Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

3.12.2018
poniedziałek

Świnie górą

3 grudnia 2018, poniedziałek,

Pan pisze ręcznie czy na komputerze? Piszę nożyczkami – odpowiadam. Gromadzę wycinki z „Rzeczpospolitej”, a następnie wklejam je do felietonów, co wcale nie jest proste. Oto szeroki na trzy łamy tytuł z 19 lipca 2018 r.: „POLSKIE ŚWINIE PODBIJAJĄ STANY ZJEDNOCZONE. USA urosły na pierwszego odbiorcę naszej wieprzowiny. Zwłaszcza boczku”. Wycinek ten przeleżał na moim biurku pół roku, gdyż ciągle jakaś ważna polska persona gościła w USA, a to minister przygotowywał wizytę, a to prezydent był w Białym Domu, a to inny decydent kupował uzbrojenie. Gdybym w takiej chwili wykorzystał ten wycinek, niechybnie miałbym prokuratora na głowie za obrazę majestatu. Jak prezes Glapiński jest chroniony, jak za sędziego Muszyńskiego wzywają dziennikarza do raportu, to co dopiero za skojarzenie dygnitarza ze świnią?

Dlatego też kiedy tylko mogę, trzymam się z dala od polityków, bliżej zwierząt. „GDZIE POJECHAŁY CENNE ARABY” – to inny, duży na trzy łamy tytuł w „RZ”. Okazuje się, że w polskiej stajence znów warto by posprzątać przed świętami: „Urodzony w marcu 2017 Ermitage to jeden z najbardziej obiecujących ogierków w polskiej hodowli konia arabskiego. Ogierek ten jest własnością stadniny w Michałowie, która pozwoliła go wywieźć za granicę od grudnia 2017 do sierpnia 2018. W jakim celu?” – pyta red. Wiktor Ferfecki. „Trudno to ustalić, bo ogierek wyjechał z kraju bez jakiejkolwiek umowy”. Jak się dowiadujemy, konie bywają dzierżawione, ale Ermitage przebywał za granicą bez umowy, „pierwszy raz spotykam się z dzierżawą przeprowadzoną tak niechlujnie” – mówi ekspert.

„Klacz zostaje przekazana nieźrebna, w dalszej części raportu widnieje zapis, że klacz jest jednak źrebna” – pisze resort w odpowiedzi na interpelację poselską. Z artykułu dowiadujemy się, że stadnina mogła zostać okradziona. Gdzieś się zawieruszyło 75 tys. euro nagrody. Bagatela!

O ile w chlewie dzieje się dobrze i polskie świnie triumfują, o tyle w stajni należałoby posprzątać, bo idą święta, a święta bez stajenki się nie liczą.

Trzeci, naprawdę poruszający wycinek z „RZ” (20 listopada 2018) to felieton znanego publicysty i byłego dyplomaty Jerzego Surdykowskiego. „Dość dawno – jeszcze za Platformy – potrzebowałem sporej sumy na nowy garnitur zębów, bo te, które posiadam naturalnie, odmówiły mi posłuszeństwa. Komplet uzębienia na implantach kosztuje tyle, ile przyzwoity samochód, udałem się więc do banku po pożyczkę. W najlepszym razie mogłem dostać pieniądze krótkoterminowo [przecież mogę umrzeć – pisze Surdykowski], ale przez 2-3 lata takiej pożyczki nie spłacę”. Autor udał się więc do sektora pozabankowego, do starannie wybranej firmy Europejska Grupa Finansowa – Council. Grupa okazała się raczej grypą, i to śmiertelną, już w 2016 r. zniknęła z rynku, a red. Surdykowski (oraz inni, którzy dostali po zębach) „został z potężnym długiem bankowym, za który grozi mu utrata wszystkiego, co posiada”. Dostojna KNF milczała, mimo że sprawa zrobiła się głośna. „Sąd zażądał wadium, które przekraczało moje możliwości finansowe. Tak obywatel zostaje na lodzie, a oszuści brykają na wolności”.

Przypadek ten szczerze mnie wzruszył, zacząłem odczuwać wyrzuty sumienia, więc mam tylko skromną propozycję. Sam posiadam garnitur zębów (model 1938), aczkolwiek nie na implantach. Przez większość dnia i nocy garnitur się marnuje. Chętnie udostępnię go redaktorowi (model 1939, więc powinien pasować), będziemy korzystali zeń na zmianę, na zasadzie tzw. chwilówki, do czasu kiedy władza uzdrowi sektor bankowy, co podobno nastąpi prędko, bo ten sektor jakoby jest zdrowy, tylko jedna czarna owca była zatruta, ale już siedzi, bo Polki i Polacy „walczom z korupcjom”. Sam prezes NBP Glapiński zapewnia, że cieszy się dobrym zdrowiem, a że ryba jest zdrowa od głowy, to już wkrótce każdy z nas będzie miał czym gryźć ziemię.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 515

Dodaj komentarz »
 1. Generał defetysta. Nie jest przygotowany do wojny. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/gen-skrzypczak-nie-jestesmy-przygotowani-do-wojny-straty-ludzkie-beda-niewyobrazalne/klfq2py
  Cały naród łącznie z Dudą są przygotowani, a on, tchórz nie.

 2. To w Grecji ryba zaczyna sie psuć od głowy.
  W Polsce to tylko ryba nie bierze .
  I tradycyjnie juz , rybka dalej lubi pływać
  a ręka, rękę myje.

 3. @Symetryczny
  Dlaczego piszesz nie na temat? Gdyby to był enty komentarz, to jeszcze rozumiem, ale zaraz pod wpisem Gospodarza?
  To nieeleganckie.
  Swoja drogą, temat, który poruszyłeś, jest bardzo poważny. Chyba tylko ślepy nie widzi, ze praktycznie już nie mamy armii ani uzbrojenia głównie dzięki wysiłkom ewidentnego wariata, Macierewicza, który wymyślił za to „partyzantkę” WOT.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Pan Daniel Passent
  Czasami Pan wraca stylem i niewyszukanym tematem do starych-dobrych czasów.
  Mnie tego brakuje i proszę raz tak, raz tak.
  Albo: monia tak, a monia tak.
  Serdeczne pozdrowienia

 6. @mag
  W post’cie do Ciebie, Madziu, nasz znajomy MR cytuje za TVPis Info rozmowę pp Kulczyka i Sikorskiego.
  Cytuje niby z potępieniem – widzę to zmarszczone, zgorszone czoło MR. Te brzydkie wyrazy…
  A ta rozmowa śliczniutka, pełna wdzięku, bardzo prywatna i niewinna.

  To miała być odpowiedź na Twój post o pisdzielskich mordach.

  Przeczytałem przed chwila rozmowę z Józefem Henem w Magazynie GW.
  I się nie po raz pierwszy wzruszyłem.
  W każdym wywiadzie/rozmowie z tym Mądrym Człowiekiem, znajduję kilka fragmentów ściskających gardło.
  We fragmencie o umieraniu, Hen powiedział m. innymi
  ”Lubię obserwować, czekać na porażkę ludzi, którzy na nią zasłużyli”
  Powiesz, Madziu, mściwość?
  O nie! To jest czekanie na sprawiedliwość.
  Ale się nadąłem…
  Cheers

 7. Sprzątania będzie, dużo, dużo i nie wiadomo czy personel sprzątający da radę ogarnąć ten bajzel po „dobrej zmianie”. Ciężko będzie.
  A jak już o stajence mowa, to stadnina koni w Janowie, która jako pierwsza doświadczyła „dobrej zmiany” stoi na krawędzi bankructwa.
  Kurę znoszącą złote jajka zamienić w kandydata na bankruta, to jest wyczyn nie byle jaki.

 8. W całej Europie zaczyna się sprzatanie po elitach, decydujących przez ostatnie 30-40 lat, o kierunkach działania rządów i ich priorytetach.
  Dotychczasowe podziały polityczne przestały mieć sens, wobec nowych wyzwań.
  Nowe partie, nowe kadry, nowe ruchy społeczne, być może poradzą sobie kolejną serią prób i błędów, z nowymi problemami.

  W Polsce zapewne odbędzie się taki sam proces, skoro poststyropian wyczerpał swoje możliwości.
  Obecnie odbywa się jedynie gorączkowe łupienie tego, co zostało jeszcze do rozgrabienia po poprzedniej formacji.
  Niestety,
  „A słodkich pierniczków, dla wszystkich nie starczy i tak”…….

  Lenin miał rację, twierdząc, że o wszystkim decydują kadry.
  Kuźnia kadr Rydzyka, ma raczej nieodpowiedni profil kształcenia w stosunku do potrzeb kraju.
  Nikt nie wpadł na pomysł stworzenia nowej „Szkoły rycerskiej”.
  Nie nalezy się zresztą temu dziwić.
  W świecie nastawionym jedynie na indywidualny zysk, byłoby to anachroniczne.

  Szczególnie w dobie światowych mediów, gdzie patriotyzm usiłuje się określić jako faszyzm.

 9. Wiadomości z Dolnego Śląska
  Ślub hrabianki Carolin Alexandry von Hochberg w Książu, dawnej posiadłości jej rodu, Wszyscy byli zadowoleni.
  Mieszkańcy Boguszowa-Gorce obronili przed dekomunizatorami nazwę ulicy. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie wojewody i ulicy została przywrócona nazwa Karola Marksa. Decyzję WSA utrzymał w mocy NSA. Nieboszczyk, będący jak się mówi przyjacielem Polaków, na pewno się ucieszył. Zatem o swoje zdjęcia z Karolem Marksem i Fryderykiem Engelsem nie muszę się martwić, że zostaną zdekomunizowane.
  NSA obronił także przed zmianą nazwy patrona ulicę Wincentego Pstrowskiego w tym mieście. Mieszkańcy Boguszowa-Gorce mogą być dumni, że stoją w pierwszym szeregu ludzi rozsądnych

 10. Humor jest potężną bronią, gratuluję redaktorskiej wysokiej formy!

  Wycinki tytułow prasowych zawsze inspirowały. Jeden z moich ulubionych pochodzi z działu ogłoszeń prasowych: „Dobrze wyrobiony interes oddam tanio w dobre ręce”.

  W ubiegłym roku wpadła mi w oko riposta jednego z blogowiczów, tłumaczącego bigotom, dlaczego nie należy obawiać się najazdu muzułmanów: „Do nas nie przyjadą, za dużo świń”.

  zetus1
  Odpowiem chętnie, ale dopiero kiedy kawiarnia D. Pasenta oleje topic jego felietonu. Co prawdopodobnie wydarzy się już za parę godzin, bo Wojski na wstępie już sygnał na wyszczerbionym rogu zapodał.

 11. Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców napisał sarkastyczny list otwarty do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera. Kaźmierczak błaga w nim Junkersa, aby ten nie wysyłał uchodźców do zacofanego ciemnogrodu, który dla biednych imigrantów z Bliskiego Wschodu będzie prawdziwym piekłem
  https://wolnemedia.net/↱-list-do-junckera-ws-obrony-uchodzcow-przed-zeslaniem-do-polski/
  =======

  Zabawne….

 12. https://obserwatorpolityczny.pl/?p=56012

  świetlana przyszłość w statystykach…..

 13. a nawet nie komentuję „odpowiedzi” @mauro, bo nie ma to sensu. Podobnie jak bełkotu @Saldo, który – niestety – ma wyraźne objawy obsesji, albo innej choroby „na głowę”.
  Uwielbiam Józefa Hena (oby żył 200 lat!). Miałam kiedyś zaszczyt i przyjemność robić z nim wywiad. To świetny pisarz i wspaniały człowiek. Mam w swojej bibliotece chyba wszystko, co napisał. Moje szczególnie ulubione jego książki to: „Nowolipie”, „Mój przyjaciel król” ( o Stanisławie Poniatowskim), „Nie boję się bezsennych nocy”. i „Powrót do bezsennych nocy” oraz „Błazen- wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu Żeleńskim”.

 14. stasieku
  Coś mi zjadło początek postu do Ciebie o g.15:56
  Ja nawet nie komentuję… itd.

 15. mag do @Symetryczny
  3 grudnia o godz. 14:24

  Hmmm, nie tak do końca nie na temat. Skoro – jak za generalem piszesz – praktycznie już nie mamy armii ani uzbrojenia – to prawidlowy zgryz ma jednak znaczenie. Postrzelać nie postrzelamy ale przynajmniej ugryźć możemy 🙂

 16. @handzia55
  Stadnina w Janowie toż to był brylant w Koronie. Założona za caratu w prywiślańskim kraju przetrwała okupację hitlerowską, tzw. komunę, III RP do 2015, a przyszedł PIS i wszystko spieprzył.
  Kurde, czego się nie tknie „dobra zmiana”, to jak u króla Midasa, tyle że a rebours, wszystko zamienia się nie w złoto , a w gówno…

 17. zetus1
  3 grudnia o godz. 15:24
  Zaslanianie sie Tatarkiewiczem nie pomoze Ci czlowieku”. Charakter i fizjonomia kloca sie bowiem z dzisiejasza poprawnoscia polityczna. Wynika ona poniekad z doswiadczen 33-45. Pachnie po prostu rasizmem. Mag podobnie.
  Obawiam sie, ze Ty tego nigdy nie zrozumiesz.

 18. Mag czysta etnicznie idzie w obszary rasistowskiej psychologii poczynajac od fizjonomii; szkoda ze nie od wlasnej. Jeszcze troche i zacznie mierzyc blogujacych. Przypomina mi to lata 33-45. Mag jest au courant. Niejaki Waldemar jej przy tym asystuje.
  mag
  2 grudnia o godz. 19:20
  „Faktycznie coś jest na rzeczy. Fizjonomie [pisowskie] bywają odbiciem duszy, czy jak to zwał. Ja mam swoje ulubione typy”.
  Faktycznie coś jest na rzeczy. Fizjonomie bywają odbiciem duszy, czy jak to zwał. Zazwyczaj coś mówią o ich „posiadaczach”, bo widać w nich, niezależnie od urody, która jest rzeczą względną, albo błysk inteligencji albo wyraz mułowatości,
  Skad ta pewnosc siebie u Felczerki w blgosferze: Czyzby kompleksy lakowo stajenne (muly)? Pytanie jest nasladowaniem przesmiewczym parapsychologii paraMag alias Magrud.

 19. Tzw. dobra zmiana satyrykowi służy, nawet chwilowemu.
  Wystarczy parę gazet i hulaj dusza. Nie trzeba kupować całego kiosku, aby wycinać hołubce.

  Ale te polskie świnie do słynnego USA, to wiadomość już nieświeża, nie zapeklowana. W lipcu wieprzowina podbijała, w październiku już była zablokowana z powodu asf. Czyli i ta afera jest rozwojowa.

 20. Gazeta Wyborcza publikuje dziś obszerny artykuł poświęcony prałatowi Jankowskiemu, symbolowi bohaterstwa i walki o niepodległość, wolność, własny dom, godność i szczęście ludu. Walki i etos, styropian i w końcu o dobrą zmianę i o Dudę. Mamy przerażający i obrzydliwy opis życia okrutnego księdza katolickiego, podłego utracjusza, pedofila, pijaka i gwałciciela.
  http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24228640,sekret-swietej-brygidy-dlaczego-kosciol-pozwalal-ksiedzu-jankowskiemu.html#s=BoxWyboMT
  Przez pół dnia wyrzygałem całą Solidarność z tonami styropianu, etosu, kłamstwa, podłości, oszustwa i bezczelności.
  Ten wstrętny i odrażający typek ma w Gdański pomnik brązowy. Może wielu przyniesie dziś tam kwiaty. Może nawet sam Wałęsa.
  Oto Polska!

 21. mag
  3 grudnia o godz. 14:24
  Napisałem to tylko dla jaj. Bo u nuż zechcą maszerować na Moskala i w krwawych bojach zdobyć upragniony wrak bohaterskiego samolotu w Smoleńsku. Smoleńsk był kiedyś nasz. Dlaczego znowu być nie może.

 22. Symetryczny
  Nie pójdą na Moskala. Spoko.

 23. Symetryczny
  3 grudnia o godz. 17:14

  „Milczenie jest oznaką zgody”…..
  O wyczynach księzy wie wiele osób.
  99% milczy, by nie dotknął ich ostracyzm społeczności lokalnej, godzącej się na wykorzystywanie swoich dzieci.
  W imię czego ta potulność
  Milczenie owiec strzyżonych i gwałconych, jest przerażające.

 24. @Symetryczny
  Las Birnam podchodzi coraz bliżej i w tym moja nadzieja.
  Swoją drogą będzie wiele pomników do usunięcia, poczynając od prałata Jankowskiego, a na LK kończąc, którego mi zresztą żal, bo to brat tak go urządza.

 25. Czy świnie w kinie mają partyjną przynależność. Prawdziwa świnia to karmicielka narodu. Godna pomnika. Kiedyś była skarbonką rodzinną. Polinezyjki karmią piersią ryjkowatego domownika kosztem własnych dzieci. A Żydzi uparli się i pokazują świni gest Kozakiewicza. Tak sobie myślę,że gardzić świnią to grzech bo pogarda przenosi się na ludzi.

 26. Polsce żadna zmiana rządów nie grozi , na to zbyt silna jest tradycja upychania kochanej rodzinki i wszystkich możliwych pociotków na wszystkich znajdujących sie w zasięgu stanowiskach . Przecierz każda kolejna „dobra zmiana” „bierze wszystko” i tak rośnie nam kolejna generacja tej „dobrej zmiany”.
  Traktowanie państwa jako prywatnej własności, a nawet łupu najlepiej ujęła w momencie szczerości legendarna posłanka Beger , kiedy na pytanie o neopotyzm , odpowiedziała pytaniem ;”to gdzie maja pracować nasze dzieci , jak nie u nas”?
  To upychanie swoich dzieciatek na co tlusciejszych posadkach kontynułuje w najlepsze „dojna zmiana” . Popularny jest tu tez bardzo Parlament Europejski gdzie pracują , albo pracowały pociechy :Czaputowicza, Lipińskiego , Kamińskiego, a także synek sekretarki „kaczora” , oraz pociotki tego ostatniego.
  To upychanie swoich pociech na stanowiskach , to jest dobro i wielka tradycja narodowa, która w Polsce wymaga szczególnej troski i ochrony, bo czym jest naród bez tradycji ?

 27. Salto Mordale
  Kahrs powiedział , że nienawiści czyni brzydkim w kierunku posłów AfD w Bundestagu i posłał ich do lustra.
  Twoje tropicielskie wynurzenia takie spojrzenie w lustro, tez w pełni by usprawiedliwiały.

 28. @DP, @stasieku

  Bardzo mi odpowiada ten typ poczucia humoru, który zaprezentował gospodarz we wstępniaku. Można go chyba określic mianem „czarnego humoru”.

  To niechlujstwo, o którym wspominał ekspert, nie dotyczy tylko dzierżawy konia, jest powszechne i jakoś umknęło premierowi w czasie sobotniego wystąpienia.

 29. @stasieku
  3 grudnia o godz. 14:48
  Wywiad z Józefem Henem przeczytałem, bardzo ciekawy.

  Wrogośc wobec sąsiadów jest dziś zupełnie nie na miejscu.Wojny żadnej nie bedzie – dla mnie wojna to ranni i zabici. PIS też nie przewiduje wojny, skoro Macierewicz usunął kilkudziesieciu doświadczonych generałów. Żaden przywódca nie rezygnuje z takich generałów w obliczu zagrożnia.

  Zdaje się, że J. Hen zaklada racjonalność w działaniach Macierewicza. Sądzę, że to nadmiar optymizmu.

 30. zniszczenie polskiej armi przez Macierewicza staje sie działaniem racjonalnym , jesli przyjąć , że nie działał on w interesie Polski , ale pewnego mocarstwa ościennego .

 31. Daniel Passent: „Jak prezes Glapiński jest chroniony, jak za sędziego Muszyńskiego wzywają dziennikarza do raportu, to co dopiero za skojarzenie dygnitarza ze świnią”?

  Na przykładzie Daniela Passenta można śledzić upadek dziennikarstwa. Zamiast informacje ― insynuacje, i tak tydzień po tygodniu.

  1/ Prezes Glapiński nie jest szefem spółdzielni spożywców tylko Narodowego Banku Polskiego. Na razie związek prezesa NBP z aferą łapówkarską szefa KNF nie jest udowodniony, ani nawet prawdopodobny, ten związek jest obecnie wyłącznie insynuacyjny. Najważniejszy bank w Polsce to nie jest gminny bank w Pcimu, więc konsekwencje łączenia NBP z aferą mogą dla państwa być duże. Wprawdzie dla opozycji w RP im lepiej tym gorzej, ale to też ma swoje granice. Proszę zastanowić się, dlaczego media w ostatnich tygodniach nie informowały o kolejkach przed Getin Bankiem w Wrocławiu? Czyżby autocenzura i chronienie Czarneckiego? Nie, bo kiedy do dowolnego banku przyjedzie na raz po swoje pieniądze 25 proc. klientów to żaden bank tego nie wytrzyma, więc z bankami trzeba ostrożnie. Dlatego brzydko się pan bawi w insynuacje, panie redaktorze.

  2/Jeśli chodzi o sędziego Muszyńskiego, proszę nie udawać, że nie wie o co chodzi i nie insynuować, że sędzia TK nasyła służby na prasę. Dziennikarz Newsweeka ujawnił w tekście adres zamieszkania Muszyńskiego, co jest sprzeczne z dobrymi obyczajami i prawem. Zwłaszcza w kraju w którym szaleńców nie braku, przykładem niejaki Cyba. Chciałby pan wojny adresowej, kiedy obie strony będą ujawniały miejsce zamieszkania swych przeciwników ze świata polityki i mediów? Chciałby pan, aby ktoś w odwecie napisał, gdzie pan mieszka?
  Nie wstyd panu?

 32. Ochrona klimatu przez racjonalne wydobycie węgla przypomina zwalczanie nałogu alkoholowego przez podawanie wódki na kieliszki. A nie picie z gwinta. Tak sobie myślę,że tym sposobem górników wpisano do Czerwonej Księgi.

 33. „Na razie związek prezesa NBP z aferą łapówkarską szefa KNF nie jest udowodniony, ani nawet prawdopodobny” – donosi nam Mauro (19:07) partyjny przekaz dnia.

  Faktycznie, związek prezesa NBP z aferą łapówkarską nie jest prawdopodobny, bo jest nieprawdopodobny, jak nieprawdopodobne jest to, że prezes Glapiński nadal pozostaje na stanowisku. Bo ten związek jest już dawno udowodniony, prezes G. przyjął obu panów, tego który ofertę złożył i tego, któremu ją złożono, niezwłocznie po tym wydarzeniu, a drugim dowodem powiązania prezesa G. z aferą jest to, że on poświadczał niewinność szefa KNF na krótko przed tym, jak prokuratura szefa KNF wzięła i pod kluczem trzyma. Związek prezesa G. łapówkarzem i łapówką jest widoczny, acz nie koniecznie przestępczy.

 34. Wątpliwości dotyczące legalności tej ustawy mogą być podnoszone w rozmaitych sporach prawnych, mogą powodować kierowanie pytań do Trybunału Konstytucyjnego – ocenia konstytucjonalista profesor Ryszard Piotrowski.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/duda-mogl-podpisac-wadliwa-ustawe-sa-duze,84,0,2423124.html
  ============

  Niezależni od nikogo eksperci, są NIEZBĘDNI…….

  Straszni są wtedy, gdy WAADZA chce wykręcić sobie lody na koszt społeczeństwa.

 35. @Mauro Rossi

  Żaden prywatny klient nie ma konta w NBP, więc kolejki spanikowanych ciułaczy mu nie zagrożą. A to, o czym pisano dotąd w związku z aferą KNF, to nie są plotki wyssane z palca. Kto kogo forsował na jakie stanowisko, czyją progeniturę wspierał i protegował, o tym pisano by w każdym demokratycznym kraju. Ciesz się więc, że o kneblowaniu wolnej prasy w Polsce nie rozpisują się jeszcze media w innych krajach. Bo to będzie kolejny powód do wstydu.
  Obsesja ukrywania adresów i numerów telefonu w Polsce dotyczy nie tylko prominentów, co jeszcze może być zrozumiałe, ale i zwykłych obywateli. Spróbuj znaleźć adres znajomego w innym mieście, jeśli zgubiłeś lub zapomniałeś w domu jego dane.
  Kiedyś pomyliłem numer mieszkania (numer domu był właściwy) przyjaciół w Świnoujściu i list wrócił do nadawcy, bo na skrzynkach są tylko numery, w domofonie też, a lokatorzy dużego bloku nie znają (lub nie chcą zdradzić) nazwisk swoich sąsiadów z tej samej klatki schodowej. Nawet listonosz jest bezradny.
  Nie dziwota, że i policja co jakiś czas wyważa niewłaściwe drzwi.

  A lekarz wychodzący do poczekalni pełnej pacjentów oświadcza:
  W związku z RODO nie mogę używać nazwisk. Zatem pan z syfilisem, proszę do gabinetu.

 36. Ogromne problemy pośrednika pracy. Work Service nie wykupił obligacji za 32 mln zł
  Agencja pracy na zakręcie. Work Service nie wykupił obligacji za 32 mln zł oraz poprosił banki o przesunięcie spłaty kredytu na kolejne kilkadziesiąt mln zł. Mimo wciąż wykazywanych przychodów, firma notuje straty, a jej zadłużenie sprawia, że ma problemy z płynnością.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ogromne-problemy-posrednika-pracy-work,78,0,2423118.html
  =============

  Cieszę się, że czas lichwiarzy i krwiopijców wykorzystujących desperację bezrobotnych, chwilowo się kończy.

 37. Mauro Rossi

  „Na przykładzie Daniela Passenta można śledzić upadek dziennikarstwa. Zamiast informacje ― insynuacje, i tak tydzień po tygodniu.”

  Poniewąż często podejmujesz na blogu tematykę medioznawczą sądziłem, że rozróżniasz gatunki dziennikarstwa. No ale po twoim komentarzu mam co do tego wątpliwości.

  Pozwolisz więc, że przypomnę iż red Passent nie zajmuje się dziennikarstwem informacyjnym ale publicystyką. A konkretnie mówiąc specjalizuje się w felietonistyce.
  A „felieton (fr. feuilleton – zeszycik, odcinek powieści) to specyficzny rodzaj publicystyki, krótki utwór dziennikarski (prasowy, radiowy, telewizyjny) utrzymany w osobistym tonie, lekki w formie, wyrażający – często skrajnie złośliwie – osobisty punkt widzenia autora.”

  To co dziś zaprezentował red Passent w pełni odpowiada powyższej definicji. Mało, to perełka tej formy wypowiedzi dziennikarskiej.

 38. Nie możemy być zakładnikami historii. Dlatego tak wielkim błędem jest przenoszenie subiektywnie wybranych schematów na współczesność. To naprawdę samobójstwo. Świat się zmienia. Nasze otoczenie się zmieniło. Wystarczy porównać nasz kraj do Czech, do innych krajów zachodnich nie ma po co się porównywać. Różnica pomiędzy Warszawą a Pragą jest już wystarczająco szokująca. To inna cywilizacja. Nie chodzi tylko o piwo i Skodę. Mówimy o wszystkim, co powoduje, że pomimo tylu lat rozwoju, nadal jesteśmy cywilizacyjnie i ekonomicznie za Czechami. Jednak czy można się temu dziwić?

  Potrzebujemy ludzi którzy są w stanie wyrazić szersze spojrzenie, niż spojrzenie uwarunkowane historycznie. Nie da się iść do przodu patrząc do tyłu. Kluczem do zmiany cywilizacyjnej musi być indukowanie zmiany podejścia do religii w społeczeństwie i państwie. Odrzucenie ideologii mesjanistycznej i chęci do uczenia innych o własnej wyższości moralnej i cywilizacyjny jest koniecznością.

  Ciężko powiedzieć co takiego musi się stać, żeby to było możliwe. W dzisiejszych uwarunkowaniach naszej rzeczywistości politycznej i społecznej, poważne myślenie o państwie i nie może mieć tutaj miejsca.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=56043
  ===========

  Coś konkretnego do zrobienia.

 39. Z dystansu
  3 grudnia o godz. 18:13

  „Polsce żadna zmiana rządów nie grozi , na to zbyt silna jest tradycja upychania kochanej rodzinki i wszystkich możliwych pociotków na wszystkich znajdujących sie w zasięgu stanowiskach . Przecierz każda kolejna „dobra zmiana” „bierze wszystko” …”.

  Zastanawiam się nad stopniem racjonalności twojego myślenia o państwie. Chyba że tak niezobowiązująco klepiesz sobie w klawiaturę zamiast ziewać. Każda siła polityczna, która ma szansę na rządy w Polsce musi mieć swoje kadry. Inaczej tylko zawraca głowę wyborcom, bo nie jest zdolna do rządzenia. Nie myślę tylko o służbach specjalnych, gdzie rekrutacja nie odbywa się przez Internet. Wiele stanowisk jest na tyle delikatnych, że wymaga rekomendacji, a nie podsuwania urzędom ludzi przez head hunters. Problem jest jeden ― kwalifikacje muszą być paralelne ze stanowiskiem. Przyznaję, czasem pokusy przeważają, ale ostatecznie jeśli partie mają swoje kadry to biorą za nie odpowiedzialność. Na dobre i na złe. Możesz narzekać, że obecny prezes Orlenu nie spełnia twoich wyśrubowanych standardów, ale ― pomijając, że on nie może być z twojej politycznej bajki ― spójrz na wyniki finansowe spółki i porównaj je z okresem poprzednim. Od tego zacznij rozmowę.

 40. A Maur Różowawy jak zwykle gra w durnia.
  Do zamachu już wszyskich przekonał a teraz udowodni, że cały PiS to dziewice i prawiczki i nie z soli i nie z roli tylko z teg co ich boli.

 41. Bar Norte
  3 grudnia o godz. 19:33

  Akurat mnie nie musisz tego tłumaczyć. Felieton jest najbardziej osobistą wypowiedzią dziennikarza ― może poza listami do redakcji, czasem pisanymi przez zespół redakcyjny ― 🙂 ale to nie oznacza, że może składać się z kłamstw i insynuacji. To byłoby za proste, wystarczyłoby zastrzec: uwaga, teraz będzie felieton i dalej już leci lawina kłamstw i hejtu. Michnik wygrał kiedyś proces o zniesławienie z poetą M. Rymkiewiczem, a więc i poezją, a co dopiero felietonistyka. Ogarnij się Bar Norte.

  PS. Ale doceniam twoją solidarność z postkomunistyczną lewicą. 🙂

 42. sztubak
  3 grudnia o godz. 19:42

  Ani przez sekundę nie sądziłem, że coś z tego zrozumiesz.

 43. ​Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zapowiedział, że w ramach walki z emisją dwutlenku węgla, na szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach przyjedzie pociągiem. Nikt, nawet on sam, nie spodziewał się, że prezydent do Polski dotrze drugą klasą.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-szczyt-klimatyczny-katowice2018/aktualnosci/news-cop24-prezydent-austrii-do-polski-przyjechal-druga-klasa,nId,2711085#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  =========

  Nasze głąby muszą się poruszać kolumnami pancernych limuzyn…..
  Różnica klas.

  Nawiasem mówiąc, czy my zarabiamy na COP24, czy dopłacamy?
  Ktoś ma dane biznesplanu?

 44. GajowyM.
  3 grudnia o godz. 19:27

  „Żaden prywatny klient nie ma konta w NBP”.

  W zamian podrzucam myśl równie odkrywczą: fortepian nie jest znany w Japonii.
  Ale Wietnamczyk wygrał Konkurs Szopenowski.

  „Obsesja ukrywania adresów i numerów telefonu w Polsce dotyczy nie tylko prominentów, co jeszcze może być zrozumiałe, ale i zwykłych obywateli”.

  Z takimi pretensjami to do UE i jej obowiązkowych regulacji. Widzę, że marzy ci się Polexit.

 45. wiesiek59
  3 grudnia o godz. 19:56

  „Nasze głąby muszą się poruszać kolumnami pancernych limuzyn….”.

  Jak fan komuny wyjaśnij nam kompetentnie, czy komunistyczni dygnitarze w PRL poruszali się pociągami, czy może niekoniecznie? Bo że w dzieciństwie ekologicznie (furmankami) to wiemy, w końcu wywodzą się z czworaków.

 46. Mauro Rossi

  „Ogarnij się Bar Norte.”

  Nie Mauro, to ty się ogarnij.

  Satyryczną formę wypowiedzi potraktowałeś śmiertelnie poważnie i usiłowałeś wziąc jej autora „na huki” – jak mawiają.
  A żeby było śmieszniej to potwierdziłeś to co Gospodarz wyśmiał. A mianowicie to, „prezes Glapiński jest chroniony”, a „za sędziego Muszyńskiego wzywają dziennikarza do raportu” pouczając go równocześnie, że nie ma się z czego śmiać.

  Mauro, to jest komedia.

 47. Rossi
  Dla PiSu każda posada znajdująca sie w jego zasięgu jest tak delikatna , że musi byc obsadzona przez swoich , nie musi to zaraz posada prezesa Orlenu. W większości są to posady bez żadnej odpowiedzialności , ale za to atrakcyjne finansowo.
  Pisałem ale o czymś innym , o dziedziczności kompetencji w formacji rządzącej,
  pisałem o neopotyźmie w PiSie.

 48. zetus1
  3 grudnia o godz. 18:48

  @stasieku „Wywiad z Józefem Henem przeczytałem, bardzo ciekawy”.

  Jeśli to są najciekawsze fragmenty szkoda, że Hen nie mówił o literaturze lub przedwojennej dzielnicy żydowskiej w Warszawie.

  „Wrogość wobec sąsiadów jest dziś zupełnie nie na miejscu. Wojny żadnej nie będzie – dla mnie wojna to ranni i zabici. PIS też nie przewiduje wojny, skoro Macierewicz usunął kilkudziesięciu doświadczonych generałów.”

  I niestety, to nie o literaturze. Starzy (doświadczeni) generałowie gładko przegrywali wojny, bo toczyli je metodami z czasów swojej młodości. 30 lat po odzyskaniu niepodległości chyba możemy mieć calkiem nowych generałów?

 49. Bar Norte
  3 grudnia o godz. 20:13

  „Satyryczną formę wypowiedzi potraktowałeś śmiertelnie poważnie i usiłowałeś wziąć jej autora „na huki” – jak mawiają”.

  Najpierw miał być felieton, teraz okazuje się, że satyra i kabaret. Pewnie można tak tłumaczyć się w sądzie.

 50. Bar Norte
  3 grudnia o godz. 19:33

  Mauro Rossi

  »„Na przykładzie Daniela Passenta można śledzić upadek dziennikarstwa. Zamiast informacje ― insynuacje, i tak tydzień po tygodniu.”

  Poniewąż często podejmujesz na blogu tematykę medioznawczą sądziłem, że rozróżniasz gatunki dziennikarstwa. No ale po twoim komentarzu mam co do tego wątpliwości.[…]«

  Ja tam wątpliwości nie mam, ale też i nie dziwię, że Mauro ma problemy z rozróżnianiem gatunków dziennikarskich. Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż jest on konsumentem pisowskich i okołopisowskich mediów. Normalną praktyką w tychże mediach, jest mieszanie owych gatunków, a już standardem jest mieszanie informacji z komentarzem, co jest absolutnie niedopuszczalne w szanujących się mediach. Wyobraźmy sobie taki obrazek: oto pani reporterka/ reporter, stoi przed kamerą i przekazuje informację o tym, że w Starej Wólce wskutek wypalania traw doszło do pożaru jakiegoś budynku, „Nie doszłoby do tego, gdyby – przez osiem poprzednich lat – nie rządziła Platforma Obywatelska, ze swoim koalicjantem PSL. Na szczęście Polacy są narodem mądrym, więc pokazali tej nieudolnej ekipie czerwoną kartkę.” To samo dotyczy pisowskich tekstów pisanych. Notka prasowa, depesza itp. nie ma prawa zawierać epitetów. Co, gdzie,kiedy, jak. Nic więcej.
  Czasami dłuższa informacja wydaniu pisowskim zawiera elementy zarezerwowane dla felietonu, w wyniku czego powstaje jakiś dziwaczny twór. Ale pisowski konsument pisowskich mediów uważa, że tak ma być. W normalnych mediach taki twory lądują w koszu, a ich autor za drzwiami.

 51. @Bar Norte,
  (po odpowiedzi od Mauro) A nie mówiłem? 🙂

 52. Mauro Rossi

  „Najpierw miał być felieton, teraz okazuje się, że satyra i kabaret. Pewnie można tak tłumaczyć się w sądzie.”

  Świetna okazja by wrócić do rozważań medioznawczych. Rodzaje felietonów ustala się według dwóch typologii:

  „Pierwsza typologia felietonów:

  felieton asocjacyjny – komentuje rzeczywistość w żartobliwy, satyryczny sposób
  felieton dyskursywny – komentuje, argumentuje, wprowadza anegdoty,
  felieton udramatyzowany – osią konstrukcyjną jest dialog
  felieton fabularny – wykorzystuje chwyty literackie

  Druga typologia felietonów:

  obyczajowy
  literacki
  satyryczny
  kronika tygodniowa (cotygodniowe felietony w satyryczny sposób przedstawiające aktualne wydarzenia, problemy polityczne, społeczne, obyczajowe)

  Jak widzisz formę przyjetą dziś przez red Passenta można odnaleźć zarówno w pierwszej jak i drugiej typologii.

 53. mag
  3 grudnia o godz. 17:36

  „Las Birnam podchodzi coraz bliżej i w tym moja nadzieja”.

  Tak, Lady magBET, pędzi co tchu, może dlatego pisowscy siepacze tak rżnęli tę puszczę ― ze strachu.

  „Swoją drogą będzie wiele pomników do usunięcia”.

  Co? Tylko pomniki? Duża Lady makBET była bardziej zdeterminowana, więc zaleciła mokrą robotę. Ty tak nie umiesz, ale chętnie byś kogoś posadziła, nieprawdaż? Napisz w jaki sposób będziecie wywierać presję na wymiar sprawiedliwości by ukarał kogo trzeba i jak trzeba, kiedy już Las Birnam ogarnie całą III RP. 🙂

 54. Z dystansu
  3 grudnia o godz. 20:15,

  Zrozum wreszcie, że za rządów PiS, zgodnie z obietnicą Prezesa i premierów, skończyły się czasy nepotyzmu i kolesiostwa, obecnie zatrudnia się wyłącznie osoby kompetentne, to, że są spokrewnione lub skumplowani z obecnymi decydentami, to jedynie zbieg okoliczności. 🙂

 55. Mauro Rossi
  3 grudnia o godz. 20:07

  Jak dla mnie, paranoja wybrańców narodu, kosztowała jakieś kilka miliardów, w ciągu ostatnich 29 lat.
  Zbędne wydatki.
  Bardziej dla prestiżu buców, niż z realnej potrzeby.
  Cóż, z chama pana nie da się zrobić szybko.
  To jest odprysk wyobrażeń o „pańskości” kmiotków które dorwały się do WAADZY.
  Raczej typowe zachowanie nuworyszy.

  Paranoja jest kosztowną chorobą, za którą musimy płacić.
  Jej generowanie, podraża koszty kilkukrotnie.

 56. jobrave

  Bardzo się cieszę z tej dyskusji o felietonie jako gatunku dziennikarskim bo przy okazji można zracjonalizować wątek medialny, który najczęsciej w formie krytyk i żałów przewija się na blogu. Chodzi mi o wątek pod roboczym tytułem „media kłamią”.

  W tym przypadku twoje uwagi o wprowadzaniu w bład odbiorców za pomocą celowego mieszaniu gatunków przez dziennikarzy jak i mieszania informacji z komentarzem są bardzo cenne.
  Z drugiej strony współczesny odbiorca jak widać też ma problem z rozróżnianiem informacji od publicystyki czy z rozpoznawaniem poszczególnych gatunków czy form dziennikarskich.

 57. Służba cywilna, służba partyjna
  Rossi dużo o partyjnej kadrze w spółkach państwowych, która musi spełniać kryteria, a nic o służbie cywilnej:

  „Każda siła polityczna, która ma szansę na rządy w Polsce musi mieć swoje kadry. Inaczej tylko zawraca głowę wyborcom, bo nie jest zdolna do rządzenia. Nie myślę tylko o służbach specjalnych, gdzie rekrutacja nie odbywa się przez Internet. Wiele stanowisk jest na tyle delikatnych, że wymaga rekomendacji, a nie podsuwania urzędom ludzi przez head hunters. Problem jest jeden ― kwalifikacje muszą być paralelne ze stanowiskiem.”

  Mój komentarz
  Rossi elegancko – każda siła polityczna (…) musi mieć swoje kadry. Rossi nie napisał, ze każda partia polityczna, tylko każda siła polityczna czyli mnie dojmująco, mniej aspektywnie – ot, jakaś tam siła.

  Rossi przechodzi bezszmerowo w swoim nauczaniu o państwie wobec podstawowego działania PiSu niszczącego państwo prawa i demokrację, a mianowicie zniszczenia służby cywilnej.

  To jest dzieło PiSu. PiS potraktował te służbę jako wyposażoną w zbyt ostre prawne kryteria doboru, wyłaniania (konkursy), co stanowiło poważną przeszkodę dla nepotyzmu i przeszkody tej postanowił wpierw nie zauważać – że są jakieś przepisy, że należy ich przestrzegać. Następnie zmienił kilka akapitów w ustawie i to zrobił chytrze, zniewalająco subtelnie – z liścia i na odlew.
  W nowelizacji ustawy o służbie cywilnej przeprowadzonej w 2016 roku PiS wprowadził taki sobie przepisik omówiony poniżej:

  „Wygaśnięcie stosunku pracy dotyczy tylko pracowników służby cywilnej. Stosunki pracy wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, czyli po 22 lutego 2016 r. (podstawa prawna: art. 6 ust 1 ustawy nowelizacyjnej).
  Wygaśnięcie nastąpi w przypadku gdy osobie nie zostaną zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy albo gdy nie zostaną one przyjęte.”

  Pracownik służby cywilnej po prostu w ciągu 30 dni od wejścia w życie ustawy (drukarnia rządowa szybko wydrukowała nowelizację) przestaje być pracownikiem służby cywilnej. Z jakiego powodu? Ustawa nic nie mówi o powodach. Po prostu przestaje, bo na stanowisko w tej służbie czeka armia krewnych i znajomych PiSowskich dygnitarzyków i dygnitarzy.

  A co się będziemy szczypać, pójdziemy na całość i zrobimy czyściochę taką, że nie będzie im do śmiechu, tym drugim sortom. Idą nasi. Każda siła polityczna musi mieć naszych na stanowiskach i stanowisteczkach. Ruszamy – alleluja i do przodu.

  Gdy PiSowskie elity w ten prosty, ale jakże skuteczny sposób (zniszczenie służby cywilnej) zaspokajały swoje zapotrzebowania na obsadzanie rodzinami i znajomkami wszelkich dostępnych stanowisk w aparacie administracji państwowej, to elity te kontynuowały szturm na przedsiębiorstwa państwowe.
  Furda tam jakieś konkursy, my bierzemy ludzi z kwalifikacjami. Jeśli nasz syn, czy pociotek, czy znajomek ma odpowiednie wykształcenie, to dlaczego nie może być dyrektorem, głównym specjalistą, czy doradcą lub dyrektorem ds. komunikacji społecznej? Co tu ma do rzeczy tzw. brak doświadczenia? Kiedyś trzeba zacząć. Przecież jeśli pobędzie na stanowisku, to nabierze praktyki, się nauczy (maksyma Prezesa). O co takie halo?

  PiSowcy w sprawie przeprowadzonej przy pomocy nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, bezwzględnego uzależnienia aparatu urzędniczego państwa, od jednej partii zaczęli udawać, czyli palić głupa. A o so chodzi, służba cywilna jest, działa, funkcjonuje. Ktoś usiłuje podważyć ład w państwie, zniszczyć tę służbę pod pozorem obrony stanowisk dla POwskich ciotek, wujków i kuzynów.
  Nie z nami te numery, my dobrze wiemy kto jest pierwszy sort, a kto jest drugi sort i słusznie eliminujemy z prominentnych stanowisk ludzi, którzy zniszczyli nasze państwo a naród rzucili na kolana. Teraz my podnieśliśmy naród z kolan, państwo z ruin, a to wszystko dzięki naszej służbie cywilnej, niecywilnej, partyjnej i kościelnej.
  Nie będzie drugi sort pluł nam w twarz.
  Pzdr, TJ

 58. Mauro Rossi
  3 grudnia o godz. 20:07

  wiesiek59
  3 grudnia o godz. 19:56

  „Nasze głąby muszą się poruszać kolumnami pancernych limuzyn….”.

  Jak fan komuny wyjaśnij nam kompetentnie, czy komunistyczni dygnitarze w PRL poruszali się pociągami, czy może niekoniecznie? Bo że w dzieciństwie ekologicznie (furmankami) to wiemy, w końcu wywodzą się z czworaków.
  _____________________________________________________
  Ja, chociaż czasy komuny pamiętam, nie wiem jak wyglądały kolumny rządowe, pamiętam natomiast, jak do Krakowa przyjechał, na jakąś międzynarodową konferencję, minister obrony narodowej -Janusz Onyszkiewicz. Przybył on tam jasnozielonym polonezem, z jednym ochroniarzem, który był jednocześnie kierowcą. Onyszkiewicz siedział koło kierowcy na tylnym siedzeniu leżał garnitur. Byłem z nim umówiony na wywiad. Poszliśmy do ogródka kawiarnianego koło konsulatu USA, a ochroniarz poszedł na spacer.

 59. wiesiek59
  3 grudnia o godz. 20:45

  Mauro Rossi
  3 grudnia o godz. 20:07,
  […]
  W tym właśnie rzecz. W pełni się zgadzam.

