Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Piotr Gliński

19.11.2018
poniedziałek

Gliński raus!

19 listopada 2018, poniedziałek,

To jest nie do wiary, ale minister kultury i dziedzictwa Narodowego, wicepremier rządu polskiego, naszego rządu, profesor socjologii, powiedział ostatnio w wywiadzie: „Język, którym opozycja mówi o PiS, ma nas odczłowieczać. Mamy być tak traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa”. (Cały tekst każdy bez trudu znajdzie w internecie. Polecam tekst Jana Hartmana, pod którym podpisuję się obiema rękami).

Przez 60 lat pracy dziennikarskiej stykałem się nieraz z wypowiedziami, które można uznać za niestosowne („zdradzieckie mordy”, „neobolszewicy”) czy wręcz głupie, ale takiej wypowiedzi, jaka padła z ust prof. Glińskiego, sobie nie przypominam. Od kiedy profesor pojawił się na scenie politycznej, dawał się poznać jako megaloman, egocentryk, ambicjoner, człowiek przewrażliwiony na swoim punkcie, który źle znosi krytykę swojej persony i swojej partii, ale że pan Bóg odbierze mu rozsądek – tego nie oczekiwałem.

Człowiek przyzwyczajony do posłuszeństwa, potężny i możny jak mało kto w Polsce, porównuje krytykę swojej partii (rządzącej, nie podziemnej) do hitlerowskiej propagandy wymierzonej w ludzi skazanych na Zagładę. Jak temu człowiekowi nie wstyd? Ten, któremu znikąd nic nie grozi (poza nim samym, bo sam sobie szkodzi), ten, który ma władzę, armię urzędników, miliony do dyspozycji, kierowców, sekretarki, ochronę, stół pełen jadła, a przede wszystkim prawo do życia i bezpieczeństwo, ma czelność porównywać się do ludzi, którzy nie znali dnia ani godziny, aż zginęli w otchłani Holokaustu, a wśród nich ludzie nam najbliżsi, nasi rodzice, bracia, siostry?

Nie wiem, czy to jest wypowiedź bardziej głupia czy bardziej podła. Chyba jedno i drugie. Świadczy o tym, że jej autor po prostu zatracił się w swojej roli, stracił poczucie rzeczywistości i nie nadaje się do rządu. Typ autorytarny, tak wzburzony i zdegustowany istnieniem opozycji, że śmie odmówić jej człowieczeństwa (wszak trudno uznać Goebbelsa po prostu za człowieka jak inni), a siebie porównać do ofiar hitleryzmu. Moim zdaniem ktoś powinien powiedzieć: Gliński – precz!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 284

Dodaj komentarz »
 1. Pan Redaktor nie zauważa dość prostej prawidłowości.
  Ten kto wstępuje na Olimp władzy, przestaje dostrzegać rzeczywistość.
  We własnych oczach zdaje się być BOGIEM.
  Równie ciekawa jest sprawa upadłych Bogów, strącanych dość regularnie z naszego Olimpu.
  Mają problemy z akceptacją swojego nowego statusu….

 2. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosyjscy-najemnicy-walcza-z-kremlem-w-miedzynarodowym-sadzie/mhbmf9q

  mój komentarz

  Do poczytania . Wszystkim wielkorusofilom, braciom w Marksie , Leninie i Engelsie dedykuję . Ukłony i miłej lektury.
  USA chociaż swoim ” psom wojny PŁACI . Rusek i tego nie umie , MUSI ukraść . Złodziej to zlodziej .

 3. W Polsce już zawsze cierpienie nobilitowało , a sukces był czymś wstydliwym , nieprzyzwoity.
  Dlatego Glinski stroi sie w cudze piórka i nawet zagłady jest gotów Żydom zazdrościć

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @ PiS musi byc ofiara, a brakuje mu juz wcielen.Zaczyna juz brakowac srodowisk, ktorych ta partia by nie obrazila. W koncu pozostanie tylko KK.

 6. Krótko, mocno i słusznie. Brawo!

 7. Bóg nie istnieje, kto w takim razie odbiera rozum Glińskiemu?.

 8. Glinskiemu odbiło . Ale dodać nalezy , że w podobnym tonie wypowiadają się pisowscy wyznawcy a z kilkoma mam styczność w codziennym zyciu . Charakterystyczne jest dla tego gatunku ……poczucie krzywdy i wyższości w jednym , poczucie wlasnej wielkości / wartości i poczucie niedocenienia przez swiat . Ich zyciowym niepowodzeniom są winni jacyś ONI . Pisowcy NIGDY nie szukaja winy w sobie , oni są NIEWINNI jak ”lelija” .

  Ci których znam to ludzie , którym się w życiu srednio udało . Nie wiem czy to reguła ale ci moi ” znajomi ” też uwazaja ze winien jest Balcerowicz i międzynorodówka zydowska . Do głowy im nie przychodzi że jednak noże coś zawalili sami . Ukłony

 9. @tejot
  O 21:00, na C+, „Fabryka trolli” (Putina).
  Musi ciekawe…

 10. PiS to zbiorowy stan umyslu, gdzie panuje nadana sobie jedynieslusznosc i nieomylnosc. To jest swiat gdzie wszystko zmienia znak na przeciwny dla wykazania swojej jedynej Prawdy.
  Krytyka ze strony opozycji jest postrzegana jako jezyk nienawisci a wystapienia wlasnych troglodytow sa wysoko oceniane.
  Ten stan ma znamiona zbiorowego obledu i utraty kontaktu z rzeczywistoscia.
  Amen…

 11. A czy zwrot „z ust samego Bronisława Wildsteina” nie zwiększa nadęcia tego chorego z nienawiści, kiedyś niedocenionego dziennikarza?
  Tak, ci ludzie wywyższeni ‚zbiegiem okoliczności” a nie dzięki kompetencjom dostają małpiego rozumu.
  A Gliński był wybierany na szefa socjologów, jeśli czegoś nie pokręciłem…

 12. Śmieszy mnie szmata językowa rozum odebrało
  Psychiatria zna takie przypadki, ale twierdzi, że 3/100 to statystyczna średnia wśród ludzkości, ale nie więcej.

  Bo trudno nam uznać, że do opanowania języka wystarczy małpi rozum.

  To nie jest tak, że 1/3 Polaków zgłupiała. Oni po prostu wyszli z cienia.
  I sytuacja się nie poprawi, dopóty, dopóki przestaniemy uważać, że jesteśmy równi.
  Ja nie jestem. Jestem pogięty i tylko jedyną moją wartością jest umiejętność pyskowania zgodnie z melodiami polszczyzny.

  https://www.youtube.com/watch?v=8V89FGsWX9c

 13. Soczki2 pisze: –I sytuacja się nie poprawi, dopóty, dopóki przestaniemy uważać, że jesteśmy równi.
  Ja nie jestem. Jestem pogięty

  Jesteś. Ale pociesz się, że nie jesteś jedyny na tym blogu, którego pogięło. 😉

 14. Tutaj o bełkocie pierdoły ministra, a gdzie indziej świętują zakończanie układania wielkiej rury gazowej „Turecki Strumień”. Czyli rosyjski gaz do Turcji, na Bałkany i do Węgier. Zaciska się więc pętla gazowa na szyjach satelitów USA. Za niedługo będą wam dupy marznąć.

 15. Symetryczny ,

  Panie poruczniku , własnie po to pobudowalismy GAZOPORT zeby , jak pan to był ujął , ” DUPY NAM NIE MARZŁY”.

  Parę dni temu wałkowany był na blogu Pana Redaktora Passenta temat gazu, jego cen , kierunków i sposobów dostawy itd , itp.. Pan , panie poruczniku , razem i innymi wielkorusofilami oraz bracmi w Marksie, Leninie i Engelsie , żałosnie fałszywie ” lamentował ” że gaz z GAZOPORTU będzie drogi. Ze się wogóle nikomu cała operacja ”gazoportowa ” nie opłaca . Ze po co ten podobno drogi gaz od USA kupować skoro rosyjski jest tani i dobry . ITD ITP na sowiecką modłę ….. Zachowywał się pan jak nachalny akwizytor Gazpromu , panie poruczniku. Tak czy inaczej , dzieki GAZOPORTOWI , który tak kłuje w oczy wszystkich wielkorusofilów i samych rusów , DUPY NAM NIE ZMARZNA , towarzyszu poruczniku.

 16. Min. Gliński sobie pochlebia. Nikt rozsądny nie chce bawić się w odczłowieczanie grupy śmiesznych, choć groźnych, ciemniaków – po prostu KACZYZM i KACZYŚCI MAJĄ ZNIKNĄĆ Z POLSKIEJ POLITYKI. A potem mogą sobie robić co im się podoba (w granicach prawa).

 17. My pogięci tez wpadamy w szał i robimy wielko oczy , aby dać znać, że od nas coś zależy. I nie będę ukrywał, że robimy to z odrobiną wdzięku.

  https://www.youtube.com/watch?v=Kalh2B7gN-w&t=85s

 18. Przewiduję, że staruszki jeszcze kilka dni będą się zbawiali memami o niedobrych spółkach. Ale wiem, że człowiek jest najbardziej twórczy do XII roku życia.

  Dlatego w polskich szkołach gdy Jasiu wyjma sporą wauuwkę, to Stasiu:
  Spóła!!!
  a na to Jasiu:
  Kto cie przysuau? Wyłoncz komurę!

  ***

  Czas na optymizm, zanim wiedźmy zaczną tańczyć na łysej Górze:
  ( Pomiń reklamę )

  https://www.youtube.com/watch?v=x-w8N32QahY

  Wierzę, że zaśpiewamy chórem …
  Zwykle wychodzi na moje, ale trzeba poczekać …

 19. Pani Redaktorze, nic dodać, nic ująć – jest to wypowiedź głupia i podła.
  Profesor G. kompromituje państwo polskie, naukę polską i swoja partię.
  Pzdr, TJ

 20. tejot
  19 listopada o godz. 21:51

  Pani Redaktorze, nic dodać, nic ująć – jest to wypowiedź głupia i podła.
  Profesor G. kompromituje państwo polskie, naukę polską i swoja partię.
  Pzdr, TJ”

  mój komentarz

  Jak to sie stało że Glinski dostał tytuł profesora ? Nie zidiociał z dnia na dzień chyba ? Ludzie widzieli i wiedzieli kto on jest , coś pisał , mówił , nikt się nie zorientował co to za osobnik ?

  Z panem Tejot-em się zgadzam , Glinski kompromituje Polską i polską naukę . Natomiast nie kompromituje PIS . Bo PIS bardziej skompromitować się pporostu NIE DA . Ukłony.

 21. p53
  19 listopada o godz. 21:43.
  Obys sie nie mylil. Ich nie trzeba wcale odczlowieczac, wystarczy,ze powezma takie przekonanie. A powezma, jesli prezes narzuci i nic to nie bedzie miec wspolnego z rzeczywistoscia ale jak tu slusznie zauwazono PiS to stan umyslu. Skoro nakaze im sie cierpiec niczym Zydzi w czasie Zaglady to oni cierpiec beda! Nawet we wlsnym domu, czy wypasionej bryce. Oni musza czuc krzywde, a krzywda wola o pomste do nieba. To nie jest gra, to wiara! Wbrew logice? A po co komu logika! Slepa wiara jest wygodna, uwalnia od odpowiedzialnosci, daje poczucia ogaraniania
  i zrozumienia rzeczywistosci, uzasadnia postawy roszczeniowe i..uzaleznia. Obawiam sie, ze oni nie beda robic co chca w granicach
  prawa. Oni pojda na noze ! A czym jest dla nich prawo, to juz wiadomo.

 22. tejot
  Gdybyż TYLKO prof. Gliński kompromitował państwo polskie.
  Totalna kompromitacja jest właściwością „dobrej zmiany”. Wszystkich, którzy ją instalują od 2015.

 23. Jeszcze jedno.
  Wypowiedź Glińskiego, profesora jak by nie było, świadczy o tym jaką nikłą wiedzę mają PiSowscy prominenci o świecie. Przykładem dla nich jest sam Jarosław Ka – neptek, dyletant jeśli chodzi o politykę międzynarodową, historię własnego kraju i ogólną oraz geografię ogólną i gospodarczą.
  Pzdr, TJ

 24. Gliński odczłowiecza sam siebie tym co mówi.
  Pozbawia się ludzkich atrybutów takich jak rozum i empatia.
  Zarazem nie jest zwierzęciem, bo zwierzęta zachowują się racjonalnie. Nie jest maszyną, bo maszyny robią to, do czego są przeznaczone.
  Do jakiego podzbioru należy Gliński?

 25. @ PiS nie rozplynie sie grzecznie w spoleczenstwie, nie wroci juz do klepania zdrowasiek. Motloch posmakowal WIELKOSCI, wladzy, boskiego poslannictwa i nieomal namaszczenia.I Wielki Polak, ktorego jedyna wielkoscia jest polskosc, czy raczej -polactwo, juz tego nie odda! Obawiam sie, ze moze dojsc, do takiej eskalacji nienawisci, do takiego sklocenia wszystkich ze wszystkimi, ze poleje sie krew.Czy na prawde myslicie, ze jak PiS przegra wybory, to odda wladze? Mysle, ze watpie? Tyle znacza dla nich wybory co Trybunal Kon., sady, wyroki TSUE i cala reszta wartosci, dla nich kompletnie bez wartosci.

 26. stasieku
  19 listopada o godz. 20:46
  @tejot
  O 21:00, na C+, „Fabryka trolli” (Putina).
  Musi ciekawe…

  Mój komentarz
  Jeżeli to o tej fabryce trolli w Petersburgu, to czytałem kilka publikacji na ten temat. Wskazują one, że propagandziści Putina poszli na całość. Nie trudno się domyślić, że decyzja ta zostały podjęta po tym, jak wypróbowano metodę i jak okazało się, że to działa.
  Pzdr, TJ

 27. @ A moze my juz mamy w genach Panstwo Podziemne i wieczna walke o wolnosc? Moze instnkt narodu podswiadomie dazy do destrukcji aby znow
  sobie zfundowac powtorke z historii, jakkolwiek idiotyczna i stracencza by byla.Jestesmy narodem stracencow! A tylko stracency sa wybrancami.

 28. @Tejot
  A jaka to wiedze ma taki Lukaszenko albo i nawet Putin czy Trump? Przeciez to sa bez wyjatku ignoranci! Od wiedzy to oni maja ludzi.

 29. Przeczytałem tekst Hartmana. Również się pod nim podpisuję.

 30. @all English speaking

  Myślę, że ten program Johna Olivera nawiązuje bezpośrednio do wstępniaka redaktora Daniela Pasenta. Jest też polski smaczek. Polecam!
  Authoritarianism: Last Week Tonight with John Oliver (HBO)

 31. Skoro kilka osob mowi mi ze jestem DEBIL to chyba jestem,ale ja nie wiem
  jak to zmienic,moze ktos ma jakis pomysl co zrobic ?.

 32. G. podszywa sie pod ofiary, to stary chwyt autorytarystów, mniejszość ich dyskryminuje – mimo, że mają wszelkie atrybuty władzy. Frustrujące…

 33. Znalezione – stracenczo pogięte bo wybrane z kupy smieci . (Nie jestesmy sami ) Tradycyjnie bez zwiazku z felietonem

  – Kontrola z urzędu skarbowego w gminie żydowskiej. Kontroler ewidentnie chce się do czegoś doczepić, ale nie za bardzo ma do czego, bo finanse wydają się być w porządku. W końcu pyta rabina:
  – Rabe, przez cały rok spożywacie tutaj macę. Co robicie z okruchami, które wam zostają?
  – Skrupulatnie je zbieramy i odsyłamy do piekarni, a piekarz raz do roku robi nam wielką macę gratis, odpowiada rabin.
  – A co robicie z resztkami świec rytualnych, które przecież nigdy nie dopalają się do końca?
  – Niemniej dokładnie je zbieramy i wysyłamy do wytwórcy świec, a ten raz do roku funduje nam komplet świec na szabas.
  Zrezygnowany urzędnik, chwytając się ostatniej deski ratunku, pyta:
  – A co robicie z tymi wszystkimi napletkami, które zostają wam po obrzezaniu?
  – Aaaa, te to najskrupulatnierj zbieramy, wysyłamy do urzędu skarbowego i raz do roku przysyłają nam takiego ch..a na kontrolę!

 34. Oto drugi profesor i ksiądz, który kompromituje kościół, Katolicki Uniwersytet Lubelski i polskie państwo.
  Ks. prof. dr hab. Tadeusz Guza wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o żydowskich mordach rytualnych:

  „”My wiemy, kochani państwo, że tych faktów, jakimi były mordy rytualne, nie da się z historii wymazać. Dlaczego? Dlatego, że my, polskie państwo, w naszych archiwach, w ocalałych dokumentach, mamy na przestrzeni różnych wieków – wtedy, kiedy Żydzi żyli razem z naszym narodem polskim – my mamy prawomocne wyroki po mordach rytualnych.” ”

  Szczypię się w policzek.
  Zwracam uwagę na frazę wygłoszona przez przez księdza profesora. – …my polskie państwo…”
  Kolejni właściciele państwa się ujawniają.

  Po takim naukowym wyskoku księdza profesora można oczekiwać, że znajdą się dowody naukowe na to że istniały czarownice, bo mamy prawomocne wyroki sądów skazujące kobiety za konszachty z diabłem, itd. Diabeł funkcjonuje i ma się dobrze, to już wiemy dzięki egzorcystom, którzy dostarczyli setki wiarygodnych świadectw o tym, że osobiście wypędzali diabła z ludzi opętanych i że widzieli na własne oczy jak diabeł ucieka.
  Pzdr, TJ

 35. Za dużo historyków, i w ogóle za dużo o historii w ustach polityków, a przecież wiadomo, że historia kołem się toczy, i każda władza jest przechodnia.

  Teraz jest pora na porządki. Trzeba zgrabić, wyrównać, ogacić co się da, a gdyby tak jeszcze rozebrać stare i niepotrzebne rudery, które można znaleźć wszędzie jak Polska długa i szeroka.

  W czasach PRL-u inspekcja budowlana od czasu do czasu wydawała polecenia właścicielom posesji. Obecnie własność wydaje się nadrzędna, i tylko przy budowie dróg udaje się czasami coś uporządkować.

  Ach mój miły Augustynie, wszystko minie, minie, minie, a o wicepremierze mało kto będzie pamiętał

  Redaktor Passent ma wszelkie prawo do krytyki Glińskiego, i tych rządowych „historyków”

 36. 20 lat temu powstało Porozumienie Centrum, pierwsza wersja PiS-u
  Jarosław Kaczyński i Adam Glapiński w czasie kampanii wyborczej w 1991 roku
  http://www.tokfm.pl/Tokfm/51,103087,7872366.html?i=1
  Oni znają zie od lat , razem tworzyli partie Porozumienie centrum (data powstania 12 maja 1990) czyli 28 lat temu!

 37. Pod poprzednim wstępniakiem @Adam100 dał link do poniższego tekstu.
  Wydało mi się, że warto go tu przytoczyć.
  Mam nadzieję, że nie łamię regulaminu.

  ****

  Jest smaczna anegdota: Czym różni się angielski ambasador od rosyjskiego? Ano tym, że pod koniec przyjęcia angielski ambasador z nikim się nie żegna, tylko wychodzi. A rosyjski – odwrotnie.

  Jak więc widać, tę samą okoliczność można spożytkować wielorako, to samo narzędzie wykorzystać można do różnych celów.

  Dla Europejczyków w Brukseli bank resolution, czyli przymusowa restrukturyzacja, służy ochronie depozytów obywateli. Nasi PiS-owcy, jak możemy się domyślać, zobaczyli w niej poręczne narzędzie do wzięcia pod but właścicieli banków, do przejmowania banków za złotówkę (a przynajmniej jednego). Wiadomo, tłuczek do mięsa może służyć do robienia kotletów, ale można nim też kogoś zmasakrować. Zależy, kto co ma w głowie.

  I kto jest z jakiej cywilizacji.

  Afera z nagraniem rozmowy w Komisji Nadzoru Finansowego, między jej przewodniczącym Markiem Chrzanowskim a właścicielem Getin Noble Baku i Idea Banku Leszkiem Czarneckim, zajmuje opinię publiczną już tydzień, i końca jej nie widać.

  Bo to jest afera, która rozgrywa się na kilku płaszczyznach.

  Po pierwsze, to jest afera wysokiego urzędnika, który składa prywatnemu biznesmenowi tzw. propozycję nie do odrzucenia. I nawet nie jest już ważne, czy sąd zakwalifikuje ją jako propozycję korupcyjną czy nie, bo sama rozmowa, jej okoliczności, sposób prowadzenia, są obrzydliwe, i Chrzanowskiego dyskwalifikujące. I ta informacja, że przewodniczący włącza „szumidło”, i ta propozycja, żeby Czarnecki zatrudnił wskazanego palcem radcę prawnego i zapłacił mu, za trzy lata „pracy”, 40 mln zł (tę sumę wymienia Czarnecki)… Przepraszam, to Mateusz Morawiecki, który był prezesem WBK Banku Zachodniego, za trzy lata zarobił 33 mln zł. Więc jak rozumieć zarobki radcy, wyciągniętego z kapelusza?

  Po drugie, w całej sprawie pozostaje do rozstrzygnięcia pytanie – czy Chrzanowski działał w imieniu własnym, czy w imieniu grupy? Tego pewnie za tej władzy się nie dowiemy. Ale to nie znaczy, że sprawa przyschnie…

  To wszystko uderza w PiS, bo przewodniczący KNF jest członkiem tej partii, jest z nią związany, to oni na tym stanowisku go postawili. No to mają.

  Zresztą, natychmiast pojawiają się kolejne pytania. Czy PiS pobiera haracz od innych biznesmenów? Czy składa im podobne propozycje, jak Czarneckiemu? Ten sam radca, którego proponował przewodniczący KNF, znalazł się w radzie nadzorczej banku Zygmunta Solorza. Więc pytanie nasuwa się samo – ile na tym stanowisku zarabia?

  Kolejne pytanie brzmi, jak wyglądał plan PiS-u (czyli Zdzisława Sokala) jeśli chodzi o bank Czarneckiego? Jak miał być konkretnie przejmowany? Domyślam się, że według uchwalonej w ubiegłym tygodniu ustawy. Więc kto za nią lobbował? Chrzanowski – to wiemy. I kto jeszcze? Ten plan przewidywał, że bank Czarneckiego będzie dołączony do innego banku, i potem dokapitalizowany kwotą 2 mld zł wziętych z publicznej kasy. No to kto miał otrzymać taki prezent? Kto miał dostać, równocześnie, Getin Bank i 2 mld zł?

  To wszystko pięknie byłoby opakowane, jak to państwo troszczy się o oszczędności obywateli, ale tak naprawdę byłby to podwójny przewał…

  Kilka lat temu głośny był film „Układ zamknięty”, tam też miejscowa koteria niszczyła przedsiębiorcę. Okradała go w majestacie władzy, która jest cyniczna, która może, i która czuje się bezkarnie. Wtedy mówiono, że jest to opowieść o sitwach, które obsadziły mniejsze miejscowości, i które są podporą ówczesnej władzy. No to teraz „Układ zamknięty” będzie oglądany inaczej.

  Bo rozmowa w KNF, pokazująca jak państwo PiS-u działa za kurtyną, jest jak scena na bis. I wprowadzenie do kolejnej serii o „układzie”, w której PiS buduje w Polsce model węgierski. Taki, w którym dla ludzi władzy są przywileje i pieniądze, duże państwowe pieniądze, a dla gawiedzi są opowieści o wstawaniu z kolan, złej zagranicy, postkomunie, złym Tusku, esbekach, KOD-zie, i co tam jeszcze gawiedź kupi.

  Tak to wygląda, choć temu wszystkiemu towarzyszy nieoczekiwana zmiana miejsc – bo ścigana zwierzyna nagle przeistacza się w wilka. Oto właśnie dziś w nocy otrzymaliśmy komunikat, że zebrał się (w niedzielę wieczorem!) Komitet Stabilności Finansowej, i on gwarantuje bankom Czarneckiego wypłacalność i stabilność, i NBP mu pomoże. Proszę, najpierw byłą propozycja czterdzieści, i wykup za złotówkę, a teraz NBP chce pomagać… Skąd ta zmiana o 180 stopni? Czy można ją łączyć z tym, że w poniedziałek (czyli dziś) Czarnecki miał być przesłuchiwany w prokuraturze, no i miał ujawniać kolejne taśmy?

  Zobaczymy, najbliższe godziny to pokażą, co ujawni. A ja sobie zapisuję w notesiku, że ta władza zaczyna się cofać, że można ją przydusić.

  Zresztą, jak pokazała afera KNF, tam na szczytach oni sami się duszą, ogień płonie na linii premier – prezes NBP. Mateusz Morawiecki wyraźnie dystansuje się od Marka Chrzanowskiego, już zapowiada, że KNF weźmie teraz pod swój nadzór, że teraz będzie dobrze. No i mówi, że radca prawny, którego wysuwał Chrzanowski, to on z nim nie ma nic wspólnego, to człowiek rekomendowany przez NBP.

  Adam Glapiński z kolei odbija piłeczkę, mówiąc, że nadzór nad KNF sprawował premier, więc to jego afera. Tu gra jest na ostro. Ale kto ma polec? Morawiecki, który jest dziś twarzą rządzącego obozu, na którego Kaczyński stawia, czy Glapiński, który z Kaczyńskim, jest od zarania III RP, i który budował finansową potęgę jego partii?

  Stawiam, że to starcie skończy się upokorzeniem Morawieckiego…

  Ech, ponuro to wszystko wygląda, więc na zakończenie proponuję coś pogodnego, czyli komentarz minister przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz. Pytana, co sądzi o aferze, odparła, że to ani skandal, ani afera, tylko wypadek przy pracy.

  No jasne, wypadek. Szumidło nie zadziałało… I są kłopoty
  (Robert Walenciak)

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/opinie/walenciak/news-wypadek-przy-pracy,nId,2684638#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 38. te podane na początku 20 lat skopiowałem z artykułu sprzed 8 lat,

 39. Symetryczny
  18 listopada o godz. 18:21

  Emerytow i samotne matki nie bedzie stac na sprowadzany z drugiej strony swiata gaz, wiec zamarzna jak ,, Dziewczynka z zapalkami „.

 40. @jakub01.

