Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Jarosław Kaczyński

21.10.2018
niedziela

Polska wstaje z kolan

21 października 2018, niedziela,

Do dzisiaj Polska ostatnich kilku lat wydawała się upokorzona i przegrana. W skali międzynarodowej świadczyły o tym takie fakty jak „27:1”, powszechne odrzucenie polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości przez międzynarodowe autorytety oraz instytucje prawnicze, osłabienie pozycji w USA (zamrożenie stosunków na najwyższym szczeblu z powodu ustawy o IPN) i w Unii Europejskiej. W kraju symbolem upokorzenia była Warszawa – miasto przeżarte przez korupcję, układy, złodziejską bezduszną reprywatyzację. Wreszcie rzucona na kolana opozycja, która bezsilnie obserwowała, jak PiS gwałci Polskę: prokuraturę, najwyższe trybunały, TVP i Polskie Radio, służbę cywilną, obronę narodową, służbę zagraniczną, muzealnictwo, politykę historyczną. Po stronie „antypisu” wyczuwało się gorycz porażki, brak liderów i perspektyw, bezsilność wobec triumfalnego pochodu PiS, mówiło się, że ta partia, jak walec, niszczy wszystko, co ma na swojej drodze.

21 października 2018 ten walec został w wielu miejscach zatrzymany, a jego beneficjenci – rzuceni na kolana (jak w Warszawie, w Poznaniu, we Wrocławiu, Lublinie, Białymstoku czy w Łodzi) lub zepchnięci do defensywy. Wybory samorządowe przede wszystkim pokazały, że Polska to nie jest „one man show”, że kraj jest na trwale podzielony na dwa obozy, z których żaden nie jest w stanie usunąć drugiego. Ponieważ do dzisiaj wydawało się, że PiS dominuje absolutnie i w najbliższej przyszłości nieodwracalnie, wynik wyborów jest dla Koalicji Obywatelskiej i dla PSL zachęcający. Panowie Kaczyński, Morawiecki i Jaki nie mają dziś powodów do radości. Spośród nich – o dziwo! – tylko ten ostatni już w pierwszych słowach pogratulował zwycięzcy. Szkoda, że Rafał Trzaskowski, dziękując wielu osobom, nie podziękował Patrykowi Jakiemu, który nie jest moim faworytem, ale byłaby to jakaś zapowiedź zmiany klimatu na lepszy. Na pewno cieszy rekordowa frekwencja, która świadczy, że rośnie świadomość obywatelska, poczucie odpowiedzialności, a rezygnacja ustępuje mobilizacji.

Koalicja Obywatelska może mówić o zwycięstwie w wielu miastach, ale Zjednoczona Prawica może być zadowolona ze wzrostu poparcia w wyborach do sejmików w skali całego kraju, w 9 województwach. Świetny wynik (16,6 %) uzyskało PSL, o którym można powiedzieć, że wstało z kolan. Jest to wynik co prawda gorszy niż 4 lata temu, ale tamten wynik – jak pamiętamy – był do pewnego stopnia skutkiem okoliczności (nr 1 na liście, pierwsza kartka w książeczce), wynik obecny nie będzie kwestionowany i został osiągnięty mimo zaciekłych ataków PiS na wsi.

W Platformie umocniła się pozycja Grzegorza Schetyny (co nie wszyscy uważają za najlepsze wyjście na przyszłość) i – oczywiście – Rafała Trzaskowskiego, który na razie nie aspiruje do samodzielnej roli politycznej. Po stronie PiS nie ma zwycięzców, gdyż porażka jest sierotą. Premier Morawiecki stracił wizerunek wyniosłego technokraty na rzecz bezwzględnego działacza partyjnego, zdolnego do agresji, demagogii i kłamstwa. Prezes Kaczyński cudu nie dokonał, ale pozostaje liderem, którego przywództwa nikt otwarcie na prawicy nie będzie kwestionował, natomiast walka o schedę się zaostrzy. Ziobry nikt nie ruszy, ale straci na wadze m.in. z powodu oporu wobec reformy sądownictwa, decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, a także brutalnego spotu, wedle którego głosowanie na PO to zaproszenie dla przestępców przebranych za uchodźców.

Jeżeli obecne tendencje się utrzymają, to PiS (Zjednoczona Prawica) z powodu niskiej zdolności koalicyjnej (klęska Kukiz ’15) może nie skonsumować swojego prymatu w 9 województwach, a nawet stracić władzę w parlamencie.

Podzielam pogląd senatora Marka Borowskiego, że były to „wybory o wolność”. Znaczna część społeczeństwa, zwłaszcza w miastach, powiedziała obecnej władzy „Nie” – nie dla monopolu, cenzury, autorytaryzmu, korupcji, rozszarpywaniu spółek Skarbu Państwa, izolacji na arenie międzynarodowej. Wynik wyborów nie oznacza jednak wzmocnienia lewicy, wręcz przeciwnie – Polska postawiła na obliczalne centrum.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 527

Dodaj komentarz »
 1. PiS osłabł w zestawieniu z 2015, Lewica padła, a centrum ma szanse na przejście do ofensywy na całym froncie.

 2. Największym problem PRL było przekucie klęski w zwycięstwo, za co odpowiedzialni byli partyjni dziennikarze. Red. Passent dawał wówczas radę, jak widać daje i dziś.

  Jak by tu nie kuglować, Panie Redaktorze, PiS wygrał wybory, po raz czwarty z rzędu.

  PO zdobyła wyraźnie mniej głosów niż przed czterema laty, mimo wzmocnienia o drugą bliźniaczą partię (Niezależna). PSL zdobyło znacznie mniej głosów niż w 2014 roku. Cieszyć się wypada, że kandydatka na prezydenta PO w Łodzi zdobyła rekordowe w skali kraju poparcie (70 proc.), mimo ciążącego nad nią wyroku sądowego. Nikt w Europie nie uwierzy, że w Polsce można rządzić bardzo dużym miastem mając na karku całkiem świeży wyrok za sfałszowanie dokumentu.

  A w „kwestii polskiego faszyzmu”, który jak wiadomo jest potwornym zagrożeniem dla Europy. Narodowcy zdobyli 1,2 proc. głosów i nie będą radzić nigdzie. Marksiści od Zandberga są od nich nieco groźniejsi, zdobyli 1,4 proc. głosów, ale też nie będą nigdzie rządzić, poza dwiema hipsterskimi kawiarniami przy pl. Zbawiciela w Warszawie: Szarlotka i Karma. 🙂

 3. wstępne wyniki wyborcze do samorządów już pokazały ze dzieje się podobnie jak w w 2007r i o wygraniu wyborów 2019 PiS może zapomnieć.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. wiesiek59

  ,,Podzielam pogląd senatora Marka Bermanowskiego, że były to „wybory o wolność”:
  – wolnosc dla rabunkowej prywatyzacji kamienic w Warszawie
  ( Trzaskowski kontynuujacy zbrodnie bufetowej),
  -wolnosc sprowadzania tanszej sily roboczej, wypychajacej obywateli z miejsc pracy,
  – wolnosc sciagania haraczu na rzecz cieplej korporacji ( kk ).

 6. Znakomity wynik wyborów. Znaczna cześć społeczeństwa doceniła rządy PiS podnosząc mu przydział w sejmikach wojewódzkich z 26 na 32% i znaczna cześć społeczeństwa doceniła opozycję imponująco wygrywającą w kilku dużych miastach. Tylko się cieszyć, demokracja w rozkwicie, a Polacy trzymają rękę na pulsie zdarzeń. Tak trzymać.

 7. Lewica jest niezwykle popularna w mediach i środowiskach akademickich (ponad 30% poparcia), co nie przekłada się na poparcie w ogóle społeczeństwa, zapewniając jednak nadreprezentację medialną.
  Może oszołomienie tą nadreprezentacją sprawiło, że ostatnie 3 lata mało słyszałem od młodej lewicy o potrzebie praworządności, dobrego zarządzania majątkiem, niebezpieczeństwie upartyjnienia państwa itd. 3 lata jechali ns G Schetynę i KO, licząc na jej rozpad i zajęcie jej miejsca na scenie politycznej. Padały nawet propozycje współpracy z PiS.
  Beda chyba musieli zmienić plany i zrewidować retorykę, jeśli chcą wyjść ponad 5% próg. Przydałaby sie Polsce lewica w sejmie.

  Poza tym mamy nowe otwarcie i sporo pytanń: czy Kościół nadal będzie dawał jednoznaczne i czynne poparcie PiS? Jak rządzący poradzą sobie ze słabnącą koniunkturą? Jak poradzą sobie z wrogością wszystkich, którzy nie są ich zwolennikami i którzy właśnie zaczęli sie liczyć? Czy nie rozpoczną się procesy odśrodkowe po wkroczeniu na ścieżkę utraty poparcia? Czy Schetyna będzie miał dostatecznie dużo determinacji, aby po ewentualnych wygranych wyborach rozliczyc ewidentne przypadki łamania prawa i Konstytucji? Będzie ciekawie.

 8. @DP

  Dwa razy użył Pan Redaktor DP tego zwrotu w tym wpisie. „polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości”

  Ja nie mogę.

 9. Marna pociecha. Dalej rządzić będą rusofobiczni katolicy. Tak sobie myślę,że wygaszana jest latarnia świeckiego państwa. Ciemność w tunelu.

 10. Wybory dla PiS przegrał w dużych miastach Jacek Kurski narzucając w Wiadomościach telewizyjnych obrzydliwą formę propagandy wyborczej. Okazało się , że miastowe lemingi na złość babci głosują odwrotnie od narzucanej im telewizyjnej propagandy.
  PiS dobił również Naczelnik ze swoim szpadelkiem przekopując rowek przez Mierzeję wiślaną, bez pozwolenia na budowę inwestycji , która zwróci się za 500 lat.
  Opozycja po staremu jest do bani , ale PiS jak zawsze przeciągnął strunę i ona w czasie wyborów pękla. A szkoda , bo telewizyjne plany PiS były imponujące.

 11. Znaczy sie,wygrali ale przegrali albo przegrali ale wygrali albo i to i to.

 12. Znaczy sie,wygrali ale przegrali

 13. @ Mag i @ Stasieku ;
  Gratuluje uratowania Europejskiej Twarzy stolicy Polski !

 14. Miasta- PO, wieś- PiS….
  Rekordowa frekwencja.
  Jak przewidywałem, wyniki do przewidzenia.
  PiS ma stałą bazę, której nie jest w stanie poszerzyć w jakiś znaczący sposób, pomimo kampanii w którą zaangażowali się jego czołowi przedstawiciele, łącznie z premierem.
  PO + PSL ma większość….

 15. To naprawdę bardzo dobre wiadomości . Mapa wyników mówi całkiem sporo. Duże miasta niePIS. Dawny zabór rosyjski PIS .

  Jaki , od paru dni już nieczłonek PIS przerżnął wybory . Pozdrawiam pana Lazarowicza 😉

 16. Za pozwoleniem- w Polsce praktycznie nie ma lewicy jako takiej i w zasadzie wszystkie partie lokują się w pobliżu centrum. SLD jest lewicowy głównie z nazwy, od biedy za formację lewicową można uznać „Razem”. Najbardziej lewicowy program ma (w kwestiach społecznych i redystrybucji dochodu narodowego) PiS, który zresztą w swych działaniach postawił na „społeczny” elektorat, który jest też potencjalnym elektoratem lewicy i o ten elektorat lewica powinna z PiSem walczyć. A jak na razie walczy z PO i N o elektorat mieszczańsko-liberalny.

 17. Polska wstaje z kolan, tylko uwaga na głowę.

 18. Ciekawe czy marszalek Struzik nie wywinie numeru Zjednoczonej Opozycji?
  Czy zeszlotygodniowe przekazanie budynku na muzeum zydowskiej sluzby porzadkowej, przekazanie wladzom pansteowym, nie bylo sygnalem ze cos tu sie knuje?

  ml

 19. Wszyscy wygrali. Najbardziej ci, którzy nie poszli do wyborów.

 20. …Polska podzielona !! polowiczne zwyciestwo nad ,,zlym,, to dobry zacier na mocniejsze uderzenie !!! pan prezes to maly czlowieczek zawsze chowajacy sie za plecami innych ,IDZIEMY PO CIEBIE !!!!!!!

 21. Ciesza sie wygrani i przegrani znaczy nsjszczesliwsze wybory na swiecie. I to w tej strasznej, niedemokratycznej Polsce kazdy dostal to o czym marzyl.

  ml

 22. Zastanawiam sie jaki wynik powinien byl osiagnac PiS by i opozycja uznala sie za pokonana?
  Wszystkie stanowiska wybieralne dla jednej partii (pis)?
  Przeciez to nierealne!

  ml

 23. neospasmin
  A tobie jest smutno czy wesoło?

 24. Nsjwiekszym zwyciezca tych wyborow jest Kaczor:
  nikt ( slownie: NIKT) sposrod obiektywnych obserwatorow, sposrod jego przeciwnikow i wrogow nie zakwestionowal uczciwosci wyborow ergo nie zakwestionowal uczciwosci Kaczora.
  Nie zakwestionowal tego ze jest on bez dwoch zdan demokrata.

  ml

 25. @blackley

  To ty nie wiedziałeś, że Warszawa była pod zaborem rosyjskim, a tym bardziej, bo bardziej położone na wschód – Lublin, Białystok czy Rzeszów? Tymczasem w tych miastach obatele już w pierwszej turze wyborów pokazali PIS czerwoną kartkę lub – jak kto woli – środkowy palec.

 26. Ciekawe czy spece od rachunkow ( ekunumii politycznej) ktorzy kwestionowali prawo pisu do samodzielnych rzadow ( procent tych co nan glosowali razy procent tych ktorzy poszli do wyborow daje absolutna mniejszosc Polakow i Polek) taki sam argument wysuna przeciw tym co wczoraj wygrali?

  ml

 27. @mag

  Zlosliwosci do @blackley ?

  Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, będziesz miała odpowiedź.

 28. P. Mag

  Mnie jest wesolo z nuta rozpaczy.
  Ta rozpacz ma zrodlo w tym ze nastal koniec popytu na rewolucje: powygrywali we wiekszosci ludzie ktorzy juz niejedna kadencje na swoich stolcach przerzadzili.
  Nie dyskutuje tu czy robili to dobrze czy bardzo dobrze, wazne jest ze nie ma popytu na zmiane.

  A pani? Jaki nastroj?
  Glosowala pani? Wnuki dowod w spokoju zostawily?

  ml

 29. Lodz+ Gdansk

  Potrafi sie ktos pokusic o scenariusz dla tych miast?
  P. Jaki zostanie komisarzem dla ktorego z nich?
  A co z drugim? Moze jakis niezwiazany z polityka sedzia? Albo ktos z E&Y? 🙂

  ml

 30. Czy jest ktokolwiek kto czuje sie przegranym w tych wyborach?

  ml

 31. „Wszyscy wygrali. Najbardziej ci, którzy nie poszli do wyborów.”
  Nie poszli bo Ogórek nie kandydowala do niczego

 32. Ktoś dzisiaj napisał że wszyscy wygrali, tylko Guział wydymany.
  Ogórkiem?

 33. Na spacerze z psem sluchalem TOK FM: nawet p. Jaroslaw Walesa byl zadowolony: moze nie od razu, ale w miare jak sie rozkrecal: na mysl o zarzadzie komisarycznym Gdanska czy raczej o wczesniejszych wyborach jakie skutkiem takiego zarzadu.

  ml

 34. Nachalna propaganda przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Ciemny lud dobitnie pokazał, że nie jest taki ciemny jak się pisowi zdawało i wszystkiego nie kupi. Panowie propagandziści dobrej zmiany – więcej subtelności!

 35. Czy PiS wygrał, czy przegrał, wiadomo będzie dopiero po ukonstytuowaniu się sejmików samorządowych.
  To tam koalicje i różne konfiguracje, zadecydują o sprawowaniu władzy realnej.

  Następne wybory za siedem miesięcy.
  Majstrowania przy ordynacji, sporo…..

 36. @Mauro Rossi

  w sprawie „zagranicy” i bywania „za granicą” odpowiedziałem ci tutaj

 37. Pamietacie panstwo glosy “zatroskanych publicystow” twierdzacych ze nowa ordynacja to taki bardak ze wyborow nie da sie przeprowadzic?

  Ja pamietam. Glosy, nie nazwiska.
  Moze i te sie przypomna gdy ci/ te przeprosza? Przeprosza?

  ml

 38. Panie Lazarowiczu,
  Wie pan o tym że pańskim problemem winny być wybory samorządowe w Canberze , Melbourne oraz Sydney?
  Z jakiego powodu łamie pan sobie głowę kwestiami , które pana w żaden sposób NIE DOTYCZA?
  Prorokowal pan wygrana niejakiego Jakiego Patryka. A tu peszek☆ pan Hatakumba nie dość że nie wygrał to nawet nie było drugiej tury.
  Nie pomogło tournee Morawieckiego Mateusza. Nie pomogło rozdawanie darmowej FORSY. Nie pomogło obiecywanie darmowych mieszkań- pewnie dlatego że pomału się okazuje że czynsze będą podobne do tych prywatnych, żadnego,, dochodzenia do własności ,, nie będzie, zarządzać mieszkaniami będą komercyjne podmioty związane z bankami , itd, no generalnie nic nie pomoglo .

  Kiedy zaczyna pan zjadanie własnego języka, Panie Lazarowiczu ?

 39. Wszyscyscie panstwo wygrali. Wszysciutcy!

  Strrrasznie mnie to cieszy: im bardziej wygraliscie tym wiekszy moj zachwyt nad tym ktory wam boisko do tej gry tak dobrze przygotowal. Kaczor- debesciak!

  ml

 40. Wiesiek59
  22 października, g.12:13
  Masz rację. Sejmiki dysponują realną kasą, a wiec i realną władzą.
  KO+PSL raczej na pewno wejdą w koalicję i tym samym zablokują PIS, który miał najlepszy wynik, ale w pojedynkę.
  Cieszy mnie poparcie dla PSL, na które to stronnictwo z powrotem glosowała wieś, jak widać zniechęcona do PIS, obawiająca się, co dalej z unijnymi dotacjami dla rolnictwa, zagrożonymi przez eurosceptyczną politykę Nowogrodzkiej.
  PSL zawsze był dla wsi tą najbliższą ciału koszulą, dbającą o jej interesy ( oczywiście wsi, nie koszuli).

 41. @adam100, 11:58
  „Guział wydymany ogórkiem”
  To jest śliczne i syntetyczne.
  Dzięks

 42. Adam100,

  Pani mag poprostu słabo nadąża. Nie ma co się wyzlosliwiac. Uklony

 43. W Australii jeszcze zabawniej: poprzedni premier: M. Turnbull, zalatwiony przez swoich ( liberalow) zlozyl swoj mandat i wycofal sie z polityki.
  Na oproznione miejsce ogloszono wybory uzupelniajace.
  Okreg wyborczy to zamozna dzielnica Sydney- matecznik liberalow.
  I wlasnie w tym mateczniku, miejscu gdzie liberalowie przez 30 ostatnich lat szli jak po swoje, wczoraj przerzneli z kretesem: wygrala kandydatka niezalezna!

  To rowniez oznacza ze liberalowie utracili wiekszosc i ich rzad, do przyszlorocznych wyborow, bedzie rzadem mniejszosciowym.

  Komentatorzy tlumacza te porazke zbrzydzeniem publiki sposobem w jaki libs wbijali sobie wzajem noze w plecy. Bezwstydnoscia tego wbijania.

  A dzialo sie to dokladnie podczas wizyty prez. Dudy w Canberze.
  Kilku z polskich durni- publicystow tlumaczylo wtedy ze skrocenie rozmow polskiego prezydenta z aus premierem mialo swoj powod w “aferze odstapienia od zakupu okretow wojennych”.

  ml

 44. Neospazmin
  ma rację !!!
  Zwycięscą wyborów jest Jarosław Kaczyński, nazywany przez niego poufale „per kaczor”, bo nie sfałszował wyborów.
  Pozostaje tylko pytanie , czy to aby naprawdę było tak , że mógł a wspanałomyślnie nie skorzystał, albo nie sfałszował bo nie mógł ?
  Co myśli neospazmin ?

 45. Pani Mag

  “Cieszy mnie poparcie dla PSL, na które to stronnictwo z powrotem glosowała wieś, jak widać zniechęcona do PIS, obawiająca się, co dalej z unijnymi dotacjami dla rolnictwa, zagrożonymi przez eurosceptyczną politykę Nowogrodzkiej.
  PSL zawsze był dla wsi tą najbliższą ciału koszulą, dbającą o jej interesy ( oczywiście wsi, nie koszuli).”

  Twierdzi pani ze PiS na wsi nie wygralo? Nie poprawilo ( i to znacznie!) swego wyniku z 2014? 🙂
  Jesli nie to co pania cieszy: ze PSL dalej istnieje? 🙂

  ml

 46. Panie Lazarowiczu,

  Przegrał Jaki . Któremu wieszczyl pan zwycięstwo. PRZEGRAL .
  Ale przecież pana nie powinno to wszystko obchodzić, ma pan nową ojczyznę. Problemy starej ojczyzny są problemami ludzi ja zamieszkujących. Pana w Polsce nie ma. Po co urządza pan dom w którym nie mieszka?

 47. Opozycja świętuje
  a ja myślę i śpiewam
  „It’s a long way to Piso-sfery.”

 48. Stasieku ,
  Nie bardzo wiem jak powinien wyglądać osobnik wydymany.Przyznac trzeba że Guzial miał minę jak by coś go mocno uwieralo. Możliwe że w jelito

 49. P. Z dystansu

  Czytajac chocby Polityke czy GW to ze Kaczor nie jest demokrata bylo juz udowodnione, a sfalszowanie przez niego wyborow bylo juz tak pewne ze tylko wyborow brakowalo by mu to udowodnic.

  ml

 50. Co do zwycięstwa PiSu, to pozostaje więcej takich życzyć.
  PiS mimo wspaniałej koniunktury oddalił się od absolutnej większości i nawet kur..wrze od Kukiza tu nie pomogą i przy swojej kłótliwej niezdolności koalicyjnej, przy takich wynikach w kolejnych wyborach bezpiecznie oddala się od władzy,
  chyba że „kaczor” sie rozmyśli podług nespazminowej alternatywy, z tym nie fałszowaniem wyborów ?

 51. Wyniki wyborów nie powinny być zaskoczeniem, bo akurat w tym przypadku sondaże się sprawdzily. Mam na myśli sondaże dotyczące wyborów do sejmików zamieszczone na unijnym profilu europe elect – choć nie publikowane w mediach krajowych.
  One nie pozostawiały złudzeń co do tego, że PiS straci głosy w porównaniu do wyborów parlamentarnych. Dotyczyło to głównie wsi, która na skutek problemów z suszą i ASF politycznie reanimowała PSL.

  Wyniki dowodzą również fiaska strategii PiS przyjetej jesienią ubiegłego roku, która znalazła wyraz w nominacji Morawieckiego na premiera. Przypomnę, że PiS uznał iż jego sojusz z tzw klasą ludową na skutek polityki socjalnej ma charakter trwały i postanowił poszerzyć swoje wpływy w klasie średniej. Jak widać interesów obu tych grup się nie da pogodzić. Morawiecki okazał się niewiarygodny dla elektoratu ludowego co zaowocowało spadkami poparcia a w wielkomiejskiej klasie średniej spektakularnie przegrał. Trudno zresztą by był wiarygodny skoro np wbrew deklaracjom wiecowym w dużym trudzie doprowadził do stłumienia wzrostu płac w kluczowych dla polityki PiS grupach społecznych.
  Jak myślę, PiS zmuszony będzie wyciągnąć z tego błędu strategicznego wnioski – nawet wbrew woli prezesa. No bo inaczej po prostu przegra wybory.

  Jeszcze uwaga co do lewicowości w tych wyborach.
  Od dłuższego czasu zwracalem uwagę na ciekawą dyskusję w środowiskach liberalnych na temat charakteru krajowego liberalizmu. Przypomnę, że spór toczył się między starą neoliberalną gwardią a młodym pokoleniem forsującym postulaty progresywne, lewicowe.
  Jak się okazuje podniesienie tych postulatów wyszło na dobre na co wskazuje choćby viktoria Trzaskowskiego w stolicy.
  W tym kontekście cieszy mnie iż Trzaskowski pytany dziś rano co traktuje jako swe pierwsze prezydenckie zadanie bez namysłu odparł, że darmowe żłobki.
  Cieszy mnie również, że Rabiej już jako wiceprezydent postanowił zaprosić komisję d/s szwindli związanych z reprywatyzacją do ratusza i nadal brać udział w jej pracach.
  Biorąc to pod uwagę widać, że opozycja liberalna zaczyna ewoluować w stronę progresywną. Tym bardziej, że przewodniczący Schetyna symbolizujący platformiany konserwatyzm socjalny i obyczajowy stracił na rzecz PiS region dolnosląski – swój matecznik. Tym samym, jakby nie patrzeć, osłabł co otwiera drogę do odnowy partii a więc otwarcia jej na inne niż dotychczas grupy społeczne co jest warunkiem wygrania wyborów.

 52. neospazmin
  Niestety nie mama takiego dostępu do krajowej (Polskiej) prasy , jak ty panie w Australi i teorie o możliwości sfałszowania wyborów przez „kaczora” znam z twojej australijskiej pierwszej ręki.
  Jak „kaczor” miałby to niby zrobić , to wiedza chyba tylko w Australii ?

 53. @Blackley
  Raport od sąsiadów.

  lonefather coś ospały ( szuka polskiej klawiatury?)
  Maja kilka ciekawych tematów . Ksiazki Y.Harari które tu dawno temu polecałem, ale nikt się nie zainteresował (oficjalnie?).
  U nich spam ma inny charakter. Przytoczę luźno z pamięci :
  ”Przelecę się teraz po ogródku. Nie do wiary jak tam zarosło a tak się wczoraj napociłam ( jak wiesz nie stronie od ”obowiązków” 😉 . )
  Zadzwonię wiesz gdzie. Na pewno wkrótce. ”

  Tyle w temacie żeby nie-prze-nudzić .
  Pozdrawiam

 54. Haslem wyborow parlamentarnych obozu rzadzacego bedzie “ by nie bylo gorzej niz jest”.
  Wnosze to z wyniku wyborow samorzadowych- tu sukces odnosili dotychczasowi prezydenci, stad akcent trzeba bedzie polozyc nie na zmiane/ reforme/ rewolucje, ale na trwanie.

  Jesli tak i jesli uznamy ( moca doswiadczenia z przeszlosci) ze Kaczor dotrzymuje obietnic to jakie wielkie reformy/ zmiany powinny zostac przez pis przeprowadzone jeszcze w obecnej kadencji parlamentu? Tak by ta nastepna byla juz swietym spokojem…

  ml

 55. Preze Kaczynski stwierdzil: „PiS wygrał wybory, po raz czwarty z rzędu. ”

  Jestem za tym, zeby go wszyscy w tej analizie jak najbardziej popierali
  A szczegolnie opozycja, tyle ze po cichu

  Oby tylko PiS nie zmienil strategi i taktyki!

 56. neospazmin
  nowe reformy jak to reformy , ale jakby to było , jakby „kaczor’ zamiast tykać sie czegoś nowego , spełnił te obietnice wyborcze które PiS złożył w poprzedniej kampani wyborczej ?
  500+ to by było , czy było coś jeszcze ?

 57. Ja ocenię lokalnie. W Katowicach, mieście stołecznym mojej ojczyzny wygrał Krupa popierany przez PiS. Nie przeceniałbym tej łatki, bo pamiętam, co powiedział po wygranych kolejnych wyborach prezydent Krakowa Majchrowski o SLD, które go ponoć popierało. Nie wiadomo, kto będzie rządził w Sejmie Śląskim. Zatkałem nos i oddałem głos na koalicję PO/Nowoczesna. Zwykle głosowałem na RAŚ.
  Ciekawie wypadły Piekary Śląskie, bo tam wygrała w cuglach obecna pani prezydent. Były minister od zwijania autostrad, obecny poseł i pogromca zespołu KAT. Kat zrobił swoje i Polocek może iść na szczaw, albo jeśli farorze się zlitują, to pozwolą mu służyć do mszy. Na nic innego już im się ten Polocek nie zda. Teraz się pewnie głowią jak tu wycyganić od nowej starej prezydent kasę, której im ciągle brakuje na nowe inwestycje.
  Interesuje mnie też, czy Prezes spuści Ziebro i nominuje na ministrę Małgosię. Tak tu wróżyłem przed wyborami. Na razie z wróżby spełnił się dobry wynik Małgosi.

 58. mały fizyk
  Oczywiście , że wszyscy popieramy „kaczora” w tym wygrywania i tak trzymać ,
  a może i Bóg wtedy ojczyznę wolną od ruskiej agentury zwróci.

 59. @

  To wszystko jest jak na razie kropla w morzu.
  Potrzebna jest ta kropelka która przepełni czarę i Pis sie rozwali. Ciekawie o tym Radosław Gruca u Michalik.

  http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow-radoslaw-gruca,6815866/

 60. Panie Lazarowiczu,
  Wg pana mamy być wdzięczni J.R.Kaczynskiemu że kamaryla PiS nie sfałszowala wyborów…… no tak , jak w anegdocie o Stalinie – ,, widzisz jaki to dobry człowiek? Mógł zabić A tylko pobił.
  Mina JRKaczynskiego w momencie kiedy usłyszał że nie dla psa kiełbasa czyli nie dla PiS Warszawa – B e z C e n n a . Taka sytuacja.

 61. Panie Lazarowic- jak Pan wspomniał o Łodzi i Gdańsku, to wypadałoby pamiętać i o Rabce. Jak Pan sądzi, czy w ogóle będą komisarze w tych miastach( bo prawo mówi, że urzędu nie może pełnić osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności, co miejsca nie miało), a jeżeli to ile czasu porządzą ? I kto wygra tam w następnych wyborach ? Czy w Rabce na pewno to będzie kandydat PiSu?

 62. @

  Czytałem tu wiele rymów ale Limeryk?

  „Zawył raz Patryczek jak pies
  Gdy opadł wyborczy stres
  Sen o Warszawie
  Prysnął na jawie
  Bo spod gajera wystawał dres”.

 63. Panie Lazarowiczu,
  Spora część Rodaków zamieszkujacych Polskę chce tylko jednej zmiany/reformy w wykonaniu PiS, mianowicie żeby już sobie poszli.
  Wciąż nie wiem co to wszystko pana obchodzi? Czy zamierza pan mieszkac- zyc-pracowac w Polsce czy tylko złośliwie chce pan urządzać życie innym ludziom ?

  Mistrzostwo świata osiągnął Jaki Patryk pytany przez dziennikarza czemu ma tylko 30 % głosów, odpowiedział,, bo kandydaci niezależni zdobyli glosy,, . Nie mógł wyksztusic Jaki Patryk że to ,, Czaskoski,, wygrał. Jaki Patryk też jest kandydatem niezależnym . Od myślenia.

 64. Symetryczny 9.54

  Panie poruczniku, za pańskich czasów frekwencją wyborczą sięgała 100% . Rzecz była i tak bez znaczenia bo farsa zwana wyborami jaką urzadzalidcie przez 45 lat nic nie zmieniała. Ludzie mogli głosować lub nie i tak wygrywał ten kogo namasciliscie. Namaszczenie byli i tak jedynie marionetkami w rękach ,, ścisłego grona kierowniczego ,, , co myśleli, mówili , robili było nieistotne bo rzeczywiście wy , ,, partia wewnętrzną ,, – czytał pan ,, 1984,, Orwella ? Książki co prawda zabroniliscie ale towarzysze mieli swoje egzemplarze……
  A ,, partia wewnętrzną,, w pzpr działała JEDYNIE pod dyktando Sowietów. Tak to wyglądało. No ale przyznać trzeba że frekwencją mieliście imponującą……

  Wybory , demokracja to PODSTAWA. Czego pan nie rozumie i nigdy nie zrozumie bo jest pan ze starej komunistycznej szkoły…… cóż nowe czasy psują panu samopoczucie . Na szczęście pańskie samopoczucie to jedynie pański problem . Taka sytuacja.

 65. Zawsze jest tak, że wygrywa ten, który jest pierwszy: żużlowiec, biegacz czy inny sportowiec, film, książka czy np. rzeźba, oceniana przez jury lub inne sędziowskie ciało, zajmuje pierwsze, drugie itd. miejsce. Polska to jakiś durny kraj: wygrany z 58 % głosów musi zmierzyć się w drugiej turze wyborów z osobą, która zdobyła 39%. Który debil wymyślił?

 66. PiS zawsze wygrywa, nawet jeśli przegrywa – w tym drugim przypadku wygrana ma charakter moralny. Były już takie zwycięstwa – najbardziej spektakularne, to słynne 1: 27, kiedy dobra zmiana stawiła czoła RE podczas powtórnego wyboru Tuska na jej szefa.
  Tym razem PiS zwyciężył nie tylko moralnie, bo nie tylko uzyskał najwięcej głosów ze wszystkich ugrupowań, ale zwiększył nawet stan posiadania. Tyle że owo zwycięstwo jest złudne, bo -jak słusznie zauważył Wiesiek- jego realna wartość zostania zweryfikowana w momencie, gdy ukonstytuują się sejmiki, a wówczas ta wygrana może się okazać czymś na kaształt zwycięstwa w meczu o „czapkę” gruszek, tak jak np. zwycięstwo Polski w meczu z USA podczas MŚ w Korei Płd. Praw arytmetyki nie da się przeskoczyć, więc zaklinanie rzeczywistości, relatywizowanie wyniku uprawiane wczoraj przez Kaczego, a dziś -na blogu-przez Mauro Rossiego i Neospasmina nic nie pomoże.

  PiS liczył na 40 lub więcej procent, bo tylko taki wynik dawał gwarancję rządzenia w sejmikach, a tu – „zonk”. Nie znam jeszcze oficjalnych wyników wyborów, ale – tak czy owak – z tych nieoficjalych wynika, że choć PiS wygrało w dziewięciu województwach, to nigdzie na tyle, by móc rządzić samodzielnie, a przecież najbardziej na tym, w tych wyborach mu zależało. Bęz większego ryzyka można przewidzieć, jaki układ sił pojawi się w sejmikach, a więc: KO+PSL+ (ewentualnie) SLD. Jeśli na wczorajsze wybory spojrzym z tej pozycji, to tylko notoryczny dureń może twierdzić, że PiS wygrało wybory. To nie tylko przegrana, to ewidentna klęska. I tak należy oceniać końowy rezultat.
  Istnieje – rzecz jasna – możliwość, teoretyczna raczej, iż PiS pozyska jakiegoś koalicjanta, który pomógłby zmienić układ sił w sejmikach, ale tu w rachubę wchodzi jedynie PSL, należy jednak wątpić, by ta partia, którą – systematycznie,dzień w dzień- PiS przeczołgiwał, upokarzał, niszczył, lżył, oczerniał, poszła na współpracę. Sprawdza się zatem porzekadło: „Kto sieje wiatr ten zbiera burzę”.
  Podkarpacie, pisowski bastion PiS ( przy okazji, dla Mag: Podkarpacie, to dawny zabór austriacki, nie rosyjski) -tam też klęska w sejmiku, PiS będzie miał mniejszość, no i spektakularny nokaut, którego ofiarą padł pisowski kandydat na prezydenta Rzeszowa (63:28), w drugim, co do wielkości mieście Podkarpacia – Przemyślu, też d*pa blada – rządzący tam od 15 lat PiS przegrał w tym roku i prezydenturę, i radę miasta pomimo aktywnej agitacji pochodzącego stamtąd osobnika zwanego irocznie marszałkiem Sejmu – Marka Kuchcińskiego. Powtarzam: klęska na całego, zatem blogowi i nie tylko blogowi pisowcy – nie ma się czym jarać.

 67. Tomasz Wysocki
  22 października o godz. 16:30,
  Zgadzam się – wygrana, to wygrana, nawet jeśli zdecydował o niej tylko jeden głos więcej.

 68. Pisowski elektorat stawił się karnie przy urnach, zrobił swoje i uderzył głową w sufit. Jest dużo, ale więcej nie będzie. Za to „lemingi” w końcu co niektóre dostatecznie się wkurzyły by zanieść leniwe cztery litery i oddać głos. Relacja jest prosta – im większa frekwencja, tym gorzej dla PiS. PiS ma jeszcze czas by zdenerwować jeszcze większą rzeszę opornych i leniwych i zmusić do udziału w następnych wyborach do sejmu. Frekwencja sięgnie 60% albo i trochę lepiej i PiS przepadnie całkiem.

 69. Tomasz Wysocki, jobrave
  Wybory to nie wyścig, chodzi o wybranie osoby (osób) akceptowalnych dla większości. Zamiast dwóch tur, które wymagają dodatkowych pieniędzy i czasu, wprowadza się też „pierwszy wybór” i „drugi wybór”. Każda metoda (ma nazwę ale nie chce mi się szukać) rozwiązuje jakiś problem a jakiś inny wprowadza.
  O ile mnie pamięć nie myli Australia ma takie listy preferencji (oraz obowiązek uczestnictwa).
  Wybrać kogoś kogo zaakceptuje większość to nie jest taka prosta sprawa. W interesie dużych partii jest jeden wygrany, a tylko one mogą przepchnąć zmiany ordynacji. Więc system jest dość kiepski i raczej się nie zmieni.

 70. Tomasz Wysocki
  22 października o godz. 16:30

  Nie wypowiem się który debil to wymyślił, że „wygrany z 58 % głosów musi zmierzyć się w drugiej turze wyborów z osobą, która zdobyła 39%”, bo jest to oczywistą nieprawdą. Tylko wygrany przez mniejszość (poniżej 50% głosów) musi się zmierzyć z zawodnikiem z drugiego miejsca w drugiej turze. Z powodów jak wyżej.

 71. Wszyscy wszystko przewidzieli i to bezbłędnie od prezesa po szeregowego blogisty enpassant.
  Osobiście ten wynik mnie zaskoczył. I to w wielu punktach na raz. Gdy mi odczytano wyniki wieczorowych sondaży to z ulgą odetchnąłem i to głęboko. (1) PiS nie rozwalił ludowców w pył, (2) PiS nie pokonał Trzaskowskiego – nawet nie zmusił do II rundy, (3) PiS nie zdobył 40 procent w wyborach do 16 sejmików. Takiej „wygranej” PiS naprawdę się nie spodziewałem.

  Teraz mam wrażenie, że skoro wszyscy ten wynik przewidzieli, to ja też. Dokładnie tak, że najpierw podadzą tyle, a rano po poprawkach tyle, a za tydzień wszyscy przewidujący będą ile ma być ostatecznie. A za miesiąc przewidywania się spełnią co zrobi prezes i które sejmiki uda się PiSowi opanować.

  W tej napiętej sytuacji nie mam pojęcia kto wygrał. I kto miałby wygrać, może niech ten PiS trwa. Kwaśniewski mówi, że 1/3 wyborców na lata jest za PiSem, a mnie się wydaje że krócej. PiS już teraz wygląda mi na sowiecki odrzutowiec, który nabrał paliwa i wywindował się wysoko, ale nie aż w stratosferę, i to paliwo pali w straszliwym tempie i już ono zaczyna się kończyć, i już leci popychany wiatrem, szybuje, kominy go trzymają jeszcze, ale już nie popruje.

 72. Mam 200% racji: te wybory wygrali wszyscy: przynajmniej wszyscy czuja sie wygrani.
  Tak trzymac!

  To jeszcze jeden dobry uczynek Kaczora: nikomu wczesniej nie udalo sie dogodzic na raz tak wielu. 🙂

  ml

 73. neospasmin
  22 października o godz. 17:57

  Przypuszczam, że pojutrze będą oficjalne wyniki.
  Wygląda na to, że przegrałeś zakład……

  Ciąg dalszy- wybory do PE i Sejmu, będą również przegrane- taką nieco na wyrost tezę stawiam.
  Przy zamierającej światowej koniunkturze, wojnach handlowych, zwyżce cen energii stawiającej pod znakiem zapytania polską możliwość konkurowania i produkowania po cenach porównywalnych z sąsiadami, PiSowi trudno będzie manewrować nawet statystykami.

  Porównuję często Kaczyńskiego z Orbanem, ich formaty, zręczność polityczną, klasę, realizację koncepcji rządzenia, gospodarowania, polityki zagranicznej.
  Orban to mąż stanu europejskiego formatu.
  Potrafił Węgrom zagwarantować elektrownię atomową, tani gaz, niskie bezrobocie, renacjonalizację przemysłu i usług komunalnych.
  Kaczyński poza jednorazowym zręcznym i przypadkowym przejęciem władzy, do zaoferowania ma niewiele.
  Poza pustosłowiem…….

 74. Teraz cwiczonko umyslowe: jak z perspektywy dzisiejszej euforii powyborczej oceniacie panstwo czyn Zwyklego Szarego Czlowieka spod Palacu Kultury?
  Rok nie uplynal, juz jest dobrze, a bedzie jeszcze lepiej…
  Powinien byl sie zabijac czy moze lepiej bylo poczekac?

  ml

 75. Panie Lazarowicz- skąd Pan wie, jak jest w Polsce naprawdę ?. Ja na przykład nie chcę się wypowiadać na temat sytuacji w USA albo Australii, bo tam nie mieszkam….

 76. @( prawie )wszyscy

  Nie byłem zainteresowany szczegółami postanowienia, ani rangą organizacji, która straszyła Polskę maczugą finansowej kary za złamanie ciszy wyborczej.

  Bez zaskoczenia przyjąłem oślepnięcie i ogłuchnięcie tego blogu.
  Lekko zaskoczyło mnie niezrozumienie sytuacji gości bloga sygnalizujących zdziwienie tym stanem bloga. Potwierdza to me przekonanie, że dla wielu gości tego bloga stan stosunków publicznych w Polsce jest i nieznany i obojętny.

  Jest miejsce gdzie można coś napisać, to się pisze. Często bez sensu i bez wdzięku.
  A jak PiSane czeka na podniesienie szlabanu, to dyshonor POczekać.

  Taka gmina.

  ***

  W czasie nakazanego maczugą czekania stwierdziłem, że gdybym wezwał Do Broni! Bronia PiSzczy ze strachu!, to Daniela Passent spotkałby się z maczugą i wreszcie @Mauro Rossi posiusiałby się z radości. A @soczkom by się cicho upiekło.

  Jak dowodzą zaPiSy w kronice tatrzańskiej z Giewontu spadają tylko inni.

  ***

  Poszukałem kogoś, kto może dać głos.
  I trafiłem na wykonanie dzieła, które mnie ujęło.
  W tym przypadku, jak i w większości podobnych, wymowa duchowa treści śpiewanej i przesłanie myślowe i uczuciowe tekstu i metafizyka płynie sobie obok mnie.

  Ale ten głos. Ten głos!

  YouTube jest pełne skrzeczących nagrań oraz nagrań ze źle zbieranym dźwiękiem przez mikrofony.

