Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

5.11.2018
poniedziałek

Gorzka lektura

5 listopada 2018, poniedziałek,

Pozwalam sobie w drodze wyjątku przedrukować fragmenty wystąpienia niemieckiej pisarki Herty Müller (Nobel 2009) zamieszczonego na FB przez ambasadora prof. Marka Grelę (dziękuję!).

„Czego chcą kraje Europy Wschodniej?” – pyta pochodząca z Rumunii laureatka literackiej Nagrody Nobla. Jej przemówienie wygłoszone pod koniec września z okazji wręczenia nagrody Berliński Most (Bruecke-Berlin-Preis) gruzińskiemu pisarzowi Zazie Burchuladze opublikował w poniedziałek (5 listopada 2018) w wydaniu internetowym dziennik „Tagesspiegel”.

Müller przypomniała słowa zmarłego dwa lata temu węgierskiego pisarza Petera Esterhazy’ego z 2014 r., który ostro krytykował postawę swojego rządu i innych krajów wschodnioeuropejskich. „Przed południem wojna wyzwoleńcza przeciwko Brukseli, po południu liczenie otrzymanych z Brukseli pieniędzy, a wieczorem poszukiwanie właściwej formy egoizmu” – powiedział wówczas Esterhazy.

Zdaniem pisarki w Europie Wschodniej zwyciężył „podły egoizm uprawiany przez skorumpowane kliki sprawujące władzę”, przypominający jak w krzywym zwierciadle czasy sprzed 1989 r.

„W Polsce tłamszone jest niezawisłe sądownictwo, bez którego demokratyczne państwo prawa jest nie do pomyślenia. Budowana jest prosta hierarchia, na czele której stoi rząd. Powiew dyktatury rozprzestrzenia się, a PiS zaczyna przypominać swojego sowieckiego wroga i dobrze się z tym czuje” – powiedziała Hetta Müller.

„W Czechach rządzi były szpicel służby bezpieczeństwa wspierany przez aktualną partię komunistyczną. W Rumunii, jednym z najbardziej skorumpowanych krajów świata, nie tylko zwolniono główną śledczą prokuratury, która wsadziła do więzienia dziesiątki ministrów i współpracowników rządu. Plany sięgają jeszcze dalej: chodzi o legalizację korupcji” – kontynuowała Müller, wymieniając też Węgry i Turcję.

Noblistka poświęciła dużo miejsca prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, który jej zdaniem wspiera „wszystkie nacjonalistyczne i homofobiczne partie, nie tylko na Zachodzie, lecz także w Europie Wschodniej”. „Putin jest maszyną kłamstw. Jego bezczelność przyprawia mnie o utratę rozsądku. Oburzał się zamordowaniem Anny Politkowskiej w dniu jego urodzin i Borysa Niemcowa pod swoim oknem na Kremlu. Troszczy się o te morderstwa, dlatego w żadnym z nich nie wykryto sprawców. Troszczy się też o to, by obozy gułagu znów, czy raczej nadal, działały” – powiedziała.

A nacjonalizm rośnie w siłę. W Europie Wschodniej ciągle istnieją demokracje, ale ich liczba nie powiększa się tak, jak zakładano w 1989 r. „Ciągle więcej jest tylko nacjonalizmu, religijnej nadgorliwości, kontroli nad mediami i zastraszania artystów” – wylicza noblistka.

„Myślałam w 1989 r., że wielu zachodnich Europejczyków przeniesie się z czasem do Europy Wschodniej. W rzeczywistości stało się odwrotnie. Wielu wschodnich Europejczyków musi dziś ze strachu wyjeżdżać na Zachód, na emigrację. Zmiana nie nastąpi prędko” – konkluduje pesymistycznie.

Herta Müller jest niemiecką pisarką urodzoną w rumuńskim Banacie. W 1987 r. wyemigrowała na Zachód, osiedliła się w Berlinie Zachodnim. W 2009 r. została laureatką literackiej Nagrody Nobla.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 457

Dodaj komentarz »
 1. Nie napisal Pan co o tym – tych , fragmentach , wlacznie z „Putinem – maszyna kłamstw ” , sadzi ale przedrukowal – „pozwolil sobie w drodze wyjatku” .
  Dobrze wiedziec , ze sa ludzie ktorzy ” nie boja ” tego pisac i tacy co pozwalaja sobie na chwalebne wyjatki . Dobry rydz niz nic bo Tusk wzywa do opamietania .
  Mozna przewidziec co kilku tutaj piszacych wysmaruje .

 2. To jest pesymistyczna wizja Europy Wschodniej .
  Istnieje też ta optymistyczna , mówiąca , że siły nacjonalistyczne osiągnęły już swoje apogeum w Europie i może byc tylko lepiej .
  Nie wiem skąd bierze się ten optymizm ?

 3. Zgadzam się z analizą pisarki, choć myślę, że teza jest zbyt pesymistyczna. Ponury spektakl, którego jesteśmy świadkami, moze skończyć się prędzej niż sądzi H Mueller.

  Nb. jestem pod wrażeniem jej prozy. Jest nasycona pięknem i grozą a zdania jej opowiadań brzmią jak wiersze.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. To ja już wolę przypominać sobie ideologię PRL-u, obóz państw połączonych troską o obywateli, i dumę z naszego wesołego baraku.
  Było radośnie jak w piosenkach disko polo i prezesem dzieci nie straszono

 6. Giertych szybko wyłapał że

  W tegorocznych wyborach samorządowych wybrano między innymi prezydentów 107 polskich miast. Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości zwyciężyli w czterech z nich: Chełmie, Otwocku, Stalowej Woli, Zamościu.
  iGiertych komentując te statystyki powiedział, że „życzy PiS-owi takiego sukcesu, jaki teraz ogłasza, w następnych wyborach parlamentarnych”. (http://www.tvn24.pl)

 7. maciek.g

  Obserwowałem kampanie w Otwocku. Jezdze przez to miasto 4 razy dziennie i mieszkam b.blisko. Pan Margielski NIGDY I NIGDZIE na swoich plakatach wyborczych nie zamieścił logo PIS.
  Poprzedni prezydent nie starował ze względu na stan zdrowia . Rywal pana M. to był tzw ” prywaciarz” . Nawet w Otwocku , miescie ” prywaciarzy ” taki kandydat ma ciężko. Po za tym , w Otwocku ludzie nie spróbowali władzy Pis . Rządzila PO, PSL a prezydent chyba z 3 kadencje był bezpartyjny .
  Ukłony

 8. adam100
  5 listopada o godz. 21:54
  Nie zeby Twoje wpisy wydaly mi sie jakies manieryczne ale kto tu ci dodaje otuchy albo Ty komus moze ?
  Jezeli uwazasz , ze to nie moj biznes nie musisz odpowiadac , spoko .
  Manieryczne to chyba takie kiedy piszacy w trakcie pisania zapomina o czym pisze i zaczyna o tym smedzic ‚intelektualnie ” i tez zapomina o czym ale … moze sie nie znam. „Manieryczne” i tak lepsze od dyrdymalow . Jest w tym ‚jakis potencjal ‚czyli nic tnp

 9. Czytam powieść Richarda Flanagana „Nieznana terrorystka”. To przeniesienie motywów opowiadania „Utracona cześć Katrzyny Blum” Heinricha Bolla w realia Sydney w czasie histerii wywołanej atakami terrorystycznymi fundamentalistów islamskich.
  Jeden z bohaterów, policjant, zmaga się z obciązeniami przemocą z którą co dzień obcuje. By poczuć się lepiej nawiązuje kontakty z ludźmi, których trapią większe problemy niż jego. Z tego samego powodu czyta ksiązki o Europie Środkowo-Wschodniej – o ludobójstwach, łagrach, totalitaryzmach, Józefie Stalinie.
  Ale to też mu nie pomaga.
  Jak daje do zrozumienia Flanagan lektury o koszmarach Europy Środkowo-Wschodniej nie sprawdzają się jako odtrutka na realne koszmary Sydney.

 10. blackley
  Szczerze wsółczuję wygranej PIS w Otwocku
  Mam jednak nadzieje, że dasz sobie z nimi radę.

 11. olborski
  6 listopada o godz. 0:16

  To był żart że na komisji pani Wasserman nie była tak naprawdę zainteresowana tym, co Tusk miał do powiedzenia. Stad porównanie z blogiem.

 12. Osobiście nie jestem optymistą ani pesymistą, także nt. dokąd zmierzają kraje EŚWschodniej.
  Czas pokaże, a wcześniej kierunek zmian wskażą rozliczne ankiety i sondaże.

  Nie rozumiem jednak, dlaczego red. Passent nie zastanawia się nad oddziaływaniem ideologii neoliberalnej. Oraz jaką to destrukcję sieje w społeczeństwie. Oraz tym jak klasa ludowa ruszy na klasę średnią, ani nad tym jak klasa średnia się odwinie, zupełnie on pomija te ideologie i walki klasowe jakby sam był zanurzony w PRL-u.

 13. Nie znam pisarki, nie czytałam. Znalazłam w internecie przedsmak jej twórczości, urywek zacytuje dla koleżeństwa, tu uwaga – jest to tłumaczenie z j.angl. na polski, może być niedoskonałe, tak jak mylne zaimki osobowe dotyczące głównej bohaterki i jej matki są rodzaju męskiego:
  „Wczesnym rankiem, krótko przed emigracją z Rumunii, przyszedł do mnie policjant z wioski. Była już przy bramie, kiedy przyszło jej do głowy: MASZ HANDKERCHIEF. Nie zrobiła tego. Mimo że policjant był niecierpliwy, wróciła do środka po chusteczkę. Na stacji policjant wpadł we wściekłość. Rumuński z mojej matki był zbyt ograniczony, by zrozumieć jego krzyki. Opuścił więc biuro i zaryglował drzwi od zewnątrz. Moja matka siedziała tam zamknięta przez cały dzień. Przez pierwsze godziny siedziała na biurku i płakała. Potem chodził w górę iw dół i zaczął używać chusteczki, która była mokra od łez, aby odkurzyć meble. Potem wyjęła wiadro wody z rogu i ręcznik z haka na ścianie i przetarła podłogę. Byłem przerażony, kiedy mi powiedziała. Jak możesz sprzątnąć dla niego biuro, tak jak prosiłem. Powiedziała bez skrępowania: szukałem pracy, żeby zabić czas. A biuro było tak brudne. Dobrze, że zabrałem ze sobą jedną z dużych chusteczek.
  Dopiero wtedy zrozumiałem, że poprzez to dodatkowe, ale dobrowolne upokorzenie, stworzyła godność dla siebie w swoim zatrzymaniu.”

  Dobrze byłoby gdyby blogowicze znający język niemiecki (@byk?) skorzystali z tego linku i przetłumaczyli z oryginału inne fragmenty opowiadania
  https://www.nobelprize.org/prizes/literature/2009/muller/25729-herta-muller-nobel-lecture-2009/
  Jak dotąd nie znajduję w sobie tego szczególnego wzruszenia które odczuwam czytając dobrą literaturę i nawet przypuszczam czego mi brakuje – próby zrozumienia i miłości do drugiego człowieka. Warsztat na który postawiła pisarka ma wartość drugorzędną i jeśli czemuś służy to przekazywaniu złych uczuć; o nienawiści, krzywdzie i pogardzie w tym małym opowiadaniu jest wiele. Czy nagrody Nobla szczególnie w dziedzinie literatury która nie jest nauką ścisłą a także Pokojowa Nagroda Nobla muszą w dzisiejszych czasach mieć polityczne koneksje? Obawiam się że w tym przypadku tak było z uwagi na głoszone przez nią poglądy.

 14. Niemka unika porównania do III Rzeszy woli sowiecki system wtykać palcem. Najciemniej pod latarnią. Krytykować katolicki wehrmacht mordujący katolików Polaków Niemce nie wypada w ramach propagandy o dobrych Niemcach. I ich obozach resocjalizacyjnych dla komunistów z mlekiem w menu. Walka Niemców z komunizmem z Bawarią na Podkarpaciu już wpisuje się w „wyklętość” całej III Rzeszy. Tak sobie myślę,że zgermanizowany Watykan urabia katolików pisowskiego suwerena na właściwego wroga na Kremlu. Pokazując palcem ! Drang nach Osten !

 15. Czy Polska jest niepodległa skoro jest biczowana przez Unię jak w czasach Breżniewa. W ramach doktryny o ograniczonej suwerenności. Straconej przez podpisanie Traktatu Lizbońskiego przez Lecha Kaczyńskiego. Wcześnie w Jałcie oddano Gruzinowi Polskę na tacy teraz TL. Obce wojska stacjonują. Tak sobie myślę ,że zamienił stryjek…

 16. @

  Jesteśmy dobrzy bez Boga
  17 marca 1689, za czasów króla Jana Sobieskiego, na warszawskim rynku stracono publicznie pierwszego znanego polskiego ateistę, posła na sejm i filozofa Kazimierza Łyszczyńskiego. Poszło o jego pisany potajemnie traktat „De non existentia Dei” (O nieistnieniu Boga). Donos na Łyszczyńskiego złożył jego znajomy, chcący wymigać się od spłaty zaciągniętego u niego długu. Filozofowi najpierw ucięto rękę, która bluźniercze dzieło napisała, następnie wyrwano język, który obraził Boga, a na koniec ścięto głowę, w której zalęgła się szatańska idea.
  http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24119234,jestesmy-dobrzy-bez-boga-reporterka-na-zlocie-polskich.

 17. @

  Legendy Solidarności:

  Jarosław Kaczyński wspomina stan wojenny: Bylem w sytuacji gorszej niż internowani
  Piotrowicz: Ponosiłem większe ryzyko niż ci, którzy roznosili ulotki

 18. @

  ,,Syn Donada Tuska ..Michał Tusk..sam sobie szukał pracy aby spłacić kredyt mieszkaniowy…….
  Syn Rysia Czarneckiego Przemuś… nawet nie wiedział że tak można .. I dlatego tato Rysio .. załatwił mu fuchę u Mateusza Morawieckiego…w banku WBK…..Ale i tak Przemuś nie dał rady…Bo się znudził…

 19. żabka konającą
  Piszesz , że „dobra literaturę charakteryzuję próba zrozumienia i miłości drugiego człowieka”
  Napewno znasz Dostojewskiego , czy to nie „dobra literatura” , a chyba nikt tak jak on , nie był przesiąknięty nienawiścią do rodzaju ludzkiego.
  Co do twórczości Herty Müller , to znasz zbyt krótki urywek aby wyrokowac o jej twórczości, w której napewno jest miejsce na empatię.
  Sama osoba pisarki jest dojść kontrowersyjna i nawet w środowisku emigrantów z Rumuni wiele osób jej nie lubi , a nawet jest wrogo do niej nastawiona.
  Wynika to stąd, że może i nikogo nie oszczędza w swojej literaturze i niczego nie upiększa.
  Ta wypowiedź o rozwoju politycznym w Europie wschodniej dobrze tutaj pasuje , ale niestety jest prawdziwa.
  http://wyborcza.pl/1,75410,13422211,Herta_Muller___noblistka_znow_w_Polsce.html

 20. Urywki twórczości Herty Müller
  https://m.youtube.com/watch?v=ZxsQKyHrqS4

 21. panie Słowianin

  ”. Wcześnie w Jałcie oddano Gruzinowi Polskę na tacy teraz TL”

  Gruzin Stali umarł w 1953 roku . Natomiast okupacja Polski trwała do 1989 roku a zawleczone przez Gruzina Stalina do Polski wojsko stacjonowało do 1993. Od 1953 do 1993 to 40 , CZTERDZIESCI , lat.
  ZAGADKA – co to za wojsko okupowało Polskę w latach 1953- 1993 ? Do 1953 to było wojsko Stalina Gruzina . Byli w Polsce 9 lat . A kto był tu do 1993 roku ? Po co ? Na czyje zaproszenie ? Jaki był język oficjalny w tej armii ? No , panie POPie , do roboty .

  Nie uda się panu – tak jak wczoraj pannie Wasermann – snuć głupawej naracji . Narracji polegającej na takim ” przebiegłym ” myku – Polską wyzwoliła szlachetna armia rosyjska i Rosjanie. Natomiast Polskę okupował Gruzin Stalin . Polaków mordowali i Polki gwalcili Ukraincy głównie , Białorusini już nie , są tak samo szlachetni jak Rosjanie .
  Nierozwiązywalna zagadka jest jedna – KTO TU W POLSCE BYŁ OD 1953 DO 1993 ROKU , PO CO I NA CZYJE ZAPROSZENIE . Taka , NIEJASNA sytuacja .

 22. Pani zabka ,

  ”Warsztat na który postawiła pisarka ma wartość drugorzędną i jeśli czemuś służy to przekazywaniu złych uczuć; o nienawiści, krzywdzie i pogardzie w tym małym opowiadaniu jest wiele. Czy nagrody Nobla szczególnie w dziedzinie literatury która nie jest nauką ścisłą a także Pokojowa Nagroda Nobla muszą w dzisiejszych czasach mieć polityczne koneksje? Obawiam się że w tym przypadku tak było z uwagi na głoszone przez nią pogląd”

  Madame , pani Muller poprostu pisze prawdę o tamtych czasach . Czasach sowieckiego zbydlęcenia . Pani tego swiata NIE ZNA . Może inaczej – pani zna ten swiat tyle że z tej drugiej strony ” lady ” . Jako pracownik jakiegoś ” resortu ” i członek partii wewnętrznej nie wie pani jak wyglądał los ludzi niekoniecznie wam , komunistom przytakującym . A rumunska Niemka zna i pisze jak było. Co burzy pani dobre samopoczucie . No ale dbanie o dobre samopoczucie pani zabki nie jest rolą rumunsko niemieckiej pisarki . Ani moim . Ukłony

 23. Szanowna noblistka urodziła się w złych czasach, w złym kraju….
  Gdyby urodziła się w tamtych czasach w innym, na przykład kolonii innego mocarstwa, również doznałaby traumatycznych przeżyć, miałaby co opisywać.
  Zawężanie percepcji do jednego zakątka świata, indywidualnych doznań, nawet najlepiej opisanych, to tylko wycinek rzeczywistości.

  Poglądy tej pani są banalne, sztampowe, przewidywalne.
  Tak jakby cytowała przekaz dnia zawarty w mediach głównego nurtu.
  Kolejna wyznawczyni Imperium Dobra i zachodniego wzorca demokracji….
  Cóż, od wyznawców niewiele można oczekiwać.
  W szczególności, pogłebionej refleksji, krytycyzmu, wyważenia opinii.
  Ale, na politycznego nobla z literatury, jak widać wystarczy.

 24. Herr volksdojcz unika chwalenia się czasami niemieckiego zbydlęcenia. Ma taką instrukcję jako szwabski troll zwalać na sowietów. To nie my mordowaliśmy tylko nas atakowano. Więc obrona była konieczna. Prowokacja Gliwicka to pokazała. Tak sobie myślę,że volksdojcze zostaną wyniesieni na ołtarze bo mordowali sowietów a po drodze polskich katolików. Bo mogli się poddać na zawołanie Gott mit uns ! U volksdojczów już tak jest takie czasy takie geny.

 25. wiesiek59
  6 listopada o godz. 9:10
  Wiesiowy Wiesio nastepnym Noblista?

 26. żabka konająca
  5 listopada o godz. 22:06
  Nie jestes moim wrogiem. Twoje naiwne teksty relatywizujace faszyzm jednak swiadcza o Tobie. Mialkosc z nich bije.

  żabka konająca
  6 listopada o godz. 3:34
  Okazuje sie akoneserka literatury…….lubi jednak teorie spiskowe. Spiski, spisane lub nie , literatura jednak nie sa.

 27. Wytrych Wiesio napisal…i powiedzial nowomowa….

  Umiejęntość czytania anglojęzycznych głównie tekstów, jest kluczem do zrozumienia świata!!!!!!!

  Powiedzial blokowy Wiesio………, ktory czyta i rozumie swiat. Swiat z czasow zaprzeszlych?

 28. Panie Słowianin,

  ,, to nie my mordowalismy tylko nas atakowano,,,

  Ale jacy ,, MY,, ? Kim są ci my czyli wy?
  Jak was ,, atakowano,, ? Kto was atakował?
  Polska was atakowała?? 17.09.1939 roku to WY zastanawialiście Polskę od wschodu dokonując wspólnie z Niemcami czwartego rozbioru Polski . Najpierw podpisaliscie pakt Ribentropp Molotow. Potem handlowaluscie na szeroką skalę. Potem organizowaluscie konferencje Gestapo- NKWD na okoliczność sprawnego wylapywania Polaków i ich mordowania. Następnie coś się wydarzyło- nie wiadomo co – i bratnie narody rosyjski i niemiecki zaczęły się mordować oraz wzajemnie zżerac.
  ,, to nie my mordowalismy tylko nas atakowano,, …….kto was atakował? Może jeńcy w Katyniu ?
  Po co , na czyje zaproszenie ruskojezyczne wojsko siedziało w Polsce w latach 1953- 93?

 29. Pani Herta Müller musi być dobrą pisarką, skoro dostała Nobla. Niestety, jakoś nie miałem przyjemności poznać jej twórczość, więc pozostanę tylko z domysłem. Natomiast jej poglądy polityczne przedstawione skrótowo przez Gospodarza wskazują, że jest – jak każdy neofita – niezwykle jednostrona w swoich ocenach i kto nie podziela jej poglądów, ten wróg, a w najlepszym razie (post)komuch. Jest tak bezkrytyczna wobec wartości i „wartości” Zachodu, że nie widzi, iż one już prowadzą do dezintegracji i samounicestwienia tegoż Zachodu. A Wschód to dla niej wcielenie zła wszelkiego, na czele którego stoi Zło Najwyższe – Putin.

 30. Relacje Europa Zachodnia ( czy raczej Niemcy) – Polska wedlug p. Muller przypominaja dylematy miedzyeojennych Zydow: czy asymilacja cos da czy nalezy pozostac soba?
  Soba ze swoimi wlasnymi wartosciami, potrzebami, marzeniami.
  Im wiecej takich noblistek, takich egocentrycznych ocen tego co dzieje sie w Polsce czy na Wegrzech tym wiecej we mnie przeswiadczenia ze problem nie po polskiej stronie. Problem jest w tym ze Polska nie zamierza sie asymilowac. Ze nazywa swe interesy. Ze o nie walczy.

  Nie ma u pani Muller sladu po nacjonalizmie AFD, nie ma wala pokazanego przez Niemcy Europie w postaci Nord Stream. Jest niechec do miejsca gdzie sie urodzilo i apoteoza Niemiec. Nie wiem tylko ktorych: tych ktorzy przyjma kazdego uchodzce czy tych gdy p. Merkel odwolala swa decyzje?

  Nie, swiat nie jest az tak prosty jak widzi go pani noblistka, nonsorry.

  ml

 31. Wiesiek59

  Panie nauczycielu kilofa,
  Kolonie które posiadały kraje zachodnie w różnych zakątkach świata są sprawa pomiędzy krajami zachodnimi które te kolonie posiadały A krajami kolonizowanymi – okupowanym. Zrozumiał pan , ignorancie?

  Rumunia , tak jak Polska i inne ,, demoludy,, – co za okropne słowo- były OKUPOWANE PRZEZ ROSJE. R O S J E . Jest to sprawa między nami a Rosja. Kraje zachodu i ich kolonie nie mają tu nic do rzeczy.

  Glupawo i prostacko usiłuje pan zaciemnia i relatywizowac półwiecza okupacji, narzucenia sowieckich porządków, obcych władz, zniewolenia narodu, braku demokracji i wolnych wyborów w Polsce i Rumunii.

  To że kraje zachodu okupowaly jakieś kolonie nie oznacza że Rosja miała prawo okupowac Polskę durny ignorancie.
  Pan oczywiście nie widzi w tej sytuacji niczego złego. Strażnicy w więzieniu też sytuację widzą zupełnie z innej perspektywy niż uwięzieni.

 32. Panie Lazarowiczu,
  Proszę się martwić o interesy swojej nowej ojczyzny. Mojego domu proszę nie meblowac. Nieobecni NIE MAJA RACJI.
  Pan wybrał i przypominam panu że pańskim wyborem NIE BYLA POLSKA TYLKO AUSTRALIA. Dopóki nie zamieszka pan w Polsce tak żeby ponosić konsekwencje swoich wyborów, proszę się zamknąć i pilnować spraw SWOJEJ NOWEJ OJCZYZNY.

 33. Ciekawe co pani Herta ma do powiedzenia na temat dzisiejszych Stanów Zjednoczonych z Trumpem, CFR i kompleksem militarnym na czele. W samej tylko Syrii zabili pół miliona ludzi a od czasów WW2 zabili już ponad 20 milionów. Powstałby z tego epopeja zbrodni. Dobre zajęcie dla pisarza.

 34. Nie będzie tak źle w Europie Środkowo-Wschodniej. Świadczy o tym 2 tura wyborów samorządowych w Polsce. Czar prezesa przestał działać, a i Morawieckiemu nie jest do śmiechu.

 35. Szanowni Panstwo,
  gdyby tak gloszone przez pania Müller poglady odwinac z bawelny politycznej poprawnosci, mozna by je strescic jednym zdaniem:
  „Srodkowo-wschodni Europejczycy to przedstawiciele nizszych ras, bezprawnie zajmujacy Lebensraum przynalezny niemieckim nadludziom.”

  No coz, jakichze innych pogladow mozna by sie spodziewac po corce „zolnierza”
  SS Panzerdivision „Frundsberg”?

 36. „Myślałam w 1989 r., że wielu zachodnich Europejczyków przeniesie się z czasem do Europy Wschodniej. W rzeczywistości stało się odwrotnie. Wielu wschodnich Europejczyków musi dziś ze strachu wyjeżdżać na Zachód, na emigrację. Zmiana nie nastąpi prędko” – konkluduje pesymistycznie.
  =========

  Jedna z myśli tej pani…..

  Nie wie zdaje się, dlaczego Rumuni głosują nogami.
  Uciekają nie ze strachu, ale przed biedą.
  Jak zresztą dzieje się we wszystkich demoludach.

  Smaczku takiej interpretacji nadaje fakt, że Rumunia chce kupić kolejne trzy bateria „Patriot”.
  Ktoś musi na zapłatę zapracować, to drogie zabawki, więc uciekających przed biedą i wyzyskiem będzie więcej.
  A rząd, jak każdy, i tak się wyżywi…

 37. SŁOWIANIN STANISŁAW
  6 listopada o godz. 6:10
  NOBLISTKA ODNIOSŁA SIĘ do sytuacji tu i teraz.W Niemczech niema warunków prawnych ani woli politycznej społeczeństw federalnych do odnowienia faszyzmu.W Polsce to PIS stworzył te warunki i na 100-lecie rocznicy odzyskania niepodległości będą ulicami maszerowali faszyści pod przykrywką patriotyzmu z otwarcie głoszonym nacjonalizmem.To jest naplucie w twarz poległym powstańcom i obecnym mieszkańcom miasta.
  Herta Müller nazwała rzeczy po imieniu i wędrówka po historii akurat tu nie psuje.Żyjemy i mieszkamy tu i teraz.

 38. ..dostalismy ,,palec ,,demokracji i zaufanie Europy a chcemy urwac cala reke i opluc demokracje ! bo jednemu z politykow nazywanego prezesem snilo sie ze jest wielkim poitykiem !! i bedzie rzadzil az do konca swiata i jeden dzien dluzej !!

 39. wiesiek59
  6 listopada o godz. 9:10
  Najpierw poczytaj o „tej pani” a później zastanów się co oznacza „człowieczeństwo”.

 40. neospasmin
  6 listopada o godz. 10:01.Nie na temat.”Co komu do jemu a jemu do komu”.A poza tym „groch z kapustą”.

 41. prospector
  6 listopada o godz. 10:42

  Codziennie czytam o przejawach „człowieczeństwa” na podbitych przez kraje zachodnie terenach, w różnych punktach globu.

  Deklaracje, manifesty, słowa, to jedno.
  Czyny są drugą stroną tego medalu.
  Czyżbyś tego nie dostrzegał?

 42. Symetryczny,

  Panie poruczniku,

  ,, a u was murzynów biją, ,, Fakt że Trump wyprawia bezecenstwa nie oznacza , że mamy przemilczeć inny fakt. Taki fakt , Panie poruczniku , że Rosja sowiecką po wyzwoleniu Polski zaczęła tego samego dnia okupację Polski. Sowieckie wojska zostały w Polsce na 50 lat . POL WIEKU. Nikt ich nie zapraszał. Przynieśli do Polski sowieckie porządki. Brak demokracji i wolnych wyborów. Upodlenie narodu. Szemranych ,, Polaków,, na stanowiska rządowe o których nikt nigdy wcześniej nie słyszał . Opoznili rozwój Polski o 40 lat .
  Zanim zacznie pan majaczyc o ,, szkołach na 1000 lecie i powszechnej opiece zdrowotnej,, proszę przyjąć do wiadomości iż powrotu do quasi feudalnych czasów sanacji po 2 wojnie w Polsce i tak by nie było. Jeżeli byłaby demokracja i wolne wybory Polska była by jak inne kraje kapitalistyczne zachodu. Czemu nie urzadzalidcie przez pół wieku wolnych wyborów? Kto wam nie pozwolił?
  No , Panie poruczniku ,? Kto ?

 43. wiesiek59
  6 listopada o godz. 10:4
  To już przestań czytać i odpocznij.Może zaskoczysz o co chodzi.

 44. przychodzi baba do lekarza z żabą na głowie:
  @Z dystansu, z tak absurdalnymi ocenami twórczości F. Dostojewskiego nie podejmuję się dyskutować.
  @Saldo mortale,
  lekarz pyta
  – co pani jest?
  Lubię czytać, akurat w tym przypadku zarówno postać jak i twórczość nie są zajmujące. Poza poczuciem wyższości z racji bycia Niemką w barbarzyńskim kraju i to Niemką dobrowolnie wybierającą spuściznę po nazistach ta pisarka bardzo zajęta jest własną osoba. Tak naprawdę pisze swoje pamiętniki – nie każdy jest ciekaw tego wnętrza.
  @blackleypan
  „pani Muller poprostu pisze prawdę o tamtych czasach” (pisownia oryg.)
  Na to żaba ludzkim głosem:
  Pani Muller jest nieomal moją rówieśniczką a prawda o tamtych czasach jest spojrzeniem jej rodziców i nazistowskiej rodziny. Gdyby @blackleypan poczytał więcej tak jak poleciłam i odsłuchał więcej miałby obraz nieszczęśliwego dziecka wychowanego przez Niemców którzy przegrali wojnę. I tu jest źródło goryczy, nienawiści i pogardy którą myli się z siłą i odwagą ujawniania prawdy.

 45. Wiesiek59 10.48

  Ignorancie , podbijanie przez kogokolwiek innych krajów nie oznacza że Rosja sowiecką miała prawo podbić Polskę i Rumunie.

  Twoje myślenie jest tego rodzaju, ,, skoro skradziono mi rower to ja pójdę i ukradnie komu innemu,,
  . To sowieckie , prostackie pojmowanie świata.
  Panie Muller opisuje swoje – I nasze- perypetie z Śowietami.
  Podboje zachodu pewnie mają swoje książki. Ale nie o tym jest rozmowa.

  Cała twoja ignorancji prostacka narracją jest prosta do rozszyfrowania – za PRL czyli za ruskiej okupacji byłeś kimś, małym ale zawsze jakos uprzywilejowanym funkcjonariuszem systemu . Dziś- nie ma przywilejów, jest chuda emerytura. Zostało linkowanie ruskich portali polskojęzycznych. Żeby nie ostatki wstydu zalinkowal byś portal głoszący że Ziemia jest płaska. P ile by to zapodal do wierzenia jakiś ruski ,, naukowiec .,,,

 46. Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 42-latka, który wykorzystywał Polaków oraz cudzoziemców do pracy przymusowej na budowach. Jego ofiarą padło co najmniej 540 osób, którymi nie wypłacono przynajmniej 4,5 mln zł pensji i innych świadczeń.

  Czytaj więcej na https://praca.interia.pl/news-zatrzymano-przedsiebiorce-ktory-wykorzystywal-ludzi-do-pracy,nId,2654226#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  =========

  Budowa kapitalizmu w Polsce, musi się odbywać czyimś kosztem.
  Pierwszy milion trzeba ukraść….
  Kraj mamy bogobojny, katolicki.
  Taki przedsiębiorca to na pewno ateista, albo z jakiejś mniejszości wyznaniowej….
  W innym miejscu, czy czasie, takie osobniku również eksploatowałyby podległych sobie ludzi.
  Te typy tak mają.

 47. blackley
  ‚ Opoznili rozwój Polski o 40 lat ”
  .No nie zgadzam się z tobą bo ich „spadkobiercy” świadomi i nie świadomi usiłują wprowadzić Polskę na te same tory w imię obrony raz zdobytej władzy i swoich partykularnych interesów a tzw.ciemny lud mają w głębokim poważaniu np.nominowanie swoich na prezydentów miast-Nowy Sącz.Okazało się ,że „ciemny lud” tego nie kupił i nie jest ciemny.

 48. Pani żabka,

  Madame , ,, polecić,, mogła coś pani swoim podwładnym w czasie pracy w resorcie. Mnie może pani zaproponować.

  Nie czytałem pani Muller dużo, Fakt . Za to odbieram zupełnie inaczej. Jako opowieść o dranstwie określonego, niedemokratycznego państwa, rzeczonego przez szemrane towarzystwo za pomocą szemranych służb. To jak że straznikami w więzieniu. Oni widzą okoliczności zupełnie inaczej niż więźniowie.
  Pani jako osoba uprzywilejowana , wyniesione do władzy przez okoliczności w mojej ocenie niesprawiedliwe i niedemokratyczna sądzi że sytuacja i okoliczności były ok . Nie były. Tylko że pani tego nie rozumie .

 49. Prospector 11.02

  Jedynie fakt że Polska należy do Unii i że te żałosne, pisowski postacie chca unijnej FORSY i stanowisk – słyszał pan ze ,, Chyra baba z Brzeszcz ,, do parlamentu europejskiego się wybiera ? – wybory by zostały przez nich UNIEWAZNIONE.

 50. Wczoraj obiad z knajpki: dla mnie makaron z woka z jarzynami. Z sieci Wok it up. To nie reklama boo siec bb lokalna.
  Makaron w pudelku ( Nudle w pudle…).
  Pudelko ma druciany wieszak- taki jak u wiadra tylko malutki.
  Dzis demontuje drut by moc odgrzac me jedzenie w kuchence mikrofalowej.
  Demontuje i juz mi w glowie pika PRL- taki ladny kawalek drutu, nie wyrzuce, moze sie przydac…
  Drut jak drut- sztywny choc cieniutki. Dobry taki…
  Tylko do czego? Kiedy przyjdzie okazja by go wykorzystac?
  Pewnie nigdy, pewnie te moje mysli to atawizm PRL- nie bylo wiele to jeszcze mniej sie wyrzucalo.
  Boo moze sie przydac. Dzis jest wszystko i to na wyciagniecie reki stad nie trzeba gromadzic. Nie az tak.
  Nastepna mysl juz byla wlasciwa, przywracajaca proporcje: wyobrazilem sobie kogos kto porzadkuje przedmioty jakie po mnie zostana. Druty, andruty, srubki, bloczki, szekle czy lampki rowerowe…
  Porzadkuje i klnie w zywy kamien boo to juz nie bedzie drut tylko pamiatka po mnie.
  Tak wiec drut z pudelka po makaronie trafil do smieci.
  A kysz PRLu…
  ml

 51. Wiesidk59

  Nieuczciwy człowiek został zatrzymany. Będzie z całą pewnoscia skazany. O co panu chodzi ,?
  Czego pan oczekuje od kapitalizmu? Ze nie będzie nieuczciwych ludzi ? A jest wogole taki ustrój na świecie gdzie są sami uczciwi?
  Po to jest prawo , policja, procedury żeby takie zjawiska eliminować. Czego pan nie rozumie, ignorancie ?

 52. neospasmin
  6 listopada o godz. 11:11

  W kapitalizmie wszystko jest wspaniałe.
  Nawet śmietniki.
  Ileż to dobra mogą znaleźć tam ci mniej szczęśliwi członkowie naszych społeczności….

 53. Wiesiek59

  Nie wszystko w kapitalizmie jest wspaniale. Nie ma takich bytow gdzie wszystko jest wspaniale. Ale kapitalizm w Polsce istnieje i dobrze się ma natomiast ,, komunizm,, – nazwa roboczą PRL- ZBANKRUTOWAL . Nie pomogła forsa pożyczania od kapitalistów na jego budowę.
  Kapitalizm daje szansę każdemu. Wymaga od człowieka ciągłego rozwoju, kształcenia, zmiany , reagowania na rzeczywistość.
  Pański socjalizm ,, dyktatura ciemniaków ,, premiowal miernoty, szarość, przecietniactwo, nie uchylanie się, mówiąc w skrócie premiowal machanie kilofem. Stąd pańskie tęsknoty za zaduchem szuflandii PRL.

 54. P. Wiesiek

  Wstrzasajaca jest dla mnie zmiana stosunku do przedmiotu: ujednorazowienie rzeczy ktore kiedys na cale zycie. Zegarki, aparaty foto, auta, zony,?przyjaciolki…
  Wstrzasajaca pojemnosc pojemnikow na smieci ktore tydzien w tydzien wystawiam na ulice: wszystko to sam przetworzylem na smieci.
  Wstrzasajaca historia ewolucji opakowania: od szarego papieru w ktory peto kielbasy po finezyjne, kolorowe opakowania w ktorych po odrobinie wszystkiego.

  m

 55. Jak bylo do przewidzenia towarzystwo wyjatkow nie przewiduje , poza jednym czy dwoma ktore przez to zrobily sie bardziej .Czy Roztropowicz mial konska twarz ?
  Skoro lodka mogla sie nazywac Paganini ( o ile pamietam nie byla do nikogo podobna ale zdaje sie byla wyjatkowa) Nazwac australijskiego konia Mscislaw to trzebaby tego tupetu przywiezc skads, tamtejszy (przodkowie mieli go wiecej ala sie wymieszalo potem )wystarczy tylko na postpeerlowskie blogi itp . Moze to jakis wyjatkowy kon , taki wirtuoz biegania klusem ? Galopem po klawiaturze Arturze !

  Ps Rumuni i inni wschodni europejczycy nawet ci wyjatkowo we wlasnym mniemaniu zasluzeni raczej rzadko emigruja do Rosji , jezeli , to jacys super wyjatkowi „w drodze wyjatku „.
  Droga na Smolensk , w drodze wyjatku

 56. P. Wiesiek

  Tu gdzie mieszkam smietniki sa niedostepne dla publiki, sa prywatne stad nikt w nich nie grzebie.’
  Kosze na smieci- tak, widzislem takich co petow szukali.
  To dosc zrozumiale boo palenie nalezy tu do dosc kosztownych hobby – paczka 25szt. kosztuje ok AUD 25.

 57. Dzis pierwszy wtorek listopada: O 15:00 pobiegl Melbourne Cup.
  Najwazniejszy wyscig konny Australii.
  Ma on dluga tradycje i jest wydarzeniem odciskajacym sie na zyciu tubylcow bardziej niz 22 lipca z 1 maja lacznie w PRL.
  Dosc powiedziec ze w stanie Victoria ( Mbourne) jest to dzien wolny od pracy a w wielu zakladach pracy praktyka jest organizowanie sie ludzi i robienie totalizatora. Nie ma takiego radia/ stacji TV ktoraby nie przerwala swego normalnego programu by nadawac relacje z Mbourne Cup.To swieto zyje, jest wazne dla tubylcow.
  Na drugim koncu jest plakat w znajomym sklepie z veganska zywnoscia: zdjecie konskiej glowy i napis “ Dla was radosc, dla nas zaloba”.
  Cos w tym jest- moze najbardziej odczuwam bycie swiadkiem kolejnej przemiany cywilizacyjnej?
  Tak jak zniknely korby do uruchamiania samochodow, jak odchodza w przeszlosc auta spalinowe( diesle znacznie szybciej niz benzynowe!), jak smartfony zdominiwaly zycie codzienne, jak opalanie stalo sie domena tylko przyjezdnych turystow, tak zmienia sie stosunek do zwierzat: przestaja byc zabawka w ludzkich rekach. Walki kogutow? Walki psow? Corrida? Psie wyscigi? To juz wszystko non comme il faut…
  To samo z Melbourne Cup czy ogolniej- z wyscigami konnymi.
  Bb wierze ze i to odejdzie jeszcze za mego zycia.
  Jak magnetofon kasetowy czy Nokia 3210.

  m

  PS.Trzeba miec wyobraznie by konia nazwac Roztropovich. Konska wyobraznie…
  To tak jakby w Polsce klaczke nazwac Rubinstein.

 58. Czy herr volksdojcza nie stać na mea culpa aby wyrzec się pychy z powodu niemieckiego zbydlęcenia jako reprezentanta rasy panów. W genach. Co uczynili rodacy przy „okazji” dwóch wojen światowych. Ostrożność narodów słowiańskich wobec germańskiego elementu od 966 roku w Europie jest uzasadniona historycznie. Tak sobie myślę,że tu i teraz bez uwzględnienia przeszłości to ślepa uliczka. Swastyk jest dzisiaj w Niemczech więcej niż w IV RP a o czarnym podniebieniu ogolonych na pałę nie wspomnę. Niech Niemcy piszą o swoich wadach w celu nabrania słowiańskich cech charakteru. Wtedy siadać do stołu jak równy z równym.

