Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

24.10.2018
środa

Smok warczy na Unię

24 października 2018, środa,

Smok wawelski, czyli Uniwersytet Jagielloński, stał się chyba jakąś konserwatywną fortecą, wylęgarnią bezkompromisowej i „niezłomnej” Polski, w skład której wchodzą m.in. profesorowie Nowak, Szczerski (nie mówiąc już o prezydencie Dudzie), a dołączył do nich prof. Andrzej Bryk.

W niewielkim artykule („Uderzenie w niepokorne Węgry”, „Rzeczpospolita” z 23 października) używa dosadnego języka:

Ikona liberalnej lewicy w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt, [uwaga, uwaga] cyniczny biurokrata i strażnik ideologii liberalnej, nienawidzący niewłaściwych wyborów demokratycznych, krzyczał w PE, by Kaczyński porzucił niewłaściwą utopię tworzenia nieliberalnej demokracji. (…) Tak suwerenną postawę (Orbána) liberalny establishment europejski uznał za bezczelność parweniusza.

Prasa liberalna Europy – pisze prof. Bryk – lamentuje, że cała Europa Środkowa stała się matecznikiem nieliberalnej demokracji zagrażającej „wartościom europejskim” (cudzysłów autora). Liberalno-lewicowa elita traktuje Europę Środkową jako ciągle wymagającą nadzoru i zapóźnioną w integracji według modelu zachodniego. Polskie i węgierskie reformy wywołały zmasowany atak liberalnego establishmentu. Według autora Viktor Orbán przeciwstawił liberalnej demokracji alternatywną wizję chrześcijańskiej demokracji. Suwerenną postawę wobec imigracji liberalny establishment uznał za „bezczelność parweniusza”, oczywiście przy współpracy „amerykańskiego finansisty i spekulanta”.

Tymczasem, moim skromnym zdaniem, liberalne elity mają często (acz nie zawsze) rację, np. kiedy protestują przeciwko węgierskim i polskim „reformom” sądownictwa czy zawłaszczaniu mediów publicznych. Mają też problemy, np. dominację dużych (Francja, Niemcy). Pomiędzy Europą Zachodnią a naszym regionem występuje czasami zrozumiałe napięcie. Już w XV w. Europa Środkowa była ekonomicznie wyraźnie bardziej zacofana i zacofanie to likwiduje dopiero po upadku komunizmu. W dużym stopniu korzysta przy tym z gigantycznych subwencji Unii Europejskiej.

Odmienne losy obu części Europy powodują, że na Zachodzie dominują wartości inne niż u nas. U nich: indywidualizm, konkurencja, liberalizm, racjonalizm, prawa człowieka. U nas: tradycja, historia, tożsamość narodowa, naród, religia. Wszystko to nie oznacza, że mamy warczeć i być wściekli na Unię czy opowiadać kompromitujące bzdury (jak prezydent Duda o żarówkach). Zachód chce szybkiej i dalekiej integracji w kierunku federacji. Polska, Węgry chcą „unii narodów”, luźnej, pozostawiającej szerokie kompetencje państwom narodowym, z naciskiem na suwerenność (aczkolwiek to się może z czasem zmienić).

Obie postawy są zrozumiałe, trzeba stopniowo dążyć do ich zbliżenia, ale czy trzeba zaraz szczerzyć kły, opowiadać głupstwa i – chcąc nie chcąc – zmierzać do polexitu?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 351

Dodaj komentarz »
 1. „Odmienne losy obu części Europy powodują, że na Zachodzie dominują wartości inne niż u nas . U nich: indywidualizm, konkurencja, liberalizm, racjonalizm, prawa człowieka. U nas: tradycja, historia, tożsamość narodowa, naród, religia. Wszystko to nie oznacza, że mamy warczeć i być wściekli na Unię, czy opowiadać kompromitujące bzdury (jak prezydent Duda o żarówkach). Zachód chce szybkiej i dalekiej integracji, w kierunku federacji. Polska, Węgry, chcą „unii narodów”, luźnej, pozostawiającej szerokie kompetencje państwom narodowym, z naciskiem na suwerenność (aczkolwiek to się może z czasem zmienić).
  Obie postawy są zrozumiałe, trzeba stopniowo dążyć do ich zbliżenia, ale czy trzeba zaraz szczerzyć kły, opowiadać głupstwa i – chcąc nie chcąc – zmierzać do Polexitu? ”
  Cytuję tę opinię Gospodarza bo mi się podoba takie pragmatyczne podejście

 2. Ogłoszenie wyników głosowania przez PKW.
  W ponad 1800 jednostkach samorządowych już wybrano wójtów, burmistrzów lub prezydentów, ale w 649 będzie druga tura. Tam dalej trwa kampania

 3. „Bo paraliż postępowy najzacniejsze trafia głowy” – dawno temu napisał Boy Żeleński,człowiek, który profesorskie środowisko z Krakowa znał na wylot. Teraz ten paraliż postępowy coraz młodsze trafia głowy (Duda, Szczerski). Taka lokalna specyfika.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Podejście red. Passenta jest historyczne. Taka była historia rozwoju CEE, aczkolowiek były wyjątki – Czechy i w pewnym stopniu Węgry. Tam wprowadzano oczynszowanie już od XII wieku, a tu rozszalała się pańszczyzna, czyli ograniczenie praw jednostki. I to było powodem „ekonomicznego zacofania” już w poprzednich wiekach, o niskiej kulturze materialnej i marnej stopie życia nie wspominając.

  Nie pasuje mi stwierdzenie „… korzysta przy tym z gigantycznych subwencji Unii Europejskiej”. Czy Polska korzysta? Z tych „gigantycznych subwencji” są tylko chodniki, a od samego spacerowanie po subwencjonowanym chodniku indywidualizmu nie przybywa, może nawet ubywa.

  O tym red. Passent nie pisze, a co wybory ostatniej niedzieli dowodnie pokazały, że ludzie w miastach są liberalni prawdziwie pro-zachodni. Odbić należy wieś i jej okolice. Czy prezes Kosiniak-Kamysz da radę to zrobić? On też z UJ, notabene.

 6. Nie rozumiem o co chodzi prof Brykowi.

  Wspomniany w tekscie Guy Verhofstadt, który zdaniem Bryka w imieniu starej UE prześladuje orbanowskie Węgry jest szefem czwartej co do wielkości (68 posłów) frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy – ALDE.

  Natomiast posłowie Fideszu Orbana należą do frakcji najliczniejszej (219 posłów) czyli Europejskiej Partii Ludowej. Przypomnę, że frakcja ta razem Postępowym Sojuszem Socjalistów i Demokratów stanowi większość w PE i nim rządzi. Krótko mówiąc reprezentacja orbanowskich Węgier współrządzi UE.

  Jak więc opozycyjna mniejszość której szefuje Verhofstadt może prześladować rządzącą większość? A to przecież wprost wynika wywodów prof Bryka.
  Zacietrzewionemu ideologicznie prof Brykowi coś tam dzwoni ale nie wie w jakim kosciele co czyni jego wywód bezsensownym.

 7. Dlaczego Duda milczy o fakcie,że do „eurokołchozu” zapisał Polskę Lech Kaczyński podpisując Traktat Lizboński. A nie musiał. Nawet zwlekał z podpisaniem do „za 5 dwunasta”. Pacta sunt servanda ! Mawiali starożytni Słowianie. Widziały gały co podpisywały jak mówią jankesi. Tak sobie myślę,że prezydentura LK była nieporozumieniem ulubiony zwrot tzw.”dyplomacji” IV RP.

 8. Prof. Hausner w tvn24 mówi jeszcze, że wysoko w PiS są osoby dążące do polexit-u.
  W tej sprawie PiS na razie ma opozycje w narodzie, ale pracuje ciężko nad tym – dlatego prezes powtarza: praca-praca-praca – aby lud ściemnić i przekonać do wyjścia. A to chodniczek tu, a to żaróweczka tam ….

 9. Wzorem tzw. chrześcijańskiej demokracji jest zapewne Watykan. Ma jednego „kierownika”. Tam suweren nie ma problemów z wyborami bo wszystko w związku z konklawe jest pozamiatane. Wszystko w jednym. Tak sobie myślę czy w Watykanie na złość Unii mają tradycyjne żarówki. Teraz pisowski wyrób regionalny bez szansy rejestracji w Unii. A co z lampą Łukasiewicza. Wracajmy do korzeni w ramach chrystianizacji świata.

 10. Uczyć się,uczyć się i jeszcze raz uczyć się ! Słowa prezesa przypominają klasykę proletariacką. Tak sobie myślę,że szkoła uczy.

 11. U nich indywidualizm a u nas naród… Ach czyżby? Bo mnie się wydawało, że to akurat tutaj złota wolność szlachecka czyli nieokiełznany indywidualizm własnego interesu doprowadziły aż do samozagłady tego rzekomego narodu. Gdzie tam do nich zdyscyplinowanemu indywidualizmowi tradycji o jakiej się tu nikomu nie śniło (chociażby ochrona wyrobów regionalnych) i narodu w formie szacunku do współobywateli a nie pomnikowej tromtadracji. Że o historii pracy i budowania społeczeństwa nie wspomnę. Dlatego przecież świnia jest symbolem uśmiechu szczęścia, dzisiaj w formie skarbonki.
  A te tutejsze tradycyjne wartości to przecież tylko pieniactwo najgorszego typu, niezdolność do jakiejkolwiek współpracy kiedy jedynym zrozumiałym argumentem jest pała finansowa. To właśnie owo tradycyjne pieniactwo już dzisiaj próbuje rozsadzać europejską wspólnotę zaczynając od luźnej „unii narodów” z naciskiem na suwerenność, która jest aktualną formą liberum veto .

 12. To nie „wawelski smok” czy „wawelski smog” jest grożny dla Unii. ale groźna jest „włoska lazania”.
  Wawelska inteligencja kompromituje Polskę, prowadzac politykę zagraniczną której obawiają się mieszkańcy dużych polskich miast głosując przeciwko PiS , bo z pewnościa nie głosowali za Platformą , bo jej intencje jeszcze trudniej zrozumieć.
  Politykę Polska robią za nich ich doradcy, którzy pozostają anonimowi i to jest problem poniżający Polaków w roku 100 rocznicy odzyskania niepodłegłości.

 13. teo
  24 października o godz. 23:40

  „Nie pasuje mi stwierdzenie „… korzysta przy tym z gigantycznych subwencji Unii Europejskiej”. Czy Polska korzysta? Z tych „gigantycznych subwencji” są tylko chodniki, a od samego spacerowanie po subwencjonowanym chodniku indywidualizmu nie przybywa, może nawet ubywa”.

  Małą masz widzę orientację, co jest z tych subwencji. Wymienię więc z głowy tylko to, co, jako operator roweru, znam z autopsji z mojego obszaru (między Koszalinem a Słupskiem):
  Ukończona 17-kilometrowa obwodnica Słupska (z nowym mostem), ukończona kilkukilometrowa obwodnica Sławna, w budowie 20-kilometrowa obwodnica Koszalina i Sianowa, w budowie 330-kilometrowa droga ekspresowa S6 Szczecin – Trójmiasto, ukończony wał wzdłuż brzegu morza od Jarosławca do Darłówka, umocnienie brzegów koło portu w Ustce, umocnienie brzegów kolo portu w Rowach, umocnienie brzegów morza koło Unieścia, pogłębienie i obudowanie betonem kanału Jamneńskiego oraz wybudowanie falochronu dla ochrony ujścia kanału (nietrafione), zbudowanie zbiornika retencyjnego i zarazem świetnego miejsca rekreacyjnego w samym Koszalinie, zbudowanie hali widowiskowej w Koszalinie, zbudowanie parku wodnego w Koszalinie, ciągłe budowanie ścieżek rowerowych, odnowienie wielu lokalnych dróg, których nie policzę, bo umiem liczyć tylko do 30, dwie, każda po kilka kilometrów, tzw. obwodnice śródmiejskie w Koszalinie (jedna z dużym mostem). Nigdy nie widziałem w moim 74-letnim życiu takiego budowlanego rozmachu (np część obwodnicy Sianowa i Koszalina idzie przez podmokłe tereny), takich maszyn i takiego tempa jakie widzę od czasu wstąpienia Polski do Unii, tak jej dopomóż Bóg kaszubski. I niech pan łże-Morawiecki spada na mirabelki i szczaw ze swoimi kłamstwami i swoim guru.

 14. teo
  24 października o godz. 23:40

  Od ogromu robót wykonywanych dzięki kasie z Unii, jaki widzę na własne oczy – a trochę znam się na robocie – mogę się tylko pochylić z szacunkiem, otworzyć szeroko japę i zamknąć niewyparzony chudy dziób.

 15. Cud nad Wisłą. Warszawa obroniona przed pisowskimi hunwejbinami. Co to w ramach rekonstrukcji z karabinami na sznurku i w onucach z okrzykiem bolszewika goń ! goń ! goń ! oblegali stolicę. Ale nie odbili i zadania prezesa nie wykonali. Tak sobie myślę ,że teraz nadchodzi czas sankcji ekonomicznych w stylu jankesowskim dla nie odbitych samorządów. Dobra zmiana się wyżywi a buntownicy dostaną miskę ryżu. Pokorne cielę dwie matki ssie unijną i pisowską. Bóg czuwał nad Warszawą w ramach Świątyni Opatrzności.

 16. @

  Złe wieści dla PiS

  giełdy się sypią:
  DJIA – 608.
  NIKKEI – 766.
  zwiastuny klęski.

 17. Warczenie pisowskich hunwejbinów przypomina syberyjskie pszczoły wielkości gęsi, wchodzące do ula szczeliną. Piszczą a lezą choć trzeszczy. Tak sobie myślę o pszczołach nie rozumiejących że szczelina jest zgodna z unijną normą. Dla ich dobra. Ale Duda nie jest pszczołą.

 18. Bar Norte
  24 października o godz. 23:45

  100/100
  PiS to po prostu jedna wielka brednia.

 19. Pozdrawiam blogujace felczerki z zakrywana Mag na czele, ktora „przesladuje” od lat z uporem lepszej sprawy.

  Mag, czysta etnicznie Mag nie postrzega siebie jako filisterki i stad Konflikt.

 20. @

  Rozpacz żarówki.

  Szlocha żarówka do żarówki
  -Nie chce oświetlać już stołówki
  czuje się w naszym kraju zbędna
  bo jestem, kurza twarz, oszczędna
  a pan prezydent, dzielny chwat,
  chce bym świeciła na sto vat.

  Ja się już całkiem pogubiłam !
  Po co mnie Unia wykręciła !?
  Odchodzę stąd i zgasnąć idę.!!
  Chce być normalna
  Jak prezydent.
  Termometr nagle się odezwał
  – Ja też mam chęć na stara rtęć.

 21. wypadł autor:

  Krzysztof Daukszewicz

 22. W gazeta.pl tez tekst o Krakowie czy szerzej woj. Malopolskim.
  Wydzwiek “ co to bedzie, co to bedzie- dotychczasowa koalicja utracila wladze. Czy nowi beda zwalniac czy tylko zatrudniac?”

  W tekscie wypowiedzi prezesow spolek bedacych wlasnoscia wojewodztwa. A oni jak jeden maz i zona z nadan partyjnych: PSL i PO. Dziennikarz nawet tego nie kryje.

  I teraz pytanko: czy jesli to wszystko nominaci poprzedniego rozdania to:

  a/ powinni sie sami/ same w nowej sytuacji do dymisji podac?
  b/ czy twierdzenia ze nowa wladza obsadza swoimi spolki samorzadowe nie nalezaloby zmienic na “ KAZDA wladza obsadza swoimi?

  ml

  PS. Szczesliwa pani Janda: gdyby i we Wszawie doszlo do podobnej zmiany u wladzy to jej teatry ( bez samorzadowych dotacji) przestalyby istniec.
  Ot, wolny rynek! 🙂

  m

 23. Odczuwam wielka wdziecznosc dla EU: z racji wycofywania sie z czasu letniego.
  W przeciwienstwie do zakazu zarowek nie jest to ekologiczne, natomiast bbbb humanistyczne.

  Wierze tez ze jesli EU to przeprowadzi to za 10-15 lat zmisna ta dotrze i do Australii.

  ml

 24. @

  Wypowiedz ma ponad dwa lata ale ciągle aktualna!

  ”Jestem zażenowany
  zachowaniem prezydenta.
  To jakieś nieporozumienie,
  że on zrobił doktorat z prawa! ”

  W.Cimoszewicz, Gość Radia ZET 27.01.2016

 25. Lech Kaczyński z bożą pomocą podpisał Traktat Lizboński na podobieństwo unijnego Hołdu Pruskiego. Tym sposobem zawierzył Polskę póżniejszą IV RP władzy unijnej. A wszelka władza od Boga pochodzi. Tak sobie myślę wychowany w tradycji katolickiej szanującej nieomylność. Warczenie na boskie namaszczenie nie przystoi.

 26. Przykro jest patrzeć na to jak chlapanie jęzorem i popisy oratorskie w stylu „Z tych „gigantycznych subwencji” są tylko chodniki” zastępuje rzetelne treści. Niestety, taki sposób myślenia sięga najwyższych stanowisk co pokazuje zawstydzający niewiedzą bełkot o żarówkach.

  Co prawda należy „Odbić należy wieś i jej okolice”, ale właśnie tutaj jest największy problem z subwencjami. Bo dla rolnictwa są one na prawdę gigantyczne. Idzie na to bodajże 2/3 unijnych środków ze skutkiem wyludniania wsi w Unii. Polska ma tu własną specyfikę:
  Dopłaty do hektara bardzo pomogły i unowocześniły życie na wsi ale utrzymały miliony niezdolnych do życia gospodarek. Dały szansę na łagodne dostosowanie do nowego systemu ale dla większości zakonserwowały stary system. To działało przez jakiś czas, szczególnie dzięki kombinacjom typu: Sprzedał Jan swój traktor Januszowi a Janusz Janowi, obaj wzięli dotacje i zamienili się na traktory. Kto nie wierzy niech dziś patrzy na tony wyrzucanych do rowu jabłek a mimo to rolnicy nie głodują. Bo już teraz wieś żyje bardziej z subwencji niż z własnej pracy.
  Tyle, że subwencje nie wystarczają. Stąd sukces 500+ na wsi. Na jakiś czas wystarczy. A potem? W Niemczech gospodarstw rolnych jest 190 tys a prawdziwi rolnicy nie odgrywają żadnej roli w wyborach. Podobnie rzeczywiste unowocześnienie Polski wymaga likwidacji przynajmniej 2 milionów gospodarstw. I możliwe jest to tylko przez brak rentowności (bieda) małych. Ale w Polsce władza jest zakładnikiem wsi. Im wolniej będzie szła racjonalizacja tym wyższe będą koszty i tym większe opóźnienie kraju w rozwoju.
  Dopłaty wydają się manną z nieba a nie EU stąd nietrudno będzie podburzać wieś przeciwko. Aż do exitu i wtedy dopiero płacz bo na wyjściu najbardziej straci wieś. I nie chodzi tu o tysiąchektarowe neo PGR-y. Racjonalne byłyby gospodarstwa 20-50 hektarów gdzie opłaca się już inwestować.
  PS. To tylko kilka przypadkowych uwag. Dlaczego brak dyskusji na ten najważniejszy unijny temat?

 27. P. Vera

  Az sie prosi zapytac o mozliwe rozwiazania: one w przypadku Polski raczej pochodna tego co w pozostalych krajach EU: tam nie ma parcia na likwidacje dotacji. Nie ma tez odwaznych ktorzy by to przeforsowali. A skoro tam nie to i w RP dotacje do ha sie nie skoncza.
  Konsolidacja? Tak! Z pomoca panstwa? Doplaty dla zbywajacych? Fundusze emerytalne lokujace w ziemie uprawne? Sute emerytury dla zbywajcych ziemie uprawna?

  Klopot ze i w tym miejscu otworzylby sie nowy front wojny z EU.
  Jesli tak to moze poczekac na nowy, zycxliwszy Polsce i jej potrzebom, parlsment EU?

  ml

 28. jacubo09, 23.29 pisze:
  „Obsesjonaci, ktorzy w dodatku sami podszywaja sie pod rożne nicki (w celu wyśledzenia… czego?) istnieja na blogu tylko dlatego, że wielu ludzi nie podejrzewa ich o odchylenie od normy wiec probuje korespondowac. Ja sama tego probowalam, dopoki idiotyzmy wypisywane przez Adama 100 i Blackleya nie uswiadomily mi, że mam do czynienia z chorymi ludzmi. Pozdr.'”
  I trzeba się z tym zgodzić.

 29. P.Symetryczny

  Panska wypowiedz ma wszystkie znamiona dyskryminacji: dyskryminuje ludzi niepelnosprawnych.
  Tego panu nie wolno: kazdy ma prawo do wypowiedzi!

  ml

 30. Sumaryczny pisze co zawsze plecie.
  BINGO

 31. „Już w XV w. Europa Środkowa była ekonomicznie wyraźnie bardziej zacofana i zacofanie to likwiduje dopiero po upadku komunizmu.”

  Naprawdę dopiero po upadku komunizmu? Nie chcę się wypowiadać co do Węgrów, Słowaków czy Bułgarów, ale w Polsce dopiero PRL zlikwidował analfabetyzm, uprzemysłowił kraj i zelektryfikował go. PRL popełnił też wiele błędów, np. wprowadził chamów (obecna elita) na salony, albo zmuszał suwerena do tyrania w takich różnych stoczniach czy hutach im. Lenina. Po upadku komunizmu już nie muszą tyrać.

 32. W Brzegu chcą budować zakład karny dla 1.500 „niewinnych”. Zamiast chrystianizować parafie aby wdrożyć hasło wystarczy nie kraść. A runą mury więzienne i cały aparat ścigania. Tak sobie myślę Nord 2 jako obca rura jest niebezpieczny a przestępczość w parafiach bliższa ciału.

 33. Sperma staje ?
  Nie wiedziałem !!!

 34. Mann w „Doktorze Faustusie” wspomina , że w XVI wieku Uniwersytet Krakowski był jedyną uczelnią w Europie, na której wykładano magię. I tak, z przerwami na czas Polski Ludowej postało do dziś. Lista gwiazd UJ Passenta jest znacznie dłuższa. Dodać należy Legutkę, Wildsteina, Szostkiewicza, /bohatera / Pyjasa i dziesiątki innych, anonimowych, ale reakcyjnie skutecznych i aktywnych. UJ stał się kuźnią kadr wstecznictwa, zacofania, oportunizmu, bigoterii i kłamstwa historycznego.. Sam panujący dziś rektor, niejaki Wojciech Nowak napisał niedawno, że w wczasach tzw komuny, to nawet podróż do innego miasta w kraju musiała mieć zezwolenie i paszport. Wiec nie podróżował. Czego skutki widać. I wypuszczano takich doktorów jak niejaki Duda. I profesorów jak Szczerski.

 35. Pleciu, pleciu, pleć
  Pleć, pleć

 36. Gdansk. Kto zostanie prezydentem? – pyta gazeta.pl.
  Sam zadalbym pytanie kto zostanie komisarzem rzadowym miasta. I jak wyobraza sobie swa przyszlosc p. Adamowicz jesli zdecydowal sie startowac w wyborach. Uniewinnienie? Zawiasy? Amnestia? 🙂

  ml

  PS. Prosze zwrocic uwage ze moje pytania, nie gazety, jednoznacznie pokazuja ze na zwyciestwo p. Plazynskiego nie postawilbym duzych pieniedzy.

  m

 37. Symetryczny 10.13

  Panie poruczniku,
  Informuję pana niniejszym , że nie jestem botem, płatnym trollem, nie pisze na zlecenie , nie mam mnogiej tożsamości- w sensie nie mam dwóch czy więcej nickow na blogu Pana Redaktora Passenta czy na innych blogach Polityki.

  Cała moja ,, wina ,, to fakt że psuje panu samopoczucie zadowolonego z siebie funkcjonariusza partii wewnętrznej w PRL.

  Proszę pana , Nie jest moim zadaniem dbanie o pańskie samopoczucie . Pisze prawdę, opisuje rzeczywistość PRL z punktu widzenia szarego człowieka. Pan zaś ja widział z perspektywy członka kompleksu mundurowo- urzedniczego. Jaka była rzeczywistość za PRL nie wiedział pan , wogole państwo nie wiedzieliście. Jeżeli byście zorganizowali wolne wybory z partiami politycznymi niekoncesjonowanymi przez rząd i pzpr to z pewnością wyniki by były inne niż wasze wyobrażenia. No ale wyborów nie byli przez 45 lat bo tej forsy z tzw Frontem Jedności Narodu chyba nie nazywa pan wyborami ?
  Nie wszyscy was kochali . A raczej mało kto. Na mnie wypadło uświadomić ten fakt panu porucznikowi. Stąd pańską agresją i dysonans poznawczy. Taka sytuacja

 38. Kraków cywilizowany na prawie magdeburskim. Potem wyzwolony z łap katolickiego wehrmachtu przez Armię Czerwoną. Pierwotnie siedziba Słowian. Tak sobie myślę,że słowiański okres chlubą był najmniej zmutowany.

 39. @neospasmin
  25 października o godz. 8:50

  A w (starym) Playboyu pewno tylko cycki ogladales, zamiast czytac artykuly 😉

 40. „Smok wawelski, czyli Uniwersytet Jagielloński, stał się chyba jakąś konserwatywną fortecą,”

  A to juz „profesora” Hartmana stamtad wywalili?

 41. Europę środkowo- wschodnią ukształtowały odmienne niż zachodnią i południową, czynniki geopolityczne. Stąd różnice w mentalności jej mieszkańców.

  -nie było wielkich domów kupieckich
  -flot handlowych
  -kolonii
  -uprzemysłowienia
  -wielkich armii rabujących sąsiednie kraje, czy kontynenty

  Nasze kraje były bądź obrzeżem Imperiów, bądź też wasalami o których toczyła się walka o ich podporządkowanie.
  Powyższe czynniki determinują zachowanie obywateli naszych krajów.
  Znów ktoś chce nas sobie podporządkować…..

 42. A co do rolnictwa europejskiego….

  Jest silnie DOTOWANE, chronione przed konkurencją z zewnątrz barierami handlowymi.
  Byłoby nierentowne przy teoretycznym wolnym rynku, otwartym na produkty z zewnątrz.
  Bezpieczeństwo żywnosciowe Europy wymaga jego utrzymania, pomimo niewielkiej wartości dodanej.
  To kwestia strategiczna.
  No i pozostają jeszcze miejsca pracy, głosy wyborców…….

 43. „Dla swoich wszystko, dla innych zgodnie z prawem”, ale do tego są potrzebne podległe sądy, i o to idzie
  Swoi zawsze i wszędzie potrafią się zgrupować, nie tylko na uniwersytecie

 44. blackley
  25 października o godz. 10:49
  „Panie poruczniku,”

  Cierpliwie, kulturalnie, pedagogicznie, i do skutku.
  z całym szacunkiem

 45. adam100 25 października o godz. 8:50
  „Wypowiedz ma ponad dwa lata ale ciągle aktualna!
  Nabyta wiedza jak zwykle poszła w las, ale surowe oko prezesa czuwa

 46. @Vera
  25 października o godz. 1:32

  „PS. To tylko kilka przypadkowych uwag. Dlaczego brak dyskusji na ten najważniejszy unijny temat?”

  Czy subwencje na rolnictwo sa najwazniejszym tematem UE? Chyba tylko dla wsi w Polsce. Nie wiem jaka byla kampania wyborcza na wsi. Ale uwarzam, ze tam polexit powinien byc pierwszym tematem.

 47. Mentalność elektoratu pisowskich hunwejbinów przypomina fellachów,którzy pod namową kapłanów obalili faraona Zelnika. Tak sobie myślę,że staroegipskie metody trzymania ciemnego ludu w posłuszeństwie są wiecznie żywe.

 48. SS
  Wzorem prawdziwie chrześcijańskiej demokracji są dwie kgbowskie głowy rosyjskiej cerkwi i państwa Putin i Gundjajew.

 49. P.Maly fizyk

  W wieku pokwitania odkrylem ze jestem dewiantem: kiedy koledzy Playboya i Ameryke, ja Literature na Swiecie, Zapis, Les cahiers du yachting i Taternika.
  Od mojej lektury tez miewalo sie pryszcze, ale takie szlachetniejsze…
  Za to teraz wlosy miedzy palcami mi nie rosna, a panu?

 50. neospazmin
  Co cię w obchodzi jaki czas panuje w Polsce ?
  Skąd ta wdzięczność ?
  W Australi przecierz ci Unia tej zmiany czasu nie zlikwidowała ?
  Czyżby jednak Grooojec ?

 51. wiesiek59
  25 października o godz. 11:03
  Zapomina, ze w Unii jestesmy dobrowolnie i chetnie. zapomina rownoczesnie, ze Europy nie znamy, o Unii nie mamy pojecia, dotyczny rowniez obecnych pryncypalow i Wiesia, ktory gaworzy powtarzajac za roznymi portalami rozne niedorzecznosci.

 52. ls42
  25 października o godz. 11:19
  „Nabyta wiedza jak zwykle poszła w las..”

  Ale złote myśli zostają:
  ”Skąd ja mam wiedzieć,co myślę,
  dopóki nie usłyszę, co powiem”.

 53. Stosunek Prezydenta do zarowki jest podobny jak jego stosunek do poprawnosci politycznej.

 54. Jesli ktoś taki głupi , ze całe unijne dotacje ładuje w chodniki , to sam sobie winny .
  Tak źle na szczęście wszędzie nie jest ja widziałem w Polsce także : autostrady , obwodnice , szkoły l kąpieliska , oraz inne obiekty urzytecznosci publicznej budowane , albo modernizowane z unijnych funduszy.

 55. neospazmin
  Co do zatrudnienia w spółkach będących w posiadaniu województwa , to stara doktryna PiSowskiej demokracji mówi, że zwyciesca bierze wszystko , tak wiec twoje pytanie o zatrudnienie w małopolskich spółkach jest czysto retoryczne .

 56. @

  -Dlaczego 12 listopada ma być świętem?
  -Wycieli, puszczę, sędziów, media…to
  świętują Dzień Drwala…

 57. neospazmin
  Dlaczego Unia miałaby stać w drodze konsolidacji polskiej wsi i czy tan proces już sie nieodbywa ?

 58. P. Z dystansu.

  “Co cie obchodzi jaki czas panuje w Polsce?”

