Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Jacek Czaputowicz

13.01.2019
niedziela

Ministrowie Nonsensu

13 stycznia 2019, niedziela,

No więc mamy nasz Irangate! Przyczyna jest prosta: Stany Zjednoczone są naszym najważniejszym sojusznikiem, gwarantem niepodległości – od prezydenta Wilsona po prezydenta Trumpa. Staramy się o jak największą obecność wojskową USA w Polsce, tam kupujemy uzbrojenie za ogromne pieniądze. Ale czy z tego wynika, że zawsze, kiedy Waszyngton nas potrzebuje, my musimy być do dyspozycji?

Czy nasze jest hasło „America first” czy „Poland first”? Doświadczenie z wojną w Iraku, kiedy Polska uwierzyła zapewnieniom i „dowodom” gen. Powella, że Hussein dysponuje bronią masowego rażenia i wspiera terrorystów, za tym nie przemawiają. Podobnie jak udostępnienie willi na Mazurach, gdzie bez polskiego nadzoru CIA (delikatnie mówiąc) przetrzymywała więźniów.

Są to sprawy bardzo ważne, ale i delikatne. Chodzi o nasze stosunki z USA, z Unią Europejską, z Izraelem, a także z Iranem, który zareagował nerwowo. Czy rząd polski rozważył wszystkie „za i przeciw” – nie jest pewne, gdyż polityka zagraniczna nie jest jego mocną stroną. Degradacja stosunków z Francją, z Niemcami, z Unią Europejską, cała stawka na USA, budzi pewne obawy. Inny przykład: stosunki z Chinami mieliśmy poprawne, ba, prezydent Duda był z wizytą w Pekinie, premier Morawiecki liczył na inwestycje chińskie, na nowy Jedwabny Szlak, a z kolei Donald Trump umieścił Chiny wysoko na liście wrogów USA, w obu naszych państwach równocześnie aresztowano z hukiem chińskich szpiegów. To coś znaczy. Polityka polska wymaga dużej zręczności, nie jestem pewien, czy minister nonsensu prof. Czaputowicz, rząd i prezydent ją wykażą.

Tu, w kraju, trudno nadążyć. Przez najbliższy miesiąc (do konferencji na Zamku w Warszawie) Iran zapewne przykryje w mediach kwestię zarobków w NBP. Prezes Glapiński dał pokaz arogancji, ale postawił się swojemu przyjacielowi prezesowi Kaczyńskiemu. Żeby ulotniły się aniołki prezesa NBP – maleje determinacja PiS. Zacznie się porównywanie z zarobkami w całym sektorze bankowym, a także z zarobkami w NBP za poprzedniej dyrekcji. Wszystko to (plus Iran) pozwoli zepchnąć kryzys „bankowy” na dalszy plan, a o to przecież chodzi.

Przypomnijmy, że „GW” podniosła sprawę zarobków w NBP wkrótce po wybuchu afery KNF, która została zepchnięta z pierwszych stron i wiadomości mediów.

W minionym tygodniu uwaga skupiała się na… dzikach, a dokładniej na ich zabijaniu. Warto zwrócić uwagę na słownictwo. Zwolennicy mówią enigmatycznie o „depopulacji”, ewentualnie o „ubijaniu”. „Zieloni” mówią o „mordowaniu”. TVN pokazała drastyczne sceny, których nie będę opisywał. Wygląda na to, że nawet słabość prezesa Kaczyńskiego do zwierząt nie uratuje części dzików przeznaczonych do odstrzału, na który zgadza się nawet Unia Europejska. Czy to jednak pomoże na afrykański pomór świń – nie mnie sądzić.

Ruch jest taki, że nawet dziki muszą ustąpić – tym razem Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Jest to inicjatywa piękna, „dla dzieci i przez dzieci”, którą popieram całym sercem i przelewem via mBank. Nie rozumiem głośnych przeciwników Orkiestry, która powinna cieszyć się powszechnym poparciem, w tym (jak w roku ubiegłym) pary prezydenckiej. Nie rozumiem, dlaczego służby mundurowe nie mogą grać w Orkiestrze. Bez nich akcja się nie zawali, ale żal.

Na koniec propozycja: niech służby znajdą lub sędziowie wskażą, gdzie – jak twierdzi inny minister nonsensu Marek Suski – mają zakopane sztabki złota i niech je przeznaczą na Orkiestrę Owsiaka.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 303

Dodaj komentarz »
 1. Iran nie Czechy.
  Warszawa nie Monachium….

  Czasy kiedy mocarstwa mogły dyktować warunki, które potulnie spełniały inne kraje, odchodzą powoli w przeszłość.
  „Koalicja sępów” mająca rozszarpać Syrię, zawiodła, Afganistan krwawi.
  Iran ma szansę się obronić.
  Szkoda Kurdów, po raz kolejny dających się nabrać na anglosaskie obietnice.

  Na Bliskim Wschodzie Polska miała dobrą markę.
  Budowaliśmy, handlowaliśmy, leczyliśmy.
  Powoli rujnujemy swoją dobrą opinię.
  Kto z kim przestaje, takim się staje…..

 2. Technologia 5G to ponoć przyszłość komunikacji naziemnej.
  Wyrugowanie konkurencji wszelkimi metodami, gwarantuje kolosalne zyski SWOIM firmom.
  Stąd nagonka na Huawei.

  Dodatkowym aspektem jest fakt, że masowe używanie Google, Facebooka, umożliwia przesiewanie danych osobowych z całego świata, podglądanie przyjaciół i wrogów, szpiegostwo przemysłowe, wojskowe, dyplomatyczne.
  Szerokie używanie innych podobnych produktów, nad którymi zachód nie ma kontroli, takie działania uniemozliwia.
  Stąd „Sojusz pięciorga oczu” naciska na kraje zależne- by nie stracić kontroli nad sojusznikami i przepływem informacji u nich.

 3. Przekop Mierzei Wiślanej z pewnością godzi w interesy rosyjskie i niemieckie więc… Komisja Europejska zażądała od Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej raportu na temat oddziaływania inwestycji na środowisko!

  Kolejny raz okazuje się, że można ratować stocznie publicznymi pieniędzmi – jeśli są niemieckie, można prowadzić odstrzał dzików – jeśli są „niemieckie” i można też kopać i budować na terenach objętych ochroną – jeśli są to niemieckie inwestycje. Polakom w Polsce nie można nic.

  Komisja Europejska wystosowała pismo do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej domagając się wglądu w wydane decyzje środowiskowe, zezwalające na przekop Mierzei Wiślanej. To jedna z kluczowych dla Polski inwestycji w najbliższych latach, która może znacznie przyczynić się do rozwoju krajowej gospodarki. Najwyraźniej tego obawiają się interesy niemieckie i rosyjskie.

  Unijni urzędnicy będą chcieli przeanalizować decyzję wydaną przez dyrekcję w Olsztynie i rozważyć argumenty, które przemawiają za przekopem.

  https://prawy.pl/100622-ke-wstrzyma-przekop-mierzei-wislanej/
  ==========

  Jesteśmy krajem SUWERENNYM, co widać, słychać, i czuć….

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie? Co by tu jeszcze. Tak wygląda polska polityka zagraniczna. Tym razem padło na Iran.Kto następny w kolejce?

 6. „Są to sprawy bardzo ważne, ale i delikatne. Chodzi o nasze stosunki z USA, z Unią Europejską, z Izraelem, a także z Iranem .”
  Chyba o czyms nie wiem bo albo rybka albo to drugie , czy Iran chcialby tez pisac polskie ustawy ? Gdyby tak bylo mozna by sadzic , ze Polska jest bardzo popularna na calym swiecie . Od Azji przez Bliski Wsch az po obie Ameryki .

 7. wiesiek59

  „Unijni urzędnicy będą chcieli przeanalizować decyzję wydaną przez dyrekcję w Olsztynie i rozważyć argumenty, które przemawiają za przekopem.”

  Kiedyś już pisałem o decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, która praktycznie rzecz biorąc uniemozliwia przeprowadzenie tej inwestycji. To jest decyzja organu polskiej administracji. Tak więc nie ma co snuć dywagacji o jakiś obcych interesach, bo Bruksela w tym przypadku po prostu staje po stronie polskiej administracji.

  Poniżej link na omówienie tej decyzji:

  https://wiadomosci.wp.pl/jest-zgoda-na-przekop-mierzei-wislanej-ale-142-warunki-rujnuja-marzenie-kaczynskiego-6324683410966145a

 8. podobno
  „Największym grzechem jest fakt że przez tyle lat każda opcja a w szczególności ta katolicka starała się udupić Owsiaka na malwersacji kasy, ale w porównaniu z takim CARITASem Owsiak jest czysty jak wódka Głodzia. ”
  Wracajac
  Gdyby tak ktos mogl wyjasnic ale nie dookola Wojtek jakie tnp ” mamy ” interesy z Iranem do stracenia … ( jakas ropa ?)

 9. Mistrzostwo swiata w przycinaniu glaba czyli jak upokorzyc sie samodzielnie..
  Albo jak samodzielnie sie upokorzyc – tzw wyzsza szkola dobrego smaku

  „To nie chodzenie do kościoła jest upkarzające? A dlaczego? ”
  Bez adresu bo rownie dobrze moznaby ubrac sie na brazowo przed czwarta i wyjsc przed dom na pole , niech zajace podziwiaja wysmakowana elegancje . Co za upokorzenie kiedy zaden nie zauwazy co sie zmienilo w krajobrazie !!

 10. Jeden z koryfeuszy PRL za Jaruzelskiego i III RP (przyjaciel polityczny red. Passenta) o dzikiach i nie tylko.
  I znów będzie skandal międzynarodowy?

  https://www.salon24.pl/u/fzp/925163,urban-na-dnie-czy-bedzie-stosowanie-podwojnych-standardow

 11. Pracowałem w Iranie prawie pół roku, to był czas gorący politycznie, czas rewolucji Chomeiniego.
  Wiadomość o wyborze JPII dotarła do współpracowników irańskich zanim otworzyłem swoje radio.

  Przybiegli do mnie ze ‘szczęściem w oczach’, gratulowali, dyrektor nawet próbował mnie objąć.
  Wtedy zrozumiałem, że Polacy w Iranie są wyjątkowo traktowani.

  Irańczycy mają gdzieś w tyłach głów zapisane, że stereotypowy Polak jest oddany Bogu (mniejsza, że to nie Allah) i pewnie nie lubi Izraela.
  To wyjątkowe (b. życzliwe) traktowanie, udowodnili Irańczycy, pomagając grupie polskich specjalistów w ewakuacji.

  Polski cmentarz w Teheranie odwiedziłem. Robi wrażenie.

 12. olborski
  13 stycznia o godz. 13:58

  „Owsiak jest czysty jak wódka Głodzia”.

  Nawet jego dawni koledzy już tak nie uważają. Patrzą i widzą.

 13. legat
  13 stycznia o godz. 14:00

  „Mauro Rossi, naucz się czytać. Fakt, że Arłukowicz startował z list SLD wcale nie znaczy, że do tej partii należał, bo nigdy nie należał”.

  O laboga, to należenie do jakiejś koterii politycznej wymaga legitymacji ― chyba masz dziś gorszy dzień ― czy może jednak istotny jest fakt należeniado owej koterii? III RP to nie PRL, PO to (jednak) nie PZPR. Członkostwo w partii już dawno zostało zastąpione głosowaniem na partię i tak jest wszędzie w krajach demokratycznych. Tylko za komuny partia musiała być masowa.
  Moja rada legat: carpe diem. 🙂

 14. Pochopnie myslalem , ze juz nic poza Plachtami Przyzwoitosci mnie nie czeka a tu spostrzegawczosc Dudy wykryla deptanie na odwyrtke w Przemyslu (?) (to moglo byc z premedytacja , kto sie zalapie .”dzbany „wydeptane bezblednie)

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24356888,napis-konstytucja-dzbany-pod-biurem-poselskim-pis-andrzej.html#s=BoxOpCzol6

 15. stasieku
  13 stycznia o godz. 14:16

  „Pracowałem w Iranie prawie pół roku, to był czas gorący politycznie, czas rewolucji Chomeiniego … Wiadomość o wyborze JPII dotarła do współpracowników irańskich zanim otworzyłem swoje radio”.

  Ale tak w ogóle to byłeś na pewno wierzącym i katolikiem (o czym świadczy szczery entuzjazm po wyborze JPII) i w opozycji wobec PRL (może awet do KOR należałeś) i pewnie też bardzo nie lubiłeś komunizmu, dlatego dziś jesteś gdzie jesteś. Co ja zrobię, ale zawsze cię o to posądzałem. 🙂

  „Wtedy zrozumiałem, że Polacy w Iranie są wyjątkowo traktowani”.

  Czy z tego, panie Stasieku, wynika, że w chwilach przebłysku swego geniuszu polecasz nam sojusz strategiczny z Iranem, zamiast USA? 🙂

 16. wiesiek59
  13 stycznia o godz. 13:12

  „Technologia 5G to ponoć przyszłość komunikacji naziemnej. Wyrugowanie konkurencji wszelkimi metodami, gwarantuje kolosalne zyski SWOIM firmom. Stąd nagonka na Huawei”.

  Trochę tak, ale każdy dba o swoje. Sam pisałeś o tym nie raz, wiec bądź konsekwentny. Ale jest coś na rzeczy, że o ile z polskiej perspektywy można znieść podsłuchiwanie przez USA (kraj sojuszniczy) to trudno przez Chińczyków i Rosjan.

 17. Ludzie, nie znęcajcie się nad ministrem Ciaputkiewiczem i spółką. A co oni biedni mają zrobić postawieni przed faktem dokonanym? Odmówić? Toż wtedy nie tylko Amerykanie by wymusili dymisję ministra C. ale cała opozycja, ba, (prawie) cały naród by go wyklął i wpisał w szeregi agentów Putina. Skoro podobno cały naród chce stałej bazy wojsk okupacyjnych, tfu… sojuszniczych, to trzeba wszystko robić, a nawet więcej, by pozyskać względy pana;)

 18. Czy to sie nigdy nie skonczy ?!
  Pierwszy nie wydeptany maż z duzej litery

  ci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24357538,senyszyn-nazwala-agate-dude-pierwszym-wieszakiem-za-te-slowa.html

 19. Mauro Rossi, nie kombinuj, w Wikipedii na którą się powołujesz jest napisane, że był członkiem SdPL a nie ma nic o jego przynależności do SLD – więc nie umiesz czytać i już a carpe diem w tym wypadku nie ma nic do rzeczy. Zresztą nie widziałbym nic złego w tym, gdyby rzeczywiście należał do SLD. Kompromitujaca jest wg mnie przynależność i popieranie PO-PiSu a nie do SLD.

 20. Bar Norte
  13 stycznia o godz. 13:53

  „Kiedyś już pisałem o decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, która praktycznie rzecz biorąc uniemożliwia przeprowadzenie tej inwestycji [przekopaniu Mierzei Wiślanej]. To jest decyzja organu polskiej administracji. Tak więc nie ma co snuć dywagacji o jakiś obcych interesach, bo Bruksela w tym przypadku po prostu staje po stronie polskiej administracji”.

  Ty Bar Norte nie dworuj sobie, że polska administracja, kiedy przyjdzie co do czego, wystąpi przeciw własnemu rządowi. Poza tym mylisz opinie o dodziaływaniu na środowisko z decyzjami administracyjnymi. Opinie będą zebrane i „przeanalizowane” po czym jak zwykle zrobi się swoje. Tak to działa. W przypadku gazociągu NS1 opinie środowiskowe o konsekwencjach były po prostu straszne (wysuwane przez Polskę, Finlandię, Łotwę, Estonię, Litwę, Szwecję, Danię, a także w Niemczech ― Zieloni). I co? Ano nic. NS1 działa od lat, teraz będzie się układać dwie dalsze nitki (NS2).

 21. legat
  13 stycznia o godz. 14:57

  „Kompromitujaca jest wg mnie przynależność i popieranie PO-PiSu a nie do SLD”.

  Zawsze ciebie kojarzyłem z SLD. Szkoda że tak szybko upadacie.

 22. Mauro Rossi

  „nie dworuj sobie, że polska administracja, kiedy przyjdzie co do czego, wystąpi przeciw własnemu rządowi. Poza tym mylisz opinie o oddziaływaniu na środowisko z decyzjami administracyjnymi.”

  Polska administracja, podobnie jak administracje innych krajów, nie kieruje się lojalnością wobec rządu tylko legalizmem czyli poszanowaniem obowiązującego prawa. To jest fundament decyzji administracyjnych – w tym przypadku „decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.

  Decyzję wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie możesz przeczytać pod poniższym linkiem

  http://bip.olsztyn.rdos.gov.pl/obwieszczenie-regionalnego-dyrektora-ochrony-srodowiska-w-olsztynie-z-dnia-05-grudnia-2018-znak-woos-4211-1-2017-az-68

 23. Mauro Rossi,
  naprawdę wyobrażasz sobie, że mógłbym należeć do tej samej partii co Sobotka Jakubowska, Miller i np. uczestniczyć w promocji ogórka podczas wyborów prezydenckich?
  Wiesz, ja we wpisach na blogu robię czasami błędy z lenistwa, bo nie chce mi się przeczytać przed kliknięciem „opublikuj” ale nie sądziłem że dopadło Cię aż takie lenistwo umysłowe, by z moich wpisów (a znamy się z bloga nie krócej niż z 10 lat) wysnuć, że upadam wraz z moją partią. Jestem i będę do końca bezpartyjny, bo w ramach żadnej się nie mieszczę a poza tym to nie życzę być sobie „członkiem” czegokolwiek.
  Cieszę się Twym zmartwieniem, Ze SLD upada. Też się martwię i życzę jej by się podniosła. Tu się możemy zgodzić.

 24. To nie „Solidarność” obaliła PRL. Realny socjalizm nie został obalony, on umarł. Istniał, dopóki uzasadniała to konieczność geopolityczna

  Prof. Andrzej Walicki – historyk idei, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, emerytowany profesor Uniwersytetu Notre Dame (USA), wybitny znawca marksizmu oraz rosyjskiej filozofii i myśli społecznej. Autor m.in. wydanej w tym roku książki „Od projektu komunistycznego do neoliberalnej utopii”.
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/polsce-nie-bylo-komunizmu/
  ======

  Jakby ktoś miał problem ze znalezieniem…..

  Mamy kilku rozsądnych profesorów i publicystów.
  Może z dziesięciu by się znalazło?

 25. To jest kontynent i cywilizacja, a nie zwykły kraj

  Prof. Bogdan Góralczyk – politolog i sinolog, były dyplomata, profesor i dyrektor Centrum Europejskiego UW. Właśnie wydał obszerny tom „Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje” – na 40-lecie chińskich reform, zapoczątkowanych w grudniu 1978 r.
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/chiny-chca-byc-numerem-1-swiecie/

 26. @wiesiek59
  13 stycznia o godz. 13:26
  Jeżeli przekop Mierzei Wiślanej narusza interesy jakiegoś kraju to tym krajem jest Polska. Wydamy mnóstwo pieniędzy na inwestycję nikomu i do niczego niepotrzebną.
  Do portu w Elblągu i tak nie będą mogły wpływać duże statki, zresztą 50 km od Elbląga jest zespół portów Gdańsk-Gdynia którego pojemność przeładunkowa jest wykorzystana w mniej więcej 2/3. Do Elbląga nie prowadzi ani linia kolejowa o dużej przepustowości ani nawet porządna szosa.

 27. Oligarchia ta przepoczwarzyła się w ukrytą quasi-partię i uczestniczy w wyborach, wyznaczając ludzi do objęcia urzędów i mandatów, ale sama w nich nie występuje, nie pokazuje się na konferencjach prasowych, nie ujawnia swoich władz, członków, pieniędzy i sztandarów ani nie poddaje się kontroli ze strony państwowych komisji wyborczych czy obserwatorów międzynarodowych nadzorujących poprawność elekcji. Tym sposobem kapitał finansowy przejął władzę nad procesem politycznym.
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/rewolucja-we-francji/

 28. Skąd zatem u młodych ludzi na całym świecie tak gwałtowne zniechęcenie do demokracji i wolnego rynku? Jak zawsze odpowiedź jest bardzo złożona i dotyczy styku problemów politycznych i ekonomicznych. W Europie bezrobocie w grupie wiekowej 18-29 lat wynosi 18-52%, niewiele lepiej jest w Stanach Zjednoczonych czy w Australii. Nie to jednak jest główną przyczyną niezadowolenia młodych. Według badania Global Shapers przeprowadzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos aż 58% milenialsów uważa, że przywódcy ich krajów nadużywają władzy. 30% sądzi, że administracja publiczna jest przerośnięta i ma zbyt szerokie kompetencje, podobny odsetek twierdzi, że nie ma narzędzi do weryfikowania działań polityków. Ponad 18% jest z kolei zdania, że żadna z dostępnych opcji politycznych nie odzwierciedla ich poglądów i ideałów. Tak głębokie rozczarowanie klasą rządzącą, a do tego przekonanie o nikłych szansach na sukces finansowy, plus rosnące długi, które stają się pokoleniowym znakiem rozpoznawczym, sprawiają, że milenialsi domagają się zmiany. Niestety, zmianę, przynajmniej w warstwie retorycznej, proponują jedynie autorytarni strongmani, którzy budują kapitał na przekonaniu, że cokolwiek zaoferują młodym, i tak będzie lepsze od niestabilnego życia. I choć pogłoski o globalnej śmierci demokracji są przesadzone, jej przyszłość stoi pod znakiem zapytania.
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/demokracja-rzecz-zbedna/

 29. Jankesi rozpisują role Skripal Anglicy Huawei i Iran IV RP. Tak sobie myślę o wasalstwie. Izrael wiadomo.

 30. Mad Marx
  13 stycznia o godz. 15:54

  Piramidy też nie miały sensu ekonomicznego, ale ile miejsc pracy powstało, ile kasy można było przepalić….