  Dzięki za dobre słowo.
  A u ateistów…. na chwilę weszłam tam na chwilę poczytać…..
  a tam sabat na łysej górze.
  Tobie też nie żałowali.
  O ile pamiętam, to głównie Tobermory Ciebie zapamiętał
  Ta na ka dyryguje orkiestrą jak zwykle

  Jak w mrowisko po wsadzeniu kija.

 41. chwila się zdublowała czemuś.
  pewnie jakieś uroki rzucone?

 42. mialo byc do blackley, 18:21

 43. 404
  19 listopada o godz. 22:55
  Wstrzeliłeś się swym tekstem pod moja informację o Glapińskim starym znajomym Jarka i człowiekiem który finansami jego partie wspiera.
  Walenciak ma racje Glapiński może polec jako ostatni

 44. I dlatego obecność @Saldo Mortale / @Radziwiłłow Jedwabne jest tutaj zdecydowanie niezbędna. To nie tylko podłość, to wulgarny antysemityzm państwowy w osobie wicepremiera.

 45. Soczki zadekretowały rozmowę Piotra Fronczewskiego z Tadeuszem Rossem i w tej rozmowie jest kilka powiedzeń jak to się mówi „na rzeczy”.
  Pasuje tutaj jak ulał „Nie ma tego, bez tamtego”, a prezes milczy jak grób

 46. Wsparcie polityków PiS dla tzw polityki Smoleńskiej wskazuje jednoznacznie na moralność tego towarzystwa. Pisałem powtarzam większego draństwa w czasie pokoju nie można było zrobić niż oskarżenie swych politycznych przeciwników o zamordowanie prezydenta i prawie 100 Vipów przy współudziale nieprzyjaznego nam mocarstwa , wbrew oczywistym dowodom że katastrofa była wypadkiem
  (Torańska cytat
  „spojrzał na mnie. Ja na niego. Nasze spojrzenia się zatrzymały. Na jakieś 20 minut. Patrzyliśmy sobie w oczy. (…) To była rozgrywka, kto kogo przetrzyma. (…) Taka rozmowa [z JK] musiałaby się zacząć od pytania: Jarek, po co ty to robisz?. (…) On przecież nie wierzy w żadne zamachy. „)
  Dlatego kompletnie mnie nie dziwią absurdy wypowiadane przez Glińskiego, bo to wskazuje że on doskonale pasuje do PiS)

 47. Przerażająca wypowiedz profesora socjologii, wicepremiera i ministra kultury (bez sztuki) – którego nazwiska nikt nie będzie za chwilę pamiętał, jest kolejną wypowiedzią członka rządu, który od 3. lat demoluje nasze państwo. „Zapisane będą słowa i czyny.”

 48. blackley , ten prawdziwy , z Polski

  wpis z 20.11 godz 0.44 nie jest mój . Nie linkowałem .

  kolejny wpis , cytuję

  ” blackley
  19 listopada o godz. 22:36

  Skoro kilka osob mowi mi ze jestem DEBIL to chyba jestem,ale ja nie wiem
  jak to zmienic,moze ktos ma jakis pomysl co zrobic ?;;

  w/w wklejony wpis również nie jest mój , blackleya z Polski , prawdziwego . Kradnie moją tożsamość sowiecka prostytutka . Taka , putinowska sytuacja

 49. wyzysk
  19 listopada o godz. 23:00

  Symetryczny
  18 listopada o godz. 18:21

  Emerytow i samotne matki nie bedzie stac na sprowadzany z drugiej strony swiata gaz, wiec zamarzna jak ,, Dziewczynka z zapalkami „.

  poniewaz pan wyzysk skierował swój komentarz do mnie , omyłkowo adresując do towarzysza Symetrycznego odpowiadam

  mój komentarz

  Koniecznie w tej sprawie winien pan udać się do Wosia Rafała . We dwóch dacie radę coś wymysleć . Może gaz za 2 grosze za m3 ? Albo darmo ? Nie wiadomo chwilowo skąd wziąć na takie brewerie pieniądze ale zawsze można poszukać . Obowiązkowo w cudzych kieszeniach .

 50. 404
  19 listopada o godz. 23:01,
  Nie zagladam na sasiednie blogi oprocz Hartmana i czasem Szostkiewicza, bo obu redaktorow lubie. O istnieniu ateistow w ogole zapomnialam, do czasu afery z Toba. A niechze ta se pojazgocza, mnie to totalnie isi kolo…

 51. @ Juz mnie raz skarcono za czrnowidztwo ale ja nie ufam PiS tyle co brudu za paznokciem. Nie wydaje mi sie aby Glinski tak ot, z wlasnewoli cos takiego chlapnal, az taki glupi chyba nie jest. Moze to zapowiedz kolejnej odslony pisowskiego meczenstwa? Teraz juz nie zdradzieckie mordy beda ale wrecz mordercy, przez ktorymi narod bedzie musial bronic swego zycia? Odlozyc na bok wszelkie sprawy z wyborami wlacznie i stanac wraz z chlopcami z OT do walki ze zbrodniarzami narodu? Unia wszak nas nie obroni, Uni to na reke, nie beda Niemcy placic reparacji.
  Propagande juz widze, nietrudno zgadnac a do wyborow zaledwie rok. Jesli PiS nie zechce do nich dopuscic, to czas najwyzszy na rozkrecanie zadymy.

 52. blackley
  19 listopada o godz. 22:36,
  Pomysl jest prosty, -nie udawaj, ze znasz sie na kazdej rzeczy, bo tak nie jest i nie obrzucaj ludzi blotem jesli ci na to zwracaja uwage. Jednak deblilem nie jestes skoro zdobyles sie na taka refleksje.Nie kazdy by potrafil. Pozdr.

 53. @404
  Machnij reka na ten malpi gaj. Nie pamietam tego @Te -costam, bo u ateistow bylam za krotko aby zapamietac jakies nicki. Natomiast zdenerwowal mnie fakt, ze tam likwidowano bezceromonialnie twoje wpisy
  ale nikt sie nie wstydzil przywlec tutaj za Toba i wdawac sie w wyjasnienia. Tam trzebabylo. To sa chwyty niedopuszczalne, wiec wydalam koci ryk he, he. Tu na naszym blogu jest nas chyba tylko 4 i moze ktos z doskoku a i to bez przerwy jestesmy narazone na jakies seksistowskie odzywki ze strony kilku facetow, ktorzy nie znosza kobiet, bo sie ich boja, wiec albo sa chamscy albo probuja byc protekcjonalni.
  Nie jestem do tego przyzwyczajona wiec czasem reaguje ostro. Na hiszpanskim blogu takie zachowania nawet trudno sobie wyobrazic. Czegos takiego po prostu nie ma. No ale Polacy przeciez caluja kobiety w dlon, tacy sa wytworni!

 54. jakub01
  19 listopada o godz.2:29

  Moze i debilem nie jestem,czasami mam chwile slabosci ale cos w tym
  jest,cos w tym musi byc skoro tylu blogowiczow zwraca mi na to uwage.
  Uklony.

 55. Tak, swoja głupota i chamstwem Profesor (sic!) Gliński przebił nawet poseł Pawłowicz.
  PS. Jeżeli generała mozna zdegradować to dlaczego profesora nie można pozbawic tytułu?

 56. Definicja Faszyzmu z wikipedii:

  Podstawowe cechy i założenia faszyzmu:
  Autokratyzm w stylu wodzowskim.
  Militaryzm.
  Walka z odmiennymi ideologiami (np. …
  Pełna kontrola partii rządzącej nad dużą częścią aspektów życia społecznego i gospodarczego.
  Gospodarczy etatyzm oraz korporacjonizm.
  Nacjonalizm, w skrajnych przypadkach szowinizm bądź rasizm.

  Jesteśmy juz bliscy definicji.

 57. observer

  Widze ze po latach wrociles do swojego pierwotnego nicku a swoja droga
  jest to najlepszy nick jaki kiedykolwiek wymysliles,pasuje do ciebie jak ulal.

  https://nczas.com/2018/11/19/afera-pis-rzucal-gromy-na-po-za-zabranie-ofe-a-moze-znacjonalizowac-skladki-na-ppk-o-ofe-zreszta-tez-mowi-sie-za-kulisami/?fbclid=IwAR2lDkhkt2m_afG31gJQP6FtTocPTxcYOx5d_aUP-GvRdOGUVAmxsb29XFY

 58. To ma szczęście bo ponoć tzw. sowiecka okupacja była gorsza od okupacji katolickiego wehrmachtu. Co sugeruje totalna prawica. W niemieckich obozach koncentracyjnych było np. mleko w menu i burdele. Jankesi do Guantanamo swojego KL szukają kapo. Volksdojcze mile widziani. Deputatem złote zęby. Co może potwierdzić blogowy volksdojcz herbu Latryna z genami rusofoba. Chwali okupację katolickiego wehrmachtu ganiąc stalinowskie Gułagi dzieło Gruzina. Tak sobie myślę dlaczego metody III Rzeszy z Bogiem na ustach są wytykane. Wszak Watykan tego nie robił.

 59. Dlaczego przy okazji obrażają imperium medialne Rydzyka. Tam słowo boże jak nadstawianie drugiego policzka. Tak sobie myślę,że z Żydów robią chłopców do bicia.

 60. @

  Mówicie pogardliwie, że anty-PiS to za mało? Mylicie się. Ocalenie polskiej demokracji w zupełności wystarczy
  http://wyborcza.pl/7,75968,24187385,program-anty-pis-to-gra-o-wszystko.

 61. @

  Poseł Marek Jakubiak niechcący już wczoraj wpisał się w „przekaz dnia”. – PO robi z pisowców to samo, co z Żydów robiła NSDAP – mówił w TVP Info. W podobnym tonie w rozmowie z „Wprost” wypowiadał się wicepremier Piotr Gliński.

  – Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczyć, delegitymizować, mamy być traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa. Ma wzbudzić do nas obrzydzenie – tak skomentował narrację opozycji w poniedziałkowym wydaniu „Wprost” minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

  Co ciekawe, w bardzo podobny sposób, ale dzień przed publikacją wywiadu z ministrem kultury, taką narrację przedstawiał Marek Jakubiak, obecnie poseł niezrzeszony, a w przeszłości członek klubu Kukiz’15.

  W niedzielę, w programie „W pełnym świetle” w TVP Info, Jakubiak tak nakreślał sytuację:

  NSDAP znalazła w Niemczech wspólnego wroga, a Platforma nie ma w Polsce Żydów. Więc wymyśliła sobie pisowców i robi z pisowców to samo, co z Żydów robiła NSDAP

  Jak wyjaśniał dalej Jakubiak, w ten sposób udało się wygrać PO wybory w Warszawie, ponieważ „straszyła PiS-em”. Stwierdził też, kierując te słowa do opozycji: –
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24184592,marek-jakubiak-niechcacy-zdradza-przekaz-dnia-pis-w-sprawie.html#a=167&c=154&s=BoxNewsMT

 62. blackley
  20 listopada o godz. 3:00

  blackley
  20 listopada o godz. 5:51

  mój komentarz,

  sowiecki złodziej znów kradnie

 63. @blackley

  To czy @soczki2 jest schizofrenicznym idiotą nie zależy od niego.

  Po pierwsze: życzenie @soczki2 aby zostać idiotą są głupio śmieszne.
  Zazwyczaj idiotą się staje wbrew życzeniom mianowanego a na pewno obok tych życzeń.

  Po drugie: prawie wszystko zależy od aktualnej potrzeby mianującego, która to potrzeba jest zwykle wywołana bodźcem niezależnym od mianującego i od mianowanego.

  A teraz zastąp w powyższym @soczki2 ( idiotyzm możesz pozornie na chwilę odwołać, co ci szkodzi, @soczki2 deklaruje cierpliwość ) przez Piotr Gliński.

  Przywołaj z pamięci trybunę sejmową i tablet.

  Tablet stał się posłem ( czyli poważnym posłańcem ) Jarosława Kaczyńskiego i przemówił obraz do dziadów sprzeciwiających się woli Wybranego.

  Przesadnie ujmując: wszystko nie tak.

  No to uporządkujmy.

  Największym ekonomistą w historii ziemskiej cywilizacji był Józef Wisarionowicz Stalin i ten tytuł miał być wyryty na jego nagrobku.

  Największym socjologiem Polskim w krótkiej ziemskiej historii socjologii jako nauki Jest Piotr Gliński. Nawet Jan Kochanowski nie potrafił wymyśleć Odprawy Posła Tabletowego.

  I ten co nie dopuścił żywego Glińskiego do nieżywego z natury mikrofonu wyszedł na idiotę ( jeśli to była kobieta, to wychynie ze mnie mizoginizm, nie wszystkie mnie chciały i rachunki są dalekie od wyrównania ).

  ***

  Egzegeza:

  Normalny wąż w obliczu śmiertelnego zagrożenia ponoć gryzie własny ogon.
  Po cholerę socjologia, po cholerę ekonomia, po cholerę Platon, skoro tak strasznie trudno tym idiotom wyjaśnić, że

  Państwo to ja.
  Totalna opozycjo prąca do zgłady narodu! Za chwilę mój brat splunie na was z nieba!
  .

  ***
  Tip dla cierpiących, gdy gmata się w oczach.

  Kolego adresacie: nie wyręczaj bliźnich z robienia z ciebie idioty.
  Nie rób z siebie idioty. To musi być poprzedzone profesurą i jawnym historycznie ważnym wystąpieniem sejmowym. Co tu gadać: nie przebijesz

  ***

  Co wam panie i panowie na głowę padło? Idioty nie widzieliście i nie słyszeliście?

  Jak się jeden zużyje, to się weźmie następnego czekającego w długiej kolejce.
  W przerwie przywoła się do sprzątnięcia jakąś madamę z Koła gospodyń wiejskich.

  Od tysiąca lat nic większego na polskim stawie nie było niż kaczki.
  To naprawdę trudne do zrozumienia i może być to wam wybaczone przed śmiercią.

 64. @

  Kiedy dwóch ministrów ( Ziobro, Kamiński )
  nadzoruje śledztwo w sprawie która
  dotyka osób z najbliższego
  kręgu rodzinno-towarzyskiego
  to nie wiem dlaczego
  ale z chęcią obejrzałbym film:
  ”Sami swoi”
  lub
  ”Nie ma mocnych”

 65. Walka o dobrą zmianę nasila się wraz z jej postępami.

 66. @

  Cel ideologiczny stał się ważniejszy niż finansowy interes państwa. A to niesie za sobą poważne niebezpieczeństwo, czyli utratę zaufania do systemu bankowego. Taki plan nie powinien powstać, a pan Zdzisław Sokal, jeśli istotnie jest autorem takiego planu, powinien jak najszybciej przestać pełnić jakiekolwiek funkcje w systemie finansowym kraju. Czy prezydent jeszcze mu ufa? – pyta w rozmowie z nami prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów, główny ekonomista BCC. Jego zdaniem, afera KNF jest groźniejsza niż afera Rywina. – Tylko tam osoba prywatna przyszła do osoby prywatnej, a w tym wypadku osoba prywatna przychodzi do szefa ważnej instytucji państwowej i razem idą do szefa innej ważnej instytucji państwowej – mówi. – Jedno jest pewne: Adam Glapiński o wszystkim wiedział i miał świadomość zagrożeń – dodaje.

  https://wiadomo.co/stanislaw-gomulka-cel-ideologiczny-wazniejszy-niz-finansowy-interes-panstwa/?fbclid=IwAR00MCRiOeWglJTmMF-YNgHs0ZADzx3A4nfZaLLxD6K6meEpjXXjhzemI3c

 67. obie strony tego sporu usiłują się odczłowieczyć nawzajem, a kocioł przygania garnkowi

 68. @

  Wojciech Szacki:

  W środku Europy, w drugiej dekadzie XXI wieku, w państwie należącym do Unii Europejskiej, w telewizji publicznej w kolejnym dniu afery z udziałem byłego już szefa potężnej instytucji rynku finansowego Danuta Holecka przeprowadziła w „Wiadomościach” taki oto wywiad:

  Danuta Holecka: „Premier mówi, że w sprawie KNF działania były natychmiastowe, zdecydowane i jest przekonany, że w krótkim czasie dojdzie do wyjaśnienia całej sprawy. Czy panowie też są przekonani?”

  Eryk Mistewicz: „Dodałbym, że te decyzje były wręcz chirurgiczne. Chirurgiczne cięcia, w taki sposób, aby zadziałać skutecznie, z rozwagą, ale bardzo szybko. Następne decyzje, jestem przekonany, także będą szybkie, aby pokazać, że sektor odpowiedzialności za państwo jest po prostu realizowany”.

  Dawid Piekarz: „Ja tylko dodam, że to był przykład, że zadziałały instytucje państwa. Reakcje służb i prokuratury były i adekwatne, i szybkie. Nie można mówić o państwie teoretycznym”.

  Danuta Holecka: „W TVP 1 dziękujemy”.

  Gdybym nie zobaczył, nie uwierzyłbym.

 69. Szanowni Panstwo,
  prof. Glinski ma racje, a wsciekle ujadanie bolszewii, ktora z zoldu ruskiego
  przeszla na zold pruski jest tego faktu dobitnym potwierdzeniem.

 70. Levar
  20 listopada o godz. 9:17
  „prof. Glinski ma racje”

  Przekaz dnia nie może być błędny!!!.
  Levar „kupuje”.

 71. @ Barbarus
  20 listopada o godz. 8:55
  ” a kocioł przygania garnkowi”

  Bardziej symetrycznie to naprawdę nie można.
  Balans, no arcybaletmistrzowski.

 72. P.Glińskiego zapamiętałam jako orędownika spiskowej teorii katastrofy, a w pełny odlot popada często. Taki przywilej ministrów.
  https://wiadomosci.wp.pl/glinskiego-ponioslo-oto-co-powiedzial-o-smolensku-6239591261628545a
  Przy okazji, czy ten minister kultury itd. czymś szczególnym, pozytywnym wykazał się w przeciągu trzech lat?

 73. Wczoraj byłam na spotkaniu Klubu Obywatelskiego w Brukseli, wróciłam pod wrażeniem panelu (pp. Boni, Michnik, Lityński i państwo Wujcowie).
  Wspomniano Dorna, Marcinkiewicza, Ujazdowskiego i (przyznaję, kąśliwie) stwierdzono że choroba pisowska zdaje się uleczalna. Natomiast nie wiem czy Gliński poddałby się kuracji z sukcesem. To co wyczynia to „dla chleba, panie” bo w środowisku po PiSie będzie skończony. Strach w oczy zajrzał, co zresztą nie tłumaczy zwykłej podłości.

 74. Tu również mamy odlot i jak oceniają obywatele – pozytywny. Cytuję: „…jeśli nasz rząd mówi że kamery są instalowane w każdym zakątku przestrzeni publicznej ja czuję się bezpieczna…”
  https://www.aljazeera.com/programmes/101east/2018/11/china-spying-eyes-181115060044471.html

 75. komentarz pod poniżej zalinkowanym artykułem
  https://dorzeczy.pl/kraj/84355/Jest-odpowiedz-rzadu-ws-decyzji-TSUE-o-Sadzie-Najwyzszym.html

  No i z tego artykułu dowiedziałem się, ze odpowiedź rządu ws. decyzji TSUE o Sądzie Najwyższym jest tak tajna, ze nawet Polski Rzad jej nie zna!!!

 76. @

  Ptaszek zakwilił z jesiona,
  słonko przegnało precz nockę
  kiedy zjawiła się ONA
  w pisie raz na Nowogrodzkiej

  Nikt zaproszenia nie słał,
  przyszła wiec cicho ukradkiem
  Jakiś minister spadł z krzesła
  Boską przywołał ktoś Matkę

  Kilka posłanek zemdlało,
  jakiś sercowiec się zatkał,
  a pani Basia nieśmiało
  spytała: Kawa? Herbatka?…

  Gdy dotarł prezes ze świta,
  już się na wstępie posikał.
  A to przybyła z wizyta
  w pisu szeregi
  PANIKA

 77. @

  Tomasz Lis:

  Glapiński i Sokal muszą odejść. Absolutną kompromitacją PiS – owskiego państwa jest jednak także to, że jegomość taki jak Bierecki stoi na czele senackiej komisji finansów, a inny jegomość ze SKOK – ów, Szewczak, jest wiceszefem sejmowej komisji finansów. To jest totalna granda.

 78. Nie wierzę w wymuszanie „indywidualnej” łapówki na sumę 40 mln, dlatego że takiej kwoty żadna osoba fizyczna nie ukryje. Wydaje się więc, że zaczął się systemowy proces wywłaszczania i szantażowania, że to jest odgórny plan, by w ten sposób gromadzić wielką fortunę na zapleczu tego obozu politycznego. To, co zobaczyliśmy, jest systemowe: władza PiS robi to, co kilka lat temu zaczął robić na Węgrzech Orbán – tam grupa skupiona wokół premiera zaczęła wywłaszczać ludzi z własności prywatnej – mówi w rozmowie z nami prof. Radosław Markowski, politolog.
  https://wiadomo.co/prof-radoslaw-markowski-zaczal-sie-systemowy-proces-wywlaszczania-i-szantazowania/
  ============

  Doskonały ten portal.
  Warto umieścić w zakładce.

 79. w Polsce by to nie przeszło, tu się wolność kocha i rozumie. Prawo do szemranych interesów też.

 80. Jedna wybrana demokratycznie partia może to zniweczyć?
  Kaczyński na początku opowiadał coś o pakiecie demokratycznym, a w tej chwili już nawet nie udaje, że się z kimś liczy. Poza tym, to jest zupełnie inna mentalność. Kwaśniewski czy Rakowski – jeśli już nawiązujemy do tamtych czasów – to byli jednak Europejczycy, potrafili i chcieli rozmawiać. Nawet Jaruzelski, z którym wraz z Alikiem Smolarem przeprowadzałem kiedyś wywiad, robił wrażenie swoim wykształceniem, znajomością języków obcych, kulturą osobistą. Bez względu na to, co robił jako przywódca reżimu i jak źle go ocenialiśmy jako działacze opozycji, był cywilizowanym człowiekiem. Przy rozmowach z władzą naprzeciw nas, Geremka, Michnika, siedział prof. Janusz Reykowski, człowiek ogromnie inteligentny i ciekawy, mimo że wtedy był tak zwanym komunistą. Do dziś się czasem z nim spotykam i umiemy rozmawiać w sposób cywilizowany. A gdzie pan w PiS-ie widzi kandydatów do roli Kwaśniewskiego, Rakowskiego, nawet Millera, ludzi, którzy mogliby doprowadzić do nowego Okrągłego Stołu? Nie ma.
  https://wiadomo.co/prof-krol-nie-wykluczam-ze-poleje-sie-krew/
  ==========

  Niestety, dyskusja ze zideologizowanymi bucami, jest niemożliwa.
  Co pięknie widać i na tym blogu….
  Sekciarze od Kaczyńskiego są odporni na wszelkie argumenty.

 81. @Nefer 9:55 ja to już czytałam, na innym blogu. I puenta była inna, ale to znak że takie spotkanie bardzo się przydaje i wspomnienie o nim pasuje do różnych okoliczności.

 82. @adam100

  Świetny wierszyk!

 83. …precz !!

 84. Pozwolę, więc zakończyć jednym pytaniem.:

  Na jakich podstawach opieracie swoją wiarę, że Polska jest rajem, w którym nie ma korupcji i lewych interesów? Przez 30 lat każdy, kto dochodził do władzy dbał przede wszystkim o interes swój i swoich politycznych pobratymców. Dlaczego właśnie teraz miałoby to się zmienić? Dlaczego wierzycie w to, że oligarchowie, którzy 30 lat bogacili się na lewych interesach nagle teraz przestaną to robić?
  http://neon-duch.neon24.pl/post/146462,nasza-kochana-naiwnosc
  ===========

  Trochę o genezie fortun naszych miliarderów.

 85. Od rana na blogu nieustająca parada starych komuchów, którym – z racji wieku – skutecznie udało się zapomnieć, jak niegdyś klaskaniem Gomułce mieli obrzękłe prawice a potem skandowali zgodnie” „Gierek – Partia!”.

 86. Wiesiek59

  Kaczyński i jego kamaryla są tacy sami jak ludzie pzpr z okresu Gomułki- no pamięta pan? Ten patriota i mąż stanu ?

  Jaruzelski, Miller , Kwaśniewski itd to jednak ludzie innego pokroju, nie opowiadali że będą,, odrabywac ręce,, .

  Różnica między Gomułka oraz Jaruzelskim , Millerem, Kwaśniewskim jest taka że ci drudzy w żaden socjalizm / komunizm czy jak tam nazwać to co Sowieci w Polsce zaszczepili NIE WIERZYLI.
  Pan natomiast ma nieprzyzwoitosc wierzyć w te utopie choć nie ma miejsca na świecie gdzie działa o własnych siłach.

  Kaczyński i jego kamaryla , oraz ich wyborcy chcą właśnie socjalizmu/ komunizmu czy jak tam nazwać te utopie.
  Nie przypadkiem w szeregach PiS tylu dawnych pzpr owoców powiatowego szczebla. Nie przypadkiem osobnicy w rodzaju Wosia czy Sroczynskiego śpiewają na te sama nutę co PiS. Nie przypadkiem pan mówi językiem PiS, jedyne co odstrecza pana od nich to stosunek do kościoła katolickiego oraz Rosji. Tzn oficjalny stosunek PiS do tych dwóch bytow. Bo w życiu realnym wśród pisowcow jest większa niż wśród normalnych obywateli liczba rozwodnikow , co zupełnie kościołowi ani pisowi w niczym nie przeszkadza- podobnie jak pzpr owi kościołowi za PRL.
  Stosunek do Rosji , ten oficjalny , jest negatywny ale większość członków do Rosji obrzydzenia nie czuje , wręcz przeciwnie.

  Pan , podobnie jak PiS demokracja i wyborami się brzydzicie. Za PRL ani wyborów, ani demokracji – nie było.

  Jesteście Państwo, jak palce jednej ręki.

