Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
KNF

16.11.2018
piątek

Skok na bank

16 listopada 2018, piątek,

„Nic się nie stało, Polacy” – słyszymy np. na portalu wPolityce z ust samego Bronisława Wildsteina. Tymczasem stało się i to dużo.

Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, „zaprosił” do siebie milionera i właściciela co najmniej dwóch banków w tarapatach (nb banków polskich) na rozmowę w cztery oczy i przy włączonych „szumidłach” (słowo, które zrobiło karierę z dnia na dzień). Już sam ten fakt pachnie kryminałem, a przynajmniej powieścią kryminalną. Właściciel banków przychodzi nafaszerowany aparaturą nagrywającą i fotografującą niczym tajny detektyw lub agent policji. Z kolei gospodarz Marek Chrzanowski, cudowne dziecko układu (ma zaledwie 37 lat i zajmuje jedno z najwyższych stanowisk państwowych w świecie finansów), ma gabinet maksymalnie wyciszony, jak „pokój sytuacyjny” w Białym Domu. Szumidła zostały zainstalowane przez prywatną firmę, bo (jak można się domyślać) gdyby zrobiły to służby, pozostawiłyby po sobie własną aparaturę.

Już sama ta sceneria, jeszcze bez znajomości treści rozmowy, jest niesłychana. Nasuwa podejrzenia, że musi się dziać coś nielegalnego i tajemniczego, co trzeba utrzymywać w tajemnicy, ba, w trakcie rozmowy panowie upewniają się, że rozmawiają w dyskrecji, bez świadków. Albo dr Chrzanowski, prezes KNF, ma za sobą potężnych protektorów, którzy na takie spotkanie wyrazili zgodę, albo jest po prostu za młody, za naiwny, nie dorósł do swojego stanowiska, mówiąc delikatnie – niezbyt rozumny. Stoi to w sprzeczności z pełną uznania opinią prezesa NBP Adama Glapińskiego na temat Chrzanowskiego – jego byłego studenta i współpracownika naukowego.

Jeżeli więc p. Chrzanowski nie jest taki głupi ani nie jest częścią potężnego układu, to znaczy, że mamy do czynienia ze zwykłą hucpą. Oto prezes KNF – instytucji powołanej do pilnowania czystości sektora finansowego – czyni Czarneckiemu „propozycję nie do odrzucenia”: Czarnecki przyjmie do pracy wskazanego mu prawnika, który zagwarantuje spokój jego bankom, a w zamian słono zapłaci, ile dokładnie, nie wiadomo (ponieważ wizytówka, na której miało to zostać napisane, zaginęła), ale nie jest to takie istotne. Bez przesady jest to propozycja rodem z filmów o mafii, która zapewnia „ochronę” właścicielom barów, restauracji i domów uciechy na ich terenie. Jest nawet gorzej niż w filmie: propozycję składa szef policji finansowej.

Z pokoju wyciszonego przez szumidła prowadzą liczne tropy do znaczących osobistości oraz instytucji państwa polskiego: Chrzanowski był członkiem Rady Polityki Pieniężnej z ramienia PiS, jednej z najważniejszych instytucji finansowych w każdym kraju, a także Narodowej (jakże by inaczej?) Rady Rozwoju przy prezydencie RP, jego protektorem jest Glapiński, prezes NBP, jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego jeszcze z czasów Porozumienia Centrum. Ważną rolę w sprawie odgrywa Zdzisław Sokal, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przedstawiciel prezydenta w KNF, a osobą wskazaną Chrzanowskiemu do zatrudnienia jest tajemniczy prawnik z Częstochowy Grzegorz Kowalczyk, który był we władzach warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i jednego z banków, ale nie wiedział (?), jak twierdzi, że jest jedynym kandydatem na lukratywne stanowisko u Czarneckiego.

To, co powyżej napisałem, to tylko wierzchołek góry lodowej, aspekt sensacyjno-filmowy, gdyż tak naprawdę chodzi o wielką politykę i o wielkie pieniądze – o doprowadzanie do upadku i o przejmowanie banków, w tym przez banki państwowe, co miałoby prowadzić do nacjonalizacji banków, ich „polonizacji”, czytaj: podporządkowania politykom. Za tym wszystkim kryje się także walka na najwyższych szczeblach o władzę. Morawiecki, Ziobro, Szydło, Glapiński i spółka. Oczywiście władza będzie uspakajać, że nic się nie stało, Polacy, a instytucje państwa działają normalnie (jak na państwo mafijne).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 434

Dodaj komentarz »
 1. Bar Norte
  Przez 3 ostatnie lata koszta zycia zwiekszyly sie o 60 %.
  Tak pisze Marta Jeziorna w Rzeczpospolitej z 16 listopada w dziale pieniadze/finanse domowe/budzety rodzinne.
  Prosze koniecznie znalezc ten artykul, bo wyjatkowo ciekawy.Niestety jest na moim telefonie, ale nie moge sie go doszukac na komputerze i podac link.
  Woda, gaz i inne media drozeja bez granic.
  Agenci CIA, ktorzy zorganizowali nam protesty w Radomiu w 1976, sa chyba teraz zajeci na nowo budowa faszyzmu w Brazylii, inaczej na pewno by nam pomogli.

 2. „Nic się nie stało, Polacy” – mòwi Bronisław Wildstein, jak podaje red. Passent.

  A co na to Polacy? ja się pytam. Z bloga en passant odnoszę wrażenie, że wołają – dopier*ć tym banksterom, puścić ich w skarpetkach i skuć, aferzystów skończonych. I tak osuwamy się w Białoruś, a jeśli nie geograficznie lecz w czasie, to w PRL.

  No, nareszcie czuję ten dreszczyk emocji, te ciarki po kręgosłupie jak pomyślę „dobra zmiana”.

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Na początku były SKOKI. A potem już poszło lichwiarstwo do polityki. Pecunia non olet ! Bożek pieniądz odbiera rozum. Nie ma ludzi nie przekupnych liczy się tylko kwota. A wszystko w stylu prostytucji politycznej nazywanej mieczem i worem. Tak sobie myślę,że w tzw. komunie nie było takich afer. A KK milczy jak w czasie okupacji. 30 srebrników receptą na urządzenie się w życiu. Istna Sodoma i Gomora z Bogiem na ustach.

 5. W kraju katolickim afera goni aferę. Zamiast mieszkań budują więzienia w Brzegu i Sanoku. Za kradzież VAT dożywocie. Policjanci strajkują chorując,służba zdrowia już nie ma zdrowia dla pacjentów,nauczyciele pokazują gest Kozakiewicza. A Morawiecki jak Gierek duka o sukcesach,które nie przekładają się na życie codzienne suwerena. A była ruina po poprzednikach. Teraz ceny galopują co dostarcza większy VAT. Tak sobie myślę,że dobre słowo jak waluta. Nie wszystko złotem jest choć złotym nazywa się. Taka zmyłkę zostawili tzw.komuniści. Waluta bez dekomunizacji podejrzana sprawa.

 6. 2018-11-16 18:07

  Artysta13
  @polish_wealth

  „Banki zamiast spełniać funkcję inwestycyjną (budowanie fabryk, mostów, dróg, klinik) pełnią funkcję najlepiej poinformowanych Psów pasterskich przy korycie, które kradną kapitał ze społeczeństw i spółek (sterując akcjami i kontraktami przeciwnymi), a kiedy wyssają z nich najlepszy sok, zasiadają między sobą w Bazylei i śmią patrzec na gospodarkę i zadumanym wąsem te Psy pasterskie decydują o stopach i M3, co znowu umacnia je w pozycji najlepiej poinformowanych Psów pasterskich.”

  Dokladnie zmienilbym tylko z Psy pasterskie bo to w sumie pozyteczne zwierzeta. Do bankow pasuje bardzie potwor z loch nes itp. Zreszta juz ktos kiedys wymyslil Kreature z Jekyll Island. Nawet kelnerzy nie znali nazwisk jak jechali sie umawiac. Powiedziec o nich szczwane lisy to obraza dla lisa.

  „Czy to jest takie trudne? Easy Peasy.”

  Mozna odpowiedziec cytatem z komedii Kariera Nikosia Dyzmy. Mogliby gdyby kur** mieli mozg. Zamiast tego pierdo*** styropianu.
  ============

  Cóż dodać……
  Kto kontroluje system finansowy, ma dużą władzę.

 7. Już konfesjonały były na podsłuchu. Teraz gabinety prezesów bo czym tłumaczyć zagłuszanie rozmowy przez gospodarza. Skoro rozmowa jest szczera czyli pryncypialna bez podtekstów. Jak u Sowy. Tak sobie myślę po podsłuchach CBA rozmów na cmentarzu przy śniadaniu. Po rozmowie sporządzono zapewne notatkę aby dać dowód rewolucyjnej czujności.

 8. Obiecane Węgry na horyzoncie
  Oligarchia pisowska przejmie wszystko co zechce, zatłucze media niezalezne – Przecież Czarnecki to mąż Pieńkowskiej z TVN
  Musiał dojść do ściany, ze zdecydował się na taki krok, który może go pogrążyć i zrujnować
  @wyzysk
  koszty życia codziennego sa dramatyczne -nie tylko media, ale „michałki” typu jedzenie
  cukier coraz tańszy, chleb coraz droższy
  kostka masła od 6-10 zł – zmowa cenowa trzyma się mocno
  benzyzna tu, gdzie mieszkam ok 5,20 – 5,50 zl i nikt głosno nie narzeka
  srednej klasy buty na zimę 300-400zł, lepsze od 600 w górę
  kawa, herbata – dramat; lekarstwa, kremy, szampony, proszek do prania, papier toaletowy – ceny z kosmosu
  jeszcze dwa lata temu średnio, na zakupy codzienne typu troche wedliny, chleb, jajka, jogurt, pomidor – wydawalismy jako rodzina 50-60 zł. Dziś za to samo placimy 100zł

 9. W przypadku Czarneckiego mamy do czynienia z jakimś wyższym poziomem „polonizacji banków”. Człowiek uczy się całe życie.

 10. Pewien Gruzin twórca stalinizmu dorabiał skokami na burżuazyjne banki po opuszczeniu seminarium. Wspomagając bolszewickie rewolucyjne fundusze. Tak sobie myślę kogo Tusk miał na myśli wspominając bolszewików. Chyba tych dobrych.

 11. Mauro Rossi
  „Jak się rozmawia z kimś takim jak Czarneckim to, prócz posiadania szumideł, trzeba być Brudnym Harrym. ”

  Kimś takim jak Czarnecki ? Nie pytam skad wiadomo komus takiemu jak pan panie MR jaki jest Czarnecki bo Brudnym Harrym albo raczej siedzacym w kinie bolszewikiem trzebaby byc aby o to pytac pana . ( Jak bolszewik z bolszewikiem , wtedy szumidlo nie potrzebne.)
  W „naszej ” sytuacji aby rozmawiac na sposob BH potrzebna jest wulgarnosc zamierzona .. nie tylko w postaci szumidla w szufladzie . Szuflada bez szumidla tez czasem bardzo pozyteczna moze byc ale ja nawet tej szuflady nie mam wiec nic z tego nie bedzie .

 12. Dobra zmiana będzie miała swoją ośmiornicę za 40 mln a nie drobnicę za 1000 zł. Jak poprzednicy. Podsłuchy kto jaką bronią… Pieniądz rządzi światem. Kiedyś mówiono o czerwonej ośmiornicy czy zostawiła instrukcje jak otumanić ciemny lud. Tak sobie myślę czy bankowość była oazą dla śpiochów teraz walczących o przetrwanie.

 13. Mechanik z Bartoszyc padł ofiarą prowokacji dwóch pracownic urzędu skarbowego. Zgłosiły się do niego incognito chwile po tym, jak zamknął już kasę fiskalną, wykonał dzienny raport kasowy i zamierzał wyjść do domu. Panie bardzo prosiły o pomoc – chodziło o wymianę przepalonej żarówki. Mechanik się zgodził i zlecił wykonanie usługi swojemu pracownikowi, który poza ewidencją kasy fiskalnej wziął za to 10 zł. To był jego błąd! Do dziś jest tragany po sądach jako winny wykroczenia skarbowego! A Sawicka w wyniku prowokacji wzięła 100 tys. zł i uznano ją niewinną.
  https://wolnemedia.net/mechanik-wzial-10-zl-za-robote-poza-praca-i-ma-klopoty/
  ===========

  Proszę się zastanowić, w jakim PAŃSTWIE żyjemy.
  ściga się za kwoty drobne, ponosząc w stosunku do wartości „przestępstwa” niewspółmierne koszty.
  Tam gdzie w grę wchodzą miliardy, czy miliony, poza medialnym teatrem nikt nie zostaje skazany.
  Ilość afer w III RP była spora.
  I para poszła w gwizdek, napędzając co najwyżej sprzedaż gazet.

  Nasze „jelity” stworzyło państwo na miarę swych potrzeb?
  ścigać przysłowiową babcię handlującą pietruszką.
  Nie tykać ludzi okradających nas na miliony?
  „Polska to dziki kraj”……..

 14. W państwie katolickim 90 procentowym kto nakręca afery. Odpowiedz jest prosta. Tak sobie myślę,że pretensje do Boga jakie dzieci poczyna.

 15. http://wps-neon24-pl.neon24.pl/post/146406,czesc-1-zaslugi-kosciola-w-polsce
  =========

  Do poczytania, prawdziwa rola KK w Polsce……
  Po 1989 ten pasożyt znowu robi to samo….

 16. @Mauro Rossi, cc:@adam100
  15 listopada o godz. 20:18
  A skąd Big-Bang się wywodzi? A racja, od brytyjskiego astronoma Freda Hoyle’a?
  Już nie żyje biedaczek.

  Czemu wyśmiewasz się z nieżyjącego astronoma. Przecież jak dotąd nikt nie przezwyciężył śmierci. (nie uwzgledniam bogów za wyjątkiem Zeusa, który jak zwykle siedzi na Olimpie)

  Jeżeli nie odpowiada Ci teoria Big Bangu to możesz wybrać “conformal cyclic cosmology“ R. Penrose’a która nie ma ograniczeń czasowych i odpowiada na pytanie co było przed Big Bangiem. Jest takim multi Big Bangiem. Mnie tam wystarczy 13,7 mld lat jakie upłynęło od Big Bangu. Twoja, jak przypuszczam, konkurencyjna teoria stworzenia liczy sie w tysiącach lat (albo siedem dni). („cztery tysiące lat wyglądany” z kolędy). Więc z czym do ludu ? Mimo to pytasz co było przed Big Bangiem. A co było przed Bogiem (Apisem) ?

  Co do napisów Nitzsche i Bóg (nie żyją) to one stawiaja na równi te dwie postacie z tym, że ta pierwsza była prawdziwa. Nitzsche żył i napisał kilka interesujących(lub nie) rzeczy. O Bogu pisali tylko samozwańczy epigoni. Nic gość nie wyskrobał ? Może tylko: „mane, tekel, fares” co jest wątpliwe, bo Baltazar ostro już był wstawiony na ej uczcie. W pewnym momencie na ucztach ściany wygladaja na zapisane – zapewniam
  🙂

  @Adam100: Long live the rainbow

 17. Za komuny się mówiło,że w Polsce jest tylko jedna mafia a teraz znowu?

 18. Włochy kraj katolicki i mafia. Tak sobie myślę,że to przypadek i nie można kojarzyć z Watykanem. Bo to grzech,że najciemniej pod latarnią.

 19. @DP, cc:@404
  Co do doboru kadr na najwyższe stanowiska w państwie to widzę analogię w mianowaniu Chrzanowskiego na szefa KNF z mianowaniem Mata Whitakera na pełniacego obowiązki Prokuratora Generalnego w US. Zasada jak zwykle jest ta sama: Bierny-Mierny-ale-Wierny (bez skrupułów). Dla autorytarystów ta ostatnia cecha jest najważniejsza i wystarczająca. Jak się nie sprawdzi to sie wymieni na innego/takiego samego. Jeszcze to podobieństwo funkcjonowania do zasad panujących w mafiach … Nic dodać, nic podzielić …

 20. Bunt Służby Więziennej pracującej za miskę ryżu. Gdzie podzieje się mafia paliwowa i vatowska. Tak sobie myślę,że w dobie buntu wystarczy nie kraść.

 21. @soczki2
  15 listopada o godz. 21:48
  Wydarzenie blogowym wartym zauważenia byłoby to, że @Mauro Rossi potwierdza.
  I nie chodzi mu o to, że dziś czwartek. Wybory minęły. Wróble ucichły, bo uznały, że dadzą radę. A sójka chrzani, bo lubi oraz szybko się nudzi bez draki.

  Pięknie napisałeś. Jeżeli chodzi o @MR to on nadlatuje tylko w okresie wyborczym, więc wkrótce uda sie zimowe leże na południu. Co do sójki, co chrzani, to ona jest drapieżnikiem i nieraz ją obserwuję przez okno. Piekny ptak – szczególnie jak chrzani.

 22. Największą frajdę mam kiedy patrzę na Polskę PiSu , kiedy wspominam symetrystów , mam tu namyśli tych , ktorzy po tym jak wzięli pięćset , twierdzili , że nieważne czy PiS , czy PO, bo naje dno wychodzi , a ten pierwszy przynajmniej płaci.
  Ale ich zdziwko złapie kiedy tak jak Czarnecki stracą połowę , albo prawie wszystko co mają , bo zagraniczny kapitał zacznie uciekać z Polski , bo stracił przez złodziejstwo rządu jego zaufanie , a do tego sprytnemu PiSowi tak całkiem przypadkowo uda sie wysliznąc z „brukselskiego kołchozu”.
  Czarnecki nawet jak straci wszystko , to napewno jeszcze jakieś miliony na czarna godzinę odłożył.
  Ciekaw jestem ile odłożyli symetrysci i czy aby nie przyjdzie im znowu wziąć w ręku kij wędrowny i szukać przytułku poza granicami Polski?Unia Europejska to ale tym razem , dzieki symetralnej polityce PiSu , już nie bedzie . W drugim kierunku trzeba będzie się wybrać .

 23. teo
  17 listopada o godz. 1:43

  Jakie są według ciebie „standardy Białoruskie”?

  Bo według mnie to:
  -bezpłatna opieka lekarska
  -pełne zatrudnienie
  -niska przestępczość
  -brak masowej emigracji
  -brak bezdomnych
  -silne wsparcie państwa rodzin z dziećmi
  -tania komunikacja

  Coś ci się w tych standardach nie podoba?

 24. Katolicy wszystkich krajów łączcie się ! Tak sobie myślę o prawdziwym szacunku do braci w wierze. Może katolicy na początek udowodnią,że wiara jest ważniejsza niż narodowość i granice. A potem kto w Boga wierzy niech dołączy. Chodżcie z nami czynić świat lepszym bez podżegaczy religijnych i wojennych. Utopia.

 25. Pozywanie Jerzego Owsiaka przez Krystyne Pawlowicz juz wczesniej wydawalo mi sie
  jakims podejrzanie glupim pomyslem ( skoro to zrobila ona .. to wczesniej zadnego nowego Bing Bangu nie ma sie co spodziewac ale jakis mniejszy moze byc jeszcze przed Bozym Narodzeniem. Spieszylo jej sie ? )
  http://wyborcza.pl/Jutronauci/7,167038,24175616,skazani-na-ziemie.html#s=BoxWyboImg1

 26. Blog jest w zasadzie opanowany przez emigrantów.
  Rzeczywistych, wewnętrznych, w tym: schowanych w nienaprawione krzywdy.

  Tymczasem licealiści z najbardziej elitarnego liceum polskiego mieszczącego się w Warszawie, przy ulicy Nowowiejskiej po raz kolejny zaprotestowali spychaniem ich do biernego udziału w prymitywizmie dobrej zmiany. Jacek Kurski byłby chyba wybuczany i wygwizdany podczas wizyty w tym liceum.

  Swego czasu Tomasz Terlikowski został uznany za osobę niechcianą przez tych licealistów, a teraz młodzież ta jest nękana plakatami z powiększonymi płodami.

  Nic mi nie wiadomo o bezbożnictwie tych młodych i nie sądzę, że obce im, ich wrażliwości jest uznanie, że wegetatywnie wciąż naszemu życiu towarzyszy krew i rzeczy nieestetyczne.

  Ale od góry idąc: od centralnych urzędów po zwykłą ulicę widzimy poszerzenie zgody na wybryk. I cieszy mnie to, że ci młodzi tak reagują.

  Komentarzami na tym blogu, byliby chyba zniesmaczeni …

  Poronione płody dobrej zmiany, to dobre dla sfrustrowanych staruszek i staruszków.

 27. wyzysk, blackley

  Dziękuję za zwrócenie uwagi i zalinkowanie tekstu red Jeziornej o pogarszającej się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.

  W zamian chciałbym zwrócić panów uwagę na wielki come back red Sroczyńskiego, który również podejmuje podobną tematykę. Przypomnę, że we wrześniu, na skutek walk frakcyjnych w opozycji liberalnej, w tym w Agorze, pod zarzutem tzw „odchylenia symetrystycznego” red Sroczyński został pozbawiony działu „Opinie” i zesłany na głębokie zaplecze (next.gazeta) by przeprowdzał tam wywiady. Jak się okazuje wywiady Sroczyńskiego nt gnicia współczesnego kapitalizmu cieszyły się tak dużą popularnością iż redaktor wczoraj znów tryumfalnie zagościł na czołówce portalu gazeta.pl. Chodzi w tym przypadku o głośny wywiad sprzed kilku dni z ekonomistką, doktor Szymborską pod katastroficznym tytułem „Kapitalizm się chwieje. Kolejny kryzys może być tak głęboki, że zatopi wszystkie łodzie”, który na blogu polecił i zalinkował adam100.
  Wczorajszy tekst red Sroczyńskiego, w którym odnosił się do dyskusji nad wywiadem z doktor Sroczyńską nosi tytuł równie katastroficzny – „Idziemy na czołówkę i nie hamujemy! Sroczyński odpowiada czytelnikom”. Borąc pod uwagę, że publikacja tekstu zbiegła się z nasileniem walk na froncie wojny krajowych banksterów („parkiet spływa krwią”, jak napisał dziennikarz Business Insider) trudno się dziwić, że wzbudził on żywe emocje. Oczywiście dyskusja sprowadzająca się do odpowiedzi na pytanie „co zrobić by katastrofę powstrzymać?” miała charakter idealistyczny bo nic się z nią nie da zrobić z powodu jej obiektywnej natury. Tym niemniej trzeba docenić wysiłki red Sroczyńskiego, który się stara jak może by oswoić czytelników z nadchodzącym kataklizmem ekonomicznym, społecznym i politycznym.

  Również wczoraj Kultura Liberalna opublikowała wywiad z red Sroczyńskim pod zaskakującym jak na niego tytułem „Tusk to wybitny polityk”. Oczywiście red Sroczyński, jak ma w zwyczaju, dość przwrotnie zwrócił uwagę na progresywne cechy osobowości Tuska – zwykle pomijane przez jego stronników. Tak je ujął:

  „red Sroczyński: … Tusk już w 2011 roku wygłosił mocne przemówienie programowe o tym, że w Polsce dochód narodowy jest dzielony niesprawiedliwie, że trzeba się zająć problemem nierówności, prowincją, plagą śmieciówek i fatalną jakością warunków zatrudniania. Powiedział nawet – cytuję: „śmieciówki to praca odarta z godności”. To pokazywało jego niezłe wyczucie nastrojów społecznych.

  redakcja KL: Tyle że za słowami nie poszły czyny.

  red Sroczyński: (…) Myślę, że Tuskowi zabrakło determinacji. To wybitny polityk, który intelektualnie jest wiele kroków przed swoim zapleczem, przed Schetyną czy Kopacz. W dodatku jako szef Rady Europejskiej ma możliwości wyłapywania nowych trendów w światowej gospodarce i polityce. Nie jest wciągnięty przez polskie bajorko, nie musi zajmować się Marszem Niepodległości czy tweetami Krystyny Pawłowicz. Pod każdym względem Tusk jest trzy ligi wyżej niż PO. Na polskiej scenie politycznej nie było skuteczniejszego i sprytniejszego polityka.”

  Całość wywiadu obrazującego pewne przegrupowania i melanże polityczne w ramach opozycji liberalnej poniżej:

  https://kulturaliberalna.pl/2018/11/16/po-tusk-pis-grzegorz-sroczynski-bodziony-rozmowa/#

 28. W uzupełnieniu komentarza z 13,22 podaję link na tekst „Idziemy na czołówkę i nie hamujemy! Sroczyński odpowiada czytelnikom”:

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24174224,kapitalizm-sie-chwieje-czy-ma-sie-swietnie-idziemy-na-czolowke.html

 29. Od wybuchu afery notuję większe zagęszczenie klientów w Getin Banku na ulicy Bytomskiej. Wcześniej to nawet myślałem, że będą ten oddział zamykać, bo nawet nikt szyb porządnie nie umył, co na bank wyglądało podejrzanie.
  A może ta cała akcja jest właściwie do chrzanu, bo właśnie grupie trzymającej władzę o to chodziło. Ma wybuchnąć skandal i panika klientów banku. Jakiegoś Chrzana pośle się na przysłowiowe drzewo i będzie spokój. My PiS bank uratujemy i będzie nasz. Wplątał się też w aferę głupi Duda i kto wie, czy tu też nie zadziałała jakaś niewidzialna ręka.
  Ponosi mnie fantazja? Być może, bo przecież Suski tego nie opracował. Główny scenarzysta i reżyser w jednym takich tematów chyba nie ogarnia. Więc może jednak nie ma tu jakiegoś drugiego dna, a jedynie pewność, że jak się jest przy korycie, to można zrobić wszystko, każde świństwo jest do zrealizowania.
  Mnie ciekawi, kiedy i w którym momencie przysłowiowe ucho się urwie.

 30. Wiesiek
  Wydaje misię , że Białorusi jednak emigrują ; przedeszystkim do Rosji , ale także Polski.
  https://belsat.eu/pl/news/imigracja-zarobkowa-z-bialorusi-do-polski-wzrosla-dziesieciokrotnie-wideo-pl/

 31. „Blog jest w zasadzie opanowany przez emigrantów.”
  Nie jest jasne czy to dobrze czy przeciwnie . Gdzie mieszka byly Beatles tez nie bardzo wiadomo
  Kukiz czyta Singera ! Skoro ma to pewnie czyta . Ci co czytaja nie majac nie dostaja listow , nie sa liderami czytelnictwa

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24177040,paul-mccartney-napisal-list-do-pawla-kukiza-prosi-o-pomoc-w.html#a=167&c=154&s=BoxNewsImg4

 32. Mauro Rossi
  16 listopada o godz. 22:56
  tejot
  16 listopada o godz. 20:00

  „Czarnecki … złożył doniesienie do organów ścigania o rażącym naruszeniu prawa przez szefa KNF”.

  Po ośmiu miesiącach? Czarnecki nagrał Chrzanowskiego w marcu 2918? Czemu czekał do listopada, skoro było to „… wymuszenie haraczu w zamian za opiekę”.
  Jeśli tyle czasu czekał sprawa jest w najwyższym stopniu niejasna.

  Mój komentarz
  Rossi, nie zbaczaj z tematu. Nie pisałem nic o czekaniu Czarneckiego od marca do listopada zanim złożył doniesienie.
  Pisałem o tym, że ty w kontekście sprawy korupcyjnej propozycji szefa KNF twierdziłeś, że to jest „krzywda Czarneckiego”, co jest odwracaniem kota ogonem.

  Powyżej kontynuujesz to odwracanie pisząc , że „sprawa jest w najwyższym stopniu niejasna”.

  Gdyby sprawa była w najwyższym stopniu niejasna, to nie wywalono by w pośpiechu Chrzanowskiego ze stanowiska oraz premier nie zwoływałby pilnie na narady wszystkich świętych państwowych odpowiedzialnych za KNF i ściganie korupcji, a prezes partii rządzącej (szeregowy poseł nie pełniący żadnej funkcji w Sejmie ani w rządzie prócz nieformalnego stanowiska wodza wszystkich wodzów) nie zwoływał by pilnie partyjnej narady.
  Pzdr, TJ

 33. Jeszcze jedno .
  Na Białorusi nie ma bezrobocia, bo bezrobocie to na Białorusi przestępstwo .

 34. Z dystansu
  17 listopada o godz. 13:38

  Wiadomości Biełsatu pod dyrekcją Romaszewskiej, są wyjątkowo tendencyjne.

  Łukaszenka nad podziw sprawnie zawiaduje krajem, o małych zasobach naturalnych.
  Współczynnik Giniego jest niski.
  Emigracja zarobkowa w porównaniu z sąsiadami- kraje bałtyckie, Ukraina, jest bardzo niewielka, może z 5%.
  Utrzymanie przez 20 lat pełnego pakietu socjalnego, miejsc pracy, przemysłu, względnej zamożnosci większości ludzi, to majstersztyk.
  Ważni są LUDZIE, nie produktywność na sterydach kredytowych.

  Porównaj sytuacje ludzi na Białorusi, choćby z Meksykiem……

  Kapitalizm państwowy, moim zdaniem się sprawdza.
  Dobro jednostki niekoniecznie musi być lepsze niż dobro społeczeństwa.
  Lepiej moim zdaniem jest, gdy wszyscy mają pełną michę i dach nad głową, niż sytuacja gdy bardzo wielu jest tego pozbawionych.
  Wyimaginowane prawa człowieka i wolność, kontra zapewnienie prawa do pracy, utrzymania się i godności.

  Wymogi propagandy zachodniej wymagają obrzydzania każdego konkurencyjnego systemu gospodarczego i społecznego.
  Z bombardowaniem i zamachem stanu włącznie….
  W ten sposób kapitalizm pozbywa się konkurencji gospodarczej i ideologicznej.
  Musi zapewnić sobie MONOPOL w obu kwestiach.
  A to jest niewykonalne w obecnym układzie sił na świecie.
  Zasada „żyj i daj żyć innym” niektórym przeszkadza…..

 35. Ze tez nie ma szumidel mogacych zagluszyc TVPiS….

 36. Wiesiek
  Do mnie dochodzą mniej optymistyczne wieści z Białorusi , z których wynika , ze jest to kraj biedny i zacofany i borykający sie z poważnymi kłopotami gospodarczymi . Ale jak mówisz , ze jak na Białorusinów to dobre , to niech ci bęhttps://www.rp.pl/Gospodarka/180829261-Coraz-wiecej-biedy-na-Bialorusi.htmldzię .

 37. Wiesiek
  Taka płaca minimalna jest n.p. Na Białorusi cztery razy niższa jak w Polsce, ale jak dla Białorusinów , to dobre .
  https://www.rp.pl/Gospodarka/312189926-Bialorus-idzie-na-zebry.html

 38. Janek Janek wczoraj
  Oceniono 7 razy
  7
  Ludzie heding jest podstawa inwestowania. Mylicie pojecia.
  Istnieja takie instrumnety finansowe i fundusze o ktorych wam sie nie snilo. Wiecie np czym jest VIX? Jest to indeks pokazujacy zmiennosc. Czy wiecie, ze z funduszu obstawiajacego spadek zmiennosci na gieldzi amerykanskiej w ciagu jednego dnia wyparowalo 5.4mld dolarow? 5.4 miliarda dolarow zniknelo w ciagu jednego dnia!!!
  Czy wiecie jaki jest stosunek aktywow bankowych do PKB przykladowo w Francji? 400%!!! Wiecie co to oznacza? Oznacza to, ze we francuskich bankach znajduja sie „zaklady na rynki finansowe” na sume 4 razy wieksza niz PKB Francji. Podobnie jest w Hiszpanii, Wloszech itd.
  O tym czym sa MBSy zapewne wiecie z filmu „Big Short”. Sa to produkty finansowe budowane na bazie kredytu hipotecznego, ktory splaca Kowalski. Wartosc tych produktow jest kilkukrotnie wieksza niz wartosc kredytu, ktory wzial Kowalski. Czyli jezeli kredyt jest warty 200tys to na tym kredycie mamy finansowe zaklady o wysokosci 1mln.
  Czy wiecie czym jest Quantitative easing? Czy wiecie, ze bank centralny USA, FED, od 2009 zwyczajnie wydrukowal 4 tryliony (!!!) dolarow.

  Podstawow pytanie. Czy wiecie skad sie bierze pieniadz? Kto i jak go stwarza?
  =========

  Jakiś w miarę zorientowany, pod tekstem Sroczyńskiego.
  Ciekaw jestem, czy tutejsi blogowicze wiedzą, jak powstaje pieniądz?

  Praca przy produkcji pieniądza jest najlepiej na świecie opłacana- w większości krajów.
  Żeby było śmieszniej, pieniądz produkuje się z NICZEGO!!

  Reszta wiedzy- o ile ktoś zainteresowany, u tylekroć wyśmiewanego tu blogera:
  https://pecuniaolet.wordpress.com/wstep/

 39. @Jacobsky

  Las nadzwyczaj rzadko nie szumi.
  Cisza przed burzą jest pozorem i tak ją odbieramy bo szum lasu jest blisko szumu akustycznego sygnału w zestawieniu z echem poszumu przedburzowego.

  Jestem przekonany, że na podobieństwo firmy Leszka Czarneckiego noszącej jawną nazwę GetBack powstaną tanie środki do zagłuszania głupoty i tanie kursy jej odfiltrowania.

  Już dawno przed narodzinami maltańskiego rezydenta Leszka Czarneckiego powszechnie traktowano odzyskiwanie długów jako gangsterkę zastępującą zbyt trudnego do strawienia Fiodora Dostojewskiego. Cywilizacja euro-atlantycka osiągnęła taki poziom technologiczny, że radioodbiorniki i telewizory będą miały zaprogramowane automatyczne przeskakiwanie częstotliwości PiSTV i patologicznie narodowego radia

  Rzecz w tym, że masy żyją mrzonkami, że to inni są głupi, a walka z głupotą może być tania. Nie była. Nie jest. Nie będzie.

  Skałę oblepia wpierw głupota, potem porost, a potem mech.
  Bardzo często porost się nie przyjmuje.

  ***

  Ukłon wobec @Bar Norte.

  Klasa świętego prawa własności stoi, biega, milczy i drze się w antagonistycznej sprzezności z klasą solidaryzmu społecznego.

  Wszelki próby przyklejenia przedrostka nie poniosły klęskę, bo stały murem w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem.

 40. Z dystansu
  17 listopada o godz. 14:21

  Od chyba roku 2001, wszystkie artykuły w głównych mediach, na temat Białorusi, są tendencyjne i propagandowe- moim zdaniem.
  Wolę czerpać informacje o jakimś kraju z blogów, od ludzi którzy tam mieszkają, czy przebywają dłuższy czas.
  To bardziej wiarygodne.
  Niezłe są też statystyki OECD i ONZ.

  Próby kolorowej rewolucji na Białorusi się nie powiodły.
  Po Majdanie na Ukrainie, nie mają obecnie żadnych szans.
  Białorusini mogą porównać sytuację…..

  Nie powiodła się też akcja z sankcjami na ten kraj, podjęta pod jakimś bzdurnym pretekstem, ale gospodarce zaszkodziła.

 41. Wiesiek
  Daj poprostu link do tych statystk , ktore powodują , że pozytywnie oceniasz sytuacje na Białorusi.
  Ja nie twierdzę , że nie można być szczęśliwym i cztery razy biedniejszym niż w Polsce , tak jak to jest przy płacy minimalnej w Białorusi i Polsce.

 42. Po wymianie władzy nowa elita z równym zapałem kontynuuje destrukcję społecznego kapitału zaufania. Po wybuchu afery wokół nagania szefa KNF Marka Chrzanowskiego jedno wiadomo na pewno – tam na górze wszyscy się nagrywają. Dziś jeśli podczas rozmowy z inna osobą nie włączy się ukrytego dyktafonu, można zostać uznanym za buraka z głębokiej prowincji. Skoro taki przykład idzie z góry, szybko znajduje szerokie grono naśladowców. A jeśli mimo wszystko nadal odważymy się komuś zaufać, regularne prowokacje służb: tajnych, jawnych i dwupłciowych skutecznie sobie z tym poradzi. Wprawdzie jakiś optymista mógłby zakrzyknąć, że przynajmniej dzięki temu Polacy będą przestrzegać prawa. Tyle tylko, że w III RP każdy optymista okazuje się z czasem po porostu źle poinformowanym pesymistą.
  https://forsal.pl/artykuly/1119426,krajewski-opinia-skarbowka-oduczy-nas-pomocy-nieznajomym-inflacja-zaufania-spolecznego-przyspiesza.html

 43. Z dystansu
  17 listopada o godz. 15:11

  Masz w tym artykule podane, dlaczego zachód po 2014 roku przestał sekować Białoruś, zlikwidował część sankcji, i jakie przyniosło to skutki.
  Dostęp do rynku krajów zachodnich, nie jest dowolny tylko regulowany.
  I tym się gra.
  Dla mnie to oczywiste, że sankcje spowalniają rozwój kraju.
  Odcięcie od kredytów handlowych, również.

  https://rynekpracy.pl/artykuly/pkb-w-polsce-na-tle-krajow-postkomunistycznych

 44. @ nokraj
  17 listopada o godz. 7:54
  „Wedliny, chleb , jajka, jogurt, pomidor.” U mnie na poludniu Hiszpanii to niecale 4 euro, czyli jakies 17-18 zl. Chryste, jak wy tam zyjecie! Za sto euro to ja mam jedzenie na tydzien, lacznie z deserami i puszkami dla kotow, przy czym zakupy robie w pobliskim Dialprixie a to nie jest tani sklep. Latem czesciej chodze na targ, wiec wydaje jedna trzecia tego co w sklepie.Wychodzi na to, ze zycie w Hiszpanii jest o polowe tansze niz w Polsce. Zawsze myslalam, ze odwrotnie.

 45. Wiesiek
  Białoruś zawdzięczała swój szybki rozwój specjalnym stosunkom z Rosją , a przedewszystkim temu , ze sprzedawała dalej na zachód gaz i ropę , które uzyskiwalła z Rosji na szczególnie dobrych kondycjach , dlatego dotknął ja w szczególny sposób , podobnie jak Rosję , spadek cen tych surowców na rynkach swiatowych , oraz recesja w Rosji , ktora jest jej największym partnerem handlowym.
  Po recesji w2014 roku w Białorusi doszło rzeczywiście do zbliżenia gospodarczego tego kraju , co pomoglo mu wyjść z recesji . Obecnie Rosja zamierza skończyć z tym szczególnym uprzywilejowaniem Białorusi , a nawet zamknąć wspólna granicę miedzy oboma krajami , co zagraża Białorusi kolejnymi problemami.
  A za resztę to oczywiście jak zawsze odpowiada zachód.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/powolne-ale-realne-zmiany-gospodarki-bialoruskiej/

 46. Wiesiek
  Przepraszam, pod poprzednim wpisem posłem drugi raz ten sam link
  Teraz przesyłam właściwy.
  https://forsal.pl/artykuly/1174345,rosja-juz-nie-chce-dotowac-bialorusi.html

 47. Z dystansu
  17 listopada o godz. 15:54

  Chłopcy się dogadają, na podobnej zasadzie co Amerykanie ze swoimi dotacjami dla wasali- kasa za uległość. Rosja Putina stosuje podobną, Chiny zaczęły stosować.
  Negocjacje warunków gry pomiędzy państwami, to raczej norma niż wyjątek.

  Zdziwiła mnie inna informacja- z Kanady.
  Ropa kanadyjska eksportowana do USA jest tańsza średnio o 40$ w porównaniu z cenami amerykańskiej….
  I kto tu kogo dotuje?
  https://forsal.pl/artykuly/1352317,firmy-sektora-naftowego-w-kanadzie-chca-by-rzad-ograniczyl-produkcje.html

 48. Wiesiek
  A co ma piernik do wiatraka ?

 49. jakub01
  17 listopada o godz. 15:42

  Z tego samego cyklu co Cesarzowa- monumentalny fresk historyczny- jest film
  „Trzy królestwa”.
  Jak zwykle jatka w walce o władzę, a na koniec biurokraci uśmiercają zwycięskiego własnego generała, bo szkodzić może ich wpływom na dworze…..

 50. Z dystansu
  17 listopada o godz. 16:18

  Nie widzisz związku?
  Jedni sojusznicy wymuszają własne warunki cenowe, inni je negocjują…..
  Który rodzaj współpracy byś wolał?

 51. „Podczas mojej wizyty rozmawiałem z ludźmi, którzy zależą od banków żywności i organizacji charytatywnych dla ich następnego posiłku, którzy śpią na kanapach przyjaciół ponieważ są bezdomni i nie mają bezpieczne miejsce dla swoich dzieci do snu, którzy sprzedali seks dla pieniędzy lub schronienia, dzieci, które dorastają w ubóstwie niepewni swojej przyszłości,”Mr Alston powiedział.

  „Ja również spotkałem młodych ludzi, którzy czują się gangi są jedynym sposobem na wyjście z nędzy i osoby niepełnosprawne, które są powiedziano nam, że trzeba wrócić do pracy lub stracić korzyści, wbrew rozkazom swojego lekarza.”

  Powiedział, że kolejne rządy nadzorował systematyczny demontaż siatki bezpieczeństwa socjalnego, sugerując wprowadzenie uniwersalnego kredytu oraz znacznej redukcji do wsparcia podkopały zdolność korzyści w celu złagodzenia ubóstwa.
  http://www.informationclearinghouse.info/50617.htm
  =========

  Przypuszczam, że na Białorusi sporej części brytyjczyków żyłoby się lepiej……
  Sadząc oczywiście po tym tekście.

 52. To stało się kluczowym elementem zachodniej handlu i obrotu. To manipulacja i wykorzystywanie przez etyki; to Zyski Über Alles ! – Czy to nie brzmi jak faszyzm? – No cóż, tak jest. A jeśli partner nie spaść na podstęp, przymus staje się nazwa gry – a jeśli to nie poskutkuje zachodni ruch wojskowej w bomby i zbiorników, dążąc do zmiany reżimu – niszczy samą kraj zachodni chce dominować , To zachodnie brutalne ekonomię – pełną hegemonię. Brak podziału.

  Podejście Chin jest całkiem inna. To jedna z dzielenia, uczestniczących, wzajemnych korzyści. Chiny inwestuje biliony dolarów równowartość w krajach rozwijających się – w Azji, zwłaszcza w Indiach, a teraz także Pakistan, Afryka, Ameryka Południowa, głównie na projekty infrastrukturalne, a także wydobywania zasobów naturalnych. W przeciwieństwie do zysków z zachodnich inwestycji, korzyści z inwestycji w Chinach są wspólne. Chińskie inwestycje i wydobycie koncesje nie są zmuszane, ale dość uzgodnienia. relacja inwestycji Chin z kraju partnerskiego pozostaje spokojny i nie jest „inwazyjny” i obraźliwych, jak większość tych z zachodu – która wykorzystuje groźby i broń, aby dostać to, czego chcą.
  http://www.informationclearinghouse.info/50619.htm
  ==========

  Taka jest prawda.
  Zachód dyktuje, Wschod wspolpracuje…..

 53. Z francuskiej kontroli nad WEST- i walutach Afryki Środkowej, handel zagraniczny zdolności tych krajów jest zmniejszona, co pozwoli Francja. Francja ma de facto monopol na produkcję tych krajów. Francja powinna przestać kupować ich „Były nowy” towar koloniach kraje zbankrutować, ponieważ nie byli w stanie opracować alternatywne rynki w ramach francuskiego jarzma. Tak więc, są one zawsze na łasce Francji, MFW, Bank Światowy i Afrykański Bank Rozwoju. – Od niewolników pracy aż do początku 1960 roku, stały się niewolnikami zadłużenia neoliberalnego wieku.

