiego dziennikarza mogą łatwo wpłynąć pieniądze Arabii Saudyjskiej, a śledztwo mogłoby ostatecznie niczego nie dowieść – podkreśla były oficer CIA, Philip Giraldi, na łamach Strategic Culture.
  https://kresy.pl/publicystyka/zabicie-khashoggiego-bylo-latwe-ale-jak-to-teraz-wytlumaczyc/
  ===============

  Jak widzisz, to wszystko to biznes……
  Czy zginie jeden człowiek, czy milion, wszystko da się przeliczyć na zyski materialne bądź polityczne.

 343. @

  Władza może wszystko:
  Żona prokuratora krajowego chroni kandydata PiS? Nie chce ujawnić wyroku skazującego
  http://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/7,93867,24060219,zona-prokuratura-krajowego-chroni-kandydata-pis-nie-chce-ujawnic.html#s=BoxOpImg3

 344. jakub01
  19 października o godz. 7:43

  To proste.
  Wchodzisz w Operze czy Firefoksie do menażera rozszerzeń bądź katalogu dodatki.
  Szukasz – Narzędzia językowe”
  Klikasz w ikonę google translate, bądź im Translator
  Instaluje się samo
  Potem wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na stronę do tłumaczenia
  i wybrać opcję – tłumacz

  W ten sposób, masz dostęp do wszystkich prawie języków świata i tekstów w nich pisanych….

 345. @zetus1

  Zestawiłem cię ze znanym mi osobiście @stasieku dla wskazania, że wasz język sytuuje was na różnych pozycjach, po zapoznaniu się z waszymi tekstami.

  Wrócę do tego swego tekstu, aby w nim odnaleźć źródło zgrzytu językowego. Jeśli było tam tudzież, to jestem tym lekko przez siebie zaskoczony.

  Co do narodzin odmiany języka w życiu osobniczym to twa uwaga jest trafna.
  Rodzice oraz starsi bracia (naturalnie będący wzorem) nie byli językowo wulgarni i trywialności w mowie nie były formą odreagowania napięć. Tata był osobą pogodną i życzliwą i podobnie mama szarpiąca się z pięciorgiem dzieci w biednym życiu otoczenia zdegradowanego wojną ( urodziłem się tydzień przed Powstaniem Warszawskim obok dzisiejszego muzeum poświęconego temu wydarzeniu ).

  Ale to dwie moce ukształtowały mój język: intrawertyczna ma natura oraz biblioteka ( jako instytucja ).

  I dlatego jest we mnie odruch sprawdzania jak chciałbym się wyrazić, a jak wyszło; oraz jak wyraził bym cudzę stwierdzenie. Dlatego zapewne u mnie było by co cię przywiodło?, a nie co Cię sprowokowało. Chodzi mi tu o temperaturę używanych słów.

  W moim odczuciu jesteś jedną z niewielu gości tego bloga używających literackiego języka i w twych tekstach nie odnajduję ani obecnie popularnego ukłonu przed suwerenem, ani pogardy dla ludzi, których nie cenisz. Według mnie piszesz powściągliwie i nienapastliwie.

  A ciepło przez @stasieku traktowany @lewy według mnie jest gotów mnie zapytać: No co tak cicho siedzisz starcze? – Flaki z olejem!

  Ale moje i cudze teksty tu umieszczane, z gospodarzem bloga włącznie, to są teksty starych ludzi. A ja chciałem od ciebie dowiedzieć się czy masz żywy kontakt z językiem młodych Polaków?.

  Reszta jest zgrabną lub nieporadną otoczką.

  Wrócę do tematu po śniadniu i kawie. Nie jestem skowronkiem lecz sową.

 346. wiesiek59
  19 października o godz. 8:33
  mam klawiature i wszystkie opcje po hiszpansku, nie wszystko z tego rozumiem, ale sprubuje.

 347. Mimo że stosowanie przemocy wobec więźniów zostało zakazane przez III konwencję genewską z 1949 roku, to do dziś w ponad stu krajach torturuje się i maltretuje osoby zatrzymane. Robią to nie tylko militarne reżimy w Azji lub Afryce, ale i państwa uprzemysłowione, takie jak Rosja i Izrael, a nawet demokratyczne kraje Zachodu, na czele z USA. Wszystkie one wykorzystują tortury jako narzędzia do zdobycia informacji lub upokorzenia i psychicznego złamania wrogów.

  Czytaj więcej na https://menway.interia.pl/styl-zycia/ciekawostki/news-biale-tortury-jak-zlamac-czlowieka-nie-zostawiajac-sladow,nId,2644536#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ============

  Jak to robią demokracje……..

 348. A nie pisałem. Teraz w ramach Konkordatu idzie instrukcja z ambon na kogo głosować. Pan miłuje prawo i sprawiedliwość ps… Tak sobie myślę,że wszelka władza od Boga pochodzi. Putina też. Jak sugerował Pius XII w geście białostockim.

 349. Kilka tysięcy migrantów zorganizowało się i wyruszyło z Hondurasu do Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek „karawana” wkroczyła do Gwatemali. Donald Trump domaga się, aby rządy krajów Ameryki Środkowej natychmiast zatrzymały tych ludzi.
  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/tysiace-migrantow-z-hondurasu-zmierza-do-usa-donald-trump-zagrozil-wstrzymaniem-pomocy
  ===================

  Marsz do raju?
  Cóż, piekło stworzone przez rządy kompradorskie, pozostawiają za sobą….

 350. @zetus1

  Mój ( obaj byli starsi )brat bardzo prosił, abym przy nim nie używał słowa aczkolwiek.
  Zapewne odczuwał w tym pretensjonalność szczeniaka.

  Znalazłem jedno tudzież, ale nie u mnie.
  Istota warstwy językowej pozostaje aktualna, a wrócę do niej po innych moich wypełnianych obowiązkach.

 351. @zetus1
  Moje dzieciństwo i moja młodość ukształtowały mój język i działał tu kwartet:

  radio – książka wraz gazetą – telewizja i telefon.

  A młodzież, która dziś nabyła czynne prawo wyborcze nie umie ocenić czy ja innym zgredom wciskam kit.

  Wrócę z akupów to będzie o czcie, skajpie i przekazach: strumieniowych i innych.

 352. Przyjaciele Trumpa mordują po kawałku. Na biurku konsula. Zbrodnia warta 110 miliardów za broń i bomby zrucane na Jemen. Poćwiartowany i wyniesiony w walizce

  „Z relacji tureckich mediów wynika, że na dziennikarza w konsulacie czekało 15 Saudyjczyków, którzy przylecieli specjalnie po to, by zabić Chaszodżdżiego. „Wyborcza” podaje, że mężczyźnie wstrzyknięto środek obezwładniający i – nadal żywego – pokrojony na kawałki. Jeden z oprawców to specjalista patologii, twórca klatki do ekspresowej, zaledwie 7-minutowej sekcji zwłok. Siedem minut miała też trwać agonia Dżamala. Następnie jego poćwiartowane zwłoki prawdopodobnie wyniesione z konsulatu w walizce.
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24063078,trump-wreszcie-przyznaje-ze-saudyjski-dziennikarz-nie-zyje.html#a=167&c=154&s=BoxNewsImg4

 353. Symetryczny
  19 października o godz. 10:30

  Sprawę Skipriala wałkuje się od chyba roku.
  Sprawę Dżamala zamiecie się pod dywan w przeciągu kilku tygodni.
  Tak działają media zachodnie….

  Nawiasem mówiąc, jednostkowe przypadki smierci rozdmuchuje się do rangi monstrualnej.
  smierć tysiecy codziennie zabijanych, nikogo nie obchodzi.
  Tak działa psychologia tłumu…

 354. Niszczenie pomników przeszłości nie służy naszej przyszłości
  Written by krakauer, 19 października 2018,

  W ostatnich dniach Niestety doszło do demontażu pomnika w parku skaryszewskim w Warszawie. Był to znany Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej, upamiętniający udział Żołnierzy w walkach z Niemcami na Pradze we Wrześniu 1944 roku. Ci bohaterowie polegli w rejonie obecnego ronda Waszyngtona, tam był ich grób a pomnik stanął w tym samym miejscu.

