Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Dmowski

4.01.2019
piątek

Sami sobie winni?

4 stycznia 2019, piątek,

Rocznica goni rocznicę. Ledwie odtrąbiono stulecie odzyskania niepodległości, a już w kalendarzu pojawiła się rocznica zamordowania pierwszego prezydenta odrodzonej Polski Gabriela Narutowicza (grudzień 1922 r.), a następnie rocznica śmierci Romana Dmowskiego, twórcy obozu narodowego i jednego z ojców niepodległości (2 stycznia 1939 r.). Rok bieżący, w którym kumulują się ważne rocznice, będzie obfitował w ogniste polemiki.

Zgodnie z obowiązującą polityką historyczną, która każe pamiętać tylko czyny chwalebne, zarówno autentyczne, jak i te wyprodukowane na potrzeby pedagogiki dumy, rocznica zabójstwa prezydenta Narutowicza potraktowana została dyskretnie. Natomiast z okazji rocznicy śmierci Romana Dmowskiego w „Gazecie Polskiej” (2 stycznia) ukazał się esej „Roman Dmowski – duszy polskiej budziciel”. Autor Piotr Dmitrowicz, historyk związany z Telewizją Republika i „GP”, przybliża czytelnikom życie i dzieło Dmowskiego: gimnazjum, kółko samokształceniowe, działalność w organizacjach młodzieżowych, „Myśli nowoczesnego Polaka”, spotkanie z Piłsudskim w Tokio, „Niemcy, Rosja i kwestia polska”, konferencja pokojowa w Paryżu, Obóz Wielkiej Polski.

Dopiero pod sam koniec, dosłownie w przedostatnim akapicie artykułu, pan Dmitrowicz przypomina sobie, że Dmowski miał coś wspólnego z antysemityzmem, który raczej stara się zbagatelizować i zrozumieć. Oto wszystko, co ma do powiedzenia na ten temat w artykule: „Omawiając poglądy Dmowskiego, nie sposób pominąć kwestii antysemityzmu w jego działalności. Że takowy istniał, nie ulega wątpliwości, ale trzeba mocno podkreślić, że był to antysemityzm wynikający z istnienia wielkiej niezasymilowanej grupy społecznej z ogromnym wpływem na gospodarkę i nie miał on nic wspólnego z ideologią rasistowską. Był to, jak pisał przed laty profesor Paweł Wieczorkiewicz, raczej antysemityzm kulturowy”.

Tyle i tylko tyle pan Dmitrowicz. A gdzie religijne źródła antysemityzmu w Polsce, gdzie Kościół katolicki? To jedno, a po drugie – autor „wyjaśnia” antysemityzm przy pomocy argumentów, jakich używali antysemici: trzeba się było asymilować i nie rozpychać w gospodarce. Czyli Żydzi byli (i są) sobie winni. Gdyby się asymilowali i trzymali tam, gdzie ich miejsce (czyli gdzie?), toby im włos z głowy nie spadł. Są to sugestie nieuprawnione, o czym świadczy los Żydów zasymilowanych, jak również licznej biedoty. Od numerus clausus na uczelniach po zajścia uliczne – nikt nie zaglądał do kieszeni ani nie sprawdzał znajomości języka i kultury polskiej.

Co to jest „antysemityzm kulturowy”, pan Dmitrowicz nie wyjaśnia. Byłbyż to ten antysemityzm „wyssany z mlekiem matki” – jak z kolei twierdzą polakofobi? Tak się składa, że niedawno ukazała się w języku polskim świetna książka historyka amerykańskiego Pawła Brykczyńskiego „Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce” (Uniwersytet Michigan, tłum. M. Sutowski). Wkład Dmowskiego w niepodległość Polski był wielki, ale wielkie też były jego „zasługi” dla antysemityzmu.

Jeszcze w czasie powstania styczniowego 1863 roku – pisze Brykczyński – polscy działacze narodowi robili wszystko, co w ich mocy, by podkreślić wagę braterstwa i pełnej integracji Żydów w ramach polskiego społeczeństwa. Nawet Kościół katolicki, słusznie krytykowany za podsycanie inspirowanej, religijnej „judeofobii”, był bardzo krytyczny wobec manifestowania antysemityzmu w życiu politycznym.

Obraz ten – czytamy dalej – zaczął się zmieniać w latach 80. XIX wieku wraz z powstaniem obozu Narodowej Demokracji z Romanem Dmowskim na czele, który to obóz ostatecznie uczynił nienawiść do Żydów głównym filarem swej polityki.

Piłsudski tymczasem głosił, że obca nam jest wszelka nienawiść plemienna i narodowościowa”. Książka Brykczyńskiego pomaga zrozumieć jeden z najbardziej skomplikowanych i tragicznych węzłów naszej historii. Może i pan Dmitrowicz czegoś się z niej dowie, zanim zacznie się rocznicowa bijatyka.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 269

Dodaj komentarz »
 1. Nowy temat, ale stare problemy, a gdyby tak na ryby, albo na grzyby….

 2. A PYTANIE CIŚNIE SIĘ N A KLAWISZE.Dlaczego i u nas są ludzie ,którzy jak to pokazują filmy o dojścia Adolfa do władzy, i rządy jego ,podobni są do tamtych podłokietków wodza.?Czy są na tyle słabymi w myśleniu ,że nie kumają przyjściu czasu rozliczeń i kary?Czy łganie ,kłamstwa i konfabulacja na miarę masową, kończy się dramatem narodów.?Rozumiem ,że gumkują L.Wałęsę ,bo żyje i walczyz postępującą paranoją..Ale niszczenie pamięci umarłych w sposób tragiczny, jest zbrodnią ,takĄ ,jaka była na pierwszym prezydencie RP .PO ODZYSKANIU NIEPODLEGŁOŚCI.

 3. To są uroki nacjonalizmu .
  Nacjonalizm z nawet największego kolka i durnia, który nie był w stanie skończyć czterech klas szkoły podstawowej , robi coś lepszego . Coś lepszego każdy chciałby być , także tam gdzie nie starczyło rozumu, roztropności i przede-wszystkiego pracowitości i po to jest potrzebny ten gorszy sort , ci inni , na przykład Żydzi .
  I wszystko by grało , ale co robi Żyd ? Zamiast pokornie zająć swoje miejsce w łańcuchu pokarmowym , zachciewa mu się kształcić , byc doktorem, adwokatem , robić pieniądz , a potem swołocz jeszcze dziwi się oburzeniu prawdziwych patryjotów i nie rozumie , że sam jest sobie winny i że nie mozna bezkarnie burzyć naturalnego porządku w narodzie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Bar Norte
  4 stycznia o godz. 13:57

  Od początku masz z Matuszem Morawieckim ogromny problem, on przekracza schematy w których lubi poruszać się lewica. Z jednej strony bankowiec i sprawny technokrata umiejący poruszać się w świecie, z drugiej pragmatyk dla którego nie jest problemem prowadzenie polityki wrażliwości społecznej. W dodatku to polski inteligent, który zna i rozumie tradycję kraju, który jest jego ojczyzną. Ma rodzinną oraz własną bardzo ładną antykomunistyczną przeszłość. Aż tyle w jednym. To musi boleć, więc niech boli.

 6. Problem z mniejszościami różniącymi się językiem, wyznaniem, kolorem skóry, pozycją ekonomiczną, nie tyczy jedynie żydów, jest powszechny, globalny, ponadczasowy.
  Wystarczy być Koptem, Jazydem, Ujgurem, Hindusem, Chińczykiem, itd- w zależności od miejsca geograficznego i być w mniejszosci do lokalnej społeczności….

  Przenoszenie zasciankowych i historycznych kalek, jest bezsensowne.
  Czemu ma służyć?
  Bieżącej polityce?

  Dmowski był nieodrodnym dzieckiem swoich czasów, miejsca urodzenia, stereotypów i uprzedzeń, kultury w jakiej wyrósł.
  Ocena z perspektywy 100 lat i całkowicie innych realiów społecznych, ekonomicznych, kulturowych, norm cywilizacyjnych?
  Kto ma w tym jakis interes?
  Lobbysci ustawy 447?

 7. Ściąga dla Daniela Passenta i Saldo Mortale.

  Żaden narod nie jest wolny od rasistowskich uprzedzeń. Rasism jako pierwszy i w skondensowanej formie pojawia się na stadionach. Przykładem rasistowscy kibice klubu piłkarskiego Beitaru Jerozoliima. „Nad głowami kibiców łopoczą flagi i płoną czerwone race. Cała trybuna spowita jest w kłębach szarego, gryzącego dymu. Z tysięcy gardeł wydobywa się ryk: – To myyyy! To właśnie myyyy! Najbardziej rasistowski klub w tym kraaaaaaaaaju!!! Kibice z napięciem obserwują wydarzenia na boisku. Każde dojście do piłki przeciwnika witane jest ogłuszającymi gwizdami. Gdy sędzia podejmuje niekorzystną dla Beitaru decyzję, młodzi ludzie wściekle tłuką w bandy reklamowe. Płonące race, butelki i zapalniczki lądują na murawie. Kordon ochroniarzy ledwo jest w stanie powstrzymać napierających kibiców od wtargnięcia na murawę. Widać obnażone torsy, z wytatuowanymi klubowymi herbami. Zaciśnięte pięści i złowrogie spojrzenia. Drużyna sobie nie radzi i kibice są coraz bardziej rozsierdzeni. Zaczynają demolować stadion i skandować szowinistyczne hasła: „Arabowie to świnie!”, „Izrael tylko dla Żydów!” (…) „Tłumy kibiców w żółto-czarnych szalikach wylewają się ze stadionu. Większość idzie w stronę przystanków, ale część pędzi w stronę centrum handlowego Malha. Wpadają do środka z okrzykiem: „Śmierć Arabom!”. I rozbiegają się po sklepach i alejkach. Rozpoczyna się pogrom. Kibice wyłapują arabskich pracowników i klientów. Przewracają ich na ziemię. Kopią i okładają drągami. Plują na kobiety w hidżabach. Jedną z ofiar kibice Beitaru łapią za ręce i nogi i rzucają w okno wystawowe. Fruwają krzesła i stoły. Na podłogach widać plamy krwi. – Oni chcieli nas zlinczować – relacjonował kilka godzin później jeden z arabskich sprzątaczy Mohammed Jusuf. Centrum handlowe zostało ewakuowane. A przybyła na miejsce policja z trudem opanowała sytuację. Pogrom w centrum handlowym trafił na pierwsze strony izraelskich gazet. Dziennikarze okrzyknęli go „jednym z najpoważniejszych rasistowskich incydentów w kraju” (…) W klubie Beitar obowiązuje niepisana zasada, że jego barw nie może reprezentować arabski gracz. Gdyby tę zasadę złamano, kibice chyba spaliliby stadion i pół miasta – mówi mi znany izraelski dziennikarz Nir Hasso”. (tyg. Do Rzeczy 1/2019)

 8. „Czego dowiedziałem się w Ameryce – tak ma być. Drugą lekcję otrzymałem, kiedy byłem w BBN i kiedy rozmawiałem z szefem CIA, który też mi powiedział, że tak ma być: „Zostawcie tych agentów, zostawcie tych szpiegów, wszyscy jak mieli być odwróceni, to zostali odwróceni, pracują na rzecz nowego układu. Zostawcie to w świętym spokoju. Wszystkie wasze pomysły są pomysłami idealistów, którzy nie rozumieją układu. Tak ma być”.”
  Tak ma być i tak jest dalej a kolejne ekipy sprawujące zewnętrzne znamiona władzy w III RP są dostosowywane do zmieniających się interesów hegemona USA/Izrael, co ostatnio miało miejsce w 2015 roku, po klęsce polityki resetu USA-Rosja.
  https://stan35.neon24.pl/post/147059,macierewicz-i-jego-tajemnice-na-tle-geopolityki
  ======

  Niezłe, realistyczne….

 9. Mauro Rossi

  „masz z Matuszem Morawieckim ogromny problem”

  Mauro, Morawiecki jest premierem PiS. On wyraża interesy twojego środowiska politycznego a więc jest to wyłącznie twój i twego otoczenia problem.

  Rozumiem, że ten problem może ci ciązyć, że jesteś wobec niego momentami bezradny, ale w związku z tym nie zwalaj go na mnie. Taka spychotechnika retoryczna nie robi na mnie wrażenia.

 10. A jednak, jak śpiewał Czesław Niemen, często jest że przemysł pogardy w każda stronę, aż wstyd przyznać się…

 11. Mauro Rossi

  Wydarzenia opisane w artykule mialy miejsce w 2015 roku, to raz. Dwa, opisuje akcje pseudokibicow („kiboli”), grupy malo nadajacej sie na reprezentatywna probke narodu. Trzecie… a chocby i byli gorsi, czy to znaczy, ze to rozgrzesza nasze winy? Czy istnienie naonazistow usprawiedliwia antysemitow, ktorzy Zydow „tylko nie lubia, ale nie bija”?

 12. @Mauro Rossi
  ” Ma rodzinną oraz własną bardzo ładną antykomunistyczną przeszłość.”
  Wlasna? Jaka? Mateuszek mial wowczas 13 lat! A ja myslalam, ze ty jestes powazny facet. Do poruszania sie po swiecie tez jest potrzebna biegla znajomosc angielskiego, Morawiecki ponoc nie wlada biegle tym jezykiem, co mu pare osob wytknelo.Moze i technokrata ale swiatowiec z niego zaden.

 13. Lecz ludzie dobrej woli – niegłosujący w wyborach więc raczej niesfanatyzowani oraz ci skupieni wokół Roberta Biedronia, ich jest więcej…

 14. Jedna mława skrzyknęła się już w dniu inauguracji pana prezydenta Narutowicza, tak że szwoleżerowie Pana Marszałka Piłsudskiego torowali pojazdowi prezydenckiemu drogę przez niechętny tłum; druga – przecierałem oczy – skrzyknęła się w internecie i demonstrowała wrogo już w dniu inauguracji pana prezydenta Kaczyńskiego

 15. Mauro Rossi godzina 15.07
  Ty tak na poważnie?

 16. @ Prawdziwi kibice nie znosza sfanatyzowanego „kibolstwa” chyba jeszcze bardziej niz ci, ktorych pilka nozna w ogole nie obchodzi. Tak czy owak „kibole” w kadym kraju to margines, choc nie powinno sie go lekcewazyc jako zjawiska kryminogennego. Jednak podawanie zachowan „kibolskich” jako przykladu rasizmu narodowego to jakis absurd!

 17. @Mauro Rossi
  Klapki przy oczach konia ograniczaja jego widzenie, dzieki czemu kon nie jest swiadom tego co na prawde dzieje sie wokol niego. Jest wiec spokojniejszy, zdrowszy , nie lamie nog i dluzej zyje. Mysle, ze ty odnosisz ten sam pozytek.

 18. jakub01
  4 stycznia o godz. 16:49

  Zakładam, że rozkład statystyczny przekonań politycznych, jest w większości społeczeństw podobny.
  W każdym jest określony procent fanatyków wszelkiej masci- od religijnych, po politycznych-, frustratów, ludzi obojętnych, koniunkturalistów, mających jakieś trwałe przekonania, tych mających niezmienny system wartości.

  Taki rozkład zmienić mogą jedynie okolicznosci wynikające z działań ekonomicznych, demograficznych, politycznych- związanych z sytuacją wewnetrzną lub czynnikami zewnętrznymi.
  Nie musi być to zmiana realna, wystarczy MEDIALNA nagonka na ideę, wyznanie, czy narodowość.
  W końcu, do tego służą od wieków media, by WYKREOWAĆ wroga dogodnego z punktu widzenia rzadzącej klasy politycznej.
  A ta bez wroga, żyć nie może…..

 19. Wiesiek 59 godzina 17.16
  Celne!
  Powtórzę za tym niemieckim lotnikiem „wrogiem się bywa, człowiekiem się pozostaje”
  Ku chwale..

 20. Z czego wynika antysemityzm Polek i Polaków?

  A cholera ich wie! Pewnie z ich duchowej i moralnej słabości. A wracając do historii, także prof. Piotr Wróbel, University of Toronto, podobnie jak Paweł Brykczyński (prawdopodobnie student prof. Wróbla) dowodzi, że antysemityzm pod zaborami wyrósł z walki o narodowe wyzwolenie Polaków. Można powiedzieć, że idea narodowego państwa polskiego krystalizowała się przez trzy lub cztery dekady przed 1918 rokiem na głowach mniejszości etnicznych i religijnych dawnej I RP, zatem Żydów, Ukraińców, Białorusinów i innych. W konflikcie z zaborcami, ale także w konflikcie z mniejszościami, a zaborcy podjudzali i zacierali ręce. Już wtedy posługiwali się ekspertami od etnicznych niesnasek, walk i zbrodni. Niestety ludowy KK się przyłączył do tego galimatiasu, a teraz jeszcze „GP” i inne szumidła historyczne.

  I tą niezdrową, szowinistyczną karmą prezes Kaczyński i jego Pazurki i Szumidła pasie lud polski, czyli ten „lepszy sort wyborczy”, aby tylko utrzymać się u władzy. Osiągnięć żadnych nie mają, za to mącą i kuglują z polską prawdą historyczną.

  Dzięki dla red. Passenta oraz brawa, który o tym pisze i pisze, bo ta prawda w ten sposób tylko się obroni.

 21. Bar Norte
  4 stycznia o godz. 15:18

  Wepchniety przez Jeden Procent na stanowisko prezydenta Brazylii faszysta Jair Bolsonaro wyznaczyl na stanowisko ministra finansow Paula Guedesa , ktory zamierza sprywatyzowac kraj na wzor Pinocheta.
  Problem jest w tym, ze ekonomowie z Uniwersytetu Chicagowskiego, naslani przez zbrodniarza wojennego Heniusia Kissingera , narobili przez piec lat takiego bigosu, ze wladze musialy na nowo wszystko upanstwowic.
  Krytycy systemu, ktorzy nie znalezli sie wsrod 30 tysiecy zrzucanych z helikopterow do morza albo zakopywanych zywcem, nazwali te dzialania neoliberalow ,, chicagowska droga do socjalizmu”.
  https://www.ft.com/content/1a2ba4f4-de4e-11e8-9f04-38d397e6661c

 22. Wymigiwanie się od „problemu z Mateuszem Morawieckim” jest wdzięcznym, żeby nie powiedzieć małudusznym krętactwem lewackiem proweniencji. To rozbicie lewicy dało sejmową większość Pazurkom i Szumidłom, ideologią pasione, durne rozbicie między SLD i Razem w wyborach jesienią 2015.

  PMM jest reprezentantem tego kraju również na zagranicznych forach. Jego wypowiedzi krążą w mediach światowych. Kłamstwem i mataczeniem, blagą i rozmijaniem się z faktami M. Morawiecki prześciga się tylko z Trumpem. I świat, szczególnie Unia Europejska nie ma krzty zaufania do tego polskiego rządu. To spycha Polskę na margines, żeby nie powiedzieć – poza nawias. To się odbija na interesach, na transferach forsy z unijnej kasy, prowadzi do odmawianiu miejsca przy negocjacyjnym stole, choćby w sprawach Ukrainy i wschodniej flanki Zachodu. Polska tak rządzona jest pariasem, na obrzeżu, przez te trzy lata zawodzi nadzieje jakie w niej pokładaliśmy.

 23. Sprawy polskie są częścią światowej historii, ta prowadzi nas w ustalonym w przeszłości kierunku w jakimś celu którego nie znamy, teraz jeszcze nie znamy, a jak napisali uczeni w piśmie kiedyś poznamy.
  To oczywiście jest wróżenie z fusów.
  Najlepiej nam było przed wojną, śpiewał artysta kabaretowy, a teraz jest jeszcze lepiej jak przeczytam tutejsze komentarze czasami nawiązujące do zagadnienia.
  Gospodarz wprawdzie uważa, że jaki temat zapoda to w końcu i tak zejdzie na Żydów, ale przecież tego tematu nie omija, a jak się pisze o Żydach to natychmiast jeszcze gorzej o Polakach i tak te narody pozostają trwale ze sobą splecione

 24. ls42
  4 stycznia o godz. 17:24

  Zachować człowieczeństwo, w nieludzkich czasach, bywa niewykonalnym zadaniem.
  Albo ty przyłączysz się do tłumu, rozrywającego na strzępy, albo zostaniesz rozerwany….
  Teoretyzować można w wygodnym fotelu, testem prawdy jest praktyka, zetknięcie się oko w oko z podekscytowaną tłuszczą, podpuszczoną przez media, kapłanów, czy polityków.
  To jest ostateczny test człowieczeństwa, czy wyznawanych wartości.
  Jedynie nieliczni zdali go celująco.

  Wszak….”ludzie ludziom zgotowali ten los”…..

  Biorąc pod uwagę ostatnie kilkanascie lat, ludzkość takich testów nie przechodzi.
  Masakr ze wzgledu na wyznanie, przynależność etniczną, kolor skóry, było kilkadziesiąt- w skali globu.
  Żyjemy co prawda w świecie zglobalizowanym- stąd docierają do nas informacje, ale wpływu na to co dzieje się w różnych regionach swiata, mamy śladowe ilości.
  Ten XXI wiek, niewiele różni się od XIX, poza geograficznym rozkładem zjawisk.
  Zjawisko będzie się moim zdaniem nasilać, w miarę zmian klimatycznych, czy walki o dostęp do zasobów. Bomba demograficzna spotęguje jedynie problem.

  Wszak chodzi jedynie o pretekst, by wyeliminować KONKURENCJĘ…

 25. teo
  4 stycznia o godz. 17:37

  Spróbuj sobie odpowiedzieć na pytanie, z czego wynikał antysemityzm w USA, Francji, Holandii, GB, Niemczech- w latach 30′.
  Dokładnie tych samych przyczyn co w Polsce, czy jakichś innych?

  To była kwestia ekonomiczna, religijna, polityczna, czy szukanie poręcznego kozła ofiarnego, pozwalająca przejąć majatki, badź uniemozliwić przenikanie do struktur władzy, elit politycznych?

  Nadmienię tylko, że teorie rasowe PIERWSI opracowali naukowcy anglosascy- nie niemieccy…..
  A politycy należący do tamtejszych elit, byli ich wyznawcami.

 26. Tak jak mi w niczym nie przeszkadza, że komentatorzy związani z PiS zwalają swe problemy z Mateuszem Morawieckim na lewicę tak też mi nie przeszkadza, że komentatorzy związni z opozycją liberalną za swą przegraną wyborczą obciązają lewicę.

  Pozostaje mi więc tylko życzyć im politycznego powodzenia w związku z tym rozumowaniem.

 27. Idzie nowe między niewinnych…

  Same nowiczoki na blogu EP, ech, Nowy Rok na barani skok, taka kooperatywa.
  Publikowane są te orientalne toksyny oczywiście przez niewinnych, aż do pierwszego strzału (nawiązuję do samych swoich opisanych przez DP w ewpisie).