  W tym przypadku chyba ponad 600 osób ( licząc Odpowiedzi) uznało za cenne to nagranie.

  Kamerzysta nie przeszkodził odbiorcy filmiku przeżyć lekkiego zaskoczenia, że to śpiewa wielki połączony chór.

  Jaka ulga dla ucha i oka, gdy od czasu do czasu odbierze się ludziom prawo do wrzasku.

  Zaprawdę! powiadam Wam!
  To prawne i sprawiedliwe,
  gdy spokojnie się kilka minut widzi pana nie groźnie kierującego pałeczką.

  nienazwany wykonawca – Cantique de Jean Racine Des-dur Op. 11 – Gabriel Fauré

  https://www.youtube.com/watch?v=NzUMfVpugq4

 77. P. Wiesiek


  Wygląda na to, że przegrałeś zakład……”

  Bylby pan tak mily i przypomnial warunki tego zakladu?

  Daruje sobie komentarz panskich ocen zmian sytuacji ekonomicznej Polski i Polakow w ciagu ostatnich 3 lat.
  Nawet na tle Wegier.
  Zadanie by znacjonalizowac TVN wydaje mi sie nazbyt radykalne. 🙂

  ml

 78. Pan Mad Marx

  W Polsce jest dobrze. Przynajmniej wczoraj bylo. KAZDY, lacznie z panem Passentem, to panu powie.

  ml

 79. neospazmin
  „kaczor” nie daje ci po nocach spać ?

 80. panie Lazarowiczu ,

  ”neospasmin
  22 października o godz. 17:57
  Mam 200% racji: te wybory wygrali wszyscy: przynajmniej wszyscy czuja sie wygrani.
  Tak trzymac!

  To jeszcze jeden dobry uczynek Kaczora: nikomu wczesniej nie udalo sie dogodzic na raz tak wielu. ”

  Pan Lazarowicz nie ”dostrzega ” że jest ktoś kto PRZEGRAŁ . Pan Jaki Patryk wysoko przegrał z Rafałem Trzaskowskim , znanym wsród szczujni jako ” Czaskoski ”.

  Pan Jaki Patryk wczoraj wieczorem jak ogłaszano wyniki, wogóle nie wygladał na takiego co ” czuje się wygrany i mu Kaczor dogodził ” . Taka sytuacja

 81. cytat: Znaczna część społeczeństwa powiedziała władzy „nie”

  To już zmiana narracji. Jeszcze niedawno twierdziliście – wbrew zwycięstwu w 2015 – iż większość społeczeństwa jest przeciwko władzy :). Czas spokornieć.

  Ps. Nie wyobrażam sobie kolejnego roku wojny polsko-polskiej. Obywatele powoli mają tego dosyć. Może i opozycja to zrozumie?

 82. neospasmin
  22 października o godz. 18:29
  Pan Mad Marx

  W Polsce jest dobrze. Przynajmniej wczoraj bylo. KAZDY, lacznie z panem Passentem, to panu powie.

  ml”

  Panie Lazarowiczu , nie mieszka pan w Polsce więc skąd pan wie czy jest czy nie jest dobrze ?

 83. Lohkamp
  22 października o godz. 17:11
  Też tak myślę i wierzę, że to przybierze już charakter stałego trendu. Ci, którym wczesniej nie chaciło się ruszać tyłków, a teraz ruszyli, spodoba się zapewne to, że bez większego wysiłku można odsunąć kaczą hałastrę od władzy 🙂

 84. P. z dystansu

  Gdyby mi polityka spac nie dawala to powinienem juz isc sie leczyc. I to nie antybiotykiem ale czyms na glowe.
  Wiec nie Kaczor, ale kaszel.

  ml

 85. teo

  „Wszyscy wszystko przewidzieli”

  Polecałem już kilkakrotnie ale jeszcze raz dla ciebie to zrobię: unijny profil europe elects podaje badania z wyprzedzeniem i na bieżąco.

  I tak już w przedwyborczą sobotę, od rana, informowano:

  Poland (Warsaw city), IBS poll:

  Trzaskowski (KO-EPP/ALDE): 52%
  Jaki (PiS-ECR): 35%
  ……

  Jak również informowano prezentując kolorowe wykresy, że PSL w regionach odradza się z popiołów a co za tym idzie PiS-owi maleje poparcie w odniesieniu do wyborów parlamentarnych.

  Jeszcze raz polecam ten świetne, syntetyczne źródło. Tym bardziej, że dziennikarze GW, która jest dla ciebie podstawowym źródłem informacji z tego profilu korzystają – choć się na niego nie powołują.

  https://twitter.com/europeelects

 86. Zygmunt Frankiewicz został ponownie prezydentem Gliwic, zwyciężając już w pierwszej turze. Frankiewicz, który jest też prezesem Związku Miast Polskich, sprawuje władzę nieprzerwanie od 1993 r. To najdłużej urzędujący prezydent miasta w Polsce.
  http://wiadomosci.dziennik.pl/wybory-samorzadowe/artykuly/583709,zygmunt-frankiewicz-prezydent-gliwice-wybory-samorzadowe-2018.html
  =============

  Demokracja jest POTWIERDZENIEM jedynie kompetencji w zarządzaniu.
  A tych nabywa się z czasem.
  Festiwal, karnawał, czy systematyczne likwidowanie problemów węzłowych, wpływających na życie mieszkańców?

  Osobiście stawiam na kompetencje, żmudną pracę u podstaw.
  MÓJ prezydent miasta, się sprawdza- w dużym stopniu.
  Może dlatego, że jest APOLITYCZNY?
  Chyba trzeba wiecej takich…….

 87. wiesiek59

  ”Porównuję często Kaczyńskiego z Orbanem, ich formaty, zręczność polityczną, klasę, realizację koncepcji rządzenia, gospodarowania, polityki zagranicznej.
  Orban to mąż stanu europejskiego formatu.
  Potrafił Węgrom zagwarantować elektrownię atomową, tani gaz, niskie bezrobocie, renacjonalizację przemysłu i usług komunalnych.”

  Ruska elektrownia za ruski kredyt to ta zręczność polityczna ?

  Z przemysłem znacjonalizowanym mieliśmy doczynienia za prl. Ze skutkiem wiadomym – bankructwo kraju .

  Znacjonalizowane usługi komunalne mielismy za prl . Nie znam nikogo kto by chciał powrotu tamtych ” standardów ” . Niektórym – właćznie z panem – marzą się bardzo niskie ceny z tamtych czasów . No ale albo niskie ceny albo odpowiedni standard. Rozumie pan o czym mówię ?

 88. neospazmin
  i co poważnie liczysz na to, że wyleczysz ten kaszel wypisując „po nocy peany” na cześć „kaczora” ?

 89. neospasmin
  22 października o godz. 17:57

  Mam 200% racji: te wybory wygrali wszyscy: przynajmniej wszyscy czuja sie wygrani.
  Tak trzymac!

  To jeszcze jeden dobry uczynek Kaczora: nikomu wczesniej nie udalo sie dogodzic na raz tak wielu.

  ml
  _____________________________________________________
  Tak, Panie Neospasmin, lepiej -jak to mówią – żartować, niż chorować. Mam jednak nieodparte wrażenie, iż na żartowanie ma Pan taką ochotę, jak Kaczyński i jego ekipa na radowanie się z wczorajszego „sukcesu”.

 90. neospasmin
  22 października o godz. 18:25

  Nie pamięta pan?
  Cóż……

  Media PAŃSTWOWE powinny być kanałem WYŁĄCZNIE informacyjnym.
  Nieskażone żadną skłonnością do partyjniactwa.
  Media prywatne mogą.
  Ale, to teoria.
  Tak samo jak teoria, że kto w Polsce przejmuje media państwowe, traci władzę……..

  Osobiście, jestem za merytokracją.
  Demokracja to zbędne wydatki na igrzyska dla plebsu.
  Być może, przy takim podejściu, do polityki trafialiby ludzie z kompetencjami, ambicjami by OBYWATELOM tego kraju żyło się lepiej.
  W obecnym stanie, trafiają BMW, Misiewicze, ludzie o mentalności lokajów.
  Krótko mówiąc, selekcja negatywna.

 91. „Ten wynik wyborczy to dla PiS pyrrusowe zwycięstwo. W dużym stopniu to zwycięstwo pieniądza nad solidarnością” – ocenił w poniedziałek we Wrocławiu przewodniczący partii Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki.
  http://wiadomosci.dziennik.pl/wybory-samorzadowe/artykuly/583677,kornel-morawiecki-wynik-wybory-samorzadowe-2018-pis.html
  ==========

  Coraz bardziej podoba mi się pan Morawiecki- STARSZY……

  Późno bo późno, ale wyrósł z oszołomstwa.
  I wali nawet niepopularną prawdę prosto z mostu.
  Może warto wcielać w życie jego obecne stanowiska?
  Szkoda, że ma tyle lat.
  Niewykluczone, że MÓGŁBY być klasy Orbana…..politykiem…..

 92. Sytuacja polityczna stała się niewygodna dla wielu Polek, tak bardzo, że zdecydowały się nie omijać tym razem siedzeniem lokali komisji wyborczych.

  Zarówno te które tym razem podniosły siedzenie, jak i te oraz ci którzy w lokalach komisji wyborczych nie mogli usiąść i { musiały | musieli } w powietrzu dawać znaki
  { mogły | mogli } się przekonać, że Polska bałaganem stoi.

  Wątpię, aby nie trzeba było ponownie zwlekać z odsunięciem w czas następny chwili ogłoszenia wyników końcowych.

  Jedyny masowy program jaki się w Polsce ostatnio udał, to rozdawnictwo oznakowane
  ( pol: otagowane ) 500+.

  Młodzież nie mająca dwojga dzieci, a siłę wyrazu niedorostków i czynne prawo wyborcze po 18. roku obietnic potrafi poderwać siedzenia i bez użycia urny.

  Te pryszczate są znużone sytuacją, w której Trzej Królowie przynoszą dary Panu, a panie i panowie nie pozwalają przynieść młodym wypłaty do domu.

  Świńskie mega-farmy przeniosą się na Pusztę i jej okolice.

  Dopłaty z funduszy strukturalnych jakiś nudzący się Bawarii imigrant biegły w hakerstwie zatrzyma w kilkudniowych zatorach przy pomocy tabletu

  Republika Niemiecka przepuści na wschód od Odry cyklon drzewo- i dacho- łomny.

  Suweren się dowie, że Pan jest głuchy i ślepy.
  I Krzywoustemu opadnie drugi kącik.
  Nie wierzę. Nie wierzę, że Pan kuma po polsku.
  Nawet gdy mu @byk przetłumaczy. Krótko. Zwięźle. Rzeczowo.

  Do dziś nie wiadomo, mimo zapewnień, gdzie jest pies pogrzebany.
  Pierwszym podejrzanym będzie Internet.

  Jak dowodzi jego praktyka średnia zawartość sensu w internetowej treści spada.
  @saldo wymiany obniżył @stasieku.
  Ja Dobrą Zmianę sabotuję i podnosić wyżwym średniej nie będę.

  A jest przykład z końca polskiego tygodnia. Poczekać na moderację.
  Przypuszczalnym imieniem jest:

  https://www.youtube.com/watch?v=2LuGzwNy2ws

 93. wiesiek59
  22 października o godz. 19:00
  „Ten wynik wyborczy to dla PiS pyrrusowe zwycięstwo. W dużym stopniu to zwycięstwo pieniądza nad solidarnością” – ocenił w poniedziałek we Wrocławiu przewodniczący partii Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki.”

  Jeśli chodzi o pieniądze i Morawieckiego Kornela to niejaki Kukiz Paweł uporczywie zeznaje że stary Morawiecki nie rozliczył się z 700 tys zł . Sporo , nie sądzi pan ?

 94. blackley
  22 października o godz. 19:06

  Proszę wybaczyć, ale z głąbami nie dyskutuję.
  Na Berdyczów proszę.

 95. PSL poprawil swoj wynik wyborczy: z 24% w 2014 na 16% w 2018.
  Wyborcy ich docenili i odrzucili “bezpardonowy atak partii rzadzacej na to ugrupowanie”.

  Pan Kosiniak- Kamysz na ( przyszlego) premiera!

  ml

 96. wiesiek59
  22 października o godz. 18:55
  Osobiście, jestem za merytokracją.
  Demokracja to zbędne wydatki na igrzyska dla plebsu.
  Być może, przy takim podejściu, do polityki trafialiby ludzie z kompetencjami, ambicjami by OBYWATELOM tego kraju żyło się lepiej.
  W obecnym stanie, trafiają BMW, Misiewicze, ludzie o mentalności lokajów.
  Krótko mówiąc, selekcja negatywna.”

  Wczoraj własnie zycie pokazało co to jest demokracja i po co ona jest . Czego pan nie rozumie bo za prl demokracji przez 45 lat nie było stan taki zupełnie panu nie przeszkadzał .

  Dodam że skrót BMW powstał za prl i oznaczał Bierny Mierny ale Wierny. PRL zaluudniony był takimi osobnikami co wtedy , jak słyszę , panu zupełnie nie przeszkadzało .

 97. P. Wiesiek

  Nie pamietam, stad prosze o przypomnienie warunkow zakladu ktory mialem przegrac.

  ml

 98. Według najnowszych danych, które na Twitterze przedstawiła Katarzyna Sobiechowska-Szuchta z RMF FM, „Kler” Wojciecha Smarzowskiego obejrzało już 4 144 061 widzów. Tym samym polski film pobił dotychczasowy rekord „Avatara” – superprodukcji Jamesa Camerona z 2009 roku. Obecnie już tylko trzy tytuły cieszą się lepszymi wynikami niż „Kler”.
  https://www.wprost.pl/prime-time/10162924/kler-przebil-avatara-do-kin-poszly-juz-ponad-cztery-miliony-widzow.html
  ==========
  Ten wynik można potraktować jako badania sondażowe.
  Stosunek Polaków do KLERU……
  Tym bardziej mnie dziwi co innego.
  Wazeliniarstwo naszych prominentnych polityków, w stosunku do Rydzyka.
  Promowanie „papierowego tygrysa”?
  „Wiara katolicka spotęgowana siłą rozumu i miłością do ojczyzny stanowi fundament waszego systemu wartości, który uczyniliście życiowym drogowskazem” – wskazał Mateusz Morawiecki w liście, który odczytał w sobotę podczas inauguracji roku akademickiego 2018/2019 wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.”
  ”http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/583567,rydzyk-kaczynski-morawiecki-duda-ziobro-torun-katolicy-wsksim.html

  „Dzień bez wazeliny, dniem straconym”?
  Morawiecki MŁODSZY zaczyna być coraz bardziej bez sensu- w moim ogladzie świata…

 99. Rzuciłem ciemnością w @stasieku, więc wyjaśniam.

  Z kół religiancki nasycanych homiliami nasycanymi, że w homiliach nie wskazywana na której stronie PiSma jest objaśnianie prawa i sprawiedliwości.

  W pobliskich mi sklepach wczoraj zabrakło już w południe drobnych.
  Rzuci na tace.

  Słowa prawdy czyszczące ją z zagubienia namiętnie objaśniał tu @saldo mortale.
  Niestety. Sprawy się skomplikowały. A ty @stasieku i @saldo nie wstawiacie tu wykładni wyroku
  Frankowicze są sami sobie winni.

  A ty @stasieku skracasz do niecenzuralnych dopełnień zdania wyjaśnienia.

  Macie Polacy to sobie wymyśliliście.
  A wystarczy uruchomić jakikolwiek odbiornik, aby się przekonać, że za myślenie za mało płacą.

  Za stanie w kolejce do Okręgowej Komisji Wyborczej, to mniej niż jałmużnę.

  Ma być krótko. To będzie: słm. ( to po arabsku – bez samogłosek )

  https://www.youtube.com/watch?v=wPD5QkHbd7w

 100. { Rzuciły | Rzucili }

 101. @Wiesiek,
  Co do tej elektrowni atomowej w Pacs, to Orban raczej nie miał wyboru – ta elektrownia, wymagająca daleko idącej modernizacji, jest ruska, skorzystanie z oferty francuskiej lub niemieckiej wiązałoby się praktycznie z całkowitą przebudową, z to z kolei z wielokrotnie wyższymi wydatkami – UE ostatcznie zaakceptowała tę argumentację.
  Natomiast jeśli chodzi o wyższość firm państwowych nad prywatnymi, to Blackley już Ci odpowiedział, PRL był jedną wielką firmą państwową – efekty znasz, nie wydaje mi się również, że w Korei Płn., gdzie nadal wszystko jest państwowe, żyło się obywatelom lepiej, niż w Korei Płd.

 102. Ale numer!!!
  w Działoszynie, o fotel burmistrza ubiegała się tylko jedna osoba. I… przegrała! Mieszkańcy uznali, że nie chcą powierzać tej funkcji Marioli Paśnik z PiS.

 103. wiesiek59

  „Morawiecki MŁODSZY zaczyna być coraz bardziej bez sensu”

  A nie pisałem ci o tym już w momencie jego nominacji na wicepremiera?
  Nabrałeś się wieśku59 na plewy.

  Dziś, dzień po wyborach, jego bliski współpracownik Wild nadzorujący komunikację lotniczą, na sto procent za jego wiedzą, zarządził lokaut w strajkującym „Locie”. Blisko 70 pracowników wyleciało na bruk w ramach represji za udział w legalnym strajku. To chyba pierwszy lokaut w historii po 1989. I to w państwowym przedsiebiorstwie!
  Żeby było zabawniej „Lotowi” prezesuje gość, który określa się jako „taczerysta”. Margaret Thatcher się w grobie przewraca widząc takich powołujących się na nią komediantów w państwowych przedsiebiorstwach.
  Rząd „ludowy” jak się patrzy.

 104. @stasieku!

  Poproś @lewego , to ci ( może ) przetłumaczy bez wzywania boskiej pomocy.

  Lepsze to tekstowo i muzycznie od Zielonych oczu śpiewanych na weselu syna przez Zenka Martyniuka, gdy mu dom okradali. Może brzuchata synowa, była warta ofiary.

  https://www.youtube.com/watch?v=BKY8kfOs7_g

 105. Trudno się Wieskowi dziwić , ze przy tym poziomie inteligencji gardzi plebsem i jest zwolennikiem elitarnej merytokracji.
  Skąd tylko ten plebs , dla którego szkoda demokracji wiedział, że Frankiewicz taki mądry ?
  Wieśka się pytali ?

 106. jobrave
  22 października o godz. 19:32

  Dla mnie, blackley jest durniem, zaślepionym ideologicznie, nie mającym kompletnie wiedzy o świecie.
  Używającym na dodatek argumentu- „to mnie nie interesuje”- nagminnie.
  Dyskusję z głąbem pozostawiam bardziej cierpliwym….

  Brak inwestycji przez 25 lat, w polską energetykę, świadczy jedynie o indolencji kolejnych styropianowych elit.
  I to reperkusje tego stanu, najbardziej mnie niepokoją.
  Cała reszta to pierdoły ideologiczne.
  Jesteśmy importerem energii i jej nośników netto.
  Szczaw i mirabelki w eksporcie, mogą nie wystarczyć…

  Dla mnie, Orban jest RACJONALNY.
  IRRACJONALNY jest poststyropian, z którym miałeś bliższe związki.
  Fundamentem niezależności jest energetyka i przemysł.
  I te atuty zbudowane w PRL, tracimy.

 107. co? wstaje? fajnie, na dolnym śląsku?

 108. Bar Norte
  22 października o godz. 19:43

  Władza będzie strzelać do robotników?
  Niewykluczone…..

  Kiedyś omawialiśmy pierwszy lokaut- Huta Baildon i Karkosik?
  Morawiecki okreslił ramy- „micha ryżu”…….
  Problem w tym, że nasze aspiracje rozbudowane przez reklamę, sięgają znacznie dalej……
  Ale, oczekiwania społeczne można zredukować.

 109. Drogi na półmetku budżetu UE. Artykuł w dzisiejszej Gazecie Wyborczej absolutnie na czasie. „Obwodnica Radomia – jej 25-kilometrowy odcinek będący częścią drogi ekspresowej S7 niespodziewanie otwarto w piątek rano” czytamy w artykule, ale to nie pomogło przewodniej partii w wyborach samorządowych.

  Drogi szybkiego ruchu, budowane w znacznym stopniu dzięki funduszom europejskim, nie pomogły w wyborach w 2015 roku i teraz też nie przyczyniły się do zmiany wizerunku rządzących. Miałem z pewnością rację pisząc, żeby politycy nie przeszkadzali w budowie infrastruktury, która przecież służy wszystkim niezależnie od partyjnej przynależności, i wymaga wysiłku wszystkich kolejnych rządowych ekip.
  Patrząc na mapę Polski niezbędne będzie wybudowanie jeszcze wielu tysięcy kilometrów dróg aby zapewnić wygodne podróżowanie. Wiele rządów będzie musiało zapewnić środki finansowe na realizację planów budowy infrastruktury, w tym dróg. Wymagane jest tym bardziej kontynuowanie działań związanych z budową, a także współpraca między administracją rządową i samorządową, bo tylko tak można usunąć występujące przeszkody i przyspieszyć realizację inwestycji.

  Dokończenie budowy autostrady A1 i przyspieszenie budowy S7 od Gdańska do Krakowa uważam za szczególnie ważne tak jak domknięcie obwodnicy Warszawy i Łodzi, a przecież prezydentami tych miast zostali politycy Platformy Obywatelskiej i to w pierwszej turze.

  Tu muszę zauważyć ładny gest ze strony pana Patryka Jakiego, który po zapoznaniu się z sondażowym wynikiem wyborów pogratulował zwycięscy i zadeklarował pomoc Rafałowi Trzaskowskiemu. Mam nadzieję, że o tej deklaracji nie zapomni, w szczególności może to dotyczyć planu budowy obwodnicy stolicy, a jest to zadanie rządowe

 110. Z dystansu
  22 października o godz. 19:59

  Żyję w tym mieście od prawie 60 lat.
  Jeszcze coś?
  Oceniam po OWOCACH, nie pierdołach medialnych.

 111. gospodarz:
  wiadomosc, ze w w -wskich tramwajach bedzie mozna znowu rozmawiac po rosyjsku, bez obawy, ze dostanie sie za to po pysku, jest godna uwagi;

 112. Wiesiek
  To Frankiewicz jest burmistrzem dlatego, że ty mieszkasz w tym mieście ?
  A może jednak dlatego, że większość Gliwiczan dzięki wyborom samorządowym , uważając go za dobrego gospodarza miasta , może się za nim opowiedzieć ?
  Znam także Gliwice i podzielam twoją opinię, że po upadku komuny i pod rządami Frankiewicza wiele zmieniło się na lepsze w Gliwicach, mimo upadku wielu przestarzałych zakładów przemysłu ciężkiego. Było to nie na końcu zasługą Buzka i specjalnej strefy ekonomicznej w Gliwicach

 113. woytek
  22 października o godz. 5:36

  „ … miastowe lemingi na złość babci głosują odwrotnie od narzucanej im telewizyjnej propagandy”.

  wiesiek59
  22 października o godz. 8:30

  „Miasta- PO, wieś- PiS …”.

  Tak w stereotypowym uproszczeniu.

  Miastowe lemingi dziś oglądają TVN, ale kiedyś pewnie i zrozumieją, gdzie leży ich interes. Tym bardziej, że w przedziale wiekowym 20-29 lat wygrał PiS. Wśród studentów też wygrał PiS. Jednak nie przeceniajmy dużych miast , bo to ok. 15 proc. całego elektoratu.

 114. wiesiek59
  22 października o godz. 20:03
  jobrave
  22 października o godz. 19:32

  Dla mnie, blackley jest durniem, zaślepionym ideologicznie, nie mającym kompletnie wiedzy o świecie”

  Panie nauczycielu kilofa , wiedzy mam dość żeby stwierdzić że prl , nie dość ze budowany za pieniądze kapitalistów , i tak zbankrutował . Oraz do konca swoich dni nie rozwiązał problemu tzw ” wsadu dewizowego ” . Panie , skoro było tak dobrze to czemu się ten eksperyment ekonomiczny w którym usiłowaliście unieważnić pieniądze i ekonomię – ZBANKRUTOWAŁ ? Zniknął poprostu ?

  O elektrowni jądrowej Orbana panu już napisano . Czego pan jeszcze nie rozumie ?

  ”Fundamentem niezależności jest energetyka i przemysł.
  I te atuty zbudowane w PRL, tracimy.”

  Może pan wymienić jakiś produkt, artykuł , rzecz , cokolwiek produkowane przez tzw panstwowy przemysł , który po likwidacji żelaznej kurtyny w 1989 roku nadawał by się do sprzedania komukolwiek na swiecie ?
  PRL konkurował jedynie CENĄ a cena wynikała z tego że ludzie zarabiali 20 dolarów na miesiąc. Kiedy zniknęły granice , wasze prl owskie atuty przestały istnieć . Przemysł zniknął bo nie był w stanie niczego konkurencyjnego wyprodukować . Oszukiwaliscie rzeczywistość 45 lat a Balcerowicz tylko powiedział prawdę .

 115. wiesiek59
  22 października o godz. 20:08
  Bar Norte
  22 października o godz. 19:43

  Władza będzie strzelać do robotników?
  Niewykluczone…..

  Kiedyś omawialiśmy pierwszy lokaut- Huta Baildon i Karkosik?
  Morawiecki okreslił ramy- „micha ryżu”…….
  Problem w tym, że nasze aspiracje rozbudowane przez reklamę, sięgają znacznie dalej……
  Ale, oczekiwania społeczne można zredukować.”

  Strzelanie do robotników to była specjalność prl , wladza ” ludowa ” co kilka lat strzelała do ludzi , chyba pan pamięta ? Jakoś nie słyszałem żeby kiedykolwiek pan stwierdził że to ZŁO ….

  Ludzie chcą zarabiać żeby sobie kupić te fajne rzeczy które oferuje swiat . Nie każdy chce oglądac przedpotopowy 30 letni telewizor i chadzać w cerowanych skarpetach .
  To że pan tak żyje nie oznacza że wszyscy tak muszą . No ale czego się po leniu spodziewać ? Jak to pan niegdyś miał nieprzyzwoitość ująć ? …..” człowiek nie jest stworzony do pracy tylko do lenistwa ” . Szkoda tylko że będąc leniem wymaga pan by człowiek pracowity zarabiał tyle co pan no ale ” zołądki mamy rowne ” 😉 taka marksistowska sytuacja

 116. Mauro Rossi
  22 października o godz. 0:04
  Wyborcy w mieście Łodzi uznali panią Zdanowską za dobrego urzędnika samorządowego i osobę wartą zaufania. Przepisy są niespójne. Skoro została wybrana i może objąć urząd prezydenta miasta nic nie może jej w tym przeszkodzić.

  PAD ułaskawił swoich polityków skazanych na kary więzienia co pozwoliło im na objęcie ważnych, bardzo ważnych urzędów.
  Przy tamtych przewinieniach podpisanie nieistotnego dokumentu bankowego, który przyspieszył starania o pożyczkę, a ta została przecież spłacona i nikt nie poniósł jakiejkolwiek szkody wydaje się banalne i bez znaczenia. Dodatkowo bardzo wysoka, wyjątkowo wysoka grzywna była już bardzo dotkliwą karą. Sprawę rozdmuchano ze względów politycznych.
  Poza tym przepisy, w każdym przypadku rozbieżności, należałoby stosować z korzyścią dla społeczeństwa, a to Łodzianie wydali sprawiedliwy wyrok w tej sprawie

 117. ls42
  22 października o godz. 20:41

  100/100

  stawiam dolary przeciw dziurawym skarpetom sprzed 30 lat że nie wywalą Zdanowskiej

 118. jobrave
  22 października o godz. 19:32
  @Wiesiek,
  Co do tej elektrowni atomowej w Pacs, to Orban raczej nie miał wyboru – ta elektrownia, wymagająca daleko idącej modernizacji, jest ruska, skorzystanie z oferty francuskiej lub niemieckiej wiązałoby się praktycznie z całkowitą przebudową, z to z kolei z wielokrotnie wyższymi wydatkami – UE ostatcznie zaakceptowała tę argumentację.
  Natomiast jeśli chodzi o wyższość firm państwowych nad prywatnymi, to Blackley już Ci odpowiedział, PRL był jedną wielką firmą państwową – efekty znasz, nie wydaje mi się również, że w Korei Płn., gdzie nadal wszystko jest państwowe, żyło się obywatelom lepiej, niż w Korei Płd.”

  Miło się czyta mądrego człowieka . Szkoda że ten gliwicki skarpeciarz tego nie pojmuje . Ukłony

 119. neospasmin
  22 października o godz. 11:04

  „Zastanawiam się jaki wynik powinien był osiągnąć PiS by i opozycja uznała się za pokonana”?

  Kiedy opozycja uznałaby się za pokonaną od razy by zakrzyknęła, że wybory zostały sfałszowane. Kosiniak-Kamysz mówił wczoraj do swych partyjnych towarzyszy, że PSL odniósł w wyborach niebywały sukces. A jak było w realu? PSL w 2014 miał 23,88 proc. w 2018 uzyskał 13,6. Chyba ktoś potraktował Kosiniaka-Kamysza gazem rozweselającym.

 120. wiesiek59

  Przepraszam, ale mimo licznych prób moderacja nie przepuszcza komentarza o lokautach.

 121. blackley
  22 października o godz. 20:44

  A jak wywalą to się zacznie.

 122. Z dystansu
  22 października o godz. 20:32

  KOMPLETNIE nie rozumiesz ekonomii.
  Liczą się miejsca pracy, siła nabywcza ludnosci, łańcuchy dostaw, możliwość samodzielnego zaspokajania potrzeb.
  Ideologia jest NIEISTOTNA dla sprawy.
  Przecież politycy zawsze mogą ją zmienić….

 123. Panie Mauro ,

  Dobrze pan wie że wybory do sejmików sprzed 4 lat dały premię PSL owi tzw ” premia książeczkowa ” – nie ma potrzeby przypominac ?

  Dobrze pan wie że niejaki Jaki Patryk przerżnął wybory a miał wygrać .

  Dobbrze pan wie że PSL po tych wyboorach miał już nie istnieć . A ma się niezle .

  Mina JR.Kaczynskiego mówiał wszystko a sztab PIS 40 minut po ” zwycięskich wyborach ” był pusty . Taka sytuacja .

 124. Mauro Rossi

  Znowu nie zauważyłeś, że przekaz dnia się zmienił i PSL już nie jest zły, jak jeszcze wczoraj, ale już jest dobry.
  Tym samym czołowi politycy PiS od kilku godzin wysyłają do prezesa Kosiniaka Kamysza sygnały, że są gotowi do zawiazania z nim koalicji w sejmikach.

 125. Do pamiętników kolegów @stasieku & @lewy

  https://www.youtube.com/watch?v=_0cONAjPct4

 126. wiesiek59
  22 października o godz. 20:52
  Z dystansu
  22 października o godz. 20:32

  KOMPLETNIE nie rozumiesz ekonomii.
  Liczą się miejsca pracy, siła nabywcza ludnosci, łańcuchy dostaw, możliwość samodzielnego zaspokajania potrzeb.”

  Panie , 2 miesiące temu pisal pan że takie coś jak ” ekonomia nie istnieje ” . Dziś zarzuca pan ludziom że nie rozumieja tego co nie istnieje ? …..To kiedy pan kłamie ? Wtedy czy dziś ? Istnieje ekonomia czy nie istnieje a może istnieje socjalistyczna ekonomia a inna juz nie ?

  Siła nabywcza ludności za prl to było 20 usd miesięcznie ,ale wtedy pan reklamacji nie zgłaszał , czemu ?

  Niekoniecznie trzeba wszystkie potrzeby zaspokajać samodzielnie . Takie ” samodzielne zaspokajanie ” to domena peryferyjnych krajow słabo rozwiniętych oraz biednych ludzi . Tak za prl było że ludzie wszystko robili sami , nawet skarpety. Dziś już nikt tak nie zyje , korzystanie z usług i kupowanie róznych rzeczy to tzw ” ruch w interesie ” czyli napędzanie gospodarki . Czego pan nie rozumie bo tępo pan uwaza że nalezy wszystko zrobić samemu , a w kapitalistycznej gospodarce jeden czlowiek zyje z drugiego . Wezwę hydraulika , on pójdzie do restauracji a restaurator kupi ode mnie pomidory ktore zjadł hydrauli – to wielkie uproszczenie ale tak działa . Ale skąd pan ma to wiedziec ? Nie jest pan ani hydraulikiem ani nie ma pomidorów . Szkoły kilofiarzy zamknięte . Taka sytuacja

 127. Bar Norte
  22 października o godz. 20:54
  Mauro Rossi

  Znowu nie zauważyłeś, że przekaz dnia się zmienił i PSL już nie jest zły, jak jeszcze wczoraj, ale już jest dobry.
  Tym samym czołowi politycy PiS od kilku godzin wysyłają do prezesa Kosiniaka Kamysza sygnały, że są gotowi do zawiazania z nim koalicji w sejmikach.”

  Kosinak Kamysz niech sobie przypomni los Leppera . Odechce mu się kłaść do łózka ze skorpionem .

 128. Mauro Rossi odpowiadając Woytkowi i Wieśkowi pisze: –
  Tak w stereotypowym uproszczeniu.

  Miastowe lemingi dziś oglądają TVN, ale kiedyś pewnie i zrozumieją, gdzie leży ich interes. Tym bardziej, że w przedziale wiekowym 20-29 lat wygrał PiS. Wśród studentów też wygrał PiS. Jednak nie przeceniajmy dużych miast , bo to ok. 15 proc. całego elektoratu.

  Mauro,
  częściowo się z Tobą zgadzam dlatego, że wydaje mi się, że propaganda jednak działa. Ty dostrzegłeś jedynie TVN a ja dostrzegam też PiS-vizję.

  Otóż ja nazywam elektorat „dużych miast”, nie jak Ty – „lemingami” – tylko „elektoratem kablowym”. Czyli – im większe nasycenie telewizją i internetem kablowym, tym gorszy wynik wyborczy PiS. „Elektorat bezkablowy” to ten skazany na telewizję głosiciela tezy, że „ciemny lud to kupi”. I kupuje – to jest przede wszystkim elektorat PiS.
  Zadam Ci retoryczne pytanie – Czy Ty oglądasz TVP? Ja oglądam głównie w czasie reklam na innych kanałach. Ta telewizja Kurskiego jest coraz bardziej nachalna i obrzydliwa. Nie daje się oglądać ale „elektorat bezkablowy” to w znacznym procencie odbiorca tego nachalnego, politycznego chłamu. Partii z którą sympatyzujesz nie dało się do końca pognębić PSL na wsi – wydaje mi się – m.in. dlatego, że UE i spływająca stamtąd dla rolników kasa wymusiła na nich otwarcie się na internet bez którego nawet formularzy przecież nie wypełnią. Przynależność do UE – też moim zdaniem – wymusiła na polskiej wsi skok cywilizacyjny na tyle silny, że nie jest to już tylko „ciemny lud”, który kupi wszystkie prymitywne bajery PiSowskiej tuby propagandowej w którą TVP przerobił Kuski.
  Jednym słowem, im więcej cywilizacji i Europy na wsi, tym trudniej będzie PiSowi tam pozyskiwać elektorat.

 129. neospasmin
  22 października o godz. 12:15

  „Pamietacie panstwo glosy “zatroskanych publicystow” twierdzacych ze nowa ordynacja to taki bardak ze wyborow nie da sie przeprowadzic?
  Ja pamietam. Glosy, nie nazwiska”.

  Internet nie zapomina, nazwisk też.

  „Przeproszą”?

  Żartujesz, trzeba by mieć klasę.

  Ustawa z 31 stycznia 2018 o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, po której podniósł się rytualny wrzask, że PiS zamierza sfałszować wybory samorządowe. Bardzo nie podobała się zwłaszcza przezroczysta urna, co symboliczne.

  I dalej …
  ― wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;
  ― wydłużenie z 4 do 5 lat kadencji organów samorządowych (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, rady gmin, powiatów i sejmiki województw);
  ― ograniczenie jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin do 20 tys. mieszkańców (wcześniej nie obowiązywały jedynie w miastach na prawach powiatów oraz dzielnicach m.st. Warszawy);
  ―ograniczenie możliwości głosowania korespondencyjnego jedynie dla osób niepełnosprawnych;
  ― wprowadzenie dwóch rodzajów komisji obwodowych: jedna będzie organizować głosowanie, a druga ustalać wyniki głosowania;
  ― zwiększenie uprawnień mężów zaufania i wprowadzenie instytucji obserwatorów społecznych;
  ― przezroczyste urny wyborcze, których wzór określa Państwowa Komisja Wyborcza (dla wyborów zarządzonych od 1 lipca 2016), oraz koperty na kartę do głosowania gwarantujące tajność głosowania (zniesione wraz z wejściem życie ustawy z dnia 11 stycznia 2018);
  ― możliwość rejestracji własnymi urządzeniami nagrywającymi czynności obwodowych komisji przez mężów zaufania przed rozpoczęciem głosowania i po jego zakończeniu;
  ― ujęcie w protokołach głosowania liczby głosów nieważnych z podaniem przyczyny nieważności głosu;
  ― kadencyjność członków Państwowej Komisji Wyborczej – 9 lat oraz górny wiek członka – 70 lat (od 1 stycznia 2016);
  ― informowanie przez komisarza wyborczego (do 30 stycznia 2018 przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) wyborców w formie druku bezadresowego najpóźniej w 21. dniu przed terminem wyborów o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w danych wyborach (od 1 stycznia 2016);
  ― zasada, iż karta do głosowania jest kartką zadrukowaną jednostronnie, natomiast w uzasadnionych przypadkach (np. zbyt duża liczba komitetów wyborczych) PKW może zastosować karty do głosowania w formie „książeczki” z obligatoryjną informacją na pierwszej stronie o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w danych wyborach, na stronie drugiej – spis treści zawierający listę komitetów wyborczych;
  ― wspólne wykonywanie czynności związanych z ustaleniem wyników głosowania przez członków obwodowych komisji wyborczych;
  (za wiki)

  Takie ordynacje to tylko w krajach dyktatury.

 130. Mauro Rossi
  22 października o godz. 20:33

  W miastach, żyje jakieś 65% elektoratu.
  Dolicz „słoiki”…

  Nie da się ZAKŁAMAĆ do końca statystyk.

 131. Panie Rossi

  przezroczysta urna NIE MA ZNACZENIA . Kadencyjność – 100000000% racji . W sejmie też . Taka sytuacja

 132. GajowyM.
  22 października o godz. 12:13

  @Mauro Rossi
  … w sprawie „zagranicy” i bywania „za granicą” odpowiedziałem ci tutaj.

  Dzięki, teraz lepiej rozumiem. Może niech korekta „Polityki” zapozna się z tym.

 133. W wyborach do Sejmu 2015 PiS uzyskał 37% , co dało mu absolutną większość miejsc w Sejmie . Od tego wyniku i abslunej większości PiS w wyborach samorządowych nieco się oddalił , co może budzić nadzieję na zmianę rządów po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych .
  Pozytywnym jest także , że PiS przegrał w większości dużych miast wybory burmistrzowskiego. To, że PiS został największą partią w 9 województwach przy jego zdolnościach koalicyjnych , długo jeszcze nie oznacza nie oznacza , że będzie w nich rządził.
  Tak więc szklanka jest albo półpełna , albo półpusta i rzeczywiście nikt nie przegrał.

 134. blackley
  22 października o godz. 21:09

  ” … przezroczysta urna NIE MA ZNACZENIA”.

  Jeśli pod koniec dnia urna jest pusta (czego nie widać, gdy nie jest przezroczysta) może mieć to znaczenie. Jak biel w szpitalach, a przecież można sobie tam wyobrazić inny kolor, np. brązowy.

 135. wiesiek59
  22 października o godz. 21:08

  „W miastach, żyje jakieś 65% elektoratu.
  Dolicz „słoiki”.

  „Jakieś” to niepewna kategoria. W rzecywistości w miastach dużych, poyżej 100 tys,. mieszkańców mieszka ok. 15 proc. elektoratu.

 136. Wiesiek
  Twoje wniosek jest absolutnie nieuzasadniony . Przecierz o ekonomi , albo ideologi wogóle nie pisałem, a jedynie o Gliwicach i ich pozytywnym rozwoju pod rządami Frankiewicza, w czym sie przecierz zgadzaliśmy.
  Szybko trafiasz kategoryczne sądy .

 137. mag
  22 października o godz. 12:32

  „Cieszy mnie poparcie dla PSL, na które to stronnictwo z powrotem głosowała wieś”.

  Jaja sobie robisz? Przecież najlepsze są na Wielkanoc.

  Większość rolników głosuje na PiS. PSL był potęgą nie na wsiach tylko w powiatach, ale w 2014. Zajrzyj tu:
  https://passent.blog.polityka.pl/2018/10/21/polska-wstaje-z-kolan/#comment-826883

 138. Bar Norte
  22 października o godz. 20:49
  o, znamy ten koszmar, narodziny upiora logarytmu!

 139. Mauro Rossi
  22 października o godz. 21:16
  blackley
  22 października o godz. 21:09

  ” … przezroczysta urna NIE MA ZNACZENIA”.

  Jeśli pod koniec dnia urna jest pusta (czego nie widać, gdy nie jest przezroczysta) może mieć to znaczenie.”

  Nie ma pan pojęcia o czym pisze . Usiłuje pan wmawiać że da się niewykorzystane karty – urna pusta pod koniec dnia – użyć do głosowania na kandydata / kandydatów wg uznania fałszujących . Jest to niemozliwe . Bo nalezy pokwitować pobranie karty podpisem . Bo za duzo ludzi jest w komisji i nie są to przyjaciele – są ludzie z różnych opcji/partii . A kary za fałszowanie wyborów są niemałe . Tego się NIE DA zrobić . Czego pan nie wie bo w żadnej komisji nie bral pan udziału .
  Wtręt o brązowych fartuchach w szpiltalach – głupawy . Jak zawsze .

 140. Z dystansu
  22 października o godz. 21:12

  Tak więc szklanka jest albo półpełna , albo półpusta i rzeczywiście nikt nie przegral”

  Znam dwóch conajmniej ludzi którzy przegrali . Jeden z Opola drugi niesłoik z Warszawy . Kojarzy pan ?
  Niejaki Jaki zamiast wygrać nawet nie wszedł do 2 tury . Cyganił , cyganił i nieocyganił .

 141. blackley

  „Kosinak Kamysz niech sobie przypomni los Leppera”

  Bez obaw, Kosiniak Kamysz już odpowiedział, że nie ma na to najmniejszej ochoty.

 142. Mauro Rossi
  22 października o godz. 21:18

  W samej Warszawie, żyje jakieś 5% elektoratu Polski.
  Dodaj śląsk, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Kraków.
  Nie pal głupa, proszę…..

