Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

19.10.2018
piątek

Wstyd na całą Europę

19 października 2018, piątek,

„Po co naszemu krajowi taki wstyd?” – mówi w rozmowie z Onetem prof. Małgorzata Gersdorf, I (nie dla wszystkich) prezes Sądu Najwyższego. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do „natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego” z mocą wsteczną w odniesieniu do sędziów, których ta sprawa dotyczy.

W obszernym komunikacie prasowym czytamy m.in., że „Polska naruszyła prawo Unii”, i w oczekiwaniu na wyrok ostateczny Trybunału nasz kraj ma „zawiesić stosowanie prawa krajowego w sprawie obniżenia wieku (…) sędziów SN; przywrócić sędziów na funkcje na tym samym stanowisku, z tymi samymi uprawnieniami jak przed wejściem w życie Ustawy o SN; powstrzymać się od powołania sędziów SN na stanowiska zwolnione, a także wyznaczenia nowego I Prezesa SN lub osoby wskazanej na czas przejściowy; powiadamiania TSUE raz w miesiącu o wszelkich środkach podjętych celem zastosowania się do postanowienia Trybunału”. Wiceprzewodnicząca TSUE Rosario Silva de Lapuerta poinformowała, że Trybunał uznał sprawę za „pilną”, a wymóg niezawisłości sędziów to gwarancja ochrony wszystkich praw, które jednostki wywodzą z prawa Unii.

Znaczy to, że sędziowie przeniesieni w stan spoczynku w trybie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym zostają przywróceni na dawne stanowiska (a być może ci, którzy zostali na chybcika powołani, zostaną odwołani). Wszystko to dotyczy skargi Komisji Europejskiej i oznacza zamrożenie do czasu ostatecznego orzeczenia TSUE.

Teraz czarno na białym widać, dlaczego władze polskie tak się spieszyły z przeniesieniem sędziów SN na „emeryturę”, domknięciem KRS i mianowaniem swoich. „Dobra zmiana” otrzymała potężny cios z Luksemburga ze strony najwyższego trybunału Unii. Oczywiście można przewidzieć, że po otrząśnięciu się z pierwszego szoku prezydent Duda, minister Ziobro, premier Morawiecki, najważniejszy prezes Kaczyński oraz ich żołnierze wytoczą znane argumenty: to jest wiadomość medialna, wymiar sprawiedliwości należy do kompetencji każdego z państw członkowskich, to kolejny krok przeciwko naszej suwerenności, możemy decyzji i Trybunału nie wykonywać, nie wszystkie kraje wykonują wszystkie zalecenia itd. itp.

Nie zmienia do jednak faktu, że od czasu „27:1” to największa porażka naszego kraju na forum unijnym. Decyzja została ogłoszona w niefortunnym dla rządu momencie, kiedy „dobra zmiana” budzi głęboki niepokój w Unii. Ten wstyd i poważny uszczerbek prestiżu naszego kraju, szeroko już opisywany w europejskich mediach, zawdzięczamy dzisiejszym sternikom nawy państwowej. Pozostaje nie załamywać się, nie opuszczać rąk i robić swoje.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 87

Dodaj komentarz »
 1. Herostrates też się chciał zapisać w historii – zupełnie jak prezes – podpalił więc świątynię. Prezes tylko nam kraj zniszczy, jeśli zdąży przed zgonem.

 2. Jest wersja, że to prowokacja TSUE przed wyborami w niedzielę.

 3. Mamy epokę katolicyzmu w ramach IV RP. Tylko Sąd Ostateczny a nie jakieś świeckie Trybunały. Tak sobie myślę,że to wynik bolszewickiego wykształcenia prawicowych elit lub korzeni resortowych dzieci. Bolszewicy nie uznawali nadrzędności organizacji międzynarodowych bo chronili absolutną suwerenność. Komunista nie ma pana tylko partia !

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Robić swoje… byle z głową.

  Wiceminister sprawiedliwości już oświadczył (tvn24), że rząd będzie się zastanawiał i negocjował rezygnację TSUE z postanowień.
  Zapewne elementem kontrpropozycji rzadu piss w tych negocjacjch z postanowieniem, będzie przeniesienie się TSUE gdzieś indziej, do innego wydziału, np. Russia House, loco Kamczatka (jak przeniesiono m.in. sędziego Żurka).
  Kandydatów na nowe TSUE piss wyznaczy spośród swoich, bez powodzenia startujących w wyborach na wójta (jesli TSUE to prowokacja przedwyborcza, to zapewne w tym celu).
  Nic już nie stoi na przeszkodzie aby Prawo i Sprawiedliwość ogarnęło ludzki ród, a Europa pognana została tam, gdzie jest jej miejsce, uwalniając się od cywilizacji niepochodzącej ze słowiańskiego żoliburza.
  Za Europą, przegnamy se cały wstyd, gdzie pieprz rośnie, i jeszcze w etatach brukselskich na tym zarobimy.

  Na ten program możesz już pojutrze czytelniku zagłosować, jeśli postąpisz nieObywatelsko.

 6. Obawiam się, że mamy za dużo kukiełek, sterowanych sznurkami ze zbyt wielu ośrodków decyzyjnych…..

  Jedne sznurki ma prezes, inne Watykan, Bruksela, Waszyngton, różne NGO finansowane z różnych źródeł, lobby żydowskie, bankierskie, ukraińskie, ……..
  Wypadkowa jest nie do przewidzenia.
  Rwie się ten postaw sukna na wszystkie strony.

 7. Już lecą debilne komentarze pisowskich hunwejbinów. Otrzymali cios w krocze. Jeśli mają polityczne jaja to zaboli. Jeśli nie to zbuki zepsują powietrze. Tak sobie myślę,że Pan miłuje unijne prawo i sprawiedliwość.

 8. wiesiek59
  19 października o godz. 20:27
  Obawiam się, że mamy za dużo kukiełek, sterowanych sznurkami ze zbyt wielu ośrodków decyzyjnych…..

  Jedne sznurki ma prezes, inne Watykan, Bruksela, Waszyngton, różne NGO finansowane z różnych źródeł, lobby żydowskie, bankierskie, ukraińskie, ……..
  Wypadkowa jest nie do przewidzenia.
  Rwie się ten postaw sukna na wszystkie strony.”

