Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Wiec pamięci Pawła Adamowicza w Gdańsku

19.01.2019
sobota

Drzwi do Bazyliki

19 stycznia 2019, sobota,

Nawet człowiek wiekowy i doświadczony przez życie, bywalec pogrzebów, mógł się wzruszyć pogrzebem Pawła Adamowicza, bestialsko zamordowanego – na oczach milionów telewidzów – prezydenta Gdańska.

Bazylika, ponad 40 tys. ludzi dookoła, rodzina Zmarłego, przyjezdni z różnych stron (wśród nich połowa naszej rodziny), mieszkańcy Gdańska, byli prezydenci i premierzy, były prezydent Niemiec, intelektualiści, dziennikarze (rozpoznałem kierownictwo „GW”), piękna liturgia, padło dużo słów o miłości, ale żadnych o nienawiści.

Kościół, w tym jego luminarze, którzy koncelebrowali obie msze, bardzo dbał, żeby – broń Boże – nie wdawać się w politykę. Jako zasada to się może komuś podobać, skoro pragnie się rozdziału Kościoła od państwa, trudno więc oczekiwać, że w takiej chwili abp Głódź zamiast homilii wygłosi prasówkę. A jednak tym razem, kiedy żegnaliśmy prezydenta zamordowanego w szczególnych, wprost niewyobrażalnych okolicznościach, w trakcie wysyłania światełka do nieba, popularnego polityka, który niedawno po raz piąty wygrał wybory, w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po fali niebywałej wrogości i kampanii oszczerstw, trudno zrozumieć milczenie Kościoła na ten temat. Zwłaszcza że o polityce była jednak mowa od ołtarza, m.in. o próbach wypychania Kościoła z życia publicznego.

Nie była to jednak zwyczajna, jeszcze jedna msza. Pod koniec, kiedy głos zabrały osoby świeckie, żona prezydenta Adamowicza, Jego brat, przyjaciele, rzeczywistość wdarła się do kościoła. Przyjaciel Zmarłego Aleksander Hall, intelektualista, polityk i działacz opozycji, powiedział nareszcie to, co powinno było paść: „Pawła zabiła nienawiść, którą wzbudzano i podsycano, dyskwalifikując go moralnie, przypisując mu niskie intencje i nieuczciwość. Tak przedstawiały go tzw. media publiczne. (…) Pokazał także, jak ważna jest obrona demokratycznych instytucji, konstytucji, niezależności władzy sadowniczej”.

Można powiedzieć, że Aleksander Hall uchylił drzwi do bazyliki. Natomiast nestor dominikanów o. Ludwik Wiśniewski (dla liberalnych katolików sumienie Kościoła, a w każdym razie wielki autorytet) szeroko je otworzył, wręcz wyważył: „Trzeba przywrócić równowagę moralną w naszym kraju i w naszych sercach. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju, będziemy odtąd tego przestrzegać. Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych”.

W kościele i naokoło rozległy się długotrwałe oklaski. W końcu ktoś otworzył drzwi do bazyliki i powiedział to, co myśleli zebrani. Dlatego przyszli na pogrzeb swojego prezydenta.

PS Zapraszam na Gości Passenta, Radio TOK FM, niedziela 20 stycznia 2019 r., godzina 10 (uwaga: to nowy stały termin). Naszymi gośćmi będą profesorowie: Krystyna Skarżyńska (psychologia społeczna), Marcin Zaremba (historia) i Marek Grela (stosunki międzynarodowe). Zapraszam!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 306

Dodaj komentarz »
 1. https://www.salon24.pl/u/rasfufu/16577,polska-wchodzi-w-epoke-nowej-idei-ery-zycizmu-ostry-jezyk
  =======

  Myśle że to koresponduje z tekstem pana Redaktora.
  Powoli budzą się sumienia rzeczywistych PATRIOTÓW.

 2. Oby słowa o. Wiśniewskiego przynajmniej częściowo stały się rzeczywistością.

 3. Gospodarz trafia w istotę rzeczy po uroczystościach pogrzebowych w Gdańsku.
  Ja pod poprzednim zagajeniem tylko nieśmiało sugerowałem powrót na szerokie drogi zbłąkanych owieczek, chociaż do końca nie jestem pewien czy to do adresatów dotrze.
  Tu już pozostawiam pole dla MR. Neospasmina pominę z dwóch powodów, a właściwie trzech. Temperatura u niego spadła do 35 stopni, na tamtej półkuli wszyscy chodzą do góry nogami, wreszcie doceniam pozytywne reakcje na moje wpisy co mnie cieszy

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Nasuwa się takie pytanie; dlaczego Gdańszczanie zupełnie inaczej się zachowali niż Krakowianie w podobnej sytuacji żałobnej?
  Chyba jednak lepiej być przywiązanym do własnego miasta i temu miastu służyć i zasłużyć na wieczne spoczywanie, bo kolejny raz okazało się, że partyzanci nie są specjalnie cenieni, szczególnie po zejściu z tego padołu, czego nie pojął prezes

 6. Otwarte Drzwi do Bazyliki .!!!
  Jestem zachwycony w te ostatnie dni relacjami i transmisjami w stacji TVN24 ,
  Ukłony i uszanowania dla żony Pawła Adamowicza i jego córki Antoniny a kiedy wielokrotnie widziałem w zbliżeniach 8 letnią Tereskę – to po prostu łzy wypływały spontanicznie .

  Dominikanin o >Wiśniewski wygłosił wspaniała Homilę do polskiego narodu

  Wielkie podziękowania władz miasta i mieszkańców tego pięknego miasta .
  Sprawa „Otwartych drzwi do Bazylki” wymaga powołania madrych ludzi , dlatego po wpływem miernej wypowiedzi po pogrzebie (dla Dziennikarki TVN24 ) Grzegorza Schetyny – błagam panie Grzegorzu , oddal się na urlop _jesteś wstanie swoim małym formatem zamknąć te ledwo co otwarte drzwi _ Zamknąć ?! nawet zatrzasnąć z hukiem i jeszcze będziesz się rozglądał _ KTO to Taki był ,a To będziesz TY Grzegorzu Schetynie !
  Proszę , oddal się za Horyzont .

  .

 7. @Wiesiek 59
  Jesli mozesz kuknij na poprzednia strone, gdzie odpisalam na Twoj post w kwestii „Zycizmu”.

 8. @
  Mysle, ze zabojca nalezy do osob, ktore niewiele wiedzialy o Pawle Adamowiczu. Watpie aby ten czlowiek wyrobil sobie jakies falszywe pojecie o prezydencie na podstawie nagonki prasowej. Prawdopodobnie facet zadnej prasy nie czyta. Z jakichs urojonych przyczyn nienawidzi PO (prawdopodobnie za to, ze to za czasow rzadow PO otrzymal wyrok) i ubzdural sobie, ze P.A jest czlonkiem tej partii zatem nalezy go spektakularnie zabic. Osobista zemsta za tortury jakich doznal we wlasnym przekonaniu ze strony PO bez wlasciwie zadnej wiedzy na temat czlowieka ,ktorego zabil. Jednak nawet przy tego rodzaju zalach urojonych nie doszloby do zamachu gdyby tych urojen nie podsycal czy wrecz nie stworzyl klimat powszechnej nienawisci i przyzwolenia na nia.

 9. Enpassant to nie bazylika – tu nie ma drzwi ani niczego do uchylenia czy zamkniecia , dwanascie lat to nie dwadziescia siedem , ja to nie Owsiak , kariera na Enpassancie !?
  No sorry .. ale te klamstwa bezinteresowne (z braku mozliwosci jakiejkolwiek kariery ) musza byc czyms w rodzaju intelektualnej korupcji ktora roz ..la jakakolwiek mozliwosc – jej tej mozliwosci , rozpatrywania.
  Whisky moja żono .. z toba o korupcji , nie ma mowy , ty jestes szkocka , chwala B.

  „Zróbcie coś, aby był powód, aby wrócić do tego kraju.Mnóstwo ludzi jest na emigracji nie z powodów ekonomicznych,ale dlatego,że nie chcą mieszkać w kraju,gdzie każda inność, każdy odmienny styl bycia,inne wyznanie lub jego brak to powód w najlepszym wypadku do oplucia.
  Oczywiście, zaraz napadna na mnie ci,dla ktorych emigrant to czyste zło jak pan Tusk.Od pewnego czasu trwa nagonka na tych,co poza granicami kraju .My nadal jednak jesteśmy Polakami i nic i nikt tego nie zmieni.Kochamy ten kraj w inny sposób niż tkz prawdziwi patrioci i ciągle wierzymy że mimo wszystko,pewnego dnia wrócimy do Ojczyzny przez wielkie O.
  Irracjonalnie to emigracja nauczyla mnie mówienia tego,co myślę i nie robienia niczego wbrew sobie. ”
  Myslalem , ze juz nic nie napisze ale ma sie te sposoby na samego siebie ..

 10. @Blackley
  Na czasie, bo o P.A, ale artykul dosc idiotyczny. A i samo pisemko (zerknelam na inne artykuly) raczej brukowe .PO mialoby dokonac zamachu na P.Adamowiczu?

 11. „Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju, będziemy odtąd tego przestrzegać”.

  Odtwarzając te słowa ojca Wiśniewskiego w wieczornych „Wiadomościach”, kur**ska TVP wyświetliła twarz Tuska.

 12. stasieku
  19 stycznia o godz. 11:47

  „Mógłbyś zamilknąć do godz. 24:00”?

  Minęły czasy, kiedy tylko wy mieliście głos. I już nie wrócą.

 13. @Olborski
  Gadaj za siebie. Ja na pewno nie wroce do zadnej ojczyzny przez jakiekolwiek „O”. Emigracji polskiej w Europie juz nie ma, zniknela, odkad Polska zamieszkala we wspolnym domu nazywanym Unia Europejska. Jestem po prostu Polka mieszkajaca wraz z innymi Polakami w Europie i dla mnie to nie jest zadna „obczyzna”. Do Polski moge wpasc w kazdej chwili i na tak dlugo jak mi sie spodoba, mieszkac w niej nie musze.

 14. Dziękuję,
  szkoda, że w tak makabryczny sposób, ale wróciliśmy do sedna prawdziwej Polskości…
  Wyrazy współczucia dal rodziny tragicznie zmarłego polityka…
  Oby takich jack On było więcej.

  PS. bywałem w Gdańsku przez ostatnich 15 lat i byłem dumny z mojej polskości… imponujący był rozmach zamierzeń, wizji i osiągnięć… szowiniści – poza hałasem haseł – nie umieją pokazać żadnych osiągnięć…
  i ci ludzie z Trójmiasta – tacy sympatyczni!

 15. remm
  19 stycznia o godz. 22:42
  „Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju, będziemy odtąd tego przestrzegać”.Odtwarzając te słowa ojca Wiśniewskiego w wieczornych „Wiadomościach”, kur**ska TVP wyświetliła twarz Tuska.

  Czyli wszystko po staremu? Jedni adresują te mądrości z nabożeństwa do Kaczyńskiego, drudzy do Tuska.

 16. Daniel Passent: o. Ludwik Wiśniewski: „Trzeba przywrócić równowagę moralną w naszym kraju i w naszych sercach. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści”.

  Może miał na myśli pańskie owieczki.
  Oto wpis jednej z nich:

  teo
  19 stycznia o godz. 19:23

  „Panie Redaktorze …. Dla kraju jest to zamach na III RP. Zamachowcy sterowani z Nowogrodzkiej chcieli zastraszyć polityków opozycji”.

  Ciekawe, co odpowie na to pan redaktor Passent? W końcu to poważna sprawa jeśli zamachowców było kilku i sterowani byli z siedziby rządzącej partii. Może to być prawda albo prowokacja, jeśli prowokacja to kto prowokuje i w jakim celu?

 17. Dzis pan Owsiak potwierdzil to co dwa teksty wczesniej dal do zrozumienia p. Passent: nic sie nie stalo! Business as usual! Winni to nie ten co zabil, nie ten co zle impreze przygotowal, ale jacys tam nienawistnicy.
  To oni zmusili Stefana W. do mordu. To oni, nie ci co mu po temu, swymi zaniedbaniami warunki stworzyli.

  Sam bym pewnie sie bronil podobnie: odpychal od siebie odpowiedzialnosc za zaniedbania, za sam mord, przekierowujac ja na swiat nienawistny. Czyli faktycznie do nikad.

  Nie zazdroszcze prokuratorowi ktory bedzie prowadzil sprawe. Sprawe zabojstwa P.Adamowicza, nie Stefana W. Nie zazdroszcze sedziemu ktory w tej sprawie bedzie orzekal. Stana przeciw III RP, a ta bedzie walczyc wszystkimi srodkami boo bedzie to walka o przetrwanie.

  Jedyna ma nadzieja ze bedzie coraz wiecej takich jak ja- szukajacych wywazonych, nie frontowych mediow.
  Jesli takich konsumentow mediow bedzie wiecej to powstanie rynek na wywazona informacje, wywazony komentarz.
  Wtedy, bez watpienia, spadnie poziom spolecznej agresji. Z dowolnej strony sceny. Czego i panstwu i sobie zycze!

  ml

 18. jakub01
  19 stycznia o godz. 19:46

  „Co do cmok-nonsensu, to pamietam jak kpiono z J.K. kiedy to jako premier na spotkaniu z A. Merkel ciagnal jej dlon do gory aby ja pocalowac zamiast sie nad nia pochylić”.

  To nie był hołd polski, wiec nie należało się zbyt nisko pochylać.

 19. Pan Olborski

  Brexituje pan znaczy z enpassenta? 🙂

  ml

 20. remm
  19 stycznia o godz. 22:42
  .

  „Odtwarzając te słowa ojca Wiśniewskiego w wieczornych „Wiadomościach”, kur**ska TVP wyświetliła twarz Tuska”.

  Tak się składa, że rzeczony Tusk był tam obecny. TVN24 wielokrotnie pokazywała Tuska podczas różnych wystąpień i chyba był najczęściej pokazywanym w zbliżeniu politykiem obecnym w Bazylice.

 21. Robi na mnie wrazenie przemiana w postrzeganiu swiata jaka tu dostrzegam: duchowny katolicki postrzegany dotychczas jako, w najlepszym przypadku postac z “Kleru”, nagle staje sie autorytetem jaki warto cytowac: o. Wisniewski, bp. Glodz….

  Rzeczy, pojecia, hirerarchie wracaja na swoje dawne miejsca. Szkoda tylko ze dzieje sie to dopiero w obliczu smierci.

  ml

 22. @Rossi

  TVN nie pokazało twarzy Morawieckiego ani Dudy podczas odtwarzania tych słów, choć też byli na uroczystościach.

  A tak poza tym, Rossi, to widać, że nie wierzysz w to, co piszesz. Wynika z tego, że albo robisz płatną propagandę, albo się zabawiasz, pisząc prowokacyjne komentarze w celu wyprowadzenia z równowagi bywalców niniejszego forum.

 23. @
  Dla mnie domem jest Europa, Polska- jednym z wielu pokoi, w ktorych moge przebywac. Ani gorszym ani lepszym od innych. Za PRL-u moglam pojechac z Wroclawia do Katowic bez problemu, tak jak i dzis moge z ta roznica, ze moge rowniez do Paryza czy Amsterdamu, nie tylko do Katowic.Kiedy Polacy zrozumieja,ze Europa to nasz dom?

 24. jakub01
  19 stycznia o godz. 22:15

  Już wdawało się, że to rozumiesz, ale nie, ostanie zdanie musiało być doraźnym ideolo. Najwyraźniej nie ufacie rozumowi, to wasz problem i wasze przekleństwo.

  Zrozum, niemal każdy kryminalista uważa się za niewinnego i z tego powodu nienawidzi władzy, która go wsadziła. Dawniej obiektem nienawiści był prokurator i policjant (milicjant), dziś kryminaliści są nieco bardziej rozpolitykowani, więc sięgają dalej. Zabójca wychował się w Gdańsku i od 7 roku życia spotykał się z nazwiskiem prezydenta miasta Adamowicza, logiczne więc, że od zawsze kojarzył go z PO, która była przy władzy w kraju i Gdańsku, kiedy w 2013 roku został zamknięty. Może lepiej porozmawiać o tym, dlaczego za serię napadów na bank z bronią w ręku dostał zaledwie 5,5 roku (prokurator wnosił tylko o 5), choć mógł otrzymać 10? Gdyby dostał choćby sześć lat Adamowicz dziś by żył.

 25. @Mauro Rossi
  „To nie był hołd polski, wiec nie należało się zbyt nisko pochylać.”
  W takim razie nalezalo przywitac sie podaniem reki i w ogole sie nie pochylac.

 26. remm
  19 stycznia o godz. 23:06

  „TVN nie pokazało twarzy Morawieckiego ani Dudy podczas odtwarzania tych słów, choć też byli na uroczystościach”.

  Oczywiście że pokazywała, choć nie tak często i bez zbliżeń. Oni zrsztą siedzieli w dalszych rzędach. Całą relacją oglądałem w TVN24.

 27. jakub01

  „nie doszloby do zamachu gdyby tych urojen nie podsycal czy wrecz nie stworzyl klimat powszechnej nienawisci i przyzwolenia na nia.”

  W tym przypadku nie tyle chodzi o podsycanie urojeń tylko o wydzielanie w mozgu dopaminy. Przyczyną schizofreni na którą cierpi również zamachowiec z Gdańska są bowiem problemy z wydzielaniem czyli utrzymywaniem odpowiedniego jej stężenia. To jest kluczowe dla funkcjonowania organizmu bo dopamina jest ważnym neuroprzekaźnikiem. Zaburzenia o których piszę u chorych na schizofrenię mają głównie charakter genetyczny, dotykający około 1 procenta populacji. Ale wpływ na zburzenia w wydzielaniu dopaminy mają też czynniki społeczne – np stres. Można więc uznać, że w tym się mieści obcowanie z nienawiścią.
  Dlatego też, obok leczenia farmakologicznego i wsparcia terapeutycznego tak ważne jest zapewnienie choremu spokoju.

 28. jakub01
  19 stycznia o godz. 23:17

  „To nie był hołd polski, wiec nie należało się zbyt nisko pochylać.”

  „W takim razie nalezalo przywitac sie podaniem reki i w ogole sie nie pochylac”.

  Ja bym tak zrobił. Całowanie kobiety w rękę odchodzi do lamusa, poza sytuacjami intymnymi.

 29. Mauro Rossi

  „niemal każdy kryminalista uważa się za niewinnego”

  Mauro, już raz pozwoliłem sobie zwrócić ci uwagę, że piszesz o człowieku chorym. Powstrzymaj się więc proszę z jego osądem moralnym do czasu gdy psychiatrzy nie rozstrzygną dylematów związanych z jego poczytalnoscią.

 30. @Mauro Rossi
  Porozmawiac o tym dlaczego ktos dostal taki a nie inny wyrok moglabym tylko wowczas gdybym znala uzasadnienie wyroku. Podobno dzis osadzeni sa zwolennikami PO. Znam Wroclawian, ktorzy przez cale zycie nie mieli pojecia kto jest wojewoda wroclawskim a i dzis pewno niejeden pojecia nie ma kto jest prezydentem miasta. Moze nazwisko zna, ale nic ponadto. A co do kryminalistow, to cechuje ich pewne wspolne odczucie. Otoz raczej rzadko kwestionuja sam wyrok odsiadki za to niemal zawsze jego wysokosc.

 31. @Mauro Rossi
  19 stycznia o godz. 23:19

  Dlaczego kłamiesz?

 32. jakub01

  Jeszcze w uzupełnieniu komentarza z 23,19.

  Oczywiscie nieprawidłowe wydzielanie dopaminy w przypadku schizofrenii, szczególnie paranoidalnej, wywołuje owe „urojenia” o których wspomnialaś.

 33. neospasmin
  19 stycznia o godz. 23:03

  „Robi na neospasmin
  19 stycznia o godz. 23:03

  „Robi na mnie wrażenie przemiana w postrzeganiu świata jaka tu dostrzegam: duchowny katolicki postrzegany dotychczas jako, w najlepszym przypadku postać z “Kleru”, nagle staje się autorytetem jaki warto cytować: o. Wiśniewski, bp. Głódź….”.

  Pokłady hipokryzji u Daniela Passenta, czy Adama Szostkiewicza (to tylko przykłady) są jak złoża węgla kamiennego na Śląsku ― największe w Europie. „Ich” księża nie muszą przestrzegać rozdziału kościoła od państwa tak długo jak „dobrze mówią”. A nawet wzywa ich się do zabierania głosu i karci, gdy tego nie robią ― przykładem ekshumacje smoleńskie. Ale tak na co dzień to kościół won do kruchty, spowiadać się z grzechów wszelakich, a w ramach pokuty „Kler” oglądać. Do czasu aż liberałowie znów wydobędą ich z kruchty i zażądają wsparcia.

 34. Drzwi do Bazyliki w Gdańsku otwarte, ale nie wszyscy chcieli tam być.
  Czy Jarosław Kaczyński wysłuchał z należytą uwagą i należną pokorą transmisji z trzygodzinnego nabożeństwa?
  Czy zaświtała mu w głowie refleksja, że warto wrócić na drogę porozumienia i pokoju?
  W czasie tej żałoby w sejmie podejmowano dyskusję w sprawie budżetu na 2019 rok.
  Opozycja zgłosiła 400 poprawek i wszystkie zostały odrzucone. To nie była forma dyskusji, to był dyktat podporządkowanej partii.
  Drzwi Bazyliki otwarte, ale być może niektórzy jak ten wielbłąd co nie może się przecisnąć przez ucho igielne z braku siły woli nie próbują tam wejść

 35. remm
  19 stycznia o godz. 23:28

  @Mauro Rossi Dlaczego kłamiesz?

  A w którym miejscu kłamię?

 36. @Bar Norte
  Poczytalnosc w chwili popelnienia czynu, nie oznacza, ze czlowiek jest degeneratem moralnym, wyzbytym uczuc. Nieraz „poglady” czlowieka ograniczonego intelektualnie sprawiaja, iz czuje sie wrecz w obowiazku dokonac jakiegos aktu w imie swoiscie pojetej sprawiedliwosci. I zazwyczaj robi to nie tylko dla siebie samego.Uwaza tylko, ze on jeden sie odwazyl choc jego przekonania podzielaja wszyscy.
  S.W. moze byc czlowiekiem psychicznie zdrowym i jedynie udajacym chorobe, ale jego ograniczenia intelektualne mogly spowodowac taka a nie inna ocene sytuacji i siebie samego co w konsekwencji doprowadzilo go do zabojstwa.Moze nawet uznal, ze to jakas forma protestu.W dodatku jedyna!