  Zabawa w wyborach parlamentarnych polega na tym, że głosować mogą emigranci.
  A to niebagatelna liczba- jakieś 5 milionów z prawem głosu, wśród których PiS nie cieszy sie specjalną estymą.
  Bez „cudów nad urną” nie da się zmienić wyników.

 143. Bar Norte
  22 października o godz. 20:54
  Mauro Rossi

  „Znowu nie zauważyłeś, że przekaz dnia się zmienił i PSL już nie jest zły, jak jeszcze wczoraj, ale już jest dobry”.

  Nie pisałem o kolacji tylko o wynikach wyborczych, to dwie różne rzeczy. PSL w kolacji strachu ze Schetyną i Nowacką to może niezły pomysł, no ale nie wiem. Nie znam się na tym. 🙂
  A jak tam przekaz dnia od marksistów Zandberga, pewnie się orientujesz. Chyba też odtrąbili sukces, bo dostali 1,5 proc., nieco więcej niż narodowcy (tzw. faszyści). Wart Pac pałaca i pałac Paca. W kategoriach sił ekstremistycznych chyba jest w Polsce parytet. 🙂

 144. byk

  „narodziny upiora logarytmu!”

  Logarytm sam termin „lokaut” przepuszcza ale już szczegółów tej formy klasowej represji przepuścić nie chce.

 145. wiesiek59
  22 października o godz. 21:35

  „W samej Warszawie, żyje jakieś 5% …”.

  Jak ustalisz ile to jest „jakieś” to daj znać.

 146. wiesiek59
  22 października o godz. 21:35
  Mauro Rossi
  22 października o godz. 21:18

  Zabawa w wyborach parlamentarnych polega na tym, że głosować mogą emigranci.
  A to niebagatelna liczba- jakieś 5 milionów z prawem głosu, wśród których PiS nie cieszy sie specjalną estymą.”

  No nie całkiem . Jednego emigranta który ” darzy estymą ” PIS znam . Pan też – to Pan Lazarowicz z Antypodów . O .

 147. blackley do 22 października o godz. 21:03 do Bar Norte pisze: – Odechce mu się kłaść do łózka ze skorpionem

  Kładzenie się do łóżka ze skorpionem jest takie złe? Oj Backley, Blackley, ubogie doświadczenia łóżkowe nie są niczym złym ale z tego co wiem, w tym z autopsji, to skorpiony w łóżku są naprawdę niezłe, proszę Pana. Taka sytuacja.

 148. Bar Norte
  22 października o godz. 21:34

  blackley: „Kosinak Kamysz niech sobie przypomni los Leppera”

  Bar Norte: „Bez obaw, Kosiniak Kamysz już odpowiedział, że nie ma na to najmniejszej ochoty”.

  A Lepper miał?

 149. Daleko do normalności, ale jakby powietrze oczyściło się z trochę z politycznego smogu i nagle niektórzy politycy zaczęli mówić po ludzku.
  Pierwszy był Patryk Jaki co niestety odbije się na jego politycznej karierze.
  Wielka rządowa propaganda w samorządowej kampanii nie przyniosła spodziewanych wyników. Mnie to nawet cieszy ta kara za butę i pogardę wobec wielkiej części społeczeństwa.
  Mam nadzieję na uspokojenie sytuacji i powrót dobrych politycznych obyczajów, z życzliwością i serdecznością od samorządowców dla mieszkańców i wzajemnie

 150. @stasieku & @lewy

  Zalećcie swemu koledze @wbocek, że to nie program mu świni lecz ASF.

  Ponadto zalećcie zajrzenie do hasła CRLF w Wikipedii.pl

  W systemie Unix do oznaczania końca linii używa się samego znaku LF (co bywa źródłem problemów przy przenoszeniu plików tekstowych pomiędzy systemami). Istnieją też systemy, w których używany jest sam znak CR.

  Na blogach Polityki.pl użycie klawisza skutkuje podobnie jak para CRLF.

  Oto długi cytat z iiihttp://www.kurshtml.edu.pl/html/koniec_linii,zielony.html

  Cytat ten wyjaśnia pośrednio, że świnie dobrze karmione nie atakują wykształconych dobrze ludzi.

  Powyższy znacznik () stosuje się gdy chcemy natychmiastowo zakończyć linię. Zapytasz zapewne: Po co go stosować, nie można po prostu nacisnąć Enter i przenieść kursor tekstowy do następnej linii? Otóż nie można. Przeglądarka internetowa ignoruje wszelkie znaki przejścia do następnej linii za pomocą klawisza Enter (ignoruje również postawienie obok siebie więcej niż jednej spacji – zobacz: Znaki specjalne). Na przykład jeśli wpiszesz w edytorze taki tekst:
  To jest pierwsza linia…
  a to jest druga linia.

  w przeglądarce pojawi się:
  To jest pierwsza linia…a to jest druga linia.
  Linia zostanie zakończona automatycznie tylko wtedy, gdy podany tekst będzie zbyt długi, aby zmieścić się w jednym wierszu. Jeśli jednak koniecznie chcemy natychmiast zakończyć linię, możemy to zrobić, stawiając w miejscu gdzie ma być ona zakończona, znacznik . Np. wpisanie w edytorze:

  Zaznacz kod Wypróbuj kod
  To jest pierwsza linia…
  a to jest druga linia.

  spowoduje wyświetlenie tekstu:
  To jest pierwsza linia…
  a to jest druga linia.

  Jeśli postawisz obok siebie więcej niż jeden znacznik , możesz „zejść” kilka linijek niżej, np. wpisanie:

  Zaznacz kod Wypróbuj kod
  To jest pierwsza linia…
  …a to jest kolejna linia.

  spowoduje wyświetlenie:
  To jest pierwsza linia…

  …a to jest kolejna linia.

  Zwróć uwagę, że samego znacznika nie widać na ekranie przeglądarki. Widać jedynie efekty jego działania, tzn. zakończenie linii.

  Znacznik w języku HTML nie ma znacznika zamykającego (to jest właśnie jeden z nielicznych wyjątków)!

  Natomiast pisząc stronę w języku XHTML, jesteśmy zobowiązani zamknąć każdy znacznik. Jak to zatem zrobić? Zasada jest prosta: wszystkie „tagi”, które zgodnie z HTML nie mają znaczników zamykających, w języku XHTML zamykamy stawiając / tuż przed zamknięciem nawiasu ostrego znacznika, np.: (zgodnie z HTML wystarczyłoby wpisać: ). Mocno zalecam już od początku trzymać się tej zasady, ponieważ stosując ją, Twoje strony będą zgodne zarówno ze składnią języka HTML, jak i XHTML!

  Odnoszę wrażenie, że wielu użytkowników myli komputer z samowyłączającym się czajnikiem wyposażonym w termostat.

  A tu potrzebna jest chłodna głowa …

  W podglądzie

 151. blackley
  22 października o godz. 21:31

  ” Bo za duzo ludzi jest w komisji i nie są to przyjaciele – są ludzie z różnych opcji/partii”.

  W miastach, ale w gminach, czasem powiatch, już tak słodko nie jest. Jest wójt gminy, jedyny pracodawca wokół widnokręgu i ma on swoje oczekiwania oraz wymagania. Dawniej było łatwiej, bo obserwator wyborów bywał miejscowy.

 152. Bar Norte,
  a może spróbuj jakieś newralgiczne punkty napisać po angielsku. Ja też nie rozumiem niektórych „zapisów” na czarnej liście modernizacji. Przykładowo – jak napiszesz imię właściciela Chelsea to tekst idzie w kosmos. Acha, super, że kolejny raz pokazałeś źródła sondaży. To co wczoraj się stało i wcześniejsze sondaże u nas to dno …. i kamieni kupa.

 153. Z dystansu
  22 października o godz. 21:19

  Ty po prostu nie ROZUMIESZ współczesnej ekonomii.
  To nie żywioł, tylko STEROWANIE trendami, przepływem walut, inwestycji, zgodnie z zapotrzebowaniem możnych tego swiata.

  Pewne kraje dbają swoje INTERESY EKONOMICZNE, pwne nie .

 154. Dwukrotne wciśnięcie tu klawisza Enter skutkuje TU wprowadzeniem pustej linii i wtedy akapity są rozdzielone.

  W powyższym komentarzu zgubiłem słowo Enter.

  No i wyzłośliwiłem się ukrywając, że HTML zmienił się od czasu powstania powyżej wskazanego podręcznika dla zielonych.

 155. Mauro Rossi

  „Nie pisałem o kolacji tylko o wynikach wyborczych”

  Nie pisałeś o wynikach wyborczych PSL tylko usiłowałeś je dyskredytować. Dlatego zwróciłem ci uwagę, że od kilku godzin gremia kierownicze PiS mówią o tych wynikach z uznaniem starając się o chłopskiego koalicjanta.

  Co do Zanndberga i Razem … .
  Dziś są pod „Lotem” bo wspierają strajk i nagłasniają lokaut dokonany przez waszą administrację. Na ten ich (twoim zdaniem) ekstremizm jak widać nie miały wpływu wyniki wyborów. Niewiele się nimi przejęli.

 156. Mauro Rossi
  22 października o godz. 21:44
  blackley
  22 października o godz. 21:31

  ” Bo za duzo ludzi jest w komisji i nie są to przyjaciele – są ludzie z różnych opcji/partii”.

  W miastach, ale w gminach, czasem powiatch, już tak słodko nie jest. Jest wójt gminy, jedyny pracodawca wokół widnokręgu i ma on swoje oczekiwania oraz wymagania. Dawniej było łatwiej, bo obserwator wyborów bywał miejscowy.”

  Kiedyś żadnego ” obserwatora wyborów ” niie było . Kazdy komitet/ partia może i mogła oraz przysyłała swoich ” mężów zaufania ” . Ludzi nie opłacanych przez wójta czy kogo tam . Byłem takim ” mężem zaufania ” w ubiegłych wyyborach wiem co mówię . Partia dawała pełnomocnictwo na papierze i nikt nie mógł rzeczy podważyć i mąż zaufania może wejśc / zajrzeć wszędzie . Co robiłem . Mając telefon komórkowy i numer do koordynatora partyjnego . Nie wie pan o czym pisze .

 157. wiesiek59
  22 października o godz. 21:48
  Z dystansu
  22 października o godz. 21:19

  Ty po prostu nie ROZUMIESZ współczesnej ekonomii.”

  To istnieje ta ekonomia czy nie ? Niedawno pan twierdził że nie . Teraz że ktoś jej nie rozumie . Kiedy pan kłamie ?

 158. @ls42

  Umieszczałem to tu kilka razy. Najwyraźniej kilka to za mało.

  Pesymista to jest człowiek, który długo pracował z optymistą.

  Blog to nie robota, chyba że dla bota.

 159. Dobra zmiana nie zrozumiała, że złe używanie samolotów może się skończyć serią pomników.

  Mieszkam blisko Okęcia, ale poza ścieżkami podejścia / odejścia.

  Nade mną lata pogotowie helikopterowe, to łatwo poznam skutki lockoutu.

 160. legat

  „częściowo się z Tobą zgadzam dlatego, że wydaje mi się, że propaganda jednak działa. Ty dostrzegłeś jedynie TVN a ja dostrzegam też PiS-vizję”.

  W świecie robione były obliczenia, ile konkretnie trzeba w media zainwestować, by wygrać wybory z takim a nie innym rezultatem, chociaż Internet bardzo te wyliczenia skomplikował, częściowo unieważnił. TVP uprawia propagandę, ale to samo, znacznie bardziej brutalnie (fake newsy) robi TVN z przyległościami. Nie wymagaj więc od TVP obiektywizmu w stylu BBC z lat 70. Byłoby to możliwe, gdyby obiektywny był i TVN. Żaden rząd nie jest w stanie rządzić, gdy nie może dotrzeć do ludzi z informacją o tym co robi.

 161. legat

  Gdybym jakie są punkty newralgiczne to bym go (algorytm) pokonał. W przypadku komentarza o lokaucie po prostu nie kumałem o co mu chodzi.

 162. Bar Norte
  22 października o godz. 21:50

  „Nie pisałeś o wynikach wyborczych PSL tylko usiłowałeś je dyskredytować”.

  Zauważyłem tylko sarkstycznie, że PSL choć mówi, że ma lepiej to w porównaniu z wyborami w 2014 roku stracił ponad 10 procent. W 2014 miał 23,88 proc. w 2018 uzyskał 13,6 proc. Dalej twierdzisz, że nie o wynikach wyborów pisałem?

 163. Opolskie; w sejmiku 13 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, 10 mandatów PIS, 5 mandatów mniejszość niemiecka, 2 mandaty PSL
  Pierwsze oficjalne wyniki

 164. Mauro Rossi
  22 października o godz.”. Żaden rząd nie jest w stanie rządzić, gdy nie może dotrzeć do ludzi z informacją o tym co robi.”

  A co dokladnie robi ten rząd ? Oprócz niszczenia stadbin, trójpodzialu wladzy , instytucji ?

  Może pan napisać z pięć …. no dobra TRZY przykłady rzeczy które ten rząd sensownie zrobł ?

  Uprzedzam że 500 plus się niie liczy bo to zwyczajne rozdawanie pozyczonej forsy a rzekome ” uszczelnienie VAT ” do dzis nie zostało sensowniie udowodnione – Rostowski nie został wezwany na ” komisję VAT owską przez ” komisarzy ” ze strachu . Ze komisarze zostaną zmiażdzeni w swoim nieuctwie przez Jana Vincenta .

 165. @Mauro,
  Może daj jakieś przykłady na TVN-owskie „fake newsy”. No dobrze, nie trudź się, bo nie znajdziesz takowych, chyba że coś ponaciągasz, szkoda natomiast, że nie przyjrzaleś się dokładniej TVP, tam byś znalazł sporo tego, co przypisujesz TVN.

 166. soczki2
  22 października o godz. 21:53
  Czytam, podziwiam, i pozostaję z szacunkiem, ale ten sąsiad z lewej nie daje spokoju, chociaż nie wiem czy to nie jest zbyt prosta wymówka

 167. Bar Norte
  22 października o godz. 21:50

  „Co do Zandberga i Razem … . Dziś są pod „Lotem” bo wspierają strajk”.

  Jakie Zandberg obiecuje podwyżki pilotom i stewardesom? Piloci B787 dostają po 30 tys. miesięcznie, stewardesy ok. 9-10 tys. Faktycznie, to głodowe pensje. Strajk jest nielegalny, bo nie były konsultowane wszystkie związki zawodowe, a w LOT jest ich trochę. Coś ten strajk zalatywał polityką wyborczą, jak orzeczenie TSUE. Rząd przesłał do Luksemburga materiały w czwartek, a w piątek już był wyrok, najwyraźniej bez zapoznania się z tymi materiałami. No ale trzeba to zrozumieć, wybory były za dwa dni, a TSUE do polityki przecież się nie miesza.

 168. @Mauro,
  Nie ekscytuj się tym, że PiS wygrało, a PSL ma 13, 3 procent, a nie 24 z czymś, tak, jak 2014 r. Pomyśl raczej nad tym, jak te procenty przekładają się na realną władzę w sejmikach, a przecież, jak śpiewa Budka Suflera -„To nie tak miało być, zupełnie nie tak”. Liczyliscie na 40 proc. lub więcej. I, co? Nie pomogło wam bezprzykładne gnojenie PSL, wręcz przeciwnie z pięciu sondażowych procent zrobiliście im 13 procent. Gen autodestrukcji zakodowany w PiS znów dał znać o sobie i nie spocznie dopóki samozagłada się nie dokona 🙂

 169. Mauro Rossi
  22 października o godz. 22:25
  Bar Norte
  22 października o godz. 21:50

  „Co do Zandberga i Razem … . Dziś są pod „Lotem” bo wspierają strajk”.

  Jakie Zandberg obiecuje podwyżki pilotom i stewardesom? Piloci B787 dostają po 30 tys. miesięcznie, stewardesy ok. 9-10 tys. Faktycznie, to głodowe pensje.”

  Co stoi na przeszkodzie żeby pan wziął tę robotę ? Pilot. Mają fajne czapki i plaszcze. Jak dla mnie ok. Stewadessa odpada – trzeba chodzić na obcasach i za mały jestem .
  A pan ? 10 tys to zarabia koles co jezdzi tirem . Też nie każdy siądzie i jedzie . Pilotem , nawet jak go JRKaczynski namasci, nie będzie kazdy . Nawet niejaki Jaki nie ma takiej mocy .

 170. jobrave
  22 października o godz. 22:28

  100/100.

  ” a miało być tak pięknie …”

 171. Ale „Lot” ma porażające wyniki, „porażające” w sensie -zajebiste, w budżecie też się przelewa, bo „wystarcza nie kraść”, więc jaki problem dosypać kasy tym, czy innym, a ściślej wszystkim, przecież „na wszystko jest”. Nie uda się wam wszystkiego pogasić, za rok większość znów zagłosuje za „ciepłą wodą w kranie”. 🙂

 172. Juz wiem jak bedzie wygladala porazka PiS w wyborach parlamentarnych wg Zjednoczonej Opozycji: wszystko co nie da Kaczorowi wiekszosci konstytucyjnej bedzie nazywane katastrofa kaczyzmu.
  I dobrze!

 173. blackley
  22 października o godz. 22:15

  ” 500 plus się niie liczy bo to zwyczajne rozdawanie pozyczonej forsy „.

  Chcesz powiedzieć, że to mafie watowskie pożyczyły rządowi tę kasę?

  Staraj się kombinowac bardziej intelgentnie. W latach 2008-2015 Polska straciła łacznie 260 miliardów złotych, na co żłożyły się: niezapłacony podatek VAT, akcyza oraz podatek od gier hazardowych. To dlatego Tusk w 2011 roku podniósł VAT do 23 proc., zrobił skok na OFE, podniósł wiek emerytalny, bo budżet mu się nie dopinał i wchodził na ścieżkę nadmiernego deficytu, zabronionego przez UE.

 174. Na uwage zasluguje WSPOLNE zatrudnienie przez TVP, TVN i Polsat firmy badajacej exit polls.
  Dla mnie to super wiadomosc- glowne telewizje razem szukaja prawdxiwych danych, nie wlasnych zmyslen.
  Brawo p. Kurski!

  I brawo IPSOS!

  ml

 175. blackley
  22 października o godz. 22:30

  Nie mówię, że oni w LOT mają za dużo, ale jak tego nie szanują, to można zatrudnić personel z Europy, który jest podobnie uposażony i mniej grymaśny.

 176. Mauro Rossi
  22 października o godz. 22:39
  blackley
  22 października o godz. 22:15

  ” 500 plus się niie liczy bo to zwyczajne rozdawanie pozyczonej forsy „.

  Chcesz powiedzieć, że to mafie watowskie pożyczyły rządowi tę kasę?”

  Nie proszę pana , nic takiego ani nie powiedziałem ani nie chciałem powiedzieć . Powiedziałem że forsę na 500plus Morawiecki Mateusz poprostu pozycza. Rząd pożycza w bankach lub emitując obligacje. Nie da się wykluczyć że nabywcami w/w obligacji są jakieś mafie . Ale chyba jest pan na tyle rozumny by wiedzieć że zaden rz ąd forsy walizkami od żadnej mafii nie pozycza/? Wtręt , tak czy inaczej , jak zawsze – głupawy

 177. jobrave
  22 października o godz. 22:28

  „Nie ekscytuj się tym, że PiS wygrało, a PSL ma 13, 3 procent, a nie 24 z czymś, tak, jak 2014 r. Pomyśl raczej nad tym, jak te procenty przekładają się na realną władzę w sejmikach”.

  Ważne będą szczegóły. Zgodnie z ordynacją głosy oddane na komitety, które nie przekroczyły 5 proc. otrzymają ci, którzy uzyskali lepsze rezultaty. Tak działa liczenie według obowiązującej w Polsce metody d’Hondta. Czyli pójdą głównie na PIS, który przecież wyraźnie wygrał wybory do sejmików wojewódzkich.

 178. Mauro Rossi
  22 października o godz. 22:42
  blackley
  22 października o godz. 22:30

  Nie mówię, że oni w LOT mają za dużo, ale jak tego nie szanują, to można zatrudnić personel z Europy, który jest podobnie uposażony i mniej grymaśny.”

  A konkretnie skąd z tej Europy ? Nie chodzi o to że personel jest ” grymaśny ” . Chodzi o to że p a n s t w o w a firma postępuje gorzej niż właściciek RYANAIR.
  Po kapitaliscie się spodziewamy się takich ruchów . ale PANSTWOWA FIRMA ?

 179. blackley
  22 października o godz. 22:46

  „Rząd pożycza w bankach lub emitując obligacje”.

  „. … w połowie roku (koniec maja) w budżecie państwa odnotowano nadwyżkę w wysokości 9,59 mld złotych. Był to najlepszy wynik w historii po 1989 r.”.

  Wiem, że to dla niektórych straszne, ale ten rząd po prostu dużo lepiej rządzi niż poprzedni.

 180. Mauro Rossi

  „Zauważyłem tylko sarkstycznie”

  Odkąd to sarkazmem jest monotonne powtarzanie tego samego bez względu na to co ci komentatorzy piszą. Sarkazmu w tym młotkowaniu nie zauważam.
  Już kiedyś pisałem, że twoja wiara w zagadanie rzeczywistości jest rozbrajająca.

  „Jakie Zandberg obiecuje podwyżki pilotom i stewardesom?”

  Żadnych nie obiecuje, bo po pierwsze nic do podyżek w „Locie” nie ma a po drugie nie o podwyżki chodzi w tym strajku.
  Co do reszty tego wątku – zauważam w twoich opiniach na temat strajku w „Locie” silny wpływ peerelowskiej propagandy. Jak bym kwity z 1981 Głównego Zarządu Propagandy LWP czytał.

 181. panie Mauro ,

  ”Staraj się kombinowac bardziej intelgentnie. W latach 2008-2015 Polska straciła łacznie 260 miliardów złotych, na co żłożyły się: niezapłacony podatek VAT, akcyza oraz podatek od gier hazardowych.”

  kombinowanie to nie moja specjalność . A te 260 miliardów to taki sam szit jak kiedyś w sejmie ta kura z tłustymi włosami niejaka Kępa opowiadała o jakimś ” niespotykanym zlodziejstwie PO i Tuska ” . Nikt nigdy żadnego dokumentu nie zobaczył . Nikt też za te ” 260 miliardów ” nie siedzi . Choć rządzicie już czwarty rok .

 182. Mauro Rossi
  22 października o godz. 22:56
  blackley
  22 października o godz. 22:46

  „Rząd pożycza w bankach lub emitując obligacje”.

  „. … w połowie roku (koniec maja) w budżecie państwa odnotowano nadwyżkę w wysokości 9,59 mld złotych. Był to najlepszy wynik w historii po 1989 r.”.’

  Kreatywna księgowość . Oszustwo znaczy . Słyszał pan takie pojęcie ?

 183. Bar Norte

  ”Co do reszty tego wątku – zauważam w twoich opiniach na temat strajku w „Locie” silny wpływ peerelowskiej propagandy. Jak bym kwity z 1981 Głównego Zarządu Propagandy LWP czytal”

  100/100. Tępy , głupawy , prl-owski propagandzista.

 184. @Mauro Rossi,
  „[…]
  W latach 2008-2015 Polska straciła łacznie 260 miliardów złotych,
  na co żłożyły się: niezapłacony podatek VAT, akcyza oraz podatek od gier hazardowych. To dlatego Tusk w 2011 roku podniósł VAT do 23 proc., zrobił skok na OFE, podniósł wiek emerytalny, bo budżet mu się nie dopinał i wchodził na ścieżkę nadmiernego deficytu, zabronionego przez UE.”
  ____________________________________________________

  Jak to straciła? Przecież „na wszystko jest”, więc wniosek z tego płynie taki, że nie tylko nie stracili, ale zachomikowani tyle, że teraz na wszystko PiS-owi starcza.
  A kasa z OFE nie została ukradziona, jak twierdzi przeciętny „suweren”, lecz przeniesiona do ZUS. Dlaczego PiS nie skorzystał z możliwości, które dają tzw. okna umożliwiające zwrot funduszu? Ano dlatego, że też korzysta z tych 140 mld z OFE, „ukradzionych” przez Tuska. Gdyby nie ta „kradzież” PiS odziedziczyłby całkiem niezły deficyt i nie wystarczyłoby na obiecanki.
  Mam wątpliwości co do danych dot. VAT, ktore podaje PiS, co słusznie wytyka Blackley, chocby w kwestii domniemanych afer peowskich, pamiętam tez osławiony audyty w URM, kiedy to – niby wykryto „ponad 300 porażających afer” o czym poinformował Świroni Macierewicz. Jak dtychczas nie zajęto się ani jedną, więc te rewelacje o VAT traktuję podobnie.

 185. jobrave
  22 października o godz. 23:32

  Komorowskiego , Bronislawa , byłego prezydenta RP , obrzucili podobnym łajnem – że ukradł jakiś obraz/obrazy , zyrandol , sokowirówkę itd itp . Poziom zarzutów i insynuacji był z ” magla ” – przy całym szacunku dla magli , które pamiętam , nawet ręczny.
  Komorowski ze swoimi sygnetami , polowaniami i wąsami nie był i nie jest bohaterem mojej bajki , ale zarzuty że zawinał używaną sokowirówkę swiadczą słabo o fabrykujących te zarzuty.

  Te bujdy o miliardach z VAT które , no może nie Tusk osobiście ale na pewno jego pomagierzy , to taki sam farmazon jak bomba termobaryczna , sztuczna mgła , trotyl i reszta smolenskich bzdetów . Ukłony

 186. Wiesiek
  Jeszcze raz .
  Twoje stwierdzenie jakobym się nieznał na ekonomi jest niczym nieuzasadnione , ba ja z tobą o ekomi wogóle nie pisałem.
  To gołosłowne stwierdzenie może mieć tylko jeden cel, a jest nim prawdopodobnie odwrócenie uwagi od własnej ignorancji.
  Twoje ogólnikowe tezy za pomocą których swoim małym rozumem i znikomą wiedzą starasz wyjaśnić sobie skomplikowane procesy zachodzące na swiecie , są zresztą „bezdyskusyjne”,
  Każdy kto próbował tylko z tobą dyskutować jest zaraz prostacko obrzucany epitetami i proklamowany głupcem i po co to komu ?

 187. neospasmin
  22 października o godz. 22:36
  Juz wiem jak bedzie wygladala porazka PiS w wyborach parlamentarnych wg Zjednoczonej Opozycji: wszystko co nie da Kaczorowi wiekszosci konstytucyjnej bedzie nazywane katastrofa kaczyzmu.
  I dobrze!”

  Może tak . Może nie . Porażka lub nieporażka Pis w wyborach i tak jest dla pana bez znaczenia . Bo dla człowieka , który w Polsce nie mieszka , nie będzie podlegał jurysdykcji praw uchwalonych przez parlament wybrany w w/w wyborach .

  Dla pana , mieszkanca i obywatela Australii , istotne są australijskie wybory do australijskiego parlamentu . Parlament Australii ma co prawda wadę bo zezwolił na legalizacją ” pederastii ” i legalizację związków ” pederastów ” ale za to ma pan niepowtarzalną szansę nieustających protestów na okoliczność zakazania w/w praktyk . Które to pana tak brzydzą i oburzają choć zupelnie pana nie dotyczą . Taka sytuacja

 188. Z dystansu
  23 października o godz. 0:02

  100/100

  Pan instruktor o ekonomii ma pojęcie z ruskich portali polskojęzycznych .
  Łatwość do obrzucania ludzi epitetami u pana Wieska59 pochodzi z czasów gdy był instruktorem obsługi kilofa . Musiał zapanować nad gromadą ludzi a że nie miał wiedzy ani charyzmy no to darł twarz i obrzucal obelgami . Nie mogli mu odpowiednio odpowiedzieć bo inaczej wyrzucił by ich z roboty . Na tym forum to tak nie działa i stąd frustracja instruktora. Ukłony

 189. blackley
  22 października o godz. 23:51

  jobrave
  22 października o godz. 23:32

  Komorowskiego , Bronislawa , byłego prezydenta RP , obrzucili podobnym łajnem – że ukradł jakiś obraz/obrazy , zyrandol , sokowirówkę itd itp . Poziom zarzutów i insynuacji był z ” magla ” – przy całym szacunku dla magli , które pamiętam , nawet ręczny.
  Komorowski ze swoimi sygnetami , polowaniami i wąsami nie był i nie jest bohaterem mojej bajki , ale zarzuty że zawinał używaną sokowirówkę swiadczą słabo o fabrykujących te zarzuty.

  Te bujdy o miliardach z VAT które , no może nie Tusk osobiście ale na pewno jego pomagierzy , to taki sam farmazon jak bomba termobaryczna , sztuczna mgła , trotyl i reszta smolenskich bzdetów . Ukłony
  _____________________________________________________
  Tak, i tutaj to moglibyśmy ścigać na te „fake newsy” generowane przez pisowskie i propisowskie media. Mnie strasznie drażniło, że te „obiekty” fałszywych oskarżeń były i są tak pobłażliwe wobec oszczerców, bo stare porzekadło mówi, że obrzucanie błotem, zawsze skutkuje tym, ze ono tu i ówdzie przylgnie. PiS czynił to nieskrępowanie i non stop, brak reakcji ze strony oczernianych sprawiał, że „lud” uznawał to za prawdę, no, bo skoro oskarżani nie zaprzeczają. A to trzeba było nie tylko zaprzeczać, ale kierować sprawę do sądu i takie jazdy szybko by się skończyły. W piss-mediach, niemal codziennie. zdarza mi się trafić, na wypowiedzi, które z łatwością można zakwalifikować, jako naruszenie dóbr osobistych, a nawet groźby karalne – bardzo się dziwi brak reakcji ze strony adresatów tych gróźb i pomówień, a szkoda, bo skończyłoby się ogłupianie i tak już durnego suwerena, a i parę groszy wpadłoby do kieszeni.

 190. Dochody budżetu państwa z podatku od towarów i usług (VAT) w mln. zł, w latach:

  2015 – 123121
  2016 – 126584
  2017 – 156801

 191. Bar (18:40)
  Nie było zaskoczenia, do przewidzenia były … na podstawie porządnych sondaży na dzień przed.
  I superowo. Tyle że osobiście nie śledziłem sondaży po tweeterach europejskich, tylko sporadycznie przerzucałem prasę. I po fakcie, po zebraniu puzli wynika mi, że PiS zaczął schodzić we mgle od kilku już tygodni. Jedna z teorii głosi, że z terenu ze stolicą na czele na Nowogrodzką poszła fama, że coś się łamie Morawieckiemu długi nos Pinokia, że taśmy od Sowa & consortes nie oddają tego, co prezes o nim powtarza ad nauseam, że Jakiemu się bredzi i wtedy prezes wpadł w desperę i coś sprekurował, a ona jeszcze pogłębiła schodzenie we mgle.

  Twoje analizy ociekają takim ideolo sosem, notabene, ale komu to podchodzi to ja jej/mu życzę bon appétit.

 192. blackley
  22 października o godz. 20:40

  ,,Władza będzie strzelać do robotników?
  Niewykluczone…..
  Strzelanie do robotników to była SPECJALNOSC PRL ”.

  Panie Murzyn.
  Panska wiedza o swiecie jest jak te pocerowane skarpetki i 30 letni telewizor.
  Prosze chociazby przeczytac fragmenty ,, Historii ludowej USA” Howarda Zinna, to sie Pan dowie ,
  ze kapitalisci z upodobaniem strzelali do robotnikow co kilka lat na dlugo zanim powstaly jakiekolwiek kraje panstwowego socjalizmu.

 193. Ukradzione z VAT lokowali w Amber i Getin. Taka jest logika naczyń połączonych. Nie zapłacone zostało w skarpetce lub pod podłogą. A potem z pazerności dla zysku puszczone w obieg. Tak sobie myślę dlaczego mało wiemy o środowiskach generujących złodziei VAT. Nie ma dymu bez ognia.

 194. A jak głosował gorallenvolk i ich kuzyni volksdojcze. Tak sobie myślę historycznie bo Niemcy są na widelcu pisowskich hunwejbinów. Wyborcze pecunia non olet !

 195. Portal „Interia ” podaje wypowiedź prezydenta Dudy przed wylotem do Berlina ( wczoraj ) Prezydent RP ( kilka dni temu Premier Morawiecki ) przed rozmowa z kanclerz Merkel — jesteśmy przeciwni NORD STREAM II !
  Obaj, ważni politycy współczesnej Polski kompletnie ignorują fakty i gospodarcze interesy sąsiada Niemiec ,jak gdyby byli ociemniali i i głusi ,TA RURA już się buduje a polskie piszczenie ma zerowe znaczenie .
  TU , w tym fragmencie Europy Polska nie ” wstanie z kolan ” i obaj panowie wreszcie powinni zamilczeć , by się nie ośmieszać .

 196. Polacy odnotowali znaczny wzrost kosztów życia od 2015 roku. Ze statystyk GUSu wynika, że najbardziej zauważalne podwyżki cen dotyczą żywności, paliw i kosztów utrzymania mieszkań. Jak podaje portal pulshr.pl, rachunki za wodę wzrosły o 56 proc., za prąd o 65 proc., koszt gazu wzrósł o 73 proc., a wywozu śmieci nawet o 93 proc. Rekordowo wysokie rachunki płacimy dziś jednak za energię cieplną (wzrosły o 188 procent w ciągu 3 ostatnich lat).
  https://strajk.eu/kosmiczne-koszty-zycia-w-polsce-raporty-ktore-nie-napawaja-optymizmem/
  ================

  Sprywatyzować wszystko.
  Bedzie drożej….

 197. @Basia n. Mocno spoznione podziekowania za link. Ale dobrze znam to wykonanie. Trudno zreszta nie slyszec o Plisieckiej. Nie mniej dzieki. Zastanawia mnie jej niezwykly organizm, przeciez ona tanczyla Bolero na poczatku lat 70-tych, chyba w 72. Nie jestem pewna. Musiala miec wtedy blisko 50 lat! To zupelnie niesamowite jak na tancerke baletu klasycznego.Pozdr.

 198. wyzysk
  23 października o godz. 6:19
  blackley

  Panie Murzyn.
  Panska wiedza o swiecie jest jak te pocerowane skarpetki i 30 letni telewizor.
  Prosze chociazby przeczytac fragmenty ,, Historii ludowej USA” Howarda Zinna, to sie Pan dowie ,
  ze kapitalisci z upodobaniem strzelali do robotnikow co kilka lat na dlugo zanim powstaly jakiekolwiek kraje panstwowego socjalizmu”’

  Panie Wyzysk,

  Kiedy słuchacz zadzwonił do Radia Erewań i zapytał ” czy to prawda że w USA każdy robotnk ma swój wlasny samochód ” Radio odpowiedziało ” w USA biją Murzynów ” .

  PRL , kraj jak to pan ujął ”panstwowego socjalizmu ” został zbudowany na micie załozycielskim , który głosił że ” PRL to panstwo robotników i chłopów” . To mit . Rzeczywistość zaś była taka że chłopów do epoki Gierka OKRADANO z części plonów wymuszając na nich OBOWIĄZKOWE DOSTAWY , a do robotników partia robotnicza z nazwy rozkazywała co parę lat strzelać .Zabito ze setkę ludzi a może i więcej . Władza ” robotnicza ” oprócz zabijania robotników i okradania chłopów zamykała do wiezień tych ludzi , którzy osmielili się mieć inne zdanie .

  ”KRAJE PANSTWOWEGO SOCJALIZMU ” ……tego jeszcze nie słyszałem .
  Tak czy inaczej panie wyzysku , to co robiły wladze USA nie ma zadnego związku ze strzelaniem do robotników i okradaniem chłopów przez ” kraj panstwowego socjalizmu ” PRL . Ukłony

 199. wiesiek59
  23 października o godz. 8:26
  Polacy odnotowali znaczny wzrost kosztów życia od 2015 roku.
  ================

  Sprywatyzować wszystko.
  Bedzie drożej….”

  Towar kosztuje . Za darmo już było za prl co min doprowadziło do bankructwa .
  Pensje , komputery , paliwo , smieciarki , opał itd itp , zysk właściciela generują koszty . Z tego jest cena koncowa . Czego pan nie rozumie ? Wygody kosztują . Kiedyś się szło do lasu , cięło patyki , paliło w kuchni i było ciepło za darmo. Dziś w b loku odkręcamy ogrzewanie i jest ciepło w 15 sekund ale za wszystko trzeba zaplacić – instalacja , konserwacja , piec, gaz , przesył , izolacja i ze sto czynników . Naprawde takie proste rzeczy trzeba panu wyjasniac ?

 200. Jak zwykle interesująco.
  Frasyniuk po wyborach: „Nie ma co otwierać szampanów, bo po naszej stronie brakuje liderów”
  http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24079467,frasyniuk-po-wyborach-nie-ma-co-otwierac-szampanow-bo-po.html

 201. Czasem zdarza mi się porównywać zawodowych ekonomistów do katolickiego duchowieństwa z czasów średniowiecza. Papież zakazywał wówczas tłumaczenia Biblii na jakikolwiek lokalny język – nie mogłeś jej czytać, jeśli nie znałeś łaciny. W grę wchodziła nauka łaciny albo wiara w to, co mówili „znawcy Pisma”. Podobnie jest dzisiaj z ekonomią, która leży poza zasięgiem wielu ludzi. Można i trzeba to zmienić, wzorując się właśnie na reformatorach religijnych. W średniowieczu tłumaczyli oni Biblię i popularyzowali jej czytanie wśród zwykłych ludzi. Pozwoliło im to dowartościować autorytet samego tekstu i wynieść go ponad to, co o treści świętej dla katolików księgi opowiadał Watykan. Reformatorzy w dużej mierze zdemokratyzowali religię. W dzisiejszych czasach przydałoby się powtórzyć ten gest w obrębie ekonomii. Znowu jednak nie chcę przez to powiedzieć, że akademiccy ekonomiści są zbędni. Są jak najbardziej potrzebni, tylko to, czym się zajmują, musi mieć jakiś związek z realnym światem. Niestety sporo moich znajomych z akademii, nie tylko nie pracuje w realnym świecie, ale nie jest nim nawet zainteresowana.
  http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/ha-joon-chang-wszyscy-powinnismy-wiedziec-cos-o-ekonomii/
  ==================

  Tym stała się współczesna ekonomia.
  Według ekonomisty zresztą……..

 202. Wiesiek59

  Panie , ekonomia jest JEDNA. Nie ma odmian czy gatunków. Jest jedna , Pan do niedawna twierdził że nie istnieje, za PRL usilowaliscie unieważnić jej reguły. Wszelkie próby majstrowania przy tej materii kończą się tak samo- lądowaniem na gołym tyłku.
  Uklony

 203. Akurat szeroko pojętą energetyka znajduje się w Polsce w rękach państwa i nie uchroniło to przed gwałtownym wzrostem cen.
  Uskarżać nie się na niskie w emerytury w kraju , który stać na jeden z najniższych wieków emerytalnych w Europie ?
  500+ też napewno przyczyniło się do wzrostu cen , podobnie rosnące zarobki, ta pierwsza w swojej formie powiązania jej wypłaty z dochodami , przyczyniła się jeszcze do dezaktywizacji zawodowej kobiet , co bedzie miało długotrwałe negatywne skutki i to aż do emerytur kobiet, ktore zrezygnowały z pracy , aby pobierać 500+.
  Lepszy byłby dodatek dziecinny dla wszystkich, jego obecna forma wbrew pozorom często demobilizuje i cementuje biedę , zamiast ją zwalczać.
  Co danych względem inflacji to GUS podaje , że wynosi ona w Polsce obecnie 2% co jest normalnym i nawet pożądanym wynikiem przy szybko ronącej gospodarce
  https://m.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-w-Polsce-nie-odpuszcza-GUS-pokazal-dane-za-lipiec-7605711.html

 204. Brukselska administracja pozbawiona obywatelskiej legitymizacji coraz częściej wchodzi w polityczne konflikty z rządami tworzących Unię krajów. Nawet jeśli konflikty te (jak w przypadku negocjacji z kolejnymi rządami bankrutującej Grecji) rozstrzygane są na korzyść Brukseli, w dłuższej perspektywie osłabiają one projekt europejskiej integracji. Komisja Europejska nie ma bowiem za sobą obywateli, którzy ją wybrali, mało kto będzie więc otwierał szampana, ciesząc się z jej sukcesów. Rośnie natomiast grono przegranych – wyborców, zwyciężonych przez Brukselę, europejskich rządów – i przeciwników „brukselskich elit”, budujących swoją pozycję polityczną na hasłach obrony narodowej suwerenności.
  http://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/demos-potrzebny-unii-od-zaraz/
  ==============

  UE powoli staje się „więzieniem narodów”….?

 205. Dziennikarz onet:

  Kamil Dziubka

  @KamilDziubka
  Jak patrzę na spływające wyniki, to PiS może wziąć – samodzielnie lub w koalicjach – nawet 9 sejmików. Jeśli to jest słaby wynik, to się nie znam na polityce 🙂
  17:18 – 23 paź 2018 · Warsaw, Poland

 206. Książka „Wojna o pieniądz. Prawdziwe źródła kryzysów finansowych” znanego chińskiego ekonomisty Song Hongbinga to światowy bestseller (sprzedany w liczbie ponad 1 miliona egzemplarzy, z oczywistych powodów szczególnie ceniony w Chinach) i… kawał rzetelnej, chińskiej propagandy.

  Rzetelnej – ponieważ Song Hongbing prezentuje fakty i rzadko zapuszcza się w spekulacje. Fakty te składają się na fascynującą opowieść, ponieważ należą do tych, o których nie wspomina się w „oficjalnej” ekonomii, czy w gospodarczych rubrykach zachodnich gazet. Najciekawsze jest to, że Hongbing nie musi kłamać – wszystko co opisuje jest jak najbardziej weryfikowalne. Dlatego też, proszę zauważyć, nikt z gospodarczego mainstreamu świata Zachodu z nim nie polemizuje. Potencjalni polemiści, chcący wystąpić w interesie światowego bankierstwa, musieliby odnieść się merytorycznie do danych dotyczących np. systematycznej grabieży („strzyżenia owiec”), jaką jest obecny system finansowy oraz wielu jego grzechów z przeszłości. I z tego właśnie powodu oficjalny przekaz woli „Wojnę o pieniądz” przemilczać.
  https://newtimes.pl/ekonomia-zachodu-dolar-derywaty-fed-i-banki-oczami-chin/
  ===========

  Warte przeczytania.
  Strzyżenie Polski trwa.

 207. @blackley
  23 października o godz. 10:06
  No nie do końca-
  Procesy gospodarczo- społeczne zawierają zbyt wiele zmiennych aby być w pełni przewidywalne. Ekonomia marksowska (nie mylić z tzw „ekonomią polityczną socjalizmu”), kynesowska czy neoliberalna mają wiele wspólnych punktów ale w wielu dość istotnych kwestiach się różnią, np neoliberałowie widzą przyczynę kryzysów w ingerencji państwa w gospodarkę a marksiści i kynesiści- w nie zawsze racjonalnych decyzjach przedsiębiorców motywowanych chęcią doraźnego zysku. Przy czym te poglądy u niektórych przybrały postać dogmatów. Oprócz tego nauka ekonomiczna też podlega modzie.
  Nie ma racji @wiesiek, twierdząc, że głos tych ekonomistów, których cytuje jest ignorowany. o Piketty’m albo Tobine nie słyszał ?