 59. Czym moze byc wschodnio-europejski tupet (jego poziom) , pewnie nieosiagalny w Australii zademostrowal byly min. spraw zagranicznych Waszczykowski wzywajac Boga nadaremno

 60. Jeszcze o panu Tusku i jego wypowiedzi o doswiadczeniu brexitu w kontekscie ew polexitu: mam wrazenie ze brexit nie byl dla p. Tuska zolta kartka dla EU, sugestia ze cos trzeba zmienic boo inaczej ten twor nie przetrwa. Nie: EU jest wartoscia stala, niezmienna.
  Stad banialuki o polexicie i zero skromnosci/ poczucia odpowiedzislnosci za brexit. To ta wyzsza liga w ktorej gra p. Tusk?

  ml

 61. Panie Słowianin,
  Z Niemcami oraz folksdojczami nie mam nic wspólnego. Podziw dla niemieckiej techniki , gospodarki i porządku nie oznacza bycia Niemcem . Usilowalem już panu wyjaśnić że folksdojcze mieli by teraz po 100 albo więcej lat czego pański mózg spalony samogonem nie przyswaja ….
  W przeciwieństwie do pana jestem stąd, nie mam koneksji w Kubaniu ani Adlerze. To pan jest przedstawicielem okupanta Polski , nie ja. To wy okupowaluscie mój kraj 50 lat . Nikt was do Polski nie zapraszał. Po co tu siedzieluscie pół wieku ? Stalin umarł w 1953 roku, jego wina Gruzina to 9 lat . 1944- 53 . A lata 1953- 93 to wasza robota . Nie bardzo wiadomo czyja , jaką to armia okupowali wtedy Polskę? Język urzędowy był ruski . Ale armia była jaką? Stalinska ? Gruzińska? Ukraińska? No Panie POP ie ? Co to za wojsko było o po co ?

 62. żabka konająca
  Brawo za odwagę! Ja bym się nie ośmieliła wystawiać cenzurkę laureatce jakiejkolwiek prestiżowej nagrody literackiej na podstawie znajomości krótkiego fragmentu jej utworu.

 63. żabka konająca
  6 listopada o godz. 10:59

  Przychodzi zaba do lekarza i mowi, panie doktorze ja nic nie kumam….

  Zabka konajaca wzniosla sie na poziom

  „Poczytaj mi mamo”.

 64. Panie Lazarowiczu,
  Coś przeoczyłem? Australia , pańską nową ojczyznę należy do UNII EUROPEJDKIEJ ? C
  Jeśli nie to proszę się odstosunkowac od tej organizacji. Nie jest pan jej członkiem. Po co wtrąca się pan w sprawy które pana nie dotyczą?

 65. zabka konajaca
  Brawo za niedorzecznosc, lekkomyslna wprawdzie, lecz niedorzeczosc, ktora z odwaga nie ma nic wspolnego, nawet jesli ironicznie…..

 66. @Symetryczny
  5 listopada, g.10:25
  Czegokolwiek nie dotyczyłby wpis Gospodarza, Ty „nadajesz” – jak zawsze – na tę straszną, zbrodniczą uesej.
  Nie sądzisz, że to rodzaj natręctwa? Jako człek inteligentny i wykształcony powinieneś to samozdiagnozować.
  .

 67. Kto ten belkot rozumie??

  …Lubię czytać, akurat w tym przypadku zarówno postać jak i twórczość nie są zajmujące. Poza poczuciem wyższości z racji bycia Niemką w barbarzyńskim kraju i to Niemką dobrowolnie wybierającą spuściznę po nazistach ta pisarka bardzo zajęta jest własną osoba. Tak naprawdę pisze swoje pamiętniki – nie każdy jest ciekaw tego wnętrza…

 68. Na koniec wyjatkowa interpretacja p. Waserman ( z pamieci wiec moze nie dokladnie )
  – „Panie premierze (? nie pamietam czy to powiedziala , czy to bylo w tym cytacie ale itak byl wyjatkowy , szokujaco ) ,
  prosze nie wkladac mi w usta swojej interpretacji . No to czas bedzie pozniej (!olb.)
  Nie slyszalem ale czytalem jako cytat ale i tak bardziej wyjatkowego nie moge sobie wyobrazic . ‚Mistrz i Malgorzata’ , nie czytalem ale slyszalem( jezeli to bardzo dawno , musialo byc wyjatkowe bo cos tam jeszcze pamietam)

 69. mag
  6 listopada o godz. 12:00
  Kontynuuje swoj felczerski…moze Symetryczny chce prowokowac i z Mag mu sie to udaje.

 70. neospasmin
  6 listopada o godz. 11:37

  Odchodzi od krwawych sportów, jakieś pół miliarda ludzi.
  W Europie, krajach anglosaskich.
  Pozostaje jakieś siedem, których droga do naszego systemu wartości, zajmie sporo pokoleń.
  A i w tym naszym świecie, tak „cywilizowanym” uładzonym, znajdziesz sporo bydlaków nie wahających się handlować ludźmi, niewolić, zabijać.

  Media karmią nas ułudą, sztucznymi obrazami, kreują nieistniejące byty i systemy wartości.
  A tymczasem, homo homini lupus…takie są realia.

 71. olborski

  Brak wyjątków to inna rzeczywistość ( teoria strun)
  (Koń) Arthur po klawiaturze ale stępa, w niekończącym się hallo!! -eenowym całunie.

  https://www.youtube.com/watch?v=g3qXC4w3DvE

 72. mag
  6 listopada o godz. 11:54

  Nie wydaje ci się , że te wszystkie nagrody, coraz bardziej są upolitycznione?
  Oprócz talentu literackiego, trzeba jeszcze napisać na właściwy w danym momencie temat.
  Literatura została również wprzęgnięta w rydwan propagandowy.
  Z setki czy dwóch- nie wiem- wartościowych dzieł, wybiera się tę właściwą z punktu widzenia politycznego.
  Na zasadzie- komu w tym roku dokopiemy?

 73. @

  wiersz : Jan Brzechwa ”ŻABA”
  diagnoza: Instytut Psychiatryczny w Jackowie.

  ”Pewna żaba
  Była słaba
  Więc przychodzi do doktora
  I powiada, że jest chora.
  .
  .
  Diagnoza: ”kuku na muniu”
  .
  .
  Leczyła się żaba, leczyła,
  Suszyła się długo, suszyła,
  Aż wyschła tak, że po troszku
  Została z niej garstka proszku. ”

 74. Wiesiek59

  Nieistniejące systemy wartości?
  W swojej ignorancji nie dostrzega pan ze jest system wartości istniejący i całkiem dobrze się mający. DEMOKRACJA.
  Nie rozumie pan co to takiego, po co istnieje i jak działa. Z faktu że nie jest bytem idealnym nie wynika że mamy porzucić demokracje i zacząć praktykować jakiś rodzaj turecko- wegiersko- chińskiej satrapii. Widzę że ma pan zamiłowanie do przemocy . Skąd? Obstawiam wschodnie korzenie .

 75. @Blackley,
  jeden z twoich wpisow przeczytalam i od razu tak sie ubawilam, ze a ci musze odpisac..Za granica to ty chyba z pielgrzymka byles. 1.Twoj syn „dosc dobrze mowi po angielsku”.
  Ale ty w zadnym jezyku nie gadasz, a w krajach EU mowi sie w rodzimych jezykach, napisy sa rowniez w Niemczech po niemiecku, we Francji po francusku wiesz? Po angielsku to mozesz o droge zapytac albo poprosic o klucz w hotelu, czy kawe zamowic. Cos ty tam widzial nie wiem i pewno sam tez tego nie wiesz, a juz na pewno nie to co ja w Niemczech w latach 80-tych. Wtedy za granica nie bywales koles, bo
  jakbys mial paszport to raczej w jedna strone tak jak ja, a to raczej nie nazywalo sie turystyka. Po’ 89, kiedy wszyscy Polacy ruszyli wreszcie za granice to pewno i ty gdzies pojechales co by sie podziwowac. Najlepiej o tym twoim prowincjonalizmie swiadczy to „staramy sie byc porzadnie ubrani”.Wypastowane buciki i niedzielne ubranko? Chlopie, tu kazdy lazi na takim luzie, ze ci sie to w glowie nie miesci. W garnitur ludzie wbijaja sie do pracy jak musza. Porzednie ubrani, to mozecie byc na swojej wsi, na zachodzie Europy takie pojecia nie pokutuja.Ponad polowe swojego zycia mieszkam w EU i to nie w jednym kraju i nie w jednym miescie a ty mnie bedziesz pouczal o tym co jest tu lub bylo mozliwe a co nie?
  No bo ty czegos tam nie widziales, wiec nie istnieje? Tylko, ze nawet jak widziales to nie wiedziales co, bo skad skoro nie znasz jezykow? Wiekszosci rzeczy na tym swiecie nie widziales i nie rozumiesz. Prowincjonalizm kmiotku bozy wylazi z ciebie przy kazdym wpisie, szczegolnie ta twoja kultura zapozyczona ze dworu. Panienka dziedziczka po francusku gadala to i ty umiesz beknac „madame”, nie zdjac sobie sprawy jakie to obciachowe, boc przecie po francusku to ty ani be ani me,ani w ogole w zadnym jezyku, zwlaszcza, ze i z polskim masz problem. Chlopa ze wsi mozna wyprowadzic, ale wsi z chlopa sie nie wyprowadzi, jestes tego klasycznym wrecz przykladem. Acha, nie trudz sie po piec razy wywolywa mojego nicka, ja tego nie czytam, choc jak widze ty skrupulatnie sledzisz kazdy moj wpis, podobnie jak ten twoj koles A100. Takie te moje wpisy pasjonujace? Naprawde? Bo mnie sie nie wydaje. Ja ambicji nie mam koles, wiec mi kompletnie isi tak twoja jak i w ogole wszelka opinia. Wiesiek59 probuje cie jednak czegos nauczyc, ale to strata czasu.Kmiot jest odporny na wiedze i trudny do za.. bania. Uklony! Ha, ha,ha.

 76. @Saldo
  Symetryczny nie musi mnie prowokować, ja tylko przypominam mu co jakiś czas, że w kółko pisze to samo (o zbrodniach uesej), najcześciej mal a propos

 77. Wiesiek59
  g.12:12
  Nihil novi. Wszystko jest jakoś tam podszyte polityką. Nie tylko nagrody Nobla w dziedzinie literatury, ale i Oscary filmowe, Złote Palmy w Cannes (otrzymał ją np. „Człowiek z żelaza” na pewno nie najlepszy film Wajdy, ale był akurat na topie), czy nagrody BAFTA.
  Co by jednak nie mówić, nominowani zasługują na wyróżnienie. I nie oznacza to, że komuś się „dokopuje’, jak byłeś uprzejmy się wyrazić.

 78. wiesiek59
  6 listopada o godz. 9:10
  Szanowna noblistka urodziła się w złych czasach, w złym kraju….
  Gdyby urodziła się w tamtych czasach w innym, na przykład kolonii innego mocarstwa, również doznałaby traumatycznych przeżyć, miałaby co opisywać.
  Zawężanie percepcji do jednego zakątka świata, indywidualnych doznań, nawet najlepiej opisanych, to tylko wycinek rzeczywistości.
  Poglądy tej pani są banalne, sztampowe, przewidywalne.
  Tak jakby cytowała przekaz dnia zawarty w mediach głównego nurtu.
  Kolejna wyznawczyni Imperium Dobra i zachodniego wzorca demokracji….

  Mój komentarz
  O, to, to. Wiesiek powiedział, co powinien powiedzieć. Tak trzymać.
  Pzdr, TJ

 79. @Mag, dzieki za Czesia. Jeeezu, jak ja dawno tego nie slyszalam, chyba ze 100 lat. Nawiasem mowiac Czesia Wydrzyckiego serdecznie nie lubilam ale obecnie milo bylo posluchac prawem sentymentu. Dzieki. Mam „migrene”
  po calej nocy oparow alkoholowo-tytoniowych ale imprezka byla udana.
  (Migrene to ma krolowa brytyjska a mnie to pewno leb nap….la). Tak wiec udaje sie na zasluzony. Pa, narazie.

 80. Jankesi zamiast do bizonów bo pod ochroną będą strzelać na granicy do imigrantów. Bo są bez ochrony gatunkowej. Tak sobie myślę,że metody III Rzeszy w godnych rękach.

 81. Państwo włoskie musi odzyskać podatek od nieruchomości niezapłacony przez Kościół katolicki – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, uchylając w ten sposób decyzję Komisji Europejskiej i własne orzeczenie z 2016 roku.
  Zarówno Komisja Europejska w 2012 roku, jak i TSUE cztery lata później motywowały swe decyzje „trudnościami organizacyjnymi” w odzyskaniu podatku od nieruchomości od podmiotów niekomercyjnych takich jak kościelne szkoły, kliniki i hotele.
  https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1335960,tsue-wlochy-musza-odzyskac-od-kosciola-podatek-od-nieruchomosci.html
  ============

  A może by tak u nas?
  Zacząć egzekwować podatki od KK i innych?
  Wyroki TSUE ponoć obowiązują wszystkie kraje UE?

 82. mag
  6 listopada o godz. 12:36
  Przypominanie o natrectwach czy innych chorobach pachnie jednak felczerstwem lub natrectwem.

 83. Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił w wyemitowanym we wtorek wywiadzie dla francuskiego radia Europe1, że Unia Europejska nie będzie w stanie się bronić bez „prawdziwej europejskiej armii”. Wskazał w tym kontekście na zagrożenie ze strony Rosji.
  „Nie ochronimy Europejczyków, jeśli nie zadecydujemy o posiadaniu prawdziwej europejskiej armii. W obliczu Rosji, która znajduje się przy naszych granicach i która udowodniła, że może być groźna, musimy mieć Europę, która się broni bardziej sama, w sposób bardziej suwerenny, nie będąc tylko zależną od Stanów Zjednoczonych” – powiedział szef państwa w rozmowie zarejestrowanej w poniedziałek wieczorem.
  https://forsal.pl/artykuly/1335889,macron-europa-do-obrony-potrzebuje-prawdziwej-armii-rosja-jest-u-naszych-granic.html
  ======

  śmieszy mnie ten kogucik.
  ale, ma w sumie rację.
  Libia zaatakowana przez jego poprzednika, miała zbyt słabą armię by odeprzeć francusko- brytyjską agresję.
  Syria też się nie obroniła.

  Co on planuje, zaatakować dla odmiany Rosję?
  Chce być drugim Napoleonem, w kolejności chyba IV?
  Wciskać taki kit w mediach, licząc na głupotę odbiorców można.
  Tylko niestety ciemny lud to kupi…..

 84. jakub01
  Mon dieu! A za co Ty Niemena nie lubiłaś?

 85. jakub01
  6 listopada o godz. 12:36
  Pisze o czym nie ma jednak pojecia. Napisy w Niemczech nie sa tylko po niemiecku, o czym jakup07 oczywiscie nie wie. Np. na Blotach sa po sorbsku, byly rowniez w 1980 roku. Tylko wowczas Jakup 07 siedziala bezwiednie w osrodku NCK. Czyzby Jakup07 byla
  „Aissiedlerka”?

  nastepnie jakup07 popisuje sie:

  …Cos ty tam widzial nie wiem i pewno sam tez tego nie wiesz, a juz na pewno nie to co ja w Niemczech w latach 80-tych. Wtedy za granica nie bywales koles, bo
  jakbys mial paszport to raczej w jedna strone tak jak ja, a to raczej nie nazywalo sie turystyka…

  I wypisuje bzdury. Wiele bylo napisow po angielsku np. w Berlinie, byly tez napisy po francusku, ba nawet po rosyjsku. Poza Berlinem po angielsku i francusku rowniez…

  jakup07 byla za Granica w 1980 roku i to ja jedynie predestynuje (ztak sama uwaza)po dzien dzisiejszy uwazac sie za lepsza, madrzejsza, ona (kolesia?) wiecej widziala. Proponuje wiec lekture Monteskiusza o slepych i gluchych.

  Smieszna jest w tych swoich wypisankach jakup007.

 86. tejot
  6 listopada o godz. 12:52
  „Zawężanie percepcji do jednego zakątka świata, indywidualnych doznań, nawet najlepiej opisanych, to tylko wycinek rzeczywistości.”
  Tejot, masz do czynienia z literatura a nie publicystyka. Autor ma prawo do takiej formy i takiego wyboru tematu jaka mu sie podoba. W zasadzie kazda ksiazka opisuje jakis wycinek rzeczywistosci w jakims zakatku swiata i jest rodzajem projekcji indywidualnych doznan i wyobrazen. Nie mozesz od pisarza wymagac aby pisal „na temat”, to nie reportaz ani wypracowanie szkolne.Pozdr.

 87. Warto spokojnie rozważyć jakie były prawdziwe intencje przyjmowania niemal hurtowo dawnych demoludów do Unii. Właściwie gołodupców kapitałowych. Do zagospodarowania tania siła robocza,resztki zakładów przemysłowych do kupienia, przejmowanie zamówień publicznych. Zniesienie paszportów, migracja zarobkowa,dotacje,narzucanie rygorów prawnych jak w czasie okupacji. Tak sobie myślę,że część suwenirów przypomina paciorki dla tubylców. Mentalności nie da się zmienić paciorkami przynajmniej w jednym pokoleniu.

 88. @Saldo
  Akcja wywołuje reakcję, czyli natręctwo skutkuje natręctwem.
  Ty np. natrętnie nazywasz mnie a to „felczerką”, a to „czystą etnicznie”, co jest wytworem twojej dziwnej wyobraźni, bo te określenia nie mają ze mną nic wspólnego.
  No i muszę jakoś znosić twoje kolejne wpisy „mal a propos”, skoro bywam na tym blogu i nadal zamierzam bywać.
  Pozdro

 89. mag
  6 listopada o godz. 12:46

  Wyraziłem się precyzyjnie.
  Dokopuje się konkretnym krajom, honorując dysydentów, bądź premiując twórczość potępiającą stosunki wewnętrzne panujące u przeciwników.
  Zawsze znaleźć można jakiegoś sfrustrowanego emigranta z talentem.
  Potem wystarczy puścić w ruch maszynkę marketingową, nagłośnić nazwisko i dzieło.
  I już mamy znaczący głos opozycjonisty na emigracji……

  Sołżenicyn, Rushdi, to chyba z tego pakietu.

 90. jakub01
  6 listopada o godz. 12:36
  @Blackley,
  jeden z twoich wpisow przeczytalam i od razu tak sie ubawilam, ze a ci musze odpisac..Za granica to ty chyba z pielgrzymka byles.

  Madame , nie byłem tylko w Albanii .

  Ukłony

 91. Żeby przesłuchiwać, trzeba być przynajmniej tak samo inteligentnym jak przesłuchiwany. Chodzi o inteligencje ogólną, obycie i zdolności percepcyjne. Co więcej, po prostu trzeba przeczytać wcześniej materiał dowodowy i odnosić się do faktów. Widać, to wyraźnie po wczorajszym przesłuchaniu pana Donalda Tuska przez Sejmową Komisję ds. Amber Gold.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55735#comment-117880
  ==========

  Cóż, urody pani Wasserman nie odmawiam, ale z inteligencją nieco gorzej….

 92. Sawczenko siedzi za niewinność jak mawiają o opozycjonistach. O Sencowie głośno. Czy o głośności odsiadki decyduje kraj odsiadki. Tak sobie myślę,że to chytre szczególnie jak Pietrzak nagłośni.

 93. Kaczyński ogłosił, że PiS odniósł kolejne zwycięstwo i to zdecydowane.
  Czyli w dalszym ciągu czarne jest białe a białe jest czarne.
  Nihil novi sub sole…

 94. SŁOWIANIN STANISŁAW
  6 listopada o godz. 13:37

  Sawczenko i jej losy, to kliniczny przykład tendencyjności mediów zachodnich.
  Kreowanie bohaterów lub szwarccharakterów, zależy jedynie od widzimisię.

 95. Wiesiek59
  5 listopada, g.13:31
  Jesteś schyłkową emanacją minionego systemu, w którym czułeś się chyba (sądząc po twoich zwierzeniach blogowych) jak ryba w wodzie, a dzisiejsza Polska cię uwiera. Mnie akurat też, ale od 2015 roku i mam nadzieję, że doczekam tej bez TOTALNEGO PIS.
  Wypisujesz bzdury, doszukując się drugiego dna i spiskowości działań komitetów (międzynarodowych zazwyczaj), gdy chodzi o przyznawania prestiżowych nagród.
  Milosz „zagraniczny” (dysydencki poniekąd) dostał Nobla, Szymborska „krajowa” na wskroś (z epizodem „socrealistycznym” w młodości) – też.
  I jaki stąd wyciągniesz wniosek panie spiskowy?

 96. Ona dokladnie pisze jak jest. TLYKO: Na zachodzie sa te same problemy. Wlochy i USA juz maja mocna grype. Niemcy, Francja maja juz kaszla. Polska juz po malo pierwszy raz po grypie stala z lózka.
  Wiec badzmy razem w Europie.

 97. Kaczyński kazał powołać urzędy i fundacje w celu głoszenia prawdy o IV RP i doktrynach hunwejbinów. Czy nagroda Nobla i osoba noblistki nie jest wykorzystywana do zbliżonego celu głoszenia prawdy o tzw. zachodniej cywilizacji. Tak sobie myślę,że sprzedajność usług świata artystycznego jest sześciocyfrowa. Brakuje mi opinii noblistki o Guantanamo jako zaprzeczenie Gułagu oraz o katastrofie w Afryce wydojonej przez kolonizatorów. Czy lektura zawiera klauzulę o lokowaniu produktu. Kempa napisała laudację dla Rydzyka. Tam nie było słowa o Putinie. Czyli można.

 98. Jakub01

  Madame,
  Zapewniam Panią że dla klienta z właściwą kartą płatniczą, personel sklepów, restauracji, hoteli , itd, itp , zrobi bardzo wiele

  Jeżdżę na wycieczki czasem z synem . Często. Wycieczka charakteryzuje się tym
  że jest przewodnik -pilot władający językiem tubylców i angielskim .

  Dobre ubranie to nie garnitur z krawatem , niekoniecznie w ka,dym razie. Czego panu w swym prowincjonalizmie nie wie .

  Ja jeżdżę tam wydawać pieniądze A nie w odróżnieniu od pani zarabiać. No i nie mieszkam w czyimś pomieszczeniu na mandarynki. Informuję Panią że od kilkudziesięciu lat w Polsce komunizmu NIE MA. Może pani spokojnie wrócić. Uklony

 99. Mag 13.54

  100/100. Wiesiek59 to beneficjent dawnego systemu . Innych beneficjentówsystemu jak członkowie kompleksu mundurowo- urzedniczego w PRL NIE BYLO. Uklony

 100. Jeszcze o zapisach, których rzekomo nie ma w języku innym niż miejscowy.
  Informuję Panią zamieszkujące szope na mandarynki, że w Portugalii wszędzie wszystko jest opisane również po angielsku.

 101. teo

  „Zanurzanie”, wynurzanie, podtapianie, podduszanie … .

  „Nie rozumiem jednak, dlaczego red. Passent nie zastanawia się nad oddziaływaniem ideologii neoliberalnej. (…) zupełnie on pomija te ideologie i walki klasowe jakby sam był zanurzony w PRL-u.”

  Nie pomija, czasem o tym pisze.

  Tak jak Flanagan o którym wspomniałem nocą nie pomija w swym koszmarze o Sydney jego neoliberalnego, trawionego podziałami klasowymi charakteru. Choć wcześniej był „zanurzony”w temacie koloni karnych do których trafił jego irlandzki pradziadek. Z tym, że w odróznieniu od Herty Muller „zanurzonej” w komunistycznej Rumunii o tych koloniach karnych pisał jak najbardziej klasowo. No bo i cóż może być bardziej klasowego niż kolonia karna na Tasmanii? Albo łagier w Rumuni?

  Potem, gdy uznał, że temat kolonii karnych wyczerpał zaczął pisać powieści współczesne – z tym, że jak wspomniałem „zanurzone” neoliberalnie. Po prostu przeniósł wcześniejsze przemyślenia na współczesność. W związku z powyższym wciąż psychicznie zdrugotanym na skutek owego „zanurzenia” bohaterom aplikuje lekturę ksiązek o koszmarze Europy Środkowo-Wschodniej – na zasadzie, że ci kiedyś „zanurzeni” w środkowo-wschodnim jądrze ciemności, w dyktaturach, lagrach, kacetach, policji politycznej, ludobójstwie … mieli jednak gorzej niż oni dziś „zanurzeni” w Sydney, więc powinni poczuć ulgę. Być moze nawet chodzi o ksiązki Herty Muller.

  Z tym, że pozbawiony złudzeń Flanagan (klasowość!) bawi się swymi bohaterami jak kot ze złotą rybką – „zanurza”, wynurza, poddusza, podtapia … . Tak więc terapia lekturą dzieł o „zanurzeniu” w koszmarze Europy Srodkowo-Wschodniej jakoś ich nie uwalnia od odczuwania codziennych cierpień i przemocy. Nie przynosi im ulgi.

  Teo, warto czytać australijskiego Flanagana. To dobry pisarz, doceniony, laureat nagrody „Brookera”. Jak Tokarczuk z jądra Europy Środkowo-Wschodniej. Choć w tym przypadku akurat nagroda nie miała związku z jej „zanurzeniem” w PRL, bo jak dowodzi proza Flanagana położenie polityczno-geograficzne w żadnej mierze problemu owego „zanurzania”, wynurzania, podduszania, podtapiania nie wyczerpuje.

 102. mag
  6 listopada o godz. 13:54

  Nie widzę powodu do przekonywania cię do swoich racji.
  Wystarczy mi ich przedstawienie.

  A system nie ma nic do rzeczy.
  Bez względu na system, trzeba zwalczać i odsłaniać zaklamanie, hipokryzję, amoralność, dwulicowość, interesowność.
  Masz coś przeciwko?

  System nagród, medali, dyplomów, honorowych tytułów, grantów, stypendiów, fundacji, zawsze służy konkretnym celom.
  Nie mającym nic wspólnego z obiektywnością, sporo z interesownością.

 103. Panie Słowianin,

  Widzę że obecność Polski w Unii Europejskiej mocno pana uwiera. Łatwo pan może zmienić sytuację. Rosja , pańską prawdziwa ojczyzna do Unii nie należy. Czemu pan nie wraca do kraju przodków skoro nową WOLNA od sowieckich okuć Polska pana tak brzydzi ? Pożyczę panu na bilet . Może pan nie oddawać.

 104. mag
  6 listopada o godz. 13:27
  Felczerka jest faktcznie moja figura, lecz o swojej czystosci etnicznej pisalas sama. Stad irytyacje.

  Nie sadzisz, ze czytajac teksty nie mamy zadnych instrumentow, aby zbadac zdrowie piszacego. Wiekszosc piszacych prowokuje lub sie bawi zabijajac czas. Lub tak jak ja poza zabawa, zabijaniem czasu i prowokacja sprzata; na jedno zreszta wychodzi. Jedno laczy tu piszacych; chca sie wyroznic, okazac lepszymi; dzisiaj jakup07, jutro kto inny. Jedyna stala w blogu jest TJ, kiedys Falicz na antypodach, dzisiaj Wiesio rowniez na antypodach. Na poziomie tylko i wylacznie TJ. Pozostali zajmuja sie i przejmuja sie duperelami poprawiajac sobie samopoczucie. W antybycie, ktorym jest blogosfera zaistniec naprawde moze tylko paru. Zaistniec i zostac zauwazonym.

 105. wiesiek59
  6 listopada o godz. 14:25

  Projektuje, a projektor …koncertu nie bedzie, bo Anton ….

 106. wiesiek59
  6 listopada o godz. 13:36 donosi….
  Zeby pisac, trzeba byc przynajmniej tak samo inteligentnym jak czytajacy.

  zal mi Wiesia…..

 107. Madame mandarynka ,

  Czesław Niemen był WSZYSTKIM TYM czym nie był PRL. Kolorowy, niezwykły, odjechany …
  Nie lubiła pani Niemena….. podobnie jak wszyscy dygnitarzy partyjno państwowe tamtych czasów. Był taki zespół którego płyty nigdy nie chciałem. Skaldowie.brrrrrrr

 108. Volksdojcze mają wprawę w przewozach kolejowych na rampę w Auschwitz. W jedną stronę. Zapłatą najlepiej złote zęby.Armia Czerwona volksdojczów goniła pieszo spod Stalingradu. Czego volksdojcze do dzisiaj nie darują. Tym sposobem stracili „ruski” portfel. Dzisiaj Unia rządzona przez germańskie lobby kapitałowe podobnie jak Watykan traktuje Wschód Europy jak kiedyś Namibię czy Generalną Gubernię. Warto po tylu latach spytać suwerena w referendum czy Unia ma sens. Takie prawo suwerena. W Jałcie wielka trójka nie pytała Polaków tylko oddała na tacy Polskę Gruzinowi jak dziewkę służebną na dworze. Tak sobie myślę,że Niemcy i volksdojcze nie powinni pouczać Polaków co jest dla nich lepsze. Bo mają moc grzechów historycznych do odkupienia. 500 mln marek dla Gierka to było 30 srebrników. Żydzi swoje wzięli. Czyli można. Teraz volksdojcze owsianka aby oddać zagrabione i zniszczone oraz oddać złote zęby w słoiku zakopane pod mandarynką.

 109. Jedyną osobą która czytała H Müller jest Art63, czym daje wyraz w swoim krótkim komentarzu. Reszta – po polskiemu, dawaj, recenzję za recenzją pichci, w większości w oparciu o dialektyczny żal za rajem utraconym.

  I tak właśnie, przeniesiona siłami inercji w kosmos babinka bryluje wyimaginowanym talentem recenzenckim, w oparciu o przetłumaczone wujaszkiem google dwa zdania noblistki. 🙂

  Inna kreatura, żyjący od lat na koszt podatnika, mocno ograniczony typ, wyspecjalizowany w kradzieży internetowych gier oraz filmów, lewituje w swojej umysłowej pustce, uderzając w stary, rozstrojony cymbał: precz z demokracją.

  Ciekaw jestem, jak sam Redaktor te końskie, brutusowe zaloty odbiera?

 110. @Saldo
  Co do Tejota pełna zgoda, ale nie każdy jest wzorem z Sevres.
  Nie mogłam pisać, że jestem „czysta etnicznie”, bo – wprost przeciwnie – podkreślałam, że płynie we mnie co najmniej pięć „krwi”, co nie jest niczym nadzwyczajnym „Na skrzyżowaniu Azji i Europy” (tytuł tomiku wierszy Tomasza Jastruna) w ciągłych przeciągach i przemarszach obcych wojsk.
  Nie wiem, skąd ci przyszło do głowy pomawiać mnie o jakieś oczywiste bzdury.

 111. Wiesiek59
  Czyli przywołani przeze mnie Milosz i Szymborska są w gruncie rzeczy gówno warci jako poeci nagrodzeni Noblem, bo ty WIESZ, ze
  „System nagród, medali, dyplomów, honorowych tytułów, grantów, stypendiów, fundacji, zawsze służy konkretnym celom.
  Nie mającym nic wspólnego z obiektywnością, sporo z interesownością”.
  Wiesiu, weź się i puknij w swoją chyba nadwerężoną przez brak odpoczynku (nadajesz 24h) głowę.

 112. Trump głosi wszystko dla Ameryki. Czy to nie jest podły egoizm. Izrael głosi przestrzeń życiowa dla Żydów. Czy to nie jest podły egoizm. Tak sobie myślę czy Polska od morza do morza nawet w trójkącie. Czy to nie jest podła normalność.

 113. @żabka konająca
  6 listopada o godz. 3:34

  „Nie znam pisarki, nie czytałam. „… „Warsztat na który postawiła pisarka ma wartość drugorzędną i jeśli czemuś służy to przekazywaniu złych uczuć; o nienawiści, krzywdzie i pogardzie w tym małym opowiadaniu jest wiele.”

  Wspolczuje p. braku przyjaciela, ktory (byc moze) zapobiegl by w samoosmieszaniu sie p. 🙁

 114. @Blackley
  W polskim hotelu tez obsluga mowi po angielsku , nie tylko w Portugaliwiesz. W Albanii moze i byles sprzedawac na ulicy kosmetyki polskie albo na Wegrzech za komuny. Jak kazdy kmiotek cholernie ci imponuje forsa, a na bulke i mleko cie stac czy niedouczony w angielskim synek pomaga? Na dobre wyksztalcenie dla synka nie bylo pieniazkow, zawodowka tak jak i ty? Kogo ty chcesz sciemniac? A gdzie mieszkam to nie twoja sprawa, stac mnie na przyjmowanie gosci, ktorzy mieszkaja u mnie po kilka miesiecy, tak dlugo ile im sie podoba i wyobraz sobie – za darmo. Tyle, ze ty wyobrazni zadnej nie masz. Niedawno dowodziles, ze nikt do kokpitu oslawionego Tupolewa nie mogl wejsc, bo ty leciales samolotem i nie widziales aby ktos do kokpitu wchodzil. Typowe czeresniactwo,lacznie z zachwytem balwochwalczym dla pieniedzy. Cudzych oczywiscie. Po to sie tu produkujesz bo mozesz sobie pomarzyc o wielkim swiecie i wielkich pieniadzach, tyle, ze intelektem i przenikliwoascia to sie mozesz z takim A100 czy jak mu tam rownac, to tez mitoman ten agent CIA.Dobraliscie sie.

 115. @Salto, w rzeczy samej nikt sie tak jak ty nie wyroznia. Chamstwem. Znowu wslizgnales sie na blog z ktorego cie pognano niedawno. No, dalej popisz sie, blysnij entelygencja.

 116. Uzbrojeni napastnicy pojawili się nie wiadomo skąd. Nie było czasu na rozmowy, na negocjacje. Zresztą oni nie przyszli tu na pogawędkę. Przyszli oczyścić miasto z robactwa, za jakie uważali te bezdomne dzieci. Otworzyli ogień. Na miejscu zginęło pięcioro dzieci i jeden przypadkowy dorosły. Dwoje z tych, które przeżyły, zostały wywiezione za miasto i tam zastrzelone.

  To nie scena z filmu sensacyjnego, ale fragment horroru, jaki przeżywają codziennie tysiące dzieci na ulicach brazylijskich miast. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawią się mordercy z karabinami w dłoniach. Nawet nie ma się do kogo zwrócić o pomoc. Do policji! Po co? Część oprawców nosi policyjne mundury. Brazylijskie dzieci ulicy muszą same walczyć o przeżycie. Walka rozpoczyna się na nowo każdego kolejnego dnia.
  https://wolnemedia.net/dlaczego-muzulmanki-maja-problemy-z-dostepem-do-edukacji/
  ===========

  Wolny rynek i kapitalizm, w pigułce.

 117. mały fizyk
  6 listopada o godz. 15:43
  Ze fizyk to watpie, za to maly na pewno. Brak przyjaciolki, ktora by to zaakceptowala?

 118. mag
  6 listopada o godz. 15:42

  Wymieniliśmy poglądy, przedstawiliśmy stanowiska.
  I tyle.
  Różnice zdań są normalne w dyskusji kulturalnych ludzi.

 119. Jakub01,
  Madame,
  Niedokładnie pani czyta . W Albanii właśnie NIE BYLEM.
  NIGDY tupolewem nie leciałem, nie wiem też jakie są zwyczaje w rządowych lotach . Jeśli chodzi o tupolewa lecącego do Smoleńska, nie mówiłem czy ktoś wchodził czy nie wchodził do kokpitu z kimś mnie pani pomyliła.. wg mojej opinii na pewno wszedł tam niejaki Błasik
  Nieważne.
  Pieniadze mi jakoś nie imponują, wystarczy mi że je mam . No i cieszę się że mieszkam w Polsce , w swoim domu , moje dzieci mieszkają w Polsce w swoich domach, pracują w porządnych firmach dzięki skończeniu porządnych uczelni . Nie muszę mieszkać w szopie na mandarynki w obcym kraju. Taki kraj mogę pojechać pozwiedzać, pooglądać, wydać trochę FORSY i wrócić do mojej ojczyzny , do Polski.
  Pani też może wrócić, komunizmu już nie ma kilkadziesiąt lat. Uklony

 120. Panie Słowianin,
  Stalin Gruzin umarł w 1953 roku . Kto okupowali Polskę po Śmierci Stalina do 1989 roku i wyjechał dopiero w 1993 . ? Armia posługiwał się rosyjskim . Ma pan pomysł kto to mógł być?
  Referenda proszę urządzać u siebie w Rosji.
  Od Polski proszę się odstosunkowac . Zrozumiałeś ruski pachole?

 121. @Mag
  Ludzie, ktorzy czytaja bardzo duzo, potrafia ocenic ksiazke po niewielkim fragmencie, przynajmniej ocenic warsztat. Czy po przeczytaniu kilku zdan
  z ksiazki w rodzaju Harlequin nie wiesz, z czym masz do czynienia? Nie rozumiem tego argumentu -zarzutu wobec Zabki, ktora wlada tak znakomita polszczyzna, ze posadzanie jej o ignorancje w zakresie literatury to nonsens. Odwracam sie na drugi bok. Pa.

 122. Jakub01
  Pan Saldo się wyróżnia chamstwem ?? A ja ? Ja to patyk ? Niedawno pani , madame mandarynka stwierdziła że to ja jestem chamem !!!!! Nie zgadzam się!!!!!!! To ja się wyróżniam, pan Saldo może być najwyżej na drugim miejscu.
  Uprasza się pannę mandarynek o niewywyzszanie pana Saldo !!!! Ukłony.

 123. Referendum jak wybory. Kraj bez wyborów to prymitywna cywilizacja. Coś jak III Rzesza-bis. Tak sobie myślę ale volksdojcze nie mają czym. Bo arbuz mózgu nie zastąpi.

 124. Autorzy przytaczają analizę, przeprowadzoną w 2016 roku w 143 krajach, w której stwierdzono, że „kraje o większym udziale muzułmanów mają niższe wskaźniki uczestnictwa kobiet w szkolnictwie na poziomie średnim w latach 1973-2011, po wzięciu pod uwagę PKB na jednego mieszkańca, urbanizacji, wydatków publicznych na edukację, praw politycznych i obywatelskich, długości życia, wojen i klęsk żywiołowych”.

  W związku z tym edukacja dla dziewcząt jest bardziej ograniczona w krajach, które przestrzegają prawa szariatu, niż w mniej konserwatywnych, takich jak Liban. Innymi słowy, im mniej konserwatywny jest islam praktykowany w danym kraju, tym bardziej prawdopodobne jest, że kobiety będą tam miały prawo do edukacji i odwrotnie. To, jak zauważają autorzy, sprawdza się we wszystkich krajach, niezależnie od „dochodu, demokracji i ceny ropy”.
  https://wolnemedia.net/dlaczego-muzulmanki-maja-problemy-z-dostepem-do-edukacji/
  ============

  Będziemy nasycać świat wartościami europejskimi….
  Kawał roboty przed nami.

 125. jakub01
  6 listopada o godz. 15:57
  Insynuuje, ze mnie „wygnano” z blogosfery niedawno. Pytam wiec kiedy i prosze o konkretna date. Niestety musze jakup07 zmarwtic, nigdy z nikad mnie nie wyganianio i nie wygnano. Czasem mam jednak dluzszy urloo i odpoczywam po pracy; stad chwilowe nieobecnosci w blogosferze.

 126. jakub01
  6 listopada o godz. 15:47
  Konsekwentnie na fali spiskowej. Przebogata jakup007 krytykujac blacka krytykuje w sumie sama siebie.

 127. @Salto
  No i blysnales. Ech, jak latwo sprowokowac kazdego mlotka.

 128. wiesiek59
  6 listopada o godz. 16:13
  Odkryl Ameryke i ponownie otworzyl drzwi juz otwarte, tym razem muzulmanskie. Zapomnial jednak o prekariacie i swojej proletariackiej przeszlosci.

 129. Dolaczylbym do tego jeszcze jakup007….

  mały fizyk
  6 listopada o godz. 15:43

  @żabka konająca
  6 listopada o godz. 3:34
  „Nie znam pisarki, nie czytałam. „… „Warsztat na który postawiła pisarka ma wartość drugorzędną i jeśli czemuś służy to przekazywaniu złych uczuć; o nienawiści, krzywdzie i pogardzie w tym małym opowiadaniu jest wiele.”
  Wspolczuje p. braku przyjaciela, ktory (byc moze) zapobiegl by w samoosmieszaniu sie p.

 130. Panie Słowianin,
  PRL odbywał się bez wyborów 50 lat. Tak to wymysleliscie. Od kiedy z pana taki demokrata ? Referendum unijne już było ruski pachole. Zadaj wyborów w swojej ojczyźnie , onuco. To był zdaje się 2004 rok. Powtórka będzie w 2053. Po 49 latach. I tak częściej jak w PRL urządzonym przez sowieckich namiestnikow którym dano polskie paszporty.
  Kto okupowali Polskę w latach 1953- 89 ? Bo w latach 1944- 53 to Stalin Gruzin . A potemkto , mendoweszki jakieś? Armia okupanta mówiła po ruski. Jest to jakis trop ,czy nie ?

 131. jakub01
  6 listopada o godz. 15:47
  Ma powidoki, widzi w blogosferze agentow CIA. Zal mi jakup007.

 132. Jeszcze słówko łagrach , o których pisała Herta Müller .
  Otóż te łagra nie były w Rumuni , ale w CCCP.
  Armia Czerwona miała ten zwyczaj , ze po zdobyciu terenów wrogich internowało wszystkich mężczyzn od 15 do bodajże 50 roku życia i w wysyłała do przymusowych robót , łagrów na terenie CCCP i o tym pobycie swojego ojca i wspomnieniach z nim związanych pisze autorka . Internowani wracali , jesli wracali , często dopiero w połowie 50 lat.
  Podobnie Armia Czerwona postępowała także w Polsce , na zachód od Brynicy.
  Oskarżanie Herty Müller o nazizm, tak jak to czyni żabka konającą , która nawet nie zna jak sama przyznaje jej twórczości , tylko dlatego , że należała do niemieckiej mniejszość narodowej , prześladowanej po wojnie w Rumuni , jest nie na miejscu i świadczy o resentymentach , ale nie znajomości czegokolwiek , oczywiście łącznie z historia , a przedwszystkim literatura . A tak wogóle to kazdy ma prawo do swojej „historii” , nie każdego musi ona ale oczywiście interesować , ale szlachetnie byłoby przynajmniej powstrzymywać sie od sądów , na tematy ktorych sie nie zna.