  Wybitna forma pomnika, niezwykle wymowna i zmuszająca do refleksji była na stałe wpisana w przestrzeń krajobrazową parku (po wcześniejszych przenosinach). Stanowiły o niej stylizowane elementy płaskorzeźby Żołnierza, umundurowania i hełmu, połączone ze złożonymi sztandarami. Pomnik był wyrazem szacunku dla przelanej bratniej krwi Bohaterów – Wyzwolicieli, towarzyszy broni.

  Na pomniku były napisy: (po polsku):

  WIECZNA CHWAŁA

  BOHATEROM

  ARMII CZERWONEJ

  POLEGŁYM W WALKACH

  O WYZWOLENIE

  STOLICY POLSKI

  WARSZAWY

  I analogiczny po rosyjsku:

  ВЕЧНАЯ СЛАВА

  ГЕРОЯМ

  КРАСНОЙ АРМИИ

  ПАВШИМ В БОЯХ

  ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕ

  СТОЛИЦЫ ПОЛЬШИ

  г. ВАРШАВЫ

  To, co się stało jest bardzo smutne, ponieważ niszczenie pomników przeszłości, nie służy naszej przyszłości. Wymazywanie historii jest hańbą i nie można milczeć jak usiłuje się rugować przeszłość. Wiele razy już o tym pisaliśmy. Pomniki Żołnierzy Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego, to licencje na nasze życie. Ci dzielni ludzie zginęli za naszą wolność i prawo do życia na tej ziemi. Jak niewdzięcznym i krótkowzrocznym trzeba być, żeby to wymazywać z pamięci?

  Bez względu na wszystko faktem pozostanie, że to Armia Czerwona wyzwoliła ziemie polskie spod niemieckiej okupacji. Przy czym nikt nie neguję tego, że po wojnie staliśmy się krajem zależnym od ZSRR, warto pamiętać że zgodzili się na to „alianci” w Jałcie. Jednakże faktu wyzwolenia od ludobójczej niemieckiej okupacji nie można negować. Z powodu elementarnego poczucia przyzwoitości i szacunku do własnego życia jako wartości, za którą inni – Ci, których pomniki pamięci się dzisiaj usuwa za nas zapłacili.

  Pomniki stanowiące o czynach prowadzących do wyzwolenia ziem polskich, powinny pozostać na swoich miejscach. Jeżeli policja histeryczna (tu nie ma błędu) chce je niwelować to edukując i równoważąc w przestrzeni innymi pomnikami, tablicami informacyjnymi itp. Mówimy o dialogu, a nie o destrukcji!

  Tylko jak postawić pomnik alternatywny przy pomniku prawdziwych Bohaterów? Najpierw trzeba zniszczyć, wymazać pamięć Bohaterów, żeby móc czcić, często ludzi o trudnej reputacji. Samo niszczenie to dowód na to, że nie ma czym zastąpić oryginalnej narracji. Ponieważ wyzwolenie Polski przyszło że Wschodu. Z Zachodu to nikt go nawet nie planował (Jałta), a pomników przypominających, że sami nie byliśmy w stanie się wyzwolić, zdaje się w naszym kraju nie brakuje, zwłaszcza w Warszawie…

  To co się dzieje w naszym kraju w sprawie pomników od pewnego czasu, służy w polityce wewnętrznej i jest adresowane do wąskiego kręgu ludzi, którzy ze zmieniania historii uczynili sobie sposób na życie. Często bardzo dobrze wynagradzany z publicznych środków. Dla większości społeczeństwa w istocie to nie ma znaczenia, ponieważ świadomość historyczna jest bardzo słaba. Lata przeklętej indoktrynacji istotnie zrobiły swoje, zwłaszcza wśród najmłodszych. Nie ma dzisiaj w Polsce narracji, zdolnej do odkłamania oficjalnego przekazu. Wielu spośród niezależnych publicystów boi się zaczynać dyskusji z fanatykami, którzy mają za sobą aparat przemocy, Kościół i media. Bez osłony politycznej ze strony siły liczącej się w Parlamencie, nie można na tym polu otwierać dyskusji. Chyba, że ktoś podchodzi zabawowo do możliwości spotkania się, ze spontaniczną potrzebą popełnienia samobójstwa…

  Największym wyzwaniem dla polityki ahistorycznej obecnych władz jest rusofobia. Usuwanie pomników, to coś na kształt triumfalizmu, na jaki stać wszystkich małych ludzi odczuwających po tych aktach destrukcji satysfakcję. Oto w ten sposób możemy “mścić” się na „ruskich”, a wiadomo nawet że to co się u nas dzieje i jest po prostu ohydne wywołuje w Rosji reakcje. Więc tym bardziej to będzie realizowane.

  Niestety w konsekwencji taka polityka kreowania nienawiści, tą nienawiść zrodzi i to na poziomie międzyludzkim. Istotą błędu jest to z naszej strony, że sami tę sytuację indukujemy. Bez wyraźnego powodu chcielibyśmy skłonić Rosję do zachowania które miałoby być zaprzeczeniem historycznej roli ZSRR w pokonaniu faszyzmu. To świadczy tylko i wyłącznie o naszej naiwności, bo to jest po prostu niemożliwe i nigdy się nie stanie.

  Tak jak my gloryfikujemy z sentymentem okres II RP, zupełnie lub prawie zupełnie milcząc o wadach, błędach i także zbrodniach tamtego okresu. Podobnie Rosjanie jako spadkobiercy ZSRR widzą w nim głównie pozytywy. Oczywiście tu nie chodzi o porównanie dwóch państw poprzez ich zestawienie w określonym momencie dziejów. Chodzi o współczesny obraz przeszłości, warunkujący percepcję teraźniejszości. Gdy jakiś kraj zaczyna negować swoją tożsamość, zwłaszcza opartą na zwycięstwie to skazuje się na upadek.

  Szkoda pomnika, może istnieje szansa, żeby stanął w innym miejscu – nawet dla celów „historycznych”, bo jako dzieło sztuki i świadectwo faktów historycznych jest bezcenny.

 355. @Symetryczny
  To jest barbarzyństwo i zwyczajna głupota.
  Mam nadzieje, że nikt nie ośmieli się ruszyć pomnika i cmentarza żołnierzy radzieckich przy al.Żwirki i Wigury.

 356. @jakub01, żabka
  Uwielbiam flamenco. Podeślijcie coś jeszcze, proszę.

 357. Hipokryci; http://bi.gazeta.pl/im/a9/f2/16/z24063657V,Msza-swieta-z-okazji-obchodow-38–rocznicy-Sierpni.jpg
  „Słowo Pana jest prawe, a każde Jego dzieło godne zaufania. On miłuje prawo i sprawiedliwość, ziemia jest pełna Jego łaski”

 358. @mag

  Ktoś kto twierdzi że cię dobrze zna jest w pilnej potrzebie dotlenienia mózgu. Może przed flamenco, wyprowadzisz na spacer i przewietrzysz mieszkanie, bo opierunek to chyba czasu nie starczy. Liczę na twoje poczucie obowiązku.

 359. Widać z tego artykułu jak fatalne jest wybieranie PiS do samorządów
  https://fakty.interia.pl/agnieszka-maj/news-majchrowski-to-co-stoi-za-malgorzata-wassermann-dla-mnie-jes,nId,2646022
  cytat z artykułu
  politycy klubu PiS-u powiedzieli, że mogą tylko nielegalnie to robić, bo mają zakaz odgórny.

 360. adam100
  Dzięki za troskę i porady.
  Poradzę sobie bez pomocy, choć doceniam intencje.

 361. Nie będzie wiz z powodu ASF. Odwiedzający USA na butach mogą zawlec ASF jak to robią u siebie. Brak higieny szlabanem. Trump jak Kaczyński widzi w migrantach też zarazę. Dezynfekcja i dywersyfikacja importu świniny mile widziane. Tak sobie myślę o koszerności diety. Dzik zawinił świnię powiesili.

 362. @mag

  Źle mnie zrozumiałaś, albo ja się źle wyraziłem.
  To nie ty potrzebujesz pomocy. Na twoja pomoc się liczy.