 37. ls42
  19 stycznia o godz. 23:37

  „Czy Jarosław Kaczyński wysłuchał z należytą uwagą i należną pokorą transmisji z trzygodzinnego nabożeństwa? Czy zaświtała mu w głowie refleksja, że warto wrócić na drogę porozumienia i pokoju”?

  Nie wymagaj za wiele od Kaczyńskiego. Gołąbkiem pokoju jest za to Andrzej Celiński, dawny kolega Kaczyńskiego z czasów korowskich.

  Jako pierwszy na śmierć prezydenta Adamowicza zareagował na Twitterze właśnie Celiński, pisząc: „Kaczyński ― spier …laj”. Co na pewno oznacza rękę wyciągniętą do zgody. O elegancji to nawet nie wspominam, elita ma ją w genach.

 38. @Bar Norte
  W jednym masz oczywista racje. Nalezy wstrzymac sie z osadem do czasu orzeczenia opinii bieglych psychiatrow. Jednak shizofrenia raczej nie powoduje omamow wiadacych do morderstwa. Brak dopaminy cechuje tez chorych na Parkinsona, nie sadze aby przekladal sie na agresywne zachowania.

 39. @Pan Mauro Rossi

  Uważam że pan Kaczyński – w aktualnym klimacie kulturalnym Kraju – jak najsłuszniej usuwa się od celebracji śmierci burmistrza Gdańska. Nie wiedziałem że pan Celiński takie rzeczy…

 40. Mauro Rossi 23.43
  Być może za dużo oczekuję od prezesa PIS.
  Skoro jednak połowa posłów plus, niezmiennie oddaje się do dyspozycji, a nawet w sprawach ważnych nie podejmuje rozmowy z opozycją to coś nie jest w porządku.
  Dlaczego tylko jedną stronę widzę ciągle z krzywą twarzą, bez żadnej satysfakcji?
  Przecież ja nikogo nie obrażam i nikogo nie nienawidzę i tylko mam szacunek do tych co życie poświęcili dla Polski bez wyjątków, czy to byli komuniści czy socjaliści czy narodowcy jeśli tylko nie czynili zła swoim bliźnim

 41. jakub01

  Problemów medycznych związanych ze schizofrenią nie potrafię rozstrzygnąć bo się na tym nie znam.

  Celem moich komentarzy jest co najwyżej zwrócenie uwagi, że piszemy o człowieku chorym, od lat (wiek dojrzewania) wymagającym leczenia psychiatycznego, również w warunkach zamknietych – ze zdiagnozowaną, nieuleczalną, cięzką chorobą.
  Jak również chciałem zwrócić uwagę, że kwestia jego poczytalności na skutek choroby jest nierozstrzygnięta. O tym dopiero zadecydują psychiatrzy, jak sadzę najlepsi w kraju biorąc pod uwagę polityczny kontekst sprawy.

 42. @Mauro,
  nie wiem jakiego to ideolo dopatrzyles sie w moim post’cie ? No i nie mow do mnie wy, bo nas jest raz. Nie jestem niczyim stronnikiem ani zwolennikiem jakiejkolwiek ideologii. Mowie, co mysle i tyle.

 43. Pan IS 42

  Moim skromnym zdaniem w debacie budzetowej opizycja nie powinna skoadac poprawek.
  To doatego ze nie ona odpowiada za wykonanie budzetu. To jest wylaczns ofpiwiedzislnosc wiekszosci rzadowej. Jesli opozycja o cos chce PROSIC to conajwyzej na posiedzeniach komisji budzetowej.
  To tak jakby panu do kuchni tesciowa weszla i zaczela doprawiac co pan ugotowal. Kto wtedy odpowiadalby za posilek?

  ml

 44. @ Bar Norte
  Z pewnoscia bieglymi beda najlepsi, a ich opinia raczej nie do podwazenia.
  Ale mnie tez chodzi o to, ze tzw.opinia spoleczna niezaleznie od wyniku ekspertyz pragnie po prostu zemsty w jej odczuciu utozsamianej ze sprawiedliwoscia. Malo kto chyba potrafi wspolczuc oskarzonemu. Ja tak, choc zapewne wyznajac to narazam sie na urwanie mi lba przez „sprawiedliwych”. Nie usprawiedliwiam zabojstwa, z calej duszy nienawidze wszelkiej formy przemocy ale to nie wyklucza wspolczucia dla skazanych.

 45. Pan Mauro

  “„W takim razie nalezalo przywitac sie podaniem reki i w ogole sie nie pochylac”.
  Ja bym tak zrobił. Całowanie kobiety w rękę odchodzi do lamusa, poza sytuacjami intymnymi.”

  Tak, ale calowanie dloni na powutanie to tradycja najzupelniej zrozumiala w Polsce.
  Jesli akceptuje sie by zakladac dygnitarzowi naszyjnik z kwiatow gdy odwiedza Fiji, czapke z welny alpaki gdy odwiedza Peru to czemu nie akceptowac i tej tradycji?
  Boo ona gorsza-polska?

  ml

 46. Bar Norte
  20 stycznia o godz. 0:11

  „Jak również chciałem zwrócić uwagę, że kwestia jego poczytalności na skutek choroby jest nierozstrzygnięta”.

  Jak dla kogo. Krytyka Polityczna” po zamachu opublikowała tweeta: „Mowa nienawiści zamienia się w końcu w otwartą przemoc. Ostrzegaliśmy my, ostrzegało wielu innych. Zamach na prezydenta Adamowicza potwierdza najgorsze obawy na temat stanu polskiej debaty publicznej.” Okazało się, że kryminalista z wykształceniem podstawowym nie zrozumiał zasad debaty.

 47. jakub01

  „Malo kto chyba potrafi wspolczuc oskarzonemu.”

  Nie pisałem komentarzy po to by wzbudzać dla tego człowieka współczucie wsród komentatorów. To jest bowiem sfera uczuć osobisteych i nie miałem najmniejszego zamiaru w nią wnikać.
  Natomiast chodziło mi o to by zwrócić uwagę dyskutujących zarówno na jego poważną chorobę jak i niewiadomy zakres poczytalności – niewiadomy jak na razie.

  Zdaję sobie sprawę, że przypominanie o chorobie i ewentualnej niepoczytalności jest w poprzek tej gorącej emocjonalnie narracji politycznej, która na kanwie zbrodni w Gdańsku się toczy no ale takie są fakty.

 48. A jak walczy z nienawiścią Kamil Duroczok, znany arbiter elegancji wobec kobiet. Az wzbudza zazdrość. „Dziś czas na żałobę, żal i milczenie. Ale jutro otwieram moją zdradziecką mordę. Po ludzku, wyraźnie i bez idiotycznych wątpliwości, jasno mówię: jeden psychol, mały i zakompleksiony facecik, rozwalił nam Polskę na kawałki! #niemazgody #MuremZaOwsiakiem #StopNienawisci”.

  Czy nie mamy do czynienia z kabaretem o nazwie „Stop Nienawiści”.

 49. @Neospasmin
  W Polsce mozna i witac chlebem i sola i calowac w reke i co tam jeszcze.
  Ale to nie bylo w Polsce tylko podczas wizyty Kaczynskiego w Niemczech.
  Gospodynia byla A. Merkel witajaca na progu Kaczynskiego, ktory siedzial w samochodzie w plaszczu a kiedy z niego wysiadl to go zdjal nie wiedziec czemu poczym probowal urwac reke Merkel ciagnac ja do swoich ust.
  Przedstawiciela Haiti nie wita sie w Polsce wiencem z kwiatow i gra na ukulele. Tak wiec i w Niemczech to zrozumiale dla Polakow powitanie bylo cokolwiek pretensjonalne i niezrozumiale dla wielu Niemcow.

 50. Mauro Rossi

  „Okazało się, że kryminalista z wykształceniem podstawowym nie zrozumiał zasad debaty.”

  Widzę, że się jednak przywiązałeś do wystawiania ocen moralnych, bez wgledu na to jak się argumentuje prośby byś się powstrzymał.
  No cóż, skoro nie możesz bez wylewania tej tej pogardy z siebie zyć to twoja sprawa. Najwyraźniej nic cię w tym zakresie nie odróżnia od jakiś emocjonalnie napalonych z Krytyki.

 51. neospasmin
  20 stycznia o godz. 0:23

  „Tak, ale calowanie dłoni na powitanie to tradycja najzupełniej zrozumiała w Polsce.
  Jeśli akceptuje się by zakładać dygnitarzowi naszyjnik z kwiatów gdy odwiedza Fuji, czapkę z wełny alpaki gdy odwiedza Peru to czemu nie akceptować i tej tradycji?
  Boo ona gorsza-polska”?

  Określiłbym to raczej jako elementy etniczne obecne w tamtejszych tradycjach.
  Zwyczaj publicznego całowania rąk kobiet wywodzi się z ceremoniału dworskiego i zaczął zanikać w Europie już przed wojną. W Polsce też, na przestrzenia ostatnich 30 lat już bardzo szybko.

 52. @Bar Norte
  Nie twierdze ( i tak nie odebralam Twojego wpisu), ze to jakas proba wywolania wspolczucia. Nie sadze aby ktokolwiek tak zinterpretowal Twoj post. Rzeczywiscie napisalam o swoich osobistych odczuciach ale to nie w zwiazku z Twoim postem.

 53. Nie lękajmy się tego słowa.<

  Proszę Państwa Polskiego,
  Po przeczytaniu kilku blogów i wielu nowych wpisów oraz komentarzy, wychodzi że jak uchylić dziś wieczór drzwi do Bazylik w całym naszym pięknym raju, i z tamtej od środka perspektywy – do serc rzesz wiernych,
  mamy sukces.
  No, może z wyjątkiem JEDNEGO SERCA którego w tym dniu refleksji nad Bazylikami między nami zabrakło.

 54. Pan Jakub

  Czy pamieta pani sposob w jski wita sie Dalaj Lama?
  Niezaleznie czy z papiezem cz z pania Merkel?
  Nikt zdziwienia wtedy nie okazuje, uznaje to za oczywiste tak jak i to ze tenze krawata nie nosi.
  I to niezsleznie czy robi to w Berlinie czy Zninie.
  Czymze wiec traddycja buddyjska lepsza od tej polskiej?
  Czemu Kaczor ma sie dostosowac a Dalaj Lama niiekoniecznie?

  ml

 55. De disputandum temporalis

  Czy język miłości kucharki wkręcony w maglownicę parową to dobrana para dygmatów refleksująca w balii z mydliną nad dzisiejszą okolicznością?

 56. @Mauro
  „Czy nie mamy do czynienia z kabaretem o nazwie „Stop Nienawiści”.”
  Niestety mysle, ze duzej mierze tak. Zwazywszy na to, co wczesniej napisal red,Passent (Nie, nie zmieni sie nic!) ten wybuch narodowego oburzenia , zalu i wezwan do zaprzestania mowy nienawisci wydaje mi sie
  egzaltowany i mocno nieszczery w wiekszosci wypadkow. Wszyscy pragna zaniechania mowy nienawisci czesto jej w tych wezwaniach uzywajac. To nie ja – to oni! O jakim zasypaniu podzialow moze byc tu mowa?! Akcja „Stop Nienawisci” prawdopodobnie stanie sie kolejnym powodem podzialow i nienawisci z tym zwiazanej.

 57. Rączki na kołderce.

  „…calowanie dłoni na powitanie to tradycja najzupełniej zrozumiała w Polsce…”
  …o ile zrozumienie dobywa się drugą ręką wprost z kołtuna.

 58. Ryszard Cyba
  „Według relacji świadków zdarzenia 19 października 2010 roku przed południem w biurze poselskim posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Wojciechowskiego oraz posła na Sejm RP Jarosława Jagiełły znajdującym się na pierwszym piętrze dawnej fabryki mieszczącej się w centrum Łodzi przy ulicy Henryka Sienkiewicza 61 przebywało pięć osób. Do biura wtargnął mężczyzna, który – zdaniem świadków – od razu zaatakował jednego z pracowników biura, Marka Rosiaka, oddając w jego kierunku strzały z broni palnej. Jak poinformował później w Sejmie RP minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, było to 8 strzałów, tj. cała zawartość magazynka. Cztery z nich dosięgły Rosiaka, powodując jego śmierć na miejscu zdarzenia. W dalszej kolejności sprawca rzucił się na znajdującego się w tym samym pomieszczeniu Pawła Kowalskiego. Jerzy Miller poinformował, że sprawca posiadał więcej amunicji, ale nie udało mu się przeładować broni. W konsekwencji – według relacji świadków potwierdzonej potem przez samego Kowalskiego – sprawca najpierw zaatakował Pawła Kowalskiego paralizatorem, rażąc go w nogi, a następnie zadawał Kowalskiemu ciosy nożem, próbując mu poderżnąć gardło. Ugodził go dwukrotnie w szyję, zadając siedmiocentymetrową ranę; poranił także ręce, którymi Kowalski się zasłaniał. Według świadków w czasie ataku sprawca krzyczał, że nienawidzi PiS i że chce zabić Kaczyńskiego. Został on ujęty przez wezwanych na miejsce zdarzenia strażników miejskich. Już po zatrzymaniu dodał on w obecności mediów, że żałuje, że nie ma już broni, boby powystrzelał wszystkich pisowców”. (Wiki)

 59. @Neospasmin
  Tradycja buddyjska jest tradycja religijna. Czy uwazasz, ze papiez powinien na wizyty miedzynarodowe zakladac garnitur? Mylisz pojecia.

 60. @Mauro Rossi
  No dobra ale co niby wynika z faktu, ze jeden maniak twierdzi, iz nienawidzi PiS a drugi, ze PO. Oba mordy tylko z pozoru maja cos wspolnego z polityka. Tak na prawde to tylko kanwa, na ktorej zawisil sie chory umysl. Rownie dobrze mogla byc nia nienawisc do muzyki albo czegokolwiek innego.

 61. Jakub01; 22:33.

  Masz rację ze artykuł dość idiotyczny a pisemko brukowe.
  Ale – teksty które tu podrzucam wyrażają opinię wyłącznie ich autorów
  nie zawsze są zgodne z moimi poglądami i nie należy mnie z nimi w żaden
  sposób utożsamiać uważam jednak że coś takiego też należy czytać aby
  nie stać się tendencyjny i aby zawsze wiedzieć co druga strona myśli.

  http://www.wicipolskie.org/?p=39245

  To pisemko też jest brukowe ale już o ,,zasięgu światowym”.

 62. @
  Maniacy wplataja w swoje urojenia watek polityczny, bo to ich podnosi we wlasnych oczach do rangi bojownika o cos! O co? Tego sami nie wiedza.

 63. @Blackley
  Z pewnoscia nie utozsamiam Twoich pogladow (ani czyichkolwiek innych na blogu) z pogladami zamieszczonymi w podanych linkach, chyba, ze sluza one komus jako poparcie wygloszonych tez , co zmaieszczajacy link zaznacza.
  Niestety w podanym przez Ciebie artykule jest troche prawdy. Moge nie dowierzac ( i niedowierzam) informacjom np. na temat majatku P.A. czy powiazan z Marcinem P. od Golden. Tym bardziej, ze autor nie raczy np. doniesc, ze pieniadze przeznaczone na film o Walesie zostaly zwrocone. Ale co do oceny zachowan rodakow to w duzej mierze sie zgadzam z opinia. To prawda, ze nalezy czytac i te „druga” strone, choc nie ewidentne szmatlawce, za ktore uwazam np. Gazete Polska.

 64. jakub01
  20 stycznia o godz. 1:19

  „No dobra ale co niby wynika z faktu, ze jeden maniak twierdzi, iz nienawidzi PiS a drugi, ze PO.

  Dziś podczas pogrzebu ― jak pisze Passent ― „Aleksander Hall, intelektualista, polityk i działacz opozycji, powiedział nareszcie to, co powinno było paść: „Pawła zabiła nienawiść, którą wzbudzano i podsycano, dyskwalifikując go moralnie, przypisując mu niskie intencje i nieuczciwość. Tak przedstawiały go tzw. media publiczne. (…) Pokazał także, jak ważna jest obrona demokratycznych instytucji, konstytucji, niezależności władzy sadowniczej”.

  Można? Można. Trzeba tylko odwrócić znaczenia słów i własne resentymenty kojarzyć z obroną demokracji, konstytucji itd.

  Michnika nazywano hieną cmentarną, czy słusznie?

  Adam Michnik na pogrzebie Czesława Miłosza: „Doprawdy – wyczułeś bezbłędnie, Czesławie, czym jest piekło kartoteki. To piekło, które pochłonęło miliony istnień ludzkich, do dzisiaj zaraża swym jadem trucicielskim zastępy chorych na podejrzliwość miłośników ubeckich raportów – tej osobliwej pornografii naszej epoki”.

  Adam Michnik na pogrzebie Bronisław Geremka: „I zapamiętałem jedną z ostatnich rozmów, gdy Bronek proponował mi podpisanie listu przeciw fałszerzom pamięci; był autorem projektu tego listu. Czytamy tam: „Trudno pojąć intencje instytucji i ludzi, którzy podejmują obecnie kampanię oskarżeń i zniesławień wobec Lecha Wałęsy. Instytucja, która miała służyć narodowej pamięci, zamierza teraz podjąć działania niszczące tę pamięć. Wobec ofiary ubeckich prześladowań ci policjanci pamięci stosują pełne nienawiści metody tamtych czasów. Gwałcą prawdę i naruszają fundamentalne zasady etyczne. Szkodzą Polsce”.

 65. Tradycja jest tradycja pani Jakub. Niezaleznie jakue jej zrodla

 66. @

  Nie wolno zapomnieć o aferach, które PiS chce zamieść pod dywan.

  Afera KNF – Chrzanowski
  Afera SKOKi – Bierecki
  Afera NBP – Glapinski
  Największy Polski przestępca : Jarosław Kaczyński

  Afera NBP cd.

  ”Matki dzieci urodziły
  Glapa tatką został miłym
  Kaczor chrzestnym znaczy,
  musi,
  taki zwyczaj jest, na Rusi.”

  Ośmiornica PiS

 67. @Neospasmin
  O rany, gledzisz. Dalaj Lama jest kaplanem buddyjskim a nie przedstawicielem tradycji narodu tybetanskiego, podobnie jak papiez jest glowa kosciola katolickiego i najwyzszym jego kaplanem.Porownywanie tego z tradycjami narodowymi to idiotyzm. To religia a nie tradycja. Daj juz spokoj bo albo nie rozumiesz roznic albo sie wydurniasz celowo.

 68. De gustibus non est disputandum

  Dzisiaj serwują
  ruskie i
  leniwe.

 69. jakub01; 1:43.

  Twż Stalin zawsze mówił – wierz ale sprawdzaj, raz nie sprawdził i pochopnie
  wypił wodę mineralną zatrutą i umarł.

  https://kronika24.pl/ks-jankowski-oskarzony-o-pedofilie-adamowicz-pomnik-w-gdansku-zostanie-przeniesiony/

  Nie zdążył już nie przeniesie.

 70. @Mauro,
  no to widac jestem tepa, bo spiaca przeciez nie.Nie rozumiem co ma piernik do wiatraka. Michnik to moj „idol” swego czasu.Ostatni facet, ktorego nazwalabym hiena (cmentarna czy zwykla). Co z tego, ze politycy wszelkiej masci posluguja sie chwytami „ponizej pasa”, taki mamy klimat na swiecie.

 71. @

  PiS na Księżyc:

  Pani Adamowicz nie chciała nawet spojrzeć na pana Dudę. Nie ma co się dziwić, przecież jego partia wylała wiadra pomyj na jej śp. małżonka.

  „Pawła i naszą rodzinę dotknęło wiele niegodziwości i złych słów.
  To nas bolało”- Magdalena Adamowicz, ceremonia pogrzebu prezydenta Gdańska

 72. @

  Przepełniony jadem i nienawiścią wpis, gorszy od słynnego już wydania „Wiadomości” w TVPiS!!!

  https://nielubiepisu.pl/94634-2/?fbclid=IwAR3WMI5D2UquueNn0GypTt0fzt01w83gSkqRANunfG3LezRS1JyuwgAvGnk

 73. .@Adam 100
  Ale jak cie widza tak cie pisza.

 74. Ruska szczepionka na grypę 100% pewności że żadnych powikłań genetycznych
  w przyszłości nie będzie.

  https://www.facebook.com/Official.Made.In.Russia/videos/304507526869492/UzpfSTEyNzk1NDc4NTM4OjEwMTU3ODkzNjgxOTEzNTM5/

  Ot zdrowyj narod – viva Putin.

 75. @ DP

  Nagle aktualny wpis DP ma tylko 79 komentarzy.
  Fałszywy Blacklay szaleje bez ograniczeń!
  Coś tu nie gra.

 76. GUS podał najnowsze dane z polskiej gospodarki. Przeciętne wynagrodzenie
  to już 5274 zł

  Więcej: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24376200,gus-podal-najnowsze-dane-z-polskiej-gospodarki-przecietne-wynagrodzenie.html

 77. @Blackley
  Jedna z informacji z linku jaki podales
  -„Partia Wolnosc chce przywrocenia kary smierci”!
  Czarny humor? Przeciez to sie nadaje do Mounty Pythona.

 78. I wróci moralna beznadzieja. Wołaniem na puszczy jest pomysł odbudowy państwa świeckiego po uchyleniu drzwi. Tak sobie myślę o jadzie z ambon. Raczej zatrzaskiwać drzwi przed siewcami nienawiści do czasu nawrócenia w ramach mea culpa. Czy „zdradzieckie mordy” doczekają się przeprosin ? Wyszło jak wyszło bo wy macie swoje „imprezy” a ja swoje ale na Wawelu. Gestu Kozakiewicza nie sugeruję ale coś w tym stylu wyszło. I co mi zrobicie…

 79. Pan jakub

  “@Neospasmin
  O rany, gledzisz. Dalaj Lama jest kaplanem buddyjskim a nie przedstawicielem tradycji narodu tybetanskiego, podobnie jak papiez jest glowa kosciola katolickiego i najwyzszym jego kaplanem.Porownywanie tego z tradycjami narodowymi to idiotyzm. To religia a nie tradycja. Daj juz spokoj bo albo nie rozumiesz roznic albo sie wydurniasz celowo.”

  Pan jezyk szacunku dla interlokutora, argumenty powyzej pasa wzbudzaja moj nieklamany podziw.

