Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Polska

4.11.2018
niedziela

Polska trwale podzielona

4 listopada 2018, niedziela,

Druga tura wyborów samorządowych potwierdziła to, co wszyscy wiemy: Polska jest trwale podzielona i to pod wieloma względami. Zwycięzcy wyborów na prezydentów największych miast uzyskali ok. dwóch trzecich procent głosów (Majchrowski w Krakowie – 64,6 proc., Adamowicz w Gdańsku – 64,7, Wenta w Kielcach – 64), a ich rywale odpowiednio 35,3 proc. (Płażyński), 35,4 (Wassermann) i 36 (Lubawski). Zbieżność zdumiewająca, prawie co do jednej dziesiątej procenta!

Świadczy to o tym, że wybory miały polityczny, partyjny charakter, były plebiscytem w sprawie rządu PiS. Liczyła się nie tyle osobowość i dorobek zwycięzcy, ile jego afiliacja polityczna. Jeśli reprezentował(a) PiS, miał(a) szanse na mniej więcej jedną głosów. Wassermann, kandydatka arogancka i agresywna, z nazwiskiem po ojcu, w Krakowie uzyskała dokładnie tyle samo co młody i opanowany, też z nazwiskiem po ojcu, w Gdańsku. Inna płeć, inne zachowanie, inny styl – ale szklany sufit identyczny.

Nie pomogła PiS-owi stawka na młodych (Jaki, Płażyński, Wassermann), ale i opozycja nie pokazała niczego nowego. PiS walczył bardziej z własną nieudolnością (Duda, Morawiecki) niż z KO. Licząc w sumie obie tury wyborów samorządowych, Zjednoczona Prawica wyraźnie umocniła się w samorządach i wybory wygrała, ale Koalicja Obywatelska („antyPiS”) podniosła się z kolan („beton trzyma się mocno”, „przedłużyli antypolską hucpę”) i pokazała, że nie wszystko jeszcze przegrane, że marsz PiS do zwycięstwa w wyborach „europejskich” i parlamentarnych może zostać powstrzymany.

Według rozmaitych szacunków wynik uzyskany przez PiS (Zjednoczoną Prawicę) dawałby ok. 40-42 proc. mandatów w Sejmie. To blisko bezwzględnej większości, ale koalicjanci będą potrzebni. Kukiz ’15? PSL? Plankton? To się dopiero okaże i to czyni polską politykę pasjonującą i, niestety, bardzo ryzykowną. Niebezpieczeństwo bezwzględnej większości prawicy jest realne.

Teraz czeka nas kolejny etap walki o Polskę: Koalicja Obywatelska ruszy na połów wyborców prawicy, a PiS zacznie umizgiwać się do klienteli miejskiej, ale konserwatywnej. W kąt pójdzie szantaż ekonomiczny wobec samorządowców („głosujcie na naszych – wtedy rząd da wam więcej pieniędzy”), w ruch pójdą inne narzędzia – uchodźcy, Kościół, lustracja, zagrożona suwerenność, reperacje wojenne, kapitał zagraniczny, taśmy i afery.

W sumie – więcej tego samego. Ale, oczywiście, przy takim zabetonowaniu będzie się liczył każdy glos, czyli melodia czyni piosenkę.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 208

Dodaj komentarz »
 1. Nie tylko w dużych miastach pisowscy kandydaci przegrali z kretesem.W tych małych też dostali łomot. Radom, Nowy Sącz,Kraśnik, Łomża, Sandomierz, Skarżysko, długo by wymieniać. Nawet górale z Czarnego Dunajca kopnęli w rzyć pisiora i zagłosowali na bezpartyjnego kandydata. O czym to świadczy? O tym, że lud nie jest taki ciemny jak się Kaczyńskiemu i Kurskiemu wydaje i pokazał im środkowy palec.

 2. legat
  4 listopada o godz. 21:23

  „Mauro Rossi, czy nie sądzisz, że rezultaty drugiej tury to zapowiedź schodów w dół dla PiS”?

  Jestem realistą, a trochę fatalistą. Ci którzy wybrali gangsterów (jak w Gdańsku) będą mieli rządy gangsterów ― Gdańsk to polskie Palermo. Co by rząd włoski zrobił lub nie zrobił to na Sycylii rządzi mafia, a w Calabrii ndràngheta. Łatwo nie jest i gdzie indziej, bo mafia usiłuje zająć przyczółki w północnych Włoszech, np. w Wenecji, czyli tam gdzie są duże pieniądze. Można spalić w Lesie Kabackim Joannę Brzeską za czasów Hanny Gronkiewicz, a facet który był szefem jej kampanii wyborczej w cuglach wygrywa w Warszawie. Ludziom to nie przeszkadza, całkiem jak na Sycylii, czy w Calabrii.

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. handzia55
  5 listopada o godz. 0:10

  ” … i pokazał im środkowy palec”.

  Na pewno zaliczasz się do tych lepszych, światłych, inteligentnych i wykształconych, słowem ― elity.

 5. Mauro Rossi

  A nie pisałem ci ze dwa lata temu, że Morawiecki was wykończy?

 6. Pisowski niewzruszony beton, to nie partia ale jej wyborcy, ktorych nie tylko nie brak ale i staja sie coraz bardziej impregnowani na wszelkie skandale, afery, generalnie na kazde swinstwo lub idiotyzm w wykonaniu PiS.Obawiam sie, ze PiS wygra wybory parlamentarne nie dlatego, ze ciemny lud wszystko kupi ale dlatego, ze ciemny lud jest znudzony cala ta polityka. Nic tu nie zmieni jakas kolejna afera czy kompromitacja. Konformizm rodakow prwdopodobnie wezmie gore nad rozsadkiem. PiS wiekszosci nie wadzi.

 7. Lud sie zmobilizowal aby stanac do wyborow samorzadowych boc blizsza cialu koszula i pewno bardzo sie tym zmeczyl wiec spocznie na laurach.Do parlamentarnych karnie pomaszeruje gwardia pisowska, bo przecie ojczyzna wzywa a reszta bedzie miala sporow i polityki dosyc do wymiotow, juz PiS o to zadba, wiec pojdzie smazyc karkowke a nie do urn.
  PiS nie jest taki zly, niech no tylko zakwitna jablonie… Obym musiala to wszystko odszczekac !

 8. @Olborski
  Widze, ze lubisz wiec moze ci sie spodoba
  https://www.youtube.com/watch?v=Ckxjw2hOoUg

 9. @Mag
  https://www.youtube.com/watch?v=TOPSETBUgvQ
  No i tego mi wlasnie brak w dzisiejszych ugrzeczniono-chaotycznych czasach. Czy juz nikt sie k..wa nie potrafi zapomniec? Oszalec w muzyce i tancu? Dusza u ludzi zdechla? Co jest smutasy?

 10. @Bar Norte,
  Pamiętasz, co pisałem kilka miesięcy temu? Zwracam się do Ciebie, ponieważ podzielałeś moją opinię. A pisałem o tym, że PiS marnuje amunicję, wali z kolubryn kilka razy dziennie, a z ludźmi jest tak, że choć mają różną odporność na hałas, to jednak – w końcu – mają go dość, chcą spokoju, którego niczym się nie da zastąpić. Twierdziłem, że pójdą i zagłosują na kogokolwiek, byle nie na PiS.
  Amunicja socjalna też chyba jest na wyczerpaniu, zaczęło się od „500 plus” i właściwie na tym się skończyło, no jeszcze ta jednorazowa wyprawka 300 zł i na tym koniec, a przecież to miał być dopiero początek, reszta obietnic, że kieszeniach będzie każdemu przybywać, a szczególnie najbiedniejszym,nie została dotrzymana, bo -wszystko na to wskazuje -zabraknie kasy, więc nie będzie już czym strzelać w 2019. Czyżby gen samozagłady znów sie uaktywnił 🙂

 11. @Mag, zbliza sie trzecia, czyli prawdziwa godzina duchow. Ide straszyc.
  https://www.youtube.com/watch?v=oq3zqIgHmfQ

 12. @jobrave wróć na poprzedni blog, tam jest mój komentarz może niewyczerpujący, ale w tych dniach jestem bardzo zajęta.

 13. Mauro Rossi
  5 listopada o godz. 0:41

  legat
  4 listopada o godz. 21:23

  „Mauro Rossi, czy nie sądzisz, że rezultaty drugiej tury to zapowiedź schodów w dół dla PiS”?

  Jestem realistą, a trochę fatalistą. Ci którzy wybrali gangsterów (jak w Gdańsku) będą mieli rządy gangsterów ― Gdańsk to polskie Palermo. Co by rząd włoski zrobił lub nie zrobił to na Sycylii rządzi mafia, a w Calabrii ndràngheta. Łatwo nie jest i gdzie indziej, bo mafia usiłuje zająć przyczółki w północnych Włoszech, np. w Wenecji, czyli tam gdzie są duże pieniądze. Można spalić w Lesie Kabackim Joannę Brzeską za czasów Hanny Gronkiewicz, a facet który był szefem jej kampanii wyborczej w cuglach wygrywa w Warszawie. Ludziom to nie przeszkadza, całkiem jak na Sycylii, czy w Calabrii.
  _____________________________________________________
  Coś mało ofensywny dzisiaj jesteś, Mauro. @Handzia wyliczyła Ci miasta i miasteczka, w których na bank mieli wygrać wasi kandydaci, a dostali bęcki, jakich nikt z was się niespodziewał i tam, gdzie się nie spodziewał. Ja dołożę jeszcze „drugą Bawarię”, czyli Podkarpacie. Prezes czuł chyba pismo nosem, bo jeździł jak opętany, po tamtejszych miastach i miasteczkach, gdzie miała się odbyć druga tura, agitował, obiecywał cuda na kiju, a wspierał go w tym Kuchciński i nie pomogło. Największą klęskę PiS poniosło w Przemyślu, mieście rodzinnym Kuchcińskiego, w którym PiS rządził niepodzielnie przez 15 lat, a Kuchciński rozdawał karty – teraz rządzić będzie prezydent z Kukiz15 wspierany przez koalicję radnych Kukiz15 + KO+SLD (już postanowione, wiem to szefa SLD w Rzeszowie), to prawdziwa rewolucja. Pisowski kandydat otrzymał 5000 głosów, a jego rywal 15 000! Przemyśl jest zwany „małym Watykanem”, bo w śródmieściu mnóstwo kościołów i klasztorów (trzeba przyznać, że pięknych), plus Wyższe Seminarium Duchowne.
  Dlaczego o tym piszę, a no dlatego, iż z siedemdziesięciu tysięcy mieszkańców ponad cztery tysiące, to księża, zakonnicy, klerycy oraz zakonnice i te cztery tysiące zawsze głosowały na PiS, ale w tych wyborach chyba nie brali udziału – i to jest też szokujące – skoro pisowiec miał tak nikczemny rezultat. Na dwa dni przed wyborami pojawił się tam Kaczyński z Kuchcińskim, zostali zwyzywani przez miejscowy KOD, który zgotował im przywitanie oraz „luźnych”mieszkańców. Przemyśl zwany „bastionem PiS” został „odPiSdziony” :). To jest symboliczna sprawa, takie „pisowskie Waterloo” :), by nie rzec Stalingrad. :). Jak by tego bylo mało, w Mielcu pisowski kandydat, choć wygrał pierwszą turę, przegrał w drugiej, pomimo, że Kaczyński dwoil się tam i troił, w Tarnobrzegu to samo i w Dębicy, Krośnie, Jaśle, Łańcucie. I w Sanoku, gdzie Kaczyński się czworzył, pięciorzył, a nawet sześciorzył :), i -co najciekawsze- przegrał naprawdę świetny, ubiegający się o reelekcję, gospodarz (wyjątek wśród pisowców). Nie pomogło, a przesądziło o tym pisowskie piętno.
  Możesz się Mauro wymądrzać, żonglować statystykami, że to wygrany, bo gdzieś tam jacyś pisowcy wygrali, że ważniejsze są sejmiki, że generalnie to PiS jednak wygrało. Ale ja Ci powiadam: koniec drabiny, właśnie zaczęliście z niej złazić. Właśnie oberwaliście bumerangiem i szykują się kolejne celne rzuty, albo – jak wolisz – powrót karmy 🙂

 14. żabka konająca
  5 listopada o godz. 3:04,
  Dzięki, już pędzę, ale nie musiałaś się śpieszyć z odpowiedzią 🙂

 15. @żabka konająca,
  Nie bardzo rozumiem, dlaczego uznałaś, że moje nieironiczne pytania zasługują na ironiczną odpowiedź, ale jeśli czujesz się tym usatysfakcjonowana, podbudowałaś sobie ego, to szalenie mi miło, że do czegoś się przydałem. Informuję tylko, że miałem żadnych złych intencji, nie chodziło mi o to, żeby Cię na czymś złapać i dopiec, tylko -po prostu- byłem ciekaw Twojej opinii licząc na to, że może Ty napiszesz coś mądrego, skoro inni nie potrafili podać lepszych sposobów na transformację. Przyznam, że spodziewałem się po Tobie czegoś szczególniejszego, niż ludowego podejścia do tematu. No trudno.
  Ja patrzę na to inaczej. Wyobrażam to sobie, jako operację na żywym, acz mocno schorowanym pacjencie, w sali operacyjnej bez odpowiedniego oświetlenia, zaplecza, bez środków znieczulających, stosownych instrumentów, a do tego jeszcze lekarz, który nigdy nie miał do czynienia z takim przypadkiem, musi operować „na czuja”, a ponadto pętają mu się po tej sali różni ludzie, jeden ukradnie operowanemu zegarek, drugi buty, trzeci portfel itd. Dodam, że operacja jest pionierska, nie tylko dla operującego, ponieważ w jej trakcie wychodzą kolejne, niezdiagnozowane wcześniej problemy wymagające szybkiej interwencji, więc cały czas istnieje ryzyko zarżnięci tego biedaka na stole. Ale wyjdźmy z tej sali i zajrzyjmy do III Rzeszy, którą dajesz za przykład.

  Otóż Hitler dysponował kapitałem – Krupp, IG Farben, IFA, Blaupunkt, Telefunken, Siemens, BASF, Bayer i mnóstwo innych potężnych, nowoczesnych na owe czasy, firm, ponadto banki, a jeszcze później – całkiem pokaźne -mienie pożydowskie. Ponadto szerokim strumieniem płynęły do Hitlera pieniądze z USA, i na pierwszym miejscu należy wymienić Forda, ktory sympatyzował z Hitlerem, na pewno General Electric, czy – za przeproszeniem – OSRAM albo i Standard Oil, że wymienię tylko kilka.
  Gdyby Polska miała miała takie wsparcie po 1989 roku, to ohoho i jeszcze raz, a nawet dwa razy, ohoho. Ale nie miała.

  To może zajrzyjmy teraz do Peru, które też podałaś za przykład. Ja bym proponował, żebyś jednak uzupełniła swoją wiedzę na temat tego państwa, bo moim zdaniem, to przykład, czy wzór do nasladowania bardzo chybiony. Peru posiada złoża złota, srebra, miedzi, saletry i ropy naftowej, którą eksportuje, z czego płynie wniosek, że posiada nadwyżki tego surowca, Polska posiada sporo miedzi, trochę srebra, ale o reszcie może tylko pomarzyć – i teraz uwaga – otóż Polska ma dwa razy większy PKB, ito samo,tyle że per capita też dwa razy większe, więc może przydałby się tam Balcerowicz albo co?

  Nie przeczę, że w tych reformach było sporo mętnej wody, w której -jak to mówią – najlepiej łowi się ryby, działo się sporo przekrętów, złodziejstwa, którego można było uniknąć, ale skoro rozwalono policję, służby specjalne i inne instytucje w imię dekomunizacji, doświadczonych funkcjonariuszy i urzędników zastąpiono zółtodziobami, to niestety.
  Mam nadzieję, że nie byłem zbytnio ironiczny. Bardzo się starałem anyway.

 16. WIDZENIE KAZIKA STASZEWSKIEGO
  Moja ulica murem podzielona
  Świeci neonami prawa strona
  Lewa strona cała wygaszona
  Zza zasłony obserwuję obie strony

  Lewa! strona nigdy się nie budzi
  Prawa! strona nigdy nie zasypia
  Lewa! strona nigdy się nie budzi

 17. To katolicy są podzieleni. Przez klauzulę sumienia nie powinni piastować urzędów w państwie świeckim. Albo modlitwa albo urząd. Katolicy w partiach przypominają kiboli piłka bogiem a oni pod szalikami partyjnymi targają się po szczękach. Zamiast życzyć bliżniemu zwycięstwa z bożą pomocą. A po wyborach w ramach nadstawiania drugiego policzka rozwiązywać lokalne problemy. Komu mieszkanie lub dach nad głowa. Komu prace lub miskę ryżu. Wykorzystując wieczerze wigilijne wspólnie z imigrantami. Bo gość w dom… Tak sobie myślę KOCHAJMY SIE jest tak samo wulgarne jak KONSTYTUCJA. Tylko kandydat przestrzegający 10 przykazań godzien jest piastować urzędy państwa świeckiego. Czekam na nazwiska bo urzędów nie można zaśmiecać grzesznikami. Od tego jest piekło gdzie zakaz palenia odpadami nie obowiązuje.

 18. SŁOWIANIN STANISŁAW
  5 listopada o godz. 6:51

  😀

 19. @

  Przeniesione,

  W głowie się nie mieści, żeby 38-o milionowym narodem rządził facet z problemami mentalnymi, zakompleksiony mały mściwy głupiec z smoleńską krwią na rękach paranoik i cham z wyrzutami sumienia za śmierć brata, rzadko spotykana kanalia która dla swoich interesów dewastuje kraj,

 20. Druga ture wygrala opozycja, nikt tego nie zakwestionuje.
  I co? Nawet sladu radosci u pana Passenta i jego komentatorow.
  Atmosfera taka jak po szczesliwym rozwiazaniu dlugotrwalego zatwardzenia: trudno okreslic czy intensywniej odczuwana ulga czy bol dupy.

  Dla mnie odkryciem kampanii byly informacje ze problem smogu zmniejsza sie systemstycznie.
  Nie sam, ale na skutek przemyslanych dzialan samorzadow. W szczegolnosci tego krakowskiego.
  Dobra wiadomosc, bez 2 zdan. Bardzo dobra.

  ml

 21. @ Olborski

  Trójkąt w New Orleans, Merca, a ty nic ?

  https://www.youtube.com/watch?v=-ZPZWZDlkaY

 22. @ soczek

  Raz zasiany ferment,
  mimo nowoczesnych lodówek i niżu nad Europą
  wymknął się spod kontroli.
  Ryba (ta) psuje się od głowy?
  Jak (tu) znaleźć ekipę na Marsa?

 23. Prawdopodobnie PKW ogłosi dziś wyniki drugiej tury wyborów samorządowych, ale emocji nie ma bo w ważnych miastach nic się nie zmieni. Tak jak Patryk Jaki gratulował zwycięstwa w Warszawie Rafałowi Trzaskowskiemu, tak wczoraj gratulacje, chociaż z kwaśną miną, składała Małgorzata Wasserman prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu.
  Oboje przegrani obiecali zwycięzcom pomoc w przezwyciężaniu trudności w realizacji inwestycji miejskich. Szlachetny ten gest może być jednak bez pokrycia jeżeli PIS przegra wybory parlamentarne i straci władzę, na co się zanosi.

 24. jobrave
  Chciałem zapytać o tego kandydata Kuiz 15 w Przemyślu.
  Najbardziej aktywnym częścią Kukiz 15 są organizatorzy obchodów stulecia odzyskania niepodległości Ruch Narodowy.
  Ruch Narodowy cieszy sie też niejaką atencją u Ojca Dyrektora i jeśli ten kadydant jest z tych kukizowców, to moje zdziwienie jest raczej niewielkie , a raczej dziwiłaby koalicja KO i SLD ?

 25. Lodz

  Stawiam ze w ciagu trzech dni od ogloszenia oficjslnych wynikow wyborow Lodz dostanie rzadowego komisarza.
  Wybrana prezydentem pani zostanie jedynka listy KO do europarlamentu. Dosc to bezwstydne tak z jej strony jak i koalicji jaka bedzie ja popierac.
  I co jeszcze zabawniejsze pani ta pewnie wygra: nie tylko dlatego ze pokrzywdzona przez zly PiS, ale dlatego ze lodzianie ja szanuja.
  I tak pisowska narracja ze Polske nalezy wysprzatac z ludzi drugiego sortu dostanie nowy argument oraz sie zrealizuje- p. Zdanowska wyjedzie do Brukseli.

  ml

 26. jobrave
  Nie musisz odpowiadać .
  Byłbym zdziwiony , gdyby w Przemysłu można było wygrać bez poparcia „ruchu narodowego”.
  https://nowiny24.pl/wojciech-bakun-posel-kukiz15-jest-pierwszym-kandydatem-na-prezydenta-przemysla/ar/13058722

 27. W moim mieście wygrał Majchrowski. Przez kolejna 5 lat będę mógł żyć tutaj w spokoju, bez wstydu, zażenowania i chaosu. Smuci tylko fakt z kim wygrał. Miał za przeciwnika partyjne zero solidarnościowe.