  A panu , jak widać , najbardziej brakuje sznurków do Moskwy. Oczywiście sznurki do Moskwy były dobre, wlasciwe, porządane, oczekiwane, jak najbardziej na miejscu , itd, itp , ….
  Zanim zacząłem zaglądać na blogi Polityki , najpierw do Wosia który mnie zbanował ale wszyscy komuniści dobrze się u niego mają , potem do Pana Redaktora Passenta ,
  nie wiedziałem że istnieją ludzie tak zdoktrynowani przez prl-owsko – sowiecką propagandę .

 9. Państwo w rozsypce, czyli burdel solidarnościowy. http://bi.im-g.pl/im/48/ef/16/z24047944IC.jpg Ma swoją twarz.

 10. Czy w kraju katolickim sądownictwo,policja,więzienia są potrzebne. Wystarczy nie kraść a cały ten system runie z powodu bezrobocia. Tak sobie myślę,że jak katolicy przestaną kraść i kombinować na inne sposoby to przestępczość spadnie o 90 procent. Wystarczy chcieć ! Od katolika wymagaj więcej to kwiat narodu.

 11. No dobrze, ale sz sie prosi by choc opisac jakie beda/ moga byc skutki tego podtanowienia TSUE?
  Co z sedziami co juz na emeryturze?maja wrocic?
  Co z KRS?

  I najwazniejsze: jakie moga byc reakcje strony polskiej?

  Moze tez komentarz prawnikow/ adwokatow reprezentujacych Polskie przed trybunalem?

  Pisanie ze biada, biada wydaje mi sie znacznie za malo.

  ml

 12. Bez zmiany KONSTYTUCJI pomysły Kaczyńskiego tracą ważność. Po zmianie KONSTYTUCJI Kaczyński może wrócić do swojej doktryny reformy sądownictwa. Tak sobie myślę,że Duda jest kiepskim strażnikiem KONSTYTUCJI bo stosuje pisowską sprawiedliwość a nie obowiązujące prawo. Mógł zablokować jak Lech Kaczyński nie podpisywać Traktat Lizboński.

 13. Ni bedo Miemce i pe… geje pluć nam w twarz. Nasza chata z kraja. Mamy własne Prawo. I Sprawiedliwość. Tak nam dopomóż Rydzyk, w trójcy jedyny.

 14. Z niekłamanym wstrętem zajrzałem dziś na TVPInfo, tam kampania na całego, propisowska oczywiście, ale na pasku wiadomości przeczytałem, że Morawiecki rozmawiał w Brukseli z przywódcami wielu państw i przekonał ich, że reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, są OK. 🙂 Pisowski tupet nie ma granic.

 15. @Gajowy. M, @duende,

  Wydaje mi się, że nie macie racji, twierdząc, że błędy w pisowni, których dopuszcza się spora część ludu zamieszkującego tereny międzybużańsko-odrzańskie, wynikają z nieuctwa. Nie tej podzielam tej opinii i spróbuję wyjaśnić dlaczego.

  Zdarza mi się, niemal codziennie, grasować po prawicowych portalach, portalikach oraz takichże fan-page’ ach i śpieszę donieść, że – wśród licznych wpisów, komentarzy – rzadko zdarza mi się znaleźć taki, który dałoby się przeczytać bez uczucia zatrwożenia. Stężenie wszelkiego rodzaju błędów, ortograicznych, składniowych, stylistycznych, logicznych, interpunkcyjnych (chodzi o absolutnych brak znaków interpunkcyjnych poza kropkami) -jest tam przerażające.

  Na owych portalach udzielają prawdziwi Polacy, by nie rzec – najprawdziwsi, pełno tam napuszenia, patosu, bogoojczyźnianości, czczenia, kultywowania tradycji, zatroskania o los Najjaśniejszej, dbałości o tożsamość, prawdę historyczną i w ogóle o wszystko, co polskie, gromi się tam również wszelkich nie-Polaków, „antypolnistów” (czytaj: polonofobów)osobliwie Żydów i w ogóle wszystkich rzeczywistych i domniemanych wrogów Narodu Polskiego (koniecznie pisanego dużymi literami). Krótko mówiąc: umiłowaniem Polski, polskości, owe media są przepełnione do tego stopnie, że aż się przelewa. Jestem osobnikiem złośliwym, korzystający z każdej nadarzającej się okazji, by komuś dopiec, osobliwie tym, którzy mienią się „lepszym sortem”, „prawdziwymi Polakami-patriotami” – wtrącam się do dyskusji, szydząc z nich, że kochając wszystko, co polskie, tak potwornie kaleczą, katują wręcz, mowę ojczystą. Biorę zawsze na tapetę, jakiegoś patriotę i robię mu publiczną korektę. Odpowiedzią zawsze są bluzgi, z jednym -wszakże -wyjątkiem. Otóź pewien „specjalista od marketingu i zarządzania -działalność własna”, sfotgrafowany na tle orła i kotwicy będącej symbolem Polski Walczącej, dość nieskładnie i z błędami, wyjaśnił mi, że „ważniejsze jest to, że wszyscy sie tu rozumią”, dodał też, co dla kwestii będącej głównym przedmiotem naszych rozważań, jest istotniejsze, że owa nieskładna, niepoprawana polszczyna, jest kamuflażem mającej na celu odróżnienia się od takich „yntelygencików”, jak ja, od „elyt rozkradajacych Polske, które pieknie mówio a poza oczami Narodu zaprzedają jom wrogom”. I chyba miał sporo racji, jako że przejrzałem profile użytkowników i sporo tam inżynierów, politologów, innych licencjatów, absolwentów liceów, szkół policealnych, fakt, że placówek niezbyt prestiżowych, ale jednak. I to jest chyba właściwa odpowiedź -kamuflaż wynikający z chęci odróżnienia się od „yntelygencików z totalnej opozycji, która, zanim się nią stała, rozkradała Polskę.

  Powyższa odpowiedź wiele wyjaśnia. Jarosław Kaczyński, mówiąc „wyłanczam” wysyła ludowi jasny przekaz, że on Polski nie rozkradał i tak samo należy traktować „półtorej” premiera Morawieckiego, „hakatumbę” wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, językowe potknięcia posłanki Małgorzaty Wasserman i wielu, wielu innych.