  Ponadto, aby wykonać kopię tej francuskiej gwarancji Skarbu Państwa, 85% rezerw walutowych poszczególnych krajów są zablokowane przez francuskiego banku centralnego i może być używany tylko przez poszczególne powiaty przeciwko wyraźnej zgody – i – jako pożyczka. – Wyobraź sobie! – „byłego” Kolonie francuskie muszą pożyczać swoje pieniądze z francuskiego banku centralnego. Podobny zakuwanie w kajdany długu dzieje się w dawnych koloniach brytyjskich i portugalskich, choć żaden z nich nie jest tak nikczemnie obraźliwych podobnie jak Francuzi.

  Big dziwnego, że chińscy inwestorzy są bardzo mile widziane w Afryce. I wiedząc zachodnie manipulowania i obłąkanego ducha, nic dziwnego, że Chiny demonizować przez zachód jako wykorzystują Afrykę do kości, kiedy dokładnie przeciwnie jest to przypadek. Ale wszechmocny zachodnia propaganda kłamstw mediów ma wpływom zachodniej ludność wierzy Chiny kradzież afrykańskie zasoby naturalne. Chiński uczciwość jest rzeczywiście trudna konkurencja przeciwko zwykłej zachodniej oszustwa i oszustwa.
  ”””””””””’

  taki jest swiat…..realny

 54. Jesli kanadyjska ropa jest tańsza od amerykańskiej, to wynika to stąd , że w Kanadzie podaż ropy jest wyższa jak popyt na nią i nie ma to nic wspólnego z polityką USA.

 55. Wiesiek
  To , ze Brytyjczykom byłoby lepiej w Białorusi jak w UK , to jest twój osobisty sad , który nie znajduje potwierdzenia w kierunkach emigracji , ktore są odwrotne.

 56. Polska miała już doświadczenia z chińskimi inwestorami i te wcale takie pozytywne nie były.
  Widzenie swiata w czarno-białych kolorach; zachód zły , wschód dobry , to domena propagandzistów

 57. @Wiesiek
  Niestety nie moge obejrzec Trzech Krolestw, film jest platny a ja nie mam konta w necie.

 58. Z dystansu
  17 listopada o godz. 16:52

  Przedstawiam tylko i wyłącznie, swój osobisty osąd.
  Ty zapewne również.
  Nie zamierzam cię przekonywać, co najwyżej zachęcić do czytania tekstów pod linkami.
  Przedstawiają inną rzeczywistość niż ta z głównych mediów.
  Autorzy tych tekstów, również sprzedają swoją subiektywną koncepcję realności.

  Po konfrontacji różnych spojrzeń, mamy pełniejszy ogląd świata i jego szarocieni, a nie czarno- biały.
  I o to mi chodzi.

 59. jakub01
  17 listopada o godz. 17:06

  Swoje programy oglądam dzięki modułowi TV naziemnej, sprzężonemu z anteną satelitarną, ustawioną na Hotbirda.
  Nie wiem jak to działa, ale kilkanaście kanałów polskojęzycznych jest dostępnych za darmo, bez abonamentu.
  Może spróbuj w ten sposób?
  Przypuszczam że takie dekodery są dostępne nie tylko w Polsce.
  Koszt jednorazowego zakupu za 100 zł, i hulaj dusza…

 60. Wielka Brytania jest piątą gospodarką świata, a równocześnie 14 mln jej mieszkańców, czyli jedna piąta społeczeństwa, żyje w ubóstwie. Z tego półtora miliona obywatelek i obywateli pozostaje w absolutnej nędzy. Prognozy nie pozostawiają wątpliwości, że ta liczba będzie rosła, a szczególnie fatalne prognozy dotyczą dzieci. Do 2022 r. nawet 40 proc. nieletnich może znaleźć się w ubóstwie.
  https://strajk.eu/brytyjscy-konserwatysci-swiadomie-wpedzali-ludzi-w-nedze-powstal-raport-dla-onz/
  ======

  Jest i po polsku.
  Możemy być dumni z osiągnięć neoliberalizmu?

 61. Ludowy protest antyrządowy wziął się z „kropli, która przepełniła czarę”: rząd wprowadził dodatkowy podatek do ceny paliw samochodowych. Doprowadziło to ludzi do białej gorączki, gdyż administracja Macrona od początku stopniowo obniża dochody szerokich warstw społecznych, by zrekompensować olbrzymie ulgi podatkowe dla najbogatszych. Dla oligarchii, która posiada niemal wszystkie media, wybór Macrona, na którego stawiała, był świetną inwestycją – zarobiła miliardy euro. Jednocześnie emeryci, studenci, urzędnicy, służba zdrowia i w ogóle cały francuski system socjalny obłożony „oszczędnościami” lub podatkami, chyli się ku upadkowi. „Macron do dymisji!” – skandują manifestanci.
  https://strajk.eu/francja-zablokowana-manifestacje-przeciw-macronowi-w-calym-kraju/
  ===========

  Cóż, każda władza strzela do protestującego plebsu…..

 62. Wiesiek
  Ależ ja te linki czytam i muszę stwierdzić , że często w nich pisze co innego jak ty w nich , przez twoje ideologiczne okulary czytasz, a i tak wyszukujesz tylko te , które mają potwierdzać twoje uprzedzenia .

 63. Ciąg dalszy powieści w odcinkach:

  2018-11-17 17:11

  gruby
  buffett napisał:

  „zablokują pewnie w przeciągu paru dni wypłatę z bankomatów, banków ale panika będzie rosła
  dlatego raczej do tego nie dojdzie, bo politycy do tego nie dopuszczą”

  Politycy nie mają tu nic do gadania. Dostawy gotówki do banków komercyjnych sterowane są przez oddziały terenowe NBP. Żeby bank komercyjny otrzymał transport gotówki z NBP polski bank centralny musi zaakceptować papiery wartościowe złożone w NBP jako zastaw. To zwykły tyle że duży kredyt jest: bank komercyjny składa w banku centralnym zabezpieczenie o wartości miliarda złotych, bank centralny akceptuje je i wysyła miliard w gotówce do banku. Minus prowizja.

  Krytycznym momentem transakcji jest wycena wartości zabezpieczenia. Idea Bank może na przykład twierdzić, że zabezpieczeniem jest pakiet pięciuset milionów dziesięcioletnich obligacji banku Getin który został kupiony pół roku temu po (załóżmy) dwa zeta od sztuki w dedykowanej transakcji prywatnej. NBP może tego pakietu obligacji w ramach zabezpieczenia nie przyjąć jeśli uzna że te obligacje są dzisiaj warte złotówkę od sztuki. I tu pojawia się problem: jak wycenić obligację która w ogóle nie trafiła na rynek ? To była dedykowana transakcja prywatna, całość emisji została objęta przez jednego klienta. Papieru nie ma na rynku, on istnieje tylko w księgach obydwu instytucji, w jednym banku robi za aktywo a w drugim za pasywo. A dlaczego ta obligacja jest warta dziś złotówkę ? A bo sześć miesiący temu podczas emisji obydwie strony geszeftu (czyli Leszek Czarnecki z Leszkiem Czarneckim) tak ustaliły, na podstawie ówczesnego rozwoju kursu akcji obydwu banków, tempa pulsowania gwiazdy polarnej mroźną marcową nocą, odcienia fusów w szklance z herbatą albo ówczesnym poziomie Odry we Wrocławiu. Tyle że istnieje potężna różnica pomiędzy wartością księgową a rynkową, poza tym sześć miesięcy temu taśmy Czarneckiego były jeszcze w sejfie a kolejek poirytowanych klientów przed jego bankami nie było.
  „Panta rhei”, przez cały czas, cena rownież rhei. I zamiast miliarda Czarnecki teraz dostanie z NBP połowę tej kwoty, o ile dostanie ją w ogóle. Co oznacza półmiliardową dziurę w bilansie jego banku po jednej transakcji.

  Brak transakcji na danej obligacji to brak jej wyceny przez rynek, pozostaje oprzeć się o wycenę dokonaną przez anonimowego pracownika zaangażowanej instytucji opłacanego za produkowanie oczekiwanych wyników (bo chyba nie sądzicie że te papiery osobiście prezes banku wyceniał, do wyceny i podpisywania kwitów Czarnecki ma całą kompanię słupów w jednym i drugą kompanię w drugim banku). W ten sposób legalnie produkuje się koty po pół miliarda od sztuki oraz psy za miliard.

 64. No i teraz pytanie brzmi co się stanie kiedy Glapiński dostanie z Bazylei zakaz przyjmowania polskiego długu jako zabezpieczenia wydawanej gotówki. Koty są w sumie fajne, ale nie za pół miliarda od sztuki przecież. Taki rozkaz przyjdzie kiedy właściciele BISu dojdą do wniosku że polski dług stał się zbyt ryzykowny. Nikt w tym interesie nie lubi zostawać z ręką w nocniku to znaczy z zastawem na kota wartym na papierze pół miliarda od sztuki (no chyba że prezes ale za tą cenę to nawet ja w to wątpię, każda słabość ma swoje granice). Oczywiście BIS może też zakazać NBP-owi akceptować polski dług tak po prostu i bez powodu, to jest bowiem zakres ich władzy i z podjętych decyzji nie muszą się nikomu tłumaczyć bo są eksterytorialni. A powodów do usprawiedliwienia takiej decyzji dostarczył obecny rząd w przeszłości aż nadto i nie chce mi się ich tu wszystkich wymieniać, zgódźmy się na wersję że zarówno broszka jak i powerpoint swoje za uszami mają. BIS może również zakazać NBP przyjmować zabezpieczenia z Idei i Getinu (selektywnie z tych dwóch banków tylko). Wtedy Czarnecki przekaże zobowiązania które ma w księgach innemu bankowi komercyjnemu, ten je wymieni na kwity ze swojego sejfu (swap na assetach) i wyśle je do NBP, NBP prześle mu gotówkę którą w końcu dostanie Czarnecki, operując tym razem jednak przez słupa. A słup to koszty.

  Poza tym kiedy NBP przestanie akceptować kredyty z portfolio Czarneckiego reszta banków komercyjnych podąży za bankiem centralnym, wszyscy w tym biznesie bowiem wiszą na pasku NBP. Albo słupy każą sobie za ryzyko tak zapłacić że nawet Czarneckiego zaboli.

  Kolego, w tym biznesie polityk – nawet na stanowisku prezesa NBP jak Glapiński – ma wykonywać polecenia służbowe z rukami pa szwam. Prezes NBP to też tylko pracownik.

  Gdyby Glapiński w przypływie ułańskiej fantazji zdecydował się wierzgnąć kopytkami na rozkaz kaczora i nadal akceptować polski dług zamieniając go na gotówkę wbrew rozkazom z centrali to BIS zamrozi NBP dostęp do jego kont w Szwajcarii. Bez pleców w postaci BISu NBP w Londynie nie znajdzie ani jednego klienta na własne transakcje walutowe na złotówce. W tym momencie siada międzynarodowa wymienialność złotówki na poziomie systemu bankowego i do kursu EURPLN możesz dorysować jedno zero, na dobry początek zabawy rozumie się. Przelewy międzynarodowe przechodzą do historii i wracamy do kantorów i cinkciarzy. Towary „importowane” przestają docierać nad Wisłę i polska gospodarka przestawia się na dżu-cze. Zamiast cytryn pojawia się kapusta wyciskana do herbaty a transport przesiada się z ciężarówek napędzanych ropą na wozy napędzane ekologiczną parką wołów.

 65. Kapusta i woły zamiast cytryn i ropy to jednak pikuś: dramat zaczyna się w elektrowniach (części zamienne do turbin i transformatorów), w wojsku (systemy radarowe, myśliwce, rakiety, szyfrowana łączność rządowa) i szpitalach (jaki procent tomografów komputerowych używanych w 4RP wyprodukowano w 4RP, ile procent leków konsumowanych w Polsce wytwarza się w Polsce ?). Siadają centrale telefoniczne, ruch internetowy pomiędzy Odrą i Bugiem najpierw przestaje wychodzić z kraju (a ktoś za to zapłacił ? Czym ? Złotówkami ?) czyli najpierw mamy intranet niczym w Korei Północnej a potem pojawiają się czasowe wyłączenia tego intranetu w miarę jak sprzęt bez części zamiennych zaczyna coraz częściej padać. Na problemy w telekomunikacji z jakością sygnału nakłada się czterdziesty stopień zasilania sieci telekomunikacyjnej jako takiej. Jest prąd – nie ma prądu. I znowu jest. Weź pod uwagę, że prądu nie da się do wanny nałapać. A zresztą wanny teraz wyszły z mody, lemingi mają teraz prysznice, tak bowiem jest ekologicznie.

  Oczywiście możesz nadal kupować olej napędowy, pod warunkiem że zapłacisz bonami towarowymi PeKaO (zapytaj dziadka co to takiego było) płacąc trzy euro za litr (jakieś 120 zeta, oczywiście po czarnorynkowym kursie licząc).

  Pińcet plus wystarcza w takim scenariuszu co prawda na cztery litry paliwa no ale najważniejsze że wstaliśmy z kolan.
  Czy lemingi też to tak widzą to inna sprawa.

  Do tego momentu co prawda jeszcze daleko ale dynamika protestów z czasów pierwszej Solidarności pokazuje że ten kraj potrafi stanąć dosłownie z dnia na dzień i przetestowaliśmy to zaledwie trzydzieści lat temu. Dzisiaj wystarczy wyłączyć przesyłanie danych przez sieci komórkowe a kraj stanie. Dosłownie. Od razu. Góra w kilka minut od wyciągnięcia wtyczki.

  I nawet czterogwiazdkowy generał z kryszą w Moskwie i prawdziwym cynglem ze starej szkoły w MSW może w takiej sytuacji wkurzonym lemingom co najwyżej skoczyć a co dopiero powerpoint z dygoczącym jak galareta po akcji u Blidy zerem, ze schorowanym prezesem, z rozpieprzoną w mak strukturą dowodzenia wojskiem i skonfliktowaną z rządem policją. Czym reżim zagoni lemingi do roboty ? WOTem ? I do kogo służby zaczną strzelać jak wreszcie dostaną rozkaz użycia ostrej amunicji ? Na pewno do własnych rodzin i znajomych jak pan premier kazali ? Na miejscu PiS w obecnej sytuacji po prostu bałbym się o tym organoleptycznie przekonać. Limuzyna z BOR może i opancerzona jest, ale to wystarczy góra na pestki z broni ręcznej. Jedno trafienie PG-7 i przechodzi się do historii.

  Nadal uważasz że polscy politycy pójdą na konfrontację ? Na pewno ?

 66. Zdaniem Ro-ma-na Giertycha poważniejszą sprawą niż – jak to określił we wpisie na Twitterze – „zwykła” korupcja w wykonaniu szefa KNF, jest kwestia dotycząca nadużycia uprawnień i możliwość istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia banku Leszka Czarneckiego. W tej sprawie Giertych złożył drugie zawiadomienie do prokuratury.
  W świetle deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy, który poinformował że popiera działania swego przedstawiciela w KNF, Giertych chce, aby przed prokuratorem stanął również prezydent.
  – Nie ma dla mnie przeciwwskazań w procesie karnym, aby przesłuchać prezydenta. Pan prezydent musi być przesłuchany. Publicznie powiedział, że popiera działania pana Sokala – tłumaczy w rozmowie z money.pl.
  https://www.money.pl/sekcja/aferaknf/afera-knf-tasmy-czarnecki-giertych,83,0,2421587.html
  ==========
  Mamy nasz własny serial House of cards……

 67. to sam Trump ma powody do optymizmu, jeśli chodzi o perspektywę wyborów prezydenckich w 2020 roku. Na półmetku kadencji najważniejszy, a niedoceniany w Europie wskaźnik świadczy bowiem wyraźnie na jego korzyść: sztab duetu Trump-Pence zebrał na kolejną kampanię już 106 milionów dolarów. To rekord wszechczasów – żaden z amerykańskich prezydentów nie dysponował na tym etapie taką kwotą. Dodatkowo, zwraca uwagę obiecujący politycznie fakt, że lwia część tego urobku wzięła się z drobnych wpłat indywidualnych wyborców. Partia dysponuje ponadto bezpiecznym zapasem finansowym na poziomie przekraczającym 300 milionów dolarów, z czego niemal 90 w żywej gotówce. Demokraci tymczasem nie tylko nie mogą się obecnie pochwalić podobnymi rezultatami zbiórki, ale zmagają się z długami po poprzedniej kampanii.
  https://nowakonfederacja.pl/zrozumiec-trumpa-zrozumiec-ameryke/
  =======

  Żeby zrozumieć świat, trzeba CZYTAĆ!!!!

 68. Z dystansu
  17 listopada o godz. 18:27

  Przecież to NORMALNE…..
  Że ty czytasz przez swoje okulary wiedzy, doświadczenia, przemyśleń, a ja przez swoje.
  Na tym polega autonomiczność i indywidualizm jednostki ludzkiej.
  Czyje oceny zweryfikuje pozytywnie czas, się przekonamy.

  Jak na razie, jestem zadowolony z procentu trafności mojego oglądu świata.
  Żaden mechanizm nim rządzący, nie zmienił się od jakichś 3 000 lat.
  Ludzie dalej zachowują się jak ludzie, w sposób przewidywalny i wielokrotnie opisywany w dziełach starożytnych.
  Nihil novi sub sole….
  Homo homini lupus….
  Cui bono- to podstawa….

 69. Młoda Amerykanka Kate McClure rok temu na portalu crowdfundingowym (służącym do przeprowadzania zbiórek społecznych) opisała historię bezdomnego mężczyzny, który miał jej oddać swe ostatnie 20 dolarów, gdy zepsuł jej się samochód. Szlachetność byłego żołnierza piechoty morskiej Johnny’ego Bobbitta poruszyła tysiące Amerykanów, którzy wpłacili ponad 400 tysięcy dolarów, by go wesprzeć. Ostrzeżenie przed oszustami. „Działanie może być prowadzone na masową skalę” Urząd Ochrony… czytaj dalej » Wszystko wskazuje na to, że sprawa jest oszustwem i „ustawką”. W czwartek prokurator ze stanu New Jersey oskarżył organizatorów zbiórki – 28-letnią Kate McClure i jej 39-letniego chłopaka Marka D’Amico – o zmowę w celu wyłudzenia pieniędzy. Ten sam zarzut usłyszał Johnny Bobbitt. (http://www.tvn24.pl)
  ==========

  WSZYSTKO dla KASY..
  Media kreują mity, realia je weryfikują.

 70. @ Wiesiek 59
  Serdeczne dzieki ale ja nie mam telewizora he, he. Nie cierpie telewizji i z ostatniego aparatu zrobilam kwietnik w ogrodku, jeszcze w Holandii, to bedzie jakies 19 lat temu.Ja jestem Wiesku, dziwny troche czlowiek, potrafie sie odciac calkowicie od swiata jak pustelnik nawet na pare lat, a jedyny moj kontakt ze swiatem, to moj syn i pare gazet (w epoce przedinternetowej).Zakupy robi moj maz, bo ja nawet do miasta nie schodze z mojego domu na gorce. A potem mam odbicie w druga strone -prawie nie bywam w domu.Co pare, parenascie lat zmieniam kraj i zaczynam urzadzac sie od zera.Dlatego niczego nie gromadze i niczym sie nie obciazam. Jestem koczownik z natury i zwariowalabym w jednym miejscu przez cale zycie. Prowadze zycie na walizkach, a scislej to chyba na plecaku.Jednym i niezbyt obciazonym.Gromadze jedynie kase na koncie bo wlasciwie na nic nie wydaje poza elementarnymi potrzebami. Nie przywiazuje sie ani do miejsc ani do rzeczy, ktorych staram sie miec jak najmniej.Jednak starzeje sie i w Hiszpanii juz chyba pozostane, choc zapewne zmienie pare razy adres bo jest tu gdzie latac wzdluz i w poprzek, to nie Holandia, ktora mozna obleciec w kolko w jeden dzien. Pisze o tym , bo ja czesto nie wiem o pewnych elementarnych dla innych ludzi rzeczach czy wydarzeniach. Wedrujac i urzadzajac sie w roznych miejscach nie mam czasu na obserwowanie wydarzen na swiecie, nieraz mam wiec wielomiesieczne przerwy. O katastrofie smolenskiej pierwszy raz przeczytalam w czeskiej gazecie u moich przyjaciol Czechow. Oczywiscie komputer wiele rzeczy ulatwia i zmienia moj kontakt ze swiatem.Nie jestem skazana tylko na prasowe doniesienia i to z doskoku.Ale niebawem syn mi zamontuje cos takiego jak paypal, o ile dobrze to napisalam i bede mogla sciagac co chce, wiec film na pewno obejrze. Tak czy owak dzieki.

 71. jakub01
  17 listopada o godz. 19:43

  Cóż, z powodu siedzącego trybu życia, i manii czytania, jestem skazany na swój nałóg.
  CZYTAM….
  I usiłuję zrozumieć to, co się dzieje.
  Pasjonują mnie meandry zachowań ludzkich.

  Ps.
  Dziś kolejny chiński film.
  „Podniebny łowca”…..

 72. W decyzji EBC z grudnia 2001 r. napisano, że emisja euro nie musi podlegać żadnym ograniczeniom ilościowym, bo wprowadzanie tych banknotów do obiegu jest sterowane przez popyt. To znaczy – konkluduje Bandulet w wydanej jeszcze w 2011 r książce – że w razie inflacji dostawy się nie wyczerpią. Za pomocą pieniądza, na którego nikt nie zarobił i który nie ma żadnego pokrycia, można więc tworzyć długi i finansowe bańki. Wprawdzie po odejściu Ameryki od parytetu złota w 1971 r., marka także utraciła pośrednie pokrycie, ale Bundesbank starał się działać tak, jakby ono istniało nadal – przekonuje.
  https://www.cxo.pl/news/Euro-czyli-system-uludy,411169.html

 73. jeden plus dla dygnitarzy pis.

 74. W 1993 r. bawarski polityk związany z FDP, Manfred Brunner, zaskarżył Traktat z Maastricht do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie orzekli, że jest zgodny z konstytucją, ale choć ustanawia „związek państw”, to nie „państwo opierające się na europejskim narodzie”, co oznacza, że w gestii niemieckiego parlamentu muszą pozostać „zadania i uprawnienia o zasadniczym znaczeniu”. Trybunał stwierdził także, że choć działa we współpracy z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, to jednak w kwestiach spornych rezerwuje dla siebie ostatnie słowo!
  ==========

  Polska tego nie może….

 75. Podział zadań i obowiązków między organami UE jest dziwny. Nie Parlament Europejski, a Komisja Europejska przygotowuje projekty ustaw, które następnie uchwala Rada Unii Europejskiej (ciekawe ciało, którego skład się ciągle zmienia). Parlament jedynie „uczestniczy” w tym procesie, co jest ewidentnym naruszeniem trójpodziału władz. W tej sytuacji bardzo istotne zadanie powinno przypadać władzy sądowniczej, ale w luksemburskim trybunale (TSUE) zasiadają ludzie, którzy nie chcą wchodzić w paradę centralnej władzy w Brukseli. Często podkopują oni obowiązujące traktaty oraz ingerują w fundamentalne kompetencje państw członkowskich, nawet w dziedzinach, które są dla nich zastrzeżone.
  ========

  Ot, ciekawostka…..

 76. Wiesiek zalewa blog bezsensownymi rojeniami internetowych popekonomistów i popgeopolityków.
  Pzdr, TJ

 77. Co więcej, nowy pieniądz jest wytwarzany, nawet gdy na rynku panuje posucha i nie ma popytu na kredyt. Wtedy pieniądz jest tworzony przez fundusze hedgingowe na tzw. rynku odkupu, który więcej ma wspólnego z pożyczaniem niż ze sprzedawaniem. Aktywa jednego podmiotu przekształcają się w aktywa drugiego, a obligacje skarbowe pełnią rolę podstawowego pieniądza, czegoś w rodzaju gotówki, będąc w istocie funduszem rezerwy w systemie finansowym. Są one na rynku odkupu wielokrotnie zastawiane i wykorzystywane w łańcuchu odkupu obciążeń. Tradycyjne banki tworząc pieniądz, opierają się na mechanizmie rezerw częściowych, a parabanki (fundusze) wykorzystują część zastawianych aktywów. Różnica? Pieniądz bankowy jest używany w każdym obszarze gospodarczym, a odkup obciążeń tylko na rynku finansowym w celu handlu aktywami finansowymi i zarabianiu na różnicy między kosztem odsetek od odkupu a stopą zysku. Im dłuższy łańcuch zastawu tym większe ryzyko, że ktoś wpadnie w kłopoty i pociągnie ryzyko niewypłacalności.
  https://www.cxo.pl/news/Po-kryzysie-bez-zmian,411020.html
  ============

  Ciekawe, kto z czytających, rozumie ten szwindel?

 78. tejot
  17 listopada o godz. 20:40

  Jesteś durniem, i pozostaniesz.
  Bo nie jesteś w stanie zrozumieć makroekonomii, ani psychologii dążeń ludzkich.
  Więcej czytaj, nieco mądrzejszych od siebie.

 79. Z dystansu
  17 listopada o godz. 13:38
  Wzmiankowany link podany przez @Wiesiek59 pochodzi z lipca 2010. Tak więc cały opis dotyczący cudu gospodarczego (?) na Białorusi jest już pokryty ośmioletnią patyną czasu.

 80. Polecam mądre teksty, którym intelekt TJ nie jest w stanie sprostać.
  Ale, to naprawdę nie jest mój problem.
  Umiejętność czytania ze zrozumieniem, zapewniła Komuna.
  Niestety, nie każdy był beneficjentem tej szansy….

 81. zezem
  17 listopada o godz. 20:51

  Od rana boli mnie ząb, więc mnie nie w…wiaj.
  Chcesz coś wiedzieć, pogłęb swoją wiedzę na jakiś temat.
  Pieprzysz o jakichś dogmatach, mających zerową wartość praktyczną.
  Poczytaj więcej o zadłużeniu Białorusi, PKB, PPP, porównaj, a potem dalej pal głupa.

 82. wiesiek59
  17 listopada o godz. 21:00
  Pieprzysz o jakichś dogmatach, mających zerową wartość praktyczną.
  Ja grzecznie stwierdziłem fakty. Powtarzam ponownie ,że podana informacja jest sprzed ośmiu lat. Gdzie tu demagogia?
  I nie przesadzaj z pieprzeniem, bowiem każdy kij ma dwa końce.
  Polecam regularne wizyty u dentysty.

 83. Tylko perspektywa awansu społecznego jest źródłem ludzkiej energii, napędzającej rozwój. Gdy własność przestaje płynąć w kierunku warstw niższych i średnich, rozpoczyna się okres schyłkowy. Stany Zjednoczone znajdują się, zdaniem Hongbinga, blisko tego punktu zwrotnego. Jak chciwość arystokracji, która rugowała chłopów z ziemi, pogrążyła Cesarstwo Rzymskie, tak zinstytucjonalizowana chciwość bogaczy z Wall Street prowadzi Amerykę na skraj przepaści.
  https://www.cxo.pl/news/Po-kryzysie-bez-zmian,411020.html

 84. D. Passent: „To, co powyżej napisałem …”.

  Nic pan nie napisał, to internetowe popłuczyny ostatnich trzech dni, czyli odgrzany kotlet przechowywany od 8 miesięcy w lodówce. Każdy średnio bystry prokurator rozpocznie poniedziałkowe przesłuchanie Czarneckiego od pytania, czemu czekał 8 miesięcy z doniesieniem o przestępstwie korupcji? Oraz jakie ma dowody na korupcję, bo już wiadomo że kartka z 1 proc. nie istnieje. Jedyna logiczna odpowiedź jest taka, że nagranie oligarchy Czarneckiego miało być elementem szantażu na KNF. Natomiast śledczy to taki facet, którego jakiekolwiek gadanie zupełnie nie wzrusza, o ile nie prowadzi do zdobycia dowodu rzeczowego.

 85. zezem
  17 listopada o godz. 21:10

  Moim zdaniem, nie stwierdzasz FAKTÓW. tylko obiegowe opinie, wygenerowane przez media.

 86. tejot
  17 listopada o godz. 20:40
  „Wiesiek zalewa blog bezsensownymi rojeniami”

  Nie jesteś pierwszy i ostatni który to pisze.
  Sam sugerowałem wcześniej, żeby nie karmić trolla to usłyszałem:

  „Czasami człowiek musi, inaczej się udusi! „

 87. Team rossi

  Paciorek zmówiony?

  ”Kaczorze Wielki Królu mój,”

 88. @Wiesiek 59
  kolejny film „Podniebny lowca” niedostepny.Tylko dla uzytkownikow „Premium”na stronie cda, gdzie ogladam wiekszosc filmow z lektorem PL.
  Nie chce byc natretna i nie chce abys pomyslal, ze wywieram na Ciebie jakas presje totez tylko i wylacznie jak znajdziesz chwile czasu i chec, to prosze podrzuc pare tytulow, nie spieszy sie rzecz jasna.Pozdr.

 89. http://krytykapolityczna.pl/inc/uploads/2016/05/pp_17112018.png

  Pif, paf, bank bank !!! PiiiiiiiiiiiiiiiiS Bum!!! Sru!!!

 90. @

  Wiesio i Wałach
  na W,
  dwa bratanki
  dotarli do WC
  i stanęli w szranki.

 91. @jakub01
  O Hiszpanii – oczywiście, że Hiszpania jest tańsza od Polski; bylismy tym zdumieni osobiście, kiedy spędziliśmy tam ponad miesiąc, włócząc się z namiotem. Najdrożej wychodziły autostrady (i benzyna, niektóre kempingi), ale większość prowincji ma swoje bezpłatne drogi równoległe, wiec szybko się nauczyliśmy się jeździć jak ogarnięci tubylcy. Oczywiscie muzea drogie, ale na tym nigdy nie oszczędzamy, zawsze warte swojej ceny.
  Jedzenie tańsze, zwłaszcza w restauracjach, a w Lidlu, w którym się zaopatrywalismy głównie, też było zupełnie spoko – z tym, że byliśmy w Hiszpanii, gdy w Polsce rządziło PO, i wtedy te ceny jedzenia były niemal identyczne. Dzis jest u nas drożej. Mucho trabajo, poco dinero – zwłaszcza prawdziwe o konającej coraz bardziej klasie średniej.

 92. Wiesiek,
  Już o tym wspominałem, ale wspomnę jeszcze raz, jak zwykle -przy takiej okazji – zastrzegając, że – w dziedzinie ekonomii -głębszej wiedzy nie posiadam.
  Wydaje mi się, że zagadnienia, które poruszasz są dla Ciebie mało skomplikowane, że wystarczy przyłożyć jakiś szablon i według niego postępować, a wszystko pięknie się ułoży. Ekonomia nie jest nauką ścisłą i -w związku z tym – nie jest tak np., że jeśli w jakimś kraju panuje dobrobyt, a w innym bieda, to wystarczy, że ten biedny kraj zastosuje te same metody, których użył kraj bogaty, by osiągnąć wysoki stopień zamożności i osiągnie taki sam bądź choćby zbliżony poziom. W jednym ze swoich komentarzy zachwycasz się Białorusią, a w innym piszesz o nędzy w Wielkiej Brytanii, nie biorąc pod uwagę kwestii względności owych nędz. A te nędze są bardzo różne – nędzarz z Sudanu, Bangladeszu, czy nawet z Polski dałby wiele, żeby móc nędzarzem w UK, ba – niejeden nie-nędzarz, ale ktoś żyjący w tych krajach na granicy ubóstwa chętnie by się zamienił rolami z brytyjskim nędzarzem, bo bardzo wiele te nędze różni. Wielkiej Brytanii istnieją takie pojęcia, okreslenia, jak „intencionally poor”, „intencionally unemployed”, „intencionally homeless”, chodzi tu o osoby ubogie, bezrobotne, czy bezdomne z wyboru, świadomie. W każdej chwili mogą zmienić swój status – państwo służy w tym daleko idącą pomocą, o której np. Polacy mogą w swoim kraju tylko pomarzyć. Jeśli nie masz pracy udajesz się do Job Centre (odpowiednik naszego urzędu pracy) i tam się rejestrujesz jako bezrobotny. Co tydzień otrzymujesz zasiłek – 56 funtów, jeśli masz mniej niż 23 lata, jeśli więcej – 73 funty, jeśli masz bezrobotną partnerkę/żonę -otrzymujecie 114 funtów. Każdy bezrobotny dostaje doładowanie do telefonu -20 funtów oraz bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Jeśli jesteś bezdomny, zgłaszasz się do „councilu” (odpowiednik urzędu miejskiego/dzielnicowego/gminnego) i mówisz, że nie masz gdzie mieszkać. Najpóźniej następnego dnia otrzymujesz tymczasowe lokum, a po pół roku -stałe. Dopóki nie uzyskasz pracy, dopóty czynsz oraz tzw. media opłaca ci „council”, oczywiście NI (odpowiednik naszego ZUS), też masz pokrywany, tyle że nie przez samorząd, lecz przez państwo (Departament of Work and Pension). Te 72 funty zasiłku, masz na czysto, dla siebie i jeśli nie pijesz, nie palisz, nie ćpasz, to jest to naprawdę sporo kasy. A jeśli już koniecznie w weekend musisz się napić, to stać cię nie tylko na tani browar w „teskaczu”, ale nawet na flaszkę niezłej whisky, a nawet „Jacka Danielsa”, czy kilka drinków lub piw w pubie. Wielu Brytyjczykom się to podoba skoro życie na zasiłkach jest „dziedziczone” – dziadkowie z nich żyją ich dzieci i wnuki, całe pokolenia. Brytyjscy nędzarze może nie mieszkają na Belgravii (choć znałem jednego muzyka, który stracił, przez pijaństwo, pracę w orkiestrze, mieszkał na Notting Hill, szukał pracy, nie mial na czynsz, więc „council” mu ten czynsz opłacał – 800 funtów tygodniowo!), lecz w mniej prestiżowych dzielnicach, mają samochody, wypasione tv, internet (nielimitowany -od 30 funtów miesięcznie), komputery, dobre telefony.
  Nie chciałbyś być takim nędzarzem?
  Stopa bezrobocia w UK – 4%, na Białorusi – 0, 40%, w Katarze -0, 10 %, w Nigrze też 0, 40 %, w Bangladesz około 3 proc., w Kambodży – 0, 40, a we Francji – 9, 10 proc., w Luksemburgu -5, 40 proc.
  Sam widzisz, jak to jest z tymi prostymi porównaniami.
  źródło:
  https://pl.tradingeconomics.com/country-list/unemployment-rate

 93. wiesiek59
  17 listopada o godz. 20:47
  tejot
  17 listopada o godz. 20:40

  Jesteś durniem, i pozostaniesz.
  Bo nie jesteś w stanie zrozumieć makroekonomii, ani psychologii dążeń ludzkich.

  Mój komentarz
  Wiesiek, dziękuję za inwektywę wypływającą ze „zrozumienia psychologii dążeń ludzkich”.
  Pzdr, TJ

 94. wiesiek59
  17 listopada o godz. 21:38
  Wydaje się ,że musisz być bardzo zmęczony. I wmawiasz mi
  „fakty”. Powatrzam ponownie – mój wpis odniósł się do daty publikacji, a ta pochodzi z roku 2010. I to jest FAKT.
  Na tym kończę , bo robi się śmiesznie.

 95. wiesiek59

  byliśmy na Białorusi kilkakrotnie, znamy wielu ludzi stamtąd; polecam osobistą wizję lokalną, zamiast wklejek z cudzych artykułów
  jakoś nie wszyscy są zadowoleni z tego raju – dziwne, prawda?
  Białorus to smutny, szary kraj; wymień jednego artystę z Białorusi, ale tak z głowy, bez grzebania w wiki; wymień muzyka, kompozytora, aktora, naukowca, rezysera; daruj sobie Swiatłanę Aleksiejewicz – rzuć innym nazwiskiem plz, skoro to jest taki kwitnacy, bujny kraj
  Niestety – to wystraszone, spacyfikowane społeczeństwo bojace się własnego (i nasłanego) cienia i oddechu
  Skoro jest tak świetnie, to dlaczego taka masa ludzi ucieka na Zachód? W tym do Polski? No, dlaczego?

 96. Czy ktoś może tego lekko opóźnionego w rozwoju uczyciela zsg wynieść na śmietnik?

  Rozwalił blog D Passenta, na placu boju pozostało 4, a może 5 rasowych blogmanów którym coraz mniej się chce pisać. Smuty wystepów tejże śmiertelnie nudnej gnidy dopełnia jego entourage, w postaci paru zmęczonych życiem walkirii, wiernie opatrujących rany cwelowi udającemu enheriara. 😎

 97. Mauro Rossi
  17 listopada o godz. 21:38

  D. Passent: „To, co powyżej napisałem …”.
  […]

  ____________________________________________________
  Bez względu na to, co napisał D. Passent powyżej, czy po bokach, czy poniżej, bez względu na to, czy ktokolwiek, gdziekolwiek, cokolwiek i jakkolwiek napisał lub nie napisał – macie już sznur na szyi, ktory sami sobie nałożyliście, sami codziennie go zaciskacie i sami kopniecie w stołek, dzięki czemu powtórka z bolszewizmu przejdzie do historii i już nie wróci. Tak wam dopomóż Bóg.

 98. @blackley bez „pan” 11:19:
  „… pieniądze liczą się tylko na początku…”
  Jaki był początek bankowca L.Czarneckiego?, a może ktoś inny zna szczegóły?

 99. blackley
  17 listopada o godz. 21:58
  https://www.rt.com/uk/444165-austerity-un-poverty-report/

  Tedziu, ten link już kiedyś puszczałeś, daj cosik nowego, najlepiej ciekawe fotki z rodzinnych stron. Kałmucja jest przecież niepowtarzalnie piękna.

 100. Wiesiek 20:07
  Piszesz , że Euro może byc drukowane przez EBC bez ograniczeń, i stad wnioskujesz o nieograniczonej możliwości zadłużania się. Otóż ten pieniądz o którym tu mowa to banknoty , albo monety , a te stanowią zaledwie około 14% całego pieniądza , ktorego większość to pieniądz elektroniczny , zaczyna sie od wszelkich rodzaju rywatnych kart płatniczych , a kończy na gigantycznych transakcjach . A więc przez twoja koncentracje na zadłużeniu nie zrozumiales , że chodzi tu o zabezpieczenie dostatecznej ilości pieniądza papierowego w obiegu , który stanowi jedynie około 14% wszystkich pieniędzy, a nie o zadłużanie się .

 101. zetus1
  17 listopada o godz. 10:17

  @Mauro Rossi, cc:@adam100
  15 listopada o godz. 20:18

  MR: „A skąd Big-Bang się wywodzi? A racja, od brytyjskiego astronoma Freda Hoyle’a. Już nie żyje biedaczek”.

  zetus1: „Czemu wyśmiewasz się z nieżyjącego astronoma”.

  Skąd znowu, stwierdzam, że nie żyje (biedaczek) i już pewnie wie wszystko. A jeśli przypadkiem miał rację (Hoyle był ateistą) to nie miał i już nigdy nie będzie miał okazji przekonać się o swojej racji.

  „Przecież jak dotąd nikt nie przezwyciężył śmierci. (…) Jeżeli nie odpowiada Ci teoria Big Bangu to możesz wybrać “conformal cyclic cosmology.“

  Pisałem o tym w poprzednim wpisie
  15 listopada o godz. 22:01

  … cytuje siebie z poprzedniego wpisu: ―
  Conformal cyclic cosmology (CCC) Penrose’a przesuwa problem, ale go nie rozwiązuje, zresztą nie było to jego celem, w końcu nie jest on ateistycznym aktywistą jak Fred Hoyle. Przed „wielkim wybuchem”, ponad 13 mld lat temu, miały być według Penrose’a inne „ery kosmiczne” (eony), ale skąd się te poprzednie ery (eony) wzięły, łącznie matematyką i prawami fizyki, nadal nie wiemy.

  [Teoria] „R. Penrose’a która nie ma ograniczeń czasowych i odpowiada na pytanie co było przed Big Bangiem. Jest takim multi Big Bangiem”.

  Hawking w „Krótkiej historii czasu” opisuje jak na publicznym wykładzie z astronomii pewna staruszka wyjaśniała, że jej zdaniem Ziemia spoczywa na ogromnym żółwiu. ― A ten żółwiu na czym, zapytał ironicznie astronom? ― Na innym żółwiu, a ten na następnym i tak w nieskończoność. Przypomina multi Big Bang? 🙂

  „Mnie tam wystarczy 13,7 mld lat jakie upłynęło od Big Bangu”.

  A mnie, że WSZYSTKO wzięło się z niczego i wybuchło (Big Bang) nie zadowala. Niestety nie możemy posunąć się jeszcze dalej w głąb czasu, np. do 14 mld lat, bo wówczas materia, czas i przestrzeń nie istniały. To pokazuje granice nauki i jednocześnie pole do spekulacji. Religijnych i niereligijnych. A jeśli Big Bang wziął się z innego Big-Bangu, a ten z kolejnego … i tak, no chyba w nieskończoność, to mamy ciągle ten sam problem. Teoria Penrose nie zastąpi Boga, zresztą żadna teoria nie zastąpi, więc nie szukałbym łatwych analogii Boskiego creatio ex nihilo do Big Bangu czy multi Big Bangu. Bóg jest czymś znacznie wiecej, jak to się określa jest transcendentny w stosunku do rzeczywistości. Nauka i wiara wcale ze sobą nie konkurują.

  „Twoja, jak przypuszczam, konkurencyjna teoria stworzenia liczy się w tysiącach lat (albo siedem dni)”.

  Nie ustawiaj się za wygodnie. Biblijna (religijną) metafora stworzenia świata powstała co najmniej 2 tys. lat wcześniej zanim pojawiła się nauka, więc inna być nie mogła. A nauka pojawiła się po raz pierwszy w cywilizacji chrześcijańskiej, na uniwersytetach i w średniowieczu. Bez nauki nie byłoby setki lat później Einsteina, Hawkinga, Penrose’a. Co ciekawe, teoria rozszerzającego się wszechświata byłaby przyjęta szybciej niż to się stało, ale niektórym zanadto przypominała biblijną koncepcje creatio ex nihilo (stworzenia z niczego). To dlatego ateista Fred Hoyle nazwał ją prześmiewczo Big Bangiem (wielkim wybuchem), ale nazwa ta wbrew jego intencjom przyjęła się na poważnie.

  „Co do napisów Nitzsche i Bóg (nie żyją) to one stawiają na równi te dwie postacie z tym, że ta pierwsza była prawdziwa”.

  To tylko twoja opinia, nie fakt, choć brzmi w tonie kategorycznym.
  Bóg (nawet hipotetyczny) może istnieć bez Nietzschego, ale Nietzsche bez Boga nie może.

  „O Bogu pisali tylko samozwańczy epigoni”.

  Nie bardzo rozumiem, co poeta miał na myśli? Bez Boga monoteistycznego nie byłoby cywilizacji, religia prosta (animistyczna) „wyprodukowała” aborygenów.

 102. Z dystansu
  17 listopada o godz. 22:41

  Pieniędzy teraz nie dodrukowuje się, już nie te czasy. Pieniądz teraz kreuje się eletronicznie, klikając myszką.

 103. jobrave
  17 listopada o godz. 22:05

  Nie utop się w żółci, choć podobno ona balsamuje.
  Więc może warto spróbowac? 🙂

 104. Mauro Rossi 17 listopada o godz. 21:38 do Passenta: – … odgrzany kotlet przechowywany od 8 miesięcy w lodówce. Każdy średnio bystry prokurator rozpocznie poniedziałkowe przesłuchanie Czarneckiego od pytania, czemu czekał 8 miesięcy z doniesieniem o przestępstwie korupcji? Oraz jakie ma dowody na korupcję, bo już wiadomo że kartka z 1 proc. nie istnieje. Jedyna logiczna odpowiedź jest taka, że nagranie oligarchy Czarneckiego miało być elementem szantażu na KNF.