 28. Kolejna bzdura jakub07
  …Kobiety w Hiszpanii, tym kato- macho- kraju sa w tym samym stopniu rownouprawnione co Szwedki, bez porownania bardziej niz np. Niemki czy Brytyjki, o Polkach nie mowiac…

  Jakub07 poskakala sobie antropologiczne po Europie i nic………………………….

  jakub01
  4 listopada o godz. 20:52
  Propaguje inteligencje googlujaca lub te z wik….za PRL byla inteligencja krzyzowkowa i telewizyjna, jakub 07 podtrzymuje tracycje i po
  zostala oprzy telewizyjnej.

 29. Ciekawe czy decyzje o powolaniu komisarza w Lodzi oglosi premier osobiscie czy on tylko od pozytywnych przekazow?
  Stawiam ze bedzie zapotrzebowanie i na ta bardziej stanowcza twarz p. Morawieckiego.

  ml

 30. neospazmin
  A jakby Duda sie ugiął przed wola Łodzian i ja ułaskawił , sprawa była bagatelna .
  Kamińskiego i Dubieńskiego też ułaskawił i tylko czekać jak ułaskawi Falentę , ale ci mają całkiem inne poparcie , oczywiście polityczne , a nie społeczne.

 31. Powrot do Trzeciej Rzeszy zabki konajacej….smiac sie czy plakac….

  żabka konająca
  5 listopada o godz. 2:54
  Konajaca ze smiechu analiza polskiej gospodarki po 89 roku.
  Szczytem wiedzy zabki jest jej wybuch w ponizszym cytacie:
  …Skąd czerpać wzory? można sięgać do doświadczeń III Rzeszy z lat trzydziestych…
  Zabka zapomniala napisac o bialej rasie, byloby na czasie, listopadowym czasie…

 32. jobrave
  5 listopada o godz. 4:43
  Zabka oprocz ruralnosci jest ludyczna w podejsciu do „tematu” transfromacji.

 33. Przesłuchują byłego premiera Donalda Tuska. Pytania zawiłe i długie, ale żądają krótkiej i precyzyjnej odpowiedzi. Jednym słowem; siła złego na jednego

 34. To co mnie cieszy najbardziej to swieto demokracji jakie wlasnie sie w Polsce odbylo.
  Dzieki “temu dyktatorowi, naczelnikowi RP” J. Kaczynskiemu byly to najuczciwsze wybory w historii Polski.
  To mnie tez bbbbb cieszy. Bardziej nawet niz zmniejszajacy sie poziom smogu.

  ml

 35. Prace sejmowych komisji były tutaj wielokrotnie komentowane. Muszę zauważyć, że przewodniczący komisji kandydujący na stanowiska prezydentów dużych miast przegrali batalię samorządową, a teraz też w kiepskiej formie.
  Byłemu premierowi zadałbym jedno, tylko jedno pytanie; czy był klientem Amber Gold i ile na tym zarobił?
  Reszta jest w aktach komisji więc po co pytać

 36. P . Z dystansu

  Nie zasluguje pan na moje odpowiedzi, nonsorry.
  To dlatego ze przestalem pana szanowac.

  ml

 37. neospazmin
  To nie jest w porządku , ja ciebie też nigdy nie szanowałem , a mimo to potrafiłem sie przezwyciężyć i odpowiadać na twoje pytania .
  Twoją odpowiedzią , że „nie zasługuje , że nie jestem godny”, robisz z siebie nadętego błazna.

 38. ls42
  5 listopada o godz. 10:21
  ” siła złego na jednego”

  „Nec Hercules
  contra plures”

  W tłumaczeniu Gugle:

  „I Herkules dupa
  kiedy ludzi kupa”

 39. Nie należy popadać w triumfalizm…..
  Ale zadowolenie z trafnej oceny sytuacji mam.
  Fala wznosząca PiS, zaczyna opadać.
  Zniesmaczenie stylem rządzenia, narastać.

  Tyle że powrót PO do władzy niczego specjalnego nie zmieni.
  Zmienią się jedynie twarze przy korycie.

  Czytam sobie Diogenesa Laertiosa „Żywoty i poglądy słynnych filozofów”.
  Minęło 2 500 lat, a zachowania ludzkie, problemy w zarządzaniu miastem, państwem, jakość kadr, absolutnie nie uległa zmianie.
  Minęło 100 pokoleń, bez specjalnego wpływu na ludzi……..

 40. @Jobrave – masz rację pośpiech nie jest dobry ani przy prywatyzacji a tym bardziej ocenie na temat. Dlatego zwróciłam uwagę na komentarz kolegi piszącego o obawach „gniewu ludu” , sądziłam że zastanowisz się skąd ta bojaźń skoro skoro operacja na żywym organizmie z założenia miała być uczciwa zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji. Podstawa prawna była i wystarczyło się tego trzymać stąd mój żart o historycznym przykładzie. Przykład Peru dotyczył ustawy z 1999r. (rząd AWS związanej z Solidarnością) nazwanej potocznie reformą emerytalną która pozwoliła wyprowadzić z kraju miliony złotych w ramach otwartych funduszy emerytalnych
  https://wpolityce.pl/polityka/155110-ofe-to-najwiekszy-przekret-iii-rp-lepiej-zeby-nasze-pieniadze-pochodzily-nie-z-kasyna-ale-z-polskiego-banku
  Tu liczyłam na twoje poczucie humoru
  Wracając do tematu, rzeczywiście wiedza przeciętnego Polaka na ten temat jest powierzchowna, wie że prywatyzacja pozbawiła go pracy, że zasiłki dla bezrobotnych były i są jałmużną nie pozwalającą na przeżycie, ma doświadczenie traktowania go jako wyrobnika w prywatnych firmach i ma pojęcie o nepotyzmie w przedsiębiorstwach tzw.państwowych. Moje wiedza jest również wynikiem doświadczenia zarówno prywatnego i zawodowego – to ostatnie, mimo że jestem na emeryturze nie jest jawne.
  cdn.

 41. adam100
  Nic ? Jak to nic.. To samo skrzyzowanie tylko z innego winkla ( wyzej tez tez gdzies kolo Royal i cos tam ale w srodku. Z tego winkla nie widac )
  Jeszcze zaspany ? / bo ja owszem , godzine mi dopiero co przesuneli
  https://www.youtube.com/watch?v=k0q4TfaS60I

 42. żabka konająca
  5 listopada o godz. 10:47

  Chyba chodzi ci o Chile, nie Peru?

  Reformę emerytalną doskonale opisała i podsumowała w kilku tekstach pani prof. Okręźlak.
  Jak wychodzi społeczeństwo na prywatyzacji usług komunalnych, również na ten temat jest wiele tekstów.
  Przyzwolenie Państwa dla okradania własnych obywateli przez firmy prywatne, kończy się maksymalizacją ich zysków, zubożeniem portfeli obywateli, bez gwarancji czegokolwiek.

 43. ciąg dalszy
  Ponieważ z braku czasu przedstawiłam ci przykłady rażącej niegospodarności przy prywatyzacji bezpośredniej (czy doczytałeś się na jakich warunkach i jakim podmiotom „sprzedawano” własność narodu?), dobrze byłby uporządkować wiedzę. Tu znalazłam link i będę posługiwać się tym sposobem przekazywania wiadomości stąd moje komentarze będą podzielone, chociaż jak pamiętam udawało mi się przesyła dwie sztuki na raz. Przeczytaj uważnie z uwzględnieniem form prywatyzacji
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Przekszta%C5%82cenia_w%C5%82asno%C5%9Bciowe#Prywatyzacja_kapita%C5%82owa
  Wszystkie wymienione formy dotyczyły w jakiś sposób przeciętnego Kowalskiego a szczególnie pierwsze 4 punkty. Możesz wedle nich szukać wiedzy w internecie i wyciągać samemu wnioski, ja znalazłam kilka przykładów tzw. niesprawiedliwości społecznej.

 44. Prywatyzacja kapitałowa i link o zarobkach prezesów spółek skarbu państwa
  https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/zarobki-prezesow-spolek-skarbu-panstwa,822405.html

 45. Handzia55
  Drobna poprawka, Radom, gdzie sromotnie przegrał PIS, mimo wizyty premiera i Kaczora, nie jest małym miastem, bo liczy ok 240 tys mieszkańców, więcej niż Kielce zaliczane przez Ciebie do dużych.
  A w ogóle odnoszę wrażenie, że agitowanie za swoim kandydatem w ramach „wizyt gospodarczych” okazało się dla nich pocałunkiem śmierci

 46. dalej o spółkach:
  Pomimo kosztów świadczeń pracowniczych wyższych niż w spółkach prywatnych, duże przedsiębiorstwa należące do Skarbu Państwa należy ocenić jako produktywne i zyskowne – wynika z analizy Sedlak & Sedlak. – Pracownicy mają się w nich lepiej niż w firmach prywatnych.
  https://www.pulshr.pl/wynagrodzenia/spolki-skarbu-panstwa-lotos-najhojniejszy-dla-pracownikow-zobacz-kto-jest-najbardziej-skapy,57399.html

 47. i demokracja po polsku
  https://koduj24.pl/spolki-skarbu-panstwa-finansuja-pis-owska-propagande/
  Ja sądzę że ta praktyka ma dłuższą historię.

 48. Żabka konajaca,

  Madame, akurat tu się z Panią zgodzę. Zarobki prezesów PANSTWOWYCH firm to kpina i rzecz głęboko niemoralna. O ile w firmie prywatnej zarobki właściciela są wynikiem jego starań, ryzykiwanua własnym majątkiem, itd itp, i ich wysokość jest wyłącznie jego sprawa to w państwowej firmie są to polityczni mianowancy często bez kwalifikacji, bez konkursu , bez odpowiedzialności, itd itp. . Takie zarobki s państwowych firmach to zwyczajne określanie państwa. Z łatwością znalazło by się menadżerów za znacznie mniejsze pieniądze , że znacznie lepszymi kwalifikacjami i znacznie skuteczniejszych. No ale wiadomo że stanowiska w państwowych firmach to rodzaj nagrody dla tzw ,, działaczy partyjnych,, .

  W prywatnej firmie właściciel źle zarządzający swoim majątkiem ląduje na gołej doopie . W państwowej- często awansuje….Pamieta pani , madame z czasów prl powiedzonko ,, mój mąż jest z zawodu dyrektorem , ,, . ,, Poszukiwany poszukiwana,, Barei. Ale filmy tego genialnego reżysera wśród miłośników PRL nie są lubiane…. A pani , madame, jak ? Ceni twórczość Barei czy raczej nie ? Uklony

 49. Małgorzata Wasserman do Donalda Tuska; jak pan się czuje, czy pan wie?
  Donald Tusk; proszę o zaniechanie pytań jak ja się czuję, przecież nie jestem u lekarza!!!

 50. Jakub01
  Nie bądź taki Kubuś Fatalista. Może nie będzie tak źle w wyborach do parlamentu, bo nie zdziwiłabym się, gdyby zadziałał pocałunek śmierci, tak jak się sprawdził w wyborach do samorządów.
  Kłamstwa, gruszki na wierzbie i inne wygibasy Mateo i Prezesa promujących na chama swoich kandydatów zrobiły swoje, tyle że w drugą stronę.
  Ktoś tu słusznie zauważył, że drabina się skończyła, teraz będą już tylko z niej schodzić. Aż doczekamy że…
  https://www.youtube.com/watch?v=NodjtitDftI

 51. @jakub01
  Mogę słuchać i oglądać tych Kubańczyków bez końca. A Ty?
  https://www.youtube.com/watch?v=JNYOVEXJBBM

 52. Być może @Bar Norte coś wyszuka lub weźmie z głowy lub z niczego.
  50 lat temu na scenę wchodził Maciej Zembaty.
  Pamiętam, że moje towarzystwo wzajemnej adoracji złożone z późniejszych udanych i znanych ludzi z głową oceniło:
  Zadęcie nie umarło.
  Maciek tylko zwrócił uwagę, że z próbą generalną rzeczywisty pogrzeb będzie ludniejszy.

  No i po pół wieku mamy powtórkę z rozrywki.
  Miasta zdecydowały
  Nie damy się zawrócić na wieś.
  Chciałoby się wieś; tylko pieniądze gdzieś.

  Ponoć Londyn jest wielką wsią ( nie byłem tam ) z katedrą kapitalizmu znaną jako City.

  Tyle, że na wsi co krok spotykamy na asfaltowych dróżkach polityczną deklarację:
  Slow

  Dobra zmiana przyłączyła się do mitomana Jarosława Kaczyńskiego, że wraz z jego śmiercią nastąpi Sąd Ostateczny, bo umarł już największy człowiek narodu wybranego i nie ma co czekać z paruzją.

  No i zareagował Tadeusz Rydzyk:
  Hola! Hola! Jestem w dobrej kondycji. Mam obiecane następstwo po Franciszku i długi proces kanonizacyjny!

  No to zacznijmy próby przed złożeniem Prawa i Sprawiedliwości do grobu.

  https://www.youtube.com/watch?v=lRXTL3ITxUk

 53. Panie żabka,

  Madame , a co to jest,, tzw niesprawiedliwość społeczną,, ? Zechce pani wyjaśnić? Uklony

 54. Jeszcze w ogromnym skrócie likwidacja PGR, szkoda że koleżanka @Jakub wyjechała za wcześnie, byłaby doskonałym informatorem. Tu suche informacje:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwowe_gospodarstwo_rolne
  Nasza ciekawość pozwala dotrwać czasów po 1989r. i później, mnie szczególnie interesował obrót ziemią:
  „Do końca września 1995 sprzedano 201,2 tys. ha. Oprócz tego przekazano nieodpłatnie[16]:
  osobom prawnych Kościoła 16 243 ha,
  Lasom Państwowym 13 028 ha,
  gminom 4 316 ha,
  na dożywotnie użytkowanie 1744 ha,
  innym użytkownikom 4113 ha.
  @jobrave, oczywiście temat niewyczerpany, kto ma czas sam może szukać i polecać kierując się hasłem przekształcenia własnościowe. W państwie praworządnym nie może być miejsca na improwizacje, luki prawne, niejasność przepisów. To wszystko co miało miejsce, cały bałagan i czerpanie zysków przez kolejne rządzące koalicje, poszczególne osoby uwłaszczające się na narodowym majątku powinno być rozliczone a winni postawieni w stan oskarżenia jako działający na szkodę państwa. Pamiętam że była okazja do uchwalenia przepisów prawnych nakazujących wyjawienie źródeł majątku ale ustawa przepadła w trakcie głosowania podczas sprawowania władzy przez rządy SLD + PSL.
  Jeśli znajdę coś ważnego i ciekawego, polecę.

 55. Wiesiek, zapewne masz racje – niestety i moja pamieć jest zawodna. Zawsze można sprawdzić, za sprostowanie dziekuję.

 56. Symetryczny,
  Panie poruczniku,
  Panna / pani Wasermann nie jest bohaterką mojej bajki. Jednak z całą pewnością nie należała do Solidarności, jest na to za młoda. Sp. Rodzic panny Wasermann od 1972 roku był PROKURATOREM . Za PRL PROKURATOREM nie mógł być jakiś poprostu prawnik , to chyba pan pamięta. ? To musiał być człowiek ABSOLUTNIE lojalny wobec PRL, PZPR i całego tego anturazu tamtych czasów .
  Btw, Tusk robi właśnie z niej miazgę w czasie trwania tzw ,, komisji śledczej , ,, . Uklony

 57. olborski

  tuba i lajk.
  Ale, jak ten twist ewoluował.

 58. Pani żabka,

  Madame, o pgr i tzw państwowym rolnictwie wiem bardzo dużo. Widziałem na własne oczy. Pani miała okazję jakiś PGR na własne oczy widzieć, czy swoją wiedzę czerpie pani z ,, biuletynów resortowych , ,, . Uklony

 59. Aha, madame żabka,
  Jeszcze jedno,….. jak to jest że komuniści oraz tzw ,, prawicowcy ,, blisko się kręcą koło faszyzmu ?
  Te pani wołanie o ,, czerpanie wzorów z 3 rzeszy ,, …….
  Tak czy inaczej nic was , zarówno,, wypróbowanych towarzyszy ,, jak i pryszczatych ,, narodowców,, nie brzydzi jak liberalizm , wolność, demokracja , prawa człowieka, prawa jednostki , praworządność, kapitalizm, mieszvzanstwo, zarabianie pieniędzy itd itp . Macie wiele wspólnego nawet będąc na emeryturze , nawet z tytułu pracy która do dziś jest tajna. Za PRL wykonała by pani że 3 telefony i takich jak ja by się gładko do ,, porządku , ,, przywołało…..A tu peszek, dziś się NIE DA.

 60. Zabka relatywizuje historie czyniac porownania do Trzeciej Rzeszy (gdzie nie ma i byc nie moze; zadnej symetrii) i Mag nie reaguje. Potem sie dziwi, ze …

  Ucieszylbym sie, gdyby zabka konajaca wychwalala hitlerowskie autostrady…..

 61. @Mauro Rossi
  5 listopada godz.0.46
  Twój pryncypał z Nowogrodzkiej zaliczył mnie do gorszego sortu, a może nawet i do mord zdradzieckich. A ty Mauro, wierny żołnierz Partii, coś o elicie piszesz? Przegrana tak dotkliwie ci dusze zraniła?Wyrazy współczucia.

 62. wiesiek59
  2 listopada o godz. 20:59
  bredzi o niepewnosci jutra, gdy np. w Niemczech jest zerowe bezrobocie, Turyngia i Saksonia kwitna gospodarczo,a w Turyngii i Saksonii kwitnie neonazizm

  Symetryczny
  1 listopada o godz. 21:07
  Wie ze baza padnie, Amerykanie tego nie widza, tylko Symetryczny jest poinformowany, szkoda ze asymetrycznie.

 63. olborski

  Jak byś zgadł że zaspany. Jak dzieci i ciotka Telcia poszły po kolacji, to ja whiskacza i ciepła kąpiel. Budzę się w środku nocy, wszystkie światła w domu zapalone, a ja sam, i tak jak prosto z wanny, w łóżku.
  Dlatego budzę się teraz do wolniejszych taktów:
  https://www.youtube.com/watch?v=40-oo1S2WEw

 64. Wiesiek59,

  Panie instruktorze, firma prywatną, czy wogole jakakolwiek inna istnieje po to żeby jej właściciel zarabiał pieniądze. Nie da się zarabiać pieniędzy nie realizując zysków czyli nie ,, napychajac portfeli ,, . Nie zorientowałem się z pańskiej jak zwykle chaotyczne wypowiedzi o jakie firmy panu chodzi…. jeżeli wyraża pan dezaprobate dla oddania w ręce prywatnych firm PODSTAWOWEGO systemu emerytalnego , to oczywiście ZGADZAM SIE Z PANEM , to głupie i nieodpowiedzialne. Akurat jeśli idzie o podstawowe emerytury MUSI zajmować się tym PANSTWO. , reforma emerytalna AWS to był niewypał . Co rząd Tuska trafnie dostrzegł i zakończył te szkodliwe fikcję. Co w konsekwencji kosztowało platformę przegrane wybory.

  Natomiast w znakomitej większości firmy prywatne są znacznie lepsze w świadczeniu różnych usług w tym komunalnych od firm państwowych.
  A pańską glupawa uwaga o ,, napychaniu portfeli ,, dowodzi , że o biznesie nie ma pan najmniejszego pojęcia. Jeżeli firma nie ma zysku szybko przestaje istnieć. Woda po 5 gr przy koszcie tak naprawdę nie wiadomo jakim spowodowała w końcowym rozrachunku bankructwo prl. Ktoś musiał straty wyrównać. Na końcu łańcucha było państwo. Teraz pan zrozumiał?