  W kraju w ktorym mieszkam przepuszczenie kobiety w drzwiach poczytywane bywa jako przejaw seksizmu.
  Kiedy tlumacze czemu sie tak zachowuje ci ktorym tlumacze przyjmuja na swoj uzytek polska wyzszosc kulturowa. Co nieznaczy ze za nia pojda.

  ml

 80. @

  Andrzej Duda nie podał ręki politykom innych obozów. Wielu obywateli spodziewało się jednak, że w podobnych okolicznościach politycy zdecydują się przekazać sobie symboliczny „znak pokoju”. Okazja do tego pojawiła się wtedy, kiedy Andrzej Duda podszedł do urny Pawła Adamowicza umieszczonej tuż przy ołtarzu.

  Prezydent przyklęknął przy niej oraz wykonał znak krzyża. Chociaż w drodze powrotnej na swe miejsce przeszedł w pobliżu byłych głów państwa oraz przewodniczącego Rady Europejskiej, jedynym gestem, na jaki się zdecydował, było skinienie głową.

  Wielu obserwatorów uroczystości pogrzebowych było niezwykle zawiedzionych tymi wydarzeniami. Spodziewali się bowiem, że być może, w podobnych okolicznościach, wszystko potoczy się całkowicie inaczej. Nie oznacza to jednak, że w czasie pogrzebu nie doszło do symbolicznych pojednań. Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa ramię w ramię na pogrzebie Pawła Adamowicza

  W jednej kościelnej ławie zasiedli bowiem Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa, którzy w przeszłości byli przecież zażartymi politycznymi oponentami. 19 listopada 1995 roku działacze starli się ze sobą bezpośrednio w drugiej turze wyborów prezydenckich, które wygrał ostatecznie pierwszy z wymienionych. Ówczesna kampania była oczywiście bardzo intensywna i emocjonalna, a dojście do władzy kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej realnie zamieszało w krajowym parlamentaryzmie, otwierając w nim całkowicie nowy rozdział.

  W dniu pogrzebu zamordowanego Pawła Adamowicza politycy zdecydowali się jednak nie wspominać dawnych konfliktów i zadr, które ich podzieliły. Zamiast tego wraz z żonami zasiedli tuż obok siebie, aby oddać cześć zmarłemu w tragicznych okolicznościach samorządowcami, którego życie zostało przerwane zdecydowanie zbyt wcześnie. Prezydent Gdańska zmarł 14 stycznia, miał jedynie 53 lata. Został zamordowany podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  Od redakcji. Niestety to dla mnie żadnym zaskoczeniem. Niczego więcej po prezydencie Dudzie się nie spodziewałem, to mały człowiek.
  http://progressforpoland.org/pojednania-nie-bedzie-duda-ni…/

 81. @

  Tomasz Lis:

  Nawet przy takiej okazji nie byli w stanie zachować się przyzwoicie. Nawet w takim dniu manipulowali. Prawie 30 lat temu zaczynałem pracę w programie, który nazywa się Wiadomości. Jako obywatel mam wielką nadzieję, że za rok program o tej nazwie nie będzie istniał.

 82. @Adam 100
  A dajze spokoj z tym facetem od Wc. W jaki sposob on jeszcze funkcjonuje w przestrzeni publicznej tego nie potrafie pojac?!

 83. Adamie 100; a co brakuje ci miejsca na swoje szaleństwa ?
  powiedz to się posunę.

 84. Po przekazaniu tzw. znaku pokoju wracają przekazujący za drzwiami do beznadziei. I tak od 2000 lat. Tak sobie myślę,że taka tradycja. Co do tego mają drzwi. Może o otwarciu sumień a nawet serc lepiej. Na bliżniego. O drugim policzku nie wspomnę. Beznadziejna utopia.

 85. @
  A teraz rozpocznie sie dzielenie wlosa na czworo. A czemu tak a czemu nie, dlaczego nie podal reki, dlaczego podal, itp. bzdety. Kto co komu i dlaczego i co niby z tego wynika? A wynika blazenada napawajaca niesmakiem do wszystkich bez wyjatku.

 86. Tak sobie myślę czy zachowanie katolików to tradycyjna liturgia na podobieństwo kodeksu drogowego. Czy potrzeba duchowa stawania się lepszym. Nawet z marnym skutkiem.

 87. @Neospasmin
  Zachowujesz sie tak aby dac popis rzekomej wyzszosci kulturowej Polaka wobec nieokrzesanych tubylcow. Jesli ktos przyznaje ci racje to z uprzejmosci. Ciekawe, ze Polak zawsze musi sie czyms naduc, normalnie nie moze.Jesli nie jest przyjete przepuszczanie kobiet w drzwiach, bo spoleczenstwo uznalo to za objaw seksizmu, to nie nalezy przepuszczac tylko uznac prawo wiekszosci do takich zachowan. Ale nie! Ty musisz pokazac co to kultura sarmacka, i jacysmy to panie wytworni. To jest pretensjonalne i prowincjonalne i wynika z twoich kompleksow typowych dla Polakow starej emigracji. Chociaz tak probujesz sobie zrekompensowac wieczne poczucie bycia kims gorszym. Przelec sie neospasmin w drzwiach obrotowych dla relaksu. A ja cie nawet lubie.

 88. @ blackley
  20 stycznia o godz. 2:35
  Adamie 100; a co brakuje ci miejsca na swoje szaleństwa ?
  powiedz to się posunę.

  Swoje szaleństwa zachowawszy, a ty się dalej posuwaj bez ograniczeń. Najlepiej po polskiemu.

 89. Australia. Tu nawet na przyjeciach u ludzi zamoznych przyjete jest ze piwo pije sie nie ze szklanek ale z butelek. Dla mego ojca ( rocznik 37) byla to esencja prostactwa. Ja jestem w pol drogi- w domu z butelki nie pije, na przyjeciach, w drodze tak.
  Czy sie wywyzszam?
  Wobec siebie samego?
  Chyba nie, wynika to zr roznic kulturowych.

  To samo z vegetarisnizmem. Nigdy nie czulem sie przezen ani lepszy ani gorszy od innych. Powinienem?

 90. adamie100; po polskiemu to mam trudności ale dobrze będzie dla ciebie
  jak przestaniesz zwracać na mnie jakąkolwiek uwagę.
  Mam nadzieję ze mnie zrozumiałeś.

 91. @neospasmin
  Pokaz tanca w ramach Drzwi Otwartych ZSP w Gnieznie
  https://www.youtube.com/watch?v=6RS_0-9Z6Pk

 92. @Neospasmin
  Zasady kultury wymyslono po to aby sobie zycie ulatwic a nie utrudnic zbednym rytualem. Nie po to jada sie rybe dwoma widelcami, bo tak jest elegancko ale po to aby sobie ulatwic wyciaganie osci, bo do tego sluza specjalne widelce do ryb. Jesli ktos uzywa widelcow do miesa, to rownie dobrze moze jesc palcami.
  Nie rozumiesz zdaje sie dlaczego na niektorych przyjeciach pija sie piwo z butelki? Otoz jest to manifestacja dbalosci o zasoby. Nie ma potrzeby zuzywania hektolitrow wody na mycie szklanek, wiec do ostatnich modnych zwyczajow w eleganckim towarzystwie wszedl zwyczaj pijania z butelki. W domu tez ci polecam.

 93. blackley
  20 stycznia o godz. 3:32
  adamie100; po polskiemu to mam trudności ale dobrze będzie dla ciebie
  jak przestaniesz zwracać na mnie jakąkolwiek uwagę.
  Mam nadzieję ze mnie zrozumiałeś.

  Możesz się chłopie wy-fuckować.
  Mam nadzieje ze mnie zrozumiałeś.

 94. Bar Norte
  Adamowicz byl slupem paserskiego ukladu Bielecki-Lewandowski i albo za duzo wiedzial albo przestal byc potrzebny.
  Teraz mamy zespawanie oltarza z tronem na szkode obywatela.

 95. @Neospasmin
  Picie ze szklanki na przyjeciu gdzie pija sie z butelki jest passe i swiadczy o nieznajomosci form a nie o ich sprostaczeniu. We wspolczesnym eko-spoleczenstwie tworza sie nowe normy zachowan.

 96. adamie100; 3:51

  Możesz się chłopie wy-fuckować.
  Mam nadzieje ze mnie zrozumiałeś.
  ++++++++++++++++++++++
  No właśnie o to chodzi.

 97. @Blackley
  Mowa o prywatnych przyjeciach , gdzie pijanie z butelki jest jednym z kodow towarzyskich . Pije z butelki – oszczedzam wode. W Hiszpanii tez taka postawa juz niemal obowiazuje w niektorych srodowiskach (np. na przyjeciach z okazji obrony dyplomu czy oblania awansu w pracy).Moze sie to wydac troche przesadne ale swiadczy o zmianie nastawienia do planety i mi sie to podoba.Na przyjeciach alkoholu nie pije ale mineralna tez z butelki. Coraz czesciej tez urzadza sie przyjecia bezalkoholowe.

 98. @Blackley
  Oktoberfestu serdecznie nieznosze. Moze to kreci Bawarczykow ale wielu moich niemieckich przyjaciol tez serdecznie nielubilo tego swieta.Inni przeciwnie, mieli sporo uciechy. Ale ja po prostu nie trawie takich masowych imprez.

 99. @Blackley
  Niebawem zacznie switac zatem spadam do swojej krypty he, he. Czym sie!
  https://www.youtube.com/watch?v=i5RRa6vf_yc

 100. Pani jakub

  “Nie rozumiesz zdaje sie dlaczego na niektorych przyjeciach pija sie piwo z butelki? Otoz jest to manifestacja dbalosci o zasoby. Nie ma potrzeby zuzywania hektolitrow wody na mycie szklanek, wiec do ostatnich modnych zwyczajow w eleganckim towarzystwie wszedl zwyczaj pijania z butelki. W domu tez ci polecam.”

  Doskonale to pani ujela: sa rozne zwyczaje: jedni sie ( i naczyn) nie myja, inni burki nosza, jeszcze inni przepuszczaja kobiety w drzwiach a jeszcze inni caluja kobiety w dlon.
  A my wszyscy , uznajac rozne obyczaje, powinnismy to szanowac.
  Dlatego tez cieszy mnie ze sama pani doszla do tego ze pocalowanie pani Merkel w rrke nie bylo niczym niewlasciwym.

  ml

 101. Jeszcze inni mordowali sąsiadów aby trafić dziś na ołtarze tzw. wyklętych. Sąsiadów zajętych odbudową kraju po ruinie pozostawionej przez katolicki wehrmacht. Co było nazywane wspieraniem komunizmu. Tak sobie myślę,że to był język nienawiści. Odpryski spotykane nawet dzisiaj.

 102. ————————————-

  Gdyby nadzieja umarła
  To byłoby pół biedy.

  Zmiażdżoną we mgle na pniach drzew,
  Rozsiekaną nożem przed kamerami,
  Przywala się kamiennymi płytami,
  Wmurowuje w ścianę swiątyni;

  Niczym owada w bursztynie
  Chcą ją uwięzić na wieczność.

  ————————————————-

 103. Pani jakub

  Zapomnialem- bbb mi milo ze mnie pani lubi.
  Obawiam sie jednak by mnie to pani wyznanie nie zmanierowalo- co bedzie jak podobne wyczytam od pana Passenta albo gekko?
  Kolnierz ortopedyczny od zadzierania nosa chyba mi przyjdzie przywdziac…

 104. @

  Nie wolno zapomnieć o aferach, które PiS chce zamieść pod dywan.

  Afera KNF – Chrzanowski, ma zaraz wyjść?
  Afera SKOKi – Bierecki, na wolności
  Afera NBP – Glapinski, na wolności
  Największy Polski przestępca : Jarosław Kaczyński

  Afera NBP cd.

  Pissuary z piekła rodem
  u Passenta zieją chłodem
  ”skandal, kiła, wot lewactwo”
  zapolować,
  chcą na ptactwo.

  PiS-land, PiS-land, über alles.

 105. jakub01

  Jakubku, jak się obudzisz, to na dzień dobry wpadłem na spóźniony, dureń jeden, pomysł, że to, co wisi na EP, można było od razu przenieść na LA. No i dopiero teraz przeniosłem. Końcówka naszych wspominek z dawniejszego Wrocławia, z którego nawet konika w ZOO nie pamiętałem, a byłem w onym ZOO milion razy.

 106. Drzwi do Bazyliki. Odruchowo pomyślałem,że ukradli. Teraz media gonią za sensacją. Kiedyś pisano,że pociąg przyjechał punktualnie.Teraz kiedy się wykolei. Tak sobie myślę,że na tym blogu gonitwy nie ma. Najwyżej elektroniczna ściana płaczu.

 107. Dzień powitał nas piękną słoneczną pogodą, za którą kryją się podwyższone wskaźniki smogu we wdychanym powietrzu. Nie wychodzić.

 108. Kiedyś proponowano otwieranie okien aby wpuścić sprawiedliwość. Teraz czas na otwieranie drzwi kościołów aby wpuścić normalność. Tak sobie myślę,że KONSTYTUCJA tego nie zabrania.

 109. „Nie po to jada sie rybe dwoma widelcami, bo tak jest elegancko ale po to aby sobie ulatwic wyciaganie osci, bo do tego sluza specjalne widelce do ryb.”

  Do tego służą sztućce do ryb: widelec oraz nóż bez ostrej krawędzi
  Dwa widelce do ryby to PRL-owska elegancja-Francja dla ludzi, co wyszli z czworaków, ale wiedzy o sztućcach nie dorobili się do dziś.

 110. Pan Marcin Lazarowicz!
  Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść, ale jedna może przygotować niestrawne albo trujące danie, więc uważajmy na to co na stole i nie próbujmy zanin inni nie przetestują
  Panu tam na dole dobrze w środku lata
  Pozdrawiam

 111. @adam100
  ”Minęły czasy, kiedy tylko wy mieliście głos. I już nie wrócą.”
  napisał wczoraj do mnie towarzysz MR, który wrócił z odprawy, „ubogacony” instrukcjami na dzień żałoby.

  Dla młodych.
  Kiedyś pewien przywódca komunistyczny powiedział „władzy raz zdobytej nigdy nie oddamy!”.
  No comments…

 112. Parada sukcesu ma Ojca. Wiśniewskiego.

  Wczorajsze, zdawałoby się smutne i refleksyjne uroczystości, rozwijają się na łamach wrażliwych mediów w niespotykany sukces.

  Sukces, zwiastowany tytułem wpisu red. DP, o wrotach (nazawanych dyplomatycznie drzwiami), ma moim zdaniem, niestety, cechy kolejnej próby narodowego lotu nad kukułczym gniazdem.

  Sukces ma też oczywiście Ojca, a jest nim „na dziś” Ojciec Wiśniewski (pełny odlot w temacie można prześledzić na sąsiednim blogu).

  Pokłosie słów prze-wrotnych Ojca, wywracających w oczach wiernych lotników permanentne stanowisko, rolę i przesłanie KK w kwestii cywilizacyjnej, moralnej i cywilizacyjnej, zburzy zapewne wrota i dzieło innego Ojca, na których bez dopalaczy leci wszak cała reszta pasterzy i dziatek tej instytucji i obróci kościół Toruński w perzynę

  Ten zwiastowany słowem Wiśniewskiego upadek kościoła obskurantyzmu, nienawiści, szczucia, wykluczenia i pazerności pod ciężarem Narodu lecącego na Wrotach słów ojczystych Wiśniewskiego, będzie wielki i spektakularny, wieszczą medialnie lotni wieszcze, niezdolni do wzlotu ponad gniazdo kruchty, skąd ich ród.

  Dają się też unieść tą tanią manipulacją (w nadziei?) skądinąd ludzie stąpający po ziemi (przy okazji gratuluję świetnej audycji w klimacie slow-food red. DP, dziś o 10:00 ).

  Jeśli poniedziałek przywita nas takim sukcesem, że w obliczu zabójstwa Adamowicza, zakute na amen wrota kościoła zatrzeszczały jedną (i mocno wypieraną w niebyt przez resztę konstrukcji) drobną klepką i ludzkim głosem, to rzeczywiście niech tylko bóg (gdziekolwiek i kimkolwiek jest) ma nas w opiece, gdyż zmierzamy do Jego wrót wszyscy, jednym, jeszcze bradziej wzmożonym, odrzutowo koszącym rozum i nadzieję lotem. Na własne życzenie i upadku Polski rachunek.

 113. stasieku
  20 stycznia o godz. 11:39

  Obie wypowiedzi mają „słuszną rację”.
  Nie oddadzą, a Kaczyński odrobił lekcję jak szczuciem wszystkich na wszystkich wykluczyć kolejny wypadek przy pracy (czyt.: porozumienia przy ew. okrągłym stole), by błędu politycznych atentatów nie powtórzyć.

 114. Mauro Rossi,
  dezerterujesz, kluczysz i pilnujesz jakby, dyżurujesz i obserwujesz – mam nadzieję, że z niepokojem – czy dysputa dot. ostatniego wpisu Gospodarza nie trafia w sedno.

  Zbyt Cię cenię, by sądzić, że nie wiesz o co chodzi ale na potrzeby bloga wyartykułuję swoją refleksję.
  Otóż uważam, że kluczowym, najważniejszym elementem „Drzwi do bazyliki” jest cytat z wystąpienia dominikanina, Ludwika Wiśniewskiego, legendarnej postaci z czasów walki opozycji z „komuną” – Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju, będziemy odtąd tego przestrzegać. Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych”.

  Mauro, do kogo ta mowa jak nie do PMM, jak nie do przemawiających bez żadnego trybu w Sejmie, do dwóch jajcarzy: „Cała Polska z was się śmieje – komuniści i złodzieje” na wiecu.

  Powiedz mi tylko, czy uważasz, że ci do których była ta mowa coś zrozumieją, czy powiedzą sobie nie patrząc w lustro – „To nie było do mnie”?

 115. @GajowyM
  Z pewnością znasz dobrze zasady savoir-vivre’u, ale rybę jada się różnie w zależności od okoliczności.
  Nie mogę sobie odmówić przyjemności zacytowana pana Wokulskiego w „Lalce”. Przy okazji trochę to rozgęści atmosferę na blogu.
  „Podano sandacza, którego Wokulski zaatakował nożem i widelcem. Panna Florentyna o mało nie zemdlała, panna Izabela spojrzała na sąsiada z pobłażliwą litością, a pan Tomasz… zaczął także jeść sandacza nożem i widelcem.

  „Jacyście wy głupi!” – pomyślał Wokulski czując, że budzi się w nim coś niby pogarda dla tego towarzystwa. Na domiar odezwała się panna Izabela, zresztą bez cienia złośliwości:

  – Musi mnie papa kiedy nauczyć, jak się jada ryby nożem.

  Wokulskiemu wydało się to wprost niesmaczne.

  „Widzę, że odkocham się tu przed końcem obiadu…” – rzekł do siebie.

  – Moja droga – odpowiedział pan Tomasz córce – niejadanie ryb nożem to doprawdy przesąd… Wszak mam rację, panie Wokulski?

  – Przesąd?… nie powiem – rzekł Wokulski. – Jest to tylko przeniesienie zwyczaju z warunków, gdzie on jest stosowny, do warunków, gdzie nim nie jest.

  Pan Tomasz aż poruszył się na krześle.

  – Anglicy uważają to prawie za obrazę… – wydeklamowała panna Florentyna.

  – Anglicy mają ryby morskie, które można jadać samym widelcem; nasze zaś ryby ościste może jedliby innym sposobem…

  – O, Anglicy nigdy nie łamią form – broniła się panna Florentyna.

  – Tak – mówił Wokulski – nie łamią form w warunkach zwykłych, ale w niezwykłych stosują się do prawidła: robić, jak wygodniej. Sam zresztą widywałem bardzo dystyngowanych lordów, którzy baraninę z ryżem jedli palcami, a rosół pili prosto z garnka.”

 116. Pycha książąt kościoła na mojej obywatelskiej drodze do pochylenia głowy nad grobem Tragicznego Prezydenta Gdańska postawiła świątynię.
  Szkoda.
  I to by było na tyle.

 117. @
  Czytam na str. GW.
  Gronkiewicz-Waltz pozwie TVP za „dobranockę”. „Nie będę tego puszczać płazem”
  OK – pomyślałem, ale zaraz postawiłem sobie pytanie.
  Dlaczego nikt nie pozywał JK za „zdradzieckie mordy”, za oskarżanie o różne zbrodnie, w tym o morderstwo, zdradę stanu i – tu nieskończona lista oskarżeń o naruszenie godności.
  Co to za opozycja, która nawet, kiedy była u władzy przez 8 lat zbywała jakimś ciepłym bleble wyzwiska, nie komentowała kłamstw, dawała religii smoleńskiej pole do rozwoju ideowego.

  Dlaczego JK jest ciągle traktowany jak pomazaniec Boży, jakiś „ktoś”, kto nie przyszedł na pogrzeb i opuścił minutę ciszy w sejmie.
  Dlaczego na oczach milionów ludzi, którzy płakali w 4 czerwca 1989 roku, restauruje się system, który zbankrutował, wielu ludzi zeszmacił, kraj zmarginalizował, utrwalił okropne stereotypy narodowe.
  Dlaczego w mediach, dziś opozycyjnych, redaktorzy „zapominają” o aferach PIS, wysłuchują bez komentarza kłamców, powtarzających o „niezliczonych aferach PO”?
  Ja się tylko pytam…

 118. Już widzę królową brytyjską pijącą wodę mineralną czy piwo z gwinta. Co innego Ranczo tam miejscowy suweren pije J-23 z gwinta na ławce. Tak sobie myślę,że salony mają swój protokół. Uszanujmy nawet tzw.bekanie u koczowników.

 119. stasieku
  ”Minęły czasy, kiedy tylko wy mieliście głos. I już nie wrócą” – zawyrokował nasz niezwykle pracowity ulubieniec, który na wszystko ma błyskawiczną i słuszną odpowiedź.
  Przyznam, że jego buńczuczność jest na swój sposób imponująca.
  Pozwolisz, że dedykuje mu piosenkę o niewracaniu więcej.
  https://www.youtube.com/watch?v=zsiRt7Seq50
  Kto wie, może jest fanem pani Maryli i zrobię mu przyjemność?
  Pozdrówka

 120. „Trzeba przywrócić równowagę moralną w naszym kraju i w naszych sercach. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju, będziemy odtąd tego przestrzegać. Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych”.

  „W szkołach” – duchowny nie zapomniał o rówieśniczej przemocy psychicznej która prowadzi już gimnazjalistów nawet do samobójstw.

 121. legat
  20 stycznia, g.12:02
  Chwilami mam wrażenie, że Oni są posiadaczami luster na opak i tylko w nich się przeglądają. Nie wiem kto je wytwarza, ale ktoś musi je produkować. To taki wynalazek dla osób żyjących w nieustannym kłamstwie i na nim budujących swoje kariery, zdobywających władzę (o nich mówił dominikanin, ojciec Wiśniewski).
  W takim lustrze widać świat na opak, białe jest czarne i na odwrót.