 133. @Blackley
  Nie watpie, ze pretensjonalny do bolu, sztandarowy wrecz dla tzw. estrady PRL-u Czesio Niemen wzbudzal twoj zachwyt. Dzis pewno Martyniuk i discopolo.O muzyce, ktorej sluchalam wowczas i nadal slucham ty akurat na pewno nie slyszales. Watpie abys mial pojecie o takich nazwiskach jak Warska czy Nachorny. Mysle, ze nie potrafisz odpisac na zaden post inaczej jak rozszyfrowujac zdanie po zdaniu i odpisujac na kazde z nich, kiedy wreszcie pojmiesz sens. Odpusc sobie te pisanine, bo jestes nie dosc, ze tepy to jeszcze nudny.

 134. mag
  6 listopada o godz. 15:32
  Szkoda mi czasu na szukanie, kiedys przy okazji znajde to. To bylo miedzy innymi powodem mojej irytacji. Poza tym nie jestem wrogiem cwierkania. ono nie jest szkodliwe. Obecnie malo tu roboty. Uratowala mnie zabka i jej duchowa opiekunka jakup007. Smiechu warte.

 135. jakub01
  6 listopada o godz. 16:27
  Donosi i porownuje Niemena (jego piekne kompozycje filmowe i teatralne) z prlowska estrada i disco polo. Nonszalancko, nie po chamsku nazywa Niemena Czesiem. Blacka tepakiem etc..

  Mag, co Ty na to? To sa Twoje przyjaciolki, zabka i jakup0007.

 136. Z dystansu
  6 listopada o godz. 16:26
  Zabka sie skompromitowala, bo nie zna tej autorki….

 137. Apel do zabki i jakup007…..posluguje sie tu cytatem z dystansu…

  …Oskarżanie Herty Müller o nazizm, tak jak to czyni żabka konającą , która nawet nie zna jak sama przyznaje jej twórczości , tylko dlatego , że należała do niemieckiej mniejszość narodowej , prześladowanej po wojnie w Rumuni , jest nie na miejscu i świadczy o resentymentach , ale nie znajomości czegokolwiek , oczywiście łącznie z historia , a przedwszystkim literatura . A tak wogóle to kazdy ma prawo do swojej „historii” , nie każdego musi ona ale oczywiście interesować , ale szlachetnie byłoby przynajmniej powstrzymywać sie od sądów , na tematy ktorych sie nie zna…

 138. Czytanie Herty Müller, tj. jej prozy mi nie grozi, o poezji szkoda nawet gadać, w celu upewnienia się czy ona o Europie Wschodniej ma pojęcie i czy aby nie jest ono mgliste. Wystarczy mi przeleć jej życiorys. W 2009 roku jej wielkiego sukcesu ukazała się powieść „Atemschaukel” (pol. wyd. „Huśtawka oddechu”) o młodym rumuńskim Niemcu deportowanym z powodu swojej etniczności do stalinowskiego obozu głodu i niewolniczej pracy. Zastanawia, że taka powieść możliwa była dopiero ponad 50 lat po wydarzeniach.

  H Müller ma swoją opinię o Wschodzie wyzwolonym od Sowietów i nagle odkrywa, że pozostało wiele w tych społeczeństwach z dawnych czasów zniewolenia: skłonność żeby nie powiedzieć przywiązanie do masowej korupcji, do nacjonalizmu, do autorytarnej władzy, do prymitywnego egalitaryzmu. Starodawny pesymizm jak „wańka wstańka” się odrodził i przykrył entuzjastyczny optymizm, który wybuchł po upadku Muru, a potem po przyjęciu tych nacji do Europy. Europa ma swoje napięcia i dolegliwości. Czy dawne „demoludy” otrząsną się i wyzdrowieją o własnych siłach?

  Nie wyobrażam sobie, aby nie ocknęły się, nie obudziły.

 139. Info dla jakup007: Sorbowie (Wendowie) mieszkaja na Blotach, po niemiecku w Spreewald, uznani jako mniejszosc narodowa przetrwali oba rezimy i maja szyldy dwujezyczne.

 140. Saldo mortale
  6 listopada o godz. 16:24
  Salto powidok to zjawisko wystepujace po naswietleniu oczu. Jak nie znasz
  znaczenia jakiegos wyrazu to nie uzywaj ale najpierw sprawdz w Wiki.
  Adam100 oswiadczyl na tym blogu, ze jest agentem CIA i w zwiazku z tym „wie”, ze blog jest opanowany przez Mossad i GRU. Jak masz jakis z tym problem to jego pytaj a nie mnie, bo to on wszedzie widzi trolle.
  Jedynymi trollami jakie tu widze jestes ty, Blackley i Adam100, bo nikt tak rozpaczliwie nie probuje wtracic sie do absolutnie kazdego wpisu.
  No, moze jeszcze ktos z doskoku. W koncu jakos do renty musicie dorobic.Nie slyszales ile razy juz mowiono ci – spadaj?!

 141. My tu gadu gadu a na Aurorze ładują działa. Oj będzie się działo. Nawet upadnie carat i inni zaborcy. Proletariusze będą na swoim czego nie gwarantowała Solidarność. Tak sobie myślę,że salwa z Aurory prowadziła do samostanowienia narodów po zburzeniu murów carskiego więzienia. W tym do powstania Polski. Potem był upadek ZSRR. Po drodze popełniono wiele błędów ustrojowych. Ale jak mawiają biskupi wszyscy jesteśmy grzesznikami nawet od urodzenia. Skoro wszelka władza od Boga pochodzi to chwalmy Pana za to co mamy. Co należy przyjmować z pokorą bo polityczne waśnie o historii nie mają sensu. Widocznie Bóg tak chciał. Nie lękajmy się ! Tak myślą Słowianie też.

 142. Z dystansu
  6 listopada o godz. 16:26

  To samo spotkało Slązaków.
  Taka była reguła stosowana w tamtych czasach.
  Takie same zasady stosowali Japończycy na podbitych terenach w Azji.

  Ocenianie dzisiejszymi kryteriami wydarzeń z przeszłości i wydawanie jakichś sądów moralnych w odniesieniu do współczesności?
  No to ten naród który jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem…
  Nawet Czesi mają sporo na sumieniu w odniesieniu do Niemców Sudeckich.

 143. @Salto , ja zwyklam nazywac rzeczy po imieniu. Glupca nazywam glupcem a chama chamem. Nie przestajes byc ani jednym ani drugim tylko dlatego, ze sie powstrzymujesz od wulgaryzmow. Z wyraznym trudem zreszta, bo twoje zlosliwosci sa tak prymitywne, ze to ciebie powinno sie zalowac. Ja nie zaluje glupcow, skoro jedyna metoda nabywania przez nich odrobiny rozumu jest walenie lbem w sciane to niech wala. Do skutku.

 144. @Salto- imie Jakub pisze sie przez „b” na koncu, bo nawet tego nie umiesz poprawnie napisac. Pewno jablko tez piszesz „japko”. I kto tu sie kompromituje ha, ha.

 145. Niestety, chaos to nasza specjalność. Niedościgłym wzorem jest prezydent, orzeł wszystkich Polaków, który jednego dnia zapowiada referendum konstytucyjne, drugiego – wręcz przeciwnie, jednego dnia ogłasza pytania referendalne – drugiego wręcz odwrotnie, – rozpacza Felietonista, POLITYKA 45 – … jednego dnia wybiera się na Marsz Niepodległości i zaprasza nań wszystkie Polki i Polaków – drugiego sam odrzuca własne zaproszenie. „Andrzej Duda odrzucił zaproszenie Andrzeja Dudy”, jak ktoś napisał na moim blogu „En passant”. Orzeł nie wie, w którą stronę lecieć.

  Od dawien dawna utrzymywałem, że „naszą specjalnością” jest improwizacja, czyli robienie z czegokolwiek co jest dostępne rzeczy wspaniałych i twórczo zaawansowanych, modnych i praktycznych.
  Okazuje się, że z nami jest jeszcze lepiej. Bo chaos to robienie z rzeczy ukształtowanych i trwałych czegoś, co jest materią bez formy i sensu, prymitywną i rozpadającą się.

 146. @Saldo
  Żabka i jakubka to moje koleżanki blogowe na tej samej zasadzie jak ty jesteś kolegą, czy to ci się podoba, czy nie. Tyle że jakoś się z koleżankami dogadujemy i staramy się nie robić sobie nawzajem niepotrzebnych przykrości.
  Natomiast zdecydowanie nie podoba mi się nasze (moje z tobą) koleżeństwo, bo nie ma równowagi w naszych relacjach. „Ty idziesz górą, a ja doliną”. Dopóki nie przyznasz mi racji w kwestii nierówności, nie mamy o czym mówić, a na twoje rutynowe zaczepki, jeśli przy nich pozostaniesz, nie będę reagować.
  Ahoj!

 147. @Mag , widze, ze znow ktos probuje udzielac ci „dobrych”rad, z kim masz rozmawiac a z kim nie. Najpierw u ateistow jakas przymulona kobicina a teraz tutaj. Uwzieli sie na ciebie czy jak? Twojemu adoratorowi ze szczescia juz calkiem odbilo. Ale mialam isc spac a tu znow muchy plujki wpadly i trzeba sie opedzac.Nie mam nadziei, ze sie odczepia, bo to ich sens istnienia na blogu ale znudzilo mnie latanie z lapka wiec po staremu przewijam.
  https://www.youtube.com/watch?v=-f1DNyngKVY
  To uwielbiany przezemnie nade wszystkie instrument. Odplywam.

 148. @ żabka konająca
  Wstyd mi, że napisała Pani to, co napisała.
  Nie trzeba tłumaczyć nieudolnie Herty Muller, ponieważ jej proza była tłumaczona na język polski wielokrotnie. Nie wypada obrażać znakomitej pisarki uzywając Google Translator. Herta Muller jest przede wszystkim pisarką, a nie politykiem na świeczniku; może swobodnie pisać o swoich odczuciach i przemyśleniach na temat strasznej Europy wtedy, i dziś, tak samo, jak nasz pan Szczerek lub Stasiuk, czy panie Chutnik cum Plebanek. Herta Muller wychowała sie w koszmarnych czasach, w koszmarnej dyktaturze Ceausescu; jej rodzina wywodziła się z rumuńskiej mniejszości niemieckiej, prześladowana była w sposób nieludzki po wojnie; Książka „Sercątko” – polecam na początek – wbija z ziemię. Proza bez ozdobników, klarowna, porażająca. Wspaniała.
  W Rumunii byłam w 1988 roku. Czekałam na pociag do Polski w Bukareszcie. Na dworcu kłębiły się tłumy wieśniaków, z wielkimi parcianymi workami na plecach. W workach niesli chleby, wieźli je do swoch wiosek, bo w wioskach byl tylko głód, nie chleb. Po chleb jeździło się do miasta, i kupowało się go dla całej rodziny. Na jedynym stoisku dworcowym jakies dwie kobiety sprzedawały cos, co wygladało na dżem. Poza tym nie bylo nigdzie nic. Konduktor z naszego pociagu miał słone paluszki i prince polo. Oddał je Rumunom. Dostał skrzynkę rumuńskiego szampana, bo pieniędzy nie mieli. Szampan za prince polo. Król Midas by się uśmiał, do pary z Marią Antoniną. Konduktor poczęstował mnie i koleżankę, bo widział w paszporcie socjalistycznym, że następnego dnia mam urodziny. Wtedy paszporty zostawiało się na caly czas podróży socrealistycznej w konduktora.
  A teraz proszę sobie przypomnieć, Pani Żabko, ile razy w 1988 roku była Pani głodna, i zastanowić się, gdy beztrosko ocenia i obraża Pani osobę, która po wojnie na pewno nie żyła w lepszych warunkach, niż tamci „moi” Rumuni z dworca w Bukareszcie. Polska i tak za komuny była rajem, podejrzewam, że święta zawsze były w Pani domu z karpiem i szynką, respectively, jesli takie święta Pani obchodziła. Nikt nas na siłę nie zmuszał do rodzenia dzieci, a potem nie kazano nam patrzeć, jak umierają z głodu i choroby. Dlatego Polacy sprzedawali Rumunom biseptol. Powszechnie był uważany tam za środek antykoncepcyjny. Na drugie danie polecam „Głód i jedwab” .
  ukłony,

 149. jakub01
  Take it easy! Niepotrzebnie się wzbudzasz. Zwłaszcza przed snem.
  Nie lubię ani zawiązywania koalicji na blogu, ani odgrywania Don Kichota.
  Dobre rady wujków i ciotek zawsze miałam na uwadze, ale i tak robiłam po swojemu. Taka sytuacja, jakby powiedział @blackley
  Pozdro

 150. @nokraj
  5 listopada,g.17:47
  Wielkie dzięki za ten poruszający wpis.

 151. nokraj
  6 listopada o godz. 17:17

  Hamsun bardzo ładnie opisał głód w Szwecji.
  Dostał Nobla.
  Zola świetnie opisał głód we Francji.
  Też dostał.

  Zapewne jeszcze kilkunastu pisarzy zajmowało się tym tematem i zostało nagrodzonych.
  Co z tego wynika?
  Wtórność tematu, powszechność zjawiska, trwałość problemu?
  Ponadczasowość?

 152. jakub01
  6 listopada o godz. 16:27
  @Blackley
  Nie watpie, ze pretensjonalny do bolu, sztandarowy wrecz dla tzw. estrady PRL-u Czesio Niemen wzbudzal twoj zachwyt. Dzis pewno Martyniuk i discopolo.O muzyce, ktorej sluchalam wowczas i nadal slucham ty akurat na pewno nie slyszales. Watpie abys mial pojecie o takich nazwiskach jak Warska czy Nachorny”

  Madame mandarynka znowu mnie z kimś pomyliła ….o Martyniuku i discopolo nigdy i nigdzie się nie wypowiadałem , rozumiem że są to przedsięwzięcia komercyjne ale nie z mojej bajki jeśli chodzi o muzykę .

  Niemen to był gość , oczywiście w tamtych czasach i w tamtym miejscu . Nazywanie go ” pretensjonalnym , sztandarowym dla prl ” swiadczy o głebokiej ignorancji i tępocie madame mandarynki .

  Kilka km ode mnie mieszkał Tadeusz Nalepa , to też był , oczywiście na tamte czasy i miejsce gigant . No i oczywiscie stara , dobra , porządna muzyka anglosaska – Jethro Thull, Thin Lizzy , Led Zeppelin , AC DC, Garry Brooker , itd itp

  Dzielę wpisy pani mandarynki na części bo nie jestem w stanie takiej ilości głupoty ignorancji i ciemnoty przełknąć w jednej porcji . Ukłony

 153. Pani mandarynka ,

  ”Saldo mortale
  Jedynymi trollami jakie tu widze jestes ty, Blackley i Adam100, bo nikt tak rozpaczliwie nie probuje wtracic sie do absolutnie kazdego wpisu.”

  Towarzystwo mam niezłe . Saldo , Adam100 i moja skromna osoba …..
  Nie o wtrącanie się chodzi , madame . Nie wiem jak ww panowie , ale ja poprostu nie cierpię głupoty , ignorancji i ciemnoty . Więc ją tepię . Pani zaś ma nieprzyzwoitość być głupią i ciemną ignorantką . Co mi zasadniczo nie przeszkadza , ale pani ma nieostrożność obnosić z tym wszystki publicznie . Ukłony

 154. wiesiek59
  6 listopada o godz. 17:32
  nokraj
  6 listopada o godz. 17:17

  Hamsun bardzo ładnie opisał głód w Szwecji.”

  Raczej w Norwegii chyba . No ale ” Iran , Irak , co za róznica ” 😉 Ignorant

 155. nokraj
  6 listopada o godz. 17:17
  @ żabka konająca
  Wstyd mi, że napisała Pani to, co napisała”

  100/100. Szacun .Ja doskonale rozumiem o czym Pani pisze . Niejaka zabka konająca , emerytka resortowa nie rozumie bo nasze Pani i moje doswiadczenia NIE BYŁY jej udziałem . Właśnie zabka konająca to byli ONI . Sądzę że wie pani o czym mowa. Ukłony

 156. Czytanie powieści Herty Müller w celu upewnienia się czy ona o Europie Wschodniej ma pojęcie mi nie grozi. Jednak aby się zapoznać z jej literackim stylem bardzo chętnie sięgnę i jak wiele wskazuje, w lekturze się zagłębię. Ich konkretnych tytułów nie podaję bo są one w tłumaczeniu angielskim.

  Podziękowanie zatem składam red. Passentowi, bo Noblistkę przywołał w kontekście globalno-regionalnej polityki, dla @żabka za brawurową recenzję „noblistki z politycznymi koneksjami” i rozkręcenie tematu, oraz last but not least @nokraj m.in. za opowieść o dworcu w Bukareszcie, jakże wiarygodną i obrazową.

 157. @wiesiek 59
  czytaj ze zrozumieniem plz
  nie piszę o głodzie per se, ale o wypowiadaniu się przez panią żabkę na tematy, o których nie ma pojęcia, jak literatura i
  życiorys Herty Muller. Zabzrmiało mi to ohydne i pogardliwie, pisowsko do kości – nie wiem, to się wypowiem, i opluję.
  Nota bene, Sercątko to ksiązka autobiograficzna. Panu też polecam.
  Knut Hamsun był faszystą, wielbicielem Hitlera. Żaden normalny Norweg, może poza Breivikiem, się do niego nie przyznaje. Zola napisał też „Wszystko dla Pań” , nie o głodzie, tylko o damskich fatałaszkach i karierze a la Kopciuszek. Czy przez to był mniej wybitnym pisarzem?

 158. „emerytka resertowa” – dobre ujęcie osoby, jak by to było po niemiecku?
  google translate podaje, że Ministerialrentner.
  I znów mamy zgubę w tłumaczeniu, tj. stratę znaczenia i sensu.

 159. Wiesiek
  Nie wydawałem żadnych sądów moralnych , a jedynie broniłem prawa do własnej „historii, opowiadania” , nawet tak małej społeczności jak mniejszość niemiecka w Rumuni i broniłem Herty Müller przed zarzutem , że jest nazistką . Twoje uogólnienia , ciagle te same , powtarzane na każdy dowolny temat , bezwzględu czy cos masz konkretnie do powiedzenia , czy nie , mnie nie interesują .
  Relatyzowanie i usprawiedliwianie jednej krzywdy inna krzywdą , to akurat zajęcie dla ciebie , ale mnie co mnie do tego ?

 160. Czesław Niemen – wspaniały, niezapomniany muzyk był „szarpany” za swoja niebanalną osobowość nie tylko w kwestii stroju/stylu. Jawił się jako ten barwny, egzotyczny ptak o niesamowitym głosie, pomysłach aranżaycjnych i odwadze sięgania po teksty z wysokiej półki.
  W stanie wojennym próbowała tego niepokornego artystę zohydzić esbecja, emitując wypowiedź sprzed tego okresu, sprawiająca wrażenie, że jest to akceptacja stanu wojennego.
  Po smierci Niemena pokłóciły się zażarcie o spadek jego córki.
  No cóż…

 161. Skundlona niepodległość Wyborczej. Krakowski szmatławiec tej Gazety, prawie już nie do czytania w drgawkach konania wydał dziś bogato ilustrowany dodatek „Kraków. 100 lat niepodległości” Mnóstwo zdjęć i mnóstwo bzdur, kłamstwa i manipulacji. Od Piłsudskiego, Witosa ale już bez Daszyńskiego. W 45 roku Niemcy uciekli w popłochu już na wieść o zbliżającej się Armii Czerwonej. Okres zaś bohaterskiej walki z komuną ilustrowany jest zdjęciem nocnego pijanego włóczęgi, niejakiego Pyjasa /który ma tutaj ulicę, pomnik i wieczną pamięć/ oraz reprodukcją legitymacji terrorystycznej organizacji siajej NZS. Kuźni kadr pisowskiej wolności. Nie zbudowano Nowej Huty, setek fabryk, uczelni szpitali i milionów mieszkań. Mamy więc kłamstwo niepdległe.

 162. nokraj
  6 listopada o godz. 17:55
  @wiesiek 59
  czytaj ze zrozumieniem plz”

  Z całym szacunkiem ale chyba pani nie dostrzegła że akurat ” czytanie ze zrozumieniem ” to nie jest mocna strona pana wieska 59 . Owszem , czyta , ale głównie ruskie portale polskojęzyczne . Po za tym , uwadze pana wieska59 , wielbiciela Gomułki Władysława pseudo ”Wiesław ” , umkneło że to Norwegia a nie Szwecja w tym ” Głodzie ” . No ale to najmniejsza rzecz jaka mu umknęła . Ukłony

  ukłony

 163. „nie wiem, to się wypowiem, i opluję”

  Ten opis pachnie mi upraszczającą malizną. Brakuje mi, po „nie wiem …wklepię tę babę w kompa i zobaczymy co wyskoczy, na pewno coś się przylepi, ewentualnie do googla translate się wrzuci, jedno już jest, ale to drugie jeszcze lepsze, byle na łapu capu, kto szybko nadaje ten podwójnie ładuje im w czerep …
  tym faszystom/nazistom/r-fobom … o nienawiści, krzywdzie i pogardzie tylko my pisać potrafimy, a uczucia przekazujemy tylko dobre … to się wypowiem i opluję”.

 164. Z dystansu
  6 listopada o godz. 17:59
  Wiesiek
  Nie wydawałem żadnych sądów moralnych , a jedynie broniłem prawa do własnej „historii, opowiadania” , nawet tak małej społeczności jak mniejszość niemiecka w Rumuni i broniłem Herty Müller przed zarzutem , że jest nazistką . Twoje uogólnienia , ciagle te same , powtarzane na każdy dowolny temat , bezwzględu czy cos masz konkretnie do powiedzenia , czy nie , mnie nie interesują .
  Relatyzowanie i usprawiedliwianie jednej krzywdy inna krzywdą , to akurat zajęcie dla ciebie , ale mnie co mnie do tego ?”

  100/100 . Nic dodać , nic ująć . Wiesio , instruktor kilofnictwa uważa że skoro UK , Belgia i USA miały kolonie to 5O LETNIA OKUPACJA POLSKI PRZEZ ROSJĘ SOWIECKĄ JEST USPRAWWIEDLIWIONA . Ignorant oraz bydlę . Ukłony

 165. Głód (norw. Sult) – powieść norweskiego pisarza Knuta Hamsuna opublikowana w 1890 roku. Jej fragmenty były wcześniej anonimowo opublikowane w duńskim magazynie Ny Jord w 1888[1]. Miejscem akcji jest stolica Norwegii Christiania.
  ============

  Zmiany ustrojowe rozpoczęte już w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku, takie jak reforma parlamentu 1866, powstanie nowoczesnych partii, wprowadzenie rządów parlamentarnych, powszechne prawo wyborcze 1919 uczyniły ze Szwecji liberalne i nowoczesne państwo. W 1905 roku od Szwecji odłączyła się Norwegia, kładąc kres długoletniej unii.
  ===============

  Kolejny raz głąb zabrał głos na temat, o którym nie ma pojęcia.

 166. Geopolityka ludowa

  Część politologów otworzyła front przeciw geopolityce, m.in. na łamach „Nowej Konfederacji”, pisma, które wcześniej przyczyniło się do geopolitycznego odrodzenia. Zaczął dr Michał Lubina, specjalista od spraw Azji Wschodniej, który przyznaje, że sam przeżył ukąszenie: – Wyleczyłem się. Miałem dość ludowej geopolityki, rozlewającej się w pracach studentów i w internecie. Niemalże religijnej wiary, że tą metodą można tak wiele wyjaśnić. Traktuje się ją jak wiedzę, do której elity blokują dostęp maluczkim, a oto geopolitycy przekazują im klucz do zrozumienia rzeczywistości.

  Lubina pisze, że „bezradność połączoną z pogardą u badaczy społecznych, mających do czynienia z geopolitykami, można do pewnego stopnia przyrównać do tego, co czuje historyk, gdy spotyka się z turbosłowianami (miłośnikami Wielkiej Lechii), lekarz z antyszczepionkowcami czy astronom z miłośnikami tez o płaskości Ziemi”. Twierdzi, że to wcale nie nauka, a jedynie ideologia oparta na darwinizmie społecznym, stworzona na przełomie XIX i XX w., by legitymizować europejski imperializm, szczególnie anglosaską dominację.

  Lubina wytyka też, że to z geopolitycznego przybornika, tu niemieckiego, pochodzi m.in. termin Lebensraum. – W Polsce geopolityka odbiera poczucie realności. To zwulgaryzowany realizm polityczny, karmiący się mesjanizmem brutalizm, podlany sosem spiskowego myślenia. Zdaniem Lubiny doskonale wpisuje się on w marzenia o budowaniu Trójmorza, narracji o wstawaniu w kolan, nadziei, że wreszcie możemy coś zrobić, by odzyskać siły i odbudować Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

  – Geopolityka sprowadza się do myślenia komiksowego, dlatego tak łatwo się upowszechnia – uważa prof. … — POLITYKA 45.

  Wypisz wymaluj … (nicków nie podaję).

 167. mag
  6 listopada o godz. 18:02
  Czesław Niemen – wspaniały, niezapomniany muzyk był „szarpany” za swoja niebanalną osobowość nie tylko w kwestii stroju/stylu. Jawił się jako ten barwny, egzotyczny ptak o niesamowitym głosie, pomysłach aranżaycjnych i odwadze sięgania po teksty z wysokiej półki.
  W stanie wojennym próbowała tego niepokornego artystę zohydzić esbecja, emitując wypowiedź sprzed tego okresu, sprawiająca wrażenie, że jest to akceptacja stanu wojennego.
  Po smierci Niemena pokłóciły się zażarcie o spadek jego córki.
  No cóż…”

  Kłotnia o spadek dowodzi że kłocic się było o co 😉 . Niemen umarł nagle pewnie zapomniał o testamencie . A praw autorskich jest sporo , starczy na niejedno wygodne zycie bez stresu .
  Enuncjacje Madame mandarynki na temat Niemena – ZENUJĄCE . Podobnie jak cała pani mandarynka . Ukłony

 168. wiesiek59
  6 listopada o godz. 18:10
  Głód (norw. Sult) – powieść norweskiego pisarza Knuta Hamsuna opublikowana w 1890 roku. Jej fragmenty były wcześniej anonimowo opublikowane w duńskim magazynie Ny Jord w 1888[1]. Miejscem akcji jest stolica Norwegii Christiania.
  ============

  Zmiany ustrojowe rozpoczęte już w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku, takie jak reforma parlamentu 1866, powstanie nowoczesnych partii, wprowadzenie rządów parlamentarnych, powszechne prawo wyborcze 1919 uczyniły ze Szwecji liberalne i nowoczesne państwo. W 1905 roku od Szwecji odłączyła się Norwegia, kładąc kres długoletniej unii.
  ===============

  Kolejny raz głąb zabrał głos na temat, o którym nie ma pojęcia.”

  Nie napinaj się , kilofniku . Norweski pisarz z całą pewnością nie pisał o Szwecji . Panska ignorancja zasadniczo mi nie przeszkadza . O ile pozostaje w ukryciu . Ale pan ma nieprzyzwoitość się z nią publicznie i do tego waląc w bęben z napisem ” JESTEM IGNORANTEM ” , obnosić . Co z tego że pan czyta . Skoro są to ruskie portale polskojęzyczne . Ignorant.

 169. Jaki związek ma Putin z głodem mniejszości niemieckiej w Rumunii. Sojusz Rumuni z III Rzeszą nie wyszedł Rumunom na zdrowie. Czy brak odszkodowania dla Rumunii za lojalność ze strony Niemiec nie jest egoizmem następców III Rzeszy. Klęska sojusznika III Rzeszy prowadzi do nędzy.Taka sytuacja jak mawiają volksdojcze. Czekam na esej noblistki o niemieckich przesiedleńcach skrzywdzonych przez PRL. Tak sobie myślę,że wybielanie własnych zbrodni przez wskazywanie cudzych staje się nową forma Drang nach Osten ! Literacka nagroda Nobla nie zwalnia od myślenia kategoriami historycznej sprawiedliwości. Puszczanie bąków pod nazwą egoizm poszkodowanych przez Niemców nie przystoi w salonie literackim. W Tajlandii pokojowa nagroda w została skompromitowana przez laureatkę ludobójstwem muzułmanów. Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca.

 170. Wiesiek 59

  jutro , panie instruktorze górnictwa , wychodzi tygodnik o którym panu wspomniałem . Koszt niecała dycha . Nazywa się POLITYKA . Prawie 100 stron ale dużo obrazków . Jak pan przeczyta to da pan znać . Uprzedzam , NIE BĘDZIE ŁATWO . Piszą zupełnie nie to co zwykł pan czytać na ruskich portalach polskojęzycznych albo tych tłumaczonych translatorem . Do roboty , spąg czeka !!ukłony

 171. oj, wiesiek,
  no obśmiałam sie jednak
  wg wiki cytowanego przez Ciebie – Hamsun byl Norwegiem, pisał o Norwegii, o stolicy jej – ale jednak o Szwecji?
  tak samo Chopin był Rosjaniniem, bo wtedy Żelazowa Wola była w Rosji?
  @ mag
  @blackley

  Dzięki:)

 172. SŁOWIANIN STANISŁAW
  6 listopada o godz. 18:25
  Jaki związek ma Putin z głodem mniejszości niemieckiej w Rumunii. Sojusz Rumuni z III Rzeszą nie wyszedł Rumunom na zdrowie”

  Panie Słowianin ,
  wam też sojusz z 3 rzeszą nie wyszedł na zdrowie . Podpisaliscie pakt Ribentropp Mołotow , rozebraliscie Polskę 17-09-1939 , potem robiliscie konferencje NKWD GESTAPO jak najskuteczniej mordować Polaków . Potem – DLACZEGO ??????/- wybuchła wojna sowiecko- niemiecka i zaczęliscie zżerać się nawzajem .
  Niemcy co praawda przegrali ale są potęgą gospodarczą i przemysłową a kazdy rusek marzy o niemieckim samochodzie …….
  Kto okupował POLSKĘ w latach 1953-93 jak Stalin Gruzin juz wylądował w grobie? Armia okupanta mówiła po rusku . Kim był okupant ? No , onuco , KIM BYŁ OKUPANT ? ukraincem pewnie . he , he , he

 173. nokraj
  6 listopada o godz. 18:29
  oj, wiesiek,
  no obśmiałam sie jednak
  wg wiki cytowanego przez Ciebie – Hamsun byl Norwegiem, pisał o Norwegii, o stolicy jej – ale jednak o Szwecji?
  tak samo Chopin był Rosjaniniem, bo wtedy Żelazowa Wola była w Rosji?
  @ mag
  @blackley

  Dzięki:)

  100/100 Pani ZABKA to resortowa emerytka za to pan wiesiek59 to wierny funkcjonariusz tamtego , slusznie ZBANKRUTOWANEGO systemu . Nawet mieszkanie od władzy dostał za wierne szczekanie na jej cześć . Słaba sytuacja .

 174. Pani Hertha odniosła się do tego, co dzieje się w Europie Wschodniej, w tym również w Polsce – tu i teraz, więc wypominanie tego że jej tatuś był esesmanem ma taki sam sens, jak słynne „a u was Murzynów biją”.
  Z jednej strony możemy się cieszyć, że polscy narodowcy, to nadal margines marginesu, bo poparcie dla nich od zawsze oscyluje w granicach 1, 5 proc., ale jeśli przyjrzymy się bliżej PiS, choć – prawdę mówiąc- nawet pobieżne spojrzenie wystarczy- to mina nam trochę zrzednie, jako że PiS, to formacja narodowosocjalistyczna, kato-narodowosocjalistyczna, ze stałym poparciem rzędu 20 proc. bez względu na to, co się dzieje. W kraju tak tragicznie doświadczonym przez nazistów i przez bolszewików – musi to niepokoić porządnych ludzi, bo nawet tego półtora procenta nie powinno tu być. Ale jest 20 procent, co najmniej 20.
  W wyborach 2015 roku przybyło PiS ca 17 proc. nowych zwolenników, ich przekrój społeczny, motywacja itp. zostały już chyba dość szczegółowo przeanalizowane, tylko że nadal nie wiadomo ilu z tych nowych, to „godnościowcy”, ci, co dali się przekonać, że Polska to kondominium, osaczona przez wrogów wewnętrznych i zewnętrznych, główny cel uchodźców z calego świata, niosących Umęczonej pasożyty, wirusy i w ogóle straszny syf.
  Bez względu na to, czy zwolennicy nazizmu, para-nazizmu, para -faszyzmu, czy jakiejś innej formy totalitaryzmu – to „tylko” 20-30 proc., jest to bardzo niepokojące, w kraju, który tak wiele wycierpiał od takich systemów. Równie niepokojące jest to, że polski, bezrefleksyjny katolicyzm przybiera na sile i już prawie nic nie ma wspólnego z ideami, ideałami chrześcijaństwa, znów staje się -przede wszystkim – siedliskiem ksenofobii, antysemityzmu, szowinizmu, poczucia, że winę za wszystko, co złe ponoszą „nie-Polacy” i przekonanie, że tylko usunięcie owych „nie-Polaków” zamieni Polskę w raj. Przeraża wysyp antysemickich treści w internecie i to, że tak sporo Polaków, chce zamordyzmu, władzy absolutnej, wierząc, że jest to panaceum na wszelkie zło, jak wielu z nich woli ograniczenie wolności, swobód obywatelskich, zwolnienia z myślenia, godząc się na bycie trzodą chlewną i rogacizną. Mam jednak nadzieję, że to zjawisko przejściowe, ale i też nauczka, i wskazówka dla oponentów szykujących się do powrotu, do władzy – trzeba coś z tym zrobić, z tym, czyli z powodami, dzięki którym faszyści i para-, para-bolszewicy zyskali na popularności.

 175. jobrave

  ”chce zamordyzmu, władzy absolutnej, wierząc, że jest to panaceum na wszelkie zło, jak wielu z nich woli ograniczenie wolności, swobód obywatelskich, zwolnienia z myślenia, godząc się na bycie trzodą chlewną i rogacizną.”

  No własnie nie wiem jak to jest że niektorzy ludzie chcą być trzodą chlewna i rogacizną . Za marne 500zł miesięcznie . To mniej niż dwie dychy dziennie . Butelka marnej wódki . WARTO ?

 176. nokraj
  6 listopada o godz. 17:55

  Oceniamy życie noblistów, ich poglądy polityczne, czy dzieła?
  A może wpływ traum dzieciństwa na ich późniejszą twórczość, tak nobilitowaną?

  Gospodarz przytoczył kilka wypowiedzi tej pani, na różne tematy.
  Błyskotliwości w nich nie widzę, nie odbiegają od sztampy serwowanej w mediach.

  Szczerze mówiąc, wolę współczesne reportaże tyczace spraw dziejących się na naszych oczach.
  W niczym nie różnią się od scenek z przed półwieku, czy wieku.
  Metody działania tych samych aktorów państwowych, wobec tubylców, również.
  Żadne pisarstwo nie wstrząśnie działaniami polityków, nie wpłynie na ich decyzje.
  „Poświęcą każdą ilość CUDZYCH dzieci, dla realizacji swoich celów”….

  A co do fascynacji faszyzmem Hamsuna.
  Czy wpływa to na ocenę jego pióra?
  Okazał się kolaborantem i zdrajcą, nie przeszedł próby.
  Takie ciągotki były powszechne w tamtym czasie wśród elit europejskich i amerykańskich.
  Czy umniejsza to Lindberga, czy Forda?
  Signum temporis…..

 177. wiesiek59
  6 listopada o godz. 18:48

  Nie rżnij pan GŁUPA . Nie było i LINDGERGU I FORDZIE . Było o tym że Głod jest o NORWEGII a nie o Szwecji , IGNORANCIE . Nie kłam , kilofniku

 178. Jarosław Kaczyński na planszach pokazywał dzisiaj wyborcze zwycięstwo PIS, ale bez uwzględnienia wyników w dużych miastach i drugiej tury.
  PIS otrzymał jedną trzecią głosów wyborców, przeciwnicy dwie trzecie, czyli dwa razy więcej.
  Progi wyborcze i obowiązujący, moim zdaniem niesłusznie system premiujący większe ugrupowania, sprawiły, że w sejmikach osoby związane z prezesem mają minimalną większość.
  Co z tego będą mieli mieszkańcy miast i wsi to się dopiero okaże. Być może zwiększy się znacząco budowa pomników smoleńskich, szczególnie w tych wyróżnionych miejscowościach

 179. blacley
  Niemen nie umarł nagle. Chorował na raka. Znaliśmy się tylko z widzenia, bo mieszkaliśmy blisko siebie (po mojej przeprowadzce na Żoliborz) i ja pierwsza zaczęłam mu się kłaniać jako rozpoznawalnemu Mistrzowi.

 180. Nie dyskutujmy o biciu Murzynów. Nazywanie działań legalnych władz podłym egoizmem skorumpowanych klik sprawujących władzę przypomina zdradzieckie mordy Kaczyńskiego. Noblistka pewnie przechodziła trudny piątek jak Kukiz. Pisała zapewne pod wpływem samogonu jak mawia volksdojcz,który lasuje rozum. Niemcy nie mają silnej głowy dlatego przegrali z Armią Czerwona wspieraną manierką. Tak sobie myślę,że istotą dyskusji jest obrażliwe nazywanie egoizmem racjonalizm narodowy członków Unii Europy Wschodniej. Anglicy pokazali zadek w ramach swojego egoizmu.

 181. Sorry, oczywiście @blackley

 182. Zawsze z obowiązku czytam coś autora nagradzanego Noblem. Tak też było w przypadku Herty. Przeczytałem tą, która była jej częścią życia. Dołujące doświadczenie.
  Zawsze jestem ciekaw, co ma do powiedzenia. A ma, to nie były wczasy pod palmami. 99,9999% naszych niezłomnych opozycjonistów rozdzierałoby koszule i pokazywało te rany bez końca.

 183. oj, wiesiek,
  może poglądy Hamsuna nie wpływają na Twoją ocenę „jego pióra”, co jest jednak przykre, ale na moją tak
  Hamsun oddał swój medal noblowski Goebbelsowi w 1943 na znak podziwu.
  W wieku 86 lat, w 1945 napisał gloryfikujący nekrolog po śmierci Hitlera
  Tak, nazistowskie/faszystwoskie poglądy jednak w cywilizowanym świecie dyskwalifikują, niezależnie od kalibru artysty – zrozumienia czego i Tobie życzę z okazji 11.11.2018

 184. nokraj
  6 listopada o godz. 18:29

  Do roku 1905 Norwegia była połączona unią ze Szwecją, więc pisanie o Christianii odnosiło się w roku 1890 do Szwecji.
  Coś niejasnego?

  Różnice językowe pomiedzy krajami nordyckimi są mniejsze, niż różnice pomiędzy kantonami szwajcarskimi- te są zasadnicze.

  Niedawno czytałem coś o wielkich pisarzach brytyjskich.
  Sciśle, Brytyjczykiem był tylko jeden.
  Reszta to Szkoci, Walijczycy, Irlandczycy, Kornwalijczycy….
  Ot, taki niuans.
  Wielkim pisarzem brytyjskim jest Polak, nawiasem mówiąc…..
  Poddani króla są uznawani za obywateli jego królestwa.
  Obowiązuje lojalność wobec Korony, nie nacji.

 185. @teo,
  „upraszczająca malizna”, i dalej – śliczności:)

 186. wiesiek ,
  brytyjski to nie angielski
  brytyjski to szkocki, walijski, i angielski
  Great Britain to Anglia, Szkocja i Walia
  spoiwem jest tutaj język i korona, bo chociaż Walijczycy mówią i piszą, a nawet filmy kręcą po walijsku, to robią to także po angielsku; Szkoci mówią jeszcze czasem po gaelicku, plus mają swoje anglo-szkockie dialekty, ale wspólnym językiem jest angielski, także, zwłaszcza w literaturze; (common tongue, jak mawiają w Game of Thrones:) ; dlatego Mickiewicz jest poetą polskim, nie litewskim, a może polsko-litewskim, bo jednak pisał po polsku, że tęskni za Litwą:)

 187. jobrave
  6 listopada o godz. 18:37

  Le Pen, pokonuje już w sondażach Macrona.
  Czego to jest objawem?
  Że projekt przez niego i stojące za nim grupy interesów, jest negowany przez vox populi?
  Że to co dobre dla elit, nie odpowiada plebsowi?
  Po czyjej stronie jest słuszność, elit czy plebsu?

 188. mag, blackley
  Niemen –
  100/100

 189. Dołujące doświadczenie. Śmierć lub zaginięcie z głodu około 1 miliona mieszkańców. Skutek oblężenia Leningradu przez rodaków noblistki. Rumuński głód to było niedożywienie. Tak sobie myślę zachowajmy proporcje.

 190. nokraj
  6 listopada o godz. 19:12

  W ten sam sposób, moglibyśmy rozpatrywać i inne monarchie wieloplemienne, czy wieloetniczne.
  Czy pisarz hiszpański to jednocześnie Kastylijczyk?
  Niemiecki, Bawarczyk?
  Francuzki to z Prowansji, czy Normandii w rzeczywistości, a może Nowa Kaledonia?

  Tym tokiem idzie moje myślenie, chyba dość logiczne?

  Nasz Noblista był poddanym cara, więc współcześni uważali go za Rosjanina.
  A że pisał po niemiecku?
  Nie było to w tamtych czasach specjalnie istotne.
  Liczyło się to, w jakiej monarchii wielonarodowej się mieszkało, z jakim orłem otrzymywało paszport, w jakiej walucie tantiemy i wynagrodzenie.

  Współcześni amerykańscy twórcy, mają ten sam problem z kwalifikacją.
  Różne kraje pochodzenia, ale to twórcy AMERYKAŃSCY!!!
  I na przykład nasze ciągotki by wpisać ich na polską listę, nie mają sensu.