  Mauro Rossi,
  Czarnecki nie jest urzędnikiem państwowym a obywatelem Malty (jak dziś słyszałem z ust Jakubiaka) i nie miał obowiązku lecieć do prokuratury z doniesieniem, że otrzymał od gangstera-rekietera „propozycję nie do odrzucenia” polegającą na tym, że rekieter za określoną sumę postara się zagwarantować, że pisowska mafijna rodzina, która opanowała KNF pozostawi jego banki w spokoju.
  Nie dziwi mnie, że taśmę z nagraniem rozmowy trzymał jako zabezpieczenie na wypadek próby przejęcia jego banków przez rekieterów ponieważ nie miał zamiaru poddać się „propozycji nie do odrzucenia” lub uznał ją np. za zbyt wygórowaną.

  Ładnie piszesz, że miał to być może „element szantażu KNF”.
  Tobie już chyba zupełnie odbiło. KNF to jest Komisja Nadzoru Bankowego i nie przed nią zamierzał się bronić i się broni a przed gangiem, który tę komisję (miejmy nadzieję chwilowo) opanował i „trzyma władzę” tamże. Jak wynika z nagrania, w tej grupie są gołębie i jastrzębie i żeby mieli jednolity pogląd, to kasa musi być odpowiednia.

  Mauro, zobaczymy co Maltańczyk ma jeszcze bo (Rzym)n Giertych zapowiada następne nagranie. Ile w ogóle ich mają? – wiesz może?

  „Księcia” pewno czytałeś, zakładając więc, że Maltańczyk z Giertychem też czytali, to jeśli nie działają w przymusie i rozpaczy, to będą walić dopóki wróg nie będzie doprowadzony do stanu bezbronności.

 105. Wiesiek 20:13
  Oczywiście , że można każde prawo unijne zaskarżyć w Niemczech przed Trybunałem Konstytucyjnym , tak było tez z Traktatem z Mastrich, który było opracowany i podpisany przez niemiecki rząd . Jakie byłyby konsekwencje tego, gdyby TK uznał, ze traktat ten jest niezgodny z konstytucja ?
  Albo Niemcy musiałyby wystąpić w tym wypadku z unii walutowej , albo wogóle zUE, albo dostosować swoje prawo krajowe, w tym wypadku konstytucję do prawa unijnego i to juz nie jest rola sądu , ale ustawodawcy , a wiec parlamentu.
  Zapewniam cię , że takie przypadki już sie w Niemczech zdażaly.
  Problem Polski jest ale chyba inny tutaj nikt nie zaskarżył prawa unijnego przed polskim TK na zgodność z polską konstytucja , a odwrotnie polskie ustawy , ktorych rząd nie chce zmienić, zostały zaskarżone przed TSU.

 106. Rossi
  Ja wiem, że niektóre kraje chcą całkowicie zrezygnować z gotówki, czy Polska jest juz tak daleko ?

 107. Poprawiam zanim ktoś zyczliwy mnie ubiegnie 🙂 powinno być „intentionally”, a nie – jak błednie – napisałem:”intencionally”.

 108. BWTB
  17 listopada o godz. 21:47

  Nie szukałbym w „Krytyce Politycznej” wiedzy o ekonomii i regulacjach europejskich dotyczących bankowości. Nie ten adres. Przejęcie upadającego banku przez skarb państwa i tak lepsze jest niż plajta. Poza tym w przypadku Czarneckiego (TW Ernest) byłaby to realna dekomunizacja ― no w końcu. O, i zdaje się to przeszkadza Krytyce Politycznej, nie tam nacjonalizacja. Czyż zresztą ta nacjonalizacja nie byłaby sprawiedliwością społeczną zapisaną w konstytucji? Nabył miliardy psim swędem i takoż je stracił. 🙂

 109. Z dystansu
  17 listopada o godz. 22:59

  „Ja wiem, że niektóre kraje chcą całkowicie zrezygnować z gotówki, czy Polska jest juz tak daleko”?

  Jeśli chodzi o płatności elektroniczne to w czołówce Europy, przed Niemcami.

 110. …a teraz jeszcze średnik w niewłasciwym miejscu,poprawiam: „A nie -jak błędnie napisałem – „intencionally”.

 111. Wiesiek
  Nie wiem co w tym jest dziwnego, kiedy rząd UE ktorego pewna formą jest Komisja Europejska przygotowuje ustawy i przedkłada je potem parlamentowi.
  To jest normalna demokratyczna procedura także w demokratycznych państwach narodowych, że to rząd aby osiągnąć swoje cele tworzy ustawy , które potem są debatowanie w parlamencie i albo przechodzą , albo są poprawiane.
  To w Polsce pod rządami PiSu nastąpiła moda na ustawy poselskie, co według polskiego porządku legislacyjnego, ogranicza debatę parlamentarna i pozwala przepchnąć ustawy w ciagu jednego dnia przez Sejm.

 112. Mauro Rossi
  17 listopada o godz. 22:50

  jobrave
  17 listopada o godz. 22:05

  Nie utop się w żółci, choć podobno ona balsamuje.
  Więc może warto spróbowac?
  __________________________________________________
  Woreczek mam wycięty niestety, ale gruczoł jadowy jest w porzo, więc mogę obejść sie bez żółci 🙂

 113. Rossi
  Ale papierowe pieniadze jeszcze macie i może stanowią one nawet mniej jak14% całego pieniądza w obiegu w Polsce.
  Ty wiesz o co ci chodzi , bo ja jeszcze wciąż niewiem, czemuś sie uczepił ?

 114. żabka konająca
  17 listopada o godz. 22:23

  @blackley bez „pan” 11:19:
  „… pieniądze liczą się tylko na początku…”
  Jaki był początek bankowca L.Czarneckiego?, a może ktoś inny zna szczegóły?
  __________________________________________________
  Ta jak to jaki beł puczontek, ta złodziejske prewatyzacji se zrobił, piniendzy wzion, okrad Narud Polski i bank sy zbudował, a Balcyrowicz mu jeszczy naszych piniendzy dułożył a tera gra wariata ży tak ni byłu, ta szyski une kradli i wywiezły Majontyk Narudowy do Brykseli i tera sy tam pijom na rzaglówkach co na doli pokoje luksowy majom, goly baby im tańczom a z Narodu siem śmieją. A tera siem bojom bu Pan Prezys purzondyk robi wreści zy złodzijami co szysko kradnum.

 115. A grube kreskie kto zrobjuł? Nu kto? Żeby kradły oba. Po to una była a Pany Kaczyjskie to wiedzieli to zginuł w Smolejsku bu chciał dobrzy dla Polski co tyli wycierpiała jak nasz ksiondz muwił w tamte nidzieli co pochód był bez całe Warszawy co ludzi szły z rodzinami i Pan Prezys na puczontku i take małe flagie polske miał jak dzieci co machajom jak jest świento polskie, bo gu renka boli żeby duże flagie niesł to take małe musiał a na kulano tyż moży to wpłynałć a ni moży tak dźwigać bu Narud gu poczebuje żeby dobrzy byłu.

 116. Poszli spać? Ha?

 117. legat
  17 listopada o godz. 22:55

  „Czarnecki nie jest urzędnikiem państwowym a obywatelem Malty ….”.

  Może ma jeszcze obywatelstwo cypryjskie? Bo że konta na Kajmanach to jestem niemal pewien. Co zresztą jak najgorzej o nim świadczy, ale niczego nie zmienia. Malta i Cypr są członkami UE, ENA będzie działał.

  „ nie miał obowiązku lecieć do prokuratury z doniesieniem, że otrzymał od gangstera-rekietera …”.

  Wybacz, ale na gangstera to wygląda Czarnecki, a nie pracownik naukowy Chrzanowski. Ten ostatni to może za mało był gangsterem. To co mówi Czarnecki nie ma znaczenia dopóki nie znajdzie kartki z 1 proc.

  „pisowska mafijna rodzina, która opanowała KNF pozostawi jego banki w spokoju”.

  I co KNF miałby po zmianie rządu pozostać w rękach Platformy ? Nie jesteś pod wpływem gazu rozweselającego? PO w 2007 roku zostawiła KNF pisowcom? Jesteś absolutnie pewien? 🙂

  „ taśmę z nagraniem rozmowy trzymał jako zabezpieczenie na wypadek próby przejęcia jego banków przez rekieterów …”.

  Nie, ten upadający bank miał być przejęty przez inny bank. Możliwe że za złotówkę. Tak robi się w UE (są regulacje, w Polsce jest zgodna z nimi ustawa), bo niby dlaczego podatnik ma dokładać do uzdrowienia szemranego banku (GetBack się kłania) w posiadaniu TW Ernesta? No wytłumacz, dlaczego?

  „Mauro, zobaczymy co Maltańczyk ma jeszcze bo (Rzym)n Giertych zapowiada następne nagranie. Ile w ogóle ich mają? – wiesz może”?

  Nie wiem, możliwe że tak. Podobne rozmowy w światku i półświatku finansowycm z których laicy niewiele rozumieją prowadzone są codziennie. Jedni twierdzą, że Czarnecki i tak wszystko traci, „więc można go próbować użyć do obalenia reżimu”, no i to by oznaczało, że KOD pójdzie w kąt. Inni, że chce z siebie zrobić ofiarę polskiego systemu finansowego i skieruje sprawę do arbitrażu. Idea Bank i tak upadnie (już od dawna to trup), ale on uzyska odszkodowanie od państwa, jak w przypadku Eureko.

  „Księcia” pewno czytałeś, zakładając więc, że Maltańczyk z Giertychem też czytali, to jeśli nie działają w przymusie i rozpaczy, to będą walić dopóki wróg nie będzie doprowadzony do stanu bezbronności”.

  Chodorkowski próbował, też mu odbiło, że usunie Putina, ale to tylko była mania wielkości i nie liczenie się z rosyjskimi realiami w postaciu służb specjalnych. Z państwem polskim ob. Malty Czarnecki przegra.

 118. Mauro Rossi

  „Nie szukałbym w „Krytyce Politycznej” wiedzy o ekonomii i regulacjach europejskich dotyczących bankowości.”

  Krytyka w intencji grzanej od kilku dni afery przypomniała zapomniany nieco termin „crony capitalism” czyli „kapitalizm kolesiowski” ewentualnie „kapitalizm kumoterski”.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Crony_capitalism

 119. Mauro Rossi,
  nie trzeba być pod wpływem gazu rozweselającego, żeby zanieść się śmiechem wystarczy wiedzieć co znaczą słowa „prawo”, „sprawiedliwość” i która z partii politycznych użyła ich w swojej nazwie.

  Mauro, piszesz i pytasz: – ten upadający bank miał być przejęty przez inny bank. Możliwe że za złotówkę. Tak robi się w UE (są regulacje, w Polsce jest zgodna z nimi ustawa), bo niby dlaczego podatnik ma dokładać do uzdrowienia szemranego banku (GetBack się kłania) w posiadaniu TW Ernesta? No wytłumacz, dlaczego?

  Odpowiadam. Ano dlatego, że wystarczy aby za pośrednictwem słupa w postaci „pana radcy” opłacił rekiet i już ustawa nie musiałaby zadziałać bo wszystko zależy od „grupy trzymającej władzę”;

  Poza tym, to myślę, że Czarnecki podejmując walkę zabezpieczył się na tyle by żyć w dostatku do końca swoich dni i że z tym ENA to przeholowałeś, bo na razie to nie widać jakoś za co miałby być aresztowany.

  Twój symetryzm też mnie rozśmiesza bez gazu, bo KNF to kolejna instytucja po Trybunale Konstytucyjnym, KRSie, urzędzie Prezydenta i innych, których autorytet Twój PiS zniszczył.

 120. „Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator; ale i ten,prawdę mówiąc,świnia”. Tak sobie myślę o nagraniach parafrazując Gogola z Martwych dusz. Z donoszeniem festina lente !

 121. To oligarchiątko bankowe posługuje się gangsterskimi metodami walki o własne interesy. Jak się źle prowadził, to inny bank powinien przejąć bank oligarchy za 1 złotówkę, bo to jest metoda powszechnie praktykowana w krajach praktykujących demokrację.

 122. jobrave
  17 listopada o godz. 21:52

  System zabezpieczeń socjalnych zbudowany po 1945 roku, w krajach zachodnich, w epoce konfrontacji z blokiem wschodnim, jest stopniowo redukowany, w imię cięcia kosztów funkcjonowania Państwa- bo korporacje unikają podatków i bo zabrakło konkurencyjnego systemu socjalistycznego.

  To o czym piszesz, to wsparcie dla mniej zaradnych, powoli bedzie odchodzić w przeszłość, nawet w kraju teoretycznie tak bogatym jak GB.
  O ile nie zmieni się doktryny neoliberalnej na inną- Corbyn.
  Albo nie znajdzie się środków na finansowanie programów socjalnych.
  Próby opodatkowania przepływów finansowych- podatek Tobina, likwidacja rajów podatkowych, dałyby pożądane kwoty.
  Jednak takie zmiany legislacyjne są systematycznie torpedowane przez zainteresowanych.

  Więc siłą rzeczy, koniec raju jest bliski……
  Nie da się wiecznie pokrywać deficytu budżetowego dodrukiem.
  Będąc rezydentem w GB od kilkunastu lat, sam zapewne zauważyłeś różnicę w sile nabywczej funta. Porównaj jego siłę po przyjeździe i obecnie.

 123. nokraj
  17 listopada o godz. 22:04

  Zawsze jest tak, że na innym pastwisku trawa jest bardziej zielona….
  W każdym kraju masz ludzi bardziej zaradnych, którzy będą szukać pracy w krajach bogatszych, emigrując za chlebem z omastą, bo ten krajowy jest suchy.
  To robi własnie te 0.5 miliona Białorusinów, czy 3,5 miliona Polaków.
  Nie zależy to od systemu rządów, tylko aspiracji.

  Moim zdaniem, różnica pomiędzy Polską a Białorusią jest taka, że Polacy MUSZĄ wyjeżdżać za chlebem, Białorusini MOGĄ.
  I oczywiście, my jesteśmy już podłączeni do światowej wymiany handlowej, Białorusi blokuje się takie możliwości w wielu obszarach.
  Po to są sankcje, restrykcje, wizy, finansowanie z zewnątrz opozycyjnych organizacji, propagandowa nagonka- która ostatnio zelżała.

  Janukowycz swego czasu, czy Łukaszenka, kalkulowali sensownie.
  Zerwanie z rosyjskim rynkiem zbytu na produkty krajowe, skutkowałoby załamaniem gospodarczym.
  Związanie się z zachodem, trwałoby dziesięciolecia, nędzy i masowej emigracji nie dałoby się zapobiec.
  Co obecnie zresztą widać na Ukrainie.

  Rozwalic kraj można bardzo łatwo.
  I co potem?
  Umyć rączki, nie odpowiadać za skutki?
  Interesy geopolityczne to jedno, odpowiedzialność za społeczenstwo, to inna para kaloszy.

 124. – Stany Zjednoczone poprzez wpływy w Polsce i Rumunii próbują zablokować tzw. Jedwabny Szlak i handel z Chin drogą lądową, którego Amerykanie nie są w stanie kontrolować. Z drugiej strony, państwa Europy Zachodniej widzą w handlu z Chinami rynki zbytu i nie chcą podporządkowywać się celom Stanów Zjednoczonych, tylko działać na rzecz własnych gospodarek. To, o czym mówił francuski minister finansów, jest niczym innym jak wyłącznie wskazaniem, że Francja widzi tu własne interesy, które są związane z rynkami Dalekiego Wschodu, najbardziej rozwijającej się części świata.

  Ekspert zwraca uwagę, że kwestia ta dotyczy też Iranu i tamtego regionu. – To są setki milionów mieszkańców, wielkie rynki zbytu. Jeśli USA będą z nimi w jakiejś konfrontacji, nawet politycznej, to automatycznie Francuzi i Niemcy widzą tam rynki zbytu dla siebie.
  https://kresy.pl/publicystyka/prof-zapalowski-francja-i-niemcy-ida-w-strone-konfrontacji-z-usa/

 125. @

  Nowa afera bankowa trzęsie całym PISem i wszystko wskazuje na to, że ktoś wbił sztylet w ten silny organizm. Ten, kto to zrobił miał szczęście, trafił w worek z gównem i zaczęło się wylewać wszystko, co najgorsze. Niektórzy komentatorzy porównują tę sytuację do afery Rywina, dodając z nadzieją w głosie, że takie afery obalają rządy. Nie zapominajcie jednak o tym, że PISowska machina kontroluje przepływ informacji. W ich mediach w ogóle się nie mówi o jakiejś aferze, a jeśli już, to prewencyjnie nazywa się ją nieuzasadnionymi atakami na dobrą zmianę i 500+. Kreuje się rzeczywistość, w której obóz władzy zawsze jest ofiarą niemogących się pogodzić z wyborczą porażką lewaków i ubeków oderwanych od koryta.
  Jest mi trudno o tym pisać, Trudno, jako elementowi polskiego społeczeństwa, bo niestety skuteczność działania PISu nie była by możliwa, gdyby nie wysoki procent obywateli totalnie oderwanych od rzeczywistości. Kiedy się relacjonuje oddźwięk społeczny wydarzeń, trudno jest nie wspomnieć o powszechnie panującej głupocie. A najbardziej przerażający jest fakt, że ta choroba dotyka prawie 40% społeczeństwa.

 126. @

  Trolle z PiS-u zaatakowały dziś TVN.
  Próbują przykleić ostatniej niezależnej telewizji łatkę KOLABORANTA Z NAZISTAMI.
  Ale to się nie uda.
  Wszyscy w Polsce i w Europie widzieli przecież jak rząd PiS i pis-owski prezydent szli na czele marszu 11 listopada, gdzie za nimi pomaszerowali polscy i włoscy neonaziści.
  A TERAZ PiS SZUKA TEMATÓW ZASTĘPCZYCH ABY POLACY PRZESTALI MÓWIĆ O AFERZE KNF.
  Nie uda się!
  Władza PiS jest przeżarta korupcją!
  Ten rząd nie dotrwa do końca kadencji.

 127. @

  Nigdy jeszcze w Polsce nie było tak zakłamanej organizacji… i tak zakłamanych ludzi z kłamcą premierem na czele.

 128. @

  Tomasz Piątek: Macierewicz był faworyzowany przez SB.

  Macierewicz nie tylko nie był twardym antykomunistą, ale wręcz był zwolennikiem współpracy z komunistami.

  Działał wewnątrz „Solidarności” w taki sposób, aby zeszła ona z twardego kursu i poszła na współpracę z władzą – mówi Tomasz Piątek, autor książki „Macierewicz. Jak to się stało?”.

  Newsweek: Czy Antoni Macierewicz był agentem SB?

  – Z akt IPN wynika, że Macierewicz był przez Służbę Bezpieczeństwa faworyzowany, a pewna niezwykła komórka SB roztoczyła nad nim parasol ochronny.

  Świadczy o tym m.in. obszerna notatka służbowa oficera wywiadu PRL, Ireneusza Jasińskiego występującego pod nazwiskiem Hutorowicz.

  To nie ulega wątpliwości: cały ten szokujący dokument się zachował i nie ma wątpliwości co do jego autentyczności.

  Pytanie tylko, na ile świadomy był Macierewicz, że jest narzędziem esbeckiej gry, a na ile myślał, że wodzi za nos komunistów.

  Niestety, jego teczkę esbecy zniszczyli w 1990 w czasie słynnego palenia teczek (tak głosi oficjalny zapis w IPN). Nie wiemy, co zawierała, więc nie wiemy czy Macierewicz np. donosił na kolegów.

  Tu mogę mówić co najwyżej o swoim zdaniu na temat człowieka, którego poznawałem drobiazgowo w ciągu tysięcy godzin spędzonych w archiwach oraz wielu wywiadów, które przeprowadziłem z jego dawnymi przyjaciółmi, a nawet z esbekami.

 129. Wyobraźmy sobie chińskie społeczeństwo jako gigantyczną „czarną skrzynkę”, a Chińską Partię Komunistyczną jako programistę pracującego metodą głębokiego uczenia. Przemówienia, dokumenty partyjne, regulacje prawne: wszystko to służy uczeniu „czarnej skrzynki” reagowania na określone sposoby – ale ostatecznie nie ma nikogo, kto by naprawdę wiedział, jak to działa.

  W tej gigantycznej „czarnej skrzynce” jakaś inwestycja może się okazać okazją stulecia – albo nagle zostać sklasyfikowana jako przestępstwo przeciwko państwu. Wypowiedz się, wyraź opinię, a możesz zmienić kierunek debaty – albo zorientować się, że wchodzisz na zakazany teren.

  Wielu najbogatszych, którzy wykorzystywali łapówki i inne nieuczciwe metody, aby zarobić miliony, dziś balansuje nad otchłanią. Wiedzą, że każdy kolejny krok może uczynić z nich jednego z tych dwóch czy trzech nowych miliarderów, którzy pojawiają się w Chinach co tydzień – albo zaprowadzić ich na resztę życia za kraty.

  Kiedy rozejrzą się, widzą tylko „czarną skrzynkę”: potężną, mroczną i błyszczącą. W innych krajach takie ryzyko postrzegane jest jako coś, co należy wyeliminować. Tu jest najbardziej charakterystyczną cechą systemu, jądrem całego programu społecznego.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/sztuczna-inteligencja-z-chin-zmierza-do-zawojowania-swiata/m5mw7d8
  ============

  Całkowicie inna koncepcja Państwa, społeczeństwa……

 130. @

  Ryszard Cukierman:

  „W państwowej telewizji TVP
  naćpany (lub napity), niejaki
  Cejrowski w trakcie rozmowy z
  roześmianym niejakim
  Rachoniem pali flagę Unii..a,
  wszystko to w tzw. najlepszym
  czasie antenowym i za nasze
  pieniądze. Fajne??? Super”

 131. Po katolikach wszystkiego można się spodziewać. Stosy już były w ramach zabawy z krzesiwem. Tak sobie myślę o religijnej pomroczności w ramach znaku pokoju.

 132. wiesiek59
  „moim zdaniem, jest tak…”
  moim zdanie to Twoja wiedza jest teoretyczna, z zacisza wygodego domu
  powtarzam, pojedź na Białorus, pożyj, porozmawiaj z ludźmi
  pożyj w kraju, w ktorym nic nie wolno, gdzie jest klasyczna dyktatura, i jeden dżem w sklepie, i hotele wybrane dla cudzoziemców – jak za czasów ZSRR, gdzie każda oznaka samodzielnego myślenia jest tłumiona. Tak lubisz, to się podoba, to w takim razie polecam Koreę Północną. Zastanow się, dlaczego świat nic szerzej o Białorusi nie wie. To przecież świadoma polityka. Po co była żelazna kurtyna? By nie dopuścić wiedzy o innym świecie.
  Białorusini mogą, a Polacy muszą? wyjeżdżac za chlebem? Kiedy rozmawiałes ostatnio z kimś z Białorusi? Dla niektórych brak wolności jest nie do zniesienia, bardziej, niz brak szynki do chleba. W Krakowie cały Dworzec Główny rozbrzmiewa językiem białoruskim i ukraińskim – sami młodzi ludzie, uśmiechnięci, fajni, swobodni. I pracuja prawie we wszystkich MacDonaldach, i pracuja lepiej, solidniej niż Polacy, bo nie chcą stracić tej pracy i wracac na cholerną Białorus, o której nawet tutaj boja się szczerze rozmawiac – nawet znane mi osoby w mocno średnim wieku, które wyjechały dawno, boja się, czy rozmówca nie jest podstawiony. Pracy w Polsce jest dzis full, ale jak się dostaje 500+, to po co rączki brudzić?

 133. Dlaczego musimy narzucać Białorusinom swój styl życia. Indianie w Puszczy Amazońskiej żyją tradycyjnie. Indianie w USA w rezerwatach narzuconych przez imigrantów jak w obozach koncentarcyjnych. Wbrew tradycji. Tak sobie myślę nie poprawiajmy czyjegoś stylu życia jeżeli sami jesteśmy grzesznikami.

 134. Katolicy porządkowanie świata powinni rozpocząć od siebie w ramach mea culpa. Czy jest parafia z zerową przestępczością. Co z bezdomnością w parafiach. Co z pustym miejscem przy stole wigilijnym. Zawsze puste choć uprawnionych w sąsiedztwie mnogo. O innych grzechach zaniechania nie wspomnę. Tak sobie myślę,że kosmetyczka pouczająca o pielęgnacji cery nie powinna mieć pryszczy na twarzy.

 135. nokraj
  18 listopada o godz. 8:13

  Coś za coś, pełne bezpieczeństwo socjalne, w zamian za podporządkowanie się.
  Stworzenie takiego kraju kosztuje.

  Zauważ, że wszystkie takie kraje są objęte amerykańskimi sankcjami, niektóre zniszczono militarnie.
  To przypadek?
  Czy celowe eliminowanie innych modeli cywilizacyjno- gospodarczych?

  Ci którzy chcą brać udział w wyścigu szczurów, zawsze mogą wyjechać.
  Ci którzy nie chcą, mają zapewniony byt.
  Kierunek migracji jest zawsze z krajów biednych, do bogatych.
  Polski inżynier na zmywak do Londynu, pani magister do burdelu w Berlinie- takie wybory zapewnili nam styropianowcy.
  Bat’ka takich wyborów nie wymusza.

  O Korei wiemy bardzo niewiele.
  Siedząc w fotelu, zajrzyj na kilka blogów podróżniczych, prowadzonych przez Polaków organizujących wycieczki do tego kraju.
  Zdziwisz się.

 136. Szpitale powiatowe są w coraz trudniejszej sytuacji finansowej. Ledwo dopinają budżety, nie chcą podpisywać kontraktów z NFZ na niekorzystnych warunkach. Często funkcjonują tylko dzięki zaangażowaniu dyrektorów, tak jak placówka w Szczytnie.
  https://forsal.pl/artykuly/1351119,na-pierwszej-linii-frontu-jak-sie-leczy-w-szpitalach-powiatowych.html
  =============

  Kiedyś mieliśmy więcej szpitali i lekarzy.
  Uzdrowiliśmy sytuację jak zwykle- przez likwidację.
  Za Komuny za dużo tego było….

 137. Europa Zachodnia chce stać się niezależna od Stanów Zjednoczonych, a zarazem coraz bardziej dryfuje w kierunku Chin i Rosji. Słowa byłego kanclerza Niemiec mówią same za siebie. Gerhard Schröder zasugerował nawiązanie silniejszej współpracy z Chinami i przeciwstawienie się USA w obliczu zagrożeń w kwestii handlu.

  Poprzednik Angeli Merkel twierdzi, że należy zbliżyć się do krajów, które mają zbieżne interesy i nie można dłużej pozwalać na to, aby Stany Zjednoczone traktowały Niemcy jako swoją kolonię. W wywiadzie dla Reutera postulował zjednoczenie krajów, które są dotknięte przez nieprzyjazne działania USA.
  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/usa-traktuja-niemcy-jak-swoja-kolonie-twierdzi-byly-kanclerz-gerhard-schroder
  =============

  Taki jest stan faktyczny układów USA- Europa.

 138. Jeszcze w 2017 roku w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan dokonywano przymusowej sterylizacji rdzennych mieszkanek. Kobiety szantażowano jeszcze przed urodzeniem dziecka, że nie zobaczą noworodka, jeśli nie zgodzą się na zabieg.
  https://www.rp.pl/Swiat/181119680-XXI-wiek-Przymusowe-sterylizacje-Indianek-w-Kanadzie.html
  ==========

  Anglosaska demokracja jest dość wybiórcza.
  Hipokryzja to podstawa.

 139. Nic nie można napisać, bo nie przechodzi. Podobną sytuację mam na blogu ateistów

 140. nic normalnego nie przechodzi. mam zamknięte usta

 141. Na blogu ateistów, to nawet takie bzdury w moim wydaniu nie przechodzą.
  Chyba jestem na specjalnej liście

 142. @wujaszek wania

  Dziękuję za zrozumienie.
  Tam mi nic nie wchodzi. A tutaj też sposobem muszę pisać, bo podobny efekt mnie spotyka. Stąd ten styl wypowiedzi.

 143. @O r t e q
  nie mogę tam nic napisać, więc wybacz ale najwyżej tutaj cos spróbuję Ci odpowiedzieć

 144. @O r t e q

  Dobrze, że podałeś link na temat Sergieja Magnitskiego.
  Zamordowali człowieka mądrego i uczciwego, bo stał im na drodze do okradania państwa.
  Pozwalam sobie poniżej zacytować fragment, który moim zdaniem jakoś podsumowuje jego i to jak myslał.

  Teraz w Polsce pokazał się wierzchołek góry lodowej z przekrętami bankowymi.
  Premier Morawieki, obecny prezes Narodowego Banku Polskiego,
  prezes (stanowisko ministerialne) Narodowego Nadzoru Finansowego… to trio, znane że trzymali się razem, popierali wzajemnie,….. a teraz wychodzą na jaw cuchnące obrazki.
  Badaniem sprawy zajmują się osoby, którym zależy na umniejszeniu problemu i zamieceniem go pod dywan.
  Nasuwają się skojarzenia ze sprawą, którą wspomniałeś.
  To tak, jak złodziej uciekając, krzyczy: łapać złodzieja.

  ***
  Sergei believed in the law.

  …. He knew right from wrong and he was willing to stand up for the things he believed in. When Sergei discovered that senior Interior Ministry officers had stolen the investment companies of his client, the Hermitage Fund, and then went on to rob the Russian treasury of 5.4 billion rubles ($230 million), the proper course of action was obvious to him. Sergei immediately decided to testify against those corrupt officials.

  There are those who ask why Sergei put himself at risk by defending Hermitage and testifying against dangerous people. He did it because it was the right thing to do, because he believed in the rule of law in Russia and because he was disgusted with public officials who would abuse the powers of their office to harm the people they should be serving.

  Sergei gave his testimony against the Interior Ministry officials, and just over a month later those same officers arrested him and threw him in detention. There, they subjected Sergei to torturous and ultimately deadly conditions in an attempt to get Sergei to withdraw his testimony and instead incriminate himself and his client, Hermitage…..

  ”http://www.billbrowder.com/sergei-magnitsky

  Twój komentarz czeka na moderację.

  404..
  17 listopada o godz. 3:40
  A przewodnczącym komisji senackiej do spraw finansów jest też swój człowiek.
  Współzałożyciel SKOKÓW i manipulant propisowski.
  Niejaki Grzegorz Bierecki

 145. @soczki 2
  @zetus1

  Czy któryś z panów zechciałby zrobić mi przysługę i powiedzieć w moim imieniu, ze niestety nie mogę odpowiedzieć dla @O r t e q a,
  ani podziękować @wujaszkowi wani…
  ponieważ moje posty od 17 listopada o godz. 3:36 są blokowane przez m….cję.
  Tutaj próbowałam dwa wdrukować, ale niestety z podobnym efektem.
  Wiem, że nie zostałam zbanowana, bo tu i ówdzie pojawia się mój nick w wypowiedziach innych, więc inna forma zamykania ust tu ma miejsce.
  Nawet posty typu: co się dzieje? czy: hop, hop!
  spotykają się z tym samym potraktowaniem.

  Nie zależy mi szczególnie na wystepowaniu tam, chociaż pojawia się tam kilka osób, które lubię.

 146. zaczynam od końca -@404 cóżeś tam nieszczęsna znowu napisała?
  Spróbuje przenieść takie oto treści: hop, hop, co się dzieje?
  Inteligentni blogowicze czyli @O.. i @wujaszek wania na pewno się zorientują

 147. @żabka konająca
  18 listopada o godz. 10:47

  Dziękuję żabko.
  Napisz proszę, że moje posty się nie drukują z jakichś powodów moderacyjnych.
  Pomimo, że żaden nie zawiera niczego, do czego można się przyczepić.

 148. @żabka konająca

  Żabko, ja nie płaczę, ani nie oczekuję pocieszenia.
  Pisżąc tutaj nie miałam najmniejszej intencji, żeby takie wrażenie wywołać.
  Niemniej dzięki, ze dałaś znać.
  Chociaż obawiam się, że efekt może być przeciwny niż Ty, czy ja miałayśmy na celu.
  Ale mówi się trudno i trzeba żyć dalej.

 149. Wiesiek 8:55
  Ty sie czasami zastanawiasz co piszesz ?
  Skąd ty to wiesz , że tych 2,5 mln Polaków , ktorzy pracują poza granicami , to mężczyźni są na zmywaku, a kobiety to kurewki w burdelu ?
  Jak ci nie wstyd tak obrażać ludzi ktorych nie znasz i o których życiu nie masz pojęcia ?
  I ty , zwykła świnia , chcesz kogoś uczyć kultury dyskusji ?

 150. „ty, zwykła świnia…”
  A ty @Z dystansu gdzie byłeś jak nieprzyzwoitość płynęła szerokim strumieniem na blogu?!, Milczałeś, bo treści były zgodne z twoimi poglądami – więc nie rób teraz za przyzwoitkę.
  Wszyscy jesteście siebie warci.

 151. Mikolaj
  17 listopada 2018 at 19:11
  Pytanie: O co chodzi z tą armią europejską?
  Odpowiedz: To jest taki “czubek góry lodowej” przemian jakie zachodzą w Europie.

  Pytanie: A jak wygląda sama “góra lodowa”?
  Odpowiedz: Zapatrzeni we własną historię tracimy z oczu rzeczywisty obraz naszego kontynentu. A Europa stworzona przez jej rzeczywistą historię jest właśnie taką “góra lodową”.

  Pytanie: To może przypomnijmy na czym polega ten “rzeczywisty obraz” Europy.
  Odpowiedz: Dzisiejsza Europa była tworzona przez setki lat. Jest to bardzo skompilowany podmiot i przedmiot w jednym. W języku komputerowym cos takiego nazywa się “obiektem”.

  Pytanie: Czy można ten “obiekt” opisać w przybliżeniu, aby zrozumieć to co się dzieje?
  Odpowiedz: Musimy przypomnieć jak to z Europą było w okresie międzywojennym. Przed II WŚ w Europie były cztery państwa, które można było nazwać “mocarstwami”. Wielka Brytania nazywana Anglią, Francja, Niemcy i Rosja.

  Pytanie: Co było dalej?
  Odpowiedz: II WŚ i włączenie się do wojny Stanów wyeliminowało ze sceny europejskiej trzy mocarstwa. Zostały dwa: Rosja i Stany.

  Pytanie: A jakie to ma znaczenie dla zrozumienia dzisiejszych wydarzeń?
  Odpowiedz: Trudno uwierzyć aby trzy byłe mocarstwa europejskie pogodziły się z faktem utraty mocarstwowości na stałe. Nie może odpowiadać im odgrywanie roli wiecznego junior-partnera Stanów. Przygotowywały się do przywrócenia sobie stanu przedwojennej “świetności”. Czejały na odpowiedni moment.

  Pytanie: Jak to było możliwe, że zostały tylko dwa mocarstwa?
  Odpowiedz: Myślę, że znaczenie NATO były sztucznie “nakręcane” przez Stany aby uzasadnić stała obecność wojskową Stanów w Europie. Obecność wojskowa służyła do pomniejszała międzynarodowego znaczenie państw, które były europejskimi mocarstwami. Znaczenie Unii na arenie międzynarodowej było i jest niewielkie

  Pytanie: A zagrożenia ze strony Rosji nie było?
  Odpowiedz: Jeżyli takie zagrożenie było to do momentu rozpadu ZSRR. Potem Rosja, słaniająca się na nogach gospodarczo i militarnie, takiego zagrożenia nie stanowiła.

  Pytanie: Czy było widać przygotowania Francji i Niemiec do powrotu na pozycje mocarstwowe?
  Odpowiedz: Myślę, że “wypchnięcie” Brytanii z Unii było zamierzone i miało na celu usunięcie z Unii głównego oponenta remilitaryzacji Niemiec. Na miejsce Brytanii w Unii wśliznęła się Francja.

  Pytanie: Coś jeszcze?
  Odpowiedz: Myślę, że “oliwy do ognia” do nadchodzących przemian w Europie dolał prezydent Stanów

  Pytanie: Jak to zrobił?
  Odpowiedz: Najpierw zaczął grozić Unii, a zwłaszcza Niemcom, sankcjami w postaci dodatkowych ceł na samochody eksportowane do Stanów. Następnie zaczął domagać się zwiększenia zakupów amerykańskiego uzbrojenia, a ostatnio próbowały blokować budowę gazociągu Nort Stream 2. Nowe sankcje nałożone na Iran mogły zablokować przepływ irańskich petrodolarów od Europy.

  Pytanie: To prawda. Było widać iskrzenie w relacjach Stanów z Niemcami. Jakie będą konsekwencje tych nieporozumień?
  Odpowiedz: Przypuszczam, że Niemcy i Francja uznały, że właśnie przyszedł odpowiedni moment na wyrwanie się z objęć Stanów i rozpoczęcie odbudowy swojej “mocarstwowości”.

  Pytanie: Czy tylko mocarstwowości?
  Odpowiedz: Mocarstwowośc to nie tylko siła militarna ale równiez gospodarka .A gospodarki Francji i Włoch “siadają”. Gospodarka Niemiec będzie siadała. Unia 27 państw niedziała jak należy., Tylko bardzo ścisła współpraca miedzy tymi trzema państwami będzie w stanie powstrzymać ich negatywne trendy gospodarcze.

  Pytanie: Jeżeli “górą lodowa” jest nowy obiekt w Europie: zalążek “mocarstwa” Francja-Niemcy(-Włochy) to “czubkiem góry lodowej” jest zapowiedz budowy wspólnej armii tych państw?
  Odpowiedz: Dokładnie tak. Początkowo będzie to się nazywało armią europejską. Ale będzie to zalążek armii nowego “mocarstwa europejskiego” pod tytułem Francja-Niemcy. Francja ma już broń atomową. Konwencjonalna broń dla tej armii będzie produkowana we własnych zakładach obronnych. Resztę dokupią w państwach trzecich.

  Pytanie: W państwach trzecich?
  Odpowiedz: Nikt nie wyjaśnił przyczyny dla której opublikowano zdjęcie na którym prezydent Rosji, kanclerz Niemiec, prezydent Turcji i prezydent Macron trzymali się za ręce. Przypadek?

  Pytanie: A co z innymi państwami europejskimi?
  Odpowiedz: Reszta państw europejskich będzie miała znaczenie przyczynkowe.

  Pytanie: A co z naszym wkładem do armii europejskiej?
  Odpowiedz: My, rok w rok, mamy budżet z deficytem. Jeżeli będziemy chcieli dokładać się do “czyjejś” armii, to będą dalej pożyczali nam pieniądze. Nie myślę, żeby byli chętni do pożyczania nam pieniędzy, które by były wydawane na nasze siły zbrojne.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55837
  =======

  Tam dyskutują nieporównanie mądrzej, i na tematy ważne…..

 152. Z dystansu
  18 listopada o godz. 11:15

  Czytaj więcej o polskich emigrantach za granicą, ich pozycji społecznej, zawodach które wykonują.
  Mnie nic do twojej niewiedzy o świecie.

 153. witam, blackley , ten prawdziwy , informuje , kretynskie linki zamiescił troll , który podszywa się pod moją tożsamość .
  Napisałem do Redakcji maila w tej sprawie . Tak czy inaczej – tzn Redakcja wyłączy tego wielkorusofilskiego trolla czy nie , wciąż będę pisał i owego trolla tępił . Podobnie jak wszelkich miłośników prl , cccp, komunizmu , marksizmu , itd, itp .
  Ukłony

 154. żabka konająca
  18 listopada o godz. 11:49
  „ty, zwykła świnia…”
  A ty @Z dystansu gdzie byłeś jak nieprzyzwoitość płynęła szerokim strumieniem na blogu?!,

  Oj zaszły śluzem gały, oj zaszły.

 155. Wiesiek
  Różnica miedzy mną a tobą polega na tym , ze rzeczywiście wyemigrowałam z Polski i wiem czym Polacy zajmują sie zagranica i wiem , że nie wszystkie Polki to kurewki.
  Ale oczywiście jestem otwarty na każdy link , który temu przeczy i z góry za ten dziękuje .

 156. Herr volksdojcz herbu Latryna wraca. Będzie czas okupacji blogowej z Bogiem na ustach. Tak sobie myślę,że katolicki wehrmacht będzie lepszy od Armii Czerwonej w latrynowej wersji.

 157. Wiesiek
  Nie zmywak , ale rzeczywista prawda to to, że Polacy to złodzieje , a Polki to Kurewki .
  Nie żałuj sobie Wiesiek.

 158. Z dystansu
  18 listopada o godz. 11:15

  Wiesiek 8:55
  Ty sie czasami zastanawiasz co piszesz ?
  Skąd ty to wiesz , że tych 2,5 mln Polaków , ktorzy pracują poza granicami , to mężczyźni są na zmywaku, a kobiety to kurewki w burdelu ?
  Jak ci nie wstyd tak obrażać ludzi ktorych nie znasz i o których życiu nie masz pojęcia ?
  I ty , zwykła świnia , chcesz kogoś uczyć kultury dyskusji ?”

  mój komentarz

  mam trochę rodziny i znajomych za granicą , ze starszej i nowszej emigracji . Nie ma wsród nich ” kurewek ” , są ludzie pracujący na ‚ zmywaku ” , budowlańcy , kierowcy , kosmetyczka . Sporo ludzi jako własna działalność – Polak jest obrotny a ichniejszy zus nie zabija małych firemek .
  1. zadna UCZCIWA praca nie hanbi – na zmywaku też nie .
  2. ten instruktor kilofnictwa a może i klawisz jak ktoś napisała , na uczciwej pracy się nie zna.Nie zna się wogóle na zadnej pracy – to zwyczajny , PATENTOWANY , ordynarny L E Ń . Nierób poprostu – co sam wiele razy podkreślał .

 159. żabko
  a kto przegonił z tego blogu całkiem niedawno Salto Moradale , ty ?

 160. żabko
  Złośliwość to przywilej miernot intelektualnych ,
  A wiec pozwolę sobie zapytać , czy ty także zarabiasz na swoje utrzymanie , tak jak to głosi Wiesiek ?

 161. SŁOWIANIN STANISŁAW
  18 listopada o godz. 8:28

  Dlaczego musimy narzucać Białorusinom swój styl życia. Indianie w Puszczy Amazońskiej żyją tradycyjnie. Indianie w USA w rezerwatach narzuconych przez imigrantów jak w obozach koncentarcyjnych. Wbrew tradycji. Tak sobie myślę nie poprawiajmy czyjegoś stylu życia jeżeli sami jesteśmy grzesznikami.”

  mój komentarz ,

  Specjaliści od narzucania stylu zycia to Rosjanie za czasów CCCP. Usiłowali narzucić – bez powodzenia – swój styl zycia we wszystkich podbitych i okupowanych krajach . Ci którzy nie chcieli zyć w ” sowieckim stylu ” lądowali w GULAG . Który powstał z pomysłu Stalina ale po jego smierci , R O S J A N I E , kontynuowali owo zbrodnicze przedsięwzięcie niemal 50 lat . Pewnie przez roztargnienie.
  Potomków sowietów uprasza sie o niewypowiadanie się na temat ” narzucania stylu zycia innym ” . To tak jak by nałogowy alkoholik wygłaszał prelekcje antyalkoholowe.