 208. @ Wiesiek-
  Jak na razie na tym strzyżeniu Polska wychodzi całkiem dobrze- np wzrasta systematycznie udział kapitału krajowego w gospodarce. Oczywiste jest że kapitaliści pracują dla zysku, jak nie dawaliśmy się im strzyc to niewiele potrafiliśmy sami wyprodukować. Każdy posiadacz samochodu np wie jaka była jakość krajowych części, zwłaszcza tych wytwarzanych poza zakładami produkującymi w oparciu o zagraniczne licencje….

 209. Waldemar 7.48
  „Jesteśmy przeciwni……ważni politycy współczesnej Polski kompletnie ignorują fakty i gospodarcze interesy sąsiada…”
  Dodałbym sąsiadów, ale jakie to ma znaczenie we współczesnej Europie?

  O ekonomii globalnie nieprzewidywalnej, a nawet tej bliższej też niewiadomej. Przecież wszystko może w każdej chwili wywrócić się do góry nogami.

  Na trasie Siekierkowskiej samochód uderzył w bariery. Kierowca był trzeźwy. Policjanci starali się ustalić przyczynę wypadku, ale kierowca nie wiedział co się stało. Miał 101 lat, i to nie był najstarszy kierujący na trzeźwo, tamten miał 103 lata.

 210. hetajr 23 października o godz. 1:55
  „Dochody budżetu państwa z podatku od towarów i usług (VAT) w mln. zł, w latach:
  2015 – 123121 >2016 – 126584 >2017 – 156801”
  Z czego pochodzi ten wzrost nie napisałeś, a jeżeli obywatele kupują na zapas?

 211. Mad Marx
  23 października o godz. 11:27

  Przestałem na temat ekonomii i jej rozumienia polemizować.
  Ograniczam się do wskazania tekstów wartych przeczytania, które wywarły na mnie wrażenie, spowodowały zmianę postrzegania świata.

  Chcesz, czytaj, nie chcesz, nie.
  zachód i jego poziom rozwoju oparty jest na długu, papierze bez pokrycia emitowanym bez ograniczeń.
  Balonik nie może być dmuchany bez końca.
  Aby utrzymać taki stan rzeczy, nie starczy lotniskowców- taką tezę stawiam jako najbardziej realistyczną.

 212. @maciek.g 22 października o godz. 19:43

  i?Ale numer!!!
  w Działoszynie, o fotel burmistrza ubiegała się tylko jedna osoba. I… przegrała! Mieszkańcy uznali, że nie chcą powierzać tej funkcji Marioli Paśnik z PiS

  Dzięki za tę nietuzinkową wiadomość.

 213. neospazmin
  Czy ty jeszcze coś robisz „w tej Australi” poza ślęczeniem na blogu, że nie śpisz już wiemy , kiedy pracujesz , teraz ?

 214. Kto to powiedzial i dlaczego ?
  „Bo mi się tu spodobało. Polska ma jeszcze to, czego już nie ma na zachodzie Europy. Kontakty międzyludzkie, życie społeczne, rodzinne, sąsiedzkie. Ludzie są ze sobą, spotykają się, rozmawiają, razem bawią się po pracy. Ja spotykam się z przyjaciółmi, kolegami z pracy. Świętujemy razem ich sylwestra albo moje Nowroz, powitanie roku 21 marca. Dlatego wolę żyć tutaj niż, jak moi koledzy, w Niemczech czy innych krajach”
  Wiecej ..

 215. Wiesiek
  Prymitywna ruska propaganda . CCCCP i RWPG były więzieniami narodów , z których nie można było wyjść.
  Z Unii Europejskiej możecie w każdym momencie wyjść , za przykładem Brexitu. Tylko w przeciwieństwie do Wielkiej Brytani za wami niewielu będzie płakać , wiec przestań łżeć i idź do d…

 216. neospasmin
  23 października o godz. 10:16

  „Dziennikarz Onet: Kamil Dziubka: Jak patrzę na spływające wyniki, to PiS może wziąć – samodzielnie lub w koalicjach – nawet 9 sejmików. Jeśli to jest słaby wynik, to się nie znam na polityce”.

  Spójrzmy też z szerszej perspektywy, w koncu ważny jest trend.

  Wybory samorządowe do Sejmików
  2010: PO-30,89 proc., PiS-23,05 proc., PSL-16,30 proc., SLD-15,20 proc.

  2014: PiS-26,89 proc., PO-26,29 proc., PSL-23,88 proc., (te słynne książeczki) SLD-8,79 proc.

  2018: PiS-33 proc., PO+Nowoczesna+Lewica -26,7proc., PSL-13,6 proc., SLD-6,6 proc.

 217. olborski
  23 października o godz. 12:08

  Kto to by nie był, to musiało być 100 lat temu 😉

 218. Rosyjska cerkiew właśnie obraziła sie na Patriarche Konstantynopola , bo uznał niezależność Kijowskiej Cerkwi od Moskwy i przestała go uznawać za swojego przełożonego. Teraz na czele rosyjskiej cerkwi stoi oficjalnie dwóch KGBowcow Putin i Gundjajew, a między Moskwa i Kijowem grozi nam „wojna religijna”.
  Jaja jak berety , a Rosja jeszcze raz udowadnia , że u nich religia to opium dla plebsu.

 219. Szanowni Państwo!
  Mam nadzieję, że wszyscy, prawie wszyscy doceniają wyborców. Skoro mamy demokrację, jak twierdzi prezes a za nim powtarzają politycy przewodniej, to na wyniki wyborów nikt nie powinien narzekać, a szczególnie Janusz Korwin-Mikke.
  Roztropność wyborców cechowała tym razem odporność na rządową propagandę, wyjątkowo nachalną.
  Wyborcy uznali, że najpierw trzeba pokazać prezesowi, premierowi i prezydentowi gest Kozakiewicza, a w przyszłości będzie można głosować na partie i partyjki kanapowe. W takim przypadku należałoby znieść progi wyborcze i wówczas zapanowałaby jasność i nawet partia WOLNOŚĆ miałaby punkt procentowy więcej

 220. Rossi
  neospazmin
  Jak wy sie cieszycie , to ja tym bardziej i nie ukrywam nadzieji , ze skoro jest tak dobrze, to spoczniecie na laurach ?

 221. Waldemar
  23 października o godz. 7:48

  Portal „Interia” podaje wypowiedź prezydenta Dudy przed wylotem do Berlina (wczoraj) Prezydent RP (kilka dni temu Premier Morawiecki) przed rozmowa z kanclerz Merkel — jesteśmy przeciwni NORD STREAM II. Obaj, ważni politycy współczesnej Polski kompletnie ignorują fakty i gospodarcze interesy sąsiada Niemiec”.

  No niebywały skandal, polscy politycy nie troszczą się o interesy Niemiec. A przecież nie chodzi tu o interes wewnątrzunijny tylko niemiecko – rosyjski w wymiarze strategicznym. Niemiecko-rosyjskie deale, które dotyczyły Polski to, przykładowo, rozbiory, Rapallo, układ Ribbentrop-Mołotow. Kiedy prowadzisz samochód zerkasz czasem w lusterko do tyłu?

 222. Bar Norte
  22 października o godz. 22:56

  „Jakie Zandberg obiecuje podwyżki pilotom i stewardesom?”

  „Żadnych nie obiecuje (…) a po drugie nie o podwyżki chodzi w tym strajku”.

  A może orientujesz się o co właściwie chodzi? Dziś słychać, że strajkujący protestowali przeciw złemu zarządzaniu. Dziwne, nie słychać było o strajku w LOT, kiedy Tusk w stanie niemal upadłości nielegalnie dotował LOT, a publicznie groził jego likwidacją. Gdzie wówczas był Zandberg? Popijał z Nowacką sojowe latte? Dziś ta niby źle zarządzana firma daje pilotom 30 tys. miesięcznie na rękę, a tymczasem Zandberg udaje się na Okęcie wspomagać strajk. Może on jest tylko chłopcem na posyłki establishmentu III RP?

 223. Mad Marx 11.22

  W tych rozmowach jakie tu się toczą, z natury rzeczy upraszczamy. Oczywiście wiem że istnieją różne szkoły ekonomii, są mody na jakieś teorie w jakimś czasie, są dogmaty i te wszystkie rzeczy o których pan wspomniał.
  Obaj wiemy że żadna teoria ekonomiczną w stanie ,, chemicznie czystym ,, nigdzie w świecie nie funkcjonuje . Obaj wiemy że wszelkie księżycowe teorie się skompromitowały tak jak PRL czy inne ,, kraje demokracji ludowej,,
  Obaj wiemy że ekonomia działa kiedy kraj działa mówiąc w skrócie. Kiedy kraj zbankrutował-tak jak PRL- znaczy że postępowanie było źle.
  To miałem na myśli pisząc,, ekonomia jest JEDNA ,, . No jedna , skuteczna i na pewno nie ,, socjalistyczna,, , ,, marksistowska ,, itd . Wracając do Balcerowicza – kraj po 45 letnich rządach PRL się PALIŁ. Pamięta pan jaką była inflacja ? Pamięta pan jaki był PKB?
  Jakie były fabryki ? Towary na sprzedaż? Przecież to była post sowiecką, post zimnowojenna gospodarka nakierowana na ,, budowanie części do fabryk produkujących fabryki czołgów,, . Gospodarkę i kraj zbankrutował . Balcerowicz się pojawił jak PRL leżał trupem. Szkoda że wtedy nie było chętnych na jego miejsce, tylko dziś po 30 latach wszyscy mądrzy.
  Uklony

 224. Dlaczego pisowcy katolicy wzorem Ukrainy nie zrywają z Watykanem. Życie pod butem zgermanizowanego Watykanu obraża patriotyzm. Tak sobie myślę,że Polski Narodowy Kościół Katolicki lepszy od liturgii Piusa XII.

 225. @Mauro Rossi w swoim żywiole. Przekuwa sukces PIS na jeszcze większy sukces.
  Niezawodny zawodnik w ataku pojawił się w samą porę, bo na Nowogrodzkiej trwa rozliczanie z sukcesu. Zobaczymy wkrótce, kto za to”poleci”

 226. Skripal podtruty tatarem bez jaj. Wielka awantura. Saudyjczyk rozdrobniony na tatara piłą. Cisza dyplomatyczna. Tak sobie myślę o hipokryzji rusofobów.

 227. S S
  Pyta dlaczego polski KK na wzór Moskwy , która zerwała z Konstantynopolem nie zrywa z Rzymem ?
  Gundjajewa i KGB pewno jeszcze za mało w polskim KK , cierpliwości.

 228. Mag,
  nie ma co zaklinać rzeczywistości. Wybory samorządowe są ewidentnym sukcesem PiS i co by nie kombinować to tak jest. Porażkę ta partia poniosła jedynie w dużych miastach a więc w społecznościach o dużym nasyceniu telewizji kablowej. Kurski górą, niestety. Nie róbmy wiochy jak kiedyś red. Pawłowicz czy Pawłowski w czasie pojedynku Kwaśniewski Wałęsa, kiedy nie można się było dowiedzieć, kto te wybory w końcu wygrał. Ostatnie wygrał prezes z PiSem, nie ma dwóch zdań.”Taka sytuacja”.

 229. „WSJ” zwraca uwagę, że Trump intensywnie nakłania Europę do kupowania amerykańskiego LNG. Gazeta pisze, powołując się na przedstawicieli władz USA i Niemiec, że Berlin ma nadzieję, iż import amerykańskiego LNG może pomóc w załagodzeniu sporu handlowego, a może i zażegnać groźbę waszyngtońskich sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2.
  https://forsal.pl/artykuly/1315230,niespodziewany-twist-angeli-merkel-niemcy-otwieraja-sie-na-amerykanski-lng.html
  ================

  Jak widać, szantaż i wymuszenia, są na porządku dziennym…..

  „Daj pan stówkę za cegłówkę.
  jak nie, to cegłówką w główkę”……

 230. I po wyborach. Teraz jeszcze tylko te puzzle się jakoś ułożą i wszystko będzie jasne. PiS nie może narzekać, a totalna opozycja święcić tryumfu. Nie jest źle, geografia porozbiorowa trochę się rozmywa. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby Podkarpacie przeszło na stronę dzisiejszej opozycji. Moi krajanie, a może przybysze z (no właśnie) Podkarpacia wstrzymali się od głosu (nie poszli na wybory, tak jak reszta Polski) i w Śląskiem wygrał PiS. Czyżby? PiS musiałby w Sejmie Śląskim (sejmiki to są w Polsce, tu był kiedyś Sejm) wejść w koalicję z lewactwem i chłopstwem, czyli tzw. gorszym sortem. Wygrana okazuje się przegraną! We wszystkich miastach aglomeracji PiS dostał czerwoną kartkę. Krupa, jak będzie mądry, zaprosi wszystkich do wielkiej koalicji i wtedy będzie w radzie miasta popis. Ciekaw jestem, czy tak zagra?
  Reszta Polski mnie raczej nie interesuje, z zwłaszcza rura na dnie Bałtyku. Dziwię się dlaczego Polacy tak jej nie chcą. Przecież byłaby to świetna kara na tych rezunów z Ukrainy.
  A kapitał niemiecki buduje te fabriki i buduje, a biedni Polacy muszą w nich pracować. A mogliby przecież pracować u Polaka, Polaka katolika.

 231. „Tagesspiegel” odnotowuje też „skargi, że niemiecka gospodarka wykorzystuje państwa członkowskie UE na wschodzie jako swój przedłużony warsztat”, co – jak zauważa – nie przyczynia się do tego, by w krajach tych rozwijały się przyszłościowe branże i prowadzone były badania oraz by możliwa była modernizacja, dzięki której dołączą do reszty Europy.
  https://forsal.pl/artykuly/1315216,tagesspiegel-polska-i-niemcy-sasiedzi-ktorzy-czuja-sie-ze-soba-nieswojo.html
  ===========

  Jak widać, nie tylko ja zauważam wykorzystywanie naszego kraju…..
  Utrzymywanie zachodnich cen i wschodnich płac, to problem do rozwiązania.

 232. Rossi
  Twierdzi , że politycy PiSu nie troszczą się o interesy Niemiec , a czyje Rosji , bo polskie to chyba nie ?
  Wszystko co PiS dotychczas „wywalczył” dla Polski to jest 27:1 i to, że Adrianowi pozwolono na kolanie podpisać umowę międzypaństwowa z Trumpem. Acha zapomniałem jeszcze o reformie ustawy IPN, także przy walnej pomocy Izraela i USA , ktora rzeczywiście była największym sukcesem miedzynarodowym PIS.
  A tak poza tym to PiS dzieki miedzy narodowemu znaczeniu , ktore wywalczył dla Polski, może szczekać do woli, a Nord Stream II się buduje .Kto liczy się już outseiderami

 233. wiesiek59
  23 października o godz. 13:49

  Gliwice maja najladniejszy dworzec kolejowy w Polsce.

 234. Podniesienie płac nie rozwiąże polskich problemów .
  Jednym z rozwiązań może tutaj byc zwiększenie wydatków , także budżetowych ; na na naukę , badania i nowoczesne technologie, a nie liczenie na to, że ktoś to za nas zrobi, a nam wystarczykopać węgiel i gładzić , że energia drożeje.

 235. blackley
  23 października o godz. 9:15
  Pan twierdzi, ze strzelanie do robotnikow, to byla specjalnosc PRL.
  Myli sie Pan , jak zwykle.
  Taka mentalnosc Kalego.

 236. legat
  23 października o godz. 13:49
  Na pewno? To dlaczego JK jest taki zdenerwowany ? po co ta 3 godzinna narada?

 237. Wess Mitchell, Asystent Sekretarza Stanu ds. Europejskich i Eurazji:
  Prawa amerykańskie są więc bezbłędne, a ich sojusznicy nie są postrzegani jako równoprawni partnerzy, ponieważ muszą podążać tropem Ameryki, czyli innymi słowy, robić to, co im się mówi, i wszystko zależy od Waszyngtonu, a nie od rządów i parlamentów krajowych, jakie inwestycje są im potrzebne i skąd te pieniądze powinny pochodzić. Przywódcy państw Europy Środkowej i Wschodniej powinni uznać to za niezręczne, ponieważ bedą karceni za to, że zapomnieli o „fundamentalnym znaczeniu państwa narodowego i suwerenności narodowej”, zezwalając jednocześnie na wejście nieprzyjaznym Chinom i Rosji. „Nasi sojusznicy w Europie Środkowej muszą nie ulegać złudzeniom, że te państwa mogą być ich przyjaciółmi – wyjaśnił Mitchell. Jest oczywiste, że rządy tych narodów nie są w stanie pojąć, kto jest ich przyjacielem, a kto nie. Są tak naiwni jak małe dzieci. To dobrze, że Stany Zjednoczone są tutaj gotowe, aby je oświecić.
  https://www.strategic-culture.org/news/2018/10/21/atlantic-council-podium-used-force-european-allies-march-in-step.html
  ========

  Ktoś ma wątpliwości, kto rządzi i w czyim interesie?

 238. legat
  23 października o godz. 13:49

  „Nie róbmy wiochy jak (…) w czasie pojedynku Kwaśniewski Wałęsa, kiedy nie można się było dowiedzieć, kto te wybory w końcu wygrał”.

  Później było lepiej, studio wyborcze TVN, godz. 20.00, pierwszy najazd kamery na red. Pohanke, a jej mina mówi kto wygrał, już nie trzeba oglądać słupków. Szybko i w pełni profesjonalnie. 🙂

 239. maciek.g
  23 października o godz. 14:05

  „Na pewno? To dlaczego JK jest taki zdenerwowany ? po co ta 3 godzinna narada”?

  A wiesz ile godzin obradowali przegrani, PO i reszta?

 240. wiesiek59
  23 października o godz. 13:54

  Umysłowo jesteś niespójny, w końcu to jest też diagnoza PiS, który bardzo ci się nie podoba (z wzajemnością). Zwykli ludzie wiedzieli o to od dawna, np. chemia gospodarcza dla sklepów w Niemczech i Europie Środkowej to są dwie różne rzeczy.

 241. Z dystansu
  23 października o godz. 13:55

  ” … a Nord Stream II się buduje”.

  No i najlepiej by było, gdybyśmy ruski gaz kupowali z Nord Streamu, z ceną powiększoną o niemiecką marżę.
  Chyba spokojnie można zaliczyć cię do gorszego sortu.

 242. legat
  23 października, g.13:49
  legat
  Nie zaklinam rzeczywistości, lecz zwracam uwagę, że Prezes czegoś niezadowolony.
  Dziś wielki ruch na Nowogrodzkiej, samochody jeżdżą w te i z powrotem. Jednak został naruszony, jak widać, względny spokój Prezia i przekonanie, że „cała Polska jest nasza”.
  Z kolei ja mam prawo mieć przekonanie, że to istotny kamyczek, który ruszy lawinę.
  Jestem jednak ostrożna w rokowaniach, bo Frasyniuk, któremu niezmiennie ufam, studzi optymizm, przypominając, że po „naszej stronie” brak liderów.
  Ale czy po tamtej istotnie są, poza guru JK?

 243. Mauro Rossi

  „A może orientujesz się o co właściwie (w strajku) chodzi?”

  Mówiąc najkrócej chodzi o śmieciowe zatrudnienie. W tym sensie ten strajk niczym się nie różni od cyklicznych strajków np w prywatnych liniach Ryanair.
  Z tym, że kontekst polityczny jest inny. Na przykład familia Tony’ego Ryana nigdy nie obiecywała swym pilotom i stewardessom likwidacji „śmieciówek” dzięki którym kosi miliardy dochodów.
  Natomiast PiS, jak sobie przypominam, szedł do wyborów z hasłem likwidacji owych „śmieciówek”. Prezydent Duda nawet podpisał umowę ze związkami zawodowymi w której zobowiązał się do likwidacji tej patologii w stosunkach pracy. Tak więc załoga „Lot” po prostu domaga się od władz PiS, bo przecież zarząd „Lot” jest z ich nadania, realizacji tego wyborczego zobowiazania. I w efekcie jest szykanowana bardziej niż latający personel chciwego neoliberała Tony’ego Ryana.
  Co mnie zresztą nie dziwi, bo nigdy nie miałem najmniejszych złudzeń co do poglądów premiera Morawieckiego i jego przybocznych.
  Co najwyżej dziwić może, że takie praktyki odbywają się w przedsiębiorstwach państwowych czego od czasów zarządzanego przez partyjną nomenklaturę PRL nie było.
  Jak napisałem wczesniej – Margaret Thatcher się w grobie przewraca widząc tych niedorobionych „taczerystów” na państwowym wikcie.

  Ps. Przepraszam, co to jest za obsesja na tle „sojowego latte”? Naprawdę uważasz, że okazywany w polemikach wstręt do owego „latte” nada ci rys krzepkiej ludyczności?

 244. Panie wyzysk,

  Proszę pana , PRL to bylo państwo robotniczo chłopskie z nazwy, które chłopów okradało A do robotników strzelalo.

  Myślę się? A gdzie dokładnie? Pan przytoczy jakiś przykład? Może to nieprawda że PRL zbankrutował? Albo że podobno ludowe państwo okradało lud i do niego strzelalo ? Śmiało, gdzie te ,, pomyłki,, ?

 245. teo

  „Nie było zaskoczenia, do przewidzenia były … na podstawie porządnych sondaży na dzień przed. (…)wynika mi, że PiS zaczął schodzić we mgle od kilku już tygodni.”

  Wcześniej niż „dzień przed”, bo nieprecyzyjnie się wyraziłem. Na europe elects trafiłem na badania w sobotę przedwyborczą ale ukazały się tam w piątek. Tak wiec przeprowadzone musiały być w środę. Co za tym idzie w połowie tygodnia partyjne sztaby wyborcze miały już jasność co do wyników samorządowej elekcji w Warszawie i w sejmikach. W tym kontekscie ciekawe jest, że dynamiczny finisz kampanii skierowany głównie na zwiekszenie frekwencji w przypadku Trzaskowskiego zwiekszył poparcie ledwie o 2,5 procenta z stosunku do badania z połowy tygodnia. To oznacza, że poparcie dla niego miało charakter stabilny i utrwalany od kilku tygodni – jak piszesz.

  Co do „sosu ideolo” … .
  Jesteś chyba ostatnim, który mógłby mi to zarzucać, bo sam lubisz tym sosem zdrowo podlać.

 246. wiesiek59
  23 października o godz. 13:49

  No i widzisz, Niemcy idą po rozum do głowy, a jeszcze kilka lat temu twierdzili, że terminal LNG nie jest im potrzebny. Niezbędny jest im tylko ruski gaz.

  Ostatnie zdanie (twój komentarz) to jak zwykle połączenie naiwności z ignorancją. Jeśli nie czytałeś w młodości Machiavellego to nie wypowiadaj się o polityce, bo uszy puchną.

 247. Bar Norte
  23 października o godz. 14:33

  „A może orientujesz się o co właściwie (w strajku) chodzi?”

  „Mówiąc najkrócej chodzi o śmieciowe zatrudnienie”.

  Bar Norte, a nie chciałbyś śmieciowo zarabiać 30 tys. na rękę miesięcznie? No powiedzmy, nie jesteś pilotem, ale jako steward pokładowy zarabiałbyś (co z tego, że śmieciowo) dychę na rękę? Nie w kij dmuchał. Poza tym jak zarządza się strajk, to trzeba najpierw zrobić referendum w tej sprawie, czego zaniedbano, ergo strajk jest nielegalny. Poza tym strajkują dwa związki (z czterech w LOT) i to zrzeszające tych najlepiej uposażonych: pilotów i personel pokładowy. Proletariat lotowski zrzeszony w dwu kolejnych związkach nie strajkuje. Moim zdaniem Zandberg powinien opowiedzieć się za proletariatem lotowskim, a nie lotowskimi elitami. No ale on jest lewicowcem elitarnym, wysublimowanym, serce ma po lewej stornie, a portfel po prawej. 🙂

  „Przepraszam, co to jest za obsesja na tle „sojowego latte” Naprawdę uważasz, że okazywany w polemikach wstręt do owego „latte” nada ci rys krzepkiej ludyczności”.

  No Bar Norte, ja nie lubię latte, o sojowym nie wspominając, wolę espresso (zwykle doppio). W tym sensie jestem ludyczny.

 248. mag
  23 października o godz. 14:33

  ” … z zwracam uwagę, że Prezes czegoś niezadowolony”.

  Jesteś jego sąsiadką, wpadnij wieczorem i zapytaj.

  „Dziś wielki ruch na Nowogrodzkiej, samochody jeżdżą w te i z powrotem”.

  O laboga, mieszkam w Warszawie przy mniejszej ulicy i też wielki ruch, samochody jeżdżą w tę i z powrotem. Zaraz wyciągnę z tego jakieś wnioski.

 249. 404
  23 października o godz. 11:58

  „Ale numer”.

  Nie wiesz dokładnie jaki, stąd twój entuzjazm.

  „Do niecodziennej sytuacji wyborczej doszło w Działoszynie (woj. łódzkie). Jedyną kandydatką na burmistrza miasta była Mariola Paśnik z PiS. Zagłosowało przeciwko niej 70 proc. wyborców – czytamy na stronie „Rzeczpospolitej”.

  „Tuż przed wyborami ubiegający się o reelekcję dotychczasowy burmistrz Działoszyna Rafał Drab został wykreślony z kart do głosowania, ponieważ – zdaniem Komisarza Wyborczego z Sieradza – w swoim oświadczeniu o przynależności partyjnej powoływał się na nieprawdziwe dane. Drab miał rzekomo nie być już członkiem partii (PiS – red.), do której przyznawał się w kampanii”.

  https://lodz.onet.pl/wybory-samorzadowe-2018-dzialoszyn-jedyna-kandydatka-przegrala/cxnv77t

 250. Mauro Rossi
  23 października o godz. 14:40

  Można być tendencyjnym, niedoinformowanym, nie znającym realiów gospodarczych i politycznych.
  Ale żeby aż tak jak w twoim wypadku?

  USA stosują szantaż ekonomiczny, chcąc w jakimś stopniu zrównoważyć wieczny deficyt handlowy.
  I tyle na temat gazu i rury.
  Merkel musi się na to zgodzić, bo Trump nałoży cła na niemieckie samochody.

  Rozbudowa terminali LNG wymuszana przez USA na wielu krajach, służy jedynie umożliwieniu w przyszłości eksportu amerykańskiego LNG, po zablokowaniu handlu z Rosją.
  Jak na razie, są deficytowe i nieobłożone, ale ktoś myśli PERSPEKTYWICZNIE, planując eskalację wojny handlowej.
  Taki jest mój wniosek, w oparciu o różne źródła.

 251. @Mauro
  Po co się odzywasz, byle się odszczeknąć.
  Sam sobie odwiedź swojego guru, ja nie mam takiej potrzeby nawet gdybym mieszkała vis a vis.

 252. Mauro Rossi godzina 12:25,
  Napisz ,kiedy będziesz miał info . ze zatrzymano budowę NSII , Zerkanie w lusterko do tylu nie powoduje zwykle zatrzymania samochodu ,?!
  Od kilku lat ( na tym blogu ) demonstrowałeś pewność ze ta inwestycja nie powstanie – a ona jest budowana i będzie skończona bo taki jest interes na dziesiątki lat XXI wieku – nie tylko Rosji i Niemiec ale też UE -o czym dobrze wiesz
  Premier Morawicki a na pewno tez Prezydent nawet nie pisną słowem co z ta „”RURA ‚ załatwili – ,premier nic nie wspomniał po powrocie a prezydent RP na uroczystej kolacji załatwi z prezydentem BRD ?!

  .
  Napisz , gdybym pomylił się w ocenach dot .tej sprawy .

 253. Wiesiek59

  Terminale gazowe to sposób na to by mieć więcej dostawców towaru. Każdy kto prowadził chociażby warzywniak wie że kilku dostawców towaru powoduje że cena omawianego towaru jest niższa, jakość lepsza A warunki dostawy lepsze. Pan nie prowadził nawet warzywniaka A wiedzę czerpie z ruskich portali polskojęzycznych. Im bardziej wielkorusofile wyja że,, gaz skroplony jest drogi o że się nie opłaca,, tym bardziej wiem że warto było budować.
  Konkurencja ZAWSZE jest dobra. A KAPITALIZM i KONKURENCJA to fundament normalnej gospodarki . Wielkorusofile niczego tak nie pragną jak monopolu gazowego żeby dyktować ceny. Taka rusofilska sytuacja.

 254. W nocy z 6 kwietnia 1994 roku prezydenci Hutu z Rwandy i Burundi, Juvenal Habyarimana i Cyprien Ntaryamira i Główny Nsabimana, Rwandzie Army szefa sztabu, a także kilku innych dygnitarzy i francuskiej załogi lotniczej zostali zamordowani, gdy samolot byli na został zestrzelony nad lotniskiem w Kigali przez pocisków przeciwlotniczych wystrzelonych przez członków Tutsi w Rwandzie Frontu Patriotycznego lub RPF, przy wsparciu rządów kilku krajów. Paul Kagame, lider RPF junty teraz w kontroli Rwandzie, a kto był widziany z żołnierzy US Army w jego kwaterze dwa dni przed rozpoczęciem imprezy, wydał ostateczny rozkaz strzelać w dół, ale uczynił to przy pomocy czy współudziale rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Belgii, Kanadzie i Ugandzie. Było to Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, chcąc uzyskać całkowitą kontrolę nad zasobami Afryce Środkowej przez ich pełnomocników w Tutsi RPF, który dostarczył wsparcia wojskowego dla RPF inwazji Rwanda z Ugandy rozpoczynającego się w 1990 roku, płynący, że wsparcie poprzez Ugandzie ,
  https://journal-neo.org/2018/10/22/top-secret-rwanda-war-crimes-cover-up/
  ==============

  Kraje demokratyczne w działaniu…….

 255. Mauro Rossi

  Ja to dzielenie strajków na „słuszne” i „niesłuszne”, dzielenie strajkujących na „proletariat” i „elity”, szczucie kasą niestrajkujących na strajkujących, piętnowanie „prowodyrów” pamietam z PRL.
  W tym sensie nie jesteś oryginalny, jak ci napisałem nocą. Zenon Kliszko się kłania.

 256. blackley
  23 października o godz. 15:49

  Całkowite zużycie gazu w UE przekracza 500 miliardów m/3 i rośnie.
  USA sprzedaje za granicę do 20 miliardów.
  Głównie zresztą do Meksyku i na rynki azjatyckie.
  Ostatnio w ramach sankcji, wypadły z rynku chińskiego.

  Porównaj rzędy wielkości, i przestań pleść banialuki.
  Zawodówka ukończona nawet z wyróżnieniem, nie upoważnia cię do snucia absurdalnych wniosków.
  Na jakiej podstawie przy braku elementarnej wiedzy je wysnuwasz?
  Człowieku, nie czytasz, nie porównujesz, nie posługujesz się językami zachodnimi, a pieprzysz jak nakręcony….

 257. Wiesiek59

  Sam sobie pan zaprzecza, Panie instruktorze kilofa. W jednym poście ma pan nieprzyzwoitosc pisać że,, USA dotuje gaz skroplony oraz wymusza na Merkel i Polsce budowę gazoportow ,, . Po to żeby zmusić do zaprzestania kupowania gazu rosyjskiego i zmusić do kupienia gazu z USA.

  Za 20 minut pisze pan ze ,, USA sprzedaje tylko 20 miliardów m gazu i do tego w Meksyku , ,,

  Panie , to kiedy pisze pan prawdę? A kiedy pan kłamie? Skoro terminale na gaz skroplony są bez znaczenia to czemu pan pisze że USA zmusza do ich budowy ? Co USA tam wyśle skoro ma gaz tylko dla Meksyku ?

  Pijany pan jest czy uderzył się pan w głowę?

  Moje wykształcenie , jego rodzaj , poziom , czy też brak nie ma nic do faktu że jest pan wielkorusofilskim trollem .
  Pojęcia pan nie ma o ekonomii warzywniaka A usiłuje snuć,, ekspercka ,, opowieść o gospodarce. Rzecz jest bardziej zawiła niż obsługa kilofa.

 258. Mag,
  jak widzisz zdarzają się i tacy, jak Frasyniuk o którym napomykasz, którym mózg jeszcze działa. Antypis jakby oszalał, Schetyna wzbogacił się o „wartości dodane” i w obecności pani doktor matematyki okazało się, że jak PO dodało sobie Nowoczesną i Nowacką to wyszło jej tyle samo co przed operacją. Zdobyli kilka wysepek (im więcej betonu tym widoczniejsze zwycięstwo choć nie wszędzie) i cieszą się jak przysłowiowe wiejskie głupki, którym ktoś w kieszenie zdefekował. Patrząc na te uśmiechy hollywoodzkie Schetyny, Lubnauer i Nowackiej to wiem dlaczego po „komunie” kabaret spsiał. Zdominowany został przez głupków z polityki, po prostu, no i śmiech na sali.

  Cieszę się, że Kasia wbiła się do PO, bo gdzie się nie udała, czy to do UDa, czy do UWoli, czy PD, czy LiD, to wszystko to padało na twarz. Może w końcu padnie też to polityczne, galwanizowane zombi PO i nie na te, ale na następne wybory w 2023 roku pojawią się jakieś liczące się siły polityczne mogące zagrozić PiS.

  Z przegranej Jakiego nie ma się co cieszyć bo to kolejna wygrana Prezesa. Powiedział Zbyniowi – „Chcesz Warszawę, to sobie bierz” – i wystawił frajera na strzał ustawiając go tam gdzie jego miejsce.

  A tu głuptasy się cieszą, radosne jak szczygiełki jakieś. Debile.

  Wychodzi na to, że jedynym, co nie rżnie głupa jest Czarzasty. Kukizów z meRdiów kompletnie wywiało. Chyba na długo i chyba to były dla nich „ostatnie podrygi śmierdzącej ostrygi”.

 259. Bar Norte 15.57

  Pan Rossi i niejaki Zenon Kliszko …… śmiałe porównanie oraz niepozbawione podstaw.

  Zarówno komuniści jak i pisowcy mają taki szlachetkowsko- protekcjonalny żal, że awansowali społecznie, zawodowo i materialnie nie co wg nich powinni….

  ,, 30 koła na rękę,, ,, 10 koła na rękę,,
  …..nutę zazdrości chudoportfelowego emeryta wyczuwam . Uklony

 260. Panie legat ,

  ,, przegrana Jakiego jest wygrana prezesa ,, JRKaczynskiego znaczy….. mina Jarosława K. Świadczyła o czymś zupełnie innym .

  No ale to pewnie jakaś nowa ,, mądrość etapu,, . Niech będzie i tak. Będziemy widzieć co się dzieje.

 261. Rossi
  Jesli ty jesteś lepszym sortem , to dla mnie na waszej rampie po selekcji rzeczywiście, według waszych pisowskich kryteriów nie pozostaje nic innego jak „gorszy sort”

 262. Po raz czwarty zwyciężyliśmy powiedział prezes i nikt nie protestował chociaż zagajenie nie było szczególnie trafne.
  Pyrrusowe zwycięstwo skomentowały media. Do wyborów samorządowych powinno podchodzić się bez partyjnego zacietrzewienia, z troską o lokalną społeczność. Wprawdzie po wojnie regionalne różnice się zatarły i łodzianin nie odróżnia się od pomorzanina, mieszkańca Śląska czy tego z Małopolski, ani mieszkańca Bydgoszczy, niemniej kobiety w strojach łowickich czy podlaskich można odróżnić, a chałupy z tamtych stron też mają miejscowy koloryt, i tylko drogi są standardowe.
  Dlatego rząd w mniejszym stopniu powinien brać udział w kampanii samorządowej, co z pewnością wyszłoby nie tylko premierowi na zdrowie, a w czasie straconym na kampanię wyborczą do samorządów mógłby się zająć czymś bardziej efektywnym.

 263. Rossi szkoda tylko , że zamiast spokojnie podyskutować o skuteczności PiSowskiej polityki zagranicznej sięgasz zaraz do selekcji. Szkoda nie tylko dla mnie , ale także dla tej reszty wyborców 67%,, ktorzy także w ostatnich wyborach nie zakwalifikowali sie do „lepszego sortu” , który oczywiście ty i PiS stanowicie.

 264. I tylko Patryka Jakiego żal, a przecież się starał, tyle obiecał, i nie pomogło. Na szczęście wypisał się z partii w samą porę

 265. Blackley,
  proszę zrozumieć, że Prezes jako szczwany lis wiedząc, że kandydat PiS w Warszawie ma znikome szanse, wmanewrował w te wybory Zbynia i jego młodego napaleńca. Nie przeczę, że Prezes jest nieomylny, bo kiedyś wystrugał sobie takiego dudka na kandydata na prezydenta w przekonaniu, że „to się nie może udać” ale arogancja takich tuzów medialnych jak np. Michnika, Smolara czy Nałęcza i nieudolność kampanijna PO podbudowana profesjonalizmem sondażowni doprowadziła do tego, że prezesowi gały wyszły na wierzch jak ujrzał wyniki. „Taka sytuacja” Panie Blackley.

 266. ls42 23 października o godz. 16:24 : –
  Po raz czwarty zwyciężyliśmy powiedział prezes i nikt nie protestował…
  Pyrrusowe zwycięstwo skomentowały media.

  Naprawdę, pyrrusowe? Chyba tylko w opinii takiego gościa z Chetyna z uśmiechem radosnego półgłówka i niektórych tylko mediów – raczej tych, które miały wersje ocen przygotowane jeszcze przed wyborami i skonsultowane z właścicielami.

 267. mag
  23 października o godz. 14:33
  legat
  23 października, g.13:49
  legat
  Nie zaklinam rzeczywistości, lecz zwracam uwagę, że Prezes czegoś niezadowolony.
  Dziś wielki ruch na Nowogrodzkiej, samochody jeżdżą w te i z powrotem. Jednak został naruszony, jak widać, względny spokój Prezia i przekonanie, że „cała Polska jest nasza”.

  Mój komentarz
  Efekt ostatnich wyborów samorządowych
  Została naruszona wiara w Prezesa jako najlepszego przewodnika, decydenta, taktyka i stratega, któremu od 2015 wszystko się udawało. Wiara gaśnie, ponieważ

  PiS zwolnił, nie ma skąd na przyszłość dokładać sobie procentów wyborczych, a co gorsza Prezes też nie wie skąd, skoro pozwolił na stanięcie na 33 %. Wrogowie podnoszą głowy.

  Miało być dużo więcej i to z dwóch względów, którymi karmił swoich popleczników i lud swój Jarosław Ka:
  a) My jesteśmy lepsi, prawidłowi i słuszni, nam się należy,
  b) Oni są drugi sort i z tego powodu są skazani na przegraną ostateczną, która przyjdzie z czasem. Tak jak ta prawda smoleńska, która szła i szła do nas i nie doszła. Będą przegrywać aż do ostatecznej (wybrać odpowiedni termin) – anihilacji, dekonstrukcji i permisywnej punitywności, jakoś tak.
  Prezes głosił, wieszczył, wróżył, łudził swój lud, że on będzie tym jedynym, który przeprowadzi go przez morze i pustynię i zakończy dobrą zmianę, transformację, itp. bzdety.

  Słowa przewodniczącego narodu i Prezesa Polski okazują się coraz bardziej puste, bez treści, goła demagogia i obiecanki, nieraz zabawne. Wiara ludu jakby ostygła i zaczyna kruszeć. Prezesowi sił nie przybywa na dalsze bitwy, a wręcz przeciwnie, jego entuzjazm i przebojowość marnieją w oczach.
  Pozostają zaklęcia, zrzucanie win na innych i obiecanki. No i sznurki. Cięgła do swoich mianowańców trzeba porządnie trzymać by manipulować nimi mądrze i skutecznie, a ręce już nie te.
  Pzdr, TJ

 268. blackley
  23 października o godz. 16:15

  Próba rozmowy z durniem, pozbawionym elementarnej wiedzy o świecie, zwykle kończy się tak jak ta.
  Czoło myślą niezroszone, twarz na wiedzę odporna, występuje u waści.
  Usiłujesz mysleć, choć to nieprzyzwyczajonym szkodzi?

  Poznaj jakieś fakty, poczytaj.
  A na razie, na Berdyczów…..

 269. Mnie to pitolenie „kaczora” i Rossiego o „gorszym sorcie” żywcem przypomina „ustawy norymberskie”, tylko że tamte miały miejsce 80 lat temu i już wtedy były niesłuszne , rasistowskie i uwłaczały ludzkiej godności , a PiS pieprzy do dzisiaj tak i jeszcze jest z tego dumny.

 270. Nie myślcie ze walec propagandowy stanął i że nie ma przekazu dnia. Są i będą dopóki to się nie rozwali a rozwali bo musi. Półgłówki a sądeckiego nie rozleją się po Polsce.

 271. W tej propozycji KE chce, by europejskie i krajowe partie polityczne, fundacje i organizacje, biorące udział w kampanii, udostępniały informacje o swoich wydatkach na kampanie reklamowe w internecie, ujawniając, która partia lub polityczna grupa wsparcia stoi za daną reklamą polityczną.

  Kary dla partii za bezprawne wykorzystywanie danych wyborców wynosiłyby 5 proc. rocznego budżetu danego europejskiego ugrupowania politycznego lub fundacji. Byłyby one egzekwowane przez Urząd ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych. Ukarane partie nie mogłyby również złożyć wniosku o finansowanie z budżetu ogólnego UE w roku, w którym karę nałożono.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/unia-europejska-wybory-2019-komisja-proponuje-sankcje-za-manipulacje-w-internecie/zyt6zey?utm_source=wiadomosci_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2
  ===========

  Biedny Soros i USAid…
  Chcą ich opodatkować…..

 272. @ wiesiek-
  Oczywiście, że współczesna gospodarka jest oparta na długu- żadna ze szkół ekonomicznych tego nie kwestionuje. Dzięki temu pracownik (w krajach gospodarczo przynajmniej średniorozwiniętych) zawsze dostaje wypłatę (nie pamiętasz, jak we wczesnych latach 90-tych ludzie w Polsce czekali na wypłaty po kilka miesięcy ?)
  Dzięki temu przedsiębiorca może w zasadzie zawsze nabyć materiały do produkcji
  ( w schyłkowym PRLu np często fabryki musiały zmniejszać produkcję, bo bieżąca sprzedaż nie zapewniała pieniędzy na podtrzymanie ciągłości produkcji)
  Dzięki temu wreszcie jak komuś brakuje na dziś pieniędzy, to może w lokalnym sklepie kupić chleb, kiełbasę i 1/2 litra na kredyt (oczywiście jak długi w miarę solidnie reguluje)
  W PRL , w gospodarce wewnętrznie nieopartej na długu na krechę Ci nikt nic by nie dał.