 65. Neoliberalizm niszczy cywilizację zachodnią szybciej i skuteczniej, niż ktokolwiek i cokolwiek kiedykolwiek wcześniej. Nic tak skutecznie nie podważyło koła napędowego samego wzorca cywilizacji, którym była samoodtwarzająca się klasa średnia! Neoliberalizmowi udało się doprowadzić do jej zubożenia, utraty źródeł dochodu, wiary we własne możliwości, a poprzez poboczne ideologie obyczajowo-moralne do relatywizacji lub nawet utraty kośćca moralnego. W konsekwencji skończyło się zastępowanie pokoleń, bo te się nie rodzą i nie pójdą w ślady rodziców stając się oficerami, menadżerami, czy w inny sposób uwalniając swoją kreatywność. Ewentualnie nawet jak się narodziły, to się im nie udało, ponieważ nie było zasobów, zabrakło wzorców, co więcej pojawiła się konkurencja z zewnątrz, która w wyniku chciwości najbogatszych zastępuje pracę na Zachodzie – tanią i nie szanującą środowiska naturalnego pracą na Dalekim Wschodzie. Konsekwencje są opłakane.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55711
  ===========

  Zabrakło przeciwwagi…..

  Wojtyła momentami był niegłupi:

  Przywołam tu opinię naszego JP II, który co prawda za późno, ale jednak chyba się zorientował się, że udział kościoła w niszczeniu PRL było wielkim błędem, za co tenże kościół zapłaci swoją cenę i nawet jeżeli nie przestanie istnieć, to będzie miał znacznie mniejszy wpływ na życie Polaków.

  ZATROSKANY PAPIEŻ – Rakowski o wywiadzie Jana Pawła II z 1993 roku dla włoskiego dziennika „La Stampa”:
  „Komunizm – zauważył Jan Paweł II – odniósł w naszym stuleniu sukces, gdyż był reakcją na pewien, ogólnie znany rodzaj dzikiego i wynaturzonego kapitalizmu (…) Reakcja na tę rzeczywistość stała się powszechna i zyskała szeroki consensus nie tylko w klasie pracującej, lecz również wśród intelektualistów (…)
  Oczywiście, słuszne było zwalczanie totalitarnego, niesprawiedliwego systemu, definiującego się jako socjalistyczny i komunistyczny. Jednak prawdą jest również to, co mówił papież Leon XIII – że nawet w programie socjalistycznym są . Naturalnie te ziarna prawdy nie powinny być zniszczone ani stracone (…)
  Zwolennicy kapitalizmu w jego skrajnej postaci mają skłonności do zamykania oczu na to, co KOMUNIZM ZROBIŁ DOBREGO: NA JEGO WYNIKI DLA ZAPOBIEŻENIA BEZROBOCIU, TROSKĘ O UBOGICH (…).
  W KOMUNIZMIE BYŁA TROSKA O WSPÓLNOTĘ, PODCZAS GDY KAPITALIZM JEST RACZEJ INDYWIDUALISTYCZNY (…). Oczywiście dzisiejszy kapitalizm nie jest kapitalizmem czasów Leona XIII. ZMIENIŁ SIĘ W DUŻEJ MIERZE DZIĘKI WPŁYWOWI MYŚLI SOCJALISTYCZNEJ.”
  ŹRÓDŁO: M. F. Rakowski – „Zatroskany papież”, dziś Przegląd Społeczny 1994, nr 1, s. 39-43.

 66. @ Ci co w Bundslandzie

  Mamy mieć w Polsce Bawarię, wiec ja od razu za naukę niemieckiego. Po pierwszej lekcji ogarnęły mnie wątpliwości czy to aby na pewno dialekt bawarski?
  Eksperci !!

  https://www.youtube.com/watch?v=qIj_o0PMEkw&list=PL8-TRFdRW6FJwo8Lww7s7zhfN_JzsfXGR

 67. Dlaczego Polska jest trwale podzielona? Bo każda strona podziału żyje w innym Matrixie (który zarówno tworzy, jak i którego staje się produktem/niewolnikiem). Swoją drogą muszę przyznać, że dożyłem ciekawych czasów, w których nawet „liberałowie” stali się sektą.

  Dlaczego Polska jest podzielona?
  Odpowiedź można również znaleźć przyglądając się ostatniej zawierusze związanej z filmem Smarzowskiego „Kler”.
  Ktoś niedawno mi powiedział, że „Kler” to jest bardzo dobry film, więc nic dziwnego, że miał tak dużą frekwencję w kinach. Otóż, to że film miał w Polsce rekordową frekwencję nie musi jeszcze świadczyć o klasie filmu, bo podobnie wielką frekwencję miała filmowa popelina pt. „Pięćdziesiąt twarzy Gray’a” – to coś mówi o gustach tzw. „szerokiej” publiczności.
  Poza tym ta frekwencyjna biegunka w polskich kinach miała też w sobie coś ze stadnego pędu – a taki raczej nie sprzyja świadomej refleksji tudzież eksplozji społecznej mądrości.
  I jeszcze jedna rzecz może dziwić: zachwyt tym filmem niektórych polskich katolików (przyznam, że zalatuje mi to nieco masochizmem).
  *
  Smarzowski niewątpliwie dolewa oliwy do ognia. Być może kieruje się on dobrą wolą (bo któż o zdrowych zmysłach i zwykłej ludzkiej etycznej wrażliwości nie potępia istniejącej w Kościele pedofilii?), ale kiedy – ukazując zdegenerowaną, cyniczną i zdemoralizowana grupkę pijaków – sugeruje, że tacy są wszyscy księża i tak wygląda cały Kościół, to postępuje po prostu nieuczciwie, o intelektualnej rzetelności nie wspominając.
  Smarzowski jest ateistą i ma to oczywiście wpływ na to, jak widzi on Kościół katolicki, który najchętniej wysłałby na Księżyc. Tyle że wraz z tym Kościołem, musiałby wysłać tam sporą (jeśli nie większą) część polskiego społeczeństwa. To jedna sprawa. Druga zaś jest taka, że Smarzowski poprzez swój ateizm musi być metafizycznym analfabetą, a takiemu człowiekowi trudno pojąć (a zwłaszcza zaakceptować) to, że w Kościele mimo wszystko istnieje sfera sakralna, że ludzkiej religijności nie można utożsamiać (jak robili to np. komuniści) z przesądem czy jakimś mentalnym prostactwem. Reżyser mówił (moim zdaniem dość obłudnie), że nie odnosi się do wiary, a przecież w swoim filmie na każdym kroku profanuje religijne symbole, jak np. w bluźnierczej scenie parodiującej Ostatnią Wieczerzę, która staje się zwykłą libacją hipokrytów poprzebieranych w księże sutanny. Zresztą, o stosunku Smarzowskiego do Kościoła i liturgicznego sacrum, świadczy choćby to, że na premierę swojego filmu ubrał się on w ornat, zrównując się tym samym z cynikiem i nieprzejednanym wrogiem polskiego Kościoła Jerzym Urbanem, który, jak dobrze pamiętamy, też przebierał się za biskupa i rzucając na podłogę hostię wołał: „Duda, aport”.
  (…)
  Niestety, jak by na to nie patrzeć „Kler” wpisuje się w nieustającą falę ataków na polski Kościół i dołącza do chóru jego wrogów, którzy nie tyle brzydzą się jego brudem za uszami, są przeciwni sojuszowi tronu i ołtarza, piętnują przestępstwa, pedofilię, hipokryzję i zdemoralizowanie niektórych księży i hierarchów (bo to jest zrozumiałe), co atakują go en bloc, jako instytucję, którą należy zlikwidować, zapominając przy tym o ważnej roli jaką miał Kościół w polskiej historii, chroniąc polską tożsamość, a tym samym umożliwiając powstanie – i zachowanie – Polski niepodległej. Dlatego z politowaniem można traktować niektóre zachowania polskiej „elity” kulturalnej, jak np. oświadczenie Krystyny Jandy, która wjeżdżając do Polski (nota bene z Włoch, gdzie kościołów i sztuki sakralnej jest w bród) cierpiała na widok wież kościelnych, będących częścią krajobrazu każdego polskiego miasta i wsi; albo stwierdzenie Adama Szostkiewicza z „Polityki” (żeby było śmieszniej – uważającego się za katolika), że dźwięk kościelnych dzwonów to jest „zawłaszczanie przestrzeni publicznej”.
  *
  https://wizjalokalna.wordpress.com/2018/11/03/kler-diagnoza-oskarzenie-czy-paszkwil/

 68. Być może PiS nie da rady już niczego nowego z siebie wykrzesać i będzie jak to Pan ujął więcej tego samego. Ja w tym momencie zauważę, że część obecnych beneficjentów spanikuje na myśl o porażce i zacznie najzwyczajniej garnąć pod siebie ile się tylko da, żeby jakoś przetrwać.
  Do tej pory nie zauważyłem sensownych propozycji KO. Przede wszystkim nie widzę żadnego kandydata do Sejmu i Senatu na którego mógłbym oddać spokojnie głos tak jak kiedyś na Plurę i Kutza. Zero wyrazistych polityków. Sami cwaniacy i kunktatorzy! Fakt, głosowałem na KO w wyborach samorządowych, ale nie będę na wybory chodził non stop z zatkanym nosem.
  Mamy rok do wyborów, a pomiędzy niby głównymi siłami brak dyskusji na temat: podatków od dochodów osobistych (w tym od spadków), ubezpieczeń społecznych, oświaty. Co ze szkolnictwem wyższym, gdzie spokojnie można ukraść czyjąś własność (ocean plagiatów) i uchodzić na naukowca a nie za złodzieja?
  Coś czuję, że nawet jak ta KO wygra wybory, to przez całą kadencję będzie się zajmowała wywalaniem pisowców z każdej posadki. Innymi słowy, wybory polegają na załatwianiu pracy ludziom, których wybieramy.
  Czas z tym skończyć. Oczywiście nie mam złudzeń, że to się da całkowicie wyplenić, ale to ma być margines a nie zasada.
  Dlatego też czekam na ruch Biedronia. Chętnie go będę wspierał jakimś datkiem. Tu też nie mam złudzeń, ale jak KO będzie chciała rządzić, to musi się ułożyć z koalicjantami.
  Warto przemyśleć system wyborczy i zabezpieczyć się tak, żeby nie było możliwe przejęcie rządów przez jedną partię. Koniec z wybieraniem pajaców do pałacu. 75% głosów od Zgromadzenia Narodowego powinno zabezpieczyć powagę tego urzędu.

 69. Przyznam, że szczęka mi opadła, gdy @żabka za pożądany model transformacji dla Polski uznała sukcesy gospodarcze i społeczne III Rzeszy w latach 30. Jakoś nie zauważyla „skutków ubocznych”, mówiąc eufemistycznie, a bardzo ubolewała nad ofiarami balcerowiczowskiej reformy.
  Musiałam nieco ochłonąć, zanim zabrałam głos w tej sprawie.

 70. „Neoliberalizm niszczy cywilizację zachodnią szybciej i skuteczniej, niż ktokolwiek i cokolwiek kiedykolwiek wcześniej” – sroży się @Wiesiek59.
  Normalnie prorok, jak jakaś Wernyhora.

 71. Wiesiek
  Zobaczysz, przyjdą Chińczyki i czapkami nas nakryją.
  A my w chocholim tańcu…
  Ech, miał rację wieszcz Wyspiański.

 72. Di Maio tłumaczył także, że „nonsensem jest” mówienie, że dla wyborców „najważniejszą kwestią jest imigracja”. „Wszystkie ustalenia wskazują, że najważniejszym tematem jest praca i bezrobocie. Mamy sześć milionów biednych Włochów; to będzie powodować napięcie społeczne, które wywołuje także napięcie wobec obcokrajowców. Tego nie da się uniknąć” – ocenił.

  I dodał, że w Europie „istnieje klasa polityczna wierząca w politykę oszczędności, którą pewne kraje wielokrotnie łamały”. „To jest cała klasa polityczna, która chce tkwić przy tej nieskutecznej teorii gospodarczej. Oni (politycy) o tym wiedzą, ale nie mogą pozwolić nikomu na jej zmianę, bo jakoś ją wspierali przez 10 czy 20 lat, przez cały okres kryzysu (finansowego)” – wskazał.
  https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1334480,wicepremier-wloch-w-ft-zwiekszenie-wydatkow-na-wzor-trumpa-recepta-dla-europy.html
  ============

  Mag.
  Naprawdę niewiele rozumiesz z ekonomii.

  New Deal, polityka Mussoliniego, czy Speera , polegała na likwidacji bezrobocia, robotach publicznych finansowanych przez Państwo, zamówieniach rządowych dla przemysłu.
  To samo obecnie chcą zrobić w USA, czy Włoszech.

  Uporczywe trzymanie się poprzednich koncepcji przez polityków, spowodowało jedynie likwidację miejsc pracy i klasy średniej.
  Czas więc wrócić do takich rozwiązań, które odniosły sukces.
  A teoretykom podziękować za klęskę…..

 73. Mag,
  Droga Pani, faszyzm- komunizm – narodowcy to trzy palce tej samej ręki. Pamięta Pani dokładnie PRL więc powinna pani kojarzyć wątki ,, nacjonalistyczno- grunwaldowskie ,, z tamtych czasów ,? Mowa o stowarzyszeniu ,, Grunwald ,, ale tego nie muszę pani chyba objaśniac? Uklony

 74. Wiesio też faszysta śmierdzi. Faszysta – komunista to dwa bratanki. Orban do kompletu czyli nieswietej trójcy.

 75. Wiesiek59

  ,, teoretykom podziękować za klęskę,, ….. naród wam podziękował w 1989 r . Od tamtej pory tzw lewica z wyborów na wybory ma mniej wyborców. Wasz system ZBANKRUTOWAL . Więc , Panie instruktorze , proszę się powstrzymać od nauczania innych jak,, się biznes robi, . Uklony

 76. mag
  5 listopada o godz. 13:54

  Chiny mają w d… budowanie jakiegoś Imperium, na zachodnią modłę.
  To nie ta kultura.
  Postawili na ekspansję gospodarczą, by zapewnić SWOJEMU społeczeństwu dobre warunki życia.
  I tylko tyle ich moim zdaniem obchodzi.

 77. @

  Jeśli od ogłupiającej propagandy tracicie wiarę, że LECH KACZYŃSKI BYŁ NAJGORSZYM PREZYDENTEM RP, to przeczytajcie poniższe zestawienie liczb, które nie kłamią: LECH KACZYŃSKI BYŁ NAJGORSZYM PREZYDENTEM, tak go oceniali ludzie i badacze. Tak było przed jego śmiercią i tak było po. Pisowska propaganda stara się dziś zrobić z kaczej kupy kaczą sałatkę, jak mawiają Amerykanie.
  Podawajcie dalej. Tylko tak możemy przechować prawdę o NAJGORSZYM PREZYDENCIE RP LECHU KACZYŃSKM.
  „Jest luty 2010 r., niedługo przed katastrofą smoleńską, która na lata odmieni polską politykę. Ankieterzy CBOS pytają Polaków o opinie na temat sprawującego wówczas urząd prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 64 proc. badanych mówi, że prezydent kieruje się przede wszystkim interesami partii, z której się wywodzi. 56 proc. twierdzi, że powodują nim przede wszystkim własne interesy polityczne.
  Za „prawdziwego męża stanu kierującego się w swojej działalności dobrem kraju” uznaje go około jednej czwartej badanych (26 proc.). Nieco ponad połowa oskarża prezydenta, że „nie obchodzi go los zwykłych ludzi”.
  W lutowym rankingu zaufania do polityków również miał umiarkowane notowania. Ufało mu 36 proc. badanych, nie ufało – 47 proc. Wyraźnie przegrywał z Bronisławem Komorowskim, Donaldem Tuskiem i Radosławem Sikorskim, choć wypadał lepiej od brata.
  Badanie powtórzono w maju – miesiąc po katastrofie, w której Lech Kaczyński zginął wraz z 95 politykami, działaczami społecznymi, generałami wojska, załogą samolotu i ochroną BOR, z przedstawicielami związków wyznaniowych i wieloma osobami towarzyszącymi, w tym żoną.
  Już wtedy nastąpił skok notowań. Prawie dwukrotnie więcej badanych przypisywało mu zainteresowanie losem zwykłych ludzi (wzrost z 30 do 57 proc.), a status męża stanu – już nie 26, lecz 52 proc. Prawie o połowę częściej przypisywano mu też uczciwość (wzrost z 49 do 72 proc.).
  Mimo znacznej poprawy nastawienia Polaków do Lecha Kaczyńskiego jego dokonania nadal w maju 2010 r. oceniane były skromnie. Jako prezydenta o największych zasługach dla Polski badani przez CBOS najczęściej wskazywali Aleksandra Kwaśniewskiego (42 proc.). Drugie miejsce zajmował Lech Wałęsa (23 proc.), a Kaczyński był trzeci (19 proc.). Pokonał więc jedynie Wojciecha Jaruzelskiego, którego wskazało zaledwie 3 proc. badanych.”
  Pozostaje pytanie, czy te osiem lat to wystarczająco długo, by przestać milczeć nad trumną pary prezydenckiej i przypomnieć sobie Lecha Kaczyńskiego takiego, jakim był – niepopularnego, niebudzącego zaufania, niezainteresowanego losem zwykłych ludzi, prawdopodobnie zmierzającego ku przegranej walce o reelekcję i ocenianego wyraźnie gorzej niż Lech Wałęsa czy Aleksander Kwaśniewski.”

 78. Wiesiek59

  Nie wiem co pana powstrzymuje przed zamieszkaniem w chinach. Na 3 posty przez pana wyprodukowane w co najmniej dwóch jest pański hymn pochwalny na temat Chin.

  Z pewnością są tam szkoły górnicze. Ma pan szansę na karierę.

 79. Udał się stary Morawiecki , Kornel , ojciec Morawieckiego Mateusza ksywa ,,Pinokio, ,,

  Otóż NIE PODOBAJA SIE Kornelowi M.
  WYNIKI WYBOROW!!!!!!!!!!!! Stara lebiega oświadczył, że,, wyniki świadczą że ludzie skracają w liberalna, kapitalistyczne stronę , ,, No patrz!!!! Może niech KM wyborców sobie zmieni?

  Panie Kornelu Morawiecki, SUWEREN W Y B R A L . Dotarło!??!!??.

 80. Mag,
  dziekuje Ci za te reakcje….

  mag
  5 listopada o godz. 13:46

  Przyznam, że szczęka mi opadła, gdy @żabka za pożądany model transformacji dla Polski uznała sukcesy gospodarcze i społeczne III Rzeszy w latach 30. Jakoś nie zauważyla „skutków ubocznych”, mówiąc eufemistycznie, a bardzo ubolewała nad ofiarami balcerowiczowskiej reformy.
  Musiałam nieco ochłonąć, zanim zabrałam głos w tej sprawie.

 81. Ahistoryczny Wiesio powoluje sie z kolei na Speera, zabka na cala Rzesze. Coz, rzesza ahistorycznych…w zaleznosci, co jedza, kalafiory czy kapuste….

 82. Sąd Najwyższy rozwiązał problem śmieciowego zatrudnienia w Polsce. Nieźle to sobie wymyślili: pracodawca będzie zatrudniał na umowach o dzieło, ile mu się żywnie podoba, a jak jakiś roszczeniowy pasożyt pójdzie z tym do sądu – to będzie mu można powiedzieć: „lepiej uważaj czego sobie życzysz, bo jeszcze się spełni!”. I każą mu odprowadzić zaległe tysiące tysięcy na tak zwany ZUS. W ten sposób nikt się już nigdy nikomu nie poskarży. Znakomity plan, władzo z kartonu!

  Adriana Rozwadowska i Ludmiła Anannikova nagłośniły sprawę Ewy, pracownicy TVP z Poznania, którą na śmieciówce przetrzymywano 9 lat. Sąd słusznie uznał, że kobieta przez cały ten czas wykonywała pracę etatową, zgodnie z grafikiem, z określonym miejscem, czasem i zakresem. Ale kiedy ZUS upomniał się o swoje, okazało się, że wraz ze wstecznym etatem na Ewę spadło prawie 70 tysięcy zaległych składek.
  https://wolnemedia.net/gotowanie-zaby/
  =========

  Interesujące rozstrzygnięcie prawne….nieprawdaż?

 83. adam100
  5 listopada o godz. 13:19
  Naiwnie sadzi, ze w Bawarii jest tylko jeden dialekt, bawarski, a frankonski, dolny czy gorny?????