  Pozostałym (przy życiu, in spe) nielicznym blogowiczom tutejszym na ciele i na umie, pozostaje życzyć: 2019-ego jeszcze na żywo
  😉

 28. Wiesiek
  Normalnie bredzisz.
  Jeszcze niedawno w niektórych krajach na swiecie obowiązującą doktryną była segregacja rasowa .
  W XIX wieku , do którego przyrównujesz nasze czasy , na swiecie obowiązywał kolonializm,a taki Leopold belgijski , ale także inne mocarstwa kolonialne , rżnęli swoich skolonializowanych podwładnych jak chcieli. W wielu krajach niewolnictwo było naturalnym systemem społecznym , a nierówności społeczne były zastraszające , klęski głodu były na porządku dziennym . Nawet w przodujących krajach przemysłowych nie istniała żadna forma zabezpieczeń socjalnych, ochrony zdrowia , emerytury
  i ty porównujesz nasze czasy z XIX .
  Chłopie wyhamuj czasami

 29. Wiesiek
  Nie każdy egzamin trzeba zdać celująco. Dużo już by ulżyło gdybys zdał swój egzamin na dostatecznie.
  Jesli chcesz pisać o antysemityźmie , a wspominasz jedynie kraje zachodnie , pomijając Rosję , gdzie antysemityzm był ulubionym wentylem carskiej ochronki , mającym odwrócić uwagę społeczeństwa od jego nędzy, to niestety; niedostateczny !

 30. @ „Chłopie wyhamuj czasami” 🙂 🙂 🙂

  Tyle, że nowiczok raz rozpylony nigdy się nie cofa, chyba że na konferencji prasowej z Kremla.
  Publikujący rozpył i sadzący rozpyła = kooperatywa.
  Komentujący rozpyły i odpały nowiczoków to obecnie „nieświadomy czynnik wpływu, d.: ‚pożytecznik'”
  Będzie z niego ani chybi wiceministrant.

 31. Z dystansu
  4 stycznia o godz. 18:17

  Absolutnie się z tobą zgadzam w kwestii stosunków społecznych w koloniach, czy ocenie XIX wieku.
  Tyle że obecnie, jakoś o tym na zachodzie nie słychać.
  Nieistotny jest antysemityzm niemiecki, czy francuski, tylko POLSKI.
  A przynajmniej o nim bredzą swiatowe media- w rękach przeważnie żydów.
  Przypadek zapewne?

  Druga kwestia wynika z twojej ograniczonej do Europy wiedzy o świecie.
  W większości populacji Ziemi, nie ma ŻADNYCH zabezpieczeń socjalnych- poza powiązaniami rodzinno- klanowymi.

  Nie ma emerytur, zasiłków, bezpłatnego lecznictwa, szkół, transportu publicznego, prawa pracy.
  Sami „wolni najmici” w ilosci jakichś 5 miliardów.
  To oni szturmują granice USA, UE, Turcji, Rosji, i kilku bogatych krajów Zatoki.
  Reszta jest w głębokiej d…

  Więc nie pleć z łaski swojej dyrdymałów, wynikających z twojej niewiedzy na temat GLOBU i jego problemów.

 32. kooperatywaMondragon

  „30 tysiecy zrzucanych z helikopterow do morza albo zakopywanych zywcem”

  Pamiętam, że gdy red Passent krytycznie odniósł się do tekstu red Mazziniego o Pinochecie to na blogu w kontekście pozytywnym pojawił się cytat z krytykowanego tekstu iż sprawy o których pan pisze jednak uzasadniało „wyprowadzenie gospodarki na prostą”.

  Sądzę, że wspomniani Jair Messias Bolsonaro oraz Paulo Roberto Nunes Guedes w związku z owym „wyprowadzaniem gospodarki na prostą” bedą tu traktowani z podobną wyrozumiałością.

  Dodam, że z ramienia rządu RP udał się na uroczystość zaprzysięzenia Bolsonaro minister spraw zagranicznych Czaputowicz co wskazuje na bliskość programową brazylijskiej Partii Liberalnej i PiS – również w sprawach ekonomicznych.

 33. Co za brednie. Antysemityzm kulturowy? Żydzi Polakom nie przeszkadzali tak gdzieś do wyzwolenia chłopów pańszczyźnianych (zrobił to oczywiście ruski car). Nikt nie tknął Żyda podczas glicyjskiej rzezi polskich panów (rozpirzono 500 dworów i ucięto makówki sporej grupce karmazynów). Nikt nikomu nie zaglądał do rozporka tak jakoś do końca I wojny światowej. Po niej zmieniło się wszystko. Generalnie Żydzi nie mieli czego szukać w armii i ministerstwach. Kościół tradycyjnie piętnował Żydów i mógł to robić w Polsce pospołu z władzami IIRP. Gdyby ktoś twierdził, że było inaczej, to trzeba by zapytać, dlaczego tak mało Żydów przetrwało podczas okupacji w polskich kryjówkach. Okazuje się, że więcej tych ludzi ocalało w nazistowskich obozach i gettach. Tam byli bezpieczniejsi!!! Wątpiących odsyłam do pracy zbiorowej „Dalej jest noc”. Nie trzeba czytać wszystkiego. Wystarczy się zapoznać z kilkoma powiatami, albo tylko z tym który ci jest czytelniku najbliższy.

 34. Obecny pół-oficjalnym Kurdystan jest jednym z najbogatszych obszarów naftowych regionu. Obecnie te zasoby ropy naftowej są podzielone mniej więcej wzdłuż podziałów granicznych Kurdystanu, czyli Iranu, Iraku, Syrii i Turcji. Dla tych krajów węglowodór jest kluczowym czynnikiem w ich gospodarki. Dlatego stworzenie autonomicznego regionu w Syrii, Iraku i Iranu, nazywany Kurdystan, może wymagać nie tylko uczciwy proces i sprawiedliwy podział czarne złoto, ale także wycofanie Trukey z Kurdystanu, tj poprzez zamiany gruntów. Rozwój w kierunku suwerennego Kurdystanu – brak ramy czasowe mogą w tym momencie być sugerowane – wymagałoby kurdyjskich ustępstwa. Innymi słowy, spokój i ojczyzną mają swoją cenę. Jednak cena ta będzie nigdy nawet nie zbliżył się do korzyści płynących z niezależności i spokoju.
  https://journal-neo.org/2019/01/04/peace-for-syria-or-a-new-kurdistan-as-a-regional-stabilizing-factor/
  ==========

  Skoro mowa o czystkach etnicznych, szykuje sie kolejna.
  Czystka, czy pokój na miarę teoretycznych norm XXI wieku?
  Trudno zgadnąć, co bedzie……

 35. Innymi słowy (17:37), aby dotrzeć pod strzechy … oraz łyse kopułki, historia była jaka była, nie każdy musi jej się uczyć na ocenę dobrą lub celującą. Ale nie wolno jej przeinaczać na sowiecko-putinowską modłę.

  Np. pseudo-narodowcy będą powtarzać XIX-wieczne (i międzywojenne brednie), że „antysemityzm wynikał z istnienia wielkiej niezasymilowanej grupy społecznej z ogromnym wpływem na gospodarkę i nie miał on nic wspólnego z ideologią rasistowską; był to … raczej antysemityzm kulturowy”. Co za brednia, uwłaczająca autorowi tej koncepcji i jego czytelnikom. Oto Polacy odrzucają kulturę żydowską, rosyjską, niemiecką, rumuńską, ukraińską, niby czują się wywyższeni tym odrzuceniem. Co za upadek moralny.

  Co za obłudna i nienawistna narracja! Przedwojenna mentalność. Zadajmy sobie XXI-wieczne pytania:
  Czy Żydzi w II RP nie mieli prawa do odrębności, czy mieli obowiązek asymilowania się jako warunku praw obywatelskich? Czy Żydzi na polskich uniwersytetach musieli być poniżani i dyskryminowani? Czy ich „wpływ na gospodarkę” był szkodliwy i godny potępienia?

  Wg. współczesnych standardów ekonomii, żydowska skłonność do oszczędzania i wydawania była podwaliną sukcesów gospodarki II RP. Jakiekolwiek nierówności dochodu i majątku, o ile wynikały z reguł wolnego rynku, powinny być nagradzane i publicznie akceptowane. To co piszą pseudo-narodowcy jest wsteczne.

  Red. Passent w swoim felietonie ostatnio publikowanym „w papierze” rzuca nowe wyjaśnienie, dlaczego studiowanie dzieci żydowskie były wysyłane na zagraniczne uniwersytety, do Wiednia i Paryża. Dlatego, że atmosfera na polskich była nie do zniesienia, wypełniona szowinizmem, zawiścią i – sobie dopowiadam – kompleksem niższości.

 36. BWTB
  4 stycznia o godz. 18:55

  Ładnie to wywodzisz, ale nieprawdziwie.
  Chociażby w kwestii historii (p. niżej)
  Na pytanie skąd bierze się antysemityzm – dyskusja to chyba nie na miejscu, tu mało; można się oświecić samotrzeć.
  Kulturowy czy nie, jest polski w tym sensie i odmianie, że ma realne przyczyny ciągnące się narodowo jak smród po gaciach, bo przykrywa źródło, czyli samo ciało.
  To metafora adekwatna do zjawiska, sorry. Co jest tym ciałem – też do wykumania.
  A poniżej maleńki członek tego corpus delicti.

  „…W roku 1407 w Krakowie doszło do pogromu Żydów, oskarżonych przez proboszcza kościoła św. Barbary o dokonanie mordu rytualnego. Mieszczanie podpalali i plądrowali domy żydowskie, siłą chrzcili żydowskie dzieci.
  Pretekstem do wywołania antyżydowskich zamieszek w Poznaniu w 1564 r. było oskarżenie Żydów o wywołanie pożaru miasta.
  Podczas powstania Chmielnickiego (1648 – 1655), skierowanemu przeciwko szlachcie polskiej, a więc również przeciwko współpracującym z nią Żydów, zamordowanych zostało ponad 60 tysięcy Żydów, tysiące zostało sprzedanych w jasyr albo zmarło od ran lub w wyniku chorób.
  We Lwowie w roku 1664 wskutek zamieszek wywołanych przez studentów szkoły jezuickiej, zaatakowano zostało getto żydowskie, zamordowano około stu osób.
  W latach 1881-1884 doszło do ponad dwustu pogromów Żydów w Rosji. Rosyjska propaganda oskarżała Żydów o odpowiedzialność za zamach na cara Aleksandra II. Fala pogromów dotarła także do Polski na teren zaboru rosyjskiego; antyżydowskie wystąpienia miały miejsce między innymi w Warszawie w1881 roku…”

  [Aleksandra Hausner, GW, 2015]

 37. Bar Norte
  4 stycznia o godz. 18:47

  Na razie, Bolsonaro rozpoczął czystki w aparacie urzędniczym Brazylii.
  Kojarzeni z lewicą, socjalizujący, zostaną zwolnieni.
  Nie są to czystki etniczne, czy religijne przesłanki, ale ideologiczne.
  Standardy demokratyczne?XXI wieku?
  Jakoś nie sądzę……

  Bardziej to może zacząć przypominać metody wdrożone po pożarze Reichstagu.
  W kolejce, fizyczna eksterminacja lewicy.
  Przy pełnym poparciu krajów „demokratycznych” i ich korporacji.
  Tak jak w latach 30″…..
  Historia lubi się powtarzać.

 38. OGŁOSZENIE

  Pilnie poszukuje się na blogu „komentatorów związanych z opozycją liberalną za swą przegraną wyborczą obciązają lewicę”, albo gdziekolwiek w galaktyce.
  ——
  Równie pilnie chętnie zapoznam się z … gdy red Passent krytycznie odniósł się do tekstu red Mazziniego o Pinochecie to na blogu w kontekście pozytywnym pojawił się cytat z krytykowanego tekstu iż sprawy o których pan pisze jednak uzasadniało „wyprowadzenie gospodarki na prostą”.
  Kto uzasadniał, kto usprawiedliwiał morderstwa Pinocheta sukcesem reform rynkowych w Chile? Wystąp!

 39. I tak stosunek do Zydow stal sie kryterium zaslug dla Polski. Takie rzeczy tylko na blogu pana Passenta….

  Szkoda ze nie uzupelnil tego stosunkiem do Niemcow( wtedy powstsnia wielkopolskie i slaskie powinny zostac usuniete w ramach passentowej polityki historycznej), do Ukraincow ( wtedy cmentarz Lyczakowski i Orleta Lwowskie do zaorania) czy do Litwinow i Czechow, o Rosjanach i bitwie warszawskiej nie wspominajac.

  Kazdy narod buduje swa niepodleglosc w opozycji do innych narodow. Tak sie zlozylo ze tym innym w Polsce byli Zydzi.
  Czytajcie panstwo Dmowskiego, pozniej dopiero Passenta, wtedy dopiero da sie cos z tej Polski zrozumiec.

  ml

 40. teo
  4 stycznia o godz. 19:12

  Wg „współczesnych standardów ekonomii”, tj. tego co się z każdego z tych słów kuma nad Wisłą, oszczędzanie nie jest cechą żydowską, a ściśle polską, lecz na o niebo(!) wyższym poziomie.
  Bo przecież, jak ty pijesz, a Sąsiedzi oszczędzają bo zarabiają, to wystarczy 500 plus i już ty zarabiasz a Oni… wyjeżdżają
  Wot, czudiesa woprosow jekonomiczieskich w priwislanskoj obłasti (pisownia oryginału pochodzenia obyczaju).

 41. Z Historią i jej zrozumieniem są rozliczne historie.
  Prawie tyle, co ze zrozumieniem gospodarczych systemów i oceną ich rezultatów.
  Oczywiście bowiem, opinie i oceny są podzielone, żeby nie powiedzieć – skrajne. A prawda leży gdzieś pomiędzy, nie koniecznie pośrodku.

  Oczywiście urynkowienie i prywatyzacje w Chile po przewrocie w 1973 pobudziły wzrost i wzbogaciły kraj. Nawet słynny w Polsce system emerytalny jest na ogół chwalony. Niemniej reformy przeprowadzone przez tzw. Chicago boys (chilijskich ekonomistów „kształconych u Miltona Friedmana”) miały poważne błędy, były zbyt gwałtowne i ostatecznie doprowadziły do głębokiego kryzysu w 1982, głównie spowodowanego sztywnym kursem peso do USD – czego notabene unikali Balcerowicz et al. Niemniej po zwrocie w polityce gospodarczej gospodarka Chile nie wróciła do etatyzmu wprowadzanego przez Allende. Nawet nie zbliżyła się. Niektórzy entuzjaści w Niemczech piszą o „społecznej gospodarce rynkowej”:

  Measures begun by the military were refor- med or reformulated, opening the country’s doors to the world market farther than ever before. Because of these policies, Chile today is regarded as that country in Latin America that is friendliest towards globalisa- tion, although the massive social problems of the past have not gone away: Together with the quality of life, which for many Chileans has not improved for deca- des, twelve-hour working days and long distances to and from work combined with the country’s undimi- nished dependence on copper exports presented a challenge which, so it was thought, could be met by a ,productivity shock‘, meaning improved training and the introduction of modern technologies.
  From 1990 onwards, the Christian Democratic go- vernments headed by Patricio Aylwin and Eduardo Frei Ruiz-Tagle focused mainly on social policy. Some of the steps they took to consolidate de- mocracy, ensure a more equitable distribution of in- comes and alleviate the country’s extreme poverty in- cluded creating new jobs, increasing the minimum wage, reforming the education system, and an ambi- tious tax reform.

  I dzięki powstrzymaniu „eksperymentu z socjalizmem” i stworzeniu wolnorynkowej bazy Chile mogło w latach 1983-2000 wprowadzić wiele reform społecznych i wspierających klasę pracującą. Po tych turbulencjach ostatnich 50+ lat, Chile ma przodującą gospodarkę i jeden z najbardziej stabilnych systemów politycznych w Ameryce Łacińskiej.

  A teraz o Brazylii. Co piszą inni:

  https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-11-09/can-finance-star-paulo-guedes-fix-brazil-s-economy

 42. Kazdy narod buduje swa niepodleglosc w opozycji do innych narodow. Tak sie zlozylo ze tym innym w Polsce byli Zydzi.

  Na scenscie pise to jakis debilek – para-polaczek nie wiadomo skund.

 43. Pan teo

  Nie odniose sie do calosci panskiej wypowiedzi wezme tylko kawalek:


  Red. Passent w swoim felietonie ostatnio publikowanym „w papierze” rzuca nowe wyjaśnienie, dlaczego studiowanie dzieci żydowskie były wysyłane na zagraniczne uniwersytety, do Wiednia i Paryża. Dlatego, że atmosfera na polskich była nie do zniesienia, wypełniona szowinizmem, zawiścią i – sobie dopowiadam – kompleksem niższości.”

  Sposrod moich dziadkow, urodzonych na poczatku XX wieku wszyscy, procz 2 osob, mieli ROWNIEZ dyplomy uniwersytetow zagranicznych. Na 6 osob jedna nie miala wyksztalcenia wyzszego, jedna ukonczyla
  studia tylko w Polsce ( polonistyka).

  Obie rodziny ( ze strony mamy i ojca) to bez 2 zdan Polacy.
  Moze wiec taka byla owczesna tradycja- by nachapac sie wiedzy u najlepszych? Tradycja polska nie majaca wiele wspolnego z zydostwem.

  ml

 44. Neo – pisz Pan do mnie po polsku, a nie kalecząc mój ojczysty język (o logice argumentacji szkoda gadać).

 45. Wiesiek
  To ty pleciesz durdymały jak nie chcesz widzieć postępu i różnicy miedzy stosunkami panującymi na świecie w XIX i XXI wieku
  Dajmy sobie spokój ?

 46. Polska i Polacy okazali się narodem wybranym przez Żydów do współżycia. W samej Warszawie żyło w latach 30. tyle Żydów co w całych Niemczech, a więc pół miliona. A Niemcy były drugim w hierarchii miejscem wybranym przez diasporę. Napięcia będą inne w zależności od udziału imigrantów w całości społeczeństwa. Tamte czasy nie znały tolerancji: Żydzi, Polacy, katolicy byli dyskryminowani w USA, gdzie obowiązywał paradygmat protestancki, tam też ograniczano przyjęcia Żydów na uniwersytety. To były czasy paradygmatu wyższościowego, gdy nie tolerowano odmienności, gdy naszość musiała być górą. To się zmieniło dopiero w czasach hipisów, w latach 60. W USA czarni obywatele obrywali bez porównania bardziej, w Polsce ukraińscy obywatele obrywali bez porównania bardziej od Żydów. Z powodu ówczesnego paradygmatu, który szczyt osiągnął w Niemczech i ponieważ Niemcy sprokurowali Holocaust a Amerykanie okrutne niewolnictwo, dziś najbardziej wyczuleni jesteśmy na powrót prześladowań tych dwóch grup i słusznie, bo troglodyci atakują właśnie na podstawie rzezi dawnych. Ale na dawne czasy wolno patrzeć bez anachronizmu, bez polocentryzmu i dzisiejszych standardów.. Pozdrawiam

 47. PS. W latach 30. Polacy, państwo polskie!, potrafiło przyjeżdżać urzędowo do wielu ukraińskich osad i – „albo przemienicie cerkiew w kościół, albo ją palimy”. Tak było. Z żydowskimi bożnicami tak nie postępowano…

 48. Dlaczego Polska musi swoją tożsamość narodową określać przez Żydów ?
  Polska powstała dzieki przegraniu I wojny światowej przez swoich zaborców : Rosji , Niemiec i Austro-Węgier, ale swoją tożsamość może określać tylko poprzez swój stosunek do Żydów ?
  To świadczy raczej albo o chorobie umysłowej , albo bezgranicznej obłudzie tych co to wymyślili.
  Wiadomo, że nacjonalista może sie tylko określić przez swoich wrogów, z bezbronnymi żydami takie samo określenie swojego nacjonalizmu było najłatwiejsze ?

 49. Z dystansu
  4 stycznia o godz. 19:48

  Problem z twoimi poglądami jest dość prosty.
  Niewiele wiesz o innych krajach- poza może europejskimi.
  Bardzo wiele z nich- również pod wzgledem populacji- żyje według kryteriów właściwych dla XV- XVIII wieku.
  Nie jesteś w stanie przyswoić sobie myśli, że świat nie rozwija się linearnie, wszędzie w tym samym tempie.
  Rozwój społeczeństw jest zróżnicowany.
  Od niewolnictwa, funkcjonującego półoficjalnie, do pełnej wolności i hedonizmu….
  Od lojalności plemiennej, po wierność kosmopolitycznym wręcz zasadom.
  I to wszystko w jednym czasie, zależy jedynie od geografii.
  I urodzenia pod mniej lub bardziej szczęśliwą w danym momencie gwiazdą.
  Krzyż Południa ma niewątpliwie znaczenie kosmologiczne- poza Australią i Nową Zelandią.

 50. BWTB

  „Co za brednie. Antysemityzm kulturowy?”

  Też mnie ten „antysemityzm kulturowy” Dmitrowicza cytowany przez Gospodarza zaskoczył.
  Nie ukrywam, że liczyłem iż do dyskusji nad nim włączą się komentatorzy specjalizujący się w tzw kwestiach kulturowych i wyjaśnią o co chodzi. No ale skoro się nie włączyli to spróbuję jakoś zracjonalizować ten termin.

  Ja bym to tłumaczył jako badania nad kulturą prowadzone z perspektywy antysemickiej.

  Co o tym myślisz?

 51. PS. okrutny rasizm – Amerykanie a lata 30. (okrutne niewolnictwo nie dotyczy omawianego okresu)

 52. wiesiek59

  „Na razie, Bolsonaro …”

  Poczekamy, zobaczymy… . Jedno jest pewne – wymiar tej historii wykracza poza ostępy dżungli amazońskiej i będzie mieć charakter globalny.

 53. Jak zwykle, temat z szedł na Żydów. Taką „perełkę” znalazłem. http://tajemnice.robertbrzoza.pl/polska-kolonia/pilsudski-byl-zydem-litwiniakiem/

 54. Numerus clausus, numerus nullus

  Nowopowstaly kraj probuje gonic swiat.
  Jednym z parametrow tego swiata jest ilosc lekarzy na 10K mieszkancow.
  Uniwersytety ksztalca lekarzy.
  Jakie kryterium kwalifikacji naboru przyjac wiec by ci co dostana dyplom lekarza poprawiali to polskie zapoznienie kulturowe- ilosc lekarzy na 10K?
  By byli to ludzie majacy jakis pozytywny emocjonalny stosunek do Polski i Polakow. By nie byli to ludzie witajacy najezdzcow Polski z kwiatami.
  By uzyskanie dyplomu nie bylo ostatnim krokiem przed emigracja: do USA czy Palestyny.
  Polecam tu powiescidla Szczepana Twardocha.