 273. Wiesiek
  Przeczytałeś zalinkowany artykuł ?
  Tam nie ma ani słowa o Sorosie , ale jest za to o ingerencji Rosji w wybory w demokratycznych krajach , tak jak w USA , albo Francji. Czytaj ze zrozumieniem , a nie tylko to , co chciałbyś przeczytać.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/unia-europejska-wybory-2019-komisja-proponuje-sankcje-za-manipulacje-w-internecie/zyt6zey?utm_source=wiadomosci_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2

 274. Części ciała Dżamala Chaszodżdżiego znaleziono w ogródku konsula generalnego Arabii Saudyjskiej – podało źródło Sky News. Krytyczny wobec władz w Rijadzie dziennikarz został zabity na początku października w saudyjskim konsulacie w Stambule.
  Czy doczekamy się sankcji „wolnego” świata skierowanych przeciwko zbrodniczemu reżimowi ?

 275. Zwolennicy rychłego końca świata i Trumpa na blogu napewno pieją z radości , po wypowiedzeniu przez niego umowy IFN . Teraz Rosja może bez ograniczeń produkować i rozmieszczać rakiety średniego zasięgu zagraźające przedewszystkim Europie.

 276. Aktualnie giełdy się sypia.
  Gdyby kryzys się pogłębił problem Pisu będzie załatwiony.

 277. PIS jeszcze nie całkiem na deskach, ale Brzeszcze już nie dla przewodniej. Pewnie mieszkańcy pamiętają pogrom 1:27 Beaty. Były kwiaty dla Beaty od prezesa, ale też odwołanie z funkcji prezesa RM.
  PAD niezadowolony z decyzji TSUE. Tuż przed wyborami, znamienne, miał powiedzieć, ale jak sam nocą przyjmował ślubowanie od dublerów do polskiego TK to już nie pamięta?

 278. TJot,
  wydaje mi się, że przez Twój komentarz przebija myślenie życzeniowe, to po pierwsze a po drugie starasz się podtrzymać „ducha ” w partii „antypis”. To nie może zadziałać na dłuższą metę Trzeba spojrzeć prawdzie oczy. Zła diagnoza nie pozwoli na pokonanie choroby. Jeśli Twój komentarz do mojej wymiany zdań z Mag ma stanowić element tej diagnozy, to Prezes z PiSem jeszcze długo będą górą.
  Te wszystkie pitolenia o minach prezesa, mowie ciała, uśmiechach, wyrazie oczu to pierdy bez znaczenia. To są odpowiedzi na bezsporny sukces PiS i jego prezesa? Uciecha z tego, że jednak nie dostali więcej to żałosna beznadzieja nie wróżąca niczego dobrego.
  Powiedz, jak jesteś taki mądry, dlaczego prezes i jego PiS wygrywają a „antypis” przegrywa. 500+ i PiS-vizja a także fakt, że 70% elektoratu posiada umysły „specjalnej troski” to nie jest wytłumaczenie. Problemem jest nędza intelektualna i moralna „antypisu” – niestety. PiS w bajerowaniu jest zdecydowanie lepszy i mimo zalewu kłamstw ze strony jego liderów jest cały czas bardziej wiarygodny od oponentów. Trzeba sobie odpowiedzieć – dlaczego tak jest?

 279. W tym momencie , w którym „wolny świat” miałby ogłosić sankcje wo Arabi Saudyjskiej jego miejsce jak dostawca broni i partner handlowy niezawodnie zajmie Rosja i Chiny. Podobnie było w Egipcie po puczu as’Sisi. Te kraje napewno nie mają wiekszych skrupułów jak zachód , a historia nie znosi próżni.

 280. Co Dudę obchodzi gdzie Niemcy kupują gaz. Tak sobie myślę o politycznym zarozumialstwie. Czy Niemcy pytają dlaczego IV RP kupuje „ruski” węgiel choć ma swój.

 281. Duduś nie kuma różnicy między polityką a gospodarką. Żąda zatrzymania Nord Stream 2

 282. Mad Marx
  23 października o godz. 17:38

  Dodaj do tego poprawkę.
  ZACHODNIA gospodarka oparta jest na długu, inne niekoniecznie.
  Poza nielicznymi, takimi jak Norwegia.
  Ten model pozwala zastawiać przyszłe dochody na rzecz teraźniejszej konsumpcji.
  W zamian za papier, otrzymuje się REALNE dobra tu i teraz.

  Gdzieś czytałem, że amerykańskie i europejskie obligacje, będące składnikiem nadwyżki dewizowej Chin, zostały zastawione w europejskich bankach jako zastaw pod kredyty użyte do zakupu firm, inwestycji, dóbr, nieruchomości.
  Te trzy biliony $ już wydano.
  Na KONKRETY.
  Ich gwarantem są konkretne rządy.

  Wyobraź sobie teraz kwik banków zachodnich, gdy staną przed perspektywą realizacji tych zastawów…….
  Pretekst- wojna handlowa uniemożliwiajaca Chinom ich spłatę- już jest.
  Ogarniasz problem?

 283. legat
  23 października o godz. 16:35
  Blackley,
  proszę zrozumieć, że Prezes jako szczwany lis wiedząc, że kandydat PiS w Warszawie ma znikome szanse, wmanewrował w te wybory Zbynia i jego młodego napaleńca. Nie przeczę, że Prezes jest nieomylny, bo kiedyś wystrugał sobie takiego dudka na kandydata na prezydenta w przekonaniu, że „to się nie może udać” ale arogancja takich tuzów medialnych jak np. Michnika, Smolara czy Nałęcza i nieudolność kampanijna PO podbudowana profesjonalizmem sondażowni doprowadziła do tego, że prezesowi gały wyszły na wierzch jak ujrzał wyniki. „Taka sytuacja” Panie Blackley…,,

  Panie legat ,

  o czym mam rozmawiać z człowiekiem , który mówi że ” nie przeczę że Prezes jest nieomylny ” ……
  To zwyczajny człowiek , omylny , omylny . No i poprostu prezes , nie Prezes. Z Adrianem udało się raz . Powtórki – nie będzie a pycha kroczy przed upadkiem . Ukłony

 284. wiesiek59
  23 października o godz. 18:18

  Znawca gospodarek się znalazł .Nawet komunizm budowaliście za forsę kapitalistów . Mysleliście ze to ” pieniądz wirtualny ” do momentu kiedy przyszło oddawać . Wtedy by;iście zaskoczeni że dług trzeba oddać i to z odsetkami .

  Perwersja jakiej swiat nie widział – komunisci budowali prl za kredyty z zachodnich , kapitalistycznych banków

 285. Z dystansu
  23 października o godz. 17:55

  Problemem INF są amerykańskie drony, które mogą być dowolnie uzbrajane.
  Maja zasięg kilku tysięcy kilometrów, a nie były przewidziane w traktacie.
  Ten dotyczył jedynie pocisków NAZIEMNYCH.
  Analogicznie, korwety Bujan mogły być uzbrajane w rakiety manewrujące, a mogą stacjonować na dużych rzekach typu Don, Prypeć, Narwa, itd.

  USA to gospodarka wojenna.
  Każdy impuls zbrojeniowy generuje dochody konkretnej- nielicznej- grupy firm i pracowników.
  Stąd ciągłe konflikty i generowanie zagrożeń.
  Nie ma konfliktu, nie ma zysku.

 286. blackley
  23 października o godz. 18:25

  Po raz kolejny udowadnia pan swoją głupotę.
  Przemysł PRL budowany był głównie za nasze pieniądze.
  Zachodnie kredyty były jedynie nieznaczna częścią, i to dopiero od czasów Gierka.

  To odbywało się kosztem ludzi, oczywiscie.
  Zaniżonych zarobków, struktury płac, wolnego wzrostu konsumpcji indywidualnej.
  Tyle, że co „fizol” może o tym wiedzieć?
  Ukończenie SPZ go do tego upoważnia?
  To że skończył go Wałęsa, nie klasyfikuje ciebie do poziomu inteligencji Wałęsy.

  On miał polityczny dar, ty jesteś głupszy niż ustawa przewiduje.

 287. mag. Cieszysz się ze swojego sukcesu wyboraczego. Niezależnie który z nich wygra to zawsze będzie Twoim sukcesem. Za to walczyłaś i wznosiłaś paluchy. To jedna sitwa aranżująca ustawki wyborcze o dostęp do koryta. Aktualna ustawka kieruje wszystkie siły na walkę z kumplami, czyli z PiS. Nie dysponując żadnym programem, pomysłem lub wizją tego kraju. Niewielu jeszcze myślących odczuwa zgagę i wstyd.
  Tak na marginesie przytoczę Ci kilka zdań z felietonu profesora Łagowskiego na tle kasowego filmu Kler.
  Łagowski pisze:
  „Bywa, że artysta czy pisarz kreuje bohatera złego, negatywnego, ale nie umie powiedzieć dlaczego jest on zły. Polscy księża nie są aż tak rozpijaczeni ani wulgarni w słowie jak film ich przedstawia – to raczej film jest wulgarny – ale ich rola w życiu politycznym kraju jest zdecydowanie szkodliwa. Stali się ważnym składnikiem państwowej „polityki historycznej”, czyli machiny kłamstwa, która ogłupia naród. Ludzie kultury tego nie pokażą w swoich dziełach, ponieważ sami są częścią tej machiny.:
  Ta machina kłamstwa zawędrowała także tutaj.

 288. Współczułem Jakiemu, ale okazuje się, że prezes już go pocieszył i podobno kieruje do pracy w Parlamencie Europejskim. Jak się Jaki weźmie z miejsca do agitacji to może wyborcy mu zaufają i wybiorą na europosła, a co się z tym wiąże będzie miał lepsze wynagrodzenie i wygodniejsze życie w przyszłości

 289. wiesiek59
  23 października o godz. 10:39
  Song Hongbing napisał już cztery tomy „Wojny o pieniądz”. W tym roku ukazał się właśnie tom 4.

 290. Symetryczny
  Jak widzę, że piszesz coś o „paluchach” to się wyłączam, bo wiem że zaraz polecisz swoimi rytualnymi mantrami, podpierając się bogu ducha winnym prof. Łagowskim. To mądry facet i nie wiem, czy się cieszy z takiego jak ty „ucznia”.
  Ja natomiast cieszę się, że moim miastem będzie rządził Trzaskowski, a nie Jaki. Cuś ci się nie podoba?
  Czy mam ci życzyć, żeby w II turze w Krakowie wygrała Wassermanówna?

 291. Pan z dystansu

  “Z dystansu
  23 października o godz. 12:23
  Rossi
  neospazmin
  Jak wy sie cieszycie , to ja tym bardziej i nie ukrywam nadzieji , ze skoro jest tak dobrze, to spoczniecie na laurach ?”

  Na laurach? W zadnym przypadku- mam uczulenie na liscie bobkowe.
  Oki, z wyniku wyborow ciesze sie ekumenicznie- razem z panem.
  Jesli chodzi o to bym przestal tu komentowac to przeciez moze pan nie czytac tego co pisze. Moze pan?

  ml ( + kaszel)

 292. wiesiek59
  23 października o godz. 18:32
  blackley
  23 października o godz. 18:25

  Po raz kolejny udowadnia pan swoją głupotę.
  Przemysł PRL budowany był głównie za nasze pieniądze.”

  No. Tak budowaliście za swoje że na koniec tej nigdy nie skonczonej budowy zastawiliście zbankrutowane panstwo z kilkusetprocentową inflacją w skali roku .

  Przemysł który budowaliście to były,, fabryki budujące elementy do budowy fabryk produkujących czołgi ” . Tzw ” przemysł lekki ” waszego pomysłu nic nadającego się dla ludzi nie potrafił wyprodukować a jeśli już to potrzebny byl ” wsad dewizowy ” bez którego wasza gospodarka nie umiała się obejść do jej smierci w 1989 roku .

  tzw ” władcy prl ” sami narodu by nie utrzymali za twarz , potrzebowali takich sługusów jak pan szanowny. Dali takiemu takiemu osobnikowi mieszkanie za darmo ” z klucza kompetencji zawodowych ” i szczekał dla tzw ” waadzy ” .
  Caleszczęście i łaska boska że zlądowałeś pan na chudej emeryturze na stare lata . Jednak Bóg istnieje . Ukłony

 293. Symetryczny
  23 października o godz. 18:35
  mag. Cieszysz się ze swojego sukcesu wyboraczego. Niezależnie który z nich wygra to zawsze będzie Twoim sukcesem. Za to walczyłaś i wznosiłaś paluchy. To jedna sitwa aranżująca ustawki wyborcze o dostęp do koryta”

  Panie poruczniku , za ustroju , którego pan był beneficjentem takiego wynalazku jak ” wolne wybory ” NIE BYŁO . Przez 45 lat zapomnieliscie je przeprowadzić . To dopiero byla sitwa a pan był jej członkiem , sługusem i beneficjentem .

  Teraz , my szarzy , zwykli ludzie mamy szanse co 4 lata ZAGŁOSOWAĆ . Czyli wybrać . Za panskich czasów takich szans nie było . Wladza wlaściwie wybierała się sama . Tęskni pan do tamtych czasów , to zrozumiałe . Robiliście co chcieliście , nie przejmując się zadnymi WYBORAMI i WYBORCAMI . A jak lud trafił szlag i wyszli na ulicę to władza ” ludowa ” do ludu strzelała . Mieliści prawie pół wieku na wasz eksperyment. WYSTARCZY .

 294. Mad Marx
  23 października o godz. 17:38
  @ wiesiek-
  Oczywiście, że współczesna gospodarka jest oparta na długu- żadna ze szkół ekonomicznych tego nie kwestionuje. Dzięki temu pracownik (w krajach gospodarczo przynajmniej średniorozwiniętych) zawsze dostaje wypłatę (nie pamiętasz, jak we wczesnych latach 90-tych ludzie w Polsce czekali na wypłaty po kilka miesięcy ?)
  Dzięki temu przedsiębiorca może w zasadzie zawsze nabyć materiały do produkcji
  ( w schyłkowym PRLu np często fabryki musiały zmniejszać produkcję, bo bieżąca sprzedaż nie zapewniała pieniędzy na podtrzymanie ciągłości produkcji)
  Dzięki temu wreszcie jak komuś brakuje na dziś pieniędzy, to może w lokalnym sklepie kupić chleb, kiełbasę i 1/2 litra na kredyt (oczywiście jak długi w miarę solidnie reguluje)
  W PRL , w gospodarce wewnętrznie nieopartej na długu na krechę Ci nikt nic by nie dał.”

  100/100 Ale Wiesiek59 tego nie rozumie bo jakim cudem ? Nawet warzywniaka nie prowadził więc skąd ma wiedzieć ?

 295. Symetryczny
  23 października o godz. 18:44
  wiesiek59
  23 października o godz. 10:39
  Song Hongbing napisał już cztery tomy „Wojny o pieniądz”. W tym roku ukazał się właśnie tom 4.”

  Niepotrzebnie jest pan taki niezdrowo podniecony , panie poruczniku . Pieniądze sie ZARABIA . Wojna nie jest konieczna , naprawdę . Ja wiem że za prl przez cały czas , razem z sowietami szykowaliście się do wojny . Głupawe to było , bo wojny nikt nie zamierzał wszczynac .USA I Zachód zniszczyli wasz nieudany eksperyment ekonomiczny bez jednego strzału . Zniszczyli was gospodarczo . Wasze ” fabryki produkujące elementy fabryk produkujących czołgi ” okazały się BEZUZYTECZNE . Po całej sprawie zostali jedynie zgorzkniali komunści w panskim rodzaju . I bardzo dobrze . Ukłony

 296. Symetryczny
  23 października o godz. 18:44

  Moim zdaniem, większość tu się produkujących, nie czyta.
  A zdecydowana większość z nich, nie przyswaja treści sprzecznych z ich pierwotnymi nastawieniami.
  Ot, blokada psychologiczna.
  Próbować uświadomić tumanów, otworzyć im oczy, jest z góry skazana na niepowodzenie.

  Przykład granatem od pługa oderwanego, jest symptomatyczny.

 297. PiS będzie rządziło w minimum 6 województwach. Niektóre uśmiechy nieco przygasną.

 298. hetajr
  23 października o godz. 20:00
  PiS będzie rządziło w minimum 6 województwach. Niektóre uśmiechy nieco przygasną.”

  panie hetajrze , a panski usmiech kiedy się pojawia ? Kiedy rządzi pół-faszystowska dyktatura czy jednak wtedy kiedy nie rządzi ? Smiało .

 299. hetajr
  23 października o godz. 20:00

  Zwycięstwo 6/16?
  SUKCES?
  Chyba MORALNY……

 300. @wiesiek59
  23 października o godz. 18:32
  blackley
  23 października o godz. 18:25

  „Po raz kolejny udowadnia pan swoją głupotę.
  Przemysł PRL budowany był głównie za nasze pieniądze.
  Zachodnie kredyty były jedynie nieznaczna częścią, i to dopiero od czasów Gierka.

  To odbywało się kosztem ludzi, oczywiscie.
  Zaniżonych zarobków, struktury płac, wolnego wzrostu konsumpcji indywidualnej.”

  Bardzo trafne spostrzeżenie. W przypadku krajów biednych rozwój gospodarczy w oparciu o własny kapitał dawał właśnie takie efekty jak w Polsce i innych demoludach. (nie tylko u nas, bo także w Hiszpanii i Portugalii) :Niskie zarobki, słaby wzrost gospodarczy, dla którego indywidualna konsumpcja ma poważne znaczenie

 301. wiesiek59
  23 października o godz. 19:48
  Symetryczny
  23 października o godz. 18:44

  Moim zdaniem, większość tu się produkujących, nie czyta.
  A zdecydowana większość z nich, nie przyswaja treści sprzecznych z ich pierwotnymi nastawieniami.
  Ot, blokada psychologiczna.
  Próbować uświadomić tumanów, otworzyć im oczy, jest z góry skazana na niepowodzenie.
  Przykład granatem od pługa oderwanego, jest symptomatyczny.”

  Rozumiem że pije pan do mnie , szkoda tylko że ze strachu że pana znowu zmiażdzę , ” idzie pan opłotkami ” . 😉

  Czytanie bądz nieczytanie nie ma związku z tym , że kraj urządzany wg waszego , panowie , pomyslu ZBANKRUTOWAŁ po 45 latach budowy tego kraju za forsę z kapitalistycznych banków .
  Ze WOLNYCH WYBORÓW nigdy nie przeprowadziliście
  Ze chodziliście na ruskim sznurku i jeszcze jesteście za to ” wdzięczni ”
  Ze budowaliscie JEDYNIE fabryki czołgów , które produkowały elementy do budowy fabryk czołgów

  Mogę tak długo ale panowie obaj ” macie blokadę psychiczną nie pozwalającą przyswajać treści z waszymi pierwotnymi nastawieniami ” W skrócie , zjawisko nazywa się ” DYSONANS POZNAWCZY ”

  Ale NIC i NIKT wam nie pomoże . Kraj budowany wg waszego konceptu ZBANKRUTOWAŁ , następcom zostawiliscie inflację kilkaset procent . Tego nie jesteście w stanie zakrzyczeć . Ukłony , panowie komunisci

 302. wiesiek59
  23 października o godz. 20:14

  Na razie, w stosunku do przewidywań Nejmana i Struzika, PiS jest na +4 w sejmikach.

 303. Mad Marx
  23 października o godz. 20:18

  W Usa i krajach Zachodu prywatna konsumpcja to POWAŻNA GALĄZ GOSPODARKI . Komuś te sklepy-hurtownie -fabryki muszą ten towar sprzedawać , prawda ? Jak nikt nic nie kupuje to komu sprzedawać produkcję ?
  Pomysł ” ekonomistów ” prl był taki żeby ludzi z pieniędzy obrabować .

  Instruktor obsługi kilofa chodzi w samodziałowych skarpetach i ,a 30 letni telewizor. Rurę załatał sam – chwalił sie 😉 . Nie zarobiła fabryyka – hurtownia – sklep ze skarpetkami . Fabryka – hurtownia – sklep z telewizorami od 30 lat zarasta kurzem . VAT-u NIE MA . Firmy transportowe nie mają zleceń bo skarpety 34 razy cerowane i nowych nie trzeba a telewizor od 30 lat ten sam . Jak ma się kręcić gospodarka ?

 304. wiesiek59 23 października o godz. 20:14 do hetajra: – Zwycięstwo 6/16?
  SUKCES?
  Chyba MORALNY……”

  Taaaaak? Wieśku 59, przed wyborami PiS nie rządził w 15 na 16 a teraz będzie rządził min. w 6. To nie jest sukces? To co nim jest?

 305. Symetryczny
  Zapomniałam ci zadać podstawowe pytanie, jaki wybór w swoim mieście Krakowie miałeś przed 1989, głosując na listę FJN? Pewnie chodziłeś na wybory w PRL, bo to był bezmyślny rytuał. Nie miałeś wtedy rozterek?
  Ja rozterki miałam i dlatego głosowałam za PRL tylko raz, kiedy skończyłam 18 lat (dla „beki”, że już mogłam).
  I ty dzisiaj śmiesz mi zarzucać moje wybory? Jakieś „paluchy”?
  III RP może nie jest Polską moich marzeń, ale mam jakiś wpływ na jej kształt.
  Nawet ty, wielbiciel PRL, masz wybór i z niego korzystasz.

 306. mag
  23 października o godz. 20:31

  100/100

  Proszę pani , pan porucznik za PRL był członkiem komleksu urzędniczo – mundurowego . Kasty rządzącej . Która wyborom NIE PODLEGAŁA . Nowych członków owa kasta kooptowała wg nieznanych kryteriow . Tzn znanych ale tylko sobie . Członkiem owej kasty było się DO SMIERCI .
  Teraz taka kasta też istnieje ale są też wybory i my wyborcy mamy instrument którego władza się boi najbardziej – KARTKĘ WYBORCZA . Pan porucznik tego nie rozumie , nie wie co to i po co . Pan porucznik najwięcej ze wszystkiego lubił być niepodlegającym osądowi wyborców członkiem DOZYWOTNIM kasty rządzącej . Ukłony

 307. P.Hetajr

  Allways look on the bright side of life…

  Monty Python

 308. Pis od sukcesu do sukcesu.
  Miażdży przy pomocy kłamstwa,
  miażdży przez propagandę przejętych mediów
  miażdży przy pomocy kościoła
  aż się sam rozmiażdży.
  Vivat opozycja !!

 309. neospasmin
  23 października o godz. 20:44

  I think you had better keep your mouth closed . And think about your new country . My country , please , leave in rest .
  A jak panska petycja w sprawie ” zakazu pederastii ” w panskim kraju ?

 310. Bezplatne zlobki we Warszawie?
  Nie jest to aby synergia z prorodzinnym programem 500+?
  Niech no ktos jeszcze powie ze nowy prezydent Warszawy nie bedzie wspolpraacowal z rzadem!

  Ze go chocby na odslonieciu popiersia prezydenta Kaczynskiego nie bedzie?

  I jak tu sie nie cieszyc?!

  ml

 311. Mad Marx
  23 października o godz. 20:18

  Kraje biedne, nie są w stanie generować długu, ani waluty wymienialnej, uznawanej na swiecie.
  Nie są w stanie ustalać kursu wymiany własnej waluty.
  Ani uzyskiwać kredytów na inwestycje prorozwojowe, mogące być konkurencją dla firm ze swiata rozwinietego.
  Ich elity, są kupione, uzaleznione od kont w bankach zachodnnich.
  Które można dowolnie blokować.

  Tak wygląda mniej więcej świat.

  Obecnie, na zachodnich kontach, zablokowanych jest kilkaset miliardów, pochodzących z krajów rozwijających się, kilka bilionów które wypłynęły na te konta z krajów złupionych przez zachód w ramach wdrażania konsensusu waszyngtońskiego.

  Taką tezę możesz potwierdzić.
  Oczywiście czytając.
  Pewne dane już wypyłwają, po 30 latach.

 312. W Pucku przegrali wszyscy politycy z PiS.
  „Puck miastem wolnym od PiS”

 313. neospasmin
  23 października o godz. 20:56
  Bezplatne zlobki we Warszawie?
  Nie jest to aby synergia z prorodzinnym programem 500+?”

  Pan , jako marksista – że chadza pan do koscioła to bez znacznia , jest pan komunizującym ‚kosciołkowym – sądzi że forsa jest z zasiłków , zapomóg , dotacji itd

  Jest pan w błedzie . Pieniądze są z tego że się je zarabia . A nie otrzymuje za darmo.

 314. adam100
  23 października o godz. 20:58
  W Pucku przegrali wszyscy politycy z PiS.
  „Puck miastem wolnym od PiS”

  W Brzeszczach , miescie Szydłowej , PIS też przerznął . Radosław Sikorski przewiduje że Zjednoczona Opozycja bedzie miała dość głosów po wyborach do Sejmu żeby Adriana postawić przed Trybunal Stanu. Stąd głupie miny pisowców . JRKaczynski jako ” prosty poseł bez żadnego trybu ” wyłga się ?

 315. blackley
  23 października o godz. 21:05
  ” prosty poseł bez żadnego trybu ” wyłga się ?

  Na pewno nie.

  Pytanie czy „pożyteczni idioci” znowu im nie odpuszczą.
  Była wcześniej okazja żeby posadzić kilku faszystów i d… blada.
  taka sytuacja

 316. mag
  23 października o godz. 20:31
  Zabolało? I pozdrów tego cymbała na b.

 317. wiesiek59
  23 października o godz. 20:57

  Panie , nic mnie to nie obchodzi . Nie mieszkam w biednym kraju nad którego losem tak pan łka . Mieszkam w Polsce , kraju w którym dzięki reformom Balcerowicza , wszyscy biedacy z krajów biednych by chętnie zamieszkali . Nie interesują mnie panskie żale . Nie wiem czy to prawda i nie będe sprawdzał .Ma pan anty zachodnią fobię . Po za tym pan kłamie i zaprxecza sam sobie . Najpierw snuje pan opowieść ze Zachód jedzie jedynie na kredycie i wirtualnym pieniądzu . Teraz opowiada pan że Zachód trzyma górę forsy w bankach , którą to górę Zachód zrabował biedakom .

  Panie pan się zdecyduje – ALBO ZACHÓD JEDZIE NA KREDYCIE ALBO SIEDZI NA GÓRZE ZRABOWANBEJ FORSY .
  co z tego że pan czyta jak czyta pan bzdety albo nie rozumie co czyta ?

 318. blackley
  Nie potrafi Pan przyznac, ze wladza kapitalistyczna zaczela pierwsza strzelanie do robotnikow
  ( dziesiatki lat przed PRL, wiec nie jest to jej specjalnosc ).

 319. Symetryczny
  23 października o godz. 21:15
  mag
  23 października o godz. 20:31
  Zabolało? I pozdrów tego cymbała na b”

  Nawet jeśli nazwie mnie pan cymbałem 34 razy nic nie zmieni PRAWDY . Opisałem ją kilka wpisów wczessniej , panie poruczniku. Podejrzewam , że tez bym chodził wkurzony….członek kasty rządzącej , niepodlegający NIGDY wyborom , teraz jest chudoportfelowym emerytem . Jednak Bóg istnieje . Ukłony

 320. Wg wyliczeń Girzyńskiego: – Sejmiki w przeliczeniu na mandaty (w nawiasie różnica w odniesieniu do 2014): PiS 257 (+86), PO 192 (+13), PSL 70 (-87), SLD 10 (-18)

  Klęska PiSu w wyborach samorządowych? Chyba niektórych pogięło?

  Optymistyczny to jest tylko wzrost frekwencji i fakt, że sondażownie wieszczyły PiSowi rzucenie opozycji na kolana. Nie rzucił? – Tylko jeśli nie rzucił to wcale nie znaczy, że jest przegrany.

 321. legat

  Na ocenie wyborów samorządowych ciążą nadmierne, rozbudzone przez propagandę oczekiwania wszystkich stron w nich uczestniczących. Dlatego aktualnie trwają prestiżowe przepychanki kto zyskał a kto stracił.

  Tymczasem w kontekscie polityki krajowej kluczowy jest jeden wskaźnik, który uzyskuje się najbardziej precyzyjnie przy okazji wyborów samorządowych. Chodzi o procentowe poparcie poszczególnych partii w wyborach do sejmików, który przekłada się na aktualne poparcie w hipotetycznych wyborach parlamentarnych. No i ten wskaźnik jasno uświadamia, że PiS w warunkach sporej frekwencji stracił w niedzielę część poparcia stosunku do wyników, które uzyskał w ostatnich wyborach parlamentarnych.
  To, że wygrał w dziewięciu regionach w niczym nie zmienia faktu, że poparcie się załamuje.

  Zresztą odtrąbienie wygranej w tych dziewięciu sejmikach jest manipulacją. Prezes Kaczyński tydzień przed wyborami pytany jaki wynik uzna za sukces obwieścił, że za sukces uzna zdobycie tej dziewiątki. Z tym, że z badań dobrze wiedział iż większa ilość zdbytych sejmików po prostu nie wchodzi w grę.

 322. Afera Getbacku z grupł naciągaczy spokojnie działa sobie nadal w państwie PiS.

 323. Podkarpacie staje się Bawarią. Zamiast banderowskich pomników powstaje atmosfera powstawania pomników katolików z Bawarii w mundurach wehrmachtu walczących z komunizmem. Tak sobie myślę o logice dekomunizacji wróg naszego wroga…

 324. wyzysk
  23 października o godz. 21:19
  blackley
  Nie potrafi Pan przyznac, ze wladza kapitalistyczna zaczela pierwsza strzelanie do robotnikow
  ( dziesiatki lat przed PRL, wiec nie jest to jej specjalnosc ”

  panie wyzysku ,

  władza kapitalistyczna istnieje wieleset lat wczesniej niż zaistniał – i skonczył swój zakłamany żywot – PRL . Oczywiście że strzelali do robpotników wczessniej niż prl strzelał . Zaczęli dużo wczesniej niż prl wogole POWSTAŁ .

  Nie bardzo pan rozumie o czym mówię . Kapitalisci nigdy nie mówili że są wladzą ludową , chłopską , robotniczą . Kapitaliści i rządy kapitalistyczne to była od momentu powstania wladzą KAPITALISTYCZNĄ . Czyli DLA KAPITALISTÓW . Oczywiście ludzie przez te wszystkie lata w kapitalizmie wymogli na kapitalistach ZNACZNIE LEPSZY POZIOM zycia .

  Natomiast władza ludowa TYLKO mowila że jest ludowa , robotnicza i chłopska . Do ludu co parę lat strzelała . Chłopów okradała z części plonów – obowiązkowe dostawy . Jednym słowem władza niby ludowa – no ta prl owska – lud mordowała i okradala . Choć opowiadała wszem i wobez że jest ludowa – robotnicza – chłopska . Przecież to paranoja . Nie rozumie pan tego ?

 325. Bar Norte
  23 października o godz. 21:22

  100/100.
  JRKaczynski nie może mówić nic innego niż to co mowi .
  Jesli wyniki wyborów do Sejmu by były takie jak do samorządów , PIS przegrywa i to w stopniu pozwalającym na Trybunał Stanu dla Adriana. JRKaczynski niczego przezornie nie podpisywał , jest tylko ” prostym posłem bez zadnego trybu ” Ukłony

 326. Mecenas Jacek Dubois;” Pan Patryk Jaki nie powinien się bardzo przejmować katastrofa w wyborach samorządowych i wyparciem przez Warszawiaków intruza. Wszak nadal pozostaje wicemin. sprawiedliwości i od poniedziałku będzie się mógł skoncentrować na tropieniu układu w Spółce ”Srebrna”

 327. SŁOWIANIN STANISŁAW
  23 października o godz. 21:28

  A dokladnie to o czym ma być ten panski ” post ” ?
  Przypomnę panu że Bawaria to BMW i BASF oraz VARTA . Panska prawdziwa ojczyzna to GULAG . Też duża ” firma ” ale pijar macie słaby . Nie ma dokladnych danych ale z całą pewnością GULAG dzielnie ” pracował ” żeby chociaż dogonić ilość trupów jakie ” wyprodukowały ” niemieckie fabryki smierci . Oczywiście wszyscy wiemy że GULAG to wina Stalina Gruzina , ale jakinś dziwnym trafem istniał to lat 80 tych 20 wieku , kiedy to Stalina Gruzina dawno robaki zjadły . Taka , pozagrobowa sytuacja

 328. Bar Norte 23 października o godz. 21:22 do mnie:- Tymczasem w kontekscie polityki krajowej kluczowy jest jeden wskaźnik, który uzyskuje się najbardziej precyzyjnie przy okazji wyborów samorządowych. Chodzi o procentowe poparcie poszczególnych partii w wyborach do sejmików, który przekłada się na aktualne poparcie w hipotetycznych wyborach parlamentarnych. No i ten wskaźnik jasno uświadamia, że PiS w warunkach sporej frekwencji stracił w niedzielę część poparcia stosunku do wyników, które uzyskał w ostatnich wyborach parlamentarnych.
  To, że wygrał w dziewięciu regionach w niczym nie zmienia faktu, że poparcie się załamuje.

  Bar Norte,
  dziękuję za wyjaśnienie ale przyznam, że nie bardzo zatrybiam. Nie ważne, jeśli tak jest w istocie, to znaczy, że im wyższa frekwencja w najbliższych wyborach tym w trudniejszej sytuacji powinien być PiS. OK, też mi się tak wydawało, że wzrost frekwencji nie będzie korzystny dla PiS ale raczej traktowałem taką tezę intuicyjnie a Ty twierdzisz, że można to policzyć. Brzmi optymistycznie.

 329. Główny ekspert od Vat-u poseł Horała poszalał. Zdobył zawrotne 16,85% w głosów w Gdyni. Spoko, nauczy się teraz odróżniać przychód od dochodu i będzie mógł chwalebnie gromić mafie vatowskie. Jeszcze jeden sukces PiS.

 330. Duda tęskni za żarówkami z PRL-u. Prawie jednorazówkami z powodu przepalania się. Ale grzały. Po niemieckie to była zdobycz na tzw. Ziemiach Zachodnich odzyskanych dzięki Armii Czerwonej. Szabrownicy z Częstochowy i okolic do dzisiaj mają trofea po tzw. przesiedleńcach. Tak sobie myślę komu żarówkę komu. Królestwo za żarówkę. Lech Kaczyński nie musiał podpisywać rezygnacji z żarówki też.

 331. legat

  Podaje kalkulator mandatów poselskich, który pozwala przeliczyć poparcie procentowe na mandaty:

  https://c186k.neocities.org/mandaty.html

  Wpisz do niego dane statystyczne z wyborów do sejmików dotyczące wszystkich uczestniczących w nich partii – np wiszące na tytułowej stronie portalu Polityki. Jak by nie patrzeć przy poparciu 33 procent, które uzyskał w tych wyborach PiS nie ma wiekszości w parlamencie

 332. Wybraniec polskiego narodu sprzed trzech lat udał się do Niemiec i walił tam grubej rury. Pożyczył z dna Bałtyku i walił tak, że Niemcom portki opadły (niektórym nawet szczęki, sztuczne). Wywalił Niemiaszkom całą prawdę o UE, w której gdyby było tak dobrze, to Anglicy chcieliby przecież w niej pozostać. Biedni Polacy nie mogą kupić sobie normalnej żarówki, bo UE im zabrania (a wiadomo że Niemcy). Widać dawno nie był w sklepie, bo można z tym, że teraz są to urządzenia grzewcze. Fakt, grzeją jak cholera. I na koniec dostało się wrażym niemieckim mediom, które zataiły przed zniewolonymi Germanami porażającą informację o gwałtach na Niemkach. Wiadomo, gwałcili uchodźcy, ci z filmów TVP PiS.
  Skąd on wie o Nikicie Chruszczowie? Przecież jest za młody na świadka: „a u was murzynów biją”. Może przeczytał? W Konstytucji? A dlaczego nie, przecież w miejscach niezadrukowanych można widzieć, co się tylko chce. Kto wie, czy w polskiej konstytucji ważniejsze nie są obszary pozbawione tekstu?

 333. legat

  Tylko przy wpisywaniu pomiń partie poniżej progu tj 5 procent.

 334. Bar Norte,
  no tak, teraz skapowałem o co Ci chodzi. Widać to z daleka, że przy tych wynikach za rok PiS rządzić nie będzie. Pocieszające. Dzięks.

 335. PAD odbywa liczne podróże, rozmawia z wieloma zagranicznymi politykami. Czy ci politycy też tak mają jak nasz prezydent?

 336. Bar Norte,
  to i elesde musieliby zaprosić. Pamiętam jak kiedyś raz Czarzasty powiedział Schetynie – „Jeszcze przyjdziesz do mnie na kolanach”.

 337. Po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych należałoby opublikować księgę obietnic. Ku pamięci samorządowych urzędników i ich wyborców.

 338. legat
  23 października o godz. 22:11
  Bar Norte,
  to i elesde musieliby zaprosić. Pamiętam jak kiedyś raz Czarzasty powiedział Schetynie – „Jeszcze przyjdziesz do mnie na kolanach”.”

  W sld było duzo mądrych ludzi . W koncu to oni wprowadzili Polskę do NATO i Unii . Dobrze wiedzieli co rosja i że od rosji najlepiej być tak daleko jak się da . Czytałem że za sld wykonano olbrzymią robotę – polski system energetyczny był kompletnie częścią systemu energetycznego sowietów . Fachowcy wypowiadali się że to było olbrzymie przedsięwzięcie – odpieli sie od ruskich , zapięli do Niemców . W trzy lata .
  Przeciw sld nic nie mam , wyparli się komuny.

 339. Bar Norte
  23 października o godz. 21:22

  „ … w kontekscie polityki krajowej kluczowy jest jeden wskaźnik, który uzyskuje się najbardziej precyzyjnie przy okazji wyborów samorządowych. Chodzi o procentowe poparcie poszczególnych partii w wyborach do sejmików, który przekłada się na aktualne poparcie w hipotetycznych wyborach parlamentarnych”.

  Na pewno „przekłada się”? W 2014 PO i PiS miały niemal taki sam wynik do wojewódzkich sejmików (ok. 26 proc.), a jak było rok później w wyborach parlamentarnych? PiS otrzymał ponad 35 proc., a Platformie spadło do 24 proc. PSL w 2014 poszybował w kosmos (z wynikiem ok. 22 proc.), a więc zdobywając niewiele mniej głosów do sejmików wojewódzkich niż PO i PiS, a rok później w wyborach parlamentarnych ledwo przekroczył 5 proc. Tak że spokojnie Bar Norte. Cieszcie się z sukcesu Czaskowskiego, nie przejmujcie się, że córka zamordowanej Joanny Brzeskiej mając niepełnopsrawne dziecko właśnie zmaga się z komornikiem.

 340. blackley
  23 października o godz. 22:22

  „W sld było duzo mądrych ludzi (…) Dobrze wiedzieli co rosja i że od rosji najlepiej być tak daleko jak się da”.

  To czemu brali z Rosji pożyczkę od KGB?

 341. adam100
  23 października o godz. 21:38

  „Mecenas Jacek Dubois;” Pan Patryk (…) pozostaje wicemin. sprawiedliwości i od poniedziałku będzie się mógł skoncentrować na tropieniu układu w Spółce ”Srebrna”.

  Nadzwyczajna kasta lepiej niech nie dokazuje, zwłaszcza jeśli ― jak mec. Duboi ― ma powiązania z klanem Pociejów.

 342. blackley
  23 października o godz. 21:32

  „JRKaczynski niczego przezornie nie podpisywał”.

  Kaczyński jest szefem frakcji parlamentarnej i jako taki niczego nie musi podpisywać. A popatrz na Tuska, w końcu urzędującego premiera, ten to miał (zamiast mądrości) spryt, niczego nie podpisywał. Skandaliczna umowa gazowa z Rosja (październik 2015) popisywał … Pawlak (PSL). Podniesienie wieku emerytalnego? Podnosił (w tym rolnikom) Kosiniak-Kamysz (PSL). A Tusk czysty jak lelija. Co złego to nie on. 🙂

 343. Wedlug kalkulacji opublikowanych w gazeta.pl PSL uzyskalo 70 mandatow w sejmikach.
  Strata wobec roku 2014 to 87.
  Czy wladze ZSL powinny podac sie do dymisji czy wrecz odwrotnie: radowac razem z innymi?

  ml

 344. Prezydent martwi się żarówkami, bo pilnuje żyrandola, napisał telewidz, albo telewidzka do szkiełka.
  Nie muszą dziwić Polaków rozważania prezydenta za granicą, ale czy tam troskę PAD o zwykłe żarówki jest w stanie ktokolwiek zrozumieć, albo ten zarzut o obecność w składzie SN sędziów z PRL-u skoro twarzą władzy ustawodawczej jest prokurator z czasów stanu wojennego

 345. adam100
  23 października o godz. 20:58

  „W Pucku przegrali wszyscy politycy z PiS.
  „Puck miastem wolnym od PiS”.

  No popatrz, a ludzie mówią, że Gdańsk to polskie Palermo, ale nawet tam kandydat PiS jest w drugiej turze, contro capo di tutti capi (ksywka Budyń). Świat się zmienia, może teraz Cosa Nostra siedzi w Pucku? 🙂

 346. ls42
  23 października o godz. 22:51

  „Nie muszą dziwić Polaków rozważania prezydenta za granicą, ale czy tam (…) jest w stanie ktokolwiek zrozumieć (…) zarzut o obecność w składzie SN sędziów z PRL-u”.

  Akurat w Niemczego to rozumieją, bo po zjednoczeniu Niemiec 30 proc. sędziów z NRD zostało, resztę usunięto z sądów. Bruksela się nie oburzała, ale wtedy było jeszcze EWG. Masz mentalność komuszą i/lub kolonialną, więc raczej tego nie zrozumiesz.

 347. Jeżeli okaże się iż wyniki wyborów znacznie różnią się od sondażowych powinno się pomyśleć kto liczył głosy.
  Ja zaufania do przewodniej nie miałem i nie znajduję

 348. neospasmin
  23 października o godz. 22:41

  „PSL uzyskalo 70 mandatow w sejmikach. Strata wobec roku 2014 to 87.
  Czy wladze ZSL powinny podac sie do dymisji czy wrecz odwrotnie: radowac razem z innymi”?

  Jeszcze wczoraj Kosniak-Kamysz był w euforii, która udziala się i na tym blogu.
  Przypominam tytuł felietonu red. Passenta: „Polska wstaje z kolan”. 🙂

 349. Mauro Rossi
  23 października o godz. 22:38
  blackley
  23 października o godz. 22:22

  „W sld było duzo mądrych ludzi (…) Dobrze wiedzieli co rosja i że od rosji najlepiej być tak daleko jak się da”.

  To czemu brali z Rosji pożyczkę od KGB?”