 363. @zetus1

  Zamysłem mego zwrócenia się do kolegów @zetus1 i @stasieku była chęć zderzenia mego przekonania o nieskuteczności dzisiejszej nowomowy związanej z Dobrą zmianą w odniesieniu do tych, którzy pod jej parasolem mają dojrzewać i swe dzieci wyprowadzać na ludzi przez cztery kadencje o które modlą się jej głosiciele.

  Dla istniejącej głównie z nazwy polskiej religijności jest w dużej mierze niezrozumiałe zalecenie Zbigniewa Ziobry dla Andrzeja Dudy, aby ten pouczany kierował się Duchem Świętym. Grzech Przeciw Duchowi Świętemu jest nieodpuszczalny.

  A dzieci i młodzież { ogarnięte | ogarnięta } znużeniem Wiedźminowym chętnie wchłoną polskojęzyczny cytat z Zająca i Wilka: Jeszcze cię dorwę.

  Paranoiczna mściwość obecnego Ministra Sprawiedliwości stwarza sprzeczność z postawą kolegów wyżej wymienionych:
  Nie widziałem grząśli.
  Czy coś straciłem?

  Obecna władza używa języka nie będącego językiem dialogu.
  I jakby była ślepa, że polubienia mogą się wymknąć spod kontroli tak, jak
  Mark’owi Zuckerberg’owi Facebook.

  Są faraoni bardziej znani od innych.
  To ci co odkuwali płaskorzeźby przedstawiające poprzedników.

  Jest taki szewc który ponoć zniszczył bibliotekę.

  A lekko podpita młodzież dowcipkuje:

  Doustnie, to ja nie lubię kaczki z pierwszymi śliwkami robaczywkami!
  Zgredów nie należy tarmosić, o ile nas wnerwią.

  Jesteśmy najwspanialszym narodem na świecie!
  głosi Krzywousty.

  A dzieci dopowiadają:
  Plawie lobi duszą lusznice.

  Tak się przekomarzają maluchy w przekazie strumieniowym z babcią mieszkającą na Skype, bo jeszcze nie opanowały tam dostępnego czatu i możliwości wielomegabajtowego przesłania tą drogą kolekcji jutubowych memów z naczelnym:
  A to lotnisko baranów, to gdzie?

 364. adam100
  No to komu mam pomóc?

 365. Symetryczny
  To samo spotyka Dąbroszczaków.
  Ja tak wierzę, że oliwa sprawiedliwa na wierzch wypływa.
  Wcześniej, czy później

 366. „Ja tam wierzę” – miało być.

 367. Obrodziło na en passant jak nigdy do tej pory.

  Wtórni analfabeci piszą tak, jak słyszą albo mówią: np. „nie rozumię”, albo „nie rozumne”, „ni mam”, „mjej wiency (mniej więcej)”, „Jakoł (jaką) ubierasz kurtkę”, „przejast (przejazd) kolejowy”, „skond”, „zkond”.
  Takich przykładów można mnożyć. Nieuctwo i błędy ortograficzne to plaga w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowo celowo z błędem, żeby się przekonać, ile internautów popełniło gafy, np. na forach internetowych. Blądynka – 323 tysiące haseł, zkąd – 514 tysięcy wyświetleń, oprucz – 332 tysiące wyników, wogule – 1,1 miliona (!) haseł. Szok!

  Czytaj więcej: https://pomorska.pl/w-polsce-odradza-sie-analfabetyzm/ar/7217740

 368. Do wszystkich

  Zajrzałem do firmowanego przez onet wyjaśnienia co to jest hasztag.
  Skracając ( tylko skracając ) można powiedzieć to znak #
  Ten skrót myślowy wbudowuje się w przezwyciężanie kłopotów ze złożonością współczesnego świata doznawaną boleśnie przez ponoć cywilizowane i ponoć cywilizowanych.

  Polska Ciotka Wiki też jak ognia unika słowa adres:

  Hasztag (z ang. hashtag) – słowo lub wyrażenie poprzedzone symbolem
  # (ang. hash) bez użycia spacji.

  I tu znów się jeżę.
  Ja używam często tego
  znaku jako symbolu numeru. Na przykład: #23

  Znak # jest stosowany masowo w popularnym zastosowaniu takim:
  Na serwerach IRC poprzedza nazwę każdego kanału dostępnego w całej sieci IRC, np. #polska ( w treści obszernego hasła Wikipedii Kratka (symbol)

  … eracam do hasła Hasztag

  Hasztagi umożliwiają grupowanie wiadomości, ponieważ można wyszukać komunikaty, w których zawarto dany hasztag. Wyszukiwanie obejmuje tylko jeden serwis internetowy, dlatego hasztag nie może być powiązany z wiadomościami z innego serwisu.

  Proszę zwrócić uwagę na dwa słowa: wyszukać oraz grupowanie.

  Gdy szukałem w tutejszych komentarzach wystąpień słowa tudzież opisywanego jako wychodzące z użycia, to użycie skrótu klawiszowego CTRL+F zaowocowało listą ( pustą lub nie ) wystąpień tego słowa w kolejności od najstarszego ( przegładałem tylko ostatnie serie komentarzy.

  Ta lista jest ulotna. Znika przy następnym CTRL+F lub wyjściu poza ten blog.

  Natomiast hasztag (ang.: hashtag ) jest w serwisie pogawędek tworem stałym i zawiera adresy wszystkich wystąpień wyrażenia z przedrostkiem. I tak #soczki2 to ( byłby, ale nie jest zestaw podpisów i wzmianek o mnie w ramach tej serii komentarzy.

  CTRL+F szuka ponownie i nie pamięta czego szukaliśmy wcześniej.
  Hasztag pamięta trwale.

  Zabawy z adresami bywają zabawne.

  W archiwum tego bloga mogą istnieć różne komentarze oznaczone
  19 października o godz. 13:02 – pochodzące z różnych lat.
  Ale te komentarze mają unikalny numer.

  A jeden z tutejszych tuzów podał jako link coś na podobę:

  D:\FreeFileSync\Piosenki.ffs_batch

  Szanowne panie! Szanowni panowie!

  Zabawy jakie tu urządzacie nie odbiegają od odpowiedzi Jasia:

  Ja wiem ile jest trzy plus cztery.
  Pani też wie.
  Po co te tumany mają wiedzieć?

  No wprost oczywista oczywistość.

 369. USA od wczoraj zawiesiły import wieprzowiny z Polski.

  Jak wyjaśnia Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) powodem tej decyzji jest nieprzestrzeganie wymogów sanitarnych chroniących przed rozprzestrzenianianiem się poważnych chorób zwierząt gospodarskich (głównie ASF) w skontrolowanych zakładach produkujących mięso na rynek amerykański.

  Jak podaje Tygodnik Rolniczy USA były jednym z największych odbiorców polskiej wieprzowiny. Od stycznia do kwietnia 2018 r. do Stanów Zjednoczonych trafiło mięso wieprzowe z Polski o wartości ponad 275 mln złotych. Dla porównania, Włosi kupili od polskich zakładów mięso wieprzowe o wartości ponad 120 mln złotych.

  W pierwszych czterech miesiącach 2018 roku Amerykanie kupili od polskich firm ok. 25 tys. ton wieprzowiny, Niemcy 24 tys. ton, a Włosi około 20 tys. ton.

  Co więcej, cena wieprzowiny eksportowanej do Stanów Zjednoczonych była wyższa niż na ten sam produkt wysyłany do państw Unii Europejskiej.

 370. mag
  19 października o godz. 14:56
  wiem, wiem, w kraju ( no, niestety nie tylko – patrz marek j., konsul honorowy w monaco – 2 melony kieszonkowego na miesiac), zawsze wierzycie ; w starozytnym rzymie jednak komuna byla, na cale jej szczescie, ateistyczna – pomnikom mozna bylo glowe odkrecic;

 371. Bar Norte,
  tak sobie myślę, że tego należało oczekiwać już dawno, np. od chwili gdy Smithfield sprzedał polskie farmy świń, Morliny, znanego w USA z szynki Krakusa i w ogóle Animex Chińczykom. Jakby potrzebowali wieprzowiny z Polski to by amerykańskich megafarm w Polsce nie sprzedawali przecież. ASF to może być kwestia ułatwiająca tę rezygnację.