 16. Jobrave pisze: – Pisowski tupet nie ma granic.

  Ja bym napisał: -” Pisowskie Muppets mają tupet” – co Ty na to?

 17. SŁOWIANIN STANISŁAW
  19 października o godz. 20:50
  Czy w kraju katolickim sądownictwo,policja,więzienia są potrzebne”

  Policja , sądy i więzienia są potrzebne w kazdym kraju , panie SAłowianin. Nawet w Rosji sowieckiej , kraju swiatla i wolności były. Policja była milicją.Sądownictwo było ale jak by go nie było bo ” dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie” . Wiezienia – oooooo tu sowieci mieli doswiadczenie i sporo nowatorskich rozwiązań . Taki GULAG wymyślili BOLSZEWICY w 1918 roku a nie Stalin , ale Stalin Gruzin twórczo rozwinął ideę skazywania ludzi za wyimaginowane przestępstwa . Tak się Rosjanom podobał bolszewicki wynalazek udoskonalony przez Stalina że mimo formalnego zamknięcia GULAG w 1960 roku , owa wydajna część rosyjskiej gospodarki istniała do 1987 roku . 27 lat trwało zanim przestała istnieć ta hanba . Tak sobię nyślę że szkoda było tak pięknie prosperujące przedsiębiorstwo zamknąć . Widać że idea niewolniczej pracy wymyślona przez bolszewików i udoskonalona przez Gruzina Stalina bardzo do mentalności rosyjskiej dopasowała . Taka bolszewicka sytuacja

 18. neospasmin
  19 października o godz. 21:07
  No dobrze, ale sz sie prosi by choc opisac jakie beda/ moga byc skutki tego podtanowienia TSUE?
  Co z sedziami co juz na emeryturze?maja wrocic?
  Co z KRS?”

  NIC . A przynajmniej nic co pana dotyczy. Pan podlega jurysdykcji A U S T R A L I J S K I E J . Pan już wybrał , kiedyś , raz za to konkretnie . PO co wciąż pan miesza się w nie swoje sprawy , obywatelu Australii?

 19. Gdy car prorocze ma widzenia, zawsze je spłyci cham i łyk. Dlatego muszą być więzienia, turma i łagier, kat i stryk. Dla ludu eto wsio rawno, czy car, czy chan jest jego katem. Bo lud to swołocz i gawno. Batem go, batem, batem, batem.
  Janusz Szpotański.

 20. Pan Szczerski stwierdził, że prawo nie działa wstecz. Może go ktoś łaskawie uświadomi co to stwierdzenie znaczy, bo chyba trzeba mu zacytować że ,, nie ma szczęścia w myśleniu”.

 21. Pan Kaczyński stwierdził natomiast, że „” będziemy walczyć o swoje”. W to nie wątpię, czekam kiedy będą walczyć o nasze.

 22. Z przeniesienia
  ———————————–

  soczki2
  19 października o godz. 21:42

  @stasieku

  Prawo i Sprawiedliwość zawłaszcza polszczyznę.

  Do grona niechlujów językowych, także wykształconych tylko z nazwy teraz dołączają analfabeci funkcjonalni.

  Obstajesz przy zwięzłości swych wypowiedzi i gdy ci z tym dobrze, to ja nie jestem wbrew.

  Więc pozwól sobie zwrócić uwagę, że zarówno ty jak i ja jesteśmy pozycjami w wielkotysięcznych bazach naciągaczy. Numer telefonu jest pozycją adresową wykorzystywaną do powiadomienia cię, że zaoszczędziłeś 43 000 PLN kupując nowe auto. Podobnie jest z twoim zapewne przechwyconym prywatnym adresem sieciowym.

  Dopóki nikt ci z konta bankowego nic nie zdejmie po cichutku, dopóty możesz nie wiedzieć, że jesteś adresem sieciowym.

  Co do mego czepiania się języka, to ci napiszę, że jednym ze źródeł mego względnego powodzenia było unikanie ludzi często używających słowa naprawdę.

  Są podobne znaczniki ( nieopisane w podręcznikach HTML ) których i ty używasz dokonując pominięć rzeczy i ludzi.

  Ale niekiedy trzeba mniej swobody w traktowaniu pola znaczeniowego i trzeba się nauczyć czegoś obrzydliwie naukowego. Na przykład atrybut rel.

  Zapytaj się ateistów. Może dowiesz się jak mnożyć linki, a nawet jak podprowadzić dżambodżeta do rękawa.

  Wykształcone rzeczywiście ( nie tylko nominalnie ) i nie obciążone funkcjonalnym analfabetyzmem twoje dzieci pozwolą ci dożyć w dobrostanie do roku dalszego niż 2020. Czego ci życzę.

  Bo od kompanów fajnej zabawy to na starość usłyszysz:
  Wypchaj się.
  Krótko. Rzeczowo. I Konkretnie.

  Chyba, że wierzysz w Zandbergowy dochód minimalny.

  Eureka! i A jednak się kręci! to są bajeczki dla dzieci i zdziecinniałych.

  Aby twoim młodym głód nie zajrzał w oczy, to wszyscy zdolni do nauki Polacy muszą się uczyć.

  Właśnie w bibliotekach Wschodniego Wybrzeża Ameryki Północnej zakuwają w bibliotekach Azjaci, którzy za 10 lat mogą zarządzać twoimi funduszami.

  Komu jest fun, temu jest fun. Nie będę przeszkadzał.

  Ot puszczę filmik z bezpretensjonalnym tekstem bez zadęcia.

  https://www.youtube.com/watch?v=6Xl4zNO2V-Y

 23. 60vito 19 października o godz. 22:08 pisze: – …czekam kiedy będą walczyć o nasze.

  60Vito,
  no co Ty? – oni właśnie walczą o nasze, a ja osobiście nie jestem skłonny niczego im oddawać po dobroci.

 24. jobrave
  19 października o godz. 21:42
  Z niekłamanym wstrętem zajrzałem dziś na TVPInfo, tam kampania na całego, propisowska oczywiście, ale na pasku wiadomości przeczytałem, że Morawiecki rozmawiał w Brukseli z przywódcami wielu państw i przekonał ich, że reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, są OK. Pisowski tupet nie ma granic.