 84. blackley
  Chyba wiesz, pardon, pan wie (co wolisz)?, jakie są moje poglądy, więc owe „trzy palce” pojmuję tak samo. Jasne, że kojarzę sobie, czym był Grunwald, kto to był Moczar itp, ale byłam wtedy bardzo młoda i dopiero po latach puzle w mojej głowie zaczęły do siebie pasować.
  Nigdy nie śmiałabym, choć interesuje mnie polityka, uzurpować sobie prawo do znawstwa przedmiotu, a jeszcze w połączeniu z global ekonomią, to już wcale.
  Dlatego z pewnym pobłażliwym zażenowaniem czytam, a częściej przewijam elaboraty niezmordowanego @Wieśka59.
  Dziś potraktował mnie grzecznie:
  „Naprawdę niewiele rozumiesz z ekonomii.”
  Zgoda w tym sensie, że brak mi całego niezbędnego instrumentarium , by ocenić skalę jego znajomości ekonomiki.
  Intuicja podsuwa mi, że Wiesiu za mądry w tym temacie nie jest. Obficie czerpie wiedzę z internetu, co jest chwalebne, ale i bywa złudne, jak każda wiedza z entej ręki.
  Pozdrawiam

 85. Wiesio jada kalafiory i kapuste, stad jest podwojnym……bo wypisyuje co ponizej. Oj Wiesio!?

  …W KOMUNIZMIE BYŁA TROSKA O WSPÓLNOTĘ, PODCZAS GDY KAPITALIZM JEST RACZEJ INDYWIDUALISTYCZNY…

 86. Symetryczny twierdzi, ze Serbowie popelnili zbrodnie w Srebrenicy, aby postawic tam 8.000 rakiet………………..

 87. Mauro Rossi 5 listopada o godz. 0:41 odpowiada na moje pytanie: – „Mauro Rossi, czy nie sądzisz, że rezultaty drugiej tury to zapowiedź schodów w dół dla PiS”?

  Jestem realistą, a trochę fatalistą. Ci którzy wybrali gangsterów (jak w Gdańsku) będą mieli rządy gangsterów ― Gdańsk to polskie Palermo. Co by rząd włoski zrobił lub nie zrobił to na Sycylii rządzi mafia, a w Calabrii ndràngheta. Łatwo nie jest i gdzie indziej, bo mafia usiłuje zająć przyczółki w północnych Włoszech, np. w Wenecji, czyli tam gdzie są duże pieniądze. Można spalić w Lesie Kabackim Joannę Brzeską za czasów Hanny Gronkiewicz, a facet który był szefem jej kampanii wyborczej w cuglach wygrywa w Warszawie. Ludziom to nie przeszkadza, całkiem jak na Sycylii, czy w Calabrii.

  Mauro Rossi,
  jak pewnie dobrze wiesz, zanim HGW została prezydentem Warszawy, wcześniej zarządzał nią nieudolny PiSowski prezydent, który po wyborze na prezydenta RP pozostawił Stolicę PiSowskiemu nominatowi – Kochalskiemu.

  Mówiąc o mafii to sądzę, że zapędzasz się nieco ponieważ pierwsze aferalne przejęcia kamienic w Warszawie odbyły się za prezydentury PiSowskiego prezydenta Warszawy.
  Działająca komisja sejmowa mająca wyjaśnić sprawy mafijnych przejęć ma ograniczenia formalne zarządzone pisowską większością sejmową, by o aferach sprzed kadencji HGW się nie zajmować.

  Która z rodzin mafijnych z grup mafijnych PO-PiS aktualnie zarządza, to dobrze widać chociażby dlatego, że jeden z aferzystów siedzących w areszcie, to koleś „czapki” z CBA. W mediach pokazano jakie buzi z języczkiem sobie gangster daje z aktualnym z-cą szefa CBA. Jakoś komisja nie chce go przesłuchać – dlaczego?

  Która rodzina mafijna jest u władzy, czy Luccesi, Gambino, Corleone – to co to ma za znaczenie? Mnie się wydaje, że gdy zmiana władzy jednej rodziny na drugą będzie realna, to ten świadek zachowa się jak np. Abner „Longy” Zwillman z New Jersey czy Boris Bieriezowski z Londongradu.

  Wg mojej oceny obie rodziny z grupy PO-PiS są umoczone w „reprywatyzację” podobnie, i tyle.

  Mauro Rossi,
  ale przecież ja nie o tym chciałem z Tobą wymienić opinię. Chodziło mi o drugą turę wyborów i Twoją refleksję szczególnie, że daje się zauważyć, iż im większa aktywność w kampanii tuzów pisowskich, Morawieckiego, Dudy i samego Prezesa tym boleśniej partia, z którą sympatyzujesz dała dupy – mówiąc kolokwialnie – i czy masz jakieś refleksje w związku z tym?
  Czy np. Twoim zdaniem popularność filmu „Kler” mogła mieć wpływ na odbiór mniej czy bardziej zakamuflowanych wskazówek kapłanów, w tym na frekwencję albo czy fatalne skutki występów pisowskich kłamczuchów będą przyczyną istotnych zmian personalnych w partii i rządzie. Albo czy wyczyny min. Ziobry i budowanie przez niego atmosfery mogącej sprzyjać polexitowi miały wpływ na wyborcze wyniki?
  A Ty nic w tym względzie. Szkoda.

 88. Piekne
  cytat z przesłuchania
  „Tusk do Wassermann: jesteśmy w czwartej godzinie przesłuchania, a pani dopiero przechodzi do faktów „

 89. Komisja śledcza nie jest po to aby jej członkowie nawzajem się przepytywali, ale aby zadawać pytania świadkowi, ktoś zauważył przytomnie.
  Małgorzata Wasserman; w Krakowie cała rodzina zaniosła wszystkie oszczędności do Amber Gold i je straciła.
  Myślałem, że Krakusi są oszczędni, ale żeby aż tak?

 90. Druga tura potwierdziła, w telewizji pokazali …
  Te wybory – Pażdziernik/Listopad 2018 – udowodniły, że PiS nie ma legitymacji demokratycznej na rozwałkę Konstytucji RP niekonstytucyjnymi metodami. Te 34-35 procent to wszystko, czym ta zjednoczona dojna zmiana może się pochwalić i cieszyć. I to w warunkach wysokiej koniunktury i szerokiego, do granic możliwości gospodarki rozciągniętego rozdawnictwa (co nb. ma się ku końcowi).

  I oto jest cała tajemnica prezesa wizji do Polski, która onegdaj była w ruinie,
  że prezes z Dudą, Szydłą i Morawieckim jeżdżą i gadają trzy po trzy, i ta gadka jak woda po gęsi spływa po polskiej krainie.

  Co oczywiście niczego nie rozwiązuje w kwestii co dalej, kto ma rządzić, oraz jak i w którym kierunku. Red. Passent daje nam słynnym kalkulacyjny akapit:
  „Według rozmaitych szacunków wynik uzyskany przez PiS (Zjednoczoną Prawicę) dawałby ok. 40-42 proc. mandatów w Sejmie. To blisko bezwzględnej większości, ale koalicjanci będą potrzebni. Kukiz ’15? PSL? Plankton? To się dopiero okaże i to czyni polską politykę pasjonującą i, niestety, bardzo ryzykowną. Niebezpieczeństwo bezwzględnej większości prawicy jest realne”.

  Czyli sugeruje dwa zadania, zdaje mi się. Jedno, aby zdać sobie sprawę, że prezes ma jeszcze resztki potencjału rozwojowego i pod sztandarami świętej prawicy może zawładnąć państwem i krajem na kolejne cztery lata. A jak już zdamy sobie sprawę, to musimy coś zrobić, co by od nas zależało, jak pisał Wyspiański, czyli co? Zjednoczyć się po stronie liberalno-lewicowej może? Nie pisze red. Passent, po to byłby zbyt brawurowy, ryzykowny postulat. Czy to są te „trwałe i różnorodne podziały”?

 91. repeta

  haloween

  nieciekawe czasy
  nazwijmy je eufemistycznie
  feministycznymi
  ani wielkiej wojny, ani rewolucji,
  tylko potyczki
  przeważnie out of area

  niekiedy eksploduje list
  i urywa nos sekretarce
  albo adjunkt dostaje amoku
  i wbiega do auli z siekierą…

  powiedzmy szczerze: jest nudno
  bohaterem takich dni
  jest akuszerka
  no i sprzątaczka

  gdy dochodzi do zmiany rekwizytów
  (co czasami się zdarza)
  to pierwsza odlatuje na miotle
  a druga idzie z torbami.

  t.j.
  XI 2010

 92. jobrave

  Pozwolisz, że przypomnę dlaczego od momentu mianowania Morawieckiego na wice a potem premiera pisałem do Mauro iż on wykończy PiS.

  Ograniczę się do powodów racjonalnych pomijając emocjonalny jakim jest zafascynowanie Morawieckim, którego doznał prezes Kaczyński.

  Są trzy przyczyny racjonalne.

  Po pierwsze Morawiecki dzięki swojemu obyciu w środowisku globalnej finansjery miał zagwarantować dobre relacje z tzw „rynkami” co miało pozwolić na bezproblemowe realizowanie linii politycznej PiS. Z tym, że praktyka dowodzi iż dostateczną gwarancją spokojnego żerowania dla „rynków” jest oddany im minister finansów. W tym przypadku dogodzono „rynkom” ponad ich oczekiwania nie biorąc pod uwagę, że im lepiej dla „rynków” tym gorzej dla większości na której się władza opiera. Tym bardziej, że władza PiS opierała się w dużej mierze na głosach grup społecznych cięzko doświadczanych przez „rynki”.

  Po drugie Morawiecki, znów dzieki swojemu międzynarodowemu obyciu, miał przeprowadzić przez instytucje unijne destrukcję ustrojową. Z czego się nie wywiązał bo to było niemozliwe. No ale narzuca się pytanie jaka kalkulacja go skłoniła do podjęcia się tego dzieła. Myślę, że podobna jak w przypadku „rynków”. Po prostu kalkulował, że gdy zagwarantuje kapitałowi unijnemu niskie koszty pracy, zwolnienia podatkowe, strumienie kasy „na przepał” (PPK) i zastraszoną siłę roboczą to na destrukcję ustrojową kraju będą patrzeć przez palce.

  Po trzecie, i to jest najistotniejsze w kwestii wyborów, miał jako prominentny członek rządzącego od lat krajem establishmentu zjednać do PiS wielkomiejską klasę średnią. Dla mnie od początku było jasne, że ów proces zjednywania przy jego neoliberalnych poglądach będzie mógł być prowadzony jedynie kosztem interesów tzw „klasy ludowej”, jak nazywa tę grupę socjolog Gdula. Mało, od początku wiedziałem, że nie dość iż nie zjedna sobie wielkomiejskiej klasy średniej to na dokładkę na skutek tej polityki zniechęci do PiS grupy niżej sytuowane, bez wsparcia których partia ta nie jest wstanie utrzymać władzy.

  To wszystko co wyżej napisałem wyszło na jaw w czasie II tury wyborów. „Socjal” o którym wspominasz nie mógł mieć na owe wybory wpływu choćby dlatego, że żaden zasiłek uniwersalny, nawet „wypasiony” jak na realia RP, nie rozwiązuje skomplikowanych problemów społecznych, które na skutek polityki Morawieckiego muszą narastać.
  Takim ujawnionym problemem jest np głęboko paternalistyczny stosunek establishmentu PiS do „klasy ludowej” co się objawiło w kampanii opartej na tzw „wizytach gospodarskich” prowadzonych przez premiera. Tego poczucia paternalizmu premier nie potrafił nawet jakoś zamaskować co wniwecz obracało wiarygodność jego deklaracji. Co gorsza te „wizyty gospodarskie” połaczono z elementami szantażu. Nie muszę ci chyba przypominać jakie ów paternalizm władzy budził w kraju od dziesięcioleci reakcje.
  Inną przykładem konsekwencji tej polityki, która zaciążyła na II turze była próba pacyfikacji strajku w „Locie” obficie relacjonowana przez media rządowe i opozycyjne przez bity tydzień. Strajku o „śmieciówki” czyli dotyczącego zobowiazań wyborczych PiS. Zwróć uwagę, że aż cztery dni trwało zanim Morawieckiemu uświadomiono iż ten strajk im kampanię topi i musi go w sposób cywilizowany ugasić.
  Mysle, że wpływ tego strajku na wyniki II tury był podobny do wpływu strajku górników na kampanię Komorowskiego w 2015.

  Reasumując – podstawowym problemem politycznym jest symboliczny premier. Piszę „symboliczny” bo mam na myśli wszystko to, całokształt tego co uosabia.
  Ale jak z tym problemem PiS sobie może poradzić nie napiszę, bo to nie mój interes.

 93. PiS propagandowo sięga … kabaretu.
  – Mamy pełne prawo uczynić to, co za chwilę uczynimy – ogłosił 16 października prezes PiS Jarosław Kaczyński i wkopał ostatni słupek pod kolejną „symboliczną inauguracją” przekopu Mierzei Wiślanej. Dziennikarzy na miejsce dowieziono przyczepą ciągniętą przez traktor. Uroczystość odbyła się na plaży w Kątach Rybackich, tuż przed pierwszą turą wyborów samorządowych.
  http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24122377,67-uwag-marszalka-do-przekopu-mierzei-wislanej-odtrabiono.html

  Bombastycznie zapowiadane, w ramach tzw. wstawania Polski z kolan, obchody Stulecia Niepodległości okazały się farsą poczynając od tzw. referendum konstytucyjnego Dudy. Miesięcznice wygaszano, ściąganie wraku wygaszono, wybuchy wybuchły tuż po I turze z ust przodownika religii smoleńskiej, ale wszyscy ziewnęli, Morawiecki gdzieś znikł w zacisze na zapleczu … agitacyjnie klapa. Forsa od „Polski w ruinie” się kończy, agitka w rozpadzie, co to będzie, horror?

  Bye nie hurra optymizm, pisze red. Passent i wiele(u) innych redaktorek(ów).

 94. – Gdyby przyjąć waszą logikę, która stosujecie do sprawy Amber Gold, to zgodnie z nią w aferze GetBack, gdzie mówimy o stratach rzędu 4 mld zł i też tysiącach pokrzywdzonych ludzi, premier waszego rządu Mateusz Morawiecki i jego ojciec powinni być już przesłuchani, skazani i spaleni na stosie – to najczęściej cytowane słowa Donalda Tuska z pierwszej części poniedziałkowego przesłuchania b. premiera przed komisją śledczą badającą aferę Amber Gold.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24130011,tusk-przed-komisja-amber-gold-ta-komisja-jest-potrzebna-by.html

  I to jeszcze jedna tajemnica PiSowskiej afery, że miliardów ludziom ukradzionych były cztery.

 95. Zostałem jako część opinii publicznej na którą powołuje się często przewodnicząca komisji śledczej wywołany do odpowiedzi.
  Więc chciałbym być młody, zdrowy i bogaty.
  Żyć w państwie gwarantującym ład i porządek. To byłoby możliwe w Szwajcarii, a tu Polska i nieudolna komisja, a nawet trzy

 96. zagadka:
  ile metrów mierzy cokół nike warszawskiej” (sixpack w lodówce)?

 97. ls42
  5 listopada o godz. 15:50

  Masz długą relację Polaka pracującego w Szwajcarii.
  Tak różowo nie jest.
  Jest traktowany jak cudzoziemiec w Arabii Saudyjskiej…..
  Tylko RODOWITY Szwajcar ma jakieś prawa.

  Media kreują różne mity i stereotypy….

  Masz większy fragment, reszta u Tradera21.

  2018-11-04 21:51

  medicus helveticus
  buffet. Skur…wienie Szwajcarii to zupelnie inna klasa niz w PL. Mi jako lekarzowi nie wolno nawet ze Szwajcarami i Niemcami bylo wspolnie jest. Jak odkryli – przy pomocy jednego przelozonego ze jestem PL a nie z francuskojezycznej CH to musialem na stolowce szpitalnej z usländerstwem z Ostblocku jest. Wspomnijmy o tym, ze mam szwagra nauczyciela i np. rodzice dzieci w Zurychu nie zycza sobie zeby ich corka czy syn siedzial w lawce z dzieckiem z Zürich Oberland.

  Patrzysz przez rozowe okulary a powiem wprost – Twoim jak i moim zadaniem jest tutaj solidnie zapier..niczac i gdy sie zepsujemy wyjechac. Usländer zrobil swoje, usländer musi odejsc. Ja akurat mam zone i dzieci. Zona Szwajcarka – wiesz jakie milczenie pada jak sie zapytaja w szkole muzycznej moja zone – aa – Pani maz to od nas z Kantonu, nie moj maz jest obcokrajowcem, choc Papiirschwiitzer… Aaa, to pewnie, skoro Pani francuskojezyczna – to on Francuz?, Nie, Polak….

  Zapada niezreczna cisza bowiem wsrod tych tutejszych Polak to zlodziej a Polka to synonim najstarszego zawodu Siwata. A jak sie popatrzy -to Szwajcarzy przegrali. Poczawszy od specjalistow z big pharmy po polskich biotechnologiach czy farmacjach – etc. itd. po informatykow. Szwajcarom bardziej sie ufarcilo niz innym i moim zdaniem niezasluzenie, ale o faktach sie nie dyskutuje.

  Twoim zadaniem jest zasuwac i ja bym im nie pokazywal na Twoim miejscu ze potrafisz szybko i dobrze – jak sam napisales -oni sie opierniczaja w tydzien, Polak robi w dzien. Oni beda zawsze wyzej a Tobie szybko przykreca srubeczke.

  Co do krytyki luksusu – jak masz rodzine to potrafi biurwa z KESB przyjsc. To odpowiednik niemieckiego Jugendamtu. Roznica jest taka, ze za prace biurwy szwajcarskiej dostajesz rachunek. Przychodza 4 biurwy w asyscie Kantonspolizei i nakazem i wchodza do domu. Zagladaja do lodowki i kibla i robia zdjecia. Na koniec poczta rachunek na ponad 5000CHF bo biurwie tutaj placisz nawet za Wegentschädigung. Ja akurat prawnikiem rachunek biurwy zneutralizowalem i zona tez walczyla jak lwica… Ale wiesz co jest najfajniejsze – biurwie ktos zaplacic musi i jak np. taki rachunek zrzucisz z prawnikiem z siebie to ma go zaplacic Twoja Gemeinde. Jak mieszkasz w malej Gemeinde to po takiej akcji obronnej masz bardzo wielu przyjaciol.

 98. i herkules doopa, kiedy hojuf kupa;

 99. powiedzmy szczerze;

 100. byk
  Cokół Nike ma 14 m wysokości, bo ona płynie/frunie nad miastem.
  W przypadku L K, zważywszy na nieudany lot samolotem, cokół powinien być chyba na poziomie parteru.
  Najbezpieczniej siedzieć na ławeczce, jak Tuwim, prof. Kołakowski, czy Agnieszka Osiecka.
  Czy jakikolwiek prezydent Polski (poza LK) ma choć jeden pomnik, podczas gdy on wiele? Przecież to czysta żywa paranoja.

 101. bingo! mag, a z tysiaca stu lat niepodleglosci pozostaje na tabloidach calej galaktyki… ile?

 102. Ls42
  Dobrze zrozumiałem? Rodzina pani/panny Wasermann zaniosla forsę temu komendantowi z Ambergolda żeby im ja rozłożył ??
  Ciemnaki każdy kto uwierzyl w te klechdy ambergoldowe jest SAM SOBIE WINIEN. Normalny człowiek, ktory ma jakie- Takie pojęcie o biznesie , wie że tego rodzaju ,, złoty interes ,, to ZAWSZE oszustwo . Dlaczego. ? Dlatego że CUDOW N I E M A .

  Pajace.

 103. pad straszny;

 104. Blisko 7 godzin przesłuchania byłego premiera, i już koniec.
  Zaraz konferencje prasowe

 105. Blackley 17.00
  Rodzina z Krakowa; mąż, żona, i dzieci, każde z osobna jak zrozumiałem przewodniczącą komisji zaniosła wszystkie posiadane oszczędności do Amber Gold i je straciła. Pani przewodnicząca tak przejęła się skargą tych osób, że opowiedziała to w czasie przesłuchania byłego premiera.
  Na Pana pytanie nie potrafię odpowiedzieć. Może to krewni, bliżsi lub dalsi, ale tego nie powiedziano. To niewątpliwie świadczy o braku precyzji osoby opowiadającej ten i inne przypadki nieszczęśliwego lokowania pieniędzy.
  Sam kiedyś w banku straciłem sporo, ale mi wstyd i nie proszę o wyrazy współczucia
  Pozdrawiam jak w banku składającego w depozyt dużą kwotę pieniędzy

 106. …AROGANCJA I PYCHA musialy przegrac !! To zadziwiajace jak podobnie zachowuje sie kosciol katolicki i politycy z PIS-u .