  A na poważnie.
  Polska miała swego czasu sieć kanałów, śluz, dróg wodnych o wysokiej klasie.
  Reanimacja tego to kolosalne pieniądze do wydania- z większym sensem.
  Chińczycy chcieli zainwestować w kanał Odra- Dunaj.
  AMBASADA zabroniła….

 31. Jedwabny Szlak sz-lag trafi. Tak sobie myślę kolejna wojna w cudzym interesie. Kłania się Napoleon Somosierra czy Haiti.

 32. Zacznę od dzików, które ryją nawet w środku miast. Ślady tych zwierząt może oglądać każdy i wcale nie musi się specjalnie wybierać do lasu. Nie mam nic przeciw dzikom, ale asfalt mogłyby zostawić w spokoju. Faktem jest, że to nie one wnoszą do chlewa zarazę świńską. Sporą zasługę ma w tym „załoga” PSL, która poluzowała jak tylko się da tzw. ubój gospodarski. Przerodziło się to w biznes, który nie jest poddany tym samym rygorom sanitarnym, jakim podlegają regularne ubojnie i masarnie. Wszystkiego na PiS zwalić się nie da. Politycy liczący na głosy tych drobnych hodowców jadą po bandzie, bo mogą przy tym dostać w łeb on konsumentów. Zobaczymy, sprawa jest rozwojowa.
  Przy okazji strzelania do dzików, przypomniało mi się, że w Polsce odradzają się w lasach watahy wilków. W ubiegłym roku ujrzałem je na własne oczy w Lasach Lublinieckich. Jeśli ubędzie dzików, zraz będzie problem z wilkami i oczywiście też będzie trzeba je wystrzelać. Wystarczy, że nadgryzą jakiegoś grzybiarza i się zacznie!
  Do puszki wrzuciłem już kilka dni temu w Lidlu. Dzisiaj też to zrobiliśmy z żoną na mieście. Z puszką chodziła babcia z wnuczką i to nas bardzo ujęło. Od kiedy świnie siedzą w rządzie wrzucamy Owsiakowi więcej niż kiedyś. Niech się Muchomor wścieka i żąda jeszcze więcej na swoje biznesy.
  O polskiej polityce zagranicznej trudno cokolwiek powiedzieć. Jej po prostu nie ma. To co czynią w dawnym MSZ, nie mieści się w definicji dyplomacji.
  I na koniec zagadka: jak może mieć 9% poparcia partia, która jeszcze nie istnieje?
  Ot, to jest właśnie Polska cała.

 33. Znalezione w sieci: „Z tą naszą dobroczynnoscią to jakieś fatum. Mści się nasza wrodzona skłonność do improwizacji, kiepska organizacja i wielkie upodobanie do działań akcyjnych: na to utyskiwał już Bolesław Prus w swoich Kronikach Tygodniowych pisanych dla Kuriera Warszawskiego.

  Zorganizowanie balu charytatywnego w stolicy Guberni warszawskiej pochłanialo wiecej rubli niż dochód osiągany podczas kwesty na tymże balu. Ciernistą drogę przechodzi Towarzystwo Dobroczynności. Jego roczne wydatki dosięgają 85 000 rs, deficyt 15 000 rs ― liczba kandydatów do zapomogi wzrasta – liczba dziadów nie zmniejsza się ani też piękniej pachnie zgnilizna nędzy. Z drugiej strony ofiarność publiczna nie pasuje do zamiarów Towarzystwa, które chciałoby wykroić płaszcz z materiału wystarczającego ledwie na kurtkę. Stąd lamenta na sesjach, stąd potrzeba „obmyślania” nowych środków“, z których każdy ma na celu pompować z publiczności nowe ofiary, nie zapobiegające szerzeniu się biedy i demoralizacji”. (S24)

 34. BWTB
  13 stycznia o godz. 16:48

  ” Z puszką chodziła babcia z wnuczką i to nas bardzo ujęło”.

  Dziś jest paskudna pogoda, więc jak zachorują to pójdą do Owsiaka leczyć się na jego sprzęcie, czy do NFZ?

 35. KK 2000 lat zapobiega demoralizacji z marnym skutkiem. Co potwierdzi Ziobro ciągle walczący z patologiami w parafiach. Tak sobie myślę o kumaniu przez suwerena.

 36. Dlaczego Bóg ma zsyłać chorobę na kwestujących. To nie jest grzech. Tak sobie myślę,że Bóg prowadzi kwestujących do dobrego. Wszak po czynach ich poznacie a nie po zboczonych szopkach telewizyjnych.

 37. Machiavelli pisał, że gdy staramy się zrozumieć politykę i historię społeczeństw, wiele daje się wyjaśnić w kategoriach odwiecznego konfliktu pomiędzy dwoma fundamentalnymi pragnieniami. Jednym z nich są pragnienia „grandi” – czyli super bogatych i posiadających ogromną władzę – którzy dążą do ochrony swojego bogactwa i władzy oraz do gromadzenia jeszcze większych ilości bogactwa i władzy. Drugim są pragnienia zwykłych obywateli – czyli wszystkich tych, którzy nie są aż tak bogaci i wpływowi – aby żyć w pokoju i wolności i nie być obiektem drapieżnej działalności „grandi”. Jak to podkreślił John McCormick, Machiavelli uważał, że drapieżne tendencje oligarchów są największym zagrożeniem dla wolności i dobrobytu zwykłych ludzi.
  https://pracownia4.wordpress.com/2014/10/08/globalny-rak-makiaweliczna-i-oligarchiczna-demokracja/

 38. wiesiek59
  13 stycznia o godz. 13:26

  Przekop Mierzei Wiślanej z pewnością godzi w interesy rosyjskie i niemieckie więc…

  No to zrób wykład tego w takie to interesy Rosji i Niemiec, w jaki sposób i z jaką pewnościa godzi.

  Polakom w Polsce nie można nic.

  Prostacko ściemniasz, Wiesiu.

  Komisja Europejska wystosowała pismo do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej domagając się wglądu w wydane decyzje środowiskowe, zezwalające na przekop Mierzei Wiślanej. To jedna z kluczowych dla Polski inwestycji w najbliższych latach, która może znacznie przyczynić się do rozwoju krajowej gospodarki. Najwyraźniej tego obawiają się interesy niemieckie i rosyjskie.

  Blog powinien się dowiedzieć, na czym polega ta kluczowość przekopania Mierzei Wiślanej. Mów.

 39. @BWTB
  13 stycznia o godz. 16:48
  Akurat ubój gospodarski do roznoszenia ASF ma się nijak.
  Natomiast znaczenie ma np handel prosiętami na targowiskach (od kilku lat nielegalny ale w „Polsce B” cały czas ma on miejsce), tudzież notoryczne nieprzestrzeganie przepisów sanitarnych w gospodarstwach ( przy czym nie chodzi o dużych hodowców świń, lecz rolników utrzymujących jedną lub kilka loch, znów domena dzielnic na wschód od Wisły)
  @ Wiesiek
  Co do transportu rzecznego to Polska nigdy nie miała dróg wodnych wysokiej klasy, oprócz Odry. Pozostałe rzeki miały znaczenie raczej lokalne, przy czym trzeba pamiętać że przedwojenna Polska miała bardzo mało dobrych dróg i niewiele linii kolejowych, więc w tamtych warunkach żegluga rzeczna miała ekonomiczny sens. Dziś świat od transportu rzecznego raczej odchodzi, zresztą co mielibyśmy tymi rzekami wozić ? No chyba że węgiel zza Buga….

 40. Ministrowie nonsensu ?!
  Obaj tu minister Spraw zagranicznych Czaputowicz i obrony narodowej Błaszczak sa prostym dowodem ,że są .. do BANI – nie mają żadnego wpływu na sens swojej roboty co widać non stop
  W Szczecinie na rozległym placu ŁASZTOWNIA ( to przedwojenna zabudowa ) dopiero o dkilku lat restaurowana przez prywatne firmy o godzinie 14:00
  Aleksander Doba ( lat 72 ) co to kajakiem przepłynął Atlantyk ogłosił rozpoczęcie Imprezy WOŚP nad Odrą .

 41. Inaczej niż w niektórych innych krajach, gdzie elita polityczna jest w takim czy innym stopniu zastraszana lub zmuszana przez Stany Zjednoczone za pomocą różnych półkolonialnych mechanizmów do przestrzegania reguł projektu atlantyckiego, współczesna polska oligarchia jest sama z siebie całkowicie proatlantycka. Już samo jej dostanie się w kręgi władzy w wyniku upadku PRL z natury oznaczało likwidację fundamentów niezależnej polskiej gospodarki, całkowite podporządkowanie polityki zagranicznej Waszyngtonowi oraz dobrowolne powstrzymanie się od realizacji polskich interesów narodowych.

  Proatlantycka elita polityczna w Polsce uzasadnia i usprawiedliwia swoje dobrowolne poddanie się amerykańskiej hegemonii dwojako: swoją rażąco oczywistą rusofobią i paradygmatem „droga do Europy”, a ostatecznym argumentem jest szeroko propagowany przez zachodnie media mit, że ​​Rosja jest odwiecznym agresorem, a jej działania zawsze są z natury agresywne i motywowane rzekomo wrodzonym rosyjskim dążeniem do dominacji nad światem. Mateusz Piskorski słusznie wskazał, że dewizę legitymacji polskiej elity można sprowadzić do słów Ro-ma-na Dmowskiego: „bardziej nienawidzą Rosję, niż kochają Polskę”.
  https://pracownia4.wordpress.com/2015/12/20/polska-na-rozdrozu/

 42. Wiesiek
  Jak przekopanie Mierzeji Wiślanej godzi w niemieckie interesy ?
  Czy chodzi o dostęp do Prus Wschodnich ?

 43. Mad Marx
  13 stycznia o godz. 15:54

  „Jeżeli przekop Mierzei Wiślanej narusza interesy jakiegoś kraju to tym krajem jest Polska … Do portu w Elblągu i tak nie będą mogły wpływać duże statki …”.

  Statki bywają duże, średnie i mniejsze.

  „…. 50 km od Elbląga jest zespół portów Gdańsk-Gdynia którego pojemność przeładunkowa jest wykorzystana w mniej więcej 2/3”.

  Niech się w polskim Palermo (Gdańsku) wezmą do roboty, bo konkurencja zaraz będzie im deptała po piętach.

  „Do Elbląga nie prowadzi ani linia kolejowa o dużej przepustowości ani nawet porządna szosa”.

  Jesteś tego pewien, czy nie bardzo?

  „Port w Elblągu jest jednocześnie centralnym punktem dla Elbląskiego Obszaru
  Funkcjonalnego (EOF), którego utworzenie nastąpiło wraz z podpisaniem w dniu 11 lipca 2013
  roku „Porozumienia o współpracy na rzecz utworzenia Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego”.
  Porozumienie to, stanowi podstawę współpracy w zakresie przygotowania i realizacji strategii
  rozwoju w obszarze granic powiatów elbląskiego i braniewskiego. Przewiduje ono współpracę
  jednostek samorządu terytorialnego w szerokim zakresie, w tym: turystyki, przedsiębiorczości,
  infrastruktury, technologii IT, zarządzania kryzysowego i działań związanych z inteligentnymi
  specjalizacjami. Obszar ten liczy łącznie ponad 206 tys. mieszkańców, z czego ok. 60% to
  Elblążanie. Można więc przyjąć, że rozwój portu i wynikający z niego dobry dostęp do
  stabilnego systemu transportowego jest kluczowym warunkiem osiągnięcia wysokiego poziomu
  dobrobytu oraz spójności terytorialnej Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego.

  Port Elbląg położony jest w północnym regionie Polski i jest największym portem
  polskim w rejonie Zalewu Wiślanego. Do wód zalewu dzieli go zaledwie 6 km toru wodnego
  rzeki Elbląg. Dzięki swojemu atrakcyjnemu położeniu posiada naturalne połączenia w trzech
  kierunkach:
  ― kierunek Zalewu Wiślanego i Kaliningradzkiego,
  ― kierunek śródlądowy (Kanał Jagielloński, rzeki: Nogat, Wisła, Szkarpawa),
  ― kierunek Pojezierza Iławskiego (poprzez Kanał Elbląski i Jezioro Drużno).
  Infrastruktura transportowa w Elblągu obsługuje różne gałęzie transportu: drogowy,
  kolejowy i wodny (morski i śródlądowy), będąc tym samym punktem łączącym kraje Unii
  Europejskiej z rynkiem Federacji Rosyjskiej w szczególności Obwodem Kaliningradzkim.
  Akcesja Polski do Unii Europejskiej sprawiła, że port morski w Elblągu stał się wschodnią
  granicą morską UE, dlatego też dostęp do stabilnego systemu transportowego, w tym
  morskiego, jest kluczowym warunkiem pełnego uczestnictwa miasta, Elbląskiego Obszaru
  Funkcjonalnego i regionu w życiu gospodarczym oraz osiągnięcia wysokiego poziomu
  spójności regionalnej. W skład infrastruktury portu wchodzą:
  ― nabrzeża o łącznej długości 5,4 km, z czego 2,3 km przeładunkowych,
  ― tor wodny o głębokości w przedziale od 2,4 do 3,5 m,
  ― obrotnica portowa o średnicy 120 m,
  ― normalnotorowa linia kolejowa na prawym brzegu,
  ― dogodny dostęp drogowy do sieci krajowej (S7),
  ― dwa baseny jachtowe (Port jachtowy Jachtklub Elbląg; ),
  ― pięć przystani jachtowych (Klub Sportów Wodnych „Elbląg”; Port jachtowy HOW Bryza,
  Przystań Fala; Nabrzeże Jachtowa Bulwar Zygmunta Augusta, Przystań WOPR),
  ― nowoczesny terminal składowo – przeładunkowy,
  ― terminal pasażerski z rampą ro―ro i punktem odpraw granicznych,
  ― elewator zbożowy o pojemności 8 tys. m3”

  Z raportu: „Strategia Rozwoju Portu Morskiego w Elblągu”.
  Elbląg/Gdynia, czerwiec 2015)

 44. Tanaka
  13 stycznia o godz. 17:27

  Nie czytasz tekstów linkowanych, wyrywasz z kontekstu jakieś cytaty.
  To uniemożliwia jakąkolwiek poważną dyskusję.
  Do jakiego wpisu się odnosisz?

  Zalew Wiślany ma głebokość 3m- srednio.
  Dobry dla kilkusettonowych barek, nie dla statków pelnomorskich.
  By coś transportować, potrzebna jest masa towarowa.
  Co się produkuje na Mazurach?
  Drewno?
  Chyba niewiele więcej, po likwidacji przemysłu terenowego.
  Eksport siły roboczej z tego regionu, odbywa się drogami.

 45. Waldemar
  13 stycznia o godz. 17:35

  „Aleksander Doba ( lat 72 ) co to kajakiem przepłynął Atlantyk ogłosił rozpoczęcie Imprezy WOŚP nad Odrą.

  A z jakich środków ten cyrk nad Odrą będzie sfinansowany? Z kasy zebranej pod kościołami? To nie na sprzęt dla szpitali? Szkoda.

  Zobacz jak to się robi w świecie cywlizowany (UK).

  Znalezione w sieci: „W Wielkiej Brytanii sprawy dobroczynności reguluje Charities Act 2011 w oparciu, o który działa Charity Commission ( dla Anglii i Walii ), dodatkowy urząd to Charity Tribunal, który rozstrzyga wszystkie sporne kwestie między Charity Commission a towarzystwami charytatywnymi, obie instytucje podlegają bezpośrednio parlamentowi. Organizacja dobroczynna planująca zebrać więcej niż 5000 funtów musi zostać zgłoszona do Charity Commission, jeżeli w ciągu roku zostanie przekroczona kwota 500 tys. funtów finanse fundacji podlegają niezależnemu audytowi księgowemu. Wyrok sądu nie jest konieczny by biegły księgowy mógł przyjrzeć się fundacyjnej buchalterii. Instytucje prowadzące kwesty mogą zatrudniać oprócz wolontariuszy tzw. fundraiserow czyli zawodowców, ci jednak muszą informować darczyńców, iż są wynagradzani. Instytucje prowadzące kwesty mają obowiązek informowania lokalnych władz o prowadzonych kwestach. Bardzo popularne są kwesty door to door – bardzo budujące – pokazujące stopień wzajemnego, społecznego zaufania. Fundraiserowi podaje się swoje dane osobowe, numer konta!!! i SortCode!!! ustanawiając stałą donacje poprzez DirectDebit i miesiąc w miesiąc znika z naszego konta np. 10 funtów, bo dobroczynność wcale nie wymaga ostentacji, choć niektórym to bywa potrzebne. Osoba pragnąca rozpocząć zbiórkę pieniędzy na jakiś cel charytatywny może zasięgnąć informacji w Charity Commission, może zbierać fundusze samodzielnie, zwykle jednak doradza się takiej osobie by dołączyła do którejś ze 160 tysięcy organizacji charytatywnych zarejestrowanych w Anglii i Walii, bowiem zespołowe, systematyczne działanie przynosi zdecydowanie większe korzyści (…) i o jednym przy okazji dobroczynności musimy pamiętać. Czasem więcej waży bułka dana głodnemu przed marketem niż wylicytowanie ― w obecności telewizyjnych kamer ― spinki od kaleson celebryty. Bo nasze miłosierdzie przestaje być miłosierdziem jeśli zbyt często i zbyt głośno o nim rozprawiamy”. (S24)

 46. Z dystansu
  13 stycznia o godz. 17:41

  Z jakiego kontekstu to wyrwałeś?
  Jakie niemieckie interesy?

  Niemcy doskonale potrafią forsować własne, torpedować wszelkie godzace w ich zamierzenia.
  Patrz- niemieckie stocznie, kopalnie węgla brunatnego, odstrzał wilków i dzików, Nord stream, wycinka drzew zarażonych kornikiem w ich puszczach.

 47. @ Mauro
  Jeżeli przekop Mierzei Wiślanej ma przynieść tak wspaniałe korzyści gospodarcze (projekty przekopu były już w czasach PRL) to czemu jeszcze nikt nie wpadł na pomysł powołania komercyjnego konsorcjum w celu zrealizowania tej inwestycji ? Jeżeli korzyści maja być tak wielkie to władze Elbląga i sąsiednich powiatów już dawno powinny były znaleźć inwestorów i bank, który by tą budowę skredytował.
  Jeżeli ta budowa miałaby ekonomiczny sens, to nie trzeba by jej finansować z budżetu, czyli z naszych (moich i Twoich) pieniędzy.

 48. Mad Marx
  13 stycznia o godz. 17:34

  Sieć kanałów w Polsce została wybudowana w XVIII- XIX wieku, na potrzeby zaborców.
  Doskonale funkcjonowała, łącząc dorzecza Odry, Wisły, Noteci, sieć jezior mazurskich, Prypeć, Dźwinę, Dniestr.

  Odtworzenie tego systemu jest ekonomicznie sensowne.
  Transport wodny jest najtańszy.
  Przez ostatnie 50 lat, niewiele zrobiono w zakresie REANIMACJI.
  Koszty….

  Takie sieci funkcjonują w Europie Zachodniej do dziś, przewożąc nawet kilkadziesiąt % ładunków masowych.
  Tyle że budowano je wtedy, gdy nie było jeszcze EKOLOGÓW.
  Jakieś 300- 200 lat temu.

 49. Wiesiek 59
  13 stycznia o godz. 13:26
  „Przekop Mierzei Wiślanej z pewnością godzi w interesy rosyjskie i niemieckie więc… Komisja Europejska zażądała od Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej raportu na temat oddziaływania inwestycji na środowisko!”
  To napisałeś ty, wiec ponawiam pytanie ;
  W jaki sposób przekopanie Mierzeji Wiślanej godzi w niemieckie interesy ?

 50. Dzięki Armii Czerwonej trafił się prezent Odra. I co z tego kiedy nie ma pomysłu jak cywilizować szlak wodny. Łatwiej wykopać Kanał Panamski -bis Północy. Też widoczny z kosmosu. Tak sobie myślę co będą transportować chyba urobek z ciągłego pogłębiania. To nie jest głupie a nawet sensowne. Jak odgarnianie śniegu.