  Mój komentarz
  To jest tupet programowy, to jest tupet zadaniowy, te kłamstwa w żywe oczy, te chodzenie w zaparte, to dla PiSowskich wybrańców Prezesa normalka, standard – co Prezes powie, to niert się nie dowie, lecz tak się stanie, ze panie Prezesie – wykonałem zadanie. Mówienie na białe czarne i odwrotnie, to stała metoda, niezbędna by prawo PiSu stało ponad prawem Unii Europejskiej, a dobro PiSowskiego suwerena (czyli samego PiSu) ponad prawem RP.

  Dzisiaj Jarosław Ka z niesmakiem skomentopawał zawieszenie stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym przez TSUE:
  jobrave
  19 października o godz. 21:42
  Z niekłamanym wstrętem zajrzałem dziś na TVPInfo, tam kampania na całego, propisowska oczywiście, ale na pasku wiadomości przeczytałem, że Morawiecki rozmawiał w Brukseli z przywódcami wielu państw i przekonał ich, że reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, są OK. Pisowski tupet nie ma granic.

  Mój komentarz
  To jest tupet programowy, to jest tupet zadaniowy, te kłamstwa w żywe oczy, to chodzenie w zaparte, to dla PiSowskich wybrańców Prezesa normalka, standard, system – co Prezes powie, to nikt się nie dowie, lecz tak się stanie – panie Prezesie, wykonałem zadanie.

  Dzisiaj Jarosław Ka z niesmakiem skomentował zawieszenie stosowania przepisów PiSowskiej ustawy o Sądzie Najwyższym wysyłającej sędziów na emeryturę:

  „My jesteśmy członkami Unii Europejskiej i będziemy przestrzegać prawa Unii Europejskiej – zapewnił prezes PiS. – Ale będziemy oczywiście korzystali z naszych praw – mamy prawo do odwołania – zaznaczył. – To jest wstępna decyzja, jednoosobowa decyzja wiceprezesa (TSUE – red.) i będziemy się od niej odwoływali – zapowiedział Kaczyński.”

  Powiedział Jarosław Ka – jednoosobowe kierownictwo RP.
  Śmieszne i straszne. Nie mówiąc już o tym, ze od orzeczenia TSUE nie ma odwołania. A Prezes tłumaczy ludowi, że „będziemy się odwoływali”. Kto to jest MY, o których mówi Prezes, że się odwołamy?
  Pzdr, TJ

 25. Przepraszam za zdublowanie

  Oto poprawiony komentarz
  jobrave
  19 października o godz. 21:42
  Z niekłamanym wstrętem zajrzałem dziś na TVPInfo, tam kampania na całego, propisowska oczywiście, ale na pasku wiadomości przeczytałem, że Morawiecki rozmawiał w Brukseli z przywódcami wielu państw i przekonał ich, że reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, są OK. Pisowski tupet nie ma granic.

  Mój komentarz
  To jest tupet programowy, to jest tupet zadaniowy, te kłamstwa w żywe oczy, to chodzenie w zaparte, to dla PiSowskich wybrańców Prezesa normalka, standard, system – co Prezes powie, to nikt się nie dowie, lecz tak się stanie – panie Prezesie, wykonałem zadanie.

  Dzisiaj Jarosław Ka z niesmakiem skomentował zawieszenie stosowania przepisów PiSowskiej ustawy o Sądzie Najwyższym wysyłającej sędziów na emeryturę:

  „My jesteśmy członkami Unii Europejskiej i będziemy przestrzegać prawa Unii Europejskiej – zapewnił prezes PiS. – Ale będziemy oczywiście korzystali z naszych praw – mamy prawo do odwołania – zaznaczył. – To jest wstępna decyzja, jednoosobowa decyzja wiceprezesa (TSUE – red.) i będziemy się od niej odwoływali – zapowiedział Kaczyński.”

  Powiedział Jarosław Ka – jednoosobowe kierownictwo RP.
  Śmieszne i straszne. Nie mówiąc już o tym, ze od orzeczenia TSUE nie ma odwołania. A Prezes tłumaczy ludowi, że „będziemy się odwoływali”. Kto to jest MY, o których mówi Prezes, że się odwołamy?
  Pzdr, TJ

 26. Laryngolog jest kompetentny specjalista, jak smak nie wrócił.
  Może to być chroniczna dolegliwość, ale nie usprawiedliwia niczego innego. W sądach nie wywołuje skutków prawnych, a tak dla tych co nie na bieżąco – kar cielesnych już się nie stosuje.

 27. TJot pyta: – Kto to jest MY, o których mówi Prezes, że się odwołamy?

  Wy, TJot nie udawajcie, że nie wiecie ale dla jasności Wam powiem, My to jesteśmy Jarosław Rajmundowicz Kaczyński i się odwołamy od orzeczenia TSUE mimo, że od decyzji tego sądu nie ma odwołania, bo My, Jarosław Rajmundowicz Kaczyński jesteśmy doktorem prawa z komunistycznym dyplomem i nikt Nam nie będzie mówił, że od decyzji TSUE nie ma odwołania, rozumiecie TJot?

 28. tejot
  19 października o godz. 22:31

  Prezesowi imponuje sprawność korporacyjna komunikacyjnych zachowań psychopatycznych, ubrana w przystojne szatki i powłoki męskie.
  On kupuje tylko tę sprawność, powłoki stanowią bonus estetyczny i nadziei na podziw ludu, otępiający równie, jak jego samego.
  Nie wie biedaczek, że za tą tupeciarską wydmuchą sprawności w gębie i odhamowaniem moralnym pozwalającym wyprzeć ze świadomości pojęcie kłamstwa, siedzi cwana gapa do wysysania kapitału, tak sponsora, mentora, jak klienta.
  Prezes prędko obudzi się na wydmuchanym tronie swej pissowej władzy, zanim się obejrzy, o ile wcześniej wydmuchana jego głupotą fascynacji powłokami Polska nie padnie ekonomicznie, a jeszcze wcześniej nie zostanie wyciepana, za drugie Ziobro, z kurnika z brukselką.