 87. Swietnie rozumiem pana Glinskiego.
  Przykladem traktowania partii rzadzacej przez media, przykladem obrzydzania sa zdjecia minister oswiaty pani Zalewskiej jakie mozna obejzec w portalu gazeta.pl.
  Trudno nie zauwazyc ze sa one dobrane w taki sposob by przedstawic ja jako idiotke.
  Trudno nie zauwazyc ze nie jest to przypadek, ale zla wola redaktorow tego tytulu.
  Pisze tu wylacznie o zdjeciach, nie o tym jak przedstawiane jest to czym zajmuje sie ta pani.
  Czy juz wiadomo co mial na mysli vice premier Glinski?
  Nieprawde napisal?

  ml

 88. @zetus1
  @All

  Poniżej wklejam link do bardzo ciekawego filmiku, w którym dziennikarka na grafach przedstawia jak się manipuluje okręgami wyborczymi, żeby określona partia wygrywała wybory.
  Filmik jest po angielsku, ale dla nieznających tego języka też jest wskazany, dlatego dla @all (wszyscy) jest adresowany. Bo dzięki grafom można zobaczyć, że w ostatnich na przykład wyborach znacznie więcej wyborców głosowało na demokratów, a miejsca w State House (kongres stanu) wygrali w większości Republikanie.
  Proces nazywa się gerrymandering czyli takie kombinowanie okręgami, żeby mniejszość zwolenników wygrała więcej miejsc decyzyjnych.
  Jak to się odbywa można zobaczyć na przykładach pod adresem, który podam.
  Tekst jest po angielsku, ale proszę się nie zrażać, bo po prawej stronie u góry tego tekstu są obrazki przedstawiające kilka obcji.
  Po pierwsze pokazana jest grupa żółtych (większa) i grupa zielonych (mniejsza)
  Następnie pokazane są możliwości takich podziałów, gdzie pomimo, że zielonych mniej, to oni wygrywają, itd.
  Także wystarczy patrzeć na te obrazki.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Gerrymandering

  Tak zostało to wykorzystane w wielu Stanach..

  I w Polsce również PIS kombinuje z okręgami w podobny sposób.
  Dlatego sądzę, że więcej osób powinno się z taką manipulacją wyborczą zapoznać
  Bo to odbywa się zgodnie z prawem, z którego się tym sposobem dudka robi.
  A prawo ustalają ci, co właśnie jej dopadli.

  Drugi link, do filmiku, o którym wspomniałam podam poniżej, bo inaczej nie wejdzie.
  cdn.

 89. „PiS ma być traktowany jak Żydzi przez Goebbelsa”?
  Gliński ma rację. W kraju, gdzie od lat słychać o prześladowaniu katolików jest to logiczna konsekwencja. Kiedy 95-procentowa większość czuje się zagrożona i niebawem zmuszona ukrywać się w katakumbach, to co mówić o zastraszonej i bezbronnej garstce prawych i sprawiedliwych

 90. Pamietacie panstwo reakcje chocby Polityki czy gazeta.pl na idee Fort Trump przedstawiona przez prezydenta RP podczas wizytu w Waszyngtonie?
  Najkrocej: bzdura, nawet Amerykanie nie sa tym zainteresowani.

  Nie uplynely 3 miesiace i juz zaczyna sie rozmowa o konkretach.

  Jakies “ przepraszam” ze strony wspomnianych tytulow? Alez skad!

  Juz wiecie panstwo czemu p. Glinski ma racje mowiac ze stosunek mediow do PiS przypomina stosunek Goebbelsa do Zydow?

  ml

 91. Rachel Maddow mówi o tym, że problem taki występuje w całym kraju.
  Za takie siekanie okręgów wyborczych zawsze jest ktoś odpowiedzialny.
  Za tydzień na przykład odbędzie się posiedzenie Senatu, na którym odbędzie się głosowanie na niejakiego Far(ta), który pretenduje na stanowisko sędziego federalnego.
  A jest to pozycja dożywotnia i szalenie ważna.
  Kim jest ów jegomość?
  To republikanin, adwokat, który odpowiada za pomysł posiekania Północnej Karoliny w taki sposób, że mamy większość w parlamencie stanowym Republikanów, pomimo znacznej większości głosującej za Demokratami.
  A teraz ten człowiek praktycznie napewno zostanie sędzią federalnym.
  I będzie miał jeszcze większy wpłym na prawo. Do końca jego wstrętnego żywota.

  GOP Gerrymandering: Democratic Votes Not Matched By Seats Gained | Rachel Maddow | MSNBC
  https://www.youtube.com/watch?v=izSQEIHogiU

 92. Panie Lazarowiczu,
  Ale to naprawdę nie jest wina gorszego sortu ani mord zdradzieckich że Zalewska Anna wygląda jak wygląda oraz że robi głupie miny. Naprawdę.
  Nie macie tam w Australii, pańskiej nowej ojczyźnie ministrów z których prasa ,Internet i kto tam jeszcze drwia?
  Gliński też robi katyńskie miny Ale to nie jest najgorszy problem tego pana . PiS kiedyś wybory przegra. Gliński jest skończony. Jako naukowiec , człowiek, wykładowca itd . I o tym wie.

 93. Caly wysilek aparatu panstwa ( NBP, prokuratura, Min Finansow) skupiony jest na tym by zla sytuacja bankow pana Czarneckiego nie spowodowala katastrofy calego systemu bankowego RP.

  Prosze trraz poczytac co o tym pisza chocby Polityka, gazeta.pl czy mowi TOK FM.

  Po krotce: im gorzej tym lepiej.

  Juz panstwo wiecie co mial na mysli vicepremier Glinski?

  ml

 94. Panie Lazarowiczu,
  40 dużych baniek wypłaty dla prawnika którego wskaże szef KNF miało zapewnić miękkie lądowanie Czarneckiemu i jego biznesom.
  Są taśmy,są zeznania , sporo wątków. Czego pan jeszcze nie rozumie?

 95. Panie Lazarowicz- Jak już się siedzi na wysokich stołkach to trzeba albo zachowywać się poważnie i uważać na każdy swój gest, albo przyzwyczaić się do tego, że prasa będzie się z nas wśmiewać. Nie czytam wprawdzie australijskiej prasy ale idę o zakład, że tam też dziennikarze częściej rządzących krytykują a nawet ośmieszają niż chwalą . I idę o zakład, że nikt z tego nie próbuje robić afery tak jak pan Gliński. Ale jeżeli ktoś się uparł żeby robić z siebie publicznie idiotę to nie sposób go od tego odwieść….Można tylko wykopać go ze stołka czego Polska Zjednoczona PRawica nie zrobi bo nikt nie zaręczy, że stołka po nim nie obejmie jeszcze większy bałwan

 96. P.S. Dalczego państwo, czyli my wszyscy mamy ratować interes kogoś, kto nie potrafi swoim własnym interesem zarządzać ?.Czy nie po to zlikwidowaliśmy socjalizm, zeby mieć normalną gospodarkę opartą na rynku i konkurencji która eliminuje nieudolnych przedsiębiorców i z tego powodu jest wydajna ? Od upadku banku pana Czarneckiego gospodarka się nie zawali, biorąc pod uwagę jego znikomy udział w rynku.
  Ja tu widzę zupełnie inną sprawę. Otóż urzędnicy państwa usiłowali ten mający kłopoty bank dodatkowo wydoić z kasy.

 97. P. Mad Marx

  Wie pan, tutaj nawet ostatnia ciura redakcyjna wie ze moze jezdzic do woli po nielubianym przez siebie polityku. Jest tylko jedna granica: brak szacunku dla tegoz. Za ten brak szacunku do polityka, a za tym do jego wyborcow, traci sie prace.

  ml

 98. P. Mad Marx

  Upadek bankow p. Czarneckiego spowodowalby katastrofe polskiego sektora nie bankowego, ale finansowego.
  Moze pan wyobrazic sobie skutki takiego tapniecia?

  Przy tym “ przecwelenie” p. Czarneckiego przez prezesa KNF wydaje sie byc bez znaczenia.
  Bez znaczenia dla Polski i Polakow nie dla Polityki czy gazeta.pl.

  Juz pan wie co mial na mysli pan Glinski?

  ml

 99. Pada, leje, grzmi gdzies blisko. Jak dobrze!
  Wczoraj, jadac niedaleko za Canberre widzialem stada bydla z trudem wyjadajace resztki z pozolklych od suszy pastwisk.
  Widzialem kangury pozabijane przez samochody.
  Duzo wiecej smierci niz zwykle. To dlatego ze torbacze ruszyly na poszukiwanie jedzenia i wody.
  Pada! Jak dobrze!

  ml

 100. „blackley
  19 listopada o godz. 22:36
  Skoro kilka osob mowi mi ze jestem DEBIL to chyba jestem,ale ja nie wiem
  jak to zmienic,moze ktos ma jakis pomysl co zrobic ?.”

  Nie jest z Tobą tak źle, blackley, często piszesz do rzeczy.
  Wykazujesz jednak radykalną rusofobię która Cię zaślepia.
  Rosyjskiego gazu nie kupisz tylko dlatego, że jest rosyjski, wrogi, wolisz płacić więcej za gaz od „przyjaciół” ktorych już poznaliśmy w biedzie.

  Dla mnie jest logiczne i patriotyczne kupowanie taniej od wroga pozbawiając go w ten sposób surowca i tym samym osłabiając.

 101. Psmietacie panstwo stosunek polskich mediow do odmowy Polski i Wegier przyjmowania przez te kraje uchodzcow wedlug kwot wyznaczonych przez Bruksele?
  Pamietacie panstwo kiedy ten stosunek sie zmienl?
  Nie aby wtedy gdy p. Merkel zrezygnowala z takiego zadania wobec Polski i Wegier?

  Wiecie juz panstwo co mial na mysli p. Glinski mowiac ze stosunek mediow do PiS przypomina ten Goebbelsa do Zydow?

  ml

 102. Pan Symetryczny

  “Su-57 w akcji. Serce rośnie”

  Czyje serce, jesli moglbym sie dowiedziec?

  ml

 103. Wypowiedź Glińskiego potwierdza tylko, że każdy kontakt z prezesem wywołuje chorobę psychiczną pod nazwą paranoja indukowana.
  Przecież ten Gliński, podobno, kiedyś był całkiem normalny, czyż nie?

 104. Ambasador Andrzej Przyłębski z właściwym sobie wdziękiem i talentem dyplomatycznym podsumował stosunki polsko-niemieckie w minionym stuleciu (w tym oczywiście również po II wojnie jako totalną katastrofę).
  Za katastrofę wypada chyba uznać jego ambasadorowanie, ale wszyscy ludzie PIS rzuceni na różne odcinki mają tak samo. Choćby taki minister Gliński, który opowiada straszną bajeczkę o Goebelsie i Żydach, która ma być metaforą prześladowań, jakich doznaje obecna wladza od opozycji.
  Trudno się dziwić, że rodzony brat nazwał go idiotą.
  https://wiadomosci.wp.pl/ambasador-polski-do-niemcow-sto-lat-naszych-relacji-to-katastrofa-6317506468976769a

 105. oczywiście -Goebbelsie.

 106. Tylul z gazeta.pl

  “Zalewska i Pinkas pisza “ proszczepionkowy” list do szkol. Nauczyciele: nie chcemy konfliktu z rodzicami.”

  Juz panstwo wiecie co mial na mysli wicepremier Glinski piszac ze stosunek mediow do PiS przypomina ten Goebbelsa do Zydow?

 107. Symetryczny
  Jeszcze nie przeczytałam całego „Zdania” (nr 3-4), ale muszę przyznać że to świetne pismo. Ciekawy wielogłos na temat „Czym była Polska Ludowa”, Marzec’68 – 50 lat później (Friszke, Toruńczyk, Lityński, Blumsztajn), a także tekst Edwarda Karolczuka „Prawicowy i lewicowy populizm”. Na razie tyle.

 108. P. Mag

  “Ambasador Andrzej Przyłębski z właściwym sobie wdziękiem i talentem dyplomatycznym podsumował stosunki polsko-niemieckie w minionym stuleciu (w tym oczywiście również po II wojnie jako totalną katastrofę)”

  Ta katastrofa, te miliony pomordowanych, te morza ruin to Polacy spowodowali czy Niemcy?
  Wdziek i talent dyplomatyczny, wedlug pani, nakazalyby to przemilczec? Ucichnac boo juz wszystko rozliczone jednym kleknieciem w Krzyzowej?
  Raczy pani zartowac….

  ml

 109. Pani Mag

  “Marzec’68 – 50 lat później (Friszke, Toruńczyk, Lityński, Blumsztajn)”

  Coz warty tytul w ktorym wydarzenie komentuje tylko jedna ( tu: zydowska) jego strona?
  Pojmie pani cos z tak jednostronnie przedstawianej historii? Gdzie tu polski punkt widzenia?

  ml

 110. Miliony pomordowanych spowodował katolicki wehrmacht z błogosławieństwem Piusa XII. A ponoć islam jest wojujący a katolicyzm z Gott mit uns ! to co. Czy Watykan z Piusem XII nie powinie siedzieć w Norymberdze na ławie oskarżonych. Tak sobie myślę,że powinien siedzieć.

 111. Jak napisał gdzieś Žižek, faszyzm i nazizm były odpowiedzią na bolszewizm. Retoryka projekcyjno-wyparciowa Glińskiego jest współczesną wersją tamtej propagandy, polegającej na odczłowieczeniu przeciwnika i usprawiedliwieniu przemocy wobec niego, na zasadzie: „musimy się bronić, bo nas czapkami nakryją.” Gen. Skrzypczak w jednym z wywiadów powiedział, że politykom można przypisywać wszystko oprócz emocji, bo to elita manipulatorów (czytaj: zimnych drani). Gliński więc wcale nie stracił rozumu ani nie walczy z osądzającym go sumieniem, on powtarza ciągle to, co każdego dnia na forach w internecie wylewają z szambiarek zastępy „ruskich” trolli i botów. Chodzi o wywołanie wrażenia powszechności tych opinii i „uwierzytelnienia” ich przez jakąś publicznie rozpoznawalną osobę, najlepiej z tytułem naukowym.

 112. Sztubak,

  Gazoport nie powstał w celu niekupowania ruskiego gazu. Powstał w celu stworzenia konkurencji dla dostaw ruskiego gazu. Jak by był w pańskiej okolicy jeden sklep spożywczy to chleb byłby w nim co drugi dzień, czerstwy i po 10 zł bochenek . Zrozumiał pan ? Chce pan chleba po 10 zł?
  Konkurencja powoduje spadek cen i wyższa jakość. Pamięta pan jak Telekomunikacja postępowała w Polsce ? Konkurencja ich szybko nauczyła rozumu. Czemu uważa pan że konkurencja w dostawach gazu jest szkodliwa? Jest pan akwizytorem Gazpromu ?

  Niedokładnie czyta pan forum . Wpis o ,, jestem debilem,, popełnił człowiek który włamuje się regularnie na moje konto .
  Uklony

 113. Łączę się z Panem Danielem Passentem w opinii: Gliński won!

 114. Panie poruczniku,
  Dokładnie to co kogo w Polsce może obchodzić ruski samolot ?
  Po za sierotami po PRL i ,, dozgonnej przyjaźni polsko – radzieckiej ,, to może jeszcze ruskie trolle interesują się ruską technikę wojskową.
  A pan kim jest , towarzyszu ? Trollem, sierota, jednym i drugim czy jeszcze kimś innym ?

 115. neospazmin
  To już nie tylko”kaczor”, ale także Gliński jest genialny ?
  Obracasz się w złych kręgach jesli czujesz się tak jak Żydzi pod Goebbelsem.
  Poczytaj sobie „Nasz Dziennik” , posłuchaj Radio Maryja , obejrzyj TV Trwam , TVP, albo nawet Polsat , a zaraz poczujesz się lepiej , jak Goebbels .

 116. Panie Słowianin,
  Na ławie oskarżonych zasiądzie każdy ruski i nie ruski o ile da się doprowadzić do ruskiego ,, sądu,, który ośmielił się przypomnieć pakt Ribentropp Molotow , dzień 17.091939 i fakt że Rosja napadla na Polskę.
  Putin wprowadził parę lat temu odpowiedni paragraf . Mimo że zarządzał interesem Stalin Gruzin i to jego wina , to Putin nie lubi przypominania tej oczywistej prawdy, towarzyszu.

 117. sugadaddy
  20 listopada o godz. 12:38
  Wypowiedź Glińskiego potwierdza tylko, że każdy kontakt z prezesem wywołuje chorobę psychiczną pod nazwą paranoja indukowana.
  Przecież ten Gliński, podobno, kiedyś był całkiem normalny, czyż nie?

  Mój komentarz
  Przykładów zdurnienia przez pobyt w PiSie jest mnóstwo. Nawet są przykłady durnienia cyklicznego. Był w PiSie – zdurniał – opuścił PiS – zmądrzał, wrócił do PiS – znów zdurniał.

  Władza, udział w niej poprzez partyjną pozycję nie tylko deprawuje, lecz intensywnie zmienia mentalność, sposób myślenia, stosunek do innych ludzi, patrzenie na świat, itd.
  Funkcjonuje powiedzenie – temu woda sodowa uderzyła do głowy. To powiedzenie nie stosuje się tylko do polityków, także do osób, które zyskały szerokie uznanie, sławę, jak np. popularni piosenkarze, divy operowe, wybitni piłkarze nożni, itd. lecz najczęściej to uderzenie sody do głowy dotyka polityków.
  Sprawowana władza ma taką właściwość, że atakuje zdrowy rozsądek i wielu nie jest odpornych na tego rodzaju oddziaływanie, ulega mu i stają się albo pajacami, albo durniami, a bywa tak, że podlecami. Dotyczy to ludzi, którzy w innych warunkach, niepoddani naciskom roli, stanowiska, otoczenia oczekującego demonstracji siły i zdecydowania, byliby całkiem normalnymi profesorami, kierownikami działów, głównymi księgowymi, itp.

  Sęk w tym, że Prezes PiS nie mając innych pomysłów na prowadzenie partii politycznej, nic innego nie umiejąc, zdał się na jedyną w jego mniemaniu skuteczną metodę moblizowania do działań swoich towarzyszy partyjnych – stosowanie wobec mu uległych (a wszyscy, których on namaścił do sprawowania władzy, są ulegli jak na razie) podpuchy w rodzaju – jesteś mądry, my wszyscy jesteśmy mądrzejsi od tej tam reszty, nam się należy, nie ustępujemy, nas atakują, oczerniają, obrażają, chcą zniszczyć, zanihilować, ale my się nie damy, to my mamy rację, obronimy Polskę, serce i rozum wskazują nam co mamy robić i to robimy, damy radę, nie ustąpimy, będziemy wyspą wolności w Europie, itd.

  Taktyka wychowawcza Prezesa prowadzi prostą droga do mussolinizmu, do pajacowego autorytaryzmu, z państwa robi wesołe miasteczko.
  Pzdr, TJ

 118. Ten cały gazoport jest ważny , ale na razie to jest w stanie zapewnić mniej więcej 10% zapotrzebowania Polski na gaz .
  A więc jest to tylko jeden , pierwszy krok , do dywersyfikacji dostaw gazu i uwolnienia się z pod monopolu Gazpromu.

 119. neospasmin
  Przecież o Marcu’68 dyskutuje świetny polski historyk i Polacy żydowskiego pochodzenia, którzy byli ofiarami marca.
  Co ci się nie podoba? Może powinien zabrać głos jakiś prawdziwy Polak z ONR?
  Przerażasz mnie, a raczej twoje poglądy.
  Daruj sobie odpowiedź. Nie jestem jej ciekawa i nie mam zamiaru kontynuować „dyskusji” z narodowcem i antysemitą, który żyje sobie spokojnie w Australii, ale wtrąca się w nie swoje sprawy dość bezczelnie na tutejszym blogu.

 120. Może coś w tym jest , co pisze z dalekiej Australi w swojej wszech wiedzy o Polakach neospazmin.
  Może im rzeczywiście wszystko jedno czy żyją w demokracji , albo w kraju zdominowanym przez „kaczora” i jedynie słusznej propagandy , w której wszystko co ją demaskuje, to dzieło diabelskie , goebbelsowskie.
  Może Polakom rzeczywiście wszystko obojętne , czy są częścią Europy , albo Eroazji pod opiekuńczymi skrzydłami Rosji
  i może rzeczywiście taki ich straczeńczy los , ze nieuchronnie za każdym razem muszą wdepnąć w to same g….

 121. Gliński uwielbia czuć się niezrozumiany i skrzywdzony.Żali się biedak na prawicowym portalu „wPolityce”, że Gazeta Wyborcza kłamie, że on nie powiedział tego, co wszyscy słyszeli. Nawet w Izraelu usłyszeli i skrytykowali, a Gliński się upiera, że został zle zrozumiany.Pomroczność jasna czy pisowskie zidiocenie?
  P.s. Zauważyłam dziwna prawidłowość. Jak Mauro Rossi znika z tego bloga, to pojawia się neospasmin, kolejny specjalista od robienia wody z mózgu. Taki grafik mają?

 122. Nie wiem kto go nazwał „zbolałym Pierrotem” (Senyszyn? Staniszkis?) ale bardzo pasuje.

 123. PiSowska propaganda żywcem przypomina Geobbelsa .
  On tak jak PiS przedstawiał Niemców jako ofiarę żydowskiego spisku i propagandy i jedynym sposobem aby się spod niej uwolnić było „ostateczne rozwiązanie” .
  Aż strach pomyśleć , co czeka „gorszy sort” i „zdradzieckie mordy”, jak PiS dalej będzie kroczył tą sama drogą .

 124. jak Gliński twierdzi, że wcale nie powiedział , co powiedział , to czego bronią pisowcy na blogu , Geobbelsa ?

 125. Mag,
  Oglądałem wczoraj program o Gomulce i jego żonie , Zofii , które był Żydowka.
  Na komercyjnym kanale , żeby nie było, nie w tvpis.
  Otóż Zofia Gomulkowa otrzymywała prośby, listy od różnych ludzi , Żydów z prośbą o pomoc w 1968 roku. Żydzi uważali że Gomulkowa , Zydowka , żona najpotezniejszego człowieka w Polsce im , Żydom pomoże. Nie pomogła NIKOMU, mało tego sama przygotowała listy osób do deportacji czy też prześladowań. Uważała, jak to prawdziwa komunistka, że Żyd czy Polak to rzecz nieistotne. Istotne jest żeby był komunista.
  Obie postaci, Gomułka i jego żona, to naprawdę odrazajace indywidua. Kawę przywozono Gomulkowej z zachodu bo Gomułka tego napoju nie uznawał. Bieliznę również. A sklepy w okolicach ulicy Frascati w Warszawie były doskonale zaopatrzone , bo Gomułka lubił wyjść od tak sobie z gospodarska wizyta do sklepu i coś kupić. Aha , i codziennie słuchał Wolnej Europy- sam nie wierzyl w to co państwowa prasa i tv zapodaje ludziom . Cały PRL

 126. Herr volksdojcz herbu Latryna vel blać szukają kapo w Guantanamo. Warunek wstępny w genach kandydat musi być rusofobem.Tak sobie myślę,że volksdojcze mają genetyczne predyspozycje do pracy obozowej w celu resocjalizacji komunistów i Żydów a nawet Słowian. Taka rasa.

 127. Na Opolszczyżnie pojawiły się wilki. Na razie bez motocykli. Co może wiązać się z budową Nord Stream 2 co sugerował Morawiecki. Tak sobie myślę,że rura to idealne miejsce przerzutu. Zachowajmy rewolucyjną czujność.

 128. W 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że właściciel FM Banku nie jest w stanie zagwarantować realizacji planu naprawczego i nakazała mu przymusowe wyzbycie się wszystkich posiadanych akcji. Właściciel nie zgodził się z tą decyzją i skierował sprawę do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Ten w 2017 roku uznał, że Polska (działaniami KNF-u) doprowadziła do wywłaszczenia dotychczasowego właściciela z akcji FM Banku bez odszkodowania. Wkrótce na biurko Mateusza Morawieckiego trafiło wezwanie do zapłaty odszkodowania w kwocie 2,13 mld zł!
  https://wolnemedia.net/jak-knf-za-tuska-wywlaszczyl-bank-bez-odszkodowania/
  ============

  takich kwiatków pewne cała łaka…

 129. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  Panie Słowianin
  Spragnieni ciekawych polemik blogowych ludzie, zaglądają często na blogi Polityki.
  Statystyki kliknięć są znamienne.

  ‘En passant’ się dobrze kojarzy publice, – to blog poświęcony polityce, a czasy mamy polityczne.

  Kiedy jednak en passant im się otworzy na takim początku jednego z postów

  ”Herr volksdojcz herbu Latryna vel blać szukają kapo w Guantanamo.”

  „myślą sobie”, że pomylili blogi.

  Może panu nie zależy na renomie ‘en passant’, ale mam przekonanie, że większość tu piszących chciałaby utrzymać możliwie wysoki poziom komentarzy.

  Panie Słowianin, tak sobie myślę, daj pan spokój!

 130. Nie słyszałem, żeby za mówienie prawdy o Guantanamo kogoś skazano .
  Temat jest szeroko znany w USA i światowych mediach. Każdy może napisać, powiedzieć wszystko na temat Guantanamo. Wolność słowa w USA gwarantuje konstytucja .

  O pakcie Ribentropp Molotow na świecie można mówić i pisać swobodnie , pod warunkiem ,że autor nie da się porwać ruskim agentem i nie postawić przed ruskim sadem . Za mówienie prawdy o pakcie Ribentropp Molotow i napaści Rosji sowieckiej na Polskę 17.09.1939. można trafić nawet na 8 lat do , ,, kolonii karnej ,, czyli nowoczesnej odmiany GULAG. Tak wygląda rzeczywistość Rosja 2018 .

 131. Krew polała się na ulicach haitańskiej stolicy Port-au-Prince. Tysiące obywateli wyszło w niedzielę na ulice, protestując przeciwko bezkarności polityków po ujawnieniu kolejnego skandalu korupcyjnego. Budowali barykady, palili opony. Sześć osób zginęło w starciach z policją.
  https://strajk.eu/gwaltowne-zamieszki-na-haiti-ludzie-wsciekli-na-skorumpowanych-politykow/
  ============

  Polskie lemingi wykazują wielką cierpliwość.
  Ciekawe, kiedy się skończy?

 132. Stasieku,

  Proszę pana , miło. Ukłony.

 133. Wiesiek59

  My, normalni ludzie , czy jak ma pan nieprzyzwoitosc pisać,, lemingi ,, wierzymy w demokracje i wolne wybory. W związku z tym czekamy na wybory i ich wynik. W nadziei że nikt wyborów nie sfalszuje bo nikt w ostatnich 29 latach nie odważył się majstrowac przy tym zagadnieniu.
  Rozumiem że demokracja pana brzydzi – podobnie jak pisowcow i komunistów. My jednak chcemy wierzyć że jednak mimo wszystko żyjemy w DEMOKRAYCZNYM kraju. Czekamy na demokratyczne rozstrzygnięcia. Czego pan nigdy nie zrozumie , tak jak nalogowy alkoholik nie zrozumie że można żyć na trzeźwo A nie w ułożeniu alkoholowym na izbie wytrzeźwień.

