Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Paweł Adamowicz

14.01.2019
poniedziałek

Cios w serce Polski

14 stycznia 2019, poniedziałek,

Nie sposób ogarnąć myślami tego, co się stało. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, został zamordowany w samym sercu swojego miasta. Skojarzenie z morderstwem prezydenta Gabriela Narutowicza nasuwa się samo. Dziś, tak jak wtedy, dzieli się nas na lepszych i gorszych, na pierwszy i drugi sort, na tych, którzy kochają Polskę więcej, i tych, którzy kochają mniej, na swoich i obcych. To nie zniknie z dnia na dzień, to się nie skończyło 13 stycznia 2019 r.

Usiłuję uporządkować myśli. Bestialskie morderstwo na oczach tysięcy ludzi. Rodzinie, bliskim Pana Prezydenta Adamowicza składam tą drogą wyrazy współczucia. Stała się rzecz straszna, tragedia. Musimy ratować nasz kraj, ratować siebie.

Nawet gdyby ofiarą był ktoś inny, byłby to fakt wstrząsający. W samym sercu Europy, w kraju bezpiecznym i wolnym kiedyś od terroryzmu, okazuje się, że nie jest tak bezpiecznie, jak byśmy chcieli.

Już od dawna pojawiały się ostrzeżenia, że jeżeli podział polityczny w Polsce będzie się pogłębiał, pewnego dnia poleje się krew. I tak się stało. Nie przypadkowo, lecz z premedytacją. Najbliższe miesiące do wyborów będą miały decydujące znaczenie. Albo cywilizacja, albo barbarzyństwo. Dzisiaj triumfuje to drugie. Oby chwilowo. Czy możemy jeszcze zawrócić z tej drogi – nie wiem, ale trzeba ratować nasze państwo. Cywilizacja to przestrzeganie prawa, na czele z konstytucją, szacunek dla niezawisłych sądów i dla sprawnej, apolitycznej policji, dla słabszego, dla innych obywateli. Z tym jest bardzo źle.

Nienawiść zwyciężyła, nie tylko wczoraj w Gdańsku, ona się leje z internetu, z mediów, z Sejmu. Ona trwa od stu lat, od głębokiego podziału w latach 20. ubiegłego stulecia, poprzez okresy wyciszenia przez istnienie wspólnego wroga, wojnę i PRL, by odżyć w wolnej Polsce. W kraju prosperującym i bezpiecznym z zewnątrz, ale zagrożonym od wewnątrz.

Morderstwo w Gdańsku ma swoją warstwę symboliczną i przejdzie do historii jako kolejna tragedia. Dokonane zostało w czasie święta, jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która jest zaprzeczeniem nienawiści, najbardziej masową inicjatywą miłości, a jej symbolem jest serce. Cios zbrodniarza uderzył nie tylko w Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, ale także w Orkiestrę, jej tysiące aktywistów i miliony zwolenników.

To cios w każdego z nas. Obyśmy jako naród i społeczeństwo umieli się z tego podnieść. Żadnej tolerancji, żadnej obojętności dla siewców nienawiści.

Nie chodzi o powszechne „kochajmy się”, ale o minimum przyzwoitości. Będzie to trwało długo, będą nawroty, ale musimy wierzyć, że dobro zwycięży, bo jak żyć bez nadziei?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 286

Dodaj komentarz »
 1. Cios w serce Polski solidarnościowej. To ich wojna.

 2. To jeden z 200000 maszerujacych dumnie 11 listopada.Czesc pamieci Pana Prezydenta Gdanska.

 3. Winny jest Kaczyński i jego łamanie wszelkich zasad cywilizacji. To dalszy ciąg łgarstwa smoleńskiego: „zdradzonych o świcie”, „mord zdradzieckich”. Nie wolno rozpętywać nienawiści. Za nasze pieniądze telewizja publiczna szczuje na najlepszych ludzi, jakich ma Polska. Policja zapewne w tym czasie ścigała obywateli RP. A posłanka Pawłowicz dalej szczuje… Nie wiem, czy ten kraj ma w ogóle jakąś przyszłość, może lepiej, że się wyludnia.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Podpisuję się z całym sercem pod apelem Pana Redaktora Daniela Passenta!
  Jesteśmy razem z wszystkimi ludźmi dobrej woli

 6. Rodzinie, bliskim Pana Prezydenta Adamowicza, składam tą drogą wyrazy współczucia.

  Ciągle mam przed oczami jego dwie córeczki, przepraszam żonę. I zanim zdołam myśleć racjonalnie, powstrzymam się przed wyrażaniem swojej opinii. Bardzo negatywnej opinii na temat „dobrej zmiany” i kleru.

 7. Program Goście Passenta powraca na antenę Radia TOK FM, w nowym terminie: w każdą niedzielę o godz. 10.00. Zapraszam już od
  20 stycznia!

 8. Symetryczny
  „Cios w serce Polski solidarnościowej. To ich wojna.”
  Czy zdajesz sobie sprawę, że właśnie dzielisz?
  Na „ich” i nie „ich”?

 9. „Nadzieja umiera ostatnia”, to bardzo stare powiedzenie. Wiara, iż coś ulegnie zmianie, to zdecydowanie za mało. Niezbędne są działania, a tu ogromną rolę do spełnienia mają dziennikarze.
  Z przerażeniem obserwuję słowa ludzi (rodziny nieco dalszej), jak indoktrynacja z TVP jest skuteczna. Ze smutkiem stwierdzam, iż powiedzenie Jacka Kurskiego, iż „ciemny lud to kupi”, jest prawdziwe.
  Niezrozumiałym dla mniej jest określanie zabójstwa Prezydenta Gdańska nie jako mordu politycznego, a zwykłego rozboju.

 10. @jakub01
  Zajrzyj pod poprzedni wpis Gospodarza. Nie chcę przeklejać kilku postów do Ciebie.
  Pozdro

 11. Symetryczny
  14 stycznia o godz. 21:26

  Neoliberalowie POPiS wola sie zadluzac na zlom zbrojeniowki niz na szpitale,
  w ktorym ten wariat powinien przebywac.
  Zyski prywatne, koszta ponosi ogol spoleczenstwa.

 12. Bar Norte
  14 stycznia o godz. 21:20

  „ … w deklaracjach tzw „osób publicznych” będących elementami walki politycznej składanych hurtowo od wczorajszej nocy żadnego realnego oddziaływania nie zauważam”.

  Ruchu w sieci nie widzisz, co z tego, spirala się nakręca, zaczynają „mądrzejsi” podchwytują reszta, nie znana, ale za to liczna. Skoro „światli” dają przykad to tak pewnie trzeba. Na tym blogu także to widać, red. Passent zaczyna podburzać wyjątkowo niesmacznym wpisem. Sprawcą jest psychiczne chory kryminalista, a Passent leci Narutowiczem.

 13. Pombocek, jakub01
  14 stycznia o godz. 21:31

  „Mógłbyś dać parę szczerych ilustracji Twojego mówienia o Twojej mowie nienawiści, do której właściwie się sprowadza cała Twoja bytność na blogu”?

  A mógłbyś zacytować parę przykładów mojej mowy nienawiści? Wtedy porozmawiamy.

  jakub01
  14 stycznia o godz. 21:15

  „A jak to jest z TWOJA WLASNA mowa nienawisci, ktora prezentujesz na blogu”?

  Jak wyżej, proszę o cytaty z mojej mowy nienawiści.

 14. Red. Daniel Passent, proszę to przemyśleć.

  „Zapytano mnie: a „mowa nienawiści”?

  W takiej WYJĄTKOWEJ chwili politycy powinni mówić wyłącznie O SWOJEJ WŁASNEJ mowie nienawiści, bo przecież żadna polityczna opcja nie jest bez winy, bo WSZYSTKIE polityczne opcje mają wiele na sumieniu. Natomiast gdy politycy mówią w kontekście tej próby morderstwa o mowie nienawiści u swoich politycznych przeciwników, to dają dowód, że kieruje nimi chęć wyciągnięcia korzyści politycznych z tej sytuacji”. (salon24, Forum Żydów Polskich)

 15. Cios w serce… niech nie zabija i resztek(?) rozumu…
  – – –
  „…W reakcji na tragiczne zdarzenia z Gdańska, wielu komentatorów zaczęło wskazywać, kto ich zdaniem jest współwinny śmierci Pawła Adamowicza.
  Wskazywano polityków, instytucje, poziom debaty publicznej w Polsce.
  Zdaniem filozofki dr Katarzyny Kasi, tego rodzaju komentarze to rodzaj “reakcji obronnej”…
  …Strasznie się tego boję, bo widzę, że reakcje i komentarze, przeważnie nie polegają na przeżywaniu żałoby. Są kolejnym pójściem w stronę krzyczenia o tym, kto jest winny, kto się źle zachował, co do tego doprowadziło. To są jakieś genealogie, na które chyba nie jest teraz miejsce, ani czas.
  Bo stało się coś najgorszego, niewinnie zginął człowiek. Został zabity na oczach innych ludzi.
  Później będziemy się zastanawiać, co do tego doprowadziło, dowiemy się więcej o zabójcy, o jego motywach, może o chorobie. Ale teraz jesteśmy w punkcie, w którym trzeba przechodzić żałobę, płakać – stwierdziła dr Kasia….”
  [TOK FM, 21:10]

  „…Zginął Adamowicz, a jutro może zginąć Andrzej Duda – powiedział 72-letni mężczyzna dyspozytorowi warszawskiego centrum powiadamiania ratunkowego. Kilka godzin później został zatrzymany. [GW 22:22]
  ___

  @ danielpassent
  Zapowiedź nowej pory i terminu, czyli niedzielnej audycji to jak światełko w mroku, dobrze że Pan to teraz i tu napisał. Dziękuję.

 16. Liderzy: SLD ― Leszek Miller i RP ― Janusz Palikot wezwali w niedzielę (2012) w 90. rocznicę zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza, do powstrzymania mowy nienawiści. ― Słowo potrafi tworzyć i koić, ale potrafi zabijać ― mówił Miller.
  Palikot przedstawił „7 zasad przeciwko mowie nienawiści”.

  Palikot, który kilka lat wcześniej zapowiedział niszczenie podstaw godnościowych prezydentury Lecha Kaczyńskiego, przedstawił „7 zasad przeciwko mowie nienawiści”. ― Po pierwsze ― nie życz nikomu śmierci, nie mów o wypatroszeniu, jak ja powiedziałem, nie szukaj gałęzi, na której powiesisz przeciwnika, jak Adam Hofman. Nie mów: Jest pani na mojej krótkiej liście do wykończenia, jak Lech Kaczyński. Nie mów: Dorżniemy watahę, jak Radosław Sikorski. W żadnej formie: satyrycznej, literackiej, metaforycznej, kabaretowej, na serio, w wywiadzie, półżartem, nie życz nikomu śmierci ― apelował lider Ruchu.

 17. Napuścić ludzi na siebie jest niesłychanie łatwo i jest to wiadome i znane od dawna. Politycy nie od dziś to wykorzystywali i wykorzystują, a ludzie jak dawali tak dają się im wykorzystywać . to że jest to sposób niosący największe zagrożenia dla ludzi też wiadomo od dawna choćby z historii, bo nie trudno zobaczyć do jakich katastrof to doprowadzało. Polityka taka potrafiła na setki lat poróżnić ludzi. Niestety jest skuteczna i chętnych na jej stosowanie zawsze było sporo. Tragedią dla obecnej polski jest fakt, że J. Kaczyńskiego uzyskał tak wielkie wsparcie kościoła (mającego ogromny autorytet w Polsce) i ludzi którym zasugerowano że to prawicowiec , wielki patriota , człowiek idei „Bóg, honor i ojczyzna” i nie tylko umożliwiono mu uzyskanie władzy , ale tez skutecznie wsparto jego politykę dzielenia narodu. (ten kompletnie bezideowy człowiek ma pewność że taka metoda plus pomawianie przeciwnika i kłamstwo to najskuteczniejsza polityka , o suweren to ciemna masa i wszystko kupi)
  Obecnie już mamy skutki tej polityki. Ludzie skaczą sobie do oczu i jak widać zaczynają zabijać.
  Nie mam wielkiej nadziei że Polacy oprzytomnieją

 18. olakier
  14 stycznia o godz. 22:03

  „Winny jest Kaczyński”.
  To obsesja, weź się w garść.

  „Policja zapewne w tym czasie ścigała obywateli RP”.
  Mają szczęście, że to polska policja, a nie francuska. Widzisz różnice, czy tłumaczyć dalej?

  „A posłanka Pawłowicz dalej szczuje …”.
  Zobacz (link niżej) kto od wczoraj szczuje i jak się zachowuje. To niepełną lista.

  https://passent.blog.polityka.pl/2019/01/13/ministrowie-nonsensu/#comment-839206

 19. Zastanawiałem się i doszedłem do wniosku że nie należy lokalizować obecnie, bo obecnie to wszędzie jest gorąco, złe emocje, trend europejski i światowy – uniwersalizować. Właściwie to byliśmy ostatnimi czasy trochę spokojniejszym miejscem niż zagranica. Więc nie wylewajmy siebie z kąpielą, pogratulujmy sobie za spokojny czas od morderstwa tego Cyby do morderstwa tego Stefana wczoraj i nie wpadajmy w histerię. Ale może być gorzej, niestety. Rzeczywiście, ten cios w serce w trakcie kulminacji obchodów święta którego symbolem jest serce – fatalny omen. Straszliwie szerzą się tendencje narcystyczne w psychologii społecznej, sprzyja temu zwłaszcza internet, o miłości mało kto już pamięta.

 20. Mauro Rossi
  14 stycznia o godz. 22:44
  Nie strugaj wariata Mauro! Twoja mowa nienawisci jest czytelna dla kazdego na tym blogu i nikt nie bedzie sie bawil w przekopywanie Twoich wpisow aby to uzasadnic.No chyba, ze Ty sam nie wiesz, ze Twoje zlosliwosci to czystej wody mowa nienawisci. Pisz ze zrozumieniem,

 21. Mauro Rossi
  14 stycznia o godz. 22:44

  Mogę, dzieciaku. Każdy Twój wpis jest jakąś kontrą, a nie racjonalnym głosem w dyskusji. Wszyscy mówią z błędami, tylko Ciebie Bóg posłał, jak mesjasza, byś grzesznych poprawiał. Z tego właśnie mesjaństwa jesteś tu znany. I niech tak zostanie. Tylko tu.

 22. W radiu TOK FM rozmawa z Pawłem Adamowiczem o problemach miasta i jego mieszkańców. Na pytanie dziennikarza Prezydent Gdańska odpowiedział ” Z Braćmi i Siostrami z PIS-u trzema rozmawiać, jest trudno, ale trzeba rozmawiać”
  No, ale z MR te rozmowy idą jak po grudzie

 23. Mauro Rossi

  „red. Passent zaczyna podburzać …”

  „Podburzać”? Jak tego określenia nie słyszałem od wczesnych lat 80. Rozumiem, że czym skorupka za młodu nasiąknie to na starość trąci ale czy nie załatwo ci się wchodzi w buty tamtych stupajków od propagandy?

  No i co z tego, że red Passent „leci Narutowiczem”? To czy zabójca prezydenta Adamowicza był świadom tego co robi dopiero orzekną psychiatrzy. Na razie niczym się nie różni od Niewiadomskiego.
  Co prawda Niewiadomskiego nie badano pod kątem choroby psychicznej, jak podejrzewam z powodów politycznych, ale czytałem kiedyś fragmenty jego zeznań i odniosłem wrażenie, że to oszalały bełkot.
  Tak więc z oceną zabójcy prezydenta Adamowicza poczekaj na decyzję sądu. A przede wszystkim na ujawnienie jego zeznań.

  Pytasz czy „ruchu w sieci nie widzę”. Oczywiście, że widzę ruch, którego przyczyną jest zabójstwo. Naiwnością jest sądzić, że na ten emocjonalny „ruch” wpływ ma jakieś „ośmielanie”.
  Mauro, to nie „osoby publiczne”, jak to wcześniej ująłeś, tworzą podziały i eskalują konflikty. One je co najwyżej ujawniają. Tak jak nie internet zatruwa ludzi czy społeczności np nienawiścią. On ją tylko ujawnia.

 24. pombocek
  14 stycznia o godz. 23:42

  „Każdy Twój wpis jest jakąś kontrą, a nie racjonalnym głosem w dyskusji”.

  Polityczna dysputa na tym właśnie polega, a nie spijaniu sobie z ust.

 25. doczytuję się na blogach że Paweł Adamowicz nie reprezentował PO w ostatnich wyborach samorządowych a był kandydatem stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska”, czyli teoria unicestwienia członka partii wrogiej PiS jest mniej wiarygodna. Być może szaleniec, chociaż w dzisiejszej Polityce znajduje i takie domysły
  https://lekarski.blog.polityka.pl/2019/01/14/zamach-kilka-prostych-pytan-prostego-lekarza/

 26. Jest noc Dziękuję red.Danielowi Passentowi z treść wpisu ,za ocenę Gdańskiego morderstwa na osobie prezydenta Pawła Adamowicza .
  To barbarzyński cios w szlachetną prace Wolontariuszy ( słyszałem o liczbie 120.000)- dwoje z nich chłopcy z Mamą jechali tym samym tramwajem w południe tego dnia ..
  Wystarczyło tylko 20 minut po godzinie 20:00 kiedy wysłannik „Dobrej Zmiany ” ocenił ten atak na scenie WOŚP jako polskie Palermo .
  Ten człowiek pisze wyżej w adres @pombocka * na tym Polityczna dysputa właśnie polega *

 27. Także postawa zebranych na scenie – ochrony… Morderca cieszył się i przemawiał…”Czekaliśmy kilkadziesiąt sekund, aż ktokolwiek zareaguje. Ochrona nic nie zrobiła. To wielki skandal. Ten mężczyzna tak naprawdę poddał się bez żadnej walki. Gdy podszedł do niego technik (nie ochroniarz) i chciał go obezwładnić, napastnik sam odrzucił na bok nóż i się położył – opowiada dziennikarz.” Nie z takiego ducha znamy Polaków. Brawa dla Pana technika!

 28. Bijące serce Europy zamarło. Kibolstwo polityczne górą. Faszyzm bratankiem. Race i przemarsze bojówek liturgią. A KK milczy jak w czasie okupacji. Tak sobie myślę,że transparenty Polska ma być kibolska ! czy wieszanie Żyda to banderyzm w wykonaniu hunwejbinów. Kultem stało się mordowanie sąsiadów przez tzw.wyklętych. W Gdańsku sąsiad zamordował sąsiada bo suweren wszystko może. Dla komunizmu i post nie ma litości. W ten sposób wyraził swoje poglądy jak sugeruje totalna prawica i katolickie składy sędziowskie.

 29. Śmierć Blidy. Tak sobie myślę czy usprawiedliwiona.

 30. Suweren wszystko może. Morawiecki stary. Prawo mam w nosie. Gowin. Konstytucja to komunistyczne świstki papieru. Duda. Świeckie sądy nie są od wymierzania sprawiedliwości. Jakiś duchowny. Polska to dziki kraj. Drzewiecki. Polska to kamieni kupa. Sienkiewicz polityk. Tak sobie myślę czy to wszystkie cechy tzw. Bękarta Europy. Katolicyzm wyprowadzić bo ciemny lud nie kuma 10 przykazań ?

 31. A jeśli Stefan wyląduje w psychiatryku, jeśli nie stanie przed sądem, to jak do sprawy podchodzimy? Jaka jest praktyka europejska, bo nie przypominam sobie żadnego głośnego przypadku z psychicznie chorym w roli głównej? Pierwsze analizy socjologiczne podtrzymane, czy niepoczytalność sprawcy zmienia spojrzenie na sprawę, na sytuację kraju?

 32. Psychicznie chorego usprawiedliwia jedynie oglądanie telewizyjnej szopki. Bo to oficjalna misja. Tak sobie myślę o podżeganiu.

 33. – (…) I jest pytanie, czy teraz PiS uderzy się w piersi, czy przyznają, że to jest skrajny efekt potwornie głębokich podziałów społecznych w Polsce, nasyconych jadem, agresją, nienawiścią wobec drugiej strony. Jeśli tak powiedzą, to znaczy, że uderzyli się w piersi, przyznali, że jest w tym ich minimalna wina, bo oni przecież te podziały prowokowali i tworzyli, lepszy sort, gorszy sort, to są prawdziwi Polacy, a to nie są prawdziwi Polacy.

  A jeżeli się nie uderzą?
  – Stracą poparcie.

  Tak konkluduje psycholog Czapiński o rzekomym psycholu, mordercy.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24362309,prof-janusz-czapinski-o-ataku-na-prezydenta-adamowicza-to.html

  To będzie proces, któremu przypatrzy się cała Polska, ta podzielona Polska. Straszne dreszcze mnie przechodzą, serce krwawi, łzy płyną z oczu.

 34. Passent is back

  Hurra! Ale dlaczego o tak drakońskiej godzinie. Drakońskiej dla mnie (10. rano to dla mnie 2. w nocy).
  Pewnie po to, żebym wykupił abonament tokfm aby słuchać z podcastu. I jak tu żyć?

 35. Czyli nasza strona jakby już wie że Stefan poczytalny. Mnie też się tak wydaje, ale oczywiście czekam na opinię biegłych psychiatrów. Ten gościu Kajetan co zabił nożem na Woli też wszystko dokładnie zaplanował, do tego grzeczny był i pracował, a jednak psychiatrzy tam dopatrzyli się niepoczytalności?

 36. Jak jad z ambon zamienić w wino pokoju. Tak sobie myślę o misji KK.

 37. …serce krwawi, łzy płyną z oczu.
  Nie wierzę.

 38. Czy mamy w sercu smoleńsk…

  Ciężko szkiełkiem i okiem patrzyć na krajobraz po morderstwie politycznym.
  Polityka czyniona w takim jak nasze zbiorze serc, jest jednak taka, że nad zbrodnią, winną być wstrząsem umysłów, na gorąco, rozwija się intensywnie jeno mgła.
  Jest to mgła narracji pozbawionych racjonalnej i społecznej refleksji, co niestety źle wróży jakimkolwiek budzącym nadzieję konsekwencjom społecznym.