 51. Na Mazurach istnieje świetnie zachowany system kanałów , ma on ale przedewszystkim znaczenie turystyczne , dla przewozu towarów kanały te ze względu na swoje umiejscowienie, z dała od ośrodków gospodarczych i przepustowość, nie mają znaczenia
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kanały_mazurskie
  Budowanie kanałów , tam gdzie niczego , oprócz tych kanałów nie ma , nie zawsze ma sens.
  To co byłoi sensowne w XIX wieku , nie zawsze musi mieć oplacalne XXI wieku.

 52. Mauro Rossi 13 stycznia o godz. 17:03 Zaczepka? No to w przyszłym roku będziemy zbierać na zrzędliwych blogowiczów w wieku podeszłym. W zasadzie Owsiak powinien częściej zbierać na ludzi starych, który NFZ w w dupie. Ludzie kupują, że ta zrzutka to promil potrzeb służby zdrowia i oczywiści w domyśle, że można by się bez tego obejść. Po pierwsze więcej niż połowa tych pieniędzy pochłaniają płace i nieruchomości (szpitale, przychodnie itp.), potem idą lekarstwa a na koniec specjalistyczny sprzęt. I w tym ostatnim udział Orkiestry w sprzęcie już nie jest w promilach. To należy wiedzieć, jak się chce zabrać głos. A jak nie chcesz dawać na Orkiestrę, to nie dawaj, trudno. Może wspomożesz inną organizację? Powiedz jaką i ile dajesz. Ja przeznaczam 1% swoich dochodów (nie myl z 1% odpisu od podatku), z mojego i żony konta. Daję tym do których mam zaufanie.
  Pozdrawiam i zdrowia życzę.

 53. @ Wiesiek
  Tyle, że kraje zachodniej Europy sieć szlaków wodnych mają od dawna. Szlaki w Polsce, budowane na początku XIX wieku są wąskie i płytkie, nie nadają się dla większych jednostek. (oprócz Odry i częściowo Wisły ) Trzeba by to wszystko budować w zasadzie od nowa.
  W czasach, gdy w Europie regulowano rzeki nikt nie zdawał sobie sprawy z długoterminowych skutków zmiany stosunków wodnych. Na dzień dzisiejszy użeglownienie rzek, oprócz budowy stopni wodnych musiałoby być uzupełnione zwiększoną retencją w dopływach oraz budową kanałów nawigacyjnych pozwalających zachować najcenniejsze przyrodniczo odcinki rzek co wygeneruje dodatkowe koszty.
  Wątpię, czy w ogóle ktoś takiej analizy ekonomicznej w Polsce dokonał.

 54. Mad Marx
  13 stycznia o godz. 17:57

  „Jeżeli przekop Mierzei Wiślanej ma przynieść tak wspaniałe korzyści gospodarcze (…) to czemu jeszcze nikt nie wpadł na pomysł powołania komercyjnego konsorcjum w celu zrealizowania tej inwestycji”?

  To nie Kanał Panamski. 🙂 Kiedy byłbyś ciężko i przewlekle chory (czego ci nie życzę ― przeciwnie życzę ci zdrowia i stu lat życia), to nie poszedlbyś przecież do prywatnego Lux Medu tylko do NFZ.

 55. Mad Marx 13 stycznia o godz. 17:34 To prawda, powodów jest kilka. Ten ubój gospodarski o którym napisałem, liczy w niektórych przypadkach po kilkadziesiąt sztuk rocznie. Przy uboju gospodarczym nie musi być weterynarza. Co zawiezie taki cwaniaczek do zbadania? Można się tylko domyślać.
  Ja akurat mam w rodzinie kogoś takiego, hodującego prosięta. To jest jego 70% dochodu, więc nie może sobie pozwolić na zaniedbanie. Poza tym, odbiorca prosiąt jest czujny.

 56. BWTB
  13 stycznia o godz. 18:26

  „W zasadzie Owsiak powinien częściej zbierać na ludzi starych, który NFZ ma w dupie”.

  On zbiera na sprzęt (co roku cięszą się z tego jego firmy medyczne), kórego w szpitalach jest już od metra. A brakuje pielegniarek i to jest obecnie newraligczne dla jakości leczenia i wygody pacjentów.

 57. Mauro Rossi
  Polskie czarownice i socjalistki ( dzisiaj setna rocznica zamordowania Rozy Luksemburg ) uczace nasze dzieci domagaja sie podwyzki placy o tysiac zlotych miesiecznie, bo za 1700 zl nie da sie zyc .
  Jesli wladze sie nie zgodza, to wiosna nauczyciele przestana uczyc.
  https://www.rp.pl/RZECZoPOLITYCE/190119884-Urszula-Wozniak—Nauczyciele-przygotowuja-sie-do-strajku.html

  Neoliberalowie z POPiS powinni sprowadzic 700 tysiecy filipinskich lamistrajkow.

 58. Na chorujących katolików Owsiak nie starczy. To kara boska za grzechy. Tak sobie myślę,że wystarczy nie kraść a zdrowie wróci. Z bożą pomocą.

 59. A jednak funkcjonuje ?
  Prawosławie zdrowia też nie gwarantuje. Co czwarty Rosjanin umiera za nasze grzechy, przed osiągnięciem 55 roku życia.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-w-rosji-25-proc-mezczyzn-umiera-przed-55-rokiem-zycia,nId,1098074

 60. Daniel Passent: „No więc mamy nasz Irangate”. Chodzi o nasze stosunki z USA, z Unią Europejską, z Izraelem, a także z Iranem, który zareagował nerwowo. Czy rząd polski rozważył wszystkie „za i przeciw” – nie jest pewne”.

  Pan redaktor Passent znów po stronie perskich ajatollahów i przeciw „wielkiemu szatanowi”. Jak w czasach komunistycznych. Nie brzmi to sentymentalnie, nie przywołuje na myśl starych numerów („Polityki”)? W dodatku pojawiają się u autora („aresztowano z hukiem chińskich szpiegów”) inne objawy ― skośne oczy.

 61. Wiele osób odebrało ten wpis „jako szukanie sensacji na poziomie brukowca”. Głos zabrał też sam „zdemaskowany”. „Obawiam się jednak, że poglądy prapradziadka raczej by się prawicy nie spodobały. W okolicach roku 1905, czyli wtedy, gdy prawica wdzięczyła się do caratu, prapradziadek działał (m.in. z Edwardem Abramowskim) w mocno lewicowym Polskim Związku Ludowym. Regularnie pisywał do antyklerykalnego Zarania, zwalczał ciemnotę, zajmował się popularyzacją nauki. Był organizatorem spółdzielczości, jednym z założycieli Społem. Jednym słowem, według dzisiejszej nomenklatury – „lewak” – napisał w komentarzu Adrian Zandberg.
  https://www.salon24.pl/newsroom/925052,wydalo-sie-kim-sa-przodkowie-adriana-zandberga-szef-razem-poglady-prapradziadka-raczej-by-sie-prawicy-nie-spodobaly
  ========

  Zandberg skażony genetycznie…..
  Bardzo mi się ta skaza podoba, mam podobną….

 62. Z dystansu
  13 stycznia o godz. 18:54

  Czy ta nadumieralność, jest z punktu widzenia ekonomicznego, dobra czy zła?
  Zrobił swoje- dzieci, intensywnie popracował, może odejść przed emeryturą.
  90 letni emeryt, to KOSZT!!!.
  Naucz się kalkulować.
  Podstawa ekonomii,,,,,

 63. Godzina 18:30 rozpoczyna się 15′ kronika TVP III . Ostatnie 30 – 40 sekund na fotki z ulicy o WOŚP z lakonicznym komentarzem . Dodatkowe tego dnia 5 minut poświecono na wyjazd młodzieży do Panamy na spotkanie z papieżem Franciszkiem I .Ma tam tez czekac „DAR MŁODZIEŻY ” z okazji 100 lecia Niepodległości .
  Dodaje , że ten piękny żaglowiec został zbudowany w Polsce w 1982 r Bliźniacza jednostka „MIR ” pływa pod rosyjską banderą …..
  ps .
  Jutro kolejna rocznica zatonięcia promu „Heweliusz” k. Rugii – 55 ofiar

 64. Mad Marx
  13 stycznia o godz. 18:29

  Barka 1500 DWT, musi mieć 3 m wody pod stępką.
  To jakieś 40-50 TIRów, napedzanych jednym silnikiem wolnoobrotowym.
  Ekologicznie…..

  Po niemieckich i holenderskich kanałach, smigają barki o ładowności 4 000 DWT.

  Po Szwajcarii-dla odmiany- smigają pociągi wyładowane TIRami.
  Jak już bierzemy się za ekologię, to z sensem.
  Transport wodny i kolejowy jest bardziej ekologiczny niż drogowy.

 65. @Mauro Rossi
  13 stycznia o godz. 18:32
  No dobra mądralo to zapytam wprost-
  Byłbyś gotów zainwestować własne pieniądze w ten przekop? Bo ja nie. Ale jeżeli znajdzie się odpowiednio liczna grupa chętnych to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie konsorcjum, chociażby oparte na kapitale drobnych inwestorów powołać. Dało się wybudować kopię Bazyliki Św Piotra w Licheniu to powinno się i dać wykopać kanał tym bardziej, że inwestorzy mieliby potem dywidendę od interesu.
  No chyba że interes jest wątpliwy…..

 66. Wiesiek
  Twoja rosyjska kalkulacja jest oczywiście słuszna , Jeszcze bardziej patryjotyczne byłoby , jakby pili z akcyzą zamiast samogon.

 67. Znalazłem, przypadkowo, taki tytuł gazetowy:
  „Znany aktor narozrabiał.Napił się wódki i się zataczał.”

 68. SŁOWIANIN STANISŁAW
  13 stycznia o godz. 18:21

  Dzięki Armii Czerwonej trafił się prezent Odra. I co z tego kiedy nie ma pomysłu jak cywilizować szlak wodny.

  To z tego, że na Odrę pomysł miał PRL i go realizował. Podobnie było z Wisłą i innymi głownymi ciekami wodnymi. Dzisiaj nie ma pomyslów, mają być, ale nie będą.

 69. wiesiek59
  13 stycznia o godz. 17:48

  Wiesiu, nie kręć, tylko konkretnie odpowiadaj na pytania w sprawie tez jakie postawiłeś.

 70. Mauro Rossi
  13 stycznia o godz. 18:56
  Daniel Passent:….. …. W dodatku pojawiają się u autora… … inne objawy ― skośne oczy.
  Mauro Rossi
  10 stycznia o godz. 21:20
  Schopenhauera w młodości czytywałeś, przyznaj się. Pisze on w „Erystyce”, że w przypadku braku argumentów atakuje się ad personam.
  Chyba tylko Alzheimerem da się to uzasadnić. ;–)

 71. Ministerstwo Głupich Kroków było zapewne inspiracją pisowskiej wersji tzw.dobrej zmiany. Tak sobie myślę o niewolniczej manii licencjonowania partyjnych doktryn np.Polexit.

 72. Polskie Palermo.
  Nożownik na scenie podczas finału WOŚP w Gdańsku. Nieoficjalnie: Dźgnął prezydenta Pawła Adamowicza.
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24359849,nozownik-na-scenie-podczas-finalu-wosp-w-gdansku-nieoficjalnie.html#s=BoxOpMT

 73. zezem
  13 stycznia o godz. 20:07
  🙂
  Mnie się wydaje, że Passent ma więcej poczucia humoru niż ty.

 74. Mauro Rossi >godzina 17:56 ?
  To NIE Cyrk nad Odrą – Chciałbyś by w sutannach żebraczych prosto trafiło do kościoła – to miasto jest organizatorem . SZLAG WAS w Pisie trafia ze taka organizacja tyle lat funkcjonuje z Jurkiem Owsiakiem . Nawet pojawił się jeden wóz pancerny i stanął nad brzegiem Odry – ktoś dal mu zezwolenie na wyjazd z koszar. Co za niesubordynacja !
  Ta wasza propaganda w TVP doprowadzi WAS do upadku czego jak wiesz serdecznie
  życzę .

 75. Tanaka
  13 stycznia o godz. 19:51

  Po pierwsze.
  Z byle kim nie przechodzę na ty.
  Po drugie.
  Insynuacje zachowaj dla innych.
  Ten poziom dyskusji mi nie odpowiada.

  Znajdź mój wpis mówiący o niemieckich interesach, albo nie pieprz głupot.
  Czytanie ze zrozumieniem, to sztuka zdaje się ci niedostępna.

 76. Z dystansu
  13 stycznia o godz. 19:4

  +Chłopcze….

  Pijam Okocim, albo rum
  Zdrowy rozsądek cenię.
  Nie istnieje nic, poza rachunkiem ekonomicznym.

 77. Mauro Rossi
  13 stycznia o godz. 20:30
  Już Schopenhauer mówił , jak nie urok to sr…czka.
  Innymi słowy zabawa na 102 jak się czyta twoją ekwlibrystykę.
  Z ciekawością czekam na dalsze twoje wpisy. ;–)

 78. wiesiek59
  13 stycznia o godz. 20:33

  Okłamujesz blogowiczów wciskając im kit z własnej głowy w sprawie przekopu. Sprawdzam Twoje pieprzenie, a Ty tchórzliwie spieprzasz w wykręty.
  Po raz kolejny wzywam Cię do rzetelnej odpowiedzi.

 79. wiesiek59
  13 stycznia o godz. 20:33

  Tanaka
  13 stycznia o godz. 19:51

  Po pierwsze.
  Z byle kim nie przechodzę na ty.
  Po drugie.
  Insynuacje zachowaj dla innych.
  Ten poziom dyskusji mi nie odpowiada.
  Znajdź mój wpis mówiący o niemieckich interesach, albo nie pieprz głupot.
  Czytanie ze zrozumieniem, to sztuka zdaje się ci niedostępna.

  ADHD !!

  Przeszedłeś sam siebie,
  z góry na dół i z powrotem.

 80. wiesiek59
  13 stycznia o godz. 19:11

  Barka 1500 DWT, musi mieć 3 m wody pod stępką.

  Pleciesz, nie żadne 3 metry.

 81. @Pan Rossi

  Dramatyczny akord w Gdańsku. Zeitegeist.

  Wielka Orkiestra zebrała już cały miliard złotych przez te wszystkie lata, czyli około 27zł od statystycznego Polaka. Przez 27 lat… Dużo to czy mało filantropii ludzkiej – malutko! Przez 27 lat to malutko. Statystyczny Polak dał 27zł przez 27 lat na Orkiestrę, na ratowanie.

  Persowie – poznałem aż kilku na swoim szlaku – wielka kultura, cudowni ludzie…

 82. PS. Errata: Zeitgeist – żeby nie być posądzonym o nieliterówkę

 83. Tanaka
  13 stycznia o godz. 20:47

  Dalej nie podajesz źródła swych insynuacji.
  Wpis i godzina.
  Nie lubimy się, więc nie komentujmy własnych wpisów.
  Nie bawi mnie nawalanka z byle kim, nie mającym żadnych argumentów merytorycznych.

 84. adam100
  13 stycznia o godz. 20:49

  Łepek, trzymaj się z daleka.
  Poziom underground reprezentujesz- jak dla mnie.

 85. wiesiek59
  13 stycznia o godz. 21:06
  Poziom underground reprezentujesz- jak dla mnie.

  Hahaha

  Po polskiemu ty dla mnie ?
  baran, czy kto taki?

 86. Temat zadany przez Gospodarza, wydaje się dość jasny, Polka w układzie geopolitycznym. Nasza rola w Irangate.
  Jakoś nie widzę sensownych wypowiedzi na ten temat.
  Jak nasza polityka zagraniczna się w to wpisuje?

  Jakieś poglądy, szanowni blogowicze?
  Nie widzę….

 87. Oj co to się porobiło no starość nawet i Tanaka zgłupiał.

 88. Mauro Rossi
  godzina 20:28
  jest godzina 21:25 z telewizji TVN24 wiem o tym ataku .
  Mnie szokujesz ,że już o godzinie 20:28
  piszesz komentarz
  ” Polskie Palermo ” żadne Twoje interpretacje mnie nie interesują .
  Żegnam Mauro Rossi na zawsze – i uszanuj moją wolę

 89. @

  Brakuje mi tejota.
  Gdzie się podziewasz?
  Pozwól ze przypomnę Twoją wnikliwość obserwacji:

  tejot
  1 listopada o godz. 20:12
  Wieśkowa mowa – analog afazji, komunały, banały, truizmy, neologizmy, plon z posuchy, lep na muchy.

  tejot
  4 listopada o godz. 20:31
  Wiesiek zdolny uczeń Leppera.
  Buracki mizoginizm.

 90. Mauro Rossi 13 stycznia o godz. 18:35 To co, Orkiestra ma zbierać na pielęgniarki? Puknij się człowieku w czoło. Politycy wszystkich opcji boją się podnieść składkę zdrowotną. Wolą bredzić o tym, jak się pochylają nad losem narodu (N). Kto by wybrał polityków podnoszących podatki?

  Teraz jednak twoje głupoty muszą zejść z planu. Jakiś szajbus ugodził Adamowicza nożem i jego stan jest ciężki. Podobno prezydent się za niego modli. Dobrze że są jeszcze lekarze i szpitale, bo po modlitwie można by tylko zamawiać pogrzeb. I nie mówcie Adamowiczowi, że się ktoś za niego modli, bo mu się pogorszy. Warto na chwilę włączyć TVP 1. Czekam, aż oskarżą Owsiaka o terroryzm, a Tuska o podżeganie do zbrodni.
  @MR złóż aplikację do tej firmy. Przyjmą cię z otwartymi łapskami.

 91. Smutny, bardzo smutny wieczór.
  To jest tak jak obywatele nie mają szacunku do siebie i władzy, a przecież jakaś władza zawsze będzie i ktoś obok człowieka też.
  Politycy pomyślcie, po co wam te bratobójcze kłótnie?
  Piszę POLSKA i nie ważne jak sobie numerujecie, jakie przymiotniki dostawiacie, to zawsze niszczycie dobre imię POLSKI

 92. Na rynku pracy jest bardzo żle a będzie jeszcze gorzej.

  https://www.rt.com/news/448524-ai-jobs-future-robot/

 93. wiesiek59
  13 stycznia o godz. 21:27
  napisał:

  Temat zadany przez Gospodarza, wydaje się dość jasny, Polka w układzie geopolitycznym. Nasza rola w Irangate.
  Jakoś nie widzę sensownych wypowiedzi na ten temat.
  Jak nasza polityka zagraniczna się w to wpisuje?
  Jakieś poglądy, szanowni blogowicze?
  Nie widzę….

  ________________

  Polityka zagraniczna jest zbyt wielowątkowa i utajniona… Trudno zająć inteligentne stanowisko gdy…

  Wielka Orkiestra powinna co miesiąc, a nie co rok, wynika z moich przemyśleń. Zebrano by wtedy kilkanaście złotych rocznie od Polaka, co bardzo odczułyby szpitale, a duch filantropii stałby się mniej odświętny, a bardziej powszedni w takim trybie. Choć nadal odświętny bo to jednoczenie się co miesiąc byłoby nie mniej fajne niż co rok.

 94. Wszyscy w domu.

  Jeśli wpis. red Passenta trafnie diagnozuje przedmiot ministrantury, to należy uzupełnić, że są to Ministerstwa Nonsensu Rzeczypospolitej.
  Komenarze na blogu dowodzą, że Rzeczypospolita w tym przedmiocie to naprawdę łącząca wszystkich wspólna sprawa.
  A więc wszyscy w domu.

  O meritum pisałem pod poprzednim tematem:
  Perskie dywany – ostatnia okazja, bo w likwidacji.
  Czy można połączyć szystkie interesy wrogów Polski pod jedną przykrywką dywanu?
  Oczywiście, dla piss to jak spłynąć po ścianie wspólnego domu w bramie, nie budząc ciecia.
  Wystarczy rozwinąc prowokacyjnie perski dywan Trumpowi w sercu Warszawy i mamy komunizm ruski plus ajatollachów islamskich połączonych wspólnotą chętki napaści na Polskę.
  Gdyby jeszcze zawinąć w dywan Trumpa i pozostawić tu, na polu walki, uratowalibyśmy znów świat od trzech zaraz na raz.
  Nie szkodzi, że Warszawa legnie w gruzach, zbudujemy se nową, centralną, pod Mszczonowem, łączącym na tę okoliczność w nazwie dzieło zemsty z wywołującymi ją szczynami prowokatorów z piss.

  – – –

  @ olborski
  Płachty wstydu czerwone: bo na byka? Ewolucyjna estetyka…

  @ mag
  Żabka przeżabkowała Marysię medyczną, ale i tak jej odloty to tylko zaloty…

 95. Jurek Owsiak i T.Rydzyk – nie wiem czy zauważyliście – bardzo podobnie przemawiają, komunikują się z ludźmi: obaj charyzmatycy!!