 107. mag
  5 listopada o godz. 14:46

  To nie tak…
  Ty masz swoje zainteresowania, ja swoje.
  Między innymi, lubię czytać i poszerzać swą wiedzę.
  Nie sadzę, aby akurat ekonomia, wojskowość, gospodarka, wchodziły w skład twojego ulubionego”menu”.

  A linki są dla zainteresowanych.
  Są tacy którzy w pewnym momencie zastygli w stazie, i tacy którzy mają głód informacyjny.
  Trzecia grupa to ci, co czytają rocznie tyle, ile ja dziennie….i wypowiadają się na tematy o których nie mogą mieć bladego pojęcia, z braku podstawowych informacji.

 108. byk
  W galaktyce to chyba tylko JP2 i mam nadzieję, że nie tak szkaradny jak te na Ziemi, Tej Ziemi.

 109. Wiesiek
  Myślę , że ten tekst o losie polskich lekarzy i wogóle Polaków w Szwajcari i całej Zachodniej Europie powinien być szerzej popularyzowany , a może Polacy trzy razy sie zastanowią , zanim opuszcza Polskę.

 110. Z dystansu
  5 listopada o godz. 17:44

  W NORMALNIE rządzonym kraju, rząd dba o WŁASNYCH obywateli, ich poziom życia, możliwości zatrudnienia, posługując się różnymi metodami.
  Konfederacja należy do nielicznych krajów demokratycznych, funkcjonujących w ten sposób- moim zdaniem.
  Zysk zyskiem, ale w pierwszym rzędzie dbamy o swoich.
  Obcych zatrudniamy, ale na takich samych warunkach, by nie było dumpingu płacowego.
  Jest to logiczne przecież.

  Szwajcaria zbawianie świata pozostawia INNYM, łożąc zresztą sporo na różne cele.
  Ale, ma swoje sensowne priorytety.
  Na przykład, brak meczetów…uchwalony w jakimś referendum.
  Górale potrafią myśleć perspektywicznie.

 111. @ rymowaci

  Tak cuś, jak się tu wszystkim rymuje

  „Jak masz chęć
  to se wkręć,
  śrubkę w d..ę
  numer pięć”

 112. Ponoć majątek po komunie rozkradziono. Czy Amber to była przystań dla kradzionego bo w przyrodzie nic nie ginie. Tak sobie myślę,że kradzione nie tuczy. Łatwo przyszło łatwo poszło. Frankowicze następni zaniedbani przez państwo. A Rydzyk sugerował,że każdy ma swojego anioła stróża. Prawda czy fałsz. Bo jak trwoga to do Boga a nie do Tuska. Czy świątynie opatrzności są skuteczne podobnie jak zawierzanie przez tacę całego kraju.

 113. legat
  5 listopada o godz. 14:59

  Nie unosząc się
  i tak jak trzeba

  Ukłony

 114. Wiesiek
  Niewiele wiesz o swiecie. W Szwajcari , jak w całym cywilizowanym swiecie gwarantowana jest wolność religii , a pomyliły ci sie meczety z minaretami.
  Szwajcarią ma 8mln ludnosci i 2mln emigrantów , stąd jasno wynika , że nie zajmują sie niczym innym jak ich prześladowaniem , inaczej po co by sie tak garnęli do tego kraju ?

 115. mag
  5 listopada o godz. 17:42

  w najczarniejszej rozpaczy
  na jej szczytach
  skaczemy

 116. ls42
  5 listopada o godz. 17:20
  Blackley 17.00
  Rodzina z Krakowa; mąż, żona, i dzieci, każde z osobna jak zrozumiałem przewodniczącą komisji zaniosła wszystkie posiadane oszczędności do Amber Gold i je straciła. Pani przewodnicząca tak przejęła się skargą tych osób, że opowiedziała to w czasie przesłuchania byłego premiera.
  Na Pana pytanie nie potrafię odpowiedzieć. Może to krewni, bliżsi lub dalsi, ale tego nie powiedziano. To niewątpliwie świadczy o braku precyzji osoby opowiadającej ten i inne przypadki nieszczęśliwego lokowania pieniędzy.
  Sam kiedyś w banku straciłem sporo, ale mi wstyd i nie proszę o wyrazy współczucia
  Pozdrawiam jak w banku składającego w depozyt dużą kwotę pieniędzy”

  ok , rozumiem . W bankach w Polsce nie można stracić pienieniędzy na normalnej lokacie . Pewnie dał sie pan wmontować w jakiś ” findusz inwestycyjny ” albo inne gie.

  PIS oraz jego wyborcy poprostu nie potrafią logicznie myśleć . Usiłują Tuska uczynić odpowiedzialnym za ich , wyborców PIS, nieudane inwestycje . Zaniesli pieniądze do Ambergolda w nadziei na ZYSKI. Zyski z inwestycji miały płynąć do prywatnych zupełnie kieszeni inwestorów – jak w normalnym kapitalizmie . Tyle ze kapitalizm ma to do siebie ze oczywiście do kieszeni inwestorów płyną zyski W RAZIE UDANEJ INWESTYCJI ale bywają inwestycje chybione i wtedy nie tylko NIE MA ZYSKÓW ale bywa że i kapitał przepada. Nikt się nie przejmuje nieudanymi inwestycjami kapitalistów drobnych czy grubych , na blogu Redaktora Passenta jest cała masa osobników szczególnie cietych na owych kapitalistów . Pan wiesiek59 zyczy im rychłego bankructwa bo ” podatków nie płacą ” , pan hetajr jest rad z każdego upadku bo ” wszyscy prywaciarze to ciemniaki , pólgłowki , zdzierusy itd ” sam zaś uważa że ,, na prywaciarza był zbyt zdolny i uczciwy ” ….itd , itp ..
  Więc nikt się bakructwami kapitalistów nie przejmuje. OK, panstwo inwestorzy w Ambergold też zapragnęli być kapitalistami . Interes Ambergold nie wypalił , rzecz się zdarza – inna sprawa że wypalić NIE MÓGŁ – więc prywatni inwestorzy zamiast prywatnych zysków dostali prywatne straty . Zycie w kapitalizmie , raz się zarabia innym razem traci . Czemu jednak całkiem prywatni inwestorzy w Ambergolod ZADAJĄ NACJONALIZACJI SWOICH STRAT ?
  Tego komedianta ” załozyciela ” Ambergolda , można oskarzyć najwyżej o niekorzystne zarzdzanie powierzonym mieniem . Niczego nie ukradł , poprostu żle inwestował . Jeśli są dowody na jakieś powiązania z sędziami , PO, prezydentem Adamowiczem czy kimkolwiek innym to należy szybko je przekazać własciwym słuzbom .

  Dodam że dziś rano uslyszałem w radiu że zarówno prokurator Seremet jak i jego ludzie w prokuraturze to byli protegowani Ziobry i Lecha Kaczynskiego . Nie podejmowali działań w sprawie Ambergold. Taka sytuacja .

 117. SŁOWIANIN STANISŁAW
  5 listopada o godz. 18:12
  Ponoć majątek po komunie rozkradziono. Czy Amber to była przystań dla kradzionego bo w przyrodzie nic nie ginie. Tak sobie myślę,że kradzione nie tuczy. Łatwo przyszło łatwo poszło. Frankowicze następni zaniedbani przez państwo”

  panie Słowianin ,

  znowu w swej komunistycznej glowie nic pan nie pojmuje . Ambergold i ” frankowe kredyty ” to ta sama para onuc- w Polsce mówimy ” ta sama para kaloszy ” . Była to próba zrobienia interesu – frank tani , oprocentowanie niskie , rata wychodziła nizsza o wiele niz w przypadku kredytu złotowego . Jak frank był tani , kredytobiorcy wszystko rozumieli . Kiedy frank zrobił się drogi , kredytobiorcy zaczęli krzyczeć że nie rozumieją umów , które podpisywali . Przez kilka lat jak szło dobrze , zyski wedrowały do prywatnej kieszeni . Jak przestało dobrze iść kredytobiorcy żądają nacjonalizacji ich strat a najlepiej wykupu ich kredytów przez panstwo . No paradne . Pajace .

 118. wiesiek59
  5 listopada o godz. 17:56

  W NORMALNIE rządzonym kraju, rząd dba o WŁASNYCH obywateli, ich poziom życia, możliwości zatrudnienia, posługując się różnymi metodami.
  Konfederacja należy do nielicznych krajów demokratycznych, funkcjonujących w ten sposób- moim zdaniem.
  Zysk zyskiem, ale w pierwszym rzędzie dbamy o swoich.
  Obcych zatrudniamy, ale na takich samych warunkach, by nie było dumpingu płacowego.
  Jest to logiczne przecież.”

  W Polsce Ukrainców zatrudnia się za najnizszą krajową . Nie wie pan o czym pisze . Skoro chce pan podniesienia płacy minimalne proszę w tej sprawie interweniować w Sejmie , w rządzie albo bezposrednio na Nowogrodzkiej .

  Szwajcaria to bardzo bogaty kraj min dlatego że ma rozwinięty przemysł chemiczny – leki i srodki ochrony roslin . Oraz zbrojeniowy – w działka oerlikon oraz ich mutacje jest uzbrojony cały swiat.

  Polska nigdy bogata ani rozwinięta nie byla . Te ” 10 gospodarka swiata ” to była ZWYKLA , OORDYNARNA , PROSTACKA propaganda w ktorą miał pan nieostrożność uwierzyć . Taka sytuacja

 119. Z dystansu
  5 listopada o godz. 18:14

  Swoim stwierdzeniem, zaprzeczasz sensowi istnienia „białego wywiadu”.
  Analiza danych prasowych, komentarzy, to bardzo dobre źródło informacji, używane powszechnie w socjologii, działalności różnych służb.
  Daje ogląd całości zagadnień interesujących analityka, badacza.

  Przypuszczam że więcej wiem czytając, niż ty będąc w konkretnej, ograniczonej lokalizacji.
  Ja mam obraz całościowy, ty wycinkowy.

  Konfrontując różne analizy, zdania na jakiś temat, mogę się pokusić na uogólnienia, porównania. Oczywiście, subiektywne.
  Ale jak na razie mi się sprawdza.
  To wróżenie z fusów….

 120. wiesiek59

  ”Konfrontując różne analizy, zdania na jakiś temat, mogę się pokusić na uogólnienia, porównania. Oczywiście, subiektywne.
  Ale jak na razie mi się sprawdza.
  To wróżenie z fusów….”

  Cztery zdania mitomanstwa . Brrrrrrr.

 121. adam100
  4 listopada o godz. 18:26
  @ soczki
  „czyli zawsze i wszędzie, jak ten Święty Duch co Pana Boga chwali.”

  A to się okazał taki wdzięczny temat.

 122. wiesiek59
  5 listopada o godz. 18:53
  Prosze zajrzec do nowej krytyki politycznej, bo tam pisza jak niesprawiedliwy jest system podatkowy, chroniacy jeden procent przed placeniem a zrzucajacy caly ciezar na najbiedniejszych. W kulturze liberalnej pisza o chorej polityce paliwowej.

 123. blackley
  5 listopada o godz. 18:52

  Po to podaję linki do różnych publikacji, by takie osobniki jak ty, trochę poczytały, zorientowały się nieco w zagadnieniach.
  Być może nawet, przyswoiły sobie jakąś wiedzę o świecie.
  A przynajmniej, zapoznały się z innymi punktami widzenia.

  Nie chcesz, odporny na wiedzę?
  To nie zawracaj gitary.
  Za trudne słownictwo?
  To włóż trochę wysiłku w poznawanie nowych terminów.
  Wnukom zaimponujesz……

 124. wiesiek59
  5 listopada o godz. 19:03
  blackley
  5 listopada o godz. 18:52

  Po to podaję linki do różnych publikacji, by takie osobniki jak ty, trochę poczytały, zorientowały się nieco w zagadnieniach.
  Być może nawet, przyswoiły sobie jakąś wiedzę o świecie.
  A przynajmniej, zapoznały się z innymi punktami widzenia.”

  Proszę pana , linkuje pan ruskie portale polskojęzyczne . Tam nie ma ” wiedzy i innych punktów widzenia ” Tam jest sowiecka propaganda i rożne STD – Spiskowe Teorie Dziejów . ” wiedza ” w rodzaju szczepionki sa szkodliwe . Daruje pan ale w tego rodzaju tfurczosci nie gustuję

 125. @

  Całe przesłuchanie w jednym zdaniu.

  Przy dzisiejszych standardach nie moje dzieci
  ale trójka moich wnuków byłaby w radzie
  nadzorczej Orlenu.

 126. @

  SZACUN DLA TARCZYŃSKIEGO ZA WSPARCIE WENTY I JURKA OWSIAKA NA 20.000 ZŁ.!!!!

 127. W ósmym odcinku „Rolnik szuka żony 5”, który obejrzało aż 4 025 933 widzów, pojawiły się łzy, bohaterowie byli rozczarowani, a niektórzy rozgoryczeni. Niektóre kobiety pożegnały się z programem. W domach niektórych rolników widać natomiast wyraźnie kiełkujące uczucia.

  Czytaj więcej na https://film.interia.pl/raporty/raport-rolnik-szuka-zony4/newsy/news-rolnik-szuka-zony-5-znowu-afera-w-sieci-wrze,nId,2653697#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  =============

  Plebs. prektariat, mierzwa ludzka, prole, mają zajmować się takimi sprawami, a nie polityką czy ekonomią.
  Czuwa nad tym nadzorca naszych mediów.
  Nie wolno kształcić, podwyższać poziomu intelektualnego obywateli.
  Należy dołować aspiracje, sprowadzić do poziomu pierwotniaka, najlepiej.
  Zero myslenia, wszystko w emocje.

  Taką Polskę wywalczono w „Krwawym boju z komuną”.
  Niestety, „ta krew przelana za wolność”- od głupoty- zgasiła kaganek oświaty, jak mi się wydaje……
  Trzeba wynaleźć od nowa hubkę i krzesiwo.

 128. Z dystansu
  5 listopada o godz. 18:14
  Szwajcaria jest krajem dosc specyficznym, nie nalezacym do UE a na tyle niewielkim, ze umozliwia to autentyczne rzadzenie krajem przez obywateli za pomoca roznych referendow. Wolnosc religijna nie ma nic wspolnego z traktowaniem „obcych”, co skad inad wynika z obwy aby ci obcy nie wtracali sie do spraw kraiku, a po czesci z ksenofobii, z ktorej Chelweci sa znani.O ile wiem, kiedys na obywatelstwo czekalo sie w Szwajcarii 20 lat.Nie poraz pierwszy stykam sie z fatalna ocena stosunku jaki Szwajcarzy maja do imigrantow, co troche zreszta przypomina mi Holandie, ale trzeba tu zaznaczyc, ze jest to stosunek glownie do imigrantow z krajow Europy Wschodniej, a do Polakow w szczegolnosci. W Niemczech, w niektorych sklepach wisialy tabliczki w jezyku polskim -„Tu sie nie kradnie”. Wchodziles do takiego sklepu i jakbys w pysk dostal. Od dosc dlugiego juz czasu stosunek do Polakow ulegl zmianie, sa traktowani jak i inni Europejczycy, znaja jezyki, nie maja zadnych kompleksow wobec tubylcow. Wreszcie Polak przestal byc traktowany i postrzegany tak jak opisuje to lekarz i jak ja sama pamietam sprzed 15-20 lat. Niestety PiS ozywia znow najgorsze stereotypy, kompromituje tegoz wlasnie „zwyklego Polaka” za granica.
  Nie jest to czyms szczegolnie waznym i nie przesadzalabym z obawami o wizerunek ale jednak dosc mi glupio, gdy ktos z moich przyjaciol pyta autentycznie zatroskany – Elisabeth, co sie dzieje w Twoim kraju, co sie dzieje z Polakami?No i jak ja niby mam to wyjasnic? Nigdy nie twierdze, ze jestem Holenderka mimo podwojnego obywatelstwa, choc czasem mysle, ze tak byloby wygodniej.
  W jednym z tut.zakladow zatrudniajacych Marokanczykow, wlasciciel poprosil jednego z nich aby po arabsku napisal ni mniej ni wiecej – „Tu sie nie kradnie”. Chlopak zgodzil sie chetnie i odwalil napis na cala sciane. Dziwne bylo to, ze przechadzacy arabscy pracownicy dziwnie sie usmiechali przechodzac obok napisu. Wlasciciel nabral lekkich podejrzen i zapytal innego Marokanczyka o tresc napisu. Okazalo sie, ze jest to pierwsza sura koranu – „Nie ma boga procz Allacha a Mahomet jest prorokiem jego”. Pozdr.

 129. Herr volksdojcz chwali się znajomością biznesu. Najlepiej szedł im handel złotymi zębami jedynkami wyrywanymi ofiarom łapanek. Tak sobie myślę,że potem w Szwajcarii lokowali kapitał w skrytkach. Amber Gold to wydmuszka w stosunku do tajnych kont volksdojczów.

 130. blackley
  5 listopada o godz. 19:06

  Portale arabskie, amerykańskie, kanadyjskie z Singapuru, sa dla ciebie głąbie rosyjskojęzyczne?
  To nie chce mi się z tobą gadać……

 131. @

  Najpierw wygrać z PiS, dopiero później można strzelać fochy. Gra toczy się o wysoką stawkę.
  Gdy stawką jest przyszłość Polski, priorytetem powinno być odsunięcie od władzy ludzi, którzy ją niszczą.
  O wszystko inne opozycja może wykłócać się później.
  Bez względu na to, co mówią niektórzy politycy
  i komentatorzy, nie ma w tej chwili skuteczniejszego narzędzia politycznego niż zjednoczenie opozycji.
  Bo tylko zjednoczenie może powstrzymać partię, która otwarcie łamie prawo i przywrócić Polsce porządek konstytucyjny, a szczerze mówiąc, także ład społeczny. Jednym słowem: najpierw opozycja musi wygrać z PiS. Gdy stawką jest przyszłość Polski priorytetem powinno być odsunięcie od władzy ludzi, którzy ją niszczą. O wszystko inne można wykłócać się później.
  .
  Dziś, na rok przed decydującymi dla dalszych losów Polski wyborami parlamentarnymi trzeba sobie jasno powiedzieć, że alternatywą dla zjednoczenia opozycji jest zwycięstwo PiS. Oznaczające, co znamy z ostatnich trzech lat, dalsze życie w konflikcie, wyniszczającym ludzi, gospodarkę, zdolności obronne i pozycję międzynarodową Polski (chyba, że ktoś wierzy w świeżo objawioną – kolejny już raz – łagodną twarz PiS, która, jak wiemy z przeszłości, zniknie zaraz po wyborach).
  Jeśli opozycja pójdzie do wyborów rozproszona i skłócona oznacza to także zgodę na wyjście (najpierw faktyczne, a później formalne) z Unii Europejskiej i zapewne, w dalszej perspektywie, z NATO i na coraz bardziej arogancką wobec przeciwników politycznych politykę rządu, wspomaganą przekraczającymi granice wulgarności i pomówień wypowiedziami przedstawicieli władzy. O łamaniu praw obywatelskich i politycznych, naruszaniu praw człowieka, zamykaniu parlamentu przed obywatelami, ordynarnej propagandzie TVP i prorządowych mediów oraz codziennej porcji coraz bardziej bezczelnych kłamstw czołowych polityków PiS nawet nie wspominam, bo to oczywistość.
  Wreszcie, co także dla każdego, kto ma oczy do patrzenia i uszy do słuchania powinno być jasne – nie ma skuteczniejszego niż zjednoczenie opozycji politycznego narzędzia, pozwalającego przywrócić Polskę europejskiemu kręgowi cywilizacyjnemu – bo – i to jest fakt – w tej chwili pod zbyt wieloma względami skręciliśmy ostro na wschód, w stronę Putinowskiej Rosji.
  Osobiście sądzę, że mówienie o tym, jak ważna jest podmiotowość i tożsamość każdej partii i używanie tego jako argumentu przeciw zjednoczeniu, wynika nie tylko ze złej woli i błędnych kalkulacji politycznych, ale przede wszystkim fałszywego, ale dobrze w Polsce zakorzenionego przekonania, że współpraca oznacza utratę samodzielności i „wchłonięcie” przez większego.
  Nic bardziej błędnego.
  Oczywiście, jeśli ktoś jest skrajnie słaby, nieskuteczny i pozbawiony prawdziwej podmiotowości, być może straci ją, przez sam fakt rozmów z kimś, kto nieco inaczej myśli. Ale takich ludzi i partii i tak chyba nie chcemy?
  Jednak normalnym, normalnie myślącym ludziom, o przeciętnym, zdrowym poczuciu własnej wartości to raczej nie grozi.
  Żyjemy w czasie, gdy słowa i pojęcia uległy takim wypaczeniom, że dla porządku, co zresztą ostatnio niepokojąco często czynię, podam Państwu słownikową (słownik PWN) definicję współpracy.
  Otóż współpraca to: po pierwsze – „działalność prowadzona wspólnie przez jakieś osoby, instytucje lub państwa”, a po drugie – wspólne funkcjonowanie, na przykład w ramach jakiejś instytucji”.
  I tyle.
  Wspólnie wykonywana praca na rzecz osiągnięcia jakiegoś celu. Widzicie tu Państwo miejsce na utratę podmiotowości czy tożsamości? Ja nie.
  Jest za to możliwość dogadania się ze sobą niezależnie myślących, dorosłych, stabilnych emocjonalnie i dojrzałych ludzi, chcących działać mądrze i skutecznie. I rozumiejących, że wspólnymi siłami najpewniej wygrają, podczas gdy oddzielnie czeka ich porażka.
  Jest więc dokładnie odwrotnie, niż twierdzą niektórzy politycy, których nazwisk nie wymieniam, bo nie o krytykę personalną tu idzie: zjednoczenie opozycji nie jest żadnym zagrożeniem dla nikogo, poza bojaźliwymi, niepewnymi swojej wartości głupcami, a przeciwnie, jest szansą na zwycięstwo. I testem siły, tożsamości, politycznej dojrzałości i poważnego traktowania wyborców przez wszystkie opozycyjne partie.
  Rzeczywistość polityczna jest dziś dziecinnie prosta: oddzielny start partii opozycyjnych w wyborach, ich podzielenie, wzmacnia PiS. Każdy, kto odmawia zjednoczenia, wzmacnia PiS. Każda partia opozycyjna, która pójdzie do wyborów osobno, po prostu zmarnuje głosy. I wzmocni PiS.
  Tyle fakty. Reszta to konwersacja.
  A konwersować rzecz jasna można długo namiętnie, tylko że, tak się składa – i o tym zwłaszcza wyborcy powinni pamiętać, w polityce liczy się wyłącznie skuteczność.
  I jeśli opozycja nie będzie skuteczna w imię obrony wartości, prawa i zasad, to PiS – i o tym zapewniam z całego serca – będzie niezwykle, niesamowicie wręcz skuteczny w doprowadzeniu do końca dzieła zmiany ustroju Polski z demokracji na dyktaturę.
  Strojącym polityczne fochy szefom pomniejszych partyjek przypominam, że taka jest teraz stawka i o to toczy się gra.