  Lecimy swobodnym lotem w stronę kolejnego smoleńska, gdzie z jednej strony zbrodnia szaleńca i kryminalisty ubierana jest w polityczne narzędzie zemsty na domniemanych jej ‚proputczikach’.
  Nie: analizy i odkrywania mechanizmów czy powiązań, służących naprawie i zmianie, ale zemsty bezsilnych i pokrzywdzonych zbrodnią.

  Z drugiej strony, „techniczne standardy” i organizacja lotu, czyli tu: imprezy oraz ona sama i jej Twórca (Jurek Owsiak), napotykają narrację nienawistnego ataku, będąc ubieraną w rolę sprawcy.
  Żadna ze stron nie ma racjonalnej refleksji ku naprawie faktu, że normatywnym jakoby (a w istocie naciąganym) standardem ochrony imprez, pozwalającym na skutki w morderstwie, nie zalecimy donikąd.
  Trwa żenujące okładanie sztachetami nad tragedią, kto -kogo.

  Nie, nie piszę o symetryźmie, tu nie ma symetrii winy i ofiary, sprawców i poszkodowanych. To sfera moralna i kryminalna.
  Ja piszę o braku pragmatycznej reakcji cywilizacyjnej wiodącej do naprawy.
  Jest więc dołująca symetria instrumentalnej reakcji na tragedię i mechanizmy które do niej doprowadziły, w istocie wiodące do sakramentalnego „P, nic się nie stało”.
  Bo tutka dalej będzie leciała na oparach słusznej moralnie „nienawiści do mowy nienawiści” przy całkowitym braku organizacji politycznej opozycji, by czyny wynikające z tej „mowy” uniemożliwić, a ją samą zdusić u źródła.
  I będzie lecieć na oparach standardów organizacji, które, czynione np. z serca i dla światełka, nie muszą spełniać celów dla których cywilizacja je powołała, stając się podłym w tym kontekście narzędziem oskarżenia ofiar o współsprawstwo.

  Słyszałem kilka głosów komentarza politycznego (w tym jakże racjonalnego Lewandowskiego) , że marsze z Dudą dla protestów przeciw przemocy to nie jest dobre dla wszystkich Polaków towarzystwo (istotnie).
  Spodziewałem się refleksji wytrawnego demokraty i polityka, że „marsze” przeciw „mowie” to reakcje pensjonarek, a wnioskiem politycznym ze zdarzeń jest jak najszybsza mobilizacja opozycji do odsunięcia bandytyzmu od władzy, by przywrócić w Polsce normy cywilizacyjne i prawne.
  Od Janusza Lewandowskiego usłyszałem jednak w radiu, że oczekuje marszu nie z Dudą pod rękę, a z Kościołem na czele.
  I tu opadły mi skrzydła, a los tak pilotowanej tutki jawi mi się nieuchronny.
  Bo w naszym sercu jest smoleńsk, jak przeznaczenie na drzwiach do stodoły, i żaden tu rozum nie odważy się go nie słuchać.

 39. @ teo
  15 stycznia o godz. 7:00
  „…stracą poparcie”

  Też czytałem ten wywiad, zdumiony również i mądrego Profesora Cz. pochopnością.
  Zapomniał w bólu po tragedii, co mówią demokraci polscy, że tu o poparciu lub nie decyduje wyłącznie Kościół?

 40. Sąd Okręgowy w Lublinie orzekł, że Janusz Palikot ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za to, że porównał go do Hitlera i Stalina oraz przypisał mu „psychopatyczne skłonności”. Palikot został zobowiązany do wysłania prezesowi PiS listu z przeprosinami oraz opublikowania ich na stronie głównej portalu Onet.pl. Wyrok nie jest jednak prawomocny.
  Przeprosiny mają dotyczyć słów, jakie Palikot wypowiedział, udzielając wywiadu portalowi Onet.pl (zapis rozmowy opublikowano 14 września 2010 roku). Lider Twojego Ruchu ma w nich oświadczyć, że twierdzenie o psychopatycznych skłonnościach Kaczyńskiego jest nieprawdziwe, a porównanie go do Hitlera i Stalina – nieuzasadnione.
  „Dziennik Wschodni” podaje, że przeprosiny Palikota mają być widoczne na stronie głównej Onetu przez 72 godziny. Ponadto poseł ma wysłać Kaczyńskiemu własnoręcznie podpisany list z przeprosinami.
  Sąd oddalił przy tym pozostałe żądania Kaczyńskiego, który domagał się przeprosin również za inne wypowiedzi Palikota z lat 2008-2010. Prezesa PiS uraziły m.in. słowa, jakie Palikot wypowiedział w programie „Szymon Majewski Show”, mówiąc: „Zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż w Europie”.
  Sędzia Piotr Jakubiec uznał, że słowa te były dostosowane do koncepcji programu satyrycznego, jakim był „Szymon Majewski Show”. Ponadto wydawca programu zasugerował Palikotowi, by mówiąc o Kaczyńskim, odniósł się do bajki o Czerwonym Kapturku.

 41. Wariat, nie wariat, ale kto go podpuścił i ponosi przez to moralną odpowiedzialność przecierz jest oczywiste, a to że mord miał charakter polityczny potwierdził morderca po dokonaniu zbrodni .
  Oczywiście możemy przyjąć dla wygody PiSu , że atakowany przez PiS św.p. Adamowicz był przypadkową ofiarą, podobnie też możemy przyjąć , że przypadkowe było, że zbrodni dokonał podczas przebiegu imprezy WOŚP , organizacji znienawidzonej i zwalczanej przez PiS wszystkimi możliwymi środkami.
  Obłudy w Polsce nigdy nie dojść.
  „Nie zabijajcie nas!” , to słynny okrzyk Waszczykowskiego, po zamachu na biuro poselskie PiSu.
  Co wy umiecie …

 42. Sugerowalbym by nie debatowac nad medycznymi aspektami zycia sprawcy zabojstwa p. Adamowicza.
  Byle adwokat moglby zebrac z takiego paplania niezly grosz dla zabojcy.

  ml

 43. @wiesiek59, tu masz jeszcze jeden artykuł; wygląda na to że to spotkanie już się odbyło , tylko świat o tym nic nie wie
  https://www.rt.com/news/448828-netanyahu-iran-get-out-syria/?utm_source=browser&utm_medium=push_notifications&utm_campaign=push_notifications

 44. koleżanka @Jakub01, odpowiedź pod poprzednim wpisem gospodarza,

 45. Pan z dystansu

  “Oczywiście możemy przyjąć dla wygody PiSu , że atakowany przez PiS św.p. Adamowicz był przypadkową ofiarą, “

  P. Adamowicz byl przez pis atakowany? Nie przez PO?
  Nie przez prokuratora? Jest pan pewny tego co napisal?

  “podobnie też możemy przyjąć , że przypadkowe było, że zbrodni dokonał podczas przebiegu imprezy WOŚP , organizacji znienawidzonej i zwalczanej przez PiS wszystkimi możliwymi środkami.”

  Wydaje sie ze jest raczej odwrotnie: to szef WOSP darzy tym niskim uczuciem pis. Zwalcza te partie wszystkimi mozliwymi srodkami. Po ustapieniu z funkcji prezesa bedzie mu znacznie latwiej to robic- WOSP nie bedzie kojazona wiecej z wyborem politycznym, ale z coroczna akcja charytatywna.
  Uczestnictwo w licytacjach WOSP prezydenta Dudy rowniez przeczy panskiemu twierdzeniu ze dla pis WOSP jest instytucja znienawidzona.

  ml

 46. test

 47. teo
  15 stycznia o godz. 7:00

  „I jest pytanie, czy teraz PiS uderzy się w piersi, czy przyznają, że to jest skrajny efekt potwornie głębokich podziałów społecznych w Polsce, nasyconych jadem, agresją, nienawiścią wobec drugiej strony. Jeśli tak powiedzą, to znaczy, że uderzyli się w piersi, przyznali, że jest w tym ich minimalna wina, bo oni przecież te podziały prowokowali i tworzyli, lepszy sort, gorszy sort, to są prawdziwi Polacy, a to nie są prawdziwi Polacy”.

  „Tak konkluduje psycholog Czapiński”.

  To bajkopisarz związany z PO, przecież nawet dokładnie wiadomo od kiedy mamy aż tak głębokie podziały. Wcześniej też były, ale nie dotyczyły one wszystkich tylko ludzi bardziej zainteresowanych polityką. Po dwukrotnie przegranych wyborach w 2005 Tusk wytyczył linię programową tzw. antypisa, ustawicznego atakowania przeciwnika czym popadnie (były nawet pochody antyrządowe z pochodniami), ale najmniej pomysłami programowymi. W tym celu na parę lat wynajął Palikota, który ciężar brudnej roboty wziął na siebie. Polityka sprowadzona została do rzucania obelgami, więc pisowska strona, choć wolałaby spokój, nie była dłużna. O ile PiS stworzył program solidarności społecznej Platforma nie miała właściwie nigdy żadnego, poza antypisem i chęcią dojścia do władzy oraz fałszywym poczuciem własnej elegancji. Ta „elegancja” kazała określać urzędującego prezydenta kartoflem. PO miała ogromną przewagę w mediach, co pozwalało seryjnie zmieniać znaczenia słów. „Gorszy sort” z wywiadu z Kaczyńskim jest dziś w świadomości ludzi zupełnie czymś innym niż to co on powiedział, ale w świecie polityki obelg jest poręcznym młotkiem, podobnie jak kiedyś „gruba kreska” Mazowieckiego.

 48. Tak wygląda mord polityczny według niektórych środowisk.

  W „Polska The Times” artykuł o Stefanie W., sprawcy napaści na prezydenta Pawła Adamowicza. – To jest chłopak, który od zawsze miał nierówno pod sufitem, był niezrównoważony i trzeba było na niego uważać. Już jako nastolatek zdarzyło się, że bez powodu rozbił koledze na głowie szklaną butelkę. Nigdy nie ukrywał, że lubił bić ludzi i chętnie się tym chwalił, mówił o tym, jak fajnie jest spuścić komuś wp..dol – mówi w rozmowie z gazetą mężczyzna z Oliwy, twierdzący, że zna W. od ponad 10 lat.

  – Z tego co wiem, nigdy nigdzie nie pracował. Nie pochodzi z rodziny patologicznej. Rodzice i rodzeństwo są normalni. Najczęściej spotykało się go naćpanego albo pijanego w „siódemkach”, czyli salonach gier z automatami. Szczególnie takim, który stał na pętli tramwajowej w Oliwie. Można powiedzieć, że on praktycznie tam mieszkał. (…) Zachowywał się dziwnie, nienaturalnie, tak jakby nie był do końca obecny. Wyglądał, jakby był świeżo naćpany. Nie panował nad swoimi ruchami, wzrok mu uciekał – mówi o Stefanie W. jeden z rozmówców gazety „Polska The Times”.

 49. Z dystansu
  15 stycznia o godz. 9:33

  „Wariat, nie wariat, ale kto go podpuścił i ponosi przez to moralną odpowiedzialność przecierz jest oczywiste, a to że mord miał charakter polityczny potwierdził morderca po dokonaniu zbrodni”.

  Jak to w świecie kryminalistów, uznał się za ofiarę aktualnych władz, kiedy otrzymał wyrok (2015). Kara więzienia kończyła mu się w grudniu 2018 roku i pod koniec jej odbywania miał okazję obserwować w TV kampanie przed wyborami samorządowymi. Prawdopodobnie to wówczas zwrócił uwagę na Adamowicza. Ponieważ był niestabilny psychicznie i agresywny zaplanował spektakularną zemstę na kimś znanym w Gdańsku i kojarzonym wcześniej z PO. Wybór padł na Adamowicza podczas finału WOŚP tzw. Światełek do Nieba (pokaz świateł laserowych). Zabójca chyba naoglądał się amerykańskich filmów kryminalnych, bo kiedy wszyscy czekając na owe światełka i w natchnieniu patrząc do góry odliczali od 10 do 1, on zaatakował nożem przy liczbie 2.

  „Oczywiście możemy przyjąć dla wygody PiSu , że atakowany przez PiS św.p. Adamowicz był przypadkową ofiarą”.

  Adamowicz atakowany był przez US i prokuraturę i dlatego PO wystawiła w wyborach na prezydenta Gdańska swojego kandydata, Jarosława Wałęsę.

 50. Lider4
  15 stycznia o godz. 10:19

  A dla niekórych to Niewiadomski, z zawodu historyk i krytyk sztuki.

 51. Podstawowe niebezpieczeństwo, które wynika z wiedzy państw Zachodu, polega na tym, że ten sprzęt może służyć do szpiegowania. Może być tak skonfigurowany, by stanowić narzędzie do zbierania informacji z sieci, a jednocześnie służyć do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania, a w przyszłości może być przygotowywany do przejmowania kontroli nad systemami, manipulowania nimi i przeprowadzania ataków hakerskich.

  Ale przecież Amerykanie robią podobnie. Między innymi w WikiLeaks można czytać o tym, jak CIA instalowała tzw. backdoory przy okazji aktualizowania oprogramowania sojuszników. Dzięki temu miała możliwość ingerowania w te systemy. Człowiek małej wiary mógłby spytać: co za różnica, czy szpiegują nas Chińczycy czy Amerykanie?
  https://forsal.pl/artykuly/1392233,malecki-polska-musi-byc-gotowa-na-odwet-ze-strony-chin-wywiad.html

 52. SŁOWIANIN STANISŁAW
  15 stycznia o godz. 7:56

  Jak jad z ambon zamienić w wino pokoju. Tak sobie myślę o misji KK.
  Bardzo ładny polski wyznawca prawosławia, ma udział w rynku chrześcijaństwa nadwiślańskiego w wysokości bodajże nieco poniżej 1%. I achowuje się całkiem grzecznie. Kmu przybywa procentów, temu przybywa jadu. Kto ma 95 procentów, to to ma z ambony, co trafnie nazwałeś.

 53. @

  Zakątek Polityczny – ¡No Pasarán

  Wcale mnie to nie zaskakuje. To było tylko kwestia czasu. Bo to się zawsze tak samo zaczyna i tak samo kończy…, a to jest dopiero początek tej katastrofy.
  Najpierw się wykrzykuje „ Komuniści i złodzieje”, a naród słucha. Potem się jawnie nazywa opozycję zdradliwymi mordami, donosicielami na Polskę, a naród wierzy. Potem się zamyka oczy, kiedy chuligani grożą oponentom politycznym, uniewinnia nawołujących do nienawiści, manifestacje agresji nazywa patriotycznymi. W końcu toleruje się symboliczne palenie kukieł i wieszanie na szubienicach portretów.
  Toleruje się przemoc, pod warunkiem, że służy ona właściwej stronie. Po cichu popiera się hejt internetowy, obrzydliwe memy, sfałszowane informacje. Nakręca się ludzi i daje im dowody, że jeśli działają zgodnie z linią ukochanej władzy, będą bezkarni. Daje się dowody, że cel uświęca środki, a naród bierze przykład. Najpierw się milczy, kiedy narodowcy wydają symboliczne wyroki śmieci na prezydentów miast, usprawiedliwia się agresje i ją rozumie, jak rzeczniczka Mazurek…Mała śnieżna kulka popychana z górki zamienia się w niszczącą siłę i jest już nie do zatrzymania. I leje się krew…

 54. Nożownik Stefan W. zadał śmiertelny cios partii Prawo i Sprawiedliwość. I nie chodzi tutaj o winę lub jej brak, ale o podejście do sprawy już po fakcie. PiS, jak zawsze, będzie chciało coś na tym ugrać. A prawda jest taka, że nie można niczego zyskać na śmierci – można natomiast wiele stracić.

 55. @adam100, 10:34
  Na TT dość trafny, choć sarkastyczny ćwierk.
  „ (…) a w więzieniu oglądają TVPInfo”.

  Towarzysz ‘gensek’ zwołał służby. Pewnie zwierają szeregi.

  Czy 13 grudnia 2019 będzie dniem przełomowym?
  Wątpię.

 56. @anur
  Przecież ta zgraja stworzyła coś na kształt religii po śmierci 96 osób!
  Ciągle z niej korzysta.

  A swoja drogą milczenie KaKa jest znamienne.
  Ręka rękę myje…

 57. Jednak brakuje szkicu nt. sprawcy, no zawsze jeden wyczerpujący poświęca się sprawcy wielkiego historycznego mordu, a tutaj ludzie, obywatele uzupełniają portret żeby zrozumieć… Może dlatego że prezentacja kryminalisty po 5-letniej odsiadce leczonego psychiatrycznie, uznawanego za niebezpiecznego – ani jednej przepustki… Gdyby był aktywistą politycznym albo chociaż zdrowym na umyśle mieszkańcem grodu chyba dużo chętniej by go prezentowano.

 58. Polska znormalnieje, w momencie zaprzestania grania na trumnach.
  Robienie z nich trybun wiecowych, jak na razie jest dość powszechną praktyką.
  Polityka funeralna budzi mój absmak.

  Benzyny do ognia dolewają media.

 59. @adam100
  Twój ulubiony ‚bojownik prawdy i tylko prawdy’ – nie odpuszcza. Testuje i jedzie.
  Wyposażony w nowe wytyczne z Nowogrodzkiej, „ubogacony” duchowo wiarą katolicką, będzie prowokował mniej odpornych na ‘en passant’.
  Ostatnio pyta w różnych miejscach o przykłady śladów nienawiści w swoich postach.
  To tak, jakby się pytał o ślady wulgaryzmów tamże.
  3msie

 60. @stasieku
  Religia smoleńska poszła w niepamięć, tylko 15% wierzy, że był to zamach. Tak, jak 15% Amerykanów twierdzi, że Elvis żyje.

 61. Do dziennikarzy ,śledczych.Jakie stacje telewizyjne nadają w więzieniach>?Jeżeli tylko publiczna ,to wystarczyło posłuchać o winie Tuska. i kalumnii na Owsiaka.Jakie poglądy polityczne ma zbrodniarz.Kto pomógł przygotować misterny plan akcji.Bo wariat tego nie mógł sam zaplanować.?Czy bardziej chodziło o zniszczenie Orkiestry czy zabójstwo bezpartyjnego prezydenta.?Tak czy inaczej ,cele bliziutko.Władanie Gdańskiem i zniszczenie belzebuba z jego orkiestrą.

 62. @wiesiek59
  Czołowy dziennik opozycyjny, GW, w głównym wydaniu poniedziałkowym, umieszcza na pierwszej stronie komunikat
  pod wytłuszczonym tytułem „Zamach na prezydenta Gdańska”. „(…) Sprawca dźgnął go ostrym narzędziem, prawdopodobnie nożem, i zaczął uciekać” (pisownia oryginalna).

  Znam nieco technologie wydawniczą, ale po tylu relacjach tragicznego wieczoru, opisach sytuacji w każdej stacji telewizyjnej, pisanie takich bzdur w wydaniu następnego dnia, źle świadczy o zespole gazety.

  A już zapraszanie polityków na irytujące, nic nie wnoszące nowego, kłótnie w studiach odgoniło od telewizji setki tysięcy ludzi. A oni (ci spece od marketingu i targetów) ciągle swoje: „widz to lubi, więc mu dajemy to, co lubi”.
  I tak 30 lat dają.

 63. @anur, 11:07
  Na moje oko, w Boga chrześcijańskiego wierzy mniej niż 15% Polaków, a 50% chodzi do kościoła i dotuje ten międzynarodowy koncern.
  Przypuszczam, że Chińczycy sklonowali, albo za chwilę sklonują (oczywiście po kryjomu) człowieka, a ‘epidiaskopy’, papież coś wymyślą, kiedy straszliwa prawda wyjdzie na jaw.
  Swoja drogą, ciekawe co wymyślą. Tu brak mi wyobraźni.

 64. stasieku
  15 stycznia o godz. 11:25

  Bog jest jeden, tylko jeden…

 65. Mowiac o Hiszpanii nie wolno zapominac o baskach. Mowiac o barcelonczykach w Barcelonie wymawiamy zdania oznajmujace nic nie znaczace. Ich Tenor w Madrycie jest inny, calkowicie inny.

 66. neospazmin
  Rossi
  Coś dla was . Niestety zareagowaliście na ten apel św.p. Adamowicza w właściwy dla was sposób.
  „Nie zabijajcie nas !”
  https://www.gdansk.pl/tv/pawel-adamowicz-apel-do-pis,v,952

 67. Porownywanie sporow i swad w blogosferze z tragedia w Gdansku jest niedorzeczne. Nieodorzeczne jest robienie z siebie ofiary w blogosferze.

 68. W wielu wpisach w fb tenor krytykujacych i krytykowanych jest podobny. Obecnie przewazaja glosy domagajace sie kary smierci dla mordercy/zabojcy.

 69. „Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, podczas którego prezydenta miasta Pawła Adamowicza zaatakowano nożem, nie miał statusu imprezy masowej. Został zorganizowany na podstawie przepisów Prawa o ruchu drogowym, z czym wiążą się mniej restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa. Organizatorzy zapewniają, że wynajęta firma ochroniarska została mimo to zobowiązana, by koncert traktować jak imprezę masową.
  (…)
  Dlaczego koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był zatem zgłoszony w tym trybie, nie zaś jako impreza masowa? Organizator twierdzi, że w ten sposób imprezę zakwalifikował urząd miasta. Przedstawiciele urzędu nie chcieli w poniedziałek komentować tej sprawy i odsyłali do organizatora. Jak jednak wynika z dokumentów – pozwolenia na organizację imprezy, wydanego przez Urząd Miasta w Gdańsku oraz pozytywnej opinii wydanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku – wobec organizatorów postawiono wymagania zbieżne z wymogami ustawy o organizacji imprez masowych.”

  źródło:www.tvn24.pl

  No, ale wedle tutejszych – to solidaruchy się wyrzynają (to wedle stalinowca zwącego się symetrycznym) lub PiS latał z nożem po scenie – tak debil samonazywany jako teo).