 162. nokraj
  18 listopada o godz. 8:13

  wiesiek59
  „moim zdaniem, jest tak…”
  moim zdanie to Twoja wiedza jest teoretyczna, z zacisza wygodego domu
  powtarzam, pojedź na Białorus, pożyj, porozmawiaj z ludźmi”

  mój komentarz ,

  instruktor kilofnictwa czy też moze klawisz , nie musi z nikim rozmawiać ani wogóle niczego nie chce się dowiadywać . ON W I E . To wiedza ze ” latrynowych zródeł ” oraz ruskich portali polskojęzycznych .
  Nienawidzi demokracji za to zakochany jest w komunistycznych rezimach . Był członkiem aparatu ucisku takiego rezimu i wie gdzie konfitury stoją . Już do konfitur dostępu nie ma a i kilofologia jest dziedziną nikomu niepotrzebną .

 163. wiesiek59
  18 listopada o godz. 7:57

  Wyobraźmy sobie chińskie społeczeństwo jako gigantyczną „czarną skrzynkę”, a Chińską Partię Komunistyczną jako programistę pracującego metodą głębokiego uczenia”

  mój komentarz ,

  nie jesteśmy chinskim społeczenstwe. nie mamy chinskiej partii komunistycznej . nie chcemy chinskich porządków .

  Wielkorusofilom zakochanym w Chinach zyczymy wyjazdu na Białoruś . Moze być w jedną stronę .

 164. Sasin bredzi. Właściciele Amber Gold nie byli urzędnikami z pisowskiego nadania. KNF ma być strażnikiem prawa w instytucjach bankowych podobnie jak Duda Konstytucji. Ale mamy co mamy. Nagrany urzędnik był funkcjonariuszem publicznym. Do rozstrzygania sporów z niby bankami powołane są sądy cywilne chyba, że doszło do oszustwa co następuje z opóżnieniem w stosunku do podpisania umowy. Tak sobie myślę,że Amber Gold nie jest korupcją urzędnika poprzedników.

 165. @

  Smutne to
  Starszy pan przyniósł swój telefon do naprawy:
  Mężczyzna pracujący tam powiedział:
  ” z pańskim telefonem jest wszystko w porządku”

  Starszy pan odrzekł:
  em>” To dlaczego moje dzieci już do mnie nie dzwonią?”<

 166. SŁOWIANIN STANISŁAW
  18 listopada o godz. 12:43

  mój komentarz

  AMBERGOLD mógł zaistnieć tylko i wyłącznie dlatego że istnieją ludzie wierzący w cuda. Każdy kto ma jakie takie pojęcie o biznesie – nawet małym , na poziomie warzywniaka osiedlowego wie , że takich ” cudownych okazji ” NIE MA .
  Depozytariusze AMBERGOLDA zainwestowali w ryzykowny interes . Stopa zwrotu jest zawsze wysoka w przedsięwzięciach ryzykownych . Interes nie wypalił – wypalić nie mógł . Wspólnicy stracili forse . Koniec tematu . Chcącemu nie dzieje się krzywda . Nie słyszałem żeby ktokolwiek kogokolwiek zmuszał do wpłacenia forsy w AMBERGOLD. Ludzie mieli WYBÓR . Mogli nie wpłacać .

 167. Enpassancie Ty nad poziomy wylatuj ale wykonujac zlosliwie po drodze jako uprzywilejowana intelektualna miernota , salto moradale !
  Zarabianie na swoje utrzymanie wykonywaniem takich sztuczek to typowo polskie intelektualne k…..o ( na wewn. emigracji ). Wujaszek wania napewno sie zorietuje , ze brakuje jednej kropki

 168. tejot
  17 listopada o godz. 20:40

  Wiesiek zalewa blog bezsensownymi rojeniami internetowych popekonomistów i popgeopolityków.
  Pzdr, TJ”

  mój komentarz

  100/100. Z tym że zamieniłbym popekonomistów na pornoekonomistów a popgeopolityków na pornogeopolityków . Ukłony

 169. Jezeli jedno dziecko dzwoni a drugie tylko wtedy gdy ‚cos’ potrzebuje to jakiej firmy moze byc ten telefon ? . Hu….y (j ?) Jak to wlasciwie sie pisze , napewno z duzej litery ale potem??

 170. U mnie na wsi zaczely sie juz przymroski i pada snieg wiec zamienilem dzisiaj
  gumiaki na gumofilcy aby w nogi bylo cieplej z kufajka jeszcze poczekam.

 171. I jeszcze jedno,do gumofilcy nie uzywam onuc jak to robia ruskie tylko
  skarpety,co prawda chinskie ale skarpety.

 172. blackley
  18 listopada o godz. 13:04

  U mnie na wsi zaczely sie juz przymroski i pada snieg wiec zamienilem dzisiaj
  gumiaki na gumofilcy aby w nogi bylo cieplej z kufajka jeszcze poczekam.
  blackley
  18 listopada o godz. 13:08

  I jeszcze jedno,do gumofilcy nie uzywam onuc jak to robia ruskie tylko
  skarpety,co prawda chinskie ale skarpety.”

  mój komentarz – blackleya prawdziwego

  Załosnie bezuzyteczna , wielkorusofilska onuca kradnie moją tożsamość . Złodzieja kiedyś karano obcięciem ręki . Albo wypaleniem pietna na czole . Kiedyś wydawało mi się że takie traktowanie , jakby nie było człowieka , jest nieludzkie , niehumanitarne i wogóle złe. Dzisiaj , w epoce trolli internetowych , ktorych schwytanie jest trudne choć nie niemozliwe ale jednak trudniejsze niż schwytanie złodzieja w realu , ukaranie złodzieja w opisany , sredniowieczny sposób , może nie było by złe.
  Próbuj , sowiecka prostytutko , swoich sił . Zadna onuca nie ukryje twojej załosnej bezużyteczności .

 173. wiesiek59
  17 listopada o godz. 17:47

  Wielka Brytania jest piątą gospodarką świata, a równocześnie 14 mln jej mieszkańców, czyli jedna piąta społeczeństwa, żyje w ubóstwie. Z tego półtora miliona obywatelek i obywateli pozostaje w absolutnej nędzy. Prognozy nie pozostawiają wątpliwości, że ta liczba będzie rosła, a szczególnie fatalne prognozy dotyczą dzieci. Do 2022 r. nawet 40 proc. nieletnich może znaleźć się w ubóstwie.”

  Mój komentarz

  Skoro Wielka Brytania jest , jak cytuje pan kilofnik a może i klawisz, to czemu ów kraj boryka się z OLBRZYMI naporem emigrantów?

  Czemu do Rosji i na Białoruś – tak wspaniałych i bezpiecznych socjalnie krajów jak twierdzi pan kilofnik – nikt sie nie pcha i chce w nich zamieszkać?

  Kolejne załosne klamstwo i manipulacja funkcjonariusza prl owskiego kompleksu urzędniczo- mundurowego .

 174. @404

  Uwaga!
  Będzie nieuprzejmie i technologicznie!

  Wpierw historyjka kilkakroć tu przeze mnie umieszczana i niełatwa do opisania, a łatwa do opowiedzenia.

  Nie znalazłam hasła holewkarz!
  – A szukałaś?
  Obraziła się i poskarżyła na moja nieuprzejmość.
  Poproszono mnie, abym się nie znęcał.
  Otóż szukała. Między g oraz i.

  Jako komputerowiec zrodzony z matematyka jest upierdliwie stronniczy.
  Przypuszczam, że próbujesz umieszczać komentarze na tym blogu stosując urządzenie które koduje inaczej niż są kodowane wpisy tutejszego gospodarza. Być może jakiś znak redakcyjny powoduje odrzucenie twego komentarza.

  Nie napisałaś, czy widzisz swój komentarz z napisanym pochylonym pismem powiadomieniem o oczekiwaniu na moderację.

  W czasach naszej młodości modny był radiowy serial Rycerzy trzech a jednym z nich był Zagłoba. Każdy odcinen zaczynał się tak:
  Niedobrze. Oj niedobrze!
  Mnie to mało wówczas smieszyło, a teraz podobne { wejścia | inwokacje } nie śmieszą i złoszczą gdy za dużo wypiłem.

  – Co niedobrze?
  – No nie udawaj, że nie wiesz!

  Jeśli coś się oczom komentatorom mego nie pokazało, to znaczy diabeł ogonem nakrył.

  Najlepiej mi idzie pomaganie osobom zaczynającym tak:
  { Zrobiłam | Zrobiłem } wszystko typowo i starannie. { Sprawdziłam | Sprawdziłem } po pierwszej nie udanej próbie

  Ja swoje komentarze podpatrywałem niekiedy na ty blogu stosując me alter ego.

  Komputera i zdrowia nie naprawia się prze telefon, ani przez Skype.
  Ci którzy tak potrafią pomóc nadzwyczaj rzadko sami potrzebują pomocy.

  Spotykamy się na forum na którym kwitnie proceder naprawy Rzeczypospolitej komentarzami blogowymi i podobnie leczy się obłąkanych.

  @wiesiek59 przyciśnięty milcząco stwierdził, ze nie miał kopii zapasowej ani systemu, ani swych danych.

  – Wrzuciłeś Grzesiu list do skrzynki?
  – W rzuciłem proszę Cioci!

  Nie strzeżonego diabeł nawiedza.
  A winni są zawsze oni. A moderatorzy są wredni z natury. Ja ich naprawiać nie będę.

  Do dziś, typowe kasowanie pliku komputerowego polega na krytycznej zmianie jednego znaku. I ja upierdliwiec zawsze tłumaczę:
  – Zamykasz komputer, ale nie zamykasz sprawy.
  – Zapisz! Jeśli cenisz swoje słowa!

  Oskarżanie komputera jest wygodne. Prawie nigdy nie nazwie mnie świnią!

 175. @blackley
  Dobrze, że patent ‚tejota’ stosujesz.
  To ułatwia odbiór zmęczonym czytelnikom.
  Zmień nick, hasło, ogłoś zmianę.
  Ten ” podszywacz” nie odpuści.
  Nara

 176. @tejot
  Postanowiłem się przełamać i obejrzalem Kawa na ławę i Loża prasowa.
  Czy też oglądasz te audycje?
  Pozdr
  ps
  ‚wiesiek59’ reaguje wyjątkowo na Twoje uwagi, bo trafiają w ‚wieśkowe’ cojones.

 177. wiesiek59
  17 listopada o godz. 15:35
  .
  Dostęp do rynku krajów zachodnich, nie jest dowolny tylko regulowany.
  I tym się gra.
  Dla mnie to oczywiste, że sankcje spowalniają rozwój kraju.
  Odcięcie od kredytów handlowych, również.’

  mój komentarz

  pan kilofnik nie rozumie że dostęp do rynku to poważna rzecz , wartościowa i nie rozdaje się tego przywileju tak poprostu .

  Również kredytów nie udziela się wszystkim jak leci .Tak jak nie sprzedaje się technologii kazdemu .

  Skoro Białoruś ma się tak wspaniale to PO CO im zachodnie kredyty i zachodnie rynki ? Wciąż pan opowiada te same kłamstwa – socjalizm swietnie by działał ale do swojego swietnego działania potrzebuje
  1. kredytów z zachodnich banków
  2. zachodnich technologii
  3. dostępu do zachodnich rynkow zbytu

  Czemu socjalizm – nazwa robocza – nie potrafi

  1. gospodarzyć tak zeby jeszcze pozyczać forsę zachodowi ?
  2. opracować tak doskonałe technologie zeby zachód ich pragnął
  3. mieć takie rynki zbytu zeby to zachód pragnał do tych rynków dostępu
  Odpowiedz jest prosta – socjalizm – nazwa robocza – potrafi jedynie sięgać do cudzych kieszeni.

 178. Wiesiek kalkuje na EP katechetyczne wyjaśnienia geopolityczne i ma odwagę w przekonywaniu blogowiczów, że to nie jest bełkot geopolityczny, tylko poważny, mądry dialog jakiegoś internauty (prowadzony z samym sobą).
  Pzdr, TJ

 179. stasieku
  18 listopada o godz. 13:30

  @blackley
  Dobrze, że patent ‚tejota’ stosujesz.
  To ułatwia odbiór zmęczonym czytelnikom.
  Zmień nick, hasło, ogłoś zmianę.
  Ten ” podszywacz” nie odpuści.
  Nara”

  mój komentarz ,
  panie stasieku , mam ten nick od lat, nie tylko na Polityce. Jakaś wielkorusofilska prostytutka nie zmusi mnie do zmiany . Zresztą zacznie podszywać się pod kolejny nick . Ja też nie myslę odpuszczać . Ukłony

 180. @ALL
  Nie ulega dla mnie wątpliwości, że w wyborach do PE partie antypis powinny wystawić jedną, silną listę. I tak, jak Biedroń mówi – po zwycięstwie, zrezygnować z mandatu i wystartować do parlamentu RP.
  W tym widzę szansę na osłabienie i rozliczenie PIS.

 181. tejot
  18 listopada o godz. 13:40

  Wiesiek kalkuje na EP katechetyczne wyjaśnienia geopolityczne i ma odwagę w przekonywaniu blogowiczów, że to nie jest bełkot geopolityczny, tylko poważny, mądry dialog jakiegoś internauty (prowadzony z samym sobą).
  Pzdr, TJ”

  mój komentarz

  100/100

  z tym że zamiast ” geopolityczny ” wstawiłbym ” pornogeopolityczny ”
  a zamiast ” mądry dialog ” – ” pornodialog ” .
  Ukłony

 182. blackley ten prawdziwy.

  Iutro ide na policje i zglosze aby szukali tego ruskiego trola.

 183. Z dystansu
  17 listopada o godz. 17:00

  Polska miała już doświadczenia z chińskimi inwestorami i te wcale takie pozytywne nie były.
  Widzenie swiata w czarno-białych kolorach; zachód zły , wschód dobry , to domena propagandzistów

  mój komentarz

  Dokładnie . 100/100 dodałbym że wykładnia ” zachód – zły , wschód – dobry ” to domena PUTINOWSKIEGO CHOWU i ZOŁDU propagandzistów a nie poprostu propagandzistów .

 184. stasieku
  18 listopada o godz. 13:37
  @tejot
  Postanowiłem się przełamać i obejrzalem Kawa na ławę i Loża prasowa.
  Czy też oglądasz te audycje?

  Mój komentarz
  Oglądam, lecz nie systematycznie. Trochę mnie denerwuje cechy krajan – dłużyzny w wypowiadania się na każdy temat, wchodzenie słowo, niecierpliwość w oczekiwaniu na dorwanie się do głosu, nierzetelność w opisie faktów, zdarzeń, brak dyscypliny w trzymaniu się tematu, itd.
  Pzdr, TJ

 185. Patryk Vega może zacząć kręcić kolejny film – „Kobiety mafii”. Początek – „Pati Koti” telefonuje do Piaseckiego zapewniając, że jej mąż nie utrzymuje kontaktów z Grzegorzem Kowalczykiem.

 186. wiesiek59
  17 listopada o godz. 14:05

  Z dystansu
  17 listopada o godz. 13:38

  Łukaszenka nad podziw sprawnie zawiaduje krajem, o małych zasobach naturalnych.
  Współczynnik Giniego jest niski.
  Emigracja zarobkowa w porównaniu z sąsiadami- kraje bałtyckie, Ukraina, jest bardzo niewielka, może z 5%.
  Utrzymanie przez 20 lat pełnego pakietu socjalnego, miejsc pracy, przemysłu, względnej zamożnosci większości ludzi, to majstersztyk.
  Ważni są LUDZIE, nie produktywność na sterydach kredytowych.

  Porównaj sytuacje ludzi na Białorusi, choćby z Meksykiem……

  Kapitalizm państwowy, moim zdaniem się sprawdza.
  Dobro jednostki niekoniecznie musi być lepsze niż dobro społeczeństwa.”

  moj komentarz

  1. gdzie dokladnie sprawdził sie ” kapitalizm panstwowy” ?
  2. skoro tak tam swietnie – na Białorusi znaczy – czemu to do USA czy UK wszyscy biedacy swiata chcą się dostać a nie do ” białoruskiego raju ”

  Myli sie pan . Dobro jednostki to PODSTAWOWE prawo z katalogu praw człowieka . Idąc panskim tropem ” rozumowania ” tzw ” spoleczenstwo ” czyli podpuszczona przez cwanych polityków tłuszcza może ” uchwalić ” że banki przejmuje się za złotówke na przykład. Albo zabiera się majątki tym ludziom , którzy je maja bo inni nie maja . Albo z jakiegokolwiek innego , fałszywego powodu . I wmawia się że ” dobro społeczenstwa jest wazniejsze niz dobro jednostki ” . Juz w Polsce przerabialismy ten wariant. Ze skutkiem wiadomym – KRAJ ZBANKRUTOWAŁ .

 187. 404
  18 listopada o godz. 10:03

  „Teraz w Polsce pokazał się wierzchołek góry lodowej z przekrętami bankowymi.
  Premier Morawieki, obecny prezes Narodowego Banku Polskiego …”.

  Jak zwykle coś się Pani 404 pokićkało i to z kretesem. Wasz bohater Czarnecki (TW Ernest) do tego stopnia był spanikowany tragicznym stanem swoich spółek i perspektywą plajty, że jego Idea Bank zaczął obsługiwać piramidę finansową GetBack. To była pierwsza piramida finansowa w III RP obsługiwana przez duży bank. Spółka GetBack SA została zarejestrowana w KRS w dniu 14 marca 2012 r. ― i jak Pani 404 sądzi, kto wówczas rządził? W dniu 24 września 2012 spółka uzyskała zezwolenie KNF na zarządzanie wierzytelnościami funduszy sekurytyzacyjnych. Akcje Getin Noble Bank zaczęły spadać w maju 2014 roku ― jak Pani 404 sądzi, kto wówczas rządził? ― z pułapu 11 PLN za akcję do 1,35 PLN w styczniu 2016 roku. W styczniu 2016 na czele KNF stał jeszcze Andrzej Jakubiak, nominowany na to stanowisko przez towarzyszy z PO. Upadek geszeftów Czarneckiego to wasze rządy i nadzór waszego KNF.

 188. blackley
  18 listopada o godz. 13:49

  blackley ten prawdziwy.

  Iutro ide na policje i zglosze aby szukali tego ruskiego trola.”

  mój komentarz

  kolejny przypadek parszywego , brudnego zlodziejstwa . Idz gdzie chcesz sowiecki sprzedawczyku .

 189. @404

  Mój podpis jest zwartym napisem bez spacji.

  Z zawodowego nawyku odróżniam S od s i codziennie pytam conajmnierazrazemczyosobno.

 190. Mauro Rossi
  18 listopada o godz. 13:58

  404
  18 listopada o godz. 10:03

  „Teraz w Polsce pokazał się wierzchołek góry lodowej z przekrętami bankowymi.
  Premier Morawieki, obecny prezes Narodowego Banku Polskiego …”.”

  mój komentarz

  panie Rossi ,

  afera o której mowa dopiero sie rozkręca , wszystko wyjdzie na jaw , SKOKI, Srebrna , itd itp . Trochę czasu i panscy idole usłyszą zarzuty kryminalne .
  Odpowiedzialność premiera za KNF ……Panna Waserwanna snula bajke ze za KNF odpowiada Tusk bo nie upilnowali Ambergolda . Za tydzień – Premier Morawiecki wogóle za nic nie jest odpowiedzialny a za KNF juz najmniej a tego kolesia który zaostał nagrany jak żadał łapówki NIKT NIE ZNA .

 191. @Wiesiek59
  Dzieki. Na blogu chlew, wiec chetnie znikam w kinie.

 192. adam100
  18 listopada o godz. 7:53

  „Wszyscy w Polsce i w Europie widzieli przecież jak rząd PiS i pis-owski prezydent szli na czele marszu 11 listopada, gdzie za nimi pomaszerowali polscy i włoscy neonaziści”.

  Jak zwykle masz problem z prostą oceną rzeczywistość, nie odróżniasz fikcji od prawdy. I daltego demokracja wywołuje u ciebie w ciągłe zdumienie. 🙂

  Nie było w Warszawie żadnych „włoskich neonazistów”, byli aktywiści legalnie działającej we Włoszech prawicowej partia Forza Nuova. Tak się składa, że Włochy należą do UE i dopóki Forza Nuova działa tam legalnie jej aktywiści mogą podróżować gdzie chcą i demonstrować swoje poglądy jak chcą. Także w Warszawie. Może ci się to nie podobać, jak mnie maoiści, trockiści i staliniści, ale demokracja nie jest od podobania się tylko od rozwiązywania różnic w poglądach i interesach, bez uciekania się do wojny domowej.

 193. Cos mi sie znowu pomieszalo,ide wziac tabletke co mi pan doktor przepisal.

 194. @soczki2
  18 listopada o godz. 13:29

  Na tym blogu już się zoorientowałam, ze wpisałam zastrzeżone słowo (część), więc prawdopodobnie tym razem nie będę wisieć w moderacji.

  Natomiast na blogu ateistów jest inna sprawa.
  Tam doszło do nieprzyjemnej (mniej lub więcej … zależnie dla kogo) sytuacji.
  Albo dwóch.

  Ja opisałam pewien szpital w Lublinie, który z autopsji poznałam… negatywnie.
  Wtedy pewien czepialski weterynarz, co od początku mojego pojawiania się na tamtym blogu… rzuca się do moich łydek …. tym razem też nie zawiódł i potępił mnie za stronniczość i takie tam.
  Odpowiedziałam, a ponieważ poczułam się znużona jego czepialstwem, więc grzecznie stwierdziłam, że to moja ostatnia z nim konwersacja.
  To się wziął obraził i nazwał mnie: kanalią i jeszcze jakoś tam w tym stylu.

  Do tych wywnętrzeń obrażonego paradoxa dołączył niejaki Tobermory, który sobie wcześniej wziął do serca moją uwagę, że Szwajcaria była w znacznie lepszej sytuacji
  niż reszta Europy w czasie IIWŚ. Z czym on się nie zgadzał.
  Toteż szybciutko skorzystał z okazji, nabrał odwagi (bo we dwóch zawsze raźniej)
  i też zdobył się na kolokwializmy w moim kierunku.

  Rzecz nie byłaby wcale skomplikowana (teraz też nie jest) gdyby nie fakt, że Tanaka, obecny monitor bloga… zablokował moje komentarze.
  Cokolwiek nie napiszę, pojawia się tekst: twój komentarz czeka na moderację
  Początkowo myślałam, że jakieś słówko, czy coś w tym stylu, ale zwróciłam się wprost do monitora… i też to samo. A monitor ani mru, mru.
  Chociaż wiem, że on zawsze sprawdzo to wszystko.

  Wobec tego doszłam do wniosku, że robota tzw. celowa, co by nie banując kogoś nie dopuścić go do słowa. Żeby zbanować muszą być jakieś podstawy, a to problem, bo ktoś może krzyk podnieść i kłopocik z tego może się wylęgnąć.
  A tak nic z tych rzeczy, a efekt jest.

  O tyle to było dla mnie istotne, żeby się jakoś odezwać, że do grona atakujących dołączyła pewna Ewa-Joanna, która uznała, że w pełni zasługuję na wszelkie obelgi.
  Na to odezwał się miły człowiek, próbując temperować wylewność wkurzonych.
  To i jemu się dostało.
  Tak czy inaczej ja nie mogłam(dzieki minitorującemu) bąknąć nic.

  I to by było tyle, gdyby nie żabka, chcąc mi pomóc w daniu znać, że nie olałam życzliwych ludzi… napisała tam, że ja tu płaczę i proszę o pocieszenie.
  Rzecz jak widzisz się lekko skomlikowała.
  Bo co jak co, ale ja napewno tych rzeczy nie robiłam (płaczu, ani próśb o pocieszanie)
  a już napewno TAKIEJ satyswakcji prostakom dawać nie miałam zamiaru.
  I chyba z tego powodu mam nieco kaca.
  Zajrzałam tam i zauważyłam, że humory w/w zdecydowanie się poprawiły po takie rewelce.
  Natomiast osoby życzliwe mogły mnie odebrać, że to ja się ich czepiam.
  Co absolutnie nie leży w mojej naturze.

  Długie to całe tłumaczenie, ale sądzę że teraz zrozumiesz co miałam na myśli wcześniej pisząc o trudnościach z wydrukiem.
  To nie są moje trudności, tylko celowe działanie Tanaki.

  Teraz niby zbanowana pisać nie mogę tam, a tak naprawdę to już i nie chcę.
  Kilka osób dało się poznać od strony wyraźnie nieciekawej…

  A to tłumaczenie mam nadzieję, że ci, na których mi zależy przeczytają i zrozumią sytuację.
  Także wielkie dzięki za chęć pomocy, ale jak widzisz o co innego chodziło.

  Pozdrawiam serdecznie i słonecznie

 195. blackley
  18 listopada o godz. 14:04

  ” … afera o której mowa dopiero sie rozkręca , wszystko wyjdzie na jaw …”.

  Na logkę, skoro dopiero się rozkręca to skąd wiesz, że tak się rozkręci, iż wszystko wyjdzie na jaw? A może nie wyjdzie? Przecież zwykle nie wychodzi. Ale może masz rację, teraz wszystko idzie na poważnie, więc jest szansa.

  „SKOKI, Srebrna , itd itp . Trochę czasu i panscy idole usłyszą zarzuty kryminalne”.

  SKOK-i to WSI, tam kieruj swoje pretenscje (i do fana WSI Komorowskiego). A Srebrna? Może w końcu wyjaśnisz, gdzie tu afera? Ale na Boga, nie ruszaj Tuska, ktory był w komisji dzielącej majątek RSW Prasa na różne partie polityczne. 🙂

 196. blackley,

  Podszywa się władający wyjątkowo piękną polszczyzną koleżka, cierpiący żywot osaczonego australijskim kapitalizmem Kałmuka. Od lat zalewał blog radzieckimi pomyjami, teraz po raz kolejny zbanowali – więc się podszywa. Tak musi byc. Niechaj chłopina się nadal odreagowuje, dajmy mu spokój.

  (Wg odważnej teorii Pasztetówy 59, jeśli jest to emigrant, to z pewnością musi janitorem albo owocem pojednania hormonów janitora z kurtyzaną.) >:(

 197. Team rossi

  Zasraniec gnój cudotwórca Jarosław Kaczyński wymaga codziennej modlitwy!
  ”Kaczorze Wielki Królu mój,
  ty zawsze na cokole stój.
  Obrońco nacji daj mi wieść,
  bym wiedział jak rodaków gnieść
  Słońce narodu objaw mi proszę
  jak czcić bliźniaków za dwa grosze?”

  Zmówiona?

  „W celu nieustannego grzania emocji muszą być marsze, pochody, zloty, zbiorowa histeria w miejscach zgromadzeń i nawiedzonych przemówień. Miał to Hitler, doszedł na tym do władzy; identycznie robił Kaczyński – i na tym doszedł do władzy.
  Jarosław Kaczyński każe bratu lądować w mgle.
  Używa później nieżyjącego brata jako przedmiotu, narzędzia wojny z ludźmi, do okłamywania ich, do opluwania, do wyrażania pogardy, budzenia, wychwalania i nagradzania nienawiści. Ohyda. ”

 198. @Mauro Rossi
  18 listopada o godz. 13:58

  ***

  A Ty człowieku jak zwykle.
  Czarnecki jaki jest, to insza inszość.
  Tutaj chodzi o RAKIET ze strony pisojdów.
  Słuchałeś nagrań?
  Jeżeli nie, to przesłuchaj.
  Ne zawsze trzeba malować konia na zielono, nawet jak się jest tzw. artystą.
  No chyba że innych kredek brak

 199. blackley
  18 listopada o godz. 12:53

  „AMBERGOLD mógł zaistnieć tylko i wyłącznie dlatego że istnieją ludzie wierzący w cuda”.

  W demokracji ludzie mogą wierzyć w co chcą i jak chcą, albo nie wierzyć w nic (zwykle poza horoskopami :)), ale rolą państwa jest nie dopuszczenie do tego, by wielokrotny przestępca pojawił się na rynku finansowym i zgarnął ponad 800 mln zł. z kieszeni niezbyt zamożnych ciułaczy, a często były to oszczędności całego ich życia. Państwo z urzędu ściga oszustów i naciągaczy choć mogłoby stać na stanowisku, że jednak ich nie ściągą, bo przecież ludzie nie powinni dawać się oszukiwać. No niby tak, volenti non fit iniuria.

 200. legat
  18 listopada o godz. 0:27

  „Czarnecki podejmując walkę zabezpieczył się na tyle by żyć w dostatku do końca swoich dni …”.

  Zabawna uwaga ― ale tylko z poziomu średnich zarobków. Czarneckiego kręci coś więcej niż polegiwanie z Pieńkowską w hamaku na Bahamach. 🙂

 201. Bar Norte
  17 listopada o godz. 23:55

  „Krytyka w intencji grzanej od kilku dni afery przypomniała zapomniany nieco termin „crony capitalism” czyli „kapitalizm kolesiowski” ewentualnie „kapitalizm kumoterski”.

  W tej kwestii to, jak mówią Rosjanie, ni priczom. Tu mamy do czynienia z próbą przejęcia upadającego banku przez państwo, co jest zgodne z regulacjami UE. Nie sądzę, by Krytyka Polityczna sprzeciwiała się upaństwowieniu banku i wolałaby jego likwidację, wraz z miejscami pracy. No ale mogę się mylić. 🙂 Śledztwo wykaże, czy właściciel upadającego banku ratował swe interesy zarzucając korupcję urzędnikowi KNF, czy może jest coś na rzeczy? Jeśli jest coś na rzeczy to Chrzanowski zaliczy odsiadkę (zwykle najsłabszym ogniwem bywa człowiek), a jeśli nie to już po Czarneckim i jego biznesach w Polsce. Jak widać to gra z sumą zerową.

 202. 404
  18 listopada o godz. 14:43
  .
  „Słuchałeś nagrań?
  Jeżeli nie, to przesłuchaj”.

  Widziałaś ten 1 proc. napisany na kartce?
  A jest to w nagraniu?
  No nie ma, po prostu nie ma.
  No wiec jak nie ma to skorzystaj okazji do milczenia.

 203. @404

  Zapewniam cię, że osoby poważne o powszechnie znanych nazwiskach będące gospodarzami swoich blogów blokują publikacje komentarzy osób uznanych przez takiego gospodarza za gościa niepożądanego. Nie ma nic w tym złego, ani nagannego.

  Natomiast potrafi zaskoczyć sytuacja, gdy początek takie blokowania nie jest zapowiedziany. Sam spotkałem się z ostrzeżeniem skierowanym do pewnej pani wyrażonym tak:
  Następny taki twój komentarz będzie ostatnim.

  W przypadku @Tanaki można rzec, że nie zawsze nadąża. Spotkałem się z przeprosinami kierowanymi do osób, których komentarze czekały wiele godzin na moderację.

  Bycie gospodarzem autorskiego bloga jest podobne do jedno-osobowej hodowli bydła.
  Ani pospać, ani poleniuchować, a urlop jest tylko marzeniem.

  Musisz się pogodzić z tym, że komputer a jeszcze bardziej blog jest sprawą HONORU. Oswojenie się 40 milionów Polek i Polaków z ich 60 milionami auto osobowych sprawiło, że samochodowy honor zmalał i spokorniał.

  Ale komputer i komórka są tak polskiej hierarchii usytuowane tak:

  Współmałżonek i / lub miłostka / miłostek , matka, komputer, komórka, numer buta, Święta okazja, racja, Święta Panienka, Zbawca Polski
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  milusińska pociecha,
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  niekótre pozycje dekalogu
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  doskonałość zawodowa lekarza,
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  Och naiwna! Naiwna! Poza tym rodzina i inni bliscy zdrowi?

 204. @

  Zacni blogowicze!!!

  Do rossi trzeba tak jak ja –
  bo nie odpowiada!!!!

 205. Bycie gospodarzem autorskiego bloga jest podobne do jedno-osobowej hodowli bydła. Ani pospać, ani poleniuchować, a urlop jest tylko marzeniem.

  🙂 🙂 🙂

 206. Mauro Rossi,
  no masz rację, nie ma trupa, nie było zabójstwa.

 207. na to odpowie !!

 208. @

  Czego jeszcze się dowiemy? Rodzina na swoim. Żona bohatera afery KNF na wysokim stanowisku w NBP.
  Joanna Chrzanowska, żona byłego już szefa KNF Marka Chrzanowskiego jest wiceszefową Departamentu Edukacji i Wydawnictw w NBP – ustaliła „Gazeta Wyborcza”. Prezesem NBP jest dobry przyjaciel i patron bohatera afery – Adam Glapiński. NBP nie udzieliło dziennikarzom odpowiedzi na to, w jakich okolicznościach żona Chrzanowskiego trafiła do NBP i czy od razu zajęła tak wysokie stanowisko.

  To właśnie do Glapińskiego udał się szef KNF po złożeniu dwuznacznej propozycji biznesmenowi Leszkowi Czarneckiemu. Glapiński jest jedną z najbardziej wpływowych, a jednocześnie pozostającą w cieniu postacią „dobrej zmiany”. Z prezesem PiS „Glapa” zna się od niemal 30 lat, razem z Kaczyńskim zakładał jego pierwszą partię – Porozumienie Centrum.
  I oto jest ten przesławny układ, o którym Prezes tyle razy bredził na wiecach swojej sekty. Pewnie Prezes bardzo dobrze wiedział o czym mówi.

 209. @

  Na 51 osób w komisji habilitacyjnej aż 17 wstrzymało się od głosu lub było przeciwnych kandydaturze Marka Chrzanowskiego. Pojawiły się głosy, że ma niewystarczający dorobek naukowy, miały paść również oskarżenia o plagiat.
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24181541,aniol-stroz-i-posadzenia-o-plagiat-kulisy-blyskotliwej-kariery.

 210. @soczki2
  18 listopada o godz. 15:01

  Z tym „honorem co zmalał i spokorniał” …. to tylko z pierszym czasownikiem się zgadzam. Co do drugiego to wielki znak zapytania.

  Odnosnie Tanaki, to on ma poważny uraz do mnie, bo kilka razy zwróciłam mu uwagę na nadmierne obarczanie winą Boga i katolików. Co robi zawsze i wszędzie, czy to się kupy trzyma, czy nie. No i dłużyzny mu kiedyś wytknęłam.
  A on tego nie lubi wyraźnie, więc zaczął mnie przezywać od krętaczy, kłamców i tym podobnych epitetów.
  Ostatnio było nawet OK, bo ja jego nie czytałam, a ponieważ mnie przestał zaczepiać, to sądziłam, że mnie też ignoruje. Ale dzisiaj niewytrzymał już dłużej.
  Właśnie wysmażył epistołę pod moim adresem, chociaż kierowaną do wujaszka wani, co by go przekonać o mojej niecnej z gruntu naturze.
  Widać go to długo gryzło.

  A w domu wszyscy zdrowi. Dzięki za zainteresowanie.

 211. @

  OPINIA Afera KNF nie jest „błędem przy pracy”.

  To istota ustrojowego projektu Kaczyńskiego

  Wielu ludziom na lewicy i na prawicy bardzo się podobały używane przez obecną władzę słowa „repolonizacja” i „renacjonalizacja”.

  W propagandzie Kaczyńskiego i Morawieckiego oraz PiS miały one budować nostalgię za wielkimi projektami realizowanymi przez państwo – za etatyzmem sanacji (Centralny Okręg Przemysłowy, Gdynia i jej budowniczy Eugeniusz Kwiatkowski) czy Edwarda Gierka (Huta Katowice, mały Fiat 126p, bloki z wielkiej płyty).

  Jak jednak pokazały trzyletnie rządy PiS, owa „repolonizacja” i „wielkie projekty” to w praktyce po prostu zwyczajny rympał i reket.

  Zamiast odrodzonej stoczni i budowanych przez państwo bałtyckich promów jest ukradziona złota tabliczka Morawieckiego.

  Zamiast przekopu Mierzei Wiślanej – słupek wbity przez Kaczyńskiego na plaży w ostatnich dniach kampanii samorządowej i już następnej nocy „zabrany przez morze”.

  Szczególnie afera KNF pokazuje, że repolonizacja i renacjonalizacja w wykonaniu PiS ma tylko tyle wspólnego z sanacją, że zamiast Eugeniusza Kwiatkowskiego budującego Gdynię dostaliśmy Nikodema Dyzmę, który nie budował niczego poza osobistą pozycją i prywatnym majątkiem.

 212. @

  To, że afera wydarzyła się w sektorze bankowym, też nie jest przypadkiem. Kaczyński, Morawiecki, Glapiński (to ich ludzie są głównymi aktorami afery) właśnie banki wskazywali jako miejsce, od którego trzeba zacząć budowę ekonomicznej potęgi Prawa i Sprawiedliwości.

  PiS-owska czystka w państwowych bankach i firmach ubezpieczeniowych zaczęła się najwcześniej i przybrała najszersze rozmiary.

  Jedyny ocalały z niej prezes dużej państwowej instytucji finansowej, Zbigniew Jagiełło z PKO BP, to człowiek Mateusza Morawieckiego.

  Reszta prezesów i członków rad nadzorczych to już dzisiaj ludzie PiS, których wstawili tam Morawiecki, Glapiński, Kamiński, Brudziński – oczywiście za zgodą Jarosława Kaczyńskiego, który w tym obszarze zagwarantował sobie szczególną kontrolę.

  Teraz rozpoczyna się przejmowanie banków prywatnych.

  Afera KNF pokazuje, że Jarosław Kaczyński wyszedł już z fazy uwłaszczania swoich partyjnych żołnierzy na poziomie marnych paru milionów złotych pensji w zarządach spółek skarbu państwa.

  Zaczyna na serio budować ów zapowiadany „Budapeszt w Warszawie”. Czyli trwałe fundamenty dla PiS-owskiej klasy oligarchów, którzy – podobnie jak oligarchowie Viktora Orbána – będą posiadali na własność banki, ubezpieczenia i grupy medialne.

  Coś, czego ewentualna zmiana władzy łatwo ich nie pozbawi.

 213. @

  Kolejne bizantyjskie ekscesy Jaśnie Pana Wiceministra Jarosława Zielińskiego❗ Jak twierdzą miejscowi policjanci, przebierają się oni w garnitury, zakładają okulary i udają, że są Służbą Ochrony Państwa, podczas uroczystości, w których bierze udział Jaśnie Pan Wiceminister. A jeden z patroli policji od blisko 3 lat pilnuje Jego posesji przez całą dobę.

  Dlaczego Polacy mają płacić za fanaberie polityków PiS, którzy są oderwani od rzeczywistości?!

 214. Muszę to zacytować, ku uciesze tutaj zgromadzonych.
  Przykład jak kogoś musiałam rozsierdzić stwierdzeniem, że Szwajcaria miała się lepiej niż reszta Europy w czsie IIWŚ. Bo tylko z tym był konflikt z poniżej załączonym.
  Co z łatwością można sprawdzić pod poprzednim wstepniakiem u ateistów.
  Tak bliżej końca. Wcześniej żadnych spięć nie było. A i w tej „konfliktowej” sprawie…
  też spokojnie bez wyzwisk i takich tam.
  A jednak widać musiało zdrowo zaboleć.
  Jak to nigdy nie wiadomo gdzie honor tkwi u kogoś.
  Tu niewątpliwie w Szwajcarii.

  *****

  Tobermory
  18 listopada o godz. 15:27
  Mściwa harpia (czy to też dehumanizuje?) właśnie obrabia ten blog u Passenta łżąc jak najęta. I wciąż ma czelność dobijać się do tego forum

 215. @adam100
  18 listopada o godz. 15:28

  To, że przyjmowąć chcą banki prywatne, to nie znaczy że chcą zrobić je pańswowymi.
  Słuchałam wywiadu z jakimś znanym ekonomistą, który na to zwrócił uwagę. Niestety nie pamiętam jego nazwiska, ani w którym programie.

  W tym przypadku, to jeszcze o tyle bardziej cuchnąca sprawa, że kombinowali
  40 milionów do SWOJEJ kieszonki wsypać. Tak przy okazji.

 216. Mauro Rossi

  Bardzo się starasz by wykazać podmiotowość państwa w tym sporze dotyczącym banksterki. W tym celu podkreślasz nadrzędność prawa państwowego, wskaźniki dotyczące marnej kondycji banku, rozstrzygnięcia unijne itp.
  Tym niemniej, chocby z tego powodu iż premier Morawiecki wywodzi się z tego środowiska, sprawa nie wydaje się tak oczywista.

  Z tej perspektywy publicysta Krytyki ma swoje racje pisząc:

  „Tu chodzi (Getin – KNF) o odpowiedź na pytanie w sprawie fundamentalnej: na ile ludzie PiS używają państwa polskiego do przejęcia dla swoich ludzi kontroli nad szóstym bankiem w Polsce bez płacenia za niego więcej niż 1 złoty? I wbrew rozmaitym gadaniom, to nie jest żaden tam bolszewizm (bolszewicy zakazali prywatnych banków), ale klasyczny kapitalizm kolesi (crony capitalism), o którym pisał już sam Marks w swoim Kapitale.”

  Całosc tego tekstu pod poniższym linkiem. Przeczytaj – lektura może ci uświadomi z jakim pasztetem macie doczynienia.

  http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/afera-knf-dla-bystrzakow/

 217. Mauro Rossi
  18 listopada o godz. 14:29
  blackley
  18 listopada o godz. 14:04

  ” … afera o której mowa dopiero sie rozkręca , wszystko wyjdzie na jaw …”.

  Na logkę, skoro dopiero się rozkręca to skąd wiesz, że tak się rozkręci, iż wszystko wyjdzie na jaw? A może nie wyjdzie? Przecież zwykle nie wychodzi. Ale może masz rację, teraz wszystko idzie na poważnie, więc jest szansa.

  „SKOKI, Srebrna , itd itp . Trochę czasu i panscy idole usłyszą zarzuty kryminalne”.

  SKOK-i to WSI, tam kieruj swoje pretenscje (i do fana WSI Komorowskiego). A Srebrna? Może w końcu wyjaśnisz, gdzie tu afera? Ale na Boga, nie ruszaj Tuska, ktory był w komisji dzielącej majątek RSW Prasa na różne partie polityczne.

  duende
  18 listopada o godz. 14:39

  Mój komentarz
  Rsossi jest tak zuchwały w wykręcaniu kota ogonem o SKOKach jako agencjach WSI plus fan WSI – Komorowski, że wychodzą z tego kręcenia opowiadania do śniadania.

  SKOKi to pan X – przyjaciel od finansów pana Głównego Rozprowadzacza na prawicy patriotycznej, kreator, nadzorca, wizytator oraz strona outsorcingowa, która zassała (legalnie – jak krzyczy pan X) kupę kasy ze SKOKów do pewnego uczciwego bankowo kraju w UE, do zarejestrowanej w nim spółeczki na kilku slupach postawionej, o kilkuset milionowym kapitale, nie zatrudniającej pracowników na etacie, a prosperującej znakomicie, taki rodzaj sakiewki pomieszczonej legalnie w bezpiecznym kraju, gdzie żaden KNF nie sięgnie.
  Pozdr, TJ

 218. Jeszcze mały update.
  Okazuje się, że niechcący zjednoczyłam różne osóbki u ateistów.
  W ramach głównego tematu teraz tam prowadzonego, czyli jak to w/w osoby będąc u gosposi (każdy ją miał) na wsi… pasali gęsi i krowy.
  Oczywiście będąc w wieku bardzo młodziankowym. Ale pamięć ze szegółami nie ma żadnych problemów.

  Natomiast w międzyczasie pojawiam się ja jako temat uboczny tego pasania gąsek i krówek. Teraz ochoczo dołączyła Basia. n, dmuchając zgodnie (jak to ona) we wspólną trąbkę.
  Ewa-Joanna, to nawet mój wpis tutejszy zacytowała.

  O czymś ludziska muszą w końcu mówić.
  Nie ma się co dziwić. A zgoda ponoć buduje.
  To i budują.