  Po za tym większość z nas ma coś do stracenia , braliśmy kredyty, zbudowaliśmy domy i firmy , ksztalcilismy dzieci.
  Nikt z nas nie dostał domu czy mieszkania za darmo ,, z klucza kompetencji zawodowych ,, . Palenie mienia nas nie kręci. Mamy nadzieję na to że DEMOKRACJA zadziała. Pan nie wie co to słowo znaczy więc pan nie wierzy. Żąda pan krwi, ognia i mordu. Jak to bolszewik.

 134. Nie mylić Gospodarza z volksdojczami rusofobami na blogu. Tak sobie myślę o reagowaniu na odchyłki w racjonalnym traktowaniu Rosjan.

 135. Prawnicy, z którymi konsultowała się „Rzeczpospolita” twierdzą, że w związku z brakiem zgody premiera, akt powołujący Sokala do KNF jest nieważny. W związku z tym, że KNF podlega premierowi, jego zgoda na powołanie przedstawiciela prezydenta ma kluczowe znaczenie. Tymczasem Kancelaria Prezydenta, którą gazeta zapytała o tę kwestię, twierdzi, że takie działanie nie jest „konieczne ani praktykowane”, gdyż odbierałoby to prezydentowi jego niezależność.
  https://businessinsider.com.pl/polityka/zdzislaw-sokal-powolany-do-knf-bez-zgody-premiera/tw0kxgf
  ==============

  Nawet tak prostą rzecz jak formalnosci, potrafią spieprzyć?

  Zadziwiające, że ten rżad to prawnicy w dużej mierze, z tytułami naukowymi.
  Kierują krajem na takiej samej zasadzie jak piloci Tu-154.
  Oby nie skończyło się podobnie.

 136. @blackley, 14:19
  Cześć, podpowiadam ciekawym, że to na C+ serial 10 odcinkowy pt „Pierwsze damy PRL”.
  To chyba nie jest „lokowanie produktu”, he?

 137. blackley
  20 listopada, g.14:19
  Ale jaki oszczędny i starowny był Gomułka. Dzielił papierosa (chyba Sporta) na pół i palił w fifce. Drugą polówkę zostawiał na później.
  Jako asceta w różnych dziedzinach życia podobno rzucał kapciem w telewizor, gdy tylko zobaczył Kalinę Jędrusik w kabarecie „Starszych panów”, która była dla niego ikoną wyuzdanego seksu. Zresztą szczerze nienawidził tego „inteligenckiego” programu. I pomyśleć, że jednak nie był w stanie zdjąć go z jedynej państwowej stacji TVP.

 138. Wszystkich obywateli Polski generałowie proszą o mądrość, rozwagę, rzetelną i uczciwą interpretację historii, „o patrzenie w przyszłość a nie rozdrapywanie ran i dzielenie społeczeństwa”. Do emerytowanych żołnierzy i funkcjonariuszy apelują, by ci aktywnie włączali się w życie publiczne i brali udział w wyborach, bo – jak piszą generałowie: „Nikt nie ma prawa pozbawiać Was dumy z tego co zrobiliście dla Polski i Polaków. To, że dzisiaj Polska jest bezpiecznym krajem to Wasza zasługa”.

  Wreszcie, swój apel byli dowodzący kończą mocnym przesłaniem do żołnierzy i funkcjonariuszy pozostających wciąż na służbie. Chcą, by ci przypomnieli sobie rotę ślubowania, jakie składali oraz ponownie przeczytali konstytucję.

  „Pamiętajcie, że politycy przychodzą i odchodzą a Wy pozostajecie. Wasza służba będzie oceniana, służycie Narodowi Polskiemu. Pamiętajcie – warto być przyzwoitym. Polska jest jedna!” – kwitują generałowie w stanie spoczynku.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/emerytowani-generalowie-do-swoich-kolegow-warto-byc-przyzwoitym-polska-jest-jedna/xdqwpj4?utm_source=detal_viasg&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_detal_popularne_00d&srcc=ucs&utm_v=2
  ========

  Apel o mądrość do lemingów i potakiwaczy, nie podziała

 139. Może warto szerzyć wiedzę o volksdojczach przy okazji raus ! Tak sobie myślę aby nie spłycić okrzyku do dżwięku. Ale pokazać filozofię rasy panów wspomnianą przez Glińskiego. Armia Czerwona przerwała wdrażanie filozofii w życie. Radujmy się ! Bo Bóg to sprawił.

 140. „Człowiek przyzwyczajony do posłuszeństwa, potężny i możny jak mało kto w Polsce, porównuje krytykę swojej partii (rządzącej, nie podziemnej) do hitlerowskiej propagandy wymierzonej w ludzi skazanych na Zagładę.”

  Szanowny panie Redaktorze,
  przeciez jeden z waszych celebrytow chcial dorzynac „watahe” czyli PiS.
  Czyli PiS mial zostac skazany wlasnie na zaglade. Czyz nie?
  A TW „Bolek” odgrazal sie czlonkom PiS, ze beda wyskakiwac z okien.
  (w domysle: jak Zydzi w Warszawskim Gettcie). A ciagle grozenie prezydentowi, ze bedzie siedzial, to co?
  I pan ma czelnosc zarzucac komukolwiek podlosc czy glupote?

 141. Pan Redaktor dywaguje:

  Człowiek (…) potężny i możny jak mało kto w Polsce, porównuje krytykę swojej partii (rządzącej, nie podziemnej) do hitlerowskiej propagandy wymierzonej w ludzi skazanych na Zagładę.

  Jeżeli doprawdy to Pana szokuje, to proponuję lekturę własnego blogu. Gliński to zaledwie przedszkole, tuzom z en passant do pięt przecież nie dostaje.

 142. Zaczął się niepokój i straszenie ludności krajów Zachodu narastającą potęgą Rosji i Chin. Dodatkową okolicznością okazało się że fabryki zbrojeniowe w Stanach Zjednoczonych i Europie mają przestoje, nie generują zysków i coś trzeba było z tym zrobić.

  Wymyślono wroga. Została nim Rosja (reaktywacja „Imperium Zła”) i Chiny – budzący się Smok. Znaleziono setki uzasadnień żeby podkręcać spiralę strachu a tym samym wygenerować środki finansowe na nowe zbrojenia. Nowe strachy nowe strategie obrony przed coraz silniejszymi wrogami generują nową produkcję zbrojeniową. Dochodzi interes wszelakich „służb” i „ośrodków” żyjących z rozsiewania tego strachu. Ludzie mają pracę, żołnierze podwyżki uposażeń, tylko jak to dalej uzasadnić skoro „wrogowie” nie wykazują rosnącej agresji, tylko coś tam sobie podporządkowali albo wybudowali szereg wysp na Pacyfiku?

  Tu wkraczają usłużne media, w tym operujące w Internecie, „słuszne media” i inne grupy interesu cierpiące bonusy ze straszenia społeczeństwa. Dochodzi łatwość sterowania wystraszonym społeczeństwem, bo pod przykrywką zwiększenia bezpieczeństwa można ograniczać demokrację. Dzięki temu do władzy dochodzą i mogą utrzymywać się różne dyktatury i dyktaturki, lubiące wymachiwać szabelką i gotowe „nieść demokrację” na zrzucany bombach, jak w Libii, gdzie nawet duńskie F-16 to robiły.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55859
  ===========

  Media są potężną siłą w służbie władzy.
  Jednym z zadań, jest generowanie fobii i strachu.
  Zryty takimi ingrediencjami berecik przeciętnego leminga, z pokorą podda się woli „zbawcy Ojczyzny”.
  Wykreowanego zresztą, również przez media.

  W Polsce jest to nieco trudniejsze.
  Część z nas to genetyczni kontestatorzy poczynań WAAADZY.
  Ale, dla ludzi łykających kretyństwa wysmażone w IPN, Radio MAryja, taki przekaz jest wystarczająco prosty, by zrozumieli i zinternalizowali.

 143. neospasmin
  20 listopada o godz. 13:01
  Pani Mag
  “Marzec’68 – 50 lat później (Friszke, Toruńczyk, Lityński, Blumsztajn)”
  Coz warty tytul w ktorym wydarzenie komentuje tylko jedna ( tu: zydowska) jego strona?

  Okreslenie ,, rowniejsi ” jest bardziej poznawczo wartosciowe.

 144. Wojciech
  20 listopada 2018 at 11:03
  Inni też piszą o wojnie w skali światowej. W tej sytuacji Polska jest marginesem, przeznaczonym do zniszczenia w pierwszym kwadransie wojny. Piszą o niej dokąd jest bezwolnym satelitą agresywnego mocarstwa i dokąd będą w niej istnieć amerykańskie bazy do napaści na Rosję i może Chiny. Nie warto każdego słowa. Warto natomiast przytoczyć opinie w sprawach istnienia świata wyrażoną przez bohatera wolności XX wieku Fidela Castro. Oto ona:
  https://www.globalresearch.ca/conversations-with-fidel-castro-hiroshima-and-the-dangers-of-a-nuclear-war-2/32243

  “Fidel’s “Battle of Ideas” must be translated into a worldwide movement. People must mobilize against this diabolical military agenda.”
  O tę “Battle of Ideas” chodzi, o wymianę idei, która na globie zanikła, zastąpiona kłamstwem propagandowym /praniem mózgów/ mediów korporacyjnych, zwanych u nas wolnymi. Świat będzie wisiał na krawędzi wojny, dokąd światem będzie rządzić chciwość i nierówności narzucone przez amerykański militaryzm, żądzę panowania nad światem i nieludzka doktrynę neoliberalną.
  Zachęcam do przeczytania Fidela.
  ==============

  Fidel jest jednym z niewielu, którzy oparli się sile przekształcającej kraj w kolejny amerykański burdel..
  W Polsce takiej siły nie uświadczysz, niestety.

 145. Takie czasy, że można powiedzieć każdą brednię i nie ponosi się za nią odpowiedzialności. Pan minister jest zdemoralizowany. Jego demoralizacja nastąpiła jednak znacznie wcześniej od daty przystąpienia do mafii PiS. Środowisko naukowe (czyżby?) z którego się Gliński wywodzi było i jest coraz bardziej zdemoralizowane. Tam kradzież cudzej własności traktuje się co najwyżej jako powód do udzielenia nagany. Mam oczywiści na myśli wzbierającą falę plagiatów prac niby naukowych. Wstyd temu środowisku jest obcy i in gremio mgli by wszyscy zapisać się do popisu.
  Przepraszam oczywiście tych wszystkich nielicznych ludzi nauki, którzy niestety nic nie robią, ażeby usnuć z niego Glińskich, Pawłowiczów i setki a może tysiące im podobnych postaci.

 146. blackley,
  Jestem rozczarowany.
  Takie pierdoły możesz opowiadać swoim wnukom a ja nie jestem w ich wieku.
  Prawdą jest, że jesteś zajadłym rusofobem, może rabid lepiej zrozumiesz.

 147. wiesiek59
  20 listopada o godz. 15:06

  Haiti zawsze bedzie gnebione przez swiatowa magnaterie, bo ich powstanie w 1791 ( w czasie ktorego polskie oddzialy w armii francuskiej pelnily role Brygady Kaminskiego ) jest jedynym udanym w historii wojen wyzwolenczym czarnych niewolnikow.
  Fundacja Hillary Clinton i Jej neokonserwatywni mocodawcy dokonali kolejnej dekonstrukcji panstwa po slynnym trzesieniu ziemi w 2010 roku , z ktorego Haiti nie jest w stanie sie podniesc.

 148. wyzysk
  20 listopada o godz. 17:04
  Zwróć uwagę na linkowany wywiad z M. Królem.
  Też potwierdza moją tezę, że demokracja zachodnia jest fikcją medialną.
  Co wierzącym, w niczym zresztą ni przeszkadza.
  Wierzący są ponad dowody i fakty, w każdym zakresie wiary.

 149. Prezydent obszedł (złamał) konstytucję mianując Sokala swoim przedstawicielem w Komisji Nadzoru Finansowego bez kontrasygnaty premiera na akcie mianowania.

  Wg rp.pl

  „Zdzisław Sokal został przedstawicielem nowo zaprzysiężonego prezydenta Andrzeja Dudy w Komisji Nadzoru Finansowego we wrześniu 2015 r.”

  „Zdzisław Sokal wszedł do KNF w drodze aktu powołania wydanego przez prezydenta Andrzeja Dudę jako jego przedstawiciel wydanego bez kontrasygnaty premiera.”
  Premierem była wtedy Ewa Kopacz.
  Tym samym akt powołania Sokala jest nieważny.

  Co na to Kancelaria Prezydenta? Otóż ta Kancelaria nic innego jak tylko dobrze się czuje, wypróbowaną PiSowską metodę stosuje – idzie w zaparte i pali głupa. Innymi słowy – … i kamieni kupa. Twierdzi, że:

  „nie jest to konieczne ani praktykowane. Odbierałoby to niezależność prezydenta.”

  Zauważmy, że Kancelaria Prezydenta takie sobie bla bla bla uprawia wysuwając przy tym najcięższego kalibru argument o „niezależności prezydenta”, co nie ma tu nic do rzeczy, bowiem konstytucja sprawę kontrasygnaty premiera reguluje jednoznacznie, a Kancelaria uprzejmie, by nie urazić obywateli wrażliwych na prawo nie wspomina o konstytucji.

  Konstytucja szczegółowo określa jakie akty prawne wydawane przez prezydenta nie wymagają kontrasygnaty premiera:

  „Art. 144. 1. Prezydent Rzeczypospolitej, korzystając ze swoich konstytucyjnych i ustawowych kompetencji, wydaje akty urzędowe.
  2. Akty urzędowe Prezydenta Rzeczypospolitej wymagają dla swojej ważności podpisu Prezesa Rady Ministrów, który przez podpisanie aktu ponosi odpowiedzialność przed Sejmem.
  3. Przepis ust. 2 nie dotyczy:
  1) zarządzania wyborów do Sejmu i Senatu,
  2) zwoływania pierwszego posiedzenia nowo wybranych Sejmu i Senatu,
  3) skracania kadencji Sejmu w przypadkach określonych w Konstytucji,
  4) inicjatywy ustawodawczej,
  5) zarządzania referendum ogólnokrajowego,
  6) podpisywania albo odmowy podpisania ustawy,
  7) zarządzania ogłoszenia ustawy oraz umowy międzynarodowej w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej,
  8) zwracania się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego,
  9) wniosku do Trybunału Konstytucyjnego,
  10) wniosku o przeprowadzenie kontroli przez Najwyższą Izbę Kontroli,
  11) desygnowania i powoływania Prezesa Rady Ministrów,
  12) przyjmowania dymisji Rady Ministrów i powierzania jej tymczasowego pełnienia obowiązków,
  13) wniosku do Sejmu o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu członka Rady Ministrów,
  14) odwoływania ministra, któremu Sejm wyraził wotum nieufności,
  15) zwoływania Rady Gabinetowej,
  16) nadawania orderów i odznaczeń,
  17) powoływania sędziów,
  18) stosowania prawa łaski,
  19) nadawania obywatelstwa polskiego i wyrażania zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego,”
  20) powoływania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego,
  21) powoływania Prezesa i Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego,
  22) powoływania Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego,
  23) powoływania prezesów Sądu Najwyższego oraz wiceprezesów Naczelnego Sądu Administracyjnego,
  24) wniosku do Sejmu o powołanie Prezesa Narodowego Banku Polskiego,
  25) powoływania członków Rady Polityki Pieniężnej,
  26) powoływania i odwoływania członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego,
  27) powoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
  28) nadawania statutu Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej oraz powoływania i odwoływania Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej,
  29) wydawania zarządzeń na zasadach określonych w art. 93,
  30) zrzeczenia się urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej.

  Powyższa lista oznacza, że wszystkie inne akty prawne wydawane przez prezydenta wymagają kontrasygnaty premiera. W spisie powyższym nie ma aktu powołania członka Komisji Nadzoru Finansowego. Tak więc akt taki wymaga kontrasygnaty premiera.
  We wrześniu 2015 roku, gdy prezydent wydawał akt prawny mianowania Sokala na członka KNF, premierem była Ewa Kopacz. Jak tak, to prezydent uznał, ze jest samodzielny i nie będzie pytał o kontrasygnatę premier Ewy Kopacz.
  Sokal, wręczam ci akt mianowania, idź i rządź w KNF.

  Dla Prezydenta Konstytucja, to nic nie znacząca wobec jego niezależności propagandowa broszurka, można ja deptać i nic się nie dzieje.
  Który to już raz?
  Pzdr, TJ

 150. oj, pali sie pod pupkami! Jeszcze troche, a beda sie do Jezusa ukrzyzowanego porownywac. Musi sie zle dziac w PISim grajdolku. Oby tak dalej!

 151. Dziwię się, że prof. Hartman żąda od prof. Glińskiego przeprosin. Powtórzę tu to, co napisałem pod tekstem prof. Hartmana: z inteligentnym prostakiem się nie rozmawia.

 152. https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/585566,afera-knf-chrzanowski-czarnecki-przedterminowe-wybory-pis-glapinski.html
  ==========

  Jak nie wiesz o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
  PiSozaury cierpią okrutnie, ZA MILIONY.
  Niektórym śniły się zresztą miliardy.
  Niestety, wychodzi na to, że nie był to sen PROROCZY…….

  Pan Czarnecki może mieć wiele za uszami, tak jak zresztą inni którzy dorobili się na rozszarpaniu majątku PRL, czy tworzeniu legislacji pod własne interesy za pomocą łapówek.
  Niemniej jednak, z różnych powodów, ujawnił mechanizm działania mafii politycznych.
  Bo nie łudźmy się, wszystkie partie w ciągu ostatnich 30 lat, w mniejszym lub większym stopniu, stosowały podobne mechanizmy wymuszeń, wyłudzeń, przejęć.

  Dopuścili Polacy do władzy ludzi bezsprzecznie amoralnych.
  Być może, choć niewielkie jest tego prawdopodobieństwo, wyciągną z tego wnioski.
  Poszukiwanie ludzi o czystych rękach, może być trudne w teoretycznie katolickim kraju.
  Gdzie ich szukać?

  Obawiam się, że wybór jest niewielki.
  Jedynie wśród idealistów.
  I to tych i z lewicy, i z prawicy.
  Moim zdaniem, jedynie tam znajdziemy te kilka tysięcy ludzi przyzwoitych.
  Mających ZASADY……
  Na resztę zaślepioną chciwością, bym nie liczył zbytnio.

 153. Wiesiek
  Ty znasz zachodnie demokracje z mediów , my w nich żyjemy i angażujemy sie ; od rady parafialnej , przez związki zawodowe , aż do parti politycznych.
  W Niemczech odbywa sie akurat bardzo ciekawy proces przejmowania spadku politycznego po Merkel i szukanie nowego przewodniczącego CDU i to wszystko na demokratycznej drodze, a ty powtarzasz twoje bzdety , bez znajomości świata i podnoszenia tyłka ze stołka , bo ruskie media przecierz podawały .
  Wiesiek wejś i zaangażuj sie w Polsce w jakaś polityczna działalność , jak długo jeszcze macie demokracje , zamiast żalić sie , ze nie możesz poderwać dupy od stołka , bo demokracja ci nie pozwala.
  Śmieszny jesteś ja jeszcze pamietam jak było w PRL i jak dławiono każdą oddolna inicjatywę i działalność, bo wszystko było zagrożeniem dla monopolu władzy Partii.
  Pamiętam jak jeszcze w 60 latach w PRLu każda dzielnica miała swój klub piłkarski finansowany przez drobnych miejscowych rzemieślników i nawet to było niszczone przez władze , tak jak każda samodzielna incjatywa społeczna której nie kontrolował PZPR.
  Gdybyś widział jak zaangażowane i zainteresowane , oraz aktywne są zachodnie społeczeństwa , w porównaniu np. z Polską i nie na końcu z tobą , to byś zrozumiał demobilizuje i spustoszenie jakie czyni dyktatura w swoich społeczeństwach.
  Ino jojczyć wam zostało

 154. wiesiek59

  ”Fidel jest jednym z niewielu, którzy oparli się sile przekształcającej kraj w kolejny amerykański burdel..
  W Polsce takiej siły nie uświadczysz, niestety.”

  Mój komentarz

  Proszę iść opowiedzieć swoją historię zwyczajnym Kubanczykom .
  Wciąż Kubanczycy uciekaja z raju zgotowanego im przez Castro . Nie słyszałem żeby jakiś Kubanczyk z USA uciekł na Kube ? Pan słyszał ? A może czytał pan w swoich najmęrdszych ” lekturach ” ? Nie ? No proszę …… Zastanawiał się pan raz w zyciu czemu z Kuby trzeba uciekać a nie można poprostu wyjechać ? Podobnie było w PRL . Czemu wszystkie kraje totalitarne muszą trzymać swoich obywateli w zamknięciu ?
  Pamięta pan NRD ? Pami ęta pan ile ludzi zabito w trakcie ucieczki z sowieckiego ” raju ” do kapitalistycznego piekła ?

 155. wyzysk
  20 listopada o godz. 17:04

  No i znalazł się kolega, do rozwodzicielskich rozwodzin w Rozwodnych Wyższych.
  Symulacja na naprędce pozwala się spodziewać ( historia się powtarza) :

  quentin t.
  15 listopada o godz. 12:16
  Wiesio, nauczyciel od pilnika i młotka z zawodówki,

  tejot
  17 listopada o godz. 20:40
  Wiesiek zalewa blog bezsensownymi rojeniami internetowych popekonomistów i popgeopolityków.
  duende
  17 listopada o godz. 22:04
  Czy ktoś może tego lekko opóźnionego w rozwoju uczyciela zsg wynieść na śmietnik?
  Rozwalił blog D Passenta, na placu boju pozostało 4, a może 5 rasowych blogmanów którym coraz mniej się chce pisać. Smuty wystepów tejże śmiertelnie nudnej gnidy dopełnia jego entourage, w postaci paru zmęczonych życiem walkirii, wiernie opatrujących rany cwelowi udającemu enheriara.
  Z dystansu
  18 listopada o godz. 11:15
  Wiesiek 8:55
  Ty sie czasami zastanawiasz co piszesz ?
  Skąd ty to wiesz , że tych 2,5 mln Polaków , ktorzy pracują poza granicami , to mężczyźni są na zmywaku, a kobiety to kurewki w burdelu ?
  Jak ci nie wstyd tak obrażać ludzi ktorych nie znasz i o których życiu nie masz pojęcia ?
  I ty , zwykła świnia , chcesz kogoś uczyć kultury dyskusji ?

 156. maciek.g
  I znowu trzeba będzie iść do Jerozolimy na kolanach , tak jak po ustawie IPN, wszystko odszczekać , aby potem znowu opowiadać o wielkim sukcesie PiSowskiej dyplomacji.
  Gliński teraz opowiada podobno , że został znowu źle zrozumiany , a wyglada na to, ze to on przedewszystkim nie rozumie co mówi.

 157. Wiesiek
  Jak ty wierzysz ruskim , że my tu po nocy nie śpimy ze strachu przed nimi , to juz twój proble.
  Tylko wytłumacz mi , dlaczego twój ukochany Trump ma takie kłopoty ze zmuszeniem Niemiec , żeby wydawały 2% PKB na armie i wolę one wydawać te pieniądze na pomoc gospodarczą i zapobieganie konfliktom ?

 158. Z dystansu
  20 listopada o godz. 18:08

  Przykro mi, ale przy ograniczonej możliwości poruszania się, miałbym spory problem z działalnością polityczną.
  A poza tym, nigdy mnie nie pociągało przewodzenie stadu.
  Wolę prowadzić działalność dydaktyczną, chocby na tym blogu.
  Choć i tak, głupi nie zrozumie, a mądry czasami odpowie.
  Tyle że tych jak u Okudżawy- niewielu i ze stempelkiem na łbie……

  Ludzi myslacych, intelektualistów, w polskim grajdołku niewielu.
  Dlatego ich cytuję czesto.
  Tylko kto zwraca uwagę na Króla, Kika, Łagowskiego, Stommę, kilkudziesięciu innych?
  Łatwej cytować partyjnych prymitywów, oddanych jedynie słusznej opcji.

 159. adam100
  20 listopada o godz. 18:13

  Proszę wybaczyć, ale przestałe wymieniać poglądy z durniami, głąbami, czy intelektualnymi zerami.
  Jak czegoś nie rozumiesz, pytaj.
  A nie cytuj podobnych sobie durniów i ich oceny mojej epistologii.
  Dyskusja z gówniarzem mnie nie satysfakcjonuje.

  Miewasz celne linki, opinie.
  To należy cenić.
  Natomiast prymitywne i infantylne wycieczki osobiste, należy ganić.
  Zaniżasz poziom chłopie.
  Oczywiście, moim prywatnym zdaniem.

 160. czytam i oczy przecieram
  https://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/podatek-od-darowizn-na-weselu-skarbowka-sprawdza-zawartosc-kopert/4mdvcd5
  Co za idiotyzm. nie ma żadnej podstawy że goście dając koperty płaca za koszty swojego pobytu na weselu. Zazwyczaj dają więcej niż wynika przypadający na jedna osobę. Znam fakt gdy dano 10000 i państwo młodzi podejrzliwym od kogo. Ten wyrok jest tak głupi ze każdy dobry adwokat go obali.

 161. Pani o stalowym i nieprzeniknionym wzroku będzie pozywać drugą panią za bezpodstawne pomawiane prezesa o wszechwładzę. Niech pozywa, będzie jeszcze weselej. W porannej audycji radiowej wystąpił prof. Gomółka (mnie się to nazwisko fatalnie kojarzy) i oświadczył, że w rozmowach z ludźmi PiS nieraz słyszał, że o tym kto kim będzie np. w NBP decyduje prezes. Mamy więc świadka i jestem przekonany, że jednego z wielu. Pani niedorzeczniczka zaś może się gonić na drzewo liście pompować prezesowi, bo proces ma przegrany i jeszcze prezesa na pośmiewisko wystawi.
  Goni to towarzystwo w piętkę.

 162. Z dystansu
  20 listopada o godz. 18:25

  Nie rozumiesz dość prostego faktu.
  Paranoję i strach generują zachodnie media kontrolowane przez sześć koncernów.
  Niemieckie elity doskonale o tym wiedzą, więc nie ponoszą zbędnych wydatków na zbrojenia.
  Są racjonalni.
  To nie jest INTERES- zubożyć własne społeczeństwo dla wyimaginowanych strachów.
  Podażajmy tą ścieżką- RACJONALNOSCI.