 29. z przeniesienia

  adam100
  19 października o godz. 22:15

  jobrave
  19 października o godz. 21:37

  Chodzi mi o to ze sam fakt używania słowa „reforma” pozostawia ślad w świadomości odbiorcy. Spróbuj zamknąć oczy i pomyśleć ” nie widzę niedźwiedzia”
  Nie zobaczyłeś tak jak myślałeś? –
  a jednak bo tak mózg ludzki pracuje. Reforma to reforma. Mózg nie ma percepcji „nie reforma” i to fałszywe pojecie „reforma” się utrwala.

  PiS grana tych mechanizmach w pełnej skali.

 30. adam100
  19 października o godz. 22:46

  Bardzo słuszna i pożyteczna uwaga.
  Cała pissowa mowa jest precyzyjnie skonstruowana na takiej, na poziomie słów, oraz wielu innych manipulacjach.
  Być prostakiem jest łatwo, ale ociemnianie ludu, wbrew pozorom, to ktoś tam nad tym musi ciężko pracować.
  I pewnie za cyrylicę.

 31. adam100
  19 października o godz. 22:41

  Jeden z kandytatów na prezydenta Wawy , ten w filoletowych szalikach i rozowych szelkach , uporczywie dziś w telewizorze mowił ” Czaskoski ” .

  Nie wiem co ich opętało , wszyscy pisowcy kaleczą mowę na modlę pewnego ” inteligenta ” z Zoliborza . Mimikra chyba to się nazywa

 32. @legat 22:42
  Gensek od zawsze mówił MY.
  To przyzwyczajenie bliźniacze.
  Ukłony

 33. Agata Passent dała świetny wpis w stylu dawnego Ojca.
  Przepraszam za lokowanie produktu, ale kasy od Agaty nie wziąłem, a postów tam ni chuchu.

 34. @blackley
  Robię teraz za adwokata tego tam.
  Gensek, król pisdzielców poprawnie akcentuje.
  To też wyróżnik starej emigracji.

 35. blackley
  19 października o godz. 22:50

  To chyba nie ty.
  Zawiało spalonym trollem.

 36. stasieku
  19 października o godz. 22:57

  Tak, to świetny wpis, mądry i zabawny.
  Już polecałem go na innym blogu.

 37. Car z Nowogrodzkiej istotnie ma prorocze widzenia. Wszystko widzi na odwrót, kolory, ludzi, instytucje…Unia się myli, TSUE się myli, dyplomaci są niedoinformowani tylko on i jego akolici wszystko wiedzą i na wszystkim się znają.

 38. _______________________________
  Nie róbmy sobie przerwy w czasie wyborów!
  Odwiedźmy urny i oddajmy głos.
  _________________________________

 39. Na całą Europę wstyd, ale chyba tylko do Uralu, nie dalej?
  Ale prezes da radę, wejdzie na drabinkę i powie, że układ blokje dobrozminowe plusy. Bez tzw. reformy i usprawnienia SN nie będzie 500+, 300+, PKP+, mieszkanie+, emerytury+, armia+, wrak+, itd. i co będzie? Tusk-.

 40. Król jest nagi. W Trybunale w reformach Kaczyńskiego pękła gumka. Teraz po ich opadnięciu widać polityczne ja.. i wypięty za… formacji na zasady praworządności w Unii. Wstyd na wszystkie gubernie w Europie i nie tylko. Tak sobie myślę,że ostatnią szansą jest liberum veto lub metoda Pawlaka na sprawiedliwość w sądzie. Nie oddamy nawet guzika. Pomożecie ?!

 41. Król jest nagi. Tak sobie myślę o pisowskich reformach.

 42. wiesiek59
  19 października o godz. 20:27

  POPiS rzadzacy Imperium Dobra ( Demokraci/Republikanie )
  mianuje obecnie na dozywotnie stanowiska sedziowskie
  najgorsze korporacyjne kreatury.
  Prokuratorem scigajacym przedsiebiorstwa niszczace srodowisko zostal wlasnie adwokat broniacy BP w sprawie zniszczenia Zatoki Meksykanskiej wybuchem na platformie wiertniczej Deepwater Horizon.

 43. Warto być przyzwoitym. Wstyd na cały świat. Tak sobie myślę o burzeniu pomników i dewastacji mogił.

 44. Dzięki europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości nagle się okazuje, że obywatel ma prawa, państwo – obowiązki. Nie odwrotnie. – pisze red. A. Kublik (GW).
  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24067276,jak-trwoga-to-do-luksemburga-jak-sedziowie-ratuja-nas-przed.html

  A to jest dokładne odwrócenie tego, co robią i myślą Moskale, że obywatel ma mnóstwo obowiązków, a państwo sobie pohula, państwo czyli władca na Kremlu. I tak sprawy zostały postawione na ostrzu noża.
  Polsko, albo … albo …

 45. „To jest wstępna decyzja, jednoosobowa decyzja wiceprezesa (TSUE – red.) i będziemy się od niej odwoływali – zapowiedział Kaczyński.”
  Polska ma bardzo dotkliwe doświadczenia zmuszana do podporządkowywania się wyrokom ponadnarodowych gremiów już od 80 lat . Nie tylko rząd polski powinien się odwoływać, ale nie powinien ustąpić. Transfromacja ustrojowa trwa i powinna zostać dokończona. Reforma sądów jest nieodzowna w czasach , kiedy Polsce grożą nowe rozbiory wymuszane ustawą nr 447. Jeżeli rząd Polski będzie ustępowal za każdym razem, to mamy przygotowywaną przez „przyjaciół” powtórkę z historii i to tę najbardziej bolesną.