 70. Potworne obrzydlistwo. Komentarze pod zdjęciami zamordowanego często też haniebne i ziejące jadem, niektóre z zagranicy wręcz absurdalne, bo wiążące tę zbrodnię z Islamem. Jako zaangażowany osobiście w działalność WOŚP poczułem się tym wszystkim dotknięty i znieważony. Poświęcam swój czas, dojeżdżam do miejsca zbiórki, które jest położone dość daleko, proszę ludzi o datki, spotykam się z masą pozytywnej energii, mało kto odmawia, ludzie wyliczają ile sprzętu zakupiła Orkiestra do szpitali i nagle jakiś degenerat-kryminalista depcze wszystko i jeszcze tym się chełpi, krzyczy do mikrofonu itp. A wtórują mu co trolle z Internetu, które aż zacierają rączki z radości. Do tego Wiadomości TVP dorzucają swoje trzy grosze, które po tej tragedii mają czelności wyliczać jak to źle o PiS-ie wypowiadała się opozycja (w domyśle, że Schetyna, Sikorski i reszta zachęcają do zbrodni). Aż się chce krzyknąć – mordy w kubeł, milczeć nad tą zbrodnią!!! Wyłączyłem telewizor, żeby więcej nie słuchać tego ohydztwa. A przecież jeszcze wcześniej p. Rachoń zabłysnął publikacją podłej „bajeczki” kukiełkowej celem oczernienia WOŚP oskarżeniami o defraudację pieniędzy. Tak chyba objawia się właśnie triumfujące zło w najczystszej postaci.

 71. J.E. Baka
  15 stycznia o godz. 11:34

  Trzeba krzyczeć, chęci to mało.

 72. znalezione w sieci:

  >Media. TVN I TVP. Gdyby to ode mnie zależało, kazałbym obydwie zburzyć, zaorać i stworzyć od nowa. To tam jest ognisko wirusa Tutsi i Hutu, tam tworzy się setki manipulacji i żonglowania faktami , to tam sam są gadające głowy, wygłaszające swoje manifesty, kłamstwa i dyrdymały. To tam zadaje się pytania, w których już jest odpowiedź , to tam zapraszani są ci, których historia wyrzuciła, albo wyrzuci do śmieci. Śmieci – słowo klucz określające te ośrodki zła i podburzanie Tutsi na Hutu i odwrotnie. Od lat karmią nas właśnie śmieciami, a my je łykamy jak pelikan rybę, coraz bardziej pogrążając się w niemocy ich odrzucania i zdolności do samodzielnego myślenia. Jedni cieszą się jak w TVN zmasakrują jakiegoś pisiora, drudzy, kiedy w TVP dołożą do pieca z totalniakami. A my nakręcamy się jak bezmyślne istoty i kładziemy się spać w poczuciu wygranej „naszych”. Obłęd. <

  tut. debilowi, wielbicielowi Czapińskiego – dedykuję.

 73. Ale tą ofirą jest przecierz zawsze PiS , to jest miejsc dla niego zarezerwowane .
  Teraz dopiero wszystko wychodzi na jaw . To nie „kaczor” wyzywał swoich oponentów od ZOMO, gorszego sortu i zdradzieckich mord, to była opozycja.
  Podobnie było z WOŚP , to nie PiS znajdujący sie u władzy atakował ta organizacje społeczna i na wszystkie możliwe sposoby starał sie ją bezskutecznie zdeskredytować , to PiS jest ofiarą WOŚP.

 74. @slima11
  Mam na swoim koncie na TT 182 osoby obserwowane. Niektóre z tych osób, w ramach „dzielenia się” pokazują charakterystyczne, aktualnie głośne ćwierki któregoś z ‘prawiczków’ (nie lubię terminu ‘prawak’, a już „osoba o prawicowych poglądach” nie przechodzi mi przez klawiaturę).
  Przed 13 grudnia, tym dniem miłości, nieprawdopodobnego zaangażowania tysięcy ludzi w różnym wieku, swojego rodzaju narodowego święta, pani P., podobno profesor, zarzucała Jurkowi Owsiakowi sianie nienawiści i powtarzała klasyczny już zwrot ‘Owsiak musi odejść!’.
  Jak zwykle pisowskie bezczelne, obrzydliwe kłamstwo ‘a rebours’ .
  Albo ta, chyba w wigilię dnia WOŚP, animacja z antysemickimi wątkami. BRRR.
  Cóż to za bydło!

  Idę do kina na film aluzyjny, polityczny. O lizusostwie przydupasów.
  Trzeba jakoś odjechać od wewnętrznej rozpaczy.
  Nara

 75. Najbardziej zadziwiajace w tym wszystkim jest to, ze w Polsce nie ma masowej emigracji islamskiej, a pomimo to co jakis czas ginie ktos od ciosow zadanych przez nozownika. A to w obawie przed tym nasz rzad nie chce przyjmowac migrantow muzulmanskich. To wlasnie wiekszosc Polakow i wladze zabojstwami i gwaltami tlumacza swoja odmowe. Mimo to nie uchronimy sie przed gwaltem czynionym przez samych swoich. Acha, moze latwiej zginac od ciosu swojaka niz obcego, do tego muzulmanina.

 76. taa, Polska jest modelowym przykładem kraju, w którym używa się noża:

  dane z roku 2017:
  „W Niemczech wybuchła prawdziwa epidemia atakowania nożem. Policja jest już bezradna. W ciągu 10 lat liczba napaści z użyciem tego narzędzia wzrosła o 1200%.
  U naszych wschodnich sąsiadów codziennie dochodzi do kilkunastu przestępstw i ataków z użyciem noża. W tym roku, tylko do października doszło do nich ponad 3500 razy. To wzrost o 1200% w porównaniu z 2007 roku, kiedy to w ciagu 12 miesięcy odnotowano tylko 300 takich przestępstw i napaści.”

  sprint, czy biegunka?

 77. Piosenką „Oprócz błękitnego nieba” dedykowaną Prezydentowi Gdańska zakończył się
  poranny program telewizji TVN. Z wielką kulturą przekazywane są informacje o
  Panu Pawle Adamowiczu przez tą telewizję.
  Spoglądając wstecz widzę jak polityczne dysputy rozpalały namiętności,
  jak wywoływały demony, jak siały nienawiść.
  Natura człowieka jest z zasady krucha i wielu nie może się oprzeć pokusom,
  wielu nie ma własnego zdania i jakże często daje się omotać populistycznej
  propagandzie.
  „Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba” tymi słowami piosenki
  Marka Jackowskiego kończę ten wpis nie chcąc podzielać podziałów, które
  widoczne są też na tym blogu.
  Muszę też podziękować Gospodarzowi za piękny komentarz, zagajenie w sytuacji
  wydawałoby się bez wyjścia. Nic się nie kończy, miejmy oczy zwrócone na Gdańsk

 78. Blogerka Kataryna odniosła się do programu TVP bardziej dosadnie: „Kasa kasą, pewnie gigantyczna. Ale na miejscu Ziemca co wieczór płakałabym w poduszkę. Niekoniecznie na trzeźwo. Nie każdy jest Kurskim robiącym takie rzeczy bez konsekwencji dla psychiki” – oświadczyła.
  Mowa oczywiście o wczorajszym bloku info i komentarzy na temat tragicznego finału WOŚP w Gdańsku.
  Warto przypomnieć, że Kataryna już dawno wziąła rozbrat z Salonem24, którego kiedyś była gwiazdą.

 79. @stasieku, 11:25
  Z tymi procentami, to widzę to tak:
  50% chodzi rzadziej lub częściej do kościołów;
  20% chodzi regularnie i praktykuje;
  połowa praktykujących nie wierzy, choć praktykuje.
  Podsumowując, liczba katolików w Polsce mieści się, albo trochę przekracza 10%.

 80. Zabójstwo Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – Komentarz Janusza Zagórskiego

  Wpisać a potem szukać inaczej nie wchodzi.

 81. Is42
  Jestem po wrażeniem, że coraz więcej osób, nie tylko znanych, jak Janina Ochojska, siostra Chmielewska, Szymon Hołownia, Lech Wałęsa, ale także anonimowych internautów apeluje do Jurka Owsiaka, by wycofał się z rezygnacji szefowania fundacji WOŚP.
  Wszyscy rozumieją jego ból i gorycz, bo morderczy cios ugodził nie tylko prezydenta Adamowicza, ale trafił w „czerwone serduszko”, symbol solidarności międzyludzkiej, wiary w zwyczajną dobroć i empatię.
  Krótko mówiąc, wybór miejsca, czasu i osoby, jednego z najbardziej znienawidzonych przez prawicę prezydentów miast (od lat był szykanowany, zastraszany i postponowany nie tylko przez prawicowe media, ale i służby podległe PIS po 2015) nie był przypadkowy. „Szaleniec”, świetnie przygotowany, wyposażony w nóż wojskowy i znający technikę zadawania ciosów, wiedział w kogo uderza i dlaczego robi makabryczne show na scenie, gdzie odbywał się finał Orkiestry.
  Niestety, nie wierzę w krokodyle, fałszywe łzy rządzących. Prawdziwe intencje poznamy wkrótce, gdy ruszy proces zabójcy i pojawią się oficjalne spekulacje w sprawie winnych i niewinnych, czyli całego kontekstu sprawy, której nie można przecież oddzielić od narastającej i coraz groźniejszej fali nienawiści zarówno w realu jak i wirtualu.

 82. Po sąsiedzku katolik zamordował też katolika. A straszyli muzułmanami migrantami. Cudze ganicie swego nie znacie. Tak sobie myślę czy powstanie mapa parafii pochodzenia morderców. Resocjalizacja w parafiach mile widziana. Patologie np. zakopywania noworodków w obejściu to też grożne zjawisko.

 83. Kiedy i kto zasiał w Polsce to ziarno nienawiści? Kto zbiera te plony? http://wyborcza.pl/7,75968,24360765,zasiane-ziarno-nienawisci-predzej-czy-pozniej-wydaje-plon.html

 84. mag
  15 stycznia o godz. 12:55
  Co Ty wypisujesz. Przecież Gdańsk był kolebką wszelkiego dobra. Tam narodziła się nowa wolna Polska. I dobro rozpłynęło się po wolnym kraju. Przed nią nie było nic
  A Adamowicza żal jak każdego porządnego człowieka

 85. Nawet do pogrzebu flagowe świry mediów społecznościowych i rządowych nie odpuszczają. Tego się nie da już zatrzymać. Polska wraca w przyspieszonym tempie do II RP. Brak tylko Żydów, ale i to zdaje się nie jest istotne, bo Żydem będzie ten, kogo wskażą Polacy, prawdziwi Polacy. Jak mogą wyglądać Żydzi, pokazała telewizja rządowa w dobranocce z Owsiakiem i Waltz w roli głównej (wszyscy zwrócili uwagę na banknot 200 zł, a tam autorowi chodziło o wygląd). Mamy więc przed sobą czas przemocy fizycznej, bo ta werbalna się dokonała i nic już do niej dodać się nie da. Poleje się krew. Niestety.
  Będzie to pretekst do realizacji państwa policyjnego, w którym władza będzie decydować, co kto może, a czego komu nie będzie wolno. Nie mam złudzeń, że w krajach ościennych zapanuje przykładana demokracja liberalna i Polska będzie tylko ciekawym skansenem dla turystów łaknących emocji. Polscy narodowi patrioci nie uczęszczali na lekcje historii, więc popełnią kolejne harakiri. Okazuje się, że zaczepki w stronę sąsiadów to za mało, trzeba jeszcze zadzierać z Azją.

 86. Informacja to siła w epoce Internetu. Tak jak każda siła, władza chce mieć na nią monopol. Skoro media stały się siłą oddziaływania w społeczeństwie, to władza musi podporządkować sobie media, aby prowadzić w nich określone działania za pomocą propagandy. Jeśli będzie decyzja, że coś ma zostać ukryte, jest ukrywane, jak alkoholowe wyskoki Aleksandra Kwaśniewskiego. Ekspansja Internetu spowodowała, że ich szczelna osłona medialna się posypała.
  https://wolnemedia.net/za-tydzien-wchodzi-w-zycie-cenzura-internetu-acta2/
  ========

  wOLNOŚĆ WYPOWIEDZI, NIE JEST KONIECZNA.
  Po co prolom, plebsowi, ciemnemu ludowi…..

  Nasz ponoć liberalny Zachód zaciska pięść na gardle wolnych mediów, za pomocą takich właśnie aktów prawnych.
  Elity wiedzą co robią.

 87. „wybór miejsca, czasu i osoby, jednego z najbardziej znienawidzonych przez prawicę prezydentów miast (od lat był szykanowany, zastraszany i postponowany nie tylko przez prawicowe media, ale i służby podległe PIS po 2015) nie był przypadkowy. „Szaleniec”, świetnie przygotowany, wyposażony w nóż wojskowy i znający technikę zadawania ciosów, wiedział w kogo uderza i dlaczego robi makabryczne show na scenie, gdzie odbywał się finał Orkiestry.”

  Apeluję do właściwej jednostki prokuratury (prawdopodobnie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku) o przesłuchanie osoby posługującej się nickiem „mag” o wezwanie jej w celu przesłuchania w charakterze świadka, gdyż treść jej wpisu wyraźnie sugeruje posiadanie przez nią wiedzy o pobudkach sprawcy, jego powiązaniach i przebiegu wiadomego zdarzenia w Gdańsku, dwa dni temu.

  Okoliczność, iż zdolność postrzegania przez tego (tę) świadka rzeczywistości i umiejętność przeprowadzenia przez niego (nią) jakiejkolwiek analizy przyczynowo – skutkowej, jest w znacznym stopniu ograniczona – być może zostanie wzięta pod uwagę przez prowadzących śledztwo.

 88. Symetryczny
  „Przecież Gdańsk był kolebką wszelkiego dobra. Tam narodziła się nowa wolna Polska. I dobro rozpłynęło się po wolnym kraju. Przed nią nie było nic.”
  I znowu szyderstwa zamiast uczciwej, rzetelnej rozmowy o Gdańsku i tym co się stało. Żal Ci przyzwoitego człowieka, a jednocześnie jakby dezawuujesz to, co robił jako spadkobierca znienawidzonej przez Ciebie „S”.
  „Przed nią nie było nic” (kolebką wszelkiego dobra)?
  To ciągle twoje złe emocje. Nikt tak nie twierdzi, łącznie ze mną.
  A że Gdańsk był i pozostanie symbolem naszych wolnościowych potrzeb i aspiracji – nie poradzisz na to nic. Możesz tylko kpić i szydzić na okrągło i kisić się we własnym sosie kurkowym (kurki mają gorzko-szczypiący smak).
  Naprawdę wyżej ceniłam Twoją inteligencję, a tym samym jakieś wyczucie miary, jak daleko można się posunąć w swoich fiksacjach, by nie urażać/obrażać innych.
  Na dobra sprawę powinnam raz na zawsze Cię zignorować, czyli nie podejmować z Tobą żadnych pozorowanych dyskusji.
  Muszę się nad tym zastanowić.

 89. Gdzie był Bóg 10.04 oraz w czasie kiedy mordowano Prezydenta. Watykan wyjaśni czy Dziwisz. Tak sobie myślę,że ciemny lud czeka na wyjaśnienia. Bo nie było cudu. A wszelka władza od Boga pochodzi. Prezydent został namaszczony. Morderca katolik wyparł się wiary. Będzie wykluczenie czy zaliczenie do marnotrawnego wyklętego.

 90. Nb. Nawet w okresie żałoby nie wolno nam zapominać o aferze KNF/NBP. Nasza uwaga powinna być podzielna. Prezes NBP oświadczył, że może ujawnić swoje zarobki i swoich zastępców, ale nie powie jakie są dochody dyrektorów. Banki narodowe w innych krajach nie mają takich zastrzeżeń.

 91. anur 15 stycznia o godz. 10:42 pisze: – Nożownik Stefan W. zadał śmiertelny cios partii Prawo i Sprawiedliwość. I nie chodzi tutaj o winę lub jej brak, ale o podejście do sprawy już po fakcie. PiS, jak zawsze, będzie chciało coś na tym ugrać. A prawda jest taka, że nie można niczego zyskać na śmierci – można natomiast wiele stracić.

  Anur,
  PiS a przynajmniej jego światlejsza czołówka na razie nie popełnia błędów a raczej ich się umiejętnie wystrzega. Wysłanie samolotu rządowego po rodzinę Adamowicza, to moim zdaniem właściwe zachowanie. Jakiś SMS Brudzińskiego do wojewody w sprawie żałoby i postawienie go do pionu, też chyba trafne. Ustanowienie komisarzem zastępczyni Adamowicza, którą ten sam sobie dobrał a nie jakiegoś teczkowicza pisowskiego też nie daje politycznej amunicji politycznym przeciwnikom. Więc twierdzenie, że świr z z podstawowym wykształceniem, porąbany kryminalista „zadał śmiertelny cios PiS” jakoś mnie nie przekonuje.

  Mauro Rossi,
  Jestem podobnego zdania jak Ty, w kwestii „polecenia Narutowiczem” ale akurat Tobie odmawiam moralnego uprawnienia w wypowiadaniu się w tej kwestii bo przypominam sobie jak „leciałeś” nie raz zabójstwem Rosiaka, którego zamordował też też pożałowania godny świr a Ty tu na blogu robiłeś politykę, którą obrazuje wołanie „San Eskobara” Waszczykowskiego – „Nie zabijajcie nas”.

  Quentin T.,
  cytat wypowiedzi internetowej, który byłeś uprzejmy nam tu wkleić uważam za trafny. Trafia on do mnie podobnie pewnie jak do Ciebie. W tej kwestii – zdaje się – nasze poglądy są pewnie zbieżne.

  Jakob01
  z całą sympatią, ale Twój elaborat na temat moich współplemieńców, ich przywar czy wad … i „w ogóle” jest w Twych uogólnieniach nie do przyjęcia. Generalnie brzmią Twoje wywody jak jakaś próba przekonywania siebie samej jakąż to trafną drogę życiową sobie wybrałaś, znaczy z daleka od Polski i Polaków. Wybrałaś. Nie widziałem, by ktoś miał w tej kwestii do Ciebie jakieś uwagi więc mam wrażenie, że napisałaś do siebie i dla siebie.

  SzanownPaństwo,
  na tle tej strasznej zbrodni, budzącej we mnie nie tylko wewnętrzny sprzeciw i obrzydzenie (też na brak profesjonalizmu ochraniarzy, którzy na scenę nie mieli prawa wpuszczać żadnych medialnych mend i hien nawet wyposażonych w identyfikatory) oraz żal, że takie rzeczy zdarzają się w naszym Kraju, pozwalam sobie przypomnieć nie tak dawno dokonaną zbrodnię ze szczególnym okrucieństwem na innym samorządowcu, burmistrzu Zdzieszowic, Dieterze Przewdzingu a zabójcy a może zabójców nie schwytano do dziś. Ani Przewdzing ani Adamowicz, to nie były osoby, z którymi politycznie bym się identyfikował ale to nie ma żadnego znaczenia. Ohyda jaką czuję do tych zbrodni jest i będzie zawsze taka sama.

 92. legat:
  ja mam nadzieję na to, że tylekroć tu wyśmiewany suweren wyciągnie wnioski z roli, jaką w rozhuśtaniu nastrojów i emocji odgrywają poszczególni politycy i niektóre media.
  I w efekcie wreszcie zniesmaczy się duopolem PO – PiS.
  Czas najwyższy na polityków odpowiedzialnych i na odpowiedzialne media.
  Wzorów z innych, poszczególnych państw jest aż nadto.

  P.S. Kapitalnie o tym mówił wczoraj prof. Kleiber w Polsacie. M.in. o tym, że normalką w Polsce jest szczucie polityków na siebie przez dziennikarzy, normalką – w efekcie – walenie się przez polityków na odlew w mediach, wreszcie normalką wspólne chichy – śmichy i pójście na piwo przez „skłóconych” polityków po zakończonym programie.

  A suweren, poszczuty, gotów kąsać i gryźć.
  Nota bene – nie słyszałem, aby dziś ktoś się na wypowiedzi prof. Kleibera powoływał, co jest niestety, charakterystyczne.

 93. sprint
  15 stycznia o godz. 12:03
  Broni rzekomo muzulmanow mowiac o emigracji islamskiej. Czy byla emigracja katolicka, gdy po 89 roku duza czesc starajacych sie o azyl stanowily nasze rodaczki i rodacy?

 94. Dywagacje na temat populizmu stale mieszanego z popularnoscia

  Populizm zmusza kazda demokracje do wielkiego wysilku. Mimo ze populizm nie ma nic wspolnego z popularnoscia, to partie populistyczne przyciagaja coraz wiecej wyborcow. Retoryka tych partii jest dosc prosta. Sugeruja one proste i szybkie rozwiazania zlozonych problemow, rozniecaja dyskurs w obszarach emocjonalnych unikajac przy tym konkretnych politycznych prob. Krytykuja skutki modernizacji, skutki globalizacji oraz pelniace wladze elity. Dyskurs partii populistycznych odrzuca wszystko co obce, podkresla natomiast to co jest narodowe. Przy czym postrzegaja one Europe z dystansu. Swiadczy to poniekad o kryzysie zaufania wobec partii bedacych obecnie lub wczesniej u wladzy. Nalezaloby sie wiec zastanowic, czy owe, populistyczne partie sa partiami czystego protestu, czy tez ich znaczenie jest tylko chwilowe. Kwestia zasadnicza jest, czy stanowia one powazne zagrozenie dla demokracji. Nastepna wazna kwestia byloby ich znaczenie w procesie integracyjnym Europy oraz reakcja sil demokratycznych w dobie ciagle jeszcze grozacego kryzysu gospodarczego i finansowego. Europejski oraz polski populizm obecny jest w kazdej partii poczawszy od partii nadodowo-prawicowych, konczac na partiach lewicowych oscylujacych poza socjaldemokracja. Populizm korzysta z wlasnej dychotomiczneuj konstrukcji; MY na dole i ONI na gorze okraszajac ja kolejnymi stereotypami w zaleznosci od doraznych potrzeb.