  Polska moim zdaniem, powinna iść szlakiem torowym niemieckiego pancernika.
  Dla kraju z elitami wagi lekkopółśmiesznej, to jedyny kurs gwarantujący przetrwanie.
  Nawet Galijski Kogucik to zrozumiał, oferując ścisłą współpracę z Niemcami, utworzenie wspólnej armii.
  Czas, byśmy to również zrozumieli.

 163. Wiesiek
  Chłopie ty nie masz nie tylko o demokracji pojęcia , ty nawet nie znasz życia.
  Ty poważnie myślisz , ze jak sie zaangażujesz politycznie to będziesz zaraz przewodził ?
  Ty prowadzisz tutaj działalność dydaktyczna ?
  Chłopie, ty ośmieszasz sie tu tylko swoją zadufana bufonadą i jedyne co ty tu robisz, to spędzać swoje życie.

 164. Wiesiek
  Dopiero , co uskarzałes sie na zachodnie demokracje , a teraz okazuje sie , ze chodziło o polska demokracje , do której mam podobnie krytyczny stosunek.
  Zachodnioeuropejskie demokracje od Szwecji do Włoch i od Portugali do Niemiec funkcjonują .

 165. blackley
  20 listopada o godz. 18:11

  Panie dureń.

  Mamy obecnie kilka karawan, zbliżających się do granic USA.
  Uciekających z kapitalistycznego raju, zorganizowanego przez USA w takich krajach jak Kolumbia, Urugwaj, Chile, Boliwia.
  Tam nie ma komuny we władzach, tylko amerykańskie marionetki.
  Za moment, to samo będzie w Brazylii.

  Regula jest prosta.
  CENTRUM zasysa zasoby z kolonii.
  Tworząc w nich warunki niemożliwe do życia.
  Stąd pęd do emigracji do Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, Rosji.
  Ewenementem są kraje skandynawskie.
  One to robią z altruistycznych pobudek, bo zinternalizowały głoszone treści o równości, i braterstwie, prawach człowieka do godnego życia.
  Niestety, przybysze zaczęli nadużywać gościnności.
  Z prostego względu zresztą.
  Zostali wychowani w innych systemach wartości.
  Gdzie altruizm oznacza słabość, naiwność, bezbronność, „milczenie owiec”.
  KPW?

 166. Z dystansu
  20 listopada o godz. 18:42

  Optuję za kulturalną wymianą pogladów.
  Masz z tym jakiś problem?

  Już dawno kilku madrych ludzi, których zapewne nie czytałeś, stwierdziło że demokracja typu 1$ jeden głos, jest fikcją, nie demokracją.
  Chcesz abstrahować od faktów, wolno ci, ale mnie w ten proceder nie mieszaj.

  A wycieczki osobiste, ocenę mojego życia, racz sobie darować.
  Bo świadczy to o braku umiejętności dyskusji i argumentów.
  Niespecjalnie mnie interesuje kim jesteś, jakie masz dochody, wykształcenie, znajomości.
  Interesuje mnie twoja wiedza w jakimś temacie, argumenty z niej wynikające, ich poziom.
  To świadczy o tym, co sobą reprezentujesz.
  A co reprezentujesz?
  Emocje zamiast merytorycznych argumentów?
  Dysonans poznawczy to brzydka rzecz.
  Wierzyć w teorie można, tyle że fakty są nieubłagane.
  Nowe szaty króla- demokracja- nie istnieją realnie.
  To tylko symulacja generowana komputerowo.
  Ale jak ładnie wygląda w mediach i w myslach ciemniaków!!!

 167. Z dystansu
  18 listopada o godz. 11:15
  Wiesiek 8:55
  Ty sie czasami zastanawiasz co piszesz ?
  Skąd ty to wiesz , że tych 2,5 mln Polaków , ktorzy pracują poza granicami , to mężczyźni są na zmywaku, a kobiety to kurewki w burdelu ?
  Ciągle zachodzę w głowę co kieruje ludźmi by pisać takie bzdury , bo każdy kto chociaż trochę temat zna, wie, że piszący nie ma kompletnie pojęcia na temat. Mam trochę ludzi pracujących za granicami Polski i wiem gdzie pracują i często ile zarabiają. Przed paru laty syn wyjechał do Niemiec i pracuje w fabryce Boscha. Jak na warunki Niemieckie zarabia nie za wiele , ale i tak znacznie lepiej niż poprzednio w Polsce. Mam tez brata ciotecznego który tam od lat pracuje jako lekarz i jest oceniany jako jeden z lepszych kardiologów w Niemczech (tu o zarobkach nie ma sensu pisać). Tak si,ę składa że żadna ze znanych mnie osób pracująca za granicą nie pracuje na zmywaku (czyżbym miał wyjątkowych znajomych?)
  Dawno, jeszcze za PRL moja sistra cioteczna pracowała w Anglii w restauracji i to nie na zmywaku , ale jako kelnerka – nauczyła się dobrze angielskiego i jak na owe czasy przywiozła za sobą niezłą sumkę. Więcej nż pieniądze dało jej nauczenie się czynne angielskiego , bo dzięki temu po przewrocie w Polsce kupił ja Danone i szybko awansował na dyrektora (poprzednio pracowała w mleczarni na Woli)
  Nie rozumiem intencji by kłamać (czyżby chodzi o to by się dowartościować?)

 168. maciek.g
  20 listopada o godz. 19:02

  Po informacje tyczące statusu Polaków do GB, proponuję udać się do Jobrave.
  Będzie miarodajny, majac do
  czynienia jako tłumacz, ze sporą iloscią ludzi.
  Nie zapomnij też o mediach społecznościowych i informacjach w nich zawartych.
  Jakaś 1/3 Polaków emigrujacych do GB i Irlandii, ma wykształcenie wyższe.
  Jaki procent z nich pracuje zgodnie z kwalifikacjami, to jest ten nasz problem.

 169. Jeżeli tak ma wyglądać reformowanie systemu finansowego, to dajmy sobie na wstrzymanie i trzeba się na poważnie zastanowić, w jaki sposób z tego klinczu wyjść. Z jednej strony władza ma trzymanie na Narodzie, ponieważ rozdaje mu pieniądze, które w jego imieniu pożycza. A równolegle podcina sobie własną gałąź, na której wygodnie siedzi. Ponieważ od kondycji systemu finansowego zależy w tym kraju bardzo wiele.

  W tym wszystkim jest możliwa jeszcze inna gra, otóż wszystko co teraz widzimy, to może być przykrywka. W istocie może chodzić o coś więcej, właśnie o to żeby przypadkiem dobra zmiana nie pomyślała o tym, że może dotknąć się zachodnich pieniędzy jakie funkcjonują w naszym kraju.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55869

 170. Zbigniew
  20 listopada 2018 at 09:26
  A może więcej realizmu. Znowu zaczynamy wędrować z narracją przyrównując realny świat do wymyślonego ideału niepoprawnych ideologów każdej ze stron. Tyle że te ideały (ich desygnaty) nigdy nie istniały i istnieć nie będą bo to jest taka “Alicja w krainie czarów” tylko w wersji XXI wiecznej.
  “Opłacać” się “władzy” to normalna metoda znana od tysięcy lat i to na wiele sposobów, bo tak czy siak jak nie “opłacać”to trzeba było się opłacać bo myślenie żeby tylko raz się “opłacić” albo “opłacić” to trochę jak opowieść idioty. Jak ktoś twierdzi że tym czy owym mającym “w ręku” jakiś atrybut władzy można się nie “opłacać” w jakiś sposób będąc jednocześnie od tych atrybutów zależnym to pozostaje tylko wzruszyć ramionami.
  Myślimy o świecie w kategoriach idealnych, bierzemy dosłownie wszelakie stwierdzenia, badania i ich wyniki, analizy a jednocześnie aby obrazek się zgadzał rugujemy z opisu fakty niewygodne, w tym takie których braliśmy udział, tudzież sami naciągamy albo fałszujemy badań i ich wyniki, zaś analizami manipulujemy już nie tylko ograniczając dziedziny ale selekcjonując tylko to co pasuje do danej tezy.
  Tylko wtedy to już nie są badania i analizy, to nie są nauki czy Nauka.
  Tylko zwykłe kłamstwo żerujące na emocjach.
  To jest jak twierdzenie że ludzie są “dobrzy” (z natury?dobrzy iluzorycznie? co znaczy dobrzy bez kontrastu i kryterium porównawczego?) albo “źli”, że kradną, albo że są uczciwi. To tak nie działa. Ludzie są jacy są w danym miejscu i czasie, w interakcji z otaczającą rzeczywistością.
  I tak dokładnie jest z tym i innymi przypadkami które się wydarzyły albo dopiero wydarzą. Nawet jeśli rzeczywistość nie będzie wymagała “opłacania” to znajdą się tacy którzy ze sobie znanych powodów stwierdzą że może spróbuję się bardziej “opłacać” to “jakby co” to będę chroniony. Druga strona “przyjmie” “opłacalność” albo nie, jak to ludzie, choć zwykle u ludzi jest tak że:
  “Jak dają to brać a jak biją to uciekać”
  =======

  Tak to wygląda w realu.

 171. krolowa bona
  20 listopada 2018 at 09:35
  Hmm…tak naprawde to nie wiadomo co sie stalo, gdyz jest sugerowanych pare spraw, mi to wyglada na sabotaz wladzy…..ktos z opozycji lub nawet z wlasnych szeregow podlozyl dla celow politycznych obecnej wladzy swinie i nawet ,tego kogos to i ktos z zagramanicy wynajal….tak to wyglada, te teze potwierdza tez quasi dokladna w /g swoistego wzorca publikacja na lamach “Financial Times”….obnazajaca rzekomo stosunki panujace w Polsce za takiej to a takiej wladzy….

  Chce z naciskiem podkreslic, ze takie i podobne i ciezsze numery mialy i maja miejsce na “zachodzie”, te afery z Sarkozi’m i z J. Chiracem, z poszczegolnymi ministrami Macrona…to sa rzeczy swiezej daty….a swinie podlozyli tez Marine Le Pen i ona sie od cos 2 lat sumituje i boryka z aparatem sprawuedliwosci i z komisja UE…w ostatnim tygodniu prasa w Niemczech opublikowala porzadna i gruba swinie, jaka podlozono przewodniczacej partii AfD ( Alternatywa dla Niemiec ) Alice W., gdyz i w Bawarii i w Hesji AfD odnosila w wyborach do parlamentow regionalnych wielkie sukcesy… a mianiwicie jeszcze na poczatku lata AfD otrzymala duze anonimowe darowizny pieniezne, jedna w 18 “kawalkach”,bo od razu nie mozna takiej sumy podarowac zadnej partii ze Szwajcarii ( 150.000,00€ ), czego wogole przyjac nie mozna ,gdyz z poza UE a druga darowizna ( 250.000,00 € ) z Belgii od pewnej fundacji, AfD te darowizny przekazala z powrotem ale zarzucaja jej za za pozno i ze za pozno powiadomila o tym parlament i prokurature bo niby chodzi tu o nielegalne finansowanie partii i kampanii wyborczej…. te swinstwa wyciaga prasa z lamusa i wszyna jak na zamowienie rozne afery i robi nagonki skomasowane kiedy sie jej podoba….

  Co do lapowek to tu wielkie i bardzo znane firmy np.min. Simens i kupe innych to “zwyczajowo” dawaly miliony i mld lapowek, by dostac jakas umowe i by ich wybrano z grona wielu innych firm…te lapowki to za kanclerza Kohla potracali sobie jako koszty dzialania firmy z podatku,praktycznie podatnicy kryli wydatki na lapowki tych koncernow….. a co robia wujkowi i jeszcze jakies facetki / aktorki z branzy pornograficznej, wyobrazcie sobie, ze taka jedna robi podobna afere i atakuje Dude,prezesa czy premiera…

  Jest tez znane, ze rozne instytucje i “organa prasowe” nie ta sama miara mierza i cacy,cacy podarowuja np.Niemcom to i owo np.ukryte subwencje dla firm niemieckich, ktorym rachunki za prad placa zwykli obywatele,w tym seniorzy i inwalidzi i niemowleta i to placa tyle, ze nie maja na chleb czy leki….ale to nic, cesarzowa moze i co wolno wojewodzie….

  Proponuje szklaneczke zimnej wody dla ochlody…..

 172. Mikolaj
  20 listopada 2018 at 17:12
  Pytanie: Co nowego w ”światowej” ekonomii?

  Odpowiedz: Wszystko po staremu. Kryzys nadciąga.

  Pytanie: Tyle się mówi o tym kryzysie ale jakoś go nie widać. Jak to możliwe?

  Odpowiedz: Nie jest prawdą, że nikt go nie widzi. Po prostu ich się nie nagłaśnia.

  Pytanie: Jakieś przykłady?

  Odpowiedz: Są. Kryzys gospodarczy w Wenezueli jest “wzorcem”, który będą “naśladowały” inne państwa, który zabraknie pieniędzy. Np. spadła cena na rynkach światowych na ropę i w Wenezueli zabrakło w sklepach towarów sprowadzanych z zagranicy. Jak to się kiedyś mówiło, w sklepach został im “ocet i musztarda”.

  Spadek ceny ropy naftowej i sankcje spowodowały niedawne spowolnienie gospodarcze i spadek stopy życiowej w Rosji.

  Pytanie: Czy pieniądz “pożyczany” przez państwo jest bezpiecznym instrumenty finansowym?

  Odpowiedz: Taki pieniądz jest pieniądzem “toksycznym”. Obywatel dostaje pracę z dobra zapłatą, która wydaje się być pewna na długie lata. Idzie do banku i bierze kredyty na dom, samochód, wycieczki i podróż zagraniczne, itp. Podnosi swoja stopę życiową na wysoki poziom

  Pytanie: I co w tym złego?

  Odpowiedz: I bank i obywatel zakładają, że praca obywatela jest gwarantowana na lata. (Wenezuela i Rosja zakładały, że wysoka cena ropy jest na lata). Jeżeli jest dobrym fachowcem, to wszystko jest w porządku. W razie kłopotów w swoim kraju znajdzie prace w innym państwie.

  Pytanie: A co jeżeli obywatel jest pracownikiem naukowym, lekarzem czy urzędnikiem państwowym?

  Odpowiedz: Tutaj pojawia się problem. Dobra płaca i wysoka stopa życiowa tych obywateli jest w pewnej mierze “zasługą” pożyczanych pieniędzy.

  Jeżeli państwo rok w rok ustala budżet z deficytem, to urzędnicy maja wysoki poziom życia jednak na kredyt. A taka ustanowiona stopa życiowa zakłada, że państwo będzie mogło zawsze pożyczać pieniądze lub, że kiedyś dług przepadnie. Trudno sobie wyobrazić, że nawet ciężko pracujący “urzędnicy” odpracują dług państwa.

  Pytanie: Większość państw na świecie ma i jeszcze powiększa swój deficyt.

  Odpowiedz: Tak. Ale np. państwo włoskie pożycza pieniądze u swoich obywateli. Jeżeli coś pójdzie źle, to włoscy obywatele będą wyrozumiali dla swojego państwa

  Pytanie: A jak to jest z nami?

  Odpowiedz: Nasze państwo pożycza w obcych bankach. Jeżeli coś pójdzie źle, to obce banki mogą być mniej wyrozumiałe dla naszego państwa, a pośrednio dla nas.

  Pytanie: Czy jakieś państwo już przestraszył się nadmiernego zadłużenia?

  Odpowiedz: Wydaje się, że pierwszym, który rzeczywiście wystraszył się zadłużania państwa w obcych bankach jest obecny prezydent Stanów. (Chiny maja prawie 5 bilionów dolarów nadwyżki finansowej). Również Rosja, która sparzyła się na “spadku ceny ropy”, boi się jak ognia podnoszenia stopy życiowej swoich obywateli.

  Pytanie: Jak rozumieć zawołanie prezydenta Trampa – Ameryka najpierw (Ameryka first)?

  Odpowiedz: Prostymi słowami prezydent mówi, że aby zmniejszyć zadłużenie Stanów trzeba zmniejszyć zakupy towarów w innych państwach: jeżeli to są bardzo ważne i potrzebne towary, to należy zacząć je produkować w USA. (Taką technikę “zmniejszania” swojego zadłużenia stosuje od kilku lat Rosja.)

  Pytanie: Dla czego takie proste przesłanie wzbudza taki opór ze strony amerykańskich demokratów?

  Odpowiedz: Prawdopodobnie maja duże udziały w zagranicznych fabrykach, i te udziały dają im spore dochody. Jest to pochodna globalizacji. Więc dla nich zadłużenie Stanów nie jest problemem.

  Pytanie: Czy ostatnio obserwowany rozłam miedzy Europą Zachodnią a Stanami ma wymiar wojskowy, polityczny czy ekonomiczny?

  Odpowiedz: Zachowanie się państw Europy Zachodniej jest po prostu pragmatyzmem ekonomicznym. Można powiedzieć, że państwa Europy Zachodniej chcą zastosować dewizę Trampa – Europa “first”. Zamiast wydawać pieniądze na amerykańska broń, wolą ja kupować, nawet gorszej jakości, we własnych zakładach przemysłowych.

  Pytanie: Czy dla nas istnieje niebezpieczeństwo ciągłego “stosowania” pożyczonego pieniądza?

  Odpowiedz: Polski budżet jest “podpierany” corocznym zaciąganiem długu w obcych bankach, wpływami z Unii (czytaj Niemiec), pieniędzmi przesyłanymi przez obywateli pracujących za granicą, oraz zapłatą za transfer gazu płynącego z Rosji do Niemiec. Utrata nawet jednego z tych źródeł może stworzyć nam problemy.

  Pytanie: Czy rząd polski jest w stanie podjąć działania podobne do tych jakie podejmuje prezydent Trampa ?

  Odpowiedz: Teoretycznie tak. Praktycznie nie?

  Pytanie: Dlaczego nie?

  Odpowiedz: Celowe działania rządu mające na celu obniżenie naszej stopy życiowej doprowadziło by do pryśnięcia teorii o błogosławieństwie zamiany PRL-u na kapitalizm.

  Obserwujemy czekanie, aż ruszy tsunami. I nadzieja, że w powstałym chaosie nasze długi “przepadną”.

  Pytanie: Czy istnieje jakieś prawdopodobieństwo, że jednak nasze długi zostaną “odpuszczone”?

  Odpowiedz: Myślę, że nie ma takiej możliwości

  Pytanie: Na czym opierasz swoje przypuszczenie?

  Odpowiedz: ZSRR musiał oddać co do kopiejki pieniądze za pomoc wojskową jaką otrzymał od USA i Brytanii w czasie II WŚ. I zapłata musiała być w złocie. Polskie zapasy złota przechowywane w Londynie zostały również uszczuplone, ponieważ musielismy zapłacić za wszystkie dostawy dla naszej armii na zachodzie.
  ===========

  Tam dyskutują MĄDRZY LUDZIE.
  Tu, nie do końca jestem przekonany…..

 173. maciek.g
  Kiedy ja wyjeżdżałem z Polski w Niemczech trzeba było jeszcze przejść roczna praktykę , ktora na celu miała wykazać czy zdobyte w Polsce wykształcenie i kfalifikacje są zgodne z niemieckim wymaganiami.
  W weekend w pierwszym roku dorabiałem na początku w McDonaldzie , czego nie mam zamiaru się wstydzić.
  Obecnie wykształcenie zdobyte w jednym kraju unijnym jest automatycznie uznawane we wszystkich innych krajach UE.
  Inna rzecz , czy te wykształcenie zawsze wystarcza , aby podjąć adekwatna prace w prywatnych firmach, ale w sumie jest łatwiej.

 174. Z dystansu
  20 listopada o godz. 18:42

  Wiesiek
  Chłopie ty nie masz nie tylko o demokracji pojęcia , ty nawet nie znasz życia.
  Ty poważnie myślisz , ze jak sie zaangażujesz politycznie to będziesz zaraz przewodził ?
  Ty prowadzisz tutaj działalność dydaktyczna ?
  Chłopie, ty ośmieszasz sie tu tylko swoją zadufana bufonadą i jedyne co ty tu robisz, to spędzać swoje życie.”

  Mój komentarz

  panie Z dystansu – 100/100 w punkt. Dawno już napisałem temu nieudanemu nauczycielowi zawodówki gorniczej że nie ma nic bardziej odległego od działalności dydaktycznej niż jego ” zadufana bufonada ” .

 175. Wiesiek
  Powołujesz sie na ludzi , które swoimi opiniami wielokrotnie sie skompromitowali.
  Król to ten sam , który piał z zachwytu, kiedy Polacy wraz z USA wybrali się na Irak
  Wypisywał wtedy , że Oto Polska obok USA i UK wreszcie została trzecim mocarstwem kolonialny i że starczy aby Amerykanie dali Polsce kilka szybów naftowych do dyspozycji , a sami skasujemy sobie u Irakijczyków za usługę.
  Co demokracji to jest to ten system polityczny , który wciąż jeszcze najlepiej gwarantuje walnosci osobiste , z których ty także na tym blogu skwapliwie korzystasz.
  W systemie autokratycznym napewno nie mógłbyś tak swobodnie głosić swoje antysystemowe poglądy.
  Napewno przypominasz sobie jeszcze jak PRL zwalczał niezgodne z doktryna państwową opinie.

 176. @404
  20 listopada o godz. 11:29
  Dzięki four-o-four za te linki. Ja na LA rewanzuje się J. Oliverem o autorytarianach. Polecam! W Wiki jest to fajnie opisane to Gerrymandering i etymologia samego słowa:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Gerrymandering

  Jedna rzecz mnie zastanawia, że prawica, a szczególnie ta „narodowa” jest taka assertywna i robią swoje nie przejmując się detalami ( np.: prawem, przyjetymi zwyczajami, przyzwoitością)
  Partie demokratyczne (lewicowe) mają wiele skrupułów, obaw, niepewności, muszą uzgodnic stanowiska, przegłosować. I to irytuje część elektoratu, której podoba sie to zdecydowanie i szybkość działania prawicy.

  Myśle, że ta pozorna ślamazarność jest kosztem, który jest nierozdzielnie związany z demokratycznym modelem funkcjonowania. I tego należałoby uczyć w szkołach, aby przeciwstawić zalety wadom.

 177. wiesiek59
  20 listopada o godz. 18:49

  blackley
  20 listopada o godz. 18:11

  Panie dureń.

  Mamy obecnie kilka karawan, zbliżających się do granic USA.
  Uciekających z kapitalistycznego raju, zorganizowanego przez USA w takich krajach jak Kolumbia, Urugwaj, Chile, Boliwia.
  Tam nie ma komuny we władzach, tylko amerykańskie marionetki.
  Za moment, to samo będzie w Brazylii.

  Regula jest prosta.
  CENTRUM zasysa zasoby z kolonii.
  Tworząc w nich warunki niemożliwe do życia.
  Stąd pęd do emigracji do Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, Rosji.
  Ewenementem są kraje skandynawskie.
  One to robią z altruistycznych pobudek, bo zinternalizowały głoszone treści o równości, i braterstwie, prawach człowieka do godnego życia.
  Niestety, przybysze zaczęli nadużywać gościnności.
  Z prostego względu zresztą.
  Zostali wychowani w innych systemach wartości.
  Gdzie altruizm oznacza słabość, naiwność, bezbronność, „milczenie owiec”.
  KPW?”

  mój komentarz

  BZDURA . Po za tym nie na temat . Nie było o Kolumbii czy Brazylii . Było o Kubie , Polsce i NRD . Za waszych rządów np w Polsce było tak cudownie że – o ile by była taka mozliwość , otwarto granice na 2 tygodnie – zostali by jedynie obłoznie chorzy ,80 latkowie no i wy – kompleks mundurowo – urzędniczy .

  Owszem sporo ludzi z Polski wyjechało w ostatnich 14 latach – kiedy mozna było po wstąpieniu do Unii Europejskiej . Mam trochę rodziny i znajomych w UK i informuję pana że coraz więcej ludzi myśli o powrocie i wracają . Przestało się aż tak opłacać jak te 10 lat temu . Jak pan włączy Wikipedię zorientuje się pan że owszem wypłaty są w Polsce mniejsze ale są znacznie mniejsze koszty zycia . Temat był wałkowany ze 35 razy . Zostawiliscie zgliszcza z gospodarki i kraju i chcieliście zeby Balcerowicz postawił rzeczy na nogi w pół roku , góra rok . Te rzeczy ktróych wy nie umieliscie na nogach postawić cały PRL .

  Jest pan załosnie bezuzyteczny w nowej rzeczywistości , ludzi panskiego pokroju nikt w dzisiejszych czasach nie potrzebuje . Tu jest cały panski problem

 178. wiesiek 59

  ”Już dawno kilku madrych ludzi, których zapewne nie czytałeś, stwierdziło że demokracja typu 1$ jeden głos, jest fikcją, nie demokracją.
  Chcesz abstrahować od faktów, wolno ci, ale mnie w ten proceder nie mieszaj.

  A wycieczki osobiste, ocenę mojego życia, racz sobie darować.
  Bo świadczy to o braku umiejętności dyskusji i argumentów.
  Niespecjalnie mnie interesuje kim jesteś, jakie masz dochody, wykształcenie, znajomości.
  Interesuje mnie twoja wiedza w jakimś temacie, argumenty z niej wynikające, ”

  mój komentarz

  Jako beneficjent poprzedniego systemu nie rozumie pan co to demokracja . Uswiadamiam ze wolę demokrację kulawą , niedoskonałą ,slamazarną , od panskiej satrapii. W demokracji ludzie co kilka lat mają szansę coś zmienić . Satrapie upadają jedynie w wyniku krwawych zamieszek i/lub w wyniku smierci satrapy .

  Pan opowiada o swojej ” wiedzy ” . Krótko , prosze pana . To jest smieciowy bełkot spiskowych teorii dziejów a nie wiedza. Jest pan załosny.

 179. „Smażone, zielone pomidory”- do obejrzenia.
  Oczywiście, głąbów to nie dotyczy.

 180. @blackley, z dystansu ……

  Jak nie odpowiadacie, to wszechwiedzący adresujekomentarze do królowej bony.
  Na Miłość Boską.!!
  Nie wtrącajcie się.!!!

 181. Wiesiek na EP nieustannie głosi teorie spiskowe, a to odnośnie Niemiec, do których wraca 89 centów z każdego euro unijnej pomocy dla Polski, a to odnośnie mediów, lub wyborców, którzy za 1 USD głosują jak trzeba, lub o niemieckich elitach które dobrze rozumieją, itd.
  Wiesiek swoją gonitwę myśli o świecie za siedmioma górami, za siedmioma lasami uprawia na EP i przydaje tej gonitwie szlachetne intencje – twierdzi, że on jest dydaktyczny.