 191. oj, wiesiek
  prosiłam, żebyś czytał ze zrozumieniem – ale moja wina, ostrzegał mnie Blackley
  napisałeś bzdury o brytyjskich pisarzach, to sprostowałam; zapytaj Kastylijczyka czy jest Hiszpanem, a lepiej zapytaj Baska, albo Katalończyka, a potem przemagluj Niemców; widzę, że masz dużo czasu na wymienianie całego atlasu świata, a ja kobieta pracująca jestem i tego czasu nie mam tyle, co emeryci bez zajęcia; nie chce mi się roztrząsać bzdetów;
  wydaje się, że najlepszym probierzem przynależności narodowej jest dziś mecz piłki nożnej, w imprezie międzynarodowej, rzecz jasna nie klubowej:)

 192. Politycy mają skłonność częstego mijania się z prawdą, zdumiewającej interpretacji faktów i całkiem fantazyjnych ocen.
  Prezes, premier i prezydent subtelnie posługują się sztuką iluzji.
  Podległy im aparat rozwija te przewodnie sygnały i nastraja na właściwe do okoliczności częstotliwości celem jak najmocniejszego wzmocnienia masowego przekazu.
  Nawet w chaosie musi panować jakiś porządek aby coś z tego zgromadzenia mogło się wyłonić. Prezes Kaczyński dzisiaj dał sygnał; kolejne wybory dla naszych zwolenników mogą być za trudne do wygrania, ale kolejne parlamentarne mamy w kieszeni, jak te wygrane, samorządowe.

  Wypadałoby przypomnieć stare hasło; przezorni łączcie się w dobrym celu

 193. nokraj
  6 listopada o godz. 19:44

  Jak rozumiem, poziom obszczymura jest ci bliższy.
  Dziękuję za kulturalną wymianę poglądów, w takim razie.

 194. Bar Norte
  5 listopada o godz. 22:14

  „Co ja poradzę Bar Norte, jestem realistą i pragmatykiem”
  „Jak prezes”.

  Chciałbym abyś i ty był tak racjonalny jak on, łatwiej by mi się z tobą rozmawiało, nawet jeśli sympatyzujesz z radykalną lewicą.

  Lewica pochodzi od Platona, prawica od Arystotelesa. Kto z nich był bardziej racjonalny? Dla ułatwienia dodam, co pewnie wiesz, że Platon był prekursorem wszystkich późniejszych nurtów idealistycznych, a Arystoteles położył podwaliny pod logikę.

 195. blackley
  5 listopada o godz. 22:25

  ” Zna pan jakiś przyklad kraju gdzie planowanie odnioslo sukces”?

  Głównie w Azji, ale chodzi o planowanie w gospodarce rynkowej. Planowanie w gospodarce komunistycznej było w zasadzie logiczne. Jeśli nie działał rynek coś musiało go zastępować i był to centralny planista, co oczywiście musiało zmierzać do upadku i to z hukiem.

 196. mag
  6 listopada o godz. 18:57
  blacley
  Niemen nie umarł nagle.”

  Raka miał parę lat . Umarł na zapalenie płuc jako powikłanie . Ale to rzecz nieistotna z punktu widzenia kłótni córek . Mistrz winien spisać testament i nie było by kłopotu . Ukłony

 197. Bar Norte
  5 listopada o godz. 21:59

  Podsumowanie wyborów, zwróć uwagę na slajdy z danymi.
  https://youtu.be/hUm64wckILs

  Sułdrzyński zdaje się niewiele rozumie pisząc, „ … do kierownictwa partii doszło bowiem jak katastrofalną opinię ma nasz kraj …”. Obecnie w Europie rozpowszechnia się fałszywe informacje i to jest główna broń w XXI wieku, podobnie jak fałszywa moneta w wieku XVIII. Dowolny kraj nagle może mieć „katastrofalną opinię”, zależnie od potrzeb Niemiec lub Francji, przykładem: Grecja, Węgry, Austria, Włochy ostatnio. Cały jego tekst składa się głównie z mądrości na poziomie wyżej cytowanego zdania. Że i ty dajesz się na to nabrać? W tym roku na marsz niepodległości wybiera się Czesław Bielecki, ciekawe kto i kiedy okrzyknie go narodowcem lub nazistą?

 198. Mauro Rossi
  6 listopada o godz. 20:09
  blackley
  5 listopada o godz. 22:25

  ” Zna pan jakiś przyklad kraju gdzie planowanie odnioslo sukces”?

  Głównie w Azji, ale chodzi o planowanie w gospodarce rynkowej. Planowanie w gospodarce komunistycznej było w zasadzie logiczne.;;

  No . Ale diabel tkwił w szczegółach . Co skonczyło się w wiadomy sposób.

 199. blackley
  5 listopada o godz. 11:36

  „Zarobki prezesów PANSTWOWYCH firm to kpina i rzecz głęboko niemoralna (…) to w państwowej firmie są to polityczni mianowancy często bez kwalifikacji …”.

  Nie przemyślałeś tego, sprzedałeś tylko obiegową opinię. Spółki takie jak Orlen, Lotos, PSE Operator, LOT, Gaz System, KGHM, PGNIG etc. nie mogą menadżerom płacić tyle co dyrektorom w szkołach. Chodzi przecież o jakość zarządzania i wielomiliardowe majątki skarbu państwa oraz branże strategiczne. Każda poważna partia z szansą na rządzenie musi mieć własnych specjalistów od gospodarki i zarządzania. Jeśli po wygranych wyborach robi kogoś szefem np. Orlenu to na własne ryzyko i odpowiedzialność za co będzie ukarana (w przypadku strat lub chaosu na rynku paliw) lub nagrodzona (kiedy giełdowa wartość spółki będzie rosła). Zobacz jak od 2015 roku rosła wartość najważniejszych spółek skarbu państwa i w jakiej są teraz kondycji.

 200. Debilizm moderacyjny -napisałem o Niemenie i czekam na moderację. Naprawdę ch** może czlowieka strzelić!

 201. wiesiek59
  6 listopada o godz. 19:25
  nokraj
  6 listopada o godz. 19:12

  W ten sam sposób, moglibyśmy rozpatrywać i inne monarchie wieloplemienne, czy wieloetniczne.
  Czy pisarz hiszpański to jednocześnie Kastylijczyk?
  Niemiecki, Bawarczyk?
  Francuzki to z Prowansji, czy Normandii w rzeczywistości, a może Nowa Kaledonia?

  Tym tokiem idzie moje myślenie, chyba dość logiczne”

  Nie brnij , wielkorusofilu . Czasem lepiej zachować milczenie , naprawdę .

 202. blackley
  5 listopada o godz. 23:14

  „Japonia dostała know how od USA – oczywiście twórczo rozwijając”.

  To na pewno, ale robiła coś więcej. Chroniła swoje rynki i prowadziła aktywną politykę gospodarczą. Nie tak liberalną jak np. Hongkong, którego gospodarka była wydajna i dochodowa, ale zupełnie nie innowacyjna (jak III RP za Tuska). 🙂 Trudno znaleźć przykłady marek światowych kojarzonych z Hongkongiem, bo tam produkowano (taniej niż w Japonii) wyroby marek japońskich lub amerykańskich, które były wybitnie innowacyjne. Tak naprawdę to na innowacyjności się zarabia. Do 1953 roku produkty japońskie na żądanie USA oznaczone były Made in Occupied Japan (MIOJ), co nie sprzyjało eksportowi. Później USA już nie sprzeciwiały się transferowi zaawansowanej technologii do Japonii, uznając ten kraj za swego najważniejszego sojusznika na Dalekim Wschodzie. W ten sposób z USA do Japonii trafiła np. technologia powłok antyrefleksyjnych do obiektywów, opracowana w czasie wojny przez Amerykanów z myślą o bardziej kontrastowych zdjęciach lotniczych. Dzięki temu znakomite obiektywy Pentaksa produkowane od lat 60. określane były „japońską Leicą” ze względu na swą legendarną jakość. Najbardziej innowacyjny wynalazek trafił z USA do Japonii pod koniec latach 60. i spowodował, że tamtejszy przemysł fotograficzny po prostu uciekł niemieckim konkurentom i tak jest do dziś! Była to migawka do aparatu fotograficznego sterowana elektronicznie, pierwotnie opracowana przez firmę Kodak do aparatów typu Polaroid (robienie zdjęć natychmiastowych), ale odtąd produkowana w Japonii przez firmę Copal-Seikosha (znaną później jako Seiko Instruments & Electronics Ltd.). Rządy w Tokio dbały też o to, żeby japońskie firmy nie konkurowały ze sobą na rynkach zagranicznych.

 203. teo
  6 listopada o godz. 18:11
  Geopolityka sprowadza się do myślenia komiksowego, dlatego tak łatwo się upowszechnia – uważa prof. … — POLITYKA 45.

  Mój komentarz
  Dokładnie tak. Geopolityka jako zbiór memów, obrazków, szablonów, klisz, które internetowi praktykanci łączą według swojej logiki w łańcuchy, zbitki i konglomeraty otrzymując dania na każda okazję, teorie, które tłumacza wszystko.
  Aby posługiwać się geopolityką wystarczy opanować kilka retorycznych chwytów, przyswoić sobie kilkanaście memów oraz sugerujących fraz i dajcie mi problem a ja go zanalizuję i opiszę geopolitycznie.
  Należy przy tym pamiętać, że ekonomia nie jest nauką (z wyjątkiem wyjaśnień Song Hongbinga).
  Pzdr, TJ

 204. wiesiek59

  IGNORANT PO RAZ KOLEJNY

  ”Niedawno czytałem coś o wielkich pisarzach brytyjskich.
  Sciśle, Brytyjczykiem był tylko jeden.
  Reszta to Szkoci, Walijczycy, Irlandczycy, Kornwalijczycy…”

  Jeżeli ten Szkot ,, Walijczyk, Irlandczyk , Kornwalijczyk urodził się po 1707 roku był brytyjczykiem a równoczesnie Szkotem , itd , itd , Kazdy brytyjczyk jest Szkotem , Walijczykiem , itd itp . Lepiej czasem milczeć ,

 205. Mauro Rossi
  6 listopada o godz. 20:15
  blackley
  5 listopada o godz. 23:14

  „Japonia dostała know how od USA – oczywiście twórczo rozwijając”.

  To na pewno, ale robiła coś więcej. Chroniła swoje rynki i prowadziła aktywną politykę gospodarczą. . Później USA już nie sprzeciwiały się transferowi zaawansowanej technologii do Japonii, uznając ten kraj za swego najważniejszego sojusznika na Dalekim Wschodzie”

  Nic więcej nie robili . Dostali know how od USA i poszli do przodu . Przed 2 wojną był to kraj FEUDALNY , bardziej niż 2 RP . Tyle że my technologii nie dostalismy z tej prostej przyczyny że kazda technologia zostanie natychmiast przechwycona przez Ruskich . Pech .

 206. @Mag,
  Nie wzbudzam sie. Azeby zakonczyc temat -Niemen. Przy duzych mozliwosciach glosowych repertuar mial marny. Podobala mi sie jedynie piosenka „Pod papugami”. Natomiast nie bede sie czepiac utworow typu -„Plonie stodola” czy „Bema pamieci rapsod zalobny”, ktory okazal sie raczej „rapsodem zalosnym” w tej aranzacji.Jego biografia nie ma nic wspolnego z ocena jego tworczosci. Ja poprostu uwazam go za artyste dosc miernego i mocno przereklamowanego choc rozumiem sentyment do utworow czasu mlodosci. Wtedy zreszta uwazalam tak samo i rownie
  wielkie gromy sciagalam na swoja glowe. Moge nie lubic?

 207. Mauro Rossi
  6 listopada o godz. 20:13
  blackley
  5 listopada o godz. 11:36

  „Zarobki prezesów PANSTWOWYCH firm to kpina i rzecz głęboko niemoralna (…) to w państwowej firmie są to polityczni mianowancy często bez kwalifikacji …”.

  Nie przemyślałeś tego, sprzedałeś tylko obiegową opinię. Spółki takie jak Orlen, Lotos, PSE Operator, LOT, Gaz System, KGHM, PGNIG etc. nie mogą menadżerom płacić tyle co dyrektorom w szkołach. Chodzi przecież o jakość zarządzania i wielomiliardowe majątki skarbu państwa oraz branże strategiczne. Każda poważna partia z szansą na rządzenie musi mieć własnych specjalistów od gospodarki i zarządzania. Jeśli po wygranych wyborach robi kogoś szefem np. Orlenu to na własne ryzyko i odpowiedzialność za co będzie ukarana ”

  Nie mówiłem o pensji dyrektorów szkół , proszę nie zachowywać się jak panna Wassermann. 1. nie słyszałem żeby ktoś został ukarany za niegospodarność w panstwowej firmie 2. ci ” fachowcy ” są zazwyczaj nie znani na rynku PRYWATNYM .

 208. nokraj
  6 listopada o godz. 19:44
  oj, wiesiek
  prosiłam, żebyś czytał ze zrozumieniem – ale moja wina, ostrzegał mnie Blackley
  napisałeś bzdury o brytyjskich pisarzach,”

  Nie nalezy spodziewać się umiejętności czytania ze zrozumieniem ze strony pana wieska59 . Jeszcze nie jedną bzdurę przeczyta pani napisaną przez tego człowieka . Ukłony

 209. Mauro Rossi
  6 listopada o godz. 20:08

  Lewica pochodzi od Platona, prawica od Arystotelesa. Kto z nich był bardziej racjonalny? Dla ułatwienia dodam, co pewnie wiesz, że Platon był prekursorem wszystkich późniejszych nurtów idealistycznych, a Arystoteles położył podwaliny pod logike ”

  Ale oczywiście jest pan swiadomy że PIS to NIE JEST PRAWICA ? To rodzaj partii narodowo – socjalistycznej w katolickim sosie . Ale katolicyzm , specyficznego , polskiego rytu . Z katolicyzmem europejskim nie mający wiele wspólnego .

 210. wiesiek59
  6 listopada o godz. 20:02
  nokraj
  6 listopada o godz. 19:44

  Jak rozumiem, poziom obszczymura jest ci bliższy.
  Dziękuję za kulturalną wymianę poglądów, w takim razie”

  rozumiem że pije pan do mnie , panie kilofniku ….no cóz , dbanie o panskie dobre samopoczucie nie jest moją rolą . Rozumiem że psuję je panu wykazywaniem panskiej ignorancji . Sposoby są dwa 1. nie być ignorantem 2. być ignorantem ale nie obnosic sie z tym publicznie . Ukłony

 211. Mauro Rossi

  „Lewica pochodzi od Platona, prawica od Arystotelesa.”

  Mauro, mimo antycznych odwołań do lewicy i prawicy – wszystko ci się kićka.

  Jak na razie zauważam tryumf komunizmu w twoim antykomuniźmie: mam na myśli twój komentarz spod poprzedniego tematu o tym, że państwo usosobione przez Morawieckiego ma zarabiać by lud zarobionym obdzielać. Przytaczam z pamięci – Morawiecki będzie zarabiaćł by strzelać do górników amunicją socjalną a nie gumową.
  Dziś zresztą znów do tego pijesz z nostagią wspominając planowanie centralne w komuniźmie.

  Przepraszam ale mi się nawet z tym polemizować nie chce.

  Co do slajów z viktorią wyborczą, króre mi polecasz …. .

  Powtarzam po raz kolejny: nie mam nic przeciwko temu byś wybory samorządowe uznawał za zwyciestwo wyborcze.

  Co do tekstu z Rzepy … .

  Zaznaczyłem wczoraj w komentarzu, że pismo to ma charakter konserwatywny a więc wywody mieszczą się w nurcie narracji kulturowej. Trudno się wiec dziwić, że klęskę polityczną „Projektu Morawiecki” tłumaczą względami kulturowymi.

 212. Projekt przewiduje „polityczne i dyplomatyczne” wsparcie dla inicjatyw, poprawiających bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikację w krajach wschodniej części UE – od Estonii po Cypr, na Bałkanach na Ukrainie i w Mołdawii. Rządowym amerykańskim agencjom projektowana ustawa ma przydzielić budżet w wysokości 1 mld dol. do 2023 r. na wsparcie prywatnych inwestycji w regionie.
  https://forsal.pl/artykuly/1336172,polska-i-usa-podpisza-deklaracje-o-wzmocnionej-wspolpracy-energetycznej.html
  ===========

  Czyli, potwierdza się dotowanie dostaw LNG do Polski.
  Oczywiście, chwilowe, w celu opanowania rynku.

 213. Mauro Rossi
  6 listopada o godz. 20:12
  Bar Norte
  5 listopada o godz. 21:59

  Podsumowanie wyborów, zwróć uwagę na slajdy z danymi.
  https://youtu.be/hUm64wckILs

  Sułdrzyński zdaje się niewiele rozumie pisząc, „ … do kierownictwa partii doszło bowiem jak katastrofalną opinię ma nasz kraj …”. Obecnie w Europie rozpowszechnia się fałszywe informacje i to jest główna broń w XXI wieku, podobnie jak fałszywa moneta w wieku XVIII. Dowolny kraj nagle może mieć „katastrofalną opinię”, zależnie od potrzeb Niemiec lub Francji,

  Mój komentarz
  Rossi wraca do tradycji propagandy państwa autorytarnego – obce agencje rozpowszechniają o nas fake newsy, psują opinie nam w Europie i to wszystko „zależnie od potrzeb Niemiec lub Francji.”
  Rossi, uważasz, że EP, to blog dla idiotów?
  Pzdr, TJ

 214. Mauro Rossi
  6 listopada o godz. 20:15

  Wykład ekonomii politycznej dla głąbów, nie odniesie jakiegokolwiek skutku,
  To nieprzyswajalne na tym poziomie intelektu. wiedzy o swiecie.

 215. Bar Norte
  6 listopada o godz. 20:34
  Prosze spojrzec do artykolu o niesprawiedliwosci podatkowej uknutej przez jeden procent 40 lat temu w Krytyce Politycznej.
  http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/jak-nie-nadepnac-na-odcisk-hegemona-polityka-podatkowa-pis/

 216. Rojenia Rossiego o Japonii, jak te o nabyciu technologii pokrywania warstwami przeciwodblaskowymi obiektywów Pentaxa, są typowymi geopolitycznymi klockami, z których Rossi złożył fałszywą teorię o technice japońskiej przetransferowanej z USA do Kraju Kwitnącej Wiśni.
  Na EP dwukrotnie były prostowane poglądy internetowych geopolityków o Japonii feudalnej, mało technicznej, która w II WW nie wiadomo jakim cudem zagroziła swoją techniką wojenną USA (nie mając warstw przeciwodblaskowych w obiektywach i migawek elektronicznych).
  Pzdr, TJ

 217. D. Passent: „W 2009 r. została laureatką literackiej Nagrody Nobla”.

  Herta Müller w pocie czoła pracuje już blisko 10 lat wypowiadając coraz bardziej absurdalne zdania pozbawione ludzkiej treści i nadal nie może się odwdzięczyć za tego Nobla. Dopiero dziś w pełni widać jak genialną inwestycją był ten literacki Nobel z 2009 roku.

 218. jobrave
  6 listopada o godz. 18:37

  „PiS, to formacja narodowosocjalistyczna, kato-narodowosocjalistyczna”.

  Kolejny fake-news, produkujesz je taśmowo? Poziom zacofania umysłowego i wskaźnik nienawiści wskazuje na komunistycznego funkcjonariusza z perspektywą powrotu do źródeł (czworaków).

 219. blackley
  6 listopada o godz. 18:45

  „No własnie nie wiem jak to jest że niektorzy ludzie chcą być trzodą chlewna i rogacizną . Za marne 500zł miesięcznie”.

  Z taką filozofią pogardy dla wyborców elita III RP może tylko wrócić na dobre tam skąd wyszła. Czasem ktoś może nie być mądry, ale przynajmniej jest sprytny. Gorzej kiedy nawet sprytu brakuje. Obliczono, że politycy PO ponad 30 razy zmieniali wersję na temat utrzymania 500+ gdy dojdą do władzy.

 220. Tradycyjnie spróbuję podzielić zajęty wpis.
  @Blackley,
  W wielu sprawach – jak już pisałem – zgadzam się z Panem, ale jeśli chodzi o Niemena, to absolutnie nie. Czesław Niemen był świetnym wokalistą i kompozytorem, a im bardziej się rozwijał, tym bardziej stawał się nowatorski, oryginalny i artystycznie bezkompromisowy. Zdarzały mu się mielizny, ale to jest nieuniknione, gdy artysta poszukuje.

 221. tejot
  6 listopada o godz. 20:50

  „Rojenia Rossiego o Japonii, jak te o nabyciu technologii pokrywania warstwami”(…) „Na EP dwukrotnie były prostowane poglądy internetowych geopolityków o Japonii feudalnej, mało technicznej, która w II WW nie wiadomo jakim cudem zagroziła swoją techniką wojenną USA (nie mając warstw przeciwodblaskowych w obiektywach i migawek elektronicznych)”.

  Japończycy nie startowali od zera, ale kto wcześniej słyszał o takich firmach optycznych jak Nippon Kogaku Kogyo Kabushiki Kaisha (dziś lepiej znany jako Nikon) albo Asahi Kogaku (Pentax), Riken Optics (Ricoh), Takachiho Seisaku Sho (Olympus) lub Seiki Kogaku Kenkyusho (Canon)? Po 1945 roku dość długo było o nich nadal cicho ― do czasów wojny koreańskiej. Wówczas reporterzy wojenni i wydawcy pism ilustrowanych ze zdumieniem stwierdzili, że optyka japońska nie jest gorsza od zachodnioniemieckiego Zeissa, a kosztuje ułamek tego co żąda niemiecki producent. New York Times przedstawił czytelnikom test porównawczy dwóch obiektywów: Nikkora (Nikon) 1.5/50 i Zeiss Sonnar 1.5/50, który wykazał, że obiektyw japoński w zasadzie jest lepszy. Ten drzemiący potencjał w gospodarce japońskiej został wykorzystany bardzo szybko.

 222. @jakub01
  Możesz nie lubić.

 223. tejot
  6 listopada o godz. 20:36

  „Rossi, uważasz, że EP, to blog dla idiotów”?

  O kim myślisz tejot? O kim ja myślę to się domyślasz.

 224. @Mag, bylo oj bylo czego sluchac w latach ’70. Przede wszystkim polski jazz, stojacy na b. wysokim poziomie, w niczym nie odbiegajacy od swiatowego poziomu , ale temat znasz. Rock, ktory wowczas przezywal swoj najswietniejszy okres, gl. grupy brytyjskie i powstajacy giganci rocka amerykanskiego. Do tego przeciez Dylan, Cohen i uwielbiana przeze mnie J.Greco. Trudno bylo wobec takiego zalewu talentow wracac do naszej estradowej mizerii natarczywie lansowanej w PRL-u w nadziei, ze cala ta chaltura zastapi nam to wszystko co wrecz eksplodowalo na zachodzie. U nas dopiero co przestano grac jazz po piwnicach a Kasia Sobczyk to nie byla J.Joplin. Jednak coz mogly z tego zrozumiec owczesne skamienieliny partyjne. Wystarczy popatrzec na dawne Kroniki Filmowe i komentarze np. z koncertu Stonsow w Warszawie. Moze bylas ?Nawet jesli nie, to zapewne pamietasz co sie wtedy dzialo.Wysoki byl tez poziom piosenki studenckiej, kabaretowej ale ta nasza tworczosc estradowa glownego nurtu byla zalosna.

 225. Jobrave,
  a może użyłeś słowa z dwoma sylabami „ro” i „man” w jednym wyrazie? Wtedy na bank będziesz modernizowany 😉

 226. Mauro Rossi
  6 listopada o godz. 20:59

  jobrave
  6 listopada o godz. 18:37

  „PiS, to formacja narodowosocjalistyczna, kato-narodowosocjalistyczna”.

  Kolejny fake-news, produkujesz je taśmowo? Poziom zacofania umysłowego i wskaźnik nienawiści wskazuje na komunistycznego funkcjonariusza z perspektywą powrotu do źródeł (czworaków).
  _____________________________________________________
  OK, pójdę na kompromis – i niech będzie, że „para-kato-narodowosocjalistyczna” :).
  A „fake-newsy”? Chyba pomyliłeś mnie ze sobą. Do czworaków się nie wybieram, bo nie mam ochoty mieszkać z Tobą. 🙂

 227. Jakiś człowiek unieważnił geopolitykę, zniweczył dorobek takich ludzi jak Kissinger, Brzeziński.
  Nie liczę poprzedników, od Lao Tsy poczynając.

  Kim jest ten „GIENIUS”?
  Czy to nazwisko jest znane na świecie?
  Obawiam się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni….

  Natomiast panom unieważniającym geopolitykę, polecam poczytanie najnowszych doktryn USA i Rosji……
  Też nie istnieją?
  Zabawne…..

 228. O, a teraz mnie nie zmoderowali.

 229. @Mag, za to ciebie doprawdy nie sposob nie lubic. Dzieki za pozwolenie i dedykuje jedna z moich najukochanszych piosenek tamtego czasu. Zapewne tez pamietasz.
  https://www.youtube.com/watch?v=WGjvgvqOx7c

 230. wyzysk

  Dzięki za link.
  Tekst Piotra Wójcika jakoś przeoczyłem. Jeszcze raz dzięki za zwrócenie uwagi.

 231. jobrave
  6 listopada o godz. 18:37

  Mój komentarz
  Słusznie nazywasz PiS partią typu narodowo-socjalistycznego. To jest partia odwołująca się do idei propagowanych w Polsce przedwojennej przez endecję, dla niepoznaki, czy z naiwności podpierająca się Piłsudskim jako ikoną polskości i patriotyzmu. Jej żelazny elektorat, to w zależności od atmosfery w kraju jakieś 20 % do 35 % w porywach zależnych od frekwencji wyborczej, tzn. stosunku PiSowców do niePiSowców uczestniczących w głosowaniach.

  Ostatnie wybory samorządowe pokazały, że wyższa frekwencja szkodzi PiSowi, koreluje z relatywnie niższym poparciem (w sumie oddanych głosów) dla PiSu, co oznacza, ze gdy dotychczasowi niegodnościowcy (dalsze sorty, lewacy, lemingi, zdradzieckie mordy) się zawezmą i pójdą głosować, to PiS z ogólnego elektoratu więcej głosów dla siebie nie wyciśnie jak w ostatnich wyborach samorządowych.
  To już dzisiaj powoduje chroniczny ból głowy u Prezesa, do następnej kampanii wyborczej. No i zwiększa prawdopodobieństwo zaplątywania się Prezesa we własne sznurówki. Jeden człowiek, choćby genialny przywódca z potężną charyzmą, nie jest w stanie kierować państwem z tylnego fotela. Gdzie ten geniusz i charyzma?
  Prezes skupił w swoich rekach większą władze (poprzez aparaturę komitetu politycznego PiS i swoje osobiste prezesowanie partii) większą władzę niż niejeden władca absolutny.
  Pzdr, TJ

 232. legat
  6 listopada o godz. 21:14
  Rzeczywiście. Napisałem ro-man razem i: „Twój komentarz czeka na moderację.” :), ale we wpisie o Niemenie nie było tego słowa, więc nie wiem, co jest grane.

 233. Romek Polański

 234. @Legat,
  Ale jaja, „r -o – m-a-n-t-y-c -z-n-y tez nie przechodzi :), a ja w tekście o Niemenie użyłem sformułownia „okres r. omantyczny”

 235. Jobrave 21.02

  Niedokładnie się chyba zrozumieliśmy. Dla Niemena mam ogromny szacunek. To był naprawdę ktoś. Ukłony.

 236. Mauro Rossi
  6 listopada o godz. 20:56

  Herta Müller w pocie czoła pracuje już blisko 10 lat wypowiadając coraz bardziej absurdalne zdania pozbawione ludzkiej treści

  Mój komentarz
  Rossi, czym są „absurdalne zdania pozbawione ludzkiej treści” wypowiadane przez Hertę Mueller?”
  Pzdr, TJ

 237. Panie Rossi,
  Nie byłem elita 3rp, ani wogole nigdy żadną elita . Pan mnie z kimś pomylił.
  NIGDY też nie nalezalem do PO ani nie zmieniłem zdania na temat 500plus. Uważałem i uważam wszelkie zasiłki za rzecz głęboko demoralizujaca. Znacznie lepszy skutek byłby z podniesienia kwoty wolnej od podatku do np.40 tyś płn.
  Tak czy inaczej z pana żaden konserwatysta. Pan chce tego samego co za PRL tylko z inaczej rozlozonymi akcentami.

 238. tejot
  6 listopada o godz. 21:21

  (do jobrave).
  „Słusznie nazywasz PiS partią typu narodowo-socjalistycznego. To jest partia odwołująca się do idei propagowanych w Polsce przedwojennej przez endecję …”.

  Tejot pochyl się nad sobą. Coraz mniej rozumiesz, a sprytny nie jesteś.

  „Jestem pełen obaw, jeśli chodzi o prowokacje 11 listopada zarówno ze strony nacjonalistycznej, jak i skrajnie lewicowej, lewackiej – tak szef MON Mariusz Błaszczak odpowiedział we wtorek w Polsat News na pytanie, czy nie obawia się złych wydarzeń w dniu 11 listopada”.

 239. blackley
  6 listopada o godz. 21:39

  „Znacznie lepszy skutek byłby z podniesienia kwoty wolnej od podatku do np.40 tyś płn”.

  Pod warunkiem, że akurat się akurat pracuje.
  Ale rozumiem, „Ктο не работает, тот не ест”. 🙂

 240. Taki z PIS–u „ponieśliśmy sukces”

 241. „Różowe, a skromne”

 242. blackley
  6 listopada o godz. 21:39

  „Tak czy inaczej z pana żaden konserwatysta. Pan chce tego samego co za PRL tylko z inaczej rozłożonymi akcentami”.

  Pokój społeczny ma swoją cenę, którą warto zapłacić kiedy modernizuje się państwo. W Japonii po wojnie nie było to konieczne, trauma swoje zrobiła i pokój społeczny był zapewniony, a rząd w Tokio całkiem niegłupio sterował srategią gospodarczą i cały czas dawał ludziom pracę, bezrobocie w Japonii praktycznie nie istniało i tak jest do dziś.
  Już na początku lat 70. Japonia zaczęła produkować bardzo zaawansowane, łatwe w obsłudze i w pełni automatyczne lustrzanki (aparaty z wymienna optyką), co niemiecki przemysł fotograficzny definitywnie położyło na łopatki i musiał on szukać swoich skromnych nisz gdzie indziej. We wszystkich sklepach na świecie w miejsce niemieckich zaczęły królować japońskie marki fotograficzne: Topcon, Cosina, Petri, Yashica, Miranda, Konica, Ricoh, Minolta, Fuji, Olympus, Pentax, Nikon, Canon. Jeden z modeli Pentax K1000 złożony został w Hongkongu w liczbie ok. 2,5 miliona sztuk. Fabryka w Hongkongu zarobiła, ale był to ułamek tego co zarobił właściciel marki Asahi Pentax Corp., dlatego że to Japonia była innowacyjna, nie Hongkong. Samo się jednak nie zrobiło. Japonia w latach 50 postawiła na innowacyjne inwestycje i eksport, ale też dbając o swe interesy zamknęła swój rynek dla zagranicznej konkurencji. Między japońskimi firmami i bankami powstała sieć powiązań tworząc konglomeraty zwane Keiretsu, w które wkraczało państwo w roli arbitra, ale tylko wówczas, gdy polityka firm była niespójna z japońską strategią gospodarczą. Z wyżej wymienionych firm po złotym okresie lustrzanek w latach 70. i 80. na rynku pozostała ich połowa, ale w erze aparatów cyfrowych są one jeszcze potężniejsze niż poprzednio, a do branży fotograficznej dołączyły nowe firmy: Sony i Panasonic. Japońskie ministerstwo przemysłu zadbało, aby japońskie marki nie konkurowały ze sobą tylko się uzupełniały. I tak Canon i Nikon produkują sprzęt dla profesjonalnych fotoreporterów, ale też dużo prostszy i tańszy dla zwykłych śmiertelników. Profesjonaliści z Canonami i Nikonami na szyi chcąc nie chcąc reklamują markę, co napędza ogólną sprzedaż już dużo prostszych i tańszych Canonów i Nikonów dla każdego. Z kolei Pentax przeznaczony jest dla zaawansowanych amatorów, a wysmakowane cyfrowe lustrzanki Olympusa dla zwykłych, ale wymagających amatorów. Pentax zastosował prostą sztuczkę, doskonałe obiektywy wyprodukowane przez tę firmę nawet pół wieku temu łatwo można użyć ze współczesną lustrzanką cyfrową Pentaksa, trudno więc, aby fotoamatorzy na świecie nie kochali tej firmy i nie kupowali jej wyrobów.

 243. tejot
  6 listopada o godz. 21:21

  „Prezes skupił w swoich rekach większą władze (…) większą władzę niż niejeden władca absolutny”.

  Napisz kogo konkretnie, jakiego władcę absolutnego Kaczyński już przerósł w kumulacji władzy?

  W razie problemów wymień jakiegokolwiek władcę absolutnego.
  Miewasz czasem poczucie własnej, że tak powiem, poważnej ułomności? 🙂

 244. Mauro Rossi

  „„Jestem pełen obaw, jeśli chodzi o prowokacje 11 listopada zarówno ze strony nacjonalistycznej, jak i skrajnie lewicowej, lewackiej – tak szef MON Mariusz Błaszczak odpowiedział we wtorek w Polsat News na pytanie…”

  Jak widzę Błaszczak jest kolejnym politykiem PiS, który po wyborach zapowiada marsz w poszukiwaniu zagubionego centrum.
  Pierwszy był Lipiński, który w podsumowaniu waszej klęski w wielkich miastach też zapowiedział polityczne poszukiwanie owego tajemniczego centrum. Gdy go zapytano o jakim centrum myśli odparł, że najlepiej o nim wie bo był w Porozumieniu Centrum.

  To mi wygląda na poszukiwania zaginionej Arki.

 245. Marsz marszem, ale budowa pomnika na wzór marszałka idzie pełną parą i świadczy o skuteczności obecnej władzy.
  Tu nawet żadnej mgły nie można się spodziewać

 246. Bar Norte
  6 listopada o godz. 22:40

  Rozumiem twój ból (oraz Lipińskiego), ale czy Zandberg nie ma większego?

 247. „…ale czy Zandberg nie ma większego?”

  Może mieć, ale nie musi, wzrost niekoniecznie idzie z tym w parze. 🙂

 248. blackley
  6 listopada o godz. 21:39

  „Tak czy inaczej z pana żaden konserwatysta. Pan chce tego samego co za PRL tylko z inaczej rozłożonymi akcentami”.
  ________________________________________________
  Czyli jednak konserwatysta 🙂

 249. Mauro Rossi

  „czy Zandberg nie ma większego?”

  Od Błaszczaka i Lipińskiego? Odrębnie czy razem?

 250. blackley
  5 listopada o godz. 23:53
  W pis doskonałe wiedza że partia zaczyna byc nielubiana i jej znak firmowy przeszkadza zamiast pomagać, z tej przyczyny te sztuczki na które jednak wielu wyborców się nabiera. Otwock szybko zobaczy jakich sobie dobrych gospodarzy wybrał , o to towarzystwo nie do roboty do profitów płynących z władzy. W Radomiu nz którego pochodzę długi czas bezmyślni wyborcy popierali PiS i w wyniku mieli największe bezrobocie w dużych miastach, a teraz jak się okazuje były lider nijaki Kosztowniak jest przez swoja partie broniony przed kryminałem
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Radom.-Suski-i-Kosztowniak-zamieszani-w-afere-korupcyjna-Sledztwo-CBA
  Jak PiS przegra wybory sprawa do sądu wróci.
  Pisałem juz że mój kuzyn za poraca wyjechał z Radomia na wybrzeże i swego mieszkania w Radomiu nawet po kosztach wynająć nie mógł.
  No cóż ludzie po łbie muszą dostać ty otrzeźwieć

 251. Jobrave,
  Nowacka wie…

 252. tejot
  6 listopada o godz. 21:21

  jobrave
  6 listopada o godz. 18:37

  „Słusznie nazywasz PiS partią typu narodowo-socjalistycznego. To jest partia odwołująca się do idei propagowanych w Polsce przedwojennej przez endecję”
  Wg mnie ta partia jest kompletnie bezideowa , a to że sie podpiera czym się da wynika z wyrachowania przywódcy liczący jak to Kurski powiedział „ciemny lud to kupi”
  Skąd ta moja pewność ?
  Po prostu poczytałem Torańska która z Jarkiem była na ty i pytana ocenia JK jako polityka kompletnie bezideowego którego jedyna pasja życiowa jest gra polityczna, a jedynym marzeniem rządzenie totalitarne (jak w wywiadzie TT wyciągnęła z niego „choćby partia polityczną (to osiągnął, a więc chce więcej)
  Ocena Teresy sprawdza się w 100% jak patrze na działania Jarka

 253. jobrave
  6 listopada o godz. 20:15
  Nie denerwuj się -to automat na dodatek zaprogramowany nie przez Polaków i stąd te idiotyzmy moderacji.
  Już parę razy dociekałem co spowodowało że niewinny tekst był blokowany i wyniki wychodziły zaskakujące. Raz nie wszedł mnie nekrolog skopiowany z netu!!!

 254. na to żaba ludzkim głosem:
  -panie doktorze, coś mi się do dupy przyczepiło
  Wulgarność zamierzona – inaczej niektóre poziomy nie załapią.
  Czytelnicy – przykro mi Was aż tak zgorszyć ale ja mam szczególny dar wychwytywania wartości dla mnie ponadczasowych w dziedzinie muzyki, malarstwa czy literatury. Zwracam uwagę za wyrażenie „dla mnie” czyli przemawiam w swoim imieniu, tu akurat publicznie licząc się z konsekwencją odmiennych opinii na temat przedmiotu sporu którym nie jest mój nick.
  To prawda, wystarczy mi fragment żeby zadecydować o wyborze (już raz tak było @mag) a już mniejsze znaczenie ma prestiż fundacji która w tej dziedzinie nazwijmy to humanistycznej okazała się szczególnie w ostatnich dziesięcioleciach stronnicza. Czyli tam gdzie Komitet powinien się kierować oceną moralną i czymś tak niewymiernym jak poczucie piękna. Odłóżmy na bok balast nagrody.
  Podałam link z urywkami prozy pisarki i tu sądzę najlepszymi w jej twórczości skoro znajdowały się pod hasłem The Nobel Prize, na tej podstawie napisałam swój poprzedni komentarz. Podtrzymuję wszystko. Osobiście w temacie formy rażą mnie krótkie, żołnierskie nieomal zdania. W treści – nadmiar złych uczuć, w tym pogardy dla obcych dla autorki Rumunów, tylko nie pytajcie gdzie ja to wyczytałam, wystarczy zdanie o robotnikach. Tu nie ma współczucia, jedynie obcość i odraza. Jeśli twórca pisze pamiętnik z czym się nie ukrywa jego uczucia przypisujemy tzw. podmiotowi litycznemu, czyli samej autorce. Jakie są można się doczytać, dosłuchać w linku i proponowanym przez kolegę czytaniu książki.
  Ja się z treścią nie utożsamiam, mimo że jak wspomniałam żyłam w tych samych czasach w podobnym kraju a w okresie kiedy ona pracowała ja studiowałam za darmo, mieszkając w akademiku za niską opłatą i jeśli cierpiałyśmy na brak żywności to przed sesją kiedy nikt nie miał czasu jechać do domu.
  Na specjalną odpowiedź zasługuje nick nokraj gdzie koleżanka zapytuje dramatycznie:
  ” Pani Żabko, ile razy w 1988 roku była Pani głodna”, odpowiadam zgodnie z prawdą UCZUCIA GŁODU NIE PAMIĘTAM. To o czym Pani pisze jest marną manipulacją, w 1988 roku pracowałam (zakład został później sprywatyzowany na zasadzie pożyczki pod zastaw którą uzyskał kupujący mając w ręku podpisaną umowę kupno-sprzedaż). Byłam samotna matką z dwojgiem dzieci i gotowałam wieczorem posiłki na następny dzień, fakt że nie opychaliśmy się mięsem bez umiaru. Prywatna odpowiedź na prywatne pytanie które zaraz okaże się publiczne:
  Blogowicze! ile razy głodowaliście w 1988r.?
  Kolejny zapis rzeczywistości:
  „Nikt nas na siłę nie zmuszał do rodzenia dzieci, a potem nie kazano nam patrzeć, jak umierają z głodu i choroby”.Nie podejrzewam piszącej o niewiedzę, raczej jako ofiarę manipulacji.
  Może być tak (dywagacje moje) że H. Muller naszej dyskusji też została poddana praniu mózgu, stąd jej prawdziwą ojczyzną była z wyboru Republika Federalna Niemiec, na pewno nie NRD z którym to państwem i jej rodakami nie utożsamiała się. Sytuacja w ocenie jej pisarstwa byłaby prostsza, gdyby tak jak wspomniałam nie występowała jako bohaterka swojej twórczości do których (tych bohaterów) z reguły mamy pozytywne nastawienie, ale jak pisze nasz Gospodarz pisarka jest również aktywnie polityczne i reprezentuje interesy „wypędzonych”.
  Ja mam wielu ulubionych autorów w tym noblistów; kiedyś, dawno nawet cytowałam fragmenty ich tekstów na blogu. Herta Muller do nich nie należy.

 255. Bar Norte
  6 listopada o godz. 23:35

  „Od Błaszczaka i Lipińskiego? Odrębnie czy razem”?

  Podmiotem w moim zadniu był ból. Ale jak masz kłopoty z gramatyką i inne wątpliwości to zapytaj choćby Nowacką jak radzi Legat.

 256. Niestety jak obserwuję to pieniądze są najczęstsza przyczyna niesnasek w rodzinie i masz absolutnie rację że trzeba pisać testamenty (dla dobra rodziny)
  Wyjątki owszem zdarzają się. Mama nie napisała testamentu, ale nigdy nie miałem z nim żadnych zatargów o spadek. Uzgodnilimy podzial i jest ok.

 257. ipowyższy wpis do mag

 258. handzia55
  6 listopada o godz. 13:47
  On robi co może żeby mu partia się nie rozleciała. Tam tumanów nie brakuje.