  W latach 20-30 moznabylo przyjac na wydzialy medyczne polskich uniwersytetow prawie samych Zydow.
  To jesliby przyjac za jedyne kryterium przyjecia wyniki egzaminow wstepnych. Tak stalo sie juz po upadku RP – patrz sklad narodoeosciowy nowoprzyjetych na wydzial medyczny uniwersytetu lwowskiego w roku 1940.

  Czy jednak kryterium merytoryczne ( wynikow egzaminow wstepnych) powinno bylo byc zasadniczym na POLSKICH uniwersytetach?

  Juz wiecie panstwo skad numerus clausus?

  ml

 55. Bar Norte

  Dzisiaj rano ukazala sie nowa powiesc francuskiego enfant terrible Michela Houellebecqa w nakladzie 300 tys egzemplarzy, z dodatkowymi wydaniami zagranicznymi i Legia Honorowa od Macrona
  pt. ,, Serotonina” , zajmujaca sie znikaniem z czola peletonu spolecznego Europy bialego samca.
  Autor krytykuje politykow za nie robienie niczego w obronie obywateli, za to gotowosc do walki na smierc i zycie w obronie ,, wolnego” rynku.
  https://www.theguardian.com/books/2019/jan/04/vanquished-white-male-houellebecqs-new-novel-eerily-predicts-french-discontent

 56. Taka refleksja…

  Antysemityzm, Semici, interesują dziś jedynie zainteresowanych.
  I W..wionych na wałkowanie przez media tego tematu- ze wzgledu na obsesje właścicieli mediów.
  Którym wydaje się, że sa pępkiem co najmniej wszechświata.

  Istnieje kilka kluczowych, newralgicznych obszarów działalnosci ludzkiej:
  -media
  -finanse
  -logistyka
  -transport
  -prawo
  -handel

  Kto je opanuje w jakimś kraju, ma wpływ na politykę.
  I w kieszeni- polityków.
  Pierwszym który w ten sposób opanował kraj, był zdaje się Mojżesz…
  Reszta jego pobratymców, kierujaca polityką wielu krajów w późniejszych wiekach, to jedynie epigoni.
  Schemat działania jest niezmienny.
  Tak samo jak skutek takich działań.
  Trzeba spieprzać przez Morze Czerwone….

 57. neospasmin
  4 stycznia o godz. 20:34

  Akcja Afirmatywna prowadzona od lat 50′ w USA, służyła temu samemu.
  Metod jest wiele, począwszy od punktów za pochodzenie, rasę, wyznanie, narodowość.
  Można to nazwać rasizmem, albo racjonalizmem.

 58. „Teoria chaosu”- dobry film….
  Sporo tłumaczy, co do realiów współczesnego swiata.

 59. Niemcy zabili 3 miliony obywateli Polski pochodzenia żydowskiego (przyjmuje się wg badań że Polacy zabili w tym czasie 150tys. współobywateli żydowskich, co nie odbiega od konfliktów typu PRL-AK, Ukraińcy-Polacy, i innych kiedy obywatele tego samego państwa zabijają się). To były trudne i typowe dla epoki stosunki! Dlaczego więc po tej tragedii Izrael zachowuje się jakby to On, a nie Polska straciła 3mln obywateli z rąk niemieckich faszystów? Pytam i jest to mega pytanie. Żyli z nami, zgodnie ze standardami epoki, twardymi we wszystkich geografiach!

 60. Tenże Obóz Wielkiej Polski (OWP), zał. w grudniu 1926 r., wymyślił sam Dmowski po podróży do Włoch. Przyznał: „Tworząc Obóz mieliśmy przed oczami faszyzm”.
  Inny doktryner OWP: „Nieliczna grupa wiedząca czego chce, przerastająca wartościami duchowymi bierną masę … ma moralne prawo narzucenia swoich rządów ogółowi”. Prezes i jego komanda też tak plecie i dzieli obywatelki/-i na sorty.

 61. Najpierw @ Geko. Czyli mam rozumieć, że jednak kulturowy? A rasizm białych wobec kolorowych też byś tak określił? Antysemityzm jest jedną z jego wielu odmian, szczególnie rozpowszechnioną w krajach chrześcijańskich.
  Mechanizm jest dużo prostszy. Wystarczy przemalować innego we wroga i już. O tym właśnie wspomniałem w poprzednim wpisie.

 62. Wiesiek
  Uwielbiam , jak sie wymądrzasz i robisz z siebie obieżyświata i durnia.
  Twoje zadufanie świadczy o całkowitym braku kontaktu ze światem .
  Myślisz na poważnie, że ktoś może serio uważać , ze każdy zakątek swiata jest na tym samym poziomie rozwoju jak taka np. Rosja, albo że myśli tak jak ty, że w Afryce mieszkają w lepiankach i latają goli.

 63. Nie mogę zrozumieć w jakim celu jest taka wypowiedź
  https://oko.press/czaputowicz-rytualnie-tusk-reprezentuje-niemcy-pis-wciaz-nie-pogodzony-z-porazka-127/
  Logicznie jest to skrajny idiotyzm. Jak to może notowania PS’u poprawić ?
  Czyżby PiS sądził, że w Polsce przewagę maja skrajni idioci?
  Logiczne jest tylko jedyna sentencja – kto wchodzi do PiS’u kretynieje

 64. @neospasmin
  4 stycznia o godz. 20:34
  Panie Lazarowicz- Czy Pan się czasem zastanawia, gdzie by Pan dziś był, gdyby władze Pańskiej nowej ojczyzny wyznawały taki pogląd jak Pan ?
  Korzysta Pan z gościnności innego kraju, w którym Pan się nie urodził, za to popiera Pan dawną politykę Polski, która stosowała dyskryminację wobec własnych obywateli, w przeważającej masie wobec swego kraju lojalnych.
  Dlaczego wśród lekarzy, inżynierów, nauczycieli i innych fachowców z wyższym wykształceniem było tak wielu Żydów to wiadomo jeżeli ktoś ma pojęcie o stosunkach społecznych w dawnej Polsce i nie ma sensu po raz enty tego tłumaczyć.
  P.S. Mniemam, że gdyby Pana dzieci nie przyjęto w Pańskiej nowej ojczyźnie na studia z powodu obcej narodowości to Pan oczywiście by to zrozumiał i popierał ?

 65. teo
  4 stycznia o godz. 19:47
  Neo – pisz Pan do mnie po polsku, a nie kalecząc mój ojczysty język (o logice argumentacji szkoda gadać).
  Ciekawa sprawa: tutaj, na forum p. Passenta, prawie co drugi komentarz pisany jest spoza Polski, jednak zazwyczaj z uszanowaniem polszczyzny, tj, przy użyciu polskich znaków diakrytycznych. Jeden facet, rzekomo wykształcony, a przy tym bardzo aktywny polski patriota, nie chce uruchomić w swej klawiaturze w.w, znaków.
  Zachowując konwencję inkryminowanego patrioty, kończę mój komentarz pytaniem: taki kretyn czy taki niechjuj?

 66. @BN, przeoczyłeś wpis gościa, który wynotował sobie pogromy z zaboru rosyjskiego. Mają one chyba sugerować, że Żydów mordowano podczas tych wydarzeń z powodów różnic kulturowych.
  Pieprzyć to, nie warto się nad taką tezą zatrzymywać. Jeśli odrzucę całą wiedzę na ten temat zaczerpniętą z książek i przywołam doświadczenie, to głównym zarzutem wobec Żydów w każdej wypowiedzi jaką słyszałem, było oskarżenie o wpływy (tu można sobie wpisać, co tam komu do głowy przyjedzie, ale głównie chodzi o pieniądze). Zawsze kiedy odwiedzam kirkuty i zachowane jakimś cudem synagogi, spotykam się z jakimś takim zaciekawieniem Polaków, które określiłby jako badawcze. Oglądają mnie ostrożnie, bo chyba wiedzą, że nawet Żyd może być blondynem z niebieskimi oczami. Ale w większości innych okoliczności nie krępują się, bo przecież nie pasuję im do wizerunku Żyda i dają upust swoim „kulturowym” przesądom.

 67. Pan Mad Marx

  “Korzysta Pan z gościnności innego kraju, w którym Pan się nie urodził, za to popiera Pan dawną politykę Polski, która stosowała dyskryminację wobec własnych obywateli, w przeważającej masie wobec swego kraju lojalnych.”

  Wie pan, twierdzenie o lojalnosci Zydow wobec Polski wydaje mi sie dosc na wyrost: ich lojalnosc ograniczona byla przedewszystkim wlasnym interesem: wydarzenia we Lwowie w roku 1918, witanie z kwiatami wkraczajacych Niemcow czy Sowietow we wrze 1939, masowa emigracja do USA czy Palestyny to przyklady.
  Te zachowania absolutnie zrozumiale- mniejszosc orrientuje sie na najsilniejszego gracza, porzucajac tego ktory idzie do dna, sa jednak nie do zaakceptowania z polskiego punktu widzenia.

  “Dlaczego wśród lekarzy, inżynierów, nauczycieli i innych fachowców z wyższym wykształceniem było tak wielu Żydów to wiadomo jeżeli ktoś ma pojęcie o stosunkach społecznych w dawnej Polsce i nie ma sensu po raz enty tego tłumaczyć.”

  Zaden kraj na swiecie nie moze sobie pozwolic na dominacje mniejszosci w jakiejkolwiek istotnej dziedzinie zycia. No chyba ze to homoseksualisci w balecie.
  Nie moze sobie na to pozwolic boo to prosta droga do zguby.

  “P.S. Mniemam, że gdyby Pana dzieci nie przyjęto w Pańskiej nowej ojczyźnie na studia z powodu obcej narodowości to Pan oczywiście by to zrozumiał i popierał ?”

  W Australii obowiazuje przepis ze osoba z dwoma obywatelstwami nie moze byc parlamentarzysta.
  Nawet jesli to obywatelstwo brytyjskie.
  Absolutnie to rozumiem i nie czuje sie tym dyskryminowany.

  Obowiazuje tez przepis, wlasnie pierwszy raz zastosowany, ze mozna pozbawic obywatelstwa osobe bedaca terrorysta dzialajaca na szkode kraju.

  O studiach juz pisalem w kontekscie numerus clausus- to jest czysty konflikt miedzy interesem spolecznosci ( tu interes narodowy polski) a interesem jednostek.
  Co wybrac, szczegolnie gdy celebruje sie odzyskanie niepodleglosci? Co by pan wybral?

  ml

 68. Zabawne jak patryjota emigrant uskarża sie na brak lojalność wobec Polski u żydowskich emgrantów

 69. Pan z dystansu

  Zupelnie sie nie uskarzam.
  Pokazuje jednynie ze bzdura jest robienie z pozytywnego stosunku do kwestii zydowskiej kryterium jakosci polskiego patriotyzmu.

  Sprzecznosc interesow Polski, Polakow i Zydow/ mniejszosci zydowskiej determinowala i determinuje konflikty. Po ktorej stronie ich panstwo staniecie stanie sie kryterium oceny panstwa patriotyzmu.
  Nie jakiegos tam patriotyzmu, ale polskiego patriotyzmu.

  ml

 70. BWTB

  „Pieprzyć to, nie warto się nad taką tezą zatrzymywać”

  Ale mam problem bo po prostu nie wiem o co chodzi cytowanemu w felietonie Dmitrowiczowi. Zresztą red Passent też nie wie, bo pisze: „Co to jest „antysemityzm kulturowy”, pan Dmitrowicz nie wyjaśnia.”

  Nie wiem więc czy Dmitrowicz chciał pisząc o „kulturowym” (kulturoznawczym?) charakterze antysemityzmu endeckiego zbagatelizować ów antysemityzm czy wręcz przeciwnie. Bo przecież z drugiej strony kwestie kulturowe mają dla tego środowiska znaczenie fundamentalne o czym świadczy choćby ich ideologiczna obsesja w odniesieniu do tzw „marksizmu kulturowego”.

  Wygląda więc na to, że w tej kwestii pozostaniemy w niewiedzy ale za to z przekonaniem iż gdy nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o pieniądze.

 71. @Neospasmin
  Mam bardzo pozytywny stosunek do kwestii zydowskiej i bardzo negatywny do wszelkiego patriotyzmu. Ostatnia rzecz, ktora moznaby mi bylo zarzucic to patriotyzm. Polski, europejski, ziemski czy co tam kto chce. Ale taka postawa jak przypuszczam nie miesci sie w Twoich kategoriach rozumowania.

 72. kooperatywaMondragon

  „.. ukazala sie nowa powiesc francuskiego enfant terrible Michela Houellebecqa w nakladzie 300 tys egzemplarzy, z dodatkowymi wydaniami zagranicznymi i Legia Honorowa od Macrona”

  Nakład mnie nie zdziwił bo to poczytny pisarz. Ale Legia od Macrona zaskakuje bo przecież Houellebecq jest pryncypialnym krytykiem środowiska, którego interesy wyraża Macron.
  Wyglada więc na to, że się Macron już całkiem pogubił – w piętkę goni.

 73. Pani Jakub

  “Mam bardzo pozytywny stosunek do kwestii zydowskiej i bardzo negatywny do wszelkiego patriotyzmu. Ostatnia rzecz, ktora moznaby mi bylo zarzucic to patriotyzm”

  Jesli ma pani jakikolwiek stosunek do kwestii zydowskiej to wypowiada/ opowiada sie pani w kwestii narodowej. Przydaje pani jej wartosci. Zeby stanac na dwunastnicy kwestii narodowej od patriotyzmu oddzielic sie nie da. A jesli tak jest tylko kwestia ile w pani tego patriotyzmu: tycio czy jednak wiecej.
  Boo to ze on istotny sama pani napisala.

  Przypomne: dyskusja o patriotyzmue toczy sie tu w kontekscie rocznicy odzyskania niepodleglosci przez Polske. To dla pani tez nic nie znaczy?

  ml

 74. Byliśmy w Teatrze Współczesnym w Warszawie na sztuce NIM ODLECI.
  Grali w niej Marta Lipińska (Michałowa z Rancza) i Krzysztof Kowalewski (Zagłoba w filmie Ogniem i Mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana).
  Ta para świetnych aktorów przez lata występowała na polskich scenach i jest powszechnie lubiana.
  W spektaklu tworzy piękne stare małżeństwo u schyłku życia. Gdy mężczyzna zostaje sam i dopada go choroba, a córki zamierzają go umieścić w domu pogodnej starości musi opuścić wielki rodzinny dom.
  Resztkami świadomości stara się sprzeciwić nieuchronnemu odejściu.
  Ten rozgrywający się na naszych oczach dramat jest tak smutny i tak aktualny bo przecież prawie każdego czeka. Te tutejsze dywagacje o przeszłości niczego nie zmienią, a los człowieczy którego nie znamy ciągle przed nami.
  Jest państwo Izrael i jest nasza Polska. Chyba wszyscy tu obecni jesteśmy przywiązani do Ojczyzny. Pomni trudnej historii trwajmy razem na dobre w naszym kraju

 75. . maciek.g
  4 stycznia o godz. 22:50

  „Nie mogę zrozumieć w jakim celu jest taka wypowiedź”.
  https://oko.press/czaputowicz-rytualnie-tusk-reprezentuje-niemcy-pis-wciaz-nie-pogodzony-z-porazka-127/

  „Czyżby PiS sądził, że w Polsce przewagę maja skrajni idioci”?

  Nie chciałbym wypowiadać się za opozycję (ani ją obrażać), która błędnie sądzi, że ob. Tusk Donald reprezentuje Polskę w UE, w dodatku reprezentuje świetnie. Tymczasem Ryży zgłoszony został przez Maltę, która wygrała słynne głosowanie w Radzie UE 27:1. Czyż w końcu Maltańczyk to nie brzmi dumnie?

  (Maltańczyki z rodowodem na Allegro idą po 1400 PLN).
  🙂

 76. Bar Norte
  4 stycznia o godz. 20:08

  BWTB: „Co za brednie. Antysemityzm kulturowy?”

  BN: „Też mnie ten „antysemityzm kulturowy” Dmitrowicza cytowany przez Gospodarza zaskoczył. Ja bym to tłumaczył jako badania nad kulturą prowadzone z perspektywy antysemickiej”.

  Jeśli badania prowadzone są z jakiejś perspektywy, np. antysemickiej, to nie mamy do czynienia z nauką tylko światopoglądem lub ideologią. Podobnie będzie, gdy są prowadzone z perspektywy semickiej (żydowskiej).

 77. satrustequi
  4 stycznia o godz. 20:02

  „Polska i Polacy okazali się narodem wybranym przez Żydów do współżycia. W samej Warszawie żyło w latach 30. tyle Żydów co w całych Niemczech, a więc pół miliona”.

  Współżycia? Z przedwojennych raportów policyjnych w Warszawie wynika, że w stolicy była wyraźna nadreprezentacja pań lekkich obyczajów pochodzenia żydowskiego, z czego wynika, że obsługiwały one także aryjczyków.

  Niestety, badania genetyczne, wskazują, że haplogrupa R1a1 charakterystyczna dla Polaków (55 proc.) częściej tylko występuje u Serbo-Łużyczan (63 proc.). Genetycznie jesteśmy spokrewnieni także z Rosjanami (46 proc.), nawet Węgrami (25 proc.) oraz Duńczykami (10-15 proc.), Szwedami (15-20 proc.), Norwegami (25-30), ale nie Żydami (0 proc.).

  Tyle o współżyciu. Częściej krzyżowaliśmy się z Gotami niż Żydami.

  4 stycznia o godz. 21:01

  „Niemcy zabili 3 miliony obywateli Polski pochodzenia żydowskiego (przyjmuje się wg badań że Polacy zabili w tym czasie 150 tys. współobywateli żydowskich”).

  Włóż między bajki tę podejrzanie okrągłą liczbę 150 tys.

 78. teo
  4 stycznia o godz. 19:39

  „pisz Pan do mnie po polsku, a nie kalecząc mój ojczysty język”

  4 stycznia o godz. 19:39

  „Na scenscie pise to jakis debilek – para-polaczek nie wiadomo skund”.

  Mordo ty moja, używaj chociaż znaków diakrytycznych polskiego alfabetu lub poproś o pomoc jeśli to cię absolutnie przerasta.

 79. „Kretyn czy taki niechluj?” – pyta Tomasz Wysocki (23:05).
  Odpowiadam, że jedno i drugie. Właściwie to wszystko jedno, bo niechluj myślowy to kretyn.

  Przyrównuje (23:30) przypadek, że „w Australii obowiazuje przepis ze osoba z dwoma obywatelstwami nie moze byc parlamentarzysta” z dostępem do uniwersytetu dla mniejszości, wyznaniowej? etnicznej? kulturowej? rasowej!? Panisko NEO chciałby, wg. wytycznych OWP, wysłać do zamkniętego rezerwatu lub na Madagaskar. W każdym razie, jako obywateli niższej kategorii. A czy Żydzi w II RP mieli podwójne obywatelstwo, czy innego kraju? Osmańskiej Turcji? Syrii? Brytyjskiego protektoratu?

  I wyjechali, co kretynowi wystarczy jako uzasadnienie do prześladowań całego narodu 20-30 lat wcześniej. Itd. Pieprzyć to, nie warto się nad tymi „patriotycznymi” wynurzeniami zatrzymywać.

 80. teo
  4 stycznia o godz. 17:47

  „To rozbicie lewicy dało sejmową większość (…) ideologią pasione, durne rozbicie między SLD i Razem w wyborach jesienią 2015”.

  No to trzeba było się nie rozbijać, ale być może tak właśnie być miało, więc się stało. Być może Opatrzność was nie lubi? Może nie zwracajcie głowy elektoratowi, bo jesteście pechowi, a polityk-demolka to wasz znak firmowy. Przy was wyborcy mogą tylko stracić. Szkoda ich. 🙂

 81. ls42
  4 stycznia o godz. 15:58

  „Mauro Rossi godzina 15.07 Ty tak na poważnie”?

  Nie no w żartach cytowałem tyg. „Do Rzeczy”. 🙂 Ale jak coś ci się z faktami nie zgadza to możesz sprawdzić w sieci.

 82. jakub01
  4 stycznia o godz. 15:34

  @Mauro Rossi”Ma rodzinną oraz własną bardzo ładną antykomunistyczną przeszłość.”

  Wlasna? Jaka? Mateuszek mial wowczas 13 lat! A ja myslalam, ze ty jestes powazny facet”.

  Ja natomiast byłem absolutnie przekonany, że ty jesteś poważna. Trochę zawiodłem się; nie sprawdziłaś, co w epoce Internetu nie takie trudne, że młody Morawiecki w 1982 miał 14 lat, a w 1986 lat 18. W 1989 lat 21 (no rósł nam na pociechę).

  Mateusz Morawiecki, ur. 20 VI 1968 we Wrocławiu. (…) Od 13 XII 1981 uczestnik malowania napisów na murach, zrywania komunistycznych flag, rozwieszania transparentów, rozklejania plakatów i ulotek, druku i kolportażu podziemnych pism, demonstracji organizowanych przez wrocławską opozycję, w czasie których parokrotnie dotkliwie pobity. 1983-1986 po rewizjach w mieszkaniu (prawie cotygodniowych) wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany ws. ukrywającego się ojca – Kornela Morawieckiego i innych działaczy, w czasie przesłuchań używano wobec niego przemocy fizycznej, grożono bronią palną oraz wyrządzeniem krzywdy matce i siostrom. Od 1983 współpracownik Solidarności Walczącej, od 1987 struktury uczelnianej NZS na UWr. By uniknąć zatrzymania, w czasie matur przebywał na oddziale szpitalnym, który opuszczał w towarzystwie świadków tylko na egzaminy. W XI 1987 zatrzymany i pobity w czasie rozwieszenia transparentu na rusztowaniach przy pl. T. Kościuszki we Wrocławiu. Od 1987 członek zespołu redakcyjnego „Biuletynu Dolnośląskiego”, autor także w „Solidarności Walczącej” i in. pismach. W V 1988 i V 1989 uczestnik strajków okupacyjnych na UWr.(Encyklopedia Solidarności)

  http://www.encysol.pl/wiki/Mateusz_Morawiecki

 83. Mortarien
  4 stycznia o godz. 15:33

  „Wydarzenia opisane w artykule mialy miejsce w 2015 roku, to raz. Dwa, opisuje akcje pseudokibicow („kiboli”), grupy malo nadajacej sie na reprezentatywna probke narodu”.

  Kibice mają swoją specyfikę, to zwykle ludzie młodzi i nieskomplikowani. Co inni pomyślą oni głośno wykrzyczą. I co z tego, że to wydarzenie miało miejsce w 2015? Ten klub nadal istnieje i ma tych samych kibiców.