  Od kiedy to teorie spiskowe są „dydaktyczne? – Rozlega się śmiech na sali. Na co Wiesiek – durnie nic nie zrozumieli., itd.
  Tak wygląda metoda dydaktyczna Wieśka. Bardzo staroświecka – wyzwiska by przywołać do porządku blogowiczów nie rozumiejących jego złotych myśli. Wiesiek domaga się respektu poprzez poniżanie epitetami dyskutantów.
  Pzdr, TJ

 182. mag
  20 listopada o godz. 12:53
  Cieszę się! Jest tam jeszcze wiele ciekawych rzeczy do przeczytania. Zwracam uwagę z wielu względów na Andrzeja Walickiego, nie tylko o Herbercie, ale i o całokształcie, i na Tabina o elitach i katastrofie cywilizacyjnej. Wiele nie piszę z uwagi na możliwe komentarze rożnych tutejszych gnojków. 3 grudnia będzie prezentacja Zdania w Warszawie w Kubie Księgarza i możliwość spotkania kilku autorów i redaktorów.

 183. tejot
  20 listopada o godz. 20:43

  Intelekt ci szwankuje, jak zwykle zresztą, ostatnimi czasy?
  Cóż, tonie mój problem, że nie ogarniasz realiów.

 184. sztubak
  20 listopada o godz. 16:54

  blackley,
  Jestem rozczarowany.
  Takie pierdoły możesz opowiadać swoim wnukom a ja nie jestem w ich wieku.
  Prawdą jest, że jesteś zajadłym rusofobem, może rabid lepiej zrozumiesz.”

  mój komentarz,

  A o jakich ” pierdołach ” mowa ?
  Proszę pana , nie wiem co to jest ” rabid ” i dlaczego mam go lepiej rozumieć , natomiast panskie stwierdzenie ” prawdą jest że jesteś zajadłym rusofobem ” jest żałośnie słabe….bo po 1. nawet jak bym byl rusofobem zajadlym lub nie to nie jest przestępstwo , ani nawet wykroczenie 2. nie jestem rusofobem proszę pana , poprostu mam dobrą pamieć i umiem wyciągać wnioski , a wniosek jest taki że jak bandzior obrabował pana i pobił kilka razy powinien pan być conajmniej ostrożny . Zrozumiał pan ?

  Padł pan ofiarą sowieckiej propagandy rozpowszechnianej przez władze prl i jak widać łatwo przyswajanej przez ludzi . Cytuję pana

  godzina 12.24

  ”Wykazujesz jednak radykalną rusofobię która Cię zaślepia.
  Rosyjskiego gazu nie kupisz tylko dlatego, że jest rosyjski, wrogi, wolisz płacić więcej za gaz od „przyjaciół” ktorych już poznaliśmy w biedzie.

  Dla mnie jest logiczne i patriotyczne kupowanie taniej od wroga pozbawiając go w ten sposób surowca i tym samym osłabiając.”

  mój komentarz

  Rozumiem że panskie ” przyjaciele których poznalismy w biedzie ” dotyczy aliantów czyli panstw zachodnich ?
  Więc informuję pana że w panskim rozumowaniu brak logiki za to jest pełno propagandy . Nie ma się co obrażać , to nie pana wina że pana oszukano . Chodzi o 2 wojnę więc …
  Zacznijmy od początku .
  Napadli nas NIEMCY 1 .o9 .1939 roku. Bezprecedensowa napaść . Ale jakoś pan zapomniał że 17.09 1939 od wschodu napadli nas ROSJANIE Zajęli wschodnią POLOWĘ ówczesnej Rzeczypospolitej . Byli równie bezwzględni jak Niemcy , aresztowania ,,wywozki na Sybir itd itp . Do 1941 roku NKWD i Gestapo zgodnie wspołpracowały ze sobą w zakresie walki z polską partyzantką . Wiedział pan o tym ?
  Rzeczywiscie w 1939 roku ani USA ani Wielka Brytania nie pospieszyły nam z pomocą ale chyba pan wie że Wielka Brytania sama ledwo zyła a USA nie były w tym momencie w stanie wojny z Niemcami . Rzeczywis cie ” nie pomogli nam w biedzie ” ale jakoś pan zapomniał kto nam ” tę biedę ” zafundował !! no Niemcy i R O S J A .Może należy winić agresora za to że napadl na Polskę a nie Wlk Brytanię i USA że nie pospieszyły z pomocą ? Bandyta pana napada a pan wini pzyjaciela że panu nie pomógł ? Może nie umiał ? nie mógł ? bał się ? Wini pan bandziora czy przyjaciela za wybite zeby i skradziony portfel ?

  Dodam ze całkiem sporo polskiego wojska i ludności wpadło w ręce Rosjan po 1939 roku , niemało Polaków znalazło się w strefie wpływow Brytyjczyków . W sowieckiej strefie Polacy byli aż do 1943 roku gnębieni i mordowani , Sybir , obozy , glód , celowa eksterminacja itd w wykonaniu Rosjan . W strefie wpływów brytyjskich w zasadzie wszyscy przezyli , wszystkich przygarnięto i nakarmiono . Czytał pan jakiekolwiek wspomnienia Polaków z tamtych czasów ?

  Sytuacja nr 2 , lata 1944/45 , wojna Niemcy – Rosja i rola USA i Wielkiej Brytanii . Rosja napiera na Niemców , wyzwala Polskę , BARDZO DOBRZE , CZEŚĆ I CHWALA . Uwalniają nas spod okupacji niemieckiej . Ale tego samego dnia zaczyna się SOWIECKA OKUPACJA ZIEM POLSKICH . Pisze pan że ” przyjaciele zostawili nas w biedzie ” . Prosze pana oswobodzenie Polski przez Aliantów czyli USA I Wielką Brytanię spod okupacji ROSYJSKIEJ wymagalo wywołania i wygrania wojny swiatowej nr 3. Czemu wini pan Aliantów czyli ” przyjacioł ” za niewywolanie 3 wojny swiatowej w celu oswobodzenia Polski spod ROSYJSKIEJ OKUPACJI a nie wini pan ROSJAN za OKUPACJĘ Polski ?
  Proszę pana , ” BIEDĘ ” czyli okupację na lata 1944-89 prowadzili ROSJANIE I ROSJA . Alianci nie mieli dość siły /odwagi/ chęci zeby wszczynać wojnę , fakt . Ale to SOWIECI okupowali , czemu nie wini pan SOWIETÓW ?
  Tak ludzi uformowała propaganda sowiecka . Szkoda że nie jest pan swiadomy iz padł pan jej ofiarą .

 185. adam100
  20 listopada o godz. 20:41

  @blackley, z dystansu ……

  Jak nie odpowiadacie, to wszechwiedzący adresujekomentarze do królowej bony.
  Na Miłość Boską.!!
  Nie wtrącajcie się.!!!”

  mój komentarz

  panie adamie100 ,
  widzialem że instruktor kilofnictwa coś tam pisze ” do królowej bony ” , ale myslalem że poprostu uderzyl się w głowę . 😉 Ukłony

 186. tejot
  20 listopada o godz. 20:43

  Wiesiek na EP nieustannie głosi teorie spiskowe, a to odnośnie Niemiec, do których wraca 89 centów z każdego euro unijnej pomocy dla Polski, a to odnośnie mediów, lub wyborców, którzy za 1 USD głosują jak trzeba, lub o niemieckich elitach które dobrze rozumieją, itd.
  Wiesiek swoją gonitwę myśli o świecie za siedmioma górami, za siedmioma lasami uprawia na EP i przydaje tej gonitwie szlachetne intencje – twierdzi, że on jest dydaktyczny.

  Od kiedy to teorie spiskowe są „dydaktyczne? – Rozlega się śmiech na sali. Na co Wiesiek – durnie nic nie zrozumieli., itd.
  Tak wygląda metoda dydaktyczna Wieśka. Bardzo staroświecka – wyzwiska by przywołać do porządku blogowiczów nie rozumiejących jego złotych myśli. Wiesiek domaga się respektu poprzez poniżanie epitetami dyskutantów.
  Pzdr, TJ

  mój komentarz 😉

  100/100 Sensu w pisaninie pana instruktora nie ma co szukać .

  Jako nauczyciel w zawodówce górniczej ponizał epitetami niewiele rozumiejacych chłopaków . Wciąż mu się wydaje że ” wykłada ” budowę kilofa i że mozna ludzmi pomiatać . Były funkcjonariusz kompleksu urzedniczo – mundurowego pragnie , żąda wręcz powrotu starych ” dobrych ” czasów , kiedy to takim osobnikom ” wladza ” dawała mieszkania za wierną sluzbę . W czasach gdy na mieszkanie czekało się 15 lat a kupić tak poprostu nie było mozna .

 187. wiesiek59
  20 listopada o godz. 21:07

  tejot
  20 listopada o godz. 20:43

  Intelekt ci szwankuje, jak zwykle zresztą, ostatnimi czasy?
  Cóż, tonie mój problem, że nie ogarniasz realiów.”

  mój komentarz ,

  instruktor kilofa pisze o sobie chyba ….. realiów nie ogarnia od 1989 roku a o intelekcie nie ma co wspominac .

 188. wiesiek59

  ”Odpowiedz: ZSRR musiał oddać co do kopiejki pieniądze za pomoc wojskową jaką otrzymał od USA i Brytanii w czasie II WŚ. I zapłata musiała być w złocie. Polskie zapasy złota przechowywane w Londynie zostały również uszczuplone, ponieważ musielismy zapłacić za wszystkie dostawy dla naszej armii na zachodzie.”

  mój komentarz

  a jak pan sobie rzecz wyobrazal ? Ze darmo ktoś rozdaje bomby , karabiny i statki ? Armia sowiecka potrzebowała sprzętu to musiała zaplacić , towar kosztuje , nie ?

  Druga rzecz . A jak mieli Ruscy zapłacić ? Rublami ? Przecież to były bezwartościowe smieci . Zachód nie chciał tuszonki, gumofilców ani onuc . Chciał PRAWDZIWEJ FORSY .

  Tak samo zaopatrzenie dla PSZ na Zachodzie – towar kosztuje . Zołdy też . Dlaczego wcąż pan uważa że na swiecie ma być wszystko darmo?

  Dali panu chałupę za darmo. Wystarczy tej darmochy na najbli zsze 50 lat.

 189. @

  I teraz Kamiński ojciec ma zbadać czy jego koleżka z NBP Glapiński ma coś wspólnego z aferą KNF???
  Przecież to jakiś absurd!!
  W tej partii nie ma ani jednego uczciwego człowieka.

 190. Min. Gliński: „Język, którym opozycja mówi o PiS, ma nas odczłowieczać. Mamy być tak traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa”.

  Pewnie uwaga ministra Glińskiego jest zbyt subtelna dla red. Passenta, bo mowa o mechanizmach propagandy. Jak wiadomo red. Passent nie może znać się na propagandzie, bo nie przepracował w komunistycznej prasie ani godziny. Skąd zatem wziął się red. Passent ― tego nie wie nikt. Jeśli już nie wolno zajmować się propagandą goebbelsowską to chociaż przypomnijmy jaką zaczerpniętą z przeszłości sztuczką propagandową, posłużył się przywódca opozycji, pan Schetyna, mówiąc o „pisowskiej szarańczy”. Czy nie przypomina to robactwa do którego Goebbels przyrównywał Żydów?

  PS. Tytuł feliotonu red. Passenta „Gliński raus!” (brakuje tylko świstu pejcza) swą niewyszukaną formą przypomina, że komunizm i postkomunizm kojarzą się z elegancją. Błądzi ten, kto twierdzi, że z czworkami. 🙂

 191. Redaktor Daniel Passent

  Ostatni wpadła mi w ręce ksiązka Mieczysława Rakowskiego „Czasy nadziei i rozczarowań” wydana przez „Czytelnika” w 1985. To są wspomnienia Rakowskiego z trudnego przełomu lat 1970 -1980. Jak zaznacza we wstępie jest to rozmowa między nim a grupą redaktorów Polityki.
  Rakowski wtedy był czynnym politykiem więc wspomnienia pisane są z perspektywy strony konfliktu. Lektura po latach okazała się ciekawa i to nie tylko w warstwie wspomnieniowej ale również w tej której dotyczy aktualny felieton. Mam na mysli rzeczowość wypowiedzi politycznych i ich język.
  Pamietam, że w tamtym czasie Rakowski doprowadzał mnie do szewskiej pasji bo identyfikowałem się z opozycją. Zresztą nawet dziś się z jego przemysleniami po częsci nie zgadzam.
  Ale z perspektywy ponad 30 lat niezwykła wydaje mi się rzeczowość z jaką Rakowski opowiadał o polityce. Mam na mysli argumentację, poczucie realizmu, logikę wywodu. To jest niespotykane u współczesnych polskich polityków. Podobnie zaskoczył mnie po latach język Rakowskiego, który wówczas uznawałem za wyjątkowo agresywny. Dziś, po latach, na tle języka współczesnej polityki polskiej, Rakowski jawi się jak kraina łagodnosci. I to mimo tego, że ówczesny konflikt był dużo bardziej ostry, głęboki niż te dzisiejsze. Po prostu z tekstu bije, że mimo burzliwych okoliczności autor zna wagę słów i wie, iż ponosi za nie odpowiedzialność. Mimo tych pewnie niezrozumiałych z perspektywy współczesnej polityki polskiej (samo)ograniczeń swe przemyslenia czy poglądy przekazuje w sposób atrakcyjny, sugestywny i przekonujący.

  Musze to szczerze przyznać choć jak wyżej zaznaczyłem z wieloma jego tezami się nadal nie zgadzam.

 192. adam100
  20 listopada o godz. 21:53

  „I teraz Kamiński ojciec ma zbadać ….”.

  Nie głuptasku, min. Kamiński niczego nie bada (zwłaszcza osobiście) tylko koordynuje działania służb specjalnych. Badać tę sprawę mogłaby prokuratura, gdyby taka była potrzeba, ale nie jest. Gdzie jest powiedziane, że tylko potomkowie macherów okrągłego stołu mogą robić międzynarodowe kariery w finansach? Jeśli Kwaśniewski zapomniał to zapisać w konstytucji, to very sorry, na drzewo. 🙂

 193. Bar Norte
  20 listopada o godz. 22:34

  „Pamietam, że w tamtym czasie Rakowski doprowadzał mnie do szewskiej pasji bo identyfikowałem się z opozycją”.

  Doceniam żart. 🙂

 194. blackley
  20 listopada o godz. 21:43

  „Wiesiek na EP nieustannie głosi teorie spiskowe, a to odnośnie Niemiec, do których wraca 89 centów”.

  Tu akurat jest coś na rzeczy, choć redystrybucja tych środków niekoniecznie tak właśnie musi być rozłożona. A że do Niemiec wraca najwięcej to niemal pewne, choćby dlatego, że to nasz największy partner gospodarczy.

 195. Witold Gadowski ― Będąc dyrektorem instytucji w momencie wątpliwym zawsze prosiłem sekretarkę, by była świadkiem rozmowy. Nigdy nie prowadziłem rozmów w cztery oczy i zawsze puszczałem radio, żeby później było trudno zmontować taką rozmowę i wyciąć słowa. Takich prostych trików jest bardzo dużo. Dlaczego pan Chrzanowski nie został przeszkolony w tych sprawach? No chyba, że ma coś na sumieniu, ale tego nie wiemy. Czarnecki sam wyczuł, albo dostał rozpracowanie sylwetki Chrzanowskiego i wiedział jak go podejść. Trzeba zwrócić uwagę na to, że wysocy urzędnicy państwa są dziś rozpracowywani przez byłych funkcjonariuszy bezpieki, w tym bezpieki wojskowej, tworzone są ich profile psychologiczne, przyzwyczajenia, nałogi. Później przygotowywane są prowokacje. Mówię to dla ostrzeżenia innych.

  ― Co wiemy o samym Leszku Czarneckim, poza tym, że w aktach IPN figuruje jako TW?

  ― Z akt IPN wynika, że w wieku 18 lat zaczynał jako TW o pseudonimie „Ernest”. To były czasy, kiedy trwała transformacja, a on wystrzelił finansowo jako geniusz. To są jakieś „drożdże i sterydy”, które są dla mnie niepojęte, ale wiem na pewno, że są w tym służby. Bo to niemożliwe, żeby zrobić taką karierę finansową w tak krótkim czasie. Potem jego działania były jakoś ochraniane i był w cieniu. Wyszedł z niego, gdy zaczął mieć kłopoty. Uważam, że mechanizmy wprowadzone przez PiS doprowadziły go do desperacji. I to bardzo dobrze, bo okazuje się, że oligarchowie republiki Okrągłego Stołu, która czasem zwana jest III RP, zaczynają być zdesperowani. To oznacza, że mechanizmy kontroli ich dociskają i nie mogą już bezkarnie doić państwa, mówiąc kolokwialnie. W Polsce zaczyna być normalnie, bo ci oligarchowie tracą władzę. To bardzo dobry prognostyk. Broniłbym rządu i uważam, że to zdarzenie jest na jego korzyść.

 196. Mauro Rossi

  „Doceniam żart”

  Raczej trudno ci przyjąć do wiadomości, że komuniści w latach 80 potrafili bardziej skladnie, rzeczowo i lepszym językiem przedstawiać swoje racje niż twoje środowisko polityczne dziś.

  Ja się temu wypaciu nie dziwię. To musi być przykre tym bardziej, że tak bardzo w tej warstwie narracyjnej staracie się do nich upodobnić.

 197. Mauro Rossi
  20 listopada o godz. 22:54
  blackley
  20 listopada o godz. 21:43
  „Wiesiek na EP nieustannie głosi teorie spiskowe, a to odnośnie Niemiec, do których wraca 89 centów”.
  Tu akurat jest coś na rzeczy, choć redystrybucja tych środków niekoniecznie tak właśnie musi być rozłożona. A że do Niemiec wraca najwięcej to niemal pewne, choćby dlatego, że to nasz największy partner gospodarczy.

  Mój komentarz
  Rossi, redystrybucja, to elementarne pojęcie w ekonomii. Oznacza ono podział wtórny środków.

  Pieniądze z funduszy unijnych, które rzekomo „idą” do Niemiec w przypadku inwestowania finansowanego z funduszy unijnych, np. w budowę dróg, są zarobione, a nie redystrybuowane.

  A jeżeli pieniądze unijne są wypłacane rolnikom, a są to niemałe sumy, to trafiają do rolników, a nie do Niemiec.

  Firma budująca drogi dostaje zlecenie, wykonuje je, płaci zatrudnionym podwykonawcom i ludziom zatrudnionym bezpośrednio w niej. Pracownicy otrzymują i podwykonawcy otrzymują wypłaty w PLN.
  Gdzie tu występuje wędrówka euro do Niemiec? Wypłata za wykonaną robotę, to nie jest żadna redystrybucja.
  Rossi, wygląda na to, że nie bardzo rozumiesz znaczenie terminu redystrybucja w ekonomii.
  Pzdr, TJ

 198. Kaszuba
  20 listopada o godz. 17:49

  Mógłbyś wyjaśnić, czego nie rozumiesz z dośc klarownej wypowiedzi Glińskiego?
  Może uda ci się pomóc.

 199. Z dystansu
  20 listopada o godz. 13:49

  „Ten cały gazoport jest ważny , ale na razie to jest w stanie zapewnić mniej więcej 10% zapotrzebowania Polski na gaz.”

  Polska zużywa rocznie ok. 15 mld metrów sześciennych gazu. Gazoport w Świnoujściu ma przepustowość ok. 5 mld metrów sześciennych rocznie, która będzie powiększona (jest już decyzja) do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie. Proponuję dokonać rekalkulacji we własnym zakresie.

 200. Mauro Rossi,
  Twoje celowanie i strzelanie w Czarneckiego to guzik warte jest. Ważne, że tenże Czarnecki ujawnił istnienie gangu rekieterów na szczeblach władzy. Cytujesz Gadowskiego – ” Uważam, że mechanizmy wprowadzone przez PiS doprowadziły go do desperacji.”
  Zgoda, tak jest, niszczenie podstawowych instytucji państwa od urzędu prezydenta poczynając, poprzez rząd, którym kieruje „zwykły poseł”, Trybunału Konstytucyjnego teraz ostatnio takich jak KNF i NBP obsadzanych przez bandę fajfusów to są te „mechanizmy wprowadzone przez PiS”. W końcu jeden się postawił korupcyjnym mechanizmom PiSu i może jest tym pierwszym, który powiedział „stop”. Co będzie dalej jeśli „postawi się” reszta, których Twój PiS chciał spacyfikować. Za dużo frontów jest otworzonych.

  Wiele lat temu „Idea Bank” – o ile dobrze pamiętam – należał Solorza-Żaka. Czarnecki nie przejmował go wrogo zdaje się. Skąd wiesz, czy to nie Solorz ostrzegł Czarneckiego przed Chrzanowskim i jego „człowiekiem-kopertą” którego musi tolerować w swoim Plus-banku? Skąd wiesz, czy bezczelny i nachalny PiSgang się „wielkim tego świata” nie znudził. Przecież im wszystko jedno kto rządzi byle im nie deptał po odciskach i byle im się dobrze armatało.
  Mauro, w którym momencie Twój PiS zapędził się „o jeden most za daleko”?
  To nam powiedz.
  Może to już?

  Autorytet służb specjalnych pod kierownictwem Kamińskiego w ruinie. Sędziowie bojkotują Ziobrę i jego ludzi, stosunki z Unią w ruinie. Na policję, której PiS musi wyjątkowo nienawidzić nie możecie już specjalnie liczyć. „Pińcet Dodać” się wyczerpał. Nepotyzm i kolesiostwo przerosło „peezel” a Ty o jakimś nurku, któremu się powiodło i że jest „be”? No może jest „be” – i co z tego?
  To są już schody dla PiSu. Będzie grillowany do skutku.

 201. artur702
  20 listopada o godz. 13:35

  „Łączę się z Panem Danielem Passentem w opinii: Gliński won”!

  Kiedy Passent był zręcznym wyrobnikiem komunistycznego frontu ideologicznego w PRL, lud mawiał: Komuno ― won za Don.

  Chyba niepotrzebnie wróciłeś.

 202. Z dystansu
  20 listopada o godz. 19:54
  Oczywiście, że obecnie jest zdecydowanie łatwiej. Lekarz o którym pisałem musiał tak jak ty odbywać praktykę i nostryfikować i dyplom.
  Słyszałem od znajomego że dwóch Polaków wyjechało do USA zarobić . Udało mim się uzyskać wizę. Jeden brał każde zajęcie za które chciano płacić (jak płacili za szorowanie kibli to szorował), drugi szukał dobrej roboty zgodnej z jego umiejętnościami. Drugi szybko stracił posiadane pieniądze i bez grosza wrócił do Polski. Pierwszy wreszcie znalazł lepszą robotę przy sprzątaniu wiórów po obróbce w zakładzie. Tam były rosyjskie automaty na których pracował w Polsce. One wciąż się rozregulowywały, a serwis był bardzo opieszały i właściciel miał problemy. W czasie takiego postoju pierwszy powiedział ze może naprawić bo zna te automaty. Zgodzono sie natychmiast. Naprawił iod tej chwili już hali nie sprzątał – dostał dużą podwyżkę i przydział do tych maszyn. Chcieli mu ściągnąć zonę i dzieci z Polski (bo zona naciskała by wracał) Wreszcie ugiął się i wrócił do Polski pobudował willę i na brak gotówki nie narzekał.

 203. @tejot, 23:34
  Ale zdrowia mu życzysz, aby nam tu mendził, psuł powietrze i obrażał Gospodarza.
  Za cholerę tego nie rozumiem.
  Dobranoc

 204. Symetryczny
  20 listopada o godz. 12:28

  „Su-57 w akcji. Serce rośnie”.

  Uważaj, żeby ci nie pękło.

  „On 30 June 2018, it was reported that an order for 12 aircraft was agreed”.
  (en.wiki)

  Su-57 będzie pierwszym operacyjnym samolotem V generacji w służbie rosyjskich sił powietrznych, który użyje technologii stealth Amerykanie stosują tę technologie w samolotach już od 30 lat. Tak jest przepaść technologiczna między tymi krajami. Ale żeby ci serce nie pękło, Rosja to duży i biedny kraj surowcowy, jej PKB jest tylko 3 razy większy od polskiego. Te 12 samolotów Su-57 to przecież grubo ponad stan. A i tak wszystko na nic. Kraje NATO (USA, UK, Holandia, Turcja, Norwegi, Dania, Kanada) oraz Singapur, Izrael, Australia, Jponia, Korea Południowa mają lub już zamówiły ponad 2300 maszyn piątej generacji F-35; pierwszy latający egzemplarz opuścił hangar w …. 2006 roku. Obecnie mamy rok 2018. 🙂

  PS. Na liście bogatych krajów zachodnich, które nie kupią F-35 są Niemcy.
  Może kupią Su-57? 🙂

 205. Mad Marx
  20 listopada o godz. 11:47

  „Otóż urzędnicy państwa usiłowali ten mający kłopoty bank dodatkowo wydoić z kasy”.

  A dowody? Gadać każdy może, decydują dowody.

  Jest z karteczka z 1 proc.? ― Nie ma.
  Znajomy prawnik Chrzanowskiego dostał u Czarneckiego pracę? ― Od ośmiu miesięcy nie dostał.

  U kogo w KNF za czasów PO bywał Czarnecki oraz ile razy i po co? ― A i to jest naprawdę ciekawe.

 206. adam100
  20 listopada o godz. 10:05
  @

  Tomasz Lis: „Glapiński i Sokal muszą odejść. Absolutną kompromitacją PiS – owskiego państwa jest jednak także to, że jegomość taki jak Bierecki stoi na czele senackiej komisji finansów, a inny jegomość ze SKOK – ów, Szewczak, jest wiceszefem sejmowej komisji finansów. To jest totalna granda”.

  Powinni jechać do pałacyku T. Lisa w Konstancinie i zapytać się, czy mogą? Inaczej to skandal. Czemu Kwaśniewski nie zapisał tego w konstytucji? Szkodnik jakiś, czy co?

 207. legat
  20 listopada o godz. 23:52

  „Twoje celowanie i strzelanie w Czarneckiego to guzik warte jest. Ważne, że tenże Czarnecki ujawnił istnienie gangu rekieterów na szczeblach władzy”.