 259. maciek.g
  6 listopada o godz. 23:53

  „Szybko zobaczy jakich sobie Otwock dobrych gospodarzy wybrał.”

  Pewnie niewielu czytających zna Otwock, w tym twoja nadzieja. Masz pecha, znam Otwock. Od 15 lat na rynku w Otwocku jest ogromna dziura w ziemi otoczona drewnianym niechlujnym płotem. Część ulic tego miasta cudownie przenosi nas w czasy PRL, co dla ciebie może i jest sentymentalnie atrakcyjne ― efekt poprzednich wieloletnich złodziejskich rządów w Otwocku z udziałem SLD. Nie ma się co dziwić, że Otwock postawił na PiS. Jak w połowie powiatów w Polsce.

 260. Mauro Rossi

  „Podmiotem w moim zadniu był ból.”

  Ból z powodu większego? Nie przesadzaj.

 261. Tejot

  Zgodnie z obietnicą odnoszę się do Twoich komentarzy j. n. W tym wpisie zamieszczam tylko cytaty z książek, dotyczących wydarzeń przed gdyńską stocznią 17 grudnia 1970 roku.

  Mam wrażenie, że hetajr nie bardzo wie, co pisze o przejmowaniu czołgów przez cywili. Pytam hetajra – jak sobie wyobraża przejęcie czołgu przez cywili w tenisówkach?
  Można co najwyżej rzucać butelki z benzyną. Lecz wpierw trzeba dorzucić do czołgu. W Gdyni nie stwierdzono żadnej broni u cywilów, która mogłaby w najmniejszym stopniu zaszkodzić czołgom
  .

  W Gdyni strzelano do ludzi, którzy byli w słusznej odległości od czołgów „broniących” ulicy, która wiodła do stoczni, a za chwilę serie z czołgowych karabinów raniły i zabijały ludzi, którzy uciekali i były bardzo daleko od czołgów, aby je przejąć, ludzie uciekali przez tory kolejowe i na kładce dla pieszych nad torami.
  =======================================

  Hetajr, źródłem mojej wiedzy są naoczni świadkowie jako że miałem okazję mieszkać w Gdyni bardzo blisko tego miejsca, gdzie żołnierze strzelali z czołgów do ludzi oraz bardzo blisko trasy późniejszego marszu wzburzonych zabójstwami cywilów z ckm-ów czołgowych.
  Czołgi i transportery opancerzone, żołnierze, milicja zagradzali drogę pracownikom do stoczni, portu, itd. Ta droga była szczelnie obstawiona i nikt nie miał możliwości, żaden cywil w trampkach rzucić czymkolwiek w czołg, a tym bardziej wedrzeć się do środka pojazdu opancerzonego. To nonsens, co wypisujesz. Podawanie przykładów skądinąd niczemu nie służy jak tylko gmatwaniu prawdy, zamianie jej w kłamstwo.

  Wszystko co napisano poniżej, jest cytatami z książek:

  Edward Jan Nalepa „Wojsko Polskie w Grudniu 1970”; Bellona; rok wyd. 1990 [EJN]

  Jerzy Eisler. „Grudzień 1970”; Sensacje XX Wieku; rok wyd. 2000 [JE]

  Mojego autorstwa są wytłuszczenia tekstu. Jak one mi wyszły? Niestety, nie można tego sprawdzić przed publikacją komentarza.
  Z góry przepraszam za ewentualne „przetłuszczenia”.

  Strony 61, 62. [EJN]

  (…)
  Pozostało już tylko liczyć na to, że dotrą komunikaty apelujące o powrót do domu nadawane w mieście przez megafony i głośniki na peronach kolejowych na trasach dojazdowych do Gdyni-Stocznia. Skutek tego był jednak niewielki.
  (…)
  Po godzinie 5:00 17 grudnia na przystanku Gdynia-Stocznia, wiadukcie i moście zaczęło gromadzić się coraz więcej osób (w stoczni pracowało 15 tysięcy robotników). Tutaj znów przez głośniki wielkiej mocy na wojskowych wozach propagandowych kierowano do stoczniowców apele i ostrzeżenia przed zbliżaniem się do stoczni, która jest blokowana przez wojsko i milicję. W odpowiedzi z tłumu zaczęły padać obelżywe okrzyki pod adresem dyrekcji, milicji i wojska. Jednocześnie ludzie zaczęli przemieszczać się w stronę blokowanych przejść. Tworzące zewnętrzny pierścień blokady pododdziały MO musiały pod naporem tłumu wycofać się poza rubież ochronną. Po dojściu tłumu do rubieży bezpieczeństwa dowódca 32 pz wspólnie z dowódcą 3 batalionu tego pułku wyszli przed stanowiska ogniowe i wezwali manifestantów do zatrzymania. Padło ostrzeżenie: ”Nie zbliżać się, bo wojsko będzie strzelać!”. Nie dało to żadnego rezultatu. W tej sytuacji dowódca 32 pz, działając zgodnie z otrzymanym rozkazem zastępcy dowódcy ds. Obrony Wybrzeża gen. brygady Henryka Rzepkowskiego wydał dowódcy rozlokowanej za bramami stoczni 7 kpz rozkaz do oddania strzałów ostrzegawczych – kilku długich serii z km pociskami świetlnymi i wystrzału armatniego z czołgu.
  Tłum na kilkadziesiąt sekund stanął, ale po chwili rozległy się wołania: „Chłopaki, oni strzelają ze ślepaków, chodźmy, pokażemy gnojkom” i tłum napierał dalej. W tej sytuacji na rozkaz dowódcy 32 pz kilku żołnierzy 7 kpz otworzyło ogień z broni strzeleckiej celując w ziemię przed tłum. Niestety padli zabici i ranni.
  W tym samym miejscu doszło jeszcze raz do użycia broni o godz. 8:00. I tym razem broni użyli żołnierze 7 kpz, z tym, że dowódcę 32 pz zastąpił jego zastępca do spraw politycznych.*

  * Dowódca 32 pz po starciu z tłumem o godz. 5:50 nie był w stanie dowodzić żołnierzami (zanik głosu na tle nerwowym).

  Strona 210 [JE]

  (…)
  Mimo, że przez dworcowe megafony, a od godziny 5:15 również przez ustawiony przy rondzie przy zbiegu ulic (…) wojskowy gigantofon dużej mocy informowano, że stocznia jest zamknięta robotnicy (…) udawali się właśnie w tę stronę. Za pośrednictwem gigantofonu stojącego za żołnierzami przemawiał mjr Franciszek Ziemacki, który apelował o rozejście się i ostrzegał tłum przed zbliżaniem się do sprzętu wojskowego gdyż wówczas żołnierze będą zmuszeni do użycia broni.
  (…)
  Wspominał, że już od Redłowa przez megafony informowano, że stocznia jest zamknięta, ale nikt nie wysiadał. Gdy dojechał do stacji Gdynia-Stocznia, na peronie zgromadził się ogromny tłum. Według niego większość z tych ludzi przygnała tu ciekawość

  (…)

  Strona 212 [JE]

  W pewnym momencie przed stanowiska ogniowe wyszedł dowódca 32. pz ppłk Władysław Łomot i dowódca 3. batalionu tego pułku kpt. Zdzisław Wardak. Dowódca pułku wołał: „Ludzie , co robicie, zatrzymajcie się, dalej iść nie wolno, bo w celu zatrzymania użyjemy broni”. Tłum jednak dalej napierał na wojsko. Na czoło wysuwali się swoiści „harcownicy” – młodzi ludzie, którzy obrażali żołnierzy, a nawet rzucali w nich kamieniami. O godzinie 5:50 ppłk Łomot wydał rozkaz oddania strzału z armaty czołgowej w powietrze. Poskutkowało to na krótko. Zszokowani i po części przerażeni ludzie wycofali się około 20 metrów, ale po chwili ponownie zaczęli zbliżać się do żołnierzy. W tej sytuacji ppłk Łomot wydał rozkaz „strzelać w górę z karabinów maszynowych czołgów i broni strzeleckiej w powietrze. Widok wystrzeliwanych w powietrze pocisków nie powstrzymał tłumu.” Ludzie naciskani od tyłu nie mogli zawrócić, a zapewne nie za bardzo mieli na to ochotę. Ppłk Łomot „podał rozkaz do oddania ognia salwą zaporową w bruk”.
  Gwoli prawdy dodać należy że istniała możliwość wycofania się na ulicę Czerwonych Kosynierów (dziś Morska) . Szwoch zapamiętał „iskierki na filarze” wywołane przez rykoszety.
  (…)
  W tym czasie słuchacze SPMO ze Słupska próbowali rozproszyć zgromadzonych na pomoście i peronie, ale ponieważ przewaga liczebna była po stronie wzburzonego tłumu, zostali zmuszeni do odwrotu. Wycofując się, strzelali z broni osobistej, raniąc kilka osób.

  Strona 213 [JE]

  (…)
  Oddajmy jednak głos naocznym świadkom. Gdy rozległy się strzały, „padać zaczęli nie ci w pierwszych szeregach, lecz w dalszych, bo oni strzelali w bruk, pociski odbijały się od kocich łbów i straszliwie raziły(…).

  Strona 215 [JE]

  (…)
  Jeszcze jedno wymaga wyjaśnienia: dlaczego wojsko za każdą cenę, (a nawet za cenę strzelania do bezbronnego tłumu) było zdecydowane nie dopuścić ludzi do czołgów i transporterów opancerzonych? Otóż zgodnie z koncepcjami użycia wojska do walk ulicznych wypracowanymi jeszcze przed wojną przez Stefana Roweckiego – późniejszego dowódcę Armii Krajowej, powinno być one używane w taki sposób i w takiej skali, żeby samą swoją obecnością paraliżowało działania demonstrantów. (…) Wreszcie sprawa może najważniejsza. W przypadku użycia przez wojsko ciężkiego sprzętu w żadnym razie nie można dopuścić do tego by dostał się w ręce demonstrantów. Opanowanie czołgu lub transportera opancerzonego byłoby bowiem przez nich postrzegane jako ich wielki sukces (jak stało się to np. 15 grudnia w Gdańsku) i miało duże znaczenie psychologiczne. Tak więc o ile wyprowadzenie ciężkiego sprzętu na ulice miast w grudniu 1970 roku było bardzo poważnym błędem o daleko idących tragicznych konsekwencjach , o tyle jego obrona przed tłumem była wręcz koniecznością.

  Pzdr; hetajr

 262. Tejot;

  odpowiadam na twoje wpisy:

  em>Mam wrażenie, że hetajr nie bardzo wie, co pisze o przejmowaniu czołgów przez cywili. Pytam hetajra – jak sobie wyobraża przejęcie czołgu przez cywili w tenisówkach?
  Można co najwyżej rzucać butelki z benzyną. Lecz wpierw trzeba dorzucić do czołgu. W Gdyni nie stwierdzono żadnej broni u cywilów, która mogłaby w najmniejszym stopniu zaszkodzić czołgom.

  Aby przejąć cały sprzęt pancerny wystarczało wyprzeć obrońców z rubieży ochronnej poza linię wyznaczoną przez ostatni w szyku pojazd lub ich rozproszyć, czego usiłował dokonać napierający tłum.

  Jednocześnie należy pamiętać że na rubieży ochronnej nie stali:

  – rzymscy legioniści, dla których walka w tłoku była chlebem powszednim;
  – francuscy żandarmi lub policjanci, w specjalnych hełmach, wyposażeni w tarcze, rękawice, nagolenniki, długie pałki, ćwiczeni w szarżach na tłum itd;
  – golędziniacy premiera Sławoja Składkowskiego, wyćwiczeni w walce karabinem, ze szczególnym uwzględnieniem jego kolby;
  – zomowcy, też zresztą golędziniacy, których nie trzeba przedstawiać.

  Dostępu do stoczni bronili głównie żołnierze służby zasadniczej uzbrojeni w Kbk AK i bagnet. Hełm w walce z tłumem tylko by im przeszkadzał. Była to „Cienka zielona linia”.
  Zepchnięcie jej z rubieży obronnej lub rozproszenie, przy biernej postawie dowództwa pułku/batalionu, nie stanowiłoby dla tłumu problemu. I sprzęt pancerny znalazłby się w rękach demonstrantów.

  W Gdyni strzelano do ludzi, którzy byli w słusznej odległości od czołgów „broniących” ulicy, która wiodła do stoczni, a za chwilę serie z czołgowych karabinów raniły i zabijały ludzi, którzy uciekali i były bardzo daleko od czołgów, aby je przejąć, ludzie uciekali przez tory kolejowe i na kładce dla pieszych nad torami.

  Zdanie całkowicie fałszywe (być może z wyjątkiem ucieczki przez tory) w świetle dostępnej literatury – zobacz: cytaty w moim poprzednim wpisie oraz tekst powyżej.
  =======================================

  Hetajr, źródłem mojej wiedzy są naoczni świadkowie jako że miałem okazję mieszkać w Gdyni bardzo blisko tego miejsca, gdzie żołnierze strzelali z czołgów do ludzi oraz bardzo blisko trasy późniejszego marszu wzburzonych zabójstwami cywilów z ckm-ów czołgowych.
  Czołgi i transportery opancerzone, żołnierze, milicja zagradzali drogę pracownikom do stoczni, portu, itd. Ta droga była szczelnie obstawiona i nikt nie miał możliwości, żaden cywil w trampkach rzucić czymkolwiek w czołg, a tym bardziej wedrzeć się do środka pojazdu opancerzonego. To nonsens, co wypisujesz. Podawanie przykładów skądinąd niczemu nie służy jak tylko gmatwaniu prawdy, zamianie jej w kłamstwo
  .

  O wartości świadectw naocznych świadków wypowiedziałem się w przedostatnim, skierowanym do Ciebie poście.

  Pojazdy opancerzone nie powinny być ustawiane w jednej linii z piechotą. Jest to niezgodne ze zwykłym zdrowym rozsądkiem, ponieważ tak ugrupowane:

  -rozrywałyby szyk piechoty, stanowiąc jednocześnie doskonałe pomosty, umożliwiające wygodne przejście na tyły tyraliery piechoty, i dalej na teren zamkniętej stoczni,
  – mogły być łatwo zniszczone, z najbliższej odległości, „koktajlami Mołotowa”.

  Czołgi i transportery niczego nikomu nie zagradzały, jeżeli mówimy o drodze do stoczni. Miały stać za piechotą i oddziaływać psychologicznie swoim widokiem na tłum; zobacz str. 215 [JE] – poglądy Stefana Roweckiego.

  Jeszcze sugestia – spojrzyj na listę poległych w Gdyni 17 grudnia, zawierającą ich wiek, i zastanów się czy mogli zginąć w wyniku serii oddanych z PKT (250 nabojów w taśmie, tylko ogień ciągły a więc nie jest to karabin snajperski), z dużej jak twierdzisz odległości? Uwzględnij również , że ginęli w 2 różnych godzinach.

  Na koniec moje wrażenia:

  Wrażenie pierwsze.

  Jeżeli można uwierzyć, że Polak – oficer lWP, może wydać rozkaz strzelania z czołgowego km do tłumu rodaków, i to jeszcze uciekających, uwierzenie w zamach w Smoleńsku jest naprawdę drobnostką.

  Wrażenie drugie
  .
  Tejot dwoma wpisami podwyższył poziom mojej ojkofobii.

  Pzdr; hetajr

 263. Cytuje Herta Müller, rozumiem że to są „najlepsze” fragmenty które wybrała sama pisarka:
  „Zapadłam w milczenie tak głęboko i tak długo, że nigdy nie rozpakuję się za pomocą słów. Kiedy mówię, pakuję się tylko trochę inaczej. ”
  – Herta Müller, The Hunger Angel
  „Zawsze mówię sobie, że nie mam wielu uczuć. Nawet gdy coś ma na mnie wpływ, jestem tylko umiarkowanie poruszona. Prawie nigdy nie płaczę. Nie chodzi o to, że jestem silniejsza niż te z łzami w oczach, jestem słabsza. Mają odwagę. Kiedy wszyscy jesteście skórą i kościami, uczucia są odważne. Jestem bardziej tchórzem. Różnica jest jednak minimalna, po prostu wykorzystuję swoją siłę, aby nie płakać. Kiedy pozwolę sobie na uczucie, biorę rolę, która rani i opatruje ją opowieścią, która nie płacze, nie rozpamiętuje tęsknoty za domem. ”
  – Herta Müller, The Hunger Angel
  „Kobiety zawsze potrzebują innych kobiet, aby się na nich oprzeć. Stają się przyjaciółmi, aby lepiej się nawzajem nienawidzić. Im bardziej się nienawidzą, tym bardziej stają się nierozłączni. ”
  – Herta Müller, Kraina zielonych śliwek
  „Kiedy nie mówimy, powiedział Edgar, stajemy się nie do zniesienia, a kiedy to robimy, robimy z siebie głupców.”
  – Herta Müller, Kraina zielonych śliwek

  jakby to ujął człowiek wierzący – bójcie się Boga

 264. Czyli jednak chodzi o poglądy polityczne noblistki, podane powyżej cytaty ukazują kalectwo twórcze. Ja wiem w czym tkwi sedno i myślę że większość się domyśla ale nie pojmuję tej niewolniczej postawy z jednej strony i poczucia wyższości z drugiej.
  Radziłabym poczytać historię Rumunii, czasy II wojny światowej szczególnie wnikliwie.

 265. Znowu Putin rozdaje karty do głosowania jankesom. Idą za nim jak lemingi. Tak sobie myślę,że Słowianie mają się dobrze.

 266. @

  Dupy to maja niemowlaczki, Madame.
  Czas się znowu poślizgać na stawie?
  Jaki poziom?
  Może być podwodny !

 267. @

  Stanisław Walczak

  BITWA KULTURY Z JEJ BRAKIEM

  Wczorajsza konfrontacja pomiędzy cywilizacją europejską a sarmackim pieniactwem i zacietrzewieniem (warcholstwem) odbija się nie tylko czkawką, ale i daleko brzmiącym echem.

  Mąż stanu wobec arogancji, przyzwoitość w obliczu prymitywnej propagandy, prawda wobec zakłamania, dobro wspólne w starciu z prywatą i pychą – tak można skomentować siedmiogodzinne tortury psychiczne zastosowane przez, przegraną w Krakowie panią polityk, na Prezydencie Rady Europejskiej. Niestety, nawet w naśladowaniu Inkwizycji jest ta pani, wraz z kolegami, nieudacznikiem.

  Nadszedł czas na stanowcze „NIE” wobec narodowo-katolickiego zamachu na godność człowieka, na praworządność oraz na religię.

 268. @

  „Czy pan rozumie co do pana mowie”– Wassermann

  ”A skąd u pani takie wrażenie, że mogę nie rozumieć? Pani polszczyzna jest wystarczająco dobra” – Tusk

 269. O umieraniu dzieci w Rumuni Ceacescu nie mogę nic konkretnie powiedzieć , ale roszczenie sobie prawa do tego, że zna sie sytuacje gospodarcza w tym kraju , bo żyło się w Polsce w 80 latach jest niepoważne .
  Byłem w Rumuni w 80 latach dwukrotnie i bieda i strach panujące w tym kraju były zastraszające. Ludność była pod stałą obserwacja security i był jej zabroniony jakikolwiek kontakt prywatny nawet z obcokrajowcami z bratnich krajów socjalistycznych. W środku Rumuni, przed miejscowościami wypoczynkowymi stały wierze wartownicze, jak nieprzymierzając w obozach koncentracyjnych. Przed rumuńskimi chatami i domkami nie rosły , jak byliśmy przyzwyczajeni do tego z Polski kwiatki, ale nawet na najmniejszym skrawku ziemi rosła kukurydza. Zagadnięty o to przewodnik odpowiedział, że kwiatków nie można jeść.
  Jak nieporównywalna była sytuacja w Rumuni i kartkowej Polsce świadczy też los przywódców obu krajów , kiedy Jaruzelski został pierwszym prezydentem w odradzającej sie polskiej demokracji, Ceacescu został zastrzelony, tak bardzo był znienawidzony przez swój własny , umęczony naród.
  Co do literatury Herty Müller to oczywiście można mieć różne zdanie, wyrokować o niej ale jedynie z pobudek politycznych, albo na podstawie kilku zdań , na to trzeba juz być ale nieźle nadętym bufonem.

 270. żabka konająca
  7 listopada o godz. 4:54
  Zostanie kolejna noblistka….Zastanawiam sie dlaczego zabka brnie w kopaliny bez przymusu. Czyzby przymus wewnetrzny? Czytajacy zabke w blogosferze wiedza przeciez, ze zabka nie skacze ponad srednia sredniej. Skad wiec to samozapamietanie?

 271. żabka konająca
  7 listopada o godz. 0:16
  Kolejny stek bzdur o pisarce. Zabka sie nie obroni, bo odkryla dyletancka twarz.

 272. Cytat z black….

  100/100 Pani ZABKA to resortowa emerytka za to pan wiesiek59 to wierny funkcjonariusz tamtego , slusznie ZBANKRUTOWANEGO systemu . Nawet mieszkanie od władzy dostał za wierne szczekanie na jej cześć . Słaba sytuacja .

 273. blackley
  6 listopada o godz. 18:28
  Wiesiek pracowal czytaj: resocjalizowal w wieziennictwie.

 274. Mauro Rossi
  7 listopada o godz. 0:31
  Znów spudłowałeś – znam Otwock i nawet swego czasu leczyłem sie tam w szpitalu
  Europejskie Centrum Zdrowia Otwock, Szpital im. Fryderyka Chopina
  Tak że nie przesadzaj , aż taka dziura to nie jest. Na dworcu taksówek mnóstwo. dojazd z Warszawy doskonały WKD

 275. Z dystansu
  7 listopada o godz. 8:23

  „kiedy Jaruzelski został pierwszym prezydentem w odradzającej sie polskiej demokracji, Ceacescu został zastrzelony”.

  Właściwie to został rozstrzelany po doraźnym procesie. A w tym samym czasie (grudzień 1989) Havel został prezydentem Czechosłowacji. Czesi wybrali na prezydenta opozycjonistę, Rumuni rozstrzelali dyktatora, a w Polsce dyktatora wybrano na prezydenta. Byliśmy liderem w drodze do oligarchicznego postkomunizmu.

 276. maciek.g
  7 listopada o godz. 9:17

  „znam Otwock (…) Tak że nie przesadzaj , aż taka dziura to nie jest”.

  W samum centrum miasta od 15 lat jest dziura w ziemi (kwadrat 200x200m) otoczona koślawym płotem, wokół panuje chaos. Częśc ulic w centrum i skwer w środku miasta (obok tej dziuryy) brudne i zaniedbane. PRL.

 277. dzieł niemieckiej pisarki Herty Müller nie czytałem i nic o niej nie wiem , dlatego mogę się jedynie ustosunkować do tego co napisał gospodarz i inni blogowicze. Zaskakuje mnie ze wszyscy tak łatwo łykają te krytyki Putina , podczas gdy praktycznie nie ma polityków których nie można by było oskarżyć o niecne wypowiedzi i czyny. Putin wg mnie jest politykiem bardzo zręcznym i bardzo dobrze sobie radzi z budowaniem dla siebie dobrej opinii Rosjan. Zachodni politycy zrobili z Putina straszak dla swych obywateli korzystając z bardzo złej opinani ZSRR i jego władców. Straszenie jest jednym z najsilniejszych oręży poityków i oczywiści stosują go b, często.Rosją się straszy dla celów polityki jaka zachód prowadzi.Tak jak pisałem Rosja Putina to nie ZSRR i nie zagraża ona militarnie nie tylko USA , ale tez UNI .bo zarówno USA jak i UNIa są silniejsze wojskowo. Broń atomowa i środki jej przenoszenia stwarzają, że jest ona nie do zaatakowania. Patrząc fakty nie da się ukryć, że najbardziej agresywnym i wywołującym najwięcej konfliktów w świecie jest Ameryka i ona też powoduje największe problemy ludzkie na świecie. Przywódcy USA kłamią wg mnie znacznie częściej niz Putin i już wielokrotnie oszukali opinie międzynarodowa . Prasa i dziennikarze jak mogą wspomagają polityków w atakach na Putna i Rosję bo to dla nich zazwyczaj korzystne i kształtują opinie ludzi. Natomiast prywatnie widzimy ak dobrze rozmawia się politykom z Putinem
  świadczą o tym chocby te zdjęcia
  https://www.tvp.info/39679062/prezydent-o-zdjeciu-putina-merkel-erdogana-i-macrona-urocze

 278. Mauro Rossi
  7 listopada o godz. 9:34
  Jaksie dobrze poszuka to praktycznie w każdym miescie znajdzie się coś zaniedbanego to nie argument

 279. Bar Norte
  7 listopada o godz. 0:35

  „Ból z powodu większego? Nie przesadzaj”.

  Masz zaległości w praktycznej edukacji seksualnej, jak na lewicę to zdumiewające i pokrzepiające zarazem. 🙂 Wbrew męskiej mitologii połączone długości Brudzińskiego i Błaszczaka byłyby dla Zandberga przekleństwem, czego mu nie życzę. Potwierdzi to dowolny seksuolog oraz każda kobieta, wystarczy zapytać. Usłyszysz, że ta bryła geometryczna jest doskonalsza do tych celów, gdy ma większą średnicę i obwód kosztem wysokości (długości). Tak że tak.

 280. maciek.g
  7 listopada o godz. 9:40

  „Jaksie dobrze poszuka to praktycznie w każdym miescie znajdzie się coś zaniedbanego to nie argument”.

  Ścisłe centrum jest wizytówką każdego miasta. I tak od 15 lat.
  https://www.google.pl/maps/place/IL+Cono+-+Lody+naturalne/@52.1054647,21.2615536,3a,75y,25.41h,77.38t/data=!3m6!1e1!3m4!1s1sBbZZxWrHRGEoRnLzazSA!2e0!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x47192b96662d86c7:0x60551c0409a6b903!8m2!3d52.1045122!4d21.2641641

 281. Causescu był jednym z najbardziej despotycznych i okrutnych przywódców kraju w Demoludach.
  Fakt niezaprzeczalny.
  Kosztem ludzi, co do centa spłacił dług zagraniczny, oszczędzając na wszystkim, łącznie z energią, i eksportując wszystko co się dało wypchnąć za granicę i waluty wymienialne.

  W innych barakach naszego obozu, było inaczej.
  Gulaszowy socjalizm, Knedliczki, Ossi, mieli się nieźle, Polacy kartkowe przydziały łatali improwizacją i szarą strefą.
  Cóż, co kraj, to obyczaj…..

  Jak na tle nędzy ponoć starego systemu, objawia się nędza krajów pod innymi protektoratami?
  Tyle wieków kapitalizmu i prawicowych dyktatur, nie przyniosło sukcesu?
  A jak ten syty I świat?
  Jaki procent populacji musi być zasilany z państwowej kasy?
  Jaki procent PKB wydaje się na zasiłki?

  Wydaje mi się, że niegdyś wiele znaczące wypowiedzi noblistów, profesorów, ekspertów, coraz bardziej tracą na znaczeniu, wadze.
  Też są poddawani presji mediów, kształtujących stosunek do jakiejś kwestii.
  I bezwiednie powtarzają zasłyszane po tysiąckroć kłamstwa.
  Tak jak ta noblistka..

 282. – Nie jest to dobry czas dla sił powietrznych, mamy czarną serię wypadków – mówi gen. Drewniak i wymienia: – Śmigłowiec W-3, który spłonął na ćwiczeniach we Włoszech, potem SW-4 w Dęblinie i nieszczęsne lądowanie MiG-a w lesie, a na koniec katastrofa. Ginie młody człowiek. Dziesięć miesięcy, pięć poważnych zdarzeń, nie żyje pilot. I nikt nie bije na alarm.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/fotel-smierci-dlaczego-zginal-kapitan-sobanski-tajemnica-katastrofy-mig-29/newy4mv
  ========

  Nie zawsze improwizacja jest dobra

 283. https://forsal.pl/artykuly/1337298,wybory-w-usa-izba-reprezentantow-dla-demokratow-senat-dla-republikanow.html
  ============

  Wyniki zdają się być zgodne z przewidywaniami.
  Cieszy pozycja Sandersa, deklasującego rywali.

 284. @

  Tomasz Piątek, „Macierewicz i jego tajemnice”:

  „Gdy pewnym ludziom przez dziesięciolecia wszystko uchodzi na sucho, ich poziom rozbestwienia staje się cyrkowy.”

 285. „wyrokować z pobudek politycznych” to właśnie ma miejsce na blogu i temu się przeciwstawiam. Sama. I dalej twierdzę że noblistka jest przeciętną pisarką wyróżniona Nagrodą Nobla z powodów politycznych podobnie jak L.Wałęsa czy B.Obama. Wypłynęła na powierzchnię jako żarliwy krytyk byłego ustroju co jest zrozumiałe z racji jej pochodzenia, rodzinnych dramatów i przegranej wojny przez hitlerowskie Niemcy wojny z którymi jej rodzina się utożsamiała.
  @Z dystansu, nie mogę polemizować z twoją oceną jakości życia w Rumunii ponieważ tam nie byłam, nie mogę też do końca dać wiary przytoczonym opisom ponieważ znam twoje stronnicze podejście do wielu spraw. Mogę natomiast podtrzymać swoją opinię na temat jej twórczości na podstawie dostępnych tekstów pod którymi się podpisała.

 286. @wiesiek59

  „Hamsun bardzo ładnie opisał głód w Szwecji.”

  Christiana (dzisiaj Oslo) nigdy nie lezala w Szwecji 😉

 287. Magdalena Środa o swoim prezydencie zwanym Adrianem: /GW/
  „Mamy wreszcie kuriozalnego prezydenta, o którym nie wiadomo czy pajacuje, czy choruje, bo rola go nie tylko przerosła ale i zmiażdżyła.”
  Gdzie indziej przeczytałem , że to pucołowaty pajac.
  Spotkamy się na marszu niepodległości. W domach.

 288. mały fizyk
  7 listopada o godz. 11:06

  Swego czasu, Szwecja rozciągała się na terenie Norwegii, Danii, Finlandii, Kurlandii, Pomorza Szczecińskiego…..
  Mały figiel, a Polska również wchodziłaby w skład tego królestwa.

 289. macieg.g
  Nie wiem co nazywasz straszeniem Putinem.
  To, ze Putin odebrał Ukrainie cześć terytorium ,mimo tego, że był jednym z tych mocarstw , ktore gwarantowały integralność terytorialna tego kraju , to nieprawda ?
  To, że popiera za pomocą „zielonych ludzików” na urlopie i uzbraja separatystów w suwerennej Ukrainie to tez nie prawda ?
  Albo to, ze ingerował za pomocą służb wywiadowczych i nowych mediów w wybory prezydenckie w USA i Francji , to tez kłamstwo ?
  I do tego , ze prowadzi podobna dywersyjna robotę w całej Europie , popiera i finansuje partie skrajnie nacjonalistyczne w celu rozbicia UE , to tez nie prawda .
  No i to , ze ma ręku wpływowych polskich polityków , mam tu na myśli Macierewicza i dzieki aferze podsłuchowej w której Rosja maczała palce PIS wogóle dorwał sie do władzy tez sie nie zgadza .
  Nie twierdzę , że nie można lubiec Putina , czego masz także przykłady na blogu , ale wtedy wypada tez powiedzieć po czyjej stronie sie stoi ?
  Czy stoi sie po stronie putinowskiej sprawiedliwości, albo jednak lepiej podoba sie na zachodzie , bo Putin nie jest poprostu naszym przyjacielem , ale widzi sie jako przywódca mocarstwa światowego , które conajmniej konkuruje politycznie i militarnie z ta strona swiata , w ktorej nieopatrznie i może tez niesłusznie znalazła sie Polska ?

 290. @żabka konająca
  Coś ty się tak zawzięła na tę nieszczęsną noblistkę? Zdarza się , że bywają noble mniej trafione właśnie w dziedzinie literatury, która nie jest „sztuką ścisłą”, a więc weryfikowalną, tak jak np. noble w dziedzinie chemii lub fizyki.
  A poza tym wszystko jest polityką, tak jak „wszystko jest poezja” (Edward Stachura)

 291. „Kobiety zawsze potrzebują innych kobiet, aby się na nich oprzeć. Stają się przyjaciółmi, aby lepiej się nawzajem nienawidzić. Im bardziej się nienawidzą, tym bardziej stają się nierozłączni. ”
  Troche ( podkr. troche) jakby na EP? ( nigdy nie bylem kobieta , najpierw tiu, tiu a potem..) „jakby to ujął człowiek wierzący – bójcie się Boga”

  „Wulgarność zamierzona – inaczej niektóre poziomy nie załapią.”
  Taki Tadzio-misiu ( tedybe) – ulubieniec ze swoim darem wychwytywania wartości ponadczasowych w dziedzinie … ee no wlasnie czego.. bm chyba literatury.? To moze byc to , bo wularnsc istniala zawsze i nawet Tedybe wie ze jest ponadczasowa , zalapuje to .
  Wulgarnosc zamierzona w malarstwie , wiadomo , nalezy tylko poszerzyc def malarstwa .Muzyka no tez chyba by sie znalazlo . Nie trzebaby dlugo szukac, jak najbardziej zamierzona i ponad czasowa – przyspiwki tzw ludowe, moze nie (?)wulgarne ale ponadczasowe , jak dyskopolo ( discopolo?)
  Wularnosc Braci Grimm na koniec , wg nich zaba zamienia sie w krolewicza dopiero wtedy kiedy sie nia trzasnie o sciane o ale to zdaje sie Niemcy (?) to czego mozna sie spodziewac ? „jakby to ujął człowiek wierzący – ..”

 292. To, że Norwegią była kiedyś częścią Szwecji, nie znaczy automatycznie , że piszący po norwesku Hamsun był Szwedem , albo szweckim pisarzem.
  Według tej teori Mickiewicz , Słowacki, Sienkiewicz , Prus i tak dalej i tak dalej , to pisarze rosyjscy.
  Głupiej zawsze jeszcze można .

 293. @wiesiek59

  Wiesz może, co to jest unia personalna?
  Polska ma w swojej historii 12 (dwanaście!) różnych unii personalnych. Jedną z bardziej znanych uczniom szkół podstawowych powinna być unia polsko-litewska. Czy twoim zdaniem w czasach Jagiełły Kraków leżał na Litwie, czy może Wilno w Polsce?

  Hamsun opisuje głód w Christianii. Tak w latach 1624-1924 nazywało się Oslo. Książka powstała w latach 1888-1890. W tym czasie Norwegia jest królestwem związanym ze Szwecją unią personalną, a nie państwem okupowanym przez Szwecję czy wcielonym w jej granice.
  Jarzysz takie subtelne różnice?

 294. Dwie wigilie w roku
  ” wyznaczenie daty odsłonięcia pomnika na 10 listopada nie jest przypadkowe – ma łączyć w sobie „wigilię SN i miesiecznice”
  Trzeba wiedziec kiedy umrzec

 295. jakub01
  A to moja ukochana płyta Paula MaCartney’a. Przywiozłam ją ze Szwecji, wracając do Polski w stanie wojennym (już zawieszonym). Sic!
  https://www.youtube.com/watch?v=HUOJ4dCj5UA

 296. Wulgarnosc zamierzona w rzezbiarstwie tez prawdopodobnie , a nawet napewno istnieje ale bez zadnego zwiazku z niczym .
  „Czy pan rozumie co do pana mowie”–
  ”A skąd u pani takie wrażenie, że mogę nie rozumieć? Pani polszczyzna jest wystarczająco dobra”

 297. GajowyM.
  7 listopada o godz. 11:46

  Jarzysz takie różnice, że pojęcie narodowości wymyślono dopiero w XIX wieku, przedtem obowiązywała lojalność wobec władcy, dynastii?

  Problem z językami skandynawskimi jest jeszcze jeden.
  Poza literackim, w każdej dolinie, masz nieco inny dialekt.
  Trudno mi ocenić, jak bardzo różni się norweski z Oslo, od szwedzkiego w Sztokholmie.
  Ale zapewne, swobodnie się można porozumieć, bez tłumacza.

  Problem średnio istotny, tak jak narodowość Kopernika.

 298. Z dystansu
  7 listopada o godz. 11:20

  Prawdy medialne nie pokrywają się z faktycznym przebiegiem zdarzeń.
  Zacznij od sponsorów majdanu i strzelców wyborowych Saakaszwilego.

  Potem możesz przejść do prób pacyfikacji mniejszości narodowych w Gruzji i Donbasie.
  Nie zapomnij o finansowaniu Czeczenów.

  Pan Muller dalej tropi rosyjskie ślady medialnych manipulacji, bez specjalnego efektu zresztą:

  Można łatwo uznać niekończącą się sagę Russiagate za odrobinę rozrywki, lecz istnieją rzeczywiste skutki manipulacji opinią publiczną dużego i uzbrojonego w głowice nuklearne kraju, jakim są Stany Zjednoczone poprzez ciągłe szukanie nowych wrogów. Fałszywe oskarżenia powodują paranoję oraz brak zaufania do instytucji, które mają chronić kraj – ocenia były oficer CIA Philip Giraldi na łamach American Herald Tribune.
  https://kresy.pl/publicystyka/co-dalej-z-russiagate/

 299. Połowa Rosjan w Londynie to agenci? Raport brytyjskiego think tanku

  Brytyjski think tank Henry Jackson Society w opublikowanym w tym tygodniu raporcie, pt. „Putin widzi i słyszy wszystko: jak agencje wywiadowcze zagrażają Wielkiej Brytanii” przekonuje, że w samym tylko Londynie liczba rosyjskich agentów może wynosić 75 tys. To połowa wszystkich Rosjan mieszkających w stolicy Wielkiej Brytanii – informuje „The Times”.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/polowa-rosjan-w-londynie-to-agenci-raport-brytyjskiego-think-tanku/rvgkrjz?utm_source=wiadomosci_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2
  ===============

  Przykład idiotycznego nagłówka, mającego coś sugerować przygłupom.

 300. @

  Doktryna Geresimowa czy kobieta na emeryturze?

  „Jakiś okazyjny wyjazd do ciepła? Mówią że najtaniej w Bhutanie, tylko że tam świństwa jedzą . Wiesz ten mój żołądek, ale z drogiej strony czarter tani. Hhumm… Może dasz się jednak skusić? Łatwiej mi będzie się samej zdecydować. Proszę, b ł a g a m !
  Teraz przelecę się do fryzjera, wiesz ten na Jerozolimskich. Jezuuu jak on układa.
  Bywajmizawszezdrowa.

 301. Wiesiek
  Wiem , ze fakty niewygodne dla twojej ruskiej propagandy poprostu ignorujesz , ale tutaj masz artykuł na temat ingerencji rosyjskiego wywiadu na wybory prezydenckie , połączone z oskarżeniem 13 członków tego wywiadu
  https://niebezpiecznik.pl/post/13-rosjan-oskarzonych-o-wplywanie-na-wyniki-wyborow-prezydenckich-w-usa-w-tle-kradzieze-tozsamosci-trolle-i-miliony-dolarow-wydane-na-reklamy-jak-oni-to-zrobili/
  Podobne próby były także dokonywane w wyborach we Francji.
  Ale rozumiem jak twoje media (ruskie) nie podawały , to dla ciebie faktu nie ma.
  Twoje miejsce jest w CCCP , a nie Polsce członku NATO i UE.

 302. Pomnik Lecha Kaczyńskiego już stoi na placu Piłsudskiego, vis a vis Marszałka i jest „analogiczny”, jak to określił jakiś żurnalista .
  Chyba pora zmienić nazwę placu.
  https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,pomnik-kaczynskiego-przyjechal-na-plac-pilsudskiego,278357.html

 303. „Chyba pora zmienić nazwę placu” zgodnie z logiką, że nowe wypiera stare. Może być byle jakie.

 304. ”Polsko, Ojczyzno moja !
  Mogłaś być w raju
  a wybrałaś gnoja”

 305. Wiesiek
  Wybory do Izby Reprezentantów wygrali demokraci i teraz Trump bedzie musiał ujawnić swoje oświadczenia podatkowe.
  Żebyś sie nie zdziwił jak sie okaże , że jedynym žrodlem dochodów tego głupka było pranie brudnych pieniędzy ruskiej mafii.
  Co działalności rosyjskiego wywiadu , to Rosja byłaby głupia gdyby nie wykorzystała emigracji swojej oligarchi , z nie zawsze legalnie zdobytymi fortunami do Londynu, aby ulokować tam swoich agentów. Gorzej ma się rzecz w Niemczech, gdzie nie mała rosyjska diaspora , popiera i jest aktywna w antyeuropejskiej AFD i i Izraelu gdzie Moskwa bezpośrednio uczestniczy w rządzie.

 306. @wiesiek

  „Jarzysz takie różnice, że pojęcie narodowości wymyślono dopiero w XIX wieku, przedtem obowiązywała lojalność wobec władcy, dynastii?”

  Znaczy za Jagiellonów nie było Polaków czy jak?
  A kto mieszkał w Polsce, gdy władał nią Zygmunt III Waza (Z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, a także dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wandalów)

  Nie odwracaj uwagi od swojego blamażu, bo brniesz coraz głębiej, podobnie jak @żabka. Dwoje ekspertów nie czytających literatury, o której się wypowiadają z wielką dezynwolturą 😆

  Jakie znaczenie ma podobieństwo języków skandynawskich wobec faktu, że „Głód” został napisany po norwesku przez norweskiego pisarza podczas jego pobytu w miastach norweskim i duńskim?

  Polski, słowacki i czeski to też bardzo podobne języki. Czytałeś Szwejka w oryginale?

 307. Z dystansu
  7 listopada o godz. 13:12

  Czytam Paula Craiga Robertsa, i z nim się zgadzam.
  Mogę dobierać sobie własne źródła informacji?
  https://www.paulcraigroberts.org/2018/08/28/according-to-the-new-york-times-putin-rules-america/

 308. Mauro Rossi
  6 listopada o godz. 22:40

  tejot
  6 listopada o godz. 21:21
  „Prezes skupił w swoich rekach większą władze (…) większą władzę niż niejeden władca absolutny”.
  Napisz kogo konkretnie, jakiego władcę absolutnego Kaczyński już przerósł w kumulacji władzy?