 122. Czy prawdą jest,że dopiero chrzest za drzwiami czyni człowiekiem. Tak sobie myślę,że to jest przyczyna sortowania ludzkości przez totalną prawicę.

 123. Kościół wie jak to pięknie zrobić, wtedy Wawel a teraz Bazylika.

 124. Ach gdzie te czasy kiedy to każdy chciał im uścisnąć rękę i pstryknąć sobie
  z nimi fotkę – dużo tu takich nawet tu na blogu dzisiaj się wstydzą i woleliby
  o tym zapomnieć więc przypominam co tu niektórym.

  https://www.amazon.com.au/Quicklynks-BM2-Wireless-Bluetooth-Analyzer/dp/B071JR1JPM/ref=sr_1_55?ie=UTF8&qid=1547970643&sr=8-55&keywords=voltage+monitoring+for+car

 125. @ stasieku
  20 stycznia o godz. 12:17
  Dlaczego…

  Też zadaję sobie te i inne pytania.
  – Dlaczego opozycja jest opozycją… do czego?
  – Dlaczego opozycja jeszcze i od razu tego sejmu nie zerwała, uniemożliwiając stosowanie parlamentu jak maszynki do głosowania?
  – Dlaczego ewidentnym i jedynym celem opozycji, jasno wynikającym z jej czynów nie jest zdobycoie władzy, a utrzymanie partii i siebie na dotacjach i dietach (wystarczy 3%).
  – Dlaczego, gdy się to już wie i widzi, to się wiedzieć i widzieć odechciewa?

 126. @ mag
  20 stycznia o godz. 12:12

  Jakże smaczny cytat (naprawdę!) 😉
  Rybę jada się zależnie od okoliczności, jeśli ma się osobiście okoliczność kręgosłupa, a nie miękkich ości i maskującej skórki.
  W tych okolicznościach, dla mnie, niebiańskie zachwyty nad słowami lecącymi w boski eter, zwiastują błogosławiony paraliż czynów u sterów w fizycznym powietrzu.
  Czyli trajektorię na twardą brzozę, zgodną z aksamitnym kręgosłupem jadalnym choćby pulchnymi palcami upierścienionych smakoszy.

 127. Za Władysławem Frasyniukiem na TT.
  „Przestać czytać im konstytucję!
  Zacząć czytać im akt oskarżenia!”

  Od siebie.
  Opozycjo, obudź się!
  Może zacznij pisać/mówić, że nożownika wypuścili wcześniej, potem kupili bilet do Warszawy na konsultacje, i wicie, rozumicie. (to upiorna kpina, ale… – szkoda gadać)

  Zapomnieliście, opozycjo, o „zamachu smoleńskim”, wybuchach, o zbliżaniu się do prawdy, która okazała się pomnikiem bliźniaków.
  Niedługo 9ta rocznica kłamstwa. Obrzydliwego kłamstwa na trumnach 96 zasłużonych ludzi.
  A wy swoje – „to przecież polityka…” mówicie. Robicie z polityki magiel, a z partii biuro zatrudnienia.
  I młodzi mają was szanować?!

  PISowcy opluwają największy, bezprecedensowy sukces narodu – okrągłostołowe porozumienie o przekazaniu przez PZPR władzy, której komuniści „mieli nie oddać nigdy”.
  Wszystko opluwają, co wzruszało/wzrusza. „I co mi zrobicie?” – ma na mordce wypisane pisowski dygnitarz.
  Kłamali, kłamią i będą kłamać.

 128. @Gekko
  Te nasze „WHY” jest retoryczne, ale chyba warto co pewien czas niby pytać.
  Mamy tu, na ‘en passant’, kawałek gościnnego placu/podwórka.
  Nara

 129. @neospasmin
  20 stycznia o godz. 0:17:

  „Moim skromnym zdaniem w debacie budzetowej opizycja nie powinna skoadac poprawek.
  To doatego ze nie ona odpowiada za wykonanie budzetu. To jest wylaczns ofpiwiedzislnosc wiekszosci rzadowej.”
  Panie Lazarowicz- czyli wg Pana demokracja jest tyranią większości (parlamentarnej) A jeżeli ktoś jest w opozycji do rządu to znaczy, że nie ma prawa zgłaszania w parlamencie własnych pomysłów?
  Jakiś czas temu zarzucał Pan opozycji, że tylko kontestuje działania Polskiej Zjednoczonej PRawicy, dzisiaj zarzuca jej pan, że podejmuje konstruktywne działania, czyli to, co wcześniej Pan uważał, że powinna robić.

 130. @mag, 20 stycznia o godz. 12:12

  Ryby nie jada się nożem z ostrym ostrzem. A zasada ta wynika z doświadczenia. Ostrym nożem można łatwo i niezauważenie rozdrobnić cienkie ości i potem się nimi udławić.
  Zwykłego (ostrego) noża używa się co najwyżej do jedzenia śledzi (filety i rolmopsy) oraz węgorza i jesiotra, które praktycznie nie mają ości.

 131. PRL była państwem przyjaźnie nastawionym do sąsiadów, realizującym zasady sprawiedliwości społecznej, pomocy wzajemnej i wysokiej kultury osobistej.
  Wiedzieliśmy co należy jeść łyżką, a co widelcem.
  Trzydzieści lat temu chcieliśmy się wznieść na wyższy poziom konsumpcji, ale się nie udało. Kto teraz zastanawia się czym jeść rybę, nożem czy widelcem. Oba te pomysłowe narzędzia służą coraz częściej do politycznych celów.
  Bramy wielu Kościołów są szeroko otwarte, ale skoro tak wielu nie dostrzega piękna nauki naszych starszych braci, która nabrała narodowego charakteru i jest prawdziwie nasza i możemy być dumni z wielu jej duchowych postaci i ich nauki jednak padającej na glebę jałową i suchą, to chociaż popatrzmy na wspaniałe dzieła architektów, co te Świątynie stworzyli i budowniczych, co je dla nas wszystkich wybudowali.
  „Co jest warta droga, która nie prowadzi do Świątyni” tak chyba kończył się pewien rosyjski film

 132. Telewizja partyjna
  Donald Tusk uwierzył w prawdziwość „prawa Kwaśniewskiego”, że przegrywa wybory ten, kto rządzi/kłamie w telewizji.
  Jeden z poważniejszych błędów politycznych Donalda Tuska.

  Ale przypuszczam (trochę usprawiedliwiając), że gdyby w prawo K. nie wierzył, obsadził swoimi władze TVP, nigdy nie pozwoliłby na taka degrengoladę.
  Albo by się bał odpowiedzialności, albo by się po prostu wstydził. Tak po ludzku.

  Widać chamstwo telewizyjne odpowiada gensekowi. Nie ma dzieci, wstyd jest mu obcy.

  Wg mnie GW zbyt słabo domaga się kary dla Jacusia-ciemny lud to kupi.
  Nie chcę insynuować, ale może jest w tym ukryty jakiś rodzinny kontekst.

  Te orły z Wiadomości piszą na TT. Są aktywne całą dobę. To kilka nazwisk, nicków.
  Pewnie po utracie posad, będą mówić, że „kierowały nimi różnice ideologiczne”.

 133. Chińczycy próbowali zasiać na Księżycu jednak nawet to co wzeszło plonów nie przyniosło. „Nauka poszła w las” utrwaliło wojenne powiedzenie.
  Mamy dostęp do wielu źródeł wiedzy, ale czemu tylko na pisowską telewizję narzekamy?
  Mag o 12.12 przypomniała fragment powieści Bolesława Prusa „Lalka”
  Co chciał nam przekazać autor? Co chcieli nauczyciele próbując przekazać tamte obrazy z powieści? Walkę klas, czy zachętę do pracy u podstaw?
  Walczyliśmy o pokój, złośliwi dorzucali jeszcze z kuchnią. Teraz zło mamy zwyciężać dobrem. Spróbujemy?

 134. GajowyM
  Tak to jest z różnymi zasadami dotyczącymi jadania, zwłaszcza darów morza, bo sprawiają pewne trudności w konsumpcji. Nie zawsze chodzi o modę czy elegancję, ale o funkcjonalność i efektywność użytych „narzędzi”.
  Nie wiem co Ty na to, ale już parę lat temu zetknęłam się z opinią, że żelazne wytyczne w sprawie do czego pasuje wino białe, a do czego czerwone, można zwyczajnie olać, nawet w „dobrym” towarzystwie i kierować się po prostu tym, jakie wino lubisz. Można powiedzieć, że najbezpieczniejsze jest różowe wytrawne, bo dobrze się komponuje i z różnymi gatunkami mięsa, i z „fructodimarami”.

 135. @Mauro Rossi
  19 stycznia o godz. 23:37

  „A w którym miejscu kłamię?”

  No to od początku:

  @remm: „TVN nie pokazało twarzy Morawieckiego ani Dudy podczas odtwarzania tych słów, choć też byli na uroczystościach”.
  @Mauro Rossi: „Oczywiście że pokazywała, choć nie tak często i bez zbliżeń. Oni zresztą siedzieli w dalszych rzędach. Całą relacją oglądałem w TVN24”.

  Twierdzisz, że TVN pokazywała twarze Dudy i Morawieckiego PODCZAS odtwarzania słów Wiśniewskiego o kłamcach. Kłamiesz, ponieważ nie pokazywała ich w tym momencie. Pokazywała samego Wiśniewskiego. TVP Info w bezpośredniej transmisji też zresztą pokazywała tylko Wiśniewskiego.

  Dopiero w wieczornych Wiadomościach Kur**ski kazał wmontować pod te słowa postać Tuska wyciętą z innego momentu nagrania. Gdy Wiśniewski przemawiał, wszyscy siedzieli, Tusk też. Żeby wzmocnić przekaz dla „ciemnego luda”, Kur**ski kazał wybrać ujęcie, w którym Tusk stoi, tak aby jego sylwetka zajęła cały ekran. Dlatego prymitywna sztuczka Kur**skiego się wydała.

 136. Gekko: Dziękuję za dobre słowo dla audycji w klimacie slow- food. Na razie w tempie tanga, ale ćwiczymy już foxtrota.Do usłyszenia!

 137. @stasieku
  Nie kombinuj, że GW jest za mało ostra w stosunku do Jacka Kurskiego. Niby dlatego, co sugerujesz, że jest bratem Jarka Kurskiego?
  GW może Jackowi skoczyć, bo broni go Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich całkowicie opanowane przez „dziennikarzy” nawet nie prawicowych a prawackich. Myślę, że czaisz różnicę.
  Kiedy zorientowałam się że w zarządzie SDP jest m.in. moja była koleżanka, która pisywała ostatnio tylko w Codzienniku GP i samej GP, (uważa pismo Sakiewicza za ” strefę wolności słowa”, tak jak on je rekomenduje), straciłam wszelkie złudzenia.
  Po latach spotkałyśmy się na jakiejś kawie i chyba tylko z sentymentu dla wspomnień i dlatego, że było to miejsce publiczne, powstrzymałyśmy się od „warcholstwa” i rozstały na wieki wieków amen z poczuciem żalu, ale głównie złości.

 138. Nie wypada w takiej sytuacji napisać, że chce mi się mlasnąć z zachwytem nad umiejętnością wyłuskiwania istoty sprawy i przedstawienia jej w mistrzowskiej krótkiej formie, którą operuje jak (Nie będę się dalej podlizywać w takiej chwili jak Tragedia Gdańska).
  Mam tu na myśli tytuł wpisu i dobór treści z wypowiedzi księdza Wiśniewskiego na pogrzebie w Bazylice Mariackiej.
  Musiało być bardzo trudne dla człowieka w sutannie wskazanie świątyń Kościoła jako miejsc gdzie rozlewa się nienawiść.
  Było to jak rzucenie rękawicy głównemu polskiemu hierarchy, który przewodniczył obrzędowi pogrzebowemu.

  Bez przyzwolenia hierarchii nie byłby możliwy zabójczy hejt, a także dojście do władzy formacji, dla której nie ma miejsca w demokratycznym systemie władzy.

  P.s.
  Narciarzu 2.

  Czyściutki i piękny wierszyk zamieściłeś.

 139. Debata parlamentarna to zwykle zawracanie głowy i po co jeszcze te poprawki , żeby opozycja się profilowała ? .
  Najlepszy jest projekt poselski , szkoda tylko , że w jego trybie nie można zgłosić budżetu . Trzeba poczekać do nowej konstytucji PiSu , a może się okaże , ze nie nie tylko nie trzeba poprawek i debaty , ale także parlamentu .

 140. W pierwszym zdaniu, przed kropką powinno być Daniel Passent i dopiero kropka.

  Myślę jednak, że i tak blogowicze spostrzegli kogo miałem na myśli.

 141. mag
  20 stycznia o godz. 14:53

  „GW jest za mało ostra w stosunku do Jacka Kurskiego. Niby dlatego, co sugerujesz, że jest bratem Jarka Kurskiego”?

  A jak to z „ostrym śledczym” Jarkiem Kurskim było? „Już tej pierwszej nocy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski (…) postawił tezę o „zaplanowanej zbrodni politycznej”. (Rzeczpospolita, 20.01.2019, 12:09)

 142. remm
  20 stycznia o godz. 14:38
  „Kurski kazał wybrać ujęcie, w którym Tusk stoi, tak aby jego sylwetka zajęła cały ekran”.
  Z pewnością nie Kurski redaguje takie materiały. Tu jest więcej na temat o którym piszesz. I taki fragment:
  „Zdaniem Jarosława Olechowskiego, szefa TAI, zarzuty wobec „Wiadomości” TVP są nieuzasadnione. „Pragnę zwrócić uwagę, że także TVN24 ilustrował transmisję ceremonii pogrzebowej ujęciami Donalda Tuska – np. w trakcie wystąpienia bliskich śp. Pawła Adamowicza” – pisze na Twitterze Jarosław Olechowski”.
  Czuli jednym wolno, a innym nie.

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-w-kadrze-wiadomosci-tvp-podczas-slow-o-jezyku-nienawisci/0wvkd9x

  Przy okazji, zauważyłeś manipulację polegająca na tym, że dwie najważniejsze osoby w państwie (prezydenta i premiera) posadzono w piątym rządzie? Według standardów dyplomatycznych to było jednoznacznie skandaliczne.

 143. @tejot
  Szanowny ‘tejocie’, brak mi Twego głosu tutaj.
  Napisz, że jesteś OK, albo coś innego.
  Pozdrowienia

 144. Z goryczą i smutkiem ,patrząc na biskupa z G DAŃSKA PYTAŁEM.gDZIE BYŁEŚ HODOWCO DANIELI ,I DLACZEGO NIE PROTESTWAŁEŚ JAK REZIMOWE MEDIA SEKOWAŁY ZZAMORDOWANEGO PREZYDENTA?

 145. stasieku
  20 stycznia o godz. 13:55

  „Donald Tusk uwierzył w prawdziwość „prawa Kwaśniewskiego”, że przegrywa wybory ten, kto rządzi/kłamie w telewizji. Jeden z poważniejszych błędów politycznych Donalda Tuska”.

  Świat jest bardziej skomplikowany. W 2015 kolaicja PO-PSL rządziła w TVP (i rzecz jasna nie kłamała), ale wybory przegrała we wszystkich grupach wyborczych, również tam, gdzie się nie spodziewała ― w Internecie. Większość młodych wyborców zagłosowała na PiS.

 146. @Pan Rossi 15:50

  Nie tyle również, co przede wszystkim. Platforma przyszła bowiem wysoko- druga we wszystkich grupach wiekowych elektoratu roku 2015 ale dopiero czwarta w najmłodszej grupie, 18-29 lat.

 147. @mag, 20 stycznia o godz. 14:32

  Oczywiście, że każdy może sobie komponować potrawy i wina wedle własnego gustu i pić czerwone do ryby, ale dobrze jest mieć porównanie (doświadczenie), a ponadto – znać się na winach.
  Do ryb i owoców morza najlepiej smakują wina o niskiej kwasowości, dlatego dobranie białego jest po prostu łatwiejsze i mniej ryzykowne. Im lżejsza ryba, przyprawy i sposób przyrządzenia, tym lżejsze i bardziej orzeźwiające w smaku powinno być wino. Drewniane podniebienie może nie zauważy różnicy, ale smakosz dozna szoku, gdy mu podasz pstrąga z Egri Bikaverem.
  Różowe wina powoli poprawiają swoją opinię, ale i utrudniają wybór: jak wśród licznego paskudztwa znaleźć dobre? Próbować, próbować, próbować…

 148. @Rosa91b
  Cześć ‘Roso91b’, odezwałeś się w końcu, to dziesiątki tysięcy Twoich ziomali widziałem wczoraj.
  Powiedz, proszę, gdzie tego Narciarza 2 wierszyk?

 149. Wstydliwe wizerunkowo odwrócenie słynnego „idziesz do wyborów, schowaj babci dowód” z 2008r. na „idziesz do wyborów, schowaj wnuczkowi dowód…” współcześnie…

 150. „(prezydenta i premiera) posadzono w piątym rządzie? Według standardów dyplomatycznych to było jednoznacznie skandaliczne.”

  To skandal! W piątym rządzie! kiedy to taki pierwszorzędny rząd!
  @Rossi
  Co mówią standardy dyplomatyczne na ten temat? Który rząd im się należał?

 151. Duchowny w swojej mowie wspomniał o byciu nieobojętnym na truciznę nienawiści/pogardy „także w Kościele” mając nadzieję że słuchacze zechcą dostrzec że z tym złem należy walczyć także w sobie, w swojej formacji, a nie tylko wokół siebie…

 152. @Mag
  Jeszcze w Holandii bylam na pewnym przyjeciu u mojego znajomego, malarza i performera, zwolennika diety paleo. Czy to co podal do jedzenia mialo jakis zwiazek z paleo, nie mam pojecia. Glownie ryby, kraby, salatki.
  Pycha. Byly tez papierowe reczniki i miseczki wody. Za to sztuccow nie podano wcale, a do jedzenia salatek podano duze plaskie muszelki morskie. Dzis scisle trzymanie sie niegdysiejszych form bywa troche passe. A o tym piciu z gwinta nie pisalam jako o jakiej nowej formie „wyrafinowanej” kultury przy stole, ale wlasnie o zrzeczeniu sie jej na korzysc oszczedzania wody. Moze to byc postrzegane jako swego rodzaju eko-snobizm, ale jak sie pomysli , ze sluzy przypominaniu, ze powinnismy unikac marnotrawstwa zasobow i przy tym rzeczywiscie oszczedzic wody, to jak dla mnie ma to jak najbardziej sens.

 153. Wiara w to, że nawet najpiękniejsze kazanie wpłynie na praktykę dnia codziennego, międzyludzkie interakcje, jest niestety nieuprawniona.
  Ostatnie 1500 lat tego dowodzi.

  Niepostrzeżenie, wszelkie uroczystości w naszym kraju, zaczęły mieć oprawę kościelną.
  I taki przekaz od kilkunastu lat, płynie w świat.
  Jaki jest efekt tego przekazu?
  Jaki wydźwięk?
  średnio zorientowany odbiorca, doskonale spostrzeże rozbiezność pomiędzy słowami a czynami….

 154. stasieku
  20 stycznia o godz. 13:31

  Za Władysławem Frasyniukiem na TT.
  „Przestać czytać im konstytucję!
  Zacząć czytać im akt oskarżenia!”

  Sam Frasyniuk będzie im czytał akt oskarżenia, czy wymusi to na niezależnym składzie sędziowskim?

  Ale tak w ogóle to: konstytucja-konstytucja-konstytucja, prawda? 🙂

  „PISowcy opluwają największy, bezprecedensowy sukces narodu – okrągłostołowe porozumienie o przekazaniu przez PZPR władzy, której komuniści „mieli nie oddać nigdy”.

  Komuniści nie oddali władzy tylko podzielili się nią z częścią opozycji. Tak powstał postkomunizm w którym znalazły się hurtem wszystkie patologie znane z PRL. Czy komuniści mogli nie dzielić się władzą? Los rozstrzelanego Ceausescu wskazuje, że było to dla nich ryzykowne.

 155. @Mag
  Aby juz zakonczyc temat. Ale wyobraz sobie przyjecie na powiedzmy 15 osob, z ktorych kazda „brudzi” po kilka szklanek. W kuchni zawsze jest ktos do pomocy, kto bez przerwy te szklanki myje, bo ich po prostu zabraknie. Czy ktos sie zastanowil ile wody zuzywa sie na to w ciagu kilku godzin? Uwazam, ze to wspaniale, ze ludzie wreszcie sie nad tym zastanawiaja, mowia sobie -jechal sek formy, oszczednosc wody jest wazniejsza.

 156. Mauro Rossi

  „Czy komuniści mogli nie dzielić się władzą? Los rozstrzelanego Ceausescu wskazuje, że było to dla nich ryzykowne.”

  W czym ryzykowne? Przecież postkomuniści czyli komuniści z okresu 1989 z powodzeniem rządzą w Rumunii.
  Przecież to komuniści o których piszę załatwili familię Ceausescu., oczywiście z dyskretną pomocą wywiadów europejskich i nie tylko, bo z familią tą nie było nikomu z zainteresowanych po drodze.
  Mauro, w Rumunii komuniści sami przeprowadzili zmianę ustrojową. Alibi polityczne dla tej zmiany w postaci jakiejś opozycji w sensie jej kreowania do niczego nie było im potrzebne.

 157. neospasmin
  20 stycznia o godz. 3:28

  „Australia. Tu nawet na przyjeciach u ludzi zamoznych przyjete jest ze piwo pije sie nie ze szklanek ale z butelek. Dla mego ojca ( rocznik 37) byla to esencja prostactwa”.

  Miał rację. Prawdziwy dżentelmen piwa nie pije. Zostawię tę przyjemność klasom niższym. Jedyny wyjątek to ciemny porter w ciągu dnia. Kiedy na kawę za późno, na herbatę za wcześnie, wino nie pasuje to charteru spotkania (bez jedzenia), mocny alkohol nie wchodzi w grę, a szampan wyglądałby dwuznacznie. Wtedy ciemny porter.

 158. @

  Rafał Badowski

  Stan­kie­wicz wy­la­ła wia­dro pomyj na Owsia­ka. „Wy­ja­śni­ła”, dla­cze­go do­szło do za­bój­stwa Ada­mo­wi­cza.

  Ewa Stankiewicz zaatakowała Jerzego Owsiaka po zabójstwie Pawła Adamowicza na finale WOŚP.