  Odp: codzien, moim wieczorem dzwonie do mamy. Zmiany czasu ( 4x w roku) czynia ten zwyczaj bardziej skomplikowanym niz moglby on byc.

  “ skad ta wdziecznosc?”

  Odp. Ze szczerego serca.

  “ w Australii przeciez ci EU tej zmiany czasu nie zlikwidowala?”

  Odp.To prawda, lecz AUS szeroko korzysta z idei ktore gdzies z Europki przychodza. Dobrych i zlych idei.

  “Czyzby jednak Groojec?”

  Odp: Tak, absolutnie! A przy okazji: nie wie pan aby kto w Groojcu wygral? Obstawilbym ze ZSL.Matecznik…

  ml

 59. P. Z dystansu

  “Co do zatrudnienia w spółkach będących w posiadaniu województwa , to stara doktryna PiSowskiej demokracji mówi, że zwyciesca bierze wszystko , tak wiec twoje pytanie o zatrudnienie w małopolskich spółkach jest czysto retoryczne .”

  Pytanie nie bylo moje tylko z gazeta.pl.
  Pochodzenie partyjne obecnych czlonkow wladz tamtejszych spolek samorzadowych pokazuje ze pis nie robi/ robic bedzie niczego czego wczesniej by inne partie w tej kwestii nie robily. Braly wszystko to wszystko zostanie im odebrane.

  ml

 60. @Teo,

  Przyznam, że i mnie -podobnie, jak @wbocka – zaskoczył ten Twój „chodnikowy” wpis. Ostatnio byłem w Polsce sześć lat temu , a od przedostatniego pobytu minęło lat dziewięć, za każdym razem mój pobyt trwał trzy miesiące – to całkiem sporo czasu, by zajrzeć tu i ówdzie, i wywalić gały ze zdumienia. Właściwie to miałem ciągle wywalone, bo nie spodziewałem się aż takich zmian, a te zmiany opatrzone były niebieskim tabliczkami, na których widniały gwiazdki oraz inskrypcje informujące o tym, że zostały sfinansowane z funduszy unijnych.

  Wbocek wymienił zaledwie procent, jeśli nie promil tego, co zafundowała nam Unia. Zauważyłeś chodniki, ale nie zauważyłeś autrostrad (1999 km i to jeszcze nie koniec), dróg ekspresowych (5789, 1 km, to też jeszcze nie koniec), a ile obiektów rekreacyjnych, sportowych – stadionów, boisk, basenów, aqua-parków, placów zabaw, hal sportowych, nowych szkół, uczelni, akademików, dofinansowań dla małego i średniego biznesu, placówek kulturalnych, śzpitali, badań, ochrony przyrody, gminnych wodociągów, kanalizacji, oczyszczalni ścieków, renowacji budynków, remontów obiektów uzyteczności publicznej, gazyfikację, edukcję pozaszkolną, bezpłatne kursy zawodowe, dopłaty dla rolników itp.,itd. Bez końca można tak wyliczać.

  Poza tym nie wiem, czy wiesz, że użyłeś dokladnie tych samych słów, których użył osobnik zwany ironicznie premierem, niejaki Matołuszek, który drwiąc sobie podczas kamapanii wyborczej, w którejś z gmin. Powiedział on mianowicie, coś takiego:

  „Środki unijne są ważne, cieszymy się z nich, one nam pomagają odnawiać chodniki, ale dużo więcej dobra przynosi rząd Prawa i Sprawiedliwości i właśnie dlatego będziemy dalej wprowadzać nasze zmiany.”

  Nb. prezydęt Andżej Żarówka też na temat UE prezentował podobne zdanie.
  Być może nieogarnięte pisy to kupiły, wierząc, że wszystko, co w Polsce wybudowano, oraz cały postęp cywilizacyjny dokonał się w ciągu trzech ostatnich lat i dzięki temu, że PiS „ukrócił zlodziejstwo”, a przede wszystkim rządzi kompetentnie.

  Nie chce mi się wierzyć, że dałeś się ogłupić propagandowym pisowskim gadkom, wydaje mi się raczej, że nie niezbyt pilnie śledziłeś sytuację w Polsce po 2004 roku.

 61. P. Z dystansu

  “Dlaczego Unia miałaby stać w drodze konsolidacji polskiej wsi i czy tan proces już sie nieodbywa ”

  Odp. Boo angazowanie publicznej kasy panstw czlonkowskich w tego typu projekty wymaga akceptacji EU. Jesli mi pan przedstawi choc jedna pozytywna decyzje wladz EU dotyczaca ( tylko) RP a podjeta w ciagu ostatnich 3 lat, to zaczne myslec jaka ta EU dobra.

  ml

 62. W dwu zdaniach caaaallaaaa Mag:

  … akub01
  Ten mały jest niesamowity! Widziałam kiedyś flamencko w jakiejś wiosce pod Torvieją (Costa Blanca) nie przeznaczone raczej dla turystów. Tańczyła młoda kobieta i chlopaczek. Istne cudo. Oglądającymi byli miejscowi, a my z siostrą chyba jedyne nie tubylki…

  Mag po latach obecnosci w blogosferze odkryla co nastepuje:
  Też się wyzwoliłam i szczerze radzę panu to samo. Pana „niezłomność” jest miałka intelektualnie, bo świat nie jest czarny lub biały (a pan się przy tym upiera) lecz ma całą gamę odcieni szarości oraz bardziej wyrazistych kolorów.

  jakub01
  18 października o godz. 14:44
  radzi sie Mag przed egzaminem felczerskim.

 63. divak2

  2 godziny temu

  Oceniono 6 razy

  6

  Jeden z saperów był żonaty, więc obyło się bez detonowania szminki na poligonie…
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24088416,warszawa-trzy-stacje-metra-zamkniete-przez-zgubiona-szminke.html#a=66&c=154&s=BoxNewsLink

 64. Szlachetne pryszcze ! Ile was trzeba cenic ten dowie kto was stracil !

 65. @

  W Warszawie odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego..
  .. na którego wyrok śmierci wydal WUJEK KACZYŃSKICH stalinowski zbrodniarz pułkownik NKWD Wilhelm Swiątkowski, dzięki któremu rodzina Kaczyńskich- komunistycznych kolaborantów, dostaje wille na Żoliborzu.

 66. @Mały Fizyk
  Ja nie uwarzam problemów, uważam tylko, że należy wreszcie spojrzeć na najtrudniejszy problem unijny. A jest nim rolnictwo. Problem jest tak trudny i interesy tak wielkie, że co prawda dyskutuje się nad nim od 20 lat ale dopiero ostatnio próbuje rozwiązania, czyli zupełnej zmiany systemu dopłat łącznie z likwidacją. Bo rolnictwo pochłania ponad połowę budżetu. Nieprawdą jest, że „tam nie ma parcia na likwidacje dotacji”. To gorący kartofel, który każdy próbował trzymać w popiele. Tymczasem we Francji dopłaty spowodowały wyludnienie całych połaci kraju. I Polskę to czeka bez reformy.
  I bzdury pisze @Wiesiek, że bez dotacji rolnictwo byłoby nierentowne. Skąd to wie? Przecież, jak piszę, w Niemczech rolników jest tak mało, że bez szkody dla kraju można całość zamknąć. Szczególnie gospodarstwa wielkopowierzchniowe. A już to myślenie w kategoriach „strategicznego” grajdołka to śmiech bierze. Jeżeli Afryka produkuje taniej, to czy nie lepiej zostawić pola odłogiem? Od tego ich nie ubędzie. Ale rolnictwo EU (Niemcy, Holandia, Hiszpania) dzisiaj jest tak nowoczesne i wydajne, że wytrzyma konkurencję z każdym. A ponadto rozwój poszedł już dawno w inną stronę: Produkcja ekologiczna. Tutaj cena nie ogrywa wielkiej roli bo ludzie z chęcią płacą te 10-20% więcej. Dla mnie problem leży gdzie indziej: Jeżeli komuś przyjemność sprawia machanie motyką 12 godzin dziennie dla dobra ludzkości to jego sprawa. Mnie to przyjemności nie sprawia. Jeszcze dzisiaj mam do wykopania 80 m2 kartofli i nie mogę. To ciężka praca. Podobnie jeśli ktoś chce pracować od 5 do 21 żeby obsłużyć 40 krów, życzę mu powodzenia. To właśnie taniocha wskutek dopłat najbardziej zagraża takiemu rolnictwu. Stąd ograniczenie/likwidacja dopłat staje się koniecznością.

  Niestety, cielęce zapatrzenie Warsiawki na Brukselę, trybunał i bełkot polityków – to wszystko wynikające z zapatrzenia we władzę a nie w procesy i życie społeczne, czyli polska mentalność niewolnicza, czekanie na to, co Pan i władca da i oświadczy – najbardziej utrudniają zrozumienie Unii Europejskiej.

 67. neospazmin
  PiS subwencjonuje polskie górnictwo . Najpierw je oddłużył, a teraz zmusza polskie elektrownie do kupowania polskiego węgla mimo tego , że jest droższy jak ten na rynkach światowych.
  Emerytura za ziemie to pomysł stary jak PRL i dalej istniejący w KRUSie.
  Nie za każdy szajs jest odpowiedzialna Unia, a jesli obawiasz sie , że PiS nie potrafi przepchać rzadnego projektu w UE , to świadczy to jedynie źle o skuteczności PiSowskiej polityki , albo uważasz , że szybcy są źli i tylko PiS dobry 27:1 ?
  https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/emerytury-dla-rolnikow-czy-trzeba-przepisac-gospodarstwo-zeby-otrzymac-emeryture-z-krus/

 68. jobrave
  25 października o godz. 11:57

  Mój komentarz
  Równie ważna, a może i istotniejsza od dopłat unijnych jest współpraca z UE w dziele wydawania tych dopłat.
  Dotacje unijne nie są dawane luzem – macie i wykorzystujcie je. To jest złożony system celowych dopłat wspomagających i inwestycyjnych, który wymusza utworzenie w kraju odbiorcy pomocy systemu przyjmowania i celowego wydawania funduszy.

  Wykorzystanie dopłat musi być zaplanowane dużo wcześniej, rozpatrzone pod kątem zgodności z celem wydawania, zatwierdzone i następnie uruchomione. Cały proces wydawania pieniędzy jest kontrolowany, łącznie z wykazaniem efektu wydawania.

  Polska jako członek UE przyjęła ten system i zorganizowała go. System działa w ścisłej współpracy z instytucjami unijnymi, przy ciągłym monitorowaniu, od wyznaczania celów do ich osiągania. Pieniądze nie mogą być wydawane ot tak sobie, doraźnie, by „pomóc”, „przyklepać”, wygasić kłopoty, itd.

  To jest praca z planem w ręku. To nie jest lot do Smoleńska. To jest dobrze zorganizowana i wyposażona wyprawa do państwa prawa.
  Pzdr, TJ

 69. Adam100,

  100/100
  Ten stalinowski prokurator, bardzo bliski krewny złodziei księżyca jakby nie istniał.
  Ja rozumiem , krewnych się nie wybiera. Ale żeby taka cisza i nikt nic nie wie ?
  Uklony

 70. Ludzie mówią,że węgiel z Rosji wrzucany jest do śląskich kopalń i tam metkowany. Podobnie ma być z gazem metkowanym w Niemczech. Tak sobie myślę czego to ludzie nie wymyślą.

 71. Neospazmin
  Mnie to z tym Groojcem , tak sie wymknęło, bo to przecierz nie kto inny jak ty jest tym znawcą Australi , który twierdzi , że australijskie lotniska nie są połączone komunikacja zbiorową z miastami przy których leżą.

 72. „ U nich: indywidualizm, konkurencja, liberalizm, racjonalizm, prawa człowieka. U nas: tradycja, historia, tożsamość narodowa, naród, religia.”

  Konkurencja, liberalizm, racjonalizm, prawa człowieka…ja to „kocham i rozumiem” z akcentem na „rozumiem”

  U nas.
  Tradycja – chłopa pańszczyźnianego przez wieki gnębionego przez pana i plebana?
  Historia – jeśli połowa narodu wierzy w zamach smoleński, gdzie są niezbite dowody, że tego zamachu nie było to jak wierzyć w prawdziwość historii uczonej w szkole? Wygląda to wszystko na zbiór mitów, w które chcemy wierzyć.
  Tożsamość narodowa – pod warunkiem, że każdy sobie uzmysłowi, że ma w swoich genach mozaikę tożsamości narodowych tzn. i Ukraińca, i Żyda, Białorusina, Niemca, Rosjanina itd.
  Naród – patrz tożsamość narodowa – wolę obywatele, co nie znaczy, że nie czuję związku z narodem.
  Religia- nie ma niczego bardziej osobistego i prywatnego i wara innym od mojej.

  O co chodzi? Zawsze znajdą się obrzydliwi, samozwańczy depozytariusze, którzy uważają, że mają jakąś wyłączność na własność i definicję tych wartości co zawsze jest niebezpieczne. Może wyzwolić w ludziach uczucie, że są gorszymi Polakami, bo inaczej te „święte wartości” rozumieją bądź nimi średnio się przejmują.

  Innymi słowy. Całuj księdza w rękę i klękaj przed nim. Wmawiaj sobie, że jesteś potomkiem rycerza spod Grunwaldu. Szukaj w kościelnych księgach, że od prawieków wszystkie linie genealogiczne, które na ciebie się składają są arcypolskie, ale ode mnie się odp… i nie mów mi co to znaczy być „prawdziwym Polakiem”.

 73. @

  Kaczyński to nazwisko związane z innym bandytą, Ted Kaczyński = Unabomber. Był na liście najgroźniejszych przestępców FBI i przez kilkadziesiąt lat zabijał ludzi wysłanymi pocztą bombami .
  Aż przyszła kryska na Matyska.

 74. Panie Lazarowiczu,
  A po czym pan odróżnia,, pryszcze mniej szlachetny,, od ,, bardziej szlachetnych ,, ?

  Przypadkiem te bardziej szlachetne to nie które obrosly pana i szlachectwa nabyły z tegovtytulu że miały zaszczyt wyrosnąć na pańskiej skórze?

  O Unię Europejską niepotrzebnie pan się martwi . Ma pan nową ojczyznę aktora z tego co wiem członkiem unii nie jest ?

  W pańskiej nowej ojczyźnie są dozwolone małżeństwa,, pederastow,, oraz wogole ,, pederastia,, . Nikt ,, pederastow ,, w pańskiej nowejbojczyznie nie zamierza ,, leczyć ,,. . Może tym się pan ,, pomartwi,, ? Rzecz pana chociaż dotyczy. Natomiast Unia , jej problemy , stosunki polsko- unijne , wogole pana nie dotyczą? Czemu zajmuje się pan sprawami które pana nie dotyczą?
  Wyraźnie odpuszczą zaś pan pańskie sprawy ! O petycji jakiegoś Polaka w Australii zadajacej penalizacji oraz przymusowego leczenia ,, pederastow ,, nie słychać. Proszę się zająć własnym podworkiem .

 75. P. Z dystansu

  Wydaje sie ze procz wiedzy na temat skomunikowania melbournenskiego lotniska z miastem mam tez niejaka wiedze w kwestii polskiej ortografii.
  Z racji powyzszego sadze ze to dziedzina w ktorej ma pan szanse na spektakularny postep. Slowo!

  ml

  PS.
  Czy wie pan ze pierwsza linia autobusow miejskich jaka polaczyla lotnisko “ bush capital” ( czyli canberskie) z miastem zostala uruchomiona zaledwie 2 lata temu?
  To tlumaczyc mozna aussie stosunkiem do spoleczenstwa/zbiorowosci im go mniej tym lepiej.

  m

 76. Witold 12.45

  100/100.
  Dodam , ze nigdy nie rozumiałem tych ludzi. Życie , los , czasy , Opatrzność posuwają niepowtarzalną szansę. Wzięcia swego losu w swoje ręce. Oni wolą oddać swój los w ręce szemranych macherow za jakieś 500+.
  Wola smród obory bo swojski zamiast powodu świeżego wiatru bo obcy. Paranoja

 77. Panie Lazarowiczu,

  Nie ma już ZSL. Grójec wciąż istnieje ma się rozumieć. ZSL nie istnieje chyba z 30 lat.

  Swoją drogą- skąd w pisowcach- nawet tych na uchodźstwie taka nienawiść do PSL. Trochę paranoja, najpierw chcecie anihilacji PSL, za 4 dni kiedy w wyborach okazało się że jednak ludowcy mają jakieś mandaty , chcecie z nimi paktowac. Każdy kto kiedykolwiek paktowal z Kaczyńskim skończył źle. Pamięta pan tzw ,, pakt stabilizacyjny , , ?

 78. Dlaczego nie było takiego artykułu wcześniej przed wyborami?

  https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,10-priorytetow-hanny-gronkiewicz-waltz-ile-zostalo-z-obietnic-sprzed-czterech-lat,277091.html

  i jak wyglądają ci atakujący ja wściekle ? żeby tak realzowali swe obietnice inni politycy to było by super

 79. Czy Sawczenko otrzyma nagrodę Parlamentu Europejskiego. Tak sobie myślę,że bliżniacze czyny wymagają bliżniaczych nagród. Liczą się motywy chronione w Unii.

 80. “PKW podal wyniki. Najnizszy odsetek glosow niewaznych w historii”. To za gazeta.pl.

  Za to usprawnienie polskiego systemu wyborczego PiS nalezy sie nie tylko uznanie , ale i nagroda. Moze kolejna kadencja? 🙂

  Nb. Ciekawe czy i protestow wyborczych bedzie najmniej w historii?

  ml

 81. tejot
  25 października o godz. 12:20,

  Ja aż tak sprawy dopłat nie zgłębiałem, ale mam kumpla na Roztoczu, który kiedyś kupił tanio, jakieś byłe PGR z 200 ha gruntów ornych i jakieś łąki, i wiem, że jeśli miałby do wyboru – brać dopłaty lub nie brać, to jednak wybrałby tę pierwszą ewntualność. Podobnie moja koleżanka, która dysponuje daleko skromniejszym areałem, bo niecałe 11 ha, nie zna się na rolnictwie, więc wydzierżawiła sąsiadowi i bierze nie tylko pieniądze za dzierżawę, lecz również dopłaty i też sobie chwali. Myślę, że trudno byłoby spotkać, jakiegoś rolnika, który wzgardziłby dopłatami, chyba że w Tworkach :).
  Ps. Moja koleżanka nie wiedziała, jak te dotacje załatwić, ale uzyskała pomoc w jakimś ODR i zapłaciła za to jakieś marne grosze.

 82. Kanon literacki na rocznicę niepodległości Polski; 100 polskich książek, które warto znać. W części Kultura w tygodniku POLITYKA (numer 3183, strony 80-83).
  Wykaz dotyczy książek z ostatniego stulecia więc nie ma tam dzieł Henryka Sienkiewicza czy Bolesława Prusa, kronikarza Warszawy, autora Lalki.

  Mnie dziwi, że nie ma w tym wykazie żadnej książki Melchiora Wańkowicza, autora wspaniałych i mądrych książek, pomijanego też w wykazie lektur szkolnych. Przypomnę zatem kilka tytułów ważnych i najważniejszych; Droga do Urzędowa, Wrzesień żagwiący, Klub trzeciego miejsca, Kundlizm, Dzieje rodziny Korzeniowskich, De Profundis, Polacy i Ameryka (!), Bitwa o Monte Cassino, a są to tylko dzieła pisane na emigracji

 83. Vera
  25 października o godz. 12:14

  Likwidując rolnictwo krajowe, likwiduje się również przemysł przetwórczy, nawozów sztucznych, maszynowy.
  A to już kilkanaście % zatrudnionych.

  Analogicznie, zlikwidowalismy stocznie, padły zakłady kooperujące i poddostawcy.
  Zlikwidujemy górnictwo, bedzie podobnie.

  Jak widzę, szersze spojrzenie na problem stanowi kłopot?

  Kazdy przemysł czy usługę można uzdrowić przez likwidację.
  Tylko co z ludźmi?
  Liczą się jedynie zyski?
  Przekwalifikować ich, zatrudnić w usługach?
  Ilu potrzeba ochgroniarzy, czy telemarketerów?

 84. neospazmin
  Mnie się wydają ta twoja znajomość Australi jakoś jednak bardzo papierowa.
  Co do mojej znajomości ortografi , to może tłumaczy mnie co nieco to, że ja rzeczywiście opuściłem Polskę przed 30 laty i mój kontakt z polskim językiem ogranicza sie do tego blogu i corocznych odwiedziń w Polsce.
  Obawiam sie , że poprawy wraz z upływem lat i wiekiem raczej trudno oczekiwać.
  A merytorycznie z tą renta dla rolników , której podług ciebie Unia w Polsce broni i sukcesach PiSowskiej polityki zagranicznej w Unii , ktora nie przepchnie tam żadnego projektu , to co sądzisz ?

 85. Panie Słowianin,
  Jedyną osobą która mówi, że,, ruski węgiel jest metkowany i wrzucamy do polskich kopalń żeby wyjechać jako Polski to pan .

  Nie znam nikogo kto tak glupawe teorie by głosił Po co to panu ?
  Węgiel w Polsce to już przeszłość , w sensie jego wydobycie. Tylko rząd pisowski nie wie jak to powiedzieć górnikom którzy wynieśli PiS do władzy.
  Węgiel to nie gaz czy ropa. Węgiel nie wymaga rurociągów . Dziś skład się wysyła na Syberię, jutro do Rotterdamu. Wystarcza tory. Dlatego węgiel nie jest bronią Rosji.
  Każda próba złamania monopolu Rosji
  Budzi jazgot wielkorusofile, min pański. Taka sytuacja.

 86. Rodzi się w Unii nowa wersja Drang nach Osten ! Pretekstem może być używanie zakazanych żarówek co ma wpływ na potencję w tej części Europy. Tak sobie myślę,że żarówka podobna do żaru na kowadle.

 87. neospazmin
  Jak tam kaszel , będzie dzisiaj spało ?
  Pytam oczywiście zgorącej troski .

 88. @adam100
  25 października, g.12:12
  I to jest właśnie chichot historii. PIS wziął rotmistrza Pileckiego na swoje sztandary jako żołnierza wyklętego I sortu, czym rodzina rzeczonego bynajmniej nie jest zachwycona. Wręcz oburzenie ze strony córki wywołała „rekonstrukcja” ślubu rotmistrza.
  Ale sam pomnik w Warszawie jest – moim zdaniem – udany. Stanął przy alei Wojska Polskiego, na wysokości domu, w którym Pilecki mieszkał podczas okupacji i skąd wygarnęło go gestapo.
  http://www.radiomaryja.pl/wp-content/uploads/2017/05/pomnik-rotmistrza-witolda-pileckiego-w-warszawie-7-1030×687.jpg

 89. P. Z dystansu

  Panski ostatni wpis potwierdza ma ocene: odrobina uwagi poswiecona temu JAK pan pisze i juz spektakularny postep. Brawo!

  Co do meritum to twierdze ze jakiekolwiek wysilki panstwa na rzecz zmiany struktury polskiego rolnictwa wymagac beda akceptacji Brukseli.
  Z tej racji poczekalbym z tym na nowy PE, komisje i komisarzy. Ci obecni…

  Co do skutecznosci polskiej dyplomacji, polskich komisarzy EU, polskich europoslow, wreszcie p. Tuska w lobbowaniu na rzecz Polski to tez widze tu szanse na postep. Moze nowi europoslowie, komisarze i nowy p. Tusk ulatwia kwestie lepszego zrozumienia w EU polskich oczekiwan?

  ml

 90. W gazeta.pl tekst o przyszlym wiceprezydencie Warszawy.
  Wszystko procz wypowiedzi na temat jego przeszlosci jakiej udzielil jakis byly mafiozo pruszkowski.

  Warszawa wiele zniesie byleby nie Jaki. Wiele to znaczy i nowego wiceprezydenta.

  ml

 91. Panie Lazarowiczu,
  A skąd troska i znawstwo w zakresie polskiego rolnictwa?
  Nie ma już w Australii rolników i rolnictwa że na Polskę się pan przerzucil?

  Po za tym lepiej żeby nie wypowiadał się pan na tematy o których pojęcia pan NIE MA. Rolnictwo w Unii jest wielkopowierzchniowe. W Polsce też zaczęto iść w tym kierunku, choć przyznać trzeba materia że względów min historycznych jest trudna – ziemi się niechętnie pozbywamy. Unia nie wymusza nic na siłę. Można dzierzawic skoro nie udaje się kupić. Sporo tłumaczenia i nie chce mi się ignorant poświęcać. Tak czy inaczej Unia raczej przyjęła do wiadomosci specyficzne , polskie uwarunkowania , rozumiejąc że trzeba czasu.

 92. neospazmin
  Racjonalne argumenty, że rolnicy mogą juz teraz oddawać ziemie za rentę z KRUSu nie docierają .
  Ja co roku odwiedzam Polskę , przedewszystkim wiejską Małopolskę i mogę cię zapewnić , że restrukturyzacja kiedyś rozdrobnionego w tym regionie rolnictwa już dawno jest w pełnym toku i Unia nie zabroniła .

 93. Panie Lazarowiczu,
  Wiarygodność bandyty jest raczej średnia, nie sądzi pan ?

  Rozumiem że najbardziej pana boli że p.Rabiej to , za przeproszeniem , ,, pederastia,, ……. okazało się że w Warszawie ludziom rzecz nie przeszkadza. Inaczej niż niektórym australujskim emigrantom.
  Mieszkańcem Warszawy też pan nie jest. Po co się wtrąca w sprawy które pana nie dotyczą?
  Ma pan swojego burmistrza w swoim australujskim mieście. Z jakiego powodu zajmuje się pan sprawami Warszawy ?
  Czy warszawiacy wybierają panu w Australii władze miasta, gminy, państwa? Nie ? To po co się pan wtrąca w Nie swoje sprawy ?
  Jest jak pryszcz , do tego wogole nieszlachetny.

 94. neospazmin
  To , że dla Warszawy wszystko jest lepsze jak Jaki, tez coś znaczy.
  A tak wogóle, to trzeba niezłego tupetu , że by zwracać komuś uwagę na pisownię , kiedy samemu nie opanowało sie jeszcze znaków diakrytycznych w polskiej pisowni.

 95. @Wiesiek
  Dzisiaj „europejskie” rolnictwo w formie hodowli istnieje i tak tylko dzięki importowi soi GMO z Argentyny. I jeszcze raz powtarzam: W PL 5 milionów ludzi siedzi na wsi i marnie „żyje” z rolnictwa a w Niemczech z roli żyje 200 tys ludzi i bezrobotni Niemcy do pracy w Polsce nie przyjeżdżają. Szkoda czasu na dziecinne argumentacje, to wszystko są sterowane wieloletnie procesy dostosowawcze a nie myślenie stąd do piątku. Jak polskie.
  A z innej beczki: Chińczycy zniszczyli europejski przemysł paneli słonecznych i Niemcy jakoś nie głodują.

 96. Wiesiek59 13.20

  Tak postepowaluscie za PRL- deficytowe zakłady, fabryki ba! Całe branże itrzmywaliscie przy życiu bo ,, co z ludźmi,, .A nic. Wolny rynek i kapitalizm zagospodaruje . Przez wasze kroplowki istniały całe rzesze ukrytych bezrobotnych A skutek był taki że w końcu PRL zbankrutowal i tak .

  Rolnictwo w Polsce ma się nieźle. Jest jeszcze pewien nadmiar ludzi z powodu ale z czasem jest coraz mniej . Łatwo pan rzecz sprawdzi że liczba ubezpieczonych w KRUS systematycznie spada.

  Oczywiście istnieją działy rolnictwa wymagające sporego nakładu ręcznej pracy – sądownictwo, warzywnictwo ale uświadamiam pana że znam obie branże i wiem że oparte są na pracownikach z UKRAINY. Polacy nie palą się do pracy w sądzie czy szklarni . To co pan tu głosi to teorie niemające oparcia w rzeczywistości.
  Jak w większości przypadków.

 97. Tekst prof Bryka, jak wspomniałem nocą oparty na bzdurnym ideologicznym założeniu, stał się powodem do blogowej dyskusji o ideologicznych czy kulturowych różnicach między starą UE a nową (Środkowo-Wschodnią).

  W tym kontekście warto sprawy ideologiczne zracjonalizować i sprowadzić na grunt politycznej praktyki. Najlepszą metodą w tym przypadku jest sprawdzenie do których partii europejskich czyli tych współczesnych „międzynarodówek”, które w PE walczą o wpływy, należa partie rządzące w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Przypomnę, że przynależność do partii europejskich wymaga przyjęcia deklaracji ideowej, akceptacji programu i przestrzegania dyscypliny.

  O Fideszu Orbana pisałem nocą. Przypomnę, że należy do współrządzącej w UE chadecji (EPP). W tym kontekście śmieszne jest twierdzenie prof Bryka, że jego problemy wynikają z wartości chadeckich, które prezentuje. Orban bowiem na przynależności do europejskiej chadecji ewidentnie zyskał a nie stracił.

  Do europejskiej chadecji należy również centroprawica rządząca Bułgarią, Łotwą i współrządząca Estonią.

  Do drugiej pod względem znaczenia frakcji w PE czyli europejskich socjaldemokratów i socjalistów (S&D), zresztą współrządzącej w PE, należy lewica sprawująca samodzielnie władzę na Słowacji, na Litwie oraz współrządząca w Rumunii i w Estonii.

  Do czwartej pod względem liczebności w PE frakcji liberalnej (ALDE), zdaniem prof Bryka kierowanej przez diabła wcielonego Verhofstadta, należy rządząca Czechami partia ANO oraz współrządzacy Rumunią Sojusz Liberałów i Demokratów.

  Jak widać z powyższego zestawienia w praktyce lwia większość rządzących w Europie Środkowo-Wschodniej ugrupowań politycznych należy do piętnowanego przez prof Bryka „establishmentu europejskiego” hołdującego „wartosciom europejskim”. Co oczywiste zadaje to kłam tezie o jakiejś odrębności kulturowej czy ideologicznej tej częsci kontynentu.

  Jedyną partią rządząca, która ów „establishment” i „wartosci” w sensie organizacyjnym kontestuje jest krajowy PiS, który przystąpił do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jest to zresztą kontestacja miękka, asekurancka – głównie filozofujaca. Daleko jej do twardzieli antybrukselskich z francuskiego Frontu Narodowego, włoskiej Ligii Północnej czy Wolnościowej Partii Austrii zgrupowanych we frakcji Europa Narodów i Wolności..
  Zresztą nie powody ideologiczne zadecydowały o wyborze tej frakcji przez prezesa Kaczyńskiego ale krajowy konflikt z PO, który uniemozliwiał obu partiom współpracę w ramach europejskiej chadecji.
  Co uwiera prezesa bo ostatnio nawet zgłosił akces do tej rządzacej w PE frakcji. Czyli wbrew temu co deklaruje na partyjnych konwencjach jednak śpieszno mu do unijnego „etablishmentu”.