  Mój komentarz
  Absolutyzm Jarosława Ka polega na tym, że dzisiejszy Prezes Polski przerósł sam siebie. Nie posiadający sprawności w zarządzaniu, nie posiadający wystarczającej wiedzy o świecie, typowy manipulant nie jest w stanie pełnić roli do jakiej przystąpił. Dlatego jest zmuszony przechodzić sam siebie i przy okazji zaplątywać się we własne sznurówki.

  Jest to absolutyzm wywiedziony według logiki PiSu z uproszczonej przez PiSowców demokratycznej zasady polegającej według nich na tym, że suweren rządzi, a skoro PiSowska większość sejmowa wynikła z wyboru suwerena, z woli suwerena, więc ta większość rządzi bez oglądania się na różne inne zasady i zgodnie z wolą suwerena”.

  Ponieważ ktoś musi kierować, zarządzać tą większością, to wypadło na to, że tym kimś jest Jarosław Ka. Ponieważ Jarosław Ka kieruje większością parlamentarną, to również kieruje Polską bezpośrednio i nieodwołalnie, bez oglądania się na różne inne zasady obowiązujące w systemie parlamentarno-gabinetowym. Jarosław Ka kieruje z pozycji prezesa partii (pozycja niekonstytucyjna) rządem wyłonionym z tej większości oraz pośrednio wszystkimi instytucjami w państwie łącznie z sądami, w tym Sądem Najwyższym i trybunałami oraz całym systemem sądownictwa.

  Taki układ zapewnia mu jedynowładztwo oraz zero odpowiedzialności za decyzje podjęte z pozycji szeregowego posła, a mające globalne skutki dla całego państwa poprzez transmisje tych decyzji na państwo drogą przez rząd i inne organy państwa, co oznacza, że niekonstytucyjny decydent przywłaszczył sobie prawem kaduka konstytucyjne uprawnienia. Na tym polega absolutyzm Jarosława Ka jako prezesa partii rządzącej.

  Mauro Rossi
  6 listopada o godz. 22:31

  Japońskie ministerstwo przemysłu zadbało, aby japońskie marki nie konkurowały ze sobą tylko się uzupełniały. I tak Canon i Nikon produkują sprzęt dla profesjonalnych fotoreporterów, ale też dużo prostszy i tańszy dla zwykłych śmiertelników.
  Profesjonaliści z Canonami i Nikonami na szyi chcąc nie chcąc reklamują markę, co napędza ogólną sprzedaż już dużo prostszych i tańszych Canonów i Nikonów dla każdego.
  Z kolei Pentax przeznaczony jest dla zaawansowanych amatorów,
  a wysmakowane cyfrowe lustrzanki Olympusa dla zwykłych, ale wymagających amatorów.
  Pentax zastosował prostą sztuczkę, doskonałe obiektywy wyprodukowane przez tę firmę nawet pół wieku temu łatwo można użyć ze współczesną lustrzanką cyfrową Pentaksa, trudno więc, aby fotoamatorzy na świecie nie kochali tej firmy i nie kupowali jej wyrobów.

  Mój komentarz

  Rossi, przepisałeś niechlujny artykuł o japońskim przemyśle fotooptycznym.

  1) Nieprawdą jest, że japońskie marki fotooptyczne nie konkurują ze sobą.
  Japońskie marki, czy ministerstwo przemysłu chce czy nie chce, konkurują ze sobą. To nie jest prawda, że japońskie ministerstwo tak urządziło gospodarkę by japońskie marki nie konkurowały ze sobą.
  Japońskie marki konkurują ze sobą na rynku światowym.

  Pierwszy przykład. Duża, znana firma Minolta została przejęta w całości przez firmę Sony. Minolta nie dała rady na rynku aparatów cyfrowych foto. Nie ma Minolty, jest Sony jako producent aparatów foto.

  Drugi przykład. Znana firma Pentax została najpierw przejęta przez producenta szkła optycznego Hoya, a dzisiaj należy do znanej firmy fotooptycznej Ricoh. Z Pentaxa pozostał tylko znak firmowy, bo Pentax był bardziej znany i ceniony niż Ricoh.

  Trzeci przykład. Firma Panasonic, która nigdy nie produkowała aparatów foto analogowych ani cyfrowych, wzięła się w roku 2001 za produkcję cyfrówek i zaczęła konkurować z innymi japońskimi firmami foto na rynku światowym.

  2) Nieprawdą jest, że firmy Canon i Pentax produkują sprzęt dla zwykłych śmiertelników. To już przeszłość.

  Japońskie firmy prawie nie produkują aparatów fotograficznych cyfrowych dla zwykłych śmiertelników.
  Wszystkie firmy japońskie wycofują się dziś z produkcji aparatów cyfrowych dla zwykłych śmiertelników, tzw. aparatów cyfrowych kompaktowych, ponieważ na rynku takie aparaty zostały zastąpione smartfonami wyposażonymi w funkcję fotografowania, masowo produkowanymi przez Apple, Google, Samsung, LG, Huawei, Xiaomi. Smartfony zniszczyły rynek kompaktów cyfrowych.

  3) Nie tylko Pentax zastosował prostą sztuczkę pozwalającą jego obiektywy dawniej wyprodukowane użyć do jego współczesnych lustrzanek. To nie jest sztuczka, a standardowe postępowanie. Taką sztuczkę zastosowała Minolta (przejętą przez Sony), Nikon, Canon, itd. To nie sztuczka, a norma – firmy się starają by stare obiektywy można było podpinać do nowych modeli aparatów.
  Niestety, ta sztuczka powoli traci znaczenie, ponieważ technologia mechaniczno-elektroniczno- fotooptyczna stale się rozwija, aparaty foto stają się niesamowicie skomputeryzowane, co zmusza wszystkich producentów do konstruowania nowych standardów gniazd do obiektywów transmitujących masę danych z i do układów obiektywu i przez to stare obiektywy stają się w praktyce mało użyteczne, co oznacza w fotografii, że można je dołączać do aparatu z nowym gniazdem lecz przez tzw adapter przeliczający stare na nowe, ale nie dający wykorzystać wszystkich funkcji w aparacie.

  4) Nieprawdą jest, że Olympus produkuje wysmakowane lustrzanki cyfrowe. Olympus nie produkuje w ogóle lustrzanek. Olympus zakończył produkcję lustrzanek, jeśli dobrze pamiętam, w roku 2013. Opracowanie, z którego korzystałeś, jest nieaktualne.
  Pzdr, TJ

 309. GajowyM.
  7 listopada o godz. 13:30

  Zrób sobie repetytorium z Historii…
  I nie wciskaj 30 wiecznego pojęcia państwa, w ramy 18-19 wieku.
  Jeszcze w 20 wieku znaczna część ludności była „tutejsza”.

  Akurat córka jest skandynawistką z wykształcenia, więc o pewnych niuansach tych języków trochę wiem.

 310. Wiesiek
  Ty czytasz kresy i exignorant i popisujesz sie nazwiskami ludzi , ktorych poglądów nie znasz .

 311. 2018-11-07 13:12

  gruby
  mocny napisał:

  „Dobre, rozumiem ze myslisz ze to NBP drukuje na ten program zlotowki?
  500+ to element polityki fiskalnej, a nie monetarnej.”

  Nie ma znaczenia który z banków produkuje tą walutę, ważne że waluta ta drukowana jest pod zastaw obligacji skarbu państwa i poprzez skarb państwa trafia ona do niektórych (dzieciatych) mieszkańców jako ‚helicopter money’. Oznacza to że 500+ jest nowym długiem. Co prawda na początku kredyt brał jeden a drugi go wydawał ale teraz powolutku i po cichutku poprzez inflację i podwyżki podatków kierunek na pompie ze szmalem odwraca się w zakładany przez właścicieli systemu sposób.

  24,5 mld złotych na 500+ oraz 30 mld złotych na odsetki od długu daje razem 55 mld złotych, czyli jedną trzecią wpływów z VAT.
  Obniżenie VAT o jedną trzecią wycięłoby z rynku wszystkie na nim przekręty, bo przekręty przestałyby się opłacać. Ba, zmniejszenie stawek VAT o 1/3 spowodowałoby, że statki z Chin z produktami dla Niemiec zaczęłyby zawijać do polskich portów, jak na razie jest dokładnie odwrotnie: zamiast płacić 23% w Gdańsku wystarczy wyładować kontener w Hamburgu (największym polskim porcie z polskiego punktu widzenia) żeby zapłacić 19%.

  Opodatkowanie niemieckiego importu z Chin polskim VATem (Rzesza importuje z Chin towary za 100 mld euro rocznie) dałoby Warszawie przy 12% stawce … no ile ? Zgadnij. Wystarczyłoby na jeden Centralny Port Lotniczy i to jeden nowy co roku. Albo na jeden nowy atomowy lotniskowiec, co roku. Albo na jeden lotniskowiec co dwa lata zaledwie, ale za to z samolotami. Albo na całkowite zniesienie CIT i PIT a resztę wydałoby się na jakieś tam autostrady (z bałtyckich portów do Czech i na Słowację, żeby przejąć również ich import, teraz również idący przez Hamburg/Bremen/Bremerhaven) czy inne tam linie kolejowe – od granicy do granicy.

  Oczywiście można byłoby wydać tą kasę również na „szerzenie demokracji” czyli na przykład pogonienie Łukaszenki i posprzątanie burdelu jakiego narobił producent czekolady w Kijowie albo na zdestabilizowanie rządu federalnego w Berlinie (stawki za przepychanie ustaw w Bundestagu są siedmio- bądź ośmiocyfrowe, za dziewięciocyfrowe kwoty można byłoby kupić cały rząd wraz z opozycją i budynkiem na dokładkę). Za taką kasę Wołodia opchnąłby prezesowi Królewiec wraz z otaczającym go powiatem co z kolei zapewniłoby kaczorowi stałe miejsce na Wawelu, w przeciwieństwie do tymczasowego miejsca zajmowanego przez jego brata.

  Wiele z taką kasą można byłoby zrobić, gdyby tylko Polska miała własny rząd …
  ============

  No właśnie, polski patriotyczny rząd, z myślącymi ludźmi, by się przydał…..

 312. Z dystansu
  7 listopada o godz. 14:52

  Kresy i exignorant, zamieszczają przedruki ważnych tekstów z prasy światowej, przeważnie anglojęzycznej.
  Nie interesują mnie poglądy autorów, tylko treści, z którymi można się zgadzać lub nie.
  Z linkowanymi, zgadzam się co najmniej w dużej części.
  Są logiczne, opierają się na faktach.
  Często pomijanych przez te media z głównego nurtu, adresujące swe teksty do plebsu.

  Każdy ocenia subiektywnie, mniej lub bardziej.
  Wazne żeby korzystać z różnych źródeł.
  Co sugeruję.

 313. Dawno o Smoleńsku nie było, więc śpieszę z najnowszymi doniesieniami, z których wynika, że kochającemu nas- ponad wszystko – sojusznikowi ani w głowie wspieranie odzyskiwania relikwii smoleńskiej, czyli wraku znaczy się.

  „USA: NIE PRZEWIDUJEMY DALSZEJ POMOCY

  Polski rząd co najmniej kilkukrotnie prosił Amerykanów o pomoc.

  Jak informuje nas Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ówczesny szef resortu Witold Waszczykowski rozmawiał na temat tupolewa w lutym 2016 r. z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Gdy władzę objął Trump, Waszczykowski przypomniał o sprawie nowemu sekretarzowi stanu Rexowi Tillersonowi w kwietniu 2017 r.

  Obecny szef MSZ Jacek Czaputowicz poruszył kwestię zwrotu wraku tupolewa w trakcie spotkania ministrów spraw zagranicznych w kwaterze głównej NATO w Brukseli w kwietniu tego roku. W sesji brał udział również amerykański sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

  Wysłaliśmy do Departamentu Stanu USA prośbę o informację, jakie konkretnie kroki podjęła administracja Donalda Trumpa. Nasze pytanie przekierowano do amerykańskiej ambasady w Warszawie.

  Ambasada nie ujawniła, co tak naprawdę zrobiono w tej sprawie. Nie podano dat i miejsc rozmów oraz spotkań, podczas których Stany Zjednoczone miały naciskać na Rosję. Jasno napisano za to, że ewentualne dalsze kroki nie będą już podejmowane.

  Stany Zjednoczone – na prośbę strony polskiej – już wcześniej przekazały wszystkie dostępne informacje, jak również udzieliły pomocy w śledztwie smoleńskim. Nie przewidujemy, byśmy byli w stanie udzielić dalszej pomocy, choć zawsze rozważymy prośby naszych sojuszników

  – napisała [nomen-omen 🙂 -przyp. jobrave] Alice Chu z działu prasowego ambasady.
  „Amerykanie w to nie zainwestują”

  Prof. Bohdan Szklarski, politolog i amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego, nie wyklucza, że Stany Zjednoczone rzeczywiście mogły upominać Rosję w kwestii wraku.

  To musiały być bardzo rutynowe działania, np. wysłanie zapytania do Rosjan. Być może nawet Donald Trump wspomniał o tym mimochodem w rozmowie z Władimirem Putinem. Mnóstwo rzeczy w dyplomacji się ‚wspomina’, po to tylko, żeby to odfajkować

  – komentuje prof. Szklarski w rozmowie z Gazeta.pl.

  – To jest zbyt mała sprawa. To nie jest amerykański priorytet, nie będą o to kruszyć kopii. Amerykanie w to nie zainwestują, nie mają ani chęci, ani potrzeby, ani możliwości. Musieliby Rosjanom coś za to dać, a Rosjanie mogliby coś chcieć – dodaje politolog.”
  Gdyby kogoś interesował cały artykuł, to proszę:
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci./7,114884,24136794,amerykanie-nie-pomoga-polsce-w-odzyskaniu-wraku-tupolewa-ambasada.html#s=BoxOpMT
  ________________

  Ja myślę, że to straszna zdrada jest, bo nasi najwierniejsi sojusznicy, nie tylko ukrywają dowody świadczące o wybuchach granatów termo-barycznych, termojądrowych, termo-termicznych, termo-psychiatrycznych, ale sztucznej mgle, laserach, helu, elektromagnesach i dobijaniu modłę katyńską, ale i nawet tego bezużytecznego wraku. My ich chlebem i solą, dywersyfikacją, uzbrojenie kupować będziemy, nieloty i samoloty od nich kupili, my im Fort Trump fundujemy, a oni zamiast wydrzeć wrak kacapom, to jeszcze nas opieprzają za reformy sądów, za ustawę. Ziobry-Jakiego i jak by tego było mało, to jeszcze nam Judeopolonię szykują! Czy nie czas zatem, jakieś sankcje im wprowadzić? Wstrzymać np. eksport korniszonów, palet i samochodów elektrycznych? A jeśli to nie wystarczy, to i jabłek, gruszek nie posyłać. Przed Ruskimi już nie klęczymy, przed Europą też, może i Jankesom wypadałoby dać teraz nauczkę?

 314. 2018-11-07 14:36

  medicus helveticus
  @gruby.

  Dodajmy do tego rozwój firm spedycyjnych i Cargo. Kolejne miliardy w budżecie z nowopowstalych miejsc pracy przy obsłudze tego frachtu.

  Nawet miejsca pracy na parkingach dla TIRow.

  Ale o czym my mówimy, jedli wysłanie kontenera cargo z terminala w Terespolu do Weil am Rhein za pomocą spółki DB Schenker jest prawie 2x tańsze niż zrobienie tego za pomocą PKP cargo. Opłaty za torokilometry są te same.
  =======

  No właśnie, nikt na to nie wpadł, czy zakazano?
  Może warto zmienić przepisy?

 315. @wiesiek59

  „Zrób sobie repetytorium z Historii…”

  Jakiej „Historii”? Takiej, którą znasz tylko ty?

  Nie odwracaj kota ogonem, tylko odpowiedz na konkretne pytanie, które zadałem ci o 13:30.
  Dałeś plamę i już.
  Skoro córka jest skandynawistką, to słuchaj jej z uwagą, może ci opowie coś o wzajemnej zrozumiałości języków skandynawskich, która jest asymetryczna

 316. Jak Wiesiek mówi , że Norweg to Szwed , to tak jest .
  Jego córka jest skandynawistką , wszystko jasne.

 317. Sorry, że jeszcze o Smoleńsku, ale niesłychanie intryguje mnie los osławionych próbek, czyli fragmentów ciał zarówno tych, którzy na Sewiernym polegli, jak i tych, którzy tam nie polegli, lecz normalnie zginęli. Próbki te zostały przekazane do jakichś -podobno- renomowanych, zagranicznych instytutów, by znalazły w owych „samplach” trotyl, tudzież semtex albo inne śmiercionośne substancje. To już chyba ze dwa lata minęły od czasu, kiedy te badania rozpoczęto, a przecież stwierdzenie, czy obrażenia zostały spowodowane wybuchem lub powstały z innej przyczyny nie jest jakimś poważnym wyzwaniem – byle lekarz sądowy potrafi to stwierdzić, drobiny trotylu też łatwo wykryć, wystarczy zwykły mikroskop, trzeba tylko wiedzieć, jak one wyglądają. A tu cisza w tej sprawie, a przecież to miała być tylko formalność.

  Nie ukrywam, że w tej materii bardzo liczę na blogowego eksperta od m.in. katastrof lotniczych, fizyka, pirotechnika, ślusarza, stolarza, chemika, akustyka, dendrologa, anatomopatologa, medyka sądowego, czyli – bo jakżeby inaczej – Mauro Rossiego, który chętnie i obszernie wyjaśnia, co i jak zaszło na Sewiernym 10 kwietnia 2010 roku. Liczę na odpowiedź w kwestii trotylu, a ściślej: jakie są wyniki badań w „instytutach badawczych o międzynarodowej renomie”, jak zapewniał Ziobro. A więc, gdzie ten trotyl, Mauro? Trotyl albo cokolwiek?

 318. Z dystansu

  ”Ale rozumiem jak twoje media (ruskie) nie podawały , to dla ciebie faktu nie ma.
  Twoje miejsce jest w CCCP , a nie Polsce członku NATO i UE.”

  Pan Z dystansu włąsciwie opisał wielkorusofila , instruktora szkoly więziennej , niejakiego wieska59 .
  Panie Z dystansu – 100/100 w punkt. Onuce nalezy piętnować . Ukłony

 319. GajowyM.
  7 listopada o godz. 15:05
  @wiesiek59

  „Zrób sobie repetytorium z Historii…”

  Jakiej „Historii”? Takiej, którą znasz tylko ty?

  Nie odwracaj kota ogonem, tylko odpowiedz na konkretne pytanie, które zadałem ci o 13:30.
  Dałeś plamę i już.
  Skoro córka jest skandynawistką, to słuchaj jej z uwagą, może ci opowie coś o wzajemnej zrozumiałości języków skandynawskich, która jest asymetryczna”

  Panie GajowyM,

  Plamę ? Ten igmorant to JEDNA , WIELKA PLAMA . wIELKORUSOFIL wiesiek59 .

  dobra robota , tępić ignorancję rodem z ruskich portali polskojezycznych . Ukłony

 320. Założę się, że 59 nie zmarszczy stroniącego od wysiłku czoła i nie odpowie na zadane pytania. Jak zwykle – dobra, stara szkoła.

  Shtick dotyczący genetycznego powiązania 59 ze skandynawistką był udany, przypomniał mi słynną sentencję Sarah Palin: „Rosję niemalże widzę z okien swojego domu, toteż mam na jej temat więcej do powiedzenia aniżeli inni. 🙂

  Nie czytuję namolnej propagandy tego demonstrującegoi niską inteligencję politruka, większość to copy-paste z latrynowych źródeł, szkoda czasu. Docierają jedynie do mnie rykoszety, czyli idiotyzmy bądź kłamstwa, z którymi przyzwoici blogerzy próbują polemizować.

  Myślę że niepotrzebnie.

 321. GajowyM.
  7 listopada o godz. 15:05

  Nie widzę powodu by kruszyć kopie o trzeciorzędny szczegół.
  Norwegia do 1905 roku, pozostawała w unii ze Szwecją.
  Kropka.
  Władał król Szwecji.
  To kto i w jakim języku pisal, nie miało znaczenia.
  Zakładasz, że już wówczas istniała samoidentyfikacja narodowa?
  Ja nie.

 322. Z dustansu 8.23
  Różnie można patrzeć na sąsiednie kraje w czasach PRL-u.
  Masowo jeździliśmy do NRD i Czechosłowacji, często na Węgry. W tych krajach w sklepach było więcej niż u nas.
  W latach siedemdziesiątych kilka razy byliśmy w Rumunii, a w 1978 roku rzejechałem samochodem ten kraj wzdłuż i wszerz. W sklepach kupiliśmy zapas żywności o którą w kraju było trudno.
  Już na początku lat siedemdziesiątych byłem zdumiony jak pięknie wyglądało wybrzeże. MANGALIA to na tamte czasy znakomita architektura. Kompleksy hoteli z restauracjami, klubami muzycznymi i ośrodkami sportowymi budziły podziw.
  Okazuje się jak różne wrażenie mogą wywoływać podróże, które podobno kształcą

 323. „Myślę, że istnieje realna szansa wojny między Stanami Zjednoczonymi a Rosją” – Profesor Stephen Cohen

  USA ogłosiła wycofanie się z historycznego traktatu broni o nuklearnej z Rosją. Jak poważna wpadka jest z tego dla stosunków obu krajów – i globalnego bezpieczeństwa? Rozmawialiśmy ze Stephen Cohen, redaktorem czasopisma Nation, emerytowanego profesora na Uniwersytecie Princeton, autora książki „wojny z Rosją?”
  http://www.informationclearinghouse.info/50572.htm

 324. W telewizji pokazano pomnik LK na placu nazwanym placem pomników katastrofy.
  Stefan Niesiołowski obiecał natychmiastową rozbiórkę tego pomnika po upadku PIS-u.
  Prezes musi się zastanowić co robić aby jego brat dłużej postał na tym gorącym miejscu obok marszałka Piłsudskiego.
  Swoją drogą co na to marszałek Józef Piłsudski? Czy on w tym towarzystwie dobrze się czuje? Marszałek współtwórca niepodległości Polski nie ma nic do powiedzenia?

 325. ls42
  7 listopada o godz. 16:02″
  „Okazuje się jak różne wrażenie mogą wywoływać podróże, które podobno kształcą”
  Ksztalca, ale raczej tych wyksztalconych. Rozmawiam z dwiema znajomymi, jedna opowiada barwnie i ciekawie o Bulgarii a kiedy konczy pytam te druga o wrazenia z Turcii, gdzie spedzila dwa tygodnie. A ona mi na to – wiesz, oplacilo sie.
  Inny przyklad; znajoma chwali sie wyjadami do Grecji, scislej do Aten.
  Akropol? – pytam
  No wiesz, tyle tam tego bylo..-pada odpowiedz.
  To jeszcze z czasow, kiedy Polacy handlowali ciuchami i kosmetykami
  na ulicach Wegier, Czech ,Turcji i Grecji, podobnie jak Rumuni w Polsce swego czasu. Podobno, bo mnie juz wtedy w kraju nie bylo, wiec tylko slyszalam o tym. Podroze nie ksztalca kazdego, choc niektorym daja zarobic. Coz warte jest cokolwiek bez swiadomosci czegokolwiek?

 326. @duende napisał:

  … przyzwoici blogerzy próbują polemizować.

  Myślę że niepotrzebnie.

  Moim zdaniem przyzwoitośćma tu niewiele do rezczy.

  Zastępując ją wytrychami słownymi w rodzaju poprawność lub obyczajność tylko uciekamy od wyjaśnienia zjawiska.

  Otóż ja sobie tłumaczę to jako potrzebę werbalizacji swego oporu mentalnego, zdroworozsądkowego i głęboko uczuciowego. Wszelkie próby podjęcia dialogu z użyciem argumentów rzeczowych z takimi blogerami jak @wiesiek59, @saldo mortale lub @mauro Rossi śmieszą mnie.

  Niby przyzwoici nie są nieprzyzwoitymi. One i oni czują się w obowiązku przeciwstawienia się. I tę potrzebę zaspakajają. Sprzeciwiający nie spotykają się z jakimkolwiek wyjściem naprzeciw. Niekiedy, być może niejasno i niewyraźnie, nazywałem wymienionych trzech wyznawcami swoistej dla nich religii.

  W przypadku @Mauro Rossi nie mam wątpliwości, że za nim stoi grupa osób wspomagająca go w podsuwaniu opowieści o grzechach oponentów.

  W przypadku @wieśka59, to chyba defekt emocjonalny i nieporadność językowa na okrasę, Używanie przez niegoczytania oraz czytania ze zrozumieniem dopatruje się jego rozpaczliwego niedostatku żywej rozmowy.

  Mól blogowy @tejot stara się o uznanie i często się spotyka ze śmiesznymi pochwałami. W moim odczuciu nie zdołął przekonać swoich oponentów do czegokolwiek. I zwolnił tuziny blogerów z napisania:
  @Mauro Rossi! Trzy inne osoby zapytał bym dla pewności, aby za prawdziwe twe stwierdzenie uznać, że dziś jest środa.

  Moim zdaniem @Mauro Rossi jest oczarowany złem i czerpie z tego oczarowania radość.

  Ludziom potrzebny jest kontakt z innymi ludźmi i swobodna ekspresja.

  A blog nie jest od naprawy czegokolwiek, ale od młócki słownej, po której nie ma potrzeby interwencji chirurga lub psychiatry.

  Krzywd żadnych nie wyrządza, a osłabia atawistyczną agresję.

  W niedzielę w polskich miastach wyleje się agresja ubrana we wrzaskliwe:
  Precz z wrogami cesarstwa polskiego!

  Ludzie mają potrzebę wrzasku i ja tej potrzeby ani, zwalczam, ani z niej nie szydzę.

  Gdybyś ty blogu opadłe liście na kompost potrafił przenieść, to byłbyś pożyteczny!

 327. @Wiesiek59
  Odnosze wrazenie, ze ilosc glabow wyzlosliwiajacych sie na temat Twoich wpisow jakby sie troche zwiekszyla. Zadna dyskusja to nie jest, bo wiedza
  „na temat”, zaden nie dysponuje a jedyne co potrafia to malpia zlosliwosc, prymitywna polegajaca na kompletnym niezrozumieniu tego o czym piszesz. Wiele sie od ciebie dowiedzialam i lubie czytac Twoje wpisy nie czujac przy tym zadnej potrzeby odpowiadania na kazdy z nich skoro nie mam nic do powiedzenia. Twoi rzekomi rozmowcy tez nie maja ale kazdy sili sie na odpowiedz na zasadzie – opluwam kogos komu zazdroszcze wiedzy i inteligencji, wiec tez jestem inteligentny. Szkoda, ze przyglupy opanowaly blog w takim stopniu, ze coraz mniej chce sie tu zagladac. Dla kilku osob jednak zagladam, jestes jedna z nich. Pozdr.

 328. duende
  7 listopada o godz. 15:48

  By wyprodukować taki stos insynuacji, trzeba być chorym z nienawiści do myślących inaczej, albo podłym człowiekiem.
  W jakim szambie klują się takie mendy, trudno powiedzieć…..

  soczki2
  7 listopada o godz. 16:55

  Psychoanalitykiem to ty nie zostaniesz…..
  Moim zdaniem, brak predyspozycji.

 329. duende
  7 listopada o godz. 15:48
  Założę się, że 59 nie zmarszczy stroniącego od wysiłku czoła i nie odpowie na zadane pytania. Jak zwykle – dobra, stara szkoła.”

  Pan duende – MISTRZ , ” CZOŁO STRONIĄCE OD WYSIŁKU ” 100/100

  ”Shtick dotyczący genetycznego powiązania 59 ze skandynawistką był udany, przypomniał mi słynną sentencję Sarah Palin: „Rosję niemalże widzę z okien swojego domu, toteż mam na jej temat więcej do powiedzenia aniżeli inni. ”

  Czy potrafi pan grać na fortepianie ? Nie , ale moj szwagier ma ciotkę która ma sklep z gramofonami ” takie miniej wiecej gatunku są tłumaczenia 59

  ”Nie czytuję namolnej propagandy tego demonstrującegoi niską inteligencję politruka, większość to copy-paste z latrynowych źródeł, szkoda czasu. Docierają jedynie do mnie rykoszety, czyli idiotyzmy bądź kłamstwa, z którymi przyzwoici blogerzy próbują polemizować.”

  Myślę że niepotrzebnie.”

  LATRYNOWE ZRÓDŁA . …..POLITRUK Z NISKĄ INTELIGENCJĄ ….. NAMOLNA PROPAGANDA …. ” pan duende MISTRZ . Muszę zapamiętać .
  BTW ktoś wreszcie ujął prosto , jasno i elegancko jak wygląda onuca . Ukłony

  ps Nie jestem chyba przyzwoitym blogerem . Będę , może nie polemizował , ale ujawniał IGNORANCJĘ I TĘPOTĘ 59

 330. wiesiek59

  ”soczki2
  7 listopada o godz. 16:55

  Psychoanalitykiem to ty nie zostaniesz…..
  Moim zdaniem, brak predyspozycji.”

  59 , od kiedy jesteś specem od psychoanalityków ? Kilof . Spąg. Onuca. Gumofilce . To by się zgadzało .Ale , za przeproszeniem , P S Y C H O A N A L I T Y K ??

 331. duende, 7 listopada o godz. 15:48

  Miałeś rację, nie zmarszczył. Ale za to jaka pewność sądów 😎

  A świadomość narodowa kształtowała się dużo wcześniej, niż się temu ekspertowi wydaje. Na ziemiach polskich dotyczyła najpierw szlachty, później mieszczan, a na końcu chłopstwa. Osoby zamieszkujące ten sam obszar władające tym samym językiem, kulturą i często wyznające tę samą religię, mają poczucie przynależności do jednego narodu, co potrafią nazwać i wyrazić, także na piśmie.
  Nawet pojęcie Polak=katolik wywodzi się już z okresu kontrreformacji. Po szwedzkim Potopie stało się jasne, że ważnego urzędu nie może sprawować innowierca. Takie czasy nastały.
  A „tutejsi” bardzo wcześnie potrafili też identyfikować „nietutejszych” – Niemców, Czechów, Żydów, Mongołów, Rusinów, Litwinów, Prusów, Żmudzinów etc.
  „Tutejszy” zaś podróżując a to do Rzymu, jak duchowni w sprawach „zawodowych”, a to do Padwy lub innej Bolonii po nauki, stawali się przybyszami z Polski (Polonii). Już w XII wieku polscy studenci na najstarszym uniwersytecie świata (cywilizacji łacińskiej) stanowili silną „nację”(związek studencki), jak nazywano skupienia studentów reprezentujące poszczególne kraje lub grupy krajów.

  Norweg z Oslo na pewno wcześnie zaczął odróżniać się od Duńczyka lub Szweda, co poznać właśnie po wielości dialektów.

  W czasie, gdy Hamsun pisał swoją powieść Norwegia miała własną konstytucję, parlament (Storting), armię oraz mianowany przez króla rząd. Norwegia i Szwecja miały wspólnego monarchę, politykę zagraniczną i służbę konsularną a król był reprezentowany przez namiestnika. Kiedy w 1905 roku rozwiązano unię personalną, a decyzja ta została wsparta wynikiem referendum, królem Norwegii (Hakon VII) został wybrany… duński książę Karol.

 332. soczki2
  7 listopada o godz. 16:55
  Wlsciwie wiekszosc tego co napisales mozesz odniesc do siebie samego.
  Nie jestem pewna czy potrafisz, czy tez tylko „inteligentnie” sie odszczekniesz.

 333. jakub01
  7 listopada o godz. 17:02
  @Wiesiek59
  Odnosze wrazenie, ze ilosc glabow wyzlosliwiajacych sie na temat Twoich wpisow jakby sie troche zwiekszyla. Zadna dyskusja to nie jest, bo wiedza
  „na temat”, zaden nie dysponuje a jedyne co potrafia to malpia zlosliwosc, prymitywna polegajaca na kompletnym niezrozumieniu tego o czym piszesz. Wiele sie od ciebie dowiedzialam”

  Madame , a czego dokładnie pani się dowiedziała od speca wklejającego smieci z latrynowych zródeł ?

  Teraz z ” innej beczki ”

  ”To jeszcze z czasow, kiedy Polacy handlowali ciuchami i kosmetykami
  na ulicach Wegier, Czech ,Turcji i Grecji, podobnie jak Rumuni w Polsce swego czasu. Podobno, bo mnie juz wtedy w kraju nie bylo, wiec tylko slyszalam o tym”

  Madame , tak było ale to jakieś ponad 30 lat temu . Dawno pani w Polsce chyba nie była . Kto pracuje i nie jest leniem ma się zupełnie niezle . Generalnie ludzie nie mieszkają w schowkach na mandarynki , naprawdę . O Polakach handlujących kosmetykami na ulicach chyba już nikt nie pamięta . Byłem we wrzesniu w Neapolu, na Capri , w Amalfi , widziałem handlujących na ulicach ale nie kosmetykami i nie Polaków tylko ludzi z Afryki handlujących podróbkami markowych torebek i ciuchów .

  Nie ma wstydu , madame . Nocujemy w porządnych hotelach , zwiedzamy jeżdżąc porządnym busem , ludzie w czasie wolnym robią zakupy , idą do pizzeri czy kawiarni . Oczywiście nie jak Amerykanie którzy przyplyneli wycieczkowcem gdzie na 5tys pasazerów przypada 3 tys obsługi i szastają forsą na prawo i lewo . Ale wstydu NIE MA . Jakby pani kiedyś się wybrała to jeszcze warto zwiedzić Pompeje . Rzecz robi wrażenie . Lody po 10 euro tez 😉 . Polacy teraz WYDAJĄ PIENIĄDZE za granicą . Handel uliczny kosmetykami odszedł szczęsliwie do historii ale pani tego faktu nie dostrzegła . Ukłony

 334. @Wiesiek59
  Jasne, ze nieraz przychodzi ochota, zupelnie naturalna zreszta aby kretynowi zapalic kopa bo jest zwyczajnie upierdliwy w swojej glupocie i przeszkadza w normalnej rozmowie. Mozna sie kopac i z koniem tylko po co? Conajmniej kilka osob typu blackley , salto czy duende przewijam z automatu i choc to moze malostkowe ale cieszy mnie fakt, ze cala ich tworczosc skierowana do mnie czy do innych normalnych osob na blogu idzie jak w zlew.

 335. Tylko dla młodzieży!
  W PRL-u był zwyczaj podejmowania z okazji świąt państwowych różnych zobowiązań produkcyjnych, a z reguły kończenia inwestycji i uroczystego ich odbioru.
  Teraz zapanował zwyczaj budowy pomników i uroczystości ich odsłony. Wróciła można powiedzieć rzymska praktyka; władca burzył pomniki poprzednika , a w ich miejsce stawiał swoje i poddani nic do powiedzenia nie mieli.
  Na zawłaszczonym postępnie placu postawiono pomnik, a nawet dwa. Ze świętem niepodległości i z placem zwycięskiego marszałka te pomniki nie mają nic wspólnego. To pomniki tragedii i nieszczęścia, braku rozwagi i samowoli

 336. Is2
  Malo, że Marszałek Piłsudski ma „w nogach ” Lecha Kaczyńskiego na Wawelu, to muszą być jeszcze sąsiadami na placu pomników wiadomej katastrofy lotniczej

 337. hetajr
  7 listopada o godz. 1:53

  panie hetajrze ,
  panski wywód czołgowo – strajkowy jest tyleż długi co niepotrzebny .
  Rzecz nie w tym czy siły były własciwe czy nie wlasciwe . Rzecz nie w tym czy strzelajacy byli wyszkoleni czy nie .
  Rzecz jest w tym , że WŁADZA LUDOWA DO LUDU NIE POWINNA STRZELAĆ , TO TAK JAK BY STRZELAŁA SAMA DO SIEBIE .

  Oczywiście to nie była władza zadnego ludu tylko bandy sowieckich uzurpatorów ktorzy rządzili bez poddania się wyborczej weryfikacji od 1944 roku . Panskie głupawe , ignoranckie wtręty ” a we Francji to dopiero bija ” , ” a za sanacji to dopiero bili ” są dennie beznadziejne , SĄ NA POZIOMIE ”’ a u was murzynow biją ” .
  Cały panski wywód dowodzi że nic pan nie rozumie . Ukłony

 338. jakub01
  7 listopada o godz. 17:27
  @Wiesiek59
  Jasne, ze nieraz przychodzi ochota, zupelnie naturalna zreszta aby kretynowi zapalic kopa bo jest zwyczajnie upierdliwy w swojej glupocie i przeszkadza w normalnej rozmowie. Mozna sie kopac i z koniem tylko po co? Conajmniej kilka osob typu blackley , salto czy duende przewijam z automatu i choc to moze malostkowe ale cieszy mnie fakt, ze cala ich tworczosc skierowana do mnie czy do innych normalnych osob na blogu idzie jak w zlew.”

  Na blogu Pana Redaktora Passenta nie ” ZAPALAMY KOPÓW ” . Nie stosujemy rękoczynów . Uzywamy argumentów , logiki oraz wiedzy ale nie z LATRYNOWYCH ZRÓDEŁ . Na przykład z Polityki . Niecała dycha a ile czytania . Oby ze zrozumieniem . Ukłony

 339. @

  Instytut Psychiatryczny w Jackowie przyjmie darmowo nowych pacjentów na oddział ” Kukułcza rotunda”.
  Pierwszeństwo, ofiary cierpiące na syndrom Gerasimowa, uszkodzeni rykoszetem mandarynek, i Madame nie umiejące pływać.

 340. Każda potwora znajdzie swego amatora.
  Guru wiesiek doczekał się wreszcie jakiejś adeptki. Gratulacje dla obojga 😀

 341. Symetryczny
  7 listopada o godz. 17:38

  panie poruczniku , 100/100 racji . Dodam że jeszcze ZENADA .
  Dodam też ze obaj panowie K. to typowe produkty PRL . Historię rodziny pan zna ? Wie pan o wujku Swiątkowskim ? A o tacie który za nauczanie ciemnoty dyrektorskiej elementów inzynierii dostał dom na Zoliborzu ? W normalnym , demokratycznym kraju by się to nie wydarzyło . Pijemy piwo nawarzone przez was , panie poruczniku . Taka sytuacja,

 342. GajowyM.
  7 listopada o godz. 17:40
  Każda potwora znajdzie swego amatora.
  Guru wiesiek doczekał się wreszcie jakiejś adeptki. Gratulacje dla obojga”

  GRATULACJE 😉 😉 Latrynowe zródła maja , się okazuje WIELKĄ moc. Nawet mandarynka w te GIE wpadla . Ukłony

 343. Marsz chuliganów niepodległościowych odwołany. Jaka niepodległość, taki jubileusz. Jedyną udaną imprezą stulecia, jak się okazuje, było przygotowanie i realizacja stanu wojennego przez Generała patriotę. W ciągu jednej nocy watahy chuliganów, demokratów, krzykaczy, prowokatorów i obcych agentów znaleźli się w miejscach im należnych. Sukces niestety już nie do powtórzenia. Z rożnych powodów.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24138426,hanna-gronkiewicz-waltz-zakazuje-marszu-niepodleglosci.html#a=66&c=154&s=BoxNewsImg2

 344. jakub01
  7 listopada o godz. 17:27

  Jak widzisz, nie wolno mieć innych poglądów niż stado, korzystać z innych źródeł, wyciągać innych wniosków.
  Syndrom stada działa bezbłędnie, tępiąc innowierców……

  A mnie to ryra, przykro mi tylko, że dawniej błyskotliwi polemiści, z wiekiem stali się upierdliwi, przedkładając osobiste wycieczki nad argumentację.
  Cóż, latka płyną….
  Niektórym to wyraźnie szkodzi.
  Żeby wprowadzić cię w kwestię tych poważnych zmian osoboości, muszę dodać, że niektóre nicki są tu już tak jak ja, od 12 czy 14 lat……

  A ta nowoprzybyła ekipa, cóż….
  Widocznie taki format człowieka jego wiedzy i kultury osobistej….

 345. blackley
  6 listopada o godz. 18:28
  Wiesiek 59

  jutro , panie instruktorze górnictwa , wychodzi tygodnik o którym panu wspomniałem . Koszt niecała dycha . Nazywa się POLITYKA . Prawie 100 stron ale dużo obrazków . Jak pan przeczyta to da pan znać . Uprzedzam , NIE BĘDZIE ŁATWO . Piszą zupełnie nie to co zwykł pan czytać na ruskich portalach polskojęzycznych albo tych tłumaczonych translatorem . Do roboty , spąg czeka !!ukłony

  Kupiłem i właśnie czytam . Polecam . 106 stron plus okładka . Zdecydowanie Polityka to nie jest LATRYNOWE ZRÓDŁO INFORMACJI . Ukłony

 346. Symetryczny
  Jest nadzieja, że jak udało się Kaczorowi postawić dwa pomniki katastrofy w sercu stolicy, a zwłaszcza ten swojego brata, który niejako resetuje pomnik Marszałka, to może wreszcie odpuści.
  Przecież on po to chciał zdobyć władzę. Swego dopiął a teraz niech różne delfiny żrą się o waadzę.

 347. wiesiek59
  7 listopada o godz. 17:55

  Jak widzisz, nie wolno mieć innych poglądów niż stado, korzystać z innych źródeł, wyciągać innych wniosków”

  59 , to nie są ” inne zródła informacji” . Trafnie zostało zauważone że to są ” LATRYNOWE ZRÓDŁA INFORMACJI ” . Taka sytuacja

 348. Prezydent i premier ustalili, że będzie marsz.
  Prezydent podpisał ustawę o wolnym dniu 12 listopada 2018 roku.
  Co tu komentować- władza podjęła decyzje, dwie decyzje

 349. mag
  7 listopada o godz. 17:59
  Symetryczny
  Jest nadzieja, że jak udało się Kaczorowi postawić dwa pomniki katastrofy w sercu stolicy, a zwłaszcza ten swojego brata, który niejako resetuje pomnik Marszałka, to może wreszcie odpuści.
  Przecież on po to chciał zdobyć władzę. Swego dopiął a teraz niech różne delfiny żrą się o waadzę.”