 60. @

  Panoszący się tutaj agent, ruski rossi, potrafi na pewno rozwiązać zagadkę:

  „Kiedy okręty Siódmej Floty Amerykańskiej przycumowały do stacji w Pietuszkach, nie było tam partyjnych dziewic. Jeśli jednak komsomołki uznać za partyjne, to co trzecia z nich była blondynka. Kiedy okręty Siódmej Floty odpłynęły, sytuacja wyglądała następująco: co trzecia komsomołka była zgwałcona, co czwarta zgwałcona była komsomołką, co piata zgwałcona komsomołka była blondynka, co dziewiąta zgwałcona blondynka była komsomołką. Jeżeli w Pietuszkach było 428 dziewic proszę policzyć, ile zostało nie naruszonych bezpartyjnych brunetek?”

 61. jobrave
  3 grudnia o godz. 20:32

  „Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż jest on konsumentem pisowskich i okołopisowskich mediów. Normalną praktyką w tychże mediach, jest mieszanie owych gatunków, a już standardem jest mieszanie informacji z komentarzem, co jest absolutnie niedopuszczalne w szanujących się mediach”.

  Nie oglądałeś nigdy tefałenu? No nie wierze. Nie czytałeś Wyborczej? Musiałeś, siłą rzeczy. A to klasyka mieszania komentarza z informacją i insynuacją. Pamiętam mój ostatni zakup papierowej „Wyborczej”; właśnie trwała kampania przed wyborami do Sejmu w 2005 roku. Połowa numeru GW składała się z wyjątkowo napastliwych i insynuacyjnych materiałów na temat PiS i Kaczyńskiego. Pomyślałem, że ta gazeta nie lubi demokracji, więc się z nią rozstaję ― bez żalu i na zawsze.

  Jeszcze w latach 80. BBC była w stanie oddzielać komentarze od informacji, później i tam to się skończyło, wraz z przechyłem tej instytucji na lewo. Oddzielanie informacji od komentarza można jeszcze spotkać u dobrych analityków, np. w biuletynach Ośrodka Studiów Wschodnich (co polecam). Powód jest prosty, media nie zależą obecnie od czytelnika, które by je finansował, nie są więc niezależne, nawet jeśli marketingowo tak się określają, zawsze wiszą na układach biznesowych i politycznych, bo to one ― te układy ― dają kasę lub umożliwiają jej zdobycie. Ale stawiają warunki. Żeby nie było nieporozumień, dotyczy to wszystkich mediów w Polsce, niezależnie od ich orientacji politycznej. Ale nie mieszanie opinii i informacji jest największa zbrodnią mediów, zdecydowanie największą jest notoryczne kłamanie, insynuowanie i wchodzenie w rolę ugrupowania politycznego bez konsekwencji i ograniczeń jakie mają partie polityczne. A także wchodzenie w rolę służb specjalnych i policyjnych (prowokacje, „reportaże wcieleniowe”) bez ograniczeń jakie ma policja w postaci kontroli sądu i prokuratury, czy nadzoru komisji sejmowej.

 62. @Saldo mortale
  3 grudnia o godz. 16:18

  Rozszyfruję, te Twoje sympatyczności. 33-45 = faszyzm I to faszyzm mi przypisujesz za to, że napisałem, że prof. Tatarkiewicz uważał podobiznę za ważny atrybut filozofa. Zwróć uwagę, że moje uwagi o Tatarkiewiczu miały adresata. I nie byłes to Ty.

  Walczysz zawzięcie z antysemityzmem, ale w czym jest antysemityzm gorszy od bezpodstawnego przypisywania faszyzmu komuś kto, wielokrotnie pisał o tym, jaki jest mu on wstrętny (faszyzm).

  Faszyzm przypisywał właśnie ludziom bezpodstawnie winy za coś czemu nie byli winni. Pomyśl o tym. I przeczytaj dziesięć razy to co napisałem. Może pojmiesz ? Keine Antwort bitte!

 63. jobrave
  3 grudnia o godz. 21:00

  Można porównać pierwszy garnitur polityków Solidarności z obecnym, chyba czwartym…..
  Ideowców wyparli dorobkiewicze, niepewni swego statusu, prestiżu?

  Pancerna limuzyna kosztuje co najmniej 150 000 euro.
  W tym roku rozbito ich kilkanaście.

  O ile ja pamiętam, to w PRL kilkanaście osób elit partyjnych, posługiwało sie pociągami, samochodów służbowych było niewiele, korzystanie z samolotów w obrębie kraju, było niezbyt częste.
  Obecnie jest to nagminna przypadłość.
  Rozrost BOR z kilkuset, do kilku tysiecy ludzi, też jest symptomatyczny.
  Czego się tak boją ci ludzie?
  Ludu który ponoć reprezentują?
  W kraju w którym zamachy są rzadkością?

 64. jobrave
  3 grudnia o godz. 21:00

  „nie wiem jak wyglądały kolumny rządowe, pamiętam natomiast, jak do Krakowa przyjechał, na jakąś międzynarodową konferencję, minister obrony narodowej -Janusz Onyszkiewicz. Przybył on tam jasnozielonym polonezem, z jednym ochroniarzem, który był jednocześnie kierowcą”.

  Onyszkiewicz do siedziby rządu w Al. Ujazdowskich przyjeżdżał początkowo rowerem, który demonstracyjnie parkował przed budynkiem, ot taki prezent dla reporterów. To było na początku i dla picu. Premier Pawlak jeździł służbowym Polonezem, też na początku i dla picu, póki nie kupiono Lancii.

 65. Mauro Rossi
  3 grudnia o godz. 21:23

  Im niższa samoocena, tym większe poszukiwanie zewnętrznych objawów prestiżu, znaczenia, własnej wartości.
  Praw psychologii nie przeskoczysz.
  To dość prosty atawizm.

 66. wiesiek59
  3 grudnia o godz. 21:18

  „W kraju w którym zamachy są rzadkością”?

  Nie pitol jak stary komuch, w Szewcji zabito premiera Palmego i minister Annę Lindh (byli bez ochrony).

  W Polsce Cyba zabił asystenta posła Wojciechowskiego, choć planował Kaczyńskiego.

 67. “ czesc lekarzy nie moze wystawisc e-zwolnien”.

  To tytul z gazeta.pl.
  W tekscie wyjasniono ze dotyczy to 3% lekarzy, dotyczy pierwszego dnia dzialania systemu a przeplyw danych jest wlasnie udrazniany.

  Czytajac taki tytul wzbiera we mnie zlosc.
  Na samego siebie- ze wciaz czytam szmatlawca.

  Zlosc to malo boo z niej powinien wynikac jakis pozytywny plan dzislania, nie jojczenie czy docenianie kontrpropozycji programowej w rodzaju TVP.

  Mozna cos z tym zrobic? Mozna doprowadzic do tego by media opisywaly, nie manipulowaly?
  Bardzo licze ze ten moj postulat pojawi sie jako obietnica w kyorychs z elekcji 2019.
  Uczciwosc w mediach.

  ml

  PS. To samo z tekstami o szczycie klimatycznym w Katowicach. Jeszcze chwila a padnie w gazeta.pl apel by zakazac filmow K. Kutza. Jako nieekologicznych- weglowych.

  m

 68. Konferencja klimatyczna COP w Katowicach wywołała wiele ciekawych reakcji na świecie. Al Gore np. powiedział, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 35 jest w Polsce. Natomiast PAD potwierdził, że wegiel jest naszym strategicznym paliwem ( obecnie w 80% zaspokaja nasze potrzeby energetyczne) i że mamy zasoby na 200 lat (nie prawda).

  Biorąc pod uwagę to, że wydobycie wegla jest w Polsce dotowane i to, że energia elektryczna z solarów jest dwa razy tańsza niz z elektrowni węglowych – nie widze sensu robienia konferencji klimatycznych w Polsce. Musimy się sami patriotycznie zatruć. Myślę, że przyjmując logikę rządzących należy dotować wycinanie filtrów przy silnikach disla, aby szybciej zatruć jak najwiekszą liczbę rodaków. W niedzielę był film polski o smogu w Warszawie, nakręcony za pieniadze z fundcrowdingu. Polecam – chociaż nie wiem gdzie go można obejrzeć ( był na tvn24 )

 69. „Przez większość dnia i nocy garnitur się marnuje. Chętnie udostępnię ”

  „a że ryba jest zdrowa od głowy, to już wkrótce każdy z nas będzie miał czym gryźć ziemię. ”
  I po co byl ten caly raban z uchodzcami a dlaczego jest sielanka z Ukraincami ? Wystarczy tym pierwszym i drugim podkladac swinie . Pierwsi wyjada , drudzy tylko na to czekaja . Kiedys spytalem jednego jak jest po ichniemu ‚ wegetarianin ‚ . Po chwili zastanowienia wygladzil garnitur i odparl …
  – U nas nie me czegos takiego !
  Niech tylko ktos sprobuje sie czepiac , ze to nie na temat ..

  – Czepiac sie w trzecim wpisie , ze pierwszy nie na temat … eci to nie enty ale na jaki temat to jest ? Po nim enty na ten sam temat a po nim wszystkie na ten sam temat . To mi sie z czyms kojarzy ale nie jest to swinia

 70. Mauro Rossi
  3 grudnia o godz. 21:28

  Zamachy w krajach skandynawskich, czy byłych demoludach, możesz policzyć na palcach jednej ręki.
  Oczywiście, do niedawna.
  Dopiero obecnie może być weselej.
  Tyle że tyczy to przyczyny zewnętrznej- ludności napływowej.

  Poprzednie dziesięciolecia, to strata pieniędzy.

  Nawiasem mówiąc, rozszerzona ochrona, paranoja na tym tle, to przypadłość krajów III świata.
  Mentalnosciowo, jesteśmy w tamtych regionach.

 71. Parę lat temu jak jeszcze mogłem, piliśmy z kolegami wódkę. Przy wódce wiadomo, rozmawia się o różnych idiotyzmach, a im więcej się wypije tym idiota w nas bardziej rośnie. W pewnym momencie, nie pamiętam już po której flaszce zaczynają się przechwałki na temat krzepy fizycznej uczestników tego dramatu. Każdy oczywiście demonstruje owąż krzepę na miejscu. Jeden z naszych kolegów machnął na nas ręką i mówi: to co pokazujecie jest gówno warte, ja się umiem jeszcze tak wygiąć, że ugryzę się osobiście w dupę. Zrobiliśmy zaraz zakłady, że w życiu jedynym mu się nie uda. Udało mu się! Wyjął z paszczy prawie nowy garnitur zębów i ugryzł nimi swoją dupę!

 72. zetus1
  3 grudnia o godz. 21:38

  Poszukaj sobie tematu ślad węglowy, koszty środowiskowe wydobycia materiałów potrzebnych do produkcji solarów, dotacje do energii odnawialnej, problemy ze sterowalnością mocy w nich uzyskiwanych.
  Wówczas będziesz miał wiedzę, zamiast materiałów propagandowych.

 73. Bar Norte
  3 grudnia o godz. 20:51

  „Z drugiej strony współczesny odbiorca jak widać też ma problem z rozróżnianiem informacji od publicystyki czy z rozpoznawaniem poszczególnych gatunków czy form dziennikarskich”.

  Nikomu nie zależy aby on cokolwiek rozróżniał, nie w ten sposób zarabia się pieniądze, ogarnij się Bar Norte. Przy pomocy mieszania gatunków, dowcipów, żartów i żarcików można insynuować i kłamać do woli. W tekście pisanym można już niemal wszystko, trzeba tylko kończyć zdanie pytajnikiem. W tefałenie red. Kanpik jest, czy może był, wybitnym od tego specjalistą, nadzwyczaj fachowo moduluje i zawiesza głos. Wielu ludzi tefałenowskie „Szkło kontaktowe” traktuje jako z przekaz informacyjny, a szefostwo stacji na wszelki wypadek nie wyprowadza ich z błędu. Jak mawiają Słowacy, Svet sa sral (świat się zepsuł), 🙂 wiec Bar Norte może czasem przestań być jego bezwarunkowym apologetą.

 74. Mauro Rossi
  3 grudnia o godz. 21:23

  jobrave
  3 grudnia o godz. 21:00

  […]
  Onyszkiewicz do siedziby rządu w Al. Ujazdowskich przyjeżdżał początkowo rowerem, który demonstracyjnie parkował przed budynkiem, ot taki prezent dla reporterów. To było na początku i dla picu. Premier Pawlak jeździł służbowym Polonezem, też na początku i dla picu, póki nie kupiono Lancii.
  _____________________________________________________
  Janusz Onyszkiewicz, to człowiek klasą, dżentelmen z angielskich powieści, nienaganne maniery, opanowanie, erudycja, wytworność, inteligencja, skormność. Próżno szukać kogoś podobnego wśród polityków, a już szczególnie wśród pisowskiego buractwa. Kaczyński – kompletne antypody Onyszkiewicza. To jak kufajka i garnitur od sir Hardy’ego Amiesa.
  Później miałem okazję spotkać się jeszcze kilka razy z Januszem Onyszkiewiczem, na gruncie -choć nieprzesadnie -towarzyskim, nigdy nie pozował, zawsze był sobą – nie musiał nikogo udawać, cyklisty również.

 75. @Mauro Rossi
  „Wielu ludzi tefałenowskie „Szkło kontaktowe” traktuje jako z przekaz informacyjny, a szefostwo stacji na wszelki wypadek nie wyprowadza ich z błędu. Jak mawiają Słowacy, Svet sa sral (świat się zepsuł), wiec Bar Norte może czasem przestań być jego bezwarunkowym”
  ______________________________________________________
  Nie dla „wielu ludzi”, lecz dla pisowców, czyli „pierwszego sortu”, „suwerena” – to oni traktują te podśmiechujki, jako przekaz informacyjny, ze śmiertelną powagą, bo dla ludzi, jest to- po prostu program satyryczny, prześmiewczy. Jest różnica pomiędzy homo sapiens, a chamo-sapiens.

 76. duende 15:44, sili się być dowcipnym.

 77. Przed chwila przeczytalem , ze L.Walesa i A. Duda leca razem na pogrzeb Busha bo LW poprosil AD o pomoc w dotarciu do Waszyngtonu .
  Tylko prosze nie pytac na jaki to jest temat .

 78. Mauro Rossi pewnie zarabia na podwyżkę albo świąteczną premię. Ten znawca wszechrzeczy dwoi się i troi aby na nią zasłużyć.Miota się chłop po blogu, komentarzami strzela niczym karabin maszynowy. Partyjny przekaz dnia dzisiaj dotyczy mediów więc Mauro Rossi z zapałem udowadnia, że czarne jest białe a białe jest czarne.

 79. @Mauro Rossi

  Osoba fizyczna nie może posiadać rachunku bankowego w Narodowym Banku Polskim. NBP jest centralnym bankiem państwa i zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim (z dnia 29 sierpnia 1997 r., Dz.U. Nr 140 poz. 938 z późn. zm.) prowadzi rachunki:

  banków,
  budżetu państwa,
  Bankowego Funduszu Gwarancyjnego,
  innych osób prawnych, za zgodą Prezesa NBP

  Masz konto w NBP?

  Możesz mi wskazać konkretne regulacje UE zabraniające zamieszczenia nazwisk lokatorów na skrzynkach pocztowych albo przy guzikach domofonu?
  Dlaczego bez trudu znajduję adresy i numery telefonów moich znajomych w Niemczech? W powszechnie dostępnej internetowej książce telefonicznej. Jeśli nazwisko rzadkie, to wystarczy je wpisać bez imienia i nazwy miasta, i po sekundzie mam te dane, a w Polsce jest wszystko ściśle tajne łamane przez poufne. I było już przed przystąpieniem Polski do Unii.
  Niemcy nie przestrzegają regulacji?

 80. @ handzia55
  3 grudnia o godz. 22:38
  „Miota się chłop po blogu, komentarzami strzela niczym karabin maszynowy.”

  Można być ruskim i można to robić z wdziękiem, co niestety brakuje temu kacapowi.
  Przykład na wdzięk:
  https://www.youtube.com/watch?v=9s4oSjAC7wg

 81. Dlaczego media muszą być zdekoncentrowane i zrepolonizowane
  Mauro Rossi
  3 grudnia o godz. 21:13

  Mój komentarz
  Rossi biadoli nad słabością państwa wobec mediów na przykładzie uprawnień policji – policja nie może wykonać reportażu wcieleniowego a media mogą. Media mają więcej praw niż państwo.

  Rossi żali się, że media zabierają głos w sprawach politycznych, mówią o tym, co im narzucają ich patroni, a w ogóle to media kłamią, insynuują, pomijają, podburzają, wtrącają się ze swoimi kłamstwami i insynuacjami do spraw politycznych i nikt nie jest w stanie temu przeszkodzić.
  Media nie jeden raz były tak bezczelne, że jako pretekst do takiego prowadzenia się (kłamania, insynuacji, szerzenia nienawiści przeciwko obozowi rządzącemu) wskazywały:

  – na wydarzenie sejmowe – wy zdradzieckie mordy i kanalie, zabiliście mojego brata – –

  – na rządowe kłamstwo (podkomisja smoleńska głoszące to jest oficjalną podkomisją państwową) o katastrofie smoleńskiej jako zamachu samolotowym termobarycznym na prezydenta RP

  – wyśmiewały fantazmaty premiera, jak milion samochodów elektrycznych w Polsce

  – o zgrozo, wskazują jako naruszenie zasady rozdziału kościoła od państwa modlitewną prośbę premiera RP do Najświętszej Panienki na mszy w Toruniu by wzięła w swoja opiekę nie tylko pierwszy sort (kochający ojczyznę) ale i drugi sort (być może premier miał na myśli ojkofobów).

  Media nie baczą na to, że Prezes, czy premier jak kłamią, to kłamią dla dobra państwa. Jak się modlą, to w imieniu i dla dobra państwa i jego obywateli. Jak się wkurzą, to też w obronie państwa. Jak klną, wyklinają drugi sort, to w zamiarze politycznym, metaforycznie, alternatywnie, mobilizująco, a nie w zamiarze kłamania i szerzenia nienawiści.

  Media nie chcą tego zrozumieć, uznać ich szlachetnych intencji. Perfidnie i cynicznie przerabiają metafory polityczne Prezesa, premiera i innych rękodajnych na zwykłe kłamstwa, obrzucają polityków dobrej zmiany kalumniami i pomówieniami.
  Tak nie może być. Należy zdekoncentrować i zrepolonizowac media by usunąć przyczynę zła, utrapienia dla rządzących, szkodliwości dla partyjnego państwa .

  Kto to widział, żeby w praworządnym państwie takie medium jak tefałen urządzało hitlerowskie prowokacje, chwaliło się tym bezczelnie, a prokurator musi trzymać rączki przy sobie, bo tefałen jest medium, którego nie wypada ruszać.
  Czy tak ma wyglądać wolność mediów – pyta (w domyśle i z oburzeniem) Rossi?
  Pzdr, TJ

 82. tejot
  3 grudnia godz.23.01
  Mauro Rossiemu marzy się powrót do prehistorycznych czasów,gdy było tylko jedno radio i jedna telewizja i nadawały one jedynie słuszny przekaz.Ale nawet w tamtych czasach zagranica bruzdziła i mąciła ludziom w głowach. Wolna Europa, Głos Ameryki całkiem zagłuszyć się nie dawały i wrogą robotę robiły. Zupełnie jak dziś TVN.

 83. Mauro Rossi

  Wybacz ale nie podzielę się z tobą refleksjami na temat TVN bo go od lat nie ogladam. Mam oczywiście na myśli tzw bieżacy przekaz polityczny.
  Zresztą dotyczy to też innych stacji telewizyjnych w których od lat odpuszczam sobie zarówno dziennikarstwo informacyjne jak i publicystykę.
  Tak więc kompletnie mnie nie interesuje co się dzieje w tym segmencie dziennikarskim.

  Nie mogę się też zgodzić z twoją tezą, że w powyższym kontekście „svet sa sral” ponieważ czuję się dobrze poinformowany. W każdym razie zdecydowanie lepiej niż wtedy gdy korzystałem z przekazu telewizyjnego.

 84. Handel smogowym opałem powinien być traktowany jak handel dopalaczami i narkotykami. Nawet surowiej bo smog odpowiada za większą ilość zgonów. Dlaczego górnicy mają być chronieni a plantator np. w Afganistanie uprawiający mak na zeszyty dla dzieci nie. Z uprawy maku uzbiera 100 dolarów rocznie. Dajmy 100 dolarów aby siedział w domu. Koszt walki z narkotykami uzyskanymi z takiego pola przewyższa 100 dolarów. Wydobycie miału węglowego przypomina mak. Dajmy górnikom na przeżycie aby siedzieli w domu. Bo robią smród w atmosferze. I będzie taniej. Tak sobie myślę,że konferencja w Katowicach to zbiorowe młócenie plew. Bardzo kosztowne spotkanie kolesiów.

 85. @wiesiek59
  3 grudnia o godz. 21:56
  Poszukaj sobie tematu ślad węglowy, koszty środowiskowe wydobycia materiałów potrzebnych do produkcji solarów, dotacje do energii odnawialnej, problemy ze sterowalnością mocy w nich uzyskiwanych.

  A może bys tak poszukał coś na temat kosztów środowiskowych kopalni odkrywkowych węgla i dotacji do górnictwa. Wszelkie dotacje to zakłamywanie kosztów i faworyzowanie jednych kosztem drugich. O jakich materiałach propagandowych mówisz ?

 86. @

  Po przejęciu władzy PiS obsadził swoimi ludźmi wszelkie agendy publiczne i spółki skarbu państwa, a te nie odpowiadają na pytania dziennikarzy.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24239433,wladza-blokuje-dostep-do-informacji.html

 87. @

  Od 2015 roku partia rządząca oraz kontrolowane przez nią instytucje zasypują nas pozwami. Procesy wytaczają nam politycy, organy administracji, spółki skarbu państwa. Oto najważniejsze z tych spraw sądowych.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24239444,proby-cenzurowania-gazety-wyborczej-wladza-nas-sciga-i-neka.html

 88. zetus1
  3 grudnia o godz. 21:17
  Nigdy nie pojmie roznicy miedzy tym co prawdopodobnie szczerze mysli, a tym co pisze lub powtarza. Nie jest przy tym wazne, czy robi to celowo lub tez nie.

 89. MR ponownie popelnia blad dotyczacy Niemiec. On je zna z trzeciej reki, ktore je zna z drugiej reki (niezintegrowana rodzina, ktora czyta dzienniki raz w miesiacu i nie wie gdzie co lub kto piszczy.

 90. zetus1
  4 grudnia o godz. 7:38

  Koszty środowiskowe w Australii, RPA, Rosji, czy innym Kongo albo kraju III świata, europejskich lemingów nie obchodzą.
  Energia w gniazdku ma być tania.

  Najszybszą metodą ograniczenia produkcji CO2, byłoby ograniczenie transportu drogowego,morskiego i lotniczego.
  Ktoś na to pójdzie?

 91. Mauro Rossi
  3 grudnia o godz. 20:07
  Epigon PRLu MR donosi i rosi, ze poruszal sie w czasach PRLu odrzutowcem, bo go odrzucalo….bo wywodzi sie dzielny MR z dwojakow……na dwoje mu bowiem….wrozyla i nic z tego nie wyszlo.

 92. MR ktytykujac felieton Passenta donosi, ze zatesknil za wiadomosciami, najbardziej tymi z TLudu.

 93. Anonsowałem wczoraj ukazanie się w Wyborczej szokującego materiału na temat wyczynów pedofilskich bohatera, kapelana Solidarności prałata Henryka Jankowskiego. Była to kiedyś opoka, na której zbudowano bohaterski ruch Solidarności i później całą ich wolność , niepodległość, dobrą zmianę i Dudę Więc trwa to dziś. http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24228640,sekret-swietej-brygidy-dlaczego-kosciol-pozwalal-ksiedzu-jankowskiemu.html#s=BoxWyboImg2
  Dla ilustracji zamieszczam krótki fragment zachowania bohatera z pomnika wobec dziewczynki.
  „- Chciałam uciec przez strych i wybiec drugim wyjściem.. Ale tym razem drzwi były zamknięte, dopadł mnie, gdy szarpałam się z klamką. Dotykał piersi, powiedział, że pokaże mi, co znaczy od tyłu. Wkładał ręce w majtki i próbował je zdjąć. Nie udało mu się. Pamiętam, że miałam spodniczkę na gumce, naciągnęłam majtki tak, że trzymałam je w zębach i odpychałam się obiema rękami. Byłam przerażona, nie rozumiałam czego chce, co to znaczy „od tyłu”. A on mówił, „ja ci pokażę jak się spuścić” Był obleśny.”
  Był kiedyś wielką , bogatą i wpływową postacią. Nagradzał dolarami walczących o koryta towarzyszy. Bywali u niego wielcy tego świata; Thatcher, Wiezsatzker, Worner, Fonda, Beaz, Kennedy. Ze swoich po forsę i po błogosławieństwa: Frasyniuk, Kuroń, Michnik, Mazowiecki i oczywiście Wałęsa.
  Teraz wszyscy pójdą do piekła.

 94. P. Symetryczny

  Z x.Jankowskim to jest kwestia jakie kryterium sie przyjmie: zlo jakiego dopuscil sie wobec jednostek czy dobro jakiego dokonal dla spolecznosci- tu narodu polskiego.

  Dokladnie to samo z Polanskim czy Walesa.

  Nie, nikogo nie usprawiedliwiam twierdze natomiast ze nie da sie zapomniec s…synow. Za wysoko zaszli, za bardzo byli istotni dla swoich czasow.

  ml

 95. Rozpoznawalnej Mag….

  Gwoli sprawiedliwosci nalezaloby dodac, ze my wplywalismy raczej na Mainstream okreslajacy obled zysku, a bankierzy z tego korzystali sprzedajac nam zamiast pieniedzy, nie zawsze czyste powietrze. Handlowali przeciez rowniez CO2. W kazdym kryzysie konfrontowani jestesmy jednoczesnie z redukcja produktywnosci i zatrudnienia, co prowadzi z kolei do wzrostu bezrobocia i „biedy“. Brak konwergencji miedzy zmniejszona podaza na rynku pracy oraz zwiekszonym pobytem prowadzi bezposrednio do zachwiania socjalnej rownowagi i pokoju spolecznego.

  Problemem jest wiec ograniczona mozliwosc inwestycji celem zagwarantowania dalszego wzrostu przy jednoczesnym zaspokokojeniu pobytu. Wazne jest minimalizowanie ewentulanego ryzyka, co odbywa sie czesto kosztem budzetowego zadluzenia, inflacji, wzrostem importu. Obnizenie ryzyka na rynkach lokalnych jest wprawdzie czasowo mozliwe, jednak tylko przy jednoczesnym wzroscie eksportu. W gospodarce gobalnej skierowanej li tylko na konsumpcje widac wyraznie i dosc szybko granice rynkowe.

  Dlatego tez nalezaloby sie zastanowic nad zmiana podzialu dobr inwestycyjnych i skierowac masowa sile nabywcza ku takim obszarom jak edukacja, zdrowie, opieka nad starszymi, ktore pe se stanowia mniejsze zagrozenie ekologiczne oraz ekonomiczne. Wzrost w obszarze socjalnym jest latwiejszy do zdefiniowania i osiagniecia. Zapewnia przy tym stabilizacjie grupom spolecznych o wiekszym popycie w sferze konsumpcyjnej.

  Wzrost socjalny mozliwy jest przy udostepnieniu tanich kredytow konsumpcyjnych (trudne jest przy tym wykluczenie ryzyka zadluzenia) przy zapewnieniu dalszych stalych dochodow (praca) oraz bezsposrednim dofinansowywaniu „slabych“ dochodow w sferze tzw. „slabych socjalnie“. Jest to stosunkowo latwe do zorganizowania umozliwiajac owym grupom spolecznych dostep do kolektywnej konsumpcji w obszarach edukacji, dalszego ksztalcenia, zdrowia etc..

  Zagadka pozostaje jednak zachowanie rownowage spolecznej przy kredytowym finansowaniu wydatkow socjalnych panstwa przy zachowaniu minimum wzrostu gospodarczego, zapewniajacego wplywy do kasy panstwowej przy ciaglej stabilizacji popytu. Jako ze jestem intelektualnym dyletantem, nie potrafie tej zagadki rozwiazac (Wiesiek jednak potrafi).

  Pomysl uwazam jednak za ciekawy i dobry, bo nie ma alternatywy poza wzrostem socjalnym. Zdaje sobie sprawe, ze liberalowie maja inne zdanie i slusznie, bo ktos to wszystko musi finansowac. Wiedzac jednak, ze granice wzrostu juz osiagnelismy, powinnismy stawiac sobie pytanie o sposobach i zmianach w podziale PKB. Nie znaczy to jednak, ze w krajach rozwijajacych sie (do nich nalezy zaniedbana infrastrukturalnie w czasach zaprzeszlych Polska) stopa zyciowa bedzie rosla rownolegle do stopy procentowej i odwrotnie. Uiratuje nas jednak dygitalizacja, o tym jestem przekonany. Problemy z podzialem dobr pozostana, chyba ze Wiesio wezmie sie za polityke.
  PS
  Jednym zdaniem; przelewanie z pustego w prozne jest wprawdzie zajeciem, nie jest jednak praca przynoszaca adekwatny zysk i niezbedny wzrost celem sprawiedliwego podzialu dobr.

 96. P. Wiesiek

  Rzad stanu/ terytorium w ktorym mieszkam ( ACT) zobowiazal sie ze do roku 2020 wszystkie auta sluzbowe beda z napedem elektrycznym.

  Promocja poruszsnia sie rowerami chocby w postaci sciezek/ pasow rowerowych tez robi wrazenie.

  Siec komunikacji publicxnej, chocby taka jska ma Warszawa tez ogranicza prywatny transport drogowy oparty na samochodach.

  Nowoczesne samochody ( doplaty do nich) to tez droga do ograniczenia zuzycia energii/ zanieczyszczen.
  Moj volvosaurus pali 12l/100km. Dzis juz nie robi sie aut o takim zuzyciu paliwa z 2.5l pojemnosci silnika.

  To samo z transportem lotniczym: prosze porownac zuxycie paliwa samolotow produkowsnych chocby 10 lat temu i dzis. Nie wspomne o zeiekszeniu popytu na transport lotniczy- to znow sukces trasportu zbiorowego wobec tego indywidualnego- aut osobowych.

  Mozna?

 97. Pani Handzia

  “Mauro Rossiemu marzy się powrót do prehistorycznych czasów,gdy było tylko jedno radio i jedna telewizja i nadawały one jedynie słuszny przekaz.Ale nawet w tamtych czasach zagranica bruzdziła i mąciła ludziom w głowach. Wolna Europa, Głos Ameryki całkiem zagłuszyć się nie dawały i wrogą robotę robiły. Zupełnie jak dziś TVN.”

  Nie da sie zaklamac ze stacje o jakich pani wspomina byly prowadzone i utrzymywane przez wywiad USA.
  Ich zasadniczym celem bylo destabilizowanie wroga- tu PRL.
  TVN czy tokfm robia dokladnie to samo- ich celem jest destabilizacja Polski. Po trupach.
  Te wspolczesne media robia to same z siebie?
  To jest ich wlasny pomysl na Polske?

  ml

 98. Pan Tejot

  “Dlaczego media muszą być zdekoncentrowane i zrepolonizowane”

  Obawiam sie ze nie beda. Ze Kaczor tego nie zrobi.
  Ze jego potrzeba jest istnienie w Polsce mediow magacych byc dla niego intelektualnym partnerem, ze nie robi mu prowadzenie polityki posrod wrogich sobie mediow boo tak mial juz od rzecznika prasowego rzadu J. Urbana.
  Stad obrzucanie go blotem to dlan nie pierwszyzna.

  Sadze ze Kaczor chce by jego marzenie o mediach na wysokim poziomie rzetelnosci zrealizowalo sie silami natury: by grupa klientow szukajacych informacji nie organu okreslonej partii politycznej stala sie na tyle liczna by oplacalo sie dla nich wydawac gazete.
  Jesli chodzi o tv to juzvsie to dzieje – chocby w Polsacie.

  Reasumujac: obstawiam ze repolonizacji ani dekoncentracji nie bedzie.

  ml

 99. neospasmin
  4 grudnia o godz. 11:18

  20 milionowa Australia, ma inne problemy niż Indie z miliardem ludzi- na przykład.
  Nie da się jednego wzorca rozciągnąć na całą planetę, przy tak wielkich różnicach rozwoju.
  To niewykonalne.

  Ekologicznie to mogą sobie żyć plemiona nomadów, czy pasterzy.
  Cywilizacja techniczna wyklucza moim zdaniem taką opcję.
  I to już przy koncentracji 100 osób na km/2
  Można żyć mrzonkami, tylko po co?

 100. Czy jesli TVN i TOKfm, to diabelskie dzieło na wzór Wolnej Europy , to IV RP PiSu to już PRL , zagrożony znowu ze strony USA ?
  Gdzie szuka sprzymierzeńców wobec tylu zagrożeń dla Polski; od UE z historycznym wrogiem Niemcami na czele , aż do Najwièkszej potęgi światowej USA, a tu jeszcze czycha wrogi Polsce Izrael i gigantyczne roszczenia odszkodowawcze ze strony Żydów ?
  Gdzie szukać pomocy ?
  Oczywiście u Putina i bratniego , słowiańskiego , narodu rosyjskiego .

 101. Jak „kaczor” reaguje na wezwania intelektualne, mogliśmy najlepiej obserwować przy jego wymianie poglądów z „zdradzieckimi mordami”
  „kaczor” już dawno nie wdał sie w żadną dyskusje i nie jest w stanie znieść innej racji jak swojej .
  „Dyskutujący „kaczor” , to coś jak „sowiecki parlamentarzysta”.

 102. Jak są traktowane dzieci w parafiach. Jadły razem z psami. Małoletnia gwałcona przez kilka lat zbiorowo. Tak sobie myślę,że ochrona życia poczętego zawodzi. Świnie górą seksualne.

 103. Wiesiek
  Przeczytałeś , ze to co wkleiłeś , to są mało prawdopodobne zdarzenia ?

 104. Trzeba być skończonym idiotą i kretynem aby napisać taki tekst. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/slawomir-sierakowski-wraz-z-merkel-odejdzie-nord-stream-2-analiza/n9t64v5
  A może to agent siajej?

 105. Nord Stream II nie na końcu ze względu na zablokowanie przez Rosję Cieśniny Kerczenskiej , jest w Niemczech gorąco dyskutowany i ma coraz mniej politycznych popleczników i to przedeszystkim u rządzących CDU i SPD .
  Nie wiem co miałoby byc w tej informacji idiotyczne ?
  Ciągle naruszanie umów miedzynarodowych , w tym wypadku umowy o ruchu Morskim w Kerczu , zawartej między Rosją i Ukraina z 2003 roku , przynosi dla Rosji nie tylko pozytywne skutki .

 106. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oszacowała, że ​​14,5 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z produkowanego mięsa. Działacze na rzecz ochrony środowiska wskazują, że zmniejszenie produkcji przyczyniłoby się do osiągnięcia zamierzonych celów w zakresie ograniczenia emisji. Powoli zmiany w diecie są postrzegane jako ważny element planów łagodzenia zmiany klimatu – czytamy na stronie Bloomberga.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/cop-24-mieso-w-menu-konferencji-calkowicie-zignorowano-klimat/pbeyv0q
  =========

  Przeciez już zredukowaliśmy populację zwierząt o chyba 80%…..
  Do redukcji pozostali tylko ludzie.

  Ta religia zaczyna się przeradzać w niebezpieczny fanatyzm.
  Wyznawcy zaczynają być agresywni.

 107. Następcy Merkle już tańczą na rurze. Tak sobie myślę,że to polityczna prostytucja dla zdobycia władzy partyjnej. Na złość Merkel odmrożą sobie uszy z braku gazu.

 108. Ciekawe czym skończy się amerykańska polityka odcinania Europy od rosyjskich surowców?
  I ten klimatyczny obłęd?

  Powodzenie, to dominacja amerykańskich surowców i likwidacja europejskiego przemysłu.
  A wszystko to, za pomocą sponsorowania mediów, umieszczających „jedynie słuszne” treści
  oddziałujące zabójczo na stan umysłów lemingów.

 109. Wiesiowi nie sluzy ani klimat ani pogoda, wietrzy Wiesio zachodni spisek. Cielecina nic mu nie pomoze.

 110. Z dystansu
  4 grudnia o godz. 13:58
  zapomina, ze niezaleznie od malejacej faktycznie popularnosci rurociagu wsrod politykow roznych kolorow, inwestycja ta jest inwestycja prwatna i nie moze oraz nie bedzie zatrzymana.

 111. Wiesiek
  Nie jestem pewien , czy tutaj o skutecznej amerykańskiej polityce w tym sensie można mówić ?
  Nord Stream I funkcjonuje , a na południu Europy właśnie uruchomiono rurociąg gazowy łączący rosyjskie złoża z Turcją
  Gazu w sumie w Europie nie brakuje i Bogu Dzieki mamy do czynienia raczej z rynkiem importerów , jak producentów.
  Tak wiec tutaj jakichś zawirowań gospodarczych raczej bym nie oczekiwał , bez względu na to co dalej bedzie z Nord Stream II.

 112. Inteligentny dyktatura ma istotne zalety w stosunku do chaotycznej pseudo-demokracji. Jednym z nich jest stabilność polityki. W Ameryce, patrzymy w następnych wyborach w dwóch, czterech lub sześciu lat. Firmy koncentrują się na dolnej linii następnego kwartału. W konsekwencji flipflops polityki. Jedna administracja nie ma interesu w krajowej służbie zdrowia, następny instytuty Administracja, a trzeci chce go wyeliminować. Ponieważ zasady są wyciągane i wciągane w różnych kierunkach od szczególnych interesów, w tym przypadku Big Pharma, firmy ubezpieczeniowe, American Medical Associatiion, a więc na wynik jest samochód z pięcioma kołami, silnik elektryczny, ale bez baterii i katalitycznej konwerter, który nie działa. Po dwudziestu czterech lat, od Busha II aż Trump odchodzi, nie będziemy mieć ani nie posiadają krajowej opieki zdrowotnej.

  podejście Chin do imperium jest głównie handlowych, amerykańskie siły zbrojne. Były okazuje zysk bez jednego wystrzału, a ta generuje ogromne straty w USA próbuje garnizonu świata. Zawsze sprzyjanie przymus, Waszyngton teraz próbuje ciasto planetę do uległości poprzez tarifffs, sankcje, embarga, i tak dalej. Czy to będzie działać, lub zmusić resztę świata, aby zrzeszać przeciwko Ameryce, dopiero się okaże. Tymczasem chińska gospodarka rośnie.
  http://www.informationclearinghouse.info/50695.htm

 113. @wiesiek59

  Po jakiemu jest ten twój ostatni flipflop?
  Założę się, że nie wiesz, tak jak i twój marny translator, co ten termin oznacza.

 114. …Waszyngton teraz próbuje ciasto planetę…

 115. Z dystansu
  4 grudnia o godz. 15:12

  Kraje zachodnie pod naciskiem ekologów, i mediów, chcą odejść od węgla i atomu.
  Potrzebny jest bufor gazowy, łatwy do szybkiego uruchomienia bądź wyłączenia.
  Czyli, w ciagu następnych 20 lat, podwojenie co najmniej zużycia gazu w Europie.

  Madrzy przywódcy myślą w takiej właśnie perspektywie czasowej.Głupi, chcą się załapać choćby na jedną kadencję.
  Których byś wolał?

  Jestem agnostykiem, nie wierzę w żadną religię, czy doktrynę.
  Zbyt szybko się zmieniają w czasie.
  Ale, szkód narobić mogą sporo.

  Jakbyś miał czas i się nudził, porównaj sobie zużycie energii na głowę, czy rodzinę, w różnych krajach świata.
  I wyciągnij wnioski.
  Europa, USA, może kuglować, epatować, grzmieć o zagrożeniach.
  Tej przepaści energetycznej wiatraczkami nie zasypiemy, potrzebne są elektrownie, sieci przesyłowe, transformatory, turbiny, ludzie którzy bedą to obsługiwać.
  Nie zrobi tego tych kilkanaście tysięcy pasibrzuchów, którzy przyjechali do Katowic na darmową wyżerkę i tanie panienki.
  Bicie piany niczego nie załatwi.

 116. Wiesiek
  Po pierwsze to masz czas i sie nudzisz , jesli siedzisz od rana do wieczora na blogu .
  A po drugie radziłbym ci przestać uważać wszystkich ludzi , oczywiście poza sobą , za idiotów .
  Na wielu odpowiedzialnych stanowiskach w Europie siedzą odpowiedzialni i znający sie na rzeczy ludzie i ci odchodzą właśnie od surowców kopalnych do odnawialnej energi . To nie dziej się z dnia na dzień ale jest to proces trwający juz kilkanaście, albo więcej lat i ten przebiega od Kaliforni ( ktora ma w tyłku mądrości Trumpa) , przez Niemcy , aż do Chin .
  Oczywiście możesz płynąc pod prąd i tych wszystkich ludzi uważać za idiotów , mimo tego daleko nie zapłyniesz.
  Powracając do gazu , to tego nie brakuje i stąd tez ta ostra walka , także polityczna i to przedewszystkim twojego ulubieńca Trumpa , o rynki zbytu w tym także w Europie.

 117. GajowyM.
  4 grudnia o godz. 15:22

  Durne uwagi mam w….głębokim poważaniu.
  Mądry nic nie powie i skorzysta z linku, durny i tak nic nie zrozumie i nie skorzysta.

 118. Saldo mortale
  4 grudnia o godz. 15:05

  Berdyczów….

 119. Z końmi mogło być tak.Arby przynosza zarazę.I słowo to powinno zniknąć z mediów.No i czy ktoś dziś ,pisze i mówi ,że hodujemy konie Arabskie?A suweren nie musi kumać ,ma wierzyć ,np że .ochronimy planetę, tylko wtedy jak zniszczymy wiatraki ,-jednemu się nie udało -,nam napewno -gdy będziemy użwć tylko węgla .o czym DZIŚ ZAPEWNIŁ W TELEwIZORZE ,PAN O aryjskiej TWARZY.A Araby mają mordy długie i oczy duże ,aby mogły się wstydzić ,że są arabami.

 120. Wiesiek
  Jeszcze jedno ;
  dzięki powszechnemu trendowi do oszczędzania energi , zużycie energi elektrycznej w Niemczech i wielu innych krajach wysoko rozwiniętych spada stopniowo , a nie wzrasta .
  https://de.m.wikipedia.org/wiki/Bedarf_an_elektrischer_Energie#Zeitlicher_Verlauf_des_elektrischen_Energiebedarfs

 121. Z dystansu
  4 grudnia o godz. 15:42

  Na zaawansowane technologie, stać jedynie kraje bogate.
  Z dużą ilością wykształconej specjalistycznie kadry technicznej.
  Kraje biedne, bez kadry, nie poradzą sobie choćby z serwisem wyrafinowanych urzadzeń, czy podzespołów.

  To kolejna bariera trudna do obejscia.

  Zadaj sobie pytanie, dlaczego stare samochody trafiają na wschód i południe.
  I wzięciem cieszą się te bez zaawansowanej elektroniki, które można łatwo naprawić zwykłymi narzędziami.
  To nie jest przypadek…..

  Ps.
  Przestałem się patyczkować z głupkami nadeptującymi mi na odciski.
  Kultura nie popłaca w środowisku chamów i durni, ciagle coś insynuujących.
  Za małe łepetynki, by cokolwiek pojąć, nie upoważniają do bezczelności.
  Pewne rzeczy przerastaja pojemność tych kilku komórek które w mózgu ocalały.

 122. @wiesiek59
  Mam swój środowy ‘obowiązek medialny’ – oglądam rozmowy w portalu Onet, a szczególnie rozmowy Jarosława Kuźniara, nie ważne czy w aucie (śliczna wycieczka po Warszawie), czy w studiu.

  Dziś m. innymi rozmowa z Andrzejem Celińskim, niedawnym blogerze ePolityki.
  W którymś z kolei wątku, AC powiedział, że świat przeżywa kryzys „of capitalism”, a nie „in capitalism”.
  Choć to woda na twój, ‘wieśku59’, młyn, trudno mi się z tą myślą nie zgodzić.

  W tym wątku dalej, było o rozproszonym właścicielstwie we współczesnym kapitalizmie i różnicy systemowej, kiedy kapitalista posiadał na własność środki produkcji i wszystko czynił, aby przekazać swoje dzieło potomkom.

  Przez 20 lat pracy w dużej korporacji, ‘przeżyłem’ 4,5 CEO’s (dla młodych,‘corporate executive officer’).
  Tak, tak, wygląda to na kadencje, a w każdej, rozproszeni udziałowcy / rada nadzorcza oczekują wzrostu wartości i zysku na akcji. Każdy CEO myśli o swoich latach i liczy benefity. Aktualny CEO zarabia 2,2 mlnGBP (dane z obowiązkowych raportów giełdowych), prawie jak czołówka Premier League.

  Kadencyjność, to nieszczęście demokracji liberalnej, uniemożliwia podjęcie zdecydowanych, proekologicznych i sprzyjających ochronie klimatu decyzji.
  Tylko chiński dyktator Xi Jinping, po wprowadzeniu do konstytucji ‘dożywocia’, mówi ostatnio o korzyściach z globalizacji.

  Nasz ‘gensek’ 18 czerwca 2019 skończy 70 lat, dzieci nie ma, bratanica – hmmm – co on ma w tej głowie?
  Szansa na II kadencję jest, ale…
  A może zaczniemy walkę o przywrócenie monarchii absolutnej?
  Raz osadzony na tronie dożywotnio JK, pogoniłby Rydzyka, Ziobrę wsadził za zdradę stanu, Morawieckiego wysłał do Rosji na ambasadora, a premierem zrobił Tuska.