 372. norte:
  o, jezu, to zaboli;

 373. Czy ASF pogorszy dobrą zmianę?

 374. Teddy insynuuje, że Amerykanie kupują od Ruskich gaz, skraplają go i sprzedają Polsce. To podłe, parszywe łgarstwo! Amerykanie słyną z bezgranicznej wręcz uczciwości i pasjami uwielbiają przychylać nieba biednym, chorym i innym nieszczęśnikom zaludniającym ten łez padół. Teddy krzewi na blogu sowiecką propagandę, mającą na celu obrzydzenie nam Polakom Najwyższych Wartości, który hołduje cały wolny, chrześcijański świat. Ów świat niejednokrotnie się przekonał, że zawsze, gdy wartości, gdy los uciskanych, prześladowanych, borykających sięz biedą, chorobami, totalitaryzem itp. jest zagrożony Ameryka zawsze, jako pierwsza staje w polu, by dać odpór ciemnej sowieckiej mocy. Teddy – sprzedawczyk, sowiecki jurgieltnik, ruski troll, wysłannik i poputczik Putina, żarliwy obrońca kłamliwej tezy, że Smoleńsku nie doszło do zamachu, apologeta zbrodniarzy spod znaku sierpa i młota, czerwonej gwiazdy, chodzący na pasku swoich kremlowskich mocodawców, kłamca katyński i smoleński, prowokator, sabotażysta, sowiecki agitator, zasłużył sobie nie tylko na dożywotni ban z blogu EnPassant, ale również na takiż zakaz wjazdu do Ojczyzny!

  Dowodem na to, że ww. łże, jest oświadczenie Pana Prezydenta USA, Donalda Trumpa wygłoszone w maju bieżącego roku – „America loves Poland”. Poza tym ciepło wyraził się o Trójmorzu, chce nam dać najnowocześniejsze oręże, tak zaawansowane technicznie, które nie tylko nie zostało wyprodukowane, ale nawet nie wymyślono go jeszcze, tak zaawansowane technologicznie ono jest!

  Jeszcze o tym, rzekomo ruskim, gazie. Czy mężczyzna szczerze i całym sercem kochający kobietę, czyli tak, Ameryka Polskę, sprzedałby jej sowiecki gaz, twierdząc, że to amerykański?! Tu krótki wątek osobisty: Kochałe wiele kobiet, ale nigdy mi się nie zdarzyło, by którejkolwiek z nich, sprzedać ruski gaz mówiąc, że to amerykański! Nigdy! Dlatego wiem, że jeśli się kogoś kocha, to nie sprzedaje mu się sowieckiego gazu, jako amerykańskiego!

  Dużo piszemy na tym blogu o gazie, o agentach Kremla panoszących się tutaj, jak by byli, co najmniej, u siebie, ale jednocześnie nic nie robimy w tym kierunku, żeby dać im odpór, zmusić ich do odejścia. Powiedzmy im twardo i pryncypialnie: NIE! i wypalmy te komunistyczne, ropiejące wrzody na zdrowym, blogowym ciele!

  Jeszcze jedno. Otóż niektórzy blogowicze, przez swoją naiwność, ale też brak czujności, ulegli propagandzie krzewionej przez sługusów Putina i plują tu na Pana Prezydenta Donalda Trumpa, odsądzając go od czci i wiary, więc teraz -uwaga – zdradzę Wam coś, co jest znane tylko bardzo wąskiemu gronu ludzi z najbliższego otoczenia Pana Prezydenta. Mam serdecznego przyjaciela w Departamencie Stanu, urzędnika najwyższej rangi mającego nieskrępowany dostęp, do najtajniejszych tajemnic państwowych i on powiedział mi w tajemnicy, że Pan Prezydent bardzo często zakłada czarną perukę, przykleja sztuczne wąsy, po czym udaje się do polskich dzielnic i tam odwiedza biedne polskie rodziny po to, by rozdawać dzieciom „Snickersy” i gumę do żucia! Polskim Dzieciom! R-o-z-u-m-i-e-c-i-e ! I teraz rozważcie: Czy TAKI Człowiek zasługuje na opluwanie, czy TAKI Człowiek wysyłałby Polsce sowiecki gaz?!

 375. SŁOWIANIN STANISŁAW
  19 października o godz. 7:22
  Austriak otumanił Niemców i zbudowali wspólnie III Rzeszę z jego gadżetów. Wzorem Gruzina trzeba też tłumaczyć winę Austrii za skutki hitleryzmu austriackiego. Niemcy byli w okrążeniu i ulegli ideologii przestrzeni. Inni to nazywają wyprawą po ruski portfel. Tak sobie myślę,że przypisujmy zbrodnie do narodów,które wydały zbrodniarzy”

  Tak sobie myslę że Gruzin Stalin zmarł ale jego pomysły wciąz w panstwie rosyjskim zyły po jego smierci. GULAG – pomysł Stalina – dobrze się się miał do 1987 roku.
  Gołym okiem widać że ” idee i nowatorskie pomysły Stalina ” dobrze pasowały Rosjanom i ruskiej mentalności

  Panie Słowianinie !! nie zawsze narody niemiecki i rosyjski pożerały się nawzajem !!
  Był moment że pracowaliście panstwo w zgodzie i porozumieniu , 17-09-1939 sprawnie i zgodnie dokonaliście rozbioru Polski .
  Potem , na mocy porozumienia Współpraca Gestapo i NKWD
  Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow oraz w Moskwie niemiecko-radzieckiego traktatu o granicach i przyjaźni stały się także podstawą pod wzajemną współpracę służb specjalnych obu krajów[19]. Tajne załączniki tego ostatniego przewidywały współpracę gestapo i NKWD w zwalczaniu polskich organizacji niepodległościowych głosząc: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu.”. Stało się to podstawą do wzajemnej współpracy policji oraz sił bezpieczeństwa obu okupantów przybierając formę czterech tematycznych Konferencji Gestapo-NKWD, które odbyły się w latach 1939–1941 w Brześciu, Przemyślu, Zakopanem oraz Krakowie.”
  dwa dzielne i zyjące w przyjazni narody niemiecki i rosyjski sprawnie lapały i mordowały Polaków którym nie podobał się fakt że ROSJA I NIEMCY dokonali kolejnego rozbioru i Polski NIE Ma.
  Dopiero pozniej zgoda się skonczyła i zaczęliście się pożerać . Może i żywcem . Taka sytuacja

 376. Symetryczny
  19 października o godz. 10:59
  Niszczenie pomników przeszłości nie służy naszej przyszłości”

  Panie poruczniku ,

  Co innego groby , a co innego jakieś szemrane pomniki .
  O groby nalezy dbać , to zołnierze polegli w walce z Niemcami a nie bezpanskie psy .

  A nie myslał pan że ludzie mają dobrą pamięć i pamiętają że był pakt Ribentropp – Mołotow . I że tego samego dnia kiedy Rosjanie wypędzili Niemców – niedawnych swoich sojuszników – zaczęli okupację Polski .

  To jest inny punkt widzenia na zagadnienie . Rozumiem że burzy panskie dobre samopoczucie , ale ja nie jestem od zapewniania panu dobrego samopoczucia .

 377. stasieku
  18 października o godz. 12:40
  @wiesiek59, 11:46
  Od czasów Lincolna tak upada, upada i nie może upaść”

  100/100. A 100 usd ma niemal magiczną moc w kazdym zakątku swiata . 100 rubli to papier toaletowy . Dodam że w byłych republikach radzieckich jak Armenia i Gruzja spokojnie zapłaci się złotówkami . Ukłony

 378. legat

  W normalnym kraju to całą sprawą zająłby się rząd i media – również w kontekście o którym piszesz.

  Tymczasem chłopi dowiedzieli się o tej historii tylko dzięki agencji Reutersa, która w serwisie światowym opublikowała komunikat Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wraz z krótkim komentarzem. Dopiero tłumaczenie tego komunikatu trafiło do mediów krajowych – w tym do internetowych portali rolniczych.
  Ani rzad RP ani media w tej sprawie z własnej inicjatywy nie zabrały głosu.

  Reakcja rządu oznacza, że milcząco przyjmuje do wiadomosci wniosek Departametu Rolnictwa USA, który oglednie daje do zrozumienia, że rząd RP nie panuje nad epidemią ASF i na skutek tego podporządkowuje się karnie tej decyzji. Świadczy o tym kilka zdań z informacji Reutersa o tym iż służby graniczne i celne RP na wniosek amerykański trzepią paczki wysyłane do USA pod kontem ich zawartości żywnosciowej.