 84. Chyży Rój jako maltańczyk (do kupienia na allegro.com) – @1:20. Dla takiej rozrywki warto dotrwać do piątkowego wieczoru na enpassancie. Choć bez sporej flachy lepiej nie zaglądać.

 85. @Mauro
  W ’81 pracowalam na Politechnice Wroclawskiej, znalam osobiscie K. Morawieckiego i srodowisko. Internet mi do tego nie potrzebny co znam z wlasnego doswiadczenia.Politechnika strajkowala do 17 grudnia, potem wpadlo Zomo i zrobilo porzadek. Bylam tam. Nie opowiadaj bzdur o gowniarzu Mateuszku, o ktorym nikt wowczas nie slyszal, bo o dzieciach sie nie gadalo. Dzieci opozycjonistow sie chronilo! Pusty smiech mnie ogarnia jak slysze te brednie powielane przez takich znawcow opozycji wroclawskiej jak Ty.

 86. ls42
  5 stycznia o godz. 0:50

  „Jest państwo Izrael i jest nasza Polska. Chyba wszyscy tu obecni jesteśmy przywiązani do Ojczyzny”.

  „Można mieć ojczyznę, ale czemu od razu Egipt? (Słonimski) 🙂

  „Na pytanie, czemu Dmowski jest antysemitą, choć przecież wie, że Chrystus był Żydem – Dmowski odpowiedział: „My religion comes from Jesus Christ, who was murdered by the Jews”. Jak widzimy, rozmowa była mniej więcej na poziomie warszawskiego magla 1936 roku”. (Słonimski).

 87. @Mauro
  Tak sie wlasnie falszuje historie. Dzis wazne jest to co napisane w wikipedii. Od cholery sie tych opozycjonistow tam namnozylo, tylko, ze jeszcze zyja tacy ludzie jak ja – uczestnicy tych wydarzen, ktorzy jesli milcza to dlatego, ze nie chce im sie tych bredni prostowac. Nie maja na to ani sil ani zdrowia ani nawet ochoty. Jedyne co moga to splunac na to cale bezholowie.

 88. Nie chciałbym psuć karnawałowego nastroju, ale „marksizm kulturowy” to jest pojemna puszka w internecie. Że jak otworzyłem, to dopiero się dowiedziałem jak wredne Amerykany … lecę z pamięci … i głupie, bo nie spytali nadwiślańskich ekspertów od filozofii i kultury, i uznali, że jedyną odtrutką i lekarstwem na nazizm pobitych Niemców jest, no właśnie, marksizm kulturowy, który wytrzebi z niemiaszków wszelką euoropejskość i przy okazji hitleryzm. I tak się to rozpleniło, z puszki raz otwartej wylazło po całej Europie i nie tylko. I jakie jest lekarstwo na tę nihilistyczną zarazę. Po pierwsze nasz rząd, potem nasza wiara i nasz patriotyzm.
  https://www.youtube.com/watch?v=r_zDD3XE8kc

 89. jakub01
  5 stycznia o godz. 1:49

  Cytowałem „Encyklopedię Solidarności” dostępną także w Internecie. To najpoważniejsze źródło o ludziach Solidarności. Jeśli sądzisz, że Encyklopedia ma przechył polityczny to się mylisz. Zerknij na biogramy np. Kuronia, Michnika, Celińskiego (pewna bajka) oraz np. Macierewicza, Kaczyńskich, Czaputowicza (inna bajka). Tak porównawczo.
  http://www.encysol.pl/wiki/Skorowidz_biogram%C3%B3w

 90. @Mauro
  Te „piekna karte opozycyjna” wysmarowal od a do z synalkowi tatko, ktory nawiasem mowiac szczegolnie sie jego wychowaniem nie interesowal. Dopiero kiedy trzebabylo kariere synalka podeprzec nagle sie okazalo jaki z gowniarza byl opozycjonista. Ubeka to on na oczy nie widzial nie mowiac o tym aby od ktoregos dostal w pysk.

 91. BWTB
  4 stycznia o godz. 22:43

  „rasizm białych wobec kolorowych… antysemityzm jest jedną z jego wielu odmian, szczególnie rozpowszechnioną w krajach chrześcijańskich … z zaboru rosyjskiego. Mechanizm jest dużo prostszy. Wystarczy przemalować innego we wroga i już. O tym właśnie wspomniałem w poprzednim wpisie….”

  Ja też słyszałem wersję, że w Jedwabnym jacyś przemalowani na czarno wpadli do stodoły i zaczęli zabierać rosyjskim – na to musiała ogniem chrześciajańskim zatryumfować kultura.
  Tak to wszyscyśmy, prostym mechanizmem w kulturze jedni: rasiści, chrześcijanie, zaborowi, murzyni i aborygeni – wszyscy równo się rżną i mordują pod kulturową przykrywką.
  Tylko jednego wśród nich nie znajdziesz, coby w tym maczał palce, a to: narodu_polskiego.

  PS Błagam (z czarno malowanej kulturalnej litości) o nieodpowiadanie bez refleksji nad tekstem. Najlepiej zacząć od własnego i to przed słaniem w etery.

 92. @Mauro w ’89 to zdaje sie wszyscy byli w opozycji,co? Czemu wczesniej nie byli tacy wyrywni? A ta tajemnicza „bibula”, ktora ponoc roznosil wowczas kazdy Polak, to sie we Wroclawiu po ulicach walala. No ale teraz kogokolwiek spytam co robil w tamtym czasie to oczywiscie powie toczka w toczke to co Mateuszek, znany zreszta ze swoich lgarstw. Wszyscy przenosili bibule, wszyscy malowali po scianach, wszyscy dostawali po ryju i brali udzial w ukrywaniu Frasyniuka. Czyli robili to czego juz nikt nigdy nie sprawdzi. Mauro, koncze temat, bo mnie nawet nie bawi.

 93. @Mauro
  A, jeszcze jedno – dlaczegoz to taki bohaterski Mateuszek nigdy nie pojawil sie na zadnej akcji Majora? W Pomaranczowej nikt nie wiedzial chyba, ze Morawiecki ma syna.

 94. Skoro już o Dmowskim mowa lektura dla neospasmina o Mauro Rossi
  w kontekście Kaczyńskich i obecnego prezydenta poprą czy skrytykują
  oto jest pytanie ?.
  Być może Mauro Rossi jak zwykle zgrabnie obróci kota ogonem ale co
  zrobi neospaamina ? pewnie znowu będzie milczał udając głupiego ze nie czytał.

  https://opolczykpl.wordpress.com/2018/11/09/11-listopada-2018-wielka-feta-celebrowana-na-gnijacym-trupie-polski/

 95. Powstanie Izraela to był błąd. To mix bolszewii i III Rzeszy. Tak sobie myślę,że Izraelici to przebierańcy Żyda z diaspory. Za sprawą Gruzina.

 96. @

  Jest dochodzenie po awanturze w domu posła Czarneckiego
  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24333048,jest-dochodzenie-po-awanturze-w-domu-posla-czarneckiego.html#s=BoxOpCzol6

  komentarze:

  Bruxelles04.01.2019, 18:12
  „Podczas spotkania sylwestrowego, … doszło do nieporozumienia.”
  Moze tak bylo bo oni wszyscy tak niewyraznie mowia jak ojciec.
  aker04.01.2019, 21:03
  Nie dziwię się żonie – lepszy pijany gość niż trzeźwa menda

 97. Pan Teo

  “Odpowiadam, że jedno i drugie. Właściwie to wszystko jedno, bo niechluj myślowy to kretyn.
  Przyrównuje (23:30) przypadek, że „w Australii obowiazuje przepis ze osoba z dwoma obywatelstwami nie moze byc parlamentarzysta” z dostępem do uniwersytetu dla mniejszości, wyznaniowej? etnicznej? kulturowej? rasowej!? “

  Pisalem ze istnieja odrebnosci w traktowaniu obywateli w zaleznosci skad pochodza. To jakie maja prawa zalezy od tego jak bardzo sa “swoi”.
  Przykro mi ze nie napisalem tego w sposob by i pan zrozumial.

  “Panisko NEO chciałby, wg. wytycznych OWP, wysłać do zamkniętego rezerwatu lub na Madagaskar. W każdym razie, jako obywateli niższej kategorii. “

  Madagaskar byl ZAMIAST Palestyny do ktorej Zydzi wyjezdzali z wlasnej woli, ale ktora byla dla nich zamknieta: Brytyjczycy obawiali sie tego co ostatecznie nastspilo i trwa do dzis: rozpetania wojny przeciw niezydom.

  “A czy Żydzi w II RP mieli podwójne obywatelstwo, czy innego kraju? Osmańskiej Turcji? Syrii? Brytyjskiego protektoratu?”

  Tak rzad polski jak i organizacje zydowskie zgadzaly sie ze PROBLEM zydowski II RP nalezy rozwiazac poprzez emigracje. Pisalem juz ze Zydzi – obywatele RP w swej masie nie byli elementem panstwowotworczym, wrecz odwrotnie- ich polski patriotyzm konczyl sie tam gdzie zaczynaly sie ich wlasne interesy: te narodowe lub prywatne. Podobnie z mniejszoscia niemiecka czy ukrainska. Tylko ta zydowska byla wieksza i jej obecnosc w zyciu spolecznym i politycznym, zadanie wplywu na polityke panstwa bylo znacznie wieksze nizli chocby Niemcow- obywateli RP.

  “I wyjechali, co kretynowi wystarczy jako uzasadnienie do prześladowań całego narodu 20-30 lat wcześniej. Itd. Pieprzyć to, nie warto się nad tymi „patriotycznymi” wynurzeniami zatrzymywać.”

  Wie pan stosunek do Zydow w calej Europie byl podobny. Niezaleznie czy kraj katolicki, protestancki czy laicki (Czechy, Sowiety).
  To dlatego ze wszedzie rola tej mniejszosci byla podobna. Byla ona w opozycji do aspiracji narodowych nowopowstalych panstw. To dosc naturalne, choc dewastujace aspiracje panstwowe poszczegolnych nacji.
  Nie mam natomiast watpilwosci czyje racje nalezalo w tej sytuacji popierac: polskie czy zydowskie. A pan?

  I jeszcze uwaga na koniec: w tunieju chamstwa na blogu p. Passenta moze sie pan zaliczac do strony aktywnej czy biernej- znoszacej cudza ordynarnosc?
  Wiecej: potrafi pan wytyczyc korelacje miedzy sympatiami/ antypatiami politycznymi a poziomem chamstwa? Tak, tu posrod komentatorow blogu pana Passenta?

  marcin.lazarowicz

 98. @

  Ależ fucha! Ujawniono, gdzie „aniołek Glapińskiego” poza 65 tys. pensji wyciąga dodatkowe 12 tys.

  https://innpoland.pl/149179,zaufana-glapinskiego-dorabia-do-pensji-12-tys-zl-on-zalatwil-jej-fuche?fbclid=IwAR2xZnDI5-Joa5auEFtHBhXPXGu4hThx81jHrSFqkeUahDpI04rGHymnUVg

  komentarze:
  Ryszard Lewicki
  Rusycystka. Jakoś ta zaburzona Kania i kolbnięty Targalski jej tego nie wyciągają, choć akurat dziennikarzowi Sekielskiemu jako główny zarzut komuszej przeszłości postawili to, że jego ojciec(!) kończył rusycystykę.

 99. P. Teo

  Zydowska organizacja/ partia w II RP wzorujaca sie na ruchu faszystowskim, na 6 liter?
  Nie slyszal pan? Ale o ONR tak?
  Czemu?
  Nie aby dlatego ze w narracji jaka popularna chocby i na tym blogu jedyne kryterium oceny koncepcji politycznych to stosunek do Zydow?
  Ze faszyzm- nie, ale z wylaczeniem tego zydowskiego. 🙂

  ml

 100. neospazmin
  Najlepiej opisał kwestię wątpliwego patryjotyzmu Żydów wobec Polski , podnoszoną przez nacjonalistów (wtedy moczarowców) Słonimski, kiedy ci nacjonalisci użyli „ wojny sześciodniowa” do weryfikacji jego polskości.
  Zapytany o to gdzie jest jego ojczyzna , odpowiedział pytaniem ;”dlaczego ma to byc Egipt”.
  Problem ze stosunkiem Nacjonalistów do Żydów zawsze już polegał na tym , że nie ważne jak bardzo Żyd by się starał , nawet ile razy by się ochrzcił , to dla nacjonalisty pozostanie Żydem. Antysemityzm bez Żydów może istnieć , ale polski nacjonalizm bez antysemityzmu byłby obrabowany ze swojej duszy.

 101. ciągle na temat: „… nawet 15 tys. osób dziennie mordowali Niemcy w czasie akcji Reinhard. To pół miliona ludzi w ciągu miesiąca. W ciągu trzech miesięcy zginęło 1,47 mln polskich Żydów z terenów Generalnej Guberni, w tym z Warszawy i Białegostoku. Takiego szacunku dokonał biomatematyk z Uniwersytetu w Tel Awiwie, Lewi Stone, analizując dane dot. 500 transportów do obozów śmierci w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Wywieziono tam na śmierć Żydów z 400 różnych polskich miast. O tym, że Hitler nakazał 23 lipca 1943 r. przyspieszyć mordowanie polskich. Żydów, wiemy z relacji oficera SS.”
  https://video.wp.pl/i,nazistowski-puls-smierci-przerazajace-odkrycie-matematyka,mid,2030917,cid,2303650,klip.html?ticaid=11caa9

 102. To, że jego patryjotyzm kończy sie tam , gdzie zaczyna interes prywatny ,można zarzucić także każdemu złodziejowi defraudantowi na synekurce państwowej , raczącemu sie bez umiaru i często nielegalnie mieniem narodowym.
  Ile to milionów z patryjotyzmu naskładał znowu ten senator od SKOKÓW ?

 103. Pan z dystansu
  Polecam czytanie R. Dmowskiego.
  W jego pismiennictwie nie Zydzi najwazniejsi, ale Polacy. Ich potrzeby, interesy, aspiracje niepodleglosciowe. Zydzi (+Niemcy, Rosjanie) wystepuja w nim, nie jak tu- jako punkt odniesienia, ale jako przeszkody w narodowym odrodzeniu Polakow.
  Zydzi, Niemcy, Rosjanie nie wystepuja tam jako jednostki, ale jako nacje majace interesy inne niz te polskie.
  ml

 104. Bar Norte
  Piszesz, że Michel Houellebecq jest przeciwnikiem politycznym Macrona.
  Za kogo ty go masz ?

 105. neospazmin
  Mówimy obaj o tym samym tylko inaczej .
  Oczywiście , że Żydzi są dla polskich nacjonalistów nieodzowni , dla określenia swojej polskości .
  Coś niedokładnie czytałeś tego Dmowskiego , jak twierdzisz , że miał on do Żydów ten sam stosunek , jak do Rosjan , albo Niemców.
  Dmowski widział w Żydach rasę zarażający Polaków wszystkim co najgorsze . Jego stosunek do Żydów nie różni sie od tego innych faszystów w ówczesnej Europie.

 106. Pan z dystansu

  A jaki stosunek do Zydow mieli faszysci zydowscy?
  Taki jak wszyscy inni faszysci? 🙂

  ml

 107. @

  Anna Sobecka pisze do premiera. Chce, by państwowe urzędy przeniesiono do Torunia
  https://www.newsweek.pl/polska/polityka/anna-sobecka-pisze-do-premiera-chce-by-panstwowe-urzedy-przeniesiono-do-torunia/84gr5bd?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_nw&fbclid=IwAR2roqihUHnipZZHtrl8s6Nzd9Ni4sHECUSEqKy88nG0PgSMhlDtIN1l5AM

  Warto sprawdzić dla samego zdjęcia Sobeckiej.
  Żywcem jak za komuny, tylko tyle że wtedy taką panią nazywano „przodownica pracy”, i fotografowano z dwoma workami cementu pad pachami.

 108. Dziś prawdziwych Żydów już nie ma. Brak Żyda sąsiada to jak krajobraz bez kapliczki i wierzby pochyłej. A wódka w karczmie pejsatego karczmarza deputat dziedzica najlepsza. Tak sobie myślę na podstawie lektur. Komu to przeszkadzało. Wracajcie bo starych drzew nie przesadza się. Kamienice czekają…za miedzą z Kargulem i Pawlakiem.

 109. Dziwię się, że nie zauważają państwo PLEMIENNOSCI funkcjonującej w dalszym ciągu, w większości krajów świata.
  Najwyższe stanowiska państwowe, urzednicze, wojskowe, legislacyjne, są na ogół zarezerwowane dla jakiegoś plemienia, nacji, przedstawiciela konkretnego wyznania.
  Zmienia się to bardzo powoli, nawet w krajach szczycących się demokracją o długich tradycjach.

  Jak wyglądało to w latach 30′ o których tu mowa, w USA, Francji, Holandii, Belgii?
  Czy wysokie stanowisko mógł na przykład dzierżyć ktoś spoza kręgu elit?
  Wystarczy przypomnieć sobie kontrowersje jakie wzbudził Kennedy- pierwszy katolik jako prezydent, na dodatek z irlandzkimi korzeniami….

  Kryterium etniczne i religijne w wyborach, straciło znaczenie stosunkowo niedawno.
  Może, z 50 lat temu.
  A mówimy o sytuacji sprzed lat 100.
  Współczesne kryteria poprawności politycznej, nijak się mają do tych poprzednich.
  Ewoluujemy jako społeczeństwa bardzo wolno i w bardzo różnym tempie.

 110. neospazmin
  Ideologia Dmowskiego była rasistowska i nie da sie zaprzeczyć , że kiedy Dmowski ja tworzył ,rasizm był szeroko rozpowszechniony , także w polityce. Włoski faszyzm był źródłem inspiracji Dmowskiego.
  Ktoś kto do dzisiaj uważa ta ideologie za słuszną ma przekonania faszystowskie i rasistowskie.
  Proste jak budowa cepa .

 111. P. Z dystansu

  Ideologia polskiego ruchu narodowego zostala sformulowana
  dlugo przed tym nim powstal wloski faszyzm.

  Wydaje sie ze pomylil pan ruch narodowy z Obozem Narodowo- Radykalnym.
  To zupelnie co innego.

  ml

 112. Mauro Rossi
  5 stycznia o godz. 1:20
  Czy ciągle trzeba ci udowadniać ze piszesz bzdury. Przyznaj sie wreszcie jestepolitykiem PiS a ci musza tak pisać jaki mim preezes każe.

  Politycy PiS przekonują, (bo tak prezes kazał) że jest tylko jeden oficjalnie zgłoszony kandydat z Polski i jest nim Jacek Saryusz-Wolski i w sposób oczywisty mijają się z prawdą. Tusk o drugą kadencję ubiega się de facto „z automatu”, a jego kandydaturę przedłoży pod głosowanie szef rządu Malty, bo to państwo aktualnie sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej.

  Ja wiem że musisz pisać takie brednie , bo inaczej wylecisz z partii i proficiki ba baj znikna

 113. Planetę ogarnia pożar. Jednakże polityczne i gospodarcze szaleństwo nie wygasa. Państwa i firmy prywatne pożerają przyrodę coraz łapczywej. Konkurencja o szczuplejące surowce przybiera na zaciętości. Globalny dług i nierówności ekonomiczne rosną gwałtownie. Produkcja i sprzedaż śmiercionośnej broni biją rekordy. Mocarstwa toczą wojny zastępcze, wojny handlowe i rozstrzygającą batalię o prymat technologiczny. Celem zabezpieczenia „pełnego spektrum dominacji” imperium amerykańskie rozbudowuje arsenał nuklearny i dąży do militaryzacji przestrzeni kosmicznej. Taka jest rzeczywistość. Odwiedźmy na chwilę krainę fantazji. Gdyby rządy kierowały się empatią i przejawiały „irracjonalną” troskę o swoich obywateli i środowisko naturalne, jakie podjęłyby kroki?
  Ich odpowiedź przypominałaby swoją dramatyczną formą mobilizację przeciwko inwazji obcych na Ziemię. Rządy przeszłyby natychmiast do egzekwowania postanowień o wycofaniu z użycia paliw kopalnych. Rozpoczęłyby też stosowanie środków ograniczających wzrost populacji. (Jego promowanie w obliczu zbiegających się kryzysów jest objawem obłąkania.) Ruszyłaby lokalna produkcja żywności i energii (ze źródeł alternatywnych). Osoby odpowiedzialne za świadome zanieczyszczanie Ziemi zostałyby ukarane dla przykładu przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze.

  Niestety, nie zobaczymy żadnych realnych zmian. Polityczni liderzy są lobbystami stojącej za nimi władzy korporacyjnej. Międzynarodowe porozumienia w sprawie klimatu i różnorodności biologicznej są jedynie fasadą z papier-mâché. Mają one za zadanie zachować status quo.
  http://zielonewiadomosci.pl/tematy/ekologia/spadamy-w-przepasc/
  ======

  Pozamiatane..

 114. Nad Smoleńskiem wystarczyło zawrócić. Tak sobie myślę o sami sobie winni.

 115. adam100
  5 stycznia o godz. 6:44

  Zamiast nożem mógł rogami 🙂

 116. Smierdzacy gazem „escape room ” (!!? ) to wg Gazety tzw „pokoj zagadek” gdzie prowadzona byla „dzialalnosc gospodarcza”

  Nie dam rady tego skomentowac .
  Jezyk polski ktory wydawalo mi sie , ze znam to byl inny jezyk .

 117. neospazmin
  Pisałem o Dmowskimi jego podziwie dla Mussoliniego, rasiźmie,a nie o partiach politycznych i chodźby dlatego juz nie mogłem je pomylić .

 118. Totalna prawica Żydami się karmi. Tzw.zachodnia cywilizacja karmi się Putinem. Tak sobie myślę dlaczego porządkowanie świata agresorzy nie rozpoczynają od siebie. A mają na sumieniu nie mało. Łapaj złodzieja działa…

 119. @Z dystansu
  „Antysemityzm bez Żydów może istnieć , ale polski nacjonalizm bez antysemityzmu byłby obrabowany ze swojej duszy.”
  I to jest clou. Szapoba!

 120. jakub01
  do @Mauro
  … „dlaczegoz to taki bohaterski Mateuszek nigdy nie pojawil sie na zadnej akcji Majora? W Pomaranczowej nikt nie wiedzial chyba, ze Morawiecki ma syna.”
  Dobre pytanie. Być może, zamiast Pomarańczowej Alternatywy, Mateuszek widział swoje miejsce w jakiejś bohaterskiej wizji swojego taty, co to by chętnie na barykady, ale… słownie.
  Ciekawe, co ma na ten temat do powiedzenia Władysław Frasyniuk, dla mnie niekwestionowany autorytet z Wrocławia. Postaram się poszperać. Ty też spróbuj.