 123. @
  Pomyliłem dni tygodnia, ale… cóż, dobrze, że nie siusiam do bidetu.

 124. zetus1
  3 grudnia o godz. 9:20

  Trumpistów owszem znam, stanowią około 30 procent dużego grona moich znajomych. Spora część tych 30 procent to środowisko medyczne, liżace wyimaginowane rany po Obamacare.

  Nie próbuję substancji mózgowej trumpistów nawet ogarnąć, raczej unikam dyskusji. Stwierdziłem, że przykładowo kłótnie na temat globalnego ocieplenia, są na tyle prymitywne, że należy je szybko wygaszać. Dodatkowo, z uwagi na fakt bycia pracodawcą, w mojej firmie od 2 lat wprowadziłem stan wyjątkowy – absolutny zakaz politykowania na FB ora temu podobnych mediach. Trumpizm spowodował również utratę paru bliskich przyjaciół, co podejrzewam jest zjawiskiem powszechnym również w Polsce.

  Trumpizm nie przyszedł znikąd, jest stanem umysłu od lat karmionym przez GOP, karykaturę dawnej partii republikańskiej. W czasach Nixona były to w miarę dyskretne „dog whistles”, przypominające światu, że biały mężczyzna jest jedynym słusznym, stworzonym przez Boga tworem. Propaganda tego typu nabrała pełnych kolorów w czasach rewolucji Gingricha, wypełnienie tejże template trumpizmem było tylko kwestią czasu.

  Wspominasz o znajomym businessmanie z NY. Jeżeli jest Polakiem, to sprawa jest jasna, większość Polonii kocha Trumpa. Jego status zawodowy/materialny jest raczej drugorzędny. Mediana dochodów klakierów Trumpa wynosi 6 tys. USD miesięcznie, czyli daleko od bycia milionerem, raczej oznacza walkę o byt z ołówkiem w ręku.

  Nurtuje mnie politycznie niepoprawne pytanie, dlaczego trumpizm (analogicznie do wiodącej ideologii nad Wisłą), najłatwiej infekuje umysły z niezbyt wysokim IQ, z wypisanym na czole kompleksem małomiasteczkowego pochodzenia.

 125. „Firmy koncentrują się na dolnej linii następnego kwartału. W konsekwencji flipflops polityki. Jedna administracja nie ma interesu w krajowej służbie zdrowia, następny instytuty Administracja, (!olb) a trzeci chce go wyeliminować. ”

  – To chyba chodzi o to aby moc przychodzic w klapkach made in China do pracy na poczatku kazdego kwartalu nawet jezeli sie pracuje Waszyngtonie .
  One casual day na amerykanski kwartal wystarczy .

 126. Wiesiek
  Nie wiem jakie masz pojęcie o motoryzacji , ale stare samochody, powiedzmy kilkunastoletnie , są także juz naszpikowane elektronika . Starsze samochody trafiają na wschód nie dlatego , ze są mniej skomplikowane, ale dlatego , że są tańsze, a siła nabywcza np. w Polsce jest jeszcze niestety niższa niż w Niemczech. W Polsce istnieją serwisy naprawcze dla wszystkich marek nowych samochodów
  Twoja niechęć do nowych , innowacyjnych technologi , brzmi jak słynne powiedzenie : że
  czemu biedny ?
  bo głupi,
  a czemu głupi ?
  bo biedny.
  Taka postawa powoduje pasywność i bierność , a w efekcie zacofanie i pogorszenie warunków życia ludności.
  Co do tego , że przestałeś patyczkować sie z głupkami , to nie żałuj sobie . Ja tez nie mam zamiaru stosować wobec ciebie jakiejś taryfy ulgowej .

 127. Słowa prezydenta na szczycie klimatycznym w Katowicach spotkały się z ostrym atakiem. „Nauka mówi wyraźnie, nie da się uniknąć katastrofy klimatycznej bez odejścia od węgla. Polska musi to zrobić do 2030 roku” – grzmiał na Twitterze Greenpeace Polska. Prezydent zasłania się koniecznością utrzymania miejsc pracy dla górników. Tyle że właśnie agencja Reutersa podała, że Polska w 9 miesięcy 2018 r. kupiła za granicą (głównie w Rosji) dwa razy więcej węgla niż rok wcześniej w tym samym okresie!
  Zresztą nie była to jedyna tego dnia publikacja kpiąca z tego, że o poprawie klimatu świat dyskutuje właśnie w Katowicach. „Klimat będzie ratowany w Katowicach – mieście, które kocha węgiel” – napisał szwedzki dziennik „Dagens Nyheter”. CNN przypominał zaś słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który nazwał węgiel „naszym czarnym złotem”.
  Jakakolwiek inicjatywa obecnego rządu, zwłaszcza o zasięgu międzynarodowym przyprawia mnie o palpitację, bo kończy się blamażem.

 128. @ALL
  Chodzi mi po głowie temat poważniejszy, ale nie bardzo wiem, czy na blogu Redaktora, wypada krytykować redaktorów/ki.

  Zacznę więc ostrożnie. Jest taka stacja telewizyjna, która uchodzi za opozycyjną dla miłościwie panujących.
  Ze względów właścicielskich popiera ją ambasada USA.
  Komisarz polityczny genseka, delegowany do en passant, wymienia jej, tej stacji, nazwę w sposób specjalny. Tak z obrzydzeniem, ale delikatnym. Nie to, co większość tu na blogu, która partyjną TVPis nazywa… e tam, nie ma co.

  Nie zapytam towarzystwa – co to za stacja?
  Ten wstęp napisałem dla kilku zdań oceny dziennikarstwa tam panującego od lat.
  1. Poziom denny, przez 25 minut news, 15minut o ‘doopie maryni’.
  2. Kolejne bloki info. między 18:00 a 21:00, powtarzają te same wiadomości.
  3. Stacja pozbyła się gwiazd, tak jak partyjni wodzowie swoich potencjalnych konkurentów.
  4. Zapraszani na wywiady politycy, to „upiory na sprzedaż”.

  Zamierzam, tak, jak moi liczni znajomi, przestać oglądać programy info. w tej stacji.
  Są w niej też perełki, ale do nich, na pewno, nie należy „Kropka nad i”.
  Mam blisko 5letniego wnuka, siwiznę na kiepełe, ale jak całe pokolenie wchodzące, przerzucam się na Internet.

  Przedsięwzięcia ustawodawcze „najbardziej wolnościowej partii” PIS, prowadzące do eliminacji z rynku tej stacji, to strzał we własną piętę. (proszę bez skojarzeń).
  Ale głupota tej zbieraniny pazernych nieudaczników jest niewyobrażalna.
  Tańczą, jak im (…).

  A gensek wiedział o tańcu, program uroczystości przeczytał i został z kotem w domu.

 129. stasieku
  4 grudnia o godz. 16:12
  Raz osadzony na tronie dożywotnio JK, pogoniłby Rydzyka, Ziobrę wsadził za zdradę stanu, Morawieckiego wysłał do Rosji na ambasadora, a premierem zrobił Tuska.

  Mój komentarz
  A jak by się trafił jakiś pokroju Kaliguli, albo Stalina, albo Hitlera? To co?
  Wszyscy oni na początku wypowiadali się o sprawiedliwych rządach, chcieli dobra ludu, szanowali swoje słowo, itd.
  Pzdr, TJ

 130. Bar Norte
  Zolte Kamizelki reprezenuja chyba interesy 99% francuskiego spoleczenstwa , bo krzyzacy neoliberalizmu ,tak samo jak w Polsce , zlikwidowali transport publiczny na prowincji i jedynym sposobem poruszania sie jest samochod.
  Dziwnym jest brak w obecnej debacie postepowego kandydata na fotel prezydencki, Melenchona.
  ( Moze 1% pociagnal silnie za sznurki ).
  http://wyborcza.pl/7,75399,24242202,francuski-premier-oglasza-ustepstwa-wobec-zadan-demonstrantow.html
  W Polsce 99% ludnosci odczulo trzyletni skok kosztow utrzymania , wiec nieprotestujacy lumpenproletariat, klase robotnicza i chlopska, klase srednia i wyzsza srednia,
  mozna nazwac Polakami, ktorzy sa bierni.
  Jeden Procent w kazdym kraju wielkiego przywiazania do miejsca pobytu raczej nie ma-
  kulczykowa buduje muzeum sztuki w szwajcarskiej wiosce.

 131. Z dystansu
  4 grudnia o godz. 16:04

  Wyprowadź poddostawców i energochłonne działy gospodarki do innych krajów, a zużycie energii znacząco spadnie w stosunku do jakiegoś dawnego punktu odniesienia.

  Można też zlikwidować przemysł, tak jak w Polsce, skutek będzie podobny…..

 132. stasieku
  4 grudnia o godz. 16:12

  Celiński to jeden z mądrzejszych polityków- teoretyków, ale przynajmniej ogarnia współczesną rzeczywistość.
  Nie sadzę jednak, by jako decydent był w stanie cokolwiek zmienić.
  Zresztą, na to się raczej nie zanosi.
  Umiejętności działania w określonym celu nabywa się w praktyce.
  Metodą prób i błędów, a nie gadając w TV……

  Po zamknięciu programu Polsat news2, żaden program informacyjny nie spełnia jakichkolwiek norm obiektywizmu.
  Tu zdania mamy tożsame.

  Cywilizacja zachodnia wpadła w pułapkę.
  Deklaruje przywązanie do jakichś WARTOSCI abstrakcyjnych.
  Przy jednoczesnym promowaniu egoizmu i kultu dóbr materialnych.
  Tego się nie da pogodzić.

  CEO są wytworem tej kultury, to nieodrodne dzieci systemu.
  Zmienimy system, zmieni się ich orientacja.
  Tyle że to moim zdaniem niewykonalne.
  Z prostego powodu.
  Nikt nie zmieni systemu- mając na tyle duże wpływy- na inny, przynoszący mniej benefitów.
  Rewolucjoniści jedynie, bądź idealiści.
  Ci pierwsi już są na horyzoncie zdarzeń, tych drugich na razie nie dostrzegam w zbyt wielkiej ilości.

 133. stasieku
  4 grudnia o godz. 16:44

  Mój komentarz
  W obecnych warunkach w Polsce, przy tym stanie demokracji, przy słabo prawnym państwie, itd., stacje TV i inne media w obcych rękach są nielicznymi, których nie może dosięgnąć władza partii rządzącej.
  Przeciwieństwem tego jest redukcja wpływów Sorosa na Węgrzech. Orban ma wszystko pod kontrolą i na końcu krok po kroku eliminuje instytucje w jakikolwiek sposób związane z Sorosem, bo te są jedynymi, które zabierają mu „suwerenność” w rządzeniu. Przez to, że są inne. Tylko przez to. Państwo autorytarne, to państwo ujednolicone, a obce media, to wrzody na d..ie autorytarystów. Maja niekiedy dziwne pomysły niezgodne z oczekiwaniami władz

  Drugi przykład, to Polsat. Nie obcy właściciel.
  Lekarstwo na niezależność Polsatu się znalazło. Właściciel łatwo się dał przekręcić na neutralność propisowską, ponieważ jako miejscowy milioner został uwikłany pod względem decyzji inwestycyjnej (kupić nie kupić, sprzedać, nie sprzedać) i Polsat pod względem polityki informacyjnej dał się podporządkować decydentom rządowym. Nie miał wyjścia, coś za coś i Polsat stał się życzliwy dla PiSu. Kapitał w ogólności jest mało wrażliwy na moralność, prawo, czy patriotyzm.

  Sama zagraniczna własność TVN również nie gwarantuje rozmaitości, wielości zdań, lecz sprzyja takiej różnorodności, co jest czynnikiem medialnym podważającym autorytaryzm, PiSu.
  Pzdr, TJ

 134. Główna prokuratura Gruzji oficjalnie oskarżyła sześciu obywateli Ukrainy i jednego Gruzina o nielegalne nabycie i posiadanie broni. – podało Echo Kawkaza.

  Wcześniej MSW Gruzji poinformowało, że w rezultacie przeszukań w pokojach hotelowych zajmowanych przez Ukraińców i Gruzina znaleziono pistolety Beretta i Makarow, automatyczne karabiny-samoróbki i różnego rodzaju naboje.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/kaukaz/gruzja-szesciu-ukraincow-uslyszalo-zarzuty-szykowali-krwawy-majdan-w-tbilisi/
  ======

  Tak się inicjuje krwawe Majdany…

 135. @

  Rzecznik dyscyplinarny ściga prokuratorów za krytykę komunikatu szefa katowickiej prokuratury regionalnej. Komunikat stygmatyzował sędzię Agnieszkę Pilarczyk, która prowadziła proces w sprawie śmierci ojca Zbigniewa Ziobry.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24239350,prokuratorzy-bronili-sedzi-ktora-narazila-sie-ziobrze-teraz.html

 136. @

  Funkcjonariusz, który zatrzymał auto wiozące prezesa PiS, już nie pracuje w policji. Kierowca Kaczyńskiego miał mu grozić zwolnieniem. KGP utrzymuje, że procedura przenosin policjanta do wojska zaczęła się przed incydentem.
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24242159,funkcjonariusz-zatrzymal-auto-z-kaczynskim-juz-nie-pracuje.html#s=BoxOpImg2

 137. Wiesiek
  O tym , ze można oszczędzać energię i rozwijać przemysł pokazują Niemcy .
  Energochłonne działy przemysłu znikają z Polski mimo spalania węgla, podobnie jak drożeje energia w Polsce mimo braku jakichkolwiek przeobrażeń w energetyce .
  Nic nie robić, tylko żeby wszystko pozostało tak jak jest , to żadne rozwiazanie .
  A jak pytam co proponujesz , to cisza , albo w najlepszym przypadku jojczenie.

 138. Z dystansu
  4 grudnia o godz. 18:27

  W kilku interesujących mnie tematach, jestem nieźle zorientowany.
  Na przykład, remont sieci energetycznej, dałby w Polsce zmniejszenie strat w przesyle o 13-17%.
  Koszt- jakieś 4 biliony zł……
  Dlaczego dalej bazujemy na tym, co wybudowano za Gierka, nie robiąc prawie nic przez 30 lat?

  Gomułka i Gierek PLANOWAŁ.
  Tego zabrakło późniejszym decydentom.
  I mamy to co mamy.
  Sytuację krytyczną w energetyce.

  Powtórzę jeszcze raz.
  Większość polskiego przemysłu została zlikwidowana.
  Co spowodowało spadek zapotrzebowania na moc.
  Kolejne wygaszanie bloków weglowych, z racji ich kresu 60 letnich resursów, skaże nas na import energii.

  Smaczku dodaje fakt, że zadeklarowaliśmy brak zainteresowania importem energii z Rosji i Białorusi, i rozebralismy łącznik z Ukrainą.
  Co skazuje nas na import z Niemiec i Szwecji, do czasu gdy Czesi wybudują kolejny atomowy reaktor u siebie.
  Można i tak…..

 139. Ach…..

  Jaki przemysł rozwijają obecnie Niemcy?
  Jakie działy?
  Bo nie wiem jakie to zakłady są budowane na ich terenie ostatnio.
  Na Dolnym Sląsku?

 140. Symetryczny
  g.16:52
  A niech lecom razem. Dwa prezydenty, z których Duduś zdecydowanie przebija Walezę, gdy chodzi o poziom obciachu. Lechu to talent polityczny – samorodek, któremu to i owo można było wybaczyć, ale PAD dr prawa – łamiący w przytomności (jako prawnik) Konstytucję i robiący z siebie pajaca w kraju i za granicą to masakra.
  Ciekawe, o czym panowie sobie pogadają, bo czasu będą mieli mnóstwo zważywszy na długość lotu.

 141. Pani Mag

  “Prezydent zasłania się koniecznością utrzymania miejsc pracy dla górników. Tyle że właśnie agencja Reutersa podała, że Polska w 9 miesięcy 2018 r. kupiła za granicą (głównie w Rosji) dwa razy więcej węgla niż rok wcześniej w tym samym okresie!”

  Gospodarka Polski rozwija sie oststnimi laty naprawde szybko. By to robila potrzebne jest wiecej pracownikow, eiecej narzedzi, budynkow wreszcie energii.

  Jesli caly polski system energetyczny oparty jest na weglu to nie bedzie pani potrzebowac wiecej uranu tylko wlasnie wegla. Jesli polskie kopalnie nie daja rady obsluzyc gwaltownego wzrostu popytu na wegiel badz ich ceny wegla sa niekonkurencyjne to czss na import.

  I znow- do choru wujow czekajacych z utesknieniem na recesje ( boo nastroje spoleczne miga wtedy zmuesc Kaczora) dolaczyc nalezy ekologow ( boo recesja to mniejszy popyt na energie, ergo mniejsze zuzycie wegla, mniejsze zanieczyszczenie).

  Tak jak pani uwazam ze swiatowe konferencje poeinny odbywac sie w miejscach dalekich od tych w ktorych dydkutowane problemy: jesli o glodzie to tylko w Genewie( boo tam takie dobre karczochy…), jesli o wyrownaniu szans edukacyjnych to tylko w Finlandii ( boo tam edukacja prima sort) , jesli o zanieczyszczeniu morz to tylko w czeskiej Pradze ( boo to kraj odkrywcow i zeglarzy).

  A tak en passant: dachowalo policyjne auto jadace w kolumnie eskortujacej delegacje Bostwany na katowicki kongres. Jakos nie doczytalem by jakikolwiek pismak oskarzyl Bostwanczykow o ten wypadek.
  Jesli polskich politykow mozna ( p. Szydlo, Duda, Macierewicz) bylo w mediach obciazac conajmniej ofpowiedzialnoscia za zniszczone w wypadkach w jakich uczestniczyli auta, to czemu nie bostwanska delegacje?

  ml

 142. P. Mag

  “Ciekawe, o czym panowie sobie pogadają, bo czasu będą mieli mnóstwo zważywszy na długość lotu.”

  Nie sadze by lecieli razem- mieli okazje do rozmowy.Prezydent zaoferowal podwiezienie nie dolaczenie do polskiej panstwowej delegacji.

  Dla mnie to tez ciekawostka- mozna kogos zaprosic sadzac ze zaproszenia nie przyjmie. Ze zasady i koszulka z napisem konstytucja mu nie pozwoli. A tu nie- daja to bede jadl, chocby z reki wyszydzanej przez siebie osoby. Walesa jaki jest kazdy widzi…

  ml

 143. Fakt donosi.
  „Najważniejszy dzień w PIS! Imieniny pani Basi”
  Na zdjęciu Jojo z koszem i dr Karczewski z pięknym bukietem w drodze do drzwi Centrali KC.
  Chyba tam nie zatańczą…

 144. Stany Zjednoczone dają Rosji 60 dni na powrót do przestrzegania traktatu rozbrojeniowego INF – oświadczył we wtorek w Brukseli sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Ostrzegł, że w przeciwnym razie Waszyngton rozpocznie procedurę wyjścia z tego układu. (http://www.tvn24.pl)
  =========

  Pan Pompeo i ten pajacyk Stoltenberg, zaczynają robić w showbiznesie?
  Zabawne wypowiedzi…..

 145. Boję się czytać dzisiejszy Duży Format.
  Tam o prałacie – rozpustniku.
  Wszyscy wiedzieli, SB, Styropian, biskupi.
  I co? JAJCO!
  Ale może będzie precedens pomnikowy…

 146. Popsuło się urządzenie na gwarancji po krótkim okresie użytkowania. Udaję się do salonu gdzie je nabyłem, a tam odsyłają do wytwórcy (Chiny?). Ma pan numer telefonu do hurtowni (przedstawiciela producenta) podany na gwarancji . Telefonuję pod ten numer po przyjściu do domu, a tam żądają szczegółowych danych o produkcie, ale ciągle innych i stale powtarzają, że powinienem składać reklamacje u sprzedawcy. Po kilkunastu minutach połączenie zostaje przerwane i już nikt nie odbiera.

  Telefonuję z reklamacją do centrali odpowiedzialnej za salony sprzedaży usługi i sprzętu. Dotychczas zgłaszała się sekretarka, kierowała połączenie do odpowiedniej komórki i po kolejnym wybranym numerze rozmawiałem z człowiekiem i było prosto jak po drucie.

  Dzisiaj zaskoczyła mnie sytuacja; tu sztuczna inteligencja, zgłoś problem; nie rozumiem, powtórz jeszcze raz, podaj pesel, podaj numer itd. itp. Taka sztuczna inteligencja, a nie wie, że sprzedają barachło i z tym jest problem jak to nie działa

  Jutro mam zapewniony ciąg dalszy, gdy udam się ponownie do salonu z umową, gwarancją i sprzętem. Nie piszę o jakim sprzęcie mowa bo nie chcę się narazić na kpiny, że z taką francuską firmą miałem nieprzyjemność wejść w dwuletni kontrakt

 147. wyzysk

  „Zolte Kamizelki reprezenuja chyba interesy 99% francuskiego spoleczenstwa (…) Dziwnym jest brak w obecnej debacie postepowego kandydata na fotel prezydencki, Melenchona. … .

  Nie, wg dziś opublikowanych badań aprobatę dla polityki Macrona wyraża 23 procent Francuzów a dezaprobatę 76 procent. Tak więc po sobotnich zamieszkach stracił 5 procent dotychczas aprobujących, bo ona ostatnio wynosiła 28 procent. Jak łatwo zauważyć polaryzacja społeczeństwa francuskiego się zwiekszyła, bo ledwie 1 procent wyraża wobec niego obojętność. Tak więc w tym przypadku nie tyle chodzi o utratę owej niewielkiej akceptacji, co raczej o rosnącą determinację tych którzy go nie akceptują. To rosnąca determinacja grup najbardziej dotkniętych wzrostem kosztów utrzymania doprowadziła do zamieszek i wpływa na odrzucenie proponowanych przez niego „ustępstw”. To w ich rozumieniu nie są bowiem „ustępstwa” tylko moratorium na część zgłaszanych żadań do czasu wyborów do PE. Tak więc jest to polityczna kalkulacja związana z sytuacją w UE, gra na czas a nie jakieś „ustępstwa”.
  Natomiast Melenchon udaje, że stoi z boku, bo celem opozycji lewicowej nie jest próba przejęcia zróżnicowanego światopoglądowo ruchu „żółtych kamizel” tylko maksymalne osłabienie Macrona. „Kamizele” skutecznie robią to czego lewica francuska na skutek politycznych ograniczeń sama nie mogłaby zrobić. Co jest oczywiście w równiez w interesie lewicy.
  Podobnie zresztą podchodzi do tej sprawy Front Narodowy Maryni Le Penówny, niestety.

  Ps. Jeśli chodzi o część wypowiedzi dotyczącą sytuacji w kraju to własciwie wyczerpałem temat w poprzednim komentarzu dotyczącym braku poczucia klasowości w grupach społecznych dotkniętych pauperyzacją – analogicznych do tych, które we Francji zorganizowały się w „żółte kamizele”.
  Powtórzę tylko – określanie ich jako „Polaków”, w domyślnej kontrze przeciwko jakimś abstrakcyjnym „niePolakom” na pewno im w uzyskaniu świadomości niezbędnej dla obrony swych politycznych interesów nie pomoże.

  Panie wyzysk, to stare pułapki nacjonalizmu.

 148. Schwarzenegger w Katowicach: „Obecny rząd jest trochę walnięty”

 149. cytat z portalu

  „Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął wniosek o rejestrację nowej partii politycznej „Ruch Prawdziwa Europa”. Za ugrupowaniem stoi europoseł, częsty gość toruńskich mediów – informuje portal Wirtualna Polska.
  Wniosek o zarejestrowanie partii został złożony w ubiegłym tygodniu. Pełnomocnikiem „Ruchu Prawdziwa Europa” jest europoseł Mirosław Piotrowski, który choć nigdy nie był członkiem PiS, w wyborach startował z list tej partii.”
  jeżeli faktycznie to prawda to jet to gwóźdź do trumny Pis

 150. On był opoką na, której zbudowano Solidarność. Teraz ma pomnik. Swoich ofiar.
  https://bi.im-g.pl/im/d3/1d/17/z24239315V.jpg
  Rzecz w tym, że chyba wszyscy nasi wyzwoliciele o tym wiedzieli.

 151. Rosja się zbroi i przystąpiła do wyścigu. http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24242197,rosja-przystapila-do-wyscigu-zbrojen-miliardy-na-wojsko-eksperci.html#s=BoxOpMT
  A co ma innego robić, gdy według statystyk wydaje tylko na broń 8 procent tego co wydaje wojenny kartel US/NATO

 152. ,, Symetryczny
  3 grudnia o godz. 17:14
  Gazeta Wyborcza publikuje dziś obszerny artykuł poświęcony prałatowi Jankowskiemu, symbolowi bohaterstwa i walki o niepodległość, wolność, własny dom, godność i szczęście ludu. Walki i etos, styropian i w końcu o dobrą zmianę i o Dudę. Mamy przerażający i obrzydliwy opis życia okrutnego księdza katolickiego, podłego utracjusza, pedofila, pijaka i gwałciciela.
  http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24228640,sekret-swietej-brygidy-dlaczego-kosciol-pozwalal-ksiedzu-jankowskiemu.html#s=BoxWyboMT „.

  Kosciol Swietej Brygidy i Dom Parafialny nalezy natychmiast przerobic na dom dla samotnych matek.
  Parafia musi poniesc kare za posylanie dzieci smokowi na pozarcie.
  Bolek moze byc nazywany sutenerem, bo skoro cala dzielnica wiedziala, to On tez.

 153. Z dystansu
  4 grudnia o godz. 21:05

  Niestety, nie mam dostępu Premium…….

 154. Wiesiek
  Szkoda tutaj masz cała stronę z nowymi fabrykami planowanym w Niemczech .
  https://www.google.de/search?q=neuer+fabriken+in+deutschland&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=de-de&client=safari

 155. Z dystansu
  4 grudnia o godz. 21:25

  Taką dyskusję rozumiem.
  Jest o czym czytać.

 156. Bar Norte
  4 grudnia o godz. 20:33
  Jak inaczej okreslic 99% spoleczenstwa , ktore cierpi z powodu 60 % wzrostu kosztow zycia ?
  Mozna powiedziec , ze to polskie spoleczenstwo albo w skrocie – Polacy.
  Dalej twierdze,ze Jeden Procent w Brazylii, Polsce czy Rosji nie czuje sie zwiazane czy odpowiedzialne za terytorium na ktorym sie znajduje.

 157. https://www.thenation.com/article/george-h-w-bush-icon-of-the-wasp-establishment-and-of-brutal-us-repression-in-the-third-world/
  =======

  Nieco inna biografia Busha.
  Ma na koncie jakieś 3-4 miliony trupów.
  Pinochet miał mniej.
  Po co jadą na taki pogrzeb Duda z Wałęsą?

 158. Bar norte.

  W ramach nieustającego sporu…….

  W ciągu ostatniego wieku, niezliczone uczeni, publicyści i komentatorzy stosować termin „geopolityki” (lub studium globalnej kontroli) pożyczać powagi ich argumentów. Niewielu jednak nie zrozumiał prawdziwe znaczenie tego pojęcia nieuchwytny. Jednak inny termin może być stosowany, geopolityka jest zasadniczo metodologię zarządzania (lub niegospodarności) imperium. W przeciwieństwie do konwencjonalnych narodów, których mieszkańcy są w normalnych czasach, łatwo i skutecznie zmobilizowanych do samoobrony, imperiów, dzięki ich globalny zasięg, są zaskakująco delikatna forma rządu. Wydają się tęsknić za strategicznych wizjonerów, który może połączyć ziemię, ludy i zasobów do zrównoważonego systemu globalnego.

  Praktyka geopolityki, nawet jeśli kiedyś prowadzone od koniu, jest tak stara jak sama imperium, którego historia sięga 4000 lat. Aż do początków 20 wieku, to zdobywcy sami, od Aleksandra Wielkiego do Juliusza Cezara do Napoleona Bonaparte, którego wizje geopolityczne prowadził nieustępliwą ekspansję swoich imperialnych domen. Starożytny grecki historyk Plutarch starał się uchwycić (a może przesadzam) ogromu podbojów Cezara w Galii-a terytorium, które obejmuje wszystkie współczesnej Francji i Belgii przez wyliczanie dziewięć lat wojny, że „wziął szturmem ponad osiemset miast, stonowane trzysta pokoleń i walczyli bitew … z trzech milionów ludzi, z których zabił milion … i miały jak wiele innych więźniów.”
  https://www.thenation.com/article/geopolitics-peter-navarro-china-trade-war/

 159. wyzysk
  4 grudnia o godz. 21:14

  http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24228640,sekret-swietej-brygidy-dlaczego-kosciol-pozwalal-ksiedzu-jankowskiemu.html#s=BoxWyboMT „.

  Jest tylko jeden problem, prokuratura za czasów Tuska prowadziła dochodzenie i oczyściła ks. Jankowskiego z podejrzeń i pomówień. Michnik dziękuje ks. Jankowskiemu za wikt i opierunek na pelebanii podczas strajku w stoczni w roku 1988.

 160. neospazmin
  „Prezydent zaoferowal podwiezienie nie dolaczenie do polskiej panstwowej delegacji.”
  Jest pan niedoinformowany intencyjnie . Duda niczego nie oferowal a tylko sie zgodzil .
  Z informacji medialnych wynika ze L. Walesa o nic innego nie prosil .
  „Łaski Duda nie robi – wyjazd za pieniądze podatników.”

  „mozna kogos zaprosic sadzac ze zaproszenia nie przyjmie.”!? Do samolotu ? Zapraszac kogos do samolotu sadzac , ze zaproszenia nie przyjmie to gorsze prostactwo niz zalozyc koszulke z nap. Konstytucja , kupiona za pieniadze podatnikow
  „Beda grali w inteligencje wiec nudzic sie nie beda „

 161. wyzysk

  „Jak inaczej okreslic 99% spoleczenstwa , ktore cierpi z powodu 60 % wzrostu kosztow zycia ?”

  Ale to jest nieprawda co pan napisał. Pan usiłuje pewnę konstrukcję ideologiczną („1 procenta”*) wprost przenosić na praktykę co kompletnie zburza obraz sytuacji.
  Tymczasem biorąc pod uwagę całość społeczeństwa francuskiego jedne grupy społeczne nie „cierpią” bo im się poprawiło, inne nie zauważają nawet owego wzrostu kosztów, dla jeszcze innych stanowi on pewien dyskomfort, dla następnych jest problemem a dla jeszcze innych stanowi sytuację gardłową.
  Wzrost kosztów utrzymania w różnym stopniu dotyka rozmaite grupy społeczne. Stąd i różne reakcje polityczne na te obciązenia.

  We Francji prawo wyborcze ma 47 milinów obywateli czyli mniej więcej tyle ma możliwość aktywnosci politycznej. Z tej grupy 76 procent nie akceptuje polityki Macrona co stanowi około 35 milionów. Ale na ulice miast i drogi wychodzi około 200 – 400 tysięcy. To są te najbardziej zdeterminmowane i dotknięte wzrostem kosztów utrzymania grupy. Reszta do tej konfrontracji siłowej jeszcze nie dojrzała. Jak na razie sytuacja ich nie zmusiła do podejmowania ryzyka konfrontacji z państwem. Ale oni mają natomiast znaczenie wyborcze, bo w zaciszu kabin wyborczych się na Macronie odegrają – w najbliższych wyborach do PE.

  Podobnie można opisać sytuację polityczną w kraju. Tu też jednym się poprawiło, drudzy nie zauważają wzrostu kosztów utrzymania, dla trzecich jest to problemem a dla kolejnych ma już wymiar egzystencjalny. Z tym, że akurat ta grupa na skutek braku świadomości swych interesów grupowych czy klasowych nie jest zdolna do buntu jak francuskie „żółte kamizele”.

  Dlaczego nie jest zdolna to już dwukrotnie panu pisałem prosząc by się pan tą narracją nacjonalistyczną do tego nie dokładał. Bo ta bierność głównie z tego powodu wynika.

  * badania wskazały, że zarówno deputowani z macronowskiego „La Republique En Marche!” stanowiący wiekszość w parlamencie jak i jego polityczne zaplecze w egzekutywie jak jeden mąż wywodzą się z warstw najlepiej sytuowanych, które stanowią 10 procent a nie ten mityczny „1 procent” populacji.

 162. Mauro Rossi
  4 grudnia o godz. 22:40

  To Pan w wyborcza niewierzacy ?
  Tusk z Gdanska, wiec moze to byc jedno przyjacielskie stado krukow,tymbardziej ze przemianach wielkie pieniadze przeszly z rak spoleczenstwa w rece prywatne.

 163. wiesiek59

  Ale nigdy nie kwestionowałem, że tzw „geopolityka” jest ideologicznym wyrazem imperializmu.
  Mało, np wielokrotnie podnosiłem wkład ideologiczny, który wnieśli „geopolitycy” skandynawscy czy niemieccy w imperializm hitlerowskiej III Rzeszy.

  Jakl tylko kwestionuję to czy z punktu widzenia ideologii imperialnych można tłumaczyć stosunki międzynarodowe czyli materię jak najbardziej konkretną a nie ideologiczną.

 164. Symetryczny
  4 grudnia o godz. 20:54
  Zdecydowana większość nic nie wiedziała. W 2004 został oskarżony o molestowanie jednego z ministrantów, matka chłopca ujawniła, że ks. prałat wspierał ich finansowo. . Po niedługim czasie rodzina wycofała się z oskarżenia i prokuratura oczyściła go całkowicie z zarzutu,
  W 2018 r. temat dopuszczania się pedofilii i wykorzystywania seksualnego nieletnich przez ks. Jankowskiego opisano ponownie w artykule Sekret Świętej Brygidy w „Dużym Formacie”, dodatku do „Gazety Wyborczej”,
  Więc co śprawdy w tym jest.
  Należał do przeciwników Unii Europejskiej i był jednym z jej największych krytyków, także po przystąpieniu do niej Polski. Protestował przeciwko usunięciu krzyży ze żwirowiska w Auschwitz-Birkenau. Na początku lat 90. był częstym gościem na antenie Radia Maryja.
  Wspierał finansowo budowy wielu kaplic, kościołów oraz prowadził szeroką działalność charytatywną.
  ozdobił Grób Pański czerwonym płótnem, na którym znalazły się flagi hitlerowskich Niemiec, ZSRR, swastykę, sierp i młot, gwiazda Dawida oraz skróty (SS, NSDAP, NKWD, KGB, UB, PPR, KRN, PZPR, SDPR, PSL, UP i U .
  . Instalacja spotkała się z dezaprobatą abp. Tadeusza Gocłowskiego, który kazał ją usunąć.
  Postać bardzo kontrowersyjna i patrząc obiektywnie o poglądach szkodliwych dla Polski (bardzo wspierał radykałów typu Gwiazda)
  Dla kościoła wielce szkodliwy bardziej polityk niż kapłan.
  Pomni jest kompletnym nieporozumieniem.

 165. mag
  4 grudnia o godz. 19:16
  A ja czytam że było inaczej niż piszesz
  „Prezydent Andrzej Duda przychylił się do prośby b. prezydenta Lecha Wałęsy o pomoc w organizacji wyjazdu na pogrzeb b. prezydenta USA George’a H.W. Busha.”
  Wg mnie sprytne posuniecie Wałęsy. Duda znalazł sie w głupiej sytuacji bo Wałesę zaprosiła Ameryka na pogrzeb. Odmówic ? jak przyjeliby to Amerykanie? Musiał się zgodzić. Kaczyński tym samym dostał po nosie , przecież tak oczerniał Wałese , że to Bolek i kłamca i żaden tam przywódca godny pamieci. Imjak wyglada teraz jego polityka?

 166. Wracam do info o nowej partii pod egidą Rydzyka. taka partia zabierze PiS ogromna liczbę wyborców, Niedawno miałem rozmowę z zięciem który powiedział ze około 20% kierowców słuch Radia Maryja , a są to potencjalni wyborcy PiS. Gdy z RM poleci żeby wesprzeć nową partię to wesprą.
  To katastrofa dla Kaczyńskiego.
  Obecne sondaże dają 30% PiS’owi ( sondażownie wciąż z uporem stosują model typowego wyborcy niepasujący do obecnej sytuacji bo do wyborów pójdzie wielu dotąd nie głosujących)

 167. duende.16:18.

  Powiedział co wiedział,co i tak wszyscy w Jackowie wiedzą.

 168. Pan Maciej

  “Wg mnie sprytne posuniecie Wałęsy. Duda znalazł sie w głupiej sytuacji bo Wałesę zaprosiła Ameryka na pogrzeb. Odmówic ? jak przyjeliby to Amerykanie? Musiał się zgodzić. ”

  Naprawde, Amerykanie cos maja do tego w jaki sposob L.Walesa pojawi sie ns pogrzebie?
  Czy przyleci, przyplynie czy przypelznie?

  Prosze jeszcze zwrocic uwage na to ze to raczej niespodziewane by prezydent zaprosil L. Walese.
  Dlatego ta informacja tak szeroko znana. Jako kuriozum.
  Spodziewanym byloby gdyby ten ostatni polecial na wlasna reke.

  ml

 169. Psn Wiesiek

  “Ogromne problemy pośrednika pracy. Work Service nie wykupił obligacji za 32 mln zł
  Agencja pracy na zakręcie. Work Service nie wykupił obligacji za 32 mln zł oraz poprosił banki o przesunięcie spłaty kredytu na kolejne kilkadziesiąt mln zł. Mimo wciąż wykazywanych przychodów, firma notuje straty, a jej zadłużenie sprawia, że ma problemy z płynnością.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ogromne-problemy-posrednika-pracy-work,78,0,2423118.html
  =============
  Cieszę się, że czas lichwiarzy i krwiopijców wykorzystujących desperację bezrobotnych, chwilowo się kończy.”

  Nie jestem w stanie pojac panskiego komentarza: przeciez agencje rekrutacyjne/ posrednictwa pracy NIGDY nie biora pieniedzy od kandydatow tylko od pracodawcow.

  Na skutek zmian na rynku wali sie duza firma a pana to cieszy. Ludzie w niej zatrudnieni straca prace i pewnie podobnej nie dostana boo rynek sie bardzo zmienil.

  Prosze sobie teraz wyobrazic sytuacje ze przychodzi kryzys: ludzie znow zacczna szukac pracy.
  Kto im w tym pomoze? Workservice juz nie boo juz go wtedy nie bedzie.
  Naprawde jest powod do panskiej satysfakcji?

 170. P. Olborski

  “ Laski Duda nie robi- wyjazd za pieniadze podatnikow”

  Kiedy nastepnym razem p.Duda lub jego nastepca bedzie sie wybieral do Canberry to sprobuje sie zalapac na stopa. Mam ta przewage nad L.Walesa ze nie szydze z nikogo, lacznie z p. Duda.
  Mysli pan ze to wystarczy by dostac dwa lezace miejsca w SP-1 ?

  ml

 171. @

  Kamila Gasiuk-Pihowicz:

  ”Jeżeli przejmowanie sadów przez PiS
  ma się odbywać tylko dlatego, że są
  jakieś skandaliczne przypadki zachowań
  sędziów to tak jakbyśmy mieli
  zlikwidować uniwersytety,
  bo profesorem jest pani Pawłowicz!”

 172. @

  Oesussss, skąd oni się biorą???
  Całą Polskę, wszystkie szkoły, instytuty, biura i parki nazwać imieniem matkiboski i będzie spókój 🙂

 173. @

  Leszek Balcerowicz:

  Sądy w Turcji skazały w 2018 r. ponad 70 dziennikarzy nazywanych prze Erdogana terrorystami. W PL NBP na polecenie A. Glapińskiego chce by sądy zakazały mediom publikacji na temat jego ewentualnej roli w aferze KNF. Pomyślcie, co by sie stało z mediami, gdyby PiS opanował sądy.

 174. Kraj o największych zasobach węgla w okolicy ma najdroższy węgiel i energię z węgla. Też w okolicy. Tak sobie myślę,że sprawdza się węgiel szczęścia nie daje.

 175. @

  Ostro u Elizy Michalik:

  1. ”Cudotwórca ” Jaroslaw Kaczynski potraktowany jak się należy: ”szmatą po ryju”
  2. Cyrk ze spowiedzią w PKP
  3. List Mosbaher – bezlistośnie o Mateuszku
  4. Afera KNF – ośmiornica PiS pochłania Polskę
  5. Minister Zieliński i jego Misiewicze
  6. O kościele katolickim ( mało pochlebnie)
  Polecam:

  http://www.superstacja.tv/program/gilotyna-list-ambasador-usa-do-premiera-morawieckiego,6828134/

 176. Dzięki za informację. Teraz, zdaje sie, rozumiem co Ty rozumiesz pod pojeciem trumpizmu.

  … dlaczego trumpizm (analogicznie do wiodącej ideologii nad Wisłą), najłatwiej infekuje umysły z niezbyt wysokim IQ, z wypisanym na czole kompleksem małomiasteczkowego pochodzenia.

  Właściwie sam sobie odpowiedziałes. To sa ludzie dla których przyjęcie ideologii (narodowej, rasowej, kolorowej, plemiennej) daje możliwośc zajęcia pozycji „dominującej”. IQ stanowi przeszkodę, bo o pewnych sprawach trzeba w takiej sytuacji nie wiedzieć.

  Widziałem list Busha seniora do Clintona po przejęcie WH przez tego drugiego. „Twój sukces będzie naszym sukcesem. Narodu amerykańskiego”. Ciekawe po ilu stuleciach będzie taki list mógł zaistnieć w Polsce.

  Ja wciąż rozmawiam ze znajomym głosującym na PIS, ale jest coraz trudniej. To tak jakbym rozmawiał, ze zwolennikiem teorii płaskiej Ziemi. Wiem, że argumenty sa po mojej stronie i nie rozumiem czego on broni, w zwiazku z czym dyskusja nie ma sensu. Właściwie to wiem co go trzyma przy PISie – poparcie (współpraca z) dla Kościoła

 177. @stasieku
  4 grudnia o godz. 16:44
  Zdaje się, że nie oznaczyłeś cytatów (?) Mimo krytyki jednego nie można pominąć. To jedyna o wiekszym zasięgu stacja TV, jeszcze nie podporządkowana, więc rozważ sytuację gdyby jej zabrakło.

  @tejot , 4 grudnia o godz. 17:09
  Zdaje się, że @stasieku nie bierze pod uwagę złych scenariuszy. Władza autorytarna zwykle uzasadnia swoje istnienie tym, że działa skutecznie i sprawnie eliminuje nadużycia (innych)
  Pzdr, zetus1

 178. neospasmin
  5 grudnia o godz. 0:45
  Czy ty aby rozumiesz to co piszą? z wpisu wyglada ze nic a nic. Amerykanów nie obchodzi ak Wałęsa dotrze na pogrzeb. Natomiast gdyby dotarła do nich wiadomość ze obecny prezydent odmówił Wałęsie miejsca w samolocie rządowym wiozącym delegację na te uroczystość ich gazety i media roztrąbiły by ten fakt jako kuriozum.
  Czy naprawdę jesteś tak ograniczony że nie rozumiesz tak prostej sprawy?

 179. @zetus1
  Jeszcze w łóżku.
  TVN24 nie ma na platformie naziemnej-cyfrowej.
  Dlaczego?

 180. @

  Marcin Wojciechowski ciekawie o
  aferze KNF, nowej partii Petru,

  http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow-marcin-wojciechowski,6827999/

 181. Pan Maciek

  “Natomiast gdyby dotarła do nich wiadomość ze obecny prezydent odmówił Wałęsie miejsca w samolocie rządowym wiozącym delegację na te uroczystość ich gazety i media roztrąbiły by ten fakt jako kuriozum.
  Czy naprawdę jesteś tak ograniczony że nie rozumiesz tak prostej sprawy?”

  Wydaje mi sie ze w kontekscie powodu podrozy- pogrzebu bylego prezydenta USA to kto i w jaki sposob dotrze na nabozenstwo i pochowek nie bedzie mialo dla opinii publicznej znaczenia. Bedzie duperela.
  Media maja tego swiadomosc- stad skupia sie na meritum- pogrzebie.
  Jest jeszcze jeden aspekt sprawy- piszac ze prezydent RP nie chcial Walesy w swoim otoczeniu trzebaby wytlumaczyc anerykanskiemu widzowi/ czytelnikowi powod odmowy. Obrzydzenie dla donosiciela.
  To by sie nie sprzedalo- boo jak w takiej sytuacji wytlumaczyc zaproszenie tegoz Walesy na pogrzeb b. Prexydenta USA? Agent co pracowal na dwie strony i trudno powiedziec ma ktora bardziej?

  Czy wystarczajaco jasno odpowiedzialem na panskie wstpliwosci?

  ml

 182. neospasmin
  5 grudnia o godz. 0:55

  Model biznesowy takich firm jest prosty.
  Firma zawiera kontrakt na obsługę linii produkcyjnej, sprzątania terenu, transport wewnętrzny, itp.
  Jest to konkretna kwota, z której opłaca się pracowników zatrudnionych na dniówkę, umowę zlecenie.

  Firma wynajmująca wpisuje to w koszty, nie obciażając swojego funduszu płac.
  Firma która wynajmuje pracowników, za minimalną stawkę, nie płaci ZUS.
  Różnica pomiędzy kwotą za usługę a kosztami wynajęcia pracowników, zostaje w kieszeni właściciela.
  W przypadku Work Serwice to w skali roku setki milionów, przy miliardach przychodu.

  Tak przez kilkanascie lat, kilka milionów Polaków zostało wykiwanych.
  Bez ZUS, urlopów, stażu pracy do emerytury.

 183. P. Wieslaw

  “Tak przez kilkanascie lat, kilka milionów Polaków zostało wykiwanych.
  Bez ZUS, urlopów, stażu pracy do emerytury.”

  Wykiwanych? Pan chyba zartuje!
  Sposrod WSZYSTKICH ofert pracy wybrali wlasnie ta.
  I to nie odpowiedzialnosc posrednika, to warunki rynkowe- bezrobocie powodowalo ze pracownicy chcieli wykonywac prace na wlasnie takich zasadach.