  Prawicowa publicystka Ewa Stankiewicz na co dzień walczy o „prawdę” o katastrofie smoleńskiej.

  Po tragedii, która wydarzyła się na finale WOŚP w Gdańsku, postanowiła także w tej sprawie zabrać głos. I może lepiej by było, żeby w ogóle się nie odzywała.

  Stankiewicz zdaje się nazywać Jerzego Owsiaka „kretynem” i sugeruje, że morderstwo prezydenta Adamowicza jest ukoronowaniem – jak to określa – chorej ideologii „Róbta co chceta”. Zarzuca też byłemu już szefowi WOŚP, że chciał oszczędzić na ochronie.

  „Jeden dewiant chciał zabić, wziął nóż i zaatakował, drugi kretyn chciał przyoszczędzić na ochronie albo nie chciał zdać sobie sprawy z odpowiedzialności i ułatwił sprawę.

  To morderstwo wydaje się być makabrycznym ukoronowaniem chorej ideologii ‚Róbta co chceta’. Proszę” – napisała Ewa Stankiewicz na Facebooku.

 159. @

  Jacek Fogiel:

  W TV PiS info bez zmian, chamstwo na całego. Dziennikarz prowadzący Adrian Klarenbach:
  „Niektórzy powiedzieliby, że jakie życie, taka śmierć.
  Ja dodam może odważną tezę, że jaka śmierć takie życie”.

  Dla dziennikarzy z rynsztoka zabójstwo jest oceną prowadzonego życia przez śp. Pawła Adamowicza. Szok
  Druga część wypowiedzi ma sugerować, że Schetnyna lansował się na pogrzebie. Ogromną tragedię raz dwa sprofanowano. PiS dalej prze na propagowanie nienawiści

 160. Stary Morawiecki twierdzi,że suweren wszystko może. I jak widać w Gdańsku to robi. Tak sobie myślę,że kibolstwo to janczarów chowanie.

 161. @

  Piotr Kusznieruk
  17 januari kl. 21:58 :

  Nigdy nie słyszałem, by w PRL lub w innym kraju bloku wschodniego o tak nielubianym ustroju jak był socjalizm publicznie czczono i transmitowano na cały kraj uroczystości z okazji rocznicy śmierci przodka pierwszego sekretarza partii.
  No, ale jak się jest Kaczyńskim i rządzi PiS to ma się prywatny kraj…
  Wczoraj transmitowano na całą Polskę mszę w intencji matki prezesa w szóstą rocznicę jej śmieci. Tak na marginesie czy w ogóle takie obnoszenie się ze stratą przodka, który umarł w podeszłym wieku z przyczyn naturalnych jest normalne. A może było to kolejne wykorzystanie tragedii rodzinnej do przykrycia tematu politycznego, jakim było zabójstwo Adamawicza. Pozostaje pytanie czemu akurat 6 rocznica była transmitowana? ….Bo była akurat potrzebna?

 162. @

  z sieci:

  Jeżeli ktoś uważa, ze jest
  w Polsce gorzej po wejściu
  do UE, to albo jest,debilem
  albo jest z PiS

 163. Bar Norte
  20 stycznia o godz. 16:36

  Nie pisałem o tym co było dalej i kto przechwycił władzę. Pisałem że w grudniu 1989 strach zajrzał komunie w oczy i przyjrzał jej się uważnie. W listopadzie’89 pada mur berliński, w grudniu rozstrzelano Ceausescu, także w grudniu Havel zostaje prezydentem Czechosłowacji, a w styczniu 1990 następuje likwidacja czechosłowackiej bezpieki (StB). Nic dziwnego, że w trosce o swoje zdrowie i życie nadwiślańscy komuniści postanowili w styczniu 1990 rozwiązać taktycznie PZPR i powołać SDRP. Kaczyńscy mówili wówczas, że jeśli formalnie PZPR nie istnieje to tym samym nie obowiązuje układ okrągłostołowy ― z powodu braku podmiotu, który zwarł pakt w Magdalence ― więc należy przejmować całą realną władzę. Oczywiście, Mazowieckiemu, Michnikowi i Geremkowi zupełnie to nie pasowało z powodu sojuszu z „liberalnym” skrzydłem PZPR. Polegał on na obopólnym lewarowaniu. Działacze PZPR otrzymali od Michnika poświadczenia przyzwoitości, a środowisko Michnika dostało od działaczy PZPR wsparcie aparatu administracyjnego PRL. Istnienie SDRP (później SLD) zahamowało jednak rozwój lewicy w Polsce i dlatego mógł później powstać toksyczny duopol PO v. PiS.

 164. @Gajowy M
  Widze, ze nie mozesz przezyc, ze cie ignoruje. No dobra. O rybach mowil Radziwill Kochanku, ze jesli nie podaje sie do nich wlasciwych widelcow, to mozna podac cholchle. Ponadto uczono mnie w dziecinstwie, ze jesli ktos formy myli, lub ich nie zna, to publiczne zwracanie mu na to uwagi jest znacznie wiekszym grubianstwem. Ale widze, ze odkryles w sobie arbitra elegantiarum, co jakos nie bardzo koresponduje z trescia twoich wpisow
  ocenianych jednoznacznie na blogu jako zwyczajnie chamskie. A teraz blysnij elokwencja i poczuciem humoru i opowiedz jakis dowcip o slepej babce czy czyms podobnej klasy. Doprawdy urzadzisz intelektualna uczte.

 165. KK i Kaczyński zmarnowali dorobek Okrągłego Stołu. Tak sobie myślę subiektywnie.

 166. @

  z sieci:

  W czasie największego wzmożenia walki rządzących z niezależnym Trybunałem Konstytucyjnym ograniczyli oni budżet tej instytucji tak, że nie było możliwe zorganizowanie konferencji naukowej z okazji 30 rocznicy powstania TK. Wtedy na pomoc Trybunałowi i jego prezesowi, profesorowi Andrzejowi Rzeplińskiemu, przyszedł Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

  Pomógł zorganizować konferencję, ugościł Trybunał oraz jego gości z całego świata. Wiedział, że obrona demokratycznego państwa prawnego jest obowiązkiem każdego uczciwego człowieka oraz każdej instytucji powołanej przez obywateli i ich reprezentującej.

  Paweł Adamowicz od zawsze był na pierwszej linii frontu o wolność, o demokrację, o prawa człowieka. Walczył o wartości. Pamiętajmy o różnych aspektach jego działalności. I pamiętajmy, co nam zostawił w spadku. Walczmy dalej, bo ta walka nigdy nie może ustać.

 167. Mauro Rossi
  20 stycznia o godz. 17:17

  Wszystko zostało ustalone znacznie wcześniej, i nie w Magdalence.

  „Polska na lancz podana

  W pierwszych dniach jesieni 1985 r. gen. Wojciech Jaruzelski, odwiedziwszy Hawanę, przybył do Nowego Jorku, by wziąć udział w rocznicowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Pobyt był okazją do szeregu spotkań z głowami i przedstawicielami innych państw. Wszystko to razem – i „bratnia” Kuba, i 40-lecie ONZ – nie miało jednak nawet części takiego znaczenia jak ta jedna, parogodzinna rozmowa, której akurat propagandowa prasa PRL nie odnotowała. Oto w środę 25 września w samo południe Jaruzelski wraz z niedużą grupą asystujących mu oficjeli i ochroniarzy przybył do Rockefeller Plaza przy Piątej Alei na Manhattanie. Przed wejściem do charakterystycznej, monumentalnej budowli witał go sam gospodarz David Rockefeller.

  62-letni wówczas Jaruzelski jako I sekretarz PZPR, prezes Rady Ministrów PRL i (co najważniejsze) przewodniczący Komitetu Obrony Kraju skupiał w swoim ręku całą władzę sowieckiego namiestnika nad Polską, która stanowiła klucz do całego „imperium zewnętrznego”. Z nadania Moskwy Jaruzelski był więc lojalnym lokalnym satrapą. Jego rozmówca sam stał na czele jednego z największych w dziejach imperiów – organizacji finansowej o zasięgu globalnym, której jednostką flagową był Chase Manhattan Bank – a cały świat doskonale znał potężny klan, którego 70-letni wówczas David stanowił trzecie pokolenie.
  https://powiewswiezosci.neon24.pl/post/127263,pakt-jaruzelski-rockefeller-25-wrzesnia-1985-r

 168. Mauro Rossi 20 stycznia o godz. 15:50 do @stasieku: –Świat jest bardziej skomplikowany. W 2015 kolaicja PO-PSL rządziła w TVP (i rzecz jasna nie kłamała), ale wybory przegrała we wszystkich grupach wyborczych, również tam, gdzie się nie spodziewała ― w Internecie. Większość młodych wyborców zagłosowała na PiS.

  Mauro Rossi,
  początek, zgoda ale końcówka?
  Wydaje mi się, że jednak popełniasz błąd logiczny jako zaślepiony zwolennik PiS i fan prezesa. Ta „większość młodych wyborców” zagłosowała przeciw PO-PSL, czemu się specjalnie dziwić nie można. Dziwić może, że aż tak dużo wziął z puli akurat PiS. Jeśli PiS wygra następne wybory to tylko dlatego, że alternatywą jest w znacznej części jeszcze ta PO i m.in PSL.

  Wzrost „średniej krajowej” o której piszesz to świetna wiadomość ale czy dla PiS gdy dowiedzą się o niej, policjanci, pracownicy sądów i prokuratur czy nauczyciele.
  Stań przed nimi! – i ogłoś im jak najgłośniej potrafisz.
  Jeśli się zdecydujesz, to zadbaj o zestaw pierwszej pomocy i życzliwą osobę towarzyszącą umiejącą się tym zestawem posłużyć – dobrze radzę.

 169. @Mauro Rossi
  20 stycznia o godz. 15:38

  Rossi, ja piszę o tym, że TVP zilustrowało ujęciami Donalda Tuska słowa Wiśniewskiego o kłamcach.

  Ty piszesz o tym, że TVN ilustrował ujęciami Donalda Tuska transmisję ceremonii pogrzebowej .

  Jeśli nie widzisz różnicy, to stanowisz kolejny dowód na to, że elektorat PiS jest słabo rozgarnięty umysłowo.

  A co do usadowienia Dudy i Morawieckiego, to zadecydowała o tym rodzina zamordowanego. Widocznie miała powody.

 170. legat
  20 stycznia o godz. 12:02

  „Otóż uważam, że kluczowym, najważniejszym elementem „Drzwi do bazyliki” jest cytat z wystąpienia dominikanina, Ludwika Wiśniewskiego, legendarnej postaci z czasów walki opozycji z „komuną”.

  Zauważ z jaką stroną, wciąż tą samą, trzyma o. Wiśniewski i to już od lat 70. Taką też ma optykę. Źdźbła w swym oku nie zobaczy, belkę w innym zauważy.

  „Cała Polska z was się śmieje – komuniści i złodzieje” na wiecu”.

  To był podczas demonstracji 13 grudnia w 2013 lub 2012 roku na Pl. Trzech Kryży w Warszawie. Wziąwszy pod uwagę poziom korupcji w III RP uważam, że jak na hasło wiecowe absolutnie mieści się w granicach tego co się może wydarzyć w kraju demokratycznym. Gorzej, gdy zwolennicy PO podczas jednej z demonstracji w czasie rządów PiS (2005-2007) nieśli worki z powrozami na których powiesi się kaczystów. Później było też hasło lewicowo-liberalnej młodzieży podczas demonstracji przed budynkiem MEN inspirowanej przez GW: „Giertych do wora ― wór do jeziora”.

  „Powiedz mi tylko, czy uważasz, że ci do których była ta mowa coś zrozumieją, czy powiedzą sobie nie patrząc w lustro – „To nie było do mnie”?

  Nie wiem do kogo to było skierowane, do pierwszego rzędu, czy do rzędu piątego? Schetyna mówi, że „nie do nas”. Ale wiem, że było to powiedziane językiem ezopowym, choć z faktu kto to mówi można wysnuć wniosek, hipotezę raczej, że skierowane jest do rządzących. No i co z tego, że stojący w pierwszym rzędzie Tusk wynajął w 2010 Palikota i Niesiołowskiego do zorganizowania „przemysłu pogardy? Tusk też pewnie powie, że to nie do mnie i uderzy się w pierś Kaczyńskiego.

 171. Korupcja. Problem dotyczy dającego i biorącego. Statystycznie to katolicy 90 : 10. Podobnie z wyłudzeniami VAT. Tak sobie myślę,że wystarczy nie kraść kierowane jest do 90 procentowej większości.

 172. @ stasieku

  No, ja nie wiem czy pytać warto bez końca, zwłszacza gdy odpowiedź sama wrzeszczy naokoło (to apropo haniebnej propagandy kur.skiej tivi).
  Bradziej mi pasuje a’la Frasyniuk:
  Nie pytaj, co powtarzanie konstytucji może przynieść Tobie, ale mów co przynosi stosowanie Konstytucji sprawcom.

  danielpassent
  20 stycznia o godz. 14:38

  Ależ te podziękowania za świetną audycję Gospodarzowi, Gościom i wydawcom „po prostu się należały!” 😉

  No i nie styl tańca, a potencjał kompetencyjny i wykonanie czyni podziw dla tancerzy. Tango ze slow-różą w zębach jest /IMHO/ jak najbardziej ok. 😉
  Oby normą w publicystyce politycznej nie była obecna polka-głupawka w błazeńskich maskach karnawałowych (jak większość w mediach populistycznych, niestety również coraz częściej popołudniami w tvn24), czemu audycja o 10:00 była jak najdalsza.
  Raz jeszcze dziękuję.

 173. stasieku
  20 stycznia o godz. 11:39
  @adam100
  ”Minęły czasy, kiedy tylko wy mieliście głos. I już nie wrócą.”
  napisał wczoraj do mnie towarzysz MR, który wrócił z odprawy, „ubogacony” instrukcjami na dzień żałoby.

  Czy towarzysz to nie wiem.
  Piewca kryminalnej sekty PiS, na pewno.
  Jestem spokojny o przyszłe czasy!
  Kryminalistów zmiotą, pomniki przetopią, i zostanie tylko ślad w podręcznikach do historii o czasie :
  ” Achtung
  Nur für PiS”

  pozdr.

 174. @ SŁOWIANIN STANISŁAW
  20 stycznia o godz. 17:51

  Jeśli wkrótce, staraniem tych rządów dla wszystkich nie wystarczy by coś ukraść, to jak będzie żyć?

 175. Otwarty konkurs na wiedzę o mowie nienawiści.

  Kto to powiedział? „Dla nas Adamowicz jest kandydatem nie do zaakceptowania. Jest to człowiek, który jest jednak politykiem skompromitowanym. To wszystko co się dzieje, te niejasności dotyczące jego majątku, niejasności dotyczące jego związku z Amber Gold, to wszystko powoduje, że nie bylibyśmy w stanie nigdy go poprzeć”.

 176. adam100
  20 stycznia o godz. 17:13

  Ale, czemu: albo?

  😉

 177. Korupcja wielkim zagrożeniem jest……
  Dlaczego więc tak mało wyroków skazujących?

  Skoro nie skazuje się za kradzież, to widocznie jest jakiś parasol polityczny.
  Kto się obłowił na kamienicach, zakładach pracy, ziemi, firmach ubezpieczeniowych, bankach, musi mieć nieliche plecy.
  Albo KIESZENIE……
  Wniosek wydaje się mi logiczny.
  Koś te kruczki prawne legalizował w naszym prawodawstwie.

 178. @Pan Gekko 18:11

  Niestety nie mogłem posłuchać audycji, a bardzo ciekaw jestem głównych myśli pani profesor psychologii społecznej…może Pan zreferować?

 179. adam100
  20 stycznia o godz. 17:06.
  Ta sprawa transmisji w TVP Info mszy św. w 6 -tą rocznicę śmierci matki J. Kaczyńskiego, to niespotykane wydarzenie na skalę światową. Do Księgi Guinnessa(musiałam sprawdzić pisownię!), to wydarzenie psuje jak ulał. Może TVP nie ma już czym zapełnić programów; stąd też może Wiadomości TVP nie są wiadomościami a wypowiedziami, jaka straszna jest ta „totalna” opozycja.

 180. satrustequi
  20 stycznia o godz. 18:15

  Proszę bardzo markizie.

 181. Mauro Rossi

  W tym roku mija 30 lat odkąd komuniści po kilkuletnim namysle postanowili w różnych miejscach świata zrzucić z siebie ciązące im, duszące brzemię komunizmu i szeroko odetchnąć mozliwościami, które otwierała przed nimi gospodarka wolnorynkowa.

  Tak więc będzie na pewno jeszcze okazja do rocznicowych rozmów o tym jak zręcznie i skutecznie sobie owo przejście ustrojowe przecierali. Oczywiście przy pomocy mniej lub bardziej przypadkowych pomagierów.
  Albo i bez pomagierów jak w Rumunii, na co ci zwróciłem wcześniej uwagę.

 182. legat

  „Wzrost „średniej krajowej” o której piszesz (Mauro Rossi) to świetna wiadomość ale czy dla PiS gdy dowiedzą się o niej, policjanci, pracownicy sądów i prokuratur czy nauczyciele.
  Stań przed nimi! – i ogłoś im jak najgłośniej potrafisz.”

  Jak to mówią – w punkt!

 183. Mauro Rossi,
  o 17.44 przekonałeś mnie, dominikanin Ludwik Wiśniewski mówił do Tuska i w ogóle to tak sobie ogólnie pitolił a ostatnimi, którzy to powinni przyjąć do siebie to rządzący z PiS i kierujący tą partią bo oni głoszą zawsze tylko prawdę i ta prawda ich wyzwala.

  a propos szczerej prawdy (jak bonie-dydy) to pisowski tercet egzotyczny spóźnił się na sejmowe posiedzenie bo im się „chronometry popsuli”.

  drugie primo a propos Rumunii, Eleny i Nicolae Ceausesku’ to ja Ci też taki quiz zadam – W świątyni, taki jeden beztroski ( – tu można wpisać dowolną inwektywę ale mieszczącą się w mowie nawiści – ) ubolewał, że przekazanie władzy 30 lat temu obyło się w Polsce bez rozlewu krwi. Kto to był? Dla ułatwienia dodam, że ma ksywkę „Adrian” albo „DługoPiS”?

 184. Jurek Owsiak będzie prezesem WOŚP
  „Powiem ci, Paweł, krótko: bierzemy się za robotę, wracam do roboty, bierzemy się jeszcze cztery razy mocniej, dziesięć razy mocniej” – mówi pod koniec wideo Owsiak. „Tak, będę grał z Orkiestrą, tak, będę prezesem Fundacji” – dodaje.
  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/jurek-owsiak-bedzie-prezesem-fundacji-wosp/9eq4m5j

 185. Generał Skrzypczak pisze list do Jurka Owsiaka. Weterani wojenni murem za szefem WOŚP
  „My weterani wojenni nie opuścimy Ciebie, tak jak Ty nas nie opuściłeś w potrzebie. Pozwól nam być częścią muru stojącego za Tobą” – pisze w imieniu żołnierzy-weteranów misji w Iraku, Afganistanie, Czadzie, Libanie, Syrii i na Bałkanach gen. Waldemar Skrzypczak, w liście do Jerzego Owsiaka, szefa fundacji WOŚP.”
  Onet.pl
  Generał Skrzypczak widocznie konsultował z weteranami opinię na temat pana Owsiaka. Ciekawe, jaką opinię mają weterani o ustawie nr 447. Czy generał Skrzypczak po konsultacji z weteranami może opinii publicznej przedstawić opinię weteranów na ten niezwykle ważny temat.
  Czy tygodnik Polityka może poprosić generała aby on na łamach tygodnika przedstawił opinię weteranów. Może się okazać , że weterani stoją murem za tą ustawą , co by ułatwiło opinii publicznej solidaryzowanie się z weteranami i z tą ustawą.

 186. Gekko
  20 stycznia o godz. 18:15
  adam100
  20 stycznia o godz. 17:13–
  Ale, czemu: albo?

  Albo budzi emocje ;(
  Ale logika, co?

 187. Tomasz Lis:

  Morawiecki mówi o dialogu do naiwnych po naszej stronie. Pani Mazurek mówi do swoich o tym jak będzie naprawdę.

  Po wpisie pani Mazurek nie ma watpliwości. System generowania nienawiści i niszczenia oponentow właśnie rusza ze zdwojoną siłą.

  Albo wygra Polska Adamowicza i Owsiaka albo Kaczyńskiego i Kurskiego. Obie wygrać nie mogą, kompromisu miedzy nimi być nie może, bo są swym absolutnym zaprzeczeniem.

 188. woytek 20 stycznia o godz. 20:32 pisze: – Może się okazać , że weterani stoją murem za tą ustawą , co by ułatwiło opinii publicznej solidaryzowanie się z weteranami i z tą ustawą.

  Woytek,
  tak sądzisz? – że weterani mogą stać murem za gangiem rekieterów, bezczelnych wydrwigroszy rodem z „Holocaust Industry”?

 189. @

  Jarosław Kurski
  ‏ @JaroslawKurski
  9h9 hours ago

  Jarosław Kurski :

  To jest jednak sztuka. Przez 37 min. homilii o @AdamowiczPawel, Abp L.S.Głódź powiedział o Smoleńsku, swojej chorobie i spychanym w „prywatność” Kościele, a słowem nie wspomniał, że Pawła zamordowano podczas finału WOŚP – światełka do nieba.

 190. Pan Mad Marx

  “Panie Lazarowicz- czyli wg Pana demokracja jest tyranią większości (parlamentarnej) A jeżeli ktoś jest w opozycji do rządu to znaczy, że nie ma prawa zgłaszania w parlamencie własnych pomysłów?”

  Wie pan, pisanie o szczegolnosci ustawy budzetowej wobec innych ustaw, zostawie innym. Pan tez moglby doczytac zanim zacznie pisac na ten temat.
  Doczytac nie tylko o poskim systemie prawa budzetowego, ale i innych demokracji parlamentarnych.

  To nie sa drwiny z pana i panskiej wiedzy, to raczej konstatscja ze dzis KAZDY moze sie wypowiadac o demokracji.

  ml

 191. Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą. (…)

  Szlachetne to słowa, napełniające miodem serce. Przechodząc do wpisów czytelników, niczym obuchem w głowę – sen pryska.

  Pierwszą serię z cekaemu wypuszcza znany z eleganckiego (ale plugawego) języka etatowy hater-propagandzista. Oczywiście wszystko w otoczce przymusowo wylewanych łez krokodyla, doprawionych nowiczokiem. Później dołącza wykazująca ogromny deficyt uznaniowy Cepelia z Antypodów.