 46. TSUE uczciła rocznicę samospalenia Piotra Szczęsnego.

 47. „…a nam nie płacz, nie załamanie rąk
  a my z nadzieją w nadchodzące dni…”
  Urywek ballady której @Blackleypan nie zna. I nie pozna bo tym razem w oryginale
  https://www.youtube.com/watch?v=_9hMdjnNBVQ&start_radio=1&list=RD_9hMdjnNBVQ&t=40

 48. coś dziwnego dzieje się na blogowiskach,
  EN PASSANT – moderatorzy pracują w pocie czoła, od godz. 23:10 nie pojawił się ani jeden nowy komentarz, a ja i wszyscy wiemy że są blogowicze którym umysł rozjaśnia się dopiero wtedy gdy jest ciemno i dzięki temu oszczędzają na prądzie. Np.@jakub01 pisze nocą, ja piszę i @Ted’dy i takie inne różne nicki cierpiące na bezsenność.
  Jeszcze gorzej sytuacja ma się na blogu ateistów, coś mnie podkusiło żeby tam zajrzeć; jest nowy wpis i żadnych komentarzy. Zero. W pierwszej chwili żal mi się zrobiło miejsca gdzie pisałam przez dłuższy czas więc dałam głos na temat jako domyślnie pierwsza osoba. A tu moderacja trzyma nie i puszcza, znaczy albo śpią albo są zawaleni robotą. Zobaczymy jutro, piszę o tym żeby nie myślano że się lenię albo zalękniona jestem.

 49. adam 100
  Mimikra – przystosowanie ochronne występujące u zwierząt (zwłaszcza owadów), polegające na upodabnianiu się zwierząt bezbronnych do zwierząt zdolnych do obrony (batesowska) lub upodobnianiu się do siebie różnych gatunków zwierząt zdolnych do obrony (müllerowska) poprzez przybranie ich kształtu, barwy, zachowania ”

  Nie , to nie troll , to ja. Pan od jaskrawych szelek i szalików , podobnie jak duża część pisowców mówi z podobną manierą co pewien ” Mieszkaniec Zoliborza”- zwykły poseł bez zadnego trybu . …
  Mnie styl ubrań , ” look ” pana z Opola nieodpowiada zupełnie.

  Jak się pogrzebie w sieci wychodzi sporo ciekawostek na okoliczność ” jak rodzina Kaczynskich weszła w posiadanie domu na Zoliborzu ” . Celowo piszę ” weszli w posiadanie ” . Kupno to nie było raczej ….Ukłony

 50. A prezes taki wstydliwy.

 51. @ Mauro Rossi
  19 października o godz. 19:06

  GajowyM.
  19 października o godz. 17:51

  ” … a i szanowny Gospodarz nie potrafi się odzwyczaić od jeżdżenia zagranicę”.

  Tym razem bronię red. D. Passenta przed twoją „poprawnością” (a hiperpoprawność byłaby już błędem). Wprawdzie przpędza się bydło przez granicę, wyjeżdża za granicę, ale słowo zagranica to w języku polskim znaczy: obce kraje. Można więc w harmonii z poprawną polszczyzną przebywać zagranicą i tak to zapewne widzi red. D. Passent.”

  Za granicą piszemy osobno, jeśli odpowiadamy na pytanie „gdzie?”.

  Zagranicą piszemy razem, odpowiadając na pytanie „czym?”.

  Wracam z zagranicy, ale przebywam za granicą.
  Jestem za granicą (poza Polską).
  Jestem zagranicą (reprezentuję obcy kraj)
  Zajmuję się Polską i zagranicą.
  Zajmuję się polityką w Polsce i za granicą.

  „Formą poprawną jest przebywać za granicą. Informują o tym następujące konteksty zamieszczone w słowniku poprawnej polszczyzny: Stosunki z zagranicą (ale: Być za granicą; mieszkać za granicą; jechać za granicę; przesyłka za granicę, nie: do zagranicy).”

  https://fil.ug.edu.pl/strona/49738/jak_poprawnie_nalezy_pisac_przebywac_za_granica_przebywac_zagranica

 52. @ Mauro Rossi
  19 października o godz. 19:06

  GajowyM.
  19 października o godz. 17:51

  ” … a i szanowny Gospodarz nie potrafi się odzwyczaić od jeżdżenia zagranicę”.

  Tym razem bronię red. D. Passenta przed twoją „poprawnością” (a hiperpoprawność byłaby już błędem). Wprawdzie przpędza się bydło przez granicę, wyjeżdża za granicę, ale słowo zagranica to w języku polskim znaczy: obce kraje. Można więc w harmonii z poprawną polszczyzną przebywać zagranicą i tak to zapewne widzi red. D. Passent.”

  Ładnie, że się tak ujmujesz za Gospodarzem, ale

  Za granicą piszemy osobno, jeśli odpowiadamy na pytanie „gdzie?”.

  Zagranicą piszemy razem, odpowiadając na pytanie „czym?”.

  Wracam z zagranicy, ale przebywam za granicą.
  Jestem za granicą (poza Polską).
  Jestem zagranicą (reprezentuję obcy kraj)
  Zajmuję się Polską i zagranicą.
  Zajmuję się polityką w Polsce i za granicą.

  „Formą poprawną jest przebywać za granicą. Informują o tym następujące konteksty zamieszczone w słowniku poprawnej polszczyzny: Stosunki z zagranicą (ale: Być za granicą; mieszkać za granicą; jechać za granicę; przesyłka za granicę, nie: do zagranicy).”

 53. @jobrave, 19 października o godz. 20:51

  Ten moderator zaiste potrzebuje jakiejś terapii.
  Próbowałem dwa razy odpowiedzieć MR na jego obronę „przebywania zagranicą” i dwa razy poszło do moderacji.

  Jakieś trefne słowo tam było?
  Zamieszczę na próbę tylko część mojej odpowiedzi dla MR

  „Ładnie, że się tak ujmujesz za Gospodarzem, ale

  Za granicą piszemy osobno, jeśli odpowiadamy na pytanie „gdzie?”.

  Zagranicą piszemy razem, odpowiadając na pytanie „czym?”.

  Wracam z zagranicy, ale przebywam za granicą.
  Jestem za granicą (poza Polską).
  Jestem zagranicą (reprezentuję obcy kraj)
  Zajmuję się Polską i zagranicą.
  Zajmuję się polityką w Polsce i za granicą.

  „Formą poprawną jest przebywać za granicą. Informują o tym następujące konteksty zamieszczone w słowniku poprawnej polszczyzny: Stosunki z zagranicą (ale: Być za granicą; mieszkać za granicą; jechać za granicę; przesyłka za granicę, nie: do zagranicy).”