  Podwyzki plac, likwidacje umow smieciowych, ozusowienie kazdej zlotowki pochodzacej ze swiadczenia pracy moglo sie dokonac nie z racji dobrego serca Kaczora, ale dlatego ze sytuacja rynkowa( przyrost pkb oraz spadek bezrobocia) pozwolila na to.
  Dosyc mnie dziwi postulat by przedsiebiorstwa nie przynosily dochodu swoim wlascicielom/ udzialowcom.
  Gdyby zostal on spelniony jakiez bylyby powody zajmowania sie przedsiebiorczoscia?
  Przeciez te 4% dochodu od kapitalu mozna dostac lokujac pieniadze w banku. Po co wiec ludzi zatrudniac, ryzyko ponosic by wyjsc na to samo?

  To co pisalem powyzej to esencja marksizmu – nie wystarczy pozabijac wszystkich przedsiebiorcow ( w pana przypadku- obrzucic wyzwiskami) by upadl kapitalizm. Podzelam ten poglad w calej rozciaglosci.

  ml

 184. neospasmin
  5 grudnia o godz. 9:36
  Wałęsa jest jednym z najbardziej znanych Polaków w Ameryce . O Dudzie mało kto coś tam słyszał . Może teraz z okazji pogrzebu dowiedzą się, że to obecny prezydent Polski. Wałęsa to ikona , Duda to pan nikt. Jeżeli obecny prezydent nie chce , mimo prośby Wałęsy dać mu miejsce w samolocie rządowym to prezydenta takiego Amerykanie wstawią na czarną listę wraz w partia obecnie rządzącą. A to oznaczałoby Koniec dobrych relacji PiS z USA.
  Rząd USA liczy się z opinia swego suwerena , a suweren na taki fakt roztrąbiony zareaguje jednoznacznie.

 185. stasieku
  5 grudnia o godz. 9:24

  @zetus1
  Jeszcze w łóżku.
  TVN24 nie ma na platformie naziemnej-cyfrowej.
  Dlaczego?
  ___________________________________________
  A ja na tapczanie. Dzień dobry 🙂
  Rozmawiałem kiedyś ze znajomym, który pracował w krakowskim oddziale TVN i zadałem mu to samo pytanie, ponieważ sam byłem ciekaw, dlaczego TVN24 nie działa naziemnie -przecież większy zasięg, to większe wpływu z reklam. Znajomy mówił dużo i długo używając wielu nieznanych mi słów, ale udało mi się z tego zrozumieć, że taki stan rzeczy ma związek z koncesją – to ona ogranicza ogólną dostępność tego kanału. Podobnie jest w przypadku Polsat News i Superstacji itp. Są – po prostu -jakieś limity dla stacji komercyjnych. Niestety.
  TVP „pokrywa” 90 proc. całego kraju (TVP 1, TVP2, TVPInfo, TVPSport – jeszcze dwa lata temu, kodowany -obecnie bezpłatny, ogólnodostępny) A TVN -ten ogólnodostępny, naziemny 60 proc.

 186. Pan Maciej

  1.Czy slyszal pan by przy okazji pogrzebu bylego prezydenta prasa ( ta chocby oczko lepsza od brukowej) dyskutowala problemy zaproszonych na pogrzeb gosci?
  Jesli tak to wdzieczny bylbym za szczegoly.

  2. Walesa? To ten co powiedzial ze Polska bedzie placic za Fort Trump/ stale sily USArmy w RP?
  Porowna pan ilosc spotkan czynnych amerykanskich politykow, z prezydentem USA wlacznie,z p. Duda i p. Walesa? Powirdzmy od czasu wyboru p. Trumpa na prezydenta USA. Czy w swietle tego co powyzej podtrzymuje pan swa teze ze p. Duda przy L. Walesie jest dla Amerykanow nikim?

  3. Zrobila na mnie wrazenie panska opinia ze w przypadku gdyby L.Walesa musial leciec samolotem rejsowym to prezydent RP trafi na amerykanska czarna liste. Ma pan cokolwiek na potwierdzenie tej tezy?
  Moze oryginal czarnej listy?

  4. Jak pan sadzi: informowanie amerykanskiej opinii publicznej o przeszlosci “Bolka” poprawiloby pozycje Walesy w USA czy wrecz odwrotnie? Boo nie ma watpliwosci ze pisanie ze prezydent RP nie chcial L. Walesy w swoim otoczeniu spowodowaloby ze temat donoszenia do SB na kolegow musialby wyplynac.
  Czy wiec amerykanskie media stawiajace na Walese mialyby intrres w tym by wspominac o tym ze urzedujacy prexydent RP nie chcial zabrac L. Walese do USA?

  5. Zrobilo na mnie duze wrazenie panskie twierdzenie ze USA oslabilyby swoje interesy strategiczne( tu sojusz z Polska) pod wplywem tego w jaki sposob p. Walesa dostanie sie na pogrzeb prez. Busha.
  Czy bylby pan tak mily i rozwinal ta mysl tak by stala sie ona zrozumiala?

  Z gory dziekuje

  ml

 187. neospasmin
  5 grudnia o godz. 10:43
  Wszystko to jednak jest typowe dla zachowania satelity.

 188. P. Symetryczny

  Nie doganiam pana:

  1. Co jest typowym zachowaniem satelity?
  A moze chodzi panu o to ze p. Maciej ma poddanczy stosunek do USA?

  2. Czy jesli satelita to u pana pojecie pejoratywne to czy wynika z niego postulat by Polska dolaczyla do grona mocarstw? Jako 53 stan USA czy widzi pan tu jakies alternatywne sposoby?

  ml

 189. maciek.g
  4 grudnia o godz. 23:25
  Wszystko to prawda. Ginie jednak w cieniu faktów znanych nie tylko z artykułu GW. Natomiast utrwala się w pamięci postać tego degenerata jako kapłana i kapelana Solidarności. Czyli jednego z tych, którzy nas wrobili w zapaść cywilizacyjną i wstyd. Operował chyba wielkimi kwotami dolarów. Między innym od innego pedofila Marciala Dagollado. Może kiedyś ujawnią listę bohaterów hojnie wspomaganych przez sławnego kapelana od Brygidy. Wczoraj jeden z ze wspomaganych ujawniał, że Jankowski był agentem SB. Może także KGB lub Stasi. Jak widać wszystko się gmatwa. Trwałe jest tylko obrzydzenie.

 190. @jobrave, 10:14, zetus1, 8:54
  Dziękuję Wam za znak życia w temacie.
  Swój oryginalny tekst poskracałem, bo coś w nim przeszkadza moderacji.

  A wracając do „profilu opozycyjnego”, to dostrzegam go jedynie w niszowej „Sup”.
  Kuba się wydziargał do imentu, OK, może to irytować estetów, ale jest tam pani E i kilku innych, którzy walą w gang, jak należy to robić codziennie.

  W TVN Fa są codziennie bzdety. 1, 2, i 3 czasami w Pols są ciekawsze i istotniejsze.
  Obserwuję ostatnio Pols i mimo min pani G., na razie nie widać podobieństwa do TVPis.

  Nie mówię, żeby prać mózgi, mówię żeby podawać fakty z dnia, zamiast 10 minutowych wstawek o straszliwych chorobach/niepełnosprawności itp. nieszczęść. Tym sprawom trzeba dedykować specjalne, rozreklamowane programy.
  Codziennym nieszczęściem normalsów, jest oglądanie/słuchanie tych wybrańców genseka, którzy bełkocą, że wybrał ich suweren.

  To silenie się TVN „na obiektywizm” zademonstrowała niedawno p. O., pytając setny raz p. G., dlaczego kiedyś gejów nazwał pedałami, a w ogóle ich za coś nie lubi.
  Mecenas dla opozycji to ‘cenny zasób ludzki’ i atakowanie go bez przerwy za przeszłość polityczną wydaje mi się niezręczne i na rękę genseka. Właśnie genseka p. G. napada, mniejsza o to czy się mści, napada tego szkodnika, broni/reprezentuje przeciwników rządzącego i tańczącego gangu.

  Ściskam dłonie serdecznie, w Warszawie +3st i dobre powietrze.
  Czas ‘na pole’!

 191. @duende, @zetus,
  Przy okazji rozważań o IQ suwerena.
  O tym, że ów iloraz ma wartość nikczemną, może świadczyć stosunek suwerena do afery KNF. Ta sprawa przekracza możliwości intelektualne przeciętnego wyborcy bądź nie-wyborcy sympatyzującego z PiS. Dla wyżej wymienionych, to sprawa abstrakcyjna, w przeciwieństwie np. do ośmiorniczek za 800 zł, wina za 1500 zł oraz dwóch, trzech zegarków Nowaka.
  Jak już wielokrotnie wspominałem, dość uważnie monitorują media pisowskie i inne podobnej proweniencji, i jakoś nie zauważyłem, by sprawa KNF była szeroko komentowana, jeśli już cokolwiek się pojawi, to w stylu: „A Platforma co robiła za swoich rządów”, „A jak Tusk kradł”, „A jak Gronkiewicz kradła kamienice”, „A zegarki Nowaka?”
  Suweren potrafi przeliczać, więc wie ile butelek wódki „Parkowej”(najtańsza w „Biedronce”, cena 21, 40) może kupić za 1500 zł (70 póllitrówek) i to, do suwerena przemawia. Itd. itp.

  Wśród pisowatych można- rzecz jasna – napotkać osobniki o wyższym- niż pisowska średnia- ilorazie i poziomie wiedzy, są to anomalia co prawda, ale nie zaszkodzi wziąć ich pod uwagę. Jednak i ci równają do najgłupszych, czego -nieliczne, na szczęście- przykłady mamy na „En Passant”. Z jakich przyczyn się tak dzieje? To sprawę, po trosze, wyjaśniają badania dr. Gduli (słynne Miastko). Ja postaram się później coś na ten temat dorzucić, jak złapię wenę „w tym temacie”. Chyba że ktoś z Was, zrobi to wcześniej.

 192. @

  Czy prezes NBP może cenzurować media? Prof. Paruch broni Adama Glapińskiego
  Dobry przykład jak pis chce kontrolować wolny przepływ informacji. Mocny argument żeby zamknąć uniwersytety skoro „profesorowie” wypowiadają się w taki sposób.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24243469,czy-prezes-nbp-moze-cenzurowac-media-prof-paruch-broni-adama.html

 193. Dla felczerek i felczerow blogosfery z wyroznieniem z dystansu….dla….
  i jego neokolegi Wiesia.
  cd.

  W rodzinnych dyskusjach czesto powtarzane jest zdanie- nie jestem antysemita, ale …. Potem zaczynaja sie zdania podwojnie zlozone, uzywane wlasciwie jako kolo ratunkowe.

  Przesada w ocenie spolecznosci zydowskiej artykulowana jest w roznych kierunkach i nabiera charakteru jakosciowego, czesto o przeciwnych wektorach. Temat rownouprawnienia po prostu irytuje i stad niedocenianie lub przecenianie zydow oraz ich roli w naszych czasach. Brak jest rowniez zydow i ich kultury w polskich podrecznikach szkolnych z historii.

  To, ze z trzymilionowej populacji niewielu jest wsrod nas, nie oznacza wcale, ze ich historia nie miala i nie ma zadnego wplywu na nasza wspolczesna rzeczywistosc. Nie silac sie na anegdote stwierdzam, ze przetrwala ona li tylko w polskich ksiazkach kucharskich, o czym czytajacy czesto nie wiedza.
  Historia zydow polskich byla traktowana w czasach powojennych czysto instrumentalnie. Ludzie wiedzieli “swoje”, wszystkiemu winna byla “zydokomuna”. Dzisiaj ludzie nadal wiedza swoje; patrz uwagi powyzej i ponizej. Pozostaje do wyjasnienia kwestia roli dzisiejszego kosciola katolickiego w postrzeganiu zydow. Pytanie sluszne, bo mozemy szukac na nie odpowiedzi w kosciele Rydzyka lub koscieleTisznera i wymachiwac przy tym “recami” lub rekami.

  Roznice i jakosc odpowiedzi sa znaczne i wyrazne podczas dyskusji oksiazkach Grossa. Temat ciagle ten sam od ponad szesciedzieciu lat. Temat wykluczenia, eliminacji, emigracji i wypedzenia jest aktulany rowniez w Europie Zachodniej. Gdyby z antysemityzmu lub bredni o mordach rytualnych nalezaloby sie spowiadac , jak np. z aborcji, to ksenofobiczno-antysemickie landszafty zmienilyby sie nie tylko co nieco.

  Polecam tu lekture Gazety Wyborczej z 26-27 Stycznia 2008 “Czy Strach wyleczy nas z nienawisci”. Poslugujac sie skrotem myslowym i historycznym mozna twierdzic, ze dzieki takiej postawie mamy piekne synagogi w Amsterdamie, Berlinie i Krakowie (dobor przypadkowy). Chodzi tu przede wszystkim o wymuszona emigracje zydow z Hiszpanii i Portugalii oraz emigracje “za chlebem” z Europy Wschodniej (w tym wielu Zydow z Polski). Postepujac dalej tym skrotem dochodzimy do naszych polskich dziejow Zydow, historii brutalnie zakonczonej w roku 1968.
  Warto jednak spojrzec na rozwoj antysemityzmu, funkcjonujacego w kulturze i percepcji spolecznej w ciagu tych ostatnich dziesiatek lat. Po dojsciu nazistow do wladzy, antysemityzm stal sie wowczas niejako aksjomatem kultury niemieckiej. Aksjomatem tym poslugiwala sie rowniez grupa ”narodowcow” w Polsce przedwojennej, “wspomagana” skutecznie przez kosciol katolicki.

 194. @jobrave
  Nie wiem, jak to jest z IQ suwerena popierającego PIS oraz z IQ PIS-owskich vipów, zwłaszcza tych z rządu i posadowionych na rozmaitych lukratywnych posadach.
  Sądząc po owocach, w obydwu przypadkach jest to IQ nie za wysokie. Ale właśnie ci drudzy urządzają nasz kraj na własną miarę. Stąd co i rusz kompromitujące i niebezpieczne poczynania w każdej dziedzinie, poczynając od deform: szkolnictwa czy sądownictwa, rozwalenia polskiej armii i przestawieniu jej na partyzantkę WOT(?!), a kończąc na szkodnictwie w konkretnych przypadkach – puszczy białowieskiej lub stadniny w Janowie. Polityka zagraniczna jest dramatycznie nieudolna i spycha nas na margines UE, ale także nasz niby wielki sojusznik , czyli USA, spoziera ku nam coraz bardziej krytycznie. Ostał nam się ino Orban?
  Masz racje, że „ośmorniczki” i „zegarki” działały na wyobraźnię suwerena pisowskiego, bo były do ogarnięcia niewielkim rozumkiem, ale już wielkie, misterne machloje SKO-ów, czy KNF są zbyt abstrakcyjne, a więc i nie warte uwagi.
  Pozdro

 195. mag
  5 grudnia o godz. 14:20
  rozbudzona socjalnie czysta etnicznie Mag przemowila ludzkim glosem o dziewietnascie dni za wczesnie.

 196. Ponowne próby załatwienia sprawy za pośrednictwem sztucznej inteligencji nieudane. Bestia jest chytra, złośliwa i nieprzyjazna dla człowieka.
  Powinniśmy się uczyć jak najszybciej prowadzenia rozmów z maszynami, bo inaczej szlag może człowieka podczas takich rozmów trafić.
  Jakieś pomysły?

 197. Felczerce Mag……alias Magrud, ktora twierdzila, ze zydzi sami sprowokowali Holokaust…

  Mania, ty , tu, lo…. ( wyszlo prawie po lwowsku). Kilka uwag do wiesiowego idola – profesora, fachowca.

  Profesor akcentuje koniecznosc zmian w UE krytykujac jednoczesnie fakt, ze Wspolnota jest w

  „rekach ludzi (dobrze, ze nie zwierzat), ktorych zmiana nie
  i n t e r e s u j e albo tez nie lezy w ich (kogo?) i n t e r e s i e… Piekny jezyk profesorski: prawdziwy Kunststück; maslo maslane.

  Poza tym profesor jak zla wrozka nie wie co bedzie jutro, moze li tylko spekulowac odnosnie tego, co moze sie zdarzyc. W Koncu okaze sie, ze jednak wie. Coz wiec poczac z ta profesorsko-fachowa wiedza?

  Profesor powtarza, ze Unia moze sie odrodzic, (nowonarodzic?), o ile bedzie potrafila sie zreformowac. Zgrabne zdanie, slowotok pozniej. Nie mowi o konkretnych panstwach czlonkowskich, lecz uczlowiecza niejako Unie, zabieg czesto stosowany.

  Konkretnym argumentem, ktorego jednak dalej nie podejmuje, jest Konstytucja Europejska; oczywiscie jest konieczna i wczesniej czy pozniej stanie sie faktem. O tym jednak profesor nie wpsomina. Wymienia kryzysy, nie mowiac nic wczesniej o ryzykach. Jako kryzys polityczny wymienia wygrana skrajnej prawicy, kryzys euro i kryzys migracyjny, nie definiujac tego ostatniego (rozumiany przez kazdego inaczej). Nie badajac/antycypujac ryzyka nie mozemy skutecznie zapobiegac kryzysom. Tu sie konczy „rezolutny“ dukt profesora, wiesiowego idola.

  Zdaniem profesora i jego interlokutora unijni decydenci (kto konkretnie?) nie sa swiadomi koniecznosci reform i upadku Unii.

  Infantylny jest rowniez przyklad z Gorbaczowem, ktory, moim zdaniem, nie chcial zmienic niereformowalnego przeciez systemu.

 198. W dzisiejszej gazecie (cytaty)
  „Izraelska licencja”
  „Sztandarowym produktem NSO jest Pegasus. Program umożliwia wyssanie z zainfekowanego telefonu wszystkich danych oraz robienie nagrań audio i video bez wiedzy właściciela”
  Poszło to już tak daleko, a ja nie mogę z maszyną nawet spokojnie porozmawiać, i każdy człowiek po tamtej stronie drutu jest mi bliski

 199. Felczerkom i ferczerom oraz naczelnikowi blogosfery wiesiowemu Wiesiowi….

  Mania Profesora, jego ulubienca…

  Profesorska wrozka wlasciwie przesadzila juz o koncu Unii, gdy twierdzi, ze male reformy nic nie zmienia, a duze doprowazda do rychlego konca Wspolnoty. Profesor w dosc prymarny sposob stygmatyzuje Unie pozbawiajac ja tresci transferowanych przez konkretnych politykow, z konkretnych panstw czlonkowskich.
  Mowi o braku rozwiazania kryzysu migracyjnego, nie mowi o hamujacej roli Polski w tym procesie. Nie mowi rowniez na czym to „rozwiazanie“ mogloby polegac.
  Obwinia jednak mainstream centrolewicowy w PE mowiajac jednoczesnie o zwyciezstwie skrajnej prawicy z nuta depresji, ze Europejczycy nie maja glosu. Zdaniem profesora dali jednak wyraz niezadowoleniu, prawdopodobnie jezykiem migowym, nie majac glosu.
  Zdaniem profesora obecny porzadek europejski stracil swoja racje bytu. To stwierdzil juz na poczatku rozmowy. Prawdpodobnie wychodzi z zalozenia, ze powtarzanie niedorzecznosc zblizy nas do prawdy.

 200. @ALL
  Przełamałem się i przeczytałem o księdzu-rozpustniku w Dużym Formacie.
  To wszystko jest takie okropne, że szkoda słów na ‘en passant’.
  Niech się tym zajmą autorzy w LA.

  Ale jest coś polskiego w odkurzonej aferze.
  Zacytuję wpis z TT (autor wybaczy)

  ”Ksiądz Henryk Jankowski nie molestował nocami w głębokiej piwnicy. Robił to przez dekady w biały dzień. Był tolerowany i kryty przez hierarchów, polityków, kolegów księży i liczne autorytety. Ale także przez tysiące swoich pokornie milczących owieczek z parafii.”

  Czy to ma coś wspólnego ze średnim-narodowym IQ?
  Co to za kraj, w którym rządzący tańczą na jakichś uroczystościach rocznicowych u księdza-biznesmena?
  Przecież to przypomina taniec chochołów.

  I ciągle popiera tę zgraję większość…

 201. @jobrave & all
  Dlaczego @Saldo może bezkarnie wyżywać się na mnie, pisząc różne obraźliwe bzdury, a ja nie mogę liczyć na interwencję moderatora, choć wiele razy o nią prosiłam?
  Dla świętego spokoju powinnam w ogóle przestać się udzielać na tym blogu, ale dlaczego to ja mam oddać pole walkowerem, a nie @Saldo, którego wpisy są raczej bojkotowane, co nie trudno zauważyć?
  Myślę, że nie zwracanie uwagi na jego popisy to stanowczo za mało. To go tylko rozzuchwala. Wciąż mam nadzieję, że blogowe Koleżeństwo zdecydowanie da mu odpór w imię dobrze pojętej solidarności.
  Pozdro

 202. @stasieku
  „Co to za kraj, w którym rządzący tańczą na jakichś uroczystościach rocznicowych u księdza-biznesmena?
  Przecież to przypomina taniec chochołów”
  Gorzej, to jest obraz wyjęty z Orwella i biada społeczeństwu, które na coś takiego zezwala.
  A w ogóle, to help! @stasieku.

 203. Salto Mordale
  Jak szukasz antysemitę , to spójrz do lustra, a odczep się ode mnie .
  Co ja mam z narodem wybranym ?
  Durny prowokator jesteś i nic więcej ?
  Żebyś dał sie leczyć , tez ci juz nie poradzę , bo zaraz zaczniesz sie przyrównywać do ofiar eutanazji w III Rzeszy, albo za vice premierem Glińskim , do żydowskich ofiar Goebelsa .
  Żyj zdrów duraku.

 204. @

  Marek Migalski:


  „Dlaczego przy info o wieloletnim gwałceniu 12-latki spod Rzeszowa przez 5 sprawców, nie podaje się ich wyznania? Bo gdy zrobi coś strasznego jakiś uchodźca, to eksponuje się jego wiarę. I narodowość. A tu nic. Po prostu sprawcy.”

 205. Piszecie o wielkich sprawach politycznych, a ja poszukiwałem zwykłego znaczka na list. W kioskach nie ma, w sklepach nie ma, są na poczcie, ale tam jedno okienko otwarte, kilkadziesiąt osób w kolejce i trzeba kilka godzin aby kupić jeden znaczek za 2,60 złotego, i niech mi kto udowodni, że w PRL-u było gorzej. Gorzej niż teraz na poczcie nie było

 206. ls42
  5 grudnia o godz. 17:51

  Wizja Kononowicza się sprawdza.
  NICZEGO NIE BĘDZIE…..

 207. Saldo mortale
  5 grudnia o godz. 15:45

  Z dupkami, chamami, szambonurkami, się nie zadaję.
  Smród by się ciągnął za mną, po kontakcie z takim knurem niemytym…..
  Prymityw i obszczymur, powinien znać swoje miejsce w szeregu.
  Tyle że przy IQ równemu numerowi buta, jest to trudno osiągalne.

 208. Mag

  Nie stado chochołów, tylko milczenie owiec.
  W ten sposób kilkaset lat temu, z ludzi wolnych zrobiono niewolników, poddanych, przypisanych do Pana i ziemi.
  Sytuacja się powtarza.
  Nowe średniowiecze z wszelkimi konsekwencjami.
  Niezadowoleni zostaną spacyfikowani, albo wyjadą.

 209. Wiesiek59
  Milczenie owiec? Chyba tak.

 210. Gwałciciel też jest dzieckiem Boga i na jego podobieństwo. Co wynika z boskiego poczęcia. Jak sugerują ortodoksi religijni. Tak sobie myślę,że łatka religijna sprawcy jest zbędna. Wszyscy wiedzą jakiego wyznania jest 90 procent parafian. RODO chroni dane policyjne.

 211. Symetryczny
  5 grudnia o godz. 11:05

  Pralat Henryk Jankowski z bolkiem firmowali przejecie majatku narodowego przez spekulantow
  i obaj dostali swoje srebrniki.

 212. adam100
  5 grudnia o godz. 5:39
  ,, @
  Leszek Balcerowicz:

  Sądy w Turcji skazały w 2018 r. ponad 70 dziennikarzy nazywanych prze Erdogana terrorystami. W PL NBP na polecenie A. Glapińskiego chce by sądy zakazały mediom publikacji na temat jego ewentualnej roli w aferze KNF. Pomyślcie, co by sie stało z mediami, gdyby PiS opanował sądy.”

  Heinrich Himmler polskiej gospodarki musi odejsc.

 213. Pytanie – po co T.Rydzyk tworzy partie konkurencyjna dla PiS?
  Odpowiedź jest prosta -m po to by wymuszać na Kaczyńskim realizację tego co sobie wymyślił. Scenariusz jest prosty partia firmowana przez T. Rydzyka przejmie znaczny procent wyborców PiS (bo dotyczy tylko tego elektoratu) .PiS więc straci proporcjonalnie tyle samo głosów.
  Tak jak pisałem media Rydzyka maja wielki wpływ na wyborców PiS i j]\wg mnie strata może wynieść 10 do 12% (a nawet 15 %). czyli zamiast wg ibis 38% PiS uzyska 28 lub 26 % , a ibris PO szacuje na 30,2% czyli w cuglach przegrywa wybory z PO.. By wygrać niezbędna jest koalicja z partia Rydzyka.
  Rydzyk może więc szantażować Kaczynskiego i wymuszać na nim wszystko.

  I tu jest cała tajemnica nowej partii

 214. Wiesiu, zapewne wiesz, że nic tak nie niszczy wiarygodności jak przesada.
  Mocno przesadziłeś z tymi trzema do czterech milionów ofiar 41 prezydenta USA.
  Rozumiem, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci, jednak uważam, Twój żarliwy antykapitalizm albo żarliwy marksizm w XXI wieku nie przystoi inteligentnemu byłemu nauczycielowi.

 215. Po to prtia Rydzyka ,aby

 216. Co do świń to z własnego doświadczenia i z literatury wiem, że świnie zawsze były górą.

 217. Ostatni raz jechałem pociągiem 8 lat temu, gdy w Warszawie ukradli mój samochód i zdecydowałem się wracać do domu tym środkim lokomocji.

  O ponownej podróży pociągiem marzę już od kilku lat, i rozumiem chęć Pana Redaktora Passenta do wejścia do pociągu byle jakiego i zwiedzania Świata, ogłoszoną w dzisiejszym tygodniku POLITYKA.
  Świat z okna pociągu wygląda z pewnością lepiej niż ten zza szyby samochodu, szczególnie w momencie zajechania drogi przez kierowcę TIRA wyprzedzającego inny samochód ciężarowy jadący z tą samą prędkością przez kwadrans.

  Ostatecznie pozdrawiam wszystkich podróżujących życząc szerokiej drogi i gumowych drzew

 218. sztubak
  5 grudnia o godz. 19:52

  Przestałem się litować nad gówniarzami.
  Szczególnie tymi niedoinformowanymi, nie potrafiącymi liczyć.
  Z dokonaniami Busha możesz się zapoznać.
  Tyle że do tego trzeba odrobiny chcenia i INTELIGENCJI.
  Szczypta obiektywizmu też nie zawadzi.

 219. A co do świń…….

  Bardzo długi artykuł, tyczący wykańczania polskiej hodowli przez naszych polityków i ponadnarodowe korporacje.
  Owieczki, poza nielicznymi, milczą…..

  Za rządów Prawa i Sprawiedliwości zlikwidowano ponad jedną czwartą (prawie 28%) wszystkich polskich gospodarstw hodujących świnie — wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Rolnictwa. Głównym beneficjentem są zagraniczne koncerny przejmujące polską produkcję wieprzowiny.
  https://kresy.pl/publicystyka/prof-zieba-o-tablicy-ku-czci-szeptyckiego-we-wroclawiu-wstyd-nic-nie-rozgrzeszy-go-z-kolaboracji-z-hitlerem/

 220. Z pewnością miłą zmianą jest widzieć jak ludzie rzucają wyzwanie Izraelowi i jego nazbyt często niezwyciężonemu lobby. Istotne jest to, że kościoły chrześcijańskie, a nawet niektórzy kongresmeni zaczęli się głośno wypowiadać, pomimo świadomości, że żydowska potęga w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii sprawi, że zapłacą za to cenę. Oby świadomość, że ingerowanie Izraela w przyjaznych mu krajach niszczy ich demokrację, osiągnęła taki punkt, w którym ludzie w Kongresie, mediach, a nawet w Białym Domu zaczną słuchać.

  Philip Giraldi
  https://kresy.pl/publicystyka/rosnie-opor-przeciwko-izraelowi/
  ===========

  Pies zaczyna zauważać, że majta nim ogon…..
  Pocieszające.

 221. mag
  5 grudnia o godz. 15:56

  @jobrave & all
  Dlaczego @Saldo może bezkarnie wyżywać się na mnie, pisząc różne obraźliwe bzdury, a ja nie mogę liczyć na interwencję moderatora, choć wiele razy o nią prosiłam?
  Dla świętego spokoju powinnam w ogóle przestać się udzielać na tym blogu, ale dlaczego to ja mam oddać pole walkowerem, a nie @Saldo, którego wpisy są raczej bojkotowane, co nie trudno zauważyć?
  Myślę, że nie zwracanie uwagi na jego popisy to stanowczo za mało. To go tylko rozzuchwala. Wciąż mam nadzieję, że blogowe Koleżeństwo zdecydowanie da mu odpór w imię dobrze pojętej solidarności.
  Pozdro
  _____________________________________________________
  @Mag,
  Ja kompletnie tego nie rozumiem. Wypowiadałem się już w tej sprawie. Wiem, że chodzi o jakieś zaszłości z czasów, kiedy mnie tu jeszcze nie było, o jakieś Twoje antysemickie komentarze sprzed lat. Ja nie wiem, czy tak było, czy nie było. Te, które czytam od czasu mojej bytności na blogu, wg mnie takie nie są. A skoro nie są, to SM powinien czuć się usatysfakcjonowany, że osiągnął swój cel. Dlatego zwracam się do SM:- Powód do strofowania Mag, jeśli kiedykolwiek istniał, ustał więc daj jej -po prostu- spokój, bo rzeczywiście częstotliwość tego, daje podstawy do uznania tego, jako nękanie. Myślę, że masz sporo, naprawdę mądrych rzeczy, do powiedzenia, a ten permanentny atak na Mag, wg mnie mądry nie jest. Jeśli cokolwiek Ci zawiniła, to jej wybacz, a jeśli nie, to tym bardziej oszczędź jej tych ciągłych wyrzutów. Myślę, że tak będzie znacznie fajniej – dla wszystkich. Pogódź się z nią i rozejrzyj się… za innymi ofiarami 🙂

 222. @ALL
  Pewnie wszyscy Państwo oglądaliście wzruszającą uroczystość w Waszyngtonie.
  Widząc tych wszystkich prezydentów razem, słuchając przemawiających, przypominałem sobie czasy po wyborze p. Komorowskiego i wybuch nienawiści pewnego szkodnika, który nie uznał wyniku wyborczego, a potem bojkotował różnego rodzaju, ponadpartyjne spotkania. Spotkania dla dobra kraju – powiem z należnym patosem.

  To ten szkodnik wprowadził do obiegu publicznego kłamstwo, że to PO „stworzyło przemysł nienawiści”.
  Wyzywał tzw „gorszy sort” od „komunistów i złodziei”. I kłamał, kłamał, jak najęty, odwracał kota ogonem, spaskudził politykę, podzielił Polskę. Ten niby „rzymski-katolik”, wierny ewangelii wielki patriota.

  Słuchając o serdecznym związku Zmarłego i jego konkurenta, który odebrał mu druga kadencję, wszyscy w Polsce przypomnieli sobie, jak szkodnik utworzył i finansował „przemysł nienawiści” skierowany do legendarnego przywódcy Solidarności, symbolu historycznych przemian w KDL, człowieka, który jest w niektórych krajach jedynym skojarzeniem z Polską.

 223. @mag, 16:01
  Przed chwilą przeczytałem Twoją, Madziu, prośbę o pomoc.
  Natręctwo tego osobnika, nie jest, z jakichś względów, zauważane przez moderatorów.

  Na czym ma polegać moja pomoc Madziu?
  Wydaje mi się, że kiedyś zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy.
  PS
  A już dopisywanie do Ciebie jakiejś innej osoby, ‘magrud’ …

 224. @jobrave, 20:30
  Zarzucanie ‘mag’ antysemityzmu, to tak, jakby u mnie podejrzewać młodość.

  Piszesz, że nie znasz całej historii en passant, więc nie wiesz, czy nie ma jakiejś zaszłości i prosisz po chrześcijańsku tego osobnika, aby odpuścił.
  Moim zdaniem Twoja prośba nie dotrze, bo tych próśb było już kilka. Nawet ‘mag’ prosiła.

  Ale zobaczymy…
  Dobranoc, kończę ten wątek.

 225. https://www.tvn24.pl/ma-powstac-partia-ruch-prawdziwa-europa-politycy-komentuja,889701,s.html
  Szetyna ma ma rację , Kaczyński zrobi wszystko by do powstania takiej partii nie dopuścić.

 226. Le Figaro o fenomenie Putina. https://pl.sputniknews.com/swiatowa_prasa/201812059335759-Sputnik-Le-Figaro-Putin-sukces-zachodni-przywodcy-geografia-oswiata/
  Przydałby się taki geniusz w Polsce. A tak to macie Wałęsę, Jankowskiego i Dudę.

 227. Ludzie przeminą, a drogi pozostaną i będą służyć pokoleniom, o ile nie zniszczymy naszej wspólnej planety.
  Zachęcam jednak wszystkich podróżujących do rozwagi, a uprzejmych kierowców widzę coraz więcej.
  Tutejszych komentatorów lubię i do niczego nie przymuszam, bo po pierwsze innych nie sądzę, a po wtóre jakby nie iskrzyło na złączach prąd by nie płynął
  Zatem uszy do góry, jak dawno temu mówiła pewna urocza panienka

 228. stasieku, 15:54 z swoim IQ nie może pojąć że Rydzyk to nie jest taki sobie
  zwykły ksiądz biznesmen, za nim stoi ktoś czego stasieku ze swoim IQ nigdy
  nie pojmie – no bo niby jak.

 229. Oglądałem zdjęcia Lecha Wałęsy z amerykańskimi politykami w czasie uroczystości pogrzebowych George’a Busha.
  Wielką estymą cieszy się przywódca SOLIDARNOŚCI za Oceanem

 230. Jobrawe
  „Ja kompletnie tego nie rozumiem.”
  A mnie wydaje sie , ze owszem . Przyczyna jest nadmierna rozpoznawalnosc
  ” Coś mi zjadło początek postu ” to cos jak OTUA w Waszyngtonie .
  Bm przesadzam ale to taki moj „diablu ogarek” bo rzeczywiscie ..” A jaki stroj jest odgowiedni ? ”
  Prawdopodobnie nikt spoza „polskiej delegacji” nie wie o co chodzi bo po co

 231. Kompletnie nie rozumiem, co ludzi nad Wisłą i Wartą może obchodzić biadolenie tzw. progresywnych publicystów i czasopism amerykańskich o tym jakim „wasp’em” był George Bush Snr. i ile ofiar ma na koncie. Chyba, że jest to przejaw górnolotnego idealizmu i nadymanego mędrkowania o świecie hen za górami za lasami.

  Bo w Polsce w dramatycznych i niepewnych wydarzeń upadku komunizmu ofiar nie było. Zero. I to pod dyktando rzeczonego 41. Prezydenta USA. Prof. Rotfeld tak to ujmuje, a ma pamięć najwidoczniej lepszą niż nadymani mędrcy blogowi: … George Bush senior odegrał niezwykle ważną rolę w tym, żeby przemiany w Polsce przebiegały w sposób pokojowy. Uważał, że ze względu na niepewność rozwoju sytuacji w Rosji, na ten okres przejściowy, należy namówić polską opozycję demokratyczną, ażeby umożliwiła generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu zostanie przez krótki okres prezydentem. Co oczywiście nie mogło się spotkać z dobrym przyjęciem w Polsce. Ale autorytet Busha był taki, że ten wybór doszedł do skutku, choć – jak pamiętam, byłem wtedy za granicą – zdaje się, że został wybrany jednym głosem.

  Albowiem polska realpolitik wymaga chłodnego i zrównoważonego pomyślunku, a nie idealizmu i to starczego, jak mi się zdaje. Prof. Rotweld ujmuje to tak: … dla bezpieczeństwa Polski dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi są elementem absolutnie fundamentalnym i że nikt i nic amerykańskiej obecności w Polsce nie może zastąpić. I dobrze się stało, że taka obecność jest, nawet jeżeli ma charakter bardzo symboliczny. Bo trzeba sobie powiedzieć, że jedna brygada czy nawet dwie brygady nie zmieniają sytuacji od strony pola walki. One sygnalizują to, że każda sytuacja wymaga rozwiązania pokojowego.

  http://wyborcza.pl/7,82983,24246923,prof-rotfeld-pogrzeb-george-h-w-bush-tesknimy-za-umiarkowaniem.html

 232. Pan Ludwik Stomma felietinista POLITYKI proponuje dzisiaj podróż wzdłuż 52. równoleżnika, a nawet ustanowienie święta tegoż w sprzyjającym okresie, między piątym a dziesiątym lipca.
  Niezmiernie mi miło jest poprzeć tę oddolną inicjatywę jako miłośnikowi podróży wszelakich, wielokrotnie przekraczającemu tenże równoleżnik tam i z powrotem

 233. nadymane mędrkowanie o świecie:
  „…Bush kierował CIA gdy ściśle współpracował z latynoamerykańskimi szwadronami śmierci zgrupowanymi w ramach operacji Condor, (…) w operacjach terrorystycznych w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej – w tym program Phoenix w Wietnamie i zamach stanu z Chile w 1973 r. przeciwko Chile Salvadorowi Allenowi…”
  i dalej:
  „…Należy uznać wojny Busha w Panamie i Zatoce Perskiej za nieuzasadnione zabójstwa.(…) Zabójstwa w Panamie były na mniejszą skalę niż w Zatoce Perskiej, ale wciąż było przerażająco: Human Rights Watch napisał, że nawet ostrożne szacunki śmiertelnych ofiar cywilnych sugerują, że „zasada proporcjonalności i obowiązek minimalizowania szkód dla cywilów nie były wiernie przestrzegane przez najeżdżające siły amerykańskie”. Cywile nie otrzymali zawiadomienia. Sejsmograf University of Panama zaznaczony 442 główne eksplozje w ciągu pierwszych 12 godzin inwazji, około jednego wielkiego wybuchu bomb co dwie minuty. Pożary pochłonęły głównie drewniane domy, niszcząc około 4000 domów. Niektórzy mieszkańcy zaczęli nazywać spustoszoną dzielnicę Panama City w El Chorrillo „Guernica” lub „małą Hiroszimę”. Po zakończeniu działań wojennych ciała zostały przerzucone do masowych grobów. „Pochowany jak psy” – powiedziała matka jednego z cywilnych zmarłych.
  i dalej dla blogowiczów którzy nie skorzystali z tłumaczenia:
  „Potem nastąpiła Autostrada Śmierci w Zatoce Perskiej. 26 lutego 1991 r. Naloty amerykańskich lotników zmasakrowały tysiące Irakijczyków uciekających z Kuwejtu w jasnym odosobnieniu na drodze do Iraku. (…) Była to skazana na zagładę droga ucieczki dla Irakijczyków próbujących zbyt późno uciec z Kuwejtu. Cztery dni po alianckich atakach powietrznych i naziemnych zamieniła tę drogę w płonące piekło, trasa pozostaje makabrycznym dowodem na to, że zniszczenie spadło w dół, gdy żołnierze iraccy uciekli w poniedziałek w nocy. Mila po zniszczonej wraku milowej autostradzie wyglądała jak zamarznięta w połowie bitwy. Resztki zwęglonego ciała wciąż przylgnęły do ​​drzwi samochodu … ” Jeremy Scahill ” Intercept „napisali na Twitterze przypomnienie, że Bush celował w infrastrukturę cywilną w tej wojnie, w tym 13 lutego bombardował schronisko Amirijja w Iraku, w którym zginęło ponad 400 cywilów.”
  @teo, potraktowanie ludzkich tragedii, bólu i śmierci w sposób tak cyniczny, wyklucza cię człowieczej rodziny.

 234. Nadymanego mędrkowania mamy ciąg dalszy (2:32).
  Bo we wpisie o 3-4 milionach śmiertelnych, zwanych „trupami” na koncie G. Busha snr, (22:13) mamy nadymanie się, nadymanie bezgraniczne liczb i mędrkujące pomijanie faktów dotyczących Polski i jej wychodzenia z sowieckiego jarzma. I udziału w nim tegoż Busha.

  Ofiar śmiertelnych w wojnie o wyzwolenieni Kuwejtu, sankcjonowanej przez ONZ, w której wzięła kolacjia kilkudziesięciu krajów i która pokryła Ameryce koszty operacji, było w armii irackiej mniej niż 50 tysięcy. Cywilnej ludności zginęło znacznie mniej, głównie Kuwejtczyków. Oczywiści tragicznych, niepotrzebnych, spowodowanych przez agresję irackiego dyktatora. Potępił go cały świat i obarczył winą za te ofiary. Ale nagle mamy wybuch prawdziwego cynizmu – „Bush celował w infrastrukutrę”, „Irakijczyków próbujących zbyt późno uciec”, … itp porównania do Guerniki, Hiroszimy … bezrozumne niby analizy niepotrzebnej wojny dla potrzeb antyamerykańskiej propagandy.

  I te uniesienia „wykluczam cię”. Proszę mnie jeszcze zróżniczkować i scałkować, dla porządku.

 235. @ teo

  Tak Cie postrzegają ludzie których profesją jest „dymanie”.
  Z katolickim:
  ” i odpuść nam nasze winy”
  Pozdrawiam.

 236. @

  Bandyci na wolności, prokuratura ściga ofiarę. Jak były wiceszef KNF podpadł SKOK-owi Wołomin?
  W sprawie SKOK-u Wołomin KNF działała szybko i skutecznie. Tymczasem od pierwszego zawiadomienia prokuratury o nieprawidłowościach w Wołominie minęło przeszło pięć lat i mimo aresztowań sprawa jest daleka od zakończenia.
  Za to prokuratura w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie możliwego niedopełnienia obowiązków służbowych przez byłe kierownictwo KNF. Według prokuratury nadzór bankowy mógł wcześniej wykryć aferę w Wołominie. Kasie Krajowej, która przez lata miała obowiązek nadzorować SKOK-i, prokurator zarzutów nie stawia.
  http://wyborcza.pl/7,155287,24239173,bandyci-na-wolnosci-prokuratura-sciga-ofiare-jak-wojciech.html#nowaZajawkaGlownaMT

 237. @

  Marek Chrzanowski jako szef KNF wynajął za 131,6 mln zł biurowiec – mimo zastrzeżeń działu prawnego. Odpowiednią opinię napisał radca Grzegorz Kowalczyk. To jego nazwisko padło w korupcyjnej propozycji dla Leszka Czarneckiego.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24247421,piekna-i-wielka-kasa-knf-wyborcza-ujawnia-jak-komisja-wynajmowala.html#nowaZajawkaGlownaMT

 238. @

  Listopadowy trend na giełdach (mocne spadki), trwa nadal w grudniu.

 239. @jobrave, @stasieku
  5 grudnia o godz. 10:14

  Są – po prostu -jakieś limity dla stacji komercyjnych.

  Wystarczy przyjąć do wiadomości kto wydaje koncesje.
  Generalnie rządzący nie lubią stacji komercyjnych. ( patrz Trump i CNN, MSNBC … ) Dochody czerpią z reklam i gonią za oglądalnością, więc jak trafią na jakis smaczny kąsek to się nim w widzami podzielą. A rządzący najchętniej chcieliby mieć zmonopolizowane media będące echem rzadzących ( rządzącego ). I wszystko jasne…

 240. e do x czyli @teo w domu wariatów
  Całe to przewrotne tłumaczenie, kłamstwa oraz napaść w jednym brzmi jak wyznanie konkubiny awanturnika, pijaka i postrachu całego osiedla: „a mnie to on nie bije”.
  @teo, ty przedstaw kontrargumenty autorowi tekstu, niejaki Greg Grandin (ksywa?) a nie wciskaj nam swoich pobożnych życzeń.

 241. @jobrave
  5 grudnia o godz. 12:45

  Z ciekawości przeliczyłem 40mln (KNF) na butelki parkowej i wyszło 1 869 158,878504673 To trochę dużo zważywszy, że do zaprawienia sie potrzeba jednej lub dwóch butelek i taka jest perspektywa myślenia tej części elektoratu.
  Przeliczylem to na lata licząć jedną butelkę na dzien, wyszło 5120 lat.
  To jednak abstrakcja…

 242. @

  Jacek Dubois:

  Złośliwi twierdzą, że w czasie wizyty w USA wszyscy zachwycają się Lechem Wałęsą, a nikt nie dostrzega Prezydent Dudy. Nie dajmy się omamić przecież to Prezydent Duda przejdzie do historii za zdjęciem z koniem, a Prezydent Wałęsa nie.

 243. Banderowcy wynoszą swojego „guru” na ołtarze. Tak sobie myślę,że świnie górą. Co na to Żakowski.

 244. marynarka z Matką Boską w klapie
  https://opinie.wp.pl/marcin-makowski-pogrzeb-to-nie-miejsce-na-polityke-lech-walesa-powinien-o-tym-wiedziec-6324361372546689a
  Żałuję że mam taki trefny akcent, zaraz pytają skąd pochodzę.