  Eliza Michalik

 132. @Mag, dzieki za wspaniala jak zwykle dawke muzyki. Zgadzam sie co do muzyki Kubanskiej ale moze dlatego,ze czesto tutaj slysze rytmy latynoskie nie moglabym jej sluchac w nieskonczonosc. Czsami nawet czuje lekki przesyt.Na szczescie mam tu kilka ulubionych knajpek, gdzie gra sie tak rozna muzyke, ze w zaleznosci od tego czego chce posluchac aktualnie wybieram miejsce na zjedzenie czegos tam i wypicie kawy. Ach, Mag, kawa w Hiszpanii jest chyba najlepsza na swiecie! Dzieki i jak masz cos fajnego do posluchania, to wrzuc – wytropie na pewno, ale teraz wybieram sie na impreze do znajomych i do rana mi zejdzie. Nara.

 133. https://biznes.interia.pl/raport/polski-gaz/news/gaz-bezpiecznie-dotrze-tam-gdzie-jest-potrzebny,2591210,8650
  =========

  Zainteresowanym…..
  Radzę poczytać komentarze, na przykład:

  ~sb – Dzisiaj (15:55)

  Średnia cena eksportowa rosyjskiego gazu dla UE w 2017 roku wynosiła 190 USD za 1000 m.sześc., natomiast w tym samym okresie cena amerykańskiego skroplonego gazu wahała się pomiędzy 265 a 295 USD. Dywersyfikacja ( rezygnacja przez Polskę z dostaw gazu przez Gazprom ) będzie kosztować polskiego podatnika dodatkowe miliardy USD. Brawo MY. Wg. danych MFW, wiosną br. cena rosyjskiego gazu – na granicy z Niemcami – wynosiła 183 USD za 1000 m. sześc. Na regionalnej gazowej europejskiej giełdzie TTF średnia cena wynosiła 188 USD ( bez kosztów dostawy gazu ) a cena amerykańskiego skroplonego gazu zdecydowanie wyższa i wg. danych Ministerstwa Energetyki USA w lutym 2018 r. dostarczany gaz do Hiszpanii, Portugalii jak i Turcji kosztował 245 USD za 1000 m. sześc. I na koniec – w czerwcu br. za rosyjski gaz PGNiG płacił Gazpromowi 193 USD za 1000 m. sześc., katarski gaz kosztował PGNiG 319 USD a amerykański 266 USD. I to by było na tyle,

 134. Kontrakty spot BASE (na dostawę prądu w tej samej ilości przez cały następny dzień) ostro podrożały w całej Europie. Za nimi w górę poszły także kontrakty tygodniowe, miesięczne i roczne. Najmniejszy wzrost odczuła Francja – o 32 proc. O ponad połowę prąd podrożał w Skandynawii, o 62 proc. na Litwie i o ponad 80 proc. w Niemczech i Czechach. Na tym tle Polska, ze wzrostem o 42 proc., prezentuje się całkiem nieźle – wynika z danych firmy doradczej Montel, przygotowanych dla portalu WysokieNapiecie.pl.
  Największy szok przeżywają Austriacy. W październiku zaliczyli wzrost cen prądu rok do roku o – bagatela – 117 proc. Przyczyniło się do tego niedawne oddzielenie Austrii od rynków Niemiec i Luksemburga, o co od lat zabiegały kraje Grupy Wyszehradzkiej na czele z Polską. Rozdział zmniejszył tranzytowy przesył prądu z Niemiec do Austrii z wykorzystaniem polskich sieci, ale o niemal 9 euro/MWh rozstrzelił zeszłomiesięczne ceny u obu sąsiadów.

  Czytaj więcej na https://www.polska2041.pl/energia/news-prad-drozeje-w-calej-europie,nId,2653740#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ========

  Moim zdaniem, jakiś fundusz hedgingowy zaczął grać na giełdzie energii- kontrakty future.
  Idiotyczna polityka UE tycząca zielonych certyfikatów- kolejna giełda- powoduje samowykluczenie Europy z produkcji czegokolwiek.
  W imię ideologii zarzynamy miejsca pracy i konkurencyjność.

  Komentarze ja zwykle, są najcenniejszym zasobem, niektóre bardzo merytoryczne, w przeciwieństwie do autorów niektórych tekstów, pracujących na umowach śmieciowych, i dorabiających na czesne na studia….

  Ps.
  Nasze krajowe przepychanki to pikuś.
  Jak zwykle, o naszych losach zadecydują znacznie więksi gracze, i oczywiście preferując wyłącznie własne interesy.

 135. W dalszym ciągu trwa licytacja kto wygrał wybory samorządowe.
  Politycy PIS są przekonani, że to oni wygrali, opozycja przeciwnie.
  W drugiej turze, gdy stawali przeciw sobie dwaj kandydaci na wójta, burmistrza czy prezydenta wygrana antypisu jest wyraźna.
  W pierwszej turze wygrali kandydaci na prezydentów w dużych miastach popierani przez opozycję.
  W sejmikach wygrał PIS, tylko dlatego, że partie opozycyjne nie dołączyły do koalicji obywatelskiej.

  Generalnie zjednoczona pisowska prawica zebrała trzecią część głosów wyborców, a partie opozycyjne dwie trzecie głosów wyborców, czyli dwa razy więcej.
  DWA RAZY WIĘCEJ!!!

 136. ls42
  5 listopada o godz. 19:55

  Podobna sytuacja miała swego czasu miejsce i na Słowacji, i niedawno we Francji,
  Zjednoczona ponad podziałami koalicja, głosowała przeciw, nie za…..
  Tyle że tam politycy wznieśli się ponad prywatne kalkulacje i animozje, poświęcając własne interesy w imię odsunięcia od władzy nielubianych opcji.
  Wątpię, czy ci polscy podążą tym śladem.
  Nie te poziom……
  PRYWATA, to największa wada naszego społeczeństwa, górująca nad wszystkimi innymi.
  W imię wspólnego dobra poświęcić własne aspiracje?
  To nie do przyjęcia, to nie ten format ludzi.

 137. SŁOWIANIN STANISŁAW
  5 listopada o godz. 19:17
  Herr volksdojcz chwali się znajomością biznesu. Najlepiej szedł im handel złotymi zębami jedynkami wyrywanymi ofiarom łapanek. Tak sobie myślę,że potem w Szwajcarii lokowali kapitał w skrytkach. Amber Gold to wydmuszka w stosunku do tajnych kont volksdojczów.”

  Panie Słowianin,
  rozumiem że ” pije ” pan do mnie więc informuję pana że foksdojcze mieli by dziś po 100 lat . Nie mam 100 lat i nie jestem folsdojczem . Ostatnio to pan się zalił że zapomniał gdzie zakopał jakiś słoik ze złotymi zębami własnie …..
  Spożycie samogonu wypala nieodwracalnie szare komórki co na panskim przykładzie doskonale widać . Szwajcaria natomiast wiele lat temu została zmuszona do odtajnienia tych tajnych kont o których pan wciąż majaczy …..
  Hurtowe picie samogonu z którego panscy prawdziwi rodacy byli i są znani to jednak poważna sprawa….Ukłony

 138. wiesiek59
  5 listopada o godz. 19:17
  blackley
  5 listopada o godz. 19:06

  Portale arabskie, amerykańskie, kanadyjskie z Singapuru, sa dla ciebie głąbie rosyjskojęzyczne?
  To nie chce mi się z tobą gadać……”

  Rosyjskojęzyczne nie w sensie uzywania rosyjskiego języka. W sensie pompowania w swiat sowieckiej propagandy produkowanej w Rosji . Naprawdę jest pan takim ignorantem że nie rozumie tak podstawowych spraw?

 139. jakub01
  A co sobie będziemy żałować! Jesienią!
  https://www.youtube.com/watch?v=w6MKHKPBPg4

 140. jakub01
  5 listopada o godz. 19:16
  Madame ,
  wiele razy byłem za granicą . Nigdy nie spotkałem się z tym o czym pani ma nieprzyzwoitość konfabulować …..nie w ciągu ostatnich 20 lat . Angielski znam słabo więc ZAWSZE biorę ze sobą syna który mowi niezle . Jezdzimy dobrym autem . Płacimy kartą . Staramy się być dobrze ubrani i nie zwracać na siebie uwagi . Nigdy w zadnym sklepie /restauracji/hotelu / itd NIKT nas nie pilnował i nie pozwalał sobie na niestosowne zachowanie . Być może cośw swoim języku mamrotali , w każdym razie nie w angielskim .

  Pan Wyrzyk mieszka jakieś 30 km od Warszawy na południe , nie podaję dokładnego adresu bo nie mam upoważnienia . Potęzna stajnia , robi wrażenie . Same konie wyscigowe . Jadę w sobotę . Ukłony

 141. adam100
  5 listopada o godz. 19:12
  @

  SZACUN DLA TARCZYŃSKIEGO ZA WSPARCIE WENTY I JURKA OWSIAKA NA 20.000 ZŁ.!!!!”

  Ale czy ten NOSICIEL CZERWONYCH PŁASZCZY Z FUTRZANYM KOŁNIERZEM już wpłacił forsę czy swoim zwyczajem coś będzie kręcił i kłamał ? Ukłony

 142. Bar Norte
  5 listopada o godz. 0:48

  „A nie pisałem ci ze dwa lata temu, że Morawiecki was wykończy”?

  Wyraziłeś swoją nadzieję, ale na razie PiS zdecydowanie zwycięża w gminach, powiatach i województwach, czyli tam gdzie żyją zwykli ludzi i gdzie jest ich większość. Kawiarniana lewica, która serca ma po lewej stronie, a portfele po prawej, ma tych ludzi głęboko gdzieś, a liberał Morawiecki jednak nie. Wy chcielibyście wydawać, ale nie umiecie zarobić, Morawiecki umie zarobić i dlatego może wydawać na ludzi. Oni zaś wiedza, że wy jesteście papierowi, stąd wynik (1,5 proc.) Zandberga, niewiele lepszy od narodowców (1,4 proc. ), którzy też bujają w obłokach, choć w nieco innych.

 143. jobrave
  5 listopada o godz. 2:12

  „Amunicja socjalna też chyba jest na wyczerpaniu, zaczęło się od „500 plus” i właściwie na tym się skończyło.”

  Proszę zapytać górników jaką wolą amunicję? Socjalną czy amunicję z broni gładkolufowej, którą w czasie rządów PO policja poczęstowała ich przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

 144. blackley
  5 listopada o godz. 20:32

  Wymień źródła z których korzystasz, a powiem ci kim jesteś.
  Insynuować to ty sobie możesz, podobnym sobie, i zależnym od ciebie.
  Nawet wiara i fanatyzm, muszą mieć jakieś podstawy.
  W twoim przypadku, to prymitywizm, niedoinformowanie, głupota, podatność na propagandę, brak wiedzy, nieoczytanie, niezrozumienie kluczowych terminów, nieobycie, prostactwo, brak kultury, umiejętności dyskusji, argumentacja na poziomie przedszkola, infantylizm myślenia.

  Krótko mówiąc, IQ zgodne z numerem buta.
  Idealny egzemplarz, nadający się do ciężkich prac, nie wymagających myślenia.
  Ale, niedowartościowany…..

 145. adam 1oo

  ”Bajki PolitycznePolub stronę
  3 godz. ·
  Kownacki:
  – Nie rozumiem, co świadka śmieszy?
  Tusk:
  – Uśmiechnąłem się tylko do pani przewodniczącej Wassermann, dodając jej otuchy.
  Kownacki:
  – Proszę, by świadek odpowiadał do rzeczy.
  Tusk:
  – Nie jest łatwo, panie pośle, odpowiadać do rzeczy na pana pytania.

  Kurtyna ”

  Też dobre.;-)

 146. wiesiek59
  5 listopada o godz. 20:45

  Panie instruktorze kilofnictwa .

  Nic , zadne obelgi , ” zabiegi retoryczne ” które usiłuje pan tu montować nie przykryją faktu panskiego wielkorusofilstwa . Oraz ignorancji . Ukłony

 147. Jutro decydujący dzień.
  Wybory w USA.

  Moja prognoza.
  Nieznaczne zwycięstwo Republikanów, wzmocnienie pozycji Trumpa.
  Jakieś zakłady?

 148. jobrave
  5 listopada o godz. 3:12

  „Możesz się Mauro wymądrzać, żonglować statystykami, (…) ważniejsze są sejmiki, (…) Ale ja Ci powiadam: koniec drabiny, właśnie zaczęliście z niej złazić”.

  Trudno mieć pretensję o twoje chwytanie się brzytwy ― po ludzku rozumiem ― ale rób to ostrożnie. Żaden zwycięzca wyborów do Sejmu nie osiągnął takiego samego rezultatu w kolejnych wyborach do sejmików wojewódzkich. Z reguły miał mniej. Jeśli więc teraz PIS otrzymał rekordowe w III RP ponad 34 proc. to ile uzyska za rok? Odpowiedź jest prosta ― dużo więcej niż byś chciał. A system d’Hondta dołoży mu jeszcze trochę.

 149. blackley
  5 listopada o godz. 20:52

  Zadałem głąbie proste pytanie- skąd czerpiesz wiedzę o świecie.
  Na czym budujesz takie idiotyczne poglądy.
  Z wykopalisk jakiego okresu?

 150. wiesiek59

  ”W twoim przypadku, to prymitywizm, niedoinformowanie, głupota, podatność na propagandę, brak wiedzy, nieoczytanie, niezrozumienie kluczowych terminów, nieobycie, prostactwo, brak kultury, umiejętności dyskusji, argumentacja na poziomie przedszkola, infantylizm myślenia.”
  WW tresci pan instruktor szkoły górniczej skierował do mnie …Coż , prosze pana ja wiem czemu zbankrutowała PRL . Ostatnie trzy lata spędził pan na udowadnianiu że to ” wina ” CIA , Solidarności i Wojtyły . Bezskutecznego udowadniania , dodam . Ukłony

 151. wiesiek59
  5 listopada o godz. 20:58
  blackley
  5 listopada o godz. 20:52

  Zadałem głąbie proste pytanie- skąd czerpiesz wiedzę o świecie.
  Na czym budujesz takie idiotyczne poglądy.
  Z wykopalisk jakiego okresu?”

  Panie instruktorze ,
  Łatwiej będzie odpowiedzieć Z JAKICH ZRÓDEŁ NIE CZERPIĘ ” wiedzy o swiecie ” / Otóż unikam jak ognia wszelkich ruskich portali polskojęzycznych . Nie jest ich duzo ale są mocno trujące.
  Co tydzień kupuję i czytam od ” deski do deski ” taki tygodnik opinii ” POLITYKA ” Słyszał pan może ? Kosztuje niecałą dychę , jest gruby , fakt ale jest też sporo obrazków . Nie musi pan czytać od razu wszystkiego bo pana głowa rozboli . Po trochu się pan wdroży . Ale ostrzegam, nie wszystko co pan wyczyta w Polityce może się panu podobać . Wychodzi w srody . Ciekaw jestem panskich wrażeń . Ukłony

 152. Halo !!!!

  Kilof zgubiony i nie mozna znalezc?
  Czy ” spong/spąg ” zaginął ?

 153. Mauro Rossi

  „na razie PiS zdecydowanie zwycięża (…) a liberał Morawiecki (…)umie zarobić”

  Jasne. I tak trzymaj Mauro!
  Nawet cię lubię w tej neoliberalnej odsłonie.

 154. @jobrave ze swoją dramatyczną wyobraźnią nieobecny. Dzisiaj przyszło mi do głowy takie porównanie: pacjent po wypadku z urazem głowy niegroźnym na szczęście, zwichnięcia, stłuczenia tu i ówdzie ale jak mówi poeta na blogu ateistów „…ma nogi dwie i ręce dwie i…” znajduje się w rękach nie tyle konowała co ucznia czarnoksiężnika. Po kolejnych operacjach zostaje jedynie kadłub, ale co rusz kolejni głównodowodzący zlecają wycięcie tego czy owego – na przeszczep może? Ostatnio operowano serce porównywalne z konstytucją. Anestezjologiem jest Kościół Katolicki który każe sobie słono płacić np. teraz przeszczep lewej nerki. Słowo lewa nie zawiera w sobie żadnej dwuznaczności skądże, ale dlaczego w ostatnich wyborach zwycięża prawica?
  Ps. czy kolega czyta na temat prywatyzacji?, nie wszystko zło jest wykazane wprost, czasem potrzebna jest interpelacja np.
  https://mojepanstwo.pl/dane/sejm_interpelacje/33067,interpelacja-nr-28705-sprawie-zagranicznych-inwestycji-kghm-polska-miedz-sa
  To byli posłowie PiS niestety, opozycyjni wówczas, ale takie pytania padły odpowiedzi nie znam.

 155. Jak powinien zareagować rząd, kiedy kraj klasyfikowany jako rynek wschodzący traci przychylność wierzycieli? Standardowe zalecenia polityczne zazwyczaj nie obejmują zastraszania banku centralnego, pomstowania na „lobby stopy procentowej”, wdawania się w kłótnie z sojusznikami, rezygnowania z pomocy MFW, wyrażania pogardy wobec dolara ani wyznaczania zięcia prezydenta na ministra finansów. Turcja zrobiła wszystkie te rzeczy, a jej waluta zgodnie z oczekiwaniami straciła w tym roku 40 proc. wartości.

  Tymczasem Argentyna znacznie bardziej trzymała się konwencjonalnych rozwiązań. Minister finansów tego państwa posiada dwa tytuły naukowe z dziedziny ekonomii. Argentyński bank centralny gwałtownie podniósł stopy procentowe, a rząd zabezpieczył szybką i hojną pomoc ze strony MFW, który zgodził się udzielić pożyczki w wysokości 50 mld dolarów (największej w swojej historii). A jednak argentyńska waluta straciła w tym roku ponad 50 proc. swojej wartości.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/inwestorzy-pomijaja-roznice-miedzy-argentyna-a-turcja/
  =============

  Tyle jest warta ekonomia,m co szaman…..