  Nie tylko o pomniki chodzi. JRK chce jeszcze doprowadzić Tuska na lancuchu do wiezienia . Nie da rady ale pomarzyć można .

 350. Narodowość. Czy katolicy to jeszcze Polacy czy już Watykańczycy. Takie wrażenie robi zagracanie godła gadżetami papieskimi. Co widać w klasach szkolnych. Tak sobie myślę,że wymagana jest strefa ochronna dla godła i flagi. Żadnych symboli obcych państw w strefie bo młodzież głupieje. Co kończy się białostockim gestem. Zgermanizowany Watykan prowokuje wzorem Piusa XII.

 351. blackley
  7 listopada o godz. 17:06
  Czy potrafi pan grać na fortepianie ? Nie , ale moj szwagier ma ciotkę która ma sklep z gramofonami ” takie miniej wiecej gatunku są tłumaczenia 59

  Mój komentarz
  To jest metoda Wieśka – nie na temat, obok, pokrewnie (co prawda Hamsun pisał o głodzie w
  Oslo, ale to była wtedy Szwecja a moja córka skończyła skandynawistykę, więc trochę się znam) wedle zasady rozpowszechnianej w Umęczonej – znajomość rzeczy nie ma nic do rzeczy. Specyficzna forma nierzetelności.

  Każdy, który tknie tej wieśkowej metody, zostaje głąbem nie rozumiejącym, nie czytającym, mało co wiedzącym, itd. Wiesiek usilnie popularyzuje tę metodę na EP. Nie bardzo mu to wychodzi, ale on nie spocznie, póki nie przeformatuje blogu EP na modłę propagandy poradzieckiej.
  Pzdr, TJ

 352. Panie Słowianin ,

  z dwojga złego lepiej Watykan jak … no właśnie , nie wiadomo kto , takie panstwo które okupowało Polskę w latach 1953 – 89 a jego , tego panstwa wojska , wyniosły się z Polski dopiero w 1993 roku. Jakie to panstwo , armia uzywała rosyjskiego ? Stalin okupował Polskę w latach 1944-53 . A potem kto ?

 353. tejot
  7 listopada, g.18:25
  100/100
  A w polemiki z tymi, którzy uważają inaczej, nie chcę wchodzić, bo szkoda czasu i atlasu. Wiele było okazji do wzajemnego przekonywania się o swoich racjach i nic z tego nie wynikło.

 354. @Wiesiek59
  Anthony de Mello powiedzial kiedys :Paradoksem ludzkosci jest to, ze jesli wszyscy sa zgodni w jakiejs kwestii, to na pewno sie myla.
  Jestem odporna chyba „genetycznie „na wszelki barani ped.Juz w dziecinstwie nazywano mnie „odmiencem”,co mnie bynajmniej nie dotykalo. Przeciwnie nawet. Mimo tej odpornosci nigdy bym nie wrocila do Polski. Wystarczylo mi kilka wizyt aby zobaczyc jak sie „jadowitosc” u rodakow rozwinela. Tego nawet za komuny nie bylo, przynajmniej nie w takim stezeniu. Coz, nic nie stoi w miejsu. Jesli ktos jest mlodym glupcem, to o ile nic z tym nie zrobi na starosc bedzie nie tylko starym glupcem ale i o wiele wiekszym glupcem.Glupota to rozwoj „wstecz”. ze sie tak wyraze.Skoro jestes tak dlugo obecny na blogu, to zdazyles sie uodpornic na glupote i teraz rozumiem skad Twoj stoicki spokoj wobec wszelkiego pieniactwa.To wszystko i tak jest zreszta bez wiekszego znaczenia, wazne jest dla mnie to co piszesz, bo pozwala mi zrozumiec lepiej meandry wspolczesnej polityki czy ekonomii. Nie uwazam sie za kogos kto jest znawca wszystkiego i wie najlepiej, wiec chetnie slucham tych co wiedza, lub potrafia wskazac odpowiednie zrodla.

 355. tejot
  7 listopada o godz. 18:25
  blackley
  7 listopada o godz. 17:0

  Mój komentarz
  To jest metoda Wieśka – nie na temat, obok, pokrewnie (co prawda Hamsun pisał o głodzie w
  Oslo, ale to była wtedy Szwecja a moja córka skończyła skandynawistykę, więc trochę się znam) wedle zasady rozpowszechnianej w Umęczonej – znajomość rzeczy nie ma nic do rzeczy. Specyficzna forma nierzetelności.”

  A teraz mój , blackley,a , komentarz 😉

  Od trzech a może i więcej lat usiłuję uzyskać odpowiedz od wieska59” CZY ISTNIEJE KRAJ SOCJALISTYCZNY GDZIEKOLWIEK NA SWIECIE KTÓRY NORMALNIE FUNKCJONUJE GOSPODARCZO , SPOŁECZNIE ITD ”

  Ten wielkorusofil kiedyś wydusil z siebie ” TAK OWSZEM , TAKI KRAJ TO …..SZWECJA ”!!!!!

  Do takiego oszustwa , manipulacji i odkręcania kota ogonem umie posunąc się cccp -owski propagandzista . Porządny , kapitalistyczny kraj jakim jest Szwecja , 59 nazywa socjalizmem . Taka , LATRYNOWA , sytuacja 😉

 356. jakub01
  7 listopada o godz. 18:36
  ” nigdy bym nie wrocila do Polski”

  A po co ? Nie ma w Polsce sadów mandarynkowych oraz szop w ich poblizu . Popyt na LATRYNOWE teorie w Polsce bardzo się zmniejszył . Za prl , przyznaję był znacznie większy . Ukłony

 357. blackley
  g.19:13
  Masz rację, ale TO akurat („doprowadzenie Tuska na łańcuchu” itd) Kaczoru na pewno się nie uda.
  Moim skromnym zdaniem suwerena „gorszego sortu” punkt szczytowy sukcesów PIS właśnie minął, wraz z wyborami do samorządów, w których nie tylko największe miasta w Polsce pokazały pisiorom faka, a także dzięki Pannie Wasserwannie, którą Tusk elegancko i merytorycznie załatwił.
  Malo tego, poparcie dla pisich kandydatów okazało się „pocalunkiem śmierci”, nawet w ich dotychczasowych „bastionach”, o czym już zresztą pisałam.

 358. @Mag, wybacz, ze sie wtrace.
  Polemiki z myslacymi inaczej moim zdaniem nie polegaja na tym aby kogs przekonac do swoich racji. Wazna jest sama rozmowa i rzeczowa argumentacja, ktora pozwoli albo nam albo rozmowcy skorygowac poglady lub sie nawet umocnic we wlasnych, albo tez kompletnie odrzucic dotychczasowo przyjete zalozenia. To wlasnie czyni rozmowe tak pasjonujaca. Tylko, ze myslacy inaczej to nie to samo co” wierzacy”. Z wiara dyskutowac nie sposob, bo to nie jest poglad.
  Dzieki za link, widze, ze potrafisz sie oderwac od ziemii i polatac sobie.

 359. Dla jasności – niech nikt nie ma złudzeń, że gra toczy się o promocję demokracji, praw człowieka i wartości liberalnych. Raczej o ochronę takiego modelu globalizacji, który jest korzystny dla USA oraz o możliwości jego bieżącego modyfikowania zgodnie z interesami amerykańskimi; w tym – także o zachowanie roli dolara jako podstawowej waluty rozliczeń międzynarodowych, co zapewnia Stanom stały, dogodny i praktycznie darmowy kredyt, finansowany przez resztę świata.

  Dodajmy do tego jeszcze jeden niepokojący dla Waszyngtonu trend. ChRL intensywnie buduje wojska kosmiczne i oceaniczną marynarkę wojenną oraz błyskawicznie podnosi budżet instytucji odpowiedzialnych zarówno za klasyczny wywiad, jak i za działania w cyberprzestrzeni; z amerykańskiego punktu widzenia trudno interpretować to inaczej, niż jako przygotowania do rzucenia w przyszłości rękawicy nie tylko na polu gospodarczym…

  Byłoby dziwne, gdyby Stany Zjednoczone przyglądały się temu bezczynnie.

  Trzecia zasada dynamiki

  Stara, poczciwa III zasada dynamiki Isaaca Newtona, przełożona na język polityki międzynarodowej i nieco poprawiona, mówi że jeśli państwo A narusza strategiczne interesy państwa B z siłą Fab, to państwo B (o ile nie jest rządzone przez ślepych idiotów) powinno zareagować z siłą Fba, o takim samym kierunku, przeciwnym zwrocie i wartości odpowiednio wyższej, niż Fab.
  https://nowakonfederacja.pl/zrozumiec-trumpa-zrozumiec-ameryke/
  ========

  Bardzo dobry artykuł…….

 360. Herr volksdojczu. Volksdojcze woleli okupację katolickiego wehrmachtu nazywaną Generalna Gubernia od sowieckiej. Z woli Jałty popieranej przez jankesów. W GG można było wyrywać złote zęby aby dorobić do pensji kapo-volksdojcza. Takie były czasy. Tak sobie myślę,że Watykan doprowadził do germanizacji terenów Słowian narzucając zbiorowy chrzest w 966 r. pod butem krzyżaków. Rusofobia volksdojczów została wyssana z mlekiem na kartki.

 361. @Mag, to chyba niezrecznosc, ktora wkradla sie do Twojej wypowiedzi, ale polemika z osobami o tych samych pogladach nie istnieje. Polemizowac mozna jedynie z kims o odmiennych pogladach.O ile to poglady a nie streotypy i slogany.

 362. @ Gajowy M:

  Znaczy za Jagiellonów nie było Polaków czy jak?
  A kto mieszkał w Polsce, gdy władał nią Zygmunt III Waza (Z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, a także dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wandalów)”
  Poniekąd już sobie sam odpowiedziałeś: Mazowszanie, Żmudzini, Kurpiowie, Ślązacy, Kujawiacy, Pomorzanie itd. Tzw Polacy, którzy mogli się identyfikować z polskością to było nie więcej niż 10% społeczeństwa. Chłop, czyli niewolnik nie miał powodu żeby się identyfikować z polskim panem. Jeżeli miał jakąś identyfikację narodową, to była to identyfikacja lokalna, zresztą nie mógł on mieć wielkiego pojęcia o sąsiednich ziemiach, tzn leżących od jego domu dalej niż kilkadziesiąt km.
  Co więcej identyfikacji narodowej nie było wśród chłopów w XIX wieku. Chłopskich ochotników w polskich powstaniach w XIX wieku było niewielu, mimo obietnic uwłaszczenia. Zresztą większość szlachty też pozostała wobec powstań obojętna a służba w zaborczym wojsku lub aparacie urzędniczym nie uchodziła w powszechnej świadomości za hańbiącą

 363. jakub01
  7 listopada o godz. 18:36

  Gdybyś przypadkiem wątpiła w moją analizę uwsteczniania się polemistów, sięgnij do archiwum Polityki i tego bloga.
  Jeszcze 6-7 lat temu, poziom był o kilometry wyższy niż obecnie.
  Nikt się nie nap… o przecinki, nie obrażał adwersarzy, niczego nie insynuował.
  Nie wiem co się stało w ciągu tych kilku lat z ludźmi tu dawniej bywającymi i piszącymi obecnie.

  Wówczas można się było sporo dowiedzieć, skonfrontować własne widzenie świata z innym.
  Teraz jest to niemozliwe, zostało zaledwie kilka osób z którymi można wymienić uwagi bez zgrzytów.

 364. jakub01
  A po co miałabyś wracać do Polski, skoro kilkadziesiąt lat żyjesz poza i najwyżej raz na jakiś czas czujesz coś w rodzaju nostalgii i jednak lubisz wiedzieć co u NAS słychać? To zrozumiale.
  Znam przypadki przyjaciółek mojej starszej siostry mieszkającej w Szwecji, które po otrzymaniu emerytury, sprzedały tam mieszkania i wróciły do Polski, bo miały tu rodziny i przyjaciół.
  Ale nie każdy tak ma i tego chce.
  Jakubko, naprawdę dobrze ci życzę i jest mi przykro, gdy całkiem niepotrzebnie włączasz się/wywolujesz niepotrzebne zamieszanie brane za awanturnictwo.
  Proszę, przewiń do tyłu i znajdź dedykowaną Ci płytę przeze mnie”Tag of war” .
  Nomen omen.

 365. Takie wiadomości z Ameryki od córki kosztują mnie sporo nerwów:
  Ironman Floryda to nie były łatwe zawody:
  Po Zurichu i Klagenfurcie mieliśmy nadzieję na komfortowe ściganie.
  Trasy w okolicy Panama City Beach są płaskie i szybkie ale z powodu huraganu przeniesiono start o 600 km!
  Pływanie w jeziorze, w którym żyją aligatory, dostarczyło pierwszych emocji, na drugiej pętli słysząc cały czas dźwięk urządzeń odstraszających nieźle panikowałam.
  Na rowerze pies próbował odgryźć mi nogę, wiewiórki przebiegały drogę, wilgotność powietrza i temperatura rosły, wiatr się nasilał. Bieganie to osobna historia, trasę układał chyba sadysta: góra za górką, zakręt za zakrętem. Nogi po rowerze odmówiły współpracy, moja ulubiona część triathlonu tym razem była jednym wielkim cierpieniem a ponieważ rozładował mi się zegarek nie miałam pojęcia jak długo to cierpienie potrwa.
  Krajobrazy przepiękne, wolontariusze rewelacyjni, kibice przemili!
  4. msc w kat i 32. wśród kobiet osłodziło cały dyskomfort! Tak wysoko jeszcze nie byłam:) Do złota na Kona zabrakło niespełna 5 min!

  Ironman – zawody triatlonowe organizowane przez World Triathlon Corporation. Wyścigi organizowane są na dystansach: 3,86 km pływanie, 180,2 km jazda na rowerze i 42,195 km bieg. Wyścig zaliczany jest do długodystansowych startów triatlonowych.

 366. Noblistka zapomniała wspomnieć o Niemcu papieżu byłym żołnierzu wehrmachtu. Dzisiaj nadal jako dubler. Tak sobie myślę,że swoich nie obmawia się. Pewnie z powodu podłego egoizmu Niemców.

 367. @Mag, odsluchalam niemal cala plyte, z linku podeslanego przez Ciebie, jest swietna i dlatego napisalam, ze potrafisz latac i oderwac sie od spraw swiata tego dzieki dobrej muzyce. Co do mojego „awanturnictwa”, to chyba nie zauwazylas jak wiele osob czepia sie i obraza zupelnie bezzasadnie nie tylko mnie ale i ciebie jak i inne osoby, ktore tu cenie, a ktore od awanturnictwa sa doprawdy dalekie.Ty mozesz miec wlasny oglad sytuacji, co uznaje,bo zreszta, nie ma to znaczenia co ja „uznaje” albo i nie. Masz po prostu oczywiste i elementarne prawo do wlasnych ocen i reakcji, jak kazdy. Totez nie probuje cie odwiesc od rozmow z osobami, ktore cie probuja obrzucic blotem, a kazda twoja proba rozmowy stanowi dla nich pozywke do zlosliwosci wobec ciebie i innych. Drazni mnie nie tyle samo chamstwo ile jego upierdliwosc. Na kady moj wpis skierowany do kogokolwiek taki np.Blackley czy Salto reaguje conajmniej piecioma wpisami pod adresem moim i moich adwersarzy. Kazdy z tych wpisow jest chamski do tego stopnia, ze jak widze moj nick wywolany przez tego typu osoby, to automatycznie przewijam, bo wiem,ze nic poza g..nem tam nie ma. Czasem sie odwine, co uwazam za normalna reakcje. Wiec kto tu przejawia awanturnictwo? Ja odpowiadajac raz na jakis czas ironia na zlosliwosci czy wieczni prowokatorzy , z ktorymi nigdy w zadna polemike sie nie wdam, bo nie sa do niej zdolni ani jej warci. Ty masz inaczej,twoja sprawa. Pitekantropa tez probowalas cywilizowac bez powodzenia, a to co prawda byl facet chory ale mial przynajmniej przeblyski jakiejs swiadomosci, a w tych przeblyskach potrafil wykazac sie pewna wiedza. O blackleyu i podobnych mu typach tego powiedziec nie sposob i Wiesiek ma racje nazywajac ich tak jak na to zasluguja-glabami. Nie uwazam tego za objaw awanturnictwa, tylko calkiem zrozumiala irytacje spowodowana” czepialstwem” kogos, kto nie posiada
  ani wiedzy ani umiejetnosci rozmowy na jakikolwiek temat. To sprawa dla psychiatry.Mozesz probowac rozmowy z kims, kto insynuuje na twoj temat lub nazywa cie mazia albo felczerka, ale dla mnie to po prostu kretyn, ktoremu mowie spadaj a jakiekolwiek wypowiedzi przewijam, wiec rzadko zdarza sie tak, ze przez przypadek przeczytam wypowiedz skierowana do kogos innego. Co mnie zreszta tylko upewnia co do stanu umyslu takich osob. Dziwne, ze odbierasz to jako „awanturnictwo” z mojej strony, a jakbys nie zauwazala, ze to tylko reakcja na czyjes rzeczywiste awanturnictwo.Ja zwyklam nie owijac w bawelne.

 368. @Mad Marx, 7 listopada o godz. 18:56

  Pewnie, że sam sobie odpowiedziałem, choć dla mnie to było pytanie retoryczne. Tylko ekspert @wiesiek miał trudności, więc zwekslował na co innego 😉
  Wszystkie te, wymienione przez ciebie, grupy zaludniające ową multikulti Rzplitą Obojga Narodów miały własną tożsamość, także tych 5-6 proc. (podobno jednak nie 10) polskiej szlachty.
  Około 2/3 mieszkańców Korony określa się jako ludność polską (język, katolicyzm) 1/3 stanowili Rusini, dalej idą Niemcy, Żydzi, małe grupy Ormian i Włochów…
  Szlachta miała najwięcej praw i przywilejów, ale nie znaczy to, że mieszczanie (ca 20 proc.) nie uważali się tylko za „tutejszych”.

  Identyfikacja z narodem nie oznacza gotowości do umierania za jego wolność. Pragmatyzm wychodzi jednak bardziej na zdrowie.

 369. @ls42, 7 listopada o godz. 19:15

  Gratulacje!

 370. @@Mad Marx, 7 listopada o godz. 18:56

  errata

  „nie znaczy to, że mieszczanie (ca 20 proc.) nie uważali się tylko za „tutejszych”.
  To drugie „nie” przyplątało się bez sensu.

 371. @mag, nie czepiłam się. Tłumaczę swoja opinię i trzymam się jej tym bardziej że poza cennymi okruchami prozy noblistki i „Trędowatą” niczego więcej w życiu nie przeczytałam. Znajduję że „szczyt grafomaństwa i złego smaku” jest mi bardziej przyjazny.

 372. wiesiek59
  7 listopada o godz. 18:58
  Nie watpie i bez zagladania do archiwum. Mysle, ze znasz przyczyny takiego stanu rzeczy tylko, ze nie jest to tematem twoich rozmyslan i rozwazan zwlaszcza na blogu, na ktorym zajmujesz sie powaznymi tematami wspolczesnego swiata a nie tym komu i jak rozwinal sie zyciowy swir.”Chamizacja” spoleczenstw i wplyw na jednostke, to osobny temat ale jak sadze mocno zwiazany z polityka a wlasciwie planowany efekt tejze. Tobie akurat nie trzeba tego wyjasniac, dostrzegasz znacznie subtelniejsze mechanizmy, dlatego tak chetnie czytam twoje wpisy i linki, ktore zamieszczasz.

 373. SŁOWIANIN STANISŁAW
  7 listopada o godz. 19:52

  Nie baw się w PiSowca, czy McCarthy’ego.
  Sporo dobrego zrobił dla świata Grass, czy Waldheim.
  Czasy młodości nie mogą rzutować na dokonania w czasie dorosłości.

  von Braun, czy Mengele, nie mieli problemu z wizami, czy akceptacją.
  Liczyły sie osiągnięcia w służbie nowym panom.
  Anglosasi są pragmatyczni do bólu.

 374. W gmachu Watykanu znaleziono kolejne ludzkie szczątki. A czepiają się Putina. Tak sobie myślę,że najciemniej pod zgermanizowanym watykańskim krzyżem.

 375. ls42

  Gratuluję oraz podziwiam „ironwoman”. Widzę, że faktycznie sporo punktów odebrało jej pływanie, czego nie była w stanie odrobić w innych konkurencjach.

  (Na mnie pływanie pod czujnym okiem aligatorów wpływa mobilizujaco, biję wówczas wszelkie rekordy czasowe).

 376. jakub01 g.19:54
  80/100
  I co ja poradzę? Nie chcę robić tu za jakąś dyżurną feministkę, ale nieliczne panie, którym jakoś udaje się tu utrzymać na powierzchni, lekko nie mają.
  Z drugiej strony istnieje niepisane oczekiwanie, że powinny być solidarne i cuzamen do kupy odpierać prawdziwe czy wyimaginowane ataki podyktowane seksizmem (nawet mimowiednym).
  Akurat tak nie uważam, dlatego pozwalam sobie również na uwagi krytyczne wobec Ciebie, żabki czy innych zabłąkanych tu kobitek.
  Pozdro
  Cieszę się, że płyta Ci się podobała.

 377. jak to napisał kiedyś szef o blogu?, że pigułki za późno dają… czy coś takiego.
  A teraz milczy, zapewne tłumaczy teksty z oryginału – nie ponaglam. @Lewego również nie.

 378. „Pozwalam sobie w drodze wyjątku przedrukować fragmenty wystąpienia” napisał nasz Gospodarz i wyjątkowo ja również w drodze wyjątku zamieściłem osobisty komentarz. Za gratulacje dziękuję, chociaż one tylko w minimalnym stopniu mnie się należą
  Pozdrawiam serdecznie wszystkich komentatorów, wszystkich w drodze wyjątku, a tych bliskich sercu w szczególności

 379. GajowyM.
  7 listopada o godz. 19:58

  Do identyfikacji ze wspólnotą szerszą, poza językiem i religią, wymagana jest też komunikacja.
  Odmienna w płaskim terenie, odmienna w paśmie górskim, jakim w sumie jest Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Szkocja, Albania, czy Bałkany.
  Norwegia to wysokie przełęcze i fiordy- jedyne dostępne szlaki komunikacyjne.
  To o ile wiem, społeczeństwo chłopskie, z promilową ilością szlachty, rozgrywane przez Szwecję i Danię.
  Ich identyfikacja jako NARODU, wydaje mi sie w tym czasie wątpliwa.

  Mamy wspólne doświadczenia.
  Kongres Wersalski wepchnął ich za wolą Anglii w ramiona Szwecji, bez pytania ich o zgodę.
  Mocarstwa zadecydowały….

  Mad Marx zacytował tytuły władców Polski.
  To określało przynależność etniczną.
  Podobnie można rozpatrywać władców Szwecji.
  Próbą unifikacji plemion, była Unia Kalmarska, niestety, była bezskuteczna.
  W razie powodzenia, Bałtyk byłby wewnętrznym morzem Danii, bądź Szwecji.
  Norwegia nie miała szans na przywództwo w tym układzie, bądź podmiotowość państwową.

  Taka sama zmiana układów sił, byłaby w momencie gdyby Karol Gustaw zamiast wycieczki w kierunku Moskwy, osiadł w Polsce i skonsolidował swoją władzę.
  Dla szlachty obojetne było, który Waza zasiada na tronie.
  Polska jazda i szwedzka piechota i artyleria, zmieniłyby układ się w naszym zakątku Europy.

  Takie elementy rzutowały na przyszłe OBYWATELSTWO bardzo wielu ludzi, ich identyfikację narodowościową.

  Nie mogę znaleźć tej łacińskiej sekwencji wygłoszonej przez Kopernika.
  ALe brzmiało to mniej więcej tak- poddany króla polskiego, mieszkaniec miasta pruskiego, wyznania katolickiego.

  Przypuszczam, że do XIX wieku, taki rodzaj samoidentyfikacji, był dla większości populacji wszystkich krajów europejskich normą.

 380. SŁOWIANIN STANISŁAW
  7 listopada o godz. 18:51
  . Volksdojcze woleli okupację katolickiego wehrmachtu nazywaną Generalna Gubernia od sowieckiej. Z woli Jałty popieranej przez jankesów”

  Nic się nie zgadza , panie Słowianin . W GG mieszkali w OGROMNEJ WIEKSZOŚĆ nie -folsdojcze . Tu ciekawy cytat ”W trakcie II wojny światowej na podstawie umów z Rumunią i Związkiem Radzieckim wielu volksdeutschów mieszkających poza granicami Rzeszy zostało przesiedlonych w ramach tak zwanej Akcji „Heim ins Reich” na tereny okupowanej Polski[7]. Przesiedleń dokonywano z Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii i ZSRR[8]”

  Zna pan taki kraj ZSSR ? A kto taka umowę zawarł ? Pewnie Ribentropp i Mołotow , ale to jeszcze w czasach gdy zaczęliscie nawzajem sie pożerać zywcem . FOLSDOJCZE Z ZSRR …….JAKI TO KRAJ TA ZSRR ? wie ktoś

  . W GG można było wyrywać złote zęby aby dorobić do pensji kapo-volksdojcza. Takie były czasy. Tak sobie myślę,że Watykan doprowadził do germanizacji terenów Słowian narzucając zbiorowy chrzest w 966 r. pod butem krzyżaków. Rusofobia volksdojczów została wyssana z mlekiem na kartki.

  Ma pan dobre wiadomości o tych złoych zębach , w koncu z tego nieznanego kraju ZSRR przesiedlono do GG między innymi całkiem sporo ruskich folksdojczów , rwanie szło pełną parą .

  Jałta z okupacją Polski w latach 1953-89 nie ma nic wspólnego . Owszem , w Jałcie ODDANO STALINOWI GRUZINOWI prawa do Polski . Ale Stalin wział umarl w 1953 , a ktoś wciąż Polskę grabił do 1989 roku a wyjechał w 1993 . Nie wie pan przypadkiem kto to był i dlaczego z Polski nie wyjechał po smierci Stalina , panie onuca ? Co to mógłby ć z a kraj ZSRR , ZSRR …….armia która okupowła Polskę w latach 1953-89 uzywała ruskiego języka . Jaki to kraj mógł byc okupantem ?

 381. jakub01
  7 listopada o godz. 18:47
  @Mag, wybacz, ze sie wtrace.
  Polemiki z myslacymi inaczej moim zdaniem nie polegaja na tym aby kogs przekonac do swoich racji. Wazna jest sama rozmowa i rzeczowa argumentacja, ktora pozwoli albo nam albo rozmowcy skorygowac poglady lub sie nawet umocnic we wlasnych, albo tez kompletnie odrzucic dotychczasowo przyjete zalozenia.”

  Madame ,
  wszystko się zgadza . Ale jest jeden warunek . Nie nalezy uzywać LATRYNOWYCH ZRÓDEŁ JAK 59 . Oraz nie nalezy opowiadać – to oczywiście skrót my slowy ale tłumaczy wszystko – że ” hodowla koni wyscigowych może odbywac się bez wygrywania wyscigów i nie jest jej celem wyhodowanie najszybszego konia ” . Tyle . Pani madame opowieści o ” schamieniu ” są zwyczajną frustracją z powodu niemozliwości przedstawienia PRAWDZIWYCH nie latrynowych argumentów . Ukłony

 382. wiesiek59
  7 listopada o godz. 20:36
  GajowyM.
  7 listopada o godz. 19:58

  Do identyfikacji ze wspólnotą szerszą, poza językiem i religią, wymagana jest też komunikacja.
  Odmienna w płaskim terenie, odmienna w paśmie górskim, jakim w sumie jest Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Szkocja, Albania, czy Bałkany.
  Norwegia to wysokie przełęcze i fiordy- jedyne dostępne szlaki komunikacyjne.
  To o ile wiem, społeczeństwo chłopskie, z promilową ilością szlachty, rozgrywane przez Szwecję i Danię.
  Ich identyfikacja jako NARODU, wydaje mi sie w tym czasie wątpliwa.”

  Panie 59 ,

  wciąż pan udowadnia nieudowadnialne . Poprostu nie ma pan pojęcia o czym pisze , ludzie z tego blogu wykazali panską ignorancje a pan dorabia do nieuctwa ideologie . Jak zawsze , zresztą . Taka LATRYNOWA sytuacja.

 383. wiesiek59
  7 listopada o godz. 18:49
  Dla jasności – niech nikt nie ma złudzeń, że gra toczy się o promocję demokracji, praw człowieka i wartości liberalnych. Raczej o ochronę takiego modelu globalizacji, który jest korzystny dla USA oraz o możliwości jego bieżącego modyfikowania zgodnie z interesami amerykańskimi; w tym – także o zachowanie roli dolara jako podstawowej waluty rozliczeń międzynarodowych, co zapewnia Stanom stały, dogodny i praktycznie darmowy kredyt, finansowany przez resztę świata.”

  Panie instruktorze ,

  niech tak się dzieje . Co dobre dla USA to złe dla CCCP . Co złe dla CCCP to dobre dla Polski . Wzór jest BARDZO PROSTY .Z tym że wam , wielkorusofilom , wydaje się że dobro CCCP to dobro Polski . Taka , LATRYNOWA , sytuacja .

 384. blackley
  7 listopada o godz. 20:45

  Jest pan dla mnie intelektualnym gównem.
  Więc przeżuwać nie będę.
  Powodujesz jedynie absmak.
  Ten kraj zaludnia 80% podobnych tobie.
  Niestety…..

 385. Na blogu gości w zasadzie jeden volksdojcz wychowany na Gromadzie. Zwany też bękartem dziedzica i porzucony przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Tak sobie myślę,że nigdy jak noblistka blogowy volksdojcz nie potępi niemieckich zbrodni. Bo zabiorą ordery i emeryturę. Wini czasy a nie suwerena III Rzeszy i narodowy egoizm zwany uber alles.

 386. @Mag
  chyba niezbyt dobrze zrozumialam. Nie widze tu zablakanych kobitek a jedynie takie, ktore sa w pelni swiadome tego co mowia i pisza a ich obecnosc na blogu to zadne” zablakanie” wymagajace czyjegokolwiek prostowania ale jak najbardziej swiadoma i inteligentna obecnosc. Moze i kobiety maja nielekko na tym blogu (a gdzie w ogole maja lekko?) ale ja nie jestem w zadnym wypadku zwolenniczka „solidarnosci” kobiet tylko dlatego, ze sa kobietami. Jestem za samodzielnoscia myslenia a nie za tym abysmy zbijaly sie w kobiece stado. Plec dla mnie nie ma prawde mowiac zadnego znaczenia aczkolwiek doskonale zdaje sobie sprawe z sytuacji kobiet na swiecie. Zwlaszcza, ze moimi przyjaciolkami w realu sa kobiety z bardzo roznych zakatkow swiata, z wieloma kolezankami utrzymuje kontakt od 30 lat.
  Nie odczuwam tez, ze w jakis sposob udaje mi sie” utrzymac na powierzchni tego bloga”. Przeciez jestem tu z wlasnej, nieprzymuszonej woli, wiec pojawiam sie i znikam kiedy chce i jak chce. Nie odczuwam zadnej presjii, przymusu czy koniecznosci „utrzymania sie na powierzchni”. Z nikim tu i o nic nie walcze czasem sie wyglupiam, czasem odpyskuje zlosliwie ale przede wszystkim nie traktuje mojej obecnosci tutaj jakos smiertelnie serio. To tylko jedna z form mojego kontaktu z ludzmi ale ani jedyna ani nie najwazniejsza. Wazna o tyle, ze po polsku i z Polakami, z ktorymi mam tu kontakt slaby albo zaden, bo w moim miasteczku mieszka ich niewielu i nie ze wszystkimi sie znam, a ci ktorych znam to akurat tez niekoniecznie ci, z ktorymi znajomosc jest cos warta. Czasem ogranicza sie do powiedzenia sobie – czesc i paru konwencjonalnych zwrotow. Zlosliwosci i insynuacje na blogu uwazam nie za objaw seksizmu ale zidiocenia, dotycza takze mezczyzn. Nikogo tez nie zamierzam bronic, bo byloby to nietaktem wobec inteligentnych ludzi, ktorzy sami potrafia sie obronic jesli w ogole uwazaja, ze nalezy.
  Nikt tu adwokata nie potrzebuje. Twoje krytyczne uwagi w zadnym stopniu mnie nie rania, choc czasem mysle, ze wynikaja z mojego slabego sposobu wyraznia swoich przekonan, chocby dlatego, ze nie zawsze znajduje odpowiednia forme (ponad polowe zycia spedzilam w otoczeniu osob nie mowiacych po polsku) a w zwiazku z tym mozesz opacznie mnie rozumiec. Roznimy sie tez zwyczajnie temperamentem
  ale byloby krzywdzace dla mnie gdybys uznala mnie za choleryczke z niewyparzana geba. Moge kogos paskudnie zrugac ale na ogol mam do tego mocne podstawy. Ty wybierasz metode lagodnej perswazji i nie mam ci tego ani za zle ani nie zamierzam krytykowac.

 387. jakub01
  Nie sroż się.”Zabląkane'” to był taki żarcik.
  Ja też nie traktuję swojego tutaj bywania ze śmiertelna powagą, a nawet wprost przeciwnie.
  Pozdrówka

 388. Piękny filmik video pokazujący jak Prezes siedzący w swojej ławie sejmowej przywołuje gestem „chodź ino tu pacanie” posła Tarczyńskiego, który z mównicy sejmowej nazwał posła PO Protasiewicza idiotą obrażającym naród polski. Poseł Tarczyński pokornie pochylony wysłuchuje krótkiej reprymendy i równie pokornie odchodzi na swoje miejsce. Jak zbity pies.

  Filmik pokazuje mały okruszek autorytaryzmu Jarosława Ka. Szeregowy poseł nie piastujący żadnej funkcji w Sejmie siedząc w ławie sejmowej ruga na bieżąco innego szeregowego posła.
  Pzdr, TJ

 389. wiesiek59
  7 listopada o godz. 20:52
  blackley
  7 listopada o godz. 20:45

  Jest pan dla mnie intelektualnym gównem.
  Więc przeżuwać nie będę.
  Powodujesz jedynie absmak.
  Ten kraj zaludnia 80% podobnych tobie.

  Mój komentarz
  Wiesiek błysnął pogardą do 80 % „zaludniających ten kraj”.
  Wiesiek, czy mógłbyś wyhamować?
  Pzdr, TJ

 390. GajowyM.
  „Miałeś rację, nie zmarszczył. Ale za to jaka pewność sądów ”

  Tupet 59 przypomina mi nieco tupet pomarańczowego orangutana. Stąd chyba ta wielka, nieodwzajemniona miłość 59 do 45.

  Po przegraniu Kongresu, Trampoo dzisiaj oświadczył, że GOP odniosła
  „tremendous success”. (!) Ponadto – że nikt w historii ludzkości nie uczynił tyle co on dla światowego pokoju.

  A ja naiwny myślałem, że to dzieki szydełkowej robocie Klossa oraz Putlera.

 391. SŁOWIANIN STANISŁAW
  7 listopada o godz. 20:52
  Na blogu gości w zasadzie jeden volksdojcz wychowany na Gromadzie. Zwany też bękartem dziedzica i porzucony przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Tak sobie myślę,że nigdy jak noblistka blogowy volksdojcz nie potępi niemieckich zbrodni. Bo zabiorą ordery i emeryturę. Wini czasy a nie suwerena III Rzeszy i narodowy egoizm zwany uber alles.”

  Panie Słowianin,

  rozumiem że ” pije ” pan do mnie . Ok , nie wiem tylko skąd w panu obrzydzenie do Gromady ? To wy wydawaliscie tę gazetę . To było narzędzie WASZEJ propagandy . O co panu chodzi ?
  Nie mam ani emerytury ani orderów niemieckich , sowieckich ani jakichkolwiek innych . Z tej prostej przyczyny nikt nic mi odebrać NIE MOŻE .

  Zbrodnie niemieckie ….coż panie Słowianin , powiem tylko tyle – Sowieci zamordowali WIĘCEJ ludzi niż Niemcy .
  Niemcy zaatakowali Polskę 1.09.1939 roku . Rosja zaatakowała Polskę 17.09.1939 w celu dokonania rozbioru w/w . Podaje się pan za Polaka , krótkie pytanie – zaatakowali Rosjanie Polskę i Polaków czy to jedynie sanacyjna propaganda ?

  Opowiada pan że Polska wpadla w sowieckie łapy bo ” alianci oddali Polskę Stalinowi ” . OK .Ale Stalin umarł w 1953 roku . Nie bylo już Stalina . Stalin nie miał na nic wpływu . Z jakiego więc powodu – skoro okupacja Polski to była wina Stalina – ten szlachetny kraj ktrórym Stalin zarządzał do swojej smierci nie opuscił Polski po jego , Stalina , smierci ? Ruska armia pilnowała ruskich porządków w Polsce , nie , jak pan fałszywie , kłamliwie i ignoracko sugeruje stalinowskich , nie po 1953 roku. Polska była okupowana , wolnych wyborów i demokracji nie było az do 1989 , do momentu gdy armia sowiecka się wycofała . Takie są fakty .
  Fakt niemieckich zbrodni w Polsce , NIE MA ZADNEGO ZWIĄZKU z okupowaniem Polski przez Rosję w latach 1953-89 .Bo w latach 1944 -53 okupował Polskę Stalin , to tylko 9 lat i wybaczamy mu ten niecny czyn bo załatwił Polsce Ziemie Odzyskane i przewekslował nasz kraj z zasranego wschodu jakies 500 km na Zachód . ZADNEGO ZWIĄZKU nie ma . To zupełnie inny rachunek . PANSKIE GŁUPAWE próby powiązania jednego z drugim to tępa , sowiecka technika pod tytułem ” A U WAS BIJĄ MURZYNOW ” . Taka , LATRYNOWA – sowiecka sytuacja

 392. jakub01
  7 listopada o godz. 20:57
  @Mag
  chyba niezbyt dobrze zrozumialam. Nie widze tu zablakanych kobitek a jedynie takie, ktore sa w pelni swiadome tego co mowia i pisza a ich obecnosc na blogu to zadne” zablakanie” wymagajace czyjegokolwiek prostowania ale jak najbardziej swiadoma i inteligentna obecnosc. Moze i kobiety maja nielekko na tym blogu (a gdzie w ogole maja lekko?)”

  Madame mandarynka ,
  to nie jest kwestia płci . Płeć nie ma nic do rzeczy . Poprostu pisze pani bzdury . Zupełnie bezpłciowa historia . Ukłony

 393. tejot
  7 listopada o godz. 21:24
  wiesiek59
  7 listopada o godz. 20:52
  blackley
  7 listopada o godz. 20:45

  Jest pan dla mnie intelektualnym gównem.
  Więc przeżuwać nie będę.
  Powodujesz jedynie absmak.
  Ten kraj zaludnia 80% podobnych tobie.

  Mój komentarz
  Wiesiek błysnął pogardą do 80 % „zaludniających ten kraj”.
  Wiesiek, czy mógłbyś wyhamować?
  Pzdr, TJ

  Panie 59 ,

  Nie ma pan ZADNYCH argumentów na swoje ” racje ” – poza tymi z LATRYNOWYCH ZRÓDEŁ -. Kłamie pan . Mitomani . Zmysla . Ja natomiast wytykam panskie krętactwa i ignorancję . LATRYNOWE ZRÓDŁA ” wiedzy ” dostrzega wi ecej ludzi . Rozumiem że panskie samopoczucie jest marne z tego powodu . Ale dbanie o panskie samopoczucie nie jest moją rolą . Jest pan WROGIEM POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ .JEST PAN ZWOLENNIKIEM SOWIECKICH PORZĄDKÓW W POLSCE . Nie ma na to mojej zgody . Taki człowiek będzie ZAWSZE przezemnie tepiony . Dotarło ?

 394. duende
  7 listopada o godz. 21:25
  GajowyM.
  „Miałeś rację, nie zmarszczył. Ale za to jaka pewność sądów ”

  Tupet 59 przypomina mi nieco tupet pomarańczowego orangutana. Stąd chyba ta wielka, nieodwzajemniona miłość 59 do 45.

  Po przegraniu Kongresu, Trampoo dzisiaj oświadczył, że GOP odniosła
  „tremendous success”.”

  Tramp to ta sama para kaloszy co PIS .Nawet kłamie tak samo – przegrana jest wygraną . Ukłony

  ps Zawsze mnie zastanawiała ” wielka miłość ” 59 do Trampa . Tramp to szemrany biznesmen , naprawdę szemrany , jest wszystkim tym co nie jest porządnym , uczciwym kapitalizmem . 59 , socjalista – marksista wielbi szemranego kapitalistę . Będziesz pan zdrowy ?

 395. tejot
  7 listopada o godz. 21:24

  W marę postępującej regresji, doszlusowałeś do poziomu 80%.
  Czy to mój problem?
  A co mnie to obchodzi?
  Przejrzyj swoje wpisy sprzed kilku lat, sam dostrzeżesz- być może- różnicę.

  Rozpocząłeś nawalanki personalne swego czasu.
  Wiec płka jest po twojej stronie.
  Ani mnie to ziębi, ani grzeje.
  Swój poziom wypowiedzi, ustalasz sam.

 396. wiesiek59
  7 listopada o godz. 21:47

  Kiedy kolejna osoba mówi ci że jesteś pijany to jesteś . Wielkorusofilska propaganda prowadzi pana na manowce. Szczerze radzę – zacznij pan czytać Politykę . Dziś wyszedł nowy numer . To tylko niecała dycha . 106 stron . Kupił pan już ? Nie jest to LATRYNOWE ZRÓDŁO WIADOMOŚCI z całą pewnością . Może się panu nie spodobać artykuł o tzw ” geopolityce ” , ostrzegam .

 397. lost in translation;

 398. duende
  7 listopada o godz. 21:25

  Durniu polityczny.