  Reasumując – to nie powody ideologiczne wynikające ze specyfiki Europy Środkowo-Wschodniej są żródłem problemów Orbana czy Kaczyńskiego ale dokonywane przez nich nadużycia władzy, które przejawiają się w destrukcji ustrojowej. To właśnie ta destrukcja ustrojowa budzi sprzeciw większości europejskich czyli ponadnarodowych (a więc i z „nowej” UE) ugrupowań politycznych – bez wzgledu na ich ideologiczną orientację.
  Natomiast profesor prawa Bryk usiłuje tym naduzyciom władzy dorabiać jakieś wydumane, środkowo-wschodnie uzasadnienie kulturowo-ideologiczne.

 98. @mag

  Słyszę że gustujesz w jesieni.
  A to znasz?
  https://www.youtube.com/watch?v=rsz6TE6t7-A

 99. Pawlak sugeruje łapanki w środowisku ludowców. Tak sobie myślę czy będą zsyłki do Guantanamo w ramach offsetu.

 100. Bar Norte – Godzina 14 :44
  Przeczytałem – serdecznie dziękuję za istotne objaśnienia .
  Jestem stałym porannym i popołudniowym słuchaczem internetowego radia Kraków ,kojarzę . że profesor Bryk występuję przed mikrofonami radia Kraków jako przedstawiciel partii KUKIS _15 ( wywiady polityczne o godzinie 8:15 )

 101. Bar Norte 14.44

  100/100. Prosto, jasno i elegancko pan rzecz wyłożył.
  Orbanowi o Kaczyńskiemu Unia przeszkadza bo nie pozwala zrobić z obywateli chłopów panszczyznianych.
  Jak pisowcy rządzą firmamibktore dostali w zarząd widać dokładnie na przykładzie LOT , jego ,, prezesa,, i sposobie jaki ten gnoj traktuje ludzi. Pozamykal toalety , niczym Rafalska w sejmie. PiS wam się nie podoba to srajta w gacie. Logika dziedzicow z pis

 102. @Mag. Troche mnie dziwi, ze najpierw piszesz-„Oni sa rzeczywiscie stuknieci. Nie wiedzialam, ze do tego stopnia”, po czym wdajesz sie z tymi stuknietymi w dyskusje. Nie pojmuje tego braku konsekwencji.

 103. @

  Dwanaście cudów w życiu Jarosława Kaczyńskiego:

  1) Pierwszy cudowny przypadek w życiu Jarosława, to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK wieszano, rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano na nogach od stołka, zrywano paznokcie, torturowano, a w najlepszym razie wykluczano z życia społecznego. Tymczasem Rajmund Kaczyński, żołnierz AK, tuż po wojnie dostaje od stalinowskiej władzy wypasioną willę na Żoliborzu, jak na tamte czasy rzecz poza zasięgiem zwykłego obywatela, a nawet szarego członka PZPR.
  2) Cud drugi, żołnierz AK, mąż sanitariuszki AK, dostaje posadę wykładowcy na Politechnice Warszawskiej i oboje żyją sobie z jednej pensji jak pączki w maśle.
  3) Cud trzeci, rodzą się bliźniaki i jako dzieci AK-owskiego małżeństwa, na początku lat 60, kiedy większość dzieci AK-owców opłakuje swoich rodziców, albo czeka na ich powrót z łagrów, czy więzień, nasze Orły brylują w reżimowej TV i kręcą filmy.
  4) Kolejny Cud ! Rajmund Kaczyński jako jedyny żołnierz AK w PRL posiada paszport uprawniający do wyjazdów do krajów kapitalistycznych, wyjeżdża na kontrakty i zarabia śmierdzące kapitalistyczne Dolary.
  5) Cud piąty. Jarosław Kaczyński jako jedyny działacz opozycji nie zostaje internowany w grudniu 1981 roku. (Stąd popularne hasło: ”13-go Grudnia spałeś do południa !”)
  6) Cud szósty, Jarosław Kaczyński odmawia (jak twierdzi) podpisania lojalki i jako jedyny opozycjonista odmawiający władzy PRL zostaje zwolniony bez konsekwencji do domu, co więcej, nikt go nie nęka do 1989r.
  7) Cud siódmy, Jarosław Kaczyński jako jedyny opozycjonista ma sfałszowaną teczkę i jako jedyny opozycjonista domagający się powszechnej lustracji nie ujawnia swojej teczki (ujawnia swoją teczkę dopiero po naciskach prasy i społeczeństwa kilka lat później).
  Znowu Cud ! Rajmund Kaczyński umiera 17 kwietnia 2005r. Synusiowie cichutko go chowają w tajemnicy, bez mediów, bez sztandarów i hymnów, bez przemówień o zasługach jakie włożył w utrwalanie władzy ludowej. O dacie i miejscu pogrzebu wie tylko kilka najbliższych, zaufanych osób. Rajmund Kaczyński spoczywa w odległym, zapomnianym rejonie cmentarza, bo za bardzo przeszkadzał w karierze synalkom.
  9) Cud 9-ty. Całkowite umorzenie długu Porozumienia Centrum, dawnej partii braci Kaczyńskich wobec Skarbu Państwa w czwartym dniu sprawowania urzędu przez PiS-owskiego ministra zaraz po przejęciu władzy przez PiS w 2005 r.
  10) Kolejny Cud – śledztwo IPN w sprawie rzekomo fałszywej lojalki podpisanej przez Jarosława zostaje umorzone w 2007r. z powodu przedawnienia. Inni obywatele przed Sądem musieli udowadniać swoją niewinność.
  11) Cud jedenasty – były prezydent, zresztą dość kiepski, choć tragicznie zmarły, z praktycznie zerowym bagażem zasług dla Polski leży na Wawelu ! (podobno widziano Piłsudskiego i kilku królów jak przewracali się w grobach)
  12) Jeszcze raz Cud ! W IPN brak jakichkolwiek dokumentów z działalności opozycyjnej Jarosława z lat 1982 do 1989 – rzekomo zniszczyła je UB’ecja, to oczywiście bardzo logiczne – najpierw zbiera się na kogoś dokumenty, a potem, jak się uzbiera to się je niszczy…

 104. Wyzwolenie przez Armię Czerwoną umożliwiło poczęcie Kaczyńskich. Tak sobie myślę historycznie.

 105. Jakub01,
  Madame, w ostatnim odcinku przygód pana Marka Wyrzyka – hodowcy koni wyścigowych – było jak zaproszono to do Kazachstanu. Człowiek kupił od Wyrzyka kilkanaście koni pokazał swoją stajnię- stadnine , dom, były też wyścigi koni. Wyścigi w Kazachstanie mają swoją nazwę której nie pamiętam oraz długie 25- 40 km dystanse. Dziejami są chłopcy na oko 10- 12 latkowie. Chodzi o to żeby ważył z 20 kg… ten pan z Kazachstanu miał że 100 trofeów i ściskal Wyrzyka w podziękowaniu ze wyrzykowe konie pozwoliły mu zarobić kupę FORSY. Bo wygrały masę prestiżowych gonitw i dały mu zrebaki które ludzie chcą kupić.
  Wbrew temu co usiłowała pani opowiadać, konie wyścigowe hoduje się po to by wygrywały wyścigi, w Kazachstanie też. No i pan z Kazachstanu bardzo dba o swoje konie czyli własność. Stajnię na poziomie , czysto , ciepło, wysprzatane , konie zadbane. Więc jednak – wbrew temu co pani opowiadała- o konie właściciel dba.
  Reszta pani perypetii życiowych mnie nie obchodzi. Na tym jak konie się rozmnaza być może pani się zna. Ale po co się konie hoduje nie ma Pani pojęcia. Ukłony.

 106. Vera
  25 października o godz. 14:28

  Masz tryb myslenia rezydenta Komorowskiego.
  „Weź kredyt, zmień pracę, wyjedź”…..

  Rozwiązanie problemu pieciu milionów ludzi zbędnych na wsi, w postaci przekwalifikowania, wyjazdu do miasta, emigracji zarobkowej, jawi sie bardzo prostym jedynie teoretykowi.
  Praktycznie to wzrost przestępczości, kosztów zasiłków socjalnych, powstania slumsów, bezdomności na skalę porównywalną z krajami III świata.
  Lepiej by ludzie coś robili, czy też wegetowali na garnuszku Państwa?

  Efektem takiego krótkowzrocznego myslenia neoliberałów, jest między innymi „pas rdzy” czy strefy „no go zone”, dzielnice opanowane przez gangi, przestępczość zorganizowana.
  Mozna stworzyć dość łatwo kategorię ludzi zbędnych, bez przyszłości dla nich, i ich dzieci.
  I co dalej?
  Państwo to nie korporacja nastawiona jedynie na zysk i efektywność- tak mi się wydaje…

 107. mag
  25 października o godz. 13:42
  Faktycznie pomnik niczego sobie, chociaż wydaje się położony na uboczu (?), a może to tylko takie wrażenie z odczytu fotografii.
  Rotmistrz Pilecki narodowy bohater, dziwnym zrządzeniem losu poniewierany i zamordowany po wojnie jest teraz uwikłany w politykę.
  Nie znamy osób odpowiedzialnych za to bestialstwo na naszym rodaku, odważnym polskim żołnierzu, a warto byłoby przypominać nazwiska i okoliczności w których zginął

 108. @jakub01
  25 października, g.15:31
  Ze „stukniętymi” nieraz lepiej się rozmawia, jak z „normalsami”. To tylko rozpoznawcze etykietki. ‚
  „Stuknięci” bywają bardziej interesujący, nierzadko ponad przeciętnie inteligentni itd. (sorry, ale ja cię właśnie tak postrzegam, czyli jak najbardziej pozytywnie).
  Jeśli ze „stukniętym” znajduję wspólny temat, podobnie oceniany, a także poczucie humoru, które nas łączy, nie widzę przeciwwskazań do koleżeństwa. Z zastrzeżeniami, oczywiście.
  Staram się nikogo nie skreślać, chyba że mocno zajdzie mi za skórę (wtedy daje o sobie znać moja natura zodiokalnego Skorpiona) no i przyznam, że mam uczulenie na pisowców. Absolutnie ich nie toleruję i nic na to nie poradzę.

 109. wiesiek59
  25 października o godz. 16:02
  Wiesku, nie jestem do konca zorientowana w temacie ale odnosze wrazenie, ze od ’89 wlasciwie nie opracowano zadnej strategii rozwoju wsi. Jak za komuny wiekszosc gospodarstw to te ponizej 5 ha, klimatu dla wielkopowierzchniowych przedsiebiorstw rolnych nie ma, a ci ktorzy je utworzyli maja wiecznie pod gorke, z ziemii malo kto zyje, az strach pomyslec o cenach zywnosci w wypadku polexitu, do tego rolnicy wcale sie nie kwapia do zakladania spoldzielni, co byloby niezlym rozwiazaniem niektorych problemow, ale spoldzielczosc fatalnie sie kojarzy. Tez typowy idiotyzm, zle sie kojarzy to fuj, bez wzgledu na realia. Wies polska, to takie ni pis ni wydra, dotacje UE, KRUS i wyjazd na saksy, a ziemia odlogiem lezy, o idiotycznych przepisach dot. obrotem tejze ziemi nie wspominajac.

 110. Wypadki chodzą po ludziach mówi ludowe porzekadło, ale żeby aż tak często dotyczyło osób na górze.
  W Gruzji odpowiedzialni piloci nie ulegli presji i nic się nie stało chociaż potem żądano ich ukarania za rzekomą niesubordynację. Pod Smoleńskiem już zabrakło szczęścia.

  Dwa razy przeżył kolizję drogową PAD. Drugi raz miała nieszczęście uczestniczyć w kolizji drogowej pani premier (obecnie wicepremier). Mówią do trzech razy sztuka, i oby się udało

 111. jakub01
  25 października o godz. 16:36

  Były swego czasu jakieś badania, przy okazji spisu powszechnego.
  O ile pamiętam, w zależności od regionu, z ziemi utrzymuje się 15-25% ludności wsi i małych miasteczek.
  Obecnie, tereny poza dużymi aglomeracjami stopniowo sie wyludniają.
  Tyczy to dosłownie WSZYSTKICH dawnych demoludów, w szczególności krajów bałtyckich.

  Jak to leciało u chyba Balazsa?
  „Najlepszą polityką gospodarczą, jest brak polityki”…..

  Efekty możemy oceniać sami.
  I to niekoniecznie po fasadach domów, chodnikach, czy autostradach- budowanych najdrożej w Europie.

  Na temat „uzdrawiania przez likwidację” mam własne zdanie, odrębne od większości tu piszacych.
  Bez długofalowego planowania, będziemy jedynie krajem wasalnym, dostarczycielem siły roboczej i rynkiem zbytu.

 112. […]
  Huha! Hopsa! Każdą nową
  Myśl witamy krzyżem pańskim
  Precz z geniuszem Europy
  Farmazońskim i szatańskim!

  My o jedno tylko modły
  Szlemy k niebu z naszej chaty:
  By nam buty śmierdzieć mogły,
  Jak śmierdziały przed stu laty!
  […]
  ————————————–
  Kazimierz Przerwa-Tetmajer

 113. Is42
  25 października, g.16:28
  Nie jest to żadne ubocze, lecz aleja Wojska Polskiego wyznaczona na powstającym w latach 20. zeszłego wieku Żoliborzu. Reprezentacyjna dla odrodzonej Polski aleja biegnąca od Cytadeli (kiedyś symbolu rosyjskiej dominacji) aż po plac Grunwaldzki. Założenie architektoniczne było takie, że powstające wzdłuż tego szlaku komunikacyjnego wille (głownie oficerów WP) oraz nowoczesne bloki miały niejako upamiętniać zwycięskie czyny zbrojne dotyczące odzyskania niepodległości w 1918.
  Upamiętnianiu towarzyszyły pomniki wzniesione dopiero…w III RP.
  Pomnik ku pamięci Hallerczyków przy placu Grunwaldzkim, żołnierzy gen. Maczka przy placu Inwalidów, a w połowie drogi właśnie pomnik rotmistrza Pileckiego.

 114. Rzeczywiście, Khashoggi podwoiła się jako dziennikarz i atut dla saudyjskich i amerykańskich służb wywiadowczych, a także wczesna rekrut Bractwa Muzułmańskiego. Był protegowanym z Turki Faisal Al-Saud , szef wywiadu Arabii przez 24 lat, który służył również jako saudyjskiego ambasadora w Waszyngtonie oraz w Wielkiej Brytanii. Khashoggi był „Media doradca” do Faisal Al-Saud podczas jego dwóch ambassadorships. Warto zauważyć, że Khashoggi stał się reżim „krytyk” dopiero po wewnętrzne walki o władzę wybuchł pomiędzy byłego króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha i Turki Faisal al-Saud.
  https://www.globalresearch.ca/angered-by-saudi-plan-to-purchase-russian-s-400-trump-admin-exploiting-khashoggi-disappearance-to-force-saudis-to-buy-american/5657615
  ===============

  Ten pan miał barwną przeszłość, jak się okazuje….

 115. jakub01
  25 października o godz. 16:36
  Jestem z pokolenia które jeszcze widziało prawdziwą polską wieś. Zaradni rolnicy byli samowystarczalni i jedzenia im nie brakowało. Gorzej mieli ci niezaradni i tacy w każdym systemie społecznym przymierają głodem i to się nie zmienia.
  Generalnie w PRL-u wszyscy zaczynali od zera, każdy miał kłopoty, ale pomału szło do przodu i gdyby nie kapitalizm to by trwało i trwało jeszcze przez kolejne pokolenia.

  Dzisiaj narzekacie Państwo, szanowni komentatorzy nierzeczywistości na wiele spraw, i ja też w tym nurcie się poruszam, bo jest się czym martwić. od bardzo poważnych zagrożeń, do całkiem banalnych spraw, które potrafią utrudnić życie, a przynajmniej sprawić, że nie jest ono tak przyjemne jak było kiedyś.

  Niby wszystko poukładane jak w piosence Piotra Fronczewskiego „Pijmy wino za kolegów którym szczęścia w życiu brak, za tych którym zawsze idzie nie tak, kobiety nie te i zimy wciąż złe, my co mamy mocne zdrowie jak skaut, nie czeka nas głód, nie grozi nam aut, my co mamy ciepłą strawę i kąt” ……”Pijmy wino za kolegów do dna, bo oni to my, a my to już mgła”
  I tyle jeszcze buteleczek w barku, nalewki i inne
  Pozdrowienia dla Pań i Panów całkiem przy okazji

 116. @Mag
  No coz, ja mam chyba inne postrzeganie „stukniecia”, przynajmniej w tych dwu konkretnych przypadkach.Pozdr.

 117. @wiesiek59
  25 października o godz. 11:03
  „Europę środkowo- wschodnią ukształtowały odmienne niż zachodnią i południową, czynniki geopolityczne. Stąd różnice w mentalności jej mieszkańców.

  -nie było wielkich domów kupieckich
  -flot handlowych
  -kolonii
  -uprzemysłowienia
  -wielkich armii rabujących sąsiednie kraje, czy kontynenty

  Nasze kraje były bądź obrzeżem Imperiów, bądź też wasalami o których toczyła się walka o ich podporządkowanie.”

  Pan się uczył w szkole historii ?
  do XVI wieku Polska była lokalnym imperium, z którym wszyscy sąsiedzi musieli się liczyć. Już w początkach polskiej państwowości sąsiedzi się musieli z nami liczyć – Pan myśli, że Bolesław Srogi by wydał swoją córkę za jakiegoś mało ważnego pogańskiego watażkę ? Pan myśli że cesarz Otto nazwałby „cesarskim bratem” mało ważnego władykę peryferyjnego kraiku i obdarował go relikwiami świętych i pamiątkami po Karolu Wielkim ? I że osobiście by przybył do jego kasztelu ?
  Oczywiście od XVI wieku znaczenie Polski zaczęło maleć i 2 wieki później „państwo polskie istniało już tylko teoretycznie”. Pan nie wie z jakiego powodu ?
  Pan nie wie, że kiedy w ościennych państwach chłopów oczynszowano w Polsce zwiększano wymiar pańszczyzny i uczyniono z chłopów niewolników ?
  To kto miał zakładać te domy kupieckie i dla kogo, organizować flotę i skądś brać marynarzy, kto miał służyć w tym wojsku, które by mogło wyprawiać się łupić dalekie kraje ?

 118. mag
  25 października o godz. 16:56
  Miła informacja. Dziękuję. Ostatnio nie często siedzę w stolicy, ale w przyszłym roku pomieszkam z rodziną to osobiście przejdę się aleją i wpadnę też na wzgórze Kozła skąd już blisko do Guzdry

 119. wiesiek59
  25 października o godz. 16:45
  .
  Obecnie, tereny poza dużymi aglomeracjami stopniowo sie wyludniają.
  Tyczy to dosłownie WSZYSTKICH dawnych demoludów, w szczególności krajów bałtyckich.”

  Jak zawsze pisze pan bzdury , szan panie . To normalna rzecz ze tereny poza duzymi aglomeracjami się wyludniają . Nowoczesne rolnictwo NIE POTRZEBUJE takiej ilości ludzi jak 50 czy 100 lat temu. Teraz gospodarstwo ma 100 ha , 50 lat temu miało 5 ha. Czyli te 100 ha które dawało jakieś utrzymanie 20 rodzinom teraz utrzymuje jedną rodzine wlasciciela i 2-3 rodziny pracowników .
  Oczywiście istnieją gałęzie rolnictwa jak sadownictwo czy warzywnictwo gruntowe/szklarniowe wymagające duzych ilości recznej roboty . Ale Polacy nie kwapią się do tej niskopłatnej roboty . Te prace wykonuja Ukraincy , sady i szklarnie w Polsce obrabiają ONI . Tego pan nie wie i serwuje pan łzawe kawałki o ” milionach zbędnych ludzi na wsi w Polsce” . Warto wiedzieć o czym się pisze .

  Skoro wyludniają się wsie to automatycznie wyludniają się mniejsze miasta je otaczające . Ludzie idą do duzych miast gdzie jest praca . To NORMALNY PROCES a pan chce zawracać Wisłę kijem .

  ”Jak to leciało u chyba Balazsa?
  „Najlepszą polityką gospodarczą, jest brak polityki”…..

  Efekty możemy oceniać sami.”

  Balazs był od rolnictwa . Nie wiem co miał na myśli ale jeśli rolnictwo to , patrząc na wasze , PRLowskie dokonania na polu ” polityki rolnej ” to już lepiej jej nie mieć tej polityki niż robić takie dziadostwo jak wy robiliscie .

  Wymyśliliście PGR . Oazy marnotrawstwa , nieróbstwa , zlodziejstwa i pijanstwa. Zeby nie prywatne rolnictwo Polacy poumierali by za prl Z GŁODU . Takie skutki miala wasza polityka . Nie ma pan racji , proszę się nie kompromitować .

 120. @Wiesiek, wyludnienie wsi, to chyba czesc wiekszego procesu. Wsie hiszpanskie sa tak wyludnione, ze to osiedla widma. W zglobalizowanym swiecie zycie zdaje sie koncentrowac w miastach i wokol nich. Tradycyjna wies sie konczy na rzecz przedsiebiorstw rolnych a zywnosc staje sie produktem laboratoryjnym. Mysle, ze kiedys ludzkosc przerzuci sie na koktaile z zawartoscia wszystkiego co organizmowi jest potrzebne do zycia. Zdaje sie, ze nawet nie bedzie wyboru. Na poludniu Hiszpanii rocznie likwiduje sie ok.3000 ha sadow mandarynkowych, ktore przy tutejszych upalach i cyklicznych porywistych wiatrach sa jedynym sposobem na utrzymanie ziemi na miejscu. Ziemia tu zyzna, ale warstwa cienka i blyskawicznie ulega erozji. Cytrusy maja plytkie korzenie wiec
  idealnie nadaja sie do tych warunkow, zwlaszcza, ze sa wapnolubne i nasaczanie gleby woda nie-deszczowa dobrze im robi. Jak znikna stad sady, utrzymujace glebe na miejscu a przy okazji resztke dzikiej przyrody, to bedzie tu pustynia, zwlaszcza, ze wiatry niosa sol od morza.
  Rzodkiewka tu nie urosnie. A tymczasem utrzymanie sadu mandarynek to dzis raczej kosztowne hobby a nie biznes. Jezu, jakie to wszystko jest cholernie krotkowzroczne.

 121. Is42
  Mieszkam vis a vis pomnika., po drugiej stronie alei. Gdy będziesz w Warszawie, możemy się spotkać „pod Pileckim”. Są ławeczki, , pas zieleni z wielkimi dziś drzewami. Były wszak sadzone jakieś 90 lat temu.
  Pozdro

 122. @Is42. ja takze jestem z tego pokolenia, mam tez wyksztalcenie rolnicze i choc jest ono nieaktualne, to jednak pozwala mi glebiej spojrzec na sprawy wsi, niz robi to przecietny mieszczuch. Wies za komuny byla dosc malownicza, zwlaszcza dla mieszczuchow, ale biedna jak cholera. Samowyzywienie , samowystarczalnosc to byla koniecznosc, zreszta nie taka znowu samowystarczalnosc. Cale wsie zyly z PGR-ow i dzieki PGR-om.
  Po ich upadku ta cala samowystarczalnosc przestala wystarczac. PGR dawal nie tylko mieszkania ale i pasze dla swin czy kur, chemie do ogrodow, sadow ,itd. Niektore PGR-y nawet przynosily zysk, wiekszosc straty na skutek zlego zarzadzania, alkoholizmu, zlodziejstwa i marnotrawstwa. Uniknelismy i tak kolchozow w sowieckim stylu ale pomyslu na wies jakos do dzis nie ma.
  Pana zdrowie wznosze maslanka bo alkoholu nie pije.

 123. Mad Marx
  25 października o godz. 17:24

  Nie tylko uczyłem się hisotrii, ale stale pogłebiam swoją wiedzę….
  Polska była lokalną potęgą przez jakieś 250 lat, ale przegrała z państwami sąsiednimi rywalizację o pierwszeństwo.
  Przyczyn można wymieniać wiele.
  Główną był ciągle pusty skarbiec, nie pozwalający utrzymywać licznej armii.
  Czyli- stałe PODATKI- bezwzględnie ściągane od posiadłości, kupców, w sasiednich krajach.

  Niedawno pisano o Jagielle i wymuszonych na nim przywilejach szlacheckich, zwalniających z płacenia danin na rzecz Korony.
  Każdy kolejny król przyznawał kolejne, uszczuplając dochody Państwa.
  Załamanie naszej świetności przyszło z Potopem Szwedzkim.
  Nigdy potem się już nie podnieśliśmy.

  Bez opodatkowania kupców, domów handlowych, rzemieślników, majątków ziemskich, manufaktur, nie ma armii zawodowej w sensownej liczbie, ani wyposażenia dla niej ze źródeł krajowych.
  Czysta ekonomia…..
  Podatki bezlitośnie ściągane z polskiej szlachty przez zaborców, przymusowy pobór rekruta, służyły zaborcom.
  Dlaczego my nie zrobilismy tego wcześniej- dla siebie?
  Zastanawiałeś sie kiedyś?

  Co do chwili obecnej…..
  Będziemy odbudowywać polską zdolność do produkcji prochu- za 400 milionów.
  30 lat temu, Polska była jednym z największych eksporterów tegoż w Europie…..
  Logika Styropianu….
  Każdego styropianowca posadziłbym na takiej beczce z nowej produkcji.
  I podpaliłbym lont…

 124. jakub01
  25 października o godz. 17:44

  Futurystyczne wizje megamiast, i terenów wokół nich uprawianych przez automatyczne maszyny sterowane przez SI, nie jest mi obcy.
  Pełno takich koncepcji w literaturze s/f= mojej ulubionej.
  Tyle że jest to wizja uzależniona od dopływu energii.
  Co bedzie, kiedy zostaną dostawy przerwane?

  Wydaje mi się, że pewna pula archaicznych dziś zawodów i umiejetnosci, powinna być stałym depozytem, starannie kultywowanym nawet w rozwinietych społeczeństwach.
  By nie stracić umiejętnosci.
  Rzemieślnicze umiejętności wytwarzania przedmiotów codziennego użytku mogą być niezbędne dla przetrwania.
  Typowy mieszczuch ich nie posiada.
  Nie wie nawet, jak działa sprzęt którym się posługuje.
  Postępująca specjalizacja i coraz węższe dyscypliny wiedzy, powodują coraz większoą podatność naszej cywilizacji na ciosy.
  Jej kruchość…
  Niewyspecjalizowani, ale zorganizowani, na wsi, maja wieksze szanse.

 125. Mad Marx
  25 października o godz. 17:24

  100/100

  Ten nieudany nauczyciel ” kilofnictwa ” tak naprawdę chce powrotu stosunków panszczyznianych . Przecież prl to była kontynuacja stosunków feudalnych , tyle że w buty dawnych feudałów , ” dziedziców” weszli różni szemrani towarzysze .
  Feudałowie strzegli swojej uprzywilejowanej pozycji opowiadając o jakimś ” szlachetnym urodzeniu” , tyle że już przed 2 wojną ich pozycja nikła jak snieg w maju . A dlaczego ? Za sprawą ekonomii i pieniędzy , ich majątki rolne przynosiły zazwyczaj straty bo skonczył się darmowy robotnik , trzeba było placić ludzim , 1-2 zł dziennie ale TRZEBA BYŁO PLACIĆ .To dlatego tzw ” szlachetnie urodzeni ” z pogardą mówili o pieniądzach i usiłowali je unieważniać .

  Natomiast władcy prl – do jakich pan ” kilofnik ” się zalicza – mimo że ” błekitnej krwi ” w nich nie było i nie byli ” szlachetnie urodzeni ” robili DOKLADNIE TO SAMO CO SANACYJNI FEUDAŁOWIE.
  1.Usiłowali unieważnić pieniądze i ekonomię ? – USIŁOWALI
  2.Usiłowali chronić swoją uprzywilejowaną pozycję – USIŁOWALI . Nie było juz ” błękitnokrwistych ” ale władcy prl znalezli na to sposób – do swojej bandy kooptowali nowych członków wg niejasnych , nieoficjalnych kryteriów . Najpierw doprowadzili do sytuacji żeby za pieniądze nic nie było mozna kupić , sami dysponowali dobrami i dopuszczali do tych dóbr wg swego uznania , różnych sługusów i donosicieli , sykofantów i zbirow..Tak jak ” błekitnokrwiści ”

  3. Za panszczyzny tzw ” błekitnokrwiści ” zabronili ludziom opuszczać swoje miejsca zamieszkania . Przypisali ich do ziemi . Za PRL , władcy PRL pozbawili ludzi paszportów to pan wie . Ale paszporty to niecała sprawa. Władcy PRL zabronili ludzim SWOBODNIE PRZEMIESZCZAĆ się po POLSCE !!!!!!!! Nie mozna było wyjechać do pracy do innego miasta jeśli taka praca była w poblizu !!!!!!!!! należało , jeszcze w latach 80 tych dostac zaswiadczenie na w/w okoliczność !!!!!!!
  Nie mówię o instytucji tzw ” MELDUNKÓW ” , tej sowieckiej metodzie inwigilacji ludzi , niech pan sobie wyobrazi że w Warszawie , do lat poznych 80 tych człowiek nie mógł oficjalnie zamieszkać jeśli nie miał tego MELDUNKU . Meldunek mógł dostać wtedy gdy miał pracę w Warszawie . A pracę w Warszawie można było dostać JEDYNIE MAJĄC TEN MELDUNEK !!!!! paragraf 22 się kłania . Jezeli dokładnie pan poczyta nieudanego ” kilofnika ” wieska59 to wszystko to o czym piszę , pobrzmiewa w jego żalach na nowe .
  Rekapituląc – zarowno ” błękitnokrwiści ” feudalowie jak i władcy prl w wieska59 rodzaju pragnęli przywiązać człowieka do ziemi , miejsca zamieszkania .