  Czy komuś udowodniono branie forsy od KGB czy to tylko takie same ” prawdy ” jak

  sztuczna mgła
  trotyl na pokładzie
  magnes zatrzymujący silniki samolotów
  bomba termobaryczna – o ile ktoś wie co to
  oraz inne ”prawdy ” smolenskie ?

  Wprowadzili Polską do NATO . Wprowadzili Polskę do Unii. Czy to są pozytywy w panskim rozumieniu czy jednak nie ?

 350. Mauro Rossi 22.56
  Ludzie mogą być uczciwi w każdym systemie, mogą mieć też podłą naturę.
  Z tego co obserwuję przez ostatnie lata do władzy dorwała się grupa niezłych cwaniaków, a ich wypowiedzi i sposób rozumowania są nie do zaakceptowania

 351. Mauro Rossi
  23 października o godz. 22:35
  Bar Norte
  . Cieszcie się z sukcesu Czaskowskiego, nie przejmujcie się, że córka zamordowanej Joanny Brzeskiej mając niepełnopsrawne dziecko właśnie zmaga się z komornikiem.”

  Czy mama pana nie uczyła że cudzych imion i nazwisk nie przekręcamy ? NOWY PREZYDENT WARSZAWY NAZYWA SIĘ TRZASKOWSKI . nie ” Czaskoski ” Naprawdę jest pan tak debilny że nie umie pan zapamiętać ?

  Może pan wyjasnić co wspólnego ma Rafal Trzaskowski z niepełnosprawnym dzieckiem Joanny Brzeskiej i jej kłopatami z komornikiem ? Od ponad 3 lat rządzicie . Ziobro jest szefem wszystkich komorników . Więc ?

 352. neospasmin
  23 października o godz.
  Czy wladze ZSL powinny podac sie do dymisji czy wrecz odwrotnie: radowac razem z innymi?”

  Panie Lazarowiczu , ZSL nie ma już prawie 30 lat . Nie jest w stanie pan zapamiętać ? Bardzo – do tego bezcelowo – interesuje się pan tym co w Polsce się dzieje . A nie umie pan zapamiętać że jest PSL a nie ZSL .

 353. Mauro Rossi
  23 października o godz. 22:38
  adam100
  23 października o godz. 21:38

  „Mecenas Jacek Dubois;” Pan Patryk (…) pozostaje wicemin. sprawiedliwości i od poniedziałku będzie się mógł skoncentrować na tropieniu układu w Spółce ”Srebrna”.

  Nadzwyczajna kasta lepiej niech nie dokazuje, zwłaszcza jeśli ― jak mec. Duboi ― ma powiązania z klanem Pociejów.”

  Ten pan nazywa się DUBOIS a nie Duboi. Nie uczyła mama że cudzych ….itd itp ?

  Prostackim prl-owskim zwyczajem usiłuje pan zastraszać – ” niech lepiej nie dokazuje ” – oraz jak każdemu prl-owskiemu prostakowi nie miesci się w glowie że nie wszyscy ludzie nazywają się Kowalski, Kępa, Przybysz czy Jankowski . Są w Polsce też inne i nawet obcobrzmiące nazwiska . Za prl mojego kolegę o nazwisku WEIGHT , Polaka jak najbardziej , zmuszono do do zmiany na WEJGT. Pasuje pan do tamtych czasów i ” obyczajów” .

 354. Mauro Rossi

  „Na pewno „przekłada się”?”

  Na pewno.
  Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w niedzielę nie mielibyście większości. To jasno wynika z przeliczenia procentowego poparcia na mandaty.
  Tym bardziej, że twarzą wyborów był premier Morawiecki przekonujący na licznych spotkaniach elektorat do swojej polityki. To była myśl przewodnia tej kampanii.

  Co do komorników, którzy jak piszesz nękają panią Brzeską … .
  Jak czytałem po to przejmowaliście sądy by było sprawiedliwie, by „kasta” nie rujnowała już życia biednych ludzi. Jeśli więc dzieje się niesprawiedliwość to sąd powinien wstrzymać egzekucję komorniczą. Na dokładkę komornicy są pod szczególnym nadzorem ministra Ziobry.
  Tak więc wszystko w waszych rękach.
  Lewica warszawska ma dużą praktykę w blokowaniu eksmisji i zajęć komorniczych w takich przypadkach. No ale jak czytałem wielokrotnie mieliście lewactwo po przejęciu sądów wraz z komornikami w tym wyręczyć.
  Mauro, przestań więc biadolić nad espresso i do dzieła!

 355. Niech sobie pisowcy zobaczą jak popierana przez nich partia ich kiwa

  Podczas nadawanej na żywo debaty Jaki zaprezentował deklarację wystąpienia z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i zapowiedział, że jego ewentualna prezydentura będzie bezpartyjna. W siedzibie PiS polityk pojawił się z pokaźnym plikiem dokumentów – czyżby wśród nich znalazło się CV oraz deklaracja dołączenia do PiS?

 356. P. IS 42

  “Jeżeli okaże się iż wyniki wyborów znacznie różnią się od sondażowych powinno się pomyśleć kto liczył głosy.
  Ja zaufania do przewodniej nie miałem i nie znajduję”

  No wlasnie: kto liczyl glosy? Napisze pan?

  A fenomen wylonienia przez 3, przeciwstawnych wartosci, telewizje jednej firmy badawczej* do exit polls?
  Mnie to strasznie cieszy.
  Strasznie mnie cieszy taka Polska.
  Taka uczciwa.

  ml

  *IPSOS

 357. blackley
  23 października o godz. 16:15

  Do: Wiesiek59 „Skoro terminale na gaz skroplony są bez znaczenia to czemu pan pisze że USA zmusza do ich budowy ? Co USA tam wyśle skoro ma gaz tylko dla Meksyku” ?

  Wiesiek59 musiałby wiedzieć, że w USA nad Zatoką Meksykańska (Luizjana) jest (gazowy) Henry Hub, największy na świecie. USA może więc wysyłać LNG gdziekolwiek, w tym do Polski. Huby gazowe bywają fizyczne lub wirtualne, Henry Hub jest fizyczny.

  „Sam sobie pan zaprzecza, Panie instruktorze kilofa. (…) Panie , to kiedy pisze pan prawdę? A kiedy pan kłamie? Pijany pan jest czy uderzył się pan w głowę”?

  To chyba jest nieco inne zjawisko. Istnieją ludzie labilni, który zwykle nabywają poglądów ostatniego rozmówcy. Jeśli taki człowiek rozmawia z dziesięcioma osobami w ciągu dnia to dziesięć razy może zmienić poglądy. W przypadku Wieśka59 wszystko zależy od tego, co ostatnio przeczytał, choć zwykle nie umie ocenić wartości tego co czyta, do tego trzeba minimum wiedzy i to typu non-wikipedia. Wiesiek każdy fakt (lub pseudo fakt) widzi osobno, w dodatku przefiltrowany przez komusze okulary z czasów młodości. Dlatego dziś nic mu się myślowo nie układa, podejrzewam również dlatego, że on nie zdobył żadnego wykształcenia w czasach młodości, a czy później to też wątpliwe (może WUML). Internet może być błogosławieństwem dla tych, którzy cokolwiek wiedzą i przekleństwem dla tych, którzy nie mają pojęcia o czymkolwiek.

 358. P. Bar Norte

  Zalozy sie pan ze mna o wynik przyszlorocznych wyborow parlamentarnych?
  Juz dzis nie tuz przed nimi?

  Moj typ to samodzielna wiekszosc dla PiS.

  ml

 359. blackley
  23 października o godz. 23:16

  „Ten pan nazywa się DUBOIS a nie Duboi”.

  Literówka, mam się znęcać na tobą? 🙂

 360. Z dystansu
  23 października o godz. 16:56

  „Mnie to pitolenie „kaczora” i Rossiego o „gorszym sorcie” żywcem przypomina „ustawy norymberskie” …”.

  Istnieją trzy poziomy opisu rzeczywistości:

  a/ fakty
  b/ interpretacje faktów (tu można się spierać)
  c/ opinie (można polemizować, byle ich nie mylić z faktami).

  Ustawy norymberskie (to fragment systemu prawnego w Niemczech nazistowskich ― trzy ustawy) to jest punkt a. Polecam sprawdzić co to takiego ustawy norymberskie, na przyszłość będziesz bogatszy o tę wiedzę.

  „Gorszy sort” (np. targowiczanie, jurgieltnicy, komuniści z KPP) to punkt a, częściowo b lub c.

 361. blackley
  23 października o godz. 23:08

  „Czy mama pana nie uczyła że cudzych imion i nazwisk nie przekręcamy ? NOWY PREZYDENT WARSZAWY NAZYWA SIĘ TRZASKOWSKI . nie ” Czaskoski.”

  Uczyła, ale kiedy w propagandzie rodem z PO czytam „byleJaki” to myślę, że i Czaskoski przechodzi. Proszę samemu ocenić co jest bardziej drastyczne.

  „Naprawdę jest pan tak debilny że nie umie pan zapamiętać” ?

  No właśnie, niby taki grzeczny i ułożony („mama pana nie uczyła”?), ale jednak nie do końca. Elektorat PO?

  „Może pan wyjasnić co wspólnego ma Rafal Trzaskowski z niepełnosprawnym dzieckiem Joanny Brzeskiej i jej kłopatami z komornikiem” ?

  Pani Brzeska obawia się, że układ warszawski z czasów rządów HGW nadal będzie miał się nieźle i za prezydentury Czaskoskiego, co dla niej samej może skończyć się dramatycznie. W końcu Czaskoski był szefem kampanii wyborczej HGW (zwanej pieszczotliwie Bufetową).

 362. IS 42

  “Jeżeli okaże się iż wyniki wyborów znacznie różnią się od sondażowych powinno się pomyśleć kto liczył głosy”.

  Pytanie „kto liczył głosy” należało było zadać po wyborach samorządowych w 2014 roku, kiedy zanotowano astronomiczną liczbe głosów nieważnych. Tak się składało, że tam gdzie wzrastała ponad średnią liczba głosów nieważnych tam zyskiwało PSL i tracił PiS. No i tym sposobem PSL miał rekorodwy rezultat, ponad 22 proc. (w 2018 juz tylko 11 proc.). Ciekawe jaka obecnie była liczba głosów niewaznych, a najbardziej interesujący jest rozkład głosów nieważnych.

 363. 24 października o godz. 0:03

  Mauro Rossi: „Na pewno „przekłada się”?”

  „Na pewno”.

  Dałem kilka przykładów (liczb), że na pewno się nie przekłada, więc pozostanę przy swoim, to znaczy na poziomie faktów. Ty jesteś na poziomie opinii.

  „Jak czytałem po to przejmowaliście sądy by było sprawiedliwie, by „kasta” nie rujnowała już życia biednych ludzi”.

  Ale wyobraź siebie, że jeszcze ich nie przejęliśmy, no Bruksela się sprzeciwia, woli mieć tam ludzi establishmentu III RP, a w Sądzie Najwyższym nawet ludzi Jaruzelskiego. Zobacz kto uczestniczy w demonstracjach ulicznych organizowanych przez opozycję, nawet pani Gersdorf, więc o innych przez grzeczność nie wspominam. Choć podobno sędziowie są apolityczni, przynajmniej według Konstytucji.
  Konstytucja. Konstytucja. Konstytucja. 🙂

 364. Mauro Rossi

  „pozostanę przy swoim, to znaczy na poziomie faktów.”

  Przeliczyłem poparcie które uzyskaliście w wyborach do sejmików na mandaty sejmowe. Wynika z tego bezdyskusyjnie, że gdyby wybory do sejmu odbyły się w niedzielę nie mielibyście wiekszości. Takie są fakty.

  Natomiast próby wywikłania się z tego faktu, które podejmujesz to nawet nie opinie tylko kombinowanie.
  Z tym, że jesli chcesz sobie to w ten sposób wytłumaczyć, jeśli ci z tym lżej to twoja sprawa. Mnie to w niczym nie przeszkadza.
  A nawet jest na rękę.

 365. blackley
  23 października o godz. 23:02

  MR: „To czemu brali z Rosji pożyczkę od KGB?”
  Blackley: „Czy komuś udowodniono branie forsy od KGB.”

  „Prokurator zarzucał Millerowi, że w listopadzie 1990 r. pośredniczył w zwrocie 600 tys. dolarów bez wymaganego zezwolenia dewizowego; Rakowskiemu zaś, że przyjął nieoprocentowany kredyt bez zezwolenia. Miller twierdził, że połowa kwoty została zwrócona Rosjanom przez Rakowskiego jesienią 1990 roku, a druga część w styczniu następnego roku. W 1993 prokurator Jerzy Regulski umorzył postępowanie, wcześniej uczynił to prokurator Zbigniew Goszczyński, uzasadniając to „znikomym stopniem niebezpieczeństwa czynu” w odniesieniu do Rakowskiego i „braku dowodów winy” w odniesieniu do Millera”. (za wiki)

  Jak widzisz III RP rozliczyła się z sama ze sobą. Przestępca kiedy trafia za kraty to zwykle jedynie za ostatnie przestępstwo na którym został przyłapany. Z reguły popełnił ich znacznie więcej, ale odpowiada jedynie za to co mu udowodniono. W przypadku polityków nawet to nie działa.

  „czy to tylko takie same ” prawdy ” jak … bomba termobaryczna – o ile ktoś wie co to”.

  Tu masz granat termobaryczny, służący do niszczenia bunkrów i przestrzeni zamkniętych. Dobrze sprawdzi się kadłubie samolotu, nikt nie wyjdzie żywy.
  https://www.youtube.com/watch?v=ZD6cjALwIs4

  „oraz inne ”prawdy ” smolenskie ?

  Nie podejrzewam cię o chęć zbliżenia się do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Dla was prawda to marny interes.

  „Wprowadzili Polską do NATO . Wprowadzili Polskę do Unii. Czy to są pozytywy w pańskim rozumieniu czy jednak nie”?

  Gdyby rządził Kubuś Puchatek z Misiem Uszatkiem też bylibyśmy wciągnięci do NATO i UE ― to heglowski duch dziejów. Nota bene jako pierwszy hasło wejścia Polski do UE (wówczas EWG) rzuciło PC w 1990 roku. A jeśli chodzi o NATO pierwsze kroki w tym kierunku (deklaratywne, bo rządził tylko pół roku) podjął rząd Jana Olszewskiego.

 366. Bar Norte
  24 października o godz. 1:09

  „Przeliczyłem poparcie które uzyskaliście w wyborach do sejmików na mandaty sejmowe. Wynika z tego bezdyskusyjnie, że gdyby wybory do sejmu odbyły się w niedzielę nie mielibyście wiekszości. Takie są fakty”.

  To nie fakty tylko wishful thinking oparte na założeniu „gdyby w niedzielę”.
  Gdyby wybory parlamentarne były w niedzielę byłaby inna kampania wyborcza z innymi skutkami, inaczej reagowaliby wyborcy. Dlatego pozostanę przy swoim, to znaczy na poziomie faktów empirycznych, które przytoczyłem. Ty jedynie luźno spekulujesz.

 367. neospasmin

  „Zalozy sie pan ze mna o wynik przyszlorocznych wyborow parlamentarnych?
  Juz dzis nie tuz przed nimi?”

  Nie, ponieważ nie widzę sensu w przepowiadaniu co będzie za rok – ani w kontekście krajowym ani miedzynarodowym. Nie mam bowiem realnych podstaw do dokonywania takich projekcji. Inaczej mówiąc, nie ma na czym oprzeć tego typu prognoz. No chyba, że miałyby mieć charakter wizji. No ale byłaby to już kwestia metafizyki a nie polityki.
  Nie widzę nawet podstaw do stwierdzenia, że wybory się za rok odbędą.

 368. Mauro Rossi

  „Gdyby wybory parlamentarne były w niedzielę byłaby inna kampania wyborcza z innymi skutkami, inaczej reagowaliby wyborcy.”

  Przepraszam ale sami nadaliście kampanii do samorządów wymiar parlamentarnej bo premier Morawiecki ją prowadził. To była de facto kampania podsumowująca politykę rządu. Morawiecki na tych blisko 200 spotkaniach w krajowym interiorze agitował za polityką swego rządu.
  Tak więc sami dodatkowo wyostrzyliście krajowy wymiar polityczny wyborów w odniesieniu do sejmików.

 369. Przegraną Jakiego kapitalnie spuentował Kuba Wojewódzki: „Goń się leszczu”. Bardzo mi się to spodobało, chodzę sobie i podśpiewuję: goń się leszczu, goń się leszczu. Na miejscu Kuby byłbym dosadniejszy: wal się na ryj frajerze.

 370. @Mauro Rossi napisał m.in.:
  „[…] granat termobaryczny, służący do niszczenia bunkrów i przestrzeni zamkniętych. Dobrze sprawdzi się kadłubie samolotu, nikt nie wyjdzie żywy.[…]”

  To ma sens. Nie ulega wątpliwości, że ów granat termo-baryczny został ukryty na pokładzie „tutki”, podczas serwisowania w Samarze. Jednak do jego odpalenia potrzebny był jakiś postkomunista, bo żaden polski patriota nie wchodził w rachubę. Dzięki koronkowym konwanio ruskich służb udało się umieścić na liście pasażerów kilku postkomunistów – tylko jednemu wyznaczono to zadanie, pozostali to dublerzy, na wypadek, gdyby głownemu wykonawcy coś się nie powiodło. Zadaniem postkomunisty było wrzucenie granatu do salonki i szybkie oddalenie się na tył samolotu – tylko w ten sposób postkomunista mógł przeżyć wybuch granatu. Tu trzeba koniecznie dodać, że pozostali postkomuniści zajmowali miejsca z tyłu tutki, bo tak im doradzili ruscy agenci, obiecując, że dzięki temu przeżyją. Kiedy samolot podchodził do lądowania, główny postkomunista włożył zawczasu wyjęty z ukrycia granat termo-baryczny i udał się w kierunku salonki, a kiedy usłyszał, że kadłub szoruje po wierzchołkach drzew, otworzył drzwi do niej i wrzucił tam granat, po czym szybko się oddalił. Zginęli wszyscy z wyjątkiem postkomunistów. To właśnie ich dobijali ruscy agenci przebrani za strażaków – albowiem w ruskich służbach postępuje się wg. zasady „dobry świadek – martwy świadek”. Dodam jeszcze, że dobijano ich z broni, która nie pozostawia śladów użycia, wyposażona jest bowiem, w pociski z substancji, która roztapia się w ciele i – jednocześnie – powoduje błyskawiczne zasklepianie się ran postrzałowych. A jesli ktoś nie wierzy w ten granat, w to, co on może zrobić, to niech sobie obejrzy nagranie z wysadzenia namiotu przez podkomisję Macierewicza. To wystarczająco p-o-r-a-ż-a-j-ą-c-y dowód!

  Pozostaje jeszcze pytanie: Dlaczego renomowane zagraniczne komisje ds. szukania trotylu w zwłokach smoleńskich, nie znalazły w nich rzeczonego materiału. Wyjaśnienie jest proste – ruscy, to straszni bałaganiarze – zapomnieli, po prostu, o umieszczeniu trotylu w granacie albo ukradli i sprzedali na wódkę.

 371. p. Bar Norte

  Na niczym w zyciu spolecznym mi tak nie zalezy jak na odpowiedzialnosci za to co sie mowi/ twierdzi.
  Stad propozycja by postawil pan pieniadze na swe przewidywania wyborcze.
  Zaslanianie sie tym ze wybory to wydarzenie przyszle i niepewne przypomina moje wlasne ignorowanie prognoz pogody. A potem glut do pasa…

  ml

 372. Smoleńsk. Błasik meldował min niet. Tak sobie myślę o Brutusach.

 373. jobrave
  24 października o godz. 4:42

  Hahahaha
  Śmieszne.
  Aż za śmieszne żeby się wysilać dla tego ciula!
  pozdr,

 374. Na zwykłą PRL-owską żarówkę jako polski atrybut – powoływał się Andrzej Duda siedząc na fotelu obok prezydenta Niemiec by zgromadzonym objaśnić rosnącą ( jego zdaniem ) niechęć Polaków do unifkacji norm technicznych w Unii Europejskiej i… w tej pospolitej żarówce znalazł przyczyny też Brexitu . Czy ten pan ma minimalne wyobrażenie o znaczeniu i powadze prezydenta RP .?! nie mam wątpliwości NIE MA!
  Spokojny w reakcjach prezydent BRD nawet grymasem nie pokazał zaskoczenia –
  a co sobie pomyślał- może o niedzielnych wyborach do Landtagu Hesji /kto to wie ..
  ps.
  Przepraszam blogowiczów którzy wieczorem komentowali wypowiedzi pana prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie , gdyby choć wspomiał publicznie o zagrożeniu Nord Stream II to bym zmilczał tą jego żarówkę .

 375. Wojciech Sadurski;

  ” A więc J. Kaczyński zapowiedział że od decyzji TSUE PL będzie się odwoływała. Ale to chyba do KRS albo Papieża, bo w TSUE od tego typu orzeczeń nie ma odwołania. Jarku, przestałeś rozwijać wiedze prawnicza na etapie badania roli ciał kolegialnych na uczelni w PRL?”

 376. Tomasz Urbas;

  ”Przerażenie i wściekłość wśród PiSowskich psychopatów po wyborach samorządowych wynika z uświadomienia sobie, że
  1/ większość wyborców nie dała się omotać propagandzie Kaczyńskiego i PiS stacza się po równi pochylej,
  2/ nadchodzący kryzys gospodarczy dobije Kaczyńskiego i PiS

 377. O wyborach wszystko (nieomal) zostało napisane, pozostał mi jedynie skrawek poezji dla @Blackleypana z poprzedniego wpisu
  „a męstwo nasze gdzie na miły bóg
  gdy przyjdzie wracać na rodzinny próg
  kobiety za pazuchę kładą je
  jak pisklę ukradzione nam we śnie…”
  O okrucieństwie wojny śpiewał tu B.Okudżawa, tej wojny gdzie Rosjanie ginęli za naszą ziemię.

 378. Świeży rym z Jackowa dedykacją dla partykularnej Pani z Hiccago Ist

  „Mizię to trzeba smażyć na gorącym łoju
  gdzie ta menda pójdzie to narobi gnoju”.

 379. ja to inaczej rozumiem to upokorzenie i przegraną Polski; pańska łaska na pstrym koniu jeździ, czyli przychylność bogatych jest niestała i trudno im dogodzić.

 380. @adam100 ty to jesteś obrzydliwy nick, a tak niewinnie się zapowiadało. Aż koledzy blogowicze musieli pomagać, wyjaśniać, pouczać jak tu pozostać i nie przepaść w moderacji. No i piekło wybrukowane.

 381. Lechu rozświetlił Andrzejowi starą żarówkę.!!!

  ”I ja pytam Andrzeja
  Chcesz mieć fajna d… na Sylwestra?
  A on do mnie ”chce”
  To se k… umyj”

 382. Rossi
  Nie wiem jak tam u „kaczora” i PiSu , ale dla mnie używanie wobec ludzi określenia „gorszy sort” to rasizm.
  Zresztą nie był to jedyny przypadek rasizmu w wypowiedziach „kaczora” . Napewno chętnie przypomnisz sobie co powiedział „kaczor” o uchodźcach :
  https://m.youtube.com/watch?v=gzxQ9cqn1yI

 383. Wydarzenia pędzą do przodu i już mamy następne głupstwo PiS. Z 11 listopada zrobił się 12 i mamy wolne. Wolne? Przecież ci idioci nie wiedzą, że pracownik dniówkowy będzie musiał śmigać do pracy w jakiś inny dzień, bo wypłata mu się skurczy po takim balowaniu. Oczywiście arystokracja finansowa plus etatowcy nic nie stracą. A może jednak? Ludzie mają umówione różne terminy, choćby u lekarza, w diagnostyce. Nie życzę nikomu zachorować przez te trzy dni święcenia niepodległości.
  Skoro więc wygląda to tak źle, to ja postuluję każdej Polce i Polakowi (tylko im) dać choćby po stówce i niech świętują z władzą. Mnie też dać, mnie dać!!!

 384. @mizia

  A ja nie będę się powtarzał.

 385. Ukazało się u sąsiadów.
  Czuje się upoważniony żeby rozpowszechniać:

  wbocek
  24 października o godz. 9:10

  żabka konająca
  24 października o godz. 8:52

  A za przypisywanie mi propagowania rasizmu, gdybym traktował takich osobników jak Ty poważnie, beknęłabyś na bank. Twoje słowa są ilustracją rozpowszechnionego w internecie obyczaju obrzucania ciężkimi inwektywami bez użycia standardowego wulgarnego słownictwa. Chamstwo w białych rękawiczkach.

 386. Mauro Rossi
  24 października o godz. 0:07

  Amerykański plan dostaw do Europy, opiera się na kontroli giełdy gazowej- bodaj w Londynie.
  Można za pomocą różnych instrumentów finansowych wpływać na kierunek i cenę dostaw.
  To samo z ropą, czy innymi surowcami.

  Ten interes psują kraje niezależne, sprzedające odbiorcom bezposrednio gaz, czy ropę.
  Anglosasi chętnie położyliby łapę na kontraktach.

  Jesteś specjalistą od wielu rzeczy, ale niestety nie wszystkich….
  Anglosasi dotychczas sprawowali KONTROLĘ nad walutą światową, rynkami surowcowymi i finansowymi, obrotem gospodarczym.
  Ten czas mija właśnie….

 387. W opracowaniu Berylls Strategy Advisors czytamy ponadto, że „zbudowanie akumulatora samochodowego o masie 500 kilogramów lub większego (co w przypadku zyskujących na popularności suvów nie jest wcale abstrakcją) w fabryce zasilanej paliwami kopalnymi spowodowałoby do 74 proc. więcej emisji dwutlenku węgla niż stworzenie wydajnego tradycyjnego pojazdu!

  Czytaj więcej na https://motoryzacja.interia.pl/raporty/raport-samochody-elektryczne/samochodyelektryczne/news-szokujace-wyliczenia-ekspertow-precz-z-elektrykami,nId,2648304#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  =============

  Ideologia a rachunek ekologiczny…….

 388. Symetryczny
  23 października, g.21:31
  Mnie „zabolało”? Chyba raczej Ciebie.
  Gdy brakuje ci argumentów, pozostają epitety.
  Dlatego nazywasz @blackleya cymbałem.

 389. Monika Jaruzelska zostanie radną w Warszawie.
  Czyli, zaufanie do nazwiska jest…..

 390. @adam100
  24 października o godz. 9:08

  Adam, mam nadzieję że odbierzesz moją uwagę jako życzliwość, a nie nagonkę.
  Przeginasz. Tak nie wolno mówić o kobiecie.
  Wiem, że stać Cię na lepiej

  Potem przytaczasz wpis @wbocka, który ostatnio popisuje się misoginizmem i ksenofobią w najgorszym wydaniu.
  A w tym wpisie macha palcem kobiecie, która mu to wytknęła.

  Nie musimy zawsze się zgadzać z każdym, ale jeżeli to nie jest kompletnie konieczne, to trzymajmy się cywilizowanych sposobów komunikacji.

  Pozdrawiam

 391. mag
  24 października o godz. 10:32
  Dlaczego cymbałem? Gdybyś nie była kobietą zacytowałbym parę określeń z filmu Kler. A w sumie to pytanie Twoje mnie zdumiewa. Dopasowałaś tutaj!

 392. @404

  Wierz mi że ja traktuje kobietę dokładnie tak samo jak mężczyznę. To co mizia sobą reprezentuje napisałem wcześniej i podtrzymuje. Czysty przypadek że równocześnie ktoś na innym blogu w sposób kulturalny przejechał się po delikwentce. Nie wypowiadam się merytorycznie, ale czytając „listy” natrafiam na rożne opinie o blondynkach, brunetkach itd. W tematy nie wchodzę bo to trochę nie mój „cup of tee”.
  pozdrawiam

 393. P. Wiesiek

  “Monika Jaruzelska zostanie radną w Warszawie.
  Czyli, zaufanie do nazwiska jest…..”

  A do imienia nie?
  Ta pani nie ma ZADNYCH wlasnych dokonan?
  Nie jest znana chocby z magazynow dla kur domowych?
  Czemu wiec takie wnioski?

  ml

 394. cd

  Skąd wiesz że to kobieta?
  Niejaka „Elzbietka” robiła wszystkich tutaj „w konia” będąc tak naprawdę wałachem!!
  Nauka poszła w las??

 395. Panie Rossi,
  Bełkot. Żadnej bomby ani trotylu nie było. Była za to chęć wyładowania za wszelką cenę.
  Minęło 9 lat , Maciarenko ma wszystkie siły i środki żeby znaleźć to co polecono mu znaleźć. 9 lat. A im bardziej szuka , tym bardziej NIE MA. Oprócz peknietych parówek i puszek po piwie.
  Skończ człowieku robić z siebie idiote.

 396. P. Wiesiek

  “zbudowanie akumulatora samochodowego o masie 500 kilogramów lub większego (co w przypadku zyskujących na popularności suvów nie jest wcale abstrakcją) w fabryce zasilanej paliwami kopalnymi spowodowałoby do 74 proc. więcej emisji dwutlenku węgla niż stworzenie wydajnego tradycyjnego pojazdu!”

  W mojej opinii najwazniejsze porownania aut elektrycznych z tymi spalinowymi nie dotycza ekologicznych kosztow budowy ale eksploatacji.

  ml

 397. Panie Lazarowiczu,

  ,, magazyn dla kur domowych,, ?
  Mizoginizm i buractwo zawsze z pana wylezie.

 398. P. BWTB

  “Wydarzenia pędzą do przodu i już mamy następne głupstwo PiS. Z 11 listopada zrobił się 12 i mamy wolne. Wolne? Przecież ci idioci nie wiedzą, że pracownik dniówkowy będzie musiał śmigać do pracy w jakiś inny dzień, bo wypłata mu się skurczy po takim balowaniu. Oczywiście arystokracja finansowa plus etatowcy nic nie stracą. A może jednak? Ludzie mają umówione różne terminy, choćby u lekarza, w diagnostyce. Nie życzę nikomu zachorować przez te trzy dni święcenia niepodległości.”

  To jest w punkt wspomnienie debaty czy Polakom naleza sie wolne soboty: czerwony uznal ze tak a potem i p. Balcerowicz tego nie odwolal.
  A przeciez moglby: potraktowanie soboty jako zwyklego dnia roboczego bardzo zmniejszyloby koszta pracy.

  I drugie: czy wie pan jak celebrowana jest chocby w prasie trzydniowka 1-3 maja?
  Nikt nie narzeka ze 2 maja tez jest wolny. Slowo!.

  Odpowiadam panu nie dlatego ze ten 12.11 dla mnie osobiscie wazny: uwiera mnie tylko wieczne jojczenie i oglad spraw tylko z jednej, bardzo krotkiej perspektywy.

  ml

 399. Znalezione w necie (komentarz po niesławnym wystąpieniu prezydenta na ważnym forum w Berlinie)

  „Ponad 84% Polaków jest za Unią Europejską, a 81% Polaków nie głosowało na pis.
  Pan Adrian wywołany na urząd z poczekalni prezesa, który podstępem i wprowadzając w błąd opinię publiczną, rzekomą niezależnością, przypadkiem przez nieporozumienie i obrzydliwą kampanię oczerniającą Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego chwilowo piastuje urząd. To największy wstyd Polski z początku XXI w. Kiedy powróci wolna Polska po pisowskim zamachu stanu na ustrój RP, stanie przed Trybunałem Stanu za wiele deliktów konstytucyjnych oraz za zdradę polskiego interesu narodowego – polskiej racji stanu, którą jest członkostwo w zachodniej cywilizacji – Unii Europejskiej.”

 400. @adam100

  Przykre, że tak do tego podchodzisz.
  Można się z kimś nie zgadzać, ale przezywać „wałachem”, czy „mizią” ?
  Pozatym są przyczyny dla których kulturalny mężczyzna nie zniża się do takich pyskówek z kobietami.
  Co do „ktoś na innym blogu w sposób kulturalny przejechał się po delikwentce”
  Niestety, ale z kulturą to się nie miało nijak i tego ktosia do kulturalnych w żaden sposób zaliczyć nie można.

  Zrobisz jak zechcesz, ale wybierasz sobie w ten sposób grono
  Nie wszyscy zaakceptują takie zachowanie.

  ja napewno do takich nie należę.

 401. “Wojciech Sadurski;
  ” A więc J. Kaczyński zapowiedział że od decyzji TSUE PL będzie się odwoływała. Ale to chyba do KRS albo Papieża, bo w TSUE od tego typu orzeczeń nie ma odwołania. Jarku, przestałeś rozwijać wiedze prawnicza na etapie badania roli ciał kolegialnych na uczelni w PRL?”

  Czy Kaczor zapowiedzial ze bedzie sie odwolywal od orzeczenia czy raczej od postanowienia tymczasowego?
  Od tego drugiego tez nie ma srodkow odwolawczych?
  Naprawde?

  ml

 402. @adam100
  Oj nieładnie, nieładnie panie Adamie – mówiąc delikatnie.

 403. @404

  Nie chodzi w ogóle o rozbieżność opinii. Chodzi o oszczerców.
  To zmienia diametralnie moje podejście do delikwenta. Ty może uważasz oszczerstwo „za odmienność w opinii”, ale zastanów się! Rożnica zasadnicza.
  Jak twoja mizia zwraca się do Blackley czy do wbocek?
  Przytaczam:
  wbocek
  24 października o godz. 9:01

  żabka konająca
  24 października o godz. 8:52

  Szanowna zamorska recenzentko spraw tutejszych, na blogu się nazywam „wbocek”, „pombocek” i to Cię obowiązuje. Nie spoufalaj się.

 404. mag
  24 października o godz. 11:25

  Oczekuję od Ciebie kolokwialnych sformułowań
  pozdr.

 405. Panie Lazarowiczu,
  Już panu się wszystko pozajaczkowalo w tej nowej ojczyźnie…..

  Na razie odwołać się od decyzji trybunału w Strasburgu może np Polski rząd. Albo minister sprawiedliwości. Czy parlament.

  Szeregowy poseł bez żadnego trybu JESZCZE NIE MA , oficjalnie przynajmniej takiej mocy. Nie jest na razie 1 sekretarzem jak to bylo za PRL .. ja wiem że o tym pan marzy i PiS wszystko robi by tak było. Oficjalnie jeszcze nie jest. W Rumunii za komuny rządziło,, słońce Karpat,,
  Myślę że by się panu rzecz podobala

 406. adam100
  24 października,g. 11:29
  Mówiąc kolokwialnie, spytam – dlaczego bywasz (bo mam nadzieję, że tak całkiem nie jesteś) mizoginem ?

 407. „Słuchajcie barany pisowskie jełopy poselskie i inne nieroby: ja mam płacone od ilości godzin w miesiącu czyli mniej godzin przepracowanych to mniej zarobku – przez wasze fanaberie w listopadzie zostanę okradziony z możliwości zarobku a państwo zostanie okradzione z podatku odprowadzonego z tegoż zarobku. Czy któryś z was debili odda mi i państwu te pieniądze z WŁASNEJ kieszeni? Jeśli nie to wyp iedr alać z takimi pomysłami – bawcie się sami ZA SWOJE i w swoim wolnym czasie.”
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24084212,wolne-12-listopada-sejm-ekspresowo-przyjal-projekt-ustawy.html#s=BoxOpImg1

 408. mag
  24 października o godz. 11:42

  Haha
  Lepiej nie mogłaś palnąć.
  Żebyś ty wiedziała jak Polskie kobiety mnie lubią za to że ich mężów ustawiam po katach!!
  Jak jestem w gościach i widzę jak taki „pasza” się pozwala „obsłużyć” !!- szkoda ze nie byłaś świadkiem moich GŁOŚNYCH komentarzy. Dzis chłopcy zmywają i robią zakupy bez pytania ( mówią zresztą że miałem racje)
  pozdr.

 409. To już oficjalne. Rafał Trzaskowski uzyskał 56,67 proc. głosów w wyborach prezydenta Warszawy; Patryk Jaki – 28,53 proc. Lista kandydatów na prezydenta Warszawy liczyła aż 14 osób.
  Jak wcześniej pisałem żal Patryka, tyle wysiłku włożył w kampanię, ale za jego plecami widziałem twarz prezesa, premiera i prezydenta. To oni nie pozwolili Jakiemu wygrać

 410. neospasmin 24 października o godz. 10:58
  P. Wiesiek
  “Monika Jaruzelska zostanie radną w Warszawie.
  Czyli, zaufanie do nazwiska jest…..”
  Jestem niezmiernie, ogromnie zadowolony z tej wiadomości. Sprawiedliwości dziejowej stało się zadość.
  Zauważyłem, że Pani Monika Jaruzelska jest osobą wrażliwą, inteligentną i życzliwą.
  Tym różni się od wielu działaczy politycznej sceny

 411. jobrave
  24 października o godz. 4:42

  Mój komenatarz
  Rossi fantazjuje o granatach termobarycznych

  „Tu masz granat termobaryczny, służący do niszczenia bunkrów i przestrzeni zamkniętych. Dobrze sprawdzi się kadłubie samolotu, nikt nie wyjdzie żywy.”

  które niszczą (?) bunkry i sugerując, ze taki granat był umieszczony przez zamachowców w Tu-154M lecącym do Smoleńska.

  W jaki sposób granat, który z powodu małej masy ładunku ma siłę wybuchu bardzo taką sobie, mógłby posiekać na 60 000 kawałków samolot Tu-154M, co rzekomo wykryli i policzyli archeolodzy badający szczątki Tu-1544 na wrakowisku w Smoleńsku?
  Jak granat (kilkaset gramów ładunku wybuchowego termobarycznego, czy klasycznego), mógłby posiekać na 60 000 kawałków duży samolot? Rossi, no jak? Czy Rossi zdaje sobie sprawę z tego, co plecie o zamachu termobarycznym samolotowym na prezydenta RP w Smoleńsku?
  Pzdr, TJ

 412. ls42
  24 października o godz. 11:59
  „Jak wcześniej pisałem żal Patryka…”

  Syndrom Sztokholmski u Pani, czy wole żarty, pytam ?

 413. @adam100

  Cytat, który przytoczyłeś odnosi sie do tego, że wcześniej @Zabka zwróciła się do tego ktosia po jego prawdziwym nazwisku, które on sam wielokrotnie ujawniał.
  Przypuszczam, że chciała bardziej personalnie do niego się zwrócić.
  Nie rozumiem więc jego oburzenia, a tym bardziej Twojego zadowolenia, że jej „dowalił”

  BTW chwali Ci się, że stajesz w obronie słabszych, ale to tym bardziej zobowiązuje Cię do zachowań gentelmeńskich.

  Jeżeli kogoś nie lubisz, … to go ignoruj
  A jeżeli musisz się do tej osoby zwrócić, to nie naśladuj ktosiów, których cytujesz.
  Bo to prostacy, nie zasługujący na branie z nich przykładu.
  A napewno mówienie o kimś w tak deregatory sposób za jego plecami … nie powinno wchodzić w rachubę.
  Zwłaszcza mężczyzna mówiący tak o kobiecie jest źle widziany.
  Może dlatego, że od mężczyzn bardziej oczekuje się rozwagi, mądrości i braku małostkowości

 414. PIS wygrywa wybory do sejmików w województwach wschodnich. No to ma okazję do pracy i podniesienia standardów na tych terenach. Zakwitną czy nie zakwitną?

 415. mag
  24 października o godz. 11:19
  Znalezione w necie (komentarz po niesławnym wystąpieniu prezydenta na ważnym forum w Berlinie)

  Mój komentarz
  Zastanawiam się, gdzie PAD zostawił swoje IQ wybierając się do Berlina i głosząc tam w prestiżowym miejscu teorię o unifikacji przez UE m.in. żarówek do energooszczędnych jako przyczynie brexitu. Teoria jota w jotę podobna do tej o uczeniu Francuzów jedzenia widelcem Absurdalna, niezdarna i śmieszna.
  Prezydent jest niemądry, czy głupa pali?
  Pzdr, TJ

 416. ls42
  24 października o godz. 11:59
  To już oficjalne. Rafał Trzaskowski uzyskał 56,67 proc. głosów w wyborach prezydenta Warszawy; Patryk Jaki – 28,53 proc. Lista kandydatów na prezydenta Warszawy liczyła aż 14 osób.

  Mój komentarz
  Ciekawe, ze w przypadku wyborów w Warszawie ( i w innych miejscach też) zadziałała reguła polegająca na tym, że jakaś mała cześć wyborców w badaniu exit poll (po wyjściu z lokalu wyborczego) podaje, że głosowała na kandydata z partii rządzącej.
  Exit poll w przypadku Trzaskowskiego dało nieco mniejszy wynik niż liczenie kartek głosów wyborczych przez komisje.
  Reguła ta działała także za rządów PO/PSL.
  Pzdr, TJ

 417. @tejot
  24 października o godz. 12:30

  Żeby coś zostawić, czy zgubić…. to trzeba to najpierw mieć

 418. @404

  No nie wdaje się w szczegóły. Blackley na przykład w ogóle nie zareagował jak ta do niego dzisiaj ” pozostał mi jedynie skrawek poezji dla @Blackleypana z poprzedniego wpisu” i dalej insynuacje…

  Nie wymienię, ale jest tu parę ników które raz jedyny usłyszały ode mnie słowo spadaj i tyle. Przyznaje jednak bez bicia, że z tą mi trudno idzie. Nie rozumie Twojego podziału na blogu mężczyzna /kobieta. Nie jesteśmy w Astoria na kolacji gdzie oczekuje się od kawalera że szarmancko odsunie krzesło damie itd. itp. Czy byłoby inaczej jakbym zmienił tutaj płeć i nazwał się ****cja? Trochę to absurdalne ?
  pozdr.

 419. tejot
  24 października, g.12:30
  Prezydent, który pali głupa, czyli robi to świadomie? Zbyt to – jak na niego – wyrafinowane.
  PAD jest po prostu niemądry oraz infantylny i porusza się w świecie jak mały słonik w składzie porcelany. Głupim, kompromitującym go słowom, towarzyszą kretyńskie miny i głupawe uśmieszki (nierzadko nerwowy chichot ni w pięć, ni w dziewięć). I jeszcze to jego zadęcie, gdy wysuwa dolną szczękę a la Mussolini.
  Jest w nim niejedno „coś”, co czyni z niego gombrowiczowskiego anty-bohatera. Przynajmniej ja tak PAD-a odbieram.
  Doskonale wiesz, że stopnie naukowe nierzadko maja niewiele wspólnego z poziomem IQ ich „posiadaczy”, nie mówiąc o inteligencji emocjonalnej rzeczonych.
  Jeśli dr prawa łamie wielokroć Konstytucję, na którą przysięgał, to… brak mi słów, a nie chcę używać obraźliwych.