 245. @

  Przem.Szubartowicz:

  Entuzjastyczne przywitanie Wałęsy przez Clintonów i Obamę pokazuje, że przyczajki Dudy w korytarzu, by spotkać Trumpa, mają symboliczny wymiar.

  Legendarny przywódca „S” w koszulce z napisem „Konstytucja” więcej dobrego robi dla Polski na świecie, niż prezydent samotnej wyspy PiS.

 246. Jedni wierzą w KONSTYTUCJĘ drudzy w Matkę Boską. Obojnactwo nie jest zabronione. Tak sobie myślę dlaczego MB może być na pogrzebie a świecki symbol KONSTYTUCJI nie. Wszak pogrzeb był świecki a nie religijny. Szacunek do KONSTYTUCJI jest miarą patriotyzmu bo to świeckie pismo święte.

 247. @

  Jaka jest różnica między Wałęsą w USA a Dudą w USA?
  Z Wałęsą każdy chce sobie zrobić zdjęcie.
  Duda by chciał sobie zrobić zdjęcie z każdym.

 248. @

  E. Smolar:

  ”organizacja szczytu
  klimatycznego w
  Katowicach to tak jak zrobić
  konklawe w burdelu”

 249. Dywagacji profesora cd.

  Nastepnie podejmuje mozolna probe wewnatrzunijnych reform i powraca do mantry polskich i wegierskich politykow o panstwach narodowych
  Jesli federacja jest samobojstwem, to panstwa narodowe juz mielismy, mielismy rowniez dwie wojny w miedzyczasie oraz jedna dluga zimna.
  Profesor uzywa przy tym studenckiego argumentu z wiatrakiem i piernikem podajac przyklad Wegier i Austrii i ich s t o s u n k u do problematyki transportu morskiego. Tu konczy sie wiedza profesorska o Europie, bo nie wie on, ze wlasnie te kraje (zapomnial o Czechach oraz Slowacji) maja szczegolny interes w tym obszarze, ba maja interes w rozbudowywaniu wlasnych nabrzez u sasiadow moze budowaniu wlasnej lub leasingowaniu floty.
  Profesor preferuje elastyczne zasady i glosi, ze integracje europejska nalezy zdecentralizowac, nie mowi, ze to znaczy rozwiazac U n i e. Na szczescie nie wie, ze Unia moze przetrwac bez jego dobrych rad i bez krajow czlonkowskich, ktore partout odmawiaja wspolpracy z innymi.
  Jednoczesnie proponuje szereg o-srodkow zarzadzania w roznych miejscach Europy. Pomysl jest w zasadzie niezly, bo tak przeciez funkcjonujue np. Federacja Niemiecka, funkcjonuje dobrze. Wczesniej jednak porownywal tense professor federacje z samobojstwem Unii.

  PS

  Info dla Zabki: pogrzeby panstwowe zawsze sa polityczne…

 250. jeszcze jedna bolesna historia i jej rozwiązanie, myślę że już ostateczne
  https://parenting.pl/chlopiec-stal-sie-symbolem-oblezonego-aleppo-zobacz-jak-wyglada
  A ten komentarz?, nie bardzo rozumiem:
  „Historia nagrania ma drugie, polityczne dno. Po wywiadzie w syryjskiej telewizji ani Omran ani jego rodzina nie pojawiali się już w mediach.”

 251. żabka konająca
  6 grudnia o godz. 2:32
  W jednaj z amerykańskich książek o siaiej, której szefem był zmarły Bush, autor nazwał tę agencję, „agencją katów”. Miał chyba na myśli nie tylko Allende, Kadafiego lub Saddama, ale tysiące ludzi zabitych w zamachach, otrutych i zabitych według nowego sposoby przez drony. A Bush miał piękny pogrzeb, nawet ze łzami i z konstytucją na koszulce. To on także wykiwał Gorbaczowa, że NATO ani o cal na wschód.

 252. @

  Zatrzymanie byłego szefa KNF. „Klasyczne działanie odwetowe”?
  „To akcja polityczna, zemsta za ujawnioną ostatnią aferę #KNF”

  Więcej: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24247780,zatrzymanie-bylego-przewodniczacego-knf-sa-pierwsze-komentarze.html#s=BoxOpMT

 253. Pan Adam

  “Zatrzymanie byłego szefa KNF. „Klasyczne działanie odwetowe”?
  „To akcja polityczna, zemsta za ujawnioną ostatnią aferę #KNF”

  Zemsta na kim? Gdyby zatrzymano p. Leszka Czarneckiego czy dziennikarzy ktorzy napisali o aferze to moznaby twierdzic ze to zemsta, a tak?

  ml

 254. Dwoje złych ludzi, agresorów i podżegaczy wojennych; Trump i wąsaty Bolton wystosowali 60 dniowe ultimatum do Putina. W sprawie jakichś rakiet typu INF, rzekomo bliskiego zasięgu. /500 do 5000km/. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wladimir-putin-rosja-zareaguje-na-wycofanie-usa-z-inf/2hy0fex
  Świat ma tysiące takich i większych jeszcze rakiet z głowicami atomowymi, zdolnymi zniszczyć świat kilkakrotnie i nie pozostawić na globie śladu życia. Czy dla kogoś jest ważne od jakiej rakiety zginie, krótkiego czy długiego zasięgu? A oni ultimatum i to jeszcze do Putina! Szaleńcy lub zbrodniarze. Czy nie lepiej rozmawiać i szukać rozwiązania. Po co w ogóle wydawać 1,8 biliona dolarów na broń, kiedy świat znajduje się na progu katastrofy ekologicznej i ludzie wymrą zatruci i zatopieni oceanem?
  Putin albo wyśmieje się z tych szaleńców albo przekaże im swoje ultimatum. Zażąda wycofania się Europy, z Morza Czarnego, krajów Bałtyckich, Polski, Rumunii i całej Afryki. Oni tutaj nie mają co robić. Ma dość siły aby to udowodnić. Niech dalej żyją na zagrabionych krwawo ziemiach Indian, bestialsko , ludobójczo zamordowanych.
  Dziś wszyscy dostaną prezenty z okazji świętego Mikołaja.

 255. @stasieku, @zetus1,
  Sorry, że tak zbiorowo Was traktuję, ale chciałbym jeszcze pociągnąć wątek mediowy, a odnoszę wrażenie, iż obaj jesteście zainteresowani tą sprawą.
  Stasieku powiesił na TVN24 kilka zdechłych psów, a ja właśnie mam ochotę je zdjąć :).
  Moim zdaniem TVN24 daje radę zarówno w części informacyjnej, jak publicystycznej. W tej pierwszej dziennikarze prowadzący serwisy informacyjne odczytują po prostu depesze, nie wtrącając aluzji, epitetów, nie puentują, podobnie korespondenci zagraniczni i terenowi. Suchy, obiektywny przekaz, nie zwierający komentarzy. Te, jeśli już, to wygłaszane są osobno i nie przez dziennikarzy ani przez prowadzącego serwis, lecz przez osoby zewnątrz. I tak np. z Nowoczesnej odeszło ośmiu posłów, o komentarz poproszono kogoś z Nowoczesnej, PO, Teraz, a nawet jakiegoś polityka z PiS. Wcześniej, w sprawie KNF i w innych sprawach było podobnie. Do programów publicystycznych zawsze są zapraszani politycy wszystkich liczących się opcji, a od czasu do czasu przedstawiciele planktonu. Nawet Monika Olejnik w swojej „Kropce nad i” daje szanse wypowiedzenia się politykom z różnych stron polskiej sceny politycznej. Czasem te wywiady są słabsze, ale trzeba pamiętać, że ich jakość-w dużej mierze – zależy od interlokutorów. Jeśli rozmówcą Olejnik jest Kempa, Sasin albo im podobni, to jakość automatycznie spada, ponieważ oni nie odpowiadają na pytania. Olejnik np. pyta Kempę dlaczego nie wydrukowano wyroków TK, a Kempa: „Pani redaktor, ja chciałam tylko zauważyć, że wyście twierdzili, że nie da się wprowadzić 500 +, a myśmy pokazali, że się. My dotrzymujemy obietnic wyborczych.” Olejnik pyta, jak wygląda pomoc dla uchodźców (Kempa jest pełnomocnikiem rządu ds. pomocy) – Kempa odpowiada, Olejnik zadaje kolejne pytanie,niemające związku z poprzednim, a Kempa: „Ale niech pani redaktor pozwoli, że dokończę.” I tak w kółko i nie na temat.

  Niedawno Mauro przyczepił się do „Szkła kontaktowego”, dowodząc, że ten program robi ludziom wodę z mózgu, że widzowie traktują „Szkło” jako źródło informacji. No dajcież spokój! Przecież to program satyryczny, kabaretowy niemalże i trzeba być naprawdę opóźnionym w rozwoju, żeby jego zawartość traktować, jako program informacyjny lub poważną publicystykę.
  Co ciekawe jednak, TVPInfo też ma takie swoje „szkło kontaktowe” – tu informacja o tym programie, który jest odpowiedzią na tefałneowskie „SzK”, zaczerpnięta z wikpedii:

  „Program (‚W tylewizji’ -przyp. mój) jest podsumowaniem najważniejszych wydarzeń dnia (głównie politycznych) z Polski i ze świata. Ma on charakter humorystyczny, w którym prowadzący – dziennikarze i satyrycy – rozmawiają ze sobą w studiu, oglądają materiały przygotowane przez reporterów, wysłuchują telefonów od widzów i czytają wpisy na Twitterze. Szefem programu i jednym z prowadzących jest Marcin Wolski, który zawsze na początku wydania krótko komentuje najważniejsze wydarzenie (w zmienionej formule komentarz wstępny wygłasza jedna z osób prowadzących), a na końcu czyta swój własny wiersz satyryczny. Od 3 października 2016 po zakończeniu programu emitowany jest W tyle wizji extra, w którym omawiany jest jeden temat.”
  Oglądałem to dość często – rzecz żałosna, z grubej rury prymitywne podśmiechujki, bon-moty spod budki z piwem przecież tam sam kwiat publicystyki i satyry: Ziemkiewicz, Warzecha, Janecki, Wolski, Pietrzak.

  Publicystka w TVN24 jest na przyzwoitym poziomie. Podoba mi się i „Tak jest” i „Fakty po Faktach”, coniedzielna „Kawa na ławę”, ktora sporo zyskała dzięki odejściu bezpłciowego Rymanowskiego – Piasecki, który go zastąpił jest nprawdę świetny i oczywiście „Loża Prasowa” (szkoda, że Gospodarz tak rzadko tam gości). No i codziennie jakiś reportaż dotyczący ważnych, aktualnych wdarzeń -cykl „Czarno na białym”.

  Jest jeszcze PolsatNews, który od niedawna jakoś złagodniał, Gozdyrze przycięto pazurki, o Hawryluk nawet nie ma co wspominać, natomiast bardzo się rozpanoszył krypto-pisowiec, arogant i krzykacz. Jankowski.

  Dziś TVN24 to jedyny kanał tv o jakim- takim zasięgu, więc trzeba go hołubić, a jak zajdzie konieczność, to nawet go bronić orężem w postaci „ulicy i zagranicy” 🙂

 256. @ neospasmin
  6 grudnia o godz. 10:25
  Pan Adam
  Zemsta na kim?

  Jak to na kim?
  No, na Tusku.
  A jak wróci !!!

 257. @

  Leszek Balcerowicz:

  PiS opóźniał objęcie SKOK nadzorem KNF. Gdy to nastąpiło, ujawniono straty rzędu 5 mld zł. Prokuratorzy w Szczecinie zlecili zatrzymanie W. Kwaśniaka i 6 innych b. urzędników KNF za rzekome opóźnienia ws SKOK Wołomin! Twórca SKOK- G. Bierecki jest senatorem PiS.

 258. @

  Mimo, iż powszechnie wiadomo, iż „zasoby intelektualne” dobrej zmiany są delikatnie mówiąc dość skromne, to od czasu do czasu dech zapiera, gdy wsłuchać się w prawicową argumentację.

  Oto znana z „niebanalnych” pomysłów posłanka PiS Bernadeta Krynicka pokusiła się o ocenę stanu duchownego. Ze szczególną czułością i zrozumieniem pochyliła się nad zjawiskiem pedofilii.
  „Trzeba zrozumieć w końcu, że ksiądz to jest człowiek, a nie postać święta, jak każdy, i ma prawo do popełnienia pewnych grzechów, błędów – palnęła w programie „Polska i świat” w TVN24.
  https://koduj24.pl/tego-jeszcze-nie-bylo-prawicowa-poslanka-z-wyrozumialoscia-o-pedofilii-wsrod-duchownych/?fbclid=IwAR3cX7ZlZRiCRxOyf43NaePEYEbdm7quWlhBrd5MWh0OJz45LMWcHpu6aKg

 259. Jobrave, opisałeś te TV (wszystkie) prawie wyczerpująco, dodałbym jeszcze straszne niechlujstwo językowe, trajkotanie tak szybkie że nie łapie się niektórych słów, zbyt głośny podkład muzyczny, dukanie i jąkanie się niektórych prowadzących audycje, ( te eee, yyyy ) , przerywanie rozmów i powoływanie się na niby własne przykłady. Czy na takie intratne stanowiska w telewizjach nie przeprowadza się castingów ?

 260. Czy to się komuś podoba, czy nie, Wałęsa zawsze będzie symbolem Polski, symbolem tego, co świat ceni w nas najbardziej. Może słusznie, może niesłusznie. W ubiegły piątek był u mnie pielęgniarz, który zmieniał mi opatrunek, niespełna 0. letni Jamajczyk. Gdy się dowiedział, że jestem Polakiem, uśmiechnął się powiedział: „Łolesa”. Nie „Wyborowa”, nie „Żubrówka”, nie „Ogórki konserwowe w zalewie octowej”, nie John Paul The Second, nie Maksymilian Kolbe, nie Lech i Jarosław Kaczyńscy, nie Skalski, nie Zumbach, nie Szopen, nie Skłodowska-Curie, lecz „Łolesa”, a na twarzy każdego, kto to wypowiada, pojawia się uśmiech sympatii.

 261. lecher
  6 grudnia o godz. 11:55

  Jobrave, opisałeś te TV (wszystkie) prawie wyczerpująco, dodałbym jeszcze straszne niechlujstwo językowe, trajkotanie tak szybkie że nie łapie się niektórych słów, zbyt głośny podkład muzyczny, dukanie i jąkanie się niektórych prowadzących audycje, ( te eee, yyyy ) , przerywanie rozmów i powoływanie się na niby własne przykłady. Czy na takie intratne stanowiska w telewizjach nie przeprowadza się castingów ?
  _____________________________________________________
  Castingi pewnie jakieś są, ale kryteria pewnie znacznie łagodniejsze. Kiedyś od lektorów, dziennikarzy telewizyjnych, radiowych wymagano więcej, dziś wystarczają podróbki.

 262. Ale są też dobre wiadomości. Nord 2 ma ponad 350 km a Most Krymski część kolejowa na ukończeniu. Tak sobie myślę co jankesi i banderowcy wymyślą na powyższe fakty z zawiści. Podłożą kolejną świnię.

 263. @adam100
  6 grudnia, g.11:49 & all (koniecznie z uwzględnieniem @neospasmina
  Mleczko zawsze ma rację.
  https://static.polityka.pl/_resource/res/path/c8/80/c8802f2a-063d-40ba-9285-bbad9eed1db6_830x830

 264. mag
  6 grudnia o godz. 12:35
  @adam100

  HaHaHa 🙂

 265. @adam100
  Odniosłam się do Twojego wpisu z g.11:41. Ot, minuty mi się pomyliły.
  Pozdro

 266. SS
  Most krymski ma mieć długość życia smartfonu.
  Postoi co najwyżej 10 lat , a potem sam rozleci się ze starości,
  Jak ruskie imperium.

 267. @jobrave, 11:38
  Cześć przyjacielu blogowy!
  To się zdarza często na blogu.
  Piszesz „Stasieku powiesił na TVN24 kilka zdechłych psów”
  a ja skrytykowałem TVN Fakty, kanał informacyjny, dostępny w naziemnej-cyfrowej telewizji.
  (pisz, proszę moja ksywkę z małej litery, nawet po kropce. To słowo internetowe, jak @ adres)

  Choć prawo p. Kawaśniewskiego „kto ma telewizję, przegrywa wybory” stosował p. Tusk i miał 2 kadencje, teraz myślę sobie, że jakiś niepisowski kanał informacyjny, szeroko dostępny, mógłby pomóc demokracji.

  Dalej, ‘jobrave’, przyglądasz się audycjom TVN24 i masz rację – odbiorcy kablowi mają lepszą ofertę.
  Ale powtarzam, moje „psy” były wieszane na multipleksie ogólnodostępnym, gdzie szaleją w TVP Info wymienieni przez Ciebie komisarze polityczni genseka.
  O p. Ole. zdania nie zmienię, codziennie mnie skręca głupota pytań, nic ciekawego nie płynie z audycji, takie omówienie wpadek politycznych, takie płytkie plotkarstwo i próby postawienia rozmówcy w niezręcznej sytuacji. Pytania skierowane do „poddanych” o stosunek do jakiejś decyzji „króla”, albo pytanie „co król miał na myśli” uważam za idiotyczne.

  Oczywiście walka o dusze wyborców toczy się w sieci. W tej kampanii opozycja już nie śpi, tak, jak w 2015 roku.
  My pełnimy na ‘en passant’ swoją skromną, agitacyjną, społeczną rolę.

  Pozdrawiam serdecznie

 268. Symetryczny
  Tak naprawdę to wogóle nie zamierzamy ginąć i to od żadnych rakiet i najlepszym warunkiem aby do tego nie doszło , jest strageczna równowaga sił i po to te wszystkie układy międzynarodowe i ograniczenia zbrojeniow , ktore Putin właśnie łamie .
  Płonna twoja nadzieja , ze Putin jest taki durny jak ty i rozpocznie wojnę atomową .
  Dogadają sie i świat wróci do równowagi

 269. @ stasieku/jobrave,

  Jak tu (jako redaktor) prowadzić rozmowę z takę panią Kempą czy (ostatnio) z panem Żalek (Żalkiem) ? Nie da się chyba kulturalnie. Trzeba by, tak jak w sejmie, wyłączać mikrofon – pani/pan pieprzy od rzeczy!, albo po prostu nie zapraszać. O to osobiście mogę winić Olejnik – jak nie jest w stanie kontrolować wywiadu, niech nie zaprasza takiego np. Sasina.
  Lustrzana sytuacja, czy opozycja powinna występować w TVPis? Kiedyś zastanawiano się nad bojkotem, ale te plany spełzły chyba na niczym?

 270. @jobrave
  Jeszcze jedno.
  Krytykując ‘plastikowość’ Tuska, pisaliśmy (plural, bo pamiętam wiele postów o tym) często, że na obelgi/kłamstwa/insynuacje muszą być odpowiedzi ADEKWATNE. W poprzedniej epoce politycznej tylko dwa nazwiska mówiły szczerze i konkurentach. PP Niesiołowski i Palikot.
  Symetryści (tak, tak, już wtedy było ich kilkoro, z dobrymi, wpływowymi nazwiskami) poddawali „pryncypialnej, partyjnej krytyce” takie wystąpienie (nie zapomnę) p. Palikota, który po zarzutach z trybun, że Tusk, Komorowski z Putinem zamordowali najwybitniejszego prezydenta, zwołał na Krakowskim Przedm. konferencję, na której oświadczył, że to Kaczor ma krew na rękach, bo wysłał tam brata, aby ten ratował przedwyborcze notowania.

  Pytam się Towarzystwa: mamy jakiś, szeroko-dostępny kanał telewizyjny, na którym dziennikarze przerywają kłamcy, a nie kiwają głową, zanurzeni w scenariusz i niesłuchający rozmówcy.

  Czasami, z ciekawości przełączam kanał na Wiadomości/TVP Info i już po chwili źle się czuję. Pamiętam stan wojenny i Dziennik Telewizyjny.

  Teraz obserwuję kanały info. Polsatu.
  Na razie, oprócz min, grymasów, takich niby nieistotnych objawów sympatii/antypatii u p. Gaw i p. Rym. trudno mi postawić zarzuty nieuczciwości dziennikarskiej.

  Nara

 271. W sprawie Kaczyński kontra Wałęsa, sąd powinien wydać sprawiedliwy wyrok, czyli uniewinnić byłego prezydenta.
  W uzasadnieniu powinien napisać, że zarówno powód jak i pozwany opierają się na przesłankach mających cechy subiektywne, ale niesprawdzalne skoro trwa jeszcze ustalanie przyczyn katastrofy.

  Wiemy, że w czasie lotu bracia rozmawiali. Jak wpłynęła ta rozmowa na stan i decyzje dysponenta lotu, w świetle dotychczasowych badań nie wiadomo, ale strony procesu, każdy z osobna, może mieć w tej kwestii własne zdanie, czyli remis. W takiej sytuacji brak niepodważalnych dowodów działa na korzyść pozwanego, tym bardziej, że troska o brata powinna w tamtych warunkach pogodowych wpłynąć na wyobraźnię powoda.
  Ogłaszają wyrok, Wałęsa ma przeprosić

 272. Blokada torów w Pruszkowie. Jestem przeciw wszelkim blokadom dróg. Co mają do tej sprawy pasażerowie pociągów?
  Przecież podwykonawcom firmy Astaldi rząd postanowił uregulować należności

 273. mag
  6 grudnia o godz. 12:35
  @adam100
  6 grudnia, g.11:49 & all (koniecznie z uwzględnieniem @neospasmina
  Mleczko zawsze ma rację.

  Mój komentarz
  Mleczko świetnie czuje, co w społeczeństwie pulsuje, wystawia anteny na wszystkie strony, gada rysunkiem jak ksiądz z ambony, myśli, naucza, strofuje, karci, przedstawia ile jesteśmy warci.
  Pzdr, TJ,

 274. @jobrave
  6 grudnia o godz. 11:38
  Zgadzam się w 100% z Twoja opinią nt. TVN. Szczególnie cenie sobie TVN24BIS, gdyż jest to jedyna stacja informująca obszernie o wydarzeniach światowych, co mnie szczególnie interesuje. Nieobecność tematyki światowej w mediach państwowych jest szokująca. Widocznie elektoratu to nie interesuje 🙂

 275. adam100
  6 grudnia o godz. 11:41
  „Pan Adam
  Zemsta na kim?”
  Jak to na kim ? Ot, na Mleczce .. chyba , ze ….
  Ten Mleczko ma nadmierna rozpoznawalnosc chyba , ze minuty mi się pomyliły.

  Miedzy nami lowcami rozpoznawalmosci … to kto ma wieksza Mleczko czy Tusk ?
  Mleczko na szybie .. bylby nie wyrazny , (jeszcze nie teraz bo jak on wlasciwie teraz wyglada ?) .

  Pozdro

 276. Trzeba być rusofobem aby nie widzieć Imperium. To nie sędzia powietrze. Tak sobie myślę,że banderowskie kutry to udowodniły. Jak głaskanie ławki z napisem doopa.

 277. @jobrave
  6 grudnia, g.11:57
  Oczywiście , że JK i jego niezłomna drużyna mogą Wałęsie skoczyć, choć chcieliby go utopić.
  Ale w jakimś sensie żal mi LK, którego do granic mega absurdu „upupił” jego upiorny braciszek-bliźniak (Nawet Gombrowicz nie wpadłby na takie urzeczywistnienie „upupiania”).
  Tak, tak, upiorny, bo czego się nie tknie, zwłaszcza jako ostateczna instancja w decydowaniu o każdej dziedzinie życia w naszej Umęczonej, kończy się „nieudaczą” i zazwyczaj kompromitacją.
  @Saldo mortale, którego starałeś się zrozumieć i wpłynąć nie niego tonująco, nie zasługuje ani na uwagę, ani tak grzeczne potraktowanie go przez Ciebie. Bardzo chciałabym zamknąć ten temat, ale rzeczony SM nie daje. „Nadaje” na mój temat nawet wtedy, gdy pojawiam się rzadko na tym blogu. Nazywa mnie nie tylko antysemitką, ale filisterką (!?), wypomina, że pracowałam kiedyś w bardzo przyzwoitym (skądinąd) piśmie Ludowców, którego nie zmogła tzw. komuna. „Zielony Sztandar” ukazuje się od 1932 pod tym samym tytułem do dzisiaj. Przypisuje mi „bycie” jakąś @magrud, której jako żywo nie kojarzę i nie wiem, czy to komplement, czy wprost przeciwnie. @Saldo to wyjątkowo kłopotliwy tutejszy bywalec. Na ogół wkurza, bo jest upierdliwie agresywny i bywa ostro traktowany, ale i nikt go stąd nie wyrzuca. Zresztą zarówno Gospodarz, jak i moderatorzy blogu, mają to gdzieś.
  No i jeszcze jedno, gdy chodzi o gwiazdy PIS i traktowanie opozycji. Wcześniej, czy później nadmuchani bohaterowie pękają jak balony, bo taka jest kolej rzeczy, więc staja się karykaturą „dobrej zmiany”. Krótko mówiąc, wszystko jest a rebours.
  Prawo po pisowsku to de facto bezprawie, kłamstwo to prawda, pierwszy sort społeczeństwa to drugi, bo taka kwalifikacja wskazuje na biernych, miernych i wiernych, czyli ludzi poniekąd ubezwłasnowolnionych (jak to w sekcie) względem guru PIS, który wskazuje co jest słuszne i zbawienne, a co nie. Gorzej nawet, bo
  temu „drugiemu” sortowi przez niego wyodrębnionemu, przypisuje wszystko co najgorsze.
  To się, @jobravku, zaczęło w pale nie mieścić. Przynajmniej mojej. Ja liczę już tylko na jakieś gwałtowne przebudzenie pod naciskiem kolejnych skandali z udziałem PIS.
  Powolutku, pomalutku, ostrożniutko, by nie ranić czyichś uczuć religijnych oraz wiary w Kaczora i ojca Rydzyka utożsamianej z prawdziwym patriotyzmem jest drogą donikąd. Sorry, ale rzygać mi się chce, gdy myślę o tych kłamcach i hipokrytach do potęgi entej.
  Serdeczności

 278. olborski
  6 grudnia o godz. 14:10
  adam100
  6 grudnia o godz. 11:41
  „Pan Adam
  Zemsta na kim?”
  Jak to na kim ? Ot, na Mleczce .. chyba , ze ….

  Co to?
  Mleczko się rozlało?

 279. Lechu przegrał i będzie przegrywał z Kaczyńskim. Jarosław jak kogoś chce obrazić, to nie adresuje swoich plwocin w konkretną osobę i można mu naskoczyć. Lechu jak to on cały, nie rozumie tego i co i rusz będzie musiał jakąś kanalię prawicową przepraszać za to, że została nazwana po imieniu. W podobny dołek wpadł Owsiak z przemiłą panną Pawłowicz. Wszyscy wiemy, że Jurek jest grzecznym gościem, który zbudował coś, czego Pawłowicz nie jest w stanie osiągnąć nawet gdyby zjadła tysiąc rydzyków. Jakim chamem jest ta niewiasta wszyscy wiemy, ale jest równie sprytna jak prezes. Poza tym, ludzie przyzwoici nie chcą z taką osobą mieć do czynienia nawet w sądzie. Podobno jej sąsiedzi robią wszystko, żeby się z nią nie spotkać, nie mówiąc już o otwarciu jej drzwi.
  Wracając do Lecha przyznaję, że na pogrzeb mógł się ubrać jak wszyscy.
  Z tym ubieraniem się stosownie do okazji jest coraz gorzej. Niektórzy myślą, że ignorując dress code stają się przez to niezwykle oryginalni. Mnie to wkurza i potrafię się odegrać takim „oryginałom”. Oni w dżinsach i wytartych koszulkach polo, a ja w garniturze itd. Widzę, że czują się w takiej sytuacji głupio, wyglądają jak ciule, ale i tak robią swoje.
  Szczytem takiego luzactwa był przypadek naszego kuzyna (50 latek), który przybył na pogrzeb swojej matki w kwiecistej koszulce i bermudach. Szczęściem był marzec, a dupek zapomniał, że tu jeszcze czasem jest zima, więc się musiał przebrać w pożyczony garnitur.

 280. Choinka, miałem dopisać „Świnie górą”.
  Pozdrowienia

 281. @adam100
  Dobór zapraszanych do wywiadu gości, chyba należy do wydawców.
  Na pewno prowadzący/a z silnym nazwiskiem, ma czasami większy wpływ.
  Jednak te słuchawki w uchu sugerują, że za jakość rozmowy odpowiadają też ludzie w reżyserce.

  ‘Na mieście’ słychać, że kłótnie i przekrzykiwanie to to, czego oczekuje publika.
  Jednak czytając komentarze po wydaniach, mam wrażenie, że „słuch” wydawców/szefów jest przytępiony.

  Wracając do TVN Fakty.
  Wczoraj na 25 minut programu, 5 minut było poświęcone psu okaleczonemu przez bandytę-właściciela.
  Psiarzom to nastroju nie poprawiło, a wszystkim przypomniało, że oprócz kłamców-pisdzielców, chodzą po polskiej ziemi zbydlęceni ludzie, chamy kwadratowe.

  Pozdrawiam Ciebie ‘adamie100’ i podziwiam Twoją pracowitość.
  Dla ludzi nie dotykających gazet, Twittera, tych unikających radia, some news, które powielasz na blogu, maja wartość.
  Tak trzymać!

 282. @zetus1
  Pełna zgoda, 100/100, w ocenie TVNBis.
  Od dawna oglądam, namawiam znajomych do oglądania, na blogu robiłem reklamę, dodając, że szkoda tej audycji tylko dla wąskiego odbiorcy kablowego.
  Nara

 283. adam100
  6 grudnia o godz. 8:40
  @

  E. Smolar:

  ”organizacja szczytu
  klimatycznego w
  Katowicach to tak jak zrobić
  konklawe w burdelu”

  Czym się różni konklawe w burdelu od konklawe w Watykanie?

 284. BWTB
  6 grudnia o godz. 14:40
  Mam podobna opinie ale bez dopisku ( wyzej ale nww zadymioną )bo chyba sugerowaloby to , ze Red. byl dobrze poinformowany juz w sobote a to bardzo malo prawdopodobne . Gdzie to mialoby byc ew. dopisane , na poczatku , na koncu .. moznaby wpasc w jakis dolek niechcacy . Dopisek za gruby jak na moj gust .

 285. Uogolnienia ocieraja sie o antysemityzm i ksenofobie. Antysemityzm jest trudny w racjonalnym postrzeganiu, gdy z religii przenoszone sa akcenty na rase. Gdy lek zamienia sie w niechec. Gdy koincydencja staje sie regula. Najbardziej ostra forma antysemityzmu jest nienawisc do zydow i jednoczesne oskarzanie ich o spisek, chec opanowania swiata, dominacje nad narodami arabskimi, a nie np. pragnienie bezpieczenstwa i pokojowej egzystencji, co przeksztalca ich w pierwszoplanowych wrogow kazdego czlowieka.
  Zrzucanie winy na wszystkich Zydow za dzialanosc poszczegolnych rzadow izraelskich oraz wyrazanie przy kazdej okazji, jednostronnej krytyki Izraela swiadczy li tylko o przyproszeniu oczu. “Protokoly medrcow syjonu” odwoluja sie do paradygmatu oportunistycznej teorii trwajacego od tysiecy lat spisku.
  Zydzi kryja sie w kazdej organizacji i instytucji. Podporzadkowani sa swojej “centralnej” wladzy. Odnosza sukces. Sa oszczedni, majetni, solidarni etc.. Dziwi mnie rowniez niecierpliwosc moich interlokutorow piszacych o sytuacji w Palestynie i Izraelu, zapominajac calkowicie o roli Jordanii. Pozostalych krajow nekanych przez konflikty wewnetrzne i zewnetrzne nasi blogowi przodownicy intelektualni nie wymieniaja.
  Zapominamy przy tym czesto, ze Europa potrzebowala na tworzenie struktur obywatelskich prawie tysiaca lat. Pamietamy natomiast, opisujac “wystepki” Zydow o trwajacym tysiace lat “spisku” oraz konflikcie.
  Podobnie jest z krytyka Izraela, czesto niezbedna i sluszna. Zapominamy przy tym, ze Izrael jest jedyna “demokracja”na Bliskim Wschodzie. Zapominamy rowniez, ze polityka rzadu izraelskiego, popierana wprawdzie przez uzyskana wiekszosc w Knesecie, krytykowana jest przez mniejszosc, ktora moze stanowic prawie polowe populacji.
  Problem wielostronnie zlozony postrzegamy przewaznie jednostronnie. Niepodzielnie dyskutujemy na temat sprzecznosci zlozonych problemow polityczno-spolecznych bladzac w blogosferze do nikad. Pytania zasadnicze o konlikt arabsko-arabski, palestynsko-palestynski, izraelsko-izraelski etc. pozostaja bez odpowiedzi (chyba, ze Przodowniczki i Przodownicy zaczna pisac rzeczowo, a nie wyrywkowo-rozrywkowo) .
  Podobnie jest przy dyskusjach o lewicowej Europie. Mowimy wprawdzie o wybranych prawicowych rzadach, zapominajac o drugiej polowie spoleczenstwa. Pomijamy spoleczno-polityczny mainstream. Jest to typowe dla myslenia “wykluczajacego”. Natomiast irracjonalna niechec do Zydow prawie nigdy nie wynikala z osobistego doswiadczenia, lecz niejako ze stereotypowej niecheci.

 286. Mag, w ponizszym wpisie Twojej przyjaciolki blokowej zawarte jest sedno naszego konfliktu…

  404
  7 maja o godz. 16:03
  @Salto mentale
  nie wiem ilu Żydów jest w Polsce. Ty ciągle powtarzasz, że mało.
  Ja akurat, nie ufając Ci w żadnej kwestii… w tym przypadku przyjmę, tak na chwilę, że moze istotnie nie ma ich wielu.
  Ale sądząc po ruchliwości z jaką Ty i Twoi koledzy się dajecie poznać….
  wydawać by się mogło, ze jest was mnóstwo. wręcz wszędobylskość można zarzucić.
  Aż w oczach się troi. Gdzie się na blogu nie obrócić… to Ty albo jakiś Twój koleś pyskuje.
  Do tego ciągle na jeden i ten sam temat.
  Jacy my Polacy źli, a jacy wy dobrzy.
  Jacy my Polacy głupi, a jacy wy mądrzy
  itd.
  nudaaaaaa zieje z Twoich wpisów
  zmień czasem płytę.
  choćby dla higieny

 287. Zastanawiam sie dlaczego Mag nie zareagowala na wpis przyjaciela blokowego….???

  zetus1
  8 maja o godz. 12:08
  @Saldo mortale
  8 maja o godz. 8:47
  Nie wiem czy jesteś Żydem, ale tak zakładam na podstawie tego o czym tak konsekwentnie piszesz. Co jest złego w zdaniu, które cytujesz jak dowód w sądzie:
  „Wizerunek Żyda, który można stworzyć na podstawie twojej „narracji” nie jest pozytywny – jest drażniący” ( BTW nie ja jeden byłem zniesmaczony )

 288. @mag
  Mamy chwilę ciszy.
  Twój ‘chłopak’ musi być ‘zagraniczny’ (może gdzieś w Palestynie pisze), bo znaków diakrytycznych nie dostrzegam w jego biegunkowych postach.
  Ty żyć bez niego nie możesz i ksywkę wywołujesz po raz któryś.
  Ja zwykle wraże ksywki skracam, skracam w ten sposób przeszukiwanie/bilansowanie komentarzy w technice Ctrl+F.
  Ścisk

 289. @mag
  Rany Pana!
  Wykrakałem. Wkleiłem, patrzę co nowego i jest!

 290. @stasieku
  6 grudnia o godz. 14:57
  „Wczoraj na 25 minut programu, 5 minut było poświęcone psu okaleczonemu przez bandytę-właściciela.”

  Sam nie posiadam telewizora, właśnie z tego względu że tam –
  „same głupoty”.

  Wszystko jest i tak na sieci, i najczęściej wystarczy przeczytać rubrykę i wszystko wiadomo. Zawartość dziennika konsumuje się zwykle w 3 minuty, a czas na starość coraz droższy (czy nie powinno być na odwrót? Chryste Panie! ).
  pozdr.

 291. @BWTB, 14:40
  Pierwszy akapit pełna zgoda.
  „Wracając do Lecha” – ja mu niejedno dziwactwo, brak gustu, tysiące okropnych cech, wybaczyłem.
  Jako obieżyświat, wiem, czym „łolesa” był/ciągle jest dla Polski.
  On wiedział, że będą zdjęcia z pogrzebu i warto zaryzykować koszulką.
  Bilans dla sprawy będzie pozytywny. Jemu już nic nie zaszkodzi.
  Tak sądzę.
  Pozdr

 292. vannelle
  6 grudnia o godz. 15:03
  adam100
  6 grudnia o godz. 8:40
  Czym się różni konklawe w burdelu od konklawe w Watykanie?

  Jak najbardziej słuszna uwaga.
  Przychodzą mi na myśl te same ch**e w purpurach i szkarłatach.
  W Watykanie Panie, dołączają chyba dopiero po części oficjalnej, (na deserek?)

 293. @adam100, 15:19
  Masz słusznego, ‘adamie100’, mam silny zamiar „pójść tą drogą”.
  Na razie 1, 2, 3 oglądam w Polsacie.
  Potem patrzę na pasek TVN24 kto będzie w FpF.
  No i TVN24BIS.
  Pozdr

 294. @Saldo mortale
  Widzę, że ty mi dobierasz przyjaciół blogowych, choć wcale ich za takich nie uważam (np.@404). Ot, spotykamy się czasem na blogu. Ale ty wiesz lepiej who is who.
  Natomiast moim przyjacielem z dawnych lat (na zasadzie przyjaciela przyjaciół i spotkań w zacnym gronie) jest prof. Aleksander Smolar. Nawet nie wiesz, jak mi się podłożyłeś. Gdybym przedstawiła mu twój „przypadek” i twoje brzydkie zabawy na blogu red. Passenta, dałby ci nieźle popalić, ale przecież nie będę zawracać mu głowy jakimś niezrównoważonym, zakompleksionym imigrantem z Polski, @ Saldo mortale.

 295. stasieku
  6 grudnia o godz. 15:27
  mam silny zamiar „pójść tą drogą”.

  Pozbyłem się telew. jakieś 10 lat temu, ale pamiętam jak się czekało na wiadomości, sport albo serial. Teraz wszystko jest „wrzucane” na YouTube albo do wyguglowania w czasie realnym. Można się poczuć „multi task – bytem” .
  pozdrawiam

 296. Sprawa, którą próbowałem załatwić, a zajmowało się nią już kilka osób i parokrotnie sztuczna inteligencja, pomimo zapewnień, nie ruszyła z miejsca, chociaż wszyscy wyrazili dobrą wolę.
  Jestem dalej przekonany, że kiedyś sprzęt na gwarancji zostanie naprawiony, ale kiedy nie wiem, więc przestałem się martwić.
  Piszę aby poinformować, że nie warto się nigdy spieszyć, o zbyt wiele nie zabiegać, nie martwić z byle powodu i pozbyć się złudzeń.
  Z pewnością należałoby się pozbyć wszystkiego co może się psuć, a szczególnie sprzętów na gwarancji.

  Nie należy też przesadnie ufać politykom i składanym przez nich gwarantowanym obietnicom . Jak nie podołam, podam się do dymisji, takie zapewnienie złożył kandydat na prezydenta, ale po wyborach o tym swoim przyrzeczeniu zapomniał

 297. Mag,
  nie wiem kto to jest prof. AS. Pamietam natomiast Cynamona29 i wycieczki Zetusa, 404, Zabki i Twoje ciagle zachowawcze milczenie. Jesli chodzi o 404, to nalezycie przeciez do TWA.
  Niepotrzebnie udajesz feleczerke z psychologii. Niepotrzebnie mi grozisz, nipotrzebnie upraszasz sie o wsparcie, gdy sama potrafisz rozdzielac…Nie rozumiesz, ze nie chodzi o Twoja osobe, bo Cie nie znam. Chodzi li tylko o twoje teksty lub brak reakcji na teksty drugich. Popedza Cie troche proznosc, bo inaczej posluchalabys kolezanki i nie czytala moich chorych wpisow. Nie jestem psychologiem, lecz postrzegam u Ciebie zaleznosc od obecnosci w blogu. Dowodem sa Twoje alianse, ktorych sie potem wypierasz. Zycze Ci przyjemnego wieczoru. Moj juz sie zaczal.
  MA

 298. @mag,
  Dzięki za serdeczności- serdecznie je odwzajemniam. 🙂
  Godzinę temu, z cikawości, zrobiłem małą przebieżkę po archiwum „EP” zapoznając się z komentarzami tajemniczej „magrud”. Wszystkich oczywiście nie przeczytałem, ale tak około 10 na pewno. Ty masz swój charakterystyczny styl, którego u „magrud” nie mogłem się dopatrzyć, ale – przede wszystkim- nawet w tych jej komentarzach, przypisywanych Tobie, nie znalazłem nic, co, choćby zatrącało o antysemityzm. Ciągle wierzę, że SM zrezygnuje z tych wycieczek w stosunku do Ciebie i swój – niewątpliwie imponujący – potencjał intelektualny spożytkuje ku chwale bloga i pożytkowi blogowiczów :), bo przecież już nie raz pokazał, że ma sporo do powiedzenia na inne tematy.

  Nieraz się zastanawiałem nad tym, czy Lech Kaczyński jest zdominowany przez swojego brata, czy uważa go za kogoś w rodzaju swojego patrona albo czy jest taki sam jak on, tylko mniej odważny, mniej radykalny, bo mitygowany przez żonę, przez swój profesorski tytuł i związaną z tym pozycję, faktem posiadania rodziny itp. I do dziś trudno mi cokolwiek na jego temat powiedzieć. Żal mi go i nie żal, a dlaczego mi nie żal, to może przy innej okazji i dlaczego mi żal, choć na to drugie pytanie o wiele łatwiej mi odpowiedzieć – żal mi człowieka, po prostu i myślę, że jednak nie był taki zły, jak jego brat. To swoje przypuszczenie zasadzam na tym, że był dobrym mężem, dobrym, bo słuchał żony. Panią Marię miałem okazję poznać w Londynie. A było to tak. Był rok chyba 2009, przyjechała do Londynu, ale już nie pamiętam, co było powodem. Ja w każdym razie miałem do niej sprawę – potrzebowałem jej patronatu nad pewną konferencją, którą chciałem zorganizować, a poświęconą gen. Stanisławowi Sosabowskiemu, konferencję z udziałem historyków polskich i brytyjskich, a której celem było przypomnienie Generała, a ściślej – żeby wiedza na jego temat dotarła do Beytyjczyków. Dlaczego ja? Dlatego, że jeszcze wtedy udzielałem się trochę dziennikarsko, a również z powodu dalekich, co prawda, ale koneksji rodzinnych. Przed ambasadą tłum dziennikarzy, gapiów i ja gdzieś w tym tłumie a w środku Pani Maria, widać, że skrępowana, onieśmielona, z ciepłym uśmiechem na twarzy. Kombinowałem jak by się tu przebić przez ten tłum, żeby dotrzeć do niej i porozmawiać, ale nie było szans. Odpuściłem. Pani Maria odpowiadała na pytania dziennikarzy, a później rozejrzała się po tym tłumie, zatrzymała wzrok na mnie i ruszyła…w moją stronę. Ludzie się rozstąpili a ona zatrzymała się przede mną, ujęła moje dłonie w swoje i zapytała: „Jak się panu tu żyje”. Już nie będę detalizował, po krótce opowiedziałem, co robię i napomknąłem jej o tej konferencji. Bardzo jej sie moj pomysl spodobał, ale zaznaczyła, że chciałby się w tej sprawie jeszcze mną spotkaći zaproponowała, żebym był w ambasadzie na dwie godziny przed bankietem. I byłem. I pogadaliśmy sobie o życiu moim, mojej rodziny i oczywiście o konferencji, której termin wyznaczony był na maj 2010 roku. Cudowna, pełna wdzięku i ciepła, skromna i dowcipna osoba. Miałem takie wrażenie, jak bym znał ją od dawna. Myślę, że gdyby Lech Kaczyński był złym człowiekiem, to nie mógłby mieć takiej żony.

  Pisiarnia czuje, że jej koniec nadchodzi, dlatego zaczyna panikować, zaczyna gryźć – aresztowania Kwaśniaka i jego ludzi, jest tego kolejnym potwierdzeniem, to kolejny strzał w stopę.

 299. @Saldo mortale
  Nie wiesz, kto to jest prof. Aleksander Smolar? Wstyd! Radzę sprawdzić i odp… się ode mnie raz na zawsze. To moja sprawa, kiedy i do kogo się zwracam się na blogu oraz w jakiej sprawie.
  Jedno jest pewne. Nie masz zbyt wielu odbiorców swoich wpisów (raczej zero), że nie wspomnę o sympatykach (w liczbie zero). Jesteś traktowany jako kłopotliwe dziwadło. Dlatego nikt nie traktuje serio twoich na mnie rutynowych „napaści”.
  I po ci to?

 300. stasieku
  6 grudnia o godz. 12:47

  @jobrave, 11:38
  „Cześć przyjacielu blogowy!
  To się zdarza często na blogu.
  Piszesz „Stasieku powiesił na TVN24 kilka zdechłych psów”
  a ja skrytykowałem TVN Fakty, kanał informacyjny, dostępny w naziemnej-cyfrowej telewizji.[…]”

  I ja Cię pozdrawiam blogowy przyjacielu :). Czyli małe nieporozumienie zaszło, a to dlatego, że ja miałem odpisać wczoraj, ale jakoś się nie złożyło, gdybym to zrobił za tzw. świeżej pamięci, to do nieporozumienia by nie doszło. 🙂

  A, co do drugiego w wpisu, na temat „plastikowego Tuska” – w pełni się zgadzam.
  Gdyby Tusk, Komorowski reagowali na te wszystkie insynuacje, oskarżenia, to Kaczy i jego ekipa nie wychodziliby z sądów. Ale nie reagowali, ponieważ lekceważyli PiS. „Nie ma z kim przegrać”.

