Bomba czy kapiszon?

Bomba: taśmy Kaczyńskiego pokazały prezesa w innym świetle niż jego dotychczasowy wizerunek skromnego ideowca („do polityki nie idzie się dla pieniędzy”). Zanim prawnicy osądzą, czy taśmy ujawniły jakiekolwiek postępowanie Kaczyńskiego za niezgodne z prawem, możemy już teraz uznać, że ujawnione zostały praktyki niedopuszczalne.

Przede wszystkim zajęcie się deweloperką, intratnym biznesem przez partię polityczną, i to w dodatku rządzącą, która cały czas trąbi o patologiach i układach, jakie zwalcza. Nie dajmy się zwieść, że fundacja to jedno, Srebrna to drugie, prezes to trzecie itp. Poseł nie ma prawa do działalności gospodarczej. Poza tym, gdyby miliony trafiały okrężną drogą do PiS, to system finansowania partii politycznych zostałby zrujnowany. To jest zwykła przebieranka, na którą być może nie ma paragrafu, ale dobrze wiadomo, o co w tym chodzi.

Drugi skandal to stosunki PiS–Pekao SA. Stanowisko prezesa wielkiego banku państwowego z pewnością obsadzane jest faktycznie przez prezesa PiS i ewentualnie przez premiera. Prezes Krupiński od lat (PZU, Pekao) jest wybrańcem PiS. Taśmy Kaczyńskiego pokazały, że nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch. Jesteś prezesem, ale jesteś naszym prezesem. Integralność banku została naruszona, prezes Krupiński wie, co, a właściwie kogo kryje Srebrna. Wątpliwości budzi też fakt, że austriacki deweloper prowadził interesy z PiS „na słowo”, bez żadnej umowy, a chodzi o milionowe roszczenia. Gdyby cała ta afera dotyczyła Schetyny czy Kosiniaka-Kamysza, prokuratura już by u nich siedziała, a media rządowe szalały z zadowolenia. Ale jesteśmy w Polsce, w IV RP – tu prawo Newtona nie działa.

Kapiszon: po zatrzymaniu Bartłomieja M. & CO, pupila Macierewicza, a także rozgłosie wokół przygotowywanej bomby w „Gazecie”, oczekiwania były niewyobrażalnie wysokie. Nic poniżej fotografii prezesa z dymiącym pistoletem lub z nożem w ręku nie byłoby w stanie przekonać twardego elektoratu, że taśmy Kaczyńskiego to katastrofa. Dla nich, dla „partii i rządu”, dopóki nie pokazano, jak prezes płaci albo jemu płacą, dopóty prezes jest niepokalany, jest wzorcem z Sevre. Ich nic nie porusza, ale ich wiara w ojca założyciela zapewne została nadszarpnięta. Jeszcze kilka takich „kapiszonów” i pozycja prezesa ulegnie osłabieniu. Afera KNF, posady dla synów (w Banku Światowym), córek i chrześniaków, nepotyzm, wyrzucanie pieniędzy publicznych na partyjną propagandę – wszystko to się nawarstwia i może zmienić opinię części wyborców o PiS.

Nie można dziś powiedzieć „Polacy nic się nie stało”. Polska nie będzie już taka jak kilka dni temu. Taśmy Kaczyńskiego przybliżają naprawdę dobrą zmianę.