 96. Nic nie można przewidzieć, powiedziała moja żona, i muszę się z nią zgodzić.
  Napisałem przy poprzednim zagajeniu pogodny komentarz o 27. FINALE WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY i nie spodziewałem się krytyki, ale ona była, i to z mało spodziewanej strony.
  Dzisiaj gdy tylu ludzi i dzieci cieszyło się z efektów zbiórki na potrzeby bazy szpitalnej dla tych dzieci i osób starszych, młody 27. letni napastnik dokonał zbrodni nie tylko na prezydencie miasta Gdańska, ale milionach ludzi dobrej woli, darczyńców na całym świecie.
  Ta wyjątkowa zbrodnia, o globalnym zasięgu powinna zostać potraktowana niezwykle poważnie

 97. @ls42

  Masz rację. Niezwykle poważnie muszą również podejść do tego służby ochrony władz samorządowych i państwowych. W relacji gdzieś czytałem że napastnik został natychmiast obezwładniony – dziennikarzowi nie przeszkodziło tak napisać mimo że jest film z przemawiania napastnika do mikrofonu po dokonaniu ataku…

 98. „Prezydent Gdańska P. Adamowicz zaatakowany nożem na scenie WOŚP w Gdańsku. J. Kaczyński, ty wyzwolicielu narodowego jadu i podziałów, ty siewco nienawiści, jesteś odpowiedzialny za tą i inne agresje w naszym społeczeństwie”.
  — napisał na Twitterze płk Adam Mazguła (pozbawiony resortowej emerytury).

 99. BWTB
  13 stycznia o godz. 21:42

  „I nie mówcie Adamowiczowi, że się ktoś za niego modli, bo mu się pogorszy. Warto na chwilę włączyć TVP 1. Czekam, aż oskarżą Owsiaka o terroryzm, a Tuska o podżeganie do zbrodni”.

  Homo sapiens nie zawsze brzmi dumnie.

 100. wiesiek59
  13 stycznia o godz. 20:37

  „Pijam Okocim”.
  Też czasem, teraz to chyba najlepsze polskie piwo.

 101. Faktycznie z ochroną w Gdańsku było nie teges, oszczędnościowo. Sprawca po zaatakowaniu nożem Adamowicza szalał na scenie przez 40 sekund.

 102. satrustequi
  13 stycznia o godz. 22:24

  „Jurek Owsiak i T. Rydzyk – nie wiem czy zauważyliście – bardzo podobnie przemawiają, komunikują się z ludźmi: obaj charyzmatycy”.

  Jeden jest spokojny, drugi ma ADHD, jeden ma liczne „zbrodnie na sumieniu” drugi jest święty, który ― a to zależy od punktu widzenia i preferencji politycznych. Jednak prawda nie leży pośrodku, tylko tam gdzie leży.

 103. Waldemar 13 stycznia o godz. 19:08 przypomina: –Jutro kolejna rocznica zatonięcia promu „Heweliusz” k. Rugii – 55 ofiar

  Waldemarze, czy fakt, że Polsce codziennie z racji wypadków na drogach i w rezultacie popełnianych samobójstw traci życie tylko nieco mniejsza liczba ludzi jest równie poruszający?

 104. Redakcja „Krytyki Politycznej” stwierdziła, że atak na Adamowicza to konsekwencja mowy nienawiści obecnej w debacie publicznej. – Mowa nienawiści zamienia się w końcu w otwartą przemoc. Ostrzegaliśmy my, ostrzegało wielu innych. Zamach na prezydenta Adamowicza potwierdza najgorsze obawy na temat stanu polskiej debaty publicznej – napisano na twitterowym profilu pisma. „Krytykę Polityczną” skrytykowali za to niektórzy dziennikarze. – Co za bzdury! Nic nie wiecie, nie znacie zamachowca, ale już wydaliście wyrok. Nie znoszę PiS, uważam ich za zagrożenie demokracji, ale gówno wiecie o okolicznościach ataku, co nie przeszkadza wam wydawać wyroków. Inteligencja polska, do cholery… – skomentował Kamil Durczok z Silesion.pl. Nie ferujcie wyroków. Nie bądźcie jak „Krytyka Polityczna” – napisał Tomasz Żółciak z „Dziennika Gazety Prawnej”. – Po co nam policja, skoro mamy „Krytykę Polityczną”. Nieładnie – stwierdził Piotr Pałka. – Nie za wcześnie na oceny? Przecież motywacje sprawców mogą być przeróżne – napisał Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Jeszcze konkretniejszą sugestię wyraził Piotr Szumlewicz, przewodniczący mazowieckich struktur OPZZ, jako publicysta związany m.in. z „Bez Dogmatu”, Lewica.pl, Interia.pl i „Dziennikiem Gazetą Prawną”. – Bandyta nienawidzący opozycji nazywanej totalną poważnie potraktował chwalone przez władze hasło zabijania wrogów ojczyzny – napisał Szumlewicz.

  https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/pawel-adamowicz-zaatakowany-nozem-krytyka-polityczna-wielgucki-i-szumlewicz-krytykowani-za-wpisy

 105. Szanowni Państwo.
  Dobrze, że trwająca tu dyskusja daje okazję by powstrzymać się od komentarzy nad atakiem ewidentnie szaleńca i wikłania tego w konteksty.
  Jedynym na miejscu kontekstem reakcji jest jak sądzę nadzieja na pełny sukces Adamowicza i lekarzy walczących o Jego życie.
  I tego właśnie z całego serca Mu i im życzę.

 106. Mauro Rossi 13 stycznia o godz. 22:54 ocenia: –Jeden jest spokojny, drugi ma ADHD, …

  Mauro, a mógłbyś uszczegółowić? – bo ja pamiętam taki film sprzed lat z Dworca Centralnego, kiedy ten obleśny gnom z Torunia rzucił się z łapami do bicia jakiegoś osobnika. Już nie pamiętam o co chodziło ale mam ten obraz w oczach a wuj Alojz A. jeszcze mnie nie dopadł. To który ma to ADHD?

 107. legat
  13 stycznia o godz. 23:06

  „To który ma to ADHD”?
  Sam oceń.

 108. Warto zajrzeć na stronę w polityce.pl/debata w Polsce.
  Cytuję: „- wosp – jest symbolem III RP. Ostra dyskusja na antenie telewizji wPolsce.pl. WOSP jest symbolem III RP. Dlatego jest tak broniona – mówił Ryszard Makowski na antenie Telewizji wPolsce.pl.
  Goście programu Piotra Barełkowskiego komentowali sprawę finału WOŚP.
  Jacek Karnowski porównał WOŚP do pochodu pierwszomajowego.
  ‚Irytowała mnie niesłychanie w czasach poprzedniego rządu. Widziałem w niej pochód pierwszomajowy R.P. Każdy musiał się pokazać, każdy musiał dać. Dużo fałszu w tym wszystkim. (…) Owsiak wyrósł dlatego, że wtrącał się do polityki. Był narzędziem pewnych sił. I tu jest fałsz gdy mówi , że chodzi tylko o dzieci, a potem wszyscy widzą, że nie chodzi tylko o dzieci’.
  Ryszard Makowski mówił m.in. o swego rodzaju szantażu moralnym
  przy okazji finałów WOŚP. ‚Ta Orkiestra doszła do takiego momentu, że albo dajesz dziecku, albo jesteś nikim, albo jesteś człowiekiem wyzutym z zasad. Jurek Owsiak w pewnym momencie puścił lejce’.
  Jacek Karnowski: ‚Zbudowano mechanizm ostrego szantażu’.
  Maciej Maciejowski (Stowarzyszenie Skuteczni): ‚Nie ma już ani ostrego szantażu, ani wielkiej machiny promocyjnej. Media publiczne już w tym momencie Orkiestry nie promują. Przeszła sobie do TVN’.”
  Radzę zajrzeć do pełnego zapisu wPolityce.pl.

 109. danielpassent
  13 stycznia o godz. 23:48

  Natrafiłem na wPolityce.pl taki tytuł:

  „Owsiak oskarża, internauci komentują. „Adamowicz w stanie krytycznym, a on nie przerwał tego cyrku i dalej licytuje”.

 110. @ … @
  Radzę się zastanowić do czego prowadzą wzajemne napaści. W takiej chwili.
  I o czym, co i o kim to świadczy.

 111. Gekko
  14 stycznia o godz. 1:02

  @ … @
  Radzę się zastanowić do czego prowadzą wzajemne napaści. W takiej chwili.
  I o czym, co i o kim to świadczy.

  Buc jest bucem?

 112. Myślę że Polacy wstrzymali oddech czekając dobrą wiadomość, niezależnie od swoich sympatii politycznych. Bardzo współczuje bliskim z powodu tych dramatycznych przeżyć,

 113. koleżeństwo niezależnie od powagi sytuacji obrzuca się wyrazami. Mogę zrozumieć, też czasami nie wytrzymuję ale gdyby tak się przez chwilę uspokoić się i przypomnieć że jesteśmy śmiertelni; tu podziękuję przepoczwarzonemu @worm100 który przez chwilę wyglądał jak śliczny opalizujący chrząszcz, dopóki wiersz Tuwima się nie skończył słowami:
  „A w sadzie cicho, cicho… „

 114. blackley 21:27, pozostańmy przy poezji (fragment)
  „…Z czasem wszytko przemija, z czasem bieżą lata,
  Z czasem państw koniec idzie, z czasem tego świata.
  Za czasem ustawa dowcip i rozum niszczeje,
  Z czasem gładkość, uroda, udatność wiotszeje.
  Z czasem kwitnące łąki krasy ostradają,
  Z czasem drewa zielone z liścia opadają.
  Z czasem burdy ustają, z czasem krwawe boje,
  Z czasem żal i serdeczne z czasem niepokoje.
  Z czasem noc dniowi, dzień zaś nocy ustępuje,
  Czasowi zgoła wszytko na świecie hołduje…”

  Ps. zachowałabym całość dla ciebie ale nick masz taki paskudny

 115. jeszcze @Symetryczny, ten fragment łączy podwójna pasja: ogrody i polityka, chociaż wiem że preferujesz inne kwiaty:
  ” Najbardziej interesująca historia związana jest z odmianą Peace. Róża ta została wyhodowana przez François Meillanda w roku 1941 lub 1945, a rozbieżności w datowaniu wynikają z faktu, że rejestrację uniemożliwiły wydarzenia wojenne. Zarejestrowana została tuż po zakończeniu wojny i stąd nazwa Peace. Kiedy w 1952 r. podpisywano w San Francisco Kartę Narodów Zjednoczonych, każdy delegat otrzymał gałązkę tej róży. W Stanach Zjednoczonych sprzedano 50 mln krzaków tej odmiany, a na świecie drugie tyle. American Rose Society wybiła specjalnie dla niej Złoty Medal.”
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/skad-sie-wzielo-20-tysiecy-roz/
  aha, w tę stronę skierował mnie @Wiesiek59, chociaż na całkiem inny temat.

 116. Odruch Pawłowa u Pawłowicz. Ale u katolickich polityków to normalne. Mamy rok Świni. Winią Szatana lub Tuska. Pisowska medialna szczujnia zbiera owoce. Kibolstwo stadionowe czy polityczne oraz religia w szkołach. Czyli Sodoma i Gomora w parafiach. Nożownik trafi na ołtarze tzw.wyklętych wszak walczy z komuną przez miedzę. A KK milczy jak w czasie okupacji. Tak sobie myślę skąd tyle chamstwa w kraju pewnego papieża. za Zdradzieckie mordy ! i inne literacki Nobel. Prezydent sam sobie winien. To już ćwiczyliśmy na blogu. Życzę świeckiego powrotu do zdrowia. Darujmy sobie modlitwy. To chleb powszedni pisowskich hunwejbinów. Z marnym skutkiem.

 117. Mdlosci:

  Gdy ktos kiedys zapyta jaki byl stosunek Polityki do agresji na Irak, do udzialu polskiego prezydenta ( A.Kwasniewskiego) i premiera ( L.Millera) w torturowaniu jencow wojennych w Kiejkutach odpowiedz bedzie mogla byc tylko jedna: no jak to, przeciez pisal o tym oburzony Daniel Passent. W 2019!

  Polityka przymierzala sie nawet do wywiadu z A. Kwasniewskim na ten temat!

  marcin.lazarowicz

 118. Czy jesli zaplata za polski udzial w nagonce na Persow bedzie zobowiazanie USA do Fort Trump to bedzie to oplacalny interes czy nie?

  Wszystko ma byc na stole polozone i widoczne dla publicznosci by mozna bylo polityke ( zagraniczna) ocenic? Moze decyzje o Fort Trump oglosic podczas wspomnianego szczytu? To dla tych co maja ( jak p. Passent) watpliwosci co do efektywnosci polskiej polityki zagranicznej.

  Ktos sie pytal czemu takie zblizenie z USA? Po to by nie byc zdanym na wroga wspolczesnej Polsce EU, Francje, Niemcy.
  Po to by w polityce wschodniej nie stawac samotnie przeciw interesom Rosji+ Niemiec.
  By znow nie walic glowa o sciane.

  Tez

  Kierowanie sie slusznoscia to podstawa dzialania polityka?
  Przypatrzcie sie panstwo relacjom pol- USA i odpowiedzcie czemu tak nie jest?
  Czemu Kiejkuty, agresja na Irak i inne gesty poparcia wobec Izraela?

  ml

 119. Czy jesli prokuratura badajaca sprawe ataku na p. Adamowicza zapyta sie o jakosc zabezpieczenia imprezy WOSP przed przemoca/ terrorem itp to podniesiecie, szanowni komentatorzy, larum ze to atak na p. Owsiaka?

  Ten ostatni ma chybs wewnetrzny immunitet? Szerszy od sedziowskiego i poselskiego?

  Na miejscu Kaczora zostawilbym sprawe prokuraturze i czasowi. Ustswodawstwo w kwesii NGO moze przeprowadzone, ale to przeciez duperela wobec znacznie wazniejszych spraw. Odciecie od panstwowej kasy powinno na dzis wystarczyc.
  Wystarczyc by zostali ci co maja rzeczywiscie cos spoleczenstwu do zaproponowania.

 120. Powstanie Izraela było błędem. Pisowskimi rękami montowana jest wyprawa krzyżowa na Iran. W interesie Żydów czy Izraelitów. Tak sobie myślę,że ONZ zaczyna przypominać Radio Erewan. Czyli do kasacji.

 121. Pan Mad Marx

  “Jeżeli przekop Mierzei Wiślanej narusza interesy jakiegoś kraju to tym krajem jest Polska. Wydamy mnóstwo pieniędzy na inwestycję nikomu i do niczego niepotrzebną.”

  To podobna argumentacja jak ta przeciw peronowi we Wloszczowej czy lotnisku w Baranowie.
  Sam na pana miejscu przestalbym sie golic boo to narusza rownowage, jest ingerencja w srodowisko, o kosztach nie wspominajac.

  ml

 122. mag
  12 stycznia o godz. 14:09

  Nieustajaca felczerka z kompleksami psycholozki……

  Krytyka Mag jest palnieciem glupstwa: Czyli Mag do kwadratu…….

  mag
  13 stycznia o godz. 0:10
  żabka konająca
  g.23:53
  Nie tak ostro, żabciu. Zastanów się chwilę, zanim palniesz głupstwo.

  Skad sie biora kompleksy Mag?

  mag
  13 stycznia o godz. 12:46
  olborski
  Ponawiam moją prośbę. Jeśli cytujesz moje słowa i je komentujesz, zwracaj się do mnie, a nie ” w powietrze”. Czy mój nick Cię parzy lub gryzie?
  Nie stosujesz tej dziwnej maniery, zwracając się np. do @adama100 po imieniu, czyli po nicku.

 123. ls42
  11 stycznia o godz. 13:13

  Zatrudnil sie sam na stanowisku rasisty blokowego….

  Chyba Gospodarz zatrudnił na stanowisku moderatora jakiegoś obcokrajowca, bo każdy opis nieszczęścia w naszym kraju z udziałem takiego delikwenta nie przechodzi, a przecież o pewnych wydarzeniach powinniśmy wiedzieć skoro ten potop nam zagraża

 124. mag
  11 stycznia o godz. 10:39

  Niedoinformowana Mag nie wie, ze w PRLu byla dostepna zachodnia prasa….
  O radiu rowniez zapomniala…….

 125. Jezyk i mowa zawsze poprzedzaly czyny………………………………………..

 126. Mauro Rossi 13:57 z poprzedniego wpisu.

  Udajesz głupiego ze nie wiesz o co żabce chodzi z tymi dziećmi na korytarzu.
  Więc wyjaśniam.
  Gdyby lekcja religii była na początku lub na końcu to dzieci żabci przyszłyby
  do szkoły o godzinę później albo wyszłyby godzinę wcześniej do domu
  i nie musiałyby siedzieć na korytarzu i się tłumaczyć a ty nie musiałbyś
  rżnąć głupa ze nie wiesz – już wolę jak obracasz kota ogonem.

  https://oko.press/uczniowie-zmuszani-do-chodzenia-na-msze-religia-wciskana-miedzy-lekcje-swiecka-szkola-2018/

 127. @adam100 13 stycznia o godz. 21:34
  Jeszcze raz podaje bo jest ciekawe i ostre jak brzytwa:

  NYT’s Thomas Friedman trashes Trump

 128. Żabka konająca 5:04.

  Zabciu masz racje ten nick jest bardzo paskudny i wredny na dodatek
  ale musimy poczekać aż gospodarz go zbananuie wtedy będzie nick ładny.

  https://www.youtube.com/watch?v=LcCGt7b7tuM

 129. @

  Przestępcza sekta PiS
  ochrania swoich ludzi, i pomniki.

  Bandyci, którzy zaatakowali Michała Tuska, zostali w nagrodę zatrudnieni w spółkach skarbu państwa.
  Bandyci którzy mieli zamordować Kwaśniaka – są na wolności.

  Afera KNF
  Afera SKOK
  Afera NBP

 130. @zetus1
  14 stycznia o godz. 8:59

  Dziękuje, oglądnąłem wczoraj, ale dopiero teraz dziękuję.
  Jak zwykle świetne.
  Niewątpliwie szykuje się rewolucja. Mięsa armatniego, nieprzebrane góry.
  pozdrawiam

 131. neospazmin
  „Nie zabijajcie nas !”

 132. neospazmin
  Twierdzi , że „kaczor” żywym okiem przygląda się temu , że Polska jest członkiem swojego wroga Unii Europejskiej i nic nie robi , żeby zmienić ten stan rzeczy .

 133. neospazmin
  Kto zapewnia bezpieczeństwo imprez publicznych w Polsce ?

 134. Stosunek „kaczora” i PiSu do NGO żywcem przypomina stosunek PZPRu do niezależnych od Partii , społecznych inicjatyw . „kaczorowi” marzy się PRL bis , w którym każda inicjatywa społeczna która nie wyszła od Partii, jest bezwzględnie tępiona .

 135. Pan z dystansu

  “neospazmin
  Kto zapewnia bezpieczeństwo imprez publicznych w Polsce ?”

  Organizator.

  ml

 136. @ Z dystansu
  14 stycznia o godz. 9:34
  neospazmin
  Kto zapewnia bezpieczeństwo imprez publicznych w Polsce ?

  Ciekawy jestem, jakiej się spodziewałeś odpowiedzi, od wielbiciela Misiewicza i Macierewicza?

 137. neospazmin
  Twierdzi , że skuteczność polityki PISu polega na tym , że po trzech latach polityki „kaczora” Polska jest o toczona przez wrogów w Europie, a pierwszy jej rzekomy przyjaciel znajduje sie tysiące kilometrów od Polski i nie ma z nią żadnych wspólnych interesów strategicznych.
  Jako największy sukces polityki PiSu jest utworzenie w Polsce „Fortu Trump”, nawet jakby taki powstał w Polsce , to ile jest warta Ameryka jako sojusznik właśnie widzimy w syryjskim Kurdystanie, gdzie Amerykanie jak weszli , tak wyszli a swoich sojuszników pozostawili na pastwę Rosji i Turcji.

 138. neospazmin
  Mylisz sie , bezpieczeństwo imprez publicznych zapewnia Policja .

 139. Pan z dystansu

  “Stosunek „kaczora” i PiSu do NGO żywcem przypomina stosunek PZPRu do niezależnych od Partii , społecznych inicjatyw . „kaczorowi” marzy się PRL bis , w którym każda inicjatywa społeczna która nie wyszła od Partii, jest bezwzględnie tępiona .”

  Na jakiej podstawie pan tak twierdzi?
  PAH? Caritas? Kola Gospodyn Wiejskich? ZASP?
  SARP? Ochotnicza Straz Pozarna?