  Kilkanaście zacnych, mądrych wpisów ginie w zalewie bezgramoty, nienawiści, fejsbukowego pierdulżenia (mój kotek od wczoraj nie s..), względnie okładania się torebkami. Z uwagi na brak moderacj, część koleżeństwa traktuje ep jako miejsce do załatwiania podstawowych czynności fizjologicznych. Albo jako koncert życzeń dla ubogich (specjalnie dla Józka śpiewa Conchita Bautista).

  Miał rację Rafał Olbiński przestrzegając przed toksycznymi oparami znad polskiej wiochy, tejże duchowej oczywiście, z geografią nie mającej wiele wspólnego.

 192. @Mauro Rossi
  20 stycznia o godz. 17:44
  Istnieje pewna różnica pomiędzy uliczną demonstracją wkurzonych na władzę obywateli, gdzie również w bardziej od nas cywilizowanych krajach padają niewybredne hasła, wiesza się albo pali wizerunki nielubianych polityków albo dochodzi do aktów przemocy i wandalizmu, a publicznymi wypowiedziami prominentnych polityków. Ci ostatni powinni zachowywać przynajmniej pozory przyzwoitości. I nie ma tu nic do rzeczy, że ten czy ów działacz obecnej opozycji kiedyś użył niestosownych słów. Twoja ulubiona Polska Zjednoczona PRawica zapowiadała, że porzuci złe zwyczaje poprzedników a teraz widać, że nie tylko ich nie porzuciła ale usilnie się stara w tej materii ich prześcignąć.

 193. duende; 21:54, ty fałszywy kretynie z Jackowa.

  Brakuje ci teraz moderacji ? i ty to piszesz ? ty który przez całe lata
  podszywał się pod mój nick.
  Ps.
  A tak na marginesie bo lubisz się zawsze czepiać pisze się moderacji
  a nie moderacj Debilu z Jackowa.

 194. Mad Marx
  20 stycznia o godz. 21:58

  Nie wydaje mi się, w tej materii PiS nigdy nie prześcignie PO. Ze strony PiS widzę wiele ostrych sformułowań, ale one mieszczą się w ramach politycznych lub wiecowych konfrontacji. Po przeciwnej stronie miałeś naigrywanie się ze zmarłych (Palikot), zwierzęta (Sikorski, Bartoszewski), insekty (Schetyna), przekleństwa (Celiński, Blumsztajn), spiskowe koncepcje (Jarosław Kurski, prof. Sadurski) etc. Powód tego jest banalny, PO nie jest w stanie sformułować własnego programu, bo ich czas minął wraz z modą na skrajny liberalizm. Oni są w bardzo złym politycznym timingu i jedynie co mogą zrobić to rzucać slogany (demokracja, konstytucja), agitki (ratujmy sądownictwo) lub prowokować konkurentów brzydkim zachowaniem. Czasem im się to udaje, ostatnim przykładem chamstwo Cejrowskiego (wypowiedź na temat Adamowicza), który jednak nie jest politykiem tylko prywatnym wrogiem tzw. salonu. Między 13 stycznia a pogrzebem po stronie prawicowej jedynie wyskok Cejrowskiego zasługuej na dezaropbatę. W tym czasie strona przeciwna sobie używała sobie licznie i do woli, robiąc co lubi najbardziej, nawet podczas pogrzebu (przykładem A. Hall).

 195. adam100
  20 stycznia o godz. 21:28

  „Prokurator, który chciał stawiać zarzuty Bogdanowi Święczkowskiemu, zesłany do badania sklepowych kradzieży”.

  W III RP to bardzo ważny odcinek, więc nie jojcz. Będzie zwalczał przestsępstwa „roztargnionych” sędziów, przedstawicieli kasty. Ciekawe jak mu pójdzie? 🙂

  „Ten tydzień z pewnością nie był najlepszym okresem w życiu sędziego Roberta Wróblewskiego z Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. A najgorsze jeszcze przed nim, bo prawdziwie sądny dzień dla tego prominentnego członka nadzwyczajnej kasty nadejdzie wtedy gdy śledczy ustalą do czego były mu potrzebne duże ilości nośników pamięci i dlaczego wolał je ukraść niż kupić. Jesteście ciekawi? To słuchajcie, bo nie będę powtarzać”.

  https://www.salon24.pl/u/ekwi/755722,mister-pendrive-czyli-co-sprzedawal-i-dlaczego-kradl-sedzia-w

 196. duende
  20 stycznia o godz. 21:54

  Nie odbieram Twojego komentarza, jako wołanie o wprowadzenie moderacji na EP. Takowa, puszcza u innych gospodarzy prywatne zwierzenia, o pazurko-dodkach Dżujdziccu chrum, chrum.. itp.
  Zacytowałem kilka tweetow Lisa, w temacie brutalności języka. Angielsko-sferyczny by powiedział:
  ‚It ain’t over till it’s over’
  pozdr.

 197. adam100
  20 stycznia o godz. 21:22

  „Tomasz Lis: Albo wygra Polska Adamowicza i Owsiaka albo Kaczyńskiego i Kurskiego”.

  Nawet niegłupie. Wygra Lis w kurniku dusząc kury, albo one się obronią. Stawiam, że się obronią. 🙂

 198. Oj będziesz bucu jojczył,
  zacznij trenować.

 199. legat
  20 stycznia o godz. 19:19

  „ … ubolewał, że przekazanie władzy 30 lat temu obyło się w Polsce bez rozlewu krwi. Kto to był? Dla ułatwienia dodam, że ma ksywkę „Adrian.”

  Odniosę się do tego, ale pod warunkiem, że podasz link do wypowiedzi. Nie komentuję plotek i wrzutek.

  „albo „DługoPiS”?

  Komorowski (ksywka Bul) przez 5 lat nie podpisał Platformie jedynie dwóch ustaw. Podpisał ustawe o podwyższonym wieku emerytalny, choć w kampanii zapewniał, że dłuższa pracy będzie dobrowolna.

  Ostatnią ustawę jaką Bul-Komorwski podpisał dotyczyła Trybunału Konstytucyjnego (z czerwca 2015). Korzystajc z niej PO planowała wybrać sobie pięciu sędziów TK na zapas, wrzeszcząc przy tym: konstyucja, konstytucja.

 200. Dla niego podpalić Polskę to jak splunąć:
  https://www.youtube.com/watch?v=qZtmsvj9qmY

 201. Bar Norte
  20 stycznia o godz. 18:25

  oraz legat

  „Wzrost „średniej krajowej” o której piszesz (Mauro Rossi) to świetna wiadomość ale czy dla PiS gdy dowiedzą się o niej, policjanci, pracownicy sądów i prokuratur czy nauczyciele”.

  „Stań przed nimi! – i ogłoś im jak najgłośniej potrafisz”.

  Staję i mówię: Albo cieszy was ta średnia i konsekwencje jakie dla was z tego wynikają teraz lub wynikną za chwilę (budżet w 2019 jest rekordowy, wyborczy), albo czekacie na powrót PO, a wiecie jak u nich było z podwyżkami? No, w ogóle ich nie było. Zamiast dawać ― zabierali, ukradli obywatelom 150 mld z OFE, bo budżet im się sypał i kazali wam dłużej pracować.

  Do górników mówię: pamiętacie jak zimą 2015 przed Jastrzębską Spółka Węglową strzelali do was z broni gładkolufowej? Lubicie to?

  Legat: „Jak to mówią – w punkt”!
  🙂 🙂

 202. @Mag i @Pombocek
  Pan redaktor dostał napędu, a ja byłem wyjechany i odcięty od Internetu. Ale część postów udało mi się przeczytać nie wszystkie. Dziękuję za poparcie
  @Mauro Rossi
  Bardzo mi się podoba Twoje przywiązanie do tradycji. Ci co się urodzili w XVIII wieku na pewno Ci podziękują za obronę nazwy ulicy Nowogrodzkiej. Guzik mnie obchodzi czy ona jest najstarszą drogą narolną, ale podoba mi się, że sprawdziliście to. Cieszę się, że się przy tej okazji czegoś nauczyliście. Dla mnie, Warszawiaka to puste dźwięki, ot cymbał brzmiący, nic nie znaczą. Nazwanie pomysłu sowieckim upewnia mnie, że strzał był w dziesiątkę, przecież, to dokładna kopia waszych pisowskich, bolszewickich pomysłów. Ale nie pojmuję co w nadaniu ulicy imienia zamordowanego człowieka jest barbarzyńskiego? Każdy, kto tam przyjdzie będzie mógł się pochylić nad morderstwem politycznym dokonanym podczas rządów waszej nieszczęsnej formacji pisowskiej, czasu smutnego, oby nie czasu wielkiej smuty, dla nas Polaków. Mauro, zachęcam cię do mowy pojednania, przestań szerzyć mowę nienawiści, człowieku, opamiętaj się. Naprawdę nie trzeba być nikczemnikiem, choć postawa przywódcy pisowców jest nikczemna. Ale nie wszyscy zachowali się tak samo nikczemnie jak on. Na swoje szczęście zresztą.

 203. Mauro Rossi

  „Staję i mówię”

  Mauro, jasne, że wkrótce będziecie stali i mówili. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

 204. @Mauro
  20 stycznia o godz. 23:28
  Wiesz, ze średnią to jest tak, że jak killkudzisiąt tysięcy pisowskich misiewiczów zaczęło zarabiać po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie to średnia się podniosła wszystkim. No niebywałe po prostu. Ale po facecie bredzącymy o wybuchach w tupolewie trudno nie spodziewać się prostackich manipulacji. Człowieku, opamiętaj się. Naprawdę nie trzeba być nikczemnikiem, choć postawa przywódcy pisowców jest nikczemna.

 205. @Mauro
  A może byś napisał o ile wzrosły ceny w ciągu ostatnich trzech lat waszych nieszczęsnych pisowskich rządów? O ile wzrosły koszty utrzymania? Wg niezależnych źródeł od 60 do 70%. Może was pisowców to nie dotknęło, bo obsiedliście jak szarańcza wszystkie urzędy i spólki skarbu państwa i doicie je z błogosławieństwem afirmanta dojnej zmiany narciarza Dudy. Ale chyba dotknęło to nauczycieli, którzy mam nadzieję zgotują wam jesień sredniowiecza. Chyba jakoś niefajnie jest pielęgniarkom. Ciekawe, kiedy one się wnerwią.
  Człowieku, opamiętaj się. Naprawdę nie trzeba być nikczemnikiem, choć postawa przywódcy pisowców jest nikczemna.

 206. Witaj stasieku,

  wierszyk Narciarza 2 znajduje się na blogu redaktora Szostkiewicza mniej więcej jako
  21 wpis licząc od góry.
  Pod wierszem jest informacja, że jest tekst tłumaczony przez Narciarza 2.

  Ściskam serdecznie dobrze zapowiadającego się pływaka
  R y b a

 207. GajowyM; 13:45 pisze.

  Ryby nie jada się nożem z ostrym ostrzem. A zasada ta wynika z doświadczenia. Ostrym nożem można łatwo i niezauważenie rozdrobnić cienkie ości i potem się nimi udławić.
  Zwykłego (ostrego) noża używa się co najwyżej do jedzenia śledzi (filety i rolmopsy) oraz węgorza i jesiotra, które praktycznie nie mają ości.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Wszystko się zgadza,jedzenie ryby to prawdziwa męka tyle się trzeba przy tym
  napracować a i tak czasami połknie się ość która potem stanie w gardle.
  Problem jest również z jedzeniem żeberek w sosie śliwkowym człowiek się
  przy tym wybrudzi jak małe dziecko.

  https://www.foodnetwork.com/recipes/marcela-valladolid/chipotle-plum-bbq-pork-ribs-recipe-1924502

 208. Co będzie jak obywatele dokonają złego wyboru, a ich przedstawiciele pójdą na całość i wyszarpią z publicznej kasy do dna.
  Wszystko się zmienia i przyspiesza. Na pytanie dokąd ci ludzie tak się spieszą nie ma dobrej odpowiedzi.
  Gospodarz pięknie zaczął ale nie wszyscy zwrócili się w tę stronę, i każdy rozgląda się z trwogą skąd ten atak nastąpi. Najlepszą obroną byłby atak jednak nawet generałowie wolą biadolić nad swym losem.
  Prezydent i premier w piątym rzędzie. Na ich miejscu też bym się nie wychylał.
  Ostatecznie to ostatni mają być pierwszymi chociaż nie byłbym pewien.
  Widzę to tak; prezes jeszcze ma zaplecze, a to zaplecze widzi prezesa i nie ma alternatywy. Musi być zwarte i gotowe.
  A co by było gdyby opozycja się zjednoczyła?
  Koniec Świata? Trudno to sobie wyobrazić. Dobranoc!

 209. Niedziela się mi zapełnia: Fareed Zakaria, Daniel Passent …

  Na początek ten drugi rzuciła trzy tematy: zamach na prezydenta Gdańska, konferencja w Warszawie i PiSowska koncepcja naszych relacji z USA, rezygnacja Jerzego Owsiaka. Czyli najświeższe kontrowersje. Goście chwytali tematy, opinie się krzyżowały, prof. Skarżyńska – mnie najbliższa – rzucała wynikami badań psychologii polskiego społeczeństwa. Zaskakującymi. Wszystko ciekawe.

  W starciu z Zakarią remis, bez wskazania. Zakaria też o 10 rano, czyli 6 godzin później.

 210. Panie gen. Skrzypczak, konferansjerze WOŚP, proszę przedstawić opinię weteranów, co sądzą o ustawie nr 447 ?
  Jak się powiedziało „a”, o orkiestrze, to prosimy o „b” w ważnej dla Polski sprawie. Ciekawe , czy weterani będą mieli własną opinię na ten temat, czy może pan ich wyręczy własną opinią.

 211. Smoleńsk. Jakie życie taka śmierć. A może memento mori lepsze. Tak sobie myślę co jeszcze w tej publicznej opanowanej przez hunwejbinów szczujni wymyślą. W temacie śmierć z rąk katolika a nie muzułmanina.

 212. Po co męczyć się z rybą. Rak też ryba. Tak sobie myślę pojednawczo.

 213. Główny jankes chce budować nowy Mur Berliński. Tak sobie myślę,że w ten sposób zamyka drzwi do bazyliki przed migrantami też dziećmi Boga. Dla których ryba z ręki to delikates.

 214. @

  Nie wolno zapomnieć o aferach, które PiS chce zamieść pod dywan.

  Afera KNF – Chrzanowski, ma zaraz wyjść?
  Afera SKOKi – Bierecki – ma się świetnie
  Afera NBP – Glapiński – ma się dobrze
  Największy Polski przestępca : Jarosław Kaczyński

  Afera NBP cd.

  ”Burze miną, śnieg stopnieje
  z której strony wiatr zawije?
  Kaczor ryknął :
  ”Nasze Damy !!– SIĘ NALEŻY !!”
  czy się stoi, czy się leży.”

  Ein Führer, ein PiS

 215. teo
  19 stycznia o godz. 20:57
  Okreslenia Szwab (jesli to nie w hanowerze, lecz na poludniu Niemiec), Niemiaszek, to nie wiem, okreslenia te swiadcza o beznajdziejnosci Teo.
  Zastanawiam sie czy Mag po nim pozamiata.

 216. Ze Śląska sprzedają niemiecki węgiel. Bo okupacja tzw. sowiecka była komunistyczna. A co komunistycznym tworem nieważne. Tak Macierewicz. Tak sobie myślę o wątkach węgla z Rosji po przyłączeniu Donbasu do Ukrainy na komunistyczny sposób. Dekret Chruszczowa o granicach Ukrainy nieważny co otwiera Donbasowi drzwi do Rosji. Proste jak budowa cepa.

 217. w dictum „Jakie życie taka śmierć” ja nie widzę nienawiści i pogardy gdy śmierć jest w dramatycznych okolicznościach, jak w przypadkach pastora Martina Luthera Kinga, Jerzego Kukuczki, Lecha Kaczyńskiego, Pawła Adamowicza

 218. Pan Adamowicz, najdłużej służacy prezydent miasta, czyli życie oddane miastu, zginął na ulicy swoego miasta, na imprezie miejskiej, na służbie, wśród Gdańszczan…

 219. Pan Kaczyński – życie oddane służbie podobnie jak Pan Adamowicz, ginie na służbie, w godzinach pracy, a więc inaczej niż większość śmiertelników

 220. Zamordowany przez miejscowego katolika. Tak sobie myślę dla dokładności sprawczej.

 221. Ginie czy poległ. Tak sobie myślę,że Smoleńsk to lot z prywatną wizytą.

 222. gsj
  19 stycznia o godz. 20:51

  Oby słowa o. Wiśniewskiego przynajmniej częściowo stały się rzeczywistością.

  Te o darwinowskiej walce klas rowniez? Skad ten zachwyt zakonnikiem, ktory wadaje sie byc wentylem….?

 223. Mag oburza sie na Q. Nieslusznie, bo Q. wytyka jej filisterskie „objazdy”. Jak Maja sie objazdy do felczerowania Mag? wystarczy nazwac je po francusku….

 224. Sciaga dla blogowej filisterki……..czasowo felczerki…….Mag

  Marek Edelmann dziwil sie katoendeckiemu tenorowi publicystow i mlodych historykow “reagujacych” na ksiazke Grossa. Po lekturze Grossa mozna stwierdzic, ze w ostatnich latach zmienil sie paradygmat polityki zagranicznej i spolecznej w Polsce, nie zmienil sie natomiast jezyk resentymentu i antysemityzmu. Jezyk dyskryminacji.

  Swiadcza o tym wypowiedzi kardynala Dziwisza, arcybiskupa Nycza, Jana Kurtyki, Pawla Lisiciego, Tomasza Terlikowskiego i Piotra Semki. Li tylko dlatego warto bylo napisac Strach, nie wspominajac o faktografii. Jaroslaw Kaczynski okreslil charakter Strachu jako typowy paszkwil. Abp Jozef Zycinski mowil o ocieraniu sie o sadyzm. Warto pamietac tzw. “pogadanki J.R. Nowaka i Boguslawa Wolniewicza w kosciolach po publikacji ksiazek Grossa.

  Z jednym sie zgadzam, niepotrzebny jest nam rachunek sumienia, tak uwaza wiekszosc Polek i Polakow. Nie zgadzam sie jednak ze zdaniem, ze ksiazki Grossa sa antypolskie.

  Zainteresowanym polecam rowniez wszystkie ksiazki Henryka Marka Brodera (Polaka-zyda, urodzonego w Katowicach, jednego z najlepszych publicystow niemieckich), ktory w polaryzujacy sposob opisuje druga strone konfliktu na Bliskim Wschodzie.

  Niektorzy uciesza sie ksiazka polecana przez Le Monde diplomatique autorstwa Stefana Zgliczynskiego “Antysemityzm po polsku”. Interesujacy jest szosty numer Znaku z roku 2000 traktujacy o Shoa i zagrozonej pamieci. Pamietne jest rowniez stwierdzenie Krasnodebskiego o szczycie cierpienia i miejscu tylko dla jednego, stad pamiec o zydach, a zapominanie cierpien Polakow.

  O Krasnodebskim napisalem juz w tym blogu i nie sadze, ze warto go komentowac lub cytowac jako przyklad zwolennika wielokulturowosci. Krasnodebski najwyrazniej widzi siebie samego. Podobnie postrzegaja swiat Lizakowi Ludzie z MR na czele. Krasnodebski nie widzi jednak, jak go postrzegaja studentki i studenci w Bremie.

  Nie dziwi mnie jednak reakcja na zmiane pradygmatu postrzegania Polakow li tylko jako ofiary. Sa to niewygodne prawdy i trudne do uniesienia przez spoleczenstwo, opisywane dotychczas z heroicznych pozycji. Nie ma tez potrzeby licytacji, bo rachunek jest bardzo prosty. Z niego tez wynika jakosc percepcji zaglady. Przy tym nie chodzi o rywalizacje ofiar, tragedia Zydow jest tragedia absolutna, bo byla ludobojstwem.

  Dlatego tez zydowska pamiec zaglady jest pamiecia powszechna, dotyczaca nas wszystkich. Szkoda, ze w blogosferze pojawiaja sie glosy przeciwne. Postrzeganie zaglady i rola ofiar oraz koniecznosc zachowania symetrii miedzy Zydami, a Polakami (jakby Zydzi polscy nie byli Polakami) wygenerowalo termin “antypolonizm”. Piszacy zapominaja jednak, ze rzekomy, czy faktyczny antypolonizm nikogo nie zniszczyl, antysemityzm natomiast powodowal ofiary i w koncu zaglade. Nie ma rowniez miejsca na symetryczne postrzeganie problemu w kontekscie My-antysemici -Wy-stalinowcy.
  Postanowilem kontynuowac pisanie sciagi dla “wietrznie” watpiacych oraz zdziwionych jawynch i ukrytych antysemitow, swiadomych i nieswiadomych oraz zainteresowanych, oscylujacych w zamknietym swiecie antysemityzmu i filosemityzmu, nie majacych ani czasu ani miejsca w swoim mysleniu na postrzeganie “pomiedzy”.
  Warto przy tym wspomniec ksiazke Przemyslawa Czaplinskiego “Szkola bezboznikow”. Dla kontrastu podaje ponizej kilka typowych przykladow poboznego myslenia:
  1. Termin Holokaust przywlaszczyla sobie strona zydowska
  2. Diaspora zydowska w Ameryce-ukrywajac swoja wine i milczenie w czasie wojny-oskarza Polakow o biernosc, nawet o wspoluczestnicwto w zbrodni
  3. Prawda jest natomiast taka, ze spolecznestwo polskie bylo w „ tym samym czasie i pod okupacja tych samych oprawcow w podobny sposob eksterminowane“. Razem cierpielismy, razem dotknela nas zbrodnicza sila niemieckiego faszyzmu. Bylismy wspolnie upodleni, tak samo zniewoleni, podobnie bezsilni“.
  4. Niezrozumialy jest udzial tak wielu osob pochodzenia zydowskiego w budowie i utrwalaniu totalitaryzmu komunistycznego, w tym ich rola w fizycznym i moralnym niszczeniu wolnosciowego podziemia w powojennej Polsce“. Slowo“niezrozumialy“ jest tu raczej eufemizmem.
  Niestety calkowicie rozne byly szanse narodu okupowanego i narodu, ktorego przeznaczeniem (bo tak wymyslili sobie nazisci) jest zniszczenie.