  Taka sytuacja , panie Mad Marx, Ukłony

 126. jakub01
  25 października o godz. 17:56
  @Is42. ja takze jestem z tego pokolenia, mam tez wyksztalcenie rolnicze i choc jest ono nieaktualne, to jednak pozwala mi glebiej spojrzec na sprawy wsi, niz robi to przecietny mieszczuch. Wies za komuny byla dosc malownicza, zwlaszcza dla mieszczuchow, ale biedna jak cholera. Samowyzywienie , samowystarczalnosc to byla koniecznosc, zreszta nie taka znowu samowystarczalnosc. Cale wsie zyly z PGR-ow i dzieki PGR-om.
  Po ich upadku ta cala samowystarczalnosc przestala wystarczac. PGR dawal nie tylko mieszkania ale i pasze dla swin czy kur, chemie do ogrodow, sadow ,itd. Niektore PGR-y nawet przynosily zysk, wiekszosc straty na skutek zlego zarzadzania, alkoholizmu, zlodziejstwa i marnotrawstwa. Uniknelismy i tak kolchozow w sowieckim stylu ale pomyslu na wies jakos do dzis nie ma.
  Pana zdrowie wznosze maslanka bo alkoholu nie pije.”

  90/100 . Jezeli pisze pani Madame z sensem , nie mogę nie przyznać pani racji .
  Tylko 90/100 a nie 100/100 bo nie rozumiem co to ma znaczyc ” nie ma pomysłu na wieś ” . Rynek sprawę reguluje idealnie .Pomysły nie są potrzebne a zawsze są szkodliwe Ukłony

 127. adam100
  Ojciec Wilhelm i syn Włodzimierz pojawiają się w 15 minucie tego filmu:
  https://www.youtube.com/watch?v=xnhaQT2Hdyw&index=24&list=PLULw12MTVZuu4jXulbVXQeCAhnl1-1pdp&fbclid=IwAR2bPc3oinavCFwYXToyM2e57Ob5fX73VkiQVR8hd5NyBttu3BIrooC9Les

  Syn polskiego prokuratora wojskowego otrzymał w 1989r, zaraz po wyjściu z więzienia obywatelstwo polskie, w 2012 wysłano za nim list gończy, przy czym policja nie ustaliła, że urodził się w Warszawie.

  Morderstwo Wilhelma Świątkowskiego
  Федор Раззаков
  Убийство Свинтковского. Маньяк Фефилов

  Еще одним громким преступлением 1988 года было убийство в городе Мытищи бывшего военного прокурора Польши 71-летнего Свинтковского. Рано утром его нашла мертвым уборщица, которая раз в неделю убирала в его квартире. Свинтковский со связанными за спиной руками лежал на полу. Голова его была окровавлена. Прибывшие вскоре на место преступления сыщики удивились: старик был достаточно богат, его квартира

 128. wiesiek59
  25 października o godz. 18:19

  Nie wie pan w jakim swiecie zyje , panie ”kilofniku ” . Mieszkam na wsi gdzie blisko jest kilkaset ha sadów . Oczywiście prace typu opryski , nawadnianie , robi sie własnymi – rodzinnymi silami . Natomiast do cięcia sadow wzywa się ludzi – wyspecjalizowane brygady tnące różne odmiany we własciwy dla nich sposób . Wyrywanie starych drzew , rekultywacja starych sadów , nasadzenia nowych – do tych robót wzywa się ludzi majacych odpowiedni sprzęt i umiejętności bo nie opłaca się kupować maszyn specjalistycznych by uzywać ich raz na kilka – kilkanaście lat .

  No ale żeby to wszystko wiedziec i nie pisac głupot , trzeba czegoś więcej niż czytanie literatury sf i ruskich portali polskojezycznych . Taka sytuacja

 129. jjagr
  25 października o godz. 18:32

  Nie znam rosyjskiego . Może pan krótko opowiedzieć , proszę ? Ukłony

 130. Odmienne losy obu części Europy powodują, że na Zachodzie dominują wartości inne niż u nas. U nich: indywidualizm, konkurencja, liberalizm, racjonalizm, prawa człowieka. U nas: tradycja, historia, tożsamość narodowa, naród, religia – pisze red. Passent.

  Nie ważne jest jakie wartości u nas dominują, bo te wartości też odgrywają rolę na Zachodzie, ale które u nas w Polsce nie dominują: indywidualizm, konkurencja, racjonalizm itp. Z kolei prawa człowieka są rozumiane w specyficzny sposób, przede wszystkim jako prawo do zasiłku, do 500+, do mieszkania, do samochodu, itd – a nie prawo do niezawisłego sądu – czyli najwyższym prawem jest urawniłowka. Polityk liberalny musi nie lada podchodów w swym programie użyć, aby ominąć te rafy.

  Niekiedy dochodzi do wybuchów:
  „Odczepcie się od miast – nie próbujcie nam narzucać woniejącej pleśnią i naftaliną narodowo-katolickiej ideologii! To my, ciężko pracujący „miastowi”, jesteśmy sponsorami waszego obłędnego rozdawnictwa. Skupcie się na Podlasiu, Podkarpaciu, róbcie tam swoje nowe Bawarie, odsłaniajcie pomniki Jana Pawła II, plugawiąc zarazem jego nauki goebbelsowskimi wymiocinami, np. o imigrantach” – pisze wzburzony komentator do GW.

  Jednak urawniłowka pozostaje dominującą wartością rosnącego w siłę II PRL. Dlaczego nacjonalistyczny ideolog atakuje Verhofstadta z frakcji ALDE w PE? Bo mu pasuje, bo wygodnie konserwie polskiej połączyć liberałów z komuchami i „przekonująco” etykietuje go – „cyniczny biurokrata i strażnik ideologii”, no istny komuch, liberalny, wolnorynkowy krwawy komuch. Ciemny lud to kupuje od lat. Kupi tym razem.

  Mimo tego osobiście jestem optymistą w polskiej sprawie. Lud ze swymi wartościami nieuchronnie przesuwa się ku Zachodowi. PiS to wyprysk, wrzód politykierstwa. Wkrótce pokaże jeszcze wyraźniej swoją kolesiowską twarz w odbitych na Po-PSL 6 województwach, rozdwać będzie mial1 coraz mniej, płace poważnie nie wzrosną w ramach wyrywania się z „pułapki średniego wzrostu”. Religia instytucjonalizowana przez KK osuwa się na dalszą pozycję na skali wyznawanych wartości. I są domniemania ostrej walki buldogów pod prezesowym dywanem.

 131. Putrament zapomina o tym, że jeśli Uniwersytet Jagieloński zeszedł na psy, to on sam i jemu podobni mają w tym swój znaczny udział.
  Jaki właściwie cel przyświeca komuś kto dziś wielbi Zachód, którego „zgniliznę” uprzednio przez dziesięciolecia piętnował?
  Czy można brać poważnie pouczenia nestora oportunizmu, który płaszczył się nawet przed Kiszczakiem, o tym jak zadbać o przyszłość narodu i kraju?
  Odpowiedź zależy od horyzontu intelektualnego.
  Wróg wroga nie jest z definicji przyjacielem.

 132. @Wiesku, ja za koncepcja mega-miast szczegolnie nie jestem. Zreszta uwazam, ze robi sie ona coraz mniej prawdopodobna. Raczej miasta jako mega-fabryki w pelni zautomatyzowane ale niekoniecznie miejsce do zamieszkania. Mimo wszystko nie zatracilismy jeszcze potrzeby kontaktu z natura. Jesli rzeczywistosc na nas wymusi drastyczne oszczednosci energii, a wymusi, choc moze nie za mojego juz pobytu na tym najlepszym ze swiatow, to moze wyhamuje wreszcie ten rozszalaly postep, ktory juz postepem nie jest a powolna degrengolada z korzyscia dla 1 %. To musi pierdyknac. Oczywiscie, ze energia to nasze byc lub nie byc, wiec albo jej wytwarzanie nas wykonczy albo zmieni.
  A jak? Trudno dzis orzec. Ale zdaje sie, ze zazyna sie odwrot od miast.

 133. @blackley

  tłumaczenie z googla:
  Fedor Razzakov
  Morderstwo Svintkovsky’ego. Maniak Fefiłow

  Inną głośną zbrodnią w 1988 r. Było morderstwo w mieście Mytishchi z byłego polskiego prokuratora wojskowego 71-letniego Svintkowskiego. Wczesnym rankiem znaleziono go martwego przez sprzątaczkę, która sprzątała mieszkanie raz w tygodniu. Svintkovsky z rękami związanymi za plecami leżał na podłodze. Jego głowa była zakrwawiona. Detektywi, którzy przybyli na miejsce zbrodni wkrótce byli zaskoczeni: staruszek był dość bogaty, jego mieszkanie
  pozdr,

 134. @ wiesiek
  Pan raczy mylić skutek z przyczyną. Szlachta w Polsce wymuszała na władcach ograniczenie podatków bo nie miała ich z czego płacić. A nie miała ich z czego płacić bo chłop pracował niewydajnie. A pracował niewydajnie bo nie miał w wydajnej pracy interesu. Pan wie, że w USA po zniesieniu niewolnictwa w ciągu kilku lat ilość pracujących na roli spadła o jakieś 30 do 50 % a produkcja rolna wzrosła ?
  To samo działo się w Królestwie Polskim i w Rosji z tych samych powodów.

 135. blackley 25 października o godz. 18:40
  jeden z odcinków serialu „Mafia CCCP” zajmuje się handlarzami ikon. Jednym z nich był Włodzimiez Svintkovski, syn Wilhelma Svintkovskiego, do 1953r znanego w Polsce jako Wilhelm Świątkowski. Ikonami interesował się również Ivan Sierow, którego protegowanym był Świątkowski. W 1988r, gdy W.Svintkovski przebywał w więzieniu zamordowano jego ojca. Najbardziej interesujące jest to, że Wilhelm Świątkowski był emerytowanym zastępcą Naczelnego Prokuratora Moskwy. Spotkałem takie teorie, że 1953r został wezwany do ZSRR i rozstrzelany.

 136. adam100
  25 października o godz. 18:57
  jjagr
  25 października o godz. 19:01

  Dzięki serdeczne . Kim był Wilhelm Swiątkowski mniej więcej wiadomo . A co z nim się stało po 1953 roku ? Gdzie się podział ?

  Na pogrzeb L.Kaczynskiego przyjechała bliska rodzina z Ukrainy/Rosji . Coś ? Ktoś ? Ukłony

 137. Wyborcze zjednoczenia i koalicje się opłacają, oraz inne metody blokowania i scalania się w listy. Oto PiS (ZP) dostał o ponad 7% mniej głosów niż koalicja niewyborcza PO-PSL, ale tylko 10 sejmikowych mandatów mniej, co stanowi zaledwie 1,8%. Jak dodać SLD to tego rachunku to wypadłby PiS jeszcze gorzej.

 138. teo
  25 października o godz. 18:43

  100/100 Obysmy doczekali .
  Pisowcy nienawidzą dużych miast z jeszcze jednego powodu . Mój syn studiował z człowiekiem z Podlasia . W Warszawie . Po 6 latach mieszkania i studiowania w Wawie ten ”podlasiak ” zmienił się w normalnego chłopaka . Zmiana srodowiska , zobaczył jak ludzie zyją , jak to wszystko wygląda itd . Był ” wschodni ” stal się normalny . Pisowcy wiedzą że w ten sposób stracą elektorat . Stąd te mieszkania 500plus w Białej Podlaskiej …..Ukłony

 139. @ vera
  W Polsce jest niecałe 1,5 mln gospodarstw, z czego połowa ma ponad 10 ha. Liczba ubezpieczonych w KRUS wynosi ok 1,5 mln osób, z czego wynika, że ponad połowa posiadaczy gospodarstw utrzymuje się z innej działalności. Produkcja rolna systematycznie rośnie….

 140. Mad Marx
  25 października o godz. 18:59

  100/100

  ale pan ”kilofnik ” nie chce wydajnej pracy , chce żeby było jak było. Bo jak się zacznie podnoszenie wydajnosci pracy to kilof trafi do lamusa . Razem z panem ” kilofnikiem ” . Więc po co mu podnoszenie jakiejś wydajnośc ? Producenci batów na konia protestowali przeciw samochodom . Podobnie czyni wiesiek59 – kilofnik . Ukłony

 141. @Wiesiek 59. Staly depozyt umiejetnosci mamy juz zdeponowany w internecie ale nie wydaje mi sie aby w przyszlosci byly to umiejetnosci
  potrzebne komukolwiek poza hobbystami. Byc moze nawet umiejetnosc recznego pisania stanie sie osobliwym hobby. Drukarki, nanotechnologie, i co tam jeszcze, raczej nie wrocimy do zbijania stolka na zajeciach praktyczno-technicznych. A i same szkoly powinno sie zniesc na rzecz prawdziwego nauczania, bo dzis to instytucje wrecz szkodliwe, zabijajace naturalna ludzka ciekawosc, formujace poslusznego niewolnika.To wszystko jest juz anachroniczne i trzyma sie kupy tylko sila bezwladu .Ja mysle, ze za 10 lat swiat zmieni sie kolosalnie, za 20 nie bedzie juz przypominal tego obecnie. O ile nie wysadzimy sie w powietrze.

 142. Mad Marx
  25 października o godz. 19:14
  @ vera”. Liczba ubezpieczonych w KRUS wynosi ok 1,5 mln osób, ”

  I systematycznie SPADA . Jak w 1990 zwolnili mnie z roboty w ZWAR – bardzo dobrze zrobili – nie miałem prawa do tzw ” kuroniówki ” . Dlaczego ? No bo byłem tzw ” chłoporobotnikiem ” . Władza uznała że mam z czego – kilka ha – żyć . No i dobrze .Ukłony

 143. w uzupełnieniu interesujący wywiad z kuzynem
  https://fakty.ua/12741-leh-kachinskij-byl-dlya-nas-prosto-leshekom?fbclid=IwAR0QsJ3CI6t5FdRylFpg89VLcH5_XBWzzJz8pQOSPylRzCE7Z5GZY0481PY

  Podczs wizyty w 2007r w Odessie L. Kaczyński poprosił prezydenta Ukrainy o pomoc w ustaleniu losów rodziny ze strony ojca.
  – There are no secrets here. We talked, as usual, about relatives, friends. Leszek was delighted with our city, for the first time I heard about his desire to find genealogical roots on his father’s side in Odessa. (Not in vain, it was Odessa that became the first city in which after the death of Lech Kaczynski one of the main streets was named in his honor. – Auto.) Moreover, he asked the Ukrainian President to help him with this. After some time, assistants of Viktor Yushchenko called up to us, inquired. What ended the search – I do not know.

 144. jjagr
  25 października o godz. 19:22

  ? nic nie znaleziono ? eeeeeee, podejrzewam że znalezli , tylko nie całkiem to co chcieli znalezć. Ukłony

 145. @teo

  Nienawiść, nawet uzasadniona, jest z reguły kiepskim doradcą. Niezbyt to rozsądne stawiać za wzór coś czego się „od podszewki” nie zna.

  Gloryfikując Zachód nie należy przesadzać, czy też zapominać kto ten Zachód na przestrzeni historii osłaniał i wielokrotnie ratował.

  Rozwój Zachodu finansowano grabieżą, począwszy od Vikingów a kończąc na noekolonialiźmie.
  Z jakich niby powodów kraje Europy centralnej mają za to płacić rachunek, a zwłaszcza skoro ani destabilizacja krajów Orientu, ani ruinacja ekonomi krajów afrykańskich nie jest ich dziełem? Bałtyk nie był oknem na świat na miarę Atlantyku.

  Urawniłowka?
  Hasło przewodnie Socjaldemokratów Skandynawi „Få få for meget og ferre for lidt” (niewielu ma za wiele a jeszcze mniej za mało) parafrazowane przez opozycję jako „Få har for meget og ferre formået” (niewielu ma za wiele a jeszcze mniej coś sobą reprezentuje”) i praktykowane jako „at tage fra dem, der kan og giver til dem, der ikke gider” (zabierać tym co potrafią i dawać tym, którym się niechce) pozostaje jedną z kluczowych „wartości” zachodniej cywilizacji.

  Wreszcie to Zachód zafundował Polsce rządy Stalina i choćby z tego tytułu zasługuje na więcej sceptycyzmu.

 146. Czym sytuacja w Donbasie różni się od Afganistanu. Rdzenna ludność nie może mieć swojej władzy. Obcy usiłują okupować rdzenną ludność. Tak sobie myślę czy fikcją jest samostanowienie narodów. Bo Afryka z tego skorzystała.

 147. alamakotalive
  25 października o godz. 20:17
  Urawniłowka?
  (zabierać tym co potrafią i dawać tym, którym się niechce) pozostaje jedną z kluczowych „wartości” zachodniej cywilizacji.

  Wreszcie to Zachód zafundował Polsce rządy Stalina i choćby z tego tytułu zasługuje na więcej sceptycyzmu.”

  1. Zabierać tym co potrafią i dawać tym który się nie chce ????? Dawać tm którzy są chorzy . Nie mają ręki lub nogi . Natomiast ci którym sie nie chce- to zwykłe gnoje i prózniaki – mozna dać bułkę . Ale oni żadają mieszkań w centrum miast i samochodów .

  2. Zachód , zeby wypędzić Stalina z Polski musiał by wywołać wojnę , 3 wojnę swiatowa . Na co nie miał mandatu wyborców – przypominam panu że na zachodzie były wolne wybory i rządy MUSIAŁY sie liczyć ze zdaniem ludzi . W Sowietach wyborów nie było , za to była olbrzymia armia w której niesubordynacja była karana smiecią wlaściwie bez sądu .
  To że w Polsce był Stalin jest winą i przyczyną TYLKO I WYŁĄCZNIE Stalina . Panski wtręt ” Zachód jest winien żadom Stalina w Polsce” jest zwyczajnym , sowieckiego chowu bonmotem . Bandyta jest winie napadu a nie sąsiedzi , którzy nie pomogli bo się bali . Warto o tym pamiętać a prl i sowieci skutecznie przez 45 lat odwracali kota ogonem . Co lyknał pan gładko i bezrefleksyjnie .

 148. alamakotalive
  25 października o godz. 20:17

  dokładnie TAK SIĘ TO ODBYWAŁO, CZEGO NIE CHCĄ ZROZUMIEĆ tutejsi „luminarze umysłowi”..

  Polska była w sumie ewenementem w Europie, nie prowadząc prawie wojen zaborczych, ekspansji terytorialnej- poza może Mołdawią.
  Współczesna- ekonomiczna , medialna, czy ideologiczna ekspansja państw zachodnich na nasz obszar kulturowy, niczym się nie rózni od poprzednich- militarnych.

 149. teo

  „Dlaczego nacjonalistyczny ideolog atakuje Verhofstadta z frakcji ALDE w PE? Bo mu pasuje, bo wygodnie konserwie polskiej połączyć liberałów z komuchami i „przekonująco” etykietuje go – „cyniczny biurokrata i strażnik ideologii”, no istny komuch, liberalny, wolnorynkowy krwawy komuch.”

  Warto wyjaśnić przy okazji gdzie na mapie politycznej UE mieszczą się owe „krwawe komuchy” jak ironicznie piszesz. Oczywiście nie chodzi mi o zacnych socjaldemokratów czy socjalistów tworzących w PE frakcję Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D), o której pisałem wcześniej.
  Natomiast bardziej radykalna lewica zgrupowana jest we frakcji Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica, której szefową jest Gabriele (Gabi) Zimmer z niemieckiej Die Linke. W ramach tej liczącej o 16 mandatów mniej niż liberałowie (52) frakcji działa np grecka Syriza, hiszpańska Podemos, irlandzka Sinn Fein, francuski Front Lewicy Melenchona, portugalska Partia Komunistyczna czy czescy Komuniści Czech i Moraw.

  Oczywiście przyznaję ci rację, że owa frakcja nie ma nic wspólnego z liberałami z ALDE i ich szefem Guyem Verhofstadtem. Mało – oni się nawzajem nie znoszą.

  Jedynym znanym mi przypadkiem współpracy tych środowiska politycznych jest czeski sojusz liberalnego ANO premiera Babisa z Komunistami z Czech i Moraw – sojusz o charakterze wyłącznie pragmatycznym.

  No ale to w swych rozważania o Środkowo – Wschodniej Europie cierpiącej pod liberalno-lewackim butem Brukseli prof Bryk akurat pominął bo ośmieszyło by to tę jego durną teorię.

 150. SŁOWIANIN STANISŁAW
  25 października o godz. 20:27
  Czym sytuacja w Donbasie różni się od Afganistanu. Rdzenna ludność nie może mieć swojej władzy. Obcy usiłują okupować rdzenną ludność. Tak sobie myślę czy fikcją jest samostanowienie narodów. Bo Afryka z tego skorzystała.”

  panie Słowianin ,

  ale panscy prawdziwi rodacy wcale nie chcą Donasu , Chcą żeby było tak jak jest . Znaczy żeby byla wojna .Mała ale długotrwała i destabilizująca Ukrainę . Niepodległe panstwo. Jak Polska powstała Rosja też glosiła że ” Polska nie zasługuje na wlasne panstwo ” . To było 100 lat temu ale niektórzy pamietają . Z jakiego powodu Rosja oraz pan , uważacie że macie prawo rozdzielać prawa do posiadania własnego panstwa? Kimpan jest żeby takie dobra rozdzielać ? Ruskiem to wiemy . Ale wam siętylko wydaje że macie tego rodzaju prawa . Więc , kim pan jest ?>

 151. wiesiek59
  25 października o godz. 20:31
  alamakotalive
  25 października o godz. 20:17

  dokładnie TAK SIĘ TO ODBYWAŁO, CZEGO NIE CHCĄ ZROZUMIEĆ tutejsi „luminarze umysłowi”..

  Polska była w sumie ewenementem w Europie, nie prowadząc prawie wojen zaborczych, ekspansji terytorialnej- poza może Mołdawią.
  Współczesna- ekonomiczna , medialna, czy ideologiczna ekspansja państw zachodnich na nasz obszar kulturowy, niczym się nie rózni od poprzednich- militarnych”

  Jak nie jak tak ? Całe tzw ” Kresy ” to efekt wojny zaborczej i ekspansji terytorialnej !!! przecież Polak tam był NAJEZDZCĄ !!! Dobrze pan wie że rdzenna ludność NIE BYŁA narodowości polskiej . Po co pan kłamie ?
  Po za tym , tzw ” blekitnokrwiści ” eksploatowali bez litości podbity narod polski . Chłopa panszczyznianego znaczy . Tego też pan udaje że nie wie ?

 152. @teo

  Żeby Ci do końca zamącić Skandynawistyką to dodam powiedzonko:
  ” Man tager vad man haver ” – Jesz to co masz.
  pozdr.

 153. jakub01
  25 października o godz. 19:18

  Sądzę że rymarze, siodlarze, kowale, tokarze, grotnicy, mogą się w nadchodzącej przyszłości przydać.

  Dawno temu, ukazała się nowelka- „Gdzie dawniej śpiewał ptak”.
  Sympatycznie sie czyta, polecam.

 154. adam100
  25 października o godz. 20:41
  @teo

  Żeby Ci do końca zamącić Skandynawistyką to dodam powiedzonko:
  ” Man tager vad man haver ” – Jesz to co masz.”

  100/100 .

  Leniom i nierobom mówimy stanowcze NIE !

 155. wiesiek59
  25 października o godz. 20:43
  jakub01
  25 października o godz. 19:18

  Sądzę że rymarze, siodlarze, kowale, tokarze, grotnicy, mogą się w nadchodzącej przyszłości przydać.”

  No . I wytwórcy gumowych młotków też . Móglby pan takim młotkiem puknąć się w głowę .

 156. Bar Norte
  25 października o godz. 20:33

  Z przyjemnoscią- jak zwykle- przeczytałem twój analityczny wpis na temat frakcji, przynalezności, sojuszy, rozkładu głosów, w PE.
  Tyle że to całkowicie pomija jeden kluczowy aspekt- PSYCHOLOGICZNY.
  Politycy, niestety, są tylko ludźmi.

  Kaczyński woli być ważnym graczem w małej frakcji, a nie jednym z wielu i mało znaczącym w dużej.
  Właścicielem PL, niż konkurujacym do podziału konfitur.

  To samo z komisarzami unijnymi, czy innymi szczekajacymi politykami UE.
  Oni MUSZĄ ZAISTNIEĆ w obiegu medialnym, by przedłużyć swoją wegetację.
  Szczekanie na Polskę, im na to pozwala.
  Są tacy WYRAZISCI, zbierają pochlebne recenzje, są cytowani przez media!!!
  Im bardziej niszowa frakcja, mniej znaczący kraj, czy land, tym większy hałas.

  Ta wataha piesków szczekających na rozkaz, bądź samoistnie, spotkała się ostatnio z ripostą Włoch i ich polityków.
  I co się stało?
  Kundle położyły uszy po sobie?
  Z brytanami niekoniecznie warto zadzierać.
  A tej wagi są Włochy w UE.

 157. blackley 19.55
  Bo to trudne jest. Z map wojskowych z 1917r wynika, że w Grenówce było trochę ponad 60 zabudowań. Mieszkały tam przynajmniej trzy osoby o nazwisku Svintkovski (Świątkowski) – babcia Jarosława K., ojciec Wilhelma Ś. oraz ojciec żołnierza poległego w 1945r na Słowacji.
  Na stronie internetowej Pierwomajska opisującej region można znaleść nazwiska najbardziej znanych osób związanych z Lupolewem, które wchłonęło Grenówkę. Pierwsze miejsce na liście to Svintkovski.

 158. alamakotanlive (20:17)
  Chyba nie sądzisz, iż twoje antyzachodnie argumenty mnie przekonują, choćby w najmniejszym stopniu.

  Powiedz jeszcze tylko, do czego zmierzasz je tak zawzięcie rozwijając? Do padnięcia w ramiona Wschodniego Imperium? Czy aby nie kręcisz się w ciasnym kółeczku?

 159. Teorie o wrażym Zachodzie da ignorantów, przykład:
  Rozwój Zachodu finansowano grabieżą, począwszy od Vikingów.
  Pzdr, TJ

 160. maciek.g
  25 października o godz. 20:57

  Tak się gnoiło ludzi w II RP.
  Zwalczało lewicowców.
  Powtórka z rozrywki nas czeka?

 161. maciek.g
  25 października o godz. 20:57

  Na pewno dobrze się czujesz? Przecież o to chodzi. Jak im się nie podobają zarobki w LOT do 30 tys. miesięcznie (piloci) i 10 tys. (stewardesy) to niech idą do innego przewoźnika i tam strajkują. W LOT mogą pracować piloci z innych krajów, wystarczy znajomość angielskiego, w przypadku pilotów i tak obowiązkowa.

  Z linku który podałeś: „Protestujący przekonują z kolei, że akcja w obronie zwolnionej szefowej związku zawodowego Moniki Żelazik jest jak najbardziej legalna”.

  Żelazik 4 miesiące wcześniej została zwolniona z pracy, zobacz za co.

  „Dyrektor biura komunikacji LOT Adrian Kubicki twierdził natomiast, że Żelazik została zwolniona z pracy „nie ze względu na swoją działalność związkową, ale z tytułu nawoływania innych osób do stanowienia zagrożenia w przestrzeni publicznej. – Branża lotnicza nie zna tego typu żartów, jak zapraszanie innych członków personelu do tego, żeby przychodzili z butelkami z benzyną – skomentował. (…)
  Chodzi o wypowiedź Żelazik, którą 30 kwietnia zacytował jeden z portali internetowych. Według niego szefowa największego w LOT Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monika Żelazik miała napisać w piśmie do pracowników spółki: „My zakupiliśmy kilka rac, dwa wozy opancerzone, starą wyrzutnię rakiet, kilka granatów ręcznych i niech każdy weźmie z domu, co po dziadach zostało oraz butlę z benzyną! Ostatecznie Powstańcy Warszawscy, byli gorzej przygotowani, byli rozproszeni, a trzymali się tyle dni… Czy naprawdę ktoś jeszcze wątpi, że jesteśmy prawdziwą siłą, zresztą zawsze byliśmy, ale duch w nas jakoś podupadł”.

  https://www.salon24.pl/u/polska-gospodarka/904548,strajk-w-pll-lot-67-pracownikow-zwolnionych-dyscyplinarnie-milionowe-straty-spolki

  Normalny człowiek nie może pojawić się na lotnisku z nożem do chleba, a personel linii lotniczej grozi granatami ręcznymi i butlami z benzyną.
  Dlatego raz jeszcze pytam się: dobrze się czujesz?

 162. poszukiwani policja pl

  SWINTKOWSKI WŁODZIMIERZ
  Drugie imię: –
  Imię ojca: WILHELM
  Imię matki: HELENA
  Nazwisko panieńskie matki: MUKLEWICZ
  Płeć: mężczyzna
  Miejsce urodzenia: –
  Data urodzenia: 1951-01-29
  Pseudonim: –
  Ostatnie miejsce zameldowania: TAMKA 49/51
  Obywatelstwo: POLSKA ROSJA
  Podstawa poszukiwania przez jednostki policji
  l WA KRP Warszawa I Wydział Operacyjno – Rozpoznawczy (KSP), 00-150 Warszawa, ul. Nowolipie 2
  telefon: (0-22) 603 6555
  poszukuje na podstawie: Art. 148 § 2 pkt 1 Zabójstwo – typ kwalifikowany ze szczególnym okrucieństwem
  Poszukujące jednostki policji:
  WA KSP Warszawa
  Podstawy poszukiwań:
  Art. 148 § 2 pkt 1 Zabójstwo – typ kwalifikowany ze szczególnym okrucieństwem

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/michal-fajbusiewicz-o-mordercy-z-kantoru-wlodzimierz-swintkowski/jhhtmjt

 163. Bar (20:33)
  Warto wyjaśnić … że wywód, etykietowanie i myśl przewodnia prof. Bryka trafiają pod czaszki ciemnego ludu, czyż nie? Z zadziwiającą łatwością łączy się w głowach wolnorynkowy liberalizm z komuchami, Balcerowicz z PZPR, transoformację 1990+ ze stanem wojennym, do tego jeszcze te zbitki eurosowietyzm, ZSRE, etc.

  A to że teorie durnej polskiej narodowo-katolickie konserwy są durne, to nie jest zanadto odkrywcze.

  Co dalej? Jakie wartości, nastroje, klimaty i duchowe uniesienia pokierują ludową Polską? Bo już zapewne wiadomo co poniosło miejski elektorat, edukowanych wyborców, młodszych, dynamiczniejszych, tworzących PKB, a nie zabiegającyh o „sprawiedliwy” jego podział.