  Jedno jest pewne. Dobrze że ja nie Jagna z Lipców, bo by mnie spławiali, albo na wozie z gnojem wozili po wiosce.

 219. 404
  18 listopada o godz. 15:44

  Musisz pogodzić się z myślą, że posiadanie wiedzy większej niż jakiś samozwańczy tuz blogowy, bądź odmiennego zdania, napotka ripostę w postaci inwektyw i pomówień, a nie logicznej kontrargumentacji.
  To niedopuszczalne, kwestionować AUTORYTET…….
  Zagryzie cię stado potakiwaczy, chcących się „zasłużyć”.

  Czy Polacy dorośli do dyskusji, się zastanawiam.
  Albo demokracji, skoro nie tolerują osób o innych poglądach, usiłują je wypchnąć na margines.

  Passent jest ostatnią enklawą wolności słowa na blogach „Polityki”.
  Reszta autorów, w szczególności Szostkiewicz, wie lepiej.
  Demokracja demokracją, ale ostatnie słowo należy do mnie…..

  Co do banków, przejęć.
  PC sprywatyzowało co trzeba, niestety, wiekszość działaczy wstępujących później do tych formacji, musiała obejść się smakiem.
  Nie załapali się na podział łupów, albo byli za głupi.
  Oligarchizacja Polski nie wypaliła w takim stopniu, jak u sąsiadów.
  Więc PiS nieudolnie zresztą, usiłuje to nadrobić, nie przebierając w środkach.
  I ta operacja może się udać.
  Tyle przekrętów przez 30 lat, a tak niewielu ukaranych, skłania do takiego wniosku.

  Mauro marudzi coś o TW i ich majatku.
  Cóż, widocznie zdolni ludzie z powiązaniami na zachodzie, doskonale wyszkoleni i potrafiący operować w każdym środowisku.
  Niewykluczone, że powiązani z zachodnimi służbami dającymi im immunitet w zamian za przysługi w naszym kraju.
  Próby ataku na nich, skończą się telefonem z wiadomej Ambasady.
  Albo, tej drugiej, z małego pustynnego kraju, o wielkiej sile wpływu.+

 220. PiSowscy luminarze nie brzydzą się żadną metodą promowania swoich popleczników poprzez pchanie ich karier „naukowych” i lokowanie na najwyższych stanowiskach.
  Pojawienie się Glapińskiego na głosowaniu rady naukowej nad przyznaniem Chrzanowskiemu – pupilowi Glapińskiego tytułu dr hab. pomogło sprawie – tytuł został przegłosowany.
  I taki pan G. nie czuje rażącej niestosowności swego czynu.
  Pzdr, TJ

 221. Walery Kalinowski, dziennikarz rozgłośni Radio Swaboda powiedział Polskiemu Radiu, że wsparcie społeczne rekonstrukcji ruin zamku jest bardzo ważne. „Krewski zamek chyba jest jednym z najważniejszych w historii Polski, Białorusi i Litwy. To dobrze, że jest teraz odnawiany i ludzie włączyli się w ten proces. Bo kiedyś to była kompletna ruina” – mówi Walery Kalinowski.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/swiat/news-bialorus-zamek-w-krewie-moze-zostac-odbudowany,nId,2683120#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ==========

  Może tak zamiast budować bzdurne pomniki miernoty, wspierać podnoszenie z ruin świadectw naszej historii?

 222. wiesiek59
  18 listopada o godz. 16:22

  404
  18 listopada o godz. 15:44

  Musisz pogodzić się z myślą, że posiadanie wiedzy większej niż jakiś samozwańczy tuz blogowy, bądź odmiennego zdania, napotka ripostę w postaci inwektyw i pomówień, a nie logicznej kontrargumentacji.”

  mój komentarz

  Pan posiada wiedzę ” latrynową ” – bardzo trafne , niestety nie moje określenie panskiej ” wiedzy ” .

  Logiczną kontrargumentacją właśnie pan nie potrafi się wykazać.Do dziś nie odpowiedział pan na pytanie , jak to mozliwe że socjalizm nie potrafił funkcjonować bez

  1. kredytów od kapitalistów

  2. kapitalistycznych rynków zbytu

  3. technologii od kapitalistów

  Ruskie portale polskojęzyczne to zródło pornowiedzy a nie WIEDZY.

 223. @wiesiek59
  18 listopada o godz. 16:22

  Po pierwsze dziękuję za zrozumienie.

  A odnośnie tworzenia oligarchów pisowskich… to idzie się załamać.
  Bo niestety ale ja również mam podobne podejrzenia, ze im się nie da przeszkodzić.
  Co do liczby oskarżonych z racji przekrętów, to aż dziw człowieka ogarnia, że ich praktycznie nie ma.

  Dzisiaj w Polityce przeczytałam artykuł, mówiący o skazaniu dwóch czołowych czerwonych Kmerów na dożywocie.
  Jeden ma 92 lata, a drugi 86.
  Także to dożywocie nie będzie długie.
  Ku swojemu ogromnemu zdziwieniu dowiedziałam się, że jest tam pracująca komisja międzynarodowa, w której skład wchodzi też jedna Polka.
  Komisja ta wydała na swoje czynności w ściganiu krwawych Kmerów około 300 milionów dolarów, a skazała 5 (słownie pięciu) do tej pory.

  Jak ten koszt zestawi się ze straszną biedą tam panującą i szefem rządu, który od początkowych lat osięmdziesiątych okrada kraj…..
  Nawet kradnie to, co jest wysyłane jako pomoc humanitarna.
  A tu pozoruje się zainteresowanie międzynarodowe, wydając przy okazji tak straszne sumy… po to żeby skazać TYLKO pięciu zbrodniarzy.

  Polecam ten artykuł.
  Hipokryzję widać z daleka.

 224. Mauro Rossi
  18 listopada o godz. 14:53

  blackley
  18 listopada o godz. 12:53

  „AMBERGOLD mógł zaistnieć tylko i wyłącznie dlatego że istnieją ludzie wierzący w cuda”.

  W demokracji ludzie mogą wierzyć w co chcą i jak chcą, albo nie wierzyć w nic (zwykle poza horoskopami :)), ale rolą państwa jest nie dopuszczenie do tego, by wielokrotny przestępca pojawił się na rynku finansowym i zgarnął ponad 800 mln zł. z kieszeni niezbyt zamożnych ciułaczy, a często były to oszczędności całego ich życia. Państwo z urzędu ściga oszustów i naciągaczy choć mogłoby stać na stanowisku, że jednak ich nie ściągą, bo przecież ludzie nie powinni dawać się oszukiwać”

  Mój komentarz .
  Proszę pana , nie mam zamiaru bronić załozyciela Ambergolda. Siedzi w więzieniu , od 3 lat pis ma WSZYSTKIE narzędzia by owego pana oskarzyc i udowodnić . Na razie CISZA a próby obciążenia Tuska odpowiedzialnością przez Pannę Waserwannę spełzły NA NICZYM . Bo Tusk nic wspólnego z Ambergoldem NIE MIAL.

  Panskie próby opowieści jak to ” drobni ciułacze wszystko stracili ” są załośnie bezuzyteczne . Mogli , owi drobni ciułacze , zanieść forsę do banku panstwowego . Nikt , nigdy , nikomu nie przystawiał pistoletu do głowy żeby ów ktoś zaniósł swoje ” drobne ” czy też ” grube ” do Ambergolda . Kto chciał – zaniósł . Zaniósł wiedziony chęcią zysku . Interes nie wypalił . Forsa stracona . Koniec kropka .

  Może pan wyjasnić na czym polegać ma ” oszustwo i naciąganie ” w wykonaniu p.Ambergolda ? Inwestował w złoto oraz linie lotnicze . Założenie było takie że złoto wciąż będzie drożeć a linie zaczną zarabiać krocie . Poprostu biznesplan zawiódł . Złoto raz drożeje raz tanieje , linie lotnicze to trudny biznes. Własciciel Ambergolda wylądował na gołym tyłku , wraz ze swoimi wspólnikami – bo przecież wpłacający forsę do jego ” firmy ” stawali się wspólnikami . Czego pan nie rozumie ?
  Skoro Plichta Marcin jest winny ” oszustwa i naciągactwa ” to jego depozytariusze – wspólnicy również . No ale nikt do tej pory ” oszustwa ” nie udowodnił . I NIE UDOWODNI . Pamięta pan niejakiego Grobelnego ? Ambergold i Grobelny to ten sam mechanizm . Grobelny posiedział kilka lat . Niczego nikomu nie oddał . Z Plichtą będzie tak samo .

 225. wiesiek59
  18 listopada o godz. 16:46

  Walery Kalinowski, dziennikarz rozgłośni Radio Swaboda powiedział Polskiemu Radiu, że wsparcie społeczne rekonstrukcji ruin zamku jest bardzo ważne. „Krewski zamek chyba jest jednym z najważniejszych w historii Polski, Białorusi i Litwy. To dobrze, że jest teraz odnawiany i ludzie włączyli się w ten proces. Bo kiedyś to była kompletna ruina” – mówi Walery Kalinowski.”

  mój komentarz

  ale dla kogo jest ważny ten zamek ? Nadął się pan ” wspólną , chwalebną historią ” . Chwalebną dla kogo ? Nie słyszał pan że z punktu widzenia Litwinów bylismy OKUPANTAMI ?

  Po co pan majaczy o tych wschodnich historiach ?

 226. 404
  18 listopada o godz. 16:56

  Najśmieszniejsze jest to, że Khmerowie byli amerykańskim tworem.
  Tak samo jak Talibowie, czy ISIS.
  Ale, ich nikt nie osądzi, poza bogiem i historią…..

  Tylko, kto wie o takim fakcie?

 227. duende
  18 listopada o godz. 14:39

  blackley,

  Podszywa się władający wyjątkowo piękną polszczyzną koleżka, cierpiący żywot osaczonego australijskim kapitalizmem Kałmuka. Od lat zalewał blog radzieckimi pomyjami, teraz po raz kolejny zbanowali – więc się podszywa. Tak musi byc. Niechaj chłopina się nadal odreagowuje, dajmy mu spokój.

  (Wg odważnej teorii Pasztetówy 59, jeśli jest to emigrant, to z pewnością musi janitorem albo owocem pojednania hormonów janitora z kurtyzaną.) >:(”

  mój komentarz

  Nie jestem duży . Ale nigdy nie tchórzyłem . Zawsze – koniec konców – opłaca się nie ustępować tego rodzaju smieciom . Ukłony

 228. Poczytuję sobie od czasu do czasu różne blogi.
  Ubawiłem się po pachy dzisiejszym festiwalem zadęcia i obłudy u ateistów.

 229. wiesiek59
  18 listopada o godz. 17:07

  404
  18 listopada o godz. 16:56

  Najśmieszniejsze jest to, że Khmerowie byli amerykańskim tworem.
  Tak samo jak Talibowie, czy ISIS.
  Ale, ich nikt nie osądzi, poza bogiem i historią…..

  Tylko, kto wie o takim fakcie?”

  mój komentarz

  1. a u was biją murzynow.
  2. na placu Głownym a nie Czerwonym , w Tylfisie a nie w Erewaniu , rowery kradną a nie rozdają . Po za tym WSZYSTKO się zgadza.
  To panskie wypociny.

 230. wiesiek59
  18 listopada o godz. 7:36

  nokraj
  17 listopada o godz. 22:04

  Zawsze jest tak, że na innym pastwisku trawa jest bardziej zielona….
  W każdym kraju masz ludzi bardziej zaradnych, którzy będą szukać pracy w krajach bogatszych, emigrując za chlebem z omastą, bo ten krajowy jest suchy.
  To robi własnie te 0.5 miliona Białorusinów, czy 3,5 miliona Polaków.
  Nie zależy to od systemu rządów, tylko aspiracji.

  Moim zdaniem, różnica pomiędzy Polską a Białorusią jest taka, że Polacy MUSZĄ wyjeżdżać za chlebem, Białorusini MOGĄ.
  I oczywiście, my jesteśmy już podłączeni do światowej wymiany handlowej, Białorusi blokuje się takie możliwości w wielu obszarach.
  Po to są sankcje, restrykcje, wizy, finansowanie z zewnątrz opozycyjnych organizacji, propagandowa nagonka- która ostatnio zelżała.

  Janukowycz swego czasu, czy Łukaszenka, kalkulowali sensownie.
  Zerwanie z rosyjskim rynkiem zbytu na produkty krajowe, skutkowałoby załamaniem gospodarczym.
  Związanie się z zachodem, trwałoby dziesięciolecia, nędzy i masowej emigracji nie dałoby się zapobiec.
  Co obecnie zresztą widać na Ukrainie.

  Rozwalic kraj można bardzo łatwo.
  I co potem?
  Umyć rączki, nie odpowiadać za skutki?
  Interesy geopolityczne to jedno, odpowiedzialność za społeczenstwo, to inna para kaloszy.”

  Kłamie pan jak zawsze . Porównania z Polską dzisiejszych czasów , Polska czasów kiedy – komunisci ale to nazwa robocza – rządzili NIE MA . Oczywiscie panskie przywileje nie istnieją . Oczywiscie instruktorów kilofnictwa nikt nie potrzebuje . Oczywiscie trzeba pracować a nie leniuchować .
  PRL panie szanowny ZBANKRUTOWAŁ . Komunisci nie oddali by wladzy żeby mieli jeszcze jakieś pieniądze . W kasie zobaczyli dno. Więc umyli ręce . Taka jest prawda . Panskie ” prawdy ” to zwyczajne , załosne , niezdarne KŁAMSTWO .Kłamstwo aparatczyka prl.

 231. wiesiek59
  Fort Trump w Polsce coraz bliżej . Pan sobie poczyta w Polityce.
  Jest pan wielkorusofilem . Wojsko USA w Polsce to dla rusów i ich trolli policzek . Jednoczesnie Trump to panski idol . Amerykanskie wojsko do Polski wysyła Trump . Nie czuje pan dysonansu poznawczego ?

 232. tejot 18 listopada o godz. 16:22 pisze: –PiSowscy luminarze nie brzydzą się …

  szczególnie np. smakiem wizytówek na których kolejnym „klientom” wypisywano wysokość rekietu. Po przylocie z Singapuru może to nie jest zbyt komfortowe śniadanie ale ważne by zeżreć wizytówki i dopaść je zanim pojawi się CBA choć nie było obaw bo agenci poczekali cierpliwie aż wizytówki ulegną strawieniu.
  No i co im zrobisz?

 233. Wisła n/Wisłą
  Finał I konkursu skoków ,Komentatorzy TVP SPORT zapowiadali po wczorajszym sukcesie drużyny polskie zwycięstwo indywidualne a tu młody Rosjanin wygrał .
  Dałbym wiele by zobaczyć prezydenta Dudę stojącego w czasie grania hymnu Rosji ! , nie będzie w dobrym humorze przy kolacji w pobliskim zamku – jego rezydencji .
  Śnieg pada tam , wiec może i na nartach ?!

 234. Zajmę się plotkami politycznymi, po pierwszym w tym bezlistnym sezonie nieśmiałym śniegu w Warszawie i pierwszym oberzanym widowisku skakania na nartach na białe.

  W mojej ocenie zawirowania w polskim życiu bankowym nie są bardzo przystające do procesu nacjonalizacji w jego ujęciu gospodarczo-politycznym.

  Trzymające się w szachu frakcje dobrej zmiany pragną poszerzyć swoje wpływy w obliczu nadchodzącej recesji i zniecierpliwieniu narodu przedłużającym się oczekiwaniem na uwolnienie od trosk i na przyjęcie dumnie wyprostowanej sylwetki po powstaniu z kolan.

  Kler opowiadający się częściowo za ziobrystami, a częściowo za kamarylą morawieckich jest podzielony i rozczarowany rozwojem sytuacji. Znaczenie Tadeusza Rydzyka i jego starań edukacyjnych jest zapewne jego i ziobrystów rozczarowujące.
  Absolwenci rydzykowej uczelni nie potrafią się przebić na pierwsza linię frontu ideologicznego i oprócz ziemskiego rozgrzeszenia i niebiańskiego zbawienia nie mają wiele do obdarowania Narodu.

  Z kolei dążenie do ustanowienia polskiej usługi pasterskiej jako podrzędnej wobec ześrodkowanej europejskie tuby prawdy boskiej jest zagrożeniem dla Zbigniewa Ziobry i jego karzącego ramienia sprawiedliwości.

  Kaznodziejów trzeba opłacić, a wiernych trzeba zdyscyplinować bo się wyśmiewają w ciemnych salach kinowych z pasterzy.

  Administracyjna w klasycznym rozumieniu władza karmi Polaków manią wielkości, a obok Krzyża Papieskiego na placu Piłsudzkiego stanął pomnik proroka konkurujący z Krzyżem. Chleb nie staniał, a tabloidalne tuby zachłystują się odnajdywaniem noworodków w śmieciach.

  Obaj czołowi Zbawcy Polski: Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro objęli władzę w dwóch bankach PKO i mogą pobudzać lub powstrzymywać polskie podmioty gospodarcze. I gdy obecność na niedzielnych ceremoniach świętych mimo zakazu handlu nie stała się powszechna, to wzrósł niepokój o skuteczność homilii.

  Polacy zadłużają się na potęgę, a wybrani przez tubę oskarżają Leszka Czarneckiego o doprowadzenia do nędzy.

  Dość powiedzieć, że kurierzy handlu sieciowego częściej bywają w domach polskich mieszczan niż księża – co nie dziwi. Ale mając do wyboru udział we mszy lub oczekiwanie na kuriera z gorącą pizzą Polki i Polacy wybierają pizzę.

  To nie jest zmiana ewolucyjna. To jest erozja. Silniejsza niż w USA, bo nie ma tak wieloczłonowej alternatywy duchowej jak tam.

  Teoretyzowanie uwielbiam. Ale dziś chcę zwrócić uwagę, że Szymon Hołownia niegdyś propagujący seryjne odwiedzanie kościołów przerzucił się na rozrywkę telewizyjną typu Top model. Zaśpiewa się bez fałszowania Ave Maria i i przejdzie do drugiego etapu i tegoroczny udział w dążeniu do zbawienia ma się z głowy. A jak się zaśpiewa z przyklękiem na jedno kolano, to trzeci etap ma się zapewniony.

  Szanowne blogowiczki i blogowicze. Pieniądze bierze się z bankomaty, a nie trzyma w takiejświńce jak soczki2, bo nie wiadomo czy Chińczycy obalą Trumpa i lie bomb ma Pólnocna Korea.

  A cywilizacja nam nie pomaga i trzeba się użalać, że naszego komentarza jakiś filut nie potrafi wydrukować na ekranie, co obiecał Gutenberg. Pokręcone to wszystko.
  Odpocznę przy treningu zgrywania się wiolonczel. Tam przynajmniej jest jaka taka zgoda więcej niż w Trójcy Świętej. Dlaczego Opatrzność ma tylko jedno oko?

  Nie ma letko. Jakiś chorwacki głąb metodą na słupa zdał kolokwium z mikrofonizacji sal koncertowych.

  https://www.youtube.com/watch?v=ysK6H1JuJYk

 235. @wiesiek59
  18 listopada o godz. 17:07

  Czy to nie jest zdumiewające, że po 1979, kiedy armia wietnamska przegoniła kwawych Khmerów, to uciekli na Tajlandię, gdzie stworzyli rząd na obczyźnie, który miał stałą reprezentację w ONZ do roku 1993.
  Nic nie szkodziło, że to straszni mordercy. Ważne, że byli przeciw Wietnamowi

  Co do powstania tego ruchu, to wiem, że zaczął się w latach 60-tych jako lewicowy.
  A w połowie lat siedemdziesiątych opanował kraj.
  Nie pamiętam dokładnie (trzeba sprawdzić) jaki wpływ miały US na to.

 236. @

  ktoś tu rzucił hasło szachy?

  Proszę bardzo:
  mecz o mistrzostwo świata na żywo,

  https://www.youtube.com/watch?v=Je_2zaLr5gU

 237. Psychologiczny mechanizm konsekwencji, wykorzystywany też przez uzdolnionych sprzedawców, wyzwalał w ludziach coraz większe ustępstwa. Człowiek ma potrzebę racjonalnego wytłumaczenia własnych nieracjonalnych zachowań, dlatego niezwykle trudno jest przerwać toksyczny wpływ psychopaty. Jak bowiem uzasadnić przekazanie połowy majątku na rzecz sekty i nie ocenić siebie jako głupca? Trzeba znaleźć uzasadnienie i brnąć dalej. W myśl starego powiedzenia: „Jeśli wrzucisz żabę do wrzątku – wyskoczy. Jeśli będziesz ją powoli podgrzewać – ugotujesz ją”, ludzie uwierzyli, że żyją w jedyny właściwy sposób i nie ma dla nich innego świata. Tej największej wartości należało bronić aż po śmierć.
  https://www.rp.pl/Historia/308049898-Najwieksze-samobojstwo-w-historii-swiata.html
  =======

  Taki los czeka członka każdej sekty.
  Tej PiS, również.

 238. 404
  18 listopada o godz. 18:09

  Nawet w polskiej wiki masz sensowny opis meandrów politycznych Kambodży.
  KSIĄŻĘ!!! Sihanouk miał poparcie Chin i dążył do realizowania NARODOWYCH INTERESÓW, sprzecznych z amerykańskimi.]
  To wystarczyło do jego obalenia przez CIA.
  Reszta to zapełnienie próżni władzy.
  Przy okazji, mozna było dostarczać broń obu stronom konfliktu.
  Khmerom i Lon- Nolowi.
  Divide et impera.

 239. Symetryczny
  18 listopada o godz. 18:21

  Niedawno chyba w Money.pl, podano koszt utworzenia od podstaw nowej dywizji zmechanizowanej, wyposażonej w nowy sprzęt- 27 miliardów zł.
  Koszt nowej dywizji pancernej, to kwota 70 miliardów.
  Koszt rocznego utrzymania takiej jednostki, to 10% jej wartości.

  Roczny budżet MON, to jakieś 80 miliardów.

  Amerykańskie koszty są proporcjonalnie większe.
  I wszystko to może rozpirzyć kilka rakiet….

 240. mohikanin przedostatni
  18 listopada o godz. 17:11
  Swego czasu myślałem że to poważniejszy blog. Zacząłem tam pisać i szybko mnie wyproszono. Okazało się że to jest kółko wzajemnej adoracji

 241. A teraz dalszy ciąg sagi ateistów ze mną w roli głównej (chociaż nieobecnej)

  Poniżej wymiana poglądów wbocka/pombocka i paradoxa/paradoksika
  (oczywiście na mój temat)
  Chłopy zdaje mi się mnie nie lubią.

  O tym drugim wspomniałam wcześniej, a wbocek się wzion nadął był, bo go kiedyś
  z lekka objechałam, że narzeka że to nie tak, a tamto też źle, a na wybory nie pofatygował się, jakoże z dumą opowiada, że pierdołami się nie zajmuje nigdy.
  Tylko dwa razy głosował. W tym raz niechcący.

  W tekście poniższym próbuje imputować, że ja używałam przeróżne epitety, które z lubością wymienia. Ale chyba na starość to mu moje z jego własnymi sie wzieli i pomylili(znaczy się te epitety)

  Drugi jegomość, znaczy weterynarz… widocznie przeczytał co o nim wspomniałam tutaj, bo się tłumaczy, że on na zimno tymi kanaliami pojechał i WCALE nie był wkurzony. Jednym słowem jest człowiek opanowany.
  Tak napewno chce być postrzegany. Tzn ja tak przypuszczam.

  ****

  wbocek 18 listopada o godz. 17:13
  Mógłbym zaadresować wpis do wujaszka, ale sprawa jest większa niż wujaszek, 404, paradxik, blog i „Polityka”. Próbowałem ją sygnalizować parę razy jeszcze za pana Jacka. Chodzi o demonstrowanie wrażliwości na mocne, zwykle jednowyrazowe epitety widziane gołym okiem nawet przez ślepych – np. wyrazy madam 404, którą dotknęło nazwanie jej “kanalią”, choć sama bywa równie spontaniczna, nazywając innych “pokrakami”, “kretynką Agatą”, “bydłem”. I inne, które można mierzyć nie na sztuki, lecz w hektarach: „krowa”, „świnia”, „osioł”, „kleszcz”, „troll”, „cham”, „dureń”, „bydlak”, „prostak”, „łgarz”, „łajza”, „ubek”, „komuch”, „zdrajca”, „..uj”, „rura”, „kanalia”, „kij”. Obok tych bijących w oczy I uszy epitetów dobrze się mają, bo są niedostrzegane, epitety i inwektywy rozwinięte znacznie cięższego kalibru. Niedostrzegane, bo wyrażane w języku salonowym lub co najmniej poprawnym. Epitety proste – choćby najmocniejsze i najwulgarniejsze – są wysyłane i odbierane bezmyślnie. To słowne tiki, konwencje wyrażające emocje stron i nic właściwie, prócz umownego emocjonalnego ładunku, nie znaczące. Nie po to są, by coś nazywać, precyzować, lecz po to, by dowalić. Podobnę rolę spełniają gesty, np. gest Kozakiewicza czy zmałpowane, jak to w Polsce, pokazywanie środkowego palca. Im głupszy gość, tym więcej dla niego ważą nic nie ważące słowa i gesty.
  Natomiast to, co rzeczywiście waży, ma określone obraźliwe znaczenia i jest wyrażone neutralnym językiem – SĄDY – bywa niezauważone przez niezainteresowanych. Kiedy więc taki nieodpowiedzialny w słowie człowiek – np. madam 404 – pisze: “Serce boli patrzeć na to marnotrastwo. Ale przykłady tego marnotrastwa są wszędzie. Kiedyś pisałam o szpitalu klinicznym w Lublinie. Oddział pulmonologii został uposażony za unijne super nowocześnie, ale profesorek, który tam królował, zamknął całe wielkie piętro na LATA. Dlaczego? bo doszedł do wniosku, że nie będzie płacił kilku dodatkowym pielęgniarkom”, to jest to sformułowane w wiązanej mowie oskarżenie. Epitet “profesorek” daleki, oczywiście, jest od damskiej elegancji, ale milion razy cięższe i głupsze jest niby wyjaśnienie, które niczego nie wyjaśnia: “doszedł do wniosku, że nie będzie płacił kilku dodatkowym pielęgniarkom”. Doszedł do wniosku bez powodu. Doszedł i koniec gadki. To bardzo paskudna inwektywa rozwinięta. Dlatego paskudna, że jest gołosłownym oskarżeniem bez cienia argumentacji i dowodów. Łatwo ten szpital i tego profesora zidentyfikować – choć on nic o tym nie wie, więc nie może się bronić. Madam 404 jawi się jako pospolita, nieodpowiedzialna plotkara.

  Niestety, takie imputujące plotkarstwo to na blogach – również na tym – i w całej Polsce codzienność.

  To tyle o pustych epitetach i niepustych znaczeniowo inwektywach rozwiniętych. Można by jeszcze mówić o świadomym łganiu, nieświadomym lub świadomym przekręcaniu, manipulowaniu, niewłaściwym odczytywaniu, bezprawnym ubarwianiu lub upraszczaniu, bezprawnym domyślaniu się, paplaniu o tym, co by było, gdyby (Tanako, Ty rzeczywiście nienawidzisz WSZYSTKICH katolików jak Ci to wmawia na innym blogu madam plotkara 404?) itp. Czyli o niepięknych Polaków rozmowach prowadzonych nawet przyzwoitym językiem.
  __________________________________________________________________________

  paradox57 18 listopada o godz. 17:22

  Najpierw spory paragraf o pięknym śpiewie słowików w ogrodzie, aż zszedł na temat tzw. „właściwy” (dopisek mój)

  @pombocek 17:13

  Z jedną jedyną drobniutką uwagą. Z mojej strony nie było żadnej spontaniczności, co zresztą starałem się wyjaśnić @wujaszkowi wani.

  ________________________________________________________________________________

  wbocek 18 listopada o godz. 17:32
  @paradox57 18 listopada o godz. 17:22

  Paradoxiku, dopiero mi uzmysłowiłeś, że to mogło być odebrane jako adresowane również do Ciebie. Nie było nawet cienia takiego zamiaru, bo przecież widziałem Twoją rzeczowość i damy paplackie wodolejstwo. Jest damą, która odpowiedzialnie używać słowa nie potrafi.. A reakcja rycerza staruszka…Cóż, szkoda, że tylko jeden wyraz zobaczył.

  ________________________________________________________________________________
  paradox57 18 listopada o godz. 17:47
  @pombocek 17:32

  Ależ nie. Odebrałem, jak sądzę właściwie. Nie chciałbym być tylko przez innego czytelnika posądzonym o nadmierne uleganie afektom, co już dało się wyczuć.

  I, oczywiście, mógłbym swoją opinię wyrazić bardziej opisowo i salonowo, zgodnie z oczekiwaniem rzeczonego, o czym też zresztą wcześniej pisałem. Tylko wiesz. Nie da się zrobić pieskowi zastrzyku, nie dziurawiąc mu skóry

 242. maciek.g

  mohikanin przedostatni

  Widzę, że Panowie też doznali słodyczy a tamtym blogu przyjacielskim

  To jest nas już spora gromadka.
  Tak dla ciekawości tylko zapytam.
  Co Wam zarzucano?
  Bo zazwyczaj „religianctwo” jest bronią najcięższą.
  W moim przypadku, to raczej mój paskudny charakter był tym trygerem
  Dlatego ta Jagna z Chłopów przyszła mi do głowy.

 243. olborski
  18 listopada o godz. 13:02
  „Jezeli jedno dziecko dzwoni a drugie tylko wtedy gdy ‚cos’ potrzebuje to jakiej firmy moze byc ten telefon ? . Hu….y (j ?) Jak to wlasciwie sie pisze , napewno z duzej litery ale potem??”

  A, H….a. Wychodzi na to że „a” na początku i na końcu.

 244. @404
  Nie pisalas do mnie ale z uwaga przeczytalam Twoje wyjasnienia na temat tego co zaszlo u ateistow. Ja stamtad zwialam o paru godzinach, kiedy sie wreszcie zorientowalam, ze to nie jest zadna „kawiarenka”, gdzie mozna przysiasc i pogadac, ale jakas osobliwa sekta. Panienki typu @ Ewa-Joanna czy @Na marginesie sa wrecz okretyniale do potwornosci. Inaczej sie tego okreslic nie da.Cala reszta dudy w miech. Nie zagladam tam bo i po co wiec nie wiedzialam ,ze tam piszesz. Myslalam, ze na jakis czas po prostu zawiesilas pisanie na tutejszym blogu. Wierze, ze sie troche wkurzylas na takie zamkniecie ci ust wobec braku argumentow i nieumiejetnosci prowadzenia rozmowy w ogole i co jak co, ale z pewnoscia plakac po tym blogu nie bedziesz. Ciesze sie, ze wrocilas na jedyny wolny blog, choc i tu durniow nie brakuje.Pozdrowko.

 245. jakub01
  18 listopada o godz. 20:11
  „@404 Myslalam, ze na jakis czas po prostu zawiesilas pisanie na tutejszym blogu.”

  Kiepsko łżesz, chłopie!

 246. @adam100
  18 listopada o godz. 20:15

  A co z Tobą Adamie100?
  Nie pojawiałam się przez jakiś czas, bo tu trolle rozrabiali strasznie.
  A poza tym, to jaki ze mnie chłop i dotego….

 247. @404
  „A co z Tobą Adamie100?”

  Dziękuje, u mnie wszystko pod kontrolą.
  Nie chce się czepiać, to nie całkiem prawda co piszesz, bo się tu pojawiałaś od czasu do czasu.
  To jednak nie sedno sprawy. jakub01 wie dokładnie kto i gdzie się udziela ( swoją drogą, nic w tym złego, ale niech nie łże)
  pozdr.

 248. jakub01
  18 listopada o godz. 20:11

  @404
  Nie pisalas do mnie ale z uwaga przeczytalam Twoje wyjasnienia na temat tego co zaszlo u ateistow. Ja stamtad zwialam o paru godzinach, kiedy sie wreszcie zorientowalam, ze to nie jest zadna „kawiarenka”, gdzie mozna przysiasc i pogadac, ale jakas osobliwa sekta. Panienki typu @ Ewa-Joanna czy @Na marginesie sa wrecz okretyniale do potwornosci. Inaczej sie tego okreslic nie da.”

  mój komentarz

  Sprawy z innego bloga uprasza się załatwiać na tym innym blogu a nie u Pana Redaktora Passenta.

  Aha , proszę swoje imigrancko-emigranckie ” żale ” zachować dla siebie. Załosnie żenujące są pani ? pana ? wynurzenia ” jak wy tu – w Polsce znaczy się – zyjecie , jak w Hiszpanii/Danii/ Australii / wstawić właściwy kraj kupuje wszystko za kilka euro / dolarów ”
  Informuję panią ? pana ? że zyjemy całkiem niezle . Z tym że zwykle nie mieszkamy w szopie na mandarynki . Ukłony

 249. Symetryczny
  18 listopada o godz. 18:21

  Pod buciorami nowych okupantów.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1771894,1,jak-moglby-wygladac-fort-trump-w-polsce.read
  Czy ktoś pytał o zdanie?”

  mój komentarz

  panie poruczniku ,
  wprowadziliscie ruskie wojska w 1944 roku . Okupacja trwała do 1989 a wyjscie nastąpiło w 1993. To daje 50 lat . Jak Amerykanie pobędą w Polsce do 2068 roku możemy zacząć dyskusję .
  Na razie sugeruję zamknąć twarz. Wy nie pytaliscie mnie i milionów Polaków czy mi się podoba ruska okupacja, towarzyszu .

 250. @

  J. Szczepkowska do Błaszczaka:

  em>” Policyjny piesku, jesteś
  idealnym typem komunistycznego
  aparatczyka. Jedyne co potrafisz to
  podawać łapę i łasić się.”<

 251. 404
  18 listopada o godz. 19:05

  Co Wam zarzucano?

  Nikt mnie nie wyrzucił. Sam zrezygnowałem, chyba dwa lata temu.
  Odszedłem po angielsku. Bez słowa.
  Nie byłem w stanie znieść kabotyńskiego pseudointelektualnego bełkotu @Tanaki. Prostacko – infantylno – napastliwego pseudoateizmu: „kaka”, „niebieska książeczka”, „kremówkowy lolek”. Polowania na „religiantów” w wydaniu blogowej inkwizycji. Wyzwisk napastliwości, obelg, szyderstwa.
  Zastanawiałem się skąd tyle jadu, żółci, napastliwości i doszedłem do wniosku, że prawdopodobnie są to ludzie samotni, sfrustrowani, którzy nie mają przyjaciół w realu i przychodzą swoje problemy odreagować na blogu.
  W sumie biedni ludzie. Ze zdecydowanie złą energią.
  Głównie ta zła energia spowodowała, że dałem sobie spokój.
  Choć nie ukrywam, że jest tam kilka osób, z którymi można ciekawie porozmawiać. Dlatego przez jakiś czas zwlekałem z odejściem.

 252. mohikanin przedostatni
  18 listopada o godz. 20:51

  Kilka osobników, i z tego blogu próbuje zrobić sektę wyznawców.
  Na razie, bez specjalnego powodzenia.
  Ale, może się im udać, zniechęcając chamstwem, bezczelnością, bucowatością.

 253. A ja w ramach dostarczania swoistej rozrywki (kabaret starszych panów po nowemu)
  pokontynuuję dalszy ciąg sagi.
  Najpierw gwoli wprowadzenia parę słów.


  Pani Kruk nieco sarkastycznie powiadomiła miłego pana wujaszka wanię …
  jakie reguły obowiązują na blogu pod wodzą Tanaki.
  Dla zobrazowania przytoczyła tegoż słowa.

  To spowodowało wzburzenie (kolejne) u niejakiego wbocka, który szczycąc się swoim językoznastwem (znastwo powinnam dużymi, bo o tym imć ma przekonanie zupełne),
  zaimponował polotem w swojej odpowiedzi (niepytany nawet) do nieszczęsnej kobiecie.

  Poniżej obie te wypowiedzi:

  ****

  kruk 18 listopada o godz. 18:53
  @Wujaszek Wania 18 listopada, 13:08
  Pozwolę sobie na krótkie zamulenie bloga, wracając do sprawy etykiety. W nawale słów, jakimi uraczył Cię @Tanaka (o 12:52) nie zauważyłeś, że dał Ci odpowiedź na pytanie jaki język jest na tym blogu dozwolony. “Rzeczom należy dać odpowiedni wyraz”. To dla @Tanaki i paru innych wręcz motto tego bloga, regularnie zresztą powtarzane. Odpowiedniość wyrazu i wysoką na nią tolerancję uczestników blogu można obserwować regularnie. Jak można przeciwstawić się odpowiedniości?

  ________________________________________________________________________________

  wbocek 18 listopada o godz. 19:33
  @kruk
  18 listopada o godz. 18:53

  Przepraszam, kruku, ale bredzisz jak Dulska, kiedy mówisz o tolerancji. Na co tolerancja – na wulgaryzmy, na nieumyte mięso, na kaszankę? Tak tu tego pełno? Bo ja raczej widzę Ciebie od pierwszych dni Twojego pobytu jako wypraną w proszku E przedszkolankę i czyścioszkę bez końca coś wytykającą. Wolę już rzucających jobami. A sama należysz, oczywiście nie wiedząc o tym, do ukrywających w grzecznym języku inwektywy rozwinięte, przekręcenia, imputowania i inne swobodne interpretowania i przekłamywania cudzych wypowiedzi. Parę miesięcy temu jeszcze bym Ci to publicznie wywiódł, teraz już mnie nudzisz, czyścioszko. Jak ktoś nie ma własnych treści, to właśnie tak jak Ty się przykrochmala do stylu wypowiedzi. Różnisz się od kaczki arbitralnie dzielącej ludzi na lepszy i gorszy sort? Nie sądzę. Zamiast widzieć różne osobowości, widzieć wartość w różnicach i głupio nie próbować wpływać na dorosłych, zachowujesz się, jakbyś kombinowała ostrzyc ludzi na jeden strój – pod rekruta. Zobaczyć ostre słowo, głośno wytknąć i tym sposobem budować w oczach innych własną nieskalaność, jest bardzo łatwo. Tyle że pod tym się kryje nieskalaność choinkowej bombki – kruchość i pustka.

  ***

  Ps. Wytłuszczenia moje. Co bardziej krwistych odzywek.
  Nie zaznaczałam wszystkich krwistości, bo trzeba by chyba wsio wytłuścić.

  jak to było: My kulturnyj narod……

 254. wiesiek59
  18 listopada o godz. 21:07
  mohikanin przedostatni
  18 listopada o godz. 20:51
  „Kilka osobników, i z tego blogu próbuje zrobić sektę wyznawców.”

  Przytoczę kilka opinii o głównym kandydacie. Dokładna analiza w drodze.

  quentin t.
  15 listopada o godz. 12:16
  Wiesio, nauczyciel od pilnika i młotka z zawodówki,

  tejot
  17 listopada o godz. 20:40
  Wiesiek zalewa blog bezsensownymi rojeniami internetowych popekonomistów i popgeopolityków.

  duende
  17 listopada o godz. 22:04
  Czy ktoś może tego lekko opóźnionego w rozwoju uczyciela zsg wynieść na śmietnik?
  Rozwalił blog D Passenta, na placu boju pozostało 4, a może 5 rasowych blogmanów którym coraz mniej się chce pisać. Smuty wystepów tejże śmiertelnie nudnej gnidy dopełnia jego entourage, w postaci paru zmęczonych życiem walkirii, wiernie opatrujących rany cwelowi udającemu enheriara.

  Z dystansu
  18 listopada o godz. 11:15
  Wiesiek 8:55
  Ty sie czasami zastanawiasz co piszesz ?
  Skąd ty to wiesz , że tych 2,5 mln Polaków , ktorzy pracują poza granicami , to mężczyźni są na zmywaku, a kobiety to kurewki w burdelu ?
  Jak ci nie wstyd tak obrażać ludzi ktorych nie znasz i o których życiu nie masz pojęcia ?
  I ty , zwykła świnia , chcesz kogoś uczyć kultury dyskusji ?

 255. @mohikanin przedostatni
  18 listopada o godz. 20:51

  Ująłeś to znakomicie. ja też tam przebywałam dla kilku bardzo fajnych ludzi.
  Można było się sporo dowiedzieć, coś sobie przypomnieć.
  Szkoda że zdominowali go zakopleksiali, sfrustrowani starcy.

  Ja jednakże w przeciwieństwie do Ciebie… nie mam współczucia dla takich ludzi.
  Gdyby młodziaki tak bełotali, to inna sprawa. Można wybaczyć, liczyć że się nauczą, albo życie doreguluje, ale w tym przypadku… nie ma excuses

  Pozdrawiam

 256. legat
  18 listopada o godz. 17:37

  „Po przylocie z Singapuru może to nie jest zbyt komfortowe śniadanie ale ważne by zeżreć wizytówki i dopaść je zanim pojawi się CBA”.

  Ale CBA jest podobno pisowskie, a tu taki pośpiech? ― Nie przemyślałeś tego.
  No i zeżreć wizytówkę sprzed 8 miesięcy, nieświeżą, czy to aby zdrowe? Kto by tyle czasu trzymał trefne wizytówki, aby je zeżreć? ― Nie przemyślałeś tego.
  Maybe you need more coffee, ale z drugiej strony już późno. Odłóż kawę i myślenie do jutra. 🙂

 257. adam100
  18 listopada o godz. 21:15

  Wpisujesz się w zestaw ludzi, z którymi nie warto dyskutować.
  Sam zresztą zestawiłeś listę głąbów.
  Coś jeszcze?

  Jestem wystarczająco asertywny, by zdanie takich gówniarzy jak ty, olewać.
  Z zerwm intelektualnym, nie warto prowadzić jakiejkolwiek wymiany zdań.

 258. Przeczytane w OP.
  Inteligencja po roku 1989, /czyli katastrofa cywilizacyjna Solidarności./
  Fragment eseju Marka Tabina z czasopisma ZDANIE, Krakowskiej Kuźnicy.

  “…gdy natychmiast po przełomie 1989 roku zatryumfowała ideologia „mieć natychmiast” zamiast „budować”. W jej imię przekształcono polski przemysł w niepotrzebujący polskich naukowców, zapewniający jedynie teren i siłę roboczą, ale już nie ekipy pracujące i wdrażające nowości, te bowiem zapewniają aktualni właściciele zakładów, czyli koncerny zagraniczne. W dłuższej perspektywie doprowadzi to Polskę do takiego względnego poziomu cywilizacyjnego, jaki charakteryzuje współczesne kraje arabskie. Przez kilka wieków zadawały się one rolą pośrednika w handlu między Europą a Dalim Wschodem. Potrzeby rozwijania własnych umiejętności produkcyjnych nie odczuwano.. tak doszło do stanu dzisiejszego, czyli do teokracji zapewniającej ciągłość władzy, prawa i obyczajów, uznaniowego systemu sprawiedliwości, pluralizmu autokratycznych partii i wyznań religijnych (żadnego innego), traktowanie świata jako pola nieustannego konfliktu, religijnie sankcjonowanego obowiązku nienawiści. Wszystkie te cechy świata arabskiego – choć wciąż w słabszym stopniu – charakteryzują współczesną Polskę. Masowe wyjazdy Polaków za granicę po 1989 roku są zjawiskiem w zasadzie tym samym, co znaczna część obecnych migracji z Afryki i Bliskiego wschodu do Europy, ucieczka od beznadziejności.”

 259. 404

  Naturalna blondynko, widać uczono Cię innych jednostek miary niż te z Sevres, bo nie potrafisz maszerować dumnie w swoją stronę, skoro Cię gdzieś nie chcą, lecz spiskujesz, plotkujesz, zakłócasz spokój, obrabiasz ludziom dudę, łżesz jak stara Indianka Tarahumara, wsadzasz nos przez dziurkę od klucza tam, gdzie Cię nie chcą i w pół sekundy później zagłuszasz cudzy blog prywatnymi jękami. Może weź i naródź się na nowo jako skromna brunetka?