 379. @duende, 19 października o godz. 15:11

  Jeśli wtórni analfabeci piszą zkąd, to kto pisze z tąd, z pod? i inne takie, nagminnie tu spotykane.
  Pierwotni alfabeci?
  Nie wspomnę tu już o mechanicznym (wbitym w łeb w podstawówce?) stawianiu przecinka przed każdym że nawet w połączeniach mimo że i pomimo że
  O że w połączeniach z przysłówkami, wyrażeniami przyimkowymi, zaimkami i partykułami (chyba że, dlatego że, jako że, tylko że, tyle że, tym bardziej że) nie ma co mówić, bo to dopiero skomplikowane, więc większość rozdziela je przecinkiem niezależnie od charakteru zdania.

  Czy pocieszy kogoś fakt, że także poloniści sadzą byki, a i szanowny Gospodarz nie potrafi się odzwyczaić od jeżdżenia zagranicę? 😉

 380. byk

  „o, jezu, to zaboli”

  Oj zaboli, zaboli …

 381. Żałosne są pisowskie komentarze do orzeczenia Trybunału o zabezpieczeniu. Atak na Polskę czy prowizorium. A w prawny jasyr Unii Polskę oddał Lech Kaczyński. Teraz brat z pomocą swoich janczarów zwanych też hunwejbinami obala dzieło LK. Szkoda,że nie ma taśmy z komentarza przy podpisywaniu Traktatu Lizbońskiego. Może było obyś rękę złamał jak Morawiecki. Tak sobie myślę,że środowisko prawnicze wstaje z kolan. Bo sugerowanie,że najpierw jest się katolikiem a potem sędzią fatalnie brzmiało w wykonaniu Prezesa TK. Przy odbieraniu orderu od obcego państwa za religijny charakter wyroków. Konstytucja po 10 przykazaniach. Pomroczność.

 382. jakub01
  Ten mały jest niesamowity! Widziałam kiedyś flamencko w jakiejś wiosce pod Torvieją (Costa Blanca) nie przeznaczone raczej dla turystów. Tańczyła młoda kobieta i chlopaczek. Istne cudo. Oglądającymi byli miejscowi, a my z siostrą chyba jedyne nie tubylki.

 383. TSUE stopniuje napięcie, bo jak na razie nie ma informacji o wysokosci dziennych kar za niepodporządkowanie się jego decyzji.

 384. Tylko bio asekuracja ograniczy zagrożenia związane z ASF. Duże fermy są w stanie to zrealizować. Drobny suweren olewa jej zasady. W Hiszpanii wybito trzodę w drobnych gospodarstwach w rejonach zagrożenia aby opanować sytuację 30 lat temu. Jak siła polityczna podejmie podobne tak radykalne decyzje. ASF idzie ze Wschodu na Zachód i nie ma szans na jego zatrzymanie. Podobnie jak tzw.ptasia grypa na szlakach przelotu ptaków. Duże fermy są w stanie rozwijać hodowlę trzody. Drobni nie bo koszty bio asekuracji czynią hodowlę nieopłacalną przy kilku sztukach. Nie rejestrowane stada,przerzucanie trzody bez świadectw to codzienność. Brak higieny w zabudowaniach wiejskich, roznoszenie na butach wirusa oraz porzucanie żywności dopełnia obrazu. Tak sobie myślę,że ostatnie lata to jedynie pomysł na płot i ubjanie macior dzika a nie dyscyplinowanie suwerena.

 385. @mag

  Sprawa pilna ( niedotlenienie mózgu? / stroke?)

  Twój znajomy @legat, pisze:
  ”ale byłbym nie fair, gdybym nie potwierdził, że Mag i Lonefather to dwie różne osoby, które miałem przyjemność poznać osobiście ”.
  Ten rzesz sam twój znajomy, ruga godzinę później @teo podkreślając wagę swych sadów górnolotną łacina. Przywołany do nogi pisze:
  ”Teo, tak masz rację, pomyliłem głoskę ze zgłoską – zwracam honor. ”
  Mag, nie lekceważ , flamenco może poczekać.
  Weź go na spacer, wywietrz mu mieszkanie, opierz ?

 386. Trump wrzucił IV RP i migrantów do jednego worka. Syf. Tak sobie myślę żadnych ostrzeżeń a do tego przed wyborami. Putin ostrzegał.

 387. @Mag. Masz racje, bedac turysta mozna czasem na takie perelki trafic ale dla turystow, to wiadomo – komercja, jak w USA w rezerwatach indian tance w plastikowych pioropuszach. Ja mieszkam w malej miescinie, bujam sie czasem po okolicznych wioskach, no i mam mnostwo przyjaciol wsrod cygan mieszkajacych niedaleko mnie. Trafiam na takie widoczki, ze mi dech zapiera.My Polacy jestesmy wrecz skostniali, jak figury woskowe wobec prawdziwej spontanicznosci, radosci, ekspresji. Tego nie da sie nawet porownac.Dlatego tak kocham to miejsce i Hiszpanie w ogole. Tu mozna oddychac pelna piersia i zyc pelnia zycia.Wielki swiat nie jest gdzies tam w Nowym Jorku w klubie 21, tylko tu obok mnie.A zaczyna sie tak. Ciekawa jestem kiedy moj wnuczek zacznie ostro tupac, bo w zlobku juz sie uczy flamenco.
  https://www.youtube.com/watch?v=E6IpdPJC838

 388. @ GajowyM. @duende

  Są jeszcze dyslektycy którym wszystko to co piszecie wisi.

 389. Stwór (o stu nogach?) wypełzł spod kamienia. Musiał ten kamień olać jakiś parszywy kundel i wspaniały dla stwora zapach wywabił go najwyraźniej.

 390. @mag

  RATUNKU

 391. Będąc właścicielem wielkiego koncernu mięsnego, sporo bym zapłacił za rozkręcenie histerii wokół ASF.
  To doskonała metoda na pozbycie się konkurencji ze strony drobnotowarowych, czy hodujących niszowe rasy świńskie.

  Za moment, objawi sie właściciel rasy odpornej, ze stosownymi patentami……..

  Dodatkowy plus to fakt, że wielkie hodowle łatwiej kontrolować.
  Więc utrudni się samozaopatrzenie ludności w mięso.
  Za moment, kakówka z grilla tylko dla bogatych?

 392. Właśnie samozaopatrzenie sprzyja ASF. Podobnie po co szczepić dzieci. Tak sobie myślę,że rynek zablokuje zakupy z terenów podejrzanych. Kaczyński nie wpuszcza migrantów ze względów sanitarnych. Inni wieprzowinę. A wcześniej drób. Oczywiście to strachy na Lachy. Wstajemy z kolan przed biurokracją. Informujmy konsumentów,że wieprzowina ze stref ASF wzmaga potencję jak afrodyzjak.

 393. 19 października o godz. 18:16

  „TSUE stopniuje napięcie, bo jak na razie nie ma informacji o wysokości dziennych kar ….”.

  Kary powinny liczyć się od czasu dzisiejszej publikacji na twitterze, to skandal, że tak nie jest, ale dobrze, że chociaż ty ponaglasz. 🙂

  Wiele krajów nie wykonuje wyroków TSUE, w tym Niemcy i Francja. Przodownikami w starej UE są Grecja (11 wyroków), Włochy (10) i Hiszpania (7).

  W przypadku konfliktu sprawiedliwości z prawem należy opowiedzieć się za sprawiedliwością, nie za prawem. Jako marksista dobrze to rozumiesz, ale w gruncie rzeczy chodzi mi o dylemat Antygony.

 394. GajowyM.
  19 października o godz. 17:51

  ” … a i szanowny Gospodarz nie potrafi się odzwyczaić od jeżdżenia zagranicę”.

  Tym razem bronię red. D. Passenta przed twoją „poprawnością” (a hiperpoprawność byłaby już błędem). Wprawdzie przpędza się bydło przez granicę, wyjeżdża za granicę, ale słowo zagranica to w języku polskim znaczy: obce kraje. Można więc w harmonii z poprawną polszczyzną przebywać zagranicą i tak to zapewne widzi red. D. Passent.