  Jesli chodzi o panią Gawryluk i pana Rymanowskiego, to nie zarzucam im nieuczciwości, lecz bezpłciowość, jedynie jeszcze Agnieszka Gozdyra pokazuje pazurki, choć ostatnio trochę jakby przycięte. TVN24, jest jednak bardziej agresywny i jednak na bieżąco reaguje na większość pisowskich łgarstw. Inna sprawa, że może sobie na to pozwolić, bo jeśli nie, to pani Mosbacher, znów coś powie i napisze 🙂

 301. @adam100, 15:53
  Ja sobie nie wyobrażam życia bez telewizora, min 55”, 4K.

  1. Jestem wielbicielem seriali, mam NETFLIX na 2 komp i HBOGO. Polskich seriali nigdy nie oglądałem.
  2. Od czasu, kiedy przestałem grać amatorsko w tenisa, a ten oglądany zaczął mnie nudzić powtarzalnością sytuacji (precz z pięciosetówkami!), zacząłem w telewizji śledzić piłkę nożną, osobliwie (ulubiony przysłówek K. Vargi) ligę angielską.

  Nie umiem, ‘adamie’, oglądać filmów na laptopie. Sorry.
  Moje dzieci „wyłącznie” oglądają wszystko na laptopie/smartfonie.
  Nara

 302. @Saldo mortale
  Moje zachowawcze milczenie? Jak można z tego czynić zarzut? Wielu blogowiczów po prostu nie komentuje wpisów/opinii, z jakimi się nie zgadzają.
  Co to znaczy „felczerka z psychologii”? Jakaś kolejna twoja brednia, zupełnie niezrozumiała w kontekście wpisów nie tylko moich.
  „Kołtunka”? Chyba na głowę upadłeś. Czy ty w ogóle znasz znaczenie wyrazów, którymi posługujesz się w złej wierze, czyli po to, by komuś dowalić, skądinąd nie wiadomo dlaczego i czemu przy pomocy akurat takich, a nie innych określeń.
  Przykro mi, że choć co jakiś czas reaguję na twoje na mnie napaści w nadziei, że ci przejdzie , znowu jestem zawiedziona. Twoja choroba jest chyba nieuleczalne.

 303. @jobrave, 16:41
  Tak, tak, p. A. Goz. jest świetna. Skracam nazwiska, bo moderacja mi zatrzymuje posty z pewnymi nazwiskami.
  Na wszelki wypadek skracam, taki chytrusek jestem, brrr.

  A proposito sądów, popatrz ‘jobrave’ co się dzieje od przegranej w 2015 roku, kiedy aż się prosi, żeby teraz, jako opozycja, walczyć w sądach o dobre imię.
  Wyzywani, oskarżani – to wszystko często z trybuny sejmowej – ‘mężowie stanu’ z opozycji, głupio się uśmiechają, „walczą o wolne sądy”, zamiast zatrudnić te sądy (póki są wolne) w sprawach karnych/cywilnych przeciwko oszczercom, kłamcom, pomawiającym.

  Te słowa; „praworządność”, „wymiar sprawiedliwości” w kontekście „łamanie zasad”, zdominowały narrację opozycji, zamiast wyraźnego i trafiającego nawet do ‘suwerena’, „oskarżamy”, „oskarżamy o zdradę stanu” (przypadek łamania konstytucji), itp.

  Jaki Trybunał Stanu dla przestępców kryminalnych!? Codziennie należy podawać paragrafy, do znudzenia, codziennie.

  Jak można całymi miesiącami onanizować się „zdradzieckimi mordami (…)” i potem komentować proces „Kaczyński v Wałęsa” o jakiś wpis inernetowy.
  Oto sentencja wyroku.
  ”Sąd nakazał Lechowi Wałęsie publikację oświadczenia o treści: „Przepraszam pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że w moich wypowiedziach publicznych w okresie od kwietnia 2015 do maja 2017 roku sformułowałem wobec niego zarzuty, że Jarosław Kaczyński mając świadomość nieodpowiednich pogodowych panujących podczas lotu polskiej delegacji do Smoleńska wydał polecenie nakazania lądowania samolotu, czym doprowadził do katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 roku, a swoimi późniejszymi działaniami zmierzał do przerzucenia odpowiedzialności za katastrofę smoleńską na inne osoby. Tymi słowami naruszyłem dobre imię i godność osobistą pana Jarosława Kaczyńskiego. Lech Wałęsa”.

  Gdzie tu naruszenie godności?

  Ale może ciszej nad tym zgniłym jajkiem.
  Pozdr

 304. @jobrave
  6 grudnia, g.16:09
  Dzięki za zrozumienie i empatię, bez czego można popaść nawet w depreskę (uchowaj bóg, choć w niego nie wierzę.)
  Twoje spotkanie z panią Maria Kaczyńską – niesamowite. Lech K. dzięki niej miał wiele lat dobrego życia (odkąd uciekł do Gdańska i trzymał się z daleka od toksycznej mamuśki i braciszka). Niestety, Jarek go dopadł i wykorzystał do walki o mega władzę.
  Pocieszam się Twoją opinia, którą podzielam:
  „Pisiarnia czuje, że jej koniec nadchodzi, dlatego zaczyna panikować, zaczyna gryźć – aresztowania Kwaśniaka i jego ludzi, jest tego kolejnym potwierdzeniem, to kolejny strzał w stopę.”

 305. @ALL
  Na giełdach wyprzedaż, przeciwieństwo Rajdu Mikołaja, grozą wieje.

  ‘wieśku59’ – daj jakąś interpretację! Tylko swoją, oryginalną.
  Niemcy y/y ca -17%, wszak to nasza lokomotywa.
  Co te kmioty spijające soki z koniunktury i ostrożności Tuska powiedzą, jak PKB spadnie o 2 pp.
  To 40mld złotych! (500+ to ca 26 mld zł)

  Kiedyś ‘wieśku59’ podałeś błędne dane dot budżetu wojskowego.
  Przypominam.
  PKB Polski to w zaokrągleniu ułatwiającym pamiętanie i obliczanie wielkości pochodnych, to 2 bln złotych.
  Budżet wojskowy, wymóg NATO, to 2% PKB, więc 40 mld złotych ( a nie 80 jak podałeś).

 306. @stasieku
  6 grudnia o godz. 16:45

  Smatfon dla mnie jest za mały – nie cierpię używać internetu na komorce bo nie widzę ( jedyne co sprawdzam, to siedząc w samochodzie na parkingu, na lotnisku, czy samolot już wylądował. Jest natomiast świetna funkcja „hotspot”, która komórkę zamienia w router i GPS. Często korzystam.
  Miałem w domu ekran kinowy 90” i projektor, ale dałem dzieciom, bo sam nie umiałem podłączyć i na dodatek była kiepska jakość. Ostatni serial który oglądnąłem to był „The Wire”. Świetny, ale stwierdziłem ze oglądanie seriali okropnie kradnie czas ( The Wire, to było kilkadziesiąt godzin )
  Pozdrawiam

 307. @mag
  Gensek myślał sobie w zaciszu domowych pieleszy, – pewnie spać nie może jak wodzowie H i S, tak myśli o Ojczyźnie jak tu jej, Matce Naszej, pomóc – więc myślał i myślał i doszedł do wniosku, że najlepiej będzie w Polsce XXI wieku, jak po 1926 roku, za Piłsudzkiego.
  Wszystko „bez trybu”, żadnych sejmów, KaKa coś damy, do szkół i błogosławieństw dopuścimy i… wio.

  On to nawet spisał, na razie schował, urywki puszczał czasami do obiegu.
  Geniusz!

  Całe życie w budżetówce, żadna kobieta go nie chciała, nie wie, co to płacz dziecka w nocy.
  I do tego brzydki, ciągle z łupieżem na plecach, bezzębny, (…) – żal mi go.

  Trochę upuściłem jadu, to niektórym czytelnikom, podzielającym mój pogląd, może przynieść ulgę.
  Moi „Ulubieni” na TT, wyselekcjonowałem ich blisko 200, przynoszą mi oprócz nowinek politycznych dużo uciechy.
  Nara

 308. Chyba zdechł blacley?

 309. Symetryczny
  6 grudnia o godz. 13:10 Oddałeś głos na ten komentarz
  Kapelan Solidarności na czerwono. https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/gTbktkpTURBXy9iOTc2MjIwMWQ5Yzc1MjU3NzM2MDM5NDFjNjY3NGYyNC5wbmeSlQMAHc0ETM0Ca5MFzQMUzQG8

  Duchowy opiekun transferu majatku narodowego w rece garstki spekulantow powinien byc codziennie obrzucany zgnilymi pomidorami.

 310. Symetryczny
  6 grudnia o godz. 17:53
  Chyba zdechł blacley?

  Blackley to bylo chyba kolejne wcielenie Jedwabnika.

 311. @

  Czwartkowe zatrzymanie przez CBA Andrzeja Jakubiaka, Wojciecha Kwaśniaka i pięciu innych urzędników kierujących Komisją Nadzoru Finansowego za poprzedniego rządu to skandal, który zapiera dech w piersiach.

  W przypadku Kwaśniaka to również dowód podłości i cynicznego okrucieństwa aparatu sprawiedliwości państwa PiS. Dlatego zacznę od Kwaśniaka…
  Pobity przez wynajętych zbirów

  Wojciech Kwaśniak jest JEDYNYM urzędnikiem państwowym wysokiego szczebla, na którego po 1989 r. przestępcy SKUTECZNIE ZORGANIZOWALI ZAMACH. 16 kwietnia 2014 r. został brutalnie pobity – aż do zagrożenia życia – przez gangsterów wynajętych przez zarząd SKOK-u Wołomin. Zamach zlecili, bo o nadużyciach w SKOK-ach zawiadomił prokuraturę.

  Kwaśniak z ciężkim uszkodzeniem czaszki wiele tygodni spędził w szpitalu. Nie udzielał wywiadów, nie skarżył się, nie grał bohatera. Wrócił do pracy, gdzie robił swoje aż do 2016 r., kiedy to PiS wyczyścił KNF ze wszystkich urzędników, którzy tropili nieprawidłowości w SKOK-ach.

  Cztery lata po tym zamachu CBA wpada do Kwaśniaka o 6 rano z nakazem prokuratorskim. Zatrzymują go, rewidują dom, byłego wiceszefa KNF wiozą na przesłuchanie do Szczecina. Ma tam dostać zarzuty za rzekome niedopełnienie obowiązków… w sprawie SKOK-u Wołomin.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24249308,pis-msci-sie-na-ludziach-ktorzy-wykryli-afery-w-skok-ach.html

 312. „Wałęsa ma przeprosić Kaczyńskiego za obwinianie o katastrofę smoleńską, ale nie za oskarżenia o chorobę psychiczną” – to tytuł w „Na Temat”. 🙂

  Rozumiem to następująco- sąd uznał, że Wałęsa ma rację w sprawie choroby psychicznej Jarosława Kaczyńskiego – Kaczy jest świrem i basta! A skoro jest świrem, to nie można go obwiniać za to, że kazał bratu lądować w niebezpiecznych warunkach, bo świr nie posiada lub ma ograniczoną zdolność rozpoznawania swoich czynów bądź ich konsekwencji. Nie tylko o to, ale o jakiekolwiek inne czyny nie można Kaczego obwiniać, bo on nie wie, co czyni. 🙂

 313. Jedyny taki kraj, w którym wszyscy prezydenci byli kryminalistami.
  https://www.globalresearch.ca/all-us-presidents-living-and-dead-are-war-criminals/5662099

 314. ,,adam100
  6 grudnia o godz. 11:46
  @
  Leszek Balcerowicz:”

  Jest Pan zapozniony w rozwoju.
  Neoliberalizm przestal juz byc promowany, bo ta idealogia nigdzie sie nie sprawdzila-ani w Chile Pinocheta ani Rosji Jelcyna.

 315. @adam100
  Smartfon w opcji router LTE, to piękny wynalazek.
  Używam tego trybu w letnim domu, w lesie.
  Prędkości znakomite, przekaźnik niedaleko.
  Ale jedyny układ to: sieć komórkowa – smartfon w trybie router – laptop – HDMI – telewizor/monitor 4K.
  Bywaj!

 316. Jabłka gniją choć są surowcem do produkcji octu jabłkowego. Ocet w cenie wina 0,7 l 13 zł. Fermentacja podobna do wyrobu zsiadłego mleka. Tak sobie myślę o marnowaniu żywności i zarobku w parafiach.

 317. @ALL
  Znowu dostrzegam u siebie biegunkę blogową. Ale mnie dziś naszło po wczorajszych wzruszeniach pogrzebowych.
  Kiedy Junior zapłakał, zacząłem łkać, jak dziecko.
  Na starość nawet chłopcy płaczą. Pytałem przyjaciół w moim wieku.

  Przepraszam.
  Kupiłem wczoraj cegłę (1261 stron) pt „Władcy Polski”.
  Historia Europy, to na stare lata moje hobby, a wszak Polska leży w Europie i należy do Unii Europejskiej po wsze czasy i jeden rok dłużej.

  Trochę czcionka za cienka, ale edycja wspaniała, forma pytań i odpowiedzi wybitnych historyków, specjalistów od omawianych okresów.
  Gospodarz chyba nie obrazi się za tego typu „lokowanie produktu”.

  Aby do wiosny!

 318. O ie pamiętam, to któryś z Kaczyńskich, wraz z jakąś gdańską kancelarią, napisali statut SKOK.
  Tak pieknie potem rozwinięty jako narzędzie prywatyzacji zysków i uspołecznienia strat.

  Rozciągnięciu nadzoru KNF nad SKOK, sprzeciwiała się długo PiS.
  Blokując próby PO jako silna opozycja.
  Teraźniejsze odwracanie kota ogonem, to wrzask w stylu „łapaj złodzieja”.
  Ale, dla ludzi z pamięcią krótką, w zupełności wystarczą.

 319. Beata Mazurek stwierdziła, że pisiarnia przyjęła wyrok z satysfakcją 🙂 Cieszyć się choroby psychicznej swojego państwa? Niesamowite!

 320. wyzysk
  6 grudnia o godz. 17:59
  ,,adam100
  6 grudnia o godz. 11:46
  Leszek Balcerowicz:”
  Jest Pan zapozniony w rozwoju.

  A Pan jest gnidą Pis-dowską.
  W rozwój Pana wole się nie wgłębiać (marne prognozy).

 321. adam100
  6 grudnia o godz. 17:56

  @

  „Czwartkowe zatrzymanie przez CBA Andrzeja Jakubiaka, Wojciecha Kwaśniaka i pięciu innych urzędników kierujących Komisją Nadzoru Finansowego za poprzedniego rządu to skandal, który zapiera dech w piersiach.[…]”
  ____________________________________________________
  Ciekaw jestem, czy na zatrzymaniu się skończy i wypuszczą ich po 48 godzinach, czy postawią zarzuty i zwrócą się do sądu o klepnięcie sankcji i czy sąd klepnie?

 322. jobrave
  6 grudnia o godz. 18:07

  Przed chwilą napisałam do Ciebie ,a kiedy nacisnęłam na „wyślij” firefox zastrajkował,chwilowo nie było połączenia i tekstu nie ma…
  Ale napiszę jeszcze raz – tym razem najpierw w Word 🙂

 323. stasieku
  6 grudnia o godz. 17:25

  Nie za bardzo rozumiem o co ci chodzi.
  Za duże skróty myslowe.

  Giełda, spadki?
  Kasyno realizuje zyski.
  Nie ma to nic wspólnego z gospodarką realną.
  Cyklicznie lewaruje się wyceny akcji firm, a potem spuszcza z bańki powietrze, za pomocą odpowiednich instrumentów pochodnych.
  Przy okazji, leszcze przegrywaja w kasynie uciułane zaskórniaki.
  Chcieli być kapitalistami, puszczeni zostają z torbami……

  Za swiatowy, czy raczej zachodni popyt, odpowiada dodruk walut bez pokrycia.
  Używanych następnie do udzielania kredytów.
  Tyle że ostatnio coraz więcej krajów za dodruk kupuje złoto fizyczne, przechodzi na lokalne swapy walutowe, skraca łańcuchy dostaw, uniemozliwia kupno własnych firm przez inne niż krajowe podmioty gospodarcze.
  Konsolidacja krajowych zasobów odbywa się w wielu krajach już od kilku lat.
  Co sledzę z zainteresowaniem.
  Zagraniczna ekspansja niekoniecznie jest w tym czasie dobrym kierunkiem.
  No, chyba że chodzi o wyprowadzanie z Polski kapitału.
  Ale to indywidualne wybory właścicieli tych firm.
  Pytanie, jakich paszportów używają za granicą?

 324. wyzysk
  6 grudnia o godz. 17:59

  Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na fakt, że neoliberalne dogmaty zaczęli stosować Trump i Macron.
  Jestem ciekaw, jakie skutki przyniosą po kilku latach działania.
  To co zaserwowano krajom rozwijajacym się, w krajach rozwiniętych może mieć efekt spektakularny.
  Tu nie da się pacyfikować tłumów ogniem broni maszynowej i szwadronami smierci.
  Więc siedząc wygodnie w fotelu, obserwuję….

 325. Drugi powód to uznanie od 1 stycznia br. uprawnień do emisji CO2 jako formy instrumentu finansowego. Od tego momentu różne firmy inwestycyjne mogły uprawnieniami zacząć grać na masową skalę. I zaczęły. Szybko okazało się, że skupują one dostępne na rynku uprawnienia licząc, że ich cena wzrośnie. Oczywiście nie mylili się. Sztucznie zwiększony popyt przyczynił się do istotnego wzrostu ceny uprawnień. W okresie od 1 stycznia do 30 listopada odnotowano wzrost aż o 150,6 proc.!

  Eksperci są zgodni, że aktywność firm spekulujących cenami uprawnień do emisji CO2 w najbliższym czasie raczej się nie osłabi. Jeśli do tego doliczyć dalsze ograniczanie podaży uprawnień CO2 przez UE, to nie wykluczone, że koszt uprawnienia z obecnych 20,50 euro za 1 tonę może w ciągu najbliższego roku podrożeć do poziomu 30-35 euro za 1 tonę. A to dla polskiej gospodarki opartej na wysoko emisyjnej energetyce węglowej będzie oznaczało kompletną katastrofę i całkowite uzależnienie się od dostaw energii z zagranicy.
  https://wolnemedia.net/uprawnienia-co2-staly-sie-instrumentem-finansowym/
  ===========

  Jeleni należy walić w poroże…….
  Nie jest istotne, że ludzie bedą umierać z niedogrzania, przemysł walić.
  Ważne że MY ZAROBIMY…..

  Garstka obracająca instrumentami finansowymi, może zniszczyć znany nam świat.
  A owce milczą…….

 326. Katarzyna Lubnauer „na razie mamy swoje nowoczesne koło” .
  Nowoczesne koło musi niestety rozwiązać problem kwadratury koła i to jak najszybciej

 327. Pojawiam się „bezgłośnie” na EP,aby czytać wpisy @tejota i Twoje – szkoda,że ostatnio nie ma Cię na LA ( kilka osób upominało się o Twoją obecność !)
  Dziś przeczytałam z ogromną przyjemnością,że organizowałeś w Londynie konferencję związaną z osobą gen. Sosabowskiego.
  W Holandii generał miał swego orędownika w postaci księcia Bernharda ( ojca królowej Beatrix) Ze szczególnym wzruszeniem słuchałam ostatniego wywiadu ,ktory książę udzielił na dzień przed śmiercią. Poinformował on wtedy ,że zwrócił się z prośbą do holenderskiego Parlamentu o przyznanie odznaczeń gen. Sosabowskiemu i jego Polakom za bohaterską walkę. Dzięki tej prośbie Polacy z Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego otrzymali wraz ze swoim generałem wysokie pośmiertne odznaczenia w 2006r. Niestety Anglicy nie zrobili tego dotąd…Dlatego Twoja inicjatywa była szczególnie ważna 🙂

  W kilka lat po przyznaniu Polakom odznaczeń,pojechałam specjalnie do Oosterbeek na Airborn. Zrobiłam wtedy sporo zdjęć. Jeśli chcesz zobaczyć,są tu :
  http://chomikuj.pl/basia0906/*e2*97*8f*e2*97*8fFotografia/Moja+Holandia/0.+Szczeg*c3*b3lny+dzie*c5*84+w+Oosterbeek+-+Airborn-gdzie+spoczywaj*c4*85+polscy+Bohaterowie+wojenni

  Wspomniałeś dziś o opatrunkach,więc życzę Ci jak najszybszego powrotu do zdrowia 🙂

 328. basia.n 18.57
  Podziwiam ogrom i staranność włożonej pracy i piękne zdjęcia
  Szacunek i ukłony

 329. DAX
  rzeczywiście leci , dzisiaj stracił 3,5% . Te 17% to musi byc w dłuższym czaso-okresie.
  Koniunktura też po mału traci rozpęd . Co prawda podobno jeszcze nie grozi recesja , ale widoki nie są zbyt różowe.
  Przyczyn tego zwolnienia koniunktury jest wiele ; jedną jest wojna celna rozpętana przez Trumpa i niepewna przyszłość niemieckich eksportow, drugą niższy wzrost gospodarczy w Chinach. Do tego dochodzą wewnętrzne problemy w Niemczech, związane z brakiem wykwalifikowanej siły roboczej .
  Przyszłość nie wyglada zbyt różowo i możliwe , że mamy jusz do czynienia z końcem kolejnego cyklu gospodarczego .

 330. adam100
  6 grudnia o godz. 18:08
  ,,Leszek Balcerowicz:”
  Jest Pan zapozniony w rozwoju.
  A Pan jest gnidą Pis-dowską.”

  Prosze sie nie denerwowac ! PO i PiS wpychaja nasza gospodarke w neoliberalizm od 30- lat.
  Skutki, jakie sa ,kazdy widzi. 300 miliardow dolarow dlugu zagranicznego bez mozliwosci zwrotu, zrujnowany przemysl, budownictwo mieszkaniowe, sluzba zdrowia i szkolnictwo. 3 miliony za chlebem , zmienia pieluszki albo ciagnie druta.

 331. @Z dystansu
  DAX -17% to spadek yr/ yr!
  Albo y/y jak napisałem.
  pozdr

 332. Chyba jednak współczuć należy miłośnikom/-czkom ZSRR i komunistycznego miłosierdzia. Obiekt ich bezgranicznej miłości rozpadł się bezpowrotnie circa 30 lat temu, co w opinii przemawiającego na wczorajszym pogrzebie G. Busha b. premiera Kanady B. Mulroney’ego było największym wydarzeniem politycznym XX wieku. Co im teraz pozostaje? Pluć na zwycięzców zimnej wojny ile w gruczołach ślinowych starczy.

  Oczywiście Ameryce można zarzucać, podważać chwalby, wytykać błędy, zbrodnie i złe uczynki. Ale wywijanie liczbami bez ładu i sensu – np. Bush snr. zabił cztery miliony ludzi i to własnoręcznie, i posługiwanie się kremlowską tubą pt. globalresearch jako ostatnią i rozstrzygającą instancją prawdy wzbudza politowanie.

 333. ls42
  6 grudnia o godz. 19:09

  Dziękuję 🙂

 334. Kercalak w przedświątecznym nastroju mi się jawi, jak zaglądam na en passanta.
  Np. fraszki na Wałęsę, że nie potrafił się ubrać na pogrzeb. Gdzieś coś bzdyknęło, w TVPiS czy innym TVNie i już jest opowieść na sto fajerek. Osobiście widziałem w BBC i CNN, że gość raz miał okulary na nosie, to znów je zdjął, wielka okrągła siwizna wybijała się oraz głęboka czerń garnituru z krawatem.

  Albo niby prezydenci w pierwszym rzędzie siedzący się kochali, co miało być przykładem dla klasy politycznej w Umęczonej. Owszem Bush jnr. się przywitał ze wszystkim z panią Carter włącznie. Ale przedtem wszedł Trump, marynarkę miał wyjątkowo zapiętą na tę okazję, patrzał spode łba na niektórych tylko i przywitał się tylko z Obamami jak z musu. W Ameryce nastały wreszcie obyczaje takie jak w nadwiślańskiej ojczyźnie, ktoś powie. Tylko sądy jeszcze inaczej się zachowują i Trump nie ciąga po sądach Bushów, Clintonów i Obamów za to co oni o nim powiedzieli. To jest ta drobna różnica.

 335. basia.n
  6 grudnia o godz. 18:57

  „Pojawiam się „bezgłośnie” na EP[…]”

  Basieńko,
  Dziękuję, odpiszę Ci trochę później, bo teraz mam dłuższą rozmowę córką na Skypie.

 336. Jeśli teraz prezes ma siłę, pewnie przygotuje coś, co pokaże jego kontrolę nad sytuacją. Bo na razie to sytuacja całkowicie kontroluje Kaczyńskiego.

  Prezesie, ratuj się – wołają totalni komentatorzy. Chrzanowskiego, pardon – Marka Ch., mianował prezes Nowogrodzki. I nic nie mówi już od kilku tygodni. Nie bije się w piersi, nie zwala na opozycję ani na Glapińskiego, co to będzie? Zapewne czeka na odpowiedni moment, tuż przed świętami walnie tyradę, że się naród totalnie nie pozbiera i będą wszyscy jeden przez drugiego gadać przy wigilijnym stole, co też prezes miał na myśli i co im się w tę noc przyśni.

  Wesołej Stajenki!

  http://wyborcza.pl/7,75398,24247964,afera-knf-partia-pis-zachwiala-sie-w-wierze-w-geniusz-jaroslawa.html

 337. BWTB
  6 grudnia o godz. 14:40
  Kaczyński wygrał tylko z powodu że pani okazała się czterema literami zamiast prawnika. Nawiasem mówiąc gdyby Polska była państwem prawa to J. K numer z oskarżeniem o zamach przy współudziale Rosji nie miał by szans przejść. Prokuratura bowiem z urzędu powinna wezwać oskarżających o pokazanie dowodów na podstawie których tak twierdzą
  (to oskarżenie publiczne w mediach ) brak dowodów (do chwili obecnej nic wiarygodnego nie wymyślili) spowodował by wydanie wyroku na PiS by sprostowało swe kłamstwa we wszystkich mediach i zapłaciło potężna,a kare na jakiś cel publiczny. (przecież oskarżenie o zamach przy udziale Rosji to największe przestępstwo jakie można zrobić w czasie pokoju).
  Co powinna zrobić pani prawnik – powinna wykazać, że pan Jarek natychmiast po katastrofie wiedząc że to był wypadek oskarżył swych oponentów politycznych o zbrodnie na dokładkę we współpracy z Rosją wbrew faktom i motywowanie traumą z powodu śmierci Brata w tejże katastrofie jest jest po prostu idiotyczne. Na dokładkę można udowodnić ze JK bardzo naciskał by zrealizować kontr wizytę w Smoleńsku by osłabić sukces Tuska a więc Wałęsa ma trochę racji mówiąc o tym że JK przyczynił się do tej katastrofy.
  Rozmowę o mamuśce można miedzy bajki włożyć bo Lech więcej od Jarka o mamusi wiedział. Jakby chciał naprawdę o stanie mamy się dowiedzieć to mógł by zadzwonić do szpitala.
  Tę sprawę łatwo było przekształcić w sprawę przeciw JK za oszukanie i w dalszym ciągu oszukiwanie Polaków dla osiągnięcia swego egoistycznego celu politycznego.

 338. Odnoszę wrażenie, że opowieść o Wałęsie na pogrzebie w Waszyngtonie jest nośna w polskojęzycznych mediach społecznościowych. Osobiście nie przypisuję prezesowi jakiejś zawiści i chęci zemsty na Wałęsie za wywalenie z biur w Belwederze. To raczej niebezpieczny związek z Rydzykiem, który zebrał wokół siebie nienawistników ze stoczni, aby uatrakcyjnić radio-maryjne audycje, przywiódł prezesa do bolkowej demolki opinii o nobliście. Dla zagranicy jest on totalnie niezrozumiała i nie do przyjęcia.
  Co teraz prezes z tym fantem zrobi?

 339. ls42
  6 grudnia o godz. 18:46
  Jak na razie tego problemy nikomu nie udało się rozwiązać, wątpię czy tej pani się uda. Rozwala sie łatwo i Paniom to się udało.

 340. wyzysk
  6 grudnia o godz. 19:32
  „300 miliardow dolarow dlugu zagranicznego bez mozliwosci zwrotu, zrujnowany przemysl, budownictwo mieszkaniowe, sluzba zdrowia i szkolnictwo.”

  W Polsce jest taka jedna partia która ma slogan
  „Polska w ruinie”. Trafne NIE?

 341. jobrave
  6 grudnia o godz. 17:57
  Przy twej wykładni wyroku Wałęsa powinien uznać wyrok i go wyjaśnić publicznie tak jak ty to zrobiłeś.
  Ja pisząc do BWTB oceniłem jednak Jarka jako zimnego drania bez cienia moralności i nie mam wątpliwości że jest to zero moralne.

 342. Dwa bęcwały się spotkały. https://bi.im-g.pl/im/90/16/17/z24209296IH,Lech-Walesa–l–i-Jaroslaw-Kaczynski–p–przed-roz.jpg
  Brakuje tu jeszcze do kompletu prałata pedofila.

 343. Symetryczny, 17:58
  Dysydent i intelektualista amerykanski, profesor Noam Chomsky, twierdzi, ze gdyby zastosowac Ustawy Norymberskie do amerykanskich prezydentow, tak jak zastosowano je do glownych postaci rezymu hitlerowskiego, to kazdy z nich ( nawet Jimmy Carter, ktory zlecal mordowanie opozycji w Bloku Poludniowo Amerykanskim ) bylby winny.
  https://chomsky.info/1990____-2/

 344. Dzień nieznanego żołnierza. https://sophico21.blogspot.com/
  Poległo ich na tej ziemi ponad milion. Za naszą wolność i ocalenie.

 345. wyzysk
  6 grudnia o godz. 21:08
  Chętnie czytam Chomskiego. Innych amerykańskich niezależnych intelektualistów także. Jednakże z coraz większą rezerwą. Jak pisze Howard Zinn w swojej wielkiej Ludowej historii USA, wielu czołowych intelektualistów i naukowców, nie tylko amerykańskich jest zatrudniona na bardzo tajnych etatach siajej i piszą pod ich dyktando. I bądź tu mądry.

 346. olborski 6 grudnia o godz. 15:08 Dopisek w sam raz i zdaje się, że redaktor co najmniej przeczuwał.
  stasieku 6 grudnia o godz. 15:23 To że Lechowi ten „wybryk” w USA nie zaszkodzi, jest oczywistą oczywistością. Czy zwrócił tam uwagę na staczanie się Polski w kolejną operetkową dyktaturę? Zobaczymy.
  maciek.g 6 grudnia o godz. 20:47 Nie jestem prawnikiem, ale zwrot „wy” np. kanalie jest w sam raz żeby się wykpić. Żaden prawnik nie weźmie tego na warsztat. Gdyby np. krzyczał wy prawosławni albo jeszcze lepiej żydzi, to można by go pozwać o obrazę uczuć religijnych, bo coś takiego jest przestępstwem (?) Ogólne „wy” właściwe nic nie znaczy.

 347. – towarzyszu, ile dostaliście?
  – 99 lat lektury przemówień Fidela Castro, a wy?
  – mnie dali tylko 50 lat dzieł Chomskiego
  Okrutne są wyroki Historii.

 348. Basiu,
  Gdybym wiedział, że zaglądasz tu również z mojego powodu, to starałbym się jeszcze bardziej. 🙂
  Właśnie to o czym napisałaś, czyli o oddawaniu czci Generałowi w Holandii zainspirowało mnie do działań, a ściślej film, do którego podaję link. To film dokumentalny „Honor generała” kręcony w Holandii, autorstwa Joasi Pieciukiewicz, z którą później mieliśmy wspólnie tę konferencję zorganizować. Niestety Pani Maria zginęła, później sprawę przejęli inni i w sumie wszystko się rozmyło i nie zanosi się, na jakąś dobrą zmianę w tej sprawie, choć rzadzą genetyczni patrioci, ale może po ich rządach się uda.
  film https://vimeo.com/41627126 wart obejrzenia

  Mam rozwaloną stopę, bo przechodziłem przez ogrodzenie (na skróty), straciłem równowagę, nabiłem sobie stopę na jakiś pręt i upadające rozdarłem. Jest już poskładana, ale tkanki miękkie się jeszcze goją. Dwa razy w tygodniu przychodzą pielęgniarki (ostatnio zdarzył się pielęgniarz) i zmieniają mi opatrunek – służbie zdrowia wychodzi to taniej niż trzymanie mnie nadal w szpitalu, dzięki temu, dwa razy w tygodni miewam fajne towarzystwo z całego świata.

 349. <cynamon

  odszedl
  nie zegnajac sie z hospicjum
  coraz mniej liter
  i nut

  mniej
  powietrza

 350. @ teo
  6 grudnia o godz. 22:06
  – towarzyszu, ile dostaliście?
  – 99 lat lektury przemówień Fidela Castro, a wy?
  – mnie dali tylko 50 lat dzieł Chomskiego
  Okrutne są wyroki Historii.

  Umówmy się,
  Chomski ma swoich przeciwników, a nawet i wrogów.
  😉

 351. wyzysk

  Jesteś interesującym przypadkiem.

  Napisz więcej o sobie, co robisz, gdzie mieszkasz oraz kto i kiedy oraz ile razy zrobił tobie kuku. W odróżnieniu od bijących dziobem w to samo miejsce paru uszkodzonych blogowych dzięciołów, w twoim przypadku nie mogę powstrzymać się od komplementów. Twój zajob jest absolutnie odlotowy, niby stary ale zawsze świeży humor, prosto z Erewania.

  A może, nie daj Boh, partner coś nabroił? Alboś siajej sie zaprzedał i nas tu wszytkich rejestrujesz?

 352. pomódlmy się i za frankowiczów, jak i wszystkich innych naiwnych;

 353. jobrave
  6 grudnia o godz. 18:13
  Ciekaw jestem, czy na zatrzymaniu się skończy i wypuszczą ich po 48 godzinach, czy postawią zarzuty i zwrócą się do sądu o klepnięcie sankcji i czy sąd klepnie?

  Cel tej akcji jest wyraźny: mafia będzie teraz gardłować że za aferę KNF jest odpowiedzialny Tusk i PO.
  Ośmiornica PiS nie ma ani wstydu, moralności ani żadnych zahamowań.

 354. jobrave
  6 grudnia o godz. 22:07

  Ja znam ten film 🙂

  Umieściłam go w folderze,którego link Ci podałam, razem ze zdjęciami i opisem operacji Market Garden.
  Zajrzyj tam, proszę 🙂
  No i może wybierzesz się piękną wiosną,aby zobaczyć Airborn 🙂

  Zdumialeś mnie tym przechodzeniem na skróty…
  No cóż,uczymy się w każdym wieku 🙂
  Niech stopa goi się jak najszybciej, co i może lepiej jest zacząć jeździć na rowerze ??

 355. duende, 22:14 ty ośle,wracaj do mopa.

 356. @
  Eliza Michalik:

  Skoro Lech Wałęsa został skazany za stwierdzenie (bez dowodów), że Jarosław Kaczyński przyczynił się do śmierci brata, to czy Jarosław Kaczyński nie powinien zostać skazany za to samo? Przecież krzyczał do posłów opozycji „Zamordowaliście mi brata”. Ma na to jakieś dowody?

 357. Adam 100 godzina 22.22
  Za jednego naszego, siedmiu waszych!

 358. Ciekawostka o panu Noamie.

  Stawka za przemówienia Chomskiego wzrosła po 9/11 z $9,000 $12,000 za godzinę. Wzorem rekinów kapitalizmu, wchodząc do klubu legendarnego 1% , pan Noam intensywnie inwestował w high dividend stocks (podatki za dywidenty są sztucznie niskie). Jego ulubieńcem był też fundusz TIAA-CREF, czyli ropa naftowa, producenci broni oraz big pharma.

  Jak przystało na szlachetnego socjalistę, Chomsky wykolegował wujka Sama z należnych podatków, tworząc Diane Chomsky Irrevocable Trust, przypychając akcje oraz nadwyżki z tantiemów na córcię. W momencie kiedy pana Noama kostucha odwiedzi, trust dopiero nabierze pełnego blasku. Suma wolna wolna od podatku dla spadobierców wynosi 11.18 miliona usd.

  Uczta się chłopaki socjalizmu od Noama.

 359. byk
  6 grudnia o godz. 22:28

  Masz rację 🙂
  Mam ich całą kolekcję zremastrowanych nagrań studyjnych z 2011r. Slucham ich chętnie 🙂

 360. ,,Symetryczny
  6 grudnia o godz. 21:28
  wyzysk
  6 grudnia o godz. 21:08
  Chętnie czytam Chomskiego. Innych amerykańskich niezależnych intelektualistów także. Jednakże z coraz większą rezerwą. Jak pisze Howard Zinn w swojej wielkiej Ludowej historii USA, wielu czołowych intelektualistów i naukowców, nie tylko amerykańskich jest zatrudniona na bardzo tajnych etatach siajej i piszą pod ich dyktando. I bądź tu mądry.”

  Kazdy z nich ma wyznaczona role, niezaleznie czy jest na etacie ( jak udowodnily senackie przesluchania senatora Churcha w 1975 roku ) czy sa chwilowo tolerowani dla rozladowania napiecia, jak w PRL.
  Mimo wszystko , wiele mozna wyczytac miedzy wierszami albo uslyszec na niezaleznych spotkaniach i prelekcjach, a teraz nawet na internecie.
  Inni znani krytycy systemu to Chris Hedges, Jim Dore,Lee Camp,Abby Martin, Richard Wolff, Michael Hudson i bardziej zblizona do osrodkow wladzy, ale czynna codziennie Amy Goodman.

 361. – Panie Rumian, czy od czytania dzieł Chomskiego można zajść w ciążę?
  – można, hm, można tak to nazwać, ale jak już się raz zajdzie, to nie można tego usunąć.

 362. Skonczyłem biografię Władysława Gomułki autorstwa Anity Prażmowskiej. Ksiązka najpierw została wydana w Wielkiej Brytanii pod tytułem „Wladysław Gomulka. A Biography” a potem w kraju przez wydawnictwo RM.

  Ksiązka inspiruje do przemysleń choć może nie tyle historycznych, choć ten kontekst jest wyczerpujący i bogato udokumentowany, co raczej egzystencjalnych. Mam tu na myśli uwikłanie człowieka w burzliwe procesy społeczne.
  Prażmowska we wstępie anansuje Gomułkę jako wybitnego przywódce. Tym niemniej jego obraz wyłaniający się z biografii jest zaprzeczeniem jakiejkolwiek wyjątkowosci. Gomułka jawi się jako osobowość przeciętna, mierna, ograniczona brakiem wyksztalcenia z czego zresztą zdaje sobie sprawę i co jest dla niego źródłem kompleksów. Na dokladkę osobowość kłótliwa, uparta, nieufna, ze skłonnościami biurokratycznymi (kontrola). Ale też na swój sposób poczciwa.
  Wlasciwie jedyną metodą rekompensowania tych niedostatków była dla niego wiedza praktyczna, życiowa, której się kurczowo trzymał. Co mu zresztą wychodziło na dobre, bo nakazywało np odrzucać absurdy wynikające z komunistycznego dogmatyzmu.
  Z ksiazki Prażmowskiej wynika, że Gomułka dotarł na szczyty władzy tylko dzięki temu, że młyny historii przemieliły lepszych od niego. Po prostu w momentach kluczowych tylko on zostawał, własnie dzięki swej przeciętności i rozmaitym przypadkom, na placu boju.
  Nawet jego dystans do modelu ustrojowego ZSRR, który zapewnił mu popularność w 1956 nie wynikał z jakiś światopogladowych refleksji ale z osobistych rozczarowań i przypadkowych obserwacji.

  Intersująca ksiązka, której nie mozna zarzucić politycznej zajadłości bo autorka jest z lewicy. Może dlatego ta warstwa egzystencjalna czyli bezradność człowieka wobec historii, przypadkowość jego politycznego losu jest tak ciekawie oddana.

  Poniżej link na notkę wydawcy o biografi Gomułki

  https://www.rm.com.pl/product-pol-1035-Wladyslaw-Gomulka.html

 363. duende, 23:08 OŚLE a skąd to przepisaleś ?.

 364. @ ls42
  6 grudnia o godz. 23:01
  Za jednego naszego, siedmiu waszych!


  Niezupełnie – Istotne doprecyzowanie:

  Tych siedmiu to Bogu Ducha winni urzędnicy, a jeden z nich, W.Kwaśniak o mało co nie stracił życia, pobity przez gang okradający SKOKI-Wołomin, bo dobrał im się do skóry. To jest dopiero dowód na to jak bardzo zdeprawowany jest PiS.
  Próbowali zrobić ze swojego słupa; uczciwego patriotę, ale się nie udało. Mamy wiec tylko jednego kryminalistę w aferze KNF

 365. korepetycji z matematyki ciąg dalszy.
  Temat: @teo, potraktowanie ludzkich tragedii, bólu i śmierci w sposób tak cyniczny, wyklucza cię człowieczej rodziny.
  To co oczywiste dla prostego człowieka dla blogowicza stanowi zagadkę, lekce sobie waży śmierć „niej niż 50 tysięcy” Irakijczyków (żołnierzy?), @teo pisał jeszcze o ludności cywilnej, bardzo mętnie zresztą, wyglądało na to że z własnej winy się wzajemnie pozabijali.
  Ludzką rzeczą jest że człowiek w chwili wielkiej tragedii szuka drugiego żeby się na nim wesprzeć, wypłakać i przeżyć – takim dramatem jest śmierć bliskiej osoby, szczególnie nagła, nie spowodowana starością czy chorobą a działaniami wojennymi. I tu @teo na tobie polegać nie można, ani pociechy, ani współczucia nie jesteś w stanie ofiarować, podobnie jak decydenci, mężowie stanu, ludzie interesu czy psychopaci. Oraz głupcy ze swoimi doraźnymi interesami. Gdzieś w tej gromadzie wyrzutków nasz kolega się mieści obstając, lub tylko przyzwalając za rozwiązywaniem konfliktów metodą siłową.

 366. czy @teo uważa że pisanie o pokoju na świecie jest antyamerykańskią propagandą? No, no …

 367. jedno, drugie, kolejne EGO puchnie na tym blogu, co będzie jeśli pękną wskutek parcia od wewnątrz czyli rozpukną się?

 368. żabko, zagadkowa żabko, albo masz jedną nóżkę krótszą i skaczesz wkoło tego samego punktu, albo jesteś srakotłukiem i dorabiasz korepetycjami.

  Tematego tego, co osobiście wyłożyłem jasno nie jest moje współczucie, czy jego brak, lecz manipulowanie informacjami historycznymi, liczbami, osobami odpowiedzialnymi itp, na blogu. I to jest obłudny antyamerykanizm pod hasłem „pisanie o pokoju na świecie”. Wzorce z lat 1950-tych powracają.

 369. @teo, paskudnie komentujesz, brak klasy
  Ciągle ten sam temat i dobrze żebyś wiedział że nie jestem osamotniona w poglądach, takie wsteczne myślenie jak twoje odchodzi do przeszłości „… nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone zmieniły kurs…”
  https://www.washingtonpost.com/opinions/congress-takes-critical-step-toward-reasserting-its-war-powers-control/2018/12/04/9e6b398c-f717-11e8-863c-9e2f864d47e7_story.html?noredirect=on&utm_term=.334855c8b108

  P. nie w tym rzecz żebym miała ostatnie słowo, ale nie znajduję przyjemności w wymianie poglądów z tobą i raczej tych skłonności nie zmienię.

 370. Świnie górą. Dane policyjne wskazują na górowanie chrześcijan nad koszernymi w statystykach kryminalnych. Tak sobie myślę czy system kartkowy nie zwalczał przestępczości. Spożywanie wieprzowiny prowadzi do pomroczności- politycznej też.

 371. @

  Bandyci na wolności, prokuratura ściga ofiarę. Jak były wiceszef KNF podpadł SKOK-owi Wołomin?

  http://wyborcza.pl/7,155287,24239173,bandyci-na-wolnosci-prokuratura-sciga-ofiare-jak-wojciech.html

 372. @

  Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego w Katowicach mówi, że należy odejść od węgla, prezydent Andrzej Duda twierdzi, że nie pozwoli na zamordowanie polskiego górnictwa, a wicepremier Beata Szydło widzi w węglu przyszłość. Ale opozycja, zamiast zająć się brakiem jasnej i spójnej koncepcji obozu władzy w tej sprawie, zamiast zająć się smogiem i śmiercią tysięcy ludzi z jego powodu, zajmuje się – jak zwykle – sobą. Opozycja dostaje też na tacy podwyżki cen prądu, które spowodują wzrost cen artykułów spożywczych, i powinna bić na alarm. A co robi? Grzegorz Schetyna spełnia się jako szef dużego klubu pod przykrywką Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska.
  http://wyborcza.pl/7,75968,24251406,najlepszy-prezent-na-mikolajki-kaczynski-dostal-od-grzegorza.html

 373. Co to znaczy „felczerka z psychologii”? Jakaś kolejna twoja brednia, zupełnie niezrozumiała w kontekście wpisów nie tylko moich.

  PYTA Mag, aby za chwile….dodac

  Twoja choroba jest chyba nieuleczalne. Inne jednostki chorobowe, ktorymi Mag opisywala moj stan zdrowia pomijam.

  Mag obrusza sie na swoje koltunstwo zupelnie niepotrzebnie; jest to stan „duszy”, ktory przeciez lub podobno mija.