  Osiem miesięcy czekał? A cały czas jego interesy się sypały. Przypominam, to Czarnecki był współzałożycielem spółki GetBack w 2012 roku. Poza tym to jego Idea Bank obsługiwał GetBack. W 2016 wycofał się z tego, kiedy zobaczył, że nic nie zarobi, a dużo straci. O reputacji i nie mówię, bo tej nigdy nie miał. Interesy Czarneckiego szły dobrze w czasach państwa teoretycznego. Państwo pisowskie już takie głupiutkie i naiwne nie jest i dlatego ok. 2016 roku zaczęły się schody dla Czarneckiego i jego inetersów.

 208. Mauro,
  i to dlatego, że był taki „be” to mu Chrzanowski zaproponował ratunek przed Zdziśkiem? – zaczynając od etatu dla pana-koperty?

 209. wiesiek59 20 listopada o godz. 10:06
  „Nie wierzę w wymuszanie „indywidualnej” łapówki na sumę 40 mln, dlatego że takiej kwoty żadna osoba fizyczna nie ukryje.”
  Argument logiczny.

  Są ludzie, którzy w Polsce dorobili się fortuny, i takich można podziwiać, chociaż nie bezkrytycznie. Pan Leszek Czarnecki należy do tych Polaków, którzy fortuny się dorobili i zaznaczyli swoją obecność w przestrzeni kraju. Wybudowany we Wrocławiu najwyższy w Polsce budynek Sky Tower z galerią handlową, to tylko jedna z takich inwestycji. Osamotniony w przestrzeni miejskiej jak środkowy palec urodą wprawdzie nie zachwyca, ale jest i dominuje niezaprzeczalnie jak niedawno jego właściciel. Jak się potoczą dalsze losy tego finansisty trudno przewidzieć, jednak czy ktoś z tutejszych komentatorów może powiedzieć co wydarzy się jutro, jak ta nagrana rozmowa wpłynie na polityczną rozgrywkę, która się toczy, dopóki gdzieś na górze zdecydują co dalej i komu fortuna, a komu polityczna emerytura będzie pisana.

  Prezes ma swoją najważniejszą inwestycję w stolicy, a w muzeum prędzej lub później też się znajdzie, tylko z jakim komentarzem pod fotografią?

 210. W pisie wciąż muszą tłumaczyć co chcieli powiedzeć bo jakoś wszyscy rozumieją ich inaczej
  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/585478,glinski-zydzi-goebbels-pis-opozycja.html,komentarze-najnowsze,1
  Niech sobie Gliński poczyta komentarze, może dotrze

 211. Team rossi:

  Modlitwa do cudotwórcy Jarosława Kaczyńskiego zmówiona?

  To na dobranoc:
  Jarosław Kaczyński każe bratu lądować w mgle.
  Używa później nieżyjącego brata jako przedmiotu, narzędzia wojny z ludźmi, do okłamywania ich, do opluwania, do wyrażania pogardy, budzenia, wychwalania i nagradzania nienawiści. Ohyda.

 212. „Państwo pisowskie już takie głupiutkie i naiwne nie jest i dlatego ok. 2016 roku zaczęły się schody dla Czarneckiego i jego interesów.” napisał Mauro Rossi i zastanawiam się teraz czy to komplement czy rodzaj wysublimowanej krytyki prezesa.

  Mnie w tym wszystkim chodzi o gospodarcze efekty tej polityki. Dzisiaj było o staraniach o unijne pieniądze na budowę S6 i A2. Czemu akurat o pieniądze na te drogi dziennikarze nie mogli się dopytać ministra. Jedna i druga droga to komunikacyjne połączenia Niemiec z Rosją, a miało być tylko z północy na południe. Azymuty się zmieniły?

 213. Panowi inteligenci lekko przesadzają w komentarzach na temat wypowiedzi ministra Kultury. Nadmierna idiosynkrazja.

 214. @Wiesiek59 – królowa bona zaimponowała mi swoim spokojem chociaż tu na blogu przydałoby się wiadro wody. Albo cysterna.
  Moja prośba: czy mógłbyś przeprosić publicznie za te siostry miłosierdzia pracujące poza granicami kraju?, ja mogę się domyślić skąd gorycz ale określenie dyskryminujące.
  Będzie nam milej i tobie lżej.

 215. rzadko spotykamy się z Mauro ale tym razem jestem ciekawa życiorysu polskiego milionera. Napisałeś: „…Z akt IPN wynika, że w wieku 18 lat zaczynał jako TW o pseudonimie „Ernest”. To były czasy, kiedy trwała transformacja, a on wystrzelił finansowo jako geniusz….”
  Określenie „polski milioner” znalazłam w necie, tam też rok urodzenia – 1962, czyli w latach dziewięćdziesiątych był po już trzydziestce. I wówczas jak to określiłeś „wystrzelił finansowo”, czyli zaczął się gwałtownie bogacić korzystając ze swojej wiedzy, umiejętności i talentu. Także pracowitości. Ten pupilek transformacji powinien być wzorem dla niedowiarków i leworęcznych, leniuchów, tępaków, nierobów którzy coś sami zawalili, dla ludzi pzpr z okresu Gomułki, towarzyszy, trolli i sierot, Kubańczyków uciekających na Kubę z USA, nieudanych nauczycieli, beneficjentów poprzedniego systemu,durni i zadufanych bufonów. A także dla żałosnych satrapów i uderzonych w głowę ofiar sowieckiej propagandy.
  Czy mógłbyś przybliżyć życiorys a także dokonania po roku 1989, to ważne, kiedyś kolega @jobrave był zainteresowany. Za przybliżenie dokonań idola – z góry dziękuję.

 216. żabka konająca
  21 listopada o godz. 4:37

  Widzę że świat agencji towarzyskich, handel żywym towarem, jest ci całkowicie obcy.
  Więc zacznij zgłębiać, od „afery dziwexu”, poprzez burdele Barcelony, po odsprzedaż Polek do berlińskich przybytków.
  Skala zagadnienia sięga kilkuset tysięcy naszych obywatelek.
  Nasze szosy obstawiaja nie tylko Rumunki, Bułgarki, czy Ukrainki,
  Po takiej kwerendzie, być może zmienisz zdanie co do treści moich komentarzy.
  Cóż, mamy kapitalizm, WSZYSTKO na sprzedaż….

 217. Pan Czarnecki wdrożył na polskim gruncie, wszystkie „wynalazki” zachodnich instytucji finansowych.
  Instrumenty i wehikuły, oparte na dziwnych podstawach, których nie rozumie nikt normalny.
  Do tego, zajął się lichwą, operując poprzez GetBack na rynku długu obywateli.
  Przeważnie, przeterminowanego.
  Takie wierzytelności stanowiły sporą część aktywów jego banków, i były podstawą kreacji kredytów.

  Jak na polskie warunki, bardzo nowoczesne i kreatywne podejście.
  Szczyt inżynierii finansowej, żywcem skopiowany z zachodu.
  Bardzo postępowy człowiek…..

 218. @

  Gliński tłumaczy się ze słów o Żydach. „Ze smutkiem przyjąłem komunikat Ambasady Izraela”

  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24191358,wicepremier-glinski-tlumaczy-sie-ze-slow-o-zydach-ze-smutkiem.html

 219. @

  Dariusz Rosati:

  ”Dziś na wysłuchaniu w PE na
  temat stanu praworządności w
  Polsce nie było nikogo z Min.
  Sprawiedl., a jedynym posłem
  zagr, który poparł politykę rządu
  był niemiecki poseł Udo
  Voigt, b.szef neofaszystowskiej
  partii NDP, wielbiciel Hitlera i
  Putina. Gratuluje sojusznika”

 220. @

  Całą noc obradowali nad
  stabilnością systemu.
  Ogłosili, że jest stabilny.
  Przekonali Was?
  Wierzycie im?

 221. @

  JanVincent Rostowski:

  „Kacper Kamiński zarabia
  600.000 (50.000 złotych/
  miesiąc) w Banku Światowym
  dzięki zażyłości ojca z Prez.
  Glapinskim.
  To dokładnie DZIESIĘĆ RAZY
  TYLE co Michał Tusk zarabiał w
  OTL Expres, w pracy którą sam
  zdobył.
  To drugi temat dla Komisji
  Śledczej, pierwszy oczywiście
  nie!”

 222. wiesiek59
  21 listopada o godz. 6:22

  żabka konająca
  21 listopada o godz. 4:37

  Widzę że świat agencji towarzyskich, handel żywym towarem, jest ci całkowicie obcy.
  Więc zacznij zgłębiać, od „afery dziwexu”, poprzez burdele Barcelony, po odsprzedaż Polek do berlińskich przybytków.
  Skala zagadnienia sięga kilkuset tysięcy naszych obywatelek.
  Nasze szosy obstawiaja nie tylko Rumunki, Bułgarki, czy Ukrainki,
  Po takiej kwerendzie, być może zmienisz zdanie co do treści moich komentarzy.
  Cóż, mamy kapitalizm, WSZYSTKO na sprzedaż…”

  mój komentarz

  KŁAMIE PAN , jak zwykle.
  Kto ma dostęp do sieci łatwo rzecz zweryfikuje .

  Kapitalizm wszystko na sprzedaż ? A prostytucja tylko w kapitalizmie ?
  Informuję pana że za PRL prostytucja istniała i miala się bardzo dobrze .

  Szkoda że panska znajomość realnego swiata zakonczyła się na 1989 roku . Sporo się zmieniło od tamtej pory i większość ludzi zyje niezle . To ” niezle ” nie dotyczy członków kompleksu mundurowo- urzędniczego szczebla powiatowego jak np pan czy madame zabka . Ci co byli wyżej jakos się urządzili .
  Aha , no i nowe czasy wykluczaja nieróbstwo jako postawę życiową , ” czy się stoi czy się lezy ” jest już zdaniem nieaktualnym .

 223. Wiesiek
  Widzę, ze jesteś także znakomicie zorientowany w swiecie agencji towarzyskich.
  Skąd masz tą liczbę kilkuset tysięcy i kto prowadził tą statystykę ?

 224. Co do Czarneckiego, to wiele polskich fortun bierze swój początek w współpracy ze służbami i w mrokach transformacji. Tak było tez z Kulczykiem, Solorzem , Ojcem Dyrektorem i wieloma innymi. Pracownicy PRLowskich służb byli znakomicie poinformowani i mieli możliwości aby zabezpieczyć swoją przyszłość w nowym systemie , korzystając z majątku państwa, oraz przywilejów którymi dysponowali.
  To, że Rossi akurat czepia sie Czarneckiego , żywcem przypomina zwyczaje w krajach totalitarnych , gdzie korupcja we własnym gronie rządzących jest mile widziana , bo uzależnia , a ścigana jest jedynie ze względów politycznych.
  Co do stopnia uwłaszczania sie ludziPiSu na majątku państwowym , opisanym nie tylko w raporcie NIku, to przyjmuje on żywcem znamiona bolszewizmu i przypomina PRL.
  Hasło „zwyciesca bierze wszystko” stało sie dla tej formacji wezwaniem do rozdrapania majątku państwowego.

 225. Bar Norte
  20 listopada o godz. 22:34
  Wielu na starość przydarza się zmądrzeć. U Ciebie to trudno dostrzec. Natomiast stwierdzenie, że wtedy identyfikowałeś się z opozycja wywołuje żałosny śmiech. Rakowski był i pozostanie mądrym człowiekiem. Miałem okazję wychylić z nim kiedyś kielicha.

 226. Mauro Rossi
  21 listopada o godz. 0:06
  Rosjan należy podziwiać za doskonałe samoloty i rakiety służące wyłącznie do samoobrony. Mają podstawy aby bronić się przed przygotowywaną agresją tzw demokracji zachodnich z USA na czele. Po Napoleonie, Komunizmie , Hitlerze i Jelcynie tworzą dziś nową Rosję, zdolną do zadania zdecydowanego ciosu odwetowego każdemu agresorowi. I czynią to własnymi rękami i własnym talentem. Jeden z ich polityków napisał niedawno, że Rosja już nigdy nie będzie prowadzić wojny na własnym terytorium. Należy to pamiętać.

 227. Z dystansu
  21 listopada o godz. 9:42

  Jestem po prostu oczytany…..

  Jedną z najbardziej poszkodowanych przez transformację grup, są kobiety.
  Łącząc punkty:
  -agencje towarzyskie
  -sponsoring
  -handel żywym towarem
  -praca za seks
  -seks na telefon
  można by się doliczyć co najmniej kilkuset tysięcy takich przypadków.

  Nie mówiąc już o tych małżeństwach z cudzoziemcami, wakacyjną prostytucją, eurosierotach, rozpadzie małżeństw związanych z migracją, galeriankach..

  Żeby się do czegoś odnieść, trzeba najpierw coś na ten temat wiedzieć.
  Wejdź na przykład na strony fundacji „La strada”….

 228. Z dystansu 9.42, 10.08

  100/100 W punkt.

  ,,59 ,, tworzy narrację, która ma za zadanie mój kraj obrzydzic, zohydzic, opowiada że Polska to kraj upadły i jedyna recepta to wpaść z powrotem w objęcia Putina.

  Podobny bełkot jest udziałem madame zabki, towarzyszą porucznika Symetrycznego itd itp. Wszyscy ci państwo to funkcjonariusze średniego, powiatowego szczebla w minionym systemie. Nie sa że swoimi ,, umiejętnościami,, potrzebni w demokracji więc demokracje neguja i obrzydzaja.
  Komu w demokracji i kapitalizmie potrzebna cenzorka? Albo oficer polityczny w wojsku ? Albo dozorca – nauczyciel w zawodowce górniczej dla chłopaków po 6 tej klasie podstawówki? No nikomu. Ci państwo tyle mają co napisza w sieci , na blogu należącym do tygodnika , którego NIE KUPUJA I NIE CZYTAJA !!!!!!

  W najnowszej POLITYCE polecam artykuł że strony 42. Rano w spożywczaku koło mnie KUPILEM na własność za 7.90 egzemplarz i czytam .

 229. Mamy do czynienia z bardzo poważnym ekonomicznym zjawiskiem polegającym na tym, że wartość aktywów finansowych jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do wartości wytwarzanych produktów i usług. W rezultacie dzisiaj najwięcej oszczędności mają przedsiębiorstwa, stosunkowo mniej – gospodarstwa domowe, a najmniej – zadłużone państwa. Wynika to z finansjalizacji gospodarki. Przedsiębiorstwa zajmują się dzisiaj nie produkcją dóbr i usług, tylko grą na aktywach. Nakręca się spirala, która powoduje, że pojawiają się nowe produkty finansowe. Są nadmierne oszczędności, więc trzeba je gdzieś ulokować. Wobec czego się nimi gra. Zamiast rzeczywistej przedsiębiorczości i innowacyjności mamy kasyno – komentuje prof. Hausner i zwraca uwagę na dziki rynek instrumentów finansowych.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/autor/michal-michalak/news-jerzy-hausner-jak-grasz-z-oszustami-w-oszustwo-to-zgadnij-kt,nId,2688241#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  =========

  Niestety, Hausner ma rację.

 230. Symetryczny ,

  Towarzyszu poruczniku , a co to za facecja ,, rakiety i samoloty służące wyłącznie do samoobrony,, ?

  Kto i po co ma napadac Rosje ? Może pan wyjaśnić?

  Zamiast majaczyc o imperium i , ,, zanurzeniu gąsienic czołgów w Tagu ,, lepiej niech Rosja zadba o swój stan . O swoich obywateli i swoją infrastrukturę. Jak na razie ten wielki kraj ma PKB 2.5 biliona USD A zatrudnionych 75 milionów ludzi. Holandia ma 705 mld USD PKB A zatrudnionych 8 milionów ludzi.
  Polska płacą minimalną to 500 euro miesięcznie, w Rosji 130 euro , Holandia 1400 euro.
  PSN parytet siły najwyżej w Polsce to 68 % średniej w Unii Europejskiej. To są TWARDE DANE towarzyszu poruczniku.
  Rosja mając takie zasoby jak ma powinna zapewnić swoim obywatelom takie życia jak w Szwajcarii. A jest jak jest 132 euro płacy minimalnej . Niech pan o tym pomyśli. Co z samolotu jak naród biedę klepie ?

 231. Z dystansu
  21 listopada o godz. 9:42
  Wiesio, ktory jest unieruchomiony, jak sie przyznal, z braku ruchu na swierzym powietrzu siedzi 24/24 przed komputerem i albo grzebie w filorosyjskich, filobialoruskich i filotrumpowych mediach albo przeglada pornosy i dlatego doznal olsnienia, ze wszystkie Polki ktore opuszczaja ojczyzne uprawiaja najstarszy zawod swiata. I jak juz ogladajac te Polki w pracy, zrobi sobie dobrze, to wylewa te rewelacje calymi kilometrami i awanturuje sie.
  Pochylmy sie nad Wiesiem i okazmy mu wspolczucie.

 232. Wiesiek
  Zadałem ci proste pytanie , skąd wiesz , ze kilkaset tysięcy polskich emigrantek to prostytutki ?

 233. Polemika z trollami którą odradzają tu koledzy jest trudna, że względu na to, że jest trollizm jest jest już prawie przemysłem, a na pewno opłacalna manufakturą dla wykonawców.

  Nic nie ujmując tutejszym przeciwnikom trolli należy zwrócić uwagę, że ( jest to prawie pewne ) jako przeciwnicy trolla przedstawiamy brak przygotowania do tej aktywności.

  Proszę, zwróćcie uwagę, na nie noszące znamion trollizmu i spotykane tu usterkowanie komentatorów za brak odpowiedzi.

  W czasach przed ćwierćwieczem techniki i technologie komunikacji miały bardzo powolny rytm według dzisiejszych obyczajów. Teraz polska młodzież nie potrafi w pełni odebrać prośby Odsuńcie się od drogi, bo listonosz jedzie!

  Przesyłkę niby-pocztową dziś mogę odebrać ( jako możliwość! ) w co najmniej trzech placówkach handlowych odległych nie więcej niż 100 metrów od mego domu.

  Mimo nałożonych ograniczeń mogę to zrobić w małym sklepie z warzywami, jarzynami, owocami i alkoholami w niedzielę w typowych godzinach biurowych.

  Niegdyś posłańcem wysyłało się bukiet kwiatów siostrze z okazji zdrowego życia przez lat 50. Dziś w Warszawie, gdy jedzie ktoś na motorze, to jest to zapewne posłaniec z pizzą lub dokumentami, które nie mogą czekać.

  Posiadacze komórek ( rzadko kto ich nie ma ) są na uwięzi, a inne współczesne gadżety pozwalają rozmawiać z kimś przez Skype podczas spaceru po leżącym na uboczu parku.

  Aktywny zawodowo i towarzysko człowiek w ciągu dnia otrzymuje kilkadziesiąt powiadomień różną drogą. I nie ma łatwych metod, łatwych sposobów na postawienie tamy temu zalewowi. Dlatego na przykład @soczki2 lekceważy blogowe usterkowanie, Czemu nie odpowiadasz?

  Nie odpowiadam, bo musiałbym czuwać przewijając kilkadziesiąt trollowych komentarzy oraz replikach związanych z komentarzami blogowych gaduł.

  Szum komunikacyjny bierze się również z nawyków z czasów początków resocjalizacji od przedszkola po studia wyższe.

  Żebyści nie wiem jak się starali to cynizmu i uwielbienia dla Putina lub wskazywania głupoty Trumpa nie tylko nie uleczycie. Nawet nie osłabicie.

  @Tejot jak krowie na rowie tłumaczył, że katastrofa smoleńska to hucpa.
  Poświęcił temu kawałek życia. Jeśli to mu było potrzebne, to za to go nie ganię.

  Ale nie trzeba było tysięcy zdroworozsądkowych linijek tekstu, aby ocenić ten wypadek jako Nagrodę Darwina czyli jeden ze szczytów głupoty, która zrodziła się chorych ambicji.

  Oczywiście będziecie usterkowali cynika @Mauro Rossi wybranego z uwagi na formalne zalety kompetencji językowych jako przedstawiciela Opus Dei, co cynikowi daje poczucie, ze coś znaczy dla społeczeństwa i dla narodu.

  Daje ten cynik kolejne, ponumerowane milionami, dowodu, że kamstwo życia może być porawne składniowo i ortograficznie.

  Mylisz się @stasieku przywołując innych do zdyscyplinowania się.

  Lepszy @Mauro Rossi z którym się w niczym nie zgadzamy niż dwie godziny pachnące czipsami w kinie z filmem o Żołnierzach Wyklętych. Licealista wraca do do mu i pyta, czy to fFransiszek ich wyklął.

  Chyba, że ma mamę i tatę z ciepłem i cierpliwością głoszących:
  Nagadałeś się i było to toche komiczne. A teraz zamiast oglądać nagie rówieśniczki zapytaj o coś Googla. I nie wierz święcie przekonanym.

  Co jako wzór zaleca @soczki2 opętany przez szatana.

  Źródłami pokarmu trolli jest cudza nuda.

  Opus Dei jest za biedne, aby @Mauro Rossi został rentierem.
  Więc pisze dużo, bez wulgaryzmów ładnie i bez przywołania diabelskiego ogona. Nawet oficerowie i gwardziści kokosów na emeryturze nie mają.

  – No powiedz @coczki2, jak to było ze śmolęńskiem. Tylo krótko!
  – WP + DT
  – Dziękuję. Teraz mogę już obejrzeć jak Gesslerowa jak wymiotuje na Dode.
  Co za durnie dały im zarobić?

  Szkoła! Szkoła! Staruszki i Staruszkowie! Uczmy się aż po grób!

  A nie zajmowanie się postaciami, których żaden ubezpieczyciel za te tanie pieniądze nie ubezpieczy przed ich naiwnością.

 234. Panie Z dystansu,

  59 panu nie odpowie. Z tej prostej przyczyny że kłamał , żadnej konkretnej wiedzy opartej na źródłach NIE MA. Mówimy o wiarygodnych źródłach A nie latrynowymi. Uklony

 235. @

  Jarosław Rymkiewicz dostał 100,000 złotych nagrody
  za wiersz ” Do Jarosława Kaczyńskiego:”

  ” To co nas podzieliło – to się już nie sklei
  Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei
  Którzy chcą ją nam ukraść
  i odsprzedać światu, Jarosławie!
  Pan jeszcze coś winien Bratu”.

  Ale to k… grafoman!, i skosił stówę

 236. @

  Kacper Kamiński – zdolne dziecko PiS. Ujawniamy kulisy kariery syna koordynatora służb specjalnych

  http://wyborcza.pl/7,75398,24191939,kacper-kaminski-zdolne-dziecko-pis-ujawniamy-kulisy-kariery.html

 237. Ogół blogowiczow oraz Redakcja i/lub admin

  Pragnę zauważyć z zadowoleniem , że admin wziął się do pracy. Wywalił wpisy trolla sowieckiego z antypodow kradnacego moja tożsamość. Zalatal dziurę przez która ów złodziej wlamywal się na moje konto i pisał pod moim imieniem swoje bzdury.
  Troll jest z antypodow lub z USA, pisał nocą tzw wtedy gdy noc była u nas , u niego był dzień, wpisy były o 3.30 w nocy , albo o 1.50.
  Tak czy inaczej , adminom blogu Pana Redaktora Passenta składam podziękowania.
  Pewnie do następnego razu, złodziej zawsze kradnie.

 238. Symetryczny,

  Towarzyszu poruczniku,
  132 euro Rosja
  500 euro Polska
  Płacą minimalną w obu krajach. Potencjał surowców Rosji i Polski NIEPOROWNYWALNY. Jak pan myśli, towarzyszu poruczniku , czemu tak bidnie w Rosji? Gdzie forsa z ropy, diamentów, węgla, uranu , drewna , gazu itd , itp ?

 239. @

  Jakub Rutnicki :
  pomnik byłego prezydenta jest pilnowany przez policyjny patrol.

  „Czy pomniki fundowane nam przez Prezesa Jarosława wymagają ciągłego pilnowania?Zamiast patrolować ulice Warszawy patrol policji pilnuje pomnika Lecha Kaczyńskiego – chyba coś nie tak?”

  Więcej: http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,24191803,radiowoz-przy-pomniku-lecha-kaczynskiego-policja-jak-ktos.html

 240. Ta policja pilnująca pomnika Lecha Kaczyńskiego jest widocznym świadectwem nieczystego sumienia , jakie ma Jarosław Kaczyński w związku z tym pomnikiem.

 241. Wiesiek
  zajrzałem na stronę „La strada” , ale tam nic nie ma kilkuset tysiącach polskich prostytutek . To musiało byc inne źródło ?

 242. Przeczytałem starannie dodatek GW Historia, poświęcony „wyłaniania się z chaosu” Polski, w 1918 roku.
  Są tam świetne wspominki wybitnych Polaków od 1 do 17 listopada. Nawet zapisy ludzi pióra (Dąbrowska, Broniewski).
  Pozwólcie, że przytoczę (Gospodarz wybaczy, że nie na temat, ale wtedy, np. w Warszawie, też słyszało się często RAUS), fragment rozmowy Józefa Piłsudskiego z panem XXX.

  ”Po przyjeździe moim z Magdeburga zastałem wszystkich Polaków w nieświadomości tego, co czynić należy. Każdy miał gotową receptę działania, w którą zresztą nie wierzył. Pomimo to wszyscy receptarze kłócili się wzajemnie. Jeśli pan sądzi, że ja wtedy wiedziałem co należy przedsięwziąć, to pan się myli. I ja też nie wiedziałem, ale byłem na tyle mądry, że z tej nieświadomości mojej przed nikim się nie zdradziłem. Dlatego oddziaływałem na psychikę ludzką, wpajając przekonanie, że skoro milczę, to wiedzieć muszę.

  Śliczne, he?
  Okazuje się, że w tych wyjątkowych czasach, Naczelnik stosował ruską zasadę ”tisze jediesz dalsze budiesz”.

  Teraz ‘idę czytać’ posty.
  Nara

 243. Zamiast zglebiac burdele Barcelony wirtualnie na odleglosc , zajrzalem do slownika i przy ‚raus’ jest odsylacz do ‚heraus’ i ‚hinaus’ a te juz calkiem zagmatwane i trzeba sie domyslac , ze to ‚raus’ mialo znaczyc – ‚wynocha’ a bm nawet ‚paszol won’ (w tytule) bo koncowe ‚precz’ jakies enigmatyczne wydaje sie jakby znaczylo juz co innego.
  Jakby nie patrzec tytulowe pochodzi z tego samego (!) jezyka ktorym poslugiwal sie Goebbels i Goethe . Zapewne jest to jakis wyrafinowany sarkazm w stosunku do tego drugiego ,( jezeli do trzeciego – Glinskiego to jest kula w plot ) „podobny” ale lepszy od topornego sarkazmu Glinskiego ale i tak nie podoba mi sie , ze wzgledu na pierwszego .
  ‚Wynocha’ byloby lepsze bo ‚paszol won’ nie smialbym apelowac

 244. @blackley, 11:37
  Cześć, podzielam pańską radość i doceniam aktywność administratora.