 395. panie Mauro ,

  ”W przypadku konfliktu sprawiedliwości z prawem należy opowiedzieć się za sprawiedliwością, nie za prawem. Jako marksista dobrze to rozumiesz, ale w gruncie rzeczy chodzi mi o dylemat Antygony.”

  Tak się składa że pan brzmi jak marksista . Jeżeli nie będziemy trzymać się prawa to czego mamy się trzymać ? Prawo to ogólnodostępne , zapisane reguły na jakąś okoliczność . Musimy mieć pewność że postępując ZGODNIE Z PRAWEM zaden pajac wolający ” sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie ” nie zniszczy nam życia . Tak było za prl . Tak jest zawsze we wszystkich ustrojach totalitarnych . Tak ma być za PIS . A głównym magiem od ” sprawiedliwej wykładni prawa ” będzie JRK .Taka sytuacja , bardzo wschodnio pan zabrzmiał .

 396. Mauro Rossi

  „dobrze, że chociaż ty ponaglasz”

  Nie ponaglam bo jestem miłośnikiem suspensów.
  Również w dramaturgi do których nawiązałeś.

 397. blackley
  19 października o godz. 17:23

  „O groby nalezy dbać , to zołnierze polegli w walce z Niemcami a nie bezpanskie psy”.

  Masz rację, mogiła należy się każdemu żołnierzowi, swojemu i obcemu, także bezimiennemu, a nawet bolszewikowi (1920), ale pominik to już nie.

 398. Mauro Rossi

  Korekta:

  Miało być: Również w dramaturgi do której nawiązałeś

 399. @mag
  Marbella to dość porządny kurort, dlatego skoro coroczna koferencja wypadła w Hiszpanii, GM Spain zaprosił 30 chłopa ‚tamuj’.
  Na wieczór poszliśmy do najlepszego klubu flamenco, tamuj sie nachlawszy, reagowałem żywo na popisy na scenie.
  Choć siedziałem w drugim szeregu stołów, primabalerina mój żywioł przyfilowała, zeszła tanecznym krokiem ze sceny, chwyciła mnie za rękę i przy wrzaskach kumpli ” vamos stan” wciągnęła mnie na scenę. Czasami człowiek nawalony robi z siebie wała. Ale te moje podrygi sklasyfikowałem w pierwszej 5 ‚wałostwa’.
  Ale flamenco kocham, tak jak nie lubię corridy.
  Nara
  PS
  ‚staruszku, jak Cię lubię, nie rozbieraj tego ten…

 400. Mauro Rossi,
  czy na pewno chodzi Ci o „dylemat Antygony” czy raczej Ismeny? 😉

 401. blackley
  19 października o godz. 19:06

  „Jeżeli nie będziemy trzymać się prawa to czego mamy się trzymać” ?

  Antygona trzymała się prawa (boskiego, naturalnego) do pochowania swego brata Polinejkesa, wbrew prawu świeckiemu (króla Kreona), który tego zakazał.

 402. legat
  19 października o godz. 19:14

  Ismena była siostrą Antygony i nie uczestniczyła w tym dramacie, przynajmniej w wersji mitu zanotowanej przez Sofoklesa. Wersja Eurypidesa być może jest inna, ale dokładnie nie pamiętam.

 403. @Legat
  Odpusc sobie robactwo. Cos na wyluzowanie od brudu swiata tego Genialny Jorge od Bejarta.
  https://www.youtube.com/watch?v=i8umR8dQ_TA
  Ogladac najlepiej w nocy.

 404. @Mag .Ostatni moj link z zupelnie innej beczki.Jorge Donn, zmarly na raka tancerz od M.Bejarta, jeden z najlepszych na swiecie. Powyzej do legata, masz link Bolera w jego wykonaniu. Tu, 6-ta Bethowena. Pozdr-
  @Legat, to tez dla powrotu smaku.

 405. Jakub01,
  tak zrobię, dzięki za dobrą radę i link.

 406. @jobreve, 17:14
  Toż to cudo-tekst. Zazdroszczę pomysłu i formy.
  Ściskam sieciowo i pozdrawiam.
  Żeby tak czasami opozycja nadęta i nudna…

 407. @ Legat, jak zaczynaja latac muchy plujki to nie walcze z nimi tylko sie wynosze z bloga. Niech sie samo oczysci, bo na latanie z mucholapka szkoda czasu. Pozdrawiam, ide tez poogladac cos ciekawego.

 408. @jakub01

  Choreografia Bejarta Bolera powstała dla Maji Plisieckiej
  Dopiero później wykonał ją Donn.
  Warto z pewnoscią zobaczyć ,jak wyglądał pierwowzór 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=SsSALaDJuN4

 409. @blackley

  Zdaje się ze ten pan nie wie czy ma być dłużej panią i „wypowiada” tutejszym znajomość. Tchórz, nie przepraszam bo jest jeszcze taka możliwość, że obcięli jeden etat.
  Sprawdzę u ateistów czy @lonefather młóci.
  taka sytuacja

 410. @Mauro
  Tyś purysta językowy, a posadziłeś kloca interpretacyjnego.
  Zagranica to rzeczownik!
  To coś takiego jak ‚rozumieć ortografią’.
  Ale mam spiskową teorię.
  Podlizujesz się, bo kampania i ożyłeś, jak ten tego ten..

 411. Mauro Rossi
  19 października o godz. 19:14
  blackley
  19 października o godz. 19:06

  „Jeżeli nie będziemy trzymać się prawa to czego mamy się trzymać” ?

  Antygona trzymała się prawa (boskiego, naturalnego) do pochowania swego brata Polinejkesa, wbrew prawu świeckiemu (króla Kreona), który tego zakazał.”

  Za mocno pan nadął balon. Nawet Tusk nie wydał prawa zakazującego chować zmarłych w grobach 😉 Ale zna pan ludzi którzy nakazali wykopywać zmarłych po kilku latach na okoliczność TROTYLU ? I wie pan że nikt nigdy nie zobaczy wyników owych badań ?

  Prawo jest ważne a nie ” ludowa sprawiedliwość ” . Szkoda że pan tego nie rozumie.

 412. adam100
  19 października o godz. 20:10
  @blackley

  Zdaje się ze ten pan nie wie czy ma być dłużej panią i „wypowiada” tutejszym znajomość. Tchórz, nie przepraszam bo jest jeszcze taka możliwość, że obcięli jeden etat.
  Sprawdzę u ateistów czy @lonefather młóci.
  taka sytuacja”

  Niech pan trzyma rękę na pulsie . Klamstwo ZAWSZE wyjdzie na jaw. Ukłony

 413. jeszcze dodam, że u Anglików łatwiej.
  Pewnie dlatego, co prawda kiedyś, rządzili ‚planetą’.

 414. blackley
  19 października o godz. 20:15

  Świetnie Pan zaobserwował te literacko-historyczne antylogie.
  pozdrawiam

 415. @Mauro
  Jeszcze parę godzin a ty milczysz o zamachu! Nie wspominasz ośmiorniczek i 6 tys dla wiceministrów?
  Jakaś, panie, Antygona cię dręczy?
  Mauro, ty masz genseka w sercu?
  SHAME

 416. @blackley
  Abyśmy Maura nie wypłoszyli.
  Jego polemiki smoleńskie z ‚tejotem’ (ukłony) są w archiwach ePolityki.
  Ile pracy włożył, aby inżynierskimi dowodami błysnąć. To musiał być etat z naszych podatków.
  Ukłony

 417. @ eksperci od Polskiego

  Czy Agonia ma wspólny rdzeń językowy z Antygona?

  @stasieku, zaczynasz podsumowywać.” I like ” Tak trzymać.

 418. @blackley
  ‚lohefather’ jest cennym zasobem w Listach.
  Pisdzielców nie znosi i u mnie ma OK. fella..

 419. Można wiec spać spokojnie.
  Kto to czuwał ?

 420. @Gajowy. M, @duende,

  Wydaje mi się, że nie macie racji, twierdząc, że błędy w pisowni, których dopuszcza się spora część ludu zamieszkującego tereny międzybużańsko-odrzańskie, wynikają z nieuctwa. Nie tej podzielam tej opinii i spróbuję wyjaśnić dlaczego.