  Problem powstaje wtedy gdy NGO zyje z panstwa.
  Gdy bez srodkow panstwowych/ samorzadowych nie jest w stanie realizowac celow do ktorych powolany.
  Gdy atakuje organy tego panstwa ( rzad chocby) to trudno by to panstwo lozylo na takie instytucje.
  Stad trudno byc niezaleznym bedac na garnuszku panstwa badz ssmorzadu.

  ml

 140. neospazmin
  Zamach na Adamowicza w czasie imprezy WOŚP jest efektem nienawistnej propagandy PIS względem opozycji i także wobec WOŚP, która jest symbolem oddolnej inicjatywy społecznej z IIIRP

 141. P z dystansu

  “neospazmin
  Mylisz sie , bezpieczeństwo imprez publicznych zapewnia Policja .”

  Prosze poczytac ustawe o imprezach publicznych.
  Organizator moze sie zwrocic do policji z prosba o pomoc, ale to on odpowiada za bezpieczenstwo.
  Policja moze okreslic minimalne warunki zapewnienia bezpieczenstwa podczas imprezy, ale ich wykonanie lezy po stronie organizatora. Prosze sobie przypominiec zeszloroczny Przystanek Woodstock i uzgodnienia jakie zostaly zawarte przed impreza.

  ml

 142. Jak na razie, napaści na polskich polityków, czy urzędników, można policzyć na palcach jednej ręki.
  Jak na 27 lat, to niewiele.
  U sasiadów z zachodu, można się doliczyć znacznie większej ilości takich aktów przemocy.
  Pod tym kątem, słabo się europeizujemy, co jest pocieszające…

 143. Pan z dystansu

  Pan Adamowicz to raczej nie opozycja tylko opozycja opozycji.
  Nie wiem jakie byly powody ataku i kto go dokonal.
  Pan wie?
  Patrzac na historie Polski ostatnich 3 lat to przemoc jest po stronie opozycji. To ona podsyca konflikt.
  Pan ktory splonal pod palacem kultury czy demonstracje antyrzadowe i ich przebieg to przyklady.

  ml

 144. neospazmin
  Państwo to nie jest prywatny folwark PiSu . Rządy przychodzą i odchodzą , a społeczeństwo pozostaje i akurat te polskie jest jednym z najmniejszą liczba organizacji społecznych i z najmniej zaangażowaną ludnosci , dlatego każda inicjatywa społeczna działająca zgodnie z prawem, jest godna poparcia państwa. Państwowe pieniądze są tak samo społeczne jak te organizacje społeczne , a nie własnością rządzących .
  „ Nie zabijajcie nas !”

 145. Poczynaniom Huaweia bacznie przygląda się Sojusz Pięciorga Oczu – porozumienie organizacji wywiadowczych USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Wszystkie te kraje zablokowały dostęp tej firmie do sieci 5G, wskazując na „zagrożenie bezpieczeństwa narodowego”. Donald Trump jeszcze w tym miesiącu może wydać rozporządzenie zabraniające używania amerykańskim firmom sprzętu Huaweia i ZTE (innego chińskiego giganta w technologii 5G).

  Czym więc jest światowa walka z Huaweiem i rugowanie go z kolejnych krajów? Czy w przededniu technologicznej rewolucji jesteśmy świadkami wojny wywiadów, która zdecyduje o losach świata? I gdzie w tym jest Polska? Możemy poruszać się w świecie domysłów, zbierać strzępy informacji i próbować składać je w większą całość. Wiele pytań, mało odpowiedzi, ale czas zacząć sobie zdawać sprawę z tego, że wizja świata z filmu „Matrix” nie jest tak odległa, jak mogłoby się wydawać. ©℗
  https://forsal.pl/artykuly/1391992,huawei-kontra-reszta-swiata-czyli-wojna-o-5g-kto-kogo-szpieguje-opinia.html

 146. Pan z dystansu

  “neospazmin
  Twierdzi , że „kaczor” żywym okiem przygląda się temu , że Polska jest członkiem swojego wroga Unii Europejskiej i nic nie robi , żeby zmienić ten stan rzeczy ”

  Alez robi!
  Tylko nie wszystko na raz!
  W tym roku odbeda sie wybory do parlsmentu europejskiego.
  Twierdze ze wywala w kosmos poprzedni uklad.
  Jaka bedzie rola Polski w tym nowym ukladzie?
  Mniejsza czy wieksza niz ta obecna? Jak pan sadzi?

  ml

 147. Pan z dystansu

  “Państwowe pieniądze są tak samo społeczne jak te organizacje społeczne , a nie własnością rządzących ”

  O jakiej NIEZALEZNOSCI NGO pan pisze skoro twierdzi pan ze pozostawanie na garnuszku panstwa jest oki?
  Od czego/ kogo wiec te organizacje maja byc niezalezne?

  ml

 148. @Pan Wiesiek

  Polska ma międzynarodową opinię jednego z najbezpieczniejszych krajów do życia, co potwierdzają również statystyki przestępstw przeciw zdrowiu i życiu. Ostatecznie jednak nikt nie jest do końca bezpieczny, ponieważ wariat lub imbecyl może zaatakować wszędzie. Ten wczoraj był zupełnie niezainteresowany uniknięciem schwytania po zbrodni… tacy są właśnie najbardziej niebezpieczni.

  Porażająca scena na scenie – ale już po rzezi i omdleniu asystenta prezydenta (został też odwieziony do szpitala) – bezradność ludzi wokół zabójcy (jakkolwiek to się skończy, a nawet lekarze z Gdańska proszą o modlitwę… będzie odpowiadał za usiłowanie zabójstwa albo z tej właśnie odpowiedzialności zostanie zwolniony po badaniach w Choroszczy, w Tworkach) była porażająca, groteskowa, zbój de facto czekał czekał aż ktoś się nim zainteresuje i bez walki położył się na podłodze gdy wreszcie ktoś zechciał interweniować. Ktoś niezwykle perceptywnie skomentował że dopiero gdy drań powiedział do mikrofonu o Platformie Obywatelskiej ktoś na scenie ocknął się do działania, sytuacja przybrała znany wymiar – trzeba mu zabrać mikrofon bo politykuje na Orkiestrze…

 149. @

  Ryszard Sand‎

  Telewizja TVP-Info,politycy PIS i KK od wielu dni siali nienawiść do Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 🙁 Dzisiaj było apogeum.:( Bandycki atak nożownika na prezydenta Gdańska to owoc sianej z ambon i w TVP-Info nienawiści. 🙁

 150. PS. Odniosłem wrażenie że ochrona nie użyła nawet miotacza gazu…

 151. @

  https://krysztofiak-wojciech.blogspot

  Premier Morawiecki i minister Brudziński potępili atak. Określili go jako barbarzyński akt. Prezydent Duda wykorzystał tragedię dla celów religijnych – poprosił o modlitwę.

  Taka ocena aktów terroru jest niestety banalna, gdyż atak na Adamowicza był inspirowany potężnym hejtem płynącym z TVP, ukierunkowanym na polityków Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej.

  Politycy PiS powinni nie tylko ocenić akt terroru, ale również wyrazić poczucie winy za próbę zasztyletowania Adamowicza, gdyż została ona zainspirowana wszechogarniającym hejtem ideologicznym wywoływanym przez praktyki wcielania w życie pisowskiej inżynierii społecznej.

 152. Z wypowiedzi premiera Benjamina Netanjahu wynika, że samoloty wojskowe uderzyły w irański magazyn broni na międzynarodowym porcie lotniczym w Damaszku. Nikt już nawet nie wytyka Izraelowi, że ten przeprowadza operacje wojskowe w dowolnym regionie, poza granicami swojego państwa. Powszechnie przyjęło się, że „jedyna demokracja na Bliskim Wschodzie” ma prawo do obrony, nawet gdy nikt tak naprawdę nie atakuje – zupełnie tak, jakby Izrael stał ponad wszystkimi.
  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/izrael-zaatakowal-syrie-premier-netanjahu-twierdzi-ze-naloty-niszcza-iranska-bron
  ========

  Można się zastanawiać, dlaczego im wolno więcej…..
  świat toleruje agresora od dziesięcioleci.

 153. neospazmin
  Te organizacje prowadzą niezależna działalność zgodną ze swoimi statutami.
  Sposoby finansowania mogą być różne .
  Czy państwo dofinansowując Ojca Dyrektora, albo Caritas, pozbawia ich zaraz samodzielności ?
  „Nie zabijajcie nas !”

 154. @

  Czy przestępcy z sekty PiS wydali już wyrok na Owsiaka?

 155. @black.. dziękuję. Przy okazji znalazłam to, więc przypominam. Porywające!
  https://www.youtube.com/watch?v=8KsXPq3nedY

 156. neospazmin
  Czy Polska powinna pozostawać członkiem w UE , skoro twierdzisz, że jest ona wrogiem Polski i co robi „kaczor”, aby zmienić ten stan . Zapraszam do odpowiedzi .
  „Nie zabijajcie nas !”

 157. Zamach na Adamowicza może być znakomitym pretekstem dla zakazania działalności WOŚP. Z komentarzy PiSu już pobrzmiewa , że to WOŚP jest odpowiedzialny za zamach , bo nie potrafił zabezpieczyć bezpieczeństwa.
  „Nie zabijajcie nas !”

 158. Przemoc psychiczna pozostaje największym zagrożeniem dla zdrowia i życia w 21-wiecznej Polsce.

 159. Pan z dystansu

  “Te organizacje prowadzą niezależna działalność zgodną ze swoimi statutami.
  Sposoby finansowania mogą być różne .
  Czy państwo dofinansowując Ojca Dyrektora, albo Caritas, pozbawia ich zaraz samodzielności ?”

  Nie da sie byc niezaleznym a zarazem czerpac srodki na swa dzislalnosc od panstwa czy samorzadu.
  Wtedy przestaje sie byc niezaleznym.
  W przypadku fundacji o. Rydzyka czy Caritasu wklad panstwa/ samorzadu nie jest az taki by te organizacje nie mogly bez niego funkcjonowac. Nie bylo tak w szczegolnosci za poprzedniej koalicji.

  ml

 160. Poranek jak zwykle spędziłem z TOK FM i zaraz podzielę się z wami tym, co mnie nawet zaskoczyło. Robię to, bo dzisiaj muszę odpuścić i siedzę w chałupie.
  Z ust znanego prawicowego publicysty Zaremby pało dzisiaj w eter następujące stwierdzenie/diagnoza: „Pawłowicz jest osobą niezrównoważoną psychicznie”!!!
  To oczywiście wypowiedź w kontekście zamachu na życie Adamowicza. Możliwe, że w takiej chwili nie należy w związku z tą wypowiedzią wyciągać innych wniosków. Ja jednak twierdzę, że należy, bo ta pani w końcu miała i ma bardzo ważny głos i rolę w demontażu polskiego sądownictwa. Osoba niezrównoważona psychiczne decydowała, kto może objąć stanowisko sędziego SN!!! To niebywałe, w Polsce dopuszcza się do niezmiernie ważnych spraw dla państwa i jego obywateli osoby z chorobą psychiczną. Proszę jednocześnie mnie źle nie zrozumieć, ja nie stygmatyzuję nikogo z takimi problemami. Tak jak nie wyobrażamy sobie osoby niewidomej za kierownicą samochodu, tak trudno dopuścić myśl o osobie konstruującej prawo i chorej psychicznie.
  Można oczywiście pójść dalej o oskarżyć również Zarębę o dewiację psychiatryczną szczególnie, gdy się przysłuchiwało, a kto nie słuchał niech przeczyta, laudacji wygłoszonej na cześć Jarosława Kaczyńskiego w 2016 roku.

  satrustequi 14 stycznia o godz. 10:21 Też słyszałem, że lekarze się modlą za Adamowicza. Jest naprawdę źle.

 161. Wspominając o Zeitgeist w kontekście niezwykłej zbrodni w Gdańsku wczoraj, miałem na myśli także rosnącą rolę zaburzeń osobowości w życiu społeczeństw, a niesłychanie narcystyczna postawa młodego zbrodniarza wczoraj…

 162. Pan z dystansu

  “Czy Polska powinna pozostawać członkiem w UE , skoro twierdzisz, że jest ona wrogiem Polski i co robi „kaczor”, aby zmienić ten stan . Zapraszam do odpowiedzi .”

  Absolutnie tak!
  Tylko warunki na jakich obecnie funkcjonuje nie sa satysfakcjinujace. Konieczne sa zmiany. Nie Polski, ale EU. Te zmiany juz nastepuja. Nie tylko w polskim rozumieniu EU.

  ml

 163. W Polsce wolność i niezależność jest ewidentnie mylona z anarchią .
  Jesli jakaś organizacja społeczna prowadzi np. Jakąś szkole , przedszkole , albo szpital , bo ma doświadczenie i knowhow w takiej działalności , to z reguły jest dofinansowana przez państwo i musi przestrzegać prawa i obowiązujących przepisów w dziedzinie której działa. Czy przestaje być wtedy niezależna ? A gdyby ta organizacja tych pieniędzy nie brała , to nie musiałaby przestrzegać tych przepisów ?
  „Nie zabijajcie nas !”

 164. pan z dystansu

  “Zamach na Adamowicza może być znakomitym pretekstem dla zakazania działalności WOŚP. Z komentarzy PiSu już pobrzmiewa , że to WOŚP jest odpowiedzialny za zamach , bo nie potrafił zabezpieczyć bezpieczeństwa.”

  Eeee tam, bedac na miejscu Kaczora, zdecydowalby sie pan na delegalizacje WOSP? Naprawde?
  Sam pociagnalbym do odpowiedzialnosci karnej osoby odpowiedzialne za organizacje gdanskiej imprezy, ale zeby delegalizowac Wosp? Po co?

  ml

 165. Trzy lata temu niemiecki zaburzony pilot rozbił w rozszerzonym samobójstwie samolot w Alpach zginęło 150 osób. Zatrzasnął drzwi gdy kapitan udał się do toalety i skierował samolot…

  W związku z tym zdarzeniem przygotowałem:
  -Czy leci z nami pilot?
  -Tak, Andreas Lubitz.

  Zeitgeist…

 166. Oby p.Adamowiczowi udalo sie z tego wyjsc!
  Pisze tu o czlowieku, nie o dzialaczu politycxnym/ samorzadowym.

  ml

 167. Na szczęście tak się nie stało mimo sprzyjających okoliczności organizacyjnych i psychicznych – nożownik w Gdańsku mógł wyrżnąć wiele osób na scenie, na szczęście nie poszedł w kierunku terroryzmu czy masowych zabójstw jak to w Las Vegas rekordowe rok temu.

 168. Jak bylo do przewidzenia kilka … osob politycznych i blogowych nie skorzystalo z okazji do milczenia .
  Czy prezes choc podobno niedysponowany , znajdzie dosc sily aby zaapelowac ;
  Nie zabijajcie ich ! ?

 169. neospazmin
  Dobrowolne pozostawanie w organizacji wrogiej Polsce nie jest działaniem konsekwentnym.
  Polska jest dalej napietnowywane w UE i musi pod naciskiem Unii cofać swoje reformy . Według rzetelnych danych PiSu i Prezydenta , polska jeszcze do tego dopłaca do UE.
  Jakich zmian oczekuje „kaczor” w UE , aby pozostawanie w niej Polski było uzasadnione ?
  „Nie zabijajcie nas !”

 170. neospazmin
  Twierdzisz , że nie są potrzebne zmiany w Polsce ale UE.
  Narazie to ale „kaczor” pod naciskiem Unii musi zmieniać swoją politykę
  „Nie zabijajcie nas !”

 171. Nozownicy w Chinach, napadają na przedszkola, zabijając dzieci.
  Nożownicy w Londynie, napadają na przechodniów, nagminnie, przynajmniej raz w tygodniu.
  Porachunki gangów z użyciem granatów i broni maszynowej, odbywają się w wielu krajach świata.

  Na tym tle, nie wyolbrzymiałbym epizodów zdarzających się w Polsce.

  Frustratów, dewiatów, Herostratesów, Napoleonów, jest wszędzie pełno.
  Na szczęście, u nas znacznie częstsza jest autoagresja, a nie destrukcja przeciw otoczeniu.


 172. [GW] „Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, Stefan W. już podczas odbywania kary 5,5 roku pozbawienia wolności (od czerwca 2013 r. do 8 grudnia 2018 – w wyroku z maja 2014 r. zaliczono mu na poczet kary czas spędzony w areszcie) był kierowany na konsultacje psychiatryczne do jednego z zakładów karnych w województwie zachodniopomorskim, posiadającym oddział psychiatryczny. W trakcie odbywania kary miał być niejednokrotnie izolowany od innych więźniów.
  Co więcej, już jako nastolatek (miał mieć wtedy ok. 14 lat) Stefan W. miał być leczony psychiatrycznie w jednym ze specjalistycznych szpitali w Gdańsku….

  Informację dedykuję umysłom panującym nad emocjami.
  Reszta, która tu na blogu nie jest odnośnym milczeniem, niech sobie szykuje operację na sumieniach – klapiąc bezmózgim ozorem spisujecie swe słowa i obciążacie czyny.

 173. Pan z dystansu

  “Twierdzisz , że nie są potrzebne zmiany w Polsce ale UE.
  Narazie to ale „kaczor” pod naciskiem Unii musi zmieniać swoją politykę”

  Kluczowym w panskiej wypowiedzi jest “ na razie”.
  EU pod wplywem rowniez Polski zmienilo swa polityke wobec imigrantow.
  Brexit nie spowodowal zadnych zmian w EU? Europejczycy, Nic sie nie stalo?

  Krok po kroku i EU sie zmieni. Nsjblizsze wybory, w calej Europie, to bedzie poczatek zmian.

  ml

 174. neospazmin
  Obiecanki , cacanki , to tak jak ta stępka w Szczecinie, lotnisko centralne , milion samochodów i mieszkań , przekopanie kanału Wisła-Odra, Mierzeji itd. Itd. Sukces , po sukcesie.
  Teraz z motyka na słońce , „kaczor” zmieni Europę , po tym jak nauczył Francuzów jeść z widelcem .
  Mitomania w czystej postaci .
  „Nie zabijajcie nas ! „

 175. Media. Jak łatwo wpuścić lisa do kurnika. Historia dziennikarstwa zna przypadki ukrywania broni w kamerach. Tak sobie myślę o medialnych prowokatorach. Trzymać na wycieraczce ?

 176. Przed wyborami samorządowymi, w czasach gdy okręt Prawa i Sprawiedliwości wydawał się niezatapialny, opozycji tylko kilkakrotnie udało przebić się przez dominujący mur propagandy. Jednym z takich tematów okazała się grabież publicznego majątku przez tzw. Misiewiczów. PiS wyciągnął z tego wnioski i ostrożniej podchodził do polityki kadrowej w państwowych spółkach, a sam Bartłomiej Misiewicz zniknął z polityki wraz ze swoim protektorem Antonim Macierewiczem.

  Jednak czasy się zmieniły. Prawo i Sprawiedliwość powoli przestaje być postrzegane jak normalna partia mainstreamu i przewiduje możliwy kres swoich tłustych lat.

  Co myśli w takim razie polityk PiS? Widzę – „jest koniunktura”, myślę – „jak to wykorzystam?”. Odpowiedź jest prosta – „nakradnę, ile się tylko da”.
  https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/01/na-tropach-partyjnego-panstwa-po-likwidacji-ministerstwa-skarbu-panstwa/
  =========

  TKM w praktyce…

 177. Poprę Pana Gekko w sprawie „Ciszej nad tym łóżkiem szpitalnym”.

  Wielka spokojność strony pokrzywdzonej w mordzie w biurze poselskim zapobiegła nieszczęściom, dziwię się że Wyborcza organizuje dziś demonstracje uliczne po analogicznym wydarzeniu, jak dojdzie do eskalacji ja Wyborczej bronić nie będę.

 178. Jak dojdzie do eskalacji bronić będzie cały przeciwny mowie nienawiści świat…

 179. Cios PiS w Adamowicza. Będą kolejne.

 180. …miałem na myśli także rosnącą rolę zaburzeń osobowości w życiu społeczeństw…

  Powyzsze zdanie godne po dziwu…….

 181. W blogosferze pojawil sie kolejny felczer…..teki….

 182. The name is Satrus. I jestem dumny z wyważonej pozycji zajętej w sprawie mordu w Gdańsku.

 183. Sciaga dla felczerek i felczerow produkujacych sie w blogosferze….

  Smutne sa relacje wielu Zydow, ktorzy przezyli wojne i powstanie. Udokumentowany jest mord przy ulicy Prostej w dniu 2 wrzesnia 1944 roku. Zbrodnia z ulicy Dlugiej 25 opisywana jest na podstawie relacji z drugiej reki. Nie chodzi mi tez o wyliczanie zbrodni, lecz o pokazanie drugiej strony cienia wojny.

  Chodzi tez o naruszenie obrazu Polakow postrzeganych wylacznie jako ofiar, wylacznie po polskiej stronie. Polacy niechetnie identyfikuja sie z rola oprawcy. Postawa ta jest sluszna, bo nie dotyczy wszystkich Polakow.
  Wart przypomnienia jest incydent Dawida Zimlera i jego losu w kwaterze powstanczej przy ul. Panskiej i nastepnie przy ul. Ceglanej oraz niechlubnego zachowania sie majora Hallera z Poznania.