 374. Zastanawiam sie, dlaczego empatyczna Mag nie zareagowala na zalaczony wpis….

  404 alias Muszynianka?
  Muszynianka
  24 grudnia o godz. 17:58
  Aj waj – z(a)wodzi wybrana rasa
  Plastelińczycy spychają ją do morza, Polactwo pcha ich do stodoły, popyt na podrasowane abażury rośnie, Jerusalem Post domaga się odszkodowań za wszystkie wyrasowane nieruchomości z Marcem-68 włącznie … aj waj, piniondze piniondze to nasze piniondze.

 375. @

  Na konferencje klimatyczna w Marrakeszu, w zeszłym roku przyjechało więcej prezydentów i ministrów niż do Katowic.
  Szereg innych kompromitacji PiS u Michalik:
  http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow-marcin-bosacki,6828220/

 376. Dlaczego Mag nie zauwaza swojej drobnomieszczanskosci, zaklamania, zalgania i podojnej moralnosci. Radze lekture Encyklopedystow.

 377. Ponize przyklad projekcji Mag, a wlasciwie jej lekow…
  Coz, Zielony Sztandar juz nie wystarczy…..

  mag
  6 grudnia o godz. 16:17

  @Saldo mortale
  Nie wiesz, kto to jest prof. Aleksander Smolar? Wstyd! Radzę sprawdzić i odp… się ode mnie raz na zawsze. To moja sprawa, kiedy i do kogo się zwracam się na blogu oraz w jakiej sprawie.
  Jedno jest pewne. Nie masz zbyt wielu odbiorców swoich wpisów (raczej zero), że nie wspomnę o sympatykach (w liczbie zero). Jesteś traktowany jako kłopotliwe dziwadło. Dlatego nikt nie traktuje serio twoich na mnie rutynowych „napaści”.
  I po ci to?

 378. Mania profesora, ulubienca blogowego Wiesia….cd.

  Jedynie rozsadne rozwiazanie, zbudowanie federacji europejskiej uwaza za zbiorowe samobojstwo. Kontynuujac swoja gimnastyke paraintelektualna, probuje professor metody ekskluzji malych panstw jak Lotwa mowiac o koniecznosci pereferowania rozwoju wielkich aglomeracji. Jesli Lotwa jest jednak jako panstwo zbyt mala, zdaniem profesora jak duza aglomeracja, to dlaczegonie nie traktowac jej wlasnie jak wymarzonej wielkiej aglomeracji. Sprzecznosc sama w sobie.
  Gdy pytajacy “ruguje” profesora, przechodzi tenze “bystro” do regionow i korporacji miedzynarodowych, aby skonczyc na pozytywnej roli NGOs, ktore jednak nie maja szans w obszarach decyzyjnych. Moze professor nie zna znaczenia roli NGOs w “Starej Europie”; spelniaja oraz odgrywaja one od lat znaczaca role na zasadzie subsydiarnosci w pracy z uchodzcami, obywatelkami i obwatelami potrzebujacych wsparcia etc…
  Nastepnie krytykuje professor dzialanie poszeczegolnych panstw, ktore nie zawsze wspieaja adekwatnie duze aglomeracje. Tu wraca professor nieswiadomie do krytykowanej wczesniej federacji.
  Dalej przejezdza professor legislatywe europejska, ktora oderwana jest od rzeczywistosci i nie rozwiazuje problemow gospodarczych czy tychze zwiazanych z uchodzctwem. Wykluczajac procesy budawania federacji domaga sie inicjatywy Brukseli.
  Zadajac retoryczne pytanie o to czy Grecy splaca kiedykolwiek swoje dlugi, domaga sie kategorycznej odpowiedzi, ze owe dlugi moglyby stac sie dlugami nas wszystkich przy upadku paru bankow systemowych, ktore “pozyczaly” pieniadze Grekom. Podobnie stawia sie w rzedzie tych na grzedzie, mowiac o dysproporcjach dotyczbacych bezrobocia na poludniu Europy i w Polsce, na korzysc Polski. Tylko nie wiadomo,co to ma znaczyc.
  Przed chwila “chwalil” NGOs za ich pozytywna role uzupelniajaca zadania administracji na zasadzie subsydiarnosci, to przy pierwszym problemie robi unik.

 379. Sciaga dla 30% polskiej, jednak rozpoznawalnej w bolgoferze Mag z nad pieknej rzeki….
  Ujawnianie Zydow jest niejako naszym obowiazkiem,. Nawolywal do tego w 1990 roku Walesa, ks. Jankowski, o. Rydzyk (o anonimowych milcze). W naszej (dzisiejszej) mowie obecny jest zwrot, przyznal sie, ze jest Zydem, homoseksualista etc.. Kiedys wyczytalem w Nesweeku, osoby starsze przyznaja sie do uprawiania seksu.

 380. Adam 100 godzina 0.43
  Tak podsumowali internauci wystąpienie prokuratora.
  Ukłony!

 381. BWTB
  6 grudnia o godz. 21:54
  Zgadzam się z tym że Wałęsa swą prawdę mógłby wypowiedzieć wq trybie warunkowym jako przypuszczenie i sąd ni niał by podstawy do skazania. JK tak właśnie się wypowiada wiadomo do kogo adresuje , ale kropki nad i mnie ma. Brak dowodu w sprawie nacisków na l,radowanie przez JK uniemożliwia sądowi uznanie wypowiedzi Wałęsy. Dlatego obrona go jest kłopotliwa i wymaga sporej gimnastyki umysłowej ipomysłowosci

 382. wiesiek59
  24 grudnia o godz. 21:36
  Przedstawiciel d.s marketingu firmy „holocaust industry” rozpoczął działalność.
  Bada rynek, ile da się zarobić na wzbudzaniu poczucia winy za grzechy przodków.
  Miliardy?
  Dziesiątki miliardów?
  Znam dziesiatki wyznań czy narodowości pokrzywdzonych w podobny sposób.
  Tylko przedstawiciele tej jednej usiłują na tym robić biznes.
  Z niezlym skutkiem, jak dotychczas.
  Wyłudzili od rządów wielu krajów setki miliardów w twardej walucie.
  I bezkarność wobec własnych pociągnięć politycznych.
  Wystarczyło uplasow

  Ponizej proba progresywnego tym razem Wiesia….

  …Ideologia tzw. praw człowieka sama w sobie odmawia uznania jakiejkolwiek formy tożsamości zbiorowej, wliczając w to narodowość i obywatelstwo. Stąd widzimy sprowokowaną i niekontrolowaną migrację, uchodźców, europejską samonienawiść itd. Multikulturalizm niszczy społeczeństwa od środka…
  Wiesio jest typoym reprezentantem komentarzy z recyklingu. Przyproszone oczy Wiesia nie odrozniaja przyczyn od skutkow.

  Wiesiowi radze wyjsc na ulice duzego zachodnioeuropejskiego miasta, potem wejsc do kawiarni wziac dobry dziennik do reki i glowy oraz nie zapomniec o duzej crema. Oczywiscie wziac smog pod uwage.
  Wiesio przeczyta, ze na Curacao mieszka 65 nacji, czystych etnicznie, czy interkulturanie. Przeczyta rowniez, ze pisze niedorzecznosci o weglu, przemysle , dewizach, kredytach przemyslowych, drukowaniu pieniedzy.
  Po podwieczorku radze Wiesiowi pojscie na jakiekolwiek posiedzenie, w jakiejkolwie komisji w parlamencie jako widz, nie jasnowidz.

 383. Mag,
  Pamietasz ten wpis z maja 2018?
  @mag
  „I to jest właśnie to, czego u ciebie nie znoszę. Rozciąganie odpowiedzialności za wszelkie głupoty i nikczemności na osobę, która ma nieszczęście, że po prostu jest Polką lub Polakiem i pojawia się na tym blogu.”
  Dopuszczasz sie manipulacji, Krynico Madrosco. Swoje poglady wyartykulowalas jasno i niezbicie, czarno na bialym, na przyklad broniac swojej blogowej kumpeli @404 i jej wypowiedzi „o Zydach”, takich np jak oskarzanie Zydow o
  „„Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej wobec Palestyńczyków, burzenie domów, osadnictwo żydowskie na terenach Autonomii Palestyńskiej, karykaturalne sądy, tortury, a przede wszystkim zbrodnie wojenne ””
  Swoje poglady wyartykulowalas, czerno na bialym, z wlasnej i nieprzymuszonej woli, zachwycajac sie wyjatkowo parszywym „filmikiem” o zlych i antypolckich Zydach z „ADL”. A jak twoja wlasna wypowiedz podsunac ci pod oczeta – to „nie pamietasz kontekstu”.
  Jakos nie chcesz przyjac do wiadomosci, Piekny Umysle, ze ten, kto usiluje czlowiekowi roztrzaskac glowe wirtualna sztamajza – zawsze ryzykuje, ze upatrzona ofiara nie ustawi sie grzecznie, zeby latwiej bylo przywalic.

 384. To, że niektórzy tak chętnie zajmują się ofiarami amerykańskiego imperializmu , a rownocześnie przemilczają ofiary sowieckiej , rosyjskiej tyrani i imperializmu, nie świadczy akurat o ich obiektywiźmie.
  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/03/01/krew-100-milionow-ofiar-na-rekach-sprawdzamy-ile-osob-zamordowal-jozef-stalin/

 385. @jobrave
  Jeśli miałeś jeszcze jakieś wątpliwości co do intencji @Saldo, a także jego „profilu” psychologicznego, to chyba przestałeś mieć.
  Ten człowiek będzie mnie prześladował do końca świata, a nawet dłużej i na tej podstawie można śmiało wnioskować, że nie jest dobrze z jego zdrowiem psychicznym. Zresztą ludzie owładnięci jakąś chorobliwą manią są „nierozpoznawalni”, bo normalnie żyją, pracują itd.
  @Saldo pisze – co kiedyś wyznał – w pociągu, którym dojeżdża do pracy.

 386. czyżby rozdwojenie jaźni ?
  Na blog powracają słownictwo , oraz napastliwość i bezpodstawne ustawianie w roli ofiary , w znanym już stylu carskiej „ochronki”.

 387. @jobrave
  Zapomniałam dodać, że @Saldo oczywiście manipuluje wpisami, licząc na to, że nikomu nie będzie się chciało sprawdzać, co kto kiedy i do kogo powiedział. I tak na przykład słowa, które mi przypisuje, napisał kto inny, a wmawianie mi, że podzielam opinie różnych osób, które mu się nie podobają, dowodzi tylko, że @SM na głowie staje, byle tylko znaleźć ten przysłowiowy kij, którym można uderzyć.
  Wszystko to jest w najwyższym stopniu żenujące. Choćby to, że od czasu do czasu temu panu udaje się wyprowadzić mnie z równowagi, choć konsekwentnie powinnam jego ataki olewać i nie reagować.
  Ale ile można?!

 388. @mag
  7 grudnia o godz. 10:24
  „Ten człowiek będzie mnie prześladował do końca świata”

  To trochę zależy od Ciebie czy czujesz się prześladowana.
  Jeżeli tak ( duży błąd ) to on to będzie wykorzystywał, bo to jest Twój czuły punkt.
  Moja rada – olej to całkowicie i rób swoje.

 389. Z dystansu
  7 grudnia o godz. 9:56
  Realnie to Twój dystans od rozumu coraz bardziej się zwiększa. Stalinowi można również przypisać miliard ofiar. Trzeba o nich pamiętać. Niestety niepoliczalna jest ilość ofiar cywilizacji zachodniej. Prawie 100 milionów zabitych Indian w dzisiejszym USA i Kanadzie, 50 milinów Indian w Meksyku i Ameryce Łacińskiej. Wybicie do nogi Aborygenów i Tasmanów, dalsze 40. I 80 milionów afrykańskich niewolników. Tylko od czasu II WŚ w wojnach USA zabito 20 milionów. Więc zsumuj to wszystko jeżeli potrafisz.

 390. Symetryczny
  7 grudnia o godz. 10:03
  Wałęsa ma racje pisząc zew źle się stało, że te oskarżenia wypłynęły po śmierci Jankowskiego. Gdyby żył mógł by si,e bronic i znajdować osoby świadczące za nim. Prawda byłaby znacznie lepiej wyjaśniona.
  Znamy „De mortuis aut bene, aut nihil” – mówili Grecy i Rzymianie. Czy także chrześcijan obowiązuje ta zasada, że o zmarłych powinno się mówić dobrze lub wcale? Mnie uczono że obowiązuje i jak nie mamy niczego dobrego o zmarłym do powiedzenie to po prostu milczymy.
  Nie dotyczy to osób publicznych , a już zbrodniarzy absolutnie nie dotyczy bo to jest przestroga dla żyjących. Jankowski był osoba publiczną więc mówić o nim mimo, że nie żyje można.
  Jak już się otworzy worek Pandory to wielu ma chęć dołożenia Jankowskiemu pytanie jest tylko dlaczego gdy żył milczeli – przecież ujawnienie faktów niczym im nie groziło? Teraz raptem zyskali odwagę i pozbyli się wstydu?
  To, że Jankowski to postać raczej odrażająca to widać , ale on nie tylko złe rzeczy robił. Obronić go już się nie da, ale ponieważ zmarł krzywdy już ludziom nie zrobi.

 391. Mag,
  niepotrzebnie sie obruszasz i udajesz, ze masz przyproszone oczy. Jesli bardzo chcesz, moge zacytowac Twoje zachwyty antysemickimi wpisami 404 et co….Sa we wpisach majowych 2018. Wystarczy?

  mag
  8 maja o godz. 16:21
  „Krytyczna” Mag to bylo oczywiscie ironicznie. Myslalem, ze pozbylas sie lekow z czasow Zielonego Sztandaru. Nie spodziewalem sie innej odpowiedzi, bo przeciez nalezysz do TWA oraz Przodowniczek i Przodownikow blogosfery. Mam wiec nadzieje, ze zmienisz portal na bardziej emerycko-towarzyski, chociaz z mériter nie masz nic wspolnego. Zatem portal towarzyski, w ktorym bedziesz mogla leczyc swoje kompleksy i dalej konfabulowac o zagrodowej szlachcie. Podziwiam tu Twoja odwage wychodzaca prosto z malego dworku. Wazniejsze jest jednak, co Ci wychodzi …Podziwiam jednoczesnie brak dystansu i nieodparta chec dowartosciowania sie… W takim towarzystwie?
  Myslalem, ze reakcja 404 jest dosc jasnym przykladem antysemiytzmu. Twoje wczesniejsze wpisy o rasie podobnie. Przeciez dokladnie wiesz jak funcjonuje antysemityzm. Twoj wlasny rowniez. Niepotrzebnie udajesz nieswiadoma dziewczynke ze skakanka w dloniach.

 392. mag
  7 grudnia o godz. 10:24
  Ponownie ujawnia swoja felczersko-psychologiczna niewiedze.

 393. Flisterka Mag krytykuje drobnomieszczanstwo Manna…

  Ale szczyty nudziarstwa drobnomieszczańskiego to memuary wspaniałego Tomasza Mana. Aż trudno uwierzyć, że taki nieciekawy facet napisał „|Czarodziejską górę.”

 394. @mag
  6 grudnia o godz. 17:08
  Przykro mi, że choć co jakiś czas reaguję na twoje na mnie napaści w nadziei, że ci przejdzie , znowu jestem zawiedziona. Twoja choroba jest chyba nieuleczalne.

  Ja miałem podobne odczucia i właściwie dziwiłem sie Twoim próbom normalizowania SM. To beznadziejne zadanie w świetle prób, które ja też wykonywałem.

  Ostatnio z wywiadu z Józefem Henem dowiedziałem sie, że jego ojciec czytał i pisał w jidish i nie opanował polskiego w piśmie. To znowu potwierdza fakt, że Żydzi kształcili sie w szkołach w jidish i to było prawdopodobnie przyczyną tej charakterystycznej polszczyzny, którą można usłyszeć w wersji kabaretowej w skeczu „Sęk”. Joseph Rotblatt także mówił w wywiadzie, że wiekszość uczniów w szkołe (okres I wojny swiatowej) znała tylko jidish. Nie widzę w tym nic złego, ale @pitekantrop strasznie sie zaperzył swojego czasu, że posądzam ich o bycie niezdolnymi do nauczenia się polskiego (?) lub inne niepojęte oskarżenia. Oznacza to tylko, ze asymilacja nie była wśród Żydów priorytetem. Chcieli zachować swoją odrębność.

 395. Reakcja Mag na antysemityzm 4040 ???

  404 alias Muszynianka?
  Muszynianka
  24 grudnia o godz. 17:58
  Aj waj – z(a)wodzi wybrana rasa
  Plastelińczycy spychają ją do morza, Polactwo pcha ich do stodoły, popyt na podrasowane abażury rośnie, Jerusalem Post domaga się odszkodowań za wszystkie wyrasowane nieruchomości z Marcem-68 włącznie … aj waj, piniondze piniondze to nasze piniondze.

  mag
  6 maja o godz. 10:29
  @@404, żabka
  Dziewczyny, dajcie sobie siana, czyli nie rozpamiętujcie swoich krzywd doznawanych na blogach.
  By na nich bywać, trzeba mieć grubą skórę, bo nawet faceci, nazwijmy to, „profeministyczni”, dają nieraz paniom popalić. Chyba z nawyku hegemona patriarchalnego.
  Czyli – olewać, pisać swoje i lekceważyć rozmaite zaczepki, bez szwanku dla swojego dobrego samopoczucia.
  Pozdrówka

  mag
  5 maja o godz. 19:50
  Odezwał się stary zgred na zasadzie przyganiał kocioł garnkowi, czyli kłentin.
  Mógłbyś choćby z nudów emeryckich podjąć jakiś sensowny temat do ewentualnej dyskusji, ale – jak widać – poza mieszaniem w diabelskim kotle, dokuczaniem bogu ducha winnym ludziom, na nic cie nie stać, nieszczęsny frustracie.

 396. Ktoś , kto tak jednostronnie użala sie nad ofiarami zachodu i ani jednym słowem nie jest w stanie upomnieć sie o ofiary sowieckiej i rosyjskiej tyrani i imperializmu , ten napewno nie kieruje sie humanitaryzmem, ale antyamerykanizmem i nienawiścią do zachodu. I tylko pmysleć , ze tacy maja jeszcze czelność komuś zarzucać rusofobie, wobec tego ogromu nienawiści jaka sami darzą zachód.

 397. Zetus Narrator sie odezwal….

  zetus1
  8 maja o godz. 12:08
  @Saldo mortale
  8 maja o godz. 8:47
  Nie wiem czy jesteś Żydem, ale tak zakładam na podstawie tego o czym tak konsekwentnie piszesz. Co jest złego w zdaniu, które cytujesz jak dowód w sądzie:
  „Wizerunek Żyda, który można stworzyć na podstawie twojej „narracji” nie jest pozytywny – jest drażniący”

 398. zetus1
  7 grudnia o godz. 11:33
  zacytowac Twoj antysemicki wpis?

 399. symetryczny
  Cierpisz na propagandowe rozmiękczenie mózgu.
  W momencie odkrycia Ameryki przez Kolumba teren USA i Kanady zamieszkiwało około 2mln Indian .
  To jak udało sie tam zamordować ich 100 mln ?
  Skąd masz te dane ?

 400. basia.n
  6 grudnia o godz. 22:22

  jobrave
  6 grudnia o godz. 22:07
  […]

  Skoncentrowałem się na zdjęciach i nie zwróciłem uwagi na te osobne foldery.

  A tego skrótu, przez ogrodzenie, używałem od lat. Od teraz już nie będę 🙂

 401. symetryczny
  Te 100mln zabitych Indian na terenie USA i Kanady są najlepszym dowodem na to skąd sie biorà te miliardy ofiar https://sciaga.pl/tekst/22551-23-plemiona_indianskie_w_ameryce_polnocnejzachodu .

 402. zetus1
  7 grudnia o godz. 11:33
  To znowu potwierdza fakt, że Żydzi kształcili sie w szkołach w jidish i to było prawdopodobnie przyczyną tej charakterystycznej polszczyzny, którą można usłyszeć w wersji kabaretowej w skeczu „Sęk”. Joseph Rotblatt także mówił w wywiadzie, że wiekszość uczniów w szkołe (okres I wojny swiatowej) znała tylko jidish. Nie widzę w tym nic złego, ale @pitekantrop strasznie sie zaperzył swojego czasu, że posądzam ich o bycie niezdolnymi do nauczenia się polskiego (?) lub inne niepojęte oskarżenia. Oznacza to tylko, ze asymilacja nie była wśród Żydów priorytetem. Chcieli zachować swoją odrębność.

  Mój komentarz
  Priorytetem było odnalezienie się w środowisku, uwzględnienie jego wymogów, funkcjonowanie w nim.
  W drugiej połowie 19 wieku na terenach zaborów zaczęły intensywnieć oddziaływania czynników sprzyjającym wszystkim mieszkańcom do asymilacji kulturowej z krajem zaborczym. Najmniej w Austrii, więcej w Prusach, w Rosji również, tylko z większą bezwładnością.

  „Mniejszości narodowe” (nie polskie), w sytuacji braku państwa polskiego nie czuły się mniejszościami w stosunku do polskiego języka, kultury, itd.
  Niemniej na obszarach, gdzie język polski był powszechnie używany, mniejszości te musiały to uwzględnić.

  Dzisiaj można przeczytać wspomnienia Polaków z końca 19 wieku, które mówią o naciskach – germanizacyjnym i rusyfikacyjnym tak długotrwałych skutecznych, że jak wtedy oceniano, jeszcze jakieś 30 – 50 lat i nie byłoby wiele do zbierania po polskim poczuciu narodu. Państwa zaborcze się unowocześniały, administracja sięgała każdego, szkolnictwo było rozbudowywane, obywatel powinien był znać język zaborcy aby funkcjonować w społeczeństwie, musiał się nim posługiwać na tyle, by móc odczytać decyzje administracyjne, dokonać ich analizy, wiedzieć gdzie się udać by coś załatwić, a w końcu dowiadywać się co się na świecie dzieje, itd.
  To wszystko odbywało się jeszcze w polskim języku w dwu zaborach, lecz ciśnienie drugiego języka było tak duże, że nie sposób było żyć w izolacji kulturowej.

  Żydzi tradycyjni tworzyli skupiska, które miały silną odrębność językową i kulturową.
  Pzdr, TJ

 403. @

  Polska PiS to PAŃSTWO BANDYTÓW?

  Policjanci zabili człowieka – prokuratura ściga dziennikarza, który to ujawnił.

  Akcja przeciwko ukrywaniu kościelnych pedofilów – prokuratura ściga dzieciaki, które dla przypomnienia o tym powiesily dziecięce buciki na bramie kościoła.

  Neonaziści działają w Polsce – prokuratura ściga dziennikarzy, którzy to ujawnili, a media PiSowskie ich pietnuja.

  Rasisci na Marszu 11.11 śpiewają „Morawiecki chcesz mu*zyna, to go sobie w domu trzymaj” – ambasadorzy zagranicą interweniuje by nie nazywać rasistow rasistami.

  Dobrze jest dziś być bandyta w Polsce.

 404. Salto Mordale
  Przyrównuje swoje blogowe „cierpienia” , do tego czego doznały ofiary eutanazji z rąk hitlerowców.
  I taki odlotowiec decyduje teraz kto jest antysemitą , tragi-farsa.

 405. Mag „olewać i nie reagować.
  Ale ile można?!”

  Olewac mozna dowolnie dlugo trzeba tylko chciec zrezygnowac z rankingu rozpoznawalnosci . Olac go.Tu jest pies pochowany , zamiast ograniczac wlasne mozliwosci nalezy pojechac Saldem .
  .
  – Taki Michalkiewicz np , ile on moze miec dzieci ?
  Jest jeszcze drugi problem , wiekszosc szukajacych na enpassie wlasnej rozpoznawalnosci jest zwyczajnie , wlacznie z Sm , za stara aby pisac odcinajace od czego i kogokolwiek listy . Jest na Michalkiewicza zwyczajnie za stara .
  Panie Saldo dlaczego pan nie nazywa sie po ojcu Michalkiewicz tylko zawraca pan d..e ? Zwracam uwage , ze nie interesuje mnie co pan mysli o wlasnym ojcu ani o cudzych dziadkach ktorzy hipotetycznie zdecydowali sie lub nie sluzyc w Wermachcie bo mogli miec powody o ktorych sie panu nie snilo i nie mozna miec do nich pretensji jezeli ich , tych powodow sie nie zna
  poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,24252452,syn-prawicowego-publicysty-przeprasza-ofiare-gwaltu-za-wypowiedz.html#s=BoxOpCzol

 406. adam100
  g.10:49
  Masz rację. Nie reagować, olać.
  I tak robię, ale od czasu do czasu nie wytrzymuję. Wkurza mnie (to delikatnie powiedziane) w poczuciu jakiejś elementarnej sprawiedliwości, że ten gentleman jest bezkarny, a przecież jego nieposkromiona działalność „sprzątacza” na blogu, za jakiego się uważa, dotyka nie tylko mnie lecz nawet tych, którzy tylko przewijają jego paranoiczne teksty („felczersko-psychologiczna niewiedza” to o mnie. Ki diabeł?).
  Najzabawniejsze, że sam @pitekantrop, guru dla @SM, którego określenia powtarza, a raczej sobie przywłaszcza, dwukrotnie go opieprzył w mojej sprawie, by na koniec grzecznie go poprosić, by się ode mnie odczepił. Ja nie myszkuję po archiwum blogu, bo uważam że to plotkarskie zajęcie i niczemu nie służy, a jeśli to wywlekaniu czyichś wypowiedzi wyrwanych z kontekstu oraz interpretowanych dowolnie i w absurdalny sposób. Dlatego nie podam Ci namiarów, ale na pewno była to wiosna 2018.
  Pitekantrop już dawno się nie odzywał, a @SM odwala robotę za dwóch, „udowadniając” praktycznie wszystkim, że są antysemitami.
  O niczym innym nie marzę, gdy chodzi o moje dalsze uczestnictwo w tym blogu, jak o „wygaszeniu tematu @SM”. Namawiam do ostracyzmu wobec niego, bo to jedyna symboliczna kara, jaka może go dotknąć. Nie tyle nawet namawiam(czyli naciskam), co sugeruję.

 407. Mag,
  zachowijessz sie jak przekupka, a potem dziwisz, ze stajesz sie koltunka i filisterka;

  mag
  7 grudnia o godz. 12:57

 408. mag
  7 grudnia o godz. 10:24

  Masz rację, mag, kiedy mówisz o chorobliwej manii SM. Wiele razy obserwowałem taką manię. Zwłaszcza u kur na podwórku jednego kumpla, kiedy przy sobocie po robocie – albo i przed robotą – siadywaliśmy na przyzbie i pociągaliśmy z gwinta. Bardzo sobie zapamiętałem jednego kuraka, który bez widocznych dla osobnika nie będącego kurą powodów upatrzył sobie drugiego i go furt prześladował: ganiał z kąta w kąt, walił dziobem w czub, skakał na niego z pazurami i przez cały czas naszej uroczystości nie dawał mu spokoju.

  Życie wewnętrzne kury to dla mnie tajemnica, ale widziałem na własne oczy, że ono przecież JEST. Kiedy się uparcie gania wybranego osobnika i z premedytacją celuje dziobem w oko, to musi tym kierować jakaś myśl. A myśl, w tym – prześladowcza, automatycznie się kojarzy z gatunkiem niby od kur odległym. Kiedy więc rzucę okiem – jak dziś – na samą liczbę wpisów Saldo, od razu mi się przypomina ten zawzięty kurak. I automatycznie pytanie: daleko to człowiekowate w najpierwotniejszych życiowych motywacjach od kur odeszły?

  Z całą życzliwością w Twoje uszy, mag: prześladowany kurak nie miał wyjścia – podwórko to jego cały świat. Ty masz niejedno podwórko, ale bez końca właśnie na tym żywisz prześladowcę swoją uwagą i potem wołasz na puszczy o ratunek.

 409. mag
  7 grudnia o godz. 12:57
  Diabel nie diabel,

  Mag,
  czesto wydajesz wyroki i diagnozy chorobowe w blogosferze i potem sie dziwisz, ze nazywam Cie felczerka.

 410. http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24252425,zakowski-zatrzymanie-kwasniaka-zdarzenie-ktore-trafi-na.html#s=BoxOpImg4

  Brudny Harry w Polsce znaczy cos calkiem innego niz gdzie indziej panie Mauro-er czy sie znow cos mi pomylilo .
  Przed laty w Rosjji wystarczylo miec czyste rece i bylo sie gesia po wyroku . „Wspolczesny bolszewizm ” .. ach ten Donald , coz za przenikliwosc !
  Czyste rece ..? Aaa zakrwawione !
  To moja krew .
  – Tak to kazdy moze powiedziec

 411. Mag,
  napisz prosze jak Pike Cie przejechal i Twoje antysemickie wpsiy paraliterackie. Calkiem niedawno. Przykro mi, ze sie znizam do twojego poziomu. Zmuszasz mnie jednak do tego, wiec posluchaj prosze rad innych i nie reaguj na moje wpisy. Tak bedzie najlepiej, bo zachowujesz sie jak histeryczka 404, ktorej antysemickich wpisow bronilas.

 412. Slowa niewinnej, poniewieranej w blogosferze Mag i odpowiedz na nie….

  ” lekceważysz sprostowania itp., słowem zachowujesz się jak dzikus i żulik w jednym.”

 413. Jak zetus sie nie dziwil i bredzil bez konca….

  Z e t u s tu sie nie dziwi.
  Z e t u s sie nie dziwi, gdy 404 uzywa eufemizmiow, zamiast zyd, posluguje sie kolesiami
  -Kiedyś też sądzilam, że rozmawiając w cywilizowany sposób z takimi ja @Salto mentale i jego kolesie, da się ich jakoś uspokoić i zaczną jak l u d z i e mówić-
  404 plecie bzdury, jednak plecie jak czlowiek, bo zydzi nie sa ludzmi, jak 4040 raczy sugerowac.-
  Z e t u s. Dotarlo cokolwiek do Ciebie? Nie widzisz antysemityzmu we wpisie 404. Nie dostrzegasz w jej wpisie prymarnych prob tlumczenia wlasnych fobii spiskiem?
  Jednoczesnie 404 po powrocie z Bazylei, gdzie mieszkam, ucieka do teorii spiskowych do dajac do kolesi koleny opis, tym razem agentow.
  -To są agenci, zatrudnieni do kilku poruczeń-
  Z e t u s sie nie dziwi. Po paru dniach bedzie sie domagal jak dziecko podania definicji antysemityzmu.
  404 kontynuuje
  -siać swoją propagandę do znudzenia. Po to, żeby ludzi tak wkurzyć, że zacznął pyskować. A ponieważ ciągle, ciągle, ciągle, ciągle…….o tym, ze Polacy to antysemici, a oni tacy poszkodowani…. to w końcu w nerwach, ktoś im dowali-
  Wtedy z e t u s sie nie dziwi.
  404 dodaje
  -oni zdobywają następny „dowód” na polski antysemityzm i zacierając rączki taki cytacik publikują gdzie się da-
  Potem histeryczna uwaga o niewiadomojakich organizacjach.
  -Takie przykłady są im potrzebne, żeby potwierdzić „konieczność ich egzystencji. Mówię o organizacjach, na rzecz których tu występują-
  404 ponownie uogolnia niemilosiernie probujac mizerykordii jako kordzika.
  -Ta notoryczna nagonka na Polaków, zarzucanie im w kółko antysemityzmu, ma również spełniać drugą ważną rolę-
  404 dochodzi w koncu do wniosku, moglaby od tego zaczac, byloby krocej:
  -Chodzi o to, żeby zamknąć usta potencjalnym krytykom, na to, co wyprawia Izrael na Bliskim Wschodzie. Tak wszystkim obrzydzić życie, tak przestraszyć potencjalną możliwościa nazwania kogoś antysemitą, że będzie siedział jeden z drugim w milczeniu, a Bliski Wschód będzie zalewał się krwią w imię „sprawiedliwości dziejowej” Izraela-
  Z e t u s ciegle sie nie dziwi. Nie reaguje.
  A 404 bawi sie dalej w berka.
  -Zamknąć jakąkolwiek inną dyskusję, zawsze i w kółko nudząc o przesladowaniu Żydów. W każdej możliwej i niemożliwej sytuacji/gadce sprowadzać temat do stodoły, czy innych okropieństw, które spotkały Żydów. Bez względu na kontekst-
  Reszte pomijam. Chociaz:
  – „udowodnić” tym sposobem swoją wyższość i nieomylność-
  Po lekturze powyzszego z e t u s powinien sie zdziwic.
  Ponizszego rowniez.
  -Przygotować w ten sposób grunt, żeby ściągnąć kolejny miliardy. W tym wypadku z mienia bezspadkowego dla pazernych amerykańskich gmin żydowskich-
  Zetus nie widzi ciagle w powyzszym zdaniu antysemityzmu, stygmatyzowania przez niedorzecznie uogolnianie. 404 jest purystyczna projekcja semej siebie.
  Zetus tego jednak nie widzi.
  -Ameryka co roku płaci Izraelowi ponad 3 000 000 000 dolarów za friko z amerykańskiego podatnika
  Natomiast dla oskarżających, to kolejna okazja dla „udowadniania”… jak się antyzemityzm szerzy. A tym samym dla racji potwierdzania bytu swoich pazernych organizacji-
  Nie daj się wciągnąć z nimi w gadkę.
  Tu nie chodzi o prawdziwy antysemityzm.

 414. Mag,
  zycze Ci przyjemnego week-endu. Niepotrzebnie masz o sobie takie niedowarciosciowane samomniemanie. Niepotrzebnie probowalas tworzyc swoja legende miedzy wierszami. A teraz niepotrzebnie histeryzujesz wolajac o pomoc. Znajac sie na psychologii i para… dasz sobie rade. Jesli potrzebujesz pomocy, to moge Ci pomoc i „zniknac” na pare tygodni z tego blogu .

 415. Proba Mag, na zasadzie nie che, lecz musze…..

  Namawiam do ostracyzmu wobec niego, bo to jedyna symboliczna kara, jaka może go dotknąć. Nie tyle nawet namawiam(czyli naciskam), co sugeruję.

 416. Celem kazdej kary jest resocjalizacja, nie zemsta.

 417. @Saldo mortale
  7 grudnia o godz. 13:15

  Zastosuję do Ciebie najsilniejszą obelgę antysemicką jaką znam:

  POMIDOR!

  Nic Ci już nie pomoże 🙁

 418. System, który zniekształca wyniki wyborów powinien przestać obowiązywać, ale nikt nie chce się podjąć tego trudu, a silne partie szczególnie bo zyskują.

  Wczoraj w „Szkle Kontaktowym” gościem był mistrz riposty Władysław Kosiniak-Kamysz, ciepło przyjęty przez telewidzów, o czym świadczyły esemesy na pasku.
  Ostatnie zawirowania w Nowoczesnej i PO zniechęcają prezesa ludowców do pójścia w ślady Koalicji Obywatelskiej. Pan”Władek” pozostaje jedynym rozsądnym na polskiej scenie politycznej

 419. Według zapowiedzi, wiecznie niedogolonej Beaty Mazurek, dziś o 17.00 czasu warszawskiego, Zbawca Narodu Polskiego, po dłuższym okresie milczenia, wygłosi przemówienie i -jak podkreśliła niedogolona- będzie to mowa bardzo ważna.

  Jak sądzicie, czy Kaczy jest jeszcze w stanie czymś zaskoczyć, czy tylko wystąpi „pro forma”, by zatrzeć wrażenie, iż stchórzył w obliczu afery KNF i dlatego się schował?

 420. Bar Norte 6 grudnia o godz. 23:33 I ta przypadkowość, konieczność, idiotyczne koincydencje są tym, czego żadna polityka historyczna nie lubi, nie odmalowuje. Obojętnie kto ją pisze, jeśli tylko ma być narzędziem formowania odbiorców, będzie zawsze tylko kłamstwem.
  Po co to robić, skoro przeszłości zmienić się nie da żadną miarą? Nie da się zrobić z Kaczyńskich Wałęsy nawet jak się weźmie ich dwóch.
  Francuzi pękają ze śmiechu jak im jakiś Polak wmawia, że Maria Curie – Skłodowska była polską uczoną.

 421. maciek.g
  „Znamy „De mortuis aut bene, aut nihil” – mówili Grecy i Rzymianie. Czy także chrześcijan obowiązuje ta zasada, że o zmarłych powinno się mówić dobrze lub wcale? Mnie uczono że obowiązuje i jak nie mamy niczego dobrego o zmarłym do powiedzenie to po prostu milczymy.
  Nie dotyczy to osób publicznych , a już zbrodniarzy absolutnie nie dotyczy bo to jest przestroga dla żyjących. Jankowski był osoba publiczną więc mówić o nim mimo, że nie żyje można”.
  Masz rację, mogę tylko co nieco dodać.
  Osoby publiczne, zwłaszcza te, które wyrządziły wiele niepowetowanych szkód, z masowymi zbrodniami łącznie, pod szyldem rewolucji takiej czy innej lub wojny totalnej (albo tylko lokalnej), a także wojny religijnej nie mogą być objęte łaskawą zmową milczenia i niepamięci, bo już nie żyją, więc nie mogą się bronić. Gdyby żyły, też byłyby nie do obrony, gdyż ciężar gatunkowy ich win po prostu to wyklucza, choć bywa, że chronią takich ludzi niepisane prawa „świętych krów”.
  Zdumiewające jest wieloletnie milczenie w sprawie prałata Jankowskiego, choć jego ohydne czyny, jak się okazało, były tajemnicą poliszynela. To chyba przede wszystkim „zasługa” mega hipokryzji zarówno w środowisku sukienkowych, jak i w laikacie. No i wciskanie kitu owieczkom, że jakakolwiek krytyka dotycząca duchownych to atak na kościół (powinno być z dużej litery K, ale już nie potrafię).
  Czekam na rozwój wypadków.

 422. @blackley 15.10
  Aż boję się skomentować, ale muszę.
  Statystyki, porównania i stopniowanie, jako metoda beznamiętnej perswazji porażające i przygniatające.
  Fenomen zachodniej cywilizacji. Są wszędzie. Dysponują ogromną władzą i pieniądzem.
  Pan Zbigniew Dylewski, poza informacją z Wikipedii przydałby się rzetelny komentarz o tym inżynierze dusz i tego oczekuję od autora najkrótszego komentarza na blgu, i proszę się nie wykręcać sianem

 423. Pierwszy akapit mnie rozjechał, kolejne też były przesmaczne. Uśmiałam się, mimo że przesłanie nie do śmiechu.
  Dziękować.

 424. BTWB

  „ta przypadkowość, konieczność, idiotyczne koincydencje są tym, czego żadna polityka historyczna nie lubi, nie odmalowuje”.

  Dlatego ta biografia Gomułki mnie tak zafrapowała.
  Jak napisałem nocą Prażmowska odmalowała szeroką panoramę historyczną od lat 20 aż do 80 na tle której Gomułka jawi się jak jakiś pył miotany wiatrami historii. Pisząc o jego mankamentach intelektualnych czy charakterologicznych zwróciłem tę uwagę na jego swoistą poczciwość. Nie ukrywam, że czytajac zastanawiałem się kogo on mi przypomina. I w końcu mnie olśniło – jest w tej ksiązce uderzajaco podobny do Forresta Gumpa.

  Niektóre sceny w kontekscie ich politycznych następstw po prostu powalały.

  Prażmowska np pisze, że jego dystans czy sceptycyzm do ZSRR miał prozaiczne, życiowe podłoże. Gomułkę bowiem w czasie jakiegoś strajku policja postrzeliła w łydkę uszkadzając nerw. Przez ten uraz stopa nie funkcjonowała jak należy. To mu uniemozliwiało pracę ponieważ zawodowo zajmował się organizacją strajków i demonstracji. W sanacyjnej Polsce, w której policja najpierw strzelała a potem pytała o co chodzi, sprawność nóg w tym fachu miala podstawowe znaczenie. Gomułka był przekonany, że stopę mogą mu uleczyć tylko rosyjscy lekarze ponieważ wierzył iż ZSRR we wszystkim przoduje – w tym również w ortopedii. Uprosił więc władze KPP by skierowano do ZSRR na leczenie. Konspiracyjna podróż pod zmienionymi nazwiskami, przez Berlin do Moskwy, odbyła się szczęsliwie. Tym niemniej na miejscu rosyjscy lekarze rozłozyli ręce co nie powinno dziwić w przypadku uszkodzeń nerwów. Ale jak pisze Prażmowska Gomułka przyjął ten werdykt lekarzy z głębokim osobistym rozczarowaniem. Co prawda potem skierowano go do sanatorium na Krymie gdzie na skutek zabiegów odzyskał czucie w stopie ale osad goryczy, rozczarowania pozostał – wiarę w cudownośc ZSRR nim naruszono. Na dokładkę jego podróż na Krym zbiegła się z jakąś kolejną fazą kolektywizacji więc w pociągu i nastacjach musiał obcować z tłumami wygłodzonych, wywłaszczonych ludzi, z gangami zdziczałych sierot co zrobiło na nim piorunujące wrażenie. Oczywiście od komunizmu go to nie odwiodło, bo na skutek rozmaitych ograniczeń po prostu innej drogi nie znał. Tym niemniej ta zdroworozsądkowa, nie zakłócona intelektualnym zakłamaniem refleksja, że to co zobaczył było bardziej nieludzkie niż bieda i niesprawiedliwość w jego rodzinnym Krośnie, która go skłoniła w młodości do buntu, w nim pozostała.
  To po częsci złożyło się na jego dystans do ZSRR i niechęć do kolektywizacji dzięki czemu w 1956 na fali odwilży przejął wladzę. Też zresztą nie bardzo rozumiejąc czemu się to stało.

 425. jobrave
  7 grudnia o godz. 14:30
  „Według zapowiedzi, wiecznie niedogolonej Beaty Mazurek”

  I love it.

  Teraz rozumie czemu jej oczy, wydają się takie podkrążone!

 426. Mialem na mysli Holdysa klikajac w to a dalej czy jeszcze cos i co bedzie nie wiem

  https://www.youtube.com/watch?v=1kp4AaPHNGM

 427. Bar Norte 16.10
  Poczciwość wyklucza odwet, wyklucza represje, ale państwo musi funkcjonować i ktoś tak zmanipuluje, że na poczciwego spadnie odpowiedzialnośc.
  Jednoskowe obserwacje wykorzystane do kształtowania opinii są elementem manipulacji.
  Spece od propagandy wiedzieli, że sędzia którego przyłapano na kradzieży kawałka kiełbasy nadaje się do potępienia kasty sędziowskiej ponieważ kiełbasę każdy widział i najczęściej wie jak smakuje i z czym się kojarzy. Jakiś niesprawiedliwy wyrok gdyby został wydany przez sędziego do suwerena by nie przemówił tak dobitnie jak kiełbasa, w dodatku ukradziona przez sędziego.
  Mimo wszystko za czasów Władysława Gomulki państwo było biedne, ale samodzielne i z zadłużeniem się nie borykało jak to ma miejsce obecnie

 428. Tylko niewielka liczba osób jest zdolna do odróżnienia rzeczywistości od wykreowanej rzeczywistości, w której wszystkie konkluzje są kontrolowane i utrzymywane jak najdalej od prawdy. Wszystko co mówią zachodnie rządy i organizacje medialne jest kłamstwem obliczonym na utrzymanie nas w stanie psychologicznej niewoli.”
  https://www.paulcraigroberts.org/2018/12/04/the-disintegration-of-western-society/
  ============

 429. @

  Bandyci PiS w akcji:

  W czwartek nad ranem agenci CBA zatrzymali byłego szefa KNF Andrzeja J. oraz sześciu podległych mu urzędników. M.in. jego zastępcę Wojciecha Kwaśniaka, który przed kilku laty został skatowany przez bandytów działających na zlecenie Piotra P. – głównego podejrzanego w gigantycznej aferze SKOK Wołomin (w tym SKOK-u doszło do wyłudzenia setek milionów zł). Kwaśniak, który wykrył nieprawidłowości w SKOK Wołomin, w czwartek późnym wieczorem usłyszał prokuratorski zarzut (z art. 231 § 1 kodeksu karnego) mówiący o niedopełnieniu obowiązków związanych z… nadzorem nad SKOK Wołomin.
  http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24253930,prokuratura-strzela-z-kapiszonow-czyli-pod-jakim-pretekstem.html

 430. Wbrew temu co sugerują zagraniczne media oraz organizacje ekologiczne – Polska nie jest i nigdy nie była największym trucicielem w Europie. Najnowsze odczyty emisji CO2 per capita (uwzględniające całkowitą emisję w ciągu roku oraz liczbę mieszkańców danego państwa) nie pozostawiają wątpliwości. W Europie zdecydowanym liderem od wielu lat jest Rosja. Kolejne miejsca zajmują kraje mocno promowane jako „zielone” – Holandia i Niemcy. Na statystycznego mieszkańca tych państw przypada rocznie o 1,7 – 1,8 tony CO2 więcej niż na statystycznego Polaka.
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04655-Emisje-CO2-na-1-mieszkanca-na-swiecie.htm

 431. @

  Powiedzcie mi, gdzie się mylę. Skoro pedofilia jest złem, a wszystko co złe pochodzi od szatana, to czy Kościół Katolicki pełen księży pedofili nie jest tak naprawdę dziełem szatana?

 432. @
  Tomasz Lis

  Brawo. Związek Banków Polskich staje murem za zatrzymanymi byłymi szefami KNF, szczególnie za panem Kwaśniakiem, który wiele razy swoją skrupulatnością fundował bankowcom ból głowy

 433. @
  Wojciech Sadurski

  O dziadowskich SKOKach, cwaniaku Biereckim i … Haiti. Polecam moj tekst sprzed paru lat, jesli chcecie Panstwo poznac lepiej sylwetke czolowego czlonka osmiornicy. I zobaczyc, jak to sie wszystko zaczelo….