 121. Ludzie umierają w tragicznych okolicznościach. Sami sobie winni ? Gdzie anioł stróż. Czy to wina Tuska i Putina. Tak sobie myślę jako to jest; Bóg daje i zabiera. Stać nas na pokorę. Dlaczego nie było cudu ocalenia.

 122. jakub01
  Oczywiście wiem, że Ty wiesz, co trzeba ( sorry, dopiero teraz doczytałam, że pracowałaś na Politechnice w 1981 itd.).
  Tym bardziej proszę, podziel się „swoją wiedzą”.
  Matko, jak ja nie cierpię tych zwrotów: nie mam wiedzy, według mojej wiedzy itp. To klasyka obecnej nowomowy. Spytam więc krótko i po polsku – co wiesz o działalności opozycyjnej we Wrocławiu seniora i juniora Morawieckich?
  A co do „bibuły”, to w Warszawie też podobno wszyscy ją nosili/kolportowali, a prawie wszyscy brali udział w jej powstawaniu jako autorzy lub drukarze. W co drugim, trzecim mieszkaniu był powielacz oraz prywatna bimbrownia na potrzeby ludności. Podobno na klatkach schodowych było czuć specyficzny zapaszek „pędzenia”. Podobno to akurat prawda.

 123. Jak dla mnie, syjonizm niewiele się różnił jeżeli chodzi o cele i metody, od faszyzmu czy nazizmu. Podobny czas, podobne metody i cele.

  Zastąpienie królestw wielonarodowych krajami narodowymi, musiało skutkować animozjami, walką o pozycję poszczególnych mniejszości, powstawaniem ugrupowań posiadających bojówki, sekcje propagandowe, kreujących wrogów przywódców.
  Taka jest logika czasów wyłaniania się z niebytu państw…
  Te same procesy obserwujemy obecnie w Afryce.
  Plemiona wciśnięte w granice sztuczne, określone z punktu widzenia interesów kolonizatorów, poszukują własnych rozwiązań politycznych, czesto kończących się rzezią.
  W Polsce takiej sytuacji nie było.
  To nam urządzono rzeź.

 124. Wyniki są frapujące. Weźmy największą etniczną mniejszość w Stanach, czyli Latynosów. Lata 1983–2007 faktycznie były dla nich niezłe: odsetek posiadaczy nieruchomości wzrósł z 33 proc. do 49 proc., a średnia wartość majątku netto (po odliczeniu długu) zwiększyła się ponad dwukrotnie. Ale więcej powie tu porównanie stanu posiadania przedstawicieli różnych grup. Wolff korzysta tu z metodologii wypracowanej już w połowie lat 90. Z jego obserwacji wynika, że w 1983 r. Latynos miał ok. 16 proc. majątku zakumulowanego przez białego. W 2007 r. było to już 26 proc. W tym samym czasie czarnym powodziło się już gorzej. Rok 1983 to czas, gdy czarny miał ok. 19 proc. tego, co biały, w 2007 r. ta relacja wynosiła nadal ok. 19 proc. Przy czym w międzyczasie zaliczyła nawet dołek w postaci 14 proc.
  https://forsal.pl/artykuly/1390411,kryzys-uderzyl-w-kolorowych-jak-zwykle-opinia.html
  ===========

  Wszyscy ludzie są równi.
  Ale, są równiejsi….

 125. Kluczowe jest przepracowanie paradygmatu wyższościowego. Na czym ma on polegać w 21. wieku. Wiemy że już nie na wyższości klasy robotniczej na przykład i nie na rasizmie itp.

  A jeśli ktoś potrafi zrealizować społeczeństwo bez paradygmatu wyższościowego – nawet prof. B nie potrafił: „bydło” – to niech czem prędzej lansuje swoją wizję.

 126. @Mag
  Mozna to ujac tak – na temat K.M – wszystko to co juz od dawna wiadomo, na temat M.M. – nic! Podobno dostal od gliniarza w potylice co w swoim czasie przerobiono na „skatowanie” przez bezpieke, ktora (dziecku!) ponoc
  kazala wlasnorecznie kopac grob. Co za brednie. Bezpieka nie mscila sie na dzieciach opozycjonistow, to jednak nie bylo gestapo. Co M.M.robil po ’86 nie wiem bo wyjechalam. Wzasie stanu wojennego bylam pracownikiem administracji w budynku C-9, a wlasciwie jednym z baraczkow nalesacych do Politechniki Wr. W moim budynku miescila sie Solidarnosc Studencka. W czasie stanu w. pomagalam zlatwiac zaopatrzenie i koce dla strajkujacych w budynku gl. studentow a potem wynosic sprzet, paru ludzi ukrywalo sie u mnie w chacie. Bywal tam K.M. bywal Major, ktorego tez znalam. Nie bywal Mateusz, bo byl dzieciak. Ponoc tez spalil w akcie zemsty jakas dacze ub-ka, co tez jest bzdura. Dacze ktos podpalil, tyle, ze nie wiadomo czyja bo akurat nie tego o kim pisza.To taka sama prawda jak to, ze Mateusz nalezal do Solidarnosci Walesy, czyli g. prawda. Ja sama znam ludzi, ktorzy wowczas na prawde cos robili i oberwali za to poteznie, watpie aby dzis ktos o nich slyszal. Pewno czesc zreszta wyjechala tak jak ja. Pelna goryczy, zapomniana i nigdy nie chwalaca sie swoimi zaslugami.
  Mag to wszystko jest z palca wyssane i nie chce mi sie tego prostowac bo nie mam nawet jak. Wiem, ze to brednie.

 127. @ vannelle
  5 stycznia o godz. 10:45
  adam100
  5 stycznia o godz. 6:44
  Zamiast nożem mógł rogami

  Czyli cornuto 🙂

 128. Z dystansu

  „Piszesz, że Michel Houellebecq jest przeciwnikiem politycznym Macrona.”

  Nie, tego nie napisałem. Natomiast napisałem, że poddaje pryncypialnej krytyce środowisko Macrona. Mam na myśli wizję świata tzw pokolenia 1968 i jego epigonów zwanych czasem „bobo”, których polityczne interesy wyraża Macron.
  Ale z uwagi na tę krytykę nie można go uznawać za politycznego przeciwnika bo nie jest politycznie aktywny. Houellebecq to typ samotnika o silnym poczuciu niezależności którego trudno przypisać do jakiś ideologicznych schematów. Dlatego, mimo iż wytyczano mu procesy z powodu łamania politycznej poprawności, nikt go na sztandarach partyjnych nie nosi.

 129. Mauro Rossi

  „Jeśli badania prowadzone są z jakiejś perspektywy, np. antysemickiej, to nie mamy do czynienia z nauką tylko światopoglądem lub ideologią. ”

  Oczywiście się z tobą zgadzam.
  Z tym, że moje komentarza dotyczyły wypowiedzi cytowanego w felietonie Dmitrowicza i nie wiem czy on akurat podziela ten pogląd.
  Przypomnę, że w czasach Dmowskiego usiłowano rasizmowi, w tym antysemityzmowi, nadawać jakieś znamiona czy raczej pozory naukowości. Pisałem o tych próbach „unaukowienia” rasizmu w ramach tematu dotyczącego tzw geopolityki. Może Dmitrowicz te próby miał na myśli?

 130. @Mag
  To byl czas chaosu przede szystkim. Nazwiska, ktore dzis sa na swieczniku wowczas byly jednymi z wielu i tyle. O M.M nikt nie slyszal, a przeciez slyszec by musial chocby w zwiazku z szykanami za to, ze jest synem swojego ojca. Takie wiesci akurat rozchodzily sie blyskawicznie i cos byloby wiadomo. Zadnych takich szykan nie bylo. A wizyty i wezwania do bezpieki na durne przesluchania otrzymywal kazdy z nas, ja tez. Prawdziwa mlocka zaczela sie po stlumieniu strajku, czyli po 17 grudnia, kiedy to zomo wlazlo przez dach do budynku glownego i spacyfikowalo strajk. Pobicie M.M, o ktorym on sam i jego siostra opowiadali bylo podobno w ogole nie zwiazane z jakakolwiek dzialalnoscia. Mateuszek dostal oklep od kolegow a powiedzial, ze to od gliniarzy za nazwisko.

 131. Nowy wpis Hartmana:

  Nawet żałosny Andruszkiewicz, choć tak drobnego jest sortu, obstawiony jest ruską agenturą. Rasistowskie męty, przebrane za bogobojnych polonusów, dziwni sponsorzy nabożnych „dzieł” medialnych, owi wielcy przyjaciele Polski i Pana Antoniego – to samo. W mediach zatrzęsienie publikacji na ten temat, ale jako że nic z tym nie możemy zrobić ani na to poradzić, to po prostu łykamy te niusy i jedziemy dalej. Nasza bezsilność – ich bezkarność. Taki jest teraz układ sił i emocji.

  Tak jakby dedykowany bucowi.

 132. @Mag
  Dziwnie to moze zabrzmi ale akurat na Polit. Wr dzialalnosc opozycyjna uprawialo sie praktycznie jawnie. Do opozycji nalezeli chyba wszyscy z rektorem na czele (bodajze prof.Wiszniewski) a K.M. nie byl w tym towarzystwie zadnym chlubnym wyjatkiem ale jednym z wielu.

 133. Bar Norte
  Houellebecq jest w swoich politycznych wypowiedziach bardzo prawicowym pisarzem i bliżej mu rzeczywiście do Le Pen , jak Macrona . Jego sukces autorski wynika z dobrze dawkowanego skandalu. Napewno jest sprawnym , dobrym pisarzem , ktorego łatwo się czyta , ale wszystkim innym, jak wybitnym autorem .
  Co do Macrona to mnie zastrzeliłeś pisząc , że ma coś wspólnego z pokoleniem 68 . Pokolenie 68 było mocno lewicujące i zaangażowane jednak co nieco społecznie. Od Macrona tego nie oczekiwałem i raczej liczyłem na to, że bedzie dojść sprytny i zdoła przeprowadzić kilka niepopularnych reform , skreślić niezasłużone przywileje zawodowe i uzdrowić francuską gospodarkę , ale że bedzie taki zadufany i arogancki , tego nie oczekiwałem. Ale co to ma wspólnego z pokoleniem 68 ?

 134. Jeszcze o kulturowym antysemityzmie. Gdyby tutejsi „literaci” (a kilku chyba mniema, że nimi są) przeczytali ostatni felieton (?) Passenta w Polityce, to może wpisy wyglądałby inaczej. Z dwojga złego wolę mieć do czynienia z otwartym antysemitą niż z polskim inteligentem, który tak wykręca swoim językiem (w gębie chyba też), że w każdej chwili może się wycofać, twierdzić, że nic takiego nie napisał. Dlaczego? Bo tak już ma.

 135. W 966 roku Mieszko zapisał poddanych do katolicyzmu germańskiego w ramach zbiorowego chrztu. Potem Lech Kaczyński Traktatem Lizbońskim zapisał pisowskich hunwejbinów do Unii na podobieństwo chrztu. Tak sobie myślę,że sami sobie winni. Chrzest to chrzest.

 136. Pewien kształt się wyłania mi.
  Oto patriota naszego polskiego chowu tłumaczy mi posługując się nie polską czcionką wersety Dmowskiego i rzekomo trudną sytuację obywatela w zamorskim kraju zamieszkania, na koniec pyta kategorycznie, czy popieram racje polskie czy żydowskie, na co ja odruchowo acz jadąc klasykiem mówię mu – spieprzaj dziadu! I to jest chamstwo. Moje chamstwo, oczywiście. I dumny jestem z odruchu, z mojego chamstwa.

  Drugi kształt to Houellebecq i jego „Serotonin”, czyli narrator w pogoni za serotoniną, zdesperowany facet w średnio starszym wieku, tym razem zestawiający swe partnerki seksu z uwagi na to jak rozpieszczały mu fiutka. Nie, nie twierdzę, że seksowne treści sprzedają Houellebecq’owi jego powieści w nakładach 100-krotnie wyższym niż przeciętne. Jego „przesłanie” jest podobno prorocze, a to przewidział atak bombowy na kurort na Bali w 2002 roku, a teraz demonstracje „żółtych kamizelek”, sprawa jest poważna. „Jaki jest sens w próbie ratowania pobitego, starego, białego faceta?”, pyta narrator Houellebecq’a. Elisabeth Philippe – zapewne jakaś feminicha – odpowiada pisarzowi w L’Obs, „No właśnie, jaki?”. Niech zdycha ze starości, rozdygotany, w spazmach, bez dostępu do serotyniny. Houellebecq jest eurosceptykiem i antyglobalistą, zwolennikiem powrotu kościoła katolickiego na szczyty władzy duchowej i politycznej, przeciwnikiem feminizmu i brukselskiej polityki imigracyjnej. Osobiście powiem, niech zdycha. Przeczytam jak przetłumaczą, być może. Ale w międzyczasie, ten sojusz antyliberalizmu kościelnego i lewackiego – niech zdycha. W każdym razie ratować spazmatycznego starego zgreta przegranego w tym świecie mentalnie, kulturowo i psychicznie nie mam zamiaru ratować ani wspierać.

  I ten odruch nie wynika z mojej rusofobi.

 137. @Mag
  Przywolalas wspomnienia. Pamietam, ze raz rozdawalam ulotki w tramwaju a raz z kolezanka w PDT (Panstw.Dom Towarowy, najwiekszy owczesny supermarket we Wrocl.) Az sie poplakalam ze smiechu na to wspomnienie. Bo zamiast to piznac na srodek i zwiac, to mysmy elegancko wreczaly te bibule do raczki jak ulotki reklamowe. To bylo takie durne ryzykanctwo a dla nas raczej frajda z grania wladzy na nosie niz jakas rewolucyjna dzialalnosc. Ja nie wiem czy my tak do konca zdawalismy sobie wowczas sprawe z konsekwencji. Jak byla sprawa Majora to pod sadem urzadzilismy pikiete. Dziewczyny rzewnie wolaly -„uwolnic, uwolnic..” a chlopcy skandowali -„u-ka -trupic,
  u-ka-trupic”. Zwialismy jak nas milicja pognala.Tych ganianek to zreszta bylo sporo.”Para” w nogach byla wazna.

 138. Z dystansu

  „Co do Macrona to mnie zastrzeliłeś pisząc , że ma coś wspólnego z pokoleniem 68”

  Pozwolisz, że zacytuję co napisałem:

  „Mam na myśli wizję świata tzw pokolenia 1968 i jego epigonów zwanych czasem „bobo”, których polityczne interesy wyraża Macron.”

  Jak widzisz wyszczególniłem dwie generacje nad którymi krytycznie pochyla się Houellebecq.

 139. Bar Norte
  Okey
  Dla mnie to nie ma sensu. Nigdy nie widziałem Macrona jako jakąkolwiek kontynuację „68 „.
  „bobo” nie znałem , ale jeśli coś takiego jak „bobo” rzeczywiście egzystuje , to z mojej niestety niemieckiej perspektywy usadowiłbym ich gdzieś w okolicy obecnych niemieckich „Zielonych”. Sytuowanie Macrona nawet jako epigona „68” nie rozumiem.

 140. mag
  5 stycznia o godz. 12:00
  Matko, jak ja nie cierpię tych zwrotów: nie mam wiedzy…

  Nie, mag, to nie żadna nowomowa, ale zwykły, nabyty kulturowo rusycyzm, bo wszystkie one, u których wiedzy niet, liżą ex oriente lux, nie wiedząc, że prozą.
  Wszyscyśmy też Tomaszami Piątkami, tylko u nas wiedzy o tem niet.
  Przy okazji, a na marginesie lektury felietonu DP w bieżącej „P”, mocno wzruszającego ( o losach żydowskich, czyli ludzkich, wśród niekoniecznie takich Sąsiadów) , próbuję posiąść wiedzę (czyli molestuję) patrząc na ten blog: czy rozprzestrzenienie umiejętności pisania i czytania między bydlaki jest gorsze niż druga fala zbrodni – ich usieciowienie, czy też odwrotnie.
  Przyznam, że nie mam ochoty ‚nabyć tej wiedzy’ drogą wymiany za życie, a to chyba jest jedyna cena, jaką wystawia nam historia.
  Podziwiam Pana Passenta, że moc pisania tu, zwalnia Go od konieczności czytelniczego nabycia wiedzy, co widnieje pod tym.

 141. Panie Lazarowicz-
  Czy może nam Pan tutaj podać jakieś KONKRETNE przykłady nielojalności Żydów wobec Państwa Polskiego po roku 1918 ? Chodzi o nielojalne zachowanie nie pojedynczych osób ale znacznej części społeczeństwa, np rabowania polskich sklepów, bicia Polaków na ulicy, masowych wystąpień przeciwko polskiej władzy, napadów na polskie instytucje itp ?
  Z góry uprzedzam, że twierdzenie o rzekomej nielojalności Żydów po 17 Września tzn ich masowej kolaboracji z Rosjanami uważam za grubo przesadzone bo większość z tych „kolaborantów” było urzędnikami, nauczycielami itd…. Podobnie było z Polakami na tych ziemiach- część też „kolaborowała”

 142. @

  Był sobie dziad i rajstopek para.

  Maria Nurowska

  LIST OTWARTY DO PREZESA NBP

  Już wiemy, że te dwie blond Wenus,to pana asystentki, które zarabiają kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie, plus dodatki. Zajęła się tym NIK, wkrótce się dowiemy ile im wpada na boku.
  Nie wstyd panu, panie Glapiński! Bo ja czuję się zażenowana, widząc prezesa NBP w asyście tych długowłosych, wyzywająco umalowanych panienek, z nadmuchanymi wargami.. To zupełnie, jak z filmów Bareji.Ośmiesza pan tę zaszczytną funkcję,którą panu powierzono. Nawet za PRLu nie byłoby to możliwe. Gomułka by się wściekł i z miejsca pana odwołał, gdyby ta afera wyszła na jaw, bo sam żył skromnie i wymagał tego od swoich aparatczyków. Kaczyński żyje skromnie, wyjąwszy ochronę, ale swoim aparatczykom dał wolną rękę, więc chapią ile wlezie.
  Pan też będzie bezkarny,nie można pana odwołać, a nie poda się pan do dymisji, bo gdyby był pan człowiekiem honoru już by to zrobił!

  Afera KNF
  Afera SKOK-i
  symbol PiS-u

 143. Znalezione w sieci:

  „„Rabin Owadia Josef, duchowy przywódca partii Szas wchodzącej w skład koalicji rządzącej Izraelem oznajmił, że „goje rodzą się po to, by służyć Żydom”. – Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie – zapowiedział rabin podczas przemówienia w synagodze. Potem porównał osoby, które nie są Żydami do… zwierząt pociągowych – pisze „Rzeczpospolita”. „….”Zdaniem rabina, gdyby goje nie mogli służyć Żydom „nie mieliby po co istnieć”. Tłumacząc zaś długowieczność ludzi pochodzenia nie-Żydowskiego rabin Josef użył plastycznej metafory porównując takich ludzi do… osłów. – Wyobraźcie sobie, że zdechł wam osioł. Stracilibyście w ten sposób pieniądze. To jest taki sam sługa. Właśnie dlatego goj otrzymuje długie życie. By dobrze pracować dla Żyda – mówił rabin. „…..
  ………………………………………………………………………………………………………
  Jan Hartman „ Ty chamie, polski chamie! „..”Jak ja to znam. Jak ja to znam. Miliony was, chamy, miliony. I co my mamy z wami zrobić? Ale przyjdzie na was czas. A jak nie na was, to na wasze dzieci. Weźmiemy szturmem wasze szkoły, zwabimy was podstępem do teatrów, wyślemy wasze dzieci w świat. I pewnego dnia zniknie ta zabobonna, prostacka i kruchciana Polska, dławiąca się pychą, jakąż to ona jest „prawdziwą” i „wierną” jest. I narodzi się Polska ludzi przyzwoitych, kulturalnych, wiedzących coś o świecie i zdolnych do myślenia społecznego i obywatelskiego. Brzydzących się okrucieństwem i przemocą. I ja o taką Polskę będę walczył, jak potrafię. Tak pomszczę swojego psa „…
  ………………………………………………………………………………………………………
  słynny niezależny reporter, Robert Fisk (Independent 3.12.1997).”…”Judaizm i Talmud motywowały bolszewizm: tyle jest w samym fakcie bolszewizmu, w faktach, że tak wielu Żydów jest bolszewikami, a ideały bolszewizmu zgadzają się z najwspanialszymi ideałami judaizmu – pisała wiodąca w USA żydowska gazeta Jewish Chronicle (4.4.1918). Gazeta American Hebrew pisała w 1920 r.: Co wydarzyło się w Rosji, stanie się rzeczywistością na całym świecie, dzięki tym samym żydowskim umysłowym i fizycznym siłom. Żydowski pisarz Oscar Levy w przedmowie do książki The World Significance of the Russian Revolution(Światowe Znaczenie Rewolucji Rosyjskiej): Niemal nie ma wydarzenia w historii Europy, które nie wywodziłoby się od Żydów. My, dzisiejsi Żydzi nie jesteśmy nikim innym niż uwodzicielami świata, jego niszczycielami, podpalaczami, rewolucjonistami. To też nie był ewenement. W 1881 r. rzecznik żydowski Goldwin Smith, profesor historii Uniwersytetu w Oksfordzie powiedział z dumą: My Żydzi uważamy swą rasę za wyższą niż ludzka i cieszymy się nie tyle na ostateczną unię z innymi rasami, co na nasz tryumf nad nimi.
  …………………………………………………………………………………………………..
  W 1858 r. naczelny rabin Europy oświadczył: Wojny są żniwami Żydów, bo wybijamy przy tym chrześcijan i zbieramy ich złoto. Zabiliśmy już ich sto milionów, a końca jeszcze nie ma!”

  Jak widac, Zydzi bardzo kochaja gojow, a nierozumni i niewdzieczni goje nie potrafia
  tego docenic.

 144. OKRUCIEŃSTWO, SENTYMENTALIZM, CYNIZM… to tytuł tekstu Kingi Dunin w KP.
  Z tego co zdołałem zrozumieć z tekstu, to zarzut wobec Twardocha, że wykorzystuje holokaust do swojego pisarstwa. Trzeba tu dodać, że do pisarstwa dobrze sprzedającego się (to powszechny zarzut wobec każdego, komu się w Polsce udało). Główny bohater jego dwóch ostatnich powieści to Żyd Szapiro. Mógłby nim być, tym bohaterem jakiś Irlandczyk w NY albo ktokolwiek. Gangster to gangster i nie mają tu nic do rzeczy różnice kulturowe, które jako żywo nie występują. Jest za to konkurencja dla innych gangów i to dlatego każdy walczy o swoje terytorium „biznesowe”.
  Jak różnica kulturowa nakazywała jakiemuś polskiemu chłopu donieść Niemcom na Żydówkę, która upomniała się o swoją chustkę (taką na głowę, zwyczajną)?