 420. adam100
  Mógłbyś się zwać np. @Adamcja i być równie pretensjonalna jak niektóre tutejsze nicki.
  Zostań lepiej przy swoim. Wszak z twojego żebra…

 421. Zdaniem niemieckich polityków, Merkiel może zaoferować Polsce utworzenie stałej bazy składającej się z niemieckich i francuskich żołnierzy, wyposażonych w nowoczesny sprzęt i potężną broń.
  http://ndp.neon24.pl/post/146013,niemieckie-bazy-wojskowe-najlepszym-rozwiazaniem-dla-polski
  ===========

  Krzyżaków też kiedyś zapraszaliśmy…..

 422. @adam100
  24 października o godz. 12:46

  Kulturę się ma, albo nie.
  Nie ma zanczenia czy na kolacji w Astorii, czy na polu.
  Tak jak z jedzeniem. Czy je się będąc samemu, czy na raucie … człowiek posługuje się sztućcami, a nie rękoma.
  Z odsuwaniem krzesła, otwieraniem drzwi, czy wreszcie całowaniem w rączkę… dla picu, czy od święta… gesty w kontekście kiedy mają służyć temu który je wykonuje w celu popisaniem się swoją „kulturą” … nie tylko nie mają znaczenia, ale wręcz świadczą o hipokryzji i małości.

 423. część liter z lekka poszalała w poprzednim wpisie

 424. Oświadczenie Dijsselbloema wypowiedziane na antenie CNBC jest ultimatum dla Włochów. Ostatnim razem, gdy Dijselbloem miał coś do powiedzenia setki inwestorów detalicznych straciło pieniądze na Cyprze. Wydaje się, że ten scenariusz powtarza się. EBC chce, aby Rzym wykorzystywał pieniądze drobnych inwestorów, takich jak emeryci, do ratowania włoskich banków. Jeroen Dijselbloem jest znany z tego, że lubi taki właśnie model bail-outu i ma nawet czelność, by ostrzegać Włochów:

  “Jedynym sposobem na wyjście z tego jest uświadomienie Włochom, włoskim klientom detalicznym i wyborcom, a wtedy korekta, miejmy nadzieję, zacznie przychodzić od wewnątrz”.

  Zastanawiamy się, jaką korektę ma na myśli. Demokracja zatoczyła koło, wyborcy zdecydowali, a według sondaży są bardzo zadowoleni z wiceministra ds. euro Mateo Salviniego, którego popularność dopiero rośnie.

  Czy były holenderski minister sygnalizował, że władze europejskie nie będą miały nic przeciwko zamachowi stanu w Rzymie? Czy też sugerował, żeby ktoś odsunął Mateo Salviniego?
  https://gefira.org/pl/2018/10/24/europejska-finansjera-wlasnie-wypowiedziala-wlochom-wojne/
  ============

  Włosi mają się podporządkować bankom.
  Furda tam jakieś wybory czy inna demokracja….

 425. c.d. do @adam100

  Oczywiście, że w różnych sytuacjach zachowujemy się nieco inaczej, co nie znaczy,
  że bez kultury.
  Trudno porównać zabawy nad wodą…. z balem, na którym strój wieczorowy obowiązuje, a z nim określone zachowanie.

  Te zabawy nad wodą mogą być zabawne, albo chamskie.
  W pierwszym przypadku wszyscy się śmieją.
  A w drugim tylko cham.

 426. Jeszcze jedno,
  albo dwa
  do @adam100

  czasem warto pomyśleć, w jakiej sytuacji jest druga osoba.
  Może być np chora mniej lub bardziej. Mieć jakieś obsesje, itd.
  Takie podejście może wpłynąć na nią bardzo negatywnie.

  Po drugie
  Równouprawnienie, to nie spoufalanie się, klepanie po plecach, itp.
  Tym bardziej, że różnice między mężczyznami i kobietami to nie tylko fizyczne cechy.
  Kulturowo i nie tylko oczekujemy pewnych zachowań od siebie wzajemnie, które tę różnicę płci zaznaczają.
  Wydaje mi się, że to dobrze robi dla obu stron.

  Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wśród kobiet zdarzają się zgagi i trudno im całować rączki. Co nie znaczy, żeby dawać się wyprowadzać z równowagi zbyt często.
  Nawet w skrajnych przypadkach, starać się nad sobą panować.
  W przeciwnym wypadku oddajemy kontrolę drugiej osobie.
  Chociaż czasem może się zdarzyć. Oby jak najrzadziej

  Muszę Ci powiedzieć, że obelga usłyszana od mężczyzny w jakiś dziwny sposób bardziej kobietę rani.
  Bo podświadomie, nie oczekując tego nawet… czuje się ona jakoś pod jego opieką (z braku lepszego określenia)

 427. @ 404/mag

  Odczytuje to jako teorie względności sformułowana przez Jednego kamienia.
  Tyle wieszacie psów na wbocku a to co tu napisał to ja jakoś rozumiem.
  „U zwierząt językowych jest potrzeba gaworzenia dla samego gaworzenia. Tego nie miałem – pilny problem do rozstrzygnięcia był na pierwszym miejscu, a nie gaworzenie. Ale widzę, że i to się przez blog zmieniło: gaworzę dla gaworzenia. Tylko po jaką cholerę mi prztykanie się z kimś, kto się przypadkiem napatoczył, kogo nie znam i znać nie chcę, skoro świetnie potrafię rozmawiać sam ze sobą i się świetnie rozumiemy?”

 428. @adam100
  Co do „nie jesteśmy w „Astorii”, czyli na tzw. gumnie, to uważasz, że można się tam zachowywać po chamsku?
  Trochę mnie tym podziałem w stylu lepszy i gorszy sort zaskoczyłeś.
  Zawsze uważałam, że kultura przez małe „k” (w odróżnieniu od tej „wysokiej” – czyli w skrócie kultury i sztuki), a więc dotycząca życia codziennego, rządzi się niezmiennymi prawami. Należy do nich tzw. obycie, kindersztuba, unikanie zachowań skrajnych wobec bliźniego swego, a już jeśli nie szacunek dla niego, bo na to nie zasługuje (trudno szanować skur…) to przynajmniej ostracyzm.
  Pozdro

 429. @adam100
  24 października, g.13:55
  Protestuję!
  Nigdy nie wieszałam psów na @wbocku. Od lat jesteśmy przyjaciółmi blogowymi, co może potwierdzić każdy, kto bywa na blogu ateisty.

 430. @mag

  No widzisz co wychodzi jak człowiek upraszcza i generalizuje. Wystarczyło że ja napisałem 404/mag i zaczęło się. Przepraszam, teraz wiem ty – twoje, 404 – swoje.
  Macie jedno wspólne: udowadniacie z tą samą precyzją że dobre jest dobre a chamstwo chamstwem.
  Siląc się na komplement: męska u Was logika

 431. Było, lecz nie minęło / o cenzurze PRL-u /

  Cenzura była absolutna
  na każdy temat w każdej sztuce
  to co tworzyłeś było ważne
  choć cenzor wtykał nos w onuce
  Redaktor jawnie cenzurował
  urzędnik gminy także sołtys
  nosił swój własny pas tej cnoty
  i swej słabości składał hołdy
  nie było więc tematów łatwych
  i zostawionych tak samopas
  nikt nie mógł więc obrażać świętych
  jak i poniżać godność chłopa
  robotnik też był nietykalny
  milicjant sędzia pielęgniarka
  nie wolno było tak od siebie
  kapitalistów zbytnio szargać
  i tak po latach Wielki Cenzor
  do panteonu wchodząc wielkich
  zniszczył swój system odporności
  i padł ofiarą Bolków cienkich
  lecz umierając pozostawił
  kukułcze jajo swej historii
  którego twory to artefakt
  dla spec-partaczy Nowej Ordy
  a Cenzor z grobu ich wyśmiewa
  i turla się ze śmiechu łkając
  bo zamiast niego cenzurują
  zastępy gnojków które trwają
  każdy właściciel swą cenzurę
  wykłada jasno na dzień dobry
  i nawet bracie nie próbujesz
  sprzedać mu obraz własnej mordy
  myślisz – jak każą, żeby przeżyć
  mówisz – co każą, bo wygodnie
  i nazywając to wolnością
  współtworzysz własne nowe zbrodnie

 432. @woytek
  24 października o godz. 14:29

  świetny wierszyk!

 433. neospazmin

  „Na niczym w zyciu spolecznym mi tak nie zalezy jak na odpowiedzialnosci za to co sie mowi/ twierdzi. (…) Zaslanianie sie tym ze wybory to wydarzenie przyszle i niepewne przypomina moje wlasne ignorowanie prognoz pogody. A potem glut do pasa…”

  No to z uwagi na panskie doświadczenie z „glutem do pasa” i deklarowaną odpowiedzialność za to co się mówi pozostaje mi oczekiwać na prognozę pogody na dzień 24 pażdziernika 2019 – tj za rok.
  Oczywiście liczę, że opracuje ją pan tak precyzyjnie, miarodajnie i wiarygodnie jak dane statystyczne prezentowane w powyborcze noce.

 434. @adam100
  I męska, i żeńska logika pragnę zauważyć, zarówno.
  Jak pragnę zdrowia (powiedzonko, które całkiem zanikło).

 435. @ wiesiek
  Ktoś kiedyś mądrze powiedział, że głównym problemem ludzi biednych jest to, że nie mają pieniędzy (żeby się z tej biedy wyzwolić). Ktoś musi im najpierw te pieniądze dać albo pożyczyć, inaczej wychodzenie z biedy może trwać pokolenie albo dłużej. To samo działa w przypadku państw- biedny kraj nie wyprodukuje tyle, żeby się wzbogacić, chyba, że ktoś mu pieniądze na rozwój gospodarki da , tak jak daje UE krajom postsocjalistycznym, albo pożyczy. Z pustego i Salomon nie naleje. Gierek et consortes dobrze myśleli, biorąc kredyty w zachodnich bankach (ciekawe czemu tam a nie w ZSRR?) na rozwój gospodarki, tyle że niekoniecznie te pieniądze dobrze lokowali.

 436. @404
  „obelga usłyszana od mężczyzny w jakiś dziwny sposób bardziej kobietę rani.
  Bo podświadomie, nie oczekując tego nawet… czuje się ona jakoś pod jego opieką (z braku lepszego określenia).”
  Nie zgadzam się z tobą. To relikt konserwatywnego myślenia i utrwalanie stereotypów. Tradycyjnie oczekujesz swoistej „taryfy ulgowej”, bo jesteś kobietą?
  Wcale nie oczekuję od faceta „brania mnie w opiekę”. Chcę tylko, by traktował mnie serio, po partnersku, a obelgę czy to ze strony mężczyzny, czy kobiety oceniam jednakowo źle.

 437. mag

  tak naprawdę to było żartem, bo mówi się
  żelazna logika

 438. Mad Marx
  24 października o godz. 15:16

  Nie zdajemy sobie sprawy jaka jest różnica miedzy dochodem 2 USD dziennie a 10 USD dziennie per capita – to zupełnie inny standard życia. Absolutnie fenomenalna prezentacja na temat rozwoju ekonomicznego na świecie : Hans Rosling ( po angielsku ale jest tez Polski)
  Obowiązkowa lektura :
  https://www.google.com/search?safe=active&client=firefox-b-ab&tbm=isch&q=hans+rosling+income+per+capita&chips=q:hans+rosling+income+per+capita,online_chips:poverty&sa=X&ved=0ahUKEwiH8IeGm5_eAhVDjSwKHcQyB-YQ4lYIKigC&biw=1173&bih=493&dpr=1.36#imgrc=zQhWsQdhSpLXSM:

 439. Mad Marx
  24 października o godz. 15:16

  Pomysł Grabskiego- finansowanie rozwoju II RP z inflacji.
  Mówi ci to coś?
  Przy problemach z uzyskaniem kredytu zewnętrznego, realizowano rozwój za pomocą dodruku, budując nowe zakłady, finansując roboty publiczne.

  Generalnie, nie wierzę w pieniądz fiducjarny.
  Ta piramida musi się zawalić.
  Jak każda wiara, jej trwanie zależy wyłącznie od ilości wiernych.
  Kraje zachodnie monopolizując system finansowy świata, nadrukowały tej makulatury kilkukrotnie więcej, niż wynosi PKB świata.
  Więc masz przykład, jak się to robi- finansuje własny rozwój….
  Podobnie jest z walutami lokalnymi- o ile rzady są sensowne i prospołeczne.

 440. jobrave
  24 października o godz. 4:42

  „Nie ulega wątpliwości, że ów granat termo-baryczny został ukryty na pokładzie „tutki”, podczas serwisowania w Samarze”.

  Nie śmiem zaprzeczać, polemizowałby tylko, że chodzi o granat, może coś większego? No i faktem jest, że Air Force One nie byłby serwisowany w Rosji lub Chinach. III RP (okrągłostołowa) to był jednak specyficzny kraj.

  „ … nagranie z wysadzenia namiotu przez podkomisję Macierewicza. To wystarczająco p-o-r-a-ż-a-j-ą-c-y dowód”!

  No tak, nie jesteś matematyczny ani fizyczny, więc żadne doświadczenie cię nie przekona, już prędzej iluzjonista. 🙂 To nie twój horyzont, albo szkoły miałeś marne. I pomyśleć, że bawiąc się metalowymi kulkami Izaac Newton wykazał, że te same prawa rządzą ruchem ciał na ziemi oraz samej Ziemi i innych ciał niebieskich. Poprawna teoria (np. termodynamiki) obowiązuje w całym wszechświecie. O to właśnie chodziło w doświadczeniu, którego nie rozumiesz.

  „ Dlaczego renomowane zagraniczne komisje ds. szukania trotylu w zwłokach smoleńskich, nie znalazły w nich rzeczonego materiału”.

  Obaj nie wiemy co te zagraniczne ośrodki badawcze znalazły, oraz w jakich ilościach, ale niedługo się dowiemy. Zaś trotyl najpewniej był rodzajem ruskiej maskirowki. Chodziło sprowadzenie krajowych rozważań na fałszywe tory. Trotyl rozpuszcza się wodzie, więc łatwo tym np. umyć wrak (sprawdź, kiedy został umyty). Ale faktem jest, że do zainicjowania eksplozji termobarycznej musi być niewielka ilość konwencjonalnego materiału wybuchowego, może nim być trotyl, ale nie musi. Ty może jesteś dość prostoduszny, ale Rosjanie są bardziej wyrafinowani i wiedzą, że drewno najłatwiej ukryć w lesie. Ucz się od ruskich.

 441. Mauro Rossi
  24 października o godz. 15:57

  Trotyl NIE ROZPUSZCZA się w wodzie……..
  Chyba że ten smoleński ma taką specyfikę.
  Wodolejstwo jest jego cechą charakterystyczną.

 442. Bar Norte

  24 października o godz. 1:40

  „ …. sami dodatkowo wyostrzyliście krajowy wymiar polityczny wyborów w odniesieniu do sejmików”.

  Nadal utrzymujesz się na poziomie opinii, co łatwe, ale jałowe i nic nie wnosi do dyskusji. Zauważ, w wyborach parlamentarnych nie startowałaby tzw. koalicja samorządowa, która sporo głosów zgarnęła, ale w wyborach do Sejmu nie będzie uczestniczyć. Tego nie bierzesz pod uwagę, co jest twoim kolejnym błędem.

  Po drugie, zerknij na to,a będziesz miał odpowiedź na pytanie jaki jest trend i czym najpewniej zakończą się przyszłoroczne wybory parlamentarne.

  27 proc. (2014) – 33 proc. (2018)
  38 proc. (2015) – X proc. (2019)
  X=38×33/27
  46.44 proc.

 443. wiesiek59
  24 października o godz. 16:08

  „Trotyl NIE ROZPUSZCZA się w wodzie”.

  Moim zdaniem się rozpuszcza.

 444. @adam100
  Logika jest jak muzyka.
  Łagodzi obyczaje

 445. tejot
  24 października o godz. 12:30

  „ … gdzie PAD zostawił swoje IQ wybierając się do Berlina i głosząc tam w prestiżowym miejscu teorię o unifikacji przez UE m.in. żarówek do energooszczędnych jako przyczynie brexitu”.

  Popularny błąd myślowy, znany w średniowieczu, jako pars pro toto. Bierzesz część za całość i wyciągasz ostateczne wnioski, o IQ prezydenta. A tak naprawdę ten błąd świadczy o twoim IQ ― i to nie najlepiej.
  Wszedłeś na widły i chyba masz ranę na czole. 🙂

 446. Z dystansu
  24 października o godz. 9:20

  „Rossi Nie wiem jak tam u „kaczora” i PiSu , ale dla mnie używanie wobec ludzi określenia „gorszy sort” to rasizm”.

  No pomyśł tylko, targowiczanin, ty i ja to ludzie tej samej rasy. W każdym społeczeństwie zdarza się gorszy sort (np. kryminaliści, szpiedzy, pedofile etc. ).

 447. blackley
  24 października o godz. 11:03

  „Panie Rossi, Bełkot. Żadnej bomby ani trotylu nie było”.

  Panie blackley, jeśli pan powie „No słowo honoru, żadnej bomby nie było, no jak Boga kocham” (tu uderzy się kilkakrotnie w pierś) to uwierzę. Ale nie prędzej. 🙂

 448. @Panie Rossi
  Trotyl to od dawna tkwi w „parówkach” politycznych fundowanych narodowi przez Macierewicza i ogłupionej obsesjami prezesa jego kamaryli. Czy nie było lepszych momentów do „odpalenia” trotylu , tylko w chwili lądowania w warunkach , kiedy każdy zdrowy na umyśle kapitan samolotu by odleciał na zapasowe lotnisko? Taka jest złośliwość losu , który karze arogantów w chwili absolutnie niemożliwej do przewidzenia. Jeżeli w tym samym momencie powstaje kilka błędów decyzyjnych to katastrofa jest nieunikniona.

 449. Mauro Rossi
  24 października o godz. 15:57
  jobrave
  24 października o godz. 4:42

  „Nie ulega wątpliwości, że ów granat termo-baryczny został ukryty na pokładzie „tutki”, podczas serwisowania w Samarze”.

  Nie śmiem zaprzeczać, polemizowałby tylko, że chodzi o granat, może coś większego? No i faktem jest, że Air Force One nie byłby serwisowany w Rosji lub Chinach. III RP (okrągłostołowa) to był jednak specyficzny kraj.

  Mój komentarz
  Rossi tym razem (w problemie granatu termobarycznego wrzuconego do samolotu Tu-154M w czasie remontu w Samarze) nie idzie w zaparte, tylko cofa się, mruży oczy i szepce – a może chodzi nie o granat, a o coś większego?

  Rossi, wstydź się, jesteś doświadczonym znawcą inżynierii zamachowo-wybuchowej termobarycznej. Jeśli raz stwierdziłeś, że:

  Mauro Rossi
  24 października o godz. 1:16

  „Tu masz granat termobaryczny, służący do niszczenia bunkrów i przestrzeni zamkniętych. Dobrze sprawdzi się kadłubie samolotu, nikt nie wyjdzie żywy,”

  to trzymaj się tego, co napisałeś o granacie termobarycznym, który rozwala bunkry i mógł zabić wszystkich pasażerów TU-145M w Smoleńsku oraz rozsadzić kadłub samolotu na 60 000 odłamków (o 60 000 odłamkach pisałeś wcześniej na EP).

  Podtrzymuj hipotezę zamachu na prezydenta RP granatem termobarycznym, nie cofaj się, bo twoja wiedza o inżynierii zamachowo-wybuchowej nie pozwala na to. Nie przerabiaj granatu termobarycznego na „coś większego”, bo może to być poczytane za krętactwo lub nie daj Boże luki w wiedzy i stracisz autorytet, na który ciężko pracowałeś na EP.
  Pzdr, TJ

 450. @Tejot
  Błagam – nie odgrzewaj prastarych kotletów.
  Mauro Cię podpuszcza, bo już sam nie wie, jak „dopomóc” swojakom-pisiakom, których „czwarte zwycięstwo” – wg Prezesa – jest raczej pyrrusowe. A co dalej?

 451. Mauro Rossi
  24 października o godz. 16:32
  tejot
  24 października o godz. 12:30

  „ … gdzie PAD zostawił swoje IQ wybierając się do Berlina i głosząc tam w prestiżowym miejscu teorię o unifikacji przez UE m.in. żarówek do energooszczędnych jako przyczynie brexitu”.

  Popularny błąd myślowy, znany w średniowieczu, jako pars pro toto

  Mój komentarz
  Prezydent nie wszystkich Polaków – Andrzej B. walnął przed poważnym audytorium w Niemczech ignorancką gafę o demokracji, której zagraża wprowadzanie w UE standaryzacji technicznej i podał przykład szkodliwości takiej standaryzacji – a w Polsce nie można kupić zwykłej żarówki są tylko energooszczędne i wraz z podaniem tego przykładu wysunął hipotezę o tym, że takie postępowanie unijnych standaryzatorów było między innymi przyczyną wyjścia GB z Unii Europejskiej.

  Zaiste, ile trzeba mieć w głowie, by puszczać w obieg tego rodzaju komunały na forum międzynarodowym. Komunały, które przykleją się do Polski i jej prezydenta, bo do kogóż innego.
  Pzdr, TJ

 452. Może jeszcze dzisiaj, albo jutro PKW poda ostateczne wyniki wyborów samorządowych. Jedno jest pewne; niewiele ponad połowa uprawnionych wzięła udział w tych wyborach, ale to i tak więcej niż dotychczas bywało. Prawie jedna trzecia głosowała na kandydatów przewodniej partii, co znaczy, że dwie trzecie obywateli rządzącej od trzech lat politycznej formacji nie poparło. Świadczy to o braku społecznej akceptacji dla rządzących.

  Koalicja Obywatelska też nie ma powodów do zadowolenia bowiem utracono kilka sejmików wojewódzkich, czyli realną terenową władzę. Nie ma też możliwości powiększenia bazy wyborczej bo połowa obywateli wyborami nie jest zainteresowana, a wśród pozostałych jest wiele rozdrobnionych formacji, którzy sami sobie są sterem, żeglarzem i okrętem, i nie wiadomo w jakim kierunku płyną, w każdym razie ciągle lądując na mieliznach.

  Zatem remis, trudny remis. Mam tylko nadzieję, że coś się w tych lewicowych z nazwy elitach obudzi, i jeśli nie program to przynajmniej pragmatyczny kurs obiorą

 453. adam100 12.14
  „Syndrom sztokholmski” niejedno ma znaczenie.
  Patryk Jaki człowiek trzeciego szeregu od czarnej roboty, bardzo, ale to bardzo się starał o prezydenturę Warszawy. Było to stanowisko moim zdaniem ważniejsze od stołka strażnika żyrandola, bo dające realną władzę w stolicy Polski.
  Nie udało się bowiem tym razem wyborcy wykazali rewolucyjną czujność i nie poszli na lep rządowej propagandy.
  Chłopina jednak się starał, miał pomysł, ale musiał boleśnie zderzyć się ze ścianą, a to boli, i ja troskliwy samarytanin tylko wyraziłem swoje współczucie, chociaż jednorazowo

 454. tejot
  24 października o godz. 17:15

  „Podtrzymuj hipotezę zamachu na prezydenta RP granatem termobarycznym”.

  Jak pamiętam wątpiłeś kiedyś w istnienie broni termobarycznej. Wkleiłem ci wówczas link do informacji o grantach termobarycznych produkowanych przez Bułgarię. Granat, pocisk, bomba ― mała, duża, średnia itd. to mogą byc ładunki zwykłe lub termobaryczne. W sumie rzecz banalna i znana od lat. Ładunek termobaryczny jest brany pod uwagę m. in. ze względu na rozmiar zniszczeń, poszatkowanie zwłok i całkowity rozpad kadłuba. Nie ma innego wytłumaczenia takich zniszczeń po upadku samolotu z kilkunastu metrów przy prędkości ok. 275/h, czyli blisko minimalnej.

 455. mag

  „Czwarte zwycięstwo” – wg Prezesa – jest raczej pyrrusowe. A co dalej”?

  Nie wiem czy dobrze rozumiemy słowo „pyrrusowe”. Otóż król Epiru, kiedy wgrał jedną z bitew na południu Italii (obecnie Ascoli Satriano), ale stracił część armii, miał podobno powiedzieć: „Jeszcze jedno takie zwycięstwo i będę skończony”.

  Jedyna twoja nadzieja, że po tych wyborach Kaczyński z Morawieckim też będą skończeni. 🙂

 456. Pomniki idą w Polskę. Dzisiejszy tygodnik POLITYKA (numer 3183) z młodzieńczą twarzą prezydenta Warszawy na okładce, z felietonem Gospodarza na stronie 95, pisze o stawianiu pomników rodziny prezesa w całym kraju. „Lubi postawić” artykuł Violetty Krasnowskiej (strona 23) zaczyna się tak „Tu ma stanąć ten pomnik” a na fotografii pomnik pary prezydenckiej „świętej pamięci”.
  Tajne komitety decydują gdzie i kiedy przywiozą i zamontują kolejny pomnik człowiekowi, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

 457. Mauro Rossi
  24 października o godz. 18:13

  Pyrrus i Kaczyński mają ten sam problem.
  Uzupełnienie strat, nowi żołnierze do armii, bo starzy wykruszają się.
  Ten sam problem ma zresztą KK…..

  Ktoś wspomniał o lewicy…

  Czy w Polsce może zaistnieć?
  Poststyropian dość systematycznie za pomocą propagandy, zohydzał wszelkie lewicowe ruchy. 30 lat McCarthyzmu w polskiej odmianie,dało efekty obserwowalne gołym okiem.
  Nikt nie lubi być szkalowany, wykluczany, czy wyzywany od „komuchów”.
  No i nie ma BAZY rekrutacyjnej.
  Wleczemy się w Ogonie Europy pod względem uzwiązkowienia.
  Stąd takie a nie inne płace i warunki pracy- miedzy innymi.

 458. Skoro za nami wybory samorządowe należy moim zdaniem określić miejsce w którym aktualnie się znajdujemy, i punkt wyjścia do rzeczywistości, która została w ciągu trzech lat rządów PIS zamazana.
  Zamach na SN się nie udał. UE której częścią jesteśmy upomniała się o nasze wspólne prawa do niezależnych i niezawisłych sądów.

  Należy zacząć od początku. Wyrok TK został wydrukowany. Dublerów wycofać, wybranych sędziów TK wprowadzić. Uroczyste ślubowanie tych sędziów powinno odbyć się w blasku kamer za dnia, a nie nocą.
  KRS rozwiązać i dokonać wyboru zgodnie z prawem.
  Proste jak konstrukcja cepa. No to do roboty ustawodawcza i wykonawcza władzo

 459. Mauro Rossi
  24 października o godz. 17:58
  tejot
  24 października o godz. 17:15

  „Podtrzymuj hipotezę zamachu na prezydenta RP granatem termobarycznym”.

  Jak pamiętam wątpiłeś kiedyś w istnienie broni termobarycznej. Wkleiłem ci wówczas link do informacji o grantach termobarycznych produkowanych przez Bułgarię. Granat, pocisk, bomba ― mała, duża, średnia itd. to mogą byc ładunki zwykłe lub termobaryczne. W sumie rzecz banalna i znana od lat. Ładunek termobaryczny jest brany pod uwagę

  Mój komentarz
  Rossi, co taki enigmatyczny się zrobiłeś? Piszesz, że „ładunek termobaryczny jest brany pod uwagę.”
  Jaki ładunek, kto bierze pod uwagę, czego dotyczy?

  Rossi, zasugerowałeś dziesiątki razy na EP, ze w Smoleńsku dokonano zamachu wielowybuchowego samolotowego na prezydenta RP. Insynuowałeś, że związek z zamachem ma rozmowa Putina z Tuskiem na molo w Sopocie (jest zdjęcie pokazujące Tuska i Putina rozmawiających na molo, a jak rozmawiali, to o czymś musieli rozmawiać, nie można wykluczyć, że rozmawiali o zamachu – logika smoleńska) oraz przybicie piątki przez Tuska z Putinem po przybyciu Tuska na miejsce zamachu w Smoleńsku. Tusk w Smoleńsku był wg rozpowszechnianych insynuacji zadowolony, a jak był zadowolony, to musiał być z czegoś zadowolony, najpewniej z udanego zamachu. W Smoleńsku odbył się zamach. Logika smoleńska.

  Teraz wycofujesz się i piszesz tajemniczo o „braniu pod uwagę”.
  Rossi, odwagi, prawda już przyszła do ciebie. Powstałeś z kolan, pisz o całości zamachu nie korzystaj z pars pro toto.

  Jak dotychczas na EP propagowałeś hipotezę zamachu czterowybuchowego – dwa wybuchy urywające kolejno części lewego skrzydła samolotu Tu-154M, wybuch urywający statecznik oraz wybuch główny szatkujący kadłub na 60 000 odłamków. Wszystkie poprzedzające wybuch główny eksplozje nie zostały zarejestrowane w czarnych skrzynkach, co według twoich sugestii rozsiewanych na EP świadczyć ma o tym, ze zamach był doskonale przygotowany, zamaskowany poprzez sfałszowanie nagrań w czarnych skrzynkach, złamanie brzozy Bodina, wbicie w nią elementów lewego skrzydła Tu-154M, złamanie wielu drzew przed lotniskiem przez specjalny samolot koszący przygotowany przez ekipę zamachową na okoliczność maskowania zamachu, itd., by można go było przedstawić jako zwykła katastrofę CFIT.
  Pzdr, TJ

 460. Mauro Rossi

  „w wyborach parlamentarnych nie startowałaby tzw. koalicja samorządowa, która sporo głosów zgarnęła, ale w wyborach do Sejmu nie będzie uczestniczyć”

  Zapewne masz na myśli tzw „Bezpartyjnych samorządowców”. Z tym, że oni startowali w wyborach do parlamentu trzy lata temu – z tym, że bez wiekszego powodzenia i zapewne też będą startować w następnych. Nie chcę cię załamywać ale to są głosy peowskie co oznacza, że dla ich elektoratu partią drugiego wyboru zawsze będzie PO.
  Ta formacja wywodzi się bowiem z PO i tylko z powodów marketingowych wybija na plan pierwszy swą bezpartyjną partyjność i apolityczną polityczność. Tak więc bez wzgledu na to czy trafi do przyszłego parlamentu czy nie i tak na ich politycznej aktywności stracicie.

  „jaki jest trend”

  Tak dobrałeś dane w zaprezentowanym modelu by wykazać monotoniczność składnika zależności badanej cechy (poparcie) od czasu. Tymczasem wykazałem ci nocą, że owa monotoniczność już od niedzieli nie istnieje. Ten składnik w niedzielę nabrał charakteru niemonotonicznego więc nie można mówić o trendzie.
  Niestety, w prezentowanym modelu nie ująłeś sezonowości, która owemu składnikowi nadaje charakter okresowy.

 461. @IS42
  ” i ja troskliwy samarytanin tylko wyraziłem swoje współczucie, chociaż jednorazowo”

  Patryś to polityk kuty na 4 nogi dobrowolnie realizujący demolkę Polski. Takich mi nie szkoda ani-razowo.
  pozdr.

 462. „Jesteśmy większością, prawdziwą Brazylią. Razem zbudujemy nowy naród. Lewacy [PT – Partia Pracujących b. prezydenta Luli] przegrali i przegrają, ale czyszczenie będzie dużo szersze: będą musieli się podporządkować, albo opuścić kraj, bo inaczej więzienie. Czerwone śmiecie będą zakazane w Brazylii!” – krzyczał Bolsonaro, oklaskiwany przez tłumy swoich zwolenników.

  „Nasz kraj nie będzie należał do gangu z czerwoną flagą i pustym mózgiem. Nikt nie będzie śmiał się z Brazylii. Ej, ty Lula da Silva, jeśli myślisz, że Haddad [kandydat PT na prezydenta] stanie się prezydentem i cię ułaskawi, mówię ci: zgnijesz w więzieniu, jak i Haddad!”. Bolsonaro zapowiedział delegalizację innych ugrupowań lewicowych – Ruchu Robotników Rolnych bez Ziemi (MST) i Ruchu Pracowników bez Dachu (MTST): „Wasze działania zostaną uznane za terroryzm!”.
  https://strajk.eu/czerwone-smiecie-beda-zakazane-w-brazylii-kandydat-skrajnej-prawicy-na-prezydenta-zapowiada-zniszczenie-lewicy/
  ==========

  Niektórym marzy się taki scenariusz od lat.
  Szwadrony smierci w Polsce.
  Na szczęście, nie mamy tradycji.
  W Brazylii bedzie to fakt, który przemilczy „cały cywilizowany swiat”.
  Doktryna Monroe dalej obowiązuje.

  Obawiam się też ze zostanie wskrzeszona Żelazna Kurtyna i Doktryna Powstrzymywania.
  Ale to u nas……

 463. @mag
  24 października o godz. 16:29
  „Logika jest jak muzyka.”

  Do tanga trzeba dwojga 🙂

 464. @@Tejot, Blackley
  Panowie, nie rozumiem po co podejmujecie „dyskusje” na serio z @Mauro. Przecież to klasyczny, cyniczny troll, trzeba przyznać, z górnej półki.
  Robi Was w bambuko, wywracając kota do góry ogonem i uprawiając w miejsce rozmowy klasyczną scholastykę.

 465. @ Wiesiek:
  „Pomysł Grabskiego- finansowanie rozwoju II RP z inflacji.”
  Szło świetnie- wystarczy sprawdzić jaki był stopień wyposażenia w nowoczesny sprzęt Wojska Polskiego w przededniu wojny (nie chodzi o to, że było kilka nowoczesnych konstrukcji, tylko ile polski przemysł był w stanie tego wyprodukować) . Albo polskiego rolnictwa w ciągniki. Albo ilość wyprodukowanych w Polsce samochodów. Z pustego i Salomon nie naleje

 466. @mag, @404 chyba pogubiłyście się. Ja naprawdę nie wiem jaki cel wam przyświeca w tej żałosnej dyskusji. Delikatnie mówiąc zaniechajcie, jeśli o mnie chodzi.
  Ps. omawianie tu spraw dziejących się na innych blogach to kiepski pomysł, tutaj nasz kolega świetnie się sprawdza jako ENPASSANTOWA plotkara.

 467. mag
  24 października o godz. 19:33
  @@Tejot, Blackley
  Panowie, nie rozumiem po co podejmujecie „dyskusje” na serio z @Mauro. Przecież to klasyczny, cyniczny troll, trzeba przyznać, z górnej półki.
  Robi Was w bambuko, wywracając kota do góry ogonem i uprawiając w miejsce rozmowy klasyczną scholastykę.”

  Droga pani mag ,

  To nie całkiem tak . A raczej całkiem nie tak . Z każdym wpisem , który pan Mauro ma nieprzyzwoitość zamieścić , pan Mauro kopie coraz głebszy dół . Dół GŁUPOTY . Nie trzeba nic robić . Wystarczy idiocie pozwolić żeby osmieszał się sam . Ukłony

 468. „Polska wstaje z kolan”

  Ano wstaje. Nie tak szybko wprawdzie, jakby sobie wielu zyczylo, ale zawsze.
  Po ostatnich wyborach samorzadowych, w czesci Wojewodztw wladze przejma Polacy.
  Jeszcze nie we wszystkich. Nawet nie w wiekszosci, ale postep w stosunku do poprzednich wyborow jest widoczny. Coraz wieksza czesc narodu dojrzewa do tego,
  by wziac sprawy w swoje rece. Jeszcze nie wszyscy, jescze nawet nie wiekszosc,
  ale kolejny krok we wlasciwym kierunku zostal uczynione.
  W duzych miastach jeszcze sie nie udalo, ale to kwestia czasu.
  Wystarczy przyjrzec sie historiom walk narodowo-wyzwolenczych w roznych krajach
  i roznych czasach. Okupant zawsze najdluzej trzymal sie w wielkich metropoliach.
  Ale i one w koncu padaly. Przyjdzie wiec czas i na wielkie miasta.
  Przyjdzie czas na wolnosc i oczyszczenie kraju z przywleczonego na sowieckich bagnetach chacharstwa.

  Dobranoc Panstwu.

 469. @żabka konająca
  Mówię za siebie, żaden tajemniczy cel mi nie przyświeca i po prostu nie wiem, o co ci chodzi (zresztą nie pierwszy raz).
  Nie wiem też, co Ci odpowie „pogubiona” 404, ja się pogubiona nie czuję.

 470. Mauro Rossi
  24 października o godz. 16:37
  blackley
  24 października o godz. 11:03

  „Panie Rossi, Bełkot. Żadnej bomby ani trotylu nie było”.

  Panie blackley, jeśli pan powie „No słowo honoru, żadnej bomby nie było, no jak Boga kocham” (tu uderzy się kilkakrotnie w pierś) to uwierzę. Ale nie prędzej”

  Panie Rossi ,

  proszę nie mieszać Boga ani slowa honoru w panskie głupawe wywody. Już 9 lat Maciarenko i jego komisja szuka tego czego nie ma . Im bardziej szuka , tym bardziej nie ma . Ile lat wam potrzeba ? 9 ? 19? A może 90 ?
  Skończ człowieku robić z siebie idiotę .

 471. wiesiek59
  24 października o godz. 18:40

  Ktoś wspomniał o lewicy…

  Czy w Polsce może zaistnieć?
  Poststyropian dość systematycznie za pomocą propagandy, zohydzał wszelkie lewicowe ruchy. 30 lat McCarthyzmu w polskiej odmianie,dało efekty obserwowalne gołym okiem.
  Nikt nie lubi być szkalowany, wykluczany, czy wyzywany od „komuchów”.
  No i nie ma BAZY rekrutacyjnej”

  Poprostu lewica nie ma oferty . Nie ma klienta na waszą ofertę . To proste . Czego pan nie rozumie ?

 472. Levar
  24 października o godz. 19:56
  „Przyjdzie czas na wolnosc i oczyszczenie kraju”

  A przewodzić będzie ojczulo pedofil ??
  Powodzenia szubrawcy.

  Obserwujemy doraźne oczyszczanie Polski z Pisiorow.
  Puck pierwszy.

 473. No, cóż, w miarę spływania protokołów z komisji wyborczych do PKW mój nastrój z bliskiego entuzjastycznemu zmienia się na odwrotny. Pozostaje już tylko cieszyć się dobrym wynikiem PSL i wygraną „antypisu” w wyborach prezydenckich w Warszawie i innych dużych miastach. Na osłodę pozostaje również to, że PiS, licząc na znacznie więcej, przeliczył się, jak i to, że przy zaangażowaniu potężnych sił i środków zaliczył jedynie 33 proc. poparcia. Niby rezultat wyborów nie przekłada się na wyniki wyborów parlamentarnych, ale przypominam sobie, jak pisowskie eksperty, profesory, twierdziły – przed ostatnią niedzielą – coś zgoła przeciwnego, teraz już zmieniły zdanie, bo gdyby nie zmieniły, to musieliby przyznać, że to jednak porażka, choć -oczywiście – nie jest ona spektakularna. Niepisowskie eksperty też tak twierdziły, z tą jednak różnicą, że nie zmieniły zdania po wyborach. Pójdźmy więc tym śladem.
  W wyborach parlamentarnych 2015 roku PiS zdobył 37, 58 proc. głosów, natomiast ci, których dzisiaj nazywamy „antypisem” -wziąłem kalkulator i podliczyłem, wyszło – 47,59 proc., w tej liczbie mieszczą się ugrupowania, które nie przekroczyły progu, a więc SLD (z powodu nieszczęsnej koalicji te 7, 55 proc. okazało się niewystarczające) i Razem – 3, 65 proc. Gdybyśmy jeszcze dodali partię Kukiz 15 – 8, 81 proc., oraz partię KORWIN – 4,76 proc. – to procent niegłosujących na PiS wyniósłby 61, 56., tak więc, czy to się komuś podoba, czy nie, „suweren” zawsze był mniejszością, jest nią obecnie i – najprawdopodobniej- zawsze nią pozostanie, nigdy osiągając takiego poparcia, jak miały w przeszłości PO, czy SLD przy daleko mniejszym zaangażowaniu sił i środków.
  Pisowcy uwierzyli we własną propagandę, w to, iż rzeczywiście rosną szeregi ludzi szczęśliwych, bo w kieszeniach przybyło i godność została przywrócona. Stan posiadania PiS zwiększył, tak pokazują statystyki, mają więcej, niż wcześniej, sejmików, być może więcej radnych w mniejszych miastach, ale te 33 proc., to strasznie mało, przy tak potężnej ofensywie, wspieranej przez zawłaszczone media publiczne i ambony oraz koncern Rydzyka. Od znajomego pisowca średniego szczebla, ale mającego dojście do Nowogrodzkiej wiadomo mi, że nie tylko nie widać tam euforii, ale wręcz przeciwnie – pisowcy aktywiści, sztabowcy są zaskoczeni i rozczarowani, tak marnym wynikiem, oczekiwania były bowiem, daleko większe.
  Potencjał antypisowski, jest całkiem spory, natomiast pisowski, jest kruchy. Pozostał – tylko lub aż – rok na kucie żelaza, jest spora szansa na wyeliminowanie PiS z gry i złożenie Kaczego w politycznej trumnie.

 474. blackley
  24 października o godz. 19:58

  „Już 9 lat Maciarenko i jego komisja szuka tego czego nie ma”.

  Już 9 lat temu pan to wiedział Chyba ze sztabu PO?
  Petelicki zanim zginął śmiercią (podobno) samobójczą ujawnił, że tuż po katastrofie politycy PO otrzymali esemesy z instrukcją. Mieli mówić, że „Katastrofę spowodowali piloci, którzy zeszli we mgle poniżej 100 metrów. Do ustalenia pozostaje, kto ich do tego skłonił”.

 475. jobrave
  24 października o godz. 20:28

  100/100

 476. Mad Marx
  24 października o godz. 19:34
  @ Wiesiek:
  „Pomysł Grabskiego- finansowanie rozwoju II RP z inflacji.”
  Szło świetnie- wystarczy sprawdzić jaki był stopień wyposażenia w nowoczesny sprzęt Wojska Polskiego w przededniu wojny (nie chodzi o to, że było kilka nowoczesnych konstrukcji, tylko ile polski przemysł był w stanie tego wyprodukować) . Albo polskiego rolnictwa w ciągniki. Albo ilość wyprodukowanych w Polsce samochodów. Z pustego i Salomon nie naleje”

  Panie MadMarx ,
  Ten człowiek , wiesiek59 znaczy , nie ma pojęcia o ekonomii , stwierdził zresztą że taka dziedzina jak ekonomia wogóle NIE ISTNIEJE.
  Nie ma też pojęcia o biznesie , nie prowadził nigdy nawet warzywniaka na osiedlu . Wie pan doskonale że prowadzenie warzywniaka czy 100 osobowej firmy różni sie jedynie skalą pzedsięwzięcia .
  Zasady biznesu są proste jak matematyka , na wszystko są wzory , naprawdę . To o czym opowiada ten instruktor kilofa poprostu NIE DZIAŁA . Rozwój czy warzywniaka czy wielkiej firmy finansuje się – jeśli nie ma się wlasnych srodków – Z KREDYTU. Kredyt to PODSTAWA nowoczesnej gospodarki . Z własnych srodków można rozwijać warzywniak , wszelkie większe ” tematy ” wymagają kredytu, leasingu i innych form finansowania . Oczywiście kazde pozyczanie pieniędzy to ryzyko i trzeba myśleć co się robi .
  To co proponuje ten nauczyciel zawodówki górniczej to zarzynanie własnego narodu . Tak poczynał sobie Gomułka czy Caucescu w Rumunii . Rabowanie własnego narodu mozliwe jest JEDYNIE w warunkach kiedy nie ma w kraju wolnych i demokratycznych wyborów i rządzi dyktatura w rodzaju gomułkowkowskiej i tej rumunskiej . To z powodu trzymania narodu w nędzy , głupocie i upodleniiu – tak jak za prl – i z braku wolonych wyborów , które mogly by coś zmienić , co kilka lat ludzie w Polsce w latach 1954-89 wychodzili na ulice . A wladza ” ludowa” do ludu kazała strzelać .