 164. blackley
  25 października o godz. 20:40

  „Polska była w sumie ewenementem w Europie, nie prowadząc prawie wojen zaborczych …”.

  Oj tam, to pospolite mitotwórstwo. Państwo Mieszka I i jego syna Bolesława powstało drogą ekspansji terytorialnej władców Polan (Wielkopolski). Podbiło Małopolskę, Śląsk, Pomorze, Mazowsze. Bolesław podbił jeszcze Czechy i Rus Kijowską (przy okazji w Kijowie zgwałcił miejscową księżniczkę), ale to się okazało nietrwałe.

 165. To że w Polsce był Stalin jest winą i przyczyną TYLKO I WYŁĄCZNIE … egoizm oligarchii polskiej i durna bezsilność szlachty przez kilka wieków histori I RP. Ale to nadal jest wykładane w szkołach, mam nadzieję.

 166. Mauro Rossi
  25 października o godz. 21:23
  blackley
  25 października o godz. 20:40

  „Polska była w sumie ewenementem w Europie, nie prowadząc prawie wojen zaborczych …”.

  Panie Rossi ,

  Niedokładnie pan czytał . Przytoczył pan bon-mot niejakiego wieska59 – kilofnika . Ja tylko cytowalem wieskową nieprzyzwoitość . Zaleca się czytanie ze zrozumieniem . Ukłony

 167. W kwesti formalnej i bez zadnego trybu.

  Celem systemu wsparcia bezpośredniego jest finansowe wspieranie rolników, czyli osób, które faktycznie uprawiają grunty rolne. Dopłaty nie są przewidziane dla właścicieli, którzy dysponując jedynie tytułem własności, nie zajmują się produkcją rolną
  http://www.farmer.pl/finanse/kto-bierze-doplaty-wlasciciel-czy-dzierzawca,72587.html

 168. jjagr
  25 października o godz. 21:19”

  DOBRE !!! Ten poszukiwany bandzior Włodzimierz to , nalezy rozumieć , syn Wilhelma i kuzyn Panów Jarosława i Lecha sw Kaczynskich ?

  Wyobraża pan sobie sytuację w której Tusk albo Trzaskowski ma takiego brata ciotecznego? Jazgot w KUR-Wizji od rana do nocy .

  Anyway. A co się stało z panem Wilhelmem ? Prokuratorem wojskowym który skazał tylu ludzi na smierć ? Ten pan to kuzyn ze strony pana seniora Kaczynskiego czy pani Jadwigi Kaczynskiej ? Ukłony

 169. Ociec Padre!!!
  25 października o godz. 21:36

  Zgadza się !! Z tym że często umowa jest taka że dopłaty bierze wlasciciel – taka po cichu umowa – i nie płaci /albo płaci już opłaty dzierżawnej . Zalezy od atrakcyjności gruntu i ilości ch ętnych do wzięcia w dzierżawę .

  Zamysł doplat podstawowych , za poprostu skoszenie raz w roku zielska , jest taki żeby ziemia nie zarosła drzewkami i w każdej chwili dala się przywrocić do produkcji .

 170. Z historii wyborów w II RP (niewątpliwie wolnych).

  Wybory parlamentarne w Polsce w 1935 roku.

  Wybory odbyły się na mocy nowej ordynacji z 8 lipca 1935 roku. Zmieniała ona całkowicie metodę wyborów : zamiast systemu proporcjonalnego wprowadzono większościowy (w każdym okręgu wybierano po 2 posłów z co najmniej 4 kandydatów), a możliwość zgłaszania kandydatów ograniczono jedynie do specjalnych zgromadzeń złożonych z osób nominowanych przez lokalne warstwy rządzące, przedsiębiorców i związki zawodowe.

  Liczbę posłów zmniejszono do 208, senatorów zaś do 96, z czego 1/3 miała być wyznaczana przez prezydenta.

  Głosowanie zostało zbojkotowane przez partie nastawione opozycyjnie wobec rządzącej sanacji (centrolewicę, komunistów, Stronnictwo Narodowe i chadecję), w wyniku czego frekwencja wyniosła 46,6% i była najniższa w historii II Rzeczypospolitej.

  (z Wikipedii)

 171. Mauro Rossi
  25 października o godz. 21:23

  Poza Dymitriadami, czy Wyprawą Kijowską, możesz przytoczyć jakieś akty agresji/ ekspansji Polski na zewnątrz?
  Usiłowalismy obronić zdobycze terytorialne Litwy- te wszystkie ruskie księstewka na wschód.
  Dość nieudolnie zresztą z braku armii.

  Skala nieudolnosci polega na czym:
  Nam nie udało się utrzymać Ukrainy.
  W tym samym czasie, innym udało się utrzymać Amerykę Południową, Północną , Australię, Azję srodkową z Syberią.

  Nie wiem czego obecnie uczą w szkołach z zakresu historii.
  Ale elementarną wiedzą byłoby porównanie faktów w konkretnym momencie historycznym, w wydaniu głównych mocarstw światowych.
  Tak od 1492 roku- na przykład.
  Mówi coś komus ta data?

 172. zagadka:
  ile diabłów mieści się na końcu szpilki?

 173. wiesiek59

  „to całkowicie pomija jeden kluczowy aspekt- PSYCHOLOGICZNY.”

  Raczej piszesz o aspekcie pragmatycznym, który oczywiście wiąze się z psychologią.

  Z tym, że tekst prof Bryka jest na wskroś ideologiczny więc starałem się go zracjonalizować – przenieść tę jego ideologię na grunt praktyki i w ten sposób wskazać jej bezsens.
  Choć napomknąłem również o pragmatyce politycznej np w kontekście zawierania sojuszy taktycznych.

 174. adam100
  25 października o godz. 15:43

  „Cud piąty. Jarosław Kaczyński jako jedyny działacz opozycji nie zostaje internowany w grudniu 1981 roku. (Stąd popularne hasło: ”13-go Grudnia spałeś do południa)”.

  Pewnie istnieją granice niekompetencji. To znaczy, można być cudownie głupim, ale chyba nie aż tak.

  Uprzejmie wyjaśniam, że mnóstwo znanych ubecji ludzi nie zostało internowanych, w tym np. piszący te słowa, bo to szło po wojewódzkim rozdzielniku. Internowany był np. mało znany wówczas Adam Szostkiewicz i choć był w Krakowie to załapał się na rozdzielnik z Przemyśla, skąd pochodził i gdzie był zameldowany na stałe. Ubecja w Przemyślu też chciał mieć swoich internowanych, żeby nie pomyśleli w Rzeszowie, że oni nic nie robią. Internowania miały być w całym kraju jednocześnie, a nie tylko w Warszawie, no ale był problem sił i środków oraz miejsc w więzieniach. To przecież był PRL. Frasyniuk nie został internowany w wyniku chaosu, podobnie, Bujak i Romaszewski. Zofia Romaszewska nie był internowana (później uwięziona za Radio „S”), ale jej córka Agnieszka już tak itd.

  „W IPN brak jakichkolwiek dokumentów z działalności opozycyjnej Jarosława z lat 1982 do 1989 – rzekomo zniszczyła je UB’ecja, to oczywiście bardzo logiczne – najpierw zbiera się na kogoś dokumenty, a potem, jak się uzbiera to się je niszczy …”.

  Sprawdzałeś, czy kłamiesz? Wielu dobrze konspirujących nigdy nie wpadło w łapy SB i dlatego w IPN nie ma żadnych papierów na ich temat. Jedyną droga do uzyskania statusu działacza opozycji antykomunistycznej są w tej sytuacji zeznania świadków.

  Co do J. Kaczyńskiego, polecam hasło z Encyklopedii Solidarności.

  „1971-1976 pracownik Międzyuczelnianego Zakładu Badań nad Szkolnictwem Wyższym (obecnie Instytut Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego) przy Ministerstwie Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, od 1977 Filii UW w Białymstoku. W III 1968 uczestnik wieców studenckich na UW. 1970-1980 uczestnik nieformalnego seminarium prof. Stanisława Ehrlicha nt. zależności Polski od ZSRS. Od 1976 współpracownik KOR, następnie KSS KOR, w 1976 zbierał informacje o represjach wobec uczestników wydarzeń Czerwca, uczestnik akcji pomocy, w czasie wyjazdu do Płocka zatrzymany. Od 1977 współpracownik Biura Interwencyjnego KOR, następnie KSS KOR, badał m.in. przypadki morderstw popełnionych przez funkcjonariuszy MO i SB. Uczestnik akcji ulotkowych w 1978 w związku z procesem Kazimierza Świtonia, następnie w 1980 w obronie Edmunda Zadrożyńskiego. W 1978 przez kilka miesięcy p.o. kierownik Biura Interwencyjnego w zastępstwie Zofii Romaszewskiej. Jarosław Kaczyński: „Od 1979 w redakcji niezależnego pisma „Głos”. W 1980 uczestnik opracowywania dokumentu Raport Madrycki. O przestrzeganiu praw człowieka i obywatela w Polsce.
  W VIII 1980 przyjechał do Wrocławia i spotkał się z przedstawicielami MKS; następnie aresztowany, zwolniony 1 IX 1980 na mocy Porozumień Sierpniowych; od IX 0180 w „S”, kierownik sekcji prawnej Ośrodka Badań Społecznych przy MKZ, następnie Regionie Mazowsze. We IX 1981 sygnatariusz deklaracji założycielskiej Klubów Służby Niepodległości.
  Po 13 XII 1981 współorganizator (z Ludwikiem Dornem) podziemnej edycji pisma „Głos”. Od 1982 członek Komitetu Helsińskiego w Polsce, od 1983 współpracownik TKK „S”, m.in. od 1986 kierownik biura społeczno-politycznego TKK, od jesieni 1987 sekretarz KKW „S”. W V i VIII 1988 doradca strajkujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
  W 1989 uczestnik obrad Okrągłego Stołu w zespole ds. reform politycznych oraz w podzespole ds. reformy prawa i sądów. Od 1989 w KO przy Przewodniczącym „S” Lechu Wałęsie. VII-VIII 1989 z upoważnienia L. Wałęsy prowadził rozmowy z SD i ZSL, których efektem było zawarcie nowej koalicji i wybór Tadeusza Mazowieckiego na premiera. 1989-1991 senator RP z listy KO „S”, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”. W 1990 współzałożyciel Fundacji Prasowej Solidarność. 1990-1991 szef Kancelarii Prezydenta L. Wałęsy. W 1990 założyciel PC, do 1998 jego prezes. 1991-1993 poseł RP z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum, w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego oraz Komisji Sprawiedliwości, 1997-2001 poseł RP z listy ROP. W 2001 współzałożyciel PiS, od 2003 prezes i przewodniczący Zarządu Głównego PiS. Od 2001 poseł RP z listy PiS; 2005-2010 członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie RP. VI 2006 – XI 2007 premier rządu RP.
  14 II – 10 IX 1979 rozpracowywany przez Wydz. III KW MO w Płocku w ramach SOR [SOS] krypt. Pomoc; 18 II 1980 – 24 IX 1982 przez Wydz. III KW MO w Białymstoku w ramach SOS krypt. Prawnik; 20 I – 9 VIII 1982 przez Wydz. IX Dep. III MSW w ramach KE krypt. Jar; 1981-1984 przez Wydz. III-2 SUSW w ramach SO krypt. Klub”.

  Kiedy kłamiesz staraj się to robić inteligentniej. Nie wszystko ci wyjdzie, ale przynajmniej dołożysz starań.

 175. byk
  25 października o godz. 21:54

  Czy naprawdę muszę przestudiować Tomasza z Akwinu?

 176. Bar Norte
  25 października o godz. 14:44

  „Najlepszą metodą w tym przypadku jest sprawdzenie do których partii europejskich czyli tych współczesnych „międzynarodówek”, które w PE walczą o wpływy, należą partie rządzące w krajach Europy Środkowo-Wschodniej”.

  Nie jest to najlepsza metoda, bo wiele nowych partii w Europie nie znajdzie dla siebie nic. Po kilku latach już pewnie tak, ale wówczas UE będzie inna, podobnie jak PE.

 177. teo

  „Co dalej? Jakie wartości, nastroje, klimaty i duchowe uniesienia pokierują ludową Polską?”

  „Wartości, nastroje, klimaty i duchowe uniesienia” o których piszesz to jedynie ideologiczny wyraz grupowych interesów.
  Tak więc motorem polskiej polityki będzie walka grup społecznych prowadzona w intencji zaspokojenia ich ekonomicznych i potycznych interesów. W sensie ideologicznym ona się bedzie rozmaicie wyrażać.

  Popatrz jak to wygląda w UE. Kilka frakcji PE o których napisałem jest parlamentarnym przedstawicielstwem europejskich partii, które integrują ponad podziałami narodowymi grupy społeczne o podobnych interesach. Jakby nie patrzeć to każda z tych partii zachowuje odrębność ideologicznego wyrazu. Każda proponuje inne „wartości, nastroje, klimaty i duchowe uniesienia” – jak zauważyłeś.
  Wbrew temu co twierdzi prof Bryk polskie formacje z ich interesami jakoś się w tym wszystkim odnajdują.

 178. hetajr
  25 października o godz. 21:45
  Z historii wyborów w II RP (niewątpliwie wolnych).

  Wybory parlamentarne w Polsce w 1935 roku.’

  panie hetajrze ,

  no może cudownie nie było, fakt. Ale musi pan przyznać że tradycja wyborów w Polsce była raczej swieża ? Od 1918 roku minęło , ile 17 lat ? A przed 1918 rokiem wolnych wyborów w Polsce WCALE nie było , czyż nie ? Możemy powiedzieć że były to 3? 4? 5? wolne wybory w historii Polski ?

  Może dlatego że poszło slabo , komuniści tak się zniechęcili do wolnych wyborów że zrobili je raz , zaraz po wojnie , i tak musieeli sfałszować no i potem na całe 45 lat aż do bankructwa prl zarzucili idee wolnych wyborów? A może zapomnieli je zrobić ?

  Minęło 45 lat bez wyborów i komu to przeszkadzało ? Mnie tak . A panu ?

 179. Mauro Rossi
  25 października o godz. 22:05

  Módl się więc do tych jedenastu cudów w które wierzysz,
  i spadaj trollu

 180. Mauro Rossi
  25 października o godz. 22:05

  Jasne . A ” 13 grudnia spałeś do południa ” . Wuj Wilhelm czuwał . Ukłony

 181. wiesiek59

  ”Tak od 1492 roku- na przykład.
  Mówi coś komus ta data?”

  No mówi . Rok odkrycia Ameryki . Który to fakt Polska kompletnie zignorowała . A odkrycie Nowego Swiata zmieniło wszystko . Min zmieniło opłacalność produkcji zboża oraz miało wplyw na zmniejszenie jego zapotrzebowania.
  Oczywiście nie w ciągu roku ani 20 lat . Ale gnicie się zaczęło .

 182. adam100
  25 października o godz. 22:15
  Mauro Rossi
  25 października o godz. 22:05

  Módl się więc do tych jedenastu cudów w które wierzysz,
  i spadaj trollu”

  Jak by to ująć ……no 100/100 !!!!

  Doskonale pamiętam tamte czasy . O kaczynskich usłyszałem dopiero wtedy gdy przygarnał ich Wałęsa . Ukłony

 183. Symetryczny
  25 października o godz. 10:30

  „Mann w „Doktorze Faustusie” wspomina , że w XVI wieku Uniwersytet Krakowski był jedyną uczelnią w Europie, na której wykładano magię”.

  Uprzejmie wyjaśniam, „Doktor Faustus” T. Manna jest POWIEŚCIĄ, napisaną w XX wieku. Na źródło historyczne dotyczące XVI wieku nadaje się tak raczej średnio. 🙂

  Słyszałeś, że niektórzy astronomowie zajmowali się także astrologią, jeszcze w XVII wieku? A Giorano Bruno zwalczał matematykę. 🙂
  Jakieś wnioski?

 184. blackley
  Czy kuzyn tego nie można z całą pewnością powiedzieć. Grenówka i Lupolewo zastały założone przez któregoś z Czartoryskich w okolicach 1790r.
  Natomiast Włodzimierz to syn Wilhelma urodzony w 1951r w Warszawie.
  Jeszcze jedna ciekawostka. Wspomnienia lekarza ze szpitala psychiatrycznego.
  Хазин Макс – На грани и за гранью
  https://unotices.com/book.php?id=7706&page=5
  Svintkovsky Sr.: at one time he held high posts in the military prosecutor’s office, and during the described events he worked in a responsible position in the Supreme Court of the USSR. Then, however, bad luck happened – while Svintkovsky Jr. was in the colony, his “colleagues” and “comrades in misfortune” freed themselves, killed and robbed the father.

 185. blackley
  25 października o godz. 22:22

  „O Kaczynskich usłyszałem dopiero wtedy gdy przygarnał ich Wałęsa. Ukłony”.

  Byłeś słabo zorientowany.

 186. adam100
  25 października o godz. 22:15

  ” … i spadaj trollu”.
  🙂
  Nie spodziewłem się, że przyznasz się do kłamstwa. Do tego trzeba odwagi.

 187. Mauro Rossi

  „wiele nowych partii w Europie nie znajdzie dla siebie nic.”

  Przykro mi ale nie mogę się z tobą zgodzić. Na przykładzie partii rządzących w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wykazałem, że każda z nich znalazła europejską grupę polityczną (partię) z którą się mogła bez problemu zidentyfikować. Jasno dowiodłem, że nie ma nic na tyle kontrowersyjnego czy oryginalnego w tych partiach by były skkazane na jakieś odrzucenie – jak twierdzi prof Bryk.

  Tego mozna dowieść również na przykladzie partii opozycyjnych.

  Krótko mowiąc – każda partia, która ma chęć i interes w prowadzeniu współpracy w Europie znajdzie swoje odpowiedniki i nie bedzie miała żadnych ograniczeń w tworzeniu politycznych grup ponadnarodowych. Dotyczy to zarówno partii, które uzyskały mandaty do PE jak i partii, które ich nie mają. Czyli dotychczasowa wolnosciowa, demokratyczna formuła doskonale się w UE sprawdza.

 188. Jarosław Kaczyński jako jedyny działacz opozycji nie zostaje internowany w grudniu 1981 roku

  Mauro (22:05) dokumentnie udowodnił i rozbił wszelkie wątpliwości o prawdziwości powyższej tezy. Najpierw udokumentował, że Kaczyński Jarosław był działaczem opozycyjnym, co prawda nie pierwszego czy drugiego rzędu, ale był nim. I po drugie wykazał, że nie został internowany w grudniu 1981 r.

  I nazywanie go trollem nie ma najmniejszych podstaw.

 189. @

  Robię reklamę dla nowego wpisu u sąsiadów (o żarówkach)
  Tanaka wyjątkowo zabawny.

 190. blackley
  25 października o godz. 22:15

  „A 13 grudnia spałeś do południa ” .

  Nie, wyszedłem z domu o 5 rano, bo jeszcze przed północą odebrałem ważny telefon.

 191. „Jeśli Polacy za rok zagłosują tak jak w wyborach samorządowych, to PiS straci władzę.
  Jest jednak jeden warunek. Koalicja obywatelska musi się poszerzyć o minimum jeszcze jedną partię. Nieważne, czy będzie to PSL lub SLD. Takie wnioski płyną z symulacji, którą przeprowadził dr Tomasz Jurkiewicz statystyk z Uniwersytetu Gdańskiego. Jej wyniki „Newsweek” publikuje jako pierwszy.”

  Jeżeli PiS będzie dalej prowadził tak bzdurną politykę zagraniczną i kierował się obsesjami Naczelnika , którym kieruje ten sam instruktor , który uchwalił ustawę nr 447 , to PiS straci władzę w przyszłych wyborach, pod waunkiem, że UE dotrwa do wyborów w niezmienionej kondycji powolnego rozkładu.

 192. Bar (22:13)
  Zostawiwszy już Bryka na ideologicznym boku, a nawet na ślepym torze, bo nie jesteś w stanie mi wyjaśnić, dlaczego ciemny lud kupuje te brednie, to w zupełnej rozciągłości się zgadzam z twoimi tezami. Dodałbym tylko, we frazie „w intencji zaspokojenia ich ekonomicznych i potycznych interesów” słowo „słusznych” interesów, acz „w intencji” tchnie mi nowomową IV RP, co jednak „potoczne interesy” równoważą swoją świeżością i nowatorstwem.

  Pamietam z tych lekcji, że klasa robotnicza, aby z klasy w sobie stać się klasą dla siebie, musi iść pod przewodnictwem proletriackiej partii. Czy PiS jest partią proletariacką?

  Ale może lepiej pozostańmy przy prostym (wydawałoby się), krótkim pytaniu: CO DALEJ?

 193. Mauro Rossi

  A może byście prezesa „Lot” Milczarskiego w nagrodę za pacyfikację strajku zrobili ministrem pracy i polityki społecznej?
  Myślę, że premierowi Morawieckiemu bardziej by pasował niż ministra Rafalska.
  No i tobie w nowym neoliberalnym wcieleniu chyba też.

 194. Mauro Rossi
  25 października o godz. 22:33
  blackley
  25 października o godz. 22:15

  „A 13 grudnia spałeś do południa ” .

  Nie pan , proszę pana . Mój wpis to była ironia , sarkazm, żart. Nie wypowiadałem się o panu , nie znam pana. 13 grudnia do południa spał Jarosław Kaczynski . Ukłony

 195. Mauro Rossi
  25 października o godz. 22:28
  blackley
  25 października o godz. 22:22

  „O Kaczynskich usłyszałem dopiero wtedy gdy przygarnał ich Wałęsa. Ukłony”.

  Byłeś słabo zorientowany.”

  O proszę pana , już pracowałem w dość duzym – jakieś 5000 ludzi – tzw ” panstwowym zakładzie pracy ” . Nie w Rzeszowie czy Szczecinie – przy całym szacunku do w/w miast , tylko w Warszawie . Takie rzeczy – kto działa , gdzie , jak z kim itd – poprostu się wiedziało . Wiele nazwisk słyszałem , o tych panach – NIGDY . Az do momentu gdy wyciągnął ich z kąta Wałęsa . To po pierwsze .

  Po drugie – per pan . Już słyszałem że ” to internet , się nie liczy kto i co , wszyscyśmy na ty ” itd itp . Może i tak . Ale akurat pan jest człowiekiem z którym wyjątkowo nie mam ochoty zawierać nawet internetowej zażyłości . Ukłony

 196. Mój stosunek do wyborów parlamentarnych jest taki sam jak Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 197. jjagr
  25 października o godz. 22:27

  ok . Czyli kuzyn Wilhelm uciekł? wyjechał ? wysłano go ? do Rosji z powrotem ?
  Czyli zwykły , zwyczajny , ordynarny POP- Pelniący Obowiązki Polaka ?
  Zna pan jakieś szczegóły ?

  A synuś , jak rozumiem siedział w puszce i nadał kolesiom starego …..
  I to naprawdę rodzina Kaczynskich , inteligentów z Zoliborza ? Wiem , rodziny się nie wybiera ani za jej czyby nie odpowiada ….smierdzi , jak by nie było ….

 198. podobne elementy (disputio ad absurdum) znajdujemy w filozofii chasydzkiej, ktora rozwijala sie na terenach I rp (XVII – XIX w.);

 199. hetajr
  25 października o godz. 22:55
  Mój stosunek do wyborów parlamentarnych jest taki sam jak Marszałka Józefa Piłsudskiego.”

  We współczesnym swiecie nie ma Piłsudskichh i ich nie trzeba , prosze pana .
  A co pan proponuje zamiast ? Rządy klanów ? rządy ” opryczniny ” ? A może jak za prl rządy partii wewnętrznej do której kooptacji się dokonuje na skutek nieznanych szerzej reguł ?
  Demokracja nie jest systemem idealnym i ma wady , zgadza sie . A co pan proponuje wzamiast demokracji ? I czy gdzieś istnieje taka hybryda/chimera ? I jak się mają w niej zwyczajni obywatele , nieczłonkowie kompleksu urzędniczo – mundurowego ? I czy wogóle są obywatele czy tłum ? Do którego władza , podobnie jak za prl , co parę lat strzela jak się lud ” rozdokazuje ”? Hę ?

 200. teo

  Nie wiem skąd twoje uczulenie na „interes”, głównie polityczny a co za tym idzie ekonomiczny. Jak nie ma „interesu” to nie ma polityki. Nie byłoby więc o czym pisać gdyby nie „interes”.
  Pijesz do marksizmu w wersji wulgarnej choć również marksiści niewulgarni o „interesie” pisali. Jak też niemarksiści rozmaici np Weber czy Parsons.

  Nie ma się co bać „interesu”.

  W związku z powyższym odpowiedź na pytanie „CO DALEJ?” wynikać może tylko z analizy interesów. Metodą może być np analiza warstwy ideologicznej, która je wyraża – nawet prof Bryka. Tak jak się analizuje tekst pod kątem: co autor chciał za jego pomocą powiedzieć?

  Komu się uda tak trafnie i przekonująco wyrazić interesy grupowe by uzyskać wyborczą większość ten będzie rządził krajem.
  Dlatego własnie z uwagą obserwuję jak środowisko opozycji liberalnej w trudzie wypracowuje nową formułę ich artykulacji. W dużych aglomeracjach się sprawdziła więc teraz trzeba jej konsekwentnej realizacji i sposobu by dotrzeć z tą nową formułą do polskiego interioru. Po prostu trzeba interesy jego mieszkańców wychwycić i przekonująco je wyartykułować.

 201. blackley
  25 października o godz. 22:56
  W 1954r Iwan Sierow został szefem KGB. Klimat polityczny się zmieniał i Świątkowski nie miał za bardzo czego szukać w Polsce.
  Syn nie nadał ojca tylko pobudził wyobraźnię kolegów. Potem się mścił.

 202. @wiesiek59
  25 października o godz. 20:54

  „Z brytanami niekoniecznie warto zadzierać.
  A tej wagi są Włochy w UE.”

  Cos ci sie mazy, zeby Polska jako 10 potega gospodarcza (PRLowska propaganda ha,ha) tez sie „rzucila” na UE?

  Ja bym poczekal jak na tym wyjda UK i Wlochy. Bo ja nie chce byc krolikiem doswiadczalnym.

 203. jjagr
  25 października o godz. 23:32

  ok rozumiem . Uzyłem skrótu mówiąc ” nadał ” , ciekawe że syn dygnitarza siedział w puszce , stary go nie ”wykupil ”?

  Wiem że klima się zacząl zmieniać , pewnie kuzyn Wilhelm bał się że za te wyroki wydane na niewinnych ludzi może być problem .
  Taki kuzym to jednak ” peszek ” , nie sądzi pan ? Ukłony

 204. mały fizyk
  25 października o godz. 23:39
  @wiesiek59
  25 października o godz. 20:54

  Cos ci sie mazy, zeby Polska jako 10 potega gospodarcza (PRLowska propaganda ha,ha) tez sie „rzucila” na UE?”

  Pan kilofnik w to naprawdę wierzy . W te 10 miejsce . Wszystko zepsuła Solidarność , CIA, Wojtyła oraz zachodni bankierzy którzy zazadali spłaty długów i odsetek według podpisanych umów .
  Tak dobrze przecież szło …. a te ” warchoły ” wszystko zepsuły. Taka sytuacja . Ukłony

 205. blackley
  W 1954r Światło zaczął gadać co się działo za kulisami bezpieki.
  W 77r Włodzimierz handlował walutą i złapany trafił do szpitala psychiatrycznego za dużą łapówkę. Uznany za chorego psychicznie miał glejt i rozwijał działalność. Potem raz albo dwa wykorzystywał chorobę i nie trafiał do pierdla. W 1987 roku nie udała się ta sztuka gdy złapano go na wymianie ikon na elektroniczne zegarki z dyplomatą bodajże japońskim. Dyplomatę puszczono a on dostał trzy lata.

 206. jjagr
  25 października o godz. 23:52

  Dzięki ! Zna pan fascynujące historie … naprawdę .
  Ci swiątkowscy to była/jest rodzina ojca czy matki w końcu się pogubiłem ?
  To pewnie ich potomkowie przybyli na pogrzeb L.Kaczynskiego , ich przybycie i obecność to był tajemnica panstwowa …..
  Nie wiem czemu te historie o ” nieswiętej rodzinie ” nie są znane powszechnie . Pan sobie wyobraża sytuację kiedy Tusk ma takiego kuzynka pod Hamburgiem i robi takie ” biznesy ” ? Ukłony

 207. W wyborach do samorządów padły na partie takie wyniki

  PiS 33
  KO 26,7
  PSL 13,6
  SLD – 6,6
  Kukiz’15 – 5,9
  Bezpartyjni Samorządowcy – 5,8 ,
  Partia Razem oraz Wolność w Samorządzie – oba po 1,5
  Ruch Narodowy – 1,3
  partia Zielonych – 1,1

  prawie 4% głosów nie ważnych

  Wniosek jest jasny -już obecnie PiS nie ma szansy na powtórzenie sukcesu z rządzeniem samodzielnym, ba wygląda zdecydowanie na to że nie ma szansy na utworzenie rządu (bo nie ma koalicjanta który mu to zapewni -kukiz’15 ma za małe poparcie , a nikt więcej PiS nie poprze.
  Rząd utworzyła by koalicja PO+PSL+SLD (Bo bezpartyjni poparli mby opozycję , a nie PiS)

  Wiadomo ze PiS będzie tracił poparcie i to samo czeka kukiz,15 (bo się skompromitowali)
  Przegrana PiS w wyborach 2019 jest prawie pewna i to zaczyna przerażać posłów tej partii, gdyż zdają sobie sprawę ze wylecą ze stanowisk mi z profitów jakie daje polityka. (niektórzy zaczynają sie bać sądów i procesów )
  Panika będzie narastać. Sondażownie musza poprawić model typowego wyborcy (obecnie nie pasuje) gdy wyniki zaczną pokazywać przegraną partia PiS zacznie sie rozlatywać bo szczury zaczną wiać z tonącego okrętu.

 208. maciek.g
  26 października o godz. 0:03

  Jak by to ująć …..nie będę tym się martwił , niech toną . Taka sytuacja

 209. Proponuję rządy urzędów skarbowych. Bolączką państwa polskiego była i jest ściągalność podatków. Chociaż jak czytam niektóre wpisy wydaje mi się, że coś w tej sprawie drgnęło.