 145. @17:06

  Glapiński z nadmuchaniem warg nie ma nic wspólnego. Żyjemy w wolnym kraju, zapomniałaś Mario N., każdy może sobie nadmuchać co chce, przedmuchać o dowolnej porze dnia, wydmuchać kogo chce. Sami powtarzaliście za Owsiakiem – róbta co chceta!
  Prof. Glapiński jest człowiekiem honoru, bo już w 1972 roku był na stypendium w Paryżu. I nie jest wcale dziadem. Rocznik 1950. Greenspan miał 80 lat i jeszcze był prezesem Rezerwy Federalnej.
  A Gomułka pozwalał Cyrankiewiczowi jeść nawet ośmiorniczki na przyjęciu w ambasadzie chińskiej, a z Francuzami nawet żabie udka …
  Ojcem Marii Nurowskiej był esbek, albo milicjant ojcem Olgi Tokarczuk. Wszystko jedno, wiadomo tylko dzieci opcji liberalno-komunistycznej mogą takie listy pisać i podważać autorytet Polski w świecie. W ten sposób działają na szkodę ciężko pracującego ludu, o który dba prezes Kaczyński i premier Morawiecki, co udowodnili w swoich przemówieniach w dniach …

  Zabawiam się w Mauro … jak przystało na karnawał i przemarsz iluś tam króli.

 146. @ Levar
  5 stycznia o godz. 17:12

  Panie Levar
  Jak to Polacy pogardliwie mówią ” Żydki”,
  praktycznie już nie mieszkają w Polsce.
  Przeczytaj pan sobie wywiad z jednym z nielicznych
  który tam mieszka ( bo pracuje); Leib Fogelman.
  Leib uwielbia czytać nacjonalistyczna prasę, bo tam piszą, ze on ma wszystkie pieniądze świata i wszystkie Polki.
  Fajne, nie?

 147. @ 17:44

  zabawu ponjał. ;(
  poczekajmy teraz na buca.

 148. Jeszcze jeden obrazek.
  Kinga Dunin, podobno pisze w KP na temat Twardocha. Przeczytałem powieść „Król”. Jak mówią przy takich okazjach w krajach anglosaskich – przewracacz stron (a page-turner). Być może o tę powieść Pani Kindze chodzi???

  Twardoch wykorzystuje Hoiocaust (w niewielkim stopniu o nim jest w tej powieści), a nawet istnienie Żydów, państwa Izrael oraz licznej ludności żydowskiej w Warszawie, a także w Łodzi. Przed II wojną, a nawet wcześniej. Pisze ciekawie, poprawnie, pouczająco, z realistycznymi detalami. Polecam.

  A co Pani Kinga ostatnio pisze lub opowiada?

 149. @

  Mariusz Witczak:

  Potwierdziły się informacje Faktu! Prezes Grupy Azoty stworzył superstanowisko dla swojej asystentki. 2 stycznia Agnieszka Sorbnicka-Krasinkiewicz (34 l.) została szefową Departamentu Korporacyjnego Zarządzania i Komunikacji w chemicznym gigancie. Będzie jej podlegało wiele kluczowych biur. Pensja? Około 30 tys. zł. Kompetencje? Nikomu nieznane.
  Łatwo się wydaje pieniądze Polaków bez pytania?

 150. A co z Sawczenko. Sama sobie winna ? Tak sobie myślę dlaczego siedzi za niewinność u Poroszenki.

 151. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 0:27
  Legia Honorowa to moze strategicznie opozniona nagroda za poprzednia wizje ,
  gdzie we Francji zapanowuje prawo szariatu.

  Przeciwnikiem szariatu watykanskiego w naszej kolonii oglosila sie Barbara Nowacka ( Zjednoczona Lewica, Inicjatywa Polska ) , postulujac zniesienie miliardowego haraczu na katecheze w szkolach i odzielenie kosciola od panstwa, co jest zapisane ale praktycznie nie realizowane.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24333434,nowacka-zmierzy-sie-z-religia-w-szkole-przedstawi-projekt-rozdzialu.html

 152. Z dystansu

  „jeśli coś takiego jak „bobo” rzeczywiście egzystuje , to z mojej niestety niemieckiej perspektywy usadowiłbym ich gdzieś w okolicy obecnych niemieckich „Zielonych”.”

  Jak się okazuje „bobo” („bohemian bourgeois” czyli „burżuazyjna bohema”) egzystuje pod tą nazwą od dobrych 10 lat. No i faktycznie jakieś podobieństwa do „Zielonych” mozna wychwycić.
  Też nie miałem pojęcia, że we Francji wyszczególniono staratyfikacyjnie owych „bobo”. Przy okazji protestów przeciw Macronowi się o nich dowiedziałem.

  A propos protestów … .
  Dziś we Francji i na Węgrzech kolejne dogrywki protestacyjne. W obu przypadkach aktywna prowincja, zresztą powody tych protestów też podobne.
  Tak to realne życie weryfikuje sztuczne podziały polityczne na kosmopolitycznych libertynów i narodowych konserwatystów. W ten sposób dwóch europejskich antagonistów sprowadzono do wspólnego mianownika.

 153. kooperatywaMondragon

  „Przeciwnikiem szariatu watykanskiego w naszej kolonii oglosila sie Barbara Nowacka”

  Nie pierwszy raz się ogłosiła i pewnie nie ostatni. Cyklicznie się bowiem ogłasza od lat.

 154. @kooperatywaMondragon
  „Przeciwnikiem szariatu watykanskiego w naszej kolonii oglosila sie Barbara Nowacka ( Zjednoczona Lewica, Inicjatywa Polska ) , postulujac zniesienie miliardowego haraczu na katecheze w szkolach i odzielenie kosciola od panstwa, co jest zapisane ale praktycznie nie realizowane.”

  Spokojnie, po dojściu PO do władzy okaże się, że co prawda można wybrać Barbarę Nowacką, ale tym samym wybierze się Ujazdowskiego i to jego program będzie realizowany.
  Konserwatywna kotwica ma bardzo krótki łańcuch.

 155. jakub01
  Sorry, ale jakoś nie mam ochoty na „kombatanckie” wspominki, choć rozumiem, że poruszyłam w Tobie czułą strunę, nawiązując do Wrocławia.
  Czasem coś mi wymsknie, jak pod poprzednim wpisem Gospodarza o pomnikach, których za dużo lub brak. Wspomniałam wtedy o żarciku – pytaniu mojego kumpla w autobusie (obydwoje mieliśmy przy sobie „bibułę”), czy wysiadamy przy „placu Kuronia” (wówczas Komuny Paryskiej, teraz i przed wojną Wilsona), bo on tam mieszkał.
  Nie mam ochoty, bo czuję wielką gorycz, że zmarnowaliśmy prawie 30 lat dochodzenia do normalności, budowania szacunku i wiarygodności Polski w UE. Mam uczucie, jakby historia zatoczyła koło i znowu chwyciła mnie za gardło.Teraz jest nawet gorzej, bo w demokratycznych wyborach dorobiliśmy się nazioli i antysemitów wspieranych przez tzw. zjednoczoną prawicę. I niech mi nikt nie mydli oczu, że jest inaczej, bo… ach, ach, oczywiście chcemy być w UE, jak powiadają pachołki Kaczora, cyniczne karykatury europejskich demokratów.
  Po raz pierwszy żałuję, że jednak nie wyemigrowałam z Polski.

 156. Szczera prawda. Normalni roznosiciele bibuły wyszli na tym jak Zabłocki na mydle. Tak sobie myślę,że tzw.totalna prawica poszła śladem Pawki Morozowa. A KK milczy jak w czasie okupacji.

 157. SŁOWIANIN STANISŁAW 10.38
  „Nad Smoleńskiem należało zawrócić”
  Zabrakło Rabina z dobrą radą i polityczna katastrofa była nieuchronna.
  Pisałem, że trzeba się uczyć od starszych, a nie na własnych błędach
  Pozdrawiam z Wrocławia
  Tu pozostały dwa wielkie cmentarze żydowskie i synagoga.

 158. Nawiązując do wpisu SS i przyczyn katastrofy smoleńskiej można zastanowić się czy właściwa jest teza „Sami sobie winni?” czy wniosek „Sami sobie winni”
  Przeglądając listę ofiar tej katastrofy widzę same polskie nazwiska. Czasami dyskusja na blogu zespala się na próbie odpowiedzi na pytanie dlaczego my, a nie oni?
  Z globalnego punktu widzenia to nie ma znaczenia; przecież nas nie odróżniają

 159. Interesująca transkrypcja nazwy PiS.
  Partia Interesów Syjonistów….

  Można zamiast do Watykanu, czy Waszyngtonu, latać po wskazówki do Tel- Avivu.
  Tylko po co?
  Jakie z tego korzyści ma Polska?
  Pomijam indywidualne korzyści latających, zarówno z PiS jak i PO.
  Te mogą być bardzo wymierne.

 160. Dziś pisowcy hunwejbini harcownicy odeszli od zasad Solidarności. Nie określam pierwotnej bo innej nie znałem. Członków nie dzielono na sorty. Partyjni byli wykształceni i sprawni organizacyjnie. Co nie było przeszkodą do integracji na poziomie zakładów. Partyjniaków-apartaczyków do stanu wojennego olewano. Integracja załóg znalazła potwierdzenie w obradach Okrągłego Stołu. Już w wymiarze politycznym co zawdzięczamy liderom Wałęsie i Jaruzelskiemu. Kaczyński i jego przyboczni ten dorobek zmarnowali. Na zasadzie miałeś chamie złoty róg. Tak sobie myślę,że Solidarność przypomina zrywy powstańcze zniweczone panującym katolicyzmem. Germański Watykan to prowokator polityczny realizujący zasadę divide et impera. I mamy co mamy na poziomie Pawlaka i Kargula.

 161. Mag, Jakób1…..

  Choćbyście palcem w bucie nie kiwnęły, nie roznosiły ulotek, niczego byście w przyszłości Polski nie zmieniły.
  Opozycja miała zerowy wpływ na geopolitykę, jedynie na indywidualną przyszłość nielicznych opozycjonistów.
  Tych pobierających wynagrodzenie, w ramach stypendiów, grantów, szkoleń, sponsorowania opozycji w krajach do przejęcia.
  Raptem, kilka co najwyżej tysięcy ludzi.

  Decyzje zapadły gdzie indziej.
  Jak zwykle, bez naszego udziału.
  Nie było przy tym Dmowskiego, czy Paderewskiego.
  Co najwyżej, Jaruzelski- spotkanie z Rockefellerem….

 162. @

  Jakub i Dawid

  Co to się dzieje z tymi tradycyjnymi małżeństwami?
  Poseł Czarnecki rani nożem swojego znajomego przyłapując go ze swoją żoną w dwuznacznej sytuacji (NaTemat). Syn Zenka Martyniuka aresztowany przez Policję po awanturze z ciężarną żoną, której nie chciał wpuścić do domu (SuperExpress). I to zaledwie dwa miesiące po hucznym ślubie. Do tego od kilku miesięcy mamy spektakl żali i pretensji Justyny Żyły, porzuconej przez Piotra Żyłę dla innej kobiety.
  A przypominamy sobie, że prawicowo-katolickie media i publicyści od lat szkalują nas i całe środowisko LGBT przykładając nam łatkę rozwiązłego życia i niestabilnych związków. A co mamy po naszej stronie?
  – Tomasz Raczek z Marcinem Szczygielskim – 25 lat razem
  – Robert Biedroń z Krzysztofem Śmiszkiem – 16 lat
  – Jacek Dehnel z Piotrem Tarczyńskim – 15 lat
  – a my sami będziemy obchodzić w tym roku 10 rocznicę.
  Różnica jest tylko taka, że my naszych wieloletnich i odpowiedzialnych relacji nie możemy zalegalizować w kraju. Jednak nawet bez ślubu szanujemy swoich partnerów i dbamy o nasze związki. Może zaten czas porzucić stereotypowe myślenie o nietrwałych związkach wśród gejów, bo tu nagle okazuje się, że niejeden heteryk mógłby się od nas sporo nauczyć. Zapraszamy zatem posła Czarneckiego, syna Zenka i skoczka Żyłę z partnerkami na porady małżeńskie!

  P.S. A może ktoś jeszcze ma ochotę pochwalić się swoim stażem i zawstydzić tych „strażników moralności”?

 163. Jadąc parę godzin pod ostre słońce świecące nad horyzontem można było odnieść wrażenie, że to fatamorgana, a to dopiero piąty dzień stycznia.
  Będziemy mieli gorący rok? Czy na podstawie jednodniowej obserwacji można powiedzieć, że ten rok będzie z pewnością gorący i nie tylko warunki atmosferyczne podgrzeją atmosferę.
  W skali pokolenia taka zmiana klimatu może zaskakiwać, ale wiadomości o niszczeniu Planety pojawiają się często, coraz częściej.
  W Biblii zostały opisane różne nieszczęścia których doświadczyli ludzie, i przestrogi jak tym nieszczęściom zapobiegać. Niestety ten tor przeszkód ustawiono bez końca i nie widać wyjścia.
  Czasami zdarzają się w śnie sytuacje, trudne sytuacje bez wyjścia, i gdy się człowiek budzi odczuwa radość, że to tylko imaginacja.
  Dawniej w takich sytuacjach mówiono „Sen mara, Bóg wiara”
  I to byłoby na tyle dzisiejszeggo kazania.
  Bez urazy

 164. Mistrzowie Sportu na Polsacie. Nie przegapcie

 165. adam100 5 stycznia o godz. 20:21
  Ja się pochwalę. 41 lat w tym roku. I co? Można? I to gdzie, w związku ateistów i lewaków.
  Pozdrawiam

 166. Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) domaga się w projekcie programu przed wyborami do europarlamentu radykalnej reformy UE. W przeciwnym razie Niemcy powinny – jej zdaniem – opuścić Wspólnotę – relacjonuje w dziennik „Die Welt”. Narodowo-konserwatywne ugrupowanie daje UE 5 lat na transformację, zaczynając od 26 maja, czyli daty wyborów do Parlamentu Europejskiego. Gdyby postulaty AfD nie zostały spełnione do 2024 r., to powinno dojść do dexitu – wystąpienia RFN z Unii Europejskiej. (TVP Info)

 167. Wiesiek 59 godz. 20.10
  Interesujące!
  Zawsze jest gdzie indziej, a u nas się mówi; wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu

  PS. Naszych 51 plus nie przebiją na tym blogu

 168. @ Mag @ Wiesiek
  Wtedy nie mielismy takiego wrazenia, przeciwnie mielismy wrazenie, ze wreszcie cos robimy (i wiare, ze zrobimny) sami. My,przecietni ludzie. Mlodzi, naiwni, pelni energii i dobrej woli, marzacy o wlasnym, niezaleznym kraju.Ja mimo wszystko nie mam poczucia zmarnowania tego czasu. Co z tego mialo wyniknac wyniknelo. Rozdzial zamkniety. Zawsze bylismy malym krajem, ktory musi jakos sie ustawic wobec moznych tego swiata. Czy tez raczej byc ustawionym, a wiec prowadzic ostrozna i racjonalna polityke zagraniczna. Ale kto ma to zrobic? Jak wyszlo, tak wyszlo.A jednak Polska jest wolnym krajem, Polacy dorobili sie tego o czym za komuny nawet tzw.”bogaci” nie snili. Chocby samochodow. Jezdzimy na wakacje w swiat.Ja nie mam poczucia, ze wszystko poszlo sie j…ac.

 169. adam100
  5 stycznia o godz. 20:21

  – „Tomasz Raczek z Marcinem Szczygielskim – 25 lat razem
  – Robert Biedroń z Krzysztofem Śmiszkiem – 16 lat
  – Jacek Dehnel z Piotrem Tarczyńskim – 15 lat
  – a my sami będziemy obchodzić w tym roku 10 rocznicę”.

  ― Słynnego reżysera Pier Paolo Pasoliniego znaleziono martwego na plaży w Ostii, miał zgniecioną klatkę piersiową, posiniaczoną twarz, złamany nos i szczękę, palce u rąk były połamane lub obcięte. Związek z męska prostytutką Giuseppe Pelosim był tak krótki jak to tylko możliwe. Zatrzymany w Ferrari Pasoliniego Giuseppe Pelosi przyznał się do zabójstwa.

  ― Gianniego Versace zastrzelił Andrew Cunanan, męska prostytutka, który po ośmiu dniach ukrywania się popełnił samobójstwo.

  ― Brian Epstein, menedżer i faktyczny odkrywca zespołu The Beatles był homoseksualistą, choć to ukrywał, ale piszą o tym biografowie zespołu The Beatles. Korzystał z męskich prostytutek, szczególnie gustował w osobnikach brutalnych, pochodzących z ludu i z tego powodu wielokrotnie był podbity i obrabowany. Zmarł z powodu przedawkowania leków.

  ― Boy George alias George Alan O’Dowd (m. in.w zespole Culture Club) jest homoseksualistą, w latach 80. związany był z perkusistą tego zespołu Jonem Mossem, który później przyznał, że jako heteroseksualista był przez lidera zespołu molestowany i szantażowany. W styczniu 2009 Boy George alias George Alan O’Dowd, za znęcanie się nad męską prostytutką z Norwegii, Audunem Carlsenem, został skazany na 15 miesięcy więzienia.

  Jak widać różnie się współżycia układają.

 170. @ Jaki kraj jest dzis „niezalezny”, nie uwiklany w sieci zaleznosci od innych? W swiecie globalnej gospodarki to niemozliwe. A Polacy zawsze lubili jojczyc, choc teraz moze i maja powody. Ale PiS sam sie nie wybral.

 171. Bierecki „wykręcił” ze SKOK-ow ile?
  60-70-80 milionów!!
  Jak widać można.
  ośmiornica PiS

 172. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 18:34

  „Przeciwnikiem szariatu watykanskiego w naszej kolonii oglosila sie Barbara Nowacka”
  „Nie pierwszy raz się ogłosiła i pewnie nie ostatni. Cyklicznie się bowiem ogłasza od lat”.

  Bar Norte, nie narzekaj, to wasza największa gwiazda, można powiedzieć ostatnia nadzieja czerwonych.

  Jak M. Morawiecki nadzieją czarnych i wykluczonych. 🙂

 173. adam100
  5 stycznia o godz. 22:10

  Pies Pawłowa byłby dumny. 🙂

 174. @Mag
  Prosilas zeby cos napisac to napisalam, chociaz rozumiem Twoja niechec do wspomnien. Ja sama niechetnie je snuje, nie dlatego, ze napawaja mnie gorycza ale dlatego, ze to po prostu nie lezy w mojej naturze. Dla mnie „wczoraj” to odlegla historia, „jutro” to cos czym sie nie martwie. Pozostaje dzis, a wlasciwie – teraz.
  „Jutro to wczoraj, tylko, ze dzis” He, he. Glowa do gory Mag. Niech no tylko zakwitna jablonie. A moje dwie, wyhodowane z pestek jablonki w tym roku strasznie wystrzelily w gore, pewno na wiosne wreszcie poraz pierwszy zakwitna.

 175. Bartosz Kurek pierwszy, Kamil Stoch drugi w plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski.
  Po raz pierwszy siatkarz wygrał ten plebiscyt.
  Pamiętamy kapitalne mecze naszych siatkarzy, mistrzów świata, i ich wygraną z Amerykanami. Można? Oczywiście siatkarze udowodnili, że Polacy mogą wygrać z USA

 176. @Levar
  5 stycznia o godz. 17:12
  Internet ma to do siebie, że byle idiota może tam znaleźć to, co jakiś inny idiota tam wrzucił

 177. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 18:27

  Jak się okazuje „bobo” („bohemian bourgeois” czyli „burżuazyjna bohema”) egzystuje pod tą nazwą od dobrych 10 lat. (…) Też nie miałem pojęcia, że we Francji wyszczególniono staratyfikacyjnie owych „bobo”.

  Czyżbyś nie zaglądał na Zbawax, do Karmy (gdzie jest najlepsze espresso w mieście) lub Szarlotki? Nie wierzę. I gdzie połowa partii Razem regularnie przesiaduje i się żywi? To typowe bobo, inaczej mówiąc hipsterzy.

  David Brooks („Bobo w raju”) pisze, jak powstał nowy socjologiczny twór. ”Nie można już odróżnić artysty pijącego espresso od bankiera, który raczy się cappucino. I nie chodzi tylko o to, jak są ubrani. Jeżeli przepytalibyśmy o ich podejście do seksu, moralności, sposób w jaki spędzają czas wolny i pracy, okazałoby się, że coraz trudniej jest rozróżnić antysystemowych renegatów od tych, którzy popierają establishment”.

  Czyż nie potwierdza to tezy ― rozmawialiśmy na blogu o tym ― że wielki kapitał sprzymierzył się z lewicą, która już nie interesuje się ubogimi, nie zwalcza kapitalizmu tylko żyje z nim w pełnej symbiozie, koncentrując się na nadbudowie (kultura, marsz przez instytucje ― stare hasła Gramsciego)?

 178. Czy Pawłow nie robił eksperymentów na szczurach?

 179. Mauro dokonał odkrycia, że elity finansowe świata żyją niezgodnie z kanonami mieszczańskiego społeczeństwa , podobnie jak artyści…
  Panie Mauro- tak jest co najmniej od 500 lat albo i od zawsze bo „kto bogatemu zabroni ” ?

 180. Mauro Rossi

  ” nie narzekaj, to wasza największa gwiazda, można powiedzieć ostatnia nadzieja czerwonych.”

  Mauro, po pierwsze to nie narzekam.

  Przecież stwierdzenie, że Barbara Nowacka odkąd pamiętam ogłasza się rzeczniczką świeckiego państwa, że się w tym temacie specjalizuje nie jest narzekaniem.

  Po drugie szefem politycznym Barbary Nowackiej jest od jakiegoś czasu Grzegorz Schetyna. To na jego listach wyborczych do PE ma ona znaleźć tzw „biorące” miejsce. Logiczne jest więc, że od kwietnia zasili ona europejską chadecję (PPL).

  Tak więc twoja teza, że Barbara Nowacka jest „ostatnią nadzieją czerwonych” nie jakiekolwiek uzasadnienia.
  No chyba, że Grzegorza Schetyna uznasz za „ostatnią nadzieję czerwonych”.
  Albo europejską chadecję (PPL).

 181. A nie mówiłem ( kiedyś ) ze tu na blogu co drugi to kochający inaczej
  wszystko byłoby OK gdyby się nie czepiali kobiet.

 182. Mauro Rossi

  W kwestii „bobo” … .

  Ty chyba straciłeś poczucie upływu czasu. Czujesz się jakbyś wciąż był w opozycji. Tymczasem to się wszystko w ostatnich latach pozmieniało.