 95. Populisci posluguja sie prosta metoda krytykujac kazdy sposob gospodarczej dystrybucji, dominacje poszczegolnych partii oraz integracje imigrantow. Moim zdaniem nie nalezy demonizowac partii populistycznych, lecz podejmowac debate na poruszane prze nie tematy. W ten sposob demagodzy traca podstawe swojego werbalnego dzialania, ktore z polityka niewiele ma wspolnego. Niezaleznie od tego musimy zdawac sobie sprawe z faktu, ze populizm jest produktem ubocznym modernizacji spoleczenstwa . Populisci maja oczywiscie remedium na kazda spoleczna fobie. Jednoczesnie jednak posluguja sie elementem strachu mowiac o obcokrajowcach np. zabierajacym miejsca pracy oraz np. chciwych menedzerach, ktorzy osobiscie odpowiadaja za obecny kryzys. Dominuje syndrom ONI wspomagany teoriami spiskowymi. Populisci posluguja sie suprasegmentalnymi elementami jezyka krytykujac przejecie narodowych kompetencji poprzez systemy supranarodowe. Czesto wystarczy proste haslo; Oni na gorze zawiedli swoich wyborcow. Dlatego tez nalezy polityke podczas kazdej debaty, nie tylko przedwyborczej, potencjalnym wyborcom ciagle od nowa i bez znuzenia tlumaczyc nie tracac z pola widzenia ryzyka autopopulizmu.

 96. Media moga przy tym pelnic role katalizatora populizmu lub tez skutecznego hamulca. Otwarta pozostaje kwestia demokracji bezposredniej i jej waznego instrumentu, ktorym jest referendum. Nie ma bowiem pewnosci, ze demokracje mozna bezposrednio importowac, aby zachowac rownowage miedzy “rzadzacymi”, a “rzadzonymi”. Na plaszczyznie europejskiej mozna permanentnie rzadac zmniejszenia biurokracji, zwiekszenia kompetencji parlamentu oraz wiecej demokracji z dobrym skutkiem. Ujawnia sie on w postaci wiekszej ilosci glosow wyborczych. Powolywanie sie jednak na proste oraz szybkie rozwiazania utrudnia w znacznym stopniu procesy demokratyczne., bo ruguje wyborcow z procesow politycznych. Krotko mowiac ponadupraszczanie, redukowanie zlozonosci problemow, przy ich jednostronnym postrzeganiu ogranicza sie do ponownego stawiania tez, ktore nie opuszczaja granic hipotezy. Wydawaloby sie, ze populizm moze byc skuteczny, bo wyklucza jednoczesnie prawice i lewice z dzialanosci politycznej, wyklucza on jednak debate spoleczna, nieodzowna dyspute spoleczna, zacierajac granice miedzy poszczegolnymi partiami, co poszerza z kolei szeregi sceptykow politycznych, w tym rowniez eurosceptykow. Dlatego wazne jest, aby socjalne kompetencje pozostaly w rekach poszczegolnych europejskich panstw. Nie widze potrzeby rozdrabniania sie w “rozwiazywaniu” tysiecy drobnych problemow, co niechybnie prowadzi do utraty europejskiej politycznej wizji.

 97. Przejmujący „The Sound of Silence” wczoraj w Gdańsku ma już tysiące odsłon.
  Tak żegnano Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza. Te sceny utrwalone na wieki niech na stałe będą też w naszej blogowej pamięci

 98. Kiedy empatyczna Mag milczala…..

  j
  Jakiś bęcwał pojawił się na blogu. Niestety ten bęcwał, mimo ostrzeżenia dalej grasuje. Kiedyś w takich przypadkach pomagało DDT lub Azotox

 99. Problem polega na tym, ze suweren nie za bardzo wie jak kochac swoja suwerennosc.

 100. Dychotomia My na dole i Oni na gorze sugeruje, ze My jestesmy lepsi. W ten sposob polelniamy kolejny blad.

 101. Uwagi o znaczeniu kultury zastepczej w wstepujacym swiecie.
  Kolejne wpisy nie tylko domoroslych psychologow oraz politologow w blogosferze ilustruja fakt, ze poruszamy sie w obszarze kultury zastepczej. Gdy do niedawna wystarczyly nam przez lata li tylko hasla, tak dzisiaj kreujemy mozolnie przestrzen dla obecnosci mitu, ktory w naszym zyciu staje sie poniekad imperatywem. Zastepuje on bowiem sztuczny oraz wszechobecny patos czasow zaprzeszlych. Mitem posluguja sie historyczni psycholodzy oraz poganiajacy ich historyczni politolodzy wypisujacy kolejne zlote mysli w blogosferze.

 102. Kolektywizm w blogosferze czyli szansa Empatycznego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji na kolejny zaimek MY.

  Samodzielnosc nam sie wprawdzie rzadko zdarza (praca intelektualna oraz samodzielne myslenie sa rzadkimi zjawiskami, prawie zjawa), a czar kolektywizmu nas nie opuszcza. Owo wspolne postrzeganie swiata umozliwa nam w znaczacej mierze uproszczenie jego zlozonosci.

  Wystarczy bowiem stwierdzenie MY, aby uprawdopodobnic nawet najbanalniejasza teze. Jesli w cokolwiek wierzymy, musi to siegac obszaru prawdy i tylko nasza wiara jest w stanie to potwierdzic. Czy jest to jednak prawdziwe nie ma zadnego znaczenia. Wazne jest nasze subiektywne postrzeganie owej „prawdy“. Kazda fobie mozna minimalizowac jakimkolwiem Ersatzem. Dlatego mity sa rowniez wszechobecne w naszej wspolczesnej kulturze. Dlatego traktujemy teorie spiskowe prawie jak odzywki dla dzieci.

  Tylko w ten sposob mozemy zachowac zdrowa kondycje spoleczna, tak sie nam przynajmniej wydaje. Stawiamy w ten sposob opor wiedzy, nawet gdy ratio nam podpowiada zachowanie umiaru w naszych pseudopsychologicznych dywagacjach. Oddalamy sie wiec na kilka chwil od psychologii kognitywnej i zadowalamy sie przestrzenia, w ktorej nie ma miejsca na sens, spojnosc, zwiazek przyczynowo-skutkowy etc..

  Godzimy sie na czekanie, na chwile olsnienia w sytuacji nawet najbardziej beznadziejnej. Nie probujemy rozwiazywac problemow wedlug jakiejkolwiek metody, wybieramy oportunistycznie wiare w cokolwiek jako dostepna wszystkim opcje (kolektywizm).

 103. Ocieramy sie w ten sposob o pozorna rzeczywistosc rugujac z naszej nieswiadomosci, oczywiscie na miare naszej intelektualnej mozliwosci, wszelkie racjonalne argumenty. Wierzymy bowiem ciagle w niecodzienne, nagle uzdrowienia naszej woli oraz naszej mysli. Wystarcza nam proste rytualy (stad ta niepodzielna tesknota czystych etnicznie za totemami czasow zaprzeszlych), aby osiagnac stopien samozadowolenia umozliwiajacy nam funkcjonowanie w czasie i przestrzenii. Zapominajac przy tym, ze sa one nam wprawdzie dane, pomijamy fakt mozliwosci ich ksztaltowania. Te prosta zasade negujemy, bo obawiamy sie odpowiedzialnosci za kazdy czyn, nie obawiamy sie natomiast odpowiedzialnosci za brak czynow, za nasza intelektualna inercje. Inercje, ktora wypelniamy pozornymi dzialaniami, kierujac sie mitem oraz codziennym rytualem, obecnoscia krzyza np.. Wymieniona postawa jest typowa postawa kompensacyjna. Tak funkcjonuje kazda ideologia, tak funkcjonuje populizm, tak funkcjonowala ideologia narodowa.

 104. My natomiast spychamy te odpowiedzialnosc za samouprzedmiotowianie sie na politykow, najchetniej na jednego wybranego doraznie polityka, sami pozostajac w cieniu. Podobnie reagujemy poddajac krytyce obrazy nam obce, zjawiska nam niechetne. Chetnie natomiast zapominamy, ze to nasza postawa lub jej brak ma znaczacy wplyw na biezaca polityke, na tworzenie sie nowych ideologii. Prawdy i problemy wielostronnie zlozone probujemy rozwiazac jednostronnie, przy czym ulegamy zdziwieniu, ze swiat nie jest krazkiem, lecz kula. Ten fakt nie ma dla nas wiekszego znaczenia w zyciu codziennym, wazne, ze Copernicus byl Polakiem. Nie uwalniamy sie jednak od konfliktu miedzy irracjonalnym bytem w racjonalnym swiecie, a naszymi tesknotami za idealnym obrazem rzeczywistosci. Stad juz niedaleko do skrajnych ideologii, bo same obrazy czesto nie wystarcza.

 105. Wspolczuje Q., ktory wspolczuje rzekomo suwerenowi.

 106. Problem polega na tym, ze rzadzaca wiekszosc parlamentarna nie szanuje mniejszosci, a wrecz probuje ja zniszczyc, oczywiscie propagandowo i politycznie, zamiast korzystac z uwag opozycji.

 107. Jak jednym słowem podsumować ostatnie kilka burzliwych lat w polityce? Obok wieloznacznego „populizmu” wysoko na liście z pewnością znalazłby się jednoznaczny „antyelitaryzm”. Niemal w każdym kraju zachodnim pojawiał się w minionych latach polityk głośno występujący przeciwko „elitom”: w Stanach Zjednoczonych Donald Trump, w Wielkiej Brytanii zwolennicy brexitu, we Francji Marine Le Pen, we Włoszech Matteo Salvini oraz Ruch Pięciu Gwiazd, a w Polsce Prawo i Sprawiedliwość. Co najważniejsze, bezwzględna krytyka „elit” w imię obrony interesów „ludu” okazywała się skuteczną bronią w walce o głosy.
  https://kulturaliberalna.pl
  ========

  Saldo mortale
  15 stycznia o godz. 15:22

  Masz niezły tekst, korespondujący z twoimi.

  Populizm to samoobrona przed wszechwładzą elit, forsujących własne interesy kosztem dołów społecznych.
  Przerzucających koszt utrzymania Państwa na barki maluczkich, unikajac podatków, kształtując system prawny, media, wpływając na wybory figurantów powolnych zakulisowym dyspozycjom.

  Elity zawsze będą pasożytować, tworzyć oligarchię, to nieuniknione.
  Tak samo, jak ich alienacja.
  To jest tworzenie gruntu dla populistów- złamanie umowy społecznej, zapewniającej znośny byt większości populacji kraju.

 108. Na tym blogu wielokrotnie padało nazwisko Janusz Waluś. Uważam, że gloryfikowanie czynu tego człowieka jest przestępstwem.

 109. stasieku
  15 stycznia o godz. 11:05
  @adam100
  Twój ulubiony ‚bojownik prawdy i tylko prawdy’

  Ten, nazywany przeze mnie bucem, BUC – obnażył swoje prawdziwe oblicze, opisując zatrzymanie i dowiezienie Kwaśniaka na przesłuchanie do Szczecina. Z takimi ch.. nie wymienia się komentarzy.

  anur
  15 stycznia o godz. 14:49
  Nb. Nawet w okresie żałoby nie wolno nam zapominać o aferze KNF/NBP. Nasza uwaga powinna być podzielna.
  Bardzo słuszna uwaga.

  Afera NBP – Glapinski
  Afera SKOK – Bierecki
  Afera KNF – Chrzanowski
  Ośmiornica PiS w pełnej krasie

 110. Wiadomość o tym, że Polsce odbędzie się konferencja na temat „pokoju na Bliskim Wschodzie” organizowana de facto przez USA (z Izraelem w tle) – wywołała falę komentarzy w internecie. Na razie w mediach głównego nurtu panuje wymowne milczenie, brak krytycznych komentarzy. Jednak wszyscy dobrze wiedzą, że konferencja jest wymierzona w Iran, o czym świadczy stanowcza reakcja Teheranu. Poniżej garść komentarzy internautów na portalu Interia.pl:
  http://www.mysl-polska.pl/1789
  ========

  Zdrowy rozsądek nie został wyrugowany do końca……
  Co prawda głupszymi łatwiej rzadzić- i tu sojusz władz z ołtarzem jest pełny- ale niedobitki myslących jeszcze istnieją…

 111. QuentinT,
  niestety nie miałem okazji widzieć Kleibera i wysłuchać tego, co relacjonujesz a co dostrzegałem już od wieków. Nie wiem kto go „przesłuchiwał” ale jeśli to był Rymanowski, to by było zabawne, bo od wielu lat z tym podjudzaniem celował począwszy od Telewizji Niepokalanów, za przeproszeniem.
  Jak pewno wiesz, poza „szkiełkiem” istnieje też życie. Można sobie np. bałwana na ogródku ulepić zamiast ciągle je oglądać w telewizorze, dać się psom potresować na spacerze i poaportować im jakieś serso, donieść parę polan i popatrzeć w inne szkiełko, książkę spod choinki przeczytać, kawę przyrządzić lepszej połowie i takie tam …,
  a poza tym to akurat fajny turniej jeden taki się odbywa i wcale nie jest to damski tenis czy kobieca piłka nożna.

 112. @ BWTB
  15 stycznia o godz. 13:46

  True.
  Podkreślam, bo głos warty przeczytania i przyswojenia.

 113. @

  Wojciech Sadurski:

  Nie dopuśćmy, by zabójca zabił także WOŚP. Apelujmy do Jurka Owsiaka, by odwołał swą decyzję o rezygnacji z kierowania Orkiestrą. Przy całym szacunku dla Jego współpracowników, w oczach ogółu WOŚP to Jurek. Niech kolejne sukcesy zbiórki będą hołdem złożonym Prez. Adamowiczowi.

 114. @mag
  zacytowała w Listach Żeromskiego

  ”Trzeba rozrywać rany polskie, żeby nie zabliźniły się błoną podłości”

  Nie stać nas na symetryzm!

  Jak zwykle, każde morderstwo ma swoją specyfikę, ale analogii do zabójstwa w Zachęcie jest więcej niż różnic.
  Szczególnie, jeśli zważy się oddziaływanie na świrów mowy nienawiści.

  Symetryści tłumaczyli „komunistom i złodziejom”, że to było ‘wiecowe’, wicie, rozumicie.
  A w sejmie, kaplicy demokracji, „zdradzieckie mordy”, to po prostu ‘straumatyzowany’ największy, najukochańszy-samo dobro przywódca, został „wyprowadzony z równowagi” wypowiedzią posła opozycji cytującego jego brata.
  Słowa własnego brata zacytowane w sejmie miały być „wycieraniem sobie gęby” imieniem!!
  Albo insynuacja, że prof. Niesiołowski kapował kolegów.

  Czytam u prawiczków, że źle zorganizowano ochronę, że zbrodnia nie miała charakteru politycznego i jeszcze wiele innych, zaciemniających okropieństwo morderstwa wypowiedzi.
  Podobno wczoraj TVPis przebił bagniste dno.
  Będą gadać/pisać, że Schetyna wystawił Jarka, będą rozmazywać sedno polityczne zbrodni.
  Taki mają przekaz komisarze genseka na ‘en passant’.

  Napisał Redaktor
  ”Morderstwo w Gdańsku ma swoją warstwę symboliczną i przejdzie do historii jako kolejna tragedia. Dokonane zostało w czasie święta, jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która jest zaprzeczeniem nienawiści, najbardziej masową inicjatywą miłości, a jej symbolem jest serce.”

  a ja powtórzyłem ten fragment, aby podkreślić niewyobrażalną podłość tej formacji, która nie uznaje żadnych, narodowych świętości, zaprzecza chrześcijańskim wartościom, walczy ze świeckim konkurentem KaKa.
  A KaKa pochyla się nad ‘nieświadomym’ mordercą.

 115. adamie100,
  nie popuszczaj, wal, przypominaj, nie myśl, że się powtarzasz!
  Wiem, że to są kropelki drążące kamień, że niektóre wydarzenia, ta bezczelność, bezwstyd rządzących, zapraszają do emigracji wewnętrznej.
  Nie dajmy się jednak zakłamać, zapisujmy słowa i czyny, przyjdzie czas rozliczeń.

 116. Jacek Kaczmarski wspominał jak dostał przesyłkę ze Szwecji z
  „Modlitwą o wschodzie słońca” autorstwa Nataniela Tannenbauma

  „Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
  Przed mocą Twoją się ukorzę
  Ale chroń mnie, Panie, od pogardy
  Przed nienawiścią strzeż mnie, Boże

  Wszak Tyś jest niezmierzone dobro
  Którego nie wyrażą słowa
  Więc mnie od nienawiści obroń
  I od pogardy mnie zachowaj

  Co postanowisz, niech się ziści
  Niechaj się wola Twoja stanie
  Ale zbaw mnie od nienawiści
  I ocal mnie od pogardy Panie…”

  Pieśń ta była wykonywana przez wielu muzyków.
  Śpiewali Paweł Kukiz, Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski,
  Zespół KULT w Katowickim Spodku w 2014 roku dla tysięcy młodych ludzi
  Dlaczego do wielu innych nie dotarły słowa tej kultowej modlitwy?

  Teraz wykonywana jest jako jedna z wielu na cześć Pana Prezydenta Pawła Adamowicza

 117. Zdaniem części komentatorów niektóre z przyjętych w „ustawie prądowej” mechanizmów blokujących podwyżki cen energii elektrycznej (np. obniżenie akcyzy) mają charakter niedozwolonej pomocy publicznej i jako takie będą zakwestionowane przez Komisję Europejską. W tym kontekście warto zauważyć, że od marca 2015 roku do końca grudnia 2018 roku kraje należące do strefy euro za pośrednictwem Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dodrukowały sobie łącznie 2 biliony 855 miliardów euro, które następnie przeznaczyły na skup własnych długów oraz długów swoich firm.
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04682-EBC-wydrukowal-2,855-bln-euro-na-skup-dlugow.htm
  ========

  Im wolno więcej……

 118. stasieku 15 stycznia o godz. 17:44 pisze: – Jak zwykle, każde morderstwo ma swoją specyfikę, ale analogii do zabójstwa w Zachęcie jest więcej niż różnic.

  Stasieku,
  jeśli uważasz, że przygłupa, którego wypchnięto ze szkoły ze świadectwem ukończenia podstawówki dla świętego spokoju pedagogów, kryminalistę napadającego na banki jako metody zdobywania środków na życie do Niewiadomskiego, to nie wiem jak będzie innymi komentującymi ale mnie nie przekonasz w kwestii „analogii” i pewnie pozostaniemy przy swoich zdaniach.

 119. @mag
  15 stycznia o godz. 12:55

  „Krótko mówiąc, wybór miejsca, czasu i osoby, jednego z najbardziej znienawidzonych przez prawicę prezydentów miast (od lat był szykanowany, zastraszany i postponowany nie tylko przez prawicowe media, ale i służby podległe PIS po 2015) nie był przypadkowy. „Szaleniec”, świetnie przygotowany, wyposażony w nóż wojskowy i znający technikę zadawania ciosów, wiedział w kogo uderza i dlaczego robi makabryczne show na scenie, gdzie odbywał się finał Orkiestry”.

  Oczywiście. Przecież to fachowo zaplanowany mord polityczny. Trzeba być półmózgiem, żeby uwierzyć w oficjalne wersje o „schizofreniku, któremu pogoda zaszkodziła”. Morderca, w sposób wskazujący na fachowe przygotowanie, uderzył w dwa ważne symbole Platformy – Adamowicza, najbardziej znienawidzonego przez PiS prezydenta miasta, i Owsiaka, którego pisdzielstwo przez ostatnie lata wykreowało na głównego wroga prawdziwych Polaków-katolików, prowadząc perspektywiczną, zakrojoną na szeroką skalę i kosztowną kampanię hejtu (przez pierwszych blisko 20 lat istnienia WOŚP liberalne poglądy Owsiaka jakoś dziwnie nie przeszkadzały ani prawicy, ani Kościołowi; gdy jednak doroczne imprezy WOŚP stały się nowym świętem wszystkich Polaków, niezależnie od opcji światopoglądowej czy grupy społecznej, KOMUŚ to zaczęło bardzo przeszkadzać, bo Polacy mają być skłóceni).

  Pospolici przestępcy (a Stefan W. najwyraźniej nie miał preferencji politycznych, okradał po równo SKOKi i inne banki) mszczą się czasem na sędziach, policjantach czy świadkach, ale nie na politykach. Chyba że Stefanowi W. przez całe 4 lata puszczano w celi kur**ską telewizję w ramach resocjalizacji. W takim przypadku faktycznie chłop mógł zwariować.

  A na poważnie, to mimo wszystko nie podejrzewałbym PiS o organizację tego mordu. Nie tylko dlatego, że sprawa pomoże raczej Platformie, tak jak katastrofa smoleńska, którą PiS swoją kłamliwą propagandą przedstawia od 8 lat jako zamach, pomogła PiSowi. To mi wygląda na robotę służb specjalnych (jakich, to sprawa na inną dyskusję), którym zależy po prostu na tym, abyśmy my, Polacy byli jeszcze bardziej skłóceni niż jesteśmy. Bo wtedy łatwiej nami manipulować i przeprowadzać różne działania, którym nie poświęcamy uwagi ani energii, ponieważ kierujemy ją gdzie indziej.

 120. zgubiłem „można porównać” przed Niewiadomskim – przepraszam.

 121. Powinniśmy wiedzieć:

  ” Musimy sobie uświadomić, że śp. pan prezydent doznał potwornych urazów. To nie jest tak, że to jest skaleczenie, przecięcie. I serce, i jelita, i śledziona, i przepona – to jest wynik tego brutalnego ataku. (…) To był stan bardzo, bardzo ciężki, właściwie na granicy życia i śmierci – stwierdził Szumowski.
  Podkreślił, że „fantastyczny zespół w szpitalu uniwersyteckim robił, co mógł, żeby pomóc” prezydentowi Gdańska. Minister wymienił w telewizji nazwiska kilkudziesięciu lekarzy i podziękował im.
  – Sytuacja była dramatyczna. Jeżeli w każdym z nas jest 5-6 litrów krwi, a panu prezydentowi przetoczono 20-30 litrów, już trudno powiedzieć ile, bo ta krew cały czas się wymieniała, to, mówiąc kolokwialnie, uciekała z pokiereszowanego ciała – relacjonował Szumowski.”