 156. Postaram się nie ironizować, bez podtekstów czy odległych skojarzeń. Odległe skojarzenia dotyczące Chile (Wiesiek) to
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kghm-sierra-gorda-czerwiec-2018,164,0,2411684.html

 157. żabka konająca
  5 listopada o godz. 21:37

  Wyważasz otwarte drzwi.
  Nieczytających nie przekonasz.
  Lektura „Czarnej księgi prywatyzacji” mogłaby kaprawe oczka otworzyć.
  Ale, nie FANATYKOM…..

 158. @ blackley
  5 listopada o godz. 20:41
  adam100
  5 listopada o godz. 19:12

  SZACUN DLA TARCZYŃSKIEGO ZA WSPARCIE WENTY I JURKA OWSIAKA NA 20.000 ZŁ.!!!!”
  Ale czy ten NOSICIEL CZERWONYCH PŁASZCZY Z FUTRZANYM KOŁNIERZEM już wpłacił forsę czy swoim zwyczajem coś będzie kręcił i kłamał ? Ukłony

  Wyrok sadowy ponoć prawomocny.
  Taka sytuacja 🙂

 159. Legat

  „ … pierwsze aferalne przejęcia kamienic w Warszawie odbyły się za prezydentury PiSowskiego prezydenta Warszawy”.

  To oczywisty fejk, dość nieudolny. Jeden przykład: za rympał z próbą przejęcia ogródków działkowych przy ul. Waszyngtona (teoretycznie deweloperska perełka) odpowiadająca w Ratuszu za prywatyzację wiceprezydent Dorota Safian, żona Marka Safjana, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, została w 2003 roku przez L. Kaczyńskiego zmuszona do odejścia z tego właśnie powodu.

 160. Dla historycznej poprawności trzeba dodać, że wcześniejszym przedsięwzięciem planistycznym, w skali makro był 4-letni plan inwestycyjny, a jego kontynuacją, był wspomniany „Plan 15-letni rozwoju gospodarczego Polski”. Plan 4-letni zakończył się ewidentnym sukcesem w sferze realizacji zadań tam przewidzianych, a dodatkowo został wykonany wcześniej niż zakładano. Oczywiście można dyskutować, czy skutki gospodarcze były wystarczająco zadowalające, ale trzeba obiektywnie zwrócić uwagę, że zrealizowane inwestycje zaczęły dopiero produkować, więc ich rentowność i zdolności produkcyjne były w fazie początkowej. Niemniej zakłady, które powstały w ramach tego planu, stały się zalążkiem nowoczesnego przemysłu w Polsce, szczególnie obronnego oraz początkiem szeregu inwestycji infrastrukturalnych, takich jak drogi, zapory, gazociągi i inne.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/eugeniusz-felicjan-kwiatkowski-planowanie-inaczej/
  ============

  Jak to robili MĄDRZY ekonomiści?
  PLANOWALI……

 161. Z dystansu
  5 listopada o godz. 10:18

  „A jakby Duda się ugiął przed wola Łodzian i ja ułaskawił , sprawa była bagatelna „.

  Sfałszowanie dokumentu przez urzędnika to oczywiście drobiazg. Chyba Zdanowska musiałby kogoś skrytobójczo zamordować żebyś poczuł lekki dyskomfort.

 162. @ blackley
  5 listopada o godz. 20:46
  adam 1oo
  ”Bajki PolitycznePolub stronę
  3 godz. ·
  Kownacki:
  – Nie rozumiem, co świadka śmieszy?
  Tusk:
  – Uśmiechnąłem się tylko do pani przewodniczącej Wassermann, dodając jej otuchy”

  Trochę jak na blogu EP? 🙂

 163. Bar Norte
  5 listopada o godz. 21:36

  I tak trzymaj Mauro! Nawet cię lubię w tej neoliberalnej odsłonie”.

  Co ja poradzę Bar Norte, jestem realistą i pragmatykiem, a nie dogmatykiem. Dogmatyka dobra jest w teologii (teologia dogmatyczna).

 164. jednak Chile
  „W debatach nad zmianami w OFE często przytaczano przykład Chile, jako dowód klęski kapitałowego systemu emerytalnego. Na poparcie tej tezy stwierdzano, że trzy czwarte osób, które odprowadzały składki emerytalne do prywatnych funduszy emerytalnych nie zdołało oszczędzić na tyle, by otrzymać emeryturę na minimalnym poziomie. Skutkiem tego, do ich świadczeń dopłacać musi państwo. (…) W 2008 r. wprowadzono aukcje wspomnianych opłat oraz uproszczono ich strukturę (z trzech różnych prowizji pozostawiono jedną). Skutkiem tego był ponad siedmiokrotny spadek opłat za zarządzanie. W przypadku realnych stóp zwrotu, te na przestrzeni blisko 35 lat funkcjonowania systemu kształtowały się na średnim poziomie ponad 8 proc., co prawie dwukrotnie przewyższało średnie tempo wzrostu PKB z tego okresu. ”
  Powyższy cytat dotyczy oczywiście kraju srebrem i miedzią płynącym będącym dla Polski wzorem do naśladownictwa w systemie emerytalnym.
  Siedmiokrotny spadek opłat za zarządzanie; myślę, że właściciele funduszy emerytalnych dość się nachapali i naspekulowali przed pamiętnym rokiem 2008.

 165. wiesiek59
  5 listopada o godz. 17:39
  mag
  5 listopada o godz. 14:46
  To nie tak…
  Ty masz swoje zainteresowania, ja swoje.
  Między innymi, lubię czytać i poszerzać swą wiedzę.
  Nie sadzę, aby akurat ekonomia, wojskowość, gospodarka, wchodziły w skład twojego ulubionego”menu”.
  A linki są dla zainteresowanych.
  Są tacy którzy w pewnym momencie zastygli w stazie, i tacy którzy mają głód informacyjny.
  Trzecia grupa to ci, co czytają rocznie tyle, ile ja dziennie….i wypowiadają się na tematy o których nie mogą mieć bladego pojęcia, z braku podstawowych informacji.

  Mój komentarz
  Wycieczka Wieśka w stronę mag i innych czytających przez cały rok mniej niż on dziennie, czym jest, jak nie objawem, hmmm, czegoś tam.
  Pzdr, TJ

 166. Frekwencja 49% w drugiej turze wyborów samorzadowych, to ewenement.
  Coś się budzi.
  Młodzi w…wieni?

 167. Mauro Rossi

  Rzeczpospolita, red Sułdrzyński, tekst „Klęska „projektu Morawiecki”?”

  Jak to w konserwatywnej Rzepie bardziej kulturowo niż klasowo, ale warto poczytać. Tym bardziej, że to gazeta dobrze poinformowana.

  Fragment:

  „Przegrana przez PiS wyborów samorządowych nie tylko w największych metropoliach, ale nawet w tych mniejszych miastach, który uchodziły za bastiony prawicy to sygnał, że nie powiódł się plan partii Jarosława Kaczyńskiego, by odzyskać umiarkowane centrum i zbudować sobie poparcie wśród klasy średniej. To zaś oznacza, że w PiS obudzą się wszyscy dotychczasowi przeciwnicy obecnego szefa rządu twierdząc, że nie powiódł się polityczny plan pod tytułem „Mateusz Morawiecki premierem i nowym liderem prawicy”.

  Plan ten powstał dokładnie rok temu. Po Marszu Niepodległości 2017 roku liderzy PiS z przerażeniem obserwują doniesienia zagranicznej prasy o tym, że polską stolicę opanowali neofaszyści i środowiska skrajnie nacjonalistyczne niosące transparenty wprost odwołujące się do rasistowskich haseł. PiS oficjalnie protestuje przeciwko rzekomym manipulacjom zagranicznych mediów, przekonuje, że był to marsz dziesiątek tysięcy polskich patriotów, a że radykalne hasła niosło kilkunastu prowokatorów. Ale to prawdopodobnie wówczas w głowach liderów partii rządzącej zrodziła się myśl, że pora na zmianę premiera i przeprowadzenie operacji poprawy wizerunku zarówno PiS jak i Polski. Do kierownictwa partii doszło bowiem jak katastrofalną opinię ma nasz kraj, skoro tak łatwo przypiąć mu łatkę miejsca, gdzie można publicznie głosić na manifestacji rasistowskie hasła i nieść symbole neofaszystowskie. To wtedy rozpoczęła się operacja, która zakończyła się miesiąc później, gdy ogłoszono, że Morawiecki zostaje szefem rządu, a z kolei kolejny miesiąc później wymienił najbardziej kontrowersyjnych ministrów, symbolem czego były dymisje Antoniego Macierewicza, Witolda Waszczykowskiego czy Jana Szyszki.”

  Całość ponizej

  https://www.rp.pl/Komentarze/181109756-Szuldrzynski-Kleska-projektu-Morawiecki.html

 168. Wiesiek
  Co ty wiesz ?
  To, że mylisz zakaz minaretów w Szwajcarii z meczetami , ma świadczyć o tym , że wiesz lepiej ?
  Tobie sie dużo wydaje , też to , że wiesz lepiej .
  To, że sie żyje w jakimś kraju , konsumuje miejscowe media i zna społeczność , nie świadczy jeszcze o tym , że się nie wie co sie w nim dzieje i że ktoś kto nie zna języka , nie ma bezpośredniego dostępu do mediów i nie zna miejscowej społeczności i może nawet nigdy w tym kraj nie był , wie lepiej , bo tak mu się wydaje.

 169. @Wiesiek, ponownie masz rację a mnie przyszło do głowy że mam do czynienia z ludźmi niedoinformowanymi stąd wiedza na poziomie przedszkola.
  Przy okazji stopień niezrozumienia czytanego tekstu jest na blogu porażający, oczywiście nie mam zamiaru tłumaczyć @mag w którym miejscu należy się śmiać w kolekcji kawałów o babie która przychodzi do lekarza…
  Ps. @jobrave dał się ponieść emocji, ale emocje pozytywne pomiędzy @salto a @mag? – muszą mieć wspólnego wroga. Dobrze im tak!

 170. Z dystansu
  5 listopada o godz. 22:01

  Masz może dane, ile w ciągu ostatnich powiedzmy 10 lat, wybudowano NOWYCH meczetów w Szwajcarii?
  Bo mnie się wydaje, że okrągłe ZERO.
  Pewne rzeczy robi się po cichu.
  Ileż to kwitów trzeba wypełnić, by coś wybudować….

  A poza tym, nic nie wiem, niczym się nie interesuję, nigdy nie mam racji.
  Acha, i kompletnie nie znam się na niczym….

 171. adam100
  5 listopada o godz. 21:54
  @ blackley
  5 listopada o godz. 20:46
  adam 1oo
  ”Bajki PolitycznePolub stronę
  3 godz. ·
  Kownacki:
  – Nie rozumiem, co świadka śmieszy?
  Tusk:
  – Uśmiechnąłem się tylko do pani przewodniczącej Wassermann, dodając jej otuchy”

  Trochę jak na blogu EP? ”

  No trochę . Z tym że ja nie mam zamiaru dodawać nikomu otuchy za to trudno mi sensownie odpowiadać na bezsensowne kwestie róznych wyznawców STD. . Ukłony

 172. Mauro Rossi

  „Co ja poradzę Bar Norte, jestem realistą i pragmatykiem”

  Jak prezes!

 173. wiesiek59
  5 listopada o godz. 22:07
  Z dystansu

  A poza tym, nic nie wiem, niczym się nie interesuję, nigdy nie mam racji.
  Acha, i kompletnie nie znam się na niczym….”

  Tego nie wiadomo na pewno. Istnieją dziedziny – prawdopodobnie – o których pan ma pojęcie . Kilof. Spong/spąg. Gumofilce . Może jeszcze jakieś inne .
  Tyle że – jak w sam raz- nie są to kwestie o których pan tak chętnie i szeroko ma nieostrozność się wypowiadać . Uklony

 174. wiesiek59
  5 listopada o godz. 21:50

  Może tak a może nie . Zna pan jakiś przyklad kraju gdzie planowanie odnioslo sukces ?
  Znacznie lepsze skutki daje pozwolenie ludziom na swobodne zarabianie pieniędzy . Kapitalizm na tym polega i daje radę .
  Z krajów ” planujących ” pamiętam prl . Plan trzyletni . Plan szescioletni . Plan na to , plan na tamto i w koncu BANKRUCTWO . Tak było czy się mylę ?

 175. blackley
  5 listopada o godz. 22:25

  Nie przeczytałeś głąbie, tekstu o Kwiatkowskim, i planowaniu gospodarczym w 20 leciu międzywojennym?
  Cóż……
  To nie na główki z wąskim czółkiem……

  Sukcesy w planowaniu gospodarczym odniosły Singapur, Tajwan.Korea, Japonia, Chiny, Wietnam.
  Nieczytający niczego głąb, nic na ten temat nie może wiedzieć.
  Możesz wypowiadać się o serialach.
  „Kiepscy” to coś na twoim poziomie….

 176. Wiesiek
  W 2009 roku wybudowano ostatni meczet z minaret , nie mylić z maczetem , w Szwajcari . Ile meczetów wybudowano w ostatnich 10 latach nie wiem , ale napewno jeden i nie wiem czy istnieje jakaś statystyka na ten temat .
  Na dole masz link o tym jak doszło do zakazu budowy minaretów w Szwajcari.
  Mylisz to co ci sie wydaje z rzeczywistą wiedzą.
  https://de.m.wikipedia.org/wiki/Schweizer_Minarettstreit

 177. blackley
  5 listopada o godz. 22:14
  ” Z tym że ja nie mam zamiaru dodawać nikomu otuchy”

  Otuchy nie,
  ale artystyczny zwód w prawo,
  potem w lewo,
  zmiana tępa. Strzela : Jeeeest.!!!!

 178. sorry: tempa

 179. @blackley;

  pan hetajr jest rad z każdego upadku bo ” wszyscy prywaciarze to ciemniaki , pólgłowki , zdzierusy itd ” sam zaś uważa że ,, na prywaciarza był zbyt zdolny i uczciwy ”

  Był acan uprzejmy dodać nie używanych przeze mnie „półgłówków, zdzierusów” a pominąć wyrazy: „naciągacze, oszuści i niekiedy złodzieje”. Poza tym to nie moja wina, że się takim urodziłem.

 180. Z dystansu
  5 listopada o godz. 22:35

  Referendum tyczyło minaretów.
  W efekcie nie buduje się meczetów.
  Coś się nie zgadza?

  Ja oceniam efekty, realia, nie tematy zastępcze czy propagandę.
  Mogę się założyć, że do pracy w tych meczetach, nie dopuszcza się imamów wykształconych w Arabii Saudyjskiej.
  Nie dostaną pozwolenia na pracę, wizy, czy czegoś tam jeszcze.

  Istnieje mnóstwo narzędzi stosowanych do zachęcania bądź zniechęcania migrantów, firm, ludzi, uznanych za niepożądanych w danej jurysdykcji.
  Robi się to po cichu,
  Taka jest polityka NORMALNYCH I POWAŻNYCH krajów.
  Tak kształtować rzeczywistość, by sprzyjała perspektywicznej prosperity.

 181. wiesiek59
  5 listopada o godz. 22:32
  blackley
  5 listopada o godz. 22:25

  Nie przeczytałeś głąbie, tekstu o Kwiatkowskim, i planowaniu gospodarczym w 20 leciu międzywojennym?”

  Czytałem . Nadal uważam , że swobodny rozwój gospodarczy jest znacznie bardziej efektywnym sposobem rozwoju. 2RP miała za mało czasu zeby wykazać wyższość gospodarki planowej nad wolnorynkową . Za to PRL miał tego czasu dość i jego ”PLANOWANIE ” zakonczyło się BANKRUCTWEM . Mylę się ?

  ”Sukcesy w planowaniu gospodarczym odniosły Singapur, Tajwan.Korea, Japonia, Chiny, Wietnam.”

  Myli się pan jak zawsze . Singapur , Tajwan – wolny rynek od konca 2 wojny . Korea – kraj frontowy , który dostał know-how od USA . Japonia – kraj podbity i poddany resocjalizacji przez USA . Amerykanie mieli dwa wyjscia – zabić wszystkich Japonczyków albo poddać cały naród resocjalizacji .
  Wietnam i Chiny – podejrzeli że kapitalizm jest znacznie wydajniejszy niż komunizm , który zresztą w tzw międzyczasie ZBANKRUTOWAŁ . Więc zrobili u siebie stary , dobry kapitalizm w manczesterskim stylu – no wie pan wyzysk ludzi w fabrykach i te rzeczy . Róznica była tylko jedna – wlaścicielem było panstwo a nie prywatni kapitalisci . W Polsce podobny projekt trwał w latach 1944-89 ale nie wyszedł . Nie było wystarczającej ilości ciemnej masy do roboty za głodowe pensje.

  „Kiepscy” to coś na twoim poziomie….

  Nie oglądam telewizji panstwowej i polsatu a zdaje się tam ten ” serial ” jest nadawany . Kilka razy mignął mi główny bohater – taki nierób w wojskowym dresie i – chyba – klapkach . Bardzo pana przypomina . Ukłony

 182. @

  Od kilku godzin PiS ma przekaz
  dla mediów, iż miasta gdzie przegrał
  to tylko 15% ludności.

  Policzyłem (bo ich trzeba sprawdzać)

  Największe miasto w którym PiS wygrał
  to 63 tysięczny Chełm
  Ludność wszystkich większych miast
  to 12 548 585 ( stan na 1 stycznia 2018)
  co stanowi nie 15% a,
  33% populacji naszego kraju

 183. wiesiek59

  ”Taka jest polityka NORMALNYCH I POWAŻNYCH krajów.
  Tak kształtować rzeczywistość, by sprzyjała perspektywicznej prosperity”

  ta? a jak prl ” kształtował rzeczywistość by sprzyjała perspektywicznej prosperity” ?
  Perspektywa była taka że wydaliscie calą forsę pożyczoną od kapitalistów na budowę komunizmu i nastąpiło BANKRUCTWO . Słaba perspektywa , nie sądzi pan >/ ?

 184. żabka konająca
  5 listopada o godz. 22:06

  średnia polskiego czytelnictwa, to 43 strony rocznie.
  Licząc reklamy, poradniki, Pudelki……
  Więc przestałem się dziwić.

  Uzasadnienie własnych poglądów, przekracza możliwości intelektualne niektórych polemistów.
  Podanie źródeł ich wizji świata, jest niewykonalne.
  Oni WIERZĄ, nie wiedzą.
  No i masz w efekcie efekty próby dyskusji.
  Wyższość skarpet nad onucami….
  O owijaczach, nie wspomniał nikt, z braku wiedzy o czymś takim.

 185. @

  Donald Tusk skomentował swoje przesłuchanie przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

  – W czasie dzisiejszego posiedzenia komisji i mojego przesłuchania jeśli coś mnie zaskoczyło, to wyłączanie mi mikrofonu. To było coś, czego się nie spodziewałem. To chyba bez precedensu – mówił po zakończeniu przesłuchania Donald Tusk.