  Zdarza mi się, niemal codziennie, grasować po prawicowych portalach, portalikach oraz takichże fan-page’ ach i śpieszę donieść, że – wśród licznych wpisów, komentarzy – rzadko zdarza mi się znaleźć taki, który dałoby się przeczytać bez uczucia zatrwożenia. Stężenie wszelkiego rodzaju błędów, ortograicznych, składniowych, stylistycznych, logicznych, interpunkcyjnych (chodzi o absolutnych brak znaków interpunkcyjnych poza kropkami) -jest tam przerażające.

  Na owych portalach udzielają prawdziwi Polacy, by nie rzec – najprawdziwsi, pełno tam napuszenia, patosu, bogoojczyźnianości, czczenia, kultywowania tradycji, zatroskania o los Najjaśniejszej, dbałości o tożsamość, prawdę historyczną i w ogóle o wszystko, co polskie, gromi się tam również wszelkich nie-Polaków, „antypolnistów” (czytaj: polonofobów)osobliwie Żydów i w ogóle wszystkich rzeczywistych i domniemanych wrogów Narodu Polskiego (koniecznie pisanego dużymi literami). Krótko mówiąc: umiłowaniem Polski, polskości, owe media są przepełnione do tego stopnie, że aż się przelewa. Jestem osobnikiem złośliwym, korzystający z każdej nadarzającej się okazji, by komuś dopiec, osobliwie tym, którzy mienią się „lepszym sortem”, „prawdziwymi Polakami-patriotami” – wtrącam się do dyskusji, szydząc z nich, że kochając wszystko, co polskie, tak potwornie kaleczą, katują wręcz, mowę ojczystą. Biorę zawsze na tapetę, jakiegoś patriotę i robię mu publiczną korektę. Odpowiedzią zawsze są bluzgi, z jednym -wszakże -wyjątkiem. Otóź pewien „specjalista od marketingu i zarządzania -działalność własna”, sfotgrafowany na tle orła i kotwicy będącej symbolem Polski Walczącej, dość nieskładnie i z błędami, wyjaśnił mi, że „ważniejsze jest to, że wszyscy sie tu rozumią”, dodał też, co dla kwestii będącej głównym przedmiotem naszych rozważań, jest istotniejsze, że owa nieskładna, niepoprawana polszczyna, jest kamuflażem mającej na celu odróżnienia się od takich „yntelygencików”, jak ja, od „elyt rozkradajacych Polske, które pieknie mówio a poza oczami Narodu zaprzedają jom wrogom”. I chyba miał sporo racji, jako że przejrzałem profile użytkowników i sporo tam inżynierów, politologów, innych licencjatów, absolwentów liceów, szkół policealnych, fakt, że placówek niezbyt prestiżowych, ale jednak. I to jest chyba właściwa odpowiedź -kamuflaż wynikający z chęci odróżnienia się od „yntelygencików z totalnej opozycji, która, zanim się nią stała, rozkradała Polskę.

  Powyższa odpowiedź wiele wyjaśnia. Jarosław Kaczyński, mówiąc „wyłanczam” wysyła ludowi jasny przekaz, że on Polski nie rozkradał i tak samo należy traktować „półtorej” premiera Morawieckiego, „hakatumbę” wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, językowe potknięcia posłanki Małgorzaty Wasserman i wielu, wielu innych.

 421. @Gajowy. M, @duende,

  Wydaje mi się, że nie macie racji, twierdząc, że błędy w pisowni, których dopuszcza się spora część ludu zamieszkującego tereny międzybużańsko-odrzańskie, wynikają z nieuctwa. Nie tej podzielam tej opinii i spróbuję wyjaśnić dlaczego.
  Muszę jednak podzielić mój wywód na części, bo moderatorowi znów odbiło i zajął mój wpis.

 422. @Gajowy. M, @duende,
  Zdarza mi się, niemal codziennie, grasować po prawicowych portalach, portalikach oraz takichże fan-page’ ach i śpieszę donieść, że – wśród licznych wpisów, komentarzy – rzadko zdarza mi się znaleźć taki, który dałoby się przeczytać bez uczucia zatrwożenia. Stężenie wszelkiego rodzaju błędów, ortograicznych, składniowych, stylistycznych, logicznych, interpunkcyjnych (chodzi o absolutnych brak znaków interpunkcyjnych poza kropkami) -jest tam przerażające.

 423. @Gajowy. M, @duende,Na owych portalach udzielają prawdziwi Polacy, by nie rzec – najprawdziwsi, pełno tam napuszenia, patosu, bogoojczyźnianości, czczenia, kultywowania tradycji, zatroskania o los Najjaśniejszej, dbałości o tożsamość, prawdę historyczną i w ogóle o wszystko, co polskie, gromi się tam również wszelkich nie-Polaków, „antypolonistów” (czytaj: polonofobów)osobliwie Żydów i w ogóle wszystkich rzeczywistych i domniemanych wrogów Narodu Polskiego (koniecznie pisanego dużymi literami). Krótko mówiąc: umiłowaniem Polski, polskości, owe media są przepełnione do tego stopnie, że aż się przelewa.

 424. Jestem osobnikiem złośliwym, korzystający z każdej nadarzającej się okazji, by komuś dopiec, osobliwie tym, którzy mienią się „lepszym sortem”, „prawdziwymi Polakami-patriotami” – wtrącam się do dyskusji, szydząc z nich, że kochając wszystko, co polskie, tak potwornie kaleczą, katują wręcz, mowę ojczystą. Biorę zawsze na tapetę, jakiegoś patriotę i robię mu publiczną korektę. Odpowiedzią zawsze są bluzgi, z jednym -wszakże -wyjątkiem. Otóź pewien „specjalista od marketingu i zarządzania -działalność własna”, sfotgrafowany na tle orła i kotwicy będącej symbolem Polski Walczącej, dość nieskładnie i z błędami, wyjaśnił mi, że „ważniejsze jest to, że wszyscy sie tu rozumią”, dodał też, co dla kwestii będącej głównym przedmiotem naszych rozważań, jest istotniejsze, że owa nieskładna, niepoprawana polszczyna, jest kamuflażem mającej na celu odróżnienia się od takich „yntelygencików”, jak ja, od „elyt rozkradajacych Polske, które pieknie mówio a poza oczami Narodu zaprzedają jom wrogom”.

 425. jobrave
  19 października o godz. 20:49
  ” nie macie racji, twierdząc, że błędy w pisowni, …., wynikają z nieuctwa.”

  Myślałem ze prawicowcy to właśnie nieuki.

 426. I chyba miał sporo racji, jako że przejrzałem profile użytkowników i sporo tam inżynierów, politologów, innych licencjatów, absolwentów liceów, szkół policealnych, fakt, że placówek niezbyt prestiżowych, ale jednak. I to jest chyba właściwa odpowiedź -kamuflaż wynikający z chęci odróżnienia się od „yntelygencików z totalnej opozycji, która, zanim się nią stała, rozkradała Polskę.

 427. Myślę, że ów „specjalista” miał sporo racji, jako że przejrzałem profile użytkowników i sporo tam inżynierów, politologów, innych licencjatów, absolwentów liceów, szkół policealnych, fakt, że placówek niezbyt prestiżowych, ale jednak. I to jest chyba właściwa odpowiedź -kamuflaż wynikający z chęci odróżnienia się od „yntelygencików z totalnej opozycji, która, zanim się nią stała, rozkradała Polskę.

 428. On może mieć sporo racji, jako że przejrzałem profile użytkowników i sporo tam inżynierów, politologów, innych licencjatów, absolwentów liceów, szkół policealnych, fakt, że placówek niezbyt prestiżowych, ale jednak. I to jest chyba właściwa odpowiedź -kamuflaż wynikający z chęci odróżnienia się od „yntelygencików z totalnej opozycji, która, zanim się nią stała, rozkradała Polskę.

  Powyższa odpowiedź wiele wyjaśnia. Jarosław Kaczyński, mówiąc „wyłanczam” wysyła ludowi jasny przekaz, że on Polski nie rozkradał i tak samo należy traktować „półtorej” premiera Morawieckiego, „hakatumbę” wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, językowe potknięcia posłanki Małgorzaty Wasserman i wielu, wielu innych.