  Miejsce „lewackich elit” i „lewackich hipsterów” zajęły „prawackie elity” i „prawacka hipspterka”. Media, w szczególności te zajmujące się tutejszym „bobo” się o was rozpisują codziennie.
  To, że nie wklejam materiałów o wyczynach waszej burżuazyjnej bohemy wynika wynika wyłącznie z mojej tolerancji obyczajowej.

 183. jakub01
  5 stycznia o godz. 15:22

  „ … raz rozdawalam ulotki w tramwaju a raz z kolezanka w PDT (…) To bylo takie durne ryzykanctwo a dla nas raczej frajda z grania wladzy na nosie niz jakas rewolucyjna dzialalnosc. Ja nie wiem czy my tak do konca zdawalismy sobie wowczas sprawe z konsekwencji. Jak byla sprawa Majora to pod sadem urzadzilismy pikietę”.

  Mniej więcej wtedy byłem we Wrocławiu zrobić wywiad z Mojorem dla prasy podziemnej w Warszawie.

  5 stycznia o godz. 13:14

  „Co M.M.robil po ’86 nie wiem bo wyjechałam”.

  No proszę, dezerteruje w 1986 (czy Michnik nie apelował, żeby nie emigrować?), a później pisze, że nie wie, czy MM był przez SB bity i szykanowany. SB miał swoje komórki w każdym powitowym komisariacie MO, trudno abyś o wszystkim słyszała, ale przynajmniej nie kwestionuje tego co dobrze wiadomo. O tym, że MM esbecy wywieźli do lasu straszyli bronią i kazali mu kopać grób też wiadomo.
  https://wiadomosci.wp.pl/morawiecki-w-mlodosci-zostal-porwany-kazali-mu-kopac-wlasny-grob-6196143930562177a

 184. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 22:55
  „Mauro Rossi W kwestii „bobo” … .

  Miejsce „lewackich elit” i „lewackich hipsterów” zajęły „prawackie elity” i „prawacka hipspterka”.

  Nie rób nam wody z mózgu, tęcza w centrum bobo na Pl. Zbawiciela nie powstała akurat tam przypadkiem.

  Prawacy to ją kilka razy palili, homoseksualiści i bobo bronili jej i żądali od HGW restauracji (co zwykle kosztowało kilkadziesiąt tysięcy PLN) po każdym kolejnym pożarze. 🙂
  https://i.wpimg.pl/O/644×428/d.wpimg.pl/624996778–1534560500/tecza.jpg

 185. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 18:27

  „A propos protestów … Dziś we Francji i na Węgrzech kolejne dogrywki protestacyjne”.

  Z tą różnicą, że bezrobocie na Węgrzech wynosi 3,5 proc.

 186. @

  Jeszcze raz polecam wpis na blogu prof. Hartmana:

  „Liczba doniesień o uzależnieniu Polski od Rosji, która na różne sposoby steruje polskimi politykami z PiS i okolic, przekroczyła już dawno masę krytyczną, powyżej której wszelki racjonalny opór ustaje. Z narracji Piątka o Macierewiczu wynika jasno, że ten szaleniec przez całe dekady monitorowany jest i inspirowany przez rosyjskich agentów. Również tropy afery taśmowej prowadzą do Falenty, pisowskich agentów w służbach, no i, rzecz jasna, do Rosji.”

 187. adam100
  5 stycznia o godz. 13:44

  „Nawet żałosny Andruszkiewicz, choć tak drobnego jest sortu, obstawiony jest ruską agenturą”.

  Już po lekturze wypowiedzi Wałęsy dla Sputnika chwalącej Putina? Wałęsa to pisowiec? Jesteś absolutnie pewien?

  Sputnik: „Przed świętami premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Londynie. Polskie media bardzo starannie naświetlały jego pobyt na Wyspach Brytyjskich, ale pominęły pewien szczegół: podsumowując wyniki wizyty, premier Theresa May poinformowała, że oba rządy zdecydowały się powołać nową instytucję z siedzibą w Polsce, która ma zająć się zwalczaniem rosyjskiej dezinformacji, a także wrogiej aktywności ze strony Rosji”.

  Niżej masz pokazane jak PiS brata się z Putinem, powinieneś być zadowolony, choć na razie nie musisz dziękować.

  https://r-scale-80.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/4888241374e8c62ddd9b4c3cfd091f96/f7faef8d-7d4d-4544-a3c4-ff1091d43abb.jpg?type=1&srcmode=0&srcx=14/25&srcy=31/50&srcw=47/50&srch=18/25&dstw=970&dsth=546&quality=80

 188. Karna-wał wdzięczności.

  Porwany za młodu – wyrywa do przodu:
  łeb składając kremlinu, europie – żopę…

 189. adam100
  5 stycznia o godz. 17:48
  @ 17:44
  zabawu ponjał. 🙂
  poczekajmy teraz na buca.

  Tośmy się doczekali !!

 190. Mauro Rossi

  Przepraszam ale czemu znów przemawiasz do mnie w liczbie mnogiej pisząc: „Nie rób nam wody z mózgu”. Jakim „wam” Mauro?

  Poza tym znów utonąłeś we wspomnieniach. Owszem, kilka lat temu pod „Tęczą” zbierała się lewicowa hispsterka napawając się „Tęczą”. No ale teraz, od dobrych trzech lat okupują ten plac twoi „bobo” – pisowska burżauazyjna bohema.
  To jest prawacka hisperka.

  Mam też uwagę do linkowanych przez ciebie tekstów o martyrologii Morawieckiego za komuny.

  Byłbym wdzięczny gdybyś jakieś miarodajne źródła podawał. W tekście przez ciebie zalinkowanym o przeszłości premiera mówi Wojciech Myslecki. I tak relacjonuje odwet za owo tajemnicze pobicie i kopanie grobu:

  „Przeprowadziliśmy wtedy akcję odwetową. Spaliliśmy wtedy domek letniskowy szefa wrocławskiej SB płk. Czesława Błażejewskiego – opowiada portalowi Wszystkoconajważniejsze.pl Wojciech Myślecki, działacz opozycji i przyjaciel Morawieckich.”

  Tymczesem ten sam Wojciech Myslecki tak wspomina ten odwet w wywiadzie dla Kultury Liberalnej:

  „Myślecki: Rozmawiałem wtedy z Kornelem i proponowałem mu akcję odwetową na szefie SB we Wrocławiu, Czesławie Błażejewskim. (..) Tak – i zrobiliśmy tę akcję.

  KL: Tylko się panowie pomylili…

  Myslecki: Nie no, pomyłka… Zamiast domku pułkownika Błażejewskiego spaliliśmy identyczny domek jego zastępcy. Ale on wiedział doskonale, za co i czyj dom miał być spalony.

  KL: Dołączyliście notkę?

  Myslecki: Tak.

  KL: Od Kornela Morawieckiego?

  Myslecki: Nie, notka od Kornela poszła jako list informujący, że od teraz szef SB ma zaszczyt i obowiązek pilnowania bezpieczeństwa członków Solidarności Walczącej.

  KL: A panowie dołączyli oddzielną notkę?

  Myslecki: Tam, gdzie spaliliśmy ten dom, została informacja za co…

  KL: I co tam panowie napisali?

  Myslecki: [cisza] Wszystko jedno… .”

  Tak więc mam propozycję – może zamiast tego typu fantazji zalinkuj jakieś materiały z IPN na ten temat. Ostatecznie jesteś w tym zorientowany.

 191. Mauro Rossi

  „bezrobocie na Węgrzech wynosi 3,5 proc.”

  Ale to się nie przekłada na nastroje społeczne. Węgierscy wykluczeni najwyraźniej mają dość tamtejszej „ostatniej nadziei czarnych”.

 192. @

  Bal wampirów !
  czy zbójce ? jak w opisie:

  Brody ich długie, kręcone wąsiska,
  Wzrok dziki, suknia plugawa;
  Noże za pasem, miecz u boku błyska,
  W ręku ogromna buława.

  https://www.youtube.com/watch?v=RS42Gvc3ziQ

 193. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 22:55

  „To, że nie wklejam materiałów o wyczynach waszej burżuazyjnej bohemy wynika wynika wyłącznie z mojej tolerancji obyczajowej”.

  Chcesz walczyć na kompromaty? To stara namiętność lewicy. 🙂

  Sąd niedawno uniewinnił dwóch dziennikarzy, Krytyki Politycznej i Gazety Wyborczej, specjalizujących się w progresywnej obyczajówce, od oskarżenia o gwałt na feministkach. Jednak przy okazji wyszły inne szczegóły obyczajowe, jak podawanie kobietom narkotyków lub dopalaczy, molestowanie, przemoc w rodzinie (w związku partnerskim raczej), upokarzanie, praca za seks, etc.
  Czytaj codziennikfeministyczny.pl

 194. Mauro Rossi

  „kompromaty? To stara namiętność lewicy.”

  Nie, to twoja namietność. Nic tak jak „obyczajówka” cię nie kręci. Co zresztą zasugerowałeś wyżej.

  Mozna powiedzieć, że prezentujesz purytanizm jak starzy komuniści.

 195. Pan z dystansu

  Odnosze wrazenie ze niczego z prac Dmowskiego pan nie czytal. Tymbardziej usilnie polecam: zadnego rasizmu, jedynie szukanie miejsca dla Polakow na swiecie.
  To byl madry czlowiek. W Polakach widzial znacznie wiecej nizli zalety.

  Jesli czytanie przychodzi panu z trudem to polecam audioteka.pl

  ml

 196. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 23:35

  „… zalinkuj jakieś materiały z IPN na ten temat. Ostatecznie jesteś w tym zorientowany”.

  Oj tam IPN od razu. Po pierwsze w IPN nie ma śladów tego rodzaju działań SB przeciw opozycji. Nie ma nic, czego by nie wiedziano z późniejszego procesu Piotrowskiego i spółki o inspiratorach zabójstwa ks. Popiełuszki. Ani o porwaniu do lasu i oblaniu żrącą substancją Janusza Krupskiego (tego, który później zginął w katastrofie smoleńskiej) itd. Jeśli SB wykonywała mokrą robotę, to po cichu i bez dowodów w postaci papieru. Wasz Andrzej Friszke zawsze uważał, skądinąd słusznie, że pisząc historię PRL nie można ograniczać się do źródeł SB.

 197. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 23:49

  „Mozna powiedzieć, że prezentujesz purytanizm jak starzy komuniści”.

  Dlaczego jak komuniści, a nie purytanie jako tacy?
  Co ja mam wspólnego z komunistami. Dokładnie nic.

 198. Mauro Rossi

  Ależ są matariały na temat „Solidarnosci Walczącej”. Zrób kwerendę w necie to je bez problemu znajdziesz. W każdym razie tytuły czy notki o operacjach, które SB prowadziła wobec tej organizacji.

  To, że kreatorzy martyrologiczne legendy Morawieckiego się na nie nie powołują oznacza po prostu, że na ich podstawie się jej nie dało stworzyć. Tak więc powierzono to dzieło fantastom.

 199. Stadion na EURO wybudowano we Wrocławiu w 2012 roku.
  Jeździłem tam rowerem na spacer podziwiając obiekt.
  Już po mistrzostwach spotkałem w okolicach Stadionu pewnego człowieka z który rozpoczął rozmowę. Jak to bywa mówił o pogodzie, ale w pewnej chwili zaczął opowiadać o konspiracji i swojej walce z komuną, a na koniec rozglądając się dyskretnie zaproponował mi „bibułę” na której jak oświadczył spisane zostały jego dokonania i program walki z komuną.
  Bez przekonania zapytałem na ile ceni te zapiski po czym wręczyłem jakąś niewielką kwotę podziemnemu działaczowi solidatnościowego zrywu.
  Pisemko z jakimś utopijnym programem wrzuciłem do kosza. W czasach PRL-u nie takie programy przygotowywano. Tamte też po jakimś czasie wrzucano do kosza.

 200. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 22:43
  „szefem politycznym Barbary Nowackiej jest od jakiegoś czasu Grzegorz Schetyna. To na jego listach wyborczych do PE ma ona znaleźć tzw „biorące” miejsce. Logiczne jest więc, że od kwietnia zasili ona europejską chadecję”.

  Jesteś absolutnie pewien, że Nowacka zasili europejską chadecje? Może jednak poczekaj do jutra, bo jak dziś napisała „Wyborcza” w niedzielę …

  http://wyborcza.pl/7,75398,24333434,nowacka-zmierzy-sie-z-religia-w-szkole-przedstawi-projekt-rozdzialu.html?disableRedirects=true

  … „Nowacka zmierzy się z religią w szkole. Przedstawi projekt rozdziału Kościoła od państwa. Bez lekcji religii w szkołach i bez opłacania katechetów przez budżet państwa ― Barbara Nowacka, szefowa Inicjatywy Polska, w niedzielę zaprezentuje pomysł na rozdzielenie Kościoła od państwa”.

  Chyba niedokładnie śledzisz ewolucje myślowe Nowackiej. Jeśli to jest program chadecki to pewnie ja o czymś nie wiem. 🙂

 201. Mauro Rossi

  „Co ja mam wspólnego z komunistami.”

  Bez komunistów nie istniejesz. 30 lat po upadku komunizmu komunizm jest głównym tematem twoich rozważań.

 202. Mauro Rossi

  „Jesteś absolutnie pewien, że Nowacka zasili europejską chadecje? ”

  A kogo ma zasilić skoro ma być wystawiona na listy do PE z poręki PO?
  Chyba nie sądzisz, że Grzegorz Schetyna ma zamiar oddać mandat peowski na przykład frakcji komunistycznej w PE.

  Dodam, że eurpejscy chadecy (PPL) w pełni uznają rozdziała koscioła od państwa więc w tym kontekście na pewno Nowacka nie będzie im wadzić.

 203. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 23:59

  „Ależ są materiały na temat „Solidarności Walczącej”. Zrób kwerendę w necie to je bez problemu znajdziesz. W każdym razie tytuły czy notki o operacjach, które SB prowadziła wobec tej organizacji”.

  Nie twierdzę, że nie ma w ogóle materiałów. Solidarność Walcząca była świetnie zakonspirowana, ale własnie dlatego bardzo zajadle tropiona przez SB i kontrwywiad i dlatego istnieje w IPN bogata dokumentacja działań operacyjno-rozpoznawczych dotyczących tej organizacji. Pisałem tylko, że jeśli działania SB miały charakter nie biurokratyczno-inwigilacyjny (czyli tzw. sprawy operacyjnej) tylko zbrodniczy, czyli fizycznego ataku na opozycjonistę, to niemal zawsze nie będzie tego w papierach SB (wyjątki w pewnych przypadkach dotyczą wywiadu). Dlatego nie ma się co spodziewać, że w papierach IPN dotyczących inwigilacji M. Morawickiego będzie notatka służbowa, o tym że go pobito, grożono bronią, wywieziono do lasu i kazano kopać grób, bo to były działania nielegalne także w systemie prawnym PRL. SB nie mogła sobie drwić z praworządności socjalistycznej, przynajmniej oficjalnie, a juz na pewno nie mogła tego dokumentować.

  ” … kreatorzy martyrologiczne legendy Morawieckiego się na nie powołują oznacza po prostu, że na ich podstawie się jej nie dało stworzyć”.

  Te relacje to na podstawie świadectw ustnych. Dla historyka będą to równie dobre (a często jedyne) źródła, zwłaszcza w przypadku historii najnowszej. To niezbyt fortunne tłumaczyć ci takie oczywistości.

 204. Bar Norte
  6 stycznia o godz. 0:05

  „Bez komunistów nie istniejesz. 30 lat po upadku komunizmu komunizm jest głównym tematem twoich rozważań”.

  Tylko na blogu red. Daniela Passenta. I tylko jak sam o to zahaczysz. 🙂

 205. Bar Norte
  6 stycznia o godz. 0:11

  „Dodam, że europejscy chadecy (PPL) w pełni uznają rozdziała kościoła od państwa więc w tym kontekście na pewno Nowacka nie będzie im wadzić”.

  Ale „Wyborcza” pisze, że „Nowacka zmierzy się z religią”; jeśli to ma być program chadecki to ja jestem maoistą, a ty Czerwonym Khmerem. 🙂

  Zjadacie własny ogon (jak smakuje?); religię w szkole wprowadził wróg PiS T. Mazowiecki.

 206. Mauro Rossi

  „istnieje w IPN bogata dokumentacja działań operacyjno-rozpoznawczych dotyczących tej organizacji.”

  Nie wątpię – szczególnie w odniesieniu do drugiej połowy lat 80. Z tym, że ta dokumentacja zapewne nie zawiera informacji o premierze Morawieckim. No bo gdyby zawierała to by się na nią powoływano.
  W zamian przywołuje się jakieś wspomnienia, których nie podobna zweryfikować. Zresztą na przykładzie wywiadów z Mysleckim, w dzisiejszej dyskusji, podałem ci ile warte są te wypowiedzi.

  „tylko jak sam o to (komunizm) zahaczysz”

  Nie, dla ciebie, bez względu na temat, komunizm jest stałym punktem odniesienia. Zresztą trudno by było inaczej skoro wielokrotnie się określałem jako antykomunista. Przyznasz, że antykomunizm bez komunizmu sensu nie ma. Dlatego wciąz się odnosisz do komunizmu jakby istniał, choć jest już trzech dziesięcioleci pojeciem historycznym.

  „Ale „Wyborcza” pisze …”

  Co Wyborcza pisze to Wyborczej sprawa. Natomiast Nowacka zbiera podpisy za projektem ustawy oddzielającej kościół od państwa – zapewne za zgodą swego politycznego szefa czyli Grzegorza Schetyny.

  Poza tym nie wiem czemu mnie wiązesz ze śp Mazowieckim. Co ja mam do Mazowieckiego?
  Nie wiem też jakim cudem Mazowiecki w okresie gdy wprowadzał religię do szkół mógł być „wrogiem PiS” skoro PiS wtedy nie istniał.

 207. Czy tzw.trzej królowie mieliby szansę wjechać do IV RP skoro migranci roznoszą parcha i inne zarazki. Jak sugeruje totalna prawica. Czy organizowanie orszaków to nie jest pusty gest przebierańców jak halloween. Jaką szansę w IV RP miał Żyd Jezus poczęty in vitro i narodzony w migracji. Stajenka w stodole. Żle się kojarzy. Tak sobie myślę,że żadnej. Szlaban ante portas ! Słowianie zaś słynęli z gościnności. Gościnność zatracili ochrzczeni pod germańskim Świętym Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego dzisiaj zwanym Watykanem. Czy katolicy to Niemcy jak sugeruje Czaputowicz o Tusku. Skoro cuius regio,eius religio.

 208. Kibole ładują akumulatory na Jasnej Górze. A potem z namaszczeniem jad roznoszą po IV RP z białostockim gestem. Tak sobie myślę o symbiozie pewnej religii z faszystami. Piusa XII gesty jakieś znajome. To nie są znaki pokoju. A KK milczy jak w czasie okupacji.

 209. @ Mauro Rossi
  Mozesz sobie wierzyc w co chcesz, Twoja sprawa, pozwol jednak, ze ja tez. Cala ta historyjka o M.M jest funta klakow nie warta.A co do dezercji, to oczywiscie mozesz mi ja zarzucac, bo prawdopodobnie nie masz dzieci albo masz kogos kto je wychowywal, wiec moze wowczas byles bohaterskim opozycjonista. Ja bylam samotna matka i wobec propozycji
  odebrania mi praw rodzicielskich lub wyjazdu z paszportem w jedna strone

  @Mauro
  Ach, jak to pieknie pisze sie o dezercji samotnej matki, ktorej grozono odebraniem praw rodzicielskich i sprawa sadowa z trzyletnim wyrokiem od wejscia na sale.
  Niestety nie bylam Lechem Walesa i nie mialam w domu Danusi od opieki nad dziecmi. Nie mialam nikogo.Ciekawa jestem jak by wygladali ci wszyscy twoi bohaterowie gdyby nie mieli zon, za to musieli sami zajmowac sie dziecmi. Takze bez babc i dziadkow.O ile pamietam czesc tych opozycjonistow chetnie dezerterowala z wlasnego domu aby ratowac ojczyzne zamiast prac pieluchy. Polacy jakos dziwnie chetnie „otrzepuja” sie z obowiazkow ojcowskich, a coz dopiero w imie ratowania kraju!
  A co do M.M, to nadal twierdze, ze jest to wierutna bzdura i wcale nie zamierzam tego uzasadniac. Inni juz dawno to zrobili.

  @

 210. @Mauro
  ” „Faceci chodzą na wojny, a nie kobiety. Tak powinno być. Ja bym nie zostawiła dziecka, aby działać politycznie. Matka powinna wybierać dziecko, a ojciec ma inaczej. Ja tu nie mam feministycznych poglądów” – opowiadała w MHM Anna Morawiecka, siostra Mateusza.

 211. @Mauro
  Kto Ci daje prawo oceniania ludzkich wyborow z tamtych lat? Zwlaszcza oceniania ludzi, o ktorych nic nie wiesz? Nie zdezerterowalam z SW, bo do niej nie nalezalam, choc znalam ludzi, ktorzy nalezeli. Czesci z nich marzylo sie” powstanie wroclawskie” na obraz i podobienstwo.. Mnie nie!
  Od poczatku uwazalam to za oszolomski pomysl.O tym warszawskim zreszta tez tak mysle. I na tym koncze wspominki.

 212. Znany polski patriota, Antoni Slonimski, zapytany czy poczuwa sie do jakiejs ojczyzny , odpowiedział szmoncesowym pytaniem ;”Tak, tylko dlaczego musi to byc Izrael? ”

  ml

 213. @

  Znany polski matoł,
  nie wie czemu Polska ma ta mało Noblistów.

 214. @

  Koń jaki jest każdy widzi.
  To nic, że doprowadzono dobrze prosperującą stadninę na skraj bankructwa, ale za to uwolnino biedne konie spod opieki domniemanych agentów SB. Bo przecież koniom bardziej niż owies, potrzebna jest polityczna poprawność.

 215. @

  z sieci:

  Czy mówicie, ze pisowcom w 3 lata udało się doprowadzić
  do upadku stadninę w Janowie? Tą samą, która na szczyt
  wspięła się pod rządami krwawego terroru PO. Tą samą
  która przetrwała hitlerowców i stalinistów? No to k**a
  gratulacje, towarzysze pisowscy.

 216. @

  M. Witczak:

  Rusza kontrola NIK w Narodowym Banku Polskim. Pod lupą m.in. zarobki współpracowniczek prezesa.
  „NBP, jak każda instytucja publiczna, musi w sposób racjonalny i oszczędny wydawać swoje środki, bo to są środki nas wszystkich. Ta kontrola będzie bardzo dokładna, mamy takie przekonanie, że funkcjonowaniu NBP w zakresie jego wydatków musimy się przyjrzeć i oczywiście w ramach tej kontroli przyglądamy się także wydatkom na wynagrodzenia
  – mówił w czwartek prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski”.
  Wszyscy wciąż pytamy prezesa Glapińskiego:
  Łatwo się wydaje pieniądze Polaków bez pytania?