 186. @

  Rafał Trzaskowski
  3 november 2017 ·

  Ułatwijmy wszystkim PiSowskim hajterom pracę. Zlustruje się dla Was sam. Polityczne winy znacie. Czas na prywatne. Nazywam się Rafał Trzaskowski. Pra-pra dziad i dziad służyli pod obcym dowództwem – Napoleona i Cesarza Józefa (co przesądza o moich powiązaniach z obcymi mocarstwami). Pradziad zrzucił habit Jezuity (zaprzaniec jeden) i zakładał pierwsze żeńskie gimnazja w Galicji (czyli, umówmy się, był dziewiętnastowiecznym genderowcem). Jego stryj w powstaniu listopadowym, jako podchorąży, atakował Belweder (nieudacznik – wypuścił z rąk Wielkiego Księcia – przypadek?). Brat pradziada zginął w powstaniu styczniowym. Dziadek był w sędziowskiej klice. Ojciec grał niepolską muzykę – muzykę dżazowską, w którą często wplatał motywy polskiej muzyki ludowej (jawna profanacja), jeździł też po świecie – często, przyznaję, do Niemiec, gdzie, o zgrozo, miał przyjaciół. Przyjaźnił się też z najgorszym, artystycznym sortem (tak, tak z takimi pijakami jak Hłasko czy Tyrmand). Mama – z domu Arens (wstrętne austriackie nazwisko) Warszawianka od pokoleń. Dziadek był hipsterskim antykwariuszem. Babcia kochała Piłsudskiego (i nauczyła mnie – wnuczku – pamiętaj – Marszałek był tylko jeden). Brat mamy Andrzej (Ps. Pała) zginął w Powstaniu Warszawskim, siostra Iza (ps. Jadwiga) była żołnierką i łączniczką Komendy Głównej AK. Obydwoje byli w mainstreamowym AK, a ciocia tylko przez chwilę była wyklęta, kiedy z przyjacielem – niejakim „Anodą”, chciała rzucać granatami w generała Sierowa.
  Brat – o strasznym, niepolskim nazwisku Ferster – był dyrektorem undergroundowej Piwnicy pod Baranami. Piotr Skrzynecki był moim przewodnikiem po tajemnicach Krakowa.
  Urodziłem się na Powiślu (w szpitalu na Solcu), całe życie mieszkałem na Nowym Mieście – na ulicy Freta – czas dzieliłem między książki i podwórko, które nie zawsze dzieliło moją biblofilską pasję. Stałem pod Kamienicą. W młodości pijałem tanie wina, z rzadka paliłem zioło i bywałem „niegrzeczny”. Uczyłem się dobrze. Kląłem. Słowo „bawidamek” znam tylko od babci. Znam Mellera i nie tylko jego. Kumplowałem się z dzieciakami opozycjonistów (ach – Gosia Wende), ale z paru resortowcami też (mój przyjaciel Lech Dobroczyński, jest wnukiem Kliszki). Od dziecka przyjaźnie się z Michałem Żebrowskim (przepraszam). Religii uczyli mnie surowi Franciszkanie, ale ja wolałem liberalnych Dominikanów ze Św. Jacka. W liceum byłem szefem samorządu i zdarzało mi się strajkować. W 1989 roku pracowałem w „Niespodziance”. W pierwszych wyborach, w jakich głosowałem, oddałem głos na Lecha Wałęsę. Ale podobał mi się kiedyś Leszek Moczulski (jego książkę – „Wojna Polska 1939” połknąłem jednym tchem). Byłem na stypendiach za pieniądze amerykańskie, polskie i unijne. Na Oxfordzie byłem na stypendium (tamdaradam!) SOROSA. Mam żonę Ślązaczkę (o zgrozo!). Teściowa ma niepolskie imię (Gizela) nadane po wojnie przez sąsiadkę Niemkę w Legnicy.
  Moje dzieci są średnio grzeczne. 12 letniej córce nie podoba się ani Kaczyński, ani Putin i czyta satanistyczne książki fantasy. 8 letni syn nie chce chodzić na religię (gówniarz woli pływać).
  Znam języki obce (niemiecki nie, ale rosyjski już tak). Jestem filosemitą. Jeżdzę na rowerze. Jem sałatę. Kiedyś jadłem nawet jarmuż. Byłem na paradzie równości. Na moje wykłady (w Collegium Civitas, UW, UJ) przychodzą cudzoziemcy. Więcej grzechów nie pamiętam i nie obiecuję skruchy.

 187. blackley
  5 listopada o godz. 22:58

  Imć Głąbie.
  Poczytaj historię gospodarczą i polityczną tych krajów, i przestań mi propagandą rzygać, bo robi mi się niedobrze.
  Skonfrontuj choćby z wiki wzięte fakty, i swój bełkot.
  Toż ty nie masz bladego pojęcia….

  Przerost mięsni nad mózgiem?
  Encefalopatia?
  Tragiczne przypadłości…

 188. @żabka konająca
  „Przy okazji stopień niezrozumienia czytanego tekstu jest na blogu porażający, oczywiście nie mam zamiaru tłumaczyć @mag w którym miejscu należy się śmiać w kolekcji kawałów o babie która przychodzi do lekarza…
  Ps. @jobrave dał się ponieść emocji, ale emocje pozytywne pomiędzy @salto a @mag? – muszą mieć wspólnego wroga. Dobrze im tak!”.
  To tyle, gdy chodzi o żabkowe kumkanie, które zacytowałam.
  Prawdopodobnie świetnie się bawisz sama z sobą, czytając „ze zrozumieniem” rozmaite teksty.
  Ja, co przyznaję ze skruchą, bardzo często nie chwytam, o co ci chodzi, ale i nie staram się ponad miarę by zrozumiec, bo aż tak bardzo nie interesują mnie twoje dziwaczne, manieryczne wpisy.

 189. wiesiek 59

  w którym miejscu minałem się z prawdą ? Ze Chiny i Wietnam dały sobie spokój z komunizmem widząc że kapitalizm działa lepiej ? Przecież Tajwan to Chiny , tylko jak Chiny kontynentalne zaczęły wprowadzać komunizm to Singapur i Tajwan kapitalizm .

  Japonia dostała know how od USA – oczywiscie twórczo rozwijając.

  Gdzie panie instruktorze kilofnictwa mijam sie z prawdą ?

 190. adam100
  5 listopada o godz. 23:08

  Trzeba przyznać, że imponujące koligacje , znajomości, powiązania.
  Pytanie brzmi.
  Czy coś z tego przełoży się na dobrobyt Warszawy?
  Bo w tych wyborach, ponoć o to tylko chodziło?

  Wybrany przez lud, by rządzić w interesie ludu?
  Bo cała reszta to pierdoły.

 191. mag
  5 listopada o godz. 23:13
  @żabka konająca
  „Przy okazji stopień niezrozumienia czytanego tekstu jest na blogu porażający, oczywiście nie mam zamiaru tłumaczyć @mag”

  Ja, co przyznaję ze skruchą, bardzo często nie chwytam, o co ci chodzi, ale i nie staram się ponad miarę by zrozumiec, bo aż tak bardzo nie interesują mnie twoje dziwaczne, manieryczne wpisy”

  Pani mag ,
  tak daleko bym nie szedł . Madame zabka to były funkcjonariusz kompleksu urz edniczo – mundurowego PRL podobnie jak pan porucznik Symetryczny . Nie ma już przywilejów wlasciwych tamtym czasom i osobom więc załuje starych czasów , To cała historia .

  Madame zabka żadąła kar , konfiskaty , więzienia za ” niegospodarne obchodzenie się z majątkiem panstwowym ” tym pozostałym po prl , przez 3 rp .

  A ja żadam odpowiedzialnosci – tylko nie wiem czyjej 😉 – za gigantyczne , wieloletnie marnotrawstwo w pgr ach w latach 1944-89. Taka sytuacja

 192. wiesiek59
  5 listopada o godz. 23:16
  adam100
  5 listopada o godz. 23:08

  Trzeba przyznać, że imponujące koligacje , znajomości, powiązania.
  Pytanie brzmi.
  Czy coś z tego przełoży się na dobrobyt Warszawy?
  Bo w tych wyborach, ponoć o to tylko chodziło?”

  panie kilofniku ,

  Pytanie postawił pan debilne . Ale ja panu odpowiem – NIC SIĘ NIE PRZEŁOZY. nIE MA SIĘ PRZEKLADAĆ . Prezydent Warszawy i wogóle kazdy urzednik NIE JEST od zapewniania dobrobytu Warszawie ani wogóle nikomu . Ma sprawnie zarzadzac, przestrzegać obowi azującego prawa , przyzwoicie się zachowywać . TYLE .

  Od zapewniania dobrobytu obywatelom SĄ SAMI OBYWATELE . tERAZ PAN ZROZUMIAŁ ???

 193. Zwrócono uwagę na wydatki poniesione przez komisje śledcze. Do tego dochodzą wydatki na podkomisję smoleńską. Lista zbędnych politycznych zespołów jest z pewnością o wiele większa niż przeciętny obywatel sobie wyobraża. Pieniądze na ich działalność pochodzą z wielu źródeł, ale to są przecież pieniądze zabrane w taki lub inny sposób obywatelom, pieniądze które można byłoby przeznaczyć na budowę czegoś, naprawę dziurawej drogi, czy uporządkowanie terenu, albo zakup samochodów dla policji aby ta szybciej dojechała na miejsce przestępstwa.
  Tymczasem zebrane gremia polityków i ekspertów wyręczają, albo i nie, raczej nie, urzędy i służby państwowe i tylko po to aby wydłużyć postępowanie i w końcu skierować do tych organów stosowne pisma by podjęły działalność.
  Obywatele zaryzykowali i stracili. Pani Wasserman z troską; gdzie był premier, nie zapobiegł tej stracie.
  Naiwne oczekiwanie. Przecież ciągle ludzie tracą swoje pieniądze. Gdzie jest premier? Czemu nie mówi co nam grozi? Czemu nie ostrzega naiwnych obywateli?

 194. Wiesiek
  Nie ma rady , mylisz z rzeczywistością , to co ci się wydaje .
  Domagasz sie faktów , a kiedy są niezgodne z twoimi wyobrażeniami poprostu je ignorujesz.
  Tak sie da żyć w swoim malutkim urojonym światku .

 195. blackley
  5 listopada o godz. 23:14

  Na początek, zainstaluj sobie translator google, czy inny.
  Jak nie potrafisz sam, poproś syna.
  Potem bedzie można dyskutować.
  Bo ten chłop z Bronowic, miał większe pojęcie o świecie niż ty…..
  Skazany jedynie na media polskojęzyczne, odzwierciedlające inne racje stanu, dalej będziesz pociskał pierdoły na poziomie przedszkola.

  Usiłujesz być inteligentny, więc wysil się trochę.
  Skoro stać cię w końcu na nienoszenie mebli, cementu, płyt gipsowych, zainwestuj w intelekt.
  Umiejęntość czytania anglojęzycznych głównie tekstów, jest kluczem do zrozumienia świata.

 196. wiesiek59

  ”Z dystansu
  5 listopada o godz. 23:27
  Wiesiek
  Nie ma rady , mylisz z rzeczywistością , to co ci się wydaje .
  Domagasz sie faktów , a kiedy są niezgodne z twoimi wyobrażeniami poprostu je ignorujesz.
  Tak sie da żyć w swoim malutkim urojonym światku .”

  Panie instruktorze szkoły gorniczej ,
  zamieszczam cytat z innego blogowicza ……Nie pamiętam dokładnie tego trafnego amerykanskiego ? powiedzonka ….” jeżeli trzecia osoba mówi ci że jesteś pijany to się połóż ” . Pan tejot. Pan z dystansu. Moja skromna osoba….
  Moze lepiej idz pan spac …. Ukłony

 197. Dzis pierwszy wtorek listopada: O 15:00 rusza Melbourne Cup.
  Najwazniejszy wyscig konny Australii.
  Ma on dluga tradycje i jest wydarzeniem odciskajacym sie na zyciu tubylcow bardziej niz 22 lipca z 1 maja lacznie w PRL.
  Dosc powiedziec ze w stanie Victoria ( Mbourne) jest to dzien wolny od pracy a w wielu zakladach pracy praktyka jest organizowanie sie ludzi i robienie totalizatora. Nie ma takiego radia/ stacji TV ktoraby nie przerwala swego normalnego programu by nadawac relacje z Mbourne Cup.To swieto zyje, jest wazne dla tubylcow.

  Na drugim koncu jest plakat w znajomym sklepie z veganska zywnoscia: zdjecie konskiej glowy i napis “ Dla was radosc, dla nas zaloba”.

  Cos w tym jest- moze najbardziej odczuwam bycie swiadkiem kolejnej przemiany cywilizacyjnej.
  Tak jak zniknely korby do uruchamiania samochodow, jak odchodza w przeszlosc auta spalinowe( diesle znacznie szybciej niz benzynowe!), jak smartfony zdominiwaly zycie codzienne, jak opalanie stalo sie domena tylko przyjezdnych turystow, tak zmienia sie stosunek do zwierzat: przestaja byc zabawka w ludzkich rekach. Walki kogutow? Walki psow? Corrida? Psie wyscigi? To juz wszystko non comme il faut…
  To samo z Melbourne Cup czy ogolniej- z wyscigami konnymi.
  Bb wierze ze i to odejdzie jeszcze za mego zycia.
  Jak magnetofon kasetowy czy Nokia 3210. 🙂

  ml

 198. Wczoraj obiad z knajpki: dla mnie makaron z woka z jarzynami. Z sieci Wok it up. To nie reklama boo siec bb lokalna.
  Makaron w pudelku ( Nudle w pudle…).
  Pudelko ma druciany wieszak- taki jak u wiadra tylko malutki.
  Dzis demontuje drut by moc odgrzac me jedzenie w kuchence mikrofalowej.
  Demontuje i juz mi w glowie pika PRL- taki ladny kawalek drutu, nie wyrzuce, moze sie przydac…
  Drut jak drut- sztywny choc cieniutki. Dobry taki…
  Tylko do czego? Kiedy przyjdzie okazja by go wykorzystac?
  Pewnie nigdy, pewnie te moje mysli to atawizm PRL- nie bylo wiele to jeszcze mniej sie wyrzucalo.
  Boo moze sie przydac. Dzis jest wszystko i to na wyciagniecie reki stad nie trzeba gromadzic. Nie az tak.

  Nastepna mysl juz byla wlasciwa, przywracajaca proporcje: wyobrazilem sobie kogos kto porzadkuje przedmioty jakie po mnie zostana. Druty, andruty, srubki, bloczki, szekle czy lampki rowerowe…
  Porzadkuje i klnie w zywy kamien boo to juz nie bedzie drut tylko pamiatka po mnie.
  Tak wiec drut z pudelka po makaronie trafil do smieci.
  A kysz PRLu…

  ml

 199. Melbourne Cup

  Trzeba miec wyobraznie by konia nazwac Roztropovich.
  To tak jakby w Polsce klaczke nazwac Rubinstein.
  Wiec nie wyobraznie, ale tupet.
  Konski taki…

  ml

 200. adam100
  5 listopada o godz. 23:08

  Mój komentarz
  Niezły autobiografia Trzaskowskiego. Trzaskowski wyznaje i przyznaje się.
  Dla mnie jeszcze zbyt gładka, co oznacza, ze w dobrą stronę Trzaskowski poszedł – w stronę logiki PiSu, choć uważam, że nie wszyscy PiSowscy adherencj zajarzą. Niemniej, to pierwsze wyznanie polityka publikowane w Umęczonej takiej lekkiej formie. Co mnie cieszy.
  Pzdr, TJ

 201. ls42
  5 listopada o godz. 23:24
  Zwrócono uwagę na wydatki poniesione przez komisje śledcze. Do tego dochodzą wydatki na podkomisję smoleńską.

  Mój komentarz
  Ls42, tak jest, to wyrzucone pieniądze w błoto. lecz wydatki na utrzymanie komisji PiSowskich typu Ambergold oraz Prywatyzacja nieruchomości w Warszawie, to pikuś w porównaniu z ich szkodliwością polegającą na kompromitowaniu państwa i prawa.
  Komisje te są prowadzone wybitnie niefachowo, bez oglądania się na ramy prawne, przygotowanie ich członków do sesji przesłuchań są byle jakie, watki „śledcze” jakie podejmują komisje PiSowskie są formułowane wg kryteriów politycznych – za wszelką cenę skompromitować świadków, itd.
  Ostatnie przesłuchanie komisji Ambergold pod przewodnictwem Wasserman było rzutem na taśmę jej przewodniczącej, było rozpaczliwie nijakie, niespójne, dyletanckie prawnie, kompromitujące państwo i prawo (np. pytanie członka komisji do Tuska – jak pan się teraz czuje teraz w obliczu… lub – co pan zrobił by miliony ludzi w Polsce…, mnóstwo pytań, w których była zawarta odpowiedź, itd. Bezradność prawna i polityczna sterowność PiSowskich członków komisji jest przerażająca. Ludzie na najwyższych stanowiskach, wybrańcy narodu, wykształceni, inteligentni i taki numery odwalać na oczach milionów.
  Pzdr, TJ

 202. Bar Norte
  5 listopada o godz. 21:59

  Podsumowanie wyborów, zwróć uwagę na slajdy z danymi.
  https://youtu.be/hUm64wckILs

  Sułdrzyński (nic nie wiem o jego intencjach) zdaje się niewiele rozumie pisząc, „… kierownictwa partii doszło bowiem jak katastrofalną opinię ma nasz kraj …”. Obecnie w Europie rozpowszechnia fałszywe informacje i to jest główna broń w XXI wieku, podobnie jak fałszywa moneta w wieku XVIII. Dowolny kraj może nagle „mieć katastrofalną opinię”, zależnie od potrzeb Niemiec lub Francji, przykładem: Grecja, Węgry, Austria, Włochy ostatnio. Cały jego tekst składa się głównie z mądrości na poziomie wyżej cytowanego zdania. Że i ty dajesz się na to nabrać? W tym roku na marsz niepodległości wybiera się Czesław Bielecki, ciekawe kto i kiedy okrzyknie go narodowcem lub nazistą?

 203. blackley
  5 listopada o godz. 11:36

  „Zarobki prezesów PANSTWOWYCH firm to kpina i rzecz głęboko niemoralna (…) to w państwowej firmie są to polityczni mianowancy często bez kwalifikacji …”.

  Nie przemyślałeś tego, sprzedałeś tylko obiegową opinię. Spółki takie jak Orlen, Lotos, PSE Operator, LOT, Gaz System, KGHM, PGNIG etc. nie mogą menadżerom płacić tyle co dyrektorom w szkołach. Chodzi przecież o jakość zarządzania i wielomiliardowe majątki skarbu państwa oraz branże strategiczne. Każda poważna partia z szansą na rządzenie musi mieć własnych specjalistów od gospodarki i zarządzania. Jeśli po wygranych wyborach robi kogoś szefem Orlenu to na własne ryzyko i odpowiedzialność za co będzie ukarana (w przypadku strat lub chaosu na rynku paliw) lub nagrodzona (kiedy giełdowa wartość spółki będzie rosła). Zobacz jak od 2015 roku rosła wartość najważniejszych spółek skarbu państwa i w jakiej są teraz kondycji.

 204. blackley
  5 listopada o godz. 23:14

  „Japonia dostała know how od USA – oczywiście twórczo rozwijając”.

  To na pewno, ale zrobiła coś więcej. Chroniła swoje rynki i prowadziła aktywną politykę gospodarczą. Czyli nie tak liberalną jak np. Hongkong, którego gospodarka była wydajna i dochodowa, ale zupełnie nie innowacyjna (jak III RP za Tuska). 🙂 Trudno znaleźć przykłady marek światowych kojarzonych z Hongkongiem, bo tam produkowano (taniej niż w Japonii) wyroby marek japońskich lub amerykańskich, które były wybitnie innowacyjne. Tak naprawdę to na innowacyjności się zarabia. Do 1953 roku produkty japońskie na żądanie USA oznaczone były Made in Occupied Japan (MIOJ), co nie sprzyjało eksportowi. Później USA już nie sprzeciwiały się transferowi zaawansowanej technologii do Japonii, uznając ten kraj za swego najważniejszego sojusznika na Dalekim Wschodzie. W ten sposób z USA do Japonii trafiła np. technologia powłok antyrefleksyjnych do obiektywów, opracowana w czasie wojny przez Amerykanów z myślą o bardziej kontrastowych zdjęciach lotniczych. Dzięki temu znakomite obiektywy Pentaksa produkowane od lat 60. określane były „japońską Leicą” ze względu na swą legendarną jakość. Najbardziej innowacyjny wynalazek trafił z USA do Japonii pod koniec latach 60. i spowodował, że tamtejszy przemysł fotograficzny po prostu uciekł niemieckim konkurentom i tak jest do dziś! Była to migawka do aparatu fotograficznego sterowana elektronicznie, pierwotnie opracowana przez firmę Kodak do aparatów typu Polaroid (robienie zdjęć natychmiastowych), ale odtąd produkowana w Japonii przez firmę Copal-Seikosha (znaną później jako Seiko Instruments & Electronics Ltd.). Rządy w Tokio dbały też o to, żeby japońskie firmy nie konkurowały ze sobą na rynkach zagranicznych.

 205. blackley
  5 listopada o godz. 22:25

  ” Zna pan jakiś przyklad kraju gdzie planowanie odnioslo sukces”?

  Głównie w Azji, ale chodzi o planowanie w gospodarce rynkowej. Planowanie w gospodarce komunistycznej było w zasadzie logiczne. Jeśli nie działał rynek coś musiało go zastępować i był to centralny planista, co oczywiście musiało zmierzać do upadku i to z hukiem.

 206. Bar Norte
  5 listopada o godz. 22:14

  „Co ja poradzę Bar Norte, jestem realistą i pragmatykiem”
  „Jak prezes”.

  Chciałbym abyś i ty był tak racjonalny jak on, łatwiej by mi się z tobą rozmawiało, nawet jeśli sympatyzujesz z lewicą.

  Lewica pochodzi od Platona, prawica od Arystotelesa. Zgadnij kto z nich był bardziej racjonalny?
  Dla ułatwienia dodam, co pewnie wiesz, że Platon był prekursorem wszystkich późniejszych nurtów idealistycznych, a Arystoteles położył podwaliny pod logikę.

css.php