 54. Cisza przedwyborcza?

 55. Jest za moim warszawskim oknem pochmurna i chłodna cisza wyborcza, ale polityka jako rodzaj działalności nie śpi.

  Diego Fantin & Ivanna Colonna Olsen – Chacarera Igualista – La grève des bonnes

  https://www.youtube.com/watch?v=SWJJx-Fvw3s

 56. Fizyczne starcie z niezidentyfikowanymi mężczyznami.

  ” Prokuratura w Rijadzie, cytowana przez saudyjską agencję prasową, przekazała, że w konsulacie w Stambule doszło do kłótni i fizycznego starcia pomiędzy Chaszodżdżim a niezidentyfikowanymi mężczyznami. W bójce miał wziąć udział dziennikarz i „wiele osób”.
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,166611,24067877,saudowie-chaszodzdzi-zginal-w-konsulacie-walczac-z-wieloma.html#s=BoxOpLink

 57. Wielce szanowny Panie Danielu,
  ani 27 : 1, ani wczorajsza decyzja Trybunału EU w Luxemburgu to nie są porażki Polski.
  Oba te wydarzenia są porażkami dobrej zmiany, a prezesa wszystkich prezesów w szczególności . Postanowienie TSUE o zabezpieczeniu powództwa jest ciosem w splot słoneczny przywódców pisu i całej przestępczej formacji. To na pewno.
  Nie wierzę jednak, żeby oni poddali się i wykonali to postanowienie w dobrej wierze. W nich dobrej wiary nie ma i nie było nigdy. Potraktują to jako krok w kierunku wyjścia z EU i początek marszu na wschód.

 58. stasieku
  19 października o godz. 22:57
  ” a postów tam ni chuchu.”
  Trzymajac sie motywacji kucharki znanego pisarza ale.. (‚ to prawda , to mowili mezczyzni ) w co trzebaby kliknac ?

 59. ” Prokuratura w Rijadzie, cytowana przez saudyjską agencję prasową, przekazała, że w konsulacie w Stambule doszło do kłótni i fizycznego starcia pomiędzy Chaszodżdżim a niezidentyfikowanymi mężczyznami. W bójce miał wziąć udział dziennikarz i „wiele osób”.
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,166611,24067877,saudowie-chaszodzdzi-zginal-w-konsulacie-walczac-z-wieloma.html#s=BoxOpLink

 60. jakies zaciecie ? zadnych postow od prawie 12-tu godzin . Przerazajaca cisza przedwyborcza , czy jakies srubokrety byly w uzyciu ? Czegos dokrecanie czy tez przeciwnie ?

 61. handzia55
  To są klasyczne zachowania socjopaty, któremu już na dobre ulegli jego wyznawcy oraz podwykonawcy, zwłaszcza odkąd się to im sowicie opłaci (synekury dla siebie i rodzin, no i sam narkotyk waaadzy.)
  Popełnią każde świństwo i zjedzą każde gówno

 62. Napisałam do @handzi55
  że car jest socjopatą, a jego podwykonawcy robią to co pan każe, bo im się to sowicie opłaci, odkąd rozdaje synekury. A zresztą zresztą każdy, kto chce, nawet kretyn, i jest lojalny się przy nim pożywi.
  Moderator mnie przytrzymał. Chyba za niewinność.
  To jest druga wersja. Może przejdzie.

 63. handzia55
  Skomentowałam twoj wpis z g. 11:39 dwukrotnie!
  Za każdym razem mój „komentarz czeka na moderację”.
  Nawet nie zostałam schowana” pod trójkącikiem.
  Qrwa! Komu ja zagrażam?!

 64. blackley
  19 października o godz. 22:07

  Widocznie samolot sam z siebie rozpadł się tuż nad ziemią (leja w podłożu od uderzenia nie stwierdzono), choć parę sekund wcześniej, co potwierdzili liczni świadkowie, leciał na wysokości drzew z szybkością 275/h, czyli mniejszą niż jeżdżą bolidy Formuły 1. I nie dość , że wszyscy pasażerowie zginęli podczas twardego lądowania to część z nich była w ponad 10 kawałkach. Nie było żadnego ładunku, ale rosyjskie śledztwo trwa do tej pory (już blisko 8 lat), choć według raportu technicznego MAK z początku 2011 roku był to zwykły wypadek komunikacyjny. No więc dlaczego trwa śledztwo? Od blisko 8 lat ruscy nie chcą nam wydać wraku (Tuskowi też nie oddali), choć przecież to koronny dowód ich niewinności, że żadnej eksplozji nie było.

  Przepraszam za obcesowość, zdarza ci się czasem myśleć?

 65. blackley
  19 października o godz. 22:50

  „Nie wiem co ich opętało , wszyscy pisowcy kaleczą mowę na modlę pewnego ” inteligenta ” z Zoliborza. Mimikra chyba to się nazywa”.

  Ostentacyjne używanie słowa mimikra (to żargon intelektualny popularny od lat 70.) także jest rodzajem przystosowania, przy okazji demonstracji. Informujesz nas, że pragniesz należeć do Jasnogrodu i nie masz nic wspólnego z Ciemnogrodem. W rzeczywistości jesteś po stronie Jasnogrodu takiego jak Scheuring-Wielgus, Budka, Gawłowski, Petru, uśmiechnięty Schetyna, cały ten peezel etc. 🙂

  PS. Odpowiedź na twój wpis z 19 października, godz. 22:07 cenzura „Polityki” zatrzymuje. No ale co tu się dziwić, III RP niejednego ma trupa w szafie.

 66. jaki tam wstyd?
  wstydzic nalezy sie za to, ze po `89 roku przez 25 lat wszystko robiono by doszlo do tego co sie dzieje.
  ale przeciez nie wszyscy moga myslec do przodu 🙄

 67. „Wstyd na całą Europę”

  Szanowny Redaktor uzywa slow, ktorych znaczenia zdaje sie nie rozumiec,
  bo gryby rozumial, toby sie spalil.
  Ze wstydu, oczywiscie.

 68. Bez przesady z tymi zwycięstwami i ciosami Panie Passent. TSUE wydał orzeczenie w sprawie wysłanych na emeryturę (stan spoczynku w polskich realiach) sędziów i Pani Gersdorf.
  Świetny wywiad z Twardochem w sobotniej GW. Nie raz stawało mi (czyj to bon mot?) tu i tam pisać o polskiej inteligencji (w Polsce osobna klasa społeczna), a teraz mogę podać rękę w tej opinii Szczepanowi (31 października możecie kupić najnowszą powieść „Królestwo).