 210. blackley
  Byli ci od strony matki. Tych od strony ojca urzędnicy od prezydenta Juszczenki nie znaleźli . Kuzyn mówi, że w 2007 ” po raz pierwszy usłyszałem o jego pragnieniu znalezienia genealogicznych korzeni po stronie ojca w Odessie”

 211. 25 października o godz. 22:40

  „13 grudnia do południa spał Jarosław Kaczynski”.

  13 grudnia to była niedziela, telefon nikogo nie budził, telewizji nikt z rana nie ogląda. Nie wiem skąd te pretensje? Proszę przypomnieć sobie własną pracowitą aktywność 13 grudnia 1981 i nam ją opisać. 🙂

  No i lepiej napisać szczerze, „Jak ja nienawidzę Kaczyńskiego”, zabrał mi jakieś zabawki (jakie)?, może wpływy (jakie?), może cycek z kasą, może coś jeszcze, etc. Teraz możecie tylko jęczeć, że doopa boli. ― No boli, musi boleć. Macie tak zdolnych polityków na jakich sobie zasłużyliście. Przed wojną w tramwajach w Odessie był napis, skierowany go gapowiczów: „Żebyś tak dojechał jak zapłaciłeś”. 🙂

 212. P. Z Dystansu

  Bardzo przepraszam ze zwrocilem panska uwage na ortografie. Bylo to niestosowne boo zorientowane na me wlasne doznania, nic innego.

  Na swe usprawiedliwienie mam tylko to ze intencja nie bylo wywyzszanie sie( ja wiem lepiej), ale moja wlasna przykrosc. Calkiem podobna do tej gdy ktos zagra falszywa nute.

  Musze sie jeszcze zastanowic czemu bledy interpunkcyjne tak mnie nie raza jak te ortograficzne.
  Moze to kwestia edukacji- tam znacznie wiecej czasu poswiecano nie interpunkcji,ale ortografii?

  Jeszcze raz przepraszam

  marcin.lazarowicz

 213. byk
  25 października o godz. 22:57

  To ja muszę kupić tą książkę?
  (żart)
  „(disputio ad absurdum) znajdujemy w filozofii chasydzkiej”
  No chyba w każdej religii. 😉

 214. mag
  25 października o godz. 16:31

  1..Skorpiony dają śmiertelne pocałunki ?
  2..Facetom ??
  3..Może ty jesteś tarantula ???
  4..Skandynawskie ostrzeżenie: AJA BAJA !!!!
  (pisze w punktach żeby czytającym było łatwiej)

 215. @mag

  zapomniałem pozdrowić
  sorki

 216. Wolności żeglugi dla imigrantów szczególnie na pontonach pod Mostem Krymskim domaga się Unia. Żadnej kontroli czółen jak na Morzu Śródziemnym. W Unii nie oglądali ostatniego pisowskiego spotu o imigrantach. Za nimi idzie Sodoma i Gomora. Tak sobie myślę o podrzucaniu kukułczego jaja. Z powody braku zgody na korytarz III Rzesza wypowiedziała Polsce wojnę. Unijny szantaż wpisuje się w Drang nach Osten ! w celu zdobycia nowej przestrzeni życiowej.

 217. Normalni Ukraińcy uciekają z banderowskiego ustroju. Tak sobie myślę,że mają też geny jak Kozacy z Kubania i nie chcą bratobójczej wojny.

 218. Chiny budują bazę wojskową dla afgańskich sił zbrojnych w prowincji Badachszan. To sprawia, że ​​Tadżykistan jest integralnym elementem chińsko-afgańskiej współpracy wojskowej. Krótka granica prowincji z Chinami jest nieprzejezdna. Jeśli chińskie wojska wkroczą do Afganistanu, będzie to przełomowe wydarzenie, ponieważ Pekin będzie przeprowadzał operacje bez zatwierdzenia ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ, choć legalnie, gdyż na prośbę rządu afgańskiego.
  https://kresy.pl/publicystyka/afganistan-moze-liczyc-na-sasiadow/
  ============

  Heartland się konsoliduje…..

 219. pombocek
  25 października o godz. 5:15
  To co się buduje z „dotacji” Unii to widać natomiast tego co z Polski WYPŁYWA tego już nie widać!
  Np.Anglicy uruchomili w Polsce tłocznie elementów karoseryjnych. Pracownikom, operatorom pras oferowano wynagrodzenie 2000 PLN. Dla wsparcia rozruchu przyjechał z Anglii ustawiacz ( wymaga trochę więcej kwalifikacji i doświadczenia niż operator). Jego wynagrodzenie w Anglii wynosiło 4000 GBP/m-c – był to Polak pracujący na stałe w Anglii.
  W znajdującej się w Polsce niemieckiej fabryce mebli właściciel na każdym zatrudnionym tam Polaku zarabia miesięcznie 1000 EUR. Dodatkowo swoje wyroby sprzedaje po 100 EUR innej firmie niemieckiej ( też stanowczej jego własność ) a ona ten sam produkt odbiorcy po 400 EUR.
  I tak to się dzieje we wszystkich fabrykach znajdujących się w Polsce a stanowiących własność zagranicznego kapitału.
  A do tego dodać obce banki, firmy handlowe.
  Jakby to wszystko zbilansować m to wyszłoby ze to MY DOKŁADAMY do Unii a nie Unia do nas !!!

 220. Bazy jankesów w IV RP to dowód słabości NATO. Taka wydmuszka co wykazali imigranci na pontonach. W stylu mongolskim zalali Europę i z gołymi rękami wywołali paraliż decyzyjny. Tak sobie myślę o Goliacie i Dawidzie.

 221. kaesjot
  26 października o godz. 7:53
  „to MY DOKŁADAMY do Unii”

  No i patrz Pan.
  Polska w ruinie – wszyscy gołym okiem widzą .
  Tak nas wszyscy doją od 30 lat. Wschód/Zachód/Północ/ Południe.
  Matko Boska!

 222. adam100
  26 października o godz. 8:06
  Pewien Niemiec mojemu znajomemu pracującemu na kontrakcie KOPEX-u w RFN wyjaśnił dlaczego Niemcy, wbrew temu co głosiła PRL-owska propaganda nie chcą odebrać nam naszych Ziem Odzyskanych.
  Pokazał mu krzesło wyprodukowane w jednej z fabryk dolnośląskich i powiedział :
  ” Za to krzesło wyprodukowane u was zapłaciliśmy 50 DM. Takie samo krzesło wyprodukowane w Niemczech kosztuje 150 DM. Gdybyśmy zajęli wasze Ziemie Odzyskane też musielibyśmy za nie płacić 150 DM. A skąd bralibyśmy te za 50 DM ?”
  Nie wypalił Kultur Kampf, nie udał się „Blitzkrieg” ale sukcesem zakończył się „wirtschaftliche Eroberung”.!

 223. kaesjot
  26 października o godz. 8:31

  Pewien znajomy (narodowości nie pomnę), powiedział mi w wielkim sekrecie, że gdyby nie 50 metrowy mur na obrzeżach planety Ziemi, to oceany wylały by się w kosmos i zgasiły Słonce. Przyzna Pan, że to poważniejszy problem niż wyzysk człowieka przez człowieka.

  Matko Boska Częstochowska !

 224. hetajr
  26 października o godz. 0:20
  Proponuję rządy urzędów skarbowych. Bolączką państwa polskiego była i jest ściągalność podatków. Chociaż jak czytam niektóre wpisy wydaje mi się, że coś w tej sprawie drgnęło.”

  Mogą być i urzedy skarbowe, proszę pana. Jak pan dokładnie sobie rzecz wyobraża? Kto dokładnie ma decydować w tej sprawie ? Który urząd i gdzie? Jak długo ? – dozywotnio czy na 5 lat albo 55 ? Kto te urzędy będzie nadzorował ? I przed kim zdawał odpowiedzialność ?

  Wygląda na to że chce pan podobnego systemu jak mielismy za PRL .A nawet chce pan tego samego . Wystarczy w miejsce nieboszczki pzpr wstawić panski ” urząd skarbowy ” . Nie wiadmo skąd sie wziął , nie wiadomo jak ma działać , nie wiadomo przed kim odpowiadać , skąd i na jakich zasadach brać pracowników itd itp

  A co z ludzmi , obywatelami znaczy ? Mają coś do powiedzenia czy jak za prl nic , tylko co parę lat władza rozstrzela parędziesiąt osób ?
  Przecież woła pan ” KOMUNO WRÓĆ ” . Nie słyszy pan tego ?

 225. jjagr
  26 października o godz. 0:27

  Ok rozumiem. Czyli i ze strony ojca i ze strony matki to ludzie wschodu , do tego jedni to mordercy . Nie wybiera się kuzynów ale jednak peszek …Ukłony

 226. neospazmin
  Coś tak obłudnego faryzejskie jak ty , to może tylko PiS wydać.
  Aby cię pocieszyć i wzmóc jeszcze twoje poczucie wyższości oczywiście nie przyjmuje twoich przeprosin .
  Ale też mi bardzo przykro .

 227. neospasmin
  26 października o godz. 3:42

  A może interpunkcja jest szlachetniejsza a ortografia mniej ? Albo na odwrót ?
  Coś tam pan wymysli , panie Lazarowiczu , wierzę w pana.

 228. SŁOWIANIN STANISŁAW
  26 października o godz. 8:00
  Bazy jankesów w IV RP to dowód słabości NATO.”

  Panie Słowianin ,
  Niech i tak będzie. Wiem że te natowskie bazy bardzo Rosję drażnią – conajmniej tak jak gazoport . A skąd wiem – ano stąd że ” wielkorusofile ” jazgoczą na tę okoliczność .
  Nie wasz pakt. Nie wasze bazy . Nie wasz teren na którym baza powstanie . O co panu chodzi ? Po co wtrąca się w nie swoje sprawy ?

  Rosja ma masę swoich spraw. Bieda. Wymieranie ludności . Infrastruktura . Opanowanie wydobycia tych wszystkich minerałów jakie ma . Te cztery punkty to roboty na 50 lat . Po co zajmuje się nie swoimi sprawami ?

 229. Rossi
  A coś ty za cierpiętnik, że się uskarżasz i podajesz siebie jako przykład , że UB žle pracowało i nie internowało tych co trzeba, co w całkiem oczywisty sposób tłumaczy absencję „kaczora” wśród internowanych.
  Możeś tez taki ważny , że UB mu aż lojalówkę sfałszowało ?

 230. adam100
  26 października o godz. 8:45
  Ja przez 40 lat po skończeniu politechniki i studiów podyplomowych na AE przepracowałem i pracuje nadal w przemyśle a analiza i kalkulacja kosztów to jedna z rzeczy którymi się zajmowałem i na czym sie znam.
  Zatem źródłem tego, o czym piszę jest moja WŁASNA wiedza i doświadczenie a nie to , co piszą „dziennikarze” na zlecenie z góry.

 231. kaesjot
  26 października o godz. 9:23

  Szanowny Panie,
  jak Pan nie wierzy w Ewolucje to ma Pan wyborne towarzystwo co najmniej 50mil. Amerykanów. Dlatego tak ważne są naukowe opracowania z przodujących uniwersytetów w USA gdzie UDOWODNIONO że nie było na Świecie dinozaurów, a znajdowane skamienieliny kości to dzieło szatana który ludziom w głowach bałamuci.
  Z nauką człowiek nie wygra.
  Takie czasy

 232. @

  Gdy grabież staje się
  sposobem życia dla grupy
  ludzi żyjących w
  społeczeństwie, na przestrzeni
  czasu stworzą oni dla siebie
  system prawny, który
  usprawiedliwi ich działania i
  kodeks moralny, który
  będzie ja gloryfikował
  FREDIC BASTIAT

  Claude Frederic Bastiat był nie tylko doskonałym ekonomistą który wpłynął na poglądy Adama Smitha,
  Przewidział też co będzie w Polsce wyczyniał w XXI wieku PiS.
  A umarł w 1850 roku.

 233. Panie kaesjocie,

  Z tej rewolucyjnej gorączki marksistowskiej pomieszaly się panu systemy walutowe. Tu EURO , tam DEM czyli stare, dobre już dawno nieistniejące marki zachodnioniemieckie…..

  Uświadamiam pana ze jak Polska weszla do Unii to DEM juz NIE ISTNIALA.

  Woś Rafał swój komunistyczny kram w Polityce zamknął. Czy też należy powiedzieć, wreszcie mu kram zamknięto.
  Zaczyna się nalot sierot marksistowsko- antyunijnych po ,, symetryscie ,, Wosiu na blog Pana Redaktora Passenta. . Bedzie ,, wesolo,, . Taka sytuacja

 234. @

  Jak to Trzaskowski ma 56,67%
  …skoro frekwencja była 54,84%
  Pomoże ktoś rozwiązać problem?

 235. Adam100

  Do tego zatroskany, ,, myślący,, perukarz z Radomia

 236. Pojawiają się pytania kiedy prezes zejdzie ze sceny i kto go zastąpi. Kondycja prezesa czasami bywała gorsza, ale w ostatnich wyborach samorządowych brał czynny udział i te wybory, jak sam oznajmił, wygrał. Dysfunkcja kolana prezesa przez moment rzucała się w oczy, ale siłą woli tę ułomność prezes przezwyciężył, i potencjalnym następcom szansy na poprowadzenie polskiej polityki w innym kierunku nie dał.
  Przy obserwowanej obecnie kondycji nie widzę w otoczeniu prezesa nikogo, kto rzuci się być następcą partyjnego przywódcy, a już to grono potencjalnych kandydatów dba aby nikt się zanadto z tego kotła nie wychylał.

  Czy w polityce musi być przywódca który wszystkich trzyma żelazną ręką za gardła? Jestem zdecydowanym przeciwnikiem takiej formy władzy, i może dlatego prezesa widzę w krzywym zwierciadle. Z drugiej jednak strony media zachwycają się skutecznością przywódcy Rosjan Władimirem Putinem, i to się potem udziela na forum. Także Donald Trump mimo krytyki wzbudza podziw swoimi oryginalnymi decyzjami, nie tylko o zasięgu lokalnym, ale w ogólności światowym, grożąc innym mocarstwom sankcjami, a nawet zagrożeniem militarnym.

  Czy zatem nasz prezes jest wyjątkiem w tym gronie światowych przywódców? Niezupełnie i tylko dlatego, że nie jest przywódcą Chin. Tam stałby na całkiem innej pozycji

 237. p. Z dystansu

  “neospazmin
  Coś tak obłudnego faryzejskie jak ty , to może tylko PiS wydać.
  Aby cię pocieszyć i wzmóc jeszcze twoje poczucie wyższości oczywiście nie przyjmuje twoich przeprosin.”

  No tak, gdybym sie zaczal dalej wyzwierzac na bledach, szydzic z nich ( i pana) wtedy byloby oki?
  Pewnie dlatego ze takie srodowisko- tu slowo “ przepraszam” jest egzotyka.

  I znow- u mnie pis jest z wyboru: boo nie ma niczego lepszego. Boo nikt inny nie ma planu dla Polski bardziej dalekosieznego nizli jak wygrac wybory.

  Pamieta pan szydere z premiera kiedy ten wspominal ze sposrod wszystkuch panstw europejskich, to RP w zeszlym roku przyjela najwiecej uchodzcow?
  Dzis to samo wolami w gazeta.pl. Juz bez szydery. Tylko ze tamto mowil premier z pis.

  ml

 238. @blackley
  Perukarz jest z Grójca i tylko podpina się pod Radom. A poza tym stamtąd bliżej samolotem do Afryki.

 239. blackley
  26 października o godz. 10:01
  Chyba pisałem wyraźnie że „pracował na kontrakcie KOPEX-u w RFN” bo tak się nazywały Niemcy Zachodnie PRZED zjednoczeniem z NRD czyli przed 1990.
  Waluty krajowe w tym DEM w krajach, które przystąpiły do strefy EURO wycofano w 2002 roku.
  adam100
  26 października o godz. 9:33
  Jeffrey Sachs „guru” Balcerowicza już dawno się przyznał, że polityka , która nam doradzał była błędem ale Balcerowicz przy nie „twardo stoi”.
  Przypomnij sobie jaki poziom prezentowały 30 lat temu Chiny czy Korea Płd w porównaniu z Polska a jak to wygląda to dzisiaj.
  Ale to u nas ministrowie z solidarnościowego nadania przekonywali, ze najlepsza polityka gospodarcz rządu jest brak jakiejkolwiek polityki w tym zakresie czyli ” Róbta co chceta” albo ” Każdy ch..j na swój strój”.
  Gdyby ze zmodernizowanych postpeerelowskich NASZYCH, POLSKICH zakładów płynęły strumienie nowoczesnych wyrobów to byłby sukces.
  Ale po większości tych zakładów zostały ruiny.
  Czy wolisz być „gospodarzem na swoim” czy „parobkiem u Pana ” ?

 240. Panie kaesjocie ,
  Recepta na pańskie żale, ,, Niemiec ma firmę, tanio produkt zamawia , sprzedaje sam sobie , potem z przebitka 200% do klienta , ,, jest bardzo prosta – skoro jest pan inżynierem, skończył pan studia podyplomowe , zna się pan na kalkulacji kosztów o raz wogole na wszystkim , powinien pan otworzyć WLASNA FIRME taka jak ten Niemiec!!!!!!! Skoro to wszystko jest takie proste i zyskowne, na co pan czeka ?

  Oczywiście rzecz prosta nie jest , wszystko zależy od końcowego nabywcy , który zapłaci drożej ale za towar z metka znanej firmy i znak masę in germany. Mimo tego że pewnie by kupił ten sam towar bez metki znanego producenta i bez znaku masę on germany za pół ceny albo i taniej . Czego pan chce ? Zabronić Niemcom korzystać ze swej renomy? Że swoich marek towarowych ? Czy może administracyjnie zmusić klientów do nabywania produktów bezmarkowych i nie niemieckich. ? Ten Niemiec z Pańskiego przykładu nie robi nic nielegalnego , do tego Unia Europejska nie ma z opisanym dealem NIC wspólnego. O co panu chodzi? Ma marke produktu, ma kontakty , ma zbyt ma know how jednym słowem, więc korzysta z tego wszystkiego. Czego pan żąda? Żeby tracił? Żeby sprzedawał taniej ? Żeby płacił dostawcy więcej? Ja pana , inżynierze uświadomie- płaci najtaniej jak mu się uda , sprzedaje najdrożej jak się uda . Różnica zostaje mu w kieszeni. Jeżeli uważa pan ze to proste proszę się brać do roboty , zna pan proces , co stoi na przeszkodzie ?

 241. Znamienne sa komentarze w kwestii zawiazywania sie koalicji w sejmiku Dolnego Slaska.
  Ten fakt przeczy tezie ze PiS nie ma zdolnosci koalicyjnej.
  Co wiec nalezy zrobic by wytlumaczyc ze Kaczor bierze i Dolny Slask?
  Odsadzic od czci i wiary jego koalicjanta.
  Wtedy porazka KO stanie sie ( moralnym) zwyciestwem.

  Ciekawe czy tak samo bedzie gdy ZSL zawiaze z pis lokalne koalicje?

  ml

 242. Panie Lazarowiczu ,
  ZSL już dawno nie istnieje. Pańską wiedza jest nieaktualna cokolwiek .

 243. Kaesjot 10.33

  PRL zakończył swój żywot BANKRUCTWEM proszę pana . Pzpr tylko i wyłącznie dlatego oddała władze że skończyła się forsa i nie była skąd wziąć. Pańską tezą o ,,modernizacji postperelowskich zakładów ,, jest fałszywa i nierealizowalna. Próbował Zasada z fabryka ciężarówek i autobusów, próbowali Niemcy z fabryka w dawnym NRD , nikomu się nie udało.
  Na jakąś wielką modernizację nie było FORSY ani chętnych na jej wyłożenie. Czy byli ? Sztandarowym przykładem jest FSO . Były podejścia do tej pana ,, modernizacji, jednak siła związków zawodowych była taka że dziś FSO sobie spokojne zielskiem zarasta. Jeżdżę często to widzę. Po za tym nie było w znakomitej większości tych ,, postperelowskich zakładów,, produktu do sprzedaży. Przyszli inwestorzy i stawiali swoje warunki , proszę pana. Kto płaci zamawia muzykę. Próbowaliście w PRL budować jakiś rodzaj autarkii , która po zburzeniu żelaznej kurtyny padła momentalnie. Taka sytuacja

 244. Wlasnie wyczytalem skad to twierdzenie ze pis tak przesladowal PSL.
  Wyczytalem to z wynikow wyborow w powiecie Groojec.
  Tam nie istnieja, nie istnialy zadne inne partie procz tych dwoch. Stad naturalny konflikt. Pierwszy i ostatni przeciwnik.
  Nb. mylilem sie strzelajac ze w wyborach samorzadowych do rady powiatu wygral PSL.
  Jesli chodzi o burmistrza miasta Groojec to bedzie druga tura. Takie sa prawa demokracji. Rowniez tej gwarantowanej przez p. Kaczynskiego.

  ml

 245. „- Jestem na to gotowa i poważnie rozważam taką możliwość (startu w wyborach do PE). Sądzę, że właśnie kampania do europarlamentu będzie dla nas szczególnie trudna .”
  Jezeli ktos cos rozwaza powaznie to nie jest gotowy i nie powinien byc nigdy

  Jak to Trzaskowski ma 56,67%
  …skoro frekwencja była 54,84%

  Bonie Crombie dostala 76, 7 % ( ~ 91 tys .gl. ) daje frekw. ~ 28 %(?) i nikt sie nie dziwi bo to wyjasnia dlaczego wygrala ( „znajomi ” , ich rodziny itp )

 246. kaesjot
  26 października o godz. 10:33
  „Gdyby ze zmodernizowanych postpeerelowskich NASZYCH, POLSKICH zakładów płynęły strumienie nowoczesnych wyrobów to byłby sukces.”

  Mój komentarz
  Mam problem. Kto by te zakłady miał modernizować (MY, NASI?) i dlaczego ten ktoś nie zmodernizował tych zakładów przedtem?
  Pzdr, TJ

 247. olborski,

  Elvisa widzieli ale czy
  Bonni żyje? 🙂

 248. adam100

  Ona zyje lepiej niz Ty i ja razem . Dawniej kiedy byla panna to miala Bozena ( jakas tam )

 249. olborski

  A, z domu Jakubowska.
  Teraz rozumie. 😉

 250. adam100
  Jakos tak ale chyba na „em” cos ( nie pamietam )

 251. olborski,

  bo po mężu to wiesz że Clyde !

 252. neospasmi
  Jeśli PSL to według ciebie ZSL, to PIS=PZPR (według mnie)

 253. Jedyny plan jak PiS ma dla Polski , to powrót pod opiekuńcze skrzydła Moskwy , krzyżyk na drogę.

 254. neospazmin
  Skąd to masz złym koalicjantem PiSu na Dolnym Śląsku , może link
  Jeszcze jedno; przeczytaj jeszcze raz twój ostatni wpis skierowany do mnie bez znaków diakrytycznych . To jest dopiero bełkot.

 255. neospazmin
  Miało być : skąd to masz z tym koalicjantem PiSu na Dolnym Śląsku , może link ?

 256. Z dystansu
  26 października o godz. 11:49
  „powrót pod opiekuńcze skrzydła Moskwy”

  Nie sądzę żeby to był plan PiS u.
  Jest to natomiast nieuchronna konsekwencja ich polityki w dzisiejszym układzie geopolitycznym.
  Oni maja za cel to co opisał, cytowany tu przeze mnie, FREDIC BASTIAT
  pozdr.

 257. P. Z dystansu

  Wywiad w gazeta.pl z p. Frasyniukiem. To m.in. o koalicjancie pis na dolnym slasku.

 258. Adam100
  Ja wprawdzie nie sądzę, ale wszystkie działania i coraz nowsze odkrywane kontakty czołowych działaczy PiSu świadczą o tym , że to moskiewska agentura , ktora dzięki Moskwie dorwała się do władzy. Wiem , że to przykre i trudno sie do tego przyznać , ale wkrótce może byc za póžno.

 259. P. Mag

  “Jeśli PSL to według ciebie ZSL, to PIS=PZPR (według mnie)”

  Jesli to w pani oczach tworzy konflikt to zaczne sie poslugiwac tylko ta nowoczesna nazwa- PSL.

  ml

 260. Nazywanie PSLu , ZSL , to typowa reakcja nouveau riche , który wstydzi się swoich korzeni.

 261. P. Z dystansu

  Powrot pod opiekuncze skrzydla Moskwy z fort Trump by bylo ekumenicznie?
  Pompujac kase w antyrosyjska Ukraine?
  Torpedujac rosyjskie uklady bilateralne w kwestii sprzedazy gazu?
  Nie doganiam jak mozna tak zaginac rzeczywistosc jak pan to robi!

 262. P. Z dystansu

  Tak publicznie o moim korzeniu?!
  To prawie coming out, panie szanowny!
  Panski coming out!

  ml

 263. Z dystansu
  26 października o godz. 12:07

  Są ewidentne przypadki, tak jak agent Macierewicz. Jest zupełnie oczywiste ze ruskie służby „doglądają” swoich interesów, choćby przypomnieć aferę podsłuchową. Zakładam ze zdecydowana większość głąbów z PiS,”uczciwie” tego nie widzi. Liczą kasę a reszta ich nie obchodzi i tyle.

 264. coming out ?
  Wreszcie po angielsku, tylko czy wie jeszcze co ?

 265. Ford Trump którego nie ma i nie bedzie i tych kilka pozornych działań bez żadnego strategicznego znaczenia , nie mogą zakryć całej polityki PiSu wypychających Polskę na margines i pozbawiającej ja sojuszników na zachodzie .
  O co tu chodzi z tym torpedowaniem umów bilateralnych ?
  Ile kasy i na jakich warunkach wpompowano do Ukrainy ?
  Z tego co ja wiem to Polska jeszcze na początku tego konfliktu była zapraszana do jakichś rozmów , teraz także Ukraina sie z nią nie liczy.

 266. Mauro Rossi
  25 października o godz. 21:15
  Czy ty aby rozumiesz co czytasz? zwolnionych natychmiast zatrudniła konkurencja, jak czytałem dali lepsze warunki niż LOT.
  To była idiotyczna decyzja zarządzających lotem. Nie sprawdzili jak wygląda rynek pracy. Oni nie nadają się do prowadzenia firmy – dokładnie tak jak powiedział Hausner.

 267. Blackley ale ten prawdziwy,

  Informuję Redaktora Gospodarza, Szanowna publiczność, oraz Moderatora ze wpis

  ,, test,, z godziny 12.42 nie jest mojego autorstwa. Znowu jakaś sowiecką, wielkorusofilska małpa kradnie moja tożsamość. Taka sytuacja. Ten sowek nie zdaje sobie sprawy że to poważna sprawa i może się przykro skończyć. Pana Gospodarza i Moderatora proszę o wzmożoną czujność. Uklony

 268. Panie Rossi,

  A oglądał pan w sieci jak ,, prezes,, nieLOT naucza stewardessy jak się kible czyści,, masłem, oliwka z oliwek , mokrą chusteczkę i ręcznikiem papierowym,, ? Pan znajdzie , pan się posmieje . Może. Bo mnie do śmiechu nie było.

 269. Fort Trump juz jest, teraz kwestia jak bardzo da sie go powiekszyc.
  Nawet gdyby go nie bylo, gdyby trzeba bylo on na kolanach zebrac, to pokazuje on jasno kierunek polskiej polityki zagranicznej. Antymoskiewski.

  O jakich sojusznikach Polski na zachodzie pan pisal?
  Ktorzy sie od Polski odwracaja?
  O Niemcach i ich reakcji na polskie interesy w kwestii Nord Stream? O Niemcach i ich zrozumieniu polskich obiekcji ws. relokacji imigrantow?
  O Niemcach i ich zrozumieniu polskich obiekcji w kwestii ponownego wyboru p. Tuska?
  Relacje z UK tez ma Polska gorsze nizli przed 2015?

  Torpedowanie umow bilateralnych to opozycja wobec Nord Stream.

  Co do Ukrainy to nie ma nsjmniejszej watpliwosci ze RP ja wspiera. Nie ogladajac sie na historie czy sentymenty banderowskie na UKR. Boo tego wymaga polski interes narodowy.

  ml

 270. neospazmin
  Prymitywne granie na antyniemieckich sentymentach , to stara specjalność PiSu, ktora bezrefleksyjnie powielasz. UE nie kończy sie na Niemcach i w niej Polska PiSu stoi 27:1, co chyba do Groojca też dotarło . Francuzów tez juz widelcem jeść uczyliscie , a reszta , poza Orbanem tez sie z wami nie zadaje .
  Jak Ford Trump już istnieje , to o co Duda żebral w USA ?
  A tak wogóle to widziałeś Trumpa z Putinem ? Przy Putinie to Trump wygląda jak niedouczony ministrant , który boi sie podpaść proboszczowi i chyba tylko idioci mogą wierzyć w to , że jak Trump bedzie miał do wyboru Putina , którego ceni , szanuje i ktorego wyraźnie się boi i „kaczora” ktorego nie zna , to zdecyduje sie na tego ostatniego, tak jak Roosvelt puścił w trąbę Stalina dla Mikołajczyka.
  Co tam jeszcze było Ukraina ?
  To czy Polska popiera Ukrainę w konflikcie z Rosją , czy też nie nie ma żadnego znaczenia. Tu całkiem inne siły nadają ton.

 271. @

  Dariusz Rosati

  W budżecie zabrakło kasy, wiec
  PiSowska władza rozdaje dni
  wolne od pracy. Tu mamy duże
  rezerwy – po odjęciu świąt i
  niedziel, zostało nam jeszcze
  ponad 300 dni do rozdania
  suwerenowi. Tak dla porządku,
  każdy kosztuje ok. 6mld zł.

 272. Pan Maciej

  “zwolnionych natychmiast zatrudniła konkurencja, jak czytałem dali lepsze warunki niż LOT.
  To była idiotyczna decyzja zarządzających lotem. Nie sprawdzili jak wygląda rynek pracy. Oni nie nadają się do prowadzenia firmy – dokładnie tak jak powiedział Hausner.”

  Zwolnieni, jesli juz, to dostali oferty pracy od konkurencji.
  Zeby byly porownywalne powinny pochodzic od linii posiadajacej bazy w Polsce. W innym przypadku, bez przeprowadzki do kraju gdzie baza, oferta bylaby nieoplacalna.
  W Polsce bazy ma jeszcze Ryanair i Wizzair.
  Ktora z tych kompanii oferuje umowy o prace w miejsce samozatrudnienia?
  Boo przeciez stabilne warunki zatrudnienia to byl/ jest zasadniczy postulat strajku.