 122. legat 15 stycznia o godz. 14:52 Dietera Przewdzinga wspomniał w marcu zeszłego roku na swoim blogu Jan Dziadul. Śledztwo zamknięto i odłożono na półkę. Czeka. Przez 40 lat, a tyle właśnie Przewdzing „kanclerzował” w Zdzieszowicach, człowiek narobi sobie wrogów. Poza tym, chodzą po świecie takie świry jak morderca Adamowicza. Przewdzing w przeciwieństwie do prezydenta Gdańska umierał w samotności, długo i w cierpieniu. Mam nadzieję, że Dziadul podobnie jak szeryf Willoughby (Trzy bilbordy za Ebbing) ma rację i ktoś kiedyś w jakimś barze przy wódce się pochwali, co zrobił we wsi Krępa.

 123. @
  A może oni tępią Jurka Owsiaka, bo się boją ewentualnego konkurenta politycznego, lubianego i cenionego przez większość społeczeństwa.
  Tak, jak tępią i oczerniają w partyjnych mediach Donalda Tuska.

  Cała, opłacana sowicie machina, pracuje na niszczenie wizerunku wybitnych ludzi.
  Z sędziów i Jurka Owsiaka zrobili złodziei, z lekarzy konowałów, sprostytuowali nauczycieli, mundurowych zatrudnili do własnej ochrony lub własnych pochodów z pochodniami.
  Podlizują się przestępcom, kibolom, jakimś organizacjom zakazanym w konstytucji na którą się wypięli.

  Można się spodziewać prowokacji, aby potem naród „chronić” spec-ustawami i straszyć obcymi.

  Byłem dziś na filmie na którym bohater Sylvio B., twórca imperium medialnego, znawca mediów, tłumaczy rozmówcy, że dla przeciętnego widza nie ważne co kto mówi, tylko jak mówi.
  Przypomniał mi się Antoni M., który mówił o wybuchach tak, jakby je widział i słyszał, frunąc na dywanie nad nieszczęsną tutką.

  A opozycja usta w ciup, tiutiutiu, nie uraźmy nikogo, my tacy kulturalni, europejscy…
  Panowie, c’mon.

 124. @BWTB, 13:46
  teraz zauważyłem, że BWTB napisał wcześniej o tym, czego się boję po niedzielnej zbrodni.
  Napisał to w wersji hard.

  ”Poleje się krew. Niestety.
  Będzie to pretekst do realizacji państwa policyjnego, w którym władza będzie decydować, co kto może, a czego komu nie będzie wolno.”

  Bezkrwawy był „Okrągły stół”. Jak na skalę przedsięwzięcia, prawie bezkrwawy był „Stan wojenny”.
  Czy ci nachapani bezprawnie, łamiący zasady moralne, katolickie, prawne, siądą do stołu?
  O czym mieliby paktować, z czym się godzić?

  „Ja się tylko pytam”

 125. Milczenie ciszy (fragment)
  And the people bowed and prayed
  To the neon god they made.
  And the sign flashed out its warning,
  In the words that it was forming.
  And the signs said, The words of the prophets
  are written on the subway walls
  And tenement halls.
  And whisper’d in the sounds of silence.

 126. https://www.zerohedge.com/news/2019-01-15/senior-trump-official-i-hope-long-shutdown-smokes-out-resistance
  ========

  Działało Prawo Parkinsona, Trump je wyłączył…..
  Przypuszczalnie, to samo stałoby się w Polsce.
  Urzędników markujących pracę, jest wszędzie dostatek.

 127. BWTB 15 stycznia o godz. 18:17 do mnie:-Mam nadzieję, że Dziadul podobnie jak szeryf Willoughby (Trzy bilbordy za Ebbing) ma rację i ktoś kiedyś w jakimś barze przy wódce się pochwali, co zrobił we wsi Krępa.

  BWTB,
  ja takiej nadziei nie mam ponieważ hipotezę o dokonaniu tego zabójstwa przez prymitywnego mordercę albo świra przesiadującego w barze czy na ławce pod sklepem uważam wprawdzie za mającą cechy prawdopodobieństwa ale nie aż takie jak inne, które mi się nasuwają. Sam zauważyłeś ilu wrogów, przecież nie tylko osobistych mógł sobie narobić przez 40 lat.

 128. stasieku
  15 stycznia o godz. 18:32

  Im bardziej kraj demokratyczny, tym mniejszy monopol Państwa na przemoc.
  To jest w pakiecie.
  Stajemy się coraz bardziej demokratyczni, zbliżamy się powoli do zachodnich standardów, i norm przestępczości.
  Choć jeszcze sporo nam brakuje, wierzę, że Polak potrafi……
  Jak już dościgniemy i prześcigniemy Zachód, zaczniemy się zastanawiać, PO CO nam to było….

 129. @ls42
  15 stycznia o godz. 18:34
  pozwól, że uzupełnię:
  https://www.youtube.com/watch?v=Bk7RVw3I8eg

 130. remm
  15 stycznia, g.18:01
  Niewykluczone, że masz rację. Trudno jednak przyjąć, że ten mord to jakoś tam „nagrana robota” PIS, chyba że byłby to wypadek przy pracy, ale też nie za bardzo wierzę. Mimo całego ich cynizmu i bezwzględności na coś tak „spektakularnego” chyba by się nie poważyli.
  Być może gra jeszcze ktoś inny. Za mały ze mnie zajączek, by snuć dalsze domysły.

 131. mopus11
  15 stycznia o godz. 19:21
  Piękne. Dziękuję.
  Ten utwór już niezmiennie będzie się kojarzył z Gdańskiem, z jego mieszkańcami zgromadzonymi wczoraj na Długim Targu, oddającymi hołd Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi

 132. Imponuje mi decyzja Kaczora by nowym prezydentem Gdanska ( dzis komisarzem rzadowym) zostsla zastepczyni prez. Adamowicza.

  Pokazuje powsciagliwosc, nie chec zdobywania wladzy za wszelka cene.

  Robi na mnie wrazenie sytuacja gdy minister zmienia pierwotna decyzje wojewody w kwestii zaloby.
  Pokazuje to przedewszystkim samodzielnosc wojewody.
  Prawo do wlasnych bledow. A wszystko to w tym strasznym pis.

  ml

 133. Lazarowicz,
  posiadanie instynktu samozachowawczego może imponować? Przecież to właściwość najprymitywniejszej istoty! – nawet na Antypodach zdaje się też.

 134. @mopus 11
  Wysłałes link 0 19:21
  Wysluchałem ,a jednocześnie widzę wczorajsze obrazy z Gdańska
  Dziękuję

 135. Pan legat
  Ciesze sie tez ze zauwazyl pan przewage instynktu samozachowawczego nad przypisywana Kaczorowi nieodparta zadza wladzy.

  Prosze tez zwrocic uwage ze decyzje pis oznaczaja zakonserwowanie obecnego ukladu wladzy w Gdansku.
  Nawet komisarz jest wybrany w ten sposob.

  To wszystko madre posuniecia.

  ml

 136. Przypomina mi sie zeszloroczny konflikt miedzy p. Owsiakiem a MSWIA w kwestii poziomu zabezpieczenia Przystanku Woodstock.
  I deklaracje tego pierwszego ze jesli nie uzyska akceptacji swej, oszczednej wersji to przeniesie impreze do Niemiec.

  Bardzo wierze ze w tym roku taka sytuacja sie nie powtorzy. Ze skonczy sie chalupnictwo na rzecz profeski.

  ml

 137. Pan Legat

  Po tylu latach zlorzeczenia napisal pan cos pozytywnego o J. Kaczynskim i PiS- ze zachowuja sie racjonalnie.
  Ciesze sie z tego, boo krok po kroku a, z panska pomoca, i zwyciezca wyborow roku 2023 wydawac sie bedzie pewniejszym.
  Patrzy pan tak daleko czy tez panski wiek kaze sie cieszyc kazdym nastepnym dniem?

  ml

 138. @neospasmin
  15 stycznia o godz. 20:30

  Kilka minut przed zabójstwem Adamowicza jakaś prostytutka, nie pamiętam, czy męska, czy żeńska, w kur**skiej telewizji, z odpowiednio wytrenowaną miną informowała, że w ubiegłym roku Owsiak zebrał (kwoty podaję orientacyjnie) 100 milionów, z czego na sprzęt medyczny poszło ZALEDWIE 80 milionów.

  Prostytutki męskie i żeńskie z kur**skiej telewizji i podobnych jej środowisk przez lata pluły jadem na Owsiaka, że na sprzęt wydaje zbyt małą część zebranej kwoty. Teraz plują jadem, że za mało wydawał na bezpieczeństwo.

  Uzgodnijcie w sztabie jakąś ujednoliconą wersję, bo plączecie się we własnych zeznaniach.

 139. wiesiek59

  Widzę, że przeczytałeś materiał z KL „Dlaczego w Polsce nikt nie chce być elitą?”. Nawet chciałem ci go zalinkować zanim się zorientowałem, że go komentowałeś.
  Z materiału wybrałeś cytat: „obok wieloznacznego „populizmu” wysoko na liście (dominujących w ostatnich latach pojęć) z pewnością znalazłby się jednoznaczny „antyelitaryzm””.
  Z tym, że chyba nie zwróciłeś uwagi, że redakcja w dalszej częsci tekstu usiłuje uporać się definicyjnie ze współczesnym pojmowaniem pojęcia „elita”. Oczywiście po to by zrozumieć w kogo „jednoznacznie” wymierzony jest ów „antyelitaryzm”.
  Jak się okazuje, badani krajanie kompletnie odmiennie podchodzą do pojęcia „elity” aniżeli politycy i publicyści, którz podnoszą jego tradycyjną definicję.
  I tak w świetle badań socjologicznych cytowanych przez KL „tylko 20 proc. zgodziło się ze stwierdzeniem, że «elita to ludzie zasługujący na szacunek z racji intelektu, kompetencji i postawy moralnej»”.
  Natomiast dla badanych „najważniejszym kryterium wyznaczającym przynależność do elit są (…) … pieniądze i wpływy. Aż 79 procent badanych jako elity traktuje osoby najbogatsze w sensie realnym czy wyobrażonym (celebryci).
  Reasumujac, polski bezkompromisowy w świetle badań „antyelitaryzm” jest po prostu wymierzony w bogatych. Tak więc pod parawanem kulturowo mistyfikujących rzeczywistość określeń „antyelitaryzm” i „elitaryzm/elityzm” odbywa się najnormalniejsza w świecie walka między biednymi a bogatymi w której stosunek sił wedle deklaracji złożonych badaczom wynosi 94 procent dystansujących się do elit do 2 procent poczuwających się do elitarnej przynależności. Dla porządku dodam, że 4 procent badanych nie wie do której z tych dwóch grup należy.

  Myslę, że podobnie jest w wymienionych w cytacie dotyczącym „antyelityzmu” Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Włoszech.

 140. @pan neospoasmin
  pisze
  „Imponuje mi decyzja Kaczora by nowym prezydentem Gdanska ( dzis komisarzem rzadowym) zostsla zastepczyni prez. Adamowicza.

  Pokazuje powsciagliwosc, nie chec zdobywania wladzy za wszelka cene.”

  A mnie poraża twoja głupota. Kaczor nikomu łaski nie robi. Takie są procedury, chyba że prezes postanowiłby je złamać, co wprost uwielbia, jeśli tylko ma sposobność. Ale teraz siedzi cicho jak mysz pod miotła, bo wie, że mu się pod tyłkiem pali, jak i całemu PIS-owi. Wiadomo, że prezydent Adamowicz był przez PIS i jego pomagierów, a zwłaszcza media reżimowe media sekowany, szykanowany, zastraszany.

 141. Pan Remm

  A pan jak sadzi?
  Czy w swietle gdanskiego zabojstwa decyzje w kwestii wydatkow na zabezpieczenie imprez jakie podejmowal pan Owsiak byly wlasciwe?
  Czy powinien kierowac sie “ sugestiami” swoich przeciwnikow/ wrogow czy tez moze jakimis innymi opiniami?

  Podpowiedz: w lecie odbedzie sie przystanek woodstock . Zabezpieczenia imprezy beda nie takie jak w poprzednim roku, ale jak na zydowskim lotnisku.

  ml

 142. mag
  15 stycznia o godz. 21:40

  Neo: „Imponuje mi decyzja Kaczora by nowym prezydentem Gdanska ( dzis komisarzem rzadowym) zostsla zastepczyni prez. Adamowicza”.

  „A mnie poraża twoja głupota. Kaczor nikomu łaski nie robi”.

  Uprzejmie wyjaśniam, nie Kaczyński tylko premier mianuje komisarza i teoretycznie może nim być dowolna osoba przez niego wskazana. Ale w tym przypadku będzie nią zastępczyni Adamowicza, aby uszanować wybór mieszkańców Gdańska. Doceń to zamiast zachowywac się niekulturalnie („poraża twoja głupota”).

 143. Uprzejmie uprasza się, żeby BUC szanował żałobę po zamordowanym Prezydencie.
  Ofiara nienawiści, sianej przez PiS .

 144. Neospasmin do mnie: Patrzy pan tak daleko czy tez panski wiek kaze sie cieszyc kazdym nastepnym dniem?

  Widać, że już dawno chodzi Pan do góry nogami.
  W języku polskim Pańskie zdanie nie jest poprawne bo po polsku się pisze i mówi „wieko” a nie „wiek”.
  Skoro chodzi Panu o czas, który mi jeszcze pozostał i kwestię wieka każącego „się cieszyć każdym następnym dniem” to przekażę Panu pewną życiową prawdę. Brzmi ona tak, że mądrość a czasami także kultura przychodzą „z wiekiem”. W Pańskim przypadku najwyraźniej będzie to wieko od trumny.

 145. remm
  15 stycznia o godz. 21:13

  „Kilka minut przed zabójstwem Adamowicza jakaś prostytutka, nie pamiętam, czy męska, czy żeńska, w kur**skiej telewizji, z odpowiednio wytrenowaną miną informowała, że w ubiegłym roku Owsiak zebrał (kwoty podaję orientacyjnie) 100 milionów, z czego na sprzęt medyczny poszło ZALEDWIE 80 milionów”.

  Panie remm, jest pan wśród zwykłych ludzi, więc proszę nie używać elitarnego języka.

  Tego wszystkiego co pana niepokoi― i słusznie ― by nie było, gdyby pan Jerzy Owsiak opublikowali informacje o przepływach finansowych między Fundacją WOŚP, a jego firmami: Mrówka Cała i Złoty Melon. Nie twierdzę, że ma publikować faktury, ale raz na parę lat powinien zaprosić niezależną firmę audytorską, aby skutecznie przeciąć spekulacje i pytania. Jeśli ludzie mają prawo do tzw. informacji publicznej z urzędów państwowych to tym bardziej do wiedzy firmie, która zebrała 1 miliard PLN. Tak jest w krajach cywilizowanych, np. UK.

 146. legat
  15 stycznia o godz. 22:20
  ” ..mądrość a czasami także kultura przychodzą „z wiekiem”. W Pańskim przypadku najwyraźniej będzie to wieko od trumny.”

  Wyjątkowa zabawna „polskość”.
  Amen, w butach. Haha

 147. Pan Mag


  A mnie poraża twoja głupota. Kaczor nikomu łaski nie robi. Takie są procedury, chyba że prezes postanowiłby je złamać, co wprost uwielbia, jeśli tylko ma sposobność. “

  Wydaje mi sie ze nie jest pani ekspertem w kwestii procedur w kwestii nominowania komisarzy rzadowych.
  Premier moze na takie stanowisko powolac kazdego/ kazda. Nawet pania.
  Racjonalne kryterium takiego wyboru to latwosc wspolpracy takiej osoby z magistratem i wladza panstwowa oraz orientacja w sprawach w jakich ma zarzadzac.
  Wybor premiera spelnia te wymagania stad decyzja jest bez 2 zdan racjonalna.

  “Ale teraz siedzi cicho jak mysz pod miotła, bo wie, że mu się pod tyłkiem pali, jak i całemu PIS-owi.”

  Pali sie? Sprawdzimy to przy nastepnych badaniach preferencji wyborczych?

  “Wiadomo, że prezydent Adamowicz był przez PIS i jego pomagierów, a zwłaszcza media reżimowe media sekowany, szykanowany, zastraszany.”

  Sa tu dwie kwestie: pan Adamowicz byl politykiem i samorzadowcem. Jako polityk byl przeciwnikiem pis.
  Trudno by jego polityczni przeciwnicy drugi policzek nadstawiali.

  Ocene uczciwosci p. Adamowicza wystawilo nie PiS ale PO. Zrobilo to wystawiajac wlasnego kandydata w wyborach prezydenta Gdanska, dystansujac sie tym od zamordowanego w niedziele.

  ml

 148. PANI Mag

  Przepraszam za nieumyslne doklejenie pani zarostu

 149. @neospasmin
  g.22:29
  Oczywiście że nie jestem żadnym ekspertem, ale łatwo sprawdzić, jakie procedury obowiązują w przypadku śmierci prezydenta, dlatego niepotrzebnie wykonujesz kolejny akt wiernopoddańczy wobec swego idola, od którego nie zależy nic w tej sprawie (ewentualnie od premiera, ale niekoniecznie). Chyba, że złamie prawo i wszelkie zasady, co ma w zwyczaju.
  Prezydent Adamowicz jako samorządowiec był człowiekiem niezależnym od żadnej partii i nie partyjniacy go wybierali, tylko mieszkańcy Gdańska. Nie ma znaczenia, jakie były jego sympatie polityczne.
  Przykro mi, ale kolejne twoje wypowiedzi dowodzą, że nie jesteś zbyt mądrym człowiekiem. Chyba pogubionym i dlatego uporczywie trzymającym się cudzych racji, których nawet do końca nie rozumiesz.

 150. mag
  15 stycznia o godz. 22:44

  „Prezydent Adamowicz jako samorządowiec był człowiekiem niezależnym od żadnej partii”.

  Tylko podczas ostatnich wyborów, poprzednio zawsze był kandydatem PO, poprzednio KLD, AWS, Komitetu Obywatelskiego. Partie polityczne to nic złego, a nawet na nich opiera się demokracja.

 151. @neospasmin
  15 stycznia o godz. 21:47

  Ja sądzę, że Owsiak powinien wydawać na ochronę tyle, ile należy. Dlatego w odróżnieniu od prostytutek męskich i żeńskich z kur**skiej telewizji oraz innych podobnych środowisk nigdy nie darłem mordy, że WOŚP za mało przeznacza na sam zakup sprzętu.

  A poza tym w tym konkretnym przypadku mogła zadziałać tylko osobista ochrona, taka jaką mają premier i prezydent, patrząca na ręce każdemu, kto zbliża się do chronionej osoby, i gotowa na natychmiastową reakcję. Zabójca dobrze się do tej akcji przygotował (pewnie z internetu, hehe) – miał plakietkę noszoną przez przedstawicieli mediów, wiedział, jak wejść na scenę, nie wzbudzając podejrzeń i jak podejść do samego Adamowicza.

 152. neospasmin
  15 stycznia o godz. 20:30

  „Przypomina mi sie zeszloroczny konflikt miedzy p. Owsiakiem a MSWIA w kwestii poziomu zabezpieczenia Przystanku Woodstock. Bardzo wierze ze w tym roku taka sytuacja sie nie powtorzy. Ze skonczy sie chalupnictwo na rzecz profeski”.

  Teraz to Łutstok będzie zabezpieczony, jak mawiają Niemcy, doppelsupersicherheit. 🙂 A i wszyscy święci III RP będą chodzić z ochroniarzami. W pierwszej kolejności ci, którzy drwili z pancernych limuzyn rządowych pełnych ochroniarzy. Czego oni się boją pytali na tym blogu „ludzie rozsądni”? No w końcu „Et in Arkadia Ego” ― i ja (śmierć) w Arkadii ― jest taki dwuznaczny w wyrazie barokowy obraz Nicolasa Poussina.

 153. remm
  15 stycznia o godz. 22:55

  ” … wiedział, jak wejść na scenę, nie wzbudzając podejrzeń i jak podejść do samego Adamowicza”.

  Podczas dowolengo konceru rockowego lub dico polo w Psiej Wólce lub Szczerym Polu nikt nie ma prawa wejść na scenę bez zezwolenia kierownika sceny (inspicjenta). A przecież Owsiak osobiście organizował bardzo duże koncerty. Aż skóra cierpnie.

 154. @Mauro Rossi
  15 stycznia o godz. 22:28

  Zarówno WOŚP, jak i powiązane z nią spółki zostały założone zgodnie z prawem polskim, wobec czego podlegają obowiązkowi sprawozdawczości finansowej, a ich sprawozdania roczne są dostępne publicznie.

  Biorąc pod uwagę, że w fundacji działającej na taką skalę łatwo o nieprawidłowości niezależnie od światopoglądu jej szefa, a przepisy gospodarcze w Polsce są formułowane niejednoznacznie, tak, aby każdego przedsiębiorcę można było w razie potrzeby zniszczyć, Owsiak musi być naprawdę czysty jak łza, jeśli przez tyle lat „prawdziwi Polacy-katolicy” (czy kto tam naprawdę stoi za obrzydliwą kampanią hejtu przeciwko WOŚP) nie potrafili mu niczego udowodnić w tej materii.

 155. @Mauro Rossi
  15 stycznia o godz. 23:05

  Na WOŚP pewnie też tak było, bo inaczej po scenie szalałaby horda dzieciaków, które zawsze włażą na scenę, jak się tylko da (wiem, bo sam właziłem). Stefan W. musiał się naprawdę nieźle w tym internecie wyszkolić.