 225. @

  Durczok:

  – Trzeba być albo ślepym, albo cierpieć na amnezję, żeby sądzić, że kilka procent – bo nie wierzę, że ta banda zwyrodnialców jest liczebniejsza, to maksimum 5-10 procent; tyle, że głośnych i brutalnych – nagle, pod wpływem łez i rozpaczy każdego normalnego, wrażliwego człowieka, zmieni zdanie i rozpocznie politykę miłości.

  https://silesion.pl/durczok-do-zadnego-pojednania-nie-dojdzie-ten-bandytyzm-trzeba-wypalic-16-01-2019

 226. Dlaczego Rosja niechce Donbasu ?
  Po potrzebna jej jest taka jątrząca rana na terenie Ukrainy , w której wystarczy od czasu ,do czasu trochę poszperać l aby bolało i destabilizowała to Ukrainę . A , że odbywa się to wszystko kosztem rosyjskiej ludności zamieszkującej ten region , a kogo by to już wzruszało ?
  Mieszkańcy Donbasu rzeczywiście liczyli na to, że wrócą na łono Matki Rosji na tych samych warunkach co Krym , tymczasem Putin ma inne plany i zafundował im niekończącą się wojnę .

 227. Dziś dzień Babci a jutro dzień Dziadka ,to takie sympatyczne dni . Składam na tym forum gratulacje i podziękowania dla dziadków Antoniny i Tereski Adamowicz , oby dobry los JAK najdłużej dał Wam szczęście obserwować ich życie i dorastanie .
  ps.
  Jeszcze raz głębokie ukłony
  Wczoraj TVN24 transmitowała spotkanie Gdańszczan z Europejskiego Centrum Solidarności – zatytułowali ” Spotkanie z Przyjacielem ” na tle fotografii śp.Pawła Adamowicza .
  Cieszę się ,że to historycznie Hanzeatyckie miasto powraca do swoich korzeni ,takie ślady znajduje w Szczecinie a także w Krakowie ,też należał do takiego związku ,Porządność tworzy codzienność . W Szczecinie budowany jest przyszły najwyższy budynek w mieście wg .projektu amerykańskiego architekta .Jego nazwa ” HANZA TOWER „

 228. Gdyby babcia Donbas wąsy miała jak Krym to by była dziadkiem Krymem. Krym ma status odrębny czego nie ma Donbas. Może przyłączyć się do innego państwa. Tak sobie myślę na podobieństwo Śląska. Pozdrawiam wszystkie Babcie z okazji święta. A tym z Donbasu wąsów też. Wracajcie do Macierzy na podobieństwo Ślązaczek.

 229. adam100
  21 stycznia o godz. 9:05

  Ślepo i Durno…?

  Eee tam , od razu ślepym… (pisze Durczok z pasją, wypierającą intelekt, o głoszonych gromko ‚nadziejach’ na pojednawcze wstrząsy na arenie politycznej).

  Bez zbędnych komplikacji: rżnięcie głupa i wmawianie dziecka w brzuch (zwane elegancko akcją afirmatywną) świadczy o wysokim stopniu popłatnego społecznie oportunizmu u dotkniętych nadzieją na pokaz.
  To wyraz dopasowania do nagród (za dobre serce), gwarantujących społeczny kredyt na czynienie tego, co dotąd, a więc wręcz przeciwnie.
  Innymi słowy – inteligencja (nie mylić z moralnością).
  I tyle.

 230. Wczoraj miałem okazje posłuchać jak dwiepanie wspierające PiS mówiły o głupocie ludzkiej.Tema tnie dotyczył wprawdzie Polski a Meksyku ale mnie rozśmieszyła mnie ta rozmowa , bowiem widać jak łatwo dostrzegać głupotę u innych, a jak trudno zobaczyć ja u siebie samego.
  Obie panie uwierzyły że J.Kaczyński to wielki patriota i nawet sławetne cytowanie nieznajomości słów hymnu nic tu nie zmieniło,obie panie uwierzyły że ten pan to praktykujący katolik któremu bardzo zależny na wcielaniu wartoci katolickich i wzmacnianiu koscioła i nic nie zmieniłł fakt działana tego goscia kompletnieprzeciwnego do tego jakie ta religia wskazujue. Uwierzyły w zamach Smoleński mimo że obie mieszkaja na lini schodzennia samolotów na lotnisko i wiedzą że jak jest mgła to jest cisza i nic nie l,aduje , aprzeciez lotnisko w Warszaie jest najlepiej wyposazonym w kraju. Oie nie kwestionowały mgły w Smoleńsku, ani tego, że pilot stwierdził „nic nie wiudac”. Nie dały sobie nic wytłumaczyć i reagowały agresją gdy powiedziałem że to trywialny wypadek na własne zyczenia. Natychmiastnkupiły że PO odpowiada za łamanie konstytucji w sprawie TK, bo zrobiło uchwałe niezgodna z knsttucją i na nic tłumaczenie ż eod oceny niezgodności jest TK i nikt tej ustawy przedjej uzyciem do zbadania zgodności nie skierował , a więc mjielipełne prawo jej uzyc i nie było to złamaniem konstytucji. i kak mozna długo wymieniac.
  Ale głupotę Meksykan toPanie widzą jak na dłoni

 231. Bez większego echa przeszło u nas wydanie Włochom przez nowe władze Brazylii znanego działacza lewicowego Cesarego Battisty, członka Zbrojnych Proletariuszy na rzecz Komunizmu, który ma na koncie cztery zabójstwa wrogów klasowych (policjantom zwykle strzelał w plecy). Poprzednie lewicowe, skorumpowane władze Brazyli (Luiz Lula da Silva i Dilma Rousseff) odmawiały ekstradycji, tym razem się udało, akurat Salviniemu. Po zwycięstwie kandydata prawicy w wyborach na prezydenta Brazyli Cesare Battista na wszelki wypadek uciekł do Boliwii, gdzie został ujęty i przekazany Włochom. Resztę życia spędzi w więzieniu w Oristano na Sardynii, prawomocny wyrok dożywocia ma od lat. Battistę broniła cała europejska lewica (francuskiej lewicy przypominał … Dreyfusa, sic), w Polsce Krytyka Polityczna i Adam Michnik. W Francji murem za Battistą stanęła tamtejsza lewica, Mitterand, Cohn-Bendit, Hollande, nawet prawicowy Sarkozy pod wpływem swej lewicowej żony, no i oczywiście Amnesty International.

  „Pieszczoch lewicy” zatrzymany w Boliwii. Salvini dziękuje Bolsonaro za „zmianę klimatu politycznego”.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/589055,cesare-battisti-terrorysta-komunista-skrajna-lewica-salvini-bolsonaro.html

 232. Gekko
  21 stycznia o godz. 10:04
  adam100
  21 stycznia o godz. 9:05
  Ślepo i Durno…?
  Innymi słowy – inteligencja (nie mylić z moralnością).

  Ze swicą szukać, tych inteligentnych i moralnie integralnych.
  Od kuchni: brać jak leci, zje się.

 233. maciek.g
  21 stycznia o godz. 10:05

  La kukaracza… 😉

  Bo tylko głupek nie widzi wokół, że wszyscy są tacy sami.
  Wszyscy, czyli ‚oni’.

  To pląsanie wcale nie jest głupie, ale perfidne.
  Wszyscy, jako oni, dają nam wolną rękę.

 234. adam100
  21 stycznia o godz. 10:15

  Czemu nie: kuchnia?
  Pod warunkiem że serwuje parówki.
  O których wiadomo, że można jeść, ale nie patrzeć jak są szykowane.
  Zamiast tego, należy na wrotach od Bazyliki modlić się pomiędzy sobą pięknie.

 235. Jak na zamówienie, Bazyliczny lead z GW:

  „Prezydent Andrzej Duda wziął udział w pogrzebie prezydenta Gdańska, choć rodzina Pawła Adamowicza nie wyraziła takiej woli. Z kolei arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zignorował prośbę rodziny, aby homilię wygłosił inny duchowny….
  …do jednego z wiceprezydentów Gdańska dzwonił Szczerski. On także nie uzyskał /dla Dudy/ zaproszenia, bo uzależnione to było od woli rodziny. Otoczenie i bliscy Adamowicza ocenili te starania jako próbę obejścia rodziny zmarłego prezydenta….”

  ***
  Encore: Módlmy się pomiędzy sobą pięknie…

 236. Gekko
  21 stycznia o godz. 10:18
  Czemu nie: kuchnia?
  Pod warunkiem że serwuje parówki.

  Przekazałem Reksiowi, i popaprał mi śliną dywan.
  On, (mądrala) modlić się nie potrafi, wiec legnę krzyżem sam 😉

 237. „Pieszczoszka” totalnej prawicy Sawczenko siedzi w banderowskich kazamatach. Za niewinność. Putin darował wolność a banderowcy nie darowali. Tak sobie myślę czy Sawczenko zostanie tzw.wyklętą totalnej prawicy na zesłaniu.

 238. http://www.usdebtclock.org/world-debt-clock.html
  ==========

  Interesująca strona z licznikami długów poszczególnych krajów.

 239. adam100
  21 stycznia o godz. 10:31

  Lekcja dla mnie taka, by śliniących się do (wybuchających) parówek stworzeń bożych, nie wpuszczać na (czerwone) dywany (władzy).
  Po tym, chociaż dziś dzień Dziadka, poczułem się niemal jak Ojciec (ex Bazyli-ki). 🙂
  Dziękuję pokornie, za to jabłko (wiedzy?), Adamie (biblijny?). 😉

 240. @ Mauro Rossi
  Pan może mi przypomnieć, kiedy jakiś działacz PO albo innej partii dzisiejszej opozycji z trybuny sejmowej wyzywał prominentów PiSu i zarzucał im morderstwa ?
  Jeżeli Pan ma słabą pamięć, to przypomnę, że wyzywał od kanalii i morderców „bez żadnego trybu” Towarzysz Jarosław, Pierwszy Sekretarz, przepraszam prezes Polskiej Zjednoczonej PRawicy
  Nigdy nie twierdziłem, że po stronie tzw liberałów nie było chamstwa, złodziejstwa i innych patologii. Ale Polska Zjednoczona PRawica zapowiadała odejście od tych praktyk.
  Miało być pięknie a wyszło jak zwykle.
  P.S.
  Jeżeli brać poważnie zarzuty pissu wobec poprzedniej władzy (vide sławetny audyt rządów PO) to dzisiaj powinno się odbywać kilkadziesiąt procesów przeciwko platfusowskim bonzom. Tymczasem ilość spraw karnych przeciwko funkcjonariuszom władzy jest podobna jak kiedyś.

 241. Cezare Battisti to człowiek honoru: uparcie twierdził, że w latach 70-tych we Włoszech traktował sam siebie jako partyzanta walczącego z faszystowskim państwem. Przez lata Włosi próbowali ekstradycji: na przeszkodzie stał m.in. fakt posiadania przez niego z Brazylijką dziecka, oczywiście obywatela brazylijskiego.
  Zatrzymano go ostatecznie na Copacabanie, gdzie zapewne walczył o poprawienie doli ludu pracującego miast i wsi 🙂
  Takie dzielne stawanie Battisty w obronie prawdziwej demokracji winno zostać docenione na blogu – może jakaś ulica w Warszawie (zamiast durnej nazwy – Nowogrodzka?!).

 242. “„Prezydent Andrzej Duda wziął udział w pogrzebie prezydenta Gdańska, choć rodzina Pawła Adamowicza nie wyraziła takiej woli. Z kolei arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zignorował prośbę rodziny, aby homilię wygłosił inny duchowny….”

  Zachodze w glowe czemu GW rozpowszechnia takie informacje? By ograniczyc mowe nienawisci? Chyba wrecz odwrotnie?

  Rodzina zdecydowala sie na pogrzeb w bazylice, niczym gdanskiego meza stanu, wiec przestala byc gospodarzem uroczystosci pogrzebowych. Stal sie nim czarny. Czemu wiec dzis to krecenie nosem?
  Poprawi pamiec o zmarlym i jego pogrzebie?
  Gazeta wyborcza swym pisaniem w tym pomoze?

  ml

 243. @Bar Norte

  Kwota 5 275zł, to ostatnio raportowana przez GUS średnia pensja brutto w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób.
  MR się nadyma i jak zwykle manipuluje. Dzielnie „staje przed”, ma pewnie dumę w oczach. Ciągle porównuje czasy największego od 1929 roku kryzysu światowego, z okresem niebywałej koniunktury światowej/europejskiej przypadającej na rządy ekipy nieudaczników PIS.

  MR powtarza przy każdej okazji, że PO „okradła” Polaków z 150 mld zł. Pisze to na ‘en passant’, obrażając inteligencję blogowiczów/ek.
  Ci bezwstydnicy przyzwyczajeni do poziomu umysłowego swojego elektoratu, kiedy piszą/przemawiają w innym, normalnym środowisku, nie są w stanie dopasować języka i treści do tzw ‘normalsów’.

  ”Komuniści nie oddali władzy tylko podzielili się nią z częścią opozycji. Tak powstał postkomunizm, w którym znalazły się hurtem wszystkie patologie znane z PRL. Czy komuniści mogli nie dzielić się władzą? Los rozstrzelanego Ceausescu wskazuje, że było to dla nich ryzykowne. pisze MR.
  MR „oświeca” publikę na en passant, że Mazowiecki, Wałęsa to postkomuniści. Udaje, że czołgi radzieckie w ówczesnej Polsce to pryszcz i wstydzi się napisać (ale pewnie jest o tym przekonany), ze gdyby Kaczyńscy objęli władzę po czerwcu 1998, pogoniliby „radzieckich” (© MFR) w tri miga, grożąc im Panną Jasnogórską i przypominając 1920 rok.

  MR zdaje się nie dostrzegać, że od 2015 roku następuje restauracja realnego socjalizmu w Polsce, a udział postkomunistów w tym opus jest znaczący.

  Pozdrowienia

 244. errata
  Oczywiście „po czerwcu 1989”

 245. Genilny pomysł na naprawę sytacji w Polsce wymyślił dziennikwprost
  pod artykułem o wypowiezi Mazurek po prostu wyłaczył forum dyskusyjne.
  Jakie to proste – zatkać uszy i po kłopocie

 246. Nie nadaremno PiS powierzył reformę sadownictwa sędziemu z czasów PRLu, to chyba najlepiej świadczy o tym , jaki system prawny w Polsce marzy się „kaczorowi”.

 247. stasieku
  21 stycznia o godz. 11:17

  Tak mi się jawi, że w ogóle dyskutując z idiotyzmem, nadajemy mu wiarygodności.
  Bo to potwierdza ich strategię manipulacyjną, że rzekomo prawda jest jednym z punktów widzenia.

  Na przykład teza, że piss odsunął (post)komunizm od władzy, tak samo jest dyskutowalna, jak teza o krągłości Ziemi czy istnieniu boga.

  Podstawianie opinii, przekonań i wyobrażeń do równania operującego faktami, ma taki sam sens jak tramwaj jadący w lewo, bo niebieski. A nie, bo elektryczny…

  Dyskusja ma sens, gdy obie strony uzgodnią co najmniej wspólny mianownik, nie mówiąc już o wspólnej świadomości, że równania podlegają regułom matematyki, a nie rozkładowi jazdy tramwajów.

  Inaczej, to symetryzm niepożytecznych głupot (chociaż jak każda emocjonalna ulga – kuszących).
  Pozdrawiam.

 248. – – –
  Komu służy publikowanie informacji o faktach?
  Kto za tym stoi?
  I z kim ten tramwaj jedzie tak niebieski, że w lewo??
  – – –
  Zaraz pewnie się dowiemy …bo będzie napisane 😉

 249. @
  Przypuszczam, że posadzenie obu namaszczonych przez genseka „mężów stanu” w 5 rzędzie było im na rękę.
  Siedząc na froncie, czuliby się gorzej, omiatani ogniem kamer telewizyjnych. Musieliby się witać, przyjąć życzliwy, katolicki wyraz twarzy na widok D. Tuska i innych wstrętnych liberałów.
  Nie daj Boże „znak pokoju” musieliby przekazać tym „tfórcom przemysłu pogardy”

  A zdawali sobie sprawę, że gensek, z kotem na kolanach, patrzył.

  Dwaj ‘delegaci’ mieli ciężki dzień. Ich udział w kłamstwach, manipulacjach, tolerowaniu u podwładnych i najemników oszczerstw rzucanych na Zamordowanego, jest znaczący i nie będzie zapomniany.

 250. @Gekko, 11:28
  Dobrze Ci się jawi, ‘Gekko’.
  Zwykle nie dyskutuje z MR i często namawiałem innych do olewania tego funkcjonariusza.

  Jako osobnik lubiący statystykę, zacząłem od objaśnienia publice prawdziwego źródła kwoty 5 275zł.
  A potem pojechałem…
  Ukłony

 251. Gekko
  21 stycznia o godz. 10:55

  Pokora bliską mi jest cechą
  bo Ewa oczy me otwarła
  i jabłko ugryźć mi kazała
  stąd Panu będzie wieczna chwała.

  Dywan perski, wiec pranie w parze na kamiennym spodzie,
  tum wpadł,
  i głupa rżnąc już nie wypada, zwłaszcza że dziadki przenikliwie doświadczone.

 252. W gazeta.pl tekst o zatrzymaniu szefa ochrony WOSP w Gdansku. W obawie matactwa- pan ten sklamal ze powodem wpuszczenia na scene mordercy bylo legitymowanie sie przez niego plakietka “media”.

  Ten zatrzymany jest w tak kiepskiej sytuacji procesowej ze pewnie dzieki niemu publika dowie sie jak wygladal proces decyzyjny w fundacji.
  Pan bedzie sie staral by sie wszystko na nim nie skrupilo.
  Na miejscu p. Owsiaka zaproponowalbym zatrzymanemu najlepszego mozliwego prawnika.
  Tylko tak mozna probowac zapobiec zblizajacej sie katastrofie.

  ml

 253. SS.
  Gdyby Putin chciał, to by nadal Donbasowi taki status jaki ma Krym i Donbas mógły tak jak Krym wrócić do macierzy , ale Putinowi jest wygodniej konflikt z Ukrainą rozgrywać na plecach i na koszt Rosjan w Donbasie.

 254. Czy gdyby ktos dzis nazwal pania Aleksandre Dulkiewicz dworka Adamowicza to bym sie oburzyl?
  Absolutnie!
  Czemuz wiec dziwi moj niesmak gdy czytam o dworkach Glapy?

  ml

 255. stasieku
  21 stycznia o godz. 11:42

  Jak się jawi dobrze, to znaczy, że na jawie jest już całkiem źle… 😉
  Darujmy sobie nieco odprężającej beki, a co, należy się, skoro pochyłe drzewo samo leży… 😉
  Pozdrawiam.
  – – –

  @ adam100
  Dla mnie po Twej lekturze, choć za wcześnie na jabłko w płynie, to akurat na przestawienie wskazówek…
  😉
  Pzdr.

 256. neospasmin
  21 stycznia o godz. 12:00
  Czemuz wiec dziwi moj niesmak gdy czytam o dworkach Glapy?

  A film „Mechaniczna pomarańcza” WIDZIAŁ?
  Tam takiemu jednemu prymitywowi, „niesmak” pompowano na siłę.
  Ambiwalentny, jestem

 257. @Rosa91b
  Ten wiersz znalazłem w LA (nie mylić z Miastem Aniołów).
  Jest piekny i narciarz2 nie obrazi się pewnie, jeśli zrobię c&p do en passant.

  Nóż i różaniec – na śmierć Pawła Adamowicza.

  Pamiętam te polskie ulice
  szerokie jak droga do nieba,
  pamiętam radosne uśmiechy,
  pamiętam, jak chciało się śpiewać.

  To była moja modlitwa,
  to było moje marzenie
  by wszyscy się śmiali radośnie,
  by śmierć nie tańczyła na scenie.

  Nie mów, ze wszystko skończone,
  nie mów, ze dobro masz za nic.
  Nie dawaj noża bandycie,
  ściskając w ręku różaniec.

  (Pogrubienie sta)
  Pozdrawiam najserdeczniej.

 258. @adam100
  Ciekawi mnie, ‘adamie100’, milczenie na en passant, na temat wystąpień biskupów Głódzia i Gądeckiego na mszy w Bazylice. Na mieście mówią, że rodzina chciała innych duchownych w tej roli.
  Mnie skręcało w czasie obu wystąpień. Te zakłamane mordki…
  A zresztą zostawmy to autorom na LA.
  Pozdr.
  PS
  Moim zdaniem rodzina Zamordowanego poszła na rękę obu delegowanym, usadzając ich w 5 rzędzie.
  A teraz funkcjonariusze piszą, że to skandal dyplomatyczny.

 259. stasieku
  21 stycznia o godz. 12:55
  @adam100
  Ciekawi mnie, ‘adamie100’, milczenie na en passant, na temat wystąpień biskupów

  Na ten temat można tylko milczeć.
  Przytoczyłem wcześniej jeden komentarz: w homilii nie wspomniano, że morderstwa dokonano w trakcie finału WOSP ( to byłby wstyd i upolitycznienie).
  No bo, nie zmusisz wieprzy, żeby rybę jeść sztućcem. 🙁

 260. @Mad Marx, 11:01

  Na TT, mój ulubiony, emerytowany polityk, pisał co kilka tygodni odezwę do genseka.

  ”TWITT NA KONIEC DNIA. Kaczor, przez lata ty i twe pachołki wyliście, że PO ukradła kilkaset miliardów. 4 rok twoje policje, służby i prokuratury, jak psy gończe tropią złodziei z PO. I NIC!! A jak szwindel się przypadkiem znajdzie to wasz, To jak? ODSZCZEKASZ, CZY PODWINIESZ OGON?”

  Nie jest to tekst parlamentarny, ale jak długo można znosić te bezpodstawne oskarżenia z mównicy sejmowej i partyjnej telewizji, powielane potem przez funkcjonariuszy na blogach?

  Pytam się: szanowna opozycjo, dlaczego nie pozywasz oszczerców, a zgłaszasz jakieś durne wnioski o wotum zaufania.
  Przecież fałszywe oskarżenia są karalne!
  Już nie zarzucę łamania przykazania „nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”.

  Hej, funkcjonariusze „jedynej partii, matki naszej”, prawdziwi Polacy i oddani wierze w Boga Jedynego.
  Spowiadacie się, he? Patrzycie dzieciom w oczy?

 261. Brakuje, brakuje ze strony POwskiej, a więc tej najbardziej pokrzywdzonej, najbardziej szlachetnej, światłej – brakuje w tym czasie zmagania się z nienawiścią/pogardą listu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. No niestety.