  Te komunistyczne pajace w koncu zorientowały się ze nigdzie w ten sposób nie zajadą . Więc od czasów Gierka zaczęli próbować rozwijać Polske za kredyty . No ale o biznesie nikt nie miał pojęcia więc wszelkie próby zrobienia czegokolwiek konczyły się fiaskiem, forsa z kredytów poszła w błoto , ale trzeba było pozyczone zwrócić i to z odsetkami . Tak w skrócie wygląda to o czym marzy , co chwali i do powrotu czego dąży ten spec od kilofa .Ukłony

 477. Mauro Rossi
  24 października o godz. 20:34
  blackley
  24 października o godz. 19:58

  „Już 9 lat Maciarenko i jego komisja szuka tego czego nie ma”.

  Już 9 lat temu pan to wiedział Chyba ze sztabu PO?”

  Panie Rossi ,

  Maciarenko bierze forsę na swoje facecje już 9 lat . Szuka . Im bardziej szuka tym bardziej nic NIE MA .A może się mylę ? Coś znalazł ? Rozkopaliscie cudze groby żeby znależć to czego nie ma i czego nie znajdziecie . Gdzie te dowody ? Na co Maciarenko wydał tyle forsy ?
  Niejaki Tomasz Piątek napisał już drugą książkę o Macierewiczu , jego podejrzanym zyciorysie i kontaktach z sb i ruskimi . Antonio straszył procesem 3 lata temu i CISZA .

  Gdzie fakty i dowody ??
  Dodam że ten podejrzany osobnik znieważył generała Pytla , oskarżył o szpiegostwo na rzecz Rosji . Generała oczyszczono z zarzutów , MON będzie skarżony o odszkodowanie . Panstwo zapłaci za wybryki tego poszukiwacza nieistniejących dowodów na nieistniejący zamach . A pan głupawo robi z siebie idiotę .

 478. tejot
  24 października o godz. 19:03

  Tejot, napisz krótko o co ci właściwie chodzi, bo nie chce mi się czytać twoich długich i i niezbyt jasnych eleboratów.

  Wybuch w kadłubie był na tyle silny, że wskazuje na ładunek termobaryczny. Wcześniejsze odstrzelenie lewego skrzydła i stecznika w rejonie brzozy wskazuje na małe konwencjonalne ładunki i eksplozjeę punktową. To naprawdę nic niesłychanego ani tajemniczego. Samolot tracił sterowność i spadał, kiedy tuż nad ziemią (nie ma leja!) doszło do eksplozji, która rozrzuciła szczątki maszyny i zagwarnatowała śmierć wszystkim pasażerom.

 479. ls42 23 października o godz. 22:51 pisze: – Prezydent martwi się żarówkami, bo pilnuje żyrandola, napisał telewidz, albo telewidzka do szkiełka.
  Nie muszą dziwić Polaków rozważania prezydenta za granicą, ale czy tam troskę PAD o zwykłe żarówki jest w stanie ktokolwiek zrozumieć

  tejot 24 października o godz. 17:34, Mauro Rossi 24 października o godz. 16:32
  tejot 24 października o godz. 12:30 cytuje: – „ … gdzie PAD zostawił swoje IQ wybierając się do Berlina i głosząc tam w prestiżowym miejscu teorię o unifikacji przez UE m.in. żarówek do energooszczędnych jako przyczynie brexitu”.
  i w następnym: – Andrzej B. walnął przed poważnym audytorium w Niemczech ignorancką gafę o demokracji, której zagraża wprowadzanie w UE standaryzacji technicznej i podał przykład szkodliwości takiej standaryzacji – a w Polsce nie można kupić zwykłej żarówki są tylko energooszczędne i wraz z podaniem tego przykładu wysunął hipotezę o tym, że takie postępowanie unijnych standaryzatorów było między innymi przyczyną wyjścia GB z Unii Europejskiej.

  IS42, na Twoje pytanie – …”czy tam troskę PAD o zwykłe żarówki jest w stanie ktokolwiek zrozumieć”, mam może niepełną odpowiedź.

  Na początek polecę Ci (jak również TJotowi) zapoznanie się z archiwalnym art. z „Polityki”
  Otóż lobbing (a jak niektóre źródła internetowe sugerują, olbrzymie łapówki i dotacje dla partii Merkel a także partii Steinmeiera) ze strony przepotężnych dwóch korporacji, Philips’a i Osram’u spowodowały, że wymuszono w państwach unijnych popyt na ekologicznie bardzo szkodliwe (związki rtęci) i trudne w utylizacji (elektronika w każdej) żarówki rzekomo ekologiczne bo niby oszczędnościowe. Powodem były olbrzymie nakłady tych korporacji jakie poniosły na badania a także konieczność zamortyzowania się nakładów na produkcję. Sprawa była pilna bo rodziła się już nowa technologia zagrażająca tym, że koncerny Philips i Osram poniosą potężne straty a chodziło o LED. Pilnym więc stało się wyeliminowania z rynku tradycyjnych żarówek, których energochłonność była przedstawiana często w fałszywym świetle bowiem w domach energooszczędnych, z czujnikami temperatury i termostatami, w okresie grzewczym strat energetycznych praktycznie nie ma, że nie wspomnę o cenie żarówek.

  Wydaje mi się, że wtręt Dudy o żarówkach to mogła być przemyślana strategia rozmowy, w której wykazał, że korupcja w UE ma się bardzo dobrze i że wie, do kogo spływała kasa od Osram’u i Philips’a. Powiedział, że pamięta, że rząd Merkel ze Steinmaierem był bardzo ostro zaangażowany w sprawę żarówek i że skalę tej afery zna.

  TJot, moim zdaniem, to nie Duda „walnął a raczej Ty walnąłeś kulą w płot, bo Duda ostro pokazał, że nie życzy sobie by rozmawiano z nim jak „z przyjezdnym”.
  Jestem zdecydowanym przeciwnikiem polityki prowadzonej przez Dudę od początku kadencji. Uważam,że jest fatalnym Prezydentem i kiedyś stanie przed TS, który odbierze mu tytuł honorowego obywatela miasta Wolbromia za poniewieranie Konstytucji ale walenie w niego żarówkami jak w bęben nie jest akurat trafne.
  Ceterum censeo Niemiec jak nie oszwabi to nie strawi i dlatego trzeba mu zawsze patrzeć na ręce – Duda pokazał, że będzie patrzył.
  Za to jeździcie po nim jak po łysej kobyle?

 480. Pan Marcin Horała wschodząca gwiazda PIS i przewodniczący komisji do spraw podatku VAT jeśli się nie mylę brał udział w wyborach samorządowych i wypadł blado, widocznie miejscowi wiedzieli z kim mają przyjemność.

  Takie pytanie zadał świadkowi: „Czymś się pan zajmował w obszarze ścigania przestępczości podatkowej? Mówił pan, że zajmowali się tym „fachowcy”. Tymczasem w roku 2009, wzrost luki watowskiej była już bardzo jaskrawa. Wzrost konsumpcji był na poziomie 6,2 proc. Jednocześnie spadły wpływy z VAT. Lukę obliczano na ok. 25 – 30 miliardów zł. I była ona większa o 20 miliardów niż w roku 2007. Nie zrewidował pan swojej oceny? W tym obszarze fachowcy okazali się nieskuteczni.”
  Muszę zauważyć, że podobne pytania zadawali inni członkowie tej komisji.
  W czym problem? Komisja powinna wiedzieć jakie obowiązki miał urzędnik państwowy i wcześniej zapoznać się z dokumentami w których to zapisano. Tutaj pytano w ciemno, a zwykle otrzymywano odpowiedzi; to nie należało do moich obowiązków, tym się nie zajmowałem.

  Członkowie komisji powinni najpierw przejść odpowiednie przeszkolenie i to wielomiesięczne, żeby rozmawiać z fachowcami. Powinni też mieć pojęcie o całej procedurze ściągania podatku VAT. Instruktaż nie wystarczy.
  Już Witold Modzelewski tłumaczył jak skomplikowany był podatek VAT i jakie zmiany wprowadzano. Tu każdy okres się liczy, każda zmiana. Wątpię aby do końca obecnej kadencji sejmu komisja w tym wszystkim się połapała, czytając sprawozdania z dotychczasowej działalności.

  Żadne gwiazdorstwo w tym nie pomoże

 481. blackley
  24 października o godz. 20:47

  „Niejaki Tomasz Piątek napisał już drugą książkę o Macierewiczu”.

  🙂
  Wiesz kto ją zamówił i sponsorował?
  A właśnie to jest ciekawe.

  „Im bardziej szuka tym bardziej nic NIE MA.”

  A jaki dowód by cię przekonał, bo z prawami fizyki i mechaniki to u ciebie nie teges?

 482. Mauro Rossi
  24 października o godz. 21:00
  blackley
  24 października o godz. 20:47

  „Niejaki Tomasz Piątek napisał już drugą książkę o Macierewiczu”.

  Wiesz kto ją zamówił i sponsorował?
  A właśnie to jest ciekawe.

  „Im bardziej szuka tym bardziej nic NIE MA.”

  A jaki dowód by cię przekonał, bo z prawami fizyki i mechaniki to u ciebie nie teges?”

  Panie Rossi ,

  gdzie są dowody ? jakiekolwiek , cokolwiek ? jakaś odrobina ? Na co Maciarenko wydał forsę i stracił 9 lat ? Ile lat potrzeba ? 19 ? 90 ?
  Oprócz pękających parówek i puszek oraz rozkopanych grobów NIC NIE MA . Za ile lat Maciarenko coś znajdzie ?

  Nie wiek kto i czy wogóle ktoś zlecał Piątkowi napisanie książki . Rzecz jest bez znaczenia . Skoro Maciarenko obiecał proces niech wytacza. Na razie proces wytacza gen Pytel . Szkoda że MON owi i panstwu polskiemu a nie temu mitomanowi .

 483. legat
  24 października o godz. 20:53

  odkąd wymieniłem zarówki na LED płacę o wiele mniej za prąd . Na wiosnę zakładam fotowoltaikę . Nie będę płacił złodziejskiemu , pisowskiemu pge . Instalacja ma trwalość 25 lat , zwrot po 8 -miu. Taka sytuacja

 484. legat
  24 października o godz. 20:53
  Nie zamierzam się spierać bo napisałeś ciekawie, ale czy naprawdę aż takie zawoalowane rozmowy na tak wysokim szczeblu należy prowadzić?
  Morawiecki powiedziałby może to samo po angielsku, PAD po polsku, a jak to brzmiało w tłumaczeniu bo nie sądzę aby niemiecki prezydent rozumiał po polsku i o to głównie mi chodziło, ale tego się nie dowiemy.

  Z żarówkami jest tak; moja żona powiedziała musisz kupić i nabyłem bez problemu te zwykłe bo dają przyjemne światło i nie lubię zbyt częstych zmian oświetlenia, a zatem można, można kupić jak się chce. A PAD niech mówi „po ludzku” i w tri miga przyłoży się do obowiązku wynikającego z zapisów w konstytucji, a zatem przyjmie ślubowanie od prawidłowo wybranych sędziów do TK czego społeczeństwo od niego oczekuje, tak na początek

 485. ls42
  24 października o godz. 18:49

  „Zamach na SN się nie udał. UE której częścią jesteśmy upomniała się o nasze wspólne prawa do niezależnych i niezawisłych sądów. Należy zacząć od początku. Wyrok TK został wydrukowany. Dublerów wycofać, wybranych sędziów TK wprowadzić”.

  No tak, ale jak to zrobić nie gwałcąc konstytucji? PO-PSL-SLD wybrała pięciu sędziów 8 października 2015, a wybory do Sejmu odbyły się 25 października 2015. A w tym dniu (25 października) kadencje pięciu ustępujących sędziów jeszcze trwały ― do listopada i grudnia 2015. A konstytucja mówi, że większość parlamentarna może wybierać sędziów TK tylko w swojej kadencji.

  Pokrzycz ze mną: konstytucja – konstytucja – konstytucja. 🙂

 486. die wöfe sind getötet
  die mauer gefallen
  jetzt ist die zeit der hyienen
  die stunde der schakallen

 487. blackley
  24 października o godz. 21:07

  „Nie będę płacił złodziejskiemu , pisowskiemu pge”.

  A jak szefem PGE był kumpel obywatela Tuska, Krzysztof Kilian, to płaciłeś bez szemrania? 🙂

 488. Blackley,
  no właśnie o to chodziło w całej aferze, by zanim Pan zacznie wymieniać swoje oświetlenie na LED, zdążyć z wymuszeniem na Panu zakupu rtęciówek.

 489. @

  Nasz oświecony prezydent. Niesie kaganek oświaty na Europe.
  Światłość narodu.

  Internet rży i boki zrywa pana Adriana.
  Koziołek matołek ma strategie? Buaaaaaaa.

 490. @

  Tusk: „nie dołączę się do szyderstw i złośliwości pod adresem polskiego prezydenta.”

  Rozumiem, nie wypada.

 491. Mauro Rossi,
  już przestań chrzanić na temat tego TK. Był wyrok TK, którzy sędziowie są wybrani zgodnie z Konstytucją czy nie?
  Był.
  Został opublikowany czy nie?
  Nie.
  Czy Szydło z Kępą odpowiedzą za to przed Trybunałem Stanu, czy nie?
  Odpowiedzą, prędzej czy później.
  Czy Duda przyjął przysięgę od sędziów dublerów anie przyjął od prawidłowo wybranych?
  Tak.
  Czy tym samym zrobił szmatę do podłogi z Trybunału Konstytucyjnego którą mgr Przyłębska czyści sobie buty przed podróżą do TW „Wolfgang”, który tak się składa, że jest jej mężem?
  Tak.
  No i wszystko w temacie.

 492. Mauro Rossi
  24 października o godz. 21:12
  Dociekam gdzie ta konstytucja to mówi? I nie jestem odosobniony bo cały PIS zadaje takie pytania.
  A jak się sprawy mają? Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który miał być niezwłocznie opublikowany. Światła pani Beata Szydło i podległa jej minister Beata Kempa zdecydowały samowolnie, że tego obowiązku publikacji wyroku TK nie wypełnią, bo nie. Od tego się zaczęło, i to był początek nieszczęścia, i po co im to było?

 493. dziadek (porusza sie w wozku nagle zaintrygowany)
  – a co oni tam krzycza, he?
  pielegniarz (znudzony)
  – konstytucja, dziadku
  dziadek (natarczywie)
  – co? prostytucja? a tamci?
  pielegniarz (znudzony, przesuwa kciukiem po smartfonie)
  – (autocenzura), dziadku
  dziadek (j.w.)
  – grzej? wöda? ale to nie ma sensu!
  pielegniarz (j.w.)
  – ma, dziadku, ma, w japonii.

 494. Franz Maurer:

  „Andrzej jest jednak debilem. Jego kretyńska przemowa o żarówkach i brak zrozumienia, ze do brexitu doprowadziło oszustwo populistów jest żenująca. To jest dno.”

 495. blackley
  24 października o godz. 21:04

  „ … gdzie są dowody ? jakiekolwiek , cokolwiek ? jakaś odrobina ? Na co Maciarenko wydał forsę i stracił 9 lat ? Ile lat potrzeba ? 19 ? 90”.

  Pierwsze lata były właściwie bezkosztowe ― zespół sejmowy. Zanim ów zespół powstał na portalu Salon24 zajmowało się katastrofa wielu ludzi z wykształceniem technicznym, w tym pracownicy naukowi politechnik. Kiedy zaczęto recenzować raporty MAK, później Laska-Millera, nic im się nie zgadzało, łącznie z prawami fizyki. Okazało się, ze tam niczego nie policzono tylko wklejano gotowe tezy o winie pilotów (dokładnie tak jak to się robi w Rosji). Można powiedzieć, że w początkowej fazie było techniczne śledztwo obywatelskie. Ale jak widać do ciebie to w ogóle nie docierało lub nie byłeś w stanie tego zrozumieć. Dopiero później powstał tzw. zespół Macierewicza.

  A ile lat potrzeba? Trudno powiedzieć, ale przykład zakłamania i mistyfikacji zbrodni katyńskiej w czasach PRL wskazuje, że czasem łatwo nie jest przebić się z prawdą i trochę to może potrwać. Wiadomo było zawsze, że w rejonie Smoleńska w końcu 1940 mogli być tylko Rosjanie, a mimo to w PRL powstały książki na temat zbrodni niemieckiej w Katyniu.

  Obywatel Maciej Lasek nie poszedł w zapomnienie, został radnym sejmiku mazowieckiego z listy PO. Przyznasz, że to ładne.

 496. ls42
  24 października o godz. 21:29

  „A jak się sprawy mają? Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który miał być niezwłocznie opublikowany”.

  Jak znajdziesz ten wyrok na stronie TK (koniec 2015 roku) , przeczytasz i go zrozumiesz to możemy o tym pogadać.

 497. legat
  24 października o godz. 21:29

  „Mauro Rossi, już przestań chrzanić na temat tego TK. Był wyrok TK, którzy sędziowie są wybrani zgodnie z Konstytucją czy nie”?

  Zapewniam cię, że nie było takiego wyroku o jakim piszesz. Był inny wyrok i dotyczył tej sprawy, ale całkiem czego innego, a nie WYBORU. Wybory w Sejmie nie podlegają bowiem kompetencji TK, tylko ustawy. Nie jesteś pierwszy, który myli się w tej sprawie, możesz się pocieszyć. Także większość dzienikarzy do dziś nie ma pojęcia o czym mówi. Ale prawncy to rozumieją.

 498. Panie Rossi ‚

  Bzdura. Mordowanie ludzi w Katyniu nie ma nic wspólnego z katastrofą komunikacyjną w Smolensku .

  Ludzie Laska wybrali . Ludzie NIE WYBRALI niejakiego Jakiego Patryka .
  Ludzie wybrali pana Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy , dostał DWA RAZY WIĘCEJ GLOSÓW niż kiedykolwiek dostał Lech Kaczynski w wyborach na to samo stanowisko.

  Nic nie dało rozkopywanie grobów . Dowodów na trotyl, bombę , magnes zatrzymujący silniki itd itp NIE MA . I nie będzie . Im bardziej szukacie tym bardziej nie ma . Minęło 9 lat . ILE czasu trzeba ? 90 lat ? Tak naprawdę nie chodzi żeby coś znależć . chodzi o to żeby szukac i podobnych panu naiwniaków czarować . Taka sytuacja . Z taką tępotą czlowiek się rodzi czy jej nabiera ?

 499. legat
  24 października o godz. 21:17
  Blackley,
  no właśnie o to chodziło w całej aferze, by zanim Pan zacznie wymieniać swoje oświetlenie na LED, zdążyć z wymuszeniem na Panu zakupu rtęciówek.”

  Myli się pan . W epoce rtęciówek spokojnie były dostępne zwyczajne zarówki . Rtęciówki też miałem i zakładałem ludziom . Były drogie początkowo ale kazda nowa technologia jest droga na początku . LED wyparły rtęciowki fakt . Ale nie jest prawdą że zakazane były zarowki zwyczajne i nakazane były rtęciówki .
  Nawet z rtęciówkami rachunki były znacznie niejsze. Nie znam nikogo kto korzystał by ze zwykłych , starego typu zarówek .
  Dobrze że Duda nie zapytał ich czemu nie wolno palić oponami w piecu .Stać go na takie ” mądrości ”

 500. Mauro Rossi
  24 października o godz. 21:40
  Może i kolejny raz przytoczył bym ten wyrok jednak słyszałem, że go usunięto, ale możesz przytoczyć jak posiadasz kopię.
  Jednak jaką możemy mieć gwarancję, że wpłyniesz skutecznie na PAD aby podjął odważne zgodne z przepisami działanie i doprowadził do niezbędnej zmiany w składzie TK ?

 501. Mauro Rossi
  24 października o godz. 21:45

  Panie za rok czeka ich , panskich idoli trybunał stanu . I to będzie piękne . I nic pan nie poradzi . Wystarczy poczekać . Ukłony

 502. @Mag
  @404
  @Zabka konajaca
  Drogie panie, obserwuje, fakt, ze dosc nieuwaznie wasze proby rozmowy z Adamem100. Szczerze mowiac, nie wiem po co tracic czas na rozmowe z kims, kto :
  1 twierdzi, ze jest agentem CIA, co nie dosc, ze obwieszcza publicznie czyli na blogu, to na domiar zdradza publicznie zrodlo swoich informacji o dzialajacych na tym blogu trollach z GRU i Mossadu. Tym zrodlem jest
  Agencja CIA. Dlaczego CIA mialoby zatrudniac takiego durnia A100 nie wyjasnia.
  2 twierdzi, ze jestem mezczyzna (dlaczego mialabym udawac kobiete przenikliwy agent CIA tez nie wyjasnia.
  3 twierdzi, ze znam angielski ( dlaczego twierdze, ze nie znam, tez nie wyjasnia, przeciez raczej powinnam sie tym pochwalic)
  4 twierdzi, ze na prawde jestem czlowiekiem, ktory podpisuje sie nickiem Longfather, ktory nie dosc, ze pisze na blogu od lat (ja zaledwie od 2 miesiecy), to jeszcze jest znajomym w realu Mag i paru innych osob.
  5 Twierdzenie opiera na fakcie,iz @ Longfather przejawia taka sama jak i ja „znajomosc koni”, bowiem podajac przyklad uczciwej wspolpracy siegnal akurat po przyklad ludzi, ze srodowiska hodowcow koni. Co rzecz jasna, nie jest zadnym dowodem na to, ze @Longfather cokolwiek na ten temat wie, ale to przenikliwosci agenta jakos zupelnie umknelo.
  6 Podaje nie swoj wiek ,bo nie znam” kultowych ” odzywek z serialu…”Stawka wieksza niz smierc”. Musialam sprostowac, ze serial nosil tytul „Stawka wieksza niz zycie”, a jego znajomosc nijak nie ma sie do cudzego wieku. Nawiasem mowiac A100 rowniez nie podal dlaczego mialabym podawac sie za starsza a nie mlodsza skoro juz swoj wiek podalam przy jakiejs tam okazji i dlaczego w ogole go podalam? W koncu nikogo to nie obchodzi.
  Przyklady” przenikliwosci” agenta Adama 100 moglabym podawac dalej tylko po co? Mam nadzieje, ze panie przekonalyscie sie, ze macie do czynienia z osoba cierpiaca na zaburzenia psychiczne, mitomanem, ktoremu sekunduje inny mitoman, niejaki @Blackley, podajacy sie z kolei za milionera.
  Ja nie czuje sie obrazana przez ludzi chorych i chyba nikt przy zdrowych zmyslach nie czulby sie obrazony . Po prostu nie odpowiadam na obsesje. Lacze pozdrowienia

 503. „Termometr nagle się odezwał; ja też mam chęć na starą rtęć”
  Żarówki będą się śniły PAD każdej nocy w innej mocy

 504. Mauro Rossi
  24 października o godz. 20:53
  tejot
  24 października o godz. 19:03
  Tejot, napisz krótko o co ci właściwie chodzi, bo nie chce mi się czytać twoich długich i i niezbyt jasnych eleboratów.
  Wybuch w kadłubie był na tyle silny, że wskazuje na ładunek termobaryczny. Wcześniejsze odstrzelenie lewego skrzydła i stecznika w rejonie brzozy wskazuje na małe konwencjonalne ładunki i eksplozjeę punktową. To naprawdę nic niesłychanego ani tajemniczego. Samolot tracił sterowność i spadał, kiedy tuż nad ziemią (nie ma leja!) doszło do eksplozji, która rozrzuciła szczątki maszyny i zagwarnatowała śmierć wszystkim pasażerom.

  Mój komentarz
  Rossi, dobrze wiesz o co chodzi tejotowi w sprawie katastrofy smoleńskiej.
  Nie ma dowodów na jakiekolwiek wybuchy w samolocie TU-154M w Smoleńsku. Zapisy w czarnych skrzynkach nic takiego nie zarejestrowały, bo gdyby zarejestrowały, to podkomisja ma te zapisy i mogłaby opublikować je ze wskazaniem – o, tu był 1-szy wybuch, tutaj drugi, tu odstrzelenie statecznika, a tu się urywa wszystko, bo wybuch termobaryczny rozniósł samolot.

  Są tylko fantazje proszące się o litość dla ekspertów smoleńskich, wskazujące na ich skrajną naiwność, wiarę w to, że głupi lud wszystko kupi.
  Jest nawet raport tzw. techniczny podkomisji, który nie jest raportem z badań, tylko zbiorem zapisanych fantazji o wybuchach w samolocie popartych zdjęciami przypadkowych szczątków samolotu.

  Jedynym dowodem na wybuchy w Tu-154M w Smoleńsku są dla podkomisji Macierewicza jej domysły powzięte na podstawie następującego rozumowania:

  Przeprowadziliśmy wybuch bomby termobarycznej o rozmiarach 1 m x 1 m x 1 m na poligonie w duraluminiowej szopce i okazało się że szopka została rozerwana wybuchem na wiele części. Ponieważ w Smoleńsku na miejscu katastrofy Tu-154M było też wiele części kadłuba, a więc w Smoleńsku samolot Tu-154M został rozerwany wybuchem ładunku termobarycznego. Naukowe wyjaśnienie katastrofy.
  Komisja nie podała rozmiarów i wagi tego ładunku, lecz z jej eksperymentu wynika, ze ten ładunek o rozmiarach metr na metr na metr został gdzieś schowany w samolocie przez zamachowców. Może w ściankach kadłuba, albo w podwoziu, albo w salonce prezydenta.

  Tyle wynika z 8,5 letnich badań i dociekań ekspertów Macierewicza. Nic więcej. I z tym tyle pozostaje Rossiemu fanzolić na EP o tym, że członkowie PO otrzymali po katastrofie SMSa o przyczynach katastrofy, co wg Rossiego ma być dowodem na zamach wybuchowy termobaryczny samolotowy na prezydenta RP przeprowadzony w Smoleńsku za porozumieniem Tuska i Putina zawartym na molo w Sopocie.

  Rossi, przed jakim sądem będziesz obrońcą Macierewicza? Partyjnym, koleżeńskim, czy powszechnym? Będziesz wskazywał na to że w samolocie TU-154M w Smoleńsku odbył się wybuch termobaryczny, bo tak ja – Rossi powiedziałem?
  Rossi, napisałeś wyżej:

  „Wybuch w kadłubie był na tyle silny, że wskazuje na ładunek termobaryczny”.

  Oznajmienie przez Rossiego, że „wybuch był na tyle silny” ma być dowodem na wybuch?
  Rossi, kpisz, czy o drogę pytasz? W sądach należy przedkładać dowody. Nie wystarczy oświadczyć, że wybuch był na tyle silny, że wskazuje na ładunek termobaryczny. Należy przedstawić dowody materialne.

  Rossi, dowody materialne, to zapisy w czarnych skrzynkach oraz uszkodzenia zaobserwowane na drzewach przed lotniskiem oraz na szczątkach samolotu, który uległ katastrofie.
  Samolot Tu-154M w Smoleńsku zszedł we mgle poniżej dopuszczalnej wysokości, zaczepiał o drzewa i uległ rozbiciu w czasie upadku na ziemię w pozycji plecowej. To była katastrofa CFIT.

  Do dzisiaj eksperci Macierewicza w żywe oczy, nie mając dowodów materialnych stosują tę samą metodę dowodzenia wybuchów w Tu-1454M – wybuchy były, bo były, bo my tak mówimy, bo parówki też pękają jak kadłub samolotu, a w ogóle, to nasz eksperyment z bombą termobaryczną na poligonie wskazuje, ze w Smoleńsku w samolocie Tu-154M również zdetonowano bombę termobaryczną, bo tu i tam – nasza imitacja kadłuba samolotu na poligonie doświadczalnym i kadłub samolotu Tu-154M w Smoleńsku zostały rozerwane na mnóstwo kawałków, itd.
  Nie mając dowodów eksperci zmuszeni są fantazjować.

  Ostatnio (2 tygodnie temu) eksperci prokuratury polskiej byli w Smoleńsku i dokonali oględzin wraku samolotu Tu-154M. I co? -Nico. Minister Z. będzie miał haka na Prezesa Polski.
  Pzdr, TJ

 505. Elżbieta Rafalska
  @E_Rafalska
  Wskaźnik dzietności w ciągu dwóch lat wzrósł o 12% do rekordowego poziomu 1,45 w 2017 r. Wzrasta też liczba drugich i kolejnych urodzeń. W 2017 r. odnotowano wzrost liczby urodzeń trzecich i kolejnych dzieci o 8,8 tys. i był to najwyższy wzrost w latach 1990-2017.

 506. Mauro Rossi,
  a byłbyś uprzejmy podać dane dot. wymierania i porównać je do tego co napisałeś wyżej? Ubywa nas czy przybywa za rządów PiS?

 507. Mauro Rossi
  24 października o godz. 20:34

  blackley
  24 października o godz. 19:58

  „Już 9 lat Maciarenko i jego komisja szuka tego czego nie ma”.

  Już 9 lat temu pan to wiedział Chyba ze sztabu PO?
  Petelicki zanim zginął śmiercią (podobno) samobójczą ujawnił, że tuż po katastrofie politycy PO otrzymali esemesy z instrukcją. Mieli mówić, że „Katastrofę spowodowali piloci, którzy zeszli we mgle poniżej 100 metrów. Do ustalenia pozostaje, kto ich do tego skłonił”.
  _____________________________________________________
  Dlaczego zaraz „z instrukcją”, przecież to zwykła informacja i w dodatku zgodna z prawdą. Twoim zdaniem powinni dostać info, że Putin z Tuskiem wrzucili do salonki granat termojądrowy?

  Sprawa druga – z pozoru – niezwiązana z wypadkiem smoleńskim. W latach 90. doszło w Katowicach do zabójstwa – jakiś Ormianin zlecił innemu Ormianinowi, zabicie jeszcze innego Ormianina. Podejrzany twierdził, że w dniu, w którym dokonano zabójstwa, nie było go w Katowicach. Policja wiedziała „operacyjnie”, że był, ale tej wiedzy nie udało się tej wiedzy przełożyć na dowody. Wówczas, któryś ze śledczych zaproponował, by zwrócić się do Amerykanów, których satelity monitorują non-stop całą kulę ziemską, więc również i Katowice. Poproszono o zdjęcia z tego dnia, z sektorem, w którym doszło do zabójstwa. Amerykanie je udostępnili. Na zdjęciach widać było samochód podejrzanego, podjeżdżający do miejsca zbrodni, pojawił się na nich również podejrzany z bronią w ręku, wchodzący do budynku, w którym przebywała ofiara. Tym sposobem zyskano dowód, którego brakowało do oskarżenia ww.
  Jeśli dzięki satelicie udało się namierzyć jakiegoś Ormiańca, to tym łatwiejsze byłoby uzyskanie zdjęć dowodzących, iż tutka wybuchła nad ziemią. Skoro Amerykanie pomogli w tak gównianej sprawie, to dlaczego nie byli tak uczynni w sytuacji daleko poważniejszej? Dlaczego nie skorzystali z tak wspaniałej okazji do skompromitowania Putina? Można- rzecz jasna – spekulować, fantazjować, że to, że tamto, czy sramto, ale może dlatego nie udostępnili, bo żadnego wybuchu nie było?

 508. Tejot, blackley
  24 października o godz. 22:06

  „Oznajmienie przez Rossiego, że „wybuch był na tyle silny” ma być dowodem na wybuch”?

  Ponieważ już nudzi mnie nieekwiwalentna wymiana faktów na wasze opinie, mam propozycję. Razem z blackley’em poszukajcie takiej katastrofy w której samolot twardo ląduje z ok. 12 m (zderza się z ziemią), może być ― choć nie musi ― przechylony na bok (jak w raporcie Laska), przy prędkości bliskiej prędkości lądowania (Tu-154M miał prędkość ok. 275 km/h) i kiedy nie wybuchło paliwo. No i wszyscy pasażerowie giną (a część zwłok w 10 kawałkach), kadłub się rozpadł, rozrzut szczątków jest duży i nie ma leja od uderzenia maszyny w ziemię. Jak znajdziecie kilka przykładów takich katastrof będzie to dowód, że ta pod Smoleńskiem to typowy wypadek lotniczy. Czekam.

 509. Mauro Rossi
  24 października o godz. 21:16
  blackley
  24 października o godz. 21:07

  „Nie będę płacił złodziejskiemu , pisowskiemu pge”.

  A jak szefem PGE był kumpel obywatela Tuska, Krzysztof Kilian, to płaciłeś bez szemrania?

  Panie Rossi ,

  1. nie miałem wtedy forsy
  2.teraz już mam
  3.pge za Kiliana mnie drażniło ale mniej
  4.po montażu fotowoltaiki nie zaolacę PRAWIE NIC na facecje kaczystanu
  5. per pan. Proszę się do mnie zwracać na pan . Nie mam zyczenia z panem się pospolitować Pochodzę i z chłopów i spod strzechy jednak to nie powód by osobnik panskiego autoramentu mnie ” tykał ” . Te czasy minęły ” dziedzicu ”

 510. jobrave
  24 października o godz. 22:33

  „Dlaczego zaraz „z instrukcją”, przecież to zwykła informacja i w dodatku zgodna z prawdą”.

  I „ta prawda” znana była kilka dni po katastorfie? Może Kaszpirowski zadzwonił to Tuska i wszystko mu opowiedział jak było?

 511. @Levar
  24 października o godz. 19:56
  Nie wiem, co ten gość pali, ale to musi być jakieś straszne g*****… Może liście z buraków z dodatkiem płynu hamulcowego i jakichś dopalaczy……

 512. Mauro Rossi
  24 października o godz. 22:39
  Tejot, blackley
  24 października o godz. 22:06

  „Oznajmienie przez Rossiego, że „wybuch był na tyle silny” ma być dowodem na wybuch”?

  Ponieważ już nudzi mnie nieekwiwalentna wymiana faktów na wasze opinie, mam propozycję. Razem z blackley’em poszukajcie takiej katastrofy”

  Nie mam zamiaru niczego szukac . Katastrofa pod Smolenskiem to wypadek komunikacyjny do ktorego doszło na skutek splotu roznych czynników , gdzie jednym z nich było niedbalstwo i beztroska organizatora lotu którym byla kancelaria prezydenta rp.

  To co pan tu produkuje to nie są fakty . To są ” pisowskie fakty medialne” . Zamach , wybuch , trotyl , bombe czy co tam jeszcze usiłuje udowodnić od 9 lat pewien pisowski komediant z fajką . Im bardziej szuka tym bardziej nic nie znajduje . A pan gladko robi z siebie idiotę, publicznie i dobrowolnie . Taka sytuacja

 513. blackley
  24 października o godz. 22:43

  „Proszę się do mnie zwracać na pan”.

  W internecie nie jest to przyjęte, ale da się zrobić.

 514. Mauro Rossi
  24 października o godz. 22:23
  Elżbieta Rafalska
  @E_Rafalska
  Wskaźnik dzietności w ciągu dwóch lat wzrósł o 12% do rekordowego poziomu 1,45 w 2017 r. Wzrasta też liczba drugich i kolejnych urodzeń. W 2017 r. odnotowano wzrost liczby urodzeń trzecich i kolejnych dzieci o 8,8 tys. i był to najwyższy wzrost w latach 1990-2017.”

  Dzieci z rodzin które zyją z zasilków , w dorosłym zyciu POWIELAJĄ ten niechlubny wzorzec . I rownież zyja z zasiłków .
  Wypłacanie zasiłku winno być uzależnione od osiągania dochodów z pracy , prosze pana . Po za tym znacznie więcej pieniędzy i zupełnie bezkosztowo dla budzetu dało by obywatelom zwolnienie z podatku dochodow do jakiejś przyzwoitej wysokości .
  Patent jest prosty i stosowany w UK . Do 15 tys funtów rocznego dochodu podatek się pobiera przez rok . A potem , po roku sie oddaje tym mało zarabiającym . Proste , tanie ale ma wadę . Dotyczy TYLKO PRACUJĄCYCH . No i nie mozna wskazać łatwo ” wspaniałomyslnego darczyncy ” .
  Pieniądze, proszę pana należy ZARABIAC a nie liczyć na dotacje , zasiłki , benefity. To demoralizuje.

 515. blackley
  24 października o godz. 22:48

  „Nie mam zamiaru niczego szukac”.

  Łatwo by pan znalazł, ale całkiem gratis rzucam trop (film).

  Katastrofa B-727, konstrukcjyjny wzór (kopia właściwie) dla Tu-154.

  https://www.youtube.com/watch?v=AJA0XvpfMDY

  Kadlub pękł, ale się nie rozpadł. Proszę pamiętać, prawa fizyki i mechaniki w całym kosmosie obowiązują te same.

  W razie wątpliwości służę kolejnymi przykładami. Odwalam za pana cieżką robotę, proszę to docenić.

 516. sposób działania pozwala domniemywać że adresaci sami wysyłali paczki. Tylko po po?
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/donald-trump-cala-sila-rzadu-usa-zaangazowana-jest-w-sledztwo-ws-paczek/bgb824z

 517. @jakub01, to własnie miałam na myśli prosząc koleżanki o zaniechanie. Z blogową potworą poradzę sobie jeśli zaistnieje taka potrzeba.

 518. blackley
  24 października o godz. 22:57

  „Wypłacanie zasiłku winno być uzależnione od osiągania dochodów z pracy , prosze pana”.

  Tak też robili w komunie, nie zważając ile to kosztuje i czy ta administracyjna zabawa z weryfikacją dochodów w ogóle się opłaci. Poza tym 500+ to nie jest zasiłek socjalny tylko zachęta do posiadania dzieci. Zachęta należy się każemu, choć nie ma obowiązku z niej korzystania.

 519. legat
  24 października o godz. 22:32

  „Ubywa nas czy przybywa za rządów PiS”?

  Masz rację legat, ubywa nas, za co odpowiada Kaczyński.
  Ale dzieki 500+ ubywa nas nieco mniej, za co znów odpowiada Kaczyński.
  🙂

 520. @Mag
  @Zabka konajaca
  @404
  Nie moja sprawa jest, do kogo zwracacie panie swoje wpisy, jednak uwazam za stosowne zwrocenie Wam uwagi, iz czlowiek, ktory twierdzi publicznie,iz jest agentem CIA i ze z tegoz tytulu wie, ze niniejszy blog jest opanowany przez agentow GRU i Mossadu, to czlowiek cierpiacy na ostra mitomanie. Twierdzenie, ze jestem @Longfatherem, bo on posiada „taka sama wiedze na temat koni” jest tak idiotyczne, ze nie wiadomo czy smiac sie czy plakac. @Longfnather podal przyklad wspolpracy trojga przyzwoitych ludzi akurat siegajac w swoim przykladzie do srodowiska hodowcow koni, co nie oznacza przeciez, ze sam sie na nich zna. Gdyby podal przyklad trojga lekarzy, to rowniez nie oznaczaloby, ze zna sie na medycynie. Jakos to „przenikliwemu” agentowi A100 umknelo, jak zreszta wiele innych rzeczy. Adama100 wspiera inny mitoman, ktory gratuluje mu „trzymania reki na pulsie”, czyli sledzenia wpisow @Longfathera, podobno moich. Sam Blackley cierpi na urojenia typowe dla ludzi, ktorym nie starcza renta do konca miesiaca. Twierdzi, ze jest..milionerem i bez przerwy podkresla swoj status materialny, co akurat swiadczy o czyms odwrotnym.
  Ja nie obrazam sie na ludzi z problemami psychicznymi i nikt przy zdrowych zmyslach na to sie nie obraza. Po prostu ignoruje, jako ze to sprawa dla specjalisty.Milo, ze bierzecie kobiety w obrone ale nie ma przed kim. Wasze argumenty bylyby sensowne gdybyscie rozmawialy z kims normalnym, o ile mizoginizm mozna uznac za „normalna” postawe. W tym przypadku kompletnie mijaja sie z celem. Obsesjonaci, ktorzy w dodatku sami podszywaja sie pod rozne nicki (w celu wysledzenia… czego?) istnieja na blogu tylko dlatego, ze wielu ludzi nie podejrzewa ich o odchylenie od normy wiec probuje korespondowac. Ja sama tego probowalam, dopoki idiotyzmy wypisywane przez Adama 100 i Blackleya nie uswiadomily mi, ze mam do czynienia z chorymi ludzmi. Pozdr.

 521. blackley
  24 października o godz. 21:56

  „Panie za rok czeka ich, panskich idoli trybunał stanu”.

  Prędzej Sąd Ostateczny, a ten jest sprawiedliwy. 🙂 Trybunał Stanu jeszcze nie przerobil niejakiego Emila Wąsacza z Unii Demokratycznej, uwierzysz pan? Od 2002 roku, a to już 16 lat. UD już dawno temu umarła i jest po Sądzie Ostatecznym, a Wąsacz ciągle jest sądzony i sądzony przez Trybunał Stanu.

 522. @Mag
  @Zabka konajaca
  @404
  Przepraszam za powtorki, nie wiedzialam, ze moj poprzedni wpis jest
  wydrukowany. Przerywa mi komputer i stad ponowny tekst. Pozdr.

 523. Głównie chodzi o to by nie obrzydzać życia jedni drugim.

  Wydaje się to tak proste, że infantylizm głoszącemu takie złote myśli można zarzucić.
  Ale jak widać (nawet na blogu) dość trudne do realizacji.
  Co nie znaczy niemożliwe….. jezeli partycypujące osoby wezmą sobie do serca to,
  o czym pierwsze zdanie mówi.

  Pamięć sobie cenić należy, ale nie przeceniać.
  Drobne urazy do porfelika schować razem z moniakami.. one są tyle warte, co te drobne.

  Kończę, bo mi zarzucą czytacze, że się mądrzę.
  i będą mieli rację.
  Mądrzyć się każdy umie… z wprowadzaniem w życie tych swoich nauk czasem gorzej bywa.

  Ale warto od czasu do czasu takie prawdy sobie przypominać

  https://www.youtube.com/watch?v=dmc6KV0_UVM

css.php