  Teraz pytanie o realnosc takiej oferty: jest pan managerem firmy: zatrudni pan 70 osob, ktorych wyroznikiem strajk zmierzajacy do upadku firmy w jakiej pracuja? Nie balby sie pan ze kiedy cos im sie w nowym miejscu pracy nie spodoba to zrobia to co robili w LOT?
  Sam bym ich jako grupy nie zatrudnil. Za duze ryzyko ze sie to przeciw firmie obroci.
  Dlatego uwazam opowiadanie o tej ofercie za scieme.

  Teraz o calym Locie: to jest firma na krawedzi, z trudem stajaca na nogi. Ciezkim glowkowaniem zarzadu, nie szeregowych praciwnikow.Zdazy na nie stanac czy zaloga( czesc zalogi) dobije ja swymi roszczeniami?

  ml

  PS. W AUS rzad popiera narodowego przewoznika nie tylko poprzez dofinansowanie, ale rowniez przez nalozenie na urzednikow pansteowych ( public servants) obowiazku korzystania w podrozach sluzbowych przedewszystkim z polaczen tej linii.
  Czy podobnie jest w Polsce?
  Majac w pamieci podroz prez. Dudy do Australii to chyba nie…

 273. P. Z dystansu

  “Jak Ford Trump już istnieje , to o co Duda żebral w USA ?”

  Nie ma amerykanskich wojsk w Polsce?
  Na jakiego przeciwnika one zorientowane?
  Nie aby na Rosje?
  W tym kontekscie opowiadanie ze Kaczor pragnie oddac Polske pod rzady Moskwy wydaje sie byc dosc nietrafne.
  Duda prosil, chcial kupic wiecej tego samego.

  “A tak wogóle to widziałeś Trumpa z Putinem ? Przy Putinie to Trump wygląda jak niedouczony ministrant , który boi sie podpaść proboszczowi i chyba tylko idioci mogą wierzyć w to , że jak Trump bedzie miał do wyboru Putina , którego ceni , szanuje i ktorego wyraźnie się boi i „kaczora” ktorego nie zna , to zdecyduje sie na tego ostatniego, tak jak Roosvelt puścił w trąbę Stalina dla Mikołajczyka.”

  Wlasnie po to amerykanskie wojsko w Polsce. Po to by trudniej bylo ja zdradzic. By niezaleznie kto prezydentem USA, USArmy stalo w Polsce.

  “Co tam jeszcze było Ukraina ?
  To czy Polska popiera Ukrainę w konflikcie z Rosją , czy też nie nie ma żadnego znaczenia. Tu całkiem inne siły nadają ton.”

  To akurat pokazuje ze polska polityka nie jest prorosyjska jak pan insynuowal.

  ml

 274. Panie Lazarowiczu,
  Pan nie rozumie co się do pana mówi.
  Wizzair i Ryanair to firmy prywatne, należące do kapitalistycznych krwiopijcow.
  LOT to firma państwowa która zarządza PiS i Morawiecki Mateusz , którzy to niedawno śniło łzawe opowieści jak to kapitaliscì w Polsce duzi i mali zrobili sobie folwark i nie szanują pracownika .
  Sami jak się wziął i za zarządzanie firmą są gorsi niż ci ,, folwarczni kapitaliscì ,, mówiąc krótko co innego PiS mówi A co innego robi . Ale do tego się zdążyliśmy przyzwyczaić.

 275. P. Monika Jaruzelska o teczowym tygodniu: robienie ze spraw intymnych fiesty napedza agresje.

  Bardzo mi sie podoba jej rodzaj homofobii: boi sie pederastii, ale tylko troszke…

  A wszystko to z gazeta.pl….

 276. Sprostowanko:

  Bardzo mi sie podoba jej ( pani Jaruzelskiej) rodzaj homofobii: boi sie pederastow, ale nie az tak by ja zastraszyli= zmusili do milczenia.

  ml

 277. „Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych” – głosi oświadczenie, przesłane w piątek PAP przez służby prasowe lwowskiej Rady Obwodowej.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-ukraincy-usuna-lwy-z-cmentarza-orlat-jest-reakcja-msz,nId,2649884#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ==============

  Przykład polsko- ukraińskiej przyjaźni…….
  Proponuję nadstawić drugi policzek…..

 278. PLL „Lot” zwany czasem „Narodowym Przewoźnikiem” nie może być przewoźnikiem „Narodowych Przywódców” ponieważ procedury bezpieczeństwa to uniemozliwiają. Procedury bowiem nakazują by odpowiedzialność osób zajmujących się przewozem była jasno określona. Inaczej mówiąc ów przewoźnik powiniem gwarantować pełną kontrolę nad nad swym personelem. Tak więc w grę mogą wchodzić osoby (piloci, stwardessy …) zatrudnieni w oparciu o umowy o pracę a nie jakieś podnajęte, odrębne podmioty gospodarcze czyli tzw „podwykonawcy.”

  Określenie „Narodowy Przewoźnik” ująłem w cudzysłów bo uważam, że najpierw należałoby określić co składa się na owego „narodowego przewoźnika”. Moim zdaniem jest to jedynie zarząd firmy z prezesem ulokowany w budynku i „narodowe” logo.
  Samoloty bowiem najczęsciej są wydzierżawione albo niespłacone natomiast obsługą tych samolotów zajmują się odrębne podmioty gospodarcze. Jak zresztą podejrzewam obsługą finansową, hnadlową, logistyczną, prawną itp również zajmują się odrębne podmioty gospodarcze – nie mające wiele wspólnego z tzw „narodem”.

 279. Rok temu, a może i półtora, sorry: „półtorej” roku temu, pisałem o -co najmniej -dziwnych koneksjach rodziny Kaczyńskich, o przywilejach i dostatkach,w które opływali przedstawiciele tej „starej, żoliborskiej, inteligenckiej familii”, o powiązaniach z Wilhelmem Świątnickim i z innymi aparatczykami w ogóle. O tym, jak -nierzadko, nawet zasłużeni działacze komunistyczni mieli problem z uzyskaniem lokum na Mokotowie i to niekoniecznie tak komfortowego, jak w przypadku Kaczyńskich. Wspominałem o tym, jak komunistyczny aparatczyk, późniejszy minister oświaty, Jerzy Kuberski, pomógł Jarosławowi Kaczyńskiemu przejść bez uzyskania promocji, do nastepnej klasy, tu więcej szczegółów na ten temat:
  https://www.facebook.com/jaczewskiandrzej/posts
  /722092777985500

  Przypomniałem również o tym, że w 1971 roku zapisał się na aplikację prokuratorską – tam walczących z komuną raczej nie przyjmowano.
  Podałem też informacje dotyczące rzekomych heroicznych czynów Jadwigi Kaczyńskiej w Powstaniu Warszawskim -okazało się, że pani Jadwiga wyjechała z Warszawy do Skarżyska-Kamiennej na długo przed powstaniem i tam przeczekała te trudne, niebezpieczne czasy, jeśli chodzi o heroiczne czyny Rajmunda, ojca żoliborskich geniuszy, to kroniki milczą, wiadomo natomiast, że ww., choć był oficerem AK, nie tylko uniknął jakichkolwiek represji, ale otrzymywał lukratywne posady umożliwiające słuzbowe wyjazdy zagraniczne, prywatnie też zresztą wyjeżdżał.

  Dzięki upływowi czasu łatwiej fałszować, mitologizować, czyli też fałszować, przeszłość – na naszym gruncie celuje w tym PiS, tym bardziej, że ma nieograniczony dostęp do zasobów IPN i innych archiwów. Pewna, całkiem spora grupa obywateli łyknie wszystko, każdą brednię, przyjmując ją jako najprawdziwszą prawdę, wcześniej -oczywiście – skrywaną przez poprzednie antypolskie, zdradzieckie rządy.
  Jarosław Kaczyński przy każdej okazji podkreśla, że ci, którzy w stanie wojennym nie trafili do puszki, czy do „internatu”, mieli lepiej niż ci na wolności. Że też durny Jaruzelski na to nie wpadł -myślał, że jak pozamyka wrogów ludu, to ci wrogowie będą mieli gorzej niż nie -wrogowie. A przecież tańsze i skuteczniejsze byłoby poddać im takim cierpieniom, jak możliwość spania do południa, przebywania z rodziną, spotykanie się z ze znajomymi, swobodnego poruszania się (poza godziną policyjną) w miejscu zamieszkania, tudzież kawka z esbekiem w MSW itp. Poza tym nad przebywającymi na wolności zawsze wisiała groźba, że tę wolność mogą stracić, natomiast zapuszkowani już się bać nie musieli, bo już ją stracili, pominę już, że ci drudzy jadali regularnie posiłki, darmowe zresztą, mieli darmowe golenie i strzyżenie i paczki z zagranicy. Śpiący do południa tych luksusów nie mieli.
  Aresztowanie Jarosława Kaczyńskiego, któremu @Mauro Rossi nadał tak wielką rangę, nie było niczym innym, jak zwykłym zatrzymaniem na 48 godzin, ja -mały żuczek – miałem takich zatrzymań i przed stanem wojennym, i po, kilkanaście, o internowaniu nie wspomnę.
  Zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że b-cia Kaczyńscy nie byli szerzej znani ani wcześniej, ani za przed rokiem 80. ani później. Pracowałem w sekcjach informacji dwóch zarządów regionów „S” miałem stały dostęp do wszelkich biuletynów oraz depesz -sporo czasu spędzałem przy teleksie, Kaczyńscy też nie obili mi się jakoś o oczy, czy o uszy.
  Zainteresowanych przeszłością b-ci Kaczyńskich, szczególnie czasem, kiedy „toczyli heroiczne boje z komunę”, polecam ten artykuł odkłamujący tworzoną przez PiS historię: „http://studioopinii.pl/archiwa/7849

  Ps.: Nieprawdą jest, że red. Adam Szostkiewicz pochodzi z Przemyśla, bo akurat urodził się w Zabrzu, to jego nieżyjąca już pierwsza żona, Ewa, etnografka po UJ, pochodziła z Przemyśla, przeprowadzili się tam z Krakowa, gdzie oboje działali w SKS-ach i KOR, red. Szostkiewicz początkowo uczył angielskiego w jednym z przemyskich liceów,a później był członkiem Zarządu Regionu Południowo-Wschodniego „Solidarności” w Przemyślu. Sugerowanie, że wyjechał do Przemyśla, bo miał tam większe szanse na internowanie, jest, co najmniej idiotyczne.
  Jarosław Kaczyński miał pretensje do Kiszczaka, że ten nie internował jego, lecz brata. Gdyby Jarosław dysponował taką inteligencję, jaką mu niektórzy przypisują, to osiedliłby się w Przemyślu i wówczas miałby sporą szansę internowanie 🙂

 280. @

  Władysław Frasyniuk: Winę za to, że PiS przejął Dolny Śląsk, ponosi Grzegorz Schetyna

  http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24092916,frasyniuk-komentuje-wyniki-wyborow-grzegorz-schetyna-przegral.html

 281. Katarzyna Obara – Kowalska z Bezpartyjnego Wrocławia zdobyła głosy 3216 wrocławian, ale radną nie została. Tomasz Motyka z PIS zdobył 1091 głosów, czyli trzy razy mniej niż Katarzyna Obara i został radnym.

  Zawinił system głosowania. O ile taki system promujący partie polityczne działa przy wyborach parlamentarnych, co ja krytykuję, ale inni uważają progi wyborcze za potrzebne, to w wyborach lokalnych powinna jak najszybciej nastąpić zmiana.

  Mieszkańców miasta czy gminy powinni reprezentować ci co uzyskali największą liczę głosów wyborców

 282. @jobrave
  26 października o godz. 14:57

  Prośba – czy mógłbyś ten tekst również pokazać na sąsiednim blogu? To bardzo ważne wiadomości 🙂

  Pozdrowienia 🙂

 283. Nie byłoby dobrze gdyby Ukraińców wepchnięto do Polski, a terytorium obecnie zajmowane przez Ukrainę przypadło innym

 284. jobrave
  26 października o godz. 14:57

  Twoje świadectwo powinno być regularnie powtarzane / a jak zabronią – powielane.
  Ja na przykład nie czytałem wcześniej, bo nie byłem tu rok temu.
  Dziękujemy.

 285. P. IS42

  “Mieszkańców miasta czy gminy powinni reprezentować ci co uzyskali największą liczę głosów wyborców”

  Problem rozdrobnienia, trudnosci z wylonieniem stabilnej wiekszosci, w przypadku panskiego rozwiazania, pozostaje nieusuniety.

 286. Wiesiek59

  Odnośnie Ukrainy , Lwowa , pomników i cmentarzy polskich na Ukrainie….

  Panie szanowny , powinien pan przyjąć do wiadomości że Polacy i Polska na tamtym terenie są postrzegani jako OKUPANCI

  Tak sprawa wygląda i żadne zaklęcia NIE POMOGA. Zadając jakichs artefaktów na Ukrainie Polska zachowuje się jak np Rosja zadająca pomników szemranych generałów sowieckich w Polsce. Albo jak niejaki Hupka i Czaja kiedyś A teraz pani Steinbach .

  Pan wczoraj zdaje się lkal w gomulkowskim stylu ,, jaką ta Polska niewinna , nigdy nikogo nie napada , ,, no wogole biała lilja.
  Jednak ,, lilja,, nie byliśmy i należy się z tym zmierzyć. Pan jest tak napompowany gomulkowska propagandą i retoryka że raczej nie widzę szans na refleksje z pańskiej strony. Taka sytuacja.

 287. neospazmin
  Tych paru amerykańskich żołnierzy w razie niebezpieczeństwa , albo zostanie w koszarach, albo zostanie wycofanych do Ameryki. To prościej by już było , jak rzeczywiście marzycie o strategicznym sojuszu z USA przenieść się z zaraz z cała Polską do Ameryki , co jest tez tak samo realistyczne.
  A jakby sie rzeczywiście szukało sojuszników , to powinni oni leżeć blisko Polski i mieć podobne interesy strageczne , zbliżoną kulturę i obyczaje i takim krajem jest Rosja , o czym „kaczor” wie .

 288. Panie jobrave,

  Dzięki za arcyciekawy wpis. Ja też NIGDY o Kaczyńskich nie słyszałem, aż do dnia gdy Wałęsa ich wyciągnął z lamusa. Nie dzialalem w S ale jak pisałem takie rzeczy się wiedziało….
  Dużo nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności w życiu tej ,, żołnierskiej inteligencji,, …..Uklony

 289. P. Bar Norte

  Narodowy przewoznik to spolka prawa handlowego ktorej przedmiotem dzialania sa pasazerskie i towarowe przewozy lotnicze, a ktorej wiekszosciowym udzialowcem jest panstwo.

  Nie ma przy tym znaczenia czy samoloty jakich ten przewodnik uzywa naleza do niej czy sa jedynie pozyczone. Nie ma tez znaczenia kto sprzedaje bilety.

  Czy juz jasniej?

  Pisanie ze w przypadku samozatrudnienia zaloga statku powietrznego podlega innym procedurom lotniczym, inny jest jej zakres obowiazkow sluzbowych, nizli w przypadku pracy na etacie nie wydaje mi sie trafne. Zupelnie nie.

  ml

 290. Panie Lazarowiczu,

  Skąd pańskie niezdrowe zainteresowanie tym co , kto , kiedy i jak powiedział o homoseksualizmie i homoseksualistach – jak powiedzą normalni ludzie czy ,, pederastii i pederastach ,, jak powiedzą podobni panu spodenki z niezdrowego podniecenia kolesie.
  Chodzi o rzecz FUNDAMENTALNA I PODSTAWOWA. Chodzi o szacunek dla drugiego człowieka. Chodzi też o to żeby nie wtrącać się obcym ludziom w ich prywatne sprawy. Pan zdecydowanie nie wie co to ,, prywatność , ,, – to niewiedza typowa dla , ,, bab z magla ,, . Ale też typowa dla komunizujacych ,, katolików,, Pańskiego rodzaju. Taka ,komunistyczną sytuacja…..

 291. @neospasmin
  26 października o godz. 12:58
  Mógłby Pan , panie Lazarowicz wytłumaczyć w jaki sposób Nord Stream 2 ma zagrażać polskim interesom ?
  Przecież Polska planuje zaprzestać importu rosyjskiego gazu i kupować amerykański gaz skroplony, co to jest „worth every penny” a zresztą , jak ostatnio powiedział jeden z wysokich państwowych urzędników jest 20% tańszy od rosyjskiego ? To co nas obchodzi to, że Niemcy chcą kupować gaz w Rosji ? Czy Polska ma na tyle duże złoża gazu, że może w przewidywalnej przyszłości uruchomić eksport poważnych jego ilości do Niemiec ?

 292. neospasmin
  26 października o godz. 15:21
  Moim zdaniem Pana argumenty nie są istotną przeszkodą dla wprowadzenia zmian w ordynacji wyborów do rad gminnych czy miejskich.
  Prezydent, burmistrz czy wójt ma przecież osobny mandat i władztwo tych przedstawicieli lokalnej społeczności można wzmocnić. Rada byłaby więc organem kontrolnym i mogłaby przedstawiać kierunki działania. Już są budżety obywatelskie, których zakres działania można by też poszerzyć. Nie jest Pan w stanie udowodnić, że ktoś kto uzyskał wysokie poparcie wyborców byłby gorszy od tego kogo wysunęła partia polityczna, a wyborcy poparli w mniejszym lub w nikłym stopniu

 293. P. Z dystansu

  Poprzez kwestie USArmy w Polsce pokazalem jak niedorzeczne jest panskie twierdzenie ze Kaczor pcha Polske w lapy Rosji.

  Pan mi na to teraz ze nawet jesli nie pcha to powinien boo “
  A jakby sie rzeczywiście szukało sojuszników , to powinni oni leżeć blisko Polski i mieć podobne interesy strageczne , zbliżoną kulturę i obyczaje i takim krajem jest Rosja , o czym „kaczor” wie .”

  ml

 294. neospazmin

  Pańskie wyjasnienie w niczym nie zmienia faktu, że wiekszościowy udział państwa w spółkę prawa handlowego potocznie zwaną „Narodowym Przwwoźnikiem” sprowadza się do zarządu z prezesem ulokowanego w budynku oraz „narodowego” logo.

  Co do drugiej częsci pańskiej wypowiedzi … .

  Czy nie zastanawiało pana czemu „Narodowi Przywódcy” czyli np prezedent Duda, premier Morawiecki, wicepremiera Szydło w czasie w czasie wykonywania obowiązków słożbowych (i nie tylko) nie korzystają z taksówek choć byłoby to mniej kosztowne dla budżetu aniżeli utrzymywanie kolumn samochodów opacnerzonych z kierowcami na etetach?

 295. blackley
  26 października o godz. 15:23
  Z tą okupacją Ukrainy zdecydowanie Pan przesadził. Trudno jednak na blogu wyjaśniać całą skomplikowaną sytuację na przestrzeni wieków.
  Polecam najpierw zapoznanie się z artykułem w tygodniku POLITYKA (numer 3183 ostatni do nabycia) „Wszyscy jesteśmy biegunami” autorstwa Agnieszki Krzemińskiej
  Podr

 296. @

  Cenzura zatrzymała całość, więc tylko fragment:

  W celu uświadamiania społeczności, o rodzinnych tradycjach rodu Kaczyńskich, zamieściłem komentarz u Hartmana ( niemal identyczny do mojego tutaj – 25.10 o 12.12 ).

 297. Mad Marx
  100/100
  Dokładnie. Nordsrteam 2 czy 3 NIE MA żadnego znaczenia dla Polskiego bezpieczeństwa gazowego . Mamy zamiar nie kupować gazu od Rosji. Mamy gazoport. Możemy kupować od Niemców ruski gaz przesłany Nordsreamem 2 czy jakimkolwiek innym – podejrzewam że z powodu tego że istnieje gazoport i może będzie drugi ceny gazu ruskiego SPADNA. . Zagrożeń NIE MA.
  Wielkorusofile podnoszą jazgot że,, gazoport niepotrzebny, szkodliwy , itd itp ,, co utwierdza mnie w przekonaniu że jest potrzebny , dobry i właściwy ten gazoport…..

  Pisowcy jazgocza że,, Nordstrem ,, zły, niedobry i szkodliwy , ale nie wiem dla kogo szkodliwy ? Uklony

 298. P. IS42

  Panskie oczekiwania nie dotycza ordynacji wyborczej ale relacji organow samorzadowych wobec siebie.
  Dopiero z tego ew. zmiany w ordynacji.
  Jesli kolegialnosc to sprawna do podejmowania decyzji a nie sparalizowana wieloglosem.
  Rada rozdrobniona oznacza chocby problemy z uchwaleniem budzetu czy udzieleniem absolutorium z jego wykonania.
  Budzety obywatelskie to bzdurki w kontekscie calosci zadan samorzadu. Drobiazgi na ktore wydziela sie wolne srodki z calego budzetu danego miasta czy gminy. Nie tak tworzy sie budzet.

 299. neospazmin
  Nigdzie nie napisałem , że powinien, a nie pcha . Rodzina Kaczyńskich ma długą , jeszcze carska tradycję, służby Moskwie i „kaczor” tylko kontynuuje tą rodzinna tradycje .
  Niestety Europa z cała swoją pederastią , zboczeńcami i liberałami do PiSu nijak nie pasuje , a Ameryka jest daleko i Polska dla niej żadnym strategicznym partnerem nigdy nie była i nie będzie.

 300. P. Bar Norte

  “Pańskie wyjasnienie w niczym nie zmienia faktu, że wiekszościowy udział państwa w spółkę prawa handlowego potocznie zwaną „Narodowym Przwwoźnikiem” sprowadza się do zarządu z prezesem ulokowanego w budynku oraz „narodowego” logo.”

  Ee tam: kapital nic nie znaczy? Decyzje o powolaniu rady/ zarzadu jako decyzje organow panstwa tez nic dla pana nie znaczy? A zgoda na upadlosc, dokapitalizowanie czy zbycie spolki jako decyzje polityczne to tez wg pana nic nie znaczy? Tylko logo? Naprawde?

  “Co do drugiej częsci pańskiej wypowiedzi … .
  Czy nie zastanawiało pana czemu „Narodowi Przywódcy” czyli np prezedent Duda, premier Morawiecki, wicepremiera Szydło w czasie w czasie wykonywania obowiązków słożbowych (i nie tylko) nie korzystają z taksówek choć byłoby to mniej kosztowne dla budżetu aniżeli utrzymywanie kolumn samochodów opacnerzonych z kierowcami na etetach?”

  Twierdzi pan ze taksowkarz ( niech juz jezdzi w pancernej taksowce) ma takie same uprawnienia jak ochroniarz BOR?

  ml

 301. P. Z dystansu

  “Nigdzie nie napisałem , że powinien, a nie pcha . Rodzina Kaczyńskich ma długą , jeszcze carska tradycję, służby Moskwie i „kaczor” tylko kontynuuje tą rodzinna tradycje .”

  Znaczy napisal pan ze pcha?
  Ja na to ze fakty temu przecza ( i wymieniam te fakty).
  Pan na to ze skoro ma tradycje w sluzbie moskwie, to fakty niewiele znacza.

  W mej opinii panski coming out dotyczy obszarow znacznie szerszych nizli zainteresowanie moim korzeniem. Dotyczy pojmowania rzeczywistosci: przyklad wyzej.

  ml ( over and out)

 302. Bar Norte

  ” … czemu (…) prezydent Duda, premier Morawiecki, wicepremiera Szydło w czasie w czasie wykonywania obowiązków służbowych (i nie tylko) nie korzystają z taksówek choć byłoby to mniej kosztowne dla budżetu aniżeli utrzymywanie kolumn samochodów opancerzonych z kierowcami na etatach”?

  Skrajna lewica zawsze była i jest krynicą księżycowych i populistycznych pomysłów. Lewicowy Olof Palme postanowił taki pomysł przekuć w czyn i przypłacił to życiem. Podobnie lewicowa minister Anna Lindh, też w Szwecji, została zasztyletowana (2003) w centrum handlowym, kiedy pojawiła się tam bez ochrony.

 303. neospazmin

  „kapital nic nie znaczy? Decyzje o powolaniu rady/ zarzadu jako decyzje organow panstwa tez nic dla pana nie znaczy? A zgoda na upadlosc, dokapitalizowanie czy zbycie spolki jako decyzje polityczne to tez wg pana nic nie znaczy?”

  Co jest kapitałem „Narodowego Przwoźnika” to już panu dwukrotnie napisałem. Powtórzę więc po raz trzeci – zarząd z prezesem ulokowany w budynku i „narodowe” logo. Decyzje zarządu o których pan wspomina wynikają z jego istnienia.

  „Twierdzi pan ze taksowkarz ( niech juz jezdzi w pancernej taksowce) ma takie same uprawnienia jak ochroniarz BOR?”

  Nie, to pan tak twierdzi sugerując, że z „Lotu” tak jak jest przyjęte na liniach australijskich powinni powinni korzystać najwyżsi urzędnicy państwowi (tzw Narodowi Przywódcy). To pan zwrócił krytyczną uwagę na to, że prezydent Duda lecąc do Australii nie skorzystał z „Lotu”.
  W związku z tym napisałem panu, że nie mógł skorzystać, ponieważ „Narodowy Przewoźnik” prowadzący politykę tanich linii lotniczych nie spełnia wymogów bezpieczeństwa – tak jak wczesniej wspomniany taksówkarz. Choćby nawet był z „narodowej” korporacji.

  Dlatego własnie prezydent Duda ze swą świtą udał się do Australii liniami Emirates Airline czy „Narodowego Przewoźnika” Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Te linie bowiem gwarantowały mu wymagane procedurami bezpieczeństwo.

 304. blackley
  26 października o godz. 15:47

  „Nordsrteam 2 czy 3 NIE MA żadnego znaczenia dla Polskiego bezpieczeństwa gazowego . Zagrożeń NIE MA”.

  Pisze pan jak rosyjski lobbysta, aczkolwiek oni bywają bardziej wyrafinowani jeśli chodzi o argumenty.

  „Pisowcy jazgocza że,, Nordstrem ,, zły, niedobry i szkodliwy”.

  Kwestia wiedzy, wyobraźni strategicznej oraz informacji do których dostępu raczej pan nie ma. Jeśli do dwóch istniejących nitek NS (55 mld m sześc.) Niemcy i Rosja dołożą cztery kolejne nitki NS 2 i NS 3 (łącznie 110 mld m sześć.), to Kreml może zrezygnować z tranzytu gazu na Zachód przez Ukrainę i już na poważnie zająć się pacyfikacją tego kraju. Upadek Ukrainy nie leży w polskim interesie, ani chyba pańskim, mam nadzieję. Im mniej graniczymy z Rosją, tym lepiej. Jeszcze jedno, im więcej Zachód kupuje w Rosji gazu i ropy tym kraj ten ma wiecej kasy na uzborojenie armii.

 305. Mauro Rossi

  Znów nie doczytałeś o co chodzi w tym wątku.

  Tym niemniej dziękuję za nieświadome wsparcie!

 306. @

  mamy pierwszy akt oskarżenia:
  Oskarżam. Jarosława Aleksandra Kaczyńskiego, urodzonego 18 czerwca 1949 r. w Warszawie…
  http://wyborcza.pl/7,75968,24093101,oskarzam-jaroslawa-aleksandra-kaczynskiego-urodzonego-18-czerwca.

 307. @

  Niemiecka tragedia, czyli jak Polacy w Berlinie strzelali dyplomatyczne samobóje.
  http://wyborcza.pl/7,75968,24093298,niemiecka-tragedia-czyli-jak-polacy-w-berlinie-strzelali-dyplomatyczne.

 308. Mauro Rossi 26 października o godz. 16:32
  „Im mniej graniczymy z Rosją, tym lepiej”
  My nie graniczymy obecnie z Rosją. Mamy granicę z Obwodem Kaliningradzkim czyli z dawniejszymi Prusami Wschodnimi i tak bym to ujął, niestety graniczymy z Ukrainą i to jest dramat

 309. Bar Norte

  ” prezydent Duda ze swą świtą udał się do Australii liniami Emirates Airline czy „Narodowego Przewoźnika” Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Te linie bowiem gwarantowały mu wymagane procedurami bezpieczeństwo”.

  LOT nie lata do Australii. To znaczy ma Dreamlinery, które tam dolecą (pewnie z międzylądowaniem), ale to byłaby zbyt droga opcja lecieć na antypody samolotem szerokokadłubowym. Opozycja z pewnością by zawyła, no a ile to kosztuje !?! Nie wiem, czy zakupione przez PiS samoloty dyspozycyjne są już gotowe do obsługi tak długich tras. Rządowy Gulfstream G550 (19 miejsc lub mniej) też zresztą może dolecieć do USA, ale nie wiem, czy do Australii. Rządowy Boeing 737-800 ma zasięg ok. 5 tys. km. Z Europy do Australii jest ok. 15 tys. km.

 310. ls42
  26 października o godz. 16:48

  „My nie graniczymy obecnie z Rosją. Mamy granicę z Obwodem Kaliningradzkim”.

  Apeluję o realizm. Jeśli jedziesz do Kaliningradu (Królewca) po drodze spotykasz rosyjskiego strażnika granicznego, a nie „kaliningradzkiego”.

  „niestety graniczymy z Ukrainą i to jest dramat”.

  Niekoniecznie. Ukraina jest buforem, musielibyśmy mieć długą granicę z Rosja abyś poczuł różnicę.

 311. Mauro Rossi
  26 października o godz. 16:32

  UPADEK UKRAINY JEST PEWNY.
  I to od zamachu stanu, przeprowadzonego przez CIA.
  Żaden tranzyt tego nie powstrzyma, ani kredyty z MFW, pogarszające jeszcze sytuację i trafiające do kieszeni tamtejszych oligarchów.
  Ludzie głosują nogami- jak widać i słychać na ulicach polskich miast.

  Co do polskich interesów.
  Ukraina jest dla nas konkurencją na rynkach UE, tak chętnie otworzonych dla niej przez KE.
  Żywność, tania siła robocza, produkty chemiczne, będą wypierać nasze ze względu na cenę.
  Fantasmagorie na temat wspólnych interesów, snute przez naszych polityków bez żadnych realnych podstaw, to jedynie myślenie życzeniowe.
  Jakie są REALIA?
  Embargo na część polskich produktów?