 156. Dzis na moim zadupiu +41C.
  Dla kogos pochodzacego z Warszawy to pogoda do sztormoeania nie plyniecia samodzielnie obranym kursem..

  ml

 157. Kiedy Ryszard Cyba zamordował pracownika biura poselskiego PiS, politycy tej partii oraz sprzyjające jej media, chętnie przytaczały ów fakt, jako przykład zbrodni na tle politycznym inspirowanej przez PO poprzez m.in. mowę nienawiści szerzoną przez Tuska et consortes. Z lubością podkreślano to, że zabójca sympatyzował wcześniej z SLD, a później nawet do PO się zapisał.
  Dzięki takiemu stawianiu sprawy, przyszły suweren zaczął wnioskować i wywnioskował, że skoro zabójca był członkiem PO, to – w zasadzie – całkiem śmiało, można przyjąć, że winę za tę zbrodnię ponosi PO. My, ludzie normalni możemy sobie kpić z takiej logiki, możemy się nawet cieszyć, że nie jesteśmy tacy durni, jak ten najlepszy sort, ale co nam z tego, skoro pisowska socjotechnika okazała się skuteczna, bo dzięki niej udało się kaczym zmobilizować gumofilcowy elektorat. Słynne „nie zabijajcie nas” Waszczykowskiego – też głupie, ale nie dla suwerena, ponieważ on był od kwietnia 2010 roku bombardowany rewelacjami o prawdziwych przyczynach katastrofy smoleńskiej – Tusk morderca, ma krew na rękach, lider PO, zatem PO to organizacja zbrodnicza, bo nie odcięła się od zbrodniarza Tuska, a więc współsprawcy zbrodni. Ten dramatyczny apel Waszczyka był skierowany do osobników nieskomplikowanych, podatnych na proste skojarzenia. Jego słowa sugerowały, że Tusk wraz ze swoją PO nie poprzestał na „zbrodni smoleńskiej”, że nie był to czyn jednorazowy, a wręcz przeciwnie -jest to szatański plan Tuska zakładający stopniową, bo rozłożoną w czasie eksterminację pisowców.

  Oskarżeniom Platformy o najgorsze zbrodnie towarzyszyły oskarżenia o milionowe, a nawet miliardowe wyłudzenia i inne przestępstwa gospodarcze, piętnowano za dziadków, rodziców, wujków, szwagrów itp. którzy byli w PZPR, UB, SB, w LWP, albo TW, przy jednoczesnym zatajaniu, bądź nieodnoszeniu się do faktu, że i po pisowskiej stronie takich ludzi nie brakuje. PiS prowadził swoistą pracę u podstaw -pracowicie urabiał opinię społeczną, posiłkując się kłamstwem, ćwierćprawdami, fałszerstwami, insynuacjami itp. na nienotowaną w przeszłości skalę. I nic się, w tym względzie, nie zmieniło do dziś. Gadki typu: „A Platforma, co robiła?” albo „A kto pierwszy zaczął?”można skwitować tym, że żadnej symetrii tu nie ma, albowiem pomiędzy tym „co robiła Platforma” a tym, czego dopuszczał się PiS, a wcześniej PC nijak się ma do tego, co wyprawiali i wyprawiają kaczyści. Odpowiedź na pytanie: „Kto zaczął?” jest prosta: zaczął Kaczyński i jego banda.

 158. Pan Remnm

  Czy w swietle tego co zaszlo uwaza pan ze poziom ochrony gdanskiej imprezy byl wlasciwy?

  ml

 159. Pani Mag

  Prosze mi zaufac- premier Morawiecki mial pelna swobode w wyborze komisarza RZADOWEGO Gdanska.
  Nie musial sie lierowac opiniami wyborcow chocby dlatego ze ci wiceprezydentow nie wybieraja.

  ml

 160. remm
  15 stycznia, g.23:00
  Próba każdej rozmowy-dyskusji z @Mauro (mam to nieźle przerobione, jak większość tutejszych bywalców) to przykład klasycznej sytuacji typu: „gadał dziad do obrazu, a obraz do niego ani razu”, że posłużę się ludowym grepsem.
  Na takich ludziach nie robi wrażenia to, co stało się 13 stycznia w Gdańsku. Interpretują tę tragedię w jedyny możliwy sposób, czyli po swojemu.
  Dlatego czarno widzę. Nie będzie żadnego pojednania ani wybaczenia, a tym bardziej przyznania się do tego, że rządził i będzie nadal rządzić język nienawiści.

 161. ls42
  15 stycznia o godz. 18:11

  ” Musimy sobie uświadomić, że śp. pan prezydent doznał potwornych urazów. To nie jest tak, że to jest skaleczenie, przecięcie. I serce, i jelita, i śledziona, i przepona – to jest wynik tego brutalnego ataku. (…) To był stan bardzo, bardzo ciężki, właściwie na granicy życia i śmierci – stwierdził Szumowski”.

  Ten kryminalista interesowali się bronią, sztukami walki, technikami zabijania. Nie jest to jakaś wiedza szczególnie tajemna, już jako dziecko słyszałem o technikach walki nożem (bagnetem) przez odziały specjalne na całym świecie. Skutecznie uśmiercenie nożem polega na uderzeniu od dołu poprzez organy wewnętrzne w kierunku serca i jest trudne do odparcia nawet przez osobę wyszkoloną. A tu był atak podstępny. Prezydent Adamowicz z został zaatakowany nożem trzykrotnie, dlatego lekarze od początku walczyli o jego życie, właściwie go reanimowali, ale szans niestety chyba nie mieli. Nóż jest straszną bronią ofensywną. Jeden z posiadaczy 2 dan w aikido na początku lat 90. sprowadził kiedyś na trening zawodowego nożownika. Oczywiście ćwiczono drewnianymi nożami (tanto).

 162. ls42
  15 stycznia o godz. 18:34

  Simon and Garfunkel ― The Sound of Silence, Lyrics

  https://www.youtube.com/watch?v=R_xWCJAtz3U

 163. mag
  15 stycznia o godz. 23:28

  Andrzej Celiński był na swój sposób szczery i swoj komentarz do 13 stycznia zaczął „Kaczyński ― wyp …j”.

  Możlie że ta szczerość wypływa z jego niedyspozycji, już od wielu lat.

 164. stasieku
  15 stycznia o godz. 18:19

  „Można się spodziewać prowokacji, aby potem naród „chronić” spec-ustawami i straszyć obcymi. Byłem dziś na filmie …”.

  Proponuję grubą kreską oddzielić film od rzeczywistości.

 165. jobrave
  15 stycznia o godz. 23:17

  „Kiedy Ryszard Cyba zamordował pracownika biura poselskiego PiS, politycy tej partii oraz sprzyjające jej media, chętnie przytaczały ów fakt, jako przykład zbrodni na tle politycznym …”.

  Podczas zatrzymania Cyba krzyczał, że szukał Kaczyńskiego, jest nagranie do znalezienia w sieci. Atak na biuro poselskie zakwalifikujesz jako włamanie do sklepu? Od 2015 było kilknaście ataków na biura polselskie posłów i senatorów PiS.

 166. remm
  15 stycznia o godz. 23:12

  „Na WOŚP pewnie też tak było”.

  Jak widać nie było, a sprawca w swym życiu na pewno obejrzał kilkaset filmów kryminalnych w których pokazują wszystko. Nic tylko oglądać i się uczyć. A więzienie to po staremu uniwersytet dla kryminalistów.

 167. W dyskusji się przewijał wątek podjęty przez Gospodarza czyli zabójstwa prezydenta Narutowicza – oczywiście w kontekście zabójstwa prezydenta Adamowicza.

  Przypomnę więc to co napisałem poprzedniej nocy. Oba te polityczne zabójstwa łączy podejrzenie, że ich sprawcy cierpieli na chorobę psychiczną.

  Jak piszą w mediach zabójca Adamowicza cierpiał na zdiagnozowaną schizofrenię, leczył się na nią i prawdopodobnie na skutek nawrotu choroby zdecydował się na dramatyczny czyn.
  Zabójca prezydenta Narutowicza, Eligiusz Niewiadomski, jak wspomniałem wczoraj, z powodów politycznych nie był badany psychiatrycznie. Ale wielu psychiatrów na podstawie jego biografii a głównie stenogramów z przesłuchań i zeznań sądowych wyrażało opinie, że również cierpiał na schorzenia psychiczne. Taką opinię wyraził np profesor Maurycy Urstein, psychiatra o międzynarodowej renomie w pracy „Eligiusz Niewiadomski w oświetleniu psychiatry”. Urstein na podstawie wyraźnych symptomów katatonii w zeznaniach dowiódł, że Niewiadomski również cierpiał na schizofrenię. Oczywiście praca Ursteina spotkała się z polityczną ostrą krytyką ze strony prawicy bo jej logiczną konsekwencją było uznanie poglądów politycznych Niewiadomskiego za szczególnie atrakcyjne, pociągające dla chorych psychicznie.

  Dlatego uważam, że kluczowe dla zrozumienia tej sprawy będą zeznania zabójcy prezydenta Adamowicza – szczególnie, tak jak w przypadku Niewiadomskiego, dotyczące jej polityczne tła.
  Mam nadzieję, że z uwagi na polityczną wagę tej sprawy media bedą miały wgląd zarówno w orzeczenie psychiatrów jak i w zeznania złożone w śledztwie lub w czasie ewentualnego procesu. Oczywiście mam na myśli zeznania dotyczące politycznych motywacji sprawcy zbrodni.

 168. @Mauro Rossi
  15 stycznia o godz. 23:53

  Nic mi nie wiadomo o tym, żeby na tej scenie oprócz zabójcy przebywały inne nieuprawnione osoby, ale jeśli masz jakieś wiarygodne info świadczące o tym, że jest inaczej, to poproszę.

 169. @neospasmin
  15 stycznia o godz. 23:23

  Nie wiem, nie znam przepisów w tym zakresie, w najbliższym czasie pewnie się dowiem, bo będzie o tym mówione i pisane.

 170. stasieku
  15 stycznia o godz. 17:44

  „Szczególnie, jeśli zważy się oddziaływanie na świrów mowy nienawiści.
  Symetryści tłumaczyli „komunistom i złodziejom” …

  Chciałem wzbogacić twą nienadzwyczajną pamięć przypominając, że na polityków KLD (z niej wywodzi się PO) robotnicy zawsze na wiecach krzyczeli „złodzieje”. Wzięło się to po prywatyzacji nowoczesnych zakładów papierniczych w Kwidzyniu za bezcen przez J. Lewandowskiego. I taka tradycja wiecowa już została przechodząc na sukcesorkę, czyli Platformę. Co ja na to poradzę, jak tylko relata refero. A komunistów (postkomunistów) przez te 30 lat w III RP nie widziałeś? Really? A ile dioptrii?

 171. remm
  16 stycznia o godz. 0:03

  „Nic mi nie wiadomo o tym, żeby na tej scenie oprócz zabójcy przebywały inne nieuprawnione osoby …”.

  To sprawdzi prokuratura, zabójca na pewno nie był uprawniony.

 172. Bar Norte
  15 stycznia o godz. 23:55

  „Przypomnę więc to co napisałem poprzedniej nocy. Oba te polityczne zabójstwa łączy podejrzenie, że ich sprawcy cierpieli na chorobę psychiczną”.

  Przy takim kryterium można dorzucić jeszcze zabójstwo Kennedy’ego. Oswald też byl psychopatą. Nie myślałeś o tym? 🙂

  W więzieniach większość głosów pada na PO (chyba ok. 90 proc.), co tlumaczy się tym, że jej polityka karna jest mniej restrykcyjna niż pisowska. Z drugiej strony kryminalisci mają tendencje do obarczania winą ze swe rzekome krzywdy aktualną władzę (także prokuratorów, sędziów, policję); tak było w tym przypadku. Pod koniec PRL kryminaliści nie znosili komuny natomiast lubili Solidarność, bo od 1981 wprowadzono w więzieniach biały chleb ― do czego przyczyniła się „S” .

 173. stasieku
  15 stycznia o godz. 11:25

  „Na moje oko, w Boga chrześcijańskiego wierzy mniej niż 15% Polaków, a 50% chodzi do kościoła”.

  Krzyże są na 99 proc. grobów w Polsce. Saldo mortale napisał ci: „Bóg jest jeden, tylko jeden” … ja dodam, jesteś już bardzo dorosłym chłopcem, z niejednego pieca chleb jadłeś, pomyśl czasem o swoim nekrologu. I że lepiej zachowywać się przyzwoicie, gdy nie masz pewności jak powinieneś.

  „Przypuszczam, że Chińczycy sklonowali, albo za chwilę sklonują (oczywiście po kryjomu) człowieka ….”.

  Stanowczo za dużo marnych filmów masz w głowie, to obciążenie. 🙂 Ale nawet gdyby za parę tysięcy lat sklonowano człowieka, czego to dowodzi piękny umyśle? No?

  Problem by się zaczął, gdyby człowiek sklonował Boga (ale to zdanie logicznie jest niepoprawne).

 174. Mauro Rossi

  Psychopatia nie jest chorobą psychiczną tylko zaburzeniem osobowosci.

  Natomiast schizofrenia paranoidalna o której sam pisałeś w odniesieniu do zabójcy prezydenta Adamowicza jest cięzką chorobą psychiczną. Logiczne jest, że przypadku tego typu chorób dokonywanie ocen moralnych postępowania na nie cierpiących jest całkowicie bezsensowne. Wynika to z tego, że całe ich postępowanie jest wyłącznie wynikiem cięzkiej choroby.
  To może wyłączać odpowiedzialność – również prawną, jeśli tak uznają psychiatrzy.

  Tak więc powstrzymaj się z dokonywaniem ocen tego człowieka, bo jeszcze na jego temat nie wypowiedzieli się psychiatrzy.
  Ich werdykt dopiero rozstrzygnie czy doszło do typowego mordu politycznego czy raczej schizofrenia paranoidalna objawiła się akurat w zaprezentowanych na scenie pogladach politycznych, bo one przecież były uzasadnieniem zbrodniczego czynu.

 175. Tak jak napisał Pan Bar Norte, zaburzenia osobowości nie zwalniają od odpowiedzialności prawnej. W rzeczy samej, prawdopododobnie większość pensjonariuszy zakładów karnych ma zaburzenie z Cluster B, a więc narcystyczne, psychopatyczne itd. Co innego choroba psychiczna (lecz znowu – nie depresja, lecz schizofrenia).

 176. Pani Mag

  “Dlatego czarno widzę. Nie będzie żadnego pojednania ani wybaczenia, a tym bardziej przyznania się do tego, że rządził i będzie nadal rządzić język nienawiści.”

  Prosze przyjzec sie naszej wzajemnej wymianie komentarzy: po czyjej stronie obelgi, insynuacje, pochopnie wypowiadane, nieuzasadnione opinie?
  Po czyjej stronie jezyk nienawisci?

  Co do mnie to wybaczam pani. Niczego tez nie oczekuje w zamian. Pojmowanie swiata jakie pani tu prezentuje to pani nieszczescie, nie moje.

  moge pani tylko wspolczuc

  marcin.lazarowicz

 177. Pan Remm

  “remm
  16 stycznia o godz. 0:06
  @neospasmin
  15 stycznia o godz. 23:23
  Nie wiem, nie znam przepisów w tym zakresie, w najbliższym czasie pewnie się dowiem, bo będzie o tym mówione i pisane.”

  Czy juz dzis mozna bez watpliwosci stwierdzic ze temu mordowi, w tamtych konkretnych okolicznosciach mozna bylo zapobiec?
  Jesli tak znaczy to ze ochrona byla niewlasciwa.
  Pan uwaza inaczej?
  Telewizja panu pomoze uzyskac odpowiedni osad?
  Jesli tak to ktora?
  W zaleznosci od wyboru stacji uzna pan ze cos bylo nie tak lub ze wszystko bylo wporzo i tylko czlowiek zostal zamordowany?

  ml

 178. Bar Norte
  16 stycznia o godz. 0:46

  ODDZIAL ZAMKNIETY to miejsce w ktorym powinien byc leczony byly kryminalista, chory na schizofrenie.
  Za pozbawienie go tego prawa, premier powinien byc przesluchany przez parlament i ewentualnie ukarany za pozbawienie obywatela podstawowego prawa czlowieka do opieki medycznej.
  Wirtualna Polska pisze :
  ,, Zatrważające statystyki
  Nie jest tajemnicą, że problemy polskiej psychiatrii wynikają z ciągłego braku pieniędzy i niewielkich środków przeznaczanych na tę dziedzinę z budżetu państwa. W naszym kraju jest to 3,5 proc. nakładów finansowych NFZ. W Unii Europejskiej łoży się na ten cel niemal o połowę więcej, czyli 5-6 proc.”

 179. jobrave
  15 stycznia o godz. 23:17

  Bardzo to wszystko kulturalnie i mądrze opisałeś. Brawo! 🙂

  Ja mówię krótko :

  Ośmiornica PiS
  Sekta przestępców pod patronatem kościoła katolickiego.

 180. @

  Prof. Hartman rozwija temat:

  Jeśli zamach na Pawła Adamowicza jest klęską Polski posmoleńskiej, to znaczy, że i jego krwawa ofiara może pójść na marne. Stanie się tak wówczas, gdy lękając się eskalacji nienawiści i poddając moralnemu szantażowi tych, którzy wzywają do pojednania wilków z owcami, pozwolimy siewcom kłamstwa, nienawiści i deprawacji na chwilę się przyczaić, wtulonym w owcze skóry, aby po kilku miesiącach powrócić do swych haniebnych praktyk.

 181. @

  Polecam cały wpis prof. Hartmana.
  Cytuje jeszcze jeden fragment:

  Ofiara życia Pawła Adamowicza, wspaniałego faceta, wybitnego gospodarza miasta, jednego z niewielu polityków o serdecznym, jasnym obliczu, nie może pójść na marne! Nie może się skończyć na pochlipywaniu i popiskiwaniu, że nienawiść w słowach doprowadziła do rozlewu krwi, przeto trzeba złagodnieć i się pojednać. Takie szlochy to woda na młyn tych drani, którzy wyzywali Adamowicza od nazistów i wystawiali mu świadectwa politycznego zgonu.

 182. Kandydaci do parlamentu tylko po badaniach psychiatrycznych. Pod krzyżem sejmowym sączenie jadu z ochronnym immunitetem to podżeganie. Bij zabij niewiernego a nawet komunistę nie może być głównym mottem wystąpień. Jak odruch Pawłowa u posłanki o zbliżonym nazwisku. Tak sobie myślę,że tzw. komunizm i katolicyzm państwowy nie sprawdziły się. Wracajmy do słowiańskich korzeni.

 183. Pan Adam

  Jak to dobrze ze pan Hartman wzbudza tak niewielkie spoleczne zainteresowanie!
  Inna sytuacja doprowadzilaby do tego ze krew lalaby sie ulicami.

  ml.

 184. „Silący się na oryginalność pajac, męczydupa zadająca setki debilnych pytań z pozycji „weryfikatora” myśli i słów”

  To o tobie, neospasmin.

 185. Mialo byc +41C, jest 39,9!
  Media klamia!
  Tym razem na moja korzysc!

  ml

 186. Jest też ciąg dalszy:
  „Pseudo-intelektualista, który zdania po polsku nie jest w stanie sklecić, z wiecznym pakietem ideologicznego jazgotu i infantylnych „boo”.

 187. Ponoć Aborygeni uwielbiają Owsiaka. Tak sobie myślę dlaczego paser terytorialny o tym nie pisze. Najciemniej pod latarnią raczej neonem.

 188. P. Gajowy M

  Powtarza pan mowe nienawisci. Wie pan o tym?

  A mnie bardziej ciekawi skad sie w panu biora takie emocje? Co one zastepuja?
  Gdyby panscy faworyci byli u wladzy panskie negatywne emocje by znikly czy jeszczeby przybraly na sile?
  Pax vobiscum czy dozynanie watahy?

  ml

 189. Pan Staszek

  “Ponoć Aborygeni uwielbiają Owsiaka”

  O tym nie slyszalem, natomiast jestem pewien ze kochaja go Papuasi. Najbardziej z sosem barbecue…

  ml

 190. @neospasmin

  Jakie emocje? Jaka mowa nienawiści? Przecież to tylko podsumowanie tego, co tu codziennie sam produkujesz.
  Może nie pij tyle tego syropu z Herbapolu? Cukier w takich ilościach jest szkodliwy.
  „Męczydupa” – bardzo trafne w odniesieniu do ciebie.

 191. „Weryfikator” zresztą też.

 192. Jesli to co pan napissl nie jest mowa nienawisci to znaczy ze cos takiego jak mowa nienawisci nie istnieje.

  ml

 193. norte:
  wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale ponizsza sprawa jest symptomatyczna dla obecnej fazy spirali przemocy i zwiazanego z nia pytania o poczytalnosc
  https://www.berliner-zeitung.de/berlin/polizei/sozialamt-neukoelln-angriff-mit-kampfmesser-war-versuchter-mord-31882876

 194. @neospasmin

  „Mowa nienawiści (ang. hate speech) – negatywne emocjonalnie wypowiedzi, powstałe ze względu na domniemaną lub faktyczną przynależność do grupy, tworzone na podstawie uprzedzeń.”

  Gdzie ty widzisz emocje w zacytowanej przeze mnie charakterystyce (nadzwyczaj celnej) twojej osobowości prezentowanej na tym blogu?
  Czy powyższe cytaty stanowią znieważanie lub nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, rasowym, etnicznym lub wyznaniowym?

 195. Pan Gajowy

  Wedlug panskiej definicji w Polsce mowa nienawisci jest prawie zupelnie nieobecna.
  Czemuz wiec echem zabojstwa pana Adamowicza nawolywanie do skonczenia z mowa nienawisci?
  Byl li on Cyganem? Prawoslawnym? Konsumentem koszernej zywnosci czy moze rasy perskiej?

  Czy w swoich cytatach mnie dotyczacych natknsl sie pan na negatywne, emocjonalne twierdzenia cz tez byl to najzupelniej obiektywny przekaz?

  Pajac, pseudo- intelektualista, jazgot to nie aby slowa z arsenalu mowcy nienawisci?

  ml

 196. @neospasmin

  I tu się kolejny raz potwierdza, jak celne jest stwierdzenie, że zadajesz „setki debilnych pytań z pozycji „weryfikatora” myśli i słów
  Nie dosyć, że pajac, to jeszcze megaloman i żaba podsuwająca łapę do podkucia.

 197. @Legat
  1. Nie wybralam. Otrzymalam propozycje nie do odrzucenia. Moj wybor niewiele tak na prawde znaczyl.
  2. Dokladnie to samo co ja napisal J Zakowski, tyle, ze jako wytrawny erudyta nie wybral rzecz jasna tak obcesowej formy.
  3.Zdanie o rodakach zmienilam w 2015 .Zakowski zreszta rowniez sukces PiS-u upatruje dokladnie w tych samych zjawiskach, o ktorych napisalam choc sam opisal je i wnikliwiej i bardziej elegancko co nie zmienia istoty rzeczy.
  Jak znajde w archiwum to przesle link.