 262. W tej sytuacji proponowałbym jednak więcej kontaktów z duchownymi, niż tylko ten jeden z nabożeństwa żałobnego…

 263. …inspirujący, iskierka została zasiana…

 264. @Z dystansu
  „Nie nadaremno PiS powierzył reformę sadownictwa sędziemu z czasów PRLu, to chyba najlepiej świadczy o tym , jaki system prawny w Polsce marzy się „kaczorowi”.
  Drobna pomyłka – powierzył prokuratorowi, a nie sędziemu, choć sędzia Andrzej Kryże (ten sam, który skazywał wielu działaczy opozycyjnych, m.in. późniejszego prezydenta Komorowskiego) również został wielce doceniony przez PIS i uhonorowany licznymi stanowiskami rządowymi.
  Nigdy nie zapomnę, jak Piotrowicz „reformator” sądownictwa, peerelowski prokurator, w III RP obrońca księdza pedofila z Tylawy krzyczał pod adresem protestujących pod sejmem w okresie świąt BN (2 lata temu, czy trzy?) „komuna, komuna!”
  Widziałam to na własne oczy w telewizorze i przecierałam je ze zdumienia.
  Cynizm i obłuda Prezesa oraz jego akolitów zdają się nie mieć granic.

 265. stasieku
  21 stycznia o godz. 13:25

  Od jakiej kwoty, w Polsce zaczyna się immunitet?
  Tak się zastanawiam…..
  Współcześni własciciele folwarku zwanego Polską, dorobili się milionów, prywatyzując, doradzając, lobbując, łapiąc tłuste synekury.

  Ci poprzedni, mieli jednak znacznie mniejsze apetyty, znacznie większą przyzwoitość…
  Czerpali co najwyżej ze wspólnego kotła łyżką, nie jak ci obecni- chochlą….

 266. @adam100
  OK, ‘adamie100’, czasami trzeba „nabrać wody w usta”.

  Jednak „przez 8 lat rządów” koalicja PO-PSL była obrzucana błotem, nazywana życzliwie „ciamciaramcia”.
  Donald Tusk nie narzucał opowieści o Polsce w kryzysie, wszystko kontra PIS było przez bibułkę.
  A tamci rzucali oskarżenia – ‘adamie100! – mówili, że Tusk i inni zamordowali Lecha! Potem latami udowadniali zamach, wybuchy, wydawali moje i Twoje pieniądze, grzebali w grobach!

  Po epizodzie podsłuchowym, gdzie znamion przestępstwa należy szukać u organizatorów podsłuchu, PO wyrzuciła najlepszych polityków i nie pomogła p. Komorowskiemu wygrać reelekcji.
  Jaki okropny ten Komorowski, bo krzyknął „szogunie” do swojego przyjaciela – pisał i powtarza prawdziwy Polak, MR.
  Albo stanął na krześle marszałka japońskiego!
  I ciągle te „ośmiorniczki” za 27zł/kg, 6 000zł/mie, „bul”, Amber Gold (??!!), ostatnio miliardy z VAT, tysiące afer.

  Panie Schetyna, larum grają! Należy opracować algorytm na miejsca partii/środowisk w Zjednoczonej Opozycji i podać skład Rządu Odrodzenia Polski. Zadbać w programie o zachowanie tożsamości.

 267. @stasieku
  Komentarze na temat wystąpień biskupów możesz przeczytać na LA (m.in. Tanaki, Żorża Ponimirskiego, mag). Można rzec, że motywem przewodnim tych uwag jest przeświadczenie, że oto kaka „zawłaszcza” pamięć o wybitnym człowieku, „synu kościoła” rzecz jasna.
  To taka zwyczajowa praktyka.
  Pozdro

 268. @mag
  A pamiętasz Madziu, jak w 2005, w czasie planów PO-PIS, JK domagał się tek siłowych i służb.
  Zwisała mu wtedy i powiewała polska gospodarka, zrównanie szans, cała sfera świadczeń społecznych.
  Po wygraniu wyborów, wziął do rządu ekonomistkę 3×15, która zniosła podatek od spadków.

  Tylko SŁUŻBY, tylko teczki, tylko zemsta na Wałęsie.
  I temu człowiekowi, który nic w życiu nie zrobił pożytecznego, brał kasę z podatków ludzi często mu nieżyczliwych, nie miał dzieci, nie wie co to spojrzenie „młodemu/młodej” w oczy, Polacy powierzyli losy Umęczonej.
  „Dziwny jest tej kraj”.

  3msie ciepło, majtek ciepłych nie zapominaj i aby do wiosny!

 269. @mag
  Czytałem, ciągle czytam inne blogi, od czasu, kiedy nie mogę czytać gazet.
  W GW nawet MŚ ciekawi mnie w 15%.
  A mam kilka świetnych, nowych książek, które mnie męczą po kilku stronach, do poduszki.
  Oprócz zdrowie, coś się w człowieku XXIgo, internetowego wieku, zmienia.

 270. stasieku
  21 stycznia o godz. 13:47
  @adam100
  OK, ‘adamie100’, czasami trzeba „nabrać wody w usta”.

  Hahaha

  Masz mnie na myśli ? 😉

 271. @wiesiek59
  Coś dla Ciebie, ‘wieśku59’, – jeśli to powtórka, coś przeoczyłem, o czym pisałeś wcześniej, to przepraszam.
  To jest wstęp omówienia konsekwencji QE. Zamieszczam ten fragment, bo zawiera łatwe liczby.

  ”Największe gospodarki świata: USA, UE, Chiny, Japonia, Wielka Brytania, jak i wiele krajów niezwiązanych z UE, drukują pieniądze w bardzo szybkim tempie.
  W przeciągu 10 lat zwiększono globalna podaż pieniądza o 120 bilionów dolarów. Doprowadziło to globalny dług do kwoty ponad 100 bilionów dolarów.
  Światowy PKB w latach 2001-2011 wzrósł z 32 do 72 bilionów USD. Aby osiągnąć taki wynik państwa musiały zaciągnąć 120 bilionów długu, co dało wzrost PKB o 40 bilionów.
  Czyli jeden pożyczony dolar, przyniósł 30 centów dochodu.
  Nie trzeba być specjalistą, aby wywnioskować, iż biznes, jakim jest zadłużanie i siłowe zwiększanie podaży pieniadza staje się nieopłacalny.”

  Czekamy na Brexit, zadowoleni, że „mamy silną, lokalna walutę”.
  W czasach kryzysu 2008-9 i potem, pamiętam ‘Kartkę z podróży’ (ukłony), który oprócz mnie namawiał rządzących do wejścia na ścieżkę przyjęcia EUR.
  Wielu poważnych ludzi widziało w utrzymaniem złotego punkt swobody ekonomicznej, a bagatelizowało stabilność polityczną w rodzinie krajów EUR.
  Pasmotrim, uwidim…

 272. stasieku
  A propos „Dziwny jest ten świat”, 17 stycznia minęła 15 rocznica śmierci Niemena. Malo kto zwrócił uwagę. Posluchaj.
  https://www.youtube.com/watch?v=wTjLZwpmufw

 273. Mag,
  sześć dni temu minęła 150 rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Gdyby miał w Warszawie kamienicę, to mimo ciężkiej, wtedy nieuleczalnej kiły, żyłby pewnie do dziś.

 274. @Mag

  Byłem rok temu na spacerze pod domem Niemena na Żoliborzu. Na końcu uliczki czyli w ślepej kameralnej uliczce, choć nie do końca kameralnie bo za domem, ogrodem, blok mieszkalny oddzielający posiadłość od głównej ulicy.

 275. @Legat

  Syfilis zabierał przed wynalezieniem penicyliny wielu najczulszego serca… Z wielkich kompozytorów – Schubert.

 276. Dom Kory może kilometr może mniej od Czesławowego…

 277. Taka ciekawostka zupełna przy okazji. Kiedyś odwiedził mnie w domu redaktor G.Miecugow, którego poznałem właśnie tamtego dnia! Nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie to że mieszkałem wtedy na 8 metrach kwadratowych. Miecugow powiedział po naszej długiej rozmowie na tematy społeczno-polityczne że nie mam kompleksów (w poprawnym psychologicznym znaczeniu, czyli że nie ponosi mnie). Tak dla ilustracji, tematycznie mówię.

 278. Mag, Satrustequi,
  17 stycznia jest dla oszołomów politycznych datą, którą należy z kalendarza „wypinkować”. Ma być 16 stycznia a następny to 18 stycznia. 17 stycznia – zgiń, przepadnij jak 13 numer startowy w wyścigach samochodowych. To samo należy się dacie E.Wedel.

 279. adam100
  20 stycznia o godz. 22:59

  Słusznie Adamie, słusznie – blogi bez moderacji mają inną dynamikę. Jestem za – oraz przeciw.

  Nawet pu-szczane w sieci wulgaryzmy mają swoją wartość, zostaną dla potomnych jako kompedium wiedzy o Cepelii. A słynącemu z unikalnej, łubiankowej sztuki copy-paste panu Tadkowi, miejsce na panteonie się przecie należy. 🙂

 280. wiesiek59,10:43

  Bez darowania dlugow co kilkadziesiat lat, zadne panstwo nie jest w stanie przetrwac.
  Imperium Rzymskie upadlo, bo lichwiarze przekupili wladze i nie pozwalali na darowanie dlugow.
  http://jeznach.neon24.pl/post/81507,oddluzanie-w-starozytnosci

 281. @Legat

  Bodaj 16/17 stycznia Armia Radziecka zaczęła wyzwoleńczą ofensywę z linii Wisły do linii Odry i chciałem nawet wcześniej tak napisać: Czesław kochał wolność, jednocześnie wymykając się kryteriom (powiedział kiedyś że drzewa lepiej go zrozumieją niż ludzie)…

 282. stasieku

  „Kwota 5 275zł, to ostatnio raportowana przez GUS średnia pensja brutto w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób.”

  Nie odnosiłem się szczegółowo do tego wskaźnika, bo on na blogu był wielokrotnie omawiany, również w kontekście politycznych pułapek związanych z jego propagandowym wykorzystaniem. Jak sądzę legat też wyszedł z tego założenia. Stąd ta nasza propozycja utrzymana w poetyce czarnego humoru, by Mauro w rozmowach ze strajkującymi o podwyżki powoływał się akurat na ten zakłamujący rzeczywistość i najczęsciej wk….jący ludzi wskaźnik.
  Najwyraźniej Mauro to wyczuł i już w następnym komentarzu z 23,28 rakiem wycofał się z tego argumentu zastępując go tzw „narracją historyczną”, która mu niewątpliwie lepiej lezy niż wskaźniki statystyczne.

  „MR „oświeca” publikę na en passant, że Mazowiecki, Wałęsa to postkomuniści. Udaje, że czołgi radzieckie w ówczesnej Polsce to pryszcz… .”

  W moim przekonaniu tzw „postkomunizm” to jest pustak pojęciowy.
  O ile są jakieś formalne przesłanki do tego, by polityczne środowiska, które w realiach systemu komunistycznego w sposób planowany, kontrolowany i skuteczny go zamykały nazywać „komunistycznymi” to nie nie ma podstaw do tego by je już w roli tworców nowego projektu, zresztą wdrożonego równie sprawnie, nazywać „postkomunistycznymi”. Nie ma na to najmniejszego wływu fakt, ze w większości wywodziły się z nomenklatury komunistycznej. Nie ma też powodu by okreslać w ten sposób środowiska, które owa dawna nomenklatura dobrała sobie mniej lub bardziej przypadkowo do pomocy w realizacji tego dzieła – oczywiście w nowych realiach.
  Chocby dlatego, że nie ma takiej kategorii ustrojowej czy gospodarczej jak „postkomunizm”.
  Owszem we współczesnej Europie której jesteśmy częscią dotychczasowe formy ustrojowe czy systemy gopodarcze są na naszych oczach, w sensie sytsemowym kontekstowane ale przecież np we Francji, Włoszech czy Wielkiej Brytanii ta walka nie toczy się z jakimś „postkomunizmem”.
  Tak więc ów „postkomunizm” to jak napisałem wczesnie „pustak pojęciowy” i lokalne dziwactwo.

  Wojska rosyjskie o których wspominasz po prostu osłaniały procesy społeczne o których wspomniałem wyżej. Zresztą jak sobie przypominasz nie stały w opozycji wobec nich, bo w Rosji zachodziły podobne zmiany ustrojowe i ekonomiczne. Po okrzepnieciu tych zmian, po umocnieniu się nowych form ustrojowych na dawnych obrzeżach tzw bloku wschodniego wojska zostały wycofane, bo ich misja się wyczerpała.

 283. PS. Niewykluczone że Częstochowa została wyzwolona już 16 stycznia bo miałem tam kumpla do którego napisałem kiedyś ul. 16 stycznia m.4. Nie doszło. Moja ulica została kiedyś nazwana 11 listopada. Wszelkie nazwy ulic z numerami w nazwie uważam za niepraktyczne, mylące przy adresowaniu, a więc szkodliwe.

 284. nieoceniona mag:
  „17 stycznia minęła 15 rocznica śmierci Niemena. Malo kto zwrócił uwagę

  No, jasne, cały dzień poświęcony Niemenowi w TVP Kultura, artykuły (m.in. w Rzeczypospolitej) – to jest mało co.
  Kultura, jak cholera.

 285. @Bar Norte, 15:30
  Jak zwykle ładnie piszesz, ‚Barze Norte’.
  Kupuję „pustak pojęciowy”.
  Pozdr

 286. @satrustequi
  Uliczka (Wieniawskiego), przy której mieszkał Niemen nie jest ślepa, tylko jednokierunkowa. Bardzo urodziwa o każdej porze roku , ze starymi potężnymi drzewami. Uliczka przy której stoją w zabudowie szeregowej małe a la dworki z lat 20. zeszłego wieku. Mieszkam w okolicy, więc lubię tam zajrzeć, gdy idę na dłuższy spacer. Dom Kory jest na Bielanach ok. 3 – 4 km dalej.
  Napisałam, że mało kto zwrócił uwagę za rocznice śmierci Niemena, bo że TVP poświęciła mu specjalny program to chyba oczywiste.

 287. duende
  21 stycznia o godz. 15:28
  Słusznie Adamie, słusznie…

  Szczały mi nerwy Pu-
  w krainie lodów, Brdu
  Na Ty będąc z Tobą
  idę swą drogą
  prawa, lewa, prawa, szcza.

 288. @satrustequi
  Jeśli nie znasz, to polecam Ci świetną książkę Dariusza Michalskiego „Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz”.

 289. @Pani Mag

  Dziękuję. Wg mojej wiedzy nie na Wieniawskiego lecz nieco bliżej Mickiewicza, na ul. P… Tu różnimy się o 200-300m. Co do Kory zgadzam się, coś mi się pomyliło.

 290. @satrusstequi
  Myślę, że ten tekst rozstrzygnie Twoje wątpliwości. Tu jest podany dokładny adres Niemena: Wieniawskiego 6
  https://www.salon24.pl/u/marrjr/660134,czeslaw-niemen-zlo-na-mnie-krzyczy

 291. Nie rostrzygnie, bo ten pan wydaje się jedyną osobą która spotykała się z Nim na W6:). Gdyby była tablica na domu (?) albo kilka osób.

 292. Mad Marx
  21 stycznia o godz. 11:01

  @ Mauro Rossi
  „Pan może mi przypomnieć, kiedy jakiś działacz PO albo innej partii dzisiejszej opozycji z trybuny sejmowej wyzywał prominentów PiSu i zarzucał im morderstwa ?
  Jeżeli Pan ma słabą pamięć, to przypomnę, że wyzywał od kanalii i morderców „bez żadnego trybu” Towarzysz Jarosław, Pierwszy Sekretarz, przepraszam prezes Polskiej Zjednoczonej PRawicy[…]”
  Nigdy nie twierdziłem, że po stronie tzw liberałów nie było chamstwa, złodziejstwa i innych patologii. Ale Polska Zjednoczona PRawica zapowiadała odejście od tych praktyk.
  _________________________________
  Całkowicie się zgadzam z Tobą i pozwolę sobie dorzucić kilka swoich groszy do Twojej wypowiedzi.

  Nikt nie jest bez grzechu – to prawda, ale prawdą jest również i to, że grzech, grzechowi nierówny. Lista win PiS wobec PO, a nawet – śmiem twierdzić -wobec obywateli jest nieporównywalnie dłuższa niż lista grzechów PO wobec PiS i Polaków w ogóle, a i kaliber pisowskich przewinień, ich ciężar, nieporównanie większy. Już choćby liczba fałszywych oskarżeń kierowanych wobec PO, wobec antypisu, będących udziałem polityków PiS i pisowskiej machiny propagandowej zwanej ironicznie- mediami publicznymi, może mieć odniesienie jedynie do czasów PRL i to tych najmroczniejszych. Za czasów pisowskich opozycja jest tak samo i o to samo oskarżana, jak i ta z czasów głębokiej komuny, a więc o zdradę, o współpracę na rzecz „wrogich Polsce ośrodków” -kiedyś Waszyngtonu i Bonn, dziś Brukseli i Berlina, obecnej dołożono jeszcze dwa mordy polityczne -jeden zbiorowy, drugi pojedynczy, do tego dochodzą łgarstwa na temat różnych mniejszych i większych afer, które nigdy nie zostały udowodninione, łgarstwa, które -co widać już gołym okiem – mają na celu przykrycie afer pisowskich i odwrócenie uwagi od demontażu demokratycznego ustroju państwa.

  Sporo teraz, w tzw. debacie publicznej, o mowie nienawiści. Nie przypominam sobie, żeby w ciągu ostatnich 30. lat nienawiść lała się tak wezbraną i szeroką rzeką, jak za czasów pisowskich. Żadnej z liczących się sił politycznych nie przyszło też do głowy, by budować swoją pozycję na najniższych ludzkich instynktach: mściwości, uprzedzeniach rasowych, ksenofobii, zawiści, żadnej z wyjątkiem PiS, a wcześniej PC. Nie ma więc sensu pytać: „kto zaczął?”, bo sprawa jest jasna: zaczęło PiS. Jeśli ktoś ma wątpliwości, niech zajrzy do sieci i -począwszy od początku lat 90′ zapozna się z retoryką „niepodległosciowych”polityków na czele z Jarosławem Kaczyńskim i mediów tejże proweniencji – łacno się przekona, że to stamtąd płynęło najwięcej jadu. Stamtąd i z ambon, i z małych, i z tej największej – Rydzykowej.

  Maj 2016 roku – pochód KOD przez Warszwę i pisowska kontrmanifestacja, do jednego z transparentów przytroczonajest lisia skóra, na powrozie – z pyszczkiem i kitą, żeby nie było wątpliwości, ażeby już całkowicie ich nie było, na transparencie widnieje napis wyjaśniający, że chodzi o Tomasza Lisa. Podczas meczu na stadionie Legii, zostaje rozwinięty potężny baner zakrywający całą trybunę, czyli dobre kilka tysięcy kiboli, wyraża on życzenie, by powiesić Lisa i Olejnik. W wiadomościach TVP dziennikarka Ewa Stankiewicz mówi, że przydałoby się przywrócić karę śmierci, choćby po to, żeby powiesić Donalda Tuska. W „Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz” swój felieton tytułuje „Powiesić Tuska”.

  Z trybun sejmowych, z ust polityków PiS padają hasła może nie tak ewidentnie krwiożercze, ale też skrajnie nienawistne. Czy trzeba przypominać, jak określają uczestników manifestacji organizowane przez KOD, Obywateli RP i inne ruchy? „Alimenciarze”, „ubeckie wdowy”, „komuchy”, „ubeccy kapusie”, „zdrajcy”, „sługusy Sorosa” – to te najdelikatniejsze. „Mord zdradzieckich” i „kanalii” i „zamordowaliście mojego brata” – w wykonaniu „przedstawiciela starej żoliborskiej inteligencji”, też chyba przypominać nie trzeba?

  PiS, to jedna wielka szczujnia, machina pracująca, bez ustanku pełną parą nad produkcją jadu i jego wstrzykiwaniem, nie ma dnia bez łgarstw, insynuacji, fałszywych oskarżeń, nawet dramat, który rozegrał się w Gdańsku, mord na jego prezydencie ani na chwilę nie zakłócił działania szczujni, a wręcz przeciwnie -dołożył jej dodatkowej energii.

  I na koniec jeszcze sprawa osławionego audytu, o którym piszesz. No właśnie, dlaczego tak cicho o nim? Przecież Macierewicz ogłosił, że w jego wyniku wykryto ponad 300, jak stwierdził, p-o-r-a-ż-a-j-ą-c-y-c-h afer, „kwalifikujących się do natychmiastowych postępowań prokuratorskich”. Aż dziw bierze, że nawet jednej nie objęto zapowiadanym postępowaniem. Nie szkodzi, ważne, że fama poszła w świat, że zadziałała na podświadomość, pomogła w budowaniu atmosfery, wrogiego nastawienia do byłych rządzących, a obecnej opozycji. Dzięki tej insynuacji iluś ludzi mogło zmienić swoje nastawienie do opozycji z obojętnego lub pro- na anty.
  Ps. A Mauro nic Ci nie przypomni, odpowie Ci, co najwyzej, że PO nie mogła oskarżać PiS o morderstwo, bo PiS nikogo nie zamordowało, a PO tak – L. Kaczyńskiego i pisowców z „tutki” oraz Marka Rosiaka, a także próbowało spalić Kempę 😀

 293. @satrustequi
  Ależ z Ciebie niewierny Tomasz. Różycki na pewno nie ściemnia, bo robił wywiady z wieloma „trudnymi” celebrytami”. Widać wzbudzał zaufanie. Tak się zresztą składa, że kilka znanych mi osób mieszkających po sąsiedzku potwierdzało dokładnie ten ostatni adres artysty.
  Tablicy dotad nie ma , dlaczego nie wiem. Nie wiem też kto tak teraz mieszka, bo wszystkie kobiety Niemena (żony i córki kłócą się o spadek, jak podaje Pudelek.)
  Z tablicami różnie bywa. Poświęcona pamięci Krzysztofa Komedy dopiero kilka lat temu została umieszczona na domu, gdzie mieszkal (tez na Żoliborzu), choć artysta zmarł w 1969 roku.
  Zresztą nie spierajmy się o takie duperele. Pamiętajmy o Niemenie i słuchajmy jego muzyki.

 294. Wezmę pod uwagę przy następnym spacerze, dziękuję:)

 295. Strach spacerować w dzielnicy-parafii mordercy Prezydenta. Tak sobie myślę,że licho nie śpi.

 296. Media ujawniają kolejnych pisowskich hunwejbinów napalonych lub chwalących mokrą robotę. Tak sobie myślę,że tzw. wyklętość ołtarzowa korci. Wszak pełno tzw. komunistów w przestrzeni publicznej sugeruje totalna prawica. O czym donoszą światu aby uzasadnić zamordyzm konstytucyjny.

css.php