 260. Włochy, podobnie jak Niemcy, Francja, Anglia i coraz bardziej Polska arsenałem militarnym USA w wojnie przeciwko światu.
  https://www.globalresearch.ca/video-fake-news-muos-maxi-radar/5659755
  Wszystkie lufy skierowane na Rosje.

 261. wiesiek59
  18 listopada o godz. 21:49
  adam100
  18 listopada o godz. 21:15
  „Sam zresztą zestawiłeś listę głąbów.
  Coś jeszcze?”

  O tak blogowiczu!!

  Lista, jak ty to nazywasz „głąbów” to tylko komentarze z 3 ostatnich dni. Zadam sobie trudu i cofnę się dalej w czasie, bo zaintrygowały mnie te opinie „głąbów”.

 262. blackley
  18 listopada o godz. 12:53

  „ … nie mam zamiaru bronić załozyciela Ambergolda. Siedzi w więzieniu , od 3 lat pis ma WSZYSTKIE narzędzia by owego pana oskarzyc i udowodnić” .

  PO miała takie same narzędzia od początku. W opublikowanym raporcie (2013) Komitet Stabilności Finansowej podaje, że wyłudzenie pieniędzy przez Amber Gold od ponad 11 tys. osób możliwe było m.in. dzięki zaniechaniom ze strony instytucji publicznych, wskazując przede wszystkim na Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ABW oraz CBŚ oraz część banków współpracujących z Amber Gold. A pan mi tu opowiada, że to było legalne. No nie było i Tusk o tym wiedział, ale nic nie zrobił, bo nie chciał lub nie mógł.

  „Na razie CISZA a próby obciążenia Tuska odpowiedzialnością (…) spełzły NA NICZYM. Bo Tusk nic wspólnego z Ambergoldem NIE MIAŁ”.

  Biedny ten zatrudniony u Plichty Józef Bąk vel Michał Tusk. Ojciec się go wyrzekł, czy jak, że „nic wspólnego z AmberGold nie miał”? Tusk to patentowany leń, nie miał na nic czasu, prócz haratania w gałę i opowiadaniu o ciepłej wodzie. Mąż stanu na waszą miarę.

  „Po prostu biznesplan zawiódł . Złoto raz drożeje raz tanieje, linie lotnicze to trudny biznes”.

  Mentalnie tkwisz w komunie, gdzie między jednymi wypadkami a drugimi była pełna stabilizacja, choć na poziomie komunizmu wojennego. Biznesplan oparty na założeniu, że złoto stale drożeje to nie biznesplan tylko hochsztaplerka i oszustwo. Jeśli pokątny oszust bierze się za linie lotnicze to należy go trzymać w kaftanie bezpieczeństwa, chyba że ktoś za nim stoi. Pytanie kto stał?

 263. Mauro Rossi,
  o ile wiem, na wizytówkach nie ma terminu przydatności do spożycia więc bez różnicy czy była zapisana wczoraj czy 8 miesięcy temu. Biorąc pod uwagę prywatne zainstalowanie szumideł i stosowanie ich jako standard to tych groźnych wizytówek z różnymi procentami bądź sumami mogło być sporo, po rozmowach zgarnianych rękawem do szuflady.
  CBA jest pisowskie, to prawda najprawdziwsza i dlatego właśnie to CBA dało szansę na spożycie śniadania z wizytówek czy innych papierów.

  Tu nie ma co przemyśliwać Mauro, bo to wszystko widać jak na obrazku. „Przemyśliwać” to raczej Ty powinieneś, bo Twoja obrona gangu rekieterów w aktualnym stanie rzeczy nie może być skuteczna. To, że „Ernest” był czyimś TW nie ma nic do rzeczy. Do rzeczy jest natomiast, że cyngiel pisowskiego gangu wniósł poprawkę do ustawy o bankach poszerzającą dyrektywę unijną, aby gang miał jeszcze lepsze narzędzie do szantażowania i wyciskania rekietu z bankierów przez stworzenie realnego zagrożenia do odbierania im tychże banków pod pozorem ratowania kasy klientów.
  Ten cyngiel matołek może nawet nie umie czytać – to nie ma znaczenia. Dostał zlecenie wniesienia podanego mu tekstu do laski to go wniósł. Wicemarszał z moszną pod ślipiami (człowiek kwiat ps. „Pies”) dostał zaraz potem telefon, to z laski wyjął i PiS „wyprocedował” a „Długopis” czekający w blokach zaraz podpisze i szlus.

 264. @

  prof. Radosław Markowski:

  „Nie wierzę w wymuszanie „indywidualnej” łapówki na sumę 40 mln, dlatego że takiej kwoty żadna osoba fizyczna nie ukryje. Wydaje się więc, że zaczął się systemowy proces wywłaszczania i szantażowania, że to jest odgórny plan, by w ten sposób gromadzić wielką fortunę na zapleczu tego obozu politycznego. To, co zobaczyliśmy, jest systemowe: władza PiS robi to, co kilka lat temu zaczął robić na Węgrzech Orbán – tam grupa skupiona wokół premiera zaczęła wywłaszczać ludzi z własności prywatne”j

 265. @

  Zbigniew Ziobro:

  Osobiście będę nadzorował
  śledztwo w sprawie KNF.
  Te zapewnienia ministra wzbudziły blady
  strach, zastanawiam się tylko u kogo.

 266. Team rossi

  Nowa modlitwa?

  ”Był raz burak i cham
  Pogromca cudzych mam
  Ślina na pysku
  Rozum z odzysku
  Hit telewizji Trwam”

 267. @pombocek 18 listopada o godz. 21:51

  To Ty się mnie tak boisz?
  W końcu ta lekcja o wyborach była już dość dawno, więc odpuść sobie.
  Co do żądań zmiany kolorów i spokornienia…
  Dobrze, ze nie każesz burki zakładać

  BTW ja tam bywałam nie ze względu na Ciebie.
  Wyjaśniam, bo widzę to nieoczywiste dla Waści
  Ponadto Ty i Twojaki… to nie jest TYLKO wasza przestrzeń, więc przestań robić za bardzo łokciami.

  A wogóle to Staruszku czas na spokornienie u Ciebie nadszedł.

 268. tejot
  18 listopada o godz. 16:07

  „SKOKi to pan X – przyjaciel od finansów pana Głównego Rozprowadzacza ….”.

  SKOK Wołomin to też pan X? Staraj się przezwyciężyć swoje ograniczenia i zrozumieć, że poszczególne SKOKI-i (kasy) były samorządnie oraz niezależne i dlatego ten z Wołomina przypadkiem znalazł się w rękach WSI, skąd leśne dziadki ukradły 1,5 mld PLN. Jeden ze złodziei skazanych w sprawie SKOK Wołomin, Piotr Polaszczyk, ma fotkę z wielkim przyjacielem WSI, wówczas prezydentem B. Komorowskim.
  http://telewizjarepublika.pl/imgcache/750×400/c/uploads/news/komore.jpg

  Polaszczyk był też zleceniodawcą bestialskiego pobicia wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka w 2104 roku.

 269. Bar Norte
  18 listopada o godz. 16:02

  „Bardzo się starasz by wykazać podmiotowość państwa w tym sporze dotyczącym banksterki. W tym celu podkreślasz nadrzędność prawa państwowego, wskaźniki dotyczące marnej kondycji banku, rozstrzygnięcia unijne itp. Tym niemniej, choćby z tego powodu iż premier Morawiecki wywodzi się z tego środowiska, sprawa nie wydaje się tak oczywista”.

  W Polsce naprawdę dużo trudniej zostać bankierem niż politykiem. Wielu nie zostało, bo nie spełniało kryteriów, nawet do rad nadzorczych.

  „ … na ile ludzie PiS używają państwa polskiego do przejęcia dla swoich ludzi kontroli nad szóstym bankiem w Polsce bez płacenia za niego więcej niż 1 złoty”?

  Psychopatologia podejrzeń? 🙂

  Ludzie PiS kontrolują banki, bo ich partia wygrała wybory i rządzi. Trudno, aby kontrolę nad bankami sprawowała opozycja. Jeśli PiS odpowiadają za państwo i jego gospodarkę, to muszą mieć wpływ na banki. Nie ma odpowiedzialności bez uprawnień.

  Rozmawiałem ze swoim bratankiem, który pracuje w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i on załamuje ręce nad poziomem komentowania tej sprawy w mediach ― jego zdaniem to znacznie gorzej niż żenada. Ten 1 złoty to skrót myślowy, a restrukturyzacja banku to rzecz niezwykle skompilowana. Możliwe są bardzo różne rozwiązania, ale żadne z nich nie przewiduje, że właściciel banku dostaje od państwa kasę na podreperowanie stanu własnej spółki, co zreszta byłoby nielegalne. Jego zdaniem dość możliwy jest podział banku na mniejsze części i przejęcie tego wszystkiego przez inne banki. To operacja delikatna i rozłożona w czasie.

 270. adam100
  18 listopada o godz. 22:23

  „Ziemkiewicz chce zobaczyć Tuska w więzieniu”.
  Najlepiej od razu z papugą. 🙂

 271. 404
  18 listopada o godz. 22:46

  Za późno, dziecko, na naukę elementarnych obyczajów, więc tylko powtórzę, co już Ci tu przede mną powiedziano: niepiękną rzeczą jest szwendać się po sąsiadach i obsmarowywać tych, którzy Cię nie bez powodu przecież wyrzucili. Nie masz, przekupko, pojęcia, co to godność. Dobranocka.

 272. legat
  18 listopada o godz. 22:11

  Naprawdę trzymałbyś przez osiem miesiecy karteczkę z sumą zapropronwanej przez ciebie łapowki? Czyli dowód rzeczowy, do niczego ci niepotrzebny, ale który pomógłby ci trafić za kraty i to na kilka ładnych lat. Czemu Czarnecki nie przeczytał na głos z podsuniętej mu przez Chrzanowskiego karteczki np.: „Ach tak, 1 proc?” Przecież byłby to kapitalny dowód na poparcie jego oskarżenia o korupcje, w końcu wszstko nagrywał.

  Nie próbuj tego kleić na ślinę, bo nic tu się nie zgadza. Na razie mamy pomówienie Czarneckiego i taniec św. Wita (to popularna pląsawica) w wykonaniu Giertycha.

 273. @pombocek
  18 listopada o godz. 23:10

  Oj, Waść za dużo czasu spędza z przekupkami widać…
  O wyrzucaniu nie ma mowy.
  Ta na ka podstępęm zaczął zatrzymywać moje wpisy w moderacji.
  Jakoże uznał, że to jego prywatne poletko.
  jakoś go rozumiem, bo przecież osoby z mojego sortu przeszkadzają w opluwaniu Polaków bezkarnie.

  A Ty o godności cichaj, bo narazie nie wiesz z czym to się je.

 274. Mauro Rossi

  „W Polsce naprawdę dużo trudniej zostać bankierem niż politykiem.”

  A co to ma do rzeczy? Bankowość wymaga innych kwalifikacji a polityka innych. Jest ustalona i wypróbowana ścieżka kariery politycznej. Inaczej mówiąc jest to droga publicznej weryfikacji kwalifikacji politycznych. Morawiecki tej ścieżki nie przebył, chytrze ją pominął i drogą mianowania objął kluczowe stanowisko polityczne w państwie.
  Inaczej to ujmując – oddano kluczowe stanowisko w państwie sektorowi bankowemu. Tym samym, jak zasugerował publicysta KP bankserka mając pełnię władzy wykorzystuje państwo do swoich porachunków. W tym ujęciu państwo przestało być podmiotem w tym starciu a stało się przedmiotem – narzędziem owej banksterskiej wojny. To jest czysty „crony capitalism”.

  W tym ujęciu twoja teza: „Ludzie PiS kontrolują banki, bo ich partia wygrała wybory i rządzi” jest pozbawiona sensu, bo to banki kontrolują ludzi PiS.
  Ponieważ historia jest rozwojowa pewnie wkrótce opinia publiczna dowie się o jakie banki chodzi.

 275. @Bar Norte
  18 listopada o godz. 23:31

  Świetna riposta.
  Ja w pewnym stopniu jestem wdzięczna Rossiemu, bo dzięki jego polemicznym wyskokom… inni mają możliwość właśnie takie odpowiedzi czytać.
  I edukacja trwa.
  Poza tym on używa wszystkie ich triki do ogłupiania publiki, a po takiej wymianie zdań,
  to i system immunologiczny się wzmacnia.

  Rodzaj szczepionki. Rzekłabym.

 276. 404
  18 listopada o godz. 19:05
  Mnie powiedziano wprost bym wynosił się z bloga, a stało to się po tym jak stwierdziłem, że niewierzący też wierzą ale a rebour . Ponieważ stwierdziłem że nie ma takiego człowieka który by nie wierzył bo wszystkiego sprawdzić doświadczalnie nie da się, to się wściekli (jak można posądzać ateistę że w coś wierzy – potwarz)

 277. Mauro Rossi 18 listopada o godz. 23:17 do mnie: –Naprawdę trzymałbyś przez osiem miesiecy karteczkę z sumą zapropronwanej przez ciebie łapowki? Czyli dowód rzeczowy, do niczego ci niepotrzebny, ale który pomógłby ci trafić za kraty i to na kilka ładnych lat. Czemu Czarnecki nie przeczytał na głos z podsuniętej mu przez Chrzanowskiego karteczki np.: „Ach tak, 1 proc?” Przecież byłby to kapitalny dowód na poparcie jego oskarżenia o korupcje, w końcu wszstko nagrywał.

  Mauro,
  Twoje pytanie kierujesz do niewłaściwej osoby po pierwsze dlatego, że nigdy nikomu nie proponowałem by dał mi łapówkę więc nie wiem jakbym się zachowywał, to po pierwsze primo a po drugie to Czarnecki nie mógł się zachować zgodnie z Twoim mniemaniem bo od razu by przyznał, że rozmowę nagrywa. No chyba że pisowskiego szefa KNF uważasz za kompletnego kretyna. Tobie się tylko wydaje, że jesteś cwany.

  Czarnecki to gracz i mógł nie wiedzieć sam, czy kiedykolwiek wykorzysta nagranie i do jakiego celu. Czy przekaże do prokuratury czy będzie z KNFem pogrywał po tym jak w kwestii zatrudnienia poborcy z gangu pokaże im środkowy palec. Jego celem było po pierwsze nie płacić łapówki a po drugie być może liczy na to, że nie straci kontroli nad swoim bankiem na tej zasadzie, że będzie się prezentował jako ofiara mafii pisowskiej albo że przyczyniając się do upadku pisowskiego reżimu uzyska przychylność następców co pozwoli mu na odzyskanie kontroli nad swymi aktywami jakie ma w Getin Noble i Idea bankach.

 278. 404

  Ta afera bankowa jest bardzo ciekawa. Chyba najlepsze do niej podejscie mają portale biznesowe, które własciwie omijają aspekty polityczne czy moralne.

  Dziś Business Insider policzył, że piatek na giełdzie „kosztował” banki Czarneckiego 227 milionów złotych. I tak z Idea Bank odpłynęło w siną dal 48 milionów a z Getin Noble Bank 179 milionów.

  Dziennikarz pisze, że to skutek użycia urządzenia nagrywającego za 170 złotych. Trudno odmówić mu poczucia humoru.

 279. duende; to do ciebie dobrze wiesz od kogo.

  To ty podszywales sie pod moj nick latami,to z ciebie takie hamerykanskie
  FALSZYWE BYDLE udajace inteligeta.

 280. Bar Norte
  18 listopada o godz. 23:31

  „W Polsce naprawdę dużo trudniej zostać bankierem niż politykiem.”
  „A co to ma do rzeczy? Bankowość wymaga innych kwalifikacji a polityka innych”.
  Politykiem może zostać każdy, rozejrzyj się, nawet Nowacka, szefem banku nie.

  „Morawiecki tej ścieżki nie przebył …”.

  Najpierw został ministrem finansów, później premierem. Takie to nietypowe, zostać ministrem finansów, a później premierem? A ścieżkę zdrowia SB przebył w latach 80., ma więc też kwalifikacje moralne.

  „W tym ujęciu twoja teza: „Ludzie PiS kontrolują banki, bo ich partia wygrała wybory i rządzi” jest pozbawiona sensu, bo to banki kontrolują ludzi PiS”.

  Lewicowa mantra, dość rozpaczliwa. No może Czarnecki próbował kontrolować lub obalać, ale on nie jest typowym bankierem, to relikt pochodzący z epoki cudów transformacji, a ma też przeszłość inną, zanurzoną w mrokach PRL ― nie z jednego pieca chleb jadł.

 281. @Bar Norte
  18 listopada o godz. 23:54

  Czarny żart, ale dobry.
  Jak znajdziesz ciekawy artykuł w tej materii na portalach biznesowych, to zechciej wkleić.
  Chętnie przeczytam.
  Masz rację, to i ciekawa i intrygująca i niebywale niepokojąca sprawa.

 282. @Mauro Rossi
  19 listopada o godz. 0:28

  A Morawiecki o swoich bohaterskich wyczynach w latach wczesnej młodości, to sobie przypomniał jak potencjalni świadkowie pomarli.
  A teraz tak się rozpędził z tymi konfabulacjami, że słuchać hadko.

 283. Mauro Rossi

  „Politykiem może zostać każdy, (…), szefem banku nie”

  No to już rozumiem czemu prezes Kaczyński nie został premierem. Jak piszesz prezesem PiS może zostać każdy a premierem tylko prezes banku.

  „Takie to nietypowe, zostać ministrem finansów, a później premierem? A ścieżkę zdrowia SB przebył w latach 80., ma więc też kwalifikacje moralne.”

  O „ścieżce zdrowia” nie słyszałem, no ale mniejsza z tym bo nie przywiązuje w przypadku polityków wagi do ich „kwalifikacji moralnych” . Ważne, że przyznajesz mi rację pisząc iż Morawiecki o ile ma kwalifikacje bankowe to nie ma kwalifikacji politycznych.

  „może Czarnecki próbował kontrolować lub obalać”

  Mauro nie pisałem o Czarneckim. Natomiast napisałem, że wkrótce się przekonamy jakie banki kontrolują i trzymają w garsci ludzi z PiS.

 284. 404

  „Morawiecki o swoich bohaterskich wyczynach w latach wczesnej młodości, to sobie przypomniał jak potencjalni świadkowie pomarli.”

  Wcześniej nie miał powodów by owe „kwalifikacje moralne”, jak to ujmuje Mauro, podnosić bo przecież karierę zaczynał jako asystent byłego sekretarza KW PZPR, który prezesem banku został w 1989 roku. Tak więc przy boku i pod życzliwym okiem uwłaszczonej nomenklatury zdobywał premier ostrogi banksterskie.
  Swoją drogą to piękny przykład przełamywania młodzieńczych uprzedzeń politycznych.

 285. Symetryczny
  18 listopada o godz. 18:21

  Rada Atlantycka ( Atlantic Council ) , wspolpracujaca z takimi zbrodniarzami wojennymi
  jak Henryczek Kissinger , ktora ma swoje macki w Polsce, napedza histerie antyrosyjska w krajach majacych byc miesem armatnim w inwazji na Rosje.
  Nestorzy pseudolewicy , jak Karol Modzelewski ,tez niestety przyklaskuja budowie
  Fortu Trump w Malborku.

 286. @Bar Norte

  Widze, że Ty się dobrze orientujesz w sprawach ekonomii.
  Czy może wiesz dokładnie o co chodziło w tej świerzo uchwalonej poprawce do prawa unijnego dotyczącego banków.
  Jak ta poprawka może być negatywnie wykorzystana przez pisiorów
  i jak widzieć kontekst tego szybkiego jej uchwalania zaraz po ogłoszeniu próby korupcynej Chrzanowskiego, prezesa KNF.
  Bo jest jakiś związek z próbą korupcji w KNF i tą poprawką.
  Czy Chrzanowski starał się zdążyć przed jej uchwaleniem, bo wtedy miał więcej władzy, czy teraz kto inny będzie pociągał za sznurki?

  O co chodziło z tym telefonem przyklejonym do ucha psa w czasie obrad i jej uchwalania. Czy wiesz, czy Kaczyński był na sali. A jeżeli tak, to czy też przy telefonie.

  Jeżeli już wcześniej o tym pisałeś, to spróbuj powiedzieć o której godzinie.

  Wybacz, że tyle pytań, ale to są sprawy, o których coś wiem, ale nie wystarczająco, żeby to ogarnąć właściwie.

 287. @404 daruj, ale ja wczoraj kilka godzin z dziećmi spędziłam i dużo tej ufności i wiary w człowieka we mnie zostało. Tak czy inaczej, intencje miałam szlachetne a że zrozumiano opacznie to już taka blogowiczów natura.

 288. @Symetryczny – nie zapytają, tak jak w przypadku wielu przełomowych decyzji. Zastanawiam się czy czytelnicy, widzowie i inne podmioty manipulacji rzeczywiście rwą się do konfrontacji sił.

 289. norte:
  kiedy się ma takiego ojca, to „ścieżka zdrowia” jest pestką 🙂

 290. niemcy; brexit na horyzoncie, gdy sie nie ma co sie lubi, to sie lubi co sie ma – szeryfowa bierze lekcje francuskiego;

 291. Jankesi zwolenników budowy Nord Stream 2 będą chcieli zamknąć w rezerwatach. Co ćwiczyli z Indianami rdzenną ludnością. Europie grozi odwrócona imigracja jankesów na podobieństwo okupacji. Tak sobie myślę,że demokracja u jankesów jak Arbeit…

 292. @Mauro Rossi:
  > ale rolą państwa jest nie dopuszczenie do tego, by wielokrotny przestępca pojawił się na rynku finansowym i zgarnął ponad 800 mln zł. z kieszeni niezbyt zamożnych ciułaczy
  Hm… czy to jest wniosek o delegalizację wielokrotnego przestępcy pojawiającego się na rynku finansowym, czyli partii Prawo i Sprawiedliwość?

  Serio: problem z instytucjami parabankowymi już widać w nazwie. „Para-„, czyli nie są to banki, które mają szczegółowsze, chroniące klientów regulacje. Zresztą akurat KNF dość szybko zareagował, problem polega na tym, że KNF nikogo nie interesuje. Przykład mamy bardzo aktualny, gdy udokumentowana w piśmie afera korupcyjna na szczytach tej instytucji nie jest nawet przeczytana w prokuraturze…

  PS.
  A też serio, właśnie czytam, co mówi o aferze w KNF szef NBP. I, jakby to wyrazić łagodnie… jego zaprzeczenie należy uznać za przyznanie się do winy.
  Jeśli nie rozumiesz, to rozwinę. Otóż miałem do czynienia z zaleceniami CBA i z wymogami dotyczącymi spotkań przedstawicieli instytucji państwowych z biznesem. Nie, że wiele, nie będę udawał, ale gdy czytam o tej aferze to mam wrażenie, że i tak więcej od wszystkich komentujących dziennikarzy. I Marek Chrzanowski złamał wszystkie te zasady. I nawet nie chodzi o treść taśmy i 40 milionów, na których wszyscy się skupiają (ech, to wmanewrowywanie się w narrację…) — nawet gdyby rozmawiali o przysłowiowej „d… Maryni”, to i tak spotkanie powinno prowadzić do dymisji Marka Chrzanowskiego. Tego, po prostu, robić nie wolno bez świadków. Po takim czymś, albo po instalacji „szumidła”, bo to już jest przygotowanie do tego typu rozmów, CBA powinno wezwać Marka Chrzanowskiego na przesłuchanie.
  Zawsze można powiedzieć, że CBA jest niekompetentne, wylać ministrów Kamińskiego i Ziobrę, jako „politycznie odpowiedzialnych” za kompromitację swoich resortów i uznać, że sprawa jest zamknięta, bo to był wybryk jednego, nieodpowiedzialnego człowieka, który przez pomyłkę dostał stanowisko.
  Ale Glapiński uważa, że w zasadzie było w porządku. To co? Też panisko nie zna reguł? Nikt mu nie wytłumaczył? Jeśli przyjąć tę najlepszą dla niego linię obrony, to powinno się skończyć na jego dymisji.
  Ale skoro dymisji nie ma, nawet przebąknięć o nich. Skoro jest bagatelizowanie i zakłamywanie (bo to co powiedział Glapiński wykracza po za opinię, dotyczy faktów, bo powiedzieć, że było w porządku, gdy łamano reguły, to nie wydać opinię, to skłamać), to znaczy, że mamy do czynienia z czymś o wiele większym i głębszym.

 293. blackley
  19 listopada o godz. 0:04

  duende; to do ciebie dobrze wiesz od kogo.

  To ty podszywales sie pod moj nick latami,to z ciebie takie hamerykanskie
  FALSZYWE BYDLE udajace inteligeta”

  mój komentarz

  kolejny raz sowiecki , płacony przez Putina troll , kradnie moją tożsamość .
  Nie odpuszczę , szmato

 294. Głód roku pamiętnego 1988 jakoś odszedł w zapomnienie a blogowicze i tak przeżyli. Nawet mają jeszcze siłę pisać. I demaskować. Dla zawstydzonej koleżanki nieporównywalna głodówka w Afryce Zachodniej: „…ponad 1,3 miliona dzieci poniżej piątego roku życia cierpiało z powodu niedożywienia w tym roku w sześciu najgorszych krajach Sahelu, biogeograficznej strefie przejściowej między południem Sahary a północą Sudany Savanah. Stanowi to wzrost o 50 procent w stosunku do 2017 r., Podała agencja ONZ ds. Dzieci UNICEF…”
  https://www.aljazeera.com/news/2018/11/number-hungry-children-10-year-high-africa-sahel-181116175332100.html
  Czy ma to związek z zaproponowanym przez prezydenta Trumpa budżetem na 2018 r. który zakończyłby finansowanie programów na rzecz zmian klimatycznych w USA i zmniejszyłby środki na Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, znany również jako UNICEF o 16 procent ? Skądże.

 295. @

  Afera KNF. Dziwne głosowanie nad radcą Kowalczykiem na Giełdzie Papierów Wartościowych
  http://wyborcza.pl/7,75398,24183281,afera-knf-dziwne-glosowanie-nad-radca-kowalczykiem-w-gieldzie.

 296. żabka konająca
  19 listopada o godz. 4:44

  @Symetryczny – nie zapytają, tak jak w przypadku wielu przełomowych decyzji. Zastanawiam się czy czytelnicy, widzowie i inne podmioty manipulacji rzeczywiście rwą się do konfrontacji sił’

  mój komentarz ,

  madame żabka ,
  Sowieckie bazy były w Polsce 50 lat . Nikogo o zdanie nie pytaliscie . Teraz do dyskusji o bazach USA mozemy wrócić w roku 2068. Długo ? No długo. My też czekalismy długo żebyscie się wynieśli .

  Pani żadanie ” pytania o zdanie ” jest żałośnie obłudne. Podobnie obłudne są teksty w których Pisowcy powołuja się na Unię Europejską .

  Czemu , madame , nie żadała pani demokratycznego pytania o zdanie ludności w latach 1944-89 ? OD KIEDY JEST PANI TAKĄ DEMOKRATKĄ ?

 297. powyżej zalinkowany artykuł kończy się tak

  „Na koniec: wymieni pan chociaż jedną rzecz, którą obecna ekipa rządząca przeprowadziła dobrze, pozytywnie wpływając na wymiar sprawiedliwości? Coś, czego nie zrobili poprzednio rządzący, a co było konieczne?

  (długa cisza)

  Ani jednej?

  Wie pan, chciałbym wymienić taką rzecz. Ale nie ma takiej sfery, nie ma nawet takiego mniejszego fragmentu reformy, który mógłbym pochwalić i powiedzieć o nim, że pozytywnie wpłynął na działanie wymiaru sprawiedliwości.”

 298. wyzysk
  19 listopada o godz. 1:57

  Symetryczny
  18 listopada o godz. 18:21

  Rada Atlantycka ( Atlantic Council ) , wspolpracujaca z takimi zbrodniarzami wojennymi
  jak Henryczek Kissinger , ktora ma swoje macki w Polsce, napedza histerie antyrosyjska w krajach majacych byc miesem armatnim w inwazji na Rosje.
  Nestorzy pseudolewicy , jak Karol Modzelewski ,tez niestety przyklaskuja budowie
  Fortu Trump w Malborku”

  mój komentarz

  wielkorusofile podniesli jazgot na okoliczność Fortu Trump co znaczy że ów fort bardzo ruskich i ich trolii drażni a co drażni ruskich i ich trolli dobre jest

  Chcę uswiadomić wielkorusofilów , którzy usiłują załośnie nieudolnie udawać demokratów że jesli chodzi o Rosję to nie jest żadna ” histeria antyrosyjska . W Polsce ludzie mają dobrą pamięć – Katyń , wywózki na Sybir , okuacja kraju w latach 1944-89 , itd , itp .
  Poprostu boimy się bandytów i zlodziei . Ukłony

 299. @Mauro Rossi
  17 listopada o godz. 22:42
  MR, Twoje argumenty są tak słabe, że aż nie chce mi się z nimi polemizować. Zbyt łatwo.

  1.
  Czemu, biedaczku, dodajesz taki epitet do nazwiska Hoyla. Sam unieważniasz swoją argumentację, kiedy odnosisz się do osoby, a nie do tego co twierdziła czy nazywała.

  2.
  Skąd wzięły się te poprzednie eony? Żartobliwie: pewnie z tego samego miejsca skąd wziął się bóg. Penrose przedstawia jak można dowieść tego, że były wcześniejsze eony. On przynajmniej nie posługuje się objawieniem.

  3.
  Porównywanie teorii naukowych do baśniowych żółwi, nie dyskredytuje tych teorii, raczej tego kto próbuje te teorie ośmieszyć. Naukowcy wiedzą(!) co się działo od ułamka sekundy po wielkim wybuchu i nie są to majaczenia. W końcu nasza cywilizacja wyrosła na nauce, a nie na wierzeniach.

  4.
  „Mnie tam wystarczy 13,7 mld lat jakie upłynęło od Big Bangu”.
  To pokazuje granice nauki i jednocześnie pole do spekulacji. Religijnych i niereligijnych.
  Nie wiem czy wiesz skąd to ograniczenie (13,7). Nie możemy obserwować nic poza tym limitem, bo prędkość ucieczki tych odległych obiektów uniemożliwia ich obserwację. Więc naukowo trudno dociekać poza obszarem dostępnych obserwacji. Penrose twierdzi jednak, że skutki poprzedniego eonu przenoszą się do obecnego.

  5.
  Biblijna (religijną) metafora stworzenia świata powstała co najmniej 2 tys. lat wcześniej zanim pojawiła się nauka, więc inna być nie mogła. A nauka pojawiła się po raz pierwszy w cywilizacji chrześcijańskiej, na uniwersytetach i w średniowieczu.

  A to ciekawe ( a raczej przygnębiające jeżeli prezentujesz poglądy jakiejś większej grupy). Czyli wiesz kiedy postała nauka, a nawet wiesz gdzie (oczywiście w cywilizacji chrześcijańskiej). A co ze starożytnymi Egipcjanami. Czy to co stworzyli nie opierało sie na nauce – te piramidy, sfinksy, świątynie w Luksorze. A Aztekowie i Majowie, ich kalendarze, obserwacje astronomiczne, znajomość ruchu planet. A co z nauką arabską, która do 11 wieku znacznie wyprzedzała naukę europejską i nadal używamy nazw gwiazd, które oni nadali, a także przejęlismy od nich liczbowy system dziesiętny.
  Co z Chinami i ich osiągnięciami. Zapomniałem o Indiach.

  Okazuje się także, że „biblijna koncepcja creatio ex nihilo” jest uzasadniona natomiast „universe from nothing” już zupełnie nie.

  6.
  „Co do napisów Nitzsche i Bóg (nie żyją) to one stawiają na równi te dwie postacie z tym, że ta pierwsza była prawdziwa”.

  To tylko twoja opinia, nie fakt, choć brzmi w tonie kategorycznym.
  Bóg (nawet hipotetyczny) może istnieć bez Nietzschego, ale Nietzsche bez Boga nie może.

  Faktem jest, że Nitzsche istniał i tworzył dzieła podobnie jak Rej, Kochanowski, Kant etc. – czy to też uważasz to za opinię. Co do istnienia boga, takiego lub innego, to opinie sa podzielone.
  Dlaczego Nitzsche nie może istnieć bez Boga ? Przecież bez Boga istnieje 1,4 miliarda Chińczyków, że wcześniejszych pokoleń nie uwzględnię. Oni przez dobre 1500 lat od narodzenia Chrystusa nie wiedzieli, że istnieje takie miejsce na tym świecie jak Bliski Wschód. Nie zauważyłem, żeby działa im się z tego powodu jakaś krzywda.

  7.
  „O Bogu pisali tylko samozwańczy epigoni”.

  Nie bardzo rozumiem, co poeta miał na myśli? Bez Boga monoteistycznego nie byłoby cywilizacji, religia prosta (animistyczna) „wyprodukowała” aborygenów.

  Ano poeta miał na myśli to, że znamy dzieła Nitzschego (On jest tylko przykładem, który przyjąłem z Twojego tekstu) i innych, ale nie znamy pism boga, oprócz tego co, wg starego testamentu ( źródło wątpliwe), ukazało się na ścianach podczas uczty Baltazara: „mane, tekel, fares”. Co tu porównywać ?
  O Bogu pisali lub opowiadali jedynie prorocy – czyli samozwańczy epigoni.
  „Bez Boga monoteistycznego nie byłoby cywilizacji..” A Chińczycy ? Czy nie stworzyli cywilizacji ?

  ====================================================
  Po ostatnie wreszcie, może mógłbyś się zastanowić dlaczego religia i partia, która ją tak mocno wspiera, nie sprawia, że taki Chrzanowski ze swoja korupcyjną propozycją zapomniał jakoś o zasadach, które i bez religii są oczywiste. A może on niedowiarek jest? Jakaś anatema by mu się przydała.
  Czy nauka „chrześcijańska” nie powinna przeanalizować dlaczego wskaźnik zabójstw w Polsce nie różni się od tego dla ateistycznych Czech i jest podobny do tego w krajach skandynawskich. Wygląda na to, że skuteczność dekalogu i nauk kościoła jest znikoma lub żadna. Czy to Cie nie niepokoi ?

 300. @Mauro Rossi
  17 listopada o godz. 22:42
  Tu wersja z cytatami kursywą
  Pomyłkowa wstawiłem w poprzednim wątku.. Sorry.

 301. https://innpoland.pl/134175,upada-znana-firma-komputerowa-stracila-wszystko-fiskus-zajal-majatek-banki-wypowiedzialy-umowy

  Tak się załatwia polskich przedsiębiorców- odcinając od kapitału, linii kredytowych, czy zarobionych już pieniędzy.

 302. ROssi napisal jak sobie wyobraza oaństwop partyjne:

  Ludzie PiS kontrolują banki, bo ich partia wygrała wybory i rządzi. Trudno, aby kontrolę nad bankami sprawowała opozycja. Jeśli PiS odpowiadają za państwo i jego gospodarkę, to muszą mieć wpływ na banki. Nie ma odpowiedzialności bez uprawnień.

  Mój komentarz
  To nie PiS ma kontrolować banki, ani opozycja. Państwo ma kontrolować bankowość.
  PiSowska koncepcja państwa jest autorytarna, bo zakłada kontrolę wszystkiego (na razie tego co się da) przez partię i to dlatego, że partia wygrała wybory.

  Totalna kontrola państwa przez partię wygrywającą wybory wymaga neutralizacji sądownictwa, co też PIS realizuje , wymaga transformacji idei państwa prawa na państwo prawa, które nie może stać wyżej niż dobro narodu (koncepcja Morawieckiego seniora).

  To jest naczelna idea tzw. demokracji suwerennej – modelu made in PiS. Tzw. dobro narodu stoi w niej ponad prawem i jest utożsamione z prawem suwerena, a prawo suwerena, to nasze partyjne prawo, ponieważ to na nas suweren głosował, nam suweren udzielił mandatu na budowę demokracji suwerennej. My wypełniamy czynem prawo suwerena.
  Pzdr, TJ

 303. https://wspieramrozwoj.pl/artykul/144/firmy-zniszczone-przez-urzad-skarbowy

  Wygląda to na działalność SYSTEMOWĄ…….
  Czyli, wycinanie polskich spółek z polskiego rynku, by zrobić miejsce zagranicznym.

 304. „Ludzie nie wiedzą, co się dzieje. Dostają propagandę i pozwalają się oszukiwać. Nie znają podstawowych faktów. Np. takich, że zagraniczne banki zarabiają w Polsce 15 mld zł rocznie. A myśmy sprzedali wszystkie nasze banki za 25 mld, choć były warte 200 mld zł! I dziś nie mamy bankowości. To jak nie mieć broni, idąc na front” – prof. Witold Kieżun.
  https://wspieramrozwoj.pl/artykul/64/banki-w-polsce-ktore-to-polskie-banki

 305. zetus1
  19 listopada o godz. 9:43

  Dodałbym do Twojej rozmowy z Mauro moje, grzesznika, pytanie:

  Co największa religia świata zmieniła w człowieku na lepsze od czasu, jak Kain zabił, a mama skradła?

 306. zetus1
  19 listopada o godz. 9:43

  Mój komentarz
  Rossi usiłował wmówić blogowiczom, że nauka powstała w czasach chrześcijaństwa.
  Znaczy się przed chrześcijaństwem nauki nie było. A co np. z Chinami, Aztekami, Inkami, starożytną Grecją? Rossi pali głupa, czy bawi się swoją niewiedzą.
  Pzdr, TJ

 307. Dlaczego Czarnecki nie opublikował taśm prędzej widać znakomicie po skutkach tej publikacji dla jego banków, ktore straciły po niej setki milionów .
  Bardziej interesujące jest dlaczego opublikował je teraz ?
  Tutaj musiało po drodze jeszcze coś się stać .
  Nie wiem czy sytuacja banków w ostatnim półroczu tak sie pogorszyła , że Czarnecki uznał publikacje za najlepsze wyjście , albo były dalsze naciski ze strony KNF ?
  Może to tez mieć związek znowu ustawa bankową ?

 308. tejot
  19 listopada godz.10.09
  Dawno temu, Król Słońce powiedział: „państwo to ja”.PiS też wyznaje taką samą zasadę. Wygrali wybory więc mogą wszystko. Przejęcie banków im się po prostu należy, jak psu buda. Mauro Rossi nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. A swoją drogą, zastanawiam się, czy jak już poprzejmują wszystkie instytucje, to spoczną na laurach? Chyba nie, wtedy wezmą się za handel pietruszką i majtkami, bo przecież pisowskie państwo wie lepiej co dla suwerena jest dobre.

 309. @mohikanin przedostatni
  Nic dodac nic ujac, tylko, ze mnie zrozumienie z czym mam do czynienia u „ateistow” zabralo raptem ze dwie godziny, moze trzy.
  @404
  Widze, ze nawet tu „ateisci” probuja Cie dopasc. Olej te cala chora z zawisci zgraje, przewijaj te idiotyzmy i nie czytaj, bo po co masz sobie fundowac jakis absmak. Nic ich nie doprowadza do furii bardziej niz swiadomosc, ze sa ignorowani i ze ich wypociny do adresata nie trafiaja, bo ich zwyczajnie nie czyta. Kiedy tylko widze, ze jakis becwal wowoluje moj nick, to przewijam juz automatycznie. Rob to samo, bo chyba nie jestes ciekawa wyzwisk i insynuacji. Takich ludzi i tak nikt nie traktuje ani serio ani z szacunkiem. Za to Ciebie -jak najbardziej. Pozdrowko.

 310. Parę ponurych, niebezpiecznych i obrzydliwych ciekawostek. https://www.globalresearch.ca/selected-articles-us-nato-megalomania/5660251

 311. pombocek
  18 listopada o godz. 21:51
  Moze bys tak odmaszerowal dumnie tam skades przylazl zgodnie ze swoja wlasna maksyma, bo tu z pewnoscia potrzebny nie jestes. Mowiac elegancko- gon sie!

 312. @Do „ateistow”, ktorzy przywlekli sie tu za @404 -WON!

 313. Tylko dla normalnych.
  Jednominutowa i jednoaktowa sztuka pt.Ptaki
  W rolach glownych:
  Duzy Ptak -uosobienie blogowicza,ktorego osobowosc przekracza granice percepcji przecietnego blogowego gamonia.
  Maly ptak z lewej – @pombocek
  Maly ptak z prawej – @ wbocek
  W pozostalych rolach- reszta blogowiczow
  Rzecz dzieje sie na blogu „Listy ateistow”

  https://www.youtube.com/watch?v=0e3481ZCAs0

 314. Oho, jaka elegancja tu nastała.
  Oborowa rządzi u Passenta?

 315. Wiesiek
  Poraz kolejny wklejasz teksty , ale nie zaszczycają nas komentarzem do nic.
  Interesowałoby mnie jaki jest twój stosunek do tezy autora, ze okres hegemoni amerykańskiej był najszczęśliwszym w dotychczasowej historii Polski, oraz zapowiedzi tego , że Rosja wkrótce sie rozpadnie ?
  Teraz kilka zdań na temat „Jedwabnego szlaku”.
  Jego zaczątki już istnieją, są nią linia kolejowa łącząca Chiny z Europa , oraz największy cargo port lotniczy w Europie w Frankfurcie nad Menem. Linia kolejowa zresztą także kończy sie w Duisburgu , gdzie znajduje sie także największy port śródlądowy nad Renem i w Europie. Aba te ośrodki znajdują sie w środku Europy , o największym zagęszczeniu ludnosci , gdzie jest najbliżej do najważniejszych rynków zbytu na chińskie towary.
  Rola Polski ograniczy sie tutaj co najwyżej do regionalnego przystanku, co nie znaczy , ze Polska na „jedwabnym szlaku” także nie może zarobić i niepowinna unowocześniać swojej infrastruktury i uczestniczyć w tym projekcie.
  Przestrzegałbym jednak przed pokładaniem zbyt wysokich oczekiwań Polski w ten projekt. Najgorzej byłoby gdyby obecny rząd dalej kontynuowałby swoją politykę i wyprowadziłby Polskę z UE . Odgrodzona od Europy bariera celną Polska straciłaby całkowicie znaczenie w oczach Chińczyków.

 316. Wiesiek59

  Panie , po prostu fiskus żąda podatków czyli FORSY od tzw ,, prywaciarza,, . Od lat snuje pan opowieść jak to ,, prywaciarze,, nie płacą podatków oraz oszukują. I że wszyscy odrobili się nieuczciwie. Teraz jest wreszcie tak jak pan chciał- PRYWACIARZ musi płacić podatki. O co panu chodzi ?

 317. Z dystansu
  19 listopada o godz. 11:20

  Z mojego punktu widzenia, pan Bartosiak ma jedną fantastyczną cechę- doskonale popularyzuje geopolitykę, przedstawia świetne analizy.

  Ma tylko jedną niewielką wadę.
  Przedstawia wszystko z punktu widzenia amerykańskich, a nie polskich interesów.
  Co mnie zressztą nie dziwi, skoro jest członkiem amerykańskich think- tanków.
  Pomijając ten szczegół, czy też biorąc go pod uwagę, warto go czytać, co niniejszym polecam.

  Mojm zdaniem, Polska i Ukraina ma blokować dostęp do Europy chińskim firmom.
  Pełnić rolę przeszkody na normalnym, logicznym szlaku komunikacyjnym.
  Nie jest korzystne dla USA , by kontakty handlowe z Rosją i Chinami były poza kontrolą.
  Bo grozi to erozji hegemonii dolara.