 198. P. Gajowy

  Nadsl pan twierdzi ze jego wypowiedzi nie sa mowa nienawisci?

  Wie pan, wypowiedzi takue jak panskie, wogole blig pana Passenta sa dla mnie papierkiem lakmusowym.
  Na jego podstawie oceniam stabilnosc rzadu.
  O ile jest tak jak dzis o tyle jestem pewien pozytywnej przyszlosci projektu Kaczora.
  Jesli skonczy sie uraganie, mowa nienawisci, pustynia kontprojektow cywilizacyjnych RP a zacznie rozwazanie realnych problemow Polski wtedy uznam ze Kaczor juz niepotrxebny, zrobil swoje.

 199. Remm spiskuje od rzeczy. Niektore filmy powinny byc dozwolone od 5 lat, aby dzieci tlumaczyly Remmowi, o co chodzi w teoriach spiskowych, w kinie i w zyciu.

 200. Obecnie wszyscy zaskoczeni. Od dwunastu lat debatujemy tu o braku postaw obywatelskich, o postawach anty etc..

 201. @neospasmin

  Co rozumiesz przez obiektywną opinię o tobie? Test IQ, badanie grupy krwi, rozmiar buta i kolor oczu? Może jakieś konsylium psychologów?
  Ocena twojej osobowości blogowej jest siłą rzeczy subiektywna, a materiał do oceny prezentujesz ty sam na tym forum. Jesteś tworem wirtualnym i tylko na podstawie twoich zachowań w internecie powstała taka a nie inna opinia.
  Pokaż się od innej strony, to pogadamy.
  Na razie pasujesz do przedstawionej wyżej charakteryzacji jak ulał.

 202. Prof. Brunon Hołyst, kryminolog, uważa, że jeśli służba więzienna wiedziała, że Stefan W. jest osobą chorą, przed wyjściem z zakładu powinien zostać zbadany. – Zespół biegłych powinien określić, jakie perspektywy daje ten chory na wolności, czy może na niej egzystować, czy też nie. Bo może wtedy by się okazało, że trzeba skierować go do ośrodka zamkniętego na leczenie. A tak pewnie usłyszał: „rób, co chcesz” – mówi prof. Hołyst.

 203. P. Gajowy

  To jest uczciwa opinia o tym co i jak pisze czy mowa nienawisci?
  Epitety, wyzwiska czy charakterystyka?

  Jak pan sadzi czemu sam nie zachowuje sie jak olbrzymia wiekszosc panstwa tu obecnych?
  Czemu nie opluwam, ponizam, obrzucam wyzwiskami?
  Czemu do tego podpisuje sie imieniem i nazwiskiem?

  Moze to kwestia wieku? Jeszcze widze przed soba jakas pozytywna przyszlosc? Nie, nie zwiazana z Polska czy Australia, ale tak wogole? Moze nie ma we mnie jeszcze tej trwogi odchodzenia, utraty mozliwosci decydowania o sobie? Moze…

  ml

 204. @GajowyM.

  Mam zachowana charakterystykę Wiesia, pisaną „tak na zimno, i tak w uniesieniu” przez Klub Blogowiczów EP. Mogę podesłać, jak się zmęczysz. 😉

 205. @

  Stop propagandzie nienawiści. W środę protest pod redakcją TVP
  – Pewna telewizja w dniu wczorajszym dała jasny przykład odczłowieczenia. Ten protest jest przeciwko propagandzie nienawiści serwowanej przez publiczną telewizję – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.
  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24366820,stop-propagandzie-nienawisci-jutro-protest-pod-redakcja-tvp.html

 206. @

  PiS ochrania przekręty w autach. Kluczowe ustawy w zamrażarce
  http://wyborcza.pl/7,155287,24366324,pis-ochrania-przekrety-w-autach.html

 207. @ Legat
  „Recydywa sarmatyzmu” Dymek -archiwum „Polityki” . Felietonu Zakowskiego nie moge znalezc, nie wiem z ktorego roku.

 208. neospazmin
  Mową nienawiści posługuje sie znakomicie „kaczor” .
  Szkoda czasu i życia aby tutaj cytować wszystkie obelgi , którymi on i jego partia polityczna obrzuciła swoich politycznych przeciwników .
  Św.p Adamowicz też był celem takich ataków PiS. Starano sie go zdeskredytować wszystkim środkami , wykorzystując do tego nie tylko propagandę , ale podległy Partii system „sprawiedliwości”

 209. Czytajac gazeta.pl:

  Opozycja w sprawie zabojstwa p. Adamowicza nie istnieje.
  Nie to ze p. Schetyny nie slychac ( to on uznal ze popieranie p. Adamowicza, w kontekscie zarzutow jakie postawiono bedzie tylko obciazac PO), ale nikogusienko kto mialby jakiekolwiek zdanie, pozytywny program.
  Jest Kaczor, rzad, pani viceprezydent Gdanska i koniec.

  Jeszcze troche a PiS zostanie monopartia. Nie dlatego ze tak chce, tylko dlatego ze nie bedzie nikogo ktoby byl w stanie zaproponowac cos w zamian.

  ml

 210. @neospasmin

  „Moze to kwestia wieku? Jeszcze widze przed soba jakas pozytywna przyszlosc? Nie, nie zwiazana z Polska czy Australia, ale tak wogole? Moze nie ma we mnie jeszcze tej trwogi odchodzenia, utraty mozliwosci decydowania o sobie? Moze…”

  A ileż ty masz lat, młodzieniaszku, że tak rozpaczliwie próbujesz odróżnić się od reszty stojących nad grobem uczestników tego blogu? Próbujesz dotrzymać kroku ponadsześćdziesięcioletniej dzierlatce z Hiszpanii? No to tym bardziej powinieneś unikać przesłodzonych polskich syropów owocowych.

  PS
  Ten skrót mililitra (ml) to twoje imię i nazwisko?

 211. @Legat
  Polityka – nr 42 (3182) z dnia 2018-10-17; s. 96
  Felietony / Hartman

  Jan Hartman
  Pan godny, pani godna
  a takze – Jan Hartman

  blog

  27 marca 2018
  Wsi spokojna, wsi potworna…

 212. Pan z dystsnsu

  Jak mozna tu na tym blogu oskarzac kogokolwiek o poslugiwanie sie mowa nienawisci skoro olbrzymia wiekszosc panstwa tu komentujacych robi to samo?

  Co do p. Adamowicza to “swiadectwo niemoralnosci” wystawil mu nie PiS ale PO.
  Pozbawiajac p. Adamowicza swego poparcia i wystawiajac przeciw niemu wlasnego kandydata.

  Prosze jeszcze zwrocic uwage ze zarzuty prokuratorskie/ skarbowe wobec prez Gdanska nie byly przedmiotem kampanii samorzadowej. Kandydat popierany przez PiS p. Plazynski nie poslugiwal sie nimi.

  ml

 213. Blogowy PiS tłumaczy totalitarny kierunek swojej polityki tym, że opozycja mu się niepodoba .
  Jak tak kochacie pluralizm to możecie to śmiało pokazać .
  Na początek proponuje odpartyjnienie TVP i uczynienie z niej spowrotem telewizji publicznej .
  Jakby to było jakby spółki skarbu państwa zaczęły znowu umieszczać ogłoszenia w mediach ,nie patrząc na ich kierunek polityczny ?.
  Naiwne ?
  „Zwyciesca bierze wszystko „

 214. @https://archiwum.polityka.pl/art/gen-suwerena,387522.html
  „Czy da się z nas wykorzenić tego pańszczyźnianego chłopa i szlacheckie, sarmackie rojenia? Chłopską bazę i szlachecką nadbudowę? Trwałość kultury folwarku nawet w nowoczesnych przedsiębiorstwach pokazuje, że nie będzie łatwo. Z drugiej strony w społeczeństwie cyfrowej rewolucji pewne procesy postępują – szukamy kulturowych alternatyw, zbudowaliśmy zręby społeczeństwa obywatelskiego, wiele danych wskazuje, że powoli następuje sekularyzacja, zmienił się nasz stosunek do zwierząt i natury. Świadomość ekologiczna jest nieporównanie wyższa niż przed 1989 r. Na drugiej szali wagi są wyniki badań psychologicznych, według których bardzo częsta jest w Polakach postawa, która opiera się na szlachecko-chłopskiej kulturze pogardy, na poczuciu krzywdy i potrzebie odwetu. A władza, która zapowiada odwet i wymierzanie „sprawiedliwości”, w tę mentalność się wpisuje, podlewając nieodwołalnie słabnące pańszczyźniane korzenie.”

 215. @Legat
  https://archiwum.polityka.pl/art/recydywa-sarmatyzmu,454104.html
  Dymkowski a nie Dymek. Przepraszam za blad.

 216. neospazmin
  Dlaczego skupiasz sie tak chętnie na błędach PO , a niechcesz zauważyć , że to PiS św.p. Adamowicza regularnie obrzucał błotem, a PO pod tym naciskiem zwyczajnie stchórzyło.
  Nie znam tak dokładnie kampani wyborczej Plażynskiego , jak ty z odległej Australi , ale wiem , że to prasa rządowa i rządowe organy ścigania regularnie obrzucały Prezydenta Gdańska błotem i nękały go i że z tych zarzutów nic nie zostały i celem PiSu było zniszczenie dobrego imienia zamordowanego Prezydenta.
  Podobnie było także z WOŚP , ktora była solą w oku „kaczora” i w stosunku do której stosowano tą samą nienawistną praktykę .

 217. Jarosław Kaczyński ogłosił ,ze PiS nie wystawi swojego kandydata w wyborach na stanowisko prezydenta Gdańska , to rozsądna decyzja ,nikt z PiS nie miałby szans .
  Nie oddamy Gdańska , zapewniał w poniedziałek Donald Tusk i tak zostanie na długie lata w tym mieście o Hanzeatyckiej historii ,chociaż nie ma dawnych mieszkańców , są nowi którzy na szczęście dla tego miasta przez kolejne pokolenia tworzą łączność z dawnymi wiekami. Taki to wyjątkowy charakter miasta i regionu .

  ps.
  nie będzie post sc.

 218. Jacob01,
  bardzo dziękuję za wskazówki. Z pewnością poszperam choć nie teraz bo jestem poza moją lepianką chwilowo. Jestem wdzięczny za tak poważne potraktowanie mej opinii☺
  Pozdrawiam

 219. neospazmin
  Twierdząc , że zarzuty wobec św.p. Adamowicza nie były tematem kampani wyborczej Plażynskiego , mijasz sie znowu w typowy dla PiSowcow , świętoszkowatych sposób , z prawdą.
  https://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/2117845,Kacper-Plazynski-chcialbym-zeby-Gdansk-kojarzyl-sie-z-piekna-historia-a-nie-tylko-z-aferami

 220. Pan z dystansu

  “Blogowy PiS tłumaczy totalitarny kierunek swojej polityki tym, że opozycja mu się niepodoba .”

  Gdzie ta totalitarnosc? Chodzi panu o “ opozycje totalna”?

  “Jak tak kochacie pluralizm to możecie to śmiało pokazać .
  Na początek proponuje odpartyjnienie TVP i uczynienie z niej spowrotem telewizji publicznej .”

  Ona KIEDYKOLWIEK byla publiczna? Odpartyjniona?
  Pamieta pan traktowanie PiS przez TVP za poprzednich rzadow? Czyms sie roznilo od tego jak taze partie traktowala chocby Polityka?
  Reasumujac: jeszcze na to nie czas.

  “Jakby to było jakby spółki skarbu państwa zaczęły znowu umieszczać ogłoszenia w mediach ,nie patrząc na ich kierunek polityczny ?.
  Naiwne ?”

  Tak, boo czemu sobie w stope strzelac? Dla jakich racji?
  Rzady poprzednie, zarzady spolek skarbu panstwa z ich nadania, zadnych ogloszen w Gazecie Polskiej nie dawaly. Pamieta pan wsparcie jakiego instytucje panstwowe udzielily by doszla do skutku produkcja filmu “Smolensk”? Czemu wiec dzis ma byc inaczej?

  I moze pytanie najciekawsze: CO W ZAMIAN?

  A tak na ucho: sadze ze punktem zwrotnym w dziejach polskich mediow bedzie sytuacja w ktorej masa tych ktorzy beda szukac mediow obiektywnych, nie skreconych w jedna czy druga strone, bedzie na tyle duza by oplacalo sie takie media uruchomic.
  Patrzac na Polsat to juz sie dzieje.

  Wtedy kwestia TVP czy TVN przestanie miec znaczenie.
  I to wlasnie bedzie niewatpliwym sukcesem kaczyzmu.

  marcin lazarowicz ( ml)

 221. Gajowy M,
  może być mililitr a może mikrocefal np.

 222. Pan Waldemar

  “Jarosław Kaczyński ogłosił ,ze PiS nie wystawi swojego kandydata w wyborach na stanowisko prezydenta Gdańska , to rozsądna decyzja ,nikt z PiS nie miałby szans .”

  Napisalbym wiecej- z Gdanska zrobil sie no mans land.
  Nowa pani prezydent bedzie stawac na dwunastnicy byleby tylko nikt jej z zadna partia nie kojazyl.
  By byla tylko samorzadowcem, nie politykiem.
  Bedzie dobrze wspolpracowac z wojewoda boo to w interesie miasta.

  Mysli pan ze to nie zysk PiS?

  ml

 223. Lazarowicz, jak się przyjęło do swojej firmy rekietera pisowskiego a może też za obietnicę przejęcia przez obsrany mikrobank dwóch innych, to nastawienie do partnera biznesowego nie może być wrogie. Kapitalizm kompradorski jest w pełnym rozkwicie. Nie widać?

 224. @
  Mariusz Janicki, Wiesław Władyka
  16 sierpnia 2016
  Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo
  Cham uskrzydlony

 225. neospazmin
  Typowe tłumaczenie „dobrej zmiany” , dlaczego jest tak nie dobra ?
  Podobno inni też nie byli lepsi, co jest oczywistą nieprawdą , bo taki stopień upartyjnienia celnego życia publicznego w Polsce miał ostatnio miejsce pod PZPR.

 226. @neospasmin
  16 stycznia o godz. 9:57

  “Jak tak kochacie pluralizm to możecie to śmiało pokazać .
  Na początek proponuje odpartyjnienie TVP i uczynienie z niej spowrotem telewizji publicznej .”

  Ona KIEDYKOLWIEK byla publiczna? Odpartyjniona?
  Pamieta pan traktowanie PiS przez TVP za poprzednich rzadow? Czyms sie roznilo od tego jak taze partie traktowala chocby Polityka?

  Ona nigdy nie była odpartyjniona np.: w latach 40-tych były „Krakauer Zeitung”, poza tym „Völkischer Beobachter”, „Das Reich”, „Deutsche Allgemeine Zeitung”, „Die Wehrmacht”, „Frankfurter Zeitung” i „Ostland” i inne gadzinówki. Później „Trybuna Ludu”, „Żołnierz Wolności” itd itp

  Czyż to nie wspaniałe usprawiedliwienie ?

 227. Pan z dystansu

  “Dlaczego skupiasz sie tak chętnie na błędach PO , a niechcesz zauważyć , że to PiS św.p. Adamowicza regularnie obrzucał błotem, a PO pod tym naciskiem zwyczajnie stchórzyło.”

  Nie “ stchorzylo” w przypadku skazanej prawomocnym wyrokiem prezydent Lodzi a tu inaczej? Moze zarzuty byly znacznie powazniejsze i poparte mocnymi dowodami?

  “Nie znam tak dokładnie kampani wyborczej Plażynskiego , jak ty z odległej Australi , ale wiem , że to prasa rządowa i rządowe organy ścigania regularnie obrzucały Prezydenta Gdańska błotem i nękały go i że z tych zarzutów nic nie zostały i celem PiSu było zniszczenie dobrego imienia zamordowanego Prezydenta.”

  Tez tak mysle: czlowiek wchodzacy w konflikt polityczny, a to zrobil samorzadowiec Pawel Adamowicz, musi sie liczyc ze przeswietla go do ostatniej zlotowki.
  Jakie byly tego efekty zobaczy pan chocby po decyzji PO by zaprzestac popierania p. Adamowicza.

  “Podobnie było także z WOŚP , ktora była solą w oku „kaczora” i w stosunku do której stosowano tą samą nienawistną praktykę .”

  Wie pan, bb wierze ze odejscie p. Owsiaka z WOSP spowoduje ze ta charytatywna fundacja przestanie byc kojarzona z konkretnymi wyborami politycznymi.
  Ze to pojdzie jej na zdrowie.
  Co do soli w oku, to uczestnictwo prez Dudy w WOSP pokazuje ze dla Kaczora fundacja pana Owsiaka i on sam, nie jest nikim istotnym. Nie jest niczym dlaczego nalezaloby mowic jednym glosem. Niezaleznie czy za czy przeciw.

  ml

 228. @
  Cham uskrzydlony
  „Zaczęło się mniej więcej od wywiadu prof. Zbigniewa Mikołejki, który przywołał figurę Edka, sprytnego i bezwzględnego prostaka z „Tanga” Sławomira Mrożka. Mikołejko dowodził, że władza PiS wywołuje i ośmiela takie postawy, choć zastrzegał, że nie chodzi o klasowość, ale o mentalność, bo Edkiem może być zarówno żul, jak i profesor. Jednak wylała się na niego fala nienawiści, podobnie jak na prezenterkę Agatę Młynarską, która podzieliła się na Facebooku niemiłymi wrażeniami z pobytu nad Bałtykiem. Obojgu proponowano wyniesienie się z kraju, skoro naród się nie podoba.”

 229. Pan z dystansu

  “ bo taki stopień upartyjnienia celnego życia publicznego w Polsce miał ostatnio miejsce pod PZPR.”

  Skad u pana taka opinia?
  Twierdzi pan ze po upadku rzadu premiera Kaczynskiego KTOKOLWIEK Z ludzi postawionych przez niego na stanowiskach chocby w spolkach skarbu panstwa zachowal swe stanowisko?

  ml

 230. Neospazmin ;
  Nie spodziewaj się żadnych korzyści dla PiS ,to urojenia Australijczyka .Proponuje ogadanie na żywo Australian Open , dobrze radze ,odpocznij od klawiatury i
  Nie komentuj tego co inni piszą .

 231. GajowyM.
  16 stycznia o godz. 8:20
  Świetnie to ująłeś. Z tym człowiekiem rozmowa to bezsens

 232. znaczy się plagiat. Zerżnięte cudze przemyślenia, napisane jako własne w niewyszukanym karczemnym stylu. Prosimy o oryginał.

 233. ja tu znajduję zlepek cudzych tekstów, dużo tego – drogi kolego @legat nie ma powodu kajać się. Przynajmniej nie z twojej strony.

 234. Co to za „dobra zmiana” która twierdzi , że robi tylko to , co wszyscy przed nią już robili ?

 235. Największą zmianą przeprowadzoną dotychczas przez „dobrą zmianę” w kraju jest podporządkowanie judykatywy egzekutywie .

 236. P.,Waldemar

  “Nie spodziewaj się żadnych korzyści dla PiS ,to urojenia Australijczyka .Proponuje ogadanie na żywo Australian Open , dobrze radze ,odpocznij od klawiatury i
  Nie komentuj tego co inni piszą .”

  Oki, bedzie tak jak przez ostatnie 3 lata gdy PiSowi tylko roslo. Czy taka kompromisowa ocena pana satysfakcjonuje? Oki, moze pan, idac szlakiem udzielonej mi rady, wiecej nie odpowiadac. Wytrzymam, slowo!

  ml

 237. Pan z dystansu

  “Największą zmianą przeprowadzoną dotychczas przez „dobrą zmianę” w kraju jest podporządkowanie judykatywy egzekutywie .”

  A to gdzie? W Krakowie? 🙂
  Prosze to powiedziec jakiemukolwiek polskiemu sedziemu: ze jest komukolwiek podporzsdkowany w swym orzekaniu. Ciekawe co odpowie?
  A moze ustali pan prawdziwosc swej tezy poprzez liczbe sedziow ktorzy, nie mogac byc niezawisli w orzekaniu, odeszli z zawodu? 🙂

  ml

 238. Polaryzacja sceny politycznej, zaczęła się od 1990 roku.
  Do Sejmu weszło 26 partii, każdy z wodzów chciał być tym primus inter pares.
  Z tym, że ludzie dużego formatu- Mazowiecki, Geremek, Miller, hamowali nieco zachowania pazernych na władzę osobników.
  No i po poprzednim systemie, pozostały jeszcze resztki PRZYZWOITOSCI…..

  Po roku 1997, zaczęło się szybko pogarszać.
  Błoto i pomyje, insynuacje, grzebanie w życiorysach, szukanie haków, oskarżanie o agenturalność, stało się niezbędnym paliwem walki o stołki.

  Po roku 2005, gdy Tusk nie ugiął się przed Kaczyńskim, nie powstał POPiS, nastąpił punkt krytyczny systemu.
  Siostrzane partie wywodzące się z jednego środowiska, poszły na noże.
  „Słodkich pierniczków” nie starczyło dla wszystkich…..

  Pan Adamowicz nie jest ofiarą systemu partyjnej nienawiści.
  Jest ofiarą zaburzonego osobnika, przed którym nie da się obronić.
  „Samotne wilki” bez oparcia w organizacji, są nieuchwytne.

  Możemy mnożyć służby ochrony, stawiać restrykcyjne warunki imprezom masowym, to nie pomoże w niczym.
  Imprez organizowanych pod szyldem Orkiestry, było tysiące- w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
  Ile odnotowano zdarzeń ze skutkiem smiertelnym?
  Statystyka daje odpowiedź na histeryczne tony wydawane przez media i polityków.

  Ps.
  Owsiak został wysunięty jako kandydat do Nobla.
  Bardzo nie w smak będzie to jego przeciwnikom…..