  Polecam przy tym lekure meldunku majora Zagorskiego w Archiwum Akt Nowych (AAN 203/X-32, 58-59). Przy czym niewazne jest czy chodzilo o pojedyncze incydenty kryminalne czy o czyny majace cechy masowego mordu dokonanego przez Powstancza Armie. Po wojnie podczas emigracji Zydow do Niemiec pojawialy sie podobne glosy.

  Zdarzaly sie rowniez pojedyncze przypadki denuncjonowania Polakow przez Polakow jako rzekomych kolaborantow. Antysemityzm byl w wojennych czasach silniejszy od ludzkich odruchow wobec juz odczlowiedzonych zydow. Histora sprawila, ze Holokaust mial miejsce w duzej mierze na ziemii polskiej.

  Tu znajduja sie rowniez najwieksze cmentarze ofiar zydowskich. Wazne jest zauwazyc, ze zydowska i polska tragedia mialy miejsce obok siebie. Sytuacja nie byla jednak symetryczna, mimo ze tak jest przez wiekszosc „postrzegana“.

  Polacy znajdowali sie w sytuacji bardziej uprzywilejowanej, jesli wogle takie porownanie mogloby miec w nazistowskiej przyszlosci sens. Po pierwszej fazie szoku astapila faza obojetnoci. Takie fazy sa typowe dla traumatycznych przezyc. Obojetnosc wobec zydowskich sasiadow i jednoczesnie obojetnosc wobec polskich sasiadow.

  Oczywiscie znane sa odruchy solidarnosci i pomocy. Nie chodzi tez o pojedynczych denuncjanow, czy tez o postawe NSZ. Ciekawa jest lektura Barbary Engelkind, „Zaglada i pamiec“ na ten ten temat. Moznaby mowic o traumatyzowanym spoleczenstwie, ktoremu nazisci pokazali droge. Spoleczenstwo, ktore jest jedynie zaobsorbwane wlasna tragedia nie jest w stanie postrzegac tragedii nie tylko drugiego, lecz czesto tez wlasnej. W naszym przypadku nie chodzi wogole o wine i przekazywanie jej na nastepne pokolenia.

  Chodzi li tylko o poczucie odpowiedzialnosci, za wczoraj i jutro. Holokaust jest z niczym nieporownywalny. Zamordowano ludzi i jednoczesnie pozbawiono ich czlowieczenstwa, tych ktorzy przezyli rowniez.

  Zdemoralizowana wyobraznia umozliwila pogromy, w tym rowniez pogrom krakowski (lato 1945) i kielecki. Piszac przy tym o spiskuUB, nie mozemy zapominac, ze w UB sluzyli rowniez Polacy (niezaleznie od tego, kto pogromem kieleckim kierowal). Niedorzeczny jest podzial pracownikow i wspolpracownikow UB wedlug wiary. O ile mi wiadomo nie sluzyli tam obcokrajowcy (oprocz Rosjan).

  Nie wiem jednak, czy pogromem mozna kierowac wedlug ulozonego wczesniej scenariusza. Zbrodnia dokonala sie w sercu Europy, w sercu Europy mialy miejsce pogromy po wojnie i to naklania mnie do zastanowienia sie na ich przyczynami. Nie mam jednak zamiaru poszukiwania remedium dla zbrodniarzy.

 184. Symetryczny
  14 stycznia, g.13:29
  Na Jurka Owsiaka wylała się nowa fala hejtu, łącznie z ohydną wrzutką, że to on jest winien tragedii w Gdańsku. Obrzydliwy popis dala „profesor” Pawłowicz. Coraz więcej jest głosów za tym, by została jej odebrana legitymacja partyjna i by zrzekła się mandatu poselskiego.
  O Owsiaka zwyczajnie się boję. Powinien mieć stałą ochronę.
  Czekam pełna nadziei na informację, że stan zdrowia prezydenta Adamowicza jest stabilny.

 185. @Mag

  Refleksyjnie. Odpowiedź Owsiaka na mord w Gdańsku była niewłaściwa, dzieląca Obywateli wokół aktu jednego obywatela, i właściwa kaznodziejom jak T.Rydzyk którzy właśnie w takiej sytuacji dzielą nas Polaków na dobrych i jakieś miliony niedobrych grzesznych, nienawistnych…

 186. W nowoczesnym świecie w którym spędziłem mentalnie wiele czasu jest ogromny dystans do przenoszenia odpowiedzialności za akt jednego człowieka na miliony – prowadzi do pogromów. Z drugiej strony ja oczywiście doceniam systemowe, holistyczne myślenie – i tak! w jakimś stopniu mord w biurze poselskim i mord na scenie wynika oczywiście z działań wszystkich ludzi. „Oni są tacy jacy są, bo my jesteśmy tacy, jacy jesteśmy”.

 187. Facet spedzil mentalnie wiele czasu w nowoczesnym, holistycznym swiecie. Drugim swiecie?

 188. @ Etruski

  ty jednak szczę-pisz tą jadaczkę !
  oddelegowany do asysty MR?

 189. satrustequi
  14 stycznia o godz. 14:00

  To jest, niestety-w kontekście innych Pana, opinia z którą muszę się zgodzić.
  Pana poczucie dumy jednak, z tytułu takiej np. (zupełnie normalnej cywilizacyjnie) opinii świadczy, że kontaktu z cywilizacją było za krótko…

 190. Taka refleksja. Nawet USA które naprawdę miały zdrowy osąd zdarzeń i jakiś konsensus społeczeństwa co do najważniejszych wartości, mówię o społeczeństwie USA, dezintegrują się, co mnie ogromnie zaskoczyło.

  Dlaczego? Odpowiedź: internet. Putin i rosyjskie trolle, Chińczycy, naprawdę trafiają w niefrasobliwie wykreowaną przez genialnych wynalazców amerykańskich słabość świata 21 wieku…To samo w Polsce. Jakiś czubek (nie będę kreślił teorii spiskowej że to psychol prowokator nasłany przez wrogów PiS a nie PO) dokonuje w dużej mierze pod wpływem internetu który przez lata zlasował jego młody mózg, okropnego aktu, a uczestnicy komunikacji internetowej od najważniejszych do maluczkich albo na odwrót bo nie wiadomo w którą to stronę już mocniej wieje, rozdmuchują ten akt do jakiejś fali nie wiem jak to nazwać chyba nienawiści bo to w tej emocji internet celuje, będąc owszem! osiągnięciem informacyjnym…

 191. satrustequi
  14 stycznia o godz. 14:17

  O nienawiści, inaczej śpiewał Niemen, inaczej Kukiz…..
  Założenie że zniknie, jest błedne.
  Do jej siania nie trzeba internetu, filmów akcji, propagandy, kościelnych kazań, partyjnych przemówień.
  Jest starsza niż ludzkość…

  Powtórzę tezę, że jak na spory kraj, mamy zadziwiająco mało przypadków frustracji, rodzących agresję.
  Nawet w ujęciu historycznym.
  Sfrustrowani Polacy częściej likwidowali prezydentów USA, niż Polski.

 192. @Wiesiek

  Chodzi o to imho że internet mówiąc prosto sprawia że wiele milionów ludzi inaczej niż kiedyś spędza czas wśród tak samo jak oni myślących (to dotyczy nawet sprofilowanych radiostacji internetowych), a z tego wyskakują kompletnie zaczadzeni indywidualni osobnicy o których już prawie co tydzień czytamy że narozrabiali nazabijali gdzieś w świecie. Ja nie pisałem że nienawiści nie będzie w ogóle bez internetu:)

 193. – – –
  Prezydent Adamowicz nie żyje – zamordowany
  – – –
  To jest chwilia zwrotna dla Polski.
  – – –
  Cześć Jego Pamięci.
  – – –

 194. @

  Sympatycy W. Frasyniuka:

  Dzisiaj finał WOŚP,światełko do nieba w Gdańsku…
  Płaczę z żalu,wściekłości.
  Szok.
  Macie rezultat PISie sk***syny swojej permanentnej nienawistnej propagandy

 195. Tak więc – konkludując – internet tworzy sekty! z całą konsekwencją tego zjawiska sekciarskiego

 196. adam100
  g.14:45
  Ten ksiądz ch… będzie się smażył w piekle. Szkoda tylko, że piekła nie ma.

 197. spadaj etruski

 198. mag
  14 stycznia o godz. 14:51

  niezbadana jest Wola Nieba !
  z nią się i księżulo …
  Czy nie powinno się wprowadzić obowiązku chemicznej kastracji dla duszpasterzy?

 199. wiesiek59
  „Powtórzę tezę, że jak na spory kraj, mamy zadziwiająco mało przypadków frustracji, rodzących agresję.
  Nawet w ujęciu historycznym.
  Sfrustrowani Polacy częściej likwidowali prezydentów USA, niz Polski”.
  Fajnie, jest się z czego cieszyć. A tymczasem prezydent Adamowicz nie żyje.
  Ty to masz, bracie, wyczucie i empatię, że ho, ho.

 200. – – –
  „…O 18 przed warszawskim Pałacem Kultury odbędzie się wiec przeciwko przemocy, organizowany przez środowisko Komitetu Obrony Demokracji.
  Udział zapowiedzieli także warszawscy działacze Prawa i Sprawiedliwości…”

  – – –
  Przyznam, że mnie ta sytuacja przerasta.
  Miałem być na tym wiecu. Nie będę.
  Nie wiem, czy dałbym radę zachować spokój.
  Kontekst staje się ciałem a ich dystans źle wróży w tłumie.
  Rozum i emocje schodzą w takich okolicznościach na drugi plan, wypływają odruchy.
  Powstrzymajmy to. To zło, które się jeszcze da odwrócić.
  Może organizatorzy się zastanowią, czy to dobra chwila i okoliczności.

 201. Na marginesie- jacy to są „wybitni informatycy” zatrudnieni w kancelariach sejmu i prezydenta, jeśli nie potrafią ustalić i ustawić na tweeterze właściwej godziny wypowiedzi prezydenta czy innego ministra ? Co na to szef kancelarii expert Suski ?

 202. @

  Paweł Adamowicz nie żyje. Owsiak: Składam rezygnację z funkcji prezesa fundacji WOŚP
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24362510,pawel-adamowicz-nie-zyje-owsiak-skladam-rezygnacje-z-funkcji.html#s=BoxMMtCzol2

 203. Jurek Owsiak zachował się w porządku. Nie jest zakłamany tak jak politycy. Kiedyś swobodnie przyznał że „Idź do wyborów. Zmień Polskę” to oczywiście było naruszenie prawa ciszy wyborczej, Lisowi kopara opadła.

 204. @ etruski

  truj, truj,
  trucicielu mój.

 205. Jurek rozumie że ma łączyć a nie dzielić, a niestety doszło do okrutnych podziałów. Miłość a nie gniew.

 206. @

  CZY BYLIŚMY ZBYT CICHO? Kibice Legii wywiesili transparent adresowany do opozycji „…dla was będą szubienice”

  Posłowie PiS relatywizowali zło tego aktu, potępili go, ale mówili o „uzasadnionej złości” kibiców. W Sejmie tłumaczyli, że napis to nawiązanie do INSUREKCJI KOŚCIUSZKOWSKIEJ, a PO porównali do zdrajców.

  Rafał Wójcikowski (Kukiz ’15) napisał na facebooku „To, co zrobili kibice Legii, wzruszyło moje kibicowskie serce. Po raz pierwszy w życiu – Szacun dla kibiców Legii”. Komisja etyki poselskiej kontrolowana przez PiS nie dała mu żadnej kary.

 207. A może wyobraził sobie że On Jurek będzie drugi po panu prezydencie? Nożowników coraz więcej. Rzeczywiście, życie jest zbyt cenne, a szok wielki po zbrodni. Nie zabijcie się już ludzie, uszanujcie życie.

 208. @

  PiS na Księżyc

  SZAMBO SZCZUJE DALEJ‼️ODEBRAĆ IMMUNITET PAWŁOWICZ I ZAMKNĄĆ OBOJE‼️
  ZGŁASZAJCIE OBA KONTA TU NA FACEBOOKU I NA TWITTERZE‼️
  Eliza Michalik: Za takie słowa trzeba wsadzać do więzienia. Trzeba było to robić już dawno. Jeśli mówią tak politycy i inne osoby publiczne, to jest podżeganie do przemocy, a w skrajnym przypadku do morderstwa.

 209. Najpierw u Jurka red. Miecugow dostał po twarzy, w Woodstock, a teraz nożownik. Tendencja stała się zbyt oczywista – zrozumcie mnie dobrze – dla psycholi. Jurek ma rację że zatrzymuje się.

 210. @

  @

  Rydzyk na antenie telewizji Trwam:

  Jan Węgrecki

  podaje przykłady, jakich metod i sposobów używa pierwszy naciągacz III RP, aby ograniczyć strumień środków płynący do WOŚP od darczyńców…

 211. @
  Pamietacie -„zamknij sie glupia babo”i uderzenie w twarz protestujacej kobiety w wydaniu Dominiki Arendt-Wittchen? Dla mnie byl to znak, ze od slow Polacy przechodza do czynow.Mysle, ze nienawisc Polakow do siebie nawzajem osiagnela pewien poziom krytyczny i nalezy spodziewac sie coraz czestszych aktow przemocy. Pis odpowiada za te eskalacje nienawisci podobnie jak KK.

 212. Slowa zawsze poprzedzaja czyny, nawet jesli przypadkowo. Od dzisiaj nie uda sie nikomu bagatelizowac zadnej werbalnej napasci.

 213. @Arendt-Wittchen? A to chyba niedawno, pierwsza krew była w klubie poselskim i to dobrze sobie zapamiętajmy, tam po raz pierwszy zabito w III RP, ale Kaczorek wybaczył i nie wyprowadził hord na ulice.

 214. Nie od dziś Saldo tylko od dnia kiedy ten omotany przez propagandę POwską umysł wszedł do biura poselskiego PiS zabijać…

 215. Morderca w biurze poselskim został uznany za poczytalnego, morderca na scenie jeszcze nie (ale sądzę że biegli orzekną że miał zdolność rozpoznawania czynów).

 216. @

  Policja Państwowa nie ochraniała
  imprezy WOŚP
  Minister do dymisji

 217. W tym wyjątkowym dniu warto jeszcze zapalić świeczkę dla dwóch panów którzy podpalili sami siebie w istotnym stopniu w efekcie treści medialnych ich bombardujących codziennie: najpierw pan pod płotem kancelarii premiera Tuska (nikt tego nie rozdmuchiwał), potem pan pod Pałacem Kultury (bardzo rozdmuchane samobójstwo i oczywiście ci dziennikarze którym zaufał że idzie koniec Polski…)

 218. O 16-stej u PAD ma się odbyć narada przywódców partyjnych. „Przywódca” to dzisiaj nie brzmi za dobrze, ale niech się zbiorą, zakopią wojenny topór, wypalą fajkę pokoju, i wezmą do roboty ku chwale Ojczyzny i dobru Obywateli.
  Przecież przytomnych jest więcej niż świrów.
  Czas na wspólne działanie dla powszechnego dobra

 219. satrustequi
  14 stycznia o godz. 16:01
  Owszem. Incydentow o roznym zreszta ciezarze bylo wiecej. Chocby uderzenie w twarz Jurka u Miecugowa. Dosc, ze chyba o to chodzilo ekipie „dobrej zmiany”.
  W stanie wojennym – kolejka pod sklepem, ktos upowazniony do wejscia bez kolejki podchodzi do lady, ludzie sie oburzaja. Stojaca kobieta mityguje – „ludzie opamietajcie sie, przeciez im tylko o to chodzi zebysmy pozarli sie jak wilki”.
  Gdzie sie podziala tamta swiadomosc? Gdzie podzialo sie – make love, not war- wypisywane i na polskich murach?

 220. @

  Jaroslaw Cieplicki:
  NIE MINISTER NA ŚMIETNIK HISTORII!!! Cały nierząd powinien zostać odsunięty od władzy. Ale stanie się tak, w co juź watpić nie sposób, po najbliższych wyborach. PiS i ta najstarsza, w dziejach ludzkości, mająca krew na ŕekach zasutaniona mafia K.K. udowodniły, co potrafią, do czego dążą i do czego potrzebny jest im Boģ. ,, Nosił wilk razy kilka, poniosą i wilka”

 221. Saldo mortale
  14 stycznia o godz. 16:00
  „Slowa zawsze poprzedzaja czyny, nawet jesli przypadkowo. Od dzisiaj nie uda sie nikomu bagatelizowac zadnej werbalnej napasci.”
  I TY TO MOWISZ?! Co z twoja mowa nienawisci? Co z mowa nienawisci Mauro Rossi, ktory saczy jad na blogu? Co z innymi, ktorym trzeba odpowiadac w ten sam chamski sposob, bo inaczej sie nie odp….la?

 222. @Is 42
  „Przecież przytomnych jest więcej niż świrów.
  Czas na wspólne działanie dla powszechnego dobra”. Wzruszyles mnie swoja nadzieja. Owszem – przytomnych jest wiecej, tylko, ze oni wlasnie tluka kase, a dobro istnieje dla nich tylko jedno -wlasne.W polityce w szczegolnosci, niezaleznie od ugrupowania.

 223. Nasłuchałem się znajomych, kiedyś zwyczajnych, przyjaznych ludzi, potem – pisowatych. Do dziś nie mogę pojąć logiki radykalnych ich metamorfoz – z bliskich się stali dalecy, obcy, jak nie z tego świata. Normalne zombi z białymi, zimnymi oczami. Ale nie spadło to z sufitu. Się wykształcało, pączkowało. Tak zauważalnie i coraz bardziej dotkliwie, że psychologowie nie wytrzymali i w 2015 napisali otwarty, ostrzegający list do szarych gęsi na czubku władzy. Oto on.

  https://plus.google.com/u/0/photos/photo/101580844869959615096/6646366555314030978?authkey=CMCknPv56czsRQ

 224. Miałem siedzieć w chałupie, ale dostałem wiadomość, że mogę odebrać zamówiony album w empiku. Jadę, włączam radio i już wiem.
  „Nie ma”

 225. mag
  14 stycznia o godz. 13:52
  Stworzyliście cywilizacje podłości. Nie tylko Adamowicz jest jej ofiarą.
  Taką macie Polskę. Ludzi nienawidzących się. I Dudę.

 226. @Pombocek
  „Nasłuchałem się znajomych, kiedyś zwyczajnych, przyjaznych ludzi, potem – pisowatych. Do dziś nie mogę pojąć logiki radykalnych ich metamorfoz – z bliskich się stali dalecy, obcy, jak nie z tego swiata”.
  To sie nie wyksztalcilo w tak krotkim czasie, to zawsze pod moherowym berecikami buzowalo. Nienawisc do wszystkiego, potworna ciemnota, falsz, zaklamanie, prekonanie o wlasnej wyjatkowosci, brak wrazliwosci, okrucienstwo. PiS sprawil, ze wreszcie” te swinie mogli z siebie wypuscic „, a co wiecej KK do spolki z PiS-em utwierdzil tych ludzi w przekonaniu, ze sa sola tej ziemi! „Teraz k…wa my!” Pamietasz?

 227. Krzyż mieliście na piersi, a brauning w kieszeni.
  Z Bogiem byli w sojuszu, a z mordercą w pakcie,
  Wy, w chichocie zastygli, bladzi, przestraszeni,
  Chodźcie, głupcy, do okien – i patrzcie! i patrzcie!

  Z Belwederu na Zamek, tętnicą Warszawy,
  Alejami, Nowym Światem, Krakowskiem Przedmieściem,
  Idzie kondukt żałobny, krepowy i krwawy:
  Drugi raz Pan Prezydent jest dzisiaj na mieście.

  Zimny, sztywny, zakryty chorągwią i kirem,
  Jedzie Prezydent Martwy a wielki stokrotnie.
  Nie odwracając oczu! Stać i patrzeć, zbiry!
  Tak! Za karki was trzeba trzymać przy tym oknie!

  Przez serce swe na wylot pogrzebem przeszyta,
  Jak Jego pierś kulami, niech widzi stolica
  Twarze wasze, zbrodniarze – i niech was przywita
  Strasznym krzykiem milczenia żałobna ulica.
  ==========

  Sianie nienawiści,kończy się zawsze jednakowo…..
  Giną ludzie przyzwoici, mendy i szczuje zostają przy życiu.
  Wyją ze stopni kościołów, buczą na cmentarzach, podjudzają w mediach, z ambon.
  Potem, udają zszokowanych faktem, że posiali wiatr i zbierają burzę.

 228. Nienawiść (wiersz klasyka)
  Wisława Szymborska

  Spójrzcie, jaka wciąż sprawna,
  jak dobrze się trzyma
  w naszym stuleciu nienawiść.
  Jak lekko bierze przeszkody.
  Jakie to łatwe dla niej – skoczyć, dopaść.