 245. NIEZBĘDNA ZMIANA KULTUROWA
  Jak zerwać z kumoterstwem? Oczywiście to jest akurat niezwykle trudne, gdyż musi zostać przeprowadzona przede wszystkim głęboka zmiana kulturowa. W Polsce wciąż niezwykle mocno trzyma się przesadny familiaryzm, według którego wartości rodzinne są bez porównania ważniejsze niż wartości społeczne. To przekłada się na szersze relacje – lojalność odczuwamy w pierwszej kolejności wobec kręgu rodziny i znajomych, a dopiero w dalszej kolejności wobec wspólnoty. Polski patriotyzm to w dużej mierze wydmuszka – oparty jest o mity narodowe, którymi podbudowujemy własne ego, a nie o obowiązki obywatelskie i solidarność z innymi członkami społeczeństwa. Mentalnością w dużej mierze przypominamy społeczeństwa południowoeuropejskie, w których również dominują koterie towarzyskie oraz klientelizm. Praca u podstaw pokazująca wagę wartości wspólnotowych oraz obywatelskich będzie trwała lata.
  https://wolnemedia.net/kumoterstwo-nasze-powszednie/

 246. PiSowskiego zdurnienia przykład drugi
  Jarosław Kaczyński powiedział o tegorocznym laureacie nagrody im Lecha Kaczyńskiego – poecie Rymkiewiczu (autor wiersza o Jarosławie Kaczyńskim):

  „Są tacy, ale to bardzo rzadkie, którzy pisząc, tworzą mit. To jest najwyższy stopień twórczości i literatury. Jeśli chodzi o Jarosława Marka Rymkiewicza, to jest to mit odnoszący się do naszego narodu, mit szczególny i trudny”.

  Rymkiewicz, to niezły poeta (moja opinia). Lecz jego przypadek zdurnienia jest identyczny jak przypadek Glińskiego. Wstąpił w otoczenie PiSowskie i stracił zdrowy rozsądek.

  Laudacja Jarosława Ka (powyżej fragment) na cześć Rymkiewcza jest takim samym bełkotem („najwyższy stopień twórczości i literatury”, „mit szczególny i trudny”) jak wiersz Rymkiewicza o Jarosławie Ka, fragment:
  „Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei
  Którzy chcą ją nam ukraść
  i odsprzedać światu, Jarosławie!”

  Rymkiewicz twierdzi, że nie można oddać Polski w ręce jej złodziei (?), co jest przenośnią propagandowo nośną, lecz bez sensu, a w następnym wersie pisze, że złodzieje chcą ją ukraść.
  Jak to jest – Polska oddana w ręce jej złodziei, czy ukradziona przez złodziei?
  Wiadomo, że złodzieje kradną, a oddawanie, to jest oddawanie, a nie kradzież.
  Dlaczego „jej złodzieje”, którzy chcą ukraść Polskę, potem chcą ją sprzedać światu. Światu, to znaczy, komu?

  Trudno się w tej poetyce połapać.
  Ale nie, mam. Można zinterpretować to po wieśkowemu za aprobatą Rossiego. Z każdego 1 euro, które jest przekazywane Polsce w ramach funduszy unijnych 89 centów wraca do Niemiec. Tak jest! Mamy złodziei. To Niemcy. Oraz Unioniści w zmowie z Niemcami. Oni chcą Polskę najpierw ukraść potem „sprzedać światu”.

  Jedyne wytłumaczenie dla poety piszącego takie zawiłości, to PiSowskie zdurnienie.
  Pzdr, TJ

 247. @adam10, 11:32
  To laureat Nike 2003!
  Co się z tymi ludźmi dzieje?
  Jak taki nieudacznik, (teraz o genseku) skunks (© Lewy), nienawistnik mógł zaczadzić liczne, też inteligenckie umysły?
  Pytanie retoryczne.
  Pozdr

 248. stasieku
  21 listopada o godz. 12:20

  Można by okurzyć piewców Iosiafa Vissarionovitja (ku ogólnej tu uciesze).
  Równie, retorycznie.
  pozdr.

 249. @soczki2, 11:19
  Znamy się blogowo kupę lat i wiesz, ‘soczki2’, że do „dyscyplinowania” kogokolwiek mi daleko.
  Odróżniam trolling niejakiego ‘saldo coś tam’, który dręczył ‘mag’, od misyjnej, prowokacyjnej, propagandowej roboty MR. MR to cenny zasób PZPRawicy. Nie używa wulgaryzmów, pisze starannie.

  Pisdzelcy to mają, tę chęć prowokacji.
  Myślisz, że gensek nie mógł kogoś innego wybrać na prezesa TVP, niezłomnego prokuratora PRL uczynić reformatorem prawa, czy z p. Zero zrobić niby wszechwładnego ministra?
  Prawie wszystkie nominacje genseka kwalifikuję, jako zabawę zakompleksionego skunksa, który czyta oburzone reakcje liberalnej publiki i rechocze. Ta rechocząca morda, jest w różnych miejscach sieci i psuje humor tysiącom.

  Proponuję eksperyment: nie odpowiadać MR przez miesiąc. Zobaczymy, co ten MR będzie publikował, kiedy robi im się pod doopą gorąco.

  Aby do 22 lipca! Pozdr

 250. Przykłady niezrozumienia swoistości nowych technik i technologii w komunikacji zbiorowej.

  Ten blog istnieje ponad dekadę lat.
  W archiwum są zapisane wszystkie Podpisy komentatorów.
  Usuwanie takich danych to są przypadki możliwe, ale nadzwyczaj rzadkie. Podobnie jak komentarze.

  Co więcej. Blogi osób współpracujących z polityka.pl ale już nie żyjących mogą być wzbogacone o dzisiejsze komentarze.

  Nie polecam tego, ale proszę sobie testowo sprawdzić na wybranym, na pozór całkiem martwym blogu.

  Niekiedy pokazuje się tu w strumieniu codziennych nowości ( – ktoś coś napisał ) rzecz warta do zapamiętania, bez zaśmiecania sobie płytkiej pamięci zwykle gotowej na echo.

  Przez całą dekadę ( nie badałem ciągłości i nic nie wiem o przerwach ) skrypt blogowy pozwala przez mechanizm RSS być { powiadamianą | powiadamianym } o świeżych wpisach i świeżych komentarzach.

  Zawsze na dole możemy zobaczyć ( jeśli chcemy )
  trójkę czerwonych napisów:

  WordPress Wpisy komentarze

  ( ja widzę małe k, czyli minuskułę )

  RSS jest narzędziem komunikacji pisemnej.
  Na wskazane konto pocztowe ( każdy gość bloga je ma ) wysyłane jest powiadomienie sformatowane dwudzielnie:

  nagłówek i początek tekstu
  pełny tekst { wpisu | komentarza }

  Jest to przesyłka poczty elektronicznej i na konto pocztowe odbiorcy dochodzi tekst zajmujący na dysku minimalną porcję miejsca.

  Zatem bez zapchania dysku można mieć możliwość przeczytania wszystkich wpisów i wszystkich komentarzy ( przypadki skasowania oczywiście mogą pozostawiać tylko nagłówki ).

  Typowa skrzynka pocztowa nie zostanie zapchana w ten sposób. A mechanizm grupowania odebranych ( pobranych ) przesyłek pocztowych pozwala mieć wszystkie komentarze @soczki2 w jednym folderze poczty i tylko je.

  To złączenie katalogu pism oraz zbioru pism jest zapewne używane przez miliony osób prowadzących korespondencję biznesową.

  I gdy tak wyposażony komentator nawet nie znosi zamulania przez @soczki2 i kasuje takie powiadomienia pocztowe, to jest to czynność prakseologicznie uboższa od przewijania komentarzy blogowych.

  Doświadczenie mnie uczy, że tego typu udogodnienia są łatwo przyswajalne przez prawie wszystkich internautów. Przeszkodą jest lęk i honor. Lęk przed popsuciem czegokolwiek na komputerze, oraz honor nie pozwalający na przyznanie się, że nie skorzystałem z tego udogodnienia. No i ten idiotyczny wymóg zadania nie dłuższego niż jedna linijka.

  Można zachęcać aby komentator stosował klawisz Enter i rozrywał strumień liter na akapity. Ale gdy są puste linię to wychodzimy na gadaułę.

  I wolimy przejść na Mlaickiego ośmieszającego niemczyznę w gadce z jedną ręką opartą nad klawiaturą fortepianu.

  Honor! Panie i Panowie! Nie damy się chamom zapędzić do szkoły!

  Przejdę na Excel z Worda i moje tysiące adresów plików z jutubki zmieszczą się w butonierce zamiast w ciężarówce. Ale ja jestem nie zaakceptowany przez salon i mnie stać na przyznanie się, że mi się dotychczas nie chciało.

 251. @ Z dystansu, 21 listopada o godz. 9:42

  „Wiesiek
  Widzę, ze jesteś także znakomicie zorientowany w swiecie agencji towarzyskich.
  Skąd masz tą liczbę kilkuset tysięcy i kto prowadził tą statystykę ?”

  Rachuje na palcach. Po każdych dziesięciu robi kreskę w zeszycie. Ma czas. I gruby zeszyt.

 252. Z dystansu,

  ,, 59,, dane o kilkuset tysiącach polskich prostytutek wziął że swojej brudnej głowy a nie że strony La Straty.

  Odnośnie prostytucji. Żałośnie bezużyteczny ,,59,, usiłuje snuć narrację jakoby prostytucja byla wytworem kapitalizmu A może i tzw ,, anglosasow,, czy też jak to z właściwą sobie lekkością woza z węglem,,, 59,, ujął- ,, krowopasow,, . Nic bardziej błędnego. Byłem w tym roku w Pompejach. Wiadomo że jest to starożytne miasto które zasypał i zakonserwowal popiół 2000 lat temu. Dokonano odkrywek, do zwiedzania udostępniono cudowne dzieło człowieka, domy , ulice , rury wodociągowe, sąd, itd itp. Kto był widział , kto nie był przeczyta w Wikipedii. Poważnym biznesem w Pompejach była prostytucja . Domów publicznych dużych i małych, pomieszczeń że stosownymi malowidlami , artefaktow- drogowskazów w kształcie fallusa- multum.
  Były biznesy zarządzane przez Panie- menadzerki z wieloosobowym personelem , były,, firmy ,, jednoosobowe . Nazwa ,, lunapar,, pochodzi stąd że personel tych ,, zakładów,, wył jak wilk, żeby w ciemnościach łatwo było znaleźć stosowny przybytek.
  Chce przez to powiedzieć że prostytucja nie jest – cokolwiek twierdzi ten niedolega ,, 59,, – wynalazkiem kapitalizmu, ,, anglosasow ,, , reform Balcerowicza ani kapitalizmu . Jest to zjawisko znacznie, znacznie starsze. O czym , ,, 59 ,, by wiedział, jak by ruszył 4 litery sprzed komputera . I pojechał np do Włoch obejrzeć Pompeje. Ale nie ruszy i nie pojedzie. Nie ma za co ale to już nie jest wina anglosasow ani Balcerowicza. Uklony

 253. @wiesiek59, 10:47
  ‘wieśku59’, – bój się bloga!
  Co ty czytasz?
  Kobiety na ulice zwykle wygania bieda, głód, beznadzieja.
  Transformacja dała szanse, otworzyła miasta – nie chce mi się dalej gadać…

 254. stasieku
  21 listopada o godz. 12:42
  „Proponuję eksperyment: nie odpowiadać MR przez miesiąc”

  Poruszasz chyba problem psychologiczny. Jest coś szczególnego w ludzkiej naturze. Juz w 1 klasie mamy prymusów, ktorzy wyciągają rękę do odpowiedzi, nawet nie potrafiąc odpowiedzieć na zadane pytanie. Jedna taka w rodzinie, przyszła z płaczem po lekcjach, bo na angielskim Pani tłumaczyła jak się mówi kwiatek. Pokazala obrazek, i wyrywająca się kuzynka, której udzielono głosu, z duma oświadczyła, ze ona potrafi namalować taki sam, a klasa w ryk. Z wiekiem takie cechy charakteru staja się nie do okiełzania, bo już nie ma autorytetu, który by mógł powiedzieć i wyegzekwować ZAMKNIJ SIĘ.

 255. stasieku
  21 listopada o godz. 12:58

  Co czytam?
  Reportaże, statystyki, artykuły, na ciekawiące mnie tematy,
  Przecież każdy może?

  Przejść się Piotrkowską w Łodzi, czy przejechać się do Krakowa w weekend?

 256. Wiesiek59

  Pompeje. Jedź pan do Włoch obejrzeć Pompeje. Ochlonie pan trochę. Prostytucji nie wymyślił Balcerowicz ani ,, anglosasi,, . Rzecz jest znacznie starsze. No ale w ,, książkach,, nie pisali .

 257. adam100
  21 listopada o godz. 11:53

  @

  Jakub Rutnicki :
  pomnik byłego prezydenta jest pilnowany przez policyjny patrol.

  „Czy pomniki fundowane nam przez Prezesa Jarosława wymagają ciągłego pilnowania?Zamiast patrolować ulice Warszawy patrol policji pilnuje pomnika Lecha Kaczyńskiego – chyba coś nie tak?”

  Więcej: http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,24191803,radiowoz-przy-pomniku-lecha-kaczynskiego-policja-jak-ktos.html
  ___________________________________________________
  Zdecydowanie „coś nie tak”, ale można sprawić, że policjanci pilnujący pomnika będą mogli wrócić do bardziej pożytecznych, dla obywateli, zajęć. Trzeba- najzwyczajniej – powołać PSSOPLK, czyli Patriotyczną Społeczną Służbę Ochrony Pomników Lecha Kaczyńskiego albo wysłać tam nasze niezwyciężone Wojska Obrony Terytorialnej, które chwilowo nie mają nic do roboty, bo Ruscy – prawdopodobnie złośliwie -nie chcą na nas napaść. 🙂

 258. jobrave
  21 listopada o godz. 13:49
  ” policjanci pilnujący pomnika będą mogli wrócić do bardziej pożytecznych, dla obywateli, zajęć.”

  Pod warunkiem ze będę zdrowi, zdolni do służby 😉

 259. @

  Paweł Potoroczyn o kulturze i edukacji.
  Super ciekawie, polecam

  http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow-pawel-potoroczyn,6824089/

 260. adam100
  21 listopada o godz. 11:32

  @

  Jarosław Rymkiewicz dostał 100,000 złotych nagrody
  za wiersz ” Do Jarosława Kaczyńskiego:”

  ” To co nas podzieliło – to się już nie sklei
  Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei
  Którzy chcą ją nam ukraść
  i odsprzedać światu, Jarosławie!
  Pan jeszcze coś winien Bratu”.

  Ale to k… grafoman!, i skosił stówę
  _________________________________________________
  To nie za ten wiersz, lecz za, znakomity zresztą „Zachód słońca w Milanówku”, z który został nagrodzony Nagrodą Nike. Rymkiewicz, to wybitny, uznany poeta i eseista, dobrze znam jego twórczość i mam „co nieco” z niej w swoich bibliotecznych zasobach. Kompletnie nie mogę pojąć, jak to się stało, że popełnił coś tak potwornie grafomańskiego, jak ów wiersz smoleński, to zupełnie nie w jego stylu, można odnieść wrażenie, że on tylko firmował swoim nazwiskiem, a rzeczywistym autorem jest poseł Rychu Czarnecki, może posłanka Sobecka, czy Beata Mazurek albo Mauro Rossi 🙂 Zagadka jest dla mnie również jego zaangażowanie się po stronie kaczyzmu -on kompletnie do tego nie pasuje, chociaż do komuny też nie pasował, a: » W 1964 podpisał list pisarzy polskich, protestujących przeciwko listowi 34, wyrażając „protest przeciwko uprawianej na łamach prasy zachodniej oraz na falach dywersyjnej rozgłośni radiowej Wolnej Europy, zorganizowanej kampanii, oczerniającej Polskę Ludową” «
  A następnie:
  „Od początku lat 80-tych związany z opozycją. W roku 1984 roku został wydalony z PAN po wydaniu w drugim obiegu książki Rozmowy polskie latem 1983. Współpracował z wydawnictwami podziemnymi oraz z emigracyjnym Instytutem Literackim w Paryżu.”
  Po czym:
  »W 2010 wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2011 koncern mediowy Agora – wydawca Gazety Wyborczej – wytoczył 76-letniemu Rymkiewiczowi proces za nazwanie jej redaktorów „duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski”«

  Z jego twórczości wynika, że ma przenikliwy umysł, więc – być może- zdąży jeszcze, bo w jest w wieku raczej sędziwym – wyciągnąć jeszcze właściwe wnioski, bo ma właśnie niepowetowaną okazję.

 261. W Polsce Ludowej nie było prostytutek, i to jest niewątpliwa zasługa socjalizmu. Były tylko „gruzinki” i „mewki” 🙂

 262. a „tirówki”?? to chyba wynalazek EU!!

 263. @blackley

  Wprawdzie mylisz lupanar z lunapar(ki)em, ale propozycja wysłania wieśka59 do Pompejów podoba mi się. Zobaczy chłop kawałek innego świata, odetchnie śródziemnomorskim powietrzem, wchłonie zapach kwiatów pomarańczy i pojmie, na co marnuje tutaj kolejne lata życia. A blog też sobie przez chwilę wielokropkowo odpocznie.

 264. Gajowy
  Czytał pan mój wpis o Pompejach dokładnie?
  Napisałem WRAZNIE L U N A P A R . Z całą pewnością nie LUNAPARK. Niczego nie mylę.

  Dokładnie pamiętam o czym mowil przewodnik. LUNAPAR- dziś w Polsce mawia się ,, agencja towarzyska ,, .

  Niczego nie mylę, szanowny panie. Zalecam czytanie dokładne i że zrozumieniem.
  A ,, 59,, nigdzie nie był i nigdzie nie będzie. Ale też jakiekolwiek wyjazdy i zwiedzanie świata, poznawanie nie jest mu potrzebne. Powiem więcej. Jest szkodliwe. Ponieważ zobaczenie czegoś na własne oczy mogło by wywołać tzw ,, dysonans poznawczy,, . Okazało by się że świat wygląda inaczej niż,, 59 ,, przeczytał w latrynowymi portalu rosyjskim wydawanym po polsku.

 265. stasieku
  21 listopada o godz. 12:20

  @adam10, 11:32
  To laureat Nike 2003!
  Co się z tymi ludźmi dzieje?
  Jak taki nieudacznik, (teraz o genseku) skunks (© Lewy), nienawistnik mógł zaczadzić liczne, też inteligenckie umysły?
  Pytanie retoryczne.
  Pozdr
  _____________________________________________________
  To chyba nie jest kwestia zaczadzenia, to bardziej cyniczna kalkulacja – oni są tak samo bezideowi, jak Prezes. To ludzie, którym nie udało się załapać do elit, a jeśli udało, to nie powiodło się im – w ich mniemaniu -zrobienie kariery, czy to w nauce, czy w innej dziedzinie, uznali się za niedocenionych, uważali, że zasługują na znacznie więcej i doszli do wniosku, że u boku Prezesa mają szansę na najwyższe zaszczyty, gdy ten dojdzie do władzy. I nie tylko zaszczyty, ale możliwość odegrania się na tych, którzy, czy to rzeczywiście, czy jedynie w ich imaginacjach, im te kłody pod nogi rzucali.

  Można by rzec, że ciągnie swój do swego, bo Prezes, choć bardzo chciał wejść na salony, na których brylował Michnik, Kuroń i przyjaciele, został odrzucony, ponadto jego zamysł, że na plecach Wałęsy wjedzie na sam szczyty władzy -już wówczas miał nadzieję, że będąc blisko Wałęsy „wyślizga go” i stanie się jedynowładcą ( dzięki chłopskiemu sprytowi Wałęsy i takiejże nieufności, do tego nie doszło)- również się nie ziścił. Frustracja, chęć rewanżu, chorobliwe ambicje trzymały go przy życiu, miewał chwile zwątpienia, myślał nawet o wycofaniu się z polityki, ale gdzieś, w głębi duszy, tkwił imperatyw, który go motywował : „Ja wam ku*wa pokażę!”. Postanowił, że przejdzie do historii, jako zbawca Polski i weźmie odwet na wrogach, przy czym ten drugi cel wydaje się, jest priorytetowy. Nic zatem dziwnego, że wszyscy jemu podobni lgną do niego, bo motywacje wspólne, jak najbardziej. Stąd w PiS nadreprezentacja miernot, nieudaczników, ludzi bezideowych, kryjących się pod ideową fasadą.

  Na pytanie, dlaczego Gliński tak się zachował, jak się zachował odpowiedź jest dość oczywista. Na pewno nie dlatego że jest chamem, burakiem, bo – mimo wszystko, chyba nie jest -on zachował się tak dlatego, że wiedział, iż takie zachowanie jest miłe Prezesowi, on wie, że Prezes kocha posłankę Pawłowicz, za jej zachowanie, podobnie jak Dominika Tarczyńskego – to, że go zrugał w Sejmie, nie oznacza, że to potępia, on go zrugał ze względów taktycznych, na pokaz, ale później go pochwalił. Prezes lubi prostackie metafory, chamskie bon-moty i knajacki język, przed którym sam nie stroni, potępia to jedynie u innych – u tych, którzy nie są z nim. Dlatego podczas objazdówki przedwyborczej Morawiecki używał języka miłego Prezesowi, chamskiego i kłamliwego, grającego na najniższych instynktach.

  Mówiąc o frustracji, traumach, chęci odwetu, nieudacznictwa, poczuciu odrzucenia, wykluczenia, nie sposób nie wspomnieć o elektoracie PiS – Kaczyński wyciągnął na powierzchnię tych nieudaczników, frustratów, „roszczeniowców”, stworzył im możliwość odreagowania, nadał im tytuł suwerena, najlepszego sortu, soli tej ziemi, potwierdził im to, o czym oni od dawna byli przekonani, że to nie od nich zależy ich los, lecz od dobrego pana, a do października 2015 roku rządzili źli panowie. Dobry pan rządzi już trzy lata rozdał na początek trochę grosza i obiecał, że ukarze złych panów, na co suweren bardzo liczyl, bo już nie tyle chodziło mu o te „piniendze”, ile o zemstę, której – już dawno – nadszedł czas.

 266. @

  Kaj idziesz Ciuloku? – Do koryta, do PiSu…
  Wojciech Kałuża zdradził Ślązaków, za łapówkę oddał Śląsk Kaczyńskiemu. Za stołek wicemarszałka województwa pokazał, że ma wszystkich głosujących w swoje wielkiej spasłej d…!

 267. Blackley,
  Prawidłowo powinno być: „lupanar”, nie „lunapar”. Słowo pochodzi z łaciny. Oznacza dom publiczny.

 268. @

  Po dzisiejszych wydarzeniach – oszukaniu 25000 wyborców i sprzedaniu Śląska przez Pana Kałużę, warto zastanowić się nad kryteriami dobru przyszłych kandydatów na parlamentarzystów w ramach KO, by program #SzmataPlus nie ewoluował w przyszłości❗

 269. @

  Tomasz Lis:

  Karnowscy pytają na okładce jak PIS może zatrzymać Tuska i samą okładką podsuwają wyrafinowany i wręcz genialny pomysł – można mu pofarbować włosy na rudo.

  https://natemat.pl/255285,okladka-tygodnika-sieci-braci-karnowskich-z-donaldem-tuskiem-na-rudo?fbclid=IwAR1a0KA6845Sugorpzwf1WBAOqCPtIrj76ZQWF64WOO-3G6XHaTkoyS9TqU

 270. @

  Sławomir Neumann:
  Nikt inny w Polsce nie wyjaśni #aferaKNF, ciąg tych zdarzeń jest jasny i klarowny dla wszystkich. #CBA zrobiło cyrk czekając grzecznie aż #Chrzanowski wróci z Singapuru wjedzie do #KNF i wyczyści swoje biurko

 271. Marek Suski zabrał głos
  w sprawie AFERY KNF
  UWAGA, CYTUJE:

  ”Afera to za dużo powiedziane
  to niezręczna rozmowa szefa KNF”

  Przypomnę
  chodzi o łapówkę
  40 miljonow.!!

 272. @blackley

  Już ci jobrave wyjaśnił to, co tylko sugerowałem, bo myślałem, że wiesz, jak się prawidłowo pisze. Wspomniałeś wszak o wilkach, a już choćby lupa znaczy wilczyca. Wilk to lupo

 273. LUPANAR . Zgadza sie , zwracam honor .

 274. „Niezbędna jest bezzwłoczna nacjonalizacja banków i instytucji ubezpieczeniowych, jak również ważniejszych gałęzi przemysłu (…) wraz z bezwarunkowym zniesieniem tajemnicy handlowej i z ustanowieniem stałego nadzoru ze strony robotników i chłopów nad znikomą garstką kapitalistów bogacących się na dostawach skarbowych i uchylających od obowiązku składania sprawozdań i od sprawiedliwego opodatkowania ich zysków i majątków. ”
  (Włodzimierz Ilicz Lenin)

  Pierwszy krok w tej sprawie został już uczyniony 🙂

 275. GajowyM.
  21 listopada o godz. 17:52

  @blackley

  „[…] Wspomniałeś wszak o wilkach, a już choćby lupa znaczy wilczyca.[…]”

  Ma też jeszcze jedno znaczenie, przynajmniej w łacinie: „prostytutka”.

 276. Mag jak zwykle bredzi o Zydach i zydach….

  mag
  20 listopada o godz. 13:55

  neospasmin
  Przecież o Marcu’68 dyskutuje świetny polski historyk i Polacy żydowskiego pochodzenia, którzy byli ofiarami marca.

  Mag dzieli Polakow na Polakow i Polakow zydowskiego pochodzenia. Czy Polki rowniez???

 277. Dla Mag kwestionowanie i relatywizowanie Zaglady jest opowiadaniem bajeczek; Ciekawe.
  mag
  20 listopada o godz. 12:42

 278. M a g rozwijajac Zielony Sztandar jak za dawnych czasow upycha zwykly panstwowy antysemityzm miedzy bajeczki……

css.php