 239. Z dystansu
  16 stycznia o godz. 10:51

  PiS ma jeden plus.
  Zdarł maskę obłudy i hipokryzji z twarzy styropianowych działaczy.
  Poznajemy po owocach, całkowicie innych niż zapowiadane.
  Czyny- a raczej ich brak- są całkowicie inne niż deklaracje.
  Być może to wielu otworzy oczy na realia świata polityki.

 240. wiesiek59
  16 stycznia o godz. 11:36

  „Owsiak został wysunięty jako kandydat do Nobla”.

  Jakie czasy taki kandydat. A później to już tylko santo subito.
  Wieśku, podaj swoje nazwisko to ja ciebie zgłoszę do nagrody Noba, no chyba literackiej.

 241. Partia zdołał dotychczas wpelni podporządkować sobie TK i KRS , z próby całkowitego podporządkowania sobie NS wycofała się pod naciskiem Trybunału Sprawiedliwości UE. Podobnie jest NSA.
  To, że sędziowie w Krakowie dumnie bronią swojej niezawisłości przed zapędami Ziobry , trudno uznać jako dowód na słuszność polityki tego ostatniego.
  Najlepszym dowodem jakie cele przyświecają polityce PiSu wobec judykatywy jest to, kogo obarczono zadaniem jej prowadzenia . Oczywiście starego sędziego z czasów PRLu, Piotrowicza, oczywiście przywrócil ówczesny system , znany mu jeszcze z autopsji.

 242. @ Zabka konajaca
  Was jest raz – jak mawial Pitekantrop, zatem nie „prosicie” a co najwyzej „prosisz”. Idac tropem Twojej logiki nalezaloby powiedziec, ze uzywajac jezyka polskiego popelniasz plagiat, bowiem go nie wymyslilas. Twoje przemyslenia rodem z wikipedii tez szczegolnie oryginalne nie sa. Zabko, inteligentny czlowiek domyslilby sie po mojej ostatniej odpowiedzi, ze wymiane uwag z Toba uwazam za skonczona. Widac Cie przecenilam, wiec mowie Ci to wprost – daruj sobie proby sprowokowania mnie do odpowiedzi, na zaczepki w stylu Blackleya-pana, bo ja przewijam i tak wpisy ludzi, ktorych ignoruje. Szkoda,ze do nich dolaczylas i to w takim kiepskim stylu.
  No!To by bylo na tyle.
  I to by bylo na tyle.

 243. Z dystansu

  “Największą zmianą przeprowadzoną dotychczas przez „dobrą zmianę” w kraju jest podporządkowanie judykatywy egzekutywie”.

  Sędzia Barbara Piwnik, minister sprawiedliwości w rządzie Millera, bratanica cichociemnego mjr Jana Piwnika „Ponurego” ― podczas okupacji szefa największego zgrupowania Kedywu, mówiła niedawno w TVP, że niezależność sędziego jest w jego głowie, a ustawowe gwarancje sędziów są wystarczające.

 244. neospasmin
  16 stycznia o godz. 10:27

  Przerwany dialog.

  Pan z dystansu: “ bo taki stopień upartyjnienia celnego życia publicznego w Polsce miał ostatnio miejsce pod PZPR.”

  Neospasmin: ”Twierdzi pan ze po upadku rzadu premiera Kaczynskiego KTOKOLWIEK Z ludzi postawionych przez niego na stanowiskach chocby w spolkach skarbu panstwa zachowal swe stanowisko”?

  No i jak zwykle, kiedy mowa po faktach, zapada cisza. 🙂

 245. error – o faktach.

 246. Mauro Rossi
  16 stycznia o godz. 11:42

  Owsiak poza finansowymi wpływami, robi jedną rzecz wspaniale.
  Mobilizuje ludzi do działania, bezinteresownego poświęcania własnego czasu, tworzy wspólnotę ludzi dobrej woli.
  Rzecz nie do przecenienia w zatomizowanym społeczeństwie wyalienowanych indywidualistów, zapatrzonych w swoje srajfony.

  Łączy ludzi, a nie dzieli, i za to mu chwała.

  Pani Nowina- Konopka, to z twojej bajki.
  „To przypadkowe społeczeństwo” dzięki Owsiakowi ma szansę współpracy…..

 247. jakub01
  16 stycznia o godz. 10:13

  „Mariusz Janicki, Wiesław Władyka: Rośnie przyzwolenie na grubiaństwo i prostactwo.
  Cham uskrzydlony”.

  A propos „chama uskrzydlonego”, „Wiesław Władyka przeprosił w liście europosła Platformy Obywatelskiej Jerzego Buzka. W miniony piątek podczas porannej audycji w Tok FM, nie wiedząc, że jest już na antenie, powiedział o byłym premierze: „Ten jebaka”.
  https://www.rp.pl/artykul/321073-Publicysta–Polityki–przeprasza-Jerzego-Buzka.html

 248. @Wiesiek 59
  Hipokryzji nie brak i na blogu. Zal, ze zginal tragicznie przyzwoity czlowiek, ale w zadne wylewanie lez i krwawienie serc, z powodu smierci czlowieka znanego tylko z mediow nie wierze.Osoby, ktore twierdza, ze przezywaja ten zamach az tak bolesnie sa albo zaburzone psychicznie albo zaklamane ze szczetem. Co 5 minut umiera z glodu dziecko, ale to jakos tych wrazliwcow nie przyprawia o bezustanny szloch. Nie wylewam lez ani serce mi nie krwawi z powodu pana Adamowicza, ktorego nawet z mediow „znalam” slabo, co nie oznacza, ze ta niepotrzebna smierc nie napawa mnie smutkiem. Jak kazda zreszta tragedia, ktorej moznabylo uniknac. Znow nie dopisaly odpowiednie sluzby, organizacja, itp. balagan co przy katastrofie smolenskiej i wszelkich innych, gdzie zawodzi tzw. czynnik ludzki.
  Zal mi takze tego biednego popapranca, ktory dopuscil sie zabojstwa. Wszak to produkt naszego spoleczenstwa, z kosmosu nie spadl.

 249. wiesiek59
  16 stycznia o godz. 12:05

  „Owsiak poza finansowymi wpływami, robi jedną rzecz wspaniale.
  Mobilizuje ludzi do działania”..

  Raz do roku. W większy sposób mobilizuje Boże Narodzenie.
  Finasowe wpływy Owsiaka też są mityczne. Przez ćwierć wieku zebrał 1 mld PLN. budżet na słuby zdrowia tylko w zeszłym roku wyniósł 97 mld PLN i co roku rośnie, docelowo to będzie ponad 120 mld PLN.

 250. @Mauro Rossi
  I za to przeprosil?! Toz to komplement.

 251. jakub01
  16 stycznia o godz. 12:14

  „Zal mi takze tego biednego popapranca, ktory dopuscil sie zabojstwa. Wszak to produkt naszego spoleczenstwa, z kosmosu nie spadl”.

  Lewicowa mantra z której dokładnie nic nie wynika.

 252. jakub01
  16 stycznia o godz. 12:16

  „I za to przeprosil?! Toz to komplement”.

  A mógł nie przeprosić? Największy cham wie, że czasem trzeba przeprosić.

 253. Przedstawiamy powyższą analizę aby uzmysłowić naszym czytelnikom, że dopóki istnieją na świecie zasoby złóż kopalnych, których wydobycie będzie ekonomicznie uzasadnione, to walka o klimat przez słabą i tracącą znaczenie gospodarką Unii Europejskiej, nigdy nie przełoży się na istotne globalne ograniczenie emisji CO2. Działania te spowodują jedynie znaczny spadek konkurencyjności gospodarki Unii Europejskiej, utratę ważnych zakładów przemysłowych, miejsc pracy oraz bazy podatkowej. Zjawisko to opisywane jest jako „ucieczka emisji”.
  http://www.stopwiatrakom.eu/aktualnosci/2668-zużycie-paliw-kopalnych-na-świecie-ma-się-dobrze-i-tylko-komisja-europejska-ze-swoją-obsesją-na-punkcie-dekarbonizacji-gospodarki-walczy-z-węglem.html

 254. zetus1
  16 stycznia o godz. 10:20
  @neospasmin
  16 stycznia o godz. 9:57

  “Jak tak kochacie pluralizm to możecie to śmiało pokazać .
  Na początek proponuje odpartyjnienie TVP i uczynienie z niej spowrotem telewizji publicznej .”

  Niezły pomysł, miła perspektywa. Kura-Kurski wyrzuca całą „partyjną” ekipę TVP i przyjmuje fachowców z TVN, ma się rozumieć wszyscy oni, co do jednego, są bezpartyjni (co najwyżej ojca lub dziadka mieli w PZPR, SB, WSI). Jako komentatora Kura-Kurski mógłby też przyjęć red. Daniela Passenta, też bezpartyjnego.

 255. @Mauro Rossi
  Jasne, ze nie mogl nie przeprosic, wydurniam sie. A co do lewicowej mantry-uwazasz, ze nie moze byc mi autentycznie zal czlowieka, ktorego wiekszosc poboznych obywateli wlasnymi rekami najchetniej rozdarlaby na strzepy? Ja nawet buddyjska mantra sie nie posluguje.

 256. @Mauro
  cytujesz wpis @Wieśka59
  „Owsiak został wysunięty jako kandydat do Nobla”
  i komentujesz w swoim niepowtarzalnym stylu
  „Jakie czasy taki kandydat. A później to już tylko santo subito.
  Wieśku, podaj swoje nazwisko to ja ciebie zgłoszę do nagrody Noba, no chyba literackiej”.
  To klasyka mowy nienawiści. Cynizm, bezczelność i zła wola.
  @Mauro, z czymś takim nie da się nawet polemizować i merytorycznie, i pod każdym innym względem. Można tylko z obrzydzeniem przewinąć i przewijać następne takie wykwity twojego umysłu zdeprawowanego w służbie złej sprawie.
  Nie fatyguj się z odpowiedzią, gdyby ci to nawet przyszło do głowy, bo mnie takowa kompletnie nie interesuje.

 257. @ Mauro
  A co niby w ogole ma wynikac za wspolczucia? Jesli czujemy zal za zmarlym, to NAM go brakuje, bo zmarlemu nie brak juz niczego. Zatem cierpimy z wlasnego powodu, a nie z powodu czyjejs smierci.

 258. Co ma na myśli światowej sławy uczony? Fukuyama opowiada się za wyraźnym sformułowaniem przez poszczególne państwa katalogu wartości „republikańskich”, „obywatelskich” – a nie religijnych, etnicznych czy historycznych – wokół których będą się jednoczyć obywatele, w tym liczni imigranci.

  I chociaż społeczeństwa ludzkie nie mogą uciec od polityki tożsamości, to jednak w celu zachowania „demokracji liberalnej,” trzeba ludzi integrować (wspólne doświadczenia budujące więź) poprzez np. przywrócenie obowiązku służby wojskowej albo obowiązku służby cywilnej…

  Fukuyama deklaruje, że walka z polityką tożsamości narodowej w Europie musi się zacząć od zmian w prawach obywatelskich i sama UE nie potrafi tego osiągnąć. To musi zostać zrobione na szczeblu globalnym.

  Ale państwa europejskie powinny również narzucać surowe wymagania dotyczące naturalizacji nowych obywateli, co robią Stany Zjednoczone od wielu lat.
  http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/aj-polityka-na-swiecie/item/135154-zamiast-panstw-narodowych-rozbite-republikanskie-spoleczenstwa-nowa-teoria-fukuyamy
  ==========

  Interesujące……teoretyzowanie….
  Praktyka jest i będzie odmienna.

 259. jakub01
  No coś takiego, konwersujesz sobie z @Mauro całkiem jak przy kawce i ciasteczku lekko słonym lub gorzkim.

 260. Jak można żyć w kraju, w którym żadna stacje telewizyjna jest nie do oglądania, żadne radio nie do słuchania, a ze stron większości gazet dobywa się trujący gaz. Kiedyś można było chociaż posłuchać radiowej dwójki lub poczytać POLITYKĘ. Dziś ta pierwsza zionie prymitywną propagandą i prostactwem a druga jest słupem reklamowym banków i nieludzkiej doktryny neoliberalnej. Można dawniej było uciec do BBC lub nawet do RWE siajej. Dziś człowiek ucieczki nie ma.

 261. @Mag
  A dlaczegozby nie? W momencie, w ktorym napisze a Ty przeczytasz moj post umrze kilkadziesiat lub kilkaset osob.Ja nie jestem hipokrytka Mag.Nie podzielam tez stanow tlumu.

 262. neospasmin
  16 stycznia o godz. 9:30

  Pan z dystsnsu
  „Jak mozna tu na tym blogu oskarzac kogokolwiek o poslugiwanie sie mowa nienawisci skoro olbrzymia wiekszosc panstwa tu komentujacych robi to samo”?

  Neospazmin: „Co do p. Adamowicza to “swiadectwo niemoralnosci” wystawil mu nie PiS ale PO. Pozbawiajac p. Adamowicza swego poparcia i wystawiajac przeciw niemu wlasnego kandydata”.

  Niektórych na tym blogu to pewnie zdziwi, ale prezydent Adamowicz pierwsze kłopoty ze skarbówką i prokuraturą miał w 2015 roku, wówczas rządziła PO. Kiedyś ich dziwiło, że śledztwo w sprawie Barbary Blidy zostało rozpoczęte za rządów SLD, co kłóciło się z oczywistą oczywistością „pisowskiej opresji”.

  Zawsze mówię, tylko fakty są ciekawe, opinie rzadko kiedy.

 263. Szanowne Panie,
  jest mi przykro, że stałem się przyczyną narastnia między Wami niechęci jakiejś.
  Ja mam dla siebie taki pomysł na funkcjonowanie na tym blogu:
  – niektórych komentatorów „przewijam z założenia”, czasami nawet wtedy jak wcześniej wpiszę Ctrl F – legat, bo nie miałem czasu czy ochoty na czytanie wszystkich komentarzy;
  – nie szukam specjalnie śmiertelnych wrogów czy wielkich przyjaciół, bo to może blokować albo zaostrzać formę polemik;
  – lubię popatrzeć na te „walki blogowe”, w których polemiści potrafią mieć do siebie samych dystans – zawsze takich ludzi ceniłem;
  – ponuractwo, megalomania wszystkowiedzenie i brutalizacja wojen blogowych – jak zacznie dominować, to robię sobie urlop od czytania i komentowania nawet na długie miesiące;
  – blog traktuję jako miejsce spotkań z nietuzinkowymi indywiduami i nawet jak zostanę sponiewierany, to bywa to źródłem jakiejś refleksji;
  – złośliwców nie uważam za prymitywów a wręcz przeciwnie;
  – poszukuję komentarzy tych, z którymi się bardzo albo trochę różnię i badam pod swoim sufitem w których momentach mógłbym z nimi stanąć, nie koniecznie zaraz tam gdzie stało ZOMO ale np. refleksji czy mi bliżej do tych wyzywanych od „gorszych sortów” czy do „lepszego sortu”.

  Jeśli kiedyś tu na blogu znajdziecie choćby najcieńszą niteczkę porozumienia, to będzie fajnie.
  Z wyrazami sympatii – Legat.

 264. Bar Norte
  16 stycznia o godz. 0:46

  „Psychopatia nie jest chorobą psychiczną tylko zaburzeniem osobowosci.
  Natomiast schizofrenia paranoidalna o której sam pisałeś w odniesieniu do zabójcy prezydenta Adamowicza jest cięzką chorobą psychiczną”.

  Niezależnie na co Stefan Wilmont wcześniej chorował, śledczych interesuje, czy w momencie popełnienia zbrodni był poczytalny i rozumial co robi. Jeśli uznają, że był poczytalny będzie miał proces o zabójstwo i raczej zagwarantowane dożywocie. Pewne fakty wskazują na ograniczona poczytalność ― chodził po scenie z nożem, zamiast uciekać, inne zaś, że był poczytalny, umiał sprytnie dostać się na się na scenę i zaatakować w odpowiednim momencie, z kolei w śledztwie nie przyznaje się do winy.

 265. Symetryczny
  16 stycznia o godz. 12:43
  ” Dziś człowiek ucieczki nie ma.”
  Eee tam. Wroc do Homera albo innego Szekspira.

 266. mag
  16 stycznia o godz. 12:33

  „Nie fatyguj się z odpowiedzią, gdyby ci to nawet przyszło do głowy, bo mnie takowa kompletnie nie interesuje”.

  No mag, wiesz, że cię lubię i korzystając z okazji pozdrawiam twojego kota.

 267. @Legat
  Nie stales sie przyczyna przynajmniej moich nieporozumien z kimkolwiek, wierz mi. Dzieki za sympatyczny wpis. Nie podzielam tylko opinii o zlosliwcach.

 268. @

  Prokuratura Okręgowa w Gdańsku sprawdza, czy organizatorzy i firma ochraniająca 27. Finał WOŚP w tym mieście nie popełnili przestępstwa niedopełnienia obowiązków.
  http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24367958,niebezpieczenstwo-nadeszlo-z-innej-strony-badaja-zabezpieczenie.html#nowaZajawkaGlownaMT#S.DT-K.C-P.1-B.2-L.1.duzy

  I tak sobie,
  hokus – pokus
  przestępcza sekta PiS
  znajdzie winnego – Donald Tusk
  (wiedziałem od początku)

 269. @Mauro Rossi
  @Bar Norte
  Niewielu jest oskarzonych , ktorzy nie probowaliby (nieraz za cicha porada adwokata) symulowac zaburzen psychicznych.Przeciez to oczywiste, jeszcze w takiej sprawie jak zabojstwo. „Na wariata” leca i zlodzieje, skoro istnieje cien szansy na zmniejszenie wyroku lub zamiane wiezienia na szpital psychiatryczny. Minely juz czasy niezdarnego lub wrecz komicznego udawania. Dzisiejsi przestepcy sa swietnie wyedukowani nie tylko w tym jak symulowac chorobe psychiczna, doskonale znaja takze testy i metody diagnozowania.

 270. @Mauro
  ” Pewne fakty wskazują na ograniczona poczytalność ― chodził po scenie z nożem, zamiast uciekać, inne zaś, że był poczytalny, umiał sprytnie dostać się na się na scenę i zaatakować w odpowiednim momencie, z kolei w śledztwie nie przyznaje się do winy.”
  Niewlasciwe przyklady. Ani jedno nie swiadczy o ograniczonej poczytalnosci (jesli zabojstwo mialo byc celowo widowiskowe , a tak bylo sadzac po tym, co facet zdazyl wykrzyczec), ani drugie o poczytalnosci.Osoby z zaburzeniami potrafia byc zdumiewajaco przebiegle.

 271. Polecam artykuł ks. Adama Bonieckiego pt. „Zważ na język”, zamieszczony w ostatnim numerze Tygodnika Powszechnego.

 272. @mauro
  Nie podlizuj się, bo i tak myślę o Tobie, co myślę.

 273. jakub01
  g.12:44
  Już sobie pożartować nie można? Gdyby mnie @mauro zaprosił na kawkę, może bym nawet nie odmówiła. Jednak zupełnie inna przestrzeń do rozmowy (mam na myśli real) stwarza szansę na lepsze poznanie się, a w razie wysokich emocji można je odreagować w sposób naturalny, np. wylewając zawartość filiżanki na głowę interlokutora.

 274. @Legat
  Jesli czegos mi na tym blogu brakuje, to poczucia humoru. I nie chodzi mi rzecz jasna o to abysmy sobie opowiadali ” kawaly” choc dobry zart tynfa wart, ale o to,ze w wymianie opinii brak dowcipu, za to nadmiar pouczen i zlosliwosci. Czasem jest to nudne ,czasem wzbudzajace nudnosci. W ogole brak tu zwyklej radosci, ktorej kazdy przejaw zbyt pochopnie i powierzchownie klasyfikuje sie jako infantylizm, jako ze w przekonaniu niektorych – inteligencje musi cechowac powaga. O tej „powadze” doskonale niedawno pisal J.Hartman.

 275. @Legat A w ogóle powaga to niebezpieczny mit. I w dodatku antydemokratyczny.

  Tak naprawdę nikt nie jest do końca poważny i dojrzały – co najwyżej zmęczony, zrezygnowany albo, co gorsza, fałszywy. Radość życia jest lepsza niż smutek, nie mówiąc już o bufonadzie. Współczesny człowiek jest wolny na wszystkich poziomach swojej egzystencji – również dziecko, które nosi w sobie, gdzieś w głębi osobowości, każdy z nas, ma prawo głosu. Andrzej Duda jest dużym dzieckiem, bo każdy jest dużym dzieckiem, tylko nie chce się do tego przyznać. A on to bierze „na klatę” – nie boi się śmieszności. I dobrze! Uczmy się więc od niego. Bądźmy śmieszni i śmiejmy się z tych, którzy z nas się śmieją.”
  „Za co kochamy Andrzeja Dude” J.Hartman

 276. @Mag
  A ja tu wlasnie o zartach. Myslalam, ze Ty na serio tak o tych ciasteczkach…

 277. @

  Sasin o odwołaniu Kurskiego: Myślę, że to są wymysły

  http://wyborcza.pl/10,152484,24368772,sasin-o-odwolaniu-kurskiego-mysle-ze-to-sa-wymysly.html

  I tak Ośmiornica PiS zamiata afery
  pod dywan.
  Już się nie mówi o
  Aferze KNF
  Aferze NBP
  Aferze SKOKi

  tylko co Sasin myśli o Kurskim (co mnie to q*wa obchodzi?). Afery przykryte – w GW dzisiaj o nich ani słowa. 🙁

 278. Pan z dystansu

  “Z dystansu
  16 stycznia o godz. 9:57
  neospazmin
  Twierdząc , że zarzuty wobec św.p. Adamowicza nie były tematem kampani wyborczej Plażynskiego , mijasz sie znowu w typowy dla PiSowcow , świętoszkowatych sposób , z prawdą.”

  Przeczytalem uwaznie tekst ktory pan powolal.
  Nie ma w nim slowa o oskarzeniach p. Adamowicza o oszustwa finansowe, o lapowki. Jest o Amber Gold i o zarzutach o faworyzowanie niektorych firm przez miasto. To w kontekscie tytulowego kojazenia Gdanska z aferami.
  P. Plazynski nie uzywal zarzutow karnych i skarbowych wobec p. Adamowicza do prowadzenia swej kampanii wyborczej.

  ml

css.php