 318. „87
  Senat
  ,
  Marek Chrzanowski
  ,
  PiS
  ,
  Leszek Czarnecki
  ,
  Grzegorz Bierecki
  ,
  afera KNF
  „To „może zostać potraktowane jako pomoc przy wyprowadzeniu środków Kasy Krajowej SKOK”- tak specjaliści od bezpieczeństwa Getin Noble Bank uzasadnili odmowę przyjęcia kilkudziesięciu milionów złotych od fundacji Grzegorza Biereckiego, założyciela SKOK-ów i senatora PiS
  Od piątku pytamy Biereckiego, ile pieniędzy z Kasy Krajowej SKOK miało zostać przelanych w kwietniu 2015 r. na konto „Fundacji Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie” (tak brzmi pełna jej nazwa) w Getin Banku. Senator PiS odsyła nas do fundacji, ta jednak jest nieaktywna i nie ma komu zadać pytań. ”

  – Ktos taki jak M.Rossi apeluje ” dajmy sie zaskoczyc ” no i masz babo placek ,
  Dalem sie ! Okazuje sie , ze Brudny Harry to Czarnecki ze swoim GNB , – nie kocha Podlasia !!

 319. @zetus1

  Wybacz śmiałość, ale jesteś odrobinkę śmieszny w swej dyskusji o dowodach istnienia boga na forum, na którym panują oszołomy muszące szerzyć swoją wiarę, bo inaczej się uduszą.

  Zabierzesz @mauro Rossi’emu ( hipostaza! ) boga, to tak jakbyś go zabił.

  Nie wstyd ci?

  Logika logiką, a trza być przyzwoitym i przystojnym,
  co ci podpowiada łobuzowaty kurdupel.

  Tu się myśli o złośliwości moderacji oraz ortografii ormiańskiej, a tyś gotów wspierać się o splątanym tańcem kwantów i Kurcie Friedrich’u Gödel’u, który z poczuciem humoru twierdził o sobie, że jest sprzecznie niezupełny.

  ***

  Ty się lepiej rozejrzyj za jakimś spichlerzem, za jakąś deską ratunku.
  Bo gdy banksterzy po raz trzeci stwierdzą, że narodowe polskie oszczędności są bezpieczne, to bankomaty się przegrzeją i nie zauważa podwyżki cen energii o więcej procent niż obiecywał AmberGold.

  Szczerze mówiąc ukrywałem się jako Prorok Najprawdziwszej Prawdy Narodowej i trochę na swoim heroldzie Zwykłym Pośle się zawiodłem. Niech to moje wyznanie nie zniechęci cię do życia i do najbliższego obiadu.

  Pomyśl! Ignacy Kraszewski był płodniejszy od @Mauro Rossi.

  Ale świat bardzo przyspieszył i być może już o 17-ej warszawska giełda w odruchu samoobrony zawiesi obroty. Skoro w piątek zawiódł totolotek w Warszawie, to co gości tego bloga może obchodzić CCC? Myła im się kolarze z Wielkim Przekrętem.

  Dobrego apetytu! ( to jest tłumaczenie w duchu narodowym )

 320. blackley
  19 listopada o godz. 11:23

  Grzecznie prosiłem o odchrzanienie się.
  Pewne zagadnienia są tak dalekie od twojego poziomu wiedzy, że do omawiania ich nie dorośniesz nigdy.
  To poza zakresem twoich możliwości intelektualnych, po prostu.

 321. Oto wiadomość, która wskazuje na to, że mianowanie Chrzanowskiego na szefa KNF, to nie przypadek:

  „Kilka miesięcy po nominacji Marek Chrzanowski odwołał z niej osoby, które badały nieprawidłowości w SKOK-ach: Leszka Gajka i Wojciecha Kwaśniaka.”

  Ci dwaj zwolnieli drążyli nieprawidłowości w SKOKach.
  „Zwłaszcza Kwaśniak był niebezpieczny dla Biereckiego. Odkrył system przepływów finansowych w systemie SKOK-ów i zależności między spółkami, których centralną jest SKOK Holding z Luksemburga.”
  Ta spółka z Luksemburga, to magazyn pieniędzy oustsorcingowych.
  Pzdr, TJ

 322. Jak twierdzi redakcja Bloomberg, prezydent USA Donald Trump bardziej dba o swój program „America First” niż o relacje międzynarodowe. Tymczasem Indonezja korzysta i zacieśnia relacje handlowe z Europą. UE niedawno podpisała umowy handlowe z Wietnamem, Japonią, Singapurem, Kanadą, Afryką, a nawet Kubą. Aktywnie negocjuje umowy z Meksykiem, Australią, Nową Zelandią, Chinami i Filipinami. Umowa z Indonezją zwiększyłaby wymianę handlową o 4 miliardy dolarów rocznie (w ubiegłym roku obroty handlowe między tymi regionami wyniosły ok. 30 miliardów dolarów), a także wzmocniła więzi gospodarcze Unii z szybko rosnącą gospodarką.
  https://forsal.pl/artykuly/1121198,europa-zaciesnia-relacje-handlowe-z-azja-to-efekt-wojny-celnej-trumpa.html
  ——–

  Europa ma własne interesy, konkurencyjne w stosunku do USA, a w dalszej przyszłości do Chin.
  Opanowanie dużych rynków zbytu, populacji, to dobrobyt kraju eksportującego.
  Które potęgi przejmą większy kawałek tortu, będą wygrane.
  I o to cały ten zgiełk……

 323. Wiesiek
  W to, że w Polsce wciąż żywe są siły , ktore widza Polskę w NAFTA i raczej wolałyby byc traktowane przez Trumpa jak Meksyk i którym w Europie źle , o tym wiem.
  Dziwi mnie tylko , ze nie dotarło jeszcze do nich w jakiej części swiata leżą i że w Ameryce napewno nikt ich nie chce.
  Wbrew wszelkim życzeniom Trumpa Polska i Ukraina nie są w stanie zablokować wymiany handlowej Europy z Chinami, te kraje mogą najwyżej powstrzymać nieco ułatwienie jej rozwoju

 324. Liczba polskich emigrantów rośnie wbrew programowym obietnicom PiSu , który obiecywał ściągnąć Polaków z powrotem do Polski.

 325. Z dystansu
  19 listopada o godz. 11:54

  Niedawno, Macierewicz zablokował budowę bazy logistycznej w Łodzi, na planowanym szlaku kolejowym.
  Czyli, można?
  Takich agentów wpływu jest więcej.

  Takim elementem blokującym, jest przecież również Gruzja.
  A Rosjanie są dość ambiwalentni, jeżeli chodzi o poprowadzenie szlaku przez ich terytorium.
  Liczą się długofalowe interesy, konsekwencje na dziesięciolecia, a nie doraźne kwestie.

 326. Angela Merkel nas pocieszy.
  Ogłosi amnestię dla posiadaczy niemieckich aut, które samowolnie przekroczyły Odrę.

  Ode mnie na pociechę.
  Tańczmy dopóty, dopóki nie musimy stać w kolejkach i w pociągach uporczywie opóźnianych przez totalną opozycję.

  https://www.youtube.com/watch?v=kXvTvQT1D5U

 327. Wiesiek59

  Pańską żałosna głupotą ZAWSZE będzie powodować we mnie chec jej wysmiania.

  Pańskie latrynowe źródła,, wiedzy ,, zawsze będą powodować drwiny.

  Pańskie księżycowe teorie porno- geopolityczne zawsze są warte jedynie pokazywania dzieciom w szkole jako kuriozum.

  Nie mam wątpliwości że upijal się pan z różnymi ludźmi. Z tym że nie mam żadnych wątpliwości że z pewnością akurat ja wódki z panem nie konsumowalem . Więc z tego powodu że nie mam zamiaru pospolitowac się z komunista – termin roboczy – Pańskiego pokroju proszę zwracać się do mnie oficjalnie – per pan. Tykac proszę swoich kolegów klawiszy.

 328. Trumpa stara sie podpisywać z pozycji siły , bilateralne umowy gospodarcze ze słabszymi gospodarczo.
  Natomiast nie cierpi wielostronnych umów międzynarodowych, w wyniku których wszystkie strony mają równe prawa.
  Ojciec Trumpa był wynajemcą i jeszcze osobiście kasował czynsz u lokatorów, Prezydent Trump wyrósł w środowisku, w którym obowiązywały prawa ulicy , silniejszy wygrywał , na niekorzyść słabszego i tak widzi też świat.
  On nie jest w stanie uwierzyć , ze wymiana gospodarcza może sie odbywać z korzyścią dla wszystkich.
  Dla Trumpa jak ktoś ma korzyść z interesów z nim, to znaczy , że nie wziął on tyle ile mógł wziąć .

 329. Wiesiek
  Macierewicz to ale przecierz rosyjski agent i w charakterze jakiej funkcji dokonał on tej blokady, kim on jest ?

 330. Tip

  ( dla tych, którym staruszkowa gmatwanina skręca kiszki w niewłaściwą stronę )

  Wskazany kawałek straussowski powstał mocy woli Cagliostro.
  Niestety niewiara miała moc większą.
  Następną ofiarą braku wiary będzie Międlar przestrzegający nas przed wpływem zachodu.

  https://www.youtube.com/watch?v=x1p6yEz3Q-M

  Czy ogołocona z drzew Kościerzyna czegokolwiek was nauczyła?

 331. Z dystansu
  19 listopada o godz. 12:15

  Po rządzie Mazowieckiego, całą naszą scenę polityczną opanowali dyletanci.
  Zasługi w opozycji, przesłoniły brak kompetencji w zarządzaniu Państwem.
  Poststyropianowe kolesiostwo nakazywało popierać swoich.

  Czym zasłynął pan Glapiński, że zaszedł tak wysoko?
  Czego dokonał Kropiwnicki na stanowisku prezydenta Łodzi, że go odwołano i wstawiono po znajomości do RPP?

  To tylko dwa przykłady.

  W kraju dominuje prywata, chęć nachapania się, zaczerpnięcia jak najwięcej z narodowego kotła.
  I paradoksalnie, może się okazać, że jakaś myśl państwowa, podejście do polityki jako do służby krajowi a nie klucza do konfitur, będzie reprezentowane przez tych wszystkich narodowców…..
  Chichotem historii byłoby przyznanie racji tym Roninom, Klubom Jagiellońskim…

 332. @tejot
  19 listopada o godz. 10:33
  Rossi usiłował wmówić blogowiczom, że nauka powstała w czasach chrześcijaństwa.

  Zacytuję siebie:
  MR, argumenty są tak słabe, że aż nie chce mi się z nimi polemizować. Zbyt łatwo.

  Niektórzy się dziwią, że polemizuję z MR, ale biorę przykład z Ciebie @tejocie (np.: w temacie smoleńskim). Myślę, że w takim miejscu jak EP jest jeszcze sens polemizować. Mimo zastrzeżenia jak wyżej. Jeżeli wszyscy zostawią wpisy MR bez polemiki to na „placu boju” zostanie tylko MR i może to sprawiać wrażenie, że czytający „kupili” co był łaskaw napisać.
  Pozdr.

 333. @@zetus, tejot
  Moim skromnym zdaniem, opartym jednak na 10-letniej obserwacji zachowań blogowych, nie macie Panowie racji.
  Kiedy troll (albo komisarz polityczny, jakim jest dla mnie MR) pisze „jak dziad do obrazu” a obraz milczy, to troll/komisarz usycha.
  To pierwszy post przeczytany „od najświeższych” .
  Jadę dalej.
  Pozdr

 334. @

  Fakty ogólnie znane ale przystępnie napisane o aferze KNF

  https://fakty.interia.pl/opinie/walenciak/news-wypadek-przy-pracy,nId,2684638

 335. @wiesiek59
  Odnieś się proszę do info z belgijskiej gazety, że amerykańskie tankowce LPG tankują w porcie koło Petersburga.

  I czasami przestań na jedną nutę. Stałość poglądów, często niewytrzymujących próby czasu, jest cechą przysłowiowych krów.
  Nie wqrwiasz mnie jak Pana ‘blackley’a’, znamy się blogowo 10 lat, kilka razy podałeś zbiór ciekawych danych z poważnych źródeł, ale do (…) nędzy (tu fragment w klimacie serialu „Ślepnąć od świateł”) napisz, że coś tym kapitalistom, a osobliwie USA, zawdzięczamy.

 336. Wiesiek
  Dalej ignorujesz moje pytanie dotyczące przecierz twoich wpisów.
  Spróbuje jeszcze raz
  Na jakiej podstawie Macierewicz dokonał blokady budowy bazy logistyczne w Łodzi ?

 337. blackley
  19 listopada o godz. 12:10

  Dziwne…..
  Jaki trzeba mieć iloraz inteligencji, by człowieczek insynuujący i obrażający mnie w każdym wpisie, domagał się ode mnie SZACUNKU!!!!

  Chybaś się ćwoku szaleju najadł, albo z kozą na głowy pomieniał……..
  Spadaj, na Berdyczów…….

 338. @

  Adam Glapiński. Bez niego nie byłoby PiS.
  Bez niego nie byłoby spółki Srebrna.
  Zaufany doradca Kaczyńskiego.
  Czy teraz on pozbawi PiS władzy?
  Afery, słupy, pieniądze, korupcja,
  manipulacje, kupczenie, pajęczyna itd.
  Czy Państwo, czy społeczeństwo
  jest gotowe na taką prawdę? Czy jesteśmy
  gotowi poznać wielkość kłamstw?

  A tymczasem prezes NBP:

  nie ma podstaw do śledztwa
  to tak jakby
  mafia wmawiała
  nam wszystkim
  chorobę maniakalną.

 339. @soczki2
  19 listopada o godz. 11:36
  Wybacz śmiałość, ale jesteś odrobinkę śmieszny w swej dyskusji o dowodach istnienia boga na forum, na którym panują oszołomy muszące szerzyć swoją wiarę, bo inaczej się uduszą.

  Wybacz śmiałość, ale nie zajmowałem się dowodami na istnienie, bądź nie istnienie boga. Uważam to za czysty nonsens. Nie widzę sposobu na przeprowadzenie takiego dowodu. Tym bardziej w przypadku dowodu na nieistnienie nieistniejącego.

  Zresztą wszystkich uważam za ateistów, z tym, że ci, którzy nazywają siebie „wierzącymi” w ateizmie swoim nie uwzględniają jednego boga. Natomiast nie maja najmniejszych problemów z ateizmem w stosunku do Zeusa, Apisa, Sziwy i wielu wielu innych. Pomijają tylko tego, z którym zapoznali się w dzieciństwie. Są to tzw. exceptionaliści (wstępuje u nich singularity): z tysięcy bogów wybrali tego jednego i traktują go w sposób szczególny. W niektórych przypadkach następuje uogólnienie na wszystkich bogów, o czym pewnie wiesz.

  Te teorie, które stanowią uogólnienie węższych teorii, zazwyczaj lepiej opisują rzeczywistość, na co jest wiele przykładów w historii nauki.

  Dziękuję za dobra radę w sprawie spichrza. Podejrzewam, że będziemy jeszcze z rozrzewnieniem wspominać aferę AmberGold, kiedy już pojawia się afery pokaźniejszych rozmiarów na miarę naszych narodowych potrzeb i zamierzeń. A każda ozdobiona dużą flagą z ptakiem szponiastym, białym na pierwszym planie.

  Co do Kraszewskiego to jego płodność była odwrotnie proporcjonalna do mojego nim zainteresowania. Przeczytałem chyba „Chata za wsią” i na tym znajomość zakończyłem.

  Dobrego apetytu! ( to jest tłumaczenie w duchu narodowym )
  W moim tłumaczeniu: Dobrego womitu! ( też w duchu …)
  Lub też w duchu CCC: Zostańcie z eonem!

 340. @soczki2
  Najpierw smutny cytat

  ”W dniu 7 czerwca 2017 zakończył się proces nabycia akcji Banku Pekao przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń (20%) i Polski Fundusz Rozwoju (12,8%). Wraz ze zmianą struktury akcjonariatu zmieniło się logo Banku.”

  Tak więc zakończył się proces upaństwowienia przez gang wielkiego banku.

  Od tamtego wydarzenia Bank Pekao stracił 24,25% (zmiana -24,24%) swojej wartości giełdowej.
  Można prześledzić losy innych, upaństwowionych firm.
  Wraca realny socjalizm z hasłem „precz z komuną!”.

  Pozdr

 341. @

  Ojciec chrzestny polskiej ośmiornicy

  Bezsprzecznie mamy w Polsce do czynienia
  z sytuacja ”złodziejskiego procederu”, który
  wiąże bezpośrednio ludzi najwyższych
  szczebli władzy.
  Ojciec chrzestny z zarządem na Nowogrodzkiej
  podjęli następujące decyzje:

  1 nie cofniemy się
  2 zamiatamy pod dywan
  3 udajemy ze nic się nie stało
  4 ponosimy minimalną stratę
  5 przechodzimy do kontrataku
  6 pracujemy dalej

  JEST PIS JEST AFERA

 342. Byłem dzisiaj w lokalnej siedzibie Getin Banku. Chciałem poprosić o coroczny wydruk stanu mojego konta, ale były takie tłumy ludzi, że zrezygnowałem. Wydaje się, że pisopaci doprowadzili do paniki. Ludzie wycofują swoje pieniądze. Wiadomo, że taka panika może zrujnować każdy bank. Pisopaci gadali coś o repolonizacji, a przecież Getin Bank to bank czysto polski, założony przez Polaka w Polsce i z pomocą wyłącznie polskiego kapitału. Po prostu chcą go ukraść Panu Czarneckiemu. Pisopaci to antypolscy barbarzyńcy, gangsterzy i złodzieje. Zajadli wrogowie Polski i Polaków.

 343. Wiesiek59

  Panu się pomyliły porządki. Nie domagam się szacunku. Wogole niczego od pana się nie domagam . To nie jest znajomość tego rodzaju żebym od pana czegoś się domagał.
  Zwracanie się per TY sugeruje zażyłośc , znajomość, itd. Nie chce poprostu żeby ktokolwiek kojarzył mnie z pańskim latrynowymi teoriami. . …. Nie znam pana. Nie chce znać. Nie istnieje nic co jest warte najmniejszej uwagi wśród historii które ma pan nieprzyzwoitosc tu wypisywać.

  Miejsce PRL owskich porno- geopolitykow jest na śmietniku historii. Ten fakt nie ma nic wspólnego z szacunkiem i szkalowaniem. Jest pan poprostu żałośnie bezużyteczna. Pańską użyteczność skończyła się wraz z końcem PRL.
  Per pan . Nawet klawisze do więźniów MUSZA tak się zwracać. Ukłony.

 344. Wiesiek59

  Pan chyba żartuje. Niczego nie insynuuje. Poprostu wykazuje bezsens, kłamstwa, bzdury, porno- geopolityke i wszelkie księżycowe teorie jakimi pan od lat zaśmieca ten blog.
  Dopóki nie odpowie pan jak to się stało że PRL zbankrutował nie przestanę. Dopóki nie odpowie pan Czemu PRL potrzebował do rozwoju FORSY od zachodnich kapitalistów nie przestanę. Dopóki nie odpowie pan Czemu PRL nie umiał sam wymyśleć technologii tylko zadał żeby zachód mu je sprzedał, nie przestanę. Ukłony.

 345. @tejot, 10:33 napisał

  Rossi usiłował wmówić blogowiczom, że nauka powstała w czasach chrześcijaństwa.

  Przecież to jest prowokacja, ‘tejocie’!
  MR to komisarz polityczny, a nie jakiś durny troll.
  Często wali półprawdy, to jest typowe dla komisarzy. Tak chcą być bardziej wiarygodni.
  Nara

 346. @zetys1 & @tejot & @stasieku

  Za przeproszeniem, lekko kokietujecie naiwnością blisko spokrewnioną z myśleniem życzeniowym.

  Zdarzają się ludzie bestie takie jak Pol Pot, jak Adreas Brevik i im podobni.
  Oni jako wyjątki potwierdzają, że człowiek stał się gatunkiem panującym dzięki poskromieniu częściowemu swojej agresji.

  Moim zdaniem spotykamy się – każdy z nas z osobna – z przypadkami nieuleczalnymi potwierdzającymi jako wyjątki tezę, że reakcja pomijania bez słów zamyka bardzo wylewne usta.

  Są panie, są panowie, { które | którzy } bardziej potrzebują gadania oraz racji niż tlenu.

  I uzupełniam tą tezę. Gdyby – w złożony sposób – nie stały za tymi przypadkami pieniądze, to opisywalibyśmy trupy, a nie { autorki | autorów } komentarzy jutrzejszych.

  Ludzie się nudzą. Teatr musi działaś.

  Najzabawniejszy początkiem dialogu ludzkiego jest:
  Stało się coś? Czemu siedzisz cicho?

  Miłosierdzie botów @wiesiek i @Mauro Rossi nie ma granic.

  Oni stwarzają pole do popisu zwolennikom tezy o śmiertelności głupoty.

  https://www.youtube.com/watch?v=E-0If8l_K3Y

 347. stasieku
  19 listopada o godz. 13:05

  Wiesz, siedzę sobie po parę godzin w necie, czytam różne portale w kilku językach, i wyłania mi się całkowicie odmienny obraz świata niż ten, lansowany w głównych mediach.

  Co zawdzięczamy krowopasom?
  Raczej zastanów się, co oni nam…….
  Doją nas równo przecież, a szykuje się znacznie większy skok na kasę, w postaci ustawy 447.

  Doskonale wiadomo, kto finansował RWE, KOR, Solidarność.
  Prosta prawda, że kto płaci ten wymaga, nie dociera jednak jakoś do szerszego grona ludzi.
  Jest kilka artykułów w „Bibule” na ten temat.

  Co do gazowców……
  Z istniejących chyba 100 na świecie w chwili obecnej, 90 należy do dwóch amerykańskich spółek.
  Armatorowi zależy na minimalizowaniu długości tras dostaw.
  Więc normalną rzeczą jest, że dostawa rosyjskiego gazu do świnoujścia jest optimum.
  I w ten sposób, płacimy za pośrednictwo krocie.
  To tylko biznes……
  Więcej pisze na ten temat Szcześniak.
  Dla mnie wiarygodny ekspert, siedzący w tym biznesie od 20 lat, albo lepiej.

 348. Z dystansu
  19 listopada o godz. 13:07

  Baza logistyczna w Łodzi miała zostać wybudowana na terenach należących w części do wojska, i kolei.
  Pan minister nie wyraził zgody, i tyle……

  Ja naprawdę jestem nieźle poinformowany i na bieżąco….
  W tematach które mnie interesują- oczywiście.
  Takie hobby mam.

 349. @tejot
  ‘MR’ powtarza przy nazwisku p. Czarneckiego TW jakiś tam.
  Przecież to nie dla nas pisze. On liczy na ‘nowych’ poszukiwaczy prawdy na ‘en passant’.

  Ostatnio przestał pisać o „ośmiorniczkach”, kiedy w mediach pojawiło się pojęcie „pisośmiornica”.
  Ale im się gotuje pod doopą…

  Dobrze, że na Mazowszu PSL zachował twarz. Wiem, wiem to sprawa wiecznego marszałka.

 350. @stasieku
  19 listopada o godz. 12:54
  Kiedy troll (albo komisarz polityczny, jakim jest dla mnie MR) pisze „jak dziad do obrazu” a obraz milczy, to troll/komisarz usycha.

  Pewnie masz rację, ale MR jest przedstawicielem tej drugiej bańki informacyjnej, z którą mamy bardzo ograniczony kontakt i @MR jest takim tunelem czasoprzestrzennym, który łączy zwykle oddzielone światy. Takie permanentnie odseparowanie światy z dalszej perspektywy nie są dobre – bo podziały zwykle się zaostrzają szczególnie gdy nie ma kanałów do uzgodnienie/ zbliżenia stanowisk, a nawet do poznania stanowisk.

 351. @blackley
  Jak pana lubię blogowo – daj pan trochę na luz.
  Pokonałem lenistwo, zajrzałem do archiwum iPolityki, a tam widać, że Pan przegiął pałę niejednokrotnie.
  A prawda blogowa głosi, że emocja zaciemniają meritum i Pańska niechęć do PRL (i jej resztki apologetów) wydaje się bardziej obsesyjna, niż uzasadniona.
  Ja pana czytam, chociaż ilość powtórzeń czasami mdli.
  Pozdrowienia

 352. @zetus1
  Dlatego, moim zdaniem, powinniśmy pisać dla siebie. Te bańki informacyjne (tez towarzyskie od pewnego czasu) to całe nieszczęście Umęczonej.
  Gensek mógłby przejechać na pasach tuzin zakonnic, a MR napisze, że to „wypadek przy pracy człowieka zapracowanego przy projekcie uczciwej, ceniącej prawdę i Boga Polsce”.

  I MR będzie rechotał czytając reakcje ‘oburzonych’ komentatorów.
  ‘zatusie1’, śledzę Cię do dawna i cenię.

 353. Wiesiek
  Dlaczego Polska nie wybuduje tej bazy logistycznej w własnym zakresie , ale miałaby ta inwestycje oddawać Chińczykom. W ten sposób będzie to tylko kolejna zagraniczna inwestycja , ktora Polsce oprócz miejsc pracy wiele nie przyniesie ? Oczywiscię nie wiem jakimi pobudkami kierował się były minister obrony Macierewicz , o którym wszyscy wiemy swoje .

 354. @adam100
  ‘adamie100’, nie odpuszczasz i tu i tam.
  Olewaj złośliwości, wal po cojones ten gang, nie popuszczaj.
  Jestem leniwszy niż Ty, ale czytając Ciebie – siempobudzam.
  Nara

 355. stasieku
  19 listopada o godz. 14:14

  @blackley
  Jak pana lubię blogowo – daj pan trochę na luz.

  mój komentarz

  Ma Pan rację . Rzecz nie ma sensu . Nie da się wszystkich prl owskich pajaców ” ukrzyzować ” w osobie wieska59, madame zabki i reszty braci w Marksie , Engelsie i Leninie.
  Ale tak po ” krasnoludzku ” , nie ma pan ochoty po każdym wpisie takiego wieska napisać chociażby jednego słowa ? Pajac ? Ukłony

 356. 2018-11-19 11:54

  gruby
  W kwestii mrówek wynoszących gotówkę z polskiego systemu bankowego:

  „Musieliśmy się spotkać o takiej porze ze względu na szum medialny, to jest przyczyna. Powstało zamieszanie medialne, nie ma żadnych przyczyn w systemie bankowym” twierdzi prezes NBP pytany dlaczego spiskowcy spotkali się niczym u Stalina, weekendową nocą.

  … a jednocześnie:
  „to nie są informacje publiczne, które możemy podawać na konferencji prasowej.”
  twierdzi minister finansów, niejaka Czerwińska w odpowiedzi na pytanie ile gotówki wynieśli już z obydwu banków ich klienci.

  A teraz wypadałoby wytłumaczyć dlaczego ministerka od finansów państwa bierze udział w nocnym posiedzeniu dotyczącym nieistniejących zdaniem prezesa NBP problemów w dwóch teoretycznie prywatnych bankach.

  Otóż: NBP zapewnia dostawy gotówki w zamian za papiery wartościowe. Kiedy banki Czarneckiego zwiększają zapotrzebowanie na gotówkę (którą mrówki im natychmiast z oddziałów wynoszą) to w zamian za transporty gotówki przekazują coraz większą ilość własnego kredytowego portfolio do NBP, jako zastaw za gotówkę właśnie.

  I tu pojawia się problem: na początek Czarnecki oddaje NBP najlepsze kąski ze swoich ksiąg, z czasem ich jakość (=wartość) jednakże zaczyna spadać a ryzyko w kredytach zaszyte rośnie. Albo ujmując inaczej, tak żeby nawet prezes PiS zrozumiał: na początek Czarnecki oddaje do NBP zastawy na koty w wysokości 10 czy 30 tysięcy złotych za sztukę, co w przypadku rasowych wszarzy z rodowodem ma sens bo tyle mogą na rynku być warte. Z czasem jakość przekazywanych przez Czarneckiego zastawów na kocim towarze spada, to znaczy Czarnecki zaczyna wciskać NBP kredyty na te same koty, tyle że teraz według umowy kredytowej warte 100, 300 czy 500 tysięcy sztuka. Ponieważ w NBP nie pracują idioci a w kontrolującym go BISie w Bazylei to już nawet ani jednego idioty nie uświadczysz (cieci w to wliczając) to NBP zaczyna bronić się przed wydawaniem gotówki w zamian coraz większy wciskany mu subprime shit (mówimy tu o jakości Waszych kredytów, szanowni klienci i o tym ile Wy jesteście dla tego sektora warci).

  W tym momencie na scenę wydarzeń wkracza madame Czerwińska: otóż ona reprezentuje innego kredytobiorcę ale za to takiego dużego i teoretycznie solidnego, który w tym układzie staje się żyrantem kredytów z portfolio Czarneckiego przejmowanych przez NBP. Bezwartościowe albo nieobsługiwane albo spisane już na straty „papiery wartościowe” (pamiętacie polisolokaty ? A „get back” coś wam mówi ?, copyright by @arcadio) trzymane przez Czarneckiego po kątach stają się nagle kryte i gwarantowane przez Rzeczypospolitą Polskę. Z centa od dolara nagle stają się warte dolara za dolara, dzięki mocodawcom madame Czerwińskiej, dzięki prezesowi, dzięki powerpointowi i całej reszcie rady ministrów, z Adrianem reprezentującym Majestat Rzeczypospolitej na czele.

 357. NBP utrzymuje dostawy gotówki, Czarnecki utrzymuje się w biznesie, system działa nadal a śmieci z sejfów Czarneckiego zyskują nowego żyranta który w razie czego podniesie VAT do 35% żeby spłacić złe kredyty których udzieliły złe banki komercyjne. Albo podniesie akcyzę na paliwo i dzięki temu litr będzie po siedem zeta, jak ryży swego czasu prorokował.

  Zyski banków są w ten sposób prywatyzowane, a ich ryzyko (i ewentualne straty) są uwspólniane. I tak ma być, dokładnie tak ten system działa: Kapitalizm dla nas, socjalizm dla was. Każdemu według potrzeb, jak klasyk gatunku mawiał.

  Cóż stałoby się dzisiaj, w poniedziałek rano, gdyby nocą w miniony weekend 4RP nie podżyrowała kredytów z portfolio Czarneckiego ?
  Och, to proste. Oddziały tych dwóch banków pozostałyby po weekendzie zamknięte, bankomatom unieważniono by ich certyfikaty czyli powyciągano by im wtyczki w inteligentny sposób („chwilowe problemy techniczne, prosimy spróbować później”) a około południa CEO obydwu banków złożyliby w sądach wnioski o ochronę przed wierzycielami. PiS mógłby się definitywnie pożegnać z drugą kadencją (pamiętacie jak skończyły się wybory dla Krzaklewskiego jak Bauc mu w kampanii wyborczej przez nieuwagę z głupoty chlapnął otwartym tekstem o kondycji budżetu ?) a już wieczorem ulice Warszawy stałyby się dla każdego posła partii rządzącej śmiertelnie (w dosłownym słowa znaczeniu) niebezpieczne.

  Oczywistym jest, że to jeszcze nie koniec. Jak każda panika ta też się kiedyś skończy. Pytaniem na które dzisiaj nikt nie zna odpowiedzi pozostaje kiedy lemingom przejdzie ochota na plądrowanie oddziałów banków z gotówki. Od pewnego momentu nawet żyrant pod nazwą 4 RP straci swoją moc do żyrowania subprime shitu przekazywanego do NBP na razie przez Czarneckiego a potem przez resztę banków.

  Potencjał lemingów to jakieś 870 mld złotych, tyle mają prawo (jak im się wydaje) wyciągnąć z okienek systemu bankowego. Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma po SKOKach jakieś 20, no góra 30 mld złotych. Czerwińska zarządza budżetem na pi razy drzwi 350 mld złotych rocznie (takie mają być wpływy budżetowe 4 RP w 2019 roku) i wyżej wała też nie podskoczy.

  Co oznacza że system bankowy padnie w Polsce po wyciągnięciu z niego przez lemingi jakichś 200 mld złotych – jak subiektywnie oceniam – czyli po wyciągnięciu z grubsza patrząc jednej czwartej tego co banki są klientom winne. Tyle że NBP nie ma takiej kasy w piwnicy. NBP drukuje banknoty wedle zapotrzebowania i wydrukowanie ponadplanowych 200 mld złotych potrwa. Ani papieru ani farby nie ma już na składzie w żadnym sklepie z papierem i farbami, to takie nienowoczesne. Glapiński zamówi papier i farby dziś a dostawę będzie miał za trzy miesiące, jak wszyscy inni. Maszyny też nie są przygotowane na taką serię. Maszyny co chwila wymagają kalibracji, drukarze też na trzy zmiany nie pracują przecież.

  Jest to wyścig pomiędzy NBP i lemingami zatem. Otwartym pytaniem pozostaje kto będzie szybszy …

  I to jest powód dla którego Czerwińska po prostu nie ma prawa odpowiedzieć na pytanie ile już wyciągnięto bo wtedy wiadomo byłoby kiedy się gotówka w bankach skończy a 4 RP ogłosi bankructwo.

 358. Przypominam, że Grecy wyciągnęli szacunkowo 30 mld euro ze swojego systemu zanim został on in zdalnie z Frankfurtu wyłączony. Na Cyprze było to proporcjonalnie o wiele mniej, tyle że na Cyprze wiele misiów ewakuowało się z cypryjskiego systemu bankowego odpowiednio wcześniej, korzystając z otwartych w sobotę oddziałów cypryjskich banków w Moskwie. Oczywiście otwartych w sobotę nie dla wszystkich, wicie, rozumicie …

  Czy przyjmuje ktoś zakłady kto wyścig wygra ? Glapiński czy mrówki ?
  https://independenttrader.pl/afera-knf-jak-kupic-bank-za-zlotowke.html
  ==============

  Warto CZYTAĆ……

 359. @Zainteresowani GPW
  Gdzieś koło 12:00 zaczęli kupować WIG20!
  Rok do roku jesteśmy lepsi (-11,67%) niż Włochy (-14,49%), Irlandia (-14,07%), Grecja (-13,59%), Niemcy (-13,16%).
  Pani Merkel ma kiepsko.
  Proszą na obiad.

 360. stasieku
  19 listopada o godz. 14:26

  Niby nic, kilka zachęcających słów, a siemrozgrzałem na organizmie.
  dzięks.

 361. Dobra zmiana oparła swoją propagandę na dwóch filarach: rozdawnictwie i czystości moralnej, odwołaniu się do prawa i sprawiedliwości, wprost przywołanemu w najważniejszej partii zjednoczonego obozu. Do tej pory słyszeliśmy o zalewaniu opozycji oskarżeniami za afery z okresu jej rządów, jeszcze tydzień temu widzieliśmy żałosną próbę umoczenia byłego premiera. Niewiele im zostało tematów, którymi skrzętnie przysłoniono skandaliczne tezy na temat katastrofy smoleńskiej. W tej chwili w praktyce w trakcie przygotowań do ważnej kampanii wyborczej dostali strzała, którego pan prezes mógł nawet nie brać pod uwagę. Ponieważ jeżeli się komuś płaci 30 tyś. zł miesięcznie, za w istocie nic nie robienie, należy oczekiwać lojalności.

  Najciekawsze w tej sprawie jest to, że w sprawie pojawiają się najważniejsze nazwiska rdzenia obozu dobrej zmiany, które od zawsze były przy prezesie, przetrwały najczarniejsze i najchudsze lata. W tej chwili wszyscy ci ludzie myślą o swoich emeryturach i o zabezpieczeniu dzieci. Nie ma takiej siły, która byłaby w stanie kontrolować ludzką chciwość.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55847

 362. @

  Prof. Marek Belka – były premier, były minister finansów, były prezes Narodowego Banku Polskiego:

  Chodziło o to, żeby Czarneckiemu powiedzieć: albo bulisz, albo będziesz miał jesień średniowiecza

  No to mamy kolejną aferę, tym razem Komisji Nadzoru Finansowego.
  – To, co się zdarzyło, to jest katastrofa. Po prostu – katastrofa. Każde działanie w sektorze finansów, szczególnie dotyczące nadzoru bankowego, opiera się na zaufaniu. Jak nie ma zaufania, to nie będzie właściwego traktowania obu stron. Zagraniczni partnerzy też inaczej będą traktować polskie banki i nadzór.

  Dlatego że właściciel banku oskarża szefa KNF?
  – Co złego się zdarzyło? Po pierwsze, propozycja korupcyjna. Obojętnie, czy będzie udowodniona, czy nie, co uważam za sprawę drugorzędną. Najważniejsze jest to, że została złożona, że odbyła się ta szemrana rozmowa między przewodniczącym KNF a właścicielem banku. I teraz już wszyscy będą myśleć, że w polskim nadzorze można coś załatwić za łapówkę. To jest katastrofa! Druga rzecz, bardzo niedobra, to uwaga Marka Chrzanowskiego dotycząca szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisława Sokala.

  Czyli planu Zdzisława.
  – Właśnie! Abstrahując od tego, czy prezes Sokal działał zgodnie z prawem, czy nie, choć myślę, że działał zgodnie z prawem, trudno mu przecież będzie udowodnić, że chciał doprowadzić do bankructwa banku. Otóż bardzo dużo mówi się o tzw. bank resolution, czyli przymusowej restrukturyzacji. Polega ona na tym, że jeżeli bank jest w złej sytuacji, jeszcze nie jest niewypłacalny, ale może mu to grozić, to KNF, jako instytucja powszechnego zaufania, może do niego wkroczyć na podstawie bardzo jasnych, z góry zdefiniowanych kryteriów, ograniczając tym samym prawa właścicieli. To wszystko jest bardzo delikatne, ale uważa się dzisiaj na świecie, że interes społeczny, szczególnie po tym wielkim kryzysie, jest ważniejszy niż prawa właścicieli, w określonej sytuacji oczywiście.

  Do tego Marek Chrzanowski wyraźnie nawiązywał podczas rozmowy.
  – Ale jeżeli w taki szemrany sposób dyskutuje się te kwestie, to ten instrument traci wiarygodność. Właściciel banku, wobec którego zastosowano by takie rozwiązanie, od razu pójdzie do sądów międzynarodowych, krzycząc, że go zuchwale rabują.

  Powoła się na to nagranie…
  – Stała się bardzo niedobra rzecz. Bo w przyszłości ta instytucja może nam się przydać, ale od tej chwili będzie obciążona dodatkowym, wielkim prawnym ryzykiem. I trzecia rzecz to zapowiedź premiera przejęcia ściślejszej kontroli nad KNF. Otóż wszystko, czego KNF potrzebuje, to nie ścisła kontrola premiera, lecz niezależność. Tam nie trzeba człowieka wiernego linii partii i lojalnego wobec tych, którzy go postawili na stanowisku, tylko człowieka, który zna się na rzeczy i jest niezależny. Który nie będzie podlegał jakimkolwiek naciskom partyjnym. Wiem, że na rynku są tacy ludzie.

  Obawiam się, że na nich wzrok premiera nie spoczywa.
  – Ale to jest fatalne rozwiązanie, że premier teraz będzie kontrolował. Bo właśnie nadmierna zależność KNF od jakiegokolwiek władcy sprawia, że jej decyzje są…

  Podejrzane?
  – Na przykład. Rozważmy taką sytuację – KNF zatwierdza kandydatów na prezesów i członków zarządów banków. Więc premier podrzuci jakąś kandydaturę, która dalibóg w ogóle się nie nadaje. W takiej sytuacji przewodniczący KNF powinien mieć odwagę powiedzieć – nie. A czy będzie miał? System bankowy w Polsce jest bardzo pewny, bardzo stabilny, bardzo dobrze skapitalizowany i dotychczas mówiliśmy jeszcze, że był świetnie nadzorowany. Teraz ten ostatni element odpadł. To jest bardzo zła wiadomość dla polskiej gospodarki.

 363. @Zetus 1
  _ Baco a na cym ziemia stoi?
  -A na takich nozkach
  -A te nozki ?
  – A na takiej podstawecce
  -A ta podstawecka?
  -A na takich nozkach
  – A te nozki to na cym stoja?
  – Oj juhasie mi sie wiedzi zesta nie psysli sie pytoc ino w morde dostac.

 364. @adam100
  Jadąc pociągiem relacja Katowice-Warszawa, poniekąd z braku lepszego zajęcia, przeczytałam hurtem wszystkie komentarze pod niniejszym wpisem Gospodarza.
  Ręce i nogi opadajo, globus dopada (po dawnemu – migrena).
  Generalnie albo Wiesiek świadom swoich bezkresnych horyzontów myślowych, albo żale, skargi i ploty na pograniczu dwóch blogów.
  Nieciekawie się porobiło.

 365. stasieku
  19 listopada o godz. 14:39

  PPK będą dmuchać bańkę spekulacyjną na akcjach.
  Dopływ świeżej gotówki do zagrabienia, zawsze cieszy rekiny.
  Gdyby te kwoty były inwestowane w REALNĄ GOSPODARKĘ, ucieszyłoby to nas.
  Zachwyty nad wyceną giełdową, wartością giełdy, zawsze mnie śmieszyły.
  To się w niczym nie przekłada na poziom życia ludzi.
  Co najwyżej na ich straty.

 366. Według policyjnych statystyk jedynie w 20 proc. wszystkich strzelanin udaje się wyjaśnić ich okoliczności. Jak podkreśla gazeta „Svenska Dagbladet”, która przeanalizowała akta spraw, zwykle powtarza się ten sam schemat: ani poszkodowani czy ich rodziny, ani świadkowie nie chcą zeznawać przed sądem.

  W Szwecji w tym roku doszło do 324 strzelanin. W ich wyniku zmarły 43 osoby, a 139 zostało rannych.
  https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1355313,strzelaniny-w-sztokholmie-staly-sie-codziennoscia-trwa-trzecia-fala-przemocy-w-tym-roku.html
  =============

  To nie może być prawda.
  Wszystkie główne media twierdzą, że „no go zone” to fikcja, a uchodźcy to lekarze i inżynierowie, pokojowo nastawieni do świata…..

  Przypuszczalnie, opublikowanie statystyk niemieckich, francuskich, czy norweskich- dotychczas utajnianych- wywołałoby małą burzę w mózgach lemingów.

 367. @Zetus1
  Bog jest, boga nie ma? Czy Ty i Mauro w ogole rozmawialiscie na ten sam temat? On mowi o jakims absolucie, transcendencji, a Ty o bogu osobowym, a to juz nie to samo, alebo niekoniecznie to samo. Bogowie z wykoncypowanych przez ludzkosc religii, to niekoniecznie albo tez raczej nigdy nie sa tymi, w ktorych ludzie wierza. A juz Polacy, to chyba w szczegolnosci maja metne wyobrazenia istoty boskiej, bynajmniej nie chrzescijanskie. Polacy, to w gruncie rzeczy ochrzczeni poganie. Tak na prawde nauka nie wyklucza istnienia boga, twierdzi jedynie, ze za pomoca dostepnych nam srodkow i narzedzi nie da sie tego stwierdzic.

 368. mag
  19 listopada o godz. 16:02

  To może zaliczyć trasę Moskwa- Pietuszki?
  pełny optymizmu !! 🙂
  100/100/100/Adam

 369. @ Zetus 1
  Mauro nie przytoczyl 5 dowodow Kanta i slusznie, bo Kant sie najpierw z nimi doszczetnie rozprawil a potem przeprowadzil wlasny, szosty dowod, z ktorym filozofia tez sie juz dawno rozprawila. Przyznasz przeciez ,ze w kategoriach logiki, nie da sie takiego dowodu przeprowadzic. A i sama logika nie jest narzedziem doskonalym. K Godl bodajze, jesli dobrze pamietam. Guzdra zdaje sie niedawno go wspomnial.
  „Pewien Kretenczyk powiedzial, ze wszyscy Kretenczycy klamia.”
  Powiedzial prawde czy sklamal? Bo zgodnie z logika wychodzi na to, ze ow Kretenczyk tylko wtedy mowil prawde gdy klamal.
  Z wiara sie nie dyskutuje, bo nie ma narzedzi intelektualnych do przeprowadzenia takiej dyskusji.