  Trump wygrał Senat i stanowiska gubernatorów, mało ci?
  W wynikach połówkowych, osiągnął więcej niż Reagan.
  Jak można być takim niedoinformowanym delikatnie mówiąc, kretynem?

  Moja teza jest prosta.
  Fałszywe założenia oparte na fałszywych przesłankach= fałszywe wnioski.
  Moje typy, jak na razie się sprawdzają w 100%.
  Nie potrafisz analizować, nie bierz sie do tego.

 399. @Tejot,
  Mysle, ze to jednak jest 80% albo cos kolo tego. Hiszpanie sa wobec siebie tak autentycznie zyczliwi, ze to zdumiewa kazdego przyjezdnego. To nie jest uprzejmosc niemiecka spowodowana dobrym wychowaniem ani amerykanska obluda nakaujaca usmiechac sie w kadych okolicznosciach az do skurczu miesni twarzy. Hiszpanska serdecznosc jest czym jak najbardziej autentycznym, totez wizyta w Polsce, ktora jest wrecz na przeciwnym biegunie zyczliwosci powoduje szok. Moze mieszkajac w Posce rzadko kto juz zauwaza rozne drobne „chamstewka” (obecne takze i na tym blogu) wiec nie wydaje mu sie, ze to dotyczy 80% rodakow ale ja jestem pewna, ze Wiesiek sie nie myli. Wystarczyl mi krociutki pobyt w kraju aby przyznac racje M.Koterskiemu, ktory swietnie to pokazal w ogolnej „wieczornej modlitwie” rodakow w „Dniu swira”.W Polsce drobnych zlosliwosci juz nawet nie uwaza sie za chamskie ale wrecz za jakis rodzaj „blyskotliwosci”.Kazdy wobec kazdego musi wykazc sie jakims rodzajem ironii i kompletnie bezpodstawnej zlosliwosci . Ja przezylam prawdziwy wstrzas i to wszedzie,na ulicy, w sklepie, urzedzie, w rodzinie, w tramwaju. Dziwie sie, ze jeszcze w Polsce nie wybuchla jakas wojna domowa wszystkich ze wszystkimi o wszystko.

 400. blackley
  7 listopada o godz. 21:52

  Nauczyć gówniarza, to chodzi i powtarza- hasła ludzi na podobnym do siebie poziomie.
  Weź ty się gówno odczep.
  Spłyń z falami , z zawartością szamba, nie zwykłem dyskutować.

 401. wiesiek59

  Moja teza jest prosta.
  Fałszywe założenia oparte na fałszywych przesłankach= fałszywe wnioski.
  Moje typy, jak na razie się sprawdzają w 100%.
  Nie potrafisz analizować, nie bierz sie do tego.”

  Panski typ był następujący

  ” PRL zbankrutował bo kapitalisci nie chcieli już pozyczać forsy na budowe komunizmu , do tego zażadali zwrotu kapitału z umówionymi odsetkami . CIA , Wojtyła oraz Solidarność rozmontowały tak wspaniale zapowiadający się ustrój”

  Prawda była taka
  PRL zbankrutował bo był to system skrajnie marnotrawny i niewydajny ”

  Panskie załozenia , przesłanki i wnioski BYŁY I SĄ B Ł Ę D N E.

 402. wiesiek59
  7 listopada o godz. 22:00
  blackley
  7 listopada o godz. 21:52

  Nauczyć gówniarza, to chodzi i powtarza- hasła ludzi na podobnym do siebie poziomie.
  Weź ty się gówno odczep.
  Spłyń z falami , z zawartością szamba, nie zwykłem dyskutować.”

  O jakich hasłach mowa ?
  Bo że jest pan przeciw POLSCE W UNII EUROPEJSKIEJ ORAZ JEST PAN ZA SOWIECKIMI PORZĄDKAMI W POLSCE to nie hasła , to FAKTY .
  Będzie pan za to tępiony , lojalnie ostrzegam .

 403. wiesiek59 7 listopada o godz. 20:52
  blackley

  7 listopada o godz. 20:45

  Jest pan dla mnie intelektualnym gównem.
  Więc przeżuwać nie będę.
  Powodujesz jedynie absmak.
  Ten kraj zaludnia 80% podobnych tobie.

  wiesiek59 7 listopada o godz. 21:47
  tejot

  7 listopada o godz. 21:24
  W marę postępującej regresji, doszlusowałeś do poziomu 80%.

  Wiesiek, zastosowałem Twoją metodę błyskawicznego i prawidłowego kojarzenia do powyższych Twoich wynurzeń na temat 80 % ludności zamieszkującej Polskę, w tym tejota i wyszło mi, ze tejot jest „intelektualnym gównem”.
  Wiesiek, dziękuję za szczerość.
  Pzdr, TJ

 404. dobrze, ze budujac okopy sw. trojcy nie zapominacie o latrynach, bo i w czas wojny (czego na obrazach jana matejki nie widac) trzeba sie wyknocic;

 405. O zawartości polskiego szamba, i klasy elit nim zarządzających, świadczą rózne taśmy, tak namiętnie kolekcjonowane.
  Takie „elyty” rządzą tym krajem.
  Taki typ rozumowania funkcjonuje powszechnie.

  Bronić takich postaw, ganić?
  A na kogo wymienimy?
  Na im podobnych?
  Specjalnego wyboru raczej nie ma.

  Możemy wymienić na tu produkujących się- jako klasę świadomą.
  Na pewno SWIADOMĄ?
  Czego?
  Polskich, czy obcych interesów?
  Te definicje polskich interesów w wykonaniu niektórych, brzmią dla mnie nieco dziwnie.
  Jakie interesy reprezentują co poniektórzy?
  Wszystko zależy od jednego wskaźnika.
  Przed kim się PŁASZCZĄ….

 406. jakub01
  7 listopada o godz. 21:57
  @Tejot,
  Mysle, ze to jednak jest 80% albo cos kolo tego. Hiszpanie sa wobec siebie tak autentycznie zyczliwi, ze to zdumiewa kazdego przyjezdnego. To nie jest uprzejmosc niemiecka spowodowana dobrym wychowaniem ani amerykanska obluda nakaujaca usmiechac sie w kadych okolicznosciach az do skurczu miesni twarzy. Hiszpanska serdecznosc jest czym jak najbardziej autentycznym, totez wizyta w Polsce, ktora jest wrecz na przeciwnym biegunie zyczliwosci powoduje szok. Moze mieszkajac w Posce rzadko kto juz zauwaza rozne drobne „chamstewka” (obecne takze i na tym blogu) wiec nie wydaje mu sie, ze to dotyczy 80% rodakow ale ja jestem pewna, ze Wiesiek sie nie myli. Wystarczyl mi krociutki pobyt w kraju aby przyznac racje M.Koterskiemu, ktory swietnie to pokazal w ogolnej „wieczornej modlitwie” rodakow w „Dniu swira”.W Polsce drobnych zlosliwosci juz nawet nie uwaza sie za chamskie ale wrecz za jakis rodzaj „blyskotliwosci”.Kazdy wobec kazdego musi wykazc sie jakims rodzajem ironii i kompletnie bezpodstawnej zlosliwosci . Ja przezylam prawdziwy wstrzas i to wszedzie,na ulicy, w sklepie, urzedzie, w rodzinie, w tramwaju. Dziwie sie, ze jeszcze w Polsce nie wybuchla jakas wojna domowa wszystkich ze wszystkimi o wszystko”

  Dawno pani w Polsce nie była . Jest coraz lepiej w stosunkach międzyludzkich .Do ideału daleko ale byt idealny NIE ISTNIEJE .

  Amerykanski czy mówiąc scislej anglosaski ” small talk ” jest bardzo użyteczny . Grzeczność w codziennym obyciu i tyle . Natomiast hiszpanska i włoska ” serdedcznośc ” jest bardzo męcząca. W Portugalii mi sie podobało , to bardzo spokojni ludzie .

  Wracajac do Polski – sytuacje z fimów Koterskiego już w zasadzie nie istnieją . Choruje pani na dość powszechną chorobę imigrantów . Choroba polegająca na obrzydzaniu ” starego kraju ” . Ze brzydki , Ze chamski , Ze biedny , ze itd ze itp . Prawda jest taka że Polska zrobiła , dzięki nam ” dorobkiewiczom ” OLBRZYMI POSTĘP , biorąc pod uwagę zgliszcza jakie zostawili towarzysze z pzpr. Spotykam takich nieudanych imigrantów często . Najbardziej was boli brak takiego kontrastu jaki był wtedy gdy wyjezdzaliscie z Polski – brudna prl owska Polska z 20 dolarowymi pensjami i , nie ma co ukrywać , wielokrotnie bardziej bogate kraje do których panstwo pojechaliscie . Ukłony

 407. wiesiek59
  7 listopada o godz. 22:13
  O zawartości polskiego szamba, i klasy elit nim zarządzających, świadczą rózne taśmy, tak namiętnie kolekcjonowane.
  Takie „elyty” rządzą tym krajem.
  Taki typ rozumowania funkcjonuje powszechnie.

  Bronić takich postaw, ganić?
  A na kogo wymienimy?
  Na im podobnych?
  Specjalnego wyboru raczej nie ma.

  Możemy wymienić na tu produkujących się- jako klasę świadomą.
  Na pewno SWIADOMĄ?
  Czego?
  Polskich, czy obcych interesów?
  Te definicje polskich interesów w wykonaniu niektórych, brzmią dla mnie nieco dziwnie.
  Jakie interesy reprezentują co poniektórzy?
  Wszystko zależy od jednego wskaźnika.
  Przed kim się PŁASZCZĄ…”

  Szkoda że nie miał pan takich dylematów za prl . Wlaziliscie ruskim w odbyt bez wazeliny i wogóle to pana nie brzydziło . Strach było się odezwać bo jeszcze władza mieszkanie zabierze , nie ? .

 408. Kiedy kilka osob mowi mi ze jestem debil to chyba jestem,no ale coz ja na to
  moge poradzic tacy tez musza zyc. Taka sytuacja.

 409. tejot
  7 listopada o godz. 22:05

  Gratuluję przenikliwości.
  Milicjant miałby na tą konkluzję siedem dni.
  Jesteś bystrzejszy od milicjanta.
  Niemniej jednak, zmiana klasyfikacji w grę nie wchodzi.
  Zamiast dyskutować na argumenty, zaniżasz poziom, stosując wycieczki osobiste.

  Sięgnij do swoich tekstów sprzed kilku lat.
  Wtedy cię momentami podziwiałem za klarowność i logikę.
  Twoje obecne wywody, to żenada.

 410. panie tejot

  ”Wiesiek, zastosowałem Twoją metodę błyskawicznego i prawidłowego kojarzenia do powyższych Twoich wynurzeń na temat 80 % ludności zamieszkującej Polskę, w tym tejota i wyszło mi, ze tejot jest „intelektualnym gównem”.
  Wiesiek, dziękuję za szczerość.
  Pzdr, TJ”

  panie Tejot ,

  czy mogę stać koło pana jako to intelektualne gówno ? Z góry dziękuje . Moze ktoś dołączy . Ukłony

 411. blackley , ten prawdziwy

  ”blackley
  7 listopada o godz. 22:18
  Kiedy kilka osob mowi mi ze jestem debil to chyba jestem,no ale coz ja na to
  moge poradzic tacy tez musza zyc. Taka sytuacja.”

  To kolejny wielkorusofil włamał się ponownie na moje konto i kradnie , złodziejska menda , moja tożsamość . Nie wie , dureń , że kradzież tożsamości to nie żarty . Ze to poważna sprawa . Łach jeden złodziejski

 412. wiesiek59
  7 listopada o godz. 22:18
  tejot
  7 listopada o godz. 22:05

  Gratuluję przenikliwości.
  Milicjant miałby na tą konkluzję siedem dni.
  Jesteś bystrzejszy od milicjanta.”

  59 ,
  milicjantów juz nie ma chyba z 30 lat. ” Milicyjna przypowieść ” dowodzi panskich związków z resortem . Ukłony

 413. Wiesiu,

  Nie do ciebie był adresowany ten wpis, amerykanskiej polityki z przypadkową, pzprowską gnidą omawiać nie planuję. Odszczekuj wyłacznie za przyzwoleniem.

 414. jakub01
  7 listopada o godz. 21:57
  @Tejot,
  Mysle, ze to jednak jest 80% albo cos kolo tego.

  Mój komentarz
  Jakub01, co chciałaś swoim komentarzem wyjaśnić tejotowi?
  Że 80 % zaludniających ten kraj, to intelektualne gówno? Że tejot do tych 80 % należy, jak zasugerował Wiesiek?
  Pzdr, TJ

 415. Trudno polemizować z kimś , kto na każdym kroku podkreśla swoją kulturalna wyższość , oskarża wszystkich ktorzy nie podzielają jego poglądów o to , ze są durniami i intelektualnym gównem , ale mimo , ze nie jest to zawsze przyjemne , jest oczywiście możliwe. Dla mnie polemika to nie wymiana wzajemnych uprzejmości, ale ostra wymiana przeciwstawnych poglądów , niekoniecznie pozbawiona osobistych ataków i ironii, ale niekoniecznie zawierająca obraźliwe epitety, jak to jest w zwyczaju Wieśka . Mimo tego doświadczony polemista powinien także na takie argumenty znaleźdź adekwatną odpowiedź bez konieczność obłudnej ucieczki w rzekomą godność osobistą .
  Wiesiek podaje , że jego córka studiowała skandynawistykę i stąd jego osobista znajomość pokrewieństwa skandynawskich języków , a przedewszystkim norweskiego i szwedzkiego , oraz, że Hamsun to Szwed.
  Niesty tutaj wiedza, która Wiesiek odziedziczył dzięki studiom córki też jest nieścisła. norweski jest najbliższy duńskiemu i tak Hamsun może nie tylko , ze nie jest Norwegiem , ale może Duńczykiem?

 416. @Wiesiek, zauwaz, ze do wymiany zdan pomiedzy toba, mna a Tejotem az kilkanascie razy probuje wcisnac sie Bleckley. I tak za kazdym razem. Komentator wszystkich wpisow, ktory sam nie napisal nic . Otoz jestem pewna,albo tez raczej nabieram coraz wiekszej pewnosci, ze to trol, ktoremu ktos placi za macenie na blogu. Nie wyobrazam sobie aby ktos tracil tyle czasu, energii aby bluzgac idiotyzmem wobec kazdego wpisu i to zupelnie bezinteresownie. Jesli z tego nie zyje to jest po prostu chory z nienawisci do calego swiata i cokolwiek rzucisz w jego kierunku bedzie sie tym godzinami zywil. Jesli nie rzucisz i olejesz to i tak bedzie sie czepial jakiegokolwiek zwrotu czy zdania, tak twojego, mojego czy innych, bo bez tego na tym blogu nie istnieje, nie ma go.

 417. @ blackley

  Tusk po 7 godzinach przesłuchania:
  „To byłą rozgrzewka.”
  To tak jak TY.
  Tak trzymać 🙂

 418. Kolejne zniszczenia polskich miejsc pamięci na Ukrainie. Tym razem stwierdzono zniszczenia na cmentarzu w Bykowni, gdzie znajdują się mogiły tysięcy zamordowanych polskich żołnierzy i policjantów. Wcześniej zniszczono pomnik zamordowanych w 1944 roku mieszkańców Huty Pieniackiej, a uroczystości żałobne 74 rocznicy tragedii zakłócali ukraińscy nacjonaliści. O wymordowaniu ponad tysiąca polskich obywateli, bezbronnych kobiet i dzieci, mieszkańców tej miejscowości powinniśmy pamiętać szczególnie w dniach obchodzenia rocznicy niepodległości.

  Tymczasem w Polsce zbyt wiele namiętności w wyrażaniu patriotycznych uczuć. Nasi tak zwani narodowcy postanowili uczcić rocznicę niepodległości marszem, a właściwie marszami w polskich miastach. Władze samorządowe Warszawy i Wrocławia takich manifestacji zakazały, co nie spotkało się z aprobatą władz państwowych, i nie zmieniło planów organizatorów przemarszów, którzy już oświadczyli, że pójdą i nic ich nie zatrzyma. Cokolwiek byśmy nie napisali i jakiekolwiek zajęli w tej sprawie stanowiska, można założyć, że wszystko może się wydarzyć.
  To, że przemarsze odbędą się w spokoju i nikomu włos z głowy nie spadnie jest moim zdaniem możliwe w sytuacji, gdy policjanci wyjadą na imprezę integracyjną i taką wiadomość przekażą do publicznej wiadomości. Możliwe też, że nie ryzykując zdrowiem udadzą się gremialnie na L4, czyli do łóżek we własnych domowych pieleszach.
  Spotkania demonstrantów z policją bym nie ryzykował. Policja już jest dostatecznie osłabiona ochroną miesięcznic smoleńskich, uroczystości partyjnych i zaangażowaniem w ustalanie przyczyn kolizji drogowych spowodowanych przez kolumny rządowe.
  Możliwe jest spotkanie kolumn marszowych z obywatelami, którzy nieopacznie przywloką się w okolice przemarszu. Takim odradzam bo mogą narazić na ból okolice szczególnie wrażliwe. Zatem niech idą, niech maszerują, niech pokażą, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Przecież nic nie trwa wiecznie, nawet rocznica niepodległości

 419. Panowie! może idźcie już spać, wcześniej prosze pozmywać naczynia po kolacji.

 420. przed snem do gajowego Maruchy:
  Literatura jest jak wino – pierwszy łyk i wiesz z czym masz do czynienia. Podobnie wygląda słuchanie śpiewu, niestety o kobietach nie da się tego powiedzieć. Dobranoc.

 421. @Tejot, a dlaczego nie przyszlo ci do glowy, ze zaliczam cie do pozostalych 20%? Uwazajac cie, za intelektualne g..no nie fatygowalabym sie pisac do ciebie. Co najwyzej napisalabym -spadaj, tak jak mowie do tych, ktorzy na miano intelektualnego g..wna jak najbardziej zasluguja i nie widze powodu aby wobec ich ustawicznych, chamskich zaczepek wreszcie nie odwzajemnic sie tym samym.

 422. Z dystansu
  7 listopada o godz. 11:20

  Wielokrotnie pisałem na blogach nie wierzcie politykom i ich propagandzie , sprawdzajcie fakty i wyciągajcie logiczne wnioski.
  Ty uwierzyłeś Amerykańskiej propagandzie , wspartej przez UE i polskich pożal sie boże dziennikarzy politycznych.
  Przypominam fakty
  Na spotkaniu „grupy roboczej’ USA-Ukraina”, vice-Sekretarz Stanu Wiktoria Nuland w grudnu 2013 potwierdziła, że od roku 1991 rząd USA wydał „na demokrację” na Ukrainie aż 5 000 000 000 dolarów. Ta gigantyczna suma pieniędzy przeszła w „czyste ręce” ukraińskich „aktywistów”
  Od pierwszego dnia „Euromajdanu” każdy lider grupy aktywnego oporu otrzymywał wynagrodzenie pieniężne. Za każdego aktywnego bojownika – po 200 dolarów za dzień, a dodatkowo – 500 dolarów, jeśli grupa liczyła ponad 10 osób. Koordynatorzy otrzymywali od 2000 dolarów za każdy dzień masowych zamieszek, pod warunkiem, że kontrolowana przez niego grupa bojowników realizuje bezpośrednie działania agresywne skierowane przeciwko stróżom prawa.
  Dochodzenie ujawniło również, że fundusze wpływały do ambasady USA w Kijowie drogą dyplomatyczną. Z kolei Ambasada USA przekazywała pieniądze do biur centralnych WO „Swobody” i WO „Batkiwszczyny”. Kwota wynosiła około 20 milionów dolarów tygodniowo.
  Nie ma najmniejszych wątpliwości ze przewrót jest dziełem amerykanów.
  Syn Chruszczowa powiedział, dlaczego jego ojciec w 1954 roku oddał Krym Ukrainie.
  Ojciec oddał Ukrainie Krym, bo jeśli spojrzymy na mapę, to Krym przyczepiony jest do Ukrainy, a kiedy zaczęto zajmować się tam gospodarką, a co najważniejsze budować ten kanał, który teraz niestety zakopano, Państwowa Komisja Planowania oświadczyła, że najlepiej, jeśli budowa będzie prowadzona w ramach jednego podmiotu prawnego i przekazano Ukrainie tak samo, jak przekazano wiele regionów. Nikt w ZSRR nie myślał że twór ten może się rozpaść.
  Ucieczką byłego już prezydenta Ukrainy, który cieszył się wsparciem Kremla, Kijów odciął pępowinę. Rosja bowiem w dalszym ciągu miała tam przemysł lotniczy , rakietowy i wiele innego co dawało Ukrainie ogromne pieniądze. Suwerenność ma jednak swoją cenę. Dokładnie 35 mld dolarów, o które zachodnie kraje poprosił tymczasowy rząd Ukrainy. Wśród państw UE chętnych jednak brak, bo pożyczka może okazać się bezzwrotna.

  Rosja oferuje pomoc finansowa na zasadzie quid pro quo – coś za coś. My kupujemy ukraińskie obligacje za 2 mld dol., ale dopóki rozwiąże się kwestia nowych władz Kijowa. Premier Rosji Miedwiediew dyplomatycznie powiedział, że „ciężko rozmawiać z rządem, który gania po Kijowie z kałasznikowem”
  Obalenie Janukowicza uruchomiło walkę o władze
  referendum Krymskie przeprowadzone 16 marca 2014 na terytorium Republiki Autonomicznej Krymu oraz w Sewastopolu, podstawą prawną dla którego było postanowienie z 27 lutego 2014 wydane przez Radę Najwyższą Republiki Autonomicznej Krymu
  Wyniki 95,60% za zjednoczeniem Krymu z Rosją przeciw 3,37%
  Oczywiście Amerykai Europejscy politycy kwestionują ważność tego referendum.
  Rosja oczywiście nie kwestionuje i uznaje. Krym jest teraz rosyjski ponownie.
  Neobanderowcy przeprowadzili w Kijowie zbrojny zamach stanu,zlikwidowali struktury państwowe(obalili prezydenta , p.o. premiera i rząd )powołując na ich miejsce „rząd zwycięzców”.Bez Partii Regionów,bez przedstawicieli Donbasu i trafnie określony przez nowego premiera Jaceniuka jako „rząd zwyciezców”. Próba pacyfikacji przez ten rząd Donbasu spowodował trwająca do dziś wojnę. stało to w kwietniu 2014r , czyli tuz po referendum na Krymie.
  Jak widzisz z podanych faktów trudno tu Putina oskarżać o aneksje Krymu i wojnę w Donbasie. On byłby durnym politykiem przywódca gdyby nie widział ze Ameryka przez awanturę na Ukrainie chciała osłabić Rosje i otoczyć bazami wojskowymi praktycznie obejmując kontrole nad morzem Czarny. Musiał kontrować i to robił skutecznie.
  To Ameryka odpowiada za skutki działań które podjęła. To oni jak zwykle dla swego interesu skonfliktowali ludzi i spowodowali mnóstwo zła

 423. Z dystansu
  7 listopada o godz. 22:39
  Po raz kolejny na tym blogu, tym razem z osobista dedykacja
  „Zlosliwosc jest cecha miernot intelektualnych”.
  /S.I.Witkiewicz/

 424. ls42
  7 listopada o godz. 22:41

  „Nasi tak zwani narodowcy postanowili uczcić rocznicę niepodległości marszem, a właściwie marszami w polskich miastach. Władze samorządowe Warszawy i Wrocławia takich manifestacji zakazały, co nie spotkało się z aprobatą władz państwowych”.

  Coś ci się bardzo poważnie miesza w głowie. Władze państwowe w miejsce zakazanego przez Bufetową marszu narodowców w Warszawie organizują marsz państwowy. Na tej samej trasie, o tej samej godzinie i wyłącznie pod biało-czerwonymi flagami. Można powiedzieć, że jest to wrogie przejęcie marszu z rąk narodowców, przy pomocy Bufetowej. 🙂 Politycy PO, jeśli pojawią się na marszu proszeni są o nie przynoszenie rac.

  Inna sprawa, że nasza przaśna Bufetowa absolutnie nie przystaje do Europy. W Berlinie nikomu do głowy nie przychodzi zakazywać marszu i to nie narodowców, jak u nas, tylko autentycznych neonazistów, którzy niczego z przeszłości nie żałują i co zresztą obwieszczają światu.

 425. @Tejot
  Ja nie mowie aluzjami, nie daje nikomu nic do zrozumienia. Jesli cos mam do powiedzenia, to mowie to wprost, wiec nie doszukuj sie w moich wypowiedziach drugiego dna, bo to naduzycie i przede wszystkim nieprawda.Nie wiem dlaczego ale wielu ludziom jest piekielnie trudno zrozumiec, ze to co mowie, jest jedynie tym co mowie i niczym wiecej, totez kazda interpretacja moich wypowiedzi jest z gruntu falszywa. Mam nadzieje, ze nie cierpisz na te dolegliwosc. A to, ze lubie i cenie Wieska nie oznacza,ze patrze jego oczami, mam wlasne.

 426. „Nie mogę żyć z ludžmi . To bydło i idioci „
  Powyzsze także powiedział Witkacy.
  To był interesujący artysta , ale czy dlatego zaraz Alfą i omegą ?
  Na koniec jeszcze kilka opini artysty
  http://lubimyczytac.pl/cytat/5206

 427. blackley.ten prawdziwy.

  Ja juz tak mam ze czasami cos napisze prawdziwego o sobie.
  Poprostu taka sytuacja.

 428. Pan Hetajr

  Wielkie wrazenie zrobil na mnie panski wybor tekstow o grudniu 1970.
  Potwierdzilo to moje przemyslenia ze pamiec publiczna, polityka historyczna wykrzywiaja to co rzeczywiscie sie wydarzylo. Ze to nie zli czerwoni i dobrzy, niewinni niczemu robotnicy.
  Ze wojsko na ulicach, ze strzaly, ze ofiary to jedynie reakcja na przemoc “ strony spolecznej”.
  Ze wydarzenia z uzyciem przemocy wobec organow panstwa maja swa, dosc oczywista post factum, dynamike i skutki.
  Tak w gru ‘70 jak i w kopalni Wujek.
  Ze PRL bylo panstwem jak kazde inne, z obowiazkami i uprawnieniami przynaleznymi kazdemu panstwu na swiecie.

  Mysle teraz jak opowiedziec wspolczesnosc, obecny konflikt polityczny, by byl podobnie zrozumialy jak to co bylo w gru’70.
  Odczarowalem ssmobojstwo- samospalenie pod Palacem Kultury? Jeszcze jeden mit narodowy.
  Co w zamian? Jak opowiadac wspolczesny spor bez mitow? Co do Lecha Walesy jeszcze nie potrafie- za duzo spolecznych nadzieji w niego zainwestowalismy by dzis powiedziec sobie ze to wszystko bylo gra czerwonego. Ze jako narod zostalismy wydymani. W dobrej wierze, ale jednak.

  Jeszcze raz dziekuje

  ml

 429. tejot
  7 listopada o godz. 21:20
  Wielce pouczający komentarz. Niektórzy jednak robią błędy. Dominik Tarczyński nawet kosztowne.
  Zamiast realnie ocenić swoje możliwości kolejny raz NIEOPATRZNIE, nierozważnie postąpił, naiwnie sądząc, że takim wystąpieniem zapisze się jako pierwszy harcownik na sejmowym forum, tymczasem prezes przed uroczystością odsłonięcia pomnika brata postanowił uspokoić kolejny raz powyborczą sytuację i zrugał własnego posła w dosyć zaskakujący sposób odsyłając go na właściwe miejsce

 430. maciek.g
  Te 5mld. O których piszesz , to suma która płynęła do Ukrainy z USA od 1991 roku do 2014.
  Reszta twojej wypowiedzi też jest warta tej manipulacji i żywcem przepisana z rosyjskich źródeł propagandowych , dalekich od jakiegokolwiek obiektywizmu.
  Pozwolę sobie jednak mieć większe zaufanie do zachodniej prasy , jak rosyjskiej propagandy.
  https://www.zeit.de/2015/20/ukraine-usa-maidan-finanzierung/seite-2

 431. tejot
  7 listopada o godz. 21:20

  „Szeregowy poseł nie piastujący żadnej funkcji w Sejmie …”.

  Wyobraź sobie, że jest on szefem frakcji parlamentarnej, po czym możesz spokojnie położyć się do łóżeczka i grzecznie zasnąć. Nic tak nie leczy jak zdrowy sen.

 432. soczki2
  7 listopada o godz. 16:55

  „W przypadku @Mauro Rossi nie mam wątpliwości, że za nim stoi grupa osób wspomagająca go …”.

  Thx za … no chyba komplement.

 433. @ Z dystansu
  Radze przeczytac ksiazki, z ktorych zaczerpniete zostaly cytaty, bo nie sa to wypowiedzi autora ale wypowiedzi jego literackich bohaterow, a to cos zupelnie innego. W liscie do zony jedynie jest opinia Witkacego, z tym, ze wyrwana z kontekstu, bowiem mowiac „wszyscy” mial na mysli konkretnych ludzi ze swojego otoczenia, tzw.” zakopianczykow”.
  Nie wiem dlaczego ktos dopuscil sie takiej manipulacji cytatami wyrwanymi z kontekstu i bynajmniej nie bedacymi opiniami autora, ale Bunga, Kiziora Buciewicza i innych oryginalow z jego powiesci, postaci fikcyjnych. Tylko nieznajomosc jakiejkolwiek powiesci czy sztuki Witkacego powoduje, ze dales sie tak fatalnie nabrac. Witkacy nigdy nie twierdzil, ze jest alfa i omega ani ja tak nie twierdze, natomiast cytat o zlosliwosci, jest po prostu prawda. Kogo nie stac na intelektualna szczerosc ten posluguje sie zlosliwoscia lub insynuacja. Autorytet tworcy cytatu czy tez brak autorytetu nie ma tu nic do rzeczy.

 434. Mauro Rossi 7 listopada o godz. 22:58
  Jeżeli na tej samej trasie to już zadyma pewna.
  Czy zatem w pierwszym szeregu pójdą prezes, premier i prezydent?
  Bo jak się powiedziało „a” to musi być i „b”
  Ciekawe kto będzie szedł na końcu takiego pochodu?

 435. P. IS42

  Pan Kaczynski jest chyba pierwszym polskim politykiem realizujacym teze ze polityka to gra zespolowa.
  W tym przypadku przypomnial p. Tarczynskiemu ze gra ( i wygrywa!) jako skladnik zespolu. Zespolu majacego cele odrebne od celow poszczegolnych graczy.

  ml

 436. jobrave
  7 listopada o godz. 15:40

  „ … jeszcze o Smoleńsku, ale niesłychanie intryguje mnie los osławionych próbek, czyli fragmentów ciał (…) Próbki te zostały przekazane do jakichś -podobno- renomowanych, zagranicznych instytutów, by znalazły w owych „samplach” trotyl, tudzież semtex albo inne śmiercionośne substancje”.

  Jesteś w tzw. mylnym błędzie. Renomowane instytuty nie przyjmują próbek z prośbą o potwierdzenie z góry założonych tez, gdyby tak było szybko przestałyby być placówkami renomowanymi. Czego nie chcą.

  „ … byle lekarz sądowy potrafi to stwierdzić, drobiny trotylu też łatwo wykryć, wystarczy zwykły mikroskop …”.

  Lekarz sądowy powiadasz? Ale nawet lekarze sądowi nie oglądali zwłok, bo Tusk otrzymał je w zaplombowanych trumnach. Substancje wysokoenergetyczne, popularnie zwane wybuchowymi, wykrywa się jak np. narkotyki, przy pomocy ręcznych detektorów (jak na lotnisku), co później dla celów procesowych wymaga potwierdzenia laboratoryjnego, czyli jeszcze czulszymi urządzeniami, choć już ręczne detektory reagują na pojedyncze molekuły. Przy wybuchu termobarycznym materiału wybuchowego (np. trotylu lub czegoś podobnego) jest bardzo niewiele, bo taki ładunek działa na nieco innej zasadzie niż zwykły. Wybuch termobaryczny powoduje w ciele ofiar inne charakterystyczne zjawiska, które możliwe są do wykrycia, ale trzeba wiedzieć czego się szuka i umieć to zrobić.

 437. @Z dystansu
  Witkacy jako chyba jedyny tworzyl gatunek tzw. powiesci intelektualnej, w ktorej trudno poruszac sie czytelnikowi bez znajomosci filozofii Chwistka , Bergera i inn. Witkacy nie byl alfa i omega bo tacy ludzie nie istnieja ale byl geniuszem, malo docenianym a nawet malo znanym Polsce wlasnie z powodu trudnosci w rozumieniu jego dziel, do czego potrzeba nie tylko znajomosci filozofii ale i matemetyki i sztuki. Malo kto posiadal tak rozlegla wiedze jak tworca „czystej formy” zatem jego rozgoryczenie i pogarda wobec holoty jest calkiem zrozumiala. Bydlo nazywal bydlem i za to tez go cenie.Przeczytaj to co pisze w przedmowach do wlasnych ksiazek a moze cokolwiek cie oswieci.

 438. tejot
  7 listopada o godz. 14:18

  „Absolutyzm Jarosława Ka polega na tym, że dzisiejszy Prezes Polski przerósł sam siebie”.

  Nadal nie wiesz co to jest absolutyzm. Wagarowałeś w szkole. Nie tylko na fizyce, ale i historii.

 439. jakub
  Podnoszenie wypowiedzi Witkacego do prawd ogólnoludzkich , skoro dotyczą one jedynie jego otoczenia , to chyba przesada.
  A tak swoją drogą , to nie wiem gdzie posługiwałem sie insynuacja ?

 440. Pan IS42

  “Czy zatem w pierwszym szeregu pójdą prezes, premier i prezydent?
  Bo jak się powiedziało „a” to musi być i „b”
  Ciekawe kto będzie szedł na końcu takiego pochodu?”

  Pan by nie poszedl? Wazna to dla pana rocznica?
  Wymaga wspolnego swietowania?
  Ci ktorzy ja organizuja, beda szli w pochodzie nie zadluguja na to? To nie ich panstwo? To nie tego panstwa obywatele powierzyli im staniwiska jakie piastuja?
  Pan Tusk pojdzie w pochodzie, pan nie?

  ml

 441. @Z dystansu
  Nie twierdze, ze to co zostalo wyrwane z kontekstu a dotyczylo tylko grona znajomych jest prawda ogolnoludzka i w ogole jakas prawda obiektywna. Witkacy tez tak nie twierdzil, wiec nie dopuszczaj sie naduzyc
  w interpretacji. Natomiast na pewno prawda po prostu jest to co napisal o zlosliwosci. Nie jakas tam- ogolnoludzka, chyba,ze potrzebny ci jakis patos. Po prostu prawda. To samo moglbys sam powiedziec, bo nie ma w tym stwierdzeniu zadnej wielkiej madrosci. To po prostu stwierdzenie faktu.

 442. @Z dystansu
  Acha, zauwaz, ze Witkacy pisal list do ZONY a nie rozprawe filozoficzna. W calkowicie prywatnej korespondencji mial prawo do wyrazenia swojego rozgoryczenia i stanu ducha w jakims momencie. Nie pisal o zadnych prawdach objawionych czy nie, bo to tylko list prywatny do najblizszej mu osoby i tyle. Nie mial pojecia, ze potomni beda czytac jego jak najbardziej prywatna korespondencje i na domiar przypisywac jej (korespondencji) to czego w niej absolutnie nie ma!

 443. @ Z dystansu
  Nie twierdze, ze poslugiwales sie insynuacja. Twierdze, ze poslugiwanie sie insynuacja nie ma nic wspolnego z inteligencja.Podobnie jak zlosliwosc. Zreszta insynuacja to pewna forma zlosliwosci, bo jest dzialaniem zamierzonym.

 444. Z dystansu
  7 listopada o godz. 22:39
  „. Dla mnie polemika to nie wymiana wzajemnych uprzejmości, ale ostra wymiana przeciwstawnych poglądów , niekoniecznie pozbawiona osobistych ataków i ironii, ale niekoniecznie zawierająca obraźliwe epitety,”
  Mulisz pojecia. To nie jest polemika, to jest KLOTNIA! A wymiana wzajemnych grzecznosci to uprzejmosc a nie dyskusja. Osobiste ataki i ironia to wlasnie zlosliwosc, ktora uniemozliwia rzeczowa rozmowe, bo nijak nie ma sie do tematu i dlatego jest cecha intelektualnych miernot.
  Czy teraz rozumiesz dlaczego zadedykowalam ci ten cytat?

 445. tejot
  7 listopada o godz. 14:18

  „Nieprawdą jest, że japońskie marki fotooptyczne nie konkurują ze sobą”. „Pierwszy przykład. Duża, znana firma Minolta została przejęta w całości przez firmę Sony”.

  To dobry przykład na japońską strategię, o czym wcześniej pisałem, dziękuję tejot. 🙂 Minolta nie poradziła sobie w świece cyfrowym, ale nie pozwolono jej zginąć, firmę (konkretnie jej dział fotograficzny) przejął koncern Sony. Mógł produkować lustrzanki jako Minolty, ale uznał, że Sony to jednak bardziej znana marka.

  „Znana firma Pentax została najpierw przejęta przez producenta szkła optycznego Hoya, a dzisiaj należy do znanej firmy fotooptycznej Ricoh. Z Pentaxa pozostał tylko znak firmowy, bo Pentax był bardziej znany i ceniony niż Ricoh”.

  Nie „z Pentaxa”, jak piszesz, tylko napiszemy poprawnie: z Pentaksa. To kolejny przykład potwierdzający to, o czym wcześniej pisałem, że nic w tej branży nie idzie na żywioł tylko jest realizacją długofalowej strategii. Znów wypada ci podziękować, bo potwierdzasz co wcześniej pisałem. Co cię obchodzi kto jest finansowym właścicielem firmy Pantax? Był Asahi Pentax, była Hoya, teraz jest Ricoh. Epson np. jest właścicielem marki Seiko. Przeszkadza ci to?

  „ … Panasonic wzięła się w roku 2001 za produkcję cyfrówek i zaczęła konkurować z innymi japońskimi firmami foto na rynku światowym”.

  Produkuje jeszcze zaawansowane kompakty i np. body dla Leici (sprzęt dla fotografików). Gdzie tu widzisz konkurencje dla innych marek japońskich ?

  „ Nieprawdą jest, że firmy Canon i Pentax produkują sprzęt dla zwykłych śmiertelników. To już przeszłość”.

  Canon EOS 2000D + EF-S 18-55mm f/3,5-5.6 za 2 tys., to typowy sprzęt dla amatorów, czyli zwykłych śmiertelników. Z kolei za pełnoklatkowy Canon EOS C100 Mark II zapłacimy 15 tys. zł., bo to sprzęt dla zawodowców. Czyli znów nie masz racji.

  „Japońskie firmy prawie nie produkują aparatów fotograficznych cyfrowych dla zwykłych śmiertelników. … Wszystkie firmy japońskie wycofują się dziś z produkcji aparatów cyfrowych dla zwykłych śmiertelników”.

  ??? 2 tys. za lustrzankę cyfrową to akurat cena dla zwykłego śmiertelnika, nawet w Polsce. Niemal nikt już nie produkuje tzw. kompaktowych aparatów, bo ludzie mają smartfony, które dają im podobna jakość. Mylisz te rzeczy.

  „Taką sztuczkę zastosowała Minolta (…) Nikon, Canon, itd. To nie sztuczka, a norma – firmy się starają by stare obiektywy można było podpinać do nowych modeli aparatów”.

  Różnica (ogromna) jest taka, że starych obiektywów Pentaksa jest bardzo dużo na rynku we wtórnym obiegu i dlatego nie są drogie. W latach 70. Pentax był największym producentem lustrzanek na świecie. Produkował ich więcej niż Canon i Nikon łącznie. A poza tym używając bez przejściówki stary obiektyw Pantaksa we współczesnej lustrzance cyfrowej Pentaksa (gdzie bagnet od 43 lat jest ten sam) ma się elektroniczne potwierdzenie ostrości, co widać i słychać. W obiektywach innych marek tego nie ma, a to istotne, bo stare obiektywy na mają przecież autofocusa.

  „Nieprawdą jest, że Olympus produkuje wysmakowane lustrzanki cyfrowe. Olympus nie produkuje w ogóle lustrzanek„

  Produkuje bezlusterkowce, to odmiana lustrzanki, tyle że obraz generowany jest cyfrowo, a nie dociera do wizjera optycznie przez obiektyw i lustro. Takie aparaty lubią zamożniejsi fotoamatorzy, jak wcześniej pisałem. Bezlusterkowce produkuje także Sony.

 446. neospasmin
  7 listopada o godz. 23:53
  Cala para poszla w gwizd. Nikt nie bedzie szedl w pochodzie. Pochod sie nie odbedzie.

 447. @Zabko konajaca, panowie pozmywali i udali sie na zasluzony spoczynek.
  Ja ide pospacerowac przy ksiezycu.Pozdrowko.

 448. jakub1
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Polemika
  Polemika jest rzeczywiście nie bardzo odległa od kłótni .
  Czy się taką kończy , zależy od tradycji i zwyczajów panujących w danych szerokościach . W krajach w których nie ma tradycji wymiany przeciwstawnych poglądów , w tym wypadku politycznych, rzeczywiście cała rzecz często kończy się awantura i obrzucaniem epitetami.
  Wiem , że nie zdołam cię przekonać , że nie jestem miernotą intelektualną , ale dla pocieszenia ciebie i mnie pragnę cię zapewnić , że miłośników twórczość twórczości blogowej Wieśka , nawet miernie nie wiąże z pojeciem intelekt.

 449. Neospasmin 7.11.2018 godz.23.53
  Piszę to dzień później w sytuacji gdy sąd uchylił decyzję HGW.
  Będą zatem dwa marsze w stolicy prawie na tej samej trasie i być może pod różnymi hasłami.
  Powstaje dylemat żaby; piękne na prawo
  a mądre na lewo. Żaba stoi, przecież się nie rozdwoi
  Pozdrawiam marszowo

css.php