 69. Wstyd? PiS nie ma poczucia wstydu. Z wypowiedzi dużych i małych pisowców wyziera dojmujące poczucie bezwstydu – szokujące i obezwładniające. Suweren udaje, że nic się nie dzieje, czy po prostu jest głupi?

 70. Budowa kanału Dunaj-Odra-Łaba, której koszty mogą wynieść nawet 22,5 miliarda euro, ma sens ekonomiczny – wynika z opublikowanej w piątek ekspertyzy czeskiego ministerstwa transportu. Ostateczną decyzję o inwestycji podejmie rząd.
  https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1310615,czeski-rzad-rozwaza-budowe-kanalu-dunaj-odra-laba.html
  =========

  Jaki Kaczor jest, każdy widzi.
  Więc dyskusja zamarła.

  Może ten temat uaktywni sennych?

 71. @neospasmin
  19 października o godz. 21:07
  To jest bardzo proste- UE zawiesi nam wypłaty dotacji do najpóźniejszego możliwego terminu, tak jak już to czyni od 2 lat. Wie o tym każdy rozsądny rolnik otrzymujący dopłaty.
  Jak mówił ostatni z prawdziewgo zdarzeniea rzevznik prasdowy : Rząd się sam wy     żywi

 72. już rześki poranek, dalej nie wpuszczają zaraz sobie sprawdzę na innych blogach.

 73. -INTERESARIUSZ III RP zakneblowany od 6 października o godz. 15:31 2018
  -BLOG KONSERWATYWNY zero od 19.10.2018
  -JAKOŚ TO NIE BĘDZIE! jak wyżej od17.10.2018
  -MOJA EUROPA przyszli, zamknęli już 4.10.2018
  -En PASSANT tu warują od 23:16 wczorajszego dnia.

  To nie jest taki zły pomysł – nikt nikogo nie szykanuje, nie obmawia, nie reaguje nienawistnie. Prosimy o więcej!

 74. Hańba dla całej ludzkiej cywilizacji: licząca tysiące osób karawana która próbuje przedostać się z Gwatemali do Stanów Zjednoczonych. Współczesne ” Drogi głogu” Jorge Amado.
  Meksyk otworzył granicę dla kobiet z dziećmi.

 75. nie ma kto poprawić, taka cisza: J.Amado (pisarz brazylijski), tytuł: „DROGI GŁODU”.

 76. wiesiek59

  Nasi starozakonni wlasciciele najpopularniejszych mediow spolecznosciowych : Facebook,youtube i Twitter
  wycieli w ciagu ostatnich dni 800 niezaleznych stron antykorporacyjnych bez ostrzezenia.
  Cenzura w imperium Dobra rozwija sie bez oporu.

 77. @handzia55
  19 października o godz. 23:16

  Car z Nowogrodzkiej istotnie ma prorocze widzenia. Wszystko widzi na odwrót, kolory, ludzi, instytucje…Unia się myli, TSUE się myli, dyplomaci są niedoinformowani tylko on i jego akolici wszystko wiedzą i na wszystkim się znają.

  Oczywiscie, ze sie nie myli! Ciemny lud to kupi!! Czy wszystkim na oczy (pardon „uszy”) padlo, ze nie dociera do nich dlaczego oni tak mowia choc, jak przypuszczam, sami w to nie wierza?

 78. Przypomnijmy, że odmowa podwyższenia przez ukraińskie władze cen gazu dla odbiorców do poziomu rynkowego była jedną z przyczyn wstrzymania programu pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy. Po spełnieniu kolejnych wymagań Funduszu przez Ukrainę kwestia cen gazu pozostała jedyną nierozwiązaną sprawą. We wrześniu br. misja MFW wynegocjowała z ukraińskimi władzami wznowienie pomocy finansowej w zamian za podwyższenie cen gazu, jednak ukraiński rząd zwlekał z wprowadzeniem w życie tej decyzji. Jak powiedział w piątek premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, Ukraińcom udało się wynegocjować, że gaz zdrożeje o 23,5 proc. a nie o 60 proc., jak chciał MFW.
  https://kresy.pl/wydarzenia/tymoszenko-krytykuje-poroszenke-za-podwyzki-cen-gazu-to-genocyd-ukrainskiego-narodu/

 79. Jestem po lekturze książki Państwo Teoretyczne a ta decyzja TSUE tylko potwierdza że żyjemy w w opisanej rzeczywistości i oby z nią jak najszybciej skończyć!

 80. Pompadura znakomicie dobrana. Car daleko, a sąsiedzi blisko. Mam niestety takiego z lewej od kilkunastu lat, typu nowobogacki, i kolejnego z prawej co się dopiero objawił i namolnie namawia mnie abym postąpił wbrew sobie dla jego dobra. Jako człowiek spokojny nie wiem jak się opędzić od tego rozwojowego nieszczęścia.
  Jakaś rada?

 81. https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/chiny-same-doprowadza-do-upadku-swojego-imperium/
  ===========

  Niby mądry profesor, a IDIOTA…..
  Usiłuje mierzyć obcą kulturę za pomocą europejskich miar, i wydumanych kryteriów.
  Nie przyjmuje do wiadomości, że istnieją INNE kultury i wzorce ekonomiczne.

 82. sondofnictfo necesse est;

 83. Cieszy wynik PSL-u. W sondażach ponad 16%. Brawo chłopi. Piszę ponieważ tak gnębiono ich w poprzednich wyborach

 84. wstępne wyniki wyborcze do samorządów już pokazały ze dzieje się podobnie jak w w 2007r i o wygraniu wyborów 2019 PiS może zapomnieć.

 85. Po opublikowaniu wyników wyborów (jeszcze nieoficjalnych) wstydu jakby mniej, ale ciągle dużo prawie 33%.
  Jak tam moderatorzy! spełniliście już swój obywatelski obowiązek?

 86. blog mam na myśli zablogowany (oczywisty błąd zamierzony) ale też liczę że inni piszą i piszą w nadziei* na publikację.

  * wołacz: o nadziejo!

css.php