 370. 404

  Nie znam się na sprawach giełdowych i bankowych. W sumie nigdy mnie to nie interesowało. Tym bardziej, że jak napisał kiedyś red Passent omawiając sylwetkę premiera Morawieckiego jest to środowisko dość „hermetyczne”, ujmując to eufemistycznie. Oczywiście nie mam na myśli wpływu ekscesów tego środowiska na sytuację polityczną w różnych wymiarach, również globalnym, bo trudno na to nie zwrócić uwagi.
  Tak więc na grzaną od kilku dni aferę nie patrzę z perspektywy konfliktu politycznego między PiS a liberalną opozycją tylko z perspektywy kolejnego ekscesu tzw banksterki.

  Natomiast o co chodzi w niej pomógł mi zrozumieć poniższy tekst:

  http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/afera-knf-dla-bystrzakow/

 371. @

  W całym tym systemie stworzonym
  przez prezesa PiS jego ludzi, który
  ma na celu zawłaszczenie kraju od strony
  politycznej, finansowej czy moralnej
  znalazłem pewną lukę. Cały ten układ składa się
  z powiązań rodzinnych, towarzyskich, politycznych
  i finansowych. życie pokazuje że nic nie jest pewne,
  wiec doszedłem do wniosku, nie kryjąc satysfakcji, że
  uczestnicy tego procesu kolekcjonują ”papiery” jeden na drugiego,
  aby w godzinie W mieć kartę przetargowa.
  Może się okazać, że w przyszłości Polskę
  zaleje fala donosów przyjacielskich.

 372. @ Mag,
  zerknij prosze na moj wpis 19 listopada o godz. 11:16.
  To trwa tylko minute a zareczam, ze humor ci sie poprawi. W rolach glownych mozesz ustawic kogo chcesz.

 373. @Zetus 1
  Wszyscy slynni ateisci wojujacy nie rozprawiaja sie z wiara ale z religiami.

 374. zetus1
  19 listopada o godz. 12:31
  Niektórzy się dziwią, że polemizuję z MR, ale biorę przykład z Ciebie @tejocie (np.: w temacie smoleńskim). Myślę, że w takim miejscu jak EP jest jeszcze sens polemizować. Mimo zastrzeżenia jak wyżej. Jeżeli wszyscy zostawią wpisy MR bez polemiki to na „placu boju” zostanie tylko MR i może to sprawiać wrażenie, że czytający „kupili” co był łaskaw

  stasieku
  19 listopada o godz. 12:54
  @@zetus, tejot
  Moim skromnym zdaniem, opartym jednak na 10-letniej obserwacji zachowań blogowych, nie macie Panowie racji.
  Kiedy troll (albo komisarz polityczny, jakim jest dla mnie MR) pisze „jak dziad do obrazu” a obraz milczy, to troll/komisarz usycha.

  Mój komentarz
  Blog EP jest poczytny, ma ze względu na Gospodarza ogromną renomę i dlatego przyciąga delegatów ministerstwa prawdy i różnych innych mścicieli nad kanaliami, którzy zabiliście mojego brata.
  Nie znam przypadku by samopoinstruowany krętacz i głosiciel słowa czy to PiSowskiego, czy to poradzieckiego, zniechęcił się i odstąpił od wykładania jego prawdy dla ludu blogowego wskutek braku odpowiedzi na jego namolne, fakenewsowe, ignoranckie popkomentarze.

  Po pierwsze ma on przymus reklamowania samego siebie, po drugie przyznaje on sobie moralny obowiązek realizowania się na takim jak EP blogu, ponieważ może on liczyć, że dotrze do dużej grupy ludzi, a tym samym samopotwierdzi swa wyższość moralną. Czy ci czytający EP ludzie chcą, czy tego nie chcą, będą go sczytywali, choćby po łebkach, a tym samym zostawi on na wpływowym blogu swój ślad, wpłynie na świadomość czytelników, uzna sam przed sobą, że wypełnia zadanie, spełnia się (w tworzeniu przestrzeni dla postprawdy).

  Większość czytających, to nie są czynni uczestnicy – piszący na blogu, ale widząc takie niby przemyślane, okraszone mądrze brzmiącymi wtrętami komentarze poweźmie przekonanie, że może tak do końca, to nie piszą oni (ci nazywani trollami) prawdy, ale ich zaangażowanie wskazuje na to, że coś w tym jest. Przecież poświęcają swój czas i swoje umiejętności by jak najlepiej wytłumaczyć ludziom swoje stanowisko, a to stanowisko jest tak atrakcyjnie i wyczerpująco przedstawione, że dużo czytających uzna, iż nie jest żadnym kłamstwem, czy fake newsem, jest to pogląd, jeden z wielu w konkretnej sprawie, pogląd, któremu należy się uwaga, pogląd może nie w 100 % uzasadniony, lecz wszyscy wiemy, że w wielu sprawach są niejasności, wiele jest jeszcze do wyjaśnienia, itd., patrz frazy o katastrofie smoleńskiej – katastrofę trzeba do końca wyjaśnić.

  W ten sposób kłamstwa i fałsze szerzone przez tych wyznawców siebie samego wyrastają do rangi normalnych opartych na prawdzie i przemyśleniach poglądów i zyskują, jeżeli nie znajdą na blogu sprostowań, uznanie u niedoświadczonych czytelników. Utrwali się przekonanie i tam pozostanie – skoro nikt z nimi nie polemizuje, to najwidoczniej jest to prawda, tak nam dopomóż blog.

  Poza tym jest duża grupa ludzi, którzy będą wierzyć w to, co im pasuje. Dlatego blogowicze od lansu kłamstwa jako prawdy starają się się na EP tak pisać – jedni według wytycznych, drudzy z głowy – by to ludowi pasowało, by lud to kupował.

  Brak komentarzy wskazujących na kłamstwa, krętactwa i przeinaczenia trolli jeszcze żadnego z nich nie odstraszył, wprost przeciwnie – wielu ośmielił do jeszcze większej aktywności w bałaganieniu EP.
  Pzdr, TJ

 375. @tejot
  „Brak komentarzy wskazujących na kłamstwa, krętactwa i przeinaczenia trolli jeszcze żadnego z nich nie odstraszył, wprost przeciwnie – wielu ośmielił do jeszcze większej aktywności w bałaganieniu EP.”
  Kiedyś wydawało mi się, że z braku odzewu troll usycha. Teraz absolutnie przyznaje Ci rację. Ale jest szczególny rodzaj trolli, którzy zajmują się wyłącznie prześladowaniem czyli stalkingiem wobec upatrzonych ofiar.
  To jest przypadek @saldo mortale, dawniej @ET. Moje reakcje nie mają znaczenia, najwyżej go nakręcają, więc przeważnie ignoruję jego rutynowe na mnie ataki.
  Uważam jednak, że taka osoba nie może czuć się bezkarna, bo raczej nikt nie reaguje, zamiast gonić obsesjonata. Moderację to guzik obchodzi, o zbanowaniu nie ma mowy. A taki upierdliwy, ewidentnie „psychiczny” rzep ma kupę radochy ze swojej brzydkiej zabawy.
  .

 376. Znalezione w sieci:
  Jednak problemy Getin Banku i Idea banku nie pojawiły się w momencie wybuchu „afery KNF” , ale trwają już od kilku lat i są efektem agresywnej i ryzykownej polityki sprzedażowej prowadzonej przez grupę Leszka Czarneckiego, bo jego banki sprzedawały na dużą skalę kredyty we frankach, a przez pewien czas nawet kredyty w … jenach japońskich.
  Do tego DomBank, hipoteczne ramę Getin Banku jeszcze przed kryzysem, który wybuchł w 2008 był: najhojniejszym bankiem dla klientów, bo udzielał kredytów mieszkaniowych nawet na 130 proc. LtV (relacja kredytów do wartości nieruchomości).
  Getin sprzedawał też na dużą skalę tzw. polisolokaty, które w rzeczywistości były skomplikowanymi produktami strukturyzowanymi, opartymi na mało znanych indeksach, niezrozumiałymi nawet dla specjalistów. Skończyło się lawiną skarg, interwencją i karami UOKiK.
  W sprawie takich nagannych praktyk jesienią 2012 roku do banków specjalne pismo skierowała Komisja Nadzoru Finansowego. Nadzór skrytykował wówczas praktyki oferowania skomplikowanych produktów inwestycyjnych sprzedawanych w różnej formie osobom posiadającym znikomą wiedzę na temat zasad funkcjonowania rynku finansowego, a także oferowanie produktów długoterminowych, np. 15-letnich, osobom w podeszłym wieku.
  Jednak nie wszystkie spółki z grupy Leszka Czarneckiego wyciągnęły wnioski z wcześniejszych doświadczeń, bo Idea Bank został niedawno wpisany na listę ostrzeżeń KNF „w związku z aktywnością na rynku kapitałowym” (wpis nie dotyczy działalności bankowej), co ma związek z oferowaniem obligacji GetBack.
  Dlatego, niezależnie od tego jakie będą kolejne odsłony „afery KNF”, źródłem problemów banków z grupy Getin jest prowadzona latami przez nią polityka. Regulacje dotyczące kredytów walutowych np. podwyższone wagi ryzyka dla kredytów walutowych dotyczą przecież wszystkich banków. „

 377. @Tejot
  Czym innym jest zwalczanie klamstw, kretactw i przeinaczen trolli a troche czym innym wchodzenie z nimi w dyskurs, ktorym sie pozniej zywia rozbierajac kazde zdanie na czesci, a kazda czesc to temat do kolejnego przeinaczenia.
  Jak zamierzasz walczyc z insynuacjami, ktore sa jak chlepniecie blotem, a oczyszczenie sie z nich to proces dosc dlugotrwaly i tak na prawde malo kogo obchodzacy. Troll wiec liczy, ze zawsze cos z tej insynuacji przylgnie i najczesciej sie nie myli. Nikt nie sledzi i nie jest w stanie zreszta sledzic korespondencji pomiedzy dwiema osobami, zatem ta, ktora sie w koncu trollowi odwinie z racji jego upierdliwosci czesto uchodzi jak najniesluszniej za awanturnika. Troll najpierw czlowieka sprowokuje, zmusi do odpyskowania, poczym to roztrabi i przyozdobi skwapliwie unikajac bodaj nawiazania do wlasnej prowokacji. Opluto mnie tak u ateistow, ale juz moja proba oczyszczenia sie z ewidentnych idiotyzmow uznana zostala za rozbijactwo, co wiecej tzw. zyczliwi radzili mi sie przespac odmawiajac mi tym samym prawa do slusznego gniewu i obrony. A wystarczylo przeczytac moje poczatkowe wpisy i zupelnie kretynskie reakcje na nie. Tylko komu sie chcialo? Nawet Zetus zaczal cos bredzic o tym, ze probuja zrobic sobie z niego stronnika, o jakims rzucaniu recznika na ring, i w ogle cos od czapy! Z nikim na ringu nie stalam, stanelam jedynie w czyjejs obronie i tyle. Odpowiedz na te obrone byly wrecz kuriozalne, lacznie z argumentem, ze jestem na blogu nowa, wiec oczywiscie nie moge miec slusznosci. Czyli racje maja ci, ktorzy przez 10 lat siadaja przy tym sammym stoliku kawiarnianym, a w zwiazku z tym sa madrzejsi od kazdego przechodnia, ktory tam dopiero wszedl. Ciekawa logika.

 378. Różnimy się obaj oceną wiedzy i inteligencji czytelników tego bloga zaglądających tu niesłużbowo.

  Pewnego 13 grudnia funkcjonariusze przyznali, że reszta nie jest aż tak głupia aby wierzyć i woleli nie ryzykować odwołania się do logiki zrodzonej za żółtymi firankami.

  ***

  Oczarowanie szaleństwem może wyglądać tak:

  Czy wy piszący z głową poszaleliście w tym tępym milczeniu?
  Nuda opanowała blog!

  https://www.youtube.com/watch?v=3VqOIhqUklI

 379. Zenek Martyniuk śpiewa wciąż to samo. Cejrowski butów się nie dorobił.
  Pietrzak spiąć brzegów Wisły nie może ze starości. Ziemkiewicz na Księżycu.
  Gesslerowa wymiotuje …

  Przestańcie unikać pisania, bo zacznę z nudów modlić się do Krysi Pawłowicz.

  Byli czasy!

  https://www.youtube.com/watch?v=POjl__XDnfI

 380. jakub01
  19 listopada o godz. 17:45

  Usiłujesz właśnie dyskutować racjonalnie z gościem, który ubzdurał sobie, że jest posiadaczem monopolu na rację, orędownikiem JEDYNIE SŁUSZNEJ PRAWDY.
  I to on może decydować, czyje poglądy są słuszne, błędne, nie do akceptacji przez NIEGO.
  Nieco inteligentniejszy niż blackey, ale profil osobowości ten sam.
  Przypuszczalnie, doczekasz sie takiej samej reakcji ze strony tego indywiduum, jak od pokrewnych mu z blogu ateistów.
  Zamknięte narcystyczne umysły, nie dopuszczają prawd innych niż przez siebie wyznawanych.
  Ciekawość poznawcza, chęć odkrycia nowych światów, intelektualnych wyzwań, to dla nich już przeszłość.
  Teraźniejszość, impotencja intelektualna.

 381. jakub01
  Filmik jest super. Każdy może obsadzić w roli Ptaka Ustawiacza kogo zechce, stosownie do swoich doświadczeń.
  Niekoniecznie widziałabym w takiej roli @wbocka, bo on sam jest odlotowy i wymykający się łatwym ocenom, za co właśnie lubię go i cenię.
  Również niekoniecznie podobają mi się „rozliczenia” ze swoimi adwersarzami na innym blogu. Jakby na to nie patrzeć, jest to rodzaj plotkarstwa, w które wciąga się rozmaite osoby nie mające ochoty na takie „dialogi”. Nikt nie jest święty i kiedyś mi się to zdarzyło i wiem, że nie warto tak pogrywać, nawet jeśli jest się absolutnie pewnym swojej racji.
  Wiem, ze jesteś rogata dusza i bardzo fajnie, ale czasem niepotrzebnie przysparzasz sobie kłopotów.

 382. @Mag
  Sledzilam Twoje proby porozumienia sie z ludzmi typu Mauro, Salto czy Pitekantrop. Jaki byl tego skutek, sama wiesz. Jak powiadal Zagloba- „jak wol do Arystotelesa:ty do mnie z filozofia, ja do ciebie z rogami.” Uwazam, ze mozna a nawet nalezy komentowac i prostowac te wpisy ale wchodzenie w bezposrednia dyskusje raczej bym odradzala. Jest jescze metoda, ktora np. Adam 100 stosuje ustawicznie wobec mnie. Najpierw
  wylewa wiadro pomyj, a potem jakby nigdy nic przechodzi do rozmow na rozne tematy. Jesli zaczne reagowac, to znaczy, ze jestem oszolom, bo przeciez facet gada do rzeczy i nikogo sie nie czepia. Stasieku dal sie wlasnie na ten manewr nabrac. Nikt nie bedzie przeciez cofal kilkunastu wypowiedzi wstecz bo po co mialby to robic, wiec tych wszystkich goowienek i insynuacji poczatkowych nie widzi. Widzi tylko moja reakcje. Rzadka, bo najczesciej to olewam, choc Adas setny wypisuje te bzdety juz wytluszczonym drukiem obym tylko na pewno nie pominela.
  Klamie na moj temat ustawicznie. Po co? Pojecia nie mam, chyba z upodobania do goowna. I co? Mam sie wdawac w dyskusje? Z kim?
  Z mitomanem i oszczerca, ktory wobec innych jest uprzedzajaco grzeczny po to aby stwarzac wrazenie normalnego ?
  No i te stowarzyszenia wzajemnej adoracji typu – jak ty z nim , tos dla mnie juz wrog , bo ja go nie lubie. Obrzydliwe to jest i niby wszyscy sa przeciwni takim zachowaniom, ale nie wierze, ze na prawde. W gruncie rzeczy wiekszosc sie rajcuje pewnie takimi naparzankami.

 383. smoothies:
  bardzo mi przykro, ale mam dosc hucpy u siebie, aby zajmowac sie hucpa kowboja z arizony; nie mysl jednakze, ze strzelaniny u mnie sa czeste, rytm dnia wyznacza raczej maczeta i ploty uzbrojone w drut kolczasty, czasami plona lasy, a gdy ideologia gender robi postepy na campusach i slownikach to na szczyty wzgorz powraca kult zygfryda, ale co tu sie dziwic kiedy i na wawelskiej skalce zaczyna brakowac miejsca, smok gryzie sie we wlasny ogon – zawsze i wszedzie;

 384. @Mag
  Eee, jakie tam klopoty. Ciesze sie, ze filmik Ci sie podobal, ja tez uwazam go za znakomita ilustracje relacji na blogach. Do tego jak pewno zuwazylas pod jeden z klasycznych utworow (akurat moj ulubiony) Theleoniusa Monka.

 385. pan Symetryczny oraz Pan Słowianin Stanisław

  ”Putin w 2014 roku wprowadził prawo, art. 354 kodeksu karnego, który zabrania pisania o napaści na Polskę, wspólpracy z hitlerem czy zbrodniach komunistycznych.”

  Dziękuję za uwagę

 386. @Wiesiek59
  zerknij prosze na moj wpis 19 listopada o godz. 11:16. Zal mi, ze nikt chyba nie zerknal, a to tylko minutowy filmik. Podstawic mozna kogo sie chce.

 387. zetus1
  19 listopada o godz. 14:09

  @stasieku
  19 listopada o godz. 12:54
  Kiedy troll (albo komisarz polityczny, jakim jest dla mnie MR) pisze „jak dziad do obrazu” a obraz milczy, to troll/komisarz usycha.

  Pewnie masz rację, ale MR jest przedstawicielem tej drugiej bańki informacyjnej, z którą mamy bardzo ograniczony kontakt i @MR jest takim tunelem czasoprzestrzennym, który łączy zwykle oddzielone światy. Takie permanentnie odseparowanie światy z dalszej perspektywy nie są dobre – bo podziały zwykle się zaostrzają szczególnie gdy nie ma kanałów do uzgodnienie/ zbliżenia stanowisk, a nawet do poznania stanowisk.
  _______________________________________________
  Świetne. Brawo 🙂

 388. Pisowscy hunwejbini popełnili plagiat w tym stylu o co obraził się Izrael. Tak sobie myślę o noweli ustawy o IPN. Z podkulonym ogonem zmieniono wersję aby nie drażnić Żydów.

 389. wiesiek59

  ”Usiłujesz właśnie dyskutować racjonalnie z gościem, który ubzdurał sobie, że jest posiadaczem monopolu na rację, orędownikiem JEDYNIE SŁUSZNEJ PRAWDY.
  I to on może decydować, czyje poglądy są słuszne, błędne, nie do akceptacji przez NIEGO.
  Nieco inteligentniejszy niż blackey, ale profil osobowości ten sam.
  Przypuszczalnie, doczekasz sie takiej samej reakcji ze strony tego indywiduum, jak od pokrewnych mu z blogu ateistów.
  Zamknięte narcystyczne umysły, nie dopuszczają prawd innych niż przez siebie wyznawanych.
  Ciekawość poznawcza, chęć odkrycia nowych światów, intelektualnych wyzwań, to dla nich już przeszłość.
  Teraźniejszość, impotencja intelektualna”

  mój komentarz

  Panie kilofniku ,

  w zadnym swiecie , starym czy nowym , SOCJALIZM NIE DZIAŁA . Natomiast kapitalizm TAK .
  W znakomitej większości przypadków socjalizm do swego istnienia potrzebował 1. kredytów od kapitalistów 2. technologii od kapitalistów 3. dostępu do kapitalistycznych rynkow zbytu . Tak było w PRL , dodatkowo PRL do konca swoich dni potrzebował tzw ” wsadu dewizowego ”

  Natomiast kapitalizm 1 . nie potrzebuje kredytów od socjalistów – inna rzecz że nigdy ich nie dostanie bo socjalizm zwyczajnie FORSY NIE MA
  2.Nie potrzebuje zadnej technologii socjalistycznej 3. Nie potrzebuje socjalistycznych rynków zbytu – zazwyczaj socjalizm nie ma forsy zeby zapłacic za dostawy .

  To jest NAJPRAWDZIWSZA PRAWDA. Wszystko inne to są sprawy wtórne . Kłamie pan , kręci i mataczy . Panskie lektury , rzekoma ” wiedza ” , jakieś ” zorientowanie w temacie ” – bo takie ma pan hobby , itd itp to są rzeczy bez znaczenia , wtórne . Nie chodzi o to że ja ” nie dopuszczam innych prawd ” . Informuję pana że nie ma innych prawd. Prawda jest JEDNA . SOCJALIZM NIGDZIE SIE NIE SPRAWDZIŁ . Kropka . Nie ma takiego kraju . Nigdy pan nie podał przykładu sprawnie dzialającego kraju socjalistycznego . Z prostej przyczyny – BO TAKI NIE ISTNIEJE . Całe panskie rozumowanie – wywody są oparte na FAŁSZU. To jest włąsnie impotencja intelektualna – niemożność przyjęcia do wiadomości RZECZYWISTOŚCI . Wiele razy udowodniono panu kłamstwo na tym blogu . A raczej nie kłamstwo tylko sowieckiego pochodzenia krętactwo – ” a u was biją murzynów ” . Albo inną historię w stylu ” radia Erewań” .
  No i ta panska miłość do sowietów , Putina , Chin, Kuby , Białorusi i innych ustrojów totalitarnych . Lubi pan przemoc , prawda ? Rzeczywiście był pan klawiszem ?

 390. jakub01
  19 listopada o godz. 17:45
  Troll najpierw czlowieka sprowokuje, zmusi do odpyskowania, poczym to roztrabi i przyozdobi skwapliwie unikajac bodaj nawiazania do wlasnej prowokacji. Opluto mnie tak u ateistow, ale juz moja proba oczyszczenia sie z ewidentnych idiotyzmow uznana zostala za rozbijactwo,”

  mój komentarz

  Madame , czy , jak , panią ” opluto ” u ateistów ” na blogu Pana Passenta jest bez znaczenia . Wystarczająco dużo popełniła pani ? pan ? artefaktów na tym blogu by się , madame , sama ośmieszyła . Nie wydaje mnie się by ktoś miał zyczenie pluć na panią . Dostatecznie wystarczająco pani sama się ” opluwa” . Ukłony

 391. Jak „prof” Gliński dalej bedzie tak wymachiwał holocaustem i porównywał los swojego PISu do losu Żydów , to juz widzę jak tak jak już po ustawie IPN , trzeba bedzie znowu wybrać sie do Jerozolimy i wszystko odszczekać osobiście przed Netanjahu. A potem wrócić dumnie z osobistym glejtem od Netanjahu , że jednak nie jest się nazistom i sprzedać to jak wielki sukces polskiej dyplomacji.

 392. ad Levar 19 listopada o godz. 17:42
  Szanowny Levar’ze,
  to jak działały i jaką miały kondycję banki kontrolowane przez Czarneckiego nie ma istotnego znaczenia. Chodzi o to, że w rozmowie na temat tej kondycji i zagrożeń jakie mogą wyniknąć dla Czarneckiego i jego kontroli nad bankami padła „korupcyjna propozycja” po pierwsze wymuszenia na Czarneckim zatrudnienia wysłannika gangu rekieterów. Chrzanowski straszył Czarneckiego Sokalem, który miał „zjeść” audytora jeśli ten pozytywnie oceni dokapitalizowanie banków wg nowych zasad wprowadzonych przez rząd – co Czarnecki przecież dokonał. Czyli, że nie ma siły na to by Czarnecki utrzymał swoje banki bez „spacyfikowania złego policjanta Sokala” ale, że jest to możliwe.

  Po tej korupcyjnej propozycji prezes NBP komentuje -” Czekam na fakty, na razie takich faktów nie ma. Nie ma podstawowych elementów, by zacząć śledztwo.”

  Dla Glapińskiego wymuszanie na Czarneckim określonego zachowania chociażby tylko w kwestii „zatrudnienia prawnika” nie jest podstawą do wszczęcia śledztwa! Dlaczego?
  Wniosek jest jeden, to dla niego normalka i codzienność, że szantażuje się przedsiębiorców i wymusza na nich to czy tamto.
  To jest normalka i codzienność tylko dla gangsterów. Czy to tak ciężko zrozumieć Szanowny Levarze?

 393. @Mag
  „Również niekoniecznie podobają mi się „rozliczenia” ze swoimi adwersarzami na innym blogu.”
  Nie wiem Mag, o kim myslisz ale uwazam, ze @404 miala absolutnie prawo skorzystac z innego bloga, dla wyjasnienia swoich racji, skoro
  zamknieto jej usta na blogu” ateistow.” To bylo nieuczciwe, niezaleznie od czyjejkolwiek racji. A jej adwersarze mogli odpowiedziec na swoim blogu, skoro nikt im tekstow nie usuwal, nie musieli tego robic tutaj. To zreszta wg. mnie byla typowa nagonka z uciekaniem sie do nieuczciwych zagran. Jesli nawet @404 ponioslo, to doskonale ja rozumiem. Tak bylo i ze mna, bo nie o racje w dyskusji chodzilo ale o nieuczciwosc zagran ze strony tzw.adwersarzy.

 394. @levar ponad godzinę temu przedstawił znalezione w sieci uzasadnienie nazwania cwaniakiem Leszka Czarneckiego uczynione kilkadziesiąt godzin temu przeze mnie.

  Dobra zmiana niestety nie proponuje:
  Pójdź dziecię, ja cię uczyć każę.

  Przeczuwam, że po uspokojeniu obecnego kryzysu nastąpi frontalny atak na banki spółdzielcze. Nie może być tak, że bez zgody mieszkańca osiedla Marina na warszawskiej Ochocie Mateusza Krzywoustego jakiś prowincjonalny kacyk decydował komu można dać kredyt.

  Wpłać do Narodowego Banku czym dasz dowód swej prawości i sprawiedliwości.

  Dla wrogów Narodu mamy mnogość odpadów do posegregowania i wiele mioteł.

  Dwie godziny tygodniowo w polskiej szkole jest wykładany Kult Cargo.

  Nie trzeba dużo będzie czekać na to, aby w Polsce zrodził się legion cwaniaków rozsądniej kombinujących niż Leszek Czarnecki i nie mających wątpliwości, że Zbawienie Narodu nie może być za frajer. Działkę trzeba dać, a nie nagrywać.

 395. @

  W państwach mafijnych działalność biznesowa musi się opłacać. Inaczej mamy problemy. Polska jest na drodze pochylej:

  https://www.pb.pl/ikea-znow-ma-problemy-w-rosji-840701

 396. Przeważnie niewielkie, wyspiarskie gospodarki mają ze sobą coś wspólnego: komunalną własność ziemską. Często są państwami minimum, z symboliczną opieką społeczną, ale za to oferują wolny dostęp do ziemi uprawnej i łowisk. To powoduje, że każda rodzina jest w stanie sama się wyżywić, parając się rolnictwem czy rybołówstwem.

  Australia i Nowa Zelandia – gospodarki ukształtowane w anglosaskim, liberalnym stylu – postrzegają tego rodzaju rozwiązania za głęboko nieefektywne w skali makro. Dominacja komunalnej własności ziemskiej oznacza, że zagraniczni inwestorzy mają trudności z nabywaniem ziemi, a więc i z dokonywaniem inwestycji (zazwyczaj biorą działki w dzierżawę). – To właśnie jest główny powód olbrzymiej presji Canberry i Wellington na państwa Pacyfiku w zakresie ratyfikacji PACER Plus. Na Samoa zmieniono system własności ziemi na bardziej przyjazny zagranicznym inwestorom i od tamtego czasu trwają protesty społeczne – wskazuje dr Cleo Paskal, analityczka think tanku Chatham House, w analizie „Australia and New Zealand Must Rethink Their Approach to Pacific Trade”.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/nadchodzi-australijsko-chinska-bitwa-o-pacyfik/
  ===========
  Kolejny model społeczny odstający od wzorca, musi być zniszczony.
  Nie może być tak, by ludzie byli wolni, a nie uzależnieni od korporacji.

 397. @Wiesiek 59
  „Zamknięte narcystyczne umysły, nie dopuszczają prawd innych niż przez siebie wyznawanych.”
  Prawda. O ile wiem , to typowa cecha socjopatow.

 398. Napisałem 14.11 na blogu, znudzony i obrzydzony tym co Salti Mordale wyprawiał z mag , że to cybermobbing .
  Może za późno , ale może i poskutkowało , bo od tego czasu tutaj go nie było.
  Nie jest więc tak, że nie opłaca sie reagować na troli i inne mendy i bez reakcji oddać im blog w nadzieji, że się zamkną .
  Myśle , ze nie ma na nich jednego , dobrego sposobu i trzeba reagować zależnie od sytuacji.
  Natomiast przenoszenie swoich osobistych żalów tutaj , z całym dobrodziejstwem inwentarza z innego blogu, uważam za nadużycie .

 399. A propos, „skok na bank”…

  Kaczyński powtarza błąd Millera – pisze red. Wielowieyska.
  http://wyborcza.pl/7,75968,24182739,po-wybuchu-afery-knf-kaczynski-powtarza-blad-millera-udaje.html

  Co prezes Jarosław Kaczyński powinien zrobić po ujawnieniu nagrania? Wstrzymać pracę nad ustawą, zmusić Glapińskiego do ustąpienia, wymienić cały KNF i ogłosić nowe otwarcie. I wszystko to przeprowadzić w trybie ekspresowym, co byłoby możliwe, bo Kaczyński posiada wielką władzę. Prezes PiS stracił szansę na pokazanie Polakom swojej mocy i dobrej woli. Bo mógł postawić na taki oto przekaz: dobrze, może w mojej ekipie zdarzył się układzik, może są czarne owce, ale ja – uczciwy lider – wszystkiego przypilnuję i winnych rozliczę.
  Nie zrobił i teraz biedzi się, czy nie zapłaci za to wysokiej ceny.

  Ale czy Kaczyński mógłby tak ot spławić Glapińskiego? Nie podejrzewam. I tu jest petit différance pomiędzy prezesem i prezudentem UE Tuskiem. Tusk był o wiele mniej zależny od otoczenia i nie tak powiązany finansową pępowiną jak prezes. Dlatego mógł się pozbyć wielu, nawet poświęcić Schetynę. Dlatego Tusk był taki teflonowy. Czy prezes może mu w tym dorównać?

 400. @jakub01

  Szanowna pani oborowa zamiast się awanturować i wyrzucać stąd nieswoich gości, mogłaby najpierw zapytać tę drugą panią, dlaczego rzekomo „zamknieto jej usta” na innym blogu. Ona to już wie od kilkunastu godzin, ale nie ma na tyle odwagi, żeby się przyznać i przeprosić.
  Dużo łatwiej jest rzucać oszczerstwa i kalumnie, w czym niektórzy tak chętnie sekundują, bo to nic nie kosztuje, a można opróżnić przepełnione wole.
  Ujawnione tu przez panią, na spółkę ze światowej sławy ekspertem od wielokropków, zamiłowanie do stawiania diagnoz psychiatrycznych proszę może najpierw wypróbować na sobie, zagryźć mandarynką i zameldować o rezultatach.
  Pisać najlepiej prosto na Berdyczów.

 401. @Blackley tumanie, artefakty, to przedmioty o wartosci muzealnej. Ostatnie moje sprostowanie twoich idiotyzmow i tylko dlatego, ze ciekawa bylam skad wytrzasnales slowo „artefakt”.Ty na prawde jestes ciemny kmiot. Na Berdyczow.

 402. Wiesiek59
  jakub01
  W waszej opini , że tejot jest socjopatom i zamkniętym , narcystyczny umysłem , bo przecierz o niego chodzi w ostatnich wpisach , jesteście dojść osamotnieni.
  Stek obelg , które przedwszystkim Wiesiek wylał tutaj na tego znakomitego uczestnika naszego blogu, jest świadectwem uzasadnionych kompleksów i braku suwerenności.
  Zresztą taki los spotyka każdego, który śmie wątpić w nieomylność Wieśk49 vel jakub01.

 403. GajowyM.
  19 listopada o godz. 19:44

  Żeby komuś wyjaśnić funkcjonowanie mechanizmów rządzących ludzkimi zachowaniami, ten ktoś musi mieć minimum wiedzy, i otwartość na nią.
  Móc przyjąć do wiadomości, ze jest sterowalny.

  Taki osobnik jak ty, posługujący sie kryterium „oborowa” raczej do takich jednostek nie należy.
  Ot, kolejny gostek typu Incitatus, rżący na rozkaz, ale nadający się do wszystkiego.
  Senaty wielu krajów są takich pełne.
  Udowadniasz jedynie podłość i głupotę, sporej części naszej nacji, takimi wpisami.

 404. @wiesiek59

  Gdy ktoś ujawnia tupet i maniery oborowej, to „oborowa” nie jest kryterium, lecz stosownym nazwaniem funkcji. Kryterium jest jej zachowanie nakazujące krzyczeć: WON!
  A może lepiej pasuje „politruk”?

 405. jakub01

  najpierw definicja

  Artefakt (łac. arte factum ‚sztucznie wykonane’, ars narzędnik arte – sztuka, technika; factum od facio, facere ‚czynić'[1]) – między innymi przedmiot, zdarzenie itp. będące sztucznym wytworem, tj. będące wynikiem działalności ludzkiej, nieistniejące w naturze. ”

  mój komentarz

  Madame ,
  dotarło ? Wytwarza pani ? pan ? nieistniejące w naturze wytwory . Mowiąc mniej grzecznie KŁAMIE PANI ? PAN? Czemu wołają panią ” oborowa ” ? \

  GajowyM.
  19 listopada o godz. 19:44

  @jakub01

  Szanowna pani oborowa zamiast się awanturować i wyrzucać stąd nieswoich gości, mogłaby najpierw zapytać tę drugą panią, dlaczego rzekomo „zamknieto jej usta” na innym blogu. Ona to już wie od kilkunastu godzin, ale nie ma na tyle odwagi, żeby się przyznać i przeprosić.
  Dużo łatwiej jest rzucać oszczerstwa i kalumnie, w czym niektórzy tak chętnie sekundują, bo to nic nie kosztuje, a można opróżnić przepełnione wole.
  Ujawnione tu przez panią, na spółkę ze światowej sławy ekspertem od wielokropków, zamiłowanie do stawiania diagnoz psychiatrycznych proszę może najpierw wypróbować na sobie, zagryźć mandarynką i zameldować o rezultatach.”

  mój komentarz

  Zamiłowanie do stawiania diagnoz psychiatrycznych ? …..nie znam się .

  Natomiast wiem że osoba mieszkająca w jesieni zycia w darmowym /bezczynszowym składzie na mandarynki , nawet i w Hiszpanii to zwyczajny gołodupiec. Do tego , a może przedewszystkim – załosny klamca . Ukłony

  ps . Skoro kolejna osoba mówi ci że jesteś pijany to jesteś pijany . Coś z panią jest nie tak skoro na kolejnym blogu , mówiąc oględnie , nie wzbudza pani ? pan ? aplauzu ….madame oborowa – niezłe 😉

 406. Przepraszam szanowne blogowiczowstwo – Czy to będzie jakimś nietaktem jeśli coś skomentuję na temat sugerowany przez Gospodarza i zważę sobie lekce nawalanki personalne między zabierającymi tu głos?
  Zakładam, że nie będzie to wielki faux pass i pozwólcie, że o coś zacytuję bo mnie wprowadziło w dobry humor.

  Otóż cytuję fragment jutrzejszego artykułu z GazWybu:

  29-letni syn koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego w lipcu 2018 r. dostał dzięki Narodowemu Bankowi Polskiemu intratną posadę w Banku Światowym. Służby podległe Kamińskiemu mają teraz wyjaśniać aferę KNF, w której przewija się prezes banku centralnego.
  Bank Światowy mieści się w Waszyngtonie. Polska – a konkretnie prezes banku centralnego – deleguje tam swojego przedstawiciela. Szefem NBP jest Adam Glapiński, promotor byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego … Pół miliona rocznie dla syna ministra

  Panie Ministrze Kamiński, dlaczego pańskie służby antykorupcyjne spóźniły się z zabezpieczeniem dowodów podejrzanego o przestępcze składanie korupcyjnych propozycji wysokiego urzędnika państwowego? Czyżby dlatego, że Chrzanowski też, jak pański syn, jest protegowanym Glapińskiego i należy go chronić?

  Mauro Rossi, Levar, wstawcie jakiś bajer na ten temat. Czekam z zapar… ……. .

 407. legat

  29-letni syn koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego w lipcu 2018 r. dostał dzięki Narodowemu Bankowi Polskiemu intratną posadę w Banku Światowym. Służby podległe Kamińskiemu mają teraz wyjaśniać aferę KNF, w której przewija się prezes banku centralnego.
  Bank Światowy mieści się w Waszyngtonie. Polska – a konkretnie prezes banku centralnego – deleguje tam swojego przedstawiciela. Szefem NBP jest Adam Glapiński, promotor byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego … Pół miliona rocznie dla syna ministra

  Panie Ministrze Kamiński, dlaczego pańskie służby antykorupcyjne spóźniły się z zabezpieczeniem dowodów podejrzanego o przestępcze składanie korupcyjnych propozycji wysokiego urzędnika państwowego? Czyżby dlatego, że Chrzanowski też, jak pański syn, jest protegowanym Glapińskiego i należy go chronić?

  Mauro Rossi, Levar, wstawcie jakiś bajer na ten temat. Czekam z zapar… ……. .”

  mój komentarz ,

  Zadnego bajeru nie bedzie , panski wpis zostanie zignorowany .
  500tys rocznie ,,,,,,,,dodam że młody Tusk pracował w liniach lotniczych Ambergolda za 4 tys miesięcznie co daje marne 48tys rocznie ….

  Pisowska szczujnia majaczy ze za te 48 tys dla młodego Tuska , stary Tusk miał zapewnic ochrone Ambergoldowi …..

  To bon mot z tego samego gatunku co bonmot Morawieckiego Mateusza – ” miałem 13 lat i waczyłem z komuną w stanie wojennym ” . Ukłony

 408. @

  Tomasz Molga:

  Afera KNF dotarła na Wall Street. Analityk chce cofnięcia Polsce statusu rynku rozwiniętego.

  – Absurdem było klasyfikowanie Polski jako rynku rozwiniętego. Jest wręcz przeciwnie, najnowsze afery ujawniają skrajną korupcję na najwyższych szczeblach władzy, całkowity brak etyki i kompetencji urzędników – mówi WP Andrew Hubert Willmann, weteran inwestowania na amerykańskiej giełdzie i szef firmy analitycznej z Nowego Jorku.

  Ujawniona przez miliardera Leszka Czarneckiego historia korupcyjnej propozycji od szefa Komisji Nadzoru Finansowego dotarła już na amerykańską giełdę Wall Street.

  Nawet na tamtejszych maklerach robi wrażenie „łapówka wynosząca 10 mln dolarów”. Podobnie jak ujawniony na nagraniach „Plan Zdzisława”, czyli doprowadzenie należącego do Leszka Czarneckiego banku do upadłości, później przejęcie go za 1 zł przez jeden z dużych państwowych banków.

  O sprawie napisały już najważniejsze biznesowe media na świecie.

  „Financial Times” relacjonuje „oskarżenia własciciela prywatnego banku”, agencja Bloomberg wspomina ogólnie o skandalu, z kolei Associated Press podkreśla wartość gigantycznej łapówki – 10 mln dolarów.

  To jednak nie koniec złych wiadomości. Na giełdzie najważniejszy jest głos doświadczonych inwestorów, znawców rynku i tu właśnie dzieje się najgorsze.

  Na Wall Street będzie akcja informacyjna o Polsce.

  – Odnośnie afer finansowych z Polski planuję szeroko zakrojoną akcję informacyjną, wśród inwestorów i instytucji finansowych .

  Kolejne przekręty jak Amber Gold, afera GetBack czy aktualnie korupcja w KNF zdaje się niczego nie nauczyły polskich polityków.

  Zawiodły urzędy, które powinny stać na straży oszczędności inwestorów – grzmi Andrew Hubert Willmann.

  To były pracownik banku Merrill Lynch, inwestor giełdowy, obecnie prezes działającej w Toronto i Nowym Jorku, a istniejącej od 1987 roku firmy Aurum Analitica, która dostarczającej analiz biznesowych dla ponad 100 instytucji w 11 krajach.

  Willmann ma tysiące subskrybentów i uważa, że należą im się słowa prawdy. Dokładniej zamiast lukru, którym polewane są newsy z Polski mocna dawka otrzeźwienia.

  – Skoro w Polsce jest taki świetny rozwój, dlaczego ja widzę spadające indeksy giełdowe? – pyta Andrew Hubert Willmann.

  – Całe to niby-prosperity polskiej gospodarki oparte jest na taniej robociźnie, montowniach dla spółek zagranicznych i konsumpcji.

  Wzrost gospodarki wspierany jest gigantyczną konsumpcją, ale to kosztem marnotrawionych funduszy europejskich i podatków klasy średniej.

  Jedyna pociecha, że inne kraje Unii Europejskiej przechodzą przez jeszcze bardziej burzliwe wydarzenia, a wciąż prowincjonalna Polska jest niezauważana i ignorowana – dodaje komentator.

  Afera GetBack i cicha afera Altusa
  Willmann przekonuje, że bardzo złe opinie o Polsce wywołał wcześniej jeden z wątków afery GetBack.

  Pod błahym zarzutem aresztowano Piotra Osieckiego, twórcę i prezesa funduszu inwestycyjnego Altus TFI.

  Niepoparte analizą skutków, rynkowych działania jednego prokuratora i sędziego przyniosły rujnujące konsekwencje dla spółki zarządzającej aktywami o wartości 13 mld zł.

  Między innymi 3,5 mld zł powierzone Altusowi do inwestowania wycofał norweski rząd.

  Następnie doszło do paniki wśród kolejnych inwestorów, co spowodowało spustoszenie w notowaniach spółek giełdowych i na kontach tysięcy indywidualnych ciułaczy.

  Przypomnijmy, że pod koniec września brytyjska agencja FTSE Russell uznała, że Polska należy już nie do wschodzących, ale rozwiniętych rynków finansowych.

  Za taką klasyfikacją przemawiały postęp gospodarczy kraju oraz infrastruktura rynków kapitałowych w Polsce.

  Prezes Giełdy Papierów Wartościowych spodziewał się mocnego efektu prestiżowego i zainteresowania inwestorów polskimi spółkami.

 409. @jakub01
  19 listopada o godz. 17:45
  Nawet Zetus zaczal cos bredzic o tym, ze probuja zrobic sobie z niego stronnika, o jakims rzucaniu recznika na ring

  Starałem się załagodzić spór, a nie go zaostrzać, nie chciałem się angażować po żadnej stronie, bo nie znałem szczegółów. Czy coś w tym złego ?
  I nic nie wiem o „zen”. 🙂
  Jak na mój gust, jesteś zbyt emocjonalna, co może byc i wadą, i zaletą (?)

 410. @zetus1

  Od kiedy histeria i niespójna gadatliwość są zaletą?

 411. @GajowyM.
  20 listopada o godz. 0:57
  Co prawda jest tam słowo ‚może’, ale po zapoznaniu się – byłem zbyt szarmancki 🙁

css.php