 312. neospasmin
  26 października o godz. 15:53
  I znowu nie mogę się z Panem zgodzić. Jeżeli prezydent, burmistrz i wójt wybrani na kadencję będą mieli stosowne uprawnienia to radcy miejscy czy też gminni, nie będąc popychani przez stojące za nimi partie będą współpracować z szefami swoich urzędów dla dobra ma się rozumieć mieszkańców, a nie partii politycznych, które z reguły mają lub mogą mieć całkowicie różne interesy.
  Jak Pan wie było to widoczne w czasie batalii o Warszawę, i w ocenie ubiegłych kadencji kiedy stolicą rządziła Hanna Gronkiewicz – Waltz.

  Nie byłem zwolennikiem samorządów w Polsce, ale skoro już tyle lat to się uciera to wolałbym aby ten model rządzenia w kraju nad Wisłą, Odrą i Nysą Łużycką przebiegał jak najsprawniej ku pożytkowi społeczeństwa. Zatem zmiany w samorządach uważam za pożądane. Jest 5 lat obecnej kadencji. Już powinny zostać rozpoczęte rozmowy jak powinien być zorganizowany samorząd, jakie mieć kompetencje, jakimi środkami finansowymi dysponować i w jaki sposób powinny być wybierane w ladze samorządu.

  Przedstawiłem przykład złego wyboru kandydatów do rady miejskiej i to należy zmienić

 313. Zastanawiam się, jaki jest problem z naszymi genami, czy klimatem?

  Polacy doskonale pracują pod obcym zarządem, są cenieni za wiedzę, fachowość, rzetelność, inwencję.
  Natomiast na własnym podwórku trudno wypracować jakieś ponadpratyjne porozumienie, długofalową linię programową.
  Proszę porównać polskie organizacje polonijne, ż ukraińskimi, niemieckimi, włoskimi.
  Nie jesteśmy w stanie utrzymać jakiegoś wspólnego frontu, tamci sa w stanie stworzyć znaczące i wpływowe lobby.
  Ki czort?

 314. Mauro Rossi

  „Narodowy Przewoźnik” czyli „Lot” oferuje kursy do Australii z przesiadką w Singapurze.

  Natomiast prezydent Duda wybrał z powodów o których pisałem wyżej lot liniami Emirates Airline z przesiadką w Dubaju. Ta decyzja nie podlega dyskusji z powodu procedur bezpieczeństwa.

  Równiez z tych powodów prezydent nie mógł lecieć rządowym samolotem. Zatrudnieniu na etat (!!!) piloci nie skończyli bowiem jeszcze szkolenia.
  I to też nie podlegać powinno dyskusji.

 315. Piszemy o samorządzie bo to temat i polityczny i na czasie.

  Piszemy o Ukrainie bo to moim zdaniem sąsiedztwo stwarzające od wieków wielkie zagrożenie naszego państwa. Trzeba nieustannie zwracać uwagę na to co się tam dzieje i jakie relacje wokół tego kraju występują w polityce regionalnej, a nawet globalnej.

  Mniej interesujące jest kolano prezesa bo już zdrowe, co wykazała kampania do samorządów, a także jego protoplaści bo to stare dzieje, ale skoro o polityce to bez prezesa się pisać nie da.

  Wszechświat się rozszerza i galaktyki mkną coraz szybciej stwierdzili naukowcy. Mój sąsiad niestety się niebezpiecznie zbliża i to jest mój problem chociaż lepiej byłoby aby nie zbliżał się zbytnio, a najlepiej abym zza zieleni wcale go nie widział. Na szczęście prezesa mogę dostrzec wyłącznie z telewizyjnego ekranu co mi wystarcza, a zawsze ten telewizor mając pilota mogę wyłączyć.
  Gorzej ma prezes LOT-u, bo mu tych pilotów aktualnie zaczyna brakować

 316. jobrave
  26 października o godz. 14:57

  „Nieprawdą jest, że red. Adam Szostkiewicz pochodzi z Przemyśla, bo akurat urodził się w Zabrzu …”.

  Sprawdziłem i sorry, wyszło, że w Częstochowie się urodził.

  „Szostkiewicz początkowo uczył angielskiego w jednym z przemyskich liceów, a później był członkiem Zarządu Regionu Południowo-Wschodniego „Solidarności” w Przemyślu. Sugerowanie, że wyjechał do Przemyśla, bo miał tam większe szanse na internowanie, jest, co najmniej idiotyczne”.

  Raczej idiotyczne jest wyciąganie takich wniosków, może masz kłopoty z koncentracją? Z tego co napisałem wynika, że Szostkiewicz był bardziej niebezpieczny podczas studiów w Krakowie niż kiedy już ustatkował się i osiadł w Przemyślu, ale tamtejsza bezpieka też musiała mieć wrogów państwa ludowego, a w ich zwalczaniu sukces, no to go wpisała na listę internowanych. I zobacz: Zofia Romaszewska z Warszawy nie została wpisana na listę internowanych, a niejaki Szostkiewicz z Przemyśla został. Bezpieka nie podejrzewała, że przypadkiem robi mu dobrze na najbliższe dziesięciolecia. 🙂

  „ … polecam ten artykuł odkłamujący tworzoną przez PiS historię: „http://studioopinii.pl/archiwa/7849

  Z ciekawości zajrzałem. Tekst jest autorstwa Krzysztofa Łozińskiego, gadacza, mitomana i kłamcy na pograniczu patologii. Znałem go w latach 80, choć była to niebezpieczna znajomość ― z powodów jak wyżej. Obecnie Łoziński działa w KOD, to znaczy jest jego charyzmatycznym przywódcą. Już chyba nic nie muszę dodawać.

  „Przypomniałem również o tym, że w 1971 [J. Kaczyński] roku zapisał się na aplikację prokuratorską – tam walczących z komuną raczej nie przyjmowano”.

  Kolejny twój nonsens. W 1971 roku, kiedy Kaczyński miał 23 lata, zorganizowana opozycja jeszcze nie istniała, pomijając tzw. Ruch, ale to w Łodzi. KOR powstał w 1976, J. Kaczyński był jednym z jego młodych współpracowników (tzw. młody KOR).

  „Jarosław Kaczyński przy każdej okazji podkreśla, że ci, którzy w stanie wojennym nie trafili do puszki, czy do „internatu”, mieli lepiej niż ci na wolności”.
  Często tak było. Na przykład internowanego w Jaworzu (to ośrodek wypoczynkowy) prof. Wł. Bartoszewskiego przywieziono do Warszawy wojskowym śmigłowcem i puszczono wolno na wiosnę 1982 roku. W Jaworzu „kiblowali” też Mazowiecki, Geremek, Kuczyński …

 317. Żona trzy razy wysyłała mnie dzisiaj po zakupy i nie była zadowolona. Za trzecim razem coś było nie tak, że powiedziała „czyś ty już do końca zgłupiał jak prezydent”.
  Nie było to przyjemne, ale pocieszyłem się że nie jestem samotny w tych zakupowych decyzjach.
  Dlatego za dzisiejsze wypowiedzi na tym forum jeśli kogoś szczególnie uraziłem lub jeszcze dokuczę przepraszam

 318. adam100
  26 października o godz. 13:31

  „Dariusz Rosati: W budżecie zabrakło kasy, wiec PiS-owska władza rozdaje dni wolne od pracy”.

  Czy ten dżentelmen w ogóle wie o czym mówi?

  Jak przekazała w komunikacie dla Polskiej Agencji Prasowej minister finansów prof. Teresa Czerwińska, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku był najniższy w historii i wyniósł 1,4 proc. PKB.

  Okazuje się, że deficyt ten spadł prawie o połowę w stosunku do roku 2015 (ostatniego roku rządów PO-PSL) z 2,7 proc. PKB do wspomnianego 1,4 proc. PKB, a wręcz parokrotnie w stosunku do lat 2008-2015 (to rządy PO-PSL), kiedy to sięgał nawet 8 proc. PKB.

  Realizacja budżetu państwa za 2018 rok potwierdza, że możliwe jest, aby deficyt sektora finansów publicznych za ten rok był niższy od 1 proc. PKB, a to oznaczałoby, że Polska zbliży się do tzw. średniookresowego celu budżetowego 1 proc. PKB w ujęciu strukturalnym wynikającego z unijnego paktu fiskalnego.

 319. Straszenie Rosją przypomina straszenie pierwszą lokomotywą i samochodem. A co z Chinami komunistycznymi. Czy komunizm już nie jest straszny bo zbuduje centralne lotnisko. Krym wrócił jak Śląsk do macierzy. Donbas z rosyjską ludnością należy etnicznie do Rosji. Gorbaczow palnął gafę przy demontażu ZSRR. Tak sobie myślę,że świat ma więcej grzechów niż Rosja. Czy Cypr i Kosowo to nie są plamy na „honorze” tzw. chrześcijańskiej demokracji. Nikt nie warczy na agresorów. Wzorem Watykanu nie lękacie się Rosji. Przekujcie miecze na lemiesze.

 320. Publicystyczna krytyka pomysłu stałej bazy w Polsce nie przekreśla szans na jej stworzenie. Ilustruje jednak konkurencję wizji i argumentów, która zapewne ma miejsce również wśród tych, którzy ostatecznie będą podejmować decyzję – amerykańskich polityków. Raport Pentagonu na temat celowości i możliwości utworzenia w Polsce stałej bazy dla brygady wojsk lądowych USA ma być gotowy do marca przyszłego roku. Ale jego rekomendacje czy wnioski – za czy przeciw bazie – będą początkiem, a nie końcem debaty, która z departamentu obrony przeniesie się do Kongresu i Białego Domu. Dodajmy: nowego Kongresu, bo przecież w listopadzie będą wybory, a jeśli chodzi o ich wynik, to w tej chwili można być pewnym tylko jednego – że walka polityczna republikanów i demokratów jeszcze się nasili. Mocne argumenty mogą być w cenie, jeśli tylko da się ich użyć przeciwko Trumpowi – albo na rzecz izolacji USA od nieswoich problemów.
  https://wolnemedia.net/fort-trump-nie-budzi-entuzjazmu-w-usa/
  ==========

  Różne opinie, w amerykańskiej debacie.

 321. Mauro Rossi
  26 października o godz. 17:55
  „Czy ten dżentelmen w ogóle wie o czym mówi? ”
  adam100
  26 października o godz. 13:31
  „Dariusz Rosati: W budżecie zabrakło kasy..

  Wie:
  „Zabrakło kasy” znaczy deficyt.

 322. https://wolnemedia.net/apologia-dyktatury-i-wizja-zniszczenia-indianskiej-brazylii/
  ========

  Ciekawy tekst.
  Dojdzie do eksterminacji Indian, by zrabować ich ziemię i zasoby?
  W imię ZYSKU, wszystko jest możliwe….

 323. Polacy na Wołyniu byli u siebie. Nie można być okupantem u siebie jak sugerują banderowcy. Rosjanie na Krymie i w Donbasie też są u siebie. Tak sobie myślę,że banderowska Ukraina wymyka się polskim rusofobom jak Al-Kaida jankesom. Szybciej jankesi są okupantami u Indian.

 324. Według banderowskiej logiki to Ukraińcy okupowali Krym i Donbas. Tak sobie myślę o okupantach z czasów mrocznego komunizmu zwanego gruzińskim stalinizmem.

 325. @ neospasmin:
  „Twierdzi pan ze taksowkarz ( niech juz jezdzi w pancernej taksowce) ma takie same uprawnienia jak ochroniarz BOR?”
  Uprawnień to może nie ma, ale potrafi jeździć. Taryfiarze jeżdżą ostrożnie i bardzo rzadko powodują wypadki.
  „A jakby sie rzeczywiście szukało sojuszników , to powinni oni leżeć blisko Polski i mieć podobne interesy strageczne , zbliżoną kulturę i obyczaje i takim krajem jest Rosja”
  Być może kulturę i obyczaje Polacy (przynajmniej niektórzy) mają podobne ale interesy ???
  P.S. W Wielkopolsce i na Śląsku (czyli w najlepiej gospodarczo rozwiniętych regionach Polski) kultura i obyczaje są bardziej podobne do niemieckich albo czeskich niż do rosyjskich
  Co nie zmienia faktu, że powinniśmy utrzymywać z Rosją poprawne stosunki, oczywiście mając na względzie rozbieżność interesów. W interesie Polski jest integracja z Zachodnią Europą

 326. Macierewicz – szef podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego pod Smoleńskiem w czwartek na spotkaniu pt. „Tragedia Smoleńska – stan badań na dzisiaj”, które odbyło się na warszawskim Bemowie ” powiedział o rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wzywającej Rosję do zwrotu smoleńskiego wraku Tu-154M Polsce (wg wp.pl):

  a) „Jego zdaniem jednoznacznie wskazuje ona, że rząd PO-PSL „oddał śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej w ręce rosyjskie, chociaż nie musiał tego zrobić.”

  b) „Stwierdził także, że dokument Rady Europy odwołuje się do ustaleń jego podkomisji i raportu technicznego, który przedstawił w kwietniu tego roku. – Przywołuje jednoznacznie nasze konkluzje opublikowane w raporcie technicznym, stwierdzające, że przyczyną śmierci była eksplozja samolotu w powietrzu, która doprowadziła w ostateczności do katastrofy”

  Macierewicz idzie tu standardowo, po PiSowsku w zapieranie się w żywe oczy i palenie głupa mówiąc o tym, że dokument Rady Europy przywołuje konkluzję jego ekspertów mówiącą, że „przyczyną śmierci była eksplozja samolotu w powietrzu, która doprowadziła w ostateczności do katastrofy”.
  Nic takiego w rezolucji nie ma. Nie ma takiego ani innego przywołania do konkluzji wywiedzionych przez podkomisję Macierewicza. Dlaczego Antoni M. kłamie? Nie wiadomo.

  Rezolucja stwierdza m.in., że na podstawie załącznika 13 Konwencji Chicagowskiej, od państwa, w którym doszło do wypadku, wymaga się zwrotu wraku oraz innych materiałów dowodowych, państwu w którym statek powietrzny był zarejestrowany, po tym, jak badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone. A to stało się w styczniu 2011 r. (wraz z opublikowaniem raportu MAK)

  Innymi słowy rezolucja mówi, ze badanie przyczyn katastrofy Tu-154M było przeprowadzone zgodnie z załącznikiem nr 13 do konwencji Chicagowskiej ICAO i że zgodnie z tym załącznikiem po zakończeniu badania wrak Tu-154M musi być zwrócony państwu, w którym był zarejestrowany samolot.
  Tyle. Nie ma w tej rezolucji ani słowa o tym, że przyczyną katastrofy była eksplozja w samolocie. Nie ma też nic w tej rezolucji o tzw. oddawaniu śledztwa Rosji.

  Dlaczego Macierewicz mówi nieprawdę? Nie wiadomo.

  Dalej Macierewicz powiedział:

  c) „Przyczyną dramatu była nie brzoza, nie polscy piloci, nie gen. Błasik, nie – jak próbuje się znieważyć jego pamięć – prezydent Kaczyński. Nie. Przyczyną była eksplozja samolotu, która go zniszczyła. To było przyczyną – tłumaczył Macierewicz. – My doprowadziliśmy to śledztwo do punktu, w którym wiemy z pewnością, jak doszło do śmierci. Nie wiemy, jak doszło do tej eksplozji. To zostanie w najbliższym czasie, mam nadzieję nie dłuższym niż rok, państwu w raporcie końcowym naszej komisji przedstawione.”

  Antoni M. twierdzi, ze wie, że przyczyną dramatu w Smoleńsku była eksplozja, ale nie wie jak do tego doszło. Czyli wie, ze nic nie wie. To się nazywa logika PiSowska. Już wie, ale jeszcze nie wie, to znaczy, wie, ale nie do końca, to znaczy na pewno wie, tylko musi poznać jeszcze szczegóły, itd.

  d) „Prof. Kazimierz Nowaczyk, wiceszef komisji dodał, że pracują już nad końcowymi częściami raportu, choć planują jeszcze przeprowadzić wiele „eksperymentów, modelowań i symulacji”. Podkreślił też, że ustalenie miejsca, gdzie został podłożony ładunek wybuchowy i przez kogo, należy do zadań prokuratury, a nie jego podkomisji.”

  Prezes Polski zrezygnował ze spotkań smoleńskich miesięcznicowych modlitewnych na których głosił, że prawda idzie do nas. Zastąpili go Macierewicz i Nowaczyk. Prawda idzie do nas, za rok przyjdzie – głoszą kontynuując misję smoleńską Jarosława Ka.

  Nowaczyk ma jeszcze do przeprowadzenia „wiele eksperymentów, modelowań i symulacji” (uff, jakie mądre słowa), ale „gdzie został podłożony ładunek wybuchowy” nadal pozostaje tajemnicą dla podkomisji Macierewicza. Nowaczyk zwalił winę na prokuraturę – musi tym się zająć, to nie nasza sprawa -powiedział. My tylko mówimy, że został podłożony ładunek wybuchowy, a wy go szukajcie. Gdzie ten ładunek, to już prokuratorzy niech wyjaśnią.

  Bije w oczy krętacka dwuznaczność oświadczenia tego eksperta (wiceprzewodniczącego komisji państwowej!). A mianowicie słowo „gdzie” można odnieść zarówno do miejsca rzekomego podłożenia ładunku w samolocie, jak i miejsca, w którym znajdował się samolot w czasie rzekomego podkładanie do niego bomby, np. w czasie remontu w Samarze lub np. na lotnisku w Warszawie tuż przed wystartowaniem samolotu do Smoleńska.

  Podsumowując – eksperci Macierewicza już wiedzą, że był wybuch w samolocie TU-154M w Smoleńsku, ale okazało się, ze nie wiedzą gdzie był podłożony ładunek. Eksperci ci powinni się skontaktować z Mauro Rossi, który kilkanaście razy na EP wykładał swoją podbudowaną klipami z youtube teorię o czterech ładunkach podłożonych w samolocie Tu-154M:

  – dwóch ładunkach konwencjonalnych w lewym skrzydle urywających dwa razy częściami skrzydło
  – jednym ładunku konwencjonalnym na lewym stateczniku urywającym go
  – jednym ładunku termobarycznym (większym od granatu, ale na tyle małym, że niewykrywalnym), podłożonym w kadłubie w miejscu, które powinno być określone na podstawie eksperymentów, modelowań i symulacji podkomisji Macierewicza-Nowaczyka.
  Pzdr, TJ

 327. Mauro Rossi
  26 października o godz. 16:32

  Bzdury pan pisze. I sam sobie zaprzecza tyle ze w kolejnym zdaniu .
  Niedokładnie i bez zrozumienia czyta pan co inni napisali albo czyta pan TYLKO to co sam napisał , inaczej by pan wiedział , że ZAWSZE piszę o Ukrainie jako o koniecznym buforze
  między nami i Rosją .
  Uważam też że im mniej Zachód kupi od Rosji gazu tym mniej ten bandycki kraj b edzie miał forsy na wojnę i pisalem o tym wiele razy ale pan czyta TYLKO to sam napisze . Sam sobie pan zaprzecza bo czy gaz bezdzie kupiony starym rurociągiem prez Polskę i Ukrainę czy nowym pod Bałtykiem to pieniądze będą te same na wojnę .

  Mając gazoport możemy wogóle nie kupowac od nich gazu , możemy też sprzedawać go Ukrainie , która chętnie kupi bo z ruskimi ma na kosie .
  Od wielu pisowców słyszałem że Nordstrream to wielkie zagrożenie ale zaden nie umiał wyjasnić na czym ma polegać . Tak jak nie wiecie na czym polega zagrozenie Haloween , paradami gejów oraz istnieniem gimnazjów.Ot taki pisowski ” katechizm ” tzw ” prawd oczywistych ” Taka , oczywista sytuacja

 328. Mad Marx
  26 października o godz. 20:34

  100/100

  Mała uwaga – poprawne stosunki z Rosją długo nie będą mozliwe , chociazby ze względów ” pomnikowych ” . Oni chcą tych pomników bo obłudnie twierdzą że nalezy im się wdziecznośc za wyzwolenie od Niemców . Nie dodają że tego samego dnia zaczęła się sowiecka okupacja trwająca 45 lat . My uważamy że owszem GROBOM zołnierzy należą się szacunekmi opieka – co się dzieje , ale nie szemranym pomnikom szemranych sowieckich generałów.

  Po za tym – pełna zgoda .Mnie oczy na niemiecki styl pracy otworzyła wycieczka , kupowało sie nasiona i opryski w firmie BASF , mieli sklep w , a jakże , Poznaniu . Jak się sporo kupiło można było jechac na wycieczkę do Niemiec Zach i Holandii , oczywiście należało zaplacić , słono ale warto było . Temat na inna opowieść . ukłony

 329. SŁOWIANIN STANISŁAW
  26 października o godz. 18:51
  Polacy na Wołyniu byli u siebie”

  No własnie niezupełnie , prosze pana. Polacy u siebie byli w kieleckim , albo koło Sochaczewa . Wołyń to inna historia . Czego POP nigdy nie zrozumie .

 330. tejot
  26 października o godz. 21:31

  100/100

  Mam nadzieję że Bóg da pożyć jeszcze pare lat i doczekam kiedy te kłamstwa A.M wyjdą na jaw . Ukłony

 331. wiesiek59
  26 października o godz. 17:15
  Zastanawiam się, jaki jest problem z naszymi genami, czy klimatem?

  Polacy doskonale pracują pod obcym zarządem, są cenieni za wiedzę, fachowość, rzetelność, inwencję.
  Natomiast na własnym podwórku trudno wypracować jakieś ponadpratyjne porozumienie, długofalową linię programową.
  Proszę porównać polskie organizacje polonijne, ż ukraińskimi, niemieckimi, włoskimi.
  Nie jesteśmy w stanie utrzymać jakiegoś wspólnego frontu, tamci sa w stanie stworzyć znaczące i wpływowe lobby.
  Ki czort?”

  Panie szanowny , za prl ” ponadpartyjne porozumienie ” nie było wam do niczego potrzebne . Wyborów nie było , nie musieliscie się martwić co ludzie powiedzą . Trwaliście osadzeni na ruskich karabinach , przecie mówiło się ” dobry fachowiec ale bezpartyjny ”

  Teraz się panu zebrało na szukanie ” porozumienia ”? a GDZIE pan był te wszystkie lata ? Szukał pan ” porozumienia ” czy grzecznie klaskał na zebraniu ” aktywu ” ?

 332. SŁOWIANIN STANISŁAW
  26 października o godz. 19:01
  Według banderowskiej logiki to Ukraińcy okupowali Krym i Donbas. Tak sobie myślę o okupantach z czasów mrocznego komunizmu zwanego gruzińskim stalinizmem.”

  Po rozpadzie cccp Ukraina dostała Krym i Donbas bo oddali posiadaną broń atomową . Wtedy kacap siedział cicho . Przypomniał sobie po 25 latach jak już Ukraina głowic nie miała . Jak Ukraincy nbie oddali by pochopnie bomby atomowej ruska menda by siedziała jak mysz pod miotłą .

  Panie Słowianin , ” mroczny komunizm zwany gruzinskim stalinizmem ” powinien skonczyc się w momencie smierci załozyciela Stalina Gruzina . Jednakm skonczył się prawie 40 lat pózniej . Czy Stalin Gruzin rządził sowietami zza grobu ? Skoro to wszystko wina Stalina Gruzina to czemu po smierci Stalina nie skonczyliscie z okupowaniem połowy Europy ? Czemu GULAG przestał istnież 40 lat po smierci Stalina a nie tydzień po ? Skoro ruski naród jest taki bez skazy to czemu grzecznie nie pojechaliście do siebie do domu po smierci Stalina ? Tylko dopiero wtedy jak was Reagan zniszczył ” gwiezdnymi wojnami ” i wam się poprostu forsa skonczyła ?

 333. „Jarosław Kaczyński przy każdej okazji podkreśla, że ci, którzy w stanie wojennym nie trafili do puszki, czy do „internatu”, mieli lepiej niż ci na wolności”.
  Często tak było. Na przykład internowanego w Jaworzu (to ośrodek wypoczynkowy) prof. Wł. Bartoszewskiego przywieziono do Warszawy wojskowym śmigłowcem i puszczono wolno na wiosnę 1982 roku. W Jaworzu „kiblowali” też Mazowiecki, Geremek, Kuczyński …”

  Jasne . Martyrologia Jarosława Niezamknietego w internacie Kaczynskiego jest okrutna . Musiał chodzić po wolnosci ……ci komuniści jednak byli perwersyjnie okrutni , panie Rossi ……

 334. @ blackley-
  Mnie tam pomniki radzieckich żołnierzy walczących w II wojnie z Niemcami ni cholery nie przeszkadzają. Niech sobie stoją, nawet jeżeli w zamyśle miały obrazować radziecką dominację. To już historia. Tym bardziej burzenia tych pomników nie rozumiem, skoro ostatnio sławną budowlę Maxa Berga we Wrocławiu nazywamy Halą Stulecia. Jakby ktoś nie wiedział, to chodziło tu stulecie przyłączenia Śląska do Królestwa Pruskiego, czyli mamy we Wrocławiu symbol niemieckiej dominacji nad Śląskiem.
  P.S, burzenie radzieckich pomników było zrozumiałe na początku lat 90-tych i np nikt po stronie rosyjskiej nie sprzeciwiał się rozebraniu pomnika Lenina w Poroninie, ale dziś, po ćwierćwieczu to wg mnie zwykła dziecinada i leczenie kompleksów.

 335. Mad Marx
  26 października o godz. 22:36

  Proszę pana , pomnik to symbol dominacji . Cmentarz wojenny – to coś daleko , daaaaaaaleko innego . Sam zapalam znicze 1 listopada na cmentarzu sowieckich zołnierzy . Nikt niczego tam nie niszczy , naprawde .
  O ile lepiej wygląda Praga bez tzw ” spiących ” . Usytuowanie pomnika spiących to też perwersja – koniec czy też początek Radzyminskiej , odwiecznej drogi ktorą Rus wchodził do Polski ” wyzwalać ” . A teraz NIE MA . .Zastanawiał się pan kiedys czy są polskie pomniki w Rosji ? Raczej nie chyba .
  Dodam że Niemcy byli bardziej przyzwoici . W latach 50 tych przyjechali i zabrali swoich zolnierzy od nas ze wsi – było ich kilku pochowanych przy krzyzu w centralnym miejscu wioski . Mieli spis , dokladne plany – jak to Niemcy . Zalatwili papiery , przyjechali , ekipa wykopała , zapakowali i zawiezli do siebie . Mozna ? Mozna .

 336. https://foreignpolicy.com/2018/10/26/polands-opposition-has-nobody-to-blame-but-itself/

  Nadal zly PiS, ale ta druga strona opowiedziana z wiekszym obiektywizmem. Bez twierdzen ze po wyborach samorzadowych koniec kaczyzmu bliski.
  Krok po kroku, rok po roku i te kaczystowskie prawdy przebija sie do swiatowej opinii publicznej. Moze dlatego ze innych polskich prawd jakos nie widac?

  ml

 337. Czego bym chcial:

  Chcialbym przeczytac w Polityce wywiad z ministrem zdrowia. O jego wizji sluzby zdrowia, najistotniejdzych problemach i stanu zaawansowania ich rozwiazywania.
  I zeby wywiad byl przrprowadzony nie przez jakas ciotke rewolucji ale kogos bedacego w stanie sluchac, nie atakowac.
  Moze pan Wos? Albo Bendyk? A moze Passent?

  ml

  PS. A po wywiadzie poprosze o wuzetke. Taka prawdziwa…

  m

 338. P. Bar Norte

  “„Narodowy Przewoźnik” czyli „Lot” oferuje kursy do Australii z przesiadką w Singapurze.”

  To nie do konca tak: Lot nie lata do AUS. W Singapurze nalezy sie przesiasc do aeroplanu innej linii lotniczej.
  To pewnie rowniez jest argumentem na rzecz panskiej tezy ze LOT odpadl ze wzgledu na wymogi bezpieczenstwa.

  ml

 339. Nb. Polaczenia WAW- Syd via Singapur wykonywane czesciowo LOTem nie naleza do najwygodniejszych i najtanszych na tej trasie. Baardzo wierze ze to sie zmieni. Chcialbym…

  Co zabawne: lecac samolotem ktorego lotniskiem docelowym WAW i w ktorym posrod pasazerow liczni Polacy nie czuje sie tak prywatnie/ oddzielony od innych wspolpodroznych jak w kazdym innym aeroplanie.
  Czemuz wiec tak mi sie chce LOTem z Syd do Warszawy? Polskie dania vege blizsze mi nizli te z QANTAS? 🙂

  m

 340. blackley
  26 października o godz. 9:06
  „Ok rozumiem. Czyli i ze strony ojca i ze strony matki to ludzie wschodu , do tego jedni to mordercy”

  Ostrożnie z tymi dzikusami ze wschodu.
  Grenówka (dzisiaj część Lupolowa) to kiedyś tereny Rzeczypospolitej
  Лу́полово — село в Благовещенском районе Кировоградской области Украины. Село было основано в середине XVIII века в составе Речи Посполитой.
  Praprababcia kuzynów z Odessy była siostrą praprababci J. i L. Kaczyńskich ze strony matki i pochodziła z Łomży.
  W sieci można znaleść sporo materiału pisanego w klimatach „Resortowych dzieci” i różnego typu brukowców z dzisiejszą rzeczywistością nie mające wiele wspólnego. Niemniej dziadkowi z Wehrmachtu można przeciwstawić znajomego babci z Grenówki. Prośba L. Kaczyńskiego by prezydent Juszczenko pomógł mu znależć rodzinę ojca, świadczy o tym, że nie miał on zielonego pojęcia czym to grozi. Bo jak tu przełknąć info, że podejrzewany o „kuzynowstwo” z kałachem w ręku, mordując i rabując, dokonał w 1999r napadu na kantor w Warszawie. Wspólnik zginął parę lat potem podczas strzelaniny z policją w Magdalence.
  Inna sprawa, że niektóre informacje irytują. Tylko pech?
  „Złożyłem wniosek o przyznanie stypendium ministra kultury. Niestety, okazało się, że zabrakło mi zaledwie jednego punktu.”
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/co-sie-stalo-z-zofia-rojuk-nie-ma-drugiej-takiej-historii/c2sz1s4?fbclid=IwAR1Co6l9GJ6utjTyw7pGyWekaz61MvuTYC4KJO4BkEeHr2KIqV2PQTivFr8

css.php