  Nie jest jak inne uczucia.
  Starsza i młodsza od nich jednocześnie.
  Sama rodzi przyczyny,
  które ją budzą do życia.
  Jeśli zasypia, to nigdy snem wiecznym.
  Bezsenność nie odbiera jej sił, ale dodaje.

  Religia nie religia –
  byle przyklęknąć na starcie.
  Ojczyzna nie ojczyzna –
  byle się zerwać do biegu.
  Niezła i sprawiedliwość na początek.
  Potem już pędzi sama.
  Nienawiść. Nienawiść.
  Twarz jej wykrzywia grymas
  ekstazy miłosnej.

  Ach, te inne uczucia –
  cherlawe i ślamazarne.
  Od kiedy to braterstwo
  może liczyć na tłumy?
  Współczucie czy kiedykolwiek
  pierwsze dobiło do mety?
  Zwątpienie ilu chętnych porywa za sobą?
  Porywa tylko ona, która swoje wie.

  Zdolna, pojętna, bardzo pracowita.
  Czy trzeba mówić ile ułożyła pieśni.
  Ile stronnic historii ponumerowała.
  Ile dywanów z ludzi porozpościerała
  na ilu placach, stadionach.

  Nie okłamujmy się:
  potrafi tworzyć piękno.
  Wspaniałe są jej łuny ciemną nocą.
  Świetne kłęby wybuchów o różanym świcie.
  Trudno odmówić patosu ruinom
  i rubasznego humoru
  krzepko sterczącej nad nimi kolumnie.

  Jest mistrzynią kontrastu
  między łoskotem a ciszą,
  między czerwoną krwią a białym śniegiem.
  A nade wszystko nigdy jej nie nudzi
  motyw schludnego oprawcy
  nad splugawioną ofiarą.

  Do nowych zadań w każdej chwili gotowa.
  Jeżeli musi poczekać, poczeka.
  Mówią, że ślepa. Ślepa?
  Ma bystre oczy snajpera
  i śmiało patrzy w przyszłość
  – ona jedna.

 229. Nożownik zabójca to muzułmanin czy chrześcijanin np.katolik. Parafia jest dumna czy potępi. Co z pielgrzymkami na Jasną Górę wzorem kiboli. Tak sobie myślę,że jakieś środowisko wyhodowało nożownika. Ma zostać anonimowe ? Kiedyś Duda związkowiec sugerował my wiemy gdzie mieszkacie. Pójdą ?

 230. jakub01
  14 stycznia o godz. 17:13

  Pamiętam, ale nie rozumiem. Radykalne metamorfozy w poglądach wyobrażam sobie mgliście u ludzi, którzy mają atrapy poglądów – coś w rodzaju: „Dwóch moich kolegów tak myśli, więc i ja”. Albo że ksiądz proboszcz powiedział. Intelektualne metamorfozy wyobrażam sobie u ludzi, którzy mają intelekt na poziomie rozumienia prostych spraw egzystencjalnych, więc się chyba rozumiemy, że takich łatwo można było ugłaskać tym, że jesteś nie byle kto – suweren. Więc elita, władca, rządca. Tak jak dawno temu klasa robotnicza może dała sobie wmówić, że jest klasa. Ja na Jamnie lub na morzu sam sobie jestem sterem, żeglarzem, okrętem, więc nic z tych rzeczy nie czuję, nie rozumiem, nie przeżywam. Wyobrażam sobie tylko z pomocą znanych słów. Ale słowo nie jest przecież rzeczą. Więc przy złudzeniu rozumienia dalej jestem ciemny jak tabaka w rogu.

 231. Czy osoba ,która wyszczerbiła KONSTYTUCJĘ jest godna aby prowadzić marsz. Tak sobie myślę,że nie.

 232. satrustequi

  „Morderca w biurze poselskim został uznany za poczytalnego, morderca na scenie jeszcze nie (ale sądzę że biegli orzekną że miał zdolność rozpoznawania czynów).”

  Nie jestem tego taki pewien, bo człowiek o którym mowa od lat zmagał się z ciężką chorobą psychiczną – schizofrenią. Zdiagnozowano ją u niego i leczono w warunkach szpitalnych.

  https://www.rp.pl/Przestepczosc/190119671-Sprawca-ataku-na-Adamowicza-niepoczytalny.html

 233. @Bar Norte

  Nie sądzę żeby tylu poważnych ludzi dostało fioła na punkcie aktu schizofrenika

 234. Chyba że z nim też już… Zeitgeist

 235. Kurde, że też nie mam dzisiaj nic konkretnego do roboty. Już nawet połowa krewnych zza Odry zdążyła zadzwonić i spytać, albo po prostu stwierdzić.
  Przypominam sobie, co napisałem tuż po katastrofie smoleńskiej. Stwierdziłem, że większość winnych tej tragedii siedziała w tym samolocie.
  Państwo tekturowe, czy z dykty? Wszystko jedno, jest prowizorką, prężącą muskuły w sytuacjach, gdy jest to zbędne. Państwo nęka 15 latka za powieszenie na kościelnym parkanie pary dziecięcych bucików, które mają zwrócić uwagę tego państwa na zbrodnie KK w Polsce. 10 Obywateli RP na pikiecie stawia na nogi dwie kompanie ciężkozbrojnej policji. Tuż po tragicznej śmierci dwóch dziewczynek, zatrąbiono na pobudkę, bo wcześniej nie było nikogo do wypełniana swoich obowiązków.Pisać dalej? Nie, każdy z nas to zna.
  „Zamordują cię na środku ulicy i nikt palcem nie kiwnie” od wczoraj stało się nieaktualne.

 236. Stefan uważał że był torturowany przez PO, a wielu znacznym postaciom wydaje się że są torturowane, Polska jest torturowana, przez PiS…

 237. Ofiary zaszczucia Blida czy teraz Adamowicz. Tak sobie myślę o podobieństwie sprawców tego klimatu.

 238. satrustequi

  Zeitgeist objawia się również w goraczce czy malignie społecznej. Taka atmosfera, jak wskazują statystyki, przejawia się też we wzroście incydentów na tle psychiatrycznym. Choćby dlatego, że ów gorączkowy klimat społeczny ma wpływ na rozwój czy nawroty chorób psychicznych. Te stany chorobowe z kolei często mają charakter naśladowczy – np za tym o czym głośno w mediach.

  Ta materia jest dość płynna, trudna do uchwycenia. Z jednej strony widać prawidłowości a z drugiej trudno to przełożyć na twarde dowody.
  W każdym razie dramat o którym piszemy rozstrzygną psychiatrzy.

 239. @Pombocek
  Nie rozumiesz, bo tu nie ma nic do rozumienia. Zadnego skomplikowanego procesu. Zbydlecenie narodu niewolnikow, ktorego inteligencje wyrzynano w kazdym pokoleniu, Polacy juz chyba genetycznie nie sa zdolni do tworzenia „dobrego materialu ludzkiego”.Trudno robic komus zarzut z tego, ze przetrwal wojne ale faktem jest, ze przezywaly raczej jednostki egoistyczne, a nie te wrazliwe. Wrazliwcy pierwsi szli pod noz. Dalej , fale emigracji, ktore wyplukaly spoleczenstwo juz nawet nie z wrazliwych ale tych przedsiebiorczych i odwaznych, myslacych. Dalej celowa degrengolada komunistyczna tych, ktorzy pozostali, dolowanie nielicznych wartosciowych, ktorych niedobitki ostaly sie po wojnie. A wszystko to unurzane w spolecznym alkoholizmie. Jestesmy narodem ludzi zdegenerowanych, psychicznie chorych.Powinno sie leczyc caly narod ale kto i jak mialby to zrobic? No dobra, pare osob sie tu obrazi. Ale na tym blogu pisza ludzie, ktorzy nie tylko sa wyksztalceni ale i myslacy, czyli ulamek promila spoleczenstwa polskiego.Polaka cechuje zawisc o to, ze sasiad ma o morge wiecej i za to zatluklby siekiera. Mentalnosc chlopa panszczyznianego uleglego jedynie wobec wladzy, ktora szanuje za przemoc, bo innej nie zna od wiekow. Cala ta politurka zachodniej kultury, ktora Polacy uzyskali w zaledwie 30 lat to jedynie pozor skrywajacy prawdziwe oblicze Polaka w obawie przed obciachem za granica. W Polsce nasza chata z kraja, szlachcic na zagrodzie.., wolnoc Tomku ..itd. Co tu jest do rozumienia Pombocku -cep?

 240. Bar Norte
  14 stycznia o godz. 17:53
  Wg psychatrow schizofrenia nie prowadzi do zabojstw, a czesc zaburzen psychicznych bynajmniej nie oznacza niezdolnosci do rozpoznania czynu karalnego. To mit, ze ludzie chorzy psychicznie sa „nieswiadomymi” zabojcami, lub tez, ze zabojstwa wynikaja z ich urojen.Tak bywa w bardzo rzadkich schorzeniach, gl. na tle choroby alkoholowej, np. zespole Korsakowa (tzw. kompleks Otella – nieuzasadniona, chorobliwa zazdrosc prowadzaca do zabojstwa partnerki).

 241. @Bar Norte, Jakub01

  Stefan i schizofrenia to za mało, zgadzam się, większość paranoików nie przejawia agresji, a więc biegli rozpoznają być może zaburzenie antysocjalne w połączeniu z paranoją na punkcie prześladowań przez PO

 242. Symetryczny
  g.17:13
  Dlaczego piszesz do mnie uporczywie per „Wy”, tak jak byś mnie nie znał i nie wiedział, co myślę na różne tematy?
  Chcesz mnie dotknąć, sprawić ból? Akurat dziś, gdy przeżywam, jak wielu innych to, co się stało w Gdańsku?
  Masz wrażliwość na poziomie hipopotama albo celowa, wredna złośliwość sprawia ci przyjemność. Tym gorzej dla ciebie, bo nie dla mnie.
  Ty jesteś oczywiście czysty i niewinny jako bezkrytyczny piewca PZPR i PRL do końca świata, a nawet dzień dłużej.
  Masz ode mnie to, czego – widać – chciałeś.

 243. Szkoda ,że ten mord pojawił się na czołówkach CNN – tak komunikuje mi moja córcia – w drodze do swojej pracy. Innych info o Polsce brak .

 244. jakub01

  To już rozstrzygną psychiatrzy.
  Z tego co piszą wynika, że tuż po zamachu przetransportowano go do szpitala bo doznał ataku drgawkowego a potem do szpitala psychiatrycznego gdzie zapewne bedzie na długiej obserwacji w trakcie której lekarze będą rozstrzygać czy miał świadomość tego co robi czy jej nie miał.

 245. @Bar Norte
  „Zeitgeist objawia się również w goraczce czy malignie społecznej.” Tylko dlaczego w Polsce az w takim stezeniu? To pytanie retoryczne. W Hiszpanii zadnej maligny spolecznej nie widac, nawet ruchy separatystyczne w Katalonii sa mniej goraczkowe, niz sie to opisuje. Wiem, bo czesto w Barcelonie siedze i bywam na tych ichnich manifestacjach. Przede wszystkim jednak relacje miedzyludzkie sa zdrowe i pelne zyczliwosci.Dla Polaka to szok. Ja zreszta w duchy nie wierze.

 246. Bar Norte
  14 stycznia o godz. 18:55
  Jasne, choc bywalam na sprawach sadowych, gdzie opinie bieglych psychiatrow roznily sie od siebie diametralnie i to w sparwach o za
  bojstwo. Trzebabylo powolywac trzecia pare bieglych. Napady drgawkowe to zapewne objaw szoku jakim i dla zabojcy jest akt zamordowania drugiego czlowieka. To nie wyglada tak jak na filmach. Podobno napady drgawek maja takze zolnierze lub policjanci po oddanym strzale, choc nie zawsze smiertelnym a nawet nie zawsze celnym.

 247. jakub01

  „Tylko dlaczego w Polsce az w takim stezeniu?”

  Nie tylko w Polsce.
  Zwróć uwagę na ilość masakr w USA. Albo na epizody terrorystyczne w Europie Zachodniej o których informują media. Jak się okazuje po fakcie część z nich dokonywana jest przez ludzi chorych czy z problemami psychicznymi – na zasadzie naśladownictwa nagłośnionych wcześniej autentycznych aktów terroru.

  Co oczywiście nie oznacza, że bagatelizuj gorączkę społeczną czy polityczną, która jest wyczuwalna w kraju – jak wczesniej napisałem „malignę”. To jest wyjątkowo toksyczny nastrój, który sprzyja podobnym dramatom jak w Gdańsku.
  Co gorsza nie widzę żadnej metody, która mogłaby temu zaradzić.

 248. Światełko do Nieba

  ― Prof. Magdalena Środa: Modlitwa wszystkich nienawistników (bo każdy z członków rządu – jak sami piszą – modli się obecnie) zakrawa na jakąś farsę. — Pójdźcie już sobie w diabły… .

  ― red. Jarosław Kurski, wicenaczelny GW: „Nazwijmy rzeczy po imieniu. Wczoraj w Gdańsku doszło do politycznej zbrodni”.

  ― red. A. Szostkiewicz: Cios nożownika usunął na zawsze prezydenta Adamowicza (…) A zostają ci, którzy sieją lub tolerują nienawiść w polityce i życiu publicznym.

  ― Prof. Jan Hartman: Tak było, gdy faszyści zabili prezydenta Narutowicza, i tak jest dzisiaj. Licząc od tamtego tragicznego dla Polski dnia, jest Pan pierwszym polskim politykiem wysokiego szczebla, który padł ofiarą zamachu.

  ― Paweł Rabiej: Zamach na prezydenta Adamowicza, tak jak zamach na Gabriela Narutowicza, powinien stworzyć wyraźną cezurę w polskiej historii.

  ― Redakcja „Krytyki Politycznej”: Atak na Adamowicza to konsekwencja mowy nienawiści obecnej w debacie publicznej. – Mowa nienawiści zamienia się w końcu w otwartą przemoc. Ostrzegaliśmy my, ostrzegało wielu innych”.

  ― Piotr Szumlewicz z OPZZ, lewicowy publicysta: Bandyta nienawidzący opozycji nazywanej totalną poważnie potraktował chwalone przez władze hasło zabijania wrogów ojczyzny.

  ― Symetryczny: Cios PiS w Adamowicza. Będą kolejne.

 249. Schizofrenia paranoidalna objawy omamy i urojenia.
  Sposoby leczenia są od dzisiaj przedmiotem publicznej dyskusji i tak będzie do czasu gdy zaczniemy omawiać inny przypadek chorobowy
  PS. Policja musi być oddzielona od polityki, dobrze wyposażona i wynagradzana. Mówi się o kolejnym przypadku nieprzestrzegania procedur, ale przebieg tego tragicznego wydarzenia zmusza do głębokiego zastanowienia o naturze człowieka

 250. Bar Norte
  14 stycznia o godz. 18:55

  Już wiadomo, że to schzofrenia paranoidalna ― nie leczona ostatnio.
  Ale lewica już wczoraj wiedziała lepiej. Chyba nie zdała egzaminu z człowiczeństwa.

 251. Jednorazowe pobicie nie jest przemocą. Tak sobie myślę czy z użyciem noża czy bez. Ministrowie Nonsensu swoje wiedzą.

 252. BWTB
  14 stycznia o godz. 18:12

  „Przypominam sobie, co napisałem tuż po katastrofie smoleńskiej. Stwierdziłem, że większość winnych tej tragedii siedziała w tym samolocie”.

  To nawet genialne, bo już nie trzeba żadnego śledztwa, a raport techniczny mnożna przepisać z rosyjskiego. Aż dziw, że Komisja Warrena nie wpadła na ten doskonały pomysł ― Kennedy sam się postrzelił.

 253. Szczepan Twardoch: „Taki apel: kto jeszcze z Państwa chciałby porównać planowany odstrzał dzików do likwidacji getta niech raczej zamiast tego wypije butelkę wódki, odbędzie stosunek płciowy albo rzuci się w wir kompulsywnej masturbacji, przebiegnie dwadzieścia kilometrów, przepuści przez nos średnią krajową, wyjedzie na narty, uderzy się dziesięć razy goleniem w wystający kancik krzesła, wyprasuje dwadzieścia koszul, upiecze ciasto, zrobi rosół albo nago mostek na placu Zbawiciela krzycząc „jestem tęczą”, zatrzyma tramwaj siłą woli, wrzuci na instagrama zdjęcie wczorajszego śniadania, zrobi prawo jazdy albo kartę rowerową, no k…a naprawdę, cokolwiek, wszystko to będzie miało więcej sensu niż te porównania.
  Potrzebę uczestnictwa w stadnych uniesieniach moralnych rozumiem, chociaż nie podzielam, dziki są naprawdę super, kosmate i w ogóle kochane, pozwalam im ryć na zdrowie mój ogród (chociaż nie zapytały o zdanie) i na pewno się super cieszą jak widzą Państwa nakładki na profilowe, więc w ogóle super tacy wszyscy zjednoczeni wspólną sprawą, ale można przy okazji uniknąć kompromitacji i nie dolewać swoich kropel do oceanu głupoty, nad powierzchnią którego coraz trudniej utrzymać nos. Serio, k…a”.

 254. Mauro Rossi

  Kursują w necie obficie powielane nocne dyskusje na prawicy – na wieść o ataku na prezydenta Adamowicza.
  Zdaje się, że jednego z dyskutantów prawicowych nawet minister Brudziński polecił dziś prewencyjnie zamknąć za szczere oddanie swej euforii z tego powodu.

 255. Bar Norte
  14 stycznia o godz. 19:33

  „Zdaje się, że jednego z dyskutantów prawicowych nawet minister Brudziński polecił dziś prewencyjnie zamknąć”.

  Nie o zwykłych ludziach mowa (tu jest pewnie parytet w emocji i nienawiści) tylko o osobach publicznych. Chyba zuważyłeś?

 256. Mieliśmy szczęście zwiedzać w ubiegłym roku piękne miasto Gdańsk i czuć atmosferę radości, i przyjaźni między ludźmi z wielu krajów. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wieloletni prezydent miasta o wyjątkowym znaczeniu w historii Polski, pozostawił znamienny testament, Jego słowa na scenie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jakże serdeczne i radosne skierowane do mieszkańców Gdańska, ale też wszystkich ludzi dobrej woli powinny pozostać w naszej pamięci na zawsze.
  Cały Świat składa hołd Panu Prezydentowi Gdańska. Polacy mogą być dumni z takiego Obywatela, wspaniałego i dobrego Człowieka
  Jesteśmy dumni. Będziemy pamiętali o Prezydencie Gdańska i Jego Mieście

 257. Mauro Rossi

  „Nie o zwykłych ludziach mowa (..) tylko o osobach publicznych”

  A co jest niezwykłego w osobach publicznych? Czym niby się one różnią od „ludzi zwykłych” – jak to ująłeś?

 258. @

  Koszmarne wpisy Pawłowicz po ataku na Adamowicza. „Owsiak wzbudza negatywne emocje. Musi odejść”

  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24360313,koszmarne-wpisy-pawlowicz-po-ataku-na-adamowicza-owsiak-wzbudza.html#a=167&c=154&s=BoxNewsMT

  Reprezentantka przestępczej sekty.
  Arcyk**szon

 259. @

  Dobry komentarz u sasiadow:
  MajsterKlepka
  14 stycznia o godz. 19:29

  Martin Luter King, Lenon, …, Adamowicz, ? A tymczasem na Mokotowie mlaskanie i syk…Gdanssssk…my precioussss.

 260. Bar Norte
  14 stycznia o godz. 20:11

  A co jest niezwykłego w osobach publicznych? Czym niby się one różnią od „ludzi zwykłych”.

  Choćby oddziaływaniem. Co innego, gdy zwykły Kowalski hejtuje w sieci, czym innym jest „dorżnięcie watahy” przez ministra Sikorskiego.
  Niby noblesse oblige, ale rożnie z tym bywa.

 261. adam100
  14 stycznia o godz. 20:25

  „Martin Luter King, Lenon, …, Adamowicz”.

  O Chrystusie zapomniałeś.

 262. 1/ WOŚP wynajęła firmę ochroniarską, która zabezpieczała imprezę na podstawie ustawy o ruchu drogowym (do tysiąca osób). Klasyczne cięcie po kosztach. Jak twierdzą organizatorzy, firma ta zobowiązała się jednak do dochowania standardów jak przy imprezach masowych. Nie dochowała, napastnik dostał się bez trudu na scenę. Pierwszy dopadł do napastnika pracownik techniczny, a nie członek ochrony.

  2/Podejrzany Stefan W. za napady z bronią w ręku na cztery banki dostał w 2013 roku 5,5 lat. Widełki przy tej kategorii przestępstwa były 5-15 lat. Prokuratura wnioskowała o 5 lat.