 434. @

  Adama Glapińskiego, Mariusza Kamińskiego i Bóg wie, jakich jeszcze PiS-owskich dygnitarzy z prezesem na czele? Użyć „odświeżacza” marki Ziobro. Bo to pan Zbyszek objął osobistym patronatem dochodzenie w sprawie poprzedniej ekipy KNF-u, która rzekomo nie dopełniła obowiązków służbowych i zbyt późno, karygodnie późno, zareagowała na przekręty w SKOK-u Wołomin. CBA, ukochana służba Kamińskiego, bladym świtem dopadła sześciu wytypowanych na najbardziej winnych, uwożąc ich na przesłuchanie aż do Szczecina. Pieprzu tej niesłychanej historii dodaje fakt, że właśnie ta zatrzymana teraz ekipa została usunięta z KNF-u przez obejmujące władzę PiS, bo za bardzo wtykała nos w sprawy, które się w wołomińskim SKOK-u działy. Ówczesny zastępca szefa KNF-u, Wojciech Kwaśniak, który doniósł o tym do prokuratury, został napadnięty i skatowany przez nasłanych zbirów, ale dziwnym trafem jego oprawcy chodzą na wolności, a on właśnie został zatrzymany.

 435. @

  Wypadł sam początek:

  Jak zniwelować ciągnący się za KNF-em fetor Marka Chrzanowskiego, Adama Glapińskiego,

 436. @

  Bardzo się cieszę, że afera SKOK kosztująca podatników już prawie 5 miliardów złotych (polski rekord) za sprawą działań prokuratury znów wróciła na pierwsze strony gazet. W skrócie wygląda to tak:
  1. PiS przez lata usiłował zablokować objęcie SKOKów nadzorem KNF.
  2. Miesiąc po tym jak taki nadzór wprowadzono KNF zarządziła kontrolę w SKOK Wołomin.
  3. Miesiąc po zakończeniu kontroli zawiadomiła prokuraturę
  4. Odpowiedzialni za kontrolę siedzą w areszcie
  5. Grzegorz Bierecki szef Kasy Krajowej SKOK odpowiedzialny za nadzór nad SKOK Wołomin jest przewodniczącym senackiej Komisji Finansów.
  Tak w skrócie.

 437. ls42

  Jak wspomniałem nocą autorka biografii Gomułki jest związana z brytyjskim odłamem lewicy czyli tym bardziej sensownym i pragmatycznym. W związku z tym jej ksiązka nie jest zjadliwa wobec Gomułki ale równocześnie jest jak najdalsza od nadawania jakiejś szczególnej roli jednostkom w historii – w tym bohaterowi biografii.
  Oczywiście, w tym kontekście, to co w Wielkiej Brytanii uznawane jest jako normalne w kraju może budzić kontrowersje z racji ahistorycznych tradycji kultu rozmaitych jednostek, ponoć wybitnych. Tradycji niestety równiez lewicowych.

  W tym sensie biografia Gomułki autorstwa Prażmowskiej ma charakter trzeźwiący politycznie bo uświadamia jak mało potrzeba by rządzić sporym państwem, gdy się złapie w żagle sprzyjające wiatry polityczne. Chocby nieświadomie.
  Gomułka zresztą nie jest jedynym na to przykladem, bo przecież podobnych jemu albo i bardziej wyrazistych Forrestów Gumpów było więcej. Z niektórymi mamy radość wciąż obcować.

 438. wiesiek59

  Wladze francuskie wydaly w ostatnich latach 40 miliardow euro na remonty mieszkan ludnosci naplywowej. Dla tubylcow zabraklo.

  Tak skomentowal wydarzenia we Francji prawicowy amerykanski komentator, dr Steve Turley.

 439. Symetryczny
  7 grudnia o godz. 10:55

  Na pomnkowa twarz pralata Henryka Jankowskiego trzeba wylac puszke bialej farby, to bedzie tak patriotycznie ( bo czerwona juz jest ) , ze nawet Cieply Karzel Reakcji to zaaprobuje.

 440. @BN dzięki za przekaz części opowieści z książki o Gomułce. Nie tak dawno Polityka też publikowała o Wiesławie. Mnie utkwił w głowie pewien szczegół o nim, przeczytany też chyba w Polityce lata temu. Otóż Cyrankiewicz był znany z tego, że lubił życie (po dwóch obozach trudno się dziwić), które można sobie ubogacić dobrym jedzeniem i trunkiem. Przebywał akurat w jednym z rządowych ośrodków (wypoczynku?), gdy doniesiono, że zbliża się tam Wiesław. Panika, wymiana szynek i koniaków na czerstwy chleb, biały ser i wodę ze studni. Wiesław był zadowolony z takiej skromności premiera.
  On akurat mi się kojarzy z Kaczyńskim. Obaj odizolowani od realiów rzeczywistości, a także braku chęci skonfrontowania się z nią (Wiesław bał się pospacerować po NY, a Jarek boi się pójść sam do sklepu). To się pokrywa z bredniami jakie dzisiaj wygłaszał na do swoich w Jachrance.

 441. @jobrave, 14:30
  Puściłeś ‘jobrave, cynk o wystąpieniu Zbawcy na parteitagu w Jachrance o 17:00 i ja karnie włączyłem TVPis Info i wysłuchałem I, „ogólnej” (jak powiedział Zbawca) części. Teraz przerwa techniczna się przedłuża.

  Zbawca (zatrzymam Twoje określenie) postawił zarzuty koalicji PO-PSL dokładnie takie, które od 3 lat stawiane są PIS.
  Jak zwykle odwrócił kota ogonem.
  A więc: PO-PSL, kłamała, łamała konstytucję, brała udział/tolerowała (w domyśle dla korzyści) afery.

  ‘I proszę państwa – sprawa skali! Afera VAT to prawie tyle co wywalczył z UE Tusk!’ (w domyśle wywalczył i rozkradł kasę, kiedy ta wpłynęła). Brawa…
  Dalej było o odpowiedzialności karnej Tuska!

  To się w pale nie mieści! Minister Chojna-Duch bohaterką PIS!
  ‘My eliminujemy nawet czarne owce z kadencją, (Marek Ch.), a oni czekali latami, nic nie robili (Amber Gold)’.

  Stosuję ‚apostrofy’, aby podkreślić, że to zapamiętany sens wypowiedzi Zbawcy, a nie cytat.

  Przerwa ciągle trwa, kiedy patrzyłem na klaszczący pierwszy rząd, to widziałem brak entuzjazmu.
  Nara

 442. adam100
  7 grudnia o godz. 16:53
  Cos tu rzeczywiscie sie nie zgadza ( jest na rzeczy ) bo kiedy ogladalem wideo z urodzin RM przypomnial mi sie ni stad ni zowad film z Tomem Crus -em i Kidman (?) . To chyba mialo tytul ‚Oczy Szeroko Zamkniete ‚ ( koncowe sceny- ) . Chyba jakis szatan byl czynny

 443. Nawiązując do oskarżenia Jarosława Kaczyńskiego przez Wałęsę zgadzam się ze jego „chciejstwo” polityczne miało istotny wpływ na ten wypadek. Rozmowa telefoniczna z pewnością nie dotyczyła zdrowia mamuski bo o jej stanie Lech wiedział więcej niz. Jarek
  Wałęsa natomiast nie kapuje, że Lech w znacznym stopniu przyczynił się do tej katastrofy.
  Cytuje z netu
  „Około trzech miesięcy przed katastrofą płk Jarosław Florczak [był najwyższym rangą oficerem BOR, który zginął w Smoleńsku – przyp. red.] po kolejnym przylocie z prezydentem bardzo zdenerwowany oznajmił mi, cytuję: >> Szefie, pan prezydent kiedyś doprowadzi do tragedii, zginie wielu niewinnych ludzi <> Szefie, jak zwykle burdel, nikt nic nie wie, programy swoje, a realizacja swoje. Jeżeli pan może, to niech mnie pan więcej nie wysyła. Może jestem za stary, może się do tego nie nadaję <<"
  To, jak wygląda nasza współpraca z obecną kancelarią, to jest jedna wielka katastrofa. Prowizorka i jeszcze raz prowizorka, a nuż się uda, jakoś to będzie".
  To nie wszystko – bardzo istotnym jest fakt że Lech wybronił Błasika od odpowiedzialności za katastrofę w Mierosławcu i błyskawicznie go awansował na stopień generała dywizji i mianował dowódcą Sił Powietrznych a nastepnie awansował go na stopień generała broni. Błasik znany ryzykant chciał w Smolensku pokazać Lechowi, że robi co może by zrealizować polityczna zachciankę braci. Wywierał bez wątpienia nacisk na pilotów.
  Do win Lecha dochodzi jeszcze fakt z lotu do Griuzji
  cytat
  Dowódca Tu-154M wspomina, cały czas naciskano na niego, by lądował. – Była tylko argumentacja polityczna, że musimy wylądować przed prezydentem Sarkozym – mówi Pietruczuk.
  Kaczyński wszedł do kokpitu i wydał rozkaz pilotowi.
  – Wtedy padło pytanie, czy wiem, kto jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Odpowiedziałem: "Tak, wiem, panie prezydencie". Na co prezydent: "W takim razie polecam wykonać lot do Tbilisi".
  Odmowa wykonania rozkazu pociągnęła za sobą dalsze konsekwencje bardzo uderzające w pilota.
  W locie tym brał udział Protasiuk pierwszy pilot samolotu do Smoleńska nic dziwnego że bał się konsekwencji nie realizowania lądowania.
  Na dokładkę Lech opóźnił wylot y Warszawy, bo się mocno spóźnił.
  (wcześniej warunki pogodowe były istotnie lepsze)
  Przyczyn mających wpływ na ten wypadek jest znacznie więcej i jest ich niewiarygodna liczba.

 444. Serial NETFLIX’a pod tytułem „1983”
  Pierwszy sezon serialu to 8 epizodów/odcinków.
  Wczoraj skończyłem oglądać w reżimie 2odc. / dzień.
  Na razie o tym serialu cicho, ale po wysłuchaniu Zbawcy, mam wrażenie, że ten serial przygotowuje Polaków na sytuację, w której partia tracąca poparcie, dokonuje prowokacji (w serialu wysadzają kilka domów w mieście), aby wprowadzić stan wyjątkowy, chwycić za mordę naród, oprzeć władzę na służbach.
  Może jestem ‘w mylnym błędzie’, może bredzę, ale serial oglądałem w napięciu, a fragmenty retrospekcyjne wywoływały przyspieszone bicie serca.

  I uwaga techniczna.
  Po raz pierwszy idealna ścieżka dźwiękowa! Jeśli postsynchrony, to wykonane perfekcyjnie.
  Brawo Agnieszka!!!

 445. @ olborski
  7 grudnia o godz. 18:29
  adam100
  7 grudnia o godz. 16:53
  Cos tu rzeczywiscie sie nie zgadza ( jest na rzeczy ) bo kiedy ogladalem wideo z urodzin RM przypomnial mi sie ni stad ni zowad film z Tomem Crus -em i Kidman (?) . To chyba mialo tytul ‚Oczy Szeroko Zamkniete ‚ ( koncowe sceny- ) . Chyba jakis szatan byl czynny

  Oni wtedy byli małżeństwem całkiem na prawdę, wiec wszystkie chwyty dozwolone.
  Kojarzę MR ale kto to taki RM?

 446. Bar Norte

  Krytyka Polityczna pisze wlasnie o teczowej nadzei wszystkich obywateli :
  ,, Przedostatnia wypowiedź Biedronia o odchudzaniu państwa kazała zadać pytanie, na ile to jest posunięcie taktyczne, na ile zaś znak rozstania z postulatami ekonomicznej lewicy. Jeśli to drugie, to w efekcie dostaniemy zaledwie lewe skrzydło Platformy Obywatelskiej, które owszem, jak każde lewe skrzydło, jest przydatne, ale które niekoniecznie powstrzyma PIS przed powrotem do władzy w kolejnych wyborach parlamentarnych.”

  ,,

 447. „… próba wmawiania, że PO i PiS to takie same partie, musimy to z całą mocą odrzucić, bo być może to jest najgroźniejszy rodzaj socjotechniki …” – twierdzi prezes w Jachrance. Osobiście odrzucam z całą mocą, że te partie są takie same. PiS jest o wiele bardziej skorumpowane i przynosi więcej szkód krajowi i obywatelom.

  Ale prezes reaguje z zacięciem mafiosa przypartego do muru. Strzela oskarżeniami gdzie popadnie, twardzielem jestem, mówi, mogliśmy jeszcze mocniej i to byłaby obrona Konstytucji. Dlaczego nie zrobili tego, nie powiedział. Nie mógł się przyznać, że przyparto ich do muru. Ciekawie się kręci.

 448. @

  „Szokujące zatrzymanie ludzi, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK-ów, jest kolejnym ciosem wymierzonym w reputację Polski” – napisało w specjalnym oświadczeniu troje b. prezesów NBP.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24254990,mocny-protest-bylych-szefow-nbp-w-sprawie-dzialan-prokuratury.html

 449. @stasieku,
  Rzeczywiście entuzjazmu – nawet udawanego – nie było, a to może prowadzić do wniosku, że pisiarnia traci wiarę w ostataczne zwycięstwo. Nieraz tu pisałem, że się wyprztykają, że nie tylko zmęczą ludzi, ale i siebie. Prezes chwycił się brzytwy, bo zapowiedział zamknięcie Tuska i delegalizację PO i aresztowanie Tuska. Zrobił to, co prawda, w sposob zawoalowany, jak to on, ale to zrobił. Mauro oraz Pan Neospasmin zapewne uznają za przejaw geniuszu Zbawcy, ale to raczej kolejny strzał Prezesa w – i tak już mocno -nadwyrężone kolano.

  A tu kilka bezczelnych łgarstw Prezesiny:

  „Wedle tej strony (PO -przyp.mój) w Polsce prawo ma rządzić tylko jeden obóz polityczny. Gdyby tę władzę odzyskał, to może ją zabezpieczyć wszelkimi metodami, które z demokracją i praworządnością nie mają nic wspólnego. To jest mówione wprost przez przedstawicieli tego obozu – mówi Kaczyński. – To straszliwie szkodzi Polsce.

  „Idziemy w kierunku spełnienia tych warunków To, co jest warunkiem tego, by ten proces trwał, jest zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy i PiS – mówi. Ocenia, że „w każdym kraju demokratycznym trudno jest uzyskać bezwzględną większość jednej liście wyborczej”. – To szczególnie trudne u nas w Polsce. Dlaczego? U nas w Polsce trwa spór. Nie ma demokracji bez sporu, tyle, że u nas jedna strona – my – uznajemy reguły demokracji i praworządności, a druga strona ich po prostu nie uznaje – ocenia. – Może ich nie uznawać, bo ma poparcie mediów i części czynników zagranicznych. Dlaczego może kłamać, stosować dwie miary, zmieniać znaczenia słów, zapowiadać, że po zdobyciu władzy odrzuci gwarancje konstytucyjne, reguły prawa?”

  „Prawo i Sprawiedliwość w żadnym przypadku konstytucji nie łamało. A jak było z konstytucją przez 8 lat rządów PO-PSL, to wszyscy wiemy. Łamano ją bez przerwy. Łamano też prawa człowieka. Weźmy na przykład operację „widelec”. Zatrzymano kilkaset osób, a następnie się nad nimi znęcano. Może nie nad wszystkimi, ale nad znaczną częścią.”

  „To, co zrobiliśmy z Trybnałem Konstytucyjnym, robiliśmy w pełnej zgodzie z prawem. Mieliśmy taki obowiązek. Nie mogliśmy tolerować łamania konstytucji – mówi Kaczyński. Dalej przekonuje, że to wcześniejszy skład TK działał niezgodnie z prawem. – Pani premier nie miała prawa tych decyzji Trybnału Konstytucyjnego opublikować. Zapewniam, że także reformy Sądu Najwyższego są zgodne z konstytucją.”

 450. BWTB

  No tak, Gomułka z Cyrankiewiczem tworzyli ciekawy duet – jeden ze skłonnosciami ascetycznymi, drugi z hedonistycznymi. W sumie dziwne, że przez dobrych 14 lat tak im się zgodnie ukladało.

  Piszesz, że Gomułka „był oderwany od rzeczywistości”. Prażmowska tłumaczy iż jego wizja rzeczywistości była de facto wizją dobrego robotniczego życia, którą oparł na osobistych doświadczeniach z II RP. I ta wizja trafiła na swój czas w pierwszych latach po 1956. Istotnie zdroworozsądkowe korekty polityki gospodarczej, ktore dokonał zapewniły ludziom tych latach poczucie bezpieczeństwa i wzglednego, w porównaniu do lat wczesniejszych dobrobytu. To się określa jak tzw „małą stabilizację”. Z tym, że ta wizja wyczerpała swe możliwości w drugiej połowie lat 60. Niestety, wobec nowych wyzwań, intelektualnie uwięziony w starej wizji, był bezradny i zapłacił za to najwyższą polityczną cenę. Werblan w ksiązce „Polska Ludowa” wspomina, że Gomułka o ostatnich latach swych rządów mówił iż „nie był sobą”. Należy rozumieć, że w taki prosty, nieśmiały a zarazem samokrytyczny sposób sugerował iż tracił nad społeczeństwem, państwem i sobą kontrolę – przestawał to wszystko rozumieć. Czy inaczej: nie potrafił już tego ogarnąć.
  Prażmowska pisze, że wyzwolił się z tego poczucia winy za „nie bycie sobą” dopiero w drugiej połowie lat 70 gdy sytem Gierka zaczął się sypać. Przyjął to z satysfakcją jako pewną formę swej rehabilitacji. Oczywiście w sensie psychicznym, bo w sensie politycznym to przecież nie miało sensu.

  Ps. Do Kaczyńskiego się nie odnoszę, bo jeszcze nie przeczytałem jego wystapienia o którym wspomniałeś.

 451. wyzysk

  W przypadku Biedronia najbardziej mnie bawi jego stylizowanie się na Macrona. Oczywiście bawi mnie w kontekscie tego co się od kilku tygodni odbywa we Francji.

  Na początku sądziłem, że jego złośliwie „żenią” z Macronem. Ale jak się okazuje Biedroń jest Macronem autentycznie zafascynowany i uważa, że w ten sposób osiągnie sukces polityczny. Dlatego nie dementuje wieści, że kampanię robią mu francuskie agencje PR, które wypromowały Macrona oraz chętnie pozuje z jego książką o tytule nomen omen „Rewolucja”.

 452. BWTB

  Przeczytałem skrót wystąpienia prezesa Kaczyńskiego. I moim zdaniem, bez wzgledu na to co powiedział, nie jest oderwany od rzeczywistości skoro tekst, który moim zdaniem nie jest wart komentarza, wywołuje aż tak ostre reakcje i polemiki. Przecież o to mu własnie chodziło.

  Zauważyłem tylko jeden ciekawy wątek. Prezes mowiąc „musimy pokazać, że różnimy się od PO” najwyraźniej dołączył do obozu przeciwników tzw „symetryzmu”. To ciekawe, bo dotąd ten nurt polityczny olewał. I nie sądzę, że sam wpadł na ten koncept. Najwyraźniej coś mu musiało niepokojącego wyjść z badań tzw opinii publicznej.

 453. Jarosław Ka powiediał:
  „”To, co zrobiliśmy z Trybnałem Konstytucyjnym, robiliśmy w pełnej zgodzie z prawem. Mieliśmy taki obowiązek. Nie mogliśmy tolerować łamania konstytucji – mówi Kaczyński. Dalej przekonuje, że to wcześniejszy skład TK działał niezgodnie z prawem. – Pani premier nie miała prawa tych decyzji Trybnału Konstytucyjnego opublikować. Zapewniam, że także reformy Sądu Najwyższego są zgodne z konstytucją.”

  Mój komentarz
  Jarosław, to jest wyjątkowy krętacz. Czy robi ze mnie jako obywatela głupka, czy z siebie jako szeregowego posła mówiąc wprost o swoich działaniach – to co zrobiliśmy z Trybunałem Konstytucyjnym, robiliśmy w pełnej zgodzie z prawem.

  MY zrobiliśmy coś z Trybunałem. Z tego wynika, ze każda kolejna ekipa może zrobić coś z Trybunałem i może to być zgodne z prawem. Czyli Trybunał Konstytucyjny nie jest umocowany konstytucyjnie w państwie, tylko podlega obróbce przez partię rządzącą.

  To jest gość nie nadzwyczaj inteligentny, lecz cwany i manipulacyjny. Manipuluje prawdą, swoją partią, Trybunałem Konstytucyjnym, sądownictwem, prawem, konstytucją, rządem, a dziś do tego dochodzi KNF i organy ścigania. Kaczyński, to urodzony intrygant. To się mu prędzej czy później poplącze i zasupła.
  Pzdr, TJ

 454. Polak wcale nie jest wariat, jak twierdzil komunistyczny poeta i to podobno po pijaku.
  Polak jest jak tygrys, a tygrys lubi świeże mięso. A to co prezes przedstawił w Jachrance porównując PO i PiS to są nieświeże, nawet nie podgrzane kotlety. A jak mówi, że NIE MOŻNA utożsamiać jego partii z poprzednikami, to Polak utożsami i jeszcze potwierdzi.

  Prezes swoje zapewnienie i zaklęcia w temacie KONSTYTUCJA, kto je łamał, bo on nie, itd itp, podparł konkretem, czyli że dobrobyt „porównywalny z tym na Zachodzie” musi być osiągnięty tylko pod kierownictwem partii PiS. Zaczynam osobiście się domyślać, że ta obiecanka rozmywa się stopniowo we mgle. Ba, w smogu nawet. Ale miesiące pokażą w jakim tempie ona się rozmywa, a miesięcy jest jeszcze kilka do przyjrzenia się temu. Prezes nie zapewniał, że da radę, ani nikt mu nie przyszedł w sukurs z pierwszego partyjno-rządowego szeregu. Ani Beata, ani Mateusz. W drugiej części utajnionej lekko prezes kładł nacisk na informację, którą partia dzieli się z narodem. Czym jest władza PiS, obiecany dobrobyt i informacja. Oczywiście pod kontrolą kierowana przez Nowogrodzką. Strategia już jest, prezes obiecał program partii dla obywateli. Kto go przedstawi i pociągnie? Mateusz, czy ktoś nowszy?

 455. Lud Paryża na barykadach, Jak za Komuny Paryskiej. Mackron, satelita amerykański ucieka w popłochu. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/francja-zolte-kamizelki-i-policja-szykuja-sie-na-zamieszki-w-sobote/70qcy0w
  Może z iskry znowu rozgorzeje płomień?

 456. @BN, Kaczyński tylko mówi o tym, co jest w stanie zaabsorbować od swoich współpracowników. Przecież nikt kto sprawuje władzę absolutną, nie ma czasu bawić się w czytanie gazet o oglądanie tv (o internecie w tym przypadku należy zapomnieć) Widać wyraźnie, że to co wie, jest przepuszczane przez grube filtry.
  To co teraz się zaczyna (aresztowania byłych urzędników KNF), świadczy o braku poczucia realizmu. W Polsce ludzie wiedzą, że nie ma takiej władzy, która się kiedyś nie załamie i przyjdzie moment, że urzędnicy napędzający mechanizm państwa powiedzą tej szarańczy NIE. Jestem o tym przekonany. Ciekawie wyglądała konferencja z tym spasłym ciulem, który maczał swoje brudne łapska w śmierci B Blidy. On chyba sam siebie i swojego pryncypała nie przekonał. Lekki strach w oczach już się pojawił.

 457. tejot
  7 grudnia o godz. 20:30
  Udowodnienie tego ze JK łamał konstytucje jest proste nawet dla laika.
  Wystarczy chronologia zdarzeń.
  https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/kalendarium-konfliktu-wokol-tk,64870.html

 458. BWTB

  „Ciekawie wyglądała konferencja z tym spasłym ciulem, który maczał swoje brudne łapska w śmierci B Blidy.”

  On ma ksywę „Godzilla”.

 459. Ponieważ poprzedni skład KNF został zatrzymany nie przed aresztowaniem Chrzanowskiego a po, to znaczy, że „nasz” Chrzanowski szykowany jest na świadka koronnego, by można go było wypuścić no i zeznaje to, co oferenci statusu mu każą a zataja to, co ma zataić, czyli wiedzę np. o tych, którzy starają się zablokować media.
  To chyba jasne jest.

  Wystąpienie Kaczyńskiego uważam za propagandowo świetne jeżeli chodzi o pisowski elektorat, który widać się zaczyna łamać. Za zabawny uważam fragment o tym, że Broszka „nie miała prawa” opublikować wyroków TK. Ponieważ Morawiecki je opublikował to z tego wniosek, że zachował się „bezprawnie”.
  Z tego wynika dalej, że to co jest zgodne z prawem a co nie jest zależy od chwili w jakiej zdarzenie następuje i od decyzji prezesa. Tego to chyba nawet nawet Mauro Rossi nie da rady uzasadnić.

 460. tejot
  7 grudnia o godz. 20:30

  Walcząc o swoje racje polityczne PiS 24 grudnia 2015 zwraca się po rozstrzygnięcie (kompletnie bezsensownie) do Komisji Wiedeńskiej i rozpropagowuje kryzys TK na cały świat. Członkowie komisji Wiedeńskiej nie mają wątpliwości w sprawie , ale PiS brnie w zaparte i rozstrzygnięcia nie uznaje. Poniżej link do dokumentu w tej sprawie
  Wyniki już są obniżony rating dla Polski i spadek o 8 miejsc w rankingi stosowania demokracji (a to ma kolosalne znaczenie dla polskiej gospodarki) Polska spadła z 40. na 48. miejsce w dorocznym rankingu demokracji (ten spadek obejmuje ocenę działań polityków polskich do końca 2015r)

  Kaczyński grzmiąc z mównicy zrobił durnia z siebie

 461. Bez wudu ani dudu.

  @ tejot, 7 grudnia o godz. 20:30

  W kwestii inkryminowanego cytatu i jego źródła, mam propozycję rozwiązującą zagadkę bytu tak absorbującego kraj cały i jego najgumniejsze gumna.

  Jarosława K. należy jak najpilniej słuchać, lecz cytowac tylko jeśli się rozumie, co jest grane.

  Każda wypowiedź onego jest bowiem precyzyjną zapowiedzią co ón zniszczy, ukradnie lub czego się wstydzi, mając pełną świadomość podłości swych czynów.
  I dlatego literalnie i w skali 1:1 przypisującego je innym, głosząc to (z perwersyjnym dreszczykiem rozkoszy zastepczych) publicznie.
  To takie wudu pewnych osobowości, które publicznie oblepiając własnymi grzechami Tuski, Sorose i inne niedostępne sobie elity czują, że się wyspowiadali i oczyścili ze zła, nadając je kozłom ofiarnym.
  Objaw to znany naukom o umyśle.

  A teraz proszę przeczytać cytat (cum in extenso) raz jeszcze (i ten o mordercach brata, drugim sorcie i stojących tam gdzie zomo i wszystkie inne…).
  I zrozumieć, co się słyszy, dlaczego i w jakiej roli.
  Oraz, tym sposobem, co będzie dalej.
  Przyjemnie być jasnowidzem za darmo. 😉
  Uszanowania.

 462. @mag, @zetus

  „Uwielbiam Józefa Hena ” … „nie opanował polskiego w piśmie”

  (reszta darcia ry.. pardon, reszta cennych wypowiedzi spuszczona z wodą)

  Tu macie wiecej Jozefa Hena, cytaty z powiesci „Pingpongista”. Cytuje expressis verbis.

  __
  „Babciu – mówię – przecież ta szafa jest pożydowska, i ten świecznik, i maszyna do szycia. Przecież to grzech. Babcia warczała: jaki grzech, córusiu, wrogom Pana Jezusa zabrać to nie grzech. Co tam ja? Walczakowa (czy jakaś inna), ta dopiero tego dobra nabrała! 1 dalej mi opowiadać, jacy ci Żydzi grzeszni byli, sami na siebie swój los ściągnęli, bo powiedziano: krew jego na ich dzieci i na dzieci ich dzieci, a my katolicki naród, po bożemu żyjemy, nic na sumieniu nie mamy, zapytaj księdza, jak mnie nie wierzysz.”

  „Pochwalić czym? – wrócił raptownie do tematu.
  -Swoimi wyczynami. Jacy to z nich bohaterowie!
  – Coś z partyzantką? – dopytywał się Mike, racze jzaczepnie, bo dobrze wiedział, że nie o partyzantkę idzie.
  -Jaką znowu partyzantką. Jak Żydów zabijali. Padały imiona – Szmul taki, Maks taki, rzadko jakiś Jojne, był, pamiętam, Szlomke krawiec. Ty, stary, jak go trzasnąłem… jak go rąbnąłem – stary, ale wrzeszczał! Aż mózg prysnął. I jeszcze co który nagrabił. To ich młodość, panie sędzio. Szkoda – mówi taki jeden do mnie – że ciebie przy mnie nie było, obsypałbym futrami, pierścionki z brylantem”
  __

  Wierze, ze jak „zapytac” (patrz pierwszy cytat), to sie okaze, ze „Żydzi grzeszni byli, sami na siebie swój los ściągnęli, bo powiedziano: krew jego na ich dzieci i na dzieci ich dzieci”. Fajnie jednak, ze TY SAMA i to Z WLASNEJ WOLI nakierowalas mnie na to, co cytuje powyzej.

  Nie wiedzialem, ze ludzie do konca zycia sie chwalili: „jakiś Jojne, był, pamiętam, Szlomke krawiec. Ty, stary, jak go trzasnąłem… jak go rąbnąłem – stary, ale wrzeszczał! Aż mózg prysnął.”

  Rozumiem jednak wielka zlosc i wielki zal do wrednych, zlych i niedobrych syjonistow. Nie jest latwo, jak nie ma komu doserdolic! Ciezka sprawa! Hen ponownie, tym razem w wywiadzie:

  __
  „Polacy mieli problem żydowski, bo żyło tu 3,5 miliona Żydów, a teraz niektórzy chętnie by urządzili getto ławkowe, tylko tych Żydów nie ma.”
  __

  Hoho co by mozna urzadzic! Tylko jest problem, ktory Jozef Hen zawarl w cytacie tuz powyzej. A same publikacje w sieci tudziez marsze z pochodniami nie przekladaja sie jednak ani na „futra” ani na „pierscionki z brylantem”.

 463. Sąd Kasacyjny oddalił skargę wojewody. Pozostaje w Warszawie Aleja Armii Ludowej.
  Jeszcze nie wszyscy upadli na głowę i stracili rozum.
  Tym, którzy wyzwolili Polskę spod niemieckiej okupacji należy się wieczysta chwała. Żołnierzom zwycięskiej Polskiej ArmiiLudowej należy się szacunek i upamiętnienie w Warszawie Stolicy Polski.

 464. Straszny dziadunio z Nowogrodzkiej najwyrazniej w piętkę goni. Miało być bardzo ważne wystąpienie a było żałosne blabla człowieka oderwanego od rzeczywistości. Motyw przewodni wystąpienia – wszyscy są zli, tylko my jesteśmy dobrzy + parę pogróżek. I śmieszno i straszno.

 465. BWTB
  7 grudnia o godz. 21:44
  @BN, Kaczyński tylko mówi o tym, co jest w stanie zaabsorbować od swoich współpracowników. Przecież nikt kto sprawuje władzę absolutną, nie ma czasu bawić się w czytanie gazet o oglądanie tv (o internecie w tym przypadku należy zapomnieć) Widać wyraźnie, że to co wie, jest przepuszczane przez grube filtry.

  Mój komentarz
  Otóż to. A poza tym Jarosław Mądry jest mądry od urodzenia, więc na co mu czytanie? Wystarczy przyswoić kilka terminów magicznie brzmiących dla ludu (dekonstrukcja, anihilacja, ojkofobia, permisywizm, imposybilizm, itd.) i wypowiadać je przy byle okazji z odpowiednim akcentowaniem i audytorium będzie przekonane, że on jest oczytany.
  Pzdr, TJ

 466. dla przypomnienia
  Stenogram znaleziony na wycieraczce.
  Ostatnia rozmowa braci Ka.
  – Halo?
  – Cześć Jarek, co słychać?
  – Ty jeszcze w samolocie? Co tak późno? Zaspałeś?
  – Eee.. nic takiego…takie małe spotkanie mieliśmy wczoraj…
  – Kiedy będziecie na miejscu?
  – Chyba już dolatujemy. Trochę się zdrzemnąłem.
  – I jak tam, ładna pogoda?
  – Ziemi nie widać, chmury w dole. Ale tam podobno pi*da jest! Pilot z Jaka tak powiedział!
  – Co z Jaka? Jaki Jaka? Jakiego Jaka?
  – Naszego Jaka, co niedawno wylądował. Mówi, że pi*da jest. Widział na własne oczy.
  – A co ona tam ku*wa robi, przecież miała w studiu u Pośpiecha siedzieć!
  – Nie wiem, może Ponczek ja wysłał. Nasi piloci mówią, że jak pi*da jest, to nie mogą lądować!
  – To powiedzcie jej, żeby zmywała się stamtąd, bo się z nią policzę. Macie lądować, huczna impreza, wszystko ma być tym razem tak, jak zaplanowałem. Pokażemy im! Orkiestra dęta jest?
  – Ma być. Ale podobno ruskie też mówią, że nie można lądować, bo, zaraz, Marysia, jak to było? ..ano właśnie, „nizkij tuman nie dozwaliajet”!
  – Przecież Antek miał siedzieć w krzakach i podsłuchy instalować. Kto mu kazał wyłazić? Boże, z kim ja muszę pracować!
  – Czekaj, zaraz…co? Acha, Marysia mi tu podpowiada, że tuman to po rosyjsku znaczy …
  – Dosyć tego gadania! Lądować w trymiga i galopem do Katynia! Już macie spóźnienie. I nie zapomnij zabrać wieńca!
  Ja o godzinie 09:00 włączam telewizor i chcę widzieć transmisję na żywo!
  – Jarku, przecież tam ten tuman jest, znaczy się ta mgła, co nie dozwaliajet! Jak się rozbijemy?
  – To wtedy transmisja będzie, hehe, nie na żywo. Nie martw się, po to dałem ci dziesięciu biskupów, żeby nic ci się nie przydarzyło.
  Jak oni tam w tym lesie zaczną kadzić, to będzie taka mgła, że na Kremlu Putina w oczy będzie szczypać. Pożałuje, że się z ryżym lisem skumał! A dwóch biskupów masz na dodatek w randze generałów!
  – Ale ja chciałem rabina, mam większe zaufanie, tylko wiesz, on skrewił, nie przyjechał w ogóle na lotnisko… to zły omen…
  – Tak to już jest, jak księdzu pozwolić na żeniaczkę… baba to kula u nogi, zapamiętaj. A biskupi przyjechali?
  – Tak, co do jednego. Aż mnie zamurowało, bo oni zawsze tak się bali latać…
  – Wiem, dlatego w zaproszeniu napisałem, że będzie chór chłopięcy… Słuchaj: przestań trząść portkami, weź się w garść.
  Masz zadanie do wykonania! Chciałeś być tym prezydentem czy nie?
  – Jak to – ja chciałem? Przecież to ty mi kazałeś!
  – I co, źle ci, czy co? Mieszkasz sobie jak ten król w Pałacu, żyrandole, służba, lokaje…
  – Ja się tylko dlatego zgodziłem, bo obiecywałeś Wawel!
  – Będzie Wawel, nie nerwuj się. Po co te kłótnie. Jak przylecisz z powrotem, to się zamienimy. Ja będę prezydentem, a ty odpoczniesz.
  Zrobimy to tak, że nikt nie zauważy. Potem załatwię ci ten Wawel, może jeszcze hetmana chorągwi krakowskiej dostaniesz.
  I własną kaplicę w katedrze.
  – Dziwak się nie zgodzi…
  – Musi się zgodzić, mam na niego haki. Ale rozumiesz, nie mogę teraz stolicy do Krakowa przenosić, nie da rady, dopiero po Euro.
  Zaraz jak nasi wygraąa, przyłączamy Ukrainę i robimy rozpierdziuchę na 24 fajerki. Unia Wschodnia, to będzie coś! Od morza do morza, może monarchię się przywróci…
  – Jareczku, ale ty mądry jesteś!
  – Wiem, cicho. A teraz idź i ląduj. Czekam na meldunek o wykonaniu zadania. Tylko nie przed kamerami, kretynie!
  Ale żeś się wtedy wygłupił…”panie prezesie melduję”… Aż mi okulary pod stół spadły!
  – Przestań mi dokuczać, bo się poskarżę mamie…
  – Mama chora, nie wolno jej niepokoić, słyszałeś co doktor powiedział…no dobra, spadaj już.
  – J-jak to „spadaj”?
  – Ląduj, chciałem powiedzieć, nie łap mnie za słówka.
  – …ale ci mówiłem, że tam jest mgła! A jak piloci mnie znowu oleją? Ja do kokpitu więcej nie pójdę, wstydu się już raz najadłem.
  – To wyślij Błasika, on ich przekona. Wystarczy, żeby tam siedział i gazetę czytał, a oni już będą wiedzieli, co maja robić. Trzeźwy jest?
  – Chyba tak, dopiero trzy małpki wypił.
  – Dobra, to niech walnie jeszcze jedną i idzie. A teraz nie zawracaj mi głowy. Mam ważniejsze sprawy. Kotu trzeba piasek zmienić.

 467. Padają nazwiska z najwyższej półki osób ochraniających SKOKI.
  Tymczasem widzimy spektakl polityczny w którym podległa prokuratura nakłada na siedmiu urzędników niezwykle wygórowane tak zwane środki wolnościowe; kaucja w wysokości 200 tysięcy złotych i zawieszenie na stanowisku służbowym w banku.
  Być może prezes jest u kresu politycznej kariery, i oby jak najszybciej

 468. chętni do zajmowania się ofiarami prosze swoje ciągoty i żale kierować do redakcji The Washington Post. Ja tu tylko wstawiam linki temacie spraw bieżących, oczywiście nie dzieją się one w próżni i mają swój początek.
  Argument o wcześniejszych zbrodniarzach nie do obalenia, tylko że do aktualnych treści w ogóle nie przystają.

 469. jest rycerz na białym koniu i tak skończy się sielanka @Saldo.
  Najwyższy czas i byłabym wdzięczna panu szanownemu za informacje o 6 milionach współobywateli zasiedlających Ukrainę.
  Ktoś podał taką wiadomość, raczej nie @blackleypan.

 470. niemcy; strategiczny odwrot szeryfowej (rezygnacja z ponownej kandydatury na przewodniczaca cdu na zasadzie: oddajemy bulawe -zatrzymujemy tron) zakonczyl sie pelnym sukcesem, nowym hetmanem partii chrzescijansko- demokratycznej (cdu) zostala wybrana przez zjazd jej faworytka annegret kramp – karrenbauer;

 471. Dzisiaj, 7 grudnia, mija kolejna rocznica ataku a Pearl Harbor.

  Zalaczam kilka zdjec

  https://get.google.com/albumarchive/112949968625505040842/album/AF1QipPsxQkISr3l2iNtdpsymDwdBKFYe4hEoeIh-eMA

 472. fauna na blogu as usual; z florą to samo: kępy i moczary;

 473. wsi spokojna, lecz ponura, ktora twierdzi, ze mysli same z sufitu spadaja, a intelekt to g.;

 474. @ byk
  8 grudnia o godz. 3:28
  wsi spokojna, lecz ponura, ktora twierdzi, ze mysli same z sufitu spadaja

  Na wsi, za wszystkich, myśli ksiądz proboszcz.
  A niektórzy księżula, maja szczególnie grzeszne myśli.

 475. Bar Norte

  Nowy prezydent Meksyku, Obrador, w przemowieniu inauguracyjnym obiecal
  odejscie od neoliberalizmu,
  stypendia dla uczniow na wszystkich poziomach nauczania,
  skandynawski system opieki zdrowotnej dla kazdego
  i nacjonalizacje przemyslu naftowego.
  Jankeskie media glownego scieku przemilczaly calkowicie przemowienie prezydenta sasiedniego kraju.
  https://www.peoplesworld.org/article/president-andres-manuel-lopez-obrador-promises-new-hope-for-mexicos-future/

 476. Co dało tzw.obalenie komuny z pomocą Jaruzelskiego na złość ZSRR. „Obalacze” nie mają pomysłu na świeckie państwo gubią się w doktrynie zgermanizowanego katolicyzmu. Klauzula sumienia przed KONSTYTUCJĄ. PO wypalona z pomysłów. Hunwejbini zablokowani przez tzw. cywilizowany Zachód. Che po takim wypaleniu wrócił do partyzantki. Tak sobie myślę czy hunwejbini staną się tzw.wyklętymi w starciu Zachodem nie rozumiejącym wyklętości misyjnej hunwejbinizmu.

 477. Wieczorem poleciałem w moczary, za co uważnych przepraszam, chociaż w zasadzie kierunku wypowiedzi bym nie zmienił.
  Przyjmuję, że sytuacja w której się poruszamy łatwa nie jest i poczciwy obywatel do jakich się zaliczam z każdej strony jest narażony na krytykę, ale przecież prawdziwa cnota krytyk się nie boi.
  Aby nie obniżać do końca blogowego poziomu intelektualnej dyskusji wycofuję się rakiem

 478. @

  Posłanka Izabela Leszczyna zarzuciła Ziobrze, że „wprowadził opinię publiczną w błąd”. – Powiedział tylko część prawdy. Nadzór nad SKOK-iem Wołomin rzeczywiście nie był skuteczny, Ziobro zapomniał tylko dodać, że ten nadzór do 27 października 2012 r. prowadziła Kasa Krajowa, a jej prezesem był wtedy Grzegorz Bierecki, senator PiS – mówiła Leszczyna. Dodała, że PiS „robi z ofiary bandytę”, i wskazała, że zatrzymany przez CBA były wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak w czerwcu 2014 r. padł ofiarą zamachu zleconego przez SKOK Wołomin. Platforma żąda, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu (12-14 grudnia) prokurator generalny „wytłumaczył się z tych skandalicznych czynów podległej mu prokuratury”.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24255302,zbyt-szybcy-dla-ziobry-b-szefowie-knf-podczas-rzadow-po-dzialali.html

 479. @

  Bartłomiej Sienkiewicz‏:

  Niesłychane. Ci, którzy bronili SKOKi przed jakimkolwiek nadzorem, zamykają tych, dzięki którym ludzie nie stracili swoich pieniędzy. A wszystko po to, by przykryć własną korupcyjną aferę w KNF. To polityczne bandyctwo w czystej postaci. Upadek państwa.

 480. Rządzi wami doktor ledwie zdający maturę, ojciec dyrektor z Torunia. Rządzi skutecznie. http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24253676,skad-sie-wzial-ojciec-rydzyk.html
  Z nostalgią wspomina się niezwykle prawych skromnych i przyzwoitych liderów Polski Ludowej; Gomułkę, Gierka i Jaruzelskiego.

 481. Bankierzy i krwiopijcy bronią się w Paryżu czołgami. https://www.rt.com/news/445928-paris-armored-vehicles-protests/

 482. @

  Cudotwórca ogłosił program PiS:

  „Abozapeo, abozapeo, abozapeo”

 483. Dzień dobry
  Komisarz MR dostał w Jachrance instrukcję.
  „Utrzymać dyscyplinę medialną!”
  Ciekawe, czy się podzieli sekretami z tajnej części parteitagu.

  Gang zwiera szeregi a tu niedługo requiem trzeba wybrać.
  Proponuję Requiem Mozarta.
  Nara

 484. @

  Bez Komisji Nadzoru Finansowego i pomocy banków upadek SKOK-ów byłby zupełnie dramatyczny. Ci, którzy wcześniej sprawowali nadzór, powinni być w prokuraturze – komentował w „Faktach po Faktach” były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Odniósł się w ten sposób do zarzutów w sprawie SKOK-u Wołomin postawionych byłemu szefowi KNF oraz podległym mu urzędnikom.
  https://faktypofaktach.tvn24.pl/kazimierz-marcinkiewicz-o-zarzutach-dla-bylego-szefa-knf-i-urzednikow,890492.html#autoplay

 485. adam100
  8 grudnia o godz. 10:06
  Posłanka Izabela Leszczyna zarzuciła Ziobrze, że „wprowadził opinię publiczną w błąd”. – Powiedział tylko część prawdy. Nadzór nad SKOK-iem Wołomin rzeczywiście nie był skuteczny, Ziobro zapomniał tylko dodać, że ten nadzór do 27 października 2012 r. prowadziła Kasa Krajowa, a jej prezesem był wtedy Grzegorz Bierecki, senator PiS – mówiła Leszczyna.

  Mój komentarz
  Otóż to. Mało kto zwraca na to uwagę. Pan B. to wieki chytrus i cichy ryzykant.
  Pzdr, TJ

 486. @

  Hartman napisalna blogu;
  „Ks. Jankowski w twierdzy zboczeńców”

  Panie Profesorze Hartman, Miłosierdzia Pan nie masz.

  Dołączony do wpisu, niesamowity wywiad z prałatem Jankowskim. To jak kryształowa synteza (Rydzyk, Cudotwórca, Adrian, Macierewicz i cała reszta PiS ), czyli odlot-paranoja. Biedna to Wolska.

 487. @

  Owe nowe standardy
  według PIS….
  zastraszyć, przekupić,
  zniszczyć, okłamać,
  opluć….pójść się
  pomodlić.

 488. @

  Tomasz Lis:

  Patrząc na PiS- owskich funkcjonariuszy, siedzących w pierwszym rzędzie w czasie wystąpienia Kaczyńskiego, pomyślałem, że dla tych wystraszonych ludzi prawdziwym rajem musi być teraz europarlament z 10 tysiącami euro i – co ważniejsze – z immunitetem.

css.php