  Afera KNF zatacza coraz szersze kręgi. Pierwszy „patriota” pod lupe.

 217. Uwspolczesnie:

  Dlugoletni opozycyjny felietonista, Daniel Passent, zapytany czy poczuwa sie do jakiejs ojczyzny , odpowiedział szmoncesowym pytaniem ;”Tak, tylko dlaczego musi to byc Izrael?

  To nic ze to wszystko nie prawda, ale za to jak ladnie brzmi!

  ml

 218. @

  Platforma News·

  Obóz polityczny PiS pokazuje, że jest w stanie w ciągu jednego dnia przepychać ustawy przez Sejm i Senat, natomiast ws. Frankowiczów twierdzą, że robią wszystko co mogą…

 219. Czy robi się oszczypki z mleka kangurów?

 220. Pan Adam

  “Czy mówicie, ze pisowcom w 3 lata udało się doprowadzić
  do upadku stadninę w Janowie? Tą samą, która na szczyt
  wspięła się pod rządami krwawego terroru PO. Tą samą
  która przetrwała hitlerowców i stalinistów? No to k**a
  gratulacje, towarzysze pisowscy.”

  Ubawil mnie pan idea stalinowskiego prawa upadlosciowego. Dziekuje!

  ml

 221. Pan Adam

  “Czy robi się oszczypki z mleka kangurów?”

  Nie, ale widzialem etui z pochwy kangurzycy
  Pamieta pan jeszcze co to pochwa?

  ml

 222. Pan Neospasmin

  Nie zaimponujesz mi pan. Hitlerowcy robili z ludzkiej skóry.

 223. Ale mnie pan zaimponowal- krypto vegetarianizmem.

 224. Ciesze się.
  Myślałem że jest pan całkiem nieosiągalny.
  Jak to mówią:
  „trafić do faceta można przez żołądek”

 225. Posiadacz abażura z Aborygena popisuje się co można jeszcze ze skóry. Skur czy byk. Tak sobie myślę o życiu pasera terytorialnego w buszu.

 226. Rozpoczęła się niedzielna sesja programów publicystycznych, a my po rannym odśpiewaniu GODZINEK wróciliśmy do domu.
  Jak poważny poseł PSL-u oburza się na innego posła za sympatie wschodnie, a w szczególności do Białorusi, którą ja tu wychwalam pod niebiosa, to nie ma na kogo głosować, a raczej niezależnie na kogo zagłosujemy i tak marna nadzieja na rozsądną politykę wschodnią.
  Bez tej pragmatycznej polityki zawsze będziemy na marginesie.
  Tu liczę na stosowną wypowiedź specjalisty od wschodu pana SS

 227. Oświadczenie polityka PIS-u; żadne protesty Żydów amerykańskich nie wpłyną na obsadę polskiego rządu (?)
  Mogę zrozumieć, że polscy obywatele za miskę ryżu wyzbyli się w 1989 roku suwerenności, ale tak otwarty nacisk na Polskę ze strony obcych ideowo środowisk mnie osobiście oburza

 228. Rusofob nie jest dobrym człowiekiem. Pozdrawiam Rosjan. Olewajcie podżegaczy wojennych spaczonych katolicką religią. Tak sobie myślę,że Drang nach Osten ! nadal żywe w parafiach z liturgią Piusa XII i jego białostockim gestem. Atak na Rosjan jest elementem wojny religijnej. Polecam wspomnienia volksdojczów spod Stalingradu. Z kanibalizmem w tle.

 229. Parafrazując sąsiedni blog. Czy w IV RP rządzi watykańska agentura. Tak sobie myślę o podsłuchach w konfesjonałach z odbiorem w Watykanie. Takie sowie macki pod dzwonnicą. Proponuję spowiedż zbiorową na stojąco. A żródło wyschnie.

 230. Katastrofa smoleńska mogła wpłynąć na zacieśnienie stosunków z Rosją, ale te relacje zamroziła.
  Kasta rusofobów nie pozwala na jakiekolwiek działania korzystne dla Polski.
  Pomostem do powrotu na uniwersalną i pragmatyczną platformę porozumienia z Rosją w naturalny sposób może i powinna być Białoruś. Jak najlepsze stosunki z tym najbliższym Polsce sąsiadem powinny kształtować polską politykę zagraniczną

 231. Białorusini ze swoją słowiańską mentalnością są podobni do Rosjan. To naturalny sojusznik polskich Słowian. Ale większość katolicka uważa tzw.Pogan za gorszy sort. Podobnie muzułmanów czy Żydów. Prawosławie działa na kiboli religijnych jak płachta na byka. Tak sobie myślę,że tzw.rasa panów ma korzenie w krzyżackim pojmowaniu świata. Czy tylko chrzest czyni człowiekiem. IPN nie potwierdza a KK milczy jak w czasie okupacji.

 232. @Is42
  Sciskanie sie z Lukaszenka psu na bude sie zda jesli idzie o stosunki z Rosja. Oczywiscie, powinnismy miec dobre stosunki z Bialorusia dla samej Bialorusi, ale to nie my ustalamy stosunki z Rosja tylko Rosja z nami. Akurat obecny bajzel w Polsce jest przeciez jak najbardziej wygodny dla Putinowskiej Rosji. Trzymac to powinnismy z Europa a scislej z najmocniejszymi w Europie i patrzec swego, jak robi to reszta panstw UE.
  Sami nie wychylac sie przed szereg, bo nie znaczymy nic.

 233. @ Stosunki z sasiadami powinnismy miec cieple ale polityke prowadzic na zimno. Tak jak Niemcy.

 234. @Blackley
  (W sprawie jablek)
  Cholera!

 235. Polska do 1 września 1939 roku trzymała z najmocniejszymi z pozoru. I wyszła jak Zabłocki na mydle a właściwie została zdradzona. II RP nie uznała ZSRR za wroga po 1 września. Co Gruzin podstępnie wykorzystał w doktrynie stalinowskiego porządku jak uciekają to bierz. Tak sobie myślę,że II RP właściwe oceniła mniejsze zło ze Wschodu. Komu to przeszkadza. Mądry Polak…Sami sobie winni a mogli bronić Kresów ?

 236. Pan IS

  “Katastrofa smoleńska mogła wpłynąć na zacieśnienie stosunków z Rosją, ale te relacje zamroziła.
  Kasta rusofobów nie pozwala na jakiekolwiek działania korzystne dla Polski.
  Pomostem do powrotu na uniwersalną i pragmatyczną platformę porozumienia z Rosją w naturalny sposób może i powinna być Białoruś. ”

  Nie Ukraina? 🙂

  Tak na ucho: Bialorus ma niewielkie znaczenie dla stosunkow pol-ros. Bez porownania wieksze ma to co dzieje sie z Ukraina. A tam albo- albo.
  Albo jest sie za Zachodem, albo za Rosja, nie ma trzeciej drogi.
  Katastrofa smolenska nie ma i nie miala dla tych stosunkow wiekszego znaczenia. Polska moze scierpiec i to ze wrak samolotu nie zwrocony, ale kwestia ukrainska kaze opowiedziec sie przeciw Rosji.
  Nie dlatego ze racja po stronie tych ktorzy dokonali zamachu stanu na Ukrainie, ale dlatego ze powodzenie tego zamachu lezy w najzywotniejszym polskim interesie. W nsjzywotniejszym rosyjskim interesie jest by Ukraina w obecnej swej formie upadla.
  Nie da sie pogodzic tych stanowisk.

  ml

 237. Będzie pomnik wyzwolenia Polski przez jankesów zza biurka. Nie mylić zdjęcia Dudy podpisującego na stojąco lojalkę. Za wyzwoliciela uznaje się państwo,którego żołnierz tego nie uczynił stąpając na ziemi wyzwalanej Burzy się pomniki żołnierzy faktycznych wyzwalających. Sami sobie winni ? Tak sobie myślę o porażającej hipokryzji w pisaniu historii bez wskazania faktów.

 238. Jakub01
  Serdecznie pozdrawiam.
  Na szczęście nie jestem ministrem spraw zagranicznych, więc moje wpisy są wyłącznie intuicyjne

 239. Pan Staszek

  “Tak sobie myślę,że II RP właściwe oceniła mniejsze zło ze Wschodu. ”

  Eee tam, II RP zachowala sie nazbyt powsciagliwie. Trzeba bylo niczym Zydzi na kresach- witac chlebem, sola, wodka i kwiatami.
  Nie zrobiono tego stad Katyn, Ostaszkow i Starobielsk, stad krwawe zniwo wywozek polskiej ludnosci cywilnej na Wschod.
  Najezdzce trzeba kochac, kazdy Zyd to panu powie, Polak juz nie bardzo…

  ml

 240. @Is 42
  I ja serdecznie pozdrawiam ale i zaluje, ze nie jestes ministrem spraw zagranicznych. Z pewnoscia bylbys lepszy od obecnego.

 241. @Mauro Rossi
  6 stycznia o godz. 0:24
  Taaa…. Morawiecki jr był tak głęboko zakonspirowany, że nawet w SW nikt o nim nie wiedział. Co więcej sam nawet nie wiedział że walczy z komuną 🙂

 242. Ludobójstwo na Wołyniu. Banderowcy chcieli usunięcia Lachów „okupantów”. Nie posłuchali. Ofiary same sobie winne ? Mentalnie banderowska Ukraina jest nieobliczalna. Tak sobie myślę,że wybór Rosji to reguła mądrego Polaka przed szkodą. Ponoć mamy trzymać z mocniejszymi. Banderowcy myślą podobnie. Polski w ich wachlarzyku kandydatów do tanga nie widać. Powrót Przemyśla w zasięgu.

 243. @
  Ogłoszone przez prezydenta USA wycofanie wojsk z Syrii to najprawdopodobniej blef. Kolejna szopka – tym razem noworoczna. Amerykańskie „jastrzębie” nie opuszczą Bliskiego Wschodu, nawet po sromotnej klęsce. Przegrany konflikt będą ciągnąć bez końca pod dowolnym pozorem. Interes ekonomiczny i polityczny klasy rządzącej USA zbyt ściśle zrósł się z przemysłem wojennym i kulturą globalnej dominacji.

 244. Panie Lazarowicz-
  Nie wiem, czy stawianie na Ukrainę w obecnym kształcie ma jakikolwiek sens. Jest to kraj trwale niestabilny politycznie gdzie nie wiadomo kto rządzi (tzn rządzi oligarchia finansowa, której zależy na utrzymaniu pracowników w formie półniewolniczej) i politycznie nieobliczalny. Białoruś jest politycznie stabilna przynajmniej

 245. „Escape room (forma rozrywki polegająca na tym, że uczestnicy zabawy, rozwiązując rozmaite zagadki, muszą wydostać się z zamkniętego mieszczenia) to biznes, jak każdy inny. Coś takiego może założyć i prowadzić każdy.”
  To biznes, jak każdy inny.(!!) Coś takiego może założyć i prowadzić każdy nawet ktos kto wiedze na temat prowadzenia czegos takiego wzial ze slownika .. jednego hasla w slowniku angielsko – polskim . Przerazajacy kraj – Polska

 246. @
  Na to się zanosiło od dłuższego czasu, ale 4 stycznia zostało przypieczętowane: z projektu ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości zniknęły zapisy o futrach, wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach i zakazie trzymania psów na uwięzi. Tym samym szumnie zapowiadana przez PiS ustawa może być dalej procedowana – w kształcie okrojonym do ogryzka.

  Obrońcy praw zwierząt nie kryją zawodu, ale nie poddają się. – Będziemy walczyć dalej.
  ędziemy walczyć dalej. przyjdzie taki czas, że politycy zrozumieją, że większość Polaków popiera tą dobrą zmianę dla zwierząt – powiedziała Martyna Kozłowska z warszawskiej „Vivy!”, odpowiedzialna za kampanię antyfutrzarską.

  Krzysztof Czabański z PiS twierdzi, że do samego końca trwały negocjacje dotyczące zatrzymania w ustawie zapisu o zakazie wykorzystywania zwierząt w cyrkach, ale ostatecznie skończyło się klasycznym stwierdzeniem „nie da się”.

  – Byłoby to wkraczanie w prawo Unii Europejskiej, ze względu na zagraniczne cyrki co mogłoby kolejny raz spowodować, że projekt utknąłby w martwym punkcie – tłumaczył Czabański.
  paypal

  Nowela nie znosi również uboju rytualnego. W zasadzie niesie jedną naprawdę dobrą zmianę – uderzy w tak zwane pseudohodowle, gdzie zwierzęta rozmnażane są często w tragicznych warunkach i sprzedawane po kosztach. Do ostatecznego projektu dopisano całkowity zakaz prowadzenia schronisk dla zwierząt przez podmioty komercyjne.

  Tymczasem w innych europejskich krajach „daje się” wprowadzić prawo przyjazne zwierzętom: z początkiem 2019 roku 10-letni okres przejściowy w wygaszaniu ferm futrzarskich zakończyła Serbia. Zamknięto na czas wszystkie hodowle. Natomiast władze Wielkiej Brytanii planują wprowadzenie zakazu sprzedaży szczeniaków i kociąt przez sklepy zoologiczne.

 247. Pan Mad Marx

  Pan tez dzis jakis taki zachowawczy- zamiast tylko proponowac odstapienie przez Polske od popierania Ukrainy moglby pan zasugerowac zeby RP z NATO wystapila.

  ml

 248. @
  „Ministrowie Szyszko i Kowalczyk chwalą się w Katowicach ochroną polskich lasów. W tym samym czasie leśnicy wznawiają po roku przerwy wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Przyrodnicy ujawnili wycięcie w ostatnich dniach ogromnych świerków, dębów i dziuplastych grabów. Nie ucichły jeszcze echa zeszłorocznej nielegalnej wycinki w Puszczy – sądy i prokuratura oceniają zachowanie protestujących obywateli, pacyfikujących ich strażników leśnych, Komisja Europejska sprawdza wdrażanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości, a już następca ministra Szyszki ponownie uruchomił piły, by kontynuować wycinki” – poinformował na Facebooku Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska. Jego demaskatorską relację opublikowali ekolodzy z FoTA4Climate.

  Organizacja ujawniła, że leśnicy wzięli się na sposób: ponieważ zgodnie z przepisami o Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej nie można wycinać drzewostanów stuletnich, ci „wykonali rębnie w drzewostanach 99-letnich, którym zabrakło jedynie roku, by uchować się przed siekierą leśnika”.
  https://strajk.eu/kowalczyk-jak-szyszko-wlasnie-wznowil-wycinke-w-puszczy-bialowieskiej/

 249. Kanada czy Australia to państwa suwerenne czy terytoria brytyjskie z ograniczoną suwerennością.Jak mawiał Breżniew o demoludach. Unia wprowadza podobne zasady ograniczenia suwerenności. Na tym tle Księstwo Warszawskie nie jawi się dziwolągiem. Szkoci choć górale nie mają swojego państwa. I nie narzekają. Tak sobie myślę historycznie szybciej zniosę humory Rosji niż banderowskiej Ukrainy. Bo to zboczenie podziału ZSRR bez koncepcji uniknięcia zaklepania komunistycznych granic więzienia narodów. Spadku po caracie. Ponoć co komunistyczne nieważne tym bardziej żle poprowadzone granice odcinające tubylców od macierzy. Czyli swoich od pokoleń. Popieram narodowościowy podział świata. Dla świętego spokoju np.Aborygenia.

 250. @
  Bolsonaro zamierza również obniżyć podatki, natomiast państwową kasę wzbogacić na emeryturach, na które dziś przeciętnie Brazylijczycy odchodzą w wieku 55 lat i statystycznie osiąga ona średnią wartość około 80 proc. pensji. Wspiera go lobby rolnicze oraz wojskowi, których, jak wielokrotnie sugerował, nie zawaha się wprowadzić do sądów, zaraz po tym, jak wytnie Puszczę Amazońską.
  https://strajk.eu/mily-gest-jaira-bolsonaro-chce-zlikwidowac-sady-pracy-zeby-nie-zniechecac-przedsiebiorcow/

  Wiwat Polska i Brazylia! Tnijmy puszcze, udusimy sie szybciej niz ugotujemy!

 251. Kto rządzi Ukrainą, łatwo stwierdzić po paszportach…
  Ewentualnie, po wyznaniu dziadków obecnych władców.
  Takie trywialne spojrzenie….

  Czy z tego względu, Ukraina realizuje własne interesy, czy jest jedynie pionkiem w cudzej rozgrywce?
  Odpowiedź jest oczywista.

  Jaka powinna być pozycja Ukrainy, doskonale w kilku wywiadach określili Kissinger i Brzeziński.
  Być krajem NEUTRALNYM- tak jak Finlandia.
  W tę stronę zmierza obecnie Gruzja, pozbywszy się awanturnika Saakaszwilego.

 252. Rok Świni. Wraca zwierzęcy Folwark. Dziki mają przechlapane. Z braku imigrantów z parchem będą polowania na rzekomego sprawcę ASF. A wystarczy bioasekuracja czyli ład i porządek w domu i zagrodzie. Szczególnie zdejmowanie gumofilców już przed furtką a nie dopiero przed paciorkiem. Tak sobie myślę,że reinkarnacja w ciele dzika nie jest opłacalna. Las bez dzika to jak zagajnik bez gajowego. Czy leśnicy wierzą w reinkarnację kiedy widzą dzika podobnego do… Oczy żywego dzika jak lustro. Po oczach skojarzycie. Chrońmy dziki przed głupotą polityczną bo to nie jest żuk z Kolorado czy agent Putina. To bardzo użyteczny brat młodszy. Warchlaczki w paski rozbrykane pod okiem lochy to widok kojący.Lepszy od transmisji z Sejmu z pokazywaniem zawartości podkładającej wzajemnie polityczne świnie.

 253. Polska mitami stoi.
  Mity przeszłości rzadzą teraźniejszością.
  Mity powstań, bohaterów dorabiających się na własnych fantazjach, tworzących legendy.
  Czy na tym można zbudować NORMALNY KRAJ?
  Czy przesiąknięte mitologią i mitomaństwem elity, będą PRAGMATYCZNE?

  Wydaje mi się, że to nie te fundamenty….

 254. Kolejna edycja WOŚP tuż, tuż, więc tradycyjnie do ataku ruszają rozmaite duże i małe pieski obszczekujące i szarpiące za nogawki Jurka Owsiaka. Niejaki Jan Herman, bloger Salonu24 robi to nie po raz pierwszy. Tym razem pod tytułem „Owsiak jest symbolem transformacyjnego zła w Polsce. ”
  Gwoli sprawiedliwości na tym samym portalu znajduję taki oto sumienny zapis na temat WOŚP.
  https://www.salon24.pl/u/kserkses0517/923646,wielka-orkiestra-swiatecznej-pomocy-nagie-fakty

 255. Panie Lazarowicz-
  Czy jest Pan zwolennikiem wystąpienia Pańskiej nowej ojczyzny z ANZUS i Commonwealthu ?
  Tak z czystej ciekawości pytam.
  Jeżeli chodzi o NATO to mam doń stosunek umiarkowanie pozytywny o ile kraje Europy zdobędą się na dosadniejsze wyartykułowanie swoich interesów i stopniowe ograniczenie w nim roli USA..

 256. @Mag
  https://www.salon24.pl/newsroom/923526,komitet-zydow-amerykanskich-krytycznie-o-andruszkiewiczu-czaputowicz-to-sprawa-rzadu
  Polecam przede wszystkim komentarze zamieszczone pod artykulem.
  Wlosy mi stanely deba nawet na nogach.

 257. @Wiesiek 59
  Nasz kabareciarz Pietrzak tez zdaje sie oglaszal start w wyborach prezydenckich. Ale zarty na bok, na Ukrainie nadal leje sie krew.
  „Pozorny rozejm w Donbasie. „Rosyjskie wojska okupacyjne dwukrotnie naruszyły ustalenia” (http://www.tvn24.pl)”

 258. Pani i pan Vanna
  Byloby jeszcze zabawniej gdyby prezydentem Krakowa zostala pani Wasserman .. no szkoda ! Krakow bylby stolica polskiej inteligencji sportowej !
  Pan Vanna mialby zapewne inna ksywke . ( Symetrycznie Skosnooki Dupek ?)
  Co jeszcze moznaby napisac .. jezeli czlowiek zeni sie sam ze soba to serce moze nie wytrzymac . Byc znajomym Turka ktory strzelal do JPII i miec chec na klub sportowy w stolicy polskiej inteligencji sportowej . Polska to kraj nieznany tak egzotyczny jak zaden inny . Sam jestem sobie winien , ze sie tam urodzilem , nigdy sobie tego nie wybacze ( w s. – zapamietam to sobie )
  http://www.sport.pl/pilka/7,65039,24335501,wisla-krakow-szokujace-kulisy-rozmow-vanna-ly-podawal-sie.html#s=BoxMMtImg1

 259. Historyczny wybór Rosji przez Kozaków popieram. Banderowcy nawet w kozaczkach to nie to samo. Tak sobie myślę,że przodkowie Kozacy lepiej znali realia a integrując się z Rusami widzieli światełko w tunelu dla tej mężnej i lojalnej społeczności. Pozdrawiam Kubań !

 260. Poroszenko z pomocą jankesów zmajstrował własną cerkiew z genami banderowskimi. Co na to Kaczyński czy prawdziwa suwerenność nie wymaga tubylczej religii bez krzyżackiego rodowodu. Zamiana Moskwy na Konstantynopol prowokuje zamianę Watykanu na Gniezno. A nawet Toruń. Tak sobie myślę,że religia to opium dla ludu co Ukraina potwierdza. Czyń lud poddanym ciałem i duchem.

 261. olborski

  Z deszczu pod rynnę, a jak za mało
  Wasser..? to do Vanny!
  Mościompanie, konkluduj-jem.

 262. @

  Bez komentarza, czyli jak przegraliśmy z trollami
  Zawód: troll

  Armie moderatorów i tak są bezradne – zarówno wobec zwykłych szaleńców, jak i złych ludzi z nadmiarem wolnego czasu, ale przede wszystkim w konfrontacji z równie licznymi oddziałami zawodowych trolli. Oni wiedzą, jak obchodzić zasieki algorytmów jednym zmienionym znakiem, a banowani pod jednym nickiem wracają pod trzema innymi. Taka praca. Niegodna, szkodliwa, ale ludzie ją biorą. Jeden nie ma zasad, innego życie zmusiło, zawsze ktoś się skusi.

  http://wyborcza.pl/7,75410,24332817,bez-komentarza-czyli-jak-przegralismy-z-trollami-wszystko.html

css.php