 263. Bar Norte
  14 stycznia o godz. 19:24
  Potworne. „A panienka obok przymierzala sukienke..”, kiedy facet sie wykrawawial na oczach tlumu. Ale co do sprawcow, to ja mysle, ze to sa ludzie doprowadzeni do ostatecznosci . Nie tyle chorzy psychicznie ile tak sfrustrowani, ze albo agresje wyladuja na kims albo na sobie, co jest rownoznaczne z samobojstwem. Masz racje Bar, to jest „maligna” i nic sie z tym zrobic nie da, kiedy wszystkie elementy rzeczywistosci staja sie dla czlowieka nie do zniesienia. Ja mysle, ze tak jest z tymi dzieciakami amerykanskimi. Teraz strzelanina w szkolach podobno zdarza sie juz co tydzien.Dzieci nie unosza falszu tego swiata.

 264. mag
  14 stycznia o godz. 18:49
  Musisz wiedzieć, że ja pamiętam Gdańsk 49 roku. Sołdek pływał już w porcie. Mam fotografię z udziału w odgruzowaniu ulic Gdańska. Zwróć uwagę, że dramat prezydenta jest wynikiem walki miedzy swoimi. Dziś wielu dyskutantów medialnych uważa, że Gdańsk powstał w karnawale solidarności, a przed tym nie było tam nic. Tylko komuna zwyciężona przez siły oświecenia i etosu. To było także Twoje zwycięstwo. Więc teraz zbiera się tego owoce. Już na zawsze. Przeczytaj Dobrzańskiego.

 265. Bucu,
  plotka niesie, że arcyk**szon szuka eskorty.
  Zainteresowany?

 266. śmierć polityka, wysokiego urzędnika, jest znacząca.
  Media żerują bezkompromisowo na fakcie.
  śmierć zwykłego człowieka, w podobnych okolicznościach, nie wzbudza takiego „entuzjazmu” mediów.

  Nie podoba mi się to…
  smierć człowieka to tragedia.
  Reszta- śmierć ludzi- jest statystyką?

  Różne gremia usiłują żerować na śmierci pana Adamowicza.
  Moim zdaniem, to ścierwojady.

 267. Wyszukane w necie, po sąsiedzku, specjalnie dla pana @mauro ku przypomnieniu

  Który rząd, ustami jednego ze swoich przedstawicieli, mówił, że kopania innego człowieka nie pochwala, ale rozumie?
  Kto z kiboli robił patriotów? Kto aresztowanego w swoim czasie kibica „Starucha” lansował na niemalże męczennika za słuszną sprawę?
  Kto bagatelizował – a niekiedy nawet dyskretnie popierał – łysoli wykrzykujących „Raz sierpem, raz młotem…”?
  Kto w setną rocznicę 11 listopada pomaszerował ramię w ramię w jednym pochodzie z naziolami?
  Kto z mównicy sejmowej – bez żadnego trybu – wykrzykiwał o zdradzieckich mordach? Kto wyzywał ludzi mających inne poglądy od Polaków gorszego sortu oraz od komunistów i złodziei?
  Kto paradował publicznie w T-Shirtach firmy „Red is Bad”?
  Kto rozpętywał histerię nie tylko przeciwko uchodźcom, ale też przeciwko każdemu, kto był gotów okazać im choć odrobinę współczucia?
  Kto na plac Piłsudskiego w Warszawie wepchnął dwa pomniki, pogłębiając tym samym podział między Polakami, zamiast go zasypywać?
  Która telewizja na swoich paskach informacyjnych wypisuje propagandowe treści, obraźliwe dla wszystkich krytyków obecnej władzy?
  Kto woli dać milion Rydzykowi niż złotówkę przeciwstawiającym się nietolerancji organizacjom pozarządowym?
  itd.

 268. „Zapytano mnie: a „mowa nienawiści”?

  W takiej WYJĄTKOWEJ chwili politycy powinni mówić wyłącznie O SWOJEJ WŁASNEJ mowie nienawiści, bo przecież żadna polityczna opcja nie jest bez winy, bo WSZYSTKIE polityczne opcje mają wiele na sumieniu. Natomiast gdy politycy mówią w kontekście tej próby morderstwa o mowie nienawiści u swoich politycznych przeciwników, to dają dowód, że kieruje nimi chęć wyciągnięcia korzyści politycznych z tej sytuacji”. (salon24, Forum Żydów Polskich)

 269. Czytam panstwa komentarze a tam pustka: nie zal za czlowiekiem co zginal, nie wspolczucie tylko polityczne konteksty wydarzenia.
  Pisanie na blogu odbiera przyzwoitosc?

  ml

 270. Mauro Rossi
  14 stycznia o godz. 21:05
  „W takiej WYJĄTKOWEJ chwili politycy powinni mówić wyłącznie O SWOJEJ WŁASNEJ mowie nienawiści”
  Jestes bezkonkurencyjny w mowieniu ludziom, co maja zrobic i co powinni a czego nie. A jak to jest z TWOJA WLASNA mowa nienawisci, ktora prezentujesz na blogu?

 271. Symetryczny
  Znam Gdańsk z lat 60. 70. 80. i zawsze był dla mnie pięknym miastem mimo rozmaitych zaniedbań i niedogodności, jak to za PRL.
  Ale stal się jeszcze piękniejszym, zasobniejszym i bardziej europejskim pod rządami prezydenta Adamowicza, a bywałam w Gdańsku co najmniej dwa razy w roku.
  Mam nadzieję, że jego śmierć przyniesie opamiętanie dwóm wrogim plemionom wyrosłym z tego samego pnia. Pod warunkiem jednak, że plemię pisowskie, które rozpętało wojnę polsko-polską zechce ją zakończyć. Obawiam się jednak, że Prezes nigdy się nie ugnie, więc jego pretorianie też.

 272. Mauro Rossi

  „Choćby oddziaływaniem.”

  Zauważyłem jedynie realne oddziaływanie ministra Brudzińskiego, który kazał pokazowo zamknąć faceta cieszącego się w necie z ataku na Adamowicza i życzącego innym prezydentom tego samego losu. To jest realne oddziaływanie prewencyjne.

  Natomiast w deklaracjach tzw „osób publicznych” będących elementami walki politycznej składanych hurtowo od wczorajszej nocy żadnego realnego oddziaływania nie zauważam. To pustosłowie które jak widać w dyskusjach w necie mało kto poważnie traktuje.

 273. neospasmin
  „Pisanie na blogu odbiera przyzwoitosc”?
  Siebie masz na myśli?

 274. neospasmin
  14 stycznia o godz. 21:13
  „Czytam panstwa komentarze a tam pustka: nie zal za czlowiekiem co zginal, nie wspolczucie tylko polityczne konteksty wydarzenia.”
  Bo zal za czlowiekiem, ktory ginie tragicznie jest czyms tak oczywistym, ze nie trzeba go lopatologicznie wyrazac. A konteksty sa wazne, bo dotycza bardzo szerokiego spektrum zjawisk. Naprawde brakuje ci wyobrazni aby zrozumiec, ze mowa o kontekstach nie wyklucza zalu i wspolczucia?

 275. neospasmin
  14 stycznia o godz. 21:13

  Możliwe, że pisanie na blogu coś odbiera, skoro Ty, zamiast żalu i współczucia, skupiasz się na tym, co robią inni. Nawiasem mówiąc, trudno na blogu przeżywać żal i współczucie, skoro są to uczucia osobiste przeżywane w milczeniu.

 276. jakub01

  W przypadku który ci zalinkowałem sprawca miał ewidentne zaburzenia psychiczne i z tego co wiem sąd zadecydował o umieszczeniu go zakładzie psychiatrycznym. Zresztą ten element naśladownictwa ataku terrorystycznego wg relacji mediów jest w tym przypadku ewidentny.

 277. Mauro Rossi
  14 stycznia o godz. 21:05

  Mógłbyś dać parę szczerych ilustracji Twojego mówienia o Twojej mowie nienawiści, do której właściwie się sprowadza cała Twoja bytność na blogu?

 278. jakub01
  14 stycznia o godz. 21:22

  Pisałem swoje, nie czytając jeszcze Twojego. Chodziliśmy do jednej klasy?

 279. Klasa polityczna Zachodu, zareagowała stereotypowo.
  Zginął jeden z NAS…..
  Codziennie giną setki ANONIMOWYCH ludzi, niewartych medialnej wzmianki.
  Hipokryzja jest standardem we współczesnym swiecie.
  Wszystkie zwierzęta sa równe, ale są równiejsze…

  Z osobistej tragedii rodziny, ludzi związanych z panem Adamowiczem, robi się spektakl.

 280. @ Mag
  Podzial jest trwaly, nienawisc gleboka. Masz nadzieje, ze „dwa wrogie plemiona” zaczna ze soba rozmawiac? To niemozliwe. Probowalas kiedys przemowic do rozumu zwolennikom religii smolenskiej? Z wiara sie nie da dyskutowac. Zreszta masz przyklady chocby z bloga. Jak Ci sie powiodla proba sensownej rozmowy z Saldo czy innym Mauro? Insynuacje, inwektywy, odwracanie kota juz nawet nie ogonem ale podszewka na zewnatrz, chwyty i chwyciki aby Ci dopiec. Czy ktos z tych ludzi probowal przekonac Cie do jakichs swoich racji ?

 281. Zabójca Pawła Adamowicza miał schizofrenię paranoidalną, niedawno odstawił leki
  Stefan W., który śmiertelnie ugodził nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był leczony psychiatrycznie w Poradni Zdrowia Psychicznego, miał rozpoznaną schizofrenię paranoidalną i przyjmował lekarstwa, które jakiś czas temu odstawił.

  napisane jest na portalu „Wirtualna Polska”.

  Uprasza się o nieodstawianie leków pochopnie.

 282. @Mag
  ” Śmieszy mnie, jak słyszę, że różne grupy społeczne powinny znów zacząć ze sobą rozmawiać. Bo jak np. w Polsce, w USA czy w Anglii spowodować, żeby ludzie z dwóch stron barykady zaczęli ze sobą rozmawiać?

  Jak?
  Nie da się. Nie będziemy ze sobą rozmawiać. Teraz możemy się ze sobą co najwyżej bić. I do tego dojdzie. A z tego bicia w sumie wyjdzie tylko dobre.

  Dla tych, którzy przeżyją.
  Nie wiemy, jak mocne będzie to bicie.”
  (Obysmy znow nie byli glupi-wywiad J Zakowskiego z prof.M.Krolem w Noworocznym wydaniu „Polityki”) Moze przeoczylas.Prof. Krol bardzo rzeczowo i realistycznie opowiada o tym co dzieje sie ze wspolczesnym swiatem i jakie sa perspektywy w nadchodzacych dekadach.

 283. @

  Sympatycy W. Frasyniuka:

  ABP Gadecki przed chwila na
  konferencji prasowej:
  „zabójca potrzebuje większego
  współczucia, niż zabity.”

  Co Wy na to?

 284. pombocek
  14 stycznia o godz. 21:33
  Niewykluczone, a moze mielismy tych samych nauczycieli? Ja mialam szczescie do swietnych „belfrow”.Np. moj polonista, po 20 latach zwial z Lagru na Sybirze. To dopiero byl nauczyczyciel !

 285. @jakub01
  g.21:51
  Nie, nie mam złudzeń, dlatego pisałam o warunku opamiętania:
  „że plemię pisowskie, które rozpętało wojnę polsko-polską zechce ją zakończyć. Obawiam się jednak, że Prezes nigdy się nie ugnie, więc jego pretorianie też.”
  Co tam obawiam się, pewna jestem. Blogowe przykłady dowodzą, że z wiarą się nie dyskutuje, ani z czyjąś szajbą.

 286. wiesiek59
  14 stycznia o godz. 21:41
  Prezydent Gdanska, byl osoba publiczna, bynajmniej nie anonimowa i jego smierc nie jest tylko osobista tragedia rodziny. Szum medialny jest w tej sytuacji zrozumialy. A hipokryzja jest standardem we wspolczesnym swiecie, dlatego czasami nim rzygam.

 287. @jakub01
  Wywiad z prof. Królem czytałam. Strasznie czarno widzi i – co gorsza – chyba ma rację.

 288. jakub01
  14 stycznia o godz. 22:06

  Coś wspólnego jednak było. Mój ojciec raz zwiał z kumplem z łagru. Spali w stogu siana. Rano spotkali kołchoźnika i zagadali o jedzeniu. Bardzo im współczuł. Kazał iść do wsi, wytłumaczył, który dom – tam jego żona da im jeść. I dała. Ale jeszcze nie zdążyli zjeść chleba z mlekiem, jak przyszła po nich milicja. Po pięciu latach, czyli w 1948, wypuścili go z łagru, ale długo mu wmawiali, że jest narodowości rosyjskiej.
  – Nie żadnej rosyjskiej, tylko polskiej – upierał się ojciec.
  Trząsł się ze strachu, że za ten upór znów go zapuszkują, ale to już był jednak inny czas – w końcu dali spokój i puścili.

 289. pombocek
  14 stycznia o godz. 22:48
  Moj nauczyciel ( i przyjaciel przez wszystkie pozniejsze lata, az do smierci) rowniez zwial z kolega. Ow kolega byl w znacznie gorszym stanie (jednak takze przezyl) powiedzial w pewnym momencie – Sluchaj Edek, jak umre, to mnie zjedz. Na szczescie pomogli im tubylcy.
  A wracajac do wiadomosci obecnych. Mam nadzieje, ze zadyma z Iranem rozejdzie sie po kosciach. Stosunki juz sa napiete a nasze orly dyplomacji prochu nie wymysla. Jesli Amerykanie beda eskalowac konflikt to przy obecnym rzadzie pojdziemy za nimi jak za pania matka.
  To nam cholera wyjdzie nie tylko bokiem, ale wszelkimi porami. Syria dymii, Afganistan krwawi, Irak ledwie pelza, jeszcze brakuje zadymy z Irakiem! Z drugiej strony Iranczycy chybaby byli durni gdyby w takiej sytuacji zrezygnowali ze wzbogacania uranu i dalszych prob. Kadafi zrezygnowal i przyjaciele Zachodni potraktowali go jak smiecia, kiedy przestal byc potrzebny. Iranczycy przeciez te lekcje zapamietaja i nie tylko oni.

 290. @Pombocek
  Blad – mialo byc oczywiscie -„zadymy z Iranem”.

 291. ” A jak to jest z TWOJA WLASNA mowa nienawisci, ktora prezentujesz na blogu?” zapytuje koleżanka @Jakaubo1
  ano taka:
  Zbydlecenie narodu niewolnikow, ktorego inteligencje wyrzynano w kazdym pokoleniu, Polacy juz chyba genetycznie nie sa zdolni do tworzenia „dobrego materialu ludzkiego”.Trudno robic komus zarzut z tego, ze przetrwal wojne ale faktem jest, ze przezywaly raczej jednostki egoistyczne, a nie te wrazliwe. Wrazliwcy pierwsi szli pod noz. Dalej , fale emigracji, ktore wyplukaly spoleczenstwo juz nawet nie z wrazliwych ale tych przedsiebiorczych i odwaznych, myslacych. Dalej celowa degrengolada komunistyczna tych, ktorzy pozostali, dolowanie nielicznych wartosciowych, ktorych niedobitki ostaly sie po wojnie. A wszystko to unurzane w spolecznym alkoholizmie. Jestesmy narodem ludzi zdegenerowanych, psychicznie chorych.Powinno sie leczyc caly narod ale kto i jak mialby to zrobic? No dobra, pare osob sie tu obrazi. Ale na tym blogu pisza ludzie, ktorzy nie tylko sa wyksztalceni ale i myslacy, czyli ulamek promila spoleczenstwa polskiego.Polaka cechuje zawisc o to, ze sasiad ma o morge wiecej i za to zatluklby siekiera. Mentalnosc chlopa panszczyznianego uleglego jedynie wobec wladzy, ktora szanuje za przemoc, bo innej nie zna od wiekow. Cala ta politurka zachodniej kultury, ktora Polacy uzyskali w zaledwie 30 lat to jedynie pozor skrywajacy prawdziwe oblicze Polaka w obawie przed obciachem za granica. W Polsce nasza chata z kraja, szlachcic na zagrodzie.., wolnoc Tomku ..itd. Co tu jest do rozumienia …”

  Zastanawiałam się czasem czemu z koleżanką jakoś mi nie po drodze, ale teraz widząc nieomal powtórzony jej komentarz sprzed miesięcy wiem – to nienawiść. Kotłuje się w ciele nienawiść i pogarda, niewiedza i ignorancja która znajduje sympatyków na blogu.
  Tak się składa koleżanko @jakub01 że ja mam zupełnie inna opinię o rodakach, zupełne przeciwną o okresie PRL-u w którym przeżyłam większość życia, i przy okazji tak się składa że jestem chłopska córką, podobnie jak moja siostra która urodziła się na wsi, nie mówiąc o rodzicach którzy na wsi się wychowali. To co wypisujesz jest obrzydliwe, mogą ci sekundować jedynie osoby równie prymitywnego pokroju.

 292. wpis z godz. 23:06 jest oceną aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz polityki rządu polskiego wobec władz Iranu. Własnymi słowami nakreślone przez jedną z osób „przedsiebiorczych i odwaznych, myslacych”. Którzy zostali wypłukani z komunistycznej degrengolady.

 293. @Zabka konajaca
  Ouu, zareagowalas jak klasyczne „nozyce” (te od uderzenia w stol) .”Kotłuje się w ciele nienawiść i pogarda, niewiedza i ignorancja która znajduje sympatyków na blogu”, alez cie ponioslo zabko. To prawda, ze czuje obrzydzenie do motlochu czy to miejskiego, czy wiejskiego, czego nie ukrywam ale zeby nienawisc?! Zreszta nie ma w moim wpisie nic niezgodnego z prawda. Tylko co to ma niby wspolnego z Twoim czy Twojej siostry chlopskim pochodzeniem? Jakies kompleksy? Twoja rzecz co sie tam w Tobie kotluje. W PRL-u przynajmniej mialas punkty za to pochodzenie, wiec byl czas i okazja aby sie z kompleksow wyzwolic. Twoj wybujaly intelekt tez zdaje sie w kraju nie pozostal wraz z wlascicielka. Czy sie myle?
  Z moimi pogladami na PRL nie mozesz sie zgadzac lub nie, bo ich nie znasz. No i jest mi zupelnie obojetne, z kim tam Ci po drodze. Zdaje sie, ze z nikim.

 294. jakub01
  14 stycznia o godz. 23:06

  Zapomniałem powiedzieć o najciekawszym.

  Do polskiej wioski na Wileńszczyźnie, gdzie mieszkali mama z ojcem, przyjechali Ruscy podwodą, załadowali wytypowanych mężczyzn i wywieźli. W ten sposób ojciec i inni trafili do łagrów za to, że byli Polakami, bez wyroków. Był rok 1944. Za parę miesięcy ja miałem się urodzić. Po nieudanej ucieczce z łagru ojciec dostał wyrok za ucieczkę.

  Kiedy w roku 1994. informowałem Związek Sybiraków o śmierci ojca, panowie poradzili mi, żeby mama się starała o odszkodowanie zgodnie z umową Polski ze Stalinem, która obowiązywała już chyba pod koniec lat czterdziestych. Za każdy dzień łagru była określona odszkodowawcza stawka. Ale za chwilę panowie sami się puknęli w głowę, że guzik, że skoro ojciec dostał wyrok za ucieczkę, był to już wyrok kryminalny, a za to odszkodowań ustawa nie przewidywała. Czyli stracił na tym, że popełnił czyn w pewnym sensie patriotyczny. I wyjaśnili, że to była u Ruskich częsta praktyka: aresztowali za polskość, czyli za nic, a potem szukali najmniejszych choćby pretekstów, by wrobić aresztowanych w sprawy kryminalne, podlegające wyłącznie wewnętrznej jurysdykcji ZSRR.

 295. punkty za pochodzenie nie były mi potrzebne. A poza tym ja jestem z miasta, co widać, słychać itd.
  A ty Elżbieto kim niby jesteś pisząc o Polakach że są narodem zdegenerowanych ludzi, psychicznie chorych? Pisząc o mentalności chłopa pańszczyźnianego ogółu społeczeństwa opisując tego chłopa, czyli także mojego przodka z siekierą gotowego do ataku?
  Kim jesteś czując obrzydzenie do „motłochu”, do „zbydlęconego narodu niewolników…” ty, która uciekłaś z kraju przed wymiarem sprawiedliwości, żyjąc za granicą na koszt budżetów cudzych państw, nie wypracowawszy nawet emerytury, przynosząc wstyd swoim osobistym niechlujstwem o czym sama pisałaś na blogu.
  Nie masz żadnego prawa oceniać ludzi mieszkających w Polsce z których większość jest pracowitymi i uczciwymi obywatelami usiłującymi przeżyć w tych niełatwych czasach i to przeżyć godnie, czym ty nie możesz się pochwalić.
  Ja nie zabiegam o przychylność blogowiczów, być może tobie na tym zależy – fatalną masz idolkę.

css.php