 429. Niestety, nie udaje mi się przemycić podzielonego tekstu, widać moderator znów nie wziął tabletek.

 430. adam100
  19 października o godz. 20:54

  jobrave
  19 października o godz. 20:49
  ” nie macie racji, twierdząc, że błędy w pisowni, …., wynikają z nieuctwa.”

  Myślałem ze prawicowcy to właśnie nieuki.
  ___________________________________________________
  Nie, oni tylko udają. 🙂 W następnej części to wyjaśniam. Reszty nie puszcza moderacja.

 431. @stasieku,
  Miejmy nadzieje, że niedzielne wybory będą początkiem pisowskiej antygony 🙂

 432. jobrave
  19 października o godz. 21:15

  Daje mi to okazje żeby jak najmocniej zaprotestować.
  Proszę mi nie nazywać obecnej władzy: PRAWICOWCAMI. Oni nie maja nic wspólnego z prawica. Drażni mnie tez krytyka „reform sadownictwa”. NIE MA REFORM SADOWNICTWA.

 433. Antygony, czyli agonii 🙂

 434. adam100
  19 października o godz. 21:19

  jobrave
  19 października o godz. 21:15

  Daje mi to okazje żeby jak najmocniej zaprotestować.
  Proszę mi nie nazywać obecnej władzy: PRAWICOWCAMI. Oni nie maja nic wspólnego z prawica. Drażni mnie tez krytyka „reform sadownictwa”. NIE MA REFORM SADOWNICTWA.
  ______________________________________________
  Nie ma, ale były i będą, pod warunkiem, że PiS upora się z sądownictwem, dopiero wtedy weźmie się za sadownictwo. Zupełnie tak, jak było za Sowietów – najpierw bolszewicy „zreformowali” sądy, a później to samo zaczęli robić z sadami, na czele reformatorów stanął niejaki Miczurin. 🙂

 435. @stasieku

  Prawo i Sprawiedliwość zawłaszcza polszczyznę.

  Do grona niechlujów językowych, także wykształconych tylko z nazwy teraz dołączają analfabeci funkcjonalni.

  Obstajesz przy zwięzłości swych wypowiedzi i gdy ci z tym dobrze, to ja nie jestem wbrew.

  Więc pozwól sobie zwrócić uwagę, że zarówno ty jak i ja jesteśmy pozycjami w wielkotysięcznych bazach naciągaczy. Numer telefonu jest pozycją adresową wykorzystywaną do powiadomienia cię, że zaoszczędziłeś 43 000 PLN kupując nowe auto. Podobnie jest z twoim zapewne przechwyconym prywatnym adresem sieciowym.

  Dopóki nikt ci z konta bankowego nic nie zdejmie po cichutku, dopóty możesz nie wiedzieć, że jesteś adresem sieciowym.

  Co do mego czepiania się języka, to ci napiszę, że jednym ze źródeł mego względnego powodzenia było unikanie ludzi często używających słowa naprawdę. Są podobne znaczniki ( nieopisane w podręcznikach HTML ) których i ty używasz dokonując pominięć rzeczy i ludzi.

  Ale niekiedy trzeba mniej swobody w traktowaniu pola znaczeniowego i trzeba się nauczyć czegoś obrzydliwie naukowego. Na przykład atrybut rel.

  Zapytaj się ateistów. Może dowiesz się jak mnożyć linki, a nawet jak podprowadzić dżambodżeta do rękawa.

  Wykształcone rzeczywiście ( nie tylko nominalnie ) i nie obciążone funkcjonalnym analfabetyzmem twoje dzieci pozwolą ci dożyć w dobrostanie do roku dalszego niż 2020. Bo od kompanów fajnej zabawy to na starość usłyszysz:

  Wypchaj się. Krótko. Rzeczowo. I Konkretnie.

  Chyba, że wierzysz w Zandbergowy dochód minimalny.
  Eureka! i A jednak się kręcii! to są bajeczki dla dzieci i zdziecinniałych.
  Aby twoim młodym głód nie zajrzał w oczy, to wszyscy zdolni do nauki Polacy muszą się uczyć. Właśnie w bibliotekach Wschodniego Wybrzeża Ameryki Plnocnej zakuwają w bibliotekach Azjaci, którzy za 10 lat mogą zarządzać twoimi funduszami.

  Komu jest fun, temu jest fun. Nie będę przeszkadzał.

  Ot puszczę filmik z bezpretensjonalnym tekstem bez zadęcia.

  https://www.youtube.com/watch?v=6Xl4zNO2V-Y

 436. Przewietrzone w domu ? Smak sam wróci po przeczytaniu!

  Wariacje z Biblii (na ten sam temat) :

  Wersja rzymskokatolicka:
  8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
  Biblia Tysiąclecia:
  9. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
  Biblia Warszawska:
  9. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
  Biblia Warszawsko-Praska:
  9. Nie będziesz świadczył fałszywie przeciwko twemu bratu!
  Biblia Gdańska:
  9. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu świadectwa fałszywego.
  Biblia Jakuba Wujka:
  9. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu świadectwa fałszywego.
  Przekład Nowego Świata:
  9. Nie wolno ci fałszywie świadczyć jako świadek przeciw twemu bliźniemu.

 437. adam100
  19 października o godz. 20:54
  jobrave
  19 października o godz. 20:49
  ” nie macie racji, twierdząc, że błędy w pisowni, …., wynikają z nieuctwa.”

  Myślałem ze prawicowcy to właśnie nieuki.”

  Myślę ze popełniamy wszyscy bląd. Pis i cała ta okolopisdzielska szczujnia to nie jest żadna PRAWICA . To są narodowi socjalisci . Zauważył pan że tak naprawdę pis i towarzysze z pzpr się nie różnią ? Pis to zwyczajni komunisci tyle ze chodzący do koscioła. Ukłony

 438. stasieku
  19 października o godz. 20:32
  @blackley
  Abyśmy Maura nie wypłoszyli.
  Jego polemiki smoleńskie z ‚tejotem’ (ukłony) są w archiwach ePolityki.
  Ile pracy włożył, aby inżynierskimi dowodami błysnąć. To musiał być etat z naszych podatków.
  Ukłony”

  Chciałbym pożyć jeszcze trochę żeby zobaczyć jak rózni Maurowie zżerają wlasne języki z miedzianym czołem na okoliczność ” poległych w Smolensku”

  1. nie było trotylu
  2.nie było bomby ” termobarycznej ” – o ile ktoś wie co to jest i czy wogole istnieje
  3.nie było magnesu zatrzymującego silnika a sterowanego pilotem przez Putina na polecenie Tuska
  4. nie było sztucznej mgły
  5. nie było bomby prózniowej – o ile ktoś wie co to i czy istnieje
  6.nie było bomby zamontowanej przez ruskich w czasie remontu maszyny
  7.nie jest to wina ruskich – może ich ” winą ” był stan lotniska ale stan ten był znany od lat i wiadomo było co i jak

  mogę jeszcze parę punktów dopisać . Czekam na zezarcie języka przez Mauro

 439. jobrave
  19 października o godz. 21:37

  Chodzi mi o to ze sam fakt używania słowa „reforma” pozostawia ślad w świadomości odbiorcy. Spróbuj zamknąć oczy i pomyśleć ” nie widzę niedźwiedzia”
  Nie zobaczyłeś tak jak myślałeś? –
  a jednak bo tak mózg ludzki pracuje. Reforma to reforma. Mózg nie ma percepcji „nie reforma” i to fałszywe pojecie „reforma” się utrwala.

 440. blackley
  19 października o godz. 22:01

  Rozwinąłem częściowo pana trop w moim komentarzu 21:19
  pozdr.

 441. Król jest nagi. Tak sobie myślę o reformach sądownictwa Kaczyńskiego.

 442. bezdomny
  20 października o godz. 15:36
  jaki tam wstyd?
  wstydzic nalezy sie za to, ze po `89 roku przez 25 lat wszystko robiono by doszlo do tego co sie dzieje.
  ale przeciez nie wszyscy moga myslec do przodu

  Twój komentarz czeka na moderację.
  🙄

 443. omnis determinatio negatio est;

css.php